gis perfectum eſt quod magis coniũgit

l
Don
vtiin
nrſ⸗
Mni
iti ⸗
idi
et
klben
calt
tfe⸗
teigdus
Gicatie
itie
gohale
u⸗
:go
s0ole
igeuſe
goieiet
cent
Gramne
Me
Nℳℳ
unc
Aolt:
erute

loen.

aticdie
Siao
zn ſi⸗
. pec
opte
utoin

eep/
nili
zne hene
chic,n⸗

ſe t⸗
ici

ſe ee
lie,
oͤnugi
ſies ſotun
genin

AIAr.

fini ⁊ cuius oppoſituʒz magis a fine elon
gat. Sed Iſidoꝛus dicit in libꝛo de ſyno
nimis:qꝙ caſtitas hominẽ celo iungit ⁊
ad celuʒ hominẽ pertrahit:libido vᷣo ho
mineʒ ad tartara mittit: magis ergo fa
cit ad ꝑfectõis ſtatu caſtitas q; obedien
tia. Pꝛeterea quãto oppoſitũ alicuiꝰ
eſt dãnabilis et periculoſius tanto ills ẽ
magis perfectum:ſed oppoſituʒ ſpũalis
pauperta tis eſt cupiditas: q dicẽte apo
ſtolo.i.Thi.vltimo:eſt radix oiuz malo
rum: magis ergo facit ad perfectionis
ſtatum abdicatio tẽpoꝛsliumppter chꝛi
ſtũ . obedientia. .Pꝛeteres que ſunt
perfecta in ſe magis faciunt ad ꝑfectio
nis ſtatuʒ q; illa que perficiũtur in com
paratione a lioꝛum. Sʒ fides ſpes⁊ cha
ritas que ſunt virtutes theo logice cum

babeant deum pꝛo obiecto ⁊ pꝛo fine ꝑ⸗

ficiunt hbominem immediate:non autezʒz
ſic obedientia cuius perfectio cõſiſtit in
abdicatione pꝛopꝛie volũtatis:ergo illa
faciunt magis ad perfectionis ſtatum.

e quod dicit
In contrariũ ee⸗ din⸗
moꝛaliũ. Sola naq; obedientia virtꝰeſt
que virtutes ceteras mẽti inſerit:inſer-

ſuper illo verbo Joan. xvij. Ego pꝛo eis
ſanctifico meipʒʒ ut ſint ⁊ ipſi ſanctifica
ti in veritate:ſicut xpᷣs ſeipſũ obtulit deo
patri acceptabilem oſtiam ſic ſuos apo
ſtolos oſtiam acceptabilem deo fecit:qꝛ
ipſe caput eoꝝ erat:qui imolabantur nõ
quidem in figura ſicut olim fiebat ſed in
rei veritate:ex quo verbo expꝛeſſe habe
tur apłos per obedientiam ſeipᷣos abne
gaſſe:⁊ xpᷣo ſe obtuliſſe per abdicationt᷑
pꝛopꝛie volũtatis:quoꝝ obediẽtia q;tũ
ad pñs exceſſit oia alia perfectionis ope

rg in tribus. Pꝛimo in dignitate.Haʒ ꝑ

aupertatis votum offertur deo ſacri-
icium de omnibus exterioꝛibus rebus.
Per votum vᷣo continentie de ꝓpꝛio coꝛ
poꝛe.Sed per obedientiam pꝛopꝛiã vo

octuageſimapꝛima

luntatẽ quis offert: Maʒ ut vicit Gꝛegꝰ
vltimo moꝛaliũ exponens illud verbum
i. Reg.xvi. Melioꝛ eſt obedientia q; vi
ctima. Obedientia quippe victimis iure
pꝛeponitur:quia per nictimaʒ aliena ca
ro mactatur:per obedientiam vo uolun
tas pꝛopꝛia religatur: ſicut ergo aia uel
uoluntas que religatur dignioꝛ eſt coꝛ/
poꝛe:⁊ coꝛpus dignius exterioꝛibus re/
bus:ſic obedientia omnia perfectionis
opera excedit in dignitate. Secundo in
uniuerſalitate:per uoluntatem eni unuſ
quiſq; dñatur rebus etterioꝛibus: et ſui
coꝛpoꝛis motiõibus:ĩmo eius itellectio
nibus: e eni uolũtas dña in toto regno
anime iperatiue ⁊ determiatiue. Vnde
qui dat uolũtatem totũ dediſſe intelligi
tur. Tertio excedit i ſcitate. Mã abdica
tio tpalium uel coꝛpoꝛis ↄtinẽtia nulliꝰ
ſcitatis uel meriti eſſe cẽſet᷑: niũ oꝛdinet᷑
ad impletionẽ diuie uolũtatis:qð recte
ad obedientiaʒ ſpectat. Magis ergo in
apoſtolis fecit obedientia ad ꝑfectionis
ſtatum q; aliquid aliud ꝑfectionis opꝛus
pꝛopf eius dignitatem:pꝛopt᷑ eiꝰ uniuer
ſalita tem: ⁊ pꝛopter gius ſanctitatem.

2 ergo eſt dicẽdũ q
taſq; cuſtodit. A G Pnimu caſtitas deo cõiũ⸗
KRñd 60 dicẽdũ ꝙ ut dicit Bꝛegꝰ

git perquandam aſſimilationem eo ꝙ
et᷑ in carne ⁊ pꝛeter carnẽ viuere:babet
quandã ſimilitudinẽ ſpualis nature cu-
iuſmodi eſt natura diuinꝗ ⁊ angelica:qꝛ
deus ſpiritus eſt. Joã.iiij.⁊ angelus ſpi/
ritus eſt. Qui facit angelos ſuos ſpiritꝰ.
Ad Hebꝛe.i.Sed obedientis deo cõiun
git per eius uoluntatis impletionem ſi-
ne qua nec ipſa caſtitas nec alia perfe/
ctionis opera eſſentmeritoꝛia. Unde ſi-
eut cbaritas omnia opera facit eſſe uir
tuoſa ⁊ deo grata infoꝛmatiue:⁊ ſic obe

diẽtia inſtrumẽta łr effeetiue ⁊ ↄſeruati⸗/

ue. AUnde ſignãter dicit Gꝛegꝰ ꝙ cetas
uirtutes meti inſerit: ĩſertaſq; cuſtodit
Ad 2 eſt dicendum ꝙ cupiditas ꝗ

