Quatuoꝛ ↄſiderant᷑ i oi ſa crificio ſ. cui
quibꝰ offerat. Idem ipſevnꝰ veruſq; me
diatoꝛ xpᷣs ꝑ ſacrificin pac reconciliãs
nos deo:vnũ cu illo maſit cui offerebat
vnũ in ſe fecit ꝓquibꝰ offerebat:vt ipſe
vnũ eſſʒ qui offerebat ⁊ qð offerebatur.
Cboc oſtenſũ eſt in eiꝰreſurrectione
qꝛ ptãteʒ regale oñdit in diaboli expo-
liatione: qñ multa coꝛpoꝛa ſanctoꝝ ſur
rexerũt cũ eo ⁊ introierũt in ſancta ciui
tate in ſignũ victoꝛie obtete. Sacerdo-
talẽ vᷣo ondit in ſpus ſancti datione qũ
dixit Job. xx: Accipite ſom ſcm̃ quoꝛuʒ
remiſeritis peccata rem ittunt᷑ eis. AUn
mattp̊.vlti:dicit: Oata ẽ mihi oĩs ptãs
ſ.ſacerdotalis vregalig i Sgr in fra.
Wi § eſt do ꝙ ſicut di
Ad pꝛimũ cit Aug!. Regnuzʒ
xpᷣi ſuꝑ quo regnat fideles eiꝰ ſunt cre

ſacerdos. AUñ dicit aptus ad la ebꝛe vij:
rant i eiſgentcaoDeEE ic é eni rex ſalez ⁊ ſacerdos dei ſũmi.
offerat᷑ a quo offerat᷑: quid offerat᷑i pꝛo t
cerdotio leuitico habebãt ptãtem rega-
lẽ:inõ quidẽ in executione ſʒ i depoſitio-

terris ꝑ hoĩez quẽ ſu

opari. diſciplia mox fuit. ſic

detes in eũ quibꝰ dicit: Aos de boc mũ
do nõ eſtis:qꝛ ſi de hoc mũdo fuiſſetis:
mundus qð ſuu erat diligeret:xpᷣs.s nõ
dixit Regnũ meuũ nõ eſt in boc mundo:
2 ⁊ in boc mũdo ⁊ in futuro regnat ſuꝑ
ideles ſuos.hbic ꝑ gram ⁊ i futuro ꝑ glo

ria.ſj ditit:nõ t ð hoc mũdo qꝛ de bod

müch eſtquicꝗd bomini eſta deo crea/
tũ ⁊ ex uiciata ſtirpe ade generatu. Sed

iam factũ ẽ regnù non de boc mũdo ꝗc
quid deipſis boibus p cripſũ tpᷣm rege
neratũ eſt. dicente aplo:Eripuit nos de
ptate tenebꝛaꝝ ⁊ traſtulit nos in regnũ

filij charitat ſue. Aelpot dici pᷣm Cbꝛy

“ oc in einspo .ſo. qꝙ regnũu xpᷣi nõ fuit de hoc mũdo: qꝛ
Mi poteſtate regalé oſtédit qn intrans 1
Hierlm cũ diabolo pugnaturꝰregale re

nõ fuit modo mudano.quo mõ ſunt alij
reges:ꝗ ex foꝛtitudine miniſtroꝝ accipi

per ſuos ſibiipſi ſufficiens eſt nullo alio
ãminiculoindigens. ¶ Ad 2 eſt do q;
ſacerdot ũ ⁊ regale dñium xpᷣinõ eſt ꝓ/
pꝛie figuratũ per ſacerdotiũ ⁊ dñium le

unt ptatez regnãdi. Ipſe ãt nao

uiticu in quo erant diſtincte tribꝰ ſacer-
dotalis ⁊ regalis.ſʒ magis ꝑ ſacerdotiũ

⁊ dñ iu melchiſedech:ꝗ fuit ſimul rex

2

Bel põt dici ꝙ fumi ſacerdotes i ſa

ne ⁊ ↄpſirmationeę ipſoꝝ. AUñ.j.Regl. Sa
muel ſacerdos Oguid regem ↄſtituit
ſaul depoſuit. ¶ Ad qꝭq e do ꝙ xp̃s ceſ
ſit dñio regali oblato ſibi per boies:qꝛ

noluit rex per boĩes fieriqui regnũ da⸗

bat boibꝰ: vt dicit Augl. Ael ꝓpter exe
lü nr̃e bumilitatis:qꝛ boĩes pernicioſe
onoꝛibꝰ? imperijs inbiabant rex ſieri
noluit:qꝛ vᷣo diuitias pernicio ſe appete

bant:pauꝑ eſſe uoluit ⁊ qꝛ moꝛtẽ ⁊ ↄtu

melias boies ſupbiſſime hoꝛꝛebant cru
cem ⁊ oẽ genꝰ ↄtumeliaꝝ ſuſtinuit: ⁊ ut

ſic ad vnũ dicere liceat ꝗqcꝗd dei filius in

ſcipi dignatus eſt

eligise. C. Adeſt d

— H

lisg
llure
Pepa
brne
Ulin
noe
nuzc
n
Mh⸗
kenuca
nase
Palia
Mume
gaant
ll pꝛet
hapo
7
N
us 6r
horglis.
ſoſi⸗

0
. MWW.

FI.

eboc tin

niſeti
joso
tundo:
Gnin
turopgo⸗
ſedeboe
Rockes/

Nur SdH

tticog
jiön ege
wlitsN
n kenn
iſn y
müdo:
nöſonrant
twr gepl
idoſi
nuloeno⸗
cſdrg
ſic
1diſun⸗
mitſoee

GanOtas

mulfa;
Dennefſf
zdeiſün
ftorcsitn
umnit
depoſn⸗
eg
risat
hoics .
nu da⸗
Gni
trerfen
ſeappete
ne 10n
cbenten
ſili
gungſſ

N.
.

4 d

ꝙ cũ aliꝗd eſt in ſupioꝛi⁊ inferioꝛi et in
pncipali agẽte ⁊ miniſtro lõge nobilius

⁊ excellentiꝰeſt in pncipali agẽte q; i in rris: exꝗ
tas Srega lis eſt in pa babet poteſtatẽ ſpualiu: babebit ſimilit
poteſtatẽ tꝑaliũ ⁊ coꝛpoꝛaliũ. ¶ꝛ.boc

ferioꝛi ⁊ inſtro. egalis e
pa ⁊ in aliſregibꝰz pncipibꝰmudi.nobi

pꝛima

VIII
codẽ deo a quo ꝓducta ſunt ſpũalia: ab

eodẽ etiã ꝓducta ſunt coꝛpoꝛalia ⁊ tꝑa /

lia.papa g gerit vicẽ dei in terris: exꝗͥ

lioꝛi mo tn excelletioꝛi eſt i papa q; ĩ pʒ ppter eoꝝ oꝛdinationẽ. oꝛdinant᷑ eniz

eis:qꝛ in papa eſt ꝑ ↄñᷣin.

ſit ione atq conertfone oꝝ. Yocis àt ritualia tanq; oꝛgana ? tanq; inſtrume

eſt ꝑ executionẽ ⁊ adminiſtrationem.
P 1111ic ꝓcedit᷑. vr
„O☚ octguy en cy in pa⸗

pps nõ.ſit ptãs coꝛpoꝛalis uel tꝑa

lis:qꝛ icribi᷑ Matth.xxij. Reuditeque pꝓ
iunt ceſaris cciari:⁊ ꝗ lunt dei deo. Sed

papa gerit vicẽ dei in terris: ad ipſum
ꝑtin et cura ĩpualiuz tm. Et ad ceſareʒ;

uel imperatoꝛe ꝑtinet cura tempoꝛaliu.

