plene decã ſe infoꝛmado:vel ſtudẽdo ili
bꝛis: ⁊ diſputãdo ſi neceſſe ẽ cũ alijs ꝑti
aduerſe vt puto ad reſtitutionẽ tenetur
Mõ.n.iuriſperitꝰ rectũ ↄſiliũ iuſte vende
re põt niſi rõe laboꝛis quẽ in ↄſulẽdo pa
tit᷑niſi foꝛte eet talis ĩigenij vel tãte exꝑi
entie ꝙ abſq; ſuo magno laboꝛe poſſet
rectũ ↄſiliũ dare ⁊ iuſtũ patrociniuʒ ĩ cẽ
pᷣſtare. C Secũdo ex eoꝝpigritia.Si.n

nollẽt cõgarere die a iudice ↄſtitutaquĩ

vel eẽt alleg andũ in cã ex certa foꝛte ma
licia vt eoꝝſalariũ augmẽtaretr᷑ ⁊ ex hboc
cã ꝑderet᷑ ad reſtitutiõe; tenent᷑. Ter
tio ex eoꝝ frauduletia. Si.n. fraudulent᷑
agãt vt dic ãt iura illiꝰ cuiꝰ cam aſſumũt
nõ valere:coꝛꝛupti foꝛte muneribꝰꝑ ad
nerſariũ:eodẽ mõ ad reſtitutionẽ tenent
Sʒ ſi nihil obmittũt de ↄtingẽtibꝰ eoꝛũ
q ꝑtinẽt ad aduocatois officiũ quaãtũcũ

—

q; cã ꝑdat᷑ ad reſtitutionen S enent. H
5 91 111¾⁄111 $ dicẽdũ ꝙ dictů
Ad pꝛimũ ααααen
git de clericis ⁊ ſacerdotibꝰ ꝗbꝰ phibitin
E coꝛã iudice ſeculari aduocare:vñ ibiſta
ti ſubdit᷑ ĩ cãis pecunarijs infuenire ñ ẽ
ſacerdotale:ĩ gbꝰ nõ põt fieri ꝗqn frequ⸗
ter alter ledat᷑qui ↄuincit᷑: eo ꝙ ſacerdo
tis ẽ nulli nocere ⁊ ꝓdeſſe vniuerſa łr oi-
bꝰ. DZel põt dici dictũ Ambꝛo. itelli-
gi de illꝗ nõ ſũt aſtricti ex ꝓmiſſiõe alte
rũ iuuare ⁊ prociniũ ĩ cã eiꝰpᷣſtare.Sʒ qñ
exꝓmiſſiõe obligati ſũt abſq; petõ pñt ⁊
tenẽt᷑ ꝑtẽ quã defẽdedã aſſumũt iuuare
ſi cãm iuſtã ſciunt br̃e. C Ael tertio mõ
põt dici ꝙ iuuãdo hñtem iuſtã cam ↄtra
gliũ ille nõ leditur qB3uis leſum ſe dicat.
Ex quo enim iniuſtam cauſam vult de-

fendere:magis ledit qᷓ; ledatur:et ſi ledi

Ar.

tur in rei tempoꝛalis quã iniu ſte detine-
bat ſpoliatione:iuuat᷑ tñ potius q; leda/
tur in iuris alienireſtitutiõe. CAd 2
dr ꝙ aduocati non debẽet ꝓcacit᷑ ⁊ cõui
tiando uel aduerſarios condẽnendo ⁊ vi
tuperando aduocare:que bñt interdum
ipſos aduerſarios ad odiũ ⁊ rancoꝛẽ ad
uocatoꝝ inducere:ſed inducedo veras le
ges ⁊ vera teſtimonia:⁊ cãm iuſtam bũi
liter ⁊ pꝛudent᷑ defendendo:nõ exponũt
ſe periculo effectiue cãm periculi pᷣben/
do:niſi foꝛte paſſiue:qꝛ nõ recipiũt ſtulti
vᷣba iuſticie ⁊ pꝛudentie: niſi dicant᷑ illa

que uerſant᷑ in coꝛdibus eoꝝ:ut ſcribitur

Pꝛouerbi.xvii.¶ Ad ꝭ pʒ ſolutio:qꝛ
ſi nõ ꝑditur cã ex eoꝝ negligentia uł ma
licia:iuſte pñt retinẽ receptũ ſiapẽdiũ.

.

Prtij ſic pcedit᷑ Nide
SS D ſext l enim ꝙ ad⸗

aaQaocati accipientes ſalariuzʒ vltra
quãtitatem in iure eis taxatã ten eãtur
sd reſtitutionẽ. Sicut enĩ nõ licet iudici
gagere ↄtra lege:ſic nõ licet aduocat re/
cipere vltra quãtitatẽ eis taratã a legiſ
latoꝛe:ſed legiſſatoꝛes ſunt papa ⁊ ipe/
ratoꝛ: ⁊ vterq; taxat eis terminatã quã/
titatem. Mã GBꝛegoꝰ.x.in cõſtitutiõe edi
ta in ↄcilio Lugduñ.taxat aduocato.xx.
lib. turoñ. ꝓcuratoꝛi vᷣo.xij. Inꝑatoꝛ ðo
digeſtis denarijs dicit cõputandũ ee id
quod datũ ẽ cũ eo qð debet᷑: neutrumq;
cõpoſitũ licitam quantitatẽ excedit. lici
ta autẽ quãt itaꝗs intelligit ꝓ ſingulis cau
ſis vſq; ad cẽtũ aureos. ¶Cͤ Pꝛeterea iu/
dex nò põt aliquid acciꝑe ꝓ ſuo iudicio:
nec teſtis ꝓ ſuo teſtimonio:ergo nec ad/
uocatus ꝓ ſuo patrocinio. S. ſpuale
nõ põt vendiꝙ re tẽpoꝛali:ſed conſilium
⁊ procinium pᷣſtare eſtꝗd ſpũale:qcqd ẽ
inde recipit᷑ tãq; ſymoniacũ retinere nõ

—

In cotrariũ/ got eſt gg,

in epła ad macedoniũ: Juſte aduocatus
vendit rectũ prociniu:⁊ iuriſperitus ve-

RKndeo rum conſilium.

dicenduʒ:cq ſicut ininſti

Queſtio

cia diſtributina n6 culpatr᷑ſi maius bene

ficiũ cõfert᷑ vni:⁊ minꝰalteri: cõſideratis
oↄditiõibus ꝑſonaꝝ:laboꝝ:negocioꝝ: tẽ

poꝛũ:⁊ locoꝝ. Oicit enĩ leo papa.lxi.di.
c. miramur.ꝙ ſicut ad honoꝛes mundi ſi
ne ſuffragio tempoꝛis: ſine merito labo

ris indignum eſt perueniri ⁊ uocari am
bitus ſolent quos pꝛobitatis documẽta

non adiuuãt:ſic pꝛo laboꝛibus plurimis
pꝛo mo ꝛibus caſtis: pꝛo actibus ſtrẽnu

is celſioꝛis loci pꝛemium debetur: eode,z,

modo miuſtitis cõmutatiua non pecca-
tur ſi maius ſalarium detur vni aduoca

to ⁊ minus alteri:penſatis conditionibꝰ
perſonarum:quãtitate negocioꝝ:quali/
tate laboꝛum:exigẽtia tempoꝛum:⁊ cõ

