— —— — - — - — 0.⸗ —

9
edi

de
gus
tde
nei⸗
dus
lle
nel
mo
folt
ig:
enn⸗
gn
the⸗
i
104
cs/
710

naV

gl⸗
guti
⸗
uc
ſc

o/
tur.
da
rbbir
on

ſtite⸗
uct⸗

Ar.

poſſit ſollicitudinẽ hr̃e ⁊ curã ꝓ ſalute
aiarũ illũ pꝛo tua ꝑſona ⁊ loco tui epᷣm
oꝛdinabis multo foꝛtius papa põt ſi
bi ſucceſſoꝛẽ inſtituere abſq; alia electi
one. ¶Pꝛeterea Augꝰ viuente valerio
epᷣo ⁊ ipſo petẽte cathedrã epᷣalẽ ſuſce-

pit. S multomag papa viuẽte ⁊ petete

uel eligente põt alius papatũ ſuſcipere
Pꝛeterea papa repñtat᷑ ꝑ mœyſen ꝗ
fuit rex ⁊ ſacerdos ſicut ipſe eſt.ſp moy
ſes elegit ioſueipſo viuẽte. Sic eni ſcri
bit Mueri.xxvij. Tolle ioſue filiũ Mun
⁊ pone manũ tuã ſuꝑ eum ne ſit populꝰ⸗
dni abſq; paſtoꝛe.S ſimilit᷑ papa ipo vi/
uẽte põt ſũmũ pontificè ↄſtituere abſq;
alis electione. . a Kribitne
2 4 tquod ſcribitur
In Otrorii kx di in pncipio
ꝙ electionẽ ſũmoꝛũ põtificũ ſibi dñs re
ſeruauit:lʒ electionẽ eoꝛũ bonis ſacer/

dotibus ⁊ ſpualibus populis cõceſſiſſet

Kiid EOdiſenpe petæg

apa fuit fact' per electi
out᷑:⁊ hoc multü cõuenienter ꝓpt᷑ trig.

WPꝛimo ꝓprt᷑ vitãduũ boĩuʒ fallibile iu
diciu. &σ 2pꝛopter vitandũ poſterioꝝ
exemplu. ¶Et 2: pꝛopter babedũ po-
puli teſtimoniũ. Epeboe fuit cõueniẽs
pꝛopt᷑ vitandũ hoĩuʒ fallibile iudicium.
nam xpᷣus fuit deꝰ⁊ bõ.iõ in ſuo iudicio
non potuit falli mneqʒ fallere.ſed qꝛ iudi
ciũ buanũ eſt fallibile: qꝛ purus hõ poõt
falli ⁊ fallere. deo cõueniens fuit poſt
xpᷣi aſcenſionẽ ⁊ poſt moꝛtẽ illius ꝗ im
mediate a xpᷣo electus fuit:pꝛomotio u
iuſſibet alterius ſũmi põtificis facta fu
erit per electionẽ: ut ex collatione ⁊ con
coꝛd ia pluriũ talis electio careret erro⸗

re ⁊ mereret᷑ ſuſcige diuinã inſpiratio/

nt᷑.MNã quia plura vidẽt plures q; vnus
eo ꝙ boĩies iudicãt de his que toꝛis ap/
e eur ſolus aũt deus intuet᷑ coꝛ.iõ ta
is electio caret erroꝛe ⁊ meret᷑ ſuꝑ hoc
diuinã iſpirationẽ ipſo ſaluatoꝛe dicẽ-
te. Abi fuerĩt duo uel tres cõgregati in

noie meo:ibi ſu in medio eoꝛu Fuit

ſecun nn

ſcðo boc cbueniens ad vitanduũ poſteri
oꝛũ exẽplũ. Mã ſiquis dignitates ⁊ bñfi
cia eccleſiaſtica qᷓ ſi ine hereditario poſ
ſet alijs reliquere:⁊ pꝛo libito ſibi vedi
careſpũ alia bñ ficia a carnalibꝰ ⁊ tꝑali-
bus nõ diſtiguerent᷑.vnde dr.viij.q.i.qjʒ

bis oibus ꝙ ab illis exẽpluũ beati petri

ſibi ſucceſſoꝛẽ inſtituentis valet aſſumi
qui taleſ ſibi ſubſtituerũt qlẽ ipſe ſucceſ
ſoꝛẽ ꝗq ſiuit. Aerũqꝛ poſtmodũ officium
nõ viteſʒ ſanguini cepit deſeruire atqʒ
ad epᷣatũ talis quiſq; ſucceſſoꝛes ſibi q
rere cepit qui uł odioſi ppłis ul a plebe
docẽdi inuenirẽtur. Jõ ſacris canonibꝰ
inſtitutũ ẽ ne aliꝗs in bñficio eccłiaſti/
co ſibi ſucceſſoꝛẽ qrat:ſʒ ſolũ pplłi electi
one appꝛobet. 13: fuit hoc ↄuemiens
ꝓpt᷑ ppriteſtioniũ bonuʒ. Ma ut ſcribit᷑
i.ad Thimo.iij. Opoꝛtet paſtoꝛẽ teſtio

niũ bonũpre ab his qui foꝛis ſůt. Suꝑ

quo verbo dicit Augꝰ ꝙ nõ ſolũ opoꝛtet
paſtoꝛe hre bonũ teſtimoniũ a domeſti-
cis:veꝝetiã ab alienis: iudeis:getilibꝰ
⁊ bereticis:ut qui detrabũtreligiõi ſal⸗
tẽ vite eiꝰ detrabere non audeãt.⁊ talis
melius inuenit in hoĩuʒ electione q; ho

minum affectione.

zi mi ergoẽ dicendu: q/
Ad Paummn petrus potuit ſibi
ſucceſſoꝛẽ eligere clementẽ:qꝛ nõdũ ſta
tutu erat i riũ.vidẽs tñ clemẽs ꝙ hoc
erat ꝑnitioſũ explũ poſteris ꝙ aliquis
ſibi ſucceſſoꝛẽ eligeret: renuciauit papa
tui ⁊ electa fuit coiter vnꝰ: quo moꝛtuo
fuit coĩterelectꝰ cletus poſtmoduzqrto
loco iteru fuit electꝰ clemẽs ac ſi ex illa
ſucceſſione nullũ ius fuiſſet ſibi acꝗſitũ
ſicut expᷣſſe notat᷑.viij.q.i.c.ſipetrꝰ.i gl.
¶Ad 2t᷑ do: ꝙ zacharias papa nõ cõ
ceſſit eo magutino ſucceſſoꝛẽ poſſe ſi/
bi inſtituere:ſed bñ cõceſſit aliquẽ epᷣm
poſſe ſibi coadiutoꝛẽ aſſumere quipoſ
obitũ eius ad apłicã ſedẽ accederet eli-/
gendus ⁊ ↄfirmandꝰ. CAd qꝭq e dð
Augꝰ fact? e epᷣus valerio viuẽte g re⸗
nũciauit ep̃atui:⁊ tüc ipſe potuit eligi:⁊

ſic per electioné᷑ nõ ꝑ ſucceſſionẽ

gubemaculoꝝmibi tradebat i. eoatus

Ar.

ctꝰc. Scribit᷑ n.vij.q.j.c.ſicut vir.S. fi.