YS.ad ptatem pape ꝑtinet ſuos ſub-
ditos in vita ſpuali viuiſicare:⁊ ad diui
nuy cultũ oꝛdinare Sicut ſcribit Joh.
vi Spũus ẽ ꝗ vmificat caro ãt nõ ꝓdeſt
gcq;:g vr ꝙ ſolu ptãs ſpualis ſit in eo.
¶PB.· papa eſt caput diſcipuloꝝ ⁊ apłoꝝ

xpi.ſᷓ de diſcipulis xpᷣi dictũ cſi: Miñ qas
renuciauerit o ibꝰ que poſſidet nõ poteſt

meus elle diſcipul/ Svidet ꝙ papa ſuꝑ
tꝑalia ptatem nõ heat. C D. ſcribitur
Mum eri.xvin.Filij aut leui nibil poſſi-⸗
deant decima oblationẽ dutaxat ↄten
ti.pꝛeter g decimas ⁊ oblatões videt᷑ ꝙ
papa ſuꝑ alia tẽpoꝛa nia peates nõ hegt⸗
„AR eſt:qꝛ qui poteſt ĩ
In ₰ ti Arin dies neDa⸗ mi⸗
nus.ſs maiꝰ eſtpoſſe in ſpualia qᷓ i coꝛ⸗
poꝛalia ⁊ tꝑalia.Scu papa habeat ptatẽ
ſuꝑ ſpualia babet ria Btite ſit nnthalis.
*& 1Rρα do & bona tꝑalia 2 ſpi⸗
Rndeo necken tria poliunt
cõpaxari. ¶C H. ad eoꝛum ꝓductionem.
z:ad eoꝝ oꝛdinationté. C 3ad eoꝛu
motionẽ uel actionẽ. Et m iſta tria tri
borõnibꝰ oñdi põt in papa eſſepotentiã
ſuper oia bona tepoꝛalia ⁊ coꝛpoꝛalia.
P:quide ꝓpter coꝝ pꝛoductioneʒ qꝛ

nõ ab alio ꝓductura ſut tpalia ⁊ ab alio

ta. AUñ phᷣi poſuerũt q ſine extenoꝛibui
bonis quoꝝ foꝛtuna eſt dña nõ cotingit
efſe felicẽ ⁊ virtuoſe oꝑari. Cõponitur

natione 7 diſpo ipia bona tpalia ? coꝛpalia ag bona ſpi

enibõ ex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe.vñ ſicut ipiũ coꝛ

us oꝛdinat ad aiaʒ ⁊? eſt inſtim eiꝰ me/
diantequo exercet oꝑatòes ſuas: ſ.c ipſa
bona tꝑalia ad bona ſpuslia oꝛdinant
mediãtepapa.Papa g qui bẽt pꝛouiderę
ſuis fidelibꝰ: de ſpualibꝰ habet eodẽe mo
pꝛouidere de tꝑalibꝰ⁊ coꝛpoꝛalibꝰ ſine ꝗ
bus ſpuͦalia in vita iſta pollitica exerce-
ri nõ pñt. Añ aplis dicentibꝰ. Oimitte
turbas ut ſibi emant eſcas. dictum eſt
nõ bñt neceſſe ire:date vos ilłmaducar̃.

3 boc pyꝓhter eoꝝꝛmotionẽ 2 0o

tione.videmꝰeniꝙ tꝑalia et coꝛpoꝛalia
mouent᷑ ⁊ regulant᷑ in coꝝ oꝑationibus
ꝑ ipſas intelligetias in tantu vt phim
numeꝝ mobilin coꝛpoꝝpoſuerut nume
rum motoꝝ.ſicut pʒ.xij. methaphiſice.
Iſtos etiã motoꝛes poſuerũt oes regu⸗
lari ⁊ moueri ab vno motoꝛe. pmo gꝗ eſt
deꝰ?. Auguſtinꝰ etiã dicit oey ſubſtantiã
tꝑalem ⁊ coꝛpoꝛalẽ adminiſtrari ꝑ an-
gelos. Papa & in quo eſtꝑtaſ ſpuatis ha
bebit peripſam poteſtatẽ ſpirituale ſi/

militer diſp onere ⁊ oꝛdinare de tꝑalibꝰ

.

Ad PaummSan: KReattiteque 1A

ſunt ceſaris ccſari:⁊ q ſunt dei deo. non

ſubtrabit᷑ potentia tꝑalhũ a papa. Sed
dat᷑ ĩtelligi queda iuſtitia legalis ut vni

cuiq; reddatqð ſuu ẽ:mõ quo dicit apo

ſtolus ad Ro.xiij. Reddite oĩbꝰ debita
cui tribut üᷣ tributu:⁊ cui vectigal vecti-
gal:⁊a cui honoꝛẽ honoꝛẽ ⁊ cui timoꝛẽ ti

moꝛẽ Jꝓmꝑatoꝛibꝰ qut ? regibꝰredden-

pualia:ut manichei putaucrut. Scd ab. da ſunt tꝑalia qſi ꝓ ſtipendus ipſoꝝ:qꝛ
.— ”UYUMD l bd

*

Ar. Qu⸗

miniſtri dei ſunt. ut dicit apłs: Tenent᷑
enim eccleſias dei defendere ⁊ xianum
ppIm ⁊ rẽpublicaʒ in pace conieruare.

ſauro ecclłie coꝛpali:qꝛ quoqã iure natu
. re ⁊ diuino ꝓtali miniſterio debet᷑ eiſ ta

le ſtipendiũ tꝑale. Juxta illud apłi.j. ad

Coꝛinth viij. Quis ingt militat ꝓpꝛus
ſtipedijs: ꝗs paſcit gregẽ ⁊ de lacte eius
nõ comedit᷑: Suꝑ à verbo dicit Augl. ⁊
ponit᷑xxiij.q.jc.militare.ꝙ quaqã diui
na ꝓuidentia ſunt militã tibꝰ ſtipẽdis cõ
ſtituta ne dü Rotauerſe. pᷣdo craſſet᷑.et
apkłs dicit ad Mo. xiij. Dei ingt miniſtri
ſunt in bocipſu ſeruiẽtes:⁊ iõ tributa pᷣ/
L ſtet᷑.ex tali gᷓ iure regu ⁊ imꝑatoꝛẽ a cci⸗
piẽdi ſtipedia nõ arguit᷑ papã nõ hr̃e po
teſtatẽ tꝑaliũ ⁊ coꝛpoꝛaliu:ſʒ poti op⸗
poſitũqꝛ ſunt reges ⁊ imꝑatoꝛes q̃ſi ini
niſtri ſtipẽdarij ipſiꝰpape ⁊ ipſiꝰ ecclie
⁊ ꝑ eũ ſtipendiãdi ſunt theſauro coꝛpo-/
1 li ipſiꝰeccłie ꝓ pace ⁊ defenſione eius
pm taxationẽipſiꝰ nec aliter ſunt in ſta

——

Pꝛo q̊ min iſterio ſtipendiandi ſunt tbe/

—

o IX
nis auferens dicebat: Chꝛiſtus veſter
dicebat in euãgelio: ꝗ nõ senunciauerit
oibus ꝗ poſſidet nõ põt meꝰ eſſe diſcipu
lus. Moõ ẽ tamẽ de rone vite ꝑfecte ⁊ diſ
cipuloꝝ xpᷣi nibil tꝑaliũ poſſidere.cũ ipſi
multa tꝑalia ĩ cõi haberer et vnicuiq; ꝓ
uiqebat᷑ ſiẽ cuiqs opꝰ erat. Ma Abꝛa ba
ꝑfectobõ erat et multas diuitias habe/
bat. poſſider g diuitias nõ ut in eis ſpes
ponat᷑ ſed ut ĩ eis diuinũ pᷣceptũ iplea
ad pñtvite ſuſtetatieʒ ad pauperũ ero
gationẽ ⁊ virtutu operatiene eſt de ra-
tiõe vite apoſtolice. ¶ Ad eſt dð ꝙꝙ
papa ptate tpaliũ põt bre ad duplicem

actu. P.q;tuʒ ad ſui ⁊ alioꝝ miniſtroꝛũ

ecckie gubernationẽ:⁊ in hoc pmitijs ⁊
oblationibꝰ⁊ alijs redditibꝰ eccłe debet
eſſe ↄtenti.2? q́;tum ad ipſoꝝ tpaliũ oꝛ
dinationẽ:diſpoſitionẽ:⁊ diuinũ cultuſ
ampliationem:⁊ ſit etiam ſuper alia bo
na tempoꝛalia omniuy fidelium eccleſie
poteſtatem habet. M

tu ſalutis ſi vltra ſtipẽdia eis ta xata vo nomm ſeeata qp 15
4 lib eccle ſubꝛibe-e

lunt bona talia a fideli

pape ſit ſoli tꝑalis:qꝛ papa non

ioannẽ ⁊ qſiuiſſent ab eo ꝗd faciemꝰnoſ
ut ſalui ſimꝰ: Rñdit neminẽ ↄcuciatis
violentiã:neq; calunia faciatis ꝑ frau
dulentãneꝗtiã:⁊ ↄtenti eſtote ſtipẽdijs
vfris:boc e ſuipẽdijs ꝓvobis taxatis:ut
erxponit Chyꝛſoꝰ.¶ Ad 2c do ꝙ car
nalia ⁊ coꝛpoꝛalia bons ꝑſe ſũpta non
pꝛoſunt ꝗcq; ad vitã:ſz ut oꝛdinant᷑ ad

ipſa ſpuslia tanq; oꝛgana ⁊ tanq; iſtru

mẽta ꝓſunt.⁊ ad ipſoꝝ ſpualiũ ↄſecuti
onèe:⁊ ad ipſoꝝpeccato ⁊remotioneʒ: et
ad virtutu operationẽ. AUñ dr Chobie

xij. ꝙ elemoſyna ꝗ de bonis tꝑalibus et

coꝛpoꝛalibꝰ fit:a moꝛte liberat:peceata
purgat:⁊ ipſa facit inuenire vitã eternã

⁊ ad huc finẽ papa bʒ ptãtem oꝛdinãdi

de ipſis coꝛpoꝛalibꝰ ⁊ tgalibꝰboms: ali
ter non eſt poteſtatis vſus: ſed abuſus.
¶ Ad ʒqveſt du ꝙꝙ iſta fuit inſtutia iu⸗
liani beretici:ꝗ bona pr̃imonialia xpᷣia-

um milites veniſſent ad

ßeſt ecclie niſi q;diu eſt militar ⁊ q;diu
ipſi fideles ſunt viatoꝛes. Sʒ nõ ſemꝑ
eccleſia erit militaris nec ſemꝑ fideles
erũt viatoꝛes. ptãs pape ſolũ tꝑalis ẽ.

WS.pꝓapa pꝛeeſt ecclie mediantibꝰcla

uibus ſibi collat a xᷣo. Math. xvij. Ti
bi dabo claues:ſʒ nõ ſemꝑ papa vtit᷑ cla
uibꝰ:qꝛ doctrine exhoꝛtatio ⁊ peccato/
rum abſolutio in quibꝰ oſiſtit vſus claui
um nõ ſemꝑ erunt neceſſaria:S ptãs pa⸗
pe nõ ſemꝑ durabit. P. vita ſũmoꝛũ
pontiſicũ no ſemꝑ durabit. ptãs eoꝛũ
code mõ non erit ꝑpetua. ↄſequẽtia pʒ.
qꝛ Augi dicit. v. de trini. ꝙ nõ debemꝰ
cõcedere deũ fuiſſe dñm ab eterno ne co
gamur dicere creaturã fuiſſe ab cterno
qꝛ ille ab eterno nõ dñaret᷑ niſi creatura
ab eterno famularetur a .
.1 PPNHR11 eſtqzptãs papet
In ₰ trarm peig pt cũ viceʒ
eiꝰgerat ĩ terrł. Sʒ ptàs xpi ẽ ptãs et᷑na

glct
gſite
in
guene⸗
ſſteles
nedii
liſtrate
Uteſtg
inedi⸗
tpalis.
ſepb⸗
gante
terint

lums
eſarie
eſſtip⸗
mines
Fiea
ſceſ
ſnüin
cliio;
Nii
6

veſe

buert
Nlapo
erd
alhi
aui
uſ
zbabe⸗
6sſoes
i
penine
der⸗
ſcen
itrorn
niths:
Aer

ä t .

nüal
calabo
adee

t. ⸗
ieſeis
hanon
160i
poſene
. ſucls
tulst⸗
Pte
mni,
jtt
uceto/
ſsclut
gtishe
ſimort
tis enn
giata
benn

Scribit᷑ eni Danieł vijptãs ei ptãs et
na ꝗq nõ auferet᷑ ⁊ regnũ eiꝰ qð nõ coꝛꝛũ

be pncipaliter ẽ ptãs ſacerdotał: ſed

3
płs ad Hebꝛe.vii. DHonẽs dr̃am int᷑ ſa

cerdotiũ xpᷣi ⁊ ſacerdotiu leuiticuʒ. Di/
cit ꝙ in ſlacerdotio leuitico plures facti
ſunt ſacerdotes. Jccirꝙ ꝙ moꝛte ꝓbl⸗
bent᷑ ꝑmanere. Sed xpᷣs eo ꝙ maet in

eternu ſempiternũu hẽt ſacerdotiu.vñ et
in perpetuum ſaluare poteſt. ergo po/
teſtas pape ſimiliter erit perpetua.

cuius nõ eſt finis. Sʒ de poteſtate chꝛi

ſti cuius vicarius eſt ipſe papa.SGcribi⸗/

tur Luce.i.Oabit ei dominus ſedem da
uid patris eiꝰ⁊ regnabit m domo iacob

inſeternum: ⁊ regni eiusnõ erit finiſ.po

teſtas ergo pape eterna erit.

