ta ſpeculatiua ⁊ intellectuali perqua in
ratione perlicit᷑. Sultũ ergo eſſet dice⸗/
re ꝙ homini non deberent pꝛoponi aliqᷓ
alia ad credendũ que per ſeipſũ cogno/
ſcere non valet. NHam ſ hoc eſſet in vita
ſpirituali deo non cõiungeret᷑. Nam per
olam fidem homo facit cum deo quod

dam matrimoniũ: quia per ſolã ſidẽ bõ

coniungit᷑ deo Juxta illud Oſce.ij. Spõ
ſabo te mihi in iuſticia ⁊ miſericoꝛdia ⁊

in ſide. In vita vo moꝛali in agendis nõ

dirigeret᷑. NMam per ſola fidẽ bomo diri
gitur in agendis per que poteſt conſeg
vitam eternã. VUnde ipſa ſola dicit ſub/
ſtantia ⁊ fundamentũ ſperandaꝝreruʒ.
cuius ſignũ eſt quia nullus phiioſopho
rum ante aduentũ xpᷣi cum toto conatu
ſuo tãtũ potuit ſcire ð ſciẽtijſ neceſſaris
ad ſalute:quatũ poſt aduentum xpᷣi ſcit
vna vetula per ſolã fidẽ:pꝛopt quod di-
cit Aug xiij.de trini.c.xix.qꝙ illi pꝛeci/
pui gentiũ philiſophi qui inuiſibilia dei
per ea que facta ſunt intelligere potue/
runt:tamẽ quia ſne xpᷣo mediatoꝛe pbi
loſophari ſuntquem nec futuꝝ pꝛophet
nec veniſſe apoſtolis crediderunt: ſicut
dictü eſt de illis verita tẽ detinuerunt in

iniquitate. ¶em vita intellectuali nõ

pꝛoficeretur. Eſt enim bumana cogni⸗
tio ſic debilis ꝙ nullꝰ pbiloſophoꝝ lon⸗
gũ tẽpꝰ apponedo in ſtudio potuir ꝑfe-
cte natura vniꝰ muſce inueſtigare. Vñ
legit de quodã philoſopho.ꝙ trigĩta an
ms i ſolitudine ſtetit ut cognoſceret na
turã apis nec es ꝑfecte iueſtigare potuit
ſtultũ eſt at nolle credere niñ illa q tm
bomo per ſe cognoſcere poteſt.

2 Wwi m ueſt do & tz illa q
Ad pꝛimũ de protione
nõ poſſint pꝛobari:ſunt tamẽ tot ſignis

Ar.
et miraculis confirmata que ꝑ nullam
purã creaturam fieri poſſent.Si eni rex
mitteret lr̃as cõſilio ſuo eiꝰ ſigillo ſigna
tas:nullus eſſet auſus dicere tales lras
nõ pꝛoceſſiſſe auctoꝛitate regl. lla aũt
quetfidei ſunt tradita nobis ꝑ ꝓbhetas
⁊ aplos ſigillo dei ſignata ſuutc.qð qdeʒ
ſigillũ miracula ⁊ ſigna ſuntque dei fi/
lius in buana natura fecit. ꝙ ũ dicat mi
racula illa fieri nulluũ vidiſſe:leuit rndet᷑
CLonſtat eni ꝙ ante aduentũ xpᷣi totus
mũdus idola colebat:ſicut ipſe biſtoꝛie
paganoꝛũ oſtẽdut. Sed mõ ſere oẽs ſa
pientes diuitęs ⁊ potẽtes ad xpᷣm ſunt
cõuerſi. Aut iſtud factũ eſt miraculo/
ſeꝑ rpᷣm: ⁊ ſic babeo ſpontn aut dicit᷑
boc non eẽ miraculoſu:⁊ ſic dico nõ po/
tuiſſe eẽ inaius tniraculũ q́; ꝙ mũdꝰto

tus ſine miracul cõuerteret. Ad 2

eſt dicenduù: ꝙ lʒ ad credendũ hõ nõ co/
gat᷑ neceſſitate coactionis.artat tñ ad
credendũ neceſſitate finis:qꝛ nõ põt ali
quis cõſequi finẽ vite eterne niſi ꝑ crede
re illa que ſunt fidei. Jur illud apłi ad
Hebꝛe.xj.Accedetẽ ad deũ opoꝛtʒ cre/⸗
dere:qꝛ ſin e fide ipoſſibile ẽ deo placere
Ad z eſt dicendu ꝙ creſcere illa qᷓ
ſut fidei põt intelligi dupłr:aut ſubſtan
tialiter ꝑ additiouẽ: aut accidẽtalit per
explicationt. ¶ p mõ imutabilia ſut ⁊
eade:qꝛ pm Augj. Ana fides e antiquo
rũ ⁊ modernoꝛũ. ¶ Sed 2: mõ creue-/
rũt:quia multa explicite nos cognoſci
mus que illi iĩplicite cognouerũt. Et ſic
papa aliqua põt explicare in articulis qᷓ
explicata non ſunt. ..
D ſecũdũ eaitur
EEe3SHDSiger eniz
Wꝓy ad papã nõ ſpectet ſub articu
lo ponere.credo ĩ vnũ deuũ:qꝛ qðẽ a pbi
lo ſophis demõſtratiue pꝛobatũ nõẽ po
nendũ ſub articulo:ſed eẽ vnũ deum de
mon ſtratiue pꝛobatũ eſt a pvᷣis in pluri
bus locis. Snõ eſt ponendu ſub articulo.
WPꝛeterea ponere ſo articulo ad que
ratio hũana induci põt diminuit ratio

X II
nẽ meriti. Juxta illud Gꝛego.Fides nõ
babet merituʒ cui huana ratio pꝛebet
experimentuũ.ſed ꝙ ſit vnꝰ deus põt ad
duci hana ratione. non ẽ ponenduʒ
ſub articulo. ¶ Pꝛeterea pᷣceptũ dei ar
tat nos ad credendũ abſq; eo quod ſub
articulo ponat᷑.ſed pꝛecipit DOeutro.vi.
Audiſt łdñs deus tuus:deus vnus eſt
non eſt ponendũ boc ſub articulo.

J 1 eſt:qꝛ in ſy mbo
In C0 trariusgdrri 7 iſym

bolo aploꝛũ ponitur. credo in vnũ deuz.
Ri EO Dicenduzʒ: ꝙ rõnabilit
RIEEponi iub articulo eẽ de
um ⁊ eẽ vnũ deu.nã deũ eſſe gubernato
rẽ omniũ:⁊ oĩiuʒ actuũ hbusnoꝝ directo
rem:ac oĩuð bonoꝝ remuneratoꝛẽ:⁊ ma
loꝛũ punitoꝛẽ multi negauerũt:qꝛ ponẽ
tes oĩa caſualiter euenire: negauerunt
deũ eẽ oiuʒz pꝛouiſoꝛẽ ⁊ gubernatoꝛẽ:cu
ius cõtrariu ad ſenſũ videmꝰ. Ha vide
mus res oẽs ut ſolẽ lunã ⁊ ſtellas deter
minatu curſũ habere.quod non contin
geret ſi caſualiter euenirent. Pon entes
vo actus buanos nõ diſponi a deo nec
ab ipſo pꝛouideriqui inducti ſunt:qꝛ vi
debant bonos in mũdo iſto affligi ⁊ ma
los pꝛoſpari negauerũt deũ actuũ bũa/
noꝛũ eſſe directoꝛe non attẽdẽtes q; bo/

nus medicus ꝑ eande artẽ medicine ꝓ-

pinat vni infirmo aquã ⁊ alteri vinuʒ ex
cexta ſcientia ſm ꝙ ars medicie dictat
Ponetes aũt nõ eſſe aliã vitã pꝛeter

iſtã:negauerũt deũ eſſc oiuʒ maloꝛũ pu-

nitoꝛẽ ⁊ bonoꝛũ remun eratoꝛẽ Cõtra
quos dicit aplus.i. Chorj.xv.Si tm in

bac vita ſpantes in xpo ſumꝰ:miſerabi

lioꝛes oibus boibus ſumus. Rõna bilit᷑
igitur poſitũ eſt in ſimbolo apłoꝛũ.Cre
do in deum ut oĩuʒ pꝛouiſoꝛem:⁊ ut om
niũ actuũ hũanoꝝ directoꝛẽc. ⁊ ut oiĩium
bonoꝛũ remunera toꝛe:⁊ maloꝝ punito
rem:Fᷣm quẽ modũ deum eẽ non ẽ ꝓba⸗/

tum hũana rõne. Sed in ſymbolo patꝝ

rõnabiliter eſt additũ. Credo in vnũ de

um: Mã filioꝛü ⁊ pꝛopinquoꝛũ nimiũ di

le⸗
en
ctt
g
1
ſntea
Pen
deo
des

gni
fo
git
faut
C
tetr

D
⸗
koit
ſite
tote
Uckk
id

4
cſan
ſe
ehee
Ropo
rt
oret
ſi v
ſoi
nte
grie
Cepott

I

nn

N

I

es no
ehet
öt 4
mdr;
deiar
ͤſub
fovi.
useſt
lo,
ſmbo
iſym
deuz,
bilit
le de
nato
recto
1n
hone
run
nec
givide
detl
contin
mnentes
deo nee
nt:qen.
igim
mu büs⸗
obo⸗
ticne⸗⸗
iugza
bictat
ipetel
rupi⸗
Cond
Siwmin

Ar.

lectoꝛes adoꝛant plures deos. Scribit

enĩ Sap.xiiij ꝙ acerbo luctu dolẽs pr
cito ſibi rapti fili fecit imagine. ⁊ illuʒ

qui tũc quaſi moꝛtuꝰ hõ fuerat:poſtmo

dqu tanq; deũ colere ceperat et coſtituit
inter ſuos ſeruos ſacrificia ſibi offerri.
Pꝛincipũ vᷣo ⁊ regu adulatoꝛes glures
deos adoꝛa nt ſicut nabuchodonoſoꝛ ut
de? volebat adoꝛari. Siuinatoꝛes vᷣo ⁊
demonũ ↄſultoꝛes plures deos adoꝛãt:
quia quod ẽ ꝓpꝛiũ dei ut occulta ⁊ futu
ra pᷣnoſcere a demonibꝰ? ſcire cupiũt: qꝛ
igit᷑ multi vnũ deũ nõ adoꝛãt:õ tales er
rantes ↄgrue additũ e in ſymbolo patꝝ.
Credo in vnũ deũ.Ex pᷣdictis ergo pa/
tet reſpoſio ad rõnes ĩ oppoſitü factas.
D terti ſic ꝓcedit᷑. Ar
5 eni ꝙ ad papã
nõ ſpectet ponere ſub articulo de
um eẽ creatoꝛẽ oiuʒz. Dicit.n. cõmenta-
toꝛ ĩ de ſubſtãtia oꝛbis: ꝙ multi dixerũt
ipſũ deũ eè cãm mouentẽ:ſʒ nõ cãm age

tẽ oiuzʒ:ſʒ cũ finis ſignificet agẽs pꝛima

ſignificatione ponere deu eẽ cam mouẽ
tẽ ꝑ modũ finis ⁊ nõ cãm agentè ꝑ mo/
dũ efficientis eſt abſurdu ⁊ ↄtra intẽti/
onẽ Ariſtotelis. Exquo g boc poſituʒ e
EE non opoꝛtet ponere ſub articlo.
S. oẽ quod põt non eẽ aliq̃ ꝑte ſui ð
ſe foꝛmalit᷑ neceſſe eſt non eẽ:ſed ſuũ eſſe
effectiue ẽ ab alio pꝛoductũ.cũ g oĩa viſi
bilia coꝛpalia aliqua ꝑte ſui poſſint non
eẽ:neceſſario ſũt ab alio ꝓducta:non er
go opoꝛtuit ponere in articulo crea toꝛẽ
oĩuʒ viſibiliu;. ¶. S. oẽ quod oꝛdinate
mouet ut aſſimilet᷑ ſuo fini ſuũ eẽ ⁊ totũ
ſuu bonũ effectiue recognoſcit ab alio:

ſed oĩa inuiſibilia puta ipſi angeli ⁊ ſub

ſtantie ſeꝑate oꝛd inate mouẽt ut aſſimi
lent᷑ ſuo fini. Effectiue bñt eẽ a deo:nõ
Aoꝛiuſt aadere iſy mbolo et iniſii
+ AρT Pin! eſt auctas
In contrarin eccleſie: gqa
eiuſ auctoꝛitate ſymbolũ eſt oꝛdinatum

* Bicendũu ꝙ aliqui poſu
Rnd COerut mũdi fuiſſe ab eter

vndecima III

no:ſicut Ariſtoteles ⁊ multi alij ꝓbaue
rũt. In ꝑſona quoꝝ loquit᷑ btüs petrus
qñ dixit. Exquo doꝛmierũt pres nr̃ioĩa
ſic ꝑſeuerãt. Et ↄtra iſtoſ poſitũ ẽ i ſym
bolo patrũ.factoꝛẽ celi ⁊ terre.Si g fa⸗
cta ſunt.ↄ ſtat ꝙ nõ ſꝑ fuerunt.iux᷑ illud
p̃s. Dixit ⁊ facta ſut. Aliꝗ vᷣo poſuerũt
mundũ eẽ factũ a deo ex piacenti tũ ma
teria voletes metiri potetiã dei iu᷑ mẽ
ſurã potẽtie createque nõ pot aliquid ꝓ
ducere niſi ex piacẽti mã: cũ ſit potẽtia
ꝑticularis. Et ↄtra iſtos poſitũ ẽ i ſym
bolo aploꝛũ creatoꝛẽ celi ⁊ terre. Mã ᷣʒ
amaſ.differũt creare ⁊ facere:qꝛ crea
rec aliquid ꝓducere ex nibilo.fa cere vᷣo
apponit mãm pᷣiacetẽ. ¶ Aliqui aũt
poſuerũ t ſicut manichei viſibilia ⁊ coꝛ/
ruptibilia a bono deo facta nõ eẽ peo ꝙ
multi defectꝰ in talibꝰ coꝛꝑalibꝰ iueniut
⁊ multa nociua:ↄtra quos Augꝰ ponit
tale exẽplũ.Si aliquis intraret domuʒ
fabꝛi:⁊ iueniret ibi inſtrumeta cũ quibꝰ
puũgeret ⁊ lederet ſe: ⁊ ex hboc reputaret
illu fabꝛũ eẽ malũ ꝙ teneret illa inſtru
menta:ſtultꝰ eẽt cũ faber ten eat illa ad
opus ſuũ: Ita ſtultũ ẽ dicere ꝙ coꝛpalia
ſut mala ⁊ a malo deoqꝛ ſũt nociua.nã
quod ẽ vm nociuũ alteri ẽ vtile. Ad re/
mouendũ g hunc erroꝛẽ additũ ẽin ſym
bolo patrũ:factoꝛẽ omniũ viſibiliũ:Sed
gliqui nõ valetes traãſcedẽ coꝛꝑalia non
credid erũt eẽ aliquid vitra nãm viſibilẽ
adoꝛãtes pꝛo deo ſolẽ ⁊ lunã uel aliquã
ſtellarũque inter coꝛꝑalia ſũmũ graduʒ
ten ebãt. Ad remouendũ igit᷑ huùcerro
rẽ additũ ẽ in ſymbolo patꝝ.⁊ ĩuiſibiliũ

