Dpemi d*ieen
— & tur: Videt᷑ eni
wꝓ papa nõ poſſit facere ꝙ duoꝝ
exñtium in eqſi pena in purgatoꝛio vn⸗
citius liberet᷑ q́; alius:quia qui ſunt eq̃/⸗
liter capaces ad recipienda ſuffragia 2
bona eccleſie:eq̃liter liberant᷑ a pena:ſʒ
tales qui ſunt in equali pena in purgato
rio equalit᷑ ſunt copaces:ergo vnus nõ
poteſt citiꝰ liberari q; alius ꝑ coĩcatio-
nem indulgentie ⁊ ſuffragioꝝ eccleſie.

¶Pꝛeterea iudiciũ nõ è hois pꝰ moꝛ/

tem : ſed dei qui m veritate iudicat: ut
ſcribitur ad Ro.ii.Sed cõtra mentẽ iu
ſti iudicis dʒ eſſe ut duoꝝ qui ſunt in eꝗ/
li pena vnus retardet᷑ a gloꝛia: ⁊ alius
ad mittat᷑ergo nõ põt fieri potentia pa
pe que inferioꝛ eſt ut vnus citius libere
tur q; alius. C Pꝛeterea indulgentie ⁊
ſuffragia valent hoĩ ex virtute paſſiõis
xpi qui eq̃lit paſſus ẽ ꝓ illis ꝗ ſunt in e/
qli charitate. Cũ & illi ꝗ ſut i eqli pena
i purgatoꝛio ſupponãt᷑ oceſſiſſe cum eqᷓ
licharitate ñ pᷣt vnꝰcitiꝰ lib erari q; aliꝰ

—.

A Ae. eſt:qꝛ tuc fruſtra
In otrariy fierent in eccle

ſia ſuffragia plura pꝛo vno q; ꝓ alio exq̊
equaliter valerent ꝓomnibus.
. Kñnd COdð. ꝙ iſta queſtio ſunda
*ꝰ Lae tur ſupꝛa vitate ſuffra-
gioꝝ ⁊ indulgentiaꝝ:vtrũ pᷣdicta fcãa ꝓ
aliquo valeant ſolu illi ꝓquo fiũt ad li1/
berationẽ pene:ułvaleãt etia illis alijs
Ad qs aliꝗ dixerüt ꝙ nõ magis valet
illi ꝓ quo fiunt q́; alijs: imo foꝛte mag
alijs ſi ſut melius diſpoſiti ad recipiedũ
ſuffragioꝝ ac indulgentiaru vᷣtutcz. Et
ponũt exemplu: Si eni acceudar᷑ cere⸗

OQMT— neſtio 441

in domo ꝓaliquo diuite: illuminat oẽs

exñtes in domo:⁊ foꝛte alios magis il/
luminat q́; diuitẽ ꝓquo accẽſus ẽ: ſi ba
bent limpidioꝛe viſum. ¶ Scom ergo

banc opinionẽ dicendu eſt ꝙ duoꝝ qui

ꝓpter cquales culpss retinent᷑ in pur/

Satoꝛio i equali pena nõ citius liberat᷑
vnus q; alius: exquo indulgentie ⁊ ſuf-

fragia equalit᷑ pꝛoſunt illis qui ſunt eq/

liter diſpoſti. Sʒ magiſter iq̃rto ſen
tentiarũ. xlv. di. expꝛeſſe dicit ꝙ illi pꝛo

quibus fiunt plura ſuffragia ⁊ plures in
dulgentie acquirunt᷑ citius a peniſ pur/
gatoꝛij liberant. ¶.Cofirmat boc ſimi
liter cõſuetudo eccleſie que per cõmuni
cationẽ indulgentiarũ ⁊ ſuffragioꝝpo/
nit illos a toto uel a parte pene liberari
ꝓquibus fiunt:⁊ quibꝰ? ſpecialit᷑ appli-
cantur:⁊ nonalios. ¶ Puto ergo ee di
cenduũ ꝙ ſiue ſuffragia que ſpecialit᷑ ap
plicant᷑ alicui per cbaritatis cõmunica
tionẽ: ſiue indulgentie que applicant ꝑ
poteſtat iuriſditionẽ: dupliciter poſſuũt
valere alicui. ¶Q Ano modo ꝓpter vni/

tatem charitatis ⁊ dilectionis: ⁊ quia

iſto modo omnes ꝗ ſũt in charitate ſũt
quaſi vnũ coꝛpus:⁊ per cõſequẽs bonuũ
vnius redũdat in omnes ſicut manꝰ⸗ de/
ſeruit toti coꝛpoꝛi purgãdo oculũ:⁊ ſimi
lit᷑ cuilibet coꝛpoꝛis mẽbꝛo: iſto modo

quodcũq; bonũů factum ab aliquo valet
cuilibet in charitate exiſtẽti: Juxta il⸗

lud pſal: Particeps ſum ego omniu ti⸗
mentiũ te ⁊ cuſtodientiũ mandata tua

¶ Alio modo poſſũt pᷣdicta valere ali

cui ꝓpter intentionẽ debite ſolutiõis et
ſatiſtaction is:quia ſi talia ſpecialit᷑ fiũt

pꝛo aliquo ⁊ illi ſpeciali applicant᷑ ad

ſatiſfactionẽ debitum ad quod ipſe te-

netur:ſiceſt ſolutũ ⁊ ſatiſfactũ:ac ſi ꝑſo

naliter ſoluiſſet uel ſatiſteciſſet. ¶ Di⸗-

cendũ eſt ergo ut puto ꝙ ſiue ſuffragia

pꝛo aliquo fiant ſpecialit᷑:ſiue indulgen
tie ꝓ aliquo ſpecialit᷑ acquirant᷑ omm-
bus pꝛoſunt qui ſunt in purgatoꝛio: ex/

quo deceſſerunt in charitate q;tum a d

Ar.
chartt
Culet
füit
ſoli tlis
Macn
toneſif
ſere
purge
tt

.