eſt radix omnium maloꝛũ eſt uitium ge

neralep omniinoꝛdinato amoꝛe ꝓpe ex

Ar.
cellentie.ſpeciale aũt vitiũ ẽ m vſita
tioꝛi noĩe appellat᷑ amoꝛ pecunie ⁊ rerũ
ẽpoꝛaliũ:ut dicit Augꝰ.xi.ſuꝑ Geñ.pᷣm
quẽ modũ dãnabilioꝛ ẽ inobedientia q;
talis cupiditas:cũ nec binuſmodi cupidi
tas eẽt mala:niſi aimꝰ retraberet᷑ ab im
pletione diuine volũtatis: nec ſibi ex to
to conatu ſubderet᷑. CAd 3“ eſt dicen
dũ verũ eẽ virtutes theologicas ꝑfectio
res eẽ ꝓtanto:qꝛ eis adheret hõ deo im
mediate tanq; fmi. Sicit enĩ Augꝰ in li
bꝛo de vers religione: ꝙ deꝰ imediate cõ
fitendus eſt fide:ſpectandꝰ eſt ſpe:⁊ que
rendus eſt charitate. Sʒ inter virtutes
moꝛales ꝗbus oia creata cõtemnunt᷑: ut
erpeditius ad deũ ꝑueniat᷑ obediẽtia ꝑ
fectioꝛ ẽ:cũ ꝑ ipſam abneget᷑ ꝓpꝛia volũ
tas q̃ nibil in terrenis creaturis digni⸗
us ⁊ carius inuenitur. .
D tertiũ ergo ſic ꝓcedit᷑
VDVidetur eni ꝙ;
apli obediẽtiã voto nõ ꝓmiſerint
qꝛ quod nõ eſt ſcriptü de apłis temera-
rium ẽ aſſerere:ſed nõ ẽ ſcriptũ de eis ꝙ
ipſi obedientiã voto ꝓmiſerunt. ¶Pꝛe
rea vnus amicus nõ tenet᷑ alteri obediè᷑
tiã ꝓmittere.impoꝛtat enĩ obediẽtia q̃n
daʒ ſubiectionẽ ⁊ ſeruitutẽ inferiorl ad
ſuperioꝛẽ. Sed ſcribit᷑ Jo.xv. Jam non
dicã vos ſeruos ſed amicos:qꝛ oia que-
cunq; audiui a pr̃e meo nota feci vobis.
¶ Pꝛeterea votũ non eſt niſi de oꝑe ꝑfe
ctionis ⁊ ſuꝑerogationis: ſed obediẽtia
nõ eſt opus ꝑfectiõis ⁊ ſuꝑerogationis
qð pʒ ꝑ eiꝰ oppoſitũ.dicit eni Ambꝛoꝰqꝙ
omne peccatu eſt puaricatio legis diui⸗/
ne ⁊ celeſtiũ inobedientiga mandatoꝝ.
Incõtrariũ e geia vouene
. nõ eſt aliud q; q̊
dam celo ⁊ feruoꝛe voluntatis ſeipſũ ne
gare:deo ſubdere:⁊ homini ꝓpt᷑ deũ:ſed
boc fecerũt apłi. Suꝑ illo eni ?bo Actf.
v. Rñdens aũt petr? ⁊ apłi dixerũt: obe
dire oʒ deo magis q́; hoibus. dicit glo
ꝙ feruoꝛe ⁊ gelo nõ patiunt᷑ vnũ ꝓ oib⸗
loqui:ſed beuit᷑ loquẽtes dant exempꝑluʒ

non vtendi ?boꝝ circuitu.
n G COdicendu ꝙ ſuꝑ illo vᷣbo
e! Pſal. Houete ⁊ reddite
dño deo vr̃o. Augꝰ notat qꝙ aliq̃ ſũt vo/
ta cõmunia ſine ꝗbus nõ ẽ ſalus:ut voue
re fidem in baptiſmo: ⁊ abꝛenũciare dia
bolo ⁊ pompis eiꝰ:nõ occidere.nõ ſuꝑbi
re:⁊ cetera alia:que etiã ſi nõ ꝓmittimꝰ
ſoluere debemus.de bis eni ut dicit pᷣci-
pit᷑ omnibꝰ: Aouete ⁊ reddite.Alia vo

ſunt vota ꝓpa ſinguloꝝ: ut caſtitas:vir⸗
ginitas: ⁊ abedietia. ad bec eni voueda

nos xps inuit auit.nõ eni pᷣcepit ut talia
voueamus: ſij ut vota reddamꝰ:qꝛ voue
re voluntati ↄſulit᷑: ſed poſt voti ꝓmiſſio
nẽ neceſſario redditio exigit. Atroq; au
tẽ mõ ap k vota ꝓmiſerunt. Pꝛimo vota
cõmun ia in eoꝝ baptiſmali regeneratio
ne:tũc eni fidem ꝓmiſerunt:⁊ diabolo et
pompis eiꝰrenunciauerũt:multo firmiꝰ
7 feruent ius q; alia xvᷣi mebꝛa. Secuũdo

₰ —

vota pꝛopꝛia in eoꝝa xpᷣo vocatione:qñ

direrunt MWatth. xix. Ecce nos reliqui-

mus oĩa ⁊ ſecuti ſumꝰ te.Ecce inq; nos
caſtos offerimꝰ ꝑ continentiã:reliqmus

oĩa ꝑ tꝑaliuʒ carentiũ: ⁊ ſecuti ſumus te
per perpetuam obedientiim.
ergo eſt dicẽaͤũ ꝙ ſi

Ad pꝛumu cut Augꝰ dicit ſuꝑ

illo öbo: Nouete ⁊ reddite.vouete inq;
mente quodlibet bonum opus:⁊ reddite

ope neceſſario poſt votũ. Ex quo dcõ bẽ

tur ꝙ vouere elſt mentis intentõis ꝗͥ nõ
ſcribit ſed voluntate ſola expnut᷑. Red⸗
ditio vo voti ẽ oꝑis executionis.q;uis &

—

de aplis nõ ſit ſepta voti expᷣſſio de eoꝛũ

obediẽtia:ẽ tñ ſcpta voti redditio ⁊ ope

ris executio. C Ad ⁊ꝛſoluit Aug Jo.

xv.dicẽs: ꝙ ſiẽ ſunt duo timoꝛes:ſic due
ſunt huitutes. Eſt. n. timoꝛ quem pſecta
charitas mittit foꝛas:in q ẽ ſᷣuitꝰſᷣuilis

ſił mittẽda foꝛas cu ipſo timoꝛe. Eſtãt
aliꝰ timoꝛ caſtꝰ pꝑmanẽes ᷣ ſclm ſecłi bñs

icluſaʒ fuitutẽ filialẽ:quã buerũt apli ad
xpᷣm coꝝvolutatẽ abuegantes ⁊ ſue vo

luntati ſeipſos ad obedientia ſubde tes.

——

dp

gi

4
ci

lo
WI
ne

cn.
bus
rert

ſofi⸗
Clea
mopt

(udo⸗
tamnde
toptr
eſun
24
Nltan

eent

ll

zlo
eagite
ſitro⸗
tpoe
anede
oſ
Hkrim
ato/
lnſ
gobtk⸗
wi⸗
utt
ewe
niſio
N
voſens
vennto
boloe
gfnni
Geih
he
eihni
N
Gnu⸗
ste

of
eriy
r
tie
hle

Ar.

aAd z'" eſt dicendũ ꝙ ſicut due virtu

tes cõmunis ⁊ ſpecialis poſſunt verſari

circa eandem materiã. diſtinguit᷑ tũ ſub

rvõne foꝛmali ſpecia lis obiecti:ſic duo vi
tia cõe ⁊ ſpeciale pñt verſari circa eandẽ
materiã. diſtinguunt᷑ tñ 'm rõem foꝛma

lem obiecti. Inobedieutia ergo ut eſt cõ
mune vitium:eſt pᷣuaricatio legis diuine
ut dicit Ambꝛoꝰ. ſed 'm ꝙ opponit ſin
gulari virtuti ⁊ oꝑis ſingularis ꝑfectio⸗
nis eſt vitium ſpecilaeael.
¶QAualiter xpi ⁊ aploꝝ ꝑfectio in pᷣmi

tiua eccleſia fuit obſemata.