„ αρ☚ do ꝙ pape poteſtas cũ
Kñdeo ſit collata ſibi a xpᷣo du⸗
pliciter põt accipi. Put eſt a xᷣo me

diãte papa adminiſtra ta. Czut eſt ab

ipſo xpᷣo imediate oꝑata. Mã alit eſt lo
quenduʒ de ptãte xpᷣi qᷓ regnat ſuꝑ ſuos

fideles. ut ẽ ab eo mediate papa tanq;

mediãte ſuo vicario ⁊ mediatoꝛe admi
niſtrata.Et alit ẽ loquẽdũ de tali ptate
ut eſt abipſo tanq; a pꝛincipali auctoꝛe
imediata oꝑata:qꝛ pmo mõ ptũs xpii eſt
tꝑalis.2: mõ ꝑpetua eternalis ¶. Pꝰ
ſic ꝓbat᷑:Haptãs xpᷣi q̃ nüc regnatime/
diante paꝑa ſuo vicario ↄſiſtit pncipali
ter in tribꝰ. ¶ P.in debellatione tyran
noꝝ. ¶z in oꝛdinatõe ſubditoꝝ ¶ Et
3 in amonitione ⁊ exhoꝛtatioe diuino⸗
rü mãdatoꝝ.
ceſſaria niſi in pñtivita qᷓ terminata nõ
erit ãpliꝰ neceſſarin:ut tyrãni ⁊ mali ho
mines cõpeſcant᷑. Jã pacedata fidelibꝰ

xpᷣi ⁊ qñ iã oẽs inimici eiꝰpoſiti erũt ſub

ſcabello pedũ eiꝰ:nec ampliꝰerit neceſ-/
ſariũ ut ſubditidiſponant᷑ ⁊ oꝛdinentur
cũ iã oẽs oꝛdiati ⁊ pñtati erũtſub dñnio

xpi. Añ ſuꝑ illo verbo.i.ad Coꝛinth̊.xx.

Cũ tradiderit xpᷣs regnuzʒ puta fideles

”Uä S

pet᷑.S ſilr btu⸗ papeẽ eterna. C D. ptãſ
P
4

CIga aũt tris nõ ſũt ne

ſuos deo ⁊ pfi euacuabit oẽʒ pncipatuz D

⁊ ptãtem ⁊ virtutẽ.

icit glo. ꝙ du du

rat mundꝰ angeli angelis demones de-

monibus. bomines hominibuſ pꝛeſunt

ad vtilitatẽ credentium. Sed omnibus
iam collectis in vnuʒ amplius pꝛelatio

non erit neceſſaria nec vlterius. erit ne

ceſſariu ut bomines in diuims inſtrus

tur moueani.quia tunc omnes erunt
docibiles dei. ut dici᷑ YJohᷣ.vi. vnde ſcri/
bit᷑ Hiere.xxxi.Non docebit vltra vnuſ

1 quiſq; pꝛoximũ ſuum ⁊ vir fratrem ſuũ
¶ Pꝛeterea illius poteſtas eſt ꝑpetua

dicẽs cognoſce dominũ:quoniã omnes

cognoſcent mea minoꝛe vſq; ad maio/

rem.Hoteſtas ergo xp̃i ut eſt in pꝛeſen-

tivita mediante papa tanq; mediante
ſuo vicario ⁊ mediatoꝛe ãminiſtrata eſt

tempoꝛalis:quia ſolum q;d iu durat miu

dus eſt neceſſariũ papa ſit doctoꝛ in
exboꝛtatione diuinoꝛum ⁊ ſit ſacerdos
7 pꝛelatus in oꝛdinatione ⁊ diſpoſitiõe
ſubditoꝛum:⁊ ſit rex in debellatione ty

rannoꝛum. Sed pꝛeſenti vita termina

ta non erit amplius neceſſaria exboꝛ/
tatio diuinoꝝ.nec diſpoſitio uel oꝛdina

tio ſubditoꝝ:nec debellatio tyrannoꝛũ.

Si vᷣoloq mur de ptãte xpᷣi q̊ i ſutura

vita erit ab ipſo tãq; mediaãte pᷣncipali

auctoꝛe ĩmediate oꝑata.tũctalł ptãs ee

na erit ⁊ ꝓpetua ¶ Fuit nãq; ð xꝑi reguo
⁊ ptãte triplex falſa opinio ¶ ¶ Ana fuit
chi parẽtuù ⁊ ↄſanguineoꝝ ꝗ putauerũt
eu debere regnar̃, mõ mũudano ⁊ carnali
affectiõe ul carnali ꝓppagatiõe.Audiue

. S 4 S
. 2

— —

— —

——
8 4 „
—— *

rãt.n.eũ denũciatũ ab ãgelo q deberet

ſed ere i ſede dauid ei patrl⁊ ꝓeo regna
re i domo iacob.Luce pᷣ Ideo credide/

rũt audiẽtes tot mirabiliaz magnifica

fuiſſe fcq i ſuo oꝛtu ⁊ ĩ ſue vite ꝓgreſſu fu
turũ eſſe rege ex carnis ꝓpagatiõe ⁊ re-

gnaturũ foꝛe mõ mũdano ⁊ carnali affe
ctiõe ̊ erroꝛe dcepta ſoꝛoꝛ mris ieſu mr
ſilioꝝʒ ebedei audacia aſſũpta de conſan

guinitate chbꝛiſti petiuit ab eo Matth.

xx. Oic ut ſedeant bi duo filij mei vnꝰñad

dexterã ⁊ aliꝰad ſiniſtrã tuã ĩ regno tuo
b 2

. . . .
3 . *

¶Secũda fuit getiliũ ⁊ romanoꝝ. diſ
famauerüt eni iudei xpᷣm apud Roma/
nos: æ apud pilat ⁊ berodẽ ꝙ regnum
vellet inuad ereptãte tyrãnica ptate ar
moꝛu ⁊ miniſtroꝝ:ad qð videbat᷑ diſpo
ſKus ꝓpt mirabilia que faciebat: ⁊ ꝓpt
multitudinẽ pplłi que ipᷣm ſequebat᷑.vn
in aduẽtu magoꝛũ nuciantiũ regẽ iude/
oꝛũ eẽ natũ: turbatꝰ ẽ herodes ⁊ oĩs bie
roſolyma cuʒ illo:vt dr Matthᷣ. ij.?2 Jo.

xix. Ex boc audiuit pilat? ab ipiſ iudeis
in cuſantibꝰ xpᷣm: Si buc dimittis nõ es

amicꝰ ceſaris. Ois eni qui ſe regẽ facit:

ptradicit ceſari. Tertia fuit credetiũ
iudeoꝛũ qui putauerũt xpᷣm regnaturũ

quadã tꝑali ſucceſſiõe. Sciebat. n. ſe eẽ
pꝛiuatos regno: ⁊ ad getiles romanos

regnuũ iudeoꝝm eẽ deuolutũ. VUñ ſcientes
xpᷣm eẽ natũ ex tribu iuda de qua ↄſue⸗/
uerãt eſſe reges:crediderüũt vidẽtes euʒ

eſſe potẽtẽ in oꝑe ⁊ ſermone reſtauratu
rũ regnũ iſrł⁊ liberaturũ iudeos de ma
nibꝰ romanoꝝ. Vñ poſt moꝛtẽ eiꝰ duo/
bus diſcipulis euntib? in engus ↄferẽti
buſad iuicẽ de ipſo xpᷣo qñ apparuit eis
in ꝑegrini ſpecie vnꝰ eoꝛu dixit. Hos ſpa
bamꝰ ꝙ ipe eet redẽptur? iirłvt ſcribit᷑
Luce.xxiiij. ¶ Hanc aut triplicẽ falſaʒ
opiouẽ de ſua ptãte ⁊ regno vxpus repu⸗

