actu docet ⁊ pꝛedicat ad laudẽ dei aure

olam nõ amittit. C Ad ꝛmeſt do. ꝙ au⸗

reola nõ debetur babenti ſtatum docen
di vel habitum doctrine ſed deber᷑ actui
vnde quantũcũq; pꝛelati ſint in ſtatu do

cendi ⁊ aſſumpti ad magiſterium habe

ant babitum ſciẽtie ſi actu non docent ⁊
nõ pꝛedicant aureolam non conſequunt᷑
Ad 3 & vicendum ꝙ aureola nõ de
betur niñ ſingulari victoꝛie:vnde nõ ſi ꝑ

centeſimanona v

quecunq; documenta diabolus expellit
ab aliquo quis meretur aureolaʒ ſo qua
do per publicam doctrinam de tota mul
titudie diabolus expellitur ſicut xpᷣo pꝛe
dicante demones cum clamoꝛe a coꝛdi-
bus fidelium expellebantur. B
¶Aueſtio. Cix.quomodo ſtatus perfe
ctio repꝛeſentatur in medicis.
Ei Econſid erandũ eſt
qualiter ſtatꝰꝑfe
ctio repꝛeſentaturin medicis.
Circa quod queruũtur decem.
pꝛimo vtrum medici ſiut honoꝛãdi
pꝛe alijs pꝛoſeſſoꝛibus aliarum artium.
Secundo vtrum medici ſi nõ ſint de
legitimo thoꝛo nati poſſint ſinep eccato
medicoꝛũ gfficium exercere. Tertio
vtꝝtutius ſit ꝙ bomo medicis pꝛaticis
q́ᷓ; theoꝛic ſe ĩ cura cõmittat. ¶C. Quar⸗
to vtrum tutius ſit vnum medicuʒ habe
re in cura qᷓ; plures ¶ Quinto vtꝝ me
dici peccent dantes medicinas no in de
bitis ſignis aſtroꝛum. ¶ Sexto vtꝝ me
dici peccent accipientes ſtipendiuʒ pꝛo
infirmitate quam ſciunt eſſe incurabilẽ.
¶Septimo vtrum medici peccent nõ
monentes infirmos vt animarum me/
dicos ante omnia debeant conuocare.
Sctauo vtruʒ medici ex pꝛecepto te
neãtur gratis pauperibꝰ ⁊ religioſis an
rilium⁊ conſiium impendere.CNono
vtrum medicine ars clericis⁊ religioſis
ſit interdicta. ¶ Decimo vtrum medi⸗
ci dantes aliquam medicinam vel faciè
tes aliquam inciſuram ex qua ſequitur

„

moꝛs ſint irregulaͤres.
2D Pꝛimũu ergo ſic pꝛoce
— ditur. Nidẽ
enim ꝙ medici ſint honoꝛadi pꝛe
alij pꝛofeſſoꝛibus aliarum artiuʒ:quia
vna ſcientia pꝛefert᷑ alteri ratione ſfinis
Sed ſcientie medicine oꝛdinatur ad cõo⸗-
ſeruationem vite qua mibilẽ homini ca⸗.
rius. Scribitur enim Cant..viij. ꝙ ſi de
derit bomo omnem ſubſtantiam domꝰ
ſue pꝛo dilectione ſue vitequaſi nihil de

ſpiciet eam. Pꝛeterea ſcientie ſpecula
tiue ſũt dignioꝛes ⁊ bonoꝛabilioꝛes pꝛa
cticis:ſed ſcientia medicine cũ ſubalt᷑ ne
tur phĩe naturali videt eſſe ſpeculatiua.
legalis vᷣo ⁊ militaris vident᷑ eſſe ſciẽtie
ſubalt᷑ne ꝑollitice:⁊ ſic medicins digni⸗
oꝛ eſt eis. Pꝛeterea vna ſcia eſt digni
oꝛ alia:aut nobilitate ſubiecti:aut certi-
tudine demonſtratiois: ut ſcribitur pᷣ de
aĩia ſed vtroq; mõ ſcientia medicine vi-
detur pᷣferri alijs ſciẽt ijs: ergo ꝓfeſſoꝛes
eius pferendi ſunt ꝓfeſſoꝛibꝰ aliarũ.

—Ancee eſt: quia inꝑ
In contrarm ſona ꝓfeſſoꝝ
iuris ſcribit Sap.iij. Judicabũt natio/
nes ⁊ dñabuntur populis terre.Et,viij.
c.ſcribit᷑t Pꝛopter hanc put iuſticiã ba
bebo claritatem ad turbas: ⁊ bonoꝛem
ꝗapud ſenioꝛes:⁊ in conſpectu potentiuʒ
ad miniſtrabilis er.
PF ii cO dicẽdũ: ꝙ ſacra ſcriptu⸗
ra Ecck.xxviij.triplicit᷑
honoꝛem ⁊ reuerentiã videt᷑ tribuere me

dicinalis ſcientie pꝛofeſſoꝛibus. C Pꝛi⸗

mo pꝛopter deũu efficientẽ ⁊ ipſam ad ſa-/
lutem hominũ ꝓducentẽ: quia altiſſimꝰ
de terra creauit medicina:⁊ vir pꝛudens
non abboꝛꝛebit illaʒ. Cũ enĩ oꝑa dei ſint

bona valde qlibet tenet᷑ honoꝛare ⁊ nõ

ſpernere que conſtat creatoꝛẽ ad vtilita
tem hominum feciſſe:ſicut glo.ibi dicit.
BSecundo pꝛopter medicũ ipſazʒ fide
liter adminiſtrantẽ:qnia diſciplina me/
dici exalt abit caput illius in pñti vita et
in futura: ſicut glo.ibi ait: In conſpectu
magnatoꝝ collaudabit᷑. ¶ Tertio ꝓpt᷑
infirmũ ipſam recipientẽ qꝛ ibi dicit᷑: ho
noꝛa medicũ: ꝓpter neceſſitatem etenim
illum creauit altiſſimꝰ. Suꝑ quo verbo
dicit glo.ꝙ ſunt medici coꝛpoꝛales ⁊ ſpũ
ales. Coꝛpoꝛales nanq; medici coꝛpoꝛa
ſpuales ðo aias curant.vtriq; ergo ho/
noꝛandi: ſed ſpuales ſunt pᷣferendi. Ad
intellectum tñ ſolutiõis qõnis ẽ ſciendũ
quia vnã ſciam eſſe dignioꝛem alia triplĩ
eiter contingit. & Pꝛimo ex ꝑte rei con