wv ſi eps foꝛtaſſe ꝑ moleſtiã ſuã petierit:

ut ab epali bonoꝛe dẽat vacare eo peti/

tionẽ ſcripto date ↄcedendũu ẽ:⁊ auguſti
nũ factũ

ſſe epʒ ꝑ ceſſionẽ valerij.vñ
ſequẽti.c. ſubdit᷑. ꝙ augꝰ nõ ſucceſſit: ſj
acceſſit ad epatũ Si vᷣo dicat᷑ ꝙ vale/
rius nõ ceſſit ẽatui ſʒ ſolũ admiſtratõi
tũc dð ẽ ꝙ illo viuẽte fuit coadiutoꝛ eiꝰ
poſtmodu eo moꝛtuo fuit electus.⁊ boc
ſatis vident᷑ ſonare verba ſua q ponũt᷑
iiij.di.c.añ oĩa.vbi dicit.Qñ ſecudꝰ loc⸗
tuc remu tenere nõ nouera. Ad 4ẽ
dð: ꝙ moyſes auctoꝛitate dei elegit ſi-

bi ſucceſſoꝛẽ:non tñ depſanguinitate ⁊

parẽtela ſua nec de ſua tribu:cũ tñ po/
tuiſſet nullo pᷣcepto uł ſtatuto apparẽte

in Sriuũ. AUñ dicit Nieroꝰ.⁊ ponit᷑.viij.q.

i.c. moy ſes.ꝙ potuit moyſeſſucceſſoꝛes
pucipatus filios ſuos facere ⁊ poſteris
pꝛopꝛiã relinquere dignitatem:ſʒ tñ ex

glia tribu extraneꝰ ꝑ eũ eligi᷑ Jeſus na

ue ut ſciremꝰ pncipatũ in pplos nõ ſan
guini deferẽdũ eẽ ſed meritis vite.

Ei ſic pcedit᷑. Ai⸗
D tertiu dckeni ma⸗

gls ecẽt ↄueniẽs papã fieri ꝑ ſuc-

ceſſione q;ꝑ electionẽ. vnuquod q; eniz
quãto ẽ magis ꝓpꝛiu:tãto magi diligir

⁊ ma ioꝛ diligẽtia et ſollicitudo circa il/
lud hẽtur Sʒ officiũ papatꝰ magnã ſol
licitudinẽ ⁊ diligẽtiã reqrit. ſi illud eẽt
ꝓpꝛiũ qð daret᷑ iure heredit ario ꝑ ſucceſ

ſionẽ ſicut alia bona ꝓpꝛia: vr̃ ꝙ maioꝛ

diligẽcia ⁊ tnaioꝛ ſollicitudo circa ipſuʒ

haberet᷑. Pꝛeterea materia lit ⁊ diſ

coꝛdie potiſſime in xpᷣi ſacerdotio ẽ vi⸗
tãda.qꝛ ſeruos dei nõ opoꝛtetlitigare:
Iſz mſuetos eſſe ad oẽs:ut ſcribit᷑.ij.ad

Thimo.ij. Sʒ pleruq; deelectiõe pape

oꝛiunt lites ⁊ diſcoꝛdie int eligetes que
cęſſaret ſi papa nõ ꝑ electõnẽ ſ̊ ꝑ ſucceſ
ſionè fieret. S.quãto reginẽ ẽ mag
nale tãto magl remotũ ẽ a cupiditate?

QAueſio n

tyrãnide.ſ̊ regimẽ eccłiaſticũ potiſſime

dʒ eẽ remotũ a tyrãnide ⁊ cupiditate:qꝛ

venenũ charitat ẽ cuꝑiditaſiut dicit au
guſti. magis deret eẽ nãle quod eet ſi

fieret ꝑ ſucceſſionẽ Sh electionẽ. CP

ſi papa fieret ꝑ ſucceſſione ecclłia nullo
te careret paſtoꝛe:ſʒ ſi fit ꝑ electionex
cõtingit eccleſiã añ q;inagno tꝑeꝑaſto⸗
rẽ nõ Ge:meliag eẽt ꝑ ſucceſſionẽ fieri

. 2 . eſt qꝛ ſi papa fie/
In Otrarm ret ꝑ ſucceſlione;
uel fieret ꝑ ſucceſſionẽ filioꝛ uł cõſan/
guineoꝛũ nõ pꝛimo mõ:qꝛ clericoꝝ fili
ad ſacra officia admittẽdi nõ ſũt: ut dr

lvi.di.HNec ſcdᷣo mõqꝛ officiũ eccłiaſticũ

nõ carni ⁊ ſanguini ſ̊ vite merit deſer/
uire debet: ut no.viij.q.i..mnoyſes
* R cO dð q ſacerdotiuʒ xp̃iĩ
papa tenet ſupᷣmũ gra⸗
dũ ꝗᷓtuoꝛ ꝑ oꝛdinẽ reqrit. 4 in ipſo ſa
cerdotio vniuerſalitatẽ. ꝛtcin ipſo de
cto ſanctitatẽ ⁊ doctrie veritatẽ. ¶ 3·
in eligẽte iuriſdictionẽ ⁊ ptãtẽ. ¶Atin
lo cui pᷣeſt fructũ ⁊ vtilitateʒ. Et
iſtis ꝗtuoꝛ põt oñdi ꝙ magis ẽ ↄnueniẽs
papã ſieri ꝑ electionem q; ſucccſſionem.
p: ꝗdẽ ꝓpt᷑ xpᷣi ſacerdotij vniuerſali
tatẽ.na ſacerdotiũ leuiticuʒ inſti utum
fuit ꝑ rectã lineã:nã ſolũ aarõ ⁊ filij eiꝰ
ab eo ſucceſſiue de ſcẽdẽtes ad ſacerdo/
tiu aſſumebant᷑:⁊ nõ niſi de tribu leui.
q;uis eni ſũmꝰ ſacerdos ſoꝛte eligeret᷑:
nõ tñ niſi ð determĩata tribu. Sʒ ſacer
dotiũ xpᷣi ẽ vniuerſale:qꝛ in eo nõ eſt ac⸗
ceptꝰneq; gꝛecꝰ:neqʒ latinꝰ:non ſeruus

—

neq; liber: oẽs vnũ ſũt in rpo:ut ſcribit᷑

ad Gał.iij. Unde hac de cã ſaluatoꝛnr
nõ de tribu leui ſ de tribu iuda oꝛt ẽ:in
qua tribu nihil de ſacerdotibꝰmoyſes lo
cutꝰ eſt:ut dicit apłs ad Hebꝛe.vii. Si
Opapa fieretꝑ ſucceflione fieret ex det᷑/⸗
minata parentela ⁊ ex determinato ge

nere.⁊ ſic nõ poſſet ind ifferent᷑ eligi gre

cus:vel latinꝰ:diues ułpauꝑ: exquo nõ
hẽret talẽ vniuerſalita tẽ. au'2:nõ ha-
beret electi ſanctitatẽ ⁊ doctrineverita

l

ð 2

,à de – — ²—— — — — – — — — = 2 — TE&m -⸗ —

clericis:qꝛ clerici

tẽ.· Mã ſt dicit Hieroꝰ ⁊ ponit᷑.viij.q.i.
c.licet. Ad ſocerdotiũ nõ eligat niſi do
ctioꝛ ⁊ ſanctioꝛ ceęteris bat᷑. Si aũt ꝑpa
pa fieret ꝑ ſucceſſionẽ caſua le eẽt ꝙ eẽt
pollens vite ſcĩitate ⁊ doctrine verita/
te.cũ ↄtingat plerũq; illuʒ qui ſuccedit
aglteri iure bereditgrioin aliquo regimĩe
malu eẽ ⁊ ſtultũ. Mon ẽ aut ↄuesiẽs q
regimẽ eccleſiaſticũ ⁊ ſpualiũ donoꝝ ca
ſui ⁊ foꝛtune exponat᷑ potiſſime.qꝛ pᷣſũ⸗
ptionis eſt ꝙ que dei ſunt ab hoꝛe dari
debeat: ut dicit hilariꝰ:⁊ ponit᷑viii.q.i.
c.pleriq;. 3: nõ bẽret eligentis pote
ſtate:qꝛ ſi papa eligeret ſibi ſucceſſoꝛeʒ
boc faceret in virtute ſtatuti eccleſie.ſj
ſtatuta eccleſie ſunt in riuzʒ ſicut patet
viii.q.i ꝑ totũ. Sed ſi querat᷑ ſipapa fa

