ri. Jdeo Augꝰ noluit de vtroq; cipita
re ſententiã. C Ad z“ eſt d ꝙ ſicut no
tat Hug.xxi.di.ſuꝑ.c.nũc ãt.Id eo epᷣi ĩ
concilio cõgregati marcellinũ confeſſuʒ
de hereſi nõ depoſuerũt:qꝛ ꝑatꝰ erat coꝛ
rigi ⁊ ſuaʒ ſnĩiam reuocare.⁊ qñ ſic ẽ nec
papa nec alius pꝛo hereſi deponẽdus ẽ.

ſicut patet. xxiiij q.iij · . dicit apls.

ſic ꝓcedit᷑.vr̃
D ſecũd Uenie non ſit
deponẽdus papa ſi ꝓpter ignoꝛã
tiã uel violent iã in hereſim labat᷑: quia
ignoꝛ ãtia excuſat a peccato infidelitat
Jux illud apłi.i.ad Thimo.i.Pꝛius ſui
bla ſphemꝰ? ⁊ ꝑſecutoꝛ ⁊ ↄtumelioſus: ſj
miam cõſecutug ſũ.quia ignoꝛãſ feci in
incredulitate. C S. notaf᷑.xxi.di.c.nũc
aũt. ꝙ iõ epi in concilio cõgregati mar/
cellinũ papã in hereſim lapſum nõ depo
ſuerũt:quia coact? fuit a paganis ut tẽ/
plũ eoꝛũ ingreſſus grana tburis ſuꝑ pꝛu

nas iponeret.vidẽt᷑ &Q ꝙ coactõ excuſet

ab idolatria ułhereſi. ¶ Pꝛeta ʒ Au

guſti . in de vera religione. Peccatũ nõ ẽ

peccatũ niſi volũtariũ:qð ſi volũtariuʒ
nõ ẽ:nõ ẽ pctm.ſicut coactio tollit vo
luntariũ:ita videt tollere ꝙ bereſis uel
igolatri⸗ coacte cgriſſe⸗ nõ ſit Cetm. .
Ari ſ eſt quod ſcrihit᷑
In ↄtrarin es xi. Qui
negauerit me coꝛã boĩbus:negabo eum
coꝛã patre meo.papa g qui xpᷣm negat
negandũ eſtꝙ ſit papa.
Bndeo DSicenduʒ: ꝙ ᷣm Augl.
7 ſuper illoverbo apoſtoli
ad Ro. x. Coꝛde eni credit᷑ ad tuſticiam
oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutẽ.pene oẽs ꝗ
xpᷣm inter toꝛmẽta coꝛã ꝑſecutoꝛibꝰ ne

gauerũt quod de illo credebãt coꝛd e te
nuerũt:⁊ tñ oꝛe nõ ↄfitendo ꝑpieruũt: niſi

qui poſtm odũper pniam reuixerunt:ut

petrus quiin ills negatione intus veri-
tatẽ tenebat ⁊ oꝛe mendaciũ ꝓferebat.
Et ſubdit: Cur petrꝰ lachꝛymis diluit
quod oꝛe negauexat:ſi ad ſalutẽ ſufficie
bat ꝙ clücoꝛde crederet. Nolẽs ſal⸗
uari ⁊ cũ deo pacẽ br̃e nõ aliud hũit ĩ ꝓ/
feſſione oꝛis ⁊ aliud in ſecreto coꝛdis:
quia nihil ꝓdeſt hoc eẽ in coꝛdequod ve
rũ eſt ſi boc dr vocequod falſũ eſt. eo ꝙ
veritas fidei nõ ſolũ ẽ credẽda ſʒ etiã lo
queda.q;uis eniveritatẽ fidei pꝛofiteni
ſit pceptũ affirmatiuuzʒ ꝙ ſi ſp obligat:
non tñ ad ſemꝑ.tꝑe tñ ⁊ loco vbi aliꝗd
ſubtraberet᷑ honoꝛis noĩs vxpᷣi ⁊ vbi in/
fideles inſultarent xpᷣi nomẽ confite/
ri illa que ſunt fidei eſt de neceſſitate ſa

lutiſ. ⁊ potiſſime ad boc tenetur papa

alij ſuꝑioꝛes de eccleſia quoꝛũ cofeſſiõe
alij fideles audacioꝛes fiunt. VUñ dicit

apls ad Pbilipẽ.i. Scire vos volo fres

qꝙ; quecuq; circa me ſüt magis venerũt
ad pꝛofectũ euãgelii ita ut vincula mea
manifeſta fierẽt i oĩ pꝛetoꝛio ut plures
ex fratribus ↄfidẽ tes in dño ſub vincuł
meis habũdantius auderẽt verbuʒ dei
loqui ſine timoꝛe O”Mä

ergo eſt dicẽdũ:
Ad Permmn infidelitas duo di⸗

cit. Pꝛimo eoꝛũ que ſunt fidei repugnã/

tiã.⁊ q;tũ ad hoc ſemꝑ includit cãm ag

grauan tẽnon excuſanteʒ;. Secũdo qñq;

ſimul cũ hoc dicit ignoꝛãtis: ⁊ bocſi no
pꝛocedat ex certa malicia ſicut nõ pce-

debat in paulo.cõſequit᷑ miſericoꝛdiam
Si vᷣo ſit affectata ſic ignoꝛans dicente
aplo ignoꝛabit᷑. Ad 2 ẽ dð:ꝙ minꝰ
peccauit marcellinuſquia cõpulſus ido

latriam cõmiſit q; ſi pꝛopꝛia voluntate

com miſiſſet. Jdeo epiſcopi de conſilio
noluerunt euʒ deponere.potiſſime quia
paratus erat coꝛꝛigi.talis tamen coa⸗

ctionon excuſabat euʒ quin eẽt deponẽ

dus ſi pꝛopꝛia volütate nõ renunciaſſet

I

ete
t:niſ
untut
ren⸗
crchet,
oluit
ſſfice
geͤſal⸗
hütip⸗
Clis
gnosde
eo
heni⸗
Noſtn
chlist⸗
winlin
irſbiin⸗
eanfte⸗
Clitneſt
uree!
.
Giet
volofre
rt
clames
tpures
ſhwinank

dichlig
i muß⸗
ienn
itcin 4
igo

CAd z3eſt dð ꝙ vxpᷣs mandauit in ↄfi
tendo fidẽ eiꝰnõ eſſe timendũ eos ꝗ oc⸗
cidunt coꝛpꝰaiaʒ tamẽ nõ poſſunt occi
dere:qꝛ ad perdendũ bona aĩe cogi non
poſſumus.MHam ᷣm Augl. Bona coꝛpo
ralia ⁊ tꝑalia inuiti poſſumus amittere.
bona vo ſpiritualia non.
Otertiuũ ic pcedet· Ai/
—–Ageſt eniz ꝙ pa
pvpa peo ſymonia ſit deponendus.
quia papsa eſt 5ongans pꝛo hereſi: ut
ſupꝛadictũ eſt. Sʒ ſymoniacꝰ infidelis
eſie pꝛobat᷑ imo ſymoniacoꝝ hereſis ce⸗
teris eſt danabilioꝛ. ut dict᷑.i.q.i.c. eos
EÆ.rgo videt᷑ ꝙ pꝛo ſymonia papa ſit de⸗
ponẽdus. ¶ Pꝛeterea ſymonia a petro
pꝛimo eſt danata. Juxta illud Actj.viij
Pecunia tua tecũ ſit in perditione:quia
eſtimaſti donũ dei pecunia poſſideri. ꝓ
ipſa ſymonia papa gerẽs vicẽ beati pe⸗
tri eſt diõnandus. ¶ Pꝛeterea dãnatus
a deo eſt deponẽdus ſʒ vendẽtes ⁊ emẽ
teſ ſpiritualia pariter a deo danãt᷑ . ut di
cit᷑.i.q.iij.c.vendentes. Aidet᷑ ẽ papa
ꝓpter ſy moniã ipſo facto ſit depoſitus.

