&* tant᷑ ad oꝛdinẽ apoſto⸗
loꝛum:boc poteſt intelligi dupꝑliciter. pᷣ
q́B;tum ad dignitatis officiu.⁊ qᷓ; tuʒ ad
ſanctitatis meritũ. Pꝛimo mõ dicenduʒ
eſt ꝙ nõ fuerũt eniʒ apłiquattuoꝛ digni

tates imediate a pᷣo conſecuti. Pꝛimo

qꝛ in doctrina fuerũt imediate ab ipſo il
luſtrati.nobis enim reuelauit deꝰ ꝑ ſuuʒ
ſpiritũ. Sicit apłs.i.ad Cbor̃.ij. Et pe
trus dixit in ac tibꝰ: Oedit eum deꝰma/
nifeſtũ ſieri nõ omni populo: ſed teſtibuſ
pꝛeoꝛdinatis a deo nobis qui manduca
uimus ⁊? bibimus cũ eo. Et ſaluatoꝛ di/
xit Jo. xv. VUos aũt dixi amicos: qꝛ oĩa
quecũq; audiui a pr̃e meo nota feci vo-
bis. Secũdo fuerũt ad apoſtolatũ ime-
diate per xpᷣm vocati ⁊ apoſtoli appella

ti:ſicut pʒ Ma ttbᷣiiij. Lertio fuerüt in

certo numero per ipſũ collocati: qꝛ ſolũ
duod eci elegit quos aplos noĩauit: quo
ru noĩa per oꝛdinẽ ponunt᷑ Mattb. iiij.
Quarto fu erũt per ipſũ ſuꝑ totũ oꝛbem
iudices ⁊ pꝛincipes oꝛdinati. tum er-
go ad iſtas quattuoꝛ dignitates nullus

debet ad oꝛdinẽ ipſoꝝ canonizari:necof

ficiũ nec ſolenitas pꝛo eis debita ꝓ ipſo
cãtari. ¶ Scd ⁊c mõ dicendũ eſt ꝙ ſic.
Dicit enm Augl.ij.li.de vnico baptiſ⸗

—— .
—— — —

—S

ſo

(0

Ne

ſoꝛ

n

tigdo⸗
nirc⸗
dep
Lemone
tores e
itils
nittant
ſina⸗
nrtiie
nurno

cedei⸗
uus 70
iciſt
Sraner
1s tol⸗
nd.
moſo,
inz
cSt4
dlcende
or diont
Pin
bipho
nd,
teſhhi
monaue
wr
g:dtols
ſca w⸗
npela
ſelütit
ti ſoliu
guſtiq
Gttb. i⸗
i othen

mo:⁊ ponit᷑ij q.vij. Puto ꝙ ſine vlla ſui
contumelia Cypꝛianꝰepᷣs apoſtolo pe/
tro cõparat᷑: q;3tum attinet ad martyri

coꝛonã. Ceteꝝ magis vereri debeo:ne i

petrũ contumelioſus exiſtã:quia nullus
ignoꝛat ꝙ apoſtolat?⁊ pꝛincipatꝰ petri
cuilibet epᷣatui pᷣferẽdus e: ſʒ ſi daſtat ca
tbedraꝝ gra:vna eſt tũ martyꝝ gloꝛia.

. 6 Seſt dicedu b
Ad pꝛaimũ ?αι us

2

apoſtoloꝝ:potiſſime pauli pꝛedicatione
⁊ vocatione. Pꝛedicatione quid eʒ: dicit᷑
enim ad Gali. Jacobus 2 apbos et
ne eſte: dexte
ras dederũt mibi ⁊ barnabe ſocietatis:
vt nos inter gentes:ipſi aũt in circũciſi-

Joannes qui vid ebat᷑ colne

one. Aocatione quidẽ:quia nõ vocatio

ne bumana ſed diuina datus eſt paulo ĩ

ſociũ apłatus. AUnde ſcribit᷑ Act..xiij.q;

miniſtrãtibus aplis dño ⁊ ieiunantibus
dirxit ſpiritꝰſanctꝰ. Segregate mibhi bar
nabam ⁊ paulũ in opꝰad quod aſſumpſi

eos.Pꝛopter bãc ergo ſocietatẽ diuino
glutino copulatã impendit ſibi eccła ho
noꝛẽ queʒ tribuit alijs apoſtolis. C Ad
2meſt dicendũ ꝙ illi mittunt᷑ ad pꝛedicã
dum cõmuniter a deo:quos mittit vni⸗

tas ⁊ cõmunitas eccleſie:ſed apoſtoli ſic

fuerunt miſſi a deoĩmediate:q fuerunt

eccleſie ⁊ ciuitatis dei fundamentũ. iux
illud apłi ad Epbe.ij. Eſtis ciues ſcõꝝ

ſuperediſicati ſupꝛa funda mentuũ aplo
pꝛophetaꝝ. Aar iizeſt dioenau. .

lʒ apoſtoli fuerint ep̃i: fuerut tñ imedia
te vicarij xpᷣi:⁊ expoſitoꝛes ⁊ teſtificato

res doctrine eiꝰ. VUñ apłs ad Ephe. iiij.

c.diſtinguit apłos ab alijs ep̃is ⁊ platis

s doctoꝛes ⁊ paſtoꝛes vocat dicens q

ipſe xpᷣs dedit q̊ſdã apłos qͥſdã auũt pꝛo
pꝓhetas.alios vᷣo cuãgeliſtaſalios vᷣo pa

ſtoꝛes ⁊ voctoꝛes ad ↄſũmationẽ ſcõꝝ.
Queſtio. xvij. de ſcis nrtanchs.
cõſiderandum
Ein Eeſt de ipſis ſan
ctis canoniʒ ãdis. Circa qð
querunt᷑ ſex. ¶C Pꝛimo vtrũ
papa dẽat canonizate oẽs

decimaſeptim 1

q̊s ↄſtat eccleſieeſſe in vita eterna. C 2:
vtrũ papa debeat canoniz are pres vete
ris teſtamenti. 3vtru pᷣter pape in/
foꝛmationẽ coꝛpꝰvniꝰſanctivenerari in
pluribꝰecdleſijs ſit peccatũ. C *°vtrum
oẽs canon iʒati perpapã ſinti vita eter
na. C . vtꝝ ſine guctepopepoiſint ſan
ctoꝛuʒ reliquie furtiue ſubtrahi de loco
vbi ſunt. ¶ d6· vtrũ ſine aucte pape poſ
ſint relige ſcõꝝ ẽptioni ⁊ vẽditõi exponi
D pꝛimũ ſic pꝛocedit᷑
Digder᷑ eni q;
papa debeat canonizare oẽs q̊s
conſtat eccleſie eſſein vits eterna: qꝛ illi
ſunt pꝛo ſanctis venerandiquoꝝ oroni
bus iuuamur:ſi oẽs qui ſunt in vita eter
na cum ſint in charitate pꝛo nobig oꝛãt
Sͤoẽs tales ſunt canonigandi. C S.pa
pa debet voluntatẽ ſuã cõfoꝛmare volũ
tati diuine.ſed deus oẽs exiſtentes in vi
ta eterna bonoꝛat pꝛo ſanctis.ergo oẽs
tales papa debet pꝛo ſanctis venerari.
D. maius eſt ſcribi in libꝛo vite eccle
ſie triuphalis qᷓ; ſcribi in cathalogo ſan
ctoꝛũ eccleſie militaris: ſed omnes qui

