bominẽ de collegio q; extra collegium.
vtꝝ maioꝛt poteſtatẽ habeat col
legiu eligens q; papa electꝰ. C S.vtrũ
papa moꝛtuo. ptãs eius remaneat in
collegio. C 9:vtrũ moꝛtuo papa colle
giũ poſſit quicquid poteſtpapa viuens
Cx.·. vtrum in tali electione debeat pᷣce
dere tractatus uel aliqua pꝛelocutio.
xi: vtrum tutius ſit celeriter eligere
uel diu in tali electione cogitare.
Ppꝛim ſic pꝛoceditur
WVVDigetur eniz
ꝙ non ad cardin ales ſolum per/
tineat electio ſummi pontiſficis:quis ſi

cut papa vocatus eſt in vniuerſaleʒ ad
miniſtrationem.ſic epiſcopi vocati ſũt

””M

in ſollicitudinis partẽ: ſed partibus cõ
uenit ꝓuidere ð toto.s videt᷑ ꝙ ad epos
pertineat ſũmi põtiſicis eleztio. ¶S.

electioꝛ qlibet actio ẽ ꝑticulariũ ſuppo

ſitoꝛũ: ſ̊ iʒ papa ſit paſtoꝛ totiꝰ oꝛbis:
habet tñ ꝑticularẽ ſede:puta romanaʒ
ſicut btũs petrꝰ apud antiochiã pꝛi⸗ꝛ qᷓ;
romã veniret babitauit:⁊ ignatiuʒ illic
epᷣm cõſtituit vbi pꝛimũ nomẽ xpᷣianoꝝ
exoꝛtũ eſt:poſtmodũ pꝛima ſedes beati
petri celeſti bñ ficio romana eccleſia oꝛ
dinata eſt:quã beatiſſimi petrꝰ ⁊ paulꝰ
ſuo martyrio cõſecrauerũt. electio & ſũ
mi pontificis ad clericoſromane ſedis
pertinere videt᷑cũ illa ſit pꝛima ſua ꝑti
cularis cathedra. C Pꝛeterea electio
cois pa ſtoꝛis coĩtatẽ eligentiũ requirit.
ſed papa eſt coĩs paſtoꝛ totius oꝛbis:vr
ergo ꝙ pꝛelati totius mundi ad eius ele
ctionem debeant coynennt. ſcribt
—An⸗ eſt quod ſcribitur
In 2 trarin ex de elec.c.licet
vbi heturqꝙ due ꝑtes cardinaliũ requi/
runt᷑ ſolũ ad electionẽ ſùmi potiſicis:et
ex de elec.c.vbi maius ꝑiculũ.li.vj.hẽt᷑
ꝙ ſolũ cardinales includi debẽt ad ele/
ctionęm pape faciendam.
Küdeo Dicẽndũ ꝙ ſcribit᷑ He
ENRH&ſter vlt!. Mon e putãduʒ
ſi diuerſa iubentur ex animi imꝑant p/
uenire leuitate ſed ut pꝛoqualitate ⁊ ne
ceſſitate tẽpoꝛũ ⁊ reipu.poſſit vtilit᷑ fer
ri ſniam:q́;uis & ſm antiqua iura fuerit
cõceſſum pꝛimo romanis oibus ius eli
gẽdi papa: quia ut notat᷑.lxiij.di.c.ego
ludouicus.Oẽs romani vno ↄſilio atq;
concoꝛdia ſine aliqua pꝛomiſſione ſum
mũ põtificẽ eligebãt.ita q olim roma⸗
ni oẽs ex con ſuetudine antiqua electiõi
ſumipontificis intererant:⁊ poſtmodũ
ex fauoꝛe catholicoꝝ ⁊ ad expugnatio⸗/
nem bereticoꝝ ⁊ ſciſmaticoꝝ:quibuſdã
xpᷣianiſſimis imꝑatoꝛibus ius eligendi
papã fuerit cõceſſum:nũc aũt tm ad ſo-
los cardinales electio ſumi pontificis
dignoſcit᷑ ꝑtinere.⁊ boc ſatis cõuenient
pꝛopter duo. C P: ꝓpter eoꝝ aſſiſtẽtiã

—

Queſtio 1

q́;uis enĩ epi repñtent perſonas aploꝛũ

non tñ repñtũt perſonas eoꝝ ut xpᷣo uel
ipſi pape vicẽ eius gerenti pꝛeſentialit᷑

aſſiſtunt:ſed magis ut ipſi diffuſi in oꝛ-
bem terrarũ quilibet aliquã parte mũdi
in ſoꝛte pꝛedicationis acceperũt. cardi

nales vo per ſonas aploꝛũ repꝛeſentãt

ut xpᷣsꝛ pape vicem eius gerenti pꝛeſen
tialiter aſtiterũt uel aſſiſtunt:⁊ iõ cõue/
nientius electio ſũmi põtificis fit ꝑx eos
er epᷣos uel alios pꝛelatos eccleſie.

W'2 ppr eoꝛũ cõuenientiã. nã ßm pᷣm
in paucioꝛibus via certioꝛ et ſecurioꝛ.

quaãto.n.piculo ꝑ paucioꝛa remedia põt
ſubueniri: tãto citius ⁊ ſecurius ſubue-
nit᷑.quia igitur vacatio ſedis aplice ni/

mis eſt ꝑiculoſa fidelibus ut citiꝰ ⁊ ſecu

riuſ tali ꝑiculo poſſit remediũ adbiberi
congrue ad paucas ꝑſonas: puta cardi
nales tm electio pape deuoluta eſt.

inr ergo ẽ dicendũ:q;
Ad pꝛimũ ce die enaic

uenientiã in electione ſũmipontificis:ſi

cut ca rdinales:ut dictum eſt. cũ ipſi pa

pe ſemꝑ pꝛeſentialit aſſiſtãt. ¶CAd 2m

eſt do ꝙꝙ ſicut papa nõ obſtãte qꝙ ſit vni

uerſaliſ eccleſie paſtoꝛ:eſt tñ ſingularit
pᷣtitulatus eps ⁊ romanꝰ pontifex qꝛ ſe
dem illã poſtq́; de antiochia venit bea
tus petrꝰſił cũ paulo eoꝛüũ martyrio cõ
ſecrauerũt ut dr di. xxij.c. ſacroſancta.

Sic cardinales nõ obſtante ꝙ ſint iudi

ces ⁊ pncipes totiꝰ mũdi. Jux᷑ illud pᷣs.
Coõſtitues eos pncipes ſuꝑ oẽm terrã.
pᷣtitulant᷑ tñ titulis eccleſiaꝝ rome ⁊ in
diſtrictu romane vrbis exiſtentiũ:vnde
clerici roma ne eccleſie appellati ſunt.
Ad z“ eſt dð ꝙ coitatis nõ ẽ eligere
qꝛ ſᷣm damaſ. Electio eſt duobus exñti
bus vnũ pꝛe altero eligere.Hoc aũt nõ
ꝑtinet ad oes ſʒ ad aliqs ꝑſonas ſingu
larit.⁊ ad talẽ actionẽ deputatas q̃ pol
leãt auctoꝛitate:ſapĩa ⁊ ſcitate.vñ n ec
xpᷣs qui fuit paſtoꝛ oĩiuʒ ouium vocauit
oẽs ad aplłlatũ nec oĩbus ſua ſecreta re-
uelauit. AUñ dixit petrꝰ Actſ. x. Oedit
out deus pater cũ manifreſtũ fieri oĩ po

