reſpectum ad bonum reipublice:id eo ſi
cut ex ſua applicatiõe ad ꝑticularia ne
gocia poteſt mutari ſic põt mutari lex.
Ad ſextum *α
CEUIU qetur. vi⸗
, detur enim ꝙ papa nõ poſſit reuʒ
impunitum dimittere quem leges impe

riales contẽnant:quia pa pa non poteſt
cõtra auctoꝛitatẽ ſacre ſcripture. Sed

ſcribitur.iij. Reg.xx. Quia diminſiſti virũ
dignum moꝛte: erit anima tua pꝛo am

ma eius. C Pꝛeterea ſicut lex pꝛecipit
innocentem abſolui: ita pꝛecipit reum
condẽenari.ſed in nullo caſu licet innocẽ
tem pꝛobatum damnari: ergo in nullo
caſu licet reum pꝛobatũ abſolui. ¶ Pꝛe
terea dicit Auguſtinns in libꝛo de vera
religione. Quanq; de tempoꝛalibus le/
gibus bomimes iudicent cum eas inſti-
tuũt:poſtq; ta men inſtitute fuerint atq;

firmate:non licebit iudici de ipſis iudi-

care:ſed pm eas. Cum ergo lexnon ſo⸗
lum humana ſed diuina mãdet. Exodi
xxij. Maleficos non patieris viuere.vi⸗

detur ꝙ papa reum impunitũ dimittere

2 P.* nõ poſſit.
J n COο tranum eſt euange⸗
lica auctoꝛitas:quia cbꝛiſtus adultersʒ
impunitam dimiſit. Joan.viij. et apoſto

.

ſavet
ltuctch
Dhi
ſituien
oe
entif
cllccre
Gen
Wwan
clbben
heie
Mcige
Nnata
ſtoolo
weriy
ſtten
Rey⸗
ethon
onia
ittenae
lunnck.
Wo
Peiug
perſo
tle te⸗
cotiug
perſon⸗
guonoo
tatiene⸗
deb
lanntrib
ſhan
gſys b⸗
bhaterto
tbaben,
fomoles
ſaltater
Mltun⸗
ſiinduo
lnegil

biſalege en
t ſut lebi
deponakiſcut
edicendun 4
iler. Cn
derehnsoe,
ldickf lertt
is etennſi/
Ppartiln,
lienna peni
Gartnn
eſtübiade⸗
ono depolen
wodealatgt
nſctentiätn
Ktdicnun
endaunm/
duela
alenu
u 6.
mn ſe oe⸗
Atur
ſͤpoſiteij
leges imr
nongot
nhme S
Nimnicavn
aaptoin
wtlerheupt
ſapt fan

Ar.
lica veritas. Quia miſericoꝛdia ſuperal/
tat iudicium. Jaco.iij. Similiter eccle-
ſiaſtica pietas. xxij.q.v.c.penag.
ideo dicendnm eꝙ ſicut dicit
„ BGBrego. ⁊ ponit᷑.xlv. di.
Diſciplina vel miſericoꝛdia multum de
ſtituitur ſi vna ſine altera teneatur.ex
vtroq; enim iudex dzʒ quoddã tẽpera-
mentũu facere: ut neq; multa aſperitate
exulcerẽtur ſubditi: neq; nimia benigni

tate ſoluantur. NHon licet ergo pape reo

vel malefico miſericoꝛdiam ſine iuſticia
exbibere:ſed ſalua iuſticia licet ei miſe/
ricoꝛdiam facere. C Eſt autem duplex
iuſticia quã papa tenetur ſaluare. Ana

pꝛiuata:qua tenetur tueri iura pꝛiuata

ſinguloꝛuʒ.Altera publica:qua tenetur
tueri vniuerſitat iura publica:puta vti
lita tem reipublice tenetur reſpicere cui
ipſe pꝛeeſt. Salua ergo vtraq; iuſticia
et non aliter papa poteſt malefico miſe
ricoꝛdiam facere ipſum impunitum di/
mittendo:⁊ aliter non. AVnde diſtinguẽ⸗
dum eſt: ꝙ aut eſt maleficium pꝛiuatuʒ
in perſonam pꝛiuatam:aut publicuʒ in
rempublicam. Si ergo eſt maleficium
pꝛiuatum licet pape ſaluo iure pꝛiuato
perſone cui actio ex maleficio compe⸗/
tit reũ ſibi pꝛeſentatũ dimittere. Quod
cõtingit ĩ duobꝰ caſibus. Pꝛimo quãdo
perſone ſatiſfactum eſt in re. Secundo
quando ſatiſfactum eſt ſibi in ſua repu-
tatione Exemplum pꝛimi caſus babet᷑

de Abſolon cui pater remiſit penam cũ

iam tribus annis exul fuiſſet: ut haber
ij. Regum xiiij. Exemplum vᷣo ſecundi
caſus habet᷑ de filio vidue pꝛo quo ipſa

mater rogabar regezʒ dauid ut ꝑceret ei

ut babetur. ij. Reg. c. ſupꝛadicto. Si
vᷣo male ficium ſit publicum:tunc ſalua
vtilitate reipublice licet paꝑe reum im-/
punitum dimittere Qð ſimiliter contin
git in duobus caſibus. Pꝛimo:cũ ex pu/
nitione euidenter damnum nota bile rei
publice timetur. Secundo:cum ex dimii
ſione euidens vtilitas aliqua ſperatur.

quadrageſimaquarta

¶Exemplum pꝛimi.caſus ha betur ij
NRegum. xix.dc Semei quem rex Dauid

impunitum dimiſit ne pax noui regni
turbaretur. Exemplum vo ſccundi.
caſus habetur de Joab qui iterfecerat
Abner:quem rex ſimiliter impunitum
dimiſit uſq; ad tempus Salomonis:ne
vtilitas reſiſtendi inimicis impediretur
quia vir bellatoꝛ ⁊ veireps milſiee 73
ergo eſt dicẽdũ
merito fuit coꝛꝛigendus:quia dimiſit re
gem Syrie contra diuinam iuſticiaʒ:cũ
eẽt publicus hoſtis populi a deo electi
nec bhoc fecit ſalua vtilitate reipublice:
ſed magis bhoc erat ad reipblice ſubuer-/
ſionem. ¶ Ad ſecundum eſt dicendum
ꝙ iudex debet iudicare 'ᷣm leges: puta
ym legum equitatem ex diuerſis legibꝰ

collectam: non autem ſᷣm vnius legis
rigoꝛem ⁊ ſeueritatem. Vnde dicit iuriſ

conſultus ꝙ ius ciuile uon eſt niſi tota
lege pꝛoſpecta in aliqua particula eius
iudicare vel reſpondere. ¶ Ad tertium
eſt dicendum ꝙ non eſt ſimile de innocen
tis abſolution e: et malefici punit ione:
quia innocenti abſolutio eſ opus iuſti/
cie merum ⁊ ſpontaneum: ſed malefici
punitio eſt opus iuſticie quaſ coactum

vnde iura pꝛonioꝛa ſunt ad abſolueduʒ
q́; ad condenandum. Sãctius eſt enim

ut dicit iuriſconſultus innocentem pꝛo⸗
pter nocentem abſoluere:q; mnocenteʒ
pꝛopter nocentem condemnare
Dſeptimum?* *.
videtur enim ꝙ papa ſine pecca/
to legibus imperialibus vti non poſſit:
quia quod non eſt licitum legere non eſt
licitum illo vti. Cex enim a legendo dea
eſt. Sed ſcribitur auctoꝛitate Hierony
mi. xxtvij.di.c.nõne.qꝙ in vanita te ⁊ ob
ſcuritate ſenſus ambulant qui in ſecula-
ribus diſciplinis occupant᷑. Unde ipſe
Hieronymꝰ qui libꝛos Ciceronis lege
bat:ab ongelo coꝛꝛectꝰ eſt ſicut ibi dicit.