ſunt in vita eterna: ſcripti ſunt in libꝛo

vite eccleſie triumphalis.iuxta illud LCu
ce.x.Momina veſtra ſcripta ſũt in libꝛo
vite:ergo oẽs tales canoniandi ſunt:⁊
ſeibendi in cathalogo ſanctox. .
qꝛ oes pueroſ
In C0 tranu bapticatos ſta
tiʒ deceqẽtes ↄſtat eccłie volare ad vitã
eternã.S omnes tales papa tenetur ca⸗
nonicare pꝛo ſanctis.
KRñi EO dð& papaẽ caput totiꝰ
— eccle: iux illð ad Epbe.
i. YIpſum dedit caput ſuꝑ omnẽ eccłiam
que eſt coꝛpus eiꝰ. Illos j̊ debet canoni
care ⁊ ven erari pꝛo ſcis:quoꝝ vita ⁊ do
ctrina eccłia fuit ꝓmota: ⁊ moꝛibꝰ⁊ exẽ
plis ifoꝛmata dũ viuerẽt. Vñ dr̃ Eccle
ſiaſtici.xlv. Laudemus viros gloꝛioſos

in gen erationibꝰ ſuis:⁊ poſt moꝛtẽ fuit
ecoꝝ oronibꝰ bñ ficia ⁊ vtilitates conſecu
ta in languidoꝝ curatione:moꝛtuoꝝ ſu/

ſcitatõe.⁊ alioꝝ miraculoꝝ coꝛꝛuſcatõe.

S

Ar.
AVnde ð paulo d Actj.xix.ꝙ poñſito ſu
dario ſuo ſuꝑ languidos ſtati curabant
ꝓbter qð iſta duo cãtat eccla ⁊ ↄfitet᷑ in
laud e cuiuſſibet ↄfeſſoꝛis.MNã q;tum ad
pꝛimũ dicit. Qui piꝰ:pꝛudẽs:hũilis:pu
dicꝰ:ſobꝛiꝰ:caſtus: fuit ⁊ quietꝰ:vita dũ
pſens vegetauit eiꝰ coꝛꝑpis artꝰ. Quãtũ
vo ad ſecudũ ſtati ſubdit. Ad ſacrũ cu/

ius tumulum frequenter ⁊c.

Wwimiñis eſt oo: ꝙ eccleſia
Ad Peumn cõmendat ſe oroni

bus oĩuz illoꝝqui ſut in vita eterna:illo

rũ tñ dutaxat feſtiuitatẽ ſolenizat ⁊ ca-
noniʒzat:quoꝛũ doctrina moꝛibꝰ ⁊ exẽ/
plis fuit in foꝛmata:⁊ quoꝝ bñ ficia fuit
oſecuta eoꝝ miraculis choꝛuſcantibus
¶Ad 2 do: ꝙ deus oes qui ſut i vi
ta eterna honoꝛe eſſentiali vult honoꝛa
re:qꝛ oẽs ſue fruitionis ⁊ viſionis facit
pticipes:in quo cõſiſtit eẽntialis honoꝛ
ſcõꝛu. Sed honoꝛe accidẽ tali qui oſiſtit
in laudibꝰ ⁊ veneratiõibꝰ hoĩuʒ:nõ oẽs
bonoꝛat:ſj ſolũ illosquoꝝ ſcitatẽ a fide
libus eccleſie imitandã exponit ꝑ mira-
culoꝝ atteſtationẽ. Ad 3 ẽe dicedũ
ꝙ aliqui ſut ſcripti ſolũ in libꝛo vite ec-
cleſie triũphalis ꝑ determiatiuã dei ſen
tẽtia:⁊ ſic ſcripti ſũt oẽs pᷣdeſtinati.Ali
qui vᷣo ſunt ſcripti in libꝛo vite ꝑ pñteʒ
iuſticia: ⁊ ſic ſcribunt᷑ illi ꝑ quoꝝ oꝑa: do
cumẽeta:⁊ exẽpla eccleſia iuuat᷑:ifoꝛma
tur:⁊ ꝓmouet᷑.Oe quibus dicit ap łsſad
Pbil.iiij.Adiuua illos qui mecuʒ labo
rauerũt in cuangelio cũ clemẽte ⁊ cete
ris coadiutoꝛibꝰ meis:quoꝝ nois ſcri-
pta ſunt in libꝛo vite:⁊ taies eccleſia ca

noniʒ at et ſolenizat. .
DD ſecundi heegi
ꝙ papa dẽat canõiʒ are pr̃es ve
teris teſtameti: qꝛ illos papa tenet᷑ ca-
noniʒ are pꝛo ſcis quoꝝ doctrina vita ⁊
exemplũ ꝓponit᷑ toti ecdeſie imitandũ:
iz tales m bete ⁊ priarche.Scribit᷑
eni Ja. v. Exẽplu accipite fratres: exi-
tus mali:⁊ lõgonimitatis:laboꝛis:⁊ pa

ſcribit᷑. ij. WMachabe. vltj.

OAQnneſtio

tiẽtie ꝓphetam:⁊ q locuti ſut in noĩe dũi
ecce btificamꝰeos ꝗ ſuſtinueruũt. ¶D.
illos eccla dʒ pꝛo ſcis venerari às ſacra

ſcriptura ſcõs appellat.ſj ð thobia ſcri-
bit᷑ Thobie.iiij. q; iõ illã tẽtationeʒ deꝰ

ꝑmiſit ſibi euenire:ut daret poſter exe-⸗
pꝓlũ patiẽtie:ſicut ⁊ ſci ꝓob. C S.eccla

illos ꝓſcis dʒ venerari.quos elegit oꝛa
toꝛes ⁊ rogatoꝛes ꝓ ipſa apud deũ:ſed
icẽ fratruʒ
amatoꝛ ⁊ ppli irlibic ẽ q multuʒ oꝛat ꝓ

populo ⁊ vniuerſa ſcã ciuitate irlin: bie
remias ꝓpheta.tales S ſunt per eccleſ-·
am canoniʒzandi.

An⸗ ſz eſt: qꝛ cã ſemo
J n trarin cedit ſuũ Fa

⁊ nõ ſcquit᷑:ſʒ cã ⁊ füdam etũ oꝛuz ſcõꝛũᷣ

fuit zhan ße mnit ſcũs ſcõꝝ:ut ſcribit᷑

OQañ. ix.

llꝰ g debet ꝓſcõ canoniʒari

qui fuit ante xpᷣi natiuiaten.
4 EO Picendũ: canonizatõ
S fKoõꝛũ requirit tẽpꝰ pleni
tudinis gre:gr̃a ãt ⁊ veritas ꝑ Jeſu xpᷣj

—

—

fcã ẽ:ut ſcribit Jo.i.Sci ãt pres veter
teſtamẽti quãtucũq; ſcitate polleret:nõ

fu erut in tge plẽitudinis gre: imo talis

plẽitudo gre ĩlege illa qᷓñ tenebat᷑ icluſa
figuratiue z enigmatice: Jur illud.i.ad
Cbor.x.Oia ĩ figura ↄtigebãt illis:nec

pᷣſentialit ĩtuebãt᷑ eã:ſʒ ſicut dicit apłls

ad Hebꝛę.xi.Oẽs defucti ſut nõ acceptj
repꝛomiſſiõibꝰ.ſ̊ a lõge eas aſpicietes
⁊ ialutãtes ⁊ ↄfitẽtes:qꝛ ꝑegrini⁊ ho/
ſpites ſut ſuꝑ terrã. C Eſt ſiłr alia ratõ
qre eccla ſcitatẽ illoꝝ nõ ſoleniʒat:quia
quatũcũq; ꝑſonalit eẽnt ſcĩ:claritas tñ
diuĩe viſiois eis fuit clauſa:nõdũ ſoluto
hcio huane nãe ꝑ moꝛtẽ xpᷣi:in cuiꝰ figu
ra diẽ apłs ad Hebꝛe.xi.ꝙ ĩ ſcðᷣo taber
naculo ſołꝰ põtifex ſemel i anno nõ ſine
ſanguie itroibat:hoc ſignificãte ſpũ ſcõ
nõdũ ꝓpa latã eẽ ſcõꝛũ viã. ¶C Etiã per
boc patet rñſio ad rõnes iĩ griũ:qꝛ eccłs
pr̃es veter teſtam ẽti ſcõs appellat:⁊ eo