ſuetudine locoꝛam.
Pi dicitur: ꝙ taxatio
Ad Paumun illa facta perpapã
uel imperatozem intelltigenda eſt vni/

uerſaliter: puta ꝙ moderatum ſalariuzʒ

ab aduocatis:⁊ iuriſperitis petatur.par
ticulariter tamen poteſt augeri ?⁊ minui
ſᷣm augmentum ⁊ diminution em digni
tatis perſonarum:⁊ cauſarum ⁊ aliarũ
conditionum ſupꝛapoſitarũ. ¶C Ad ſe-
cundum dicitur: ꝙ ſicut Augꝰ dicit ibi
non ideo debet iud ex iuſtum iudiciũ vẽ/
dere:⁊ teſtis verũ teſtimoniũ:qꝛ aduoca
tus vendit rectum patrocinium:⁊ iuriſ/
conſultus verum conſilium:quia illi in/
ter vtrãq; partem ad examen adbiben
tur. iſti autem ex vna parte conſiſtunt.
iuſta autem iudicia ⁊ vera teſtimonia vẽ
denda non ſunt. C Ad tertium dicitur
ꝙ q;uis ſcientia iuris ſicut ⁊ quelibʒ ſci
entis ſit quoddaʒ ſpirituale: vſus tame
eius opere coꝛpoꝛali exercetur. Jdeo ꝓ
recompenſatione laboꝛis poteſt bomo
pecuniam recſpere:moderate tamẽ ſᷣm
conditiones ſupꝛa poſitas. Si autez im
moderate aduocati per impꝛobitatem

vel nimiam cupiditatem vltra debitam

quantitatem reciperent. Auguſtinꝰ? di⸗
cit ꝙ tenentur reſtituere illis a quibus
extoꝛquent. e e

D

.

— — ⏑wn— —— — — —

—

e
6
*
1.
0

1

i
l,

me
;

Ar. centeſimadnodecima vII

D ſepimũ dt,
Aidet᷑ eniʒ
qaduocati abſq; peccato poſſint
pactũ facere cũ litigatoꝛe de media vel
quarta poꝛtiõe litis. IJdem eni iudicium
videtur eſſe de aduocato ſpirituali qtem
poꝛali. Sed aduocatus ſpualis vt ſacer
dos parrochialis poteſt petere quartaʒ
vel mediã poꝛtionem a ſuis parrochia/
nis qui in ſua eccleſia nõ eligunt ſepeliri
de bõis relictis ab eis:ut patet extra de
ſepulturis:ergo eodẽ modo licet aduoca

te tẽpoꝛali petere mediã vel quarts par

tem rei que defenditur vel petit᷑ C pꝛe
terea:aduocatus poteſt paciſci cum liti/
gatoꝛe de ſalario 'm determinatã quan
titatem:ergo eode, modo determinata
quãtitate litis que aſſumit᷑ defendenda
paciſci põt. C Pꝛeterea quãdoq; nulluʒ
pactũ interuenit inter aduocatũ ⁊ litiga
toꝛem: ergo in tali caſu de aliqua parte
litis terminate debet aduocato ꝓuideri.

J n C0 trariũ eſt qð ſcribitur
ieng iijg vi. 8 .
* icendum aduocatꝰ nõ
Rnd EOiaucituri cauſa litis vt ꝑ
ceps iuris:ſʒ vt coadiutoꝛ ⁊ locatoꝛ ope
ris artis ſue per rectũ conſiliũ ⁊ ꝑ iuſtuʒ
patrociniũ:ideo nõ licet aduocato nullũ
contractũ iniurie nullam pactionẽ con
ferre cuʒ litiga toꝛe qᷓ; in pꝛopꝛiã recepit
fidem. Sicut pʒ.iij.q.vij.c.ſi quis pꝛo ta
xa:nec ad induſtria iurgium dʒ ꝓtrabe/

re: talia eniʒ interdicũtur aduocatis ad
repꝛimendum cupiditatem ⁊ turpe lucꝝ

2 ſtipendium de foꝛme. Mam ſi ipᷣi lucro

pecuniarũ capiantur ne luti abiecti ⁊ de
generis iter viliſſimos dinumerabũtur.

Mmun ergo dicitur: ꝙ ve
Ad Peimm iure naturali ⁊ diui

no eſt vt admin iſtrãs ſpũalis poꝛtion eʒ
aliquam bonoꝝtempoꝛalium illoꝝ qui

bus adminiſtrat recipere poſſit mediaʒ
vel quartam ſeu tertiã 'm conſuetudinẽ

loci. Unde de iure naturali eſt vt eligen

tes ſepulturam alibi qᷓ; in eccleſia parro

chiali ipſa parrochislis eccleſia canoni
cam poꝛtionẽ habeat de relictis ab illis
defunctis pꝛo aiabus ſuis illi eccleſie in
qua eligunt ſepulturam de relictis dico
pꝛo funeralibus exequijs. Mã de relictis

pꝛo fabꝛica vł pꝛo alis pijs cauſis ſeu-

ſingularibus ꝑſonis canonica poꝛtion
debetur niſi papa qui eſt iuris naturalis
interpꝛes ⁊ iuris poſitiui conditoꝛ duxe
rit aliter oꝛdinãdum qui ſicut ius cõmu
ne poteſt aliquibus ſingulariter eroga⸗
re ⁊ de nullo poꝛtionẽ ſoluant. Sic pot
in fra cõmune ius aliquibus fubtra bere
vt ipſi de omnibus canonicam poꝛtionẽ

ſoluant ſicut fecit Bonaficius.viij.inil

la decretali extrauaganti ſuꝑ cathedrã
de fratridbᷣus minoꝛibus ⁊ pꝛedicatoꝛibꝰ
quibus ſicut per ſedẽ apoſtolicã quando
q; ſupꝛa ius cõmune fuit indultuʒ vt de
nullo poꝛtionẽ canonicam ſoluerent:ita
in alia decretali infra cõmune ius eſt eis
ſubtractum ſingulariter:ne de oibus di
ctam poꝛtionẽ ſoluant.Alij vᷣo religioſi

mendicãtes ⁊ vniuerſaliter clerici illi de

cretali nullatenus ſunt aſtricti. Quia vt
ſcribitur extra de regulis iuris:que a iu
re communi exoꝛbitant nequaq; ad con

