recognitõ eʒ;:ſj magl ĩ pac ecclłaſtice ↄſer

ugtionẽ:qꝛ fuũ deiñ oʒ litigar̃ ſʒ maſue
tũ eẽ ad oẽs ¶ 3:ſiculla ptas ẽ i miſte

riũ data altiq ẽ ſłolegata riſpcũ eiꝰ.ſʒ oiſ

ptãs iĩpatoꝝ ⁊ reguʒ ẽ idelegata reſpcũ
ptãtpape.Hã ut dĩ xi.q.i.c.ꝗcũq; liteʒ
bñs: cuilibʒ licitũ ẽ ſacroſcẽ ſedis atiſtit
iudiciũ eligere: os ptãs ſcłar ẽĩ miſte

—

riũ data ptaãti ſpuaii.¶ A:ſic ilia ptãs ẽ

i miſteriu data altiꝗ ẽ reſtrigẽda: ãpliꝗ

dqa:⁊ executõi madada ad ĩꝑiu illiꝰ cui ẽ
i miniſteriu data ſʒ talłẽ oĩs ptaãs ſcłarj.
Dicit eni Bern. ad eugeniũ papã ſuꝑil-
lo vᷣbo: Ecce glad ij duo hic. Quid vᷣnuo
vſurpar̃ gladiũ tẽtaſquẽ ſeł iuſſus es re
pon ere i vaginã:⁊ loꝗt᷑ ð gladio tꝑali.⁊

ibᷣdit.ꝗ tñ gladiutun eẽ negauit ñ ſat vr

mihi attẽd ẽ ᷣbuũ dñi dicẽt ſic:Cõuerte

pꝛima II

gladiũ tuũ i vaginã.tuꝰs gladiꝰ euaginã
daẽe ad tuũ ĩꝑiũ:alioꝗn ſi nlło mõ ad teꝑ
tinere dicetſaplis ecce duo gladij h:ñ
rñdifſ xpᷣs ſat ẽ ſj vneſt.ptãs iuriſdi
ctiõis ſpualiũ ⁊ tꝑalin imediata ẽ ĩ ſolo
papa.drinata vᷣo ẽ i oibꝰepiſ ⁊ plat:ſj ĩ
oĩbꝰſcłaribꝰ⁊ pᷣncipibꝰẽ i miſterin data.
⁊ iſta ẽ ↄclo quãnuũcad pñs teneo ðᷣ qoe

Ad pꝛimũ*nsnr eihae
4 eb lHUcteꝑhnoõ ſint eiuſdẽ
rõnis ſᷣm rõnc ſpecificã:ſut tñ eiuſdẽ ra
tiõis 'ᷣm rõnẽ anologã.⁊ boc ſufficit ut
vna reducat᷑ i aliã oꝛdie qda. ¶. Ad
Edð ven ẽ ptãtẽ iĩꝑialẽ eẽa deo:qꝛ nõ
ẽ a papaut ẽ hõſ̊ ẽ a papa ut gerit vice
xpᷣi tra ꝗ fuit verꝰ deꝰ verꝰ hõ.¶LAd
Zjn ẽ do pdicte ptates ſũt diſtincteqꝛ
nõ ↄuẽiut vni eodẽ mõ:qꝛ ptãs iuriſdi-
ctioiſſpaliũ ↄuenit pape 'm imediatã
inſtitutionẽ ⁊ executõnẽ:ſʒ ptãs iuriidi
ctiõis tꝑaliũ ↄuenit ſibi ᷣm ĩſtitutione
⁊? auẽtẽ:mõ tñ ſᷣm ĩmediatã executionẽ:

ſic ↄſtã niſi foꝛte ĩ ꝗbuſdã caſibꝰꝗ notat᷑ ex ꝗ fi.

ſint legi.c ꝑ venerabile.¶C.a Ad 4 ed:

nibꝰ:uł caracter ꝑfectio q ↄfert᷑ iĩ oꝛdie
epᷣali talis ptãs ſiue reſpiciat caracterꝭ
impᷣſſionè ſiue caracteris ꝑfectionẽ non
pot auferri ꝑ papã qꝛ nõ ↄfert ab eo. ſj
oĩs ptãs iuriſdictionis pot auſerri ſicut
5ͤ dictũ ẽ. ułꝑ depoſitionẽ uł ꝑ ſuſpeſioʒ
Blecudu eaer
EESSELeniq ptas cu
iiuſlibet pape nõ ſit a deo:qꝛ deip
fecta ſunt oꝑa. Si goĩs ptãs pope ſit a
deo:oĩs talis ptãs erit ꝑfectacuiꝰ õrin
videmꝰ ad ſenſũ. ¶ Pꝛeta illoꝝ ptas ẽ
deo ꝗ vocãt᷑ a deo taq; garõ:qꝛ dicete
apło. Muliꝰ debet ſibi aſſumere bonoꝛzẽ

põtiſficatꝰ niſi gvocat᷑ a deo tãqʒ aaro.

Sʒ multi pape nõ vocãt᷑ a deo ſ̊ mag
iduſtria ⁊ ſagacitate hoſuʒ.õptãs taliũ
nołrit a deo . Pꝛeta illiꝰ ptãs nõ eſta
deo cuiꝰ vſus eõ5 deu. ̊ miti pape vtüt
ptate papali 7 den ⁊ cepta ⁊ madata
eius: ergo taliũ poteſtòs hon eſt a deo

Ar. H Que

n arrariifapls ad Roma.
In Otran inm xiij.vbi ait ꝙ non
eſt ptãs niſi a deo:⁊ qꝛ q a deo ſũt oꝛdi⸗
nata ſut. Cõcludit ibi ꝙ ꝗptãti reſiſtit
diuine oꝛqinationi reſiſtit. 8 .—
.: P. do ꝙ in quolibʒ pᷣn
KRñdetur in aualib⸗ ptã

te tria poſſumꝰ ↄſiderare ſm ꝗ ois talis

pncipatus ⁊ oĩs talis ptãſ eſt a deo.Et
tria alia poſſumꝰ ↄſiderare ſᷣm q̃ pꝛinci
patus ⁊ ptãs nõ eſt a deo ſʒ potiꝰa mali
tia ⁊ pꝛauitate hoiuʒ. Eſt nãq; deus cã
cuiuſiibet rei hñtis entitatẽ ⁊ bonitatẽ

in triplici genere. efficiẽtis:foꝛmalis et

finalis:ut dicit cõmentatoꝛ. x methba.
Dicemꝰ i ꝙ oĩs pncipatꝰ ⁊ ois ptãs ẽ
a deo efficient rõne eiꝰ deriuatiois foꝛ-
maliter rõne eiꝰ oꝛdinatiõis ⁊ finaliter
rõne eiꝰreductiõis. C Eſt eni in puci⸗
patibꝰ⁊ ptãtibꝰ ſicut i alijs rebꝰ.Sicut
oia entia cauſant᷑ et deriuant᷑ ab vna
ente.⁊ ſicut oẽs ſᷣſtatie deriuãt᷑ ab vno
ſba.ita ois pᷣncipatꝰ deriuat᷑ cauſaliter
ab vno pncipe.talis aũt pnceps deꝰeſt

Pꝓpter qð ſicut oẽs riuuli deriuant᷑ a fon

te. ſic ois ptãs deriuat᷑ a fõte pᷣmo ꝗ eſt
dex in cuiꝰ femoꝛe ſcriptũ eſt: Rex ĩegu
⁊ dñs dñantiũ.vnde ſcribi᷑ Sap.vjiSa
ta eſt nobis ptãs a deo ⁊ virt ab altiſſi/
mo q interrogat oꝑa nr̃a. Eſt ptãs a
deo effectiue rõne eiꝰ deriuatiõis. 2.·
eſt a deo foꝛmalit᷑ rõne eiꝰ oꝛdinatiõis.

