mo furtum in eo ꝙ bereditas debita fi-
lijs mariti daturextraneis. Secũdo cõ
concurrit frequenter bomicidiũ: pꝛopt᷑
quod vitandum moyſes permiſit adul/
teria:permittendo libelluʒ repudij.Ex
pꝛeſſe enim dicit glo. Deutroxx. Aide
inquit quantũ malum eſt bomicidiuʒ:

quo vitando multa adulteria tolerant᷑.

Tertio concurrit ibi ſacrilegium:qꝛ

omnis mulier adulterans 'm omne te
pus eſt vniuerſaliter pꝛeuaricatrix leg-
diuine:non autẽ ſic hõ: cum aliquando

fuerit diſpenſatum ꝙ vn? hõ poſſʒ plu
ribus vxoꝛibus cõmiſceri. Plus tamen

peccat hõ adulterans q; mulier:qꝛ deo
cẽ ꝓpinquioꝛ: Eſt eni caput eiꝰ:⁊ in com
Basione foꝛtioꝛ: et in rõne pꝛeſtantioꝛ.
ſta enim duo ſimul ſtant:ꝙ mulier ad/

ulterãs maiꝰ petm cõmittat qᷓ; vir:⁊ tñ
plꝰvir peccat q; vxoꝛ:qꝛ mav petm̃ re-

qnquageſimatertia

fert᷑ ad ogationẽ ⁊ actũ peccati: ſed plꝰ
peccare refert ad conditionẽ ⁊ ſtatũ pec
cantis. C Ald zeſt dicenduʒ ꝙꝙ ſiẽ con
tra natura eſt ꝙ materia ſimul in eodeʒ
modo pluribus foꝛmis infoꝛmet᷑ ſic cõ
tra naturã eſt ꝙ vna mulier ſimul ma-
trimonialit᷑ pluribus viris copulet᷑.ſuc-
iue vᷣo moꝛtuo vno viro poteſt alteri
nubere:ſicut in materia ex coꝛruptione
vnius fit generatio alterius. ⸗
O⸗gqguartũ ſic pceditur:
J EVNigdet᷑ eniz
ꝓ papa poſſit diſpenſare ꝙ ſim⸗
plex foꝛnicatio non ſit peccatũ moꝛtale:
quia ille qui facit quod eſt de iure natu/
re non peccat: ſed Iſidoꝛꝰ dicit de iure
naturale eẽ maris ⁊ femine ↄiunctione
nõ abeceati moꝛtale ſimplex foꝛ
nicatio. Pꝛeterea abꝛabu cognouit
ancillam ſuã de conſenſu vxoꝛis: ⁊ cum
ibi fuerit foꝛnica tio ſimplex: non tamè
eiiponit᷑ ꝙ peccauerit moꝛtalit. C S.
vbi poſſunt aſſignari bona matrimonij
ſine peccato fieri poteſt:ſed in concubi-
tu foꝛnicario poſſunt afſignari perpetui
tas fidei:generatio pꝛolis ⁊ ſacramẽtũ
ergo ſine peccato moꝛtali fieri pot.
J n c0 trariũ eſt:quia nullus
LCWEI I EB excluditur a re
gno celeſti:niſ pꝛo peccato moꝛtali.ſed
Aplus dicit ad Epbe.v. ꝙ omnis foꝛ⸗
nicatoꝛ aut immundus non babet bere
dit atem in regno chꝛiſti ⁊ dii.
Rn cO dicendum ꝙ quibuſdã
SXNU) viſum eſt foꝛnicationeʒ
ſimplicẽ non eẽ pctm̃ moꝛtale:qꝛ Geñ.
i. indifferent oibus dr: Creſcite ⁊ multi
plica mini:⁊ replete terrã. Silrlex ciuił
dicit ꝙ& in nullius bonis ẽ ↄcedit᷑ occu/
panti:ſʒ mulier ſoluta carẽs in nulliꝰ bo
nis ẽ. Occupãti &ᷓ licite ↄcedit᷑ vti etiã re
ad vſũ ad quẽ fcã ẽ:nullũ videt᷑ eſſe pcti᷑·
⁊ maxie vti re ſua:g ꝙ ꝗs vt atur ancilla
ſua ad actũ gnãtiòis cũ ad h mulier fcã
ſit nõ videt᷑ eẽ pctm moꝛtale: ¶ Ad bꝰ

F rũdet Augin li.de.x.coꝛdis dicẽs ſim

Ar.

plicẽ foꝛnicationẽ eẽ j ius nãle:qꝛ eſt ᷓ
iſtud pᷣceptũ legis nature:qð tibi nõ vis
fieri alteri nefacias: qð ꝗdẽ pᷣceptũ ut
git: extendit ſe ad dilectionẽ dei ⁊ dile/
ctionẽ ꝓximi.nõ eni hõ dʒ facere pximo
qð ſibi nollet fieri:⁊ mnulto mag non dʒ
facẽ deo:qð ſibi nollet fieri:alit: ut ait:
carioꝛ eẽt hõi ꝓximꝰ qᷓ; deꝰ. Sʒ iõ adul
teriũ ẽ pctm moꝛtale:qꝛ hõ facit ꝓximo
qð ſibi nollet fieri:coꝛrũpit eni vxoꝛẽ eiꝰ
⁊ tñ ſuã nollet ab aliqͥ coꝛrũpi:s eodem
mõ foꝛnicatio ſimplex ẽ pctm moꝛtale:
qꝛ facit hõ deo qd ſibi nollet fieri:nam
coꝛrũpit domũ ⁊ teplũ dei:⁊ tñ domũ et
teplũ ſuũ nollet ab aliquo coꝛrũpi ⁊ de/
turpari. ¶ Qð vᷣo dr: Creſcite ⁊ multi
plicamini ⁊c.dictũ eſt hoc ꝓꝰpᷣuaricatio
ne Eue: ⁊ inſtitutionè mrimoni:: ⁊ ſi an
dictũ ẽ:fuit:.ppter opeꝝ ſex dierũ ↄtinu
ationẽ:non ꝓpter pᷣcepti executionem.
¶ Qð aut ſubdit᷑:occupanti cõcedit᷑qð
nõ ẽ in bonis alicuiꝰ.intelligit᷑ de illis q́
rũ dñium fuit datũ bõi:nõ de mulieribꝰ
uel boĩbus. ¶ Sikr re ſua vti cuilibet li
cet:nõ tñ abuti.Ancilla aũt nõ ẽ depu/
ta ta bõi ad vſũ foꝛnicationis:ſj ad alia

Ad pꝛimũ Sl vfus vf⸗ R

ri cũ femia q̃cũq; naturał dr a natura
generali nõ aũt ſpeciali:q ẽ cũ rõne ⁊ diſ
cretionis vſu. Uñ poſtq; Iſidoꝛꝰ dixit
de iure naturali eẽ cõiunctiõeʒ maris et
femine:addidit:quã nos mr̃imoniũ ap⸗
pellamꝰ. Ad 2 *c doᷣ. ꝙ/ Abꝛabã nõ
fuit foꝛnicatꝰ cũ ãcilla ſua:qꝛ nt ſcribit᷑
Geñ.xvi.Ancilla fuit ſibi vxoꝛ ⁊ ꝓ vxo
re aſſignata.nõ eni diceret abꝛabã ba/
buiſſe duas vxoꝛes:ſi ancilla nõ fuiſſʒ ſi⸗
bi matrimon alit copulata. C Ad ʒ ẽ
dð. ꝙ ꝑpetuitas fidei nõ fuat᷑ in cõcu⸗/
bitu foꝛnicario:co ꝙ de ↄſẽſu alteriꝰ: vł
vniuſcuiuſq; ꝑpetuitas illa diuidi põt:
nec bonũ ꝓlis:cũ non ſit ad pꝛolem affe
ctus mr̃imonialł⁊ młtõ minꝰ: nec ẽ hic
bonũ ſactr̃i:ꝓpt qð erroꝛ cẽ̃ dicere foꝛni-
cvtionẽ ſimplicem nõ eẽ pctm moꝛtale.

