ratio ſequat᷑ ſubſtãtiã ⁊ naturã rei:⁊ ſic
ipſis ſtellis ⁊ coꝛpoꝛibꝰ ſuꝑ celeſtibꝰ ho/

noꝛem diuinũ tenemur cxhibere:qð fuit
erroꝛ antiquoꝝ gentiliũ qui ſolem ⁊ lunã

et alias ſtellas pꝛo dijs adoꝛabãt. VUnde
Moyſes ꝓhibuit iudeis ne oculos eoꝛũ
in celũ leuarẽt:ne ſolẽ ⁊ lunã ⁊ alia coꝛ/
poꝛa celeſtia inducerent ad adoꝛãdum.
¶Secundo: quia noſtra opera a gra-
to dei ſeruitio ⁊ magnificẽtia ſubtrabũt
Si namq; oꝛti ⁊ nati ſub diuerſis con-
ſtellationibns cogũtur neceſſario talia
opera exercere ut dicũt: noſtra opera taã
q; coacta ⁊ violenta deo grata ⁊ acce⸗
pta non eſſent:nec digns laude nec vitu
perio:ſicut nec opera animaliũ bꝛutoꝛũ.
Unde dicit Auguſtinus. ij. de doctrina

chꝛiſtiana. ꝙ tantũ malum incurrit qui

aſtro logos ſuꝑ ſuis agẽdis cõſulit:quia

õä

Ar.
ad ipſos ingredit᷑ liber: ⁊ data pecunia
ab eis reuertit ſeruus:cũ eü ponũt pbuuʒ
eſſe veneris:mercurij ſeu alterius ſtelle
ſub cuius influentia ⁊ dñio ponunt euʒ
natũ:quod tñ falſum cõuincit᷑:quia Ja
cob ⁊ Eſau gemini in vtero matris ſub
vna cõſtellatione oꝛti ſunt:⁊ tũ vni pꝛo
ſpera ⁊ alteri aduerſa euenerut: foꝛni⸗
catoꝛes etiã aiarum hominũ ↄſtituunt᷑
qꝛ oꝑa eoꝝ a dei reuerentia ⁊ magnifi⸗
centia ſubtrabũt. ¶3: quia qð dei ꝓp/
um eſt creaturis tribuũt. Nam ſcire fu/
tura ⁊ futuroꝝ euẽtus pᷣſentialit᷑ cogno
ſcere ꝓpꝛium eſt ei cui oĩia nuda ſunt: et
aperta. AUnde ſcribit᷑ Eſa.xli. Nuncia-
te que vẽtura ſunt nobis in futurũ:⁊ ſci
cmus:qꝛ dij eſtis vos.pꝛonũciare ergo
quid futurũ eueniat hoꝝ ſm illa que ſub
iacent libero arbitrio ex aliquoꝝ coꝛpo
rum impſſione eſt ſurripere quod dei ꝓ
pꝛiũ eſt:⁊ creature tribuere:ſicut ẽ non
cadit diſpenſatio ꝙ alius deus colatur

niſi vnꝰ qui ẽ creatoꝛ ⁊ gubernatoꝛ aia
rũ bominũ.ita nõ cadit diſpenſatio cuzʒ

aſtrologis ⁊ planetarijs.

Ad pꝛimũ ꝑᷣs ẽvõ aſtro
õ logia deſeruies bu
mane vtilitati:nõ ẽ ꝓhibita: ⁊ verũ ẽ q;
lo.illa dicit per luminaria celi cogno-
ſci ſigna tẽpoꝛa ⁊ annos. C Ponuͤt eni
aſtrologi ꝙ circulꝰ ille quẽ ſol deſcribit
ꝓpꝛio motu põt diuidi triplicit. Pꝛimo
in. xij.partes.ſecũdo in.iiij.ꝑtes.tertio
nut ↄſiqerat᷑ m ſe totũ. Pꝛimo mõ ſol fa
cit.xij.mẽſes:⁊ peragit.xij.ſigna ↄodia
ci:quia in marcio dr eſſe ſol in ſigno ari
etis.in apꝛili ĩ ſigno thauri:⁊ ſic de alijs
Secundo mõ ſol facit qᷓtuoꝛ tepoꝛa:vt
verqð eſt calidũ ⁊ humidũ. eſtatẽ q eſt
calida ⁊ ſicca.⁊ autumnu qui t frigidus
⁊ ſicc us:⁊ hiemẽ qui eſt frigida ⁊ bũida
Sedq tertio mõ ut circulatio cõſiderat᷑
Em ſe tota facit annũ:⁊ tot ꝗnnos facit
quot circulationes cõplet.

ticas facere ad intellectionẽ ſacre ſen-

not circulationes cõplet. C Ad 2 &E
dicendũ q; verũ eſt ſcientias mathema

Queſtio II

pture ꝓtanto ꝙ boĩes circa effectꝰ coꝛ⸗
poꝛales vtunt᷑ motu celeſtiu coꝛpoꝝ: ſic
agricole ſeminant ⁊ metut oꝛdinato tẽ
poꝛe:⁊ naute nauigatione vitant in ple
nilunio vł in lune defectu.medici ſilłr cir
ca egritud ines certos dies obſeruãt: ꝗ
ſm curſum ſolis ⁊ lune determinant᷑.vt
ipſi dicũt. Aſtrologiã ergo vᷣm pᷣdictas
obſeruãtias ſacra ſcriptura nõ damnat
ſed ꝙ illa que ex volntate hois depen⸗
dent:qualia ſunt oia hůana oꝑa ex ne/
ceſſitate aſtris ſubdant᷑: ſacra ſcriptura
cõtẽnat ⁊ ꝓpibet. C Ad zʒeſt dicẽduʒ
ꝙ aſtrologia inter artes liberales com
putatur:co ꝙ fili gentiliũ liberoꝝ ⁊ no
biliũ talibus ſcientjs imbueb ant eo ꝙ
gentiles nimis erant curioſt in aſpectu
celi:vt nũqᷓ; inciperẽt aliq̃ opera:niſi cõ
ſiderato ⁊ nuerato gradu ſideru: ſed ex
empla gentiliũ nõ ſunt cõuertenda ad

.

religion ẽ chꝛiſti anozum.
EEI e Bqget enim ꝙ pa
pa poſſit di ſpen ſare cũ ſoꝛtilegis
⁊ maleficis qui vnu deũ non colũt:quia
qð conceſſum ẽ apoſtolis vti papa põt
in eo diſpenſare. ſed ohl
bus:ſicut pʒ Actl.i.⁊ Oanieł.xij.ſcribi⸗
tur qꝙ ipſe interfecit dꝛaconẽ ponẽdo in
os eius eſcas cõſectas ex adipe ⁊ pice ⁊
pilis:⁊ ſic maleſicio fuit vſus: ut videt᷑
ad interfectionẽ dꝛaconis. C S.in eo
ꝙ e vtile ſcire ⁊ bonũ papa pot diſpen⸗
ſare: ſeg vtile⸗ eſt ſcire occultã varitgecen
quocũq; modo:ergo papa cu talibꝰ põt
epene⸗ BS.per eadẽ vnuquodq;
generat᷑ ⁊ coꝛrumpit᷑:ſed ꝑ ſoꝛtiarios ⁊
maleficos multa mala fiũt: ergo papa

põt diſpenſareut per eoſdemilla male-

ficia remoncanur.
In otrariũ ẽ quod ſcribitur
Die π uQ5,*1UHxxvi. q. v. vbi Leo
pa pa ſcribens epiſcopis bꝛitanie: ita
dicit: Soꝛtes quibus cũcta vos veſtris
diſcriminatis ꝓuincis ́s patres dãna
uerũt:nihil aliud q; diuinatiões ⁊ male

i vſi ſunt ſoꝛti⸗

Ar.