ſequentiaʒ ſunt trabhenda. ¶ Ad ſecũdũ

dicitur ꝙ nullus militat pꝛopꝛijs ſtipẽ/

dijs. Ideo iuſte poteſt aduocatꝰ petere

determina tã parteʒ: moderatam tamẽ
pꝛo ſuo ſalario nõ tamẽ litis vel rei que
defenditur pꝛopter cauſaʒ ſuꝑiꝰ aſſigna
tam: Ad 3* dicitur ꝙ quando nullũ
certum pactũ ſactum ẽ de ſalario poteſi
iuſte aduocatus iploꝛare tunc officiũ iu⸗
dicis vt ꝓpꝛo modo ſue facũdie⁊ ſciẽtie ⁊
bſm conſuetudinem patrie ⁊ m quanti⸗
tatem ⁊ qualitatem negocij vel laboꝛris
ſibi ſalarium tribustur.
Queſtio. C xij. quomodo ſtatus per
fectio repꝛeſentatur in iudicibus.

videndũ eſt quo
Ltimo modo ſtatus
fectio repñtatur in iudicibus
LQL.irca quod queruntur ꝗnq;.

—

Ar.
¶ Pꝛimo vtrũ iudex poſſit mutare pe-
nam in lege taxataʒ. Et vider᷑q nõ. Di
cit enĩ Ambꝛoꝰ in li.de officijs: bon⸗
iuderx nibil ex arbitrio ſuo facit ſʒ iuxta
leges ⁊ iura pꝛonuciat:penam ergoi iu
re ſtatutã nõ licet iudici pꝛo ſuo arbitrio
mutare. ¶ Pꝛeterea:virtus eſt i medio
determiato a ſapiẽtie:vt habet.ij. Eth.
Megium autezʒ determinatũ a ſapietia
eſt pena taxata in lege. Cuũ aũt nõ liceat
declinare a virtute lm exceſſum ⁊ 'm di
minutionẽ nõ licebit iudici penã impoſi
tã augere vel minuere. Pꝛeterea. Si
cut dicit Augꝰ in glo. Joſue.ix. Rep bẽ
ſi ſunt ſenioꝛes iſrael cum ipſo ioſue qui
mutauerũt penã moꝛtis determinatazʒ
in lege gabaonit is⁊ cananievergo non
licet iudici penam legis quãtuncuq; rigi
daʒ mutare. Pꝛeterea: pena a lege ta
xata iuſta eſt. Sed iudex nõ debet a iuſti
0 deuiare: non dʒ hena legie mutare.
11 eſt:qꝛ ſicut deter
In cotrarin minate ſunt pe
ne a legibus i iudicio tꝑali:ita alique pe
ie ſunt terminate a ca nonibꝰ in iudicio
ſpali. Sed nõ obſtante taxatiõe cano/
num pene in iudicio ſpuali ſunt arbitra-
rie:ergo nõ obſtãte taxatione legũ erut
arbitrarie pene in iudicio tempoꝛali.
Rñſideo dicẽdũ ꝙ differt iudiciü
LAl! legis a iudicio iudicis:qꝛ
iudiciũ legis ẽ vniuerſale ⁊ de vniuerſa
libus caſibꝰvniuerſalia aũt ſunt inuaria
bilia ideo iudiciũ legis de criminibꝰ ⁊ va

niabilibus eiuſdem generis eſt vnũ ⁊ iua

riabile. Judiciũ vo iudicis eſt particula

re:⁊ de particularibus caſibus: particu

laria vo variant᷑ m diuerſas circũſtã ti
as vł intriſecas ułextriſecas. Ideo iudi
ciũ iudicis oz eẽvariabile. Tenetr᷑tñ quã
tum poteſt conſequi iudicium legis. AUe
rum quia non poteſt in omnibus neceſ-/
ſe habet aliquando mutare: aut ergo in
caſu particulari de quo iudicat iudex cõ
currunt circũſtantie notabiliter caſũ mu

tantes ⁊ ↄtrabeutes a ſua generali ma

AQuceſtio n

ℳ

licia:aut non. Si non vtputa quãdo ali

quis commiſit homicidiũ:ſi non ſunt ibi
circunſtatie notabiliter aggrauãtes vel
extenuentes factuʒ in ipſo negocio vel
extra. Et tunc iudex debet ſequi iudiciũ

legis ⁊ penam legis imponere:aut ſunt
circunſtantie notabiliter caſum agsgra⸗
uantes: vt ſi aliquis occidit fratrem ſuũ

vł amicũ pꝛoditoꝛiepoteſt tunc rationa
biliter aggrauare aut notabiliter atte⸗

nuentes vt ſi quis pꝛius iniuriatus ⁊vul

neratus aliquem occidit poteſt rationa

bilit er attenuare.

MI ergo eſt dicendum
Ad Peumg ; bonus iudex iu/

dicat ſe mper ſᷣm leges puta bᷣm legis in

tentionem non tamen ſemper lᷣm legis

verba. Mamvt dicit iuriſconſultus ſcire

leges non eſt bec verba earum tenere ſpʒ

vim ac poteſtatem. ¶ Ad ſecunduʒ di/
citur:ꝙ medium pene in criminibus de/
termin atum eſt a ſapientie legiſſatoꝛĩs
pꝛout determinari poteſt puta in vniuer

ſali non ĩ particulari: vnde niſi addatur

aliquid notabiliter mutans caſuʒ debet
iudex penam legis ifligere. Si vo aliꝗd

notabiliter additur vel diminuitur po⸗

teſt ipſe addere vel dim inuere ꝙ ſic fuit

„ ⁶

legiſſatoꝛis intentio. ¶ Ad tertiuz dici *

turꝙ ioſue ⁊ ſenioꝛes iſrael ration abili-

ter repꝛebenſi ſunt eo ꝙ ſine cauſa ⁊ in
diſcrete penam mutauerunt cum eadem

cauſa eſſet in gaba onitis que erat ĩ alijs
populis qui ab introitu terre pꝛomiſſio-

nis filios iſrael impediebãt. Ad 4 *

eſt dicendum: ꝙ pena a lege taxata E iu
ſta in generali.non autem in quolibet ca

ſu particulari occurrente vnde ſi nõ ad/

ditur aliquid notabile in particulari ſᷣm
legẽ iudicãdũ eſt. Si vo aliquid additur
vel diminuit᷑ addendũ eſt vel diminuen
dũ. Quia licet vᷣba legis boc nõ ſonẽet ta
lis tñ fuit ſapientis legiſſatoꝛis intẽtio.