Queſtio V

—2 â& ſic pꝛocedit
DOD quintu keenim
ꝙ pupa nõ poſſit diſpẽſare in qͥli/
bet ↄſanguĩitat gdu:qꝛ ius poſitiuũ cui⸗
papa cẽoditoꝛ:nõ põt tollere ea q ſũt de
iure nature. Sʒ vinculũ ↄſãguitatl q ẽ

aptũ natũ ipedire mr̃imoniũ:ẽ vinculũ

nãle:g nullo ſtatuto ecclie boc põt tolli.
¶WS. manete cã:ſꝑ manet effectꝰ: ſʒ cã
q̃re cõſan guitas iped it mr̃imoniũ ẽ bo⸗
nu ꝓlis:repᷣſſio cõcupiſcẽtie:⁊ młtiplica

tio amicitie. manẽte & tali cã: ſpꝑ nane⸗

bit effectꝰ: ut q; nõ diſpenſet᷑ i gdibꝰ cõ⸗
ſanguinitat. CS. ꝓapa nõ põt facẽ ꝙ
vna ⁊ eadẽ actio ſit in genere pcti iceſtꝰ
⁊ ĩ gen ere ſacr̃i.ſed ſi alig ↄberet in t᷑tio
gradu cõſanguitatis abſꝙ; pape aucte:
talis cõtractio eẽt pctm iceſtꝰ. ſi vᷣo tał
ↄtractio appꝛobat᷑ ꝑ pap eèt verũ mri
monium:⁊ ſic vna ⁊ eadẽ actio eſſet pec
J 11 otrariũ catũ ⁊ ſacrm.
1e OEIS e ſt gꝛ nõ minoꝛis
auẽtis cẽ papa q; ixatoꝛ qẽ cõditoꝛ iur
ciuił.ſed qñqʒ ius ciuile determiabat g/-
dus cõſanguĩtatis mr̃imoniũ ipediẽtes
7 nõ ipediẽtes:ẽ mło foꝛtiꝰin talibꝰpo
Kndeo teſt diſpẽſare papa.
Edo. ꝙ in mrimonio tria
poſſumꝰ cõſiderare. ¶ Pꝛimo eq̃lẽ eꝗ/
pollẽtiã. Air eniĩ ⁊ vxoꝛ nõ ad iparia iu
dicant᷑:ſũt eni eᷓles in actu mr̃imoniali
Scðo carnał copule ierubeſcẽtiã. Ter⸗
tio ipſplis diligẽtiã. Pꝛopter carentiã
igit᷑ eq̃lis egpollẽtie ſꝑ pr̃ ⁊ mr̃ fuerũt a
mrimonio excluſi i oi lege.Si.n.ſilia co
pularetpri.aſſumeret eã in ſociã:⁊ nõ re
maneret i ea filialis ſubiectio: ⁊ eodem
mõ ſi filiꝰcopłaret mri:vñ ſtati in pmoꝛ
dio ꝓductõis hoĩs pr̃ ⁊ mr̃ a mrimonio
fuerũt excluſi: Jur᷑ illud Geñ.ij. ꝓpter h

reliquet bõ pr̃em ⁊ mr̃em:q̃ꝝ derelictio

nõ põt itelligi q;tũ ad bitatiõem uł ne⸗
ceſſarioꝝ ſubuetiõem:qꝛ tũc eẽt ↄtrariu
illi pcepto:hHonoꝛa pr̃æeem tuũ i matreʒ

tuã. Jutelligit ᷓ talis derelictio q;tũ ad

mr̃imonialẽ cõiuctionẽ. In hoc igit᷑ nul

1

Ar.
ldiheht
hatfioni
cctenis ali
ſentüfch
ilibdeſa
bonetate
(eDon
odomno
turegbor
ſicca ſen
ſchtääpro
Mene atn
taochone
Ariry
ſſchad
ls fo⸗
tioneecc
ho poͤt.
dbug
generet
beyſit⸗
Cuhlon
oxßen
diccinoi⸗
ſcckeſcef
nelvgene

Chcaln
nontii toi
lncopoli⸗
ale detertn
ogragua
Eeincolli
Gronſenng

iar
ihintt

ſtepcney

ſeibnte

ligſfine

5 auck
1güͤr ann
diſpeſurein
uspoſtui an
lerecaq ſüt
Niguitat gi

noniä:Evined

leboc hottoli
netcfen h
nrimoniiiht
nieꝛ mkrge
alici:hhnn⸗
enſei iaſbti
rnihiſeig
Surttii
lgienuffe
igpnenit,
nek int
Pi uflin
Lenctdd
uti tait
ſeNöni
ccodite n
determinht,
noniüſpetißs
im nuhl
ſpitregton⸗,
vnn

1 „₰
arentis
mffui
SZin flig⸗⸗

Ar.

la diſpẽſatio cadit:quis pꝛima inſtitutio
matrionij has duas ꝑſonas excepit. In
ceteris autẽ nullã nulli coniugij ſacra-

mentũ federandu ꝓbibuit: ut dic Hugo

n.lib. de ſacr̃is. Pꝛopter carẽtiaʒ vᷣo
boneſtatis pudicicie excluſi fuerũt in le
ge Myoſi a matrionio ille perſone que in
vna domo ad inuicem cõſucuerũt habi/
tare:quoꝝ vnus alteriꝰ honc ſtatẽ ⁊ pu⸗
diciciã ſeruare tenet᷑. C Sed ꝓpter ca
rentiã pꝛolis diligentie quã parentes te
nent᷑ naturaliter babere excluſi ſunt a cõ
tractione matrionij:qñq; ꝑ eccleſiã uſq;
ad vi.⁊.vij.gradũ nũc vᷣo excludunt᷑ ſolũ
vſqʒ; ad.iiij.ex vna parte:⁊.v.in alia. In
alijs vo inferioꝛibꝰ gradibꝰ ſine diſpẽſa
tione eccłie cõtractio matrionialis fieri
nõ põt.ſic eni reſpõdet Grego.regſitus
ab Aug: angloꝝ epᷣo querenti in quota
generatiõe fideles debeãt copulari:diſ-
penſatoꝛie iquit queda lex romana in re
publi.ꝑmittit ut ſiue frater ſiue ſoꝛoꝛ ſeu
duoꝝ fratrũ germanoꝝ:vel duaꝝ ſoꝛoꝛũ
filius ⁊ filia miſceant᷑: ſicut experimẽto
didicimꝰ in tali cõiugio ſobole nõ poſſe

