geltz auerit vobis aliud pꝛet ills qð acce
KRK deo piſtis anathema ſit.
Doð.· in ecclis eſt duplex
poteſtas ⁊ duplex gladiꝰ: Jux᷑ illud LCu-
ce.xxiii. Ecce duo gladij hic: vnus ẽ coꝛ
poꝛalis ⁊ materiał vtunt᷑ pncipes et
ſeculares rectoꝛcs ad ſeꝑatõem anime
a coꝛpoꝛe ꝓpo ⁊ nali.Alius e ſpnalis qᷓ
vtunt᷑ pᷣlati ⁊ eccleſie paſtoꝛes ad ſegpa⸗
tionẽ aĩe a coꝛpoꝛe myſtico eccleſie. Añ
ſicut ptãs pᷣn cipu ſeculariũ põt educere
gladiũ malem: ⁊ cu eo ꝑcutere: ſiue ferẽ
do ſniam cõdemnatoꝛiã:⁊ penalẽ cõtra
maleficia pᷣterita: ſiue ꝓbibitoꝛia õ fu⸗
tura:ſic ptãs ſpualis platoꝝ gladiu ſpũ
aleʒ qui eſt excoĩcatio: mucro epi appel
lata põt educere ⁊ cuʒ ipſo ꝑcutere:ſine
terendo ſniam cõdemnatoꝛiã ꝑ excõica
tionẽ delicta pᷣterita:ut dicat:excoĩco

oẽs qui hoc fecerũtiſiue ̊ futura:ut di/

cat:excõico oẽs qui boc fecerint.Et ſi-
cut in pᷣmo caſu ille ꝗ iam fecerat male
ficiu ligat᷑ ex culpa pᷣcedente:⁊ ſnia ſe-
quen te.ſicin ſcvo ca ſu ille qui fecerit li/
gabit᷑ ex ſnia pᷣcedẽete ⁊ mnaleficio ſequẽ
te qꝛ incidit in factũ iam damnatum.
Ad pꝛimũ detvee noeg⸗
. qꝛ i mrimonio ⸗
bẽedo ve futuro expꝛimit᷑ ↄſenſus pᷣbẽt
ꝑ vᷣba ve futuro:hic aũt expᷣmit᷑ volun-
tas excoĩcũtis ꝑ vᷣba depñti.cũ dicit ex
coĩco:ſecꝰaũt eſſet ſi diceret excoĩcabo.

Ael põt dici ꝙ ſicut nõ cõtrahit᷑ vincu

lũ mrimoni ex ſolo ↄſenſu de futuro ſi-
ne copula ſequẽti: ſic nec in iſto caſu li⸗
gat᷑ aligs vinculo excoĩcatiõis ex pᷣcedẽ

ueſtio

ti ſnia ſine ſe’quẽti maleficio. C Ad 2

E do: ꝙ ratibabitio ?m iura bumana ?

diuina retrotrabit᷑ ? mãdato cõparat᷑.
Añ ꝗ ↄſentit i bomicidiũ factũ: ſe igno
rãte nibil ominꝰ homicida reputat᷑. Sʒ

ſnia excoicatiõis boc bʒ ſpecialę:qꝛ ſeca
rabit executionẽ retro ⁊ an-

TA3.
eſt dõ qꝙ nullꝰpunit᷑ ꝓ culpa fienda ſi nõ
fiat:ſed ꝓ culpa iam damnata ſi fiat me
rito quis puniri voteſt W
ſic ꝓcedit᷑:
ꝙ papa totã vnã coĩtate reſiſtenteʒ ſibi
poſſit ⁊ debeat excoicare:qꝛ excoĩcatio
fert᷑ potumacia:ſed tota coĩtas qñq;
uenit᷑ ↄtumax ⁊ rebelł pape: ergo tota
excoĩcari põt. S. vna tota coĩtas in
teraicit᷑ ⁊ ꝑceptiõe ſacroꝝ pꝛiuat᷑:que ẽ
maxima pena: ſir tota põt excoican.
¶S. pueri ſodomitarũ puniti fuerũt
ꝓpctõ parentu ſuoꝝ:qꝛ tota coĩtas fuit
Eerunnaro. nõ obſtate ibi ꝙ eẽnt alig
ri 11ι¾innocentes.
In ↄtrarii as eribicur.
xxiiij.q.iij. Mulla rõne vtunt᷑ qui ꝓpctoõ
vniain totã familiã ⁊ in totaʒ coitatem
ſententiã excõmunicationis pꝛoſ erut.

Kſid EO dð ꝙ quattuo⸗ ſut ꝓpt᷑
gque in tot vnã coitatt
excoicatio nõ eſt ferenda. & Pꝛimũ eſt
diuina miſeratio. Scribit᷑.n. Geñ.xvii
babꝛas dixiſſe dño: Nuũꝗd ꝑdes iuſtum
cũ impio:nõ eſt boc tuũ q iudicas oem
terrã: ut occidas iuſtũ cũ impio:fiatq;
iuſtꝰſicut impiꝰ. In coĩtate aut no eve⸗
riſiłe an aligꝗ iuſti ⁊ nõ ↄſentietes culpe
inueniant᷑. C Secũdũ ẽ eccłe ꝓbibitio.
Scribit eni er de ſen.ex.c.romana. li.vj
in vniuerſitatẽ vel collegiũ ꝓferri ſniaʒ
excoĩcatiõis penitꝰpꝛohibemꝰ:volẽtes

aĩaꝝ piculũ euitare. Sʒ in illos dutaxst/

de collegio uel vniuerſtate quos culpa
biles eè cõſtiterit pmulget᷑. ¶ Tertiu
eſt piculi euitatio. Dicit enĩ Aug? ſuper
illo vbo: Me foꝛtes colligentes icama
cradæetis ſil æ tritic. Cũ ꝗs xpᷣianoꝝ

NI
tuett
nſor
ligh'a
ſötine
deda
heſeſſn
Ccoice
c
narn
fatimn
kan
nüg

no

N.

Cite
ſeee
tum
e
n
ti
we
ſra
gipt⸗
e
beſgt
ör

I
Ca
bumena
no chatat,
etüſeigno

feptal. G

glegtſech
C;“
aſicndaſin
ataſfurte
ic t:
idete;

fſtentoſti

nercoier
ditasgig
e: otett
Ntucvittsn
niunt ute
oracoicatl.
niti fuenit
Cous fit
veintaly
wocentes⸗
ſtbirt.
giohen
aen
3 Poſckit⸗
ſihe

itin

Geituig
esiuſtumn
icas ven
gofatch
ürnoee/
itesahe

ſpbin,

a.i
men ſin
rol

Ar

intus in eccłia ↄſtitutꝰin aliquo tali pec
cato fuerit depꝛebẽſus ut anathemate
bignꝰbẽat: fiat boc ut piculũ ſciſmatis
no timet cũ dilectiõe nõ ad eradicandu
ſed ad coꝛꝛigendũ. Timendũu aũt eſſet

de ſciſmate: ubi pnceps vel coĩtas tota

excoĩcaret᷑. Jõ ut tale periculũ euitetur

Augꝰ ꝓbibet coitatẽ excoicari. *

eſt naturalis ratio: excoĩcatio eni cũ ſit
inaxima pena nõ debet᷑ niſi moꝛtali cul
e:culpa aũt cũ cõſiſtat in actu e ſingu⸗
fain ꝑſonaꝝ iõ ſingulares ꝑſone ſüt ex/

coõmuoicãde ⁊ non communitas.