ſcio cedee

Mee
itrionedit
ſcgosſfaſen
leicosdrege
Vmüdaiote
Noeaei ne
tonentchiot
Cberoci
ltredehitü⸗
chiſoꝛtllegis
gameblanen
ielgu⸗
glgdoeuan
glogtelc
ccianon
Quiuis en
hrs ni
Noncheti
ſaln
hiotan
hhuriin
Cligteſesa
onöcoln⸗
Wso
eſchlte⸗
lesnac
1ſovoxge
nones coſe
ſito bro⸗
lin ideme
lefrin
ugcgliert
uftslcern
Mahtatonb⸗
ſagterbuoße
ſhnecrlocl
lete
Pfnaſteizebe

teaeſtethann
i opoßſ
ur aufmttt
depiun mple
u meliſcre
diesobſenit
determinmitt
fvoßm ölin
uranödan
te hois den
zna oa dN
ſacra ſapmn
6z eſt dein⸗
lberalesan
Müliberet
mbocbentig
moin hun
ſcani d
cingtenin 1

cdi,,
anin
aſorlcgs
clirgois
zni hahad
iſonn ſon⸗
id
Coni cniten
AApe tNit
t e
45 Pinc
not niher⸗
Cirerſtaten
aüteli hi
nünolt
ſornmns

reeo

deniſonde

Ar.
ficia ſe deccrnimus⸗ li
EHAαραας dö. ρ Aug?. ij. lib. de do
Rnd c0 ctrina cbꝛiſtiana hac du

bitationẽ diligent᷑ ꝑtractat oñdens ſoꝛ

tilegos faſcinatoꝛes: ⁊ vniuerſalit᷑ ma⸗
leficos directe facere ð pᷣmuʒ pᷣceptum:
Anũ deũ adoꝛabis:⁊ non hebis plures
deos coꝛã me:quod idem e᷑:qꝛ in nega/
tione intelligitur affirmatio ꝓpter duo:
¶Pꝛimo quidẽ qꝛ oẽs tales honoꝛem
latrie debitũ deo creature imꝑpẽdũt.oia
eni ſoꝛtilegia ⁊ maleficia q̃ſ fiunt ꝑ q̃ſ-
dam oblationes:⁊ ꝑ ſacrificia quedam
Vñ aliꝗ ſupꝛa dicta faciũt dici miſſas:
alig vᷣo euangeliũ vel pat noſter:aut ali
quod tale:⁊ planũ eſt ꝙꝙ oblatiões ⁊ ſa-
crificia non debent offerri: niſi ſoli deo.
Quãuis eni 'm Augſ.de diuinis hono⸗
ribus multa ſubtracta ſint:ſacrificiũ tñ
nunq; aliquis cenſuit eſſe offerendũ:ni
ſi ſoli deo. ꝙ ergo talibꝰ ſuꝑſtitionibus
bũana ⁊ diabolica ꝓcuratione inuentis
exbibeat᷑:ſin e peccato eẽ non põt. ¶C 2
quia tales colunt demones:quos colen
do nõ eolunt vnũ deu verũ. Ham ut diẽ
Aplus ad Chor.iij. Hon poteſtis eẽ ſo
cij chꝛiſti ⁊ menſe demonioꝝ.ꝙ aut oes
tales malefici ⁊ ſoꝛtilegi ⁊ faſcinatoꝛes
2 ſignoꝝquoꝛundam obſeruatoꝛes de/
mones colant: expᷣſſe dicit Augꝰ. ſupꝛa
dicto libꝛo:vbi ait: oes tales pacta q
dam cũ demonibus placita atq; federa

ta faciunt. Ad hoc genus ꝑtinent libꝛi

magicarũ artiũ:libꝛi aruſpic ⁊ agurũ:

omnes ligature atq; remedia quibuſdã
5p̃cant ationibꝰ ac quibuſdã notis uel c⸗
racteribus pſᷣſignata: ſiue in quibuſdam

rebus collo ſuſpendẽdis uel alligandis
ſeu ſaltandis. Ad iſtud genus ſilłr ut ait

ꝑtinent oẽs obſeruationes ſignoꝝ:vt ſi
oculoꝝ uel mẽbꝛoꝝ aliquod ſaliat:ſi cuʒ
bhomo ſe calceat ſternutauerit: ſi cu do/

mũ exit lim en calcauerit:ſi cuʒ caligas

ſoꝛicibus coꝛroſas inuenerit: in oĩbꝰ eni

talibus boĩes diabolica fraude decepti

cõſueuerũt timere ſignü futuri mali plꝰ

quadrageſimaoctaua

IIII
q́ᷓ; pñs damnũ. VUnde cõmendat ibi di/
ctum Catonis qui cũu eſſet cõſultus a q́⸗
dam quod arduũ ſignificaret: ꝙ calige
eius a ſoꝛꝛicibus eſſent coꝛroſe: Rñdit
ego nullu arduum ſignũ puto ꝙ calige
ſint coꝛroſe a ſoꝛicibus:ſed ſi calige coꝛ⸗
roſiſſẽt ſoꝛices bhmagnũ ſignũ reputare
Adpꝛimũ ev h oiinn⸗
E triplex ſoꝛs:diuina
toꝛia:conſultoꝛia:⁊ diuiſoꝛia:q;uis diui
natoꝛia ſit ꝓbibita ꝓpter idolatria que
ibi cõmittit᷑:non ẽ tamẽ diſpenſandũ in
ſoꝛte cõſultoꝛia uel diuiſoꝛia: ꝓpt᷑ pctm
uod ibi qñ q; incurritur multis modis
¶Pꝛimo ſi abſq; aliqua neceſſitate bõ
putet ꝑ ſoꝛtẽ ad diuinũ auxiliũ eẽ recur
rendu. Secũdo ſi abſq; debita deuo
tione ⁊ reuerentia ꝗs putaret ꝑ ſoꝛtes
diuinũ auxiliũ eſſe imploꝛandũ. ¶ Ter
tio ſi diuinũ miraculũ ad busna ⁊ ſecu/
laria negocia quis crederet ꝑ ſoꝛtes eſſe
cõuertendũ. ¶ Quarto ſi aliquod qð ẽ
ꝑ diuinã inſpirationè faciendu ꝗs cre⸗
deret ſoꝛti ec cõmittẽdũ. Daniel vᷣo nõ
interfecit dꝛaconẽ magice artis malefi
cio:ſed dei potentis auxilio. C Ad 2
ẽ do. ꝙ ſi ſcire occultã veritatẽ poſſit eẽ
vtile ⁊ bonũ: modus tñ ſcicndi exq ma
lus eſt non põt inde actus bonus ⁊ vir⸗/
tuoſus ꝓduci:maxime qꝛ vtilitas tepo
ralis non põt comparari detrimẽto ſpi
ritualis ſalutis:quã bõ incurrit ex inde
bito mõſciẽdi illud qð occultũ ẽ.Ad.
3 E dð.&ꝙ ſcribit᷑ xxxiij.q.i. Si ꝑ ſoꝛtia
rias ⁊ maleficas artes occulto dei iudi
cio ꝑmittente maleficia ſubſequunt᷑:boꝛ
tandi ſunt illi in quibus iſta eueniũt:ut
ꝑ exoꝛciſmos ac cetera eccleſiaſtica me
dicine munera curent᷑: aliten nõ ẽ diſpẽ
ſandũ ſuꝑ curatione ipſoꝝ:qꝛ nõ ſunt fa
cieda mala ut eueniãt bõa: ut diẽ Apls

