te Gꝛegl.xcvi.di. Quis dubitat ſacerdo

tes chꝛiſti regum ⁊ pᷣncipuʒ omniumq;
fidelium pres ⁊ magiſtros cenſeri.
Rn eo dicendum ꝙ ſacerdotes
2 in regiminis cura pꝛe/
feruntur regibus q;tum ad pꝛeſens in qᷓ
tuoꝛ. ¶ Pꝛimo in tempoꝛis diuturni/
tate. C Secundo in operis qualitate.
¶Tertio in honoꝛis dignitate. ¶ Et
quarto in iuriſdictionis poteſtate. Fuit
enim regimen ſacerdotale pᷣus regimi-
ne regsali:in cuius figura tribus leui qui
fuit genitus ante iudam: de quo reges
ſunt electi. Euit electa ad miniſterium
ſacerdotij. Signanter tamen tertius fili
us Jacob qui fuit leui ad ſacerdotium ẽ
electus:magis qᷓ; pꝛimus uel ſecundus.
Sicut dicit gloſa ſuper illeperbo Exo.
vi. Hec nomina filloꝛum leui ad com⸗/
mendandum ſacramentum trinitatis:
ait enim ꝙ non pꝛimam tribum uel ſe⸗
cundam: ſed tertiam elegit deus in ſa
cerdotium:quia in nomine ſancte trini-
tatis conſecrati ſunt ſacerdotes:ut eius
fid em in ſe ſeruare ⁊ alios docere ſtude
ant. In operis vo qualitate pꝛeferunt᷑
eis:quia cura regiminis regum exten/⸗
dit ſe ſolum ad tempoꝛalia. Regiminis

gutem cura ſacerdotum reſpicit ſpiritu

gle bonum: et illa que ſunt perfectionis
opera. Dicuntur enim ſacerdotes quaſi
ſacra dantes: uel ſacra recipientes.uel
ſacra adminiſtrantes. Quod v̈o in ho-
noꝛis dignitate eis pꝛeferantur: patet
auctoꝛitate Am bꝛo.xcvi.diſ.c.duo ſunt
quippe.honoꝛ fratres ⁊ ſublimitas epi⸗/
ſcopalis uel ſacerdotalis: nullis pote-
rit comparationibus adequari.ſi regum

fulgoricompares et pꝛincipum dyade/

mati longe erit inferius quaʒ ſi plumbi

metallum ad auri fulgoꝛem compares.

In iuriſditionis etiam poteſtate pla/
num eſt ꝙ eis pꝛeferuntur: cum iuriſdi-
tio regum ſolum ſit ſuper tempoꝛalia.
Sacerdotum ?o poteſtas ad tempoꝛa
lia ⁊ ſpiritualia ſe extendit:quibus enim

pꝛecioſe anime traduntur eoꝛum. po/

teſtate indigentibꝰ bong tepoꝛalia diſpẽ
ſant᷑ ut ſcribitc᷑.xij.q.i.c.pᷣcibimus.

RAWBL ergo eſt dicendu:qy
Ad Peim bonũu cõe pᷣfert bo

no pᷣuato in eodẽ genere oꝑis.bonũ eniĩ

mẽrimoniale ẽ magis publicũ ⁊ cõe q; bo

num cõtinentie virginalis:⁊ tñ iſtud nõ
pᷣfert᷑ illi:cũ illud ſit cõſilij ⁊ ſuꝑerogatio
nis opus:nec tñ ẽ verũ ꝙ regimẽ regale
ſit magis cõe qᷓ; ſacerdotale:im mo illud
vniuerſalius eſt:cũ ad tꝑalia ⁊ ſpũalia ſe

extendat: ut ſupꝛa dictum ẽ. C Ad2*
eſt do. ꝙ reges inungunt in cure regal re
giminis ſuſceptione:ſicut epi inungunt

in ſuſceptione cure paſtoꝛalis: nõ tamẽ
reges dicunt᷑ eẽ in ꝑfectionis ſtatu ſicut
epᷣi:quia illoꝝ cura reſpicit ſoluõ tẽpoꝛa
lia. Iſtoꝝ aut ſuꝑ bis que ſunt ꝑfectiõis
oꝑs. Sacerdotes ðo inungnut᷑ ad conſe
crandũ coꝛpus chꝛiſti:quoꝝ vnctio ſem
per manet:qꝛ ſo manẽt ſacerdotes: non
tñ inun gunt᷑ in cure parrochialis ſuſce-
ptione:qꝛ curã illã nõ recipiũt cũ obliga⸗/
tion is voto ſicut epi. C Ad ʒeſt dicen
dũ: ꝙ q;uis alie tribus dequibꝰ fuerunt
reges poꝛes fuerũt tꝑe tribu leuitica:de
qua electiſũt ſacetdotes:eo ſimeon fu

it genitus ante leui:nõ tñ ex boc regimẽ

regale fuit añ ſacerdotale: quia Hieroꝰ
diẽ: Oẽs pmogeniti a noe vſq; ad aarõ
fuerunt pontifices.⁊ oẽs maioꝛes natu
induti veſte ſacerdotali cũ bñdictiõe pa
tris decimas deo velut pontifices offe-
rebant:ita ꝙ iſte due dignitates coiun⸗
cte erant ad inuicem ꝓpter ſua excellen-
tiã: ut ꝗ erat ſacerdos eẽt rex:⁊ecõuerſo

—,

GGPTTE ſic pꝛocedit
= D quan tu Aidetur eni

wvꝓ pᷣſbyteri veteris teſtamenti in
perfectionis ſtatu pᷣferendi ſint pᷣſ byter
noui teſtamẽti:qꝛ moyſes ⁊ aaron ſacer
dotes fuerunt veteris teſtamẽti: ſed iſti
fuerunt ꝑfectioꝛes alijs. Oicit eniʒ glo.

ſuꝑ illo nbopſal. Moyſes ⁊ aaron in ſa

— —

— —

— —

dſhe

hu Ar. centeſimaſeptima

%

cerdotibus eiꝰ: bos imitamini:quia ma
gni fuerunt.iſti enim chꝛiſtũ pdicauerũt
Pꝛeterea Aplus dicit ad Hebꝛe. vij.
de mechiſedecb: Hic eſt enim melchiſe⸗
decb ſacerdos dei ſummi.ſed ipſe fuit in
lege nature nedum in veteri lege:q fuit
ꝑfectioꝛ lege nature. C Pꝛererea imꝑfe
ctum remittitur ad ꝑfectum: ſed chbꝛiſtꝰ
qui fuit caput ſacerdotũù noui teſtamen/
ti curatos ꝑ eum remiſit ad ſacerdotes
veteris teſtimenti tanq; perfectioꝛes.

In contrarium?t o⸗
iij.Qui ſe ⁊ alios miſtros noui teſtamẽ-

ti pꝛefert miniſtris veteris teſta menti
dicens: Qui idon eos nos fecit miſtros

noui teſtamenti:nõ littera ſed ſpũ.⁊ ſta⸗ C T.

tim ſubdit ꝙ ſi miniſtratio moꝛtis litte-
ris defoꝛmata in laꝑidibꝰ fuit in gloꝛia

ita ut non poſſent intedere in faciẽ moy

ſi filij iſrael ꝓpter gloꝛiã vultus eiꝰ que
euacuat᷑. multo magis miniſtratio ſpũs
Ki leo, eit in gloꝛis.
dicendũ qꝙ Apis ad He
bꝛeos in quatuoꝛ pᷣfert ſacerdotes noui
teſta menti ſacerdotibꝰ leuiticis. Pꝛi
mo in deriuatione. & Secũuũdo in dura/
tione. ¶ Tertio in perfectiõe. C Quar
to in hoſtie oblatione. Fuit cnim ſa-
cerdotiũ chꝛiſti ⁊ ſacerdotiũ noui teſta/
m enti figuratum in ſacerdotio melchi⸗/
ſedech qui fuit in lege nature. Cum igi⸗/
tur ſacerdotium cbꝛiſti fuerit cauſa ſa-
cerdotij leuitici:ſicut figuratum eſt cau/
ſa figure: ſequitur ꝙ ſacerdotium leuiti
cum a ſacerdotio gentilium ſit deriua/
tu ut glo.dic ad Hebꝛe.vij. In dura
tiõe vᷣo: qꝛ ſacerdotes leuitici ſine iureiu

rãdo fciſũt ſacerdotes. Sacerdotiũ xᷣo

chꝛiſti cum iureiurando per eũ qui dixit

ad eum: Jurauit dominus ⁊ non penite

bit eum: tu es ſacerdos in eęternum vᷣm
oꝛdinem melcbiſedechb. ¶ In perfectio
ne autem:quia ſacerdot ium leuiticũ nõ

poterat iuxta conſcientiam perfectam

8

facere ſeruientẽ ſolſmodo in cibis et po
tibus ⁊ varijs baptiſmatibꝰ. Chꝛiſti au
tem ſacerdotium in perpetuum ſaluare
pot eſt accedens perſemetipſum ad deuũ
ſemꝑ viuens ad interpellanduz ꝓnobis
¶In boſtie vo oblatione:quia illi offe⸗
rebant hoſtiam terrenam. iſti autem bo
ſtiam celeſtem. Offertur enim nunc per
ſacerdotes noui teſtamenti celeſtis ho/
ſtia quatuoꝛ modis. Pꝛimo pꝛincipa
liter ⁊ effectiue:quia illa perſona quepꝛi
mo obtulit: et in cuius virtute alij offe-
runt:non terrena ſed de celo fuit. C Se
cundo foꝛ maliter ⁊ quiditatiue:quia ca
ro illa vera que offertur celo diuinitatis
eſt foꝛmaliter als perſonaliter cõiuncta
ertiosnaterialiter ⁊ ſubiectiue:qꝛ
in vt ero virginalinon terreno ſemine:ſj
celeſti ſpiramine caroque offert᷑ fuit foꝛ
mata. ¶ Quarto finaliter ⁊ terminati
ue: quia oblatio ſacerdotis noui teſta-
menti celum aperit: quod non poterat
aperiri oblatio ſacerdotij leuitici. Iſta
autem quatuoꝛ per oꝛdinem tangit Au
guſtinꝰ.iiij.de trini.c.xiiij.dicens:Quid
tam iuſtus ⁊ ſanctus ſacerdos qᷓ; vnicꝰ
dei filius q́;tum ad cauſam eſſentialem
Et quid tam aptum immolationi qᷓ; ca
ro bumana moꝛtalis:q;tum ad cauſam
foꝛmalem. Et quid tam mundum pꝛo
mundandis vitijs moꝛtalium: qᷓ; ſine vl
la contagione carnalis concupiſcentie
caro in vtero nata virginali: q;tum ad
cauſam materialem. Et ꝗd tam grate
ſuſcipi poſſe qᷓ; caro ſacrificij nr̃i effecta
coꝛpꝰ ſacerdotlnr̃i:q;tuʒ ad cãz finalẽ
Ad pꝛimum ρhaleen⸗
en b qum: ꝙ quan-
tumcunq; moyſes ⁊ aoron eſſent perfe⸗
cti ſacerdotes in ſe:in colunna tamẽ nu
bis loquebatur ad eos illa dicta que chꝛi
ſtum pꝛeſignabant. ad illos ergo loque
batur in nube qui iaʒ nobis loquitur in
ſcabello:puta in carne perſon aliter aſ⸗
ſu mpta aꝑte:ſicut gloſa ibi dicit.

nv 2

Ar.

———

Cald 2 dicẽdũ q;ꝙ Melchiſedecb fu
it ſacerdos ſummus: qꝛ ſumi ſacerdotis
figurã geſſit:figurauit enim rpᷣm ſũmuʒ
ſacerdotẽ: vnde ſicut figuratũ excedit fi
gura m: ſic iſtud ſacerdotiũ excedit illud
¶Ad 2aneſt dicendum ꝙ xp̃s nõ remi/
ſit ad ſacerdotes munda tos per ipm ve
teris teſtameti tanq; ad ꝑfectioꝛes. ſed
innuit ꝙ mudati interius per inſuſionẽ

gratie eius tũc doctrina imbuẽdi per ſa

cramẽta⁊ catbetigãdi ꝑ monẽ:ptãs mi
niſtris eccleſie tributa eſt utvicit Augꝰ.
¶ Queſtio. Cv.quomõ ſtatus ꝑfectio
repñtatur in religioñns mendicantibus.
in⸗ Evidendu eſt quo-/
UEmoao ſtatus pfe
ctio repñtatur i regioſis mẽ
Aiicantibus. Circa quod que-
rᷣtur nouem. ¶ Pimo vtrum religioſi
mendicãtes ſint in ꝑfectioꝛi ſta tu q; ali
Secundo vtruz religioſi medicãtes
cum perfectiois ſtatu poſſint eſſe de col-
legio ⁊ numero magroꝝ. ¶ Tertio vtꝝ
reiigioſi mẽdicantes cũ p erfectiõis ſta

tu poſſint eẽ de collegio ⁊ numero ſtudẽ

tium ſecularium. ¶ Quarto vtruʒ plu/
res magiſtros eſſe in vno religionis col
deroget eoꝛum perfectionis ſtatui
Quinto vtrum religioſi mendicãtes

cum ꝑfectõis ſtatu poſſint eſſe teſtamè

toꝛuʒ executoꝛes. ¶ Serto vtꝝ religio
ſi medicãtes cũ perfectõis ſtatu poſſint
eſſe regum ⁊ reginaꝝ cõſeſſoꝛes. ¶. Se
ptimo vtꝝ religioñ mendicates cu ꝑfe-
ctionis ſiatu poſſint eẽ ſeculariũ pꝛinci
pum officiales. Octauo vtxꝑreligioſi
mendicãtes cũ perfectõis ſtatu poſſint
de negocus ſecularibus ſe itromitteere.

¶ Mono vtrum religioſ mendicantes

cu ꝑfectiõis ſtatu eoꝝ poſſint largioꝛes

elemoſynas recipere q; i enenalestee
ergo ſic ꝓcedi
2 H
☚ Pamn Aiget᷑ enim
retligioſi mendicãtes nõ ſint in ꝑ-
fectioꝛi ſtatu q; alij:inquieti eni ⁊ vagã/
tes buc illuc nõ ſunt in perfectiõis ſta⸗

tu. Sicut dicit glo.ſuꝑ illo vᷣbo.ij. Lbeſ.

AQueſtio

vlt.Quoniã nõ inquieti ſumus iter nos

neq; gratis panẽ mãducauimus ab ali-
quo.Sed religioſi mendicũtes cogutur

eſſe inquieti ⁊ diſcurrere ad querẽdũ eo/
ruʒ victũ ⁊ veſtitũ:ergo maioꝛis ꝑfectio

nis eſſet pꝛopꝛijs manibus laboꝛare vel
in cõmuni aliquas poſſeſſiões hre q; mẽ
dicare. Pꝛeterea ille ſtatus ẽ iperſectꝰ

de quo plures cadũt ⁊ plures apoſtatãt-
Sed de ſtatu religionis mendicãtiũ plu

res cadunt ⁊ plures apoſtatãt a via ſa⸗
lutis pꝛopter inopiã:nec mirũ ſcribit eni
Eccleſiaſtici.xxvij.ꝙ ꝓpter iopiã multi
Pꝛeterea raligion mendi

deliquerũt.
cotes ſunt perficiẽdi nõpertecti. Sʒ mẽ
dicitas ⁊ abdicatio tempoꝛgliũ eſt peri-
culoſa perficiẽdis: ut dicit Damaſ. peri
culoſius eſt ergo ſtatus religio nis mẽdi

n rörrariſ cantium.
Zn C0 trann eſt quia volũta

ria paupertas ponit boĩem in gfectiõis

ſtatu. Sed bocmagis inuenit᷑ in religio

ſis mendicantibus qᷓ; alis: ergo ipſi ſũt
in perfectioꝛi ſtatu q; alij.
Mmideo dicendũ ꝙ in pauperta-
VVte volüũtaria pꝛopter xpʒꝰ
aſſumpta in qua cõſiſtit ꝑfect iõis ſtatus
Quatuoꝛ modi inueniũtur ᷣm NHiero.

Pꝛimꝰ modus fuit apoſtoloꝝ ⁊ alio

rum ridelium in pꝛimitiua eccleſia qve
dentes poſſeſſiones de pꝛecio ipſoꝛũ ꝓ⸗
uidebat᷑ vnicuiꝗ;

ſicut opus erat. ¶ Se ⸗

cũdus modus fuit ⁊ eſt quoꝛundam mo

nachoꝛum qui babentes poſſeſſiones ᷣ

cõi de fructibꝰ ⁊ pꝛouentibꝰ ipᷣaꝝ ꝓuidẽ

tur omn ibus neceſſaria vite:nullus nã⸗

q; debet eligere talem paupertatem in

qua ſubtrabat ſibi poſſ bilitatem pꝛoui
qẽdi in neceſſarjs. Certius modus
fuit ⁊ adbuc eſt quoꝛundam religioſoꝛuʒ

quimundum ſpernentes de laboꝛe ma⸗
nuum ſuarum victum ⁊ veſtituz ac alia

neceſſaria eis ſubminiſtrant quo modo

apoſtolus vſus eſt quandoq; ne offendi

culum daret euangelio. ¶ Quartꝰ? mo⸗

len
tit,

dus eſt quoꝛundam religioſoꝛum mendi
cantiuj qui ſpiritualibus vacantes ⁊ do
ctrinam euangelicam pꝛedicãtes de bis

que a pſonis fidelibus inferunt᷑ in volun

taria paupertate viuunt. Quãuis ergo
omnes iſti modi viuendi in voluntaria
paupertateſint boni ⁊ meritoꝛij.Iſte ta

mnen quartus ꝑfectioꝛ ⁊ ſecurioꝛ eẽ dici

tur ꝓpter quatuoꝛ. ¶.Pꝛimo:quis ſolli
citudinem tempoꝛaliũ minus habet an
nexam q́; ali modi. ¶C Secundo:quia
ad ſpũalium contemplationem maioꝛeʒ
diſpoſtionem babet coniũctaʒ. ¶ Ter
tio:quia ad recõpenſationem eoꝝque re

= maioꝛa bona ſubminiſtrant.

Quarto:quia ad imitationẽ modi vi

nẽdi cbꝛiſti ⁊ aploꝝ maioꝛem confoꝛmi

tatem habet. Scribitur enim Luce.viij.

mulieres multe ſequebant᷑ cbꝛiſtũ mi
niſtrantes ſibi de facultatibus ſuis.

Wi mE ergo eſt dicendũ: ꝙ
Ad Rim diſcurrere de loco

₰

ad locum ⁊ detrimentũ ꝓpꝛie quiet pa-
ti: duplicit er põt contingere. C Pꝛimo

ut hoc fiat quadam curioſitate pertra-
ctando alioꝛũ tẽpoꝛalia negocia ꝓpꝛis
p̃termiſſis.⁊ hoc repꝛebendit Aplus ut
glo.ibi dicit. Alio mõ ut boc fiat ex
chꝛiſti charitate ſeminando ſpuũalia ⁊ in
ſtruendo aias fidelium in: bis que ſüũt fi
dei:⁊ iſtud non eſt minoꝛis meriti:nec mi
noꝛis laboꝛis q; ꝓpꝛis manibus victuʒ
2 veſtitum querere. Ricit eni, Augꝰ oe
opere monachoꝝ:Oñm ieſum chꝛiſtum
in cuius noĩe ſecurus hec dico:teſtem in
uoco ſuper aiam meaʒ qᷓ; q;tum ad me⸗
um attinet cõmodum multo mallez per
ſin gulos dies certis boꝛis q́;tum in be-/
ne mod eratis monaſterijs conſtitutum
eſt aliquid manibus operari ⁊ certas ho
ras habere ad oꝛandum 2 legendos li-
bꝛos q; tumultuoſiſſimas queſtiones et
perpiexitates cauſarum alienarum pati
de negocijs ſecularibus: uel indicãdo di
rnendis: uel interueniendo pᷣͤſcindendis

Ad ⁊2“ cſt dicẽdum: ꝙ plures cadũt

Ar.ꝓq· centeſimaquinta

VII
⁊ plures apoſtatant a via ſalutis ex tẽ-
poꝛalium affluentis qᷓ; er eoꝛum carẽtia
ſicut plures deuiant a vis ſa lutis in pꝛo
ſperis q; in aduerſis. Oato tamen ꝙ mł
ti cadant ⁊ multi apoſtatent in religiõe
paupertatis:hoc tamen non arguit eoꝝn
imperfectionis ſtatum:quia arta eſt via
que ducit ad vitam: ⁊ pauci ſunt qu iin/⸗
ueniunt eam. lata autem ⁊ ſpacioſa eſt

que ducit ad perditionem: ut ſcribitur

Matth. vij. C Ad 2“eſt dicenduzʒ: ꝙ vo
lentibus perfici neceſſaria ſunt illa que
inſtrumentaliter faciunt ad acquirẽdũᷣ
perfectionis ſtatũ:ſicut eſt abdicatio tẽ
poꝛalium q;tum ad illa tria que Jo.po-
nit efſe in mundo. Mam concupiſcentia
carnis abdicatur per votum caſtitatis.

Concupiſèentia o oculoꝛum per votũ

paupertatis. Superbia vite per votum
obeaäientie. Damaſ.autem non dicit qp
exercitatio in iſtis ſit periculoſa perficiẽ
dis: ſed vult ꝙ ſolitaria ⁊ volũt aria alłs
contemplatiua vita perfectis magis q;
perficiendis conuenit ð
D ſeptimũ de
P Er Zider. n.
ꝙ religion mendicantes cũ ꝑfe/
ctionis ſtatu nõ poſſint eſſe de collegio
numero magiſtroꝛum. Minus nanq;
eſt nominari magiſter q́; magiſter eſſe:
ſed ſaluatoꝛ Matth. xxiij ꝓbibuit ut di⸗
ſcipuli eius non vocarentur magiſtri di/
cens: Vos autem nolite vocari rabbi:
vnus eſt enim magiſter veſter. Pꝛete
rea religioſi tenentur ad paupertatem ?
bumilitatem: ſed cathedra magiſtralis
impoꝛtat magnuz hbonoꝛis ſtatummt di
cit glo. ſuperillo verbo Matthiiij. Sta
tuit eum ſupꝛa pinaculum temph. Si-
cut ergo cathedra ma giſtraliſrepugnat
religioſoꝛuʒ bumilitati: ſic reyngnare vi
detur eoꝛum ꝑfectionis ſtatui. ¶. Pꝛete
rea plus repugnat religioſis mendican/
tibus officium ſcholaſticum q; eccleſia-
ſticum: ſed eccleſiaſticum officium reli-
ligioſi exercere non poſiunt cum eoꝛum

fectionis ſtatu. Scribit᷑ enim. xvi.q. i.
Memo poteſt eccleſiaſticis officis deſer
uire.⁊ in mõaſtica regła oꝛdiate ꝑſiſtere

In contrarium ρàa,

pvui doctoꝛes eccleſie fuerunt religioſi: ſi

cut pʒ de Aug Gꝛeg: Mieroz Ambꝛo.
Similiter ergo ſtat doctoꝛatus ⁊ magi⸗
ſteriũ cũ religionis ꝑfectiõis ſtatu.

9 . . „ „
Rñideo dicenduz: ꝙ aliqui dixe

runt cheiſtum deuitãdo
magiſterium dediſſe conſiliu ⁊ eſſe ſuper
erogationis opus:⁊ qꝛ religioũ tenent᷑
ad conſilia: ⁊ illa que ſunt ſupererogatio
nis opera concludebant ex hoc religio-
ſos de nu mero ⁊ collegio magiſtroꝝ eſſe
non poſſe:tenendo eoꝝ ꝑ ſecionis ſtatũ
quoꝝ dictũ multiplicit᷑ ptzʒ eſſe falſum.
MPꝛimo quidem: quia vitatio illiꝰ non

poteſt cadere ſub conſilio uel ᷣcepto cui

ꝓmittitur ſingulare pᷣmium. Doctoꝛibꝰ
gautem ⁊ expoſitoꝛibus ſacre ſcripture ꝓ
mittit᷑ ſingulare pᷣmiũ:ſicut virginibꝰ et

martyeibꝰ. Sicut ergo inconueniẽs eẽt
dicere ꝙ vitare virginitatẽ uel marty-

riuʒ caderet ſub conſilio: ſic inconuenies
eſt dicere ꝙ vitare magiſteriũ cadat ſub
cõſilio uel pcepto. Secũdo qꝛ nõ põt
dari pᷣceptũ uel cõſiliũ de eo qð contra/
riat᷑ cõſilio ſeu pᷣcepto: ſed docere cadit
ſub pᷣcepto uł ↄſilio: ut ptʒ Mattb.vltj.
Euntes ⁊ docete oẽs gentes. Et Gall.
vi. Si poccupatꝰ fuerit hbomo in aliquo
delicto:vos qui ſpirituales eſtis iſtruite

eum in ſp lenitatis ve nõ docendo:ergo

non põt eſſe cõſiliũ. ¶ Tertio qꝛ cõſilia
ꝑ chꝛiſti aplos pᷣmo fuerunt ſeruata:ſed
ipſi magiſteriũ ⁊ doctoꝛatũ non vitaue/
runt. Dicit enĩ Paulus.i.Thi. ij. Aeri⸗
ta tem dico no mentioꝛ:doctoꝛ gentium
in fide et veritate. Dato tñ ꝙ ſub cõſilio
caderet:nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ad boc oẽs reli/

gloſi tenerent. non em oẽs ꝗ pfectõis ſta

tuũ pfitent᷑ ad oĩa tenent᷑ cõſilia:ſed ad il-

la tm ad que ex voto ſe obligant:als apli

qui erant in ꝑfectionis ſtatu tenebaut

U 10 . I I .

ad banc ſuperogationem quã Paulꝰ fa
ciebat: ut no acciperent ſtipẽdia ab illis
quibus pᷣdicabant. Dicendum ergo eſt ꝙ

religioſi magis q ſeculares clerici tene⸗

do eoꝝ pfectiõis ſta tum: pñt eſſe de nu-
mero ⁊ collegio magiſtroꝝ ꝓpter qtuoꝛ
CPꝛimo pꝛopter ipnus ſacre ſcripture
quã pfitent᷑ appꝛobationẽ. Soctrina.n.

ſacre ſcripture operibꝰ cõpꝛobat᷑:qꝛ pᷣn-
cipalis auctoꝛ eius cepit facere ⁊ doce/⸗

re: Act.i. Cum igit᷑ in ſacra ſcriptura cõ

tineant᷑ pcepta ⁊ ↄſilia: religioſi qui ſũt
pᷣceptoꝝ ⁊ conſilioꝛum obſeruatoꝛes ma
gis ipſaʒ compꝛobant docendo ogꝑibus

—

q;ᷓ clerici ſeculares. Secundo ꝓpter
doctrinalis operatiõis perfectione. Oe

lectatio nanq; ꝑficit operatione ⁊ diu
turnioꝛem ⁊ laudabilioꝛẽ ipſam reddit:

ut dicit pᷣus ix. Ethi. religioſi aüt plus

cogunt᷑ delectare i ſacre ſcripture ꝑſceru
tatione alijs velectatiõibus ab eis ſub-

tractis q; alij. Tertio ꝓpter eoꝝ diſpoſi-
tionem /ꝑ abdicationẽ enim tꝑalium ⁊ ſe

culariũ negocioꝛum que doctrine ſtudiũ

marime babent impedire: religioſi ma/

gis ſunt idonei ⁊ diſpoſiti ſacram doctri
nam docere ⁊ exponere qᷓ; ſeculares cle

rici:ſicut ptz ꝙ oĩa armaris ſunt plena
de libꝛis ⁊ operibꝰque fecerunt religioſi
¶Quarto ꝓpter finis ſacre doctrineat
tinctionẽ. Finis enim ſacre ſcripture eſt
contemplatio veritatis: ut dicit Augꝰ pᷣ
de trini. Religioſi aut contempla tioi ſꝑ
inſiſtẽtes bũc finẽ mag attiugũt q; alij

11111ergo eſt dicendum
AG Deu qp Cbeylo illud vᷣ⸗

bum: Molite vocari rabbi: triplicit᷑ erco

nit. Pꝛimo ut intelligat᷑ eſſe ꝓbibitũ
ꝑ officij negligentiã. Multi nanq; ſũt ꝗ

ſolũ nomẽ magiſteri ⁊ paternitatis cu/
rant hẽre:ſed officiũ magiſteri ⁊ patenr-
nitatis negligunt:vocari igitur volut: ſ

nen eſſeuomen appetunt: officin negli
gunt. Secundo ut iutelligat᷑ eſſe ꝓbi
bitum perpncipalem reuerentiam. Hazʒ
reuerentia pateruitatis ⁊ miagiterij ſo

— — —

— — - — — — — — –.2

f— ———UC

— — — — —

— —

— — — — —

yationabilem cauſam.

ð
=

lum chꝛiſto conuenit pꝛincipaliter.alijs
autem non niſi participatiue. Tertio
ut intelligatur eſſe ꝓpbibitum ꝑ ambitcio⸗
nis excelientiam. am bitionẽ enim pꝛobi

buit chꝛiſtus non actum magiſteru: nec

quẽlibet appetitu interdixit:ſj moꝛdiatũ

2 immoderatum: ut glo.ibi dicit. Ad

2 S dd. ꝙ religioſi non tenent᷑ ad bumi

lita tem magis q; al i: niſi q;tuʒ cadit ſbᷣ
voto obedientie:nec interd icitur eis bo

noꝛ qui debetur ſpuslibus bonis: ſed ſo/
lum ille qui:conſiſtit in rebus mundanis
als cum honoꝛ debeatur ſacerdotio ⁊ p

lature:nec ad ſacerdotiũ nec ad platurã

aſſumi poſſent:nõ ꝓbibetur ergo honoꝛ
magiſtralis cathedre:ſed àbitio. C Ald

3 eſt d8. ꝙ illud vecre. non intelligitur

de bis que pertinent ad ſubſtantiã reli-
gionis. Poteſt enim quis tria vota ſer⸗
uare in quibus conſiſtit religionis perfe-
ctio:⁊ eccleſia ſtico officio uel ſcholaſtico
ſeruire.i ntelligitur ergo q;tum ad aliqs
obſeruantias regulares:a quibus nõ eſt
incõueniẽs ꝙ religioñũ mgr̃i abſtineant
ut vtilitati cõi vacent docendo:ſicut pa/⸗
tet de illis qui ad pᷣla tionis officiuʒ aſſu
muutur:potifſime cum in clauſtris pꝛo/

pꝛijs erxiſten tes. quãdoq; in talibus diſ/

penſationem accipiant pꝛopter aliquaʒ

*

ſic ꝓcedit: Aide
tertin ckrentz re

ligioſi cum perfectionis ſtatu non

poſſint eſſe de numero ⁊ collegio ſtuden

tium ſecularium Oiſpar enim pꝛofeſſio
non debet eſſe in vno officio: ſed religio
ſi ⁊ ſeculares ſunt diſparis pꝛofeſſionis
ergo in ſcholaſtico officio non debent ad
inuicem ſociari. & Pꝛeterea omnes de

collegio tenent᷑ ſeruare ſtatuta ĩ illo col
legio oꝛdinata:ſed iuramenta ⁊ alia ſta

tuta que in ſcholaſtico collegio oꝛdinan
tur religioſi ſeruare non poſſunt: cum ſu

perioꝛem babeant:non debent ergo eſſe

de collegio ⁊ numero ipſ. oꝛzum. C Pꝛe

t erea bonoꝛes et vtilitates non debent

centeſimaq

S

ninta
diſtribui: niſi inter illos qui ſuſtinent one
ra ⁊ grauam ina: ſed religioſi nõ ſuſtinet
onera collegij ſtudentium :cum non ſol ?P
uant collectcam: ⁊ alia que ſunt neceſſa-⸗-
ria:non bebent ergo in numero ſtuden⸗
tinin agsregaii. ſeeſ
In PFBrLEG&HLE1 à eſt: qꝛr ſacra ſcri-
n C0 t in btura eſt de his
que ſunt fidei:ſed fides vna eſt ſicut vnu
baptiſma:ad Ephe.iiij. Sicut ergo reli
gioſi non excluduntur a collegio fideliuʒ
in perceptione baptiſmi: ſic nec exciludi
debent a ꝑceptiõe ſacre ſcriptnrner.
Ki QEWd*7εαà) iâaα conati ſüͦt
religioſos a collegio ſe⸗
cularium ſtudentium excludere dicẽtes
nulla auctoꝛitate ſtudentes cõpelli poſ
ſe: ut relig ſos ad eoꝛum ſocietate ad-
mittant: non quidem auctoꝛitate buma
na: quia ᷣm iuris ciuilis oꝛdinem nullus
ad ſocietatem debet compelli: niſi ſocie
tas voluntate firmetur: nec auctoꝛitate
eccleſie eccleſie nanq; auctoꝛitas non ſe
extendit niſi ad ea que ad cathedram ꝑ⸗/
tinent. Ande dicebat Apłus.i. E hor!.
x.Mon auũt in imenſium gloꝛiabimur: ſʒ
m menſuram regule quam menſus eſt
nobis deus. Ad cathedram autè ut di/
cut nõ ꝑtinet oꝛdinare de ſtudẽtiũ ſocie
tate:ſʒ ſolũ de collatõe bñ ficioꝝ⁊ admi
ſtratione ſacr̃oꝝ:⁊ illoꝝq non excedunt
mẽſurã aplice regule. Iſtud aũt dictum
bereſim ſapit: ⁊? q;tũ ad pᷣſens derogat.
Pꝛimo fraterne charitati. Suꝑ illo
enim ïbo ad Ro. rij. Multivnũ coꝛpus
ſumus in xpᷣo.ſinguli autẽ alteralterius
mẽbꝛa. Dicit glo.ꝙ io in ecclia ſut diuer
ſa mẽbꝛa ⁊ diuerſa dona babetia: ut ec-
cleſia nullo indigeat: ſed quodlibet mẽ-
bꝛum ſubſeruiat alteri: ⁊ ſit ad inuicem
mutua dilectio: ⁊ ſubpuiedi mã ex admi
ſtratõe donoꝝ.¶. 2 veroget eccliaſtice
vnitati. Ecclis uãq; ẽ vna vnitate fidei
iq̃ᷓ ut diẽ Apls Gał.iij. Mõ diſcernit᷑ iu
deꝰ ne q; grecꝰ: nõ pᷣuus neq; liber: non
maſculꝰ neq; feia.ocẽs.n.vnũ ĩ xpo ieſu.
nn 4

eſt ve tota ecclia ⁊ de tota republica cu
rã babere qð ad ſũmũ pontificẽ ſupi?p-

¶ LTertio derogat doctrine vniuerſali
tati. Si enĩ doctrina ppᷣica eſt vmuerſa/
lis:quia ex iuua mẽto pꝛioꝛis aſſequẽteʒ
ſuum incremẽtum ſuſcepit ut ſcribit᷑ ij.
Metap. Multo magis ſacra ſcriptura
vniuerſalis c in qua vnus recipit emoli-
mẽtũ ex ſocietate alterius. Juxta illud
Eccleſiaſtici.iij. Melius ẽ eẽ duo ſimul
qᷓ; vnum: habent enim emolimentuʒ ſo
cietatis ſue:qꝛ ſi vnus ceciderit ab alte/
ro fulcietur. Quarto derogat apoſto
lice auctoꝛitati.Scribitur eniʒ.i.Petri.
iiij.vnuſquiſq; ſicut accepit gratiam in
alterutru illum adminiſtrãtes ſicut bo/
ni diſpẽſatoꝛes multifoꝛmis gratie dei
ſuper quo verbo dicit glo.ꝙ quodlibʒdo
nũu ſpus ſancti neceſſariũ eſt ad ſeruiẽdũ
alijs tã in ſecularibꝰ q; in ſpfitualibus
¶ Quinto derogat reipublice vtilitati
quia ſtudiũ ſcientie ma xime vtilitati rei
publice deſeruit. Dicit enim glo. ſuper il
lo verbo.i.Petri.iiij.Siquis loquit᷑qua
ſi ſermon es dei ꝙ ſi quis bʒ ſciað loquz?
di nõ ſibi ſed deo tribuat:timeat tñ nepᷣ
ter voluntatẽ dei uel pꝛeter veritatẽ ſan
ctarum ſcripturarũ vel pꝛeter vtilitateʒ
fratꝝ doceat:⁊ ne qð docendũ eſt taceat
nec eſt verũ ꝙ dicut ſtudiẽtes ſeculares
cõpelli nõ poſſe ut recipiãt religioſos in
eoꝝ ſocietate.Eſt enim dupler ſocietas
publica ⁊ pꝛiuata. Publica quid eʒ ſocie
tas dicit᷑ hn quam boĩes ſibi inuicẽ coi-
cant ĩ vna ciuitate ⁊ ivno regno i ſtudio
⁊ in negocus publicis que ad rei coĩs vti
litatẽ ꝑtinent. Pꝛiuata vo ᷣm quaʒ duo
vel tres in ſocietate ↄiũgũtur ad exercẽ-
dũ aliq pꝛiuatũ negociũ: ⁊ quelibʒ iſta
rũ ſocietatũ poſſet diſtingui ꝑ obligatio
nẽ ꝑpetuam ⁊ tꝑalem:q;ʒuis.n.puata ſo
cietas particulari voluũtate hoiuzʒ firme
tur. Publica tũ ſocietas ſicut pncipis ⁊
ſuꝑioꝛis ↄſenſu ſirmat᷑ ſic ciues cõpelli
pñt ut aliquẽ in eoꝝ ſocietate recipiant:
vᷣ dicũt ſtudiũ nõ ꝑtinere ad illa q ſpe
ctant ad cathedrã manifeſte ẽ falſù. Al
liꝰ nãq; eſt generale ſtudiũ oꝛdinare cuiꝰ

batum ẽ pꝑtinere qui ſicut põt cuiuſſibet
eccłie collegium cõpellere ut aliquẽ reci
piat in fratres ⁊ canonicũ:ſic põt oẽs ſe-
culares ⁊ religioſos compellere vt ſe in
ſtudio ad inuicem debeant ſociare.
Ad pꝛunm Nergo eſt dicendũ ꝓ
2ͤ hoies diſparis ꝓfeſ
ſionis nõ ſociãtur in illis ĩquibꝰ ad inui
cem vniuntur. Seꝑanturaũt religioſi a
ſecularibus in ſecularibꝰnegocijs qᷓ ſunt
religioſis phibita:in ſtudio autẽ docẽdi
vel diſcẽdi ſociari poſſunt:qꝛ boc ẽ com
mune oibus q;tum ad dilectionẽ ⁊ fidẽ
in ꝗbus oẽs de coꝛpoꝛe myſtico eccleſie
coicant. Adzé dicedũ ꝙ ſicut ſtu-
dium ad vtilitatẽ reipublice pertinet ſic
ſtatuta in collegio ſtudentiũ facta talia
debẽt eſſe que oĩbus de collegio ↄuenire
poſſint. ¶C Ad ʒ“eſt dicendum ꝙ iura-
menta ⁊ collecte per religioſos de ſuoꝝ
ſuꝑioꝛum licentia obſeruari pñt in illis
dũtaxat que faciũt adminiſtroꝝſtudij ꝓ
uiſionem ⁊ ipſius ſtudij rommot one.
ic pꝛocedit᷑.
ꝙ plures magiſtros eſſe i vno col
legio religionis deroget eoꝛuʒ perfectio
nis ſtatui. Super illo eniʒ verbo Jacobi
iij. Molite plures magiſtri fieri fratres
mei. Oicit glo Quantũucunq; diſcreti ⁊
in ſcripturis docti vel in pluribus eccle-
ſijs vel plures i vna eccleſia ne velitis eẽ
magiſtri. Cphꝛeterea Hieroꝰ dicit ꝙ in
apibꝰ vnꝰ eſt vnceps ⁊ grues vnũ ſequũ
tim oꝛdime:in naui ſimiliter vnus eſt gu-
bernatoꝛ:multo ergo magis in vno col
legio nõ debẽt eſſe niſi vnꝰmagr̃. C S.
cõfuſiovitanda eſt in doctrina ſacra ſed
ſi plures magiſtri eſſent in vno collegio
eſſet quedam con fuſio ⁊ docentiũ et ſtu
dentium et a magiſtris ſecularibus ſub-
tra herentur auditoꝛes.

1 eſt qꝛ maioꝛis
In cotrariuz itultatis 7

.
.
9 )
.

ſe

.

— —.— — =
= ☛ ☛☚ S S.

—
—
—
—

61

Ar.

vtilitatis ẽ ſacra ſcriptura qᷓ; ſciẽtia bu

mana. Sed i vno ſeculariũ collegio poſ

ſunt eſſe plures magr̃i in bumana ſcien
tia:ergo i vno religiõis collegio poſſunt
eſſe magiſtri in doctrina ſarra.
RKñd E0 dicendum ꝙ multi dixe
runt ninmeꝝ magiſtroꝛũ
ad determinatum numerũ eſſe redigen
dum ita vt in vno religiõis collegio plłes
ad magiſterium aſſumi non poſſent: ne
ſacra ſcriptura in contẽptu habeat. Sʒ

iſtud manifeſte ipediret ſtudij pꝛofectũ.

Si enim magiſterium ſubtraberetur a

religioſo vel quocunq; alio quod eſt ſtu-

dentis pꝛemium nõ conaretur ſtud ere ⁊
in ipſa ſacra ſcriptura pꝛoficere. Eſſet ſi

militer tale ſtatutum in detrimentuʒ iu

ſticie. Si eniʒz religioſus ſic pꝛoficit ĩ ſtu/
dio vt ſit dignꝰ magiſterio ⁊ ex hoc ipſo
ꝙ religioſus a magiſterio repellatur: ꝓ
bono infertur malum ⁊ ſine culpa pena
quod eſt iniuſtum ⁊ iniquum. Dicenduʒ

eſt ergo tã religioſos qᷓ;ᷓ; ſeculares ad ma

giſterium poſſe aſſumi habentes ſufficiẽ
tiam:quia non ex magiſtroꝛum ſufficiẽ-
tia ſacra ſcriptura venit in contemptuʒ
ſed magis ex ipſoꝛum in ſufficiẽtia. Qð
q́;tuʒ ad pꝛeſens triphᷣ war. CPꝛimo
ex parte dei a quo ipſa ſacra ſcriptura in
funditur:a quo vt dicitur pᷣmo Metha⸗

pbi.legata ẽ omnis inuidia. Ande ſicut

deus ipſe oibus ſacram ſcripturam libe
raliter communicat ſic officium docendi
ipſam ſuppoſita ſufficientia omnibꝰ eſt
liberaliter cõmun icandum. Jurxta illud
Saßpß.vij. Quam ſine fictione didici ⁊ ſi⸗
ne inuidia cõmunico:⁊ honeſtatem illiꝰ
non abſcondo. Secundo erx parte ec
cleſie que per ipſam inſtruit᷑. Multũ enĩ
pꝛoficit ecclia ex pluralitate magiſtroꝝ
nec mirum. Scribitur enim Sap̃. vi. ꝙ
multitudo ſapientum ſanitas eſt oꝛbis
terraꝝ cuius celo accenſus ille ſanctus
moyſes dixit Mume.xi.Quis tribuat ut
omnis poꝑulus pꝛophetet:⁊ det eis deꝰ
ſpirituʒ ſuũ.Super quo verbo dicit glo.

quod habuit nõ inuidit:⁊ ſic fidelis pꝛe/

dicatoꝛ optatſſi fieri valeat vt veritates

quam ſolus eon uffiei⸗ oꝛa cuncto/
ruʒ ſonent. ¶C Tertio ex parte doctoꝛis

per quem ſacra ſcriptura adminiſtraf:
non enim omnes magiſtri ſunt apti eo/

dem modo docere. Sed aliqui verbo ali
qui ſcripto aliqui vno modo ⁊ aliꝗ alio:

7 aligd reuelat᷑ vniquod non reuelat᷑ al

teri ex quoꝛum modoꝛuʒ diuerſitate do
cendi magna vtilitas pꝛouenit eccleſie.
Ad pꝛimũ ergoeſt dicendũ q;
illa auctoꝛitas no
magis facit contra religioſos q;ᷓ cõtra
ſeculares:per illam tamen auctoꝛitateʒ

non interdicitur ſecularibꝰvel religioñs
magiſtro:aʒ pluralitas ſed cõtrarietas.

Plures enim magiſtri dicuntur qui con

traria docent ⁊ plures vnum ſunt inq;
tů vnam veritatez annuciant: ut Aug⸗
dicit: vł pluralitas magiſterij pꝛobibeĩi
ꝙꝙ magiſteriuʒz conuenit pꝛelatis ec

cleſiarum: qꝛ plures pꝛelati in vna eccle
ſia eſſenon poſſunt non autem ᷣm ꝙ cõ⸗

uenit magiſtris doctrinaliũ catbedraꝝ.
¶Ad ꝛ“eſt do. ꝙ plures magiſtri ꝗ ſut

ivno collegio nõ pᷣſunt illi collegio icn

t
Pnceps iĩ apibꝰ vel rectoꝛ ĩ naui ſ̊ gꝗlibet
peſt ĩ ſchola ſua. Et planũ ẽ ꝙvna ſcho
la płes magri eſſe nõ debẽt. ¶ Ad 3 ẽ
dicẽdũ: n ſubtrabũt᷑ ſtudẽtes a magi
ſtris ꝑ młtitudinẽ magroꝝqꝛ nõ oẽs ac
tu docent:poſſũt etiã ad alia ſtudia trãſ
mitti⁊ aliqui ĩ vno tempoꝛe ⁊ aliqui in
alio eiſdem in coliegijs deſeruire.

D quintũ hegieur.

religioſi mẽdicãtes nõ poſſint cũ
ꝑfectõis ſtatu eẽ teſtamẽtoꝝexecutoꝛes
pfectoꝝ nãq; rẽ ſuã ĩ iudicio nõ repete
re. Inxta illð.i. Chorj.vj. Jãqdem oino
delictuz ẽ ĩ nobis ꝙ iudicia habetis ĩter
vog qre nõ magis fraudẽ patimini mul
to foꝛtiꝰ e ꝑfectoꝝrẽ alteriꝰ ĩ iudicio ñ
repetere. Sʒ executoꝛes teſtamẽtoꝝ co⸗

centeſimaquinta V

ꝙ pꝛopbetare omnes voluit qui bonuʒ

5

4

gũtur relicta teſta toꝝ ĩ iudicio repetere: tet. ¶ Pꝛimo quidem ex dicto Augj.i

ergo religioñ medicantes cũ eoꝝ ꝑfectio libꝛo deocto ꝗ ſtionibꝰ ad dulciũ:vbi ait
nis ſtatu boc agere no pñt. Pꝛeterea œꝙnegandum nõ eſt defunctoꝛuũ animas

ad executionẽ operis requiritur volun/ pietate ſuoꝝ viuentiũ releuari cuʒ pꝛo il

tas. Sed religioſi pauꝑtatis velle ⁊ uol lis ſacriſicium mediatoꝛis ⁊ elemoſyne

le nõ babet cu ſint ſub alterius ptate: er offeruntur. Secundoqꝛ nulluę debet
go nõ poſſunt executoꝛes eſſe i teſtamen excõmunicari uiñ pꝛo tranſgreſſiõe ⁊ cõ

to alicuiꝰ. ¶ Pꝛeterea religioſi in perfe temptu operü charitatis. Sed ſcribit᷑

ctionis ſtatu exiſtẽtes periculis aiarum xiij.q.ij.ꝙ qui oblata eccleſie vł clericis.
ſe nõ debẽt exponere. Sʒ cõtingit qñqʒ aut teſtamẽto relicta retnere pᷣſumpſe/
Fiure executoꝛes ab aliquo teſtatoꝛe re rint excoĩcari debent. VLertiolqꝛ oia
i

nqui exquoꝝ diſcoꝛdiavel loci diſtãtia illa quibꝰ anime defunctoꝛũ a penis re-⸗

ↄtingit volutatem teſtatoꝛis ipediti: et leuantur ex charitate pꝛoueniut vel faci
ſic ↄſciẽtiã executoꝛis grauari:cũ Gꝛegꝰ entiũ vel illoꝛũ pꝛo quibus fiunt.Cũ igi

dicat ꝙ vltima volũtas defucti ſeruan-/ tur anime defunctoꝛũ quatuoꝛ modis a

da ſit. ¶C Pꝛet erea ſcribit extra de teſta. penis ſoluant lut ſcribitur.xiij.qij. aut
ꝙ ſi quis recipit executionẽ gen⸗ menti oblationibꝰ ſacerdotũ aut pꝛecibus ſan⸗
alicuiꝰ pꝛaui teſtatoꝛis voluſtatẽ tene᷑ ctoꝛũ aut elemoſynis charoꝛũ:aut ieiu⸗

exequi⁊ ad eius executionẽ eſt ꝑ epᷣm cõ nio cognatoꝛũ talia abſq; executiõe o

*

pellendus. Sed religioſi mendicãtes cũ luntatum teſtatoꝛũ impleri non poſſent

ſint exempti per eᷣm cõpelli nõ poſſunt ⸗ 111 ergo eſt dicendũ q;
¶Pꝛeterea fratresminoꝛes inter reli⸗ Ad pꝛunũ c el vie renduͦ y

loſos mendicates computantur. Sed fectis licet rem ſuam ⁊ fidei ſue cõmiſſã

de eis ſcribitur extra in declaratione cle repetere ĩ iudicio quod tnipliciter patet.
men. eoꝛum regule cõſiderata eoꝝ parui Pꝛimo quidẽ vt mali refrenent᷑. Secun

tate ſtatus debẽt ſcire eis eſſe iterdictũ do vt infirmi conſolentur quibꝰ data ſůt

ꝙ executionibꝰ⁊ diſpenſationibus ſeex tempoꝛalia ad conſolationez;. Tertio vt
ponant:cum bec ſepius abſq; litigio et neceſſitas repetentis ſuppleat. Quarto
contractione vel adminiſtratione pecu/ vt occaſio peccandi tollatur Quinto vt
nie nequeant expediri.

volũt atis teſta poteſt eſſe ꝑfectis i modo repetendivt ſi

toꝛis in ter pias cauſas computat᷑. Sed petatur cũ lite vłerx camn alitate ſeu ex cu
pias cauſas exequi magis ꝑtinet ad reli piditate vel ex ĩmoderato rei tẽpoꝛalis
gioſos ĩi ꝑfectõis ſtaru exñteſ qᷓ; ad alioſ amoꝛe:ſicut pet ere ex charitatis feruo.

RKi CO diceédum ꝙ religioſ mẽ re ad ſubueniendu ſue vel alioꝛũ viuoꝛũ
IEEOdicaätes excludendi non vel defunctozũ neceſſitatibꝰ redit eis ad
ſunt ab operibꝰ charitatis:quinimo cũ meritũ. ¶. Ad 2 c dicẽdũ: ꝙ ſicut ſcri
ipſa charitas ſit ois ꝑfectionis ſtatus ſi bit extra de teſta.c.vlt volũ.religioſus
mis ⁊ cõplementũ ad illos potiſſime cõ/ ab aliquo executoꝛ i ſua vltis voluntate
uenit opera charitatis exercere ꝗq ex vo deputatus biuuſmõi officiũ ſuſcipere vł
to ad opera perfectionis ⁊ ſuꝑerogatio exeq nõ poteſtcũ velle ⁊ nolle nõ babeat
nis ſunt ꝗſtricti. Planũ eſt aüt ꝙ exequi niſi a ſuperioꝛi ſuo licẽtia pet ita ⁊ obtẽ⸗
pias voluntates defunctoꝛũ quibus co- ta.Er quo dicto ſoluũ argumentum:iqꝛ
rum anime iuuetur inter opera charita ex ſuperioꝛis licẽtia religioſi poſſunt ta

tis maxime cotinetur.Quod ex tribꝰ pa lem executionẽ ſuſcipere. C. Ad ʒꝰ ẽ di

—

“ 2 SS “ * . 5 4. „

e a 7 vnitas eccleſie ſeruet᷑. Sexto ut iu
& P= 1*= 17† 6: quia executio ſticia vnicuiq; tribuatur: peccatũ tamẽ
In cotrarii ?häta 9

it
46
l
ve
bet

i⸗
1.
Ne
dis
e⸗
ſci
igi
64
it
,
u⸗

Ar. ccenteſimaſerta

cendũ ꝙ illi periculo pꝛouiſũ eſt in eadeʒ
decre.ſuperi allegata:vbi dicit᷑ cum

plures executoꝛes fuetit ab aliq teſtato
re deputati vno moꝛtuo vel in remotis
exiſtente:aut exequi foꝛte nolentene vo/

lũtas teſtatori ĩpediri vel nimiũ deferri

ↄtigat:poterit alius officiũ executõis in

mente libere adimꝑlere:niſi teſtatoꝛ ali
