ex ꝑte vſus pꝛo quo datur cõtinet iniqui
tatc.qꝛ iniqui eſt ut pꝛo vſu rei mee exi/
gat a me pꝛeciu. Planũ eſt aũt ꝙ vtruq;
cõcurrit in cõtractu vſurario.Haʒ vſura

cõſiſtit ꝓpꝛie circa mutuũ. In mutuo ðo
plene traſfer᷑ dominiũ rei quo ad ꝓpꝛie/

tatẽ ⁊ vſum. Dicit᷑ enim mutuũ eo ꝙ de
meo ſit tuũ:quia ergo trãſfer᷑ dominiuʒ

quo ad rei ꝓpetatè:totũ periculũ ꝑtinet

ad debitoꝛe:ad ipſuʒ ergo debet ꝑtinere
emolumẽtuʒ:quia v᷑ᷣo tranſfer᷑ dominiũ
quo ad vſum:ergo pꝛo vſu rei ſue nõ de/
bet ab eo exigi pꝛeciuʒ:oĩs ergo cõtractꝰ
vſurarius eſt peccatũ:nec pot in eo fieri

G pꝛimũ diſpenſatio.
—. 8 ergo eſt dicendu c
in illo caſu nõ eſt cõtractꝰ vſurariꝰ:qᷓ;uiſ
ſit aligꝗ ſimile cõtractui vſurario:qꝛ nõ
accipi᷑ ſuꝑabũdãtia pꝛo vſu pecunie:ſed
pꝛo alia cauſa rõnabili. Naʒ maritꝰ acci
pit fructꝰ rerũ pꝛo dote ſibi obligatarũ:
ideo nõ tenetur cõputare in ſoꝛtẽ: ꝓpter
onera matrionij que ſuſtinet. Siſlr dñs
feudi accipit fructꝰ rerũ feudaliũ ſibi ob
ligatarũ:uec tenet in ſoꝛtẽ cõputare ppt
debita ſeruitia feudi que in eo tẽpoꝛenõ
ꝑcipit. Ad ⁊meſt dicẽdũ ꝙ nõ omne
ad quod quis voluntarie ſe obligat iuſte
ab eo exigit᷑: niſ obligatio ſit legitima.
Obligatio vᷣo qua debitoꝛ indigẽs ſe ob
ligat creditoꝛi ad ſoluẽdas vſuraſ q;uis
ſit legitima ex ꝑte debitoꝛis:nõ tñ eſt le-
gitima ex ꝑte creditoꝛis:cum ſit ꝓbibita
et contra naturã rei. C Ad z“eſt dicen
qum ꝙ ſicut in caſu neceſſitat licet mibi
accipere rem alienam per actum qui nõ
eſt furtuʒ:ſed eſt ſimilis furto:ſic puto ꝙ
in caſu neceſſitatl poſſem pecuniã mutu
are:ut pꝛo ſuꝑabundantia daretur mibi

panis ſi aliter babere non poſſem nec tũñ

pꝛopꝛie dicẽda eẽt vſura q;uis eẽt vſure
ſimilis: quia illud qð per ſugabũdantiaʒ

acciperè nõ eſſet alienũ:ſed mibi debitũ
in caſu neceſſitatis. Ad 'eſt dicẽdũ
ꝙ decretalis illa intelligit nõ eſſe cotra/-
ctum vſurariũ:ſi illud quod ſuꝑabũdant᷑
accipit᷑ referat᷑ ad ipſius rei venditionẽ
ſed ſñi referat᷑ ad pꝛeci ſoluẽdi expectati/
onem: ut de pecunia ſoluẽda tẽpoꝛe futu
ro quo emptoꝛẽ expectat pꝛeciu recipiat
manifeſte vſura comitti.

D ſecũdũ eſaden&,

papa ſine peccato poſſit cõcedere

vſuras fieri cũ infidelibꝰ ⁊ publicis boſti

7⸗

bus eccleſie. Scribit᷑ enim. xiiij.q.iiij.au

ctoꝛitate Ambꝛo. c. ab illo. ꝙ ibi eſt ius
vſure vbi eſt ius belli:quia cui iure infe/
rũtur arma:illi legitime auferutur vſure
ſed cõtra in fideles ⁊ hoſtes publicos hõ
babet iuſtũ bellũ: ergo iuſte ab eis aufe/

ruũtur vſure. ¶ Pꝛeterea papa põt conce

dere ut ab boſtibꝰ ⁊ rebellibꝰ ecclie rapi
antur bona tepoꝛalia. Sed ſcribit᷑ aucte
Augl riiij.q.iij. Hon minuſ crudelis eſt
qui pauperẽ trucidat fenoꝛe q; ꝗ diuiti
galiqua rapit. Et ibidẽ ſubdit᷑ aucte Am

bꝛo. Rapinam facit qui vſram accipit.

Al- Pꝛeterea maius peccatũ eſt occider̃
qᷓ ad vſuram accõmodare.ſed licet occi-
dere publicos hboſtes: & licet ab eis vſu/
Dn Parrari ras erigere.
. In cotrarin eſt qð ſcribit᷑ e
de vſuris.c.ſuꝑ eo vᷣo. Cum vſurarũ cri-⸗
inẽè vtriuſq; pagina deteſtet᷑ ſuꝑ hoc ali-

quã diſpenſationẽ poſſe fieri nõ videmꝰ

quod ꝓonitur.xiiij.q.iiij.quod quidẽ aliq
ad litterã dicũt eſſe intelligendũ puta q;
licitũ ſit laicis quibus licitũ eſt bellare et
garma poꝛtare ex pᷣcepto ſuperioꝛis ab bo
ſtibus vſuras exigere:nõ tñ ex cupiditate
ſed ʒzelo charitatis: ut ſic macerenvſu⸗
sg qui nõ poſſunt domari armis:q tenuſ

SDHS„ωRS dicend ꝙ queſtio eſt du
Ki jdeo bia ꝓpt᷑ illud. c. Ambꝛ]j.

deſiſtant hoſtes ? ꝑſecutoꝛes eſſe. Rnde

nec exigende ſunt vſure ab eis niſi q;diu
hoſtes ſunt. Pꝛobãt autẽ iſtud:quia exqͥ̊

indicit᷑ cõtra eos iuſtũ bellũ aucte pape

vel imperatoꝛis:iuſte poſſumꝰ eos occi/

dere:⁊ omnia bona eoꝛum eis auferre:-

noſtra facere iure belli:ſicut ſcribit᷑.xxiij.

q.v.c.dicat aliꝗs. Mec refert vel manife

ſte vł occulte ꝑ inſidias hoſtes deuincat᷑
quia nibil ad iuſticiã inteſt ſiue apte ſiue
ex inſidijs aliquis pugnet: iuſte enim ut

dicit Aug'in bello inſidijs bomo vtipõt
A ſimili ergo ut dicunt iuſte ab hoſtibus
poſſunt exigi vſure:⁊ quecũq; alia graua

mina eis inferre. Sed iſtud coĩter nõ

tenetur:quia im vſura nunq; inuenit᷑ féa

eſſe diſpenſatio in aliquo caſu:⁊ ſatis cõ-
ueniẽter:quia tale peccatũ non ſolum eſt
culpa ꝓpternocumetũ quod infert:verũ
etiã quia eſt cõtra naturã rei ſicut dictu
eſt ſupꝛa. Siliter occiſo ⁊ rapina:et alia
grauamina que inferũtur boſtibꝰ aucto⸗
ritate ſuperioris in ferũtur eis iuitis:nõ

per contractionẽ amicitie: cõtractꝰ autẽ
vſurarius fit volũtarie. vnde ſicut nunq;
licitũ eſt cum boſtibus familigriter con

uerſari ⁊ cõtractus cum eis facere: ĩmo

pena capitali m leges debet puniriqui
boſtem recipit: ſic nõ eſt licitũ cũ eis con
tractꝰ vſurarios facere:vnde puto ꝙ nõ
cadit diſpẽſatio ꝙ cũ boſtibus vel infide
libus papa cõcedat fieri vſunuas.

