iſta tria dies ſabbati ſꝑ eſt ſeruanda. ſed
in dctertntngrione die qð erat quid fi-
zurale diſpenſatum eſt c. .—
Dſecudu eght
. Nigdet᷑ enim
vꝓ papa nõ poſſit diſpẽſare ꝙ di
es ſabbati in diè dñicam ſit mutata: qꝛ
pᷣcepta pᷣme tabule ſunt indiſpenſabilia
7 ĩmutabilia:ſed obſeruatio diei ſabba/
ti int᷑ pcepta pᷣme tabule numerat᷑:ergo
nulla auẽte mut ari põt. ¶Pꝛet erea di
cit Augꝰ in libꝛo de.x.coꝛdis ꝙ ꝗq obſer
uat ſabbatũ interficit beſtiã cupiditatj.
Szʒ nũc in tꝑe gratie maxime occideda
õ ſp ſabbatuz ẽ ſer⸗
uandu. C Pꝛeterea qð ẽ ſempiternum
mutari non põt:ſed ſcribit Exo.xxxi.c.
Cuſtodite ſabbatum meuʒ.pactũ enim

—

ſempiternũu erit int᷑ me ⁊ filios veſtros
in generatiõibꝰ ſuis. ¶S. dicit Augꝰ.

ꝓꝙ ſi ꝓconſul mandat vnũ ⁊ imperatoꝛ

aliud:imꝑatoꝛi nõ ꝓcõſuli eſt obediẽdũ.

ſed obſeruatio dieiſa bbati eſt ex manda
to dei:obſeruatio vo diei dñice ẽ ex mã-
dato bominis:mag ẽ ſabbatum q; di-
es dominica eſt ſeruandum.

4 I eſt glo. ſuꝑ illo
In C0 trarii bs Erorrli

Videte ut ſabbatũ meũ cuſtodiatis:qꝛ

ſignũ eſt inter me ⁊ vos in cunctis gene

rationibus veſtris:dicens ꝙ fruſtra glo
riant᷑ iudei de legali obſeruatiõe ſabba

ti.aperte eni dr ꝙ ſignũ ẽ future quietis

vnde adueniente ſignato ceſſare debeat
BRnd EO. ſignum ſeuvmbꝛa.
Wdõð. ꝙ ſᷣm Aug..cõueniẽ
ter loco diei ſabbati inſtituta è dies do
miica fidelibus celebꝛanda: ꝓpt᷑ tria:
Pꝛimo ꝓpterignificatoꝝ p̃eminentia.
Scðvo ꝓpter ſignoꝝfactoꝝ excellenti.
Tertio ꝓpt tempoꝝ conuenientia: Mã
longe melioꝛ ẽ ⁊ ꝑfectioꝛ requies aĩarũ
et coꝛpoꝝ futura in octaua etate quam
ſignat dies dominica que eſt octaus di

es hebdomade:qᷓ; ſit requies aiarũ ſolũ

in futura ſeptima etate:in qua nunc ſu-
mus:quam ſignat dies ſabbati que ẽ ſe
ptima dies. Similiter opera recreatio
nis ⁊ chꝛiſti reſurrectionis que fuerunt
die dñica facta excellentioꝛa fuerunt qᷓ;
opera ceſſationis a creando:⁊ getis xpi
in ſepulchꝛo:que fuerunt facta die ſab/
bati. Eodem modo habere aliquid iam
in re longe melius eſt qᷓ; ſperare in futu
ro in ſpe:ſed ſabbatum ſignificat requiẽ
amimarũ ⁊ adbuc futura. Dies vo do⸗
minica ſignat requiem animaru in no/
ſtro capite chꝛiſto inchoatam.

m erso eſt dicendũ
Ad Paimui bſerua tioue pᷣ⸗

cepti celebꝛationis ſabbati aliquid fuit

moꝛale ⁊ reale:⁊ per cõſequens ꝑpetua
le non recipiens diſpenſationẽ puta ut
aliqua dies deputet ad laudem dei. Ali

gr.

gbig fofii
Ntdeamin
Piinuergea
toti.ſcut
gvl deus t
ſos cclebe⸗
diedens g
kiamſuere
ceſhub⸗
bbſeorio
Kacptarme
dieſſcho⸗
Pont Boe
ugobſe
ſenpitnn
Goiteſt
tonetali
crprmsit
ſeſunit
cim
mmincin
dbivin
den don
lanept⸗
fauclotior
ſtatuit en

.

furlu
ngsſ
hos ſit⸗

Gli

cpergſerun
hbtadie
Vrhi
Pnoczſn
bitis D ſeg
ſuneden
ldenſb
ſoitepen
ſolaabe
ſecſcblen

ienth

Not

1flios veſtn⸗
Odet Au⸗
u inperutn
lieſtobedſeli,
tieſtermnant⸗
idaicetr ti⸗
bbarumn d,

amn.
ctglo. ſo ih
ſbo Erom
cuſtocatis⸗
n cunctis or
8 o fruſtng
cruatöeſih
ſutureqins
ocCſart Aden
in ſahrnin⸗.
Aus u
jrutr iNeir
nd. Pin
w henmon.
o attlan,
Lenenti i
fequics dun
a tnte in
eckanudl
is uniſold
aapunt ir⸗
Panineiſ
a kegkend
s geſten
ſonfacgung
ort getisn
ſrnde ſ
ealiguid iun
et infiun
nificat tat
Dis ſod⸗
inmi inmn
. .
tnini
henanani,
ticliſni t
gns enn
tone gital
Gendi

Ar.

quinquageſima ni

quid vᷣo fuit cerimoniale ⁊ diſpenſabile decẽ coꝛdis.dicens q meliꝰ eſſet ꝙ iudeꝰ

ut determinatio talis diei uel talis tꝑis
Pꝛimũ ergo ſemꝑlmanet:ſed ⁊eſt mu
tatũ.ſicut eni illi diẽ ſabbati celebꝛabãt
quia deus tunc ꝑfecit opus creatiõis:ſic
nos celebꝛamꝰ diem dominicã:quia tali
die deus ꝑfecit opus recreatiõis per glo
riam ſue reſurrectiõis. C Ad ⁊eſt di⸗
cendũ ꝙ beſtia cupiditatis iterficit᷑ per
obſeruationẽ dieilſabbati ſpiritualiter

acceptam:non autem per obſeruationẽ⸗

diei ſabbati litteraliter itellectã: ut ex-
ponit Augꝰ.eode lib. C Ad 2ameſt dicẽ
du ꝙ obſeruatio diei ſabbati ſit pactuʒ
ſempitnũ:põt ĩtelligi duplicit᷑. ¶¶ Pꝛĩo
ꝙ; oi tꝑe ſit ſeruandũ qᷓ;tuʒ ad demina/
tionẽ talis diei:⁊ ſic negat᷑. ¶ 2 ꝙ non

