ſit omni cõſtitutioni atq; ↄſuetudini de
rogandũ:que abſq; peccato moꝛtali nõ
poteſt obſcruari. Vnde ozʒ ꝙ qui pꝛeſcri
bit ut in nulla tepoꝛis parte habeat con
ſcientiam rei alien.

AL.
2 d pꝛimũ ergo eſt dicendum
ePeEellet o&& illud quod poſſi
detur iure diuino ucl naturalinuſte poſ⸗/
ſidetur ⁊ bñ:iſj qð poſſidet᷑ iure poſitiuo
nõ ſꝑ iuſte poſſidet᷑. Multa nanqʒ ut di
cit Augꝰ lex ciuilis cõcedit ⁊ mta pu/
nienda impunita reliquit:que ꝑ dininaʒ
legem coꝛrigunt᷑ c en im ut ait:qꝛ nõ
oĩia facit q facienda ſut:iõ que facit ipꝛo
banda ſunt. Planũ eſt enim ꝙ Aug?le⸗
gem inculpatã dicit que cõcedit ut bo/⸗
minẽ volente me occidere: poſſim occi⸗
dere:⁊ tũñ hm legem diuinã hanchuma⸗/
na legem Fuant es ipſe inculpatos nõ bʒ
ſic lex que cõcedit pꝛeſcriptionẽè iuſta eſt
bm pñtem ſta tum fᷣm tñ legẽ dium ſer
uantes lege pꝛeſcriptiõis inculp ati eſſe
nequeũt: Et ideo àcunq; tge bõ bʒ con

ſcientiã ꝙ res fuerit aliena uel iniuſto ti

tulo acquiſita:puto ꝙ m legẽ dei hõ te
net᷑ ipſam reſtituere. C Ad ⁊“ eſt dicẽ
dũ ꝙ in bonis eccleſiaſticis papa bʒ ple
num dñium. AUñ abſq; omni ſtatu pᷣſcri
ptionis põt oꝛdinare ꝙ illequi eſt admi
niſtratoꝛ in tali eccleſia tanto tẽpoꝛenõ
hẽ at ãplius ad miniſtrationẽ: uel ꝙ aliꝰ
in adminiſtratione illa nõ poſſit bẽre ali
quã iuriſditione. ¶C Ad qeſt dicẽdũ q;
pᷣncipes non ſunt dñi rerũ ſubditoꝝ:niſi
ſint eoꝝ ſerui:ſed ſunt tutoꝛes:ꝓpt᷑ quo/
rum tuitionẽ dant᷑ eis redditus ⁊ ſtipẽ-
dia: vltra que ſi accipiunt a ſubditis te/

nen ᷑ ad reſtitutionẽ ſicut al ij.pꝛo vtili

tat e autẽ reip.pñt bona ſubditoꝝ qñq;
a ccipere ⁊ in comunem non in pꝛopꝛi⸗
a m vtilitatem cõuertere. In nullo tñ ca

ſu p oſſunt condere legem que p̃iudicet

legi diuine uel naturali. Ad 'eſt di

cen duũ ꝙꝙ illa decretalis loquit᷑ de pꝛeſcri

pelan e rei cecleſiaſtice:⁊ ſi loquat᷑ de pᷣ/

qñ po ſſidet᷑ bona fide: ut q in nullo tge
bõ heat ↄoſciaz ꝙ res fuerit aliena ⁊ i iu
ſto ti tulo acꝗſta.CAd 5'c do. ꝙ da⸗

to ꝙ negligentia poſſet eẽ iuſta cã amiſ⸗

ſion is rei:non tñ põt eẽ iuſta cã ꝙ iuſte

Queſtio

rip tione rei ſingularis: intelligendu ẽ

poſſideatur ab alio:exquo conſtat ſibi ꝙ;
aliena eſt ⁊ iniuſto titulo ſibi acquiſita:
qᷓ;uis negligentia in repctẽdo reim infra
tempꝰ pᷣicriptionis poſſit etiam eſſe ſine
peccato:puta ꝓpter ignoꝛantiam'ul ꝓ-
pter abſentiam: uel ꝓpter pueritia: aut
ꝓpter habentis potenti.

1 ſic pceditur:
D quintu et enim

qꝙ papa poſſit abſoluere ſymonia
cũ abſq; eo ꝙ ſiymonia reddat.Contin
git'eni qñ q; ꝙ vnũ totũ collegiũ ſimul
cum pᷣlato recipſt pecunia ꝓ aliquo bñ/
ficio eccłiaſtico ſymoniace collato. Cał
qutẽ pccunia nõ debet reddi eccleſie: in
cuius iniuriã datũ fuit eccleſiaſticũ bñ
ficium:quia tunc illi repoꝛtarent cõmo

dum de peccato quod cõmiſerunt: nec

de dicta pecunia poteſt fieri elemoſyna
uel in pios vſos cõuerti:qꝛ non põt fieri
elcmoſyna de pecunia ſymoniace acqui
ſita:ut ſcribit᷑ i.q.i.Põt ergo abſolui ſi
moniacus abſq; eo ꝙ ipſam reſtituat.
¶S.nullꝰ põt cogi teddere rem illia q̊
recepta eſt ũ eiuõ cõeniat iuſta repeti

tio:ſed dans pecunia ꝓ re ſpuͦali nõ põt

ea m repetere: qꝛ exquo eã turpit᷑ dedit:
iuſte ſeipᷣm pᷣuat eiꝰ rei petitione:poteſt
S abſolui ſymoni acꝰa biq; eo ꝙ pecunia
ſymoniaca reſtitua᷑. ¶C S.deturpi lu-
cro nõ dʒ fieri ꝓmotio ecdleſie: ſed ſi pe-
cunia daret᷑ eccleſie cuiꝰbñ ſiciũ ſymonia
ce eſt acquiſtũ: ꝓmoueretur eccleſia de
turpi lucro:nõ eit ergo reſtiueda.

Ancgß 1 eſt quia ſcribit
In cõtrariũ N lertit

tio ſymonie dantem ⁊ accipientem pa-

riter inuoluit. Meuter ergo dans uel ac

„ „

cipiens ſy moni

nia effect iue ſit ſtudioſa
volũtas emẽdiuel vendẽedi aliqð ſpũale
uel ſpũ ali ãnexũ:obiectiue tñ fit iniuria
dño ſacroꝝ ⁊ ipſoꝝ ſpũaliũ:qꝛ illa vẽdũ
tur q ie gratis dãda eẽ mõdauit: Jur

illud Matth. x. Oꝛat accepiſt t date

ã põt abſolui niſi reddat᷑
Kn C60 dicendu ꝙ q́;uis ſymo⸗

——— . —

Y.

epeeun
polütote di
gligpepat
nentopd
dihpeſatoꝛ
guabona
ytiltete te
ſeneprogt
ſymonoced
aſt ecel
neehtrpi⸗
glisci on
debetdare
fſcht diuin
reimint
erecht
moduve
ſieretſih⸗
Hmmonie

ſcſona⸗
hhiateal
ooblante
o ſllius ce
heccatuno
igtum ſenn
Comhcuno⸗
toklcolegi
ſberalteri
ſto clenol
annen
4 4
geriſ
NetC:
hſamnſpnone
ſtfeetitio
thinſtetet
litnte dif
Geit⸗ .
bis htiten
itrdarcng
ſdlenci
Phedantis⸗

gnocetſtetſlli

nloſhiagniig
Patitorennint
ſſitetiam cſeire
voruntiemik),
Nerpoentüt
i.
ſtiidetr
Ucaienin
Ablolvere ſnonn
üürcctat Conm
toti calcgüſfn
aunii alnnoyi,
ninctllun i
ctdticclie /

nit licali
reponawron
d cimic
aſt ieneenefn
i gebonhatß⸗
ſmonioce t
tzoohſeli⸗

cigetnimnt
S
Cbngt
ocnet il
miiifnen
umttlidi 1
ctrilt.
1, dualebf
ligiuum
1uponm
1ast dmnsli
lhinin
iihn
futucſtl
Letigla n

i

= =
— – =

=

—
SSS

— —

— —
S
—

=

.

