bꝛe. vij. Ad qm & dicẽdum ꝙ cbꝛiſt?

pm diuinitatẽ eiuſdẽ voluntatis erat cũ

Parrerſtettt ⁊ eiuſdem ſubſtantie. ᷣm vᷣo
ſanitatẽ votũ eiꝰerat de volũtate pa
tris:qꝛ bᷣm voluntatẽ huanã ſꝑ faciebat

eiꝰ bñplacita: Juxta illud. Jo.viij. Qui

miſit me mecũ ẽ ⁊ nõ relinꝗt me ſolũ.ꝗa
que placita ſunt ei facio ſemꝑ.
¶Queſtio.lxxxiij. de chꝛiſti ↄtinentia.
O 50 C conſideraãdũ
g eſt de chꝛilti
ↄtinẽtia: Circa qð qrunt᷑ tria
CpPeꝛimo vtrũ chꝛiſtꝰ porue
rit actũ cõiugalem exercere. ¶ Secũdo
vtrũ chꝛiſtus ꝓpt᷑ ꝑfectiois ſtatũ debue
rit vitare carnalẽ cõiugium. ¶ Tertio
vtru cbꝛiſtus a ſtatu ꝑfectiõis decidiſſs
in carnali cõiugio viuendo. S
Ppum U ſic pꝛocedit᷑: vi
2 ger eni ꝙ vpᷣs
uõ potuerit actũ cõiugalẽ exerce
re:qꝛ generãs dat tale eſſe genito quale
ipſum hʒ:ſed chꝛiſtus bʒ eẽ diuinuʒ:nec
natura hua na exiſtit in p̃o niſi ꝑ diuinũ
eſlſe: eẽ diuinũ coĩcaſſet genito:⁊ ſic ge
nuiſiet deũ quodẽ impoſſibile. Pꝛe⸗
terea xpᷣs noõ potuit peccare nec menti⸗
ri:⁊ tñ habuit linguã ⁊ os ꝑ que mentit᷑
⁊ voluntatẽ qua peccat᷑:& ſiłr dato qꝙ ba
buerit potentis ⁊ mẽbꝛa generãdi nõ vi
det᷑ q; potuerit generare. Pꝛeterea
in chꝛiſto nõ eſt niſi ſuppoſitũ diuinũ cu
ius ꝓpꝛiũ eſt agere:qꝛ actiões ſupꝑoſito
rum ſunt:ſed ſuppoſitũ diuinũ ẽ ſpiritꝰ
Zurts illud Jo.iii. Spũs eſt deus: nõ g
potuit actũ carnalem exercere.

Queſt

81 P=S& H& ei 1 eſt: qꝛ? potentia
In Otran né uengſorts nõ

põt exercere actũ ad quẽ oꝛdinat.ſj i xpᷣo

potẽtia generãdi fuit ꝑfecta:ſicut ⁊ oẽs
alie potentie:alit᷑ nõ fuiſſet ꝑſectus bo:

potuit ergo actu cõiugalẽ exercere.
R eO dicẽdum ꝙ actus aligs
E non poſſit pgredi a po-
tentia:ex tribus põt cõtingere: Pꝛimo
ꝓpt᷑ potẽtie alicuiꝰvtut carentiã. Scðo
ꝓpt effectꝰ pᷣuatiuã eſſentiã. Tertio ꝓ⸗
pter ipſius effectus ad illud agẽs repu⸗

gnantiã uel incõdecentia. ꝓpter pmu lu

cidũ nõ videt᷑ a ceco. ꝓpter ſcm nõ vi⸗

det᷑ tenebꝛa ꝓpter tertiũ nõ videt᷑ ture

Actus g copule cõiugalis ꝑ rpᷣm exerce

ri nõ potuit Mõ quidẽ ppt᷑ potentie ali-

cuius virtutis carẽtiã:nec ppt᷑ effectus

puatiuam eſſentiaã: ſed ppt ipſius effect

ad chꝛiſtũ repugnan tia uel incõdecentiã
¶Fuit.n. mrimoniũ inſti tutuũ ppf tria:

uel triplici ex cã mulier fcã eſt in adiuto/
rium viri. Pꝛimo ꝓpter ꝓlis generatio/
nẽ. Scdo ꝓpter cocupiſcentie refrena-

tionẽ. Tertio ꝓꝑter viri gloꝛificationeʒ.
Pꝛimũ adiutoꝛiũ hũit locũ i ſtatu inocẽ
tie. Scom in ſta tu peccati.Tertiũ in ſta
tu gratie. Oe pᷣ adiutoꝛio loqui᷑ Augꝰ
ix.ſuper Geñ.qꝙ mulier nõ ẽ fcã in adiu⸗
toꝛiũ viri ꝓpter laboꝛis ſubleuationem
nec ꝓpter ſocietatis recreationẽ nec p/
pter inſtructionẽ:ſʒj ſolũ ꝓpter pꝛolis ge
nera tioem. De ſcðo vᷣoadiutoꝛio loquit᷑
Aplis.i.Chorj.vij. AUnuſqſq; ſuã vxoꝛẽ
beat ppter foꝛnicationẽ vitadã. De ter
tio aut adiutoꝛio dicit Augꝰ in libꝛo de
catheſigandis rudibꝰ: exponẽs illud ver

bum Apli.i. Chor..xi. Mulier ẽ gloꝛia

viri. Fecit de?bomini in adiutoꝛiu femi
nã:no ad carnalẽ cõcupiſcentiã:qmꝗdeʒ
nec coꝛꝛuptibilia coꝛpoꝛa tũc bẽbantañ
q́ᷓ; eos moꝛtalitas iuaderet pena pecca

ti:ſed ut beret gloꝛiã de femina cũ ei pꝛe

iret ad deũ:ſeq; illi pꝛeberet imitandũ in
ſcitate ac pietate:ſicut ipſeeſſet głia dei
cũ eiꝰ ſapientiã ſequeret᷑.xpᷣo ͤ actꝰ ↄiu/

Glsc⸗
nalssg.
fotione
pis
guicee
tur⸗ Q
volunt
Oer 6
necpea
nnoꝛeer
nalicoe
Honfia
gbinc
getus

A

heraſte
71tran
tenge
hatur
ſat ab
nathr⸗
tufahe
boyn
cſtoce
grerd
ſferni⸗
ſnnane
ften
lpb
oyoy
lotenzte
ezod
duhſil
ltieſe⸗
Cadr
kpetine
Giſer;
bſite 1

Gpotqta
nobeue
ainrhhito
niat 104
t omsde
cencge.
Pansaig

Pgrecl

gere: Dim

rtüi. Oc

este
Meerpni
Alczttö⸗
önir
,nN
Nereriei⸗
A Kus
S
ſinmn genn
didndin
Nsonm⸗
Cottkn
gntg
iina
etſ
el d
viſnt⸗
S
uini /
ipr u
onn.
ſgiſe
riider

galis copule nõ cõueniebat ꝓpt ꝓlis car
nalis genera tionẽ: qꝛ ipſe no ꝓpt᷑ gene-
ratione carnalẽ: ſʒ ſpualẽ incarnatus ẽ.
Jo.i.Dedit eis płãtez filios dei fieri his

qui credũt in noĩe eius. Et ſtatim ſubdi

tur: Qui nõ ex volũtate carnis neq; ex
voluntate viri:ſjj̊ ex deo nati ſunt. Hec ꝓ
pter cõcupiſcentie refrenationẽ:qꝛ ipſe
nec peccatũu fecit:nec dolus inuentus eſt

in oꝛe eius.ſolus eni inter moꝛtuos car-

nali cõcupiſcẽtia fuit liber. Nec ꝓpt᷑ ſui
gloꝛificationẽe.ipſe.n.gloꝛificatꝰ ẽ a pre
ab in ſtanti ſue ↄceptionis:in nullo ergo
actus ↄiugalis copule ſibi cõueniebat.