expmat᷑ teèpus vſqueq̊ ſit obſeruandu:et

ſic ſumitur Exo.xxxi. Adeſt dicẽ
dũ ꝙ mutatio diei ſabbati in diem do⸗
minicã nõ eſt facta humana auctoꝛitate
ſed diuina:quia chꝛiſtꝰ ſua reſurrectione
diem dominicaʒ ſanctificauit:⁊ eceleſia
tam aploꝝ obſeruatiõe q; ſpiritꝰ ſancti
reuelatione poſtmodũ loco diei ſabbati
ſtatuit eſſe celebꝛandi 28
D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vĩ
eni ꝙ papa nõ
. oſſit diſpẽſare ꝙ iĩ die dominica
fiantſeruilia opera:quia ſeruilia opera
magis ſunt diſſona liberis qᷓ; ſeruis:ſed
nos ſumꝰ filij libere non ancille:ut dicit᷑
ad Gabl.iij. ergo magis ꝓbibenda ſunt
opera ſeruilia die dominico qᷓ; fuerũt ꝓ-
bibita die ſabbati. ¶Pꝛeterea ſcribit᷑
Math. vi. Miſi abundauerit iuſticia vr̃a
plus q; ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ:non intra⸗
bitis in reguũ celoꝝ:ergo mag tenemur
ſeruare diem dominicã q; ſcribe ⁊ phari
ſei diem ſabbati. ¶ Preterea pꝛobibita
fuerüũt opera ſeruilia die ſabbati:ut diui
nis laudibꝰ homo in ſiſteret:ſed boc ma
gis eſt obſeruandũ nũc die dominica qᷓ;
tuc die ſabbati:ergo papa nõ põt in hoc

2 Pr& ⸗diſpenſare.
In ₰ trarii eſt Aug?. in lib. de

faceret aliqd in agro ſuo vtile:q; in the
atro ſeditionibꝰ intentꝰ exiſteret:⁊ meliꝰ
eſſet ut femie eoꝝ in die ſabbati lanã fa
cerent:qᷓ; ut tota die ipudice ſaltarent.
Tibi aute cbꝛiſtiano dicit᷑ ut obſerues
ſpũaliter ſabbatũ in ſpe future quietis.
Et ſubdit᷑:quiſꝗs eni ꝓpter illã quieteʒ
futurã agit quicꝗd ꝑõt:qu ãq; laboꝛioſu
videat quid agit: tñ ſi ad finem ꝓmiſſe
getis illud refert:nondũ quide ſabbatuʒ
habet in re:ſed bab iam in ſnes
* dicẽdũ ꝙ ſeruilia opera
Bn E tripliciter poſſũt accipi.
CPꝛimo ut dicant ſeruilia a ſeruitute
culpe nam qui facit peccatuʒ ſeruus eſt
peccati. 2 a ſeruitute foꝛtune.lᷣmn.

Augl.ſeruꝰ vno modo dictꝰ eſt a ſeruã/⸗
do:quia antiqtus qui capiebant in pᷣlio

ſerui capientiu efficiebant᷑ ⁊ quia dubiꝰ
eſt euẽtus belli:ideo iſto mõ ſeruitutẽ fa
cit foꝛtuna. C ꝭ* a ſeruitute nature.nã
humana natura ut dicit᷑.i. Metha.mul
tipliciter ſerua eſt: quia multis indiget
ad ſui pᷣſeruationẽ:in operibꝰ ergo ſerui
libus pꝛimo modo dictis papa non põt
diſpenſare:quia mala ⁊ ꝑnicioſa opera
q́Buis omni tẽpoꝛe ſieri ſit ꝓhibitũ:ma⸗
gis eſt tñ nuc pꝛohibitũ peccatum fieri
die dominico q; tũc die ſabbati. In ope
ribus vᷣo ſeruilibꝰ ſco modo acceptis
tẽpoꝛe illoquo mentẽ bominis a dei ſer
nitio non diſtrabũt:papa in caſu diſpen
ſare põt. Sed in operibꝰ ſeruilibꝰ tertio
modo ſuptis ex toto diſpenſatũ eſt.nam
cibũ coquere ⁊ pparare cõceſſũ eſt fieri
die dominico qð tñ die ſabbati in lege
veteri fuit pꝛohibituam.
G pꝛumũ ergo eſt dicendũ qy
ſicut tepoꝛe gratie
hoĩes liberioꝛes ſunt libertate ſpuali nõ
autẽ coꝛpoꝛali:ita magis debent ceſſare
ab operibꝰ ſeruilibꝰ ſeruitute ſpũali pu
ta a vicijs ⁊ peccatis:non tñ ab operibꝰ
ſeruilibꝰ ſeruitute coꝛꝑali. Ad ⁊ꝛeſt
dicendũ qꝙ chꝛiſtꝰ non regſiuit in nobis

Ar.
maioꝛẽ habũdantiã iuſticie q; in ſcribis
et pbariſeis:quo ad rigoꝛẽ operũ exteri/
oꝛũ coꝛpoꝛaliũ:ſed quo ad ꝑfectione ope
rũ iterioꝛũ ſpũsliũ. Ad eſt dicẽdu
q; ꝑfectius vacat᷑ in noua lege diuino
cultui qᷓ; in veteri:non quo ad illas ceri-
monias a quibꝰ iudei abſtinehãt die ſab
bati:ſed quo ad opera ſpũalis quibꝰ nũc
vaca t᷑⁊ ſi interdũ coꝛpoꝛalibꝰ laboꝛibꝰ
intẽdit᷑ exquo ad ſpem future getis illud
refertur vere ſabbatũ obſerua mne Au:
S quartũ ciene⸗
videt᷑ enĩ ꝙ paps ſtrictiꝰ debeat
pꝛobibere opera ſeruilia fieri in die do/
minico qᷓ; fuerit ꝓhibita in die ſabbati:
dicit enĩ Aug'. in lib. de decẽ coꝛdis.Tꝗ
gis eni pᷣmã coꝛdã cecidit beſtia ſuꝑſtiti
onis. tangis ſecũdã cecidit beſtia erroꝛiſ
tangis tertiã cecidit beſtia mũdane affe
ctionis. Sed ſtrictiꝰ eſt nũc ꝓbibẽda bu
mana affectio circa tẽpoꝛalia qᷓ; fuerit
in veteri lege:ergo ſtrictiꝰ ſunt ꝓhibeda
opera ſeruilia fieri in die dominica q; fu
erint ꝓbibita in die ſabbati. Pꝛetẽa
maioꝛẽ ſollicitudinẽ reꝗrit ciboꝝ coctio
et pᷣparatio q; tẽpoꝛaliu affectio vel co⸗/
gitatio:ſed cibos coquere ⁊ pᷣparare fuit
pꝛobibitũ. Exo.xvi. ⁊ tꝑaliuʒ affectionẽ
chꝛiſtus phibuit. MWatb. vij. ergo opera
coꝛpꝑalia ⁊ uilia fieri die dominico oĩno
ſunt phbibeda. ¶ Pꝛeterea quãto lex eſt
artioꝛ tanto artioꝛa pᷣcepta ponit:ſ̊ lex
euãgelica artioꝛ ẽ ſege veteri.iuxta illud
MWath. vij. Arta ẽ via que ducit ad vitã
et pauci intrant ꝑ eam: ergo artius ꝓbi
benda ſunt opera ſeruilia fieri die dnica
fuerũt ꝓbibita fieri dię ſaobati. ,d
Anr. eſt:quia iugu
N contrarin chꝛiſti ſuaue
eſt. ⁊ onus eius lane ſcribit Watb x..
Q dicẽdũ qꝙ opera ſeruilia
KRnd c0 et Sepoꝛalta que de ſui

natura ſu nt peccata: ut foꝛnicari inebꝛia

ri ⁊ alia buiuſinodi immũditiã ac diſſo-
lutionẽ includentia: uel aĩoꝝ diſtractio