ceret ſtatutu in oriũ de eligendo ſucceſ

ſoꝛein: poſſet ne ipſe ſucceſſoꝛẽ dimitte
re.Hicendũ eſt ꝙ non:qꝛ faceret ſtatu-

tum valiturũ pꝛo futuro tẽpoꝛe in quo

ipſe nõ eſſet iudex ut virtutẽ eius ſtatu/
ti poſſet ſucceſſoꝛẽ dimittere ſicut nota

tur.vlii.q.i. a. talis ſucceſſio nõ ha/

beret populi cui peſſet vtilitateʒ. Mã ut

dicit HNieroꝰ.Munc videmꝰhoĩes ſic af
fectos ut cernamꝰ plurimos hãc re pꝛo
beneficio facere:ut nõ querãt bodie illi
qui hñt eccleſiaſtica beneficia diſpẽſare
illos ĩi eccleſia colünas erigere quos ꝓlꝰ
cognoſcat populo ⁊ eccliepꝛodeſſe: ſed
quos uel ipi amant uel quoꝝ ſunt eoꝛũ
ob ſequijs deputati ut deterioꝛa taceaʒ
qui ut clerici fiãt muneribꝰ ipetrarunt.
AG pꝛimũ eſt dicẽqũ q bona
2ͤ2,13 tꝑalia pñt eẽ ꝓpꝛia
ipis laicis: eccł iaſtica ᷣo nõ ſunt ꝓpꝛia
ꝛia brenõ debet: ſz

iux regulã aploꝝ:Oia debẽt eis eẽ coĩa

circaꝗᷓ tãto maioꝛẽ diligentiã ⁊ ſollici-
tudinẽ here debẽt quãto magis chari/
tas de ꝗᷓ dicẽte apło.Mõ qrit qᷓ ſua ſunt
coĩa: ꝓpꝛiis nõ ꝓpꝛia coibꝰ añponit blm

Augj. Ad ⁊ eſt dicedũ ꝙ diſcoꝛdie
lites:cõtentiones pñt eẽ in eloctioc pa/
pe abſq; pctõ:dũmõ ſic diſcoꝛdates oꝛ

Ar. ſecunda UI
dinẽt eoꝝ oſcientiâ ad bouũ ſtatu ecdie
ANolebat eni michael ſicut legimꝰ i Da

niele liberare iudeos de captiuitate ba
bylonica credẽs hoc eẽ faciendũ ꝓpter
multos bonos iudeos ibi cõmoꝛãtes et
talẽ liberationẽ petẽtes. Pꝛinceps vᷣo
regni ꝑſarum:reſtitit ei.xxi. diebus: vi/
dens multa bona cõtingere perſis: quo
rũ erat pnceps ꝓpter iudeos ibi como
rantes:vterq; aut pugnabat bono aĩo:
quia vrerch erat bonꝰ angelus. tãdiu &
durauit tał pugna ⁊ talis diſcoꝛdia int
eos:q;diu ſup boc receptũ fuit diuinum
rñſum ſᷣm qꝙ iudei fuerãt liberãdi. ſic in
quolibet capitu o canonicoꝝ ⁊ in colle/
gio carqĩaliũ pñt eſſepugne ⁊ diſcoꝛdie
7 vmꝰ põt pdicere alteri in electione ali
cuius abſq; pctõ. Sicut eni diuerſe na-
ues ad diuerſas ꝑtes tendere pñt eodẽ
uento alit ⁊ alit᷑ oꝛdinãdouela.Sic 'm
ꝙ alit᷑ ⁊ alit eſt oꝛdinata ↄſcia vniꝰ car
dinalis ⁊ alreriꝰ: ⁊ vnius canonici⁊ al
terius poſſunt vno ⁊ eodem ſpiritu bo⸗
no ⁊ eodem ʒelo ſibi inuicem reſiſtere et
declinare in aliam ⁊ aliam partem.
¶Ad 3 eſt dicendum ꝙ uinculu ſpi-
ritua le foꝛtiꝰ ſtringit ⁊ ſoꝛtius ligat q;
naturale:foꝛtius enim coniungit deo ?
ſeparat a cupiditate bonoꝛũ tempoꝛa⸗
lium ſpuale bonũ q; tẽpoꝛale.tato ergo
ſumi pon tifices et paſtoꝛes eccleſie plꝰ
tenentur eſſe bonoꝛũ eccleſiaſticoꝝ ſide
les diſpenſatoꝛes.⁊ a cupiditate bono
rum tẽpoꝛaliũ magis ten ent᷑ eẽ ſemotci
q;to ipſi talia bõa adminiſtrt que gra

tis acceperũt:⁊ per cõſequẽs gratis de

bent ipſa reddere paupibus. Dicit enim
Ambꝛoꝰ.⁊ ponit᷑.xxiij q.viii.c.ouenioꝛ
Oia que mea ſut pauperũ ſut.De illis
bo que eccleſie ſunt nihil poſſum nec de
trabere nec tradere cum illa ſolum cu⸗
ſtodienda et non tradenda acceperim-
WAd A" eſt dicend ꝙ diuturna va-
catio eccleſie qñũq; eſt bona ſi fiat ꝓpter.
bonum finem: ut ſifiat pꝛopter hocut
ſufficientioꝛ ⁊ ſanctioꝛqueratur. Lutiꝰ

Ar.

Qneſſio

eſt enim uel ſaltẽ minus malũ pplło xpia 2?t ppter remouendũ futuꝝ periculũ:

no tꝑe aliquo paſtoꝛe carere:q; dicolux 3. ꝓp

ſtultü et malũ habere.qui non ut paſtoꝛ
ſed ut mercẽnarius pꝛopꝛiuũ bonũ qrat.
nel ut lupus oues dibagar⸗ git
ſic pꝛocedi
quarti lao eniz
i nõ ſit oppoꝛtunũ ut due ꝑtes
cardinaliũ in electiõe pape debeãt con/
uemire. Mã ſuꝑ illo ?ᷣbo ad hebꝛe.v. Mul
lus ſibi aſſumat honoꝛẽ niſi ꝗ vocat᷑ ꝗ
deo tanq; aarõ.dicit glo.qꝙ in electiõe
aaron in ſacerdotibꝰ oñdit᷑ ꝙ paucoꝛũ
electio ſi iuſta ⁊ canonica eſt pualere de
beat.Sʒ aarõ fuit ſũmus pontifex. ſuf
ficit ꝙ in electiõe pape q eſt ſümus põti

fex paucioꝛes conueniat q; due partes.