unarty ſic ꝓceditur
ꝓꝙpapa poſſit dippenſare cũ ido-

latris qui vnũ deũ non colũt:quia idola
tria eſt adoꝛare imagines ſculptilia et
t.

omnẽ ſilitudinẽ: pꝛobibet᷑ enĩ adoꝛatio
taliũ in pᷣmo pᷣce pto.ſicut patet Exo.xx
ſed papa diſpẽſat in adoꝛatiõe imaginũ
chꝛiſti ⁊ ſanctoꝝ: ergo põt cuʒ idolatris
diſpenſare. ¶ Pꝛeterea Augꝰ. dicit in
lib. de vera religiõe.ꝙ deus colitur fide
ſpe ⁊ charitate:ſed qũq; aliquis exbibet
bonoꝛẽ debitũ deo ipi creature ſolo vᷣbo
Dicit enim Augꝰ.non eſſe credendũ q;
Salamon qui diuina ſapientia erat pꝛe
ditꝰ aliqd diuinitat crederet eẽ in illis
idolis que adoꝛabat ad petitionẽ muli/
erũ:ſed ſolo ſigno exterioꝛi agebat qð in
eius mente non credebat eſſe facienduzò
ergo papa in tali idolatria põt diſpẽſare
¶ Pꝛeterea ſcribit᷑.i.Reg.iiij.ꝙ id ola
tria eſt ſuperioꝛi non obedire:cum igitur
vnus homo ⁊ vnus angelus ſit ſuperioꝛ
alio ⁊ papa diſpenſare poſſit ꝙ bonoꝛ ⁊
reuerentia per alique inferioꝛẽ ſuꝑioꝛi
nõ exbibeatur:ſequitur pꝛopoſitũ ꝙ pa⸗
pa põt diſpenſare ſuper idolatris.
In contrariũ c e rd
S non põt diſ⸗
enſare in eo quod Aplus mandat eſſe
ugiendũ. ſed ſcribit. i. Choꝛin. x. Fugite
ab idoloꝝ cultura:neqʒ idolatre efficia-
mini ſicut quidam ex ipſis.
Rnd 60 dicendu ꝙ idolatria eſt
EScũ bonũ creatuz adoꝛar᷑
vel colitur ut deus. Sunt autẽ tria gene
ra bonoꝝ creatoꝝ.ſ.delectabilia ſeu car-
na lia:vtilia:⁊ hbonoꝛabilia.Circa q tri/
plex idolatria cõmitti põt. Ham nimiuʒ
diligen tes carnalia ut filios vel uxoꝛes
colentes talia pꝛo dijs:directe faciũt cõ
tra pꝛimũ pᷣceptũ quo pꝛecipit᷑ vnꝰſolus
deus coli. AUnde Sapien.xiiij.ſcribit᷑ ꝙ
acerbo luctu dolens pater cito ſibi rapti
filij fecit imaginc:⁊ euʒ qui quaſi bomo
moꝛtuus fuerat:tanq; deuʒz colere cepit
quod quidẽ fuit pꝛincipiũ totiꝰ idolatrie
ut ibidẽ ſubditur. Himiũ vo diligentes
bonũ vtile ut aurũ vel pecuniã colentes
aalia pꝛo dijs recte faciũt contra pꝛimũ
pꝛeceptũ quo pᷣcipitur vnus ſolus deus

Queſtio ,„ 11

adorari. VUñ Apiłs de auaricia loquens

ad Epbe.v. dicit ꝙ eſt idoloꝝ ſeruitus:

ſed nimiũ diligentes bonũ honoꝛabile

volentes ſe ꝓ dijs coli ⁊ adoꝛari:ſiłr fa-
ciunt cõtra pmũ pᷣceptũ. Siłr pharao
⁊ nabuchodonoſoꝛ pᷣceperũt ſe pꝛo dis
adoꝛari ⁊ coli. Vñ in perſona regis tyri
ſcribit᷑ Exechiel. xxviij. Eleua tu eſt coꝛ

tuũ ⁊ dixiſti:Ego ſum deus: ⁊ in catbe⸗
dra dei ſedi in coꝛde maris:cũ ſis bomo

⁊ nõ deus.cũ talibꝰergo idolatrijs pa⸗/
pa diſpenſare nõ pot:ſicut nõ põt diſpẽ
ſare ↄtra pᷣmũ pᷣceptũ quo pᷣcipit᷑ ꝙ vnꝰ
deus gdoꝛet᷑ ⁊ colatur. .
ergo eſt dicendum
Ad Pamnu q; imaginũ adoꝛa⸗
tio ꝓbibet᷑ in pmo pᷣcepto:ut res quedã
creata eſt:nõ vt ſunt ſigna rerũ adoꝛabi
liũ.nõ eni adoꝛant᷑ imagines ut terminꝰ

ad quẽ:ſed ut terminꝰ a quo. C Ad 2*

eſt dicendũ ꝙ differentia ẽ inter idola/
triam ⁊ infidelitatem. Si eni aligs bo
noꝛem debitũ deo impẽdit creaturlcre
dendo in eis eẽ aliqd diuinitatis: infi⸗
delis eſt ⁊ peccatum idolatrie cõmittit.
ſi o i eo aliquid diuinitat eẽ nõ credat
nõ cenſet᷑ infidelis:nõ tñ excuſat᷑ a ꝑpctõ

idolatrie:nec a tranſgreſſione pᷣmi pᷣce/

pti:quia ſicut deus pᷣcepit ſe interius co
li ⁊ exterius adoꝛari:ita pᷣcepit nibil ali
ud pᷣter ſe interius eſſe colendum ut deꝰ
2 exterius adoꝛandũ. VUñ ſuꝑ illo verbo
Exo.xx.Mõ adoꝛabis ea neqʒ coles:di
cit gloſa q aliud eſt colere et aliud ado-/
rarare: MHam poteſt quis inuitus ado/
rare uel amoꝛe adulationis: uel timoꝛe
toꝛmentorum: cum ſciat et vere credat
coꝛde ꝙ idolũ nihil eſt.ſed colere eſt to/
to affectu ⁊ ſtudio idolis ſe mancipare.

nec ergo affectu interioꝛi colere:nec ex·

terius ſigno aliquo adoꝛare pᷣcipit᷑: niſi
vnũ deum. ¶ H Ad tertium eſt dicendũ:
ꝙ; ſuperioꝛi creature debet᷑ reuerentia
nõ tñ illa que eſt latnie p oblationẽ ſacri
ficij:qꝛ talis debet᷑ ſolideo crede ndo et

opere exterius exhibendo:vtrũ q; enim

A.

Cauclturi
CLeſie
andip⸗

4

f
hptpolt
nmmmoret
atdi
ſtdiſpent
voſcenig
enſareci
Noltuamn

.

K
Nopot
dis
bnſtime
lsoni:
bocale

Alpoif

Cpe
rſen
Rde
Rtoi
beyſare
fot
fament
nentoo
glihin
nguope

N
nobilipbe
ſtaltilie
üenof
id
ſoſpge
Klrne
iſnoͤni

uncis loguens
tolonſenin
ni honorabi
Adornifltſi,
.Sik obara⸗
crütſepro dis
onaſegis
Gauatickan
cus: incatbe
tis cuͦſis bonſ⸗
idolamie)⸗
urnoetdi⸗
opipjten

kdienchn

mmagrintnd,

tortſ al
nafeitnunt
ueun
10C1
ter id
cnialsy
gtein
tits uſ⸗
riecnitl⸗
(n c
otehnige
ſencnt
Ntpitnch
* t
itgiloren
1veqz len
ctaludah⸗
Zinuitus 1n
gis ueltinan
gcobnecſ
ſe mhaneyn/

nne,
are N,
ui
De,ianen,
Plnini
rarnhi
rmigα

= = =–

Ar.

clauditur in pꝛimo pꝛecepto.
¶ QQueſtio.xlix.de diſpenſatione ſe/
cundi pꝛecepti.
Eind 6 videnduʒ eſt de
diſpenſatiõe ſe·
cundi pꝛecepti: Circa quod qᷓ
runt quatuoꝛ. ¶ Pꝛimo vtæ
papa poſſit in iuramẽeto diſpẽſare. ¶ 2
vtrum pꝛeter papã aliquis poſſit iniura
mento diſpeniare. C 3. vtruũ papa poſ
ſit diſpenſare in voto ↄtinentie iuramẽ

to ſolenigato. C 4: vtꝝpapa poſſit diſ

penſare cũ iurantibus ꝑ idola ꝗ nomen
deilinuanum aſſumunt.

ergo ſic pcedi
“ D Pꝛimu tur: Aid et᷑.n.
ꝙ papa in iurainento diſpen ſare
nõ põt.Dicit eni Augꝰ. in libꝛo de decẽ

coꝛdis: ꝙ ille nomẽ dei iuanũ accipit ꝗ

exiſtimat xpᷣm eẽ creaturã:cũ ipſe ſit eꝗ
lis pri ⁊ vnus cũ pre: ſʒ papa nõ põt in
boc diſpenſare qꝙ chꝛiſtus credat᷑ ee cre
aturga:g nõ põt diſoẽſare in iuramento.
papa nõ põt diſpẽſare in iuame
to alſettoꝛio de pñti uel de pᷣterito:ſicut
nõ põt diſpẽſare cũ aliquo ꝙ depñtivel
de pterito iuret ̊ veritatẽ:nõ o põt diſ

penſare in iurameto ꝓmiſſoꝛio de futu/

ro:ut ꝙ ꝗs nõ faciat ee verũ illud qð iu
ramento in futurũ ꝓmiſit. C S.in iura
mento diſpenſat᷑ qn illud qð iurat nõ i/
plet:ſj in hoc nomẽ dei inuanũ aſſumit᷑
quo papa diſpenſare onpoteſt.
e illud qð ſcribit᷑
In 2 trar U e de elec. c. vene⸗
rabilẽ:vbi hẽtur ꝙ vtꝝ iuramẽtũ licitũ
ſit aut illicitũ:⁊ vtrũ ſpuandũ autinõ ᷣuã
dũ:nemo ſane mẽtis ignoꝛat ad iudiciũ
Rñ COrsnoſhun⸗ ꝑtinere.

do.papã ĩ iuramãto poſ

ſe diſpẽſare dupłl põt itelligi:pᷣ foꝛmali
ter ut ꝙ nomè dei iuanũ aſſumat᷑: ſcðᷣo
mlit᷑iut qð iurat in iuramẽto nõ iclu/
datr᷑.pᷣmõ nõ põt diſpẽſare ꝙ nomè deii
uanũ aſſumat᷑:qð ſic pʒ. ¶ Aſſumit᷑ ãt
ad pñſnomẽ dei iuanũ ſexmõis. ¶ Pꝛi

quadrageſimanona 1

mo cũ ad laudẽ dei nõ ꝓpnũciat᷑:vñ byꝑpo
crite ⁊ ſimulatoꝛes ĩuanũ nomẽè dei alſu
mũt. C 2 cu aduerſariꝰnoĩis rp̃i iuocat᷑
iõ demonũ iuocatoꝛes aſſumũt nomen
dei iuanu. ¶C 3 cũ nomẽ dei blaſphe/

mat.blaſphematoꝛes nomẽ dei inua

nũ aſſumuũt. C A· cũ ꝗs falſu teſtificat᷑
vñ falſitat aſſertoꝛes iusnũ aſſumunt
nomẽe dei. cũ inutile ⁊ nõ neccriuʒ
iurat᷑:iõ ſine ca iurãtes nomẽ dei iuanũ
aſſumũt. C 6: cũ iuſticia vel iudiciũ uel
iura mentũ nõ. ᷣuat᷑. Oibus iſtis ſex mo
dis iuramẽtũ ẽ indiſpenſabile:qꝛ diſpẽ
ſari nõ põtut aliq̊ iſto; modoꝝ nomen
dei inuanũ aſſumat᷑: ¶ Sʒ 2: mõ mãli
ter ut illud qð iurat᷑ ſub iuramãto nõ in
cludat᷑:papa põt diſpenſare. Põt.n. bõ
tale ꝗd iurare qð repugnat iuſticie eg⸗
tati:utſi ꝗs iurat male agẽ puta boĩiem
velle occidere:uel adulterari:uł qð ẽ bo
ni ipeditiuũ ⁊ õ charitate:ut religioneʒ
nõ itrare.Qñq; vᷣo repugnat iudicio diſ
cretiõis ⁊ deliberatõis maturitati: ⁊ ſic
oĩa iuramẽta q dubia ſunt an ſint licita
ułillicita.⁊ an expediẽtia ułnõ expediẽ
tia q icauta vocant᷑ ſunt diſpenſabilia,

Qñq; vo repugnat teſtificãde veritati

ad cuiꝰaſſertionẽ iuramẽtũ iducit᷑:⁊ ſic
falſũ iurametũ ẽ diſpẽſabile.Qñq; etiã
repugnat ſuꝑioꝛis ptãti:⁊ ſic cũ puella
ſit ſo ptãte pris ⁊ vxoꝛ ſo ptãte viri:iura
mẽtu fem̃ ſine eoꝝↄſenſu diſpenſabile ẽ
Sʒ qũq; repugnat reipublice vtilitati:
⁊ ſic cũ papa totiꝰreipublice vtilitatẽ ⁊
coĩtatem hẽat vidẽ ↄſiderare ⁊ diſpẽſa
re:iõ oĩa iuramenta ↄꝛia reipublice vti
litati ꝑ eũ diſpenſabilia ſunt. Et ꝑ boc
pʒ ſolutio ad rõnes in oppoſitũ factas.
D ſecunduſhzo⸗
—1 qit᷑: Aide
tur enĩ ꝙ pꝛeterpapã aligs poſ⸗/
ſit in iuramento diſpenſare:quia iura-
mentum aliquod ponitur eſſe aſſertoꝛi/
um ⁊ aligð ꝓmiſſoꝛiũ:ſed ꝗlibʒ cui fit ꝓ
miſſio pot in iura mento ꝓmiſſoꝛio diſpẽ
ſare:ergo pari rõne iquolibʒ iuramẽto.
s 2

pꝛeterea epᷣus põtin omni voto diſ
penſare: exceptis quibuſdã quoꝝ diſpẽ
ſationẽ papa ſibi ſeruat: ergo eode mo
põt diſpenſare in omni iuramẽto.¶P·
iuramentũ cõtinet᷑ ſub pᷣceptis pme ta/
bule in quibus nõ põt diſpenſare nec de
us nec hõ ᷣm Bernardum:ſi ergo papa
põt diſpenſare in iuramẽto:pari foꝛma
poteſt quilibet alius.

RAnLP; Ieſt: quia ſi epᷣs
In cotranii põt diſpenſa⸗

re in iuamento:mlto magis pot diſpẽé/

ſare in bomicidio:ſed diſpenſare in ho⸗/
micidio interdicit᷑ ẽis:ſicut ptzʒ.l.diſ c.
miroꝛ.ergo intelligitur ſibi eſſe interdi/
cta diſpenſatio iuramenti. lkatt
* .Adõ. ꝙ amminiſtratio pa
Knc e0 palł tria icludit. Pꝛi
mo totius reipublice vtilitatẽ.habʒ eni
ꝓuidere vtilitati non ſolu vnius bomĩs
uel vntus ppli:imo totius mũdi. Eſt.n.
vicarius chbꝛiſti qui ᷣm Augj.de vera re
ligione nõ ſolum vni homi:ſed etiã toto
buano generi ↄſulit quid agendũ. ¶2
includit ſubditoꝝ vniuerſalitate:qꝛ non
eſt qui ſe poſſit abſcondere a iuriſditioe
eius. ſicut enim extra eccleſia non eſt ſa-
lus:ſc omnes volentes conſequi vitam
eternam tenent᷑ eius mandato parere.
W3 includit ius ampliandi ⁊ reſtrin·
gendi ptãtem.poteſt eni reſtringere ius
uel ampliare:uel relaxare:ulł diſpenſaxre:
ſm veritatẽ negocioꝝ occurrentiũ.ᷣm
ergo iſta tria vniuerſalis diſpenſatio uł
relaxatio iuramenti ſoli pape reſeruat᷑.

. ñi ergo eſt do. ꝙ ali⸗
Aℳ Paumn quis poteſt accipe

re ꝓmiſſionem aliquã iuramento firma
tam dupliciter. & Pꝛimo in ꝑſona ſui
⁊ pꝛo ſua vtilitate:ut ſiquis ꝓmittat ali
cui pecuniã ſe daturu vſq; ad tale tẽpꝰ

⁊ iuramentofirmat:poteſt ille cui facta

eſt talis pꝛomiſſio in tali iuramento diſ
penſare ⁊ iurant em abſoluere:quia ꝓ
miſſum intelligitur implere:exquo facit
ym voluntatem eius. ¶ Secundo in ꝑ

Queſtio III

ſona alterius:⁊ hoc vel pꝛo dei bonoꝛe
et reuerẽtia:ut cũ quis per iuramentum
pꝛomittit religionẽ intrare:vel pꝛo rei⸗
publice fideli diligẽtia:ſicut executoꝛes
reipublice faciunt iurare eoꝝ miniſtros:
ut iniücta eis officia fideliter exequant᷑.
Ael pꝛo legis ⁊ ſtatutoꝝ factoꝝ ꝑ com-
munitatẽ obſeruatiõis euidentia:ut ſta
tuta facta ⁊ ſcripta debeãt obſeruare:et

ſic recipiẽtes iurameta ĩ ꝑſona alioꝝ:ut

puto nõ poſſũt iurãtes abſoluere:nec cũ

eis diſpenſare. Ad ⁊meſt dicenduũ 2
iſ⸗

aliq ſunt inramẽta que nulla idiget d
penſatiõe: ut que repugnant iuſticie: et

alijs oibus reqſitis in iuramẽto:ut ſi qs

iuret ꝙ debeat aliquẽ occidere.Aliqua

vᷣo indigent diſpẽſatiõe particulari:ut ſi

aliquis ꝓmittat ſub iuramento:⁊ dubiũ
ſit vtruʒ ſit licitum vel illicitũ:pꝛoficuũ
vel non pꝛoficuũ. Diſpen ſatio talis iura
menti ꝑmittit dioceſano. ſed aliquod
iuramẽtu indiget vniuerſali diſpẽſatiõe
ut ſi aliquid pꝛomittatur ſub iurameto
vtile ⁊ pꝛoficuũ: nec occurrit dubitatio
quin ſit licitũ diſpenſatio in tali iuramẽ
to nõ babet locũ niſialiqd occurat ad di
ctam vtilitatẽ ꝑtinens: qð conſiderare
ſolum ad papaʒ ꝑtinet:ideo vniuerſalis
diſpeſatio iuramẽti ⁊ voti pape relinqt
¶Ad zeſt dicendu ꝙ papa diſpẽſare
in pᷣceptis pᷣme tabule pot intelligi du/
pliciter. pᷣmo per ipſoꝝ pᷣceptoꝝtraſgreſ
ſionẽ.2 per ipſoꝝtranigreſſoꝝ abſoluti
onem. pmo modo papa nõ põt diſpeſa/
rein pꝛeceptis dei:ut ꝙ alicui liceat dei
mandata tranſgredi:⁊ contra ipſa ali⸗-
quid agere:ſed de ſecũdo modo pot: qꝛ
abſolutionez ⁊ pene taxationẽ trãſgreſ
ſoꝝ pꝛeceptoꝝ dei in aliquibꝰ caſibꝰ ſibi
reſeruat:i aliqbꝰ vᷣo alijs papa cõmitit.
D tertiũ ſic pꝛocedit.vr
— eni ꝙ papa nõ
põt diſpenſare in voto cõtinetie
lurameto ſolenis ato. Scribit᷑ enim ex᷑.
de ſta. mo.c. cum ad mona ſteriũ.abdica
tio ꝓpꝛietatis ſicut ⁊ cuſtodia caſtitat

J.

ageoteg
nus pon
heere
ſtenope
ſeehto
lcteette
Kwvolät
ſecellta
Nipehbi
ſtoblg⸗
cinbo
ciavis
Drigro
Pl
wopang
8
nentie
utet
Etw/
eu
htm
Aguiat
Wütſu
ed⸗
huole
polſt
ratio
ſtyou⸗
nulto ſi⸗
teodigni
kſehrlrſi
teönbie
bolhti⸗
NNE
gockquo
llſſfop⸗
ſeetpppt
hacze
gſasngy⸗
id
hlinre

—,&]v( =—

ll

1 dei hoee

ziuramnentun
tepelporei,
uterecntotes
vrmniros
tteregumn,

factonco.

