bis ſapientie tribuens demonſtrauit q;
non ſuper equos ferri neceſſe eſt:ſed ſuffi
cit aſino vti:in eo ꝙ nccitas e eẽ ↄtctũ.

Ar.
CAd “ eſt dicẽdum ꝙ ſi debita mo/
deſtia ſeruet᷑ in exterioꝛi apparatu nõ da
tur occaſio ſcandali: cũ talia nõ impedã
tur homini:ſj xpᷣo:cuiꝰvicariꝰexiſtit:ſũ⸗
motñ oꝑe ſtrepitꝰ armatoꝝ vitandꝰ ẽa
papa:cu arma militie ſue:nõ carnalia ſ
ſpu alia ee debeaãt niſi foꝛte in caſu cũ ti⸗
merent᷑ inſidie malignoꝝ. fecit eni Pau
lus Actj.ſxxiij. Cũ equites ⁊ pedites ar
matos ſecũ ire ꝑmiſit ne incideret ma/
nus illoꝝqui deuouerant ſe non mandu
caturus ⁊ bibitoꝛes donec eũ int ficerẽt

——

₰ ſic ꝓceditur
. Dgquint Ader enim

ꝙ in papa adminiſtratio tpaliũ

diminuat de eius ꝑfectionis ſtatu. Ham
ꝓfectio ſtatꝰ cõſiſtit in dei cõtemplatio/

ne. Oicit eni Berñ. ad eugeniũ. Contẽ?½

platio eſt que mentẽ purificat:affectum
regit: actus dirigit:exceſſus coꝛꝛigit:mo

res cõponit:vitam honeſtat ⁊ oꝛdinat:

poſtremo diuinarũ parit᷑ ⁊ bũanarũ ſciẽ
tiam ↄfert. Sed tempoꝛaliũ adminiſtra

tio diſtrabit mentẽ a contemplatiõe: er
go ſeparat papam a ſtatus perfectione.

WpPꝛeterea papa ẽ ſucceſſoꝛ petri:ſj pe
trus nõ dimiñt pape tꝑalium admiſtra/
tionem: ſed ſolũ eccleſia ꝝ ſollicitã guber
nationem. Actl.iij.argentũ ⁊ aurũ nõ ẽ
mihbi: quod autẽ habeo boc tibi do: tał
ad miniſtratio diminuit de ꝑfectiõis ſta
tu. Pꝛeteres papa peſt cõtẽplatiuus
⁊ actiuus iuris de eccleſia:qꝛ pᷣeſt paſto/
ribus ⁊ ouibꝰ.religioſis autẽ ⁊ cleric lit
teratis: ⁊ laicis:ſed ꝑfectioꝛi mõ eis pꝛe

eſt ꝑ contẽplationem q; ꝑ tpaliuj admi

niſtrationem. Oicit eni Bern. ad eugeni

um: Contemplatio cõfuſa diſcriminat

ſparfa colligit:ſecreta rimat᷑: vera inue
ſtigat:veriſimilia examinat: ficta ⁊ fuſ
ca ta exploꝛat:que ageda ſunt pᷣoꝛdimat
acta recogitat:in ꝓſperis pᷣſentit:aduer
ſa in aduerſis quanñ nõ ſentit:nibilq; in-
coꝛꝛectum dimittit: ergo aſſiſtere in ad/
miniſtratione tempoꝛaliuʒ diminuit de
perfectionis ſtatu.

AQneſtio „

poꝛalium diminuit de ꝑfectionis ſtatu:
tunc pᷣlati religioſoꝛum ⁊ alij officiales

tempoꝛalia ad miniſtrãtes ⁊ ꝓcurantes

caderent a perfectiõis ſtatu:quod non ẽ

XOOdicendu exiſtentib? in
perfectiõis ſtatu ſollicitudo non ꝓuid en

tia tꝑalium interdicit᷑ impoꝛtat eni ꝓui
dentia tꝑalium oꝛdinatam diſpenſatio/
nem:ſed ſollicitudo impoꝛtat mẽtis diſ
tractionem:que tribus modis põt fieri
Aut eni talis ſollicitudo erga tempoꝛa

lia tãta eſt ꝙ tollit cbaritatis terminu,ʒ
⁊ cõplementũ.Aut talis eſt ꝙ tollit cha

ritatis feruoꝛes ⁊ augmentũ. Aut talis
eſt ꝙ tollit ppꝛie contemplationis ꝓ ſa

lute ꝓximoꝝ delectamentuz. Pꝛimo
mõ follicitudo in tꝑalium adminiſtra-
tione eſt peccatũ moꝛtale. Si.n.ſc tẽpo
ralia adminiſirentur ut pponant᷑ bonis

ſpualibus ⁊ pᷣfigurant᷑ tanq; finis. cer-
tum eſt ꝙ eſt peccatũ moꝛtale. ¶ Secũ

do mõ eſt peccatũ veniale:cũ enim appe

titus ſenſitiuus intent circa tꝑalia tra

bat appetitum intellect iuũ: ſicut ſpera
trabit ſperam:non põt tem poꝛalium ad

miniſtratio ſieri quin aliquo modo fer/

uoꝛ charitatis inſiã mantis voluntatem

diminuat᷑ ułremittat᷑: exquo tñ finis nõ

tollit᷑:ſed feruoꝛ tendẽqi m finẽ remittit

veniale ẽ nõ moꝛtale.C Sʒ 3 mõ ſiꝗs

tꝑalia ad miniſtrat ꝓ ſalute ꝓximoꝝ: ut

tpalium adminiſtrationem ad bona ſpi

ritualia inducat:dato ꝙ ad tempus ſue

ꝓpꝛie cõtemplationis delectamentũ ꝑ/
datur:non eſt tunc peccatũ moꝛtalenec
veniale:ſed eſt ſũme ꝑſectionis ⁊ meri/⸗
tum falutare. Elegit eniʒ Paulus Phi.
ij.nð ſolum contemplatiois pᷣſentis vite
im mo future beatitudinis delectameto

ad tẽpꝰ carereꝓ ſalute ꝓximoꝝ. Hꝛima

ergo ⁊ ſecuda ſollicitudo ad miniſtratio
nis tgaliũ ĩ papa ẽ deteſtãda. Sʒ tertia
tanto magis in ipſo laudat᷑ qᷓnto ſupᷣme

ſe⸗

fti

e⸗
ton

der
guor

lioſ

lhuat
cguſa
abbat
chiel

1

Aſi d⸗
Ntio te

ſtatu:
ſcales
nantes
none

nnbdin⸗

puiten
anihr
ſſano⸗/

tfien
npon
mivez
ltche
tals
ſo
Pein⸗
iſe⸗
ſet

SNne

Vea
Ae
1trs
ene
ſoſe⸗
tuten
inist
eniti

ſoſ

Ar.

ꝑfectiõis gradꝰ in ipſo eſſe dignoſcitur.
G pꝛimũ 5 eſt dicẽdũ:ꝙ illa
EI que Berñ. enume /
rat ibi de contẽplatione accipiẽda ſunt
reſpectu ſinis.ille eni qui rectã exiſtima
tionẽ bʒ de fine:diſponit ⁊ dirigit oĩs in
oꝛdine ad ipſum. phᷣi poſuerunt nul
lum ſpecula tiuũ poſſe ꝑfici ⁊ felicitateʒ
cõſequi nõ purgatũ a paſſionibꝰ: ⁊ nõ re
gulatũ in agibilibus:qꝛ impoſſibile ẽ ut
dixerunt:non entem bonũ eſſe pꝛudentẽ
cum pꝛudentia ſit recta rõ agibiliũ in oꝛ
dine ad finem:⁊ iſto mõ tunc tꝑalia re-/

cte ad miniſtrant᷑ qñ oꝛdinant᷑ ad conſe

cutionẽ finis:cũ ſintquedã inſtrumenta

virtuoſe agendi ⁊ ꝑueniendi ad finem.