Ar.
S. leges nõ ſunt neceſſarie niñ in iu
dicijs:ſj iudicia ĩiterdicunt᷑ pape ⁊ alijs
eccłaſticis ꝑſonis: Juxta illud Matth.
v. Si gs voluerit tecũ in iudicio conten
dere ⁊ tollere tunicã: dimitte ei ⁊ palli
um. ¶ S legibus hõ vtit᷑ ad repellen-/
dum iniuriã ⁊ fraudem: ſed boc non eſt
licitum pape uel alicui eccleſiaſtico vi9/

ro:cum eis dicat Aplłs pᷣma Cbor.vi.

Quare nõ mag iniuriã accipitis ⁊ frau

In cõtrariũ aen barimini⸗
J2COIIIEMWeſtanod ſcribit᷑
xr.di.aucte Augj. Si in adiutoꝛiũ nrjm
terreni imperij leges aſſumendas puta
tis:non repᷣbendimus:nam fecit h ꝓpau
lus cum aduerſos iniurioſos romanuʒ
ciuem ſe eſſe teſtatur.
KRn EO dð. ꝙ eo modo licet vti
AIͤi legibus imperatoꝝ quo
modo licet vti doctrinis philoſophoꝛũ
Nã ipſi philoſophi legũ traditoꝛes fue
runt. e vſu aut doctrine philoſophoꝝ
dicit Augꝰ.ij. de doctrina chꝛiſtia na.c.
vltimo.ꝙ pbiloſophi qui vocant᷑ ſi q foꝛ
te vera ⁊ fidei noſtre accõmoda dixerũt
maxime platonici non ſolũ foꝛmidãda
non ſunt:ſʒ ab eis tanq;ᷓ abiniuſtis poſ
ſeſſoꝛibus in vſum noſtrũ vendicãda ſũt
Sicut egyptij nõ ſolum idola bẽbant ⁊
onera grauia que pplus dei deteſtabat᷑
ſed heèbant vaſa atq; oꝛnamenta de au
ro ⁊ argento:que ppis ille exiens de egy
pto ſibi potius tanq; ad vſum melioꝛeʒ
clanculo vendicauit. Ad qõnem er
go ꝓpoſitã eſt diceudũ ꝙ pape licere vti
imperialibus legibus põt intelligi dupłr
Pꝛimo q; tũ ad coactiõis dominiũ.
2 ᷓ;tum ad veritatis obſequium.
PDPꝛimo mõ nõ licet:quia ſicut indi-
gnum eſt ut verba celeſtis oꝛaculi ſub re
gulis pꝛiſciani cogant᷑:ut dicit Gꝛego.
in ꝓlogo moꝛaliũ:ſic indignũ eſt ut ſcõ
patrum canones legibus imꝑatoꝝ aliqᷓ;
coactione ſtringant᷑.vnde nulli laico im
p eratoꝛiuel regi licet aliqua ſtatuta in
eccleſia ponere pᷣterauẽtem romani põ

Qneſtio
tificis:necin negocijs eccleſiaſticis ali/
quã ptãtem bere.manet eni in eis neceſ

ſitas obſequendi:non aut auctoꝛitas ĩi/
perãadi.ut ſcribit᷑ xcvij.di.c.bene.¶¶ Eʒ3

ſcdðᷣo mõ in veritatis obſequiũ licet eis
vti. ⁊ dico in veritatis obſequium:qꝛut
ſcribit᷑.x.di.legibus imperatoꝝ in oĩbꝰ
eccleſiaſticis ↄtrouerſis vtendũ nõ eſt
pᷣſertim cũ iueniantur euangelice ⁊ ca/
nonice ſancioni aliquotiẽs obuiare:nõ

in vſuris:in decim is: in pꝛimitijs:et in
ſacramentis ecdleſiaſticis: ac in oibus

alijs in quibꝰ obuiant canonice verita-

2, ti vtendũ nonẽ.
Ad primũ vtenunone⸗

licitum eſt ſacre ſcripture doctoꝛibꝰ ſci-
entias phiſicas diſcere: ⁊ eas interdum
ꝑtractare:non ut in eis ſiſtat eoꝝ finalł
intentio:ſed ut de ſacra ſcriptura ꝑ eos
clarioꝛ habeatur cognitio: ſic clericis li
citũ eſt legibus imperialibꝰvti.vt clariꝰ
canones ꝑ eas intelligant᷑. C Ad 2
eſt dð.ꝙ illa verba intelligenda ſunt in
pᷣparatione animi: non ꝙ clericis ꝓbi-
bitum ſit in iudicio repetere que eis iu
ſte debent᷑ cum charitatis amoꝛe:nõ au
tẽ cũ litis ⁊ diſcoꝛdie clamoꝛe. C

Zmeſt dð. qꝓ Apls loquit᷑ de illis ꝗalijs
iniuriã faciebant ⁊ fraudem: dum iudi
ces coꝛrũpebant eoꝝ iuſticiam ꝑuerten
do:contra quos ſic loquit᷑ ꝙ magis ipſi
debebant iniuriã pati ⁊ fraude recipe-

re qᷓ; alijs irrogare.

Doctauũ tegorat

ꝙ papa legibus imꝑialibus ſit ſo
lutus: quia magis eſt ſolutus legibꝰpa
pa qᷓ; imperatoꝛ:ſed iuriſcõſultus dicit
q auguſtus legibꝰ ſolutus eſt: auguſta
aũt h legibꝰſoluta nõ ſit: eadẽ tñ puile
gia ſibi tribuit A ibl bz. S. dicit
Apls pᷣma ad Chor.ij.ꝙ ſpuũał hõ oĩa
iudicat:papa ergo ſicut nulla lege po/
teſt iudicari:ita nulla lege poteſt ligari
¶Pꝛeterea papa eſt vicarius chꝛiſti:

ſed chꝛiſtus ꝓbauit ſe eſſe liberũ a lege

VIII

A.
obino⸗
nc
ſſunre
big dim
weres!

6
M
Vunh
ſeomnei
lluin
inunre
ſetnuag⸗
Mütl
ſtonss
lebüena
wece
eonden
ngiye
otettn
ichant..
ſnigeren
glnseke
Noniliu
Guopde⸗
Nodc⸗
lzbus
9boibi
Ms ren

heratorl
hii
mioge
Ckoitſo
ſicogetit
n d
ntputa

VI
mincs nee
Actritgs i⸗
ben
hiü lcer as
ſequiumgrue
eratop inoi
vtendüni
ngelice0,
isobuineli
ꝛimitisan
rac in oh
vonice verin
iNtendünon.
P do gſan
fedoaniyl⸗
Zcusimonin
ſlrat fn
Gnptunadc