Ad Ppꝛimũ Sẽ dð eꝙ oẽs pſo⸗
Ey ne ſingulsres de
coĩtate excoĩcari pñt:nõ tñ ipſᷣa coĩtas
nec eſt tñ ꝓbabile ꝙ oes de coitate ĩ cõ

tumacia ↄſentiãt: niſi foꝛte ꝓpter timo

rẽ:⁊ tali timoꝛe ꝗ põt cadere in ↄſtantẽ
virũ. Cld 2c d maioz é excoĩca
tio q; interdictũ uel ſuſpenſio ſacroꝝ:qꝛ
excoĩicatipꝛiuant᷑ coĩbꝰ ſuffragijs eccłie
vnde nõ e ſile.Ad ꝭ or ꝙ pena tꝑa
li z coꝛꝑali bñ põt puniri filiꝰpꝛo pre:

qꝛ ipſe deꝰ viſitat pctm̃ patrũ in filios

vſq; ad tertiã ⁊ quartã gnãtionẽ. Sed
pena ſpunᷣali qlis è excoicatio aia q pec-
cat ipſa debet puniri. Vñ dicit Nugꝰ ⁊
põit᷑.xxiiii.q.iii.c.ſi hbẽs. Juſtã rõeʒ red
dere ñ poſſu do ułhoĩbꝰſi aigs inocẽtes
pꝛo ſcelere alienoqð ñ trahũt ex adãiiqᷓ
oẽſpeccauer᷑̃t ſpuali ſupplicio puniamꝰ
Doctauũ hebreuit
Didet᷑ enim
q poꝛtãtes pecuniã in alexaàdri
am floꝛenos ⁊ turoneſes groſſos nõ ſũt
excoĩicati:qꝛ qð nõ eſt pꝛobibitũ intelli-
git᷑ eſſe ↄceſſũ ſ nõ ſũt pꝛohibita niſi ar
ma ferrea ⁊ lignea ſicut ptz er̃ de iude.
? ſar.c.ad liberandã tra ſcãm.poꝛtãtes
& illa ñ incurrũt ſniaʒ. ¶ D. excõicatio
Eqda pena ſed pene ſut reſtringẽde non
ſpliãde: in tali ſnĩa ñ fit mẽtio de alijs
niſi de ſupꝛadict oia alia licet poꝛtare.

Pꝛetes illud quo emunt᷑ mercimo/

nia nõ ſũt mercimonia: ſʒ pecunia emũ

vigeſimaoctaaa I

tur nyercimonie.cũ ẽ nõ ſit ꝓbibitũ poꝛ
tare in alexandriã niſi mercimonia:vi⸗
det᷑ ꝑ poꝛtare pecuniã ñ icurrat᷑ ſnia.
In contrarin get
1 NNcE de iude. 7
ſara.vbi dr:nos om̃es illos excoĩcatiõi
ſupponimꝰ:qꝛ a mpliꝰcũ ſaracenis mer/
cimoniũ habuerit ꝑ ſeuel ꝑ alios:mani
bus uel quocũqʒ alio mõ ułingenio eis
aliqᷓ rerũ ſubſidia ſeu cõſilia q́;diu inter
nos ⁊ illos guerra orenen du xerint
* y impendenda.
X deo do. a allaht iuriſte di⸗
cunt ꝙ poꝛtantes pecuniã in alexãdri
am nõ incurrũt ſniaʒ latã exquo nõ poꝛ
tant ꝓbibita que ꝓbibeni in dcã ſnĩa:ſʒ
puto ꝙ ex vigoꝛe illiꝰſnie oẽs excol-ca/
tioni ſubdunt᷑:quia ad ſaracenos aliꝗd
deferut ex quo põt eis auxiliuũ uel conini
liũ pᷣſtari ad impugnandũ chꝛiſtianos:
hoc aut potiſſimũ ẽ pecunia ułalia que
pñt nümiſmate mẽſurari. Hã ſᷣm Pbᷣm
i. Poli. Si nõ eſſet niſ cõitas:domꝰque

coõſtat ex viro ⁊ vxoꝛe:pecunia neceſſa-

ria non eẽt qꝛ nullus emit uel vendit ali
quid ſibiiꝑpſi:ſed in coĩtate ciuitatis ⁊ re
gni ⁊ potiſſime vni?ꝰvegni cũ alio regno
in cõuerſatiõe paciſica uel in bellicoſa
impugnatiõe ad inuicẽ:potiſſime ẽ au-
xiliatrix ⁊ neceſſaria pecunia.poꝛtãtes
talia auxilia ſaracenis guerris duran
tibus cũ chꝛiſtianis credũt ꝙ pncipali
ter icurrüt ſniam. Conſirmat᷑ iſtud ꝗa
papa ꝓbhibẽdo poꝛtari ſaracenis ferrũ
ligna ? arma: ꝓbibet illud qð cauſaliter
eſt oĩa iſta. Sʒ ſᷣm phᷣm.i.Poli.HNũmiſ/
ma eſt oĩs res:⁊ quida fideiuſſoꝛ bõis
ipſe denarius ad bñdũ oẽm rem:ſiue de
ꝓpinquo ſiue de remoto.ꝓbibendo s pᷣ⸗
dicta ꝓbibet pecuuià ⁊ oĩa nũmiſmata

ad eos vferri.Cõfirmat᷑ etia h: qꝛ cũ ex

coĩcatio ſit qued ã pena:ſicut ĩidulgentia
q̃ pen tollit:tãtũ valet q;tũ ſonat:ſic ex
coĩcatio tãtũ ligat qᷓntũ ſonat. Sʒ ĩ ſen
tentia drĩ expᷣſſe. Quicunq; dederit eis
aurxiliũ dſiliũ uel fauoꝛẽ quocũq; mõ uł

Ar.

ingenio: cũ pecunia ſit queda res arti⸗
ficialis ingenio bois inuenta in auxiliũ
uͤbi 7 alioꝝ:negsri n dʒ: ut puto c tales
,OT æꝛincurrat ſniam.
AG Pamn dicit ꝙ tüc nõ ꝓ/
hibitũ ee cõceſſũ intelligit᷑qn nõ eſt ꝓbi
bitum nec in ſe nec in ſua cã:nec implici
re nec explicite:ſed in ꝓbibitione illoꝛuũᷣ
caliter ꝓbibita e pecunia etiã implicite
qñ dicit auxiliü uel cõſiliũ quocuq; mõ
uel ingenio. C Ad 2“ pr: iʒ excoicatio
ſit pena:⁊ in hoc eet reſtringẽda:nõ dat
tñ talis pena niũpꝛo culpa moꝛtali Anñ
ꝓpter ꝑiculũ culpe moꝛtalisqð bõ icur
rerepoſſet euitandum talis pena no ſic
reſtringenda eſt ꝙ veritas ptermittatł᷑.
¶Ad tciũ dr ꝙ pecunia eſt cãliter oĩs
mercemonia:qꝛ oẽs mercemonie pecu
nia emunt᷑ ⁊ vendunt᷑:vñũ ꝓhibendo oia
mercemonia ad ſarracenos poꝛtari ꝓ-
hibent pecunia ⁊ oia numiſmata:quibꝰ
llla pn‚ t emi uel venin.
D nonũu ſic ꝓcedit᷑: Ar᷑.n
4 papa nõ de⸗/
beat nec poſſit aliquẽ excoĩcare niſi ſeł
tm:qꝛ papa ñ põt excoicare illos ſuꝑ qs
iuriſditione nõ hzʒ: ſᷓ ſeł excoĩcati ſut er
iuriſditionẽ papę cu ſint ex eccłaʒ. Diẽ
eni aplus.i.ad Cborl.v. De bis ꝗ foꝛis
ſut iudicabit dæꝙ:nõ papa pñt ãpli⸗
excoĩcari. & S.excoicatio bʒ effectuʒ
ſuũ er ptãte clamũ: ſʒ ptas clauiũ cũ ſit
a deo nõ reiterat᷑ ſuꝑ ſuũ effectũ: ſi ptʒ
in oibꝰ ſacris: excoicatio reiterari nõ
põt. ¶D. Excoicatio eſt qda pꝛiuatio
⁊? qued ligatio:ſj ſeł puatꝰ nõ põt apliꝰ
pꝛiuari:⁊ ligatꝰſełnõ põt ampliꝰligari:
S ſeł excoĩcatꝰ ainpliꝰexcoicari non põt