»*

. r ergo eſt dicenduũ eꝙ
Ad Primi 5 dicta Ambꝛo.

tripliciter rñdetur. Pꝛimo ꝙ ipſe appel-

lat vſuram quãcũq; grauem extoꝛſionẽ

que poſſit fieri innimia penſione domoꝝ
vel in locatiõe pᷣdioꝝ:quibꝰgrauaminibꝰ
ifideles ⁊ beretici ꝑ fideles grauatiqnq;
ↄuertunt᷑ Scðo ꝙ illud.c.nõ ſuit Am⸗/

bꝛo. ſed falſo mõ dictis eius eſt inſertum

Zertio ꝙ Ambꝛo.nõ loquit᷑ ibi aſſertie

ſed recitatiue. Recitat eniʒ ibi ꝑmiſſionẽ

factã iud eis:quibꝰ fuit pmiſſũ cum illis

poſſe fenerari ad euitationẽ maioꝛ mali

contra quos iuſtũ bellũ poterat habere.

Ar.

CA
lareſe
feuerine
rcrapin
ſcutrapit
nisoccie
feyeren
entütn
uibypſon/
neius dee
peccstuͤc
tatennin⸗
ämnali

—
de
Noimas
eunn
ihuitis
uuc
nonpot
tuloobt
s n
r
mnerpe⸗
ceſiodein
ahhuge⸗
.bohaten

ldiciscon

Geltvro do

utpol

6s pattocn

Nco

poteſtn

Nelereone
kepnufn ſcb
naeſunceeg
deeinas

tes eſe.
beis nichii
eiſtc guuei
ellü ett epe
ſſumdeoso⸗
n eis aufertet
cure ſenbit tri.
ſat velnantf
holtesdeuſci⸗
Kiue tote in
ſet uſeenine
ns bomoptpi⸗
iuſteeb boſths
eig tlig
Aiitancen
mi unnifi
Pedlur ſsci
Nimmſng
glinorte
wiräſenden
vinme
imrunitf
trünt
hirmndh
mimmacn
gesfcrmn
Nhetntl
ſericids
mlmne
R ſfi⸗
iatmie
Nct Vnbe

enn eto

Ar.
MWald 2ꝛ meſt dicendũ ꝙ q;uis vſura di-
catur eſſe rapina interpᷣtatiue: quia iuſte
retineri nõ pot ſicut nec rapina:nõ tñ eſt
vere ra pina:quia non aufert᷑ inuito dño
ſicut rapina. ¶. Ad 3 eſt dicendũ qꝙ q;/
nis occidere maius peccatũ ſit in genere
qᷓ; fenerari:eo ꝙ occidere ipoꝛtat nocu/⸗
mentũ in ꝑſona ꝓpꝛia:vſura vᷣo in rebus
quibꝰ ꝑpſona ſuſtentat᷑ita ꝙ rõne effectuſ
maius peccatũ eſt:tñ foꝛmalit᷑ in ſe maiꝰ
peccatũ eſt vſura: cũ impoꝛtet defoꝛmi⸗
tatem in natura rei:vñ ſic poꝛtat ſecũ ſꝑ
ſuã maliciã:qð nunq; põt bene fieri.
DW D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vr
2 eni ꝙ papa ſine
peccato alicui nõ poſſit cõcedere
decimas laicoꝝ:quia laici ſunt ſub ptãte
regum ⁊ pꝛincipum ſecularium:eis ergo
inuitis papa non poteſt concedere: quia
tunc eſſet ſurtum in quo papa diſpẽſare
non poteſt. C Pꝛeterea diuturna conſue
tudo obtinet vim legis: ſed in aliquibus
regnis raro vel nun q; fuit cõſuetudo q;
papa concederet decimam laicoꝝ alicui

iam ergo pᷣſcriptio facta eſt:ut talis con

ceſſio de iure fieri non poſſit. Pꝛete-⸗
rea Hugo dicit.ij.libꝛo de ſacramentis.
ꝙ bona tempoꝛalia ſiqua ſunt a regibus
et laicis conceſſa eccleñe:nunq; ſic elon-
gantur a dominio terrene ꝓoteſtatis ꝙ
ſi ratio poſtulauerit pꝛo eis non debeat᷑
eis patrocinium ⁊ obſequum.
In contrariumt aui
BI *ib q põt ma
ius poteſt minus:ſed papa poteſt com/
pellere omnes laicos reges ⁊ pꝛincipes
et eoꝛum ſubditos ad ſeruiendu eccleſie
in caſu neceſſitatis:pꝛo vtilitate g ecclie
pot decimas eoꝛũ concedere cui vult.

Bndeo dicendum q; ius natu/

X rale omnia facit com⸗
munia in neceſſitate: vbi enim appꝛo/
pꝛiatio rerum non ſtat cum con ſeruati/
one nature: in tali caſu qð ẽ ꝓpꝛium fit

cõe. Jus vo diuinũ facit oia coia exca

rit ate ꝓ reueretia diuinicultus.Scribit᷑

ſeptuageſimatertia

eni.i. Eſdre.iij.ꝙ ꝓedificatione templi
dñi ſinguli dederùt pecunias latbomis
⁊ cementarijs:cibũ quoq; potũ ⁊ oleuʒ
Et.ij.Eſdre.iiij.ſcribit᷑ q dederũt pecu
niã lapidarijs ⁊ fabꝛis:⁊ potũ et pabu-
la cũ gaudio:ac vnuſqſq; cuʒ vna manu
tenebat gladium ⁊ cũ alia faciebat op⸗
Sed ius ciuile facit oĩia coĩa ꝓ reip.vti-
litate. Añ ſcribit᷑.i. Macha.viij. de ro/⸗
manis ꝙ oẽs obediebãt vni:⁊ nõ eratĩ/
uidia neq; gelꝰ int᷑ eos ad remꝑppꝛomo

uendã. Ius & nãle pꝛopᷣa facit coĩa inne

ceſſitate. Jus v?ᷣo diuinũ ex charitate:et
ius ciuile ex reip.vtilitate. Planũ ẽ aũt
ꝙ papa eſt oĩs iuris interpꝛes ⁊ oꝛdina
toꝛ tan q; architectoꝛ in tota eccleſiaſti

ca bierarchia vice chꝛiſti. AUñ quolibet

iure põt cũ ſubeſt cã rõnabilis decdimas
omniũ laicoꝝnõ ſolũ ſubditoꝝ:verũetiã
regũ pncipũ ⁊ dñoꝝ recipere ⁊ ↄcedere
pꝛo eccleſie vtilitatę:ac eos ſi noluerint