keobe
ofe⸗
ſpurg
Ubere⸗
ſpfi⸗
hüſcbi
ſott
ftori⸗
eihe
geton
llrirea
ſenome
gacrd
W
otfu
Cato
merit

be
ſtentil
tis oꝛi
hetyr
fſtorigi
N⸗
uts 9
etniübe
ſignidn

lutdeca
cttete

ſckecin

4
ſinn
ane

utminat di
os nagsi⸗
ciſise ib
Soinctgo
1doorc
nent inhut,
itius ibert
gentie tit⸗
Squiſunte⸗
iſteriäſtoſe
ictcy ilie
iaplnsl
apenil⸗
mat boc ſin
nepercönnt
ufragor,,
epcneſenn
ecititthhl⸗
Ntoch
Pechliig

scin d

oliant
mali
ptervm,
ord
dorigneſit
ſcpis bo
nna,

charitat cõicationt. Oẽs eniʒ ꝗ ſciũt
gaudẽt de bonis ꝗ fiunt in eccłia: Sed
tũ ad debiti ſolutiõeʒ ⁊ ſatiſfactionẽ
ſolũ illis pꝛoſunt pꝛo ꝗbꝰſpa lłr fiũt:⁊ ꝓ
ꝗbꝰ acquirũt᷑. AUnde papa ꝑ cõmunica⸗
tionẽ ſuffragioꝝ ⁊ indulgentiarũ poteſt

facere ꝙ duoꝝ exiſtentiũ in equali pena

in purgatoꝛio vnus citius liberetur q;
aliꝰ: Et ꝑ b pʒ ſoło ad rõnes ĩ oppoſitũᷣ

D ſecundu bedt

Aet enim ꝙ papa non poſſit face⸗

re ꝙ bona facta ab exiſtentibus in pec/

cato moꝛtali ſint meritoꝛia illis qui ſũt
in purgatoꝛio: quia nullũ agens poteſt

babere actionẽ ad illa que ſue actiõi nõ

ſubijciũt᷑: ſed illi qui ſunt in purgatoꝛio
nõ ſubijciunt᷑ iuriſditioni pape:ergo nõ
poteſt facere ut bona ecclie ſint eis me
ritoꝛia. ¶ Pꝛeterea papa nõ põt liga-
re illos qui ſunt in purgatoꝛio noua li/
gatione per ſubtractionẽ bonoꝝque fi/
unt in eccleſia:ergo nõ põt eos abſolue/

re noua abſolutiõe ꝑ cõmunicationẽ pᷣ⸗
dictoꝝ bonoꝛum. ¶ ¶ Pꝛeterea qui non

poteſt facere opus meritoꝛiũ pꝛo ſe non

põt facere pꝛo alio:ſed ille qui eſt in pec
cato moꝛtali non põt facere pꝛo ſe opꝰ

meritoꝛiu:ergo non põt facere ꝓ alio.
¶Pꝛeterea ſcribit᷑ Ia.i.in perſona ex
iſtentiũ in moꝛtali cum multiplicaueri-

tis oꝛationes veſtras nõ exaudia: ergo

videtur ꝙ bona facta ab eis nõ ſint me

ritoꝛia illis qui ſunt in purgatoꝛio.

In It grium pa eſt eon/
munis diſpenſatoꝛ theſauri eccleſie: et
omniũ bonoꝛũ que fiunt in eccleſia: ſed

illi qui ſunt in purgatoꝛio aliquo modo
ſunt de coꝛpoꝛe ecclie cũ cõmunicẽt in

charitate nobiſcũ:ergo poteſt eis bona

ecclie cõmunicare a ꝗbuſcũq; fiant.
Rn Ec dicendũ ꝙ queſtio vide

tur dubia ꝓranto:quia

ſi bona facta ab eriſtentibus in moꝛtali

peccato poſſũt applicari illis qui ſunt

trigeſimaſecũda

in purgatoꝛio per modũ meriti: uel boc
eſſet ex parte facientis:vel ex parte pa
pe applicantis:uel ex parte illius cui ap
plicatur: NHon pᷣmo modo ex parte faci
entis:quia ſupponit᷑eſſe in peccato moꝛ
tali. Bona aut que fit in peccato moꝛ
taliimeritoria nõ poſſunt eſſe. Et ſi di
catur ꝙ ſunt meritoꝛia alicuius boni tẽ
poꝛalis:qina ponit᷑ cõmunit᷑ ꝙ valeant
ad acquiſitionè gratie diſpoſitiue: ⁊ ad
augmentũ bonoꝛũ tempoꝛaliũ:hoc non
eſt ꝙ ſint meritoꝛia ex parte facientis:
quia exiſtẽs in peccato moꝛtali nõeſt di
gnus pane quo veſcit᷑ hm Aug!. vnde
q;tũ ex ſe nec de cõgruo: nec deodigno.
per bona que facit exiſtens in moꝛtali
meret᷑ aliquod bonũ tẽpoꝛale uł eternũ
Sʒ verum eſt ꝙ decet deũ bona quecũ⸗
q; remun erare. Unde dicit Anſelmus
monologion.c.x. Cuʒ vᷣo dñe parc ma⸗
lis ⁊ peccatoꝛibꝰiuſtũ ẽ non quia eoꝛum
meritis.ſedquia tue bonitati condecẽs
eſt: poſſunt ergo bona facta ab exiſtenti
bus in moꝛtali eſſe meritoꝛia alicuiꝰ bo
ni tempoꝛalis:nõ ꝓpter facientẽ:ſed p-
pter deuz remunerantẽ. Dato tamẽ q;
ex parte facientis eſſent meritoꝛia ali/
cuius boni tempoꝛalis:non tamẽut vi⸗
detur poſſunt eſſe meritoꝛia illis ꝗq ſunt
in purgatoꝛio: quia illi non cõmunicãt
nobiſcum aliqua naturaliter ciuili com
municatione:ratiõe cuius bona facta a
peccatoꝛibꝰ poſſũt pꝛodeſſe illis qui cuʒ
eis cõmunicãt tali ciuili cõmunica tiõe
dumogo ſint de genere bonoꝝ: uel ad al
leuiationẽ pene uel abſolutionẽ culpe.
Mõ eni coĩcant illi nobiſcũ niñ in chari
tate:⁊ iõ bona q ab exñti in moꝛtali fiũt
nõ vider᷑ ꝙ ſint eis meritoꝛia cũ careãt
charitate. & Ex pꝑte vᷣo pape applicãt
ſre alientto ẽ dubia:qꝛ papa aliqꝗᷓ appli/
cat fid elibus ꝑ ptãtis iuriſditideð: ſicut
indulgẽtiã ꝗᷓ bʒ efficaciꝗ ex theſauro re
cõdito in eccłia ex paſſiõe xpᷣi? martyꝝ
cuius eſt vłis diſpenſatoꝛ ꝑ iuriſditiõeʒ
vniuerſalẽ quam hahet. Aliqua vᷣo cõ/
0 2

municat ꝑ cbaritatis coĩcationẽ:ſẽẽ oꝛa

tiões: elemoſynas: ⁊ alia ſuffragia fide
liu. Mũc aut ita eſt ꝙ non videt᷑ ꝙ illis
ui ſunt in purgatoꝛio poſſit coĩcarein/
ulgentias:cũ ſuꝑ illis nõ hẽat iuriſdi-
tionis ptatem:eo ꝙ nõ viuũt ſuꝑ tetrã:
MNec videt᷑ ꝙ poſſit coĩcar̃ alia ſuffragia
fideliũ dũmodo nõ fiant in charitate:qꝛ
exquo nõ eſt ibi radix coiĩcandi nõ põt eẽ
meritoꝛia ipſa coĩcatio pᷣdictoꝝ bonoꝝ
¶Eodẽ mò ut videt᷑ nõ pñt eẽ merito
ria talia bona ex parte illiꝰ cui applica
tur:qꝛ illequi ẽ in purgatoꝛio ẽ in termi
no:nec eſt in ſtatu merendi. Dicit enim
Apſłs oẽs aſtabimꝰ añ tribunal xpᷣi:
ut referat vnuſquiſq; ꝓut geſſit in coꝛ/
poꝛe:ſiue bonũ:ſiue malũ. Ille aut quiẽ
in purgatoꝛio nõ põt aliquid oꝑari i coꝛ