CLtio in cbꝛiſto fuit exemplarit᷑
detnonſtrata: ⁊? quõ fuit in eiꝰ
aplos ab eo deriuata. Munc videnduᷣeſt
qliter in pᷣmitiua eccleſia fuit obſeruata
Circa quod nouẽ occurruᷣt conſidersda.
CPꝛimo quõ ꝑfectio vite apłicę obſer
uata fuit in epiſcopis ⁊ platis. Se⸗/
cũgo quomõ in pᷣſbyteris ⁊ digconibus
¶Lcertio quõ in martyribꝰ. ¶Quar⸗

to quõ in cõſeſſoꝛibus. ¶ Quinto quõ

in viduis ⁊ vᷣginibꝰ. ¶ Sextoquõ in mo
nachis manibꝰ laboꝛantibꝰ. ¶ Septi⸗
mo quõ in monachis cõtemplationi va
cant ibus. ¶. Oct auo quõ in pᷣdicatoꝛi-
bus euãgelij. ¶ ¶ Mono quõ in doctoꝛibꝰ
expoſitoꝛibus ſa cre ſc ripbture.
QAueſtio.lxxxxij.quõ ꝑfectio vite apo
ſtolice obſeruata fuit in ep̃is ⁊ pꝛelatis.
Circa pᷣmum querunt᷑ quatuoꝛ. ¶ Pꝛi
mo vtrũ ep̃i in eccleſia pᷣmitiua ſeruarẽt

aploꝝ vitam de nõ babẽdo ꝓpꝛiũ.¶Se

cundo vtrũ ep̃i tunc ſeruarent apłoꝝ vi
tam de nõ habendo poſſeſſiões.¶Ter
tio vtrũ tunc epi ⁊ clerici eccleſie pmiti/
uę ſugret apłoꝝ vitã de voto continẽtie
. 4Rvtrũ tũc epi ſeruarent apoſtoloꝛu
vitam de voto obediẽtie.

ergo ſic ꝓcedi
M Pam tur: Nidet᷑ eni
Yy epiſcopi in pmitiua eccleſia te
nerent ſeruare apłoꝝ vitam de non ha-

nonageſimaſecunda 1

bendo ꝓpꝛium.Dicit enim clemens q̃r-
tus ſucceſſor petri:⁊ ponit᷑.xij.q.ic.di/
lectiſſimi. Comunis vita omnibus ẽne
ceſſaria:maxime bis qui vitam aplorũ
eoruũ q; diſcipuloꝝimitari volut:ſʒ epi pᷣ
mitiue eccleſe imitatores aploꝝ fuerũt
7 eoꝝ diſe ui⸗ ergo tenebant᷑ non bẽre
ꝓprium. S. Hieroꝰ dicit ad nepotia-
num: Clerici dicunt quia de ſorte domi
ni ſunt:vel gꝗa ipſe dñs ſors ⁊ ꝑs eſt ipſo
rum clericorũ.qui ergo dominũ poſſidet
7 cum ꝓpheta dicit: Pars mea dñs eſt.
nihil extra dñ m bere poteſt:ꝙ ſi quis ꝓ
pꝛium aliquid habuerit pᷣter dñm: puta
aurum vel argentũ:vł poſſeſſiones:ſeu
variam ſuppellectilem: cũ talibꝰptibus
dñs non dignart fieri pars eiꝰ. ¶ S. diẽ
Ambroꝰ: Aui portio deꝰ eſt nibil aliud
curare dʒ niſi deum:ne alteriꝰ impedia
tur neceſſitatis munere: quia hec e vera
ſagerdotis fuga: abdicatio domeſticorù
⁊ qdam alienatio chariſſimoꝛuʒ:vt ſuis
ſe abneget g ſeruire deo geſſit. ¶ Prete
rea Hieroꝰ diſtinguit duo genera xpia⸗
noꝝ: laicoꝝ⁊ clericoꝝ:⁊ per boc debet eẽ
diſtincta hec duo genera: quia clerici vi
ctu ⁊ veſtitu contenti:nullam pꝓprietatẽ
habentes debent babere oĩa coĩa: laici
vo vxores ducere ⁊ ꝓpum bẽre pñnt.
Incõtrariũ er aus nuli, bʒ
. Err vñium rei alie⸗
ne ut poſſit ipſam relinqre cui placet: ſ
epis ſꝑ licuit de rebꝰ ꝓprijs vel acquiſi-
tis:vel ꝗcꝗd deꝓprio habuerũt heredi-
bus ſuis cum voluerunt relinquerent:ut
ſcribit xij.q.i.c. epᷣi. Semꝑ ergo licitum
fuit epis ꝓpum babere.
KR.Iideo dicendu œ in bac qõne
itnria faciunt dubiu. Pꝛi⸗
mũ eſt dictum Hiero.in libro illuſtrium
viroꝝ.c.xi.vbi diẽ talem pᷣmo fuiſſe eccle
ſiam credentium in xpᷣo q̃les nũc mona
chi eſſe nitunt ⁊ cuꝑiut:vt nibil cuiuſq;
ꝓprium ſit: nullus inter eos diues:nulla⸗
pauper:patrimoniale gentibus ⁊ pau./
peribꝰ diuidatur:oroni vacetur:⁊ pſal.

SS

Ar.
mis: doctrine quoq; ⁊ continentie:qua
les ⁊ lucas refert primum bieroſolyme
fuiſſe ccedentes. Cum igitur monachi
pꝛopꝛiuʒ babere nõ poſſint ex quo tales
fuerüt in pꝛimitiua eccleſa pꝛelati:ꝗles
nuc monachbi cupiũt eẽ:clare pʒ ꝙ illi
pꝛium nõ habebãt:ſequitur ꝙ epi in pꝛi
mitiua eccłia tenebãtur nõ bre pꝛopꝛiũ.
Secũdum eſt pꝛeceptũ domini:qui LCu/⸗
ce.x.mãdauit aplis ut nibil poſſiderent
non aurum uel argentũ necpecuniaʒ in
conis. Si ergo aplis interdictũ ẽ babe/
re pꝛopꝛiu intelligit eẽ interdictũ oĩbus
Bs 7 pꝛelatis ꝗ ſunt apłoꝝ ſucceſſoꝛes
Tertin eſt dictum multoꝝ doctoꝛũ illoꝝ
ſpecialiter quoꝝ capitula ſupꝛa allega⸗
ta ſũt:⁊ ponũtur.xi.q.i.que expꝛeſſe vi⸗
dẽtur pꝛobibere clericis ⁊ epᷣis nõ habe

re pꝛopꝛium. ¶¶ Sciendũu eſt ergo ꝙ epi

ſcopis ⁊ clericis nõ ſunt aliqua ꝓhbibita
exceptis hisque pꝛohibẽtur alis: niſi il
la ad que voto ſe obligãt uel ex pꝛopꝛia
volutate uel ex mandato eccleſie:nõ ba
bere autem pꝛopꝛium cũ ſit cõſilij⁊ ſuꝑ/

erogationis nõ in terdicit᷑ alicui niſi ad

boc voto ſe aſtringat. Unde coĩter epis
2 clericis nõ interdicit᷑ habere pꝛopꝛiũ.
Iſtius tñ conſilij ⁊ perfectionis eꝑpiſco/
pi⁊ pꝛela ti eccleſie pꝛimitiue fuerũt ob
ſeruatoꝛes: in quibus plene aplica vita
fuit obſeruata. Pꝛoceſſu vᷣo tẽpoꝛis: ꝗa
multi intraturi erant eccłiam ab illa ꝑfe
ctione apoſtolica deficiẽtes:pꝛouide oꝛ
din auerut ſancti patres in multis cõcili
is ut ep̃i 2 clerici ppꝛiũ poſſent habere ⁊
tllud relinquere beredibus vomeſticis ⁊

ꝓpinꝗs ꝓ eoꝝ volutate: vñ dieit Augꝰ.

