ectus aff
choſſtinmn
Kondaus
ſſtiniuſtn
ne
Choiegtne
di fei
poſt ahn
nitratoog
cienuet
anout
tü no cgo
Ntors ade
d Rier⸗
ferdli
ihesſnn
ir adniit
doſitince

ammi
onitnni
enhe
giſagun⸗
ifopfn⸗
oſighain

virtuteut ꝓbat cõmẽtatoꝛ vij. Meth.

Eſt eni boc ppꝛiũ ſolius dei ꝙ imedia

te agat ꝑ ſuã ſubſtãtiã:qꝛ virtus eiꝰſub/

ſtantia ẽ:ſic in moꝛ alibꝰiſta tria ſe ad in

uicem pᷣſupponũt:clectio:cõfirmatio:⁊

adminiſtratio:ita ꝙ electio tenet locuʒ

ſubſtãtie: ↄfirmatio locũ virtutis:⁊ ad
miniſtratio locũ oꝑatiõis. Per electio/
nẽ enim imꝑatoꝛ generat᷑ ⁊ acꝗnit eſſe:
ꝑ cõfirmationẽ vo acgꝗrit virtutẽ ꝑ quã

ggat:ſed per adminiſtrationẽ exequitur

ipm agere:⁊ ipᷣm oꝑari mediãte ſubſtã/
tia ⁊ mediãte virtute ſibi ꝑ electionẽ et
ↄfirmationẽ acquiſita: vnde ſicut nulla
creatura põt agere ĩmediate ſine virtu
te ſuꝑaddita:quia tunc ſua ſubſtãtia eẽt

ſua virtus:qð ſoli deo cõuenit:ſic imꝑa

toꝛ ꝑ ſolã electionẽ nõ põt adminiſtrare
niñ bñ ficiũ cõfirmatiõis recipiat:quia
tunc ſequeretꝙ ſua electio eſſet eius cõ
firmatio:qð ſolũ veritatem bʒ de ſũmo
pontifice qui ſuꝑioꝛem non babet.
A G prim ergo eſt do. ꝙ poſt
₰ *IEvonationẽ factaʒ

eccleſie a cõſtãtino in toto imperio oc-

cidentaliũ regionũ eccleſia bʒ tꝑalium
non ſolũ vlem iuriſditionẽ:verũ etiam
vłem adminiſtrationẽ quã exequit᷑ me/
giãte imꝑatoꝛe quẽ eligit: ne ipſe papa
iplicet ſe negociis ſeeularibꝰ: ⁊ iõ virtu
tem ⁊ ꝑptãtem ãminiſtrandi imꝑatoꝛ re
cipit qñ eius electio ꝑ papã cõfirmar et
appꝛobat᷑. C Ad ⁊n eſt dð.ꝙ nõ eſt ſi⸗
mile de imꝑatoꝛe ⁊ alijs pncipibꝰ mun
qi:ppter tria. Pꝛimo qꝛ papa ↄfert
imꝑa toꝛi imediatã am miniſtrationẽ:et

eſt miniſter eccleſie in ãminiſtratiõe tẽ/

poꝛaliũ quã non cõfert alis. ¶2· quia
cõſtitutio alioꝝ regũ vel pꝛincipũ vadit
per ſucceſſione᷑: non autem ſic cõſtitutio
imꝑatoꝛis. C 3 ·quia quicꝗd agit circa
imperiũ tam eius electio q;ᷓ eius confir-
matio totũ eſt ex inſtitutiõe eccleſie:qð
non coötingit de alijs.· ¶ Ad zeſt dicẽ
dũ ꝙ nulluũ ius ad miniſtrãdi acquiritur

imꝑatoꝛi per eius electionem: ſed bene

trigeſimanona

acgritur ſibi ius ꝙ poſſit cõfirmationẽ

ſuã pꝛocurare ⁊ ſe purgare ſi aliqᷓ obuce

renturque baberent vitiare electionem
factam de ſeibſſo. ſie ha gi
ic pꝛocedit
D ſecũdũ echegcdit
ꝓꝙ imꝑatdꝛ ſtatim electus ⁊ cõfir
matus poſſit adminiſtrare:quia agente
appꝛopinquãte paſſo diſpoſito ſtati ſeꝗt
actio:ñcut diẽ pᷣus.viij. Metha.papa
ergo appꝛopinquãaãte im gatoꝛi diſpoſito
per canonicã electionẽ cofirmãdo ipſuʒ
ſtatim pꝓnt᷑ it ſeq executio ⁊ admiſtratio
¶Pꝛeterea ubi eſt maius periculuʒ ibi
citius ſuccurrendũ eſt:ſed im ꝑatoꝛ aſſu

mit᷑ ad ſubueniendũu eccleſie oppꝛeſſe et

moleſtate per tyrãnos: ergo poſt conufir
mationẽ non eſt differẽda eius admini-
ſtratio. Pꝛeterea nõ in alio depedet
imꝑatoꝛ ab eccleſia niſi in eius electiõe
et cõfirmatiõe:ſtatim ergo electus ⁊ cõ
firmatus poterit adminiſtrare.

In contanu erk⸗

et electionẽ multa reqrunt᷑ ad imꝑiale

ſolẽnitate: ut vnctio eonſecratio ⁊ coꝛo-
natio:ſicut ſupꝛa dictum eſt-

—

* dicendũ ꝙ aliqua requi-
Rndeo runt᷑ ad rei quidditatex
et ſubſtantiã. Aliqᷓ vᷣo ad rei ſolẽ nitatẽ
et euidentiã. Ala ergo que ꝑtinẽt ad ipe
ratoꝛis quidditatẽ ⁊ ſubſtantiaʒ ſolũ eſt
eius ↄfirmatio ⁊ electio:ſed illa que ꝑti
nent ad eius ſolẽnitatẽ ⁊ euidentiam eſt
eius ĩunctio cõſecratio ⁊ coꝛonatio:vñ
cõueniẽter ante eius officij executionẽ
oia iſta circa eum expleri debet: habem⸗
eniz de hoc magnu documẽtũu in vet eri
lege. Pꝛimo de Wenſequ fuit dur
et imperatoꝛ populi Iſrabelitici.de quo
ſcribi Exo.xvij.ꝙ ante executionẽ ſui

officij puta anteq; pugnaret ↄtra Ama

lech aſcendit in monte ut pꝛius pꝛecibꝰ
q́; armis pugnaret. Oe Salomone
v̈ habet᷑.iij. Regu.i.qꝙ ante adminiſtra

tionẽé ſui officij multe ſolẽnitates fẽe ſut

erga eũ:vnde ibi dicit er mãdato regis
dauid:Tollite nobiſcũ ſeruos dñi veſtri

⁊T imponite ſalomonẽ filiũ meũ ſuꝑ mu
lã meã ⁊ ducite eũ in gyon:⁊ vngat euʒ
ibi ſadoch ſacerdos ⁊ natban ꝓphᷣa i re
gem ſuꝑ iſrael:et caneris buccina atq;
dicetis viuit rex ſalomon.