¶Pꝛeterea ſcribit᷑.lxxix.di.c.ſi tranſi-

tus.qꝙ electio romani põtiſficis cũ delibe

ratione pꝛedeceſſoꝛis fieri debet. Et ibi
dẽ ſubdit᷑ ꝙ ſiſtudia eligentiũ ceperit ee
diuerſa eoꝝ de quibꝰcertamẽ emerſcrit

ↄuincat ſentẽtia plurimoꝝ. ſufficit ẽᷣ q
in electione pape cõueniat maioꝛ pars

⁊ nõ due ꝑtes cardinaliũ. ¶Pꝛeterea
vbi eſt maiꝰpericuluũ ibi celeriꝰ remediũ
eſt apponendũ.Sʒ in dilatione electio-
nis papalis magnũ periculũ iminet ec-
cleſie.ſicut pʒ ex de elec.⁊ elec.po.Ergo
celeriꝰremediũ apponendũ eſt qð tunc
fieret ſi ſolũ maioꝛis partis ↄſenſus ſuf
ficeret in electione eus.

Arprar 1O eſtqs ſcribitur
In CO tranu ex de elec.c.lʒ.

vbi baber ꝙ ſi inter cardiales plena cõ
coꝛdia de ſubſtituedo ſũmũ pontificem

baberi nõ poteſt tunc duabꝰpartibꝰ cõ/

coꝛdantibꝰ ſi tertia pars ↄ coꝛdare no/
luerit ille abſq; vlla exceptione ab vni9
uerſali eccła romanꝰpõtifex babeat᷑ꝗa
duabꝛ partibꝰreceptꝰ fuerit ⁊ fiertus.
* do ꝙg congruü fuit hanc
Kñid eO taxatã foꝛmã notar.
electiõe pape.ut ſaltẽ bue partes cardi-
naliũ in eiꝰelectiõe ↄuenirent ꝓpt tria.
DPAppter impetrandũ diuinu auxiliũ

pterp̃gicte electõis ſingulare p
uilegiu. .P& bocogruũ ꝓpter ipetrã
di diuinũ auxiliu. Scribit᷑ eniz MWatth.
xviij. Si duo ex vobis ↄſenſerint ſuper
terrã de omni requacũq; petierit het il
lis a pre meo ꝗq iu celis e. Suꝑ ᷣbo di
cit Cuayſo.qꝙ duoꝝ ↄ ſenſu ſaluatoꝛ ꝑo
ſuit foꝛe neceſſariũ ad impetradũ a pr̃e

celeſti ꝑꝑ euãgelicã ↄuerſationẽ:qꝛ duo

⁊ duo miſſi ſũt ad euãgeliũ enucianduʒ.

ꝓpt᷑ coꝛꝑis ⁊ aĩſe colligationẽ:qꝛ vbi coꝛ

p27 ala ↄſentint ⁊ int ſe bellũ volunta:
tũ diueriaænõ bñt:ibi vubiũ nõ ẽ ꝗn bo
naꝝ reꝝ poſtulatio ſubſequat᷑. Et ꝓpter
dei ⁊ ꝓximi dilectionẽ qꝛ duo ſũtipcepta
charitatl. Et qꝛ in electiõe pape potiſſi
me diuinũ auxiliũ ẽ ipetrandu.ut ille ꝗ
facit ↄcoꝛdiã i ſᷣlimibꝰſuis efficiat car-/

dinaliũ coꝛda pacifica ⁊ vnita:q̃tenꝰtał

ꝓpuiſio ſubſequat᷑ jm ꝙ ſalꝰaiaꝝ exigit.⁊
totiꝰoꝛbis reꝗrit vtilitas.iõ ↄ grua foꝛ/
ma taxata ẽ in elecectiõepapeut ſalteʒ
due partes cardinaliũ in tali electõe de
beant ↄuenire. 2 c hboc congruũ ppr

vitandu futuꝝ periculu. Nam ut ponit᷑

lxxix.di.c.ſi duo.Si duo aplici temerita
te ↄcertantiũ fuerint electi.tüc nullꝰeo/
rũ in ſede apłlica ſedere debet. Sʒ ut no⸗
tat᷑ ibi. Cõuocandũi eẽt in tali caſu gnã
le ↄciliũ.⁊ tũc et noua oꝛdinatione ille
introniz ari deberet in cathedra btipe/
triquẽ vniuerſitas ↄſenſus eligeret.ut
ergo tm periculum euitetur congruum
fuit taxari determinatuũ numerũ illoꝛuʒ
ad quos ſpectat pꝛedicta electio. C3
eſt hoc congruũ pꝛopter pꝛedicte electi
onis ſingulare pꝛiuilegiuũ:quia ut ſcribi
tur extra de elec.c. H̊.ideo in electionibꝰ
inferioꝛũ pꝛelstoꝛũ ſufficit maioꝛis et
ſanioꝛis partis conſenſus.quia quod in
eis in dubiũ ven erit poteſt ſuperioꝛis in
dicio diffiniri. Sed in electione ſũmi põ
tificis aliqð ſpeciale ſtatutũ debuit fie-
ri ⁊ in aliqua foꝛma determinata pᷣnota
ri.qꝛ non põtad ſuperioꝛẽ bri recurſus.

.

— — .

Ull
jali⸗
lrey
ſerri
Atb.
ſper
ſeri
jbod
mmpo
iaſe
gduo
ndr,
pbicn
lunta⸗
gnbo
inpe
hecpte
eporh
lle4
inc,
tapu
rta
mufo⸗
thle
aͤede
pyt
thonif
mmeria
llseo/
zute,
ugt
ele
gipe⸗
fe.1t
lunms
ſu⸗
Cz
ecleen
ſbi
tovib⸗
oris et
ogſn
ſorisſ⸗
ini
1
Grius.

2= 116ℛ1 eſt vicendũ e illa
Ad PeimugsEinrelligeda d

elect ione cõiter ſupta in qua ſufficit ſa-⸗

nioꝛ pars ſi fuerit iudicio ſupioꝝ aꝑppꝛo
bata. uel intelligit᷑ de electioe qͥ fit ime
diate inſpiratione diuina ſigno uel mi

raculo exteri apparẽte:ſicut fuit in ele

ctione aaron ꝗ ſuit ſũmus ſacerdos frõ
dente virga eius alioꝝ virgis res aneti
bus ſiccl:ut ſenbit᷑ Mueri xvi. CAd
2Zm eſt dð ꝙ papã fieri cũ pꝛedeceſſoꝛis
d elib era tione põt intelligi duplr.
papa de electiõe ſucceſſoꝛis poſſit ba
bere aliqualẽ collationẽ quodlicitũ ẽ ſi
bi. uel ꝙ heat de tali electione iuriſdicti
onẽ:ut ꝙ ſue dignita hberedè poſſit ſub
ſtituere:qð nõ põt.ſicut dictũ eſt in ſuꝑi/
oꝛiqõne. ꝙ vᷣo additur plurimoꝛũ ſnia
cõuincat ſivota eligentiu ſunt diuerſa.

intelligit ſnia plurimoꝛũ:qꝛ due partes

debẽt eẽ jm ſoꝛmã pꝛenotatã:ex ð elec.

c.licet. C Ad z eſt dð ꝙ remediũ ap

ponendũ in electione pape debet eẽ fe⸗
ſtinu ⁊ celer:debet tñ cuʒ hoc eẽ rõnale
⁊7 ſecuꝝ Si au᷑t ſufficeret maioꝛpars uł

minoꝛ ſi eẽt ſanioꝛ dato ꝙ celeriꝰ poſſet

takł electio fieri per hůc modu:nõ tñ eẽt
ſic rõnalis:⁊ ſic ſecura cũͥ i dubijs eiꝰ ad

ſuꝑioꝛe recurſum haberin poſſet.

—

ꝙ electio pape poſſit viciari ſi-

D qumntug et enim

cut electio alioꝛũ:qꝛ quod deꝰ coniüxit:
hõ ſeꝑare non põt:ſicut ſcribit᷑matth.

xix. Sed poſito ꝙ aliquis cõiugatꝰ eli/

gar in papã cuius vxoꝛ credit᷑ moꝛtua:
etnõ eſt. Si igit᷑ petat debituz: videt q
talis teneaf redire ad vxoꝛẽ ⁊ papatuʒ

dimittere. ¶ Pꝛeta vt ſcribit᷑.lxxix.di.

Si gs pecunia uel gr̃a buana aut popu
lari uel militari tumultu ſine ↄcoꝛdia et

canonica electioe cardinaliũ ſedis apli
ce ſuerit intronizatꝰ nõ aplicꝰ ſed apo/
ſta ticus bẽatur.põt & electio pape vicia
ri. Pꝛeta ſcribit᷑ ex de elec.c.vbi ma
ius ꝑiculũ.Ii.vi ꝙ electõ pape debeat ce

ſecun

lebꝛariin ciuitate in cuius territeꝛio ſeu
diſtrictu ide pontifex obit: niſi foꝛſitan

ſit interdicta uel ↄira romans eccleſiaʒ
in aꝑta rebellione ꝑſiſtat: Si g electio fi
eret in terra interdicta uelqueeet i re-
belliõe eccleſiã:vr ꝙ talelectõnlła ſit

An aenae HÄ eſt quod ſcribit᷑ e
In Otr Piute decc. licet. vbi
bẽtur ꝙ elect? a duabꝰ ptibꝰ cardialiu
abſq; vlla exceptõ e ſũmꝰ põtifex bẽat᷑
RKIideo Zicendu tribꝰ mois
põÿõt electio papeviciari.
Cpꝛ: ex parte eligẽtiu:vt ſi aliquis cli
geret᷑ vel intronizaret᷑ ꝑ ſeditione:⁊ per
potentiꝗ laicalẽ:talis enĩ nõ eet cẽſen-
dus apłicus:ſj iua ſoꝛ ⁊ deſtructoꝛ totiꝰ
chꝛiſtianitatis perpetuo anatbemate
cũ ſuis auctoꝛibꝰ ⁊ ſequacibꝰ irretit? eẽt

ſicut patet.xxiij.di.c.in noiedñi. ¶C 2*½

ex parte ipſiꝰ electi:ut ſi illequi eligerer
depꝛebedat eſſein manifeſta hereſi.⁊ di
co manifeſta:qꝛ eui ctia pa trate ſceler⸗
no idiget clamoꝛe accuſatoꝛis. Uñ ipſo
ſacto talis eẽt depoſitus:qꝛ ipſe ſolłꝰ ha
bet de bereſi iudicare ⁊ terminare ꝓpter
quod deuiãs manitſeſte a fide ad papa ti
aſſumi nõ põt:qꝛ tał electio nõ caderet
ſuꝑ materia debita. Vñ ſcribit᷑.xl.di.c.

ſipapa.ꝙ eius culpas nullus moꝛtaliuʒ

redarguereĩ bac vita pᷣſumit:qꝛ cũctos
ipſe iudicà turꝰ ⁊ a nemĩe iudicãdꝰcẽ niſi
depbendat᷑ deuiꝰ a ſide. ¶ 3ex parte
ipſius elec tiõis vt ſi careat dectio pᷣno
tata foꝛma poſita.ex᷑ de elec.c.licet.pu⸗
ta ꝙ a pancioꝛibꝰ ꝙ; duabꝰ ꝑtibus car-⸗
dinaliu aliqꝗs eligat᷑.tuc eni mſi maioꝛ
cõcoꝛdia int ceſſerit nullatenꝰ e aſſumz
dus. VUñ dr̃ lxxix.c.ſigꝗs.qꝙ ſiꝗs ſine cõ
coꝛdia ⁊ canõica electiõe cardinaliu i ſe

„

de aplica intronizat᷑:nõ papa ułlaplicꝰ:

ſed apoſtaticus hbabea tur.

Ad pꝛimũ☛dz in talica
E EE*ντſ erquo certu eet
vx oꝛẽ ſuã eẽ ꝗ debitũ peteret induceda
eèt ad ↄtinẽtiã ſeruãda:qð ſi facerenol
letpoſſet papatui renuciare ⁊ ad iplam

Ar. Queſtio Vi
Supꝑquo verbo dicit Augꝰ:ꝙ paſcere
oues ẽ credẽtes in xpo ne a ſide deficiðit
cõfoꝛtare.terrena ſubſidia ſi neceſſe eſft

accedere:als teneret᷑ ei debitũ readere
qꝛ tinẽ tia clericoꝝ eſt cõſiliũ et de iure
poſitiuo. Reddere aũt debitũ vxoꝛiẽ pᷣ/
tũ ⁊ de iure naturali ⁊ diuĩio.vbi aũt
ius poſitiuũ cõtradicit vel ipedit ius na
turalevel diuinũ ſeruãdũ nõ eſt:vt ſi a
pꝛopꝛiatio rerũ eſt de iure poſitiuo:⁊ cõ
ſeruatio vite eſt de inre nali.tunc ſi ↄſcr
natio vite mee nõ põt eẽ ſine acceptione
rerũ alteriꝰ:licite poſſum ſumere.qꝛĩ ta
licaſu ius poſitiuu iped it ius naturale:
⁊ nõ põt cu ipſo ſtare.Et ſi dicat᷑ ꝙ ſcãa⸗/
dalũ eẽt in pplo ſi ſciret᷑ ꝙ papa redde
ret debitũ vxoꝛi tale ſcandalũ eet paſſi⸗

veritatẽ doctrine ⁊ eqtatẽ iuſticię ⁊
ctitatẽ vite:vt dicit Hieroꝰ. ¶Ad
eſt dð: ꝙ illud decretũ intelligit᷑ qñ ali-
quis eligeret᷑ nõ a cardinalibꝰ ad quos
ſpectat electio:ſʒ potentia laicoꝝ uel ex
danmotepnkiſ ed ſi electꝰ eſt a duabꝰ ꝑti
bus cardinaliu dato ꝙ pecũia ⁊ ſymoni
ace ſit electꝰ:nõ eſt dveponedꝰ.⁊ ſi dicat᷑
ÿ ipſa ſymonis e hereſis:vt patet:i.q.i.
icendu ꝙ bereſis ẽ large loquẽdo.be
reſis aũt pꝛo qua deponedꝰ e papa acci
pit ꝓpꝛie ᷣm qð opponit᷑ articulis fidei
uel bis que ſũt imediate ãnexa articuł.
CAd ʒ ẽ doꝙ illa decretał ſtrigit car
in ales ut electio babe fien debeat i ci⸗
uita te in qua pᷣdeceſſoꝛ obit niſi ſit iter
dicta:uel in manifeſta rebellione eccłie:
tunc eni indulget ꝙ poſſint alibi ſe trãſ
ferre ad dictã electionẽ faciendã. Si tñ

uũ nõ actiuũ:quod nõ ẽ dimittẽdi vpt
an
2*

iu terra interdicta fieret non pꝛopt᷑ boc

viciaretur electtioio.
ELEIIV Zidef.n.
wvꝓ electio pape dẽat examinari ſi
cut electiones alioꝝ:qꝛ ſi nõ examigtur
hoc ẽquia eiꝰ elcctio ẽ ↄfirmatio. Sed
multoꝝ alioꝝ pᷣlatoꝝ electio ẽ cõſirma/
tio. hoc nõ ẽ ſingulare ĩ ettebe⸗
MPꝛetra xpᷣus examinauit petruʒ. Jo.
xxj. Qñ ſibi eccle ſis cõmiſit dicẽs trina
interrogatiõe facta. Haſceoues meas

ſubditis miſtrare:exẽpla virtutũ cũ ver
bo pᷣaicatiõis ipendere:aduerſarijs ob
ſiſtere: errantes ſubditos coꝛꝛigere. In
gbus verbis exiſtit tota examiatio pᷣla

toꝛũ. Sicut patet.xxiij di.cqui eßus oꝛ

dinandẽ. eodẽ mõ electio pape ꝑ bũc
modũ eſt examinãda. ¶ Pꝛera oia que
requirũt debitã foꝛmã ⁊ debitam mate

riã cadũt ſub examiatione.qꝛ ſi carẽétal
tero eoꝝ:carent eoꝝvirtute ⁊ efficacia.