Certẽ ego ſu qui ſtatuerã nullu oꝛdina

re elericũ niñ mecũ vellet manere ſinep

po: aut ſi vellet a ꝓpoſito recedere recte
ei tollerẽ clericatu. Ecce ĩ ↄſpectu dei et
veſtro muto ↄſiliũ.Qui volut bre aliqd
pꝛopꝛiu quibꝰ nõ ſufficit deꝰ ⁊ eccłia eꝰ
ma neãt vbi volũt vbi pñt:nõ eis aufe
ro clericatu: exquo manifeſte dedit itel-
ligere oẽs bñtes ꝓpꝛiũ a ꝑfectione vite

Queſtio

aplice deficere:p̃ceptu vᷣo xp̃i femm aplis

ſᷣm Augj.nõ fuit ꝓbibitõis ſ̊ oceſſiois.
Cõceſſit.n.xpᷣus ut apłi ⁊ oes pᷣdicato/
res nõ de ppꝛio ſ de ſtipẽd is ſubditoꝛũ
ꝗbus pᷣdicabãt poſſet viuẽ:nõ tñ ꝓhibu
ſit ꝙ ſi alig vellet de ſuo iure erogare qðᷣ
eis nõ liceret:ut ꝙ viuẽtes de oſ
ſent euãgeli; are ⁊ ſacra ad miſtrare.Ali
as ut dicit Paulus peccaſſet ꝗ de ſuis la
boꝛibꝰ viuẽs euangeliu pᷣdicabat. Dicta
vo Hieronymi ⁊ alioꝛuʒz doctoꝛum que
ſuperius allegata ſunt intelliguntur ve⸗
ra eẽ moꝛe pꝛelatoꝛum eccleſie pꝛimiti/
ue per quos perfectio apoſtolice vite de
nõ habendo pꝛopꝛium plene ſeruata eſt.

BD ſecudu dceraic

pypmitiua eccłia tenerent᷑ ſeruare

vitã aploꝝ de nõ habẽdo poſſeſſiões:nul

lus.n. punit᷑ pena moꝛtis niſi ꝓpter traſ
greſſionẽ diuini pᷣcepti Szʒ ſcribit Actj.
liij. ꝙ ananias punitus fuit pena moꝛ/
tis qꝛ fraudauit de pᷣcio agriñ licebat
tũc poſſeſſiões br̃e. D. aploꝝ ſucceſſo
res ſuùt epi:ſ̊ ipſi poſſeſſliões ñ habebãt
ergo nec ipᷣi eßi bre potuerut. S. að
nõ cõueniebat laicis ↄuerſis ad fid ẽ mul
to magis nõ coueniebat epis⁊ clericis.
Sʒ ſcribit᷑ Actl.iij. Quotquot eni erant
poſſeſſoꝛes agroꝝ ⁊ domoꝝ vedebant ⁊
pᷣcia ponebãt ad ped es apłoꝝ non ergo
licebat epᷣis ⁊ clericis poſſeſſioes hre.

In contrariũ icr⸗

pedit. Oe paulino ⁊ bilario epis ꝗ ꝓpꝛi
is abdicatis poſſeſſiões eccłiaꝝ di en

ter cuſtodierũtz alias plures a chꝛiſti fi
delibus conceſſas illis adiunxerunt.

KRndeo
poſſeſſiões nõ habuiſſe ſʒquarepoſtmo⸗
qũ oꝛdmatũ ẽ ut liceat oĩb eccleſ ijs poſ
ſeſſiones habere. Aliam rationem aſſi-
gnat Augꝰ. Aliaʒ melchiades paps et

aliz vꝛbanꝰ MHam Aug“ vicit hoc ſuiſ⸗
ſe ppterpᷣmitiue ecclie ꝑfectionẽ:ait en

ꝛio poſ

dicẽdu ꝙplanũ ẽ platos
clericos ecclie pmitiue

eſuis
Dien
unn qo
nurve⸗
Minit⸗
erira
uncl
aliy
no
Sſenme
ſotztul
Nerni⸗
bi Nct
no mot⸗
Mucet
abebit
nt
drics⸗
tci N
Sebem!
men
rnie
gic,
dlon
reu,
jiſuen
i Umiane
n geſt
ſſiet,
lnnna
lheße

Ar.

pꝛimo de doctrina xp̃iana.c.iij. Quãta
vtilitas fuerit iudeis ſub pedagogo cu/
ſtodiri ꝑ iudeos qui pmo crediderunt ex
abus facta e eccleſia pᷣma Hieroſolomi
tana mõſtratũ c. Hã qꝛ illi ſub pedago/
go ⁊ ſub lege a deo recepta viuebant:et
vnũ deũ colebant tã capaces extiterunt
ſpus ſancti ut oia ſua venderent eoꝛũ q;
pꝛeciũ diſtribuẽduʒ indigẽtibꝰ ante apo

ſtoloꝝ pedes ponerẽt:ſeq; totos dedica

rẽt deo tan q; tẽplum nouũ:cuiꝰ terrene
imagini puta teplo veteri ſeruiebãt. Et
ſtatim ſubdit. Mõ eni boc vllas ecclias
gentiũ feciſſe ſcriptũ eſt: qꝛ nõ tam ꝓpe
inuenti erãt qui ſimulachꝛa manufacta
deos habebat. Erant eni multu remo-
ti gentiles a ꝑfectiõe noui hoĩs xpi:ideo
nõ fuerüt capaces tãte ꝑfectiõis ut poſ
ſeſſiones eoꝝ venderent ⁊ pᷣcia ad pedes
eurn ponerent ſicut fecerunt iudei.
BDMelchiades vᷣ̈o pa pa dicit hoc fuiſ
ſe ꝓpter eccleſie trãſiationẽ: ſicut patet
xij.q.i.c.futurã.Pꝛeuid ebant eni apoſto
li eccleſã de iudea ad gẽetiles ee tranſfe-
rendã: ideo in iudea poſſeſſiones ⁊ pᷣdia
babere noluerũt:ſʒ poſtmodũ de iudea

ꝗad gentiles eccleſia tranſiata iter turbi

nes ⁊ adueria ſic ſnccreuit eccleſia ⁊ ad
hoc vſq; ꝑuenit: ut nõ ſolum gẽtes: ĩmo
romani pncipes:potiſſime conſtãtinus
licentiã dedit per vniuerſuũ oꝛbẽ de genti
bus fabꝛicãdi eccłias ⁊ pᷣdia ↄſtituit tri
buẽda. C Sʒ vꝛbanꝰ papa dic hoc fuiſ
ſe ꝓpter miniſiroꝝ gubernationẽ ⁊ pau/⸗
perũ ⁊ peregrinoꝝſuſtẽtationẽ. Ha ſ in

matrice eccleſia ⁊ in alijs particularibꝰ

eccleſijs ſint aliqᷓ poſſeſſiones in cõmuni
melius ⁊ vtiliꝰpõt pꝛouideri miniſtris
eccleſie pñtibus ⁊ futuris: ⁊ peregrini ⁊
pauꝑes ↄmodius recipi:q; ſi oẽs reqddi/
tus in pecũis ⁊ rebꝰ mobilibꝰ haberent᷑:
de quibꝰquãdoq; pꝛopter malitiã mini
ſtrantiũ magna diſtractio fieri ſolet.