A1 E: qꝛ excoĩcatio
In Otrorin eſt q dam pena:

ſʒ ſtena boccn pluries reiterari ſicut po
teſt aggrauari culpa ꝓ qua dat᷑.ſiẽ ptʒ
xij.q.u.c de viro neppando. J
* 2 dð ꝙ cũ excoiĩicatio ſit
Rn 60 minoꝛ ⁊ maioꝛ:nõ ẽ du
biu ꝙ excoĩcatꝰ minoꝛi excoĩcatiõe põt

Qneſtio IX

excoĩca ti maioꝛi:ampliꝰcuʒ excõicatio
ferat᷑ in iure ⁊ a iudice dubiu non eſt:qꝛ
excõicatꝰſnia lata in iure põt iteꝝ excoi
cari a iudice:⁊ cũ vnꝰhõ poſſit bre płles

iudices:⁊ excõicatꝰ ab vno põt etis ex/

coicari ab alio. Alteriꝰcũ excõicatio nõ
ſit feréda niũ ꝓptumacia ⁊ culpa moꝛ-

tali caliter:ſic ꝗs põt płibꝰculpis irreti

ri:ita põt płibꝰ excõicatiõibꝰ excoicari.
¶Sed vtrũ ab vno iudice ⁊ reſpectu
eiuſdẽ cãe eadẽ excõicatiõe poſſit aligꝗs
pluries excoĩicari:puto ꝙ ſic:q;uis aliꝗ
dixerunt Zꝛiu:qꝛ iʒ pme excõicationis
effectꝰ ſit a coꝛpe myſtico eccłie ſeꝑare.
Secuũde tñ excõica tõiſ effectꝰerit ab ec
cleſia elongare:uel in illa ſeꝑatione de⸗
tinere. AUñ liq vna ⁊ eadè excõicatio re
ſpectu eiuſdẽ effectꝰnon poſſit reitera
ri:reſpectu tamen alterius poteſt.

. Ceſt voð ꝙ ſi in ex⸗
Ad Peimi &ααα£ non rema

neret aliqd indelebile quo ãnumeraret᷑
cũ ppło xpiano:ſicut i iudeis⁊ paganis
de quibꝰ dicit Apls ꝙ de eis iudieabit
deꝰ:papa non poſſet ſeł excõicatos am
plius excõicare: ſicut non poteſt excom

municare paganos ⁊ iudeos:ſ̊̊ʒ remãet

in excõicatis aligd indelebile:puta cha
racter baptiſimalis: ratione cuiꝰ papa
ſuꝑ eos ſemꝑ iuriſditionẽ bʒ. Ad 2
ẽ dð ꝙ ptãs clauiũ reſpcũ eiuſdẽ effectꝰ
non reiterat᷑: ̊ reſpcu alteriꝰ effettꝰ rei
terari poteſt: ⁊ eodẽ modo excõicatio.
Ad z'“ eſt dð ꝙ ſicut quelib et culpa
moꝛtalis pꝛo q̃ fert᷑ excõicatio auertit
a deo ⁊ a bono incõmutabili qꝛ goffen
dit in vno fact ommiũ reus: ut ſcribit᷑
Jaco.ij.pluribꝰ tñ modis auerſus eſt a
deo ꝗ pluribꝰculpis ẽ irretitꝰ q; ꝑ vnaʒ
tm:ita licʒ qᷓlibʒ excoĩcatio maioꝛ ꝗᷓ eſt

qdã pena liget bominẽ ⁊ puet eũ com⸗
munione fideliũ:plibꝰ tñ modis ligat᷑

2 ſie 1
Sdecimũ eocedlt

ſcienter coicantes cũ excõicatis ꝑ

puat᷑ plibꝰexcõicatiombꝰ q; ꝑ vnã tm.

A.
pppiſ
chne
Nhtnat
Clceie
ſocoie
ſcbite
gaͤbert
ſcen⸗
Qid
ſtlelo

0

aſe
chie⸗

gcnm
dlent
igoꝛ
timon
hior
.
„
oe
lv

inon
Haptea
leste
Cpatt

to

ſcnis
0ſline
g
Sh
Gen
hti
oſe

N

crcöicstio

noneſt

tbreyles
otenier⸗
bicationi
Ulpa mor⸗
lps ineti
Nercöicnr.

1 teeem.

oſitalgs
zcations
lie ſor.
Menttbi
atoede⸗
cöiatone
ltreiens⸗
otch.
güne⸗
jon fend,
mcroret
Pepunis
icabit
os di
Kaconn
Htenict
eltuc,
ce
Ci⸗
Cicee⸗
ſee
coſto,
et h
dvent
Eegoel
rſoh
ris
rq
tci n⸗

pen

mmitn,
ani
zens

papã ſiut excoĩcati:qꝛ non obbuãtes pᷣ
cepta ecclie excoĩcati ſuùt: qꝛ eoipſo ſut
ↄtumaces:ſj.xi.q.iij.c.pᷣcipue ſcribitur
Etxcoĩcationis meret᷑ ſniam: ꝗ excoĩca
tis coĩcat:S tales excoĩcati ſunt.¶C.gP.
ſcribit᷑ e.c.et.q.Quicũ q; coĩcauerit uel
oꝛauerit cũ excoicato:ſi laicꝰe excoĩcet᷑
n clericꝰ eſt dep onat᷑.Et ibidẽ ſubditur
Quicũqʒ; ſcienter in domo ſił locutꝰfue
rit uel oꝛauerit cũ excoicato:coione pꝛi
uef. S.nullꝰ debet excoicari maioꝛi
excoica tione niſi ꝓpcto moꝛtali.ſʒ ꝑti/

cipates ſciẽter cuũ excoicat peccat moꝛ

talif. ut patʒ.e. cã. ⁊.q. tales excoĩcari
poſſunt maioꝛi erommun:Latore. ⸗
AA 1„½ eſt qa die Bꝛeg?:
In ⸗ trony 7 ponieur. ci. in
qm multos pctĩs nr̃is exigẽtibꝰ ꝓcã ex
cõicationis ꝑire quotidie cernimꝰ: ꝑtiʒ
ignoꝛãtia: ꝑtim nimia ſimplicitate: ꝑti
timoꝛe:ꝑtim etis neceſſitate deuicti ni
mia: auathematis en teri 5 ad reb⸗ gut
P poſſumꝰ temꝑamꝰ-.
Kud ECOo/ duplex e xcoica⸗
tionis ſpẽs. Ana maioꝛ ꝗ ſeꝑat a ꝑtici
patiõc ſacr̃oꝝ:⁊ ↄſoꝛtio fideliu.⁊ iſta nõ
infligit᷑ niſi ꝓ grauioꝛibꝰculpiſ:ſicut pꝛo
ↄtumacia ⁊ rebellioe.Alta minoꝛq ſo-
lũ ſeꝑat a ꝑticipatiõe ſacroꝝ: q incurrit᷑
ꝓ leuioꝛibꝰcauñs:puto ꝙ modꝰ? cõicã
di cũ eccõicato:aut talis ẽ ꝙ ꝑticipans
incidit in eãdẽ excoĩcatidis ſpem: puta
in maioꝛẽ ut ſi ꝑticipat in crimie ꝓquo

lata eſt ſnia:uel ſi ꝑticipat pꝰlegitimam

ãmonitionẽ pᷣmiſſam:⁊ pꝰ ſniam ĩ ꝑtici
p antes aggrauatãa:ita ꝙ ꝑſone ꝑticipã
tes noĩaliter fuerint erpſſe: ⁊ caſus ꝑti.
cipatiois:⁊ talis ꝑticipãs ſpõte ⁊ ſciẽt
puto ꝙ eandẽ ſniam incurrit. Aut tał
eſt ꝙ pticipãs incidit in alterã excoĩca