2 ueritur. Atrũù
Ecund Oder pl? ad cle-

mentiam q; ad rigidam iuſticiã

— — — . — — — — — —— ——

— —- ——,

— –⏑a

— —

Ar.
debeat declinare.Et vid etur qnõ.Scri
bitur enim auctoꝛitate Gꝛego. xlv. di.
c.diſciplina ineſſe debet rectoꝛibus ⁊ iu
ſte conſulens miſericoꝛdia ⁊ pie ſeuiens
diſciplina: ita ꝙ miſceatur leuitas miſe
ricoꝛdie cum ſeueritate iuſticie vt fiat ex
vtroq; temperamentũ vt neq; multa aſ

peritate exulcerent᷑ ſubditi neq; nimia

benignitate ſoluan tur: non ergo magis
ad clementiam ꝙ; ad iuſticiam iudex de
bet declinare. C Pꝛeterea:vel iudex ali
quis dimittit de culpa punieda vel nihil
Si nibil ergo ex toto punit ſeruando iu
ſticiam ſine miſericoꝛdia. Si vᷣo aliquid
dimittit:ergo iniuſtus eſt:quia iniuſtꝰ cẽ
ſetur ille quo aliquod malũ dimittit ipu
nitũ: ⁊ aliq bonũ irremuneratũ. C S.
iudex debet imitari quantũ poteſt iudi-

cium dei. Sed deus punit peccantem ſe

ueritate iuſticie ſine bonitate miſericoꝛ
die.Quia cum damnato ⁊ in iferno nul
la fit miſcricoꝛdia ex parte duratiois pe
⸗ cum illa ſit in finita. ſl qauodſerl⸗
eſt:quod ſcri/
In C0 ntrani bltrd⸗ extra de
tranſac.c.vltj. Semꝑ pꝛocedas equita/
te ſeruata in bumanioꝛem partem decli
nando ſᷣm quod perſonas ⁊ cauſas tem
poꝛa ⁊ loca videris poſtulare. Et Gꝛegꝰ
dicit ꝙ culpa eſt i iudice totam culpam
exigere.

5 dicendũ ꝙ iuſticia q;tuʒ
R.1 G cO ad pꝛeſens quatuoꝛ mo⸗

dis conſid caripoten Hrim qᷓ; tum
ad iudicis condecentiã. ¶ρSecundo q́;
tum ad ipſius rei puniende exigentiam.
¶Tertio qᷓ; tum ad culpe coꝛꝛeſpõden
tiam. C Quarto q́;tum ad ipſiꝰ clemẽ-
tie conuenientiam. Omnibus auteʒ
iſtis modis pꝛobari poteſt tutiꝰ ⁊ ſe/
curus eſt iudici declinare magis ad leui
tatem clemẽtie q; ad ſeueritateʒ iuſticie
Sicut enim ſᷣm Augl. Oeus ſemper pu
nit 'm condecentiam ſue bonitatis:pu⸗
ta ſemper minus quam meruit ille qui

puniendus eſt punit eo ꝙ ſic non conde
cet bonitatem eius punire ᷣm exigentia
meritoꝛum. Quia ſic eius iuſticia nõ eet
clementia. Sic ſemper decet bonum iu
dicem minus punire reum qᷓ;ᷓ; puniẽdus
Sic m iuſticiam rigoꝛoſam. Quia ſem
per miſericoꝛdia ſupcrexaltatiudicio:vt
ſcribitur Jac.ſuꝑ quo verbo dicit Augꝰ
ꝙ ſuꝑ ponit᷑ miſericoꝛdia iudicio ⁊ qua⸗

ſi illumin at iudiciuʒ quod ẽ cũ miſericoꝛ

dia. Quia per ipſam cõmendabiliꝰ eſt et
magis placet. CHMoc idem patet ſecũ/⸗
do ſi comparet᷑ iuſticia ad meritum illi⸗
us qui p uniendus eſtm exigentiam me
ritoꝛum. Sicut eniʒ deus ſemper punit
circa condignum ⁊ nunq; punit ᷣm totã
exigentia culpe illius qui puniendus ẽ
Sic iudex i puniendo bunc modũ debet
ſeruare:vnd e ſuper illo verbo Ja.iij.iu⸗
dicium ſine miſericoꝛdia fiet illiqui non
facit miſericoꝛdiam. Oic Augꝰ:ꝙ ſem
per iudex debet miſericoꝛditeragere: qꝛ
ſi potuit et non fecit miſericoꝛdiam an·
teq; iudicaretur ſine miſericoꝛdia iudi⸗
cabitur. Tertio iſtud patet ſi com⸗
peretur iuſticia ad culpe coꝛꝛe ſpõdentiã
verũ eſt eni ꝙ iuſte ſic pena coꝛꝛeſpõde⸗/
re debet culpe vt min oꝛi culpe minoꝛ pe
na ⁊ maioꝛi culpe maioꝛ pena coꝛꝛeſpon
deat. Sed non ſic iuſte pena debet coꝛꝛe
ſpond ere culpe:qꝛ iuſticia ſine clemẽtia
miſceatur: immo ſemper in humanioꝛeʒ
partem puta in partem clementie eſt de
clinandum:quia licet miſericoꝛdia et iu-
ſticia cuſtodiant regem: roboꝛatur ta⸗
men clementia tbhꝛonus eius: ut ſcribi⸗
tur Pꝛouerbi.xx. C Quarto boc patet
ſi comparetur iuſticia ad ipſius clemen⸗
tie conuenientiam. Juſtitia enim quam
iudex ſeruare tenetur eſt iuſticia legalis
que ſᷣm pbiloſophum eſt omnis virtus
non foꝛmaliterqꝛ tunc ſuꝑfluerent alie
virtutes. Sed dicit᷑ eſſe omnis virtus et
fectiue vel pᷣceptiue:qꝛ pᷣcipit ois obſer
uari que mandat lex:⁊ qꝛ lex pᷣcipit ope-

.

Ar.
rari foꝛtiter tẽperate ⁊ clement᷑:⁊ vłiter
oĩa que ſecũde virtutes dicunt ut dicit
phbus pᷣmo magnoꝝ moꝛaliũ: Ideo iuſti
tia legalis includit clementiã ⁊ oẽs ali-
as virtutes inq;tuʒ pᷣcipit oes virtutes
: 8 pꝛimũ ſeruaſi.
ergo dicit verũ eẽ
q ex vtroq; fiend eſtquoddã tempera
mentũ. plus tñ miſcendũ eſt in tali tem
peramento de clementia q; de iuſticia.
Sicut in temperamẽto mędicine plꝰ mi
ſcetur de vna re q; de alia m quẽ modũ
moyſes iud ex ppłiiſraelitici in puniedo