AA Wwimsſ1 dare compellere.
Ad Peimu b5 uentes

ẽpapa cũ ſubeſtcã ad recipiendum deci
mas laicoꝝ ⁊ reges ⁊ pꝛincipes p requi⸗
rat q̃tenꝰ ab eoꝝ ſõditis tales decimas
exigãt pꝛo vtilitate eccleſie.Qð ſi vꝛge

te nccitate facere ↄtẽnerẽt iuſte vtroſq;

poſſʒ ſua auẽte cõpelle:⁊ ꝓtali tuma
cia bonos honoꝛare ⁊ ꝓteruos depõere.
Ad ⁊ meſt dicendu ꝙ ius pape nũq;

p̃ſcribitur. Quãuis ergo non ſit conſue.

tudo dictas decimas a laicis petere. qa

nec ſunt petende niſ iminente ecclie ne

ceſſitate:ius tũ petendi in caſu ſꝑ reſidet
pen es eccleſã. ¶ Ad 3c dicenduʒ ꝙꝙ
ugo vult patrociniuʒ ⁊ obſequiũ im
pendendũ eſſe dantibus tempoꝛalia ec⸗
deſie:nõ in dvominij rccognitiopem: ſed
in eoꝛum ſubuentionẽ ⁊ grarũ action eʒ
⁊ ſicut gratis ſunt recipiende:ita gratis

ſunt erogande. dite⸗
”cä ic pꝛocedit·
quortu Didetur. n.
ꝓ paps ſine peccato non poſſit
regi grancie uel alteri pꝛincipi ↄcedere

„

Ar.

decimas clericoꝝ:qꝛ nũq; minoꝛes reci
piunt decimas a maioꝛibꝰ. Uñ abꝛaba
minoꝛ melchiſedech cõꝓpbatur:quia ſibi
dedit decimas: ut ꝓbat Apłs ad Mebꝛ.
vij.ſed clerici ⁊ ſacerdotes ſũt maioꝛes
regibus ⁊ pꝛincipibꝰ:ut ſcribit᷑.xcvi.di.
c.quis dubitet. ¶ Pꝛetᷣa ſcribit Nume.

xviij.ꝙ filus Leui conceſſe ſunt decime:
ſed loco illoꝝ ſuccedunt clerici. Conue/

nit ergo eis decimas reciꝑe ⁊ non dare.

¶QpPꝛerea decime nõ ſut cõceſſe niñ ꝓ

miniſtroꝝ ſuſtent atioe ⁊ ſacrificioꝝ ob-
latione: ſed ꝓ nulla iſtarũ cauſarũ regibꝰ
ꝛincipibus conceduntur.

ℳ

7
In côtrarin tergene es

ſemꝑ decimas eccleſiarũ ↄfert regi Frã

cie ⁊ multis alijs pncipibſus.
Rn 60 . c; in cõceſſiõe deci⸗

marũ tria pñt ↄſidęrari

Cpꝛimo cã quare ↄcedunt᷑. C 2 au⸗/
ctoꝛitas cõcededi. 3: res que cõcedit᷑
Triplici aũt cã iuenimꝰ in lege moy
ſi decimas fuiſſe ↄceſſas. ¶ Pꝛimo ꝓpr
miniſtroꝝ eccleſie ſuſtẽtatiõeʒ:⁊ iſto mõ
decime pᷣcepte ſunt. Mume.xviij. ¶C 2:
ppter ſacrificioꝝ oblationẽ. ¶ 3: ppter
pauperũ ⁊ hoſpitũ receptionc:⁊ iſio mõ
decime pᷣcepte ſ t Deut. xiiij. AUñ ex b
venit ſoꝛte oꝛdinatio eccleſie:ut de ſtipẽ
dijs eccleſie tres debeãt fieri poꝛtiones:
ſicut pʒ.xij.q.ij.c. mos c. ¶ Anap mini
ſtris eccleſie ſuſtentandis. ¶ Alia ꝓec-
cleſijs reparandis. ¶ Tertia Baube
ribus ⁊ ꝑegrinis recipiẽd is. Aucto
ritas vo cõcedẽdi decimas eccleſiarum

nõ reſidet niſi in papa:qꝛ ius accipiẽdi
decimas ſpũale ꝗd eſt. Cõſequit᷑.n.debi

tũ quo miniſtri eccleſie ſeminãtes ſpuũa-
lia pñt tꝑalia recipꝑe ſᷣm dictum Apli.i.
Cvorlꝗ.ix vnde ſicut ius recipiendi deci
mas ꝑtinet ſolum ad clericos ⁊ babẽtes
curã aiaruũ:ſic ius cocedẽdi de cimas nõ
bʒ niſi ille que eſt clericoꝝ ⁊ eccleſiarum
paſtoꝛ ⁊ rectoꝛ. ¶C. Sed res quenoie de
cimarũ dant᷑ cũ ſint coꝛpoꝛales:poſſũt

Queſtio V

cedere in vſum quoꝛũcũq; clericoꝝ ⁊ lai

coꝝ.Põto papa becimas eccleſigrũ con

ceqere regibus ⁊ pncipibus:ſj nõ niſi ꝓ
vtilitate eccleſie ſᷣm aliquẽ triũ modoꝛũ

upꝛanoltog:ng ius petendi decimas
vłr pot eis cõcedere:ſicut nõ põt facere

ꝙ auẽtas potifica ł ſubijciat ptati regali

i

21 411 6 eſt od. ꝙ laic nõ
Ad pꝛimũ cdeennei⸗

recognitionẽ alicuiꝰ ꝑfectiõis uel domi

nij recipiẽdi ab eis:ᷣm quẽ modũ ſꝑ mi-
noꝛ dat decimas maioꝛi:ſʒ ↄcedunt᷑ eis

res tꝑales in adminiſtrando ꝓ vtilitate

eccleſe.¶ Ad 2meſt dð.ꝙ cleric ↄuenit
ius petendi decimas: ſj cap qᷓ ↄcedut =
res qꝗᷓ cõcedunt᷑ pñt cõpetere cleric ⁊ lai
cis. C Ad 3 eſt ; Fianceg papa
non põt cõcedere regi Francie uł alicui
pncipi decimas eccleſiarũ ut cõuertant
in ꝓpꝛios vſus:ſed ſolũ ꝓ euidenti vtili/
tate eccleſie. vnde nõ dʒ papa facili ſp

petitiõibꝰ regũ ãnuere.cũ ſint qñq; ma⸗/
gis abuſiões q; petitiões. Mõ.n.ẽ nouũ
ꝙ papa ⁊ alij pᷣlati eccłie ſt iniuſt peti

toibꝰregũ ⁊ pᷣncipũ ꝓpulſati:⁊ freqnt in
iurijs ⁊ cõtumelijsqſſati. Dicit.n. Ber⸗
nardus de quoda rege Francie noie Lu

douicus ꝙ ex eius grauibꝰ ↄtumelijs ?

iuiur ijs pariſiẽſis epᷣi innocẽtia fuit pul

ſata: ſed nõ qᷓſſata:qꝛ dñs ſuppoſuit ma
nũ ſuã: ⁊? ſenonenſis ſui metropolitani
cõſtantiã conatus eſt cõcutere ut metro
politano:qð abſit abiecto facile ꝓut vel
let craſſaret᷑ in ſuffraganeos: ꝗ merito

ut dicit erat alter Herodes nõ iam xᷣm
in cunabilis bũñs ſuſpectũ:ſed in eccle⸗
ſijs inuidebat exaltatum.