tionis ſpẽm:puta in minoꝛẽ.⁊ tuc iteꝝ

diſtinguo:qꝛ aut ꝑticipãt ex ↄteptu:aut
negligẽtia craſſa ⁊ ſupina: q equãda ſit
ↄtẽptui.⁊ tuc ; nõ incurrat ſniam ma-
ioꝛt᷑:moꝛtalit᷑ tũ peccãt:qꝛ moꝛtale pec
catũ ẽ claueſ eccłie ⁊ ſacra ↄtẽnere.aut
no ſic:ſʒ uel ex ſurreptiõe uel ruboꝛe ſue

vigeſimaoctaas 1

timoꝛe aliquo: ⁊ tũc nõ credo ꝙ peccẽt
moꝛtalłlr:qꝛ nõ ẽ intentio eccłie in tã le
ui caſu ad moꝛte ſuos filios obligare.
G Pꝛim i dr ꝙꝙ in cãu leui ſu
1 pꝛadcõ ꝑ:icipans
cũ excõicato nõ facit ð pᷣcepti ecclie in-
tentiõeʒ;:q;uis ò litterã facẽ videat᷑: nã
ut dicit iuriſcõſultus. Scire leges nõ e
ſcire iba aut lram:ſed vim ac ptãtem
Ad ⁊ſic dr̃ ꝙ ꝑticipãtes cũ excõi⸗
cat ſcicnt ⁊ ex ↄtẽptu in caſibꝰ ſupdictj
pꝰagsuatã ſniam ꝑſonalr in eos ſniam
icurrũt. Subtꝛabur᷑ tñ qdã ꝑſone ſic pʒ
xi.q.iii.c.qm̃ inłtos.videlʒ vxoꝛ:t᷑ili:an
cille ⁊ alij ſeruiẽtes ꝑegrini:ꝗ cũ ad t᷑ra
excoĩcatoꝝ venerĩit pñt ab eis emere ne
ceſſaria. IJn neceſſitat eni articlo pᷣt hõ
aliqd excõicatj ↄferre i vite ſuſtẽtatõeʒ
CAgd q'z dv. ꝙ ꝑticipãtes cũ excoĩ-
cat:ſi pꝛãmonitiões ↄtumaces fiũt ma
gis ꝓ ülla ↄtumacia q; ꝓ ipſa ꝑticipatio
ne excoicant᷑.nã ut dr.xi.q.iii.excoicat
nõ coĩcat qui eis non animo conſentit·
¶ QAueſtio.xxviij.de reſiſtẽtia hẽticoꝝ
Ein E ↄſiderandu ẽ de
AEI reſiſtetia bereti
coꝛuũ: Circa qð querunt᷑ viij.
CO Pꝛiü' vtrü oeés dubij i fide
ꝑ papã bũdi ſint hetici. C2t vtꝝſequẽ
tes opinionèẽ erroneã alicuiꝰ ingri ꝑ pa
pã ſint hetici reputãdi. ʒevtꝝ bapti
Zantes imagines ⁊ violatoꝛes ſacr̃oꝛũ
ꝑ papã ſint ꝓ hẽticj iudicãdi.¶ viru
icidetes in biuratã bẽſiz ꝑ papa ſint cẽ
ſẽdirelapſ. ¶ vtꝝrelapñ ſtati ꝑ pa⸗
pã tradedi ſint ſclari iudicio. b! vtrũ

hetici puniedi ſint g papoaz tpalipena.

2: vtꝝ hetici ĩ ali caſu ꝑpapã ſunt
tolerâdi. . 8: vtꝝ heretici reuertetes
ad fidẽ ꝑ papam ſint erigienei⸗
ſic ꝓcedit᷑: Ar
. Del nwm. eni oës du
bij i fide ſint bẽtici ꝑ papa bndi. ſceribit᷑
n. er᷑ ð he. ꝙ dubi? i fide ifideł eſt: nec ei
credẽdũ ẽ ꝗviã vitatis igzat. . SD. ſcri
bit᷑. Jac.i.Poſtuletãt i fide nibil beſtãs
aꝛ ꝗ in fide heſitat ſilis ẽ fluctui marlq?

Ar.
vẽto mouet᷑ ⁊ circũ fert᷑: ⁊ ſubdit᷑ ibi cẽ
qꝛ dubitas uel beſit as iĩ fide duplerx eſt:
⁊ duplex incõſtans cẽ in oĩbus vijs ſuis
tales aut heretici ſut: quia nõ cõſtanter
credũt ⁊ firmit᷑. P.: ſicut voluntas fe
hʒ in obſeruatiõe pᷣceptoꝝ:ſic intellectꝰ
ſe hʒ in credulitate fidei articuloꝝ:ſʒ ſic
ſe h volũtas i obſeruatiõe pᷣceptoꝝ: ꝙꝙ

ꝗ totã lege ſeruat: offẽdit aut in vno ef

ficit᷑ oinm reus:ut ſcribit᷑ Jaco.ii.Eſiłr
⸗ omnes articlos credit ⁊ Guleſtgt 3
vno.:efficit hẽti
In Otrarinza thomas fuit
dubii fide ⁊ tñ nõ donc fuit betlen
* do. ꝙ aliquẽ eẽ dubium
RKndeo in fide qnq; mod is hõt
ↄtingere:pᷣmo ſurrepticia tetatõe.2 ve
ritatis elucidatiõe. ꝭ imꝑfecta adheſi
one. ꝗvolũtaria hbeſitatioe. tinaci
defenſione. Pꝛimo mõ bhoiem dubi⸗
tare in fide nõ facit eẽ bereticũ:qꝛ ẽ bu⸗
mane tẽtatiõis.nõ ẽ eni ĩ ptãte hoĩs qð
ſuꝑuẽit hoĩ ad cogitãdũ:vñ ſi ſito ſur-/
repticia uel diabolica illuſiõe ꝗs incipit
dubitare de aliquo articulo:.vł de his ꝗͥ
ſunt fidei:ſi ſtatim captiuat intellectuʒ
fuũ in obſequiũ xpᷣi:ut hoc deliberet cre
dere quod eccleſia credit:nõ cedit ſibi ta
lis dubitatio ad defectũ:̊ ad ꝓfectum
vñ apłi ꝓpter buiꝰtẽtatiois ĩpulſum pe
tebãt:dñe adauge nobis fidem.ſemg.n.
debemꝰ? rogare deũ ꝙ iuuet incredulita
tem noſtrã. & mõ nõ facit hoĩem be
reticũ:ſʒẽ łpiane ꝑfectiõis. Ponũt eni
doc. xpᷣiane fidei ille que ſũt magis det⸗

minata in fide ſub dubitatiõe qonuʒ:rõo

nes ꝓ ⁊ cõtra ad illa adducẽdo:nõ ꝙ de
illa ↄcluſione dubitet᷑: ſed ut veritas cõ
cluſionis magis elucidet᷑: m quẽ modũ
dicit pbᷣus ꝙ dubitare de ſingulis nõ ẽ
inutile. ꝑ tales enĩ dubitatiões ꝓ ⁊ ↄtra
rõnes ad illa que ſũt fidei adducendo:
veritas fidei pijs opitulat᷑: ⁊ impios
defendit᷑: ut dicit Augſ. ¶ 3 mõ nõ fa
cit hoiem hereticũ:ſʒ pctõrem ⁊ malum

xpᷣianü.oẽs eni peccãtes ᷣm Cbꝛyſ. im

Queſtio ᷣ

perfecte credũt:eo ipſo ꝙ nõ viuũt bʒ il

la que credut: nã ſipfecte adberent his
que credũt:ſic viuerẽt quaſi pꝰ modicuʒ
tranſituri de hoc mudo:nõ qſi in eternũ
manſuri. CA vο mõ facit boĩicem erran
tem ⁊ incredulũ:eo eni iꝑpſo ꝙ aligs eli⸗
git volutarie credere qð vult:⁊ diſcrede
re qð nõ vult:nõ ẽ patus ſequi in oibus
doc trinã eccleſie:ac ꝑ ↄñS errãs ⁊ infi-
delis reputãdꝰ e. & Sʒ emõ recte fac̃
hoĩem hereticũ: qꝛ nõ credere illa ꝗq fut
fidei: ⁊ que incõcuſſa ecc łia tenet:cũ ꝑti
naci defẽſiõe directe ad bẽticos ſpectat
AG Pꝛim dr ꝙ dubiꝰ in fide
volutarig electiõe:

E

ut ꝗs credat que vult. ⁊ diſcredat ꝗͥ nõ
vult:infidelis eſt.nõ tñ bereticꝰ: niñ ꝑti
naciter defẽdat falſa:que de deo credit:
nel de tota vel de parte ſacre ſcripture a
deo inſpirate. Ad 2 dr ꝙ iaco.loꝗ
tur de fideimꝑ fecta pctõꝝ:vñ dicit glo⸗
ſuꝑ illo ?ᷣbo:q; ↄſcia peecati pᷣſſus dubi

tat de ᷣmijs celeſtibꝰ:⁊ ſupueniẽte veéto

tẽtationis facile deſerit fidei ſtatů⁊ ſᷣm
tentatoꝛis volũtate diſtra bit᷑ ad erroꝛẽ

⁊ fit alienus a fide. Ad 3or ꝙ diiſ /
credens vnũ articulũ icredulł?e ⁊ errãs:

nontñ bereticus: niſi ſit paratus ab co
qð eccleſia integralit᷑ credit recedere:⁊
erroꝛẽ ſuu ptinaciter def endere.
D ſecundũ &gi,
E eni ꝙ
ſequentes erronicã doctrinã alicuiꝰ imna
giſtri ꝑ papã heretici reputãdi ſut.Scri
bit᷑ eni Matth. xv. Si cecꝰ ceco ducatuᷣ

p̃ſtet:ambo in foueã cadũt: ſed quicũqʒ

errat cec? inq; tũ errat: ꝗqcũꝗ; ſequi-
tur opinionẽ errãtis alicuiꝰmgri in foue

am erroꝛis cadit. ¶ Pꝛeteres de falſis

⁊ errãtibus magiſtris ſcribit᷑ Mattb.

xxiii. AHe vobis qui circuitis mare ⁊ ari

dam: ut faciat vobis vnũ ꝓſelitũ: ⁊ chᷣ
fuerit factus facitis eũ eſſe fliuũ ieben⸗

ne duplo q;ᷓ vos:diſcipuli ergo ſequen/

tes erronea doctrinam alicuius magi⸗
ſtri heretici reputandi ſunt ſicut ipſe-

A.
Coa
lucler⸗
leeptu
lfern
eviti
ſeticon
hocgun
4
I
Huttb
hatür
himo
en
ſochea

F

ſton
ſenp
dick
abun
bopa
è
Mert⸗
peto
Nonne

Pprerſ

ſebus
noͤeſte
dicit
le deb
ptumufi
int
nucbi

viur hii
berentbis
vnedicu;
ſinktem’
iem enen

. 1
Peligs

1diſercde
eilaaſit
enetcigt
s ſpelt
bom füe
tickai
relarq t
ſoiptanes
Gincol
ſoicitgo,
ſus dubi
neteveto
tüan
zdcrror
drcydſ
Ne enas:
tus eh ⸗
aelenen
faute.
ſcunli
G
laudmd
ſit Son
odciln
Gquicig
icſauu⸗
Ginſut
ͤde ſali⸗
Vatt,
mare! 1.
Ciritd
flii iebn
oſeqne/
us n
ati’⸗

vigeſimaoctaua III

S.quicũqʒ cõtemnit pᷣceptũ xpᷣi ꝑti- imitant᷑ eoꝝ erroꝛes ſequẽtes ⁊ moꝛes

naciter errat:multo magiſq; ↄtemnẽs

bp̃ceptũ pape: ſed xpᷣs madauit Matthᷣ

xvi.fermentũ phariſeoꝛũ ⁊ ſaduce noꝛũ
eſſe vitãdũ:ꝑ qð intelligit᷑ doctrina he-

reticoꝝ: ut dicit Augꝰ: cõtemnere ergo

hoc ꝑtin aciter facit hominẽ hereticũ

In contrariũae men.

Matth. xxiii. Seruãdãẽ᷑ doctrinã ſcri
barũ ⁊ phariſeoꝝqñ dixit:Suꝑ cathe-/
qrã moyſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſei: oĩa
que dixerint vobis ſuate ⁊ facite:ſᷣm
vo opera eoꝝ nolite facere.

* dð qñ ſüt diuerſe opi ·
Rn EOdoctoꝛi ſacre ſcripture

ſinon ꝑtineant ad fidẽ ⁊ bonos moꝛes

abſq; ꝑiculo auditoꝛes vtrãq; opionezʒ
ſeg pñt. in tali eni caſu locũ hʒ qð apłs

dicit ad Ro.xiiij. Anuſꝗſq; i ſuo ſenſu

abundet. In illis vo ꝗᷓ ꝑtinẽt ad fide ⁊
bonos moꝛeſ nullꝰexcuſat᷑ ſi ſequat᷑ opi

nionẽ erroneã alicuiꝰmagiſtri:non ꝗqdẽ
ꝓbpter ignoꝛãtia:qꝛ tũc ĩmunes haberẽt᷑
a pctõ:qui ſecuti ſuũt opi.Arrij neſtoꝛiꝛ

alioꝛũ errantiu in fide: nec põt excuſari
Vpt er ſimplicitatẽ ⁊ inmocentiã: quia ĩ

rebus dubijs potiſſime ibis ꝗᷓ ſut fidei

noõ eſt de facili p̃ᷣſtandꝰ aſcenſus:imo ut

dicit Augꝰ in de doctrina xpᷣiana:ↄſu⸗/
lere debet aligs regulã fidei quã de ſcri
pturaru planioꝛibꝰlocis ⁊ eccłe auẽte ꝑ
cepit. Et idẽ Au in li. de ve. reli. dicit
ꝙ nũc bñ videndũ eſt: cui ſit credenduʒ
de bis ꝗ ſut fidei. Silr Richar · ſuꝑ illo
vᷣbo:Ecce apꝑuerũtillis moyſes ⁊ he/
lyas:dicit ꝙ ꝗcqd bõ audit in mõte ſa

cre ſcripture nõ facilit᷑ credendũ eſt: qꝛ

ſuſpecta dʒ hr̃i veritas quã nõ ↄfirmat
legis uel ꝓphete auctoꝛitas:qui &ᷓ aſſen
tit opi.alicuiꝰ magiſtri ̊ manifeſtũ ſcri
pture teſtimonium:⁊ õ illud qð publice
tenet᷑ m eccłie auctoꝛitatẽ * ab
error vicio nõ põt excuſari. Rones
Sqꝓ iſta ꝑte introducũt᷑ ↄcedende ſüt:
qꝛ tales auditoꝛes magiſtroꝝ cecitateʒ

imitantes ⁊ ambo in eãdẽ foueã error
cadut: ⁊ ſi ꝑtinacit᷑ Zↄ eccłe mãdatũ de/
fendũt:nõ ſolũ errãtes veꝝetiã heretici
reputãdi ſũt. Vñ dicit Augꝰõ fauſtũ q;
ꝓſeliti iudeoꝝ dicebant᷑ facti filij iehẽne
duplo qᷓ; ipſi.nõ qꝛ circũcidebant᷑ ⁊ legeʒ
fuabant: ſed quia eoꝝ erroneã doctrinã
ſeqbant᷑ z pꝛauos moꝛes imitabant᷑.
Ad illud voqð ĩ ↄtrariu inducebat᷑
dẽ ꝙ ſignant᷑ pᷣmittit᷑ ſuꝑ cathedrã ut ĩ
telligat᷑ ꝙ illa ſolũ q ad cathedrã ꝑtinẽt
veritatis ⁊ iuſticie ſeruãda ſũt ⁊ facien/
da ꝑ auditoꝛes. Illa vo qꝗᷓ ſũt õ fidẽ ⁊ 3
bonos moꝛes nõ ſpectãt ad cathedram
veritatis ⁊ iuſticie: ſed magis ad cathe

