qꝙ ſicut dicit Chꝛyſoꝰ: Conſuetudo pa
leſtine patrie erat uti duos pannos obne
ctẽtes ſubt exerẽt:vnde per hoc qð euã
geliſta dixit: Erat tunica inconſutilis: ⁊
deſuper cõtexta per totum: occulte euã
geliſta inſinuat vilitatem v eſtimentoꝛũ
chꝛiſti non pluralitatem: quia non plu/
res panni erant ſubtexti ⁊ coniũcti ad in
uicem ad indutmnentum vnum perficien
dum. ¶ Ad tertium eſt dicendũ ꝙ chꝛi
ſtus demones expellebat potentia diui
nitatis:cuius auxiliuʒ q;uis ieiunio ma
gis ta men oꝛatione impetratur. Dicit
enim Chꝛyſoꝰ Matth. xvij.c nihil eſt
homine decenter oꝛante potentius:vn/
de ſi tibi ẽ infirmuʒ coꝛpus ad continue
ieiunandum:non ſit tibi tamẽ infirmuʒ
ad oꝛanduʒ: Et ſi ieiunare nõ potes:po
tes tamen non laſciuire:nõ ẽ boc paruũ
nec multum a ieiunio diſtans.
¶QAueſtio.lxxxi.de chꝛiſti a nalleate
A Q coſiderandu
Lterius de xpᷣi car⸗
nalitate: Circa qð qrunt᷑ q̃tu
oꝛ. ¶ Pꝛimo vtrũ xpᷣs buãdo
carnalitatẽ pentũ fuerit in ꝑfectiõis ſt⸗
tu. Scðdo vtrum xpᷣs puando carnali
tẽ cõſanguineoꝝ ſteterit in ſtatu ꝑfectio
nis. CTertio vtꝝ xpᷣs fuando carnali
tatẽ a micoꝝ receſſerit a ꝑfectiõis ſtatu.
¶Quarto vtꝝxpᷣs uendo carnalitate
bñn factoꝝ tenuerit ſtatum ꝑfectionis.

Ar.
D pꝛimũ ergoſic pcedi
J tur: Aidet᷑ eniĩ
ꝙ chꝛiſtus ſeruando carnalitatẽ
parentũ nõ fuerit in ꝑfectiõis ſtatu. Oẽ
enim peccatũ impedit ſtatũ ꝑfectionis
ſed parẽtes ciꝰ qndã vanã gloꝛiã bebãt
de xpᷣo. Oicit.n. Chꝛyſoꝰ ſuꝑ illo verbo
Mattb. xij. Ecce m eius ⁊ fratres ſta
bant foꝛis querentes loqui ei. Manife⸗
ſtũ eſt ꝙ ſolũ vana gloꝛia hoc faciebant
cupientes ab boibus laudari ex carnali
tate ⁊ ꝓpinquitatequã hẽbant ad xpᷣm.
Pꝛeterea qð xpᷣs docuit in alijs ꝑti/
nere ad ſtatũ ꝑfectionis in ſe debuit ſer
nare. Szʒ Mattb. x. loquens de ſtatu ꝑ
fectiõis dicit: Veni ſeparare boĩem ad
uerſus pr̃em ſuũ:⁊ filiãẽ aduerſus mr̃eʒ
ſuã:⁊ inimici boĩs domeſtici eius:carna
litas parentũ impedit ꝑfectiois ſtatũ
¶ Pꝛeterea in cõmendatiõem ꝑfectio
nis ſtatus beati Joannis baptiſte dicit
Hieroꝰ in eplła ad ruſticũ monachũ Jo
annes baptiſta ſcãm mr̃em huit ponti/
ſiciſq; filius erat:⁊ tñ nec mr̃is affectu
nec patris opibus vincebat᷑:ut in domo
entũ cũ pericło viueret caſtitat: carna
2 igit ꝑentũ nõ ſtat cũ ꝑfectõis ſtatu
g e e:quia pᷣceptuʒ
In C0 trann chꝛiſti nõ repu-
gnat eius cõſilio:ſed cam alitas paren-
tũ eſt pᷣceptum:non g repugnat ꝑfectio
ms ſtatui de quo eſt conſiliuuunuz.
CO dicenqũ ꝙ/ xpᷣs plene im
. VDplieuit illud pᷣceptũ:hono
ra patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuã. Nã ꝙ patrem
bonoꝛauerit pʒ Jo.viij. Cũ enim iudei
vicerent ipſũ demoniũ bere:Rñdit:ego
de moniũ nõ babeo:ſj bonoꝛifico patrẽ
meũ.ꝙ vᷣo mr̃em honoꝛauerit in qᷣtuoꝛ
Faiue igmanleegu i mo in erꝰ ado
eſcentia. Hã ſuꝑ illo verbo Lu.ij. Deſcẽ
dit cũ illis ⁊ erat ſubditꝰ eis.Dicit glo.
ꝙ in ſuſtinendo laboꝛes ⁊ ſudoꝛes coꝛ
reos quos maria ⁊ ioſepb continue fre

quentabãt neceſſaria vite ſibi queretes
ps ſubiectionẽ ⁊ reuerentiã plenariaʒ

Queſtio

eis exibebat. Secũda in alioꝝpꝛeſentia
Oicit enĩ Aug in libꝛo de ſymbolo ſug

illo bo Jo. i. AUinum nõ habẽt teta

uit illa femina in pmo miraculo poſſe ſe
iubere filioanq;ᷓ mat᷑ ⁊ tanq; dñna:que
tñ pᷣus ſe noiauerat ancillã.Ait eniʒ vi
nũ nõ hbñt: ſac igit᷑ ut aque in vinũ ↄuer
tant᷑. Ille aũt ut oñderet ꝙ in hoc nõ te
nebat᷑ ei obedire:qꝛ ſuꝑabat hbuůane na
ture facultatẽ quã ab ea acceꝑat dirit:
Mõdũ venit hoꝛa mea:in qᷓ ↄditio bũa/
ne nature oñdit᷑ que fuit boꝛa paſſionis
ne tñ in pᷣſentia alioꝝ matrẽ cofunderet
7 pᷣceptu eius cõtẽnere videret᷑: ad mã⸗/
datũ mr̃is dicentꝭ miniſtris. Quoqcũq;
dixerit vobis facite ⁊ aq in vinu cõuer⸗

ſe ſunt. Tertio in abſentia: Mã Jo. vltio

Pendens in cruce ⁊ relicturus matrẽp

ſentia coꝛpoꝛali ſᷣm Cbꝛyſo.nullius al-
terius:cũ multe alie mulieres aſtarent
meminit niſi mr̃is:docẽs nos ꝑ boc ſuo
exemplo ꝙ a pijs filijs parentibꝰ cura
eſt ipendenda:ita vt illud lignũ vbi fira
entis factũ fuerit ca⸗
thedra magiſtri docentj.Quarto in fu-
nerali diligentia. Cõſueuerũt eni deuo

☛G —

erant mẽbꝛa moꝛi

ti fili ut Hieroꝰ dicit:SFimeralia hono-

rabilia matri exbibere ꝙ nullo mõ ẽ cre

dendũ dei filiũ in rege ſue mr̃is pᷣtermi

ſiſſe qninimo ſibi totus feſtinꝰ occurrit.

ergo eſt do. ills
Ad Peamn nonte gloꝛia nõ ẽ

referenda ad cbꝛiſti matrẽ. ſed ad frés

eius quos nõ oʒ ne dũ a peccato inanis
gloꝛie:ĩmo nec a pctõ in fidelitatis excu
ſare.cũ ſcriptũ ſit Jo.vij.ꝙ nec frẽs eiꝰ
credebant in eum. Quare ẽ ðgo qrebat
ſibi loqui ⁊ non expectabat finem pᷣdica
tionis Rñdit Cbꝛyſo. ꝙ boc fuit ꝓpt
alioꝝ impoꝛtunã petitionẽ: uel ꝓpter in
deoꝝ ſuſpitionẽ. Suſpecta eni fuit ne in
ſidie ei ponerent᷑ a iudeis:⁊ ita ſubito vo
lebat eum ab eis reuocare:uel ꝓpt᷑ eius
ardentem dilectionẽ.nõ enim ipſa po-
terat ad hoꝛam eius pꝛeſentia pꝛiuari.