teco
ctio
pope
laſoꝛ
amt
ach
tbu⸗
Nclli

conal
leti
ſtur⸗
ſeiis.
lli
hötſin
deili,
eeto
cliü⸗
bife
fom⸗
Uher⸗
bopt
ſegn

Kdep
gnal
ſttuer
chixrt
gpogy

herett
clee
fütſib
Rt
derf
müp
r

lene

(ibe

1
gplon
tpoul
Nrialit
ſinor⸗
temdi
tcarl
cſntit
ſen
ſocne,
ftoto⸗
cclcſe.
znpen
wnor,
lia pot
bue⸗
lce ni⸗
rſcu
Aobert
tacdi
ſ.
dig
illazc
an
jpſp
4 4 4
ſten
gllert
irge
itbe⸗
Fnoco
oſanen,
ſir id
lucſ,
ntmi⸗
mer in
wde
iſunt,
iet
serſt

pyulo ſʒ teſtibus p̃oꝛdina tis a deo

Bſecudũecit wi
. eni deficiẽ
te collegio cardialiũ ad romanu cleꝝ ele
ctio pape deuoluatur:quia ptãs eligẽdi
papã ſolis cardinalibꝛeſt cõceſſa.ſj̊ ſuc/
ceſſoꝛeſ cardinalius ſuut romani clerici
cum ipᷣi romani clerici appellet vr̃ ꝙ
ad clerů romanũ cardinalibus deficiẽ/
tibus ſpectet eligere papã. ¶Pꝛeterea
Ociliũ nõ babet auctoꝛitateʒ ſine papa.
Scribit᷑.xvii.di.c.regula.q; nõ ẽ ratuʒ
conciliũ qð auctoꝛitate romane eccleſie
fulcitũ nõ fuerit. Et ibidẽ.c. multis ſub
ditur.nõ ẽ cõſiliũ ſed ↄuẽticulũ qð ſine
ſedis apłice auctoꝛitate celebꝛat᷑.ad cõ
cillũ g electio ſũmi põtificis ſpectarenõ
põt ſine pape auctoꝛitate. ¶ ¶ Pꝛeterea
oↄciliũ gnãle nõ poſſet papaʒ eligere niſi
eẽtogregatũ.ſj ad nullu aliũ ſpectat cõ
ciliũ gnale ↄgregare niſi ad papã.Scri
bit᷑ enidi.ſupꝛadicta.c.ſynoduz. Abſq;
romanipõtificis auctoꝛitate ſynodꝰ nõ

debet ↄgregari. Et ibi ſubdit᷑.Abſq; ſe

dis aplice auctoꝛitate ſynodũ aligꝗbꝰ cõ
gregare nõ licet.nõ ad ↄcilium gnãle
pot ſpectare electio ſummi pontificis.

2 . eſt: qꝛ eoꝝ ẽ elige
In Nrarin re ⁊ ↄſtituere q̊ꝛu

eſt depon ere ⁊ deſti tuere:ſʒ totiꝰ ecclie

⁊ gnalis ↄcilij eẽt papã deponere ⁊ de⸗
ſtituere ſi i bereſi depᷣbederet᷑. Scribit᷑
eni xxi.di.c.nũc qũt.ꝙ cũ marcellinꝰepſᷣs
3 a ganis cet cõpulſus ut tẽplũ eoꝝ in⸗
greſſus tria grana thur ſuꝑ pꝛunaĩ ipo
neret tũc vniuerſo ↄeilio ſcoꝛũ ⁊ epᷣoꝛuʒ

collecto ⁊ inꝗſitiõe ſuꝑ hoc fcã oẽs dixe

rũt ſibi. Oꝛe tuo iudica cãm tuam qꝛ ex

oꝛe tuo iuſtif᷑icaber ⁊ ex oꝛe tuo ↄdẽna/

ber Ad ↄciliũ ; gnãle vr ſiłr ꝑtiereſũ/
mũ põtificẽ eligere ⁊ ↄſtituere collegio
cardinalium deficiente.
Kiid c0 oð: ꝙ alig dicunt ad ro
Vmanũ cleꝝ deuolutã eè
electionẽ ſũmi põtific caidinalibꝰ deſi
cietibꝰ:⁊ qꝛ iſti ſůt ſucceſſoꝛes cardina⸗

tertia 1

liũ:ut ſupꝛadictũ ẽ. Et qꝛ ipſepapa ſin-
gula rit᷑ ẽs romanꝰ. Vñ ad canõicos
7 clericos ep̃atꝰ puta ſci Joãnis latera
nẽſis ſpectaret electio pape deficiente
card ialiu collegio·. ¶ Sʒ ſine p̃iudicio
puto tali caſu interueniẽte collegiuʒ
deficeret magis foꝛe tutũ ⁊ ſecuꝝ:qꝙ ge
nerale ↄciliu ad talẽ electionẽ faciẽdaʒ
ↄgregaret ꝓpt᷑ duo. C P·ppt ſciſma vi
tandũ:qꝛ ſicut dicit Augꝰ in libꝛo de ve
ra religione. Catbolica fides ⁊ religio
xpᷣiana ſine vlla nouitate ⁊ ſciſmatis uł
bereſis ſeminatiõe:aut cõuẽticuloꝝ ſe/
gregatiõe tenẽda ⁊ pᷣdicãda:qꝛ igit᷑ ca
ſu tali intueniẽte:q; collegiũ cardialiũ
deſiceret ſi electio fieret ꝑromanũ cleꝝ
poſſet eẽ mã ſciſmat :qꝛ electꝰ foꝛte ab
vniuerſali eccłia nõ recipet᷑ calũnia uel
dubitatiõe ðᷣ ptãte eligedi ĩ tali electiõe

inf᷑poſita.iõ magis tutũ ⁊ ſecurũ eẽt ut

talis electio elin pᷣlatoꝝ vniuerſał
eccłie fieret. 2 ppt᷑ dubiũ intpᷣtãdũ.
nã pᷣm Augl.ilibꝛo ſupꝛadcõ. In catho
lica ecclia ſꝑ falſa ſũt reſpuẽda:vera vᷣo
ſp teneda. Oubia v tãdiu credẽda do/
nec eẽ reſpuẽda ułrõ doceat uł pᷣcipiat
auctoꝛitas:qꝛ ᷣ dubiũ ẽ ad quos ſpecta
ret electio ſůmipõtiſic tali caſu intue-⸗
niete cũ dubia intpᷣtari qᷓ emergũt i ec
cleſia ad gnãle ↄciliũ ſpectet. vr in tali
ca ſu magleẽ ſecuꝝ ꝙ talis electio ad cõ
ciliũ gnãle deuoluat᷑:qꝛ ſo in ambigua
voce leg illa potiꝰ ſigniſicatio ẽ accipiẽ
da q vicio caret:pᷣſerti cũ volũtas legii
latoꝛis ex hoc colligipoſſit:ut dicitur in

pꝛincipio digeſtorum.
A G pꝛimũ gẽ dð: ꝙ romani
R clerici ſut ſucceſſo
res cardialiũ ĩ noiatiõe nõ ĩ iuriſdictiõe
qꝛ planũ ẽ ꝙ nõ hñt auẽtẽ nec dignita/
tẽ illã quã hñt cardiales.⁊ iõ niſi fieret
ſpãle ſtatutũ ꝑ papã ꝙ deficiẽte colle-
gio ptãs eligedi remaneret in romanis
clericis uel in canonicis ſancti ioannis
nõ cõueniret eis eligere ſümuʒ põtificẽ
magis q; aliis:qꝛ ſicut papa ẽ romanꝰ
c 2