U mſ ergo ẽ dð. ꝙ i agẽ⸗
Ad Pammn tibꝰ ex ncci ate na
ture ſufficit ꝙ actio nalis ſequat ex ap⸗
pꝛopinquatione agentis cũ paſſo diſpo

ſito:ſed in agentibꝰ a ꝓpoſito ⁊ ꝑ dectio

ne:requirit᷑ debita ↄſiliatio:matura deli
beratio: ⁊ diuini auxili impetratio: ac
omnia alia que faciunt ad ↄſecutioneʒ
finis ſupernaturalis: ad cuius facilio-
rem cõſecutionẽ ⁊ ĩpedimentoꝝ remo/
tionẽ eccleſia pncipalit᷑ imꝑatoꝛẽ i ſunʒ
aduocatuʒ ⁊ defenſoꝛẽ aſſumit. CAd

⁊ eſt dð.ꝙ vbi ꝑiculũ eccleſie imineret
ex vexatione ⁊ ꝑturbatione tyranoꝰ im

peratoꝛ vocatus ad pap añ eius coſir-
mationẽ uel electionẽ poſſet admiſtra-
re de mandato pape illa que ſpectarent
ad ſubleuationẽ eccleſie. VUñ de carolo
magno ſcribit᷑ lxiii.di.c.adrianus.q; vo
catus ꝑ papã pus regè ðeſideriũ capti-
uauit ⁊ lõgobardos expugnauit. ⁊ poſt
modũ ꝑ eu i iĩꝑatoꝛẽ fuit ofirmatꝰ⁊ co
ronatus. Ad 3eſt ov. ꝙ ſine diuina
influentia impatoꝛ nõ poſſet ppłm ſibi
cõmiſiũ regere: Mã q́; uis imꝑatoꝛ ĩme/
dia te ab ecdeſig nõ recipiat niſi electio
nẽ ⁊ cõfirmatiõem:tñ diuinã ifluentiaʒ
⁊ coꝛdis pꝛudẽtii recipit mediãte ſacra
vnctione ⁊ cõſecratiõe: ppter qð de ſalo
mone ſcribitiii.Re.iiiꝙ ſtatiʒ recepta
ſacra vnctione dñs apparuit ſibi ꝑ ſom
nũ dicens: poſtula a me qd vis:ꝗ cũ po
ſtulaſſet ſapiẽtiã ⁊ pꝛudentiã dictũ e ſi/
bi: Coꝛ ſapiens ⁊ intelligens datu ẽ ti⸗
bi in tm ꝙ nullus ante tibi ſilis fuit:nec
poſt te reſurrectum s ſit.

I ſic ꝓcedit᷑: Aidę
tertin eeſeni yp imnpa
toꝛ electꝰ nõ poſſit añ ei cõfirmatiõeʒ in

Queſtio 11

regno ala mãie ad miſtrare:qꝛ eadẽ ẽ ro⸗

4

totiꝰ ⁊ ꝑtis:totiꝰtre ⁊ vniꝰ globe:⁊ totiꝰ

gnis ⁊ vmꝰſcitille:ut dr iii. Phi.Sʒ re/

guũ alamanie ẽ aliq̃ ꝑs iperii.Si g ñ pf
admiſtrare ſine ↄfirmatiõe in toto non

poterit ãminiſtrare in illa ꝑte.¶S. cõ
ſtatinꝰtotũ occidẽtale iperiũ ſp dñ io ro
moni pontificis mãd auit gubernari i-
mediate: cũ ́ regnũ ala manie ſub occi⸗
detali iperio exiſtat:nñ poterit ibi admi
ſtrare niſi ꝑ ↄfirmationẽ pape. C S.ſi
põt admiſtrare in regno alamanie ſtati
electꝰ. uel hoc ẽ rõne qꝗͥ rex:aut rone qua
iperatoꝛ:nõ rõne ꝗ rex:qꝛ nõ ẽ elect?ꝰ in
regẽ ſʒ in imꝑatoꝛẽ:nec rõne q imꝑatoꝛ
qꝛ ſic vbiq; poſſet ãminiſtrar.

An „ cõſuetudo diu- .
J n „ trarin turna que egpol⸗

let legi 'm ꝙ Iſdoꝛus dicit.
Rnd EO ds. ꝙ alig dicüt ius ac
REVgſitũ ee imꝑtoꝛi ꝑ ſolaʒ
electionẽ admiſtradi ĩi regno alamanie
be duo. C Pꝛi ex diuturna ⁊ lõga cõ⸗
netudine: de qua ſi diſputare volumus
ut ex cõſuetudĩe alioꝝ alios ipꝛobemus
oꝛit᷑ inrmĩata luctatio ꝓpt᷑ quã vitãdaʒ
ſume cauendũ ẽ: netẽpeſtas cõtentiois
ſerenitatẽ charitatis obnubilet: ut pie
Augꝰ. in lib. de ie.diei ſabbati. C2:. ex
oꝛdinatione illius regni ⁊? cõſuetudie
illiꝰ ppłi:cui ſe tãq́; in re ppa pñt ſe ſibi
ſubiicere:ꝙ de alis ꝑtibꝰ eis nõ cõuenit
oꝛdinare:⁊ iſtud puto eẽ veꝝ ſi papa diſ
ſimulat ⁊ Sꝛiũ ſibi nõ mãdat:qꝛ i talib⸗
que ex oꝛdine eccleſie pendẽt: eo ipſo q;
diſſimulant᷑ non pꝛobibentur intelli/
guntur eſſe conceſlſila. Procibd
. 11 do. ꝙ H iꝑti
Ad Pe mmn hbomogeniis de g⸗
bus loquit᷑ ppᷣs eadẽ rõ ſit totius ⁊ ꝑtis
q;tũ ad pdicatioem eo ꝙ qlibʒ ꝑs ignis
ignis:qlibet ꝑs fret᷑ tra:nõ tñ c eadeʒ
rõ q;tũ ad actiõem uł paſſionẽ.poſſʒ.n.
aliq ꝑs ignis in aquã ↄuerti:⁊ tñ no to⸗
tus ignis:⁊ aliqᷓ ꝑs terre poſſet ſurſum
eleuari caloꝛe ſolis:qð nõ tñ tota tre

2

Aenali
gefetorige
ittiturit
Nhennc
Nlend
nperun
ocitpr
Ncnon
ltyid
Pterpea
ſcleten
itin
frminin

.
forbu

rer⸗
um
lidia
nanien
Glisne
petoto:
lomnan
nenm
Rbospr

ntrim
lumacl.
ſoptfi

(Ou⸗

eqꝛead in
Pglober toti
i Hbiyfe/
eni Sigfͤt
benn toronn
ne Cda
crüä bdaof⸗
tgubenani
zanieſabocel⸗
tent bi adti

„

ane⸗ Coͤ
Alamavieſtn
autriegu
enoeeer /n
fineiingtte
r .
ciſenta⸗
ngrtp
ſdt.
ig deitiistn
ngtoiſbl
Go alanani
mat io/
tore wum
gulanle
gui vitidc⸗
3 dtebd

Ar.

Sic in aliq̃ ꝑe imperiipermittitur im/
peratoꝛi adminiſtrare:quod tamẽ nõꝑ

mittitur ſibi in toto imꝑperio:niñ ſit per

papam confirmatus. . Ad ſecun uẽ
dicendũ ꝙ tempoꝛe cõſtantini romanũ

imperium erat totum integrũ: ſed poſt

modũ tyrannice ⁊ vſurpatiue tam im⸗
perium oꝛientale q; occidentale fuit ⁊
multipliciter diuiſum: Et id eo eccleſia
ꝓpter pacem ſeruandã ſolum circa ꝑtes
italie tempoꝛalin adminiſtrationem cõ
mittit imperatoꝛi cum ſolennitate con/

firmatiõis ⁊ coꝛonationis. in aliis au/⸗
tem ꝑtibus non exequit᷑ quã babet iuriſ

ditionẽ: ſed pꝛud enter diſſimilat ſuoꝛũ
fidelium pncipum dñationẽ. ¶Ad ter
tiũ eſt dicẽdũ ꝙ ãminiſtrat in regno ala
manie mygis ut rex q; ut imꝑeratoꝛ:⁊
q; uis non eligatur in regem ſed in im-
pera toꝛe:ad eum tamen ſpectat regnũ
alamanie cõmittere:⁊ ibi⁊ in aliis ꝑti⸗/
bus rectoꝛes inſtituere:cuʒ ipſe omnibꝰ
ptibus pꝛeſentialiter adeſſe non poſſit.
¶OQueſtio.xl.de JImꝑator depoſitõe.
Ein G Econũderandum
eſt de imperato
ris depoſit ione: C irca quod
querunt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo
vtrum papa poſſit imperatoꝛe depone
re. C Secundo vtrum papa ꝓpter cõ
tumaciã imperatoꝛe deponat. C Ter
tio vtrũ papa poſſit ĩꝑatoꝛe excoicare.
Quarto vtrũ papa poſſit imꝑatoꝛis
ibᷣqitos a iuramẽto fidelitat abſoluere.

DODpPeimum 50⁵06,

tur: Didetur enim ꝙ papa non

poſſit imperatoꝛem deponere:quia mi-

niſter inferioꝛ ſuperioꝛem deponere po
teſt.ſed chꝛiſtus Luce.xxii.queſtionem

diſcipuloꝛum querentium inter ſe quis
coꝝ videret eſſe maioꝛ: determinauit ꝑ
bunc modu ꝙ maioꝛ inter eos deberet

eſſe omniũ miniſter:papa ergo exẽ mi

niſter oium non põt imꝑatoꝛẽ deponere

Pꝛeterea a papanon põt auferri niñ

N

quadrageſunmna 1

illud quod dat imperatoꝛi: ſed non dat
imperatoꝛi tempoꝛalitatem: immo po-
tius ab eo recipit:ergo hanc non põt ab
eo auferre. C Pꝛeterea papa non põt
tollere oꝛdinem et regimen vniuerſi mũ
di a deo inſtitutum:ſed duo ſunt quibus
vniuerſus mundus regitur:pontiſicum
auctoꝛitas:⁊ regalis poteſtas: ut ſcribit
lxxxvi.di.c.duo ſũt quippe.ergo neutrũ
iſtoꝛum papa poteſt tollere

e 11 eſt: quia impera-
In trr toꝛ celeſtis poteſt
imperatoꝛem terrenum deponere: cum
non ſit poteſtas niſi ab ipſo:ſed papa fu
gitur auctoꝛitate eeleſtis imperatoꝛis:
põt ergo terrenũ imperatoꝛe deponere
Bnd e0 dicendum ꝙ duo pꝛeci-
pue declarant papã im/
peratoꝛem poſſe deponere. C Pꝛimum
eſt rationis efficacia:planum eſt autem
ꝙ eadein ſunt pꝛincipia generatiõis rei
et coꝛꝛuptiõis eiuſdẽ:per illa enim eade
pꝛincipia per que res generatur: coꝛꝛũ/
pitur contrario modo ſumpta:ut ſi per

coniũctionem elementoꝝ ⁊ eoꝛũ amici⸗

ciam mixtum generatur: per eoꝛundem
elementoꝛu diſiunctionem ⁊ perinimici
ciam mixtunm coꝛꝛũupitur ⁊ diſſoluitur
pꝛopter qð litem ⁊? amiciciaʒ pꝛincipia
omniũ rerũ aliqui philoſoꝑbi eſſe poſue
rũt.ſicut phᷣus dicit pᷣ. Phiſicoꝝ.Cui cõ⸗
coꝛdat illud qð ſcribit᷑ ex. de reguł.iu.au
coꝛitate Chbryſo. Ois res ꝑ qſicũꝙq; cãs
naſcit᷑ ꝑ eaſde diſſoluit᷑. Pꝛincipiu aute
ipſiꝰ generatiõis imꝑatoꝛis planũ eſtꝙ
eſt iᷣe papa q;tuʒ ad eius electiõeʒ cõfir
matione⁊ coꝛonatiouẽ: ut ſupꝛa oſtẽſũ ẽ
pꝛicipiu eius vpoſitiois ⁊ coꝛꝛuptiois
ipe papa exiſtit. ¶2*S ext pli ⁊ facti eui
dẽtia. Legit᷑ eni Innocẽtiu tertiũ Otto
nẽ imꝑatoꝛẽ depoſuiſſe:qꝛ fidelitatẽ iu⸗/
rameti qð eccłie fecerat nõ ſpuauit:⁊ Fre
dericꝰ pꝰᷣ depoſitionẽ eiꝰelectꝰ ẽ quẽ Ho
noꝛiꝰ ꝗ dẽo Innocẽtio in põtiſficatu ſuc
ceſſit coꝛonauit i baſilica ſacti petri:quẽ
poſtmodũ ſiłi mõ a iuramẽto reſiliẽtẽ ⁊

ð . . .
.

Ar.

cõtra eccleſiã boſtilit᷑ inſurgentẽ quã p⸗
tegere tenebat᷑: Innocontiꝰquartus na
tione ianuenſis in ↄcilio generali lugdu
ni celebꝛato publice depoſuit ⁊ imperio

Ad primũ dtvyrs

voluit caput aploꝝ eſſe miniſtrũ omniũ
charitat obſequio:nõ aũt ptãtis dñio.
Atrũq; enĩ m Augl.illequi pꝛeeſt te-
netur umplere. C Pꝛimo ut ſe nõ exiſti-
met ptãte dñ ante:ſed charitate ſeruie-
te felicẽ q; tũ ad charitatis obſequium.
ꝛ2 ut ſi videt ſe excedere in rigidita-
te diſcipline nõ ab eo requirit᷑ ut ab ipᷣis
ſub ditis venia poſtulet᷑: ne dũ nimiũ ſer
uatur bũilitas regendi frangat᷑ auctas

q; tuʒ ad ptãtis dñium. C Ad 2 d.