*

drã falſitatis ⁊ genuantie⸗ ar
. cꝓcedit᷑: Vr᷑.n
terain banrt anlec
imagines ⁊ violatoꝛes ſacr̃oꝝꝑ papam
ſint ꝓ bereticis iudicãdi: qꝛ magis e eẽ

violatoꝛẽ ⁊ ꝑuerſoꝛẽ ſacr̃oꝝ qᷓ; eẽ diuiſũ

a ꝑceptiõe eoꝝ:ſʒ diuiſi a coione ſacroꝝ

heretici dicũt᷑ iur illud qð ponit᷑iiii.q.i

c.ꝗd aũt:hereticos aũt ingũt dicimꝰ tã
eos ꝗ oli ab ecclłia piecti ſut a coĩone ſa
cramentoꝝ q; ꝗpꝰ? hec a nobis anatbel
matiati ſut. C S. ꝓlꝰẽ abuti ſacr̃o ad
actꝰ ꝓhibitos ab eccła qᷓ; ad actꝰad q̊s
ſacra oꝛdinãt᷑:ſʒ ſymoniaci ꝗ vtut᷑
acris ad actꝰnõ phibitos ꝑ ecclaʒ ſolũ
ꝓpter emptionẽ ⁊ vendit ionẽ ipſoꝝ be/
Tetici dicut᷑: ut pʒ.i.q.i.c.ꝗſꝗs.g multo
foꝛtiꝰviolatoꝛes ⁊ ꝑuerſoꝛes ſacr̃oꝛũ ꝗ
abutũt᷑ ſacr̃is ad actꝰphibitos ꝑ eccłaʒ
1 bereticis iudicãdi ſũt. ¶ S.magis ẽ
acrm xpᷣi violare qᷓ; puilegin ſedis apłi
ceauferre uel impugnare: ſʒ auferẽtes
uel impugnantes puilegiũ ſedis apłice
ꝓ beretic noiant᷑.ſicut pʒ.xxij.di.c.oĩs
ſilr ⁊ multo foꝛtiꝰviolatoꝛes ſacr̃oꝛũ.

2 eſtqꝛ ?m Aug:
J n „ tranu in li.de qõnibuſ
euãgelioꝝ:ꝗcũq; facinoꝛoſe ac flagicio
ſe viuũt õ fidẽ ſᷣn quã viuẽdũ eẽ credũt:
malicatholici:nõ tñ heretici reputant᷑:

Ar.
ſz tales vident eſſe violatoꝛes ſacramẽ
toꝝ:s tales non ſunt reputandi beretici

Ruñ C0 do ſicut ſupꝛa dcm ẽ

„ T aliud ẽ eſſe inſidelẽ ⁊ ĩ fi
de erranteʒ.⁊ aliud eſt eſſe bereticũ. Si
gs eni falſa ð deo credit uel de aliq ꝑte
doctrine q̃ ad fidei edificatiõem ꝑtinet
bereticus eſt:qꝛ inſidelis eſt: ⁊ iã errans
in fide etiã foꝛis eſt extra eccleſiã aimo
q́;uis itus coꝛpoꝛalit videat᷑: qꝛ mltos
tales poꝛtat eccleſia: ut dicit Augj li.
de qõnibus euangelioꝝ:ſed illi ppꝛie m
Augl. ſunt heretici:qui cũ aligq pꝛauuʒ
ſapiunt:ſi coꝛrecti ut ſanũ rectuũq; ſapi-

ant reſiſtunt contumacit᷑ ⁊ ſua moꝛtife

ra ⁊ peſtifera dogmata emendare nolũt
ſed defendere ꝑſiſtunt. Si ẽ baptiʒ ates
imagines:⁊ violatoꝛes ſacra mẽtoꝝ cre
dunt illa que faciũt: huta baptiſt mum 7
alia ſacr̃a ad maleficia ⁊ ad facinoꝛoſoſ
actus oꝛdinari:⁊ per ipſa ſacr̃a talibus
maleficiis ⁊ facinoꝛoñs actibus patro
ciniũ pᷣſtari planũ eſt ꝙ falſa de deo cre
dũt: quia deus ad tales actus ſacr̃a nõ
oꝛdinauit.neſcit enĩ diuina iuſticia pa-
trociniũ dare criminibꝰ:ut diẽ Cryſo.
falſa ſił credũt de doctrina que ad fidei
edificationẽ ꝑtinet: qꝛ 'in doctrina fi⸗/
dei nos ↄ fitemurvnũ baptiſma iremiſ
ſionẽ pctõꝝ:non aũt in ꝑpetratiõem ſce

lerũ ⁊ maleficioꝝ:vnde tales non ſoluʒ

indirecte veruʒ etiã directe infid eles:⁊
errantes in fide deputari debẽt: ſi ſc cre
dunt ut operant᷑:ſj tũc ꝓbereticis eẽnt
iudicandi qñ peſtifera talia dogmata
emẽd are nolent ⁊ efenarre ptinaciter
3 eſſent parati.
Ad P Amiit qy nie excõi⸗
cati ⁊ ſeparati a perceptione ſacr̃oꝝ et
cõione fideliũ ꝓ hereticis ſunt iudicaãdi:
eoꝝcrimina ſic ꝑati eſſent defendere
ĩ obiecta uel ꝓbata fuerint:ut etiã con
uenticuloꝝ ↄgregatiões ⁊ ſciſmata co/
gitent in eccleſia facere:⁊ hoc pʒ in feriꝰ
ꝑ tex. illius decreti. Ad ⁊ or ꝙ ſi ſy
moniacus intericredit qð exteriꝰ ꝓte-

Qneſtio “”

ſtat᷑: directe bereticus bñdusẽ.ꝓteſtat
eni erterius ſe eſſe dñm ſpualis doni:et
ſpuũale donũ poſſe ſub emptiõe ⁊ vendi⸗
tiõe cadere:quoꝝvtrũq; ſi interius cre⸗

dit ut exteriꝰ ꝓteſtat᷑ directe ẽ eſſe here⸗

ticũ. ⁊ ſic dicendu ẽ de violatoꝛibꝰſacra
mentoꝝ:qꝛ ſi illa credut interius que ex
terius pꝛoteſtant᷑ directe heretici bendi
ſũt. ¶C Ad ꝭ or ꝙ auferẽtes ⁊ ipugnã
tes puilegiũ apłice ſedis ab vnitate ec-

cleſie ſe diuidũt:⁊ diuidentes ſe ab vni⸗

tate ecclie doctrinã ⁊ fidẽ quã eccłia tzꝭ
negãt: ⁊ ꝑↄñs hẽtici ñ nncrio appellal
ic ꝓceditur
D quartu Riekenim
cw incid entes in abiuratã bere⸗
ſim nõ ſint per papã reputandi relapſi:
ſcribitur eni ad Titũ.iii.hereticũ boĩe⸗
poſt pmã ⁊ ſcdᷣam coꝛreptionẽ de vita.
niſi enialiquis fuerit bis monitꝰ vel coꝛ
reptus de aliqua damnata bereſi nõ de
bet baberi relapſus. ¶ S.cũ excõica
tis nõ eſt ꝑticipandũ:ſj oẽs heretici ſũt

excõicati in iure: ut ptz extra de bere.c.