ſuccreſcere:vnde neceſſe eſt ut iam in.iiij

vel.v. generatioe fideles licenter ſibi iun

Ad Pꝛeimum ergo dicenduz
ꝙ lʒ cõſanguinitas ſit naturale vinculuʒ
non tñ tollit ma trioniũ ipediendo carna
lem copulã:niſi m determinatũ graduʒ
quẽ determinare ſpectat ad eccleſiaʒ in
quo gradu copula talis carnalł ſit licita
et in quo illicita. C Ad ꝛmeſt dicenduʒ
ꝙ non ſemg maner eadã cã.qð eni i vno

tepoꝛe ꝓhi

aglio tẽpoꝛe ꝓpter alias cauſas occurrẽ/
tes ſalubꝛiter cocedit᷑. ¶ Ad zeſt dicẽ
qũ ꝙ ſi fieret cõtractio matrionialis in
fraau coſonau uitat ꝓbibito ab eccłia
m quẽ modu eſſet in genere peccati ĩce
ſtus: nõ fleret ſacrameta lis illa actio ra
tione illius pꝛime contractiõis: ſed ba⸗
bita diſpeniatiõe noua contractio eſſet

ꝓhibet matrioniũ in gradibꝰ con
ſanguinitat ꝓpter cauſas ſuperiꝰ dtas

quinquageſimaquarta 1

ſacramentalis ⁊ matrimonialis.
¶ Qoõ.liiij.ð diſpeſatiõe ſeptimi pᷣcepti
Bunc conſiderandu eſt de
diſpeſatiõe ſeptimi
pcepti. Circa qð qrunt᷑ qᷓ̃tuoꝛ.
pPꝛimo vtrum papa poſſit
diſpenſare in furto ꝙ nõ ſit peccatũ moꝛ
tale. C 2 vtrũ papa poſſit diſpẽſare in
furto in caſu pꝛopꝛie neceſſitatis. 3
vtrũ papa poſſit diſpẽſare in furto in ca
ſu pauꝑtatis aliene. vtrum papa

„

poſſit diſpẽſare ut res furtiue ſublata nõ
D unn reſtituaf·
. Sſic ꝓcedit:vr
ececni ꝙ papa poſſit diſpẽſare in fur
to ꝙ nõ ſit peccatũ moꝛtale:qꝛ nullũ pec
catu cadit ſub diuino pᷣcepto:deus enim
nulli mãdat ĩpie agere:ut ſcribit᷑ Eccle.
xv.ſed deus inuenit᷑ pᷣcepiſſe furtu. ſicut
eni ſcribitur Exo.xij. Fecerũt fili IJira
el ſicut pᷣceperat dñũs Moyſi ⁊ expolia/
uerunt egyptios. C Pꝛeterea papa põt
diſpeſare in eo qð nõ eſt ius nature nec
de iure diuino:ſed apꝓpatio rerũ nõ eſt
de iure nature.dicit eni Augꝰ et ponit
viij.di.c.quo iure.tolle iura imꝑatoꝛis
et quis audet dicere: hec villa eſt mea:et
iſta domus eſt mea: nullu ergo furtũ cõ⸗
mitti põt exquo nulla res mag eſt ꝓpa
vni q; alteri. ¶ Pꝛeterea papa eſt vica
rius dei: ſed deus eſt dñs omniũ rerum
iure nãq; diuino dñi ẽ terra ⁊ plenitudo
eiꝰ.põt ergo papa diſpẽeſare ut niła res
vel poſſeſſio attribuat᷑ vni mag qᷓ; alti.

An otrariũ ctaz papa nõ põt
In dtra rin zibeherke ivinluit .

pᷣcept ſʒ nõ furari numerat᷑ int᷑ diuina
ndeo zεcbte. Ero.xr.
*NESEdicedũu ꝙ& ſiẽ gra eſt qdã
lux: ita peccatũ moꝛtale qð gram tollit
qdã tenebꝛa eſt:ꝑ fructꝰ aute lucis ⁊ te⸗
nebꝛe põt cognoſci peccatuʒ qð luci gr̃e
oppõit᷑.iutxta llud Math.vij.a fructibꝰ
eoꝛũ cognoſcetis eos. Fructꝰ autẽ lucis
triplex ut dicit Apls ad Epbe.v. Pꝛi-
mus ẽ charitatis bonitas. Scdᷣus iuſti

Ar.
cie 86. Terti ẽ maniſeſtatiõis veri⸗
tas. Opponit᷑ aũt furtũ charita tis boni
tati ꝑ ſubtractã a ꝓximo idigentia. ODp
ponit᷑ iuſticie eꝗqtati ꝑ violent᷑ retentaʒ
eiꝰ ſubſtãtiã.ꝑ furtũ eni nõ reddit᷑ vnicui
q; qs ſuu cẽ.ſj violẽter iuito dño eiꝰ ſub
ſtantisa retinetur:⁊ opponitur manife-
ſtatiõi veritatis ꝑ occultã fraudulentiã
vñ furtũ ex bis tribꝰ bʒ ꝙ ſit pctm moꝛ
tale:nec ĩ eo auẽte SSen viceſen põt.
2 i m ij eſt do. ꝙ ſicut die
Ad Ppꝛemn Augꝰ in li. lxxxiij.
qõnum.q ix.nullũ deciꝑeſũma vᷣtus eſt.
quẽlibet vᷣo deciꝑe ſũmũ vitiũ cẽ. hoſte⸗
aut deciꝑe ppᷣa volutate malũ ẽ:ſj diuia
aucte ẽ bonu.Filij iſrłñ expoliauerũt
egyptios ꝓppa volũtate. ſʒ diuina aucte
nec deus boc pᷣcipiens fuit deceptoꝛ:qð
credere nephariu ẽ:ſʒ fuit meritoꝝ ⁊ ꝑ
ſonaꝝ iuſtiſſimꝰ diſtributoꝛ: nec filij iir
ſurtũ cõmiſerũt: ſed magis qð debitum
erat eis acceperũt. Vñ ſcribi᷑ Sap̃ · x. q
iuſti tulerunt ſpolia impioꝝ. ¶C Ad 2
ẽ dð. ſicut dicit iuriſconſultꝰ:cũ aliqd
iuri diuino uel nãli additur uel ſubtra/
bitur ius ciuile efficitur. Coĩtas reruʒ
ꝓtanto att ribuitur iurinali:non ꝙ ius
nãle dictet oĩa eẽ poſſidenda coĩter:imo
dictat ↄtrariũ:vñn phũs na li rõne repꝛo
bat opinionẽ illoꝝ qui dixerunt vxoꝛes
⁊ oĩa alia eſſe cõiter babenda: ſed qꝛ ſᷣimn
ius na turale non ẽ fcã diſtinctio uel ap
pꝛobatio rerũ: ſed magis hoc factũᷣ eſ
pᷣm ius poſitiuũ:iõ appꝛopꝛiatio rerum

nõ dj eſſe de iure naturali:ſed de iure ci⸗
nili:qu nõ eſt iuri naturali ↄtrariũ: ſj ſu
peradditu. ¶ Ad 3 eſt do. ꝙ ſicut deꝰ