Ad ⁊ꝛmeſt dð: ꝙ ſicut dicit Chbꝛyſo.

— .

Detthk.
pmeirnon
lelſeparat
Pllisß
ſocetpiet
fintnoo;⸗
rainquere
taninte

peccati⸗.
cgtorpote
mittefein

loverbo⸗

“ egr

ſectirte
woruti⸗
Nenalg
9hitatgie
poſitug
vakictas
4
eni
Trann
Sain
Nartb
Necaro⸗
o reue
ſatoſe
Vatn
onifioft
G
wercegeb⸗
ſen
tC
end
lunſelbe
Cutpeozimm

Dhei

A bfecet
ſiete
ieigi⸗

loreſenti
einwoſ
baberq titn
mmclo hoſet
tanih age
lli Areni,

vein ini d g

ten boctͤt

hatbügne he
1acccgat djite

ni Kitiobüs,

don ſion⸗
tricofmnde

iui
iunmi in⸗
mufihfi
lamnenuni
unlist⸗
ienmird
nehhe
zyrumen
Niin
haifn
Ommöß,
Citaide
PAdide
nlorint
rtsün
ſenn
cktift

.

milliii

6
oln
untedt
Nee i⸗ 6

i Coidt

Ma tth. x.ſi amoꝛ parentũ dei amoꝛi cõ
parer᷑ ⁊ non poſſit vtrũq; ſaluari: odiuʒ

uel ſeparatio parentũ ẽ pietas in deum.

In illis q̊ obediendu ẽ parentibꝰ que nõ
no cẽt pietati.ſi aũt õ deũ aliꝗd expetie
rint no oõ eisg aſſentire: imo ex toto eos

—

relinquere. Ad 3“z dicendũ ꝙ xp̃us

tanq; in termino poſitus nõ poterat a ꝑ
fectionis ſtatu cadere pulſione alicuius

peccati. Joannes auũt baptiſta ſicut pec

catoꝛ poterat: iõ neceſſariũ erat ſibi di/
mittere illa que poterant eũ a ꝑfectiõis
fratu reuocare. Ande dicit Bꝛeg? ſuꝑ il
lo verboa go. xi Quid eriſtis in deſertuʒ
ere: arundinẽ vento agitatã. Arũdi-

dine gppe morxut aura cotingit in ꝑtem

flectit:ꝑ quã carnalis aimꝰdeſignatur ꝗ
mox ut fauoꝛe uel detractione tangit᷑ in
ꝑtem aliquã declinat᷑. arudo ergo vento

agitata ioannes nõ fuit: quẽ in deſerto

poſitũ a ſtatu ſue ꝑfectiõis nulla rerum
varietas inflectebat. 1
ic pꝛoce⸗
D ſecundugcaten
eni ꝙ vpCᷣs ſeruando carnalitateʒ
ↄſanguineoꝝ nõ ſteterit in ſtatu ꝑfectio
nis:qꝛ in ꝑfectionẽ ſtatus petri dictũ ẽ
Mattbh.xvi. Beatus es ſimon bariona:
qꝛ caro ⁊ ſanguis nõ reuelauit tibi:ergo

qs reuelat᷑:affectio carnis ⁊ ſanguĩs nõ
ſacitꝑfectionis tatum. Pꝛeteres ex

naturalibꝰbõ nõ meret᷑ nec demeret᷑ nec
ponit᷑ ĩ ꝑfectiõis ſtatu:Jux illꝰ Mattb.
v. Si diligitis eos qui vos diligũt:quaʒ

mercedẽ bẽtis: non ergo ex carnalitate
coſangnineoꝝ xpᷣus ſtabat in ꝑfectionis
ſtatu. ¶C Pꝛeterea illud nõ facit ꝑfectio

nis ſtatũ cui ſacra ſcriptura impᷣcat᷑ ma

lum:ſed babentibꝰ carn alitatẽ ad cõſan
guineos impᷣcat᷑ malum ſacra ſcripturs
Dickhee iij. Ve vobis qedificat in ſan

„„ 2 11 ⸗guinibus.
In cotrarin eqi vocat

ꝗag pfectiõis ſtatũ: in ſtatu ꝑfectiõis ſub
ſiſtit: ſ s carnales ↄſanguineos voca
ectõis ſtatũ:puta ad apłatũ:g.

uit ad ꝑ

octuageſimapꝛima I

Bnd C0 do. ꝙ ſicut dicit Chꝛyſ.
E xpᷣs in cõſanguineis car
nalibus qñ q; eoꝝ cõuitia hũilit᷑ tolera/
uit:qñ qᷓ; vo eoꝝvirtutes magnifice ex/
altauit. qñ q; eoꝝ obligtates rectifica-

uit:ſed nũqᷓ; eoꝝvitia apꝓbauit. eoꝝ nä⸗-

q; vitia builiter tolerauit. Jo.vij.ſuꝑ il⸗
lo vᷣbo:HNemo ꝗppe in occulto aliqd fa-
cit ⁊ querit ipſe in palã eẽ. Dicit Cbꝛyſ.
ꝙ cõſanguinei cbꝛiſti de foꝛmidine et de
amoꝛe inanis gloꝛie ei notahant: naʒ ꝑ
boc ꝙ dicebãt: nemo in occulto sliquid
facit: notabãt eũ de foꝛmidine incuſũtiũ
7 ſuſpicãtiũ ſił q; qᷓ fiebãt ab eo nõ vere
eënt fcã:ꝑ b vo ꝙ dicũt ⁊ q̃rit ipe ĩ pala
eſſe:amoꝛẽ inanis gloꝛie in eo notat: vn
merito ſubdit᷑: ꝙ neq; frẽs eiꝰ credebãt
in eũ. Cõſanguineũ.n.xpᷣm bẽre poterãt
ſed credere in eũ ipſa ꝓpingtate ⁊ carna
litate faſtidierũt: ut Chꝛyſo dicit: Air/

tutes eoꝝ magnifice exaltauit. WMatth⸗

iiij.vbi relictis oibus iacobꝰ ⁊ ioannes

ſecutiſunt xpᷣm: ut dicit Chꝛyſoꝰ:ꝙ qa

ipſi reliquerũt affectionẽ carnalẽ:que in

telligit᷑ ꝑ rethe ſubſtãtiã mũdialẽ que in

telligit᷑ per nauẽ ⁊ pr̃nitatẽ ſocialẽ ꝗ in
telligit᷑ ꝑ patrem:iõ meruerũt ſic magni
ficari ⁊ exaltari a xpᷣo:qꝛ vẽiẽtes ad ipʒ
iſta tria debent relinquere. C Eoꝝ ob⸗
liquitatẽ rectificauit: Matth.xx.vbi pe
tentibꝰ fra tribꝰ eius ſedere a dextris ⁊ a
ſiniſtris chꝛiſti. Rñdit:Meſcit qd peta-
tis:ac ſi diceret:ego vocaui vos de ſini⸗
ſtra ad ꝑtem dextrã: ⁊ vos vr̃o conſilio
⁊ vr̃a petitõe curritis ad ſiniſtrã. ¶ Sʒ
nunq; eoꝝ vitia aꝑꝓbauit.⁊ ꝑ boc ma/
gnifice in inſinuat᷑ platj eccleſie ut ſic in
eoꝝcõſanguineis diligant naturã a deo
platatã:ut minime eoꝝ vitia ſuſtineant

e
5 U ergoẽ d. ꝙ añ il
Ad pꝛimũ &hhar⸗
⁊ alij diſcipuli fuerũt in ꝑfectiõis ſtatu:
7 tñ nõ cognouerũt eũñ eẽ dei filiũ:ſ ſoluũ
et xpᷣm:puta vnctũ:uel eẽ vei filiu ado⸗/
ptiuum:mõ quo cognouerat natbana el
Rabbitu es fili? dei. ſedò illa cognitio

