nõ poſſüt in ecclia niſ auẽte pape. NHam

ptate clauiũ fit ĩidulgẽtiaꝝ et ſuffragioꝝ

coĩcatio: fit ſacrametoꝝ adminiſtratio:

et fit ſacre ſcripture pᷣdicatio ⁊ illumina

tio. Sicut ́ papa nõ poſſz negare ſe non
bhabere ptãtez clauiuù ſuꝑ iſtis tribꝰ: exã̊

papa ẽ ſucceſſoꝛ Petri:ita nõ poſſʒ aſiq
mebra ð eccłlia eximere a ſeipo: in ptãte
ſpuũa li que in iſtis tribꝰ cõñſtit.

ê 1ergo eſt dicẽdũ &ꝙꝶ
A Pꝛummn ptãs oꝛdinis eſt in-

mediate a cbꝛiſto cõceſſa ? in ea oẽs ex-
emnti ſur poches recipiũt ut non poſſit
ab eis auferri:ſj nec i eius receptioe nec

in eius executiõe aliꝗs põt eſſe exẽptus:

cũ nõ niſi ptãte clauiu fiat eius receptio
et eius executio. C Ad ⁊“eſt dicenduʒ
ꝙ ex ecutio ptãtis ſpũalis nõ cõcedit᷑ ali

cui ad vtilitatẽ eius:ſed ad vti lita tẽ ſub

ditoꝝ: ſuper quib executio recipit᷑vnde
nulla iniuria fit ei nec iniuſticia:ſi ꝑ exẽ-
ptione taliſ executio ſibi ſᷣtrabit᷑. ¶ Ad
zueſt dicendu e cbꝛiſto pᷣſente cũ apłis
Petrꝰ nõ dẽbat exercere iuriſditionẽ ſuã
pncipali nãq; agẽte pñte:legati iuriſdi-
tio ceſſat. AUn ĩ his ĩ gbꝰapłĩ fueruũt ime
qiate edocti a xpᷣo:⁊ in his ꝗ fuerũt ime

2

diate a xpᷣo apłis cõmiſſa nõ erat neceſ-

ſariũ Petri iuriſditionẽ reqrere:ſj iã xpᷣo

abſẽte ⁊ ãpliꝰ ñ coĩcãtevita aĩali cũ apłii

nullꝰvn q; fuit exeptꝰ a ptãte petriĩ ſpuũa

libꝰ:nec aligꝗs eẽ põt exẽpt⸗ a ptũte pape
g eiꝰſucceſſoꝛ ẽ bᷣm oꝛdtne a xpᷣo ſuin.
2 ibꝰ qaꝛe ↄſuetudo
ada ẽ:⁊ lõgo tꝑe aꝑphata ꝓlege tenẽ⸗

da eſt:ut dicit iuriſcoſultꝰ: ſed ab ãtiqua

cõſuetudine fuit obſeruatũ in ecclia gal
licana ꝙ pᷣlati Francie nõ recognoſcut
53 2

tempoꝛalia a papa: ſed a rege:⁊ ipſe ſi⸗
militer rex a nullo tempoꝛalia recogno

ſcit: ergo tam laici q; clerici poſſunt eẽ po

exempti a papa in tempoꝛalibꝰ. Pꝛe
terea papa eximit multos a ſe in tempo
ralium ad miniſtratiõe:ergo multos po

teſt eximere a ſe in tempoꝛalium iuriſdi
tione:ut nõnulli ſint exempti ab eointe
et rõni ↄꝛia quãto diuturnioꝛ tãto ꝑnici
oſioꝛ ⁊ periculoſioꝛ:nec coſuetudo ſed ab

poꝛalium ad miniſtratione ⁊ iuriſditiõe

¶ Pꝛeteres quilibet poteſt cedere iuri
domi⸗

ſuo.nõ obſtante ergo qꝙ papa eſt vom
nus omniũ: poteſt cedere tali dominio:
ut ſint aliqui exempti ab eo in dominio

n. — . . .
E Ne tempoꝛaliũ.
In cotrarin eſt: quia papa
non poteſt facere ꝙ mẽbꝛum non ſit inẽ
bꝛum: ⁊ ꝙ non habeat caput: ergo non

poteſt facere ꝙ omnes fideles tam lai⸗
ci qᷓ; clerici ſint mẽbꝛa eccleſie: ⁊ tn non

recognoſcant eum vnum caput tepoꝛa/
lium ⁊ ſpiritualium. ai, R⸗
* QAdicendũ ꝙ ſicut Aplus
RKndeo a oit de
us fidelis eſt ⁊ ſeipſum negare non pot.
Megaret aũt ſeipſum ſi eximeret gliqᷣs
a ſuo dominio tempoꝛali uel ſpiritua li
qina tunc negaret ſe eſſe dominu omniũ
tam tempoꝛaliũ qᷓ; ſpualium. Cum igi

tur papa verus vicariꝰdei ſit:ſi aliquos ꝓ

eximeret a ſeipſo in iuriſditione tẽpoꝛa

lium uel ſpualium:negaret ꝙꝙ non eſſet

verus dei vicarius:⁊ talis negatio in er
roꝛem manicheoꝝ ipſum induceret:po/
nentium ab alio pꝛincipio ſpualia: ⁊ ab
alio tepoꝛalia eſſe pꝛoducta. Unde non
eſt dubium e ſip tali veritate teſtifican
da papa pateret᷑: verus cbeiſti martyr

eſſet cenſendus. Mon enim ut ait Augꝰ

Herod es dicebat iohãni: nega chꝛiſtuz:
ſed ſolum qꝙ liceat ſibi bẽre vxoꝛem fra
tris ſui: quia boc negauit:paſſus eſt et
martyr effectus eſt. Sic papa cõſtanter
negare dʒ aliquẽ laicum uł clericũ:regẽ
uel imperatoꝛc exemptum eſſe ab eo in

iuriſditione tempoꝛaliũ uel ſpũalium. ꝛ
cõtrarium confitendo confiteret deum

Queſtio

cuius ipſe vicarius exiſtit nõ eſſe vn iuer
ſoꝛũ dñm:⁊ in ditiõe eius cuncta nõ eſſe
ſita. Mec eſt dicenduzʒ ꝙ iſta pꝛofeſſio
ſit fienda ꝓpter tepoꝛaliu ipſoꝝ cupidi/

tatẽ:ſed ꝓpter teſtiſicanda ipſiꝰ dei ⁊.vi
earij Jeiu chꝛiſti vniuerſalẽ ptätem.

14M☛1τιi ergo eſt vicendũ qꝙG
— d Prummn cõ ſuetudo veritati

uſio dicenda eſt. Non eni dixit chꝛiſt? ut
dicit Gꝛego. Ego ſum cõſuetudo:ſj̊ ego
ſum veritas. Et beatꝰ Cypꝛianus dicit

qy cõſuetudo q;tũcũq; vetuſta ⁊ q;tum⸗/

cũq; vulgata veritari eſt oĩno poſtponẽ
da. Si vo potentia regalis vel iperialis
allegat᷑:videat vt dicit Aug gꝗd factum
ſit de NHabuchodonoſoꝛ qñ a regno de/
poſit eſt ⁊ inter beſtiss cõnumeratꝰ eſt:
donec eco oer et den celi eſſe dñm
vniuerſoꝝ. Ad ⁊ eſt dicendũ ꝙ non
eſt ſimile:qꝛ ſpualiũ ⁊ tepoꝛaliũ admini⸗
ſtratio atteſtat᷑ dei ⁊ pape ſui vicarij di/
gnitatẽ. Sicut en veus teẽ poꝛaliũ adin
niſtratione exercet mediãtibꝰ creaturis:
iudicẽ autẽ oĩuz ⁊ dñm oiuʒ ſe eſſe fatef.