. 1ſic ꝓceditur:
OD quintũ en

prapa non poſſet decimas eccle-
ſiarũ ſibiipſi ↄcedere inhaein vſü. Scri
bit enim extra de deci.l
actiõis eſt ut clerici a clericis decimas⸗
exigant:cũ nuſq;in lege dñi hoc legamꝰ

Papa aũt eſt ſumus clericoꝝ: non debʒ
Eclericoꝝ decimas reciꝑe. ¶Pꝛeterea

ouũ genus ex⸗

S.

wahi
qnbus
odʒen
pprüco
hullus d;
ſecheo i
bpap⸗
F
pbidr
bant dee
crgo end
n⸗
(hidite
tomage
Mtorbt
aliam
hente
magis
fiter i
ans
lilnr
Modet
Cpolut
lſttesp
e Eſen
nanoen

o⸗quo

Statis
aoicioes.
rerdun
es pots
ererin 8
Ktaltern
diatſinate

Ibachti
(Ential

zundl
eleglte
ſͤbonispat
ſpelankei

Mgim

Pceiee l
eceignienn
Naßſi
Nimünaton
tendi dums
tnoͤpt ſue
cigiptütieg
lod glaicn
unt decinen
cniis dort
denoduſoft
iHoctamfe⸗
mopttüit
ce ot
ani emit
taedni tn
inegen nr
u Atieni
Ninünenm
aihniſtl
griuki,
mißn
ſiti u
barde⸗
matftl
Grmnint

guirtſili

ℳ

Ar.

nullus dʒ ſibi appꝛopꝛiare:ſed res eccle

ſie cões ſunt: ut ſcribit᷑. xij.q.i.c res.non
. deu papa eqs in ꝓpꝛios uins etete
1 P ¾ eſt quod ſcribi
In cotrariu turiue rvin.
vbi dr ꝙ leuite ſummo ſacerdoti ſolue
bant decimã decime ex mandato dñi:
ergo eadẽ rõne de decima eccleſiarũ ſol
uenda ẽ decima pape ꝗẽ ſũmꝰ ſacerdos
Wn deo dicengũ e ſicẽ dic Aug⸗
Dõõ BWVenenũ charitatis eſt
cupiditas: que quãto magis auget᷑itã/
to magis charitas extinguit᷑. Unde ſal
uatoꝛ bu ani generis videns ꝙ pñtis ſe
culi amatoꝛes diuitias ꝑnicioſe appete
Tanto ergo pepa
pale ſimplici clerico uel laico. ¶ Scdo

bant pauꝑ eẽ voluit. Tan
magis tenetvenenũ cupiditatis exẽpla
riter in tota eccleſia exterminare qᷓnto
magis ipſe ̃ ceteris alijs tener᷑ chꝛiſti

veſtigia imitari:de q̊ dicit Hiero. Mat.
xiij.ꝙ de pecuniga ſibi a xp̃ifidelibꝰ obla
ta noluit tributa ſoluere:qꝛ nepbas pu/
tauit res pauperũ in ppꝛios vſus cõöouer
tere. Eſt eni papa tan q; quodda ſpecu,⸗
lum añ oculos oium fideliũ ſupꝛapoſitũ
in quo:quod abſit:ſi aliquod ſignũ cupi⸗
ditatis ⁊ auaricie denotet᷑: fiunt cupidi
cupidioꝛes:⁊ bonoꝝ cccliaſticoꝝ inuaſo

res: aæc decimarũ ⁊ bonoꝝ eccleſie petito
res.Põt ẽ papa decimas eccleſiaꝝ reci
pere ⁊ in ꝓpos vſus cõuertere qñ indi/

get:aliter ut puto nõ dʒ vti tali ptãte: ut
dicat ſimul cũ aplo.i.Chorj.ix. Nolumꝰ
vti hac ptãte: ſed oia ſuſtinemus ne qð

offendiculũ demus euangelio chꝛiſti,

1 ERergo eſt dicendũ ꝙ
Ad Penmny illa decre. intelligi

tur ut clerici de dot ibꝰ eccleſie decimas

eccleſie alteri nõ ꝑſoluãt: ſed de alijs ſu
is bonis patrimonialibꝰ ⁊ pᷣdis ſoluere

cõpellun᷑: imo de illis ſibiipſi clericꝰ te-

uer᷑ decimas ſoluere. Ael intelligitur de

ä

ſeptuageſimaquarta 1
papa bõʒ certos redditꝰ de terris eccleſie
in quibus bʒ imediatã adminiſtrationẽ
Mõ dʒ ergo eccleſigrü decimas in vſum
ꝓpꝛiũ conuertere. C Pꝛeteresa res cõcs

decimis ꝑſonalibꝰ a ꝗbus clerici ſũt exẽ
pti. C Ad 2meſt do. ꝙ illi reddit'qñq;
pape non ſufficiũt vnde ad ꝓuidendũu ſi
bi ⁊ fa milie ac alijs cõditioibus ad eius
dignitatem ſpectantib põt licite tales
decimas recipere ꝓ pauperũ vᷣo ſubuen

tione ⁊ eccleſie ꝓꝑmotione dubiũ nõ ẽ ꝗqn

papa poſſit vltra q; decimas ab eccleſia
exigere:cũ ipſe ſit oium rerũ eccleſiaruʒ
dñs. C Ad qeſt dð. ꝙ ſicut ſe bʒ ꝑſo⸗

na pꝛiuata ad ꝑſon ã publicã:ſic bona ꝑp-

pꝛia ad bona coĩa. Vñ ſicut papaẽ ꝑſo-/
na publica:ſic bona eccleſie que coia ſũt
ſibi efficiuntur pꝛopꝛia.
¶ MQueſtio. lxxiiij.de cõmiſſione.
EXECIr du eſt de co⸗
miſſione: Circa qð querunt᷑ qᷓ
tuoꝛ. Pꝛimo vtꝝ papa poſ
ſit cõmittere totũ officium pa

vtrũ papa poſſit cõmittere totu officiũ

epᷣale ſimplici ſacerdoti. Tertio vtꝝ

papa poſſit cõmittere totu officiũ cleri⸗

cale ſimplici laico. C Quarto vtrũ pa-
psa poſſit cõmittere ſymoniam.