2 . 4 . * . . * . . . .
Ar. AQueſtio

ſiderate. CSecundo er parte modi cõ
ſiderandi. ¶ Et tertio ex parte finis ad

quẽ oꝛdinatur. MHã ex ꝑte ſubiecti uel rei

cõſiderate methbapbiſica ẽ dignioꝛ omni
alia: cum eius ſubiectu ſit ens inq;tum
ens. Ex vero modo coſiderandi metha/
pbiſica eſt dignioꝛ naturs li phia: cũ mo
do abſtractioꝛi cõſid eret᷑. Sʒ ex ꝑte finis
architectonice dignioꝛes ſunt ſubſeruiẽ
tibus: ſicut milita ris ẽ dignioꝛ frenefa⸗

ctiua.Scia ergo medicine ex parte ſubie

cti videt᷑ eẽ dignioꝛ alijs ſcientis pꝛacti
cis:cum ſit de coꝛpoꝛe ſano egro ⁊ neu⸗
auad eſt oꝛganũ aie ⁊ oium actuum
ũanoꝝ. Ex ꝑte vo finis dignioꝛ videt
ſcia legalis ⁊ militaris: cum oꝛdinet᷑ ad
con ſeruationẽ boni publici:quod pᷣfert
bono cuiuſſibet ſingularis ꝑſone. Sed ex
ꝑte modi conſiderandi uel ex certitudi.
ne tradendi vider᷑ ſe hẽre:ſicut cxcedẽtia
⁊ exceſſa:qꝛ ſicut regula medicinalis va/
rianda ẽ ex varietate cõplexionuʒ: ſic re-
gula iuriſperitoꝝ varianda ex varieta-
te populi conditionũ: ut dicit Augꝰ.i.li-
bꝛo de libero arbitrio.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicẽdü: ſi
cut virtuoſi eſt coꝛ-
poꝛalem vitam ꝓ cõſeruatiõe boni publi
ci moꝛti exponere: ſic fi nis ad quẽ oꝛdi⸗
natur medicina oꝛdinat ad finem legał
ſcie:vnde ex hoc videt᷑ iſta dignioꝛ eẽ illa
¶ Ad ⁊“e dicendũ: ꝙ ſcientie ſpecula
tiue diſtinguunt᷑ a pꝛacticis rõne finis:
quia finis theoꝛice veritas. pꝛactice vᷣo

opꝰ: ut ſcribit᷑.ij. Methba. Medicina vᷣo

non ſubalternat᷑ phie naturalirõe finis
ſed magis rõne ſubiecti: quia coꝛpus bu
manũ quod conſiderat᷑ a medico conti/

netur ſub coꝛpoꝛe mobili ſimplicit᷑:quod

cõſiderat᷑ a naturali philoſopho.CAd
tertium eſt dicendum: ꝙ dignitas in ſci
entüs pꝛacticis magis accipitur rõne fi
nis qᷓ; rõne ſubiecti:uł modi conſideran
di. Ande dato ꝙ in bis duobus medici/
na excedat alias ſcias pꝛacticaſ:nõ tñ ex
hoc ſequit᷑ ꝙ oĩbus ſit ſimplicit᷑ dignioꝛ

f „ — --- — —— — — — — — —,. – —.—

—2 —

— — —:

— — — —

— —

— — — — — — — — —

en

Hi

Ar. centeſumanona III

Sy 7AIſ ſic ꝓceditur: debẽt e legitime nati:ſj ppĩ offic ij ſide
ſecũc e⸗ enin lem reenetone debẽt hkiar. iureti.
qꝙ medici ſi non ſint de legitimo ⸗ ij E do. ꝙ filij ſacer
thoꝛo nati ſine pctõ poſſint medicoꝝ of/ A mn dotũ 2 dig illegiti
ficium exercere:qꝛ dignioꝛ eſt cura aiaꝝ me nati ſunt:ad curã aiaꝝ aſſumi pñt cũ
qᷓ; coꝛpoꝛum: ſed non ſolum illegitime diſpẽſatione:ſic eodẽ mõ medicis illegi
nati: imo filij ſacerdotũ nõ ꝓbibent ad time natis cũ diſpẽſatiõe cura coꝛpoꝝ cõ
ſummũ ſacerdoti ꝑuenire: ñi nõ fuerint mitti põt. CAd 2 p. ꝙ illig po⸗
paterne incontinẽtie imit atoꝛes: ut ſcri nunt᷑ publicis officijs q̃dã claritate moꝝ
bit᷑. lxvi. di. c. ſ byteroꝛum. Pꝛetereg ⁊ fama fulgere debẽt: qſobſcurant᷑ alii⸗
nullus debet excludi ab executione ali- mõ erx vitioſa oꝛigine.iõ abſq; ꝓpo ꝑctõ
cuius legitimi actꝰ:niſ pꝛo peccato ⁊ cul ab admiſtratiõe reipublice excludit᷑ niſt

pa ꝓpa: ſed illegitimatio accidit ſine pꝛo diſpẽſet cũ eo ꝑ illũ ꝗ ẽ reip blice ꝓuiſoꝛ

pꝛia culpa illius qui illegitime naſcit nõ. CAd ʒ eſt do. ꝙ nõẽ ſieqꝛ mals ꝗq as
ergo iuſte puari põt executiõe alicuiꝰ le cõmittit ꝑ ꝓpum actũ ſuũ ꝑ ↄZꝛiũ actum

gitimi actus. Pꝛeterea magis debʒ
quis puniri pꝛopter actum vitioſum ſuũ
pꝛopꝛiũ qᷓ; ꝓpter actũ vitioſum alioꝝ:ſʒ

nullus excludit᷑ ab executione alicuiꝰ of/ manente natura-

ficij ppter adulteriũ ꝑ eum cõmiſſum: er
gonec pꝛoꝑter qadulteriũ ſuoꝝ parentum

P„α -multo magis.
In cotrarin eſt: quia idem iu

diciũ eſt de medicis aĩarum ⁊ coꝛpoꝛum

Sed ſcribitur Oeutro.xxiij.de ſcoꝛto na

tus nõ ingrediet᷑ eccleſã:ergo medici ille

gitime nati in eccleſia ad curã aiarum ⁊

coꝛpoꝝ admitti nõ debent.
Ki ideo dicendũ: ꝙ medici ꝗgbus

curatio coꝛpoꝝ cõmittit᷑

coĩter a ppło ciuitatis debent eſſe electi
ut certi de pbitate moꝝ⁊ peritie art eli
gant ipſi ciues illos medicos quibus ſe
liberoſq; ſuos in egritudine: coꝛpoꝝ cõ/
mittãt: ſicut iuriſconſultus vicit: ex quo
ſequit᷑ꝙ ſint officio reipublice deputati:
⁊ quia illegitime nati nõ poſſunt eſſe de
curiones ⁊ adminiſtratoꝛes reipublice:
ut idẽ iuriſconſultus ponit: ſegtur ꝙ me
dicinõ nati de legitimo thoꝛo medicine
officiũ erercere nõ valẽt:Silr qꝛ officiuz
reipublice fidelit ẽ exercendũ:ſegt ꝙ re/
cepto iuramẽto pꝛacticãdi officiu ẽ ipſis
medicis cõmittẽdũ:ita ꝙ ꝓpt᷑ experien
tie ꝓbationẽ coĩter a pplo debẽt medici
eẽ electi ꝓpi vo reipublice admiſtratõeʒ

doloꝛis ⁊ ↄtritiõis aboleri pñt: ſʒ mala
q ſequunt᷑ naturã non pñt deleri ꝑ ppum
actum: ſed remanet in illo defoꝛmitas