Ar.

petrꝰ ⁊ alij apłcognouerũt tũc xp̃m eẽ
dei filiũ:nõ ſolũ tranſcendebat carnis ⁊
ſanguĩs affectionè: imo oẽm hũani ſta⸗
tus pfectionẽ. ſolum.n. boc ſcibile erat
pr̃is reuelatiõe. C Ad 2“ eſt dicenduzʒ
ꝙ naturalis affectio xpi erga ↄſangui/
neos veſtita erat ne beſitaret charitate
2 verbi incarnati diuinitate:iõ nõ pote
rat diſtrabere eum a perfectionis ſtatu.
CZ 3 eſt dicẽdu ꝙ illis imp̃cabat
malũ ꝑ ſacrã ſcripturã ꝗedificãt in ſan-
guinibus:ꝗ hũt oculũ in ꝓmotiõe ⁊ exal
tatiõe ipoꝝ ſolũ ad eoꝝ carnalẽ a ffectio
nẽ:nõ ant pᷣncipalit ad eccłiaſticoꝝ offi
cioꝝ dignã executionẽ uł admiſtratiõeʒ

— Eeager eni g cbꝛi⸗
ſtus ſeruando carnalitate amico
M receſſerit a ꝑfectõis ſtatu. Scribit᷑n.
Dstth viij. ꝙ volenti ſepelire pr̃em ſu
um nt ſequeret᷑ eũ dixit:Oimitte moꝛtu
os PaAlremoethos ſuos· Jo. do. xi. di/
xit: Cagarus amicus nr doꝛmit: ſʒ vado
ut a ſomno excitẽ eum.ex amicitia ẽ ad
moꝛtuũ acceſſit: a quo pᷣcepit diſced ere

Seolebar ſtatũ ꝑfectiõis acquirere.

oñdere ſigna carnalitatis ad ami
cos nõ ſunt ſigna ꝑfectoꝝ: naʒ in ꝑſona
ꝑſectoꝝ dicit Augꝰ.iiij.de trini. ꝙ cum
aliqð eternũ mentecapimꝰ:iã non cõuer

ſamur in hoc mudo.ſed cbꝛiſtus de ami

co ſuo lagaro lacbꝛymatꝰ ẽ Jo.xi.qð vi
denteſ iudei dixerũt: Ecce quõ amabat
eũ: ergo nõ erat ꝑfectiõis ſignü. C- S.
smicitia fundata ſuꝑ vtili uel delectabi
li ñ ꝑtinet ad ꝑfectiois ſtatũ:ſʒ amicitis
ebꝛiſti xidebat᷑ fudari ſuꝑ vtili uel dele
cta bili. Hã ſcribit᷑ Jo.xij iꝙ pꝰ ſuſcitatio
nẽ lagari venit ſieſus hetbaniã ⁊ ibi fece
ruũt ſibi cenaʒ 2 martha miniſtrabat: nõ

2 60 trarin eſt:qꝛ nõ ẽ ma
ioꝛ ꝑfectio q́; animã ꝓ amicis ponere.ſʒ
xps aĩiam ſuã ꝓ amicis fſuis poſuit:ergo
ꝗmicicia ul carnalitas amicoꝝ non tra-

Queſtio

1 ſic ꝓcedit᷑: AUi⸗
u cenſcn ed⸗

Etalis amicitia ꝑtinebat ad ꝑfectionis

rit chꝛiſtum ertra ꝑfectionis ſtatãũ.
Kfi cO dd. q; lm Oamaſ.iij. li.
Wc. xvih.xp̃y 9 fitemur den

fem̃⁊ boĩez ꝑfectu. Suſcepit.n. bũ di
uinũaiaʒ⁊ carnè᷑:qꝛ totihoĩs nãm i ʒRſ0

ne diuine vnitate coaptanit:⁊ vni anq
nature diuie ⁊ hũane ꝑmiſſũ ᷑ ageqð ſu

um erat:ex potetia tñ dinitatlqñqʒ actꝰ
buᷣsnitatis ſuſpedebat᷑ qñq; vo ſibiipſi

relinqbat᷑. VUñ dicit Augꝰ.ꝙ qñ voluit
eſurijt:⁊ qñ voluit ſic uł ſic affici erga a-
micos ułnõ affici ĩ eiꝰptãte erat. Quic
ad tñ dei filiꝰ ꝑ hoĩez quẽ ſuſcepit digna
tus ẽ opari:nobis diſciplina moꝛ u fnuit

⁊ ad noſtrã in foꝛmationẽ᷑ nõ ad ſuã ꝑfe⸗

ͤctõeʒz demõſtrauit
Pamn Sc do. ꝙ totũ erat
ad xhᷣi gloꝛis: ⁊ moꝛtuũ relinquere: ⁊ ad
toꝛtuũ accedere: mõ quo dicit Apls.i.
Chorꝗ.x. Siue mãducatis ſiue bibitiſi⸗
ne a nigd aliud facitis oia in gloꝛiã dei fa
cite.ad moꝛtuũ & ſuſcitãdũ amicũ acceſ-

ſit qꝛ ꝑ boc deus gloꝛiſicabat᷑. Vñ dixit

marthe Jo. xi. Mõne dixi tibi qm ſi cre/
dideris videbis gloꝛiã dei.ſed a moꝛtuo
pcepit diſcedere:uel qꝛ moꝛti ille infi-
delis erat.⁊ iõ ꝑ infideles erat ſepelien
dus: ut dicit Augꝰ:vłqꝛ ꝑ alios funera

lia illiꝰ poterãt expleri: ⁊ ille nõ ĩpediri
uel retardari ad ſequendu xpᷣm inquo ſe

ef ſue gfectõis ſtatũ:ut dic Cbꝛyſ.
Ad ꝛ"eſt dicendù ꝙ rp̃ᷣs lacheyma⸗/
tus ẽ in ſuſcitatiõe Lagari amici ſui ppt
tria.Pꝛimo ad monſirandã verã buani
tatẽ.nõ eni aliqð ſignũ reſurrectiõis ad
huc mõſtrauerat:vñ ad boc videbat᷑ iuiſ
ſeut lachꝛymaturus:nõ ut reſuſcitaturꝰ
Scvo ad oñdendã verã pietatẽ.qꝛ eniʒ
fons pietatis erat:iõ flebat ꝓꝑte buani
tatis:quẽ reſuſeitare poterat ꝑ potentiſ
diuinitatis. Tertio ad firmanas in nov
frat᷑nãcharitatẽ.non.n.recedit bõ a ꝑfe
ctionis ſtatu:ſi pſpera ⁊ aduerſa ſuoꝝ ca
roꝝ ⁊ amicoꝝ ſua putatmo magis inꝑ
fecta charitate firmat᷑: modo quo dicit