= 11 ergo eſt dicẽduʒ qꝶ
d Peimi non negamꝰ phᷣos

poiiſſime peripateticos poſuiſſe deum
cãm efficientẽ oium: quia tũ poſuerunt
mundũ ab eterno ⁊ effectos coeternos
fuiſſe ſue cauſe:quoꝛũ poſitione tãq; be
reticã fides catholica dãnat. Jõ opoꝛ
tuit ſub articulo pon ere deũ eſſe omniũ
creatoꝛẽ ⁊ factoꝛẽ:quoꝝ erroꝛis radicẽ

rabbi moyſes aſſignat dicẽs ꝙ ipi fuer̃t

Ar.
ſimiles puero qui ſtatim cũ naſceret po
neret᷑ in inſula ⁊ nunq; videret muliereʒ
pꝛegnantẽ nec puerũ naſcentẽ.ſi tũc di
ceret᷑ ei qñũ iam eet magnꝰ:qualit᷑ bõ cõ
cipit᷑ ⁊ poꝛtat᷑ in vtero nõ crederet ei:qꝛ
vid eret᷑ ipoſſibileꝙ ſic magnus in vtero
poſſet poꝛtari. Ita pbᷣi videntes ſtatuzʒ
mudi pñtẽ nõ crediderũt ꝙ mudꝰpoſſet
de nouo inciꝑe.Et ꝑ hoc patet rñſio ad
alias duas rõnes:qꝛ nõ ꝑ ülũ modũ po
nit eccleſia deũ factoꝛẽ oiuzʒ viſibiliuʒ ⁊
inuiſibiliũ:ſicut phᷣi poſuerunt.

ſic ꝓpceditur.
Dugrtu aherenmn

ꝙ ad papã nõ ſpectet determĩare
modũ crededi trinitate. Sicit eni hila-
rius in libꝛo de ſynodis ꝙ pat᷑ ⁊ filiꝰ ⁊
ſpus ſcus ſũt ꝑ ſubſtatiã tria: ꝑ ↄſonan
ciã vᷣo ſunt vnu.non eſt ergo ibi vnitas
in natura ſicut papa determiat. C S.
dicit Boete i li . de tri. Illud ẽ vere vnn
m quo nullus e nuerus:ſed trinitas eſt
vnus deus veriſſime· nõ ergo ibi erit nu
merꝰ ꝑſonarũ cũ vnitate nae ut eccleſia
determinat. ¶Pꝛeterea quecũq; diffe
rũt ſpecie differùt natura:ſj paternitas

⁊ filiatio cuʒ ſint relationes differetes

ſpecie ponũt differentiã innatura.nõ g
1 in trinitate vera wnitde od ſern
In ↄtrariumt den
fi.ca.c. firmiter credimus.
Rnideo Dicendũ: ꝙ Innocẽti⸗
. Otertis in illa decretali ſu
pꝛadicta firmiter cred imꝰ.tria ponit re
quirenda eã in confeſſione vere ſempi-
terneq; deitatis. Mã pꝛimo ex parte cre
dentis requirit firmitas qñ dicit firmit
credimꝰ. Firmus nãq; debet eẽ xpᷣianꝰ
nibil heſitãs. AUnde moyſes grandis fa

ctus fide negauit ſe eſſe filiũ filie ppara

onis: magis eligens affligi cum populo
dei q;tꝑalis peccati br̃e iocũditateʒ: ut
ſcribit᷑ad Hebꝛe. xi. ¶¶ Secũdo ex ꝑte
modi credẽdi requirit᷑ ſimplicitas ut nõ
ſit ibi erroꝛis admixtio qñ dicit:⁊ ſimpli

Queſtio II

citer ↄfitemur.ſʒ em Augl.i.de tri.Mil
piculoſius alicubi errat᷑: nec laboꝛoſius
aliquid querit᷑: nec fructuoſius aligꝗd in
uenitur:q; vbi querit᷑ trinitas patris et
filij ⁊ ſpus ſancti. Tertio ex ꝑte ei⸗
quod credit᷑:requirit pꝛimo ꝙ credatur
eſſevnus verꝰ ſolus deus ſine deoꝝplu/⸗

„

rifica kione.Oicit enim Augꝰ ſuper illo

verbo.j.ad Chor..viij.Si tibi dij multi
⁊ domini multi nobis tñ nõ eſt niſi vnꝰ
deus. ꝙ plures ſũt dij nücupatiue ſicut
ſunt demon es:qꝛ oẽs dij gentiũ demo
nia.Plures ſunt ſimili᷑ dij adoptiuę:qꝛ
ego dixi:dij eſtis ⁊ filij excelũ oes. Sed
ſubſtantiue naliter ſola trinitas eſt vnꝰ
deus. Secũgo qꝙ credat᷑ eſſe eternꝰ⸗
ſine inceptione. Oicit.n.anſelmꝰ ſuꝑ illo
verbo pſal.Oñs regnauit m eternů ⁊ vl
tra.ꝙ ſi mũdꝰ fuiſſet ab eterno ⁊ i eter⸗
nũ duraret:adbuc deꝰ diceret᷑ eſſe añ et

vltra tale eternũ:quia cã ſemꝑ eſt ante

⁊ vltra ſuũ cauſatũ. ¶ Tertio ꝙꝙ ſit im
menſus ſine menſuratione. Exponens

enim Aug?. iiij. ſuper Geñ. illud verbuʒ

Saßp̃.xi.Oia diſpoſuiſti in nüero põde-

re ⁊ menſura.dicit ꝙ deus oĩa diſponit
in ſeipſo qui nüerus ſine nũero.pondꝰ

ſine pondere: menſura ſine menſura.

