q; actiua. Scribitur eni Gaß. viij. de di
uina ſapia ꝙ ſobꝛietatẽ ⁊ ſapiẽtiã docet

⁊ iuſticiã ⁊ virtutem:quibus vtilius ni-

bil eſt in vita bominibus. A Ben
eſt Bern. de
In contraricaeratiöe
ad cugeniũ li.v.vbi iſta duo genera cõte
platiuũ ⁊ actiuũ ad inuiceʒ comparãdo
dicit ꝙ ↄtemplatiuũ dulcius eſt ⁊ felici

ussactiuũ vo vtilius ⁊ foꝛtius eſſeoſtat:

bocidẽ habet᷑ extra derenũ: vbi dr ꝙ lʒ

* *
.——

vita cõtemplatius ſit magis ſuauis: ac

Queſtio mnI

tiua tũ magis ẽ vtilis.Phᷣs etiã pᷣ Me⸗

tbapbi.loquens deↄtemplatiõe metba
phicali dicit ꝙ neceſſarioꝛes ⁊ vtilioꝛes
ſunt omnes ipſa: dignioꝛ vo nullea.
Bn O diceẽuʒ qꝙ ſi fiat comꝑatio

vite actiue ad ↄtẽplatiuaʒ

eſt quidẽ generatiõe poꝛ:cũ ſit quedã dii

politi⸗ ad contẽplatiuã vitã.Oiſpoſitio

o tꝑe ⁊ generatiõe poꝛ eſt ipſo babitu
adminiſtratiõe vᷣo eſt cõmunioꝛ: plures

eni adminiſtrãt ⁊ inſiſtüt vite actiue q;
cõtemplatiue: executione vᷣo difficilioꝛ
eſt. vñ dicit Gꝛegoꝰ.vi. Moꝛal. ꝙ lya ꝑ
quã ſignificata e vita actiua laboꝛioſa
dicit. Et Rachel que deſignabat vitaʒ

contempla tius viſum pncipin appella:

qꝛ in cõtemplatione ſolũ pᷣncipiuʒ quod
deus eſt querit᷑:in oꝑatione aũt ſub gra

ui neceſſitatũ falce laboꝛatur. Sed pri-

moꝝ ſubuentione ẽ vtilioꝛ:qꝛ q;uis Ra
cheil eſſet pulcbꝛa:erat tñ ſterilis: lya at

q;uis lippa oculis: erat tamen fecunda.

Et boc ſignificabat.ut Gꝛegoꝰdicit. vi.
Moꝛalqꝙ licet qui cõtem pladiocia ap⸗

petit plus videat.pautioꝛes tamen deo

filios generat. Cum vo ad laboꝛẽ ſe pꝛe

dicationis dirigit:minus videt: ſed ãpli
us parit. Eſt ergo vita actiua cõtẽpla⸗

„

tiua generatione poꝛ: adminiſtratioe cõ

munioꝛ:executioue difficilioꝛ: ⁊ ꝓrimoxꝝ
ſubuentione vtilioꝛ. Iſtis tamẽ pꝛeroga
tiuis nõ obſtantib ſimpłr ↄtẽplatiua vi
ta pꝛeferẽda eſt actiue ꝓpter qnq;. Pꝛi-
mo quidem qꝛ dignioꝛ: ipᷣa eni ſignifica
tur per dexterã:ſicut actius per ſiniſtraʒ
ut dicit glo. Can. vlt. ſuꝑ ilio verbo. Ce

ua eius ſub capite meo ⁊ dextera illius

amplexabit me. Secũdo qꝛ ſecurioꝛ:pꝛo

mille eni cadẽtibus in vita cõtemplati-

ua: cadunt deceʒ milia in vita actiua: ut
dicit glo. Aug ſuꝑ illo verbo pſal Ca⸗

dẽt a latere tuo mille:⁊ decẽ milia a de-

xtris tuis. Tertio qꝛ dulcioꝛ ⁊ iocũdioꝛ:

nõ eni habet amaritudinẽ cõuerſatio eiꝰ

nec tediu cõuictus ipſius:ſ gaudiũ ⁊ le-

ticis: ut ſeribit Sap.vij. Quarto qꝛ ſan⸗

II

Do.
netbe

lioꝛes
lu.
ororri⸗
Hlarun,
guclio
ſpviro

bebim

A H
Pote GN
Peeniih
elcee

gen
1 o

NANNNH

i
6:
ſeontt
Miat i

N

.
llpe
di
ice/
tidee⸗
1pömet

pſicla
ß
ſigiſian

fſtiſnn

bo NM
n lne

toorpe⸗
enplt
Letuant
a
lissde
ugen
o
ugüt⸗

=6

ctioꝛ: qᷓuis eni actiua ut dicit Gꝛegꝰ. cõ

templatiua tꝑe ſit minoꝛ: merito tamẽ?
ſanctitate erit maioꝛ. Quinto quia diu/
turnioꝛ: dicit eni Gꝛegꝰ.vi. Moꝛal quia
recte marie pars nunq; auferri or᷑: quia
actiue vite oꝑa cum coꝛpoꝛe tranſeunt:
cõtemplatiue autem vite gaudia mehꝰ
ex fine cõualeſcunt.Actus eni cõtepla/

tiue vite inchoari quidẽ in pꝛeſenti poſ/

ſunt ſed perficiet còpleri:minime niſ in

fine. Quis aũt ſit nr̃ finis nõ ẽ alið niſiꝑ
uenire ad regnũ cuiꝰ nullus ẽ finis:ut di
cit Augꝰ in fine li. de ciui.dei.vocabimꝰ
⁊ videbimꝰ 2 amabimus ⁊? laudabimus
eccequid erit i fine ſine fine. QHocabimꝰ

eni ſine ocio:videbimꝰ ſine medio: ama

bimus ſine odio:laudabimus ſine tedio.

I ergo eſt dicẽduz: ꝙ&
Ad Permu ille laboꝛ uel doloꝛ

Aui inſurgit ex ſapia in cõtemplatiõenõ

eſt admixtus treſtitie ſj gaudio.ut enim

dicit Bꝛeg? ſuper Execb. Omel. x. iõ ꝗ
apponit ſciam apponit doloꝛem:qꝛ cele
ſtia cognoſcẽtes: terrenis curis ſubdere
aium dedignamur: dum plus ſaꝑpe in

cipimus:de bis ꝗqᷓ male egimꝰ nobiſipᷣis

ira ſcimur: ⁊ ſic in multa ſapiẽtia multa
ta indignatio: quia quanto plus ꝓficimꝰ

in cognitione: tanto nobis indignamur

amplius de peruerſo oꝑe: uel qui addit

ſciam addit laboꝛẽ: ut dicit alia littera:
quia quanto magis ſcire incipimꝰ q ſũt
celeſtia gaudia tato magis ut erroꝝ; no/
ſtroꝛuʒ laqueos poſſimus euadere flen
do laboꝛa mus. Ad 2c dð. ꝙ ſacti
doctoꝛes q́;uis mon achi pont iſices fue

runt multi ⁊ pꝛelati:qui ſimul contẽpla

tiui eſſe debẽt ⁊ actiui:moyſ legſlatoꝛis
exemplo qui nũc aſcẽd ebat in montẽ:ut

ibi gloꝛiã dñi'cũ maiori cerneret liberta

te. Muc vᷣo deſcẽdebat in caſtra: ut cum

vtilitate neceſſitatibꝰ populi ꝓuideret:
ſiõ facilius ĩdulget ut aſcedat mõöacbhus
ad pᷣſulatum qᷓ; pᷣſul deſcẽdat ad mona⸗
ehatũ. ¶ Ad z“ eſt dicenduz nõ ſic in
vita contemplatiua attenditur contem
.

8
⸗=

Ar. nonageſimanona

platio ꝗn ad vtilitatẽ aliorum qñqʒ; do/
ctrine veritas diffundat᷑ verbo uel ſcri-
pto:cum in ſapientia occulta ⁊ theſauro
abſcõdito nulla vtilitas ſit ĩ vtriſq;: nec
in vita actiua ſic attẽdit᷑ operatio ꝙ ab
oĩ doctrine ſpeculatione ſeparetur: acci
pitur ergo vtriuſq; vite diſtinctio reſpe
ctu finis:quia finis cõtemplatiue ẽ veri
tas per ſe: oꝑatio vo intendit in ordine

ad veritatis contemplationem. Actiue
vpo finis eſt operatio per ſe:veritas ?o ꝓ

pter opus intenditpur.
¶ Queſtio. xcix. quomõ apłoꝝ ꝑfectio
obſeruata eſt i p̃ᷣdicatoribus euangelu.
M Lterius conſiderãduũ
rrY—EI BD'eſt quomodo
Agprorũ pfectio obſeruatq eſti
6Sgaicatoribꝰ euangelij. Circa
qð querũtur quinq;. Pꝛimo vtꝝ oẽs
pdicatores euãgelij fuerint in ꝑfectiõis
ſtatu. Secundo vtꝝ predicatio euan
gelij magis fecerit ad perfecionis ſtatũ
q́; alia pietatis opera. Tertiovtruni
predicare euangeliũ mendicando fuerit
minoris perfectionis q; viuẽdo de com
muni admiſtratione auditoꝝ. Quar
to vtrum perfectio p̃ᷣdicatorum fuerit ĩ
conformando ſe capacitati auditorum.
¶Quinto vtrum predicare euangeliuũ
excommunicatis ex eccleſe mandato
fuerit interdictum.
D pꝛimũ aocrcd
—Pint, tur. Aid etur
eenim ꝙ omnes predicatores euã
gelij fuerint ĩ perfectõis ſtatu:qui eniimn
a deo mittuntur ſunt ĩ ſtatu perfectiõis
ſed ueri predicatores a deo mittũt. Ro.
x.Quõ pᷣdicabũt niſi mittant᷑. ergo oẽ?g˙g
tales fuerunt in ꝑfectionis ſtatu. S.
p̃dicatores euãgelij fuerunt ſucceſſores
etorum gbus dictum elt Matth. ultj.
ũtes ĩi mũdũ uniuerſum pᷣdicate eusꝝn·
geliũ oĩ creature:ſed apłi fuerunt in per

fectionis ſta tu:ergo eorum ſucceſſores

Pꝛeterea dicit Richar.in ibro dcpa
triarchis:neſcio an deus poſſit homini

Ar.
matoꝛem grati conferre q; ut eius mi-
niſterio cõuerſi boĩes in meliꝰ cõmutent᷑
nam boc eſt tãtoimaioꝛ q; moꝛtuos ſuſ
citare:q̃nto aĩs melioꝛ coꝛpoꝛe.pᷣdicare

ergo euangeliũ nõ ẽ ſine ꝑſectiois ſtatu.

A4 1141eſt: qꝛ illis ↄue
ZIn cotrarin nit euangeliuz
pdicare quibus conuenit cura aiaru: ſed
multis conuenit aiarum cura qui nõ ſũt
in gfectionis ſtatu ut ſupꝛa dictũ fuit.
G cO dicendũ ꝙ euangeliũ p⸗
*5 gicare q;ßtum ad pꝛeſens
poteſt cõuenire aliquibus tribꝰ modis.
¶Pꝛimo er cure ſuſcepte obligation is
vinculo. ¶ Secundo ex recepte iuriſdi
tionis officio. C Tertio esdiuine reue
lationis miniſterio. Pꝛimo mõ euange/
lium pᷣdicare ꝓpꝛium eſt epoꝝ qui ex cu/
repa ſtoꝛalis ſuſceptione voto ꝑpetuo ſe
oſtringunt ut eoꝝ ſubditis ſubminiſtrẽt
neceſſaria ad ſalutẽ in pᷣdicatiõis verbo

ſanctitat is exemplo:⁊ tẽpoꝛali ſubſidio
cũ neceſſitas incumbit. Secũdo mõ pꝛo

pꝛium eſt pᷣſbyteroꝝ ⁊ archidiaconoꝛuʒ
2 qlioꝝ ꝗbus cura aiarum comittit᷑: uel

ex cõi iuriſditione:uel ex ſpeciali cõmiſſi

one. Tertio mõ eſt ꝓpꝛiu ſanctoꝝ viroꝝ
a deo ſpecialit᷑ vocatoꝛum: ſicut recitat

Gꝛegoꝛ in dyalogo de equitio monacho
?7 de btõ Bndicto quibus immediate a

deo pᷣdicationis officiũ fuit cõmiſſum
pter eoꝝ ſpecialẽ ſanctitatis pᷣꝛogatiuã
Pꝛimi ergo euangelij pᷣdicatoꝛes puta

epᷣi oẽs fuerũt in ꝑfectionis ſtatu:ij nõ

ots perfecti. Secũdi vᷣo ꝑfecti quidem
multi eſſe potuerũt:ſed no fuerunt in ꝑ/
fectionis ſtatu:exquo curam illoꝝquibꝰ

pᷣdicauerũt cũ ꝑpetuo obligatiois voto
non ſuſceperũt.ſed tertij potuerũt eẽ in
ꝑfectionis ſtatu ⁊ fuerunt ꝑfecti:qꝛ eni
de ſtatu monachali vocati ſunt fuerunt

in perfectiõis ſtatu:quia vo ꝓpt᷑ pꝛoga

eis cõmiſſum fuerũt ꝑfecti.

A wWwi mñ ergo ẽ dicẽdum ꝙ;
Ad Peam U illi dicatoꝛes mit

perceiols arhegeng Fve vꝛoga os perficere.
tiua m ſeĩtatis officium pᷣdicationis fuit

Queſtio uu

tunt a deo qui mittunt᷑ auẽte eccleſie:ſi-

cut ergo eccleſig nõ oẽs mittit cum ꝑpe

tuo obligationis voto:ſic nõ oẽs ſunt in

pfectionis ſtatu. Ad ⁊m eſt dicendũ:
qꝙ epᷣi non hñt ex pᷣdicationis officio q;
ſint m pfectionis ſtatu:ſed magis ex per
petuo obligatiõis vinculo.aſtringut eni
ſe voto ꝑpetuo obedire:⁊ fᷣuire:⁊ verba
ſalutis miniſtrare illis quoꝝ curã ſuſcipi
unt. ¶ Ad 3eſt dicendum ꝙ Ricar. lo

—

quit᷑ de ꝑfectiõis opere:nõ de ꝑfectiõis

ſtatu. Lontinet᷑ enim donũ pᷣdicationis
inter dona gratis dats que deus cõfert
illis quos vult eſſe ſuos cooperatoꝛes
in animarum ſalute. J

DODlſlecundũ peedt

ꝙ ad ꝑfectiõis ſtatum minus fe

cerit pꝛedicatio euangelij qᷓ; alia pieta/

tis opera illud enim magis facit ad pfe
ittit

ctionis ſtatũ cui maioꝛ btitudo
7 de quo maior diſceptatio erit in die iu
dicij:ſed talis diſceptatio erit de operi⸗
bus miſericordiequoꝝ oꝑatoribus dice
tur. Nenite bñdicti
tur Matth. xxv.

