Pꝛeterea bonoꝛantibꝰparetes ꝓmit
tit᷑ longitudo dierũ. Exo.xx.ſed tale p/⸗

mium nõ ꝓmittit᷑ bon oꝛantibꝰ alios:

„

tenemur alijs impendere.

„AA.iiz équod dicit ad
In cotranii Hbrrij Sipa

tres quide carnis noſtre habuim eru⸗/
ditoꝛes ⁊ reuerebamur cos.nõne młto
magig obtemperabimus patni ſpirituu

Xn viuemus
Kñdeo dicendũ ꝙ ᷣm p̃ᷣcepta

ſacre ſcripture qnq; generibus ꝑſonarũ

bonoꝛẽ patnu tenemur exbibẽ.¶ Pꝛi⸗/

mo apo ſtolis ⁊ doctoꝛibꝰquoꝝ doctri⸗
na illuminamur. Dicit enĩ Aplus .i.ad

vigoꝛe pᷣcepti honoꝛem parentum nõ

NA.
Chor ij
beutis ucht
caſoen
geni C2
ſehtricmne
wcalncon
worendchen
loneſibin⸗
foniuust
Gabionn
ſkpata
ſbuocuegp
Mehnunen
migtbpis
ffenn grane
cededucch
ddenefact
1ſacketan
Rdchemn
candoett
1ponio
ſtonein
gulust⸗
Calngpittn
Mntth
Connc
Nonüſen
aptibon

Pt

liott de⸗
cenoeſea
ſtatiserne
ſactenter
lei honis
tnolbus⸗
uc eder
gienn

Bailincine
detaretes on
tu ſoporrayt
mmentzcis gal,
ndu noobus
cnei höadbift⸗
eus enichnon

iſcum ſufficttt

racritiegegti
zalibustiii⸗
öingigent i
biſci gtichi
tenemurcen⸗

ſſſie etir
ciun
nſore rueh
itenel n
Sõ
i
peroat.
gnlimzan
sponſimec
enpor raiq,
Hoſrua tibi
Derntad
pot dcen
Pes derchis
Nenus:
vemurbommn
tbewnitsfn
cantirllos
penentun t⸗
hehi i⸗
tebabuin a⸗

1sparn Pnm

Ar.

Chbor.iiij. Si decem milia pedagoꝝ ba

beatis in chꝛiſto tũ non multos patres.
In chꝛiſto eni ieſu ꝑ euangeliũ ego vos
genui. ¶ 2. platis ⁊ paſtoꝛibus quoꝛũ

regimie in moꝛibꝰregula mur ⁊ vita ſpi-

rituali regeneramur.iõ eis pa ternũ ho
noꝛem debemꝰ? impẽdere. Magnũ enim
bonũu ẽ ſubditis bere tales pres bonos
nõ minus q; bere pres bonos carnales
Scribit᷑ eni ꝓuerbio.xxij· ꝙ gloꝛia filioꝝ
ſunt parẽtes coꝝ. C 3 regibus ⁊ recto
ribus quoꝝ potentia ꝓtegimur:⁊ de ra/
bie tyrannoꝝliberamur. Añ ſerui Haa
mã pncipis regis ſyrie dixerũt ei:Pat᷑ ⁊
ſirem grandẽ dixiſſet tibiꝓppᷣa certe fa

cere debuiſſes. ¶noſtnis ꝓmotoꝛibꝰ

⁊ benefactoꝛibꝰ quoꝝ beneficio viuimꝰ
⁊ ſuſtẽta mur:tales eni ut pr̃es honoꝛa
re debemus:ut dicit᷑ Eccj.iij. In iudi-

cando eſto pupillis miſericoꝛs ut pat᷑:

⁊ pꝛo viro matri illoꝝ. C ʒ ſenibꝰ ⁊ no
ſtris antiquioꝛibus:quoꝝ narratiões au
diuimus ⁊ geſtis in foꝛmamur. Interro
ga inquit moyſes pres tuos ⁊ ãnuncia⸗/
bunt tibi. Unde pceptũ fuit Leuit.xix.
Coꝛam cano capite conſurge:⁊ honoꝛa

ꝑſona ſenis. Omnibꝰ iſtis ex vigoꝛe pꝛe

cepti honoꝛ paternus eſtexhibendus.

111 ergo 2 ſcom eſt di
AG Peimi cendũ q Augꝰ.in

*

telligit de ſubuentione tꝑalis ſubſtãtie:
que nõ eſt oibus exbibenda:niſi in neceſ
ſitatis articulo:ſed ſubuentio bonoꝛj et

reuerentie:ſubiectiõis ⁊ obedientie de
ber ꝑſonis ſupꝛadictis ſicut parentibꝰ
carnalibus. C Ad 3“ e dicẽqũ ꝙ ꝓ lõ⸗

gitudine dierü opoꝛtet accipere no vitã
longã annoꝝ vel dierũ multiplicationẽ
ſed virtuoſam opationẽ. Luc enim vita

bois eſt longa quãdo eſtꝑlena virtute:?

virtuoſa oꝑatioe. Si ꝗs enim viuitxx.
annis virtuoſe ⁊ bene operando:plꝰvi/

uit q; viuens.lx.ſine oꝑatione virtuoſa.

Vuge ſcribit᷑ Sap.iin. Cõſumat? ibꝛe
ui cõpleuit tẽpoꝛa multa. talis ant lon/
gitudo dierũ debet᷑ bonoꝛantibꝰꝑſonas

ꝗqnquageſimaſecũda .

ſupꝛadictas ſicut carnales parentes.
¶ Queſtio.lij.de diſpeſatiõe ꝗnti pᷣcepti
Eind Econſderandu eſt
— de diſpen ſatiõe
quinti pᷣcepti:Circa quod q/
runt quinq;. ¶ Pꝛimo vtrũ
papa poſſit diſpenſare ꝙ homo occidat
abſq; iranſgreſſiõe diumi pᷣcepti. C 2
vtrum pꝛeter papã aliauis poſſit in ho
micidio diſpenſare. C 3. vtrum papa

poſſit diſpenſare q homo occidens aliũ

ne occidat ab eo excuſet᷑ ab bomicidio.
C Aꝛvtrũ papa poſſit diſpenſare q bõ

interficiens ſeipſum: nõ incurrat culpaʒ

bomicide. ¶ vtrum paꝑs poſſit diſ
penſare ꝙ bõ interficiens filia in adul-

terio depᷣpẽſã nõ icurrat culpã paricidij

YUM ergo ſic ꝓcedi

enim ꝙ papa nõ poſſit diſpenſa⸗
reꝙ homo occidat᷑ abſq; tranſgſſiõe di

uinipᷣcepti:quia pꝛeceptü negatiuũ ob⸗

ligat ſemper ratione qua pꝛeceptum af-
ſirmatiuuũ ⁊ ꝓ ſꝑ rõne q̃ negatiuũ:ſʒ nõ

occides eſt pꝛeceptum negatiuuz: ergo
in nullo caſu cadit diſpenſatio: ut bõ oc

cidatur. ¶ Pꝛeterea ſicut mandatũ eſt
ne occides: ita mandatu eſt: non fura-
beris:ſed in nullo caſu cadit diſpenſatio