Ar.

epᷣs ſingulariter.ſic ſingulares perſone
7 ſingulares clerici ſunt deputati ad ta
lem electionẽ faciendã:puta cardinales
quibꝰdeficientibꝰ nullis alijs cleric uel
canonicis ſingularibꝰptas in tali electi⸗
one conueniret niſi ſuꝑ boc nouũ ſtatu-
tu conderet᷑. ¶ Ad 2 eſt do ꝙ illa de
creta intelligunt᷑ papa viuente.tuc eniʒ
abſq; ei aucte conciliũ nec fieri nec con
gregari deberet nec alicuiꝰfirmitatleẽt
abſq; romani põtificl auẽte:ſj ipſo moꝛ
tuo ⁊ collegio deſiciẽte poſſet ↄciliũ oꝛ/
dinare ⁊ terminarede oibus que pꝑtinẽt
ad vtilitatẽ eccleſie.C Ad 3 eſt do ꝙꝙ
in tali caſu imperatoꝛ ⁊ alij reges ⁊ pn
cipes xpᷣianoꝝ poſſent⁊ deberent ↄciliu
epoꝝ ⁊ pꝛelatoꝝ cõgregare ad talẽ ele/
ctionẽ ſaciendã. Et ſic puto ꝙ ſic poſſet
eos includerę ad ↄſtitutionẽ illã ſerua-
re circa eos ꝗ ponit᷑ ex de elec.c.vbi ma
lus periculũ.ſicut nüc tenet᷑ facere ob/
ſeruare coĩtas terra vbi papa decedit er
ga cardinales.Scribit eni.xvij.di. c. cõ
cilia ꝙ cũ queda imponeret᷑ yymacho pᷣ
ſuli aplice ſedis ec auẽte Theodoꝛici re
gis ſanctũ cõciliũ ↄgregatũ fuit dices:
dictus rex nibil ad ſe ꝑtinere pꝛeter re-
uerentiã de negocijs eccleſiaſticis: ſed
ipſi pꝛelatividerent ⁊ deliberarẽt quid
magis putarent vtile ⁊ duůmodo vene/
randi ꝓuiſione ↄcilij pax in ciuitate ro
mana daret᷑: ⁊ in toto oꝛbe ipſetotũ ra/-
tum ⁊ firmũ baberet.
tertiũ ſic pꝛoceditur.
*E Eerl Liger eniz o
ſemꝑ collegiũ teneat᷑ eligere i pa
pam hbommẽ ſufficiẽtioꝛis ſcientie:quia
dicit Rieroſuper leuiticũ. ⁊ ponit᷑.vij.
q.i.c.H̊ͥ. Requirat᷑ in oꝛdinãdo ſũmuʒ ſa
cerdote populipſentia ⁊ ſciat oes ⁊ cer
ti ſint.quoniaʒ qui pꝛeſtantioꝛ eſt ex oĩ
populo:qui doctioꝛ:qui ſanctioꝛ: qui in
omni virtute eminentioꝛ:ille ad ſumuʒ
ſa cerdotiũ eligat᷑. Nidet᷑ ergo ꝙ boiem
ſufficientioꝛis ſciẽtie ad ſümuʒ pontifi-
catũ ſemper teneatcligere Pꝛeteres

Queſtio UII

ſuper illo verbo Jaco.ij. Nolite in per⸗
ſonaꝝacceptione fratres gbariſſimi ba
bere fide dñi noſtri ieſu xpi.dicit Augj.
Quod ſi hanc diſtantiã ſedendi ⁊ ſtandi
referamꝰ ad honoꝛes eccleſiaſticos non
eſt putãdũ leue eſſe pctm diuitẽ adſede
honoꝛis eccleſie ęligere paupere ↄtem/
pto inaructioꝛe ⁊ ſanctioꝛe videt᷑ ergo
ꝙ ſemꝑ collegin boĩem ſufficientioꝛis
ſcientie teneat᷑ eligere. Pꝛeteres di⸗

cit Greg.pꝛima parte ſui paſtoꝛał. Nul

la ars pꝛeſumit᷑ doceri niſi pꝛiꝰ intenta
meditatione diſcat᷑:⁊ ſubdit.Ab impe/
ritis ergo paſtoꝛale officiũ qua temeri⸗
tate ſuſcipit᷑:quãdo ars artiũ eſt regimẽ
animaꝝ. AUnde ſumo ſacerdoti intelligi
tur eſſe dictũ per ꝓphetã. Quia tu ſcien
tiam repuliſti ⁊ ego repella te ne ſacer-
dotio fùgaris mihi.videt᷑ ergo ꝙ ſemꝑ
ſufficiẽtioꝛis ſciẽtie bomo debeat eligi
in ſuůmuʒ ſacerdote;. Pꝛetereg dicit
leo papa.Ex pᷣſbyteris eiuſdẽ eccłie ſem
per optimꝰeligat᷑ cui cõſonat qð ſcribit᷑
ex de elec.c.nibil.vbi habet᷑: Nibil ẽ qð
eccleſie dei mag officiat.i.noceat q; ꝙ
indigni pꝛelati aſſumunt᷑ in regimie aia
rum: ⁊ ſi iſtud veritatẽ habet vniucrſali
ter de pᷣlat .mlo foꝛtiꝰ de ſümo põtiſice
In ↄotrariũ ſe⸗ ſcribit ex de
1 e EWelec. c ne pꝛo deſe
ctu paſtor]. Abi dicit᷑ ꝙ ſufficit idones
2 perſonã ſufficientẽ ad pꝛelaturã elige
re.ſi ergo ſufficit electo ꝙ ſit ſufficiẽs ⁊
idoneꝰdebet boc ſufficere eligenti: puts
ꝙy eligat ſu fficientẽ. ⁊ ſic nõ tener ſuffici
entioꝛẽ ſemꝑ eligre.
Bid CO doas aliqui ſine diſtin⸗
ctiõe reſpondẽt ad bãc
queſtionẽ ꝙ duobꝰexigentibꝰvnꝰ ſit mi
nus bonus ⁊ minꝰdoctus:aliꝰ vo mag
bon?⁊? magis doctꝰ. Dicũt & ſufficit eli
gere minꝰdoctũ⁊ minꝰbonũ:⁊ exponut
qꝙ bonꝰẽ quis eoipſo ꝙ nõ ẽ malꝰ⁊ do/
ctus eoipſo ꝙ nõẽ indoctꝰ. Hõ attẽde
tes ad bec verba Gregl.dicẽtis: Min?
ẽ mala nõ agere niſi ꝗſq; ſtudeat ⁊ bo⸗

tu
tiey
0
noͤſin
ſintde
haf
cone⸗
glos
weie
part
qui
llute
ſſten
doctea
(litq
ing
ſcen
ſice
ſieſ
af⸗
1ne
ot
rt
ſitotr
inon
tlu nne
ſopin
ltu
annen
atclig
bitnn
geuel
ſſfct.
Citi
ſeſar
mgst
emme
ſetEr

ſage
firot
Nero
ntaior
r
Rlleti
ſnt

I

inpe,
it
Aug
1ſund
oshon
agſeli
ktoten⸗
leiago
innons
teead,,
Nukkl
pintat.
Pime
temen,
Aregime
tinntelig⸗
nunſci
neſce⸗
vt len
beat ie
gen diat
ccheſen
goſabi⸗
uiitl
latĩ ⸗
Finaſti
ohitife
ahiiciN
*“
r nd
tui
ſiin⸗
nti⸗gun
fi

nneditt⸗/
. A bi
t
fo ag
Aponu
malbedo⸗
Hoattite
5 Mis
ut de

Ar.
nis oꝑibus inſudare:quod maxie de p̃la

tis ẽ vniuerſalit᷑ verũ quibꝰ non ſufficit
ꝙ nõ ſint mali:̊ opoꝛtet ꝙ ſint boni ⁊

nõ ſint indocti ſʒ ꝙ idon ei ut alios poſ
ſint docere.Mã dicit apłs.ij.ad Thi.ij.