rũ ſcit atẽ exẽplarit ꝓpõit ſuis filis imi

tandã:uecnõ eoꝝor onibꝰ ſe cõmendat

V
.
füt
ſe
ſne
ni⸗
lep
1s0
ſed

4

guit⸗
Eli
poc
fune

= S= eE
— —

woiedi

isſocns
Maſc⸗
hnndl
at⸗
Pacls
etees
Niſel
eſfun,
hon
eimbe
rct⸗

i ſanoß
den
is ſon
ſehi⸗
Penczei

nonizrm̃
iplan
Jelutij
vetcn
lcrer no
notslis
al ic
ludi
tilisine
ir al
nc
pete⸗
abo/
lafato
n
nigonn
iſolnt
ur
hoͤſce
ECtiipe
elette,
flis
inente

C⸗

eoꝝ tñ ſcitateʒ; nõ ſolẽnizat uel canoni/
a ppe toaes gicras Di dicit Aug!. i
li.de ſymbolo ꝑtractans illud vᷣbũ: Do/
mũ tuã decet ſcitudo dñe:qꝛ nulliꝰſcĩta-
tem eccłla ſolẽniʒat pᷣuſq; domꝰſ.ĩtatis
fundaret᷑. Et iõ in tꝑe plenitudinis gr̃e
pꝛiꝰſcitatẽ virginis Marie:⁊ Josannis
baptiſte eccla ſolẽnizat q; alicuiꝰalteri
us:qꝛ illa ſanctũ ſanctoꝝ generauit: ⁊ il
le digito demõſtrauit ⁊ bapti auitt.
D tertiũ ſi? pꝛocedit᷑.vi-⸗
det᷑ eni ꝙ pꝛet
pape ĩfoꝛmatioeʒ coꝛpꝰalicuiꝰſciĩ
venerari in pluribꝰeccleſijs nõ ſit pecca
tuʒ:qꝛ in illo coꝛpoꝛe aligs debet ꝓ ſctõ
venerari:in q̊ xpᷣi fidelibsbñficiũ impar/
tit᷑:ſed legit᷑ in legẽda ſcẽ Agathe ꝙ bea
tus petrus ſibi coꝛpoꝛalit apparuit:⁊ cu
rauit eã a toꝛtura mamillaꝝ ſuaꝝ: ꝙ ibi
⁊ Rome põt eiꝰ coꝛpꝰ.ſ.ſancti petri in ci
uitate cathanẽſi venerari:nõ obſtãte in
foꝛmatione eccłeqᷓ aſſerit Rome ⁊ non
alibi. S. ſci nobis bñficia impetrant
eoꝝor̃onibꝰ:ſed ſolũ aĩe eoꝝ:cũ ſint a coꝛ
poꝛibus ſeparate ꝓ nobis oꝛãt:venera-
tio ; coꝛpoꝝ ſanctoꝝ cũ ſint inaiata: ni/
bil facit ad hboc vbicũq; credant eſſe.
S.ſi coꝛpꝰalicuiꝰ ſancti debet vene/
rari ſolũ in vno loco.S ſolũ ibi ad tumu⸗
lum eiꝰ deberent miracula fieri: ſj hoc ẽ
falſũ. Dicit enim Augj.xxij.de ciui.dei:
ꝙ ſi miracula ſamitatũ ut alia taceã.ea
tmmodo velim ſcribereqᷓ ꝑ głioſũ mar/
tyrem Stephanũ facta ſunt in colonia
calamẽeſi: ⁊ in nr̃a Hyponenſi ciuitate:
q;uis ſolũ ante bienniũ apud nos cepe⸗
rit eiꝰeſſe memoꝛia:płimi libꝛi ↄficiẽdi
eſſent:nec tñ oĩa colligi poſſent:ſʒ tm de
quibꝰlibelli dati ſunt ꝗ recitant᷑ in ꝑplłis
qꝛ libelloꝝ dandoꝝ de miraculis factis
apud nos conſuetudo no eſt nec fuit:ſed
nunc incipit eſſe.

IRAT ieſt: qꝛ ſpũs
In contrarii ſeis licbe⸗

nõ patir in eccłia:ſed fictio eſt venerari

coꝛpꝰſciĩ vbi nõ eſt.S ſine pctõ eẽ nõ põt.

decimaſeptima

III
Rnd co dð ꝙ dubitatio ⁊ incer
titudo ↄſurgit in eccła ðᷣ
coꝛpoꝛibꝰſanctoꝝ:⁊ maxime ſanctoꝝ ec
cleñie pꝛimitiue quoꝝ coꝛpoꝛa fideles ꝓ/
pter rabie tyrannoꝝ nõ poterãt publice
ſepelire.fide aũt xpᷣiana iam ꝑ oꝛbẽ dif⸗
fuſa:⁊ ꝑſecutoꝛibꝰ⁊ tyrãniſ eccle iam de
merſis uel cõnerſis:ſcõꝝ coꝛpoꝛa de locꝭ
in quibꝰ erãt indecent᷑ ſepulta:g fideles
ad loca honoꝛifica ⁊ decẽtia traſlata ſũt
In dubijs aũt q ſunt in religiõe xpᷣiana
talis modus ſeruandus eſt 'm AÄugj.in
de vera reli:qꝛ vera ſemꝑ tenenda ſunt:
⁊ falſa reſpueda:dubia vᷣo abſq; peccato
credi poſſunt:donec aut reſpueda eſſeuł
rõ doceat aut ſancte matris eccleſie per
ſuadet auctoꝛitas. Si ergo eccleſia que
minime errare põt ⁊ potſſſime Roma/
na que nullis hereſibus vnq; ſuccubuit.
ut ſcribit᷑.xxiiij.q.i.Nullã infoꝛmatiõeʒ
babet de reſidentia coꝛpoꝛis alicuiꝰ ſan
cti ꝓputo ꝙ ſine peccato pie venerari pot
a fidelibꝰvbicũq; credatpꝛobabilit eſſe:
ſed ſi libꝛis uel legẽdis eccleſia tradat fi
delibus coꝛpꝰ ſancti venerari in aliquꝗ
eccłia temerariũ eẽt:nec poſſj ſine pctõ
alibi ven erari potiſſime.qñ ꝑ aliquos aſ
ſereret᷑ ꝑtinaciter ibi ecẽ vbi eccła cõtra
riam infoꝛmationẽ᷑ tradit fidelibꝰ:quia
ut dr.xxiiij.q/i.rogamꝰ.aliud qᷓ; eccleſia
Romana doceat:neq; ſentire neq;velle
alicui permittitur. ſtod fein
Seſt dð :ꝙ ſcĩ non
A Pꝛimn ſy apparẽt in coꝛ/
poꝛibus ꝓpꝛijs ſʒ uel de aere uel de ſub⸗
tiliſſimis elemẽtis foꝛmatis: ſicut ange
li nõ apparẽt in coꝛpoꝛibꝰ ꝓpꝛijs ꝗbꝰca
rent cũ vident᷑:dato tñ ꝙ in coꝛpoꝛibus
pꝛopꝛijs appareretpoſſent ea deponere
in locis vñ recepta ſunt deo faciẽte ⁊ iu
bente. Ad ⁊eſt dð ꝙ ſcĩ viuẽtes me
ruerũt ut pꝛo nobis oꝛarẽt ⁊ nobis bñfi
cia impetrarẽt.⁊ iõ illis noibꝰ iuocamꝰ
quibꝰdum viueret ꝑ nos inuocabant᷑ qꝛ
dicimꝰ: ſcẽ petre oꝛa ꝓnobis.Et eoꝛum
coꝛꝑa veneramur qꝛ fuerũt inſtr̃a:quibs

