rea nulla virtus icreata ⁊ ſuꝑioꝛ poteſt

tolli per virtutẽ creatã infeſioꝛe:ſj̊ pa-
patus eſt virtꝰ increata ⁊ ſuꝑioꝛ oĩ alia
ergo ꝑ nullã virtutẽ iferioꝛẽ põt tolli.

An arrari eſt:qz aia ratõna
In Otron lis a ſolo deo coꝛ
poꝛi infundit᷑ ⁊ tũ op re huano a coꝛꝑe
põt tolli ⁊ ſeparari. Pꝛeterea papa⸗
tus võt eſſe in hac perſona uel in illa ꝑ

conſenſü eligentiu ⁊ ipſiꝰ clecti. ꝑ eius

diſſenſum pot ab iſta ꝑſona ułab illa ſe

parari papatꝰ:qꝛ per illa ꝑ q res ↄſtruit᷑
ꝑ illa Zrio mõ ſer deſteu T7 corüpik⸗
—G icendũ ꝙ qõ pꝛeſu
. Rnd ec0 ponit papatuʒ eẽ a de:
et querit an per hoc papa ex ſeipſo poſſit
renũciare.ronabiliter aũt pꝛeſupponit᷑
papatũ eẽ a deo. NHam qᷓttuoꝛ mõis poſ
ſumꝰ dicere q́;tũ ad pñs ſingularit᷑ pa-
patũ eſſe a deo. P: quidẽ caliter ⁊ ef
fectiue:q;uis enĩ ois poteſtas vniuerſa
liter ſit a deo:ut dicit᷑ ad Ro.rxiij. Sin⸗
gulariter tñ papalẽ poteſtatẽ deꝰpetro
tribuit. Vñ ſuꝑ illo verbo Mattõj. xvj.
Tibi dabo claues regni celoꝛum. Oicit

Chꝛyſoꝰ. Filius que patris ẽ ⁊ ipſi fi-/
lij ptãtem petro vbiq; terrarã conceſſit

Et bomini moꝛtali ꝗ in celo ſunt dedit
auctoꝛitatẽ dei ut per ptãtem clauium
vbiqʒ terrarũ eccleſiã apliſicaret. ¶C2·
mãliter ⁊ ſubiectiue:qꝛ ſi oĩis ptãs inni/
tit᷑ ptãti diuine tanq;ᷓ fundamento.ſin/

gulariter tñ poteſtas papałfundata eſt

quara II

onẽ:⁊ ſic ſolꝰpapa ẽ ſũmꝰſacerdos:qꝛ ſo

ſuꝑ xpᷣm: Juxta illud apł. Fundamẽtũ
nemoponat pᷣter illud quod poſitũ ẽ: ꝗ
eſt xp̃s Jeſus. Et Cbꝛyſoꝰ.dicit ſuper
Matthᷣ.ꝙ iõ xpᷣs dixit:Hõ ſuꝑ petru ſj
ſuppetrã fundatã eſſe eccleſia.qꝛ nõ ſuꝑ
hoies ſed ſuꝑ fidẽ xpᷣi ptãtem eccleſie tu
dauit. ʒ?etoꝛmalit᷑ 1 quidditatiue.nã
⁊ ſi ois ptãs foꝛmalit᷑ ↄſiſtit in quodam
oꝛdine ſupioꝛis ad inferioꝛe. VUñ cũ di-
xiſſet apłs oẽz ptãtẽ eẽ a deo:ſtati ſub/
dit.q aũt a deo ſunt oꝛdinata ſũt.ſingu
larit tñ ptãs eccleſie ſicẽ a deo oꝛdina-
ta:ut dr Cantj.iiij.ꝙ eè terribilis ut ca-
ſtroꝛũ acies oꝛdiata. ¶A' finalit᷑ ⁊ gu/
bernatiue.Dicit.n.Augꝰ⸗ ſuꝑ illo verbo
j.ad Chor.ix. Muũquid deo curaẽ de bo
bus ꝙ ꝓuidẽtia quidẽ gnãli deꝰ hʒ curã
de bobus ⁊ de oibus crea turis: cũ dicẽ
te ꝓpheta. Ipſe dat iumẽtis eſcã ipſoꝝ
⁊ pullis coꝛuoꝝ ⁊c. Sed quãdã ſingula
rem curam habet de ſua cccleſia qua ad
creaturas irrationales non extendit.
¶ Iſtis tñ nõ obſtantibꝰ quibꝰ oſtenſũ
eſi papapatũ eſſe ſingularit a deo poſſu
mus pꝛobare ꝙ papa er ſeipſo põt re/
nunciare papatui tali rõne. Illud quod
eſt a deo hoie cooꝑanteeffectiue:funda
tiue.oꝛdinatiue:gubernatiue:põt hoĩe
coopante bis qᷓttuoꝛ modis tolli ⁊ de/
ſtrui.quod patet in nãlibꝰ:in moꝛalibꝰ:
⁊ in artificialibꝰ. In nãlibꝰquidẽ qꝛ ani
ma ronalis ſingulariter a deo iufundit᷑
coꝛpi cũ nullꝰ poſſit infundere et creare
ipᷣ̃am niſi deꝰ:⁊ tñ qꝛ infudit᷑ a deo hoĩe
cooꝑante:qꝛ hõ gnãt boiem ⁊ ſol. Jdeo
opere bũano põt aia a coꝛpoꝛe tolli ⁊ ſe
parari. In moꝛalibus vᷣo videmus ꝙ;
gratia ſingulariter a deo infuditur ani
me cooperaãte tũ homine. Ande ſuper
illo verbo Tren.iii. Conuertenos do⸗
mine ad te ⁊ conuertemur. Oicit glo.q;
gratia dei non conuertimur:niſi ex no/
ſtra voluntate conuertamur. Id eo ſen⸗
ſus ẽ. Cõuerte nos per gratiã ⁊ ↄuerte
mur q;tum in nobis eſt arbitrio liberta
tis. Sicut ergo gratie infuſio eſta deo
2

Ar.
per hominis tamẽ cõſenſũ ⁊ liberi arbi
trij conuerſionẽ. ita eius ſeparatio põt
eſſe per hominis diſſenſũ ⁊ eiꝰliberi ar/
bitrij a deo auerſionẽ. In artificialibus
auũt planũ eſtq tempiũ Salomonis et
tabernaculũ Moyſi ex:mandata dei fa
bꝛicata ſunt imo ſingula in tabernacu⸗
lo illo operata deoſingulariter dictante
⁊ percipiẽte facta ſunt.⁊ tñ qꝛ cooperã
te bomine oĩa illa fabꝛicata ſunt. Jõ co
operãte homine oĩa illa ſunt coꝛꝛupta.
Similig modo nõ obſtante ꝙ papatus
ſingulariter ſit a deo.tñ quia nõ ẽ a deo
in iſto hoie uel in illo niſi cooperante eiꝰ
cõſenſn⁊ eius volitione:ideo poteſt ab
eo tolli cooperãte ei⸗ diſſenſu ⁊ volitioe