S.ſtatus ꝑfectio cõ

ſiſtit in acceptatione diuina: ſed thbobi⸗

as maxime ſuit acceptus deo ex oꝑibus
miſericordie: Ande narratis oꝑibꝰ mi-
ſericordie quibꝰinſiſtebat dixit ſibi ange

lus LTbobie. xij. Qm acceptus eras deo

neceſſe fuit ut tẽtatio ꝓbaret te.mage:

go faciut talis ad ꝑfectionis ſtatum q́;
pdicatio. Pꝛeterea pᷣdicatio ptinet
gad vitam actiuam: ut
HMoꝛal. ſed ad vitam actiuaʒ plus faci

ꝛegoꝰ? dicit. vi.

unt alia oꝑa miſericoꝛdie q; pᷣdicatio:
plus ad ꝑfectionis ſtatum.

11 P„π. 11 eſt: quis maio-
In cotrarin ris ꝑſectiõis eit
alios ꝑficere qᷓ; perfici:ſʒ p̃dicatoꝝ ẽ ali
Dicit enim Augꝰ ſuper illo
vᷣbo Mattb. v. Vos eſtis ſal terre.qð jᷣ
dicatoꝝ exemplo iſtrui ſapiẽ tia ⁊ doceri

*y ρ ceteri dicunt.
KRnde Ociccd ilta impe⸗

atris mei: ut ſcribi

„*„

l
ceieſ⸗

un e.

ſunrig

Nepdi :
fido q
ee e
ngüten.
it
iſſi
No.
fectilis

ationis

sciſat
otwe⸗

geſt
daig.

ſpls ſ

l1piets⸗
ras
Kn

rdenn

M

6 N
ſi
toc

todn
Ons

niynt⸗

ſbiene.

“
nage⸗

tun cG

rin
ict vl⸗

1s fieag

catio:

zmaio,

n
tonea
orſt

S

r,deaH

1docn

jinc⸗

dunt ex charitate ꝓximo ꝓptr᷑ chꝛiſtum:

chꝛiſtus ſibi reputat eſſe impẽſa: Juxta
illud Matth xxv Quod vni er minimis
meis fratribꝰ feciſti mibi feciſtj. C Iſti
git ſunt in triplici gradu. Quidã eni ꝓxi
mis obſequunrt in coꝛpoꝛalibus bonis:
ſicut illi qui veſtiũt nudos:paſcũt fame
licos: miniſtrant infirmis: ⁊ alia coꝛpo-/
ralia ſubſidia ꝓpt᷑ chꝛiſtũ ꝓpximis impen

dũt: Quidã vᷣoo ſpũalia bona ꝓximis lar

giũtur: que tñ nõ excedũt nature facul-
tatem: nec ſunt ſupꝛa bũanaʒ cõditionẽ

ſicut qui docent ignoꝛantẽ:⁊ reuocãt er

rantẽ.de quibus cõmendat᷑ Job.iiij. Ec

ce docuiſti plurimos:⁊ manus laſſas ro

boꝛa ſti:vacillãtes cõfirmauerũt ſermo/
nes tui:⁊ genua trementia confoꝛtaſti.

Sed aliqui ſũt qui ſpnalia bona ꝓximis
impendũt ſuꝑ naturã exiſtentia:⁊ ad fi-
nem ſuꝑnaturalem inducentia: ſicut eſt

doctrina fideique coĩcatur tanq; neceſ-
ſaria ad ſalutẽ conſequendã diſtinctazʒ

articuloꝝ credulitatẽ:obſeruationẽ mã
datoꝝ:⁊ adminiſtrationẽ ſacra mentoꝛũ

modo quo faciebat Apłs Galł.iij. Qui
tribuit vobis ſpũm ⁊ oꝑat᷑ virtutes in

a nobis verbũ auditꝰdei: accepiſt illud

nõ ut bum hominũ: ſed ſicut ẽ vere ver
buñm dei. Collatio aũt iſtoꝝ vboꝝ ad ſin
gularem quandã ꝑfectionẽ ꝑtinet ſuꝑ⸗/

ne dilectionis:qꝛ ꝑ talia homo cõiungit᷑
vltimo fini. Ande ad bãc ꝑfectionẽ oſtẽ
dendam ſcribit᷑ Job. xxxvij. Mungꝗd no
ſti ſemitas nubiũ magnas ⁊ ꝑfectas ſci

entias:ꝑ nubes aũt ᷣm Gꝛegl.ibi pᷣdica

toꝛes ſancti itelligunt᷑. que quidẽ nubes
ſemitas ſubtiliſſimas:puta pᷣdicationis

vias habent:⁊ ꝑfectas ſcias dum de ſu/

is meritis ſe nibil eſſe ſciunt: quia illa qᷓ

ꝓtximis impendũt ſupꝛa ipſos exiſtunt.
Tanto ergo pᷣdica toꝛes ꝑ euangelij pᷣdi

cationem fuerunt magis in pfectionis
ſtatu q; ꝑ quecũq; opa alia pietatis:q̃n
to ſᷣdicta opa nõ vni ulduobꝰ:ſʒ toti mł 1
titudini xpiane fidei exbibuerur: qð ꝗdẽ builitate pᷣtẽdẽdo.exigebãt.nalie

nonageſimanona

multitudinis bonũ ꝑfectius ⁊ diuiniꝰeſi

quocunq; bono pꝛiuato.

„

PWi m ñ eſt dicenduzʒ ꝙ ſla
Ad Peim Niceptatio operuʒ

erat de operibus illis ad que oẽs coiter

tenent᷑ ſed alia diſceptatio erat de mul-
tiplicatione talentoꝝ facta ꝑ ſanctos pᷣ
dicatoꝛes de bis que ſunt ſuꝑperogatiõis

2 pfectiõig oꝑa. AUñ Gꝛegoꝰ exponẽs il

lud bũ Matth.xxv. Acceſſit ꝗ duo ta/

lenta acceperat dicit ꝙ ꝗ intelligẽdo et
operãdo alis pdicãt:qᷣſi duplicatũ de ne
gocio lucrũ repoꝛtãt:qꝛ du vtriq; ſexui

pᷣdicatio impẽdit᷑ q̃ſ accepta talenta ge
minant᷑. C Adameſt dicendum ꝙ ꝑ p̃di

cationẽ tango magis ꝗs eſt acceptꝰ deo
qᷓ; ꝑ quecũq; alia opera pietatis: quãto
magis ꝑ ipſam hõ a moꝛte eripit᷑: ⁊ fini

eterne vite coniũgit᷑:qm qui conuerti fe
cerit pctõꝛem ab erroꝛe vie ſue:ſaluabit
aiam eiꝰa moꝛte:⁊ oꝑit młtitudinẽ pec
catoꝝ: ut ſcribit᷑ Jac.vl. C Ad 3 & do.
q;pdicatiõis opꝰ vtrãq; vitã cõplectit᷑:

2 io magne ꝑfectiõis opꝰ exiſtit.Diẽ enĩ
Gꝛegoꝰ. vi Moꝛalꝙ neq; ꝑfectꝰ pᷣdica
toꝛẽ ꝗ ꝓpr᷑ ↄtẽplatiõis ſtudiũ oꝑa negli

vobis. 2. i. Cheſſał.ij.dicit: Cũ accepiſt! git:uł ꝓpt oꝑatõiſ iſtãtiã ↄtẽplada poſt

terriſ vonitt.
Dteriii dpꝛocaiit:
Aget eni ꝙ pdicare euãgeliũ mẽdi
cãdo fuerit minoꝛis ꝑfectiõis q; viuẽdo

de cõi adminiſtratiõe auditoꝝ:qꝛ ſi eſſet

maioꝛis ꝑfectiois pᷣdicare enãgeliũ mẽ

dicando q; viueẽdo de cõi admiſtrat ione

tũc ep̃i eẽnt minoꝛis ꝑfectiõis qᷓ; religi⸗/

oſi mendicãtes:qð noeſt verũ:cu religio
ſi ad ſtatũ ösen ofunzan⸗ tanq;ad ꝑ⸗-
Pꝛeterea medicꝰ dr qſi mẽe

fectioꝛẽ.
te mẽdicãs ſuꝑ eo ꝙ parũ bʒ:qð ↄuenit

duplicit᷑: Ano mõ petẽdo ſicut mẽdican

tes nõ bñtes ptãtem accipiẽdibona al-
terius modo quo xpᷣs ⁊ apli babuerunt.

Alio mõ indigentiã pᷣtendẽtis: ⁊ ſic xpᷣs

⁊ apli fuerüt mẽdici:nõ ꝗdẽ mẽdicando

petẽdo cũ loculos berent:ſʒ idigẽtiaʒ ex
nano

„. 1 1

erx mẽdicitate ſz ex ptãte maioꝛis: ꝑfe
ctionis videt᷑ fuiſſe exẽplo xpᷣi ⁊ apłloꝛuʒ
euiãgeliũ pᷣdicare viuendo de cõi admi/
niſtratiõe q́; mẽdicando. Pꝛeterea il
lud minus facit ad ꝑfectionis ſtatũ per
quod magis impẽdit᷑ euangelij pᷣdicatio
ſed ꝑ mẽdicare impèdit᷑ pᷣdicatio euãge
lij qꝛ tꝑe illo quo mẽdicat᷑ ſubtrabit᷑ euã
gelij pdicatio:non ſic aut impenditur vi
nengo de communi zmleiſennrioie. .
Aari eſt qꝛ opꝰ? ſu
In contrarn ſererogarto
nis plus facit ad gfectõis ſtatuʒ q; opꝰ-
cõmunis iuriſdictiõis: ſed pꝛedicare euã
ngeliũ mendicando opus ſuperogatõis
eſt ſicut opꝰvoluntarie paugtatis:ᷓ boc
facit magis ad ꝑfectionis ſtatum.g
Rn deo dicẽdũ ꝙ ſicut ſcribitur
Luce.vi.ꝑfectus diſcipu
lus ẽ ſi ſuerit ſicut magiſter eiꝰ. Pꝛedica
toꝛes aũt euangelij ꝑſon ã xpᷣi diſcipulo/
rum ⁊ aploꝝ ſtatũ repñtant: ideo eoꝛuʒ
ſtatus ꝑfectio cõſiſtit in via quã xpᷣs pꝛe
dicãdo ſeruauit⁊ ſuos diſciplos docuit.
Planũ eſt aũt ꝙ mẽedicãdo pᷣdicare euã
geliũ per xpᷣm fuit via ꝑſuaſa ⁊ exẽplari
ter demonſtrata in ſe ⁊ in ſuis aplłis. In
ſe qdẽ qꝛ ipſe mẽdicãdo euãgeliũ pᷣdica⸗/
uit ut ſuꝑius fuit oñſum. Dicit.n.aplus
ij. .&hor..viij. Scitis gratiã dñinr̃i ieſu
xyp̃i qm cũ diues eſſet pꝛo nobis egenus
factus eſt Glo.in muũdo: ⁊ ꝙ pfectionis
ſit in hoc mũdo ipᷣm imitari:ipʒ per Glo.
ibidẽè que dicit. NHemo ſe cõtẽnat:pauper
in cella:diues in cõſcientia: ſecurioꝛ doꝛ
mit in terra qᷓ; diues in purpura:ad do/
mu etiã cachei intrauit nõ inuitatus qð
nõ fuit alið q; mẽdicãdo petere. In apo
ſtolis vo cũ eos ad pᷣdicãdũ miſit exquo
nihil poꝛt ãdũ in via ꝓbibuit cũ illo tꝑeñ
poſſent imꝑioſe cõmunẽ adminiſtratio/
n petere:quãdo expulſi de vna ciuitate

fugiebãt ad aliã: neceſſariũ erat eis tũc

mẽdicare:vnde blaſphemiũ eſt dicere q;
mẽdicando pᷣdicare euãgeliũ nõ fuerit
via ꝑ xpᷣm pꝛimo ꝑſuaſa.⁊ in ſe ⁊ in ſuis

AQAQAueſtio

IIn
apkis pᷣmo exẽeplariter demõſtrata.Pꝛe
dicare vᷣo viuedo de cõmumi adminiſtra
tione fuit via indulta ⁊ infirmitati cõde
ſcendẽs cõceſſa:⁊ tanqᷓ; iuri naturali cõ
ſona multipłr ꝑ eũ ⁊ apłos ꝓbata: ſicut
pʒ Luce.x.⁊.i.Chorl.ix. Ande ſicut ſuꝑ
erogatõis ⁊ maioꝛis ꝑfectõis fuit ĩpan
lo qñ iuri ſuo cedeẽs pᷣdicauit euãgelium
manibꝰlaboꝛãdo ſic ſuperogatõis ⁊ ma
ioꝛis ꝑfectõis fuit ⁊ ẽ euangeliũ pᷣdicare
mẽdicãdo q; ð coĩ ad miſtratiõe viuẽdo.

AW1 ergo diceduz eſt: ꝗ
Ad Pꝛimy. nõ ſegtur: epin di⸗

e
uitias eccłiꝗqꝝ quas hñt nõ poſſtget qſi
ſuas ſʒ tanq;ᷓ cões diſpẽſant. Aũ ſcribit᷑
xij q.i.Expedit facltates ecelie poſſide-
ri ⁊ ꝓppꝛias amoꝛe ꝑfectionis cõtẽni:q;
uis eni reꝝ tꝑalium abdicatio vel medi
catio inſtrumetaliter ſit maioꝛis ꝑfectio
nis ⁊ ſuꝑerogatõis via qᷓ; ĩaꝝ poſſeſſio
⁊ q;tum ad boc religioñ medicãtes poſ
ſent dici eſſe ĩ ꝑfectioꝛi ſtatu q; epi: eſſen
tialiter tñ nõ eſt hoc ipſa ꝑfectio ſtatus
ſed magis ſe ⁊ ſus ꝓ vtilitate ꝓrimoꝝ ex
ponere:⁊ iꝑpetuã ſeruitutẽ ꝓ ſalute ipᷣo
rũ ſe tradere:vltra quã perfectionẽ diuĩe
dilectiõis gradus nõ ſe extẽdit:ad quaʒ
ep̃i voto ſe aſtrigũt: mõ quo dicit Apłs
ij. Chorxiij. Ego libẽtiſſime ipẽdam ⁊
ſuꝑ ĩpendarꝓ aiabꝰ vr̃is. Ad 2m eſt
dicẽdum ꝙꝙ nec interpᷣtatio nec interpta
tiõis cõcluſio ẽ ↄſona gloſe que ponit᷑ ſu
per illo verbo Pſal. Ego aũt mendicus
ſum⁊ pauper:que ſic dicit:mẽdicus eſtꝗ
ab alio petit:pauꝑ vᷣo qui ſibi nõ ſufficit

⁊ vtrũq; exponi ĩ ꝑſona xpᷣiqui fuit mẽę

dicus ab alijs petedo ⁊ pauꝑ de hig que
mundo habuit ſibi nõ ſufficiẽdo. ¶Ad
Z eſt dicendum: ꝙ maiꝰ detrimẽtũ pa-
titur euãgelij pꝛedicatio viuẽdo de com
muni adminiſtratiõe qᷓ; mendicando ſi-
cut exꝑientia docet:illi.n.paucis ↄtẽti⁊
a tꝑalibꝰliberi ſollicite ſacre ſcripture ex
poſitiõi ⁊ euãgelij pᷣdicatiõe itẽdut. Iſti

aũt q̃ſi de vita pñti ſecuri ⁊ tꝑalibꝰ occu

pati quaſi ſementem dñi ſuffocant.

doebet

Ar

hoͤo

cii

fitate
fobule
npe
fitote
las al
ſcande
Geeg
facil
feline

cite
paren
Unt
gic
3
doe
nt,
ſt
3
602)725
bert
adpr
oſ
gof
C
gtoont
hoi⸗
ſchſutn
umntt

eyti⸗

Meait
zenbi⸗
bemnodr
chhien
Pen⸗
in cln

UI
gta Pee
iniſtra
taticöde
nuralich
nſut
tiantſug
futipo
igeliun
iistna
dre
uido⸗
ec
ind
ofuitq
Hittbi
lſi⸗
chint⸗
el i
oſetn⸗
c
cidn
o Kns
ng
uß⸗
idiie
Ac
l
E
e
iteße
euiſ
nmian
asen
oͤſfi
ini
debis
1C
fimetug⸗⸗
lodecn
eanto⸗
ls git
ſitnn
ſisit.

—

nonageſimanona

D quartu beoecit.

ꝑfectio pᷣdicatoꝝ ñ fuerit in ↄfoꝛ

mãdo ſe capacitati auditoꝝ: pꝛedicatoꝛ

eni nõ debet ſe cõtoꝛmare illis qui a ve/⸗
ritate auditũ claudunt ⁊ ad falſitates ⁊
fabulas aꝑiut:ſed multi ſunt tales ĩquo
ruʒ perſona dicit Apls.ij.
ritate quidẽ auditum auertent:ad fabu
las aũt cõuertentur. Preterea multi
ſcandaligãtur de veritate euãgelij ij ym

Gꝛegoꝰ.ſi de veritate ſcandalũ naſcitur

faciliꝰ ſcãdalũ naſci ꝑmittit᷑ q; veritas
relinquatur: talibus ergo pᷣdicatoꝛ non
debet ſe cõfoꝛmare. ¶ Pꝛeterea phᷣs di
cit ꝙ amãtibus ⁊ od ientibꝰ nõ eadẽ ap/
parent:ſed multi diligunt et multi odi/

unt ſacrã ſcripturam mõ ergo oibus pꝛe
dicatoꝛ debet ſe confoꝛmare.

A L 11 eſt qo ſeribit viij.
In Rr. grin q.i.opoꝛtet eũ qui
docet ⁊ inſtruit animas rudes eſſe taleʒ

ut pꝛo ingenio diſcẽtium ſemetipᷣm poſ⸗/
ſit aptare ⁊ verbi oꝛdinem pꝛo audietis

capacitate dirigere. .
PEH dicẽduʒ qð pᷣdicatoꝛ va
Rn 60 rius ⁊ multiplex eſſe de⸗

beat in ſacre ſcripture p̃dicatione q;tuʒ

ad pñs tripliciter oſte nditur. ¶ Pꝛio ſi

cõſidererur aploꝛum imitatio. Secũ
do ſi cõſid eretur ſacre ſcripturepꝛouiſio

LTertio ſi cõſideretur auditoꝝ diſpo/⸗

ſitio: a nullo enim melius põt diſci pꝛedi

cationig modus q; ab illo qui dicit de ſe
ipſo.i.Tbi.ij. Ego in euangelio xpᷣi po
ſitꝰ ſum pꝛedicatoꝛ ⁊ apls:⁊ ꝙ ſibi credẽ

qum ſit ſtatim ſubdit veritate dico et nõ
mentioꝛ doctoꝛ gentiũ in fide? veritate
ipſe aũt ut Chꝛyſoꝰ dicit ĩ libello de lau

dibꝰ eiꝰ: variꝰ et multiplex fuit in factis
7 erubis:qꝛ inõ iudeꝰ:mõ gentilis:mõ le
gem obſeruans:mõ deſpiciẽs:modo pe
cuniam requirens: modo ſibi oblatã re/
ſpuens:ſic enim ipſe varius fuit in cura
tionem animaruz ſicut medicus varius
eſt in curatione coꝛpoꝛum:non ſententi

⸗
?è?
SSõ

IIII
am veritatis mutando nec aliter factus
ex altero:ſed ipſe quod erat ſemper ma
nendo pꝛo cauſaꝝ opoꝛtunitate illa que
dicta ſunt variabat. Secundo boc
oſtenditur ſi conſideretur ſacre ſcripture
pꝛouiſio. Sic enim pꝛouiſa eſt ſacra ſcri
ptura:ut dicit Augꝰ.i.de trini.quatenꝰ
paruulus congruens nullius generis re
rum verba vitaret ex quibus quaſi gra-
datim ad diuina noſter itellectus velut
contritus aſſurgeret:verboꝛuim eniʒ ſuo
rum altitudine ſuperbos irrideret:pꝛo/
funditate attẽtos terreret: veritate ma
gnos paſceret:affabilitate paruos nu⸗

triret: ut idem dicit.v.ſuper Geñ.ad lit
teram ⁊ totum hoc non facit faſtu ſuper

bie ⁊ ampulloſo modo bumane ſcientie
ſʒ verbis apertiſſimis humillimo loquẽ
di genere ſe cunctis pꝛebet: ut idem ait
in libꝛo confeſ. ¶ Tertio iſtud declara/
tur ſi conſideretur auditoꝛum diſpoſitio
non enim vna eademq; exboꝛtatio cun
ctis congruit: quia nec cunctos parmo
rum qualitas aſtringit: ut dicit Bregoꝰ⸗
in paſtoꝛ:ſepe enim que alijs obſunt:ali
is pꝛoſunt:vnde ſicut non eſt in auditoꝛi

bus eadem diſpoſitio:quia aliqui ſũt cle

rici:aliqui laici aliqui diuites aliqui pauu

peres: aliqui maſculi: alique femine:ali-
qui ſani.aliqui infirmi:aliquipꝛelati:ali
qui ſubditi:ñc non eſt eis eadez pꝛedica

tio fieda:vnicuiq; pᷣdicatoꝛ dʒ ſe ↄfor⸗
mare:facilia vulgo: ſubtilig ſubtilibus:
predicandout Gregoꝰ: dicit paſtorali.
P ergo eſt dicen⸗
Ad Pamum dum: ꝙ nõ ſic

pꝛedicator debet ſeconformare audito-

ribus:ut falſa falſes ⁊ vera veris predi/

cet:ſed veritatis ſententia immutata il
lam varijs et diuerſis exemplis debet
monſtrare ſm capacitatem vniuſcuiuſ/
qꝙ; modo quo dicebat apoſtolꝰ.i.Chorj.
i.Ego ãt cum veniſſem ad vos nõ veni
in ſublimitate ſermonis aut ſapie:⁊ infe
rius.iij.cap.Ego non potuivobis loqui
ſicut ſpiritualibus ſed tanq; camalbus
2

Ar.
QAld ꝛ"m eſt dicẽdũ ꝙ veritas publica
2 publice loquẽda eſtut ẽ veritas ſacre

ſcripture:nec ẽ obmittẽda ꝓpter ſcanda

lum vitandum:ſj veritas pꝛiuata qñꝙ;
2 ſi nõ obmittẽda: eſt tñ interdũ tacẽda
ſicut veritas coꝛꝛectiõis ꝓpter ſcãdaluʒ

multitudinis:uel ne bõ deterioꝛ efficiat.
¶Agd 2ꝭẽ dicẽdũ ꝙ ſicut ñ oẽs credũt
euãgelio ſic verba euangelij no oibus ea

dem apparẽt:p̃dicatoꝛ tũñ ſic dʒ ſe capa/
citati oium confoꝛmare ut q;tum in ſe
eſt per ipam oẽs ſalui fiant. Sic.n.xpᷣus
ſapiẽter omnibus pꝛedicabat ꝙ oẽs de

ipſo mirabantur: non tamen omnes cõ

uertebantur: ut Chꝛyſoꝰ dicit.

Dqumtu? bea ur,

SSöSgaicare euãgelius excoĩcatis pᷣce

pto eccleſie fuerit interdictũ. Maioꝛ n.

E cibus ſpualis , coꝛpoꝛalis. Sed apis

mãaãdat pꝛima Cbor v. Cũ excoicatis

cibũ coꝛpoꝛalẽ nõ eſſe ſumedũ:multo er

go magis cibus ſpuũalis pꝛedicationis

verbi dei intelligitur eẽ eis interdictus.

¶ Pꝛeterea dicit Oꝛige. ⁊ põit.xliij.di.

c.in mandatis.Solliciti eſſe debemꝰ ne

margaritas nr̃ſas mittamꝰ ante poꝛcos

ſed excoiati cuʒ ſint ab eccleſia ſeparati

poꝛci ſut: imoꝛtalitatis ergo verba que
permargaritas intelligũtur: eis nõ ſunt
pꝛoponeda. CPꝛeterea pꝛedicatio euã
gelij regulariter fit i eccleſia: iuxta illud
pſal. In eccleſus benedicite dñ m. Sed
Augꝰ in epiſtola ad bonifaciũ introituʒ
eccſeſie ſibi interdixit pꝛo eo ꝙ hoieʒ de
cccleſia violenter rapuerat ⁊ excõicatio
nis ſent entiam incurrerrt.

in cörrArii eſt quod ſcribit᷑
Zn CO trann extra de ſen -

com c reſponſo: poſtulas edoceri cuʒ ci
ues excoĩcationis et interdicti ſentẽtia
ſunt ligati:licet tibi viros ⁊ mulieres ſe/
mnel in bebdomada uel in men ſe apð ali
quam eccleſiam conuocare qinbus pꝛe
dices verbum dei ſuper quo reſpõdemꝰ:
ꝓꝙ ſine ſcrupulo conicientie poteris boc

AQununeſtio v

facere cum videris rpraſte⸗ „—
nm NHon dicendũ eſt ꝙ excoôicatõ
Kndeo pena eſt quam eccłia in-

fligit ſuis fidelibus nõ ad interitum ſed
ad coꝛꝛectionis remediũ. Sũmũ autem
remediũ reducendi boiem ad coꝛꝛectio/
nem eſt ſacra ſcriptura dicẽte apło ſecũ/

da Tbi.iij.omnis ſcriptura diuinitꝰ in/
ſpirata:vtilis eſt ad docẽdum neſciẽtes

ad arguendũ errãtes: ad coꝛꝛigendũ ne-/
gligentes:⁊ ad erudienduũ nouicios:⁊ in

cipientes: ĩmo non ſolũ ſacra ſcriptura

verũetiã philoſophica voctrina: moꝛuʒ

veritatem tradens:qñq; boĩem ad coꝛ/
rectioneʒ inducit. Oicit enim Aug?ꝰ.iij.
confeſ. Perueneram nãq; tũc tempoꝛis
iu libꝛum cuiuſdaʒ Ciceronis cuius lin-

guam fere omnes mirãtur: pectus non

ita qBuis liber ille expoꝛtationẽ phicaʒ

contineret:mutauit tũ affectum meuʒ ⁊

ad teipᷣm domine mutauit pꝛeces meas
⁊ vota ac deſideria mea alia fecit repen/
te: viluit mibi oĩsvana ſpes:⁊ imoꝛtali
tatẽ ſapie ↄcupiſcebã eſtu coꝛdis icredi
bili exurgẽ iã ceꝑax ut ad te dñe redirẽ.
Ad pꝛim ergo ẽ dicẽdũ ꝙ nõ
Pet beſt ſile. per cibũ eni
Tr oe inducitur bomoad coꝛꝛectionẽ
ed per cibum coꝛpoꝛalem frequẽter ad

deceptionẽ:iuxta illud pma PHetri ſecũ/⸗
do Hi ſunt delicijs aff luẽtes inc õuiuus

——

ſuis luxuriãtes nobiſcũ polluciẽtes ?⁊ de

cipientes aĩias inſtabiles. CAd 2“ eſt
dicendum: ꝙ illa verba non intelligunt
de excoĩcatis:ſed de hereticis quibꝰ fidẽ
nõ ſupponẽtibus ſed argumẽetj vel alijs
bumanis ꝓbationibus de ipſa experiri
volentibus ſacre ſcripture ſecreta ꝓppo/
nenda non ſunt ne ꝓpter illa argumèeta

fidem ipſam deriſibilem dicerent ꝗ meri
tum nõ haberet ſi humana ratio ſibipꝛe

beret experimentum: ut Gꝛegoꝰ dicit.
¶Ald òꝭ̊m eſt dicendum ꝙ Augꝰ introi
tum eccleſie interdixit excõicato: ne ibi
perciperet ſacramenta: quod patet per
illud quod ſubditur: iterdixi ne oblatio

