ſionẽ votũ non fecit de eius ↄſenſu pote
rit ad ſeculũ reuerti. ¶ Pꝛeterea ſcribit᷑
xix q.ii. monaſterijs oibus fraternitas
veſtra iterdicat diſtrictius:ut eos quos
ad cõuerſationeʒ ſuſceperint pꝛiuſq; biẽ
nium in conuerſatione compleuerit nul-
lo modo audeant tonſoꝛare:nõ ergo ela
pſo pꝛofeſſionis anno tenentur in mona
ſterio remanere ſicut pꝛofeſſi. CHꝛete
res nullus aſtringitur permanere in reli
gione niſi ꝑ pꝛofeſſionem ⁊ obligatione
voti:ſi ergo quis non faciat pꝛofeſſioneʒ

in aliqua religione non obligatur ex vo-

tarni permanere. . a ſeribit
„ eſt quod ſcribi
In CO ti Ari xx.q.iij.pꝛopoſi
tũ monachi ꝓpꝛio arbitrio ⁊ voluntate
ſuſceptũ deſeri non põt abſq; peccato.
RKn 60 dicendum qꝙ in foꝛo cõ-
Vſcientie q́;tum ad deum
ſtatim cũ quis ingredit᷑ religionẽ cũ ꝓpo
ſito firnio pꝑmanẽdi voto ĩ cõſcia emiſſo
vel de ĩtrãdo vel poſtq; intrauit,.de ꝑma
nẽdo aſtrigit᷑ ĩ ꝑpetuũ votũ ſᷣuare. Qus⸗/
tu aut ad eccłiam in foro exterioꝛinõ cõ
pellit niñ fuerit etatis ꝑfecte ⁊ ꝑ annuʒ

tum ab vxoꝛe.

Queſtio V

rejigionẽ exꝑtꝰ.Elapſo vᷣo ãno ꝓfeſſio⸗
nis ex quo no diſſẽtit: ↄſentire intelligit᷑.
Sic enim volun tas intelligit᷑ firma per
diſſenſum in bono ſicut ꝑ diſſenſũ in ma
lo:ſicut eni erroꝛ cui voltas non ↄtradi
cit appꝛobare ipᷣm ↄuincit᷑ ut ſe cribitur.
lxxxii. di. Sic bonũ ꝓpoſitũ cui nõ diſſen
tit qñ diſſen tire ꝑõt ibᷣm appꝛobare in/

telligit:iõſta tutu e extra de regul.⁊ traſ-

eun. ad religi. ꝑ ↄſtitutionẽ clemè. Eos
qui deĩceps i diſcretõis etate ↄſtituti no
uicioꝝ babitũ in aliqua religione ꝑ ãnuʒ
poꝛtauerint hoc ipſo religion em illã de
cernimus eſſe pꝛofeſſos. “

ergo eſt dicenaũ e
Ad Pam U illud decretũ nõ in

telligit᷑ de voto quo quis ligatus eſt: vel

ad intrandu vel pmanendu in religione
ſed de votis auſterioꝛis vite vel ꝑegrina
tionis ſeu quibuſcunq; alijs cõſuetudini

bus bumane vite ſpectantibus qui ꝑab

batem reuocari poſſunt etiam ſi ante in
troitum religionis buiuſmodi vota emi
ſit: ſicut vir pot reuocare poſt factumvo
e. C Md' dicédũ ꝙꝙ ibi
loquitur Gegoꝰ de illis qui nõduʒ babi/
tum monachalẽ ſumpſerũt ſi in habitu

ſeculari iun monaſterus exiſtẽ tibus mo-

res vitãq; eoꝛꝝ eis ꝓbare ꝑmittitur: de
quibꝰ pcipit vt ante biẽnium nõ debeãt
tonſoꝛari ne quis eoꝝ aut nõ ſit cõtem-/
ptus quod nouit aut ratũ babeat qꝗð ele
git. I. Ad ꝭ eſt dicendum: ꝙ ſtatu ela-
p ſo pꝛofeſſionis anno voto ligatus ẽ re
ligioſus i religione ꝑmanere ex quo non
diſſentit tꝑequo diſſentire tenet᷑: etiã da
to ꝙ ante nõ vouerit:qꝛ ſi ante vouit vel
de intrando vel de permanendo abſqʒ
tranſgreſſiõe diuini pꝛecepti fieri nõ po/
teſt vt ipſum non impleat.
¶ AQueſtio. C vij.quomodo ſtatus ꝑfe
ctio repñtatur i euangelij pᷣdicatoꝛibus

oↄſiderãduzʒ e quꝰ
Eindearvofertiorepfi

. tat᷑ i euangelij pᷣdicatoribus.
Circa qð queruntur quatuoꝛ

6,
1

pꝛimo vtrũ pᷣdicatoꝛes abſq; ꝓctõ
poſſint in pᷣdicatione euangelij aliq̃ ?ba
buane leticie imiſcere. Secũdo vtruʒ
pᷣdicatoꝛ abſq; pctõ poſſit conatũ appo

nere in cõ placeẽdo auditoꝛibꝰ. ¶ Tertio

vtrũ pᷣdicatoꝛes euangelij abſq; pecca/
to poſſint curã apponere in oꝛnatu vᷣbo/
rum. ¶ Quarto vtrũ abſq; pctõ poſſint
ppli ſcelera tacere nõ ꝓnunciando eis.
D pꝛimũ aas higit
Videt᷑ enim ꝙ;
Spgicatoꝛes ſꝑ peccãt moꝛtalit᷑ in
pᷣdicatione euangelij aliqua mᷣba buũane
leticie imiſcendo. Que eni ſine pctõ non
pñt pᷣdicatoꝛes ꝓꝑponẽ nec auditoꝛes au
dire:ſine pctõ in pᷣdicatiõe euangelij nõ
miſcunt᷑ ſed fabulas in quibus hoĩes de
lectant᷑ pdicatoꝛes ſine pctõ nõ pñt ꝓpo

nere:nec auditoꝛes audire. Scribit᷑ eni

ij. Petri.i. Mon indoctas fabulas ſecuti
notam fecimꝰ vobis dñi nri ieſu cbꝛiſti
virtutem. Et.ij. Thi.iiij. A veritate qui
dẽ auditũ auertent. ad fabulas aũt con
uertent᷑. ¶ Pꝛererea in fabulis audito
res matime ꝓuocant᷑ ad riſum ⁊ in alijs
bũsne leticie verbis. Sed Augꝰ dicſuꝑ
Geñ.ad litterã: turpe ẽ ꝑnimis ꝑnicio
ſum xpᷣiano ſic delirare in expoſitioe ſa⸗
cre ſcripture:ꝙ infidelis audiẽs riſuz te
nere vix poſſit. C Pꝛeterea ſcribit᷑ aucte
Gꝛegl.ilxxxvi.di.ꝙ in doctrina ſacre ſcri

pture auctoꝛitatẽ debet ꝓferre nõ ſecula

rium lr̃arũ peritiã oñdere epus: quia nõ
eſt eᷣalis officij grãmaticã exponere: ne
laudes iouis ꝑſonent oꝛa pontificis.

r.