T Sin oppoſitum eſt
Ad rones dicendũ ꝙ oẽs il⸗

le tres rõnes ex vno fundamẽto pꝛoce/

dunt:qꝛ oẽs arguũt papatũ nõ poſſe tol
liqꝛ ẽ a ſolo deo ꝙ ſi arguãt ſic eẽ a ſolo
deo ꝙ nõ cooꝑante boĩe planũ ẽꝙ falſa
aſſumũt. Si vo ſic arguat ee a deo papa
tů ꝙ tñ cooperet᷑ bõ tũc ꝑ ſupcriꝰ d cta
planũ eſtꝙ ꝗ ſc ſuũt a deo cooperate ho/
mine per hominem tolli poſſunt.
Deaquartu bteut.
9 ULQZiget᷑ enim
wꝓw poſt votũ emiſſũ de cura habẽ
da ipſius eccleſie papa renũciare nõ poſ
ſit:qꝛ foꝛtiꝰeſt vinculũ ſpirituale q; car⸗
nale.ſicut ſcribit᷑ eẽ de tranſla.epi c.int
coꝛpoꝛalia. Sed poſt conſeſũ contractu
per verbũ de pꝛeſenti vinculũ matrimo-
niale tolli nõ poteſt. eodẽ mõ vinculu
ſpu ale ↄctũ int papã ⁊ eccleſiã poſt vo
tum emiſſũ de cura hñda tolli nõ valet.
Pꝛeterea votũ eſt pꝛomiſſio facta ſo
li veo. Sʒ pa pa votũ emittit de cura ha
benda de ecc leſia eoipſo ꝙ papatũ ſuſci
pit.ergo per nullũ aliu ab ſoluipoteſt al/
ligatus voto niſiper deũ. ¶.S nullꝰ li⸗
gatus poteſt ſeipſũ abſoluere ſicut nul/
la res ſeipſam generat. ut dicit Aug'.i.
de trini. ſed papa ſuſcepto papatu liga/
tus eſt lege diuina ad curã bhabendazʒ de

IIII
grege ſibi cõmiſſo.ergo a tali lege ſeipſũ
n oluere non poteſt. ga⸗ ſi 4
— A Ieſt qꝛ ſicut ſcri/
In CO trarin bit. xxij.q.iiij.
auctoꝛitate Iſidoꝛi. In malis pꝛomiſ/
ſis reſcindenda eſt fides ⁊ in turpi vo/
to mutandũ eſt decretũ. ſed videtur eſſe
turpevotũ ꝙ bomo obliget ſe perpetuo
ad illud qu perficere nõ põt:ſalua ↄſciẽ-
tia ⁊ reipublice vtulitate ergo cuʒ papa
videt ſe impotentẽ ⁊ inſufficientẽ ad cu
ram habend de eccleſia videt᷑ ꝙ licet ſi
bi voti pꝛomiſſionẽ non implere.

, doq; tam votũu q; iura⸗/
KRñd 60 mentũ tres comites de

bet haberet veritatẽ:iudiciũ:⁊ luſticiaʒ.
Et ponit᷑ auctoꝛita te HNiero.xxij.q.ij.c.
aiaduertendũ. Eſt enim votũ pꝛomiſſio
facta deo. Sed quãdo talis ꝓmiſſio eſt
iuramẽto firmata ẽ votũ ⁊ iuramentu.
qð quidẽ ex parte vouẽtis reꝗrit verita
tem cognitiois.ut illud qð homo vouet
uel iurat nõ repugnet veritati ſue conſci
entie. Ex parte vᷣo modi vouẽdi uel iurã
di requirit iudiciũ diſcretionis .ut illud
qð bomo vouet uel iurat nõ ſit incautũ
uel indiſcretũ. Sʒ er parte rei de qua fit
votũ uel iuramentũ requinit iuſticiã de
bite impletionis ut fiat de tali re votnʒ
ubiura mentũ quã homo teneat᷑ ⁊ poſſit
implere abſq; alteriꝰ pꝛeiudicio ⁊ ſabſq;
detrimẽto reipublice. ¶ In tali voto
ꝙ papa emittit de cura habẽda ipſiꝰec
cleſie.etiã ſi nõ ponit᷑ intelligit᷑ conditio
bona debita ⁊ honeſta.puta ꝙ talẽ curã
habebit qdiu officiũ retinebit: nõ vſq;
ad moꝛtẽ qꝛ ſic tale votũ obligaret eum
adimpoſſibile cũ poſſet demens fieri et
aliquã infirmitatẽ incurrẽ per quã red/
deret᷑ impotẽs ad talẽ cura habendã:ſ
per conſequẽs tale votũ careret iudicio
diſcretio nis. Similit ſiconſpiceret ſe in
ſufficiente: ⁊ talẽ curã vellet exercere co
tra remoꝛſu ↄſcie:caret tale votũ verits
te cognitionis:vlteriꝰ ſi ↄſpiceret repu
blicã ꝑ ſuũ officiũ male tractari:⁊ ſbᷣ eiꝰ

Ull
eſeypi

utſch,
icg ii.
Nonl⸗
pt vo,
curche
hetno
nnoſch,
nann
mtiigan
oll
ge.
jiur⸗
mmmsde
uſtay
niq ie⸗
pnſi
Pndod
ramcn,
e an
morol
ſecnel
Gidun
tilud
ſtmcaurn
depaft
uſticii de
litevorr,
aloſt
e utſ
tllio
igſel
Gtmion
toſch
Graen
uſcip
eraun
lait
uertſin

Ar.

regimine eccleſiã languere tale votũ ca
deret ſuꝑ re iniuſta ⁊ iniqua quã bõ non
tenet᷑ per votũ implere: ſʒ potiꝰ in ea de
cretũ mutareiqꝛ ut ſcribit᷑.xxij.q.iiij.c·ſi
publicſ. Tollerabiliꝰ eſt ſtulte pmiſſiõis
vota reijcere q; crime comittere: ⁊ ꝑ cõ
ſequẽs tale votũ carexet iuſticia debite
obſeruationiſ. ¶ Puto g̃eẽ do e nõ ob
ſtante voto ⁊ obligatione pᷣdicta:papa
renũciare põt. C Ad pꝛimũ g eſt dð:q;
viculũ ſpuale foꝛtiꝰẽ q; carnale dignita
te ⁊ ꝑfectiõe nõ aũt tꝑis duratiõe:quis
planũ eſt ꝙ epᷣs ð ecclia cũ qua ↄtractũ
eſt matrimoniũ ſpũ ale põt traſſerri ad
aliã eccleſiã:ſicut p atet ex de trãſſa.epi.
ſed nõ põt vir trãſferri de vna vxoꝛe ad
aliã vxoꝛẽ illa viuẽte.¶
eſt foꝛtiꝰ diſtrictione nõ aũt ppetua ob
ligatione.q;3diu eni durat foꝛtiꝰ ſtringit
vinculũ ſpuale q; carna le eo ÿ maioꝛeʒ
curã debet hr̃e epᷣs ð eccłia qᷓ; vir ð vxo
re.nõ tñ tenet᷑ ꝑpetuo talẽ curã bre epᷣs
de eccleſia ſicut vir de vxore:eo dimiſ
ſio vxoꝛis h eẽt bonũ ꝑticulare ⁊ bonuʒ
buic.eet tñ malũ vniuerſale ⁊ malũ rei
publice. Ecõuerſo dimiſſio cure ecclie ſi
papa eẽt ipotens uel inſufficiens:q; uis
foꝛte eẽt malũ huic ⁊ malum ꝑticulare.
eſſet tñ bonũ vniuerſale ⁊ bonũ pꝛoto/⸗
ta vniuerſalitate eccleſie. ¶ Ad 2“ eſt
dicendu: ꝙ ſp in votis ⁊ iuramẽtis etiã
nõ appoſita ĩtelligit᷑ ↄditio debita ⁊ Bo
neſta obligatio:ergo qua papa obligat
ſe ad bñdã curã de eccleſia includit in ſe
banc ↄditionẽ q;diu cũ ſufficiẽtia ⁊ po⸗
tẽtia hanc curã exercere valet.Põt eniʒ
papa reniciando meren ⁊ demereri.ꝗ
ſi ſcit ⁊ põt curã hr̃e de eccleſia renũci-
ando demeret᷑.potiſſimeqꝛ ex tali renũ
ciatiõeqñq; ſcandalũ ĩcurrit᷑. Si vᷣo ne
ſciat nec pot renũciando meret᷑.nec pu
to ꝙ ꝓpter ſcandalũ talẽ renüciationeʒ
dimittere dʒ. qꝛ ſm Hiero. Veritas do⸗
ctrine ⁊ ſanctitas vite et eqtas iuſticie
Ppter ſcandalu paſſiuũ obmittẽda non