—

„A . Eqꝛ quiſq; poteſt
In Otrarm eiteche nel woage⸗

re rem ſuã. ſed bona ſpiritualia tẽpoꝛa

lia eccłaꝝſunt pape. Nenditio uel em

ptio in icrcnnonbober locu.
* do ꝙ certũ eſt ſumũ põ
Küd 60 tificẽ canonicã ſymoniã
a iure poſitiuo pꝛohibitã nõ poſie cõmit
tere:qꝛ ipſe eſt ſupꝛa ius:⁊ eu iura poſiti
ua non ligant. Si eni imperat᷑ nõ ligat᷑
iure:qꝛ pꝛincepꝑs legibꝰ ſolutus eſt.ut di
cit iuriſcõſuſtꝰin pꝛincipio digeſtoꝛum.
NMul to foꝛtiꝰpapa nullo iure ligari po/
teſt. ſed qð ſibi placet legis vigoꝛẽ bẽt.
põt tñ foꝛte ſymoniã cõmittere ꝓhibi⸗

tam a lege nature. ut ſi pꝛo re tepoꝛali

intenderet ſpuale tribuere. repugnat.n.
nature rei ꝙ res ſpualis q̃ gratis accipi
tur pꝛecio rei tempoꝛalis vendat᷑.certũ
eſt ſimiliterq ſůmus pontifex pꝛo bono

publico ab epis ⁊ alijs pꝛelatj eccleſiaꝝ

quinta

accipere poteſt ſũm ã pecunie pꝛout ſᷣm
deũ ⁊ rõneʒ videt᷑ ſibi expedire ꝙ alii in
ferioꝛes pꝛelati facere ſine peccato non
poſſunt:qꝛ q;tumcũq; rect a intentionẽ
perquã poſſent ſubterfugere ſententiaʒ
iuris naturalis babeat.⁊ ꝑ quã poſſent
excuſari a peccato in foꝛo cõſcientie tñ
non poſſent excuſari a peccato quod in-
currut tranſgrediedo pꝛecep:ũ ſuperio-
ris:quia ipſi ſunt obnoxii ⁊ ſubiecti ſen
tentiis canonũ talia pꝛohiben tiu. IJdeo
recta intentio excuſans ſũmuʒ pontifi⸗
cem alios pꝛelatos im ferioꝛes excuſare
non poteſt. Cũ ergo papa nõ ſit deponẽ
dus pꝛo recta uel nõ recta ↄſcientia et ꝓ
ſymonia pᷣm ꝙ eſt cõtra legẽ iuris natu-
ralis: qꝛ de talibꝰ poteſt ipſe dicere:qui
aũt indicat me dñs eſt: ſʒ ſolũ pꝛo his qᷓ
agũt᷑ in exterioꝛi iudicio ⁊ que foꝛis ap
parent. Cum iſto modo ſymoniã ꝓbibi
tãnõ poſſit cõmittere ꝓ ea ñẽ vponed⸗
Ad pꝛimũ ιναNοo
LeIM tar. i. 9. i. c. cũ ocs
Hereſis poteſt accipere duplicit᷑. ¶ P.·
ſtricte ⁊ ſic accipit Aug.⁊ ponit᷑.xrxiiii.
q.iii.c.hereticus:qñ dicit ꝙ bereſis uel
bereticꝰeſt ſi quis alicuiꝰtẽpoꝛalis com
modi ⁊ maxime gloꝛie pncipat? ſui gra
falſas ac nouas opiniones uel gignit uł
ſegꝗt in eccła. Vñ hereſiſ ꝓpe ſũpta dicẽ ꝑ
uerſu dogma griũ directe fidei ułde bis
qᷓ ſut fidei ꝙ ꝗs ꝑ: inaciter velit intrare
alias.nutrireuel defend ere i eccla. C 2?
modo accipit large ⁊ ſic ois iniuria uel

violentia facta alicui rei ſacre uel ſpua
li uel alicui ſacr̃o poteſt hereſis appella

ri.⁊ ſic accipit ide Augi.⁊ ponit᷑.xxiii.q.

iiii.c. foꝛte.vbi dicit᷑: Foꝛte i populo dei

ſtat iuxta te auarus raptoꝛ quẽ noſti ta
lem ⁊ infidelis eſt qꝛ a fide ſacroꝝ deui⸗
uel potiꝰ fidelis vocat᷑:⁊ nõ tñ potes euʒ
de eccla pellere ꝓ bereſi.S pmo mõ ſum
pta papa eſt deponẽdus.ſ̊ pꝛo bereſi ſe
cundo modo accepta nõ. Ad 2“m eſt
dicendu ꝙ beatus petrus dãnauit ſymo
mãpꝛobibitã a lege nature:Fm ꝙ dicit

pꝛauã exiſtimationẽ ⁊ pꝛauã dſcientiazʒ
qua credat᷑ res data gratis pꝛecio tꝑa⸗
lis rei poſſe emiuelvendi. Eñ dixit: Pe
nitentiã itaq; age ab bac nequitia: ⁊ o
ga deũ ſi foꝛte tibiremittat᷑. Ad 3 6
do vendentes ? ementes ſpiritualia
bac pꝛaua intentione dãnat᷑ a deo: ſj vẽ
ditio uel emptio reꝝ ſpiritualiũ mõ pꝛo
bibito ab ecckia q;uis liget oẽs inferio⸗
res pꝛelatos:ſũmuʒ tamen pon ificẽ li⸗
gare non poteſt ratione ſuperiꝰdicta.

— 1ſic pꝛocedit᷑
quartũu &er eni;

