in cuiꝰ nom in e vbi regnaret᷑ condita eſt
ciuitas.vnde ſcribit᷑ Geñ iiiq cogno
uit Cayn vxorem ſuam ⁊ concepit ⁊ pe
perit Enocb:⁊ edificauit ciuitatem quõ

noia uit ex noie filij Enoch: poſtmoduzʒ

oẽs geniti ex maledicto ſemine Cayn
vſurpatiue ⁊ tyrãmce dñium ſibi acꝗſi
uerunt. ¶ Sed dominium naturale 7
polliticum:⁊ recto ⁊ iuſto titulo acquiſi
tum ſecutuʒ eſt ſacerdotiũ: quia tale do
miniũ in miniſterin ſacerdotuii: ⁊ in tui
tionem ⁊ defenſionem eccleſie cõccſſum
eſt. Vñ dicit Yidorꝰ in libro de ſummo
bono: Cognoſcant principes ſeculi deo
debere rõnem redddere ꝓpter eccleſiaʒ

Ar.

quã a chꝛiſto tuendã ſuſcipiunt:Mã ſiue
augea t᷑ pax ecclie ꝑ fideleſ pncipes:ſiue
ſoluat᷑:ille ab eis rõnem exigit qui eo/
rum poteſtati ſuam eccleſiam credidit.
Planũ eſt autẽ ꝙ ſacerdotiũ ſtatiʒ poſt
diluuiu inſtitutũ fuit in ꝑſona Melchi⸗/
ſedech:qui ſũmuʒ ſacerdotẽ qui nunc eſt
ſignificabat. ſicut expꝛeſſe die glo. Geñ.
xiiij. AUnde ſuꝑ illo vᷣbo bic eſt eni Wel
chiſedech ſacerdos dei ſũmi Dicit Nie
ro.ꝙ Melchiſedech aiunt hebꝛei fuiſſe
ſecũdu filiũ Moe.⁊ cõputatione annoꝝ
oſtendũt euʒ uſq; ad Iſaac vixiſſe:⁊ oẽs
pmogenitos a Hoe uſq; ad Aaron ſũ⸗
mos põtifices fuiſſe:ita ut oẽs qui iuſto
titulo dominio naturali ⁊ pollitico ſũ-
pſerut dñium ad reipublice defenſioneʒ
⁊ eccleſie dei tuitionẽ vere ꝑ ſũmos ſa/
cerdotes oꝛdinati ſüt.

A G pꝛimũ ergo ẽ dð. ꝙ vñiuʒ
eEeIEut dicit nature gra
dus diſtinctionẽ fuſſʒ añ peccati: ſʒ ut
dicit vitioꝝ coꝛrectionẽ ⁊ ſeruitutis ſbᷣ/
iectionẽ:qꝛ qui facit peccatũ:ſeruus eſt
pcti añ peccatũ nõ fuiſſet. ¶
do. ꝙ tepoꝛe legis nature dñ ium rega
le ut fuit vſurpatũ ⁊ tyrãnicũ fuit ꝑmiſ
ſum in punitionẽ peccatoꝝ: quia deus
hypocritã facit regnare ꝓpt᷑ pꝓctã pplłli:
ſed dñiuznaturale ⁊ polliticũ ut fuit cõ
ceſſuʒ in remediũ peccati ad reipublice
defenſione ⁊ eccleſe tuitiõem ſecutũ eſt
ſacerdotiũ: Quia ſacerdotiũ ẽ oꝛdinatũ
in rem ediũ peccati pncipalr ⁊ effectiue
Oñium vᷣo regale ſeu imperiale ẽ oꝛdi⸗
natũ in remediũ pcti miſterialit᷑ et âmi
niculatiue.vñ dicit glo. Gꝛegoꝛij Mume
ri.xxxv.ꝙ poſt moꝛtẽ ſũmi pontific ho
micida iubet᷑ reuerti ⁊ ire in terrã ſuaʒ.
quia hũanu genus peccando moꝛtẽ ſibi
intulit:ſj poſt moꝛte veri ſacerdotis xpᷣi
abſolutionẽ ſui reatus accepit. C Ad
3 eſt do q/9 Saul cõſtitutus ẽ rex ex cla
moꝛe populi:qſi in ↄtemptũ Samuelis
ꝓ illo ſtatu locũ ſũmi ſacerdotis tenen/
tis:vnde ex hoc a deo repꝛobatus ẽ. at

.

¶.Ad z'eſt

Qneſtio 111

tñ nõ niſi ꝑ Samuelẽ in regẽ oꝛdinatꝰ ẽ.

vnde ſcribit.j. Regũ.viii.quia diſplicuit
ſermo ppli petentis regẽ in oculis Sa/

muelis.Et dñs dixit ad eũ: Audi vocẽ
ppli in omnibꝰ que loquunt᷑ tibi:qꝛ te nõ
abiecerũt ſed me:ne regnem ſuper eos.

¶CAd 'eſt dð.q dominiu papale poſ

ſumꝰ ↄſiderare tripliciter. Ael q;tu
ad figurã. ¶ Ael q;tũ ad ꝑſonã. ¶CAtł
q;tũ ad officiũ. ¶ Quãtũ ergo ad figu
ra:officiũ papale pceſſit oẽs iperatoꝛes
⁊ oẽs reges qui iuſto titulo nalit᷑ ⁊ polli

tice dñium ſupſerũt:quia ſuũmũ ſacerdo

tium in melchbiſedech figuratũ ⁊ ſignifi
catũ eſt ut dictũ eſt ſupꝛa ꝑ glo. HNicro.
QAuãtũ vo ad ꝑſons verũ ẽ ꝙ dñiuʒ
papale in btõ petro incepit qui fuit pꝛi
mus papa que planũ ẽ plures ĩperato/
tes ⁊ reges ceſſiſſe in tepoꝛaliũ admi⸗-
niſtra tiõe. nõ aut q;tü ad ipſiꝰ dominij
iuriſditionẽ:quã nec añ nec poſt nullus
rex uel iperatoꝛ hr̃e põt niſi a chꝛiſto.⁊

Poↄñs niñ a papa:qꝛ ptãs chꝛiſti eterna

eſt:que nõ auferet᷑:⁊ regnuũ eius qð non
coꝛrpet᷑: ut ſcribit Danieł vii. C Sed
q;tũ ad officiũ ſcdᷣm imediata admiſtra
tionẽ aliquoꝝ tꝑalium:⁊ ſᷣm liberã exe-
cutionẽ ommiũ ſpũaliũ in toto oꝛbe ter
rarũ officiuũ papale poſt cõſtantinũ im/
peratoꝛem incephꝛi.
D ſecundũ baii
r DZidetur
eni ꝙ papatus deriuatꝰ ſit ab imperio:
Scribit᷑ eni.i. Macha.iiu.q; iudas ma
chabeus ꝗ fuit dux ppliiudeoꝝ elegit ſa
cerdotes ſine macula:ut mudaret ſãcta
7 ſic ſacerdotiũ ut videt᷑ deriuatũ è a iu/
dicibꝰ⁊ regibus:⁊ ꝑↄñs papatꝰab im/
perio. ¶ Pꝛeterea electi ab electoꝛibꝰ
deriuant᷑. Scribit᷑ i geſtis Gꝛego. ꝙ cũ
electus eſſet in papa ⁊ ipſe conaret᷑ pon
tificalẽè dignitatẽ refugere ſcpſit Mau
ritio imꝑatoꝛi ut ſue electiõi nõ pᷣberet
aſſenſuʒ.hoc idẽ bẽtur expᷣſſe.xxi.di.c.in
noĩie dñi.ꝙ imperatoꝛũ cõſenſus requi-
rebatur in electione ſummi pontificis.