D tertiũ ſic ꝓcedit ur: Ai
2EeeE detur enim ꝙ tu
tilus ſit ꝙ bomo medicis theoꝛic
qᷓ; pꝛactic ſe in cura cõmittat:quia nul/⸗
lus debet ſe caſui ⁊ foꝛtune ſupponere.
ſed cũ medici pꝛactici ignoꝛẽt ꝓpt᷑ qð ca
ſualit᷑ curãt:nõ eſt ergo tutũ ꝙ bõ ſeeoꝝ
cure cõmittat. Pꝛeterea medicꝰnon
curat ex ſe:ſed rõne artis medicine. Cũ
ergo artem medicine ſolum theoꝛici ſci
ant:tutius eſt ꝙ hõ in cura theoꝛicis ſe
cõmittat q; pꝛacticis hñtibus experien
tiam ſinearte. Pꝛeterea phũs dicit P
Metha. ꝙ ruſtici circũdati ab inimicis
quandoq; faciunt bonas plagas ⁊ foꝛ⸗
tes ictus:non tamen ꝓpter boc ſunt eli
gendi in cura belloꝝ: eodẽ ergo modo ex
perti medici dato ꝙ qñq; faciãt bonam
curã:nõ tñ ꝓpt hoc debet aſſumi ignoꝛã

tes artẽ ad curam in firmoꝝ. .

Incontrarium? ee
tbaphi. vbi dicit ꝙ habentes artem et
ſcientiaʒ medicine ſunt magis ſcientes
qᷓ; babentes experimentũ.expertos ta/
men medicos magis pꝛoficere videmus
incura q; babentes ſciam ſine exꝑimẽto

Ar.
* dicendu: ꝙ experientia
RKndeo medicoꝝ ex duobꝰpõt in
ſurgere:vel ex eoꝝ oꝛiginis diſpoſitione
uel ex particulariũ applicatione:⁊ quoli
bet mo talis experietia hʒ adiunctã co/
gnitionẽ ꝓpter qd:nõ in ſe: ſed in ſua vni
uerlſa li ca. Sic eni ex oꝛiginis diſpoſitio
ne:aliq bñt aptitudinẽ ad dñ anduʒ.aliꝗ
vᷣo ad bellandu: ſic aliqui ex tali oꝛigine
bent aptitudinẽ ad curandũ: cuius cure
effectus q;uis ignoꝛetur cã in ꝑticulari
agente:cognoſcit᷑ tñ in agẽte vniuerſali
a quo oꝛiginata eſt natura cũ tali aptitu
dine ad talem effectũ. Cum eni alexãd er
ſcripſiſſet Ariſtoteli ſe inueniſſe in ꝑſide

quoſdaʒ boĩes hñtes intellectũ penetra

bilẽ aptos ſuꝑ alios dñari ? regnũ acꝗ
rere: ex quo ꝓpoſitũ hẽbat ſi eius cõſilio
videret᷑ vniuerſos illius regiõis bomies
interficere ne eius imperiũ auferre aude
rent attentare. Re ſcripſit ſibi Ariſtoti-/
les ꝑ bũc modũ:Si potes mutare illius
terre aerẽ atq; aqua: inſuꝑ diſpoſitiões
loci ⁊ ciuitatũ:imple tuuʒ ꝓpoſitũ. Sin
aũt dñare ſuꝑ eos cum bonitate ⁊ exau
di eos cum benignitate:⁊ ꝑ amoꝛez que
bẽbunt in te dñ aberis in eis paciſice cũ
triumpbo.Quod ſic fecit ⁊ facti ſũt per-
ſes magis obedientes imperio alexãdri
qᷓ; oès nationes. Siłrexperietia que in/
ſurgit ex ꝑticulariũ applicatiõe nõ pꝛoce

dit oino ex ignota cã:qꝛ iſto mõ ars me/

dicine inuenta eſt. Ex multis eni parti/
cularibus experimẽtis inuentoꝛes me/
dicine habuerũt vniuerſale pncipiũ ar-/
tis ⁊ ſcientie:ut qꝛ reubarbarũ viderunt
purgare coleram in boc ꝑticulari: ⁊ in il
lo dederunt vniuerſalẽ regulã ꝙ ꝓpꝛiuzʒ
eẽt reubarbaro purgare coler. Iſtis er

go duobus modis medicis exꝑtis uł ex

oꝛiginis diſpoſitione:uel ex pticularium
applicatiõe:puto ꝙ tutius è ut bomo ſe
conittat in curã medicis exꝑtis pꝛacti
cis q; medicis theoꝛicis nõ habentibꝛta
lem experientiã. Si aũt ſint aliq medici
ꝗ vn medicinã veliunt applicare ad oẽs

Queſtio IIII

egritudines abſq; cauſecognitiõe ⁊ mul
toꝝ ꝑticulariũ applicatione: tales nõ de
bent dici medici ſcientes:nec exꝑti:quia
ſolum caſualit᷑qñq; curant egritudine;
aliqua in iſto uel in illo. Et ꝑ boc ptz re-
ſponſio ad rõnes in oppoſitum.

☚ ſic ꝓceditum:
D aqrtum Acher eni xx-

tutius ſit vnum medicũ bere ĩ cuꝝ

ra q; plures. Sicut enĩinouitas timenda

ẽin moꝛibus hominũ ne pariat litẽ ⁊ diſ
coꝛdiã:ſic timenda ẽ in coꝝ bũoꝛibꝰ: ſeò

vbi ſunt plures medici plures nouitates

conant᷑ inducere ut vnuſqſq; de ſuo ali⸗
quid videat᷑ apponere:nõ eſt ergo turum
plures medicos in cura hbere. Pꝛete/
rea ſicut eſt in ſcientijs ſpeculatiuis: ſic
ſuo mõ ẽ in pꝛacticis: ſed in ſcientijs ſpe

culatiuisin paucioꝛibus eſt via ſecurioꝛ

7 tutioꝛ. Añ dicẽ phᷣs.i. Metapbi. Scĩa

que ſe bʒ ꝑ additionè ad aliã: ut ariſme-

trica ad geometri eſt minus certa. Se

per eni que ſunt ex paucioꝛibꝰ:certioꝛes

ſunt ex additiõe dictis ut ibi ait. CS.

in omni actioue quãto conatus ẽ maioꝛ
tanto actio ẽ foꝛtioꝛ ⁊ virtuoſioꝛ:ſʒ vnꝰ

medicus ex toto conatu laboꝛat ad cu⸗/⸗

rationez egritudinis. Cum vo plures

ſunt vnus ſub ſpe alterius getargarir a
m Frrariſ! ⸗ſuo conatu.
In cotrann eſt phũs in epi/
ſtola ad alexandrũ vbi ait:O alerander

in vno medico non ↄfidas:qm vnus me
dicus potẽs ẽ ad nocendũ:⁊ de facili au

det nephas p̃ſumere: ⁊ ſcelus deducere

ad effectũ.Si itaqʒ põt fieri ꝙ ſint decẽ
nõ minus ſint: ⁊ fac eos oẽs in vnũ cõue
nire:⁊ ſi ſumẽda fuerit medicina noli ſu
mere niſi de cõſilio plurimoꝝ.