Ar.

dum viuerent:meruerũt eis ⁊ nobis.
¶Agd zmeſt dð ꝙ deus pucipalit facit
miracula:inſtrumẽtaliter tñ facit mira
cula mediãte ſcõꝝoꝛatione:qñq; mani/⸗
feſta:ſicut ſcribit᷑ Actl.ix.ꝙ petrus pᷣce
dente orone Tabitã moꝛtua ſuſcitauit.
qñ qʒ ſolo interioꝛi nutu:ſicut petrꝰ ana
niã ⁊ ſapphyrã moꝛti ĩcrepãdo tradidit
gqñq;aut mediãte exterioꝛi voce:ſiẽ ſcri
bitur Joſue.x.qꝙ obediete deovoci hoĩs
ſtetit ſol cõtra Gabaonitas: ⁊ qñq; me
diante contactu coꝛpoꝛum ipſoꝛum ſan
ctoꝛum Scribitur enim.iiij. Regl.xiij.
. quidã pꝛoiecerunt cadauer moꝛtui in
ſepulchꝝ Melyſei:⁊ ſtatim cuʒ tetigit oſ
ſa helyſei reuixit bomo ⁊ ſtetit ſuper pe
des ſuos. Non tamẽ artatur diuina vir
tus: quin ſine tali tactu coꝛpoꝛis ſancti
poſſint miracula facere. 2
D qu artů ſic pꝛocedit᷑.
TeEI EEvider eniz ꝙ&
oẽs canonięati perpapã ſint i vi
ta eterna:qꝛ eccłia nõ põt errare: ſed ec
cleſia venerat᷑ pꝛo ſanctis oẽs quos ca/
non iat. oẽs ſunt in vita eterna:aliter
ſancti nõ eſſent. / S. ſanctis oꝛantibꝰ
miracula fiũt.ut dicit Aug xxij.de ciui.
dei ſed mali ⁊ peccatoꝛes nõ exaudiunt᷑
apud deũ.dr eni Jo.ix.Scimꝰquia pec-/
catoꝛes deꝰnõ exaudit. Neceſſaria ẽ ca
nonitati ſunt invita eterna. S.ſi per
miracula ⁊ alia ſigna nõ poſſumꝰſcire ca
nonixatos ꝓ ſanctis eſſe in vita eterna.
pari rõne aplos ⁊ martyres non poſſe-
mus ſcire æc in vita eterna qð ẽ abſurdũ
In C trariũ eſt illa vulgata
— auctas Greg!.
Multoꝝ coꝛpoꝛa veneramur in terris
quoꝝ aie cruciant᷑ in toꝛmentis.
Ri. c0 do ꝙ nullus admittitur
ad vitã eternã ſinecha⸗/
ritate.iuxta illud Augl.xv, de trini. niſ
alicui tantũ donũ ipartiat᷑ ſpirit? ſanct⸗
ut eu dei ⁊ pꝛoximi faciat amatoꝛẽ.s ſi/
niſtra nõ trãſfert᷑ ad dexterã: ſed cha ri
tatem habere nullus ſcit ꝑ certi tudinẽ
cauſe.cũ cauſaliter ipſam dare imediate

Queſtio

effectiue pertineat ad ipſam dei volũtas

tem:de q̃ certitudine ſcriptũ eſt Eccleſia

ſtes.ix.c.Mullꝰ ſcit an amoꝛe uł odio di
gnꝰſit. Et apls dicebat.i.ad. Chor.iij.
Mihil mibiↄſcius ſum:ſʒ nõ in boc iuſti
ficatus ſum. Signa aũt ꝑ que ſanctitas
aliquoꝝ poteſt eccleſie pateferi.ſũt cois
bonis malis. Jõ ꝑ certitudineʒ cauſe

nõ põt eccła ſcire oẽs s pꝛo ſanctis ca
nonixat ⁊ ſoleniat eſſe in vita eterna:p

pterqð dicit Hiero.⁊ ponit᷑.i.q.i.c.vide
Si ſine charitate martyriũ recipiatur ⁊
coꝛpoꝛa eoꝛü ab hoĩbꝰ venerant᷑ ꝑfidie
magis ſunt talia q; coꝛona victoꝛie. et
tali oꝑi magis pena ꝙ; R viü ebetne
9 Seſt do ꝙ aliter iu
Pammn dicat deus ⁊ aliter
bõqꝛ deus iudicat iudicio interioꝛi:bñs
ꝓteſte ipſam hois cõſcientiã.iuxta illud
ad Ro.ij. Teſtimoniũ reddẽte:illis con
ſcientia ipſoꝝ:⁊ inter ſe inuicẽ cogitati-
onũ accuſantiũ aut deſend entiũ. J0 de
us in ſuo iudicio nõ fallit neq; fallit᷑: ſj
hõ iudicat iudicio exterioꝛi:bñs pꝛo te-
ſte opeꝝ exterioꝝ euidentiã.iõ põt falli:
7 fallere. Eccła g nõ errat canonicando
galiq̊s ſanctos:qꝛ non canonitat eos eſſe
ſanctos iudicio diuino m determinatã
ſnĩa m: ſed iudicio hbumano ᷣm pñtem iu
ſticiã.pᷣin quẽ modũ ſci ſunt hoiuʒ repu
tatione ⁊ veneratione. Ad ⁊eſt dð
ꝙ mali ⁊ pctõꝛes pñt ipetrare ꝑ eoꝛum
oronez miracula fieri:nec tũñ ipſi inq;tuʒ
peccatoꝛes ſunt miracula faciũt:ſʒ ma
gis ipſe xpᷣs quẽ inuocant uel ipſi ſancti
quoꝝ ſuffragia poſtulãt: q;uis im Aug.
illud dictũ Jo. ix. Scimꝰ qꝛ pctõꝛes deꝰ
nõ audit:nõ ſit ratũ qꝛ fuit dictũ illiꝰce/
ci nonduʒ illuminati a xpo. Peccatoꝛes
enĩpetẽtes aliqᷓ ex coꝛdis pietate bñ ex/
audiunt a deo. Exaudiuit enĩ de illũ pu
blicanũ qñ dixit:Oeus ꝓpitiꝰ eſto mibi
peccatoꝛi qꝛ iuſtificatus in domũ ſuã de

ſcendit. Et qñ petũt aliqᷓ ex diuine volũ

tatis cõfoꝛmitate:qꝛ peccatoꝛes peten
tes cõfoꝛmia volũtati diuine exaudiũt᷑
¶Ad qeſt d ꝙ de apłis⁊ de multis

hli
let
ſnſ⸗
late
turo

lil

r
6

ide
6
le⸗
ſer
N

N
ſc⸗

porn
polt
dei⸗
teen
gi⸗

llll
krolitt
Eeclei⸗
lotiod
(Mriij⸗
ſbociuc
ſnctitas
itcois
naj cauſe
ſms
de
gicnie
agiant
nt gfüie
ctone 4
iͦ dehen
Geltcrin
1s talttf
oribis
iurtaiich
eilisccn
cogitat⸗
i Jode
ſallt:h
prote⸗
orſall⸗
Nnicando
coce
terminats
e
wiig /
en
anun
ſniyni
ithm
iſanctn
m Vye,
tones de
tüllbee⸗/
ctone⸗
Cteſti
etlür
ſon
vnüͤſin
iuine in

pa pã ꝗ eſt caput eccłe.ĩmo ex ↄtactu coꝛ
poꝝ ⁊ religa ꝝ ſcõꝑꝝ altaria ↄſecrant᷑.ſcri
bit eni de ↄſe.di.i.c. placuit. Euertant᷑

obſq; iiuria coꝛpoꝝ ſcõꝝ:⁊ ipſipapꝑe ſie

Ar.

