EEOtriplicit poſſum' loqui.
¶¶Pꝛimo de cõfcſſioe cõpleta ⁊ ſacrali
Scðo de cõfeſſiõe incõpleta ⁊ cõdi
tionali. ¶ Tertio de ofeſſione merito⸗
ria ⁊ ſalutari. Con feſſio eoꝛundẽ pctõ

rũ cõpleta ⁊ ſacr̃alis pᷣceptoꝛie ẽ᷑ fienda

ſolũ ſemel:nec papa põt diſpenſare i plꝰ
nec in minꝰ: qꝛ ꝗ non põt relaxare actũ
uel non põt ſuꝑ actꝰrelaxationt᷑:nõ põt
ſuꝑ actus reit erationẽe:uel miłtiplicatio
nẽe.ſʒ papa ñ pᷣt ſuꝑ actꝰↄfeſſionis rela⸗/
xationẽ:qꝛ tc poſſʒ effectũ ſacr̃i ↄferre
ſine ſacro:S non pᷣt ſuꝑ actꝰſacr̃alis con
feſſionis reiteratione uel multiplicatio
nẽ.cõfeſſio vᷣo incõpleta ⁊ ↄditiona łeo-
rundẽ peccatoꝝ coactiue fiẽda ẽ plus qᷓ;
ſemel. Põt. n. q;tũ ad pñs in qnqʒ caſibꝰ
ↄ feſſio eẽ ĩcõpleta.Pꝛimo ſiꝗs dubitat
pctã illa fuiſſe cõfeſſum. Scdo ſi pctã
ofeſſa diui ſit diuerſis ſacerdotibꝰ. Ter
tio ſi pniam iniũctã non fecit nec imple

Qneſtio V

uit. Quarto ſi nõ fuit confeſſus ꝓpᷣo ſa⸗
cerdoti ſ̊ alieno. Quito ſi talia pctã cõ
fiteri pᷣſumat ſibi ſubtracta ptãte ſuꝑio
rig. Si. n. in oĩibꝰiſtis iueniat᷑ cõfeſſioeʒ
fuiſſe ĩcõpletã:cogẽdꝰẽ penitẽs ad reite
rationẽ ↄfeſſionis eoꝛudẽ peccatoꝝ. ſʒ
ↄfeſſio meritoꝛia ⁊ſ ſalutaris ↄſultoꝛie
boꝛtãda ẽ ut fiat àties fieri pᷣt: qꝛ qᷣnto

plhõ ↄfitet turpitudiuẽ criminis tanto

magis veniã ptõꝝ ↄſeꝗt:ut ſcribit᷑ i tra
ctatu de pnia.iij.di.ita ꝙ confeſſio com
pleta ſacralis eoꝛũdẽ ꝓctõꝝ pᷣceptoꝛie
fieda ẽ ſolũ ſemel. Incõpleta vo cõditio
nał pᷣcep toꝛie ſiẽda ẽ vltra q; ſeł. ſed me
ritoꝛia ſalutar cõſulto:ie fiendac quo/
A G pꝛimũ tiens fieripoteſt.
A B er Scẽ do. ꝙ ñ ẽ verü
Plꝰ.n.pᷣt papa mediãte officio q; mediã
te ſacro:qꝛ mediãte ſacr̃e toeti pᷣt qᷓntã
ptãtẽ deꝰ cõtulit ſacr̃o:vñ tãtũ pᷣt qntũ
vnꝰaaliꝰſacerdos:ſʒ mediãte officio tãtũ
p̃t qᷓntã ptãtem deꝰ cõtulit officio. Nec
tñ ẽ veꝝ ꝙ ꝑ coicatione ĩdulgẽtie remit
tat t᷑tiã ꝑtem pꝓctõꝝ:cũ idulgẽtia ñ coꝛ/
cet᷑ niſ cõtritis ⁊ cofeſſis:ſj̊ remittitur
ttia ułqrta ꝑs de ĩiũcta pnia ꝓ peccatj
q̊ abſolutio iã facta ẽ. & Ad 2e dæ.
ꝙ petm ipoꝛtat multas defoꝛm itates
malr: ſ̊ foꝛmalłr ſolũ vnã ipoꝛtat:puta
auerſionẽ a bono incõmutabili:q̃ remo
ta ꝑ cõtritionẽ᷑ ⁊ cõfeſſionẽ remouet oẽſ
alie inq;tũ bñt rõeʒ culpe.¶C Ad 3 di
ꝙ pnia reiterat᷑ q̊tiẽs cotĩgit pctm reite
rari:quia quotiens hõ peccat quocũ q;
peccato:põt ꝑpenitere ⁊ ꝑ confeſſionẽ ab
ſolutione conſeꝗ:ſic aut non reiteratur
baptiſmꝰ:qꝛ volũtarie peccantibꝰ poſt
acceptaʒ notitiã veritatis in baptiſmo
iam non relinquitur ꝓ peccatis bhoſtis:
ut dicit Apłus ad ebꝛe. x.

n e& ſic pꝛocedit᷑
papa non poſſit facere ut ꝗs dif᷑
ferat confeſſionem vſq; ad quadrageſi⸗

mam ſine peccato: quia eſtmagis ſub⸗/
ueniẽdu moꝛbo ſpuali q; moꝛbo coꝛꝑali

A.

ſeelinis
faloſec
leheqen
igerigpe
Cidiftert
tuele noꝛt
hens ſact
Litensiſed
tinnocf
tie diffcre
cr
ticncſite
ins bonin
Weſte
cokeſions
boneſac
thaigs
talellet
dnenct
Pnen
He
aleni⸗
Haopr.
geii

4

Gllegiſeof

t Geg

ffmnariin
mnbend

AEulßle

Gegiinet

(hofnni
4 4
ſitoten

icucbari

——

(rtethoi
ß nde

i ngeſe
fientan
leharit
illteren
llsne
kſeoriine

ogech

1
ſelus phoſt
italig petic
na gtitt ſhi
nuer cjfeſſioej
dnites afate
ſe ecaaton
tans gialtoit
leniöt gentn
cnministant⸗
kutſcnbſtim
confeſſiocon
ctop jcpteit
pleta ſocitii⸗
miſlutne
ſeſntteo⸗
nsfenent⸗
ingiiſei
hfinei
ſn tin frinti
ütiti ſtini
iteoffloottt
ltofico ⸗
lulgene enit
lgenancon⸗

tenitttuut

iapherlet
Pdnid
deſornttius
ſiernt
—

n reiteratif
Catid heſ
nbeytiin
aatls boſtii⸗

, neeti
ltetn
cretas
enatſife
tmegis .
notho hen

ſed aliquis ſubiectꝰ moꝛbo coꝛpoꝛali pe
riculo ſe cõmittit niſ ſtatim remediũ me
dicine querat:⁊ nõ ſtatim qrendo exne/
gligetig peccat:mlto ergo magis peccat
qui differt remediũ adhibere cõtra ſpiri

tualẽ moꝛbũ peccati. Pꝛeterea contẽ

nens ſacramẽetũ penitẽtie nõ eſt vere pe
nitens:ſed habes ſacerdotẽ paratũ ſi ſta
tim nõ cõfitet᷑ ↄtẽnit ſacramẽtu penite-

tie: differedo ergo cõfeſſionẽ ſemꝑ eſt in

peccato. ¶ Pꝛeterea maius bonũ eſt ſta
tim cõfiteri q; differre:ſed negligere ma
ius bonũ habita opoꝛtunitate operãdi
illud eſt moꝛtale peccatui;: differre ergo
cõfeſſionẽ ſine peccato no põt eſſe. CS.
bona ſacta in moꝛtali peccato ſut moꝛ-
tua:ſi ꝗs ergo cõmitit aliq ð pct m moꝛ-
tale ſtatim poſt paſcha differedo cõfeſſi
onem vſq ad qdrageſimã: oia bona fca
ſm Adio tẽpoꝛe erunt moꝛtua. —
In contrariũ n deug
ecclie nõ peccat: ſed ecclia ſtatnit ſemel
in onno ppꝛia peccata eſſe cofitẽda:ſicut
patz e? Ois vtriuſq; ſexus.ergo differẽ
do cõfeſſionẽ vſq; ad tépus ab ecclia iſti
gO. tutũ nõ eſt peccatũ.