¶⅞Ꝙ Quarto ſit ĩcõmutabilis ſine mu
tatione:dicente.n. Aug..i.de tri. Hera
imoꝛtalitas ẽ vera ĩicomutabilitas quãö
nulla crea tura habet qm ſolius creato⸗/

ris eſt. C Quinto ꝙ ſit oĩpotẽs ſine ſub
iectione.ipſe eni ſolus ẽ qui moꝛtis ⁊ vi
te habet pt ãtẽ ⁊ ſubeſt ei cũ voluerit poſ
ſe: ut ſcribit Sap.xv. ¶ Serxto ꝙ ſit ief
fabilis inueſtigatione:quia dicẽte apło.
Incõpꝛebenſibilia ſunt iudicia eius ⁊ in
ueſtigabiles vie eius. Oẽs iſta scõditio
nes requiſitas ad modũ crededi trinita
tẽ ponit Innocẽtius in decretali ſupꝛa
dicta:firmiter credimꝰ. 8: ay hilari
Sẽ doð: ꝙ bilarius
Ad Peumn accipit ſubſtãtiam
ꝓ ipoſtaſi.vult eniʒ dicere ꝙ pr̃ ⁊ filiꝰ et
ſpus ſcũs ſut tria ꝑ ſubſtatiã ꝑſonarũ et

Ar. venecima

ſunt vnũ ꝑ oſonantiã vnitatis eſſentie.
CAd 2 eſt dicendũ qꝙ boctiꝰ per illa
verba intedit excludere nũerù a diuina

eſſentia nõ aũt a trinitate ꝑſonaruz: qð

quidẽ confitet᷑ eccleſa. C Ad 3ẽ vv:
qpaternitas ⁊ filiatio nõ ſe habẽt ad di
diuinas ꝑſonas ppꝛieut ſpẽm dantes:

ſed magis ut ꝑſonas diſtiguẽtesæ ↄ ſti

tuentes. Illud aũt quod ſe babet ad ꝑ/
ſonã diuinã ut ſpẽm dans eſt nã diuina:
quia pater generat ſihbi filiũ ſimilẽ 'ʒ na
ture idẽptitatẽ:non ſᷣm ꝑſonalẽ ꝓpꝛie/
tatẽ:q;uis in diuinis nõ ꝓpꝛie dicat᷑ ali
quid differre ſᷣm ſpeciem:cuʒ ibi non ſit
ſpecies neq; Senug, Peredit
ic ꝓceditur.
D quintuat eni ad
papã nõ ſpectet determinare modũ di
ſtinctionis ꝑſonarũ:qꝛ que ſt eadẽ rea
liter alicui ſunt edẽ realiter inter ſeſʒ
pater ⁊ filius ⁊ ſpũs ſcũs ſũt idẽ realit
in eſſentia nõ & in ꝑſonis diuinis ẽ po/
neda realis diſtinctio. ¶ S.aut ꝑſona
addit aliꝗd ſupꝛa eẽntis aut nibil.ſi ali-
quid addit reale faciet cõpoſtionem qð
non ẽ ponendũ.ſi ðᷣo nibil addit nõ po⸗
terit facere realẽ diſtictione. ¶ ¶ DS que
deſe inuicẽ pꝛedicant᷑ quicquid verifica
tur devno veri ficat᷑ de alio: ſʒ pr ⁊ eſſen
tia pᷣdicant᷑ de ſe inuicẽ.iſta eſt enĩ vera
pater eſt eẽntia:ſj pater generat: ſimi
liter eſſentia generat. ſtannod bi
eſt quod ſcribi
In C0 trani ex de fi. ca. c. fir
Sõ cendu: c J .
PE 1 icendũ:q; Innocẽti
Rud EO. i in decretali ſupꝛadi/
cta ponit modũ diſtictionis ꝑſonaꝝ di
cens. Tres quidẽ ꝑſone.pr a nullo: filiꝰ
a pr̃e ſolo:ac ſpũs ſcũs ꝑiter ab vtroq;:
pater generans ⁊ filius naſcens:⁊ ſpus
ſcũs ꝓcedes:ↄſubſtãtiales ⁊ coeq̃les et
coomnipotẽtes ⁊ coeterni. vbi tria ↄfi
tet᷑.pᷣ ꝑſonarũ biſtinctionẽ. 2? diſtictio
nis cãe nan E. Et 3. inſepabilem
oꝑationẽ. ¶Q Perſonaꝝquidẽ diſtictio/

V
nez qñ dicit: Tres quidẽ pſone. Mã ſᷣm
Augj.vij.de tri.cũ querit᷑ qd tres uł ꝗd
tria referendu eſt ad perſonas:qꝛ ꝑſona
m boetiũ ẽ rõnalis udl intellectuałna:
indiuidua ⁊ incoĩcabilis ſubſtãtia. In/
coĩcabilitas aũt in diuinis attendit᷑ in
ꝑſon is nõ ĩ eſſentia:qꝛ pr ita eſt pr᷑ q nõ
filius:⁊ filiꝰ ita ẽ filius ꝙ nõ pater:i eẽn
tia tñ pr̃ eſt illud quod filius:⁊ filiꝰillud
quod pater. Uñ Augꝰ. xv. ð tri. dicit q;
verbũ dei pr̃is vnigeitꝰfiliꝰ eiuſ ꝗ ꝑ oĩia
priſimilis ⁊ coeqlis hoc oino eſt qd pr̃:
nõ tñ prqꝛ ille filiꝰ ⁊ iſte p. ¶ Oiſticti
onis vo cae aſſignationẽ tãgit qñ dicit
pater a nullo: filiꝰa pre ſolo: ſpus ſcũs
pariter ab vtroq;: pr generas: filiꝰna⸗/
ſceẽs:ſpus ſcũs ꝓcedẽs. NHam iter perſo
nas diuinas nò poſſet eſſe diſtictio niſi
peroꝛiginẽ vnius ab altera:quia bʒ Oa

maſ. In diuinis oĩa ſũt idẽ pᷣter genera

tionẽ: ĩgenerationẽ ⁊ pꝛoceſſion. Eo
ipſo ꝙ paterẽ generãs ⁊ filius eſt geni-
tus.opoꝛtet filiũ ab eo eſſe naliter diſti⸗
ctũ.cũp Augj.i.ð tri. Hulla res ſeipᷣaʒ
generetut ſit: eoipſo ꝙ pr̃ ⁊ filiꝰ vna vo
lũtate ſpirant ſpm ſcm:oʒ ab vtroq; pꝑit᷑
iſpiratũ eẽ ⁊ ab vtroq; diſtic ũ: quia pᷣm
Hiero.ſpiritꝰſcũs nõ eſt pater neqʒ filiꝰ
ſed c amoꝛ quẽ ꝑit᷑ habet pater in filiuʒ
⁊ filius in patrẽ.ꝭ: tangit inſeparabilẽ
operationem quãdo dicit conſubſtãtia/
les ⁊ coequales coommipotentes ⁊ co
eterni. Mam ſᷣm Augl.ij. de tri. pa ter ?
filius ⁊ ſpũs ſanctus inſeꝑabiliter ope
rant᷑.⁊ hoc iõ ẽ qꝛ cõſubſtatialeſſũt ſine
qualitatis ĩplicatione: ſunt coeq̃les ſi-
ne quãatitatis diuiſione:ſunt coomnipo
tentes ſine virtutis terminatione.⁊ ſũt
coeterni ſine tꝑis variatione. Vnñ dicit
Augꝰ.v. de tri. Intelligamꝰ den q; tum
poſſumus ſine qualitatebonũ: ſinequã
titate magnum:ſine indigentia creato/
rem:ſine ſitu pꝛeſentem: ſine habitu oĩa
contin entẽ.ſine loco vbiq; totũ:ſine tẽ⸗
poꝛe ſempiternũ:ſine vlla ſui mutatiõe
mirabilia facientẽ nibilq; patientem.
§ 2

Ar.
WwWi mii 6 eſt dð ꝙ eo mõ åᷣ
Ad Peummn tres ꝑſone ſunt ea
dem in eſſentia ſunt eadẽ inter ſe qꝛ in
eſſentia pater eſt oĩno illud qð filiꝰ: ſed
cõparate tres ꝑſone ad eſſentiã eedẽ ſũt
in nature idẽtitate.inter ſe tñ ad inuice⸗
cõparate diſtinguunt᷑ relatiua ꝓpꝛieta/
te. CAd meſtdð ꝙ perſona addit ſu
pꝛa eſſentiã relationẽ facientẽ cum ipſa
eſſentia nõ realẽ cõpoſitionẽ neq; realeʒ

diuerſiſicationẽ:ſj bñ realẽ ſpecificatoꝰ
bm quã aligꝗd verſificat᷑ ð vno qð nõ veri

ficat᷑ de alio.Et ꝑboc pʒ rñſio ad iij.
D ſextũ ſic ꝓcedit᷑. Aide
tur eni ꝙꝙ ad pa
pr' nõ ſpectat determinare mo⸗
dũ vnitatis triũ perſonaꝝ:qꝛ qd eſt ðter
minatũ a xpo nõ eſt determinandũ ꝑpa
pam: ſed modꝰ vnitatis triũ ꝑſonaꝝ de/
terminatus eſta xpᷣo Jobᷣ. xviij.qñ dixit
Rogopater ut ſint vni in nobis:loquẽſ

de aplis:ſicut nos vnũ ſumꝰ:ſed apłi fu-

erant vnũ cũ xpo in charitate. Iſto mõ
ꝑſone ſunt vnuũ in eſſentia. D. ſcribit᷑
j. Joß. v. Tres ſut ꝗ teſtimon iũ dant in
celo:pr̃ verbuʒ ⁊ ſpũs ſanctus ⁊ bi tres
vnũ ſunt.Et tres ſunt ꝗ teſtimoniũ dãt
i terra:ſpũs aqᷓ ⁊ ſanguis:⁊ hi tres vnũ
ſunt:ſic ẽᷓ tres ꝑſone ſunt vnũ in eſſentia
ſicut ſutvnũ ſpus aq̃ ⁊ ſanguis. S.eẽ
vnũ natura eſt eſſe vnũ ſubſtantia: ſicut
cut dicit Aug.in li.demoꝛibus mona/
cboꝝ:ſed participatione nature omnes
hoĩes ſunt vnꝰbõ:g eodẽ mõ tres ꝑſone
ſunt vna ſubſtantia.

Arra re 1oOdSeſtqð ſcribit er
In C0 ti Irin de fide catholi 1

ca firmiter credimus.
KRſid C0 do innocentius ter-/
tiuſin decre. ſupꝛadicta

vnit atẽ qñ dicit vna eſſentia:ſubſtãtia:
ſeu natura ſimplex oino. Itaqʒ eſſentia
diuina eſt ſimpliciſſima:⁊ eſt cõmuniſſi-
ma:qꝛ igiteſt ſimpliciſſima in tribꝰ ꝑſo-
nis nõ eſt plificata:qꝛ ſimplex nõ pluri/

Queſtio

filius ⁊ ſpũs ſanctus nõ habẽes partẽ:⁊

partẽ vñ totã datꝑater filio ⁊ totaʒ ſibi

retinet:⁊ pater ⁊ filiꝰ totã dant ſpiritui

ſancto ⁊ totã ſibi retinẽt.Eſt ͤquedam

ſũma res ſimplex ⁊ idiuiſa:qꝛvero eſt cõ
muniſſima ipſa nõ eſt genita neq; gene-
rans:eꝛ cũ eſſe genitũ ↄueniat filio ⁊.nõ
patri.ſi diuina eſſentia eſſʒ genita pater

nõ eſſzʒ diuina eentia: ⁊ ſi eſſet genarãs

cũ generare nõ ↄueniat filio:filiꝰ nõ eẽt

diuina eſſentia:ſed bñ eſt per generatio⸗/

nem ⁊ ꝓceſſionẽ eadẽ num ero tribꝰ ꝑſo

nis coicata. C Müc s modũ vnitateſ-

ſen tie diuine confiter JInnocẽtiꝰ in ðdcre
tali ſupꝛadicta qñ dicit: Nos aũt ſacro
appꝛobãte ↄcilio credim ⁊ ↄfitemur eũ
petro lõbardo ꝙ quedã ſũma res eſt ve

raciter:pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpus ſcũs: que nõ

eſt generãs neq; genita neq; ꝓcedens:
ſed eſt pater ꝗ generat:⁊ filiꝰ q generat᷑
7 ſpũs ſcũs ꝓcedens: ut diſtinctio ſit in
pſonis: ⁊ vnitas in natura. Et dãnamꝰ
⁊ repꝛobamꝰtractatũ uel libellũ què ab
bas ioachim ↄſtruxit õ pꝛedictũ mgrm
in q̊ libello aſſerebatpatrẽ ⁊ filiũ et ſpm
ſanctũ eſſe vniꝰeſſentie uel nature nõ ve-
ra ⁊ reali vnitate:ſed q̃dã collecta ſiłitu
dine in amoꝛeuel in charitate. Coõfi
tet ſiłr inocentiꝰtriũ ꝑſonaꝝ in potẽtia
eꝗᷓ litate:⁊ ↄfitet᷑ tria oꝑa a tota trinita
te ſił eẽ facta.P:oꝑa creatiõis qñ dicit
ꝙ ſcã trinitas ab initio tꝑis vniuerſam
cõdidit creaturã. Scdo oꝑa redeptiois
qñ dicit ꝙ hec ſcã trinitas pᷣ ꝑ moyſen⁊
pphetas ſim oꝛdiatiſſimã diſpoſitione
tempoꝝ doctrinã humano generi tribu
it ſalutarẽ. Et expᷣmunt in illa clauſula
articuli ꝑtinẽtes ad xpᷣi humanitate de

e⸗ L pꝛadicta vtero virginali aſſũptaʒ.⁊ ſacr̃a perqᷓ fa
ponit triũ perſonaꝝ in eſſentia ꝑpfectaʒ

cta eſt bumanmigeneris reqẽptio. 3: cõfi
tet᷑ oꝑa nr̃e glificatõis:qñ dicit ꝗ oẽſ re

ſurget cũ ꝓpꝛijs coꝛꝑibꝰ ut recipiãt oẽs
ſm opꝑa ꝗᷓ fecerũt ſiue bona ſiue mala.

——

5 ES eſt dð ꝙ argumẽ .
Ad Peimm umptil a ſilitu·

VI

ficatur:iõ eſt quedã ſũma res pater et

1
ti⸗

pee⸗
dſti

VI
dtere
atte
tz ſbi
pirttui
nedan
beſto⸗
Pbene,
io ho
ahate
ini
Nnoͤce
leratio,
riye⸗
itatſch
pind
üt ſact
tetmur.
e
an
lun
ctioftn
ninn
rligin
ctün
li ehn
turenore

1ilt
r

ipweti
s mit
giai
lenſin

noſſen:
oſtionch
oi in
dauuli
nient
japee/
doze
otgec
ne . .
nuna

4 zſcltn/

Ar.

dinenon dicit idẽptitatẽ ſed diſparita-

tẽ:volebat g xpᷣus ꝙ ſui diſcipuli eſſent

vnũ ĩ amoꝛe ⁊ in char itate: ſicut ipſe cũ
patre erat vnũ in ſubſtãtie idemiitate.
CAd ⁊“ eſt dicẽdũ:ꝙ ſpus aqua ⁊ ſan
guis non fuerũt vnũ in xpᷣoi nature vni
tate:quia illa trig non ſunt vna res nec
vna natura: ſed fuerut vnũ i teſtenonij
veritate Teſtificabant᷑ enim illa tria q
xpᷣs nõ erat purus hõ ſed pluſq; bõ: ꝗa

enim de coꝛꝑe vxpᷣi exiuit ſanguis per ſe:

⁊ aqua ꝑ ſe:miraculoſum fuit ut glo.ibi

dicit. Zeſtificabant᷑ ſanguis ⁊ aqᷓ xpʒ

et dei filin. Teſtificabat᷑ etiã hoc ſpus.
id ẽ cla moꝛ:⁊ vox illa quã emiñt ſpiritũ
emittedo.qꝙ enĩ hõ iam ꝓpe moꝛtẽ vo/
cẽ magnã emittat ſine miraculo eẽ non
põt:potiſſime hõ qui moꝛit᷑ gladio ꝑ ſan
guinis effuſionẽ. Ende ceturio qui erat
ex aduerſo vides ꝙ ſic clamãs expiraſ-
ſet dixit: Aere filius dei erat iſte. CAd
3 eſt dicend: ꝙ natura creata non eſt
ſuũ eẽ:ſed acꝗrit eẽ ſuppoñitis:ꝓpterqð
partit ⁊ pluriticat᷑ plurificatione ſuppo
ſitoꝝ:ſed natura diuina è ipſum et᷑: nec
acquirit eẽ in ſuꝑpoſitis ꝓpter qð non
ponit numerũ cu ꝑſonis. ita ꝙ eſſentia
⁊ tres ꝑſone ſint quattuoꝛ res:nec pluri
ficat᷑plurificationeꝑſonarũ: ſed ẽ eade
cũ perſona et eſt quelibet perſona.
¶ Queſtio duodecima:quõ ad papam
ſpectat determinare que pertinent ad
diſtinctionem perſonarum.

*? 4
Idendum eſt
inſuꝑ quõ ad papaz ſpectat
determinare que ꝑtinet ad
diſtin ctionẽ perſonaꝝ: Cir
ca quod querunt᷑ quattuoꝛ C pᷣvtꝝ ad

papã ſpectet ſub articulo ponere patrẽ

eẽ oĩpotẽtẽ. ¶2 vtrũ ad papã ſpectet
determinare modũ gnãtionis filij a pa
tre. 3: vtrũ ad papã ſpectet detmia-
remodũ pꝓcededi ſpũs ſancti a pr̃e⁊ fi-/

lio. C4? vtrů ad papã ſpectet plura po
nere ſub articulo ſpus ſci qᷓ; pris 2 filij.

duodecima 1

Wi mñ ſic ꝓcedit᷑. vr
DPꝛimu ad pa⸗
ps nõ ſpectet ſub articulo pone/
re:pr̃em eè oipotentẽ:qꝛ poſſe gnãre eſt
ꝑfectionis:ſʒ bhoc nõ põt pr coĩcare filio
nõg Eatenti dz poni ſub articulo pa
tris. & D. pr nõ pot incarnari:Snõ eſt
oĩpotẽs.ꝓbat᷑ añcedẽs qꝛ ſi poſſet ĩcar
naripoſſet naſci: ⁊ ſipoſſet naſci poſſet

eſſe filius: ⁊ ſic in diuinis eẽnt plures fi

lij:quod ẽ S illud. Mõ tres filij ſ̊ vnꝰ ſi
lius:nõ tres ſpũs ſci ſ̊ vnꝰ ſpus ſcũs.
S. dicit Auga. ij. de tri. c. iiij. ꝙ pater
nuſ; legit᷑ eẽ miſſus:ſi pr nõ põt mit/

ti non eſt omnipotens.

„ „* 6 eſt auctoꝛitas ec
In Itr nn cleſie. .
*PWAEO icendũ:qꝙ ↄuen iẽt oĩ⸗
RKndeo potẽtia ponit᷑ ſub articu
lo pr̃ßfis ꝓpter eius appꝛopꝛiatione:ap/
pꝛopꝛiat᷑ eni potẽtia patri ſicut ſapia fi
lio:bõitas ſpũi ſcõ:qꝛ ſicut potẽtia põt
eẽ ſine ſapĩa.ſic pꝑr̃ no recipit eẽ ab aliã:
2 poſſet eẽ ſine filio ſaltẽ in eo qð deus.
Dicit enĩ Augꝰ. v.de tri. ꝙ nõ ẽ hoc di⸗
cere ingeitũquod ẽ dicere patrẽ: qꝛſi fi
liũ nõ genuiſſet nibil ꝓbiberet eu ee ige
nitu. Sapia vo nõ põt eſſe ſine potẽtia:
qꝛ poſſe ſaꝑe eſt aliqd poſſe.Jõ ↄuenie/
ter appꝛopꝛiat᷑ filio qui etiã in eo ꝙ deꝰ⸗
nõ põt eẽ ſin e patre:cũ totũ ee ſuũ a pr̃e
recipiat. Bonitas vo nõ põt eẽ ſine po⸗
tẽtia ⁊ ſapia:qꝛ bonitasẽ bñ ⁊ ſapieter
velle:ut dicit Richar.vi.de trini. Jõ cõ
uenient᷑ appꝛopꝛiat᷑ ſpui ſancto qui ꝓce
dit a patre ⁊ filio. ¶ Similit᷑ ꝓpterer/
roꝛis vitationẽ: ſuut enĩ iſta tria: potẽ/
tia:ſapiẽtia:⁊ bonitas coĩa tribus ꝑſo
nis:dant tñ intelligere pꝛopꝛia ꝑſonaꝝ
Inq;tũ aũt ſũt coĩa vitamꝰ ꝑ ipſa erro
rẽ arrij ſeꝑantj ſubſtãtiã ⁊ ponẽt nibil

realiter eẽ cõe tribus ꝑſonis:ſj inq;tum

talia dãt intelligere ꝓpꝛia:vitamꝰ erro
rem ſabellij: confundentis perſonas et
ponẽtis nullam realem pꝛopꝛietatem
in perſonis. M
93

Ar.
Adq pꝛimũ Sẽ do: ꝙ poſſe ge
—n Ee ersre no dicpo-
teſtatẽ ſy ꝓpꝛietatẽ. Eſt. n.diligeter oſi
deranduũ ꝙ tã potẽtia q́; eẽntia diuina
dicit ꝑfectionẽ ſimpłr ⁊ foꝛmahlter infi-
nitã. Omne aũut ſimpłr ꝑfectũ e coĩcabi
le tribus ꝑſonis:ſi eius carẽtia in eo cui
coĩcat᷑eẽt:eẽt indignitatis nõ ꝓpꝛietat
tale aũt carentiã nõ dicit poſſe gnare ex
boc ꝙ nõ coĩcat᷑ filio:qꝛ in filio nõ poſſe
gen erare nõ ẽ impfectio ſed ↄditio: nec
indignitas ſed ꝓpꝛietas. Mon eni eſſet
bonu argumẽtů ſic dicere:diſtiguere:et
cõſtituere diuinas ꝑſonas dicit ꝑfectio
néẽ.:ſed talẽ ꝑ ſectionẽ nõ dicit diuina eſ
ſentia:nee aliqd eẽntiale attributũ: niſi
ſola relatio: eentia nõ dicit ꝑfectioneʒ
ſimpliciter:Ma nõ diſtiguere uel nõre⸗
ferre nõ eſt imꝑfectiõis in eẽntia diuĩa
uel in aliquo ab ſoluto ſʒ Zditõis nec im
poteſtatis ſ̊ ꝓpꝛietatis. Ad 2c doð
qꝙ; pr̃ poſſet incarnari:nec ↄueniret ſibi
naſci ⁊ eẽ filiũ pᷣimn nãm diuinã: ſed ſoluʒ
ſm nãm hũanã aſſumptã. AUnde ꝓpter
boc nõ ſequeret᷑ in diuinis eẽ plures fi/
lios.Mã cõuenit filio ꝙ ſit pater virgi⸗
nis hm naturã diuinã:⁊ m nãm buanã
eſt eiꝰ filiꝰ Ad qꝭʒ ẽ dð: ꝙ ᷣm Augl.
niij· de tri. Cũ pr ex tꝑe ab aliquo cogno
ſcit᷑ nõ dr̃tñ miſſus:qꝛ nõ habet de quo
ſit ſicut filiꝰ: nec ex quo pcedat ſicut ſpi/
ritus ſcũs.ſicut ò non reciꝑe eſſe ab aliqͥ
nõ eſt impoteſtatis in patre ſed ꝓpꝛieta
tis:ſic mitti ſibi non conuenit. .
BSſecundũi᷑ pecait
⸗ e116 Didet᷑ enĩ
ꝓ ad papã nõ ſpectet determina
re modu gnationis filij apr̃e:qꝛ quod ẽ
inenarrbile nõ põt ꝑ papa explicari.Sʒ
ſcribit in Iaia:Gnationẽ eius ꝗs enar
rabit.non è talis modus ponẽd eſt ſub
articulo. S.filius naliter nõ generat᷑
niſi ex muliere:ſed de pr̃ nõ habet vxo
re: filiu generare nõ põt. ¶ Pꝛererea
m Augl. Eſſefiliũ eſt eſſe verbũ: ſy ver⸗
bũ noſtrũ non eſt filius: ergo ſimilit᷑ nec