alijs ſanctis alia rõ refoꝛmat pactũ:cuʒ
de eoꝝ ſaluatione manifeſta reuelatio
in ſacra ſcriptura babeat᷑. Ipſe eni ſal-
uatoꝛ apłlos pᷣdicit ſecũ iudices iudica/
turos oes getes.⁊iſeſſuros ſuꝑ ſedes.xij
7 noĩa eoꝝ ſcriꝑta eſſe in celis. Petrſi/
militer dicit in pᷣma canonica ſua: Scio
ꝙ velox ẽ depoſitio tabernaculi mei:vᷣm

qðð dñs reuelauit mibi. Et paulus ait:

Scio cui credidi:⁊ certus ſum qꝛ potes

depoſitũ meuũ ſeruare in illũ diẽ. Mul

tos etiã ſanctos ⁊ ſcãsveneramur in ec
cleſia q̊s ↄſtat in vita eterna eſſe diuina
reuelatione facta:aut ipſis ſanctis ap-
parentibus aut angelis Pcaicentibs
D gumn Dider᷑ eniz

ꝙ ſine auẽtate pape coꝛpoꝛa ſan

ctoꝝ poſſint ſubtrabi ſine peccato de lo⸗
co vbi ſüt qꝛ ſancta ⁊ ſacrata virtute di

uina bumana iniuria violari nõ pñt:ſed
coꝛpoꝛa ſanctoꝝ diuina virtute ſacrata
ſunt. nulla virtute pñt violari:⁊ ꝑↄñs

ſine pctõ ſacrilegij pñt ſubtrahi ⁊ aſpoꝛ

al . e co⸗po:a ſanctoꝝ qñq; inde-

center ſepulta ſũt:qꝛ foꝛte in terris infi

deliu recondita ſunt. lIʒ in tali caſu ſine
pctõ ſacrilegij ipſa ſubtrabere ⁊ aſpoꝛta
re. ¶S. qð fit cã deuotiõis nõ videt᷑ eè᷑

ſacrilegi jpeccatũ: ſtalis ſubtractio coꝛ
poꝝ ⁊ reiiquiaꝝ ſanctoꝝqñ q; fit deuoti
nis cã. Sno in currit᷑ peccatũ ſacrilegii.

poꝛibꝰ ſcõꝝ ſbtrahere ipſa de loco vbi ſe

pulture tradita ſunt: q; pape ſi diſputet᷑
de iudicio ſuo:uł pncipi ſi diſputet ð ptã
te eiꝰ:ſʒ vtroq; mõ incurrit᷑ pctm ſacri⸗/

legijut ſcribitur.xvi.q aiij.i quis.

nicata ſũt ⁊ ſacrata per

altaria q ſine ſcõꝝreliquis erigunt᷑. Mã

„.

dð ꝙ coꝛpoꝛa ſcõꝝ cano

ſacr̃m eucbariſtie q; coꝛpꝰu

ſeptimadecima vy

ri nõ põt talis furtiua ſubtractio: pꝛopt
qð vtroq; mo ſacrilegiũ incurrit᷑.NHam
petm ſacrilegii cõmittit auferẽdo ſacrũ

de ſacro:uel nõ ſacrũ de ſacro: ſiue ſacꝝ

de nõ ſacro.ut dr xvii.q.iii.ſigs.Caput
eccłe ſiłr ledit᷑qꝛ eiꝰ pᷣceptũ ↄtẽnit᷑.ſcri/
bitur eni de ↄſe.di.i.coꝛpoꝛa ſcõꝝ de lo/
co ad locũ nullꝰtrãſferre pᷣſumat ſine ↄſi
lio pᷣncipis.i.pape uel epiſcopoꝛuʒ:ſan-
cte q; ſynodalis licentia. .
A G pꝛimũ Feſt doð ille ꝗ ir
IIIVEreuerent ꝑtractat
res ſacra qᷓ;uis nõ noceat ipſis rebꝰ ſa
cratis:qꝛ irreuerẽtis nõ eſi in recipiẽ te
ſz i faciete quẽad modũ ſᷣm ppᷣm.i.ethy
co. Reuerẽtia uel hbonoꝛ nõ eſt in bono-
rato ſed in honoꝛãte:nocet tñ faciẽti: qꝛ
ipſe qᷓ;tũ eſt in ſe:rem ſacrã violat:lʒ illa
nõ violet᷑. C Ad ⁊“ dr ꝙ ſicut ſcribit᷑ ðᷣ
ↄſe.di.i.tribꝰex cauſis loca ſcõꝝ trãſmu
tanda ſũt.¶¶ P?cũ neceſſitas ꝑſecutoꝝ
loca eoꝝ grauauerint. Sũt eni infideles
indigni poſſeſſoꝛes ſcõꝝcoꝛpoꝝ.vñ lici-
te poſſũt de terris eoꝝ depoꝛtari:⁊ ipſa
de eoꝛuz dominio ſubtrabere. C 2 cuʒ
difficultas locoꝝ fuerit. cum ma⸗

loꝛum ſociet ate grauant᷑. C Ad 3eſt

vicendũ ꝙ deuotio exercenda eſt ſine in
iuria alteriꝰ. Całaut furtiua ſbᷣtractio
religaꝝ ſcõꝝ nõ põt fieri ſiue iniuria pa/
pe:cuiꝰauẽte det fieri:nec ſine iiuria ſcõ
rum:qꝛ exquo coꝛpꝰ ſacrũ traditũ e ꝓꝑpe
tue ſepulture:ſine eiꝰiniuria inde trãſter
ri nõ põt. Si vᷣo ꝑpetue ſepulture tradi
tũ nõ eſt.tũc abſq; alicꝰ lnia ad locũ aliũ
trãſferripõt:vbicũq; maioꝛi reuerentia

tranſſferentiũ poſſit venerari.

ſic pꝛocedit᷑.vr
D ſextũ n. ꝙ ſine aucte
poape coꝛꝑa uel relige ſcõꝝ pñt emptiõi
uel vẽditioi exponi: qꝛ mao gd ſpuale
i relige ſcõꝝ
ſz ꝓ miſſis ca nẽdis ĩ ꝗabꝰſacrt̃m euchari-
ſtie conficit᷑multi accipiunt pecuniam.
ergo multo foꝛtius reliquie ſanctoꝝpoſ

ſunt emptioniuel venditioni exponi.