CAd ꝛ⁊jeſt dicẽdum:ꝙ papa ſucceſſit
etro in adminiſtratione tꝑalium: nõ ſo

lulm ſpũalium:cum eni pᷣcia agroꝝ⁊ do-

monꝝ ponent᷑ ad pedes aploꝝ: erant illo
rum diſpenſatoꝛes qñq; per ſe qñq; per
iconomos quos elegerũt:quia chꝛiſtꝰ iu
dam iconomũ habuit. Ande dicit gloſa

exponens illud verbũ Act.iij. Argẽtũ

⁊ aurũ non eſt mibi:dicit verũ ec petruʒ
tunc ad manꝰ nõ habuiſſe pecuniaã: quia
nemo erat illius pᷣcepti: nolite poſſidere

aurũ neq; argetũ: bebat tñ pecuniã que

ad pedes anlo; pon ebat᷑ quã ſibi nõ re/
condebat:ſed ad vſum pauperũ reſerua
bat: 36 ua patrimonia reliquerãt.LAd
Z * eſt dð. Berñ non interdicit euge/
nio tempoꝛaliũ ad miniſtrationẽ:ſed in/
ducit eu pncipalit᷑ ad contemplationeʒ
pꝓ quam poterat de fine ⁊ de bhis q erãt
ad finem recte diſponere.

ſic ꝓceditur: Ai
D ſextũ det᷑ eni ꝙ inpa

pa determin atio cauſarũ diminu

at de eius ꝑfectionis ſtatu:qꝛ papa anti

quoꝝ patrũ veſtigia debet ſegꝗ in ꝑfectio

nis ſtatu:ſed tꝑequo barbari totã italiã

inuaſerunt Gꝛegoꝰ nõ determinationi
cauſarũ:ſed expoſitioni ſcripturarũ va/
cabat:tunc enim obſcuritiſſimã ꝑtẽ Ece

chielis diligenter ⁊ elegant expoſuit:ut

centeſimapꝛima

VI
Berñ.dicit ad eugeniũ. ¶ Preterea il⸗
lud diminuit de ꝑfectiõis ſtatu:quod re
mouet a ꝑfectiõis oꝑe.Sicit enĩ Berñ.
ad eugenium: Oeniq; qñ oꝛamꝰ:qñ do
cemus ppłos:qñ ediſficamus eccleſiã:qñ
meditamur in lege dñi: quotidie perſtre
pũt in pa latio vertẽtes leges: uõ lex dñi
imaculata cõuertens aias: ſed leges iu-
ſtiniani:que nõ tam leges ſunt q; lites ⁊
cauillationes ſubuertẽtes iudicium. Tu
ergo paſtoꝛ ⁊ epᷣus aiarum qua mẽte ſu
ſtines coꝛaʒ te obſecro ſ ſimile illa gar
rireiſtas. C Pꝛeterea qð impedit oꝛdi-/

nem cbaritatis diminuit de ꝑfectõis ſta

tu: ſed inſiſtere determinatiõi cauſarum
impedit oꝛqinem charitatis. Dicit eniʒ
Berñ.ad eᷣgenin: Si ſapientibus ⁊ inſi
pientibus debitoꝛ es ⁊ ſoli negas te tibi
non recte agis:qꝛ maledictus ẽ qui ꝑteʒ

ſuam det erioꝛẽ facit: Mã ſtultus ⁊ ſapi/

ens ſeruꝰ ⁊ liber:diues ⁊ pauꝑ:vir ⁊ fe-
mina:ſenes ⁊ iuuenes:clericus ⁊ laicus
iuſtus ⁊ impius:oẽs ꝑticipãt te ⁊ bibũt
defonte publico pectoꝛis tui:⁊ tu ſtas ſe
In C0 trariũ oꝛſum ſitiens.
. eſt: quia papa lu
pos ſuſcepit domandos. Ouos vo pa-
ſcendas:non pᷣmendas: ut dicit gio o.
x.ꝙ non põt fieri ſine diſcuſſiõe cauſaꝝ.
Bn 60 dicendũ ꝙ cauſarũ que-
ſtiones C Quedãa ſunt
garrule ⁊ litigioſe. C Qued vᷣo diffici
les ⁊ ſcrupuloſe. Quedã aũt quiete ⁊

fructuoſe. Pꝛime ab audiẽtia pape oino

ſunt remouende. Dicit enĩ Berñ. ad eu-
genium: Miroꝛ nãꝗ; quẽéadmodi reli/
gioſe aures tue ſuſtinẽt diſputatiões ad

uocatoꝝ ⁊ pugnas vᷣboꝝ:qᷓ mag ad ſiub

uerſionẽ q; ad inuentionẽ ꝑficiut verita
tis. Coꝛꝛige pꝛauũ moꝛe:⁊ pᷣſcinde lin/
guas vaniloquas: ⁊ labia doloſa claude
Scve vo cauſe in audiẽtia pape ſüt dili
gent᷑ examinãde ⁊ diſcutiẽde mõ quo il/
le ſcũs moyſes fecit Exo.xviij.ꝙ ad ſug
geſtionẽ ietro cognati ſui minoꝛa ſenio/
ribus ppli cõmiſit det᷑ᷣminanda.maioꝛa
in im

A .

wo ⁊ difficilioꝛa ſue audientie diſſentien
da reſeruauit. Sʒ f᷑tie ꝑ ipſũ papã abſq;
ſtrepitu iudici bꝛeuit᷑ ⁊ ſumarie ſũt detr᷑
minãde.⁊ hũc modũu ᷣuare idetmin ate
cãaꝝ nõ diminuit ĩ papa ꝑfectiõis ſtatũ.
A iimmo auget.
Ad Pammn ergo eſt dicenduz:
q;) Berñ. ſoluit ibi hoc argumẽtũ dicẽs:
ꝙ inoleuit mos:dies alij ſunt:⁊ alij ho/
minũ moꝛes ⁊ tꝑa piculoſa nüc inſtant:
qꝛ calũnia toꝛes młti:defenſoꝛ rarꝰ.vbi-
q; potentioꝛes oppᷣmũt pauꝑes.iõ pa⸗
pa nõ põt deeſſe oppᷣſſis:nec negare iudi
ciũ iniuriã patientibꝰ. ⁊ planum ẽ ꝙ niſi
agitent cauſe ⁊ audiant᷑ ꝑtes int᷑ ias iu
dicarinõ põt.⁊ qᷓ;uis bõc ſolutiõeʒ Ber
nardꝰ nõ appꝛobet:ſolutio ñ ẽ bona.
¶Ad ⁊“eſt d. ꝙ ꝓculdubio qõnes ꝗͥ
pñnt t minari ꝑ legẽ diuinã ⁊ ſacros cano
nes ad leges recurrẽdũ nõ ẽ. Sũt.n.per
cccleſiaſticos viros qñ q; in adiutoꝛium
leges aſſumende:nõ pᷣncipalit᷑ tractãde
Eoriſtime in audientia vicarij xpᷣi mag
eges enangelioꝝ q; imꝑa toꝝ ſonare de
bent. Ad z eſt dicendũ: ꝙ ꝓpter de
terminationè cauſaꝝ papa nõ dʒ ſeipᷣm
relinquere in ſpũalibꝰ ⁊ coꝛꝑalibꝰ:maxi
me qn in determ inatiõe cãꝝ nõ ſubeſt cã
tfidei:⁊ qñ nõ charitas ſʒ magis cupidi/
tasẽ in cã:qð plerũ cõtingit. Dicit eniʒ
Berñ.ad eugeniũ:queſo te q̃le ẽ iſtud de
mane vſq; ad veſperaʒ litigare aut liti-
gãtes audire: ⁊ vtinam ſufficiceret diei
malicia ſua:nõ ſunt libere noctes:vix re
lingt᷑ neceſſitati nature ꝙ coꝛpoꝛis pau
ſatiõi ſufficiat:⁊ rurſum ad iurgia ſurgit
⁊ dies diei eructant lites:⁊ nox nocti in
dicant ma liciam. — .
ſe eptimũ ſic ꝓcedit᷑
wvꝓvin papa here dñium ⁊ vſu rerũ
diminnat deeius pfectiõis ſtatu. Habe
re nãq; dñium reru eſt bere ꝓpꝛiũ:ſʒ cle-
ricis interdicit᷑ hẽre ꝓpꝛiũ.xij.q.i.c.duo
ſunt. Cũ igit᷑ papa ſit caput clericoꝝ non
poterit ſił cũ ꝑfectiõis ſtatu rerũ dñ ium