Queſtio IIII

nẽ impoꝛtãtia ſtrictius in noua lege p/

hibent᷑ fieri in dñica q; fuerũt ꝓbibita

in lege veteri die ſabbati.ſed alia opera
coꝛpoꝛalia uel ſeruilia que de ſui natura

pctã nõ ſunt nõ ſic ſtricte ꝓhibenda ſunt
bic ſicut ibi:maximeqꝛ inuenimus xpᷣm

in quatuoꝛ caſibus talia conceſſiſſe fieri
in die ſabbati. ¶ Pꝛimo in coꝛpoꝛis ne

ceſſitate:Anñ Matth.xij.excuſauit diſci
pulos vellẽtes ſpicas die ſabbati:indu /

cẽs exemplũ dauid: qui panes ꝓpoſitio
nis comedit quos nõ licebat comedere

niſi ſacerdotibus. ¶ Scdo in ꝓximi ſa
nitate:vnde Matth. xij. c. Curauit ho/

minẽ habentẽ manũ aridã die ſabbati:
⁊ increpauit phariſeos tale opus factũ
die ſabbati caluniantes:inducẽs erem/
plum ipſoꝝ contra eos:quia bouè ułaſi
nu cadente in puteũ extrabebãt die ſab
bati. ¶ Tertio in eccleſie vtilitate:vñ
Mattb. xij. xpᷣs exempla poſuit de ſacer

dotibus ꝗ faciebant oĩa que neceſſaria
erant in tẽplo die ſabbati.⁊ tuc ſine cri/

mine erant apud eos. ¶ Quarto in ſu⸗
perioꝛis ptãte:vnde Joh̃.vij.xpᷣs man/
dauit circũciſionẽ die ſabbati fieri:nec ꝓ
pter boc ſoluebat᷑ lex moyſi:cũ ipſe eſſet
dñs etiã diei ſabbati. Puto ergo e iſtis

quatuoꝛ caſibus oꝑa ſeruilia uel coꝛpo-

„ —

ralia ꝗ de ſui natura pctã nõ ſũt die dũi
ca ſine peccato fieri poſſuntt.
Ad pꝛimũ go eſ vicengi
mundana affectio
circa tẽpoꝛalia:vel põt eſſe tanq; finis
intenta:uel tanq; conditio annexa ⁊ neę
ceſſaria ad ſuſtentationẽ vite. pmo mõ
eſt beſtia crudelioꝛ ceter:ł:ſcðo mõ nõ:vñ
dicit Augꝰ. eodẽ libꝛo ꝙ ꝓpter a moꝛeʒ

ſeculi huius laboꝛant hoĩies in oĩbus ne

gocijs ſuis q; tum ad illos qui amoꝛẽ ſe
culi tanqᷓ; finem ſibi pponũt.ſed tu in oꝛ
bus operibꝰ tuis laboꝛa: nõ ꝓpter amo
rem ſeculi:ſed ꝓpter ſempiternã requiẽ:
q;tum ad illos qui amoꝛem ſeculi nõ ut

finem pᷣponunt:ſed ut illud qð ẽ ad finẽ

¶ Aaͤ ſecundũ eſt dicendù ꝙ ſaluatoꝛ

A.
ſolicnan
niccntian
nicvobin
ſopererf
hona mua
lagmi
oliciect
.C2
Gelaert
Pernule
pewenite
tunnen
ntcnen
linecon
oyei
ſdhobun

.

dotpint
tonis.
Pdied
niſo
aperotio
ſlumin
Nsille
wexrrr
losay
ſeruen
cotli in
tere pe
pertaa
ſcnet di
fſumpt

Snc

opooli
ttonpe⸗

Ri

indede
cſercͤtin
Ntats,⸗
oidagi
ſenen

I
ncllte
fuerüt ph
iſedala gpen
nedeſninarun
ehbcbengs ſint
nuenmus n
coneeſiſee
oincoorsde
i.aauſauitdic
ieſabbetiini
panes Poſte
cbat coneien
choin peini⸗
c⸗Curutbo
idieſibhin
taleopus ftu
ginduigaeſ⸗
guumriſii
tmpotdelt
eierntiiue
lepoluteſid
gheſeeln
ti 1tücſieg/
Quami⸗
Bie
bentinn
iage
“

Tdiav e

ſont.

Ar.

ſollicitudinem tẽpoꝛaliũ ꝓbibuit nõ ꝓ⸗/
uidentiam.Poſſet enim homo die domi
nico abſtinere a laboꝛe coꝛpoꝛali ⁊ ſerui
li opere:⁊ ſic ſollicitari erga tẽpoꝛalia ⁊
bona mũdialia ul habenda: ſeu occupã
da: qꝙ maius peccatũ incurreret ex tali
ſollicitudine qᷓ; ex ſeruili opere uel labo
re. C Ad tertiũ eſt dicendũ ꝙ lex euan
gelica arta eſt laboꝛe quia dicẽte Apło
Per multos laboꝛes opoꝛtet ad regnũ
peruenire.lata tamẽ ẽ ⁊ facilis amoꝛe:

lex tamen moyſi erat arta laboꝛe in mul
titud ine pꝛeceptoꝝ: ⁊ terroꝛe in młtitu

dine cõminationũ:quia abſq; vlla ↄtra

dictione irritam quis faciens legẽ moy
ſi duobus vel tribus teſtibus moꝛiebat᷑

Bquintü gene

papa biſpenſare non poſſit ꝙ die
dominica fiat foꝛum emptiõis ⁊ vendi
tionis. Scribiturenim de conſe. diſ.iij.
ꝙ die dominica nibil aliud agendũ eſt
niſi deo vacandum. Et ſubditur:MHulla

operatio in die illa ſancta agatur: niſi
ſolum in bymnis ⁊ canticis ſpiritualibꝰ

dies illa tranſigatur: Pꝛeterea ſcribi
tur extra de feris:omnes dies domini
cos a veſpera in veſperam pᷣcipimꝰ ob/
ſeruari cum omni veneratione:ut mer⸗
catũ in eis non fiat nec placitũ. C Pꝛe
terea pꝛeceptum negatiuuʒ obligat ſem

per ⁊ ad ſem per:ſed ꝙ opus ſeruile nõ

tluum: vt patet Exo. xxxi. t Aug' d
4 P eſt Augꝰ. de
In contranicn is: vbi
opus aliquod coꝛpoꝛale fieri die ſabba/
ti non pꝛobibet:du modo fiat pꝛoꝑt᷑ ſem