2 e E ergo ſic ꝓcedi
— Pamn tur: Niqer.n
ꝙ papa nõ poſſit totũ officiũ pa-

pale cõmittere ſimplici clerico vel laico

quia quicꝗd eſt ſingularit᷑ vni cõmiſſum
nõ põt cõmittipluribus:ſed officiũ pa⸗
pale ſingularit᷑ fuit cõmiſſum petro in
pſona oium ſùmoꝝ pontificu Waetb⸗
xvi.tibi dabo claues.nõ põt g pluribꝰcõ
mitti. C Pꝛeterea qð ẽ ĩmediate a xpᷣo
nõ põt ab hoie alteri comitti:ſed officiũ
papale imediate fuit a xpᷣo petro colla/
tu:g non põt ꝑ papam alteri committi.
¶Pꝛeterea papa figuratꝰ ẽ ꝑ moyſen
ſicut ſupꝛa dictum fuit:Sed Exo.xvij.
ſcribitꝙ illi qbus moy ſes o fficiuũ ſuũ cõ
miſit grauia maioꝛa negocia ad ißjm
moyſen ſꝑ referebãt: facilioꝛa tmmõ iun
dicates. Negociũ fideiqc mag gra
ue ⁊ arduũ negociũ qð incccla cenof it

õ

Ar.

papa nõ poſſet cõmittere: ſed ſemꝑ eſſet
ad ipſum referendunm. . .
In contrariũ elhen
B1 12Ei papale inc⸗
tum papa eſt ſolũ iuriſditione poꝛta t:H
oĩs poteſtas nſcleigie pot cirti. e
.W — 1ρρ◻ dicẽdũ & officiu papa
Ki id 60 tria impoꝛtare vicrur.
Cpꝛimo canonicã electionẽ papa eniʒ
ut papa eſt: nõ põt eſſe niſi per electionẽ.
Inq;tuʒ vᷣ eſt ſacerdos vel epᷣus:pot ee
per cõſecrationẽ. Scðo vo imediatã
adminiſtration᷑:ſolus enĩ papa ut papa
eſt loco chꝛiſtiin toto oꝛbe bʒ oĩuʒ tꝑaliũ
et ſpaliũ ĩmediatã adminiſtrationem.
¶ Tertio cõmiſſaʒ iuriſditionẽ:qꝛ iuriſ.
ditionè quã bʒ ꝑ electionẽ vł ꝑ imediata
adminiſtrationè põt alteri comittere.p-
mis ergo duobꝰ modis officium papale
papa nõ põt cõmittere alicui. Mon eniʒ
õt cõmittere ꝙ aligꝗs officiũ papale ba
eat ꝑ electionẽ ipſo exiſtẽte paꝑa et no
renũciãte papatui. Mec põt comittere ꝙœꝙ
aliꝗs bẽat officiũ papale ꝑ imediatã ad-
miniſtrationẽ ſicut ipſe bõ·Sed 3 mõ ꝑ
cõmiſſã i vriſaſtionkitute q; qnicqd iuriſ
ditiõis ẽ in papa ipſe põt cõmittere.Mã
ſi papa baberet archidiaconũ cui cõmit/
teret ptũtem thez auros ⁊ redditꝰ ecclłie
recipiẽdi ⁊ diſpẽſandi:ſicut Sixtuſ cõmi
ſit beato Laurẽtio.Et ſi baberet Cãcel
lariũ cui cõmitteret bñficia eccliaſtica et
pᷣbendas oẽs eccleſie cõferendi et diſtri/
buẽdi. Et ſi baberet Auditoꝛẽ cui comit
teret ptãtem qõnes oẽs decidẽdi ⁊ deter
minandi:planũ eſt ꝙ totũ officiũ papale
ut ĩpoꝛtat cõmiſſã iuriſditionẽ et⸗ alteri
Ad primum cSυ
ꝙ officium papale ſingulariter vni com
mittitur q;tum ad canonicã electionẽ:qꝛ
nõ pòt eſſe niſ vnus papa canonice electꝰ
ſed ꝑ cõmiſſã delegationẽ plures poſſunt
llegari qui aucte papali fungantur. Si
enim aliꝗs cardinalis ad aliquã ꝓuinciã
per pap generalit᷑ deſtinet᷑: puto eum in

V

Queſſtio I

illa oĩa poſſe que ex iuriſditiõe ꝓueniũt:ſi
ex delegatiõe ſint ſibi cõmiſſa:vnde pote
rit clericos ſuſpẽdere: deponere ĩſtituere
et degradare:beneficia cõferre:ac oia fa
cere que ipſe papa facere poſſet. C Ad
2 eſt dicenduũ ꝙ officiũ papale eſt ime⸗
diate a xp̃o ꝑ imed iata adminiſtrationẽ
ſed ꝑ delegatã iuriſditionẽ põt eẽ in alnſ
poſſet enim papa ꝑ ſuũ vicariũ generale

conciliũ cõuocare:⁊ per eundẽ vicarium
illi cõcilio inteſſe:⁊ tñ quicqꝗd ageret᷑ ibi

ratũ ⁊ firmũ eſſet: ac ſi papa ꝑſonaliter
inteſſet. In multis nã q; cõcilijs illa que
pᷣ̃cipue ad fidẽ ſpectãt fuerũt determia⸗
ta:⁊ papa pᷣſencialit᷑ nõ int᷑fuit: et tñ illa
firma ⁊ incõcuſſa tenet ecclena.Ad
3 weſt dicẽdũ ꝙ nec negocia ardua ⁊ gra
nia papa detmmat niñ ꝑ alioꝝ ↄſiliũ:qð
ſic facere tenet᷑. Dicit enim glo.ſuꝑ illo

vbo Ero. xviij. Audito Moyſes ꝙ di⸗

rxerat Jetro cognatꝰeius:fecit oĩia qcũq;

ſuggeſſerat:et nõ dixit Moyſes mibi lo⸗

quit᷑ deus facie ad faciẽ:etquicqd agere
debemꝰ iße mibi det᷑minat quõ ergo ab
boĩe cõſiliũ accipiã:ſed fecit quecũq; ille
ſuggeſſit: er quo datr᷑ itelligi ꝙ ſiẽ Woy
ſes deo familiaris ⁊ ſapiẽtiſſimꝰ nõ eru-
buit a minoꝛi et gentili doceri:ſic ſoꝛma
data eſt pape ⁊ alus doctoꝛibꝰ nea gbuſ
libet erubeſcãt erudiri. Ande puto ꝙ ne/
gocia fidei papa nõ põt cõmittere:miĩoꝛa
quidẽ aliquibꝰdoctoꝛibꝰ ⁊ magiſtris:ma
ioꝛa vo generali concilio examinãda et
der minanda:ſi ipᷣe gſonolit intereſſe nõ

BDilecudũ caiirf

enĩ ꝙ papa poſſit cõmittere totũ

officiũ epiſcopale ſimpliei ſacerdotiquis
maius eſtofficiũ daen⸗ q; epale: ſed offi
cium papale põt eſſe in nõ papa ꝝ. cõmiſ
ſionẽ ut ſupꝛa dictũ eſt: ergo ſiliter officiũ
SPie poteſt cõmitti illi qui non eſt epus.
Pꝛeterea ſupꝛa oꝛdinẽ pꝛeſbyteroꝛu
non eſt aliquig oꝛdo:quia cu nõ ſint niſi
ſeptẽ oꝛdines: oꝛdo pꝛeſbyteroꝝ ſepti-
mus ponat᷑:ſupꝛa ipſů non eſt alꝗs alius

z.

Lichhoe
ſcewott
ittiſt
frnareg
lmnſip
to impo

päoſit

pusppin
glene iur
hliej ſace
Cpiete
0beos 0
ſediud
cömmitti
poſſete
doder
tchti
ta ine
lenten
Pincu
Utoi⸗
Osi,
Naporc
cblſnna
kotere
lognin⸗
ige ſcerde
agtotii
ganog.
nesfino
doreerci
ſeong

Gyieſeri

eitont

heknil
el oſe⸗

linin

I
höe etüitt
evotepot
noreiſtiute
ſanenoi
poſer CNM
Pprleckint,
mminiſtruion⸗
ehöͤtckineh
rügcherat
ndekeariun
glagereiſi
10 Povelte
aſs tne
ütdeeni⸗
tinr atil
1 C
–
or Nin
chlhi
e
ſarügaig
nigt
gug
n
SNRen
cnben

Ar.

Si ergo epᷣus nulluʒ oꝛdinẽ addit ſupꝛa

ſacerdotẽe:totũ officiũ epᷣale poterit com

mitti ſimplici ſacerdoti. C Pꝛeterea cõ

firmare ꝑtinet pncipalit᷑ ad epale offici

um:ſic pʒ de conſe.di.iij. Sʒ cũ ↄfirma
tio impoꝛtet ꝑfectione reſpiciente coꝛ-
pus xpi myſticũ:reſpectu cuius papa bʒ

plena iuriſditionẽ:poterit per papã ſim
ꝓplici ſacerdoti confirmatio committi.

¶.Pꝛeterea ad epᷣm pᷣncipalit pertinet

pſꝛos oꝛdinare ⁊ alios oꝛdines cõferre
ſed iſtud ut videt᷑ ſimplici ſacerdoti põt

cõmitti:qꝛ cũ ſacerdos hẽat oẽs oꝛdies

boterit oẽs oꝛdines aſerre: cũ vnuſaſ
poſſet ꝑfectionẽ quã bʒ alteri cõferre.

In contranu as dit

bꝛo de ſacrametis:vbi ait ꝙ auẽtas po
teſtatis ne a b omnibus paſſim vendica
ta inferioꝛes erga ſupꝛa ſe poſitos inſo

lenter reconderent: ⁊ ſoluto obedientie

vinculo ſcanda lù gencrarent: Oꝛdina-
uit dñs ut aliqua ſummis ſacerdotibus
ep̃is cõmitterent᷑ queinferioꝛibus nul/
latenus conuenirent.
2 Ee diceundgũ Hugo notat
xcv. di. c peruenit. ꝙ pa
pa pot com mittere ſimplici ſacerdoti ꝙ

cbꝛiſma cõficiat ꝙ oẽs oꝛdines confe/

rat pᷣter eõatum quẽ non habet:niſi di-

ceret ꝙ vltra ſacerdotiu epatus nõ eſſʒ
oꝛdo:quiaſ ſic dicat᷑ poſſet papa cõmit
tere ſacerdoti ꝙ epatum conferret ſicut

ſa cerdotiu. Põt ſiłr ut dicit committere
diacono ꝙ conſecret oꝛdine diaconatꝰ
⁊ oẽs minoꝛes oꝛdines:⁊ ut ſic ad vnũ
dicere ex cõmiſſione pape quicũq; babʒ

„ — .

aliquẽ oꝛdinẽ põt illu alteri cõferre:põt
ſimiliter ꝑ papaã cõmitti ſimplici ſacer-
doti altariũ z ginũ ↄſecratio: ⁊ ꝗa in
bis tribꝰvidet ↄñſtere totũ officiu epᷣale
puta in oꝛdinũ collatiõe:ↄfirmatione: ⁊
in altariũ ⁊ vginũ ↄſecratiõe:ex dict eiꝰ

videt᷑ poſſie ↄcludi ꝙ totũ officiũ epᷣale ꝑ

papã poſſit cõmitti ſimplici ſacerdoti.ſʒ

iſta det minatio repugnat dict eiꝰin pᷣce

ſeptuageſimaquarta in

dẽti di.vbi dicit ꝙ illa qᷓ ꝓueniũt ex cõſe
cratõe nõ pñt cõmitti ꝑ delegatõe;:vñ
nõ poſſz papa cõmittẽ ꝙ nõ ſacerdos oꝛ
dinaret ſacerdotes: qꝛ ptãs ſacerdotał
ꝑↄſecrationẽ ↄfert᷑:ſʒ illa q ꝓueniũt ex
ſola iuriſditione ꝑ delegatioem cõmitti
pñnt:vñ ex cõmiſſoe pape ñ ſacerdos poſ
ſet ſacerdotem deponere 2 degradare.
Cũ ſ officiu epᷣale ꝑ ↄſectioem ↄferat᷑:ſe
quit᷑ ex dictis eiꝰ ꝙ ꝑ papã nõ poſſit cõ/
mitti ſimplici ſacerdoti. Dicut aln
ꝙ officiu epale qᷓ;tũ ad ꝑfectionẽ reſpi/
cientẽ coꝛpꝰxpᷣi myſticũ põt cõmitti ſim
plici ſacerdoti: qꝛ reſpectu illiꝰ papa bʒ
plenitudinẽ pt ãtis ⁊ põt cõmittẽ ſacer/
doti ꝙ ↄfirmet:ſj q;tũ ad ꝑſectionẽ re
ſpicientem coꝛpus chꝛiſti verum:epiſco
pale officium non poteſt committiſacet
doti ſimplici. Añ nõ poteſt papa cõmit
tere ut dicũt:ſimplici ſacerdoti ꝙ ſacer/
doteſoꝛdinet:qꝛ ſacerdotiũ reſpicit coꝛ
pus xpᷣi verũ:reſpcũ cuiꝰ ñ ẽ maioꝛ ptãs
pape uł ep̃i q; ſimplic ſacerdotſ. Sy
nec iſtud videtur qetare intellectum:gꝗa
nõ e qſtio de his q agunt᷑ ꝑptãtem:ſj eſt
qſtio de ipſa ptãte reſpcũ agẽtiu.Planũ
eſt aut ꝙ ptas epᷣalis ẽ ptãs oꝛdis ⁊ daĩi
ꝑ ↄſectionẽ ſic ptãs ſacerdotał ⁊ q;uis
ñ ſit alis ptãſ oꝛdis a ſacerdotio q;tũ ad
diſtinctionẽ ⁊ character nũerationem:
Eſt tñ alia ptãs q;tũ ad perfectionẽ:q̃
gꝗdẽ perfectio perↄſecrationẽ ofert᷑ ⁊ q
in ptãte oꝛdis papa ñ ẽ maioꝛ alijs: exq̊
ſub ptãte oꝛdinis continet᷑ diſtincte cha

racteris ſacerdotał impᷣſſio: ⁊ dicti cha

racteris perfectio:non video ꝙ officiuʒ
epale poſſit committiſimplici ſacerdoti
nec q;tum ad perfectionem reſpicien-
tem coꝛpus cbꝛiſti myſticum:nec q;tuʒ
ad perſectionem reſpicientem coꝛpus
chꝛiſti verum: quia vtraq; perfectio cõ
tinet᷑ ſub ptãte oꝛdinis epᷣalis ⁊ vtra q;
per conſecrationẽ epᷣalem confertur.