VII
bẽre. ¶ ¶Spetro ⁊ alijs apłs p̃ceptũ eſt
Matt h. t. Molite poſſidere aurum neq;
argentũ:ſed papa ẽ ſucceſſoꝛ petri. ſibi
rerum dñium intelligit᷑ eẽ interdictum.
¶S. quod ẽ ꝑfectõis ſtatus in alijs:dʒ
eẽ in papa:ſed abdicatio tꝑaliũ ẽ ꝑfectio
nis ſtatus in religioſis:S ſiłr in papa.

: Atrar 1εO eſt: qꝛ dñs reruʒ
In cotrart Teccleſiaſticarum

chꝛiſtꝰ eſt. xij.q.ij.c.ꝗ abſtulit.ſed papa
xp̃ᷣi vicariꝰ ẽ:g abſqs detrimẽto ꝑfectio-

nis ſuii ſtatus b rerũ dñium ⁊ vſum.
RKIi cO dicẽdũ ꝙ planũ ẽ papaʒ
SS vice xpᷣůi drium ⁊ vſũ re-
rũ here nõ ſolũ clericoꝝ:ĩmo oĩuʒ laicoꝝ
Eſt enĩ ipſe xpᷣs dñs eccleſie ⁊ oĩium illo
ruz ꝗbus eccleſia plena eſt: Sicut dicit

glo. ſuꝑ illo vbo pſal. Dñiẽ terra ⁊ ple-

nitudo eiꝰ.ſz ꝑapa tale dñiuʒ bẽat ſimul
cũ pfectiõis ſtatu aliqd regrit ex ꝑte do
min i: ⁊ aliqd ex parte vſus. C Ex ꝑte
quide dñij reqrit᷑ut q;uis in oꝑatõe ⁊ iu

riſditiõererũ dñium teneat:ſꝑtñ in aimi

pᷣpatiõe ꝑatus ſit carere ꝓ ſalute ꝓximo
rũ nõ ſolũ tꝑalia:imo coꝛpus ꝓpum pa⸗/
ratꝰ ſic exponere ⁊ ↄtemnere ꝓ ſuis oui/
bus:cũ fuerit opoꝛtunũ. bec eſt eni regu
la oium eoꝝꝗ ſunt ſuꝑerogatiõis: ⁊ ꝑfe
ctionis oꝑa m Aug ut q;uis ꝑfecti vi
ri nõ ſp ipa teneãt in actuali oꝑatione:
ſp tamẽ ipſa bẽre debent in ai pᷣꝑatiõe.
Cũ.n.xpᷣs dixit Matth.v. Si ꝗs ꝑcuſſe
rit te in vnã marillã pbe ei ⁊ alterã.et ꝗ
vult tecũ in iudicio cõtendere ⁊ tunicaʒ
tollere dimitte ei ⁊ palliũ.⁊ ꝗcũq; te an

gariauerit mille paſſuſ: vade cum co alia

duo planũ ẽ ꝙ ꝑfecti viri in quoꝝ ꝑſona
iſta dixit nõ ſꝑ oꝑpe impleuerũt.MHõ enim
xpᷣs ꝑcuſſus in vna maxilla ꝑcutiẽti pᷣbu
it alterã. ſzʒ dixit: Si male locutꝰ? ſum te
ſt imoniũ ꝑbibe de malo: ſi at bene cur
me cedis. nec paulus cũ ꝑcuteret᷑ maxil
lã pᷣbuit: ſed dixit Actj.xxiij. Percutiet
te deꝰ ⁊c.ſed ſꝑ ꝑfecti viri buia ſuꝑeroga
tiõis oꝑa habuerũt in aĩ pᷣpatiõe.cũ eni
fuit opoꝛtunũ nõ ſolũ in maxilla imo ito

Pan
fert
Nſee
lene
inf⸗

VII
tüeſt
neg
oͤſbi
tum.
is
ſect⸗
e.

ren⸗

unn
gape

ctio⸗

1.

n
ſüf⸗

nco
ſo

Ar.

HZ

to coꝛpoꝛe rpᷣus paratus fuit cruiſigi.⁊
paulus capite truncari: Sic papa dniuʒ
rerũ hẽre põt in actuali oꝑatione ſił cuʒ
pfectionis ſtatu:dumõ ſꝑ ipſarũ carẽtiã
teneat in ai ppatioe. C Ex ꝑte vo vſus

requirit᷑ diſpenſatio nõ ꝓpꝛij lucni factio

in rebus eni tꝑalibꝰ vſus ẽ bonꝰ: abuſio
mala:ſollicitudo peioꝛ:queſtus turpioꝛ:
ut dicit Berñ. ad eugenium.

Ad pꝛinug⸗ eſt dicendũ: ꝙ
EnEUheére reruũ ꝓpꝛieta-
tem ⁊ dñium nõ in ꝓpꝛium lucru:ſʒ in ali
oꝛum vtilitatis ſubſidiũ nõ derogat ꝑfe
ctionis ſtatui: Sicut eni papa nõ põt ne
gare ſe vicem xpᷣi nõ tenere:ſic nõ poteſt

negare ſe rerũ dñium non hẽre. C Ad

2meſt dð., ꝙ pᷣceptu fuit apłis ut nibil in
via poꝛtarent ꝓpt᷑ ſollicitudinẽ remouẽ
dam:nõ ꝓpter dnium ⁊ iuriſditionè aufe
rendã licitũ erat eis ſũptũ recipere ab il
lis gbus pᷣdicabãt: maxime tale pᷣceptũ

datũ eſt cũ miſſi ſunt ad pᷣdicandũ iud eis

apud quos cõſuetũ erat ut doctoꝛes vi-
uerent de ſtipendijs eoꝝquos docebãt.
Ad 3 "eſt dicẽdũ: ꝙ illud quod facit
ad ꝑfectiõis ſtatũ eſſentialit᷑ in alijs: fa⸗/
cit in papa:ſicut eſt charitaſ.qð vᷣo facit
inſtrumentalit᷑ ſicut ẽ abdicatio tꝑaliuʒ
quod ẽ via ꝑueniendi ad ꝑfectiõis ſtatuʒ
nõ requirit ꝙ ſit in papa:qui nõ eſt in ſta
tu ꝑficiendoꝝ:ſʒ iam ꝑfectoꝝ. Vñ xpᷣus
cũ petro oues paſcendas cõmiſit non ex
petiuit ab eo pauꝑtatẽ:ſed charitatẽ:di-
cens Jo. vltſ. Si diligis me paſce oues

octaun ſicpeeditur.