. ergocé dicẽedum: ꝙ
Ad Pꝛeimn Ananias ñ fuit pu
nitꝰ moꝛte ut nõ liceret ei agꝝ ⁊ pecunia

nonageſimaſecuna m

receptã i agroꝛ de agro tenere:ſʒ qꝛ totũ
vouerat dare ⁊ añ pedes oploꝝ ponere:
vnde mẽtitus fuit ſpui ſcõ pꝛeciũ ſcilicet
totũ vendedo ⁊ poſtea partẽ occultado
ſicut dicit glo. Actl.v.¶Ad ⁊ueſt dict
dũ ꝙ eſi pmitiue eccleſie fuerũt apłoꝝ
imitatoꝛes in nõ habendo poſſeſſiones:
ſicut ⁊ in nõ habẽdo ꝓpꝛium. Alij auteʒ
ſucceſſoꝛes apoſtolos in hoc imitati nõ
ſunt:uel quia ab illoꝝ perfectione defici
unt ut dicit Augꝰ uel ꝓpter alias ratio
nes ſuperius aſſignatas. ¶C Ad ꝭ⸗ne di
cendum ꝙ laici qui in pꝛimitiua eccleſia
ad xpᷣianam religionem veniebant: vo⸗
to ſe aſtringebant poſſeſſiones nõ habe
re ⁊ ꝓpꝛio carere:ſicut expꝛeſie dicit glo.
Acx v.ſicut nũc de ſeculovenientes ad
religionẽ votum paupertatis ſolẽniʒ ãt
Vnde ſignanter dicit Hieroꝰ. Talẽ pꝛi
mo eccleſiã credentiũ in xpᷣo fuiſſe:qua⸗/
les nũc monacbi eẽ nituntur ⁊ cupiunt.
tertiũt ane
2☛ 2 tur enim epi-
fſcopi ⁊ clerici pmitiue eccleſie nõ
ſeruarent apoſtoloꝝ vitam de voto con
tinentie. Oe gõtinentia eni ſeruanda eſt
conſilium: nõ ꝑꝛ eceptum.i. Chor.vij.⁊
Matth. xix. Ergo nec epi nec alij in ſa⸗
cris ↄſtituti:tenebãtur ex pꝛecepto apo
ſtolos in cõtinẽtia imitari. ¶ Pꝛeterea
ſi continentia eẽt annexa epiſcopatui et
alijs oꝛdinibus ſacris iure diuinovel na
turali:papa diſpẽſareũ poſſet:ſjj boc v
falſũ: qꝛ ĩ oiĩ voto ſolẽni papa diſpẽſare
põt ut ſuꝑpꝛa dictũ fuit. CS.vita apli⸗
ca pꝛius fuit in eccleſia Hi eroſolymoꝛũ
7 poſtea in eccleſis grecoꝛum obrnarn
ſed greci conſtituti in ſacris contrabũt.
Scribitur enim. xxi.di.c.aliter: ꝙ ſacer
dotes diaconi atq; ſubdi aconi oꝛienta⸗
lis eccleſe:matrimonio copulantur.
An Drrari eiec.
₰1! cratiõe votu ↄti⸗
nẽtie emittunt:ſed in pꝛimitiua eccla fu
it oꝛdo epiſcopoꝛum:ergo tunc tenebã/
tur in voto cõtinẽtie apoſtolos imitarni.

Ar.
. End eO dicẽdum ꝙ de voto cõti
XIEIDntie clericoꝝ triplex di⸗
ſtinctio ẽ neceſſaria. ¶ ¶ Pꝛima c: qꝛ cleri
ci oꝛiẽtales ⁊ occidetales i minoꝛibꝰ oꝛ
dibꝰ cõſtituti:licite poſſunt ↄtrabere ma
trioniũ vti ↄtracto. Secũda vᷣo eqꝛ
ↄſtituti in ſacris oꝛdinibꝰ puta epatu: ſa
cerdotio diaconatu ⁊ ſubdiaconatu:nec
apud grecos: nec apud nos poſſũt matri
moniũ cõtrabere:nec vne potuerunt a
tꝑe apoſtoloꝝ:ſicut pʒ.lxxxiiij.di.c. cuʒ in
pterito. ¶ Tertia eſt ꝙ ↄſtituti ĩ ſacris
apud grecos ⁊ in eccleſia oꝛientali licite
vtũtur matrimonio ↄtracto:vndeſi ſunt
ↄiugati ad ſacros oꝛdines pnñt pꝛomoue
ri:otinẽtia nõ pꝛomiſſa:ſed apud nos⁊ in
tota occidẽtali eccleſia ad ſacros oꝛdies
pꝛomoueri nequa q; poſſunt niſi pꝛomiſ⸗
ſa tinetia: Et ſi ſüt ↄiugati: exigit᷑ vt ißi
⁊ eoꝛum vxoꝛes pꝛofiteant᷑ ↄtinẽtiã:a
repellunt ne ad ſacros oꝛdines ꝓmoueã
tur. Notũ ergo ↄtinẽtie vite aplice ĩ pla-
tis pꝛimitiue ecclie plene fuit ſeruatũ: nõ
quidẽ ꝑ ipſius xpᷣi vel aploꝛum pᷣcepti co
actionẽ cũ ſit ↄſili ⁊ ſuꝑerogatiõis opꝰ:
ſed per ipſoꝛum apoſtoloꝛum imitatõeʒ
Et perboc patet ſolutio ad pꝛimum,.
Ad ſecudu et ndn dt
– WEnẽtia ſnexa ẽ oꝛdi
nibus ſacris:nõ quidem ex natura rei pu
ta ex ipᷣiꝰ oꝛdinis ſacri ſuſceptiõe:qꝛ tũc
quicũq; accipet oꝛdinẽ ſacꝝiteneret coti
nẽtiam ſerusre:quod ẽ falſum:qꝛ ſicut di
ctu eſt greci oꝛdines ſacros ſuſcipiunt:et
continetiam ſeruare nõ tenent᷑ſed ẽ ãne
ra ↄtinentia ſacris oꝛdiuibꝰ ex voti pꝛo-
miſſiõe:quod quidẽ votũ emittit᷑ ab illis
qui ad ſacros oꝛdines volüt ꝓmoueri ex
ſtatuto eccleſe: nec tñ ſeqtur ꝙ papa ĩta
lixoto nõ poſſit diſpẽſare:nõ obſtante q
votum liget iure diuino ⁊ naturali:qꝛ cũ
votum ſit pꝛomi
ri bono ⁊ vtilioꝛi:papa loco dei põt ꝓme
lioꝛi bono vel vtilioꝛi ꝓmiſſione factã de
minoꝛi bono relaxare:nõ ſolu cõmutare
¶. Ald 3 eſt dicẽdum ꝙ ſtatutuz eccłie

ſſio facta deo: de melio/

de voto caſtitatis emittẽdo volẽtibꝰ ad
ſacros oꝛdines ꝓmoueri no fuit vniuer⸗
ſale: qꝛ no extedebat ſe niſñ ad clericos
occidẽtalis eccłie. Unde ſcribit᷑.xxxi.di.

ꝙ occidẽtalis nõ oꝛiẽtalis eccłia caſtits
tis obt łit votũ:poſſet tñ papa ſivellet ſta

tutũ vniuerſale facere vt nullus poſſz ad
ſacros oꝛdines pꝛomoueri:niſi ↄtinẽtisʒ
ex voto ꝓmitteret: ⁊ tũc oẽs vniuerſalit

ꝑ vniuerſum oꝛbem eent ad boc aſtrictie

GATYESS ſicpcedit. Ai
9 Arti det᷑ n. ꝙ epi

in pmitiua eccłia nõ ſeruarẽt apo

ſtoloꝝ vitã de voto obediẽtie. Joãnis.n.

xxi Quando ieſus xpᷣs cõmiſit oues pa
ſcẽdas petro in ꝑſona oiuz epoꝝ nõ expe
tiuit ab eo obediẽti:ſj dilectionẽ dicẽs.
Si diligis me: paſce oues meas. Pꝛe

terea epoꝛum obedietia nõ eſt niſi de cu
ra gregis babẽda:ſʒ nullius cura baben
da ẽ qui relictus ẽ ĩ manu ↄſilij ſui. Scri
bit eni Eccle.xv. Deus ab initio oſtituit
boiem ⁊ reliquit eum in manu cõſilij ſui.
¶ Pꝛeeeres ꝑfectio obediẽtie ↄſiſtit in
conſoꝛmitate volũtatis buane cũ volun

tate diuina:ſed bõ nõ tenet confoꝛmare
voluntateẽ ſuam volũtati diuine ſemꝑ in
volito:ergo nec obedientiavite aplłice in
epiſcopis eccleſie pꝛimitiue ſeruabatur.

4 2 eſt qꝛ obediẽtia
n C 0 trarin vite aplice fuit
obedire chbꝛiſto vſq; ad moꝛtem: ſed boc

illi ſernauerunt in pꝛimitiua eccleſia.

ν6 bicédum: ꝙ votu obedi
Ku e entie ꝑ paſtoꝛes eccleſie
emittit᷑ de cura babẽda ouiũ ⁊ agno ut

per agnos intel ligant᷑ introducedi vłꝑ-

ficiendi: per oues vo iaʒ perfecti: ut dicit

Augꝰ. Lalis aut obediẽtia excedit obe-
dientiã quoꝛũcũq; religio ſoꝝ:ſiue etiã aſiu
biectoꝝ in tribus. ¶ Pꝛimo in vniuerſa
litate:qꝛ alioꝛũ obedientia &᷑ reſpectuvni

us cui ſe obedire voto aſtringunt Haſto
ris aut obediẽtia eſt reſpectu oiuj quo
curã habet:quoꝝ ſeruituti ſe ſubucit mõ
quo dicebat apłs.i. Cbor.ix. Cu eſſem

Nn
iii
Nbri
iwlun
ſrw
ſewon
Moe
wnmnen
. obcken
nin
en.
obell
1s ulci
1 Cp,t
Aailit⸗

BGꝛegoꝰ in paſtoꝛali.

Ar. nong 6 4

liber ex oĩbꝰ:oĩum me Fuũ fecl.⁊ ad Ro
i. Gꝛecis ⁊ barbaris ſapientibꝰ ⁊ inſpiẽ
tibꝰ debitoꝛ ſum. ¶Secũde in difficul
tate alioꝝ infirmitates poꝛtãdo ⁊ volũ
tati oium ſecõfoꝛmãdo:quod ẽ valde diſ

ficile. Añ Mume. xi. Hixit moyſes: cur
impoſuiſti pondꝰ vniuerſi ppłi huiꝰ ſugꝑ
me.i:nũquid ego cõcepi oẽm multitudinẽ

bãc:u t dicas mihi:poꝛta eos in ſinu tuo
ſicut poꝛtare ſolet nutrix infantulũ ſun.

¶ LTertio in charitate:quia aiam ſuam

⁊ vitã tenet᷑ ꝓ grege exponere:qð potiſſi
me in pᷣlatis eccleſie pᷣmitiue ſeruatũ eſt
qñ quiſq; ad epᷣatum ꝑueniens ſecurus
erat palmaz marcyrij obtinere:ut dicit

ℳ

eſt vicendũ ꝙ obe
A 8 Dem dien tis in dilectiõe

illa includebatur: qꝛ ut dicit Augꝰ: Sic

amoꝛis obedientie eius fuit paſcere do/

minicũ gregẽ: ſicut timoꝛis inobedietie

fnit negare paſtoꝛẽ. Ad ꝛ'eſt dicen-
dũ ꝙ non eſt relictus hõ in manu cõſilij
ſui ut liceat ei facere omne qs velit:ſ qꝛ
ad illud quod faciendũ ẽ nõ cogit᷑ natu
re neceſſitate:ſicut cetere irrönales cre
ature:ſʒ libera ſua volũtate:ad cuiꝰ oꝛdi
nationẽ tenet᷑ ſe ſubdere alioꝝ cõſñilio et
voluntati:quia ut dicit Gꝛegoꝰ: Uſus ꝑ
fecte ouerſationis ẽ ut peſſe nõ audeat:
qui ſubeſſe non didicerit. CAd 3c do.
ꝙ lʒ hõ nõ ſemꝑ teneat᷑ velle qð de vult
tener᷑ tñ velle ꝙ ſcit eũ pꝛecepiſſe ꝑ pᷣce-
pta:a imitarique ſcit en ꝑſuaſiſſe ꝑ con/
ſilia:quod fit per votu obediẽtie cu ꝗs ſe
xpo ſubi cit:? oibus ꝓpt᷑ chꝛiſtu.
¶Queſtio.Ixxxxii:quõ aploꝝ ꝑfectio
ob ſeruata eſt in pꝛelbyteris ⁊ diacombꝰ⸗
eccleſie pꝛimitiue⸗ ſceranczeſt
SK. - conſiderandũ eſt
„ indeee apoſtoloꝛuʒ
pfectio obſeruata eſt in eccłia
pmitiua in pᷣſbyteris ⁊ diaco⸗
nibus. Circa quod queruntur quatuo?.

Pꝛimo vtru in eccleſia pmitiua pᷣſby

teri eſſent diſtincti ab eis. Secudo

1
vrrum in eccleſia pᷣmitiua pᷣſbyteri ⁊ dia
coni bẽrent ꝑfectionis ſtatũ. ¶ Tertio
vtru in eccleſia pmitiua pᷣſbyteri ⁊ dia-
coni eſſent equalis perfectionis cũ epᷣis
Quarto vtrũ in pmittua eccleſia in ꝑ
ſectiõis ſtatu ſimilioꝛes eſſent epiſcopis
pᷣſbyteri ⁊ diaconi q; monachi. at
ergo ſic ꝓce
Peumn ans et en
ꝙ in bmitiua eccleſia pᷣſbyteri nõ
eſſent diſtincti ab epis. Que en ſunt ſino
nyma vnũ realit᷑ nõ diſtin guit᷑ ab alio:ſ
Hieroꝰ ſuꝑ epła ad Titum: Olim inde
plbyter qui erat epᷣs:poſtmodũ vo into
to oꝛbe decretũ eſt ut vnus de pᷣſbyteris

EEonerer⸗ ſciſmatũ ſemina tolierent᷑.

Pꝛeteres Apls ſcribes Lito arcbi⸗
epᷣo cretenſi ſic dicit: Ad Titum pᷣmo
huiꝰ rei gra reliqui te chrete:ut eaqᷓ de/
ſüt coꝛꝛigas ⁊ coſtituas ꝑ ciuitates pᷣſby
teros:ſicut ⁊ ego diſpoſui tibi. Suꝑ quo
vbo dicit glo.ꝙ ꝑ pᷣſoyteros cõſtituẽdos
ciuitates Ap łs intelligit epos:cu que
libet ciuitas ſuũ epᷣm requirat. Pꝛete
rea oꝛdo pſᷣſbyteroꝝ ponit ſeptimus oꝛdo
ſupꝛa quẽ nõ eſt alius: ſi & oꝛdo epᷣał nõ

eſt diſtinctus ab oꝛdine pꝛeſ byterij. nec

ipſi pᷣſbbteri diſtinguuu᷑ ab epis.

AnPAe— 11 eſt: quia in bis
In C0 tr. ꝗ nõ ſunt diſtin
cta reałr:vnum nõ dr e maius alio. Sʒ
Augꝰ ſcribens ad Miero.dicit: q;q;ᷓ Pᷣmi
boneꝝ vocabula que iã eccleſie vſus ob
tinuit eatus pᷣſbyterrio maioꝛ ſit: tñ in
multis rebus Augꝰ Hiero. minoꝛ eſt.

Rn G EOdicen dũ: ꝙ ſolutio iſtius

.„—N aqgoõnis ponit᷑.xxi.di.c.de-
cretis.vbi oñdit᷑ ex veteris legis figura

tiõe:⁊ er xpᷣi inſtitutiõe:⁊ ex aploꝝ oꝛdi

natiõe pᷣſbyteros ⁊ diaconos ab epis ſꝑ

fuiſſe diſtictos. Ex veteris qdẽ legis fi⸗

Furatiõe: planũ ẽ ꝙ ſacerdotiũ leuiticũ
gurabat ſacerdotiuz chꝛiſti: ut Aplus
ondit ad Hebꝛe. vi. rſed ibi dẽ ꝙ ſummi
pontifices ⁊ minoꝛes ſacerdotes a deo
ſunt iſticuti ꝑ moyſen: qui ex pᷣceꝑto vñii

Ar.
aaron in ſummũ pontificẽ. filios vo ei⸗
vnxit in minoꝛes ſacerdotes. ¶ Erx xp̃i

vo inſtitutiõe maioꝝ ⁊ minoꝛũ ſacerdo-

ti diſcretio facta e: qũ aplłos tanq; mma
ioꝛes ſacerdotes: ⁊?. lxxi. diſcipulos qſi

minoꝛes ſacerdotes in ſtituit: ut ptz ¶u.
x. vbi dicit glo.ꝙ ſicut i apłis foꝛma epo
rũ:ſic in. lxxij foꝛma pᷣſbyterorũ qᷣſi ſecũ

di oꝛdinis ẽ pᷣſcripta. Ex aploꝝ autẽ

oꝛdinatiõe:qꝛ banc foꝛma apłi ſecuti in
ſingulis ciuitatibꝰpᷣſoyteros ⁊ epos oꝛ

dinauerũt. Oiacones vo ab apłis oꝛdi-
natos legim:quoꝝ maximꝰ fuit ſtepha

nus. Subdiacones vo ⁊ alios minoꝛes
oꝛdines ꝓcedente tꝑe ecxleſia ſibi cõſtitu
it: q;uis aliqui dicàt ꝙ ſubdiaconatꝰ oꝛ
do ab apłis inſtitutus ſit: ſed int᷑ ſacros
nõ cõputatus:ſicut poſtea numeratꝰ? eſt
Hoc idẽ pʒ ex diſcipuloꝝ apłoꝝ traditio
ne. MNã dionyſius qui fuit diſcipulꝰ Pau
li. v. c. eccleſiaſtice hierarchie tres oꝛdi-

nes deſcribit: eoꝝ: pᷣſbyteroꝝ: ⁊ diaco/

—

noꝝ. ⁊? epoꝝ oꝛdinẽ diẽ eẽ ꝑfectiuũ.p bꝛo

rũ do illumiatiuũ ⁊ diaconoꝝpurgatiuũ

ergo in oppoſitũ eſt
Ad rones do. ꝙ epatũ nõ eſſe

oꝛdinem diſtinctũ a pᷣſbytero ⁊ alis ſim
pliciter verũ nõ eſt: cuʒ dionyſius expᷣſſe

oꝛdinẽ epoꝛum dicat eſſe diſtinctũ ab oꝛ
dine pᷣſbyteroꝝ ⁊ diaconoꝝ. Et Gꝛatia
nus. xxi. di.⁊ magiſter ſentẽtisrũ epᷣoꝛũ

oꝛdinẽ qdripartitũ ponunt. Eſt ergo ali

us oꝛdo reſpectu coꝛpoꝛis myſtici cnius
curã recipit eps qᷓſ pncipalẽ ⁊ regslem.

Sacerdotes aut ſolu miſterialẽ:reſpcũ

cuius non ſolũ iuriſditionẽ: imo aliqueʒ
oꝛdinez vel oꝛdinis ptãtem bʒ epᷣs pᷣter
oꝛdinẽ pᷣſbyteri: ſed verũ eſt ꝙ reſpectu
coꝛpoꝛis chꝛiſti veri nõ eſt aliꝰ oꝛdo epᷣo

rum ⁊ pᷣſbyteroꝝ:eo ꝙ ad cõſecrandum

coꝛpus cbꝛiſti idem character ⁊? eadeimn
ptãas eſt in vtriuſq;: ⁊ ꝓpter hanc digni
tatem in pᷣmitiua eccleſia iſtoꝝ vocabu/
loꝝ pᷣſbyteroꝝ ⁊ epᷣoꝝꝑ vſus ꝓmiſcuꝰ erat
qꝛ p̃ſbyteri dicebant epᷣi ſiẽ ptʒ per illud
quod inductũ eſt de Aplo ad Titum.i.

Hunc moꝛẽ adbuc ecdeſia puat: qꝛ queli

bet epm ſacerdotẽ magnum appellat.?
bm hunc intellectũ accipienda ſunt ?ba

Hieronymi ſupꝛa inducta.

Diſecundũ de

gert eni ꝙ in pᷣmitiua eccłia pᷣſby⸗
teri ⁊ diaconi bẽrent ꝑfectiõis ſtatum.

Mam ſtephanus ⁊? laurentius diaconi
fuerunt ⁊ ſtultũ eẽt dicere q; in pmitiua
eccleſia illi nõ fui ſſent in ꝑ fectiõis ſtatit

WPꝛeterea quicuũq; aſſumunt᷑ ad aliqð
officiũ eccleſiaſticu: aſſumunt᷑ ad ꝑfectio
nis ſtatum: ſcut põt bẽri ꝑ Augl. ſuper
illo bo Jaco.i. Tu ſede bic bñͥ. paupe/
ri aũt dicatis: tu ſta illic ſub ſcabello pe

dum meoꝛũ: vbi dicit ꝙ ſi banc diſtan⸗

tiã ſedendi ⁊ ſtandi ad officia eccleſiaſti
ca referamꝰ:nõ ẽ putandũu leue eẽ petin

acceptio ꝑſonaru:ſed pᷣſbyteri ⁊ diaconi

aſfſumebant᷑ ad officia eccleſiaſtica:ergo
erant in ꝑfectionis ſtatu. C. D. ſtatus
dicit᷑ a firmit᷑ ⁊ recte ſtando.ſᷣm quẽ mo

dũ dicit Apłus. i. Chor.xv. Eſtote ſta

biles 7 imobiles abundãtes in oĩ opere

dñi. ſed tmulti p̃ſbyteri ⁊ diaconi in ᷣmi/

tiua eccleſia recti ⁊ firmi ſteterunt: ergo
erant in pfectionis ſtatu.
In coötrariu a nn⸗
1 11 EUſolum oꝛdinem
epᷣoꝝ ponit pfectiuũ:⁊ monacboꝝ perſe
ctum. diaconoꝝ vo purgatiun ꝑ catheti
cationẽ. Sacerdotuʒ vᷣo illumin atiun ꝗ
ſacramentoꝝ admini ſtratione.