ſdcntin urſtt

tobſcrvatean

ſona dlior
ſoluerene
dicenti
laidigetdi
Wt iuſtiche
mitontig
cere N
miaulnint,
nento hn
Citü:pepnans
en
taligot
ſoißrhotie
biuramneto
tdubitati⸗
galiioratne
ocrta
5 cnſderne
vovnicſil
i ope iinn
Ninſ du
gnpnii
ſr n
in hheſ⸗

cui icde

nere ſ⸗ 4
noth hin

rid

ah
pe aͤnii,
Prwcllit N
erbote

nocitineti.

Ar.

adeo regule monachali eſt ãnexa ut ſũ⸗
mus pontifer in ea diſpenſare nõ poſſit
¶ Pꝛeteres in pᷣceptis dei papa diſpen
ſare nõ põt:ſed votũ cõtinet᷑ ſub diuino
pᷣcepto.dicit eni glo.ſuꝑ illud Pſal. Vo
uete et reddite dño deo veſtro:ꝙ vouere
eſt volũtat:h̊j votũ redd ere eſt pcepti et
neceſſitatis:ergo votũ continetie nõ eſt
diſpeſabile ꝑ papãꝗ. ¶ Pꝛeterea in voto
fit obligatio ſuꝑ fidẽ quã ꝗs deo tenet᷑:
ſed in hoc nullus põt diſpeſare ꝙ fideʒ
quã quis deo tenet᷑ non ſeruet:ergo pa/
pa in voto continetie diſpẽſare nõ pot.

In cõtrariũ nge an pot

to pauꝑtatis ⁊ obediẽtie ſoleniʒato per

iuramentũ:ergo põt diſpenſare in voto
* „continentie.
Rnd EcO cendũ ꝙ in voto conti
nentie eſt tria cõſiderare. Pꝛimo voti cõ
mutationẽ. Secũdo voti obligationem
Et tertio voti relaxationẽ. Et ſᷣm hoc

—„

tres opiniões ſunt de diſpenſatiõe voti

continẽtie iuramento ſoleênizato. Ham

aliqui attendẽtes ad voti cõmutationẽ
dicut ſummũ pontiticeʒ in voto continẽ
tie diſpenſare nõ poſſe:quia non inuenit
equale bonũ quo talis còmutatio fieri ñ
poſſit.iuxta illud Eccle.xxvi.Omnis põ
geratio non eſt condigna aĩe continetis
Iſta auteʒ opinio coĩter non tenet᷑:quia
multa ſunt alia bona ⁊ multe alie virtu-

tes dignioꝛes continẽtia:potiſſime obe
dientia ſine qua 'm Aug'.oes alie virtu

tes nibil valent. Hoteſt auteʒ fieni recõ
penſat io vel per bonũ reipublice:ut cum

virgo ſoleniter pꝛofeſſa daretur filio re/

gis ex quo tota reſpublica pace gaude/
ret. VHel ꝓpter bonum pꝛiuate ꝑſone:ut
cũ virgo pꝛofcſſa daretur regi in fideli ut
ipſe ⁊ populus eius ad fidem conuerte-
rẽtur. NMam ipſa magis mereret᷑ ex tali
copula qᷓ; ex continentia. Aliqui vo attẽ
dentes ad voti obligationẽ:quia ꝑ votũ
obligatur bomo ⁊ ſactificat᷑ deo:⁊ quod
ſemel ſanctificatũ eſt ⁊ conſecratũ ſuam

quadrageſimanonga m

ſanctificationẽ ⁊ ↄſecrationẽ dimittere
non põt. dicunt ꝙ papa in voto conti-
nentie qð quide in conſecratione ↄſiſtit
qua anima deo ſanctificat᷑ papa diſpẽ⸗
ſare non põt:potiſſime qñ talis ſancti-
ficatio ⁊ obligatio eſt annerxa eſſentialit
voto cõtinentie:ut pʒ in voto religionis

Si vbᷣo ſit talis obligatio accidentaliter

annexa:ſicut pʒ in oꝛdinibus ſacris qui
bus ſolũ ex ſtatuto eccleſie ↄtinentia eſt
annexa: papa põt diſpenſare. Sed nec

iſta opinio cõmunit᷑ tenet᷑:qꝛ qlitercũq;

quis obliget ſe iuramento vel voto:ſem
per intelligit᷑ excepta auẽte ſuꝑerioꝛis:
ut pʒ de iureiuran.c.veniẽtes.Quod au

tẽ ſemel ſanctiſicatũ eſt non põt mutari
in alios vſos contrarios ꝑ diſpenſatio/

nẽ. Põt tamẽ mutariin vium magis ꝓ-⸗
ficuum in quo ſi non actualit᷑ ſalteʒ vir
tualiter includit᷑. Aliqui vᷣo attendẽtes

ad voti relaxationʒe: dicunt ꝙ papa in
omni voto diſpenſarepoteſt:quia viue

re in matrimonio vł extra:bere tempo
ralia uel non bere non cõtrariant iuri di
uino uel naturali.vñ papa in talibꝰpõt

diſpenſare cum videt hoc eſſe expediens

pꝛo reipublice vtilitate: ⁊ hanc opinio/

nem puto eſſe verioꝛem.

S ergo eſt dicendum
Ad Primn qꝙ illa decre. cõodi

ta eſt perpapazʒ qui ſibiipſiuel alteri ne-

ceſſitatẽ non poteſt imponere.ibi enim

nõ poſſe diſpenſare non dicit impoſſibi
litatem:ſed raritate ⁊ difficultatẽ. Ra⸗
ro enim occurrit caſus in quo papa diſ/
pen ſet in voto continẽtie iuramento ſo
lẽniz ato. C Ald 2 & do. ꝙ pcepta dei
inducũt creaturã ad ſubiectionèe ſui cre-
atoꝛis:vñ ꝙ creatura ſuo creatorinõ ſbᷣ⸗
iciat᷑inec deus nec hõ diſpenſare poteſt

verũ qꝛ iſta ſubiectio põt fieri ꝑ copulaʒ

ↄiugale ⁊ ꝑ cõtinẽtia regłarẽ:q;uis ſccu
rioꝛi ⁊ tutioꝛi mõ ꝑ vnũ qᷓ; ꝑ ahud:papa
loco chꝛiſti qui hʒ toti hůano generi co⸗
ſulerc qd expediat ad ſalutẽ: poteſt vni
mebꝛo aliquod detrimentum Heere