A.

Naitise
Nn
ekiciye
giosge
Hented
gitliüe
Cotaled
hortt
ffir

popt

Kep
g

K
Wn
lbi⸗
N
⸗
me⸗
bot
Nltan⸗
hoey
Mninrt
gueſat
boteſte
kituoli
horute
hötffiee
Penie
Etzoe
guefa
(barts
ſto
ui
laneta
Rean
ſoſnin
ees
Mtis

ndinatſe
ia dißlari
oculis Ga,
Audipoci
tibigeteni

nſupertos.

igopaepol
Cbllizi
ſiC
crgo ad ſn
pperns
nalittpoli
mmüſacet⸗
atü ihni
go hin.
tüegeniß
tquifurn
resen,
Naligdn
pſodoſninn

voſ —A

chiiſo⸗
ſſticterne
1sgonon/
(90
zrdis
benite
o othenn
zantinüin⸗

lepcdi
lolen
hinperio:
iudasmna
vdeitſt
luretſien
gatüeal⸗
at'o in/
degoni
egogl
oparet on
ſpößhen
tridi
ſsre⸗
nnſfus

Ar.

Pꝛeterea pᷣeſſe alijs ꝓpꝛiũ eſt genti/

liũñ. Dicit eni glo. ſuꝑ illo vbo Luce.xxij.
Scitis quia pꝛincipes gẽtiũ dominant᷑
coꝝ:⁊ qui poteſtate babẽt ſuꝑ illos be/
nefici vocant᷑:ꝙ pꝛimatũ babere ſuper

alios gentile eſſeſaluatoꝛ oſtẽdit.Et iõ
mentẽ diſcipuloꝝ eſtuantẽ cõparatione
gẽtiliũ extinxit.Cũ ergo papale ⁊ ſa cer

dotale dñium pᷣſidentiã quãdã ſuꝑ alios

ipoꝛtet: ab im ꝑatoꝛibꝰ gentiliũ tale do/

miniũ videtur eſſe deriuatum-

„

In contrariũ taant

pꝛoptr̃ foꝛmã: ita tẽpoꝛale ⁊ copoꝛale vr
eſſe ꝓpter ſpirituale: dũiuzʒ ergo iperiale
deriuat ⁊ eſt ꝓpter ipſũ dñium papale:
Kñ EO//n antẽ ecouerſo.
AEu dicendu qꝙ iſta qõ ſoluit

pillud qs babet᷑ ex.de ma.⁊ obe.c.ſolite

ubi papa reſpõdẽs imperatoꝛi ſic dicit.
Moſſe debueras ꝙ fecit deus duo ma⸗
gna luminaria in firmamẽto celi.Lumi
nare maius uit pᷣeſſet diei:⁊ lumiare mi⸗
nus ut pᷣeſſet nocti.vtrũq; magnũ: ſed
alterũ maius. Ad firmamétũ ergo celi
boc ẽ vniuerſalis eccłie:fecit deus duo

lumiaria:quia duss inſtituit dignitates

que ſũt põtificalis auctoꝛitas:⁊ regaliſ
poteſtas:ſed illa que pᷣeſt diebꝰputa ſpi/
ritualibꝰ:maioꝛ eſt:que vo carnalibꝰ mi
noꝛ: ut quãta eſt int᷑ lunã ⁊ ſolẽ:tãta int
põtifices ⁊ reges differẽtia cognoſcat᷑.

q;tuʒ ad eius foꝛmationẽ:qꝛ ex illa luce
que facta deſcribit᷑ in Geñ. Pꝛima die.:
quarta diepoſtmodũ foꝛmatꝰ eſt ſol. pꝰ
ut Syo. dicit. deinde luna ac alie ſtelle-

Et q;tuʒ ad eius lucis receptionẽ:quia

lnua a ſole ſuã lucẽ recepit.vnde pr̃ oiuʒ

planetaꝝ ꝑ aſtrologos ipſe ſol deſcribit
Sic dominiũ ĩperiale vel regale deriuat
a dominio papali vel ſacerdotali q;3tum
ad eius foꝛmationẽ:vel q;tuʒ ad eius di
gnitatis uel auctoꝛitatis receptionè᷑.

1. ergo eſt dicendũ ꝶ
Ad Pꝛimn Judas machabeꝰ

trigeſimaſexta

nõ elegit ſacerdotes q;tuʒ ad officiũ:ſed

cõditioe ipſoꝝ nõ ↄueni ebat.

III

q;tu ad ꝑſonas:quia de deputatis ad

officiuz ſacerdotale illos elegit quos ex
ſanctitate vite ⁊ ex fama populi magis

cognouit habere volütate in lege důi.
¶Ad ⁊eſt dicẽduũ q; qñq; papa in ec
deſia pmitiua ꝓpter pululationẽ hereti
coꝝ cõceſſit aliqð ius imꝑatoꝛibꝰ ⁊ regi
bus tam in ſumi põtificis clectiõe:qᷓ; in
eccleſie gubernatiõe:ideo pꝛo illo tẽpoꝛe
tunc ad depꝛeſſionẽ inimicoꝝ indigebat
regiũ ⁊ imꝑatoꝝ auxilio:ſed poſtmodum
reaſſüpſit ſibi gladiuʒ coꝛꝛectiõis eoꝝ:et
reaccepit eis ius eccleſiaſticũ:ꝗð eis ex
tioe ipſe GAaz
eſt dicẽdũ q; in iuſto dominio nõ inclu/
dit᷑ faſtus vel ãbitioſtas ſuꝑbie.boc eniĩ
ſine dubio gẽtile eſt. Scribit᷑ enĩ Eccle.
xxxij. Rectoꝛẽ te poſuerũt: noli extolli:
eſto in eis ſicut vnus ex illis. Sed q; tuʒ
ad benignitatẽ cõſulẽdi ⁊ regedi ꝗᷓ iuſto

dominio ipoꝛtat: ſacerdotale et papale

dominiũ nõ deriuat ab imperio ⁊ domi
nio gentiliũ:ſed magis ecouerſo.
D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vr
vUeni ꝙ papa ſal-
teem dominiũ tẽpoꝛale ab ipera⸗
toꝛe recognoſcat. Scribit᷑ eni.xcvij.di.
c. conſtàtinꝰ.ꝙ dictꝰimꝑatoꝛ eonſtãtinꝰ
coꝛonã ⁊ omnẽ regiã poteſtatẽ vł digni

es in Vrhe ae 7 in Italia ⁊ in par
5 . tibus occidentalibꝰ apoſtolico c
lanũ eſt autem ꝙ luna deriuat a ſole C poſtolico conceſſit