poꝛe:qꝛ ipſe cqret: ergo ñ põt mereri ul

demereri. ¶ Puto ergo ꝙ er dict bti
Augi.põt pie ⁊ rõnalit᷑ dici q bona q fi
unt in eccleſia pñt eẽ meritoꝛia illis qui
ſunt in purgatoꝛio:ułꝑ modũ ſuffragio
ru:uel ꝑ modü indulgentiarũ ad relaxa
tionẽ pene:uel ad totalem deliberatiõe
ntcnc fiant ab exñ tibꝰ imn pctõ moꝛ
tali. ¶
duplex ẽ meritũ:eſſentiale ⁊ cõditiona/
le. Meritũ aut eẽntiale eſt illud ̊ quis
meret᷑ pᷣmiũ cẽntiale:ut viſionẽ diuina
ſua pꝛopa oꝑatiõe ꝓcedete ex charitate
¶Deritu vo ↄꝓditionale ẽ illð quo ꝗs
meret᷑ pene dimiſſionẽ:ułliberatiõeʒ ſi
alius faciat ꝓ eo poſt moꝛtẽ illa ꝗ oꝛdi
nata ſut ad pene dimiſſionẽ puta q pꝛo
eo ⁊ noĩe eiꝰ? recipiat indulgetias:⁊ pꝛo
eo ⁊ noie eius faciat elemoſynas:⁊ alia
bona que fiunt in eccleſia:q̃ᷓ oꝛdiata ſũt
ad pene liberatiõeʒ uel dimiſſionẽ. IJllð
aũt meritũ cõditionale vocat᷑:qꝛ nõ me
retquis talia merita ſua pꝛopa oꝑatõe
ſed cu merebat᷑ merito abſoluto:⁊ meri
to eſſetiali vitã eternã: ⁊ pᷣmiũ eſſentia
leꝑ ſua ꝓpꝛiã oꝑationẽ tunc meruit: ut
quecũ q; bona fierent in eccleſia ꝑ deuo
tos ⁊ amicos ſuos pꝰ moꝛteʒ ſuã noie

iſtinguendũ ẽ tñ de merito:qꝛ

ſuo ſibi eſſent meritoꝛia ad pene dimil⸗

ſiont:⁊ velocioꝛẽ liberationem.Et iſta
videt᷑ expᷣſſa ſentẽtia beati Aug.in En
che.lʒ maglclare loquat᷑ ð bac qõne ad
Simplicianũ in libꝛo de octo qõnibus:
vbi ſic ait: Si dicant᷑ bõafacta ꝑ viuos
ꝓdeſſe defunctis⸗:quomodo huic opinio
ni non ſit ↄtrariũ quod ait Aplus:Oẽs
aſtabimꝰ añ tribunal chꝛiſti. ut referat
vnuſquiſq; ꝓut geſſit in coꝛpoꝛe ſiue bo
nu ſiue malũ. Ammonet ergo boc apo
ſtolica ſententis añ moꝛtẽ fieri ꝙ poſſit
pꝛodeſſe pꝰ moꝛtẽ:nõ tũc qñ iam recipi
endũ eſt pꝛout vnuſquiſq; geſſit añ moꝛ
tem. Et tunc ſubdit᷑: Aeru bec queſtio
ita ſoluitur:cõmuni quoddã vite genere
acquirit dum in hoc coꝛpoꝛe viuitur: ut
aligd adiuuent iſta defuctos:ac per hoc
Fm ea que ᷣm coꝛpꝰ geſſerint eis que pꝰ
moꝛtem religioſe pꝛo illis facta fuerint
adiuuant᷑. NHam meritũ ꝑ quod illa pꝛo
ſunt ſi nullis cooperatũ eſt in hac vita:
fruſtra poſt hanc vitã querit᷑: ⁊ tũc con
cludit. Mon eſt igit᷑negandũ defuncto
rum animas pietate ſuoꝝ viuent iũ rele
uari:cum pꝛo illis ſacriſiceium mediato
ris offert᷑:⁊ alia bona fiut: Sed bec eis
pꝛoſunt ꝗ cũ viuerent hec vt ſibi poſtea
poſſent pꝛodeſſe meruerunt. ¶ Puto er
go timendũ eſſe de queſtione ꝙ vᷣm intẽ
tionem bti Augi. bona facta ab exiſten
tibus in peccato moꝛtali meritoꝛia ſint
exiſtentibus in purgatoꝛio ad pene di⸗
miſſiones: uel velotioꝛe liberatiõem: nõ
pꝛopter meritum facientiũ:quia illi me
reri non poſſunt: cum ſupponant eſſe in
peccato moꝛtali:ſed pꝛopt᷑ illos qui ſũt
in purgatoꝛio:qui iam meruerut per ea
que iam geſſerunt in coꝛpoꝛe dũ adbuc

viuerent: ut ſi qua bona pꝛo eis fierent
valerent eis poſt moꝛtem. Ande Augꝰ

non dicit ꝙ pꝛopter boc eis valeat quia
facta ſunt ex charitate:uel quia merue/
runt illi qui faciunt: ſed dicit ꝙ eis pꝛo
ſunt:qui dum viuerent ſibi meruerũt ut
poſtea poſſent pꝛodeſſe poſt moꝛtem.

.

ſoſbi
ti
iil
glia il
nntpe
uine
ſer
loogt
fsge
ſeis:
her
Cpe⸗
t
Eper

genti
holi⸗
Nſoli
ggdie
hoiesg
putgate
N
ſhdole
holis
liepa
ctoꝛit
ha ſit
labſe
Gtoꝛi
icſe
aſcher
ſon .
lurgato
ſonoch
ttnotte
Polonit
npeper.
Cſpo
nnn
kere
NW
ee

nen, Erigt
Zug in
baccine
ctoqonbus
Get gyvos
obucopini
Aylus Oes
ſtü uttecne
hoeſtehe
rhobo 4
fieric ot
gniankain
Scſſitan n
becquete
livitegnen
e vuinr
wos e N
nnrtcogeß
facta fon
gutlupr
inboc viu
fr tic
efineto
Gentüürce
n edadd
Seüdete

2Wim 5 eſt diceduͦ illi
Ad Peimu gſunt in purgato

rio ſub ij ciũtur pape q;tum ad meritum
cõditiõale:lʒ no q;3tum ad meritũ eſſen-
tiale. Ad ⁊“eſt dicendũ ꝙꝙ nõ eſt ſile:
quia illi qui ſunt in purgatoꝛio merue/
runt per illa que geſſerũt in coꝛpoꝛe ab/
ſolui noua abſolutiõe:non tñ meruerut
ligari noua ligatiõe. C Ad 3ꝭpatzʒ ſo
lutio.quia talia bona nõ ſunt meritoꝛia
illis qui ſunt in purgatoꝛio ex parte faci
entis:dumodo ſit in moꝛtali culpa:ſed
ex parte eoꝝ ꝓpter illa que geſſerunt in
coꝛpoꝛe:ꝑ que meruerũt ut ſibi valeret
poſt moꝛtẽ:ſi fieret pꝛo eis aliqua bona
et per hoc patʒ ſolutio ad quartůü.
Dtertium becgit.
☛ E b vidget enim
ꝙ papa per cõmunicationẽ idul-
gentie nõ poſſit totũ locũ purgatoꝛij ex
poliare:quia nulla potentia inferioꝛ põt
abſoluere ab eo quod ſuperioꝛ obligauit
quacũq; indulgẽtia:ſed deus abſoluẽdo
boies a culpa:eterna pena ligat eos in
purgatoꝛio:papa ergo qui eſt iferioꝛ ab
ſoluere non poterit per cõmunicationẽ
indulgẽtie:⁊ ꝑer conſeques nec locũ ex/
poliare. D.ut comunicatio indulgẽ
tie valeat reꝗrunt᷑ tria: puta dantis au
ctoꝛitas: recipietis charitas:⁊ cauſa ꝓ
qua fit iuſticie equitas:vel eccleſie vtili
tas:ſed ſi papa expoliaret totũ locũ pur
gatoꝛij per cõmunicationèe indulgentie
nõ eſſet in tali indulgẽtia eꝗtas iuſticie
et ſic pertalem cõmunicatione purgato
riü non expoliaret᷑. C S.papa non põt
purgatoꝛiũ expoliare niſi in virtute paſ
ſionis chꝛiſti:ied chꝛiſtus in ſua paſſiõe
et moꝛte qñ deſcendit ad inferos nõ ex

poliauit purgatoꝛiũ:ergo multo minus
papa per cõmunicationẽ idulgetie põt

ipſu exſpoliare. S.ſi papa põt expo-
liare purgatoꝛiũ:ponamꝰ ꝙ talis poten
tia reducat᷑ ad actũ:quia fruſtra eſt po-/
tentia que non reducitur ad actũ:⁊ ſi re
duceret᷑ ad actum:tolleret᷑ oꝛdo diuine

trigeſimaſecũda III

iuſticie:qᷓ ſtatuit purgatoꝛiũ eſſe uſq; ad

Ane 1diẽ iudici
In contrari iudne
ius eſt abſoluere per oꝛationẽ ab aliqua
pena ifinita:qᷓ; per cõmunicationẽ idul
gentie abſoluere a pena finita. Sed po
nitur ꝙ beatꝰ Gꝛegꝰ. papa per ſuã oꝛa
tionem abſoluit Craianu a pena iterni

que eſt ifinita:ergo multo foꝛtius papa

per cõmunicationẽ indulgentie pot ab
ſoluere oẽs qui ſũt in purgatoꝛio a pena
illa que eſt finita. C D.omne in finituʒ
poteſt exbaurire omne finitũ ſibi ſubie/
ctũ:ſed papa eſt diſpenſatoꝛ meriti chꝛi
ſti:quod eit infinitu:ergo põt exbaurire
omnẽ penã purgatoꝛij que eſt finita.
Küd 60 dicenquy ꝙ queſtio iſta
* vnũ pᷣſupponit.ſ.purga/

toꝛiuʒ eſſe:⁊ aliud querit.ſ.an papa per

cõmunicationẽ indulgẽtie poſſic purga
toꝛium expoliare.Ronabiliter autẽ pꝛe
ſupponii eſſe purgatoꝛiu:quia illud con
firimnat auctoꝛitas Apoſtoli.⁊ rõ Augj.
et conſuetudo eccleſe.Ham Apoſtolus

p ad Cboꝛin.iij.expꝛeſſe dicit q vmiuſ⸗

cuiuſq; opus quale ſit ign is pꝛobabit:
quia ſi cuius opus ꝑmanſerit ita ꝙ nõ
ſit in eo aliquid cremabile:qd ſupꝛa edi/
ficauit mercedem accipiet. Si vo opus
arſerit:detrimentũ pa tiet᷑ipſe tñ ſaluꝰ
erit quaſi per ignem. ¶ Ratio vo Augj.
in libꝛo de igne purgatoꝛio eſt tal. Scri
bitur enim Sapien. vij. ꝙ diuina ſapie-
tia in cuius fruitiõe noſtra beatitudo cõ
ſiſtit: eſt emanatio queda claritatis dei
et nibil inquinatũ in ipſam intrat:quia
non tranſibit per eam pollutus ⁊ imun/
dus:ut ſcribitur Eſa.lij.c.Sed peccatis
venialibꝰ cũ ꝗqbus młti tranſeuũt de vita
iſta:lʒ anima non occidat᷑:tũ quibuſdaʒ
puſtulis hoꝛꝛenda ⁊ maculata fit:ut ad
amplexuzʒ celeſtis ſponſi admitti nõ va
leat:niñ igne purget᷑: ut ibi Augꝰ dicit
ergo neceſſariũ cſt iguẽ purgatoꝛiũ dare
¶ Confirmat boc ſimiliter cõſuetudo:
eccleſie que oꝛat pꝛo defũctis:que quidẽ
0 3

Ar.
oꝛationes fruſtra eſſent: ſinõ eſſet aliqᷓ
pena purgatoꝛii: cum pꝛedicte orones
non pꝛoſint illis qui ſunt in inferno:nec
illis qui ſunt in paradiſo: Uñ manife/
ſtũ eſt illos erraſſe.qui volentes intrare
erroꝛem Oꝛigenis: ponentis omnes pe
nas poſt moꝛtem eẽ purgatoꝛias ⁊ ter-
minabiles:m contrariũ erroꝛe pꝛolapſ
ſunt ponentes nullam penã poſt moꝛtẽ
eſſe purgatoꝛiam: Sed ſancta mater ec
cleſia natat in medio: quia ponit poſt
moꝛtem penas aliquas purga toꝛias eẽ
eoꝛum dutaxat qui abſq; peccato moꝛ
tali decedunt de hac vita: non tñ cum
oꝛigine confitetur omnes penas eẽ pur
gatoꝛias:imo eos qui cuð peccato moꝛ/
tali decedunt con fitetur cum diabolo
et angelis ei ec eternaliter cruciandos
¶Quantum vÿ̈o ad illud quod queſtio
querit:vtrum papa poſſit per cõmuni⸗/
cationẽ indulgentie ſpoliare purgato/
rium: Videt᷑ eſſe dicendum ꝙ papã poſ

ſe ſpoliare purgatoꝛium triplicit᷑ poteſt
intelligi. ¶Pꝛimo q́;tum ad abſolutã

eius iuriſditionẽ. ¶ ¶ Secũdo q;tum ad
eius oꝛdinatam executionẽ. ¶ Tertio
q;tum ad diuinam acceptationem: ita
ut ſi faceret ꝙ deus acceptaret. Pꝛimo
modgo puto ꝙꝙ poteſt expoliare purga-
toꝛium q́;tum ad omnes illos qui ſubij
ciunt᷑ iuriſditioni ſue m meritum cõdi
tionale:ut ꝙ ſint aliqui qui faciant pꝛo
illis illa pꝛopt᷑ que oꝛdinate ſunt indul/
Eencien n uffragia eccleſie valere: MHam
Vm Augl.illis pꝛoſunt indulgentie ⁊ ſuf
fragia eccleſie:qui dum viuerent meru
erunt ſibi per charitatem: ut pꝛodeſſent
eis poſt moꝛtem:ſiqua bona pꝛo eis fie
rent per amicos ⁊ deuotos. Exiſtẽtes
ergo in purgatoꝛio caretes talibus qui
pꝛo eis faciant illa pꝛopterque oꝛdina-
te ſunt indulgentie valere:effectũ indul
gentie conſequi nõvalent:quia ⁊ ſi poſ-
ſunt eis indulgentie applicari per inten
tionẽ dantis:non tñ poſſunt eis appli-
cari q;tum ad cãm pꝛopter Gläoschna⸗

Qneſtio

te ſunt indulgẽtie valere. Similit᷑ qʒtũ
ad illos qui ſubijciuntur iuriſditioni ſue

hſm meritum ſacramentale: nam ſolum
illi ſunt de foꝛo pape qui ſaluantur?
decedunt cum charitate ad purgatoꝛiuũ

ꝗ de lege cõi fuerunt de foꝛo ecc leſe mi
litantis per gram ſacramentoꝝ. AUnde
ſuꝑ illo vbo Aplłi.i.ad Chor.v. Quid
mibi de bis que foꝛis ſunt iudicare: nõ
ne de his que ſunt intus iudicamꝰ:nam
eoſqui foꝛis ſunt iudicabit deus: Oicit
glo.qꝙ iudicare de his qui ſunt extra ec-
cleſiam pᷣlatis eccleſie non eſt cõceſſum
quia ergo multi poſſunt eſſe in purgato
rio:⁊ foꝛte ſunt qui non fuerunt de foꝛo
eccleſie militantis dum viuerent: ſʒ im
mediate deus eos ſaluos fecit per ſus⸗ʒ
gratiã.quam ſacramentis eccleſie non
alligauit: Ault tamen deus eos punire
in purgatoꝛio 'm taxationẽ ſue iuſticie:
q́;tum ad tales qui non ſubijciunt᷑ iuriſ
ditioni pape ſᷣm meritu ſacramentale
cõmunicatio indulgentie non babet lo
cum: ita ꝙ puto duo genera perſonarũ
eſſe in purgatoꝛio: uel ſaltem poſſe eſſe
que pꝛopꝛie nõ ſubiiciunt᷑ iuriſditiõi pa

pe:⁊ ꝗbus indulgentie applicari nõ poſ

ſunt per papam q;tum ad ſatiſractioeʒ
pene. Pꝛimo illi qui carent merito cõdi
tionali: ⁊ qui carent illis qui pꝛo eis fa-⸗
ciant illa pꝛopter que oꝛdinate ſunt in
dulgentie valere. Secũdo illi qui caret
merito ſacramentali: ut qui ſaluati ſũt

pꝛeter cõmunẽ legem ⁊ gratiam ſacra/

mentoꝛum:tales enim imediate ſaluã-
uantur per gratiam dei ſacramẽtis no

alligatam :ita ut immediate a deo puni
antur: a pena purgatoꝛü relaxent᷑ m

taxationem ſue iuſticie · Pꝛeter iſtos er⸗/
go duos gradus perſonarum q;tum ad

omnes alios puto ꝙ papa poſſit purga
toꝛiuʒ expoliare: Et iſtud pꝛobatur ta
liratione:pa pa poteſt omnium illoꝛum
penam tollere per ſatiſfactionem ⁊ co
municationem indulgentic:in quibꝰpo

teſt vticlauibus eccleſie. Et dico per cõ

N.

urtt
potetr
Cltuurn
lehgar
ſopesa
ſentoin
an ed
laſvtit
delttſe
yfſic
Norip
Dierſo
ſe⸗
gvonte
ot⸗
NCi
ſimen
(Ktion
gafnt
lise
cgui
guto⸗
nea
bel
ſterqu
as
dr
ſalie
en
lithe.
ofhe
hoto⸗
hoteſt
ſoten
chgi
gret
odete⸗
ecyte
dbet:
meſtt
holigtu
tüy
un
lee
Mnſr

I
Zinilthi
riſcitioniſe

Hammſlon

Auannme
Aporgatoin
oclceſent
or. Ee
bof Qu
ludicare ni
Acampan
deus Dict
unt crme⸗
cſt coceſun
einputten
runt defin⸗
verennhin
fteit erſoch
ccleſe ton
geos punt
ſveilſice
jciuut iur
tamenti
bobet 19
vernori
gſ cſe
SrN
mvo
tikactioe
nenii
ogeſ⸗
eſhri⸗
mianret
ſlotiſut
ſnſocre
inteſelu:,
kametione
U
eodeoe
carenkin
. le
.

Ar.

catoꝛum dupliciter. C Pꝛimo median/
te ſacramento: vt baptiʒ ando vł confeſ
ſiones audiendo.
mento indulgentias faciendo:⁊ ſuffra/
gia eccleſie communicando. In pꝛimo
caſu tãtuʒ põt papa quantã ptãtẽ deus
dedit ſacramento:ita ꝙ non melius da⸗
tur ſacramentũ a melioꝛi: ⁊ deterius a
peioꝛi vel a minoꝛi: quia ᷣm Augl. per
diuerſos miniſtros dei munus cquale.
In ſecundo ðo caſu papa tantũ poteſt
quantam poteſtatem dedit deus offi-
cio. Oe qua poteſtate ſcribit᷑ Mattb.
xvi. Libi dabo claues regni celoꝛũ. Iſto
namq; modo papa poteſt per cõmuni/
cationem in dulgentie omniũ illoꝛuʒ pe
nam tollere:in quibus poteſt vti pꝛedi/
ctis clauibꝰ eccleſie: ſed papa poteſt vti
clauibꝰeccleſie in omnibꝰqui ſut in pur
gatoꝛio ſubiect iuriſditioni ſue q;tum
ad meritũ conditionale:ꝗa omnes ta/
les habent pꝛo eis poſt moꝛtem illa pꝛo
pter que oꝛdinat a eſt indulgentia vale⸗
re:⁊ q; tũ ad meritũ ſacramen tale: ꝗa
omnes tales fuerunt eccleſie milites:et
ſaluati ſũt j'm cõmunem gratiam ſacra
mentalem:ideo omnes poſſũt ſtipedia
ri theſauro eccleſie. Segꝗt᷑ ergo q;tũ ad
omnes pꝛedictos ꝙ papa poſſit pur/
gatoꝛiũ ſpoliare. C Loquendo ergo de
poteſt ate papepꝛimo modo q;tũ ad ab
ſolutam eiꝰiuriſditionem:videt᷑ eſſe di⸗
cendũ qꝙ papa poſſit purgatoꝛiũ ſpoli-
are:q;tu ad om nes iſtos ꝗ ſhiiciunt᷑ iu-
riſditioni ſue. Loqndo vᷣo ſcðo mo
do de tali poteſtate q;tũ ad eiꝰoꝛdinatã
executionẽ:puto ꝙ papa non poſſit nec
debet.⁊ iſtud ꝓbat᷑ tribꝰrõnibꝰ.¶ ¶ Pꝛi⸗
ma eſt talis: Potentia pape iuſta ⁊ rõ/
nalis non reducit᷑ nec debet reduci ad