ꝗ bʒ pncipale oium reꝝ dñium ſᷣm ſuam
ꝓuid entiãa oꝛdinauit tpa les res ad coꝛ⸗
poꝛalẽ hoĩum ſuſtentationẽ:eiſq; natu⸗
rale oĩum rerũ dñium q;tu ad ptãtẽ vtẽ
di ↄceſſit:ſic papa eiꝰvicari? buc oꝛdinẽ
dinie ꝓuidẽt ie obuare tenet᷑ ñ imutare

ſorſidui ſic ꝓcedit᷑: vr
ſecũdũ?cban

Queſtio II

neceſſitatis: quia magis conſonum eſſe
vr nature foꝛnicari q; furari:ſj nũqᷓ; pꝛo
ſeruãda ꝓpa vita papa põt biſpẽſare q;
liceat homini foꝛnicari:ergo multo mi⸗
nus põt diſpẽſare ꝙ liceat homini fura
ri. Pꝛeterea maius bonũ eſt cõſerua.
tio ſpeciei q; idiuidui: et ma ius malũ eſt
furari q; foꝛnicari.ſed nõ licet cõmittere
minꝰ malũ puta foꝛnicari pꝛo maioꝛi bo
no:ut pꝛo cõſeruatiõe ſpeciei:ergo młto

minꝰlicet facere maiꝰ maluzʒ.ſ.furariꝓꝓ

minoꝛi bono:ut pꝛo cõſeruatiõe idiuidui
S. ſicut fit appꝛopatio mulierũ per

mrioniũ:ita fit appꝛo patio rerũ ꝑ domi

niũ:ſj nũq; licet rapere mulierẽ ia alteni

—

pere rẽ iam alteri apppatã ꝑ dominũu.

än⸗ .i eſt:qꝛ papa põt diſ
In Otrariſare, bomo ab
ſoluat᷑a reſtitutiõe rei aliene ĩ caſu neceſ

ſitat :g ſimilit᷑ põt diſpẽſare i caſu neceſ-

ſitatis ꝙ rẽ alienã poſſit bomo accipere

* A dicẽédũ ꝙ ſicut diẽ Augꝰ⸗
Knd e0: ponit᷑ viij.di. Aduerſũ
nãle ius nulli quicq; agere licet. Eſt eniʒ
ius nale idẽ ⁊ imobile apud oẽs. C Jus

vo poſitiuũ eſt młtiplex ⁊ m łiplicit᷑ mu

tabile:qꝛ q;diu cõſonat iuri nãli ſeruũdũ
eſt:qñ vᷣo diſcoꝛdat ſeruãdũ nõ ẽ. Planu
eſt autẽ ꝙ cõſeruatio vite eſt de iure nali
apppatio vᷣo ⁊ diſtictio rerũ ut dictũ eſt
fca ẽ ꝑ ius poſitiuũ:qñ ap pꝓpatio feruʒ

coſeruatiõi vite nõ obuiat ſeruãda ẽ: vbi
vᷣo obuiat ceſſat:ita ꝙ ſi nccitas vite co.

ſeruãde ẽ alit᷑ releuabił q; ꝑ acceptionẽ

rei alteri apppᷣate:nõ e diſpeſabile ut re
alteri ap ppatã ꝓ cõſeruãda vita ſua bõ
accipiat:qꝛ ius poſitiuũ in tali caſu ñ ob⸗
uiat nãli.Si vᷣo nõ ẽ releuabił:diſpẽſabi
le eſt:ut hõ rẽ alteri apppatã ꝓ oſeruãda
vita ſua accipiat:quia i tali caſu ius poſi

—

tiuũ opponitur naturali: ceſſat enim ex
nccitate rerũ apꝓpatio:⁊ fiũt oĩa coĩa.

ſpeſabi
ſetſen
Nc

eluth⸗

en mUSeſt dicẽdũ verũ
pꝛimum dera den
catiõis magis ẽ cõſonũ nature q; furti.

A.

Vetera
caſvnecel
focca
eteſititt
Neehicſci
tunds.S
Ctionund
ſonperon
tohegpet
lügh
Peäeich
herurad
deiridea
guüſtlie
ſunecelie
Hecteon
liem
non eſt
Meme
guteſe
Puopꝛin⸗
4
chit
ſſittoin
lnspeccati
honpötd
hayga lice
ho multe
Mpo non
terslce⸗
nuenonpo
miphalutea

oliſcg iu
ſeinpnl

ſtpveris

nlechet

uſilul
ranihhnüche⸗
irniiing
ergotmultoſm⸗
rboninifut⸗
nüeſtciſene⸗
maius meli
licet cömitet
ipeomionc⸗
cichergontt
alwſ funm
matiöeſcuin
Ntiomulciſe
atofhigonn
mulictidten
zenißlan⸗
Ntignind
ſtephtin
ſareg id
lene annl
reicalineg
bomoocche
inehe
ii di Bon
reſen Eſen
1 mktiglotyn
uriniliſeni

Ar.
Nateria tamen circa quã eſt furtum in
caſu neceſſitatis aliter ſe habet q; mate
ria circa quaʒ eſt foꝛnicatio:quia in caſu
neceſſitatis materia furti fit idonea ad
accipiendũ eam:eo ꝙ delpꝛopꝛia fit cõ
munis. Sed materia circa quã eſt foꝛni
catio nunq; fit idonea ad coeundũ cũ ea
ſemper enim manet foꝛnieatio in ſua ra
tionequa nunq; fit cõois. ¶ Ad ⁊ eſt di
cendũ ꝙ lʒ maius bonũ ſit conſeruatio
ſpeciei q; indiuidui: hbomo tñ magis te/
netur ad cõſeruationẽ indiuidui q; ſpe/
ciei:⁊ ideo illud per qð conſeruat᷑ indiui
duũ fit licitum ut pꝛopꝛiũ fiat rõne in ca
ſu neceſſitatis:ſed llud perqð ↄſeruatur
ſpecies non facit licitũ:quia nõ fa cit mu
lierem coõmunẽ. ¶C Ad zmeſt dicendũ q;
non eſt ſimile:quia appꝛopatio mulieru
ꝑpetua eſt eiſdem ꝑſonis manẽtibꝰ:non

autẽ ſic eſt appꝛopꝛiatio reruũ:quia q eſt

pꝛopꝛiuzʒ fit cõmune in caſu neceſlitatis

———e ſic ꝓcedit᷑. vid et
eenim papa non poſſit diſpeẽſare
in furto in caſu aliene pauꝑtatis:qꝛ ma/
ius peccatũ eſt furari q; mentiri:ſʒ papa
non põt diſpeſare ꝙ pꝛo vita altriꝰ cõſer
uanda liceat alicui in aliquo caſu mẽtiri
ergo multo minus furari. ¶ Pꝛetterea
papa non põt diſpeſare ꝙ pꝛo ſalute aĩe
alteriꝰ liceat alicui furari:ergo mlto mi
nus non põt diſpẽſareq liceat alicui fu/
rari ꝓ ſalute coꝛpoꝛis. S. Aplus dic
Ro.iij ꝙ iuſta eſt illoꝝ dãnatio ꝗ dicũt
faciamꝰ mala ut veniãt bona:nõ ẽ ergo
diſpẽſabile ſed dãnabile ꝙ quis furetur
ut ſubuenigt pauperi indigeti in caſu ne
In C0 trariũ ceſſitatis.
eſt:qꝛ ſaluatoꝛ
excuſauit Oauid qui panes ppoſitionis
dedit pueris ſuis in caſu neceſſitatis:q̊s
non licebat comedere niſi ſacerdotibus.
ſicut habet᷑ Luce.vi.ſuꝑ quo vᷣbo dicit
glo.ꝙ neceſſitas non licitũ facit licitum:
ergo furari ⁊ indigenti ſubuenire in ne-
ceſſitatis articulo:i homo nõ babet ꝑ ſe