S. ſcribit᷑ eodẽ.c. beato Silueſtro ⁊
oibus ſucceſſoꝛibꝰ eiuſdẽ in pᷣſenti tradi
mus palatiũ noſtri imperij lateranẽſe:
deinde dyadema videlicet coꝛonã capi
tis noſtri:ſimul ⁊ frigiũ:ſimlq; clamidẽ
purpurea atq; tunicam coccineã:necnõ
oĩa imꝑialia indumẽta ⁊ diuerſa oꝛna/
mẽta:⁊ omnẽ pꝛoceſſionẽ imꝑialig cul/
minis:⁊ gloꝛia poteſtatis noſtre. C S.
addit᷑ in dicto.c.decernimꝰ itaqꝗ;.⁊ hoc

ut ipſe beatꝰ Silueſter ⁊ ſucceſſoꝛes eiꝰ

dyademate videlicet ⁊ coꝛona quã ex ca
pite nro illi cõceſſimꝰ.ex auro puriſſimo
et gẽmis pꝛecioſis uti debeant pꝛo ho/

Ar.

noꝛe beati Petri. ⸗ ſtquig do
2 . ſj eſtquia do-/
tuale papa a nullo recognoſcit niſi a deo
ergo nec dominiũ tẽpoꝛale nõ niſi a deo
recognoſcere debet:ałs papa ꝑ euidetiã
facti duo pꝛincipia eſſe fateret᷑.vnũ ſpi
ritualiũ:⁊ aliud tẽpoꝛaliũ:qð fuit erroꝛ
manicheoꝝ:ut dicit Augꝰ.
ſ 2 O dicendu ay dominiũ tẽ⸗
Liuye poꝛale q;tuʒ ad pꝛeſens
tripliciter poſſumꝰ cõſiderare. Pꝛio
q;tuʒ ad ipſoꝝ tẽpoꝛaliũ tyranice ⁊ vſur
patiue ablatoꝝ reſtitutionẽ.Poſſũt eniʒ
gliqui tyranice ⁊ vſurpatiue dominiũ tẽ
poꝛale habere.vel q;tuʒ ad acꝗſitionem
quia iniuſto titulo ⁊ tyrãnice buiuſmodi
domimiuũ acceperũt.vel q;tus ad vſipj et
executionẽ qua nõ vtunt᷑ ad ꝓtectionẽ
et defenſionẽ eccleſie ſic ut miniſterialit
vti debẽt · Multi nãq; imꝑatoꝛes ante
chbꝛiſti aduẽtũ dominiũ tẽpoꝛaliu foꝛte
iuſto titulo acceperũt.Si per electionẽ
populi vel eoꝝ ad quos pertinebat dñi
effecti ſunt:quia tñ tali dominio nõ mi-
niſterialr vtebant᷑ in obſequiũ eccleſie
et in defenſionẽ eccleſiaſtice diſcipline:

ſed potiꝰ ad eius ipugnatione tale do/

miniu tyrãnicũ ⁊ vſurpatũ cẽſendũ erat
Dicit enĩ Iſidoꝛꝰ in libꝛo de ſũmo bono
ꝙ pꝛincipes ſeculi nõ aliter intra eccle/
ſiam poteſtatis adepta culmina iuſte
tenent:niſi ut per eandẽ poteſtatẽ diſci/
plina eccleſiaſticã muniat ⁊ defendant.
Scvo tẽpoꝛaliũ dominiũ poſſumus
cõnderare q; tum ad imediatã ad mini⸗
ſtrationẽ quã imꝑatoꝛes ⁊ reges ⁊ alij
pꝛincipes ſeculi habẽt ⁊ babuerũt:alit᷑
vñni tẽpoꝛales nõ appellarent᷑: niſi tem
poꝛaliu imediatã adminiſtrationẽ ba-
berẽt. C Tertio tale dominiũ poſſumꝰ
cõſiderare q;tuz ad vniuerſalẽ ⁊ totalẽ
iuriſditionẽ. Totalis eniʒ ⁊ vniuerſalis
dyñs ſpu aliu ⁊ tꝑaliũ ẽ ipſe chꝛiſtꝰ⁊ vica
rius eius ſůmus ponti fex. Colũne enim
celi cõtremiſcũt ⁊ pauent ad nutũ eius:

Queſtio „

⁊ ſub eo curuant᷑ qui poꝛtant oꝛbem: ut
ſcribit in YJob. C Pꝛimis ergo duobus
modis papa bene põt recognoſcere do⸗
minium tempoꝛale ab imperatoꝛibus
⁊ regibus:quia q;3tum ad eoꝛũ tyranni
ce ⁊ vſurpate ab latoꝛũ reſtitutionem:⁊
;tum ad eoꝛuʒ immediatam admini⸗/
ſtrationẽ eccleſia ab imperatoꝛibus re/
cepit:⁊ recipit tempoꝛalia:ſed q; tuʒ ad
vniuerſalem iuriſditionẽ dñium tempo

rale a nullo recognoſcit niſi a deo Min⸗
ſignuʒ eſt:quia ſi papa iniuſte tẽpoꝛalia

reciperet:uel ꝙ iniuſte vteret᷑ coꝛã nul-
lo pncipe poſſet conueniri:⁊ a nullo poſ
ſet iudicari:niſi a deo ſolo. Et p bũc

modum põt rũderi ad oẽs rõnes ſupe-/

rius adductas:quia beatꝰ Silueſter nõ
recepit illa tempoꝛalia a Conſtantino
q;tum ad dominij recognitiõeʒ: ſʒ q;tũ

ad immediatã aliquoꝝ tempoꝛaliuʒ ad

miniſtrationẽ:quoꝛum eccleſia ante nõ
habebat:⁊ q;tum ad ipſius eccleſie ⁊ fi
dei catholice defeſionẽ:quia ſicut dictꝰ
Conſtantinus ante receptiõem baptiſ
mi vtebatur dominio tẽpoꝛaliũ tyrani
ce ⁊ vſurpatiue ad eccleſie impugnatio
nem: ⁊ chꝛiſtianoꝝ ꝑſecutionẽe: ita poſt
modũ ſicut dei miniſter vſus eſt tali do⸗
minio ad ecclie exaltatiõeʒ:⁊ chꝛiſtiane
fidei defenſionẽ: Nam multa pᷣuilegia
conceſſit eccleſie in fauoꝛẽ chꝛiſtiane fi/
dei:ſicut in legenda bti Silueſtri hẽtur
D uintũ ſic ꝓceditur
9 VDidet᷑ enim
yꝓꝓ imꝑatoꝛ ſit maioꝛ papa in do
minio temporaliũ. Dicit enim Micola
us papa:⁊ ponit᷑.xcvi.di.c.cum ad verũ
ꝙ; vltra nec imperatoꝛ ſibi iura pontifi
catus arripiat:nec pontifex iura impe-

ratoꝛum vſurpet:quoniã idem media/

toꝛ dei ⁊ hominũ:homo chꝛiſtus ieſus
actibus ppꝛijs ⁊ dignitatibus diſtinct⸗

officia poteſtatis vtriuſq; diſcreuit: ſed

ſipapa diceret᷑ maioꝛ imperatoꝛe in tẽ
poꝛalibꝰ vſurparet ius eius ergo nec de
bet dici maioꝛ ipſo in tali dñio. ¶ Pꝛe

A.