Anio ad Ro. xij. Gaudete ci gaugenti⸗

bustſe
eC
s opr
ptibimne
ſobat.
geityb
ſoͤci⸗
foubyel
tnogle⸗
.
tenuer
lichs
eſtdit
ſelſit!
derion
bentt
blane
nab⸗
ſun
ce
Ce
idofea
Osofo
alusce
rrii
oben
les ſpet
lc
lctöͤser
hoteda
homnt
ficent
Rptsetlo

NW
.
n

8 S

Ar. octnageſima

ti ediderern onnbunpnunecnta Pꝛim IIII
ene⸗ us 2 flete cũ flcntibidipſũ inuicẽ ſentie Jo.iiij.ſuꝑ illo ᷣbo:Munad aligs attu-
ai tes. C Ad 3 o &ο ſic dicit Cheyſos lit ei mãducare:cibos balis obistos
Din ibin rps apud lagaruz 1 ſozozes eiꝰ hitabat dñs ſuſcipere ſolebat:nõ q alieno mint
dsninie vt ibi maneret coꝛpałr vbi ſpnalr repau ſterio indigeret ꝗ vat eſcam oĩ carni: Ca
* ſabat. Ham ſcõꝝ viroꝝ ẽ ut ait:ꝙ ñ gau ut deferentes meritum cõſequerent᷑. In
ſiget est:vbi epule large ſc.ſ̊ ubi ſcitaſ fioꝛet beneficio voquod recipit᷑ sttendeuda ẽ
tuigicgn ũ ca pᷣncipał amicitie rhi c lazaroꝛ ſo graꝝ actio:ut illi pmo referat᷑ gra ꝑ quẽ
3 ni roꝛibꝰeiꝰerat cens uł coꝛꝑał refectio:ſed ꝓpoñtũ bñ ficia largiẽdi inſpirat᷑: ⁊ illis
1. imte magl eoꝝ ſcitas ⁊ ſpiritualis deuotio. quos inſtrumentalit᷑ bñficia diſpeſan
e 4 BG rtiuz ſic ꝓcedit᷑: Aide tur. ñ ſcribit᷑ Eſa.li.Grarũ actio inue
nla —SSStur eni ꝙ rous niatur in te: vox laudis ſꝑ ſit in oꝛe tuo
Kd d ſeruqdo carnalitatẽ bñ ficioꝝ nõ vñ nõ ſunt inculpande aftectiões 2 uer
iati tenuerit ꝑfectiõis ſtatũ: qꝛ ↄſentire blan ſationes pauperũ cũ diuitibus: nec repu
ma nuii dicis rogantiu ꝓretributiõe bñficioꝛu tande adulatiões:ſj magis qued indu⸗
iiè eſt dimittere pfectiõis ſtatu. y rp̃s con ctiones ad p̃ſtanda beneſicia pauperibꝰ
ie ſenſit Luce.vij.iudeis rogantib eu ꝓ cẽ ſicut debẽt:⁊ qdam gratiaꝝ actiões con
oen turione:qꝛ dixerunt.Oiligit eni gentem gaudendo de eoꝝ bonis oꝑibus. Diẽ᷑. n.
en nran 2 ſynagoga ipſe edificauit nobis. Apłs i. Thi. vltio. diuitibus hui⸗ leculi
ner Ne. BLZu.xxij ſuꝑ illo vᷣbo:q ptãtem ba ſpᷣcipe nõ ſublime ſapere:neq; ſperare in
iudii⸗ bent ſuꝑ eos bñ fici vocant᷑.dicit glo.q; incerto diuitiarũ:ſj facile tribuere atqʒ;
ngrid blandi ſermones offerunt᷑ a ſubditis ilł coicare ⁊ theſaurigare ſibi fundamentu
Hiindu a gb” bificia recpiunt᷑: ſz boc repugnat bonũ in futurũ: ut appᷣbendãt vitã eter
rhin ſtatui ꝑfectiois: carnalitas bñ ficioꝛuʒ nã:q fugitiua eſt ab eis:niſi hoc faciãt: ut
i iped iebat cheiſtum in gfectionis ſtatu. glo. dicit. Et ſignanter dicit pᷣcipe:qꝛ de
Gitumn BD. ꝙ xp̃s impᷣcatꝰ? in penã nõ facit ſuꝑfluo ⁊ ſupabundanti bñficia pauꝑibꝰ
IHE d pfectiois ſtatuà: B rps phariſeos len dare eſt pᷣcepti. De nccrio vo ẽ ꝑfectio
ngi gas orones facietes ad bũfactrices vi/ nis ⁊ conſuiij. Ande dicit glo ſuꝑ illo ver
gügfnge duas er᷑no iudicio odemnauit: Matth. bo.i.Cborj viij. Et conſilium in hoc do
Unhr xxiij. Ae vobis ſcribe ⁊ pbariſei ꝗ come ſubaudi ut pauꝑibus detis qꝛ boc vtile
uinc Aiitis domos viquarũ orones lõgas oꝛã eſt plus facienti q; illi cui fit. Modus
N tes: pprt boc apliꝰ iudicin accipietis. po acquirendi ſi fiat cauſa religionis ⁊
eogt. an cotrarii eſt: q; Eliſeus honeſtatis pertinet ad ſanctitatis per-
mnatuch “ +2 — 1U ppb̃a in ſtatu ꝑ fectionem.ſi vᷣo cauſa auaricie ⁊ cupi-
gicihd ectiõis erat: ? tamẽ mulieri gpud quaʒ ditatis pertinet ad ſuperſtitionem ⁊1 g-
einafen boſpitabat⸗ dixit. iii. Re. ii. Ecce ſedu F RE pꝛimũ uerſitatem.
eini le in omnib miniſtraſti nobꝛ gd visut Ee ergo eſt dicendumn DU
eninn, faciam tibi:HNunquid ergo hbẽs negociũ ꝙ iudei ut Chꝛyſoꝰ dicit: pio modicis ”M
. tien ⁊ vis ut loqr regi uel pnciꝑi militie ꝓte. ſumptibus ad opus ſynagoge datis gra
nrpprbini Knd EOèᷣ. in bnñfa ctoꝛib?tria tiam pꝛo centurione poſtulabant a chꝛi
mtopoten , voſſumꝰ ↄſiderare Pꝛi- ſto. In modo ſimiliter petendo doloſita
mtnin mo ipſoꝝ meritũ qð pᷣncipalit᷑ intendit᷑. tem pꝛetendebant:quia nolebant pꝛo⸗
elſtho Scvo bñ ficiũ qð recipi᷑. Certio modũ pter inuidiam fidem centurionis detege
. rd ꝑquẽ acꝗrit. Planũ e aũt meritũ ipſo re:vnde non permiſerunt ipſum ad xpᷣm
cn s rũ dʒ eẽ pncipalit intẽtũ:ut ꝗſ diligat re venire: ne magnus aliquis eſſe putare/
nen dode cipere bñj ficia a bñfactoꝛibꝰ ꝓpt᷑ meri/ tur cui preces poꝛꝛigebantur: Ideo xpᷣs
i tu qð inde ↄſequunt᷑. Vñ Cbꝛyſoꝰ dicit non reſpexit ud eoꝛũ rogo mina: ne⸗ ad

obediẽs homini uel ſoli deo.