Hec:puta pᷣlaturã ⁊ paſtoꝛale officium
cõmeda boibus fidelibꝰ qui idonei ſint

alios docere. C Putos abſq; pᷣedicio

melioꝛis ſentẽtie diſtinguendũ ee tã ex
parte eligẽt q; ex ꝑte electi:⁊ ex parte

ſtatus ad quẽ hõ eligit᷑.ex parte eligẽtj⸗

quidẽ qꝛ ſi ꝑ eligente põt eligi equa faci
litate doctioꝛ ⁊ ſufficiẽtioꝛ ſicut minus
ſufficiens ⁊ minꝰ doctus puto ꝙ tenet᷑
doctioꝛẽ ⁊ ſufficientioꝛẽ eiigere equa fa

cilitate ſuppoſita. Ex ꝑte vᷣo electi di/

ſtinguendu e:qꝛ ſi minꝰ doct ⁊ minꝰſuf
ficiens heret plures voccs ⁊ magisſuf
ficiẽs ⁊ magis doctus heret paucioꝛes
tũc ſi cligenti dictaret cõſcia q am itte
ret vocè ſuã ſi eligeret magis ſufficietẽ
⁊ mag doctũ. puto ꝙ licite in tali caſu
põt ↄfoꝛmare conſciam ſuã cuʒ alijs ut
eligat minꝰ doctũ ⁊ minꝰ ſufficietẽ. Sʒ
ſi tot voces babet vnꝰ ſicut aliꝰ ⁊ crede

ret ꝙ ꝑ vocẽ ſuã augeret᷑ numerꝰ eligẽ/

tiuũ magis doctũ ⁊ magis ſufficietẽ: pu
to ꝙ in tali caſu tenet᷑ eligere magiſ do
ctũ ⁊ magis ſufficientẽ:qꝛ cõſcia ſtrigit
eum ad illud. Illi aũt qui dicũt ꝙ ſuffi-
cit eligere doctũ ⁊ ſufficientẽ veritatem
bñt:nulla cõꝑatiõe facta boni ad meli
oꝛ uel docti ad doctioꝛẽ:vbi aũt fit nõ
ſufficit. Oultũ eni heret quis largã con
ſciẽtiã qñ equa facilicate põt hre melio
rẽ ſicutr bonũ ⁊ doctioꝛẽ ſicut doctum:⁊
magis bonũ:⁊ magis doctuü dimitteret
⁊ minus bonũ ⁊ minꝰ ſufficientẽ elige-
ret.Ex parte vᷣo ſtatus eſt diſtinguẽdũ
quia aliqua ꝑfectio doctrine requintur
in vno ſtatuq nõ regꝗrit i alio.maioꝛ.n.
ꝑfectio ſcie requirit in papa q; in epᷣo:
⁊ maioꝛ in epᷣo q; in pᷣibꝛo. AUñ dixit va/
lentinianꝰimꝑatoꝛ:ſicut ponit᷑.lxiij.di.
c valẽtinianꝰ.Talẽ in potificali ſede cõ
ſtituite cui ⁊ nos qui gubernamꝰ impe-

riũ nr̃a capita ſubmittamꝰ ⁊ eiꝰ monita

du tanq; hoies delinquimꝰ neceſſario ſi
cut curantis medicamina ſuſcipiamꝰ.
puto enĩ ꝙ ſpãliter in electione ſummi
pontificis ſiſcienter pꝛeferatur minꝰ bo

ceptio perſone eſt.

ergo eſt dicenduz
AG Peimuæg illud dictũ Hie
ro.ut dicũt aliqui:eſt conſiliũ non pꝛece

ptum. vuel ſi intelligat᷑ eẽ pꝛeceptuũ ſup-⸗

ponitur equa facilitas:qꝛ tunc non ſine
ſcrupulo cõſciepoſſet eligi minus ſuffi-

—

nus melioꝛi ⁊ minus doctꝰ doctioꝛi ac⸗

19

ciens ⁊ minus doctus dimiſſo ſufficien
tioꝛi ⁊ doctioꝛi.¶ Ad ⁊u eſt ſimilit᷑ di
cendũ ꝙ ibi loquituriacobus de diuite

⁊ paupere:planum eſt eni ꝙ ſi eligat᷑ di

ues ad honoꝛẽ eccleſie:ꝗa diues dimiſ/

ſo paupere:quia pauꝑ:pa upere doctio-
re ⁊ ſanctioꝛe illo:ſine acceptione per/
ſone ⁊ ſine peccato fieri nõ põt.quia ut

ſcribit᷑ Pꝛouer.xix. Melioꝛ ẽ pauꝑ qui

ambulat i ſimplicitate ſua q;ᷓ diues toꝛ

quens labia ſua ⁊ inſipiens. C Ad 3“

pꝛo neſcientia uel pꝛo mexperiẽtia.mul

eſt dicenduz ꝙ Gꝛeg'. accipit imperitiã

ti eniʒ ſunt ſcientes aliqua ſpeculatiua

qui tamencarent experientia ⁊ pꝛuden
tia agibiliũ ignoꝛantes qualiter ſuccur

rendum eſt languoꝛibus animarũ.quia

ſine dubio ut ipſe dicit in eodem libꝛo.

Magna cautio eſt adbibenda in regi-
mine animarum: quia aliquoꝛum vicia
ſta tim ſunt coꝛꝛigenda: aliquoꝛu vᷣo le-

uiter ſunt increpanda: aliquoꝛuʒ vᷣo ad
tempus ſunt diſimulanda.quia vulne-
ra ſtatim ſecta deterius quãdoq; infer-/
ueſcunt. Nam quia ars artium eſt regi
men animarum qui tali arte carent ad
pꝛelaturam potiſſime ad ſummũ ponti
ficium aſſumi non debent quantucunq;

ſint inſtructi in aliquibus ſcient ijs ⁊ vi

geant aliqua doctrina ſpeculabilium.