lit Jo.xix.in tribꝰverbis que locutꝰ eſt

pilato. Mã falſazʒ opionẽ parẽtũ ⁊ ↄſan
guineoꝝ credẽtiũ eù regnaturũ mõ mũ
dano ⁊ carnalippagatiõe ſeu carnis af
fectione repulit᷑ qũ dixit. Regnũ meum
nõ ẽ de boc mũdo. Muũdu n.dicit Cbꝛy
ſoꝰ noiauit mudanã ſui gener parẽtelã
ex qua nõ ↄtraxit ptãtẽ ⁊ virtutem re/
enandi potid infirmitatẽ moꝛiedi: qꝛ
ex foꝛma ſerui crucifixus c: ij regnat ex
virtute dei:vt dicit apłs. Opionẽ vᷣo gẽ
tiliũ putãtiũ eũ regnaturũ miſtroꝝ⁊ ar
moꝛũ virtute ⁊ tyranica dñatõe repulit
qñ dixit.Si n. regnũ meũ eẽt de boc mũ
do miniſtri mei vtiq; decertarẽt vt non
traderer iudeis. Miſtros nãq; vt Chꝛy
ſoꝰ dicit:aplos ⁊ agelos appellauit:qᷣꝛũ

auxilio noluit vti vt regnaret: qꝛ apkos

cõpeſcuit vt gladiũ ↄuerterẽt in vaginã
patrẽ vo deſtitit rogarequi exbibuiſſet

ſibi pluſqᷓ;. xij.legiones angelov. Gy ter

tiã opionẽ credetin iudeoꝝputatiu eſſe
regnaturũ tꝑali ſucceſſione repulit qñ
dixit: Mucaut regnũ meũ nõ eſt bic acſi
diceret. Regnuũ meu nõ oꝛdino ad tꝑale
ſucceſnonẽ:ſed redẽpturꝰ ſug regnu iſirł

ad poſſidendã eterna maſionẽ. ¶. Po⸗/

teſtas xpi qua regnabit in futura vita
ſuꝑ ſuos fideles imediate erit ſpũał nõ

ex carnali ꝓpagatione ſeu affectione: vt

fuit opioparẽtu ⁊ ↄſanguieoꝝ. Erit vir

tualis nõ ex potẽtiga armoꝝ ⁊ tyrannica

dñatõe. vt fuit opio gẽtilmi romanoꝛu.
Erit ppetua ⁊ eternalis nõ ex tꝑali ſuc-
ceſſione:ut fuit opio credentin iudeoꝛũ.

PRõnes aũt factas in oriũ pꝛo⁊ S cõce/

dimꝰ quia vtreq; arguunt veritatẽ 'm
diſtinctionem ſuꝑius factam.

Ddecimu eceni

q;nõ ſit vtile v ptãte pape diſputare: qꝛ

illud qð põt eè ca litis ⁊ diſcoꝛdie nõ eſt

vtile:eo ꝙ ſerun dei nõ opoꝛtet litigare
ſed manſuetũ cẽ ad oẽs:ut dicit apłus.
Sed diſputare de tali potẽtia eſt cã litꝭ⸗
⁊ diſcoꝛdie:cu ſp in diſputatione ſit curi
oſitas ⁊ vanitas.Snõ eſt vtile diſputa/
re de ipſa. &
ſibi collata. dubitare de ptãte pape e
dubitare de ptãte xp̃i:ſicut phariſei du/
bitantes de ptate chꝛiſti repᷣbenſi ſunt
? vehement᷑ obiurgati a xpo. Mattb.
xij. Cũ eni dixiſſent: mgr volumꝰ a te ſi
gnũu videre. Rũdit. Generatio pꝛaua et
adult era ſignũ querit ⁊ ſignü nõ dabit᷑
ei. Ergo eodẽ mõ diſputare uel dubita
re deptãte pape nõ eſt ſecurũ.
pᷣſumptuoſu videt᷑ eẽ agere vel tractare

de his que ſunt ſupꝛa ſenſũ ⁊ intellectu

boĩs. Scribit᷑ n. Eccleſiaſtici iij.Altio
raſte neqſier: ſupꝛa ſenſũ tuũ ne ſcru-
tatꝰ fueris. Cũ ptãs pape ſirptãs xpᷣi
? illa.ſił ſupꝛa ſenſum ⁊ intellectũ hoĩs:

₰

S. pꝓtãs pape ẽꝑtãs a xõo

¶Pꝛeta

Pbiin

ltile
tttes
ſinf
el

ln
NGni
uiſet
Gter
ͤche
ltqn
c
thale
lit
po⸗
nyt
ini
ſonext
Entyit
mnis
mnorn.
niſuc⸗
eonn.
z ce⸗
atibn
em.,
peldt.
ck eni
arti.
et
ſigare
tl
ctcilt
eſtanm
dipete⸗

epapet
N.
miſunt

Danth,
94 te ſ

Prange⸗ L

ſo dabit
Aubit⸗

CPetn

isre

*

vigdetr pꝛeſumptuoſũ ſit de ipſa diſpu
tare uel tragtare. C. Pꝛeterea illud ẽ vi

tandũ in diſputationeqð põt eẽ cã falſi
tatis ⁊ erroꝛis: Sed diſputare de ptãte
pape põt eẽ cã falſitatis: qꝛ alig nimis
ipſam reſtringũt uel ampliãt.S nõ ẽ vti

le de ipſa diſputare..

2 ]Ari 1 eſt qꝛ dicisphs in
In O Arsad meti⸗ du
bitare de ſingulis nõ e inutile.⁊ potiſſi-
me qñ res difficiles ſũt. Scribit᷑ enĩ. Ec
cleſiaſtici.vij.ꝙ cũcteres ſunt difficiles

⁊ noẽ aligꝗs ꝗ poſſit explicare ſermone.
diſputare ergo ð poteſtate pape ẽ vtile.

RKndeo do ꝙ diſputare de ptã⸗

tepape vtile ẽ ꝓpt tria.
P'pꝛopter ignoꝛantie remotionez.
¶2 pꝛopter veritatis elucidationeʒ.
Et zipꝛopter doctrine xpi vitandã
ſuſpitione. “P'ſic oñdit᷑ nã i oĩ nego

cio ignoꝛãtia periculoſa qꝛ multa ma

la ſequunt᷑ ex ipſa. AVñ dicit Ambꝛoſius
Grauiſſime peccas ſi ignoꝛas.ſi igno
rat quata ẽ ⁊ q eſt poteſtaſpape ẽ valde
periculoſũ:⁊ ex parte eiꝰ ꝗ pᷣeſt:⁊ ex ꝑte
illoꝝ ꝗ ſibi ſubijciunt᷑.Cũ eni papa pᷣſit
ſidelibꝰeccłe mediantibꝰclauibus ſibi a
xpÿ collat lſi ſcit᷑quata ẽ ptãſeiꝰ⁊ circa qᷓ
tuc ſcit᷑ ꝙ pᷣeſt eis clauẽ potẽtie nõ excẽè
dedo ⁊ circa clauẽ ſcie nõ errãdo:ſʒ ſi ta
lis ptãs ignoꝛat᷑ tunc pᷣeſt ſubditis ſuis
ignoꝛanter ⁊ illa q facit agit ptãte exce/
dẽte ⁊ claue ſcie errãte qð ſine ꝑiculo ſui
⁊ ſubditoꝝ eẽ nõ põt. aa oñdit᷑.nã
bumana nã dubitãdo ⁊ ãmirãdo ẽ apta
nata veritatẽ inquirere:⁊ ꝓpter dubita