ſicut patet de ſacramẽtis quoꝛũ virtus
reꝗrit determinatã foꝛmã verboꝝ ⁊ ve-
terminatã materia:puta baptiſmꝰſi nõ

fiat in aqua cu expſſiõe trinita tis nulliꝰ
efficacie eẽ dignoſcit᷑:ſ electio pape re
quirit debitã foꝛmã ⁊ debitã materia
ergo cadit ſub examiatõe:qꝛ ſi deficeret

in aliquo iſtoꝛũ nulla elcctio eſſet.

1 eſt: qꝛ üliꝰ clectio
In Otrarin nõ debet examia⸗
rig quãnulla exceptio recipit᷑. Sʒ ſcri

bit᷑ e de elec.c.licet.q; abſq; vlla ecce/

ptione elect? a duabꝰ ꝑtibꝰcardia liu ab

vniuerſali eccleſia ſũmꝰ põtiſex beatur:
ergo eiꝰ dlectio nõ ẽ examinãda.
fideo Dicendu: ꝙ electiones
pape cadere ſub exami

. °

natione dupł q;tu ad pñs intelligi pöõt
po talis electio inter ipᷣos eligẽtes

ſicexaminet᷑ qᷣtenꝰ rite ⁊ canonice cele⸗
bꝛet bim foꝛmq annotatã in iure.¶ 2.
qſupioꝛis iudicio tał electio diſcutiat
appꝛobet᷑ uel repꝛobet᷑. C p· mõ mag

examinãda ẽ ⁊ mag diſcutiẽda:electio
pape tanq; capitis ⁊ paſtoꝛis vniuer ſax

ecclie q; alicuiꝰ alterius. Uñ dr lxiij.di.
inter nos ⁊ vos pacti ſerie ⁊ ſtatutũ et
ↄfirmatũ eſt ꝙ electio Tpfirmatio als
cõſecratio futuri romani põtific nõ niſi

iuſte ⁊ canonice fieri debeat. C 2 · mõ

nõ:qꝛ ſupioꝛẽ nõ recognoſcit cuiꝰ iudi-

cio appꝛobet᷑ ulrepꝛobet᷑: cõꝑat᷑ n. ſu-
pꝛemꝰpõtifex ad oẽs alios tã adlaicos

„* 4 e

q; clericos ꝗ ſut de coꝛꝑe eccłie:ſicut ſpi

rituale cõꝑa ad coꝛpaleułaĩale.ſj con-
Nat q illuq qð ſpuale enõ debet exami

nari ſeu iudicari ꝑ coꝛꝑale:ſ̊ potiꝰ econ

uerſo. Vñ ſuꝑ illo verbo.j. ad Chor ij.

Aialis hõ nõ ꝑcipit ꝗᷓ ſũt ſpũs dei.ſtulti

naa eni eſt illiæ nõ põt utd lige qꝛ ſpuar·

examinat᷑. Oicit Augꝰin libꝛo ee vera
religiõe:q examiatio ⁊ ꝓbatio ſpualiũ
fit tmmodoſpũa ł ⁊ a ſpuali boĩe quia
ſpũs oia ſcrutat᷑ etiã piuda dei.Hõ aut
debet fieri examiatio ⁊ ꝓbatio ab hoĩe
tꝑali ⁊ carnali:qꝛ ſpuał hõ oĩa iudicat:

⁊ ipſe a nemie iudicat᷑. At dicit apłs ꝙ
nõ ẽ ſic intelligẽdu vt vniuerſalit papa

ſubt᷑fugiat oẽ iudiciũ:qꝛ cũ dicẽte apło.
Opoꝛtet nos oẽs pñtari an tribual xpi

ta ſpuales q; carnales vt referat vnui/
gſq; ꝓut geſſit in coꝛꝑe. Opoꝛtebit ut di

cit Augꝰ papã ⁊ oes ſpuales a lege diui
na iudicari ⁊ ꝑ legẽ diuinã examiari.nõ

S ab agliq ifra ſepot ſpual hõ puta papa

examin ari ułiudicari ſʒ ſolꝰ ipe põt dicẽ
ꝗ auũt examiat me ułiudicat me dñs eſt

₰

„ ½ 1 1ε1 do:& ſi aliquoꝝ
Ad Peimiieci o nõ exa miat

co ꝙ electio ipſoꝝẽ ↄfirmatio:boc non
eſt aucte ꝓpꝛia ꝙ ſuꝑioꝛẽ ñ recognoſcãt

nõ.n.poſſet papa eximere aliãſ clericos

uel laicos ꝙ no ſubijcerentr᷑ iuriſdictioni

ſue:ſʒ bñ põt eximere ali̊s ut electio.eo
ru nõ trãſeat ꝑ examẽ coĩs iurl.electio
aut pape ſic ẽ pfirmatio ꝙ ſua ꝓpꝛia au
ctoꝛitatenõ põt ꝑ alique ſuꝑioꝛe exami

nari ul appꝛoban. ¶C Ad 2“c do e ſiẽ
dicit Augꝰ. Jõ xpᷣs examiauit petru de

trina dilectione:qꝛ trine n egatõi eiꝰ vo

luit ꝙ trina ↄfeſſio rñũderet qtũs nõ mi

nus amoꝛi lingua eiꝰveſeruiret q; timo
ri. Sic etiã papa vt dictũ eſt ꝑ legẽ diui
nã bñ examinabit ⁊ iudicabit᷑:ſʒ a puro

homine nec examiĩari nec iudicari põt.
¶ Ag z patet ſolutio ꝙ bñ debet exa
miari int᷑ eligetes ut tałelectio rite ⁊ ca
nonice celebꝛer᷑ ut ſit facta in debita foꝛ
ma ⁊ cadat ſuꝑ debitã materiã: ſʒ pꝰq;

facta eſt ſupioꝛis iudicio nec exramĩan-
da nec diſcutienda eſt.