w pꝛo quocũq; notoꝛio crimine
papa ſit deponendꝰ:qꝛ ſcribit᷑ i.ad Thi
mo. iij. ꝙ epi pꝛobent᷑ pꝛimũ.⁊ ſic mini
ſtrent nullů crimẽ babentes. Suꝑ aͦ ver
bo dicit glo. eßi criminibꝰ inuoluti de
ponẽedi ſunt 7 nõ tollerandi.multo ergo
foꝛtius eſt boc obſeruandũ in papa qui
eſt fümus epiſcopoꝝ. ¶ Pꝛeterea ſuper
illo verbo Jo. xxi. Paſce oues meas. di
cit Augl ꝙ paſcere oues eſt credẽ tes in
xpo ne a fide deficiãt confoꝛtare.⁊ exe-
plu virtutũ cũ verbo pᷣdicationis impe-
dere. Sʒ ſi ꝑapa nõ facit pꝛimu putꝭ ꝙ
nõ inueniat fidelis eſt deponendꝰ. & ſi⸗
milit᷑ ſi nõ facit ſcᷣm puta ꝙ ĩueniat cri
minoſus deponẽdus eſt C Pꝛeterea qꝗ
crimẽ aliquod defendit ⁊ ſe de illo coꝛꝛi⸗
gere nõ vult ſbᷣuerſus Fhoiudiei⸗ cõ
dẽnat⸗. ut diẽ apłs ad Litu.iij.ſi ẽ papa
ſit ĩ aliã notoꝛio crimine ⁊ nõvult ſe coꝛ
rigere. vid etur gipſo net ſit depoſitꝰ.
Atrrariſ eAſta: papa ut é
In cotrarm papa nõ põt ab
aliq̊ ſupioꝛi iudicari. ⁊ nulli?cris obiecto
accipit᷑ ð eũ niſi ſoliꝰbereſis. pꝛo nullo
alio crimie q; tũcũq; notoꝛio põt vᷣponi
Rnñ Odõ & iſtaʒ dubit ationẽ
EOmouet bug xl. di. c. ſi pa
pa. Abi querit an papa poſſit accuſari
de crimine ſymonie uel adulterij:uel bo
micid i: ⁊ dicit ſe credere ꝙ ſi notoꝛiũ eſt
crimẽ eiꝰquodcũq; ⁊ inde ſcãdalizatur
eceleſia ⁊ admonitus incoꝛꝛigibilis exi

Queſtio

ſtat ꝙ poteſt accuſari allegans pꝛo rõne
quia contumacia infidelitas eſt. Juxta
illud qð ſcribitur.i. Reg.c xv. ⁊ ponitur
lxxxi.di.c.ſiqui ſunt pᷣſꝛi.peccatũ arrio
landi eſt nõ obedire ⁊ ſcelus idolatri nõ
acquieſcere.ſicut ergo ꝓidolatria ⁊ be
reſi papa eſt deponẽdus ita videt᷑ vlle
cõcludare ꝙ papᷣ pquocũq; notoꝛio cri
mine exquo monitus nõ vult ſe coꝛige⸗

re pꝛo tali contumacia ⁊ inobediẽtia eſt

accuſandꝰ ⁊ deponẽdus. Sʒ gs cogno⸗
ſcet de tali cõtumacia ⁊ coꝛã quo iudice
fiet denunciatio uel accuſatio eiꝰ:planũ
eſt enim ꝙ ſupꝛa ſe nõ habet niſi deü: et
ideo venꝝ eſt ꝙ ſi fuerit neglig s ĩ officio
ſuo ⁊ crimin ibꝰinuolutꝰ:multos inume
rabiles populos catheruatij ſuo pꝛauo
exemplo ſecũ ducit pᷣmo macipio ieben
ne.cu ipſo plagis multis in eternũ va⸗/
pulaturus. in pꝛeſenti tñ vita culpaſ eiꝰ
⁊ crimina nullus moꝛtaliũ pᷣſumit argu
ere.ſicut ſcribit᷑ di. ſupꝛadicta.c.ſi papa.
Puto g ꝓ crimine q;tumcũq; notoꝛio
papa deponẽdus nõ eſt: qꝛ talis depoſi
tio uel actio redundaret in malũ totius
eccleſie cũ ſi audiret᷑ eius accuſatio ec-
cleſia remaneret accephala
Ad pꝛunu ei weri de
AeeUNdicio foꝛti? puniet
papa ⁊ ſũmꝰepᷣoꝝ q; a iqꝗ alij:co ꝙ quan
to ſtatu ſublimioꝛi tãto in periculo ma-
ioꝛi verſat᷑. Sed humano iudicio ipſe bʒ
oẽs iudicare ⁊ a nlło iudicari C Ad 2*
eſt do: ꝙ xpᷣs pᷣcepit malos paſtoꝛes eſſe

audiẽdos in doctrina ⁊ in his que ſũt fi

dei. Inpeccatis vo ⁊ in criminibꝰ uel in
malis operibꝰ madauit nõ eſſe imitan/
dos. Juxta illud Matõᷣ. xxiij. Super ca
thedrã moyſi ſed erut ſcribe ⁊ phariſei:q
cũq; dixerint vobis ſeruate ⁊ facite· m
vo oꝑa eoꝝnolite facere. Jõ pꝛo infideli
tate ⁊ falſa doctrina papa deſinit eẽ pa
pa: ⁊ paſtoꝛ deſinit eſſe paſtoꝛ. Sj ꝓma

lis oꝑibꝰ⁊ ꝓalijs pctis nõ deſinit pgpa

eſſe papa ⁊ paſtoꝛ non deſinit eſſe paſtoꝛ
ꝓm mandatũ xpᷣi. C Ad 3ꝭeſt dð ꝙ pa

----—

ta
füe
pte
xir
du
pie
hot
leit
hte
ao
cuſar
gri
yno
tunn
oai

Ee⸗
lgde
nllde
ſurn
I
tayto
Tne⸗
limi⸗
nhlo⸗
n

UU
Noröne
Jdurt
ponittur
tü arrio
latnri
fiazbe
kel pdle
mrot
tcoige⸗
Ghierael
c⸗
gointc
onn
iſdele
giochcio⸗
tos nume
ſonk
“
ctend ⸗
ahic⸗
ſumit aror
1cApee
; hotoi
lsni
gütotius
lado &⸗

Ar.

pã eſſe incoꝛꝛigibilẽ põt intelligi duplici

ter. C P:ꝑ ipſiꝰ criminis ulpeccati cõ-
tinuationẽ:puta qꝙ monitꝰ nõ ꝓpt᷑ hoc
deſiſtat a peccato ſoꝛnica tiõis uel alio
accuſatione digno. C ꝛ. ꝑ ipſiꝰ criminiſ
ꝑtinacẽ defenſionẽ ut ꝙ defend at ⁊ di/
cat tale crimẽ bñs cirqiuolutã malitiã
nõ eſſe peccatũ:ita crimia ꝓbidita iu
re diuinolaudaret ⁊ defenderet tanq; li
cita. Pꝛima igit᷑ incoꝛꝛectio nõ facit pa
pam deſinere eſſe papã. Sʒ ſecũda pu/
to ꝙ ſic:qꝛ talis incoꝛꝛectio ⁊ ↄtumacia
equipollent hereſi.⁊ ſi iſto mõ intelliga
tur opinio ſupꝛadicta roſſeran voreſt. „
ic pꝛocedit᷑
W qumtu Aiher⸗ enim
ꝓ ad depoſitionẽ papenõ plures
teſtes requirant᷑ q; ad depoſitionẽ alio
rũ qꝛ teſtimoniũ duoꝝuel triũ eſt pꝛeceę
ptu veteris leg ⁊ noue. Scribit᷑ Deut:
xix.Mõ ſtabit teſtis vnꝰ õ alique:ſʒ ioꝛe
duoꝛuel triü ſtabit oẽ varbu Woc idem
xpᷣs replicauit in euãgelio. Sʒ papa nõ
poteſt ſtatuere aligd contra legẽ ⁊ euan
geliũ. S videt᷑ ꝙ ad depoſitionẽ eiꝰ?ſuffi-⸗
ciat duoꝝuel triũ teſtimoniũ. D. pa⸗
pa nõ põt facere ſtatutũ ꝙ nõ poſſit in-
cuſari dehereſi:ſicut notat᷑.xl.dic.ſi pa
pa:g ſimiliter non põt facere ſtatutum
q nõ poſſit condenari niſi ꝑ determina-
tũ numeꝝ teſtiũ. ¶C Pꝛ eterea quãto ne-
gociũ eſt magis periculoſũ tanto citius
⁊ ꝑ paucioꝛa remedia ĩ eo ſubueniendũ
eſt. ſed hereſis paꝑe periculoſa eſt valde
cũ ad eũ ſpectet qõnes emergęetes de he
reſi determĩare:g vrqꝙ paucioꝛes teſtes
wt neceſſarij ad depone eiꝰ q; alioꝝ.
An rerarmn eſtqz; quãto perſo
In trarin na fublintoe⸗
tanto eiꝰdepoſitio cũ maioꝛi ſolẽnitate
⁊ maturitate fieri debet:ſʒ papa ẽ ĩ ſub
limioꝛi ſtatu qᷓ; ſit aliqᷓ perſona de eccłia
maioꝛ multitudo teſtiũ ẽ neceſſaria ad
depoſitionẽ eiꝰq; ad depoſitionẽ alioꝝ.
Rn deOε de numero teſtinz
„Ll CS ꝗ requiruùt᷑ ad depoſitio