G pꝛimũ ergo eſt dicendũ q;
* nõ ſequit᷑ xõm ge⸗
neraſſe deũ:nã generãs tranſmittit nãʒ
⁊2 tranſmittẽdonãm dat foꝛmã ↄſequẽ-
tem generationẽ illã: ⁊ d ando foꝛmã vł

naturã dat eẽ qd fluit a foꝛma ⁊ qð cau

ſat᷑ ab ioſa natura. Uñ ſi xp̃s genuiſſʒ bʒ
naturã bũanã genuiſſet ſuppoſitũ in na-
tura huana:⁊ ſicnaturalit᷑ genuiſſet pu
rũ homint᷑: nõ deũ ⁊ hoiem. ¶CAd 2
eſt dicẽdum ꝙ ſecus eſt de mentiri ⁊ pec
care:⁊ de gen erare:qꝛ generare ĩpoꝛtat
effectũ poſtiuũ:mẽtiri vo uel peccare cũ
ſint quedã puatiões nõ bũt de ſe rõnem
effectus agibilis ⁊ ꝓpducibilis.vnde poſ
ſe ipſoꝝ nõ ẽ poſſe:h̊ deſicere a poſſe.In
xpᷣovo vbi no erat defectibile poſſe:non
poterat eẽ mẽdaciũ neq; peccatũ. Gene
rare vᷣo de ſe hʒ rõem eſfectus agibił⁊ p
ducibilis:iõ xpᷣo nõ repugnabat rõne po
tentie: ſed ꝓpter rõnes ſuperiꝰ dictas.
WAd 3c d. ꝙ Iʒz ſuppoſiti ſit agere
ułpati:neutrũ tñ ſibi ↄuenit niſi rõe nãe
vñ ſiẽ xpᷣs vere comedebat᷑ ⁊ bibebat nõ

obſtate ꝙ ſpũs nec comedit nec bibit:qꝛ

talia lʒ eſſent actꝰ ſuppoſiti ſpalis:ꝑu-
ta ſuppoſiti diuini: ↄueiebãt tñ ſibi rone
huane nãe:ita gnãre poutuiſſi:⁊ eẽt actꝰ
illiꝰ ſuppoſiti rõne tũ nature aſſumpte.

D ſecñũdũ hegunn⸗

ꝙ chꝛiſtus pꝛopter perfectõis ſta

tum debuerit vitare cam ale coniugiuʒ
qꝛ quod facit ad pfectionẽ ſtatꝰ in mem
bꝛis facit ad ꝑfectionẽ ſtatus in capite:
ſed continetia facit ad ꝑfectiont᷑ ſtatus
in mẽebꝛis:ſicut pʒ Matthxix.vᷣbo ⁊ ex
emplo.verbo ꝗd em qꝛ qui põt cage capi
at. Exemplo vo ſunt eunuchi ꝗ ſeipſos
caſtrauerüt ꝓpter regnũ celoꝝ:ergo faci
ebat ad gfectiõem ſtatus in xpᷣo capite
Pꝛeterea cõſiliũ eſt de ꝑfectiõis ſta
tu:ſed cbꝛiſtus de cõtinentia ꝑ Apłm de
qit cõſiliu.i.Cborꝗ.vij.De virginibꝰ pᷣce
ptũ domini non babeo: conſiliũ at do.
Pꝛeterea Augꝰ dicit qꝛ ↄtinentia cõ
iugalis eſt bona:vidualis melioꝛ:⁊ virgi
nalis optima:ſed optimus ſtatus cõue/
niebat optimo homini:xpᷣo ergo ꝗfuit
obrinus bomo conueniebaꝛt.
In contrariũaentatve
comphenſoꝛũ: ſed chꝛiſtus in pmo inſtã
ti ſue conceptionis fuit compᷣhenſoꝛ: vi
tare carnale cõiugiũ non poterat facere
ad eius perfectionis ſtatum, .
1 60 dicendu ꝙ vitationẽ cõ
X„ Miugalis copule facere ad
ſtatũ ꝑfectiõis in chꝛiſto dupliciter q;tũ
ad ꝓñs põt itelligi. Pꝛimo ꝙ faceret ad
eius ꝑfectiõis ſtatũ conſequendũ.Scðo
ꝙ faceret ad eiꝰ ꝑfectiõis ſtatũ alus de
monſtrandũ. Pꝛimo mõ vitatio ↄiuga

copule nõ faciebat ad eius ꝑfectiõis ſta

tum. fuit eni chꝛiſtus ſimul viatoꝛ ⁊ cõ/
pᷣbenſoꝛ:⁊ ſicut fuit ſimul in ſtatu viato
ru compᷣhenſoꝝ:ſic eoꝝ oꝑa qB;uis non
facerent ad ꝑfectionis eiꝰ ſtatus cõſecu
tionẽ:qꝛ iam ſtatum cõpꝛehenſoꝝ babe
bat: faciebant tũ ad per fectionis ſtatus
viat oꝝ directione; ⁊ regulationẽ inquo
66 coꝛpoꝛis paſſibilitatẽ exiſtebat.
Habet autẽ ſtatus cõtinentie ſupꝛs
ſtatum cõiugalem quaſi ſex peminẽtis
Habet nãq; pᷣmo maioꝛem dignitatem
quia percõtinentiã homines aſſimilant᷑
angelis. Secũdo maioꝛem puritatẽ.tra
bitur eni ſpus per actum coniugaleʒ ad

