tũ eſſe omne mendaciũ:ſed multũ inteſt
ut dicit quo animo et de gbꝰ rebus gſq;
mentiat᷑:quia nõ ſic peccat ille qui men-
titur animo conſuledi ſicut illequi metit᷑
volũtate nocedi:ut qui viatoꝛẽ mẽtiedo
in diuerſũ iter mittit:ſicut qui vite viam
mendacio fallente depꝛauat. Hec ut ait
ment ies iudicadus eſt qui dicit falſũ qð
putat eſſe veru:talis eni nõ fallit ſed fal
litur. ¶ Sciendũ eſt ergo m intentionẽ
Augj.ibidẽ ꝙ queda ſunt mala opera ex
genere operis ꝓppter indebitã materiaʒ
ut occidere hominẽ. Quedã vᷣo ꝓpter ide
bitam circũ ſtantiã:ut celebꝛare miſſam
ſũpto pꝛandio. Quedã vᷣo ꝓpter idebitũ
finẽ: ut dare elemoſynã ppter vanã glo⸗
riaʒ.·Pꝛimũ genus maloꝝ põt aliqñ ſine

peccato fieri: quia mat erie indebite põt
gddi debita circũſtantis: ut bomini põt

addi maleficus. Secundũ genus maloꝝ

poteſt fieri ſine peccato:quia circũſtatia

Ar.

mala põt remoueri. Sed tertiũ genꝰ ma
loꝛũ quãdo ipoꝛtat actualẽ deoꝛdinati/
onem ⁊ pꝛauam intentionẽ i finem:non
põt ſine peccato fieri:co ꝙ actuali inten
tioni finis ↄ traria ſimul ĩeſſe nõ poſſũt
Cum igitur mend acium includat in ſua
diffinitiõe intentionẽ fallendi:nũqᷓ; põt
bene fieri:⁊ nunq; diſpẽſandũ eſt ꝙ fiat.
Ad pꝛimum æge viedz
1 C EE „Abzaba nõ
fuit mentitꝰ ᷣm intentionẽ ſuã:large.n.
loquẽedo Sara ſoꝛoꝛ eius erat. Erat eniĩ
ſoꝛoꝛ Loth filij Aram fratris Abꝛabe:
ut dicit glo. Geñ. xx. Jebu vo ampliaãdo
cultuʒ dininũ cõmendatꝰ eſt de fine quẽ

intendebat:non de modo ꝑueniendi ad

finem. vnde cõmendatꝰ eſt de vero:non
de mẽdacio:nec obſtitrices remunerate
ſunt pꝛo mendacio: ſed pꝛo beneſficio be
nignitatis. C Ad ⁊eſt dicendũ q mẽ
daciuzʒ eſt peccatum ꝓpter intentionem
fallendi vel falſuʒ aſſeredi:iocoſe vᷣo mẽ
tiens q;uis non babeat intentionẽ deci/
piendi: habet tamen intentionẽ falſum
aſſerendi. Ad òꝭ eſt dicendũ ꝙ qᷓ;uis
bomicidiũ maius peccatuʒ ſit in genere
qᷓ; mẽdaciũ:nõ tñ ipoꝛtat ſemꝑ iĩtẽtionẽ
malam operantis ſicut mendaciũ.vnde
q;titatiue maius eſt:ſed q̃litatiue nõ:nec
pꝛo aliqua vtilitate mẽtiendũ eſt. Sicit
eni Augꝰ.i.de doctria chꝛiſtiana. c.xiiij.
ꝙ nullus mentiens in eo ꝙ mentit ſer⸗
uat fidem. Nam boc vult ut cui mentit᷑
fidem ſibi adhibeat quã tñ mentiendo ei
non ſeruat:ſed oĩs fidei violatoꝛ iniquuſ
eſt. Omnis autem iniquitas eſt inutilis:
ergo omne mendaciũ mucile eſt. .
₰ ſic ꝓceditur.
D quartu vibt eniz q
papa poſſit diſpenſare ꝙ in ferẽ
do teſtimoniũ:non iterueniat iuramẽtũ:
quia quod eſt de ſe confirmatũ non indi/
get con firmari ſed verum teſtimonium
dicere eſt pꝛeceptũ dei per ſe confirmatũ
non ergo indiget alio confirmari. C S.
papa non debet inducere aliquè ad pec-

—

Queſtio IIII

catum: ſed dicit Aug ꝙ ille qui pꝛouo/
cat aliquem ad iuramentũ q;uis ille qui

iurat ſi bene vtitur iurameto nõ peccet:

a malo tamen eſt illius cuius infirmita
te cogitur iurare. ¶ Pꝛetereaq ſũt idẽ
vnum non cõfirmat᷑ per aliud: ſed ſicut
periurium ⁊ falſum teſtimoniũ ideʒ eſſe
videntur:ſic teſtimoniũ verũ ⁊ iuramen
tum verum idem ſunt.
J n otrariũ eſt: quia Jacob
Geñ. xxxi.teſti-⸗
monium ⁊ pꝛomiſſionẽ Laban ſoceris
ſui per iuramentũ cõfirmatũ hr̃e voluit
G dicendũ ꝙ teſtimon iuz
homis uel inducit in iu
dicio:uel extra iudiciũ:ſi extra iudicium
ꝓfertur non eſt iuramento cõfirmandũ
ſed ſimpliciterpferendũ. In ſimplici eniĩ
teſtimonio vitandũ eſt iuramentum ne
incurratur periuriũ.ſed ſi teſtimoniũ in
iudicio inducit᷑: conuenient᷑ imponit᷑ iu⸗
ramentũ: Inducit᷑ nanq; teſtimoniũ in

iudicio ad tollendũ controuerſiã int ho/

minem ⁊ hoĩem. Sed ſᷣm Aplm ad He
bꝛe. vi. Homines per maioꝛes ſuos iu⸗/
rant:⁊ omnis controuerſie eoꝝ ad con
firmationẽ veritatis finis eſt iuramen-
tũ. In oĩ ſᷓ teſtimonio adducto ĩ iudicio

iteruenire debet iuramẽtũ ut teſtes nõ

admittantur in iudicio:niſi iurati.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendum
N q bomines maxi⸗
me timent peccata incurrere:que ſuũt cõ
tra deũ tanq; grauiſſims: non aute ita
abboꝛrent peccata que ſunt contra pꝛo
ximũ:ideo ad maioꝛem certitudinem te
ſtimonij requiritur teſtiũ iuramentum.
¶Ad 2 *e dð.ꝙ ſi inducens aliquẽ ad
iura mentũ ſit perſona pꝛiuata ⁊ ſciat eũ
falſum iuraturũ:peccat iuramentum re
quirẽs tali peccato ut vincat bomicidũ
um:ut dicit Augꝰ:⁊ ponit᷑ xxij.q.v.c.il
lequi.ſed ſi eſt perſona publica:ſi ſciat t·
ſtem iuraturũ falſum:dicũt aliqui ꝙ nõ

peccat iuramentum requirens: quia nõ

eum ipfe cogit iurare: ſed lex: quia tamẽ

Ar.