quinta

nem eccleſiaſticoꝝ viroꝝ. babet᷑.ij.q.v.
c.pꝛeſul.vbi dicit᷑ ꝙ pꝛeſul non dãnatur

niſi cum. lxxij.teſtibꝰ. Pꝛeſbyter vᷣo car/

dinalis niſi cũ.lxiij.teſtibus nõ depona/
tur. Diaconus autẽ cardinalis vꝛbis ro
me niſi cũ.xxvij.teſtibꝰnõ dãnabit᷑. Sub
diaconus wvo accolitus exoꝛciſta lectoꝛ
hoſtiarius niſi cum ſeptẽ teſtibus nõ dã
nabitur. Super quibus verbis gloſa oꝛ
dinaria mouet dubitationẽ. Atrũ in de⸗
poſitione pape deberẽt duplicari teſtes
2 reſpõdet q; nõ.ĩmo duo uel tres ſuffi⸗
ciunt ad depoſitionẽ eius ⁊ in tali cauſa
ipſe eſt deterioꝛ conditionis qᷓ; alijꝓ tan
to quia ipſe ſine cooperatione alioꝝ cre
atus eſt maioꝛ.⁊ ideo ſin e ſpe venieẽ cõ
dẽnandus. Sed puto boc eſſe intelligẽ
dum quando bereſis pape eſſet ſic aꝑta
⁊ manifeſta ꝙ nõ poſſet tergiuerſatiõe
aliqᷓ celari.qꝛ cũeuidetia patrati ſceler
nõ idigeat clamoꝛe accuſatoꝛis tũc ipᷣo
facto eẽt depoſitꝰ.Sʒ ſi eiꝰhereſis eſſet
occulta uel dubia tũc ad diſcuſſionẽ eiꝰ
ples teſtes eẽnt neceſſarij magis ido-
nei qᷓ; ad depoſitionẽ alioꝝ.Si enitalis
multiplicatio teſtiũ oꝛdinata eſt per ca
nones de cleric romane curieut aliꝗ di
tut ꝓpterilliꝰſedis dignitatẽ uelqꝛ płi⸗
boip ſi efficiunt᷑ odioſi ꝑꝑ cãſdeterminã
das eis cõmiſſas:mlłtofoꝛtiꝰhoc ẽ neceſ
ſariũ ĩ papa ꝗqẽ caput illoꝝ ⁊ totiꝰeccłe.

Ad pꝛimũ cden ha es
71 facit ſtatutũ õ legẽ
uel euãgeliũ.qꝛ nõ ſtatuit ꝙ paucoꝝ ut
duoꝝuęl triũ teſtimoniũ ſufficiat ad ſen
tentiandu aliquẽ:ſj ſtatuit ꝙ numerus
pluriũ teſtiũ ſit neceſſariꝰad depoſitõem
clicoꝝromane cccle uel alioꝝn ꝑꝑ cauſaſ
ſuperius dictas. Ad ⁊“ eſt dicendũ
ꝙ non eſt ſimile:quia ſtatutum pꝛobi⸗/
bens ne papa poſſet incuſfari de hereſi
eſſet in pꝛeiudicium totius eceleſie: pe/⸗
riclitaretur enim vniuerſitas fidelium
ſub regimine eius: ſed plurium teſtium
pꝛoductio non eſſet in pꝛeiudiciũ ſʒ ĩ au
xiliũ veritatis inueniẽde ⁊ determinade

Ar.

Ad zmeſt dicendũ ꝙ argumẽtũ ba
bet veritatẽ qñ hereſis eius ut dicebat᷑
eſſet publica ⁊ notoꝛia:tunc enĩ ſine ſpe
venie ut dicebat opinio ſupꝛadicta ta q;
ſubuerſus ꝓpꝛio iudicio eẽét ↄdenatus.
= ELLider eniz
qꝙ ad conciliũ nõ pectet papã in
bereſim depꝛebenſum cod nare uel ſen
tentiare:qꝛ per illud conciliũ nõ põt dã/
nari qð nõ põt ſine eius auctoꝛitate cõ⸗
gregari: ſed abſq; auctoꝛitate romani
pontificis conciliũ cõgręgari nõ debet:
ut dr. xvij.di.c.multis. per conciliũno
põt ſentẽtiari. ¶C D.cõciliũ nõ habetau
ctoꝛitatẽ mſi papa appꝛobãte. Scribit᷑
eni.xvj.di.c.ſancta.qauctoꝛitate roma
ni pontiſicis.viij concilia roboꝛant᷑ ſen
tentia igit᷑ lata cõtra eũ nulla eẽt exquo
non eet eiꝰ auctoꝛitate roboꝛata. CS.
ille nõ põt cõueniri cauſa fidei qui ꝓlo⸗
co ⁊ tꝑe habet oĩa que ſunt fidei mu ta/
re ⁊ obſcura determiare.ſed talis ẽ ipᷣe
papa ut dr. xiiij.di. a nullo poteſt pꝛo
ta li cauſa in iudicio conuenirr.
xxi.di.c.nücaute
ꝙ cũ marcellinꝰ epᷣs vꝛbis romane ſce/
lus idolatrie cõmiſiſſet collectum fuit
vniuerſum conciliũ ſanctoꝝ ⁊ epᷣoꝝ:⁊ ſi
ipſe ꝓpꝛia volutate nõ renuciaſſet uel ſe
coꝛꝛigere noluiſſet illi euʒ depoſuiſſent.
Ad conciliũ ᷓ ſpectat papã in hereſi de
pꝛehenſum onotare pe depanere⸗
* icẽdũ qꝙ duplicit᷑ põt
Kn ECOoſtẽdi in caſi Vereſie de
poſitignez pape ad concilium ſpectare.
Pę quidẽ ſicutpapa moꝛtuo ptãs eiꝰ
remanet in collegio cardinaliũ:uel ĩ col
legio vniuerſalis eccleſie ut ſupꝛadictuʒ
eſt. ſic papa in bereſi depꝛebenſo ſtatim
ipſo faeto ptãs eius remanet in eccleſia
quia ſolũ per tale crimẽ papa deſinit eẽ
pa pa.per talẽ igit᷑ ptãteʒ eccleſia poſſet
illů damnare ſicut per talem poteſtate;