piternam requiem.
Ki id 60 dicendum ꝙ tencre fo-

fieret die ſabbati fuit pꝛeceptum nega

rum diebus dominicis ⁊ feſtiuis tripli/

citer Seingie fieri. Pꝛimo cauſa cu⸗
piditatis. Scribit enim Ecc..ij. ꝙ pec/
catoꝛi dedit deus ſuꝑfluam curã ⁊ afffi
ctionem anumi ut per noctẽ non requie
icat:⁊ cuncti dies eius doloꝛibus pleni

quinquageſimma v

ſunt:cum tali enim cupiditate charitas
ſtare non poteſt:quia dicente Augl.Cũ
augetur cupiditas diminuitur chari/
tas. Emere ergo uel vendere die domi
nico ſola cupiditate: directe eſt contra

tertium pꝛeceptum:quo pꝛecipitur ſab

batum ſan ctificari. AUnde dicit Augꝰ.
Tangis tertiam coꝛdaʒ ⁊ interficis be
ſtiam cupiditatis. Secundo hoc po
teſt fiericauſa ineuitabilis neceſſitatis
Contingit enim quandoq; conſiderat
conditionibus tempoꝛum perſonarũ et
negocioꝛum ac regionum ꝙ niñ fieret
foꝛum die dominica uel feſtiua in emen
do uel vendendo res aliquas: magnum
detrimentum perſone pꝛedicte repoꝛta
rent:quia foꝛte ſunt artificeſivnde alijs
diebus eoꝛum artificijs eos oʒ inten-
dere:ut ſic victum ⁊ veſtitum pꝛo ſe?⁊ ꝓ
illis quoꝛum curam habent poſſint pꝛo
curare.Et tales exquo miſſam audiunt
⁊ bhboꝛam aliquam deputant cultui diui
no ad vacandũ:poſſunt excuſari a pec/
cato:potiſſime ſi in talibus operibꝰeoꝝ
mens non multũ a diuino ſeruitio diſ
trahitur. ¶Q Tertio hoc poteſt fieri cã
naturalis ⁊ coꝛpoꝛalis vtilitatis. Cõ⸗
ponitur enim homo ex natura coꝛpoꝛa
li ⁊ ſpirituali. Sicut ergo aliqua ſũt de/
ſeruientia vtilitati ſpirituali:ut diuino
ſeruitio vacare:aliqua hoꝛa oꝛare:pꝛe/
dqicat iones auolre⸗ Rra aliqua ſunt de/
ſeruientia vtilitati nature coꝛpoꝛalis:
ut vendere ⁊ emere que ſunt neceſſaria
ad victum ⁊ veſtituʒ hũane nature. Ci
hos coquere ⁊ pᷣparare:ſine quibꝰ vita
coꝛpoꝛalis tranſire nonpotett.

AGH‚h in oppoſit e doͤ. ;
Ad 10 nes ula ĩtelligunt᷑ de cle

ricis ⁊ alijs diuino ſeruitio mãcipa:is

de quibꝰ vniuerſa lit᷑ verũ eſt ꝙ die dñi⸗
co nihil aliud debẽt agere niſi vacare di
uino cultui. Ałè dicendũ qꝙ illa oꝑa ꝓ/
hibent᷑ que mentẽ hoĩs ex toto diſtra/
hũt ⁊ a dei ſeruitio ſeparat: pᷣſertim qñ
fiunt pᷣciſe cã cupiditatis·

Ar.
D ſextũ ſic ꝓceditur: Ai
E det enim ꝙ pa
prpa non poſſit diſpẽſare ut die dñi
ca bellũ cõmittat᷑. Mullum enim opus
culpabile die dominico fieri debet qᷓcũ
q; diſpenſatione:ſed bellare eſt opꝰcul⸗
pabile:cuius pꝛobatio eſt qꝛ bellati in
dicitur pena a dño: Matth.xxvi. Ois
qui accipit gladiũ gladio peribit. g tale
opus non eſt diſpenſabile die domlnico
pPꝛet erea dies dñica loco dieiſabba
ti eſt diuino cultui mancipata:ſed bellũ
babet boiem ꝗa diuino cultu ⁊ mentem
hois multũ diſtrabere: papa non põt
in hoc diſpenſare die dñico. Pꝛerca
actio ſpũalis nõ eſt omittenda ꝓ ſalute
coꝛpoꝛali:ſed actio ad quã oꝛdinat᷑ dies
dñica eſt ſpualis:ergo pꝛo quacũq; cõ/
mogitate coꝛpoꝛali omittenda non eſt.

AnPrF; Pi mj eſt quod ſcribi
In cõtrariũat auge rcht
Si vꝛgens neceſſitas ẽ ꝓdeſfenſione pa
trie vel legũ paternarũ:nullo tꝑe eſt bel
loꝝ pꝛepꝗratiomnꝑcendum.,.

Rñdeo dcendũu o bellu comit

„

ti die dominica põt in/

telligi triplicit. ¶ Pꝛimo in que ſtiõibꝰ

Tlitibus diſſoluendis:de quo bello dicit᷑
Jaco.iiij. Litigatis ⁊ belligeratis ⁊ nõ

bẽtis ꝓpterqð nõ poſtulaſtig. Scvo
in hoſtibus expugnandis. ¶ Tertio in

bꝛutis aialibus capiendis. Oiebꝰ dñi
cis ⁊ feſtiuis bella in queſtiõibus audiẽ/⸗
dis ⁊ diſſoluendis fieri nõ debẽt:ſiẽ pa⸗
tet extra de ferijs ⁊.xv.q.iiij.c.nullus.
niſi foꝛte queſtiões matrimoniales ꝓpt
periculuũ adulterij.⁊ de electiõibus pᷣla/

toꝝppt periculum moꝛe:quia infra tres
meſes fieri debent. Bella vᷣo in hoſtibꝰ

expugnandis diebus dominicis cõmit
ti poſſunt imminente neceſſitate·Legi/

mus enim pᷣ Machabeonꝛ. c. ij. ꝙ illi ſcĩ

macha bei quoꝝa liqui ꝑmiſerunt ſe int-
fici ante qᷓ; vellẽt bellare diebus ſabba⸗
is poſtmodũ alij plena deliberatiõe pᷣ⸗
ba bita dixerũt: Omnis bõ quicuq; ve

nerit ad nos in bello die ſabbatoꝝ pu/

gnemus aduerſus eũ:⁊ nõ moꝛia mur ſi
cut moꝛti ſunt fratres noſtri. Sed bel-
la in piſcibus ⁊ aialibus capiendis ſi ne

ceſſitas fuer it poſſunt ꝑinitti. nde ex
tra de feris: Alexander tertius ↄcedit

allecia piſcari dominicis diebus ꝓ ſuſ-
tẽtatõe eoꝝ ⁊ pauperũ hñtiũ neceſſitatẽ

—

. 3 ergo eſt dicendum
Ad Permn qÿ bellanti tunc in

dicitur pena quando in ſanguinẽ alicu-

ius armatur nulla ſuperioꝛis poteſtate
conced ente uel pᷣcipiente:ut dicit Augꝰ

Sed bellanti pꝛo republica ſalus ꝓmit
titur. venientibus eni militibꝰ ad Joſ.
Luce.iij.dictum eſt: Meminem ↄcutiat
nemini caluniam faciatis: ⁊ cõtẽti eſto
te ſtipedus veſtris: ⁊ ſalui erit. C Ad

ſcom ⁊ tertiũ eſt dicendu ꝙ imminente
neceſſitate interponenda eſt actio ſpũa

lis pꝛo ſalute coꝛpoꝛali.tẽtare enim eẽt
deum cũ adeſt auxiliũ hũůanum diuinuʒ
qu erere:ſed cũ deficit humanũ hoc ſolũ

nobis eſt refugij ut oculos noſtros diri
gamꝰ ad deũ: ut ſcribit᷑.ij. Paralip.c.xx.