in furto perpurũ homine:ergo eode mo
do non cadit diſpenſatio homo occi
datur. ¶ Pꝛet erea triplex eſt vnio ani-
me cum deo: vxoꝛis cum viro:⁊ anime

cum coꝛpoꝛe ꝓpꝛio:ſed non põt diſpen
ſari per bominẽ ꝙ anima ſeparet᷑ a deo

nec ꝙ vxoꝛ ſeparetur a viro. Scribitur

enim Matth.xix.quod deus coniunxit
homo nõ ſeparet:ergo eodem modo pa

pa non põt diſpenſare q anima ſeparet

4 nopeio coꝛpoꝛe. uietin
2=ð 11 eſt quod dictuʒ
Zn C0 trarin eſt moyſi geren
ti vicẽ pape pꝛoillo ſtatu. Exo.xxij. Ma
leficos non patieris viuere. Cadit er-
go diſpenſatio ut homo maleficus occi
datur abſq; tranſgreſſiõe diuini pᷣcepti.
w

S

Ar.
Rñnd CO dicẽdũ q; ᷣm Augl.ma
ι EEVechabei putauerũt illud
p̃ceptum:non occides: intelligendũ eſſe
de omni re babente aiam. Vñ dicebant
boies plantas incidentes ⁊ aialia irra
tionabilia occid entes homicidij crimè
incurrere:in quoꝝ erroꝛẽ etiã ipſe Augꝰ
aug; lapſus eſt: qꝛ ficũ ploꝛare dicebat
qñ folium euellebat᷑: ſicut ipſe recitat in
libꝛo confeſ. Sʒ ut idem Augꝰ.ait: Er-/
roꝛ eſt hoc credere:qꝛ iuſtiſſima oꝛdina-
tione creatoꝛis:vita ⁊ moꝛs omniũ ani
maliuũ irrationabiliuũ vſibꝰ hominũ ſub⸗
ditur:ideo reſtat ut ſolũ de bomie intel
ligat᷑ pᷣceptũ cũ dicit᷑. non occides:ita ut
ſubaudiat᷑: uec te nec aliũ ¶ ¶ Excipiun
tur:tñ quatuoꝛ caſus in quibꝰ cadit diſ-/
penſatio ut hõ iuſte occidat᷑ abſq; tranſ
greſſione illius pᷣcepti m eundẽ Augl.
2 ponit.xxiij.q.v.S.item non occides:
¶ Pꝛimo ſi illi qui deo auctoꝛe bella iu
ſta gerũt boſtes interficiũt: nõ tranſgre
diuntur diuinũ pᷣceptum. ¶ Scvo ſi ex
p̃ᷣſſo iuſſu dei ⁊ pᷣcepto b fiat. VUñ Abꝛa
bam excuſar᷑ ꝗ filiu innocentẽ voluit oc
cidere:Mõ en i̊ fecit ð pᷣceptũ illud: Mõ
occidęs:qꝛ ex dei pᷣcepto illud facẽ vo/
luit. C Tertio ſi iudices ꝗ publica ptã
te fungunt᷑ malefactoꝛes puniũt bomi
cidij crimen non incurrunt. C Quarto
ſi illud ſiat puato cõſilio ⁊ occulta inſpi
natiõe ſpũſ ſancti: Sic excuſa Samſon
qui ſeipſum cũ hoſtibꝰ occidit.Silr Je /
pte ꝗ filiã ſuaʒ vnigenitã de victoꝛia re
uertenti occurrente occidit:ut hẽt᷑ Ju/
dicũ.xi. Ipſi.n. puato Pabo por cerae
17 Pi 1 ergo eſt dicendũ qꝶ
Ad pꝛimũc⁵ bominẽ
occidi pᷣciſe:niſi enim cã addat᷑ quare ſit
occidendus:puta maleficiũ:uł iuſſio dei
bõ occidendus nõ eſt:nã bominẽ male-
ſicuũ lex non ꝓbibet occidi:imo in alio lo
co lex pᷣcipit ut occidat.hõ enĩ nominat
natura:maleficiũ tᷣo nomiat culpã. Et
2 moꝛs ẽ pena debita: nõ nature ut ſic:
ed culpendeo q;uis non liceat occidere

Queſtio II

boiem:occidere tñ boĩem maleſicũ licet
¶ Agd ⁊ꝛ"m eſt dicẽdũ qꝙ nõ ẽ ſimile:ꝗs
ſurari ẽ malũ de ſe in ſuo genere ⁊ Em ſe
includens circũſtantiã mals.qꝛ impoꝛ/
tat fraudem:ideo in nullo ca ſu põt cade
re diſpeſatio ꝑ hoĩiem ut bene fiat.ſʒ oc-
cidere hoĩem q;uis ſit malũ in ſe:non tñ

pym ſe:qꝛ adueniente ſibi debita circuſta

tia non erit malũ:ſed bonũ: bonũ nãq; e
hominẽ maleficũ occidere. C Ad 3*ẽ
dicendu ꝙ aia non ſeparat᷑ a deo niſiꝑ
peccatũ: ⁊ vxoꝛ nõ ſeparat᷑ a viro niſi ꝑ

foꝛnicationẽ᷑:ſz aĩa poteſt ſeparari a coꝛ
poꝛe non ꝑ peccatũ: ſed ꝑ pena peccati:

puta ſi occidat᷑. Añ ibi non cadit diſpen
ſatio:ſicut non cadit diſpenſatio ut pec
catum cõmittatur:ſed bicſi.

WPorAn ſic pꝛocedit
WwSꝓꝓp̃ter papam aliquis non poſ⸗
ſit in bomicidio diſpenſare:qꝛ ſi aliquis
alius boc poſſet:ille eſſet ep̃us:ſed inter
caſus quoꝝ diſpenſatio interdicit epᷣo:
ponit᷑ bomicidium: ergo pꝛeter papam
nullus poteſt in homicidio diſpeniare.

¶ Pꝛeterea ꝑ homicidium ſeparatur

bomosa tota cccleſia militante: ergo ſo⸗
lus ille qui pꝛee ſt toti eccleſie diſpenſa⸗
re pot ſuꝑ bomicidio. ¶¶Pꝛeteresa ſcri-
bitur. l. di. c. miroꝛ. q poſt qntãcuq; pe-
nitentiam non eſt diſpenſandum cü bo
micida:cũ hoc ſit canonice diſcipline cõ

In contrariñ aniie lu

concedit᷑ diſpeſatio maioꝛũ:conceditur
diſpẽſatio minoꝛũ:ſed epᷣus põt diſpen/
ſare in ꝑiurio qð grauius peccatũ eſt q;
ſ co- bomicidium.
EIEEOdðS. ꝙ differen tia eſt int
iud iciũ iuris ⁊ iudiciũ iudicis nam iudi-
ciciũ iuris ẽ iuariabile cu ſit de vninerſa
libꝰ caſbꝰ.vniuerſalia vᷣo ĩuariabilia ſũt
Judiciũ vᷣo iudicis eũ ſit circa cõditiões
particulares opoꝛtet variari ſm varia⸗/
tio nẽ circũſtantiaꝝ occurrentiũ: ⁊ ſicut
dictũ eſt de iudicio:ita dicedũ eſt de diſ/

NA.

penſetüe
müfepel
olläau
Chocae⸗
gicielns
dheſeret
benin
ils tni
heberen
Ccüſanti
bori
Conſuen
ttint
ror lo⸗

nertaft
Nowwine
dornici
felngui
ſſtolcen
vonol⸗
liſcpat
ecaatüv⸗
rciſtiti
Meg
Feſde
omiag
x puen
gcimi
ncnnit
epope
hbenrſo
1s dſſpene
dis
raitt⸗

lis neturgi

ſorpnn

en nalcſeülie
Pni inileg
ogenger ſint
imali ginpo⸗
gllocaſporcat
t bevefiat ho⸗
neliin ſenoni
bidebita tai
nu bonu nigg
ge. C
ral a deo i,
rak ayvronit
Neſtſehgnmnaan
d ani augt
bihehaadraipen
dihaitele e
bci.
in
aliggisnn⸗
loregenain
t öds
intandiat
oun ,
Mvapenale.
Gun ſchntan
itanteeno⸗
Epen
N
ſiane,
tiqun
cri conaetti
sectidl

Ar.
penſatiõe:quia ſuper his que cõcedutur
in iure vel ꝓhibent᷑:nõ cadit diſpẽſatio:
niſ ꝑ illũ qui eſt cõditoꝛ iuris. In oibus
ergo caſibꝰquoꝝ diſpẽſatio epᷣo nõ inter
dicit vel nõ ꝓbibet᷑ in iure canonico:epᷣs
diſpẽſare pot.Sed qñ illa que nõ pꝛobi-
bentm aliquas circũſtãtias variantur
epᷣus tan q; iudex oꝛdinarius põt in eis
diſpẽſare:⁊ nõ diſpenſare m variatione᷑
circũſtantiaꝝ occurrẽtiũ. Ande in ſim-
plici homicidio cõſueuit epᷣus diſpẽſare
Conſuetũ ẽ ſir ut hõicide ad ſedẽ apł cã
mittãt aut ꝑꝑ enoꝛmitatẽ delicti:aut ꝑꝑ
troꝛẽ alioꝝ: aut ꝓpt᷑maioꝛẽ penaʒ ipſoꝝ.

. mſ ergo eſt dicendũ œ
Ad Perimu bomicidiũ ponitur
inter caſus quoꝝ diſpẽſatio int᷑dicit epᷣo

quinquageſimaſecũda

nõ vniuerſalit:ſed homicidiũ enoꝛme vł

bomicidiũ clericoꝝ cuiꝰ diſpeſatio pape
relinquit᷑ ꝓpter cauſaʒ dictã.
bomo ſeparet᷑ a tota ecclłia militãti:iſta
tñ ſeparatio põt fieri vł ex cã aggrauãte

peccatũ vel alleuiãte. AUnde qñ occurrit

circũſtatia aggrauãs:diſpẽſatio relinꝗt᷑
pape:qñ vᷣo no:epᷣs põt diſpẽſare.Ad
3 eſt dicendũ illud decre.intelligit᷑ de
homicidio clericoꝝ. Cuʒ eni ſacerdotes
⁊ vniuerſalit᷑ in ſacris cõſtituti bomici⸗
din cõmittũt:qꝛ ipo facto irregularitatẽ
incurrũt:cũ talibꝰ nõ ſolũ epᷣus verũ etiã
pſe papa cõſueuit cũ difficultate diſpen
are. Et quia diſpenſatio talis in iure ꝓ
hibetur:ſolil pape qui eſt iuris cõditoꝛ ta

lis diſpenſatio relnatnitur. it. S
PiI ſic ꝓcedit᷑.vr̃.n.
Dtertiu ꝙ papa ñ poſſit
diſpẽſare ut bomo occidẽs alium
ne occidat᷑ ab eo excuſet᷑ ab hõicidio:qꝛ
ius naturale nũq; põt eſſe iniuſtũ: ſʒ de
iure nãli eſt vim ꝑ vim repellere ut dicit
Iſido.⁊ ponit᷑i.di.ciius nãle. ¶S.qc-
ꝗd homo iuſte põt pꝛo vita ſua ↄſeruada
iuſte põt facere:⁊ iuſte facit ſi facit. Sed

Aug .i.de lib. arbi. dicit q iuſta eſt lex ꝗq

dat ptãteʒ viatoꝛi ut latronẽ occidat:ne

Ad ⁊ xij.vbi latronẽ noctumũ lex ꝑmittit int

eſt dicendu ꝙ qᷓ;uis ꝑqplibʒ bomicidiũ

ab eo occidat᷑:ſi in tali caſu latro iuſte

occidat᷑ nõ cõmittit᷑ hõicidiuũ. ¶ S pus

hõ teneĩ diligere ſe ex charitate q; pꝛorxi
mũ:ſuppoſito ꝙ quis nõ poſſit ſaluare
vitã pꝛoximi cum ſua vita.potius debet
berimcre vitam pꝛoximi ; Paom: . 4
eſt aplus ad
In contrariu 6 dices
MHulli malũ ꝓ malo reddẽtes.Et Petr⸗
dicit in canõica ſua ꝙ meliꝰ eſt ſi velit vo
luntas dei nos pati benefaciedo qᷓ; ma-
KRñideo Iefaciendo.
XAaid dicendũ ꝙ hõ aliqñ occi
dit᷑ nocẽdi vł vlciſcẽdi cupiditate:et tał
occiſo vniuerſalit᷑ phibet Exo.xx.cũ dr
Mõ occides.Aliqn vᷣo iuſticie egtate:et
tał occiſio pᷣcipit᷑ vniuerſalit᷑ Exo.xxij.
Waleficos ne patiar viuere.Aliqñ ãt

ieuitabili nccitate et iſta ꝑmittit᷑. Exo.

fici:⁊ nõ diurnũ:qꝛ ſm Augj.ibidẽ de no
cturno ꝓbabilit᷑ neſcit᷑ an venerit ad ca
piedu ſolũ vład occidẽdũ. Cũ ẽ ꝑmiſſio
fiat de mioꝛi malo ꝓpt᷑ euitatiõez maio

ris mali:ut dic Augꝰ.i.de li.ar. Ideo pu

to ꝙ clpa ſit hoĩeʒ occidẽ ne ipᷣe occidat᷑
qcũq; ieuitabili nccitate h̊ fiat:qꝛ aĩaʒ ꝓ

ximi plꝰ teneoꝛ diligẽ qᷓ; coꝛpꝰ ꝓpuʒ:qð

me iuito poſſu ꝑdere. Planũ ẽ aut ꝙ aia

ꝓximi ꝑdit exqͥ i actu iiuſte me occidẽtiſ
me occidit᷑.Ad h̊ ẽ auẽtas Aug:.i plu

ribꝰ locl.p.de li.ar.dicẽt.Lege iculpata

illi hoies ꝗ alios occidũt ne ipi occidãt᷑
quõ ĩculpati eẽ queãt ñ video:⁊ aſſignat

rõeʒ pᷣdictã dices:ꝗcqd erepturꝰerat ille

„ a⸗

gꝗ occidit᷑ totũ in ptãte nr̃a nõ eſt:qꝛ vita

aie nullo pacto aufert᷑ dũ hoc coꝛpꝰ iter
imit᷑:qpꝛopt lege ꝗqdẽ nõ repᷣbendo que
tales ꝑmittit iterfici:ſj quo pacto illos
defend ã qui interficiũt.nõ iuenio. IJdem
Augꝰ.ad publicola in quadã epiſtola.æ
ponitur.xxiij.q.v.vbidicit ſic de occidẽ/
dis hominibꝰ.ne ab eis quiſq; occidat᷑.
Mon mibi placet conſiliu nec valet di/
ctum quoꝛudam dicentiũ q Auguſtin⸗
loquitur in caſuquo quis iterficit volẽ/
y„ 2

tem eum interficere ex euadendi euita-
bili neceſſitate: ⁊ ex vite pñtis inoꝛdina
to amoꝛe occiſurus cũ etiã ſinõ crederet
licere:qꝛ Augꝰ vniuerſalit᷑ dicit ꝙ qlit
inculpati eſſe queant occidẽtes alios ne
ipſi occidant᷑ nõ vidco: ⁊ qualit᷑ excuſari
poſſint a culpa nõ inuenio.

Ad pꝛamu ene g eu.
DOSie IHHasd Ro. xij. exponit
illud vbum ꝙ liceat vim ꝑ vim repelle-
re:quia inferenda eſt vis motui nro cuõʒ
mouet᷑ ad illatas iniurias repellendas.
boc eni eſt de iure naturali talẽ vim in/
ferre animo noſtro:ut nõ moueat᷑ S oꝛ/
dinem charitatis illatas iniurias repel
lere:nõ ſᷣm naturã ſenſitiuã in qua coica
mus cũ bꝛutis m enim illã veruʒ cſt ꝙ
inclinamur ꝑ vim repellere vim: ſed ſᷣm

naturã itellectiuã diuina iuſticia et cbha

ritate foꝛmatã ſᷣm quã inclinamur plus
diligere aia mꝓximi qᷓ; coꝛpus ppꝛiũ qð
inuitepoſſumus ꝑdere. ¶ Aq ⁊veſt di
cendũ ꝙ ꝗcquid homo iuſte põt iuſticia

ſuadente ⁊ pᷣcipiente:debet facere ꝓvi⸗

ta ſua cõſeruanda: ſed nõ ꝗcquid pot iu
ſticis ꝑmittente.latronem vᷣo a viatoꝛe
occidi lex permittit: non aũt iubet. Anñ
dicit Augꝰ. in libꝛo ſupꝛadicto legẽ qui
deʒ ſatis video eẽ inimicã õ buiuſmodi
accuſationẽ que in eo pplło quẽ regit in
minoꝛibꝰ malefactisne maioꝛa cõmit-/
terentur dedit licentiã. multo enĩ minꝰ
malũu eſtoccidi eum qui aliene vite inſi-
diatur q; eũ ꝗq ſuã tuet᷑ vitaj. Ad 3
eſt do. ꝙ lzʒ pᷣus hõ teneat᷑ diligere aĩaʒ
ſuã q; ꝓrimi ꝓlus tñ tenet᷑ diligere aĩaʒ
ꝓximi q; ꝓpꝛium coꝛpus.Planũ eſt aut
ꝙ occiſio volẽtis me iniuſte occidere nõ
eſt ſine ꝑiculo dãnatiõis anime ꝓximi:
ideo nõ ſolũ ꝑfecto viro:verũ etia cuili/
bet puate ꝑſone magis expedit ꝑmitte
re ſe occidiqᷓ; occidere.

—— ſic pꝛocedit᷑
guarin Videt᷑ n. ꝙ
. Raha gollir diſeſore u bõ inter
ſiciẽs ſeipſum non ineurrat culpã bomi

Q¶ ¶ͤ neſtio
cide. Oicitenĩ Aplus.i.Chor̃.ix. Me
lius eſt mihi moꝛi q; ut gloꝛiã meã quis
euacuet. Melius ergo ẽ ut bõ ſeipſuʒ oc
cidat q; ꝙ ꝑdat gloꝛiaʒ ſue in nocentie.
¶Pꝛeteres dicit Hiero.⁊ ponit᷑ xxiij.
q.v. Mon eſt noſtrũ arripere moꝛtẽ: ſed
oblatã libent ſuſcipere:vnde in ꝑſecu/
tiõibꝰ nõ licet ꝓpꝛia perire manu:abſq;
eo vbi caſtitas ꝑiclitat᷑. Añ igit᷑ bõ de-

beret ſeipſum interficere q;ᷓ caſtitatẽ ꝑ/

dere. C Pꝛeterea nullus bõicida int᷑ ſã
ctos numerat᷑:ſed multi ꝗ ſeipſos inter
fecerunt numerant᷑ interſcõs: licet ẽᷣ q
hbõ ſeipſum interficiat abſq; eo ꝙ bo⸗

micidium incurrat.

In cõtrariũ lo ſo il⸗

HM.on occides tenec aliunm.
IiA dicendu ꝙ iſtam qõnez
RKn EO mouet Augꝛ.i. de ciui.
dei: vbi ait aliquos ſenſiſſe nõ licere ho
minẽ occidere:ſed ſeipſuʒ licebat:qð ꝓ/-

babant ꝑ multa exempla. Pꝛimo gꝗga
Samſon ſeipſü interfecit.Quedã ſie᷑tx fe
mine volentes fugere eos ꝗ volebãt ea
rum pudicitiã violare in rapturum ⁊ ne

caturũ fluuiũ ſe ꝓiecerunt. Harrat etiã
ibi de Lucretia romana:que cum violen
ter eſſet oppꝛeſſa a filio regis hoceivi⸗
ro ⁊ cuida cõſobꝛino ſuo vir foꝛtiſſimis

pmo indicauit ⁊ cõſtrinxit iuramẽto ut
vindictam facerent:poſtmodũ tãqs fe-

deris ꝓmiſſi tranſgreſſa ſeipſam occidit

Simlilit᷑ Cato ſeipſum occidit: Et oẽs

iſte perſone in venerabili babent᷑ bono
re ab eccleſia. C Adqð reſpondet Au
guſtinꝰ ꝙ Samſon ⁊ Jepte non alit᷑ ex

cuſantur:niſi quia iuſſu ſpiritus ſci bo

fecerunt:⁊ ſi perſone alie ſupꝛa nomina
te tali iuſſu ſpũs ſancti ſe occiderunt: iĩ

memoꝛia deb ent celebꝛari:alit᷑ nõ. An

deↄcludit ibi Augꝰ.ꝙ nec ꝓpter maloꝝ

⁊ perſecutoꝛuʒ vltione᷑:ſicut Samſon:

nec ꝓpter alioꝝpctõꝝ vitationem ſicut
virgines timentes deſloꝛari: nec pꝛopt
peccatoꝝ pᷣteritoꝝ deſpationẽ:ſiẽ iudas

Ar.
necypte
nuleben
ocs ho
honoſag
ſcunet.
ſalute ei
ſeSuln
larenea
an,tean
gotpfel

ar

t
catte
htmit
Lakde
oci⸗
intc
ſtisin
tionec
cuſea
Lu
igimn
lloa

.

„p⸗
lneſil
MNat
Groonceq
cheeges

ehitn

in lerdee
et Bug
dunalerſa

g Ko
(hrollte

uiftot
Phuterſii

U
Cor ie He

orüifeigi
utboſepſizoe
ſeinweentie⸗
o goni mi,
erenonid ſ
nnde in gſea⸗
re manuchſg
Aiigithid⸗
iß caſttati
böiciga iti
glapſosint
rſcos leuf⸗

ſeè

1 goio
HSun

ritnie
ughidec,
Pnlcerho
Ei⸗
Peine
Quiſlife
golchiten
ſpatum N
. amuci
vtaun ſi
ewent/
egshoepf,
ofinſi

ad Ro. vij. ſed

Ar.
nec ꝓpter melioꝛis vite acꝗqſitionè:ſicut
multi beretici faciit. Omnibꝰ eniʒ iſtis
modis non põt diſpeſari ꝑer bominẽ: ut
bomo ſeipſu occidẽs culpã homicidij nõ
incurrat. Mam bomo tenet᷑ ſemꝑ buare
ſalutẽ aie:ne auferat᷑ ſiue ab alio ſiue a
ſe. Salutẽ vo coꝛpoꝛis tenet᷑ hbomo ſer/
uare:ne auferat᷑ a ſe:ſed nõ tenet᷑ ſeruare
eam ne auferatur ab alio:dũ modo expe
diat ꝓ ſalute aie:ſaluteʒ coꝛpoꝛis moꝛti

21 exponere.
Ad Peammn ergoeſt vicendu qp
melius eſthomini moꝛi q; gloꝛiã ſue ino
centie ꝑdere:non tñ ideo debet ſe occidẽ
ſed pꝓmittere ſe pᷣus occidi ab alio. ¶ Ad

⁊veſt dicendũ ꝙ dictũ Niero.ſic exponit
glo.cã ⁊ qõne ſupꝛadca.dicẽs q; ly abſq;

eo intelligit᷑ incluſiue:ac ſi diceret nec in

iſtis in quibꝰ magis videt᷑: puta in perdi

tione caſtitatis vel virginitatis licet ali
cui ſe occidere:bm quẽ modũ exponitur
Cant].iiij. Pulchꝛe ſunt gene tue abſq;
co qð itrinſecꝰ latet. C Ad ʒ patet ſo/
lutio ꝑ ea que dea ſunt in co⸗hoze gonis.
ninti ſic ꝓceditur.
D quintni videt eni q;
pppa diſpẽſare poſſit ꝙ pater oc-⸗
cidens filiaʒ in adulterio dephenſaʒ nõ
incurrat culpaʒ parricidij:quia qð iuſta
lege concedit᷑ ripotnbic; cuſpe: ler
concedẽs patri ut filiam in adulterio de

pꝛebẽſam poſſit occidere iuſta eſt:aliter

enim lex dicenda nõ eſſet niſi iuſta eẽt:ut

dicit Augꝰ.i.de lib. arbi. CPꝛeterea lex

diuin a lex ſancta eſt:⁊ mandatũ ſanctuʒ
eutro.xxij.pꝛo obedien
ia adulterio parẽtes poterãt pꝛolem
nam moꝛti tradere:ergo diſpẽſabile eſt
ater filiaʒ occidat in adulterio vepᷣ/
enſam abſq; culpa parricidij. C S.iu⸗
riſcõſultꝰdicit ꝙ ideo patri non marito
mulierẽ vel virũ adulterũ ꝑmiſſũ eſt occi

dere:qꝛ plerũq; pietas pat erni nominis

conſiliũ pꝛo liberis capit. Moritimo ca⸗
loꝛ ⁊ ipetus facile ſeuiẽt refrenãdus fuit
indultum eſt ergo patni non marito ꝙ

ꝗqnquageſimaſecũda v

mulier in adulterio deybenſ in fficiat.
ur rT eſt: qꝛ qcũq;
In contrarin nom Diſtikci⸗
minus malũ ppter euitationẽ maioꝛis
mali nõ excuſat᷑ a culꝑa nec a pena debi
ta illi culpe.m enim Gꝛego.⁊ ponit᷑.xiij
di. c. nerui teſticuloꝝ.ſemꝑ minꝰ malũ di
mittenduʒ eſt ꝓpter euita tionẽ maioꝛis
mali: ſed maius malum eſt bomicidiũ q;
adulteriũ:qð patet:qꝛ ꝓpter vitandum
bõicidin deus ꝑmiſũt repudiũ ne.ſ.fieret
vxoꝛicidiũ: nõ ergo pater iterſiciẽs filiã
in adulterio eresglat Hen⸗ Har zic
e dicẽdu ꝙ ſicut dic Au
Rnd 0 i. de lib. arbi. lex in male
factis minoꝛibꝰne maioꝛa cõmitterent
dedit licentiã. Planum eſt autẽ ꝙ minꝰ
malũ eſt adulteriũ q; q mulier in adul/

terio depᷣbenſa ſic ꝑ patrẽ interficiat: et

meliꝰ eſtꝙ tale quid ipunitũ dimittat᷑ q;
poſt interfectionẽ eius pater interficiẽs
pena parricidij puniat᷑: pᷣſertim cũ pr̃na
pietas que ſemꝑ conſiliu capit pꝛo liber
liberãdis potius qᷓ; iterficiẽdis:non ſine

incõſulto doloꝛe ⁊ magno incitatiuo ad

iterfectionẽ adultere filie moueat᷑:q;uiſ
tñ lex penã nõ apponat a culpa tota paor
ricid ij excuſari nõ põt ꝓpt᷑ duo. ¶Pꝛio
quia lex diuina que pncipalit᷑ pᷣcipit nõ
occides:humanis legibꝰ aſtricta non eſt
ideo talis tanqᷓ; trãſgreſſoꝛ legis diuine
pene eccleſia ſtice eſt ſubijciendus tanqᷓ;
parricida: lʒ eius culpa poſſet excuſari
ſeu alleuiari ⁊ aggrauari ᷣm cõditioncʒ
circũſtantie occurrentis. Secũdo qꝛ
ſm ꝑmiſſionẽ legis magis oſtenditur &
pater ĩterficiẽs filiã adulterã exdoloꝛe
et ira vindicte et iniurie in eam irrogate

q̃; exzelo iuſticie fecerit:Fm quẽe moduʒ

nõ ſolũ pꝛiuata ꝑſona:veru etiã miniſter
legis interficies maleficũ a culpa bomi-
cidij non excuſat᷑. Hon enim lex ꝑmittit
patri filiã adulterã occid ere: niſ ꝗttuoꝛ
conditionibꝰ appoſitis. ¶ Pꝛimo ꝙ in
ipo actu z⁊ oꝑatiõe adulterij eã occidat.
2:. ꝙ ſimul interficiat adulterũ cum
v 3

Ar.

adultera C 3* ꝙ nõ vbiq; ſ ſolũ in do⸗
mo quam inbabitat:vel in domo mariti
ipſà occidat. Maioꝛẽ enĩ iniuriã putauit
legiſtatoꝛ q in domo patris aut mariti
auſa fuit filia adulteriũ cõmittere C
ꝙ in cõtinẽtiincõſulto doloꝛe ⁊ vũ eſt in
actu acerbi doloꝛ filiã adulterã occidat
Planũ eſt aute ꝙ oẽs iſte cõditiões bᷣm
quas ꝑmittit᷑ patri filiã adulterã occide
re:oſtendũt ꝙ talis occiſio nõ ſit Zelo iu
ſticie:ſed ma gis doloꝛe illate iniurie:ac
ꝓ cõſequẽs culpa parricidij carere ñ põt

Ad pꝛimũ ergo eſt dicendu qy
Ieſcut dicit Aug'ler
bumana iuſta eſt: multa tñ permittit et
mult a ipunita reliquit ꝗ per diuinã legẽ
puniunt᷑ Ad ⁊ꝛm ergo eſt dicendũ q;
nicut dicit.x. Ethbicoꝝ. Pater nõ bʒ pote
ſta tẽ coactiuã ſuꝑ liberos:ſed monitiuã
tm. Unde Iʒ lex mãdauerit filium pꝛo-
teruũ pꝛo rebelliõe patris eſſe lapid ãduʒ
⁊ filiã ſimilit᷑ foꝛnicariã in domo patris
nõ tñ illud debebat fſieri iudicio paterno
ſed debebãt ipſiparẽtes appꝛebẽdere fi-
liã vel filiũ ⁊ ducere ad ſenioꝛes ciuitatiſ
et ad poꝛtaʒ iudicij ut ꝑ iudices qui illo
tẽpoꝛe erãt tale iudiciũ fieret: nõ doloꝛe
illate iniurie:ſed zelo iuſticie. NHec cõtra
illud lex bumana poteſt aliꝗd ſtatuere

pꝛecipiendo: ſed ſolum ꝑmittendo: non

taxãdo penã. ¶ Ad 3ꝭ“ dicit᷑ ꝙ paterna
pietas cõſiliũ capit pꝛo liberis extra paſ

ſiont᷑ ceſſante doloꝛe:ſʒ in cõſulto doloꝛe

dũ in actu adult erij filiã cũ adulrero oc
cidit:m que modũ ſibi a lege ꝑmittit᷑:cõ
ſiliũ capere nõ põt. Vnde lʒ ꝓpt᷑ magnũ

icitatiuũ pena a lege nõ taxetur: in foꝛo

tñ eccleſia ſtici iudicij puniẽdus eſt. Airo
vo ꝑmittit᷑ adulterũ vxoꝛis occidexe:nõ
tñ omnẽ ſicut patri:ſed talẽ qui ſit Puilis
et bum ilis cõditiõis: qꝛ motiuũ videtur
maioꝛis contẽptus.vel tale qui ꝑ legem

Juliam ipune poſſit occidi:ut iuriſcon/

ſultus dicit. .
CQAQueſtio quinquageſimatertia. de diſ

penſatione ſexti pꝛecepti.

Blterius &νNNn

diſpenſatiõe ſexti p̃cepti: Cir

ca qð querũ t᷑ quq;. C Pꝛimo

vtrũ papa poſſit diſpẽſare ꝙ vnꝰ bomo

bẽat plures vxoꝛes. Scdo vtrũ ſue
rit aliqñ huana auctoꝛitate diſpenſatũ

plures vxoꝛes bere. C 3 vtrum papa
poſſit diſpenſareꝙ vna mulier poſſit et᷑

vxoꝛ pluriũ viroꝛuũ. ¶ ꝓ. vtru papa poi

ſit diſpenſare ꝙ ſimplex foꝛnicatio non
ſit peti moꝛtale. C vtrũ papa poſ.
ſit diſpẽſare in oi gradu cõſanguinitat.

l ſic ꝓceditur
Peimmn igkieni ÿ½

papa poſſit diſpenſare ꝙ vn? hoõ
bẽat plures vxoꝛes: in eo eni ꝙ nõ ẽ cõ
tra ius naturale papa põt diſpẽſare:ſed
Iſidoꝛ?ꝰ dicit ius naturale eſſe:qð tẽ cõe
omni natioi:cũ ̊ boĩes młtarũ nationũ
vxoꝛũ pluralitate vtant᷑:non erit cõtra

ius naturale vxoꝝpluralit ateʒ babere.
Pꝛeterea papa põt diſpẽſare ꝙ vn⸗

bõ vtat᷑ pluribꝰcibis:ẽ põt diſpẽſare
vnus bõ copulet᷑ pluribꝰvxoꝛibꝰ.Qðm.
ſacit cibus ad ſalutẽ homis cõſeruatiue
facit cõcubitꝰad ſalutẽ generis mlłtipli
catiue. ¶ Pꝛeterea papa põt diſpeſare
in eo qu põt aſſuefieri ⁊ cõſuetũ fieri:nã
qð ẽ cotra naturã nuq; aſſuefieri põt.ſi
eni ꝓijcit᷑ lapis ſurſũ nuqᷓ; aſſuefiet ſur/

ſum aſced ere:ut dicit pbũs viij. Phiñ.

ſz br̃e plures vxoꝛes põt aſſuefieri:⁊ ali
qñn fuit cõſuetũ:cadit & in eo diſpeſatio.

11O eſt: qꝛ Apls dicit
In Otran a Ephe.vi. ut vi

ri diligãt vxoꝛes ſuas ſicut ꝓpa ſua coꝛ

poꝛa:ſed cõtra naturam eſt ꝙ vnus bo-
mo habeat duo coꝛpoꝛa:ergo etiam ꝙꝙ&

babegt duas vxoꝛes.

Kn 60 dicendum ꝙ papa no

poteſt diſpenſa re in his

que ſunt contra diuinam inſtitutionem

contra nature oꝛdinationem: et contra

diuini pꝛecepti obligationem. Mabere
auteʒ plures vxoꝛes ſimul eſt contra o⸗

Ar.

nianta.
gäinſtint
ſatritnot
mnacaro:
bitbomno⸗
mAui
guurſbus
fectecon
Gfriſltu
keonatute
tevont
ſgeparn
coliugrz
atſtat
pha boꝛ⸗
tontiöus
bomine
sbe
npuce
legione
ſee lin
lolrfi⸗
gilte
Mvafae
lulos en
thoscar⸗
kesvroꝛe
ltathenr⸗

oͤnuneon

1g iien

a eſt
crnßcepti Cr
c Epeine
rech don
Scdoptiſi
e dihenſti
3eptrum ocn
nulierhoſtt
vtri pan e
ſornicatone
tmüpenen
Cöſangunntt
uic Medin
daiof
eſaretg iin
cocni gniin
öripetnti

ſecſe Oe

Nſterünetoon
pon entcin
riz habte,
irtg
diſheleg
ni Qun.
ischſemware

cnrs iini.