Mã in quolibʒ pᷣncipatu eſt oꝛdo quidã

ſupꝑioꝛis ad in ferioꝛẽ ⁊ inferioꝛis ad ſu
perioꝛcẽ.Et q;tumcũq; ſuꝑioꝛes vł infe
rioꝛes ſint mali Jpſe tñ oꝛdo de ſe hẽt
rõnes boni:qꝛ etia ipſa mala bñ oꝛdina
ta ⁊ ſuo loco poſita laudabilioꝛa ſunt ⁊
eminẽtius cõmendant bona ⁊ ſemꝑ ex
tali oꝛdine ↄſurgit aliqð bonũ ppterqð
etiã ex pncipatu maloꝝrõne oꝛdinis ⁊
rõne diuine oꝛdinatiõis inſurgit aliqð
bonu. VUñ dicit Augj. ⁊ habet᷑ in glo. qꝙ;
ptateʒ a deo diabolo datã. Job ꝓbatꝰ
ſt ut iuſt? appareret. Et Petr?tẽtatꝰeſt
ne de ſe pᷣſumeret ⁊ Paulꝰ colafiʒatꝰ eſt

pᷣlationẽ pꝛaue a

ſttio n

ne ſe extolleret:⁊ iudas dãnatꝰ ut ſe ſu⸗

ſpẽderet. Eſt ẽ ois ptãs ædeo ſecundo

vꝛmgaliter rõne eius oꝛdinationis.
Z3:eſta deo finalit᷑ rõne eiꝰreductio/
nis. MHã q;diu ſumꝰin hoc mũdo ſumꝰin

via ⁊ ſumꝰin quodã bello. In bello autẽ

neceſſario ſũt aliʒ pᷣncipates ⁊ aliꝗ ſub
buiẽt. ⁊ iõ qdiu ſumꝰbells toꝛes ⁊ iſu
mus in exercitu tdiu angeli dñabunt
angelis ⁊ boĩies boĩbꝰ:qꝛ tota eccla mi
litar ẽ terribit ut caſtroꝝ acies oꝛdina
ta. Sʒ cũ ꝑuenerimꝰad deũ tãq; ad tᷣmi
nũ ⁊ finẽ felicitat nr̃e: nõ erimꝰ ampli⸗

bellatoꝛes:nec erit ãpliꝰneceſſaria dña

tio ułpᷣlatio. AVñ dfr.ad Cboꝛin.xv. q;
cũ ipſe filiꝰtradiderit regnũᷣ.i.ſuos ele-⸗
ctos deo pr̃i tic erit finis.qꝛ tũc euacua
tus erit ois pncipatꝰ ⁊ oĩs ptãs:ut glo.

ibi dicit: Ois ptãs ẽ a deo finalit᷑ rõne

eiꝰreductionis. ¶ Poſſumꝰaut tria alia

ↄſiderare in pᷣncipstu ⁊ ĩ ptãte ſᷣm q ta

lis ptãs nõ ẽ a deo. ¶ Pꝛimo ipſiꝰpnci

patus pꝛaus adeptionẽ. C ꝛ: eiꝰ pꝛauſi

executionẽ. ¶ Et 3tciꝰ pꝛauã intentio
nẽ. Sũut eni aliꝗ Ai ſu pncipatũ ⁊ ipſaʒ
1

piſcunt᷑:qꝛ uel ꝑ ſymo
niã uel ꝑ minas. In quoꝝ pſona dicit ꝓ

pheta: In foꝛtitudinenr̃a ſůpſimꝰnobiiſ
coꝛnua. ¶ Alig vᷣo ſut ꝗ pncipatũ ⁊ pᷣla

tionẽ adeptã pꝛaue exequunt᷑ ꝗ nõ vtũt᷑
pncipatu ⁊ tali pᷣlatione ad vindictam
malefactoꝝ ⁊ laudẽ bonoꝝ:ſj potiꝰecõ⸗
trario. In quoꝝ ꝑſona dicit ꝓpbeta: Re
gnauerũt nõ ex me: ⁊ pncipes aſtiterũt
7 nõ cognoui eos C Sed ⁊ alig 3 mõ
ſũt ꝗ in pncipatu ⁊ pᷣlatiõe adepta pꝛa-
uã intentionẽ hñt:qꝛ ⁊ ſiq̃ bona faciunt

pꝛaua intẽtione illa agũt:ut ꝓpt ſue glie

famationẽ magis q; ꝓpf iuſticic obſer-
uationè ⁊ q exteriꝰdemõſtrãti interius
nõ hñt. Oe ꝗbꝰ dicebat Job.xxxiiq.Re
gnar̃ facit boiej bypocritã ꝑꝑ pctã ppli
¶ Igit᷑ pncipatꝰ ⁊ ptãs nõ eſt a deo ra
tionepꝛaue adeptiõis:nec etiã a deo ra
tione pꝛaue executiõis:nec ſilr eſt a deo
rõne pꝛaue intẽtionis niſi ꝑmiſſiuc AUñ

— — — — — — — — —

—
—

dicit Greg ⁊ bẽt ĩ glo potẽtiã pᷣnci
patꝰ? ⁊ ptaã

dat teE der tribuit. elationẽ vo po
tẽtie malitia nr̃a iuẽit.et ſubdit:tumo

ris nãq; elatio nõ oꝛdo ptãt ĩ crimie ẽ

Ad paimũaddoig,

ate a deo facta pfecta ſumt:ſ in

opib⸗ ꝗᷓ fit a deo mediãte cre Rura po

teſt defectus ⁊ imꝑfectio eſſe rone actio
nis creature ꝗ defectibilis ẽ. & Ad 20

eſt doð: ꝙ glo. ibi dicit illum vocari a deo
queʒ elegit᷑ coĩtas eccłie.Ael ille vocat᷑

a deo nõ ꝙ vox diuina ſꝑ ibi audiat᷑: ſed
ab illis ꝗ boni ſũt tan q; ſi deꝰ diceret:
Aeni qꝛ dignꝰes.uel vocat᷑ ꝗs a deo eo

ipſo ꝙ vocat᷑ voce eligẽtiũ ꝗ a deo oꝛdi
nati ſut C Ad qꝭ patet ſolutio qꝛ lʒ po
teſtas boni põtific ⁊ mali ſit a deo:abu

ſus tñ talis ptãtis a deo nõ eſt.

ſic ꝓcedit᷑. DNi

pape nõ ſit maioꝛ oĩ alia:qꝛ moyſeſfuit

maioꝛ aaron in ptãte:eo ꝙ ptãte ipſius
moyſi:aaron in ſacerdotẽ electꝰ ẽ. Jur
illud Exo.xxviij. Applica q tibi aarõ
fratrẽ tuũ cu filijs ſuis ut ſacerdotio fũ

gant᷑ mibi. Sʒ moyſes ꝗ fuit ductoꝛ po

puli iſraclitici videt᷑ reᷣſentare imꝑato
reð:ut Augꝰ vr dicere.Aaron ðvo gfuit
ſũmꝰ põtifet repñtauit papã:vr s ꝙ po

teſtas imꝑatoꝛis ſit maioꝛ ptate pape.
¶ Pꝛefa dãs tributũ minoꝛ eſt recipi-

ente tributũ:ſicut dãs decimas minoꝛ
ẽ decimã recipiẽte:ut dicit apls ad HNe
bꝛe. viij. Sʒ papa dat tributu imꝑatoꝛi
ſicut bẽt.xi.q.i.c ſi tributũ.vbi papa di

cit qꝙ ſi tributũ petit imꝑatoꝛ no nega⸗/

mꝛ.S minoꝛ ẽ papa in ptãte qᷓ; imꝑatoꝛ
¶Pꝛeterea illiꝰ ptãs nõ ẽ vniuerſalit

„ * 7 — ——

maioꝛ oĩalia: ad cuiꝰ iudiciu nõ defert
oĩs appellatio:ſj a ſnia lata ab imꝑato

re uei iudice ſeculari nõ defert᷑ appella-
tio ad papã.ſicut patet ex᷑ de appel. c.ſi
duobus. videtur ꝙ poteſtas pape nõ
ſit vniuerſaliter maioꝛ omni alia.