dicendũ ꝙ ſtatus pfectio
Rnd 60 Sstum ad pnñs tribꝰ mo
dis põt acquiri. ¶Pꝛimo cõmuniter et

large per actus vilectionẽ. C Secũdo

magis ppꝛie officij adminiſtrationem
Tertio ꝓpꝛijſſim e ꝑ ꝑpetuã voti ob/
ligationẽ. “Pꝛeimo mo oẽs erũtes in
charita te ſunt in ꝑfectiois ſtatu: qꝛ ſola

charitas vinculũ pfectiõis eſt: Collocl.

iij. Iſto nãq; mõ ſtatus perfectio oppo
uit᷑ caſui peccati ⁊ culꝑe.lm que moduʒ

7 ep̃i dicebant᷑ p̃ſbyteri ut ptʒ Act.xc.

quio
toyte
tureyp
teri⸗
ſen
tion

cait

ſeneGH

e .
Br. 4
Nsun
dioceni
Pnitns

distn

GoAnn

he
ſae/
dod

dn
Kcn

lihen
1diad
ee
3Kars
i
ſceſ
Rohee

den⸗

Geee

Done
Hthen

anbel

„

Nar

⸗ .

dicit Apls: Qui ſe eſtimat ſtare: videat
ne cadat. ⁊ Galbł.v. dicit: State ⁊ nolite

iugo ſeruitutis iteruũ cõtineri. Secu/
do vo mõ oẽës qui aſſumunt ad officis ec
cleſiaſti ca pñt dici ee in ꝑfectiois ſtatu
reſpectu laicoꝝ. Sunt eni ipſi qſi medij

inter deu ⁊ populuũ. Ande qͥnto ſunt ꝓpĩ

quioꝛes deo rõne offici quod miniſtrat:

tanto ſunt magis ꝑfecti. Iſto mõ ſcribi
tur.viij.q.i.c.qualis.Mõ ſoluũ epi ⁊ pᷣſby/⸗

teri ⁊ diaconi debent magnopere pᷣuide

re lut cunctũ ppłim cui pᷣſident conuerſa
tione ⁊ mone excedant:verũ etrã inferi/
oꝛ gradus:puta exoꝛciſte lectoꝛes ⁊ alij
¶BSed tertio mo epᷣi ⁊ireligioſi ac oẽs

illi ꝗ per votũ in ꝑpetuã ſeruitutẽ ſe tra-

dunt ad ſeruiendu chꝛiſto ⁊ hominibus
poter ipſum in bis ꝗ ſunt ꝑfectiois oꝑa
unt in ꝑfectiõis ſtatu. Iſto nãq; mõ ac/
cipitur ſtatus ut ſonat in quãda ſeruitu
tem oppoſitã libertati.ij.q.vij. Si qñ in
cauſa capituli uel ſtatus interpellatũ fu
erit nõ per pꝛocuratoꝛes:ſed per ſeipos

1 yeſt agendum.
Ad Peim ergo eſt dicendum

verũ eſſe ſteppanũ ⁊ laurentiũ diacones
fuiſſe ⁊ in ꝑfectiois ſtatu extitifſe:nõ pꝛo

pter archidia conatuʒ: ſed ꝓpt᷑ martyrij

opus:quod quidẽ etxcedit oia ꝑfectioms
opera: ut iufra dicet. C. Ad 26 dv. q;

verũi eſt oẽs miniſtros cecleſie eſſe in ꝑfe
ctionis ſtatu ꝓpt᷑ officij adminiſtratio/

nem:ſed talis ꝑfectio ſtatus magis acci

pit᷑ comꝑatiue q; ꝓpꝛie. Ande canones
clericoꝝ ſtatum magis appellant gradu
Gᷓ ſtatum. Scribit eni.viij.q.i.Pꝛo gra/
du ſui offici quẽ q; melioꝛe eſſe opoꝛtet.

Et. xiiij.q.iiij.ſcribit᷑. Si quis oblitus ti
moꝛt᷑ dñi ⁊ ſactarũ ſcripturarü fenera⸗/
uerit:aut turpia lucra ex quolibet nego
cio queſierit:de gradu ſuo deiectus: ali-

enus babeat a clero. Ad 3 eſt dicen

duũ ꝙ certũ ẽ multos diacones ⁊ pᷣſbyte
ros rectos ⁊ firmos ſtetiſſe in fide ⁊ in
charitate:⁊ multi ſic adbuc ſtant:⁊ q;tu

Aàad boc fuerunt aſſumpti ad ꝑfectiõis ſta

Ar. nonageſimatertſia nmI

tum: ut ſtatus opponit᷑ caſui culpe:ſj nõ
ꝓut ſtatus ſeruitutis opponit᷑ libertati.
m quem modũ ſoli illiqui voto obedic
tie in ſeruitutẽ alioꝝ ſetradũt ꝓpt᷑ xᷣm

dicunt eſſe in ꝑfectiois ſtatn. gie eue
g 11 ſic pcedit᷑t Aide
M teruu tur eni ꝙ in pꝛi
mnmmitiua eccleſia pᷣſbyteri ⁊ diaco⸗-
nileſſent equalis ꝑfectiõis cũ epᷣis.Epi/
ſcopinãq; tenent aiam ꝓ gregibus po⸗
nere: Jo. x. Bonus paſtoꝛ aiam ſusʒ po
nit ꝓ ouibus ſuis: ſed hoc multi pᷣſbyte-
ri ⁊ diaconi fecerůt in pᷣmitiua eccleſia:
ergo fuerunt eqlis pfectiois cũ epiſco-/

pis. S. babere curã alioꝝ eſtꝑfectio

nis ſtatus:ſed ſicut epᷣs bʒ curam in ſua
dioceſi:ſic pᷣſoyter ĩ ſua parrochia: ⁊ dia
conꝰ in ſuo archidiaconatu: ergo ſunt in
equali perfectionis ſtatu. Pꝛeterea
Augꝰ dicit i epła ad Aalerin: Sic nibil
in hac vita maxime bhoc tꝑe difficiliꝰ: la
boꝛioſius:⁊ periculoſius eſt ep̃i ⁊ pᷣſby⸗
teri aut diaconi officio:ſic aps deũ nibil
bea tius ſi eo mõ militet᷑ quõ noſter im-
ꝓa toꝛ iubet. Aidet᷑ gͤ Augꝰ? ponere oẽs

—

iſtos in eqli ꝑfectione: ſi eo mõ admini/

ſtrent quo miniſtrare debent.

netrariſ eſt: qꝛ ſoli ep̃i
J n C0 trann ꝑpetue Fuituti
illoꝝ ſe tradunt quoꝝ curam ſuſcipiunt
ſoli ipñi ſunt in ꝑfectiõis ſtatu in gene
Rn deo re pᷣlatoum.
EdDdo. ſiẽ diẽ Aug?. kij.

de trini.c.xi:Cito magis inheretur deo
Into minꝰ diligit᷑ ꝓpi. Poſſumꝰ aũt di

ſtinguere triplex ꝓpꝛiu. Quoꝝ pmuz eſt