IHOnicendü quoſdã diriſſe æ

tenet᷑ homo cõfiteri q;cito opoꝛtunitas

cofitdi ſe offert: ita qꝙ ſi ãplius differat

peccat. Sed iſtud eſt cõtra rõnẽ pᷣcepti
affirmatiui:qð Ia obliget ſemꝑ:nõ tñ ad
ſemꝑ:G̊ pᷣm derminatu locũ ⁊ tẽpus.Tẽ

pus autẽ iplendi pᷣceptũ de cõfeſſione vr

eſſe qñ iĩminet aligs caſus in quo neceſſe

eſt homini ꝙ ſit cõfeſſus: puta ſi iminet

ſibi moꝛtis articulus:vel nccitas accipi

endi euchariſtia:aut ſacrũ oꝛdinẽ:ad que

opoꝛtet boĩez ꝑ cõfeſſionẽ purgatũ pᷣpa-

rari. Ande ſi aliqꝗd iſton ĩmineat:æ aliqs
cõſiteri pᷣtermittat:peccat:dumodo de⸗

bita opoꝛtũitas aſſit:⁊ qꝛ ex pᷣcepto oẽs
ſid eles tenen t᷑ ſemel in anno in feſto pʒ
ſcatis pᷣcipue ſacrã coionem accipere iõ
ecelig oꝛdin auit ut ſemel in anno qũ imi
net tẽpus accipiẽdi eucbariſtis ocs lide/

ſexageſimaquinta

les cõſiteant᷑. Ad qoeʒ ergo puto eſſe
dicendũ ꝙ laudabile eſt ⁊ magis tutũ ut
peccatoꝛ qᷓ; citius põt cõmode peccatuʒ
ſuũ cõfiteat᷑.qꝛ in ſacrameto pnie gra cõ
ferturꝗᷓ hoĩez reddit magis firmũ ad re/
ſiſtendu peccato: ⁊ in periculis ſuꝑueni/

entibꝰ redqit ipſũ magis ſecurũ:differen
do tñ cõfeſſionẽ vſq; ad tẽpus ab ecelia

inſtitutũ:puto licituù eẽ:nec peccat ꝑ ſe lo

quendo ſic differendo. an.
ergo eſt dicendũ ꝙ
B . Penunmi nõ eſt ſile. qꝛ moꝛbꝰ

coꝛpoꝛalis niſi ꝑ remediũ medicine exti
guat᷑:ſeimꝑ inualeſcit in peius:niſi foꝛte
virtute nature fuerit extinctꝰ. Moꝛbus
autẽ peccati extinguit᷑ ꝑ cõtritionẽ ⁊ cõ/
feſſionẽ habedo in voto ⁊ in ꝓpoſito ob/
ſeruãdi tẽpus ab eccłia inſtitutů. C Ad
2eſt dicendũ ꝙ babẽs ſacerdotẽ para
tum ſi nõ ſtatim cõfitet᷑tnõ ex boc contẽ

nit ſacr̃m pnie. Tũc enĩ ↄteneret qñ nec

cõfiteret᷑ nec beret ppoſitũ cõfitedi tꝑe
ab ecclia oꝛdinato:qꝛ ſi ſic ↄtẽneret:pla/
nũ eſt ꝙ peccaret. ¶C Ad 3ꝭ "eſt dicendũ
ꝙ nõ ſemꝑ negligens maiꝰ bonũ peccat
etiã opoꝛtũitate exiſtẽte ipledi illud:niſi
ſit maiꝰ bonũ tale qð teneat᷑ iplere ex pᷣ/
cepto. Maius eni eſt bonũ itrare religi/⸗
onẽ q; mr̃imoniũ bere:⁊ tñ nõ peccat
ꝗs illud obmittẽdo opoꝛtimitate etiam
exiſtẽte. Ad ꝗeſt dicẽdũ ꝙ bona fcã

in medio tꝑe nõ ſũt moꝛtua: exq̊ͥ eniʒ hõ

de pctõ moꝛtali cõmiſſo ↄtrituſ eſt:⁊ bʒ
pꝛopoſitũ ↄfitẽdi tꝑe ab ecclia oꝛdinato

nec ãpli ꝓpõit recidiuare:iã abſolutꝰ eſt

a pctõ:⁊ ſi caſus moꝛtis aduen iret ĩ quo
ſacerdotis copiã habẽ nõ poſſi: puto æœ
nõ gderet: ecà ex ↄtẽtu nõ ob et.
. PoYrI1 ſic ꝓcedit. vr eniĩ
pe ſacerdos parrochiał nõ teneat

credere ſolo ?bo ſuo ſubdito dicẽti ſe eẽ

religioſo ↄfeſſũ babẽti auẽtes abſoluẽdi
qꝛ frequẽter in ↄfeſſiõe aliꝗ cõterũtur ꝗ
pus pↄtriti nõ fuerũt: ſʒ ſacerdos dʒ ſuuʒ
ſubditũ q;tuz põt ad bonũ iducere:ergo

Ar.

oino debet ab eo erpetere ut ſibi ꝓfitea k.

¶ LHPꝛeterea rectoꝛi dicit. Pꝛouer.xxvu.

diligẽter cognoſce vultũ pecoꝛis tui: ſed

nullo mõ meliꝰpõt qᷓ; ꝑ cofeſſionẽ cogno

ſcere: oiĩno debet ab eis exigere ut ſibi
confiteãt᷑. ¶ Pꝛeterea illud qð dat᷑ ali

cui:ãplius nõ eſt in ptate dantis.poſtq;