actũ ꝑ volũtariam affectionẽ: ſʒ ꝑ rõna
bilem rõnem:ſed ſi taleʒ potentiã papa

reduceret ad act:vt ꝙ totũ purgatoꝛi
um ſpoliaret:non eſſet ibi legitima ra-

trigeſimaſecũda
municotionem indulgentie: quia papa
poteſt vti clauibus ad remiſſionem pec

tio:ſed potiꝰvolũtaria affectio: ergo ta
li legitima poteſtate papa non poõt nec
debet. Secuũda ratio eſt talis: papa

1 illud poteſt recto vſu claui oꝛdinaria ⁊
Secũuũdo ſine ſacra

legitima poteſtate:qð facit poteſtate
nõ excedente. ⁊ claue ſcientie nõ erran
te:ſed ſi totũ purgatoꝛiũ ſpoliaret:eſſet
exceſſus pt ãtis:⁊ erroꝛ ſcientie:qꝛ non
eſſet iuſtà ⁊ ra tionabilis cã vt dictũ eſt
ergo legitima ⁊ rationabili ptãte illud
non poteſt:nec debet. Tertia ratio ẽ
talis: legitima ⁊ ratio nabili poteſtate
theſaurꝰ eccleſie nõ ẽ aperiendꝰ. niſi mi
litibus eccleſie:⁊ illud dũtaxat pꝛo vtili
tate reipublice:qꝛ ſicut videmus qꝙ the
ſaurꝰcoꝛpoꝛalis non diſpenſat᷑ niſi mili
tibꝰ pꝛo republica laboꝛantibus: ſic the
ſaurꝰ ſpialis aperiri non debet niſi pꝛo
vtilitate eccleſie:ſed młti ſůt in purga-
toꝛio ꝗ non fuerũt milites eccleſie mili
tantis 'm vniuerſalem legem: ⁊ m gra
tiam cõmunèe ſacramẽtalem. Mlti ſüt
ꝗcarent illis qui faciut pꝛo eis pertine
tia ad vtilitatẽ eccleſie pꝛo q̃ oꝛdinatuʒ
eſt indulgentias valere: ergo poteſtate
legitima ⁊ oꝛdinaria talibus theſaurꝰ
eccleſie aperiendus non eſt. C Sed lo
quendo tertio modo q;tum ad diuinaʒ
acceptioneʒ:vt ſi papa illud faceret q
applicaret intentionẽ ſuam indulgẽtiã
cõmunicando oibus qui ſunt in purga/
toꝛio volendo pꝛedictũ locum expolia⸗
re:an deus haberet acceptum: dico ꝙ
ignotum eſt mihi: et puto ꝙ ignotũ ſit
cuilibet creature ⁊ ipſi pape met. Nec
credo ꝙ papa poſſit ſcire totũ qð poteſt
facere ꝑ potentiã ſuam ⁊ potiſſime qð
poteſt facere per cõmunicatiõeʒ theſau
ri eccleſie. Et iſtud rnllitpꝛoporu⸗ tri
bus rationibus quarum . Pꝛima eſt
tał Illa potẽtia ẽ hoĩ ignotaq ẽ in vir-
tute volũtatis ⁊ equit atis ſibi ignote.

Sed papa agit in virtute ⁊ eꝗtate dei

qᷓ ſibi ẽ ignota ſimilit᷑ ergo poſſe pape ẽ
ignotũ. ¶ Scda eſttalis quãdo aliqua
duo ſunt relatiua ad inuicem ſi vnũ re
. 4

Ar.
latinoꝝ eſt ignotũ et reliquũ: ſed poten
tia ⁊ actus ſunt relatiua: ergo cum po⸗
tẽtia pape ſit infinita:quis eſt reſpectu
teſauri infiniti:⁊ omne ĩfinitũ ſit igno-
tum:erit ſimilit᷑ actio eiuſdẽ potentie ſi
bi ignota. ¶ Tertia eſt talis:nam du⸗
pl iciter põt homo ſatiſfacere ꝓ delicto.
Pꝛimo ſatiſfactiõe exigientie:⁊ ſic ꝗ
libet ſatiſfacit pꝛo ſeipſo. Secundo
ſatiſfactiõe cõd ecẽtie.⁊ ſic vnus põt ſa/
tiſfacere ꝓglio. ſed in coicatioe idulge-
tie attendit᷑ ſatiſfſactio ↄdecentie q̃ the-
ſauro paſſionis xpᷣi ſatiſfit ꝓ pena illoꝝ
q ſut in purgatorio. Cum & talis ſatiſ-
factio conſiſtit in dei acceptatiõe ſicut
acceptatio dei ẽ ignota pape ⁊ cuilibet
crea ture.ita ⁊ talis ſatiſfactio que fit ꝑ
coicationeʒz indulgentie: ignota eſt ſibi
Ad pꝛim ρdnt antia in
1 El eſt dð ꝙ potentia in
ferioꝛ põt abſoſuere ad qð potẽetia ſupe-
rioꝛ obligauit. ᷣm tñ oꝛdinationẽ potẽ/
tie ſuperioꝛis:ſed xpᷣs oꝛdinauit ſolutos
a culpa abſolui a pena purgatori ꝑ ſatiſ
factionẽ paſſiõis ſue:⁊ ſic papa abſoluit
ſecũdũ talè oꝛdinationeʒ Ad ſecudũ
eſt dicendũ ꝙ bona eccleſie ut cõmuni-
catio ſuffragioꝝ ⁊ indulgentiꝗꝝ dupli-

citer poſſũt valere fidelibꝰ. ¶C Pꝛimo ꝑ

modu meriti:⁊ ſic valent omnibꝰin cha
ritate:ſiue ſint in purgatoꝛio:ſiue in pꝛe
ſẽti vita: quia omnes gaudet de bonis
que fiunt in radice charitatis. Alio
modo ꝑ modũ ſatiſfactiõis pene: ⁊ iſto
modo valent illis qui faciũt: uel ꝓquibꝰ
fiuntilla: ꝓpter que oꝛdinatũ eſt indul-/
gentias valere:vnde ↄcedo ꝙ ſi pꝛo eis
talia nõ fiant: nõ valent eis indulgẽtie
ad ſa tiſfactionẽ pene.
dicendũ q chꝛiſtus pncipalit paſſus eſt
ꝓ ſatiſfactione peccati oꝛiginalis: et iõ
cum deſcendit ad inſeros non ſpoliauit
purgatoꝛiũ:ſed ſpoliauit lymbum ſcõꝝ
patrũ qui ibi detinebant᷑ ꝓ dicato pctõ
Ad quartũ eſt dicenduʒ ꝙ potentia
pape eſt potentia rationalis:⁊ ideo legi

„

tima cauſa ⁊ ratione exiſtente debet re

¶Ag tertiũ eſt

a tota cu lpa abſoluere.

duci ad actũ iſtum qui eſt cõmunicatio

indulgentie:⁊ ſi ſic reducit᷑ oꝛdo diuine

iuſticienon deſtruit᷑: ſed includitur.