ꝗqnquageſimaquarta

III
ꝙ ſibi ſubueniat eicun et. HM
* dicendũ ꝙ aliqui dicun
Rn . E 0 ꝑſonama qua furtiue ali
quid accipit᷑ aut publicã eſſe ⁊ de ſtipen
dijs cõmunitat viuere:vel pꝛiuatã:et ſi
eſt publica: dupliciter:quia vel bʒ domi⸗
niu tyran nicũ:vel iuſto titulo acquiſituʒ
vtroq; modo dicũt ꝙ licitum eſt furari a
ꝑſona publica in caſu neceſſitatis ꝓpꝛie
tyrannu ſpoliare quẽ honeſtũ eſtinecare:
vel aliene: quia nõ eſt cõtra legẽ nature
ut dicit Tullius iij. de officijs. Similit
licitũ eſt furari de bonis publice ꝑſone
babẽtis dominiu iuſto titulo acꝗſitum:
quia bona eius ſtipẽdis cõitatis ſũt. So
de bonis pꝛiuate perſone nõ licet furari
imo potius ut dicũt debet ſe vel alterum
mittere moꝛi q;ᷓ contra legem nature
facere furtũ:furtũ autem lege nature ꝓ⸗
hibetur: ut dicit Augꝰ.libꝛo.ij. confeſti.
POig auteʒ iſta non vident᷑ eſſe bene
dicta:q;uis eni bo ſtem vel tyrannũ ſpo-
liare licitu ſit auctoꝛitate ſuperioꝛis:nõ
eſt tamen licitum ꝓpꝛia volũtate ut dicit
Augꝰ. Bona vo publice ꝑſone habetis
donminiũ iuſto titulo acquiſitum:lʒ ſint
ſtipẽdia cõmunia ſunt tñ ſibi appꝛopata
pꝛo cõmuni ad miniſtratiõe quã ſibi exer
cet. Ande ea rõne non eſt licitum furari
de bonis eius qua rõne non eſt licitu fu⸗
rari de bonis pꝛiuate ꝑſone. MNecẽ ↄtra
legẽ nature rem alteri appꝛopꝛiatã acci
pere in neceſſitatis articulo ad ſubueni/
endũ ſibi vel alteri:quia boc nõ eſt ꝓpꝛie
ſurtũ in lege na ture ꝓbibitũ q;uis vide
atur eſſe ſimile furto:cũ in caſu neceſſi/
tatis illud qð pbꝛiu eſt fiat cõe. CHuto
ergo eſſe dicendũ ſicut ſupꝛa dictũ eſt: qꝙ
velneceſſitas pꝛoximi pot aliter releua
ri q; ꝑ acceptionẽ rei alteri appꝛopate:⁊
tunc nõ licet rem alienã accipere. Nel ñ
eſt aliter reuelabilis: ⁊ tunc licet. NHam
ſm Augl. in lib. de vera religiõe. Iſta eſt
regula charitatis:pꝛoxio optare bona qͥ
ſibi homo optat:ſic ergo de iure nature
rali qlibet tenet᷑ cõſeruare vitã ſuaʒ:ita

Ar.
et vitam pꝛoximi:in eo ergo caſu in quo
diſpẽſabile eſt ut bomo rem alienã acci
piat pꝛoↄſeruãda vita ſua:in ſimili caſu
diſpeſabiie eſtut bomo accipiat rem ali
enã pꝛo cõſeruãda vita broremt ſi i
mñn ergo eſt dicẽdu
Ad Peumn Gbis furari maiuſ
peccatũ ſit q; mẽtiri:tñ mendaciu ipoꝛ-
tat inſeꝑabiliter pꝛauã intetionẽ agẽtis
puta intẽtionẽ falledi: ideo nũ q; pot bñ
fieri furtũ aũt nõ ſic ipoꝛtat. Q Ad 2
eſt dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſimile: uia ſalus aie

gliter põt còſeruari qᷓ; perſubuẽtionem

rei tẽpoꝛalis:ſalus autẽ coꝛpoꝛis nõ:no
eni res tẽpoꝛalis ſic oꝛdinat᷑ ad ſalutem
aie ſicut coꝛpoꝛis. C Ad ꝭ eſt dicendũ
ꝙ rem pꝛius alienã accipere et paupert
tanq; ſuã dare in neceſſitat articulo no
eſt malũ neq; hns furtũ: q;uis videat
furto ſimile. Mam furtũ ꝓpꝛie dictũ eſt
cũ accipitur res aliena manes aliena:⁊
iuito dno manẽte dño ⁊ intẽtione frau⸗
dulenta puta aio celãdi ⁊ retinẽdi alienu
in tali vo caſu nõ manet res aliena eo ꝙ
neceſſitas facit cõmunẽ: neq; manet ide
dũs rei quia accipiẽdo ⁊ vtẽdo in neceſ-
ſitate ſua efficit᷑ cõis:nec accipit᷑ fraudu
lenter ſed ſimpliciter: vnde nõ fit maluʒ
ut eueniat bonũ ſicut ſupponebat.
wͤ znase poſſit diſpenſare ut res
furtiue ſublata nõ reſtituat᷑:qꝛ papa eſt
diñs omniũ: ergo põt rem vnius alteri
ↄcedere abſq; eo illi reſtituat. D.
pa pa eſt vicariꝰ dei.ſʒ deus mãdauit ut
filij iſrael furarent᷑ bona egyptioꝛum nõ
reddituri eis illa bona qᷓ furati eis fue/
rant:ut dicit Augꝰ.S ſiłr papa boc face
re pot. Sſcribit extra de furtis: Si
quis ppter neceſſitatẽ famis uel nudita
tis furatus fuerit cibaria veſte vel pecu
niã:peniteat ꝑ tres hebdomadas. In-
dulget ; papaꝙ res furtiue ſublata non
veſtituat᷑. ¶ ¶ P: mitioꝛ dʒ ee lex diuma
q́; lex bumana:ſed nõ taxat᷑ pena moꝛt