Sic papa vicariꝰ eius aliquos eximit a

ſeipſo a tꝑaliu adminiſtratiõe:ſʒ nullos
ot eximere a iuriſditiõe:qꝛ exẽptio a iu
riſditiõe negaret dei ptãtem:ſed ecẽptio
ab adminiſiratiõe teſtat᷑ dei cuiꝰ ipſe vi /
carius exiſtit excellentiaʒ ⁊ dignitatem-
Ad ʒeſt dicẽdũ ꝙ ꝗlibet põt cedere
iuri ſuo qð ſibi concedit᷑ in fauoꝛẽ ſuu et
in pꝓpꝛiã vtilitstẽ: ſed nõ põt cedere iuri
qu nibi cõcedit᷑ in fauoꝛẽ alteriꝰ.puta in
vtilitatẽ reipu.et ĩ cõcedẽtis teſtificãda
ptãtem. Dominiu ergo ſpũ aliũ ⁊ tpaliũ
nõ eſt cõceſſũ pape in ſuũ ꝓpꝛiũ fauoꝛc
vel cõmodu: ſed in totiꝰ eccleſie vtilitate
et ipſiꝰ chꝛiſti cõcedẽtis teſtificnda po⸗
teſtatẽ: vnde tali iuri et tali dñio cedere
nõ põt eriſtẽs papa:nec ꝑ ↄſequẽs aliqs
in tꝑalibus et ſpualibꝰ a ſuo onio

—— =

₰4* eximere.
D quarmh ſic pꝛocedit᷑.

4
A.
iveinig
ſackenpt
nicsce
ſicce dj
gitaſuntt
ſtesoben
mbeenn
ſti
i ols
ſcerbn
borckh
Ptioret
lepcp
Etoopt
Cceſat
harod
pon
lurgee
Pelch
nutpon
oline⸗
houne
ſihen.
beme
biciant
tntotoli
chin Aug
ſoroů
n
geie ſp⸗
fftirſe
febr ßz
ſeſgineci
theciatebt

n⸗
moe

le. Ee

ſſfoꝛivſa P
eſtiürin
ſinaio⸗
tiseecte
ſfeſtif

Khiſtobe

= = —,

=
—

lll
it höcſeſtine
8s ancti oſe
c tougfeſt⸗
lu pſor anii⸗
ndiiſpdan
ſalipriten.
ocſdiecnci⸗
nenhhwn
mmiortätogti
oſuetudoſelt
idirit chiß
cſuetuleſze,
Cpꝛimnusdil
Neuſtatqhun⸗
tcino wtn
enſi
Dpaa
vn
neNN
a ldenn
1otig
rntii ainn⸗
heſnirumd,
Nepentüi
üinbraretuti
aqvos n
ie nl

videt᷑ enĩ ꝙ papa potius debeat in eccle

ſiga exemptioem tollere ponere: gꝗs in

pmitius eccleſia nõ erat exemptio:g nec
nuc eẽ dʒ Oicit eni Oa maſ. qꝙ oia ꝗ tra
dita ſunt nobis ꝑ aplłos ⁊ antiquos pa/
tres obpuare ⁊ tenere debemꝰ: nihil vl
tra hec inꝗrẽtes. ¶.Pꝛeterea papa nõ
dʒ ſtatũ ⁊ oꝛdinẽ eccleſiaſticũ ꝑuertere
cũ Aplus dicat.i. Chorj.xiiij. Oia ho-/
neſte ⁊ 'm oꝛdinẽ fiant in vobis. Cum
S honeſtas ſit honoꝛis ſtatus: ⁊ ꝑ exem
ptionẽ tollat᷑ honoꝛis reuerentia ſubdi
toꝝ ed pꝛelatos: ⁊ oꝛdo pꝛelatoꝝ ad ſub
ditos:videt᷑ ꝑ exemptionẽ totus oꝛdo
eccleſaſticus ꝑuertat. ¶C Pꝛeterea pa/
pa nõ dʒ in eccleſia ponere turpitudinẽ

ſed pulchꝛitudine:cu ipſa ſit pulchꝛa ut

luna:electa ut ſol.ut ſcribit᷑ Cantic.iiij.
Pulchꝛitudo aũt eccleſie ↄſiſtit in oꝛdi/
na tione ꝑtium in toto: ut mẽbꝛa quodã
oꝛdine coꝛꝛeſpondeãt capiti:ita ꝙ ſũmꝰ
pontifexẽ ſupꝛemũ caput: alij vᷣo pꝛela
ti ſunt medij int᷑ eum ⁊ inferioꝛes ſubdi
tos:ut mediantibꝰ eis ipſi ſupᷣmo capiti
ſubijciant᷑: ſʒ ꝑ exẽptiõem talis pulchꝛi
tudo tollit᷑ ⁊ turpitudo inducitur. Sicit
enim Augꝰ.iij.confeſ.ꝙ turpis eſt ꝑs qᷓ
ſuo nõ cõgruit vniuerſo.

SIn3 eſi: qꝛ papade ſpe
In ₰ traorniy⸗ cialiih⸗ wenbeis

eccleſie⸗ ſpãlem curã dʒ hẽre:ſicut capi/

ti ſpecialioꝛ cura ẽ de oculis qᷓ; de alis
mẽbꝛis: ſʒ ſpeciglioꝛ cura bẽtur ꝑ æctio
nem imediatꝗ q́; ꝑ m cdiata: vnde ⁊ ocł

imediate ſituant᷑ in capite: expedit ergo

p Sen in ecclia aliquà exeꝑtiõez fa ciat

ndeo ?ic7 ſic dicit Bug⸗

C“2 ponit. xxii.q.iiij. c. diſ-
plicet. Eccleſia per incrementa tẽpoꝛũ
ma ioꝛi vſa eſt ptãte in coꝛrectiõe delin/
quentiũ: in ꝓmotione ⁊ quiete bonoꝛũ
vſa ẽ maioꝛi libertate.Fu it nanq; in p/⸗
mitiua eccleſia platoꝝ pauꝑtas: quia in
fa me:ſñiti:frigoꝛe:⁊ nud itate eoꝝ ſubdi⸗
tos viſitabant. Sic eni dicit Aplos. ij.
Chor.xij.ſcribens:Quid eni minꝰ ba-