excõicamus. ⁊. c.i.ii.⁊.iii.⁊.xxiiii.q.i.nõ
F potuerunt mouerti ut poſt ãmonitionè
uel abiurationẽ dicant᷑ relapſi. C S. ꝗ
in dãnatã bereſim labit᷑ eiuſdẽ dãnatio

nis ſe pticipẽ fac: ut dr.xxiiii.q.i.c.achaa

cius:̈ᷣ abſq; eo ꝙ abiuret relapſꝰdʒ hr̃i

ℳ—

é qð ſcribit᷑ ex ð
In Nrarm bvbi airin gs

bereſim ĩ iudicio abiurauit: ⁊ poſtes in

ea cõm iſit uel cõmittit cẽſeri dʒ qᷣd ã iu-

* S riſditione relapſus eẽ.
Kudeo⸗s ꝙ i dãnatã beñſiz ali

3 5t icidẽ uł labi dupłr: uł i eãdẽ de qͥ p
hnit icuſatus vebemẽs ſuſpitio de eo

oꝛta erat:uel in aliã:pᷣ mõ ſi in illã eandẽ

deqᷓ bð fuit icuſatꝰ:⁊ fama publica pᷣceſſe
rat:exq̊ iiudicio illã abiurauit:meritoſi
pꝰ abiuratiõem iuenit deliquiſſe ꝑ ſe uel
ꝑ alios: puta ꝙ pꝰillã abiuratiõem bẽ/

ticos receptauit: viſtauit. ⁊ aſſociauit:

ſeu auxili ⁊ fauoꝛem eis pᷣſtitit: merito
relapſꝰ dʒ bri.iĩ tali.n.cau veꝝẽ qð apls

Piei
las⸗
Kut
wec
ſgno
Pbl
cted
yti⸗
ili
ſifat
Cprrat
Nngti

ſittea
pbenie
ntoni⸗
fſuicu

deltase
iüe
opir
lefl
ete
heter
pͤſt
tor
Een

°
hgiti

lln

ze Keit
ls doniet
e 1ndi⸗
Nerisge,
ticſebene⸗
wibſaat
grusqueet
reti beni
es ipugni
bpnitntec⸗⸗
sſech i⸗
nu eclatz
ttogyydli
ſeel
Nideicin
iuratibar⸗
mndi relpi⸗
gen bei⸗
one dent⸗
onit⸗ 4
hereſno N
Ciercoie
hereric ſit
1deberl,
riiiln⸗
imonition
i. CPꝗ
ſedinn
igicach⸗
ſeiyl
ilchld,
,0ℳ 4 45
wͤgiin,
ſcapus l⸗

ei beidd

leiceei⸗
jnillacsn
iblcndel

Ar.

dic ad ro.i.ꝗ tlia agũt digni ſr moꝛte:ñ
ſolũ ꝗ illa faciut:ſ̊ ẽt qoſetiũt faciẽtibꝰ

ſi vo labit᷑ in aliaʒ hereſim ſpẽm aut in
aliã ſectam:vłdeliquerit ĩ alio articulo

ſeu ſacramẽto ecclie: ułpᷣſuptio modica
7 leuis pus fuerit hita: 203 zun ut
2 relapſus idicari
A d beamme dĩ apls diẽ hẽ
ticũ eẽ diutꝗpꝰ pᷣmã ⁊ ſcvaʒ coꝛreptõʒ
ut pocoꝛrep itelligat᷑ illa ð qᷓ fama pu
blica p̃cedit:ułi iudicio accuſat᷑ ĩ q̊ cogẽ

daẽ ut illã hereſim debeat abiurare. 2°

po coꝛreptio ĩtiłigat᷑ illa q̊ p abiuratoʒ
ꝓpo ſe còdenat iudicio:eoipſo ꝙ iteꝝla
bit᷑ ieã quã pꝰabiurauit:tũ eniqꝛ erroꝛẽ

laudat ⁊ vᷣitatẽ vituꝑat:ab eccłia pelle

daẽ: ut glo.ibi dic. C Ad m vr ꝙ ꝑtici

pare cu beretic ut ſe coꝛrigãt:⁊ bereſi
iq̃ noſcũt᷑ icidiſſe ꝑ ĩcuſatiõeʒ:ułꝑ fame
publicã ſuſpitõez abiurẽt: ñ ĩcurrit᷑ ſnia
excoicatõis:qꝛ b fit i coꝝ ſalutẽ ⁊ eccłie
vtilitatẽ. Ad zꝭ'nor q; tũc ꝗ ĩ dãna/
tã labit᷑ hẽſim eiuſde dãnatõis ſe ꝑtici-
pẽ facit: qñ i illã dan atã bẽſim labit᷑ pꝰ
abiura tõʒ fcãzʒ:ſi vᷣo aliꝗſ labat᷑ ĩ heſim

dãnata ⁊ pꝰabiuratõʒ apliꝰ i illã ñ labit

D n s puniri ut rlapſꝰ
— 9 tum ſic ꝓcedit᷑: Ai⸗/
det᷑.n.ꝙ relapſi ſtatim ꝑ papã nõ

ſint tradẽdi iudicio ſecłari qꝛ pctm blaſ

phemie cũ ſit ↄfeſſio ifidelitat ẽ maxi
pctõꝝ:ſʒ blaſphemi ñ ſtati tradũt᷑ ſecła
ri iudicio:g nec relapſi. ¶ S.ſilia pctã

ſiki pena puniri debet:ſʒ ſiẽ bereſis uł ifi

delitas ẽ ̊ pm ãdatũ pꝓme tabule: ſic ꝑ

iuriũ ẽ ð mãdatũ 2ꝛ: Jux illð Leui.xix.

Mõ piurabis i noĩe dei tui.cũ igit᷑ ꝑiuri

ꝑꝰ ꝑiuriũ ñ ſtati tradãt᷑ bꝛachio ſeclari

nec rlapſi tradi debẽt C Siifiqelitas
⁊ beſis ẽ offẽſa cõmiſſa ĩ de ut ẽ p veꝝ
ſʒ põt eẽ ꝙ relapſi ꝑ pniaʒ deo ſatiſfaci
unt:nõ ſũt o tradẽdi iudicio ſecłariiqꝛ ſi
creditoꝛ reputat ſibi ee ſatiſfactũ nõ eſt
cogẽdꝰ debitoꝛ ad ſatiſfaciẽdum.

A e qðoð ſcribit er᷑ ð
In ↄtrariũ ?de Hositaq;