—
S
—
—
—
—
— —
— — —
— =☛ S=
= = =
2 = à

—
——
S=
—
= =—
S=
—
—
—

= —*£
=
—

Ar.

Vnge pecunia ſymoniace accepta ↄtra
volũtatẽ dñi nullo mõ retineri põt.veru
quia papa ipſiꝰ chꝛiſti qui eſt dũs ſacra/
mentoꝝ ⁊ ipſoꝝ ſpiritualiũ:vicariꝰ eſt et
di ſppeſatoꝛ bonoꝝ eccleſiaſticoꝝ: ea rõne
qua bona eccleſiaſtica põt recipere: et ꝓ

vätilitate eccleſie vel pꝛo cã rõnabili con

ferre pꝛo quibꝰ vult:eadẽ rõne pecuniaʒ

ſymoniace datã vel receptã:q;uis redde

da ſit eccleſie in cuiꝰ iniuriã data eſt vel
recepta:ꝑõt pꝛo vtilitate eccleſie vył pꝛo
alia cã rõnabili dare cui placet:nõ tamẽ
debet dare illi qui ſymoniã cõmiſit:quia
ſicut diuina iuſticia neſcit patrociniũ da
re criminibꝰ:ut dicit Chꝛyſo. ſic papa ꝗ
eſt executoꝛ diuine iuſticie:nõ debet cõ/

modũ vel patrociniũ dare peccatis:q

fieret ſi ſymoniacꝰ abſolueret᷑:⁊ pecunia
ſymoniace recepta nõ redderet᷑.
Ad ꝛzimü ergo ſic cõiter dicit
1E ꝙ pecunia vel poſ⸗
ſeſſio vel fructꝰ ſymoniace accepti debẽt
reſtitui eccleſie in cuiꝰ iniuris data ſunt:
nõ obſtante ꝙ pᷣlatus vel aligs de colle⸗
gio illius eccleſie fuerit in culpa:qꝛ eoꝛũ
peccatũ non debet alijs nocere:ita tñ q;
q;tum fieri põt illi quipeccauerunt inde
cõmodũ nõ cõſequant᷑.Si vo pᷣlatus et
totũ collegiũ ſunt in culpa:debet paupe
ribꝰ ⁊ alteri eccleſie erogari. Nam verũ
eſt ꝙ elemoſyna nõ põt fieri de pecunia
ſymoniace accepta per dantẽ vel recipi⸗
entẽ:ſed ꝑ papã vł ſuperioꝛẽ auctoꝛitatẽ
babentẽ ſuꝑ bona ecclłlie elemoſyna fieri
põt. Ad ⁊“eſt diccndu ꝙ dans pecu
niam ſymoniace nõ põt ipſam repetere:

quia eoipſo qꝙ; turpiter dedit:ſeipſũ pᷣua

uit repetitiõe. Recipies etiã vel media-
toꝛ iuſte retinere nõ põt: cũ recepta ſit )
volũtatẽ dñi illiꝰ rei quã ipſe vendendã
expoſuit:⁊ iõ de mãdato ſuperioꝛis ha/
betis ptãtem ſuꝑ ipſa bona eccleſie eſt
diſtribuẽda ſm volutatẽ eius.¶C Ad ʒꝰ
eſt dicenduũ ꝙ ſymonia eſt turpe lucrum
rõne dantis vel recipiẽtis qui vendũt vł
emũt qð gratis eſt tribuendu:vᷣm pᷣceptũ

”

ſexageſimaſecũda vVvXij

dñi:ex ꝑte tñ eccleſie cui reddẽda eſt ppt
iniuriã ſibi factã nõ eſt turpe lucrũ:quia
ponſa eſt illius qui malis ⁊ turpibus in
bonu ⁊ pulcbꝛitudinem vtitur.

ſic pꝛocedit᷑
D ſextum viker enĩ q⸗
papa poſſit abſoluere ludentẽ ad

aleas:abſq; eo ꝙ lucruʒ reſtituat:qꝛ pa
pa non ligatur ali iure poſitiuo:ſed lu⸗

dus aleaꝝ int᷑dictꝰ eſt iure poſitiuo: nõ

Ee ront⸗ cum tali diſpenſare poſſit.
Pꝛeterea magis eſt illicit? queſtꝰ me

retricius q; alee lucrũ:ſed illud qs acqui

ritur per meretriciũ põt licite retineri:g
multo magis qð acꝗrit᷑ per alee luſum.
Pꝛeterea qð accipit᷑ a volitario nõ
cenſet᷑ furtũ vel alienuũ:et per cõſequens
nõ reſtituẽdũ:ſed tale lucruũ accipit᷑ a vo⸗
lutario:quia ludẽtes pari volũtate cõue
niũt qñq; ad ludũ:nõ eſt ergo tale lucruʒ
In Otrari ij Jreſtituendn.
J—☚ 1 1*Reſt. quia q iure ꝓ-
bibet᷑ iuſte nõ poſſidet᷑:ſʒ alee luſus ĩ iure
pꝛobibet᷑:ſicut patet.C. de epiſ.⁊ cler.S.
infdicimꝰ. ⁊. C. de reli.⁊ ſũp.fu.in cõſti-
tutiõe greca ꝗ ſic incipit. Aleaꝝ ludus.
qð ergo ſic Z ius acgꝗrit᷑ iniuſte retinet᷑.
Rnd EO dicendũ ꝙ ſcut dicit Iſ
ArI do. ⁊ ponit.i.di.deiurena
turali eſt omniũ cõis poſſeſſio.ð iure vᷣo
poſitiuo vel gentiũ eſt ſediũ occupatio ⁊
rerũ acꝗſitio:vñ acquiſitio rerũ ⁊ moduſ
acanſrent e iur⸗ Pormen ——
qui q;tum ad pꝛeſens triplex eſt.. Mã
quid a eſt honeſtꝰ⁊ a iure cõceſſus ut fiat
per aliquẽ iuſtũ vẽditiõis vel donatiois
titulũ. CQuidã inhoneſtꝰ ſed ꝑmiſſus
a iure:ppter maius maliũ vitãduʒ:ut per
meretriciũ qð ꝑmittit᷑ in lege bumana
pꝛopter vitandu adulteriũ.¶ Alius in
honeſtus ⁊ a iure ꝓbihitꝰ:ut per alee lu
duũ. In pᷣmo caſu licet acqrere ⁊ retinere
nec datur repetitio. In ⁊ caſu non licet
ſi cacꝗrereiqꝛ ꝑmiſſio eſt de malo:ſj licet
retine: nec ↄpetit repetitio. In ⸗ꝭ vᷣo cãn
nec licet acꝗrere nec retinere.ſj cõpetit