verbum dei. anet
A ctrarin angemar

&Hoαα& Sicendu: & aliqui be-
Rñid 60 retici poſuerũt xpm non

—

fuiſſe dei filiũ aliter q; alij ſancti viri:ꝗ

bene viuẽdo merent᷑ dei filij ꝑ adoptio-
nẽ aellari:faciẽdo voluntatẽ dei. De

quibus dr̃ Jo.j. Qedit eis ptãteʒ filios

dei fieri his qui credũt i noie eiꝰ Et cõ/

tra hũc erroꝛẽ poſitũ eſt in ſymbolo apo
ſtoloꝛũ. Credo in Jeſum vpᷣm filiuʒ dei

vnigenitũ. Exquo eni vnigenitus ẽ: eſt
nãlis et non adoptiuꝰ: Jux illud Jo.j.
Anigenitꝰ qui ẽ in ſinu pr̃is ipſe enarra
nit. ¶. Aliqui vo poſuerũt xpᷣm nõ fuiſ

ſe ante beatã virginẽ. ſed tũc incepit eẽ
qñ ex ea cõceptus eſt. Et ↄtra bũc erro

rẽ additũ eſt in ſmbolo.Ex patre natũ
ante oĩa ſecula.Scribit᷑ eni Jo.viij. An
teq́; babꝛaã ſieret ego ſuʒ. ¶ ¶ Aliꝗ aut

dix erũt:ſicut Sabelliani: ꝙ bene pᷣus

ſuit ante btãm virginẽ ſed non fuit alia
ꝑſona apr̃e ⁊ ſpũ ſcõ diſtincta.quod di
ctũ cum auferat trinitate ꝑſonaꝝ erroꝛ
eſt ⁊ venenũ fidei. AUnde ad bũc erroꝛẽ
remouendũ poſitũ eſt in ſymbolo. Seuʒ
de deo: lumen de lumine. Scribit᷑ enim
Jo.viij. Qui me miſit verax eſt. Cõſtat
aut ꝙ nullus mittit᷑ a ſeipſo: ſicut nulla
res ſeißam generat ſᷣm Augl. C Aligꝗ
vo ſicut arriani bene dixerũt ꝙ cbꝛiſtꝰ
fuit ante beatã virginem ⁊ ꝙ fuit ꝑſona
diſtincta a pre.non tñ ꝙ eẽt verꝰ deus:
nec ꝙ eẽt eiuſdẽ nature cũ patre.Et cõ
tra bũc erroꝛẽ ponit᷑ i ſmbolo.Deũ ve
rum de deo vero. Scribiteniʒ Jo. xiiij.
Ego ⁊ pr vnn ſumus. Sed aliꝗ po⸗
fuerũt chꝛiſtũ eẽ creaturã non eternalit᷑
genitũ a patre ſed tẽ poꝛaliter ſactum.
nec equalis poteſtatis cũ patre.Et cõ/
tra huc erroꝛẽ ponitur in ſymbolo. GBe⸗
niců non factũ:cõ ſubſtãtialẽ patri. per
quẽ oĩia facta ſunt. Con ſitet᷑ũᷓ papa
quinq; ſub vnoarticulo de modo gene-
rationis filij.pᷣ eius filiationis natura⸗

n

tyr
ſin
g
vent
lmhol
hoſt

totn

toritas

4
gni be⸗
innon
lping
Loptio⸗
Nde
65 flios
E ⸗
bolocpo
flinzdel
tise
las Poi⸗
ſecnane

ntoͤfii

neeptte
biccno
trenatu
pin
Alguit
netis
futale
o
ero
emoti
odaß
dechin
Cöſt
urtul⸗
Gi

Ar.

⁶

3: in perſona diſtinctiuã pꝛopꝛietatem

AA in eſſentia vnitatẽ. Etx yc in poteſta

te equalitatem.

i 11α1τπæ eergo eſt dicenduz:
Ad Pammn qꝙ modus genera/⸗

tionis filij inenarrabilis eſt per hũanaʒ

pꝛobationẽ:qꝛ non ſolũ bominũ ſed om
niũ angeloꝛũ mentẽ excedit.põt tñ nar
rari per diuinã reuelationeʒ ⁊ ꝑ fidei ad
beſionẽ. Sunt eniilla q ſunt fid ei a deo
nobis reuelata:que cũ ſint a ſũma veri⸗
tate dicta falſa eẽ non pñt:⁊ iõ tãq; ve/
ra ſub articulis ponũtur ne liceat alicui
cotrarinʒ pertinaciter aſſerere. C Ad
2m eſt dicendu: ꝙ deriſoꝛiũ eſt intellige
re in diuinis generationẽ carnalẽ. Mon

eni eſt ide generationis modus in oĩbus

ſed in anim alibꝰper maris ⁊ femine cõ
mixtionẽ. In plantis vᷣo per pullulatio
nem. eus auũt cũ nõ ſit aĩialis et carna
lis nature non requirit feminã cui com
miſceat᷑ ad pꝛolis generationè:ſed ẽ ſpi
ritualis ⁊ intellectualis nature cuiꝰpar
tus eſt cõceptꝰ ⁊ verbũ foꝛmatũ: quod
quidẽ verbũ vnigenitus filiꝰ eius ẽ.ta/
le aũt verbũ eſt delectabiliter audiẽduzʒ:
eſt veraciter credendũ:eſt ↄtinue medi⸗
tandũ:eſt illis manifeſtandũ ⁊ executio
ni mandandũ. CAld 2 e dicẽdu: ꝙ ſi-

cut dicit Oamalſ.i.l. Aerbu dei in quat

tuoꝛ differt a verbo noſtro. d in actuali
exiſtentia:quia verbũ dei eſt ꝑſona ſub
ſiſtens:noſtrũ autẽ ẽ quoddam accidẽs
2. in repᷣſentationis efficacia.tota eniʒ
eſſentia patris repꝛeſentat᷑ in verbo eiꝰ.
Igdeo filius vocat᷑ de cuius rõne ẽ na⸗
turã patri repᷣſentare ⁊ ſibi ĩ natura aſ
ſimilari. 3? in veritatis euidentia: quia
gignitur de tota ſcia patri. Noſtrũ auũt
verbũ plerũq; ex ignoꝛãtia foꝛmat᷑ ꝗi
imobilitatis ꝑmanentia:quia verbum
noſtruů non manet in dicente ſed tranſit
per aerẽ:verbũ aũt dei ſemper in dicẽte
manet:quia totus filius eſtin patre: et
totus in verbo pater.

duodecima II

litatẽ. 2eius generationis eternitatẽ.