crfalbtel
tiaſbſeg
ttorpoto⸗
Garechtel
ſote pt
tertumdi
eigent
colpotne
Huenet tn
geecaretu
ſallamdia
taimon
falſumnte
ſuratnen

(Cc

Cbei
rirc
late ſeye
hapopol
keloliene
Cder
kin con
tarelege⸗
Hopoſt
cglien

I

vilequipeone
nüchuis ilegi
mmeton ue
uins iyfinmt
Atertaq ſitf
alind ſdſ
imoniditl
ävanitinund

ſt quia Jun
Bei tmiteß
Vabmn ſann
rmatü biendnt
di thm;
81c naunii
iiamidan
entocöfmmi
ü Pingiaci
küramantunt
Hiteſinoni
tinponk
P teſimoni!
foucriiin;
nins s⸗
nisckinunh
Auan imi
ini nien

giim
miminn

Ar.
ex falſo teſtimonio iniuſta ⁊ falſa ſentẽ
tia ſubſequitur:⁊ totũ iudicium peruer/
titur:puto ꝙ potius debet ſuo officio ce
dere q; tale iuramentum requirere. niſi
foꝛte ꝓpter ſcandalũ vitandu, CAd
tertium dicitur ꝙ lʒ materialiter poſſit
eſſe idem periuriũ ⁊ falſum teſtimoniu
eo ꝙ omne periurium eſt falſuʒ teſtimo
nium et mendacium: aliter iurans non
peccaret uel deieraret:niſi mentiretur ⁊
falſum diceret: non tamen omne falſuʒ
teſtimoniu eſt periuriũ: quia non omne
falſum teſtimonium uel mendacium eſt
iuramento firmatuum.
¶ Queſtio.lvi.ð diſpẽſatõe noni pᷣcepti
Blteri us conſid erã
— quz eſt de
diſpenſatiõe nom pᷣcep i:Cir
Qca quod queruntur quatuoꝛ.
Pꝛimo vtrum papa poſſit diſpenſa
re in concupiſcentia rei aliene auctoꝛi
tate legis moſaice. ¶ Secundo vtrum
papa poſſit diſpenſare in cõcupiſcentia
rei aliene auctoꝛitate legis cuan gelice.
NLertio vtrum papa poſſit diſpenſa
re in concupiſcentia rei aliene auctoꝛi/
tate legis hbumane. ¶ Quarto vtrũ pa
pa poſſit diſpenſare ꝙ concupiſcentia
rei aliene non ſit peccatũ moꝛtale.

—

inmſ && ſic pꝛocedit
Pamn Riackeni qp

papa poſſit diſpenſare auctoꝛita
te legis moſa ice in cõcupiſcentia rei alie
ne. Mam interioꝛ cõcupiſcentia non co
hibetur ni ſi per auxilium gratie dei:ſed
lex moſaica non ↄferebat gratiã. Scri
bitur enim ad HMebꝛe.vij. ꝙ nihil ad per
fectum adduxit lex. auctoꝛitate & illiꝰ le
gis rei aliene concupiſcentia nõ ꝓhibet᷑.
Pꝛeterea lex noua perfectioꝛ eſt ve
teri lege: ſed in boc ponitur perfectioꝛ
quia cohibet animum ⁊ ma num: illa au
tem ſolum manum ſed nõ animũ concu
piſcentia ergo non cohibetur auctoꝛita
te illius legis. ¶Pꝛeterea illa lexq non
iudicat bominem niſi per audituʒ 2⁊ fca

quinquageſimaſerta·

exterioꝛa:non cohibet interioꝛem con/
cupiſcentiam: ſed lex moyñ ſolũ iudica/
bat ſᷣm audituʒ ⁊ exterioꝛa facta. Scri
bitur enim Joha. viij. Munquid lex no
ſtra iudicatihominè niſipꝛius audiuerit

„½

ab ipſo ⁊ cognouerit ꝗd faciat.

In cõtrarium æt Qolu⸗

Ego concupiſcentiam neſciebaʒ:niſi lex
dier non conchvlſecs. .
* dicendum ꝙ legem mo
Rnd 60 ſaica m pꝛobibuiſſe con/
cupiſcẽtiam rei aliene dupliciter poteſt
intelligi. Pꝛimo q́;3tum ad legiſſatoꝛis
intentionem ⁊ expꝛeſſionem. ¶ Secũ/
do q;tum ad pene tranſgreſſoꝛum taxa
tionem ⁊ impoſitionem. Pꝛimo modo
planum eſtꝙ lex moſaica concupiſcen/
tiam pꝛobibuit:quod tripliciter patet.
Pꝛimo qꝛ letx illa a deo data fuit:ut pa⸗
tet. Exo.xx.ſed deus plus diligit mun⸗
diciam coꝛdis q; operis:ergo deus in le
ge non ſolum aliene rei actualem acce/
ptionem:verum etiam inoꝛdinatam co
gitationem accipiendi ⁊ concupiicendi
pꝛobhibuit. Ande dicit Augꝰ in libꝛo de
x.coꝛdis: Cangas nonam coꝛdam ⁊ in-
terficitur beſtia cupiditatis. Secu⸗
do quia omnia pꝛecepta illiꝰ legis tam
affirmatiua q; negatiua inducebant bo
minem ad opera virtuoſa:ælmaxime ad
dilectionem dei ⁊ pꝛorimi que ẽ foꝛma
omniũ virtutum:ſed operatio virtuoſa
magis conſiſtit in interioꝛi cogitatione
qᷓ; in ext erioꝛi operatione. Non eniʒ di
citur quis iuſtus ex boc ꝙ opera iuſta
operatur:ſed ſi iuſte et animo iuſto intẽ
dat. Tertio quia illud pᷣceptum: non cõ
cupiſces domũ nec rem ꝓximi tui:ita ut
nomine domus intelligatur pꝛohibita
concupiſcentia boni vtilis ⁊ boni hono
rabilis inter alia pᷣcepta illius legis nu
meratur:⁊ vult Augin lib.de.x.coꝛdis