SHñõ

¶Pꝛeterea abſolutio ab excoĩcatione
eſt quid ſpuale magis qᷓ; reliquie ſcõꝛuʒ
cũ pertineat ad ſacr̃jm pnie:ſed multi ꝓ
tali abſolutione pecuniã accipiut.eodẽ
g modo dereliquijs ſanctoꝝ põt pecu-
nia accipi. Pꝛeterea vaſa eccleſiaſti/
ca ſpualibꝰ ſunt coiũcta:⁊ tñ licet ea vẽ
gae pregeptide cabtino ut diẽ Amb:
an I eſt Inno.ex de re
J n rrarii vene. ſanc. c.
audiuimus. Sickd
22 icẽdũ eſt: ꝙ ſymonia
„XIy E E ſtudioſ volutas emẽ
diuel vendedi aliquid ſpuale: nel ſpuali
annexũ. ¶Hoõt aut ãnecti rei ſpuali ali
quid duplicit᷑. ¶pᷣ caliter: ⁊ ſic bñſiciuʒ
eccleſiaſticũ qnectit᷑ clericali officio qð
eſt ſpuale.Hõ eni cõpetit br̃e bñficium
niſi habẽti ſpuale officiu. Ande ſymo⸗/
nia eſt eccleſiaſticũ bñ ficiũ vendere: ꝗa

ſicut nõ põt dari effectus ſine cã:ita nõ

poõt vendi eccleſiaſticũ bñfiaũ ſine ſpua
li officio quod eſt cã eius. 2 põt an-
necti rei ſpuali aliquid inſtrumetaliter:
et ſic coꝛpus annectit᷑ aie mediãte quo
ia ſancti viri in vita oꝑatur oꝑa virtuo
ſa ⁊ ſpualia: ⁊ in moꝛte ipſa oꝛate ⁊ ĩpe
trante diuina virtute ad contactũ ⁊ re-
uerentiã eius miracula fint. Ande ſicut
coꝛpus nõ viuit ſine ais nec aĩa ſine coꝛ
poꝛe coꝛꝑaliter viuit. Sicreliquie ſcõꝝ
abſq; re ſpũali cui annectunt᷑ nec vendi
nec z q.iij.ſiquis ab
iecerit. Quiſꝗs boꝝ alteꝝ vendit ſine q̊
nõ alterũ pꝛouenit:neutruù inuenditum
relinquit.putog q abſq; pctõ ſymonie
reliquie ſanctoꝛũ nec vendi nec ẽmipñt
Eſt ſimilit hoc expᷣſſe ↄtra decrt̃. Inno.
exr᷑ de reli:⁊ vene.ſan.c.audiuimus.
CAgd pᷣꝰg eſt doᷣ: ꝙ pecuia nõ accipit᷑
pꝛo miſſa tanqᷓ; ipſiꝰ miſſe uel cõſecrati
onis euchariſtie pꝛecin:ſed tanq; ſue ſu
ſtentatiõis ſtipendiu. Oicit eni apłus.j.
ad Chorj.ix. Meſcitis:qm qui in ſacra

rio oꝑant᷑ ꝗᷓ de ſacrario ſunt edũt.⁊ qui

altari deſeruint: cũ altari ꝑticivantur

CAd 2 “ eſt d: ꝙ pecunia nõ accipir

ab illo qui abſoluit᷑ ab excoicatiõe taãq;
ipſius abſolutionis pᷣciũ:ſed ſicut culpe
pcedentis Feaang errbicgtu fuit pena
⁊ ſuppliciu. Ad ꝭ3 dr ꝙ cõſecratio
vaſoꝛũ ſacroꝛũ non pot vendi pꝛo neceſ

ſita ię paupeꝝ.materia tñ eoꝛũ vẽdi po
teſt:ſi pᷣmiſſa vaſa pꝛius frangant᷑:quia
poſt ↄfractionẽ nõ ſunt ſacra vaſa ſʒ pu
rũ metallũ. Ande ſi ex eadẽ materia ⁊ ſi

milia vaſa reintegrarent᷑:indigerẽt iteꝝ
ↄſecratione. Coꝛꝑa aũt ⁊ reliquie ſcõꝝ

abſq; deuotione ⁊ miraculoꝝoꝑatione

que ſũt quedã ſpualia que interdũ fiũt
ad eoꝛũ ven erationẽ ⁊ ſanctitatis ma/
nifeſtationẽ vendi ⁊ emi non pñt:vnde

non eſt ſimilis ratio.

CQõ.xviij.de angeloꝝ admiſtratiõe.
“” jviſum eſt de ſcoꝝ
Qcanoõicatiõe: nuc
videndũ eſt de angeloꝛũ ad/

miniſtratione:circa qð que/

runt᷑ quin q; . Cpᷣ vtrũ pa⸗
pa ſit maioꝛ angelo ĩ iuriſdictiõe.¶2.
vtrũ papa ſit maioꝛ angelo in ſacroꝝad

minſtratione. 3 vtꝝ papa ſit maioꝛ

angelo in dñatione. ¶ A. vtru papa ſit

maioꝛ angelo in cognitione. C y: vtꝝ
papa ſit maioꝛ angelo in ᷣmiatione.

B pꝛimũ ſic ꝓpeedit.vr
n. ꝙ papa nõ
ſit maioꝛ angelo in iuriſdictione
quia natura ſpualis hʒ iuriſdictõnẽ ſuꝑ
naturà coꝛꝑalẽ ex ſue nature ↄditione:
ſed angelus ẽ nature ſpualis:bʒ iuriſ-
dictionẽ ſuꝑꝛa papã:qui ẽ nature coꝛꝑa
lis. Pꝛereailliꝰ iuriſdictiõi hõ ſubij-
cit᷑cuius cure exponit᷑:ſed bõ ſupponit
cure ipſius angeli. Scribit enĩ Act.xij.
ꝙ puſſante petro ad ianuã. dicebãt qui
intus ſtabãt.nõ eſt ipſe ſed angelꝰ eius.
Sup quo verbo dicit glo.ꝙ vnuſquiſq;
angelu bẽat eius cura gerentẽ:ſcriptu-
ra teſtat᷑. ¶S. ille ẽ ſub iuriſdictiõe al
terius a quo illuminat᷑ ⁊ docet᷑:ſʒ bõ do
cet᷑ ⁊ illuminat᷑t angeluͥ. Scribit enim

dei
ſarit
loe
ſbiqr

For
keite

ll

1a
hoͤgecpit
nri
gſatcuſe
nsfuthene
wciſeento
hdigonete⸗
cri iel o
nomntqi⸗
nawuß
emarnt
diganie
Aliguie ſin
popzricn
ntemͤ füt
titatis ne
onpur

Aumniſnti⸗
mmauli⸗
atöel
ngeloith/
nagobi⸗
örmme,
ſacione
baſtma
nüpahaft
„Cſe
miatſone,,
uif
m n
nitone
ceineſ⸗
taitnc
bykinnt⸗
turecolht
Giboͤſnt,
h “
ni Nctnn
nict,
ge ,
mnu
cntilnan
ufilther
Srhli

Ar.

Dañ.ix.ꝙ angelus qui apparuit danie
li dixit ei. NHoli timere:qꝛ vir deſiderioꝝ
es:iõ ego veni ut docerẽ te:⁊ idicarem
i q̃ vetura ſint:⁊ intelligas viſionem
r —AT eſt:qꝛ diẽ apo
Zn 2. t gnumε ad t,
ij. In ꝑſona xp̃ᷣi:cuiꝰ papa vicariꝰ exiſtit
Mõ eni angelis ſubiecit deus oꝛbeʒ ter
re futurum ci de quo loquitur.
Fndeo Dicendu:qꝙ maioꝛ ẽ iu/
MMD16Origictio Rope qᷓ; cuiuſſi
bet an geli. Eſt eni riplex regimen ᷣm
ppj. ¶. Pꝛimũ ethicũ ⁊ moꝛale. ¶ 2
eſt ſociale ⁊ paternale. C ʒ z pol liticũ
⁊ regale. ¶ Pꝛimũ reſpicit curã vniui⸗
cuiuſq; hois in ſe ꝑ virtutũ regulationt᷑
2m reſpicit regimen domꝰ ⁊ familie
per pat ernalẽ monitionẽ. Sʒ z re
ſpicit regimẽ pꝛouĩciaruũ ⁊ regnoꝝ ꝑ pe
narũ cõmiationẽ. C Pꝛimũ regimẽ cõ
miſſum eè angelis:ut de boc intelligatur
dictũ Hierony.ꝙ vnaqueq; aĩia ab oꝛtu
natiuitat bois habet angelu ad ſui cu-
ſtodiã ⁊ exercitiuʒ virtutu deputatum.
2“ vo ẽ cõmiſſum erchãgelis:quoꝝ
familias ⁊ ciuita tes dirigere ⁊ guber
nare. AUnde requiſitꝰ R& apbael archãge
lus a thobia:an ſciret viã eundi in ciui
tatẽ Medoꝝ:dixit ſe oia itinera illius
freqẽter ambulaſſe. ¶ Sed zʒ ↄuenit
pꝓncipibus:quoꝝẽ pꝛouicias ⁊ regnami
ro oꝛdine diſponere. Ande dixit angelꝰ