tceli
Hſote

tadt

itai
domme

Wte⸗

erubt
nr
ertto
fpern
Col⸗
ſolzt
ſtarar
erato
Nitt
luoe
o ren
heriai
Cpei
W
Gr
pulo
terft
toꝛibi
uſfe.
ponti
gecto⸗
Einoun
mooto
buales⸗
Fun
ANn
gin
hran
lehoti⸗
legton
ſoleger
Mrep
üſiten
ſeden
lenm

.

ntorbettt
zodvobes
oſcredo⸗
pergtorbus
ori ranni
trutionen
um admini
ſarorbusfe⸗
niumtenpe
ia deoi⸗
ſte tigeit
ct coꝛiſl/
Tanulonn
CEtybi⸗
röpezſpe⸗
Olluſeni
Cmummn⸗
ſtghihni
poralih
is ante ho
Aacleie l
ſar ait/
zenbopti/
lütfrmm
mugaud
ne mN
5tale
iciſin
ru fullhn
chukunefi
Mofnbetm
7 huf
Aetcnimn
nn de
in Mo
unrenn
mnpoltf
rainpe⸗
etn edi⸗
ſus ielr
3 diſinet

untſee

inte
gtoꝛe lnte
gtoneede

jo⸗Cp

Ar.
terea iuramentũu fidelitatis pꝛeſtat᷑ ab
ipſis regibus imperotoꝛibꝰ cum accipi
unt adminiſtrationẽ tempoꝛaliũ: Mon
autẽ tale iuram entũ pᷣſtat᷑ pape:ergo in

vomin io tepoꝛaliũ papa non eſt maioꝛ

imꝑatoꝛe:ulquocũq; alio rege. Pꝛe
terea btũs Am bꝛoſius dicit:⁊ ponitur
xxiij.q.viij.c.cõuenioꝛ. Tempoꝛalia im
peratoꝛum ſunt:ad imperatoꝛis pala/
tia pertinent: ad ſacerdotẽ vᷣo eccłie: in
rgalib's impera toꝛ nnnioe papa.
111 eſt: qꝛ in eo cuius
In Otral iU meru dñ ium ho⸗
mo bʒ:mon põt cõueniii coꝛã alio ſi de/
linqnat:ſed ꝗqcun q; cbꝛiſtianꝰ rex uel im
peratoꝛ ſi delinꝗ̃t põt cõueniii coꝛã pa/
pa:ut pʒ.xi.q.i.Quicũ q; litẽ bñs:g nul⸗

lius rei tépoꝛalis uel ſpu alis merũ ⁊ ſu

pꝛemũ dnium habet niſipappa.
KI C0 dicendũ ꝙ Hugo in de⸗
V“creto ſupꝛa allegato:cũ
ad verum. tria videt᷑ dicere de dñio im
periali ⁊ papali contraria ſupꝛadictis.
Pꝛimo nanq; dicit ꝙ imꝑatoꝛ ptaã-
tem gladij ⁊ dignitateẽ imperiale nõ re
cepit ab apoſtolico:ſed a pncipibꝰ⁊ po⸗
pulo ꝑ electiõem: cuiꝰ ↄtrariũ ſupꝛa de
term inatũ ẽ quicꝗd eni fuerit de imꝑa/
toꝛibus pᷣteritis: modernoꝝ tñ im ꝑato
rum electio pꝓlæ nu ẽ ꝙ ꝑtinet ad ſumuzʒ
pontifice:uel imediate ꝑ ſeipſum uel per
electoꝛes quos ipſe ſũmus põtifex oꝛ
dinauit. C Secundo dicit ꝙ ante fuit
imꝑatoꝛ q; papa:⁊ dicte poteſtates im
piales ⁊ apo ſtolice ſũt diſcrete ⁊ diuer
ſeiquoꝝ vtrũ q; indiget diſtinctiõe:verũ
eſt nãq; imꝑatoꝛẽ fuiſſe ante papã q; tũ
ad ꝑſonam:ſed non q;tum ad officiuᷓ ⁊
figuram. Succeſſit enim peæpatus ⁊ ſa⸗
cerdotiũ chꝛiſti ſacerdotio leuitico: et
ſacerdotiu leuiticum ſucceſſit ſacerdo⸗
tio legis nature. Sicut dicit Aplus ad
Hebꝛe.vii. Oude vniucrſalit ſacerdoti

um fuit ante impcriũ:ſicut ſupꝛa dictũ ẽ
nec deeèe pote ſtates ſunt diſcrete ⁊ diuer

ſe ꝙ vna non reducat᷑ ad aliam. vtroq;

trigeſimaſerta vVv

enim eſta deo imperialis ⁊ apoſtolica.
ſed apoſtolica ⁊ ſacerdotalis immedia
te. Imperialis vo med iante apoſtolica
ſacerdotali. ¶ Tertio dicit ꝙ papa e
maioꝛ imperatoꝛe in ſpiritualibus: ſed
imperatoꝛ maioꝛ papa in tempoꝛalibꝰ.
ſed ſi ſic eſſet pariratiõe imperatoꝛ poſ
ſet dici maioꝛ chꝛiſto in temporalibus.
Mon enim ẽ imperator maior paꝑa in
temporalibus:niſñ propter immediatũ
vſum:⁊ im mediata executionẽ:lm quẽ
modum imperator maior deo dicit᷑ ga
deus non bʒ imediatũ vſum ⁊ imedia/
tam executionẽ temporaliũ. Mon eniʒ
ipſe mãducat carnes thauroꝝ:aut ſan-
guinẽ hircoꝝ potat: nec equitat equos
pcedente turba famuloꝝ ⁊ armatoruʒ
⁊ tamẽ ipſe dicit in pſalmo:vbi iſta le/
guntur: Meus eſt orbis terre ⁊ plenitu
do eius ⁊ dominum vniuerſorum ſe no
minat: nec quia celos ſibi reſeruauit:
terram etiam ad vſum conceſſit filiis
bominum: Juxta illud pſalmiſta: Ce-
lum celi domino: terram gutem dedit
filiis hominum.propter hoc dicenduʒ

eſt ꝙ filu bo minuʒz ſint maiores deo in

terrenis. ⁊ deus ſit maior homine in ce
leſtibus. Quod enim ſimpliciter dicit᷑
ſine additamẽto dicitur. Et ideo ſicut
deus dominus vniuerſorum eſt tempo/
ralium ⁊ piritualium q́;tum ad vniuer
ſalem iuriſditionem: ſic papa vicarius
eius in ſpiritualibus et temporalibus
eſt maiorquocunq; alio rege vel impe/
Ad prinum cic,
beyrgo eſt dicen
dum ꝙ papa non debet vſurpare imme
diatam executionem uel adminiſtratio
nem temporalium:ne propter talem ex
ecutionem implicet ſe negociis ſecula
nbus:ſicut nec imperatoꝛ immediataʒ
executionem ipiritualium debet habe⸗/
re Tunc cnim illa abuſio requiretur
ꝙ carnalis homo in rebus diuinis pre
ſidere videretur: ⁊ ſpirituał homocar⸗
nolibus negociis implicaretur ſed ex