Ar.

repetitio:quia ergo ludus aleaꝝ eſt inbo
neſtus ⁊ ꝓbibitus qui ſic lucrat᷑:nõ iuſte
acquirit nec poteſt retinere:immo com/
petit leperio infra. xl. annos. ut dicit
pꝛemiſſa cõſtitutio grec a. C.de reli.et
ſump.fu.l.aleaꝝ vſus. ..
AG pꝛimũ ergo eſt dicendum
— 1 ꝙ papa nõ ligatur
iurepoſitiuo inq;tum cõtradicit iuri na/
turali vel diuino: ſed pꝛo ut ius naturale
vel diuinũ iure poſitiuo iuuat᷑ ⁊ fauetur
tãto mag! ipᷣe iure poſitiuo ligat᷑:quãto
magis eſt iuris naturalis ⁊ diuini fautoꝛ
et obſeruatoꝛ. Unde dicit Augꝰ ⁊ ponit᷑
ix.di.ꝙ quicũqʒ legibus imperatoꝝ que
ꝓ fidei volũtate ferunt᷑ obtẽꝑare nõ vult
acquirit grande ſuppliciũ. ¶C.Ad ꝛeſt
dicendũ ꝙ qᷓ;uis queſtus meretriciꝰ ſit
magis in honeſtus nõ tñ magig imo mi
nus eſt bũana lege ꝓbibitus. ¶Ad 3
eſt dicendũ ; qñ ludentes pari volunta
te cõueniunt ad ludũ neutrũ põt lucruʒ
retinere:ſʒ ẽ pauperibꝰerogãdũ. Si vᷣo
vnꝰcrahit᷑ ab alio:qꝛ tunc pᷣſumit᷑ fraus
illi reſtituẽdũ ẽ ꝗ tractꝰ fuit ad ludũ.
¶QAueſtio.lxiij. de pape ligatione.
Lterins addene
. pape ligatio
ne: Circa quod ꝗᷓrunt᷑ quatuoꝛ
O⅜ Pꝛimo vtrũ pꝛeceptũ pa/
pę magis liget q; ligamen legis nature.
CSecũdo vtru pᷣceptũ pape magis li
get qᷓ; ligamẽ ↄſcie erronee. ¶ Tertio
vtrũ pꝛeceptũ pape maai liget q;ᷓ liga
men cõſcientie recte. C Quarto vtruʒ
pᷣceptũ pape liget vłiter in gibus. . ai
3PY ergo ſic ꝓcedi
Primn tur: Aid et᷑.n.
ꝙ pꝛeceptũ pape minus liget qᷓ;
ſ̃ceptum legis nature:qꝛ minꝰ ligat mu
tabile ⁊ fallibile q; ligamẽ imutabile et
infallibile:ſed ligamen legis nature ẽ in
fallibile ⁊ imutabile:pᷣceptũ vo pape eſt
fallibue et mutabile: ergo minus ligat.

Pꝛeterea ligamen impꝛeſſum a veo

magis ligat q; ligamẽ impꝛeſſum ab ho

—

Queſtio

I
mine:ſed p̃ceptũ legis nature eſt ligamẽ
impᷣſſum a deo:ut dicit Augꝰin de vera
reli.hᷣceptum vᷣo pape ẽ ligamẽ impᷣſſi
ab hoie magis ligat ligamẽ leg natu-
re q; pꝛeceptum pape.¶Q. Pꝛecerea liga
men illud quo ligant pꝛecepta diuina et
buana magis ligat q; illud ligamẽ quo
ligant pᷣcepta buana tm:ſed ligamie le/
gis nature pꝛecepta diuina ⁊ hũana li/
gant.pꝛecepto vᷣo pape ſolũ ligant hũa
neleges:magis ergo ligat liga mẽ legis
norar q́; pꝛecctũ pape. .
Ariſi ẽ:qꝛ ligamẽ
In contraniu legis nature
pctm̃ coꝛꝛumpit᷑: ſicut dicit glo. Ro.i.
pꝛeceptũ vᷣopape nunq; tollit᷑. Nauicła
enĩ Petri lʒ fluctuet:nuq; tũ demergit᷑.
nideo cd ꝙ ler nature tri
„ pliciter põt conſiderari.
Pꝛimo foꝛmalit᷑ ⁊ quiditatiue:⁊ ſic foꝛ
mnaliterẽ quidã babitꝰ determinans et
inclinans bũanũ intellectũ ne faciliter
poſſit deuiare vel errare. Omne enim in
determinatũ indiget aliquo determinã
te:potentia aũt intellectiua indetermi⸗
uata eſt:ideo indiget aliquo babitu incli
nante ⁊ determinãte iꝑpſam ad actũ eiꝰ.
Secũdo materialit᷑ ⁊ ſbiectiue:⁊ ſic
talis habit im pmit᷑ intel lectui pꝛacti-
co:⁊ eſt in intellectu pꝛactico tanq; in ſoᷣ

iecto. Eſt n. vnus intellectus pꝛacticus

⁊ ſpeculatiuus:ſed differt rõne fmis:ꝗa
finis intellectus ſpeculatiui eſt veritas
pꝛactici ᷣo opus:ut dicit phus.i. Me⸗
tha.vnde ſicut intellectui ipeculatiuo in
ſerta ẽ notio pᷣucipioꝝ ſpeclłlatiuoꝝ ſicut

ꝙ omne totũ magis ẽ ſua ꝑte:ſic intelle

ctui pꝛactico inſerta ẽ notio pꝛincipioꝝ
operatiuoꝝ:ut nemini faciendũ eẽ illud
quod homo nollet ſibi fieri: ⁊ iſta notio

ꝓpꝛie lex nature appellat. ¶ Tertio po

teſt cõſiderari finalit᷑ ⁊ obiectiue:⁊ ſic ẽ
reſpcũ vniuerſaliũ pꝛincipioꝝ agendoꝛũ

nõ ꝑticulariũ: vnde ꝓpꝛie lex nature eſt

babitꝰ cognitiuus q;tũ ad ſuã rõneʒ foꝛ
malẽ:⁊ na liter intellectui pꝛactico impᷣſ

Mekien

A.