qui loq bat᷑ danieli. Pꝛinceps regni ꝑſa

rum reſtitit mihi.xxj.diebꝰ. Nulſi g an/
gelo cõmiſſa eſt iuriſdictio ⁊ cura toti
oꝛbis:ſʒ pape totiꝰ mũdi iuriſdictõ ⁊ cu
ra comiſſa eſt:non ſolũ ut noie mũdi im
poꝛtatur terra:ſed etiã ut noĩe mũdi im
poꝛtat celũ:quia ſuꝑ celũ ⁊ terrã mriſd
ctione accepit. AHnde Chꝛy. ĩ libello d
laudibus pauli.Pꝛefert pauluʒ cuilibet
angelo in iuriſdictiõe: dicẽs ꝙ angelis

quiqè ſepe diuerſaru gentiu cura comiſ

ſa eſt. ſed nullus ilioꝛũ ita pplin ſibi cre-

—

ditũ gubernauit: ut paulus vmuerſu gu

bernauit oꝛbẽ. Mã micha eli cõmiſſa eſt

„⁰ 14. 8e0, 4 Att 4
14

decimaoctaua i

gens iudeoꝝ:paulo vᷣo terre maris atq;
vniuerſi oꝛbis babitatõ ipᷣmq; deſertũ
Si igit᷑ iuriſdictõ pauli maioꝛ fuit iuriſ
dietione oiuʒ angeloꝝ:multo foꝛtiꝰ itel
ligendũ eſt hoc de petro:cuius ꝑſonã p⸗
pa repᷣſentat. AUnde idẽ Chꝛyſoꝰ dicit

ſuꝑ Jo.qꝙ Jacobũu localiter in loco de/

terminat: petrũ aũt totius oꝛbis oꝛdi-
nat mgĩʒ ⁊ doctoꝛẽ.cui ptãtẽ dedit nõ
ut moyſi ĩ gẽte vna ſed in niue oꝛbe
5 ergo eſt dicẽdü: ꝙ
Ad Pꝛimn Iʒ y'm gradũ natu-
re angelus ſuꝑioꝛ ſit boie ex ipſius natu
re cõditione.diuina tñ auctoꝛitate ⁊ cõ
miſſione põt ad plura ſe extendere iuriſ
dictio bois q; angeli.¶ Ad ⁊2ẽ dð ꝙ
angelo cuſtodiẽti cõmittit᷑ cura cuſtodi
ti ſingulariter:ſed pape cõmittit᷑ cura ⁊
cuſtodia oĩuʒ vniuerialiter: ⁊ boc nõ ſo/
lu dum viuũt:ſicut cõmittit᷑ angelis: ſʒ
etiã poſt moꝛte per coĩcationẽ ſuffragi
oꝛũ eccleſie. Ad z eſt dicendũ: ꝙ H̊
in doctrina ⁊ in his que ſe tenent ex ꝑte
intellectus hõ reducat aliqñ in deũ per
angelos:quia apparitiones ⁊ illumiati
ones facte pr̃ibus veteris teſtameti ꝑ
angelos fac te ſunt ᷣm quod dicit Augꝰ
ij. de tri.tñ in charitate ⁊ i bis que ſete
nent ex parte affectus hõ reducit᷑ ime-⸗
diate in deu per ipſũmet:pncipalit᷑:effe
ctiue ⁊ miniſterialit ꝑpapã ⁊ alios mi-
niſtros eccleſie qui ſunt ad miniſtrato/

res ſacr̃oꝛũ in quibus gr̃a confertur.

D ſecundũ bꝛoxe
ditur. Ur
eeniq angelus maioꝛ ſit papa iĩ ſa
cr̃oꝛũ adminiſiratione: qꝛ maioꝛis effi
cacie ſunt angeli qᷓ; mali miniſtri eccłe:
ſed mali miniſtri pũt ſacr̃a gdminiſtra-
re:g multomagis angeli. C S.quanto
miniſtri ſuntppinquioꝛes agenti:tanto
agens ꝑ eos ĩmediatiꝰ agit:ſed deo qui
eſt pꝛimũ agẽs ſacr̃oꝛũ ꝓpinquioꝛes fũt
angeli q; hoies: ꝑ eos imediatiꝰ agit.
S. hoies inducũt᷑ ad ſalutẽ median
tibus ſacr̃is. Sed ſcribit᷑ ad lNocbꝛe jqp
1

Ar.
oẽs an geli ſunt adminiſtratoꝛij ſpũs in
miniſteriu miſſi ꝓpter eos qui beredita
2n cupiunt ſalutis, e iaquod us
vDAEAE RerAP&L1eſt: quia quod uo
In n Ar põt malus ange
lus non põt bonus potiſſime in actione
ſacrali.eñ ſacr̃a non bẽant efficaciaʒ a
bonisg uel malis miniſtris:ſj an gel?ma
lus nõ pot: ergonrel enug.
& HoρW Dicedu ꝙ admiſtratio
Küdeo anseſteonmlaan
gelis de lege coi ex còmiſſo officio: cui⸗
rõnẽ Chꝛy. aſſignat duplicè in libel. de
laudibus pauli:Quarũ pꝛima eſt: ut nul
lũ coloꝛẽ excuſationis hõ inuenire poſ-
ſit. ſic enĩ ait ibi. Cuiꝰ aũt rei gra no an
gelis potiꝰ q; hoibus cura p̃dicationis
7 adminiſtratiõis ſacr̃oꝝ cõmiſſa eſt:ut
nullũ excuſationis coloꝛẽ de ſe iueniret
gia negligens. dũ tu ad diuerſitatẽ nãe
ↄfugeres. Secuũda ut crederet ec poſſi-
bile angelis hoies poſſe copulariiqñ vi
dit ꝙ ex terrena lingua moꝛs fugatur:
pctm diſſoluit᷑: cecitat tenebꝛa illũinat᷑
7 mirifica mutatiõe terra in celũ ↄuer-
tit᷑. ¶ Sʒ ſi loqmur ð ſingulari dei mã
dato:poſſet angelꝰ bonꝰ ſacr̃m ad mini
ſtrare. VUñ ſi baptigaret uel eccłam ↄſe-
craret:po nit᷑ coiter ꝙ nõ deberet iteru
rebaptiʒari:nec iteꝝ eccleſia recõſecra/
ri. Et dat᷑ exẽplũ de eccłla bti Michael
dũmõ credat᷑ eẽ angelus bonus: qꝛ ſi ſci
ret᷑ ee angelus malus ⁊ baptigaret: re-

baptizadꝰ eẽt:cũ nõ poſſet eſtimare ibʒ

ncere niſi in entione falledi.puto tñ tu
tius eẽ ꝙ ſi ꝑquoſcunq; ſiue bonos ſiue
malos angelos ſacr̃m baptiſmi:qð e ſa
cramentũ neceſſitatis adminiſtraretur
reiterandũ eet:qꝛ angelus ſathane trãſ-
figurare ſe põt in angelũ lucis: ⁊ qꝛ ma
licia uel bonitas miniſtri nõ facit admi
niſtrationẽ ſacr̃i:dũmõ ſeruet᷑ foꝛma ec
cleſie:ſed potius miniſtri idoneitas que
non reperitur in angelis.