Ar.
immũditiã camis⁊ efficitur quaſi caro.
Tertio bʒ maioꝛẽ libertates: qꝛ vxoꝛ nõ
pʒ ptatem ſui coꝛpoꝛis:ſed vir. Quarto
bʒ maioꝛẽ vnitatem: qꝛ qui cũ vxoꝛe eſt
ſollicitꝰ eſt quõ placeat vxoꝛi:⁊ diuiſus ẽ
Quinto bʒ maioꝛẽ ſanctitatẽ:qꝛ cõiuga
ti tribulationẽ carnis habet: ⁊ impulſio
nem maioꝛẽ q; nõ ↄiugati. Sexto habʒ
maioꝛẽ vtilitatẽ:qꝛ maius pᷣmiuʒ ⁊ ima
ioꝛ fructus ſibi debetur.
Ad pꝛim ergo eſt dicenaũ q⸗
ꝓfectio mẽbꝛoꝛum
eſt ꝑfectio capitis: nõ quidẽ cõſequendo
ſed cõmunicãdo. Cõmunicat emm xpᷣs
qui eſt caput eccleſie ſuã ꝑfectionèe: ⁊ ad
eam imitandã induxit ſua mẽbꝛa verbo
⁊ exemplo:nõ tñ ſuã ꝑfectionẽ cõſecutꝰẽ
ꝑ ſuoꝝ mẽbꝛoꝝ ſtatus ꝑfectionẽ. Ad
ſecundũ eſt dicendum ꝙ de continentia
chꝛiſtus ↄſiliũ dedit:qꝛ tale ↄſiliũ expe⸗/
dieus erat ſuis mẽbꝛis ad conſequenduũ
perfectionis ſtatu: ⁊ ipſe in ſe tale conſili
um ſeruauit verbo ⁊ opere:nõquidẽ pꝛo
pter ſui ſtatus ꝑfectionis conſecutione
. appter ſe⸗ perfectionis imitationem
Agd tertiũ eſt dicendũ ꝙ continentis
virginalis eſt optima q;tum ad ſtatum
viatoꝝ:⁊ eſt quedã ſimilitudo ⁊ partici/
patio ſtatus compᷣbenſoꝛum:quem ſta⸗
tumc bꝛiſtus conſecutus eſt ab inſtanti
ſue ↄceptionis:nõ ꝑ virginalẽ continen
tiũ:ſed per vnionis vlerta tis Sran .
L SO ſic ꝓcedit: vide
D tei Lin enken chꝛiſt?ꝰ
a23r a ſtatu pꝑfectiõis decidiſſet in car-
nali coniugio viuendo. Sicit eni Augꝰ?
q cõiugalis copula concupiſcentiã non
extiuguit:ſed mitigat.ꝑfectionis g ſtat⸗
non ſtat cũ copula coniugali. ¶ Pꝛete
rea xpᷣs ſuſcepit ꝑſonã ꝑf ectoꝝ ⁊ ifirmo
cipiens qñq; nibil poſſidenduz ⁊ nibil
puandum in pſona ꝑfectoꝛuz. Aliqñ vᷣo
loculos habẽdũ ⁊ aligd ſeruandũ in ꝑſo
na in fir moꝝ:ergo ſilr facere debuit i his
que deſeruiut virtuti generatiue:ut qn ꝙ;

rũ in his que deſeruiũt virtuti nutritiue

—

Queſtio AI
ſeruaret continentiaz in perſona perfe
ctoꝛuin: æ quandoꝙq; copula coniugalem

experiretur in perſona infirmoꝝ ſtatum
ſue perfectionis dimittendo. Pꝛete⸗
rea chꝛiſtus conſtituit ſtatum ꝑꝓfectioia

in continentia virginali: non coniugali:
ergo viuendo in carnali coniugio a ſta⸗

tu per fectionis decidillet. beab
Pe e; 11 eſt: qꝛ abzahaz
In C0 trariin perfectus fuit
Geñ.xvij.Ambula coꝛã me ⁊ eſtoperfe
ctus.⁊ tamẽ fuit ĩ ſtatu coniugali: ergo
multo foꝛtius chꝛiſtus viuẽdo in carna
li coniugio potuit ſare in Lrec õis Aat
E dicedũ qꝙ ſicut diẽ Au
Ki id 60 in lib. lxxxiij.queſtionuʒ.
Mundi curſus ꝑ quatuoꝛ ſtatus tranſi
tum babet. Pꝛimus enim ſtatus fuit iu
ſticia oꝛiginalis. Secũdus peccati actu⸗
alis oꝛiginalis. Tertius gratia ſaluta
ris Quartus erit beatitudinis e ternał

BSe quolibet autẽ iſtoꝛum ſta tuum xpᷣs
aliqu id accepit. NMam de pᷣmo ſtatu ac-
cepit iuſticiam oꝛiginalein ⁊ peccati in

munits tẽ. Oe ſecundo vo coꝛpoꝛis paſ⸗

ſibilitatem ⁊ moꝛtalitatẽ. De tertio gra

tie vbertatem. Oe quarto compbenſoꝛũ
aperte viſionis claritatem. Aiuendo er
go chꝛiſtus in carnali coniugio non deci

qiſſet a perfectiõe hbpmi ſtatꝰ:qꝛ veſtitus

iuſticia oꝛiginali mnłto nitidius ⁊ ſanctiꝰ
fuiſſet vſus illo actu q; bomo ante pec-
catum in quo ut dicit Aug fuiſſent nu/
ptie ⁊ thoꝛus immaculatꝰ ſine omm pꝛu
ritu libidinis Mec a perectione ſecundi
ſtatus: quia ſi ſimul ſtabant in ſuppoſito
verbi incarnati cum perfectione ⁊ abſq;
omni derogatione nature diuine coꝛpo-
ris aſſumpti paſſibilitas et moꝛtalitas
ergo multo foꝛtius abſq; omnideroga⸗

tione ꝑfectionis illius ſunpouti goterat

ſtare actus coniugalis copule. Nec a ꝑ
fectione terti ſtatus decidiſſiet: qꝛ ſi vir⸗

ginitas ioannis nõ p̃ fert᷑ in merito gra

tie m Augacarnali copule abꝛabe: imk

o mag cũ gre vbertate potuiſſo in xpᷣo

.

.

ſerecar
gperfet
ſcuce
koneap
ciatus?
tius erg
fliſſzre

ſitigat
iſctloa
wente
cigoꝛi
ſimule
fuinq⸗
lenca.
Gſm
tade
brop
herat
ſpeae
Uenit
ECta
Maue
Gili⸗
ſtöte
naſi;
opoſt.
opvin
igeleh.
holireſpi
ſlüͤtef
legcenge
cee
lg nopo⸗
Maereile
gtuſchaite
NN

ſautp;
Popterſee
e
dee

„

“
eona ee.

cohiugaen

rmopſtatun

un gfand
oncoign

üngo ty

ſhchuht
erfectus

neteſopeet

wingali e
nidoin anm
giegisſen
ſarne⸗
R
nimenn
niemſti
aliuem
miungh
einolin
n Muni,

ſtare carnale coniugium. Nec ſimiliter
9 perfectione quarti ſtatus:qꝛ ſi exiſtẽs
in cruce chꝛiſtus nõ impediebat᷑ in frui/
tione aperte viſionis diuine ratione cru
ciatus ⁊ doloꝛis coꝛpoꝛalis:multo foꝛ/

tius ergo chꝛiſtus in tali beatitudine nõ
fuiſſz retardatꝰ rõne actꝰ copule ↄiugał

AG Ppꝛim ergo eſt dicendum
. * *π14 „ec extictio nec
mitigatio cõcupiſcentie in chꝛiſto habu
iſſet locum multo magis q;ᷓ in pmo ſta/
tu ant e peccatũ:eo ꝙ ipſe ſimuł cũ iuſti/

cia oꝛiginali babuit plenitudinẽ gre: et

ſimul erat in ſtatu viatoꝝ ⁊ compbenſo
rum que in hmo ſtatu in nullo fuiſſent in

uenta. C Ad ſecundũ eſt dicendũ ꝙ nõ

eſt ſimile:quia virtus nutritiua cũ faci
at ad conſeruationẽ indiuidui ẽ coĩs oĩ/