D ſeptimu hen.

wvꝓꝓ imꝑatoꝛ iuriſqictionẽ hẽat in
electõe pape:qꝛ ut ſcribit᷑.xiij.di.c.adri
anus. Carolꝰ imꝑatoꝛ romã vemẽs pa
piã obſedit:ibiq; relicto exercitu in ſcã
reſurrectiõe ab adriano papa rome ho/
noꝛifice receptꝰẽ:qui adrianꝰ cũ vniuer
ſa ſynodo tradidit dicto Carolo imꝑa/

ri ius ⁊ ptãtẽ eligẽdi ſũmũ põtificẽ ⁊ oꝛ

dinãdi apłicã ſedẽ. Hoc idẽ decretũ ↄfir
mauit Leo papa dans auctoꝛitatẽ Ot⸗
tonipꝛimo regi theutonicoꝝ⁊ ſucceſſo-
ribꝰ eiꝰ in ꝑpetuũ eligẽdi ſucceſſoꝛẽ at
oꝛdinandi ſedis apłice ſumũ põtificẽ.ſi-
cut patet in.c.ſe. Aidet᷑ & ꝙ electio ro/
mani põtificis ad ius ĩꝑatoꝛis ꝑtineat
Pꝛeterea papa pᷣeſt toti eccliei ſpus
libꝰ ⁊ tꝑalibꝰ ut ſuꝑiꝰ dictũ ẽ. ſicut eiꝰ
electio debet fieri ꝑ cardiales ⁊ ꝑ cleri-
cos ꝓpt᷑ admiſtratõʒ ſpualiũ: ita debet
fieri ꝓꝑimpatoꝛẽ ⁊ laicos pᷣncipes ꝓptcr
admiſtrationẽ tꝑaliũ. potiſſime cu tꝑa⸗
lia pape ꝑimꝑatoꝛẽ tradat᷑: ſicut patet

lxiij. di. c. ego ludouicꝰ S. ſpꝑ poſteri⸗

depẽdet a poꝛi:ſʒ pus fuit regnu imꝑia
le q; ſacerdotale õ vr ꝙ electio ſumi ſa
cerdot ſineↄſenſu imꝑatoꝛ fieri ñ deat

qð ſcribit᷑.lxiij.
In otrariũ as en bir rui.

vbi dr ꝙ electiõi epoꝝ imꝑatoꝛ itereſſe

nõ dẽat cũ n. dixiſſet clero talẽ ĩ potifi/
cali ſede ↄſtituite cuinos ꝗ gubernamꝰ
imꝑiũ ſincere nra capita ſubmittamꝰ ⁊
eiꝰ monita dũ tãq; hoies deliqmꝰ necei
ſario veluti curãtj medicamia ſuſcipia⸗/
mꝰ. Cui cũ dixiſſet yynodꝰ ut magis ipᷣe
decerneret ꝗs ad hoc ſapiẽs ⁊ piꝰexiſte
ret. Rñdit ſuꝑ vos inqt ẽ tał eiectio:qꝛ
diuina gra potiti ⁊ illiꝰ ſplendoꝛe fulgẽ
tes melius poteritis eligere.
. 1 dð ꝙ nec ĩꝑatoꝛ nec ali⸗
Ku 60 gs ſecular pnceps ᷣm
mod erna iura bʒ iuriſdictõnẽ aliquã iu

Ar.
electione pape:ſ̊ bñ habet iuriſdictiões
in eligentiũ incluſione ut faciãt obſerua
ri in electione pape oĩa ſlla q ponunt᷑ ex
de elec.c.vbi maius periculũ.li vi. Con
uenienten aut ſubtractũ eſt ius ĩpatoꝛi ⁊
alijs pncipib oe electione ſũmi põtiſic
ꝓpter certiꝰ iudiciu in tali electione fere
du ⁊ ppter periculi euitandu. Ma vnuſ

quiſq; bñ iudicat de bis ꝗᷓ nouit ⁊ boꝛu

eſt bon iugex.ut ſcribit᷑.i.Ethicoꝝ. De

electiones pape ꝗ debet pollere ſcitate

vite ⁊ veritate doctrine magis creden/
du eſt lr̃atis q; idiotis ⁊ magis clericiſ
qᷓ; laicis: Euitat᷑ et ſuꝑ hoc ꝑiculũ fidei:
qꝛ qnq; etiaʒ imꝑatoꝛes in bereticoꝝꝑ
fidia lapſa ſunt ⁊ catholice mris eccłie
vnitatè impugnare conati ſunt. et ideo
ſcõꝝ patꝝ ſtatuta aduerſus eos ꝓdierut
ut nullo mõ ſe electioni ſumoꝝ pontifi-/

cũ inſererẽt.⁊ quicũq; eoꝛuʒ ſuſfragio ?

ãminiculoſumuʒ pontificiuʒ obtineret
anatbematis vinculo innodarer,·
Ad pꝛmũ c νοο¹den
*Ale mog toꝛes tan q
xpᷣianiſſimifuerunt multũ fauoꝛabiles
eccłie.⁊ iõ ut daret᷑ eis occaſio maioꝛis
fauoꝛis ⁊ ꝓtectionis illa ptãs eligendi
ſuũmuʒ pontificẽ a ſanctis patribꝰ fuit
eis ↄcelſſa.ſʒ poſtmodu excreſcẽte eoꝛuʒ
malitia ⁊ cupiditate.illa ptãs rõnabili
ter eſt ſubtracta. Mõ enim eſt putandũ
ex leuitate aĩioꝝ ꝓced ere ſi ꝓ diuerſita/
te reꝝ⁊ tẽpoꝝpᷣcepta mutant᷑ ⁊ greſub
trabant᷑:ut ſcribit᷑ Heſter vltl. Vnñ ma-/
gna auẽ tas hnñda eſt bodie iĩ ecclia ut ſi
nõnulli ex pᷣdeceſſoꝛibꝰ æ maioꝛibꝰ fece
runt aliq̃ ꝗᷓ illo tꝑe potuerũt eſſe ſine cul
pa:a poſteavertunt᷑ in erroꝛẽ ⁊ ſuꝑſtitio
nẽ ſine tarditate aliq̃ ⁊ cu magna auẽte

a poſter deſtruant᷑. ut. xiij.di. S. ven dẽ
Ad ꝛmeſt do ꝙ papa no recognoſcit

tꝑalia ab imperatoꝛe vel ab alijs pnci⸗/
pibꝰppt᷑ aliquã ptãteʒ in q̃ nõ ſub ijciat᷑
ei cu ab eodeẽ pncipio ſint coꝛpoꝛalia et
ſpuᷣalia.ſʒ uel boc eſt ꝓpt er imediatam
qd miniſtratione quã nõ bẽt ſůmus põ⸗

Queſtio

VIII

tifex indifferent in oĩbꝰ tpalibꝰ ſicut ſe-

culares pncipes:uel ꝓptergacis ⁊ get!

eccłieoſeruationẽ: uł ꝓpter ipſoꝝ tpaliuũu

tyrãnice oblatoꝝ reſtitutionem. C Ad

Zmneſt dð ꝙ ſi tpale dñ iuʒ pceſſit ſacer-

dotale hocnõ fuit dignitate ⁊ cauſalita
ee otiꝰhoiupꝛauitate ad quoꝝ de/
P2 1 *. — 6 . — —
defenſionẽ ꝑmiſit deꝰ aliquos imn dñium

E ⁊ coꝛꝛeptionẽ ⁊ qñʒ inocentuʒ

ſurgere. Sʒ dñium nãle ⁊ tꝑale in mini

ſteniũ ⁊ i obſequ regim ĩs ſpuał datũ ẽ ut
ſupius eſt tactu ⁊ nple ar tanget⸗
er P ſic ꝓcedit᷑vi
O OaÜhHheà ni
laitci debent electioni pape inter
eſſe.qꝛ ſcribit᷑.xxiij.di.c.ĩ noie dni:ſi pꝛa
uoꝛũ hoiuʒ ꝑpuerſitas innaluerit ut i vꝛ-

be romana gratuita non poſſit fieri ele

ctio:tũc cardmales epᷣi cu religioſis cle
ricis ⁊ catholicis laicis iʒ pauc ius ptã
tis obtineant eligere apłice ſedis potiſi

cẽ vbi ↄgruerit:videt᷑ gͤ ꝙ laici nõ ſolu,3

debeãt electioni pape intereſſe:veꝝetiã
q; iuriſdictionẽ hre poſſint i tli electoe.
Pꝛeterea ſcribit᷑.lxiij.di.ego.ꝙ cle⸗
rus ⁊ ppls electioni põtificis interſint.
nõ & exduduunt᷑ laici in tali electõe fiẽda

BS. eius eſt electioni intereſſe cuiꝰ eſt

electioni ↄſentire:ſʒ dr di.ſupꝛadicta.c.

cũ lõge:qꝙ lʒ plebis nõ ſit eligere eiꝰtũn

eſtelectioni ↄſentire. Nidet᷑ ẽ ꝙ abſq;
conſenſu ppłi ⁊ laicoꝛũ talis electio ri-

teicelebꝛari no poſſit.