—

pᷣdictum ppłm de pctõ idolatrie qð com

—

miſerant: téperam entũ fecit de miſeri/

coꝛdia ⁊ iuſticia: plus tñ miſcuit de miſe

ricoꝛdia qᷓ; iuſticia. Quia ſextẽta milis

exiuerunt de egypto qui fuerunt in culpa

ut ſcribit᷑ Exo.xij.non tñ fuerunt puniti
uel occiſi: niſ. xxiij.milia: ſicut ſcribitur
Exro.xxxij. ¶ Ad ⁊ “ dicit᷑: ꝙ non eſt in
conueniens aliquid remanere impunitu
diuerſis reſpectibus. Oe pena eni debi⸗/
ta ⁊ condigna ?ᷣm quãtitatem culpe pec
cantis ſꝑ remanet ⁊ debet remanere gli
quid impunitũ:ſed de pens cõdigna bm
condecentiã iudicis iudicantis:qꝛ ſemꝑ
condecet eũ clemẽter agere:nibil rema
net impunitu. C
pene damnati duplicẽ bʒ terminu ex ꝑ/

te poſt ⁊ ex ꝑte ante.Quũãuis aũt non di

mittat᷑ aliqd de duratione eius ex parte

poſt:dimittitur tñ ex parte ante: 63 cito
enim peccatoꝛ peccat meretur ut ſtatim

in inferno puniat᷑: ſed deus ex ſua miſe-
ricoꝛdia expectat ut ipſe cõuertat᷑.
“ E tio querit᷑ vtrum iudices
. . teneant᷑ ad reſtitutio
nnen eoꝝ que recipiunt vltra ta⸗
xatum eis ſtipendiuũ. Et videt᷑ ꝙ nõ. Si
cut enim iudex tenet᷑ iuſtũ iudiciũ ꝓ vtra
q; parte:ſic aduocatus tenet᷑ pᷣſtare pꝛo
vtraq; parte iuſtũ patrociniũ: ⁊ iuriſcõ
ſultus ꝓ vtraq; pte verũ conſiliũ.ſed eᷣm
Augl. iuſte põt aduocatus ꝓ ſuo patroci
uio ſglariũ recipere:⁊ iuriſconſultus pꝛo

¶Ad z dicit ꝙ duratio

AQuecſſio II

vero cõſilio:ergo eodẽ mõ iudex iuſte po
teſt recipere ꝓ iuſto iudicio. C ecee
officiales ⁊ miniſtri qui ſumt in erioris
gradus qᷓntumcũq; ſint impꝛobi ſi eoꝛũ
impoꝛtunitate ⁊ impꝛobitate aliꝗd re
cipiunt a partibꝰ litigantibus non tent
tur ad reſtitutionẽ:ĩmo pñt de eis face/
re elemoſynam tanq; de ſuis bonis ᷣm
Augj.ad macedoniuũ:ergo eodẽ mõ iudi
ces. ¶Pꝛererea qñq; aliquis cõmittit
culpã perquã puniendꝰ eſt pena moꝛtis:

⁊ iudex cond ẽnat ipſuʒ pena pecuniaris

ergo ten eret᷑ ad reſtitutionẽ illius pecu-
nie: quia vendidit iuſtũ iudiciũ quo reus
iudicandus erat.

Pr r 1 eſt Ambꝛo. ſu⸗
In cotranii per illo vbo Lu

ce.iij. Contenti eſtote ſtipendijs vr̃is di
cens: Iccirco ſtipendia conſtituta eẽ iu-
dicibꝰ⁊ militibꝰ:nedũ ſumptus queritur

. pꝛedo craſſetur.
Knd 60 dicendũ: ꝙ queſtio non

eſt de ſtipendio taxato iudicibꝰ oꝛdina/

rijs vel delegat a comunitate reipublice
Planũ ẽ.n.qꝙ talia ſtipedia iuſte iudic es
pnt recipere:qꝛ nullꝰ militat ꝓpꝛus ſtipẽ
dijs Unde dicit Gꝛegoꝰ ſuꝑ illo verbo
Luce.iij. Con tẽti eſtote ſtipẽd ijs vr̃is:
q ſtipendiũ dñs appellat ꝓuiſionẽ im/
perialem deputatam per legẽ dignitati
bus min iſtrantibꝰ reipublice. Eſt ergo
qõ ſi pꝛet᷑ talia ſtipẽdia a coĩtate reip bli
ce eis taxata aliꝗd recipiũt a ꝑtibꝰ liti/
gantibꝰ ad reſtitutionẽ eiꝰ teneant᷑.Et
eſt dicẽdum: ꝙ vel recipiũt ꝓ iudicio in-
iuſto ⁊ iniquo:vel ꝓ iuſto ⁊ equo:vel pꝛo
neutro. Omnibꝰ aut iſtis modis ad re-
ſtitutionẽ tenent᷑. Cũ enim qᷓtuoꝛ mo/
dis ꝑuertat᷑ iudiciũ. vt ponit.xi.q.iij.ti/
moꝛe:cupiditate:odio:⁊ a moꝛe.Quoli/
bet iſtoꝝ modoꝝ iniq iudicãtes reſtituẽ
tenent nõ illi a quo acceperũt:ſed illi in
cuius iniuriam ⁊ ↄ tra quem iniquã ſen
ten tiã ꝓtuleꝛũt.⁊ cũ hoc ꝑꝛo ipſa fꝛau/
dulentia ẽ eis alia penitẽtia iniügenda.

Si vᷣo pꝛo iuſto iudicio pecuniã ꝛecipiut

0
4
6

e

d

nit
:
ni
l⸗
s

ſ⸗
in⸗
ftu

in⸗

lcce

et
ſie
e

n

tat

reſtituere tenentur illi s quo accipinnt.
Lales enim vt dicit Aug ad macedo/

nium ſolet ablatam ſibi pecuniam repe-

tere. Quia iuſtũ iudiciũ emit quod venia
le eſſe non debuit. Similiter tertio mo⸗
do negããdo iudiciũ ſi aliquid recipiũt ad
reſtitutioneʒ tenentur.
tem vel iuſtuʒ iudiciũ pꝛo pecunia negat

uia qui verita

deu negare vel vendere pꝛobatur:vt ſcri

bitur. xi.q.iij.c. vnicuiq. ſt dicendũ
ergo eſt dicendu q;
Ad Peim Uealim eſt ꝙ aduo/
catus teneat᷑ patrociniũ pꝛeſtareꝓvtra
q; parte ⁊ iuriſconſultis verum coſiliuʒ

maxime poſtq; illu cuius cauſam defen
Aendam aſſumpſit in pꝛopꝛiam ſuſcepit

fidem. Ex tũc eniʒ pꝛopꝛia iura ⁊ ſecre
ta cauſe illius ex quibꝰ poſſet ei pceſſus

impediri aduerſario pandere nõ debet.

Dato tamen q; vtraq; parte patrociniũ
pꝛeſtaretur vel conſilium: patrociniũ ta

men ⁊ conſiliũ facit ad iudicis infoꝛma
tionem: ſed iudiciũ iudicis facit ad cau-

ſe determinationẽ ⁊ deciſioneʒ:ideo nõ

eſt ſimile. C Ad 2' eſt dicendum ꝙ of
ficia les pᷣm Augl.ex moꝛe conſueuerunt
Aliquid recipere. Jdeo per tollerabilẽ cõ
ſuetudinem ab eis receptam non cõſue/

uerunt repeti tanq; aliena ſed magis in

elemoſynas poſſüt ipᷣa diſpenſare tanq;

ſua. C Ad 3ꝭ dicitur ꝙ in tali caſu nõ
venditur iuſtũ iudiciũ ſed cõmittatur im

pium pꝛoximi auxiliũ :nec iudex ad reſti

tutionem tenetur accipiẽdo ab eo quic-
quid habet vite parcendo: qꝛ pellem pꝛo
pelle. Et quicqd homo babet tenet᷑ dare

pꝛo aia ſua. Joã ·ij. vnde ſcribitur Exo.
xxi. Cũ occiderit quis a liquem:ſi pꝛeciũ
ei fuerit iniunctũ vel impoſituʒ dabit ei

quicquid ab eo fuerit poſtulatum.

queritur:vtrũ in ea
Bartogen cauſa idẽ poſſit

eſſe iudex vłFaduocatus.Et vide/

tur e ſic. Dicit enim Augl. Luce. x. ſuꝑ
illo verbo. Domine nõ eſt tibi cure qꝙ ſo

roꝛ mea reliquit me ſolam miniſtrare.

centeſimaduodecima

Quia dominus ꝓ maria reſpondit mar⸗
tbe:⁊ ipſe eius factꝰ eſt aduocatus ꝗ iu-
dex fuerit ĩterpellatus. ¶Hꝛeteres:iu
riſconſultꝰ ponit vt que deſunt aduoca⸗
tis partiũ iudex ſuppleat. Ideʒ ergo po
teſt officiũ duoꝛũ puta iudicis ⁊ aduoca
ti exercere. C Pꝛeterea:aduocatꝰ tenet
allegare iuſtas leges alias peccat patro
ciniuũ pꝛeſtando per falſas leges:⁊ incõ⸗
uenientes pꝛobatiões:⁊ iudex eodẽ mò
tenet᷑ iudicare ſm leges iuſtas ergo ideʒ
eſt officium vtriuſa.

In cõtrariũ a uſ⸗
KXi dicendũ:qꝙ inter officiuʒ
Ki id CO iudicu aduocatoꝝ q;/
tuʒ ad pꝛctens triplex differentia poteſt
aſſignari. ¶ Ang eſt q;tum ad comuni

tatem. Quia ᷣm Augl.ad macedonium
Judices inter vtranq; partem cõmuni⸗

„.

ter ad examẽ adbibentur. Aduocati ?o

ſolum ex vna parte conſiſtũt. C Secun

da eſt q;tum ad qualitatem. Quia aduo

catoꝝ eſt poſtulare ⁊ iudicem inſoꝛma/

re de cauſa litis. Judiciuʒ vo eſt cauſam

decid ere ⁊ termiare. ¶ Tertia eſt q;tũ

ad quan titam.Quia in plus ſe babet of

ficium iudicis q; aduocati.Officiũ nan
ꝙ; aduocati non eſt neceſſarium niſ quẽ
do cauſa agitur oꝛdine iudiciario. Offi⸗
cium vᷣo iudicis vtroq; modo babet lo-

cuʒ. Et quia vt ſcribitur:lxxxix.di.aucto

ritate Gꝛegoꝛij.Singula eccleſiaſtici iu
ris officia ſingulis quibuſq; perſonis ſin
gillatim committi debent ex quo iudici
um ⁊ aduocatoꝛum officia ſunt diſticta
rationabiliter interdicitur ꝙ in eadem
cauſa ſit idem iudex ⁊ aduocatus.
ergo dicitur ꝙ xpᷣs
Ad Pamuge inc icauit inter
mariam⁊ marthẽ oꝛdine iudiciario quo
iudicio pertinet iudicare ad homines ꝗ
vident illa que foꝛis parent. Cbꝛiſtꝰ au
tem tanq;ᷓ deus ĩtuetur coꝛ. De quo ſeri

ptum eſt Eſa.xi.qꝙ non ſᷣm viſionẽ ocu⸗

loꝛum iudicabit:nec ᷣm auditum auriu

arguet. vnde ſicut ipſe nõ aſtri
care iudicio oꝛdinario ⁊ modo

ſic nõ aſtringit᷑ ꝙ in eadẽ cauſa

bumano:
zuſa nõ poſſit
eſſe iudex teſtis ⁊ aduocatus. C Ad 2“
dicit᷑:ꝙ iudex ẽ miniſter legis: ꝓpterqᷣ
ſi pponunt᷑ aliqua quelegibꝰ ⁊ iuri publi
co videant᷑ diſſona per ipſos litigatoꝛes
nõ ut aduocatus:ſed ut legis miniſter te
netur illa coꝛꝛigere. AUnde dicit iuriſcon
ſultus: Oubitandũ nõ eſt iudices ſi quid
a litigatoꝛibus uel ab bis qui negocqjs
aſſiſtunt minus ſuerit dictũ illud ſupple
re ⁊ ꝓferre qð ſciat legibus ⁊ iuri publi
co conuenire. ¶C Ad 3 dicit: ꝙ ad aliũ
finem allegant veras leges iuderx ⁊? ad-
uocatus:quia iudex ad detenminatione
cauſe ⁊ ꝓvtraq; ꝑte.Aduocꝗłv/§cau
ſe infoꝛmatione ꝓaltera ꝑte ſolum.
Binto querit᷑: vtruʒ iudex
eodem iudicio debe
at ab eterno iudice iudicari qͥ ipſe
iudicat.Et videt᷑ ꝙ non: quia oibus vni
uerſalit᷑ interdicit᷑ iudicare: Mattb. vij.
MNolite iudicare ut nõ iudicabimini. nul
lus & iudicabitur ab eterno iudice:exquo
nulli concedit aliũ poſſe iudicare. ¶ Pꝛe
terea iudex põt ꝑ toꝛmenta cogere illum
quem vult iudicare abſq; peccato ad co
fitendum verita tez: ut ſcribit᷑.v.q·v. ſed
eternus iudex nõ coget aliquẽ ꝑ toꝛmen
ta ſed libere:quia libꝛi erunt aperti: ⁊ iu
dicabunt᷑ boĩies bm illa que ſcripta erut
in libꝛis: vt ſcribitur Apocj.xx· ¶ Pꝛete
rea qñ q; iudex iudicat iudicio iniuſto fal
ſo ⁊ iniquo: ſed eternꝰ iudex iudicabit iu
ſte ⁊ vere: non ergo eodẽ iudicio ꝗs alte
23 iudicat quo ipſe inaic nbit z „
SLAT P 4 r* 111 eſt quod ſcribit
In cotrarin Matth. vij. In
quo enim iudicio iudicaueritis iudicabi
mini:⁊ in qua menſura menũſi fueritis re
. KRud eo. metietur vobis.
dicendum: ꝙ ſicut nõ eſt
idem deus ⁊ hbomo:ita non eodem iudi/

cio iud icat deus quo iudicat bomo/Non
euim pᷣmo iudicat eodem iudicio ſubſtã-

AAueſtio

„

tialiter: quia deus iudicat iudicio qð ſub
ſtantialit᷑ eſt iße deus. Momo vo iudicat
iudicio quod nõ ſubſtantialit᷑ eſt ipſe hõ.
Judicat enim homo iudicio legali: uel le
gali iuſtitia: que eſt qdam babitus acci-
dentalis in anima acqſitus. Pauca eniz
debet iudicare iudex ſuo arbitrio: ſjʒ oĩs
debet iudicare lege: ꝓpter illas quatuoꝛ
rõnes ꝗᷓs pbůͦs tagit in lib. Polliticoꝝ.
CPꝛima eſt:qꝛ faciliꝰ eſt inuenire pau-
cos ſapiẽtes ad deponendu leges: q; mł
tos iudices ad iudicandũ. Tot eniʒ ſunt
ↄtrouerſie hominũ quot nõ niſi ꝑ młtos
iudices poſſent terminari. Ad cõponen/

dũ vo multas leges pauci ſapientes ſuſ

ficiunt. ¶ Secunda eſt:qꝛ facilius ẽ iu/
dicare rectuʒ de re multo tꝑe ruminata
qᷓ; de re paruo tꝑe cogitata. ¶ Tertia ẽ
qꝛ leges ſunt in vniuerſali:ſʒ iudicia iudi
cum ſunt in particulari:reſpectu cuiꝰ cõ
tingit ſepe iudicem hẽre odiũ uel amoꝛẽ
¶ Quarta eſt:qꝛ nõ ſic iudices incurrũt
ma liuolentias ꝑtium iudicando ex legi-
bus:ſicut iudicando exppꝛis. C Sʒ ſe-

cundo hõ nõ iudicat eodẽe iudicio effici-

ter:qꝛ deus iudicat iudicio pᷣncipali ex ꝓ
pꝛia aucte. homo vᷣo iudicat iudicio mi-
niſteriali. Eſt eniʒ miniſter dei bo nis in
bonũ:⁊ vind ex in iram eis q operant᷑ ma
lum:ut dicit Aplłs ad Ro. xin. Ter⸗
tio nõ iudicat eodem iudicio foꝛmalit᷑:qꝛ
deus iudicat iudicio ſꝑ vero ⁊ recto. bõ
vo iterdũ iiuſto falſo iniquo. Quar
to nõ iudicat eodem iudicio finalit᷑:quia

des iudicat iudicio eternali. bõ vᷣo tꝑali

Ad pꝛimũ ergo dr̃: ꝙ ſicut di
etlEUait Augẽ in lib. de
ſermone dñi in mõte. Quedã ſunt ſic ma
la ut nullo mõ poſſint fieri bono animo:

ſic blaſphemie:furta:⁊ homicidia:⁊ talia

licituʒ eſt iudicare iudicio repᷣbenſionis
quo ad oẽs:⁊ iudicio punitionis quo ad

illos qui pᷣſunt. Quedã vᷣo ſic ſunt bons
c q; tuʒ eſt de ſe bono ⁊ ſimplici animo

fieri debẽt:ſicut oꝛare:ieiunare: ⁊ elemo

ſynas dare:de quibus iudicare q male fi

— –—

——==èðLGZG

— —— —

—

—

—

— — — — —— — — — —

voluntate bñ feceritis: in ea recipietpᷣ/

—

Ar. centeſimaduodecima V

ant pᷣumptuoſum eſt ⁊ damnoſum. Sʒ opera facit vel alioꝝ facta iudicat: eadẽ

quedam ſunt qᷓ bono ⁊ malo animo fieri iudicabit᷑ ad menſuram vel beatitudinẽ

pñt:ſicut ſi aliquis dicat ꝓpter ſtomachi conſequendã. ¶ Cuz voluntate ergo re

debilitatem ſe non poſſe ieiunare:⁊ tu iu cta ⁊ iuſta faciat nos eternꝰ iudex in ſuo

dices eũ boc facere ꝓpter guloſitatẽ: de conſpectu pꝛeſentari:vt ſatiemur cũ ap
talibus iudicare temerariu eſt: ⁊ ꝓpibet᷑ paruerit nobis gloꝛia eiꝰ qui eſt benedi
Mattb. vij qñ dicit᷑: Molite iudicare ut ctus in ſecula ſeculoꝛum. Amen.
non iudicabimini. ¶ Ad 2“ eſt dicennuau a
ꝙ cogunt᷑ iudices per toꝛmenta veritatẽ CErplicit ſumma de Eccleſiaſtica po
inquirere:co ꝙ occulta ſunt eis ⁊ ignota teſtate edita a fratre Auguſtino de An/⸗
nec alit᷑ ſcire ꝑñt:niñ dum penis coꝛpoꝛa cona Oꝛdinis fratrum beremitarũ ſan-
ſubijciũt q geſta ſunt veracit᷑ ⁊ fideliter cti Auguſtini: JImpꝛeſſa Denetijs arte
inquirentes. Sʒ in diuino iudicio quedã ⁊ ingenio Joannis Leoviler de Hallis
diuine virtꝰ aderit qua fiet ut cuiq; opa Impẽſis Octauiani ſcoti Modoetienꝰ
ſua bona uel mala cũcta in memoꝛia re· Anno dñi M. cccclxxxvii.xiij.kał.
uocent᷑: ⁊ mentis intuitu mira celeritate octgbꝛis.
a cunctis cernant᷑ ut accuſet vel excuſet
ſcia ↄſciaz: atqʒ; ita iſimul ⁊ oẽs ⁊ ſingu
li iudicent᷑:qᷓ qdem diuina vᷣtus libꝛi no/⸗/
mẽ accepit:ut dicit Au gꝰ.xx.de ciui.dei
Ad 3 pf: ꝙ ᷣm Augl.ad deo gr̃gs
de ſex qonibus non ſic intelligendum eſt

illud verbũ: In quo iudicio iu dicauerit

iudicabimini: vt ſi bõ iudicat iudicio te
merario falſo ⁊ iniquo:codem iudicio a
deo debeat iudicari. Sʒ ſenſus ẽ inqua

miũ. ⁊ in qua volũtate malefeceritis.in
ea puniemini. Naʒ ſi ꝗs oculis vteretur
ad reſpiciedũ aliqua illicita ſibi ꝓbibita
recte diceret᷑: In ꝗbus oculis peccaſti in
illis punieris: ⁊ ſic excecaret᷑ ⁊ oculis pꝛi
uaret᷑. Quia igit᷑ volũtas ẽ regula ⁊ mẽ

ſura oiuz factoꝝ nr̃oꝝ meritoꝝ ⁊ deme/

ritoꝛũ:⁊ ipſa ꝓpꝛie vtimur ad merenduʒ
7 demerendum: recte dictũ eſt vt eo aio
⁊ ea volutate q̃ iuſte ⁊ iniuſte iudicamꝰ
galios: eodem animo ⁊ eadem volũtate
recipiamꝰ iudiciũ de pena: vel depᷣmio.
Vnñ ſi volũtate temeraria aliquẽ iudica
mus:illa temeritas erit que nos puniet
7 ſi menſura iniqᷓ ⁊ iniqua volũtate vti
mur ad vendendũ: vel ad reddendũ ali/
quid ꝓximo illa volũtas iniq̃ vel mẽſura
erit cã q̃re iudicemur: ⁊ vniuer ſaliter illa
volũtate ꝓppꝛia qua bomo bona vel mala

KRegi ſtrum chartarum.

abcdefs biklmno
de T'gs bb'ij k ä mm un oco
ee ff gs bb ij kka ll mm un oo

Omnes ſut quaterni pꝛeter dupler
pp qui ſexternus eſt.

4
†

S

– .. ,. w
õõä
2
–
.
.
.
S
$ .
*
„
R
7
1
7
„
2
.
2

— — — —
5 — . *
*
—
4
K
4
.
3
—
„
. .
.

„*½ .
2
„
N
7
„
„
–—
4
2– .*
. 4
2 —
.
*
4
.
.
.
D
2*
1
—— .
“ .
⁶
.

PA

2

S

=

„*
.
8 * õ

2
*

–

MB
4
ð
ͦðUMs
õ

„*
s

=

5.
.

MM
èêð
”
„

õ
“ 2

ide⸗

ono:
ſae
init
eter

ing⸗

ue
nge,
spol

guts
re
chi
tet
ria⸗
ſa
o/,
lc,
⸗

N

„

te
10
m

d

„

.

Wtn 34 8 6
pam ſpoſſit ꝓ eo officiũ decantari
ABSBeeſtio. xv. de cà canoniz ationis Atr.
miatione

kebeng atree i

trũ ad papaʒ ipectet fub articulo

ponere modum oceptionis⁊ incarna

tionis chꝛiſti

CAtyad papã ſpectet ſub articlo po

nere modu paſſionis ⁊ ſepulture xpᷣi

¶ UAtꝝ ad papã ſpectet in ſymbolo ex

Pnre omunes articulos fidei

taad papã ſpectet in ſymbold ex

plicare omnia ſacramenta ecꝗeſie

¶ Vtu ad papã ſpectet determiare per

quẽ modũ coꝛp xpᷣi ẽ ſub ſacro alatr
Veſtio.xiiij.ð ſanctoꝝ veneratio
ne vbi qunq; querunnæzk«

At ſolu ad ſolii papã ꝑtine⸗

at ſanctos canoniare

ua poſſit aliquẽ ſanctũ canonizare

ſi
¶Q¶ Vtꝝ papa abſqʒ; requiſitione colle-
gijpoſſit aliquẽ ſanctu canonisare
V Ari papa canonisando aliquè ſan

ctum poſſit errare

ſanctoꝝ:vbi quineß queruntur

¶ trũ papa debeat aliquẽ ca

noniz are pꝛopter fructum ſcientie
¶UVtꝝ debeat canoniʒ are aliquẽ pꝛo/
Ee ſanctitatem vite
¶ Atrum paps debeat canoni
uem pꝛopter bonã ſfamam
C Atrũ papa pꝛopter euidentiã mira
culoꝛum debeat aliquẽ canoniz are
Vtrũ papa debeat aliquem canoni
ↄare pꝛopter donum pꝛophetie.
Aeſtio. xvj. de mõ canonizatiõis
ſcõꝝ:vbi quatuoꝛ queruntur

Sare ali

¶ VUAtu papa i canoniʒzatiõe à li

cuiſci dẽat ſeruare oꝛdmẽ iudiciarũ
QAUtrum papa debeat canonizare a li
quẽ ſanctũu ſtatim ſibi denunciatum
¶Atrũ papa eundẽ modũ dẽat pᷣuare
in cano niz atione martyr ⁊ ↄfeſſoꝛis.
¶Vtꝝ papa poſſit aliquẽ canoniʒare
àd4 oꝛdinẽ apoſteloꝝ ſicut martyrũ cõ
teſſoꝛun, ſen vn gun ma

ſi ꝗs nõ eſt canonisatus ꝑ pa- m .
¶AUtu papsa ſit maioꝛ ãgeloĩ cognitõe

Aeeſtio. xvij de ſanctis canoniʒ

dlis:vbi ſexqueruntur

¶ Atruʒ papa dẽat canonizare

oẽg qs conſtat eccleſie eẽ lvita eterna
Vtnz papa debeat canoniʒa re pa-
tres veteris teſtamenti

¶tra pꝛeter infoꝛmatienẽ pape coꝛ2ꝛ

pus vnius ſancti in ꝑluribus eccleſus
venerari ſit peccatum

„

Vtpomnes cgnoniʒzati
ſint in vita eterinna
¶Vtruũ ſiue auẽte papepoſſiut ſcoꝝ re
Ii rite ſubtrahi de loco vbi ſunt.
Vtrũ ſine auẽte pape poſſint ſcõꝝ
reliquie emptioni ⁊ venditoi exponi.

per papam

Aeſtio.xviij.angeloꝛuʒ de admi
niſtratione: vbiquinq; querunt᷑.

Q¶ ¶Vtrũ paps ſit maioꝛ angelo
in iuriſdictien
Atrũ papa ſit maioꝛ angelo in ſa/
Camentoꝛum adminiſtratione

¶Atrũ papa ſit maioꝛ angelo in do⸗

minatione

Itru ps pa ſit maioꝛ angelo in pꝛe-

Geſtio.xix.dẽ pape pꝛeſidentia:
vbi quinq; queruntur·
NNAtrũ ſolus papa ſit ſponſus
eccleſie !Vj
Atrum ſolus papa ſit caput totius
eccleſie MV
VAtꝝ ſolus papa ſit epiſcopus cuiuſ⸗
libet eccleſie imedilaae.
¶Atxꝑ paps ſit ſpecialius es Roma
nus q; alterius ecclerſie
Atyx papa poſſit imediate ĩ q̃libʒ dio
ceſi ⁊ ꝑꝛochia ꝗd põt epᷣs uł ſacerdos
GBeſtio.xx.de modi pᷣſidendi effi⸗

catia:vbi ſex queruntu
¶Atrũ papa pꝛeſit eccleſie per
oteſtatem clauium.

Atx papa per poteſtatem clauium
E piritualibus ⁊ tempoꝛalibus
Atrüu ſolus papa heat clauiũ ptãtey
Utrũ in papa poteſtas clauium ſit
vna uel plures
. 2

— N
2
£
S£
3
— ☛ S
UI
=
2
5
G
O
—

Balance

e

—

5
Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH wwwW.yVXVmaster. com

7