Queſtio ”

Ar.
ſumptus ad op ſynagoge datos: ſʒ ad
ſide cẽturionis ĩ cũctis moꝛtalibꝰ mani
feſtandã. fidei ergo eius ↄſenſit: ⁊ ꝑ ſuaʒ
virtutez ſeipſum pꝛeſentiali ter exhibuit.
CQCAd ꝛmeſt dicẽdum ꝙ blãdos ſermo/⸗
nes offerri benefactoꝛibꝰpõt intelligi tri
pliciter fieri. Rꝛimo ꝓpter eoꝝ deceꝑtio
nem. Secũdoppter eoꝛũ peccatoꝝ cõmẽ
dationẽ.Tertio ꝓpter alicuiꝰ beniuolen
tie captationẽ:vel alicuitꝑalis benefi-
cij cõſecutionem:ſeu periculi vitationẽ.
Pꝛimo mõ puto ꝙ ſit peccatuʒ moꝛtale
blãdos ſermones offerre:qꝛ talibꝰ iudici
uʒ eternũ pꝛomittit᷑:iuxta illud.ij.Petri
ij. fictis verbis de vobis negociabuntur:
quibꝰ iudiciũ iãolim ñ ceſſat ⁊ ꝑditio eo
rũ nõ doꝛmitat.Secũdo mõ ſiłr puto q
ſit moꝛtale:qꝛ ſic laudat᷑ peceatoꝛ in deſ
derijs aie ſue:⁊ iniquus benedicit᷑. Sed
tertio mõ. Augꝰ dicit eſſe peccatũ venia
le. Sic eni ait ilibꝛo de igne purgatoꝛio:
ſi ĩplius ꝗs fuerit blãditus q; oð. ſic cui/
q; maioꝛi Eoc aut ex volũtate aut ex ne
ceſſitate adulari voluerit:ad minuta pec
cata ꝑtinere nõ ẽ dubiũ. Ad ʒ eſt di.
cendu ꝙ pbariſeis xp̃ᷣs ipꝛecatꝰ eſt penã
ꝓpter tria ut Chbꝛyſoꝰꝝ dicit. Pꝛimo quia
miqui erãtz cupidi. Secũdo qꝛ eoꝝ aua⸗
ricia religiõis coloꝛe depingebãt:⁊ quaſi
arma dei diabolo pꝛeſtabãt: duũ inigtas
amabatr᷑ qᷓ pietas eſtimabat᷑. Tertio qꝛ
pꝛedã faciebãt in ꝑſonis que de facili de
cipiunt᷑ puta in mulieribꝰ viduis:q eoipᷣo
q; vidue de facili decipiunt᷑:nõ hbñ tes vi/-
roꝝ ↄſiliũ. Oe facili ſimiliter bonis ſuis
exꝑoliant᷑ nõ habẽtes viroꝛum dñium.
¶Aueſtio.lxxxij.de chꝛiſti obedientia.
Eind E ſiderandũ ẽ de
xpᷣi obedientia.
quod querũtur q̃ttuoꝛ.
Pꝛimo:vtruʒ in xpᷣo fuerit
obeditia. ¶ Secundo: vtrũ s⸗ fuerit
mini uel! Tertio:
vtrũ obedietia in xpᷣo fecerit perfectiõis
ſtatum. ¶ Quarto vtrũ obedientia chꝛi
ſti fuerit voto pꝛomiſſa.

ℳ

1 ſic pꝛocedit᷑: vi
Dꝛim Uageinrenls in

xpᷣo nõ fuerit obediẽtia qꝛ obediẽ
tia ĩpoꝛtat quendã ſa mulatũ:ſed in xpᷣo
nõ fuit famulatꝰ:dicit eij aplłs ad NHebr᷑̃.
iij.ꝙ moyſes fuit fidelis ĩ tota domo dei
ſi famulus.xpᷣs aũt nõ ſicut famulus ſʒ
ſicut verꝰfiliꝰ ¶ ¶ Pꝛeterea vbi ẽ obeaiẽ/
tia ibi ẽ ſubiectio:ſed ĩ xpᷣo nõ ẽ ſubiectio
ad patrẽ donec fuer int ſibi oia ſubiecta:
iuxta ills apłi.i. Chor.iij. Cũ aũt ſubie
cta fuerint ſibioĩa tunc ⁊ ipe filius ſubie
ctus erit illi qui oĩa ſibi ſubiecit: planũ ẽ
aũt ꝙ nõdum videmꝰ oig ſibi ſubiectavt
dicit apłs ad Hebr.ij. Pꝛeterea obe
diẽtia ĩipoꝛtat ſeruitute:ſed Oamaſ.ne/
gat in xpᷣo fuiſſe ſeruitutẽ:ergo in eo non

Hfuit obediẽtia.
In ↄtrariũ⸗ t dbeietin.

ijj.bũiliauit ſemetip̃s ꝓnob fcũs obediẽs

nd EO dicendũ q neceſſarium
eſt ponere in xpᷣo fuiſſe
obedientiã ꝓpter tria. C Pꝛimo ꝓpter
pmipeccativitat ionẽ ⁊ ſatiſfactionem.
Peccatũ enĩ quo totũ bũanuʒ genus eſt
damnatũ fuit pᷣmi ade carnalis inobe-
diẽtia:g virtus qua tale peccatũ vitatur
⁊ ſatiſfit: ꝓ ipſo dʒ eſſe ſcdiade ſpuał obe
diẽtia: bãc rõem Apls aſſgnat ad Ro.
v.dicẽs: Sicut ꝑ iobedientiaʒ vni hoĩs
peccatores ↄſtituti ſunt multi: ita ꝑ vni
us obedientiam iuſti conſtituunt᷑ multi.
Secũdo ppter ſacrificij acceptatio/
nẽ.xpᷣus eni vna oblatione ↄ ſumauit in
ſempit ernũ ſanctificatos:qꝛ ſemel obla

tus eſt ad multoꝝ exhaurienda peccata

ut ſcribit᷑ ad Hoebꝛe.ix. Sed talis obla-
tio nõ fuit deo grata ⁊ accepta ſine obe⸗
dientia: Juxta illud.i. Re.xv. Munquid
vult dñs holocauta aut victimas: ⁊ nõ
potiꝰut obediat᷑ voci eiꝰ.melioꝛ ẽ eni obe
dientia q́; uictime. Tertio pyt᷑ hũᷣa
ne nature Pbuandã ↄditione. Małr enĩ bu
mana nã que ꝑtim ẽ ſpualis: ⁊ ꝑtim coꝛ
poꝛalis ſubijcit᷑ nature diuine que ex to
to ſpi ritualis eſt:qꝛ deus ſpũs e᷑.Jo.iiij.

agtiſe
tione⸗:

hezft

30

molat
ttiot
one
end
biecti
cund
C?
qous
capt
i⸗
in
Otal
(ſeyn
ſobier
is meb⸗
bonitn
tiapi⸗
haͤſubi
luhe.
bliba
tliiprii
ſhin
Motatgt

„

keyegig

ſoh en

auche
ltasyve
iſofe
ldetert
koeeſti
geritſub

oſofo⸗

ſeci

Nroctafki
mrotz hin
tingeobeli
tüſcdini⸗

DBadher.

vundonoe
Nſannlueß
wieobeli⸗

ſbienn

dis ſubiecn.
Cat ſthe
ſeſligſ⸗
bitcit puumt

ſbiſbiat

Permo
ntn/

ANnn

inrchelin⸗
zlblepon⸗
bfäschels
ucmi
renti i
Vpein
Glannun
i.
rueithe

Naiftn

aeſit

innun
nrijnh

nun

rumenuſn
inctchtuth,

R
gſendt

dapeact

Ar.