bus perfectis ⁊ imꝑfectis: ſed virtꝰ ge

neratiua cum faciat ad conſeruationem
ſpeciei non eſt cõmunis omnibus. Con/⸗
uenit aut ſolum infirmis ⁊ non ꝑfectis.
Eſt enim ipſa continẽtia mons magnꝰ
ad quem omnes non poſſunt aſcendere-
Vñ ſug ilio verbo Geñ.xix.MHõ poſſum
in mõtẽ ſaluari ne foꝛte appᷣhendat me
maluʒ ⁊? moꝛiar. Eſt ciuitas bic ꝑua ad
quã poſſũ ↄfugere ⁊ ſaluaboꝛ iea. Dicit
glo. ꝙ virginitas altus mons eſt ad que
angelꝰ hoꝛtatur aſcedere qñ dixit:Loth
noli reſpicere poſt terguũ tuũ ſed in mõte
ſaluũ te fac.verũtamẽ ꝗ videt ſe nõ poſ
ſe aſcendere talem montẽ:maneat in ſe
goꝛ:que erat ciuitas ꝑua in valle poſita
qꝛ ꝗq nõ põt ↄtinere ⁊ ivᷣginitatẽ huare dzʒ
manere i legitio mrimonio:xp̃s ẽ in bis
q̃ buiebàt tuti nutritiue:qᷓ coĩs erat oĩ/
bus:ꝑſonã ꝑfectoꝝ ⁊ ĩfirmoꝝ aſſũpũit:ſj
in his ꝗqᷓ Fiiebãt vᷣtuti guatiue q uenie/
bat ꝗqbuſdã ⁊ ꝗbuſd nõ:aſſi ꝑſt pſonaʒ
ꝑfectoꝝ:ſʒ nõ inſirmoꝝ. TC Ad 3 d.
ſicut xpᷣs . ſtituit ſtatũ ꝑfectiois in cõ
tinẽtia virginali:ſic in illo ſtatu vixit nõ
pꝛopter ſue perfectionis conſecutionem
ſed ꝓpt ſuoꝝ mem bꝛoꝝ imitationt᷑.
De apoſtoloꝛum vocatione.

octuageſimaquarta 1

O ſte uUꝗᷓ yiſum eſt qua
0 ſiter ſtatus H
fectio in chꝛiſto fuit exempla
ititer demonſtrata. Muc vidẽ
dum eſtquõ abeo tanq; a capite eſt ĩ ei
aplos deriuata: Circa qð octo videndũ
ſunt. Pꝛimo de aploꝛum vocatione
¶ 2 de eoꝝpᷣdicatoe. ¶ 3 eoꝝ ↄuer
ſatione. C † e eoꝝ ꝑtectiõe. ¶S de
eoꝝ pᷣlatõe. C& coꝝ pauꝑtate. ¶2
de eoꝛum caſtitate. C S: de eoꝛum obe
dientia ⁊? humilitate. ””ss
Aueſtio.lxxxiiij. Circa pᷣmũ q̃runt
qtuoꝛ. Pꝛimo vtrũ apłi pus vocati
fuerint ad ſtatũ religionis q; pᷣlationis
Cꝛ vtꝝ apłi pꝰexercitatiõeʒ maãdatoꝝ
fuerĩt vocati ad religiõis ſtatů. ¶C 3ʒ vtꝝ
apłipꝰeoꝝ vocatioeʒ ꝓfecerit in ꝓfectio

nis ſtatu. ¶ Æ₰ vtrum apłi pꝛiꝰ fuerint

a xpᷣo baptiati q; ad oſtalarunocer
9 1Rcpeedit:
DPemi, gopliß puf

fuerit vocati aò ſtatũ religiõis q;

pᷣlatõiſ. ſup.n.illo ybo Mat. iiij. Ambu

lãs ibᷣs iu᷑ mare vides duos fr̃es mittẽ
tes retbe ĩ mare.dic glo.Oecent ãt dñſ
ꝑ piſcatoꝛia loca vadit piſcatoꝛes hoĩuʒ
iſcaturꝰ: ſʒ cũ piſcari hoĩes ſit vfficiũ pᷣ
atoꝝ:videt᷑ ꝙ apłivocati pus fuerit ad
ſtatu pᷣlatiõis q; religiõis. C D.ſtatꝰ re
ligionũ videt᷑ eẽ ĩſtitutꝰ a puro boĩe:pu⸗
ta a bñũdictoulłaug uł ab alijs ꝗ religio
nes aliqᷓs in ſtituerũt:non & a xpo ꝗ fuit
deꝰ ⁊ bõ. C D.petrus fuit caput oium
aploꝝ ⁊ pᷣiatꝰ totiꝰ eccłie: ſʒ ſtatim cum
xpᷣs vocauit eũ Jo.i.dixit: Cu vocaber.
cepbas:g ſtati ad pᷣlatõis ſtatũ vocatꝰe
In contrarinc dirn
J ) E 811 Rrm aliter pꝛe
cedit tᷣminũ:ſʒ ꝑfectio religiõis ẽ ſiẽ via
ꝑfectio vᷣo pᷣlatisis ẽ ſic terminꝰ. Mam h
latio Rded iam ern ectie
SS⸗ dicendum ꝙ perfectio
Rn geo religionum in riboeſ. en
tialiter cõſiſtit. Pꝛimo in ſpũᷣali pauꝑta
te per abdicationeʒ mũdialis ſubſtatie

—

Ar.

Secũdo in coꝛpoꝛis ⁊ mẽtis caſtitate ꝑ
abadicationẽ omnis carnalis ↄcupiſcẽtie
Tertio in obedientia ꝑ abdicationẽ om
nis elatiois ſuperbie relinquẽdo pꝛopꝛie
volũtatis motũ. Iſta aut tria vota facto
⁊ exẽplo apł pꝛoſeſſi ſunt in ipſa eoꝝ pꝛi
ma vocatiõe: quãdo Matth. iiij. vocati
a xpᷣo ſtatim relictis oibus ſecuti ſũt euzʒ.
Super quo verbo Oicit Chꝛyſoꝰ ꝙ tria
ſunt que reliquere debẽt venietes ad xpᷣj
Pꝛimo ſubſtatias mũdiales que ꝑ naueʒ
itelligut᷑ Secũdo operatiões carnales
que intelligtur per rethe. Tertio reue/⸗
retias paternales e intelligunt᷑ ꝑ pa-
trẽ:ut enim dicit apłus ad Hebꝛe.xiu. Si
patres quidẽ carnis noſtre hbabuimꝰ eru
ditoꝛes ⁊ reuereb amur eos:nõne multo
magis obtꝑa bimus patri ſpirituũ ⁊viue
mus. Si ergo apli ĩ pꝛima eoꝛũ vocatio
ne iſta tria reliquerut ⁊ tria vota eſſẽtia
lia ꝓmiſerũt:plann eſt tũc ꝙ ad ſtatũ re-
ligiois ſut vocati. In pᷣlatione auᷣt eo
rũ tris poſſumus cõſiderare. Pꝛimo ptã/
tis iuriſdictionẽ que cõfert᷑ in electione.
Secũdo ſpuũalẽ conſecrationẽ que ↄfert᷑
in oꝛdinatiõe. Tertio executionẽ que cũ
requirat diuine ſcie infuſionẽ non põt fie
ri niſi per ſpũs ſancti miſſionẽ. Ad ſtatũ
ergo pꝛelatõis apłi q;tum ad eoꝝ iuriſdi
tionẽ vocati ſũt. Matth. xvi.vbi dictuʒ
ẽ petro a q̊ͥ alis poteſtat iuriſditio erat
taxanda. LZibi dabo claues regni celoꝝ.
OQuantum vo ad eoꝝ oꝛdinationẽ voca/
ti ſunt ad pꝛelationis ſtatu Joan. xx.quã
do dictũ eſt eis. Accipite ſpum ſanctum
quoꝝ remiſeritis peccata remittunt᷑ eis:
tuc eni facti ſunt ſacerdotes ⁊ epᷣi. Sʒ q;/⸗
tum ad executionẽvocati ſunt ad pꝛela/
tiõis ſtatum Mar. vltimo:vbi poſt; re
pleti ſunt ſpiritu ſancto pᷣdicauerũivbi⸗
q; dño cooꝑante ⁊ ſermonẽ ↄfirmũte ſe
quentibus ſignis:pꝛius ergo apłi vocati
ſunt ad ſtatum religionis q; pꝛelatiõis.