„ dicendum: ꝙ in egritudi
RNnd 60 nis cura cõſideranda eſt

conditio artis medicine:cõditio egritu/
dinis: ⁊ cõditio ſtatus ꝑſone. Planum e
eni ꝙ medicina ſicut quelibet ars inue-
ta eſt ꝑ iuu amentũ vuius ad alterũ ut ꝑ
iuua mentu poſterioꝝ ad poꝛes: qꝛ ſemꝑ

1nl
no de H
liquis .
udine

tte⸗

gtun
nn g

reia
nende

Ar.

ſs
itates
hogli⸗
thrun
brete/
nis ſe

tcvriot
S⸗
riſne⸗
18.

ine

inaet

Nune⸗
cut
un,
ne/
c⸗
vome
chier
icdt
t e
lcne
wolii

Ttu
d
gin,
wum
inue⸗
füute
ſove

terdil

tishe

ge
Ro

poſterioꝛes ꝑ additionẽ ſe babent ad pꝛi
oꝛes:ut phus dicit.ij. Metha.vnde ſicut
complementũ ſcie artis medicine inuen
tum eſt ꝑ multoꝝ experientiã:ſic comple
tioꝛ egritudinis cura debet fieri natura
liter ꝑ multoꝝ medicoꝝ colloquiũ ⁊ ſciẽ
tiam. Siłr conſideranda eſt conditio
egritudinis:que qñq; eſt occulta vni me
dico ꝑ ſigna que apparent:cuius cãm uel

per illa ſigna uel per alia alius medicꝰpo

teſt cognoſcere. Eode modo conſide
randa eſt cõditio ſtatus ꝑſone.quãto enĩ
sliqui ſunt in ſtatu ſublimioꝛi:tãto in ꝑi/

culo maioꝛi verſant᷑ poſiti in odio ułemu

latione plurimoꝝ:⁊ ꝓpter dignitatẽ quã
babẽt:⁊ ꝓpter iu ſtitia quã exercent. Re⸗

citat eni phũs in illa epl'a ad alexandrũ

reginaʒ indoꝛum multa encenia ⁊ vona
miſiſſe alexandro imperatoꝛi interꝗᷓ mi⸗

ſit venuſtiſſimã puellã veneno nutritam

⁊ iam verſam in naturã ſerpentũ: quam
ſi cognouiſſet alexander nõ ᷣmonitꝰ per
pbũm in ardoꝛe coitus eius:moꝛs eiꝰſta
tim fuiſſet ſecuta.vñ ad oẽm ſuſpitioneʒ
malã remouendã:⁊ ad diligentioꝛẽ curã
apponẽdã tutius eſt magnos viros plu
res medicos habere in eoꝝ cura qᷓ; vnũ.

Wee ergo eſt dicẽduʒ:qp
Ad Penmmn plures medici non

debent inducere nouitatem: ſed vnitatẽ
ut viſis ſignis ⁊ conſiderata cã egritudis

collatione ad inuicez ꝓbibita in cura illa
ad inuicem cõcoꝛd ent:que magis videa

turexpediens. C Ad 2“ eſt dicendũ: ꝙ

non cadem certitudo eſt expetenda in oĩ
bus ut phũs dicit. ij. Metha. In ſcien⸗
tijs nanqʒ que circa vniuerſalia ſpeculã⸗

tur requiritur certitudo demonſtratio-/

nis.ſed in ſcientijs que verſant᷑ circa ꝑti

cularia ex qu oꝝ applicatione requirit ex
perimentũ quod eſt pᷣncipiũ artis ⁊ ſcie
requirit certitudo cuiuſdã inductiõis ex
collatione pluriũ ad inuicem. ¶C Ad 3
eſt dicenduʒ:q; medici in cura magnoꝛũ
viroꝛum omnes poſſunt bene remunera

ri:⁊ ideo non eſt timendu ꝙ conatꝰ vni⸗

centeſimanona V

ſub ſpe alterius debeat retardari.

Dntum dekentac.

medici nõ peccent dantes medici

nam non in debitis ſignis aſtroꝝ. Quod

enim ꝓbibet᷑ ꝑ eccleſiã medici nõ tenen
tur ſeruare in egritudinis cura. Sʒ ſcribi
tur.xxvi.q.v. Hon liceat chꝛiſtianis tene

re traditiones gentiliu ⁊ obſeruare uel

colere elementa: aut lune aut ſtellarum

curſus:aut inanem ſignoꝝ falla ciã ꝓ do
mo facienda: uel ꝑ ſegetes uel arboꝛes
plantandas: uel coniugia ſocianda: nec

in collectione herbarũ que medicinales
ſunt aliquas obſeruationes attendere.
¶Pꝛetenss que infallibilit᷑ veniut ſtul
tum eſtilla pᷣuid ere ut poſſint euitari: ſʒ
omnia puiſa a diuina ꝓuidentia neceſſa
rio ⁊ infallibiliter eueniũt: ſuperuacuuʒ
eſt ergo illa ꝑ medicos pꝛeuid eri.C S.

fruſtrabõ cognoſcere nitit quod impoſſi
bile eſt ſcire:ſʒ bere cognit ionẽ planeta

rũ ⁊ ſignoꝝ aſtroꝝ eſt impoſſibile. Oicit
enim cõm entato.xij. Metba. Credebãa
enim ꝙ cognitio aſtrologie per me com
pleret᷑:ſʒ ãmodo ſenui ⁊ deſperaui de ißas

ℳ ——

ri Neſt:quis peccant
In cotran Bfmedici curã ha
bentes aĩarum ſi negligant ſcireque fa/
ciunt ad aiarum curam: ergo eodem mõ

peccant medici coꝛpoꝛum.

ndAdeen diccdů: ꝙ medicos pec-
Rnd e0 care dantes medicinam

.

non in debitis ſignis aſtroꝝ:duplicit᷑ po
teſt itelligi. C Pꝛimo peccato art igno
ran tie ꝑ eoꝝ negligentia. ¶ Secũdo pec
cato culpe ↄſcie ꝑ eoꝝ malicis. Pꝛio
mõ certů eſt ꝙ peccant: quia ſicut neceſi
ſario coꝛpoꝛa buana ſubdun t᷑ influentie

coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiũ:ſic neceſſario requirii

debitoꝝ ſignoninfluentia in egritudinu,ʒ
coꝛpoꝛaliũ curatione.vnde ſi medici dãt
medicinã in ſignis colericis parũ ꝓficiũt
qꝛ coꝛpꝰ nibiluel parũ mouebit᷑. Si vᷣo
in ſignis flegmaticis: medicina ſumpta
facilit᷑ coꝛpus laxat:pꝛopter quod ſicut