Ad paimum εn viten

um papale eſt maius q; ebale rum 30

Ar.
iuriſditionẽ: nõ aũt q;tuũ ad cõſecratiõeʒ
ſi eni diaconꝰ fiat papa iuriſditionẽ be-
bit maioꝛẽ q; ꝗcũq; epus: nuq; tn epale
officiũ poterit exercere: niſi in ebᷣm con
ſecre᷑. C Ad 2 p. ꝙ officium epale
q́; tũ ad characteris impᷣſſionẽ nõ ipoꝛ-
rat aliã ptãteʒ diſtinctã a ſacerdotio: ſz
q́;tum ad characteris ꝑfectionẽ aliã po
teſtatẽ dicit ⁊ aliũ oꝛdinem.ꝓot enim in
aliquo eẽ ptãs:ſʒ im ꝑfecta:in puero na/
q; eſt ptãs generandi:ſed ſicẽ imꝑfecta
ut q́;uis ſufficiat ſibi ad cibi ſuptionẽ no
tñ ſibi ſufficit ad gnãtioneʒ: ut poſſit ſibi
ſilegenerare: ꝑ quãcunq; cõmiſſionem
poſſet papa ꝑficere ptatem in ſacerdote
qꝛ poſſet eũ cõſecrare epᷣm: ſz ipſo exiſte
te ſimplici ſacerdote no vid eo ꝙ ſibi poſ
ſint cõmitti que ad ꝑfectũ ſa cerdotẽ ſpe
ctant puta ad epᷣm. Sequeret enim ꝙ
abſq; omni cõſecra tione ꝑ ſolã pape co
miſſionẽ eſſet factꝰepᷣus ⁊ ſacerdos ina

gnus:q;uis eni epᷣatus nõ ſit oꝛdo diſti⸗

ctus a pᷣbyterio q;tum ad coꝛpus xpi ve
ru: q;tum tñ ad coꝛpus my ſticum ꝑ ſe
oꝛdo alius ab oꝛdine pᷣbeoꝝ. C Ad 3
eſt dicendũ ꝙ ſi ſimplici ſacerdoti pot co
mitti ut ↄfirmet:nõ vid eo ꝙ ſibi no poſ
ſet cõmitti q; oꝛdines cõferat:cu vtra q;
pꝓfectio ad ptatem oꝛdinis epᷣalis ꝑtine
at:ipſa tñ inſtitutio aploꝝ nũq; babuit
ut manus impoſitio ↄueniret niſi ep̃is.
Vnde dicit glo. Actl.viij.ſuꝑ illo verbo
ſpiritũ ſanctũ:ꝙ philippus ꝗ erat vnus
de ſeptẽ diaconibꝰ ſamarie euangelica⸗/
bat xpᷣm ad quã miſſi fuerũt petrus ⁊ io
hannes potuiſſz manus ipon ere: ut illi
acciperent ſpũm ſanctuzʒ ſi fuiſſet eᷣus.
ſed quia non erat aploꝛum aduẽtus fu
it neceſſarius. Ad eſt d ꝙ vnuſ⸗
quiſq; põt ꝑfectionẽ quã bʒ in alterum
tranifundere ſi ill ꝑfectionẽ bʒ mõ pꝑfe
cto: ſimplex ant ſacerdos ñ bʒ ptatẽ mõ
ꝑfecto:qꝛ tũc nõ eẽt ncẽriũ ut ꝑficeret᷑ .

Pi 129 lectõeʒ epale
Dertiun ipcedit Aide

Qneſtio

tur enĩ ꝙ officiũ clericale papa nõ poſſit

imponehaãt manꝰ ſuꝑ illos ⁊ accipiebãt

cõmitrere ſimplici laico. Sicit.n. HNugo
ij libꝛo de ſacramẽtis ꝙ due ſüt ptates
clericoꝝ ⁊ laicoꝝ:ſpũalis ⁊ coꝛpoꝛalis.?
qᷓ;uis ptãs ſpũ alis poſſit facere illa que
põt coꝛpoꝛalis:non tũ ecõuer ſo.officiuʒ
clericale cũ ſit ſpale nõ poterit cõmit
ti puro laico. C Pꝛeterea ide ugo di
cit eode libꝛo ꝙ duo ſunt parietes eccle
ſie:vnus ſtans a dextris puta clerici qui
ſoꝛtẽ nominãt eo ꝙ ſoꝛte electi ſůt: Jut
illud ad Ephe.i. Soꝛte vocati ſumꝰ ᷣm
ꝓpoſitum eius qui oia operat᷑.Aliꝰ a ſi-
niſtris ut laici qui ide ſonant quod ppli
PErern ⁊ ſiniſtrũ diuerſaiſfficia hñt.
S. officium clericale pertinet ad po
teſtatem clauium:ſed ptãs clauiũ nõ cõ

An Froerarii uenit laicis.

dere pᷣuilegio clericali officiuʒ clericale

põt ei cõmitti. Sed ſcribit᷑ extra de cle.

cõiu. ꝙ clerici qui cũ vnicis ⁊ virginibꝰ
ↄtraxerint ſi tonſurã ⁊ veſtem deferant
clericales: nec criminalit᷑ nec ciuilit᷑ ad
iudiciũ ſeculare trabi pñt:nec pecuniali
ter cõdemnari:ſed eos in pᷣmiſſis volu-
mus gaudere dullcgio dericali. f
* dicendũ ꝙ ad officium
Kud c0 clericare:uel põt ꝑtine-
re ptãs oꝛdinis uel iuriſditiõis.ptãs vᷣo
oꝛdis qꝛ ꝑ ↄſectionẽ cõfert᷑ nõ põt laico
cõmitti. Vñ nõ puto verũ dicere illos ꝗ
dicũt ꝙ laico pot cõmitti ut cõſecret vir
gines ſi tñ talis cõſecratio poſſet fieri ſi
ne miſſa.Quãuis eni cõ ſecratio virginũ
non ſit ſacra mentũ uł nõ ſit oꝛdo: ad po
teſtatẽ tñ oꝛdinis ꝑtinet:cuũ ibi ſignifice
tur deſponſatio eccleſie cum xp̃o. Unde
ſi ↄ ſecratio altariũ ⁊ bñdictio veſtiu et
vaſoꝝ que ſunt quedà ſacra mentalia ad
ꝑfectã ptãtem oꝛdinis ꝑtinent:puta ad
epᷣm multo foꝛtius ad talẽ ptatem ꝑti/
net ↄſecratio vginũ. Poteſtas vᷣ̈o iuriſ⸗
ditionis laico põt cõmitti důmõ ad hoc
idoneitate bẽat ⁊ ꝙ ſit litteratus vn ex
cõmiſſione pape ꝓuto ꝙ laicus pot ex/

A.

s 11

cnuuͤte
ceric
agtiſit,

R figeech

ſcadotf
aaainel
pmügl
Polis
elei
lebe
ſtoit
ſhobo⸗
decler
Nv
ſiß⸗
ſulhein
Nno nol
legba
ſtölanin
ulgkel
ains
lltinpon

thoc

leppoteſte

2

I
rnoͦſt

dickn Bug⸗

.R „

ueſüt ptites

1corporel6s7

ſactreiluii
zucroffi

otentcöntt

taide ozodi
thmnaesetcle
gundenaigui
deniſit. At
wocstiſutpynm
Hern. Ade⸗
Mungyl
hgfunhit
emi 1
is0tnd i
1 Wtid
laugin
tian u⸗
iͦ ntt
hmwA
tmrauln
eugn

—

—
S= —

nſtſei,
noviton
110 1
dibiſ⸗

—
= S=

1

—
=
—

=

= — S=.
—— — = =

—
= –
—
—
—
=—
— — —
== =
5 — =

— —
— =—
E S
S
—
=
= .
— —
=

coõuiuũt clerici ⁊ laici.