ſsitüt
ctuprineſp,d
onpticula
en Quss
tchtialiüne
teriminte
No Kani
lerllene
eriluſo
heqlian
Mapeligerg
men ſoleg
Gltpꝛcce
liumt pe⸗
turereſpcl
cehtumpe
Gatne o

ſpuneta
ctottati
ſmtaltbie
puuugiis
ppeeeen
–
obenisſin
ttgtoitmpr
Meſſionele
ogis natut
lenercnet
i rſefo:
ofuncpyk
Eftcen

(dcerei

lachtndin
Uitueltcren
ſterzoctus

fit ſhlegen
Hoſtnodi

neperſete
thts plar

cgrius

D

ſſeepei N

Snatneetlgni
at Randeren
eelimeinil
tligaweles uen
eEpegulg
Aac iün
Gilud lnneg⸗
Atnſallgantet
dinmnt binnal,
apeſbliligant bi
oligrlinilegt

iglemi
aunun
ſarnit ⸗
rnicdt,
döglnun
tcr götcgniien
vidtsrine tiiſ
Nt7a
aleetüte fit
ne Onnecnn,
tigto detern
Alecnmn ineten,
raliſvobabin
igſanat nit
it 1 betul
nedlen un,
pennnuft
müngte
ſwi ma.
umiſni
tdngitt
Narm uumn

Ar.

non pticulariũ q;tũ ad ſuã rõnẽ obiecta

lem. Quia & foꝛmalit᷑ eſt babitus:ẽ po⸗/

tentialiũ non actualiũ: qꝛ vᷣo materiali

terẽ in intellectu pꝛactico:ẽ opabilium

nõ ſpecula biliũ:ſed qꝛ obiectũ eiꝰ ẽ vni/

nerſale:nõ eſt reſpcũ ꝑticulariũ:ſed vni-
uerſaliũ ſolũ: magis ligat pꝛeceptu pa
pe q́; ligamẽ legis nature:qꝛ pꝛeceptuʒ

pape ligat potentia liter ⁊ actualit᷑.liga

men ðvo legis nature potentialit᷑ ſolum.

Silr pꝛeceptum pape ligat reſpcũ ag bi
lium ⁊ ſp ecula biliũ.liga mẽ vᷣo legis na/

ture reſpcũ agibiliũ ſolũ: Eodẽ mõ pꝛe
ceptum pape ligat vłr ⁊ ꝑticulariter.li/

gamẽ vᷣo legis nature vłrtm.

1521 S eſt vo. ꝙ ceptu
Ad Pꝛimi pape ꝑſonalit ⁊ in
ſtrumẽt alit᷑ mutabile e ⁊ fallibile:ſj au-

ctoꝛitatiue ⁊ pꝛincipalit᷑ imutabile eſt ⁊

infallibile:qꝛ auẽtas diuina cui inmtit
imutabilis ⁊ infallibilis eſt. C Ad 2 * E

dð.qꝙ pꝛeceptũ pape impᷣſſuʒ ẽ ſilr a deo
uta a cbꝛiſto ꝗ ditxit petro: Quodcũq;
ligaueris ſuꝑ terrã:ligatũ erit ⁊ in celis
⁊ tãto impꝛeſſio iſta eſt in fallibilioꝛ im

pꝛeſſione legis nature:inq;tum impᷣſſio
legis nature que ẽ babitualis per actua
lem erercitatione põt depꝛauari in ma

lum ⁊ refoꝛmari in bonu:ſed iſta impſ-
ſio nunq; —-łr depꝛauari põt:ſicut nunq;

vli fides eccleſie põt veficere. C Zd 3
eſt dicendũ ꝙ ligamẽ legis nature ligt
pꝛecepta diuina ⁊ huana virtualit: ba-

bitualiter. ⁊ vniuerſaliter: ſed particula
riter ⁊ actualiter talis ligatio explicata

fuit in lege moyſi per diuerſa pꝛecepta

⁊2 poſtmodũ in lege noua per ſuperaddi

tas perfectiones ⁊ ꝑticulares declera⸗
tiones. Planum ẽ enim ꝙ vtriuſq; leg
papg eſt interpꝛes ⁊ declaratur tanq; vi

cgarius cbꝛi ſti.

PBilecundu en

R * pᷣceptũ pape nõ magis liget q; liga/

tentia ferat᷑ a nõ ꝓp e: ſy a
Scvo ſi manifeſiu erroꝛem contineat.
vtroq;.n. mõ nõ ligat:ſed cõſcientia er-/

ſexageſimatertia 11
ſus q; tũ ad ſuã rõnem mãleð: ⁊ eſt reſpe
ctu pꝛincipioꝝ agendoꝝ vniuerſalium ⁊

men ↄfcie erronee:qꝛ ↄſcis erronealigat

ad malũ. Tenet᷑ eni bomo ſeꝗ ↄſcĩaʒ er

roneã dictantẽ bonũ eẽ qð malũu e. Diẽ
eni glo.ſuꝑ illo ᷣbo.R .
nõ ex fide pctm ᷑:⁊ ſi bonũ ẽ qð ſit: tñ
ſi fit ↄſciam: malũ ẽ. Tenet᷑ at ꝗlibʒ vi
tare malũ⁊ per conſequẽs quilibet tene
tur ſeq ↄſciam erroneã: ſed pᷣceptum pa

pe non ligat ad malum: magis ergo li-

gat ligamẽ ↄſcientie erronee q; pᷣceptuũ
pape. ¶ Pꝛeterea ſcribit᷑ Gall. v. Te⸗
ſtificoꝛ omni hõi circucidenti ſe ꝙ debi

toꝛ eſt vniuerſe legis implende:ſed im⸗

pletio legalium poſt aduẽtum cbꝛiſti nõ
liga bat ex pᷣcepto diuino:ligabat ſolũ
exↄſcia:⁊ illud malum erat.quia ſerua/
re legalia poſt aduentum cbꝛiſti maluzʒ
erat. Ligat ergo cõſcientia crronea ad
malum ad quod non ligat pceꝑtũ pape
¶ LSDPꝛeterea agẽs ↄſciam ſꝑ peccat
ſiue bonũ ſiue malum faciat:ergo hõ ſpꝑ
tenet᷑ ſequi ligamen ↄſcie:ſed pᷣceptũ pa
pe non tenet᷑ homo ſemꝑ ſequi.ſi enĩ pᷣ/⸗

cipiat contra legem dei non eſt ſibi obe

diendu: magis ergo ligat conſcientia er
ronea qᷓ; pꝛęceptum pape. altaſei
eſl: qꝛ falſa ſen⸗
In cõtrarii ?cain»
ligat:quod dupł cõtingit. Pꝛimo ſi ſen
ꝛio iudice: ſʒ alieno

ronea eſt falſus iudex:⁊ manifeſtũ erro
rem cõtinet:maxime ſi dictat facien duʒ
eẽ pꝛium legi nature uel diuine. Minus
ligat q; pꝛeceptum pape. .
n C0 dicendum ꝙ conſciẽtia
1 & erronea eſt erroneum itʒ
dicium de agendis. Agibilia autẽ q; tũ
ad pꝛeſens in triplici genere ſunt:quia
Quedam ſunt ad quoꝛum obſeruationẽ
uel vitationem tenemur ex lege diuins
vt que continentur in pᷣceꝑtis affirma
tiuis ul'negatiuis Quedã vᷣo ſut ad à-⸗
rũ impletionẽ nõ tenemur: ſj ĩducimur
ut ꝗᷓ ↄtineur in conſilis ⁊ ad monitiõibꝰ