NQider᷑eni ꝙ papa nõ poſſit ois ꝑ

fectiõis ſtatũ mutare. Statꝰ eni ꝑfectio

ẽ de his qᷓ ſunt ſuperogatiõis oꝑa.Si er
go papa mutaret oẽm ꝑfectiõis ſtatum
religio ſoꝝ ⁊ alioꝝ nulli remanerẽt ꝗ oꝑa
ſupererogationis iplerent. Pꝛererea
quod ſemel deo conſecratũ eſt amplius
in alios vſus cõmutari non poteſt. Siẽ

ſcribitur Leuitl.vltl.ſed ſtatus perfectio

acquiritur cum quadã conſecratione:ſñi-

centeſimaſecũda

VIII
cut patet de ſtatu epoꝛuʒ ⁊ religioſoꝛum
ergo ſic deo ſacrata nunq; in aliũ vſum
mutari potuerũt. . Pꝛeterea ſcribitur
Eccj.xxvi. Omnis pond eratio non eſt
digna continentis aie. Status ergoper
fectio acquinta per votum cõtinentie nõ
poterit ex quacũq; cꝗ mwtari. nari
4 11 eſt:quia traſtatio
In Otrarin ſacerdotis fit traſ
latio legis:ut dicit Apłus ad Hebꝛe.vij.
Mutato ergo ſoleuni per cuius obliga/
tiõem ſta tꝰ ꝑfectio acqrunt᷑ mutat᷑ ſiat⸗

ꝑſectio.põt ãt papa iĩoĩ voto ſolẽni diſ⸗

pẽſare:s põt oẽz ꝑſectõis ſtatũ mutare.
Vn leO.. ꝙ ſiẽ dem ẽ ſupꝛa ſta
„ tus pf ectio reqrit cũ ſo-
lẽnitate voei:ſicut dicit glo. Aug.ſupcr
illo vᷣbo pſal. Aouete ⁊ reddite dño deo
veſtro. IJle ̈ põt oẽm ꝑfectiõis ſtatũ mu
tare:ꝗ põt inoĩ voto ſolẽni diſpenſare.
Planu ẽ aut qꝙ oẽs ꝗ ſunt in coꝛpoꝛe my
ſtico eccleſe cõparant᷑ ad papa: ſicut filij
ad prem.⁊ad prem ꝗdẽ non coꝛpoꝝ tm̃
imo aiaꝝ. Mãa filij tenent᷑ parentibꝰ car/

nalibus in his que ſunt coꝛpoꝛus: qꝛ pa⸗

tres ſunt coꝛpoꝝ:nõ a iaꝝ:ſed pape tenẽ
tur oẽs rpi fideleſ parere in bis q ſũt coꝛ
poꝛum ⁊ aiaꝝ.ſicut oicit glo.ſuꝑ illo ᷣbo
Apki ad Lebꝛe.xij. Si pr̃is ꝗdẽ carnis
e babuimꝰeruditoꝛes ⁊ reuerebamur
eos:nõne młtomagis obtgabimꝰpatri
ſpũum ⁊ viuemꝰ.Coõſtat aut ꝙ pres vo
ta filioꝝexñtiũ ſub eoꝝptãte mutare po
terãt:Sic pʒ Mue.xxx.ergo mltomagis
papa vota oĩum fideliũ de eccleſia cuius
curã ſuſcepit mutare põt:⁊ ꝑ ↄñs põt ca
ſu neceſſario ſuꝑueniẽtemutare oem ꝑ⸗
A G pꝛim i fectiõis ſtatũ.
O—α ergo eſt dicendum:
ꝙ in ſimili Hieroꝰ ſoluit argumentũ cõ
travigilantium. Si enim omnes virgi/
nitatẽ ſeruarent nuptie nõ cẽnt:⁊ ſic in-
teriret genus huüanuz. Rara enim ẽ vir
tus: ut dicit Hieroꝰ:nec a pluribus ap⸗
petit᷑:tałenim timoꝛut ait ſtultꝰeẽt ac ſi
aligꝗs timeret haurire aquam ne flumen
mn in 2

.

deficeret:conſimili caſu ille in quo papa
de monacho faceret nõ monachũ i pau
tioꝛibus euenit: ⁊ talis timoꝛ ne defice⸗
rent illiqui implerẽt oꝑa ſuperogatiõis
ſtultus eſſet:qꝛ potẽs eſt deus de lapꝑidi
bus ſuſcitare ſibi filios abꝛabe. C Ad
2' dicẽdũ ꝙ ſtatꝰ ꝑfectio acꝗrit qñ ꝙq;
cũ duplici ↄſecratiõe puta cũ ſacri oꝛdis
ſuſceptiõe⁊ iſta ſʒ manet:qꝛ ſacerdos ſp
manet ſacerdos ⁊ es ſemꝑ manet epᷣs.
Et ſecũdo cum voti perpetua obligatio
ne ⁊ qꝛ votũ eſt pꝛomiſſio volũtaria fcã
deo : papa qui dei vicariꝰ eſt tali ꝓmiſſio
ne pot vti in obſequium deiin caſu neceſ
ſario:vbi videt volũtati eccleſie expedi
re. Ad '“ eſt dicendum: ꝙ ↄtinentia
ad ꝑfectionis ſtatuʒ facit tat; coꝛpoꝛa
lis exercitatio in qua coꝛpoꝛali exercita
tione nulla eſt põderatioꝛ ⁊ dignioꝛ ipᷣa
reſpectu tamen charſtatis obediẽtie ad
modicum vtilis eſt:longe enim eſt maio
ris meriti ĩpletio voti obedientieq; pau
pertatis vel caſtitatis.
¶Queſtio. Cij.quomodo ſtatus perfe
ctionis repꝛeſentaturim cardinalibus.

—21 cõſideranduʒ eſt
Eindestee ſtat? pfe
ctio repñtatur in cardinalibꝰ.

Circa quod querũtur quinq;.
CPrimo vtruʒ cardinales repñtẽt ſta
tum perficiẽdoꝝ vel ꝑfectoꝛum. ¶ Se
cundo vtrum cardinales in ꝑfectõis ſta
tu p̃ᷣferendi ſint epis. ¶ Tertio vtrum
abdicatio tpalium magis requiratur ad
perfectiõis ſtatũ cardinaliũ q; ep̃oꝛum.
¶ Quarto vtꝝ deroget ꝑfectiõis ſtatui
cardinalin ut omnes de vna patria ſint
electi. ¶ Quinto vtꝝ legatio in cardina
libꝰ ſpectet ad eoꝝ perfectionis ſtatum.