Aſq; iure creatiõis quo iure oĩs creatu-
ra deo ſicut ſuo creatoꝛi ſubi ci debet.vn

de Apls Phil. i. Statim cu dirit ꝙ dei

filiꝰ in ſimilitudine boium factꝰ e.⁊ habi
tu inuentus:vt bomo:ſubdidit:hũiliauit

ſem etip ſum pꝛo nobis factus obediens

vſq; ad moꝛtem. Igitur ꝓpter pmi pec-/

cati ſatiſfactionẽ: ꝓpt᷑ ſacrificij accepta-

tionẽ:⁊ ꝓpter hũane nature ſeruãda ↄdi

tiõeʒ fatemur iĩ xpᷣo fuiſſeverã obeaiertg.
1 ergo eſt dicẽdũ
Ad paimum Init in
mulatꝰ? 2 ſubiectio nõ ratioe ꝑſone: nec
ratione diuine nature:ſed ſolu ratiõe bu
mane nature: ideo ſimpliciter nõ eſt ↄce
dendu ꝙ in xp̃o fuerit famulatusvel ſu/
biectio:niſ cu iſta additiõe Pᷣmn q; bõ ⁊ ſe-
cundu bhumanam naturam aſſumptam.

CAd ⁊ "eſt dicẽdũ:ꝙ illa fubiectio de

qua apls loquit᷑ intelligit᷑ de ſubiectiõe
capitis ⁊ membꝛoꝝ:tũc eni xpᷣGs ut dicit
Augẽ tradet regnu deo patri:qñ iuſtos
in quibꝰ nuc regnat ꝑ fidẽ ꝑducturꝰẽ ad

aꝑtam viſione diuinitatis ut vid eãt ipᷣaʒ

eſſentiã cõmunẽ pri ⁊ filio.⁊ tũc ipᷣe xpjs
ſubiectꝰerit patri nõ ſolũ in ſe ſʒ etiã ĩ ſu/

is mẽbꝛis ꝑ Pn participationẽ diuine
bonitatis. ¶Ad qꝭẽ dicẽdũ ꝙ obediẽ
tis videt᷑ differre a ſubiectiõe ⁊ ſeruitute
nã ſubiectio ĩpoꝛtat ſuꝑioꝛitatẽ: iuxta il
lud Ro.xiij. Omnis aia ptãtibꝰſublimio
ribꝰ ſubdita ſit. Seruitus ?o quãdã coac

tiuã ptãtẽ: iuxta ills.ij.Pet᷑.ii:aquo qs

ſuꝑpatus eſt:eiꝰ ⁊ ſeruꝰ ẽ. Sʒ obediẽtia i/
poꝛtat quãdã placitã volũtatem: ſi ergo
iſta referanf᷑in xpᷣo ad ꝑſonarũ diuerſita
tẽ negãda ſunt.Mõ eni i xpᷣo fint alia ꝑ-
ſona m quã conuemiret ſibi ſubiectõ uł
ſeruitꝰ: ⁊alia ſcvʒ quã ↄueniret ſibi ſuꝑi
oꝛitas vel dñ iũ:boc eni ſaꝑet erroꝛẽ arrij
Si po referant᷑ ad naturaꝝ pluralitatẽ
cũ determmatiõe nature huane vera ſũt

2Z oceſſa iĩ ſcriptura ſacra. Mã hm ꝙꝙ hõq;
fuerit ſubiect pri apls dicit.i. Chori. xv.
ꝙ v̈o foꝛmã ᷣui acceꝑit dicit Apłls Pbilł

ij.⁊ ꝙ i placitavolũtate ſꝑ fuerit ſibi obe

octuageſimaſecunda

II
diẽs dicit Jo.viij.ꝗᷓ placita ſi e hecto ſo⸗
H ic ꝓcedir
D ſecundudc eniz
qxpᷣs nunq; fuerit obediẽs bomi

ni.ſed ſoli deo tm:xpᷣs.n.fuit caput eccle
ſie:ſed caput non tenetobedire mẽbꝛis:

ergo nunq; tenebat᷑ obedire niſi ſoli deo

Pꝛeterea qui nõ tenet᷑ obedire agelis
multo magis ñ tenet᷑ obedire hoĩ: ſ̊ xpᷣs
babebat ãgelos ſibi ſubiectos. Matitb.
iiij. ecce angeli acceſſerũt ⁊ miniſtrabant
ei ¶Pꝛeterea ille cui ſuppoſita ẽ omnis

creatura nõ tenet᷑ obedire alicui creatu-

re:ſz xp̃o ſuppoſita oĩs creatura:iuxta
illud ad Hebꝛe.ij. nõ eni angels ſubiecit

dev oꝛbẽ terre futuꝝei de quo loquimur.

13◻ eſt qð ſcribit᷑ Lu
In cotran ce.ij. Deſcendit
cũ maria ⁊ toſep eret mbgitne eis.
y- icẽduʒ ꝙ queſtio ẽ du
Rn 60 bia ex boc xpCs dicit᷑ eẽ

filis dauid:ſcdᷣm naturã bumanã aſſum-

ptã de vterovirginali que ex ſtirpe daui⸗
tica pceſſit. Matth.1. Liber generatiõis
ieſu xp̃i filij dauid:⁊ q;tũ ad hoc tenebat᷑
obedire parẽtibus ex ſemĩe dauid ꝓcedẽ
tibꝰ:qꝛ filiꝰ parentibus obedire tenet᷑ ad

Ephbe.vi. fil i obedite parẽtibꝰ vr̃iſ by.n.

iuſtũ ẽ. C Cõtrariũ iſtiꝰſcribit Mattb.
xxij.vbi dicit᷑ ꝙ ſi dauid in ſpiritu vocat

ipᷣm xpᷣm dñm.d.Dixit dñs dño meo ſe⸗

de a dextris meis:quõ filiꝰ eiꝰẽ.ex quo
ipᷣm dñm ſuũ appellat.Planũ eſt aute ꝙÿ
dñs nõ tenet᷑ obedire ſeruo.Hãc at obie-
ctionẽ ſoluit Chꝛyſoꝰ Mattb. c. ſupꝛadi
cto dicẽs: ꝙ bᷣm carnẽ ex matre aſſũptaã
vere xpᷣs filiꝰerat dauid:ſcvᷣm aũt diuini
tatẽ ex patre genitꝰ: dñs eiꝰerat. ¶ Ae
rũ qꝛ ſcoᷣm gloſã ad Hbit.ij.xpᷣs fuit fili⸗
dauid ⁊ dominus ᷣm naturã humanam
tꝑaliter aſſumptã:ideo ſciendũ eſt ꝙ iſta
idẽtitas filiatòis ⁊ dñij põt accipi mate
rialiter ⁊ foꝛmaliter. Si eni eccpit᷑ ma-

terialr ſic verũẽ xpᷣm Pin eande naturaʒ

eẽ filiij dauid ⁊ dũm eiꝰ. Mã ut glo.illa di
cit. Illꝰ qð natũ ẽ ex dauid its botheatn

Ar. E
ẽ ut dñs eẽt dauid.Nã i carne ĩqua moꝛ
tuꝰè᷑:⁊ inqua reſurrexit ⁊ aſcẽdit: ⁊ſedet
ad dexterã pr is: ⁊ ĩ ißa eadẽ ſic exaltata
⁊ ſic honoꝛata:ſic ĩ ccleſtè babitũ mutatꝰ
ẽfiliꝰdauid:⁊ dñs eiꝰ:nõ tũ ᷣm eandẽ rõ
nẽe ſuptã: ſz ut illa natura eadẽ fuit a ma
tre tꝑałr accepta:ſic fuit filius dauid:qꝛ

boc mõ fuit i lůbis eiꝰ vᷣim coꝛpulẽtã ſub

ſtãtiã qua a mr̃e accepit hm Aug..ut vo

illa natura fuit diuinitati ꝑſonalrvnita

⁊ diuĩa fruitiõe ac gre largitiõe repleta:
ſic fuit dñs nõ ſolũ dauid:ſʒ ⁊ oĩuʒ boñux
imo oĩuʒ ageloꝝ-
Ad Paimmeεicidurps
fuit caput eccłie ꝓpt᷑ gre plenitudineʒ de
cuisplenitudine oès accepimꝰgraʒp gra
ut dicit᷑ Jo.i.Defectus tñ coꝛꝑales aſſũ
pfſit ĩ ſiſitudinẽ ſuoꝝ mebꝛoꝝ:qꝛdecuit eũ
ꝑ oĩa fribꝰ ſiłarivt etatũvarietatẽ famẽ

ſti ſudoꝛes ⁊ laboꝛes i ꝗbꝰ ſuſtinẽdis: ⁊
poꝛt ãdis ſił cũ ſuis paretibꝰ ſubiectionẽ

7 obęditiã eis exhibebat ut dic gl.Cuc
ij. Ad ⁊mergo ẽ dicendũ ꝙ xpᷣs babe
bat angelos ſibi ſubiectos ppter ꝑſonalẽ
vnionẽ qꝛ ille hõ erat deꝰ: nature tñ ↄdi

tiõöe minozatꝰ ẽ paulominꝰ ab ãgelis: ut

ſeribit᷑ ad ebꝛe.ij.ſuꝑ quo verbo dicit
glo. ꝙ ⁊ ſipaſſibił ⁊ moꝛtalis erat ãgelis
tñ ip erabat:⁊ ꝑ hoc patet rũſio ad.iij.

ſic peedit᷑: vide-
D tert Uenie obedietia

in xpᷣo nõ fecẽit ꝑfectois ſtatũ:qꝛ

zaeu liberi arbitrij hõ ponit᷑ ĩ ꝑfectõis
atu:ſedxpᷣs abinſtãti ſue ↄceptlõis ba
buit vſũ liberi atbitrij nõ ãt obedietiaʒ ẽ
eã ñ fuit poſitꝰin ꝑfectõis ſtatu. ¶S.
ſolũ actü meritoꝛin hõ ponit᷑ ĩ ſtatu ꝑfe
ctõis. Sʒ xpᷣs meruit ab inſtãti ↄceptio
nis ſue quantũ mereri potuit nõ ẽ pobe
diẽtiaʒ. ¶S.ſtatus ꝑ fectõis ↄſiſtit ĩ at
tictiõe termini:h tpᷣs ab inſtãti ↄceptio
nis fuit i termĩo ⁊ verꝰ cõpꝛebẽſoꝛ:ñ ꝑ
obediẽetiã fuit poſitus in ꝑfectiois ſtatu.

. n —c0 trart n ndn be .

1 des exaltauit illũ: glo.pꝛopter obedien

tiam bumilitatis ſue exa tauit illum.

X EWctõis xpi poſſumꝰ loꝗ tri
plicit᷑. Pꝛio q;tũ ad coꝛpoꝛis augumẽtũ

Secũdo q;tuù ad meritu eſſentiale. Ter/

tio q;tum ad aliquod meritũ accidẽtale.
Pꝛio q; tuʒ adcoꝛꝑis augumetũ.Pla
nuũ ẽ ꝙ ab inſtãti ſue ↄceptõis nõ ẽ ↄple⸗
tũ ſʒ ᷣm cremetũ ſui coꝛpoꝛis ĩ ſapietiap

ficiebat. Añ ſuꝑ illo verbo Luce.ij.puer

auũt creſcebat ⁊ ↄ foꝛtabat᷑: dicit glo.iux

ta mẽſurã etatiscoꝛpoꝛee natura diuins
ſapiẽtiaz reuelabat: ne ſi d paruꝰ etate
erat oẽm ſapientiã demõſtraſſet videret᷑

eẽ ꝓdigium. In merito vᷣo eſſentiali xpᷣs

ab in ſtati cõceptiõis fuit ꝑfectꝰ:iqꝛ tũc re

cepit ſpiritũ nõ ad mẽſura:⁊ ideo ꝑ actũ

volũtatis charitate ifoꝛmate meruit ge

qd mereri potuit de eſſẽtiali pᷣmio qð cõ
ſiſtit in atꝑta viſiõe diuinitatis: ita ut ab
ipſo inſtati ſue cõceꝑtionis fuerit beatꝰꝛ
verus cõpꝛehbẽſoꝛ.Sed in merito accidẽ

tali qð reſpicit genus oꝑis potuit mere⸗

ri ⁊ ꝑfici. Meruit eniʒ ſibiꝑ humiltatis
obedientiã accelerationẽ reſurrectõis ⁊
multa oꝑa digna raiigeernlo poſt eiꝰ cõ
ceptionẽ oꝑatus eſt. Cangit autẽ aplus

bił.ij. Quattuoꝛ p̃rogatiuas quas ex

ua obediẽtia ⁊ hũilitate xpᷣs ſoꝛtitus c.
Pꝛimobumane nature exaltationẽ. Cũ

dicit pꝛopterqð⁊ deus exaltauit illum.

dãdo ſibi coꝛpoꝛis claritatẽ:quia bumi-
litas claritatis eſt merituʒ. Claritas vᷣo
bumilitatis eſt pꝛemium vt dicit Aug⸗
Secũdo diuinin ommis donationeʒ cu

addit ⁊ donauit illi nomẽ quod ẽ ſuꝑ oẽ

nomẽ:donatũ eni eſt illi boi ꝙ eſſet deꝰ⁊
nominaret᷑ deꝰ. Et q;uis in inſtati ſue cõ
ceptõis iſta donatio fcã ſit:tñ ꝑꝰreſurre-
ctioneʒ qð erat occultũ in euidẽti poſitu
E:ut ſcirét hoc demones ⁊ boĩes ut glo.
dicit. Tertio oĩum creaturaꝝ ſubiectõex
cũ ſubdit:ut ĩ noie ieſu oẽ genu flectat᷑:ce
leſtius terreſtriũ ⁊ infernoꝝ: ⁊ merito qꝛ

celu puta ãgelos ipleuit eoꝝꝶruinã repan

do.CTerreſtria puts boles ſaluauit eis is

Pn EOdi endũ ꝙ de ſtatu ꝑfe

* D

guipar.
demole
tesertr⸗
lunleng
bis liu
feſd⸗
hücrßt
Pfitchü
lribye
cofeſiot
ſaipte

ptöͤst
tipott
filate
taleve
cople
obedt
tiusi
meri
dcen
cſſent
un
bolog
iſch
Nenck
lntern
tatete
uuts
4

4.

in
ſopctea
Neonfo,

eige

ſtneren
dini⸗

Geppoe
lineſtſe

J gian⸗
honftit

gſetſa
ler

Na

I

kkſilln.

deſtarn gſe⸗

ſuumſogi
is gonen
entitie T/
tü gciſene
oumetie
usroͤt ⸗

siſenn

Aueeigin
dietgon
mtraduin
düara
nſirning
ruli
gihgti
fittuhuch
nmmen
iljndi
ine nnut
Güntben
Unainndl
Syniſet/
numind
mliß

oten G

nim
n
sln,
lenmi
—⸗
gegun,
rn⸗
jſtoet 1
ontingi
cktſ
igeſeni

Ar.
nuã paradiſi apiendo. Et infernuʒs puta
demones expoliauit captiuos ibi exiſtẽ/
tes extrabẽdo:ſicut glo.dicit.Quarto oĩ
um linguaꝝↄfeſſione:cũ poſt ponit. Erx
oĩs ligua ↄfiteat᷑ qꝛ dñs ieſus xpᷣs i glo-
ria eſt dei pris. Multi nanq; 'mn Augl.
nũcxpᷣm negãt:qꝗĩ finę ſeculi velit nolint
ↄfitebũt᷑. Juxta illꝰ Daũñ.vij. Oĩs ppłs
tribꝰ ⁊ lingue ſeruiet ei ĩ eternulin cuius
cõfeſſiõis ſignũ Joã.xix. Titulus crucis
ſcriptꝰeſt lingua bebꝛaica greca⁊ iatina

Ad primũ ergo eſt dicẽduz q
xpᷣs ab inſtãti coce
ptõis fuit obedies patri:qꝛ ſicut in inſtã
ti potuit ĩtelligere ⁊ velle ꝑ ſciẽtiã ⁊ cha

talẽ volitionẽ ⁊ cognitioneʒ:tota mens
erꝰ plene ſubijciebat deo. Sʒ poſtmoduʒ
obediẽtia builitatis eiꝰ maifeſtata eſt ꝑ
eius icremen tũ tꝑis ⁊ etatis ꝑ młta oꝑa
meritoꝛia que ipſe oꝑat? eſt. Ad 2 e
dicendũ qꝙ illud merituʒ reſpicit pᷣmium
eſſentiale. In merito vo accideta li ut ſu
pꝛadictum eſt fuit augmentũ ᷣm genus

oꝑis qꝗð ipſe oꝑatus eſt dequoꝝ numero

fuit eiꝰ obedientia ad prem. C Ad qʒ e
dicenduũ: ꝙ in inſtãti cõceptõis xpᷣs fuit
in termio eſſentiali:ſʒ coꝛpoꝛis imoꝛtali
tatẽ ⁊ claritatẽ poſtmodũ ex merito hũi
litatis ⁊ obedientie ſue conſecutus eſt.

α☚ „ſicpced iturvide
D Ortuzetenic, ob ediẽ
tiea vp̃i ñ fuerit voto ꝓmiſſa:qꝛ ſuꝑ
ſllo verbo pſal. ouete ⁊ reddite domĩo
deo nro:dicit glo.ꝙ vouere volũtatis eſt
ſz reddere ẽ neceſſitatis.Sʒ ĩ xrpᷣo nõ fuit

gliqᷓ neceſſitas: nec redd itovoti. CS.
Dionyſiꝰ dicit caplo. ij.eccłiaſtice bierar
chie ꝙ votũ ſolẽnisat᷑ in ↄſecratione ⁊ oꝛ

dinis ſuſceptiõe.Sʒ de xpᷣo nõ legit᷑ ꝙ ſic

ſolẽnigauerit votũ obedientie in xpᷣo er
go nõ fuit obediẽtia voto ꝓmiſſa.D.

illi ut ſub ptâte alt᷑iꝰ vouere nõ pñt ſiẽ
ſe.xxxſʒ xpᷣs erat ſꝑ ſõ ꝑtãte pr̃is

111 voué ñ porat.
In Nrariy eſt ga votu eſt vo

octuageſimapꝛim⸗

lutaria oblatio facta deo. Sʒ ſuꝑ illo v?/
bo ad Hebꝛe.v. Cu eſſet filiꝰ dei didicit
ex bis ꝗ paſſus eſt obedienti Oicit glo.
xpᷣs icit a: volurorte ſaſeepk obe⸗
43 α dientiã vſq; ad moꝛtẽ.
RKuñ 60 dicendu oroz nõ eſt
aliud q́; ſpoõtanea voluntas deo oblata.
Oblatio aũt quã de ſeipſo xpᷣs fecit deo
pri volũ taria fuit: qꝛ volũtarie tradidit
ſe iudicãti iiuſte qꝗ pctã nr̃a ꝑtulit ĩ coꝛꝑe
ſuo:vt dicit᷑.i.Betriiij.⁊ iſta voluta svo
to ſoleniçata eſt i xpo in inſtati cõceptio
nis ſue cũ cõ ſecratiõe ſpiritus ſaãcti. An
de in ꝑſona tp̃i gloſa exponit illudverbuũ

potu 1 L t ſic pſalmũ dicam nomini tuo in ſeculuʒ
ritatẽ infuſã abſq; ſenſusoꝑatiõe:ſic Im

ſeculi:vt reddamvota mes de die in die
ut ſit ſenſus. Sic ego oꝑaboꝛ ad bonoꝛeʒ
tuũ ut quicũq; requirat exemplo meo fs
ciat ⁊ in ſeculũ ſeculi /q;diu hoc ſeculum
durat:quia nõ ad tempꝰ eſt boc agenduù
⁊ ſic reddã vota mea de die in diez puta
ꝙ voui reddã aſſidue. Illud ſilrverbũ in⸗
troibo in vomũ tuã ĩ holocauſtis reddaʒ
tibi vota mea que diſtintxerũt labia mea
glo.exponit ĩ ꝑſona xp̃ᷣi ſic loquentis:in/
troibo ĩ domu tuã in bolocauſtis:vt me/⸗
ipſum offerã in cõſpectu tuo: uel in bolo
cauſtis bonoꝝ opeꝝ:⁊ tũc cũ itroibo red
dã tibi cũ angel votamea: puta vota lau
dũ qᷓ bic voueo ⁊ pmitto:qᷓ vota diſtinxe
rũt labia mea co ꝙ ipᷣa rõ mea oĩbꝰ pᷣtu-
lit:ill ſitłr ᷣbũ.Calicẽ ſalutaris accipiã
⁊2 vota mea reddã coꝛã oi populo:eiꝰglo.
in perſona xpᷣi exponit ſic dicens: Calice
accipiam quod eſt in deſiderio et poſtea
ipſo actu reddam vota mea coꝛaʒ omni
populo eius: quia meipſum qui ſum tua
imago offeram coꝛam omnipopulo ut
exemplum capiat cur ego ita facio.
Ad Pꝛimũ ergo eſt dicendum
qyin chꝛiſto nõ fuit
neceſſitas coactiõis ⁊ ſeruilis:ſed neceſ
ſitas immutationis ⁊ filialis:⁊ talis neę
ceſſitas requirit᷑ ad ꝑfect am ronezʒ voti.
¶Ad ⁊'c dicendu ꝙ votũ xpi ſolẽniʒa
tũ eſt ↄſecra tione ⁊ oꝛdinis ſu kepgione.

Cöoſecratiõe quidẽ ꝑ plenitudinẽ gratie
ſanctificantis ⁊ ↄſecrãtis giam ⁊ coꝛ⸗
pus eius. Añ dictũ ẽ Lu.i Qð naſcet᷑ ex
te ſanctũ vocabir filiꝰ dei. Et Jo. x. ſeri-
bit᷑ Quẽ pr̃ ſanctificauit ⁊ miſit in mu-
dũ. Oꝛdinis vo ſuſceptiõe:qꝛ alij ſacer-
dotes facti ſunt ſine iureiurando: xpus
aũt factꝰ ẽ ſacerdos cũ iureiurãdo ꝑ euʒ
qui dixit ad eũ: Jurauit dãs ⁊ non peni
tebit eun: tu es ſacerdos in eternũ.ad He