ſex ageſimap

III
buiſtis p ceteris eccleſuũs:niñ ꝙ egoipſe
non grauaui vos:⁊ ecce tertio ꝑatus ſũ
venire ad vos:⁊ nõ ero vobis grauis:qꝛ

nõ quero que veſtra ſunt:ſed vos. Munc

aut ꝓpter opulentiã diuitiarũ pᷣlatiin eo
rũ viſitatiõe non ſolũ ſubditos grauant
ſed etiᷣ expoliant:accedentes cũ turba
equoꝝ ⁊ famuloꝝ:perquoꝝ viſitatioem
quod infirmũ ẽ nõ cõſolidat:qð egrotuʒ
non ſanat᷑:qð cõfractum eſt no alligat᷑:
quod abiectũ eſt nõ reducit᷑: ⁊ quod ꝑdi
tum ẽ nõ requirit᷑: ut magis:qð dolendũ
eſt: debeat dici diſſipatio qᷓ; viſitatio:ꝓ
pter qð expedit ut romana eccleſia que
oĩum mat ẽ in eccleſia aliquã exẽptiõeʒ
ponat eximendo aliquas ꝑſonas ⁊ aliq
collegia: uel aliquas religiões a viſita/
tione epᷣoꝝ:⁊ ſubijciẽdo ĩmediate coꝛꝛe
ctioni ⁊ viſitationi ſue. Vñ in ꝑſona ſũ/
mi põtificis vicarij ieſu xpᷣi ſcribit᷑ Exc.
xxxiii. Ecce egoipſe ſuꝑpaſtoꝛes requi
ra m gregẽ meuzʒ de manu eoꝝ:⁊ ceſſare
eos faciã:ut vltra nõ paſcant gregẽ me
um:nec paſcant ampliꝰ paſtoꝛes ſemet
ipſos:⁊ liberabo gregẽ meũ de oꝛe eoꝛũ
⁊ non erit eis vltra in eſcam:qꝛ bec dicit
dñs deus: Ecce egoipſe requiram oues
meas ⁊ viſitabo egs:ſicut viſitat paſtoꝛ
gregẽ ſuũ. Secundo in pmitiua eccleſia
fuit ſubditoꝝ paucitas: ut nõ ſolũ vnus
pꝛelatꝰ vnã ciuitate: ĩmo ꝓuinciã ⁊ plu
res videre poterat:ſicut pʒ de paulo qui

nũüc in greciã: nunc in byſpamã. nunc in

italiam ad viſitandũ ꝑgebat:ſed nunc ſie
eſt dei pplłlus multiplicatus: ut vix ſuffi
ciant plures pᷣlati mediã ꝑtem ſuoꝝ ſub
ditoꝝ coꝛꝛigere ⁊ inſtruere. Sic eni dicẽ
dum eſt nunc cuilib et ep̃o volenti habe
re magna iuriſditiont᷑:⁊ nolẽti aliquos
eſſe exemptos a iuriſditiõe ſua:qð dixit

Jetro moyſi Exo. xviij. Stulto laboꝛe

cõſumer tu ⁊ pplus iſte ꝗ tecũ ẽ:⁊ vltra
vires tuas ẽ negociũ: ſolus illid nõ po-
teris ſuſtinere.Et ꝑ hoc pʒ rũſio ad p*.
¶Ad 2 cſt dicendũ ꝙ oꝛdo eccleſiaſſi
cus nõ ꝑuertit᷑ ꝑ exeptionẽ: imoqð inoꝛ
5 3

Ar.

dinatũ eſt ad oꝛdinẽ reducit᷑: Mã in coꝛ
poꝛe naturali nõ eſſet oꝛdo ſi oĩia mẽbꝛa
equalit᷑ diſtarent a capite: ſic in coꝛpoꝛe
myſtico oꝛdo nõ puaret᷑ ſi oĩa mẽbꝛa eꝗᷓ⸗
liter diſtarent a ſůmo pontifice:ꝗ ẽ ſup/
mũ caput in eccleſia. C Ad 3 do. ve
rũ eſſe pᷣlatos eẽ medios inter ſummũu
pontificẽ ⁊ inferioꝛes ſubditos: non tñ
debẽt eẽ medij reſpectu oium ſubditoꝝ
ſed aliqua mẽbꝛa ĩmediate debẽt inbe⸗
rere ſũmo pontifici:ſicut oculi imediate

inberent capiti:nõ mediãte alio capite

nec mediãtẽ aliquoa lio meleo t.
„111 ſic ꝓceditur
☚ qumtu etur. n.
. qꝙ papa non debeat eximere aliqᷓ
collegia a iuriſditione eboꝝ. Paꝑa enim
nõ dʒ pᷣbere alicui materiã ſuꝑbiendi⁊
ocio vacandi:ſed exemptio videt᷑ pᷣſtare
materiã collegs monachoꝝ ſuꝑbiẽdi
⁊ ocio vacandi.Cũ enĩ nõ indigeãt mẽ/
dicare exquo ſtudio nõ intendũt: vacãt
ocio:⁊ ex abundantia diuitiarũ ꝓpt exẽ
ptionẽ ò eoꝝ ep̃os ſuꝑbiũt.Sic.u.ſcri⸗/
bit Ege. xvi. Hec fuit inigtas ſodome
ſoꝛoꝛis tue:ſuꝑbia:ſaturitas panis:a buʒ
dantia ⁊ ocium. Pꝛeterea Miero.diẽ
Amg ſtudiũ ⁊ carnis vitia nõ amabis.
qui nõ ſunt dediti ſtudio nõ debẽt eſſe
exempti:qꝛ ſic dat eis occaſio potins vi
tia amãdi q; avitis retrabendi. C S.
ſcribit.xciij.di.MHulla rõne clerici aut ſa
cerdotes habẽdi ſunt: q ſub nullius epᷣi
diſciplina 2 ꝓuidentia gubernant᷑: qꝛ ta
les acephalos ⁊ ſine capite conſuetudo
pſca nucupauit:ſed papa nõ dʒ velle ali
qua ſua mebꝛa eẽ ſine capite:E nõ dz ali
qua collegia uel monaſteria a iuriſditio
ne epiſcopoꝛum eximere.
In contrariũ aꝛ quode
BeEN vyVtile ⁊ ꝓficuũ
in eccleſia papa tenetur facere:ſed młti
ſunt paſtoꝛes in eccleſia ꝗ nõ paſcũut gre
ges: ſed potiꝰ ſeipſos: de ꝗbus ſcribitur
Ege. xxxiiij. Ae paſtoꝛibus iſrael ꝗ pa-
fccunt ſemetipſos.a iuriſditione g talium