ꝙ non furari et non ↄcupiſcere rem alie

nam ſint duo pꝛecepta legis. ¶C Sed ſe
cũdo mõ veꝝ ẽ ꝙ lex moyſi non ꝓhibuit

Ar.
concupiſcentiã nec cohibuit animũ:ſed
manũ qꝛ ꝓ pctõ interioꝛis cõcupiſcetie
penã non taxauit:nec impoſuit ſicut ta
xauit penã ꝓpeccato exterior oꝑis:ocu
lum ꝓ oculo: dentem ꝓ denteignq; bo⸗
ues ꝓvno boue:quatuoꝛ oues ꝓ vna: et
ſic intelligit᷑ lex moyſi cobibebat ma/
num:z non animum. .. —dN
Ad pꝛimũ ergo eſt dicẽdu q
argamentu no ar⸗
guit legem moyñ cõcupiſcenti interio/
rem nõ ꝓbibuiſſe:ſed bene arguit gratiã
ad concupiſcentiã vitandã nõ pſtitiſſe.
vnde ex bac lege illa lex dicebat᷑ occaſio
naliter occidere:qꝛ cõcupiſcentis ꝓbibẽ
do notificabat gratiã adiutricẽ ad vi
tandu nõ ↄferebat. ¶Ad 2 eſt dicẽdũ
ꝙ nõ dr lex euãgelica ꝑfectioꝛ veteri ꝓ⸗
pter ꝓbibitoꝝ pluralitatẽ: qꝛ ſic ꝓbibe⸗
bat᷑ manus ⁊ animꝰibi ſicut bic: ſʒ ꝓpt
agiutricem charitatẽ que hic cõfertur ⁊
ibti nõ. ¶ Ad qꝭ' e dic endu ꝙ illud vbu
intelligit᷑ de iudicio exterioꝛi q;tu ad pe

ne tꝑalis taxationẽ 'm que modu verũ

eſt &ꝙ lex illa nõ iudicabat aliquẽ per in-
terioꝛẽ cogitat iõeʒ ſ ꝑ extioꝛẽ oꝑatoe⸗
ſecũd n ſic pꝛocedit
ERe Zider ent;
wvꝓ papa in cõcupiſcentia rei alie
ne poſſit diſpenſare aucte legis euange
lice:qꝛ ſcribi᷑ Matth.vij. Molite iudica
re ⁊ nõ iudicabimini:qð de interioꝛi in/
tentione uel cogitatione intelligit᷑ eẽ ꝓ
hibitũ:nõ ergo ꝓbibita cõcupiſcẽtia rei
aliene in euangelio: exquo nullus ꝑ eam
eſt iudicãdus. ¶ ¶ Pꝛeterea ſuꝑ illo ꝰbo
i. ad Cbor. iij. Molite añ tepus iudica/
re dicit glo. ꝙ bic neſcit᷑ ꝗs ſit dignꝰ lau
de uel vituperio: ſed in die iudici laus
erit bene agenti uel cogitati. P. dicit
Aug in lib. de peni. ꝙ nos in quẽq; ſen
tiã ĩferrenõ poſſumꝰ:niſi ſpõte ↄuictũ uł
ↄfeſſum. Pꝛo cõcupiſcẽtia & interioꝛi nõ
taxat᷑ pena i lege euãgelica:ſic nec i lege

Ar Pe 1 moſaica.
In ½ trarinen Augꝰſuper illo

Qneſtio II

verbo Matth. v. Nõ veni ſoluere legeʒ
ſz adimplere:vbi ait ꝙ chꝛiſts legẽ ꝑſe-
cit ⁊ ipleuit:quia ſupꝛa pceptũ legl exte⸗
riꝰ opus ꝓhibentis additionẽ fecit de ꝓ
hibitione actus interioꝛis peccati.
ndeo dicendum &ꝙ cõcupiſcẽ-
— Otia ꝓbibita in lege euan
gelica in duob differt a ꝓhibitione cõcu
bit⸗ centie in lege veteri. Pꝛimo qꝛ hic cõ
tem non. Scdo quia hic taxat᷑ pena: ibi
aut nõ taxabat᷑iqð pʒ de bomicidio ꝓà
taxauit lex moyſi pena ts lionis ut occi/
dẽs occideret᷑: Sʒ lex chꝛiſti Matth. v.
ꝓ iterioꝛi ira ⁊ rãcoꝛe ꝓximi taxabat pe
nam eternã dicens:Ois qui iraſcit᷑ fra-
tri ſuo reus erit iudicio eterno.ſiut ſicut
chꝛiſtꝰ gloꝛiã eternã ꝓmittit in lege euã-

gelica obſeruantibꝰipſã:ſic traſgreſſoꝛi-

bus eiꝰeternã penã taxat.Lex aũt moy
ſi ſolũ bona tẽpoꝛalia ꝓmittebat obſer
uatoꝛibꝰ eia: vnde ſolù penã tꝑaleʒ traſ
greſſoꝛibus ĩponebat acꝑ boc cogitata
7 pctã interioꝛa nõ poterat punire que
huana ⁊ tẽpoꝛali pena punirinõ poſlůt
niſi cũ in iudicio fuerint nota m allega
ta ? pbata. Coͤuenient aut lex chꝛi
ſti eternã penã taxat ꝓ cõcupiſcentia in
oꝛdinata rei aliene ꝓpter ſex mala:q ex
ipſa cupiditate ⁊ ex inoꝛdinata cõcupi⸗
centia oꝛiunt᷑. Pꝛimũ ẽ appetitꝰ inſatia
bilitas. Scom ẽ appetentis penalitas.

Tertiũ ẽ rerum appetitarũ inutilitas.

Quartũ eſt iuſticie peruerſitas. Quintũ

qꝛ ex ipſa ſuffocat᷑ cparitas. Serxtũ eſt
omnis iniqtas:qꝛ dicente Apbło eſt ra-

L dix oius maloꝛu.
Ad peaunni n dicendum

ibi phibet᷑ iudiciũ temerariũ m Aug'.
illa enim facta que dubii eſt quo aimo fi
ant nõ debemꝰ temerarie iudicare: ſo ſp
in melioꝛes ꝑtem interpꝛetari: ſz de bis

que nõ pñt bono aimo fieri:ſicut ſũt ſtu-
pꝛa ⁊ blaſpbemie nobis ꝑmittit iudica
re ⁊ eternã penã eis indicere. Ad ſe-

cundum ⁊ tertiuʒ eſt dicendu q; Aplus

ert᷑ gra iuuans ad vitandũ ipſa: ibi au

Ar.

e Bugyho

Melaſche

Cieteap
porglicrt
Mlitniff

olt
loneauce
Pönitten
riſet
GRerin
Rhcpult
ginlht
uiſee
ſoeſcrſe
Nidict
Cſſans
gomen
Ahinns
ſihnop
dlulala
hocßut
Ueſigiad
Nc
echdon
letr
ꝛhoe
⸗
n
tribus
piine
diuſnaoie
nalonni
Neperſe
Aicide
Umierien
N
ſtn Snen
Nrlonie
ntent
Wutſt⸗

eniſolvereleg
cdꝛichſegei⸗
ceptülegen⸗
ltone ſectde⸗
nspeccat.
mn g cocloſſi⸗
bita in legeun
pbibitionecin
Pꝛimoqꝛbc
ndü lübin
ctaxatpenen
e bomiaco)
talionis tonc
briſti Vurch
Nrimttirihit
s gimmdift
ocenoſuin
nittitinra!
ſſenigiin
1t Lerairnil
mtrrehit Nl
mi hlani
oboe ooñthl
en pune gul
SL
notabnil
ictaütlucn
cöcnptcunin
aſa uf