S r 1 6 & ſeribif: eg.
In CO trarii di⸗ 0 ly pplo

faccre electione eoꝛũ ꝗ ad ſacerdotin ꝓ

mouent᷑ imo laici excludẽdi ſunt ab ele

ctione ſacerdotũ:qꝛ nõ libertas iperan

di uel eligẽdi:ſʒ potiꝰ neceſſitas obedien

di eis iniungir.
Rñü deo do ꝙ laicos poſſe inter

„.

eſſe electi onipape trib?

mogis intel ligi poteſt. C P. q;tũ ad iu

riſdictione ⁊ ſic 'm moderna iura nullã

iuriſdictionẽ babẽt: æ ſatis ↄnenient ex

àA
D

cluſi ſunt:qꝛ populꝰpſuaſione ant coꝛꝛu

W

pti
Gyl
r
hüge
noꝛ
beuiea
ſti
cooꝛe⸗
C
cnilt
moꝛd
imoe
peeſe
ſſebe
ſalna
ſeanti
noni
Ultal
thonn
fobo⸗
loꝛü
llecti
twnn
sa
Ghibe
Padi
ttioſ
ſius
tergi
ler.
peobe
citce
bocc
dii nu
concitt
aecart
itr⸗

nen
Cibie
W
ii
teor
ſiti⸗

WI
ſat ſe⸗

r gerf

nali
.C.
itſiec,
Auſolie
Mopde,
Meontn,
nWiun
einni
datüins
rallty
in
Peinter
dirſſpen
frntin⸗
tfen
gos de
cus ge
sporf
jnoͤſple,
renen
an
0, e⸗
nterſtt⸗
chefiicn
ſcaude

Ar.

ptione cito a iudicio deuiat.non eſt eni

pplus ſequẽqus ſed inſtruedus. Oñ ſuꝑ

illo verbo Eto. xxiij. Mon ſequeris tur
bã ad faciendu iudiciu:nec iudicio pluri
moꝛũ acquieſces ſententie ⁊ a veritate
deuies. Dicit glo.ꝙ pplus ſequẽdꝰ non
eſt in iudicio:ſʒ doctoꝛęs qui lʒ ſint pau
cioꝛes numero:ſunt tñ ſanioꝛis coniilij.
C 2 q;tu ad repꝛeſentationẽ:ſcribitur
eni.lxiii.di.c.cũ longe.ꝙ electiones ſũ
moꝛũ pontificũ ⁊ alioꝛu epᷣoꝛum quõdã
imꝑatoꝛibus ⁊ alüs laicis pncipibꝰ re/

pꝛeſentant᷑: ſicut de electiõe bti ambꝛo

ſij ⁊ bti gregoꝛij legit᷑.⁊ boc ad vitãduʒ
ſciſmaticoꝝ ⁊ hereticoꝝ inuaſionẽ .
ſecutionẽ:cõtraquos legibus fideliſli-
moꝛũ impatoꝛũ frequẽter eccleſia mu⸗
nita legitur.pñta bat᷑ talis electio ca

tholi coꝝpncipibus ut eoꝝ auctoꝛitate

roboꝛata:nullus hereticoꝝ ⁊ ſciſmati⸗
coꝛũ aud eret ↄtraire:⁊ ſic adbuc laicos
electioni pape intereſſe cõgruũ eſt: VUñ
romano pontifice creato ⁊ coꝛonato

eius coꝛonatio ⁊ creatio regibus ⁊ pn/

cipibus mudi denũciat᷑. ¶ 3. ;tuʒ ad
publicationẽ:qꝛ nõ eſt poneda talis ele
ctio ſub modio ſed ſuꝑ cãdelabꝛũ qᷓtenꝰ

ſi ius acꝗſitu eſt:electio nõ poſſit aliqua

tergiueriatione celari. VUñ ſcribit᷑ ex de
elec. Electiones quoq; cladeſtinas re/
pꝛobamuſ ſtatuẽtes ut q;cito electio fu
crit cꝗebꝛata ſoleniter publicet᷑.eſt eti
boc cõueniẽs ſic ppło publicari ad gau⸗
diũ nüciandu Legit eni in calcedoniẽſi
concilio: ꝙ totꝰ ppłus ⁊ tota ſynodus
acclamauit electioni pape. Leo ſanctiſ

ſimꝰ? Pe viuat ꝑ multos annos.

◻ § eſt do: ꝙ illud de
A Peimn cretũ intelligit᷑ uł
bm antiqua iura ꝗbus cõceſſum fuit ali
quibus laicis iuriſdictionẽ br̃e in electi
zepape pprer fauoꝛẽ eccleſie.uł intel
ligit᷑ ꝙ electio illis laicis eſt repntãda
ut eoꝝ virtute ⁊ fauoꝛe nulli poſſent pꝛe
dictã electionẽ ꝑturbare. ¶C Ad 2 eſt

dicẽdũ e ſicut notat ſud illo decreto

tertia M

laici vocandi fut ad election:intelligit
de talibus laicis qui ſunt patroni eccle
ſiaruũ ad quos pꝑtinet pñtare ⁊ eligere oꝛ
dinãdos in eccleſijs quaꝝ ſunt patroni
7 fundatoꝛes: ſicut pa tet.xvi.q.vij.c.de
cernimus. Si vᷣo intelligat᷑ de electiõe
pape tũc debet intelligi q;tũ ad repũta
tionẽ uel q;tũ ad publicstionẽ: ſicut ſu
perius dictũ eſt:nulla tñ taliu cõditio/
nũ exñte nõ eẽt talis electio inſringẽda
quta õ ipſam nulla exceptio recipiẽda ẽ
E Ad ꝭc do: ꝙ cõſenſus ppłi ⁊ ap-
pꝛobatio reꝗrenda ẽ in electione iã fcãẽ
nõ in electione fiẽda:quia electio illius
qui pnceps pacis ẽ:pacẽ ⁊ vnitatt aioꝝ
ſuoꝛum iubditoꝛum requiriit.
¶Queſtio tertia ð eligẽtiũ iuriſdictõe
AAA10 debape electiõe:re
ſtat nuc ingrere de
eligentiu iuriſdictione.Cir
ca quod querunt᷑ vndecim.
p: vtrũ ſolũ ad collegiuʒ
cardinaliuʒ ſpectet papã eligere. C 2.
vtru deſiciẽte tali collegio electio pape
deuoluat᷑ ad gen erale cõciliu.¶3 vtuꝝ
tale collegiu teneat eligere ſemꝑ boieʒ
ſufficiẽtioꝛis ſcie.¶ A. vtrũ teneat᷑ ſꝑ
eligere boiey ſanctioꝛis vite. ¶ e vtꝝ
teneat magis eligere iuriſtã q; theolo
goz. C. 6 vtru teneatur magis eligere