põt aliũ ſibi pꝛeficere. C2? quia magis

Queſtio VI

eſt pꝑiculoſa hereſis capitis q; mẽbꝛoꝛũ.
Sed ſicut ſcribit᷑ in ep ła Augi.ad In⸗
nocentiũ papã:cũ ſurrexit in eccleſia he
reſis pelagij ⁊ celeſtini:Augꝰ cu.xl.epi
ſcopis in concilio cõgrega ti ſcripſerunt
pape Innocẽtio diceẽtes. Noua ꝗppe be
reſis ⁊ nimium mitioſa tẽtat aſſurgere
inimisꝝ gratie xp̃i qui nobis etiã dñi⸗
cam oꝛationẽ impus diſputatiõibꝰ co⸗
nant auferre:ad quã extirpandã vene/
rabilitas tua inſtanter ⁊ celeriter ꝓui⸗/
dendũ occurrat. Multo igit᷑ foꝛtius ad
tollendã ⁊ dãnãdã bereſim in capite ec
cleſie inſurgentẽ ſtatim vniuerſitas fi⸗

deliũ congregari deberet.

F G pꝛimũ ergo eſt dicendum
EelleR bů papa épapa:
conciliũ cõgregari nõ debet niſi aucto/
ritate eius:ſed ꝑ crim en hereſis ut dem
eſt papa deſinit eẽ papa. Id eo in tali ca
ſu eius auctoꝛitas nõ reꝗreret᷑:ſed ſuffi-
ceret auctoꝛitas collegij ⁊ alioꝛu epᷣoꝛũ
ac doctoꝛũ ſacre ſcripture. ¶ Ad 2“ ſi
militer eſt dicenduũ:lʒ eni in qõnibꝰ ter/
minandis auctoꝛitaſ pape dum ẽ papa
ſit neceſſaria cũ tñ deſinit eẽ papa ꝑ cri-
men bereſis: auctoꝛitaſilla remanet in
eccleſia ſicut ipſo moꝛtuo. ¶Ad ʒ eſt
dicendũ ꝙ verũ eſt pꝛo loco ⁊ tꝑe popa
poſſe interpᷣtari illa que ſunt dubia ⁊ ob
ſcura in fide:illa ſemꝑ tñ conditione ſer
nata ꝙ nec pᷣceptis euãgelicis ſit õriuõ:
nec decretis ſanctoꝛũ patrũ inueniatur
aduerſũ:ut dr in eadẽ di·c.ſicut.

Bleprunn

tur eni ꝙ papa moꝛti pꝛo hereſi cõdẽ/
nari nõ pot uel excõicari:qꝛ excoĩcatio
nez debet pᷣcedere admonitio:ut ſcribit
xij.q.ij.c indigne.ſed moꝛtuꝰ nõ põt ad
moneri. pꝛoquocũq; crimine non pot
dãnari. Pꝛeterea ſcribit᷑.iij.q.ix·Ab
ſens per aliũ accuſari aut accuſare non
põt:ſed papa moꝛtuꝰ abſens eſt invita
militantis eccleſie:g ſicut iuſteꝑ alium
nõ põt accuſari:ita iuſte ñ põt ↄdenari

Vlbete

A
Cp
nelen

vſie

clclligt
poͤterea
diaten
ltacſ
Hnõ
tüdeins
atben
heree⸗
erdev
ettten
te poſ
cins n
moͤre
torit
npon
Mrho
ami
ſpotuit
öbſtinat
toꝛtun
ſſeueln
hoſtmo⸗
ſariet

Amnonit⸗
ſtiiodee
dinobit⸗
ſeſanp⸗
CS
inuit
dencge
une⸗
Ufſte
lipte

I

nebecri,
ad dn⸗

ccſis be

alep⸗
npſenns
4gppebe
alurgere
5üädi⸗
nöhc⸗
mi vae⸗
giter
ſordba
napſte e
elas f⸗

1dicntun
pizn
niliwcd,
cſisndn
cointalel
Eich ſfi,
lorü eoen
Mrrf
ſontyte/
umehape
hhcn
nehunn
E
tte
enbinh
oriet
. ſtvchinur

7 ſierol⸗
Agi
enſtit⸗/
Pbia,
65 ſe
nenon

¶Pꝛeterea ſi papa moꝛtuꝰ dãnaretur
uel excoĩcaret᷑ nõ fieret hoc niſi ꝑ papa

viuetẽ:ſed par in parẽ nõ hʒ imꝑiu S vr
ꝙ ſnia lata contra eum nulla ſit.

In cotrarin Rnziquada

epla: ⁊ ponit᷑ xxiiijq.ij. Si vera ſut que

ceciliano obiecta ſut ⁊ ſobis aliqs pñt
moſtrari ipj moꝛtuũ anathẽatij aremꝰ
α ñe e0 Dicendũ: ꝙ potiſſime
EEEintrib? caſibus moꝛtuꝰ?
põt excoĩcari ⁊ icuſari. C P: de hereſi.
dicit eni Augꝰ: ⁊ ponit᷑ xxiiij.q.ſupꝛadi
cta.ꝙ ſi qui ivita ſus nõ recte ſapuerũt
Iʒ nõ cõdẽnati fuiſſent adhuc viuẽtes:
tñ demõſtrato pctõ eciã poſt moꝛtẽ ipſi

anathemati ſubiciant᷑. C 2. ſi aliquis

beredes cõſtiſuit hereticos. Vñ ſcribit
eẽ de bere.ſi ꝗs epᷣs beredes inſtituerit
extraneos ut bereticos ułpaganos ſal
tẽ poſt moꝛtẽ ei anatbema dicat᷑: atq;
eius nomen inter dei ſacerdotes nullo
mõ recitet᷑. ¶ ꝭſi aligs decedat cũ no
torijs crimimibꝰ:qꝛ exquo notoꝛiũ ẽ euʒ
impenitentẽ deceſſiſſe pꝛo eo oblatio ſi
enda nõ eſt aut aliqua depᷣcatio: ut dicit᷑
xxxviij.di c.neq;.quod intelligendu eſt

ſi potuit ↄfiteri ⁊ penitere:⁊ ex cõteptu

obſtinatꝰ deceſſit. Sis notoꝛiũ ſit papã
moꝛtuũ hereſim ⁊ ꝑuerſũ dogma docu
iſſeuel nutriuiſſe in eccleſia dũ viuebat
poſt moꝛtem etiã poſſet in tali caſu in/
cuſari et damnari.