2*

re ⁊ amirari nũc ⁊ pꝛiꝰpvᷣi iceperũt phi

loſophari.vñ dr.iij.metha.ꝙ volẽtibuſ
aliquꝗ veritatẽ inquirere neceſſariũ eſt
oꝑe bñ dubitare:qꝛ inꝗſitio veritatis
ẽ ſolutio dubitatoꝝ:ꝑꝑ qð illud verbuʒ
pbᷣi inquctu dubitare de ſingulis nõ ẽ in
utile.ſic è ĩtelligẽdũ q ad ſiigulas veri
tates dubitatioões ꝓ⁊ j inducerevtile ẽ
qꝛ in ſolutiõe ipſaꝝ veritates ipſe mag

eluceſcũt.h̊ eni dubitare an nit eẽt alba

ſecunda X

eẽt inutileqꝛ talis ĩdigeret ſenſu viſus.
ubitare tã an nix eẽtalba:vonesp⁊ 3
adducedo ut ex ſolutione ipſaꝝ veritas
magis eluceſceret eeẽt valde vtile. Iſto
mõ dubitare ⁊ diſputare de ptãte pape

in ſingulis articulis rõnes ꝓ⁊ addu/

cedo ut ex ſolutione ipſaruʒ veritas ipſa
magis eluceſcat vtile eſt. C z“ ſicpʒ.
nã doctrina xpᷣi cuiꝰptãte papa fungit
in terris caret oĩ ſuſpitõe ⁊ quãtoplus p
bat᷑ ⁊ vetilat᷑ ⁊ quãto plures libꝛi ⁊ qõeſ
de ipſa ſiuttãto magis eius veritas vi⸗/
uulgat᷑ ⁊ eius cla: itas manifeſtat᷑. Mõ
aut ſic fuit de doctrina machameti qui
babẽs ſuã doctrinã ⁊ legẽſuſpectã oẽʒ
diſputationẽ de ea fieri pꝛobibuit.Sed
xpᷣs doctrinã ſuã oibꝰ tanq; ver ⁊ luce
clarioꝛẽ in diſputandã oĩbꝰexpoſuit.vñ
ſcribit᷑ Actl.vij. ſurrexerũt aliqui qui
erãt de ſynagoga alexandrinoꝝ diſputã
tes ibi cũ ſtephano. Et de paulo ſcribit᷑
ꝙ loquebat᷑ cũ iudeis ⁊ diſputabat cuʒ
grecis. Maſcit᷑ eniʒ ex tali diſputatione
maxima vtilitas:qꝛ ex diuerſo ſtilo ſcri-
bendi ⁊ ex diuerſo mõ argumẽtandive
ritas ipſa ad oẽs ꝑuenit ᷣm diuerſa ca⸗/
pacitatẽ recipientiũ. AUñ dicit Aug.j.ð
trini.c.iij. qꝛ nullꝰhoĩuʒin ſacra ſcri-
ptura ita locutꝰeſt ut in oibꝰab oibus in
telligeret. Jö neceſſe eſt ⁊ vtile in mſa
plures libꝛos a plaribꝰfieri diuerſo ſtilo
nõ tñ diuerſa fide.etiã de eiſdẽ qõnibus
ut veritas quidẽ ipſa ad oẽs perueniat:
ad alios quidẽ ſic:ad alios autẽ ſic.
Ad Pꝛimũs eſt diſputaĩr
—1 1 de ptate pape bac
intetione ut bõ eam minuat ⁊ minoꝛe;
qᷓ; ſit credere faciat.uel bac inten tione
ut cã ſauoꝛis uel cõplacentievltra q; de
bet extendat eſt cauſa litis ⁊ diſcoꝛdie:

dꝛ ſemꝑ extrema in materia moꝛali ſut

vituperabilia ⁊ culpabilia. Sed diſputa
re de tali poteſtate bac intẽtione ut ſcia
tur quãta ſit.⁊ ut ſibi ⁊ ſuis ſubiectis ve
ritas clanus eluceſcat:qualiter cuncta
ipſe faciat ⁊ diſponat ſᷣm rectũ vſuʒ cla

b 3

uium ptãte nõ excedẽte ⁊ ſcia nõ errãte
nõ eſt cauſa litis ⁊ diſcoꝛdie ſy pacis et᷑
veritatis. ¶Ad ⁊eſt di ꝙ Pm Eber⸗
iõ pbariſei repꝛehenſi ſunt volentes ſi-
gnũ vid ere dẽ ptate xi:quia doloſe vo⸗/
lebant pꝛodictã poteſtatẽ caluniari.ʒel
quis ſigna que pꝛius viderant et ꝑ ipſuʒ
oſtenſa fuerant debuerãt eos in fide fir-
mare.nec vlterius debebant alia ſigna
poſtulare:⁊ vtroq; modo ſic diſputare ð
ptãte pape doloſe calniando uel ipſam
nõ credẽdo eſſet repꝛebeſibile ⁊ danabi
le. Sʒ p rõnes pꝛo ⁊ ↄtra ipſs elucidãdo
⁊ diuerſos articulos diſtinguendo eſt
ſalubꝛe ⁊ cõmendabile. CAd 3 ds
q; dubitare ⁊ inueſtigare illa que ſut ſu
pꝛa ſen ſũ ⁊ intellectũ boĩs pertinaciter
aſſerendo ⁊ pꝛopꝛie ſententie arrogant
innitẽdo uel intẽdẽdo pᷣſumptuoſuʒ eſt.
Sed talia inueſtigare per dicta ſancto
rum qui ſpiritu ſcõ inſpirati locuti ſunt
2 per auxilia que deus contulit ſuis fi-
delibus ut talia inueſtigarent:puta per
naturales rõnes ⁊ per illa que ſacre ſcri
pture nõ contradicut nõ eſt pꝛeſumptio
Hy eſtquedã ſupererogatio. De qua dici
tur Luce.x.q; ſamaritanus pꝛoiect duo
bus denarijs in curatiõe ſeminũ ait ſta-
bulario.Quodcũ q; ſuperogaueris ego
cum rediero reddã tibi Ad ꝗeſt os

qꝙ reſtringere talẽ poteſtatẽ in qunbꝰ nõ
eſt reſtringenda:uel ampliãda poſſet ee

cauſa errandi potiſſime ſi arroganter ⁊
pertinaciter fieret.ſed elucidãdo ⁊ diſtin
guendo qualis ⁊ quãta ſit per dicta ſan

ctoꝝ ⁊ per rõnes quibus ſacra ſcriptura

nõotradicit nõ eſt cauſa erroꝛis ⁊ falſi/
tatis ſed potius exquirende veritatis.
¶ Depotetia pape reſpectu eligentiũ.

Lr conſiderandũ
Eide &e otentis
pape reſpectu eligentiu aꝗ

bus eſt miniſterialiter ⁊ co/
operatiuę, de qua octo con/
ſideranda occurrüt. ¶ Pde ipſiꝰ pape
clectione. C2 de electoꝝiuriidictione

¶zůve eistenuciatõe. ¶Ade eius de

poſitione. E. ede eius ſententie appel⸗

latiõe. 6 de eius repᷣpbenſione. rze

de eius repꝛeſentationę. - S:de ei re⸗

uerentie exbibitione. C. &irca electio-
nẽ pape querunt᷑ octo. ð vtrum con⸗/

uenieng ſit papã ieri hominũ electione

uel mWis imediate axpo. 2evtrum
quilibet Pape poſt petru factus ſit ꝑ ele-
W3 vtrum magis eſſet con-
ueniens fieri per ſucceſſionẽ q; per ele-

ctionem.

ctionem. C vtrũ ad minus due par-

tes cardinaliu debeant in eiꝰ electioncʒ

conuenire. ¶evtrum electio pape poſ

ſit in aliquo viciari. 6 vtrum eiꝰ ele⸗
ctio cadat ſub aliqua examinatione ſi-

cut electio alioꝝ. τvtruz imperatoꝛ
uel alius pꝛincepg poſſit babere ius in
electione pape CSevtruʒ laicil poſſint
7 debeant electioni pape intereſſe.