An arrariß; eſt: qꝛ ptãs illius
In „₰ tran eſt maioꝛ oĩ alia:

qui põt ola indicare ⁊ ipſe a nullo iudi/
cat᷑:ſjpapa cuiꝰptãs ſpuũalis ẽ põt oĩa
iudicare ⁊ a nemine iudicari: Jur illud
apłi.ad Choꝛl.ij. Spualis ho oĩa iudi
cat ⁊ ipſe a nemine iudicatur.ergo ſua
poteſtas maioꝛ eſt omni alis.
KRKñnd eturicendis æ triplici
l EEEEUImaiozitate ptãs pa
pe ẽ maioꝛ oĩ alia. pᷣ maioꝛitate di-
gnitat. C 2? maioꝛitate cauſalitatis.
S 3 maioꝛitate auctoꝛitatis.
EOignitatequidẽ maioꝛ ẽ ptãs pape

oꝛ alia:qꝛ ſicut dicit btũs Ambꝛo.⁊ po

nit᷑. xcvj.di.c.duo ſũt ꝗppe.auꝝ nõ tam
Hcioſiꝰ plũbo qᷓ; regia ptate altioꝛ ẽ oꝛ-
do ſacerdotalis.videmꝰ.n.colla regũ et

pncipũ ſubmitti genibꝰ ſacerdotũ ⁊ ab
eis bñdici ⁊ iniũgi. Et ᷣm aplłm ad Me

bꝛe. vij: Abſq; nulla cõtradictione veꝝ
eſt ꝙ ſꝑ qui minoꝛ eſt a maioꝛi bñdicit.
Patet hoc etiã ꝑ Nugo.de ſcõ Victoꝛe
in li. de ſacra ment i ſcvᷣa ꝑte: vbi diſtin
guit duplicẽ vitã:ſpũalẽ ⁊ eoꝛꝑaleʒ.du⸗
plice ppłm laicoꝝ ⁊ clericoꝝ. Ouobõa
ſpualia ⁊ tꝑalia. Et duplicè pt ãte:ſpua
lem ⁊ ſecularẽ. Et poſtea ſubdit ꝙ q;tũ
vita ſpualis dignioꝛ eſt qᷓ; terrena:⁊ ſpi
ritꝰ q́; coꝛpꝰ:tm ſpũlis ptãs terrenã po
teſtatẽ ⁊ ſecularẽ ⁊ bonoꝛe ⁊ dignitate
pᷣcedit. ¶ 2· ptãs pape eſt maioꝛ omni
alia maioꝛitate cauſalitat :ꝗa eius po
teſtas cauſat oẽm aliã ptãtẽ ecaminan
do:ↄfirmãdo ⁊ iudicando. Vñ dr̃.xxii.
di. c.j. ꝙ cuiuſſibʒ oꝛdiniſ dignitatẽ ⁊ ptã

tẽ romanꝰ põtifex bʒ ĩſtituere ⁊ ↄfirma/

re.Eiꝰ vᷣ o ptãtem ſolꝰ xpᷣs fuũdauit ⁊ cõ
firmauit.nulliꝰnãq; ptat electio tꝑalis
uel ſpuglis ẽ ipſa ↄfirmatio niſi ſolũ el
ctio ipſiꝰpape ułv auctoꝛitate eiꝰ C 3.
ptãſ pape ẽ maioꝛ oĩ alia maioꝛitate au
ctoꝛitatis:qꝛ nulliꝰimꝑatoꝛis regl uł al
terius leges ſeu ſtatuta alicuiꝰ roboꝛis
uel firmitatis eẽ cenſent᷑ niſi q̃tenꝰſut ꝑ
auctoꝛitatẽ pape ↄfirmate ⁊ appꝛobatẽ
ut dicit Aug. ⁊ ponit᷑ix.di.c.i.qꝙ qcũ q;
legibꝰimꝑatoꝝq ꝓ dei voluntate ſerũt᷑
obtẽperare nõ vult acꝗrit grãde ꝑiculũ.

Ar.

Quicũq; aũt legibꝰ impatoꝝ que cõtra
dei volutatẽ ferunt᷑ obtẽp erare nõ vult
acgrit grade pmiu. Eſt naq; tãta aucto
ritas ecclie ⁊ romani põtiſicł: vt Augꝰ
dicat otra eplaʒ füdamẽti ego nõ crede
rem euangelio ſi non crederem eccleſie.
AG Paumus eſt do: qꝙ moyſes
e Wrepntabat xpm cu
ius vicẽ papa gerit in terris. Vñ dictuʒ
eſt moyſi .
tabo eis ð medio fratru ſuoꝝ ſimilẽ tui.
Silr Aaron xpᷣm repñtabat:qꝛ vt alle-
gatũ ẽ Exo.rxxviij.Applica tibi Aaron
cu filijs ſuis vt ſacerdotio fungit᷑ mihi
Supꝑp quo verbo dicit glo·. ꝙ ſicut taber
naculu cũ oꝛnatibꝰ ⁊ vaſis ſuis ſignifi-/
cabat eccleſis pulchꝛã virtutũ ⁊ plonaꝝ
variet ate diſtinctã.ita Aaron ſùmꝰ ſa⸗/

cerdos tabernaculi:xpᷣm verũ pontificẽ

ſignificabat ꝗ ſemetipſũ ꝓ nobis obtu⸗

lit in cruce.Alit᷑ tñ moyſes ⁊ alitK aaron

xpᷣm ſigniſicabat: qꝛ moyſes ſigniſica-
bat xpᷣm ut legiſſatoꝛ: Aarõ vᷣo vt ſum
mus ſacerdos:⁊ chus cuiꝰvicẽ papa ge
rit fuit legiſiatoꝛ: Ju illud Iſa. Oñs le
gifer nr dñs iuſtus nr̃.Et fuit ſacerdos

iuxta illud p̃s. Tu es ſacerdos in et᷑nuũ:

vm oꝛdine melchi ſedech. Per boc q;
Aarõ ⁊ filij eiꝰ applicati ſut Moyſi ut
ſa cerdotio dei fungerent᷑:ſignificatũ eſt

ꝙ oẽs pᷣſules ⁊ doctoꝛes ꝗ ad paſtoꝛa/

le ⁊ ſacerdotale officiuũ aſſumũt᷑ tãto ſtu
dio ⁊ amoꝛe debẽt legi dei adherere:ut
germana cognatione videant᷑ oiugi.ſi-
cut glo. ibidẽ dicit. Dato ᷣ ptaãs moy
ſi fuerit maioꝛ ptãte aarõ: qꝛ poteſtas
moyli fuit imꝑialis in legiſiatiõe:⁊ fuit
ſacerdotalis in votoꝝ ppłi oblatiõe:qꝛ
ſicut dicit glo. ſuꝑ illo verbo pᷣs. Moy⸗
ſes ⁊ Aaro in ſacerdotibꝰ eiꝰ. Moyſes
ſacerdos fuit nõ hoſtias ſj vota ppli of
ferẽsdeo.ꝑ hoc nõ excludit᷑ quin pote/
ſtas pape ſit maioꝛ oĩ alia:cũ ipſe gerat
vicẽ xpᷣi:cuiꝰptãs ſignata ẽ ꝑ moyſen et
aaron:vt dictũ eſt. CAd 2E di ꝙ pa
pa nõ ſoluit tributũ imꝑatoꝛi ĩ recogni
tione dñij: ſʒ ſolũ ꝓpace ⁊ gete eccleſie

Queſtio

Heutro.xviij. Pꝛophetã ſuſci⸗

IIII
ſeruãda quã ipſe imꝑatoꝛ tenet᷑ tueri et
ↄbuare ſiẽ habet᷑.xxiij.q vit.c.tributũ j
oꝛe piſcis. Mec de oibꝰ ſoluit᷑ tributum
imꝑatoꝛi:qꝛ nõ de oblatiõibꝰ? pinitijs
Hſolũ de exterioꝛibꝰ bonis ꝑ pncipes
ſeculares eccleſie cõceſſis.¶Ad 3eſt
dð ꝙ gopellatio ſnt poſita ꝓ cauſis mi⸗/
nimis ⁊t ꝓ leuibꝰ qõnibꝰ ad papã nõ eſt
deferẽda.ſicut dr ex de appel.Gʒ ꝓ cãis

arduis 82 grauibꝰqõnibꝰ ois appella-
deferri ad papãâa ꝛ. xj. .i. c. qui⸗
cilq; litẽ bñs. Cuilibet licitũ ẽ ſacroſan

tio põt de
cte ſedis antiſtitis iudicium Soe⸗ 8
SS P1âà5. ſic peedi

glibet eps ſit ẽtlis pape in po/

tentia:qꝛ vnꝰ frat᷑ nõ ẽ maioꝛ glio:ſʒ pa

pa appellat oẽs epos frẽs.ẽ oẽs epi eq̃/
les ſut bape in potentia. ¶ Pꝛeta fᷣm
aplin ad Hebꝛe.vij. Abſq; vlla dictio

ne veꝝẽqꝙ ſp ꝗ mioꝛ ẽ a maioꝛe bñdicit᷑

Sʒ papa bndicit᷑ ⁊ ↄſecrat᷑ ab Hoſtieſi:
vr ꝙ nõ ſolũ Hoſtiẽſis ſit eqlis ſʒ etiã
glibet epus ſit maioꝛ ĩ ptãte.Pꝛeta

ille ẽ maioꝛ alio in ptãte ꝗ põt in aliqu?

effectũ in que nõ pot aliꝰſʒ imꝑa toꝛ in

multos effectꝰ pot in quos papanõ põt
nt leges cõdere ꝗbꝰ ipſe papa vtit᷑:⁊ iu

dicia ſeculsria exercere.g iinꝑatoꝛ ma-
ig: eſ pap in boreſare. ſicht gici
Anr 1p 1 eſt. qꝛ ſicut dicit
omeł.ð pẽthe. Eccłia maioꝛ ẽ celo:an
geł⁊ oi creatura.Sptãs pape ꝗqẽ caput
eccłie maꝛoꝛ ẽ oĩ alis:⁊ nulla Ss D
* ½ε do ce ptaͤſẽ duplex.
Ki idetun vna oꝛdis: ⁊alis iu/
riſdictõig. Loqndo & o ptate oꝛdis oes
epᷣi ſut eqles pape i tłi ptãte.cuiꝰ rõ du⸗

plex cẽ. ptał: ois ptãs oꝛdis ul reſpiẽ

caracter ipꝛeſſionẽ uł reſpicit caracter
ꝑfectõeʒ. nã caracter ipᷣſſio fit ĩ ſeptẽ oꝛ

dibꝰ:qꝛ iqlibʒ oꝛdie ipmit᷑ caract᷑.i epõa

tu vᷣo k ñ ĩipmat᷑ caract᷑:pficit᷑ tñ caract᷑

is ipſſus ut ꝑ talẽ pfectionẽ poſſit ẽs q

Eꝑfectꝰ? ſacerdos ſibi ſiłs gnare: ſʒ oẽs
epibñt caracter impſſionẽ ⁊ caracter

— 2 — — — — — — — ———, L. —

— — — „ —

, ☛ = — — — G — — z—TC-æñjh ——

—=⸗, —

—. — —

—

I
ie
tü;
umn
tis
66

mi⸗
dc
ciss
ce⸗
ui⸗

Nſon

ct

8*„

pfectionẽ. oẽs ep̃i ſũt eqles ꝑape ĩ ptã

te oꝛdinis. C 2·? ro eſt talis:oes apłiſi⸗

mul cũ Petro eqliter receperũt prãtem
oꝛdinis a xpo. Joh.xx.qñ dictuʒ eſt eis.
Accipite ſppũʒ ſcem quoꝝ reiſerit pecca
ta remittunt eis.nec talis poteſtas oꝛ⸗
dinis ſingulariꝰ ſuit data petro q;ᷓ alis

diſcipulis:qꝛ nõ ẽ dict ſibi: accipiss G
accipite. Soperſonas aplłoꝝ repñtant

epᷣi ſicut papa gerit vicey beati hᷣetri g
oẽs ep̃i equales ſũt pape in ptãte oꝛdi/
nis ſicut oẽs apli eqles fuerũt petro in
pᷣdctã ptãtꝭ Vñ dr.xxi.di.c.ĩ nouo teſta
mẽto:ꝙ ceteri aplłi cũ eodeʒ petro pari
ↄſoꝛtio honoꝛt᷑ ⁊ ptatey acceperutl:qð e
verũ q;3tum ad odinẽ ⁊ rõne ↄſecratio⸗
nis:nò rõne adminiſtrationis: vt gloſa
toꝛ notat ſuꝑ dicto verbo. Sʒ ſiloqᷓ
mur de ptãte iuriſdictiois ſiue accipiat
talis ptas iuriſdictiõis i ſpualibꝰ:ſiue in
tꝑalibus nullus ẽ eqlis pape in tali ptã
te:qꝛ oẽs alij epᷣi vocati ſũt in partẽ ſol-

licitudinis ⁊ adminiſtratiõis. Solꝰ aut

papa bʒ adminiſtrationẽ vniuerſalẽ in
toto oꝛbe. vñ dicit Chꝛy ſoꝰ. in omel.ſuꝑ
Job. ꝙ vpCᷣs Jacobu localit᷑ in vno loco

platu determiauit: ſʒ petrũ toti? oꝛbis
oꝛdinauit mgrm ⁊ doctoꝛe.Et ideʒ ſuꝑ
acti.aploꝝ dicit ꝙ petrus a filio ſuꝑ oes
filij ptãtem accepit.nõ vt moyſes in ge
te vna vel in vnoppło ſʒ ivniuerſo oꝛbe
rraꝝ.Si vᷣ loꝗ mur de ptãte iuriſdictio

nis tꝑalis ſiłr nulꝑ ẽ eq̃lis ſibi ĩ tali ptã

te q;tum ul imediatã aucteʒ ⁊ vniuer ſa
lẽ iuriſdictionẽ:lj q;ʒtũ adimediatã exe

cutionẽ ⁊ adminiſtratione iꝑatoꝛ⁊ ali
reges ⁊ pncipes poſſint eẽ maioꝛes eo.

ℳ*

11 5 do eßos eẽ fra
AG Peimu tres pape quatnoꝛ

modis intelligi põt.P: nature ↄfoꝛ

mitate:⁊ ſic veruʒ ẽ ꝙ nõ ſolũ papa:veꝝ

etiã ipſe xpᷣs ꝗ fuit deus ⁊ hõ nõ ↄfundi
oẽs hoies fres vocare dicẽs: nomẽ tuũ
nüciaho fratribꝰ meis. C2·meriti eq̃li
tate ⁊ ſimilit᷑ ſic veꝝ eſt qꝛ ſicut nõ dero/
gat᷑ pᷣſulatui bti petri dicere aliquẽ mar

piꝛima

IIII

tyrẽ uel ↄfeſſoꝛẽ fuiſſe ſibi ſratrẽ uel eꝗ/
le in merito:ſic nõ derogat᷑ pape dicere
oẽs epos in boc eſſe eis fres ſibi eqles-
Vñ dr.ij q.vij.c.puto.ꝙ ſm e ulla ſuicõ⸗
tumelia cypanꝰeps apłopetro cõparat᷑
;tũ attinetad martyrij coꝛona:quia⁊
ſi diſtat cathedraꝝgra vna eitñ martiꝝ
glia. 3 65t intelligi oꝛdinis dignita
te.⁊ ſic eodẽ mõ veꝝe ꝙ ſicut apli ſimul
cũ petrotanq; frẽs ⁊ eqles pari ↄſoꝛtio
bñt honoꝛẽ ⁊ hac dignitate oꝛdmis re-
ceperũt a xpᷣo.ſic oẽs epᷣi ſunt fres ⁊ eq
les pape in talidignitate. ¶ Apõt itel
ligi iuriſdictionis paritate ut ꝙ epi ſint
fres ⁊ pares ipſi pape in ptãte mriſdi/
ctiõis:⁊ ſic nõẽ veru epᷣos ee fres pape
imo ipſe eſt pater ⁊ caput ipſoꝝſicut xpjs
in boc fuit pat᷑ ⁊ caput ipſoꝝaploꝝ. VUt
dicit Cynllꝰ m libꝛo theſauroꝝꝙ apli in
euãgelijs ⁊ epłis affimauerũut in oĩ do
trina petrũ eẽ loco dñi⁊ eiꝰeccłie negt.
mẽ tenere dantes eidẽ locũ in oĩ caplo
⁊ ſynagoga in ol electiõe ⁊ ↄfirmatiõe.
Cui.i.petro oes iure diuino capat iĩicli-⸗
nãt.⁊ pmates mudi tanq; ipſi dño ieſu
obedint. ¶ Ad ⁊ꝛ“ eſt dd ꝙ in ptãte oꝛ
dinis nõ eſt inconueniẽs Noſtienſem ⁊
alioſepᷣos eſſe maioꝛes pape:qꝛ ſialiꝗs
dyaconꝰeligat ipapã ſimplex ſacerdos
erit maioꝛ eo q;tuʒ ad caracteris ſacer
dotalis impꝛeſſione):⁊ ſimplex epᷣs erit
maioꝛ q;tum ad caracteris ꝑfectioneʒ
qꝛ totũ ↄtingit:qꝛ talis pts oꝛdinis nõ
cõpetit pape niſi inquantũ eſt ſacerdos
uel epᷣs aut in aliquo oꝛdineoꝛdinatus.
vñ poterit eſſever p apa babes plenã ad
miniſtrationẽ ⁊ iuriſdictionẽ m tota ec
cleſia ⁊ tñ carebit oĩ ptaàre oꝛdinis:qꝛ ſi
eſt dyaconꝰcarebit ptäte ſacerdotali et
epᷣali niſioſecret᷑. ¶ Ad ꝭ'e pv ꝙ ſicut
dicit apłs ad Choꝛinth. Ad iudicia ⁊ li
tigia determinanda conteꝑtibiles de ec
cleſia debent eligi.per hoc enim ꝙ impe
ratoꝛes ⁊ reges leges condunt ꝑ quas
iudicia ⁊ lit igia ſclariũ ꝑſonaꝝ t᷑ᷣminãt᷑
nõ habet᷑ ꝙ ipſiſint maioꝛeſiſʒ potiꝰ ↄte

g

Ar. Queſtio V

ptibiles ⁊ lferioꝛes ĩ eccłia. At dicit Cy
panꝰ. ⁊ ponit᷑.x.di.c.qm idẽ.ꝙ xpᷣiani im
patoꝛes pꝛo etna vita põtiſicibꝰ idigẽt.
põtifice Peutſe keg pa iu tmmmod⸗
legibꝰ iꝑialibꝰ vtunt᷑ ne uiẽtes deo im/
piicẽt ſe negocijs ſecularibꝰ. ¶ Ael põt
dici ꝙ in legibꝰ ↄdẽdis ⁊ iudicijs ꝓferẽ
dis imꝑatoꝛes ⁊ reges nõ habẽt imedi
atà iuriſdictionẽ ⁊ ↄfirmationẽ:qꝛ au/
ctoꝛitate pape opoꝛtet ꝙ talia ſint ro-
boꝛata ⁊ 2 firmata.bhñt tamẽ imediat
executionẽ ⁊ adminiſtratõe. ex hoc tũ
non arguit᷑ ꝙ ſint maioꝛes vlil equal es
ſibi in poteſtate:ſed potius inferioꝛes.
S Santun ꝓcedit᷑.vide/
Aa UMtur enim ꝙ ptãs
pape nõ ſit ſingularius a deo ;
poteſtas alioꝝ:quia illequi habet equa
liter curã de oibꝰ nõ magis ſpaliter re/
ſpicit pncipatũ vniꝰ q;ᷓ pᷣncipatu alteri

us. Sed ſcribit᷑ Sap.vj? ꝙ puſillum 2

magnũ ipſe deꝰ fecit ⁊ eqliter ſibi cura
eſt de oibꝰ.gᷓ non videt᷑ ꝙ ptas pape ſit
ſingulariꝰ a deo q; poteſtas alioꝛum.
¶ Pꝛeterea ↄtingit in pncipatu eccla
ſtico aſſumiqnq; malos ⁊ bonos paſto
res.ſicut ↄtingit malos ⁊ bonos recto
res eligi ad pncipatũ ſclareʒ: nõ g ptãs
pape ſingulariꝰ? a deo qᷓ; ptãs alioꝛuz.
¶ Pꝛeterea ibi eſt magis ſuccurrenduʒ
ſpãleʒ ꝓuidẽtiã vbi ẽ maiꝰꝑiculũ:ſj in
regimie reꝝ tꝑaliũ videt᷑ eẽ maiꝰ ꝑiculũ
ꝑpꝑ plłalitatẽ negocioꝝ occurrẽtiũ q; i re
Gimie ſpuali. vr ꝙ ptãs ſeculariuũ pnci
pũ mag ſinglłarit᷑ ſit a dðo q; ꝑtas pape

A E:qꝛ ſiẽ ſe hẽt ptãs
In ₰ trann ſpualis ad tꝑale;:

ſic ſe bʒ ſpuale ad coꝛꝑale.ſj̊ ſpuale pᷣnci

paliꝰ ⁊ ſingulariꝰẽ a deo q; coꝛnale: cũ
PE des ſpus ſit. eodẽ mõ pncpaliꝰ⁊
ingkłariꝰẽ a do ptãs pape qᷓ; ptãs alioꝝ
*— do ꝙ in ptate pape tria
Rñndeo oſſumꝰↄ ſiderai C P.
ciꝰa electionẽ. C 2eius gubernationẽ.
WEt 3 ipugnantiũ ⁊ nõ obedientiuʒ
ſibi pumitionẽ. Et m iſta tria tribꝰ mo

dis põt oñdi ꝙ ptãs Bens ſingulariꝰ eſt
a deo q; ptãs alioꝝ. ¶ VHꝛimo q; tũ ad
eiꝰ electionẽ.h̊ eni oĩs ptãꝶ ſit a deo:vt
dicit ad Ro. xiij. Ptãs tñ pape media

tius ⁊ ſingularius eſt a deo q;ᷓ alia:qꝛ ſi

cut deus generaliter habet eſſe in omni
bus rebus creatis ꝑ pñ tia m potentiã ⁊

eſſentiã:in ſuis tũ fidelibus habet eſſe q̊

dam ſʒãli mõ ꝑ gram ⁊ charitatẽ. ſic lʒ
in electione oium ptatum deus operet᷑
auoe tñ ſingulari mõ oꝑat in electiõe
umi põtificis ꝗ ſuos fideles habʒ rege

re ⁊ oꝛdinare ad cultũ dei. AVUñ multum
peccant:electoꝛes ꝗ buic ſingulari diui

ne ꝓuidentiequa regit eccłiam ſuã non
imtunt᷑:ↄtingit tñ eos rõnabiliter i ſtul
tũ finẽ adduci ⁊ coꝝ fine pᷣuari quẽ non
bonũ ſed pꝛauũ in tali electione qñ q; ſi

bi pꝛefigunt. AUñ ſcribit᷑ Job.xiij. Quia

ipie deꝰ adducit ↄſiliarios in ſtultũ fi⸗
neʒ ⁊ iudices in ſtupoꝛem. ¶ ¶ 2? q;tum
ad eius gubernationẽ:qᷓ;uis enim deus
habeat curã generalẽ de gubernatione
oĩuʒ reꝝ.ſingulari tũ mõ hẽt curã de po
teſtate ſũmi põtiticis regẽtis ⁊ guber⸗
nãtis ſuã ecchiam. AUñ dicit Chꝛyſoꝰ.in
quadãaã omelia de pentbe. ꝙ magna cu/
ra eſt deo de eccłia ſua nõ muro circum
data ſed fide circũ ſepta. s ppter eccli
am celũ extenſũ eſt:aer ſparſus eſt:ma⸗/
re diffuſu eſt:terra fundata eſt:paradi/
ſus plantatus eſt:⁊ multa mirabilia fa
cta ſunt: ppter eccliam mare diuidebat᷑
⁊ iteꝝ ſumebat᷑ petra ſcindebat᷑ ⁊ iteꝝ
coniungebat᷑: manna plucbat de celo: ⁊
tanq; pꝛuinoſa ponebat᷑ mẽſa:ꝑꝑ eccłi
am ꝓpbete:ꝓpt᷑ eccłiam apłi:ꝓpter ec/
cleſis vnigenitus dei ſilius factꝰ eſt ho:
ego ipſgʒ ſtatui ꝗ celũ fundaui ⁊ ange⸗
los chuu lecpt celũ crucifix?ꝰnõ ſum:
ꝓpter celũ celeſte coꝛpꝰ non accepi nec
naturã angeloꝝ aſſumpſi vt dicas qm
celo angelis ⁊ omni creatura ſingulari
oꝛ ⁊ hbonoꝛabilioꝛ ẽ eccleſia. ¶ 3:q;tuʒ
ad impugnantium ⁊ non obedientium

ſibi punitionẽ. Gerit enim ſùm põtifex

fl

Ar.

. .
8 „ * 2

in cclelia vicẽ illius ꝓpbete de quo dr tñ boni ölati. Mã bonü boĩez facit fola

HGeutro.xviij Pꝛophetaʒ ſuſcitabo vo⸗/

bis de fratribus vris quicũq; nõ audie
rit ꝓpheta ilſſi ego vltoꝛ exiſtam penaʒ

cternã ⁊ tꝑalem ſibi infligendo:vt glo.

picit:ex quo verbo habet ꝙ impingetes

inſe ummu pontifice; et reſiſtentes ſibi

grandi pena puniendi ſunt. Sieniſficat
enim ſumus pontifex ꝑ mnontẽ a de
quo dr Exo.xixiꝙ die.iij:deſcẽd’łł dñs
coꝛa omni plebe ſuꝑ montẽ ſynai dicẽes
filijs iſrael: ne aſcedatis in montẽ nec
tangatis fnes eiꝰ. Ois eniʒ ꝗ tetigerit
montẽ moꝛièt᷑. Significat᷑ eti ſumꝰpõ
tifex ꝑ talẽ montẽ rõne eiꝰ generalitat:
qꝛ ſicut mediate tali mõte deſcẽdit deus
coꝛã toto populo iudeoꝝ.ſicxpᷣsimedia⸗/
tepoteſtate ſumi põtific i lege noua de
ſcẽdit ſuꝑ toto populo xpᷣianoꝝ. et rone
ſublimitatis:qꝛ ſicut ilſeę mons ſublimi
oꝛ erat oĩ alio ſicpapa lbõlimioꝛ e oĩ alio
pᷣlato. Et rõne legalis auctoꝛitat:qꝛ ſi
cut de illo monte data eſt lex ſic de ſo
papa oẽs leges ⁊ oia iura exgrẽda ſũt.
Omnis ergo qui buũc montẽ auiu teme

rario tangit impugnãdo vel ſibi nõ obe
diendo moꝛi debet: non quacunq; moꝛ

te:iquia manus ſic moꝛientẽ nõ debent
cangere:ſed lapidibus eſt oppꝛimendus
⁊ iaculis confodẽdus in deteſtatione ta

lis peccati.vt dicit᷑ eodem li. Quantũg

ad electioneʒ ⁊ q;tum ad gubernationẽ

2 ⸗ = 7 44

⁊ q;tũ ad impugnatiuũ punitione in ſin⸗-
gularius ⁊ ſpecialius poteſtas pape eſt

a deo q;ᷓ poteſtas aliouum.

Ad pꝛamũ igetis seners
* *Prpꝛouidetia genera
li deus habet equalẽ curã de omnibus.
Sed quadã pꝛouidentia ſingulari deus

babet ſpecialeʒ curã de poteſtate pape
mediãte qua regit eccleſiã quãn habʒ
deßoreſtate alioꝝ. m quẽ modũ loquit᷑
apis.e ad Chorſj.ix. vbi ait: Munquid
deo cura eſt de bobꝰ. ¶ Ad ⁊ꝛ dð eſt qꝙ
contingit aliquos aſſumi ad ſũmũ pon-
tificiũ:qui ſi non ſunt boni bomines:ſũt

charitas:qꝛ ipſa diuidit inter filios eter

8 „

ni regni:⁊ filios ꝑditionis eterne. Sed
platꝰbonꝰpõt eẽ ꝑ pꝛudentiã ⁊ ſcientiazʒ
ꝗ ſut dona ſe tenẽtia ex parte intelleciꝰ
bm q nõ dr hõ bonꝰſimpliciterſʒ 'm ꝗqd

eo ꝙ m ipſa põt eſſe vtilis ad regimen

alioꝝ Or eni.lxj. di.c.ſta tuimꝰ. q; rudi

bꝰ? imꝑitl gubernacula ecclie nõ ſut co⸗

mittẽda.⁊ in hoc apparet ſingularis ꝓ

nidẽtia dei:qꝛ regit eccliaz ſuũ mediate

ptãte maloꝝ hoinʒ bũ ⁊ vtiliter ad vin/

dictã malefactoꝝ a laudẽ bonoꝝ Si vo

cõtingat alis adq ſumũ pontificiu aſſu⸗

mi ꝗ ſint mali poĩies ⁊ mali pᷣlati.taliu

ptãs etiẽ 'm Augj.ſingulariterẽ a deo

ait enĩ bᷣ ð ciui.dei.c.vij: Sicut ſub eodẽ

igne auru rutilat ⁊ ſtipula fumat:⁊ ſub
eadẽ tribula ↄterunt᷑ palee ⁊ granũ pur
gat. Sic ſub eodẽ pncipatu bonii pᷣde

ſtiati purgant᷑ ⁊ finalit᷑ ſaluant᷑ ꝑſipſiꝰ
pꝛincipat ꝑſecutionẽ.mali vᷣo ↄterũt᷑
finalit᷑ danabunt᷑ ꝑ illiꝰpmotionẽ ⁊ ex

altationẽ.¶ Ad zʒ eſt do: ꝙ ſi ↄtingit

ſeculare ⁊ tꝑale regimẽ br̃emaioꝛẽ mẽ

tis diſtractionẽ q; regimẽ ſpuale Ppter

tpaliũ iplicationẽ. GHonu tñn regime tẽ

poꝛale ex bono regimie ſpũali depẽdet:

qꝛ vt dicit Chꝛyſoꝰ ſuꝑ Matth. Si
oẽ malũ egredi
na a ia
oꝛ cũ

a ẽ de ptate ſacerdotij ?

regiminis tã ſpialis ; tpalis. Si. n. ſa

cerdotiũ fuerit itegrũ: vt idẽ dicit totꝰ
populꝰ floꝛet ⁊ reſidet in pace. Si vᷣo ſa
cerdotiu fuerit diſſolutũ ⁊ inoꝛdinatum
tota plebs marcida et

ptãtes diſtiguunt᷑ ꝑ actꝰ ⁊ ꝑ obiecta:ſʒ

k — qer eni ꝙ ptis
prape nõ ſit vna:qꝛ multi ſũt oꝛdi
nes epoꝛũ: ut dicit mgꝗr̃ ſen.iiijli.Sͤmul
te ſũt ptãtes i eccłia:ptãs pape q̃ peſt
toti eccłienõ ẽ vna ſʒ plures. Pꝛefa

aliud obiectũu ẽ ſpirituale ⁊ aliud tempo

rale.alia ergo erit poteſtas in paps re-

Ar.

ſpectu ſpũaliũ:⁊ alia reſpectu tpalium.
¶ Pꝛeterea Prices erclte ſonifican 8

gladios duos:de quibꝰ diot᷑ Luce.xxi:·
Eegce gladij duo bic.cuʒ ergo ois ptůs
eccleſie reſideat in papa:videt᷑ ꝙ in pa

pa nõ ſit vna poteſtas ſed plures.

An AHEATLEàS eſt: qar ptãs pape ẽ?
Zn ₰ traorii reſpectu eccłe cuiꝰ
adminiſtrationẽ gerit:ſj eccła ẽ vna. Ju
xta ill? Catl.vj. na ẽ coluba meavna
Eꝑfecta meg vna ẽ matri ſue electa ge
nitrici ſue.ẽ ptãs pape ſiliter erit vna.
Rñndeods & in papa eſt duplex
„E ENEOptãs: Ana reſpcũ coꝛꝑiſ
xpᷣi veri:⁊ iſta vocat᷑ ptaſ oꝛdis. Alia
reſpectu coꝛpoꝛis xpᷣi myſtici:⁊ iſtavo
cat᷑ ꝑtãs iuriſdictõis vł adminiſtratõis
¶Sið logmur deptãte pape reſpectu
cCcoꝛpoꝛis xpi veri q eſt ptàs oꝛdinis:tał
nõ eſt niſi vna vnitate reali: qꝛ in oibus
ſacerdotibꝰ⁊ ep̃is talis ptãs nõ plłiſica
tur nec ex parte ipſoꝝ ſacerdotũ vł epi

ſcopoꝝ offerentiũ:qꝛ oẽs offerut in ꝑſo
na vniꝰ ſacerdotis puta xpᷣi. Hõ eni illa
verba: Hoc eſt coꝛpꝰmeu:ꝓferũt᷑ in per
ſona ſacerdotis vel ehi ↄſecrantis.ſj in
ꝑſona xpᷣi Añ dicit Chꝛyſoꝰ.iomelv ꝑ
ditione iude:ꝙ xpᷣs ꝗ menſaʒ illaoꝛna/
uit diſcipuloꝝ in cena pᷣͤſto eſt menſenre
quã ↄſecrat:qꝛ nõ eſt bõ

płiſicat᷑ ex parte rei oblate qꝛ nõ aliud
coꝛpꝰ offert᷑ ꝑ vnũ epᷣm vel ꝑ vnũ ſacer

dotẽ: ⁊ aliud ꝑ aliũ.Sʒ illud idẽ coꝛpus

numero offert᷑ ꝑ vnu qð per oẽs alios.
¶ NMec ʒ. pluriſicat ex ꝑte paſſiõis cõ
memoꝛatc:quia vna ⁊ eadẽ paſſio xp̃i ſe
melrecepta cõmemoꝛat᷑ ꝑ oẽs. Aũ dĩr
liad Chor.xi:/Quotiẽ ſcunqʒ mãduca⸗/
bitis panẽ bũc ⁊ calicẽ bibetis:moꝛtem
dãi annuùciabitis donec veniat. Ptãsꝭ
oꝛdinis qꝗᷓ eſt reſpectu coꝛpoꝛis xpᷣi veri
vna eſt realit in papa ⁊ ĩ oibꝰſacerdoti/
bꝰ ⁊ epᷣis:qꝛ in tali ptãte oẽs ſacerdo/

bõ q ppoſita panẽ
⁊ vinũ coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ facit.Sed ille ꝗ
crucifixꝰ eſt ꝓnobis xpᷣs cui virtute co
ſecrant᷑qʒ ſacerdotis oꝛe ꝓferant᷑. NMec

commemoꝛate Q aplo a0 E ebꝛe.
vij. dicit ꝙ in ſacerdotio leuit ico płes

gdẽ facti ſunt ſacerdotes:ſed hic.ſ.xpᷣs

vnũ bʒ ſacerdotiũ.¶. Si ðo loqmur de
ptãte pape reſpectu coꝛpoꝛis xpi myſti
ciqᷓ eſt ptãs iuriſa ictiõis.talis ſiłr ẽvna
in papa vnitate cuiuſdã oꝛdinis Mã
incoꝛꝑe myſtico triplicẽ oꝛdinẽ diſtigue
re poſſumꝰ. ¶ nu quo cłici oꝛdinant᷑
ad cłcos. ¶ Aliuʒ quo laici oꝛdinant᷑
ad cłicos. ¶ ¶Tertiuʒ ̊ laici oꝛdinant

ad laicos. Etqꝛ oꝛdinatio q̃ laici oꝛdi/

tes nõ ſunt niſi vnꝰ ſacerdos: ⁊ oẽs epi
niſi vnꝰepᷣs ꝑ vnitatẽ vniꝰ ſacerdotꝭ cõ
ſecrãt:⁊ vmꝰ rei oblate:⁊ vniꝰ paſſi vis
Auñ apls àd Hebꝛeos

nant᷑ ad laicos eſt ptãs coꝛpoꝛał cuʒ ſ

coꝛpoꝛale ⁊ tꝑle debeàt regulari ꝑ ſpũa

le:neceſſariũ eſt ꝙ talis ptas laicoꝝ re/
gulet᷑ ꝑ ptãteʒ ſpualeʒ qᷓ ipſi cłici oꝛdi/
nant᷑ ad laicos Silr ptãs cłicoꝝ qᷓ oꝛdi
nant᷑ ad laiecos regulãda eſt ⁊ oꝛdin ãda

ꝑ ptãteʒ qᷓ cłici oꝛdinant ad cłicos:⁊ po

tiſſime ꝑ poteſtatẽ illã q̃ cłici oꝛdinant᷑

ad ſũmus cłicoꝝ ꝗ eſt papa:ita ꝙ papa
pꝓ vnã ptãteʒ oꝛdinequodã bʒ orangre

cłicos ad cłicos ⁊ laicos ad laicos int

ſe. Et iſta eſt deductio bti Aug.iij.ð tri

ni.c.iiij.vbi ait ꝙ quẽadmodu coꝛpoꝛa
craſſioꝛa ⁊ inferioꝛa ꝑ ſubtilioꝛa ⁊ potẽ
tioꝛs quodã oꝛd ine reguit᷑: ita oĩa coꝛ
poꝛa regunt᷑ ꝑ ſpiritũ vite:⁊ ſpiritꝰ vite
irrõnalis regit᷑ ꝑ ſpum vite rõnalem: et

ſpus vite rõnalis deſertoꝛ atq; petõs re

Fir ꝑiſpũm vite rõnalem piũ ⁊ iuſtiz: et

ſpuũs iuſtus ⁊ piꝰ regit᷑ ꝑ ipſum deun:⁊ ſic

vniuerſa creatura regit ꝑ ſumu; creato
rẽ:ex q̊ ⁊ ꝑ quẽ ⁊ i ↄdita e iener
. 1& vo eſt q⸗ oꝛdies
Peumisſſüt es: nõ ꝑ
płes ptãâtes oꝛdinis cuᷣ i tali ptate vt ði
ctũ eſt. oẽs epi nõ ſint niſi vnꝰepᷣs ⁊ oẽs
ſacerdotes vnꝰſacerdoſ.Sʒ ꝑꝑ płes coi
tates et adminiſtrationes quibꝰ pᷣſunt.
¶ DBDiſtinguunt eni ꝑ pvᷣm ꝗquqs cõmu
nirates Quaꝝ pma eſt cõmunitas vici
ꝗ reſultat ex płibꝰ domibꝰ. ¶. Alia eſt

0o

gue
glie
cyla
C
giog
guci

feg
ha
6o.
G
nni

Ar.

coĩtas eiuſtarla ↄſtitui

ex plibꝰvic.⁊

i.
iſta ẽ coitas ꝑfects bᷣin pᷣm Quis ſi ci⸗

uitas bñ oꝛdinata eſt: in ea dʒ inueniri
gquicꝗd neceſiariũ eſt ad vità bumgnay.
C 3 eſt coitas beouincicdue inſurgit
ex pᷣlibus ciuitatibꝰ. C4”t coitas re-

gni que reſultat ex pluxibꝰpꝛouincijs.
¶ 5 eſt cõitas toti? oꝛbis q conttituit
ex oibꝰregnis. ¶ In peima ergo coita⸗
tepᷣſut pibꝛi parrocbiales quoꝝ ꝗlibet
regit vnũ vicu ⁊ vns parrochis. In
27: o pſut eᷓi:qꝛ ciuitas qlibet et cõi/
tas pfecta ſicut ꝗlibet epᷣs eſt ſacerdos
pꝓpfrectcu poſſit ſile ſibi generare. ¶ In
3 vo coitate pᷣſunt archiepi vel metro
politani. ¶ In 4pᷣſunt priarche ⁊ pꝛi
mates. ¶ Sed in ꝗnta coitate pᷣeſt ſi-
mus põtifex:qꝛ q; tuʒ eſt de iure oẽcs
ſunt in toto oꝛbe debẽt ſubijci ſůmo po
tifici. Sicut eni ð iure legiſdiuine null⸗
põt ſalusari niñ ſit de coꝛpoꝛe eccle:quia
extra eccłiam nõ eſt ſalꝰ:ita de iure ẽ ꝙ
E Aaien toto oꝛbe ſũt ſub ptaͤte pape.

d 2 τ d ꝙ verũu ẽ coꝛpale ⁊ ſpũa

le eẽ diſtincta. S ſpuale: vt pz ꝑ Augu.
PBeẽt regere regulare et gubernare ipſu
coꝛꝑale et tꝑale aliqñ ꝗdẽ ꝑ ſeipiu: aliqñ
vo mediãte alio coꝛꝑali vłmediste alio
tꝑale. Sic ? papa ſua ptãte ſpuᷣgli ali⸗/
qua tꝑalia ? coꝛpoꝛa lia regit ꝑ ſeipſuʒ.

aliqᷓ vo mediãte ptãte alioꝝ pncipũ ſe/
culariũ quoꝝ ptas coꝛpoꝛalis ⁊ tꝑalł cẽ.

¶ Ad 3 τ ſir d ꝙ ꝑ illos duos gla

dios due ptates intelligunt᷑. vna tñ re/

ducit ad aliã ᷣm oꝛdinẽ ſupꝛadictũ.

DOD ſeptimu crg⸗

detur enim qꝙ in papa nõ ſit ptãs

regalis ⁊ ſacerdotalis ſimul: quis pa/

pa gerit vicẽ xpᷣi vt ↄuerſatꝰ ẽ i hoc mu
do. Sʒ Job.xviij: Tps dixit pilato:Re
gnũ meũ nõ ẽ ð boc mudo Si.n.ex boc
mũdo eẽt regnũ meũ miſtri meivtiq; de
certarẽt vt nõ traderer iudeis.v vr̃ ꝙ
in papa nõ ſit ptãs regalis in hoc mun-
do. ¶ Pꝛeterea ptãs pape figurata eſt

icæ in lege veteri ſed ĩ ege veteri diſtincte
erãt tribꝰ iudaics dequa fiebãt reges.?
tribꝰ leuitica ðᷣ qᷓ fiebàt ſacerdotes.Cũ

ſtaꝝ. ꝙ qꝛ xpᷣs futurꝰ erat rex: ꝓphbeta:⁊

xpᷣs oꝛtus ſit de tribu iuda in qᷓ tribu
nibil de ſacerdotibꝰ Moyſes locutꝰ eſ

vt dicit aplłs ad Hebꝛe. vi: Didet᷑ ꝙꝙ i
rxp̃o nõ fuerit ptas ſacerdotal. . Pꝛe

teres ille ꝗ cedit dñio regni nõ efficitur
rex:ſed xpᷣg ceſſit dñio regni. Scribitur

eni Job. v cũ cognouilſet Jeſus:quꝛ

vẽturi erit illi boies q̊s pauerat vt ra-

peret en ⁊ facerẽt en regẽ ſugit in mon

tẽ. nõ videt᷑ ꝙ in papa gerẽtę vicẽ xpᷣi

ſit ptãs regalis.¶¶. Pꝛeterea fruſtra eſt

in aliq̊ͥ potẽtia qᷓ ad actũ nõ reducit᷑: ſeq

.ℳ— . £

nõ vide n2 ꝙ papa vt dat᷑ regali ptãte.S

4 viget ey in eo poteſtas regalis non li⸗
An inẽ aꝛ papa aſecrwat
In Ztrarine ſeetgos 2 co⸗

ronat᷑ vt rex.⁊ feſti coꝛonatiõis nüciat
oĩbꝰ regibꝰ.g vtraq; ptãs reſidet in eo.

Rñdeodicndrz; ꝙ papa gerit

*vicẽ xpᷣi ſalte q;tum ad
poteſtateʒ ⁊ iuriſdictionẽ officij.in xpᷣo

aoũt planuy eſt fuiſſe poteſtatem regalẽ

⁊ ſacerdotalẽ qð oſtenſũ ẽ. ¶Pꝛio ⁊ eiꝰ

incarnatione. ¶2? in eiꝰ ↄuerſatione.
¶ 3: in eiꝰ paſſione:⁊ in eiꝰ reſurrectio

ne. ¶¶ Hã in eiꝰ incarnatione ptas re/

galis ei oſtẽſa eſt:qꝛ ex tribu regali tra

bit oꝛiginẽ m caruẽ. Ptãs voſacerdo⸗

talis:qꝛ ſuũ aduentũ ꝑ Joannẽ bapti
ſtã q fuit filꝰ ſacerdotis voluit nüciare.

Vnñ dicit Aug. in li. de ↄſenſu euãgeli⸗

ſacerdos. Ideo diuina puidetia factũ ẽ
vt tres euãgeliſte ꝗ xpᷣm q; tũ ad buma
uã naturã aſſũptaʒ notificare ſcriplerut
hoc oꝛdine eoꝝ euagelia iceperũt.quia

Matthe?incipit a ſemine regali dicẽs:

Liber gnãtionis Jeſu xpi filij dauid re⸗
gis. Warc vᷣ a vaticinio ꝓpbetali di

cẽs: Initiũ euãgelij Jeſu xpi.ſicut ſcri⸗

crificio ſacerdotali dicẽs: Fuit in dieb

ptũ eſt in Ila. ꝓpheta. Sed Lucas a ſa⸗
berodis ſacerdos ꝗqda

Cꝛcqoſtenſyi eſt in eius conuerſatione.

ciũ cniz Matth. xvij· Illi qui accipiebãät
deꝛagma dicerent petro.qᷓre magiſter ve

ſter non ſolu it dragma .xpᷣs pꝛeuenies

eil volentem interrogare dixit: qd tibi
vilgcxt᷑ petre. reges terre a quibꝰ accipiü=t
tributuʒ a filijs ſuis an ab alienis:quo

rIrñqdente ab alienis ocluſit. liberi ſunt fi

lij regu. Sup quo verbo dicit Hiero.
dñs nir̃ ⁊ Pm carnem ⁊ ᷣm ſpiritũ ſilius

regis erat:qꝛ ᷣm bumanitateʒ ex dauid

ſtirpe erat generatꝰ: in vo diuinitatem

oipotentis pr̃is erat verbu⸗: ⁊ iõ tanq;

regũ filius tributa ſoluere non debebat.

¶ oſtenſum eſt hoc in eius paſſione.

uerentiã ſuſcepit ab aplis ſternentibus

veſtimenta ? ramos de arboꝛibain vis.
VUnñ ⁊ teſtimoniũ ꝓphete zacharie indu
ctũ eſt ꝑ euãgeliſta mnattheũ dicentẽ za

tæ ſedẽs ſuꝑ aſinã ⁊ pullũ eiꝰ. NPtãteʒ vᷣo

ſacerdotale oñdit tuc qñ ſeipſu obtulit
ara crucl. Idẽ enifuit ſacerdos offereſ
⁊ oblatu. Añ dicit Aug. iiijið tri. c. xiii:
