tione in ferioꝛi:que non poteſt a deo a/

uerti: ul in deum conuerti:cum auertiu ł

cõuerti in deum ſit ſolius rõnis ſuperio
ris: Sʒ peccatũ moꝛtale nunq; eſt ſine

AQueſtio

IIII

auerſione a deo: ergo moꝛoſa delecta⸗

tio non poteſt eſſe moꝛtale pctm. CS.

moꝛoſa delectatio in bono ꝑ nos opera
bili ſine conſenſu faciendi illud ſi aſſit fa
cultas:mon eſt meritoꝛia vite eterne:er/
go delectatio moꝛoſa in malo ſine oſen
ſu faciendi non eſt meritoꝛia et᷑ne pene.

1rPA ẽ Augꝰ qui di⸗
In cotrariucgte, gonn pec

catum cogitationis delectatione teneat

etiam ſi volun tas perficiendi deſit:moꝛ
tale eſt:⁊ ꝓ eo totꝰ hbomo damnabi.·d

RKnd co dicenduʒ qꝙ moꝛoſa cõ

cupiſcentia ⁊ complacẽ

tia inſurgens in carne:vel põt dici mo

roſa tempoꝛis durationę uel conſenſus

deliberatione. Pꝛimo mõ nõ cauſat pec
catum moꝛtale:quia ſi duraret per vnũ
diem: ⁊ bomo ſempꝑ diſſentiret uel com
placentiã illã nõ acceptaret ꝑ rõnis iu /
diciũ:nõ eſſʒ tunc moꝛtale peccatũ. Iſto
mõ Hieronymꝰloquit᷑ de moꝛa in rge
tis carmn alis cõcupiſcẽtie in epła ad Eu
ſtochiũ:vbiloquẽs de ſeipſo dicit: Ne/
mini me clamantem diẽ crebꝛo cum no
cteiuxiſſe: nec pus a pectoꝛ ceſſaſſe ver
beribus q́; rediret in me increpate dno

tranquillitas. Sz ſcdᷣo mõ ꝙ cõcupiſcẽ
tia ſit moꝛoſa ↄſenſus deliberatioe: itꝗ
ꝙ tam diu duret cõplacentia illa donec
ſibi cöſentiat plene ⁊ deliberate ꝑ ro⸗
nis iudiciũ ⁊ voluũtatis iperiũ: tuc puto
q moꝛtale petm̃ ſit:qꝛ plene cõpletuz ẽE

q;tum ad bois deliberatiõem ⁊ ; tu ad
diuinã reputatianẽ:ꝗ velle terminatuʒ

⁊ deliberatũ bois ꝓ faero roputze. ecta
“ 141¾⁄111ι Eeſt d8. delecta
Ad Permn tio moꝛoſa ⁊ ñ mo

roſa q́;uis malr eadẽ vici poſſit: foꝛma

lit tñ nõẽ eadẽ. Aerũ ẽ eniꝙ moꝛa tꝑis
in bono nõ mutat ſpecie boni: tn moꝛa

deliberãs mutat: qꝛ deliberatũ eẽ facit
opus meritoꝛiũ:qð ſine deliberatiõe fa⸗/
ctũ nõ eẽt meritoꝛiũ. ¶ Ad ꝛeſt dð.
ꝙ rõ inferioꝛ q;3uis nõ beat d eu ꝓ obie⸗

cto:bʒ tñ deũ ꝓ fine.vñ põt bomiem ab

Ar.

jo debeue⸗
ben 2
dedelctatia
ctitioneme
Coniſtetert
Norareau

9.

. Nh⸗
Galotſcentn
ſtcnn Lien
Ultinpen
ten diune
gloclifen
npttent
Nerlei:
ſtaess. E
ſerabens
eupienti
Ptpitalaen
ſnherapſt
beSnpen
Gohiicentra
Abiet Ch⸗
ſotnebeinor
Neeſenengn
Cogſtationen
ptonpd
Auerig a⸗
gmnobiſogt
nns:ſigvo⸗
neegoa
cküanfere
N
muchns
ſettnttene
lul ultamnn
tſnbiur
ſizſipeb
ice efgor

H blarneſen

W

6
Pehute

II

noroſd dacen.

epen. C)
0 9tos oen
Giidiaſit
avitecternee
nmaloſne
roriz ethepene
jiuhaun
ſt oldue
Cctationenne
icndideient
odammif,.
nehi
mtis anhe
Cel gitna
nend cMae
nonoͤcnin
durera i
ſanfen
Karet gfngr
eeatti
demnornnin
hio diar
Trünann

Ar.

ipᷣo deo auertere:⁊ in eũ ↄuertere tanq;
in finẽ. Ad qꝭqm ẽ dicendu ꝙ nõ è ſile
de delectatione moꝛoſa bona ⁊ dedele⸗
ctatione moꝛoſa mala:quia cum bonuʒ
conſiſtat ex integra cauſa m Dionyſiu
plura requirunt᷑ ad bonũ q; ad malu.
D quintũͥ ſic pꝛocedit᷑.
En yvidet eniz q;

papa poſſit diſpẽſare ut carnalis

cõcupiſcentia aligbus remedis ex toto
vitetur. Sicut eniʒ frenũ impoſitũ equo
tollit impetum eius: ſic occupatio hois
circa diuinas laudes ⁊ eius oꝛatiões eſt

quoddã frenuʒ hominis tollens malas

concupiſcentias ab eo. Sic eni ſcribitur
Iſaie.xlviij.Laude mea infrenabo te ne
intereas. Ergo dei laudatio eſt frenum
retrabens bominẽ ab interitu carnalis

cõcupiſcentie. C Pꝛeterea dicit Hiero.
in ępiſtola ad Ruſticu monachũ. Ama

ſcripturaꝝ ſtudia:⁊ carnis vicia nõ ama
bis. Scripturaꝝ ergo contẽplatio eſt re
mediũ contra concupiſcẽtias. C pꝛete⸗

rea dicit Chꝛyſo.ſuꝑ Matheũ ꝙ abſci⸗

ſio mebꝛi non ita compꝛimit tẽtationes
nec ſic tranquillitatẽ facit in animo ſicut
cogitationu bonarũ occupatio: dicente
Apło ad Phylip.iii.Quecunq; pudica.
quecũq; caſta:quecũq; ſancta: quecũq;

amabilia:quecũ q; bone fame:ſiqua vir/

tus: ſi qua laus diſcipline: hec cogitate.
Bone ergo cogitatiois occupatio eſt re
mediũ auferens carnalem concupiſcen/

tiam. S. dicit Hieroñ.ad Ruſticum

monachum. Semper aliꝗd boni operis
facito:ut te diabolus inueniat occupatũ
quia multam maliciam docuit ocioſitaſ

ut ſcribitur Eccleſiaſtici.xxxii. Ocium

etiaʒ ſuperbia ⁊ ſaturitas panis fuit ini

quitas ſodomoꝝ ut ſcribitur Execbhieliſ

xvi.Ocij ergo remotio eſt remedium tol
leus carnalem concupiſcentiam. C S.
ſuper illo verbo Apłi.i ad Choꝛinth.vi.

Fugite foꝛnication ẽ. dicit glo.ꝙ de alis

vicus poteſt expectari cõfſictus:ſed hãc
fugite ne appꝛopinqtis: quia aliter vici

quinquageſimaſeptima „

non põt. MWulierum ergo remotio eſt re⸗

mediuz vincens carnalèé eeopiſerfi.
—AnT 1eſt Damaſ. lib.
In cotrarii i&. vbi
ait ꝙ iĩpoſſibile eſt hoĩeʒ aliquẽ nequa q;
carnalit᷑ cõcupiſcẽ:q;uis.n.mitigari poſ
ſit:auferri tñ nõ põt.Et Sap.vij.ſcribit
ꝙ alit᷑ hõ nõ põt eẽ cõtinẽs niſi deꝰ? det.
Rñd EO dicendi ꝙ carnalis cõ
cupiſcentia tanq; boſtis
interius incluſus ⁊ familiaris inimicus
difficillime vitatur. Jdeo ſancti multa re
media conati ſunt inuenire ad repꝛime/
dum ipſam:⁊ pꝛeter remedia ſuperiꝰ ad/
ducta Hieronymꝰ in epiſtola ad Euſto
chium ponit quattuoꝛ remedia. C Pꝛi⸗
mum eſt particulariter in cogitationibꝰ
operationũ carnaliuz animũ non figere
quia cum particularia deſideria multum
moueant:ſtatim caro inflãmatur et ſen
ſualitas tota incenditur:qua incenſa tra
bit rationem ⁊ volũtatem ad conſen ſuʒ
ſicut ſpera trabit ſperam. ¶C Secunduʒ
eſt ſtatim cum cogitationes carnalis cõ
cupiſcentie veniũt ad mentem:ipſas int
ficere. Vnde ait. Ille laudatur ⁊ ille pꝛe
dicatur:beatus qui ſtatim cum ĩceperit
cogitare interficit cogitatus: et allidit
cos ad petram:petra autem erat chꝛiſtꝰ
Tertium eſi pꝛaua colloquia:conſoꝛ
tia:⁊ conuiuia mulierum fugere. Ande
dicit. mulierum colloquia:officia:cõſoꝛ-
tia:ſalutatioes:collocutiões:tan q; q̃ſdã
cathenas fugias uoluptatũ. C Quartũ
eſt diſcurſus ⁊ vagatiões ex toto ſperne
re. Vnde dicit. Caue ne domũ exeas et
velis videre filias regionis aliene:ſicut
fecit Oyna filia Jacob:qꝛ q;uis fratres
babeas patriarcbas:⁊ Iſrael patre lete
ris:ſicut Oyna letabatur:egreſſa tñ coꝛ
rupta eſt et violata. Et ſubdit. Molo te
querere chꝛiſtũ ſponſũ per plateas ⁊ an⸗
gules ciuitatis:ne foꝛte inueniat te vi-
giles: ⁊ ꝑcutiãt te ⁊ vulnerent:⁊ tollant
pallium tuu. Iſta iamenremedia 2 alia
ſupꝛa poſita intelligenda ſuut eè iuuan

Ar.

tia ad mitigandũ carnalem cõcupiſcen-
tiam:nõ aùt ad oĩno vit andũ:qꝛ vitari
nõ põt ſine auxilio diuine gre.Et ſic pʒ
ſolutio rationũ ſupꝛa poſitarũ.
¶ LQue ſtio. lviij. de diſpenſatione
ſacramenti. .
Buic conſid erãdũ eſt de
diſpẽſa tione ſacra
mentoꝝ: Circa quod querunt᷑

*
*
—

oocto. Pꝛimo vtrum papa
poſſit diſpenſare ꝙ aliqð ſacrm de no/
uo inſtituatur. C 2*vtrum papa poſſit

diſpenſare ꝙ effectus ſacramęti alicui
cõferat ſine ſacras mento. C ꝭ.· vtrũ pe
pa poſſit diſpenſare in ſacramentoꝝ foꝛ

ma. ¶ Rvtrũ papa poſſit diſpeſare in
ſacramentoꝝ materia. C 5· vtru papa

poſſit diſpenſare in ſacramentoꝛuz ritu.

¶övtruũ papa poſſit diſpenſare in ſa-
cramentoꝝ numero. C 2. vtrum papa

papa poſſit diſpenſare in ſacramentoꝝ
iteratione. C Svtrũ papa poſſit diſpe

ſare in ſacramentoꝝ oꝛdinatione.

ſic pꝛoceditur
Dpꝛimũ heeregitu

papa poſſit diſpenſare ꝙ aliquod
ſacramentũ de nouo inſtituat᷑iqꝛ maio
ris poteſtatis eſt papa qᷓ; aligs aploꝛuzʒ
pꝛeter Petrũ:ſed Jacobus aplus inſti-

tuit ſacramen tũ extreme vnctionis: ut

pʒ Jaco.v.igit᷑ multo foꝛtius papa ſuc

ceſſoꝛ erio ſacr̃m aliquod de nouo
Pꝛeterea cã dʒ pᷣcedcre ef

inſtituere.
ſectũ:ſʒ effectꝰ ſacr̃iↄfmmatiõis ẽ datio
ſpuũs ſancti ad robur:⁊ extreme vnctiõis
ꝓticipatio future reſurrectiõis:añ ꝗ da

tione᷑ viſibilẽ ſpus ſancti ⁊ reſurrectõeʒ

cbꝛiſti pꝛedicta ſacramenta non fuerũt
inſtituta ſed relicta fuerũt apoſtolis in
ſtituenda: q̊ꝝ ſuit Petrus cuiꝰſuc
ceſſoꝛẽ papa. ¶ Pꝛeterea Mugo lib.ij.
de ſacris expᷣſſe dicit ſacr̃m extreme vn
ctiõis ab apłis fuiſſe inſtitutũ: ⁊ Beda
dicit ſuꝑ illo verbo Mattb. vi. Eicie/
bant apoſtoli demonia ⁊ vngebant oleo

multos egrotos ⁊ ſanabant᷑: ⁊ buc mo

Queſtio I

rem ſancte eccleſie babent tradituʒ eſſe
ab ipſis apoſtolis:ut egroti vngani oleo
põtificali bencdictione cõſecrato.¶ D.
inſtitutio ſacramentoꝛũ facta a chꝛiſto
erpꝛimitur in euãgelio:ſed de inſtitutiõe

aliquoꝛum ſacramentoꝛum nulla fit mẽ

tio in euangelio: ergo illoꝛum inſtituto/
res fuerunt apoſtoli:quoꝛum caput fuit
Petrus pꝛedeceſſoꝛ pepe.

In ontanum aa

Eboꝛin.i.Paulus confutat erroꝛẽ illoꝝ

qui inſtitutionem ſacra mẽtoꝛum Petro
ſibi ⁊ alijs apoſtolis attribuebant dicen
tes. Munquid Petrus vel Paulus cruci-
fixus eſt pꝛo vobis:aut in nomine Petri
aut Pauli baptiz ati eſtis
Rn cO dicendum qꝙ ſacramera
Vmnoue legis q;tum ad pꝛe
ſens quattuoꝛ modis conſiderare poſſu/

mus. Pꝛimo q;tum ad eoꝛum diffi⸗-

nitionem. Secundo q́;tum ad ſacra-

menti veteris legis cõparationẽ. C 3·

q;tum ad eoꝛum emanationem. ¶ Et

quarto q;tum ad ſacerdotij tranſiatio-

nem. Ex quibus omnibus patere poteſt

qꝙ ſacramentoꝝ inſtitutio non conuenit

pape nec alicui puro bomini:ſed ſoli xᷣo

Eſt. n. diffinitio ſacramẽti ut diẽ HNugo
i. li. ꝑte.ix. coꝛpale elementũ ex ſilitudine
repᷣſentãs:ex inſtitutioe ſigniſicans:⁊ ex

ſanctificatiõe ſpũalem gratiã continẽs:·

ita ꝙ ex ipſa inſtitutiõe habet gratiam
cauſare:quia efficit quod ſignificat. Et
ut idem Hugo dicit. Repꝛeſctatio indi
ta eſt cuilibet ſacramẽto per creatoꝛem:
in ſtitutio rᷣo facta eſt per cbꝛiſtuim ſalua
toꝛem. Sed adminiſtratio fit per mini-

ſtrum diſp enſatoꝛem: ſicut ergo per ſolũ
chꝛiſtum fit gratie collatio:quia veritas

per Jeſum chꝛiſtũ ſucta eſt:ſic per ſolum
chꝛiſtũ facta eſt ſacram entoꝝ inſtitutio

¶USecũdo boc patet per còparationẽ

eoꝛum ad ſacra meta veteris legis: nou
enim minoꝛis cefficacie ſunt ſacramenta

noue legis q; veteris:im mo maioꝛis: ſʒ

Ar.

deilisſe
Uideici
glinctiuta
1polnoe⸗
iſtenure
Ri mite
Dlarakpe
Otlaciann
ipozen
ſlpeb
ltusius⸗
botosdge
ellspat
jtillequo
neſaci⸗
vitägn
rgo aſol
mnentor
inſtitu
toſſa
utdiat
ſiccnor⸗
tmuhe
chetein
ſeregere
tlgotra
ſtwanit
eſſohije

Mon
4
hlleren
urunng.
1eſ deen
ſioſnnein⸗
ſorenc teſn
Dus linei 4
tekinetilt

Elmni

tonis h
nis inis
knſhn
NTE
ſinntoone
llönuigeri
Qllgenn

Meſiote⸗

enttraditze⸗
Gonrtgant
eciſeamd C
eu facta a chaiſ
b:ſc deinſtintiͦ
orum nula ſrni
iloeum inſtun,
voꝛumn otfit

Ppe.
ſll
iumet
futat oniſi⸗
nmetounpen
umdbucharnie
V Pantemm
utin oniren

Ar.

de illis ſacramẽtis dicit Augꝰ.vi. de ci/
ui. dei. c.xi. ꝙ ſacra menta iudeoꝝ cur uel
qn inſtituta ſunt auẽte diuina factũ eſt
⁊ poſtmoduʒ a pplo dei cui vite eterne
my ſteriũ reuelatũ ẽ tẽpoꝛęquo opoꝛtuit
eadẽ auẽte ſublata ſũt. ¶Tertio iſtud
declarat᷑ per eoꝝ emanationẽ:nam illiꝰ
eſt ſacr̃a inſtituere:a quo virtus ⁊ effica
cia ipſoꝝ emanat. Sed Aug exponens
illud verbũ Joõᷣ.xix.vnus militu lancea
latus eius aperuit:dicit ꝙ vigilanti ver
bo euangeliſta vſus ẽ:ut nõ diceret: lat⸗
eius ꝑcuſſit:aut vulnerauit: ſed aperuit
vt illic quodmodo vite oſtiuũ pand eret᷑:

vnde ſacra eccleſie emanarũt: ſine qabus

ad vitã que vere vita eſt nõ intrat᷑. Sic

ergo a ſolo chꝛiſto virtꝰ⁊ efficacis ſacra

mentoꝝ em an auit: ſic ab ipſo chꝛiſto ſo
lũ inſtitutio ſacramètoꝝ fcãẽ᷑. ¶ Quar
to iſtud pʒ ꝑ ſacerdotij tranſſationẽ: naã
ut dicit Aplus ad Hebꝛe.viij. Omnis
ſacerdos ⁊ ois potifex ad offerẽdas oſti

as ⁊ mumera cõ ſtituit. Illius ergo ẽ ſa
craméta inſtituere:cuiꝰe ſacerdotiu trãſ

ferre:qꝛ tranſlato ſacerdotio:neceſſe eſt
ut legis tranſlatio fiat: ſed ſolus chꝛiſtꝰ
fuit tranſſatoꝛ noui ſacerdotij ⁊ noue le
gis: S ſolꝰxpᷣs noue legis ſactr̃a inſtituit.
cobus nec aliquis
apoſtoloꝝ aliqð ſacra mentũ inſtituit: ſʒ
inſtitutum a chꝛiſto pmulgauit. C Ad
2m eſt dicendũ ꝙ q́;uis miſſio viſibilis
ſpuũs ſancti nõ fuerit fcã añ chꝛiſti aſcẽ/⸗
ſionẽ uel reſurrectione: plena tñ miſſio
ſpus ſancti añ fuit fcã patribꝰ veteris
teſtamẽti.ut dicit Augꝰ ſcðo de trinita
te. Et planũ ẽ ꝙ in ſacramẽeto cõfirma
tionis q́;uis ſpus ſcus det᷑ ad robur:nõ

tñ dat᷑ viſibilit᷑: ſed inuiſibilit. Ad 3“

eſt d.ꝙ ꝑ apoſtolos dicit᷑ fcã eẽ ſacroꝝ

in ſtitutio uel traditio:qꝛ ꝑ eos fcã ẽ eo

rũ ꝓmulgatio: ⁊ adminiſtratiõis execu
tio. Quia enim ſacramenta aliqua non
erant de neceſſitate ſalutis:ideo eoꝛum

expꝛeſſionẽ ⁊ adminiſtratiõis executio

qnquageſimaoctaua nn

ne non curauerunt enarrare euangeli/
ſte:ſicut fecerüt de alijs:qᷓ;uis ut cmu⸗

niter ponitur de ſacramenco confirma-

tionis fiat metio Matth. xix. vbi cbꝛi⸗
ſtus pueris manus im poſuit:⁊ de ſacra
mento extreme vnctionis Matth. vi.

Et ꝑ boc pʒ reſponſio ad quartũ.

D ſecũdũ ſic ꝓceditur:
⸗ Didet᷑ eniʒ
ꝙ pepa poſſit diſpenſare ꝙ effe/
ctus ſacramẽti det᷑ alicui ſine ſacramè
to:quia effectus ſa cramenti eſt remiſſio
peccatoꝝ:ſed papa per cõmunicationez
indulgentie põtpcta remittere:ergo po
teſt conferre effectuʒ ſacra menti ſine ſa
cramento. Pꝛeterea chꝛiſtus põt ef
fectũ ſacramenti conferre ſine ſacramè
to:qꝛ ptãtem ſuam ſacramentis non al
ligauit. ſed ut dicit Cyrillus alexandri
nus patriarcha tantâ xpᷣs ptãtem con
tulit Petro quantã ipſe habuit: nibil ſi-
bi retinẽdo.poteſt ergo papa cõferxre ef/
fectuù ſacramẽti ſine ſacramẽto. Pꝛe
terea eandem poteſtatem habet papa
quã ⁊ apoſtoli:ſed de apłis ſcribit᷑ Actj.
ii.q ꝑ impoſitionem manuuz dabant
ſpum ſanctum: eode ergo modo poteſt
papa conferre effectum ſacramenti ſi/

2 ANP -ne ſacramẽto.
In C0 trarin E:qꝛ ↄferre effe
ctum ſacramenti ſine ſacramento perti
net ad ptãtem excellentie quã chꝛiſtus
ſolus ſibi retinuit:⁊ Brall lker cõceflit.
2 ρ& dicẽdũ ꝙ planũ eſt chꝛi
Rnd 60 ſtum poſſe dare gratiaʒ
alicui ſine ſacr̃o.Dedit enim graʒ Coꝛ
nelio nonduũ baptigato: Ande dicit Au
guſtinꝰ in lib.de baptiſmo:⁊ ponitur de
con ſe.diſ.iiij. Merito centurio uel coꝛ/
nelius nondũ baptięatus ſimoni bapti⸗
gato anteponit᷑:nam iſte ante baptiſmuũ
ſpũ ſancto repletꝰ fuit. Ille aut poſt ba
ptiſmũ inflatus eſt imundo ſpũ. Aerũ-
tamen ſi iam ſpũ ſancto accepto coꝛne⸗
lius baptigari noluiſſet: cont emptutaãti
ſacramenti reus fieret.Hanc aut ptãtæ

Ar.
chꝛiſtus nõ cõceſſit alicui bomini puro
ſed ſolu ſibi retinuit. AUñ Augꝰ in libꝛo
de cõſenſu euangeliſtarũ: ⁊ ſuꝑ Zaohban⸗
ſoluens illã cõtrouerſiã quali᷑ Joban⸗
nes baptiſta cognouit chꝛiſtũ ⁊ ignoꝛa
uit:nam ante qᷓ; ipſum baptięaret: euʒ
cognouit eſſe dei filiuʒ:qñ dixit: Ego a
te debeo baptigari ⁊ tuvenis ad me:⁊
qñ venientibus ad ſe dicebat: Poſt me
venturus eſt qui baptięabit vos ſpũ ſan
cto ⁊ igne Poſtmodũ Jobã i. Sacerdo
tibꝰ⁊ leuit ꝗrẽtibꝰteſtimoniũ de ipſo di
rie: Egonelkiebam en: ſed qui miſit me
bapticare:ille mibi dixit:Hic eſt qui ba
pricat in ſpũ ſancto.hanc igit᷑ cotrouer
ſiam ſoluens Augꝰ dicit ꝙ Jobannes
añq; xpᷣm bapticaret cognouit ⁊ igno/
rauit. Mã cognouit ꝙ bapticauit in ſpi
ritu ſancto: ſed ignoꝛauit ptãtem ſacra
mentoꝝ ſolũ ſibi retenturuũ: ut non coce
deretur alicui puro hõi ptãs ſacrameta
inſtituedi ⁊ effectus ſacramẽti ſine ipſis
ſacra mentis cõferendi:ne ſeruus in Pᷣuũ
⁊ bõ in bominẽ poneret ſuã ſpẽ.Potuit
6ͤ banc ptãtem chꝛiſtus:ut videtur dice
re Augꝰ oferre miniſtris eccleſie:ſʒ non
congruit.Abſurdu enim videt᷑ dici ali/
P fieri nõ poſſe cuius deeſt exemplum
ut ait in libꝛo de ſpũ ⁊ aĩa:nunq; eẽ
factuù credit᷑ ut ꝑ foꝛa mẽ acus came-
lus tranſierit:⁊ tamẽ ipſe hoc dixit deo
eſſe poſſibile. Hec factu eſſe credit᷑ ꝙ ali
quis nunq; fuerit ſine pctõ excepto vno
mediatoꝛe dei ⁊ hoĩs: nõ tñ debemꝰ ne
gare fieri poſſe ut bomo ſine pctõ eẽ po
tuerit:ſic nõ debemꝰ negare chꝛiſtũ hãc
ptãtẽ ↄferre potuiſſe:q;uis collata ñ ſit
AG pꝛimũaze eſt dicendum
PPeEINEi remiſſio petõꝛũ
per coĩcationẽ indulgentie dat᷑ contrit
2 cõfeſſis: vñ nõ dat᷑ remiſſio culpe:niſi
mediante ſacra mento: ſed remiſſionem
pene debite illi culpe uel in to to uel in ꝑ
te cõfert papa mediante officio. Ad
2i dicendũ ꝙ tanta ptãtem chꝛiſtꝰcõ
tulit ꝓetro qᷓntã potuit miniſterialẽ:nõ

Queſtio IiI

pᷣncipalẽ bẽre:utquicqd abſolueret uł li

garet mediante ſacramento uel remit⸗

teret mediante officio in celis putet᷑ eẽ

ligatum uel ſolutũ. C Ad ⸗ eſt dicen⸗
dum ꝙ apoſtoli dabant ſpũm ſanctum
uel mediante ſacramento confirmatio/
nis:uel mediãtę oꝛatioe ⁊ ſacre ſcriptu-
re expoſitione:bm quẽ modũ dicit Aplłs
Galiij.ſe dediſſe eis ſpum ſanctũ ⁊ ope
ratus fuiſſe in eis virtutes.
D tertiu ſic pꝛoceditur:
Vigdet᷑ enim ꝙ
paps poſſit diſpenſare in ſacra-
mentoꝝ foꝛma:quia greci non vtunt᷑ foꝛ
ma baptiſmi qua vtunt᷑ latini: ergo cuʒ
tam illi qᷓ; iſti cred ant verum baptiſma
conferre:videtur auctoꝛitate buma⸗
na in foꝛma ſacramenti poſſit fieri diſ-
pẽſatio. ¶ Pꝛeterea in extrema vnctio
ne non inuenitur aliqua foꝛma data ab
* chꝛiſto:ergo auctoꝛitate p ape talis
oꝛma eſt oꝛdinata. ¶.Pꝛeterea in ſa⸗
cramen to penitentie foꝛma eius poni/
tureſſe abſoluo te:ſed talis foꝛma nõĩi⸗
uenitur tradita a chꝛiſto: ergo auctoꝛi/
lae humana in tali fein diſen atu e.
eſt:quia foꝛma ẽ
In cotraru de eſſentia rei: ſʒ

papa non poteſt diſpenſare circa eſſen-

tialia ſacramentoꝛus:ergo nec in ſacra /

Ri ldeo, mentoꝛum foꝛma.
dicendũ quoꝛund opi/
nionẽ fuiſſe ecdeſiam poſſe mutare foꝛ
maʒ ſacramentoꝝ ⁊ inſtituere:quod po/
tiſſime de foꝛma ſacramenti penitentie
auſi ſunt aſſerere dicentes banc foꝛmazʒ
abſoluo te:non eſſe conuenientem: ꝗa
tali foꝛma debet eccleſia vti in ſanatio/

ne infirmitatis ſpiritualis: ſicut apoſto

li vtebantur in ſanatione in firmitatis

coꝛpoꝛa lis:ſed apoſtoli in ſanando egro

tos non diceb ant:ſa no te:ſed ſan et te de
us:ergo eodeʒ modo miniſtri eccleſie nõ
debẽt dicere:abſoluo te:ſed abſoluat te
deus. Alterius dicunt ꝙ temerariũ eſt
dicere abſoluo te:puta:oſtendo te abſo⸗

Ar.

lltutncutnip
ſtulnon ſi
Cius gratia
foniio. Zd
dicgroſtene
ſbireucati
begtevirgin
ſoheipoto⸗
tni tonfit
ſludopkie
Vobisſgid
hec Geef⸗
ſraneto
ſagunetan
Neſhnatioe
gtoꝛ qvi⸗
Catis dade
Vanetted
onemiper
efcütqs
Alohote
qpolite ir
Hitrehuii
NMrcltener
ghoꝛetvelno
Colutus Gicut
Ueeſtbusen
Ulhnecſe inna
Porctanſitin
ſeenlosoſtenn
ſſepenten
wercotra ſe
ſenmnetoni e
ſiedehetſtſe

hſtepſis

—
=
—
—
=
—
—
—

abſolveret
mmerotcl feni⸗
d incels putete
Ddnectdien⸗

nt hän ſanetun

entoconfrmato
en ſaceſchpe⸗
modi dict Ae
vümſancitc
tes.
1 Zidc anng

ſpenſane nlen

Fecinonfmin
milatinicc
nt venunbgain
uctoꝛrunnm/
ant ooſtſci⸗
inetrem m
us fonma un
nitutepſpenni
pretcretitfn
ſna cus pot
tsfoema ti/
n ien,
ſoenadheindt⸗
7 uafonm
llecſanini

Ar.

lutum:cum ipſe ignoꝛet vtrum abſolutꝰ

ſit uel non: ſicut ignoꝛat dei voluntateʒ
cuius gratia fit abſolutio ⁊ peccatoꝛũ
remiſſio. Addut ſimiliter ꝙ nullus põt
dicere oſtendo te abſolutũ: niſi foꝛte eẽt
ſibi reuelatũ ſicut Joanni euangeliſte et
beate virgini. Sed banc opinionẽ er
roneã puto eſſe:quia ſicut remiſſio pecca
toꝛũ non fit niſi chꝛiſti aucoꝛitate.iuxta
illud apłi.ij. Choꝛin.ij. Ego qð donaui
vobis ſiquid donaui ꝓpter vos in ꝑſona
chꝛiſti. Sic foꝛmã inſtituere in quolibet
ſacramẽto ſoluʒ ad chꝛiſtũ ꝑtinet a quo
ſacrameta inſtituta ſunt. Hec eſt ſimile
de ſanatiõe coꝛpoꝛali ⁊ de remiſſiõe pec
catoꝛũ:quia gratia ſanitatis inter dona
gratis data cõputat᷑.vnde verbũ dicet.
Sanet te deus non ſanabat ſed ſanati/

onem ipetrabat:ſed verba ſacramẽtalia

efficiut qð ſignificãt.vnde verbũ dicẽtiſ

abſoluo te:verã abſolutionẽ efficit pꝛin
cipaliter virtute chꝛiſti:et miuiſterialit᷑

virtute clauiũ conceſſaꝝ min iſtris eccłie
Mec eſt temerariũ dicere abſoluo te:cuʒ
ignoꝛet vel non ſit ſibi reuelatũ ꝙ ſit ab⸗
ſolutus. Sicut enim iudex abſq; temeri
tate teſtibus auditis poteſt pꝛonüciare
aliquẽ eſſe innocentẽ:q;uis ᷣm veritatẽ
ignoꝛet an ſit inocens:ita nõ temerarie
ſacerdos oſtend it aliquẽ eſſe abſolutum
in foꝛo penitẽtie:in quo credit᷑ penitẽeti
pꝛo ſe ⁊ cõtra ſe. Puto ergo ꝙ in foꝛmis
ſacramẽtoꝛũ non cadit diſpenſatio: ſed
illis debet vyti eccleſia quibꝰ ipſe chꝛiſt⸗
imediate vſus eſt:vel apoſtoli qui ab ipᷣo

1 jacceperunt.
Ad Pamn ergo eſt dicendum
ꝙ multi dicunt perſonam baptizãtem
non eſſe de eſſentia foꝛme baptiſmi:ſed

ſolum inuocationem trinitatis: et ideo

greci ⁊ latini verũ baptiſma conferunt.
VId ꝛ“eſt dicendum qꝙ foꝛma extre/
me vnctionis tradita eſt ex verbis beati
Jacobi:qui ſacramentũ extreme vncti/

onis a cbꝛiſto inſtitutum pꝛomulgauit.
Qude quia in tali ſacramenuto expectar

— —

quinquageſimactaua II

aliquod coꝛpoꝛale futurum:puta alleui
atio infirmitatis diceute beato Jacobo
Alleuiabit eum dominus.Ideo eccleſis
vtitur pꝛo foꝛma oꝛatione depꝛecatiua

quia Jacobus dixit. Oꝛatio fidei ſalua/

bit infirmũ. In alijs vo ſacra mentis cu
ſolus effectus ſpiritualis expectet᷑: ſtati
ẽfficitur quod ſignificat᷑ auctoꝛitate xpᷣi
et virtute clauium. Unde vtitur ſemper
verbo indicatiuo pꝛo foꝛma:ut baptiʒ o
te:abſoluo te:⁊ criſmo te. C Ad ʒ“eſt
dicendum ꝙ foꝛma penitentie habetur
ex verbis xpᷣi Matb.xvij.dicẽtis.Quod
cũq; ſolueritis ſuper terram erit ſolutũ
et in celis. Per quod datur intelligereꝙ
perſona miniſtri expꝛimẽda eſſet in abſo
lutione ſicut in ſacramẽto baptiſmi:qñ
dicit Math. vltimo. Euntes baptizan⸗
tes omnes gentes.

Daquartũ tc beoeett,
. 9 videtur enim
ꝙ papa poſſit diſpenſare in ſacra
mentoꝛũ materia:quia materia peniten

tie eſt ſubditꝰ:ſed papa poteſt hunc ſub-

ditum facere non ſubditum: ergo poteſt

diſpenſare in materia ſacrameti. P.

materia euchariſtie eſt panis: ſed greci

conficiũt in fermeètato:nos vᷣo in azimo

cadit ergo diſpenſatio in mutatione ma
terie ſacramenti.
legitime contrabeutes ſunt materia ſa
cramenti matrimonij:ſed papa põt fa/

cere perſonas illegitimas ad contrabẽ-

dum legitimas: ⁊ econuerſo:ergo papa
põt diſpenſare in materia ſacramenti.

14 eſt: quia
In contranum materis
ponitur in diffinitione ſacramenti:erso
eſt de eſſentia eius. ⁊ per conſequẽs non

cadit in ea diſpenſatio.

dicendum qꝙ ſicut vide⸗ .
Kñdeo mus in rebꝰ naturalib?
ſic ſuo modo eſt in ſignis ſacrametalib?ꝰ-.
In naturalibꝰ autem ſic eſt ꝙ in his que

di fferüt ſpecie materia eſt diuerſa ꝓpter
diuerſitatẽ foꝛme. Meẽbꝛa eni leonis et

Pꝛeterea perſone

Ar.
cerui differunt:qꝛ aie eoꝝ differũt ut dic
cõmentatoꝛ pᷣmo de aĩia:ſed in bis ꝗᷓ ſũt
eiuſdẽ ſpeciei foꝛma non eſt diuerſa:niſi
ꝓpter diuerſitatẽ materie:ita ꝙ manet
vnitas foꝛme ſpecifice cum diuerſitate
materie diuerſificate ꝑ diuerſa accñtia:
ſic in ſignis ſacralibꝰ oleũ ⁊ aqua ⁊ pa-
nis differunt ſacra metalit ꝓpter diuer
ſitatem foꝛmarũ ſacramẽtoꝝ: Sʒ vnuʒ
⁊ idem ſacramẽtũ põt bẽre materiã di/
uerſificatã ꝑ diuerſa accidentia:ut ꝙ ſit
aqua dulcis ⁊ amara nõ diu erſificat ſpe
ciem ſacra mẽti baptiſmi.⁊ ꝙ ſit acimꝰ
panis uel fermentatꝰ nõ diuerſiſicat ma
teriã ſa cramẽti euchariſtie. In materia
ergo oꝛdinata eẽntialit᷑ ad foꝛma ſacra
menti nõ cadit diſpenſatio: ſʒ in diuerſi
ficatione materie penes diuerſa accñ tia
nõ mutantia ipſius materie ſpeciẽ ulen
titatem diſpenſari ꝑoteſft.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendum
7 babens vſum li
beri arbitri penitens ⁊ confeſſus e ma
teria ſacramenti penitẽtie:nec eccłia in
hoc diſpenſare poſſet:ſed ꝙ ſit ſubditus
iſtius uel illius accideétale eſt ſacramẽto
7ĩ boc recipit diſpenſationt. C Ad 2“
eſt dð.ꝙ acimũ ⁊ fermentũ nõ mutant

ſubſtãtiã panis: ⁊ per conſequẽs nõ mu
tant eſſentialiter materiam ſacramèti.
¶Ad z'neſt dicenduz qꝙ maſculus ⁊ fe

mina ſunt materia ſacra menti mrimo
nij: ꝙ tñ illegitime Z hant uel legitime

poteſt eccleſia ſtatuere diuerſos gradus

vndeſi matrimoniu ſit celebꝛatũ in ali/
quo gradu ꝓbibito ab eccleſia: ſi illa ꝓbi
bitio fuit latẽs: legitimũ fuit matrimo

niũ:⁊ legitimi filij inde nati:qꝛ legitime

ᷣm iudicium eccleſie fuerũt copulati:ſed
poſtmodũ ſi ꝓhibitio ad noticiã eccleſie

veniat tale matrimoniũ: iudicat illegi-
timũ ſine diſpenſatione leęgitime facta.

n ſic ꝓceditur:
D quinti etn.

papa nõ poſſit drſpenſare in ſa-
cramentoꝝritu:qꝛ magis eſt obbuandꝰ

Queſtio vV

ritus in figurato q; in figura. Sʒ Exo.
xij.pꝛeceptũ fuit ſpecialè ritũ ſeruare in
comeſtione agni paſcalis:qui figurabat
ſacramentũ eucbariſtie:ergo multo foꝛ⸗
tius determinatꝰ? ritus ſeruandus eſt in
figurato. Pꝛeterea papa nõ põt diſ-⸗
penſare in ritu eoꝝ quefaciũ t ad ſatiſfa-

* —; ₰„ —

ctionẽ hominis que nõ niſi a deo habent᷑

Sed ſcribit᷑ Exo.xxix.ꝙ per aſperſionẽ
ſanguinis ⁊ iunctionẽ olei cõſecrab ãtur

ſacerdotes ⁊ veſtes eoꝝ. Et Leuiti.xvi.
ſcribit᷑ ꝙ ſacerdos per aſperſionè ſangui

nis vituli expiabat ſanctuariũ ab imun-

dicijs filioꝝ Iſrael:⁊ a pctis eoꝝ quoꝝ re
motio cũ magis ſit neceſſaria in aqd mini
ſtratiõe ſaceramẽtoꝝ noue legis:videt᷑ ꝙ
in tali ritu non cadat diſpenſatio. C S.

papa non põt diſpẽſare in pᷣceptis dei ut

ſupꝛa dictũ eſt:ſed tam ſacremeta veter
legis q; ritus gdminiſtrãdi dei auctoꝛi-

tate inſtituta ſũt: ut dicit Auguſti.ergo

multo magis in noua lege.

. eſt:qꝛ ut ſcri⸗
In CO nt grin dir be conſe.
di. i. Jacobus frater dñi ⁊ Baſilius ceſa
rienſis epᷣus addiderũt nobis miſſe cele⸗

bꝛationẽ. Et Augꝰ.i.ad Choꝛin. xi. diẽ

lʒ cbꝛiſtꝰ poſt cenã ſuũ coꝛpus dederit

diſcipulis: quo tñ ritu vel oꝛd ine poſtmo
dũ ſumeret᷑ apoſtolis reliquit docenduzʒ
Kñideo et oꝛdinandum.
XIEO ſicut dicit Hugo. ij. li.
de ſacra. Omnis eccłiaſtica ad miniſtra
tio in tribꝰ cõſtat.ſ.in oꝛdinibꝰ diuerſoꝝ
pꝛelatoꝝ. In adminiſtra tiõibꝰ ſacramẽ
toꝛũ:et in diuerſis pceptis ſubditoꝝ. In

oĩbus iſtis papa diſpenſare põt:⁊ pot di-

uerſos gradus ⁊ diuerſos oꝛdines pꝛela
toꝛum oꝛdinare:⁊ oꝛdinatos tollere pꝛo

rerũ diuerſitate ⁊ tempoꝛũ:lᷣm ꝙ videt
eccleſie vtilitati cõuenire: põt ergo di/
uerſũ ritũ in adminiſtratiõe ſacramẽtoꝝ
iſtituere ſeruatis ſemꝑ iliis que ad eſſen