o.xiinj. Ome q

Ar.
Quedã vᷣo ſunt ad quoꝝ impletionẽ nõ
tenemur:nec inducimur:ut oꝑa indiffe-
rentia ⁊ actiões nãles:ſicut leuare feſtu
cam uel non leuare: comed ere uel nõ co
medere. Oe pᷣmis ꝙ eſt dubiũ an tenea/
mur ſequi ↄſciaʒ erroneã:qꝛ de ↄſilijs et
operibus indifferentibꝰ nõ videt᷑ eẽ du-
bium. Planum eſt eniʒ ꝙ ſi quis credat
ſe ligari ⁊ teneri ad intrandũ religioneʒ;
peccat ſinõ intrat.Si quis ſilr credat ſe
teneri leuare feſtucã:niſi leuet:peccat.ſʒ
de pceptis diuine legiseſt dubium:qꝛ de
eis eſt diuina obligatio in cõtrariũ. VUn
de dicut aliqui ꝙ ſi quis credat bᷣm ↄſci
entiã ſe teneri ad foꝛnicandũ uł ad fur
tum cõmittendũ: nõ tenetur tale liga/
men cõſcie ſequi:quia non tenet᷑ hõ face
re illud:uel ſequi ↄſciam in eo qð eſt legi
diuine cõtrariũ. Ande dicunt ꝙ cõſcien
tia erronea non ligat in malis:⁊ ad ſe/
quendũ illa que ſunt diuina lege ꝓhibi-
ta. ¶ AVerum qꝛ ut Aug“ videt᷑ dicere:
Facere cõtra cõſcientiã ſiue bonum ſiue
malũ fiat:ſemꝑ eſt peccatũ:id eo puto ꝙ
conſcientia erronea in malũ obligat ad
ſequendũ non ſimplicit᷑ ⁊ ꝑ ſe: ſed ᷣm ꝗd
T per accidens: inq;tum creditur recta
q;diu manet erronea.Coõcurrit eni ſuꝑ
eundem actũ duplex vinculũ cõtrariuʒ.
Anum legis nature:quod eſt vinculũ li
gans ſimplicit᷑ ⁊ per ſe: ꝑuta nõ eſſe fu-
randũ nec foꝛnicandũ. Aliud vinculum
errantis cõſcientie quo credit᷑ licere foꝛ
nicari ⁊ furari:quod ꝗdem vinculu ligat
ᷣm ꝗd ⁊ ꝑ accidens:inqᷓ;tũ cõſcietia cre
dit᷑ recta vñ quicꝗd facit bomo durau⸗/
te tali cõſcient ia erronea peccat Naʒ ſi
foꝛnicat᷑: facit contra ligamen diuini pᷣ
cepti:ñ vᷣo non foꝛnicat᷑ facit cõtra liga
men cõſcientie. ¶ Sʒ quo peccat vtro
q; mõo:exquo ꝑplexus eſt ⁊ quaſi ad im-
poſſibile obligatus. Aniuerſalit᷑ enĩ 'm

Augl.illud cui reſiſti non põt: peceatuʒ
non eſt Talis auũt nõ eof reſiſte
E Ad quod

re ꝗn alterũ iſioꝝ icurrat.

dr ꝙ ſimpłr nõ eſt ꝑplexus:quia poteſt

Queſtio iiI

⁊ dʒ cõſcientiã erroneã deponere ad pᷣ/
ceptum pape uel ſuperioꝛis:⁊ in boc ſol

uit᷑ ꝓpoſita queſtio:quia magis ligat

ceptũ Lape qᷓ; ligame ↄſcie erronce. Ae
rum eſt em ꝙ ᷣm qd ⁊ ut nüc magis li-
gat ligamẽ cõſciẽtie erronee q; pceptũ
pape extẽſiue:eo ꝙ ↄſcia erronea durã⸗
te erronea ligat ad malũ ⁊ ad bonũ.Ad

bonũ gqde ex obligatiõe pᷣcepti dini. Ag
ma lũ vo ex obligatõe erronce ↄſciẽtieq

putat᷑ recta.pᷣceptũ vᷣo pape nũqᷓ; ligat

niſi ad bonũ: quia ad malũ pᷣceptum pa
pe non eſſet tenendũ: imo oino ſpernen/

dũ:ſed virtualiter ⁊ vłr magis ligat pᷣ⸗
ceptuʒ pape:qꝛ hõ ſꝑ ⁊ vliter in oibus te
netur erroneã conſcientiã dimittere ad
pᷣceptũ ſui ſuperioꝛis:⁊ eius determins

tioni ſtare ac eiꝰ ꝑplexitatem in ſua de/

terminatione relinquere. Et ꝑ boc patʒ
rñ ſio ad rõnes in oppoſitũ factss.

1 ſic ꝛoccdit. Si
D tertiu delnr mre pꝛe

ceptũ pape magis liget qᷓ; liga/

men recte conſcientie:qꝛ ſꝑ ligat magis
mandatu ſuperioꝛis qᷓ; inferioꝛis: ſ̊ pa-
pa ẽ ſuꝑ aias oium boium: Juxta illud
Ro. xiiij. Omnis aia ptãtibꝰ ſublimioꝛi
bus ſubdita ſit: ergo papa ẽ ſuꝑ cõſcien-
tias oium.pᷣceptũ eiꝰ magis ligat q; p
ceptum conſcientie ꝓppꝛie. ¶D. magi
ligat᷑ ꝗs eo a quo ſe nõ põt abſoluere q;

eo a quo põt ſe abſoluere:ſj a pᷣcepto pa
pe hõ nõ põt ſe abſoluere.põt aũt ſe ab⸗

—

ſoluere a ligs mine cõſcientie:õ magis li
gat pᷣceptu pape q; ligamè conſcientie.
S. magis ligat qð certu eſteſſe bo-
nũq; quod non eſt certũ. Sed certu èe q;
pᷣceptũ pᷣlati e bonũ. Scribit᷑.n.Pꝛouer.
xvi. O iuinatio ẽ in labijs reg :in iudicio

nõ errabit os eius. Foꝛtius ẽ ligamen

pᷣcepti pᷣlati q; ligamen röricntie. c
—PO 1 eſt: qꝛ vincu
In contrarii innaab⸗
ſoluit a p̃cepto dei tollit vinculũ pᷣcepti
pape: ſed dictamẽ cõſcientie abſoluit a
pꝛecepto dei. Si. n. alicui mulicri dictat

nkolis
liſtoffe
Rrbaiftan

A.
Conſciettioil
feiveritaten
ſbco hec pe⸗
Gtumdel:
dctarme con
Gorndoſcien

Wae⸗

Marrenue
putoleintecte
tchſvennpur,
leteq; hccepti
ſtdupleriudic
Pvoindicon
ſcti ai pſe
cſegi chaffee
rchr utſcnb
6 Nnfecit
lorosftanfe
gennbnbüan
ahnduini⸗
ferſninz
gifalez bin
ſiciſtentĩ
ſogffetnchn
tpanüitici⸗
Ppimineicihne
bonm Conſen
ee ebikinoj
ſoſgorinoi
lnt cotroder
ſionegeli⸗
ſninguonoit
ecogitatibts
netufpenu
ſertie og be

Meptüpape
ianiang

Nn
fbciͤſcentiz
fnofi te
ceg
in

I

idepneree
wꝛis iboe ſl
na mngs lott

atenene Nt

utnüc nags i⸗
nonee ſepi
tin mroncadui
ütadbond

ezepti dini?