OQAueſtio. lj. de diſpenſatio⸗
ne quarti pꝛecepti.

e ro— 8à & conſiderẽdũ
Lteriu eſt de diſpen

ſatione quarti pꝛecepti:Cir/

ca quod queruntur quinq;.
¶Pꝛimo vtrum pa pa poſſit diſpenſa
re ꝙ a ſubuentione parentum abſolua

tur homo pꝛopter introitum religionis

Secundo vtrum papa poſſit diſpẽ⸗
ſare ꝙ homo introituỹ religionis dimit

ꝛopter ſubuentionem parentum-

tat
C Perno vtrũ papa poſſit diſpenſare

hõ ꝑegrinationem ucl obla tionẽ vo
to pꝛomiſſam Bumiezat Propeet ſubuen
tionem parentum. ¶ͤ Quarto vtruz pa

pa poſſit diſpenſare q bomo pꝛeter bo

noꝛẽ nullã aliã ſubuetionẽ ꝑentibꝰtenea
tur ipendere. vtupapa poſſit
diſpeſare ut bõ vigoꝛe pᷣcepti nullũ aliũ

teneat honoꝛare pter carnales ꝑentes.

¶QAuito vtꝝ papa poſſit

A.
9

oſit
tineperen
igoisi⸗
teckensin
griteit
ortuusy
Deürtoti
Coctgopo
on Cp⸗
horode
tcnentr
litaſi

6u.
htunp
ltthcey
ſahane

N
hot int⸗
leſnlie
ſutun
nſadter
Nlcnic⸗
cſign
ſhtüg
Gtiy
ls ſuen
ſutus,H
nirecog
ſertent
ſcni
eſedein
Netennn
letimnan
iſtereſe
Eſiſiti
llcſeal
kon
hteligi.
n
Minnun
Matate
ſiotſean

ſabator ,/
noworiatmurt
loſri Oegbe⸗
cgiendis ſe
nitn Vndeet
ttermus ccdt
dichts pii
tünecaſitas
0 eſtdicandin

bellanriten.

ſanguini ie⸗
rioꝛisporctn
eutduet Zun
Nian hsn
miüitba
mien Autin
ns teütin
ict,C
iginmnnt
Nao ſin
etareonnc
um duini,
nuni hoeſl
noſers N
Prripa.
ſan⸗

dedihe
nuagn
ntur un,
taiſi
umn tegiond
hoſt d⸗
Aenisnin
in gornhn
ſt diheinn
oblation
nopter in
Nantontniß
o Prand

Ar. 1
ſic pꝛocedi.vr
Peummn enim ꝙ& papa
poſſit diſpenſare bomo a ſubuè
tione parentũ abſoluat᷑ ꝓpter introituʒ

religiõis:qꝛ ad ipoſſibile nemo tenet᷑:ſj

exiſtens in religiõe cũ ſit pauper nõ põt
parẽtes ſuſtẽtare: ergo no tenet᷑. C S.
moꝛtuus nõ tenetur ad opera viuoꝝ: ſj
per introitũ religidis homo moꝛitur mũ
do:ergo nõ tenetur ad ſuſtentatione vi-
uoꝛũ. ¶Pꝛet erea per ingreſſũ religiõis
bomo abſoluit᷑ a redditione debiti quo
teneba t᷑ vxoꝛi:ergo eodẽ mõ filius ab/
ſoluit a ſubuentiõe ꝗᷓ tenenal pfint ufi
2 Arpra π☚ â eſt qz ſolus ille
In C0 trarin qui dedit pꝛece/
ptum põt diſpẽſare.ſed deus ſolus de/
dit pᷣceptũ de ſubuẽtione parentũ: nec
papa nec aliꝗs aliꝰ in hoc põt diſpeſare
Rnñ EO dicendu filios teneri
l eEEad ſubuẽtionẽ parentuʒ

põt intelligi dupliciter. Pꝛimo vni

uerſaliter m omn e tẽpus ⁊ 'm omnem
ſtatum. ¶ Alio modo particularit m
aliqð tpus ⁊ aliquẽ ſtatũ. Oicunt ergo
aliqui ꝙ de lege nature ſubuẽtio parẽtũ
intelligit᷑ hm omne tempus ⁊ bᷣm omnẽ
ſtatůu:qꝛ ſiue bomo ſit iuuenis ſiue ſenex
qᷓ; tuʒ ad variationẽ tẽpoꝛis: ſiue ſecula
ris ſiue religioſus q́;tum ad variatione
ſtatus:ſemꝑ homo tenet᷑ parẽtibꝰ ſubue
nire:eo ꝙ cũ ſit pᷣceptũ legis nature ma/-
nente natura ſemꝑ man et obligatio pꝛe

cepti. Alij vᷣo dicũt ſubuẽtionẽ parẽtu,ʒ

eſſe de iure legis nature particularit᷑ ᷣm
determinatũ tẽpus ⁊ im determinatuʒz
ſtatũ:manẽte ergo tali ſtatu ꝙ homo ci
uiliter ⁊ ſeculariter viuat in mũdo tenet
ad ſuſtẽtationẽ parentũ:ſed qñ nõ viuit
cũ eis ſeculariter ãplius non tenet᷑. Ao

lũt enim ꝙ viuere in mũdo triplicit᷑ pot

intelligi. Pꝛimo naturalit᷑ vtẽdo cibo et
potu ⁊ alijs neceſſaris:⁊ ſic religioſi vi-

uũut in mundo. Secundo beſtialiter:⁊ ſic

peccatoꝛes viuũt in mũdo.Tertio ciui-/
liter ⁊ ſecularit.⁊ ſic religioſi moꝛtui ſũt

quinquageſimapꝛima 1

mũdo:⁊z inde ꝑ introitũ religiõis ſoluti
lunt a ſubuẽtiõe parentũ. Quãuis ergo
qlibet iſtarũ opinionũ cõtineat aligd ve
ritatis:media tñ reputo viã eẽ tenendã
ut dicat ꝙ ſubuetio parentũ eſt de iure
nature ſᷣm omnẽ ſtatu qᷓ;tuʒ ad pꝛecepti