irdhgein
ſniſei⸗
Aocfien 1

mnia iſta. C Pꝛimo quidem cõtra diui
nã inſtitutionẽ. Sic enim inſtitutum eſt
ma trimoniũ ut vir ⁊ vxoꝛ debeant eſſe
vna caro: Juxta illud GBeñ.ij. Adbere⸗/
bit homo vxoꝛi ſue ⁊ erunt duo in carne

vna. Qui enim ꝓglures vxoꝛes habet cũᷣ

pluribus diuidit carnem ſuaʒ:⁊ facit di
recte contra matrimoni a deo pꝛimari

am inſtitutionem. Secundo eſt con

tra nature oꝛdinationẽ. Oꝛdo nãq; na⸗
ture non includit impoſſibilitatem. Cu
igit᷑ natura matrimonij talis ſit:ut vn⸗
coniuguʒ alteri ptãtem ſui coꝛpoꝛis tra
dat:ſicut impoſſibile eſtvnum bomine⸗
vna hoꝛa pluribus vroꝛibus debitid pe
tentibus redd ere:ſic impoſſibile eſt vnũ
bominem äm nature oꝛdin em plures v⸗
xoꝛes habere. ¶ Tertio eſt contra diui
m pꝛrcepti obligationẽ: nam pꝛeceptuʒ

legis nature datũ homini: Matth. vij.

ſic ligat ut nemo faciat altori quod ſibi
nolit fieri. Planum eſt autem ꝙ homo

diuidens carnem ſuam cum pluribꝰvxo

ribus:facit vxoꝛi quod ſibi nollet fieri.
nullus enim vellet ꝙ ſua vxoꝛ cum plu⸗

ribus carnem ſuam diuideret: vnde plu
res vxoꝛes habere eſt directe contra di
ctamen rationis naturalis.

Aʒ pꝛimũ ergo eſt dicenduz
g2RRPenn ꝙ ius naturale ee
còtnune omnium nationũ poteſt intel⸗
ligi dupliciter.loquendo etiã de iure na

turali non cõmuniter ſumpto: ᷣm queʒ
modum dicimus ꝙ ius naturale eſt qð

natura omnia animalia docuit: ſed de
iure ſpecialiter accepto ⁊ ſingularit᷑ na
turaliter omni homini indito: ſm queʒ
modum dicit Iſidoꝛus:qꝙ ius naturale
eſtquod in lege ⁊ euangelio continetur
Pꝛimo q;tum ad obligationem: et ſic
tale ius cõmune eſt omnium nationum

habentiuz rationalem animam. Secun

do q́;tum ad obſeruationez. Habere &

plures vxoꝛes eſt cõtra ius naturale ut

eſt cõmune omni nationi:quia omnes
nationes ligat: non tamen ſic eſt cõe

quinquageſimatertia in

ab omnibus obſeruetur. C Ad ſecun⸗
dũu eſt diceudũ ꝙ non eſt ſimile quia ꝑ
vſum ſecundi cibi nullum fit pᷣiudicium
pꝛimo: ſed per vſlum ſecunde vxoꝛis fit
pꝛeiudicium pꝛime:bhominis nanq; ad
cibum quem cõſumit nulla contrabitur
obligatio:ſed hominis ad vxoꝛem per⸗
petus obligatio contrabit᷑. Ad ter
tium eſt dicendum ꝙ eſſe aliquid natu/
rale poteſt intelligi dupliciter. Acla na

tura ſola ſine actu qnime:ut motus la/

pidis: et tale nõ põt aſſuefieri in contra
rium:uel a natura cum actu anime:⁊ ta
le poteſt aſſuefieri in õꝛiuʒ:Añ aues do
cent᷑ hoium voces articlatas foꝛmare
D lecundũ ipeoce-
tur enim ꝙ aliquando auctoꝛita
te humana fuit diſpenſatuʒ plures vxo
res habere:quia in illis que non ſunt cõ
tra naturam nec contra moꝛes: nec cõ
tra dei pꝛecepta auctoꝛitate hbumana
diſpenſari poteſt. Sed dicit glo. Augj.
Geñ.xxix.ꝙ pluralitas vrxoꝛum Jacob
non fuit contra naturam:nec cotra mo
res:nec cõtra dei pꝛecepta:ergo in boc
auctoꝛitate humana diſpenſatum fuit.
CPꝛeterea Ambꝛo.dicit q Abꝛabã
quando plures vxoꝛes habuit non cõ⸗/
miſit aliquid contra legem: ſed pꝛeue/
nit legem: in omne eo quod non eſt con
tra legem diuinam:diſpenſari poteſt au
ctoꝛitate humana. ¶ Pꝛeterea diſpen
ſatio cadit ſuper eo quod nõ eſt contra
legem nature:ſed cõſeruatio ſpeciei bu
mane:quam natura omnium animaliũ
dictat in ſuo genere:ſecurius ⁊ certius
poteſt fieri per pluralita tem vxoꝛum q;
aliter.ſolum ergo auctoꝛitate humana
in hoc cadit diſpenſatio.

Anrese 1 ẽ:qꝛ bũana au⸗
In C0 trarin ctoꝛitas ñ ſe ex

tẽdit diſpẽſari ĩ eo ꝗqð cẽ cõtra naturã et
contra moꝛes.Sed glo. Geũñ.iiij.dic ꝗ;
pmꝰõ naturã ⁊ moꝛes cõmittes adul-
teriũ fuit lamech ꝗ accepit duaſvxoꝛes
vV 4

EEOScipue oſtendũut ſolu dei
auẽte diſpẽſatũ eſſe in pluralitate vxoꝝ
Pꝛimuzʒ eſt diuini cultus ampliatio.
¶Secundũ ẽ ſcõꝝ patrũ deuotio. In

N

ſucceſſione nãq; ſanguinis ſi dic Augꝰ
erat ſucceſſio religionis in qua colebat᷑ 1 A
pluritas auũt vxoꝝ talem poſſibilitatem

deus. Ande qꝛ gentis fideliũ diſtincte
ab infidelibus pmus pater fuit Abꝛa⸗
bam:iõ in eo pmo factũ eſt pᷣuilegiũ ſan
cte diſpenſationis de pluribꝰbñdis vxo

ribus:⁊ ſic ſucceſſiue oibus poſteris eiꝰ
inquibus fuit eadẽ cã ꝓppagationis fide

lis ppł. ¶ Scvo hoc oñdit ſcõꝝ patrũ
deuotio. Cõtrabebãt eni bm Augl. ſan
cti patres cũ pluribꝰ vxoꝛibꝰ nõ ducti li
bidine.ſed ducti pietatequa vtebant᷑ cõ
iugibus pluribꝰ caſtius q;ᷓ nuũc vna qui-
libet iſto in quibꝰ videmꝰ etiã ꝙ ?ᷣm ve
nis concedit Aplus:ꝗ atteſtat᷑ coꝝ me
ritũ. Ait eni ꝙ ſicut no fuit impar meri
tũ patientie in petro qui paſſus ẽ:⁊ in io
hãne qui paſſus nõ eſt:ſic nõ fuit impar