Queſtio

IIII
ꝓ furto ſemꝑ in lege bũana: ergo lex di
uina nec penam damni taxare debet ex

quo mitioꝛ eſt. ſtaagmiagns
eſt:quia nõ
In contrarin furari cum
ſit pceptum diuinũ: indiſpeſabile eſt.
KRKnſideo dicendũ ꝙ res põt au-
l HHEDOferri ab aliquo quinq;
modis q;tum ad pꝛeſens. ¶ Pꝛimo ꝑ
illius cuius eſt ignoꝛantiã:⁊ ſic ꝓpꝛie no
minat᷑ furtum a furuo uela ſuſco: eo ꝙ
noctis tẽpoꝛe accipit neſciente domino
rei:ut dicit Jſido. ¶ Scð o ꝑ violentiã
⁊ ſic ꝓpꝛie vocatur rapina:ſicut tyranni
⁊ mali pᷣncipes violentiã inferentes ra⸗
piunt aliena:de quibus dicit ſcriptura:
DOes hcies tui quaſi vꝛſi rapientes pᷣ/
dam. ¶ ·Tertio ꝑ iniuſticiã: ⁊ ſic vocat᷑
latrociniu. tales eni ſunt rectoꝛes ꝗ cõ⸗

dunt iniuſtas leges ad extoꝛquendu pe·
cunias pauperũ. remota eni iuſticia re-

gna ⁊ regimina non ſunt niſ quedã ma-
gna latrocinia ut diẽ Augꝰ.iiij.de ciui.
dei. CQuarto ppter ſacre rei illatã ir
reuerentiã:⁊ ſic vocat᷑ ſacrilegium. Mã
bᷣm Iſido.ſacrilegus dicit᷑ eo e legit vel
furatur rem ſacraz. Quinto ꝑ negle
ctam maliciam:⁊ ſic eſt retentio merce
dis operarioꝝ.qui enim non reddit mer
cedem ſuis mercẽnarijs planũ eſt ꝙ te
netur ad reſtitutionẽ. Ommia enim iſta
nomine furti ꝓbibentur:⁊ ideo in oibꝰ

iſtis nõ cadit diſpenſatio:ut res bis mo

—

dis ſublata nõ reſtitua f:niſ in caſu ne-
ceſſitatis ⁊ ꝓ reipublice adminiſtratiõe
uel fidei derenſione:ſeu pꝛo illoꝝ a quibꝰ
accipit᷑ bonoꝝ confiſcatione:⁊ ꝓ illoꝛuzʒ
qui accipiunt indigentie releuatione: et
impoſſ ibili redditine.
Ad pꝛimũ edicthem
PeIIHEpaps eſt dñs oium
ꝑ tuitionẽ ⁊ iuſticie obſeruationẽ:vnde
nõ puto ꝙ poſſitrem vniꝰ cõcedẽ alteri
niſi foꝛte in caſibꝰ ſupꝛadictis. ¶ Sed
nũꝗd ſi aliꝗd recipiat de bomis ↄfiſcatis
ꝑ papã:tener᷑ ad reſtitutionẽ: puto ꝙ ſi

N.

ſuſteoie
Augyinl
ſoultuel
lus ataz
gigpe
atoſtte
ſtnere⸗
lig⸗/
lig nen
Endecg
falbeofe
Ptiosnd
leßmt
veritatie
hecpen⸗
ſonafel
wobt
Sten
eig

unicos
ſhet Li
limnicu ti
lecretalis
eucl
Cnutrit⸗
mnn
nigtoͦge
ſoebteti
teſeche
1 chpic
afiftone
ganoteker
leggſirn

4

lotri

ineneſeg

ahuri
iutan

I
marterzoleey
anaedeheren

ſſ Cgniat
fnmmiaun
ſelableck.
fes dot n
aliquo quing
6, C Pim,
in ſeppen
da ſuſh⸗
Nlicrenn
Sconi
ina:ſaegunn
tüinfoore,
nat nm
eingans,,
Kicii:tiona
Gtreatgt⸗
Nonenig:
1eniiſtut
Hmniguclinns
us iz ein
mmi un
ilcgucn
iorlit

Ar.

iuſte ↄfiſcata ſunt:nõ tenent᷑ tñ qꝛ dicit
Augꝰ.in li.lxxxiij.queſtionũ:Solus deꝰ
nouit uel certe lõge excellentius ⁊ ſince

rius atq; certius qᷓ; hoies noſcant:qua

quiſq; pena uel ᷣmio dignus ſit:puto q;

tutiꝰñnit talis bona q;tũc ũq; ↄ fiſcata re
ſtituere q; tenere. C Ad ſecundũ eſt di

cẽdu qꝙ papa ẽ vicariꝰxpᷣi ⁊ miniſter eiꝰ
nõ ꝙ mediate eo aliꝗs decipiat᷑:ſj potiꝰ⸗
æꝙ a deceptiõe liberet᷑ Dicit eni Aug⸗
in libꝛo ſupꝛadcõ ꝙ deꝰexpoliauit egy⸗

ptios ⁊ decepit:nõ quidẽ ꝑ ſeipſũ:qꝛipᷣe

ſeipᷣm neminẽ decipit:cu ſit ꝰ̃᷑ ꝛ ſpũs

veritatis:dignus tñ digna diſtribuens:

nec ꝑ angelũ bonũ cui nõ cõueniebat ꝑꝓ
ſona fallacie:nec ꝑ talẽ hoiem ꝗ cuſtodi

re ⁊ obſeruare intẽdit illud qu ſcriptũ ẽ.

Sit bmo veſter:eſt eſt.nõ nõ:ſʒ ꝑ tale an

geluũ ꝗ ꝓſue volũtatis ꝑuerſitate:iĩfimis

nature gradibꝰ oꝛdinatꝰ ẽ ad vindictaʒ
malefactoꝝ ⁊ exercitiũ atq; purgatiõeʒ
iuſtoꝝ:aut ꝑ tales hoĩes ꝗ nodũ huiꝰmũ
di cupiditatibus ſe exuerut. Judei nãq;
quos egyptij expoliati ſunt ⁊ decepti:
nõ iã erant tales quibꝰdiceret᷑ Hiligite

inimicos veſtros:ſʒ tales ꝗbꝰ dici opoꝛ

tebat: Dilige ꝓximũ tuũ:⁊ odio hebis
inimicũ tuu. C Ad 3 & dicẽdũ ꝙ illa
decretalis intelligit in caſu neceſſitatis
ꝓpe uel aliene in qᷓ rem alienã acciꝑenõ
cõmittit ꝓpe furtuʒ: lIʒ videat᷑ ſile furto
ut dictũ eſt:uel loquit᷑ de furto ꝑuaꝝ re⸗
rũ q nõ accipiant᷑ aio inferẽdi magnum
nocumẽtũ ꝓximo.Talia.n.q mima ſuũt
intellectꝰ gccipit q̃ſi nihil ut dicit pᷣus
ij. Phiſ. ¶ Adqeſt dicẽdu ꝙ; ꝓ quoli⸗
bet furto non ifert᷑ pena moꝛtis: niſi ag
grauaret ex aliqᷓ circũſtãtia: uł ex parte
eius qð furtiue aufert᷑:ut ſiquis furaba
tur hboĩem: moꝛtis pena puniendus erat
Eto.xxi. Ał ex ꝑte modi furãdi:ut ſi ꝗs

furat re ſacrã uel rem cõem: uel in loco

cõmunui:puta in balneo uel in foꝛo: vbi
vulla eſt cuſtodia muri vel familie. In
talibus enim cuſtodia legiſſatoꝛ dedit