AQneſſtio m

pi dupliciter. pᷣpꝛiuatiõe ptãt :et ſic
excoĩcati pᷣciſi ⁊ heretici ſut mali miſtri
qꝛ pꝛiuati ſũt ptãte ad miſtratõis ſacr̃o
rũ:a ꝗbus ſi recipit᷑ aliquoꝗ ſacr̃jm:pec-
catũ incurrit᷑: niſ in neceſſitatj articulo
¶ꝛ2 in pꝛiuatiõe ſcitatis:⁊ a talibꝰ li
cite ſine pctõ recipit᷑ ſacr̃m. In angelis

aũt bonis lʒ nõ ſit defectꝰ admĩſtratio/

nis ſacr̃oꝛũ q;tũ ad ſcitatẽ: tñ ẽ defectꝰ
q́;tũ ad ptãtẽ. ¶C Ad 2 eſt do: nõ ſo
lũ in miniſtris requirit᷑ ppinꝗtas reſpe
ctu agẽtis ſʒ magis ↄfoꝛmitas reſpcũᷣ
patiẽtis:.cũ actus actiuoꝝ ſint in patiẽ

te pᷣdiſpoſito:que cõfoꝛmitas deficit in

angelis reſpectu ad miſtrationis ſacr̃o-
rũ. C Ald 3 c do ad miniſtratio an
geloꝝ de q̃ lioquit᷑ apłs:nõ intelligit᷑ de
ꝗqadminiſtratiõe ſacroꝛũ:ſed uel ſingula/

rit᷑ itelligit de admiſtratiõe xpᷣi ut glo⸗

videt᷑ expon ere:qꝛ acceſſerunt angeli ⁊
miniſtrabãt ei:ut ſcribit Matthᷣ.iiij. uel
vniuerſaliter ð adminiſtratiõe nr̃a:nos
ab ipugnatiõibꝰ dem onũ ꝓbibendo: et
de ſupernis illuminando.

—

5ſic pcedit Afrñ
D tertin air papa nõ

ſit maioꝛ angelo in dñũatione: qꝛ xpᷣs cu

ius papa vicariꝰ exiſtit:minoꝛatꝰ ẽ pau
lo minꝰ ab angelis:ut ſcribit᷑ ad Hebꝛe.
ij. S.qui ẽ ſupioꝛ aliquo maioꝛ ẽ illo
in dñatione:ſʒ angelus ẽ ſuꝑioꝛ paꝑa:ẽ
S maioꝛ illo. ¶ S. lᷣm Amb: nomẽ do
minij ẽ nomẽ ptatis ⁊ nãe:ſʒ angelꝰ ſu
perioꝛ ẽ paꝑpa nãe ptate:g maioꝛ illo.

NE 1eſt. qꝛ minoꝛ nõ
In cotran U excoĩcat maio⸗
rẽ:ſed paulus excoicauit angelũ bonum
uel malũ qñ dixit qad Galłi. Sed lʒ nos

aut angelꝰ de celo bonꝰ uel malꝰ ut diẽ

glo. euangelięet vobis pᷣterq; euãgeliʒa
uimꝰ vob is nathems at. Gapt .
icedu:q ſicut bʒ aplm
KRñdeoëoα vij. abſq; vl⸗
la õdictione verũ ẽ ꝙ mioꝛ a maioꝛi bñ
dicit᷑tita abſq; vlla dictõe v erũ ẽ ꝙ mi

noꝛ a maioꝛi maledicit᷑: loqᷓndo ſaltẽ de

ſtci
WE
CAN
Npen
ſeinmn
un

gir

I
tiͤtletſe
miſn
tiis ſucfo
ſeimpec⸗
n artno
atalbyli
Pongelis
tiedefeet?
tdoa noſo
gtas tce
tas epei

ini
deftorin
dnisſacko⸗
iiraoan
preligti de
Uelfngyls⸗
rttgh ⸗
nt angelt
eb iii u
enromnos
eo:e

, „
die C
W
oc
uwepan
ias ee⸗
mnil
p
en
mchit
unmond
ienmo
Cgüborun
Salßron
gigen

Ar.

coĩione fideliũ:exquo g paulus ⁊ multo

foꝛtiꝰpetrus:ꝗ fuit caput eccłe:potuit

angelu bonũ uel malũ excoicare: recte
ↄcludit᷑ ꝙ papa maioꝛ ſit angelo in dña
tione. C Sciedũ ẽ tñ ꝙ nõ eſt incõue-
niens aliquẽ eẽ ſimpł'r minoꝛẽ alio i do
minio:⁊ tñ in aliquo caſu eẽ maioꝛẽ illo
Ouobꝰ ᷓ mõis papa poſſet angelũ excõ
municre:⁊ ſic eſſet maioꝛ illo in dñio:
qBuis ſimplr eẽt minoꝛ. pᷣↄditiõalit
ter euagelij firmã veritatẽ. Dicit.n
ugꝰ ꝙ ſic paulꝰerat firmꝰ ⁊ certꝰ ð ve

nitate euaãgelica ſibi reuelata: ut ſi poſſi-

bile fuiſſet:angeiũ bonũ priũ aſſerere in
tali caſu fuiſſet factꝰ ſuꝑioꝛ eo: ⁊ eũ ex/
coĩcare potuiſſet:ſicutſi papa qẽ ſuꝑioꝛ
in tota eccla laberet ĩ hereſim:gꝗlibet ca
tholic in tali caſu efficeret᷑ ſuꝑioꝛ ipſo:
⁊ eũ ſnĩare poſſet. 2.: miniſterialit
ꝓpter diuinã auctoꝛitatẽ.lʒ eni inferioꝛ
nõ poſſit agere in ſugioꝛẽ virtute ꝓpꝛia
pot tñ agere i ſpᷣm virtute alteriꝰ.Quã

tücũq; gpaulus uel petrus fuiſſet infe

rioꝛ angelo vᷣtute:tñ auctoꝛitate dei po
tera: effici maioꝛ angelo bono uel malo
Vñ ſuꝑ illo verbo.j.ad Chor..v. Jã iu⸗
dicaui eũ qui ſic oꝑatus eſt:tradendũ eẽ
ſathane ad interitũ carnis. Dicit gloſa
paulũ hanc ptãtẽ a deo babuiſſe:ut quã
docũq; videbat alique fidẽ eathbolicam
euertentẽ ⁊ ipugnãte:ſtãtim ad pᷣceptũ
eius angelus malus iuadebat ipſum:et
vecabat eum coꝛpoꝛaliter.

mn ergo eſt dicendum
Ad Paumug illa mioꝛatio xpᷣi
intelligẽda eſt q́;tũ ad nature aſſumpte

paſſibilitatẽ non q;tũ ad dominij ptatẽ

CAd 2 1 3 or ꝙ angeb' eſt ſuꝑioꝛ

papa nature ↄditione: diuine tñ ptatis
adminiſtratiõe:⁊ i caſu aliquo põt effici

3

ſuꝑioꝛ ipſo:ut dictũ eſt.

Daquartũ ?eetditur ß

oꝰpva ſit minoꝛ angelo in cognitiõe:
