RZ ä — Ee

temnũt:qui ecelias nõ ſpoliẽt ſj emẽdẽt

qui marſubia nõ exhauriãt ſj coꝛda refi

ciant ⁊ crimina coꝛꝛigant:qui nõ de do/

te vidue ⁊ patrimonio crucifixi ſe vel ſu
os ditsre feſtinent:qui adte reuerſ feti/
gati quidẽ ſed nõ ditati gloꝛiãtes: nõ q;

curioſa ſumptuoſa queq; terraꝝ attule-/

rint:ſed ꝙ relinquerit pacẽ regnis:legẽ
barbaris: quietè monaſteris:eccłijs oꝛ

dinez:clericis diſciplinã:deo ppłm acce

ptabilem ſectatoꝛum bonon dbenn.
„ ergo eſt diceduz &œ
Ad Paimn magne perfectiõis
e ſt tꝑalia pertractare ⁊ eoꝛum cupidita
te nò cõtaminari:ſic narrat Ber. ad eu-
eniũ de martino qui dũ eẽt cardinalis
actus legatus in daciatã pauper reme-
auit ut pene expẽſis ⁊ equis deficientibꝰ
vix perueniret floꝛentiã: vbi cũ epᷣs loci

donaret ſibi vnũ equũ:elapſo tꝑe cuʒ in

cura haberet cãm dixit ſibi. Decepiſti ne
ſciebam in curia tibi iminere negociuʒ:
tolle equũ tuuʒ ecce in ſtabulo ẽ vere:ut
Bern. dicit res alteriꝰ ſeculi ẽ: rediſſe de
terra auri ſine auro tranſiſſe ꝑ terraʒ ar/
genti ⁊ argentũ neſciuiſſe:donũ etiã qð
poterat eẽ ſuſpectuʒ illico reieciſſe:pᷣbet
nãq; nibil reciꝑe in legatione pᷣter taxa/
ta ſtipẽdia ſecuritatẽ in ↄſcien tia: ĩ locu
tione audiẽtiã: in iudicijs rectaʒ iuſticiã
¶Ad 2 dicẽdũ ꝙ q;uis regulariter
aſſiſtentibꝰ nõ cõueniat mitti ex ſuboꝛta

cauſa aſſiſtẽtes qũq; mittunt᷑ ſiẽ ꝑʒ de il
lo angelo qui miſſus ẽ ad purgãdũ labia

eſaie qui fuit de oꝛdie ſeraphiut pʒ Eſa.
vi. Ad qm eſt dicendum ꝙ ſic dicit ibi
Augꝰ iacob angelos:ĩ ſuo comitatu ha
buit ⁊ tamẽ legatos ad placãdũ fratreʒ
ſuũ miſit:cuiꝰ exeplo admonemur ut qᷓ;
uis credamus in deum ⁊ ſperemus eius
ↄſilium nobis nõ deeſſe:tñ faciamꝰ que

faciẽda ſüt ex ꝑte nr̃a in ſa lutis ſubſidiũ
¶ Qõ. c iij.quõ ſtatꝰ pſectõ repñtaĩ ĩ ep̃iſ

Bu C videndum eſt quõ ſtatꝰ
perfectio repñtatur in
epᷣis. Circa quod querüturquĩq;

—

—

centeſimatertia 1

—

Primo vtrum ep̃i ꝑfectioꝛi modo re
pꝛeſentet ſtatum apoſtoloꝛũ q; religioſi
Secundo vtrum ad perfectionis ſta
tum acquirendũ magis religio q; epᷣalis
pꝛelatio ſit pꝛocurãda. ¶ Tertio vtrũ
in epis cura tꝑalium diminuat de eoꝛuʒ
ꝑfectionis ſtatu. ¶ Quarto vtrum ep̃i
de bonis eccleſie poſſit condere teſtamẽ
tum. ¶ Quinto vtrum ep̃i bona eccłia
ſtica non erogantes pauperibus mane
ant in perfectionis ſtaaut.
D pꝛim ergo ſic ꝓcedi
* *½ tur. Didet. n.
ꝙ epiſcopi non perfectioꝛi modo
repꝛeſentent ſtatuʒ apoſtoloꝝ qᷓ; religio
ſi:a poſtoloꝛum enĩ perfectio fuit in hboc

ꝙ reliquerant oĩs ⁊ ſecuti fuit chꝛiſtum
iuxta illud Matth.xix. Ecce nos reliꝗ⸗

mus oĩa⁊ ſecuti ſumus te.Sed religioſi

perfectioꝛi modo in hoc aplłos repꝛeſen
tãt qᷓ; eᷣi. C Pꝛeterea Ambꝛo. dicit ſu
per illo verbo.i.Chi.vi. Tu autẽ bomo

dei bec fuge. Nibil enim tam aſpeꝝtam

pernicioſum qᷓ; ſi vir eccleſiaſticus maxi
me qui ſublimen tenet locuʒ diuitijs hu
ius ſeculi ſtudeat:quia nõ ſolum ſibiipi
ſed ceteris obeſt quibus contrariã dat
foꝛmã.Sed epᷣi diuinis ⁊ tꝑalibus ma-/
xime ſtudent apłoꝛum ergo pertectiõis
ſtatu non repꝛeſentãt. ¶ Pꝛeterea Ber.
dicit ad eugeniuʒ apoſtoloꝛũ foꝛma bec
eſt ut intelligatur eis eſſe interdicta do
minatio ⁊ iniũcta miniſtratio Sʒ in mi

niſtratione perfectioꝛi modo imitantur

apoſtoloꝛum ſtatum religioſi q; epi.

ℳ.

PPπ 1 eſt. quia illi per-
n C0 trarii?dn mogo re

pꝛeſentant ſtatum apoſtoloꝝ qui ſucce/

qunt eis in regimine eccleſie. Dicit eniz

apoſtolus Actl.xx.attẽdite vobis ⁊ vni
uerſo gregi in quo ſpiritus ſanctus poſu

it epiſcopos regere eccleſiam dei quã ac

quiſiuit zngalne ſna⸗ ſcnt O
* dicendum qꝛ ſicut Dio⸗
Rnd 60 nyſius dicit.v.c. eccleſia

ſtice bierarchie:epiſcopoꝛum eſt ꝑficere

Ar.

coꝝ aũt ꝗ ꝑficiunt᷑ vniuerſoꝝ altioꝛ oꝛ⸗
do ẽ monachoꝝ ⁊ religioſoꝝ.fuerũt aũt
qtuoꝛ aplis collata a chbꝛiſto ꝗᷓ ꝑfectio/
ʒẽ oſtend ebant:in quibus epiſũt eoꝛum
ſucceſſoꝛes. ¶ Pꝛimo virga ptãtiua in
ſuſceptione tẽpoꝛaliũ ſtivendioꝝ: Mar.
vi. pᷣcepit eis ne quidi tollerent in via:ni
ſi virgam tm: ut noie virge ptãteʒ a xpᷣo
receptam recipiendi tẽpoꝛalia ſtipẽdia
intelligamus:ut Augꝰ exponit. Se⸗
cũdo claues in adminiſtrationis iuriſdi
tione ſacramẽtoꝝ: Matth. xvi. Tibi da
bo claues regni celoꝝ. ¶ Tertio infla⸗
tio ſpũs ſancti in remiſſionẽ pctõꝝ: Jo.
xx.inſufflauit ⁊ dixit eis Accipite ſpꝛum
quoꝝ remiſeritis peccata remittunt᷑ eis
Sup quo vᷣbo dicit Gꝛeęgoꝰ: ¶ibet intue
ri ad quãtũ culmẽ gloꝛie ꝑducti ſint apo
ſtoli: ut vice dei gꝗbuſdaʒ pcta retineant:
quibuſdam relaxent:quoꝝ vota nunc in
eccleſia epi locum tenẽt. ¶Quarto di⸗
ſperſio linguarũ in pᷣdicatioe euãgelioꝝ
ctj.i. Apparuerũt illis diſpartite lin-
gue tãq; ignis.ſeditq; ſupꝛa ſingulos eo
rum:ut foꝛis apparentibus lin guis igne
is:intelligamꝰintus coꝛda eoꝝ ſacra eſſe
flammãtia in dilectiõe dei ⁊ ꝓximi: ꝗa
qui charitatẽ dei ⁊ ꝓximi nõ habẽt eua/
gelij pᷣdicationem nullatenꝰ aſſumere de
bent: ut Gꝛegoꝰ dicit. In iſtis aũt qua⸗
tuoꝛ ſoli epi ap łoꝝ ꝑfectõis ſtatũ repᷣſen
tant:non autem Sigiol. ai
2 11I ergo eſt dicendũ: ꝙ
ℳ G Pamué; i non ſunt ſucceſ⸗
ſoꝛes aploꝝ in voto pauꝑta tis:niſi tenẽ
do ipſã i animi pparatiõe.pᷣm quẽ modũ
oẽs exũtes inperfectiõis ſtatu debẽt eẽ
pauperes ſpũ. In voto enim pauꝑtatis

planũ eſt ꝙ magis religioſ ſunt eoꝝ ſuc

ceſſoꝛes q; eſi:cũ apłi pᷣus fuerint voca
ti ad ſtatu religionis q; pᷣlationis:ut ſu/
pꝛa dictũ fuit. Sunt aũt eoꝝ ſucceſſoꝛes
epᷣi in iudiciaria ptãte q;tum ad illa qua

tuoꝛ que ſuperiꝰ dicta ſut in ꝗbꝰ ꝑfectio/

ri mõ cp̃ᷣi repᷣſentãt aplłoꝝ ſtatũ q; religi
oſi. C Ad ⁊m eſt dicendum: ꝙ epi tꝑa/

Queſtio II

bus adberentes.⁊ mũdi gloꝛiã querẽtes
in perſectionis ꝗdeʒ ſtatu ſũt:ſed erno
nis opus nõ implent. OSicit em Bꝛegoꝰ
in paſto. Sacrũ quippe epᷣale officiũ nõ
ſolũ non diligit:mo neſcit:qui ad culmè
regiminis anhelans in occulta medita/
tione cogitatiõis ceteroꝝ ſubiectiõe pa-
ſcit᷑: laude ꝓpꝛia letat᷑: ad honoꝛein coꝛ
eleuat:reru affluentiu abundantia exul-⸗
tat:⁊ mundi lucrũ querit ſub eius hono/
ris ſpecie quo mudi deſtrui lucra debue-
runt. C Ad ʒ“ eſt dicẽdũ:q foꝛma apo
ſtoloꝝ vtrũq; requirit dñationẽ:in ptate
72 miſtratione in mẽtis hũilitate ut ꝗſq;
apłoꝝ ſucceſſoꝛ tanto fit hũ ilioꝛ atq; ad
ſeruiendũ deo ꝓmptioꝛ quãto ſe obliga/

tioꝛem eẽ cõſpicit in redd enda rõne.

ℳ.

Dliecundu tcn

ꝓ ad acgrendũ pfectionis ſtatũ
magis epᷣalis pᷣlatio qᷓ; rcligio ſit ꝓcura
da. Maioꝛis eni perfectiõis ẽ epᷣalis pᷣ⸗
latio q; religio:ſed religio ꝓpt᷑ perfectio
nis ſtatũ quẽ bʒ annexu licite ꝓcuratur:
ergo multo magis ep̃alis platio. S.
ſcribit᷑ extra de elec. MNibilẽ qð eccłie dei

magis officiat q; ꝙ indigni pᷣlati aſſu-

mant᷑ ad regimẽ aiaꝝ. licite ergo poſſũt
cogi eligentes ꝑ pᷣncipes terrarũ ut eli/
gant epᷣm dignũ ⁊ ſufficiente:ſi indignũ
volüt eligere. Pꝛeterea ꝑfectio cha
ritatis eſt pcurare ſ lutẽ aia ꝝ:ſʒ religio
ſi ut in pluribꝰ ad ſalutẽ aiaꝝ ꝓcurandã
qᷓ; clerici ſeculares magis vident᷑ eẽ ido
nei ⁊ auidi:licitũẽ ergo eis ꝓcurare epa
MRKati ꝑ ſe ⁊ ꝑ mudi pycni peurario
In cõtra E qð diẽ Gꝛe⸗
In cot rin in paſto.virtuti
bus pollens coactus ad regimẽ epiſco/

pale veniat.virtutibus vᷣo vacuus nõ co
Rn ecO actus accedat.

dicendu: ꝙ ſtatus epa
quatuoꝛ includit quibus caret religio.

Pꝛimo bhʒ epᷣalis pᷣlatio piũctã bono
ris reuerẽtiã. ¶ Secũdo pᷣſupponit in
ſuſcipiẽte cbaritatis abũdãtiã. ¶Ter

9 — — — ⏑ — — — — —

— — —. — —w —

— =

des
ctio
gos
no
lene
it,

10
ru⸗
o/,
bue⸗
apo
tte
96

ſie
di/
g
ocht
ige
tda
eido
10
tioc
Greß
gittuti
gſſo⸗

noͤce

301

diso⸗
ibon
ohlt i

C

.
Ar.
tio bʒin adminiſtratione tpalium affluẽ
tiam. ¶.Quarto erponit᷑ ad giculoꝝ im
minentiã. Hon ẽ.n. aliud ptãs culminis
niſi tẽpeſtas mentis: in qua cogitatio
nuʒ ſo ꝓcellis vani coꝛdis q̃tit᷑ buc illuc

inceſianter impellit᷑: ut ꝑ repentinos ex/

ceſſus oꝛis ⁊ operis quaſi ꝑ obꝛuentia ſa
xa frangat᷑: ſicut dicit Gꝛegoꝰ in paſto.
ꝓcurare ergo honoꝛis reueretiã eſt ambi
tioſitatis. putare vo ſe bre charitat abũ
dantiã ẽ temeritatis.reꝗrere aũt tꝑaliũ
affluentiã eè cupiditatis.Exponere vᷣo ſe
ad ꝑtculoꝝ iminentiã ẽ mentis tẽpeſtat.
Quieto nãq; mari unperitus nauta na
uim dirigere põt.turbo auũt tempeſtatis
fluctibus etiã peritus nauta ſe cõfundit
7 perturbat:ſicut dicit Gꝛegoꝰ in paſto.

Ad acꝗrendũ igit᷑ gfectionis ſtatum re

ligio que oĩbus iſtis caret licite ⁊ ſalubꝛi

ter ꝓcurat᷑. Epᷣalis do pᷣlatio minime.

Et per boc pʒ rñſio ad pᷣinuũ. ¶/ Adꝛẽ

dð. ꝙ non ſufficit bonũ ꝓcurare:nin. ꝓcu
retur per bona media.vn quantucunq;
eligentes indignũ eligunt in em cogen

di nõ ſunt ut eligant magis dignũ:ne ſic
electi pncipum ſeculariũ fauoꝛe:dicãt il
lud quod ſcribi᷑ Amos.vi. In foꝛtitudi

ne nr̃a aſſumpſimꝰ nobis coꝛnua: immo

gqſas electioni de ſe facte ꝑ ſecularis po
teſtatis abuſum aſſentire pᷣſumpſeritcõ
tra canonicã libertatẽ:⁊ effectu electio/
nis carere dʒ:⁊ ineligibilis fieni: ut ſcribi
tur extra de elec. Ad ʒ“eſt dicẽdũ:qꝙ
ſicut dicit Gꝛegoꝰ in paſto. MWulti fin⸗
gunt ſe de bono opere amare quod non
amãt.de mundi gloꝛia non amare quod
amãt.Cuũq; ꝑcepti pncipatus pꝑfrui of-
ficio ſecularit ceperint: libent᷑ obliuiſcũ
tur qcquid ante religioſe cogitauerunt.
Quantũcunq; ergo religioſi videant᷑ eẽ
magis idonei uel auidi ad ſalutẽ aigaruʒ
curandã q; clerici ſeculares. Deteſtabi
in eis ut ipſi ingerat ſe ad ꝓcurandũ

1 platiõis ſtatũ.
D tertin &εoccdtur:
AVigetur enim ꝙ in epiſcopis tẽ/

4.

centeſimatertia

III

poꝛalium cura diminuat de perfectionis
ſtatu:quia quod deteſtatum eſt a ppᷣis ne

impedirent᷑ a contemplatiõe nãlis phi-
loſophie deteſtandũ eſt ab ipĩs epis ne

impediant᷑ contemplatione ſuꝑne theo

logie. Sed Hieroꝰ.dicit cõtra bieromi-

nianum: ꝙ Socrates ille thebeus pꝛin-
ceps phbõꝝ ꝓiecto in mare non ꝑuo auro
pondere: abite inquit peſſime cupidita-

tes ego vos mergã:ne ipſe mergar in vo

bis. ¶Pꝛererea.ij.Thi.ij.Aplius dicit
q; nemo militans deo implicat ſe nego⸗
cijs ſecularibus:ſed ep̃i ſunt chꝛiſti mili
tes:ergo tꝑaliuz implicatio diminuit de
eoꝝ ꝑfectiois ſtatu. ¶ Pꝛeterea quod ẽ

cã ꝓuocationis ad luxuriã ⁊ cupidita/
tis auaricigom eſt remotio a perfectionis

ſtatu:ſed implicatio tempoꝛalium ẽ cau

ſa pꝛouocationis ad luxuriam:⁊ cupidi⸗

tat ad auariciam. vnde in perſona pꝛe-

latoꝛum curis tempoꝛalium vacantiuʒ

ſcribitur Amos.vi. Ae vobis qui opu-

lenti eſtis in ſyon: ⁊ confiditis in mon/
te ſamarie optimates capita pon oen

ingredientes pompatice domum iſrae

qui doꝛmitis in lectis eburneis ⁊ laſci-

uitis in ſtratis.

In contrarium n:a⸗

tenentur paſcere gregem eoꝛum non ſo-

lum verbo ⁊ exemplo:immo tempoꝛali

ſubſidio:ſicut dicit gloſa ſuper illo verbo

p Petri.v. Paſcite qui eſt in vobis gregẽ

dei: ſed hoc non poſſunt fac ere ſine tem
poꝛalium adminiſtratione: non ergo tẽ
poꝛalium cura diminuit de eoꝛum per/
fectionis ſtau.

dicendum ꝙ& ad perſe⸗
Knd c0 ctionis ſtatum epiſcopa

lis aliquid eſt deſiderio apparenduz. ali

quid vᷣo eſt pꝛopter alioꝛum ſalutem to/
lerandum: ⁊ aliquid eſt exempla riter de
monſtrandum. . Er deſiderio nanq;

eſt appetenduz ſpualium contemplatio
teleranda vo eſt tempoꝛalium admini:

ſtratio. Exemplarit᷑ vo demõſtrada

. 3 .
. .

eſt omnium tempoꝛalium abdicatio.mł
tum enim decidit a ꝑfectionis ſtatu vi-
talepoꝝ:ſi ex deſiderio ipſi tꝑalibus inſer
niunt. Oicit enim Gꝛegoꝰ in paſto.expo
nens illud verbũ Treñ.iiij. Diſperſi ſũt
lapides ſanctuarij in capite oiuʒ platea
ruũ: ꝙ tunc lapides ſanctuariu diſperſ in
eapite oium platearũ iacent:qñ ſacroꝝ
oꝛdinum viri terrenis actibus ex deſide
rio inſeruiũt:ex quoꝝ ᷣus officio ſancti
tatis gloꝛie ſtare videbat᷑ ꝓ ſalute tamẽ
alioꝝ interduz toleranda e tꝑaliũ admi
niſtratio. Dicit eni Bꝛegoꝛ ibi ꝙ ſecula⸗
ria negocia aliqñ ex cõpaſſione toterãda
ſunt:nuc; tñ ex amoꝛe reꝗrenda. Mã ſut
nonnulli epiqui gregis curam ſuſc ipiũt
ſʒ ſid ſibimet vacare ad ſpuũaſta appetũt
ut rebus exterioꝛibus nullatenꝰ occupẽ
tur:ꝗ cũ curare coꝛpoꝛalia funditus ne-
gligũt ſubditoꝝ neceſſitatibus minime
occurrunt:quoꝝ nimirũ pᷣdicatio plerũ-
q; deſpicit᷑:quia ⁊ ſi facta delinquentiuʒ
coꝛꝛigunt tñ cũ eis neceſſaria pᷣſent vi⸗
te nõ tribuũt: nequaq;; libent᷑ audiuntur
qꝛ egentis mentẽ doctrine ſermo nõ pe-/
netrat:ſi bunc a pud eius animũ manus
miſericoꝛdie nõ cõmendat:ſed ſꝑ ſic exe/
plariter ꝑ epiſcopos demonſtranda cẽ oĩ/-
um tepoꝛalium abdicatio:ut de ipfoꝛuʒ
cupiditate nullatenꝰ apud ſubditos vo-⸗
cari poſſint. vt enim ibi dicit Bꝛegoꝰ!
Tot moꝛtibus digni ſunt pᷣlati quot ad
ſuos ſeditos ꝑditois exẽpla trãſmittũt
A G pꝛimũ ergo eſt dicẽdu: e
. * Rtempozalium cura
nõ aſſumit᷑ ab ep̃is: ut eoꝝ implicatione
demergant᷑ ſed ut charitatl amoꝛe pau
peribus ad miniſtrent. C Ada“ eſt dv.
ꝙ ep̃i tempoꝛ aliũ curam non debent er
amoꝛe ↄſiderare:ſed interdu ex cõpaſſio
ne alioꝛum tolerare: ⁊ ſi que de fectũ pa
tiuntur in tali toleratione:hoc ipſum eſt
eis ad meritũ ⁊ ad augmentuʒ pfectioõis
ſtatus. C. Ad 3“ ẽ d. ꝙ illa vba dicut᷑
in gſona illoꝝ pᷣlatoꝝ ſic diuitijs afflu-
unt ut nõ curet nec cõpatiunt᷑ ſug ↄtri/

„

tiõem ioſeph:quia ſi ꝗs deppło decez tri
buũ perit ↄtẽnunt:quaſi moꝛiant᷑ bꝛuta
aia lia:ut ibi dicit glo.de quibus ſiłr dicit

ꝛegoꝰ in ps ſto. expon ens illud verbuʒ

Treñiij. Mutatus ẽ coloꝛ optimꝰ:di⸗/
cens ꝙ coloꝛ optimus tuc mutar᷑ cũ quo
rundã qui agere religioſe credebant᷑ añ
concepta eſtimatio minuit᷑ nam cum ꝗ

libet poſt ſanctitatis babitum terrenis

ſe actibus inſerit per cupiditatis auari/
ciam quaſi coloꝛe ꝑmutato ante buma⸗/
nos ockos eiꝰreuerẽtia deect⸗ dalcſei
evpiſcopi de bonis eccleſie poſſint
teſtam entuʒ condere. Epiſcopus nãq;
poteſt pecuniam acceptam de poꝛtione
ſibi debita don are cui placet:eodẽ modo
poteſt illa pecunia emere poſſeſſionem
⁊ illam poſſeſſionem relinquere ꝑ teſta-
mentuʒ quibus vult. ¶ ¶ Preterea bona
eccleſiè aliqñ ſũt indiſtincta a bonis pꝛo
pꝛijs epᷣi.cum igitur om nia ſint in diſpẽ
ſatione epᷣi poterit in caſu de oibꝰ teſtari
¶Pꝛeterea de illis bomo poteſt teſta
rique ſunt in eius poteſtate. Sed ſcribi
tur.xij.q.i.c.pᷣcipimus. Res eccleſie ĩ po

teſtate ſusa epiſcopus babeat. Si enim

anime bominum pꝛecioſe illi ſunt tra-
dite: multo magis opoꝛtet eum curam
gerere de pecunijs:ita ut poteſtatę eius
indigentibus oia diſpenſentur. C Pꝛę
terea que bomo poteſt donare poteſt in
teſtamento relinqu ere:ſed epiſcopi aliq
donare poſſũt:ut ſcribi᷑ extra de dona.
In Cõtrariũ eſt quod ſcribit᷑
. EI H½ xijq. v. Si epi/
ſcopus condito teſtameto aliquid de ec
clena ſtici iuris pꝛopꝛietate legauerit ali
ter non valebit niſitm de ꝓpꝛ ijs facul/
tatibus ſuppleuerit.
Rn G cO dicendum ꝙ bona epi⸗
ſcopoꝛum q; tum ad pꝛe
ſens in triplici genere ſe babere poſſüt
Quia quedã ſunt ſua ꝓpꝛia ex pater
na bereditate uł ꝓpꝛio lucro ſibi acꝗſito

IIII

tri⸗

ſuis⸗

ſp
cpin
ordin
tutn.
lurg
Nob⸗

lll

i
euts
dieit
tbo;
1d,
guo
ffrti
na
tmi
on/
m,
t
d
j9„
ſit
one
00
hen
ſa⸗
one

lnt
ir

tcck

gito

Quedam vo ſunt eccleſie bona imo/
bilia in poſſeſſiõibus ⁊ aĩalibꝰ quoꝝ fru-
ctꝰ ipſe ꝑcipit ⁊ diſppẽſat. ¶ Quedã vᷣo
ſũt mobilia ſic ſũt pecunia veſtes ⁊ alia
buiuſmodi. Se pꝛimis vᷣo ut de rebꝰ pa
trimonialibus vel ꝓpꝛio lucro ſeu ex do
ctrina ſibi acquiſitis epᷣs teſtari põt ⁊ il-
la relinquere ſuis heredibus dũmõ non
ſint hereticiuel pciſ ſeu excõicati: ſicut
ʒ. xij.q.i.c.epᷣi. e bonis vᷣo ecclłie ſtabi

ibus epᷣs nõ poteſt teſtari: nec illa bexre
dibꝰ rel inquere cũ alienari nequaq; poſ
ſint qꝛ res eccleſiaſtice nõ ſũt ſue niũ quo
ad vſum. Ande ne ſanctnariũ dei videa

tur iure hereditario poſſideri ꝓuide ſta⸗
tutum eſt ut ſi ꝗs epᷣs de eccłiaſtici iuris
ꝓpꝛietate legauerit aliqd alicui nullius
valoꝛis ſit niſitantũdem de ꝓpꝛũs facul
tatibus ſuppleat. De bonis vo mobili-
bus epᷣs in vita ſua ⁊ ĩ egritudine ſua cõ
ſtitutꝰ dũmodo ſit cõpos ſue mẽtis mo/
derare nõ ratione teſtamẽti ſed rõne ele
moſyne põt cõferre pauꝑibꝰ⁊ locis reli
gioſis ⁊ illis qui ſibi viuente honeſte de/
ſeruierunt ſiue cõſanguinei ſunt ſiue alij
ſicut patet extra de teſta.c.relatum.

ergo eſt dicẽdũ: ꝙꝙ
Ad Peimn poſſeſſio empta ſta

tim facta eſt ecdeſie ex quo fuit empta

de pecunia eccleſie ⁊ poſſeſſio eccłie nõ

põt alienari niſi ꝓ vtilitate eccleſie ⁊ cũ
cõſenſu ep̃i ⁊ clericoꝝ:ideo ſingulare eſt
boc ĩ pecunia ecclie ut res ĩde ẽpta cuiuſ
cũq; noie emat ſit ecclie ⁊ eccłie directã
vendicationẽ babet ad eã petendã.Se
cus aũt eſt de rebus mobilibus qᷓs epᷣus
babet ad ſuũ vſum quas poteſt epᷣs in vi
ta ⁊ in moꝛtis articulo alienare in vſibꝰ
ſuis ⁊ ĩ vſus cõuertere pietatis ñ ꝑ mo
dũu teſti 2 modũ elemoſyne ſicut dictũ
ẽ ſupꝛa. C Ad ⁊"e dicẽdũ ꝙ vel ẽ certũ
epᷣm habere vel habuiſſe bona ppꝛia tꝑe
oꝛdinationis vel poſtea aut non eſt cer/
tum. Si non eſt certum ſemper pꝛeſumi
tur ꝙ totum eccleſie ſit indiſticte donec
pꝛobetur contrariũ.Si vᷣo certum eſt re

—

Ar. centeſimatertia „

ſtitui debent illis quibus epᷣs es legauit
qꝛ cuivoluit pꝛopꝛia bona potuit cõfer⸗
re:ſiue ante epatum ſiue in epᷣatu ſi bhere
ditaria ſucceſſiõe vel aliquo iuſto titulo
fuerint ſibi acquiſita noĩie ſuo:nõ nomi⸗
ne eccleſie. Si auteʒ ſine teſtamẽeto dece
dit:hereditas eiꝰ eccleſie cui pꝛefuit de/
uoluitur. Ad ꝭe ꝙ dicendũ ꝙ bona
eccleſie ſunt in poteſtate epi q;tũ ad diſ
penſationẽ non q;tum ad dñationẽ niſi
q;tum ad vſum. deo regulariter teſta⸗
ri non põt niſi de licentia pape apud quę
dominiũ reũ eccleſiaſticaꝝ dignoſcitur
reſidere ut ſupꝛa ẽ dictũ. C Ad eſt di
cendum ꝙ vonatio illa quam poteſt fa/
cere epᷣus intelligitur modeſte de rebus
mobilibus n per modum teſtamenti:
ſed per modum demoſyne in pios vſus
⁊ in remunerationem illoꝛũ qui ſibi vel
eccleſie honeſte ſeruierunt. ⸗
Oguinthᷓ ſic pꝛocedit.
9 Nidetur eniʒ
ꝙ bona eccleſiaſtica non erogan
tes pauperibus in perfectionis ſtatu nõ
remanęet:ſuper illo eni verbo Amos.iiij
audite verbuʒ hoc vacce pigues q̃ eſtis

in monte ſamarie. Glo.dicit ꝓphbeta
loquitur ad ep̃os ⁊ ad optimates deceʒ

tribuum ut audiant verba dei quos nõ

boues aratoꝛes ſed deriſoꝛie vaccas pĩ

gues vocat:quia reſidentes domi gulez

ventri ſubſeruiũt oppꝛimẽtes egenum ⁊
pauperẽ dum bona illis debita in ſuos
vſus redigunt:non ergo remanẽt in per

fectiõis ſtatu ep̃i ꝗ bona eccliaſtica pau

peribus non erogant. ¶ Pꝛeterea illud
quod fraudat bomineʒ: eterna mercede

derogat ꝑfectiõis ſtatui. Sed Ambeo.

dicit in libꝛo de offi.loquens epo neq;.n.
ꝓpterea te deo dicaſti uttuos diuites fa
cias ſed ut tibi vitam perpetuam fructu
boni oꝑis acquiras ⁊ pꝛecio miſeratõis

peccata tua redimas: putant ſeparũ po

ſcere pᷣciũ:querũt tuũ vite tue fructũ adi
mere: ↄtẽdũt ⁊ accuſant ꝙ cos diuites
nõ feceris:cũ te velint illius eterne vite

—

Queſti 114

1

fraudare mercede. Pꝛeterea qð eſt
in alterius ptãte nõ poteſt teneri ſine de
trimẽto ſalutis: ſed oĩa bona eccleſiaſti
ca paupeꝝ ſunt:ſicut dicit Ambꝛo.⁊ ex-
ponitur.xxiiij q.ix.c.ↄuenioꝛ. Sunt eni
bonoꝝ eccleſie pauꝑes legitimi beredes
⁊ poſſeſſoꝛes:epiſcopi aũt ſolum diſpen/
ſatoꝛes:ſi ergo illa nõ diſpenſant eis nõ
remanent in perfectionis ſtatu.

Anrs eſt:qꝛ nullus mi
J n C0 tranugt pꝛopꝛijs ſti
pendijs:ut dicit Apls.i.Chor.ix. Sed
ep̃i ſunt milites ⁊ miniſtri eccleſiaꝝ: lici
te ergo poſſunt de bonis eccleſie viuere
⁊ illa nõ tenent᷑ pauperibus e᷑rogare.
Bn eO dicendũ: ꝙ ſicut ſcribit᷑
. Cauctoꝛitateτρgoz. xij.
q.ij. Mos ẽ apłice ſedis oꝛdiatio epo pᷣ/
cepta tradere ut de oi ſtivendio ac de bo
nis eccleſie quatuoꝛ debeãt fieri poꝛtio/
nes. ¶ Aua que cõferatur epo ⁊ fami
lie eius ¶¶ Alia clero. ¶ Tertia Baggi
bꝰ. ¶ Quarts eccłus repandis. Oe
poꝛtiõe ergo deput ata epᷣo pꝛo vita ſua
7 eius familia: eo modo ten et᷑ epᷣs ſubue
nire pauꝑibus quo tenetur ſubuenire de
bonis ſuis pꝛopꝛijs:⁊ ſicut quilibet aliꝰ
chꝛiſtianus tenetur pauperibꝰ ſubueni⸗
re ſeruato debito oꝛdie charitatis. De
poꝛtione vᷣoque debetur pauperibꝰ vel
eccleſijs reparãdis ſeu clero que omnia
iſta quandoq; idiſtincta ſunt ⁊ oia ponũ
tur eſſe in ad miſtratione epᷣi ſi de eis epi
ſcopus aliquid fraudat. Planũ eſt ꝙ ve/
cidit a perſectionis ſtatu ⁊ tanꝗq; infide
lis diſpeniatoꝛ eſt iudicãdus.Si vᷣo pꝛe
dicta bona ſint diſticta ⁊ epiſcopi fiq ei
cõmittantur eoꝛum diſpenſatio ⁊ diſtri
bur io ⁊ ex certa cõſcientia exceſſum faci
at fraudulenter in talibus ſubtrabendo
notabiliter de poꝛtione debita pauperi/⸗
bus u el eccleſie reparand e cum etiaz il
la in caſu neceſſitatĩ pauperibꝰ debeant
erogari eodẽ mõ ſine detrimẽto ſue ſalu

,„RASDtis fieri nõ põt.
Ad Peimieng eſt dicẽdũ q ꝓp

.ℳU

pbeta loquitur in perſona illoꝛum pꝛela
toꝛuʒ qui nõ ſolũ bona eccleſiaſtica pau-
peribus non erogant:ĩmo pꝛoꝑꝛia bona
ipſoꝛum pauperu per violentis miniſtro
rum ſubripiunt. AVñ ibi dicit glo.loauẽs
in perſona miniſtroꝛuʒ:permittite tin ⁊
iubete.Et nos ſpoliabimꝰ domos pau/
perum ut bona illoꝛũ in noſtros vſus re
digamus: niſi enim maioꝛes ded erit po
teſtatez: minoꝛes quod deuoꝛent nõ ba

berent. Planũ eſt autes ꝙ vtroq; modo
ſubtrabere bona pauperũ derogat ꝑfe-
ctionis ſtatui. C Ad 2ꝛ“ eſt dicendũ.qꝙ

cõſanguineis epiſcopi bona eccleſie nõ
ten entur conferre:niſ ſicut ⁊ alijs pauꝑi
bꝰ ſeruato debito charitatis affectu ni⸗
ſi foꝛte ſint aliqua bona ſua pꝛopꝛia que
poteſt conſanguineis vel alijs ꝗbus pꝓla

cet tribuere ſicut ſupꝛa dictum ẽ. C Ad
zm eſt dicẽdum ꝙ bona eccleſie ſunt bo
na pauperuʒ q́;tum ad illã pdꝛtionẽ eis

taxatam q; ſi eſt in ptãte epi hac eis di-
ſtribuere ⁊ eis ſubtrabere. Planũ eſt q;
peccat ⁊ decidit a perfectionis ſtatu.
QAueſtio.Ciiij.quomodo ſtatus ꝑfe
ctio repñtatur in pꝛeſbyteris ⁊ curatis.

con ſiderãädũ

fectio re pũtatur in pꝛeſbis cu-
ratis. Circa qð querũtur qua

tuoꝛ. Pꝛimo vtrum pꝛei byteri repñ/

tent diſcipuloꝛũ xpᷣi perfectionis ſtatuʒ.
¶¶Secudo vtruʒ pꝛeſ byteri in G
nis ſtatu ſint pᷣferedi religioñs. ¶Ter
tio vtrum pꝛeſ byteri in regimims cura
pᷣferendi ſint regibus. C Quarto vtrũ
pꝛeſbyteri veteris teſtamenti pꝛeferen
di ſint pꝛeſ byteris noui teſtamenti.

OD pꝛimum cai
detur eni ꝙ pꝛeſ byteri non repꝛe
ſentent diſcipuloꝛum chꝛiſti perfectiõis
ſtatum. Sacrilegi eni non repꝛeſent ant
ꝑfectionis ſtatum diſcipuloꝛum chꝛiſti:
ſed omncs pꝛeſ byteri vidẽtur eſſe ſacri
legi.Dicit Bern.ꝙ res pauperũ nõ pau

rele
pe⸗

Ar.

peribus dareper ſacrilegi crimen eſſe di

gnoſcitur. Facultates autem eccleſiarũ
patrimonia pauperũ: ſunt quicꝗd ergo
miniſtri diſpenſatoꝛes non vtiq; domi⸗
ni nec poſſeſſoꝛes vltra victum accipiut

2 veſtitum ſacrilega eis crudelitate ſub/

ripitur ¶Pꝛet erea aut pᷣſ byteri repñ⸗
tant diſcipulos chꝛiſti in numero aut in
qualitate.Mõ in numero quia illi fuerũt
Ixxij.iſti autem plures. Mec in quahtate

quia ilh fuerũt diuina ſapientis illuſtra⸗-
ti iſtiautem denudati.¶Pꝛeterea diſci

pulis chꝛiſti fuit cõmiſſa cura multaruʒ
eccleſiarum qꝛ miſſ iſunt in omnem ciui
tatem ⁊ locũ quo chꝛiſtus erat vẽturus
Luce.iiij. Iſtis autẽ cura vnius eccleſie
tm quia nulli licet eccleſias plures cura
ta babere ut ſupꝛa dictum inn. .
In contrariũ? t,
ſicut duodecim apoſtolos foꝛmã epᷣoꝛuʒ
demõſtrare nemo eſt qui dubitet.ſic ma
nifeſtum eſt. lxxij.figuram pꝛeſ byteroꝝ
puta veeraornn eua oꝛginis geſt iſſe.
Eer dicendu ꝙ pꝛeſbyteros
Ki id c0 repꝛeſentare chꝛiſti diſci
pulos qᷓ;tum ad pꝛeſens dupliciter põt
intelligi:vel in perfectionis opere: vel ĩ
perfectionis ſtatu. ¶ In perfectiõis er

go opete planum eſt ꝙ ſic: repꝛeſentant

enim eos in pote ſtatis dominio: in ad-
miniſtrationis officio in charitatis vin
culo:⁊ in honoꝛis pꝛeconio. Poteſtatis

enim vom iniũ receperunt a chꝛiſto diſci

puli quando dictum eſt eis Luce.x. Ec/
ce dedi vobis poteſtatez calcandi ſuper
ſerpentes ⁊ ſcoꝛpiones ⁊ ſuper omnem
virtutem in imici:⁊ nibil vobis nocebit
ac ſi diceret:dedi vobis poteſtatẽ eijcien
di omne genus immundoꝛum ſpirituuzʒ
ab obſeſſis coꝛpoꝛibus:⁊ hoc ne putare
tur eſſe dictum de beſtis:ut Chꝛyſo.ex
ponit:iſtud autem repꝛeſentant pꝛeſby/

teri in ſacramentoꝛum adminiſtratione

Adminiſtrationis ergo officium recepe
runt quando dictum eſt eis in quãcunq;

centeſumaquarta 1

domum intraueritis pꝛimo dicite pax
buic domui:quia bonoꝛũ omniũ pax ma
ter eſt ſine qua cetera inania ſunt. Id eo
xpᷣs pꝛimo diſcipulis pacẽ iuſſit offerre
tanq; bonoꝝ omniũ initium quoꝝ mini
ſtros eos faciebat:ut Chꝛyſoꝰ dicit hoc
autem repñtant pᷣſvꝛi in euaugelij pꝛedi
cation e in quo pmo nũciãda eſt pax. Ju
xta illud ad Ro.x.q; ſpecioñ pedes euã
geligãtiũ pacẽ euãgeligãtiũ bona.Cha⸗
ritatis aut vinculum receperunt quãdo
bini miſſi ſunt in oẽm ciuitatem ⁊ locuz
in ſignũ qui charitatem dei ⁊ pꝛoximi
nõ habet officiũ pꝛedicatiois nullatenꝰ
aſſumere debet ut Gꝛegoꝰ exponit. Iſto
autem repñtant pꝛeſbyt eri inplebis cu
re ſuſceptioꝶe pꝛo qua ĩam animã ⁊ vi
tam pꝛopꝛiã tenentur exponere.Sʒ ho⸗
noꝛis pꝛeconium receperunt quando re
uerſi cum gaudio dixerũt. Dñe demoes
etiam ſubij ciũtur nobis in noie tuo:gau
debãt etiã ut glo.dicit ꝙ quaſi ſublimes
effecti terribiles hoibꝰ ⁊ demonibꝰ erat
boc aut repꝛeſentãt pꝛeſbyten in ſubdi

toꝛum iuriſdictione a quibus ſi bene eis

pꝛeſunt duplici bonoꝛe debẽt haberi:iut
dicit Apoſtolus.i. Tbi.v. Repꝛeſentãt

pᷣſbꝛi vxpᷣi diſcipulos in ꝑfectõis oꝑe:ſʒ

in ꝑpfectionis ſtatu nõ repñtant xpᷣi diſei
pulos qui ſe voto in perpetuã chꝛiſti ſer
uitutẽ tradid erunt cũ ipi pꝛeſ byteri ple
bis ⁊ parrochie nõ ſuſcipiant curam cũ
perpetue obligationis votoqꝛ eã deſere
repoſſunt pꝛopter religionis introitum
Ad pꝛimũ cas vicruan r
53 pꝛeſbyteri uel ſunt
facultatum eccleſie diſpenſatoꝛes et ſic
ſacrilegi crimen incurrut ſi illa que pau-
peribus debentur ſubtrahunt. Si vo coõ
ducti ſunt ad determinata ſtipedia poſ-
ſunt illa retinere ⁊ in vſum ſuum cõuer-/
tere:ſeruato ergo pauperes charitat af
fectu. C Ad 2 eſt vicẽdũ ꝙ. lxxij. fue
rũt illi diſcipuli xpᷣi ſi lxx. ſenioꝛes dati

fuerüt moyſi ad regedu ppłlim iſraeliticũ

ut pʒ Exo xxiiij. ⁊ boc pꝓptenſeptiſoꝛme

*

ratiã ſpũs ſancti q̃ eſt neceſſaria ad ob
eruationt decẽ pᷣceptoꝝ. Septies enim
decẽ.xx faciũt.oẽs ergo pᷣdicatoꝛes cuã
gelij q;tum ad boc ad talem numerũ re
ducunt᷑ inq; tum obſeruatio pᷣceptoꝛũ ꝑ
grãm chꝛiſti mandat᷑ in euangelica pᷣdi
catione. In qualitate vo planuẽ ꝙ pᷣdi-
catoꝛes euãgelij minime ad perfectiõem
illoꝝ nõ attingũt: ut dicit Gꝛegoꝰ:ꝙ nõ
iine graui meroꝛe loqui poſſumꝰ ꝙ ſal-
uatoꝛ dixit:operarij ãtpauci: qꝛ ⁊ ſi ſint
qui bona audiaut deſunt ꝗ dicant: Ecce
eni mũdus totꝰ plenꝰ e ſacerdotibus: ſj
tñ in meſſe dei rarus valde inuenit᷑ ope-
ratoꝛ:quia officiũ quidẽ ſacerdotale ſuſ-
cipimus:ſed opus officij non implemꝰ.
Ad zm eſt dicendũ:qꝙ dſcipulis chꝛi
ſti cura comifſa ẽ multoꝝ cõgregaudoꝝ
in eccleſia.Erant eni tũc multi agri ſpi-⸗
cati:ſed pauci meſſoꝛes:⁊ multi creditu/

ri:⁊ pauci doctoꝛes.nunc aũt iam mitis

in eccleſia cõgregatis:opoꝛtet ꝙ dermi
natis doctoꝛibus aſſignent᷑ determina
ti auditoꝛes. Quãuis enipauci merito:
multitñ numero hodie officiũ ſacerdo/
tale ſuſcipiunt:quibꝰ determinatos gre
ges opoꝛtet aſſignare ꝑ eos paſcendos
Hdicatiõis verbo ⁊ ſanctitatis exemplo
ne confuſio fiat in eccleſia. “Z
D ſecũd i ſic ꝓcedit᷑: Ai
2– detur eniz qꝙ
pꝛeſbyteri pᷣferendi ſint religioſis
in pfectiõis ſtatu.bonũ nãq; publicuʒ pᷣ
ferendũ ẽ bono pᷣnato:⁊ vita actiua ma
gis ẽ ſtudioſa q́; conteplatiua. Mullũ.n.
ſacrificiũ eſt deo magis acceptabile q;
gelus animarũ:ſed pᷣſ byteri intendũt vti

litati cõi multitud inis gelo ſalutis aiaꝝ

in actius vita fructificantes: ergo p̃fere
di ſunt religioſis:qui ſaluti ꝓpꝛie ſtudent
in vita contemplatiua deo ſernientes.
Pꝛet erea belias ꝑfectioꝛ fuit quocũ
ꝙ; religioſo:cuiꝰ ꝓbatio ẽ: quia chꝛiſtus
ioannẽ quo internatꝰ mulierũ non fuit
maioꝛ.in ꝑſectionẽ eius inducit Luce.i.
Ipſe pꝛeibit ante illuũ in ſpũ ⁊ virtute be

N.=

Queſtio 1141

lie. ?. Watth. xi. Si vultis ſcire ipſe ẽ be
lias. Sʒ Chꝛyſoꝰ dicit: Si talẽ mibi ali
quem inducas monachũ qualis ut ᷣm
exaggerationẽ dicã belias fuit:nõ tamẽ

illi coparandꝰ ẽ ꝗ traditꝰ pplis ⁊ multo

rũ peccata ferre cõpulſus imobilis per-
ſeuerauit ⁊ foꝛtis. ¶ Pꝛeterea cui ãpli
us cõmiſſum eſt:magis meret᷑ ſi bene ad
miniſtret q; ille cui minus cõmiſſum eſi
ſed pᷣſbyteris ampliꝰ ẽ cõmiſſum q; reli
ghoſs: ergo ampli⸗ merundt. as ſerid
eſt qð ſcribitur
In cotr grin xix.q.i.c. duo
ſunt. Si ꝗs in eccleſia ſua ab eo popu/
lum retinet ⁊ ſeculariter viuit: ſi afflatꝰ
ſpuᷣ ſcõ in aliquo monaſterio uel regula⸗
ri canonico ſe ſeruare voluerit:quia lege
pꝛiuata ducit᷑: nulla rõ exigit ut publica
conſtringat᷑:ſed lex huata que eſt lex ſpi

ritus ſancti: ut ibi ſubdit᷑: nunq; ducit

hoiem de ſtatu magis ꝑfecto ad ſtatum
minus ꝑfeciũ: ſed facit hoiĩem ad aſcen
ſiones in coꝛde ſuo diſponere: ut ſcribit᷑
in pſal.religioſi pᷣſbyteris pᷣferuntur in
perfectionis ſtatu. .
nñ c0 dicẽdũ:ꝙ pᷣferri religio
ſos pᷣſbyteris in ꝑfectio
nis ſtatu q́;tum ad pᷣſens tripliciter po
teſt intelligi. Pꝛimo q;tum ad cona/
tus voluntatem. ¶ Secũdo q́;tum ad
operis qualitatem. ¶ Tertio q; tuʒ ad
radicis pmitatem. Pꝛimo mõ pᷣſert
opus operi uel ſtatus ſtatui ex voluũt ate
operantis:ꝗ enim ꝓmptioꝛi voluntate
⁊ cuʒ maioꝛi conatu facit opus ad quod
tenet᷑ maioꝛis ꝑfectiõis ⁊ maioꝛis me-/
riti eſt. Si ergo iſto mõ opera religioſo/
rum ⁊ pᷣſbyteroꝝ ad inuicem cõparent᷑:
incertum e quoꝝ opera ſint maioꝛis me

riti ⁊ perfectionis:qꝛ planũ eſt ꝙ illoꝛũ

opera maioꝛis meriti ⁊ ꝑfectionis ſũt
quecũ ꝓmptioꝛi voluntate ⁊ cum maio
ri conatu ipſi operant᷑. ¶ Secundo vo

modo q; tum ad operis qualitatẽ virgi-

nitas pᷣponit᷑ coniugali uel viduali con-

tinentie in bono. in malo vᷣo homicidiũ

poe
con
tiu
1et
gua
ſunt
fibi

ede

I

ſſeihe
ibial
uthin
ötamẽ
molto
oper⸗
aiihl
benes
ſunn e

ſd

mhi
.. do
popr,
ſſot⸗
Glr
nalege
blice

ler M

nuc
tatumn
aſen
ſnbt
ri

ſG⸗
eco
a o
(ons/

rnnd

ngl
izi

lüͤtete

Gntate
gol
6 mme⸗
go⸗
arent
is ne

leein
nis ſe

nai
900N

fi

Nicor⸗
c

Ar.

5pᷣponit furto: S ł vita actiua pponitur
contẽeplatiue:qꝛ fructuoſioꝛ. Contẽpla/

tiua vo p̃ponit᷑ actiue: qꝛ merito maioꝛ

⁊ ꝑfectioꝛ.bᷣm quẽ modũ cõparando ali/

qua oꝑa pticularia que faciunt pᷣſ byteri

ſunt ꝑfectioꝛa aliquibꝰ ꝑticularibꝰ ope/

ribus qꝗᷓ religioſi faciũt: ſicut magis e in

tendere ſaluti aiarum q; ieiunare uelſi-
lentiũ teuere:⁊ aliqua oꝑa que faciũt re
ligioſi ꝑ fectioꝛa ſunt ꝗbuſdã oꝑib?q̃ fa/
ciunt pᷣ byteri. Sed tertio mõ cõpa/
rando oꝑa religioſoꝝ ad oꝑa pᷣſ byteroꝝ

in oꝛdine ad pmã radicem a qua ꝓgredi

unt᷑: puta in oꝛdine ad radicè illa quam

religioſ ꝑ totam eoꝝ vitã deo vouerũt
⁊ ſe ⁊ ſua in chꝛiſti obſequiũ ꝑpetuo tra⸗-

diderunt longe ſunt ꝑfectioꝛa quocunq;
ſingulari oꝑe pᷣſ byteroꝝ. Et eodẽ mõ in

pꝓfectione vita religioſoꝝ ad vitã pᷣſbyte

roꝛũ cõparatur ſicut int initũ ad finituʒ:

ut dicit Anſelmus in libꝛo de ſilitudini

bus. Quãuis eni in bono abſtinẽtia ſum

ptioni cibi pᷣferat᷑:ſumere tñ cibũ cuʒ ali
quo ꝓpter charit atẽ pᷣfert᷑ abſtinẽtie. In
malo pᷣo q́;uis adulteriũ p̃feratur furto:
furari tñ gladium ad occidendũu eſt gra/
uius q́; adulterium. Sic q;uis pᷣſ byteri
in aliquo ꝑticulari opere poſſiut pꝛefer-
ri religioſis:ex adiuncta tñ radice ꝑperpe

tue obligationis:qua ſe in xpᷣi obſequiũ

religioſi tradiderũt:ſimplicit᷑ ꝑfectio/⸗/
nis ſtatu pſ byteris pferendi ſunt.

ergo eſt dicendum
Ad Peumn qꝙ q;uis abſolute

intendere bono publico ſit maioꝛis ꝑfe/
ctionis q; intendere bono puato: loquẽ
do in genere operis. Intẽdere tñ ꝑfecte
bono puati ⁊ ſaluti ꝓpꝛie pᷣfettur illiꝗ
imꝑfecte intendit bono publico. elus
enim aĩarũ eſt ſa crificiũ gcceptũ deo:ſi
oꝛdmate fiat:ut quis pᷣmo bẽat curã
ſalutis ſue ⁊ poſtmoduʒ alioꝝ.Quia ut

ſcribit᷑ Matth. xvi. Quid ꝓdeſt homini

ſi mudum vniuerſum lucret ⁊ anime vᷣo
ſue detrimentum patiatur.. ¶Ad 2m

vᷣo dicẽdũ ẽ q Cbꝛyſoꝰ nõ loquit de ſim

centeſimaquarta

plici p̃ſbytero:ſed de epᷣo:vel ſi loquitur
de ſimplici pſ bytero nõ intendit pꝛefer-
re ſtatum pᷣſ byteri ſtatui religion. Sʒ ꝙ
periculoſioꝛ eſt ſtatus babentis curam
aĩarum q;ᷓ monachi uel religioſi viuen/
tis in contemplatiua vita: ⁊ ꝙ in maio
ripericulo ſe innocen tem ſeruare: maio
ris virtutis eſt argumẽtũ: ſed q;uis ia

ioꝛ virtus requirat ad hoc ꝙ aliquis cõ

ſeruet ſe a peccato immunẽ inter pplłos

qᷓ; in religione:maioꝛis tũ virtutis ẽ vi
tare pericula religionem intrando q; no
vitare pericula inter populos viuendo

¶Ad q“ eſt dicndum: ꝙ bene admini
ſtrare aliquid eſt dupliciter. Si enim il
le cui plus eſt cõmiſſum maioꝛa faciat ⁊
plus ſeruias ꝓculdubio plus meretur q;
ille cui minus cõmittit᷑ 1 minus facit:ij

ſi ille cui minus comittit᷑ maioꝛa faciat

opera:⁊ płꝰ ſeruiat:magis meret᷑ q; ille
cui magis cõmittit ſi minus faciat ⁊ mi
D tertiũ rnus ſeruiat.
ſic ꝓcedit᷑: Nide
tur enim ꝙ pᷣſbyteri in regiminis
cura non ſint pᷣferendi regibus.regimẽ

n. qᷓnto eſt cõmunius tanto eſt bonũ di
uinius ⁊ perfectius:ſed regimen regale

eſt magis cõmune q; regimen ſacerdota

le:ergo maioꝛis perfectionis. C Pꝛete
rea ſtatus perfectio acquirit᷑ cum qdam
conſecratione:ncut epiſcopi in epᷣali con
ſecratione:⁊ religioſi in habitus benedi
ctione ſeu ꝓfeſſione acquirunt perfectio
nis ſtatum:ſed reges inungunt᷑ ſic pᷣiſ by
teri:s pᷣferunt᷑ in regiminis cura q́;tum
ad perfectionis ſtatuʒ. ¶ Pꝛeterea qJ
pᷣcedit alterum tempoꝛis duratione pᷣ⸗
cedit ut videtur ſtatus perfectõe:ſed re/
gimen regalepꝛecedit ſacerdotale tem/
poꝛis duratione:quia ante tribum leui
ticam ex qua electi ſunt ſacerdotes fuit
regimen regale.pᷣcedit ergo ſimilit᷑ ĩ ſta-
tus perfectione.

—Aà rii eſtquod ſcribi
In C otrarm tur auctoꝛita