inaſitiõi tue ð fratꝝ nr̃oꝝ oſilio rũdemꝰ

vigeſimaoctaua

q quipꝰ abiuratiõem depbenſi fuerint
in heſim decediſſe ſine vlla enir⸗ audie
tia relinquẽdi ane iudieſo ſeen lar: 8
* do. ꝙ ſic fides ẽ funda
RKnd c0 mẽtũ totiꝰſpũał vite eo
ꝙ ſine fide ĩpoſſibile ẽ place deo: vt diẽ
apls ad Hebr̃.xi.ſic beſis ꝗ ẽ fidei coꝛ-
ruptio totã ſpũalẽ vitã bʒ ſurriꝑe eo ᷣ
modicũ fermẽtũ totã maſſã coꝛrũpit:ut
dic apłs.i.ad Choðr̃.v.⁊ aucte Hier.ſcri
bit. xxiiii.q.iii ꝙ ſecãde ſt putride car⸗/
nes: ⁊ ſcabioſa ouis a cauł repellẽda ẽ
ne tota domꝰ maſſa ⁊ coꝛpꝰ⁊ pecoꝛa ar
deat coꝛrüpat᷑ putreſcat ⁊ ĩter eãt.arriꝰ
n. ĩ alexãdris vna ſcitilla fuit: ſ̊ qm nõ
ſtati oppᷣſſa ẽ totũ oꝛbẽ eiꝰflãma popla-
ta ẽ · Vñ ad bmõi ꝑich̊ euitãdũ cũ hẽti-
ci depᷣbedunt᷑ relapſ:uel ꝑ fci euidentiã
ul ꝑ ꝓpam oↄfeſſiõem ſeu ꝑ teſtes abſq;
moꝛa tradedi ſunt Keulor bore:.
or ꝙ ſi blaſphemia
Ad Pammnek epeege ex ifi
delitate ⁊ hẽſi: ſic eẽnt tradedi blaſphe-
mi pꝰ abiuratã blaſphemiãa: ſiẽ beretici
tradedi ſt ſclari iudicio pꝰ abiuratã he
ſim:nã iudei ſtephanũ latiar⸗ ert: qꝛ ſoᷣ
miſerũt viros ꝗ dixerũt ſe audiuiſſe euʒ
dicẽtẽ vᷣba blaſpheiei deu ⁊ moyſen. ſiẽ
ſcridit᷑ act.vi.⁊ ſi ſic fuiſſj Pʒ vᷣitatẽ Fʒ le
gẽ debebat lapidari:⁊ nabothb ꝓpt᷑ vᷣba
blaſphemie ſibi ipoſita dixiſſe i deũ lapi
datꝰ? C Ad.⁊ꝛ ' or ꝙ ꝑiuriũ uł icurrit᷑
i bis ꝗᷓ ꝑtinẽt ad fidẽ ⁊ ad deũ:⁊ tũc tłes
ꝑiuri fdedi ſt᷑ iudicio ſcłari:ſic hetici:qꝛ
pꝰabiurata beſi hẽtici tãq; ꝑiuri ſclari
iudicio traduũt᷑: ułicurrit ĩ bis ꝗᷓ ꝑtinẽt
ad ꝓxiꝰ: ⁊ tũc qꝛ ñ ſp tm nocumtu ifert
ꝓxio ꝑ ꝑiuriũ:ſic ꝑ hoĩcidiũ ułꝑ furtu:io
ñ ſꝑ tatu puniũt᷑ nõ.n. ꝑ bũanas leges
maioꝛa pctã ſꝑ magj puniũt᷑ſʒ illa Suiꝰ
puniũt᷑ ꝑqᷓ maiꝰnocumẽ ꝓxio ifert ⁊ reſ
publica mag ꝑturbat᷑. ¶ Ad ꝭ di ꝙ
ſi betici et pꝛabiura tã heſiʒ occłte peite
ant:⁊ ñ vpᷣbedãt᷑ relapſi ꝑ fci euidetis:ł
ꝑ ꝓbᷣam ↄfeſſionè:ſeu ꝑ teſtiũ ĩcuſatõe,
n tradut᷑ ſclari iudicio:qꝛ eccłia iudicat
de bis q forl patẽt:deꝰ ãt ſolꝰ ituet coꝛ.

ſextũ ſic ꝓcedit᷑: Aide
— tur enim ꝙꝙ be⸗
retici ꝑ papã non ſint puniẽdi tẽ-
poꝛali pena:qꝛ ſpu ale crimẽ ſpũali pena
puniri dʒ. ſj heſis ẽ ſpũale crime:ꝙ ſpũa
i pena puniri dʒ. C S. tꝑalia bõa etiã
inimic] ſũt cõicanda: Jux illud apłi ad
NRo. xij.Si eſurierit inimicꝰ tuꝰ ciba illũ
ſi ſitit potũ da illi:nõ heretici pꝰrela-/
pꝓſum bonis tepoꝛalibus ſunt expoliãdi
¶S. deus non punit bis in idipſũ:ſed
oẽs heretici ſt excõicati:S cũ excõica/

ſit qdã ꝑena ñ ſüũt ali wene iedi
rrAriñſ eſt qo ſcribitur
In C0 tranin extra de here.
vbi dĩ̃ de fraty nr̃oꝝcõſilio decernimꝰ
bona hereticoꝝ eſſe confiſcata:cuiꝰcon
fiſcationis executio ⁊ bonoꝝ ipſoꝝ occu
patio non dʒ fieri ꝑ pꝛincipes aut alios
dños tꝑales anteq; ꝑ epᷣm loc i uel aliã
ꝑſonã eceleſiaſticã ſententia ſuꝑ eos fue
Ki CO. tit pꝛomulgata.
IHEEdicẽdũu ꝙ eccla punit he
reticos qtuoꝛ modis. ¶ Pꝛimo excõi/
catione:qꝛ ẽ ſnia lata in iure:oĩis hereti
cus excõicatus ẽ: ſiue occultus ſiue ma
nifeſtus. C2? depoſitiõe:qꝛ ſiue ſit cle-
ricus ſiue laicus cuiuſcũq; dignitat ex-/
iſtat:ſiue papa ſiue ĩpera toꝛ ab oĩ digni-
tate deponat᷑:imo ipſo fcõ eſt depoſitꝰ.
¶ · rerũ tẽpoꝛaliũ oblatione:puta ſic

iã dictũ eſt: oĩa eoꝝ bona debẽt cõſiſcari

ecckie cui deuiebãt ſi erãt clerici uel lai
ci:ſi in tẽpoꝛali iuriſditiõe ſint eccłie ſſᷣ/⸗
iecti.alioꝝ vᷣo laicoꝝ bona pᷣncipibꝰ ſe
cularibus ¶ militari ꝑſecutione:ſi
enim ꝓpter malos puniendos opoꝛtuit
regiã maieſtatem nõ ſolũ legibus eẽ de
coꝛatã ſed armis armatã: multofoꝛti⸗
ꝓpter hereticos extermin ãdos. Uñ diẽ
glo.i.ad Chor.de paulo qui cũ videbat
aliquos pꝛoteruos ⁊ coꝛrũpentes fidẽ
ſathane tradebat coꝛpoꝛalit᷑ vexados.

AAWwifmII1 dr & cozpoꝛalia 7
Ad Peaimi ⁵zalis ag ſpuũa
lia oꝛdinãt᷑:vñ ↄuenient crimia ſpualia

Queſtio VI

ꝑſubtractionẽ bonoꝝ tẽpoꝛaliũ ⁊ coꝛ/
poꝛaliũ puniunt᷑:qꝛ ſicut ipſa ſũt quedã
oꝛgana ⁊ iſtrumenta ꝑque vᷣtutes ⁊ ſpi
ritualia bona acꝗrunt᷑ita ꝑ eoꝝ ſubtra
ctiõem oꝛganice ⁊ iſtrumẽtalit᷑ crimina
ſpũalia coꝛrigũt ⁊ puniũt᷑. ¶ Ad ⁊ or
ꝙ apls loꝗtr᷑ ĩ caſu neceſſitat in q̊ nulla
bona tẽpoꝛalia ſũt negãda. ſed ſi aliqui

ſunt inimici fidei:nullo iure pñt bona tẽ

poꝛalia poſſidere. Añn dic Augl.de doc.
xpᷣiana:ꝙ iuſte iudei colẽtes vnũ deũ ex
poliauerut egyptios bõis tẽpoꝛalibus
adoꝛantes idola: quibꝰ male vtebant᷑.
Vñ populus dei exiẽs de egypto oꝛna/
menta eoꝝ de auro ⁊ argento ſibi peni⸗
tus tanq; ad vſũ melioꝛẽ clãculo vendi
cauit:nõ auctoꝛitate ꝓpa ſj pᷣcepto dei.
Ad z dĩr ꝙ vno peccato vna pena
quis punit᷑: ſed ſi ad vnũ peccatũ plura
ↄcurrũt:uel ꝙ ſint multa pcta:uł ꝓpter
relapſum lepoͤr hõ iniuſte multipli
ci pena puniri. Si quis ꝗ labat᷑ in dãna