int. C Ad 3c do: ꝙ ſiilla rõ arguat

„

Uel põt dici ꝓ

quarta V

de lietionee abſolutione a culpa:tũc
nõ eſt ſile :qꝛ hõ ligatꝰ per abſolutioneʒ
a culpa aſcẽdit.per renũciationẽ ðo ⁊ 4
abſolutionẽ a papatu deſcẽdit.Planũ ẽ

aũut ꝙ hõ per ſeipſũ nõ põt aſcẽd ere:ſed

bñp ſeipſu põt deſcendere. C Ael põt
diciqꝙ ad abſolutionẽ uel ligationẽ reꝗ-
rit᷑ptãs oꝛdinis ſᷣm quaʒ ex pᷣcepto dei
tenet᷑ hõ ab altero abſolutionẽ recipere
Jux illud Jacobi.Cõfitemini alterutꝝ
pctã veſtra. Sed renũciatio ⁊ abſolutio
a. papatu pertinet ad ptãtẽ iuriſdictio/
nis quã ſicut papa ꝑ ſeipſũ recipit ↄſen
tiendo eius electiõi.ita ꝑ ſeipᷣm põt di/
mittere ⁊ ab ea ſeipſũ abſoluere conſen
tiendo eius ceſſioni.

pont

oↄfirmationẽ ⁊ ãminiſtrationem
papa renuciare nõ poſſit:qꝛ ut ſcribitur
ex de trãſia.epi.c.inter coꝛpalia. Epᷣus
poſt ↄfirmationẽ ⁊ cõſecrationẽ nõ pot
cedere.põt enĩut ibi dr̃ a metropolita-
no confirmari ⁊ ↄſecrari:nõ tñ põt niſi
ꝑ ſũͥmũ pontificẽ condẽnari uel deponi.
cũ papa nullũ ſuꝑioꝛẽ hẽat in cuꝰma
nibus reaſſignet.videt᷑ ꝙ poſt ↄfirmati
onẽ ⁊ ãminiſtrationẽ nõ poſſit papatui
cedere nec renüciare. ¶C Pꝛeterea ꝗᷓ ſũt
inriſdictionis pñt tolli ⁊ auferri nõ niſi
per ſuꝑioꝛem: ſed poſt confirmationẽ ⁊
adminiſtrationẽ papa acquirit iuriſdi-
ctionẽ. pꝰ talẽ ↄfirmationẽ nõ poteſt
ab eo tolli. C Pꝛeterea ſacerdos ꝑↄſen
ſum recipit characterẽ: ⁊ epᷣs ꝑfectionẽ
characteris: ⁊ ꝑ diſſenſũ eius ſacerdos
nõ pot ꝑdere characterẽ.nec epᷣs perfe/
ctionẽ characteris.S eodẽ mõ q;uis pa
pa per ei ↄſenſũ recipiat papatũ ꝑ eius
diſſenſũ nõ poterit gaheti dlnieter
A N eſt ꝙ papa ſtati
In C0 tranu cũ Nenrir ſue
electioni eſt ↄfirmatꝰ ⁊ ſtati pot admim
ſtrare.S ſtatim cũ diſſentit eius ceſſioni
ſtatim eſt depoſitus:⁊ ſtati debet ab am
miniſtratione ceſſare. H
3

Ar.
Hndeo icengu ad ſoluẽdu
EEEiſta gõnẽ faciẽga eſt du⸗
pler diſtinctio. Quarũ vna eſt ꝗ eſt rõ ꝙ
ptãs oꝛdinis p?eius receptionẽ tolli nõ
põt:ſed ptãs iuriſdictionis poſt eiꝰ rece
ptionẽ tolli põt. Secũda ẽ quare ſolũ in
electiõe pape babet locũ ꝙ ſicut ſeipſũ
confirmat:ita ſeipſum poteſt deponere.
¶Pꝛopterpꝛimũ ẽ itelligẽdũ ꝙ qũqʒ
intelligit eẽ pꝛobibitũ illud qð non ẽ cõ
ceſſum.qñq; vo ecõuerſo intelligit᷑ illð
eẽ conceſſum qð nõ inuenit᷑ pꝛobibitum
Et q;uis iuriſte dicãt ꝙ pꝛima regula
tenet in bis que ſunt ſtricti iuriſ:ſecũda
vo tenet i alis. Poſſumꝰ tñ dicere q; tũ
ad pñs occurrit: ꝙ qñq; negociũ ð quo
agir᷑ eſt, ſupꝛa actioney cae ⁊ ſupꝛa nãm
rei:⁊ tüc illud intelligit eẽ pꝛohbibitũqð
non ẽ ↄceſſum uel ẽ potẽtie ſuꝑioꝛis re-
ſeruatũ:ſicut patet in nãalibus ⁊ moꝛali
bus. In nãlibꝰ? quidẽ:nã qꝛ ambulare ſu
per mare ſiccis pedibꝰ.ẽ ſupꝛa actione;
cãe ⁊ ſupꝛa nãm rei. Jdæo in ta libuſ niſi
alicui eẽt ſpãliter boc cõceſſuʒ ſicut fuit
petro:inte lligit᷑ eẽ pꝛohibitũ uel poten
tie ſuꝑioꝛis agentis reſeruatũ. In mo⸗
ralibꝰ vᷣo:nã qꝛ oꝛdinare totã eccleſiam
q́;tũ ad oẽs grad dignitatũ⁊ depoſitõ
⁊ tranſilatio epoꝝ:uel etiã ceſſio ⁊ cõfir/
matio ipſoꝛũ ꝑtinet ſolũ ad romanũ põ
tiſficẽ qui ẽ caput totiꝰ eccleſie.iõ cõfir-
matio uel renũciatio ipſoꝝ epᷣoꝛũ ⁊ alio
rũ pꝛelatoꝝeſt ſupꝛa actionẽ ⁊ ſupꝛa na
turã oĩuʒ illoꝝqui ſunt infra papã quoꝝ
confirmatio ⁊ renũciatio nõ valet: nec
tenet niſi 'm oꝛdinationẽ ⁊ cõceſſioueʒ
ipſius ut qð nõ ẽ per eũ in talibꝰ cõceſſũ
intelligit᷑ eẽ pꝛobibitũ uel potẽtie ipſius
pape imediate reſeruatũ. AUnde qꝛ nõ ẽ
conceſſũ metropolitano ꝙ poſſit ipſius
epᷣi renũciationẽ acceptare ſicut eiꝰ ele⸗
ctionẽ confirmare. Ideo intelligitur eẽ
hoc ꝓhibitũ uel potentie pape imediate
reſeruatũ. Qñq; vo negociũ de quo
agitur nõ eſt ſupꝛa actionẽ cauſe nec ſu
pꝛa naturã rei. Et tũc in talibꝰ intelli/