meritu ↄtinentie in iopanne qui nuilas

exꝑtus eſt nuptias: ⁊ in abꝛabãa qui fili/
os generauit:nam illius celibatus ⁊ iſti
us cõnubiũ ꝓtepoꝝ diſtributione chꝛi-
ſto militauerũt. q;uis eni caſtitas celibu
melioꝛ ſit q; caſtitas nuptiarũ: abꝛaba
tñ abas babuit in bitu ⁊ vn ſolã ĩ vſu.
Ad pꝛimũ eſt do. ꝙ plu
2 Eein Elres vroꝛes bere no
fuit cõtra naturã in antiꝗs patribꝰ:qa
nõ fuit ꝓpter affectũ libidinoſu: ſed offi/
cioſum:vñ non erat cõtra legem nature
exquo ſciebant in terns inſpiratiõe ⁊ an
gelica reuelatione ip̃m deum boc velle.
q;ᷓuis.n.rõ nãlis abſolutc dictet ñ eè ac
cipiendã rem alienã dno rei inuito:cõdi
tionalit tñ põt dictare ↄꝛium:puta dño
volente. Exquo ergo ſancti pres ſciebãt

deũ velle:nõ erat ↄ dictamè legis natu

re ſic conditionalit ſumptũ:necõ moꝛẽ:

qꝛ ilo tẽpoꝛe ſic fiebat:nec ) pᷣceptu:qꝛ
nulla lege ſcripta adbuc iſtud erat ꝓhi-
bitů. Et ꝑ hoc pare ponſio ad ſecundũ:

A¶LQQueſtio

quia abꝛabã pᷣuenit legem moſaicã ſcri
ptam:non aũt pᷣuenit legem nature:q̃ l,-

abſolute dictarẽt pluribꝰ vxoꝛibus non
eſſe cõmiſcendũ:volente tũ deo ⁊ inſpi⸗
rante dictabat ↄꝛium. ¶ Ad eſt di⸗
cendũ ꝙ rõ naturalis in boit dictat cõ
ſeruationèe ſpeciei 'm rõnem poſſibilem

rõn abilẽ excludit:vndenõ recipit diſpe

ſationẽ niſi in caſu ⁊ diuina aucte ⁊c.

D I ſic pꝛoceditur:
2= D tertii aαεα0
pa poſſit diſpenſare ꝙ vna muli
er poſſit eſſe vxoꝛ pluriũ viroꝝ.Oicit.n.

Augẽin lib. de. x. coꝛdis ꝙ plus peccat

bõ q; mulier adulterans: magis ergo ẽ
diſpenſabile ꝙ vna mulier beat plures

viros q; ꝙ vnꝰ? hõ heat plures vxoꝛes.

¶Pꝛeterea aliqñ de facto diſpenſatũ

eſt ꝙ hõ plures vxoꝛes bẽat:ergo de fa

cto diſpẽſabileẽ q; vna mulier hẽat plu

res viros. ¶ Pꝛetes phbus dicit.i. Pbi.

ꝙ ſic femina appetit maſculũ ſicut ma-
teria foꝛmã:ſed materia põt pluribꝰ foꝛ
mis iuſoꝛmari:s mulier poteſtpluribus

3 viris copulari
In C0 trarin e:quia illud nõ

eſt diſpenſabile quod in nulla lege legit᷑
eſſe factũ uel diſpenſatũ:ſed nuſq; legit
lege diuina fuiſſe diſpenſatũ:nec in aliq
natione qᷓntucunq; barbara legit᷑ eẽ cõ-
ſuetum ꝙꝙ vna mulier hẽat ples viros.
non eſt ergo boc diſpenſabile.

. 6 0 dicendum in copula⸗
rn tione viri ⁊ vxoꝛis qua-
tuoꝛ includuntur. Pꝛimo naturalig

ſubiectio. Sic enim dictu eſt vxoꝛi Geñ
ij. Sub viri poteſtate eris ⁊ ipᷣe domina
bitur tui. ¶ Secũudo ꝑfecte amicitie co
pulatio. Eſt enim naturalis amicitia ꝑ
fecta ⁊ pꝛimaria inter virum ⁊ vxoꝛem
¶Tertio pꝛolis generande affectio:qꝛ
ꝓpter hoc facta eſt in adiutoꝛiũ viri: ut
dicit Augꝰ. ¶ Quarto eius nutritio et
educatio. Iſta autem quatuoꝛ deſtruere
tur ſi mulier eſſet vxoꝛ pluriũ viroꝝ.Re

N.
orerc
contrao:
ſonague
feinouere
(ta enim
hotcke
figiou
bettrte
iyrube
eretorp
Npolt
tament
faeund
glonbun
kllesſat
1duca
ſſolt
trition
quand
pulat
lerſt

tinli⸗
eſeagul
gblsace
Hofurt
lis mar
Concur
ſuc vit
flg pen
nſten
quitqr

(oopltan

Tei
Onnnism

seſtyn

Nuihena
lat dic⸗

ucet ba
RN

ſineſ
ſain.

he

U

n noſtieiſei
Lmmatmfei
Pytoꝛbus nor
eti deo inſh⸗
Cedpeſd
boit dictgri
en goſſbien
oltbiltuten
orecht die
ina aucteli
ſic groctdim
Oidein
re un
ipiror Dinnn
6 rsged
1s: nagzehe
li engen
wp dihtini
bitaden
ulerhett
vbioti
li ſr Ma
itguni
Neſolurbes
scolan
glin idn
pulelege
ſeh nuſßte
inil
algi
ſhi⸗
nenahi

Ar.
moueret᷑ enim naturalis ſubiectio:quia
contra oꝛdinem nature eſt ut aliqua ꝑ-
ſona eque ꝑ ſe pluribus ſub ijciat᷑. Sc do
remoueretur amicitie copulatio. Perſe
cta enim amicitia non niſi ad vnum eſſe
poteſt:⁊ cum hoc induceretur doloꝛis af
flictio que ẽ pꝛincipium diſcoꝛdie:qꝛ ꝗli
bet triſtatur cum impeditur per alteruʒ
in vſu ſue rei delectabilis. Tertio remo
ueretur pꝛolis affectio.qᷓ;uis eniʒ vnus
vir poſſi fecũdare młtas feminas:vna
tamen mulier cõmunit᷑ a pluribꝰ viris
fecund ari non põt:vnde meretrices que

pluribus viris ſe ſupponũt cõmunit ſte

riles ſũt. Quarto remoueretur nutritio
⁊ educatio:quia certitudo pꝛolis eſt cau
ſa ſollicitudinis habende circa eius nu-
tritionem ⁊ educationem: que nulla eſt

quando vna mulier pluribus viris co⸗

pulat᷑:indiſpenſabile ergo eſt ꝙ vna mu
lier ſit vxoꝛ plurium viroum.

mi 6 2 eſt dicẽdum
Ad Pꝛim ꝙ intentio Aug..

eſt in libꝛo pꝛeallegato: maius peccatuʒ

eſſe adulteriuʒ vxoꝛis q; viri: pꝛo tanto

quis ad adulteriũ vxoꝛis concurrit. Pꝛi