*
2

q in ptibus oceñtalis imperi ſaltẽ p?-

donationẽ factã a ↄſtãtino ꝓapa ↄ fert
imꝑatoꝛi tgalitate:⁊ ãminiſtrandi ptã
fem:cuius ſignũ eſt ꝙ vacante imperio
iĩmediatã tꝑalium ãminiſtratio ⁊ plena
iuriſditio apłice ſedi reſeruat᷑. Ad
Zveſt dð.ꝙ papa nõ tollit oꝛdinẽ a deo
inſtitutũ q;tum ad iſta duo regimia tol
lendo dñationẽ:ſed bene tollit ptãtis
abuſionẽ: ut ſi ptate quã cõfert imꝑato
ri ipſe abutat᷑ eccleſiã:cuius mandatis
tenet᷑ pa rere inuadendo ⁊ cõtemnendo
poteſt ipſam ab eo tollere ⁊ alteri con/
ſerre.⁊ ſic patet queſtio. „ „
D ſecundũ ?dir
LuUN1Siger. n.
vꝓꝓ papa imꝑatoꝛẽ ꝓpter ↄtuma
tiam non deaeat deponere:qꝛ papa nõ
põt deponi niſi ꝓ bereſi:ergo nec imꝑa⸗/
toꝛ ut videt᷑ niſi ꝓhereſi eſt deponendꝰ.
BS. cõtumacia micurrit᷑qñ nõ paret
ꝗs mãdato ſuperioꝛis: ſʒ ſuperioꝛ qñq;
multa mandat ex liuoꝛe: interdũ multa
in mandatis ſuperioꝛis incõueniẽtia et
difficilia cõtinent᷑ ergo non ppf̃ ↄtuma
cis imꝑatoꝛ eſt deponendus. C S. ma
gis ẽ eſſe contumacè ↄtra deũ qᷓ; ð pa-⸗

pam:ſᷣ ꝑ quodlibet pctm moꝛtale bõ ef

icit otumaxↄotra deun: ergo ꝑ quodlibet

Queſtio II
petm moꝛtale imꝑatoꝛ eẽt deponẽdꝰ.

In cõtrariũ g gedeunbe

ni ſi contra pᷣſtitum iuramentũ facit.
Ki⸗ ideο dicendũ ꝙ cõtumacia
7 q;tum ad pñs quatuoꝛ
mala babet ãnexa. ¶ Ham pᷣmo babʒ
annexaʒ idolatriã: Scribit᷑ enim.i.Re.

xv. ꝙ quaſi peccatũ ariolandi eſt repu⸗

gnare:⁊ quaſi ſcelus idolatrie nollleacꝗ

eſcere. ¶ 2: bʒ hereſis ãnexam cõpleti
nam ſniam. Oicit enim Augꝰ. ↄtra ma
nicheos ꝙ ſi aliquid pꝛaui alig ſapiunt
⁊ coꝛrepti uel moniti cõtumacit᷑ reſiſtut

nec ad maãdatũ ſuꝑioꝛis emẽdare nolũt

beretici ſunt. C 3 bʒ annexã impeni⸗

tentiã ut ſi quis in cõtumacia ſic ſit ob
ſtinatꝰ ꝙ nullo mõ velit penitere vłobe
dire:talis cõtumacia rone impenitetie

⁊ obſtinatinationis includit pctm in ſpi

ritũ ſanctũ. ¶ 4 bʒ annexa pᷣcipientis

irreuerẽtiã:quia tales ut plurimũ in cõ

tumacia ꝑſiſtentes:ſicut nec deũ timet

ita nec boĩem reuerent: ꝓpter cõtuma/

tis ergo bñtem ãnexa iſia quatuoꝛ:me/
Adq pꝛimũ rito ẽ deponẽdꝰ.
e UNergo ẽ dð. ꝙ papa
ſolum ppter bereſim deſiſtit eẽ papa:qꝛ
ſola fides cui infidelitas opponit᷑ deſpõ
ſat ſibi eccleſia xpᷣi nõ babentẽ maculã
neq; rugam:ſed imꝑatoꝛ ad multa alia
tenet᷑ que in ſuo iuramento ponunt᷑ in
quibus ſi negligens fuerit contumax
extiterit:deponendus eſt. ¶C Ad 2 pi
cendu ẽ q imꝑatoꝛ tenet᷑ parere mãda/
tis pape rõnabilibus ⁊ poſſibilibus: et

illis dutaxat ad que ſe per iuramentuz

obligauit.liuoꝛ aũt mandantis ⁊ ſi re-

dundat in malũ pᷣcipientis:non tũ ab-

ſoluit ſubditum ab impletione p̃cepti.
CAd 3ẽ dð.ꝙ ſʒ ꝑ quodlibet pecca-

tum moꝛtale hõ efficiat᷑ cõtumax cõtra

deum: ⁊ ſic puet᷑ celeſti imperio in foꝛo
interioris cõſcietie: in foꝛotñ exterioꝛis

iudicij nõ eſt bomo pꝛiugndus imperio
ulł dominio tem ꝑali ꝓpter contumaciã

me ſp

N.

clilchp
Nemnnst
leris

nnte
unitss
heſcnera
ſsrpabt
N
Notepe
mtier
tien
ſckore
ſonn
ſelicte⸗
wran
Su
agtoͤen
ann
cller
potergol

lcioe
Monte
fohte in

naptte
gfon,⸗
ſippode

los

illeti
lint⸗
lodeſei
besde
aben

it deponi⸗
ſrgnia img⸗⸗

tnrdeherdep

nentüfat,

cötunct⸗

lpis guatue
am pmo ben
bircnimih
lendi cſtrenr
Ntrienolleg

neramcöpad

Aug otrann
nalg ſeyuin
umaalt teſfil

onidaretelt

nnncriimpen⸗

Nach Keitch

.1

Neinpattie
Grpannß
ricptent
Mnmi /10.
cedei tinet
ercöun⸗
umcume⸗
d.
ici ee

antee ſa

opponide.

bori mali
ttuludl
peyunt 1
Tcontumna

Clr

crenit⸗
ſibilbusee
iuramati
ntist ſe
nonti h/
tone cht
vllberpen/
inuni

nusinſen
ſcentung

cuiuſſibʒ peccati moꝛtalis:niſi q in tali
ↄtumacisa ꝑtinaciter eſt obſtinatꝰ cõtra
ſuperioꝛis mandatum.

Pppi Nſic pꝛocedit᷑.vr
D tertin eni ꝙ papa ipe
ratoꝛẽ excõicare nõ poſſit:qꝛ cõ/

munitas nõ põt excõicari:ut hadet᷑ et.
de ſen.excõi.ſʒ imꝑatoꝛ eſt ꝑſona cõmu

nis ⁊ publica:ergo excõicari non poteſt.

Pꝛeterea Matb. xiij. dicit Augꝰ. q;
pꝛinceps nõ põt excõicari:ſed imꝑatoꝛ
eſt maioꝛ pꝛinceps qui ſit in eccleſa:g
excõicari nõ põt. ¶ Pꝛeterea excõica/
tio eſt quedã maledictio. Sed ſcribit᷑ ad
Ro. xij. Benedicite ꝑſequẽtibꝰ uos:be/
nedicite ⁊ nolite maledicere.papa ergo
hpato⸗r q; tũcũq; ꝑſecutoꝛc nõ debet
excõicare.
catio eſt quedã coꝛꝛectio ⁊ quedã pena:
ſed papa imꝑatoꝛis cenſet᷑ eſſe pater ⁊
magiſter: ut ſcribit.xcvi.di:c.ꝗs dubitet
põt ergo imꝑatoꝛẽ tanq; filiũ ⁊ diſcipu
60 Au tali pena coꝛꝛigere.
XI1. dicendũ imꝑatoꝛ ſub

eſt pape duplici ſubiectiõe. ¶ Pꝛimo ſbᷣ
iectiõe filiali in ſpũaliuʒ deriuatiõe:de-

riuant᷑ eniʒ dona ſpualia ab eo tanq; a
fonte in imꝑatoꝛẽ:⁊ in oẽs filios ecclie.
vnde ſuꝑ ill o ᷣbo pſal.Sicut vnguentũ
in capite qð deſcedit in barbã barbam
Aaron. Dicit Augꝰ.ꝙ vnctio ſpũs ſan
cti pmo deſcẽdit in barbã Aaron:puta
in aplos ⁊ in cbꝛiſti ſacerdotes:ꝗ tanq;
barbati ⁊ foꝛtes pmos impetus ſeculi