A⸗ muij ⁶ eſt do: ꝙ in caſu
Ad Pemiberens quilibet eſt

ãmonitꝰ⁊ a iudice ⁊ a iure. Ma Matth.
vltio dicit ſaluatoꝛ. Qui non crediderit

dãnabit᷑. Et a iureqꝛ ãmonitꝰ ẽ a cano
ne.ſicut patet. xxiij.q.v c.adminiſtrato
res. C Ad 2 & dð. ꝙ lʒ ſit abſens q;tũ

ad ꝑſonã pñs tñ ẽ q;tũ ad effectũ culpe:
hm quẽ modũu puto ꝙ poſſit ) cuʒ fieri
denuciatio ⁊ accu ſatio ſicut fieret ipſo
viuente: exquo ↄtumax ⁊ incoꝛꝛigibilis
deceſſit:põt excoĩcari ⁊ illa pena puniri

qua ĩvita fuiſſet punitꝰ:ut er cimiteriuũ

pꝛoici ⁊ coburi. ¶ Ad 9m eſt dð ꝙꝙ ſiin

notoꝛia hereſi papa decederet:⁊ ipſo vi

uente ꝑuerſũ dogma:uel nutriuiſſet uel
docuiſſet nõ eẽt tuc pape viuenti par uł
equalis qꝛ ex tali crimie ſtati deſiſtit eẽ
papa mec ãpliꝰ by wriſdictig⸗ i celei .
t111& ſic ꝓcedit.,
D octauu Diger᷑ eni
pape aꝑte malo obediendũ nõ
ſit:quia ſcribit Sapᷣ.xj. Perque ꝗs pec
cat ꝑ ea puniat᷑:ſed papa aꝑte malꝰ pec/
cat nõ obediendo deo ſuo ſuꝑioꝛi. ꝑ ea
debz punirti ut inferioꝛes ſui ſibi nõ obe
diant ¶ Pꝛeterea ſuꝑ illo verbo ad łHee
bꝛe. xiij. Obedite pᷣpoſitis veſtris. Dicit
glo Obediẽdũ eſt p̃poſitis inq;tũ vita
⁊ moꝛes eoꝝ ꝑij⁊ iuſti exiſtũt.ſi vita ⁊
moꝛes pape ſut aꝑte mali nõ ẽ ſibi obe
diendu. ¶ Pꝛeterea dicit Gꝛegl. in reg.

In exẽplu culpa vehemẽter extenditur

cũ pꝛo reuerẽtia oꝛdinis pctõꝛ honoꝛat
ſed nõ eſt pᷣbenda occaſio culpe extẽden
de.pape g aꝑte malo ſubtrabẽda ẽ obe
dientia et reuerentia.

Anarrari eſt qs ſcribif. j.
In trarin a Obeii
te dominis veſtris: non tm bonis ⁊ mo
deſtis. ſeꝗ etiam diſco0Öllilo.
KRnd EO ðicendux:qꝙ pope apte
RIEmalo moꝛib ulvita obe
diẽdũ eſt.qð ꝓbat᷑ pᷣ aucte. Mãa ſuꝑ illo
verbo ad Ro.xiij. Ois aĩia ptãtibus ſub
limioꝛibꝰ ſubdita ſit. Sicit glo.Ptãtibꝰ
bonis vel malis ĩ eo ꝙ ſublimioꝛes ſũt
obediendũ ẽ.Si g obediẽtia ⁊ ſubiectio
debet alicui rõne ptãtis ſublimioris q;
diu durat in papa talis ſublimioꝛ ptãs:
tãdiu debet ꝑmanere in oibus ſubditis
eius ſubiectio ⁊ obediẽtia:qꝛ q;3diu ma
net cã tãdiu debet manere effectꝰ.¶2
ꝓbat᷑ hoc rõne.Mã ptãs pꝛelatiomis eſt
donü gratie gratis date: non donu gre

gratũ facientis. Sed tale donũ gre gra
tis date non tollit᷑ in papa ꝑ aliqð pec.

catũ niſi ſolũ ꝑ vnũ:puta pꝛo crimie be
reſis:ut ſupꝛadictũ eſt.ꝑ taleeniʒ petm
E

Ar.
ſolum papa deſinit eſſe papa: ſed perce
tera alia peccata poteſtas pꝛelationis ĩ
eo non tollit᷑:quia cum ſit donuʒ gratie
gratis date non tolliturperpeccatuʒ ſi⸗
cut peccato directo non opponi tr.
3 ergo ẽ dicenduũ: ꝙꝶ
Ad Peimmn per que peccat ali
quis ꝑ illa debet pumiri quando iſtud po
teſt fieri ſine detrimento alterius: ſed
ſi pape aperte malo nõ obediret᷑ nõ poſ-
ſet fieri ſine detrimento eccleſie. ⁊ iõ de
boc non debet puniri. C Ad ⁊ꝛ eſt do:
qvita ⁊ moꝛes poſſunt eſſepij ⁊ iuſti ex
parte pape dupliciter:aut quia per ipfu
agunt᷑ ⁊ docent᷑:⁊ ſic obediendu eſt pa-
pe aperte bono ⁊ ſancto.aut qꝛ diß um
ſolum docent᷑ ſed nõ agunt ad modũ ſcri
barũ ⁊ phariſeoꝝ:⁊ ſic obediendũ eſt pa
pe aperte malo. ¶C Ad qʒ eſt dicendũ qꝙ;
quedã eſt occaſio mali directa que dire-
cte oꝛdinat᷑ in malũ: ⁊ iſta nõ eſt danda
nec pape nec alicui. Quedã vo indirecta
q̃ de ſe tendit in bonũ ⁊ iſta eſt danda ali
quando ut quando illud bonũ qð eſt ma
li occaſio eſt bonũ neceſſitat ⁊ publicuʒ
totius eccleſieqð inde ſequit᷑ ſieut con-
tingit in caſu pꝛopoſtiio.
¶QAueſtio ſexta de papalis ſententie
appellatiaonesͤ
Bunc conſiderandũ re-
ð ſtat ð papalis ſen
ten tie appellatione. Circa
quod queruntur octo. P⸗:
vtrũ a papa poſſit appellari
ad deũ. 2ꝛevtrũ a papa appeilare ad
deum ſit appellare cotra deu. C 3· vtru
ſia papa appellat᷑ ad deu talis appella-
tio admittat᷑ apud deũ. C ꝓvtrũ a pa-
pa pꝛeſentipoſſit appellari ad papã tu/⸗/
turũ. C S:vtrũ a papa poſſit hõ appel⸗
lari ad collegiũ cardinaliuʒ licite. C&&
vtrũ a papa poſſit appellari ad conciliũ
generale. C2 vtruʒ papa poſſit facere
ſtatutũ ꝙ ab eius ſententia poſſit appel
lari. C S·vtrũ ſit erroꝛ dicereꝙ a papa
poſſit ad deũ uel hoiem appellari.

ü “ õ ês
4 2
1 - .
*
4 ſRʒ
2 =W

ℳ

D pꝛimũ hetcenitur

llicitea papa poſſit appellari ad
deũ qꝛ fideles xpᷣi non ſunta deo dereli⸗
cti. Jpſe eniʒ dicit ad Hebꝛe xiij. Hõ te

deſera nec derelinquã. ita ut cõfidenter

dican:: Oñs mibi adiutoꝛ non timebo

quidoaciat mibi homo. Sed pleruũq; cõ

tingit papã iuſticiã facere:quia cũ ho⸗

mo ſit paſſionari ⁊ perturbari põt: ita

ut uel carnis affectiõe uel aliqua coꝛꝛu⸗
ptione a recto tramite iuſticie deuiet.ne
ergo fideles eccleſie a deo videant᷑ dere
licti:lʒ eis in cauſa iniuſta ad deũ appel
lare Pꝛeteg ſcribit᷑ Yla.lxiiij. ꝙ iu⸗
ſticie humane ſunt quaſi pãnus mẽſtrua
te mulieris:poiſunt eniʒ diuerſis falſs
coloꝛibus coloꝛari:ſed appellatio eſt re
mediũ de cauſa viciata per iniuſticiam.
Scribit᷑ eni.ij.q.vi.Liq; appellatoꝛi vi-
ciatã cauſam remedio appellationis ſbõᷣ
leuare.ergo in cauſa ſic viciata lʒ a, pa⸗
pa ad deum appellare. ¶S. ſcribit᷑ Ja
co. v. In perſona oppꝛimentiũ ⁊ iniuſti
ciam facientiũ. Ecce merces operario/
rum veſtroꝝque fraudata ea vobis cla
mat:⁊ clamoꝛ eoꝝiutroiuit in aures do
mini ſabaoth.ſed nõ eſt aliud appellatio
niſi clamoꝛ de ſententia iniuſte lata a iu
dice inferioꝛi ad ſuperioꝛẽ.videt᷑ ergo ꝙ
a papa ad deum appellari poſſit cũ aliũ
ſuperioꝛem non habeat.