1eſt:quia p̃dica
In cotrarin toꝛ ſine pecca

to pot vti modo loquendi quo vtitx᷑ ſacra
ſcriptura: ſed in pleriſq; locis ſa cra ccri-
ptura vtit᷑ bis ſignificatiuis trãſſũpti
uis ⁊ metaphoꝛicis: Juxta illud Judicũ
ix. Jerunt ligna ut vngerent ſup ſeregẽ.
Rn G eO dicendũ: ꝙ vti fabulis ⁊?
eeE buͤane letitie ybis in p̃di
catione euãgeli: trihus modis põt cõtin
gere. ¶C Peimo q;tũ ad ſacreſcepture ex⸗

Ar. centeſimaſeptima 1

poſition?. Secũdo q; tum ad moꝛum
infoꝛmationẽ. ¶ Tertio q; tum ad au/
ditoꝝ recreationẽ. . Pꝛimo mõ ſacra
ſcriptura nullã mixtionẽ recipit EUñ ſu-⸗
per illo vᷣbo Oeutro.xxij. Mon ſeres vi/
neam tuõ altero ſemine.dicit glo.ꝙ pu/
ra debet eẽ expoſitio ſacre ſcripture ſine
admixtione hereſis: ⁊ ſine ad mixtiõe ſe
cularis ſcie:⁊ ſine ad mixtione inanis glo
rie:quia dicente Aplo.i. Chorj.v. Mo/⸗
dicum fermenuti totã maſſam coꝛꝛũpit.
Secundo mõ interdu gratia exeplo
rũ aliqua ad infoꝛmationẽ moꝛũ induci

pñt:quia exempla ponimus nõ vt ita ſit
ſed ut ſentiat quid diſcit. Sed tertio

modo ad auditoꝝ recreatione: Augꝰ? in
libꝛo de eatheticandis rudibꝰ.ponit ꝗqn
q; modos quibus auditoꝛes in faſtidio
reuelandi ſunt ꝑ p̃ᷣdicatoꝛes ut conſue⸗/
ta audire nõ faſtidient eos:ſed delectẽt.
Pꝛimout illa bꝛeuius debeãt compli
care. C Secũdo ut lucidius debeãt ex-
planare. ¶ Tertio ut cõtraria debeant
remouere ⁊ extirpare. ¶ Quarto ut ali
qua mira ⁊ ſtupenda debeant enarrare.
¶ QAQuinto ut aliqua honeſta hilaritate
condita debeant recit are.

1 ergo eſt dicẽdũ: ꝙ;
Ad Peamnmugar. glo. dicit ꝑ fa

bulas ibi Apls t angit paganos ⁊ here-
ticos. NHam pagani ꝗcquid eos delecta
bat deum appellare nõ timuerũt.hereti
ci vᷣo acceptis dei veri myſterüs de cete
ro non diuinis ſcripturis attendere: ſed
potius ad ſenſum erroneũ has male int
pᷣtando tranſferre ſtudu erunt.taliũ ́ fa
bulas pᷣdicatoꝛ nec ad moꝛũ intoꝛmatio
nem nec ad auditoꝝ delectatione dʒ ex/
ponere: ſed ad diſcentiũ extermin atiõeʒ
Ad ⁊ꝛ dicẽdum: ꝙ notabilit dicit
in expoſitione ſacre ſcripture abſq; dn
bio in hoc mixtio nulla eſt facienda: ſed
illoꝝ ſententia inducenda qui nõ pꝛopᷣo
ſenſu nec ꝓpꝛia interpᷣtatione: ſed ſpiri/
tu ſcõ inſpirati locuti ſunt. & Ad ʒ eſt
do. q Gꝛegoꝰ? ibi rep̃ᷣbedit quends eßm
M 0° 53

C—

Ar.

qui doctrinã auctoꝛũ ⁊ poetaꝝ grãmati
ce populo exponebat: quod erat multu
repꝛebenſibile ſacram ſcripturam pᷣter-
mittere ⁊ ſabulas poetaruʒ pꝛoponere.

e A111 ſic pzꝛ ocedit᷑.
D ſecudu αα,
pꝛedicatoꝛ abſq; peccato nõ poſ-
ſit conatu apponere in cõplacendo audi
toꝛibus. Dicit eni Hieroꝰ i pꝛologo libꝛi
Heſteri ꝑſona p̃dicatoꝛũ ⁊ expoſitoꝝſa
cre ſcripture. Mec affectamꝰ? laudes ho-

minũ nec vituꝑationes expaueſcimꝰdeo

cniʒ placerecurãtes miuas boium peni
tus nõ timemus:qꝛ diſſipat deꝰ oſſa eo/
rum qui hominibus placere deſiderant.
¶Pꝛeterea pꝛedicatoꝛ ĩ populo è ſicut
cõcionatoꝛ. Sed vt phs recitat ex dicto
cuiuſdam mulieris perſuadẽtis ſuo filio
vt nõ deberet in pplło cõcionari:qꝛ tacẽ
do veritatẽ diſpliceret dus loquend a ve
ritatem diſpliceret populo. Cuʒ igitur
pꝛedicatoꝛ ſemꝑ teneatur loqui verita/
tem nõ videt᷑ ꝙ debeat conatũ appone⸗
re in placedo auditoꝛibus. ¶ Pꝛeterea
i dubijs ſemꝑ tutioꝛ pars ẽ eligẽda. Sʒ
Hieroꝰ dicit in ſermone de aſſumptione
marie virginis.Satis timeo ⁊valde ꝑ⸗
timeſco dũ veſtris cupio parere vel pla-

cere pꝛofectibꝰ ne foꝛte ſicut impꝛobus

ſ indignus laudatoꝛ uenial⸗ .
. P eſt Aug?. iiij. de
In Cotraniutα xp̃iana
vbi dicit ꝙ opoꝛtet doctoꝛẽ eccleſaſticũ
pꝛecipue circa tria attendere. Pꝛimo vt
doceat. Secundo vt delectet. Tertio vt
flectat. Ham docere eſt neceſſitatis: de
lectare ſuauita tis:⁊ flectere cſt victoꝛie.