obligationẽ:nõ tñ ad ipſiꝰ pcepti execu⸗

tiont᷑.Planũ eſt eni ꝙ per ipotentiã exe/

quedi pᷣceptů homo excuſat᷑ ab executi-

one:⁊ potiſſimeqñ ĩpotẽtia exequedi eſt
tẽpoꝛalis qñ q; ad actũ reducibilis:qꝛ ſi
eẽt ꝑpetua nõ remaneret obligatio pꝛe-
cepti exquo nũ q; poſſet ipleri.Miuc autẽ
eſt ꝙ ſtatus religiois nõ ipedit ſemꝑ hbo
minè a ſubuẽtiõe parentu:quia multi ca
ſus poſſut occurrere in gbus põot parẽti⸗
bus ſubuenire: vel ꝑ licentia ſuperioꝛis
de pꝛopꝛio ſuo laboꝛe:vel ꝑ adminiſtra/
tione cõmuniũ reru. Puto ergo ꝙ re
ligioſus ꝓpter ſtatũ religiõis nõ abſol/
uitur ab obligatioe pᷣcepti dati de ſub uẽ
tione parentũ:ſed ab executiõe põt excu
ſari donec adſit ſibi poſſibilitas ſubueni
endi ꝑ licentiã ſuperioꝛis. Sed ſi peteret
licentiã in caſu in quo patri poſſet ſubue
nire de laboꝛe ſuo vel alio modo:⁊ pᷣlatꝰ

nõ cõcederet:puto ꝙ in hoc caſu ſibi nõ

teneret᷑ obedire:religioſus eni tenet obe
dire pᷣlato in bis que ſpectãt ad obſeruã
tiã regule.⁊ eoꝛũ que in regulari obſeruã
tia cõtinent᷑: pᷣſuppoſita tñ obedietia pᷣ
ceptoꝝ dei:tam pᷣme tabule q; ſecũde:in
quibꝰ per hominẽ diſpẽſari nõ põt.

mMmiñ ergo eſt dicenduͦ ꝙꝶ
Ad Primu duplex eſt ipoſſibi

litas:quedã ꝑpetua:⁊ iſta ab ſoluit a pᷣ/

cepti obligatiõe ⁊ ipletiõe.Quedã vᷣo tẽ
poꝛalis:⁊ iſta licet abſoluat a pᷣcepti im
pletione:exiſtẽte ipoſſibilitate exequedi
nõ tñ abſoluit a pᷣcepti obligatione:ex
talis potẽtia qñq; ẽ reducibilis ad actũ
Ad ⁊eſt dicendũ qꝙ duplex eſt moꝛſ
Ana naturalis que eſt moꝛs ſimplex:cũ
ſeꝑatur aĩa a coꝛpoꝛe:⁊ iſta abſoluit to/

talit᷑ ab actibꝰ viuẽtiũ.Alia ſpũalis:que

non abſoluit ab actibꝰ viuentiuz ſimplr

Ar.
ſed ſolũ a repugnantibꝰ:nõ eniabſoluit
ab actibus pᷣceptoꝝ dei:ſed negocioꝝ ſe
cularium. & Ald 3 eſt dicendu ꝙ reli
gioſo per ingreſſum religionis tollit᷑ po
tentia ꝑpetua debitũ reddendi vxoꝛi:
ſed non tollit᷑ ſibi potentia ꝑpetua ſub/
uẽtionẽ reddẽdi pri uel mri:iõ nõ ẽ ſiłe.

Dſecunduũ hen
E Ziger. n.
ꝓ papa nõ poſſit diſpẽſare ut hõ
introitum religionis di mittat ꝓpter ſb-
uentionẽ parentuũ. Dicit enĩ Aug.ſuꝑ
illo verbo.i. Pe.iiij. Chꝛiſtus paſſus eſt
ꝓ nobis.chꝛiſtꝰ qntũ cũq; anguſtiã ul in
digentiã mr̃is cõſpiceret nõ dimiſit cru
cem aſcendere:ergo hõ ꝓpter ſubuẽtio
nẽ parentũ nõ dʒ introitũ religionis di
mittere. P. ſuꝑ illo vbo Matth. xij.
Qui amat pr̃em aut mr̃em plus q; me
dicit glo. ꝙ male facit qui carnalè affe-
ctũ pᷣfert ſpuali ppter carnalẽ ergo af-⸗

fectũ parentũ bo nõ dʒ dimittere introi

tũ religionis. Pꝛeterea plus bõ tene
tur bonoꝛare deũ qᷓ; parentes: ſed ꝑ in-
troitũ religionis maxime bonoꝛat᷑ deꝰ:
ꝓpter ſubuentionẽ:ergo parentũ nõ eſt

dimittendus introitus religionis.
In conttariũ aaewbo
Jin Wobligatio po
teſt fieri ius naturale:ſed ſubuẽtio pa
rentũ eſt de iure naturali:ergo nulla ob
ligatio tenet contra boc.
eſt iuſticia ſufficiẽs ⁊ ne
ceſſaria: In ↄſilijs vᷣo iuſtieia abũdãs ⁊?
erxpedies. Eſt.n. pꝛeceptũ magis neceſ
ſariũ q; cõſilium:conſiliũ vᷣo magis bo⸗/
nũ lz minus neceſſariũ. Quida aut atte
dentes ad bonitatẽ cõſili maioꝛẽ:dicũt
ꝙꝙ ꝓpter neceſſitatẽ parentũ non dʒ hõ
religionis ingreſſũ dimittere:qꝛ maio/
ra bona minoꝛibus ſunt pꝛefereda.Alij
vo reſpicientes ad pᷣcepti neceſſitatem
maioꝛẽ:dicunt ꝙ ꝓpter neceſſitatẽ ſuſtẽ
tandoꝝ parentũ dʒ hõ religionis igreſ/
ſum dimittere. Aerũ qꝛ conſilin ſapien-

Queſtio II

tis ⁊ potiſſime dei cinis ſapientie nõ eſt
numerus:nunq; eſt pᷣcepto eiꝰ cõtrariuʒ
nec econuerſo: ideo puto ꝙ in caſu in q̊
obligat pᷣceptũ dei de honoꝛe parentum
ut qn aliter impleri nõ poſſet eoꝝ ſubue
tio q; manendo in ſeculo: tũc no habet
locu conſiliũ de intrãdo religionẽ:ſʒ po/
tius eſſet ꝑeccatũ: eo ꝙ in tali caſu ↄſili
um eſſet cõtrariũ pᷣcepto dei:ſed qꝛ ſub
uentio parentũ eſt pᷣceptũ affirmatiuũ:
id eo iʒ obliget ſemꝑ rone qua pᷣceptum
nõ tamẽ ad ſemꝑ rone qua eſt affirma⸗
tiuũ. Vnqñ cõſilium de introitu religio
nis nõ cõtrariat pꝛecepto de ſubuentio
ne parentũ.in tali caſu ingreſſus religio
nis dim ittendus non eſt ppter ſubuẽtio
nẽ parentũ. Et bocpõt cõtingere in tri
bus canbꝰ. Pꝛimo qn parentes ex ſe ba
bent vnde poſſint ſibi ſubuenire. Secũ
do qñ faciliter ꝑ ſeipſos poſſunt acquire
re.Certio quando ꝑ alios eo ↄꝝ ſubuen-
A G Pꝛimũu tio põt impleri.
AN e ergo eſt dicenduͦ q;
nõ eſt ſilłe de miniſterio chꝛiſti ⁊ puate ꝑ
ſone religionẽ intrare volentes:qꝛ illud
erat vnluerſalis neceſſitatis:⁊ ideo pꝛe
ferendu omni affectioni parentũ. iſtud
auũt non eſt neceſſitatis:ſʒ ſuꝑerogatio⸗/