2— —
—
—
S = .
= g
Sſy= —
— =☛ D =– = S
S= =okt — — — S
— =
= = ☛ ☛ = =ꝛ —

SS
=
—
—
—
—
=
SE=
=

Ar.
et Augꝰ loquũtur de peccatis occultis
que ſoli chꝛiſto iudicada relinquut᷑: ꝗabuſ
etſi eterna pena ꝑ legem euãgelicã taxat
tepoꝛaliter tũ humano iudicio puniri nõ
poſſũt niſi fuerit ſpõte cõfeſſi vł cõuicti.

rp; 111 ſic pꝛocedit᷑. vr
Dtertiil eui; æ papand
poſſit diſpẽſare in cõcupiſcetia rei
aliene auctoꝛitate legis humane:qꝛ ᷣm
phm intentio legiſſatoꝛis eſt iducere ad
virtutẽ:ſed virtus pꝛincipalit᷑ cõſiſtit in
in terioꝛi animo q; in exterioꝛi opere:S
pꝛincipalit᷑ magis lex bumana cobibet
animu q́; manũ. ¶Pꝛeterea lex buma-
na iuſta eſt:aliter 'm Augj.lex dicenda
nõ eſſet:ſed iuſticia eſt in volutate interi
oꝛi. Dicit enim iuriſcõſultꝰ ꝙ iuſticia eſt
conſtans volũtas ius ſuũ vnicuiq; tribu
ens:magis ergo lege bumana cobibet
animus q; manus. ¶ Pꝛeterea iuriſcõ

ſultus ponit ꝙ lex ciuilis ex naturali et

diuina lege cõpoſita eſt: ſed tam lex diui
na q; naturalis cohibet animũ ⁊ manũᷣ
ut ſupꝛa dictum eſff. ſt:ge lar
eſt: qꝛ lato
In contrariũ ραα
ne eſt bomo. Sed ſcribit᷑i.Reg.xvi.Hõ
videt que foꝛis parent:deus aute intuet᷑
coꝛ:nõ ergo ſpectat ad bumanã lege co/
bibere animu ſed ſolum manu.
Rnd cO dicendũ ꝙ lex bumana

in puniẽdo trãſgreſſoꝛes
in tribus videtur differre a lege diuina
Pꝛimo q;tuʒ ad punitionè᷑: quia lex
diuina oĩa mala vniuerſalit᷑ punit ⁊ do/
cet eſſe puniẽda:ſed lex bumana multa

mala ꝑinittit:⁊ multa ipunita relinquit
que per legem diuinaʒ puniũtur:ut dicit

Augꝰ.i.de lib. arbi. ¶ 2? q;tuʒ ad modi
puniendi explicationt᷑:quia lex bumana

ſolum punit dicta ⁊ facta nõ autẽ cogi/

tata. In cogitationibꝰ enim homo ſub⸗/

ij citur ſoli legi diuine:̊ in cogitationibꝰ

ut pꝛoꝛũpũt in facta vel dicta bomo ſub
ijcitur legi bumane:ut oꝛe duoꝝ vel triũ
teſtiũ poſſit cõuinci ⁊ cõpetẽti ſeueritate

qnquageſimaſexta III

coerceri. òq;tum ad pene ipoſitionẽ
quia lex bumana imponit pena ſolũ t⸗
poꝛalem:nõ enim plus põt eſſe duratura
pena legis q; ipſa lex. Planũ eſt auteʒ ꝙꝙ&
bumana lex eterna nõ eſt:ſed ſolũ in bac
vita aĩali ⁊ ſenſibili eſt duratura ſicut di
cit Aug. Diuina ï lex imponit penam
eternaʒ:ſicut ipſa eterna eſt. Humana g
lex pꝛo cõcupiſcẽtijs ⁊ iterioꝛibꝰ peccat
tranſgreſſoꝛes non punit nec pꝛobibet:⁊
in hoc differt hnmana lex a lege Myſi:
quia licet illa non taxet penã pꝛo interi-
oꝛibus cõcupiſcentijs ſaltẽ pꝛohibet qñ
dicit. Mon concupiſces:qð non facit lex

. j/bumana.
A Peimu ergo eſt dicendum
ꝙ lex bumana bene intendit ad virtute
inducere per cobibitionẽ penalem: non
ta men per penas cogit vel punit animuʒ
ſed ſolum manũ. ¶ Ad 2ꝛ eſt dicenduũ

ꝙ; lʒ iuſticia ſit in volũtate ſubiectiue:ef⸗

fectiue tamen per penas non cobibet ite
rioꝛem cogitationẽ:ſed exterioꝛẽ opera⸗
tionem. ¶¶ Ad 3 eſt dicenduz q;uis
fundament aliter lex bumana ex natu/
rali lege ⁊ diuina ſit cõpoſita.eo ꝙ nulla
lex iuſta poteſt eſſe niſi ſuper naturali et
diuino iure füdetur. multa tamen addit
et multa ſubtrahit vel relinquit que per

dium am legem coꝛꝛigutur.
quarium ſtbroef
eni papa nõ poſſit diſpeſare in cõ
cupiſcentia rei aliene ꝙ non ſit peccatu
moꝛtale:quia dicit Augꝰ ꝙ peccatuʒ eſt
appetere quod iuſticia vetat:ſed iuſticis
dei Exo. xx.vetat concupiſcere rem ali/
enam: ergo eſt peccatuʒ moꝛtale. C HB.
in quocũq; non eſt charitas ibi eſt pecca
tum moꝛtale: cum ipſa ſola diuidat ĩiter
filios regui eterni ⁊ filios perditiõis eter
ne ᷣm Aug.. ſed ſcribitur.i. Jo.ii.q cũq
diligit mundu ⁊ illud quod eſt in mundo
quod eſt concupiſcentia carnis: ⁊ coneu
piſcentia oculoꝝ:⁊ ſuperbia vite:non eſt
chanitas patris in eo: cõcupiſcẽtia ergo