MRW Pel I Didetur eni;
ꝙ; papa debeat eligi ĩmediatę a

xpo ⁊ nõ bolĩuʒ electione quia ſcribit᷑ ad
Hebꝛe.v. Mullus aſſumat ſibi bonoꝛeʒ.
Sed qui vocatur a deo tanq; aaro. Sʒ
honoꝛ pontificatus papalis eſt ſmus
in tota eccleſia.ergo ad taleʒ honoꝛem

nullꝰdẽt aſſumi niſi diuina voce ⁊ a xpᷣo

imediate. ¶Pꝛeterea in electione pa/

pe debet eſſe mnioꝛ certitudo ⁊ maioꝛꝓ
uidentia q; in quocunes alio negocio bu
mano cũ ipſe conſtituat᷑ rectoꝛ et caput

totius oꝛbis.ſed electio boium fallit et

fallitur. Scribitur enim Sapß. ix. ꝙ co⸗

gitationes boium ſunt timide ⁊ incerte
pꝛouidentie noſtre.S imediateẽ eligen
dæaa xpo cuiꝰelectio non fallit neq; fallit᷑

Pꝛeterea maioꝛis perfectionis ẽ ſũ

mus ſacerdos pꝛeſentis tẽpoꝛis:q; fuit

ſũmus ſacerdos veteris legis ⁊ q; fue-

rit Matthias qui nõin ſũmuʒ ſacerdo⸗
teʒ ſed ſolũ ad apoſtola tũ poſt xpi aſcen

ſion loco iude ſubꝛoga tuseſt. Sedſũ/
mus ſacerdos in veteri lege fiebatſoꝛ⸗-
te ⁊ diuina clectione imediate Maãſron

.
„
. .
5

u? ſic pꝛocedit᷑.

en

Ar.

dente virga aaron in ſũmuz ſacerdotẽ
electus eſt. ut ſcribit᷑ Numeri.xvij. Et
de zacbariaſcribit᷑ Luce j. ꝙ ſoꝛte exit
ut incenſum poneret ingreſſus in tem
plum domini.de Mattbia vᷣo ſcribitur
Actꝗ.i.ꝙ cecidit ſoꝛs ſuper Matthiam

annumeratus eſt cum.xi. appſtolis.S

multofoꝛtius papa qui eſt ſũmus ſacer
dos tali ſoꝛte ⁊ axpᷣo imediate eigedꝰẽ

In crariũ eſt: qꝛ ſicut ſe ba⸗
₰ bet deus in boiuiz
electione ſic ſe habet in eoꝛuʒ pꝛoductio
ne ⁊ foꝛmatione. Sed de cõmuni lege ꝓ
ducit ⁊ foꝛmat vnum hominẽ medante
alio:paucoꝛum enim coꝛpoꝛa bominuʒ
dens imediate foꝛmauit ⁊ pꝛoduxit:qꝛ
ſolum tria puta coꝛpus Ade ⁊ Eue: et
chꝛiſti coꝛpus pꝛeter cõmunem pꝛodu/
ctionem ⁊ foꝛmationẽ foꝛmatũ eſt. er/
go eodem modo de cõmuni lege vnum
hominẽ eligit in paſtoꝛẽ ⁊ ſũmuʒ ponti
ficẽ mediante alio.paucoꝝ autem ele/
ctionem immediate kerit
SH do ꝙ in electione pape
K. 0 tria poſſumꝰ ↄſiderare.
Pꝛimo ipſum papam electus. ¶C2·
ipſos eligentes. G Zuipſum vxpᷣm cuius
guctoꝛitate papa fungitur i terra ſuper
os ſaeies. Et ſic tribus ratiõibꝰ oſtẽ
ipoteſt congruũ eſſe poſt chꝛiſtiaſcen-
ſionem papam ſieri bominu electione ⁊
nõ ĩmediate a xp̃o. P:ex parte ipſiuſ
papequi eligitur.MHam ſuper illo verbo
ad HMebꝛe. v. Omnis pontifex ex homi⸗
nibus aſſumptus pꝛo bomimbus cõſti-⸗
tuitur in his que ſunt ad deũ.Dicit Au
Suſtinꝰ ꝙ homo per hominẽ liberatur ĩ
deuʒ reducitur oꝛdinatur. Et ideo cõ
uenienter ex hominibꝰ ⁊ per boĩes eligi
tur ⁊ oſtituitur. Potuit eniʒ deus imdia
te Coꝛneliũ ꝑ angelũu inſtruere ⁊ ad deũ
reuocare.ſed hoc non fecit niſi median-
te Petro. AUnde dictũ eſt ei Accj. x. per
anselum mitte viros ⁊ accerſiri facias
Simonè quendã quicognominat᷑ Pe/
trus. Mi. dicet tibi quid te opoꝛtet face

ſecunda 1

re. Do tuit ſimiliter deus plebem iudai
cam inſtruere per angelos quando apo
ſtoli fuerunt recluſi in carcere ⁊ tamen
hoc non fecit. Sed angelus domini per
noctem aperiens ianua carceris educẽſ
eos dixit: Ite ⁊ conſtter loquimini in
temploplebi omnia verba vite buius.
2 tboc pʒ ex parte hoium eligentiuʒ.
MHam aliud ẽ loqui de poſſe dei: et aliud
eſt loqui de eius operari cum in poſle
eius incdudatur omne poſſe.poteſtper ſe
ipſum imediate quicquid poteſt mediã
tibus creaturiſ.Sʒ no operatur imedia
te oĩa per ſeipſum: quia ſic ſubtraheret
oꝑationes ꝓpꝛias ab ipſis creaturis et
eſſent ſuperuacua opera ſapietie ſue cuj
quelibet res ſit vana ⁊ fruſtra ſi pꝛiuet᷑
ꝓpꝛia oꝑatione. Vñ dicit Aug..vij. de
ciui.dei.c.xxx.q deꝰ ſic adminiſtrat oia
que creauit ut etiã ipſa ꝑpꝛopꝛios motuſ
exercere ⁊ agere ſinat.Si ergo apoſtoli
⁊ ſucceſſoꝛes eoꝝ nõ eẽnt cooperatoꝛes
dei in electione ſůmi pontiſicis ſruſtra
rentur ãminiſtratione opeꝝ dei.cuiꝰ con
trariũ diẽ apłs.j.ad Cbor..iiij. Sic nos
exiſtimet hõ:ut miniſtros xpᷣi ⁊ diſpẽſa
toꝛes miniſterioꝝ dei. MWiſteria dei ap⸗
pellauit diuerſos oꝛdines in eccleſia ut
epᷣos ſacerdotes ⁊ diaconos qjs eligere
⁊ oꝛdiare xpCᷣs aplis ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ eoꝛũ
ptãtem reliquit: ut gloſa ibidem dicit.
3 boc pʒ ex ꝑtę xp̃ᷣi cuiꝰ auẽte papa
ſuꝑ fideles fungit᷑: Mã ꝗ ↄſtituit᷑ alioꝛũ
caput ⁊ rectoꝛ dẽt eẽ eiuſdẽ nature cuʒ

eis ⁊ eiuſdẽ ↄuerſatiõis ĩvita. Vñ bac

ð cã decuit vpʒ ꝑ oia fribꝰ ſimilari:qꝛ fu
it caput ⁊ rectoꝛ ecclie.Dicit eni Aug'.
ſuꝑplillo bo:Ego ſũ vitis ⁊ vos palmi⸗
tes:ꝙ in hoc vp̃ᷣs dicit ſe eſſe caput eccłe
eoqꝙ vn? nature ſũt vit ⁊ palmites: ꝓpt᷑
qu cũ dei filiꝰet deꝰcuiꝰnae nõ ſumꝰ.fa⸗
ctꝰẽ hõ:ut in illo eẽt vitis humane nãæ.

cuius nos hoĩes palmites eẽ poſſemꝰtã

qiu ᷓ decuit rpʒʒ ꝑ ſe ipſu ſumuʒ põtiſcẽ
ſuũ ſucceſſoꝛẽ eligẽ:qᷓ;diu fuit eiuſdẽ con
uerſatõis ⁊ diſpoſitõis chᷣ ſuis mẽbꝛis.