nis. Ad ⁊ꝛ" eſt dicendũ ꝙ dupler eſt

affectus ſpualis:quidã neceſſitatis:⁊ ꝗ/
dam ſuꝑerogatis bonitatis ꝗ ergo car/
nalem affectũ pᷣfert a ffectui ſpuũali pec-
cat:⁊ ideo qui a moꝛe parentum pᷣferret
a moꝛi dei peccaret:ſed qui amoꝛẽ parẽ-
tũ pᷣfert amoꝛi itrandi religionẽ nõ pec
cat. C Ad 2 ẽ dicendum ꝙ in caſu il/
lo in quo bõ tenet᷑ pceptum dei implere
de ſubuentione gentum: cum implet de
us bonoꝛat᷑ multo magis q; per ingreſ
ſum religionis:qꝛ nõ implendo qñ tene
tur iplere nõ hon oꝛaret᷑ deꝰ ij ↄteneret.

ESk qetur eni pa
pvg nõ poſſit diſpenſare ut hõ ob/⸗
lationem uel ꝑegrin ationẽ voto ꝓmiſ⸗
ſam dimittat ꝓpt᷑ ſubuentionẽ parentũ

.
mmnler
tynali
Unno fop
Mhpotere
ſcnetone
Gigecharit
Neſälten
hetnrbon⸗
ſordann
ſuannihpe
kabonacd
lonoree
guisoblg

ſpbonot
e
Debe.
Poter

gi der
ſolit⸗
urc
uſerr ſ
dopela⸗
Wds⸗
Parorch
honten
hond
tcerh⸗
in no
ſin
ſceſori⸗
tyinplen
lhittikmn
Cbenn
gltemmnis
Gennn
Neccpti g

hlot

greeg in
tonn
ſiitne
mnaigea
WE

ſcpente ni
Nrochcötren
no ginai
onoreparentun
hoſcgenp ſchi
lo. tücnobaben
relgone⸗
pintalicair
todaiſalgein
tüͤ affimatti
nequs chin
gua eſtafm
introtneſg⸗
gto deſtheni
ingreſigfep⸗
ſtpprahinh
tcötngaenzt
Mrenteseh⸗
ninmndu
poſuntacgnt
. ſcuen
noporimhen
ocRNicmi
beiliriu,
Alana elk
natied
Prenti ſun
ſancroged,
igde
nacſtmdn
nns gaol/
iiir,
mmn ön
ligonenoe⸗
. incſl
um dei ingen
cutm inpe
vißperin

Ar.

qꝛ maius vinculũ ſoluit minus: ſ̊ notũ
eſt vinculũ ligans hoĩes quo ad deu:ſub
uentio vᷣo parentũ ligat quo ad bominè
non põt ergo tolli tale vinculu pꝛopter
ſubuẽtionẽ parentũ.
dine charitatis plus bomo tenet᷑ ꝓcura
re ſalutem ſuam qᷓ; alioꝝ: magis ergo te
netur bomo per votũ peregrinatiõis et
ſuoꝝ bonoꝝ erogatiõis ꝓcurare ſaluteʒ
ſuam qᷓ; parentibꝰ ſubuenire. ¶ Pꝛete-
rea bona coꝛpoꝛalia ⁊ tẽpoꝛalia magis
bomo recipit a deo qᷓ; a paretibꝰ:ſi ergo
quis obligat voto bona ſua deo:nõ tenet᷑
igſ amplius parẽtibus imgengere.
† 4* eiſt Aug?. u⸗
Mathe. xv. Irritũ feciſtis mãdatũ dei
pꝛopter traditionem veſtram.
nd 60 dicendũ ꝙ Aug. in lib.
„Ann de queſtionibꝰ euangeli
oꝛũ determinat banc queſtionẽ dicens
ſuꝑſtitione phariſeoꝝ fuiſſe ut qñ filij iu
deoꝝ ad talem etate ꝑueniebãt ut voto
poſſent ſe aſtringere ad offerendũ aliꝗd
deo: vel ad peregrinationẽ ⁊ ad alia oꝑa

pietatis: extũc abſoluti erãt a ſubuetiõe

parentũ et amplius parentibꝰ ſbuenire
non teuebant᷑. Sed bec ſuꝑſtitio ut dic
dãnanda eſt:quia in etate perſecta plus
tenet᷑ homo diuina mandata obſeruare
qᷓ; in nõ ꝑfecta.Si ꝗs ergo voueret deo
offerre illa per que tenerer᷑ paretibus in
neceſſarijs ſubuch ire:nõ teneret᷑ tale vo
tuʒ implere:quia deus non vult ſibi pꝛo/
mitti ⁊ multo minus obſeruari illud per
qð ſubtrabit᷑ vita noſtris parẽtibꝰquoꝝ
vitam mãdauit per filios eſſe ſeruandaʒ
Verum quia de ſubuẽtione parentũ eſt

pꝛeceptũ affirmatiuũ qð non obligat ad

ſemꝑ:ideo ſi aliquo tẽpoꝛe quis põt la/
boꝛare ad ſubuẽtionẽ parentũ:⁊ alio te
poꝛe notũ peregrinatiois implere.nõ ab
ſoluit᷑ tunc a voto ꝓpter ſubuentionem
parentuũ. Sed ſi parentibꝰ nõ poſſet ſub
uenire implendo peregrinatiõis votum
pꝛopter longam viani aut aliquod tale