Sparrochia cõmiſſa ẽ ſacerdoti.non re-
manet ampliꝰin ptãte pape uel epi:ſꝑ
Pot regꝗrere ut eiꝰ ſubditi ſbi cofiteant
PAGt 11 eſt: qꝛ ſi ſibi con
In C0 trariu fiteret᷑ poſſʒ di
cere ꝙ vellet ⁊ teneret᷑ ei credere: dice
ti ſibi eẽ ↄfeſſum religioſo hẽnti auctoꝛi
tatem:credere tenetur.
Rnd co dicenduʒ ꝙ in foꝛo iudi
Se ciali credit bõi õ ſe:ſj nõ
ꝓſe.in foꝛo ãt pnie credit᷑ bõiꝙ ſe ⁊ ⸗ ſe
Si g aligs petat a ſuo ſacerdote ſacr̃m
euchari ſtie dicedo ſe eẽ cõfeſſum religio
ſo uel bẽnti auctem:ſi ſcit in eo eẽ impe
dimentũ ad ꝑceptionẽ euchariſtie perti
nens ad foꝛu iudiciale:puta ꝙ ſcit uł cre
dit eũ eẽ excoĩcatũ:nõ tenet᷑ ſibi credere
niſi de abſolutione ſibi conſtet: ſi vᷣo ſcit
in eo eſſe imped imentũ ꝑtinẽs ad foꝛuʒ
pnĩe:puta peccatũ:tenet᷑ ſibi credere: et
iniuſte a git ſecũ ſi denegat ſibi euchari⸗
ſtia: exquo ꝑbibet ſe eẽ ↄfeſſum ⁊ abſolu
tum ab eo ꝗ abſoluere vorni ue aubte
0. P aplica uel epᷣi.
Ad P nimmn S eſt dð. ꝙ illð bo⸗
nũ qð in ↄfeſſiõe hoĩes ↄſequut᷑:iã illud
ↄ ſecutus eſt ꝗ cõfeſſum ſe dicit:ſi veruʒ
dicit.ſi aũt falſum dicit:pari rõne pote
rat falſu dicere ↄfitendo ſibi:mec põt ali
cuius hois auẽte ꝗs cõpelli ad ↄfitendũ
peccatũ qð alteri cofeſſus : ꝗ abſolue/
re potuit. C Ad ⁊meſt dicẽdu ꝙ rectoꝛ
eccleſie vultũ pecoꝛis ſui diligẽter debzʒ
agnoſcere:ↄſiderando exteriꝰ vitã eius
ſed , modu cõſeſſionis nõ põt alit᷑ ſcru-
tari: niſi ꝙ credat illa que ab eo dicunt
ſibi. C Ad zeſt do. ꝙ pꝛochia nõ da
tur ſacerdoti in ſuũ cõmodũ: ſed incom
modu ſubditoꝝ:⁊ iõ i comodũ illoꝝpñũt

—

legii papa indultu
at. C 2. vtrũ papa lege pꝛiuilegioꝝ in

Qnueſtio 1

alij ſacendotes oꝛdinari ad eoꝝ inſtru⸗

ctionẽ ⁊ abſolutiõem ꝑ ſuperioꝛẽ paſto/
rem qui de omnibus cura habet.

¶ QAueſtio.lxvi.de largitiõe puilegioꝝ

2 conſiderandum
Ein C eſt de puilegioꝝ
largitione: Circa qð querunt᷑
quatuoꝛ. Pꝛimo vtrũ pui⸗
ſidoꝛꝰ bñ diffini

eccleſia vti debeat. ¶ 3. vtrũ ſolus pa⸗

pa pꝛiuilegiũ cõcedere poſſit. A vtrũ

pape pꝛiuilegium per eius ſucceſſoꝛem
poſſit reuocari. =5 gith
ic pꝛoceditur
.☚ Pum Aigdetur.n.q;
peiuilegiũ Iſidoꝛ? male diffiniat.
Sic.n.diffinit pꝛiuilegiũ IJſdoꝛꝰ: ⁊ po/
nit᷑ diſ.iij. Pꝛiuilegia ſunt leges pꝛiuato
rũ:q̃ſi puate leges:nã puilegiũ ide d cm

ẽ ꝙ in puato ferat᷑. In puilegio.n.q ñq;
nõ ponit᷑ niſi ius cõe: Wale 5 drcy pui⸗

legia ſunt qᷓſ puate leges. C Pꝛeterea

nibil diffinit᷑ ꝑ ſuũ oppoſitũ: ſj lex dicit

aliꝗd poſitiuuũ. puatio vᷣo impoꝛtat ne-
gationẽ. Eſt eni nęgatio in ſubiecto: ut
dicit phũs: male P ꝙ puilegia ſũt
q̃ſi leges puatoꝝ. ¶C S. doctrina ecde-
ſiaſtica drĩ catholica: qꝛ ẽ vłis: eo ꝙ nõ
in angulis uel in puato:ſʒ vlłr e pꝛedicã-

da ⁊ docenda: ut Augꝰ dicit in libꝛo de

nouo catico Cũ igit᷑ puilegia ut in plu
ribus dent᷑ de bis ꝗ ꝑtinẽt ad eccleſa⸗/
ſticã diſciplinã:male dr ꝙ puilegiũ ide
Actum eſt ꝙ in pꝛiuato feratur. .
A 11 e auctas ecchie
In cõ ti 1 in que hanc difi⸗
S Rnitionem appꝛobat,
Rñd 0 dd. q; Purlegis pt tripłr
ↄſiderari. C Hꝛi ex ꝑte eiꝰ cui ↄcedit᷑
2.: ſex ꝑte cõis iuris ꝙ relaxat᷑. ¶·3·
ex ꝑte oꝛdis iudiciarij ꝗ in eiꝰ conceſſiõe
nõ obbuat᷑. ¶ Quãtũ & ad illos ꝗbꝰpui
legia ↄcedũt᷑ dicunt᷑ puate leges:qꝛ ſꝑ pᷣ
uilegia ↄcedunt᷑ aliꝗbꝰ ſingularit᷑.q;uis

eni diſtiguat᷑ puilegiũ in gnãleqð dat᷑ ec

ſcllgcrtte

A.

lcſe ele⸗
Lintollesi
cNoneſe
Ellipein
ctotttcoi
cgioſngr

(Cuni

ſciregera
ſgteleges,l

ſepnarn
ſpyabitücn
tryqch
ſipretgni
gereßti
Gaidio
nata leg
Sugoe
conſuer
llegio⸗
ſeaſt6
ſycohar
nulileyiu
t;⸗ o
iluntiir
honopoeren
gneicicie

elinlin

liorſata

Lkcoetnten

atſciudic
ſttobonae

pen

ieit
Ppubegor
Uuueſſconf
fagssconſie

ſcögenere

poesol
uan

Pipruteti
Shalge

illi e
Li

Spei

adeon nn
ſerinepeſt⸗
bir
töeſulego
conigerincunn
tdehulecze
ieaqiverut
Duinopeün
Nidorhädffin
deniegin
etrüſolsy
poſt Caymi
tis clſnn

ie ouacinr
tenr
Vnscofi.
i Akn
nt lesrs n
ilegided
zuilgon
lesdrN
3, C Peetan
gitüßler
ſoitnportete
bgin ſbet
dotinet,
ee
NSNM. .
whnd.
irinpi
talurlc⸗
mmleziiit
nin act
e banedifi

enaghecht,

Gezi tn

tchan
PtAeK ,
Pcndt
allosg
tlſttiſt
gilin

indulget᷑: uel in reuel in mõo. O

Ar.
cleſie vel collegio ſiue vni cõgregationi

⁊ in puilegiũ ſingulare qð dat᷑ vni pua-
te ꝑſone:ſꝑ tñ ills q pꝛiuilegiant᷑ dicunt᷑

cẽ qdã pꝛiuata: = quedã ſingularia reſpe
ctu totiꝰ coitat:qꝛ ut diẽ Hiero. Pꝛiui
Ee ſinguloꝝ nõ pñt legẽ facere coẽm

Quãtũ vᷣo ad ius cõe qð ꝑ ipſũ pꝛiui

legiũu relaxat᷑ pꝛiuilegia dicunt᷑ q̃ſi pꝛi/

uate leges. Mõ.n.ẽ pꝛiuilegiũ niſi aliad
indulgeat ſpãle.vñ alig dicũt pꝛiuilegiũ

efſe pꝛiuatuʒ ſiue ſingulare ius ↄtra cõe
indultũ: cui conſonũ ẽ illud qð ſcribitur

xxv.q.i.cũ pꝛiuilegia aliquibꝰ cõcedunt᷑
ſi pꝛet᷑ gnãlem legẽ nulli aliqd ſpãle idul

gerert᷑: pꝛiuilegiũ nõ diceret᷑: Mã pꝛiuile-

gia iõ dicunt᷑ qſi pꝛiuata legia eo ꝙ pꝛi-
uatã lege in ſingulis generẽt: qð aucte