Ar. Queſtio 1 Nr.
rei aliene eſt peccatũ moꝛtale. CPꝛete conſũmata:peccatum moꝛtale eſt. Nam ſberſce⸗
rea glo. ponit Exo xx. ꝙ pꝛimũ manda ut dicit Jaco. Peccatum cum conſum⸗ worme
tũ legl ꝓbibet ſurreptione. ꝛerroꝛt᷑. 3 4 matum fuerit generat moꝛtem Conſu probibitoon
ſeculi iiterficit amoꝛem. 4mpietatẽ. matum autem intelligitur eſſe peccatũ Elalpeiltn
I crudelitatẽ. &foꝛnicationẽ.rapa non ſolum per operis executionem: ve- cntienon
citatem. S'imit falſtatem. 2mundi ruetiam per interioꝛis conſenſus delibe bcheurinte
cupiditatẽ. io adulteru cogitationem. rationẽ. Rõnes autem in oppoſitum ſo Adlhen
Sed cupiditas eſt radix omm iũ maloꝝ: lute ſunt peroiſtinctionẽ pdictam. N ſo
ut dicit Aplus.i.ad Tbimo.vi.concu· ¶ Queſtio. lvij. de diſpenſatio/
Plretia S rei aliene peccatuᷣ moꝛigle eſt. ne desiei pꝛecepti. Ralcranchnn Einn
nFPA&T eſt. quis conſi anie
. In contranum Conchpi⸗ Eindq E eſt de diſpenſa⸗/ Egrd
ſcentia rerũ viſibiliũ qñ q; inſurgit in no tione decimi pꝛecepti: Circa ore
bis ex neceſſitate:nõ ex volũtate: ſednnũõo quod qruntur quin q;. ¶Pꝛi ⸗
eſt petm ſi volũtariũ nõ eſt:ut Aug? dic̃. mo vtrum papa poſſit diſpenſare aucto
KRKnd cO dicendũ ꝙ cõcupiſcẽtia ritate alicuius legis ne carnalis cõcupi Manml
XIEEEOrei aliene q;tum ad pᷣſẽs ſcentia ſit peccatù moꝛtale.¶. Secudo chlPein
quattuoꝛ modis põt accipi.pᷣ ut ẽ nobis vtrum vnq; cum aliquo ſanctoꝝ fuerit tpero⸗
innata. 2. ut rõnabiliter oꝛdinata. 3 ut diſpenſatum: ut eſſet ſine peccatocarna Vertion
eſt in nocumẽtũ pꝛoximi deliberata. Et lis concupiſcentie. ¶ Lertio vtruz pa nnn
Atut eſt opere coſumata. C Pꝛimo mõ pa poſſit diſpenſare ꝙ conſenſus in cor aamnb⸗
coõcupiſcentia non eſt peccatù moꝛtale: nalem concupiſcentiã: non ſit moꝛtale epnhi
ſed ſolum veniale: nobis naq; uolentibꝰ peccatum. ¶ Quarto vtrum papa poſ lcrn
concupiſcit caro aduerſus ſpirituz;: quia ſit diſpẽſare ut moꝛoſa delectatio in car ur ot
enim ſenſibilia ⁊ delectabilia audita vel nali eoncupiſcentia nõ ſit peccatu ino?s WWANMino
viſa aut imaginata ſemꝑ ſeofferunt no- tale. C Quinto vtrum papa poſſit diſ⸗ Arpncene
bis ad cogitandũ ⁊ imaginandũ de eis: penſare ut carnalis con cupiſcentia ali/ lgenn
r ſubito inſurgit ut 1alts daeciabi quibus remedijs ex toto vterr⸗ ge –
ia co gitata ⁊ ima ginata audita ſeu vi umnm erso ſice Mapit.
ſa concupiſcat: non expectata rõnis iu/ Peimi. ceie nthent
dicio:⁊ deliberatiõe volutatis:ideo taliſ det᷑ enim qꝙ paps poſſit diſpenſa niurgat
concupiſcẽtis non põt eſſe peccatuʒ moꝛ re auctoꝛitate alicuius leg ne carnalis eana f⸗
tale:exquo volunt aria non eſt. Scdo concupiſcentia ſit peccatuʒ moꝛtale: qꝛ coſſenſune
concupiſcentia põt eſſe rõn abiliter oꝛdi quod nulla lege ꝓhibetur diuma uLbu⸗ ſgebben
nata:ut ſi quis cõcupiſcat rem aliquasm mona:diſpenſa bile eſt: ſed concupiſcen beſtſtönis
viſam vtilem vel delectabile: ſen hono/ tia non ponitur in genere ꝓbibit oꝝ ali⸗ De anro
rabilem ᷣm dei mandatum:⁊ ꝓpter bo- cuius legis. Mulla enim lex pꝛecipit im- abſcenge
num ⁊ virtuoſuzʒ finem:⁊ iuſto titulo nõ poſſibile:concupiſcentia auteʒ in nobis pubnii
in nocumentũ alterius:non eſt tunc pec non inſurgere:im poſſibile eſt ergo boc ẽ ffezoteff
catuʒ moꝛtale:ſed foꝛte veniale:quis eo diſpenſabile. ¶ Pꝛeterea illud cuõ quo eonbhe
ipſo ꝙ animus implicatur in cogitatiõe naſcitur bomo ⁊ concipitur:non pꝛobi⸗ nnnrere
tempoꝛaltum: retardatur a feruoꝛe ſpi/ betur aliqua lege: ſed homo cum conecu ð wbir
ritusalium bonoꝛum. ¶ Sed 3 7 4 inõ piſcentia caruali naſcitur ⁊ concipitur. Glen
concupiſcẽtia ſi ſit in detrimentum pꝛo/ Juxta illud Pſa ł. Ecce in concupiſcetia ſ 8
ximi delibreata: ⁊ ſi ſit opere contra dei conceptus ſum: ⁊ in peccatis concepit min
mand agtu ⁊ contra charitatem pꝛoximi me mater mes:diſpenſabile ergo equa. e⸗ ben

ortaleeſ Nen
maum conſon
monen. Copt
urcle ectai
teannienennte⸗
conſchlusdelbe
inoppoftun -
edican.
N.
conſidenmnenm
eſt dedißal
Nreceyti in
rquinq C
diſponſet ud
ecamiliic
rale Cit
1o ſnani
e tcirin
Canoftrijn
ntes
vn irmon
mum gepeſe
anmen
deccet o
imiin
apliannil⸗
oNtat .
i
mnned
uns Ab⸗
ſoonethlict
Pbron
Tgroikin

rczin ohe

chetoo den
ululce
urtabße

no ctil

libet lege ne concupiſcentia ſit peccatũ
moꝛtale. Pꝛeterea quod fit contra
pꝛohibitionẽ legis: peccatum moꝛtale
eſt:ſed pꝛimus motuscarnalis co ncupi
ſcentie non eſt peccatum ergo non pꝛo⸗
hibetur in lege diuina:ac per conſequẽs
eſt diſpenſabile ſtauis ſin
4 . eſt:quia lu⸗
In cõtrarium caui
ad Roma. vij. Concupiſcentiam neſcie
bã niſi lex diceret: Mon concupiſces: di/
cit gloſa: Bona eſt lex que dum concu/
piſcentiam pꝛobiber omnia mala pꝛo/
2 I CO vicendũ qꝙ concupiſcen
tia carnalis in nobis triplicit poteſt ac
cipi. Pꝛimo ut eſt inchoata. Secudo ut
eſt per conſen ſum rationis deliberata.
Tertio ut eſt per coꝛpus exterius conſu
mata. Pꝛimo modout concu piſcentia
carnis eſt in nobis inchoata no eſt in le
ge pꝛohibenda:quia talis concupiſcetia
iniurgit in nobis ex ſurreptiõe:⁊ incho
atur in nobis abſq; noſtra voluntate:

nec eſt in noſtra poteſtate ꝙ non inſur-

gat:vnde non poteſt lege aliqua ꝓbiberi
quia lege pꝛobibeturquod per noſtram
voluntatem poſſumus vitare.Eſt tñ ta
lis concupiſcentia inchoata uel initiata
pꝛobibenda ne ꝓgreſſum faciat ⁊ ne tã/

tum iſurgat qꝙ iudiciũ rõnis peruertat.

Secunda vᷣo concupiſcentia que ẽ per
conſenſum rationis deliberata:bene eſt
lege ꝓbibenda:quia lex datur ſemꝑ ba/

benti rõnis vſum ⁊ liberum conſenſum

Vnge exquo per rõnis conſenſum con-
cupiſcentia que inſurgit in nobis poteſt

appꝛobari ⁊ non appꝛobari:⁊ ei conſen

tire:poteſt ſimiliter talis concupiſcẽtia
lege pꝛohiberi: ne per rationem ſibi cõ⸗
ſentiatur ⁊ compꝛobetur:Fm quem mo
dum pꝛobibetur quando dicitur:Mõ cõ
cupiſces vxoꝛem pꝛorximi tui: ſed concu
piſcentia opere exterioꝛi conſumata eſt
lege punienda: quia tunc poteſt eẽ nota

iudicio humano quando per opus con

quinquageſimaſeptima Ii

ſumata eſt ⁊ completa:ergo concupiſcẽ
tia carnalis in nobis ichoata ẽ cohibẽ/
da:p er conſenſum vo deliberata eſt le/
ge pꝛobibẽda. ſʒ oꝑe cõſumata ẽlege di
uina 7 bumana punienda.
Ad rõnes erso oẽs in oppoſi
e 1ODE tum eſt vicenduͦ ꝙ
ſicut in nalibus q̃dã ſunt in genere dire
cte ⁊ cõplete:q̃dã vᷣo indirecte ⁊ ꝑ redu
ctionẽ:ſic in moꝛalibus quedam:ſunt in
genere pꝛohibitoꝛum complete ⁊ dire/
cte:pm quem modũü concupiſcentia car
nalis per conſenſum deliberata ⁊ opere
conſum ata intelligitur eſſe ꝓbibita: qñ
dicitur:MNon ↄcupiſces Quedã vᷣo incõ
plete ⁊ quaſi inchoatiue:Pm queʒ inodũ
pꝛimi motus concupiſcentie intelligun
tur eẽ ꝓbibiti:cum dicit᷑: Mon concupi/
ſces:non ꝙ tales motus pꝛopꝛiepoſſint
pꝛobiberi:ſed mag cobiberi ne ꝓgreſſu
fsciant. Magis enim debet dici refre⸗
natio pꝛimoꝛum motuum cobibitio q;
EeE CI ſic ꝓceditur
QARigqeturenim ꝙ cuz aliquo ſan
ctoꝛum diſpen ſatum fuerit ut eſſet ſine
peccato carnalis ↄcupiſcentie. In quo
cunq; enim eſt ſpiritus ſanctus ibi pec
catum concupiſcentie eſſe non poteſt.
Sed de Jobanne baptiſta ſcribitur Lu

ce.i.qꝙ ſpiritu ſancto replebatur adbuc

in vtero matris exiſtente. C Pꝛeterea
bicit Auguſtinus.iij.de libero arbitrio
Si laboꝛioſum eſt omnia commendare
memoꝛie:hoc bꝛeuiſſimum tene:quecũ/
qʒ illa cauſa eſt voluptatis ſi non poteſt
ei reſiſti ine peccato eiceditur.ſi autem
poteſt non ei cedatur: ⁊ non peccabit᷑.
ſi ergo per aliquem ſanctoꝛum peccatũᷣ
concupiſcentie vitari non potuit: non
fuit in eo peccatum. ¶ Pꝛeterea i quo
cunq; eſt peccatum:ibi eſt remoꝛſus cõ
ſcientie. Sed ſcribitur Job. xxvij.in per
ſona erꝰ: Juſtificationè meã quã cepi te
nere non deſerã:nec eni repꝛebẽdit me
coꝛ meu in omni vita maa.

In cõ trariũ Augꝰ in li. de
—B LI AI Egfectoe iuſticie.
Knd COo dicendum ꝙ banc dubi
tationẽ mouet Aug in
libꝛo de baptiſmo ꝑuuloꝝ dicens:ꝙ ali
ud eſt querere an aliqs ſanctoꝝpoſt pec
catũ pmoꝛum parentũ fuerit ſine pctõ
cõcupiſcen tie.aliud an poſſit eſſe: ⁊ ali⸗
ud an ſi poſſit eſſe: cur non eſt. Nam ad
Hmum articulũ an fuerit:planũ eſt ꝙ nõ
p̃ter cbꝛiſtũ ⁊ matrem eius:qꝛ vox ſcõꝝ
eſt illa: Non intres in iudiciu cum ſeruo
tuo:nõ enim iuſtiſicabitur in con ſpectu
tuo omnis viuens: Aox ſimilit᷑ ſanctoꝝ
eſt illa: Oixi confiteboꝛ aduerſũ me ĩiu-
ſticiã meam dño:⁊ tu remiſiſti impieta
tem peccati mei:qð pʒ quia ſtatim ſub/
ditur: Pꝛo bac puta iniuſticia uel remiſ
ſione peccati oꝛabit ad te omnis ſanct⸗
in tẽpoꝛe oppoꝛtuno. Aox ętiã ſãctoꝛũ
eſt illa: Si dixerimꝰ ꝙ pctm nõ hemus
noſipſos ſeducimus: Vñ dicit ibi Aug⸗
ꝙ illa centũquadragintaquatuoꝛ milia
ſanctoꝝ quicuz mulieribus non fuerũt
coinquinati:⁊ qui ſine macula fuerũt añ
tbꝛonum dei: ſcriptü ẽ de eis ꝙ in oꝛe
ipſoꝝ non fuit inuentum mendaciũ:qui
tñ ſi ſcipſos dixiſſent fuiſſe ſine pctõ: mẽ
dacium in oꝛe eoꝝ fuiſſet. Ad 2 v/⁵
articulum ſi non fuerit an poſſit eſſe:re-
ſpondet ꝙ poſſet ꝑ gram dei. cooperan
te vᷣo libero arbitrio:quia nec manda tu
eius ſine eius gratia ſeruaripõt:vn cum
ꝓpbeta ditiſſet: Tu mandaſti mãdata
tua cuſtodiri nimis:ſtatim adiũxit: Ati
nam dirigant᷑ vie mee ad cuſtodiendas
iuſtificationes tuas.p hoc dedit intelli/
gere non eſſe in poteſtate eius cuſtodi-
re uł obbuare mãaãdata dei ſine directiõe
gre diuine: qꝛ nemo optat optinere qð
eſt in ſua ptãte facere. C Sʒ ad tertiuʒ
articulum ſi poſſet eſſe cur nõ eſt nec fuit
rñdet ꝙ boc deus ꝑmittit ꝙ nõ ſit ꝓpt
repꝛeſſionem huane ſuperbie. ⁊ ꝓpt᷑ con
Fuationẽ diuĩe gre:qꝛ dicẽte Aplo: ANir