tia m vel ſubſtantiã ſacramẽtoꝝ faciunt
In ſubditis vo põt diuerſa pᷣcepta pon-

7 poſita auferre H ſtatũ ⁊ ↄditionẽ ipᷣoꝝ

S.
p⸗

ſtoorpoꝛis
Ahilten
lgrigcrun
ſuſcgorerü
Eechetiten
deberrtenen
ſnictifirnit
dllcotio ſen
ſtaalagti
gvoitate
chtipeces
6s debent
chorttaten
keſispatr
Vorer
ſepeccg
femotion
ypirit⸗
lunra te
nepphi/
iiſibieeri
Nſturc
ſenteele
ſatcüfas
cbisrpe
rlbſtiche
bee x
pkionlsſ.
muie
mnaugmme
lumpotrt

uz humn
bſſuß ſ
nehroeuch
ſret ſtyn
lchooͤtf
ſuanigintg

n G
efitüſcruerei⸗

1s guiſintabt

erzomulofar⸗
ſemnandes in

apan dordi⸗

ciit A ſariſi

ſia deo beben

per aſenſi
leicöſecrabin
Erautin

ſpcrſioneſnn

cuarüü shinun⸗
Ntishr in
S
ovelgenil
ſpenem.
einieggodin
ſacenetaſet
ridipciauat⸗

1: Auonſtcch

. tarurin⸗
Ubitwne.
ailisc
lsnlecle⸗
Chidde
cgns deln
mnümenin
iguta .
Giumn,
tldn
Aminiſti
rdidiccſ
oby ſagent
zibltck
ſſotipinn
z0lnesßt

1

lIxxrxiij.qõnum.

Ar.
mñ ergo eſt dicendũ qy
Ad Pꝛimni ss ille in ſü ptio⸗
ne coꝛpoꝛis chꝛi ſti nõ ẽ ſeruandꝰſᷣm lr̃aʒ
ſed ſpualiter ſolũ:quia dicit Augꝰin lib.
Sumentes coꝛpus cbꝛi9-
ſti figuratũ ꝑagnum paſchale debẽet eẽ

accincti renibꝰ ppter ca ſtitatẽ:bac uluʒ

debent tenere in manibus: ppter ſpirit

ſancti firmitatẽ. Foꝛtis eni eſt ut moꝛs
dilectio: ſicut ſcribit᷑ Cãticj.vlt.debẽt

eſſe calciati pedes ꝓpter ſancti euange

lij verit atẽ. Jux illud ad Epbe.vi.Cal
ciati pedes in pparatione euangelij pa-

cis:debent eſſe ſtantes ꝓpter attentiõis
charit atẽ:⁊ feſtinant᷑ comedere ꝓpt᷑ ce-
leſtis patrie gaudij auiditatem. C Ad

2 pdr ꝙ ritus ille nõ faciebat remotio-

nez peccatoꝝ inficientium aiĩiam:uel ad
remotionẽ culpe ſpualis:que potiſſime
requirit᷑ in ſumptiõe coꝛꝑis chꝛiſti: ſʒ ſo
lum ad remotionẽ imundicie coꝛpoꝛal.

vnde ipſũ ſãctuariũ dicebat᷑ expiari: qð

tñ ſubiectũ culpe eſſe nõ põt. C Ad 3“
dicitur ꝙ ritus ille nõ poterat hoieʒ ſer
uientẽ uel adminiſtrantẽ illa ſacramẽta

pfectũ facere ſᷣm ↄſciam:qꝛ ſolũ erat in

cibis ⁊ potibus ⁊ varijs baptiſmatibꝰ:
⁊ luſtics carnis:ut dicit Apłus ad He

bꝛe.ix.Sed ritus adminiſtratiõis ⁊ ſũ-
ptionis ſacramentoꝝ noue legis requi⸗-

rit mũdiciã ⁊ ꝑfectionẽ cõſciẽ᷑tie. ⁊ ideo
ſm augmentũ eccleſie ⁊ deuotionẽ fide-
lium põt ritus ta laugmetari ⁊ oꝛdiari.

22 ſe extũ ꝓcedit᷑: Ai/
A detur eni ꝙ pa⸗
pa poſſit diſpenſare in ſacramen
toꝛuʒ numero:qꝛ oia ſacr̃a oꝛdinant᷑ ad

cbꝛiſtũ:ſʒ totus chꝛiſtus cõtinet᷑ in ſac-

mento euchariſtie:põt ergo papa diſpẽ
ſare ꝙ ſit vnum tm ſacr̃m. 8 Pꝛeterea
papa põt vnu ſacr̃m multiplicare ꝑ plu
ra:quia in ſacro oꝛdinis põt plures oꝛdi
nes inſtituere ſupꝛa inſtitutos. Mõ eniʒ
fuerunt in pᷣmitiua eccleſia: niſi duo oꝛ
dines.poſtmodũ eccleſia ſibi alios inſti

tuit: põteodẽ mõ plura ſacrameta ad

re poteſt.

ꝗqnquageſimaoctaua VI

vnũ reducere. ¶ Pꝛeterea in ſacramen
tis dat᷑ remiſſio pctõꝝ:ſʒ oĩa pctã remit
tunt᷑ in bapt iſmo:ſu fficit ergo ſolum ſa
cramẽtũ baptiſmi eſſe. D.matrimo
niũ eſt ſacrᷣm datũ cõtra intẽperantiaʒ

tactus:põt papa diſpenſare ut oꝛdine

tur aliud ſucrm õ inteperantiã guſtus.-

i 1â eſt: qꝛ ſacr̃a oia
In cotrarii ituta ſunt a
chꝛiſto:non auẽte puri bomis poſſunt
alia ſacra menta inſtitni.

OωA dicédũ ꝙ tria ſunt gene H
Kndeo ra ſacroꝝ:ut ponit Hu⸗

go.i. libꝛo de ſacr̃is. C Quedã eni ſacr̃a

ſunt ꝓpꝛie dicta: que ꝑ ſe faciuũt ad bo-
minis ſaluationẽ: ⁊ ſine quibꝰ ſalꝰ hoĩs

bẽri non põt. C Queda vo ſunt ꝗ faci-

unt ad hoĩs erercita tion em: ut aq̃ aſper

ſionis: ⁊ ſuſceptio cineris ⁊ ſilłia:ſine qui
bus ſalus hois q;uis hẽri poſſit:occupa

ta tñ in his huůana mens aliquã ſanctifi

cationẽ ⁊ gr̃am amplioꝛem ꝑ ea acqre
Aliqua vo faciunt ad eoꝛu

que ſunt vera ſacramenta deuotam p̃ᷣpa
rationem:ſicut omnia ſacra mẽtalia: ut
cõſecratio veſtiũ:altariũ:⁊ eccleſiarũ:ac

miniſtroꝝ. In numero ergo pmoꝝ ſacra
m entoꝝ papa diſpẽſare nõ põt:quia ab

illo in ſtituta ſunt:qui omnia poſuit ĩ nu

mero:pondere:⁊ menſura. ſed in nüero
alioꝛum que nõ ſunt ppꝛie ſacramenta:

ſed magis quedam ſacramentaha: pa-
pa pot diſpenſare multiplicando:uel di
mimuendo:ſᷣm ꝙ viget eccleſie vtilita

ti ⁊ deuotioni fideliũ expedire.