Aad "eſt dicendũ:ꝙ alnqui dicutil-
lud dictu Leonis itelligendũ eſſe qñ pᷣla
tus eligit᷑ extra collegiuʒ pꝛopꝛiũ.tune
c 3

enim melioꝛ et optimus eligendus eſt.
Sʒ qñ eligit᷑ ð ꝓpꝛio collegio ſufficit eli

gẽ ſuficiẽtẽ ⁊ idoneũ.ułintelligit᷑ ſuppo

ſita eq̃li facilitate ſicut dictũ eſt in alijs.

nartũ ſiqpceditur.
9 Eir Eider enim
w[H collegiũ ſempꝑ tenear᷑ eligere in
ſümi pontificẽ hoĩe; melioꝛis vite: qꝛ
bomo tener᷑ confoꝛmare voluntatẽ ſuã
voluntati diuine:iuxta illud Augl.ſuꝑ
illo verbo:nõ adbeſit mibi coꝛ pꝛauũ.di
cit enim ibi ꝙ coꝛ pꝛauũ ⁊ diſtoꝛtũ hẽt
qui non vult qð deus vult:ſed deus vult
eligi in ſuũ vicariũ ſemꝑ ſanctioꝛẽ ⁊ me
lioꝛe:quia cuʒ ipſe ſit bonũ oĩs boni ſem
per pꝛefert maius bonũ minꝰbono: & vi
det᷑ ꝙ collegiũ ſemꝑ hominẽ ſanctior
vite teneat᷑ eligere. ¶ Pꝛeterea in ſum
mũ pontificẽ debet eligi ſimpliciter bo
nus.ſed doctrina uel ſciẽtia nõ facit ho-
minẽ ſimpliciter bonũ:ſolũ aũt facit bo
minẽ bonũ hᷣm iutellectũ qð eſt eſſe bo⸗
num pᷣm quid. Sed eſſebonũ ᷣm affectũ
⁊ ᷣm voluntatẽ qð requirit ſanctitateʒ
vite eſt eſſe bonu ſimpliciter: videt᷑ ꝙ
collegiũ hoĩeʒ ſaltẽ ſufficiẽtioꝛis vite lʒ
ñ boieʒ ſufficiẽtioꝛis ſcie tenent᷑ eligere.
¶S. bõ tenet᷑ in electiõe ſe ꝗ ↄſciaʒ re
ctã:q̊ cuilibet ↄſcie recte dictat ꝙ mioꝛi
bono maiꝰbonũ pᷣeligendũ eſt.g ſemper
eligere me lioꝛè ⁊ ſanctioꝛẽ tenetur.
In cOõtrariũ eſt quia illi ba-
e bent bonũ zelüů
in electione qui elhigunt talẽ in quo nullũ
eſt canonicũ impedimentũ:ſicut pʒ ex᷑ ð
elec c.dudũ. Sed eligẽdo bominẽ ſuffi-
cientè ⁊ idoueũ nõ eſt aliq canonicum
impedimentũ:quia canones nõ plus di
cuut niſi ꝙ perſona ſufficiẽs ⁊ idonea eli
gat᷑.ſufficit in vita elenee eligere.
* ꝙ cõcoꝛdando iura que
Kudeo diuerſimodeloquunt᷑ de
electione pꝛelatoꝝ poſſumꝰ dicere ꝙ eo
rum que in iure mandant᷑. quedã impe/
trantur ut que ſunt neceſſitatis:quedaʒ
vↄo ſusdeut᷑ ut que ſunt vtilitatis. C Pꝰ?

Queſtio

cadunt ſub pꝛecepto. C 2? ſubconſi
lio. NHam apls.i.Cbor.vindicit de vir⸗
ginibus aũt pꝛeceptũ dñi non babeo.cõ
liliũ aũt do.et.ij.ad Chorj.viij.ait: Mõ
quaſiimperãs dico:ſʒ ex alioꝝ ſollicitu/
dqine veſtrũ bonũ ingeniũ cõpꝛobans.ha
bere ergo bonũ peelatũ ẽ neceſſitat: hba

bere vs melioꝛẽ uel optimũ eſt vtilitas.
Planũ eſt aũt ꝙ nõ minoꝛ regrit ꝑfectio

in electo q; in eligẽte ꝓpterqð ſi electo
ſufficit ꝙ bonꝰ ⁊ ſufficiẽs in vita ⁊ ĩ ſciẽ

tia eligat᷑: multomag utputo ſufficit ecei

genti q; bonũ ⁊ ſufficientẽ eligat. expe/
dit tũ ⁊ ſuadendũ eſt ſibi melioꝛẽ ⁊ op
timũ eligat. Hinc eſt &O attẽdendoad
illudqð ſufficit q imperat᷑ dicũt aliq̃ᷓ
iura qꝙ ſufficiẽs ⁊ idoneꝰeligat᷑.ſicut pʒ
er de elec. ꝑ totu. Attẽdendo vᷣo ad illð
quod expedit ⁊ quod conſulit᷑ dicũt iu-
ra aliqᷓ ꝙ ille ꝗ doctioꝛ ⁊ ꝗ ſanctioꝛ ẽ eli
gatur.ſicut allegatũ fuit ſupꝛa.viij.q.i.
c.lic;. Si enim pᷣlatũ eſſe bonũ in vita ⁊
ſcientia ſufficit deo ſufficit ecclie ⁊ ſuffi⸗
cit electo.nõ videt᷑ eſſe dubitandũ quare
nõ deberet ſufficere eligẽti.iſtud aut ſuf
ficere ſatis expꝛeſſe videt᷑ notare HNug.

viij.q.i.c. licect. zeſt og n cer-
. Seſt dð ꝙ nõ ẽ cer-
Ad Paumn tũ ĩmo eſt dubium
vtru deꝰ velit maius bonũ mag eligi⁊
ſanctioꝛẽ magis pꝛeficiin pᷣlatura:foꝛte
enim ꝗ minꝰbonꝰ eſt ⁊ minꝰ ſanctꝰ meli⸗
oꝛ erit in pᷣlatione.⁊ iõ deꝰvult ipſũ ma⸗
gis eligi. Ael aliter põt dici ꝙ nõ ſequi
tur ſi deꝰvult melioꝛẽ ⁊ ſanctioꝛ magis
eligi ꝙ ꝓpter hoc iſtud teneat᷑ velle ex pᷣ
cepto.ſicut deꝰvult magis me eſſe in re
ligione qᷓ; in ſeculo:nõ tñ teneoꝛ ex pꝛe
cepto religionè intrare.vñ cũ dicit᷑ ꝙ te
nemur ↄfoꝛmare voluntatẽ nraʒ volũ
tati dine ĩtelligendũ eſt reſpectu eoꝝ qͥ
ſut ĩ p̃cepto nõ ↄſilio. ¶ Adꝛ ẽ di q;
bonu boĩieʒ ſimplicit facit charitas ⁊ qꝛ
charitas eſt i volutate iõ dictũ eſt ꝙ eẽ
bonũ ßm affectũ ẽ ęᷓ bonũ ſimplicit᷑.tał
tñ bonitas qñq; nõ ſufficit in regime pᷣ⸗

lul

bcont
devir⸗
beo.c
it
licicn,
ms be
Ntſ be
tlitas,
ſectio
ſiceeo
tiſe
fict ei
pe/⸗
e109
endosd
cütali
ſatp;
9dil
dicitiy/
nortel
ii.
1ita⸗
7 ſiffi⸗
ighere
gut ſuf
Mus.

Ar.

lature:qꝛ dicit Niero.ĩ epła ad paulinũ:
Scã ꝗppe ſiuplicitas ſolũ ſibi ꝓdeſt: ⁊
quantoplus ediſicat eccłam dei ex vite
merito:tãtoplus nocet ſi Zdicentibꝰ nõ
reſiſtit. Ad hoc igit᷑ ut aligs digat᷑ ĩ pa-
ſtoꝛẽ ſufficit ꝙ eligat᷑ bonꝰ in vits ⁊ ſcia
ſuffragante alia bonitate qᷓ reꝗrit᷑ ad p
laturã. ¶ Ad dc do ꝙ recta Niẽtia
aliꝗd dictat ut faciendũ ex debito:⁊ haãc
bomo ſemꝑ tenet᷑ ſeꝗ:aliquid vᷣo ut fa-
ciendũ de expedienti uel de congruo: et
banc non tenetur ſeqdui. i⸗=
Dgumtiũ ſic pꝛocedit᷑
9 iln Ligdet eniz
w collegiũ magis teneat eligere
iuriſtã qᷓ; theologũ in papã:qꝛ papa po/
tiſſime eligitad qõnes ⁊ iurgioꝝ litigia
determinada q tot quotidie inſurgũt ut
niſi iuſticia conateiꝰ ſua virtute repme
ret.ius humani federis litigatoꝝ abuſuſ

extingueret.⁊ dato libello xepudij ↄcoꝛ/

dia e᷑ mudi terminos exularet.ut ſcribi
tur er deelec.rex pacificꝰ.ſʒ in qõnibus
terminãdis ⁊ imponẽdo finẽ litibꝰplus
valẽt iuriſte q; tbeologi. Scribit᷑ eni xx
di.c.decretales.qꝙ in ſacraꝝ ſcripturarũ
expoſitionibꝰ ſacre ſcripture tractato/
res põtificibꝰ pᷣponant᷑. Sʒ in negocijs
diffiniẽdis ⁊ in cauſis determinãdis ᷣm

poſt eos:locũ merent᷑ tenere. Aidet᷑ o

magis iuriſtꝗ q; theologũ collegiũ tene
tur eligere. ¶ Pꝛeterea ſuꝑ illo verbo ꝓ
phete Canes ſũt nõ voletes latrare. di
cit Aug.ꝙ baculo ⁊ manu arcẽedi ſũt lu
pi. Et ſuꝑ illo bo Eʒecb.xiij. Nec diẽ
oñs de ꝓphetis inſipiẽtibꝰ.nõ aſcendi/
ſtis ex aduerſo nec poſuiſtis vos ut mu
ru pꝛo domo iſrael ut ſtaretis in pᷣlio in
die dñi. Dicit Gregl.in paſtoꝛali: dicit
ex aduerſo ꝗppe aſcendere eſt ꝓ defen/
ſione veritatis libera voce huiꝰmũdi po

teſta tibꝰ Zire.ſʒ hec oia ut videt᷑ melius

põt hõ facere per iura q; per theologia:

— 2*

magis ̈ collegiũ renet᷑ eligere iuriſtã q;

theologu. ¶ Pꝛeterea quãto oppoſitũ
alicuiꝰ magis ꝑiculoſũ.tãto illud ẽ ma

tertia

gis neceſſariu. Sy oppoſitů iuris ⁊ iuſti

cie eſt iniuſticia de q ——
i. Politicoꝝ.ꝙ eſt crudeliſſima ⁊ ſeuiſſi-
ma hñs arma:qꝛ ſicut hõ lege ⁊ iuſticia
ꝑfectꝰ coptimi aialiũ:ſicſeꝑatꝰa lege et
iuſticia ẽ peſſimũ oiuz. Cui ↄcoꝛdat illð
quod ſcribit᷑ Eccle.x.Regnũ a gẽte ĩ gẽ
tem trãſfert᷑ ꝓpt᷑ iiuſticias ⁊ iniurias et
ↄtumelias ⁊ diuerſos dolos.ſj̊ papa de
bet eẽ optimꝰint᷑ hoĩies q;tũ ad oĩa iſta.
vider᷑ ẽ ꝙ plus expediat ecclie dei ꝙ pa

ps ſit ſuriſta q; tbeologus. ¶ Pꝛeteres

ſuꝑ illo verbo Exo.xxviij. aplica qʒ tibi
aaron fratrẽ tuuʒ dictũ eſt moy ſi. Oicit
gregl.ꝙ qui ad ſũmuʒi ſacerdotiũ aſſu/
munt᷑ tato ſtudio ⁊ amoꝛe debẽt legi ⁊
iuſticie adherereut germanavideant᷑ co
gnatione ↄiungi.videt᷑ ᷓð papa magl
Hchest eſſe iuriſta q; tbeologus, .
ierony
J n co trariuʒ muſi quadã
epiſtola vbi foꝛtiterrepꝛebẽdit clericos
⁊ prꝛelatos eccleſie qui potiꝰin manibuſ
poꝛtant cod ices imperatoꝝ q; euaãgeli-
ſtaꝝ. ¶ Pꝛeterea ſcribit᷑ xxxvi.diiq ad
ſũmuʒ ſacerdotiũ nõ aſpiret qui diuinis
ſtipendijs ⁊ diſciplinis nõ eſt eruditus.
60 dicendũ ꝙ papa q;tum
& XI eN ad pᷣſens quatuoꝛ mo⸗
dis derarinote CPꝛimo ex parte
eccleſie cui pᷣfiat᷑. ¶alex parte ſtatꝰ in
quopsſtituit᷑. ¶ ʒ:exparte ſciẽtie q̃ ꝑfi-
citur. aex parte iudicijqð ꝑ ipſu fer
tur. Oibus aũt iſtis modiſ liqde põt ap
parere ꝙ collegiũ magis tenetur elige/
re bonũ theologũ q; bonũ iuriſt in ſũ
mũ põtiſicie. ¶pᷣ ꝗ ie ex parte eccłe cui
p̃ᷣficit᷑noĩe nãq; ecclie pᷣncipalit nõ ĩtel-⸗
ligũt᷑ muri oliueta ⁊ boa tꝑalia ð ꝗbꝰm
ſurguũt oĩ die lites ⁊ diſcoꝛdie ad q̃ꝝ tmi
nationẽ valẽt iura ⁊ leges:ſʒ magis ĩtel
ligũtur aie ipſoꝝ fideſiu ad qꝝ infoꝛma
tionẽ᷑ ut xpᷣo ſpoſo ecclie ↄiungãturnon
ẽ neceſſaria:niſi ſacra theologia ꝓ eccle
ſia eni ut noĩat muros caſtra ciuitates
⁊ alia tꝑalia bona xpᷣus moꝛtuꝰnon fuit

Ar. Queſtio
nec paſſus.ĩmo oĩa talia in tantũ contẽ
plit ut diceret:volẽti ſeq ipſũ ꝓpter tꝑa

le ſidiun.vulpes foueas bñt ⁊ volucres

celinidoſ.fili?ꝰaut ho.nõ hba.vbi ca.ſu.re.
Sʒ pꝛo eccleſia ⁊ noie eccłie intelligunt
aie fideliuũ ꝓ quibꝰxpᷣs moꝛtuꝰeſt ⁊ ſan⸗
guinẽ ſuu effudit. Vñ dicit Chꝛyꝰ.in ꝗᷓ
dã om. de penth. Magna cuxra eſt deo ð
ecclia ſua nõ muro circũda ta ſj fide cir-/
cuſepta. Et aplłs.ij.ad Chorſj.xiij. Lpᷣi
veſtigia ſequẽs dicit.ego aũt libẽtiſſime
ipenda ⁊ ſuꝑ impẽdar egoipſe ꝓ aiabus
veſtris .boc pʒ ec parte ſtatꝰ in quo
papa cõſtituit᷑.na papa idẽ ſonat ꝙ pa
ter patrũ ita ꝙ debet eẽ mediꝰ int deuʒ
⁊ alios paſtoꝛes ⁊ pᷣlatos eccłie.nã ſuꝑ
illo vxbo qpᷣdictũ eſt moyſi Exo.iiij.Tu
eris in his q ad deũᷣ ꝑtinẽt ⁊ aarõ frater
iuꝰloquet ꝓ te ad ppłm. dicit Augl. ꝙ
iu mus põtifex cuiꝰ figurã gerebat moy
ſes medꝰ debet eẽ inter deũ ⁊ aarõ qui
geinit tugurã alioꝝ pᷣlatoꝝ.Mã cum ipie
moyles vellet termiare qõnes ⁊ iurgia i
pplo audiuit a ietro cognato ſuo Exo.
xviij. Stulto laboce cõſumeris.eſto tu ĩ
pplo in bis q ad deũ ꝑtinẽt ⁊ ondas po
pulo cerimonias ⁊ ritũ coledi deũ. Ad
lites vo ⁊ qõnes determinãdas ꝓuide ð
oi plebe viros timẽtes deü in quibug ſit
veritas ⁊ qui oderin auariciam. C 3:
iſtud pʒ ex partc ſcie qᷓ ſumꝰpontifex ꝑti
cit᷑. Sicut eni ipſe papa pᷣfert᷑ oibꝰ alijs
pᷣlatis ⁊ põtificibꝰ:ita ſcia qua ipſe ꝑfi-
cit᷑ ⁊ qua debet eẽ ꝑfectus pꝛeferẽda eſt
oibus alijs ſcietis:ut ſicut ſcia pꝛefert᷑
ſcie ita ꝓfeſſoꝛ pᷣferat ꝓteſſoꝛibꝰ.Cõſtat
aut ꝙ ſacra ſcriptura eſt illa q pꝛefertur
oibꝰ legibꝰ⁊ ſcietis: tbeologꝰ in ele⸗
ctione pape pꝛeferẽdꝰ eſt oibꝰ iuriſtis et
alia ſciẽtiaꝝ ꝓfeſſoꝛibꝰ. ¶ ¶hoc patʒ
ex parte iudicij ꝙ ꝑ ipſu paꝑ ã ꝓfert᷑.Eſt
enim ipſe papa vniuerſalis iudex totiuſ
oꝛbis ⁊ oĩium qõnuz inſurgentiũ. Con⸗
ſtat aùt ꝙ iura ciuilia ñ coꝛꝛigut oia ma
la ⁊ multa impunita relinquuũt ꝗ per di
uina legẽ ⁊ ſacrã theologis iud icant᷑.vñ

V

dicit Aug..in pᷣ li de libero arbitrio. Ni

det᷑ mihi lex iſta qᷓ regẽdis ciuitatibꝰ ſer
tur multa cõcedere atq; multa impuni
ta relinqre que tñ ꝑ diuinã ſcientia iudi
cant᷑.Et.x.di.in pn.ſcribit᷑ ꝙ legibꝰ im
peratoꝝ nõ in oĩibꝰecclłiaſticis cotrouer
ſijs vtedu ẽ.pᷣſerri cũ inueniant᷑ euãgeli

ce ac nõice ſanctiõi aliàties obuiare

*„ 1 eſt do ꝙ ad lites
Ad Peim ⁊z qõnes terminã-
das papa aſſumere debet contẽptibiles
de eccłia puta ſeculares iudices ſicut di
cit apłs:nõ aũt ipſe ꝑ ſeipſũ. VUñ et apłi
vij. Syaconos elegerut ꝗ tꝑalibꝰ inſiſte
rent quaten ipſi oroni ⁊ miniſterio vᷣbi
dei quietiꝰpoſſent inſiſtere:inec bonꝰthe
ologus nudus eſt a legibꝰ q;tum ad illð
ꝙ veritatis ⁊ iuſticie eſt in eis.aliter le-
ges dicede nõ ſunt ſi nõ ſunt iuſte ⁊ veę/
re:ut dicit Augj.ꝙ lex ut mibi videt᷑ di
ẽda nõo eſt que iuſta nõ eſt.ꝗcquid enim
veritatis ⁊ iuſticie eſt in oibꝰſciẽtijs ⁊ i

ſacra ſcriptura ꝑfectiꝰ inuenit᷑.quicqd

auũt falſuũ ⁊ noxiu eſt in ea dãnat᷑ 'm Au
guſtinũ:Maã ipſa de ſemetipſa loquit᷑ ꝓ⸗

uer. viij. Per me reges regnãt ⁊ legsu co

ditoꝛes iuſte decernůt. Ꝙ Ad 2“ eſt do

ꝙ latrare Zᷣlupos ne aias fideliũ rapi-

ant ⁊ ſtare ex aduerſo jᷓ volẽtes inua⸗
dere dominicũ gregẽ melius eſt per ſa/
cras ſcripturas qᷓ; per leges ⁊ iura face
re quia finis eius eſt charitas. Juxta il
lud apoſtoli finis pꝛecepti eſt charitas
que ut ſcribit᷑ ĩ Cant.eſt oĩis armatura
foꝛtiũ qua expoliatus Petrus vna mu
lieris voce percuſſus du moꝛi timuit vi
tam negauit:⁊ qua veſtitus dixit: obe
dire opoꝛtet deo magis q; bominibus.
Ad zjeſt dð ꝙ ſumus põtifex debz
eſſe perfectus pꝛincipaliter lege diuina
de qua ſcriptũ eſt:Lex dñi imaculata cõ
uercans aias:legẽ aut bumanã aliquã
do aſſumere poteſt non ad intentũ pꝛin

cipale:ſed ad aliqð adiutoꝛiũ tẽpoꝛale ⁊

coꝛpoꝛale. Ande dicit Augi.⁊ ponit᷑.x.
di. Si in adiutoꝛiũ veſtrũ terreni imꝑij

ſin

ſt
tf
a

r

he
he

ſen

gus
en

V
no
tiyſer
npuni
iiudi
Sb'in
trover
wigeli
wuiare
AAltes
eini,
hii
ſiate
jetapt
hiliſe
rio b
vonetbe
nad
literle⸗
ſern⸗
pideldt
idcnn
ns11
icg⸗
n,
eh.
eon
uchton
üünp⸗
inus⸗
ver ſ⸗
Niſa
unn 1
ofles
nacura
nan
nvir N
tobe⸗
nlbus,
dch
duune
latuc-
alun
tien
vule
onl.
imen

Ar.

leges aſſumendas putatis non repꝛebẽ
dimus nam fecit hoc Paulus cu aduer-/

ſus iniurioſos ceſarẽ appellauit:⁊ ciueʒ
romanũ ſe eſſe pꝛoteſtat ẽ. Ad 4ẽ
dicendu: ꝙ illud verbũ Gregl. de lege di

uina intelligit᷑. Si vo intelligat de lege
bumana ꝙ ſümus põtifer legi humane
germana cognatione debeat eſe coniũ

ctꝰ. Intelligendũ eſt ſicut dicit Cypꝛia
uus ⁊ ponit᷑.x.di.c.quonia:qꝙ xpᷣiani im
peratoꝛes pꝛo eterna vita pontiſicibus

indigent:⁊ pontifices pꝛo curſu tepoꝛa

lium tmmodo imperia libꝰ legibꝰ vti de
bent:quatenꝰſpiritualis homo negocijſ
ſecularibus ſe non implicet.

SðYMUU-L — zſic ꝛocedit᷑ Ni
O. lexiu gekenlin c col

legiũ cardinaliũ nõ de ipſo colle⸗
gio papa debeat eligẽ: quia ſacerdotiu
xpᷣi differt a ſacerd otio leuitico.ſʒ illud
ſacerdotiũ ad iudicandũ ſemꝑ aſſun e/
batur de collegio ⁊ familia leuitica. Ju

xta illud Oeut:xvij. Si difficile ⁊ ambi

guũ apud te iudiciũ pꝛoſpexeris int ſan
Guinẽ ⁊ ſanguinẽ:cauſaʒ ⁊ cauſaʒ:lepꝛã
7 lepꝛaã:⁊ iudicũ intra poꝛtas tuas vide
ris verba variari venies ad ſacerdotes
leuitici generis ⁊ ad iudicẽ qui fuerit il
lo tepoꝛe ⁊ queres ab eis qui iudicabut
tibi iudicij veritatẽ. In ſacerdotios xpᷣi
ſuůmus põtifex extra collegiũ aſſumen/
dus eſt ut differat ab illo. Pꝛeterea
ſamus pon ifex in magna reuerẽtia de
bet baberi ab ipns cardinalibus.iʒ pᷣm
ppᷣm: Mimia familiaritas cõtemptũ pa

rit.magis ergo debet eligi in ſůmuz põ

tificeʒ ex rancus q; de collegio: ut i ma
ioꝛi reucrentia ab eis hcbeat᷑. ¶ Pꝛe⸗

terea ſuper illo verbo.j. Chor v. Hic iã
querit inter di ſpenſatoꝛes ut fidelis ꝗs
inueniat᷑ dicit Aug.in de vera religio/

ne. ꝙ nũc bene vid endũ eſt ⁊ bene diſcu
tiendũ quibꝰde diuinis credendũ eſt ut
idoneus: ⁊ fidelis inuemat᷑ in eis:ſʒ ali
quando magis idoneꝰ⁊ magis fidelis i
uenitur extra collegiũ.ergo talis citius

tertia yl

2 papatũ eſt An mengue oak bi
1 eſt quod ſcribi
In C0 trarin xxiij.di.c.in no
mine dñi.eligat᷑ inquit ſũmus pontifex
de ipſiꝰ eccleſie gremio ſi reperit᷑ idone-
us.⁊ Hug.no.viij.q.i.c.licet.ꝙ ſi pꝛela-
tus eligit᷑ de pꝛopꝛio collegio requit᷑ q
ſit ſufficiens. Si vo extra collegiù requi

ritur ꝙ ſit melioꝛ uel oblimus.

n cO do ſicut dicit apoſto⸗
lꝰ.i. Chor̃.vj. Multa li⸗
cent que non expediunt. Si ergo quera
tur de licere planũ eſtꝙ nõ pꝛccludatur
via cardinalibus ex aliquo ſtatuto quin

poſſint eligere in papã quemcuq; volũt:

Sed ſiquerat᷑ de expedire:poſlumꝰdice
re ꝙ pꝛopter quinq; magis expedit car
dina libꝰ eligere de collegio q; extra col
legiũ ⁊ potiſſime ſuppoſita eqᷣli ſufficie-
tia. P·quidẽ quia ſic electus de ipſis
cardinalibus habet plenioꝛẽ cognitionẽ

quoꝝ concilio qgere debet quicꝗd agit.

Mon enim eſt paꝝ ſumo pontifici cogno
ſcere illos dequoꝝ concilio regit totum
mundũ cuius ʒeli ⁊ cuius cõditionis ſüt
⁊ qua affectione de negocijs eccleſie lo
quuntur:quia aliquãdo ſub pelle ouina

latet mes vulpina. Ende ipſe papa ſpc

cialiter nõ dʒ oĩ ſpiritui credere ſʒ iuxta
apoſtoli cuz documentũ pꝛobare debet
an ſpiritus ex deo ſit. ¶C 2 qꝛ de oꝛdina
tione eccleſia habet plenã infoꝛmatio/
nem. Si enim aſſumat᷑ de collegio de oꝛ
dinationibus ⁊ conſuetudinibꝰ eccleſie
non eſt nouitiꝰ ſed plenius infoꝛmatus.
UVnde nec nouas cõſuetudines nec no-/

uas oꝛdinatiões inducit que poſſint eſſe

cauſa ãmirationis uel ꝑturbationis au
dientiũ uel videntiũ. Scom eni augi.ſci
re ꝗd facias ⁊ neſcire oꝛdine faciẽdi nõ
eſt ꝑfecte cognitionis:qꝛ oꝛdines igno-
rantia cõturbat meritoꝝ foꝛmaʒ. ¶ 3?
qꝛ de ptate clauiũ quibꝰ papa eccle pᷣeſt
babet magis cõſuetũ vſu ⁊ magis cõſue
tã iuriſdictionẽ. Aſſuptꝰ eni de collegio
plenꝰ nouit cõnſnetũ vſũ ⁊ ↄſuetã iuriſ

Ar. Queſtio VII

dgictioneʒ ptàtis clauium. Extraneꝰ vᷣo I ʒ ſic pcedit᷑
qñq; nimiſ excedit:qũq; nimis reſtigit ſeptumñ Aeren
T in rebus nouis ↄſtituediſ ſꝑ eſt ꝑiculũ qꝙ coilegiũ eligens papã ſit maioꝛis po
niſi euidẽs appareat vtilitas. C 4. ꝗa teſtatis q; papa:quia qui põt in maius
de fid elibus ⁊ ſubditis eccleſie hb pleni põt in minuſ:ſed collegiũ põt ipſu papã
oꝛe recoꝛdatione᷑.qꝛ eni ſurrexit rex no/ eligere:S põt totũ quod põt ipſepapa:⁊
uus in egypto qui ignoꝛabat ioſeph: Jõ adbuc plus.¶ S.·quicqd ẽ cã cauie eſt
rex ille icepit ꝑſequi filios iſrael. Timẽ cã causiti.ſed collegiũ ẽ cã ipſius pape.
dũ eſtg ut ſinõ aſſumat᷑ in ſũmu põtifi/ geſt cã oium eoꝛũ que fit a papa.pot ẽ
ceʒ de collegio qui plene poſſit recoꝛda/ collegiũ quicꝗd põt papa ⁊ adbucplus.
ri qui fuerũt fideles ⁊ qui rebelles eccie Pꝛeterea ſic vr comꝑari collegiũ ad
ne exaltet pepꝛimẽdos ⁊ depꝛimat exal papã ſicut papa cõꝑat᷑ ad epᷣm ⁊ alios
tandos. C : qꝛ de tanto dñio ſicut eſt pᷣlatos eccleſie:qꝛ ſicut papa põt elige-
dñ ium ſũmi põtificis bʒ quãda ꝓpiquã re epos ⁊ archiepos ⁊ eius electio ẽ eoꝝ
diſpoſitionẽ.aſſumpti eni repete ð ꝑuo confirmatio.ſic collegiu põt eligere pa
ſtatu ad magnũ ᷣm ppᷣm. neſciunt ferre pã ⁊ illa electio ẽ eius ↄ firmatio.ſʒ pla
foꝛtunã ⁊ neſciunt vti tanto dñio:car/ nmũ eſt ꝙ papa põt quicꝗd epᷣs uel archi
din alatus aũt ⁊ rõne ſtatus ⁊ rõne pꝛe eps etiã in ꝓpꝛia dioceſi ⁊ adhuc plus.
ſentialis aſſiſtentie nõ habet ãmiratio Sſiłr collegiu põt quicquid põt papa ⁊
nẽ de papatu.⁊ iõ aſſumptꝰ de collegio adbuc ampliuſ. ¶ Pꝛeterea nemo dat

melius debenet vti tanta ptãte. quod nõ hʒ ſed collegiũ dat electo papa