4 — ſic pꝛocedit᷑:
Oagquartũ occait.

wꝙ papa per cõmunicationẽ idul
gentie non poſſit contritos ⁊ confeſſos
ſic a tota pena ⁊ a culpa abſoluẽ:ut non
tranſeant perignem purgatoꝛiqꝛ pa/

pa non poteſt contra oꝛdinẽ diuine iuſti

tie:ſed ſic abſoluendo tolleret᷑ oꝛdo diui

ne iuſticie:quia taxatũ ẽ̃ ꝙ ꝓtanta cul/

pa debeat pati tätam penam. Cpꝛe/⸗
terea vnum infinitũ non poteſt tollere
niſi vnum infinitũ:ſed cuilibet peccato
moꝛtali debetur pena inſinita:ergo the
ſaurus eccleſie qui eſt infinitus non po-
terit tollere niſi penã vnius peccati moꝛ
talis. ¶Pꝛeterea ſi contriti ⁊ confeſſi
per cõmunicationẽ indulgentie abſolui
oſſẽt ab omni culpa ⁊ pena:ſta tim euo
larent abſq; pena purgatoꝛij :ſed hocẽ
falſum:quia multa Sascars poſſunt ba
beride quibus confeſſi non ſunt: aut ꝓ/
pter ignoꝛantiaã:aut ꝓpter obliuionẽ:ex
quibus nibil deperit diuine iuſticie quin
puniatur in purgatoꝛio. Pꝛeterea ſi
cõtriti ⁊ confeſſi ſtatim euolarẽt per ta
lem indulgentiã:periret equitas iuſticie
⁊ perfectio charitatis:quia vnus illoꝛũ
qui conſecuti ſunt indulgetiã poteſt ee
in maioꝛi charitate q; alius: ⁊ plura fe
ciſſe pꝛo vtilitate reipublice q; alius:ci-
tins ergo deb eret euolar.
1 RrrA rin ẽ: quia papa po
In cotrarin teſt totum pur⸗/
gatoꝛium ſpoliare per coicationem in-
qulgentie ut in alia queſti one dictuʒ eſt
ſaltem q; tum ad illos qui ſub ijciunt᷑ iu
riſditioni pape:ergo poteſt per taleʒ cõ
cõmunicationẽ contritos et confeſſos

. dicendũ qꝙ ut cõmunica
Rnd e0 tio in dulgentie habest

completũ ⁊ vniuerſalem effectum q; tũ

Sr.

dd toth
tritos
tineuol
Gt Ali
tumfa⸗a
atis:
tncote
luolent.
gunn
ſgkoꝛtb
theſaun
glcn
glirin
torels
Ctepp
leladt
66
irec
ſtrecer
nirüͤ
teof
tdeg
nnete
t ſeſit
Guten
Nrde
cglar
ſtocz
benti
cantie
cauſs
hota in
(tus i⸗
guogen
ſelge
tio hon
teintotn
ict
Eindol
C din
lettihb
geatee
tter
herer,
enin
nſci

UIl

ntedeberte
(muncatt
ododuine
clodidr.

zmali

Aerinin

icatione ill
s 1cnfſſo⸗
bſolneuttn
Norned⸗
ediuizei
werododln
ptarnal/
zm. Cpe⸗
poteſttole
betpecent⸗
mnitaenpyte
niwsnen
6ectiftß
nti rcorfl
ntienholi
aſutim e
zi ſn bot
golintlu
ſnt atp/
Pinionett
eumnecpin

Penetafn

Glrirpet
ginsiſffet
rushn
zünt
Gthllanit
dcßalig,

niapapnhe
toumnpin⸗
atiopenin

Ar.

tim euolent:⁊ per purgatoꝛiũ nõ trãſe-
ꝗant:Aliqua requirunt᷑ exparte indulge

tiam facientis: Aliqua ex parte recipi-

entis: Aliqua exparte talẽ indulgenti
am cõſecutos retardãtis:ut non ſtatim

euolent. Pꝛopter pꝛimũ eſt intelligẽ
dum ꝙ papa qui eſt vniuerſalis diſpen

ſatoꝛ theſauri eccleſie:non põt pꝛedictũ
theſaurũ aperiri: niſi quibus ipſum ap/
plicat per claues eccłie:aliquid ergo re
quiriturex parte ipſius applicatiõis:ut
totalis uel partialis intentio: ut videli
cet applicet intentionẽ ſuã uel ad parte
uel ad totaʒ remiſſionem peccatoꝛum.
CEr parte vo dlauis potẽtie requiri
tur recta ⁊ det᷑minata iuriſditio:ut ita
ſit rectꝰ vſus talis clauis ſcientie: ꝙ ter

minũ ſue iuriſditionis nõ excedat:utpo

te ꝙ faciat indulgẽtias quibꝰ nõ poteſt
⁊ de quibus. ¶ Sed ex parte clauis ſci
entie requirit᷑ cognitio ⁊ iuſta diſcretio:
ut ſic ſit rectus vſus talis clauis ſciẽtie
quatenus indulgentiã faciat non pꝛo li
bera voluntate ⁊ affectione:ſed pᷣm iuſtã
cauſam:vtilem ⁊ rationabilẽ. ¶Tria
itaq; requirunt᷑ ex parte facientis indul
gentiam.Pꝛimo eius voluntatis aꝑpli
cantis determinata intentio. Secũdo
clauis potentie rectus vſus ⁊ determi
nata iuriſditio: Tertio clauis ſciẽtie re
ctus vſus ⁊ determinata diſcretio. Et
quodcunq; iſtoꝛũ triũ ex parte facient
indulgentiã deficit:puto ꝙ ipſa indulgẽ
tia non conſequatur effectum ſuum ſal
tem totum ⁊ cõplete. ¶ Pꝛopter ſecun
duʒ eſt intelligendũ ꝙ ex parte recipien
tis indulgentiam tria ſimilit requirunt
Pꝛimo ꝙ talis qui conſequit᷑ ndul
gentiaʒ habeat fidem in intellectu qua

credat eccleſiam talem indulgentiã poſ

ſe facere:quia ſi illud non crederet nibil
reciperet. Secundo ꝙ bhabeat chari
tatem in affectu: ut ꝙ ſit vere contritꝰ
⁊ confeſſus: nam ꝑ cõtritionẽ homo re

trigeſimaſecũda
ad totam remiſſionẽ peccatoꝝ inter cõ/
tritos ⁊ cõfeſſos ita ut decedentes ſta/

IIII
conciliat᷑ deo:per cõfeſſionẽ reconcilia
tur eccleſie: ⁊ tunc numero ⁊ merito eſt
de numero milituʒ eccleſie: quibus the
ſaurus debet aperiri ꝓ ſatiſfactione pe
ne. ¶ Tertio ꝙ babeat impletiõeʒ cau

ſe pꝛo qua fit indulgentia in affectu:⁊ ꝙ

cõꝑleuerit voto ⁊ affectu illud ꝓ quo fa
cta eſt indulgentia: Et iſta tria tãgit pa
pa in foꝛma concilij generalis dicens:
Omnibus qui laboꝛẽ ppꝛiis perſonis ⁊
expenſis ſubierit: plenam ſuoꝛuʒ pecca
minũ:de quibꝰv eraciter fuerũt contriti
coꝛde: ⁊ oꝛe confeſſi:veniã indulgemus
Eis autẽ qui pꝛopꝛiis expenſis iuxta fa
cultatez alios deſtinauerint:uel alienis
expenſis in ꝓpꝛiis ꝑſonis acceſſerinut: ſi
militer plena induigentiã concedimus
ſuoꝝ peccatoꝝ. Er parte ergo reci
pientis indulgentiam:requirit᷑ ꝙ habe
at fidem in intellectu: ⁊ charitatem in
affectu:ſaltem q́;tum ad cõiecturã vere
contritiõis ⁊ confeſſiõis:⁊ tertio ꝙ ba
beat completionẽ cauſe ꝓ qua facta eſt
indulgentia in effectu: ⁊ quodcũq; iſto
rum trium deficiat ex parterecipientis
indulgentiã:puto ꝙ effectum eius non
conſequit᷑ completum C Pꝛopter ter
tium autem eſt ſciendũ ꝙ quatuoꝛ pñt
retardare conſecutos talem indulgẽti
am ſᷣm moduʒ ſupꝛa dictũ:ut nõ ſtatim
euolent. Pꝛimũ eſt foꝛme indulgẽtie
taxatio:ut ſi dicatur indulgentiam ſibi
plenam oium peccatoꝝ ſuoꝛũ de penitẽ
tia ſibi iniuncta indulgemus:tunc ſi mo
reretur nõ ſtatim euolaret:quia maioꝛ
penitentia debuit ſibi iniungi qᷓ; ſibi fue
rit iniũcta:⁊ pꝛo illa que debuit iniungi
punitur in purgatoꝛio. Secundũ eſt
galicuiꝰ peccati ignoꝛãtia uel obliuio:qa
nõ niſi de cõſeſſis ↄſecutꝰ ẽ indulgẽtiaʒ
Tertiũ ẽ pcti moꝛtał ſequẽt indul
gentiam ꝑpetratio:de qͥ lʒ poſtmodũ cõ
fiteat ꝓ ſatiſfactiõe tñ eiꝰnõ ↄſecutꝰeſt
indulgẽtiã. Quartũ ẽ culpe venialis
cxpurgatio:cũ q̃ ↄtriti ⁊ ↄfeſſi pñt dece
dere qꝛ ſimul ſtat cũ gra a q̃ ſim Augj.

niſi aia expurget᷑ ad ampletxũ celeſt ſpõ
ſi admitti non põt.Sis iſta qtuoꝛ ↄtri⸗
tos ⁊ cõfeſſos nõ impediãt:⁊ cõcurrant
illa qᷓ dcã ſunt ex ꝑte faciẽtis indulgetiã
⁊ ex ꝑte recipiẽtis: puto ꝙ papa ſic põt

a tota pena ⁊ culpa abſoluere:ut ꝑ ignẽ

purgatoꝛiũ nõ tranſeãt: Et iſtud ad pꝛe
ſens ꝓbat᷑ tribꝰ rõnibꝰ. Pꝛima talis

eſt. xpᷣs põt totã penã tollere: ⁊ papa:

iſta ↄñtia ꝓbat᷑ ꝑ glo.ſuꝑ illo vᷣbo.ii.ad
Cbojr̃.ii.Si ꝗqꝗd donaui ꝓpt᷑ vos dona
ui in ꝑſona xpᷣi:vbi dr̃ ac ſi xs ↄdonaſ-/
ſet:ne irrita videat᷑ donatio:q ꝑpt ami/
cos fit. C2 eſt talis:vnus põt † alio
ſatiſfacere ſᷣm intẽtionẽ facietis:ſʒ xpᷣs
meritũ ſue paſſiõis applicauit ꝓ ſatiſſa
ctione oĩum de eccłlia:g applicatũ eis ꝑ
coĩcationẽ indulgẽtie modo ſupꝛadicto
pꝓ oibus ẽ ſatiſtactũ. ¶3? eſt talis:qð ẽ
valoꝛis infiniti debitũ quodcũq; poteſt
ſoluere:ſj̊ meritũ paſſiõis xpᷣi fuit valo/
ris infiniti-/ Juxta illud Sap.vij. Infini
tus eſt tbeſaurus datus boĩbus: q̊ q vſi
ſunt:facti ſũt ꝑticipes amicicie dei: de/
bitũ quodcũ q; potuit ⁊ põt ſoluere.
Adpꝛimũ ,e dii aod
iE diuine iuſticie non
tollit᷑:qꝛ culpe coꝛreſpõdet pena:uel ſua
uel alterꝓ ipſo:⁊ in coĩcatiõe indulgen
tie tollit pena ꝓ culpa:rõne pene xpᷣi pa
tientis ꝓ ſuis mẽbꝛis. Ald ꝛ“eſt di-
cẽdũ ꝙ culpe moꝛtali debet᷑ infinit a pe
na rõne dei offenſi:quiẽ infinitꝰ: ⁊ iõ ex
vᷣtute cius poterit relaxari oĩs pena de/
bita culpe in eü cõmiſſe. Ad ʒẽ di
cendũ ꝙ retardat᷑ in purgatoꝛio ꝓ pctõ
nõ ↄfeſſo ſicut ſupꝛa dictũ ẽ. ¶ Ad A
eſt dð. ꝙ dümodo ipleat cauſã indulge
tie exñs in maioꝛi charitate:uel minoꝛi
uel faciens plus ꝓ vtilitate ecclie:ukmi
nus pᷣm foꝛmã datã: quilibet parit᷑ euo
lat:ſed vnus de pᷣmio eſſentiali plus cõ-
ſequitur ⁊ de gloria q; alius.
¶ Queſtio.xxxiij.de illis qui ſunt
infra terram ſ:qui nec ſunt: nec fu
erunt de eccleſi.

Queſtio 1

1 conſiderandũ ẽ
Einde de illis qui ſunt
infra frã: ꝗ uec ſũt nec fuerũt
de eccleſiſia. Circaquod que⸗