Queſtio VI

lier quedam erat influru ſanguinis que
in medicos erogauerat oẽm ſubſtantiã
ſuã:nec ab illis potuit curari: ꝙ medici
diuitias eiꝰ contmnupſer ſtnee e curaue
ſiões ſibi faciẽtes: ſs
vana pꝓmiſſionõ caret pctõ. C Pꝛeterea
aduocat nõ poteſt accipere iuſtũ ſtipen

Ar.

medici in curatiõe egritudinũ obſeruat

dies creticos qui determinant m curſũ

ſolis ⁊ lune:ita in datione medicinaꝝ de

b'sẽt obſeruare debita ſigna aſtroꝝ. Ideo

ſcripſit ppũs ad alexandrũ vt nec come-
deret:nec biberet: nec aliquã medicinaʒ
ſumẽt ſine ↄſilio piti ĩ arte aſtroꝝ 2.
pctõ culpe ↄſcie ſiłr peccat ſi ex certa ma
licis obmittant illa que faciũt ad egritu

dinũ curã: q;uis enĩ medicus nõ ſemꝑ ſa
net:ſicut nec rhetoꝛ ſemꝑ ꝑſuadet. Sita

mẽ ex negligentia vel er certa ſcia nibil
obmittit de cõtingentibꝰ. pfectus in ar
te dicitur ⁊ a peccato rsſerur⸗ “
Pi dicit᷑ ꝙ illud decre
Agd pꝛimuũ ii intuligitur deil
lis qui ſuꝑſticioſe pmvarias doctrĩas ho
minũ ᷣm Augi.fauſta vel ifauſta exiſti/
mabãt tpa:ↄtra quos dicit Aplłs Bal.
iiij.dies obſeruatis ⁊ tꝑa ⁊ annos ſuper
quo verbo dicit Augꝰ:ꝙ culpant illi ui
oↄſtellationes ſequunt᷑: nõ qui naturales

effectus aſtroꝝ⁊ elemẽtoꝝ nouerũt: vt i
tẽp eſtate nõ nauigẽt:vel nõ ſeminẽt:nec
ſanguinè minuãt:vel medicinã ſumant:

niſi in oꝛdinatiſſima diſpoſitione ſiderũ.
NQAd 2“ dicitur: ꝙ neceſſaria ⁊ otige
tia ſimul ſtant cũ diuina pꝛouidẽtia:vn-

ge dato ꝙ multa neceſſaria eueniãt ſi pᷣ

ſciant᷑ leuiꝰtollerant᷑ ⁊ pꝛudẽtius decli

nant᷑ vt ſi pᷣſciat᷑ hyems futura foꝛe frigi

da pñt bhoiĩes pᷣparare hoſpitia calida:i-

dumẽeta carbones: 2 ligna. Pꝛudetcr.n.
Joſepb pᷣuidendo annos vbertatis eui-

tauit ãnos future ſterilitatl. ¶ Ad 3
dicit᷑ ꝙ ſicut dicit Phũs ĩ epla ad alexã-
qdrũ fides adhibenda nõ eſt illis ꝗ ponũt
ſciam planetarũ ſic eſſe difficilẽ q nemo
poſſit ad ipam pertingere.tales eniz ne

ſciũt quid dicunt qꝛ apud potentiã intel-
lectus nihil eſt difficile ⁊ cuncta ſũt poſ
rũ nõ moneant vt aĩarũ medicos añ oĩa
debeant cõuocare. Mulli nanq; eſt dãda

ſibilia in via ration1liilis..
eeeee ſic ꝓcedit᷑. Nide

c(cl peccẽt accipiẽtes ſtipendiũ pꝛo
infirmitate quã ſciũt eſſe incurabilẽ. Di
cit.n.glo.CLuce.viij.ſuꝑ illo verbo. Mu⸗

rant vanas pꝛomi

2 ſext tur eni ꝙ medi/

.

diũ niſi pꝛeſtet iuſtus patrocinium: efgo

nec medicus niſi cõferat verũ conſiliũ:H
nõ cõfert verũ cõſiliũ infirmitate incura

bilem dicẽdo eſſe curabiẽẽ. ¶ Pꝛeterea
medici aiarũ peccant: ſi peccata moꝛta

lia dicãt eſſe venia lia velnon moꝛtalia:

ergo eodẽ modo medici coꝛpoꝛũ dicẽdo
egritudinẽ incurabilẽ eſſe curabilem.

In cõtrariua edide

ait:ꝙ medicꝰ verã cũᷣ

„ —

nis curationis vel nõ curatõis ꝓnuncia
re poteſt:ſed pꝛimã ⁊ ſuꝑioꝛẽ ſcire nõ vs

let: 7 ſic nõ peccat ſtipẽdiũ accipiedo de
egritudine quam m oès cauſas nõ pot
ſcire eſſe curabilem vel incurabilem.

Bn co dicendũ ꝙ medicus ẽ in
EEKrumétũu nature: tandiu

m ꝓximã egritudi

ergo inſtr̃m medicine nõ eſt ex toto ſu/

nõ ſuccũbit:iõ nõ peccat medicꝰ accipien

trahendũ infirmo q;diu natura ex toto

do ſtipendiũ de cura egritudis q; p pn/

cipia artis medicine credit eſſe icurabilè

niſi foꝛte malicioſe nõ indicãdo illis aui
illis curã babẽt:vel ſugfluos ſumpt? faci

0 „

endo:vel eũ curare oĩo ꝓmittẽdo:ſʒ indi

cata veritate quã vouit de egritudĩs cu
ra tãdiu iuſte põt reciꝑe ſuuũ ſtipendiũ ꝙ;
diu exhibet ſe in eius cura fid ele miniſte
riũ ⁊ verũ conſiliũ. Et per hoc patet
reſponſio ad rationes ſuperius factas.

Dſeptimũ

ꝙ medici nõ peccẽt ſi ifirmos eo

materia deſperãdi. Sed frequenter infir

mi in lecto iacẽtes cũ eis a medicis ſua⸗
detur vt de animarũ ſalute diſponant in

deſperationis articulũ incidut:vnde fa⸗

fme — — — — — — „ —

idi

/
ſtſ
ei

Ar.

cilius moꝛtis periculũ incurrunt medici
ergo nõ tenent᷑ in boc infirmos amone
re:cũ ipſi teneant᷑ egroꝛum coꝛpoꝛa cura

aligd ↄtigat.

re ⁊ moꝛtis periculũ euitare. ¶C Pꝛete/
rea:nibil eſt indicandũ ifirmo qð poſſit

in eo malam alterationem inducere:ſed

Pm pbũum accidentis anime babent coꝛ
pus alterare:imaginationibus eniʒz an
me obedit coꝛpus humanũ q;tuʒ ad inu

tationem vel alterationè licet nõ q;dtum

ad figurationem:nõ ergo indicandũ è in

firmo aliquid: vnde poſſit eius coꝛp? in
maluz alterari. C D. medici aiaꝝ nõ te

nent᷑ ſe intromittere de ſanitate coꝛpoꝝ
ergo eode modo nec medici coꝛpoꝛũ te/
nene ſe intromittere de ſanirare aiaruzʒ.
Ar . eſt:qꝛ peccatũ ẽ
In CO0 t Arin p̃ceptu eccłe nõ
ſeruare: ſj extra de pe.⁊ re.pᷣcipit oibus
medicis coꝛpoꝛũ quatenꝰ cum eos ad in

firmos vocari cõtingit:ante omnia de⸗
beant eos monere ⁊ inducere vt aiarum

medicos debeant aduocare.

eSEE 11 diceẽdũ:ꝙ ſicut hõ mag
Ki jdeo ẽ intellectus q;ᷓ ſenſus.⁊

magis aĩa qᷓ; coꝛpus:vt ſcribit᷑.ix.Ethi.

ſic oꝛdine nature ⁊ charitatis pꝛiꝰcuran

daẽ̃ aĩa q; coꝛpꝰ.Sequunt᷑ aut qBtuʒ ad
pñs tria bona ſi añ coꝛꝑis curatõeʒ:aia
pꝛius purget᷑ a culpa ⁊ diuina offenſa.

¶ LPꝛio cauſe ifirmitatis remotio. Su

ꝑ illo.n. vᷣbo Jo.v. Ecce ſanꝰ factꝰ es va
de ⁊ ãplius noli ꝑeccare: ne deteri tibi
Dicit Chꝛyſoꝰ ꝙ p iõ xpᷣs
dixit illi:qꝛ ifirmitas illa euenerat ei pꝛo
pt᷑ ſuũ pctm. Cõtigit qñq; boĩem coꝛ

poꝛalit᷑ ifirmari:vel ex pctõ ſue negligẽ-

tie. vel pꝑpetrate malicie:vł guloſitat:vel

lurxurie: multis alijs mõis:⁊ qꝛ effectꝰ

remoueri nõ põt manẽte cã medici ꝗ ad
curã coꝛꝑis vocant᷑ ꝑꝛi debẽt eos indu

cere ad curã aiaꝝ. ¶ Secũdo ſequit᷑ ſa/

nitatis acꝗſitio:aĩa eni ſobꝛia exñte ⁊ ſa
na aliquo mõ huiuſmõi ſanitas ⁊ ſobꝛie
tas redũdat in coꝛpꝰ:qꝛ ſicut grauis ifir

mitas coꝛꝑis ſobꝛiã facit aĩam:vt ſcribi

centeſimanona

tur Eccł. xxxi.ſic ſecurò mens quaſi iu-
ge ↄuiuiũ:⁊ letat hõ ⁊ oẽs ſenſus eiꝰ refi
ciunt᷑ i leticia ⁊ ſerenitate ↄſcĩe:vt ſcribi
tur Pꝛouerb.xv. ¶Tertio iterdũ ſequit᷑
pñtis vite gugmẽtatio:addidit.n.deus
xv.ãnos Egechie regi ſupꝛa curſu pñtis
vitep eo ꝙ ad vocẽ Eſa.dicẽtis ſibi diſ
pone domui tue:qꝛ moꝛier tu ⁊ ñ viues
Et tũc ↄuertit faciè ſuã ad ꝑarietẽ ⁊ fle
uit fletu magno:vt ſcribit᷑. Eſa.xxxviij.

. miſi ergo dicit ꝙ nõ da
Ad Pamugr ifirmo materia
deſpandi ſg potiꝰde diuino auxilio cõfi-
ciendi:non enim debet homo triſtari ſed

vehementerletari:cũ inducitur ad incre

pationem ⁊ ↄtritionẽ ſuoꝝ peccatoꝛum
iuxta illð að ſcribi᷑ Yo.v. Increpationẽ
dñi ne repꝛobes:qꝛ ipᷣe vulnerat ⁊ mede
tur:ꝑcutit ⁊ manꝰ eiꝰ ſanabũt.LAdꝛꝰ
dỹ ꝙ nulla mala altatio iducit᷑ in coꝛꝑe
ex hocꝙ iducit᷑ vt pꝛiꝰ aiaʒ q; coꝛpus de
beat curare:cũ ipᷣe mag debeat ſpare de
diuino auxilio ꝗẽ medicꝰ aiaꝝ ⁊ coꝛpoꝝ
qᷓ; de auxilio medicoꝛuʒ. Scribitur.n.ij.
Paralip.xv.qꝙ cũ Aſa rex doloꝛe peduʒ
vebemetiſſime egrotaret ꝓ eo ꝙ i iſirini
tate ſua ñ qſiuit dñʒ ſo magis ĩ medicoꝝ
arte ↄfiſus ẽ.moꝛtuꝰ e:⁊ ſepultꝰcũ pr̃ibꝰ
ſuis. CAd 3 dr ꝙ medici aiaꝝ ñ tenẽt᷑
ſe itromittere ð ſanitate coꝛpoꝝq;tũ ad

miſterij exhibitionè ſi art medicie pitiã

ñ hñt:ſj q;tũ ad iductionèe curata aĩa ad
curã coꝛꝑis debẽt eos iducẽ ⁊ vt medi⸗/
cos coꝛpoꝝ debeãt aduocare:ſic eodem
mõ medici coꝛpoꝝtenent᷑ ſe intromitte
ree de cura animarum.

zr⸗ 1 ſic pceditur.

medici ñ tenet᷑ grat paupibꝰ⁊ religioſis

auxiliũ ⁊ ↄſiliũ ipẽde:ↄtigit qñq; paupe

rẽ ifirmũ vłex vecũdia vłex deſꝑatione
pauꝑtis medicinã reſpuẽ ⁊ nec velle cu
rari:vł medico curare volẽti obedire: vłᷣ
i aliqͥ obligari:tales paupes medici ñ
tenẽt curare:cũniłi ſit pſtãdu bñ ſiciũ ipo
inuito. C S.contra ronem eſſe videt᷑ vt
PpP 2

Ar.

aliquis cogat᷑ æ de ſuo pꝛopꝛio alicuip
ſtet bñ ficiuʒ: ſicut ſcribit᷑.x.q.ij.c.pcario
Nõ ergo tenent᷑ medici ſuis pꝛopꝛijs ſti
pendujs pauꝑibus ⁊ religioſis bñficium
curatõis impedere. C.*
ſte negat᷑ alicui iuſte ab illo petit᷑: ſj ſᷣm
Augl. ad macedoniũ: ⁊ ponitur. xiiij.q

v.c.no ſane: merces ſua iniuſte negatur

medico:iuſte ergo ab eo petitx ſic nõ gra
tis⸗ pauꝑibꝰ ⁊ religioſis tenet nee S
1A! PRẽ quod dicit Si
In C0 trarin machus papa.
lxxxiij.di. nõ grandis differẽtia ẽ vt moꝛ
tem in feras: vel admitti patiaris moꝛtẽ
ergo medicus lãguentibꝰ pꝛobatur infu
gere quãdo hanc cum poſſit nõ excludit.