1 ergo eſt dicendu q;
Ad Paumn Chꝛyſoꝰ exponit ſi
gnãter eſſe dictũ:faciã vos fieri ꝑiſcato-/

ceptoꝝ dʒz pᷣce

Queſtio u

res: puta doctoꝛes ⁊ pꝛelatos: non facio
ſed ſa ciã ut cũ retbe verbi dei cõpꝛeheda
tis boĩes de mũdo tepeſtuoſo ⁊ periculo

ſo vbi hoĩes nõ ambulãt:ſed ferunt᷑: vbi

hoiĩes alterutrũ ſe comedũt: ſicut piſces
foꝛtioꝛes deuoꝛãt minoꝛes:ut tranſſati

viuãt ĩ terra facti membꝛa coꝛꝑoꝛis xpi.

Ad ⁊meſt dicendũ ꝙ religioes nõ ſũt

inſtitute a puro hoĩe q;tuʒ ad vota eſſẽ/

tialia in quibꝰoſiſtit oĩs religiõis ꝑfettio
ſed pᷣſupponunt᷑ illa vota iſtituta a xpᷣoĩ
ipſa apłoꝝ vocatiõe:ſed ſolũ q;tuʒ ad q/
da m accidẽtalia: puta q;tum ad habitu
oꝛdinationẽ regule uel ↄſtitutionũ que

nec ſic firmitatẽ babent niſi cũ appꝛoba
tione eccłie. ¶C Ad 3 eſt dicẽdu ꝙ q;dtũ

ad vp̃ᷣi electionẽ Petrus ⁊ alij apli eter/
nalitervocati ſunt ad ſtatũ religiõis?⁊ ad
ſtatũ p̃ᷣla tiõis iuxta illo ad Ephe.i.Ele
git nos i ipſo ante mudi ↄſtitutioneʒ ut
eſſemꝰſancti ⁊ im aculati in ↄſpectu eius
in charitate.Sed in opꝑis executiõe pꝛi⸗
facta eſt eoꝛum vocatio ad ſtatũ religio-
nis q; ad ſtatum pꝛelationis ut dem eſt.

I ſicꝓcedit᷑: vi
ſecũduũ cαα apli
poſt exercitationẽ mãdatoꝝvoca

ti fuerit ad ſta tũ religiõis. Sa luatoꝛ eni
ni a quo ipſi vocati ſũt vbi ↄſiliũ pmo de

dit de pauꝑtate ſectanda Matthei. xix.

Adoleſcẽti ꝓpoſuit ut ſi vellet vitam in
gredi ſeruaret mãdata: ⁊ tũc ꝓfitẽti ſe s
iuuẽtute ſua illa ſeruaſſe:ↄſiliũ depauꝑ⸗/
tate dedit dicẽs: Si vis ꝓꝑfectꝰ eẽ vende
oĩaqꝗ bes ⁊ da Faugibe Sbſernct p⸗
. ere viã ↄſilioꝝ.
illo ybo Matth. vltimo. Euütes docete
omnes getes. Dic it Hieroꝰ. Cõſiderat᷑
bic oꝛdo pꝛecipuus. Iniumxit enĩ domi⸗
nus apłis ut pꝛimo docerent vninerſas
gentes:deinde fidem vngerent ſacrame
to:et poſt fidem et baptiſma: que eſſent
obſeruanda pꝛeciperent:ex quovidet᷑ in-
nuiſſe q; obſeruatio pꝛeceptoꝛum debet
bpᷣcedere omnem aliam perfectionisviã.

Pꝛeterea imperfectum ſemper debet

S ſuꝑ

A.

heceha
gtorieſ
ſewati⸗

1

tos:totſecr
deichecbett
oſor gann
t:ſelrgiſs
S:t Naſe
1corpeni
fcligiocsnſt
H otn
ligisgien
iſittaa t

Gaun den
locimnemige
tmnignͤ

31 Re

tütdgtnn
Cheibe
adiucee
encrn
Senctaenn
Abuiter
Pntni

6s Aung
tiglſen
ilemt
tni⸗ nit
z
d

dſennt:e

òòUGUWG

Ar.

pꝛecedere perfectũ. Sed obſeruatio pᷣce

ptoꝛũ eſt quid imperfectum reſpectu ob/

ſeruationis conſilioꝛũ.ergo ante exerci-
tationem pꝛeceptoꝛum apoſtoli non fue
runt vocandi ad ſtatum religionis.
In cõtrariũ e poſch vo⸗
. cati ſut xpᷣs hoꝛ-
tatus eſt eos ad obſeruationẽ madatoꝝ
Joan. xiiij.Si diligitis me mãdata mea
— eO ſeruate.
HEEDicẽdum ꝙ ratione. et
exẽplo xpᷣi:⁊ exemplo apoſtoloꝝ pꝛoba⸗/
ripoteſt ꝙ perfectio ſtatus religiõis nõ
neceſſario pꝛeſupponit obſeruationẽ mã
datoꝝ. Ratio talis eſt. perſectio eni vni-
uſcuiꝰ ꝙ; religiõis ſtatꝰ ↄſiſtit in attictio
ne finis percharitatis affectũ. Hõ enim
deus qui finis eſt attingit᷑ coꝛpoꝛis greſ
ſibus:ſed mẽetis affectibꝰ:ſʒ põt aliquis
ip ſum deũ attingere:nõ ſolum per meri

tum gratie:verũ etiaʒ per pꝛemiũ gloꝛie:

ſolo charitatis affectu:ſine omni mãda⸗
toꝝ obſerua tione:imo cũ eoꝛum trãſgreſ
ſione:ſicut patuit de latrone cui dictũu eſt
Luce.xxiij.hodie mecũ eris in paradiſo.
Superquo verbo dicit Chꝛyſoꝰ ꝙ vpᷣs
latronẽ impulit in paradiſũ ante totũ oꝛ
bem:ante apoſtolos.anteꝓppbetas.ante
patriarchas:nudo verbo:ſola fide:ne qs
introitũ deſperet poſt erroꝛes peccatoꝝ

Hoc idem patet exẽplo rpᷣi. Matth.iiij.