tus in ifirmitate ꝑficit pᷣterxpᷣm:S ⁊ ma

aneſtio

trem ecarnalẽ ↄcupiſcentiã nullꝰ ſcõꝝ

Ad pꝛimũ: edta Ar

guſtimꝰin libꝛo de ꝑfectiõe iuſticie reſpõ
dens pᷣmo articulo ſic ait: Quiſꝗs autẽ
dicit poſt acceptaʒ remiſſionẽ pctõꝝ ita
quẽq; bominu iuſte vixiſſe in bac carne
uel viuere ut nullũ oino beat pctm: ↄdi-
cit Aplo iobãni qui ait: Si dixerimꝰqꝛ
peccatũ nõ heèmus: noſmetipſos ſeduci
mus ⁊ veritas in nobis nõ ẽ. MHon enim
ait habuimus:ſed bẽmus:ꝙ ſi boc intel
ligit᷑ eẽ dictũ de pctõ oꝛiginali ex pmis
parentibꝰ cõtracto:cuius peccati deſi-
derijs p̃cipit Aplus ut nõ obediamvi-
deat ſic dicens: quid agat᷑ de dñica oro
ne vbi dicimꝰ: Dimitte nobis debita no
ſtra ꝙ niſi falloꝛ no eſſʒ opꝰ dicẽ:ſi nũqᷓ;
uel in lapſu lingue uel oblectãda cogita
tione eiuſdẽ peccati deſiderijs aliqntu
luũ ↄſẽtiremꝰ:ſj tmmõ dicedu eẽt:ne noſ
inf eras in tẽtatiõem:ſj libera nos a ma
lo. MHed Jacobus Apls diceret: In mul
tis eni offendimꝰ oẽs.Quãaãuis ergo bea/
tus Johãnes in vtero mris fuerit re-
pletus ſpũ ſancto:per cuiꝰ repletiões cõ
ſecutus fuit peccati oꝛiginal is remiſſio
née:poſtmodũ tñ ſine pctõ actuali ipſe ⁊
alij ſancti nõ vixerũt:ita ut ſibi ⁊ oibus
neceſſariuũ fuerit dicere: Oimitte nobis
debita noſtra. excepto enim vno media
toꝛe dei ⁊ bominu: ꝗſqs uel fuiſſe vel ee
in bac vita aliquẽ bominèe uel aliãs bo/
mines putat:quibus nõ fuerit uel ſitne
ceſſaria remiſſio peccatoꝝ actua liũ non
ſolu oꝛiginalis: ↄꝛius eſt diuine ſcriptu
re ut Augꝰ ibi expᷣſſe dicit. ¶ Adꝛeſt
dicendũ q; Aug ſoluit in ſupꝛadicto li-
bꝛo argumentũ factũ. Querendũ ẽ in-
quit:ꝑ quid efficit᷑ bõ cũ pctõ carnał cõ
cupiſcentie ꝑ nature neceſſitatẽ: an h ar
bitri libertatem. Si ꝑ nature neceſſita
tẽ:culpa caret: ſi ꝰo ꝑ arbitrij libertate
qreduũ ẽ:a qͥ iaʒ libertatẽ arbitrij a cce-
pit:⁊ planũ ẽ ꝙ a deo a q̊ nullũ pᷣt ee ma

—

lũ uł pctm. Ad qð rũdet ꝙ ꝑ arbitrij li-

4

porteefe
polutote
lote:ſtan
tacrliber
ſeceſſeno
Rſpſͤa
Ntipine
bantoen
ho nuoca
ſcclem
(tiden
Nogtarmn
narecote
PAag
perbi
uninon
fbepiui
cut n
Mtacin
i ri⸗t
in neb
lüciuin
mui
ſcgeon
Alisd

cafhaſe⸗
ſgleger
tiomn ſini
fedeſect⸗
chohus
hſalsgi
taleeſtir!
ſfendee
lcgedin
lin nort⸗

Lentinultin
clacre poni
Ndicidi
tioeiuſtcie ehi
itQuiſgs ui
niſonepetipt
iſeindarcnne
obestetn 1
t: Biditeine
bſchetgls e
s noi han
nus:cüͤhveitt
rigineleeſtß
ius gen
Nnöchetmt⸗
at de iuic
nnoheinn
ſopycenn
ſoblectitneßt
NiCnis ti

cRian

Nocra osNR
Giuis ho”

miis fueſt ſe,

aereglennch
ininstenſe
acnmtlie⸗
urſtiiu⸗

8
ſenuatni
alulſn
rune

*

Ar.
bert atẽfem ẽ ut eẽt bõ cũ pctõ:qꝛ iũcta
volũtate vitio ĩ qð cecidit caruit liber-
tate: itaut ia penalis vicioſitas ſubſecu
ta ex libertate fecerit neceſſitatẽ ut hõ
neceſſario cõcupiſcat: nec ſibi ĩputat᷑ ꝙ
ꝑ ſeipſũ carnalem cõcupiſcentia ac alia
pctã vincere nõ põt.ſed iputat᷑ ſibi ꝙ li
beratoꝛem de tali neceſſitate:cũ ppbeta
nõ inuocat dicẽdo:Oe neceſſitatibꝰme
is educ medñe. Mõ eni ut idẽ Augꝰ di⸗
cit.iij.de lib.arbi. Inputat᷑ nobis ꝙ vul
nerat a mẽbꝛa geſtamꝰ:ſʒ ꝙ volenteʒ ſa

nare cõtemnimꝰ. C Ad zm eſt dicenduũ

q;; Aug in ſupꝛadicto libꝛo exponit il⸗/
lud verbũqualit᷑ Job nõ repᷣhedit coꝛ ſu

um in oivita eius dicens:ꝙ qꝛ iuſtus ex
figde viuit:ideo fides beati Job eius vita

erat.nõ cũ repᷣbendit coꝛ eius in tota

vita eius: puta in tota fide exquo ꝑ ſidẽ

ſ repᷣbendebat peccatũ qð babitabat
in mebꝛis eius:ſed pugnãdo ſꝑ õ pecca
tu cõuincit᷑ ipſũ habuiſſe pctm. velle eni
bonũ agere adiacebat ſibiꝑ fide.ſed per
ficere non poterat ſine gratia cbꝛiſti ut
Aplus dicit ad Ro. vij.