quinquageſimaquinta 1

¶ Queſtio quinquageſimaquinta de
diſpen ſatione octaui pꝛecepti.
Eind Econſid erandum
—1 eſt de diſpenſa
tieone octaui pᷣcepti. Circa qð
queruntur quatnoꝛ. C Pꝛi⸗
mo vtrum papa poſſit diſpenſare ꝙ fal
ſum teſtimonium non ſit peccatuj moꝛ
tale. Secudo vtrum papa poſſit diſ
penſare ꝙ mendacium non ſit peccatũ
ECertio vtrum papa poſſit diſpenſa
re ꝙ liceat mentiri mendacio officioſo
uel iocoſo. ¶C Quatto vtrum papa poſ
ſit diſpenſare ꝙ inferendo teſtimonium
non interueniat iuramentu.
O pꝛrimum SHare
getur enim ꝙ papsa poſſit diſpẽ
ſare ꝙ falſum teſtimonium non ſit pec
catum moꝛtale:quia mendacium quod
vni nocet ⁊ alteri pꝛodeſt:peccatum nõ
eſſe videtur:ſed quandoq; aliquis falſuũ
teſtimon ium perbibet ut aliquẽ a moꝛ⸗
te liberet:⁊ a falſa ſentẽtia intetata ſibi
per falſos teſtes uel per iudicis peruerſi
tatem: ergo tale teſtimonia falſum diſ
pen ſabile eſt ꝙ non ſit peccatũ moꝛtale.
Pꝛet erea aliquis fert teſtimoniũ de
a liquo homine ꝙ ſit caſtꝰ ⁊ caſtũ eu cre
dit:⁊ tñ ẽ adult:falſũ s teſtimoniũ ꝓfert
⁊ nihilominꝰ nõ peccat moꝛtalit p Au
guſtinũ. ¶ S. veritas q ẽ virtꝰmoꝛalis
reꝗrit veritatẽ 'm oẽs circuſtãtias: ſed
difficile ẽm oẽs circũſtantias ↄſidera.
re ſcm de à fert teſtimoniũ. Sue e g dice
aoe falſu teſtimoniu atmmoera erm.
n orrari”s eſtauia tranſgreſ
In 2 traniè diuini pꝛecepti
pctm moꝛtale ẽ:ſj papanõ põt diſpenſa
re in diuinis pᷣcept: nõ põt diſpẽſare
ut falſü teſtimoniũ nõ ſt hetm moͤꝛtale.
KEnde dèicendu e falſum teſti
Rn deo moniũ ex hoc dicitur ecẽ
moꝛtale pctm: qꝛ eſt cõtra dei iuſticiam
⁊ contra iuſtum iudicium. Scribit᷑ eni
Ro.i.ꝙ cum iuſticiam dei cognouiſſent

Ar.
non intelligentes ipſam: ſʒ potius ↄtra
ea m agẽtes:digni ſunt moꝛte.Iſtud au
tem cõtingit tripliciter. Pꝛimo qñ hõ ꝓ
fert ſalſum teſtimoniũ in bis que ſunt ti
dei:⁊ in his que ſpectãt ad ſacrã ſcriptu
ram :ſicut multi ſaciunt ut videant᷑ ſa⸗
piẽtes. Cõtra quos ſcribit Job.iij. Muũ
quid deus indiget veſtro médacio ut ꝓ
illo loquamini dolos. 2iqñ ꝗs ꝓfert
falſum teſtimoniũ cõtra iuſticia ꝓximi:
ut ex tali teſtimonio iuſticia ꝓpximi per-
datur ⁊ occultet᷑: Qð ꝓbibet ſpus ſcüs
qñ ait: Moli mentiri aduerſus ꝓximũ tu
um. 3 qñ quis ꝓſert teſtimoniu cõ/
tra iuſticiã ſuã met: Et hoc uel ex nimia
bumilitate:ut cũ in ↄfeſſione dicit ſefe-
ciſſe quod non fecit.de quo dicit Augꝰ.
ꝙ ſicut ſümopere cauendũ eſt ne bomo
taceat qð homo fecit: ſic cauendu eſt ne
dicat qð nõ fecit. vel ex aliqua vtilitate
ut cũ homo mentit᷑ alicui volẽdo aliqd
ↄſequi ab ipſo. Omnibꝰiſtis modis fal-

ſum teſtimonium eſt peccatum moꝛta-

le:nec in hoc Sale iſnenſatio⸗
W. zi mñi ergo eſt dicendũ ꝙ
Ad pꝛmũ ſialicui fieret iniu
ſticia ⁊ falſo mõ iudicaretur:poſſet quis
ſine peccato ad reuelandũ iuſticiã eiꝰfal

ſuʒ teſtimoniũ dicere:quis lʒ diceret fal
ſum:nõ tame falſe:nec contra ꝓximũ ut

tolleret pximo iuſticiam: immo ut ſerua

ret ei: tamẽ quia teſtis iuratꝰ admittit᷑
ut dicat veritatẽ:puto ꝙ i tali caſu mẽ
tiri non debet:qᷓ;uis eni moꝛtaliter non
peccaret:qꝛ mendaciũ no diceret inno-
cumentu ꝓrimi:peccaret tñ: qꝛ ꝑiurium
incurreret. ¶ Ad ꝛeſt dicenduʒ q m
Aug.. in Enche. xxv.c.quatuoꝛ modis
cõtingit hominẽ falli. Pꝛimo nãq; ma⸗
nn malo quis fallit᷑: cum non credit il⸗
ud quod ad vitã ducit eternã. Secũdo

puo malo aligꝗs falli᷑ ꝗ falſũ ꝓvero ap

pꝛobando aliqd patit ab ipſo: puta cuʒ
quis bonũ bominẽ putat qui malus eſt:
⁊ ab eo aliquid mali patit᷑. Tertio nul⸗

lomalo quis fallit᷑:qñ aliqs malũ hoĩeʒ

Queſtio II

ita bonũ credit ut nil mali patiat᷑ ab eo.
nõ eni in tali cadit illa pꝛopbetica dete/
ſtatio. Ae vobis qui dicitis malũ bonuʒ
et bonũ malũ:quia de ipſis rebus quibꝰ
boies mali ſut:nõ de ipſis hominibꝰ itel
ligendum eſt ᷣm qꝙ ibi dicit Augꝰ. Scd
quarto non: nullo etiã bono quis fallit
qñ ipſù hominèe dicit bonũ que putat eẽ
caſtuũ:nec ſcit ipſũ adulteru:dato ꝙ con-
trariũ ſit:nõ enim fallit᷑ in doctrina reri
bonaꝝ ⁊ ma laꝝ:ſed in occult bumanoꝝ
moꝛu. ¶ Ad 3 ergo eſt dicendũ ꝙ non
opoꝛtet falſu teſtimoniũ ferẽtes oẽs cir/

cuſtãtias circuſpicere: ſed illas důtaxat

que habẽt iudice de veritate infoꝛmare:
puta de loco ⁊ tẽpoꝛe.Dicit enim Nugo
ſuper Eſa. ꝙ in teſte deberet eſſe ſciẽtia
iuris:memoꝛia facti:⁊ intentio boni.et
tunc 'm Aug..in lib.de ciui.dei.vbi par
eſt mumer? teflin pꝛo rei abſolutiõe ⁊ dã-
natiãe reus abſoluedꝰ eſt ⁊ nõ ↄdẽnãdꝰ.
Dilecundu hter
AEEE dit᷑. videt᷑
cnim qꝙ papa diſpẽſare poſſit ꝙ
mẽdaciũ non ſit peccatũ moꝛtale. dicit
enim Augꝰ. ꝙ peccatũ eſt volũtariũ:ſed
mendaciũ cõſiſtit in rone nõ in volũtate
ergo nõ eſt peccatũ. C Pꝛeterea lex bu
mana iniuſta nõ eſt:ſed talis lex cocedit
ut contrabẽetes ſe poſſint decipere citra
medietatẽ iuſti pꝛecij.ſi ergo licet fallere
licet mentiri. ¶ Pꝛeterea Ambꝛo. dicit

ꝙꝙ nõ ſolu in verbis ſed etiã in factis ſi/⸗

mulatis medaciũ eſt: ſed nõ omne mẽda
ciuũ in factis ſimulatis eſt peccatu: quia
aliqñ ſimlatio bona ẽ Simulauit. n. Da
uid ſe eſſe furioſuʒ.i.Reg.xxi.non ergo
omne mendaciũ eſt peccatũ moꝛtale.