ſuſtinuerũt: ſed vinci nõ potuerũt:et ab
illis deſcẽdit in oꝛam veſtimẽti eius:eo

2

ab eis deriuata eſt in oẽs filios ecclie

2 ſubeſt imꝑatoꝛ pape ſubiectione
miniſteriali in tepoꝛaliũ adminiſtratiõe

Eſt eni ipſe imꝑatoꝛ mmiſter eius medi

antequo adminiſtrat tepoꝛalia ꝑ Con-
ſtantinũ ecclie cõceſſa ad vindictã male
factoꝝ:laude vᷣo bonoꝝ. Et ſm iſtã du-
plicẽ ſubiectionẽ: duplici gadio põt pa-

pa ipſuʒ imꝑatoꝛẽ coꝛꝛigere et pcutere.

quadrageſima

III

pꝛimo gladio ſpũali ipſũ excõicãdo
et a cõmuniõe fideliũ ipſuʒ ſeparãdo:ac
bonoꝝ baalin qᷓ fiut in ecclłia ipſu puã-
do:cauſa legitia ſubſiſtẽte. ¶2· gladio
coꝛpoꝛali:quia ſi ad miniſtra tione tẽpo/

raliũ quã ab ecclia recepit nollet dimit

tere ſed tyrãnice ⁊ vſurpa tiue tenere bel
lum coꝛpoꝛale contra ipſuʒ poſſet cõuo
care:⁊ manu armata expellere.
primũ ergo eſt dicẽdu q;
excõicatio ĩpoꝛtat
quedã actũ:actus autẽ ſũt ſuppoſitoꝛũ
et ideo in cõmunitate nõ põt fieri excõi-
catio:quia cõitati nõ ↄuenit agere nec
pati: ſed ad ꝑſonas ſingulares quibꝰ cõ
ucnit agere ⁊ pati. Ad ⁊“eſt dicẽduʒ
q- Augꝰ.nõ dicit pꝛincipẽ non poſſe ex
cõmunicari ſimpłr:ſed ſolũ qñ timet᷑ pe
riculũ ſciſmatis:tunc eniz qñ timet᷑ de
ſciſmate tollerandũ eſt minꝰpeccatũ.ne
tota mnltitudo eius malicia iuoluatur.
Ad zeſt dicẽdũ q maledicere ĩten
tione ꝑſiſtendi ⁊ ad malũ inducẽdi ꝓbi/
bitũ eſt.⁊ a papa ⁊ a quolibet alio pᷣlato
vitanduʒ eſt. Sed maledicere intẽtione
coꝛꝛigedi et a malo retrabendi lic itum
et obſeruandum eſt.
O quartũ raltur
yn eni ꝙ pa
pra non poſſit imꝑatoꝛis ſbᷣditos
a iu ramẽeto fidelitatis abſoluere:qꝛ iu/
ramentũ ꝑtinet ad mãdatũ pme tabule
ſed in talibꝰnon põt diſpẽſare nec deus
nec homo ut dicit Bernar. Pꝛeterea

ſi quis iurat alicui ſoluere pecuniaz: et ſi

ille poſtmodũ excoicet᷑: nibilominus te-
net᷑ illi pecuniã ſoluere ⁊ iura mentũ ſer
uare.

NMumeri.xxx.Si ꝗs ſe conſtrinxerit iu⸗/
ramento non faciat irritü verbũ ſuum:
ſed omne qð pꝛomiſit iplebit:papa ergo
non poteſt a tali iuramento abſoluere.

In contrarium tge

xv.q.vi.ubi dr. Mos ſanctoꝝpᷣdeceſſoꝝ
T.

Qpꝛeterea bomo plus tenetur
obedire deo qᷓ; pape:ſed deus mandat

Ar.
noſtroꝛum ſtatuta ſequentes eos qui ex
cõmunicatis fidelitate aut ſacramen/
to cõſtricti ſunt a poſtolica auctoꝛitate
a ſacramento abſoluimus: ⁊ ne ſibi fide
litatẽ obErner: godis olbus pbibeme
α „△ dicendum ꝙ ſicut ſcribi
Rnd cO tur extra de reg.iur.fru
ſtra ſibi fidem quis poſtulat ab alio ſer-
uari:qui fidem pꝛeſtitam a ſe ſeruare re
cuſat. Planum eſt aũt ꝙ in iuramẽeto fi
delitatis qð imperatoꝛ eccleſie pᷣſtat cõ
tinetur ꝙ ipſe iurare faciet omnes illos
quibus regnum italicum ſeu alia ad ec
cleſiam ꝑtinentia cõmittet ut ipſi eccle/
ſie adiutoꝛes exiſtant. Si fidelitatem
quã iurat recuſat obpuare ipſo fcõ eius
ibditi ſt᷑ a inamẽto crſcelt atlal leti
* . ergo ẽ dicenduz qꝙ
Ad Peimui papa non abſoluit
a iuramento q́;tum ad pᷣceptum diuinũ
quod in iura mẽto continent᷑:inquo tria
claudunt᷑ ut dicit Hiero. eritatis co-
gnitio: iudicij diſcretio:⁊ iuſticie obpᷣua
tio: abſoluit ergo a iuram ento q;tũ ad
illicitam iurationẽ ut ſiiuramentum eſt
illicitum uel incautũ: uel ꝙ ſit factuz in
ſuperioꝛis p̃iudiciuʒ. Scribit᷑. n.Nũeri
xxx. Si puella dũ fuerit ĩ domo pfis u
vxoꝛ in domo viri iuramẽto ſe cõſtrin-
xerit:⁊ pateruel vir contradixerit nõ te
nebitur ꝓmiſſionis rea.His omnibꝰ tri
bus modis iura men tum ſoluit᷑. ¶C Pꝛi
mo ſi eſt illicitum. ¶ Secũdo ſi eſt icau
tum. ¶ Tertio ſi repugnat ſuperioꝛis
mandato:vt ſcribitur.xxi..q.iiij.c.tribꝰ
modis. ¶ Ad 2'"' dicendum ꝙ pecu-
nia ſic pꝛomiſſa uel eſt deponenda quo/
uſq; ille cui debetur extra excõmunica/
tionem ponit᷑ uel ſibiſoluenda eſt: quia
excoĩcatio lʒ tollat obligatiõem quo ad
fidehtate:nõ tñ tollit quo æd alios ↄtra
ctus ut aliqui dicunt. ¶¶ Ad 3 pʒ ſolu
tio:quia lʒ iuramentũ includat diuinuʒ
mand atu:⁊ ſit inſolubile q;tũ ad iuſticie
obſeruationẽ: uel veritatis cognitionẽ
ſeu iudicij diſcretronẽ: nõ tñ icludit mã

Queſtio 1

datũ dei:nec ẽ inſolubile q;tũ ad illicitã
⁊ incautã iurationẽ:uel ſuperioꝛis ↄtra
dictione:ĩmo ſi cum talibus conditioni
bus impleret᷑ nõ eẽt iuratio ſ̊ ꝑiuratio.