Ar

dotpt
thhiit
thail
C.
ctioo
ſcript

lordt

t
cuge
ſop
vtm
ecle

1

cocht
chain⸗
unn ſel
lautenn
nectio⸗
loſei⸗
nitin⸗/
ſcietes
üne⸗
sdin
fitur
mmoꝛv
Ah⸗
o⸗s
eln⸗
loſon
bich
naz!
ne
hen,
iul
n
une.
DG
oe
er
fiſec̃
niuns
67 .
,
ien.
ſce
dans

Ar.

bomus tue a clericis ſuſcipiat᷑: coĩonem
tibi iterdico donec ꝓb fcõ coꝛde ↄtrito
⁊ hũiliato dignũ offeras ſacrificiũ deo.
CQueſtio Centeſima quõ aploꝝ ꝑfe⸗
ctio obſeruata eſt in doctoꝛibus ⁊ ſacre
ſcripture expoſitoꝛibus.
ſt eC vicengun⸗ eſt
J quõ aploꝝꝑ-⸗
fectio obſeruats eſt in bockoel
bus ⁊ ſacre ſcripture expoſi-
toꝛibuns. Circa quod queruntur quinqʒ.
¶QPꝛimo vtrum dicta doctoꝝ maioꝛis
auẽtis ſint q; ſummoꝝ pontificũ. ¶ Se
cũdo vtrũ doctoꝛes ⁊ expoſitoꝛes ſacre
ſcripture epis ſint pᷣponendi. ¶ Tertio
vtriũ in modo exponendi ſacrã ſcripturã
eccleſia doctoꝝ regulas debeat imitari
¶ Quarto vtrũ ſolũ illoꝝ doctoꝝ opuſ-⸗
cula que eccleſia recipit ſint appꝛobata.
¶OQuinto vtrũ illoꝝ doctoꝛu opera q̊s

eccleſia canonigat ex bocipſo ſint per ec

cleſiam compꝛobata. ſr peegii
ergo ſic pcedi
Peimn Videt᷑ eni ꝙ
dicta doctoꝝ maioꝛis auctoꝛita/
tis ſint q; ſummoꝝ pontificũ.ioctoꝛes
enim ſpirãti fuerũt ſpũ ſancto: Juxta il/
lud.ij. Petri.i. Spũ ſcõ inſpirati locuti
ſunt ſancti dei boies:ſed talis veritas ẽ
illa de qua ſcribitur Eſdre.iinj. Veritas
manet ⁊ iualeſcit in eteruũ:⁊ viuit ⁊ ob/
tinet in ſecula ſoculoꝝ. Pꝛeterea vo⸗
ctrina doctoꝝ fuit roboꝛata naturali rõ
ne ⁊ auẽte ſacre ſcripture.tali enim do/
ctrina dicebat Augꝰ ſe velle doceri non
ſoluʒ a ſene:ĩmo a quocũq; iuuene: ſicut
patet.xxiiij.q.iij.c.ſi habes.ſed ſũmi pon
tifices non pñt ↄtra naturalẽ rõnem uł
auctem ſacre ſcripture:ergo doctoꝝ dcã
ſunt eoꝝ dictis pferenda. Pꝛeterea
dicta doctoꝝ ſunt ꝑ eccleſiã appꝛobata:
ſed nõ oia dicta ſummoꝝ pontiſicũ ap-
pꝛobant᷑:ergo dicta doctoꝝ pᷣferẽda ſũt.

I eſt:quia maio-
In cotrarin ris auetloe il⸗

loꝝ doctrina que põt falſtates ⁊ hbere/

centeſimae 1

ſes damnare q́; illoꝝ que põt ſoluʒ talia
manifeſtare:ſed talis eſt doctrina ſumo
rum pontificũ reſpectu doctoꝝ.Diẽ eni
Aug in epła ad innocentiũ papã: Ho⸗/

ua bereſis ⁊ nimiũ ꝑnicioſa tentat aſſur

gere inimicoꝝ gratie chꝛiſti:ꝗq nobis etiã

dñicam ofonem in pijs diſputatiõibus
conant᷑ auferre:ad cuius extirpationem

venerabilitas tua inſtanter ⁊ celeriter ꝓ
60 uid ere dignetur.
dicenduz œ doctrina ec
cleſie ⁊ ſummoꝝ pontificuʒ eſt doctrina
chꝛiſti:de qua dicit beatus Jo.ij.canoni
ca:Si quis venit ad vos ⁊ cbꝛiſti doctri
nam nõ bʒ:nolite eu recipere in domo:
neq; aue ei dixeritis. Añ ciuſdẽ auctis
eſt doctrinc'ſum moꝝ pontificũ cuius ẽ
doctrina cbꝛiſti:ſicut eiuſdem auctoꝛita
tis eſt veritas pᷣncipalis auctoꝛis ⁊ eiꝰ
vicem gerentis.icit eniĩ Chꝛyſoꝰſuper
illo bo Luce.xxij. Facta eſt contentio

inter diſcipulos quis eoꝝ videret᷑ eẽ ma

ioꝛ:ꝙ illa cõtentio videtur babuiſſe mo

tiuũ eo ꝙ cum dominꝰ ab hoĩbus tran

migraret opoꝛtebat aliquẽ eoꝝ fieri ali
oꝛum vᷣncipem quaſi dñi vicem gerentẽ
iam eni quoddã hũanũ ſcandalũ conce/
perant:quod etiam in ſe occultare nõ po
terant: ⁊ tumoꝛẽ coꝛdis non ſuſtinebãt:
in eo ꝙ viderant petrum eis pᷣfern ⁊ p/-
bonoꝛari. AUnde tam in euangelijs q; in
actibus aplon legimus petru in perſo/

7

na oium ſum moꝝ pontificũ pᷣmũ locum

poſt chꝛiſtũ tenuiſſe.· in dubijs ẽᷓ occurrẽ
tibus in eccleſia pᷣmũ locum auctoꝛitat
tenet ſcriptura noui ⁊ veteris teſtamẽti
que tota eſt de xpᷣo tãq; de pᷣncipali ſub/
iecto. Scoᷣm v canones alon nauos
imediate ebꝛiſti doctrina eſt ꝓꝑmulgata.
Tertiũ decreta uel decretales ſũmoꝛuʒ
pontificũ. Quarto dicta ſanctoꝝ doeto
rum: Et deinde dicta oium viroꝝ illu-
ſtrium eccleſiaſticoꝝ qui talẽta domini
recepta multipliciter fructũ aliquem in

IHeccleſia fecerũt.
Ad Pꝛimn S cſt diceuꝛa illa

. . „.

auctoꝛitas itelligit᷑ de ſacris doctoꝛibꝰ
ſacri canonis:vnde dicit Glo.ibi qꝙ ſic
in pt ãte pꝛophetaꝝ nõ erat ſemꝑ babe-
re ſpum futura ſemꝑ pᷣdicere ita nõ erat
poteſtatis eoꝝut quecũq; vellent dice⸗
rent ſed ea ſola docebant que a ſpũ didi
cerant ⁊ hoc in exẽplum poſteroꝛum ne
quis ad libitũ ſcripturas exponeret.
¶¶ H Ad 2“ eſt do. ꝙ ſi dicta doctoꝝ fun/
data ſunt ſuper naturali ratiõe ⁊ aucto
ritate ſacre ſcripture nõ pꝛe ferunt᷑ dictis
romanoꝝ pontificũ niſi auctoꝛitate xpᷣi
cui inn itunt᷑ ⁊ cui famulant᷑ ſcriptura et

natura que tñ ſũmipontifices pñt inter

pꝛetari ⁊ eoꝛuʒ interpᷣtationẽ tota eccle
ſia ten etur ſeruarequod nõ contingit de

dictis aliquoꝝ doctoꝝ. d dicẽ

dũ ꝙ dicta doctoꝛuʒ cõpꝛobata ſunt per
ſummos pontifices que ideo ſemꝑ ꝓba-
ta tenent᷑ quia pertinẽt ad expoſitionem

ſacre ſcripture.Dicta vnius pontificis
ↄtingit ꝑ alii reuocari:qꝛ ut in pluribus

ſunt de actibꝰ hoium quos ſicut ↄtingit

multipliciter variari:ſic pꝛo cauſarum ⁊
tempoꝝogruitate ↄtingit ipſa mutari.

Dſecundu cick.

tur enim ꝙ doctoꝛes ⁊ expoſito/
res ſacre ſcripture epis ſint pꝛeponendi
Honoꝛ enidebet᷑ ſciẽtie ⁊ virtuti:ut ſcri

bit/ i. Ethi. Sed doctoꝛes ⁊ expoſitoꝛes
ſacre ſcripture maioꝛis virtutis eſſe cen
ſent᷑ ꝙ multi ep̃i ergo eis pᷣferendi ſunt.

.95

Pꝛeterea ſeribitur.i.Chor..xiiij.

maioꝛ eſt qui ꝓphetat qᷓ; qui loquit᷑ lin-
guis:ſicut maioꝛ fuit ioſeph qui interpᷣ/

tat fuit ſõniũ q; pharo ꝗ vidit: ut glo.

ibi dicit. Sed doctoꝛes exponũt ⁊ inter

pꝛetant᷑ ſacrã ſcripturã ep̃i at ſũt vidẽ

tes ⁊ ſuꝑintendẽtes:ſunt ergo ſicut ma-
ioꝛes eis pꝛeferendi. C Pꝛeterea Aug⸗
dicit i epla ad Hieronymũ ꝙꝙ q;uis ipe
eſſet eßs ⁊ Hieronymꝰpᷣlbꝛ in multis tñ
rebus Hieroꝰ erat maioꝛ ipo: q;tũcũq;
S epi ſint maioꝛis dignitatis: qᷓ; docto/
res:pñt tñ ipi eſſe maioꝛes epᷣis in alijs.

Quuchio iII

☛

In contrariũ Dee⸗
poſt paſtoꝛes poſuit doctoꝛes: paſtoꝛes
ergo ⁊ ep̃i doctoꝛibus pꝛeponendi ſunt.

* 1 dicendũ qꝙ ſolutio qſtio
Ki id 60 nis iſtius ponit.xx.di.c.

decretales:vbi dicit᷑ ꝙ alið ẽ cauſis ter
minũ imponere⁊ aliud ſcripturas ſctãs

diligent erponere. In negocijs nãq; dik

fmiẽdis nõ ſolum eſt neceſſaria ſciẽtia ſʒ
etiã poteſtas. Cum ergo negocia queli-

bet finem accipiãt:vel in abſolutiõe ino.
centiũ:vel i condẽnatione delinquentiG⸗
⁊ abſolutio vel ↄdemnatio nõ ſciam tiᷣ
imo ptãtem pꝛeſidentiũ requirat: appa-
ret ꝙ diuinaꝝ ſcripturaꝝtractatoꝛes ?
ſi ſcia põtificibꝰpꝛeemineũãt tñ qꝛ digni/
tatis apicẽ nõ ſunt adepti in ſacxarũ ſcri
pturaꝝ expoſitõibꝰ eis pponant᷑. In cau

ſis vo diffiniẽdis ſecũdũ poſt eos locum

meren᷑:pu to tñ ꝙ in queſtiõibus in qbꝰ
doctoꝛes appꝛobati ꝑ eccłiã puta Augꝰ⸗
1 alij aliqd determinate diffinierunt no
ſolũ in ſacre ſcripture expoſitõibus imo
in queſtionibus illis per eos determina

tis doctoꝛes tales epis pᷣferendi ſunt.

I2—☚1 M ergo eſt dicenduũ: c
Ad Peim ponoꝛ põt exbiberi
alicui dupliciter. Pꝛimo tanq; ꝑſone
publice ratiõe dignitatis ⁊ pꝛeſidentie.
¶ Secũdo tanq; ꝑpſone pꝛiuate nõ poſi

te in dignitatis apicerõne eius virtutis

2 ſcie. Pꝛimo mo exhbibet᷑ bonoꝛ epᷣis ct

alijs pꝛelatis. Alio mõ exbibet᷑ doctoꝛi

bus ⁊ ſacre ſcripture expoſitoꝛibꝰ quos
tãto decet eſſe humilioꝛes quãto doctio
res ſunt illius ſcie que nõ inflat ſed edifi
cat. Eccleſia tñ poſt epos ſecũdũ cis bo
noꝛis tribuit locũ. C Ad 2'“ dicẽduz q

Apls dicit pꝛophetã maioꝛeʒz eſſe illo ꝗ

loquitur linguis in ſecretoꝝ reuelatiõe:

qꝛ maioꝛis dignitatis ẽ futura ⁊ ſecreta

pꝛonũciare q; pꝛonũciata loqui vel ma/

nifeſtarenõ tamẽ ſequit᷑ ꝙ ſint maioꝛis
domin ij vel ꝑtãtis maioꝛis enim ptatis
erat pharo q; ioſeph cũ regali ſolio eum

l Dol

Cpbiij

eſtoꝛes

idiſapt.

riocſto⸗
R.
uſis ter

sſcis
nicgdii

ſenaß
laqueli⸗
ltöeito
gpenti
ciam tn
rie
oncs7
mrüſt
can
lochnn
gin
nog
Tvto
Ng ind
nin
int,
c
vbri
Nene
enre,
öe⸗
Grtutss
6ee
docton
qos
octie⸗
ſl
jcisbo
edn
ſel
elmnn
ſoaun

pᷣcederet ſic eipꝛeferendi ſunt doctoꝛi

bus in p̃lature ptãte q;uis non in ſcie di
guitate. Ad 3 “eſt dicendu 9 Aug⸗
dirit illud verbũ cauſa bumilitatis: nul
lum tñ incõueniẽs eſt ꝙ nõ ſolu Hieroꝰ
imo multi alij iferioꝛis gradus i aliquo

dono potucrunt eſſe ma ioꝛes auguſtino

imo maioꝛes aplo petro:cũ ipe Augꝰ di
cat ſemper eſſe cogitandũ aliquid eſſe in
pꝛoximo quo nobis ſuperioꝛ eſt.