2 rrꝗar eſtqz aut deus au
In n A in diret cauſaʒ ꝑ ap-
pellationẽ ad ipſu delats inq;tum deꝰ
aut iuq;tum hõ:nõ pmo modo qꝛ deũ
nemo vidit vnq; mec ſcᷣo modo:qꝛ poſt
aſcenſionẽ nõ eſt modo humano cuʒ ho-
minibus cõuerſatus. AUñ Jo.xxi. Ma-⸗
rie magdalene voleti ſecũ mõ bumano
ↄuerſari dixit: Moli me tangere.vr ẽ ꝙ
ad deũ in pñti vita appellari nõ poſſit.
Kſid EO dicendu tribꝰ rõn ibꝰ
„EERIEOq;tum ad pñs põt ꝓba
ri:ꝙ ĩpñti vita appellari a papa ad deũ
ridiculũ eſt ⁊ friuolũ. C pᷣquidẽ ex par

teipti
peau
olue
eſtnic
rz op
erpart
ſoptel
ſuſtaue
Nfi
helt
diclk.
ic ei
ditmin
ſole
penon
tiaiin
nclud
biican
pan
nter
taee
ſ.
laſd
MMon
lent
fogieng
Nenneq
Aiccade
ſoßmnel
nchuett
catorſe

(alin
(lariofe

Cimioſe
funnſen
(ppienten
Rtape
teh 4
ſatogec
1 Nein
hturi
1lgen
Mperſe
tene
Kie

Preceit
ſei enie
Phelari
ddere,
eni. H
cöfidente
wtinehe
gaiche
uuc ⸗
lriir:i
linscr⸗
cedaientr
ſtam der
Aduipye
ſloincl⸗
innsniſnn⸗
uenis ilis
ltdct
Finütnn.
vpclnronr⸗
lninit

tah

lnbit A
tit inſt
crtrio⸗/
1 mavru
daghlnd
ſaſtelanens
bar

Mc

te ipſius appellatiõig. ¶2?ex parte pa
pe a quo appejlat᷑. ¶ Et 3:exparte dei
ad quem appellat᷑. ¶ Peratio ſicpatʒ.
eſt nãq; appellatio remediũ ad releuã/
duʒ oppꝛeſſos in cauſa iudiciaria.ita q;
ex parte cauſe pꝛo qua fit indudit oppᷣſ
ſoꝝreleuatione:quia nõ niſi ꝓ cauſa in/
iuſta uel pꝛo iniuſte oppꝛeſſis apps latio
eſt fiẽda. ꝛtex parte iudicis a quo aꝑp
pellat᷑ includit apoſtoloꝝ petitionẽ.vñ
dicit᷑.ij.q.vi ab eo aquo appellatũ eſt
ad eũ qui de appellatione cogniturus e
dimiſſoꝛie littere dirigant᷑ q vulgo apo
ſtoliappellant᷑ut manifeſte appareat ſu
perioꝛi iudici oppꝛeſſu appellaſſe ⁊ ad no
ticiã iudicis inferioꝛis deueniſſe. C 3.
includit ex parte ipſi? appellationis pu
blicam conicriptionẽ:qꝛ dato ꝙ apłi ꝗ
petunt᷑ negent᷑ apparet iudici ſuperioꝛi
inferioꝛt iudicẽ talẽ appellationẽ nõla/
tere exquo ſub manu publica cõſcripta
eſt. ¶Pex parte tẽpoꝛis includit debi
tam determinationẽ quatenꝰ ſic appel/
lans non poſſit deludere ſuperioꝛe iudi
cem ⁊ inferioꝛe vtriuſq; iudiciũ ſubter/
fugiendo. & yeincludit teſtiũ allegatio
nem:quia bis peractis coꝛã ſuperioꝛi iu
dice adducunt teſtes ⁊ pꝛocedit᷑ in cau-
ſa ſᷣm allegata ⁊ ꝓbata. &στ vltimo
includit cauſe cõcluſionẽ: quia pꝛonun⸗

7

ciatur ſentẽtia ⁊ concludit᷑ in cã. Ri
diculũ aũt eſt dicere ꝙ tali oꝛdine iudi/

ciario recurrat᷑ ad deũ in pꝛeſenti vita:

cum ipſe in iudicio talem oꝛdinẽ iudicia

rium ſeruare non indigeat.nouit eniʒ de
cipientem ⁊ eum qui decipitur:⁊ ſũt nu

da ⁊ aperta oculis eius oimnia.ne du an
teq; ſcribant᷑ ſed etiã anteq; fiat. ¶C2.
ratio accipit᷑ ex parte pape: ſolus eni pa

pa dicitur eſſe vicarius dei:qꝛ ſolũ quod
ligatur uel ſoluit᷑ per eum habet ſolutuʒ

⁊ liga tum ꝑ ipſũ deü. Sententia igitur

pape ⁊ ſententia dei vna ſententia eſt. ſi
cut vna ſuia eſt pape ⁊ auditoꝛis eiꝰ.Ci
igit᷑ appellatio ſemꝑ fiat a minoꝛi ludice

ſexta

ad ſuꝑioꝛẽ.ſicut nullꝰẽ maioꝛ ſcipſo.its
nlla appellatio tenet facta a papa ad de
um·qꝛ vnu ↄſiſtoꝛiũ ẽ ipſi?pape ⁊ ipſius
dei.cuiꝰ oſiſtoꝛij clauiger et hoſtiariꝰ eſt
ipſe papa:nullꝰ põt appellare a papa
ad deũ:ſicut nullꝰpõt itrare ad ↄſiſtoꝛiu
dei niſi mediante papa ꝗ eſt eteme vite
ↄſiſtoꝛij clauiger ⁊ hoſtiariꝰ: ⁊ ſicut nul
lus põt appellare ad ſeipſuzʒ: ita nullus
poteſt appellare a papa ad deuʒ: qꝛ vna
ſnia ẽ ⁊ vna curia dei ⁊ pape C 3·rõ ac
cipit᷑ ex ꝑte dei ad quẽ appellat.dicit enĩ
ij.q.vj.c.ꝗ ſeꝙ iudicia appellationũ ab
eis ſunt audienda ad quos appellat. lta
q ſicut iudices a ꝗb?appellat᷑ ſut viſibi /
les ⁊ viſibiliter ⁊ ſenſibiliter ſeutentia/
uerunt cõtra oppꝛeſſos:ita viſibiliter et
ſenſibiliter:talis releuatio oppꝛeſſoꝛum
debet fieri per ſuperioꝛes iudices ad àůs
appellatũ eſt:planũ eſt autem ꝙ deꝰin/
uiſibilis eſt. Scribitur enim Exo. xxiij.
Mon videbit me hõ ⁊ viuet. Et in Job
ſcriptũ eſt. Si venerit ad me nõ videbo
eum. Mon ergo viſibiliter et ſenſibiliter