¶ Queſtio.xli. de imꝑatoꝛis examiatöde

V conſideran-/
Lterius en veim⸗
peratoꝛis examinatiõe: Cir⸗
ca quod qruntur tria. ¶Pꝛi
mo vtrũ examinatio electionis ſit de iu

re naturali ⁊ diuino. C Secundo vtrũ

ad papã ſpectet imꝑatoꝛis electionem
examinare. ¶ Tertio vtrũ ad papam
ſpectet examin are perſonã electam.

D pꝛimũ ergo ſic pꝛoce
K lubti qit᷑: Qidet. n.
qꝙ examinatio electibis ſit de iu
re diuino. Oicit eni Aplg.i.ad Tbimo.
v. Sine pꝛeiudicio nibil facias in aliam

ꝑtem declinando ⁊ manum cito nemini

impoſueris. Qð verbu exponẽs Augꝰ.
dicit ꝙ ſine examinatione non eſt aligꝗs
in pꝛelaturam oꝛdinadus: nec inaliquꝗ
partem declinanduũ q; examinatio pꝛe-
cedens pꝛobatum que inueniat: ? Rac
examinationẽ non ſtatim manus eſtim
ponenda per confirmationẽ: ſed ſepe ẽ

ł pꝛobanda ⁊ examinanda:ꝓbatio ergo

electionis eſt de iure diuino. Pꝛete⸗/

rea ſᷣm phum: nemo eligit iuuenes i dſu
ces: eo ꝙ non conſtat eos eſſe pꝛuden/

tes. examinatio ergo ⁊ pꝛobatio debet
pꝛeced ere naturalit᷑ confirmationẽ illi
us qui debet in ducez ↄfirmari. Pꝛe

phũm.iij. Ethi.Conſiliũ autem exami
natio quedam eſt de bis que poſſunt cõ

terea electionem pꝛecedit conſiliuj ßim

tingenter euenire: videt᷑ ̊ ꝙ examina⸗
tio ſit de iure naturali.

eſt. qꝛ ius diuinũ
In Nranun 2 nale eſt immu⸗

tabile æ vnifoꝛme:ſi examiatio electõis
ñ ẽ vnifoꝛmis ⁊ młtipł variat:ñ e de

Rn G cO iurenãli uł diumo.
IEEOdicendum ꝙ ſicut accu⸗
ſatio ſimpliciter ſumpta eſt de iure diui

o ert
Uuneatn
aheret
Eriſo
Ncdie
uiteoe
bitare
Uitateme
1lens
iſcpen
ictisn
mual
pi6
Urenet
Nlhepi
Nuibe
fam
turone
galiud
ſes er
Daut
leshe
fineta
wobisg
We⸗
N
fiei⸗
rtbit
fepoñ
Unt

tn
ni
Miöan
Ku
gpag
et
oſteb
tcoſſ
illirg
R
nſſtutp
gatz

Ptüadiſlcti
erꝛis onn
s conditin
toß giurant⸗

is eratniete

1 conſidern
Hückdeſt
ninatiöe⸗
ctionsſtden
Secundo n
us clecnonen
Vtrüe pun
midaunn,
alegs
Mrn
tons ſtden
biAN
Scusnaln
ctoyert
vnis N
nclal;
cinalius
nnatio e/

iri
napdse
ſ

Ne ſee

. ti⸗
no.Cp⸗
gdſ huln

Gbato N

matiorel
m⸗ Ch
tconilu
ten in
e goſimri
9 4 ihe⸗

ls niui
tolenit
futitin

cn
ſcn

rum erat nõ iudicare aliquẽ niſi pꝛeſen-
tes hẽret accuſatoꝛes:ut ſcribi᷑ Acti.
xcv:qui ſolo iure naturali regebant᷑.Et
Augꝰ.dicit ꝙ chꝛiſtus iuda non conde
na uit eo ꝙ pꝛeſentẽ accuſatoꝛem nõ ha
buit:accuſatio tñ qᷓ;tũ ad aliquã ſolen
nitatem et ᷣm aliqs cõditiones tẽpoꝛũ
⁊ locoꝝ ⁊ inſcriptionũ eſt de iure poſiti-

uo: ſic poſſumꝰdicere ꝙ examinatio ele

ctionis ſimplicit᷑ ſumpta eſt de iure na-
turali ⁊ diuino.vñ dictij ẽ moyſi Exo.
xviij.Ex conſilio ietro cognati eius qui
iure naturali regebatur: ꝓuide de omni
plebe viros ſapientes ⁊ timentes deuʒ
in quibus ſit veritas: ⁊ qui oderint aua
riciam ut conſtituas eos tribunos⁊ cen
turiones:⁊ quiquagenarios:⁊ decanos
qui iudicẽt ppłm omni tẽpoꝛe. Et moy
ſes ex pᷣcepto dei dixit ppło iſraelitico
eutro.i.Oate ex vobis viros ſapien/
tes quoꝝ conuerſatio ſit pꝛobata ⁊ exa-
minata in tribubꝰ veſtris: vt ponã eos
vobis pꝛincipes. Sʒ verũ ẽ ꝙ examina
tio electionis q;tũ ad aliquã ſolennita-
tem locoꝝ⁊ tempoꝝut qñ ⁊ vbi debeat
fieri:⁊ q;tũ ad certas ↄditiões que pñt
7 hñt illam electionẽ vitiare:ſicẽ de iu/
re poſitiuo. .&Et per hoc pʒ reſponſio
ad rationes pꝛo ⁊ contra.

OD ſecundũ tegir
SIeE. Liger. u.
ꝙ ad papã nõ ſpectat imꝑatoꝛis
electionẽ exa minare:qꝛ electio que fit a
papa nõ dʒ examiari:qꝛ ad ſuperioꝛẽ ñ
põt ibam examinandã remittere:cũ ſu/
perioꝛẽ nõ hẽat:ſʒ electio impatoris fit

à papa:g examinari nõ dʒ. ¶ S. ſcribit᷑

p Etbi.ꝙ vnuſqſq; bñ iudicat de his qᷓ
nouit:⁊ hoꝝ ẽ bomiudet:ſj mag electo
res cooſcũt vtrũ electio ſit vitia ta qᷓ; ali
E glii: S ad eos ſpectat examinatio.
S.electio alioꝝ regu ⁊ pncipũ nõ ex
aminat᷑ ꝑ papã:g nec imꝑatoꝛis electio
ꝑ eu dʒ examinari:cũ dominiũ alioꝛum
9 dominio imperiali dependeat.

quadrageſunpꝛima r’

no ⁊ naturali:eo ꝙ cõſuetudo romano/

In cõtrarium? oa en⸗
1 erl Een berur extra
de elec. c. venerabilem.
Bnd EO dð ꝙ ad eũ ꝑtiet electio
ne aliquã examinare ad
que ꝑtinet ius eligedi ↄferre ⁊ oꝛdinare
ac manꝰiponere ⁊ electionẽ ↄfirmare:
ſʒ planũ eſt q ad ſummũ pontificẽ ſpe-
ctat imediate ius eligendi imꝑatoꝛem
conferre ⁊ oꝛdinare imperiũ:qꝛ cũ ſit mi
niſter eiꝰin eccłie deſenſiõe ⁊ tꝑaliũ ad/
miſtratioe ptãs eligedi ipᷣm ab aplica ſe
de ipſos electoꝛes e deriuata:ſequit᷑ s q;
ad papã imediate ꝑtinet ipſius electio-
nis pꝛobatio ⁊ examinatio.
Ad pꝛimi Sẽ do.ꝙ qñ electo
res admoniti ⁊ ex
pectati nollent imꝑatoꝛẽ eligere:cũ cõ-
gruu ñ ſit eccliaz carẽ aduocato ⁊ defẽ
ſoꝛe.tüc papa imediate eligeret:⁊ ĩ tali
caſu ſua electio eẽt ecamiatio ⁊ ↄfirma
tio:ſʒ qũ papa eligit mediãtibꝰelectoꝛi⸗/
bus:qꝛ ꝑ eos pᷣt fieri ĩcõcoꝛdia ⁊ diſcoꝛ
dia:⁊ iuris oꝛdie nõ fuato tũc electio pa

pe relinquit᷑ examinãda ? ↄfirmanda.

HAgd 2 "eſt oð. ꝙ nullꝰ in cã ꝓpa po
nedus ẽ index:electoꝛes nõ hñt iudica
re:nec cogn ofcere de ipſa electione per
eos facta: ſed pape relinquit᷑ examinã
da vtꝝ ꝑ eos fuerit vitiata:ułvtꝝ aliq̃
obijciant᷑ ꝗq talẽ electionẽ hbẽant vitiare
CAd ꝭc dð.qꝙ nõ ẽ ſileqꝛ modꝰ eli-
gendi ⁊ examinadi ⁊ ꝗcqd ꝑtinet ad iu
riſditionè ĩperiał dñij depedet ex oꝛdi/
natiõe ecclie:qð nõ ↄtingit de alijs.

1 ſic ꝓcedit᷑:vr.n.
D tertiug . papã non

ſpectat examiare ꝑſonaʒ electã:

qꝛ iꝑatoꝛ aſſumit᷑ ut coꝛꝑali gladio ðfẽ
dat eccłaʒ:ſj pbare ꝑſona idoneã ad huc

actu magl ſpectat ad militẽ qᷓ; ad papã
Pꝛeterea papa debet imitari veſti-
gia dei. Sed Exo.iij.deus immediate
elegit moyſen in ducem populi iſraeliti
ci. Et dauidq elegit regem ſuper iſrael.i.
Re.xvi.nulla examinatiõe de eis facta
r 2

Ar.

S. examinatio que fit ꝑ papã perti
net uład ſciam uel ad vitã:ſcut pʒ.xxij.
di c. de examiuatiõe pᷣlatoꝝ:ſed de neu/
teo gton⸗ imꝑatoꝛis exa miari PSer
1ẽ̃ að ſcribi
JJ n contrarin ex de elec c.
venerabilẽ. vbi papa loquẽs ĩ ꝑſona ſus
ſic dicit. Jus ⁊ auctoꝛitas examinandi
ꝑſonã electã in regem.⁊ ꝓmouere ad im

periũ ad nos ſpectat q eũ inungimꝰ⁊ cõ

KRfid eo ſecramus.
„ dicendũ ꝙ aialis ⁊ tepo
ralis ſeu carnalis bõ ꝑ ſpũalem exami⸗
nat᷑ ⁊ pbat᷑: vnde ſuꝑ illo vᷣbo.j.ad Co⸗
rinth.ij.aialis hõ ſpũ aliter examinat᷑
Dicit Augꝰ. ꝙ ſꝑ aialia ⁊ coꝛpoꝛalia ꝑ
ſpũalia debent ꝓbari ⁊ examin ari: quia
non ppter aliud eis ſpũalia ꝓponuntur
niſiut exa minent᷑ ⁊ ꝓbentur an ſpũalia
ament ⁊ diligant uel nõ. Planũ ẽ aũt ꝙ
imperatoꝛ ſuũ imperiũ recipit pᷣncipali
ter ſuꝑ regimẽ aialium ⁊ coꝛpoꝛaliũ bo
minũ ꝓpter quoꝝ coꝛrectionẽ eius ma/
ieſtatem decet non ſolũ legibus eſſe ar
matã:ſed etiã armis eẽ decoꝛata.papa
vᷣo ſuũ imperiũ pᷣncipaliter recipit ſuꝑ
regimen boĩum intellectualiũ ⁊ ſpũaliu
qui dicente Apło eodem.c.iudicãt oĩa
⁊ ipſi a nemine iudicant᷑:ſequit᷑ ꝑſo-
na ad imperiũ electa eſt perpapa imme
diate ꝓbanda ⁊ examinanda- ſtos
Pi ergo eſt dð ꝙ;
Ad Pemum fama et teſti⸗
monio alioꝛum poteſt papa examinare
vtruʒ ꝑſona electa ſit idonea coꝛpoꝛali

gladio eccleſiã defendere:uel utrũ ſit ef

feminatꝰ⁊ inutilis ad talẽ actũ. ¶Ad
2'e dð. ꝙ aliter examinat deus q; hõ:
nam deus examinat m iterioꝛẽ euidẽ⸗
tiam:homo vᷣo ſᷣm exterioꝛẽ ſamã:⁊ Fʒ
exterioꝛem apparentiã.vñ dictu ẽ Sa⸗
mueli. j. Re. xvi · Ne reſpiciaſ vultũ ſaul
neq; altitudinẽ ſta ture eiꝰqm abieci eũ
bõ enim videt de⸗ foꝛis patent:deꝰ aũt
intuetur coꝛ. ¶ Ad 3c dð.ꝙ de mul⸗
tis alijs debet examinari ꝑſona electa

Queſtio

pᷣter vitam ⁊ ſciam.poſſent enim electo
res eligere boĩiem ſacrilegũ uel excõica
tum:bereticũ:ſciſmaticũ uel paganum:
tyrannũ uel fatuũ: uel talem cuiꝰ ꝓgeni
toꝛes fuiſſẽt ꝑſecutoꝛes eccleſie: ⁊ in oĩ
bus iſtis ꝑſona electa eſſet repellenda.

¶ Queſtio.xlij.de imperi duratione.