quinquageſimapꝛima

Pꝛeterea ex oꝛ/

IIII
puto ꝙ ad uotũ peregriatiõis implẽdũ
AG Ppꝛimũ nõ teneretur.
ergo eſt dicendũ qp½
votũ eſt maius vinculũ qᷓ; ſubuetio pa·
rentũ:cũ reducat᷑ ad mand atũ pꝛime ts
bule:dũmodoillud ponatur ſub voto qð
nõ cõtrariat᷑ diuinis pᷣceptis:tũc eniʒ lʒ
votũ eſſet ĩplenduz rone qua votũ:rone
tñ qua tranſgredit᷑ dininũ mãdatũ nõ li
gat. Scribit᷑ enim pᷣ Reg.xv. ꝙ deus nõ
vult holocauſta vel victimas:ſed magis
ut obediat᷑ voci eius:⁊ ut ſerue᷑ man/
datũ eius. C Ad ⁊meſt dicendũ ꝙ qñ ꝑ
votũ peregrinatiõis aut elemoſyne vel
cuiuſcũq; alteriꝰ operis pietatis ſubtra
bit illud ꝑ qð ſubtrabit᷑ ſubuẽtio parẽtũ
nõ eſt ticſm oꝛdinẽ charitatis pꝛoſectꝰ⸗
ſalutis ſed detrimentu. ¶Ad ꝭ 'dicit᷑
ꝙ homo recipit bona coꝛpoꝛalia ⁊ tepo
ralia a deo cũ obſeruatiõe pᷣceptoꝝeius
Vnde qñ oblatio vel peregrinatio voto
pꝛomiſſa nõ põt ſtare cũ obſeruatiõe di
uini pᷣcepti:tũc votũ nõ eſt iplendũ.Pla⸗
nuz eſt eni ſi as voveret iugulare preʒ
nõ teneret᷑ obſeruare ꝓmiſſũ.Sic cůᷣ vi⸗
ta parentũ qauſerat᷑ꝑ ſubtractionẽ reruʒ
tꝑaliũ:vł ꝑ debilitationẽ viriũ coꝛꝑaliũ
nõ tenet᷑ homo illa deo offerre ꝑq vita
parentuʒ ↄſeruat᷑. Oicit eni.xxij.q.iiij/q;
tollerabiliꝰ e ſt vota ſtulte ꝓmiſſioms re
ijcere q; crimen cõmitterr.
ODquartũ ciede
J eniz q; pa
poſſit diſpeſare ꝙ hbõ Prerbono⸗
rẽ nullã aliã ſᷣuẽtionẽ parentibꝰ teneat᷑
ipẽdere. Mã ſcribit᷑.ij.ad Choꝛin.x iij.ꝙ
filij ñ debet ꝑẽtibꝰ theſauriʒare:ſj pare
tes filijs:& pter honoꝛẽ aliã ſubuẽtionẽ
n debẽt filij pare tibꝰ ipedere:ſʒ potiꝰre
cipere ab eis ¶ P ꝓpt ee nutritiõis et
generatiõis fili tenẽt᷑ bonoꝛareparẽteſ
&n tenet᷑ aliã ſubuẽtionẽ eis exbibere.
S.ſuꝑ illo vᷣbo ad Ephe.vi. Honoꝛa
prez tuũ ⁊ mr̃eʒ tuã.dic glo.Sic deꝰ pn
cipł ẽ pnci hois: ſic pr ẽ ſcariũ pᷣneiꝰ
ſʒ deo nõ dʒ hõ niſi honoꝛe:S nec patri.

Ar.
1 eſt glo. ſuꝑ illo vᷣ-⸗
In . trarin bo Zror⸗ Ho/
noꝛa patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuã:que dicit q;
oĩs ſubuẽtio in bonoꝛe parentũ itelligit
* 6 doð ꝙ filij tria recipiut
Oea parentibꝰ.Pꝛimo eſſe
2 generationẽ. Secundo doctrinã ⁊ ex/
boꝛtationẽ. Tertio ſuſtentationẽ ⁊ nu/
tritionẽ:quia nudi naſcuntur nibil nu/
trimenti poꝛtantes: uel veſtimẽti. Pꝛo
pter iſta tria tenent᷑ eis filij tria repen
dere que in honoꝛe parentuʒ includunt᷑
fᷣm Augl. ¶ Pꝛimo nãq; ꝓ eſſe ⁊ gene
ratione debent parentibus honoꝛis re⸗
uerentiã ⁊ maioꝛẽ q; dñis terrenis ꝗa q/
bus recipiũt foꝛte bona tẽpoꝛalia.Se⸗
cũdoꝓ doctrina ⁊ exhoꝛtatõe debet eis
ſubiectionis obedietiã:pᷣter illa qᷓ eſſent
3 deum. In oĩbꝰalijs cõſilijs tenent filij
parẽt ibꝰ obedire. Tertio ꝓ ſuſtẽtamẽ
to ⁊ nutritiõe quã recipiũt in iuuentute
debent eis in ſenectute:neceſſarioꝝĩ vi⸗/
ctu ⁊ veſtitu ſufficientiam. Qð aũt iſta
tria claud ant in hboc pᷣcepto. Honoꝛa pa
trẽ tuũ ⁊ matrẽ tuã.pʒ ꝑ illud quod ſcri
bit᷑ Eccl.iij.vbi dr:Honoꝛa patrẽ ⁊ ma
trem tua:ut veniat tibi benedictio.⁊ ſta
tim ſubdit᷑ inquibus cõſiſtat iſte honoꝛ
qm in oꝑe ⁊ ſermone ⁊ oi potẽtia.ꝙ au
tẽ fili in his tribus nõ tenerent᷑ ſubue-/
nire parentibus papa diſpẽſare nõ poſ-
ſet nec contrarium mandare.
Ad pꝛimuũge eſt dicendũ
Per! ſicut parentes tenẽ
tur filijs theſauricare ⁊ diuitias cõgre/
gare in iuuẽtute: ſic in ſenectute tenent᷑
filij parentes ſuſtentare:etiã de ꝓpꝛijs
laboꝛibꝰ. AUnde ſcnibi᷑ Eccj·iij. En ſuſ
cipe ſenectã patris tui:⁊ ne cõtriſtes eũ
in vita ſua:⁊ ſi defecerit ſenſu: veniam
da illi:⁊ ne ſpernas eum in tua virtute.

Ad ⁊“eſt dicẽdũ ꝙ natura ad bocĩ⸗

clinat ut bona que hõ alten facit fieri ſi
bi velit:vnde ſicut filij recipiũt a parẽti
bus eſſe nut ritionis in iuuentute: ita rõ
natura łl dictatut in ſenectute debeant

Queſtio V

eis repèdere. Dicit enĩ Baſili? ciconie

natura li inſtinctu cũ vidẽt parẽtes con
fectos ſenectute in volatu ſuppoꝛtant.
plumig calefaciũt:⁊ alimenta eis ꝓcu/
rant. Ad 2qmeſt dicendũ qꝙ nõ oibus
equipolent᷑ m phum tenet᷑ hõ ad bñ fi-
cioꝝ recõpenſationẽ. DOeus eni cũ nõ ꝑ/
ticipet in aĩali vita nobiſcum ſufficit re
compẽſatio honoꝛis ⁊ reuerẽtie:ac etiã
ſuperioꝛibus dñis tẽpoꝛalibus qui ibo/
rũ inferioꝝ ſubuẽtiõẽ nõ indigent:ſʒ pa
rentibus in vita aĩali nobiſcũ ꝑticipãti
bus cum neceſſe fuerit tenemureis ne/
ceſſaria miniſtraer.
D unintu ſic ꝓceditur
wꝓ papa diſppenſare poſſit ut bõ
vigoꝛe pᷣcepti nullũ aliũ tenea᷑ bonoꝛa
re pᷣter carnales parentes:qꝛ in bonoꝛe
parentũ eoꝝ ſubuentio intelligit᷑: ſ̊ bãc

homo non tenet oibus impendere. Diè

eni Augꝰ.i. de doctrina chꝛiſtiana:cum
oĩbus ꝓdeſſe nõ poſſis:bis potiſſime cõ

ſulendu eſt qui ꝓ locoꝝ ⁊ tempoꝝ vel ꝗᷓ/

rülibet rerũ opoꝛtunitatibꝰ ↄſtrictꝰ tibi
qſiquadã ſoꝛte iigunt᷑. C Pꝛeterea pa

rentes debemꝰ honoꝛare ꝓpt eẽ genera
tionis ⁊ nutritiõis qð ab eis recepimꝰ2

ſʒ nõ niſi ab eis tale eſſe bẽmus: ergo vi
goꝛe pᷣceptiſolũ eos tenemur honoꝛare