Queſtio vV

git᷑ eẽ conceſſum quod nõ pꝛobibitũ.vñ

quia aliquos ſubeſſe ⁊ aliquos pᷣeſſe iec
cleſia non ẽ ſupꝛa actionẽ cauſen ec ſu⸗
pꝛa naturã rei:imo naturale eſt ꝙ vigẽ
tes intellectu pᷣſint:⁊ potẽtes viribꝰcoꝛ

poꝛalibus ſubſint: ut dicit Poͤus⸗ Ideo ĩ
talibus intelligi æ&ẽ conceſſum qð nõ eſt

pꝛohilatuũ. ¶Luͤʒ gtalis mras oꝛdinis
.

que dicit characteris impᷣſſionẽ uel cha
racteris ꝑfectionẽ ſit ſupꝛa actionẽ cãe
⁊ ſupꝛa naturã rei:quia iſtud natura rei
nõ patit᷑ꝙ aqua tanges coꝛpꝰ? exterius
mũdet aĩiam interius a culpa impꝛimẽ-
do characterẽ baptiſmalẽ. uel ꝙ ſacer⸗
dos ꝑ impꝛeſſionẽ characteriſpoſſit cõ
ficere coꝛpus vpᷣi.uel ꝙ epᷣs hñs ꝑfecti
onẽ characteris poſſit ſacerdotes oꝛdi-
nare. Ideo in oibus talibꝰ quod nõ ẽ cõ
ceſſum intelligit᷑ eẽ pꝛohibitũ uel poten
tie diuine imediate reſeruatũ.Ptateʒ er
go oꝛdinis cõceſſit xpᷣs miniſtris eccłie
poſſe cõferre:ſed nõ ↄceſſit eis poſſe au
ferre.iõ per hboĩem ptãs oꝛdinis tolli nõ
põt. Sed quia ptãs iuriſdictionis qua
vnꝰ peſt alteri nõ eſt ſupꝛa actionẽ cãe
nec ſupꝛa naturã rei. Ideo in hocintelli
git eſſe cõceſſum quod nõ eſt ꝓhibitum.
Et quia pꝛobibitu nõ ẽ ꝙꝙ hõ ſuo iuri re
nũciare nõ poſſit:io iſtud intelligit eẽ cõ
ceſſum ut ſicut hõ per ſuũ liberũ ↄſenſũ
põt onus ⁊ curaʒ alioꝝ ſuſcipere:ita ꝙ;
per diſſenſum poteſt illud onus depo⸗
nere et illi cure renunciare:et per conſe
quens poteſtas iuriſdictionis ſicut ꝑ ho
minẽ põt acquiriita per hominem põt
tolli ⁊ perdi. Et ſiqueratur an papa
poſſit ſacere ſtatutũ pꝛobibes ꝙ papa
renüciare non poſſit:puto eſſe dicendũ
ꝙ tale ſtatutũ eſſet contra veritate ⁊ cõ
tra reipublice vtilitatẽ. Mullus eni du⸗/
bitare debet quin talis poſſit eligi in ꝑa

pam qui nec ſcientia nec experientia ſuf

ficiens eſſet ad regendũ totam eccleſiã:
ſicut aliquãdo electus eſt. AUnde ſi ſibi re
nunciare non liceret faceret contra veę/
ritatem ſue conſcientie ⁊ exquo eccleſia

— — — — 2 L –—

1
türi
leie
eeiu,
e
eof
oͤck
Ainis
ace
nici⸗
turata
erus
pꝛind⸗
ſece,
ſit
Riee
c,
Anii
neloten
gii
d
poſeean
gtolino
nis 4
ne die
geintli
bibiun⸗
ſoite
ſfteic
ſd

ctioni renunciando.

langueret ſub regimine ſuo eſſet tale ſta
tutu contra comune bonum totiꝰ eccle

ſie. Eo ergo modo dicendũ eſt papa ta/

le ſtatutũ facere nõ poſſe.quõ dicit apls
ij.Chor.xiij.Hõ poſſumꝰ aliqd aduer⸗
ſus veritate ſed pꝛo veritate. ¶. Pꝛopt᷑
ſecũdũ eſt intelligendũ ꝙ in electionibꝰ
alioꝛũ pꝛelatoꝛũ:quia ſuꝑpioꝛem reco⸗
gnoſcut nec per ſeipſos ſe confirmant.
nec per ſeipſos ſe deponũt.ſed quia pa
pa inter homines ſuperioꝛẽ ſe nõ babet
Igeo ſicut cõſentire electiom de ſe fctẽ
eſt eius cõfirma tio:quia ſtati habet oẽz
papalẽ iuriſdictione:ita renuciare ⁊ diſ
ſentire eius iuriſdictioni eſt eius depo⸗
ſitio. Ande loquendo de con firmatiõe
viſibilique fit per hominèe ſicut papa ſe
ipſum confirmat eius electioni conſen-
tiendo.ita ſeipſum deponit eius iuriſdi

i m ij erso eſt dicend um
Ad pꝛimũ ρναεan

poſitio ⁊ tranſlatio epoꝛũ pertinet ime

diate ad papam: ut in illa decretali dr.
Aunde quia ꝑ papã concedit᷑ metropoli⸗
tano ꝙ poſſit epᷣin confirmare:nõ autẽ
ꝙ poſſit eius renũcia tione; acceptare.
Hinc ẽ ꝙ renuciatio eèpi non tenet ſi fiat
coꝛam metropolitano poſſet tñ papa ſi
vellet cõcedere vnũ ſicut ↄcedit reliquũ
Ad ⁊“ eſt dicendu ꝙ de pꝛelatis qui
ſuperioꝛẽ hñt:veritatẽ habet q illa que
ſunt iuriſdictiõis ab eis tolli nõ pñt niſi

per ſuꝑioꝛẽ.Sed quia papa ſupꝛa ſenõ

recognoſcit aliquẽ ꝑ què ope huano poſ
ſit cõfirmari uel deponi. Ideo ſicut ꝑ ſe
ipſum hũa no oꝑepõt ſe ↄfirmare:ita ꝑ
ſeipſum põt renuciare. Ad 3 e do:
ꝙ tã characteriſ impꝛeſſio q́; characte
ris ꝑfectio eſt ſupꝛa actionẽ cauſe ⁊ ſu/
pꝛa uatura rei:⁊ ideo dato ꝙ ſacerdos
uel ep̃us recipiat characterẽ uel ꝑfectio
necharacteris ſuſcipiendo ſacrametu
oedinis per eoꝛum conſenſum non poſ-
ſunt tamen pꝛedicta ab eis auferri per
eoꝛum diſſenſum.

ee fop ſic nocedtt. vr

titiũ pape eſt eternuʒ renuciare nõ
poſſit nã magis eſt eẽ ſũmũ ſacerdoteʒ
ꝙᷓ; ſimplice ſacerdotẽ:ſed ſimplex ſacer
dos nopõt deſinere ꝙ nõ ſit ſimplex ſa
cerdos.S multomagis ſùmuſſacerdos
non põt deſinere quin ſit ſemꝑ ſùmꝰ ſa⸗/
cerdos. ¶.Pꝛeterea apls dicit ad He-
bꝛe. vi. xps viuit in eternũ:eo ꝙ ba-
bet ſempitnũ ſacerdotiu.nõ põt igit eſſe
vita ſummi pontificis ſine ſempiterno
ſacerdotio:ſed ſi ipſe ſümus põtifexpoſ
ſet renüciare ipſo viuente non baberet

ſempiternu ſacerdotin. non ergo videt᷑
ꝙ poſſit renũciare. ¶ Pꝛeterea dicit bi

larius papa.⁊ ponit.xxv.q.i:c.nulli fas
ſr. Mobspotentinmiſ⸗ cerdotes admi⸗
niſtramus officiu potentiſſimi ſacerdo
tis:puta xpᷣi quod fuit eternũ.ergo offi⸗/
ciu ſummi ſacerdotis ure eternum.e
—Anatr eſt: quia papa nõ
In Otranin eſt ſummus ſacer
dos niſi q;diu viuit: ſed nõ ſemnꝑ viuit:
ergo non ſemꝑ eius ſacerdoliũ durat in
eternu: ꝓpt ſempiternitatẽ:ergo ſacer-
dotij non ꝑõt argui ꝙ papa renuncia/
re non poſit.
Rñdeo Dicenduũ ꝙ pꝛimo diſti
„IEEOguenqu eſt de ſlacerdo⸗
tio.Ma triplex eſt ſacerdotiuʒ:ſimplex:
magnũ ⁊ ſupᷣmũ. ¶ In pmo gradu ſũt
oẽs ſimplices ſacerdotes ꝗ pñt ꝑ chara
cteris ſa cerdotalis impᷣſſionẽ coꝛpꝰ xpᷣi
ↄficere. In 2· vᷣo ſut oẽs epᷣi ꝗ ꝑfecti
onẽ character hñt ⁊ pñt alioſ i ſacerdo
tes ⁊ ep̃os ↄſecrare.Eñ de quolibʒ epo
dicimꝰ. Ecce ſacerdos magnꝰ. ¶ Sz
itertio gradu ſolũ ẽ ipᷣe papa qut babʒ
cha racter ſacerdotał ipᷣſſionẽ c ſacer/
doſ:ut vᷣo hʒ character ꝑfectiõzẽ ſacer
dos magnꝰ ⁊ ut bʒ ſu totã eccłiaʒ vni-
uerſalẽ iuriſdictionè ẽ ſacerdos ſupᷣmꝰ.
HHoc viſo poſſum dicẽ ꝙ ſacerdotiu
xpᷣi fuit eternuz rõne ꝑſone offeretis et
rone rei oblate et ratiõe vniꝰpaſſi: ens
4

Ar.
cõmemoꝛate.Planũ eſt eniz ꝙ ꝑſona il
laq̃ obtulit ſe in ara crucis eterna fuit.
Coꝛpꝰſiłr xpᷣi oblatũ in cruce eternũ eſt
paſſio ſiłr ſua effectũ eternũ bet:qꝛ ſi cru
cifixꝰeſt ex in firmitate viuit tũ ex virtu-
te. exñs eni in cruce bẽbat effectuʒ vite
et᷑ne.Sacerdotiu o pape repñtat ſacer-
dotiũ xpᷣi in eternitate nõ gꝗdẽ q;tũ ad ꝑ
ſonã:qꝛ planũ ẽ ꝙ papa nõ ſit illa ꝑſona
eterna q fuit xpᷣs:ſʒ q; tũ ad o fficiu:qꝛ ſi
cutilla ꝑſona obtulit coꝛpꝰſuũ ſub ſpe-
cie ꝓpᷣa in cruce:ita papa ut ẽ ſacerdos
uel eps offert illud ide coꝛpꝰ ſub ſpecie

panis ⁊ vini.⁊ q;tũ ad hoc nõ ſolũ ſacer

dotiu pape:veꝝetiaʒ ſacerdotiũ cuiuſli
bet ſimplicis ſacerdotis ⁊ cuiuſſibet epi
eſt eternũ:qꝛ character impᷣſſio ⁊ chara
cteris ꝑfectio ut dicebat᷑.S. remanet in
aĩa ſeparata:nec talia ꝗᷓ ſüt oꝛdinis pñt
tolli nec auferri poſt imp̃ſſionẽ ipſoꝝ:ſʒ

ex boc nõ arguit᷑ ꝙ papa renuũciare non

poſſit eo ꝙ ptãs iuriſdictionis ꝑ quã pa
pa eſt ſũmus ſacerdos põt tolli ⁊ aufer/
ri oꝑe bumano ſicut opꝑe bumano põt
ↄferri.nõ enĩ pape ſacerdotiũ eſt eternũ
ꝓpt ptãteʒ iuriſdictionis ſpoter ptãteʒ
oꝛdinis. Mã de eternitate poteſtatis iu
riſdictionis ſupꝛadictũ eſ. MU!
J 11Seſt dð ꝙ argume
Ad Peimn tũ ſuptuʒ a maioꝛi
ad minoꝛẽ nõ tenet niſiqñ maiꝰ ⁊ minꝰ
vnifoꝛmit᷑ accipiunt᷑.nã maioꝛ eſt buba
lus mure.tñ q;tũ ꝑ intrare ꝑ foꝛamẽ bu
balus ẽ mmoꝛ mure.italʒ ſumꝰ ſacerdoſ
ſit maioꝛ ſimplice ſacerdote ꝓpt iuriſdi
ctionẽ quã bet:q;tũ tñ ad ðᷣſinere eẽ: mi
noꝛẽ ſũmꝰ ſacerdos qᷓ; ſimplex ſacerdos
qꝛ ſimplex ſacerdos nõ põt deſinere eſſe
ſacerdos ꝓpt character imp̃ᷣſſionẽ quã
bẽt q̃ eti in aia ſeparata a coꝛpoꝛe re-

manet. Sʒ ſũm põtifex põt deſinere eẽ

ſumꝰ põtifex q́;tu ad ptãtem iuriſdictio

nis quã põt dimittere ꝑ ſuũ diſſenſuʒ ſiẽ
ipſã accepit ꝑ ſun aſſenſũ. C Ad 2 dð
vita ſũmi põtificis nõ pot eẽ ſine ſa/
cerdotio:ut ſacerdotiũ dicit ptã tem oꝛ/

mẽoꝛatõeʒ vniꝰmoꝛt ⁊ vni

Queſtio WVII

dinis ꝗᷓ ↄſiſtit in coꝛpoꝛis xpᷣi veri obla-
tione. Iſto nãq; mõ ſacerdotiũ xpᷣi fuit
eternũ rõne ꝑſone offerentiðs ⁊ rõne rei
oblate ꝗ effectũ eternũ habuit.⁊ qꝛ qli
bet ſacerdos offert in ꝑſona xpᷣi ⁊ ↄficit
eãdẽ rẽ quã xpᷣs obtulit:iõ q;tũ ad h̊ cu
iuſſibet ſacerdotis ſacerdòtiuʒ põt dici
eternũa¶ Ad q veſt dð ꝙ o fficiuʒ ſũmi
ſacerdotis fuit ſeł ſe offerre in cruce:qꝛ
ſeł oblatꝰ ẽ ad młoꝝ exbauriẽda ꝓctaã
aliogn opoꝛtuiſſet eu frequẽter pati ab
oꝛigine mũdi. At dic apłs ad Mebꝛe.ix.
Sic gꝗlibet ſacerdos ſeł offert ⁊ ſemꝑ of
fert vnũ ⁊ idẽ coꝛpꝰ xpᷣi:⁊ ſemꝑ facit re

peſſegis
PetimE ſiccedit.
ſep nmi cbhereni
ꝓ papã poſſe renũciare nõ poſſit
ꝓbari ꝑ rõnes:qꝛ nõ & ſonũ rõni ꝙ gs
ſue ꝑfectioni cedat. Sʒ ſtatꝰ papalis eſt
ſume ꝑfectiõis.nõ eſt ↄſonũ roni ꝙ ali
gꝗs tali pfectiõi debeat renuüciare. ¶C D.
apłs dicit ꝙ ꝗ epᷣatũ ðᷣſiderat bonũ op⸗
deſiderat: ſed ſtultu eſt ⁊ rõneʒ nõ ap
petere bonuũ opꝛ. rõneʒ eſt renũcia-
re papatui. S. qð a ꝑfectis iuris legi
tur eſſe factũ rõneʒ eſt illud nõ ſeqꝗ. ſed
de Iſaia ꝓpheta legimꝰ ꝙ ſponte ſe ob
tulit ad ſuſcipiendu p̃ᷣlationis officiũ qñ
dixit: Ecce ego mitto me.nõ eſt ergo cõ
Pypum rationi officiũ bohatut reinrare
Ar eſt qꝛ ꝑfecti
In cõtrariuʒ dng en pro
ꝛiã imꝑfectionẽ recognoſcere. Juxta il
ud pᷣs. Imperfectũ meu viderunt oculi
tui. Si aligs iſufficientẽ ſe cognoſcat
officiũ papatus exercere ad ꝑfectionem
eius ſpectat pᷣdicto officio neruncigre,
SAd & ptas papalis q;tũ
Ki igeo ad is npligt vot oſi
derare. Peroõneꝑſone ſuſcipientis.
ꝛzttrõne ptãtis ſuſcepte. ¶ Et · rõ
ne finis ꝓpt quẽ ſuſcipit᷑. Et ſʒ iſta tria
tribꝰ rõnibꝰq;tum ad pñs ꝓbari põt ꝙ
papa poſſit renüciare.C P. quidẽ rone
ꝑſone q m papatu aſſumit᷑.Hã ad ea qꝗ

boni9

,ͦip
ſrenice⸗
ſöſeg
ntſch
zoffi
ſſterbo 60

.
A

ſunt impoſſibilia nullus debet cogi. Añ
nec pᷣceptũ nec cõſiliũ dat᷑ de impoſſibi
li:qꝛ pꝛeceptuũ dat᷑ de repoſſibili:ↄſiliuʒ
vo de rę diſficili: neutrũ tñ de impoſſibi

li. Cũ & ↄtingere poſſit papã electuʒ ſic

ſieri indiſpoſitũ ad exercendũ papale of
ficiu:aut rõne infirmitatis:aut rõne ſe⸗
neetutis:aut rõne fatlitatis:qs coꝛꝛu/
pto quodã interioꝛi.ſ.oꝛgano fantaſtico
coꝛꝛupitur ipſũ intelligere. At dĩr.i.de
aia:ut nõ ſolũ ſit difficile ſed etiã impoſ
ſibile ipſũ tale officiũ poſſe exercere. Jõ

conſonũ eſt rationi ut nulli pape clauda
tur via qn renũciare poſſit:potiſſime cũ
tale officiũ nõ coacte ſed volũtarie exer-
cendũ ſit. Juxta illud.i. Petri.v. Paſcite

ꝗ eſt i vobis gregèe dei no coacte ſed ſpõ-

tanee. Suꝑ quo verbo dicit glo.ꝙ qꝛ bi
larem datoꝛẽ diligit deꝰ.iõ non coacta:

ſeg voluntaria ſeruitia ſibi ſunt accepta

¶ ꝛ rat io ſumit᷑ q;tũ ad ptãtem q reci

pit᷑. Mã ois virtꝰ⁊ ois ptãs ꝗᷓ non potꝑ
petuari in ſingulari dat᷑ multitudini.ſi⸗

cut qꝛ ↄſeruatio ſpeciei bumane nõ põt

ꝑpetuari in vno ſingulari. Jõ virtus ge

neratiua data eſt multitudini:ut aliꝗ de
tota multitudine bumani generis depu

tent᷑ ad ꝓcreatione ꝓlis ꝑquã bumana

ſpecies ↄſeruet᷑.virtus vo nutritiua cũ

ſit neceiſaria ad ↄſeruationẽ cuiuſſibet
indiuidui data eſt cuilibet ſingulariter:

ita ꝙ nullus poſſet renũciare virtuti nu
tritiue ꝗqn comedat ⁊ bibat.põt autẽ iſte

uel ille renũciare virtuti generatiue quia
nõ oẽs tenent᷑ de multitudine dare ope
rã ad generationẽ ꝓlis. Cũ igit᷑ ptãs ec
cleſie ſit duplex.ſ.iuriſdictiõis ⁊ oꝛdinis
ut ſupꝛadictũ eſt. et peremaneat in tota
eccłia ⁊ in collegio cardinaliũ.alit᷑ ſinul
lo mõ remaneret moꝛtuo papa nõ poſ/
ſent ſibi de alio ꝓpuidere. Secuda vᷣo det᷑

cuilibet homini ſingularit᷑ ꝑ ſacr̃m oꝛdi

nis ad con ficiendũ coꝛpꝰ xpiqð eſt cibꝰ

ſpũalis quo gꝗlibet ſ deles in vita ſpũali

nutrit᷑ relinqt᷑ ꝙ ptãti iuriſdictionis pa
pa renüciare poſſit nõ aut ptãti oꝛdinis

quarta

VII
3 erõ accipit᷑ q;tũ ad finẽ ꝗ in tendit
Mã nõ eſt conſon rõni ꝙ illud qð inſti-
tutũ eſt pꝛo bono reipublice ↄtra tale bo
nũ debeat milita re.qꝛ ut dicit iuriſcõſul

tus in pncipio digeſtoꝝ. Mulla iuris rõ

aut equitatis benignitaſpatitur ut que

ſalubꝛiter ꝓ vtilitate hoium introducũ/

tur nos ea durioꝛe interpꝛetatione con/
tra ipſoꝝ cõmodũ pꝛoducamus ad ſeue
ritatẽ. Cum igitur ad officiũ papatus a
deo inſtitutũ ſit pꝛo vtilitate totiꝰ eccle
ſie:nõ eſt conſonũ rationi ꝙ ſi papa ele
ctus ad tale officiũ exercendu efficiatur

impotẽs:uel ꝙ conſpiciat ꝙ ſit inſu ffici

ens ꝙ pꝛecludat᷑ via ut ipſenõ poſſit re-
nuũciare ⁊ aliꝰeligi ſufficientioꝛ ⁊ poten/
tioꝛ ad tantũ bonum erequenon u
7 Vi mñ ergo eſt dicẽdũ: ꝙ
Ad Pamu ſicut dicit glo. ſuꝑ
illo verbo Geñ.xix.Mõ poſſũ in montq;
aſcendere.eſt hic ciuitas parua ad quaʒ
poſſũ ↄfugere ⁊ ſaluari in ea. Per mon⸗
tẽ intelligunt᷑ ꝑfectionis oꝑa:ad qᷓ ſi ꝗs
nõ põ t aſcẽdereꝑmaneat i vita cõi q;uis
gſtatus papalis ſit mons altus ⁊ perfe
ctus tñ ſi ꝗs videt ex ſua inſufficientia
uelimpotentia ꝙ nõ poſſit in tali mon-
te ſaluari. Sed potiꝰiuxta dictũ illiꝰ ſan
cti Lotb timeat ne malũ eũ appᷣbendat
⁊ ſic moꝛiat᷑. Deſcendat de tali mõte et
ſaluetur in ciuitate ꝓarua que eſt ſegoꝛ-
Ad ⁊ꝛmeſt dð ꝙ ᷣm Gregl.in paſto-⸗
rali illo tꝑe appetere ep̃atum fuit bonũ
opus appetere.qñ ꝗqſq; ad ep̃atum ꝑue
niens ſecurꝰerat palmã martyrij obti⸗
nere:nũc aũt qꝛ ſtatus epᷣalis bẽt tꝑale
admin iſtrationẽ.⁊ ſalutis aiaꝝ ſubdito

rũ ꝓcurationè.io q;uis ab illis ꝗ ſciut q;

pñt talẽ curã habere bumilit ſit recipi-
endũ indecẽter tñ ẽ appetendũ. Ad
Zẽ do ꝙ hᷣm Gregj. inpaſtoꝛali in bie-
remia ⁊ Iſaia ſubtilit᷑intuendũ e᷑:qꝛ hie
remias ꝗ recuſauit plene nõ reſtitit. et
iſaias ꝗ mitti voluit añ ſeꝑ altaris cal/
culũ purgatũ vidit.⁊ qꝛ ut ibi dicit val/
de eſt difficile purgatu ſe quelibet poſſe

cognoſcere.ideo paſtoꝛale officiuʒ tuti⸗
declinatur q; ſuſcipbiat.
Doctauũ lu,
r Lidet᷑ eniʒ
ꝓ papõ̃ poſſe renuciare nõ poſſit
pꝛobari ꝑ auctes· Scribit.lxxix.di.ꝙ ele
ctio ſũmoꝝſacerdotũ a cardinalibꝰ⁊ re
ligioſis clericis debet fieri. ciectio vᷣo eo
rum diuino iudicio eſt ſeruãda.⁊ ibi ſub
dü ꝙ eiectionẽ ſũmoꝝ ſacerdotüũ ſibi do
minreſeruauit:̊ electionẽ eoꝛũ bonis
ſacerdotibꝰ⁊ ſpualibꝰ ↄceſſiſſet: nõ vr
poſſe ꝓbari ꝑ auẽtes ꝙ papa poſſit renũ
ciare ſed magis ↄtrariu. CD. ſcribitur
xxi. di. c. nũc aũt. ꝙ marclinꝰ epᷣs vꝛbis
rome poſt cõfeſſionẽ factãq in bereſim
lapſus fuerat thurificando idolũ paga/
noꝝ nullꝰtñ epoꝝ cõgregatoꝝ in cõcilio
fui tauſus ↄ euũ pꝛoferre ſniam depoſiti
onis. Si g pꝛo hereſi papa nõ põt depo
ni:multo & foꝛtius nõ põt renũciare ſi ẽ
fidelis. ¶ Pꝛeterea ſcribit et᷑ de trãſia.
epiſ.ꝙ coꝛpoꝛalia faciliꝰ deſtruũt᷑ ꝙ; co
ſtruant᷑.ſpualia vo ecõtra faciliꝰcõſtruu
tur qᷓ; deſtruant᷑.cum & interpapa⁊ ec/
cleſia ſit cõiunctio ſpiritualis. Aidetur
ex hoc poſſe pꝛobari ꝙ nullo modo ta/⸗
lis coniunctio poſſit deſtrui.

ℳ— *

1 eſt 8 notat᷑ viij.
In Ootrariiaιpetre iglo

⁊ĩ geſtis romanoꝝ pontificũ vbi dicit᷑:
ꝙ clemens renüciauit papatui: videt
qp ꝑ ſile quilibet alius poſſʒ renũciare.
Kñn G eO do ꝙ canones et geſta
Alb ſanctoꝝ quatuoꝛ ſumos
pontifices narrãt renunciaſſe papatui.
Clementẽ cyriacũ marcellinũ ⁊ celeſti
nuũ:nõ tñ ex eode fonte nec ex eadem ra
dice eoꝝrenũciatio pꝛoceſſit.ſed clemẽs
renũciauit pꝛopter mali exẽpli in poſte/
rũ vitationẽ.Cuũ enim fuerit inſtitutꝰpa
pa a btõ petro nepoſteris exẽplũ ꝑnicio

ſũ daret᷑ ut glibet poſſet ſibi eligereſſuc/

ceſſoꝛẽ. ⁊ ita officiu papatus daret᷑ ꝑ he
reditariã ſucceſſionẽ ⁊ nõ per electione
renuciauit papatui:⁊ poſtmodũ quarto

Queſtio

loco poſtpetrũ canonice fuit electus: ſiẽ

notat᷑.viij.q.i.vᷣ.Sö̊. Cyriacꝰ vo reſigna⸗

uit ꝓpter martyrij coꝛonatlont᷑.Nam ſi
cut notat᷑ in legẽda.xi.miliũ virginũ qñ
ſancta Arſula cum alijs.xi.milibꝰ virgi
nibus romã venit tũc cyriacus vꝛbis ro
mane epCᷣs angelica viſione monitus:q;
cum ills virginibꝰ deb eret ſimul eẽ co⸗
ronã martyri recepturus ſtatim cõgre
gatis cardinalibus eis reclamãtibꝰ⁊ re
nitentibꝰpapatui renũciauit. Mar celli
nus auũt renũciauit ꝓpter idolatricã oꝑa

tionẽ qꝛ templũ paganoꝝingreſſus ido/

2

lũ ipſoꝝ thurificauit.qð ſe feciſſe cõfitẽi
coꝛã cocilio epᷣoꝝ ſeipſũ depoſuit dicẽs:

Ego marcellinꝰ ob ſcelus idolatrie qð

infelix cõmiſi iudico me deponendum ⁊
anatbematiʒzo oẽs ꝗ coꝛpꝰ meũ tradide
rint ſepulture. Ab iſto tñ ſcelere ſe coꝛꝛe
xit qꝛ poſtmodũ ꝓ xpᷣo martyriuʒ ſuſce/
pit. ut notat᷑.xxi.di.c. nũc aũt. Sed cele
ſtinus renũciauit ꝓpter ſue imꝑfectiõis
recognitionẽ:qꝛ vidẽs ſe impotentẽ ⁊ in
ſufficientẽ ad re gimẽ eccleſie cõſilio S
ritaſancti duct papatui renũciauit. Ab
imperitis enĩ ⁊ i expertis tm officiũ ma
gna temeritate ſuſcipit᷑ ⁊ retinet᷑ :qꝛ ars
artiũ eſt regimẽ aĩaꝝ. ut dicit Greg!. in
aſto. Cum oĩuʒ ſupꝛadictoꝝ pontifſi
cum renũciatione eccłia habuerit ratã
⁊ acceptãa:cuiꝰſignũ eſt qꝛ oẽs canoniʒa
uit: ⁊ ſcripſit in catbalogo ſanctoꝛuʒ au
ctoꝛitate ipſius eccleſie ſatis eſt manife
ſtum ꝙ papa renunciarepoteſt.

△

A wimmñ dρ iö eiectio
Ad Peimu ſũmoꝝ pon tificuʒ

dicit᷑ eſſe diuino iudicio reſeruata: quia
dato ꝙ cardinales poſſint papã eligere
nõ tñ poſſunt ipſũ reicere ipſo nolente.
ſicut tamẽ eius electio non tenet niſi ꝑ
eius conſenſũ:ita eius renũciatio reꝗrit
eius diſſenſu. Ad ⁊ꝛ“eſt dð ꝙ lideo 5
marcellinũ nullus dedit ſniam depoſiti
ouis qꝛ paratꝰ erat ſe coꝛꝛigece ⁊ in bere
ſinõ ꝑtinaciter ꝑmanere· Añ eius ceſlio
magis dẽt dici renüciatio q; depoſitio:

VIII

ze
ipe
gus.
Pau
90d⸗
teſtin
Cé⸗
depoſt
oꝛter
thpen

Ar.

eſt dð ꝙ qñ illud qn eſt ſpũale fit ſolũ ex
opꝑe oꝑato puta impꝛeſſio character ba

ptiſmalis:cõfirmatiõis:ſeu oꝛdiuis:tũc

faciliꝰcõſtruit᷑ qᷓ; deſtruat:qꝛ cõſtructio
E ↄceſſa miniſtris ecclie mediãte ãmini
ſtratione ſacr̃oꝝ:deſtructio vo minime.
ſʒ qñ illud qð eſt ſpũale nõ ſolũ reit oꝑ⸗
operatũ ſʒ opꝰoꝑantis ſicut infuſio gre
7 cõuerſio ad deũ ad quã reꝗrit᷑ pꝛopꝛie
volũtatis arbitriũ in adultis tůc faciliꝰ
deſtruit᷑ q; cõſtruat᷑.qꝛ arta eſt via q du
cit ad vitã:⁊ lata qᷓ ducit ad ꝑditionezʒ.

Qũ ẽᷓ ad papalẽ ptãtem reꝗrat opꝰ hu/

manũ puta cõſenſus ipſiꝰrecipiẽtis faci
lius talis ptãs deſtruit᷑ q; conſtruat ꝗa
ad conſtructionẽ requirit conſenſus eli
gentium ⁊ ipſius electi. Ad deſtructio⸗
nem vo eius ſufficit ſoluʒ diſſenſus.
¶ HQueſtio quinta de pape depoſitione
EAſigeranduʒ; eſt
de depoſitione.
Circa qð qrunt᷑ octo.
vtrũ ſolũ pꝛo hereſi papa ſit
deponẽdus. C 2. vtꝝ ſi per
violentiã uel ignoꝛantiãa in hereſiʒ labat᷑
deponendus ſit. 3 3 vta ſit deponen/
dus ꝓ ſymonia. CA.
ꝓquocũq; notoꝛio crimine. ¶ ·vtruʒ
ad depoſition eiꝰſit neceſſaria ꝓductio
teſtiu pluriũ q; ad depoſitionẽ alioꝛum.
Cöé:vtꝝad gnãle conciliũ ſpectet eius
depoſitionẽ pꝛonũciare. C2 vtꝝ papa
moꝛtuꝰp hereſi poſſit ↄodemnari. C S:
vtꝝpape aꝑte malo ſit obediendum

nIn ſic ꝓcedit᷑. Ai
D Pꝛimmn Gcikn pa
pvpoa nõ ſolũ ꝓbereſi veꝝetiã pꝛo
alijs criminibꝰſit deponẽdus qꝛ maioꝛi
pctõ maioꝛ debet᷑ pena.ſᷣm illud Oeut:
xxv. Pꝛo mẽſura peccati erit ⁊ plagarũ
modus: ſy maioꝛ pena debet᷑ fidelibꝰpec
cantibꝰ q; in fidelibꝰ. Juxta illud apłi ad
Hebꝛe.x. Quãtomagis putatis deterio
ra mereri ſupplicia qui filiũ dei cõculca⸗
uerit:⁊ ſanguine teſtamẽti pollutũ du⸗/

quinta

vt no. diſtiuctiõe ſupꝛadicta. CAd 3.

ꝓvtꝝ ſit deponẽduſ

I
xerit in q̊ͥ ſanctiſicatus eſt:⁊ ſpiritui gr̃e
cõtumeliã fecerit:videt᷑ ẽ ꝙ etiã ꝓ alijs
peccatis deponẽdꝰſit. C Pꝛeterea ſeri
bitur. vj. q.i. aucẽte Auguſtini.S.vtꝝ.ali-
cui heretico in cuiꝰvita pᷣter illud q; be/
reticus eſt nõ inueniãt boĩes qð repᷣben
dant catholicũ peſſimis moꝛibꝰ pᷣpone-
re debęamꝰ nõ audeopcipitare ſentẽtiã
videts ꝙ pꝛopeſſimis moꝛibus paps ſit
deponendꝰ?ſicut pꝛo hereſi. ¶ Pꝛeterea
depoſitio ſemꝑ fit a ſupioꝛe: ſj papa ſu⸗
erioꝛẽ ſe nõ recognoſcit.vñ cũ marcel
inꝰpapa in bereſim eet lapſus epᷣiin cõ
cilio ↄgregati ſniam depoſitionis õ euzʒ
nõ ꝓtulerut dicẽtes: Moli audiri in nr̃o
iudicio ſed collige in ſino tuo cauſaʒ tuã
quoniã ex te iuſtificaberis ⁊ ex oꝛe tuo
condẽnaberis:quia pᷣma ſedes nõ iudi-

cabit᷑ a quoq́;:pꝛo bereſi ergo papa non

eſt deponendus ſrih
Ar ArPi1 eſt quod ſcribitur
In Nranu xl.d.c.ſi papa:vbi
dr ꝙ in pñti vita culpas pape nullus re
darguere pᷣſumit moꝛtaliũ:qꝛ cunctos
ipſe iudicaturꝰ a nemine iudicand eſt.
niſi depꝛehendat᷑ a fide deuius pꝛo cuiꝰ
perpetuo ſtatu minerſs tas Haetiu oꝛat.
I1ραα dicendũ ꝙ papa eligit i
Kud e0 caput totius eccłie. Ju-
xta illud apłiag Epbe.i. Ipſu dedit ca
put ſuꝑ oeʒ ecc liazʒ q̃ eſt coꝛpꝰeius.Ca⸗
pitis aut e influere vitã oĩbus mẽbꝛis.
Pꝛincipiu aũt vite ſpũalis eſt ipſa fides
qꝛ⁊ ſine fide ẽ ipoſſibile placere deo. VUñ
aplłs ad Hebꝛe.xi.fidẽ dicit cẽ ſᷣſtantiã
i. ſundamentu oĩuʒ ſperandaꝝreꝝ.Si S
papa ẽ deuiꝰa fide moꝛtuꝰẽ ipſe vita ſpi
rituali:?⁊ ꝑ ↄñs alijs influere vitãñ pot
vñ ſic hõ moꝛtuꝰñ ẽ hõ:ita pa pa depᷣhẽ
ſus ibeſi ñ ẽ papa e q ipo fcõ 3 ðpoſitꝰ
eſt dicendũ ꝙ in
d Peimn fidelis grauiꝰ erit
puniedꝰ ꝓ pctõ in fidelitatj qᷓ; ali ꝓquo-⸗
cuq; pctõ ꝑpetrato:ſʒ verũ eſt ꝙ ꝓ eodeʒ
pctõ grauiꝰpuniet᷑ fidelis q; ifide łꝑꝑ in
gratitudinẽ in q̃ exiſtit de ſua vocatiõe

CAd 2u dð: ꝙ ſicut fides füdat oẽs
virtutes:ita infidelitas fundat oia vi/
cia.põt tñ eẽ ꝙ hereticuſ dato ꝙ grauiꝰ
peccet ex ipſo genere peccati: ex aliqua
tñ circũſtantia põt eius peccatũ alleui
ari:⁊ catholicus dato ꝙ ex ipſo genere
peccati minꝰpeccet qꝛ fidelis eſt:ex aliqᷓ
circũſtantia tñ põt eius pctm aggraua