–—

—

boc nõ ſubtrabit᷑ dominiũ tẽpoꝛaliũ ipi

pape:cũ in delictis ⁊ violentijs nõ poſ/

ſit imperatoꝛes ⁊ reges coꝛrigere:⁊ eos
dominio tẽpoꝛaliũ puare:ſi contingat
eos foꝛefacere. C Ad 2 c dicendu ꝙꝙ&
iuramentũ fidelitatis ab epᷣis non dʒ pᷣ
ſtari regibus uel imperatoꝛibꝰ:iꝙ ab eis
recognoſcant tẽpoꝛaliũ immediatã iu-
riſditionẽ. Cale enim iuramentũ ſoluz
pᷣſtandũ eſt pape ꝗ ſuꝑ tẽpoꝛalia ⁊ ſpũa
lia huiuſmodi iuriſditione vłem bʒ in to
to oꝛbe:Sʒ bene põt eis pᷣſtari iuramẽ
tũ:ut ab eis recognoſcant imediataʒ tẽ
poꝛalium executionẽ uel admiſtratiõeʒ
potiſſime in terris ⁊ ĩ regnis vbi ecclia
imediatã adminiſtra tiõem tẽpoꝛalium
nõ hʒ. .Ad 3é do. q Ambꝛoſius in
telligit tꝑalia eſſe imperatoꝝ q;tum ad
vſum ⁊ executione:nõ q;tũ ad vlem do
minatiõem ⁊ tranſmutationẽ· Oei enĩ
ſolius ⁊ vicarii ieſu chꝛiſti eſt tale dñiuʒ
qꝛ ad eũ ſpectat tꝑalia ⁊ regna tre trãſ/
mutare ⁊ oꝛdinare: VUñ dr. Daniełliiij.
Tẽpoꝛa q̊ʒ mutabunt ſuꝑ te donec ſci-
as qꝙꝙ dominer excelſus ſuꝑ regnũ boiuʒ
⁊ cuicunq; voluerit dabit illuñd.
D quintũ ſic ꝓceditur
2 1 lVidet᷑ enim
vꝓ iperatoꝛ ſit maioꝛ papa in di/
gnitate:Scribit᷑ enim. xcvij.di.c.cõſtã/

tinus.ꝙ ſicut imperialis extat decora-
ta militia: ita clerum ſaãcte romane ec-

cleſie adoꝛnari decreuimꝰ: ⁊ patricios ⁊

cõſules effici:necnõ ⁊ ceteris dignitat

bus imperialibꝰ eos pmulgamꝰ decoꝛa

ri: videt᷑ ergo imperatoꝛẽ excedere pa-
pã in dignitate:exquo eius dignitas ex
dignitate imꝑiali vr̃ eẽ deriuata. C S.
illud qð ineſt cauſe et cauſato digniꝰ ẽ
in cauſa q; in cauſato:Sʒ ſcribit᷑ eandem

di. ⁊.c.ſicut noſtra ẽ terrena imperialis

poteſtas: ita ſacroſanctã romanã eccle
ſiã decreuimꝰ venerant᷑ bonoꝛare:⁊ am
plius q; noſtrũ imperiũ terrenũq; thꝛo
nũ ſedem ſacratiſſimã beati petri gloꝛi
oſe exa ltare tribuentes ei ptatem gliaʒ

⁊ bonoꝛificen
tiam imperialem. C Pꝛeterea papa e
vicariꝰ chꝛiſti: ſed maioꝛ ⁊ dignioꝛ fuit

2 dignitatẽ:atq; vigoꝛẽ

chꝛiſtꝰ in eo ꝙ imꝑator ⁊ rer qᷓ; in eo
ſacerdos.nã i co ꝙ ſacerdos paſſusẽ ⁊

moꝛtuiĩ eo ꝙ rex a moꝛtuiſ reſurrexit:⸗

maioꝛ eſt dignitas iperialis q; papalis.

4 L eſt quod ſcribitur
In Otrart U xcvij di.c.duo qp

pe.vbi ex aucte beati Am bro.dr̃ ꝙ noõ
tam aurũ pᷣcioſius eſt plũbo q; regia po
teſtate dignior ſit ordo ſacerdotalis.
RFuid cO do. ꝙ ad pñs nõ ſit no
bis cure per auctem no
ui uel veteris teſtameti:ſeu ꝑ aliã rõem
oſtendere dignitatẽ papale imperiale;
exced ere:ſed ſolũ per exempla impera

torũ gentiliu. Scribit᷑ enim de Alexan

dro imperatore:qꝙ cuü veniret in iudeaʒ
cũ ꝓpoñito deſtruendi:⁊ exterminandi
ipſam in viſione babuit ꝙ ioade ſumo

ſacerdoti ſibi obuiã venienti honorẽ de

beret impenderetanq; ſuꝑiori ⁊ dignio

ri ſe. Qð ſic fecit:quia ſtatim ut eũ vidit

pontificalibꝰ veſtibus ornatũ:⁊ la minaã

vbi erat nomẽ dñi inſcriptũ 'm legẽan
tiquã in fronte pontificis de equo deſcẽ

dit digniſſimeq; eũ veneratus eſt: Oe q̊

cũ ãmirarent᷑ principes eius comitatũ

ſequentes: rñdit ꝙ non ipſum adoraſſʒ
ſed den cuius pncipatũ ⁊ vicẽ gerebat
in terris:vnde veniens cũ eo hieruſalẽ
tẽplũ domini cũ maximis donis bono/
rauit: atq; barbarã cõtra iudeos fero-

citatẽ depouens:ipos ab oi tributo cxe

mit ⁊ libertati donauit. ¶In libello ſi

milit᷑ Sibille tyburtine ſcribit cuz in

die natalis dñi tẽplũ edificatũ a pmor
dio vꝛbis rome corruiſſet. Ceſar Au⸗

guſtus intelligens maiorẽ dñm ipſo eſſe

in terra natũ: ꝓbibuit extunc ne quis eũ
dñm vocaret:⁊ cũ diligent᷑ perquireret

a tyburtina ſibilla quis eẽt verus deus

in boc muũdo:⁊ cũ illa oraculo ſe dediſſʒ
apparuit circa ſolẽ circulus:⁊ in medio
circulivirgo pulcherrima pueru geſtas

A.

ſua
–
pereta
deccodi
Mordir
Ntyeii
Reloas
Au
luncle
aens
landi⸗

ficer
ethen
aſe
bitenis
bebat
1pere
cinih
ſr
nnC

iglien

IMica
gimdos
ſbs d
Honobt
ſtum
tnog⸗
donutas
derlugt.
lerſogv
ſeſcote
nertgln
Ccſeiano
kenint
gtor a

bonoꝛficen
teres papee
dionioꝛ fuſt

r inee

os paſust⸗
Eteſurrent
scPpapel⸗
lvod ſorbint

dic dren

nbro.d ni
oqtegia,
ergotalis
is höſtnn

c aucteno

g aliͦ in
le mon
npNp.
m un
ret intc
ttermivent
Noogeſin
bonore de
rir go
utcipidt
tütlumuk
bn
Nogode
zusct O
auscomin
glin orin
. gerche

etibifetcht
cri npnel
,C Nl,

Ar.