T cO dicẽdum ⁊ conatus pᷣdi

. VMcatoꝛis in cõplacẽdo au/
ditoꝛibꝰ põt ꝓcedere ex malo ⁊ ex bono
font e. Ex malo quideʒ ſi boc faciat
ſui nominis ⁊ ꝓpꝛie fame diuulgatione:
modo quo ſcribe ⁊ phariſei faciebant qꝛ
ad hunc finẽ dirigebant oĩia eoꝛũ oꝑa vt
viderentur ab hoibusvt ſcribitur de eis
Matt b. xxiij. Secundo turpis lucri
gcquiſitione:tales enim pꝛiuati ſunt ve

R
. , 5 .
. . 2
4
*

rita te:quia exiſtimãt queſtum eſſe pieta
tem:ſicut dicit Apłs.i.Thi.vi. Ter⸗
tio alicuius veritatis ad ſalutẽ ⁊ ifoꝛma
tionẽ moꝛum pertinẽtis dimiſſione. Jn

boc.n. gloꝛisabatur. Paulus Actl.xx.qꝙ

nec ex timoꝛe male bumiliante nec par/
cens vicijs aliquoꝝ ex cõplacentia male
in flamate nunq; dimiſerat aliquid ãnũ
ciare ſuis auditoꝛibus ad eoꝝ ſalute ſpe
ctãs. Sic eni ait ibi. Cõteſtoꝛ vos hodi
erna die:quia mũdus ſum a ſanguie oi⸗
um veſtrũ:nõ enim ſubterfugiquo minꝰ
annnciarem vobis eſſe conſiliu dei. Sil

tribꝰmodis ex bono fõte põt pꝛocedere.

Pꝛimo talem cõplacentiam intedat
pꝛopter auditoꝛuʒ charitatiuã dilectio
nem. Dicit enĩ Augꝰ in li.de catheticäa⸗
dis rudibus. qꝙ quãto magis diligimus
eos ꝗbꝰ logmur tãto magis eis cupimꝰ
vt placeant que ad eoꝛum poꝛꝛigũtur ſa
lutem qð ſi nõ ſuccedit cõtriſtamur ⁊ in
ipſo curſu debilitamur ⁊ fragimur quaſi
fruſtra opera ↄteramus. ¶C Seundo vt
banc intendat ꝓppter dei veritatis mani
feſtationẽ. ¶ Et tertio pꝛopter eterna,-
retributionẽ. Ratiões ſuperiꝰ ſacte ſo/
lute ſunt per ea que dicta ſunt.

ℳoAr

er i ſic pꝛocedit᷑. Ai
tertii gclenim e pee

dicatoꝛes euangelij abſq; pecca⸗

to nõ poſſint curaʒ apponere in oꝛnatu
verboꝛuʒ: videt eni oꝛnatus verboꝝ per
tinere ad fauſtũ ſuperbie. Sed ſacra ſcri
ptura bumilimo loquẽdigenere ſe cun⸗
ctis pᷣbet vt dicit Augꝰ?: nõ ergo ĩ pꝛedi
ca tione ſacre ſcripture dʒ hõ vtioꝛnatu
vᷣboꝝ. C S. Paulꝰ fuit pᷣcipuꝰ doctoꝛ ⁊
pᷣdicatoꝛ euãgelij. Sʒ ipᷣe q;uis fuerit ꝑi
taſcia ñ tñ ᷣmoe:vt ipᷣe dicit.ij.Chorl.xi
Mullaẽ cura apponẽda pᷣdicatoꝛiĩ oꝛ/
natu bmõis. ¶ S.moyſes excuſauit ſe
de ĩperitia ſermonis ⁊ lingue Exo.iiij.?
tñ ex tali ip eritia nõ ẽ remotꝰ a ducatu
ppli iſraelitici:oꝛnatus ergo vel eloquẽ
tia nõ eſt in pꝛedicatione conſideranda.

In contrarium ated

e
t/

na
N

22ẽ

Ar.
Eccł xv.ligus ſapiẽtiũ oꝛnat ſcientiaʒ.
V. (1 60 dicendum ꝙ hancque⸗
„₰☛☚l ſtionẽ determiat Augꝰ.
iiij.de doctrina chꝛiſtiana.c.ij.ſic dicẽ s
bic foꝛſitã aliquis querit: vtrũ auctoꝛes

noſtri quoꝛũ ſcripta diuinitus inſpirata
Ccanoneʒ nobis ſaluberrima auctoꝛit ate

fecerunt ſapietes tmmodo an eloquẽtes
nucupandi ſunt:que quidẽ queſtio apud
meipᷣm ⁊ apud eos qui ſentiũt mecuʒ qð
dico facillime ſoluitur. Nam vbi eos in-
telligo nõ ſolum nibil eis ſapientius:ve

rum etis nibil eloquẽtius mibivideri po

teſt: ⁊ audeo dicereomnes qui recte ĩtel

ligunt ꝙ illi loquũtur ſimul ĩtelligere nõ

aliter eos loqui debuiſſe. Hanc aut ſolu

tionem Augꝰin eodẽ li.ex tribus confir

mat. ¶Pꝛimo ex parte:finis ad quẽ ſa-
cra ſcriptura dirigitur. Secundo ex
parte auditoꝝquibus pꝛeponit. ¶ Ter
tio ex parte eoꝝa quibus tradit᷑ Sirigit᷑

enim tota ſacra ſcriptura ad dei laudem

tanq́; ad fine. Si ergo regina beſter oꝛa
uit ꝓ ſue gẽtis tꝑali ſalute kocneur a
regem vt in os eius deus congruuʒ ſer-⸗
monem daret oꝛnatũ ⁊ bene ſonantẽ in
lingua ſua:multo magis oꝛare debet vt

tale munus accipiat qui p omniũ homi-

nũ ſalute in verbo ⁊ doctrina laboꝛat:ex

parte illorũ quibus pꝛoponitur: videmꝰ

enim in coꝛpoꝛali tbeſauro ꝙ vbi ãpli⸗
diuitiarum cernitur ibi offerütur liben

tiꝰ:quia auro textis reſeratis reliquijs

ſignont᷑ oculi ⁊ loculi aperiũtur:oſtendit᷑
pulcherrima forma ſancti vel ſancte ali
cuius ⁊ eo credit ſanctioꝛ quo coloꝛatioꝛ

currut bomines ad oſculandũ inuittant᷑

ad donandum ⁊ magis iuterdum mirã/
tur pulehꝛa q; venerent᷑ ſacra. Eodẽ mo
do in theſauro ſacre ſcripture quem di/
cente apło habemus in vaſis fictilibus

quanto oꝛnatus eloquẽtius intelligibili
us ⁊ potẽtius ꝓponitur auditoꝛibus tã
to magis ꝓponens intelligenter libent