Queſtio V

ↄgruũ ẽ aliq̃ mẽbꝛa ve erclen crini⸗
† dicendũ ꝙ oꝛdinatio
Kñid 0 ditoꝝ ſub pᷣlato fcã eſt in
cõmodũ ipſorũ ſubditoꝝ ⁊ eoꝝvtilitatẽ
potiſſime q;tũ ad tria.Pꝛimo q;tum ad
delinquentiũ coꝛꝛectionẽ. Scðo q;tum
ad bonoꝝ Puot ⁊2 eoꝝ quietã ↄtem
plationẽ. Tertio q; tum ad collegioꝛuʒ
ſeu monaſterioꝝ uel eccleſia rũ tutioꝛeʒ
gubernationt᷑: que qdem tria contingit
qñq; impediri ꝑ imediatã iuriſditioneʒ
ipſoꝝ epoꝝ:⁊ ideo ꝑ ꝑapã cui cura dʒ eẽ
de oibus congruũ eſt aliqua collegia et
aliquas ꝑſonas eximi:ut in bis que dcã
ſunt quietius ⁊ ſecuriꝰ poſſint ꝓmoueri:
nec in hoc debẽt epi grauariuel ꝑturba
ri:ſi ſine eoꝝ culpa ꝑſone alique uel colle
gia ſubtrabant a iuriſditiõe ipſoꝝ:quia
cũ ſubditi nõ ſupponant᷑ eis in eoꝝ com
modũ nullũ pᷣiudiciũ p̃ᷣ ſtatur eis: immo
magnũ beneficiũ cũ tales ſubditi ab eo
rũ iuriſditione ſubtrahunt᷑. Illis aũt pᷣ/
ſtatur piudicium qui nõ querũt que ieſu
chꝛiſti:ſed ꝗᷓ ſua. Sicut.n. dicit Bꝛego.
ſuꝑ illo ᷣbo Exo.xi.qd emularis ꝓ me
gs tribuat ut oĩs ppłus ꝓpbetet:pia in/
quit mens paſtoꝝ ꝗq nõ ꝓpꝛiã gloꝛiã: ſed
auctoꝛis querit:ab oibus vult iuuanqd
facit:nam fidelis dicatoꝛ optat ſi fieri
valeat ut veritatẽ quã ſolus loqui non
ſu fficit: oꝛa cunctoꝝ ſonett.
Ad pꝛimũ cetrog ior dean
P IbE nachi non ſint dedi
ti ſtudio.ſunt tñ dediti oronibus ⁊ diut
noꝝ cõtemplationibꝰ quoꝝ oronibꝰ mł
tum iuuat᷑ eccleſia ꝗᷓ ſuos filios monet
i. Thimo.ij. Fieri ꝓ oĩbus orones ut ge
tam ⁊ tranquillã vitã agamꝰ in oĩ pieta
te ⁊ caſtitate. Ad ⁊“ eſt dicendũ q;
multa ſunt alia retrabetia a vitus car⸗
nis pᷣter ſtudinʒ: ⁊ potiſſime exercitium
oronis ⁊ diuine cõtemplatiõis:qꝛ aliter
nõ põt bõ eẽ ↄtinens:niſi deus det: ꝗqbꝰ
quietius poſiunt vacare monacbi ꝑ exe
pꝓtionem ſi ſunt exempti q; ſi banen⸗
ſub ſirepitu viſitatiõis epoꝝ. C Ad 3*

A.

Aldict
fosre⸗
ol e
herte
fbusg
iunpn
torſütt
lection
ſwopin
lerlgie

r

nicn
ſacere⸗
glon
(Er
kione
coen
ficti
419
tohea
n
pano
G Peet
Ntitae
deſctiſi
ziſseg
iano
ſit aiſ.
seren

ſ
ce
lanito:
lon connit
dſiecn
hk zich⸗
Olpbire
haplitabt
Kic⸗
Ilttnulti
iſuaii te
lerotione

Anrbroft
Mczs ſi

leigeriti
Gorinatio
platotäcktin
1 cltat⸗
rimoiptunet
Gzoihunn
bicriten
adcollegion
eigrü tuten
trin contin
iriſliting
anian
liqracolezr
Ntinbisgea
doſir wun
bariuzat,
ealceno.
liteee
feisincrch
ſatur es ind
sſbhnn i
t enin
gvenüthpe
nnit bin
eninbi
becpe
üigtil
usrütiun/
Oenini
1 etu
rnſirretl

eſt dicẽdũ ꝙ illud decretũ loquit᷑ de cle
ricis vagabundis ⁊ ꝓteruis:qð pʒ ꝑ ills
quod ſequit᷑.Addit᷑ eni: Sumũ donum

mun eris a deo cõſequunt᷑ qui ſuis docto

ribus ꝗ recte epi intelligunt᷑ilibent᷑ obe
diunt:nec tũ mon achi uel ali qui eximũ
tur ſũt ſine capite:qꝛ ſupponunt᷑ ſub coꝛ
rectione ⁊ viſitatione abbatũ ⁊ ſuoꝝpᷣ⸗

latoꝝ intrinſecoꝝ:⁊ oẽs finalit᷑ ſub vni/
uerſali oapite eccleſie.

2 ſextũ ſic ꝑꝛocedit AUi
2 ger eniꝙ papa
non debeat religioſos eximere a
iuriſditiõe omniũ pᷣlatoꝝ:qꝛ papa nõ dʒ
facere in eccleſia qð ẽE materia multoꝛu
malonꝝn:ſed multa mala ꝓuenerũt in ec-
cleſia rõne exemptionis in oꝛdine tẽꝑla
rioꝝ:monachoꝝ:⁊ canonicoꝝ. Mõ eſt S
cõueniens aliquos religioſos eximi a iu

riſditione oium pᷣlatoꝝ. Pꝛetereg ſi

galig rellgioſiponant᷑ exempti a iuriſdi/
tione oĩium pᷣlatoꝝ:ergo erunt exempti a
legato pape:qð videt᷑ incõueniens cum
papa nõ poſſit aliquos eximere a ſeipſo.

¶Pꝛeterea Innocentiꝰ vicit ꝙ exem⸗/

pti qntacũq; gaud eaãt libertate:tñ rõne
delicti ſiue ↄtractꝰ: aut rõne rei dequa
ʒ ipſos agit᷑ rite poſſunt coꝛã locoꝝ oꝛ/

Ar. ſexageſimapꝛima VI

tur ex ipſa ignoꝛãtia. ¶ Scdus ẽ exboꝛ
tatio ppłoꝝ ꝓpter vitioꝝ manifeſtatio⸗
nẽ. Sic.n.dicit ꝓppᷣa: Aunũcia populo
meo ſcelera ecoꝝ⁊ domui iacob pcta eoꝝ
Qu.n.nõ vitet᷑ malũ nin cognoſcat᷑: ma
gna vtilitas inſurgit in pplo fideliuzʒ: ſi
vitia ⁊ pctã eis manifeſtent C Tertiꝰ
ẽ doc trina mgr̃oꝝ ꝓpter ſacre ſcripture
erpoſitionẽ. Tanta c.n. ꝓfũditas ſacre
ſcripture ut a pncipio mudi uſq; ad finẽ
ſpꝑ ſit neceſſaria in ecclia eius expoſitio.
AVñ Augꝰ ſuꝑ illo vᷣbo:Qu erite faciẽ eiꝰ
ſp.dicit ꝙ in ſaẽ ſcriptura ſꝑ deꝰqrit ⁊ ſꝑ.
inuenit᷑: Mã qrit ut iueniar᷑ dulciꝰ:⁊ in
uenit᷑ ut qrat auidiꝰ. De iſtis vᷣo tribus
actibus loquit Apłs.i. Thimo.iiij.di⸗/
cens: Eſto exeplu fideliũ in vᷣbo: ⁊ in cõ
uerſatione:⁊ charitate: ⁊ dũ venio attẽ
de lectiõi:exhoꝛtatiõi: ⁊ doctrine. At
glig ĩ ecclia iſtis tribꝰactibꝰꝗetiꝰpoſſint
vacarep vtilitate pꝓpłi xpᷣiani ↄgruuũ ẽ ut
aliꝗ rligioſi ⁊ potiſſime rligioñ pauꝑtat
a iuriſditiõe olum pᷣlatoꝝ ſint exempti:
ſpãlr debẽt vacare lectõi diuinoꝝ:exboꝛ
tationi populoꝝ: ⁊ doctrine magiſtroꝝ.

Ad primũ ergo e dð. ꝙꝙ, mala
lIibeb poſſunt puenire in
oꝛdinibus ſine exemptione:ſicut cũ exẽ/

dina rijs cõueniri.Cũ igit᷑ quaſi oia poſ ptione. Mõ.n.exemptio eſt cã maloꝛuʒ

ſint ad iſta tria reduci:vid et᷑ ꝙ in nullo
talis exemptio valeat.

An ntrariy quia papa
In contrari aadate⸗
domitos dʒ viſitatiõi ⁊ coꝛꝛectioni pᷣla-
toꝝ cõmittere: quietos vᷣo ⁊ pacificos

dʒ ſuę coꝛꝛectioni reſeruare. Sic.n. ſcri:
bit᷑ Zacharie.x.in ꝑſona cuiuſſibet epᷣi

Sup bircos viſitabo. qꝛ dñs: puta pa/
pa:viſita bit gregem ſuum.

Fſid EO ðð ꝙ tres actꝰ in eccle
ℳ Oſia ſunt maxime neceſſa
rij ⁊ multũ vtiles reipublice. C Pꝛimꝰ⸗

ẽ ſtudiũ ⁊ lectio diuinoꝝ ꝓpt ignoꝛantie
remotionẽ qᷓ młtũ ẽ ꝑiculoſa: Juxta illo
Ambꝛoſu: Gꝛauiſſime⁊ pericłoſiſſime
peccas ſi ignoꝛas.młta eni mala ſequũ

niſi q;tum ad illos qui exem ptione ⁊ li/

bertate abutuntur:ſicut tamẽ aliqui re/

ligioſi abutuntur libertate ⁊ alijs donis

receptis a deo et ſunt ceteris peioꝛes:

ita aliqui vtuntur in bonum et ſunt ce/

teris melioꝛes. Inde dicit Augꝰ in epi

ſtola ad plebem bipponenſem ꝙ ſicut
eccleſia contriſtatur de ſuis purgamen/

tis ita debet letari ⁊ gaudere de ſuis oꝛ

namentis. ¶ Ad ſecundum ergo eſt di
cendum qꝙ aliqui dicunt legato quantũ-
meunq; a latere ſedis apoſtolice miſſo:

exemptos non teneri obedire: puto ta/

men œ ſi in ſua legatione expꝛeſſio fiat
de exemptis ⁊ non exemptis ꝙ omnes
ten entur ſibi parere cũ a ſede apoſtolica
ut ſupꝛa dictũ ẽ nullus intelligat exẽpta.

Ar.

Ad zeſt dicẽdũ nõ de alibet deli

cto uł dequolibet cõtractu: ulł de ꝗcũq;
re de qua g religloſuz agit᷑:nec in àcũqʒ

loco poſſunt religioſ exepti coꝛã locoꝛũ

oꝛdinarijs cõueniri:niũ eſſent adeo gra

„

a de quibꝰ non coꝛꝛi

„

uia ⁊ enoꝛmi gerent

uel nõ poſſent coꝛꝛigi ꝑpꝛelatos ipſoꝛũ.

¶ Queſtio.lxij.de pape abſolutione.
M Einde conſiderandum
EEeſt de pape abſo
lutiõe: Circa quod qrunt᷑ſex.
¶ Pꝛimo vtrum papa poſſit

abſoluere vſurariu abſq; eo vſura re
ſtituat. ¶ Scðvo vtrũ papa poſſit abſol

uere buum vſurarij: ꝙ non teneat᷑ ad re
ſtitutionẽ: ⁊ abſq; eo ꝙ ſibi faciat rela-
xationẽ. ¶ Zertio vtrũ papa poſſit ab

ſoluere non rite abſolutũ ꝑratibabitio⸗/
nẽ. ¶ Quarto vtrũ papa poſſit abſolue

re habentẽ rem alienã poſt annos pᷣſcri
ptõis:abſq; eo ꝙ ipſa reſtituat. CQui
to vtrũ papa poſſit abſoluere ſymonia-
cũ abſq; eo ꝙ ſymoniã reddat. Se/
xto vtrũ papa poſſit abſoluere ludenteʒ
ad taxillos abſq; eo ꝙ reſtituat lucrum.

ℳ

ſic ꝓcedit᷑: Ni
Pꝛemmigetr eni ꝙ pa

pa nõ poſſit abſoluere vſurarium

abſ. q; eo ꝙ vſuram reſtituat. Papa eni
non põt ↄtra ius naturale:ſed vſura ſᷣm

phũm eſt lucru cõtra naturã: non poteſt
ergo abſolui vſurarius: abſq; eo q vſu/
ra reſtituat᷑. ¶ Pꝛeterea papa nõ põt

abſoluere furẽ:niñ reſtituat᷑ furtũ: ſʒ no
mine furti ꝓbibetur vſura: ut patet per
Pꝛetetea ᷣm Augl.in

glo. Exo. xxij.
epła ad Macedoniu: Si res aliena ꝓpt
qua peccatũ ẽ cum reddi poſſit nõ reddi
tur: non agitur penitentia: ſed fingitur.
Siaũt veraciter ag᷑: nõ remittit᷑ pctm
niſi reſtituatur abla tum: ſed vſura ẽ res
aliena:ergo nunq remittitur peccatuʒ
niſi reſtituat ablatum.

In cõtrariũ auog erbii

Quod cun qʒ ſolueris ſuper terrã:erit ſo

Queſtio

lutũ ⁊ in celis:ſt ergo papa abſoluat vſa
rariũ abſq; eo ꝙ vſuram reſtituat: abſo

Bndedo, Jlutus erit. ⸗

„Xus V pvicendũ ꝙ ad qõnem cõ
muniter ſic reſpondet᷑:ꝙ vſure vel ſunt
accepte de rebus ⁊ de bonis clericoꝛũ et
eccleſiarum:⁊ tũc abſolute dicit᷑ ꝙ papa

poteſt tales vſuras relatxare: vel donare

v ſurario:et ſic abſoluere ipſum:abſqʒ eo
ꝙ eas reſtituat illis a quibꝰ accepit. V
accepte ſunt vſure de bonis laicoꝛũ qui
imediate ſubſũt iuriſdictiõi eccłie:et tũc
ſiliter põt. Si vᷣo accepte ſunt de bonis
laicoꝝ qui imedia te ſubſũt iuriſditiõi ſe/

culari pꝛincipũ:tunc dicitur ꝙ in caſibꝰ

illis in quibꝰ papa põt exercere iuriſditi
onem tẽ poꝛale:ſiliter põt talem relaxa-
tionem facere:ſicut pꝛincipes ſeculares
poſſent de bonis ſubditoꝛũ ſuoꝝ. Si vᷣo
nullus talis caſus intueniat:⁊ papa cõſi
deret talem relaxationè eſſe vtilez eccłie
debet regrere huiuſmodi pᷣncipes ſicut
eos reqreret pꝛo defenſione ⁊ adiutoꝛio
eccleſie:qð ſi rẽénuant:ſua auẽte põt pᷣdi-
ctas vſuras relaxare:⁊ vſurarios abſol-
uere:abſqʒ eo ꝙ ipſas vſuras reſtituant
Sed iſta reſpoſio qᷓ;uis verũ dicat ð
relaxatiõe:puto tñ ꝙ papa talem relaxa
tionẽ facere nõ põt:quia nõ debet:pꝓpter
quatuoꝛ incõueniẽtia que ſequũtur ſi pa
pa talem relaxationem vſurarũ faciat.
¶Pꝛimũ eſt:quia ſcanduluz in populo
dei cõmittit᷑. Dicit eniʒ Augꝰ in eplła ad
Macedoniũ. Illud fidẽtiſſime dico cuʒ
qui pꝛo hoĩe ad hoc interuenit ne male
ablata reſtituat: ⁊ ad reſtituẽdũ nõ com
pellit ſi cõpellere pot.ſociũ ſe eſſe fraudiſ
et criminis exe plũ pꝛebet. Secundũ
eſt:quia certũ nõ tenet᷑. In dubis nãq;
abſolutiõis conſciẽtie ſemꝑ tenendũ eſt
certũ ⁊ dimittendũ incertuù. Fieri.n.põt
ut dicit Augꝰ? ut tu ſcias qð ego neſcio:⁊

pꝓpterea putem pꝛo aliquo interueniẽdũ

eſſe ut ſui ſceleris pena relaxet᷑. Nerum

*

ſepe accidit ut nos fallat: vel negãdo ſe
abſtuliſſe:vłaffirmãdo ſe vnde reſtitua:

I

föbees
ortos!
uberern
lvedicte
naſtur⸗
ccredchet
debeient
oſicnzin
Cunogett
it Noy⸗
Honewse
ſereintn
cbltult
abtpſi
ult
Can
Connitei
poyti
itodg
gturt
ſpſin
hoyreſ⸗
D
Grhotni
hueperea
dor eſgo⸗
ſepto⸗
ſegnüter
ſhepſtol

ſoturale⸗
agenga⸗
Mocd
guogter
gfunſhte
geondo
irehnſe
Gieren
aiſcblat,
fiueeten
Neecgtäna
mtöͤeye⸗
ine

htchſhlutt,
Muftſinareh,
iagſiteni
vrevalu
obis enicoie
utedicfgnen
ararey r
reipſun ze
guicy uat h
bonislicnug
icriiccckerii
Pte ſut hin⸗
bſärininii⸗
dianpa
tacnnmit⸗
pörtintun
nncihefond
ſtoriſos
Nnisr: Md
leſernlie
Aönapes ii
ſioler adinte
n üehoͤtßt
pnrosnwſn
rinnsſcttun
Pis edi
atlenſin
n Ne
abeſnin it
Anſemiſul,
wauftocli

Rfrnl
hlnediben

immutlenn
inin lin
4 ieein,

nõ bẽre. Sepe ſiłr ⁊ nos fallamur putã/
do:⁊ nos nõ agere ut reddat:vel ipſũ nõ
babere vnde reddat. Tamen veraciter
boc dicit eſſe tenẽdũ vt cũ de reo ſnĩs nõ
vna ſit nr̃a de aliena re:neutri tñ cõpla-
cere debemꝰ ꝙ res nõ reddat᷑ aliena.Hã
de boĩie ut boĩes diuerſa ſentimꝰ:ſj ĩ iba
iuſticia ſimul ſimus. ¶ Tertiuʒ eſt:quia
cõmodum de peccato repoꝛtat᷑.ſic enim
ait Augꝰ. Apud coꝛ meu cui teſt ẽ deus
non aud eo dicere nec ſentire:vel diſcer/

nere int᷑ueniendũ eſſe pꝛo aliᷣ:qð ſcelere
abſtulit ſceleris ipunitate poſſideat. Si
autẽ vſuraria relaxet᷑ vſura:quod ſcelere
abſtulit: ſceleris impunitate poſſidet.

Quartũ eſt:quia iiuſtum in pꝛoximũ
cõmittit᷑. Aerum nanq; eſt ꝙ papa pot
pꝛo vtilitate reipub.⁊ eccleſie ſuos ſub⸗
ditos grauare:ſij ſicut vtilitas cõis intẽ
ditur per eumta et grauitas cõiterper

ipſuũ ſuis ſubditis eſt inferenda.Si autẽ
non reſtituant᷑ vſure illis ꝑſonis a quibꝰ

ſunt extoꝛte per vſurarios:nõ inferũtur
grauamia cõiter:ſed quibuſdã ſingularit
vnde peccat᷑ contra iu ſticiã diſtributiuax
põt ergo papa talem relaxatidnẽ facere
ſed puto ꝙ nõ debet ꝓpter iſta mala que
ſequũtur:que per oꝛdinẽ adducit Augꝰ

in epiſtola ad Macedonuu.

mM11 ergo eſt dicendũ qꝙ;
Ad Peunmn nõ facit contra ius
noturale:quia nõ iudicat vſuram nõ eſſe
reddendã:ſed vtilitate reipub.accipit ab
vno qð ſibi debebat᷑ ⁊ relaxat alteri illud
quod alteri tenebat᷑. Ad ⁊“eſt dicen-
dum ſiłiter ꝙ papa nõ abſoluit furem iu
dicando ꝙ res furtiue ſublata nõ ſit re-
ſtituẽda:ſed bene poſſet pꝛo vtilitate ec

cleſie rem furtiue ſublata ab illo reciper

cui ſublata eſt:⁊ illi donarequi ipſam re-
ſtituere tenet᷑. ¶ Ad òꝭ eſt dicendum ꝙ
peccatũ non remittit᷑ alicui abſq; reſti-
tutiõe:vel abſq; relaxatiõe ꝑ illũ qui de
iure põt illã relaxationẽ facere.

Aſic ꝓcedit᷑
ſec U vierens

ſexageſimaſecida n

ꝙ; ꝓapa poſſit abſoluere ſeruum vſurarij
abiq; eo ꝙ teneat᷑ ad r̃ſtitutiõeʒ:⁊ abſq;
eo ꝙ ſibi faciat relaxationẽ:qꝛ vᷣm iura
nõ debʒ ſequi incõmodũ illũ quẽ nõ ſegt᷑
cõmodũ:ſed ſeruus vſurarij de vſura nõ
ſentit cõmodũ acꝗſitiõis:ergo nõ debet
ſentire dãnum reſtitutiõis. ꝛzꝛeterea
ſi ſeruiẽs vſurario tenet᷑ ad reſtitutionẽ
vel indiget relaxatiõe:tüc quicũqʒ vſu/
rariam pecuniã poꝛtat vel numerat vel
debitum ſcribit tenet᷑:qð videt᷑ eſſe peri
culoſuz ⁊ abſurduũ. Pꝛeterea magl vr

eſſe cauſa dãni vel furti qui conſulit alt᷑i

furtũ vel dãnum eſſe faciendũ:q;ᷓ ſeruus

vſutari:ſed dans conſiliũ da muũ vł ſur

tum eſſe faciendũ:nõ tenet᷑:ut videt᷑:cu⸗

raptoꝛ non tencat᷑ ſequi eius cõſilium.

AN FPRAAEFLPDA& -TPi11 eſt: quia qui
₰J n Contrarin ſeruit furi in
furto:tenet᷑ ad reſtitutionẽ:ergo qui ſer
uit vſurario in vſuris:tenet᷑ ad reſtituti
onem:cũ nomie furti pꝛobibea t᷑ vſura.

KEAX dicẽdũ ꝙ ſicut patz. xiiũ
Rñde 0 q.vi.aucte Augſ. Quãdo

res aliena que reddi põt non reddit᷑: non

agitur penitẽtia:ſed ſimulat᷑ Ois ergo ꝗ
conſcietiã hʒ rei aliene:tenet᷑ ad reſtituti
onẽ:vel indiget relaxatõe:aliter abſoluẽ
dus non eſt. Iſtud autẽ cõtingit ĩ triplici

caſu:quia aut ꝗs tenet rõne ſoliuſ delicti
eo ꝙ cauſa vel cõcauſa fuit rapine ſʒ de

re rapta mbil ad eum ꝑuenit. Aut rone
ſolius rei:quia res rapta ad eum ꝑuenit

ſed cã rapine nõ fuit. Aut rõne vtriuſq;
quia ⁊ ca rapine fuit ali̊ mõ:⁊ res ad eu

puenit. Si ergo ſeruꝰ vſurarij cõtinet᷑ in
iſto tertio caſu:planũ eſt ꝙ tenet. Si vᷣo
cõt inet᷑ in ſco.ſiliter cerrũ eſt eũ teneri
ſed ſi pmo caſu:quia ſolũ cã eſt ⁊ cõcauſa
fuit vſure:tüc puto ſiliter eũ teneri ſi feẽ
ↄtractꝰ vſurarios noie ſuo vł dñi aut q;
vſuraſ exigat:iſto nãq; mõ ↄcauſa ẽ vſu
re:ſj ſi in alijs ↄditiõibꝰpuiat vſurario q
nõ ſint cõcauſe vſure puto ꝙ nõ tenet᷑.

1 ergo eſt diceédũ q;
AG Peunmy illa regka iuris ĩtel

„

Ar.
ligit᷑ in bis que ſũt bone fidei? nõ male
Mam qui incendit vomũ nullũ ſentit cõ

modũu acqſitiõis:debet tñ ſentire cmo/⸗ aliqus 1
ſi poſt modũ petat ipſiꝰ pape ratibabiti⸗

dũi reſtitutiõis. ¶Ad ⁊“eſt dicendũ q;
nõ qcũqʒ ſeruit vſurario in vſuris tenet᷑:
ſed qui ſeruit in vſuris faciẽdis:puta co
tractus vſurarios faciẽdo vel exigendo.
CAd zieſt dicendu ꝙ m regulã iur
triplex eſt cõſiliũ:quodd nõ frauduletũ
quoddã fraudulentũ: inefficax tñ qð dat᷑
alicui als idẽ facturo quoddã fraudulen
tũ efficax:qð datur alicui ałs nõ facturo
In ðp caſu qui dat conſiliũ non eſt cauſa
dãani.lʒ poſſet eẽ occaſio. In ꝛc ſiliter nõ
eſt cã dãni:qꝛ dãnuʒ nõ eſt ſecutũ ex con

ſilio ſuo. Sed in òꝭ eſt cã dãni:qꝛ danum

ſubſecutũ eſt. vnde in pᷣmo ⁊ in ſcðo caſu
non oꝛitur obligatio ad reſtitutionẽ:ſed

—. — 2. .
Sèð D tertiũ in tertio ſic.
ſic pꝛocedit᷑.vr
enim ꝙ papa poſſet nõ rite abſo/
lutü abſe binezen ratibabitionẽ. Scribit᷑
eni ex. de bis ꝗᷓ fiut a pᷣlato ſine ↄſenſu ca
pituli. certũ eſt de rigoꝛe iuris cõceſſionẽ
allã nõ tenere:quã reclam ãte capłoꝑ pꝛe
deceſſoꝛẽ tuũ cõſtat factã fuiſſe: niſ eam
ratã poſtmodũ babuiſſent:ergo ſi aliꝗs
eſt abſolutꝰ in caſu in quo abſolui nõ po
tuit:ſi poſtmodũ papa ratã habeat:tene
bit abſolutio. C Pꝛeterea ita eſt in liga
tione ſicut eſt in abſolutiõe:ſed ſi ꝗs ratũ
bẽat hõicidiũ ꝑ aliũ factũ:ligatꝰeſt cłpa
et pena hõicidi:ergo ſi papa rataʒ beat
abſolutionẽ: abſolutꝰ erit. Pꝛeterea
ſi ꝗs abſolutꝰ eſt in caſu in quo nõ potuit
abſolui: in tali ab ſolutiõe nõ eſt defectꝰ
niſi ꝓpter ſuperioꝛis ꝓbibitionẽ: ergo ꝑ
ſahioꝛis analtione tenebie abſolutio
SE 1 42²– eſt:quia tunc pa
In cotrarii pa poſſet effectũ
ſacramẽti ſine ſa dtamento ropferead
* Jog -ſupza negat eſt.
Rend c0 dicèdũ ꝙ iſta qõ pꝛo tãto
eſt dubia:quia tam ᷣm iura diuina q; ſᷣm
bumana ratihabitio retrotrabit᷑ ⁊ man
dato cõparat᷑. Ande qui cõſentit in ho/

Queſtio n
micidiũ eo ignoꝛãte factũ:hõicida apud
deũ habet᷑. Si ergo aliꝗs ſacerdos ab/

ſoluat aliquẽ in caſu ꝓhibito ſibi a papa

onem: vr ꝙ ratihabitio obtẽta ſufficiat
ut illa pᷣma abſolutio ꝑfecta ſit. Sci
endũ eſt ergo ꝙ ratihabitio nõ bʒ locuzʒ
in abſolutiòe ſacramẽètali ad quã requi/

runt᷑ tria Pꝛimo poteſtas oꝛdinis ex ipi
us oꝛdinis ſuſceptiõe. Scvo oꝛdinis exe

cutio ex ſuperioꝛis iuriſditiõe.Tertio ſa

cramẽ ti ad mmiſtratio ex ipſiꝰ vbi cũ ele

mento applicatiõe:qꝛ applicat᷑ verbũ ad
elemẽtũ ⁊ fit ſacramentũ ᷣm Augl. In
cãu ꝓpoſito ſi ſacerdos aliquè ab ſoluit
in caſu ꝓhibito ſibi ꝑ papã:in tali abſolu
tione deficit ex parte ſacerdotis oꝛdinis
executio.Si vo poſtmodũ ex partepape
intueniat ratihabitio:ex ꝑte eiꝰ deficit
ſacramẽti applicatio:et planũ eſt ꝙ qð/
cũq; iſtoꝝ triũ deficiat:abſolutio non eſt
ſacramẽtalis. Si eni papa ex ſola rati⸗
habit ione abſq; ſacramẽti applicatione
poſſet aliquẽ abſoluere:poſſet effectũ ſa

cramẽti ſine ſacramẽto cõferre:qð xpᷣus

nullo puro bomini conceſſit.

AG pꝛimũ ergo eſt dicendu q
nõ eſt ſiłe:qꝛ aliena
tio vel conceſſio rei cũ ſit de iure poſitiuo
depẽdet ex ſola volũtate babẽtis ptateõ
alienandi. Ande ſi dependet ex volutate
pluriũ:ſi vniꝰ volũtas pᷣcedit:ſufficit ra⸗-
tibabitio ſubſequẽtiũ cõtinuata cũ voluũ
tate pꝛioꝛis. ¶Ad ⁊ veſt dicẽdù ꝙ noe
ſile eodẽ mõ:qꝛ homo põt ſeipſuʒ ligare
pꝛaua vulũtateꝑ diuini mãdati traſgrel
ſionẽ. Mam q́ᷓ;uis explicite ꝑ nõ occides
pꝛobibeat᷑ factũ:iplicite tñ ꝓbiher᷑ volu
tas. Ande ſi ꝗs ratũ hab eat homicidiu
eo ignoꝛãte factũ:ligatꝰ eſt culpa ⁊ pena

bomicidi:qꝛ trãſgreſſoꝛ eſt diuini man/

dati ſz nõ pot hbomo ſeipſũ abſoluere niñ

ꝑ diuine gratie infuſionẽ:⁊ ſacramẽtalit
p ſacra meti receptionẽ. Ad ʒ eſt di⸗

cendũ ꝙ q;uis in abſolutiõe nõ fuerit de

fectꝰ niſi ſuꝑioꝛis ꝓbibitio:ex ꝑte tũ ſupe

(öreſelien

Ar.

fustoͤ
iticppti
Camentit

vol
ſonpot
teſi
toni 6
ſchzen
göinſte
Fresiſe
ſttuece.
fepetino
gen ſes
nekreſti
ſactur⸗
getur.
cepste
tgtoh

Con
uninpe

iblref.

temnitatit
Gtogliot
ſtptioon
ESin
opetite
ſſteretinea

ſipröts

iſtecopf⸗
tonenti
hinid alter

guc

de ſuto Et
ſnorade

te

Me

atisten

ſtermtenn

I
üböiclten

gs iacostd
biditoſbigon
peperutbebii

vobteta ſuffceht

ſectaſt CO
bitionihzlon
aliaquiſent
as ondlniscrii
Gcooninoc
igitüe Lan
erig hia
lt lit
müfn Ag
los ineflr
inu ile
ſacutactis
nomh
derte chd
Kpimnicetn
40ſolvtionch
ſuſt
neniacplenn
te atfui

dent᷑:ſed qð repeti noß

Ar.
rioꝛis nõ ſufficit ratibabitio niſi ſit ſacra
mẽeti applica tio:cũ non poſſit effectũ ſa⸗

cramenti ſine ſacrameto conferre.

ſic ꝓcedit᷑vr
van it aboluere abet Eni glie
nam poſt annos pſcriptioisa bſq; eo ꝙ
ipſazʒ reſtituat. Oicit eniz Augꝰ ad ρ*
cedoniũ. Certe alienũ nõ eſt qð iure poſ
ſidet:qꝛ qð iure habet᷑ iure poſſidetur:et

qv iuſte bene:⁊ qð bene alienũ iam ñ eſt

ſz res pᷣſcripta iure poſſidet᷑ñ eſt ergo re
ſtituẽda. ¶ Pꝛeterea.xvi.q.iij.ſcribit q
repeti nõ poſſũt q̃.xxx.ãnis quiete poſſi-

õt:homo non te⸗

net᷑ reſtituere: ergo. ¶ Pꝛeterea qð poſ

ſidetur aucte illiꝰ q eſt dñs rei iuſte poſſi

detur. Sed ſcribit᷑. C. de pᷣſcrip.ꝙ pꝛin/
ceps romanꝰ oĩuʒ dñiuʒ hʒ quo ad ꝓpe/
tate:cũ res pᷣſcripta aucte pꝛincipis te

. — —

neat᷑:vr ꝙ res pᷣſcripta nõ ſit reſtituẽda.

S. res nõ eſt reſtitueda niſi illi cui cõ
petit repetitio⁊ actio in foꝛo iudiciali.ſʒ

ſcribit᷑ er.de pſcrip.c.ad aures nr̃as.fra
temitati tue inoteſcat ꝙ de iure melioꝛ

eſt ↄditio poſſidẽtis:qꝛ q̃dragenalis pꝛe
ſcriptio omnẽ pꝛoꝛſus actionẽ excludit.

¶ . S. iin re illa quã bomo iuſte amittit

nõ ↄpetit ei repetitio:⁊ hõ retinẽs illam
ſuſte retinet: ſj ſi bomo ꝑ totũ tẽpus pꝛe

ſcriptiõis ſit negligẽs in repetedo rẽ ſuã
iuſte elapſo tꝑe pᷣſcriptiõis pᷣuat᷑ repeti-

tione ut ãplius nõ ſit ſus:ſj trãſeat in do

nis alteriꝰ: res legitĩe ſript⸗ eſt
reſtituenda.
In CO tran n eſt:qꝛ oĩs reten

tio rei aliene ꝓbiber᷑ noĩe furti:ſʒ pᷣceptũ

de furto Exo.xx.cũ ſit negatiuũ obligat
ſemꝑ ⁊ ad ſẽꝑ:gniłʒ tꝑis ãtigtas q̃cuq;
pᷣſcriptiõe talẽ ꝓhibitionẽ põt tollere.

. Bn 60 dicenduz ꝙ aligꝗ ſimpir

dicũt ꝑ rões ſuperiꝰ aſſi
gnatag rem legitime pᷣſcriptam ⁊ bona

fide retentam uſe; ad tempus pꝛeſcri-
ptionis non eſſe reſtituendam: ſi infra
tempus pꝛeſcriptionis homo non ha/⸗/

ſexageſimaſecũda

IIII.
buit cõſcientiam de mala fide: puta q
eſſet res aliena ⁊ iniuſto titulo acquiſita
ſi vo poſt tẽpus pᷣſcriptiois innoteſcat
ſibi de mala fide ꝙ res fuerit aliena et
imuſto titulo acquiſita.dicunt ꝙ nõ dʒ
ſibi ide foꝛmare ↄſciaz ut teneatur ip̃aʒ
reſtituere:qꝛ res illa iã fcã eſt ſua: ⁊ iam
tranſiuit in dñium eius elapſo tẽpoꝛe pᷣ

ſcriptionis auẽte ꝑꝛincipis legem pᷣſcri
ptionis faciẽtis.

Sʒ opinio ↄtraria
mihi ꝓbabilioꝛ videtur ponẽs ꝙ omni
tꝑe audiendꝰ eſt hõ ſuꝑ repetitiõem rei
ſue. Mouet aũt me ad hoc ſpãliter tria.
¶Pꝛimo auctoꝛitas diuina. Mam pᷣce
ptum de non furari ſub quo ut dictũ eſt
continetur omnis acceptio ⁊ retentio

rei aliene:cũ ſit negatiuuũ obligat ad ſꝑ

rõne qua negatiuũ:⁊ ꝓſemꝑ ronequa p
ceptum: vnde cum tale pᷣceptum ſit de
iure nature ⁊ de iure diuino: nulla lege
humana poteſt tolli. Planũ eſt aut q pᷣ
ſcriptio lege humana poſita eſt:que lʒ8 ꝓ
ſtatu reip.ſit iuſta ⁊ ſeruãda: in nullo ta
men põt pꝛeiudicari leginãli uł diuine.
CScvꝰo auctoꝛitas Augl. ad Mace/

donũ:vbi loqnens de reſtitutioue rei ali

ene ſic dicit: Si diuerſa de bomie ut bo
mines ſentimus:in iuſticia tũ ſimul ſu-⸗
mus:quatenus ſi de re aliena diuerſoꝛũ

diueria ſit ſententis:nulli tamen place⸗
gt ut res nõ reſtituatur aliena:nec in h

noſtras ſuſpitiones quibus credibilibꝰ

rerum ſignis mouemur cognitiones cer
tas eſtimare debemꝰ: cu credibilia muil

ta ſint falſa ſicut credibilia multa vera.
¶Tertio auctoꝛitas diuina. Sic enim
ſcribitur extra de pꝛeſcript.c.fi. Quo⸗
niam omne quod non eſt ex fide pecca/
tum ?:ideo ſynodali iudicio diffinimus
ut nila valeat abſq; bona fide pᷣſcriptio
tam canonica qᷓ; ciuilis:cũ generaliter