geſtans in gremio. Tunc ſibila ait: Re
ſpice inquit imperatoꝛ. Cum aũt ceſar
up eret ad viſionẽ pᷣdictã audiuit vocẽ

de celo dicentẽ: Mec ẽ ara celi. Et impe

ratoꝛi dixit ſibilla:Hic puer maioꝛ te ẽ
ideo ipſũ adoꝛa:quod fecit: extunc pᷣce
pit ne aliquis eu dñm vocaret: ꝓpterqð
ille locus vocat᷑ adbuc ſcã maria de ara
celi.Quicũq; ergo nõ dubitat papã ve⸗
rum eſſe chꝛiſti vicariũ: dubitare nõ de

bet eius dignitatẽ excellere oẽm terre-

nam dignitate imperialẽ ⁊ regalem.,
G prim ergo eſt do. ꝙ nõ
. eſt dubi mili⸗
tia clericalis maioꝛibus ⁊ melioꝛibꝰ oꝛ
namentis dʒ oꝛnari q; militia imperiał
q a ſacerdotali militia deriuata e· Scri
bit enĩ Sap.xviij.&ꝙ in veſte poder quã
bẽbat aaron totus erat oꝛbis terrarũ:
parentũ magnelia in quatuoꝛ lapidũ
oꝛdinibus erat ſculpta: ⁊ magnificetia
dei in dyademate capitis illiꝰ erat ſcri-
pta. Ad ⁊wmeſt dicendũ qꝙ cauſaliter
noialit᷑ noia dignitat eccliaſtice veꝝ e
ꝙ deriuata ſunt a gentilibus magis q;
a iudeis:⁊ potiꝰ imitant᷑ gentiles in ta
libus dignitatibus q; imiten᷑ iudeos
non obſtante ꝙ in ſacerdotio iudeoꝝſit
figuratũ ſacerdotiũ chꝛiſti Quantu au
tem ad dignitatẽ ⁊ cauſalit᷑ effectualit
dignitas imperialis ⁊ regalis mag' eſt
deriuata a dignitate ſacerdotali qᷓ; ecõ
uerſo:qu ia lex illa iudaica vbi dignitas
ſacerdotalis deſcribit᷑: particlaris erat
reſpectu ritus gentiliũ qui diſperſ erãt
vniuerſalit᷑ per vniuerſum oꝛbe. Vnde
eccleſia noſtra q catholica ẽ ⁊ vyłis ma
gis i dignite imitat᷑ ritum gentiliu im/
peratoꝝꝶ q; ſacerdotin iudeoꝝ. C Ad
3 eſt dicendũ ꝙ chꝛiſtus vnus ⁊ idem
uit rex ⁊ ſa cerq os:dignioꝛ tñ fuit ut li
ceat ſic loqui inq;tũ ſacerdos qᷓ; in eo q;
rex:quia digniꝰ fuit ſua oblatioe in cru
ce moꝛtè vincere ⁊ celeſtẽ ianuã fideli-
bus ꝗperire: q́; a moꝛtuis reſurgere.
Velpõt dici ꝙ dignitas xpᷣi inq;tũ

trigeſimaſexta VI

rex accipit᷑ q;tum ad pᷣmium gloꝛie re-
ſurrectiois. Sed dignitas xpᷣi inq;tum
ſacerdos ſumit᷑ quãtũ ad meritũ fructu
oſe paſſiois. AVñ. nõ ẽ icoueniẽs ꝙ alio.⁊
alio reſpectu vna digitas ſit maioꝛ alia

D ſextũ brt i
— E det eni ꝙ im
peratoꝛ ſit maioꝛ papa in cauſa/
litate. Quia cauſa pmaria plus influit
in ſuũ cauſatũ q; ſecũdaria.nt dr ĩ libꝛo
de cauſis:ſed plꝰ põt impera toꝛ q; pa
pa cuiꝰ ſignũ eſt: quia eu in ſun guxiliu
vocat ad defenſionẽ ecclie.¶ D.pꝓnci/
piũ ⁊ cauſa idem ſunt: ſed imꝑatoꝛ e pꝛi
mũ mouens in coꝛꝑalibus:ergo excedit
in cauſaltate. C D.oſcula peduũ ⁊ pꝛo⸗
ſtratiões pus exbibita ſutimꝑatoꝛibus
q; pope:ergo maioꝛ ipſo in cauſalitate.

“ 1 eſt: qꝛ cauſe
tu ⁊ ſenſũ in ſuũ cauſatũ:ſj motu dire-
ctiõis ⁊ ſenſuũ cognitõis papa influit in
oia mẽbꝛa eccleſie.in ipᷣo eni viuimꝰ mo
uemur ⁊ ſumꝰ:excedit oẽs in calitate.
Rnd cO dð. ꝙ ſicut deꝰ altiſſimꝰ
eſt ca oium in triplici ge
nere cauſe finalis:efficiẽtis ⁊ foꝛmalis
ut dicit cõmentatoꝛ.xii. Metha. ſic pa
pa vicariꝰeius cã ẽ oium credẽtiũ mini
ſterialit᷑. CPꝛimo finalis ⁊ ſuꝑnatu/
ralis finis demonſtratione:non eni põt
quis credere:niſi gudiẽdo: nec audire ſi
ne pſqicante: nec pᷣdicarelniñ mittatur.
Opoꝛtet g deueire ad vnu a ̊ mittant᷑
illi qui fideles ad finem ſuꝑnaturalẽ vo
cant: Et iſta ẽ deductio Aplłli ad Ro. x.
Secũdo efficies in oium credentiu
gubernatiõe ⁊ motione.Mõ e eni abire
in infinitũ ⁊ inimouetibꝰ ⁊ motis: ⁊ i re
ctoꝛibꝰ ⁊ rectis.vñ dicit Augꝰ.iij.deci
ui.dei.c.iiij. ꝙ quemadmoduʒ coꝛpoꝛa
craſſioꝛa ⁊ inferioꝛa ꝑ ſubtilioꝛa ⁊ pote
tioꝛa quod ã oꝛdine regunt᷑: ita oĩis co
poꝛa ꝑ ſpiritũ vite rõnalem: ⁊ ſpus vi/

te irrõnalis ꝑ ſpiritũ vite rõna le:⁊ ſpũs

vite rõnalis deſertoꝛ atq; peccatoꝛ per

ſpum vite rõnalem piũ ⁊ iuſtũ:⁊ ille per
ipſuʒ deũ ac ſi vniuerſa creatura ꝑ crea
toꝛem ſuũ ex quo ⁊ ꝑ quẽ ⁊ in quo codi-
ta atq; inſtituta ẽ:ac per boc voluntas
dei:⁊ p ↄnñs papequi ẽ eius vicariꝰ:c p⸗
ma ⁊ ſuma cã oĩum coꝛ ꝑaliũ ⁊ ſpũaliũ
motionũ:qꝛ mibil fit vinbilit᷑ ⁊ ſenſibilit
dð nõ de interioꝛe inmſibili atq; inſenſ
bili et intelligibili aula ſümi imꝑatoꝛis
aut iubeat aut ꝑmittat᷑. ¶ 3: eſt cã foꝛ
malis in omni donoꝝ ⁊ graꝝ diffuſione
⁊? diſtributione. Eſt enim vniuerſalis
diſpenſa toꝛ illius infmiti theſauri puta
meriti chꝛiſti: martyꝛum ⁊ opoſtoloꝝ:
quo eccleſia eſt dotata ⁊ dicata:⁊ chꝛi
ſti milites ſtivendiantur.
29 ergo eſt do. ꝙ boc
Ad Peim U ipᷣm ꝙ papa vocat
imꝑpatoꝛẽ in ſuũ auxiliũ ⁊ ecclie defenũ
one a papa bʒ cauſa lit᷑ effectie ⁊ finalit
rminatiue: cu gladiu imperialẽ ſolũ in
miniſterium dei ↄſtet ſibi eſſe datum ut
dr. xxiij.q. iiij.c.queſitũ. C Ad 2 * dv.
w ſicut cotingit eẽ multos fines: vnus
tñ reducit᷑ in aliu quouſq; deueniat᷑ ad
vltimu ad quẽ oẽs reducunt᷑: cu non ſit
in talibus abire in infinitũ: ſic cõtingit
eſſe multos mouentes:vnuũ tñ reducitur
ad aliud quouſq; deueniat᷑ ad pmũ mo