:ſechnel

ptintcht
COn
doſunti
mcs b⸗
gecs
W
wK. T?
Reilis gai
zemdunm l
fcumgoen
irmuoh
ſaude ac⸗

.
croutt
Heeie,
giäbuſtl
tus e
iſutus die
1 N
ititil
Sout
itthüi
loleze ho⸗
pick onn
us chſi
ſpenis h

fm qu veriſſime dictũ eſt per

Ar.
⁊ab imperiali teibut⸗erki . b
1eſt: qꝛ Matth.
In C0 trarin xxii. Repꝛebẽ⸗
ſi ſunt ᷣncipes ſacerdotũ:q onera gra/
uia ⁊ impoꝛtabilia imponebant ſuꝑ bu

meros hbominũ:⁊ digito eoꝛũ nolebant

CO. ea mouenr.
₰ dicendũ ꝙ ſuꝑ illo vbo
Matth. iij. Sic enim decet nos imple/
re omnè? iuſticiã. Dicit Hyla.ꝙ omnis
iuſticia implenda eſt ꝑ pᷣlatum tam leg
qᷓ; nature.Papam ergo ſo lutũ eſſe a le-
gequacũq; iuſta ⁊ iuſte poſita:duplicit᷑
põt intelligi. Q Pꝛimo q;tum ad cõdẽ-
nationis iudiciu:⁊ ſic papa ab omnile⸗
ge buana poſita per eũ vel ꝑ aliũ ſolu.

tus eſt:qꝛ a nulla lege pot iudicari iudi-

cio condenationis:ſed a ſola lege er᷑na:

Opoꝛtet nog oẽs pᷣſentani ante tribu⸗
nal chꝛiſti. Secũdo qᷓ;tum ad opcra

tionis exemplũ: 2 ſic ipſe tãto verius li-

gatus eſt oi lege iuſta: q;to verius ipſe
vicem illius gerit:qui exemplo im pleuit

gquod vᷣbis docuit. Añ dicit Iſido. in li-

bꝛo de ſumo bono: ꝙ iuſtum eſt pᷣncipẽ
legibus ſuis obtẽperare: qꝛ tuc iura ſua
ab oĩbus cuſtodiẽda exiſtimet:qñ ⁊ ipſe
illis reuerentia m pꝛebet. G
v: miñ erso eſt dicenduz
Ad Pamug necpapa vel im
peratoꝛ legibus ſolutus eſt q;dtum ad iu
ſticia directiuã. imo q́; tum ad boc volũ
tarius ipſe tenet᷑ talem iuſticiã implere
Eſt ant ſolutus a lege q;tum ad violen
ti coactiuã:quia nõ cogit᷑ ab aliquo:et
qᷓ;tum ad virtutẽ poteſtatiuã:qꝛ põt le

gem mutare ꝓloco ⁊ tẽpoꝛe:qð nõ pñt

alij. Et ſm hoc eode modo papa ſolut⸗
eſta lege multo foꝛtiꝰq; ipſe. ; Ad 2“
eſt dicẽdu ꝙ ſpualis bomo non iudica
tur ab aliquo homine:ſʒj beneinducat᷑ꝑ
legem diuinam a quo iudicio nec ipſe
ha pa: nec aliqua creatura excluditur.
Ad zʒeſt dicendumꝙ non obſtãt.
chꝛiſtu liberuʒ eſſe a lege tributali: ſol.

plum:

quadrageſimaquintta

uit tñ tributũ ad vitandũ ſcandalũ ifir/
moꝛum: Sic ipſe papa vicarius eius le
gem per eũ poſitã uel cõfirmata ſeruare
tenet᷑:ne alij exemplo eius ſcandaliʒẽt᷑.
Queſtio.xlv.de alioꝝ regu ſubiectõe
Lterius ααυ n,
,ieE du eſt de ali
oꝛũ regum ſubiectiõę: Circa
quod querunt᷑ tria. C Pꝛimo
vtrum oẽs reges fub iciant᷑ paꝑe q;tu
ad eius mandati obſeruatione. ¶ Se⸗
cundo vtrũ oẽs reges ſubijciant᷑ pape
qᷓ;tũ ad tẽpoꝛaliũ recognitiõeʒ. ¶ Ter
tio vtꝝ oes reges ſubijciant᷑ pape q;tũ
ad ſententie appellationem.

1 ergo ſic pcedi
DPumi dkten

ꝙ nõ oes reges pape ſubiciant᷑

́;tum ad eius mandati obſeruationẽ:

quia pape nõ eſt obediendu:niſñi pᷣcipiat
hm diuina legem. Sic eniſcribir Joſue
pmo.filios iſrael dixiſſe ſibi. Sicut obe
diuimus in cunctis moyſi:ita obediemꝰ
tibi. Qui ↄtradixerit oꝛi tuo moꝛte mo
riet:ita tũ ꝙ dñs deus tuus tecum ſit.
ſicut fuit cũ moyſe:ſʒ qñ q; deus nõ ẽ cũ
papa:nec pᷣcepta que facit ſunt ᷣm diui
nam leges: ergo non ſemperpapeẽ̃ obe-
diendum. %“ Pꝛeterea quis nullius pꝛe
ceptu tenet᷑ ſeruare niſ ſui ſuperioꝛis:ſʒ
quilibet rex in ſuo regno nõ recognoſcit
ſuperioꝛt᷑:ergo nulliꝰpᷣceptũ ſeruare te-
netur. C Pꝛeterea illius pᷣceptũ rex ꝗni
bet tenet ſeruare in ſuo regno:a quo po⸗
teſtatẽ regni babet:ſed ꝗlibet rex ptã⸗
tem bʒ a deo non a papa:cũ non ſit po⸗
teſtas niſi a deo:ut ſcribi᷑ Ro.iij

ℳ

—— rI eſt:quia ſuꝑ nlo
In cotrarniy verbo A

vos ſpernit me ſpernit:⁊ qꝗ me ſpernit
ſpernit euʒ ꝗ miſit me.dicit glo. Oiſcat
aſa⸗ in audiendo:uel ſpernendo eccleſie
paſtoꝛes:nõ viles qua ſq; ꝑſonas:ſj do-
miniũ ſaluatoꝛe:ĩmo ipium prem ſper
nere uel audire:quia in diſcipulo magi⸗
ſten audit᷑: ⁊ in filiopater bonoꝛat᷑
6

Ar.

Fſdeo dicẽdũ ꝙ cõueniẽtis eſt
A k. iter ſaccrdotiũ leuiticũ bibe
vobis eſt. C Ad 2 do. & rex no reco

et ſacerdotiũ chꝛiſti:q; tũ ad hoc:qꝛ ſicut
ſũmo ſacerdoti leuitici gener oẽs iuꝗ ei
obedire tenebant᷑ cuiuſcuq; ſtatꝰ ⁊ cõdi
tionis exiſterẽt: ſic oẽs xpᷣiani maioꝛes
et minoꝛes pape locũ ſacerdotis cbꝛiſti
gerẽti parere tenent᷑ De obedientig vo
et pena nõ obedientium ſummo ſacer-
doti leuitici gener:ſcribi᷑ Oeutro. xvi
vbi ſie dicit. Si difficile 1 ambiguũ apud
te iudiciũ ꝓſpereris:ĩter ſa nguinẽ ⁊ ſlan/
guine cauſa ⁊ cauſaã:⁊ iudiciuũ intra poꝛ/
tas tuas videris verba variari: ſurge et
aſcẽde ad locũ quẽ elegerit dñs deus tu

us: venieſq; æd ſacerdotes leuitici ge-

neris:ſequeriſq; ſententiã eoꝝ:⁊ no de/

clinabis ad dextraz uel ad ſiniſtrã. Qui
autem ſuperbierit nolens obedire ſacer
dotis imperio:qui eo tepoꝛe miniſtrat
dño: moꝛiet᷑ homo ille. Guꝑ quo verbo
dicit glo. q; chꝛiſtus qui eſt ſacerdos in
eternum vicarios ſibi ſubſtituit aplos
quibus ait:qui vos audit me audit: ⁊ q
vos ſpernit me ſpernit. Et ſubdit: Jure

ergo dãnationis ſuſtinet ſent entiað:qui

contẽnit ſummi pontificis obedientisx
ta nq; ſi conteneret diuine voluntat po
tentiã. Unde ⁊ ſaul rer qui inobediens
fuit Samueli vice dñi ſibi pcipienti ut ꝑ
cuteret amalech ⁊ non dimitteret puu-
lum atq; lactantẽ bouem ⁊ ouem: ⁊ ca
melũ ⁊ gſinum : eiectus ẽ de regno ⁊ ali
us in loco eius inſtitutus ẽ: ſent ſcribit
E bmo Reg.xv.
Ad pꝛumũ chiad olcenaun
wꝙw᷑w pcepta pape non eſle m diuina legeʒ
2 deum nõ eſſe cũ eo:põt intelligi dupli/

citer. C. Uel q́; tum ad veritate: . Er

ßtu ad vite ſanctitate. ¶ Sufficit auͦt
pᷣcepta pape nõ eſſe contraria diuine le-
Zi q;tum ad verita tẽ:ad hoc ut nullꝰ ab

eius obedientia exclud atur. Tnde Lu/

ce ix. cum diſcipuli dixiſſent chꝛiſto: Di
dimus quendam in nomine tuo encien-
tem demonia:⁊ phibuim us eu:quia no

Queſtio n

ſequitur nos BRñdit chꝛiſtus:nolite p-
ibere:quia qui non ẽ aduerſum vos: ꝙ

gnoſcit ſuperioꝛè in ſuo regno q̊ ad dniũ
tꝑale:ſeu nõ bʒ in regno ſuo dnñm tꝑalez

maioꝛẽ ipſo. Sed ſicut nullus ſane mẽ/

tis põt dicere ſe nõ bre dũm ſupꝛa ſe:ita
nullus põt dicere vicariu eius qui eiꝰ au

ctoꝛitate dñet᷑ ſupꝛa ſe dñiuzʒ nõ habere
¶ Ad 3 d. ꝙ poteſtas regibꝰtẽpo
ralibus cõceſſa eſt a deo cũ oꝛdine àdaʒ
puta mediantibus ſũmis pontificibus

qꝛ que a deo ſunt oꝛdinata ſunt:qm man
data ſpernẽdo ſpernit᷑ ille aquo inſtitu/

te ſut. ñ Augꝰ. in pſona apoſtoloꝝ lo
quens ſuꝑ dicto ð bo: Qui vos ſpernit
me ſpernit: dicit ſi ſermo dei ad vos
quoq; ꝑuenit:⁊ in eo loco vos cõſtituit:
videte ne ſpernentes vos ad illũ ꝑueni

aut quod vobis feceritis.

Biliecundi bade

qꝙ papenon ſubijciant oẽs reges

q;tũ ad tẽporaliũ recognitione quis ab

eo nõ vñt reges cognoſcere tepoꝛalia:a =

quo nõ recipiut:ſ reges tepoꝛalia a ha
a nõ recipiũt:immo magis econuerſo.
¶ S. ſuꝑ illo vᷣbo.i. Lbimo.iij.adino
ne illos pncipibus ⁊ ptatibus ſubditos
e Sicit Augꝰ. qꝙ ſi epi ⁊ alij eccleſiaſti
ci viri imperiũ ſpu ale bũt in tẽpoꝛalibꝰ⸗
tñ regibꝰ ⁊ ducibus ſubijci debet. C D.
nullus põt dici dñs rei:niſi ea iuſto titu

lo acquiſiuerit:vel per emptione uel per

bereditsriã ſucceſſionẽ: ſeu ꝑ cõceſſio/⸗
nẽ: ſed nullo iuſto titulo papa acauiſuit
in omni regno dñium tẽpoꝛuliũ: Enull

rex tempoꝛalia ob ea recognoſcere te/

cñ dñium dei ⁊ pape: ſicut eadem eſt iu
riſditio delegãtis ⁊ delegati: ⁊ maxime
quando delegatio eſt plena ⁊ totalnul/

la reſeruatiõe facta: ſed de dñ io dei ſcri

bitur Heſter. xii. Tu enim feciſti celuz
7 terrã. ⁊ quicꝗd celi ambitu cõtinetur

ig⸗
hobe din
uteſuhte
kgsrezſh
ontiͤfi
lapugne
Zin pali⸗
habet 1o
Remel
fhſcloen
toden
ſinippn
nporal
anpel
Moralüp
Oadqnin
iatnus.
wontin
Daboo
Veſn
Gohenne⸗
phape
valtisit
W
hone
gmi
nibug
lietn f
feouti
hilrat,
bene
ſp
ncs
Nliſhe
thran
tnnli⸗
Ntauß.
licflet

Chin

iſus noliten
werſunn ros,)

fer re

regno al ii
ſodumthe
ullus ſahenil
um ſoperſein
ötius quicn
inznohannt
las tegiboter⸗
di dineil,
is pomifiche
zuſuntnmn
leaquoinſiiu/
mu oo,
Qui os em
nen AS
R
s4 linan⸗
i ſhel
SA—
Uut ß
niitinnin
niuiin
Srzlu N
s huee
oinn

tbusttie
1ltdn

üinnt
Gbchet, C

ſici uſtotſ

gtionetelt
cc/

oruli
coſcn ett
‚,et

Neli

aalendl
1arime

1

Ar.

dñs enim vniuerſoꝛum tu es.

Ki. 60 Perbie⸗ ꝙ dicentes pa⸗

2 vicariũ chꝛiſti in to

tro oꝛbe dñiuʒ here ſolũ ſuꝑ ſpu alia: non
autẽ ſuꝑ tempoꝛalia: Siles ſunt ↄſilia/

ris reg ſyrie:qui dixerũt.iij. Re.xx. Dij
montin ſunt dij eoꝝ. io ſupauerut nos.
ſed pugnemus cõtra eos in capeſtribꝰ:

72 in vallibus in quibꝰdij eoꝝ dñium nõ

babẽt. ⁊ obtinebimus eos: ad lr̃aʒ: ſic
bodie mali cõſiliarij adulatione peſtife
ra ſeducunt reges ⁊ pncipes terre:dicẽ
tes:dij montiũ puta ſpualiũ do moꝝſũt
ſuùmi potifices. ſed uõ ſut dij ↄualliu:qꝛ
tempoꝛaliũ bonoꝝ nullũ:hñt dñium:iõ

in campeſtribus qſi in potẽtiga bonoꝝ tẽ

poꝛaliù pugnemus ↄ eos ⁊ obtinebimꝰ.

Ged quid dicit eis diuina ſententia: au

diamus:quia dixerunt inquit ſyri: De⸗

montiũ eſt dñs: z non deus cõuallium:

Dabo oeẽm multitudine banc in manu
veſtra:⁊ ſcietis qꝛ ego ſum dñs. CAd
qõnem ergo putoꝓ veritate eſſe dicẽdũ

ꝙ papa vicarius ieſu chꝛiſti vice dei vi/

uentis in toto oꝛbe terrarũ:ſpualium et
tempoꝛaliũ habet vniuerſalẽ iuriſditio

nem: ſed ipſoꝝ tépoꝛalium immediataʒ

adminiſtrationẽ nõ recepit niſi in regio
nibus occidentalibus im peru ꝑ ↄceſſio

nem fcãm eccleſie a conſtantino. Qua⸗/
re autẽ eccleſia nõ vtit᷑ tẽpoꝛaliũ admi/

niſtratione: niſi in ꝑtibus italie median
te imperatoꝛe que eligit:⁊ nõ in alijs re
gnis que ſunt in occidetali imperio:hoc

non ẽ ꝓpter carentiam auetoꝛitatis:ſed
ꝓpter nutriendu in ſuis filis vinculum

pacis ⁊ vnitatis:qꝛ exquo imperiũ fuit
diuiſũ:⁊ a diuerſis ꝑtibus diuerſimode
⁊ tyrannice vſurpatũ: eccleſia ꝓpter vi⸗
tandu ſcandalu ⁊ ſcimma:tempoꝛaliũ ad
miniſtrationẽe in regnis illis dimiſit: p-
pt᷑ cuiꝰſcãdali vitationẽ ſaluatoꝛ buani
gener et ſe tributariũ feẽ. Math. xvij.

2 ergo eſt dicendum
Ad Primiy ſic iſta tẽ poꝛalia

recipiuntur a deo:ſicut elementa ⁊ alia

quadrageſimaquinta

IIII
mobilia mouentur ab ipſo. Planum eſt
autẽ ꝙ iſta inobilia non mouẽëtura deo
im mediateſed media ntibꝰcelis:quoꝛuʒ
motu ceſſante:ceſſabit omnis motꝰiſto
rum inferioꝝ: ſic iſta teinpoꝛalia recipi
untur ꝗa deo mediante iuriſditione ⁊ diſ
poſitione ipſoꝛum celoꝝ puta ſummoꝝ
pontificum: qui celi verbo dñi firmati
ſunt.de quibus ſcribit᷑ in pſal. Celi enar
rant gloꝛiã dei. &Ag ſecundu eſt dice
dum ꝙ Aplus loquit᷑ de laicis ſubiect
epᷣis quos pcepit mouere ut regibus et
ꝓncipibꝰ obediant in ſoluendo tributa
7 ſtipendia que tenent᷑ eis:vnde reges ⁊
pꝛincipes magis debent dici miniſtri et
ſtipendiari eccleſie in adminiſtratione
tepoꝛaliũ q; dñi. Ad tertiu eſt dicen
du ꝙ papa non acquirit iuriſdictioneʒ
in aliquo regno hereditaria ſucceſſione

ſed immediata diuina traditione:qñ di

ctum eſt petro:quia caro ⁊ ſanguis non
reuelauit tibi ſed pater meus qui in ce-
lis eſt. ideo dico tibi quia tu es petrus ⁊
tibi dabo claues regni celoꝝ vnde non
vice ſua ſed vice dei vniuerſalem iuriſdi
tionem habet in toto oꝛbe.
D tertiũ ſicꝓceditur. vi
nr get enim ꝙ pa
pe oinnes reges nõ ſubiſciautur
q;tum ad ſententie appellationẽ:quia
ſcribit᷑ extra de app.c.ũ duobus.q non
eſt appellandũ a ſecłari iudice ad papi
niſi in terris vbi eccleſia ſeu papa hbʒ im
mediatã tꝑaliũ ad miſtratiöem. ¶D.
appellatio fit ad releuãduũ gquamẽ illatuũ
ſz tpalis hõ nõ releuat a cuamie niũ ꝑ
tꝑalem dñm:nõ æ paps. S. nõ licz
tñſire ð extremo ad extremu ſine medio
ſ iperatoꝛ ẽ q̃ſi qddã mediũ int᷑ alios re
ges ⁊ papã.ñ g appellatio alioꝝregũ pᷣt
deferi ad papã ni megliate im e toꝛe.
1 eſt qð ſcribit᷑.ij. q.
In Nran vßſ. ſi qs vrm pulſa
tus fuerit in aliqᷓ aduerſitate licent᷑ ad
bãc ſcam ſedem apoſtolicã appellet.⁊
ad ipᷣam tãq; ad caput refugiũ hẽat.
3 2

D E

Ar.
Kſich EO dicẽdũ ꝙ appellatio eſt
Oremediu iuris quo ſubue
nitur oppꝛeſſo in oꝛdine iud iciario:quo
gs p eſi us ab inferioꝛi iudice licet ſibi
poſtulat apoſtolis ⁊ Iris dimiſſoꝛijs ad
ſuperioꝛt recurrere. Iſte autẽ oꝛdo iudi
ciarius quo ꝑ appellationẽ ſubuenit᷑ op
pꝛeſſo: ſolũ ſocu babet i foꝛo exterioꝛis
iudicij:ubilagit᷑ cauſa inter hominẽ ⁊ bo
minè: ⁊ quia in toto iſto oꝛdine iudicia-
rio iudicij exterioꝛis in quo agit᷑ cã ĩiter
hominẽ ⁊ hoiem ſupꝛemũ graduʒ tenet
ipſe papa:ideo a cuq; hoĩe rege vel ipe
ratoꝛe ꝗs iniuſte grauet᷑: põt licite ad ſũ
mũ põtificẽ appellare. ꝓpter qð ſcribit
ij.q vi. ad romanã eccleſiã ab oibus ma
xime tñ ab oppꝛeſſis eſt appellandu:et
cõcurrendũ q̃ſi ad matrẽmt eius vberi/

bus nutriaut auctoꝛitate defendant᷑

ſuis oppꝛeſſionibꝰ releuent᷑:quis nõ põt
nec debet mattr obliuiſci filiuũ ſuuð. hoc
idẽ patet. xi.q.i.c.ꝗcũq; litem habens.

A G primũ des eſt dicendũ q
— in „erũ eſt a iudice ſe
culari nõ eſſe appellãdũ imediate ad pa
pã indifferẽter:⁊ in paruis negocijs: ſed
bene in negocus arduis ⁊ necceſſitate vꝛ
gente a quocũq; iudice homo grauetur
ad papam põt babere recurſũ tanq; ad
vniuerſalẽ dñ m. C Ad 2“eſt dicẽdũ ꝙ
appellatio eſt puocatio ð minoꝛi iudice
ad maioꝛẽ:cõtinẽs querela inique ſnie.
Si ergo ꝗs grauet᷑ a dño tꝑali:⁊ ille do
minu ſuperioꝛẽ tẽpoꝛalẽ non ba bet:ad
papã iuſte põt recurrere:quia ⁊ ſi tpaliũ
omniũ adminiſtrationẽ nõ habet: babʒ
tñ oĩuʒ vniuerſalẽ iuriſditionẽ ut dictuʒ
eſt. Ad 2eſt dicendũ ꝙ illa rõ nõ bʒ

locũ in papa qui bʒ plenitudinẽ ptãtis.

vnde ſicut ab eo poſſũt exire ꝓuiſiones
ſin e medio:quia ſi ad capitulu iſtiꝰ eccle
ſie ſpectat pꝛelatũ eligere:põt ſine ele-/
ctione capł illi eccleſie de lato ꝓuidere
ſic poſſũt appellatiões reduci in ipſũ re-
moto omni medto. H
¶ Queſtio.xlvi. alioꝝ regũ coꝛꝛectiõe

Queſtio

1 cõſiderandũ eſt
Einde de alioꝛũ regum

coꝛꝛectiõe.Circa qð querunt᷑

trria ¶Pꝛimo vtrũ papa poſ⸗
ſit oẽs reges cu foꝛcfaciũt publice coꝛꝛi
gere. C2: vtrũ papa poſſit oès reges
cu ſubeſt cꝗ deponere.¶ ꝭ/ vtruʒ papa
poſſit in q̊libet regno regẽ inſtitu ere
D pꝛimũ o ſie pee⸗
EIEE& gitur. vr enim
vwad pap nõ ſpectet reges terre
cũ foꝛefaciuũt publice coꝛꝛigere: qꝛ dictũ
eſt Petro Math. xviij. Si peccauerit in
te frater tuus:vade ⁊ coꝛꝛige euʒ inter
te ⁊ ipſũ:ad papã ergo nõ ſpectat publi
ca coꝛꝛetio. ¶Pꝛeterea dictũ eſt Petro
ct cuilibet eccłaſtico viro Matb. v. Si
gꝗs ꝑcuſſerit te in vna maxilla:pꝛebe ſibi
alterà:nõ ergo ad papã ſpectat ꝑ coꝛꝛe/
ctionẽ iniuriã repellere:ſʒ poti ſuſtinere
S·qd a coꝛꝛectio fit ꝑ incuſationem
quedã vo per pene illationẽ:ſed neutro
modo ꝑtinet coꝛꝛectio regũ ad papã:qꝛ
nec põt eos incuſare: nec penã coꝛꝑale

In contranu eiiin

ſcribit Eccle.vij. Moli qᷓrere fieri iudex
niſi valeas virtute irrũpere iniquitates
cũ ergo papa ſit iudex vice chꝛiſti viuoꝝ
et moꝛtuoꝝ:ad eũ ſpectat omniũ bomi/
nü cu foꝛeſaciũt õ corꝛeollo.
Sen diceẽdũ ꝙ ſicut dicit Hu
Rndeo go.ij lib.de ſacrametis
ꝑte · ij.c.iiij. Spũalis poteſtas terrenaõ
poteſtatẽ bʒ inſtituere:⁊ ut ſic iudicare
atq; coꝛꝛigere ſi bona nõ fuerit: ipſa vᷣo
a deo pᷣmo iſtituta eſt:⁊ cũ deuiat a ſolo
deo:coꝛꝛigi ⁊ iudicari põt.ſicut ſcnptuʒ
eſt ꝑ Aplm. Spũalis bomo iudicat oia
et ipſe a nemine iudicat᷑. Ande ꝓpbete
in veteri lege in ꝗbus erat ſpũalis pote-
ſtas:reges cũ foꝛeſaciebãt coꝛꝛigebãt et
foꝛtiter icrepabãt ſicut patet de Elia.
iij. Reg.xvin.qð cũ audiuiſſʒ ab Acbab
rege:tu ne es ille qui conturbas Iſrael.
Gndit. Ego nõ cõturbaui Iſrael:ſed tu

.

A.

cetdon
Gatad⸗
aterd
ſottte
etbeug
Piti
dius v

llts
Phſc⸗
Vri
ſ
ſhoit
Muinfo
eidi
dahrte

iedat

tüßin
diſim
ghini⸗
ſtelig
C
ſeegi
Kgcd⸗
We
geke

ſſa⸗
ets
Nirme
ſtiorch
betcht
hgor
ſttioſi⸗
uie
iftil 4
leigte
ifte⸗

ſtcrſbi⸗

ſnt z
nlan

hhgte⸗

cheuſi

6Genned d.

dliori repun
kaqqnennt
tü mpo⸗
publiccn
t oes fege

zngn

inſtirua⸗
crgo ic ⸗
ditur ranin
etregestmn
Sere geden
peccauctin
ige en in
ſhectattrhl
dictickpen⸗
d Dchr
ilmtei
ad,
hotmtilinet
nculotionen
eſed nann⸗
iudppi
iapt
Ibete⸗
, u
ciei ue
eWardt
chriſi ⸗
tomnii hon
isantet
at biatkt
4 ſoameid
t ſi ſdic⸗
air ei⸗
ſcuſrhe

Ar.

et domus patris tui qui dereliqſtis mã

data dñi ⁊ ſecuti eſtis Baalã. Hoc ideʒ
patet de Hathan ꝓpheta. qui.iij. Re.xij
foꝛtit᷑ coꝛꝛexit Hauid regẽ dices:Ariaʒ
etheũ ꝑcuſſiſti gladio:⁊ illius vxoꝛe acce
piſti tibi vxoꝛẽ.quãobꝛẽ nõ recedet gla⸗
dius de domo tua vſq; in ſempiternũ.
Ad Pꝛimũ ergo eſt dicendũ ꝙ
duplec ẽ culpa:vna
oculta in te:⁊ te ſolo ſciẽte cõmiiſa:alia
publica ꝑ icuſatione ad iudicẽ deuoluta
vtrãq; autẽ coꝛꝛigere ſpectat ad papam
MNam pᷣms põt coꝛꝛigere ut ſacerdos in
foꝛo iterioꝛis cõſciẽtie.aliã inq;ʒ tuʒ ẽ pa-
pa in foꝛo exterioꝛ iudicij.W Ad 2ꝛieſt
dicẽdu ꝙꝙ ſicut dicit Gꝛego.peccata ꝗᷓ in
deũ vl in pꝛoximu cõmittunt᷑ a pᷣlato pu
uieẽda ſunt ⁊ coꝛꝛigeda. Illa voq cõmit
tũr᷑ in eũ aĩo patiẽter tolleraãda vł potiꝰ
diſſimulãda ſunt:q;uis illa ᷣba magi in
animi pᷣparatiõe qᷓ; in operis executione
intelligenda ſint: ut ſupꝛa expoſitũ fuit.
Ad 3 eſt dicẽdũ ꝙ papa põt coꝛꝛi⸗
gere ꝑ ĩ cuſationẽ:cũ ad eũ culpa deſert
et ꝑ cõdẽnationẽ cũ coꝛã eo reus cõuin-
citur:⁊ ſic ꝑ cõdenationẽ põt ſcvo coꝛꝛi⸗-
gereꝑ pene illationẽ ſpualis vel coꝛꝑał.