Beꝛego. cõfirmat dicentis: Si hoc neq;
conſuetudine uel lege generali neq; pꝛi

nilegio vendicas: reſtat te vſurpare qð
feciſti. Sʒ q;tum ad iuris oꝛdineʒ ꝗ
in conceſſione pꝛiuilegioꝝ nõ ᷣuat᷑ dicit
pꝛiuilegiũ inde dictũ eẽ q; in pꝛiuato fe
ratur. Mon.n. pꝛiuilegia dant᷑ niñ ab ilł
qui ſunt ſupꝛa legẽ vłr uel pticularit᷑:q̊s
non opoꝛtet in concedẽdo pꝛiuilegia oꝛ
dinẽ iudiciariũ obſuare ut ſedẽtes ꝓ tri
bunali ulł in loco publico eoꝝ ſnia robur

bẽat:ſicut contingit de iudicibꝰꝗ ſᷣm le/

gẽ coẽm tenent᷑ iudicare:⁊ de illis q ᷣin
oꝛdinẽ iudiciariũ trãſeũt. Vñ talis di ffi
nitio bona eſt:qꝛ non continet ſuperflu⸗/
um neq; diminutum.

I, ;̈ b eſt do ſp in pꝛi
Ad Peimmn uilegio gliqd ſpale
geriuel in ato eni
in pꝛiuilegio nihil expꝛimat᷑:niſi ius cõe

fauoꝛ tñ confert᷑ ſpãlis ꝑ pꝛiuilegiũ:ꝗa

magis conſueuit timeri qð ſpãłrocedit

q; að generalit᷑ idulgetur. ꝑ bullas nãq;

papales plꝰ terrẽtur hoĩes:lʒ ius cõe cõ

dcã pꝛiuilegia ſcire:ꝗ coĩa iura ignoꝛãt.
da b. ꝙ pꝛiuatũ ibi accipitr ꝓ
ſingulari. Eſt enim ſenſus ꝙ pꝛiuilegia
ſunt leges pꝛiuatoꝝ:quia ſingulariũ ſup

ſexageſimaſerta n

poſitoꝝ reſpectu totius coĩtatis:uel re
ſpectu iuris cois qð non appꝛopꝛiat᷑ iſt
magis q; illi. &Ad 3eſt dicendum ꝙ
pꝛiuilegium non dicitur dari in pꝛiuato
ex parte recipientis:cum poſtq; datum
eſt mandetur omnibꝰ publicandu: ⁊ in/
fallibiliter obſeruandu:ſʒ dr fieri in pꝛi
uato ex ꝑte dãtis q ñ tenet᷑ ĩ daido puile
giũ oꝛdinẽ iudiciariũ fuaĩr cũ ſit ſup lege
Dſecũdũ eeanun
⸗7 Ar.n. ꝙ pa
pvg in ecclis lege pꝛiuilegioꝝ vti ñᷣ
debeat: qꝛ papa n dʒ vti ĩ eccłia:qð edifi
cat ciuitatẽ babyloniã:ſ̊ magis qð edifi
cat ciuitatẽ hierłymã. Iſti ãt duo amo
res pꝛiuatꝰ ⁊ coĩs edificãt duas ciuita-
tes:ut dicit Augꝰ: Mã amoꝛ pꝛiuatꝰedi
ficat ciuitatẽ diaboli babyloniã. Amoꝛ
bᷣo coĩs edificat ciuitatẽ dei birim cele
ſtem: cuzʒ & pꝛiuilegium ſit pꝛiuata lexut
dictum eſt:videtur ꝙ papa tali lege pꝛi
uata i eccleſia vti non debeat. C S.oẽ
qð derogat iuſticie ñ ẽ in eccłia vtendũ:
ſz pꝛiuilegiũ derogat iuſticie.ſ.legi cõi q̃
iuſta ẽ:alit᷑ non et dicẽda lex:ut diẽ Au
guſtinꝰ:non ẽ in ecclłlia pꝛiuilegiũ indul
gendũ. ¶ Pꝛeterea diſpenſatio inclu⸗
dens diſſipationẽ int̃dicitur pape. Sic
eni ſcribit Berñũ.ad Eugeniũ: Si quer
a me ꝓhibes me diſpenſare:non: ſʒ diſſi
pare:nã non ſum tam rudis:ut ignoꝛeʒ
poſitos nos e diſpẽſatoꝛes:ſʒ in edifi⸗
cationẽ:non in deſtructionez: Jut᷑ illud
Son Hic ꝗritur int᷑ diſpẽſatoꝛes ut fi
deł ꝗs iuẽiat᷑:cũ g in puilegio ſꝑ aliqd
diſpenſetur ↄtra ius cot: videtur ꝙ tał
diſpenſatio ſit diſſipatio.

In cõtrariu em tas en⸗

Valet ſcã romana eccleſia quoſilibet ſu/

. Pl te . ius cõe cõ is pꝛiuilegijs munire:⁊ ex ſpãlia decre/
tineant q; ꝑ iura coĩs:⁊ młti facilit᷑ pñt

ta quedã ſpãlia bñ ficia nangere le
*W 11 do. ꝙ nccitas vtẽdi lege
Ki 1 60 puilegioꝝ ecclia tripler
q;tũ ad pñs ee vr. ¶C Pꝛiẽ actuũ bũa.⸗
noꝝ variatio. C 2 coĩs iurj remeoꝛa:

Ar.

¶Tertia eſt cauſe innouatio. Contin

git enim actus büanos multiplicit᷑ va⸗
riari:ꝓpter ̊n variationẽ in bonũ uł in
maluũ neceſſariũ eſt quibuſdam puilegia
indulgere:⁊ a ꝗqbuſdã ſubtrahere ꝓpter
caſus cõtingen tes ꝗqꝑ legẽ coem deter⸗

minari nõ potuerunt:ſicut Augꝰ ponit

exemplũ.i.de lib.ar.de pplo ꝗ ſi ſit mode
ratus:⁊ gratus:cõiſq; vtilitatis viligẽ/
tiſſimus cuſtos:recte tali puilegio inue
ſti ut liceat ſibi magiſtratus creare: ꝑ
quos reſp.admiſiretur. Si vopoſtmo/
du paulati incipiat depꝛauare rem pꝛi-
uata reip.pꝛeferẽdo: recte tali puilegio
puatur: ⁊ q;uis ut ibi Aug? dicit lex bu
mana ↄtraria videat᷑ contimere: ut vna
aliqñ honoꝛẽ tribuat aliquibus. Aliqũ
vᷣo aliquibus auferat:vtraq; tñ iuſta ẽ:
tꝑalis tñ eſt cenſenda:qꝛ eoipſo ꝙ tẽpo
ralis ẽ iuſte ꝑ tꝑa mutari poteſt. Se
cunda cã ẽ ex cois iuris remẽoꝛatione.
Si enim lex naturalis in pᷣmoꝛdio crea
tionis hõi a deo impꝛeſſa ex pꝛaua oꝑa/
tiõe in quibuſdã inueniat᷑ ſic obtenebꝛa

ta ⁊ ſic obſcurata:ut dictamẽ leg na

ture multa oꝑent:multo foꝛtius lex po
ſit iua põt ex obliuione ſic aboleri in ſub
qi tis: ut tanq;ignoꝛata non obſeruetur

iõ n eceſſariũ e ſꝑ ꝑ puilegia ꝑcularit ex/

plicari: ⁊ ad mẽoꝛiã bominu etiaz; illa q
coia ſũt ꝑticularit reuocari. C Tertia

eſt ex cauſe innoua tõe:nã inn ouata cau

ſa inouat᷑ effectus. Cã aut pᷣſtandi pᷣui-
legium ẽ qñ qʒ xpᷣiane religiois amplia-
tio.qñq; vo inſolertii ⁊ maloꝝ uel volẽ
tium nocere obuiatio.qñ q; aut recepti
bñ ficij recompẽſatio.vñ talibus cauſis
innouatis neceſſariũ e puilegia inouare
vñ ſcribit᷑.xxv.q.i.ꝙ pᷣuilegia q ob reli
ionis:uel neceſſitatis:uel exbibiti ob-
equ ij gra ↄcedunt᷑ neminẽ releuãdo:ita
diuitez facit ut multoꝝ detrimẽta nõ
circũ ſpiciẽdo in pau ꝑtatis miſeriã non
7 0 Pꝛim Mullos deijciant.
EeENNer EE dd. amoꝛ ille
puatus dãnat᷑:qui eſi ſꝑ recuruus ad ſe

Queſtio I11

ipſum: ut ſiqua bons pꝛopter deum uel
pꝛopter ꝓximu opat᷑ ſemper intedat ſu
um ꝓppꝛium cõmodũ ⁊ ꝓpꝛiã excellentis

talis amoꝛ puatus merito ediſicat ciui

tateʒ diaboli:qꝛ diabolꝰpenitet ⁊ peni
tentis agit de malo: Juxta illud Sap.
i. dicentes intra ſe pn iam agetes non ꝗ
dem ppter dei diſplicẽtiã:ſed ꝓpter ſuaʒ

ꝑditam excellẽtiam. Amoꝛ ergo puat

quo bonũ ꝓpꝛiũ ſꝑ intendit᷑ edificat ciui

tatem babylonicã:ſed amoꝛ quo bonuʒ

cuiuſcũq; ꝓximi ſingularit appetit᷑: edi⸗

ficat ciuitatẽ dei.Nam pᷣcepta dei iube

mur bere puatum amoꝛẽ magis ad ꝓs
rentes domeſticos:qᷓ; ad extraneos ᷣm
oꝛdinem charitatis. C Ad 2 dd. q;

ſicut ſcribit᷑ xxv.q.i. Cum aliqua puile

gia ab apoſtolico aliquibꝰ concedutur:?

ſi contra generalè legẽ aliquid ſonare vi

deant᷑ no tñ ↄtra ipam aligꝗd cõcedere
intelliguntur:cum ipſius legis aucte p

uilegia ſinguloꝝ penes mr̃ em omniũ ec
Ad 3“ eſt do.

cleſiarũ reſeruent. “ d .
Bermñ. intelligit diſpẽſatiõem eſſe diſſi⸗
pationẽ qñ fit non ↄſiderata rationis e
quitate:⁊ reip.vtilitate:vnde ſubdit ibi
ſtatim vbi neceſſitas vꝛget excuſabilis
diſpeéſatio eſt vbi vtilitas ꝓuocat:diſpẽ
ſatio laudabilis eſt: vtiliras dico cõis
non ppꝛia:na m cũ nihil boꝝeſt non pla
ne fid ełdiſpẽſatio: ſj crudeł ẽ diſipatio
2☛ detur.n. ꝙ non
ſolus papa poſſit puilegia con/
ced ere:qꝛ epᷣus poteſt puilegiun dare in
ſua dioceſi:ſicut pʒ.xvi.q.ij.c.viſis.non
ergo ꝑtinet ſolũ ad papã pᷣullegiũ dare.
peꝛeterea dare puilegiũ ſpectat ad
illu ꝗẽ ſupꝛa ius:ſʒ dicit iuriſconſultus
qꝙ imperatoꝛ non eſt ſubiectus legi:po/

teſt imperatoꝛ puilegiũ dare. ¶ S.

papa non poteſt aliquos exim ere: non
poteſt pꝛiuilegia ↄcedere. ꝙ aute papa
non poſſit aliquos eximere:pʒ per Ber
nardũ ad Eugeniũ ſic dicentẽ: Mon eſt

paruipendenduũ qð 7 deum hʒ auctoꝛeʒ

ſtngel
ilegeie

Zr.

1decclo
chionolt
pobeciit
ſote ang
loſubere
betinferi
ſubeſlech

Na

tcton
karetgie

ü

Hlieiterd

teſtgeill

ee
eti

minist
tonte
ͤfirm
ticnd
ſonrn
Muun
CUne
heimit
ſoor hei
ictin
albus⸗
ſopupo po
ationen

holii

u incla

apr

adiote

ſronbzni

Vr pim
unntin
Ntidaläͤſc⸗

llönee
Kioſnife

ſluleri⸗
dig

gmta

U
adent te
erintedetſia
günclentii
ocuſcatcini
penitet pen

taillud Se.

agetes hong
ſec pterſeg
ꝛergo P

itcdificatct

noꝛcvo hent

fir appetitc⸗

ccptadliut
e urs t
Gummnelf
rine
nticnai⸗
Nchccdu
ſnidhene

igscöctt e.

ogs ouit
fenonmti
1
denche dſ⸗

atakatotidee.

teſchüitfr
1 calſihi
Evoar
lrns in i
huu ae
Uurn Non
legs n

titgingt

—

gueige

65

Ar.

2 de celo ducit oꝛigint᷑: ꝗᷓ ꝓpter ſi dicat

epᷣus:nolo eẽ ſub archiepo:⁊ abbas no
lo ob edire epſo:hoc de celo nõ eſt: niſi tu
foꝛte angeloꝝquepia dicẽtẽ audiſti: no
lo ſub archangelis eẽ: aut ex alio quoli-
bet inferioꝝ oꝛdinũ aliquẽ nõ ferentem

—

ſubeſſe cuiq;: niſi deo/

In C0 troriy⸗ fei⸗ dee ape

teſt omia iura ↄfirmare:ↄdẽnare:⁊ rela

rare.talis aut ẽ papa:ergo c.
Rn CO dicẽqi ptas pape in

pliciter differt
teſtae illoꝛum.

cõferendo puilegia tri-

.A2

cõfirmare:⁊ de cauſa cõceſſionis vłſub
tractiõis pꝛiuilegionꝝ omniũ põt cogno⸗
ſcere⁊ diſcutere atqʒ ſententiare. Eius

aüt Euilegis nulliꝰ ſententie ſubiacent.
¶Q⅞—;ertio in dignitate:qꝛ ipſe põt cõce
dere puilegia in ſpualibus ⁊ tꝑalibꝰ cle
ricis ⁊ laicis.alioꝝ aut pꝛiuilegia ſalteʒ
laicoꝝ pꝛincipum nõ concedunt᷑:niſi de

tꝑalibus.⁊ leicalibus perſonis. ſolꝰ er
go papa poteſt cõce dere puilegis cũ oĩ

ligatione:⁊ cũ oĩ cauſe diſcuſſiõe: ⁊ cum
oi ſpualiũ ⁊ tẽpoꝛaliũ ⁊ clericoꝝ ⁊ lai⸗/

coꝛum incluſione.