„ ſic ꝓcedit᷑. Ai
D Peunn detur enim
cardinales repñtent ſtatum ꝑfici
endoꝛũ nõ perfectoꝝ. Nam cardinales
repñtant ſtatum apłoꝛum ut xpᷣo pꝛinci
paliter alias pꝛeſentialiter aſtiterũt:ſed
apoſtoli pꝛincipaliter aſtiterunt ut ꝑfici

ergo nõ perfectoꝛum cardinales ſtatum
repꝛeſentant. ¶C Pꝛeterea vocatio cardi
nalin ſiłis debet eſſe vocationi aploꝝ:ſʒ
Apls.i.Chorſ.loquẽſ de vocatioe apło
ruʒ dicit videte vocationẽ vr̃am frẽs:qꝛ
nõ multi ſapiẽtes nõ multi potetes ſʒ ꝗ
ſtulta ſũt muũdi elegit deꝰ ut ↄfundat ſa
piẽtes ⁊ infirma mũdi elegit ut ↄfundat
foꝛtia:ergo ↄtemptibiles ⁊ neſciẽtes de
bẽt ad cardinaliũ ſtatũ elegi:ſʒ tales ſũt
ꝑficiendi nõ ꝑfecti. Pꝛeterea gfecto
rũ ſtatus eſt per ꝑfectã charitatẽ. ſʒ pfe-
ctã charitatẽ ꝗas habʒ cũ paratꝰẽ ꝙ xijo
aĩam ſuã ponere qð aplłi nõ fecerũt xpᷣo

aſſiſtentes ergo cardinales ſtatum aſſi-
ſtentium repntantes nõ repꝛeſentãt ſta

urn perfectoꝛum ſed Bemftienſoruen
4 E glo. ſuper illo
In C0 tranin verbo Pſal. oſti

tues eos pncipes ſuꝑ oẽm terra q̃ dicti

aplos ↄſtitutos eẽ pᷣncipes ñ ĩ vno loco

uel ĩ vna ciuitate ſj ſuꝑ terrã:qð de epᷣis
intelligi nõ poteſt qui babent determĩa
tas dioceſes pꝛincipes autem ecclie non
ꝑficiendoꝝ ſed ꝑfectoꝝ ſtatũ repñtant.
Rñ EO dicendũ ꝙ, bãc queſtio⸗
nẽ determinat Bern in
li. de ↄſideratiõe ad Eugeniũ dicẽs boc
tibi perſuade eos qui admittẽdi ſunt ad
tuũ ↄſilium difficile in curia poſſe ꝓbari

⁊ ideo ſi fieri poteſt viros ꝓbatos oʒ eli

gi nõ pꝛobandos. Nos enim in monaſte
rijs oẽs recipimꝰ ſpe melioꝛãdi ſ curia
bonos faciliꝰ conſueuit reciꝑe qᷓ; facere.
MNam plures in curia deficiſſe bonosq;
malos ꝓfeciſſe pꝛobauimꝰ itaq; non vo
lẽtes nec curantes aſſumito ſed cunctan
tes ⁊ renuẽetes coge.⁊ illos cõpelle itra-
re ⁊ cũ illis requieſcat ſpus tuꝰqui ñ ſint

attrite front ſed verecùdi:nõ manꝰ at⸗/

tẽdãt ſʒ neceſſitates ꝗ ſtẽt viriliter ꝓ af⸗
flictis ⁊ iudicẽt eqnitatẽ ꝓ mãſuetĩterre
qui ſunt cõpoſiti ad moꝛes cõpꝛobati: ſ
ſanctimoniã parati ad obedientiã ſubie

*

cti ad diſciplinã:rigidi ad cẽſurã:catho⸗

Qneſtio .

endi non ut iam perfecti: perſiciẽdoꝛuʒ

Ar.

lici ad fidem:fideles ad diſpenſationem
concoꝛdes ad pacè᷑:qui ſint in iudicio re
cti:in conſilio puidi:in iubendo diſcreti:
in loquendo modeſti: in aduerſitate ſecu
ri:in ꝓſperitate deuoti: in hoſpitio non
diſſoluti:in conuiuio nõ effuſi:in oibꝰ cir
cũſpecti.iſta aũt oĩa cõueniũt ꝑfectis:et
nõ ꝑficiẽdis: iõ dicendũ ẽ ꝙ cardinales
ſtatu ñ ꝑficiẽdoꝝ ſʒ ꝑfectoꝝ repñtãät.
Ad pꝛimũ eh: g ebi
PeiEERcChbꝛiſto pñtialit aſ-
ſiſtentes fuerunt ꝑfecti ⁊ perficiendi.ꝑſi
ciendi quidẽ reſpcũ ꝑfectionis patrie:uł
reſpcũ ꝑfectiõis qua ipſimet apli babue/
runt poſt receptionẽ ſpũs ſancti: ſed ꝑfe
cti reſpcũ turbe ⁊ alioꝝ ꝑſiciendoꝝ ꝑtes.
Dicit enim Chꝛyſoꝰ Matth. xiij.ꝙ ideo
xpᷣs fragmẽéta dedit diſcipulis ⁊ nõ tur
bis:qꝛ adbuc imꝑfectius diſpoſiti erant
q́; apliꝑ quos ꝑfici debebãũt. CAd 2*
eſt dicẽdum: ꝙ argumentũ arguit Zꝛiuʒ
quãto enim aha ſunt magis cõtempꝑtibi
les ⁊ magis deſpecti in mundo ⁊ in vita
tẽpoꝛali:tãto ꝑfectioꝛes ⁊ dignioꝛes ſũt
in conſpectu dei ⁊ in ſpirituali vita. Añ
chbꝛiſtus adoleſcenti volenti ꝑfectionis
ſtatü acꝗrere indixcit Matth.xix.ut mũ
do:⁊ de bis que erant in mudo renuncia
ret. C Ad 3 eſt dicndũ: ꝙ apli cbꝛiſto
aſtiterũt añ paſſionẽ ⁊ poſi paſſione.Et
ante pafſionẽ qdem charitatẽ ꝑfectã ba
buerunt in animi pᷣparatiõe.Ante enim
dixit petrus: Si opoꝛtuerit me moꝛi te/
cum non te negabo.nõ eni charitas ꝑfe
ctoꝝ ſic intelligit᷑ eſſe ꝑfecta ut nõ poſſit
amitti: non enim tunc efſj charitas via
toꝝ:ſed cõpᷣhenſoꝝ.ſufficit enĩ ſic eſſeꝑfe
ctũ ut i animi pᷣparatõe hẽatur ꝓ cbꝛiſto
aiam ponere. Poſt paſſionẽ vo aplinõ
ſolũ in animi pᷣꝑparatione:ĩmo in oꝑeris
executiõe hãc ꝑfectiõeʒ charitat ĩ buerũt