auauun oonAs ſic pcedit
SS ſecundũ vice eniʒ
NWP papa nõ poſſit oẽs reges cum
ſpᷣeſt cã deponereqꝛ ad illu ſolu ſpectat
regis depoſitio:ad quẽ ſpectat electio et
oↄfirmatio regũ: ſʒ ad papã ñ ſpectat ele

ctio ⁊ cõfirmatio regu:potiſſime illoꝝ q

hereditaria ſucceſſione regnant. S.

„

maioꝛ ſuſticietia regꝗrit᷑ in regimine ſpi

rituali in regimine tꝑali:ſed cũ pᷣlatꝰ
eſt in ſufficiẽs in regimie ſpũali:nõ depo
nit᷑: ſed coadiutoꝛ ſibi dat᷑:ergo młto foꝛ
tius in regimĩie tẽpoꝛali:cũ rex iuenitur
inſufficiẽs nõ eſt deponẽdus:ſed coad/
ſutoꝛ ſibi dẽdus. ¶ Pꝛeterea papa de-⸗
ponit Jmperatoꝛc᷑:qꝛ in toto ĩperio bʒ
imediatã tẽpoꝛaliũ adminiſtrationeʒ:
in regnis illis in gbus ad miniſtratione;

—

tepoꝛaliũ nõ hbʒ:reges deponerenõ pör.

quadrageſimaſexta

iil
A SYPTPAH& Pe 13 eſtas ſcribit. xv.
J n trarin vicalie. .
* „N diceéduz ꝙ bm Augl. iiij.
Rnd c0 de ciui.dei c.iiij. remota
iuſticia regna nõ ſunt niſi magna latro-
cinia:quia latrocinia non ſunt aliud niſi
qued ã ꝑus regna. Tenet᷑ autẽ papa vice
chꝛiſti in toto oꝛbe duplicẽ iuſticiã fuare
Anã ꝑticularẽ ſinguloꝝ hoĩium:ut vni-
cuiq; reddat᷑ qð iuſte ſibi debet᷑: ⁊ rele/
uet᷑ a grauamie qð iniuſte ſibi infert᷑:ac
ut nocẽdi ipꝛobis facultas tollat᷑.Aliaʒ
vniuerſalẽ: ut reſpublica pꝛomoueat᷑:ac
bonũ reipublice nõ ꝑturbet᷑:⁊ maxie ꝙ
totus chꝛiſtianꝰ populus eccleſie chꝛiſti
ſponſe ſubiciat᷑: nulla nãq; iuſticia bo⸗
minis eſſe põt que ipſũ boiem deo vero
tollit vnde qui ſeipſũ aufert dñanti deo
a quo factꝰ eſt:⁊ a dominio ecclic ſe ſub-
trabit:iniuſlus eſt:ut dicit Augꝰ.xix.de
ciui.dei.c.xxi ¶ Pꝛopter iſtũ ergo du⸗
plicẽ defectũ iuſticie papa põt reges de
ponere. Pꝛimo ꝓpt defectu iuſticie par
ticularis:qua iuſticia ſinguloꝝ perdit᷑:?2
ipꝛobis facultas nocedi pᷣbetur:⁊ ꝓpter
defectũ talis iuſticie Z acharias roma
nus põtifex regẽ frãcoꝝ nõ tam pꝛo ſuis
iniꝗtatibꝰ q; pꝛo eo ꝙ tante ptãti erat
inutilis a regno depoſuit:et Pypinũ pa
trẽ Caroli imꝑatoꝛis in eius loco ſubſti
tuit:ut ſcribit᷑.xv.q.vi.c.alius. PHꝛopter
defectũ vo iuſticie vniuerſalis Innoce-
tius depoſuit imꝑatoꝛẽ Fredericũ in cõ
cilio Lugdunẽſi.qui bonũ eccleſiaſticũ ⁊
bonũ reipubliceq ꝓmouere tenebatur
per eius ad romana eccleſiã inobediẽtiaã
ꝑpturbabat ⁊ ip edicbat:ac per eius attẽ/
tatã ſuperbiã. Ande dubiu non eſt quin
papa poſſit oẽs reges cẽ ſubeſt cã rõna
AG Peimũ bilis deponere.
k ergo eſt dicengü qy
nõ eſt ſimile de electiõe et depoſitiõe:qꝛ
nõ põt aligs deponi niſi cõfeſſus coꝛam
iudice vel ſponte cõuictꝰ. Inde ad depo
nendu rege reꝗritur iudicialis ſnia: quã
ferre in regẽ no cõuenit electoꝛibꝰ:cũ ipᷣe
8U 3

—

ſit eis ſuꝑioꝛ ipſo facto rege: ꝑtinet aute
ſolũ ad papã cui oĩa ſubiciũtur. Ad 2.
eſt dicẽdũ ꝙ tũc datur pᷣlato coadiutoꝛ