D 1 ſic pꝛoceditur.
— tertiugntad pa
prf nõ ſpectet determinare modũ
pꝛocedẽdi ſaus Euct:9 patre ⁊ filio: qꝛ
quod non eſt determinatũ per chꝛiſtũ in
euangelio non eſt ſub articulo ponẽdũ:

Sed Jo.xiiij. ſaluatoꝛ loquens deſpiñus

ſancti pꝛoceſſione nullã metõnẽ facit
pꝛocedat ab ipſo ſed ſolũ a patre dicẽs:
Spũs ſcũs qui a patre pꝛocedit.Mõ er
go ponendũ eſt ſub articulo ꝙ pꝛocedat
a filio. ¶. Pꝛeterea in conciliis pncipa
libus grecoꝛu in quibus fuerũt fidei ar-
ticuli determinati expꝛeſſum eſt ſpirituʒ

ſanctũ ſoluũ a patre pꝛocedere et nõ a fl⸗

lio:⁊ quicũq; aliter diceret uł pᷣdicaret
anathema incurreret.ſicut magiſter al-
legat. xi.di. i.li.ſentẽtiarũ. ¶Pꝛeterea
leo papa.iii. in Miceno concilio ſymbo
lum conſtituit:in quo nulla mẽtio de ſpi
ritus ſancti pꝛoceſſione a filio facta eſt
ĩmo in fine pꝛedicti ſymboli ſubiunctuʒ
eſt Quicũqᷓ; aliud docuerit uel pꝛedica
nerit anathema ſit. . HM
Neſt auctoꝛi⸗/
₰ nZirgſum ta eecleſe⸗
—ARA/ icendũ: ꝙ ſpum ſan/
Kñd EOcii ex patreet filio pꝛo-
cedere nõſſolũ doctoꝛes grecoꝝ⁊ latioꝝ
aſſerũt.veꝝetiã ipᷣa veritas: Jo.xiiii.qñ
dicit. Spus ſcũs que mittet pr̃ in noĩe
meo ille teſtioniü phibebit de me. Suꝑ
uo verbo dicit Anſelmꝰ ꝙ nõ ẽ aliud
püm ſcm in noie filii mitti qᷓ; de eiꝰ ſub
ſtantia ꝓcedere:qꝛ tñ aliqui ꝓpter veri/
tatis ignoꝛãtiã pᷣſũpſerũt dicere oᷣrium
Jõut oibus pᷣcluderet᷑ via oriũ opinari
ↄ gruũ fuit ſo articulo ponere ⁊ ſub ana
themate mãdare qꝙ modus ꝓcedendi
ſpũs ſci ẽ a pre⁊ filio nõ tãq; ex duobꝰ:
ſʒ tanq; ex vno pᷣncipio ꝑiter ſpirari.vñ
ſcribit᷑ eẽ̃ de ſũ.tri.c.fideli. Nos buiuſ
modi erroꝛibꝰ viã pᷣcludere cupiẽtes ſa
cro appꝛobãtepcilio dãnamꝰ⁊ repꝛoba
mꝰ oes ꝗ negare pꝛeſupſerint eternali⸗/
ter ſpiritũ ſanctuʒ ex pa tre et filio pꝛo/
6

cedere.ſiue etiq auſu temerario aſſerere
ꝙ ſpus ſanctaa pr̃e ⁊ filio tan qᷓ; ex duo-
bus pncipijs ⁊ nõ tan qᷓ; er vno der.
m&sSeſt do ꝙ% Augl.
Ad P muede trini. mouet
iſtam queſtionẽ. Si ſpũs ſcũs ꝓcedat ex
patre ⁊ filio cur ipſe filiꝰdixit:ſpiritũ ſan
ctũ ſolũ a pr̃e pꝛocedere:quã ſoluens ſic
dicit: ſi ſiliꝰdicebat mea doctrina nõ eſt
mea ·cũ tñ oꝛe apli ipſe dictus ſit doctri
na ⁊ ſapiẽtia pris: multo foꝛtiꝰdicebat

ſpiritũ ſanctũ a pre ꝓcedere:qꝛ ſicut do/

ctrinã habet a pr̃e ⁊ nõ a ſe:ita ꝙ ſpiritꝰ
ſanctus ab eo pꝛocedat no babet a ſe ſʒ
a patre.a q̊ ſicut habet ꝙ ſit filiꝰ: ita ab
babet ꝙ ſpuͦs ſanctz?ab ipſo ꝓcedat

Ad ⁊ 2 tertiũ eſt dð ꝙ in ↄſilijs gre

coꝝ illa explicata ſũt in articulis õ ꝗᷓ in
ſurgebant noui erroꝛes:qꝙ vo ponit᷑ in
eis.Quicũq; aliud docuerit uel pᷣdicaue
rit ſit anathema.aliud ibi ponit ꝓ erro/
neo nõ pꝛo expoſitoꝛio uel explicatoꝛio:
qꝛ qñ inſurrexit erroꝛ cõtra hoc licuit ec
cleſie ſub articulo explicare quod m illis
conſilijs explicatũ non fuit.

ſic pꝛocedit᷑
D quartu Acher enim

ꝙ nõ ſpectet ad papã plura pone

re ſub articulo ſpũs ſancti q;ᷓ pr̃is ⁊ filij
qꝛ ſpũs ſanctꝛeſt vna in trinitate ꝑſona
nõ g ponẽda ſunt ꝓla in articulo de vna
ꝑpſona q; de alis. S. hm Ambꝛo. dñs
eſt nomè nature ⁊ nomèeptatis:ſʒ potẽ⸗
tia attribuit᷑ patri.males ponit᷑ in arti
culo: Credo in ſpm ſanctũ dñũm. ¶C S.
viuificare attribuit᷑ filio. Juxta illud ad
HNHebꝛe.iiij. Aiuꝰ ſermo dei.i.filius dei
male g ponitur ſub articulo ſpiritꝰ ſan⸗
cti. Et viuificantem.

- . . — ₰
Inconti grinum 2e*
*r do: ꝙ papa in articulo
Kndeo*e, ban nq; cõfitet᷑
de ipſo. p dñationẽ. ¶ ¶ 2· viuificatio

nem. Cza pr̃e ⁊ filio ꝓceſſionẽ. ¶ ·
cuũ pfr̃e ⁊ filio vnã adoꝛationẽ. ¶ pꝛo

Ar. Queſtio IIII

pbetaꝝ iſpirationẽ Fuerũt. n. alig be
retici male ſẽtiẽtes ð ſpũ ſcõ dicẽtes:qꝙ;
erat creatura ⁊ ꝙ mioꝛ erat pr̃e ⁊ filio:
⁊ ꝙ erat miniſter vtriuſq;. Ad remouẽ