Dſecũdũ hentten
.2EEE Videtur eniĩ
wvꝓꝓ cardinales in yfectionis ſtatu
epis non ſint pᷣferendi. Dicit eni Berñ.
ad eugeniũ:Hoc vnũ dico ridiculũ eẽ q/

centeſimaſecũda 1i

vr̃i diaconi nr̃is pᷣſbyteris ſe añferre co/
nant᷑ nõ boc rõ hʒ:nõ ãtiquitas habuit
nec hoc ↄſentit auctoꝛitas.⁊ ſubdit rõᷣ
nez: qm ipſi diaconi cardinales aſſignãt
Mos ſumus inquiũt ꝗ in oĩ celebꝛatiõe
dño pape cõiunctioꝛes aſſiſtimꝰ:ſenden
te ipo ꝓpioꝛes ei aſſederemꝰ ꝓcedẽte po
ſterioꝛes pcedimꝰ:hoc totũ ut diẽ Bem̃.
non ẽ dignitatis pᷣuilegiũ: ſed ſedulita/
tis debitũ. Si ergo cardina les nõ debẽt
pᷣponi pᷣſbyteris: mlłtofoꝛtius nec ep̃is.
C Pꝛeterea inter card inales multi ſũt
diaconi. Sed ſcribitur auẽte Hiero.xiiij.
di. c. legimus in Eſaia ꝙ diaconi pᷣſoyte
ris ⁊ epᷣis nullo mò pᷣponant᷑. ¶Pꝛete/
rea illi ſunt pᷣſerendi in perfectionis ſta-
tuquos chuſtus pᷣtulit ⁊ bonoꝛauit.Sʒ
ſcribit᷑ aucte cypꝛiani di.ſupꝛadicta:Do
minus ieſus chꝛiſtꝰ rex ⁊ iudex vſq; ad
pagonis vie ſeruauit bonoꝛẽ pontifici
us ⁊ ſacerdotibus q;uis ill nec timoꝛ?ẽ
dei nec agnitionẽ chꝛiſti ſeruaſſent.
In C 6 crariũ eſt: quia ange/
Ulisſſiſtentes p̃ᷣ⸗
feruntur miſſis in celeſti hierarchia: er/
go ſiliter in eccleſiaſtica hierarchia cardi
nales repᷣſentantes ſtatũ afſiſtent iuʒ in
ꝓfectiõis ſtatu ꝑferendi ſunt epis repꝛe
ſentantibus ſtatum miſſoꝝ. .
RKnd eO dicendũ ꝙ cardinales p
R ferendos eſſe epᷣis in ꝑ-
fectõis ſtatu:triplicit̃ põt itelligi. CPꝛi
mo ut pᷣferant᷑ eis in oꝛdinis poteſtate.
Secundo in loci dignitate. Ter-
tio in ꝑfectioꝛi cbaritate. Pꝛimo mõ
planũ eſt ꝙ diaconi cardinales nedum
epᷣis imo gbuſcũq; pᷣſbyteris non pᷣferũ
tur:quia ptãs epᷣalis ſuperioꝛ eſt ſac er⸗
dotali:⁊ ſacerdotalis ſuperioꝛ ad diaco
natuz. vnde diaconi cardinales ad pᷣſby
teriũ ⁊ eatum aſſumunt᷑ tanqᷓ; ganse
rioꝛẽ ⁊ ꝑfectioꝛem oꝛdinis ptãtẽ. Se
cundo vᷣo mõ ſicut romana fides eſt poꝛ
7 dignioꝛ oĩ alia:⁊ eſt oium dña ⁊ magi-
ſtra:ſic cõgruũ ẽ ut clerici illius ſedis q/
dam ſingulari dignitate ᷣ ceteris aljs
mm. 3

Ar.

fulgeãt ita ut cardinales romane eccłie
oibus alijs pᷣlatis pꝛeferant hbonoꝛis di
gnitate. ¶ Sed tertio mõ hñũt ſe ym ecx
cedẽtia ⁊ exceſſa qꝛ in dilectiõe dei ꝑfe⸗
ctioꝛẽ charitatẽ tenctur br̃e cardinales
q; ep̃ii: in dilectiõe boꝓximi maioꝛẽ cha
ritatẽ epi q; cardin ales: repñtant enim
cardinales ſtatũ aploꝝ xpᷣo aſſiſtẽtium⁊
eius ↄtẽplatiõi vocantiũ:vnũ ſicut ſera-
ꝓhin ardẽtes iuterpᷣtat᷑ qᷓ aſſiſtẽtes deo
eiꝰ charitate ſũt accẽñ ſic cardinales ſta
tũ aſſiſtẽtiũ repñtãtes ardẽtes ĩ dei cba
ritate eſſe debet cpi vᷣo qui ſtatũ aploꝛũ
repñtant ut miſſi ꝑ vniuerſũ oꝛbẽ curaʒ
aĩaꝝ ſuſcipiẽtes in ꝑfecta charitate ꝓxi/
mi cũctos alios excedere debẽt:verũ qꝛ
dilectio dei ad cuiꝰ ꝑfectiosẽ pncipalit᷑
oꝛdiat ſtatꝰ cardinaliũ pᷣeminet dilectio
ni pꝛoximi ad cuius perfectionẽ pncipa
liter oꝛdinatur ſtatus epiſcopoꝛuʒ:ideo
ſimpliciter in perfectioꝛi charitate car/
dinales epiſcopis pꝛeferendi ſunt.
S:⸗ G pꝛimũ do ꝙ ſi Bern.
7 / ſogtur de diac õibꝰ
cardina libꝰ reſpectu pᷣiboꝝ ⁊ epᷣoꝝcardi
naliũ:verũ ẽ ꝙ eis pᷣferri nõ debent. Si
vo loquit᷑ de alijs ep̃ᷣis ⁊ ̃ᷣſ br̃is. In oꝛ/⸗
dinis quidẽ ptãte eis nõ pꝛeferunt ſed in
locis vel honoꝛis dignitate pᷣferunt᷑ eis

ꝓpter ſingularitatẽ illiꝰſedis ſicut dictũ

eſt. C Ad 2 7æ ʒm eſt do qꝙ decreta illo
rũ doctoꝝ intelliguntur coĩter de pᷣlatis

aliaꝝ eccleſiaꝝ in quibꝰ veꝝ eſt ꝙ diaco

ni pᷣſ bris põtificibus nõ ſunt pᷣponendi
niñ foꝛte qñ diaconi locũ ꝓpꝛij ep̃ᷣi ⁊ pꝛo
pꝛij patriarche tenerẽt:nec diaconi car-
dinales pᷣferũtur epᷣis ⁊ pꝛeſ br̃is inquã
tũ diaconi ſʒ inq;tum cardinales per di
gnitatẽ ſtatus quem repñtant:vnde di/
gnitas illius ſedis nõ eſt trabẽda ad cõ/
ſequentiam aliarũ eccleſiarum.

Pi 1 ſic ꝓcedit᷑. Ai/
tertin getur eni ꝙ ab
dicatio tpalium nõ magis reqrat᷑
ad ꝑfectõis ſtat cardialiũ q; ẽoꝝ: lau

dat᷑.n.tꝑaliũ abdicatio i religioſũs ⁊ ĩ ilł

Queſtio IIII

qui volũt ꝑficinõ ĩ iã ꝑfectis:vñ abꝛabe

cui dictũ ẽ Geñ.xvi ambula coꝛã me?
eſto ꝑfectus diues fuit nõ pauꝑ:̊ cardi

nales vt dictũ ẽ ſupꝛa repũtant ſtatũ ꝑ-
fectoꝝ nõ perficiẽdoꝝ: no ergo reqrit᷑ in

eis tꝑaliü abdicatio. & S. cardinales

pᷣferendi ſunt ep̃is i honoꝛis reuerentia
ut dictũ eſt ſupꝛa: ergo eodẽ mõ in tꝑali
um abũdantia ⁊ diuitiaꝝ opuletia: qiüt

quedã inſtr̃a exbibitiõis reueretie et bo
noꝛis. Pꝛeterea quãto miniſteriũ ali

quoꝝ e magis honoꝛabile tãto ẽ magis
neceſſaria tꝑalium abudantia: ſed mini
ſteriũ cardinaliũ ẽ magis bonoꝛabile q;
epᷣoꝝcum aſſiſtãt vicario ieſu xpᷣi: no er

go in eis requirit᷑ tꝑalium abdicatio.

Zcontranii

cipalit er aſtirerũt oĩ moda fuit abdica⸗
tio tpaliũ tiagis qᷓ; fuerit in eis ut poſt⸗

modũu miſſi in mundũ vniuerſuũ pᷣdicare

i carqmalibꝰꝗ ſtatu aſſiſtetiũ repñtãt
maioꝛ abdicatio tꝑaliu eẽ dʒ q; in epis.

ρρ dicendú & cardinales i
KRnd c0 gradu ecclie cui aſſiſtũt

babet pᷣmitatẽ.Eſt.n. romana eccłs pꝛi
ma ſedes oium eccliaꝝ. In ſtatu vo quẽ
repñtant requirũt ardentẽ charitatẽ: xve

pñntant. n. ſtatũ aſſiſtentiu ⁊ ꝑfectoꝝ. In
officio vo qð miniſtrãt reꝗrũt iuſticie eꝗ

tatẽ. Sũt.n.ad tale officiu vocati ut ſůt

pape coadiutoꝛes ⁊ conſiliari ⁊ iudices
oꝛbis terre:oĩbus iſtis modis maioꝛ ab

dicatio tꝑaliũ requirit in eis ad eoꝝꝑpfe⸗-

ctõis ſtatũ q; in ẽis ⁊ quibuſcũq; alijs
pᷣlatis:ſi.n. pꝛima radix maloꝝ ẽ cupidi/⸗

tas in pᷣma ſede que dʒ eſſe radit omniũ

bonoꝝ pꝛimoẽ extirpãda⁊ euelleda.Si
cut eni oẽ bonuʒ egredit᷑ a romana ſede

ſic ⁊ oẽ malũ pꝛogredit᷑ ab illa efficiẽter

⁊ exẽplarit ut dicit Chꝛyſo.ſup Math.
Si vᷣo ardẽtẽ charitatẽ reꝗrũt rõne ſta
tus quẽ repñtãt: qꝛ aſſi ſtẽtes iter quos
ſeraphi ponunt᷑ cui dñr ardẽtes. Cupi/
ditas ꝗᷓ dicẽte Aug ẽ venenũ charitat
ex toto ab eis ẽ remonẽda:⁊ iuſticie eꝗ/

—
——— –— —

II I

aͤbe
ne
ati
üg⸗
in
nles
enti⸗
hl
ſnr
bo
ali
365
nini
lei;
jöc

lis
n
icd/
l⸗
Ne
tit
is,

tatẽ tenent᷑ ſeruare rõne officij ad quod
ſũt vocati:cupiditatẽ tenent᷑ deteſtari ꝑ
quã cõtingit eos eẽ iuſticie guerſoꝛes:

pᷣeſſe nõ no ſcũt.ſuꝑioꝛi efficiunt᷑ ifideles
iferioꝛibꝰ ĩpoꝛtabiles iuerecũdi efficiut᷑
ad petendu: ad negãdũ frõtoſi:ipoꝛtuni
vt'accipiãt ingeti donec accipiat: ingti
poſtq; acceperũt:doctã lingua ſuã gran
dia loqui cũ oꝑentur exigua:fiũt largiſſi
mi ꝓmiſſoꝛes:⁊ ꝑciſſimi exhibitoꝛes:blã
diſſimi adłatoꝛes ⁊ moꝛdaciſſimi detra-
ctatoꝛes: ſimpliciſſimi diſſimulatoꝛes:
⁊2 maligniſſimi proditoꝛes: ut diẽ Ber.

ad eugeniũ:tanto ergo magis cardinali

bus abdicatio tꝑaliũ ẽ neceſſaria quãto
ipᷣoꝝ tꝑaliũ cupiditas exquo mala ſupꝛa
dicta ſequunt᷑ magis repugnate eoꝝgfe
AG pꝛimũ ctionis ſtatui.
eſt dicedũ ꝙ non ſic

requiritur abdicatio tꝑaliũ in iã ꝑfectis

ſicut volẽtibꝰ gfici ꝙ in iã ꝑfectis nõ exi

ſtat:alias in dño nro ieſu xpᷣo qui fuit oĩ
um ꝑfectoꝝ caput non fuiſſet tꝑaliũ ab/
dicatio exeplarit᷑ demõſtrata:ſed ꝓ tato
dicit᷑ requiri in volẽtibꝰ ꝑfici magis q;ᷓ iĩ
ꝑfectis:qꝛ abũdantia tꝑaliũ nõ ſic eſt ti

menda pfectis ſieut perficiẽdis:vnde in

abꝛabã ſimłcũ ꝑfectiõe erat tꝑaliũ opu
lẽtia. CAld eſt d. ꝙ tꝑaſia ſunt in

ſtrumenta honoꝛis ⁊ reuerẽtie: vtendo

eis ad virtuoſe agendũ ⁊ ſuꝑerogatiõis
opera nõ aũt ad cupiditatis auaritiam.
Andepps dicit.v.Etbi.ꝙ hoies neſci/
unt oꝛare:nã oꝛant ut diuitias habẽ poſ
ſint:deberẽt aũt oꝛare ſicut ait ut eis be
ne vti valerint. C Ad a“ eſt dicẽdũ: ꝙ;
pauca tꝑalia requirunt᷑ ad executionem
nor miſterij ſicut virtuoſis ꝑauca ſuf
ficiut: magis aũt in cumulatiõibus tꝑa
liũ eoꝝ miniſteriũ vituꝑatur:nõ enis di
xit Apłus.ij. Chor..vi. Exbibetis vos

dei miniſtros in caſtris edificãdis in cõ/

ſanguincis ditandis in bonis tꝑalibꝰcu

mulandis: ſed in tribulatõibus ⁊ neceſſi

tatibꝰ:in anguſtijs in ſcientia in charita

centeſimaſecũda

te:in verbo veritatis:veſtiti ꝑ arma iuſti
cie a dextris ⁊ ſiniſtris.

Ppb ᷓſic ꝓceditur.
= D quartu Aietur eni

ſolã eni cupiditatẽ ip̃iſubeſſe nõ ſuſtinet

ꝙ nõ deroget perfectõi ſtatui car
dinaliũ ut oẽs de vna patria ſint electi.
Nõ eſt perfectioꝛ vocatio cardinaliũ q;
aploꝛuz. Sed apli oes fuerũt vocati de
vna patria: qꝛ oẽs de iudea electi ſunt.
Pꝛeterea ſicut aliqua patria videtur
eſſe excluſa ut deilla nõ vocetur aliquis
ad cardialatũ ſicut alamania: ſic aliqua
põt eſſe incluſa ut ſolũ de illa eligantur.
Pꝛeterea cardinales aſſumũt᷑ ut ſint
coadiutoꝛes pape.Si de ꝓpꝛia aſſumũ/

tur tanq; ſibi notioꝛes ⁊ ſidelioꝛes.