? obedienter auditur. . Tertio boc pa
tet ex parte eoꝛum quibus pꝛoponit.Di

centeſimaſeptima

cit enim Augꝰ?eodem lib. ꝙ eloquentes
quidẽe non ſolũ ſapientes canonicos no

ſtros auctoꝛes doctoꝛeſq; fatemur tali

eloquentia qua lis ꝑſonis illis congrue-
bat:quod potiſſime apparet de eloquen
tia pꝛophbetarũ:vbi pertropologiã mul
ta obtegunt᷑:que quãto magis tranſla⸗
tis verbis vident᷑ aꝑiri tanto magis cũ
fuerint aꝑta dulceſcut: qdð ſpecialr pʒ ex
illius pꝛophete libꝛo qui ſe paſtoꝛalẽ vel
armentanum fuiſſe teſtatur.
Ad Nimu ergoẽ dicẽdũ hu
. P mane ſcie hñt mo/⸗
dũ otrariũ modo tradendi ſacre ſcriptu
re.Que eni ſunt ardua ⁊ difficilia ſacra
ſcriptura tradit modo humili ⁊ facili bu
mana vᷣo ſientia que ſunt facilima et le
uia tradit modo ãpuloſo ⁊ quodaʒ faſtu
ſuꝑbie:habet eni boc ꝓpꝛiũ doctrina ar
rogãtium ſᷣm Gꝛegj. vt bumiliter neſci
ant inferre quod docent ⁊ recta que ſapi
unt recte miniſtrare nõ poſſunt:oꝛnatuʒ

ergo bumane ſcientie ampuloſum cum
faſtu ſuꝑbie ſacra ſcriptura deteſtatur,

Sed oꝛnatum decentem ſanctos viros
imitatur. Adz“meſt dicendũ ꝙ Pau
lus nõ fuit iperitus eloquentia q ẽ neceſ
ſaria ad ſacre ſcripture expoſitionẽ ſicut
in omnibus epiſtolis eius patet ⁊ pꝛeci-
pue in eplłla ad Hebꝛe.vbi oꝛnate et elo⸗
quenter locutus eſt. Sed in ex᷑terioꝛi lo

cutione ad euitandum faſtü ſupbie gen⸗

tiliũ ⁊ pſeudo apłoꝛum eloquẽtia in am
puloſitate ſermonis nõ vtebat᷑. Oicit.n.
i. Chor.ij. Ego cu veniſſem ad vos fra
tres veni nõ ꝑ ſublimitate ſermõis aut
ſapiẽtie:annuciãs vobis teſtimoniu xpᷣi
nõ eni iudicaui me ſcirealigꝗd iter vos ni
ſi ieſum xpᷣm ⁊ buc crucifiru C Ad ʒm
eſt dicendũ ꝙ ſicut dicit Augꝰ.iiij. de do
ctrina xpᷣiana Quedã e eloquẽtia qᷓ ma-

gis decet etatẽ iuuenilẽ. Quedã po ma

gis ſenilem:eo ꝙ eloquentia dicẽda non
eſt ſi pſone non ↄgruat eloquẽtis ita:vt
quedam eloquentia eſt que decet viros
ſumos auctoꝛitate digniſſimos plen eq;
00 4

diuinos. Moyſes ergo eloquens fuitil-
la eloquẽtia que decebat eũ vt aſſumeba
tur mediatoꝛ inter veũ ⁊ boiem aaron
7 alios pᷣlatos leuitici generis. Eloquẽ-
tia vo que erat neceſſaria ad alloquedũ
pplin fulgebat aarõ gqi gdiutoꝛiũ moyſi
effuptus & ad boc officium exequenduʒ.
= 2 uartu *α ꝓceditur.
Oü 9 Aidet᷑ eni ꝙ
p̃dicatoꝛes abſq; ꝑeccato nõ poſ
ſunt tacere ſcelera ppłi nõ nũciando eis
p̃dicatio nãq; euangelij tinet ad veri-
tatez doctrine. Sed m Hiero. veritas
doctrie ſanctitas vite ⁊ equitas iuſticie?
etiam ppter ſcandalũ dimittẽda no ſut.
¶ Pꝛeterea pꝛedicatoꝛi dici Eſa.lviij.
Cla ma ne ceſſes quaſi tuba exalta voce
tuã ⁊ annũcia ppło meo ſcelera eoꝛu ab
qʒ peccato: ergo pᷣdicatoꝛ ſcelera pplłi ta
cere nõ poteſt. Epreterea ſcribitur au
ctoꝛitate Gꝛego.lxxxiij.di. c. erroꝛ. Me/
gligere quippe cuʒz poſſis puerſos ꝑtur
bare nibil alið ẽ q́; faueremec caret ſcru
pulo ſocietatis occulte qui manifeſto fa
choꝛi deſinit obuiare. . ſunt
A&μα 11ε1 eſt qꝛ non iun
. J n c0 trarin ꝑfectioꝛes pᷣdi
catoꝛes pñtis tẽpoꝛis ꝓphetis veteris
teſtameti. Sed illi multa ſcelera obmit
tebant ppło nõ nunciãdo:ſicut patet de
repudiatiõe vxoꝛuʒ quod nunqᷓ; fuit bᷣm
Augj·a deo cõceſſum:ſed ſolũ ꝑ moyſen
2 alios pꝛophetas pꝛopter euitationem
maioꝛis mali permiſſum. Scribit᷑ enim
Malachie.ij. vxoꝛẽ adoleſcẽtie tue noli
ß iz cũ oiapopuer eãᷣ vmmirteil
* dicẽdum: ꝙ quedã ꝑ pꝛe
* ndeogαα ꝓponunt᷑ tan/
G; credenda. C. Quedã o tanq́; opan
da ⁊ obſeruãda vt oia diuina pꝛecepta.
¶ Quedam aũt ſicut coꝛꝛigeda vt que
ſunt cõtra infoꝛmationẽ bonoꝝ moꝛum
falſitates ergo ⁊ erroꝛes que opponunt᷑
credibiſibꝰ ⁊ bis que ſunt de integritate
fid ei ⁊ ſacre ſcripture pꝛedicatoꝛ ta cere
nõ debet. Tranſgreſſiones vo diuinoꝛuʒ

Qneſtio

ꝛonücianda eẽ peccata dãnoſa peſtis ẽ.
In pſona enim taliũ ſcribi᷑ Treñ.i.pꝛo
pbete tui vid erunt tibi falſa ⁊ ſtulta:nec
apierũt iniquit atẽ tuã:quia tales ex gra
uioꝛibus leuioꝛa quaſi diuina guctoꝛita
te peccantibꝰ nũciant: dicẽtes bonu ma
lum ⁊ malu bonũ ſicut glo. ibi dicit. S
que ſunt cõtra bonoꝝ moꝛuʒ infoꝛmatio
nem coꝛꝛigenda ꝓpter vitationẽ quãdo
ꝗʒ maioꝛis mali ⁊ ne auditoꝛes peioꝛes
fiant quandoqʒ ſunt diſſimulãda:qꝛ bm
Chbꝛeylo. Cum hominũ pꝛauam volũta
tem cobibere nõ poſſumus: ſalubꝛit᷑ per
mittimus: mala ne peioꝛa fiant. Et au
ctoꝛitate Gꝛego.inducit᷑iiij.di c.q̃dra/-
geſima: ꝙ cũ bomines a pꝛaua ſua ↄſue
tudine auerti nõ poſſunt cũ venis ſuo in/
genio reliquẽdi ſunt:ne foꝛte peioꝛes exi
ſtant ſi a tali cõſuetudine pꝛohibeantur
vndenon peccat eccleſia ⁊ pꝛedicatoꝛes
euangeli: vt puto ſi diuino cõſilio ducti
interdum diſſimulãt nuciare in populo
aliqua eẽ peccata ⁊ tanq; mala dimitte
da vel coꝛꝛigẽda ſi pꝛobabiliter credant
ex dimiſſione illoꝝ peioꝛa eſe fienge.
. 1 ergo eſt dicẽdũ: ;
Ad Perumn veritas doctrie nõ
eſt dimittẽd a ꝓpter ſcand alũ aliquoꝛuzʒ