. ?
»*

Sed iã poſt aſcẽſionẽ factus alteriꝰ glo
rie ⁊ alteriꝰ ↄuerſatiõis decẽs fuit apo
ſtolis relinquere ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ eoꝛuʒ:vt

ex leipſis ⁊ ex nüero boiuj huana vita

viuẽtiũ in caput ⁊ paſtoꝛẽ eccleſie elige
rent. Añ ſuꝑ illo verbo Joan. xx. Moli
me taãgere nõdũ eni aſcẽdi ad prey meu
Oicit Chꝛyſoꝰ. ꝙ nolebat mulier illa
buana cõuerſatiõe cũ xpᷣo ↄuerſari poſt
reſurrectionẽ ſicut añ paſſionẽ faciebat

a qua cogitatiõe xpᷣus reuocans eã ait.

Moli me tãgere.qꝛ etſi eiuſdẽ nature ſũ
ut pꝛiꝰ:ſu tñ alterius glie ⁊ alteriꝰ vite:
etſi nõdũ aſcẽdi ad pr̃em ſũ tñ aſcẽſurꝰ
viuendo celeſtiali vita non terrena. .
Sẽ do ꝙ vocatur
Ad P Amigauic a deo quẽcũ q;
eligit coĩtas eccleſie etiã ſi mals ſit: qð
ſepe cõtingit uel ꝓ malo ſuo uel pphi uel
vtriuſq; pctõ:ut glo.ibi dicit.Jille aüt ſi
bi aſſumit honoꝛẽ põtiſicatꝰ ꝗ ĩgerit ſe
et nõ recte eligit Non & regrit ꝙ in ele
ctione ſũmi potificis ſꝑ diuina vox au-/
diat᷑ exteriꝰ:ſʒ ſufficit ꝓpter virtutes

dei ab illis ꝗ boni ſũt eligat᷑acſi diceret

deus ſibi veni qꝛ dignus es. Ad 2“
eſt do: ꝙ tã in electione facta imediate
a deo qᷓ; in electiõeſacta ꝑ hoĩes cõtigit
eligi bonos ⁊ malos. Ma dupłrotingit
aliquos in paſtoꝛes eligi. ¶. p. ad vite
eterne hereditatẽ:qua electiõe fuerunt
electi.xj. apłi a ro.Oe q̃ electione dicit
apłs ad &τpbe.j. Elegit nos i ipſo ante
muũdi cõſtitutionẽ:ut eſſemꝰ ſci ⁊ima cu
lati in cõſpectu eiꝰ ꝗ pſᷣdeſtinauit nos in
adoptionẽ filioꝝdei. '2. ad eccleſie ⁊
huani generis vtilitatẽ:⁊ tali electione

fuit electꝰ iudas ꝗ fuit vnꝰ de.xij apłis

electis. Vñ ſuꝑ ilio verbo Jo.vj. Mõne

ego vos.xij.elegi:ſʒ vnꝰ ex vobis diabo

lus ẽ. Oicit Augꝰ ꝙ ad aliud elegit xpᷣs
xji. ⁊ ad aliud elegit iudã. Ma. xi.elegit ut
in apłca dignitate ꝑſeuerarẽt:iuda vo

elegit ut ꝑ ꝓditiõis eius officiuʒ buůani.
generis oꝑaret᷑ ſalutẽ. Mon eniut dicit
eicctio dei violenti infert his ꝗᷓ futura

Qun

ſunt:ſj in volũtate cuiuſlibet poſitũ eſt
ſaluari ⁊ ꝑire.⁊ ſicut iniqui boies male
vtut᷑ bonis oꝑibus dei:ſic ecõuerſo de
bene vtit᷑ malis oꝑibꝰ hoiuʒ.quid enim
iuda peius:malo tñ eiꝰ bene vſus ẽ dñs
de quo nolete ⁊ neſciente tin bonuũ oꝑa

tus eſt ut ꝑ euũ tradi ſe ꝑmitteret ut redi

meret nos. C As 3c dð ſicut Beds
dicit. Jeo matbias in aplłlatũ ſoꝛte ele

ctus eſt ne apli diſcreparet a lege iqdua

ſũmus ſacerdoſ ſoꝛte querebat᷑.ſicut de

ʒƷZacharia legit᷑: ꝙ ſoꝛte ſurrexit ut incẽ-

ſuʒ poneret.⁊ boc iõ dicit qꝛ querẽdus
erat verus ſacerdos donec vemret ule
qui ꝑ pꝛopꝛiũ ſanguinẽ introiuit ſemel
in ſca ſanctoꝝ cupꝰ hoſtia in paſcha imo
latur Sʒ die pẽthecoſte ſpu ſco appare

„

te illa lex ⁊ illa cõſuetudo ↄſũmata fuit

⁊ ꝑfecta:nec vlteriꝰ debuit obſeruarũqꝛ
tadiu figura licuit exerceri donec veni⸗
ret veritaſ. Figurabat aũt ſoꝛs illa gra

tiã ſpũs ſci que viſib iliter in die pethe/
coſtes ſuꝑ apoſtolos apparuit. Eñ ad

Epbe.ð Ipſam diuinã electionẽ ⁊ gra

tiã apls noiat ſoꝛtẽ dicẽs: Soꝛte voca⸗
ti ſumꝰ ſᷣm pꝛopoſitũ volũtatis ſue.⁊ iõ
mathias qui an pethecoſtes oꝛdinatꝰ
eſt in aplatũ ſoꝛte electus ẽ moꝛe lega⸗

li. Sed poſt penthe.vij diaconi oꝛd iati

ſut nõ ſoꝛte ſy diſcipuloꝝ electõe ⁊ apło
rum ofone ⁊ man ipoſitione.m quex
modũ nunc eligutur ſummi pontifices
et alij paſtoꝛes eccleſie. 1
17 ſic pꝛo/⸗
DO ſecundũ iakn.
videt eni ꝙ nõquilibet papa poſt petꝝ

„

fueri

ceſſionẽ nõ ꝑ electionẽ ſuůmus pontiſex
factus eſt. ¶. Pꝛeterea minoꝛis aucto

ritatis eſt eus q; papa:ſed epus põt ſi

bi ſucceſſoꝛeʒ inſtituere abſq; electione.
Scnbit᷑ eni.vij.q i.c petiſti.ſi dũs dede
rit diẽ papa Zachariaſ epᷣo magũtino!
iuxta petitionẽ tuã homineʒ ꝑfectũ qui

erit factus ꝑ electioneʒ. qꝛ ut ſcribi
viij. q.i. c. ſi petrꝰ. Beatus petruſ elegit
clementẽ in ſũmũ pontifice: ⁊ ſic ꝑ ſuc-

d—v— 1