. ergo dẽ ꝙ ep̃s põt
A Primmn dare Pui legtuan in
ſua dioceſi: cũ ↄſenſu tñ capituli:hocipᷣʒ
tfsñ non bʒ niſi iure ⁊ auẽte pape. C Ad
2" br ꝙ imperatoꝛ põt cõcedere puile-

gium in tẽpoꝛalibus ꝓpt᷑ adminiſtratio
nẽ tꝑaliũ ſibi cõceſſam. Quicũq; etiam
rex uel pnceps ſeu coĩtas põt coſtitutio
nẽ aliquã facere qñ ⁊ in quibꝰpõt in ilł

indulgentiã ⁊ puilegiũ dare: imo maio-
ritas uel dignitas ⁊ tꝑis poꝛitas puile

gium dant.Qñq; diuturna oↄſuetudo p

natã lege inducit:miſi ꝓbet᷑ abuſus: ̊ſbꝰ

e loꝗ ꝑticularit de puilegio:nõ vlr ut ſu

ſexageſimaſexta

tũ ad pñs ſpectat a po
B Pꝛimo in vniuerſali-
tate:qꝛ puilegia ſua oẽs ligãt uel ſoluũt
ſuũ etia puilegiũ nullius ꝑtãte puri bo/

III
pꝛa dictum eſt. Ad ꝭor̃ ꝙ v̈ba illa

Berñn. intelligẽda ſunt veritatẽ habuiſſe

ſuo tẽpoꝛe qñ ep̃ᷣi attenti erant in rigi⸗

da coꝛꝛectione:⁊ bonoꝝ ſuoꝝ ſubditoꝛũ

cõſeruatione.vñ malũ erat tunc ab eo/
rũ viſitatiõe ſubditos ſubtrahere:qꝛ ſub

diti fiebant diſſoluti: ⁊ bona cõia diſtra

bebant᷑. Añ dicit ſupꝛadicto libꝛo:Hðs
ẽ bons arboꝛ faciẽs fructꝰ tales:inſole-
tias:diſſolutiões:dilapid atiẽes: ſimul/

tates.ſcandala:odia:⁊ qð magis dolẽ/

dũ eſt intra eccleſias inimicitias graueſ

q diſcoꝛdias.nüc aũt regnante cupidi/

tate ex viſtatiõe pᷣla toꝝ illa oĩa mala ſe
quunt᷑ique Berñn. narrat cõtigiſſe:ſi tüc
uiſſent viſit atiõe puati. Dicit.n. Gꝛegꝰ

ſuũ etia puilegiũ nulli puri bo/ in paſto.illud vᷣbu Apłi:Qui epatuʒ de
minis ſoluit uel liga?. ¶ Scvo in au⸗
ctoꝛitate:qꝛ ipᷣe pot ſua ⁊ alioꝝ puilegia

ſiqerat:bonũ opus deñderat:illo tꝑe fu

iſſe bonũ quo quiſqʒ ad epatuz ꝑpueniẽs
ſecurus erat palmã martyrij obtinere.

Vnñ ſi ᷣba Apłi ſuo tꝑeintelligenda ſũt

multo foꝛtius ᷣba Bernardi.

d 11 ſic ꝓceditur
H guartu Didet᷑ enim
vy puilegiũ pape ꝑ ſucceſſoꝛẽ nõ
poſſit reuocari.Scribit᷑.n.xxv.q.ij.Pꝛi⸗

uilegia eccleſiarũ ? monaſterioꝝ ſcoꝛuʒ
patrũ gucte inſtituta: nulla pñt im ꝓbi/
tate cõuelli. D. Gꝛeg? ſcribit Aug!.
angloꝝ epo: Si ea deſtruerẽ ꝗ anteceſſo

res nri ſtatuerũt:nõ cõ ſtructoꝛ:ſj euer/
ſoꝛ eẽ iuſticie cõpꝛobarer:ſʒ papa nõ.dʒ
cõpꝛobari deſtructoꝛ canonuz ne notet᷑

de hereſi. Mõ põt & reuocare puilegia ſu
oꝛũ pᷣdeceſſoꝛu. ¶Ꝙ Pꝛeteres ide Gꝛegꝰ

ſcribens Oñico carthaginẽſi eo:de cc
cleſiaſticis puilegis:qð veſtra fraterni
tas ſcribit:hoc poſtpoſita dubitatiõe te
neat:ꝙ ſicut noſtro defẽdimꝰ: its ſingu
lis quibuſq; eccleſijs ſus iura Fuamus.
In C0 trariũ? qð ſcribit᷑.xxv.
₰J ₰1!1 II 1 g. i. Sca roma
na eccleſia ſua auẽte ↄgregata valet diſ
iungere:⁊ diſicta cogregare: ronis tũ
equitate cõſiderata: vñ uel pietatis uel

neceſſitatis intuitu ſemel a ſe conceſſa

Ar. AQueſtio 14

valet vel in totũ vel in partẽ cõmutsre.
Ki 60 dicendu ꝙ puilegiu vel
WEEEeſt gſonale:vel eſt gene⸗
e Srrüch aut ꝑ papã indultũ in toto
vk in ꝑte ꝑ ſucceſioꝛẽ põt reuocari.Ham
ſi ſit puilegiũ ſpeciale ſeu ꝑſonale:põt re
uocari ꝓpter abuſũ:quia pꝛiuilegiũ oĩno
meret᷑ amittere:qui ꝑmiſia ſibi abutit po
teſtate.ut ſcribit᷑.xi.q.iij. Secũdo ſi ſub⸗
repticie et falſo mõ ⁊ falſis pᷣcibꝰ fuit ĩpe
ffratũ. Mam medax p̃catoꝛ ipetratis ca
rere debet:⁊ quibꝰ ſcripta dirigũtur ſunt
puniedi ſi pꝛecũ medacia vetuerit argui.
ut ſcribit᷑xxv.q.ij.5.reſcripta.Tertio ſi
reipu.vel pꝛincipi nocumentũ pꝛeſtet:qꝛ
nec dãnoſa fiſco: nec iuri ↄꝛis poſtulari
opoꝛtet:ſicut ſcribitur.xx.q.i.Si vᷣo
ſit pꝛiuilegiuũ generale:reuocari põt:vel
pꝛopr᷑ delinquẽtiu coꝛꝛectionẽ: ut ſi ciueſ
occidãt ſuũ epᷣm:ppuilegio epalis digni-
tatis ꝑpetuo debent carere.vel ꝓpter in
meliꝰ cõmutationẽ: ſicut res eccłiaſtice
que alienari non poſſũt: ex ſpãli puilegio
poſſuũt in meliꝰ comutari. Epales ſiliter
ſedes vł hoſtilitat! v pauꝑtat ncẽitate
qñqʒ; mutant᷑ ⁊ in vnu redigutur:vł ꝓpt᷑
pietat ⁊ nccitatis ſubuẽtionẽ:ut q ex p.
uilegio religionñs vel domibꝰ religioſoꝛũᷣ
concedunt᷑:iam eoꝝncẽitate releuata ſi
poſtmodũ cognoſcant᷑ eẽ in detrimentũᷣ
cathedralis vel ꝑꝛochialis eccłie poſſũt

ſubtrabi:cu bonũ cõe ae p̃ferẽdũ cuilibʒ
P bono pꝛiuato.
Ad paimũ: c nlegia e⸗
cleſiaꝝ ⁊ monaſterioꝝ cũctis tevoriſs
inconcuſſa debent gmanere:ne videlicet

pter eius auẽtem a quo data ſunt cõtra
ſpa liceat ire alicui.vnde cũ ꝑ papã dẽtur
per papaʒ reuocari poſſũt.¶ A 2 b
ꝙ cu puilegis cõcedunt᷑ vl ꝓpt pauperũ
ſubuè tionẽ:vel ꝓpt ſeruiẽtiũ ecełie remu
nerationẽ:vel ꝓpt reipu ꝓmotionèe:non
euertit᷑ iuſticia:ſed cõ ſtruit᷑:q; tũcũq; vi
deat᷑ talis cõceſſio iuri cõi obuiare:cum
legiſlatoꝛis ĩtentiõe auctoꝛitas in ta libꝰ
ſemgꝑ itelligat᷑. Et ꝑ boc ptz rũſio ad 3

QAueſtio. lxvij. de in᷑pꝛetatiõe pape.