ſalute totiꝰ coꝛpoꝛis eccleſie. Et ꝑ boc
patet reſponſio ad tertium. ,B
D uartũ ſic ꝓceditur:
— 2 Videt᷑ enim
wvvv papa non poſſit diſpenſare cũ
lurantibus ꝑ idola qui nomen dei inua
nũ aſſumũt. Oicit enim Gꝛatianꝰ.xxij.
q.i.S.ſʒ querit᷑.ꝙ qui iurat ꝑ creaturas
mend aciter duplicit᷑ peccat. Pꝛimo ꝗa
iurat ꝑ qð nõ licet. Scdo quia dolo ꝓxi
mũ capit:multo i foꝛtius nõ licet iura/
re per idola. ¶ Pꝛeterea ſuꝑ illo verbo
Batth. v. Molite iurare ꝑ celũ neqꝗʒ ꝑ
terrã:dicit glo.qꝙ ꝑuulis cõceſſum ẽ iu⸗
rare ꝑ deũ ne iurarent ꝑ creaturas.Cũ
igit᷑ idolũ per Apłin nibil ſit nõ licebit
aliquo mõ iurare ꝑ idola. . Pꝛeteres
Fᷣm Augl.q̃nto mag aliquid eſt magis
ſanctũ tanto magis obligat iuramentũ
ſed in idolis nõ ẽ aliqua ſanctitas:i nul
la obligatio. ¶ Pꝛeterea dicit iuriſcon
ſutus o velet inramert qð fit per
Lin 1 -falſos veos.
In trany eſt quod ſcribitur
xxii.q.i. monet te.
Knid CE0O dð ꝙ Aug' determiat
hanc qõnem inquadaʒ
i⸗ ad publicolã:vbi ait ꝙ in veteri te
ſtamento inueniunt iuramenta facta ꝑ
falſos deos ⁊ ꝑ idola a ſanctis pr̃ibꝰec
recepta:ſicut Jacob recepit iuramentũ
Laban q iurauit ſibi ꝑ deũ ſuum cocboꝛ
ut pʒ Geñ.xxxi. Et cũ romani firmaue
rnut pacẽ cũ machabeis ꝑidola q cole
bãt: ⁊ ꝑ falſoſ deos itllłligẽdũ ẽ eos iuraſ
ſe:ſic iudei iurabant ꝑ deũ veruũ. ¶ Sci
enduũ ẽ g ꝙ in iuramento duo ſunt ↄſide
randa. Pꝛimũ ẽ foꝛma iurandi puta
illud ꝑ qð iurat. Hon enim iurat niſi ad
cõfirmandã veritatẽ quã nõ põt confir-
mare niſi deus qui nec fallit nec fallit᷑.
Vnde in iurameto uel noiatur ſola crea
tura ab ipſo deo creata ⁊ ſcriptura ab
ipſo in ſpirata:uel nomiat᷑ creatoꝛ vel ſi
mul creatoꝛ ⁊ creatura. In pmo modo
deus ↄfirmat veritatẽ mediãte creatu

Queſtio

Sʒ in tertio mõ mediate ⁊ immediate.

Secundũ cõſiderandũ de iuramento ẽ
finis ipſius iuramenti.puta aſſertio ve

ritatis q;tuʒ ad iuramẽtũ aſſertoꝛiũ uł

obſeruatio ꝓmiſſionis q;tũ ad iuramẽè/

tũ ꝓmiſſoꝛiuʒ. Cũ j querit᷑ an papa
poſſit diſpenſare cũ iurantibus per ido
la. qui nomẽ dei inuanũ aſſumũt. Dicen

du e ꝙ q́;tũ ad foꝛmã iuramenti papa
diſpenſare nõ põt qꝙ ꝑer idola iuret᷑: vel
per falſos deos:qꝛ nõ põt diſpenſare
veritas firmet᷑ niñ per deũ verũ:uł per

eiꝰ creatura nõ repꝛobata:⁊ per eiꝰſcri
pturam ab eo inſpiratã.idolũ aũt nõ eſt

aliquid.Diabolus aut ſʒ in veritate fue
rit creatus:in ea tñ non ſtetit: ſed in ea
mendar effectus e.ſed bñ põt papa diſ/
pen ſare cuʒ iurantibus ꝑ idola: q; tũ ad
finẽ iuramẽti ut ad veriiatis aſſertiõeʒ
⁊ ꝓmiſſionis obſeruationẽ quis vtatur

fide illiꝰg ꝑ idola iurat ulł ꝑ falſos deos

1 ergo eſt dicenduz
Ad Pꝛim Gꝛatianus loꝗ
tur de illo qui iurat ꝑ creaturas eas ni/

mis venerando vel nimis cõtemnendo
Tale enim iuramẽtũ ꝑ creaturas factũ
rob f. . Ad ⁊"eſt dicendũ ꝙ teſtẽ
e

everitatis dubiũ ↄfirmande ꝓpꝛium

eſt dei. Si gs ergo iuraret ꝑ creaturas
tribuendo eis in ſe ↄſid eratis hocquod
debet᷑ deo peccatũ eèt idolatrie. Sed iu
rare ꝑ creaturas ut diuina bonitas ẽ in
eis repᷣſentata:ſicut cum iuramus ꝑ ſan
ctos:vł ut diuina veritas ẽ in ea inſpira
ta: ſicut cũ iuramus ꝑ euangelia vel ut

creatura nobis dilecta ẽ ipſi deo q̃ſi ſub

pignoꝛata:iſto modo ꝑ creaturã iurare
licitum eſt. Ad qꝭO eſt dicendũ ꝙ nõ
vtimur iuramento facto ꝑ idola uel per

falſos deos in eoꝝ ſanctitat veneratio

nẽ:ſed in veritatis aſſertionẽ: uel ꝓmiſſi
onis obſeruationem. Ad eſt dicẽ
dum ꝙ iuriſconſultus loqui de boĩbus

qui ſunt eiuſdem ſidei interquos planũ

eſt ꝙ non valet iuramentũ factum per

UII

ra. In ſcdo modo immediate ꝑ ſeipſuʒ.

.

Golathe
guiſinto⸗
qulgigen

ſrandlſt

(Auc

.

ſation

gihenſe
ſon hi⸗
Nepoſi
donini
Noltd
ſend
pobibe
diedor.
ſabdat
e
ptioni
uſt

ſege
dn
len
ſaaſe
nulae
nooͤ⸗
obſern
llcatio
dſpeſa
nonſt⸗
tuelis
ſortie
becſon
Pape no
turn

Aſtivin
Neturtb
henmge
nlioe

lll

iateſeipiz
Timmedist,
eiramentoi
aaſſrtion
iaſcnoriü i
risg unn,
lventan pep
nribus ger i
ſumüͤt Diee
fumennigyn
ola if
t diſpenuet
cüverill
in gerehi,
Loli nttik
inventatef
ſtet:une
initn/
doſr zin
tsaſenic
ii
ofalobs denn
ſt oicnl;
atianus e9
1616
6tenncned
guurnsfat
Ndüt
rndeen
ſet 1⸗ ats
rutshoh
en —
ibonitabt
rimusſ
enaniſn⸗
Ingeliay
ſtaſi
featuri nn
oſcenig

Golatdſae.