AD 1 eſtquia omne qo
In Nrarin nõ eſt a deo pecca
tum eſt: ſed Jſdo.dieit in lib. de ſynoni-
mis. ꝙ oẽ medaciũ ſũmo opere cauẽdũ
eſt:quia omne peccatũ nõ eſt a deo.

„

P N&ραα dicendu ꝙ 'm⸗Augj. xv
Kn 0 C0 de trini. verbũ exteriuſ

ſonãs in auribꝰ auditoꝛis ſignũ quoddã

N.
ecüücke⸗a
ctoheri
Npenttione
Alproſeren
AGtenſgn
keſutn
lun A
toyeut
rfarcſt
tiſech⸗
Areinu
Atimnd
Neelt
lyninte
ttepnere
ſſſügn
gotyerdu
flarier
gientisd
aee
guiſpax
Mnihu
ucni

ap⸗

wesügni,
tentio ſon
tmſedon
ſo ht cxeg
een ſpe
topmitti⸗
lhecontrae
lgeſeno
helggtieſt⸗
nanag perd
udcctie
Letſiconn
mnlletizen
bſtnulatio
ſo⸗ Caut
fihuenter
leco Zi
uſellinint
clſnin⸗

Dr

nelipetikebet
Nropbenicn dete
ains nalüboug
ſpus cws gub⸗
dis bommt i
idectt Bug) Sd
ibonogus ſlt
nuique puate
tcni datochict
findoctrinam
occui boment
eKdicehdugn
nü ſaitcsbizln/
eſctusdir
citta ifana
Dctanhi
Oehentdlin
1 rnndn
wani Anf
coditin
ltti Ki

ſctoe⸗
cig

ſeſne

—
tmitmüüſcl
eNömwotde⸗
danulen
lunnu
nuſen
murlt
lnmnt
hts
annenit
geccun⸗ 8
mlauknd
ati montzle,

Ar.
mediũ eſt verbi interiꝰ latẽtis:⁊ ipſiꝰ rei
exteriꝰ exiſtentis:hʒ ergo verbũ triplicẽ
ↄparationẽ.vnã ad rem ſignificata.aliã
ad pꝛoferente ⁊ tertiã ad audientẽ. Haã
ad rem ſignificatã hanc cõparationẽ bʒ
ut rẽ ſicut vere eſt. ſic vere ſigni ficare va
leamꝰ.Ad pꝛoferentẽ ᷣo bʒ banc cõpa/
ratione: ut affectũ noſtru vel cõceptum
vere ſicut eſt alteri expꝛimamꝰ.Ad audi
entẽ ſic cõparat᷑:ut eius mentẽ per ſigna
ad veritatis cognitionem excitemꝰ:oĩs
gutẽ mentiẽs iſto triplici bono ⁊ iſta tri
plici vtilitate verbũ ſuũ pꝛiuare intedit.
Mam intedit ſignificare rem aliter q; ſit
et expᷣmere cõtrarin eius qð ſentit:⁊ ad

falſũ excitare auimũ eius qui audit:ſj̊ nõ

põt verbũ hominis carere rei vera ſigni

ficatiõe:⁊ loquẽtis vera expꝛeſſiõe:⁊ au

dientis vera infoꝛmatiõe abſq; peccato
cũ Aplus dicat.Logꝗmini verita tẽ vnuſ/

quiſq; cũ pꝛoxio ſuo:quoniã ſumꝰ iuicem
mẽbꝛa. Omne igit᷑ mendaciũ iniuſtũ eſt

et peccatũ:nec in boc cadit chiio⸗
qł—PB 1ergo eſt bicendu ꝙ;
Ad P umn mendaciũ eſt talſa

vocis ſignificatio cũ intẽtiõe falledi. In
tentio vo nõ eſt rõnis tm:nec volutatis

tm:ſed rõnis eſt ut dirigentis:volũtatis
vo ut exequentis.

legẽ:ſed nõ ꝑmittit᷑ 'm legẽ diuinã:quia

peccatũ eſt. Multa enim ꝑmittit lex bu
mana ꝗᷓ per diuins legẽ pꝛohibent᷑:ut ſu

pꝛa dictu eſt per Augj. ¶ Ad zeſt di⸗

cendũ ꝙ omne mẽdaciũ in factis ⁊ ᷣbis

ſimulatis eſt peccatũ non tñ cõuertit᷑ ꝙ

oĩs ſimulatio ⁊c.E ſt eni duplex ſimula/

tio. AUna cautele ⁊ pꝛudẽtie qua verũ int
dũ pꝛudenter celat᷑:⁊ iſta eſt licita ⁊ ſine
mẽdacio.Alia deceptiõis et fraudulẽtie
qua falſum intendit᷑:et iſta eſt illicita et

cum mendacio.

Pr ſic pꝛocedit᷑. vr
Dtertii de: evae pol

ꝗqnquageſimaquinta

Ad ꝛ"eſt dicendu
ꝙ ſᷣm legẽ bumanã cõtrabẽtibꝰ ſe mu/
tuo ꝑmittit᷑ decipere:qꝛ per talẽ decepti
onẽ contractꝰ nõ reſcindit᷑ qſi factꝰↄtra

ſit diſpẽſare ꝙ liceat mentiri mendacio
officioſo vel iocoſo:quia nõ vituperatur
Abꝛabam qui vxoꝛem ſuã Saram ſoꝛo
rem ſuã eẽ dixit.Geñ.xx.ꝓpter euaſionẽ
moꝛtis. Mec Jebu qui pꝛo culture dei
ampliatiõe ſe velle colere Baal ſimula-
uit: ⁊ oẽs cultoꝛes eius in tfecit.iii.Re.
x. Mec obſtitrices que officioſo medacio
paruulos bhebꝛeoꝝ ſeruauerunt. Exo.ij.
pꝛeterea mẽdaciũ eſt falſa vocis ſi-
gnificatio cũ intẽtione decipiedi:ſed io/⸗
coſe mentiens nõ intendit decipere:licet
ergo iocoſe mentiri. S.maius malũ
eſt bomicidiũ q; mẽdaciu ſʒ pꝛo aliq vti
litate vel nccitate boiuʒ boicidiuz licite

põt fieri: ergo multo magis mendaciũ.

—AAnmrant 1 eſt að ſcribit᷑
In contrany Eccle.vij. no
li velle mentin mug mchgacis
RAρραο dicedu ꝙ iſtã qõez ptra⸗
Rnd 60 ctat Augꝰin Enche. xx
iiij.c. vbi dicit aliquos ſenſiſſe ad bomis
iuſti officiũ ꝑtinere aliqñ mentiri: maxie
de rebꝰ paruis:⁊ de rebꝰ ad dei culturaʒ
ꝑtinetibꝰ. Mibi autẽ ut ait vid e᷑ pecca