Lteriu S videnduʒ eſt
AE de int᷑ pꝛeta-
tione eceleſie. Circa qð qrunt᷑
quinq;. Pꝛimo vtrũ ſolus
papa poſſit puilegiũ aplicuʒ int pꝛetari.
2·vtrũ ſolus papa poſſit intpꝛetari
ſacrã ſcripturã. C 3? vtrũ ꝗd papã ſpe-
ctet int᷑pꝛetari ius ciuile. C A:vtruũ pa

pa poſſit interpꝛetari ius nature. C:

vtruʒ papa ſemꝑ dubia in melioꝛẽ partẽ
teneat᷑ interpᷣtari.

Iſic pꝛocedit. vr
Peimi eni ꝙ nõ ſolus

apa poſſit pꝛiuilegiũ infpꝛetari.

Seribit᷑ eni.j.Eſdre.viijꝙ ſcribe.leuite
et ſacerdotes erant intüpꝛetãtes legẽ in
in populo:ſed locũ ſcribaru nũc tenet do
ctoꝛes ⁊ magr̃i:ergo eoꝝ magis eſt int-
pᷣtatio q; pape.U¶. Pꝛeterea qui põt ma
ius põt minꝰ:ſed magr̃i poſſũt ſa crã ſcri

pturaʒ it erpꝛetari:ſic ptʒ. xx.di c.decre⸗

tales. ergo inulto magis poſſũt iterp̃ᷣtari
pᷣuilegia aplica:. Pꝛeterea Gꝛeg. diẽ
xiiij. Moꝛa. ꝙ pꝛaui dicta bonoꝝ cõſue
uerũt male interpᷣtari:ſed cũ papa ſit bõ
põt depꝛauari ſicut aln:ergo non eſt cre/

dendũ ſemꝑ ſue inrerßtationi. ſeribit
In contrariũ aelegi

nãq; ſoli canones valẽt ĩterpᷣtari qui ius

cCcõdendi eos babent.
Ki ideo, cõdendi eos babent.

iceẽdũ ꝙ ſicut notat Nu

go. xxv.q.i. Magiſtri et doctoꝛes valent

canones ⁊ apoſtolica puilegia ĩterpᷣtari
ſed interpᷣtatiões eoꝝ nõ cogunt᷑ iudices

obſeruare in foꝛo iudiciario:ſecꝰ autẽ eſt

de iterpᷣtatiõe romani põtificis cuiꝰ iter
pᷣtationè iudices cõpellunt᷑ obſeruare:⁊
magfi cogut᷑ in ſchol docere⁊ pdicare.

A &&1 P1&. ergo eſt dicendũ ꝙ
Ad Prim magiſtri poſſũt iter

pᷣtari canões ꝑ modũ diſputa tiõis:ꝑqui
rendo ſanũ intellectũ ipſoꝝ ſaluis vᷣbis
eoꝝ ſine additiõe vel diminutiõe: ſed ĩter
pᷣtatio pape eſt per modũ det᷑ minatiois:

ſnd

lin⸗

ſtcritero

(Foſinut

ſonegfor
aſdten
Pidemnogi
ſcmtonib⸗
ſirdoe
glon dicts
n oub
Hlatiier
cedrzn
Vron
voꝛevel
wdoade
heit
tinsi
nisiuc
Hſents
ehte⸗
tetſoẽ
ſitili
encine

ektiti

.
riin,
Cwonzf
ſhornn
ſisape
enoſppt
tgedehi
loſitito
Epnniite

Stſekdo

ſccos

gioſn

bein fii

—

nayhie
ti eß ltit
ktOhee .

puttatiöeſe.

g9 rocthe
deinkprer⸗
Cinacoqntf
imopin ſons
ſcnzinirent.
oſtitintpꝛetet

rias gepie

„Cuytni
nature. C
nmelioꝛe oen
ſihurni
gnig o ſi⸗
lgüinem⸗
iebehehuie
Nrigslih
rünücteetde
nigisckit⸗
nuguiirn
ſitſigiſn
tncbede,
ſitin
abiet
hrfit
Gonntfon
7aolin
4
riciius
as hͤbent⸗

urrl

corcse
Geiſffn
unkilie⸗
ſeo aute
ſegaßi
iſennen
cer gient
oeidellli
feſtiu
ututös
2 uß
Gete

5
Rr⸗

eo ꝙ ſua detminatio ligat oẽs ad tenẽ/

duũ ipſa: no autẽ ligat iterpᷣtatio magroꝝ

filiter iterpᷣtatio ꝑape põt eẽ cũ additiõe
et diminutiõe ſenſus vel ſnie: iterpᷣta tio
v magroꝝ ad boc ſe nõ extedit. CAd

2"eſt dicendu ꝙ illa ↄparatio intelligit᷑
ibi de magris reſpectu platoꝝ:qꝛ in iter-

pᷣtationibꝰ ⁊ expoſitiõibꝰ ſcripturaꝝꝑ ma
giſtri ? doctoꝛes pᷣferunt᷑ eis: maxiĩie illi

quoꝝ dicta aꝑpꝛobata ſũt ꝑ eccſam: ſed

in qonibꝰ diffiniẽdis ⁊ deminãdis ipſ

pᷣlati pᷣ ferunt᷑ doctoꝛibꝰ. ¶Ad 3 eſt di

cẽduʒ ꝙ ma le ĩterpᷣtari põt ee dupliciter
Vno mõ ex ꝑte iterpᷣtant:ut ſi fiat ex li/
uoꝛe vel ex rancoꝛc in nocumẽetũ alteriꝰ

nõ ↄſid era ta rõnis eqtate:⁊ ſi ſic pꝛaue

papa iterpᷣtat᷑ puilegia peccat quidẽ:ſed
eius iterpᷣtatio ſeruada eſt:qꝛ ſnia paſto
ris iuſta vel iniuſta ſemꝑ ligat:ſaltem vᷣm
pᷣſentẽ iuſticiaʒ.Alio mõ põt dici pꝛaua
er ꝑte eius ꝙ iterpᷣtat᷑: ⁊ tũc ſi illa iterp/
tatio cẽt cõtra fidẽ:vel cõtineret mamfa
ſtã falſitatẽ:nõ eẽt tũc illi iterpᷣtatiõi cre
dendũ:nõ eni põt papa cõtra veritatẽ:ſʒ
pꝛo veritate:ut diẽ apłusij.Choꝛi.xiiij.
Dſecundũ ichean
— vid er eniʒ
wꝓvw nõ ſolũ papa poſſit ſacrã ſcrip⸗
turãꝗ ĩterpᷣtari. JIntpꝛetatio nãq; monuũ
eſt donũ ſpiritꝰ ſancti.iuxta illud apłi.i.
Choꝛin.xij. Anicuiq; dat᷑ manif eſtatio
ſpus ad vtilitatt. Alij ꝗdẽ ꝑ ſpiritu dat
ſermo ſapiẽtie. Alij iterpᷣtatio ßmonũu:ſʒ
tale donũ qñq; alij mag q; papa baber̃
poſſũt:g nõ ſpectat ſoluũ ad papã ſacram
ſcripturã iĩterpᷣtari. C S.i ſacra ſcriptu

ra ↄtin et᷑ doctrina ꝓphetica:ſʒ ſcribit᷑ij

Pet.ij.ꝙ oĩs ꝓphetia ſcripture ꝓpᷣs iter
pᷣtatiõe nõ fit:nõ eſt ᷓ volutat buane ſa
crã ſcripturã iterpᷣt ari.vñ dixit Joſepb
Geñ.xl.Nuqd nõ dei ẽ iſta ĩterpᷣt atio.vñ
Dañ̃.ij.ſcribit᷑. Mihi nõ in ſapiẽtia qᷓ ſit

ii me ppq; i cũctis viuẽtibꝰſacr̃m b reue

latũ e᷑:ſʒ ut ĩte rpᷣtatio regi manifeſta fie

ret. ¶Pꝛeter ea in cauſa fidei papa eſt

equa lis conditi onis cũ alijs.qꝛ poteſt ſi
L. . - H

—
2. .