Ar.

idola ⁊ per falſos beos: ſed inter boĩes
qui ſunt diſparis cultus tenet iurametu
quia idem finis eſt vtroꝛunq;: lʒ foꝛma
iurandi ſit differens.
¶ Queſtio Quinquageſima.de diſpen-
ſatione tertij pꝛecepti.
Bnc cnnderandi eſt de
21 diſpen ſatione tertij
pᷣcepti. Circa qð querunt᷑ ſex.
Pꝛimo vtrum papa poſſit
diſpenſare dies ſabbati ſeruet km ſen
ſum ſpũalem nõ litteralẽ. C2·.vtrũ pa

psa poſſit diſpeſare ꝙ dies ſabbati i diẽ

dominicã ſit mutata. 3 vtrum papa
poſſit diſpenſare ꝙ in die dominica fiat
ſeruilia opera. vtruz papa debeat
pꝛohibere ſtrictius opera ſeruilia fieri in

die dominico qᷓ; fuerint pꝛobibita in die

ſabbati. ¶ 5 vtrum papa poſſit diſpen

ſare ꝙ in die dominico fiat foꝛũ rerũ em
ptionis ⁊ venditiõis. ¶& vtrum papa

poſſit diſpenſare ꝙ in die dominico com

P1 mittat bellũ
D Paummn ergo ſic ꝓcedit

videt᷑ enĩ ꝙ ꝑapa nõ poſſit diſpẽ/

ſare ꝙ dies ſabbati ſeruet m ſenſũ ſpiri
tualẽ nec lit terale: quia pᷣcepta moꝛalia

pm ſenſũ moꝛalẽ nõ litteralẽ ſeruãda ſũt

ſed ſabbati obſeruatio inter pᷣcepta mo-

ralia cõtinet᷑:ergo in boc papa diſpẽſare
nõ oe Er Pꝛeterea litteralit᷑ in ſabbati
obſeruatiõe ponitur ſanctificatio ⁊ de/
dicatio ad cultũ dei:ſed in hoc non cadit
diſpẽſatio ꝙ dies ſabbati diuino cultui
non ſit dedicata. Pꝛeterea ſenſus ſpi

ritualis in obſeruatione ſabbati erat qd

figurale cerimoniale:ſed omnia figura-
lia ceſſauerunt poſt aduentũ cbꝛiſti:ergo
papa non põt diſpenſare ꝙ ſabbatũ ſer
uetur ᷣm ſenſum ſpiritualem.

In conttarium ſta
guſtinꝰ in libꝛo de decem coꝛdis.vbi ait
dicitur tibi ut ſpiritualiter obſerues ſab

batum: non quomodo iudei obſeruabãt
carnali ocio.

quinquageſima 1

&A& Hρρο dicendu ꝙ bm ſenſum lit
Rñd c0 teralem tria icludebant᷑
in obſeruatione ſabbati. Pꝛimo eius

ſanctificatio ⁊ ad cultum dei deputatio.

Ange dicitur Exo. xx. Pemento ut diẽ
ſabbati ſãctifices. C 2. ab omni opere
vacatio.vnde ſcribitur Exo.xxxi.Diem
ſabbati cuſtodiatis: quicunq; fecerit in
eo aliquod opus moꝛietur:⁊ anima eius
peribit de medio populi mei. 3 tem
poꝛis determinatio:quia tale ſabbatum
die ſeptimo hebdomade ſtatutuz fuit cu

ſtodienduzʒ. vnde dicitur Exo. xxti. Sex

diebus fecit deus celum ⁊ terram:⁊ die
ſeptimo ceſſauit ab opere:ſic vos facietl
die ſeptima. Pꝛimum ergo iſtoꝝ ba⸗
buit ratiouem naturalẽ. NHam ratio na
turalis hoc perſuadet: ut homo qñq; di
miſſis alijs curis vacet deiſeruitio:⁊ in
tentꝰ ſit vite conteplatiue:pᷣſertim cũ ſit
magis intellectus q; ſenſus pᷣm phᷣm.ix.
Ethi. C ⁊ habuit rationem iudicialẽ
et conſuetudinalem. Mam populus iu/
deoꝛum totus erat carnalis:⁊ ideo pꝛo
conſuetudine illius ſta tus per iudicialia
pꝛecepta ⁊ penas cominatoꝛias reuocã
dus erat a carnalibꝰ operibus:⁊ cultui
diuinino applicandus. CSed 3ba⸗
buit pure figuralem rationẽ:quia realit᷑
tantum valet ſi vna dies deputetur cul
tui diuino ſicut alia: q;uis ÿm figuram
vna dies poſſet eſſe conuenientioꝛ alia:
ergo obſeruare diem ſabbati m ſenſum
ſpiritualem q;tum ad eius ſanctificati/

onem:⁊ cultui diuino deputationez: ſem

er et vniuerſaliter eſt faciendum:nec in
oc per papam eſt diſpenſandum. Ob/
ſeruare vᷣo pꝛedictam diem q;tum ad cu
iuſlibet operis vacationem ſeruandum
eſt. lz non ſic vniuerſaliter nec ſic rigide
ſicut tunc fiebat.Sed quantum ad tem
poꝛis detrminationem ſeruandum non
eſt:quia figuralia chꝛiſto adueniente ceſ

i m & eſt dicẽdũ ꝙ ſicut
Ad Pꝛimi cit glo Exo.xxxi

Ar.

q́ᷓ;uis pᷣceptum de ſabbato eſſet de nu
mero pᷣceptoꝝ moꝛaliũ:no tñ erat de eis
qꝛ nõ erat pure moꝛale ſm ſe totũ.vnde
;tum ad illud qð moꝛalenõ erat diſpẽ
ſationẽ recipit. C Ad 20eſt dicẽdũ q;
Augꝰ.aſſignat duplicẽ rõnèẽ qᷓre deꝰ ma
dauit diẽ ſabbati eſſe ſanctificandam ⁊
ſuo ſeruitio deputandã. C Pꝛimo ꝓpt
certoꝝ gẽtiliũ impꝛobationẽ. Noluerut
eni philoſopbi getiles ꝓbare mũdũ fuiſ
ſe ab eterno:ad cuiꝰerroꝛis extermiatio
ne mandauit deus diem ſabbati ſeu ſe⸗
ptimũ in qua fcã eſt cõſuma tio vniuerſi
ſemꝑ in memoꝛia hẽri. ¶2 ꝓpter hua
ne cupiditat repᷣſſiont᷑.pꝛeuidit eni de-
us tantã eẽ bũanã cupiditatẽ ut niſ ali
qua dies quietis aie ⁊ coꝛpoꝛi eet depu
tata:bõ nec ſibi nec alis quietẽ daret:g
nõ ẽ diſpenſatũ in diei ſabbati ſanctifi-
catione:ſʒ ſolu in tẽpoꝛis determinatoe
¶Agd ʒ' ẽ dicẽdũ ꝙ dies ſabbati ᷣm
ſenſum ſpuale ẽ ſꝑ Puanda. In telligeba
tur aũt ſpũalit᷑ ꝑ requiem diei ſabbati.
Pꝛimo requies xbi in ſepulchꝛo ſp cre-
deda. Scdo intelligebat᷑ requies a iarũ
in bac ſeptima etate in qua ſumꝰ ſperã-
da.Tertio intelligebat᷑ requies a vitus
⁊ peccatis cuſtodiẽda. Spũaliter bᷣm