qñ innocẽs inuenit᷑:inſufficiens tñ cõpꝛo
bat᷑ in ad miſtratiõe:⁊ ſic fiendũ eſſet de
rege in adminiſtratiõe tꝑali. Sic autez
nõ fuit de rege francoꝝ cu fuit depoſitꝰ
qꝛ nõ innocens: imo lubꝛicus ⁊ effemia
tus erat:vñ regnũu i ſingulis ꝑtib regni
patiebat᷑ iacturã. C Ad z e diceẽdu q
ad pap ſpectat coꝛrectio regũ ⁊ alioꝛũ
nõ ꝓpter imediatã tꝑaliũ aq miſtratio-
nẽ:ſed ꝓpt᷑ vniuerſalẽ iuriſditione:quaʒ
vice chꝛiſti bʒ in toto oꝛbe ſuper reges
⁊ ſuꝑ omnes alios pꝛin cies.
BDtertiũ cai, ide
ieltrtur cnic papa
noÿ poſſit in quolibet regno regẽ
inſtituere:qꝛ ſaul cõſtitutus eſt rex ſuꝑ
iſrael:nõ tñ ſine cõſenſu ppli:imo popu-
lo clamante ad ſa muele:cõſtitue nobis
regem ut iud icet nos ſicut vniuerſe bñt
nationes: ut ſcribit᷑ p Regi vin. ¶Pꝛe
terea nullus põt inſtitui dns alteri? ipo
inuito papa: nõ põt iuitis ill ꝗ ſunt in
regno aliquẽ regẽ cõſtituere. ¶D. eiꝰẽ
ↄſtituere cuiꝰc deſtituere:ſed gacharias
ſũmus pontifex nõ depoſuit regẽ fran⸗
cie ſine ↄſẽſu baronũ ⁊ comitũ regni :ut
dicit Hugutio:cã ⁊ c.ſupꝛadicto: ̊ eo/
dem mõò papa nõ pot in quolibet regno
regẽ inſtituere abſq; ↄſenſu alioꝝx.
—AWR“ TPIẽaꝛ papa põt in
In Otran qlibet Relens 5
latuũ ponere⁊ deponere abſq; alioꝝreꝗ
ſitione ⁊ cõſenſu: ergo poteſt in q̊libet
regno boc ecrees main⸗ ſit dominiü
ρνAHPOSHH ſpüͤgle q; tempoꝛzale.
Kndeoss ien Baranu ub.
c.xxx.neceſſe ẽ eunde factoꝛẽ cẽ eoꝝque
ſunt in mũdo ⁊ ꝓuiſoꝛẽ. Sicut ergo de⸗
⁊ factoꝛ oium regnoꝝ ⁊ ꝓuiſoꝛ: ſic papa
vice dei ẽ oium regnoꝝ puiſoꝛ. Unde cũ
cã rõna bilis ſubeſt in quolibet regno po
teſt regẽ inſtituere ſiue ſit cã ipſᷣius reg
nequitia:ut dictũ ẽ ſupꝛa de rege fran⸗/

Queſtio In

coꝝ:ſiue ipſius populi fraudulenta mali
cia: ut ſi in regis moꝛtẽ cõſpirarent:vel
eum eijcerẽt:iac ꝑ boc ſeipſos iuniſditio
ne babendi regẽ pᷣuarent: uel cueq; alio
mõ cã iuſta⁊ ronabił ſubeſt:ad papa ſpe
ctaret illi regno de rege ꝓuidere.

Ad pꝛunũ St de g vopu⸗
— ne fuit datꝰ popu⸗
lo iſraelitico ad vocẽ ⁊ conſenſu ppłinõ
tñ de ꝑſona detminata fuit eis de rege

—

puiſum de cõſenſu ppłi:ſj immediate ꝑ
ip̃ʒ Samuelẽ fùmũu ſacerdotẽ de ꝑſona

„— —

fuit eis ꝓuitũ qñ tulit lenttcul a olei:⁊ ef
fudit ſuꝑ caput ſaul: ⁊ vnxit eũ in regeʒ
ſuꝑ iſrael ut ſcribiti. Re.xi. C. Ad 2e
dðd. ꝙ ſicut dicit Augꝰ. xix. de ciui. dei.c.
xxi.Cũ obijceret᷑ romanis rempublicã
nõ poſſe cũ iuſticia ꝓuincijs im pare: aꝑ
te reſponſũ ẽ ꝑ eos ꝙꝙ iuſte imp erabat et
alij iuſte ſeruieb ant: qꝛ vtile erat eis ſic
ſeruire cũ impꝛobis ꝑ dnium romanoꝛüũ
tolleretlicentia nocendi ſubditis: qð di
ctu Iz nõ credamꝰ ſufficere ad iuſte dña/
tionis initiuũ: eo ꝙ q;tucũq; boi ſit vtile
dñ ium: iuſte tñ aliꝗs ſibi dn ꝗri non põt
ipſo inuito:põt tũ ſufficere q;tu ad do⸗-

minatiõis ꝓgreſſum: quis cum bõ videt

dñm ſibi datu iuſte regere icipit voluũta
rium ſeruitium ſibi exbibere qo añ exhi
bebat inuitus: põt ſimilit᷑ qñq; inuitis
ſubditis rex uel domin? dari per papam
ſi eoꝝ culpa exigat.non eni faciedo iu/

ſticiam debet patrociniũ dare crimino/

ſis uel criminibus: ſed potius ſuppliciũ
Ad tertiuʒ eſt dicendu ꝙ conſenſus
baronum ⁊ comitũ ſeu populi requiri in

papa ad depoſitionem regis: poteſt in⸗

telligi dupliciter. C Pꝛimo q;tum ad
ipſus regis incuſationem: ⁊ lc planum
eſt ꝙ ſicut deus nõ condemnat aliqueʒ
in foꝛo exterioꝛi niſi ꝑ incuſationẽ con⸗
uictum: vnde nec mneretricem condẽna
uit exquo incuſata non fuit:ſcnec papa
vicarius eius cõdemnaret uel depone⸗

ret aliquem regem niſi cõnictum per in
cuſatõʒ comitũ baronũ ⁊ alioꝝ de regno

(
fngget

A.
(Seal
ctlennca
Pupenon
ſoenor⸗
cun por
ſgei
CAe
ode

chetere
Noſnniü
dipenſat
Aectun
Cpir
Eptione
ſeuman
coreti⸗
Cundo⸗
Poſſte
ebon

umnn

ſtagpe
Nuitedi
caſ
Dielgn
ctnobt
ſt C
herſone
Pelncppn
famecal
haſenp⸗
nigtperſ
–
mna
nn
fonrit
iura
Monie P

.

nmnne

Il

ulentafnel
birarent'pel
s uniſdito
cicigg aio
hasapaſe
iäce.
do Gkarbe
1dat) onn⸗
ſnlüppltni
t eis dellgt
mmmegan
otedegſon
taulioait4
teäünnide,
C
nechidl,
fonphble

gingetn

nperhug
cnn dsſ
fomanei
Aiis: dol
iuſtecna/

oiſtrr⸗

rinon got

Gi n⸗

nbö
Ghevoi
regnnc
orpe

do,

ecmino⸗/
s ſuppln
Pconſeſs
güregumn⸗
s holcin
90 iemit
1ſeN
ſtoni c⸗
em nn
inetſn
gictun 2
ſopden

Ar.

papa non reꝗrit conſenſũ alicuiꝰ:qꝛ ſicut
ſuperioꝛ eſt oibus:ita de cã crimiali om

nium põt cognoſcere ⁊ ſentetia pꝛoferre

abſqʒ alicuius regſtionis conſenſu.
¶ Queſtio.xlvij de actu electiõis q;tũ
ad dominiũ ſpirituele.
10 de poteſtate pape re
DDDD—1ſpectu actus electi-
orpnis q;tum ad dominiũ tẽpo
faale: reſtat videre de dicta po
teſtate reſpectu actus electiõis q;tuʒ ad
dominiũ ſpũale:⁊ deinde reſpectu actuſ
diſpenſatiois:et de his que diſpẽſationi
adnectunt᷑.Circa pꝛimũ querunt᷑ octo.
Pꝛimo vtrum papa abſq; ꝑſone ac-
ceptione poſſit aliquem ſuum coſangui