1 E qꝛ oĩs acceptõ
Incõcrariũ Peronandero⸗
gat ꝑfectionis ſtatui. Sʒ ſine ꝑſonazx ac
ceptiõe fieri nõ põt ut cardiales oẽs de
vna patria aſſumãtur. qui de toto oꝛbe
ſunt eligendi. G

P ſiden dicendm papa po-
Ki jideo teſt ſibi aſſumere car/

dinales in ſuum adiutoꝛium ⁊ conſiliu,ʒ
vnde vult ⁊ quos vult ⁊ quales vult: vn
de ſibi imputantur ad meritum vel de⸗
meritũ ſi boni ſint uel mali iuuenes vel
ſenes docti vel indocti. Nam ſi boni ſũt
⁊ ſapientes accreſcit eius merituʒ: quia
multitudo ſapientum ſanitas eſt oꝛbis
terrarum. Si vᷣo mali ſunt et iraſci᷑ in
his que ſunt dei:eius meritum decreſcit
quia modicum fructum poteſt afferre ſo
lius pape iuſticia quando ſententia pꝛe
ualet multoꝛum aliter affectoꝛum:verũ

tamẽ de congruo. Bernardus aſſignat

tres rationes in libꝛo de conſideratione
ad Eugenium:ꝙ non de vna patria: ſ,-
de toto oꝛbe terrarum cardinales eligẽ
di ſint. Pꝛima pꝛopter iuſticiam ſer⸗/
uandã glibet enim melius cognoſcit cõ
ditiões ſue patrie qᷓ; aliꝰ: ⁊ qꝛ vnuſꝗſqʒ
bene iudicat de bis que nouit ⁊ illoꝛu eſt
bonus iudex.i. Etbi.Ideo dicit an non
eligẽdiſunt de toto oꝛbe oꝛbẽ ĩdicaturi.
mm 4

.
.„ —

₰☛ .

¶Secunda ppter carnalẽ affectionem
remouẽdã. Si enim de vna patria oes
eligant᷑:nõ opinatur nec credit᷑ ꝙ aliter
fiat niſi vel pꝛecum interuẽtione:vel car
nis ⁊ ſanguinis affectiõe ex quo ut dicit
ſeꝗtur ſcandalũ nõ ſolum puſilloꝛũ ĩmo
maioꝝ de eccleſia. ¶ Tertia ꝓpter vni
tatem in populo xpiano nuciandã.Cõ-
tẽptus eniʒ ẽ cauſa diuiſõis ⁊ ſciſmatis
in eccleſia. Pꝛicipale enĩ motiuũ ſciſma
tis grecoꝛum fuit eoꝝ cõtẽpus ꝙ ad bo/
noꝛes eccleſiaſticos no aſſumebant᷑. Si
ergo de qualibet patria cardina les ñ aſ-
ſumũut᷑ diuiſo⁊ ſciſma ĩ ecclia generant.
AG pꝛimũ ergo eſt dicẽduz qꝙ½
=* * de iudea ſoluzʒ apłi
fuerũt vocati ꝓpter duo.Pajno qꝛ eccle
ſia ibi pᷣmo fundata fuit.Dèe alia vopa
tria aſſumi nõ poterãt nõdum fide chꝛi
ſti ibi p̃dicata ⁊ eccleſia ibi nõ fundata.
Secuũdo qꝛ vxpᷣs ſᷣm carneʒ ſolũ ex iudeis
natus ẽ ideo eius aplłi perquos ipſe cun
ctis gentibꝰ erat nuciadus ſolũ ex iude/
is vocandi erant. C Ad⁊c dicẽduʒ ꝙ
nulla patria excludit᷑ er qua ad cardina
latum aliquis vocari nõ poſſit. Sʒ quia
de alamanis conſuetũ eſtut eligat᷑. Im
peratoꝛ qui ẽ miniſter eccleſie ne ſecreta
eccleſie ſuis miniſtris pãdent᷑:⁊ ne quos
oʒ eſſe ſubiectos habeat in ecclia ex ſua
patria vel genere dños ⁊ iudices defen/
dẽtes:ideo nõ ↄſueuit eccleſia de alama
nia cardinales vocare.Silłr nec aliqᷓ be
tria ſic icludit᷑ ut de qualibet nõ poſſint
eligi q;uis de terris peculiaribꝰ eccleſie
magis ſit cõſuetuʒ aſſumi tanqᷓ; liberio
res ad cõſilia ferenda ⁊? iudicia exequen-
da. Q. Ad 3 eſt dicendum: ꝙ tüc papa
eligit magis in ſuos coadiutoꝛes cardi/
nales quato ꝓ republica eccleſie ſunt vti
lioꝛes ⁊ pꝛudẽtioꝛes cũ ipe ñ qð ſibi vti
le eſt ſed quod eccleſie digere eeuegtn.
S1 ic ꝓceditur.
quinty er eni ꝙꝙg
legatio nõ ſpectat ad cardinaliu
per fectionis ſtatů. Omnis eni tꝑalium

Q Lueſtio

pertractatio repugnat ꝑfectionis ſtatũ

V
qui enim tãgit picẽ inquinat᷑ ab ea. Sed
legatio raro fit ſine tꝑalium pertracta⸗/
tione ⁊ muneꝝ receptiõe ex quo ſeꝗt᷑ ꝑdi
tio rigoꝛis iuſticie. Scribit enĩ Eſa.lvii
Miſiſti legatos tuos pꝛocul.⁊ bumilia⸗
ta es vſq; ad inferos:nõ ergo legatio ꝑ/
tinet ad eoꝝ perfectiõis ſtatũ. ¶Pꝛete
rea quod couenit miſſis non pertinet ad
ꝑfectionis ſtatum cardinaliu qui ſũt aſ-
ſiſtentes: ſed legatio ↄuenit miſſis dero
gat ergo perfectionis ſtatui card inaliũ
Pꝛeterea oĩs ſimłlatio ⁊ ꝑſuaſio repu
gnat pfectionis ſta tum:ſed in legatione
multa quãdoq; ſimulant᷑ perſuadetur.
Diẽ eni glo. ſuꝑ illo vbo Geñ xxxu. Mit
toq; nũc legationẽ ad dñm meuũ ut inue
niã gratiã in cõſpectu tuo ꝙ ad placãdũ
boſtis iram ꝓſunt aliquando perſuaſibi
lia humane ſapientie ee = .D
L eſt qꝛ opus q
J n CO trarin xpᷣo attribuit᷑

ptinet ad ꝑfectionis ſtatũ. Sed legatio

xpᷣo attribuit Hiere.xlix. Auditũ audiui

a dño ⁊ legatus ad gentes miſſus eſt.
6 dicendũ ꝙꝙ in ꝑſona ꝑfe
EEctoꝛũ loquitun Apls. ij
Chorꝗ..v.qñ dicit ꝓ chbꝛiſto ergo puta vi
ce xpi qui fuit legatus dei legatiõe fungi
mur tanq; de exhoꝛtante per nos: fungi
ergo ptpᷣi legatione nõ derogat ꝑfectio
nis ſtàtum cardinaliũ dũmodo admini-
ſtretur mõ quo adminiſtrada ẽ: quas at

coõditiones debeant br̃e cardinales: qui

in legatione mittunt᷑ narrat Ber. ad eu-
geniũ dicens. Tales tibi expedit in lega
tione mittere qui miſſi poſt aurũ nõ erãt
ſed rpᷣm ſequãtur qui queſtũ legationez
nõ eſtimẽt:nec requiraut datusiſʒ fructũ
qui regibꝰ exhibeat ſe. JYoanne egyptis
moyſen:foꝛnicãtibꝰ finees:idolatris be
liã:auaris beligeũ. Petꝝ mẽtiẽtibꝰ.Pau
lum blaſphematibꝭ:negociãtibꝰ xpᷣm: ꝗ
vulgũ no ſpernãt:ſʒ doceãt:diuitẽ ñ pal
pat: ſj terreãt: pauꝑem nõ grauet ſed fo
ueant: manus pncipum nõ paueãt ſʒ cõ