rrnr rort ſ ſic pcedit᷑: Ai/
— D tertin det᷑.n. ꝙ papa

pooſſit diſpenſare ꝙ conſenſus in

carnalẽ concupiſcentiã nõ ſit pctm moꝛ

tale:qꝛ cõſenſus in carn alem cõcupiſcẽ

tiam finitus eſt: ergo non põt aggraua

re delectationẽ carnalẽ in infinituũ. cum
ergo pus carnalis cõcupiſcentia eẽt ve/
nialis añ cõſenſuz poſtmodũ ↄſenſus nõ
põt facere moꝛtale. ¶ S.oẽ pectm moꝛ

tale eſt in lege diuina ꝓhibitũ: ſʒ cõſen.

tire in delectationẽ camalẽ nõ inuenit᷑
in lege diuina phibitũ:nõ enim ꝓbibet᷑
ſub illo pᷣcepto:nõ mechaberis. nec ſub
illo:non concupiſces:ergo nõ eſt pecca-
tum moꝛtale. C S.conſenſus Eue in
delectationẽ comeſtionis pomi ſine vo
lunt ate comedendi non fuiſſet damna/

bilis:qꝛ non ꝓpter hoc fuiſſet eiecta de

paradiſo:ergo nec conſenſus delectatio
nis carnalis in inferioꝛi parte rõnis eſt

bꝛo de ſermone dñi: dicens ꝙ concupi
ſcere põt triplicit᷑ cõtigere. Pꝛimo ex

qnquageſimaſeptima m

a umabtlis nee mortalis. od ſeri
2 Pari eſt quod ſcri/
In Nrariumeitur Matb.
v. Qui viderit mulierem ad cõcupiſcen
dum eaʒ:iam mecha 1 eſt in Sede ſuo.
* Q dicendum ꝙ hanc qõeʒz
Rnd 60 determinat Augꝰ in li⸗
concupi/

ſuggeſtione. Statim enim ex memoꝛia

uel ex viſu uel ex auditu alia delectabi
lium m tactum vel guſtum
bis aliqua cõcupiſcentia. C Secundo

uggeri t᷑ no

ex delectatione aliquantulũ cõſentiẽdo
qꝛ poſtmodũ in cõcupiſcentia illa ſugge
ſta per viſũ uel per auditũ ſtatim bomo
incipit ꝑcuti ⁊ ſcintillari aliqua delecta

tione optando illã babere quodã incom
pleto conſenſu nondũ deliberatiõe p̃ᷣba
bita: vtrum ſint a deo ꝓbibita uel non.

¶ certio completo coſenſu uel cõple-
ta deliberatione:quia ſic cõſentit᷑ ⁊ de-

liberatur talis concupiſcẽtia fienda:ut

opoꝛtunitate data qᷓntũcuũq; a deo ꝓbi

bita opere cõpleatur. Pꝛimis ergo duo
bus modis ſᷣm ꝙ dicit Augꝰcõcupiſcẽ

tia non eſt peccatũ moꝛtale:qᷓ;uis ſit ini

tium peccati. Sed tertio mõ eſt pecca-

tum moꝛtale. Ande dicit Augꝰnota/
biliter chꝛiſtum dixiſſe: Mon omnis qui
concupierit muliert᷑:ſed qui viderit mę

lierem ad cõcupiſcenduzʒ: puta boc fine

⁊ boc animo deliberato ut eam cõcupi/
ſcat:quod nõ eſt iam ſcintillari delecta/
tione carnis:ſed deliberate cõſentire li

bidini ut nõ refrenetur illicitus appeti-

tus:ſed opoꝛtunitate data ſatiet᷑. Cũc

enim ut ait conſenſus cõcupiſcentie eſt
peccatum moꝛtale in coꝛde:⁊ ſi non in

opere bominibus notuzë:quando res cõ

cupita cui cõſentitur acceptatur:eſt cõ-
tra deum ⁊ ↄ ꝓbibitioõem eius.
Ad pꝛmũ aticenan
P coſenſus comple-
tus q;uis in genere na ture finitusſit:i
genere tamẽ moꝛum in finitus eſt:quia

moꝛtalis: nec cõſenſus talis eſt circũſtã
tia ſolũ agsuãs:ſjẽ cã delectatione ꝓhi
bita m complens:⁊ direcepont eaz in
generepꝛobibitoꝛum. C Ada eſt di-
cenduʒ ꝙꝙ in lege pꝛobibetur aliquid du
pliciter: uel implicite: uel explicite. Si/
cut ergo per:mõ occides pꝓbibetur expli
cite bomicidiũ operis:implicite vᷣo bo-
micidium voluntatis: ſic explicite ꝑ nõ
concupiſces pꝛobibetur conſenſus ope-
ris:implicite vo conſenſus voluntatis.
¶Ad ʒ dicũt aliqui ꝙ ↄſenſus Eue
completus in delectatione comeſtionis
pomi:non ſolum comeſtio ſuiſſ damna
bdilis nõ tm quo ad penam eternam: ſed
etiam quo ad penam tempoꝛalem cie-

ctionis de paradiſo:quod non puto eſſe
verum. Mon enim deus dixit:quacunq;
boꝛa volueritis comedere:ſed quacũ;
boꝛa comederit moꝛte moꝛiemini. Co
me ſtio ergo illius pomi non erat mala:
niſi quia pꝛobibita: volitio tamen nõ fu
it pꝛobibita: ſed operatio: id eo volitio
quantũcunq; completa puto ꝙ non fu-
iſſet damnabilis. Oicenduʒz eſtergo ad
argumentu q non eſt ſimile de delecta
bilibus ſenſus tactus ⁊ guſtus:quia de/
lectabilia tactus cum pertineant ad lu
xuriam:ideo ſunt pꝛobibita: quia mala
ſed delectabilia guſtus nõ ſunt mala ni
ſi ſint pꝛsopbibia.

ZSquartu le keeate

wvꝓv papa poſſit diſpenſare ut mo

roſa delectatio in carnali concupiſcen-
tia non ſit moꝛtale peccatũ. Sicut enim
naturalia ᷣm philoſophum non poſſunt
mutare ſpeciem:ſic nec moꝛalia: ſed de/
lectatio non moꝛoſa poteſt fieri moꝛo/
ſa eadem numero.cum ergo non moꝛo/
ſa ſit venialis: moꝛoſa nõ erit moꝛtalis.
¶Pꝛeteres delectatio moꝛoſa eſt in ra