dicendũ ꝙ cufure in fir-⸗
Kndeo mos pauꝑes ad opꝰ pie

tatis ꝑtinet. Oẽ aũt opus pietatis inclu

Ait circunſtantias virtuoſi actus vt fiat

Aana opoꝛtet ⁊ ſicut opoꝛtet ⁊ cui oʒ
oꝛdinẽ charitatis. Planũ eſt autẽ ꝙ
medic nõ tenet᷑ omnes pauꝑes ĩfirmos
curare qꝛ nec ſunt oẽs ſibi noti:ec ĩqua
cũq; egritudine eis ſubuenire poteſi:qꝛ
nec facultates ⁊ iures eiꝰ ſufficerẽt.tente
tur ergo illis pauꝑibus infirmis auxiliũ
impendere qui ad eum recurſum habẽt:
⁊ qui eius patrociniũ imploꝛant:⁊ de cu
ra illius egritudinis a qua nec ꝑ ſe nec ꝑ
alios releuari pñt. Nam conſeruatio vi
te pꝛoximi ẽ de iure naturali.Appꝛopa-
tio vo lucri artis medicine et cuiuſlibet
artis ſicut appꝛopꝛiatio aliarũ iuſte acꝗ
ſitarum eſt de iure poſitiuo. Abi ergo vi
ts pauperum in curatione egritudinuʒ ẽ
gliter poſſibilis releuari qᷓ; per cura iſtiꝰ
medici:qꝛ tũc ſimul ſtat ius naturale cũ
pꝛocuratione ⁊ appꝛopꝛiatione pꝛopꝛij
lucri quod eſt de iure poſitiuo nõ tenetur
medicus ſpeciale auxilium impendere:
nec ſingularem curam aſſumere:vbi au
tem nõ èe aliter releuabilis tenetur ex iu
re naturali ⁊ ex oꝛdie charitatis. C Oe

religioſis autem puto aliter eſſe dicẽdũ

quia cum dicente Apło: Recipiẽtes ſpi

„ —

¶Pꝛeteres: qð iiu

ritualia teneant᷑ ex bebito carnalis im-
pendere:exquo in edici coꝛpoꝝ recipiunt
a religioſis medicinam ſpũalem ⁊ aiarũ
curationẽ:ex quodã debito tenent᷑ in cu
ratione coꝛpoꝛaliũ egritudinuin auxiliũ

⁊ conſiliũ eis impendere. eſ
ergo eſt dicẽdũ:
Ad Peaummu nea bene ficia ich
pendenda ſunt bomini ipſo inuito coꝛpo
ra liten⁊ ſpualiter. Aiolent᷑ enim angeli
traxerunt loth ⁊ totam eius familiã ex/⸗
tra ciuitatẽ in ſubuerſione ſodomoꝛũ ne
ipſi ſimul cũ eis perirent:ut ſcribit᷑ Geñ.
xix.⁊ Augꝰ dicit ad boniſaciũ: ꝙ furẽti
frenetico ⁊ indiſciplina to filio ſalubꝛiter
medicus ⁊ pater bñ ficia pᷣſtant eis innui/
tis:medicus illum ligando:⁊ pater illuʒ

verberãdo.vñ in neceſſitatis articulo te

netur medicꝰ pauperi infirmo eo inuito
medicinã exbibere ⁊ euʒ curare ſi poteſt.
CAd ⁊ dicit᷑:ꝙ medicus in caſu neceſ
ſitatis ſupꝛadicto cogit᷑ bñficiũ curatio/
nis pauperi ipendere ex iure nature:quo
bñficia ſpualia ⁊ tꝑalia ſunt coĩa: ⁊ ex oꝛ
dine charitat] ſine qua nec ſibi nec alijs
poteſt eſſe ſalus. ¶ Ad tertiũ dr̃: mer

ces iniuſte negat᷑ medico ab illis ꝗ ſũt in

ſtatu quo poſſint ſibi ipſaʒ dare.pauꝑes
aũt non ſut in ſtatu quo poſſint mercedẽ
tꝑalem medicis dare: ied magis ut ab
eis debeant eam recipere.

1 ſic ꝓcedit᷑: Aide
D nona tur eni ꝙ medi
cine ars clericis ⁊ religioſs non
ſit interdicta.Officiũ enim qð rpᷣus ex/
ercuit abſq; pctõ a qlibʒ exerceri põt:cũ
ipſe in oibꝰdiſciplina moꝝ fuerit: ut diẽ
uga: ſ ipſe exercuit officiũ medici non
ſoluũ ſpnᷣalit᷑ imo coꝛꝑalit᷑:qꝛ ſpũałr ⁊ coꝛ

poꝛalit ifirmos curauit:ut ſcribit Lu.vi.

S. Apls ſcribẽs tbimoteo aſſumẽs
medici officiu: diẽ.i.Thi.v.Noli adbuc
aquã bibẽ:ſʒ modico vino vtere ꝓpt᷑ ſto-

machum tuum:⁊ frequentes infirmita

tes tuas:⁊ multos ifirmos ſcriptura te-
ſtat᷑ coꝛpoꝛaliter ꝑ aplos fuiſſe curatos

*

h⸗
.

1on
2

i
0
1
6
es
e
/
ſta
e

——

Ar.

Pꝛeterea ſuꝑ illo verbo pſal. Nunqd

moꝛtuis facies mirabilia:aut medici ſu
ſcitabũt ⁊ confitebunt᷑ tibi: Dicit Augꝰ
boc eſſe dictũ in ꝑſona ſcõꝝ qui vere di/
cuntur medici.eo ꝙ viuẽtes eoꝝ miſterio
curare pñt:q;uis moꝛtuos zuſcitnre.
1 eſt: quia idem
In cotrarin iudicium dat
aſtrologus de cura tione egritudinis:qð
dat medicus:q;uis non eodẽ mõ:qꝛ me
dicus dat iudiciũ de ſanitate uel moꝛte
ifirmi ᷣm cãs ꝓtĩas:puta bᷣm vᷣtutẽ nãe
⁊2 virtutem moꝛbi. Aſtrolo vᷣo ſᷣm cãs
remotas ut ſm poſitionẽ ſiderũ:ſed ars
aſtrologie interdicta ẽ clericis ⁊ religio⸗
ſis:ſicut patet xxvi.q.i.ergo eodẽ modo
Bn G CO ars medicine.
dicẽdu: ꝙ medicinã ar-
tem eſſe interdictã clericis ⁊ religioſis:
dulpliciter põt intelligi. C Pꝛimo q;tũ
ad cõſiliu.¶Secũdo q;tũ ad pꝛacticuʒ
exercitiũ. ¶. Primo mo nõ interdicit᷑ ilł
qui peritiaʒ artis medicine plenenoue/
rũt ꝗn viſis ſignis ſᷣm pᷣncipia artis poſ
ſint ↄſiliũ dare ſuꝑ curatiõe egritudinis
que eis ꝓponit᷑:imo hoc eſt laudabile et
virtutis opus. Sed ſcdo mõ potiſſi-
me conſtitutis in ſacris interdicit᷑ pꝛacti
cũ exercitiũ ꝓpter tria: q in tali pꝛactico
exercitio medicine art icludunt᷑. Pꝛi
mũ ẽ negociũ ſeculare pꝛacticũ enĩ exer
citium artis medicine ſeculare negociũ
eſt:qꝛ que medicoꝝ ſunt dicũt medici.tra
ctant vo fabꝛilia fabꝛi: ut MHieroꝰ dicit
MHegocijs aũt ſecularibus ſe imiſcere ꝓ