particularit᷑: ſed ſi oẽs ſcadalixarent᷑ di-
mittẽda eet ꝓ tũc. Eſt eni regula vniuer
ſalis ꝙ ſi opus eſt tã bonũ ꝙ pᷣponderet

dãno ſcãdali nõ debet dimitti ꝓpter ſca-
dalũ.Si vᷣo ecõuerſo:dimittendu ẽ: vel

dicendũ ꝙ nõ ꝓpter ſcandalũ ſʒ pꝛopter

maius maluũ ⁊ ꝓpter maius piculu quod
inde põt accid ere:puta ſciſma vel cõtem
ptus qñq; veritas vel iuſticie equitas di
mittenda eſt. ¶ Ad 2"eſt do. ꝙ ſcclera

₰W

ſeinꝑ ſunt nũcianda:ĩpoꝛtant. m. ſcelera
pctã enoꝛmia ⁊ mani
ta dei: ſ aliqua minoꝛa pctã qñ q; tacen
da ſut ne peioꝛa fiant ſicut ppbete ꝓuide
diſſimulauerũt diuoꝛtiũ ꝓpter vitãdum
bomicidiũ. Ad 3 d. & pꝛedicatoꝛ

obuiat manifeſto faciuoꝛi quando diſſi⸗

feſta cõtra manda

ur H

mandatoꝶeodem modo tacenda 7 non

Hoß

II .

ca qð querunt quatuoꝛ.

logia teneat᷑ ſcire ius canõicũ.

Ar.

¶Qõ. C viij.quõ ſtatꝰ ꝑfectio repñtat
i doctoꝛibꝰ⁊ ſacre ſcpture expoſitoꝛibꝰ.
Lterius videnduʒ eſt
quõ ſtatꝰ ꝑfe
ctio repñtatur ĩ doctoꝛibꝰ⁊ ſa
cre ſcpture expoſitoꝛibꝰ. Cir-
Pꝛimo vtruů
dignus magiſtrari in theologia teneat᷑
ſcire oẽs bumanas ſcias. Secundo

vtrum dignus magiſtrari ĩ theologia te

neatur ſcire omnium gentium linguas.
¶ertio vtꝝ dignꝰ magiſtrari i tbeo/
¶ Quar⸗/
to vtrum dignus magiſtrari in theolo-

gia ſi non magiſtratur perdat aureolã.

.
317 ergo ſic pced it᷑
UM Parmn Aidetur.n.q;
dignus magiſtrari itbeologia nõ
teneaĩt᷑ ſcire bumanas ſcias. Dicit enim
Augꝰ.xiiij.de trini.ꝙ nõ quicꝗd ab ho-
mine ſciri poteſt in rebus bumanis vbi

plurimũ ſuperflue vanitatis ⁊ noxie cu

rioſitatis eſt.ſacre ſcripture tribuenduʒ
Sed illud tmmodo quo fides ſaluberri
ma que ad veram beatitudinẽ ducit:gi-
gnitur: nutritur: defenditur ⁊ roboꝛat᷑.
Pꝛeterea illa nõ tenet᷑ ſcire dignꝰma
giſtrari in theologia pꝛo quoꝛum ſtudio

inf ligitur ſibi pena:ſʒ Hieroꝰ recitat de

ſeipſo in epłla ad Euſtachiũ ꝙ in extaſ
poſitus vehemẽter verberatus fuit: ita
vt liuẽtes ſcapulas babuiſſet ⁊ plagas
ſenſiſſet per multos dies pꝛo eo ꝙ codi-
ces cicerpnis ⁊ humanaꝝ ſciaꝝ legerat
¶Pꝛeterea humane ſcientie deriua te
ſunt a ſacra ſeriptura.Dicit eniʒ Augꝰ.
ij.de doctrina chꝛiſtiana: platone tẽpo/
re Hieremie ꝓphete ꝓfectũ fuiſſe in egy
ptuʒ: vbi tunc ille ꝓpbeta erat ibiqʒ per
dictũ Hieremiã noſtris litterꝭ fuiſſeim
butuz vt illa poſſet docere ⁊ ſcribere que
iure à multis laudãtur: ergo non dignꝰ⸗
magiſterio in theologia tenetur buma/
nas ſcientias ſcire cum ab ipſa ſint deri
uate ⁊ non econuerſo.

GEn

centeſimaoctaa i

mulatur minus malum ne fiat maius.

In contrariũ na dien
theologia tenet᷑loqui ⁊ docere inter ꝑte
ctos. Sed ſapiẽtia quã Apls. i. Chorl.

j. docet ee loquendam ⁊ docenday inter

pfectos eſt rerum bumanaꝝ viuinarũqʒ

ſcientia:vt dicit Augꝰ.iin.de trini.tenet᷑

ergo ſcire vumengs ſeient u⸗ ne
Pn dicendum ꝙ ad magiſte
c0 riuʒ ſacre ſcripture aſſũ
ptus:ipſaʒ diuinã ſcripturã tenet᷑ decla-

rare int elligibiliter: docere eloquen ter

contra impugnãtes defendere fideliter.

Ad que tria plurimũ valent bumane ſci
entie:valent eni ad ipam intelligendum
ſcientie mathematice: methapbiſice ac
omnes ſciitie diffiniendi ⁊ diuidẽdi rhe
torice pollicite ⁊ etbice.ſicut Aug pbat
de ſingulis.ij.de doctrina cbriſtiana: va
lent ſimiliter ad docendũ ⁊ cõtra impu/
gnãtes ip̃am defend endũ:quia qualiter
pijs opituletur ⁊ cõtra impios veſenda
tur plurima ab ipſis bumanaꝝ ſcientia⸗
ru traditoribus contra eos accipere poſ
ſumus:vt dicit Oamaſ.iiij li.
Ad Ppꝛim ũ ego eſt dicendũ ꝗ;
eRIE ncut dicit Aug?. ij.
de doctrina xpᷣiana:in humanis ſcietijs
aliquid eſt inſtitutũ ab hoibus tanq; ſu
perſticioſum vanũ ⁊ curioſum vt quod ẽ
inſtitutum ad colenda idola vel ad cou
ſultationes ⁊ pacta quedã ſignificatio/
num cũ demonibus placita atq; federa
ta:qualia ſunt volumina magicarum ar
tium. Omnes enizʒ tales artes vel nugs
torie vel noxie ſuꝑſtitionis ex quadã pe
ſtifera ſocietate boium⁊ demonũ conſti
tuta penitꝰ ſũt repudiada ⁊ fugiẽda cui
libet xpᷣiano:aliꝗd vᷣo eſt in humanis ſci
entus tanq; verum vtile ⁊ fructuoſum:
⁊ quia omne veꝝ ab illo eſt g ait: Ego ſu
via veritas ⁊ vita. Ideo omnia cõmoda
⁊ neceſſaris hommique cũ hominibꝰin/
ſtituta ſunt ⁊ que ad vſum bumane vite
neceſſariũ ꝓficiunt nõ ſunt fugiẽda xpᷣia
no imo intuenda diſcenda ⁊ i memoria