„ 4H . K
lexaggeſlimaſeptima II

a fide deuiat ↄuici ⁊ iudicari ſic ali:ſj ſa
cra ſeriptura eſt de his que ſunt fidei: cui
libʒ licitum eſt ſacram ſcripturam ſibi

interpꝛetari.

* xxiiu.q.i.c.Quo
tiens fidei rõ ventilatur arbitroꝛ nõni
ſi ad petrũ:puta ad ſui nois uel bonoꝛis
auctoꝛitatè referre debere:uel vti nũc re
tulit veſtra dilectio.
ſ EOdicendũ ꝙ eius eſt inter
ptari cuius e cõdere.xpᷣi
autẽ eſt ſacrã ſcripturam cõd ere:quia de
ipſo eſt tota ſcriptura ſubiectiue ⁊? fuda
mentalit. Ande dicit Augꝰ. xiij. de tri.
c.xix. ꝙ ſcia nra xpᷣs eſt:ſapientia quoq;
nr̃a idẽ xp̃s ẽ:qꝛ ipſenobis fidem de re
bus tꝑalibus inſerit: ipſe de ſempit᷑nis
exhibet veritatt. Ad euũ ergo ꝑtinet au
ctoꝛitatiuę ſacrã ſcriptura interpᷣtari:

ꝓpter qð Lu.xxiiij.ſcribit᷑ incipiens a
moyſi ſe ⁊ oibus ꝓpheticis interpᷣtabat᷑
illis in omnibus ſicripturiſ qᷓ de ipſo erãt
Planũ ẽ aũt chꝛiſti vicariꝰ in tota ec
cleſia ẽ papa:vñ loco chꝛiſti ad eũ pnci/
palit᷑ ꝑtiet ſacrã ſcpturã exponere:i cuiꝰ
ſignũ ià eiꝰpaſſiõe appꝓpinqnte ꝓ petro
cuiꝰ ſucceſſoꝛ ẽ papa rogauit ut nõ defi
ceret fides ſua:ſicut ſcribit Luce.xxij.

WwWi mmi dr ꝙ planuʒ eſt in
Ad Pamu eccleſia młtos ecẽ ?⁊

fuiſſe dono ſpũs ſancti repletꝰ ſuꝑ erpo

ſitiõe ⁊ interpꝛetatione ſacre ſcripture:
qꝛ tñ angelꝰ ſathanepõt ſe trãſfigurare
in angelũ lucis:iõ ꝗd tenẽdũ ⁊ qd nõ te
nendũ ſit de illis interpᷣtatiõibꝰ:non niſ
auẽte ſũmi põtificis tminaripõt vñ q̃li
ter in oꝛetatio ſnialr ſit tenẽda in ſacra
ſcriptura ſolũ ad papaʒ ſpectat. C Ad
ſecundũ dr ꝙ ibi interpᷣt atio accſpit᷑ pꝛo
reuelatiõe ſacre ſcripture: eo ꝙ ppbeti-
ca doctrina ⁊ vniuerſalit᷑ ſacra ſcriptu/
ra nõ eſt buana voluntatemuenta:ſed a
deo in ſpirata:vnde ſubdit᷑ ibi ꝙ nõ volũ
tate bhumana illa ta ẽ ꝓpheta:ſed ſpiritu

ſancto inſpirati locuti ſunt ſele boies

b 2

Ar.
Iſto ͤ modo nõ ſpectat ad papã ſacraʒ
ſcripturã interpᷣtari:ſicut nõ ſpectat ad
ipſum ſacrã ſcripturã inſpirare. Solłꝰ.n.
chꝛiſtus e ſubiectũ in ſacra ſcriptura ut
ſpiratoꝛ ⁊ reuelatoꝛ ipſius Hapa aũt ſit
vicariꝰ ſcripturã ab eo inſpiratã ⁊ int-
pᷣtatam tenet pijs opitulari:⁊ cõtra im
pios defenſare:ac de expoſitionibꝰ ⁊ in
terpᷣtatiõibꝰ alioꝝ ſnialit᷑ determinare
quid tenendũ 2 ad nõ tenendu. ¶ Ad
ʒ* pr ꝙ in ca fidei papa ẽ equal ↄditio
nis cũ alus:qᷓ;tum ad illa que credenda

ſunt. Sʒ ut dicit Augꝰ. xiiij. de trini. c.

iij.Aliud ẽ ſcire tm mo ad hõ credere de
beat ppt᷑ adipiſcenda vita beata:q nò ni

ſi eterna eſt:⁊ aliud ẽ ſcire quẽadmodusʒ

hocipſuʒ ⁊ pijs opitulet᷑: ⁊ ð impios de
fendat᷑. In boc.n.qliter ſacra ſcriptura
pijs opitulet᷑ ⁊ 3 impios defendat᷑: no e
equalis cõditiõis cũ alus:qꝛ ad ipſũ ſpe
ctatiſacram ſcriptura interptari: ⁊ alio-
rũ interpᷣtationẽ apꝓpbare uel impbare.
Vnge extra de bereti.interdicit᷑ laicĩ in
ſacra ſcriptura diſputare uel docere.

een e er S1 ſic pcedit᷑: vide
“ D terimn torenlen qp ad

papã nõ ſpectet iĩterpᷣtari ius ciui
le:qꝛ ius ciuile iudicat in foꝛo exterioꝛis
iudichj ſm faciem. Papa aũt cũ ſit vica/

rius chꝛiſti:⁊ oĩs xpi actio debeat eẽ eiꝰ

inſtructio:dʒ iudicare ſᷣm interioꝛẽ ↄſci

..

entia:vnde ſibi ⁊ alis paſtoꝛibꝰ eccleſie
m faciẽé: ſed iuſtum

dr: Molite iudicare
iudiciu iudicate. Pꝛeterea ius ciuile
pcipit miniſtrũ obed ire iudici:⁊ iudiceʒ
legi: ſed ſi talẽ in terpᷣtationẽ exequit᷑ pa
pa:cõdemnat qnq innocentẽ ꝓ nocente
cũ ſᷣm legis iudici poſſit interdũ inno/⸗/
c&α noceéte cõuinci: qð ẽ 3 diui ã legẽ
Q¶Dꝛeterea papa nõ dʒ facere iniuriaʒ
alicui: ſed iniuriã facit imperatoꝛi ſi int
zetatur ius ab eo conditum.

S &νP H 1.α 1ε eſt: quia ad que
In cotrarineinet iudicare
legiſlatoꝛem ad eũ ꝑtinet interpᷣtari le⸗
gem latat ꝑ eun:ſed ad papã ꝑtinet iudi

Queſtio

care imꝑatoꝛẽ ſi delinquit:ergo ad ipſu,ʒ

ꝑtinet interpᷣtari lege latã per ipſum.
Kfide dicendum ꝙ quadruplex
„. intᷣpꝛetatio legis ciuilis
ꝑtinet ad papã. ¶. Pꝛima eſt q;tum ad