hibetur clericis ⁊ religioſis: ut ptʒ extra

ne cleri.uel mo:ſecula.nego.ſe immiſce.
Secundũ eſt lucruũ tꝑale. eſſe aũt tur
pis lucri ſectatoꝛes ꝓbibet᷑ clericis ⁊ re
ligioſs. ¶⅞Tertiu eſt periculũ mentale
poſſime qᷓ;tuʒ ad ꝑteʒ illã que chirurgia
vocat᷑.vnde ſicut ſniam ſanguinis dicta
re uel ꝓferre ꝓhibitur elericis.ſic eis in-
bibetur ut nullã chirurgie ꝑtem ſubdia/
conus ⁊ ſacerdos exerceant. Quantũ pᷣo
ad ꝑtem phiſicã poſſet interdũ cũ miſe-

centeſimanona X

rabilibꝰ pſonis ⁊ honeſtis ⁊ ↄiũctis gra
tis abſq; periculo clericus exercere.
Ad 2imũ erso eſt dicendum
Pe w rp̃ᷣs ſanabat coꝛ
poꝛaliter egrotos abſq; oĩ exterioꝛi ĩmi
niculo: ⁊ ſi qñq; vſus eſt exterioꝛi re ułex
ercitio:quia liniuit lutũ ſuꝑ oculos ceci
nati:ut pʒ Jo.ix. Et ad ſuſcitationẽ filj
vidue tetigit loculuũ. Luce.vij. Et ad ſu/
ſcitandã filiaʒ archiſinagogi tenuit ma
num puelle.hoc fecit ad ondendũ ſue di
uinitatis potentiã ⁊ afſumpte hũamta
tis efficaciã. Maʒ per hoc ꝙ lutũ liniuit
ſuper oculos ceci nati:oſtẽdit ſe illũ eun
dem deũ qui luto vſus fuit ad foꝛmatio
nem coꝛpoꝛis pmi hominis.per boc vᷣo
ꝙ tetigigoculuʒz: ⁊ manũ puelle tenuit
oſtendit humanitatẽ aſſumptã efficaciã
bẽre ad pᷣſtandam verã ſanitatẽ: ut ſicut
ferrum adiunctuzʒ igni perficit opus:ſic
caro coniuncta verbo quod viuificat oĩa
ipſa quoq; erat viuificatiua ⁊ moꝛtis ex
pulſiua:ut Chꝛy ſoꝰdicit.vnde chꝛiſti me
dicina nõ oꝛdinabat᷑ad negociũ ſeculare
nec ad lucrũ tꝑale.nec ad periculũ mẽta
le. C Ad ⁊“eſt dicendum verũ cẽ apo
ſtolos fuiſſe medicos aiarum ⁊ corpoꝛũ
non tñ artis medicine peritia:ſed chꝛiſti
virtut gratia. Añ diuina oꝛacula ⁊ apo
ſtoloꝝ miracula non ſunt cõuertenda ad
negocia ſecularia: ⁊ ad pñtis vite vani
tatem. per poſitionè eni manuũ aploꝛuʒ
curabant᷑ egri:æ ad vmbꝛam petri ſana
bantur infirmi:quod ſubterfugit vᷣtuteʒ
medicine artl. C Ad 2 dicit Aug?
ibi loquitur de medicis ſpũalibus ꝗq mi
ni ſterialiter poſſunt viuentes curare:ſed
moꝛtuos nõ ſuſcitare:quia ſola xpᷣi gra-
tia moꝛtui reuiuiſcunt ad fihem.

D decimu herat,

qꝙ; medici dantes medicinã uł fa
cientes aliquã inciſuram exqua ſequitur
moꝛs ſint rregulares. Magis eni quis
efficit irregularis ex eo ꝙ ſequit᷑ pericu/
lum moꝛ:is qᷓ; ex eo ꝙ ſequit᷑ trũcatio

Ar.

alicuius mèbꝛi. Sed ſcribit᷑ ex ne cle.uel
mo.ſe.nego.ſe imiſ.ꝓhibemꝰ ne gliquaʒ
trücationẽ mẽbꝛoꝝ clerici ꝑ ſe faciant:
aut iudicent inferendas.ſi ꝗs tale qꝗd fe
cerit honoꝛe puetur ⁊ loco. C Pꝛeterea
magis ẽ ſanguinẽ effüd ere ex cuiꝰ effuſi
one ſegt᷑ moꝛs q; ſanguis ſnĩaʒ iuſte pꝛo
ferre ulłdictare:ſʒ ↄtingit qñ q; ꝙ ex mi
nutione ſanguis quã barbitonſoꝛ facit ⁊
medicꝰ facit fieri:minutꝰ debilitat᷑ ⁊ ino
rit᷑:g tales magis ſüũt irregulares q; iu⸗
dices dictantes ſanguis ſniam uel ꝓferẽ
tes. Pꝛeterea ꝗ cãm moꝛt dat moꝛ/
tem dediſſe ꝓbat᷑ſed ↄtingit qñq; ꝙ ex
medicina data alicui in firmo ꝓpt᷑ coꝛꝛu
ptionẽ ⁊ ſophiſticationẽ rerũ ꝗ ibi ponũ
tur infirmus moꝛit᷑. medicꝰ talẽ me⸗
Acins dedit irregularis ffici. t. ni
vi i ẽ:qꝛ ſic nulli me
In cotrariu dici poſſẽt ad oꝛ
dines ꝓmoueri:cũ uel ex medicinis datj
uelex inciſuris factis nõ oẽs infirmi ſa⸗
nant᷑:ſed multi moꝛiantur.
FBndeo ?ndu: ad boce me
X1 dici uel ppt medicinas
dgtas uel inciſuras fcãs nõ ſint facti ir-
regulares er q̊ͥ impediant.ne ad oꝛdineʒ
valeant ꝓmoueri requirunt᷑ tria. C PHꝛi
mo recta ſcia:ut non oꝑent᷑ caſualit᷑: ſed
ſint exꝑti ⁊ oꝑent᷑ ſᷣm pncipia art medi
cine. Quãauis. n ignoꝛãtia facti interd ũ
excuſat a culpa:ignoꝛantia tñ iuris ⁊ ſci
entiequã ꝗs ſcire ten et᷑ excuſationẽ non
recipit. Secũdo requirit recta ↄſcĩa:
ut nõ fraudulent᷑ nec negligent: ſj fidelit᷑
eoꝝofficiũ exequant. ¶ Tertio requirit᷑
rei decentia:ut ꝙ nõ imiſceãt ſe rei illici
te ⁊ ꝓhibite ꝑ eccleſiã:cui ſi mixti fuerit
facti ſint irregulares. Iſtis s tribꝰ puat
ſiue moꝛs:ſiue aliud ſecutũ fuerit ex me/
dicinis datis uel inciſuris factis ꝑ medi