moncroſciii
opapenu; l
mei zechtun
mooi m
kngulpri⸗
ilurteinen
tünntatn
6,1iN
tmmdiu
e Edra
viti it.
ſenouti
eur 1,4,
Glin in
nſalertoi
tigons e⸗
un Mni
rith ͤtin

chrace

Ar.

conſcientia iſtũ eſſe viru ſuum: qui tñ in
rei veritate non ẽ ſuus vir: ⁊ cognoſcat᷑
ab eo: nec peccat:nec tranſgredit᷑ pꝛece
ptum dei: qð tñ tranſgrederet᷑ niſi eſſet
dictamẽé conſcientie multo magis & li-
gamẽe ↄſcientie abſoluit a pᷣcepto pape.
Rnd cO dicendũ ꝙ ligare mag
„ & & pöt mtelligi dupliciter:
Vel extenſiue:vel intenſue. Si acci⸗
piat᷑ ↄſcia recta:que recta eẽ credit᷑: ex/
tenſiue in pluribus ligat ligamẽ ↄſciĩe ſic
recte q;ᷓ pᷣceptũ pape. Cuiꝰ rõ eſt:qꝛ cuʒ
ſit duplex iudiciũ:diuinũ ⁊ bũauũ: deus
in ſuo iudicio magis penſat affectũ qᷓ; ef

fectũ: cuʒ ipſe intueat᷑ coꝛ.bõ vᷣo magis

effectũ q; affectũ:cum videat que foꝛis
parent: ut ſcribit᷑.i.Re.xvi. Vnde ſi ꝗs
3 ↄſciam facit aliquod bonũ quod non
bono affectufacit: q́;uis nõ faciat ↄtra
legem ᷣm buanum iudiciũ:ſacit tñ con⸗
tra ſm diuinuũ iudiciũ:nec in tali iudicio
meret᷑ pᷣmiuz. Ecõtrario ſi ꝗs faciat ali

quod maluz huana lege ꝓhibitu:qð ſᷣm

ſuã cõſcientiã creqat᷑ bonü:quia facit bo
no affectu:q́;uis faciat contra lege Pᷣm
bũanũ iudiciũ:nõ tñ facit cõtra ſᷣm diui
num iudiciũ:nec in tali iudicio meret᷑ pe
nam. Conſcientia ergo recta que recta
eẽ credit᷑ in oibus ligat.pᷣceptu vᷣo pape
nõ ligat in oĩbus: qꝛ in malis ⁊ in his q
ſunt cõtra deũ nõ ligat. Inteſiue tñ foꝛ

tius ligat pᷣceptum pape q; ligamen cõ⸗/

ſcientie:qꝛ ligat in foꝛo exterioꝛis iudi/
cij:in quo nõ ligat liga mẽ cõſciĩe:cũ ſoli⸗

us cogitatiois ᷣm iudiciu hũanũ nemo

mereat᷑ penã:⁊ ligat in foꝛo iterioꝛis cõ

ſcientie eo ꝙ bõ cõſcientiã ſuã rectã ad

pᷣceptũ pape dʒ cõfoꝛmare.erroneaʒ vᷣo
cõſcientiã ad p̃ceptũ pape dʒ deponere.

AA W ergo eſt diceẽdu q;
A Peimn. papa eſt ſuꝑ bomi
nis cõſcientiã in ſoꝛo exterioꝛis iudicij.

in foꝛo ſo interioꝛis cõſcientie hõ ſubij/
citur ſoli neo:q 'm intentionẽ eius ope-

ri ſuo finẽ imponit. Vñ in pluribus li/

gotur bo interioꝛi cõſcientia q; pᷣcepto

ſexageſimatertia

IIII
pape:eo ꝙ quicꝗd agit homo cõtra cõ⸗
ſcientia credens cõtra deũ agere: eiꝰ iu⸗
dicio pumit᷑: ſʒ nõ qcꝗd hõ agit cõtra pa
pam: uel tranigreſioꝛ mãdati pape non
in oibus eſt puniendus. CAd ꝛeſt di
cendũ ꝙ a vinculo cõſcientie nõ põt ali
quis ſe abſoluere:ſicut nec a pᷣcepto pa/

pe. Mam ſi ligamẽ cõſcientie eſt rectum

tener᷑ illud ſequi:⁊ ſic ab eo ſe nõ abſol⸗

uit.ſi vo eſt erroneu: ten et illud depone

re:nõ ſuo iudicio: ſed iudicio ſuperioꝛis
Ad & eſt dicendu ꝙ argumentum

arguit efficacius vinculũ eſſe pᷣceptũ pa

pe q; ligamen cõſcientie:⁊ ꝙ in vinculo
cõſcientie tenet᷑ ſtare pᷣcepto papean ſit
rectũ uel erroneũ:ſed q;diu creditur eſſe
rectum:in pluribꝰ ligat q; pᷣceptũ pape.
uartũ ſic pꝛocedit
SðM 9 81*° Ligetur eni
ꝓ ſceptum pape ligat vniueſalit
in omnibuſ:qꝛ qui obligat᷑ ad maiꝰ:obli
gatur ad minus:ſed illa que ſunt de re⸗
gula xp̃ᷣiane fid ei in quibꝰhomo obligat᷑
pape obedire:maioꝛa ſunt q; illa q ſunt
indifferentia: ergo in iſtis pceptů pape

ligat. C Pꝛeterea pꝛeceptũu dei ligat in
omnibus: ſed pꝛeceptu pape ligat virtu

te dei: Juxta illud. Luce.x. Qui vos au
dit me audit:⁊ qui vos ſpernit me ſper⸗
nit:ergo pᷣceptuʒ pape ſur ligat in oibꝰ.
Pꝛetetea Bernandꝰdicit: Salutare
credas quicquid pᷣlatus iniunxit.quod/
cunq; ergo mandatũ vicariꝰ cbꝛiſti tra
diderit exequendũ eſt:vbi cõtraria diui-⸗
nelegi non pꝛecipiat. ſ. Di itenittn
A FPEEPATPA 1S eſt: Dicit enim
In COt IU Bernarde: Ho
plus exigas a me niſi illa que ꝓmiſi: ſed
bomo in religiõe chꝛiſtiana non pꝛsomit

tit omnia indifferent ia ſeruare:non Sin

omnibus pceptum pape ligst
ſi⸗ EO dicendum ꝙ i religio⸗)
H ne chꝛiſtigna: cuius pa/
pa monarchiam tenet aliqua pcipiun?
que ſunt de ſalutis neceſſitate. Aliqua
vo ſnadentur que ſunt de congruitate
H re

Ar. Queſio

Aliqua vᷣo aguni: que ſunt indifferentia ſi poſſint pᷣdicare. & Serxto vtrum ma

In pmis q;tu ad illa que ſunt explicita

pceptu pape ligat virtute diuini pcepti

q; tũ vo ad illa ꝗ ſunt implicita:ligat p⸗

ceptũ pape ex virtute clauiuʒ: qꝛ ſuu eſt

determin are ⁊ declarare:qᷓ ſunt illa qͥ ꝗ

libet ꝓfitet᷑ obſeruare in religione rpia

+⅔

na. In ſcdis vo ⁊ tertis pᷣceptum pape

nõ ligat:qꝛ nec ligat pceptũ dei.niſi ſoꝛ/

te roõne contemptus uel niſi illa que cre-
duukt eſſe indifferétia papa mad aret in-

telligẽda es Puanda in ꝓfeſſione xpiane
religionis. Oicit eniz glo. ſuꝑ illo verbo
Matth. xxiij. Suꝑ catbedra moyſi ſede

rũt ſcribe ⁊ phariiei:quecũq; S dixerint

vobis:Fᷣuate ⁊ facite ꝙ pᷣcepta pᷣlatoꝛũ

retinenda ſunt in bhis que ꝑtinet ad ca-

thedrã:ułin bis q red Geuta cathedrã.
dr qꝙ illa que in xpᷣi
Ad Peumn ana religione cõti⸗
nent᷑ tanq; pᷣcepta maioꝛa ſunt neceſſi-
tate q; cõſilia: uel indifferentia: non tñ
ſunt maioꝛa ↄgruitate.vnde pᷣceptu pa
pe in illis ligat ex neceſſitate: in iſtis ãt
nõ niſi qdã cõgruitate. C Ad ameſt dð.
pᷣceptũ pape virtute pcepti dei ligat
⁊ ideo illa que a deo nõ pᷣcipiun t᷑:ſʒ ſua⸗
dent᷑:uel indifferentia habent:pᷣceptum
pape ſiłr ligare nõ dʒ. C Ad ʒe dicen
qu ꝙ illud vbu Berñ. intelligenduͦ ẽ de
bũilitate ⁊ ↄgruitate:nõ ãt de nccitate
¶Queſtio.lxiiij.de pꝛedica tio
nis diſpenſatione.

videndũ ẽ de diſ
Einde penſatione pᷣdi⸗
cationis. Circa qð querurt᷑ ſex
DpPꝛimo vtrũ diſpenſatio p
dicationis in papa ſit ptas oꝛdinis ułiu
riſditiõis. ¶ Scdo vtrũ ſine aucte pa-
pe conueniat epis p̃dicare. ¶ Tertio
vtrũ papa poſſit religioſos ad o fficiũ pᷣ
dicationis aſſumere. C Quarto vtruʒ

bpabe religioſs penitentibꝰ ⁊ ꝓcuranti-

us debeat officin p̃dicationis ↄferre.
QAuinto vtrũ ſola aucte pape ſine re

quiſitione epoꝛuʒ ⁊ pꝛeſbyteroꝝ religio

giſtris intheologia ex officio conueniat

pꝛedicare ſicut epiſcopis.
O Peimi So Peedi
PEEV tur: Didet᷑.n.
WFWY diſpenſatio pꝛedicatiois in pa
pa non ſit alicuiꝰ poteſtatis oꝛdinis vel
iuri ſdit iõis:quia in pᷣdicatione requirii
doctrina. Juxts illud Eccl.v. Si eſt tibi
intellectꝰ rñde pꝛoximo tuo:ſin auteʒ:ſit
manus tua ſuper os tuũ: ſed multi laici
ſunt litterati magis q; clerici:ergo nulla
alia poteſtas requirit᷑ ad pᷣdicanduʒ niſi
doctrine veritas. Pꝛeterea ad pᷣdicã

dum requirit᷑ miſſio. Juxta illud Ro. x

Quomodo pᷣdicabũt niſi mittant᷑:ſʒ aliꝗ
interius diuinitꝰ inſpirati a deo mittunt
ad pᷣdicandũ:ſicut beatus Oꝛego.refert
in dialogo de beato Bñũdictoſqui boĩes
montis Caſſini ſus dicatione ad fideʒ
adduxit.Et dequodã equitio cui angel⸗
in ſõnis apparuit eum ad pᷣdicadũ mi
ſit. ergo ſine poteſtate oꝛdinis vel iuriſdi
tionis inſpirati a deo poſſunt p̃dicare.
Pꝛeterea ſcribitur Eccł. xvij ꝙᷣ deus
vnicuiq; mãdauit de pꝛoximo ut eripiat
euz ab omni iniquo:ex ſolo ergo pᷣcepto
diuino quilibet ſuo pꝛoximo tenet᷑ pꝛedi
care ⁊ ipſum inſtruere abſq; aliqua alis
poteſtate recepta a papa orgie Relin⸗
e S 1 ⸗riſditiois.
In contrani eſt quod ſcri⸗
bitur ex. de hereti.c. cum ex iniuncto.
Kñdeo dicendum ꝙꝙ a chꝛiſto ca
EEplte deriuata eſt in mem
bra eius gratia affectum infiãmans et
peccata remittens: ⁊ veritas intellectũ
illuſtrans ? viam eterne vite oſtendens
de quibꝰ duobus ſcribit᷑ Jo.i. Gꝛatia et
veritas ꝑ Jeſũ chꝛiſtũ facta eſt. Pꝛimuʒ
iſtoꝝ cõicat᷑ inp opulo chꝛiſtiano ꝑ ſcra-
mẽtoꝝ ad miniſtrationẽ. Mam gratia ſa
cramẽtalis:ꝑ ſacra mẽta noue legis con
fert᷑ vnde dicũtur eſſe vaſa gre: ſicut dic
Hugo.i.li.de ſacra mẽtis. Ocum vo per
ſacre ſcripture pᷣdicatione. Gꝛatie ergo

A.

ſinlsa
erürkin
ſieauiaſ
guschiiſt
Einantna
orinisp
ſcicatio
Ptnerog,
toin pop⸗
innisen
Peeaer
tn poſet
ſectaret
Plaicis
llci odti
r iniuͦc
ſgecchs
gtüös⸗
oe
hapite
tor epen
. en.
ial
EAhere⸗
gfonnetnt
tcntor⸗
Pne ci⸗
ſler din
ſſiscoe
Uatfigeni
lano ſuf
ſtfiſtgs
ſſcvert
Ppkn en
Eaſthetle
Cefutrgeni
ſiſat
ſ⸗ N gel;
ſſcripcotn
ſepieti
Er, vo
it is

rormintn
nao opuentat

,

ahb ſe el
tun Diekn.
Aicatüösinße
ti ociniot
tione feguini
y. Hieſtti
lo in auteſi
ſd multilaiet
icictgotul
dicand, ni
eaad ſce
ilcg hot
natirmi

Bur
dioocibeid

4s 50ici
inisflint
ofutröt,

Vrinonihil
betptſanl
mo tenin
ßte⸗
7/ob,
imece⸗
Etunct,
ainiin
mucinnen,
n ivfänenet

— =
S=S=£☛ͤà
—

2
=
–☛
= S=
=S
—
S

=-
S

=
—
—
S=S⸗
= —
—
☛
n =

—
—
=
—
S ==
— —
— —
„ =

☛S
— =

N
—
—☛
— =
—,
SS —
— —
= —
= =

—
—
=
—
—
—
—

ſacralis colla tio que reſpicit coꝛpus xp̃i
verũ vł myſticũ ꝑtinet ad poteſtatẽ oꝛdi
nis:quia ſacr̃m euchariſtie cõtinẽs coꝛ/
pus chꝛiſti verũ ad qð oia ſacramẽta oꝛ
dinant᷑ nõ niſi ſacerdos ⁊ babẽs ptateʒ
oꝛdinis põt cõficere: ſed ſacre ſcripture
pdicatio cũ reſpiciat coꝛpꝰ xpi myſticunʒ
Etinet ad ptãteʒ iuriſditiõis:vñ pꝛedica
tio in papa eſt ptãtis iuriſditiõis:nõ oꝛ⸗
dmis:qꝛ nõ oꝛdinatꝰ electꝰ in papa poſſʒ
pᷣdicare ⁊ officiũ pᷣdicatiõis diſpẽſare:n
tñ poſſet facere illa q ad ptãteʒ oꝛdinis
ſpectarẽt niſi oꝛdinaret᷑. C Ad pvicit᷑
ꝙ laicis q; tücũq; polleãt doctrina int᷑/
dicit᷑ p̃dicare.vñn ſcribit᷑ ex.de here.c. cũ
ex iniũcto.ꝙ; cũ oꝛdo doctoꝝ ſit pᷣcipuus
in ecclia nõ debʒ ſibi qſq; idiffereter pᷣdi-
catiõis officiũ vſurpare.MHam äᷣm apłm.
NQuopᷣdicabuũt niſi mittant᷑.⁊ veritaſ ipᷣa
Pcipit apłs. Rogate vñm melſis ut mit
tat oparios ĩ meſſẽ ſua laic s q;tũcũgꝗ;
lratis:qꝛ officiu pᷣdicatiõis eis no eſt cõ⸗
miſſũ:pᷣdicare nõ licet. C Ad 2 rndet
exð. deę here.c.cu ex iniũtto.vbi drĩ ꝙ ſi ꝗs
argumeétatiue rñdeat ꝙ miti iuiſbiliter

mittutur a deo:z ſi nõ viſibilit mittant᷑

dixit Jſaias ꝓpheta. C A o mo
nitioe ⁊ coꝛꝛectiõe frna cuilibʒ mãdatũ

ab hoie cũ iuilibilis miſſio ſit dignioꝛ q;
viſibit ꝛ diuina lõge mclioꝛ q; bumana:
io iſtis cõuenit pᷣdicare:talibꝰ rõnabilit᷑

põt rñd eri:ꝙ cũ iterioꝛ illa miſſio ſit oc-
culta nõ ſufficit alicui tm aſſerere ꝙ ipſe

ſit miſſus a deo: cũ hoc ꝗlibet hereticus
aſſeruerit. Mam Manichens ſcripſit ſe
aplm Jeſu chꝛiſti miſſũ a deo:ſʒ opoꝛtet
ꝙ aſtruat illã iuiſibilẽ miſſionẽ ꝑ oꝑati/
one miraculi:vel ſacre ſcripture teſtimo⸗/
niũ:ſicut Moyſi miſſo in Egyptũ ad fi⸗
lios Iſrael: datu eſt ſignü ut cõuerteret
virgã in colubꝛũ.⁊ Jo.baptiſta ſue miſſi
onis ſpale teſtioniũ ſũpſit ð ſcriptura di-
cẽs.Ego vox clamũãtis in deſerto:ſicut

eſt de pꝛoxio: ut eripiat eũ ab oi iniquo:
ſeg ſicut dicit Aug? in li.de nouo cãtico.
Chꝛiſtꝰ ſcripturas ſ- anctas p̃dicat᷑nõ

ſexageſimquarta

Adpr ꝙ mo

ii
in angulis:nõ occulte:ſʒ palã ⁊ publice.
In ſole eni poſuit tabernaculũ ſuũ:qꝛ in
maniſeſto collocauit eccleſiã ſua:⁊ ut ib/
dit. Si veritate fulcit᷑ pdicatio tua: pu⸗
blica ſit doctrina tua. vnde ex.de bere.c.
cũ ex iniũcto.ſenibit᷑ ꝙ ꝗdã laici merito
ſunt arguẽdiqui occulta cõueticula cele
bꝛat: ⁊ officiu pᷣdicationis ſibi vſurpant.
Deus eni lux vera intãtu odit opera te
nebꝛaꝝ:ut aplos ꝑ vniuerſũ mudũ pᷣdica
turos euãgeliu oi creature miſſurꝰ eis pᷣ
ceperit.Quod dico vobis in tenebꝛis di
cite in lumie:⁊ qð in aure audit pᷣdicate
ſuper tecta. „..
ſecundut pigcket
. CLEntur: Nidet᷑
eEceini qꝙ ſine aucte ꝑpape ep̃ᷣis conue-
niat pᷣdicare:quia nõ põt ꝗs pᷣdicare niſi
mittat᷑:dicẽte apło Ro.x. Quomodo pᷣ
dicabunt niſi mittant᷑: ſed omnes epᷣi in
perſona apoſtoloꝝ miſſi ſunt a chꝛiſto ad
pꝛedicandu. Juxta illud Math. vltimo
Euntes in mundũ vniuerſuz pꝛedicate
euangelium omni creature:nõ ergo indi

gent mittia papa. ¶ Pꝛeterea archidi
aconis ⁊ pꝛeſbyteris conuenit ex officio

ipſoꝝ pᷣdicare:ut ſcribit.xxv.di.c.ꝑlectis

multo ergo foꝛtius ex officio conuenit

pꝛdicare epiſcopis. Pꝛeterea ſuper
illo verbo Math. xvi. Tibi dabo claues
regni celoꝝ.dicit glo.ꝙ poteſtatem ſol/

uendi ⁊ ligandi:⁊ ſcientiam diſcern endi

claues regni celoꝛũ chꝛiſtus appelllauit
ſed ambe iſte claues includunt᷑ in epiſco

pali officio: ergo epiſcopis ex officio con

uenit pᷣdicare abſq; aliqᷓ alia 3 te. ..
* êA1 1 eſt: quuia p̃⸗
In Lontt Arin dicare ẽ actꝰ
iuriſd itiõis:ſed poteſtas iuriſditiõis de/
riusta eſt in epiſcopis ab ipo papa:ergo

abſq; pape aucte pᷣdicare nõ poſſunt.

dicendum ꝙ pꝛedicare
Ri ideo exofficio poteſt intelligi
q;tũ ad pñs duplr. Pꝛimo q;tũ ad ipiſi⸗
officij ↄmiſſionẽ.2: q;tuʒ ad ipſiꝰ officij.
executionẽ.P:io mõ pᷣdicare poſſe ↄue⸗
ga 2

nit in omnibus quibꝰ aigrum cura com
mittit᷑:vnde eoipſo ꝙ; epᷣi:archidiaconi:
7 pᷣbbyteri ad curã animarũ aſſumunt:ex
officio cõuenit eis pᷣdicare:qꝛ in officio
eis cõmiſſo auctas docendi ⁊ inſtruedi
aias eis cõmiſſas iĩcludit᷑: ⁊ dico aucto
ritas docẽdi:qꝛ in ptãte oꝛdinis qua ꝗs
efficit᷑ eus uel pꝛelvꝛ recipit᷑ poteſtas li
gandi ⁊ ſoluẽdiique eſt vna clauis. Sci
entiã vo ut noĩat babitũ acquiſitu vl m
fuſum nõ recipit:niſi q;tum ad auẽtem.