pertractat cauſam delatam ad ipſum ꝑ

appellationè. Scribitur enis Oaniel ij.
Berano quem tuqueris rex grauis eſt.
nec reperiet᷑ qſq; ꝗq indicet illũ exceptis
dijs n nõ eſt cũ böibne vonnerfe atio.
„. 4 Seſt do ꝙ deus nõ
Ad pꝛimũ deſerit ſuos fide/
les:ſj ſeinꝑ ſbᷣuenit eis in cauſa iuſta aut
via appellationis:⁊ ſic ſubuenit eis me
diante bomineper oꝛdinẽ iudiciariũ qð
inter bomines agit᷑:aut via ſupplicatio
nis ⁊ oꝛationis per quã imutat coꝛiiudi
cis de iniuſticia ad iuſticiã:⁊ de malo ad
bonũ. Ande iſto mõ a ſnia pape ad den
debet homo recurrere ꝑ oroneʒ ⁊ ſuppli
cationẽ modo quo dixit ille ſ. ctus a
cob Geñ.xliij. Oeus autẽ meus oĩpotes
faciat vobis eum placabilez ⁊ remittat
vobiſcum hunc fratrẽ veſtrũ:⁊ eũ quem
ten et ĩ vincuł.Qñqʒ auũt via remunera
tionis qꝛ iuſto ſuo iudicio ꝑmittit ſuos

Ar.
fideles qñq; iniuſte oppꝛimiut ex eoꝛũ
patiẽtia magis eos remuneret. C Ald
2zneſt dð ꝙ bumana iĩiuſticia no ſemꝑ iĩ
pñti vita diſcutit᷑.qꝛ etiã diſcuſſa via ap
pellationis ⁊ mõ iudiciario plerũq; de/
fectũ magnũ patit᷑ ut dicit Augl. ꝙ lex
iſta ciuilis qᷓ in regẽdo ciuitates poſita ẽ

multa ↄcedit ⁊ multa impunita relinꝗt

q tñ per diuinã iuſticiã iudicabunt . Et
ide Augi.ſuꝑ illo bo.i.Petri v. Si iu⸗
ſtusvix ſaluabit᷑ impiꝰ⁊ peccatoꝛ vbi pa
tebũt.dicit:q̃re iuſtus vix ſaluabit᷑: niſi
qꝛ iuſticiã dei tantã eſſe conſtat ut inter
dqũ que vident᷑ in hboibus nr̃o iudicio eſſe
iuſta iudicio dei inueniant᷑ iniuſta. Re/
linquit᷑ sS diſcutienda iniuſtitia humana

in futuro iudicio:ſed in pñti vita nõ diſ⸗/

cutit᷑ a deo via appellatiõis niſi mediã
te boie ⁊ mediante oꝛdine iudiciario a
deo iſtituto. CAd zʒeſt do ꝙ ſicut diẽ
glo. ſuꝑ illo verbo: Alud dictü eſt ad ter
roꝛẽ illoꝝ qui put ãt pauperes ⁊ oppꝛeſ/
ſos nullu habere tutoꝛẽ: ſʒ dñs oipotẽs
cãs ſinguloꝝ in futuro iudicio tuebit᷑ in
quo reddetr᷑ vnicuiq; ſᷣm opera ;—
enre S An ſic pꝛoce
ODlecundũ ſcedee
triur enim ꝙ appellari a papa ad
pveũ nõ ſit appellareotra deũ:qꝛ plus va
let appellatio viui q́; moꝛtui. Sed iniu

ſticia facta Abel a fratre ſuo appellauit

„ ℳ-‧

dag deũ. Juxta illud Geñ. iiij. Hox ſan/

guinis fratris tuiclamat ad me de ter/
ra.Svidet᷑ ſimiliter ꝙ de iuſticia facta a
papa poſſit hõ reclamare ad deũ. CS.
appellatio eſt clamoꝛ de iniuſticia facta
ab inferioꝛi iudice pueniens ad ſuperio
rem:ſed talis fuit clamoꝛ filioꝝ iſrael ꝑ
uenies ad deũ. Juxta illud Exo.iij. Vi
di afflictionẽ populi mei in egypto ⁊ cla
moꝛẽ eiaudiui. Aidet᷑ ꝙ licitũ ſit a pa
pa appellari ad deum. , Pꝛeterea ap
pellare eſt iudice ſuꝑ ſua cauſa impetra
re:ſed ſic appellauit Suſanna quado di
xit Oañ.xiiij. Oeus eterne ꝗ occultoꝛũ

es cognitoꝛqui noſti omnia an:eq; fiàt.

„

In cõtrarinzatgi robet

io uun

tu ſcis qm falſa contra me tulerũt teſti⸗
moniũ. Et ſubdit᷑ ibi: ꝙ gũs exaudiuit
vocem eius.appella tio & ad deũ de cau-

ſa iniuſte non eſt contra deum,.

queſter iter deũ ⁊ boĩeʒ ſic fuit moyſes

iuxtasilð Oeut:v. Ego ſequeſter æ me⸗-

dius fui inter deuũ ⁊ vos:ſʒ dathã ⁊ aby
ron quicontepſerũt ſniam moyſi ſbömer

ſi ſunt in infernũ ac ſi contẽpſuſent ſen-

tentiã dei ſicut ſcribit᷑ Numeri.xvi. Ai
detur ergo ꝙ appellare a papa ad deuʒ
ſit appellare contra demn —
NNAS3 d5 appellatio q;ßtum
Kü 2 eO ad pꝛeſens tria ipoꝛtat.

*

CPꝛoꝛdinẽ iudiciariũ ⁊ pↄſequens di

uina oꝛdinationẽ:qꝛ ut dicit ad NRo.xiij
Que a deo ſũt oꝛdinata ſùt. C 2? ipoꝛ⸗

tat tꝑis determinationè qꝛ in pꝛefinito
⁊ detęrminato tꝑe appellatio fienda ẽ.
D.impoꝛtat ꝓpꝛie iuſticie detenſio/
nẽ:quia quicùq; appellat ↄ fidit de ꝑꝛo
pꝛia iuſticia.⁊ pꝛopꝛiã iuſticiã tanq; fun
damentu ponit. Ex iſtis ergo trib pot
oſtendiqꝙ quicũq; in pꝛeſenti vita a pa/
pa appdlat ad deu appellat cõtra deuʒ.
P: quidè ex parte diuine oꝛdin atõis
Mam ſup illo verbo.i.ad Chor.iiij. Mi
biaut pꝛo minimo eſtut a vobis iudicer
aut ab bumano die. Dicit glo. Ouo eſſe
genera iudicioꝝ. Anuz bumanũ quo bo
mo iudicat hominẽ in pꝛeſenti vita qð
apoſtolus appellat diè bominis. Aliud
diuinũ quo iudicabit deꝰ in fine ſecłiqð
apls appellat die dei. Cũ appellatio

nõ initat᷑ iudicio q̊ͥ iudicabit des: ſʒ inni/
tat᷑pꝛopꝛie iudicio quo iudicat bõ in pꝛe