=S = —

Ar.

cõmunicare: bñficia eccleſiaſtica ↄferre

⁊ oĩa facere qᷓ ex iuriſditiõe pueniunt.

1111§ eſt dicendu & lai
Acd P unm co nõ cõmittit᷑ po/
teſtas ſpũalis ut impoꝛtat ptàtem oꝛdi
nis que reſpicit coꝛpus xpᷣi verũ:ſj ſoluʒ

ptãs iuriſditionis q reſpicit coꝛpus xpᷣi

my ſticũ:vñ talis ptãs põt cõuenire cle/
ricis ⁊ laicis:ſicut in tali coꝛpoꝛe ſimul
ꝙ clericus idẽ eſtqð ſoꝛs: quia ſoꝛte vo
cati ſut. Ouplicit᷑ tñ alig pnt poſſũt vo/
ri ꝑ eccleſã.Pꝛimo electiõe oꝛdinaria: ⁊
ſic ad officin clericale vocant᷑ ſoli clerici
oꝛdine hñtes:qꝛ in quolibet oꝛdine im⸗/
pmit aliꝗᷓ ptãs ꝑqua diſtinguit ſic electꝰ
ab lie. Bnomo el ectiõe diſpeſatoꝛia:

2⁊ ſic laici pñt vocari ut iuriſditiõeʒ cleri

cale hant: ⁊ eoꝝ puilegio gaudeat. Mõ
eſt eni bonũ canones ſumoꝝ ponti ficuʒ

inculpare.ſub pᷣtextu tñ illius decre.ex

de cle cõiu. lta mala cõmittunt᷑ que
non puniunt᷑:que ut puto nõ fuit fcã ni/
ſi in fauoꝛẽ clericoꝝ coiugatoꝝ exũtiũ in
ſtudijs:in quo ut liberius poſſint vacare
ut nõ moleſtarent᷑ ꝑ ſeculare iudiciuũ pᷣui
legio clericoꝝ eccleſia eos gaudere volu
it: pᷣſertim cũ ex eis multi poſtmodũ ad

oꝛdinẽ eccleſiaſticũ ſe tranfferãt. C Ad
3 eſt dicendũ ꝙ coiter diſtinguit᷑ clauis
oꝛdinis ⁊ iuriſditiõis. Officiu clerica/⸗
le ut impoꝛtat clau ptãtis iuriſditiõis

põt laico cõmitti: nõ ãt ut impoꝛtat cla

uem poteſtatis oꝛdinis ⁊ .

ſic ꝓceditur:
D 9ue 1 Videt᷑ enim
wvꝓꝙ papa nõ poſſit cõmitte ſymo/
niam:qꝛ ſymonia eſt volutas vend endi
uel emendi aliꝗd ſpuale ꝑ receptionẽ ali

nis voni a is: ed pa ga uõ põr migd

emere uel vẽdexe:cũ oia ſpuũalia ⁊ tẽpo
ralia ſint ſua. ¶ Pꝛerea ſymonia ẽ iure
poſitiuo ꝓbibita:ſed papa nõ ligat᷑ aliq

iure poſitiuo: o ſymoniã cõmittere non

põt. Pꝛeterea ſi papa poſſet cõmitte
re ſymoniã:uel hoc eeẽt cũ clericis: uel cũ

ſeptuageſimaquarta

laicis:ſed cũ neutris ut videt᷑. Mõ cũ clc-
ricis:quia clericoꝝ bona ſua ſunt q;tum
ad vſum pꝛo ſua nccita te. NHec cũ laicis
quia eoꝝ bona iuſte ꝑõt accipere pꝛo ec-
In Otr. Ariu cleſie vtilitate.
11 eſt. qꝛ papa eſt ſuc
ceſſoꝛ Petri: ſed petrus ne incurreret ſy-
monia pᷣmo daͤnatiõis . cõtra ipſaʒ
△ ypꝛotulit Act.vii.
Rñd 60 dicendũ ꝙ ſymonia eſt õ
ius diuinũ ⁊ cõtra ius nãle: repugnat.n.
vẽditio ſpui aliũ nature rei pꝛopter tria.
Peimo aula expte dantis bong ſpiri
tualia babẽt libera cõdonatio nẽ. Oicũt᷑
enim ſpũalia dona gratuita:quia gratis
dant᷑: ſ ergo pᷣcio vendant᷑ iam nõ dant᷑
gratis. Ende ſequit᷑ illud incõueniẽs ad
qð deducit aRlus qꝙ ſi gratia daretur et
menitis gratia nõ eſſet gratia:ſic ſi ſpiri
tuale beneficiu daret᷑ pcio gratũ nõ eẽt
gratũ. .Secũdo ex ꝑte ad miniſtrantis
dona ſpualia habet dominn pꝛiuationèe:
miniſtri enim eccleſie donoꝝ ſpualiũ do⸗
minio ſũt pᷣuati:nõ enim ſt ipſoꝝ dñi ſʒ
diſpenſatoꝛes:vnde ſi accipiut pꝛeciũ de
eis accipiut lucrũ de re que nõ eſt ſua: ſic
vſurariꝰ qui accipit lucrũů de pecunia cuiꝰ
dominiũ ⁊ vſus eſt in alterum tranſlatũ.
¶Lertio ex parte ſui habẽt iniquã eſti
mationẽ. Quod eniʒ ſpule re tꝑali poſſit
emi vel vendi: iniqua eſtimatio eſt.vnde
dictũ eſt Symoni ꝑ Petrũ:pecunia tua
tecum ſit in perditiõe:quia eſtimaſti do⸗
nũ dei pecunia poſſideri. Wagis enim ẽ
equiuoca com ꝑatio inter ſpuũale et tꝑale
q́; inter aurũ ⁊ pluůbum. Eſt ergo ſymo/
nia cõtra ius naturale:quia repugnat na
ture rei Quod vo ſit contra ius poſitiuũ
planũ eſt:qᷓ;uis ergo papa ñ poſſit ligari
vel viciari peccato ſymonie: ut eſt pꝛobi-
bita iure poſitiuo:cum ipſe ſit talis iuriſ
conditoꝛ ⁊ interpꝛes:poteſt tamen ligari
vel viciari vicio ſymonie ut eſt cõtra ius
naturale vel diunun.
Ad pꝛimum ao dcena
ee Hb g bona eccleſic

Ar.

ſunt pape ſicut diſpẽſatoꝛis:nõ aũt ſicut
dñi vel poſſeſſoꝛis.vnde ſi pꝛo ſpũalibns
recipit tẽpoꝛalia bona dupliciter peccat.
Pꝛimo quia recipit lucrũ de rebus quaꝝ
nõ bʒ dñationẽ ſj ſoluʒ ad miniſtrationẽ.
Secũdo quia nõ recipit illa vann Pte
licitũ vſum ſ ꝓpter obuſum. C Ald 27
cſt dicendu ꝙ q;uis papa nõ ligetur iure