AG pꝛimũ ergo eſt dicendum
ELNEi ſacramentü chꝛi
ſti coꝛpoꝛis eſt cibus grandiuʒ: ut dicit
Augꝰ:⁊ id eo requirit ſumentiũ ſanctifi

cationem ⁊ mundiſicationẽ factaʒ per

alia ſacramenta. ¶ Ad 2 eſt dicendus
ꝙ papa ſacra mentum vnum nõ multi-
plicat in plura: nec ſacramentũ oꝛdinis

eſt niſi vnum ſacramentũ: non tñ ẽ vnia

niſ vnitate oꝛdinis quod ipſum nomen
impoꝛtat: vnde paucitas uel plurifica-

7

tio oꝛdiuũ non facit in dicto ſacramẽto
piuerſitatẽ: ſed finis ad quẽ oꝛdinat᷑ vti-
litatem. C Ald q' dicit᷑ ꝙ q;uis in ba-
ptiſmo peccata oĩa remittant᷑ ꝓpter rei
terationẽ tñ peccatoꝝ actualiuʒ: cũ ipſe
baptiſmus non reiteret᷑: opoꝛtuit alia ſa
cramenta oꝛdin ari ad expiation illoꝛũ
peccatoꝝ: vnde penitentia dicit᷑ ſecũda
tabula poſt naufragius. ¶. Ad ꝗreſt di
cendũ ꝙ in continetia tactus non ſoluʒ
cauſat infectionẽ ꝑſone:ĩmo etiã cauſat
infectionẽ nature:quia virtꝰ generatiua

per qu fit humane nature pꝛopagatio

a bono pꝛolis deoꝛdinatur:niſiper ſacra
mentum matrimoni reguletur.

S ſeptimũ ſe ai .

vꝓ papa poſſit diſpenſare in ſacra
men toꝝ ſterationequis ꝑfectius eſt ſa/
aie:nunqᷓ; põt auferri ꝑ ſuſpenſionẽ uel

cramentũ euchariſtie q́; baptiſmi:ſed ſa
cramentũ euchar ſtie reiterat᷑: ergo ſimi
liter põt reiterari ſacramentũ baptiſmi.
¶ Pꝛeterea iterato moꝛbo:iterari debʒ
medicina:ſed confirmatio datur contra
infirmitatẽ et debilitatẽ ſpualem:reite/
rata ergo tali infirmitate: põt reiterari
confirmatio. ¶ Pꝛeterea ſacrametum
i quo nõ ipꝛimit character reiterari põt
ſed in aliquibꝰ oꝛdinibꝰ ſacramẽti oꝛdi-
nis nõ ipꝛimit᷑ character:cuiꝰ pꝛobatio

eſt:quia conſtituti in minoꝛibꝰ poſſũt re

gerti ad ſtatum laicalem: ſacxamentum
ergo oꝛdinis reiterari pot.

ℳ..

In contrariũ aaereee

vbi ait ꝙ ĩpoſſibile eſt eos qui ſemel illu⸗
mina ti ſunt ꝑ bapt iſmũ:⁊ iterũ pꝛolapſi

ſunt in peccatũ: rurſus reuocari ad peni
tentiã ut iterũ baptizent᷑:quia t ales ſũt
iterũ crucifigetes ſuiner flliß dei.
απ☛HHω αο dicendu ꝙ& in rebus na-
ERn CO turalibe2 coꝛpoꝛalibns
triplicẽ videmꝰ poteſtatẽ ¶ ¶ Anam re⸗

tẽtia recipiẽdi oẽs foꝛmas ⁊ oẽs perfe/

Queſtio

ctiones naturales. Secũda ẽe reſiſtẽ
di ſicut ferrũ ⁊ oia dura babẽt potentiã
reſiſtendi ut nõ facilit᷑ recipiant peregri
nas impᷣſſiones. TLertia ẽ agẽdi:inc

. „

ignis bʒ potentiaã calefa ciendi. Iſti aut

triplici potẽtie in coꝛpoꝛalibꝰ coꝛreſpõ/
det triplex potentia in ſacr̃is ſpualibus

qꝛ in baptiſmo im pᷣmit᷑ potẽtia recipi?
di. Baptięatꝰ enĩ põtoẽs ꝑfectiões ſpu⸗

ales ⁊ ſacr̃ales recipere. In cõfirmatio

ne vᷣo im pᷣmit᷑ potentia reſiſtẽdi: nt nõ

ibi faciliter recipiat᷑ ꝑegrina imõpᷣſſio cõ
tra nomẽ xp̃i. Sed in ſacr̃o oꝛdinis im-
pmit᷑ ptãs agẽd i ⁊ admiſtrãdi ceta alia
ſacramenta. Cũ charact ⁊ ptãs ſpũa

lis in iſtis tribus ſacr̃is a xpᷣo impmar᷑
indelebilit᷑ a q ſacr̃a ſunt inſtituta: ſicut

papa ñ põt deſ i character ⁊ deè
ptat ipᷣſſiõe ul expulſõe:qꝛ exq̊ impmit

degradationẽ qnimo in aia ſeparata re
manet.Dicit eni Augꝰ.i.li.de ſymbolo

o ſi hereticꝰ coꝛrectus incipiat nouiter
xpo militar̃:nullꝰ tñ audet ei characterẽ
baptiſmi mutare:ſic nõ põt diſpẽſare in

dictoꝛum ſacramentoꝛum reiteratione.

Ad Pꝛim mentũu euchariſtie

ſit ꝑfectius in cõtinẽtia:nõ tũ ẽ ꝑfectiꝰ

in receptionis potetia: qꝛ nõ im pᷣmitur
in eo character: ſicut i baptiſmo ? in ſa/

cramẽtis ſupꝛadictis. C Ad 2 meſt dð.
qꝙ confirmatio dat᷑ contra ſpuslè infir⸗
mitatẽ cõſecutam ex oꝛiginali peccato:
quod quidem vnum fuit foꝛmaliter:vn/

de ſicut ille nõ reiteraturſic non debz re

dum qꝙ 'm cõmunioꝛem opinionem in

quolibet oꝛdine impꝛimit᷑ charact: ⁊ qq̃n
tũcun q; in minoꝛibus oꝛdinibus oꝛdi-

nati traſfert ſe ad laicatũ:ſeꝑ tñ in eis
remanet character impᷣſſio:qꝛ ſi de lai/

iilce . catu ad clericatũ reuertant᷑: non ſunt ite
cipendi:que a philoſophbo appellat᷑ potẽ