vbi dicit ꝙ poſt baptiſmũ tüc xpᷣs ductꝰ
E iĩ deſertuʒ a ſpiritu:ſuꝑ quo verbo dicit
gloſa:poſt baptiſmũ xpᷣs exeplariter do/
cuit baptizatos de muũdo exire:⁊ inqete
deo vacare quod ꝑtinet ad religiois ⁊ ꝑ
fectionis ſtatũ.Et planũ eſt ꝙ baptizati
ſtatim baptiſmo recepto nõ ſunt pᷣererci
tati ĩ obſeruatiõe mãdatoꝝ.Tertio boc
patet exẽplo apłloꝝ de quibus ẽ pñs que
ſtio. Dicit᷑ eni Matth.iiij. ꝙ ſtatim reli
ctus oĩbus ſecuti ſunt eũ:⁊ dato ꝙ eſſet
dubium de alijs:dubium non ẽ aliqð de
Datth. Oe quo dicitur Luce.v. ꝙ vidit
ieſus publicanum nomine leui ſedenteʒ
ad theolone ũ cui dixit:ſeq̃re me:⁊ ſtatiʒ

octuageſimaquarta

relict oĩba ſecutꝰ eũ.ſuꝑ q̊ bo diẽ Am
bꝛoꝰ ꝙ ille verbo vocatꝰ ꝓpꝛia dereliꝗt
qui rapiebat aliena:⁊ ſi rapiebat aliena
planũ ẽ; mãdata nõ ſeruabat: ⁊ ſixpᷣm
ſecutꝰc᷑ relictis oĩbꝰ:planũ ẽ ꝙ ad religio
nis ꝑfectiõis ſtatũ accedebat. patet hoc
manifeſte de apło paulo ꝗ dicit de ſeipᷣo
Gal.i.Audiſtig cõuerſationẽ meã aliqñ
in iudaiſmo:qm ſupꝛa modũ ꝑſequebar
eccliam dei:tũc igitur dei mãdata nõ ſer
uabat. Et ſtatim ſubdit. Cũ aũt placuit
eiꝗ me ſegregauit exutero mr̃is mee ut
reue laret filii ſuum in me cõtinuo nõ ac
geui carni ⁊ ſanguini.quod recte ſpecta
bat ad religiois gfectiõis ſtatũ: fuerunt
ergo apoſtoli non pꝛeſuppoſita obſerua
tione mãdatoꝝvocati ad religiõis ſtatũ.

97 ergo eſt dicendũ q
Ad Pꝛimn oꝛigenes exponit il
lud verbũ dictũ eſſe a xpᷣo diuiti ꝑ modũ

repꝛebeſiõis. Si vis ꝑfectus eſſe. Ait.n.
ſic eſſe ſcriptũ in euãgelio bm hebꝛeos ꝙ;

cum dũñs dixiſſet ei:vade⁊ vẽde oia qᷓ ba-
bes.cepit diueſ ſcalꝑe caput ſuũ⁊ no pla
cuit ei. Lũc dixit ad eum dñs quomò di
cis feci legẽ ⁊ ꝓximos dimittis.qm ſcri-
ptum eſt in lege.Diliges pꝛoximũ tuum
ſicut teipᷣm:⁊ ecce multi frat res tui abꝛa
he filij qui amicti ſut ſtercoꝛe moꝛien tes
pꝛe fame ⁊ domus tua plena eſt multis
bonis ⁊ nõ egredit᷑ ex ea aliquid oĩno ad
eos. Si ergo vis ꝑfectus eſſe vẽde oĩa q
bhabes ⁊ da pauꝑibus: ſic eni apparebit
ſi diligis pꝛoximũ tuum: ex quo patet di
uitẽ illũ fuiſſe metitũ ⁊ redargutũ a oño
de eoquod dicehat. Chꝛyſoꝰ vo exponit
pꝛedictum verbũ eſſe dictum ꝓ modum
mon itionis. Ait enĩ ꝙ nõſimiliter deti-
netur qui pauca habẽt.⁊ qui multis abũ
dantquonia abũdantia diuitiaꝝ maioꝛẽ
accendit flãmã ⁊ vehemẽtioꝛ fit cupido.
naʒ aliud ẽ iaʒ nolle incoꝛpoꝛare q deſũt
⁊ aliud iã ĩcoꝛpoꝛata diueilere:qꝛ illa ve/
lut extranea repudiant᷑iiſta ?o velut mẽ
bꝛa icoꝛpoꝛata abſcindũtur:obſeruabat
ergoille diues pᷣcepta ſed imꝑfecte ⁊ cuʒ

Ar. Q —
difficultate ppter diuitiaꝝ abudantiã: iõ
xp̃ᷣs eũ mon uit ⁊ conſiliũ dedit de tutio-
ri ⁊ ꝑfectioꝛi via. ¶ Ad ꝛt eſt dicẽdũ ꝙ
illa que ibi ponũtur de obſeruatiõe man
gatoꝝ ⁊ receptiõe ſacramẽtoꝝ oibus ſũt
neceſſaria: ⁊ in ſeculo remanetibus ⁊ ad
religionẽ tranſeutibus:cũ ſine fide uloꝛũ
homo nõ poſſit eſſe ĩ via ſalutis C Aad
3 eſt dicẽdum ꝙ foꝛmaliter ꝑfectionis
ſiatus cõſiſtit in charitate:ſiue ſit obſer/
ugtio pꝛecepti ſiue còſiliũ: inſtrumẽtał
tiñ talis finis puta charitas qᷓ ẽ ſinis pᷣce
pꝓti ⁊ finis cõſilij:tutioꝛi ⁊ facilioꝛi mõ at
tigit᷑ ꝑ ſtatũ religiõis q; manedo ĩ ſec ło

p SeE 1 ſic pcedit: vider
D terunenè apli poſt

eoꝛũ vocationẽ nõ ꝓfecerint i ꝑfe

ctiõis ſta tu:qꝛ poſt vocationẽ aploꝝ ad
ſtatu religiõis no fuit alius ꝑfectioꝛ ſta/
tus ipſoꝝ niſi ſtatus pꝛelatois. ergoĩ ſta
tu pꝛimo ad quẽvocati ſunt nõ ꝓfecerũt

ſtit in tribus votis ut ſupꝛa dictũ eſt: ſed
apli nõ pꝛofecerũt in illis:ergo nec in re
ligiõis ſtatu ad quẽ vocati ſut. ¶ Pꝛete
rea ꝑfectio ſtatus religionis ẽ ſe’qui xpᷣm
mẽtis a ffectu nõ coꝛpoꝛis greſſu vt dicit
glo. Matth. iiij.ſʒ hac ꝑfectionẽ babue
runt apoſtoli ſtatim eworateund
E ug? up
In contrariũſt es;
xviij. Bulta habeo voris dicere ſy non
42 17 „poteſtis poꝛtare mõ.
Ki⸗ id 60 icendũ ꝙ ꝑfectio ſtatus
aploꝛum poſt eoꝝ vocationẽ fuit pᷣcipue
exquattuoꝛ. ¶ Pꝛimo erx xp̃i familiari
cõuerſatiõe.Micit eni Cbꝛyſoꝰ ſuper illo
verbo Mattb. xx. Heſcitis quid petatis
ꝙ frequẽter patiebat᷑ dñs diſcipulos ſu-

os aligd nò recte aut dicere aut agẽ aut

cogitare:vt ex illoꝝ culpa occaſionẽ iue-

niret exponẽedo eis regulã piecatis:ſciẽs

ro⸗ eoꝝ ñ nocebatpñte magiſtro.
LSecudo ex legaliùò ⁊? tpaliũ dimiſſiõe
quũto plus eni cu xpᷣo ↄuerſabant᷑:tãto
ma gis ꝗ retro ſũt obliuiſcebant᷑.⁊ ad ea

neſtio

que anterioꝛa ſunt ſeiposexercebant. vn

Pꝛctere pfectio ſtatus religiõisoſi/ p viij is datu
n noſce myſteriũ regni dei ceteris auᷣt ĩ pa-

de ſuꝑ illo verbo Mattb. xvi. Quid cogi
tat is inter vos dicere modice fidei:quia