uens a quo cũcta mouent᷑: ⁊ iſte eſt deꝰ:

poſt deuũ eſt papa vicarius eius. ¶. Ad
3 c dicendu ꝙ ſicut dicit Augy. Mlta
de diuinis honoꝛibꝰ ſubtracta ſunt que

deferunt buanis a ſubiectiõe moꝛtifera

uel adulatiõe peſtifera: pape tñ vicario
ebꝛiſti nõ eſt dubiũ ꝙ plures ⁊ maioꝛes
bonoꝛes deferri debent q́; cuucuq; alte
ri imperatoꝛi uel regi.

Dſeptumũ gbegie

qꝙ; im patoꝛ ſit maioꝛ papa in au-

ctoꝛitate. Scribit᷑ eni.i. Petri.i. Sub

lecti eſtote oi buane creature ꝓpter deũ

ſue regi qſ pcelleti:ſiue ducibꝰ taq; ab
co miſſis ad vindictã malefacton:laude
vo bonoru. C S. ſcribit Juditb.vi.ex

Queſtio vyi

ꝑſona olofernis ut oſtendã tibi.:qꝛ nõ ¶
deus niſi nabucbodonoſoꝛ. et ꝙ ipſe ſit
dñs vniuerſe terre:tũc ꝓbabis qñ gladi

us militie mee tranſibit per latera tua.

S.ſcribit᷑.xcvij.di.c.cõſtantinus. q;
in mo puilegio dato per ipſum eccle⸗

ſie cõſtitutũ eſt: ut in toto oꝛbe romani

pontiſices uel ſacerdotes ita caput ha-
beant romanũ põtiſicẽ: ſicut iudices re-
gezʒ: auctoꝛitate ergo accepit papa a cò
ſiantino:⁊ ſic in hoc fuit maioꝛ ipſo.

† eſt: qꝛ auẽtas pa-
In tronii peẽ in celo ⁊ in ter

ra. Eſtenim vicarius eius de quo ſcribi
tur Sap.xviij. Inſumulatũ imperiũ tu-⸗

um poꝛtans ſtans in terra tangit celũ:

poteſtas autem imperialis ſolum eſt in
terra: ergo minoz illa.

Bnd eO dicenduz q illa queſtio

& un determinat᷑ per illud qð
babet᷑ extra de maio.⁊ obe.c.ſolite. be
nignitat affectu:vbi papa rũdẽs impe/

ratoꝛi ex eo ꝙ iratus fuerat ꝙ in litter

ſuis viſus fuit eũ increpa re:ſic dicit:po
tuiſſes autẽ pꝛogatiua ſacerdotij exeo
intelligere potius quod dictũ eſt: non a

quolibet ſed a deo:nõ regi ſed ſacerdoti

nõ de regia ſtirpe ſed de ſacerdotali ꝓ/-

ſapia deſcendẽti: de ſacerdotibꝰ videlics

qui crant in anatot.Ecce cõſtitui te ſu⸗
per getes ⁊ regna: ut euellas ⁊ diſſipes
edifices 2 plãtes. Soluit᷑ ſir ꝑillud qs
bẽtur.xcvij.di.c. cõſtantinus.vbi ſic di
cit:vtile iudicauimus vna cũ omnibus
ſatrapis noſtris: ut ſicut beatꝰ Petrꝰ? in
terris vicarius filij dei videt᷑ eſſe cõſtitu
tus:ita pncipatus eiꝰ ptãtem ⁊ aucto⸗

ritatẽ amplius q; terrene impialis no

ſtre ſerenitatl maſuetudo bre videt᷑ vñ
2 tenentes frenũ equi ipius ꝓreuere tiò
bti Petri ſtratoꝛis officin illi erxbibuim
2. — 5
G rimũu? eſt dð. ꝙ beatus
. P Petrus ſcribebat
E&qitig ſuis puocens eos ad builitatis

meritũ: nec impon ens eis regalis ulim

——

perialis ſubiectionis iugũ:qꝛ ſi boc inte

ſſerl
Ueratori
Net S
eppter
entur⸗
do0
cherte
ase⸗
leſter
taͤbet
Cont
Ufden
HM
ſlepn
Pöeni
lüifuod
liſnne
ſntn
det
tinns
to.
nennn

ſoitp

annesl
iten
H

khepef,
e
nluͤ
ugute
ſtahon
Utortte
ſtiee
tontet
bemmn
uſeteß

„„

Wiſnpe

2

W
hltfe

II

tibige oi

ttch ipſe ſt

bisgiglaci
rlatan tu.
Tantinus,g
plutn ecce⸗
oebe fofmart
ta ceputbe⸗
utiudicsſe
pitpepe e
aioꝛpſo
abetns i
ncelo tnte
dequoſmmt
impenü
ntmmraii
bnN

Aatce
Eperinud⸗
cſth
nidisinpe,
tin lie
eſcbi
mnn cte
i Gevons
Alceen
ccotrli,
otirieni

cöbruet⸗

ttiſes

Troillade
inen
omphbiu
M Pertt
leice

cöttu

2

peratoꝛũ:verũ etia ſeruituti fuoꝝ: cum
dicat:Subiecti eſtote oi hůane creatu/
re ꝓpter den. Planũẽ aũt ꝙ ſerui inter
crea turas dei nominant᷑. C Ad 2 * eſt

dd. ꝙ olofernes ꝗ illa ba dixit labis

charitatis vni mulieris bebꝛee interfe
ctus ẽ: z nabuchodonoſoꝛ q ſe deũ vni⸗
uerſe terrenoiabat:ab hoibꝰ eiectus c:
2 cũ beſtiis fuit hitatio ſua:q;diu nõ re
cognonit deũ celi eẽ dñ m vniuerſoꝝ: ut
d Oanielis.iiii. Ad ꝭ ẽ dð. ꝙ ↄſtã

tinus non dixit ſe eẽ caput oium: ſʒ ſolũ

illoꝝ qui erant ſue iuriſditioni ſubiecti.
Mõ eni imꝑatoꝛ ułrex accipitptãtẽ gla
dii ſuꝑ bonos ⁊ malos vniuerſalit᷑: ̊ ſo

lũ ſuꝑ eos ꝗ ſũt eoꝝptati comiſſi:nec cõ
ſtantinꝰpapa cõſtituit ee caput oĩum ſa

cerdotũ pᷣncipalit᷑ effectiue:qꝛ ſic ↄſtan-
tinus ẽ ca put ab pſo chꝛiſto qñ dixit pe
tro:Tu vocaberis cephas:ſʒ ſolũ iſtru

menta lit᷑ admin iſtratiue. Exhibuit eni

ſua imperiali potentia miniſterium quo
omnes beatum Silueſtrum ſumuʒ pon

17

eificem recognoſcerent.

Queſtio. xxxvij. de impe
rij tranſſatione.

11 & conſiderãdũ
Lterius eſt ve iperij

tranſſatiõe. Circa qð querunt᷑

vilſ. Pꝛimo vtrũ auctoꝛita-

te pape facta ſit tranſſatio oĩuz regnoꝝ

¶2. vtruʒ auctoꝛitate pape ſpeciali
imperiu traſſatũ ſit ad Romanos C 3:
vtrũ auctoꝛitate pape imperiũ trãſſatũ
ſit ¶ Romanis ad Gꝛecos. CAavtruʒ
auctoꝛitate pape imperium traſlatum
ſit a Gꝛecis ad Germanos. ¶ ¶ 5e vtrũ
auctoꝛitate pape iperiũ poſſit trãſferri
a Germanis ad alios. C 6 vtrum au-
ctoꝛitate pape oꝛdinãdũ ſit ſtudiũ ſemꝑ
ſequi imperiũ ⁊ regalem militiim.

2. ergo ſie
P muam cttur.

videtur euim ꝙ auctoꝛitate pape

non ſit facta tranſlatio omniu regnoꝛũ.

trigeſimaſeptims 1

diſſet. ſuppoſuiſſet eos nedũ pᷣuituti im-

Scribit᷑ enim Oaniel.ij.ꝙ deus ipſe mu
tat tempoꝛa ⁊ etates:tran ſfert regnum
et cõſtituitinon ergo hoc fit quttoꝛitate
pape. . S. ſcribitur Eccle. x. ꝙ deus
regnũ a gẽte in gentẽ traſfert ꝓpter in-
iuſticias ⁊ cõtumelias ⁊ diuerios dolos
peccatoꝝ:ergo abuũdantia magis q;ᷓ pa
pe potentia facta eſt tranſlatio omniũ
regnoru. C. Pꝛeterea ſcribitur pᷣ. Para
lipo.x.ꝙ deus in ter fecit Saulem ⁊ trã/
ſtulit regnum eius ad Dan filin
J eſt quia mediã⸗
In CO trarm te ſacerdotali vł
pꝛophetali pꝛonunciationequi pꝛo illo
tempoꝛe loco pape vicem dei gerebant:
facta eſt regnoꝛum trauſatio⸗
* α dicendum ꝙ vel loqui-
Rud 0 mur de tranſlatione re/
gui Judeoꝛum vel de tranſlatioe regni
gentilium ?⁊ paganoꝛum.vtroq; autem
modo auctoꝛitate pape vel eius qui ge
rebat vicem pape ᷣm conditiones ſtatꝰ

illius tempoꝛis facta eſt tranſſatio re/

oꝛuʒ.Ham pꝛimus rex in populo fuit
Saul qui ſicut per Samuelem qui pꝛo
illo tempoꝛe perſonã ſummi ſacerdotis

gerebat fuit a deo electꝰz vnctus:ita ꝑ

eundem Samuelem a deo fuit repꝛoba
tus:⁊ eius regnũ ad Oauid filium Iſai
eſt tranſlatu;. Ande dictum eſt Samu
eli pꝛimo Regum. xvi.Aſquequo tu lu⸗
ges Saul: cum ego pꝛoiecerim eum ne
regnet ſuper Iſrael: imple coꝛnu tuum
oleo ⁊ veni ⁊ mittam te ad Iſai betble/
emitem cuius filium pꝛouidi mihi in re
gem. ¶ Si vᷣo loqua mur de trãſlatiõe
regni gentilium ⁊ paganoꝛum:planum
eſt etiam ꝙ facta eſt tranſlatio eius me
diante dei auctoꝛitate ⁊ pꝛophbetica ve
ritate Oanielis qui pꝛo illo tempoꝛeꝑ/
ſonam pape repꝛeſentabat. Scribitur
enim Banielis.ij. ꝙ Mabuchodonoſoꝛ
vidit ſtatuam vnam cuius caput erat et
auro optimo:pectus vᷣo ⁊ bꝛachia de ar
gẽto:vẽter vᷣo et ſemoꝛa ex ere:tybie vᷣo
⁊ pedes de ferro Quã viſionẽ interpᷣtãs

Daniel ſic dixit ꝙ caput ſtatue ex au-
ro:ſigniſicobat regnũ Aſſyrioꝝ. Hectus
v ex argento: ſignificabat regnu Gꝛe/
coꝝ:ppter ſonoꝛoſaã ſapientiaʒ. Femoꝛa
vᷣ de ere:regnũ Medoꝝ.Pdes voꝛ ty
bie de ferro:regnũ Romanoꝝ.Quia ſic
ferrũ cõminuit ⁊ domat oĩa metalla:ſic
Romam cõminuerũt ⁊ domauerũt oia
regna terre. Ab Aſſiris ergo regnu tra
ſſatu eſt ad Gꝛecos.AQBꝛecis ad Me⸗/
dos. vel ad Medos tranflatũ eſt pꝛimo
et poſtmodũ a Medis ad Oꝛecos:et a
Gꝛecis ad Romanos. Et tũc Romãis
imperãtibꝰ in vniuerſo oꝛbe:abſciſus eſt
de monte lapis ſine manibꝰ:qꝛ tũc natꝰ
eſt Chbꝛiſtus de vtero virginali: ſine vi⸗
rili ſemine:qui ꝑcuſſit ſtatuaʒ:⁊ redacta
fuit quaſñ in fauillã. Extũc enim reges
terre qui idola adoꝛabant ꝓpter chꝛiſtu

idola deſtruxerũt:⁊ Roma ſpecialit que

erat magiſtra erroꝛis fuit facta diſcipu

G pꝛimũ la veritatis.
2AEePPerin Wergo eſt dicendum
q deus per ſeipſũ poſſj iperare ⁊ regere
vn iuerſu oꝛbẽ qui potens eſt ut ſine rate
quis adeat mare:ſij ut nõ ſint ſuꝑuacus
opera ſapietie ſue:exiguo ligno credunt
hoĩes aias ſuas:ut dr Sapiẽtie.xiiij⸗c.
Potuit ergo ſine ſacerdotibꝰ ⁊ pꝛopbet
qui pꝛo conditiõe illiꝰ ſtatus vicẽ pape
gerebãt:oꝛdinare ⁊ pꝛonũciare trãſſati-
onẽ omniũ regnoꝛũ ſupꝛadictoꝝ:hoc tũ
nõ fecit: ſed fecit mediãtibꝰ eis. CAd
2 eſt dicendu qꝙ ſicut foꝛmaliter ꝗs effi
citur dignus pꝛincipatu ⁊ imperio vir/

tutibꝰ ⁊ gratijs:ita peccatis ⁊ vitijs foꝛ .
q;tum voluit Romanis regnum dedit.

maliter quis meret᷑ imperio ⁊ regno pꝛi
uari:affectiue tñ ⁊ auctoꝛitatiue fit hoc
a deo:miniſterialit᷑ o a ſũmo pontifice
qui eſtvicariꝰ eius. Ad 3 eſt diceqũ
q;ꝙ Saul merito pꝛiuatꝰ eſt regno:⁊ trã⸗
ſlatũ eſt eius regnũ ad Oauid ꝓpter ei⸗