Ar.

retinenda. Ad 2c dicendũ: ꝙ ma-
giſtris iam ꝑfectis in hůanis ſciẽtijs:cũ

ſam ad ſtudiu ſacre ſcripture pueniũt:dã
noſum ẽ ⁊ curioſum tẽpus apponere in
lectione uel ſtud is hũane ſcientie. Sic

enim ut dicit Augꝰ.ij. de doctrina xpᷣia-

na: Sẽtire dʒ quiſq; diues de egypto exi⸗/

ens: ꝙ tñ niſi paſcha egerit ſaluũ ſe eſſe

nõ poſſe exiſtimet. Paſcha aũt noſtrum
cbꝛiſtus ẽ:vnde cũ dignus magiſtrari in
ſacra ſcriptura ad eã ꝑſcrutandã accede
re ceperit:illud apłicũ cogitare nõ ceſſʒ
ſciẽtia ĩflat. cbaritas vᷣo edificat. C Ad
Zm eſt dicenduz:ꝙ ſicut dicit Augꝰ.ij. de

doetrina chꝛiſtiana: Credibile eſt roſide
ratis tẽpoꝛibꝰ ꝙ pbi de lris nr̃is habue
runt quecũq; bona:⁊ quecũqꝙ; vera dixe

runt:maxime cũ añ lr̃as gentis bebꝛeoꝝ
in qua vnius dei cultus emicuit:ex q̃ ſᷣm
carnẽ venit dñs noſter. Hec ipſe qdeʒ pi
ctagoꝛas fuit a cuius poſteris platonici
theologiã didiciſſe aſſerat᷑. Un ſi qua ve
ra ⁊ fidei nr̃e accomoda dixerunt ab eis

tãqᷓ; ab iiuſtis poſſeſſoꝛibꝰ accipiẽda ſut.

Slecuncaen⸗

qꝙ dignꝰ? magiſtrari in theologia

nõ teneatr᷑ ſcire oium gentiũ linguas.loꝗ

7

eniʒz diuerſis linguis ẽ donũ ſpũs ſancti
ſicut pʒ.i.Chorj.xij.ſed dona ſpũs ſãcti

OQueſtio

cit᷑ debitoꝛ grecis ⁊ barbaris:ad Ro.i.

ſed debitum eis redd ere nõ põt niũ ſci-

at eoꝛum linguss è“
Ri e0 dicẽdũ: ꝙ teneri ad aliqᷓ

põt intelligi dupliciter:

vel ex neceſſitateuel ex quadã ↄgruitate
Er neceſſitate ergo dignꝰma giſtra⸗
ri in ſacra ſcriptura nõ tenet᷑ ſcire oĩium
gentiũ linguas:ſed ſolũ linguã illoꝝ cum
quibus cõnutritus ẽ. Sicut eni eſt i vita

pollitica ⁊ moꝛali in q̃ cũ oĩbus bõ pdeſ/

ſe nõ poſſit. Illis tñ potiſſimũ cõſulendũ
eſt q ꝙꝓ locoꝝ ⁊ tẽpoꝛũ uel quarũlibet re-
rũ opoꝛtunitatibus cõſtrictius ſibi quaſi
quada ſoꝛteiungunt᷑:ut dicit Augꝰ.i.de
doctrina chbꝛiſtiana. Sic ẽ in vita ſpecu
latiua ⁊ ſpũali cuius actus eſt docere in
qua cũ homo oibus conſulere nequeat:il
los tñ docere tenet᷑ qui uel iuriſditiõe uł
officij ad min iſtratiõe ſeu familiari cõuer
ſatione ſibi quada ſoꝛte iungunt᷑. ¶C Sʒ

quadã congruitate:planũ eſt ꝙ vtile eſſſ-

ſcire pluriũ gentium linguas ꝓpter tria.
Pꝛio ꝓprf ifideliũ aerſathe; ul ouer

ſioné᷑. Oic.n. Aplus.i.ad Chor.xiiij.ꝙ

genera linguaꝝ ſigna ſüt data infidelibꝰ
ad eoꝝ conuerſionẽ ad quoꝝ in ſtructio/
nem ut ſine erroꝛis admixtione in ſacra

ſcriotura imbuant᷑ maioꝛem idoneitatẽ

bñt magiſtri in tbeologia qᷓ; alij. ¶ Se

hẽre nou eſt in ptãte homis: nullꝰg de- cundo ppter ſacre ſcripture plenioꝛẽ in-

bet conari hoc a ſeipſo bẽre:ſed a deo bu
militer expetere. C Pꝛeterea qð puenit

er pctõ hõ non tenet᷑ ſcire uel docere:ſed
diuerſitas linguarũ ex pctõ cõſtituta eſt
ut dicit Augꝰ. xvi.de ciui:dei. Dignꝰ er

go magiſtrari in theologia nõ tenet᷑ boc

ſcire uel docere. Pꝛeterea logꝗ diuer⸗
ſis linguis ad hoc eè naceſſariuʒ ut ſacra
ſcriptura coicet᷑ infidelibus:ſed xpᷣs ꝓbi
buir Matth. vij. ſanctũ dari canibus: ⁊
margaritas pꝛoijci añ poꝛcos.ignus
Cmagiſtrari itheologia nõ tenet᷑ bſcire

In cõtrariũ igtzma

ſcriptura ex officio ad quod aſſumit᷑ effi

tellectionem. Dicit eni Aug. ij. de doc.
chbꝛiſtia. ꝙ ad ſacre ſcripture cognitionẽ
ꝓpter ignota ſigna vtile ẽ ſcire diuerſas
linguas: ad minus tres: bebꝛaicaʒ grecã
⁊ latinam. ¶ Tertio ꝓpter docent fru
ctificationẽ. magiſter eniz ſacre ſcri ptu
re doctoꝛ efficit᷑ vniuerſalis ſcie:que oĩ/
bus eſt cõmunicanda.vliter aũt ipſã cõ
municare nõ põt ſi linguas oĩum non lo
quatur. Sicut enim ſi incertam vocẽ de
derit tuba nullus parat ſe ad bellũ:ita ni
ſi doctoꝛ per linguam ina nifeſtů ſermo/
uem ded erit nõ intelligit᷑ illud quod do-
cet:ſi cut dicit Aꝑlus.i.Cbor..xiiij. Ex
hac ergo congruitate ut docrina fidei

— — — — —

— — — —, — — —, — — — — — — —e —⸗

— — —

nni

ſd

Ar.

ne pᷣdicatio impeditur.

vbiq; diuulgeret ꝓuide oꝛdiatũ cẽ.extra
de magiſ. per cõſtitutionem Clementis
ut Pariſius: Oxime:Bononie: Salamã
tie ⁊ in Romana curia teneant᷑ alig bñ/
tes grece bebꝛaice arabice ⁊ caldaice lin
guaꝝ notitiam per quos ali inſtructi in
buiuſmodi liguis fructum ſperatum poſ
ſint deo auctoꝛe ꝓducere. .
A G pꝛim U erso eſt dicendu:ꝗ
k UNſicut dicit Aug?. i.
de doct. chꝛiſtia. Loqui diuerſis linguis
donum fuit ſpũs ſancti in apoſtolis qui
vno momento tempoꝛis adueniente ſpi
ritu ſancto omnium gentium linguis lo
cuti ſunt: ſed quod illis conceſſuʒ eſt vno
tempoꝛis momento abſq; doctoꝛeꝑ tẽ-
poꝛis ſpatium duce bomine ⁊ tradente
alijs conferri poteſt. Ad ꝛ veſt dicen/
dum: ꝙ diuerſitas linguarum eſt indu-
cta in penam peccati: ſicut ignoꝛãtia ex

pctõ cõſecuta eſt. vnde ſicut ꝗad remoue
dam ignoꝛantiaʒ pᷣdicanda eſt voctrina

euangelica: ne ex ipſa impediat buma-

num genus ab eterna ſalute: ſic neceſſa

rium eſt ſcire diuerſitatem linguarum ꝑ
quarum ignoꝛantiam euangelice doctri
Ad 3“ eſt di⸗
cendum: ꝙ canibus rabioſis ⁊ contenẽ/
tibus panem ſalutis eterne ſacra ſcpᷣtu
ra non eſt p̃ᷣdicanda:nec margarite poꝛ/
rigende:ſed canibus iam fam elicis ⁊ cu⸗
pie ntibus ſaturari de micis que cadunt
de menſa dommi non eſt ſacra ſcriptura

—

deneganda.
D tertin ſic pꝛoccdit᷑: Ai

detur enim ꝙ dignus magiſtrari
in theologia nõ tcneatur ſcire ius cano-
nicum. Scientia enim iuris canonici vi
detur eſſe quedam pꝛactica tbeologica:
ſed dignus magiſtrari in theologia non
tenetur ſcire theologicã pꝛacticam: cuʒ

finis eius non ſit pꝛaxis:ſed contempla

tio veritatis: ut dicit Augꝰ pðᷣ de trini.
¶Pꝛeterea ſciens ſcientiam ſubalter/
nantem non tenetur ſcire ſcientiam ſub
alternatam: als phuũs naturalis tenere

centeſimaoctaua

tur ſcire ſcientiam medicine ⁊ alias ſci
entias que ſubalternantur ei:ſed ius ca
nonicuʒ ſubalt ernatur theologie: dign?⸗
ergo magiſtrari in theologig non tenet
ipfam ſcire C Pꝛeterea in iure canoni/
co multe queſtiones determina ntur per
leges ⁊ iura ciuilia. Scribitur enis.x. di.
Si in adiutoꝛium noſtrum terreni im-/

perij leges aſſumendas putatis non re

pꝛehendimus: ſed dignus magiſtrari in
theolosis non tenetur ſcire lenss iura
en . 4 11 Ccinilia.
In oↄtrariũ auſqz ſnie
ↄſiderare finẽ ⁊ oꝛdinẽ miſtroꝝſbſeruien
tiũ illi fini: ſiẽ eadẽ lex moſaica:q deter
minauit de oꝛdine multoꝛum ſeruienti-
um in cultiillo:ſed tota ſcientia iuris ca
nonici eſt de oꝛdine miniſtroꝛum ⁊ eccle
ſiaſticoꝛum negocioꝛum ꝓut pertinet ad
cultum dei:ergo theologus qui conſide-
rat de deo tanq; de fine pꝛecipue habʒ
de talibus conſiderare. “
Knid c0 dicendum: ꝙ diſtinctio
C1 vnius ſcientie abalia nõòᷣ
accipitur penes rem que cognoſcitur:
ſed penes diuerſum modum ſciendi. vn
de penes diuerſum modum conſideraãdi
phus. vij. Met ba poſuit diſtinctionem
ſcientiarum. Illa ergo eadem que tractã
tur in theologia tractantur in iure cano
nico:⁊ illi idem canones qui recipiuntur
in tbeologia recipiunt᷑ in iure canonico
⁊ que reſpuuntur ibireſpnũtur bic.Scri
bitur enim auctoꝛitate Augl. xij. diſ.
Omnia que neq; in ſanctoꝛum auctoꝛi
tatibus continentur nec in concilijs ſan
ctoꝛum patrum inueniuntur:nec conſue
tudine vniuria lis eccleſie roboꝛata ſunt
ſine vlla dubitatione reſecanda eſtimo.
Oifferunt tamen in modo conſidernadi
qᷓ;tum ad quinqʒ. Pꝛimo quidem:qꝛ
a theologo determinan᷑ modo ſubtili ?
quaſi pꝛopter quid:⁊ modo quo pꝛopter
quid in theologia aſſignari poteſt. In iu
re ᷣo canonico modo groſſo ⁊ ſolum qꝛ.
¶ Secundo:quia a theologo deterii-

Ar. Qneſtio IIi

nant᷑ pncipalit᷑ ppt᷑ veritatis contem/
plationẽ.a canoniſtis vo magis pncipa
liter ppter actionẽ ⁊ queſtionũ occurren
tium ſolutionẽ. & Tertioaꝛ a theologo
determinant᷑ pncipalit᷑ de cultu dei: ⁊ de
bis qᷓ ſpectãt ad integritatẽ fidei vnius
dei. a canoniſtis vo magis de oꝛdine mi
niſtroꝛum ⁊ eerleſtaltiroeuegocton ſpe/
ctantiũ ad talẽ cultum. ρQuarto qꝛ a
theologo determinant᷑ canões qualiter