Rans nõ habetig. Dicit Chꝛy ſoꝰ ꝙ qꝛ di

cipuli circa obyuãtias iudaicas adhue
repebant ideo dominus vebemẽter eos
ſncrepauit ad vtilitateʒ omnium. Erat

enim ſollicitudo iudeoꝛum in cibis ⁊ po

tibus ⁊ varijs baptiſmatibus ſicut dicit
Aplus:a quoꝛũ ſollicitudine xpᷣus ſuos
diſcipulos remouebat. ¶ ¶Tertio ex mi
raculoꝝ opꝑatione.Oicit enĩ Chꝛyſoꝰſuꝑ
illo verbo Joã. xi.Gaudeo ꝓpter vos ut
credatis qm nõ eram ibi:qbd illic nõ exti⸗
terim cõfert ad maioꝛitatẽ fidei veſtre:
qm ſi aſtitiſſem egrotantẽ curaſſe ꝗd ect
modicũ ſignũ ad mee virtutis iudicin:qꝛ

vο me abſente ſuꝑuenit moꝛs: potius in

fide mea coꝛꝛoboꝛabimini cuʒ videbitis
me poſſe defunctũ putreſcentẽ reſuſcita/

re.¶ Quarto ex eius inſtructiõe vnde ſu

er illo verbo Luce.viij. AUobis datu eſt

rabolis. Sicit glo.qꝙ q;uis plurima xbs

i parabolis dixerit vt vidẽtes nõviderẽt

ℳ 5

⁊audiẽtes non intelligerent:ſermo tamẽ

eius totus diſcipulis patuit: ⁊ myſteriuʒ
ſecretũ per eos reuęlanduũ ec moſtrauit
72 G primũ erge Eẽ dicendü ꝙ
— apł ñ ꝓfecerũt i no
ui ſtatꝰacꝗſitione.ſed in ſtatus adeptiꝑ⸗
fectioꝛi inſtructiõe eoꝝ que faciebant ad
cognoſcendaã xp̃ᷣi diuinitatẽ ⁊ eiꝰ buma-

nitaté. ¶Ad 2" dicendue i oibꝰ? illis

tribus votis apłi ꝓfecerut. In voto qdẽ
pauꝑtatis qꝛ ex doctrina xpᷣi itellexerüt
pauꝑtatẽ mag puanda eẽ in metis affe-

ctiõe q́; ĩ carẽtia diuitiaꝝ:vñ ſuꝑ illo ꝰ/

bo Matth. xix. Quis ergo poterit ſaluꝰ
fieri. dicit Augꝰ: Cu pauci ſint diuites ᷣ
cõparatione multitudinis pauperũ: itel
ligendu eſt ꝙ ocs qui diuitias cupiũt in

diuitũ numero haberi diſcipuli aiaduer

terunt. In voto vo caſtitatis exẽplo xpᷣi
dicitur Matth. xix. Sunt enuchi qui ſe⸗
ipſos caſtrauerũt pꝛopter regnuũ celoꝛũ:

„*

Ar.
ſo neb.
tgtionu
togute
ulisa
ue bin
zneſtdi
tis affee
nacpert
4

Gents
zahdie
ſnaige
4plide
ſancti.
fituſci
petrue
Quos
ſoleut
ſerch⸗
cobg

I

gechentn
Oideg
ſeeficeignd
le

lalcis eatte

cenitnen
mmun.

in bise

dasſcurdd
inetus ſie
Caoerti
i
oerwen
gdlrrit⸗
niigi ſct
nsrdcrg
es lin
norlaft
mitiit
ncien/
s wit

ernäiH

n
iinci

Cnae
AW. ,

Ar.

nõ mẽbꝛoꝛum abſciſſione: ſj malaꝝ cogi

tationũ intẽtiõeiut Cbꝛyſoꝰ dicit. In vo

to autẽ obediẽtie Joã.vi. Mũquid ⁊ vos
vultis abire: dixerunt diſcipuli. Snñe ad
quẽ ibimus ̈ ba vite eterne bes. C Ad
3 eſt dicẽdũ ꝙ ſecuti ſunt apꝑli xᷣm men
tis affectu: ſed in illa affectiõe iĩcremẽtũ
receperũt per illa que ſuperius dicta ſũt.
D guarcu iꝶ* ꝓcedit᷑:vi
2„ 9 Een gef. n. ꝙ apli
nõ fuerint a x̃o baptiʒzati anteqᷓ;
eſſent ad apłatum vocati:qꝛ illi ꝗ bapti
zandi erant baptiſmo ſpiritus ſanctinõ
indigebãt baptizari baptiſmo aque: ſed
apli baptiʒandi erant baptiſmo ſpiritus
ſancti. Acti.vos aũt baptiʒz abimini ſpi
ritu ſcõnõ poſt multos bos dies. ¶
petrus nõ fuit baptiʒa tus:ergo nec alij.
Quod auteʒ petrus nõ fuit baptizatꝰ ad
ſoleutianã ſcribit Augꝙ nouatianꝰ aſ
ſerebat petrũ baptiz atũ nõ fuiſſe. Sʒ lo
co baptiſmi penitentiã egiſſe eo ꝙ egreſ
ſus foꝛas f leuit amare. LPꝛeterea qs

ſcriptum nõ inuenit᷑ nõ eſt allerenduũ. Sʒ

ꝙ aplłi baptizati fuerint ſcrivtũ nõ iuenit
nõ eſt aligd de eoꝝ boptigno aſſe requz.
2 P* Pe; quia apki
J n contrarin fuerũt voca⸗
ti vt eſſent poſſeſſoꝛes eterne heredita/
tis. Sed ſcribitur Joan.iij. Miſi quis re-
natus fuerit ex aqua ⁊ ſpiritu ſancto nõ
* G eO itrabit ĩ regnũ cco.
r Pà dicendu ꝙ Aug' in epla
ad ſoleut ignam banc queſtionem deter
minat oſtend es tripliciter apoſtolos ba
ꝓtiz atos fuiſſe:nedum baptiſmo Joan.
ſedqs magis credibile eſt baptiſmo rp̃i
et boc vel ante vocationem:vel in ipavo
catione: vel ſtatim poſt vocationem ad
apoſtolatum. Pzimo ſic: apoſtoli fuerũt
de coꝛpoꝛe ecdeſie: imo pᷣma ⁊ pꝛecipua
membꝛa coꝛpoꝛis eccleſie:ſed ut ibi dicit
Aug. Quoicunq; legimus eſſe in coꝛpo
re xp̊i quod eſt eccleſia non niſi baptiʒa/
tos pertinere ad reguum celoꝝ intellige