inde conſiderandũ ẽ
de iperstoꝛij du
ratione: Circa quod duo que
. runt᷑. ¶ Pꝛimo vtruʒ roma
nũ imperiũ auẽte pape confirmatũ de⸗
beat durare vſq; ad finem ſeculi. C 2.
vtrũ romanũ imperiũ nũc diuiſũ auete
pape añ finẽ ſeculi debeat reintegrari.
Dprimn ater⸗
EHqdit. Qidet.n.
wvꝓ romanuʒ imperiũ aucte pape
cõfirmatũ vſq ad finẽ ſeculi ſit duratu
rum. Scribit eni MWattb. xxiiij. ꝙ cum
pᷣdicatũ fuerit euangeliũ in toto oꝛbe in
teſtimoniũ omnibus gentibus: tũc ve⸗
niet cõſummatio:ſed nõ poterit pᷣdicari
euangeliũ vſq; ad finẽ ſeculi in toto oꝛ-
be:niũ romanũ imperiũ duret:quia illis
qui romano imperio nõ ſubijciunteuã-
gelium non ẽ pᷣdicandum.
NMattb. xiij. ꝙ in fine ſeculi filius bois
mittet angelos ſuos ⁊ colliget de regno
eius oĩa ſcandala. Sed ?ᷣm Augꝰ.regnũ
ibi accipit᷑ regno pᷣſent eccleſie: quia
in regno celeſtis patrie non erũt ſcan/
dala que colligi debeant.regnũ ergo pᷣ⸗
ſentis eccleſie quod ẽ romanũ imperiu
vſq; ad finẽ ſeculi eſt duraturuj. ¶C S.
romanũ imperiũ eſt quod cõeeſſit cõſtã
tinꝰ eccleſie:ſed talem oceſſionẽ ipᷣe cõ
firmauit vſq; ad finẽ ſeculi illibatã ⁊ i-
concuſſam ꝑmanere:ut ſcribit᷑ xcvij.di.
In cõtrariũ c.cõſtantinꝰ.
. eſt: qꝛ in fine ſe⸗
culi edificabit᷑ hirm ⁊ tẽplum dñi ꝑ iu
deos ex imperio antichꝛiſti: ut in tali tẽ
plo colat᷑ ab eis tanq; deus: ⁊ oſtendat
ſe eig tanq; ſit deus: ut dicit Aplus.ij.
ad Theſſalo.ij.non ẽᷣ tunc erit romanũ

D. ſcribit᷑

N.
e

tapp
ſolbcdie

niſotn

Monde
tetgete
ne
lio⸗
Ape
bosdus
hobsp⸗
ſccncrn
1abſcih
mseſe
ſih dei
tectade
ſconſe
boor
gſen
tal⸗
ſtbuln
ſobſho
herin
S
ſf
ſtegn
hogen
getes
barbay

ntenincen
g velercoe
bel eganunn

lenmab gen

eecleſe: 1ino
er tepelent
enn duratore
idermgie
iperttoni
1 quod dooge
no trizmnt
onfirnrid⸗
mſeeul, C:
it diuſi ui
41 wige
oeN
Hiiatr
riͦ uit e
Cauliisa
b Ci cann
itotvolheſt

ius:tir

tentitan
lin toroo⸗
ttqnailis
hücu,
Co
i Mus .
gitdettge
g cl
ealeie ui
ncit ſc

tnn n

cftcl
ſone ißt
betitl
Pit toni N
Cciſynrn⸗
güſir /

Ar.
ꝛithperium.
Rnd 0 dicẽdũ ꝙ iſta queſtio eſt
dubia ꝓpter illud qð ſcribi᷑ Apoca.xx.
vbi ſic dicit᷑. Cum cõſumati fuerit mille

anni ſoluet᷑ ſathanas de carcere ſuo:qꝛ
pꝛioꝛẽ poteſta tẽ recipiet:⁊ exibit ⁊ ſedu

cet gẽtes que ſũt ſuꝑ quattuoꝛ angulos

terre gog ⁊ magog: ⁊ cõgregabit eos in
pᷣliũ:quoꝝ nüerus eſt ſicut barena mar
Super quibꝰ vᷣbis dicit glo.qꝙ ad litterã
bas duas gentes tectas ⁊ abſcõſas dia
bolus pmo decipiet ⁊ per eas ꝓcedet ad
ſeductionẽ ⁊ ꝑſecutionẽ᷑ fideliu:ita q; an
tichꝛiſtus per hbas duas gentes tectas
⁊2 abſcõſas in angulis terrequoꝝ nume
rus ẽ ſicut harena maris ꝑſequet᷑ eccle/
ſiaʒ dei. Ham gog ⁊ magog idem eſtqs
tectũ de tecto.ut ſit ſenſus ꝙ tecte ⁊ ab-9
ſconſe gentes debeant exire de tectis ⁊
abſconſis locis ex iperio antichꝛiſti ad
ꝑſecutiont᷑ eccleſie:⁊ ſi ſic erit ꝙ iperiuʒ
ad tales gentes ſit trãſferendũ:cu clarũ
ſit huiuſmodi getes nunq; fuiſſe nec eſſe
ſub Romsano iĩperio:ſequit q romanuʒ
imperiũ uſq; in ſinẽ ſeculi duraturü non
ſit.Sed Augꝰ.xx.de ciui.dei.exponens
iſta vᷣba ſcripta in Apoca.dicit qꝙ gẽtes
iſte quas euãgeliſta appellat gog ⁊ ma-/
goginon ſic accipiẽdẽ ſunt ut ſint alique
gẽtes in aliq parte terraꝝ cõſtitute taqᷓ;
barbare ⁊ non cõmixte alijs nationibꝰ:
vel ſeiũcte ⁊ ſemote a Romano ĩpe-
rio. Sed natiões in toto oꝛbe terrarum
ſimul cũ alijs exiſtetibs intelligere debe

mus: in quibꝰ diabolus tanq; in abyſſo

intelligit᷑ eſſe incluſus ⁊ tectꝰ. Sed tunc
tẽpoꝛe antichꝛiſti exibit tanq; tectus de
tecto:qꝛ de tecta⁊ occulta exibit in ma/
nifeſtã ⁊ apertã ꝑſecutionẽ:qui iam ãte
per młta mala ⁊ varia ſeducet᷑ multos.
Sed tũc iminẽte ſinali iudicio vniuerſa
ciuitas cbꝛiſti in toto oꝛbe terrarum ab
vniuerſa ciuitate diaboli q;tacumq; erit

vtraq; ſuꝑ terrã apertã ⁊ manifeſiã ꝑſe

cntionẽ paciet. Inde ſᷣm hoc dicenduzʒ
eſt Romanũ imperiũ uſq; ad finẽ mũdi

quadrageſimaſecũda i

mnmñniz ⸗-eſſe vuraturũ.
Ad Pꝛami ergo eſt dicendum
ꝙ; ſᷣm Chꝛyſoſio.pꝛedicatio euangeli
regni fuit cõpleta in quadraginta anis
poſt cbꝛiſti reſurrectionẽ:⁊ tunc fuit ↄſu
matio non mundi vniuerſaliter:ſed ſolũ
iudeoꝝ ⁊ ciuitatis Hieruſalẽ facta per
Tytum ⁊ Aeſpaſianũ romanos pꝛinci/
pes. Sed ſᷣm Augj.talis pᷣdicatio euan
gelij regni non cplebit vſq; ad finem
ſeculi:quia tẽpoꝛe ſuo in Affrica vbi ipe
erat multe Barbare nationes erant in
quibus nondũ pꝛedicatũ euangeliũ eſſe
compertũ eſt per illos qui inde captiui
ducebant᷑. Sed Oꝛigenes dicit vtrüq;
eſſe verũ.ait enim ꝙ pꝛedicatio euãgelij
regni completa fuit tẽpoꝛe apoſtoloꝛuʒ
q́;tum ad famã ⁊ pꝛedicatiõis aud itum
ſed q;ntum ad pꝛedicatiõis fructum:ut
in oibus gentibus eccleſia credentiũ in
cbꝛiſtũ ſit fundata ante finẽ ſeculi talis
pꝛedicatio non complebit᷑.¶ Ad ⁊2“eſt
dicendũ ꝙ in fine ſeculi ſcandala colli-
gent de regno eccleſie eo ꝙ in oĩbus na
tionibꝰ ꝑtinentibꝰ ad romanũ imperiuʒ