pijs opitulent᷑ ⁊ ↄtra impios defendant᷑

In iure vo canonico taxat modus q̊ opi
tulent᷑pijs ⁊ defendant᷑ contra impios.
¶QAQuinto quia a theologo determinã/
tur magis vniuerſalit᷑ ⁊ in foꝛo ↄſciĩe in
quo agitur cã inter boĩem ⁊ den.a cano
niſtis ?o magis ꝑticularit᷑ plicando
ad ꝑticularia negocia in foꝛo exterioꝛis
iudicij in quo agit᷑ cã inter hoĩeʒ ⁊ boieʒ
Et quia ſermones vniuerſales in mate-
ria moꝛali parũ ſũt vtiles:ut dr̃.i.Ethi.
Jõ puta ꝙ pꝛouida oꝛdinatio eſſet ut di
gnus magiſtrari in theologia poſt lectu⸗
ram libꝛi ſentẽtiarũ teneret᷑ legere libꝛũ
dꝛcretoꝝ quatenꝰ magis tritus ⁊ exꝑtꝰ
aſſumeret᷑ in his q ſuntneceſſaria ad cõ
ſulendum ſaluti aĩarũ fidelin.
A G pꝛimũ ergo ẽ dicendũ: ꝙ
pꝛaxis nõ ſubterfu
git determinationẽ theologie. imo aliꝗ
ponunt eã pᷣncipalit ſpeculatiuã ⁊ pnci/
paliter pꝛacticã: ꝓ eo ꝙ cõtemplatio dei
ad quã oꝛdinat᷑ theologia tanq; ad finẽ
acquiri nõ põt niſi ꝑ charitatẽ ⁊ oꝑa vir
tuoſa ⁊ obſeruationẽ mandatoꝛum dei.
WAd ⁊meſt dicendum: ꝙ ſcia ſubalter
nãs tradit pᷣncipia ſcie ſubalternate: iõ
eadem cõnd erant᷑ in vtraq; ſcis nõ tñ eo
dem mõ: ſed ibi vniuerſalit᷑ ⁊ ſcientifice
bic autẽ ꝑticularit᷑ ⁊ mõ groſſo: ſic illos
canones tenent᷑ ſcire theologi s tradũt

canoniſte:⁊ m vᷣſtatẽ illoꝝqõnes debẽt

determinare.non quidẽ mõ iuriſtarũ in
foꝛo exterioꝛis iudicij vbi agitur cã int᷑
boicm ⁊ hoĩem: ſed magis mõ theologi
co:⁊ in foꝛo conſcie in quo agitur cã int

hoĩem ⁊ deum. ¶ Ad 3 “ eſt dicendũ:q;
ſicut theologia non reſpuit ſcias phõꝝ qᷓ
pluribus erroꝛibus ſunt admixte q; le/
ges imperatoꝝ:ita nec ĩ ſe nec in iure ca
nonico ſibi ſubalt᷑nato reſpuit leges ter
reni imperij:qꝛ vbicunq; ⁊ vndecuũq; in⸗
ſonuerit veritas ab illo e ꝗ dicit:Ego ſũ
via veritas ⁊ vita: ut dicit Augꝰ. Ande
ſicut dignꝰ magiſtrari in tbeologia ten et
ſcire pᷣmitiuas ſcientias hũanas ut cla⸗
rius ⁊ ſubtilius poſſit ſacram ſcripturaʒ
intelligere.ſic multo magis tenet᷑ ſcire
ſanctoꝝ canones ut melius ⁊ fructuoſiꝰ
poſſit ſaluti aigrum conſuler.
D rtum ſic ꝓcedit᷑ Ni
AZetur. n. ꝙ di
gnꝰ magiſtrari in theologia ſi nõ
magiſtretur perd at aureola m. Judiciuʒ
enim ecleſie militantis eſt confoꝛme iu⸗
dicio eccleſie triumphãtis:ſed dignꝰ ma
giſtrari in theologia ſinõ magiſtret᷑ non
appꝛobatur iudicio eccleſie militãtis:G
non appꝛobar᷑ iudicio eccłie triumpban
tis ut ſibi aureola debeatur. Pꝛeterea
pᷣdicare ⁊ docere conuenit ex officio ſolũ
epiſcopis ⁊ platis:ergo ſolum eis ⁊ non
alijs conuenit a nureola. Pꝛeterea au-
reola debetur illis perquoꝝ documenta
diabolus expellit᷑ a coꝛdibus fideliuʒ: ſʒ
per documenta multoꝝ ſanctoꝝ diabo⸗/⸗
lus a coꝛdibus fidelium expellitur: er/
go eis ⁊ non ſolum doctoꝛibus eberur
2 Argpe aureola.
In CO t AriER eſt: quia virgo
non approbata per eccleſam dummo⸗
do ſit vere virgo non amittit aureolam:
ergo dignus approbari per eccleſiaʒ ad
magiſterium: dato ꝙ non approbetur:
non perdit aureolam.
Rn 60 dicendum ꝙ aureola eſt
.⸗ quoddam accidentale pᷣ
mium correſpondens bono creato ꝓali
qua ſingulari victoria.Eſt auteʒ triplex
impugnatio in preſenti vita:vna carnis
alia mundi: ⁊ tertia diaboli. Prima
vniuerſaliter vincitur per virginitatem.

„ .

—,— —— — — — — — -- —— — —————

II

lüp

org

Ple⸗
rec
ter
Bin⸗

thei
tcha/

trh

ſare
oſ⸗

t
ti
ſini
jcu;
ein⸗

de

82
C¶Q⅝Secunda vincitur per martyriũ. Mi
bil enim delectabilius ⁊ amabilius ẽ in
mundo q; coꝛꝑalis vita que cõtem nit g
martyriu. ¶.Certia vicit ꝑ doctrinã:iõ
aureola debet᷑ virgin ibꝰ martyribꝰ ⁊ do⸗
ctoꝛibus. Requiruntur tamen tria vt ta
lis aureola doctoꝛibꝰ debeat᷑. ¶ Ham
pꝛimo exparte doctrine requiritur ꝙ do
ceant ſacram ſcripturã neceſſariã ad ſa
lutẽ ⁊ ꝑtinentẽ ad infoꝛmationẽ moꝛuʒ
vt dicente apło:ſit vtilis ad docendũ:ad
srguendũ: ad coꝛꝛigẽdũ ⁊ ad erudiendũ
per talẽ enĩ doctrinã diabolus expellit a
coꝛdibus fideliu:dicẽte aplo ad Ephe
vi. Induite vos armatura dei vt poſſit
ſtare aduerſus inſidias diaboli ⁊ qualis
ſit iſta armatura ſtatim ſubdit. Gladiuʒ
ſpus quod eſt verbum dei. Secundo
ex parte docẽtis requiritur ꝙ actu doce
at ⁊ actu pꝛedicet:no eni habentibꝰ habi
tum vel officiũ certandi debet᷑ coꝛonaſʒ
actualiter certãtibus ⁊ actualit᷑ pugnã-
tibus dicente Apło.ij.ad Tbi.ij. MHõ co
ronabitur niſi qui legitime certauerit.
¶WTertio ex parte finis requiritur ꝙ ta
lem doctrinã oꝛdinet pꝛincipalr ad glo
riaʒ dei. Dignus ergo magiſtrari i theo
logia quãtuncunq; nõ magiſtretur ſi ſa/
cram ſcripturam actualiter docet ⁊ pdi
cat ad laudem dei aureola nõ pꝛiuatur.

A pꝛimu Hei ienan
dignius magiſtra/
ri in theologia ſinon magiſtratur nõ eſt
defectus ſuꝰ ſed eſt defectus eccle. Oa⸗
to tamen ꝙ non eſſet dignus magiſtra-
ri ſ et in ſtatu cõmunis lectoꝛis ex quo