re debemus: niñ foꝛte quos ouguſtia paſi

ſionis inuenit:⁊ nolẽtes negare xp̃ᷣm an
teq; baptiz atent᷑ occiſi ſũt:quibꝰ ipᷣa paſ
ſio pꝛo baptiſmo deputata eſt. Sj nuqd
vt dicit hoc poſſumꝰ de apoſtolis dice/
re quivſq; adeo largu tempus habuerũt
quod baptiʒarẽtur vt ipſi etiã alios ba/
ptiʒarent. Secũdo ſic:miniſteriũ bapti⸗
ʒgndi xpᷣs nõ cõmiſiſſet niſñ baptizatis:
cõueniẽs enĩ erat eos eſſe baptiʒatos ꝗ
alios baptiʒabãt. Sed ſcribit᷑ Joan.iiij.
ꝙ ieſus nõ baptiʒabat ſed diſcipuli eius
quod eſt verũ xpᷣm nõ baptiʒ aſſe ꝓpꝛijs
manibus:ſed baptiʒabatimudãdo inte/⸗
rius:miniſterium autẽ baptiʒz andi pꝛebe
bãt diſcipuli ut dicit gloſa Augꝰ Joan.
iiij. Tertio.ſic nam Joan. xiij.xpᷣs dixit
petro cum ad eius pedes lauandos veni
ret:Qui lotus eſt nõ idiget niſivt pedes
lauet:ſed eſt mũdus totꝰ:in quo ĩtelligi᷑
ut dicit Augꝰꝙ petriã fuẽgt baptiʒatꝰ.
AG Ppꝛ mũi οα rñũdet Augꝰ?di
Pe cens: ꝙ ſi dicamu⸗
apłos nõ fuiſſe baptizatos aqua: metuẽ
dum eſt ne grauiter in eis erremus:quia
in hoc damus hominibus auctoꝛitateʒ
cõtemnendi baptiſmuʒ:quem vſq; adeo
nõ ↄtenendũ ipa aplica diſciplina comẽ
dat:ut coꝛnelius centurio ⁊ illi q cũ illo
Jat ccebeo ſcõ fuerũt bapticati
oicente petro Actłx. NHu qd aqua 3 S
bibere põt ut nõ baptiʒent᷑ bi ꝗ ſpm ſcm
acceperũt ſicut nos Intitrcha; Fapki
eẽnt baptiz ãdi baptiſmo ſpus ſci ĩdige
bãt baptiʒari baptiſmo aq̃ iſtiruto a xpo
ne ſacrm ipᷣm ↄtenere viderent᷑. Zd
2meſt dicendum q; ut ait Augꝰ: ſine no
uatianus ſiue alij dicãt pnia m fuiſſe da

tã ꝑ aplos petro loco baptiſmi: aſas b

dixerit a regla fidei catholice ⁊ a doctri
na aopoſtoloꝝpꝛoꝛſus eſta lienus.poſſũt
enim boies agere pniam ante baptiſmũ
de peccatis eoꝛum:ita tamen ut bapti⸗
Jentur.ſimilit᷑ i poſt baptiſmũ ita pec⸗
cant ut excõmunicari ⁊ reconciliari me
reant penitentes appellantur. Hamſi
mon mag'ante baptiʒzat? erat qs vellet

Ar.

emere a petro ſpũm ſcm:⁊ monitꝰeſt ab
ceo ut penientiã ageret ab illa nequitia:
nuq́; tñ loco baptiſmi penitẽtia ſuccede
re põt. C.Ad 3“ ſilr rũdet Aug? no
oĩia que fcã ſũt ſcripta iueniunt᷑: veruta
mẽ fcã eſſe ex certis documẽtis ꝓbant.
Scriptũ ẽ eni qñ bapticatꝰ ſit apłs pau
lus Acti.ix. Surgẽs baptigçatus e: a ſcri
ptum nõ ẽ qn bapticati ſunt alij apli. ve
rutamẽ eos bapticatos eẽ intelligere de

bemus:quẽad modũ ſcriptũ ẽ qn bapti

gati ſunt plebes in hieruſalẽ ⁊ in ſama-
inaria. Qñ ãt baptięate ſint alie plebes
gentiũ quibus apli eplas miſerunt: non
eſt vtiq; ſcriptũ: tñ ipſas bapticatas eẽ
vtiq; minime dubitamꝰ ꝓpt illa dñi ſen
tentiã: Miſ ꝗs renatus fuerit ex aqua ⁊
6 nõ intrabit in regnũ celoꝝ.
Queſtio. lxxxv. de aploꝝ p̃dicatiõe.
Lterius aenauze
6 de aploꝝ pᷣdi
cCatione: Circa quod querunt᷑
Ituoꝛ. CPꝛimo vtrũ ꝑ apo
ſtolos in toto oꝛbe euangeliũ chꝛiſti fue
rit pᷣaicatũ. ¶ Secũdo vtrũ apłi pᷣdicã
do ſ ãnũciarẽt pacẽ. ¶ CTertio vtrum
apłi p̃dicãdo vterent᷑ pꝛudẽtis. ¶ Quar
to vtrũ apli pᷣdicãdo libꝛis ad uicenai
yindigerent.
D pamny ergo ſic ꝓcedi
tur: Videt᷑ enim ꝙ ꝑ aplos in to
to oꝛbe nangelii xpᷣi fuerit pᷣdicatũ.Di
cit enim Apls Ro.x.ꝙ fides eſt ex au/
ditu. auditus aũt eſt ꝑ vbũ dei.⁊ ſtatim
ſubdit:Sʒ nungꝗd nõ audierunt. Et qui
dem in oẽm terrã exiuit ſonus eoꝝ: ⁊ in
fines oꝛbis terre vᷣba eoꝝ.qð de ſono et
pᷣdicatione aplłoꝝ glo.erponit. C Pꝛe/
terea ſuꝑ illo vbo Lu.x. eſignauit dñs
⁊ alios ſeptuagitaduos: ⁊ miſit illos bi
nos añ faciẽ ſuã. Dicit glo. ꝙ bñ ſeptua
gintaduo diſcipuli mittunt᷑ ad pᷣdican/
dqũ:qꝛ totidẽ mũdi gentibꝰ ⁊ totidẽ lin-
guis euangelium pᷣdicandũ erat. CS.
apłi poſt aſcenſionẽ dñi ꝑ totum oꝛbem
ſe diuiſerunt: ergo per eos in toto oꝛbe

Qneſtio 1

euangelium eſt pꝛedicatum.

In contrariũ lerbi

xxiii.Cum pᷣdicatũ fuerit euangeliũ re/
gni in vniuerſo oꝛbe in teſtimoniũ genti
bus:tunc veniet cõſumatio:ſed nõdũ ve
nit conſumatio ⁊ finis ſeculi:s nondum

euangeliũ regni eſt in vniuerſo oꝛbe pᷣdi-

KRKnid eO dicẽdũ ꝙ in boc catũ
ter Cbꝛyſo. ⁊ Augl. Nam Chꝛyl. dicit
qꝙ pᷣdicatio euãgeli in vniuerſo oꝛbe cõ
pleta ante ſubuerſionẽ bieroſolyme ci

ſub Veſpaſiano ⁊ Zito romanis pᷣncipi

vid et᷑ eſſe cõtrouerſia in

uitatis: qꝛ anno.xlij poſt paſſionem dñni

bꝰ ciuitas hieruſalẽ cum tẽplo ſubuerſa

eſt. ⁊ boc fuit maximũ biuine vᷣtutis ſi-
gnum in tam bꝛeui tepoꝛe pꝛedicatio
euangelij ꝑ apłos facta fines oꝛbis ter
rarũ impleuit. ꝓbat autem iſtud cbꝛyſoꝰ
auẽte ⁊ exemplo. Auẽte quidem ꝓphete
dicentis: In omnẽ terrã exiuit ſonꝰcoꝛũ
2 in fines oꝛbis terre vᷣba eoꝝ. Exẽplo

vᷣo qꝛ ſipaulꝰde hierłm in hiſpaniaʒ:⁊ in

greciã: ⁊ romã ſepe cucurrit:exquo vnꝰ
tantã poꝛtionẽ accepit:ercogitsre debe⸗
mus qntam ceteri apli operati ſunt.q;/
uis tñ euangeliũ ꝑ aplos fuerit vbiq; p⸗
dicatũ:nõ tñ oẽs crediderunt:iõ in teſti
monium ⁊ damnationẽ illoꝝ qui no cre
diderunt pᷣdica to euãgelio regni in vni-

uerſo oꝛbe per aplos tunc venit finis et

conſumatio:nõ quidẽ mũdi vniuerſalit:

