poſitiuo: ligat tñ iure diuino et naturali
in quo nec ſecũ nec cũ alijs papa diſpen-
ſare põt. ¶Ad 36 dicẽdũ ꝙ cu vtriſq;
papa põt ſymoniã cõmittere ſi bac inten
tione tribuat ſpũalia ut tꝑalia recipiat.
Queſtio.lxxv.de conſeruatione-·
Einde dnaz eizees
IIWE (eruatiõe. Circa
qs querunt᷑ quatuoꝛ. ¶ Pꝛio
vtru ſolum ad papam ſpectet
oẽs in ſuo iure cõſeruare. ¶ ¶ 2? vtrũ ſo/
lum ad papam ſpectet releoneet den⸗
peribꝰ cõſernatoꝛes dare. C 3· vtrũ cõ⸗
fſeruatoꝛes dati per papa poſſint eſſe alij
q́; eccleſiaꝝ pꝛelati. btrum cõſerua
toꝛes dati per papaʒ babeat iuriſditionẽ

niñ ſuper manifeſtis iniurüs.

Demm ditur. v idet᷑ u.
wnõ ſoluʒz ad papam ſpectet oes
in ſuo iure cõſeruare. IJlle enim eſt iuris
cõſeruatoꝛ qui eſt iuris defenſoꝛ:ſed de-
ſendere vnũquẽq; in ſuo iure magis ſpe
ctat ad imgatoꝛẽ ⁊ ad reges q; ad papã.
Juxta illud Pꝛouerbi.xx. Rex qui ſedet
in ſolio ſuo diſſipat omne maluʒ intuitu
ſuo. & Pꝛeteres iuſticiam conſeruare ꝑ
tinet ad iudices:quibus dicitur Sapiẽi
Biligite iuſticiã qui iudicatis terram.nõ
ergo ſpectat ſolum ad papam. . Pꝛete
rea idem eſt rei conditoꝛ ⁊ cõſerua toꝛ m
Dam aſ. Sed iuriſconſultꝰ dicit q omne
ius aut cõſenſus populi fecit:ſñicut ius ci-
uile.aut neceſſitas cõſtituit:ſicut ius gen
tium. aut conſuetudo firmauit:ſicut ius

olcitur ſponſus eccleſie: ſed iſta deſpoſa/

in quo eſt. ¶

Incontrari matirsie

Queſtio ͦ

tio conſiſtit in tribus. Pꝛimo in fidei
firmitate. C Scðdo in iuſticie equitate.
¶Et 3 in miſericoꝛdie pietate. Juxta
illud Oſee.i Spõſs bo te mihi in fide: iu
K1 1 cO ſticia:⁊ miſericoꝛdia.
„REdicendum ꝙ ad coſerua-
tionem iuſticie quatuoꝛ pꝛincipaliter re-
quirũtur. Pꝛimo acceptionis perſonaru
carentia faciliter eniz in iudicio delinꝗt᷑
ſi in cauſa reſpici tur homo et non deus.
C Secundũ eſt fictio ? pꝑmanẽtia:ut nõ
circũferatur homo omni vento doctrine
¶Tertium eſt virtutis effica cia: nulluſ

nãq; debet querere fieri iud ex niſi valeat
virtute irüpen⸗ iniquitates: ut ſcribitur

Eccle. vij. ¶ Quartum eſt iuris noticia

quia vnuſquiſq; bene iudicat de bis que
nouit:⁊ eoꝛum eſt bonus iudex ut dicit᷑i

Ethi. Iſta autem quatuoꝛ eſſentialiter
et ſupeminẽter nõ reperiũtur niſi in deo
Pꝛimo perſonarũ accepti-
tionis carentia. Juxa illud.i.Petri.i:Pa
trem inuocate eum qui ſine perſonarum
acceptiõe iudicat 'm opus vmuſcuiuſq;
¶Secũdo fictio ⁊ ꝑmanęætia: quia oes
intelligẽtie fictio et ꝑmanẽtia eſt per bo
nitatem puram que eſt pᷣma cauſa: ut di
citur.ix. pꝛopoſitiõe de cauſis ¶ Tertio
virtutis efficacia:qꝛ attingit a fine vſq;

ad finem foꝛtiter: ⁊ diſponit omnis ſus⸗

uiter: ut ſcribitur Sapientie viij. C4

. *

omnis iuris noticia:ipſe enim nouit deci

piẽtein ⁊ eum qui decipitur:quia omnia

nuda ⁊ aperta ſunt oculis eius:ut dicitur
ad HMebre.iiij. Aicariꝰ auteʒ dei im terra
eſt ipe papa. Ande pꝛopter iſta quatuoꝛ
ſolum ad eum pertinet vnuquẽqʒ in ſuo

. 4S„† iute conſeruare.
Ad P rummn ergo eſt dicendũ qꝙ

imperatoꝛ vel reges ſunt conſerustoꝛes

iuris miniſterialiter: ſed pꝛincipaliter et
auctoꝛitatiue ſolum eſt ipſe papa ad cuiꝰ
mandatum ipſi teuentur parere et auxi-
lium ipend ere. Sicut enim ad pꝛeceptu
dei omnis creatura armabitur contra
inſenſa tos:ſic omnis homo tenet᷑ patete

A.

ſopeeg

7

ſtcie, C

esſunt
ſſoneuo
dchau
ris cof
ej cktte
tertiume
Onpey
ſtab ſie
iaſtcias
ecoo
tioneſt
ſs inue
onnnest
linüan
2

(
ions
Keize
hoouen
Pottusp
ſoltn/
ſufertn⸗
Vſepelen
cigos
deſehgenta
ſteninbi
Soluinipia
pectare,
ciseoch
Ehagssin
gfeuge
eolzuie
Nchentcort⸗

6
kaune
n feni
ſletofitt

Kie

Hymtſn

“rl
din lfe
ſciecgvitate
gietne Jurn
mnibimſcein
miſeronni.
1 coſen⸗
zcipalterr⸗
mnisarheni
cico deling:
ſertondans,
mmitinutſi
vnodottne
eficdsnin
ivdertitalar
nu utohe
dimindh
aneben
zurniki
gctotalts
jimr tünde
inmumn
Mipeni
eum
flutni
Ggru
Gice
mand

pape ad repellandũ iniuirã ꝓ ↄpᷣuatõe iu

ſticie. Ad ſecundũ eſidicendu ꝙ iudi

ces ſunt defenſoꝛes iuris q;tũ ad excci
tionẽ nõ q; tuʒ ed legis iuriidictionẽ:vñ
papa qui eſt ꝓpe iuriſconditoꝛ ipſe dʒ ee
iuris conpuatoꝛ: qꝛ ut dictù ẽ ꝑ Oamaſ.
ideʒ eſt rei factoꝛ ⁊ conſeruatoꝛ. CAd
tertium eſt dicendũ ꝙ ſicut dicit Aug
Omne verũ eſt ab illo qui dicit: Egoſũ
vitas: ſic ois iuſticia è ab illo ꝗ dic: Ego
iuſticias iudicabo. Sicut gͤ homies pñt
eſſe cooperatoꝛes dei in veritatis cogni
tione:ſic pñt eſſe cooperatoꝛes dei ⁊ iu/
ris inuentione:vnus tamen fons a quo
omnes riuuli iuris deriuant᷑: puta ius di
uinũ:cuiꝰ papa eſt tyrerbꝛes 7 Brn toꝛ
—en ieA ſic pceditur:
Wü WR ſecud U Aher enim
ꝓ non ſolum ad papã ſpectet re-
ligioſis ⁊ pauperibus coòſeruatoꝛes dare
Keligioſi.n.ſut i ſtatu ꝑfectõis ſj ꝑfect
nõ ↄuenit iniurigs illatas ſubt᷑ fugẽ:imo
potius patieut᷑ ſuſtinere: ſicut dicit glo.
ſuꝑ ulo v?bo pᷣ. Cbor xiij. haritaſoĩa
ſuffert: non ergo indigent ↄſeruatoꝛib⸗

ad repellendas eoꝝ iniurias. C Pꝛetea

religioſis dr Ro.xij. Hon voſmetipſos
defendentes:ſed date locũ ire. Scriptuʒ
eſt eni mibi vindictã ⁊ ego retribuã:ſolũ
& diuinã vidictã nõ huanã debet religio
ſi expectare. ¶C Pꝛeterea.i. Chorl.vi.di
cit Aplłs: Jam quidẽ oĩino delictũ eſt in
vobis:eo ꝙ iudicia betis inter vos:q̃re
nõ magis iniuriã accipitis:quare nõ ma
gis fraudè patimini: ꝓpter repellendas
ergo iniurias manifeſtas religioſis non
debent conſeruatoꝛes dari.

de offi.et po.iudi.delega. Statuimus
ut conſeruatoꝛes quos plerumqʒ conce

dimza manifeſtis iiuris et violetis de

fede poſſint s eis cõmittimꝰdefẽdẽdo.
KRKn cO dicendum ꝙ ſicut dicit
„.leEEAug' in epka ad plebez

byponeſem: Mulius homo ſuffictt enar

ſeptuageſimaquina n

rare uel compᷣbendere diaboli captiöcs
⁊ circuuentiones ac maliuolas ſuſpitio
nes quas ipᷣe ſuadere tentat per ſua mẽ
bꝛa:pꝛout perpꝛauos bomines de ſan
ctis viris ⁊ bonis religioſis.Conat᷑ eniz
pꝛimo eoꝝ ſanctitatẽ biffa mare: ut quẽ
no poteſt deuoꝛare ſeductum ad nequi-
tiam:ſa mam ipſius inquinare conetur-
ut ſic ſi fieri poteſt oppꝛobꝛijs bominũ:
malarum linguarum detractione de-
ficiat:⁊ ſic in fauces eius ruat. Se.
cundo conatur eoꝛum poteſtatem pba-
raoni ſubiugare:ſicut fecit de filijs iſrł
quos ſub poteſtate pharaonis ſubiuga
uit. Ende vox pꝛauoꝛum hominũ per ſe
quentium ſanctos viros eſt ula Exo. i.
Ecce populus filioꝛum iſrael multis ⁊?
foꝛtioꝛ nobis eſt:venite ſapiẽter oppꝛi/
mamus eum. ¶ Certio conatur impe
dire eoꝛum doctrine veritatem: que ẽ cõ
ſolatio ⁊ armatura ſanctoꝛum viroꝛum
in qua frequenter maliuoli conant᷑ ſan
ctos viros impedire ne exipſa ſpecula⸗
tione ſcientie conſolationẽ recipiãt. cñ
ſuper illo verbo.i.Re.xiij. Cauerãt eni
philiſtijin ne foꝛte facerent hebꝛei gladi
um aut lanceam:dicit glo.hoc eſſe expo
nendum de pꝛobibitione ſtudijlitterarũ
quod quidem ſtudium quandoq; bereti
cia ſanctis viris conati ſunt ſubtrabere
ſicut fecit Julianus apoſtata ut ecccleſ
aſtica teſtat᷑ hiſtoꝛia. ¶ Quarto cona
tur eoꝝ vtile ſocietatẽ cum xpᷣiano ppio
diſperdere: ne ex hoc poſſint in eccleſia
xpᷣi aliquẽ fructum facere: Juxta illud
quod ſcribitur Heſter.xii. Holunt nos
inimici noſtri perdere ? tuam beredita
tem delere. Oe iſtis quatiioꝛ per oedi⸗
nem loquiturꝓphᷣa ĩ pſal.qñ dicit: Ecce
enim inimici tui ſonuerunt q; tuz ad ſan
ctoꝛum diffam ationem:⁊ qui oderut te
extulerunt caput:q;tum ad coꝛum ſub
iugationem:ſuper populum tuum ma⸗
lignauer̃t ↄſili ⁊ cogitauerũt aduerſus
ſcõs tuos q;tũ ad eoꝝ ſtudij ⁊ docirine

voloſa ſtractõezʒ: dixerũt:vẽite 7 biſꝑda

d 4

Ar.
mus eos de gente: nõ memoret᷑ nomẽ
iſrael vltra: q;tũ ad eoꝝ ne in pplo chꝛi⸗
ſtiano fructũ faciant diſꝑſonẽ. Cõuenit
Eut ſancta mat eccleſia cui de ſuis filis
maxima cura ẽ nepꝛaui boĩes mẽbꝛa di
aboli religioſos glios xpᷣi pauperes ꝑ
ſequant᷑ ⁊ in oꝑibus fructuoſis impedi
ant eos ꝓtegere: ⁊ ad eoꝛum perfectio/
nem conſeruatoꝛes pbare. =
Ad pꝛimũ ρα diteneligio
OAE nõ cõuenit religio
ſis ⁊ a lis ꝑfectis viris iniurias ſp poꝛ⸗
tare in opatione:ſed ſolũ in animi ppa/
ratione. Hullus. n. religioſus ad ꝑfectio
nem pauli attingere pot: qui raptus fuit
ad tertiũ celũ:⁊ tñ aduerſus iiurioſos ro
manũ ciuẽ ſe eſſe teſtatꝰ eſt: ⁊ armatos
in ſuo comitatu ad eius defenſiont veni
re ꝑmiſit. ¶ Ad ſecũdũ eſt dicendũ qy
religioſi nõ debẽt ſe defendere ꝓpꝛia vl⸗

tione ⁊ liuoꝛoſa vindicatiõe: ſed iuſticie
obſeruatione:⁊ ſuꝑioꝛis defenſiõe licitũ
eſt religioſis eoꝝillatas iniuriag repel-
lere. Ad tertiũ eſt d. æ Aplus loqꝗ-
tur de iudicio litigioſo in quo litigare no
poteſt eſſe ſine ſcandalo audientiu. ñ
Pabelte igioſis ⁊ alus eccleſiaſtic vir
ed ex boc magis ↄcludit᷑ eos conſerua
toꝛibus indigere. ”ð
2W EEEe ger enim & cο
ſeruatoꝛes dati ꝑ papam poſſint
eſſe alij q; eccliaꝝ pᷣlati. Cõſerua toꝛes

enim virtutẽ cogentẽ debẽt bẽre: ſʒ hãc
magis habẽt ſeculares pncipes ꝗbꝰ li/
citũ eſt arma veferre q; eccleſiarũ plati
⁊ ecdeſiaſtici ꝑſone. ¶. Pꝛetere⸗ ↄtin/
git qũq; eccleſiaſticas pſonas adinuicè
ſe tautuo indigere in cõſeruatiõe: vnus
blatus uel abbgs poterit vari in ↄbus⸗
toꝛem alteri. ¶ ¶Pꝛeterea qñ q; canoni
cus dat᷑ in conſeruatoꝛẽ iuris ⁊ puilegij
alicuius pᷣlati
⁊ ſic vnꝰ poterit exercere iuriſditionem

EA ſuper alterũ.
In cotrarin eſt qð allexãd er

Queſtio

bʒ iuriſditionẽ ſuꝑ eum:

iiij. oꝛdinauit in q̃daz decre. vbi dicit
nullus cõſeruatoꝛ exiſtat niſi ep̃us ułab
bas: uel canonici cathedraliũ eccleſiax
marie ſi dignitatẽ ⁊ ꝑſonatũ bũt in ilł.
Rnd eO d. ꝙ ad conſeruatoꝛes
X datos ꝑ papã tria requi
runt᷑ de congruo. ¶ Pꝛio ut ad iuriſcon
ditoꝛẽ puta ad papã bẽant imediatã ſb⸗

iectionẽ: ſic eni oꝛdinata eſt eccleſieſia⸗

ſtica bierarchia ut cũcta a ſũmo deueni
ant ad iferioꝛes ꝑ media: Oñ dic Ausg
i. de doctrina cbꝛiſtiana: ꝙ bõ nolẽs di-
ſcere uel defendi ab boĩe:ſed imediate
deo uel ab angelo incurrit. Pꝛimo dei tẽ
tationẽ:qꝛ tẽtare deũ eſt cu adeſt auxili

— —

um büanũ querere diuinu uel angelicuũ.

Secũdo icurrit hũane nature abiectio-

—Aꝓä

nẽ. poſſet eni deus boĩes ꝑ angelos con

ſeruare ⁊ iſtruere: ſed abiect⸗ eẽt ut ait
bũ ana cõditio:nec eẽt verũ qð Apls di
cit: Templũ dei ſanctũ eſt qð eſtis vos:

exquo de buano teplo deus defen ſionez

7 rñſionẽ nõ daret hoĩbus. Certio incur

rit cbaritat puationẽ qꝛ tũc ut diẽ cba
ritas que ſibi inuicem boies nodo vnita
tis aſtringit: non beret aditu refunden-

doꝝæ quaſi miſcendoꝝ ſibimet animoꝝ
nt. ¶.Se/

ſi boies ꝑ boĩes nibil agere
cundo requirit᷑ iuris executio. q;uis en
papa ſit oĩs iuris poſitiui cõditoꝛ:notn

decet ut ſit oĩis iuris executoꝛ: ſzy aliqᷓ iu⸗
ra exequunt᷑ mediantibus laicis:aliqua

bo mediãtibus clericis 'm diuerſitateʒ
ſtatus ⁊ ↄditionis ꝑſonarũ. ¶. Tertio
reqritoꝛdinaria iuriſditio. Cõſueuit. n.
ut iuris alterius cõſeruatoꝛ iuriſditionè?
oꝛdinariã actu exerceat: qꝛ experientig
facit artẽ:inexperientia vᷣo ca Iſta ãt
tria bñt eccleſiarũ pᷣlati:⁊ alie pſon e ec
cleſiaſtice dignitatem babentes: uia
pꝛimo habent ad papaz imediatũ ſubie-
ctionem. Secũdo iuris executionẽ. Et
tertio oꝛdinariã executioney. Poſſet tñ
papa qſcũq; oꝛdiare ↄbFuatoꝛes ſui iurl.

iin Rergo eſt dicendũ: ꝙ
Ad Peum aiq; cõſeruatoꝛes

Gr.

dinkcon
alore
kake
gprinleg
nt t.
busintur
ſconeitat
dicendie
res ſoſe
maniteſti
ſeculareie
ſententii
ügurll
ci Cio
Liliü not
gue deo
Vedie
alleren
dpuato
Awar
duertit
kevelfe
he
Nr.
lacelacd
ſbſigin
ituee

.

,
nicinon
fſoqvia n
der nalefe
Mhpoſent
heſihterſ,
vont Or
fnogaten
keiſeſed
tauszn
ognoſcen
ſſtich
ſeeſſete
i Uisii
G poter

ANc

III
phidiek
nüithnslled
Aliü eecleim
i bitinl
onſearnus
wimaregul
rad iurſſ
tinetirtib⸗
Aeecleieſs,
ſüno Nen
Vine Zu
gboͤwwlsn⸗
dinedete⸗

peino
Uaddt eh

id ngia⸗
ntenbiat⸗
Dungezchn
eretusn
reki s
ſol
Corpl
enhich
unonſi
inn
eNW
dne

NR. ,
m e

₰ goe
umrhelſ⸗

Ar.

dant᷑ contra raptoꝛes ⁊ pdones: ⁊ ad b
maioꝛẽ idoneitatẽ babẽt pᷣncipes ſecu/
lares q; clerici. Qñq; vo dant᷑ ↄtra eos
q pꝛiuilegia a ſede aplica indulta infrin
gunt ⁊ generalit᷑ ut illos befendãt ab oĩ
bus iniurus ⁊ offenſis:⁊ ad hoc maioꝛẽ
idoneita tẽ babẽt clerici q; laici: Ael eſt
dicendũ ꝙ cũ clerici ponunt᷑ cõſerua to
res:ſi ꝑ ſeip̃os nõ poſſent eis cõmiſſos a
man ifeſtis iniuris defendere bꝛachbiuʒ
ſeculare ſuꝑ hoc poſſẽt inuocare? eos ꝑ

ſententiã excoĩcatiõis cõpellere ad pbe
dũ auxiliu: nde ſcribit᷑ er ð offi. iu. oꝛ. m
cõſeruatoꝛibꝰ: neceſſariũ eẽt ꝙ ſuꝑ hoc

c.i.Cũ opus fuerit publicũ cõuocẽt au/

xiliũ non ad pᷣiudicandũ: ſed potiꝰ ad ea

uertit᷑ enĩ qũq; iuſticia ex mutuo amo

que deo ſunt placira pſequenduũ. C/Ad
2 vicẽdũ ꝙ ſicut ſcribit᷑ in illa decre.
allexandri diuerſi ſibi mutuo nõ pñt eẽ
ofuatoꝛes ⁊ ſatis ↄuenient᷑ qꝛ ?ᷣm phᷣm
Amantibꝰ⁊ odientibꝰ nõ eadẽ apparẽt

re uel fauoꝛeſicut ex mutuo odio uł ran

coꝛe. C Ad 3 "eſt dicẽdũ ꝙ i illa decre.

extitit oꝛdinatũ ut ꝑſona ſecularis uel

eccleſiaſtica ↄſeruatoꝛẽ hẽat qui exiſtat

ſub ſua iuriſditione uel ſub ſuo dñio ⁊ di
ſtrictu ecdeſiaſtico uel tempoꝛali.
D uartũ ſic pꝛocedit᷑
J 9 Aidet᷑ eni ꝙ
ↄſeruatoꝛes dati ꝑ papã babeãt
iuriſd itione aliã q́; ſuꝑ manifeſtis iniu-
rijs: quia iniuria notoꝛia qñq; negatur
per malef actoꝛẽ.cõſeruatoꝛes de hoc
nõ poſſent cognoſcere ſi iudicialẽ indagi
nẽ ſubterfugit iuriſditio ipſoꝝ ut decre.
nit. Pꝛeterea qũ q; ille qui iniuriã
irrogat ⁊ maleficiũ cõmittit confitet᷑ ſe
feciſſe: ſed dicit nõ eè notoꝛiũ. Cõſerua
toꝛes nõ pñt agere õ eũ: exquo nõ pñt
fagnolcere decà. ¶Pꝛeterea qñq; ma
leficiũ eſtnotoꝛiũ:ſʒ malefactoꝛ dicit b
feciſſe vtendo iure ſuo ⁊ in defenſionem
ſui iuris.in tali o notoꝛio conſeruatoꝛes
non poterunt pꝛocedere.

. eſt quod ſcribit᷑
In cõtrariũ αꝶd in

ſeptuageſimaſexta

IIIII
dele.ad illa que iudicialẽ in da ginẽ exi-
gũt ſuã nõ poſſint extedere iuriſditiõeʒ.
Rn 60 dicendum ꝙ ſicut dicit
RKI5 ODamaſ.i.libꝛo:Cauſa ẽ
ad cuius eſſe ſequit᷑ aliud. cuicuq; ρ pa
pa m cõmittit᷑ aliqua cã de iure intelligũ
tur ſibi eſſe cõmiſſa oĩa alia que ſequunt
ad diſcuſſionẽ ⁊ executionem illiꝰ cauſe
Planũ eſt aut ꝙ conſeruatoꝛes non pñt
aliquos punire de manifeſtis ĩiurijs:niſi
illos citarent ⁊ citatos ſi ↄtumaces eẽnt
eos cõdemnarẽt in expenſis: et dato ꝙ
maleſiciũ eſſet notoꝛiũ alus:ſed nõ ipſis

requireret ꝓbationes ⁊ cõpellerent ſuꝑ
boc teſtes ad eoꝝinfoꝛmationẽ quibus
partes intereſſe debent: Similit qliter
excoicare poſſent ſiue cauſe cognitione
cũ fieri nõ poſſit excoĩicatio ſine ↄtuma
cia ⁊ culpa rõnabili:⁊ ↄtumacie ꝓpbatio
requirit indaginẽ ⁊ cognitionẽ cauſe:et
oꝛdinẽ iudiciariũ alit᷑ iniuſte fert᷑. Intel
ligit᷑ textus illiꝰ decre.q ↄſerustoꝛes
nõ beant iudicialẽ indaginẽ uł cognitio
nẽ cauſarũ:niſi in notoꝛijs ⁊ manifeſtis
iniurijs a quibꝰ tenent᷑ vefendere:quos
papa eis comittit. In illis tũ oꝛdinè᷑ iu-
diciariũ ſeruare debẽt ⁊ plenã iuriſditio

Ad pꝛimũ en beben

notoꝛia negat᷑ cõſeruatoꝛes pñt eum co

gere: als inutile eſſet eoꝝ officiũ. CAd
2m eſt dᷣ.ꝙ ſi malefactoꝛ nõ ↄfitet᷑ ma⸗
leficiũ eſſe notoꝛiũ:⁊ ↄfitet᷑ ſe feciſſe:eui
dentia facti notoꝛiũ ẽ ꝑ cõfeſſionẽ ſuaʒ
Mltis eni modis aliquid dreẽ notoꝛiuʒ
¶Pꝛimo malefactoꝛis cõfeſſioe. C 2*
teſtium ꝓbatione. ¶Z· rei euidentia:qᷓ
nulla pnt tergiuerſatione celari.Ad
tertium eſt dicendum qꝙ nulli facit iniu
riam qui vtitur iure ſuo:vnde ſi malefici
um committens dicit ſefuiſſe vſum iure
ſuo:⁊ offert ſe pꝛobaturum: conſeruato
res vtriuſq; ꝓbationes admittent:quia
aliter non poſſent explere iuriſditionem

eis commiſſam.

O

¶ De ſtatus gfectione ueiare
” coſiderandu e
OO ſthec? ſtatus pᷣmi
tate nel ꝑfectionequã bomo
ecer ptãte eccleſiaſtica ſequit᷑:
2 qꝛ oĩs ſtatꝰ ꝑfectio a cbꝛiſti capite ſũ/
pſit oꝛiginẽ: Jdeo qᷓdruplex cõſideratio
de ſtatus pfectiõe occurrit. C Pꝛimo
qualit᷑ in chꝛiſto fuit exemplarit᷑ demõ⸗
ſirata. ¶ Secuũdo ut fuit in eius apłos
deriuata. ¶⅞Zertio ut fuit in pᷣmitiua
eccleſia obſeruata. ¶ Quarto ut nunc
in chꝛiſti fidelibꝰ ẽ reᷣſentata.Qualiter
aut oĩs ſtatus ꝑfectio in chꝛiſto eſt exẽ/
ꝓlarit᷑ demonſtrata cõſiderada ſũt octo
¶Pꝛimo de xpᷣi ſtatug pᷣmitate. C 2·
de eius charitate. ¶¶ 3 ve eius pauper
tate. ¶ de eiꝰ ppꝛietate. ¶ . de ei⸗
vite coitate. ¶ : de eius carnalitate.
¶? de eius obedientia. ¶ S: de eius
¶QAQueſtio.lxxvi de ſtatus chꝛiſti pᷣmi/
tate. ¶ ¶ Circa pꝛimũ querunt᷑ qua tuoꝛ.
Pꝛimo vtrũ oĩs ſtatus ꝑfectio a xpᷣo
ſit effectiue ichoata. C Scðo vtrũ ſtat⸗
pfectio inchoata a chꝛiſto pᷣferẽda ẽ ꝑfe
ctiõi patrũ veteris teſtamẽti. CCTertio
vtruʒ oĩs ſtatus ꝑfectio in cbꝛiſto ſit de
monſtrata exemplo. C Quarto vtrum
oĩs ſtatus ꝑfectio in cbꝛiſto ſit demon/
ſtrata verbo ⁊ docttis.

S DpPrimiũ ergoſicpꝛo/

eenim ꝙ oĩs ſtatus pfectio a xo

ns ſit e ffectiue ichoata. Sacra
mentũ enim matrimonij pomit hominẽ
in aliquo ſtatu cũ ibi ſit aliqua religio ꝑ-
petua obligatio viri ⁊ vxoꝛis: Jux᷑ illud
i. Chorl.vij. AUir ptãtem ſui coꝛpor nõ
bʒ ſʒ vxoꝛ. ſed mr imoniũ fuit an aduen
tu xpᷣi:nõ ẽᷓ oĩs ſtatus pfectio a xpᷣo c ef⸗
fectiue inchoata. ¶Pꝛeterea ſtatꝰ pla/
toꝝẽ ꝑfectus:ſʒ młti fuerũt pᷣlati añ ad
uentum xpᷣi: neut moes 2 aaron ⁊ alij
vpncipes ſacerdotũ. ¶ S. ꝓfec tio ſtat⸗
bẽetur per vona graꝝ:Juxr illud Jaco.i.

Queſtio 4.

Omne batũ optimũ ⁊ oẽ vonũ ꝑfectum

de ſurſum eſt.ſed młta gr̃arũ dona ante

xpᷣi aduẽtũ fuerũt bũano Seng oa⸗
DA 1E Apls Col
5 ncontrann lo.i.ut exbi/

beamus oẽm boĩem ꝑfectuʒ in xpᷣo ieſu

ſuꝑ quo vbo dic glo. ꝙ ois ꝑſectio ſtat⸗

eſt a chꝛiſto ieſu nõ a lege.

Rnd C0 dicẽdũ ꝙ nõ intendimꝰ
SMEI bic log de ſtatu bm ethi
mologiã noĩs:nec ᷣm ex diuerſis eta⸗

tibus eſt variatꝰ: nec ꝓut ex buana cõdi
tione uel terrena ptãte ꝑ ꝓſpera ⁊ aduer

ſainterdũ variat᷑:ſjʒ magis 'm ꝙ ex po
teſtate eccleſiaſtica:uel ex aliquo ſacra⸗

mento in vita ſpu ali hõ conſtituit᷑: ⁊ ad

cultũ dei oꝛdinat᷑.ꝑ fectũ naq; ꝓpꝛie dici

tur illud ꝗð põt attingere ꝓpꝛie virtuti
⁊ ꝓpꝛio fini:ut dr.vn.Phi.Finẽ auũt nr̃e

btitudinis nõ att ingimꝰniñ ꝑ xpᷣm: Ju

illud ad Hebꝛe. x. Rabentes itaq; fres
fiduciã in introitũ ſcõꝝ in ſanguine xpᷣi.
Poſſumus g dicere in vita ſpuali ali⸗
ꝗs acquirit ſtatũ cũ ꝑpetua obligatione
⁊ iſte eſt ſtatus ↄiugatoꝝ.Aliꝗs vᷣo acꝗ

rit ſtatũ cũ diuini cultus adminiſtratio
ne:⁊ iſte eſt ſtatus clericoꝝ. Aliꝗs aute

ſtatũ acquirit cũ operũ ꝑfectioe ⁊ ſuper
erogatiõe:⁊ iſte ẽ ſtatus religioſoꝝ.Sed

aligs acquirit ſtatũ cũ aiaꝝ ꝑpetua iſtru

—

ctione: ⁊ iſte ẽ ſtatus pᷣlatoꝝ Statũ ẽ cõ

iugatoꝝ xps rectificauit. Mattb. v. qan
dixit: dictu ẽ: qcũq; dimiſerit vxoꝛẽ ſuĩũ
detiilli libellũ repudij. Ego aũt dico vo

bis:qꝛ oĩs qui dimiſerit vxoꝛẽ ſuã facit

eam mecbari.Statũ vo clericoꝝ cõple⸗
uit xpᷣs ⁊ terminauit Matthb.v. qñ ait.
Miſi abundauerit iuſticia vr̃a plꝰ q; ſcri

barum ⁊ pbariſeoꝝ nõ intrabitis in re⸗

gnũceloꝝ Sup quo ibo diẽ glo. ꝙ diſci

pulos ſuos xpᷣs oñ dit eẽ ꝑfectioꝛes ma
iſtris veter legis: qꝛ illoæiuſticis erat
igurata: iſtoꝝ vo crat cõpleta ⁊ termi-

nata: illoꝝ ſiłr iuſticia erat ſolũ in verbo

⁊ in exhoꝛtatõe:iſtoꝝ aut debebat eẽ in
v̈bo ⁊ in oꝑe. Statim ãt religioſoꝝ xpᷣs

A.

Prafie⸗
len 9
Alvsp
hobes 7
ged ſte
ſonexpe
Vltimo⸗
opesme
Naoſeſt
ſerniatq
tertio
perbo⸗
Ulniqnn
Onmmi
coni
ctione
(kotnen
nen
hiani⸗
teſitint
llro de /
honi tpe
chi ſeefn
Ncgig⸗
ſiagben
Pamore

otüſncb⸗

lchentte
laütant

gloscheiſ⸗

unr

ſtanoꝛs
Nen ſatfin
afnen
ltgfmnof
ltpoſten
dailrit
(ſegßn

2

zſtet

donügkenn
nidona emt
Percoleti
lie
biltatbe⸗
munho n
sgſectoſt
.
böͤintendin⸗
eltun hnen
diugisct⸗
terbianrcht
tre
Gsin gey
lpt⸗
nſini te
iißun
e N W
Ntün
Mi cin
Muzigft
pbnpen
guufin
—R
gni
SEni
gerue!
irdl
nz Denin
hrb,
in nnſi
S=
mniifit⸗
nnr ei
tbgN
i gechſi
robtti ni⸗
igogd
lun .
ſuſhics de
eſold inen
unui⸗

Ar.

ſpecificauit Matth. xix. vbi adoleſcenti
Pent⸗ qd ſibi deeſſet in vita ſpu ali:rñdit
i vis pfectus ceẽ vade ⁊ vende oĩa que
babes ⁊ da pauperibꝰ:⁊ veni ſeqre me.
Sed ſtatũ pᷣlatoꝝ charitatis trina ofeſ-
ſione xpᷣs firmauit: vñ ſuꝑ illo ᷣbo Jo.
vltimo:Simon iognis amas me. paſce
oues meas.dicit glo.ꝙ trine negatiõi tri
na ↄfeſſio reddit᷑tne minus amoꝛi ligua
ſeruiat q; timoꝛi:⁊ ideo tert io iĩterrogat
⁊ tertio iniungit ſibi ouiũ curã: oſtẽdes

per boc ꝗntũ ipſe appciat᷑ pᷣlationẽ oui/
um:qm bocẽ maxime amoꝛis eiꝰ ſignuʒ
Omnis ergo ſtatus perfectio ⁊ rectiſi-
catio a xpᷣoxeſt effectiue inchostta.

Ad paumum 7⁵ n mien
— qum: ꝙ matri
moniũ ſecundũ qð babet ſpualem perfe
ctionem annexã conſequit᷑ ex eo eſt ſa
cramentũ eccleſie:tale aũt ſacĩm cõple
tum eſt in chꝛiſti incarnatiõe:qꝛ tũc xpᷣs
bhuᷣanitatẽ ſibi copulãdo nuptie celebꝛa/

te ſüũt inter eũ ⁊ eccleſiã:ut dicit Augꝰ in
libꝛo de ſymbolo:vñ nõ ſolũ ſtatuʒ mĩi
moni xp̃s perfecit rectificando:verum

etiã ſacraliter implendo. . Ad 2“ eſt

dicẽdũ ꝙ ſtatus platoꝝ pᷣcedentiũ chꝛi
ſti aduentũ magis fuit firmatus timoꝛe

q; amoꝛe.quod pʒ de pꝛincipibus ſacer-

dotũ in chꝛiſti aduentu:qui ſibiipſis cõ-

ſulebant ne romani venirent ⁊ tollerent
locũ eoꝝ ⁊ gentem. Sed ſtatũ pᷣlatoꝛuʒ
quos chꝛiſtꝰ inſtituit firmauit amoꝛe nõ
timoꝛe. Unde dicit Aug? Jo. vltio: Sic
ſit amoꝛis officiũ paſcere dominicũ gre
gem ſicut fuit timoꝛis indicium negare

paſtoꝛem. ¶ Ad 3eſt dicendu ꝙ do⸗

nis graꝝ ꝑfectio ſtatus acquirit᷑ foꝛma

liter:effectiue tñ in fide xpᷣi: añ eis aduẽ
tui ⁊ poſt ei?aduentũ dona groꝝ ab ipſo
deriuata ſũt:qꝛ ſicut lex ꝑ moyſen data

ẽ:ſic gr̃a ⁊ vᷣitas ꝑieſũ xpᷣm fcã ẽ: Jo.i.

ℳ

Bſecindu ihei

ſtat? ꝑfectio ĩichoata a xpᷣo non

ſit pferẽda ꝑfectiõi patrũ veteris teſia.

eptnageſmaſcra

menti. Scribit enim Geñ.vi. Noe vir iu
ſtus atq; ꝑfectus fuit in generationibꝰ
ſuis:cũ deo ambulauit ſequens veſtigia
eius ut dicit glo. Sed in hoc cõſiſtit ꝑſe
ctio inchoata a chꝛiſto in ſequendo veſti
gia eius. Juxta illud.i.Petri.ij.chꝛiſtus
paſſus eſt pꝛo nobis vobis relinques ex-
emplum ut egmin veſtigia eius. S.
ſcriptum eſt Geñ.xvij.de Abꝛabſ. Am:
bula coꝛam me ⁊ eſto ꝑfectus:ut non ti/
moꝛe ſed amoꝛe ſeruias mi bi:ut glo.ex-/
ponit:ſed ꝑfectio inchoata a chꝛiſto pᷣciſe

in amoꝛe conſiſtit:non ergo iſta perfectio

p̃ferenda eſt illi. Pꝛeterea ſcribit᷑.iiij.

Reg. xx. in ꝑſona Eʒechie · Obſecro dñe

memento queſo quõ ambulauerim coꝛã
te in veritate ⁊ in coꝛde perfecto:⁊ quod

placitum eſt coꝛam te fecerim.

In contrariũ cnbie

ad Hebꝛe ir. Munera ⁊ boſtie offerunt᷑

que nõ poſſũt iuxta cõſcientiã ꝑfectũ fa
cere fuientẽ. Et de ſta tꝰpfectiòe ichoata
ꝑ cbꝛiſtũ ſcribit᷑ ad Nebꝛe.xij. Acceſſiſt
ad mõtem Sion ad ciuitatem dei viuet
in Hieruſalem: et eccleſiam pꝛimitiuoꝛũ
qui conſcripti ſunt in celis:⁊ iudicem om
nium dñm ⁊ ſpiritum iuſtoꝝ perfectoꝝ.
Rü 60 dicendum ꝙ ſi compa-
IHEEEratur perfectio ſtatꝰ?poſt
aduentum chꝛiſti ad perfectionem ſtatꝰ
pꝛecedentium eiꝰ aduentũ. Planũ eſt ꝙ
iſta ꝑfectio p̃ferẽda e illi.cuiꝰ rõem aſſi⸗
gnat Augꝰ in li.de moꝛibꝰ eccłie.c.xxx.
vbi ait ꝙ in duobꝰ teſtamẽtis vetere et
nouo nobis deus diſciplie regulã dedit:
ut tinoꝛe ⁊ amoꝛe ſibi ſeruiat᷑:qꝛ timoꝛe
ꝑficit᷑ cohertio:amoꝛe mmo ꝑficit᷑ iſtructio
Quãq; tñ ut ait vtruũq; in vtroq; ſit pce-

ptũ:pᷣualet tñ ĩ veteri lege timoꝛ:in noua

v̈ pualet amoꝛ:quẽ libertatẽ ⁊ timoꝛeʒ
ſeruitutẽ aplus nomiuat qñ dicit. NHon
accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis ĩ timoꝛe: ſed
ſpiritũ libertatis filioꝝ in quo clamamꝰ
abba pater. Quanto ergo a moꝛ pᷣfertur
timoꝛi tãtũ ꝑfectio iſtiꝰ ſtatꝰ pᷣfertur illi

Ar.

Eſt auteʒ alia rõ q̃re ꝑfectio iſtiꝰ ſtatus
illi pᷣferẽda ẽ quã apłs aſſignat.i. Cho.
x.quia illis cõtingebãt oĩs in ſigura nos
autẽ reſpectu illoꝝ reuelata facie gloꝛiã
dni ↄteplamur. Sed ſi cõparet᷑ ꝑfectio
ꝑſone iſtius ſtatus ad ꝑfectionem ꝑſone
ſtatus illius habẽt ſe tuc ſicut excedẽtia
et exceſſa:quia quedã ꝑſone iſtius ſtatus
in ꝑfectiõe pᷣferende ſunt illis:⁊ quedam
illiꝰ ſtatus in ꝑfectiõe pᷣferende ſũt iſtis

Timmergo cſt dicenduũ q;
Ad Paumn Moe fuit vir iuſtus
et ꝑfectus ſᷣm cõditionẽ illius ſtatus.vñ
dicit glo. ibi notabiliter eſſe dictũ in ge-
nera tionibꝰ ſuis:qſi nõↄſũmate et cõple
te iuſt icie:ſed pm generationẽ ſuã. CAd
2meſt dicendũ ꝙ ꝑfectio Abꝛabe pᷣferẽ/
da eſt ꝑfectiõi iſtius ſtatꝰ:nõ rõne ſtatuſ
ſed rõne charitatis que eſt vinculũ ꝑfe⸗
ctiois Oicit enim Augꝰ. ꝙ ſicut nõ fuit
impar meritũ patientie in Petro ꝗpaſ-
ſus eſt:et in Joanne qui paſſus no eſt:ſic
nõ fuit ĩpar meritũ in Joanne qui nullaſ
exꝑtus eſt nuptias:⁊ in Abꝛabã ꝗ filios
generauit. Verũ nãq; eſt ꝙ melioꝛ ẽ ca-
ſtitas celibu qᷓ; caſtitas nuptiaꝝ:ſʒ abꝛa
bam vnã bẽbat in vſu:ambas vo in ba-
bitu. C Ad z“eſt dicendũ ꝙ illa ꝑfectio
Eʒecbie nõ erat ex ſui ſtatꝰ operatiõe:lſſ⸗
ex penitẽtie ipetratiõe:qð ſequẽs lra ma
ni feſtat. Oicit᷑ eniʒ ſibi. Audiui oꝛationẽ
tuã:⁊ vidi lachꝛymã tuaʒ:et ecce ſanaui
te die tertio:aſcẽdes in tẽplũ dñi:⁊ addã
diebꝰ tuis.xv.ãnos.puta ad penitequʒ.
O tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vr
EEEEeE emz e ois ſtat?
pꝓpfectio in chꝛiſto nõ fuit demõſtra
ta exemplo. Mon enim ꝑtinet ad ꝑfectio
nem cũ peccatoꝛibꝰ cõuerſari:ſed magiſ
eos repᷣhendere: et ad eos indignationẽ
babere. In ꝑpſona enim ꝑfectoꝝ dicit p-
heta. Setrabence ſecreto pꝛoximo ſuo
c ꝑpſequebar ſuperbo oculo ⁊ inſatia⸗
bitli eoꝛde: cũ hoc nõ edebã: ſed chꝛiſtꝰcũ
peccatoꝛibꝰ mãducabat z bibebat. Luc
xv.de quo plerũq; phariſei ſcandaliʒati

Queſtio IIII

ſunt. Wath. ix. Quare cu publicanis et

peccatoꝛibꝰmãaãducat magiſter veſter.nõ
ergo oĩis ſtatus ꝑfectio in cbꝛiſto exeẽplo
cbꝛiſti eſt demõſtrata. Pꝛeteres ꝑfe-
ctionẽ quis debet exeimplo moſtrare: nõ
ſolum in ſe:ſed im ilnis quoꝝcuram habʒ
ſed chꝛiſtus nõ mõſtrauit ꝑfectionẽ diſci
puloꝝ quoꝝ curã babebat. Dicit᷑ n. Ma
thei.ix. ꝙ diſcipuli Joãnis dixerũt xpᷣo.
Quare nos ⁊ phariſei ieiunamꝰ frequẽ-
ter: diſcipuli autẽ tui nõ ieiunãt:nõ g mõ

ſtratũ eſt in chꝛiſto exemplũ oĩs ſtatus

fectiõis. & Pꝛeterea maximũuũ exemplu

fectionis eſt patientie opus:iuxta illud
acobi. Patientia enim opus pfectum
habet:ſed chꝛiſtus nullã patietiã cũ pn/

cipibꝰ ſacerdotũ ſeruauit:qnimo frequẽ-
ter eis mals ipꝛecabat᷑. Matb.xxiij. Ae
vobiſ ſcribe ⁊ phariſei bypocrite.nõ ergo

in eo fuit omnis perfectionis ſtatus ex/

emplum monſtratum.

Eremplum enim dedi vobis ut quem /

ad modũ ego feci vobis:ita⁊ vos faciatj.

dicendũ ꝙ due ſunt ptei
RKnd 0 pfectionis iuſticie. Ana

eſt declinare a malis que ſunt pꝛobibita
per mãdata: ⁊ diſuaſa per conũlia. Alia

eſt facere bona que ſunt pꝛecepta ꝑ man

data: ⁊ perſuaſa per conſilia. Juxta illud
pſal.Seclina a malo ⁊ fac bonũ. Atrãq;
autem pertfectiõis partes chꝛiſtus in car

ne aſſũpta exemplo demonſtrauit: fugit
enim ⁊ contempſit ommia que ex amoꝛe

male inflãmate bomines pernicioſe ap⸗
petunt. Suſcepit autem ⁊ ſuſtinuit om
nia que ex timoꝛe male humiliante bo⸗
mines dammnabiliter accuſant: et iſta eſt
deductio Augl.in libꝛo de vera religiõe.
vbi dicit ꝙ quia ſatellites voluptatum
diuitias populi pernicioſe appetebant:
chꝛiſtus pauper eſſe voluit:honoꝛibus ⁊
dinitijs inbiabant: rex fieri noluit: car-
nales filios magnum bonum putabant:

camale coniugium pꝛolemq; contempſit

Ir.
aboeqht

tuneles
gens cot

Apoꝛis
clciatt
oſſſimün

nnologue
cbriſtiint
hatvs e
Hina ſit
fiiſdurn
fugüütun

A

fſelt Gr
e bab
iuci
Clei
ozelo
q n

ranmn
i inſfinn
deeſtgo
bobenpys
lhltati
Pfectoet
coherſa
b vine⸗
netian
Aoytia natu
tcögon
ſnt face iuf
Ktdciti
Cointris
hfenlasco
ſatzztoin
tpant eri
agragveint
obis n
heedein
ſeſurd
ſeeftoti

I

ipeblicantze
Derveſteryi
lcheiſto erit
Pecragfe
lonoſtnke t̃
oparamben,
t ertornidi⸗
Dckn
is diterit oe
immam fgli
lannitnohni
lücisſtans
natimüenmgl
oPs un i
n husgiknnn
ienenidin
egmnfti
emn d.
ootenicy
noris tinst⸗

fetrn
azu
dee
eint
sinatn
innutin
RK
erugtinn

ila M

Ar.
et hoc q;tuʒ ad bona que ipſe vitauit: cõ
tumelias ſuꝑbiſſime hboĩes boꝛꝛebãat: oe
genus cõtumeliaꝝ ipſe ſuſtinuit:doloꝛes
coꝛpoꝛis execrabant᷑: flagellatꝰ eſt atq;
cruciatꝰ:inoꝛi metuebãt:atq; ignomini⸗/
oſiſſimũ moꝛtis ſen crucem putabant
Ipſe autẽ crucit᷑ixus eſt:⁊ boc q;tum ad
mala que ipſe ſuſtinuit. Lota itaq; vita
chꝛiſti in terris ꝑ boĩem quẽ ſuſcipere di
gnatus eſt:nobis exẽplariter moꝛũ diſci
plina fuit. NHec aliqð peccatũ ↄmitti põt
niſi dum appetũtur que ille contẽpſit. et
fugiuturque ipſe ſuſtinuit:ſicut ibi cõclu

mE dit Auguſtinꝰ?.
Ad Pammn ergo eſt dicendu q/

ſicut Gꝛegꝰ dicit. Aera iuſticia cõpaſſi/
onẽ babet.Falſa vᷣo dedignationẽ:q;uis
et iuſti ſoleãt recte peccatoꝛibꝰ idignari.
Sed aliud eſt qð agit᷑ tipo ſuꝑbie:⁊ ali
qð ʒelo diſcipline Chꝛiſtꝰ autẽ venerat
tanq́; medico languoꝛes aiaꝝ ⁊ coꝛpoꝛũ
curaturus. Medicus autẽ qui nõ fuerit
cũ infirmis ifirmatꝰ:curare neſcit:ſicut
dicit glo.ſuꝑ illo ?ᷣbo ad Hebꝛe.iiij. Non
babemꝰ põti ficẽ qui nõ poſſit cõpati ĩfir
mitatibꝰ nr̃is vnde in boc maxima eius

pfectio eſt oſtenſa:ꝙ qꝛ cũ peccatoꝛibus

eſt cõuerſatꝰ:pctõꝛes iuſtificauit.C Ad
2 eſt dicẽdũ ꝙ ſic dic Chꝛyſoꝰ ſuꝑ Ma
the. Joãnes ⁊ ſui diſcipuli ieiunabãt:qꝛ
abſtinẽtia meritũ auget:quibꝰ nulla ẽ po
tentia nature:ſed chꝛiſtꝰ qui peccata po
terat cõdonare cur diſc ipulos eius ad ie
lunãduʒ cogeret quos abſtinẽtibꝰ pote/

rat facẽ iuſtioꝛes ⁊ ſoꝛtioꝛes.¶ Ad 3

eſt dicẽdũ ꝙ patietia eſt habẽda ĩ poꝛtã
do inturias nobis pſonaliter illatas:ſed
offenſas cõmiſſas in deũ vel in pꝛoximũ
ſtatiʒ zelo iuſticie vindicare debemꝰ:nec
vſq; ad auditũ ſuſtinere. Aude diẽ Gꝛe.
et ponit᷑ xxii.q.iin.c.inter qᷓrelas ꝙ pec
eata que in deũ vel in pꝛorximũ cõmittut᷑
a nobis puniẽda ſut. IAlla wo quibꝰ in no
bis delinquit᷑ patiẽter tollerãda:vel po/
tius ſunt diſſimulãda. DPꝛincipes autem
ſacerdotü tranſgreſſoꝛes diuine iuſticie

ſeptuageſimaſexta

IIII
erãt. AUnde iuſte xpᷣs ipꝛecabat᷑ eis mala
fecit eniʒ hoc Helias:qui ad vindicandũ
diuinã iniuria:ꝑ ignem de celo ipetratu
duos quinq̃genarios int᷑fecit: ut ſcribit᷑
B uartũ iiij. Re. i. c.
. 9 I En pcedit. v?
eenim ꝙ oĩs ſtatus ꝑfectio in xpᷣo
nõ ſit demõſtrata vᷣbo ⁊ doctrina. Nam
ꝑfectiõis opus eſt ſacrificiũdeo offerre:
cũ hoc ꝑtineat ad cultũ latrie:ſed ipſe ſa
crificiu docuit nõ eſſe acceptandũ. Juxta
illud Math. ix. Euntes aũt diſcite quid
eſt miſericoꝛdiam volo ⁊ nõ ſacrificium.
pꝛeterea mandatũ differt a conſilio
chꝛiſtus autẽ docuit ſolũ obſeruari man
data. Juxta illuũd Matb. vlt io. Euntes
docete oeès gẽtes:docẽtes eos fuare oia
quecũq; madaui vobis. Cum ſjᷓ ſtatus ꝑ
fectio cõſiſtat in ſuꝑerogationẽ coſilioꝛũ
vr ꝙ chꝛiſtus ſtatus ꝑfectionẽ nõ docuit
vᷣbo. ¶ Pꝛeterea ꝑfectio cõſiſtit in vita
ſolitaria ⁊ contẽplatiua:qꝛ ſedẽdo ⁊ qui
eſcẽdo fit aia ſcies ⁊ pꝛudes:ut dicit᷑.vij.
Pbiſicoꝝ:ſed chꝛiſtus nõ elegit ſolitariã
vitã ad doccndu:ſed publicã hominũ con
uerſationẽ:nõ ergo vᷣ bo eſt oĩs ſtatꝰ ꝑfe/
ctio in chꝛiſto demõſtrags.

In coõtrari ikehem ne⸗

cere.Act].i.ſed oĩs ſtatus ꝑfectio in xpᷣo

fuit demõſtrata in opere exeplariter: ut
ſupꝛa dictũ eſt:ergo ſimiliter in doctrina
Rn 60 vocaliter ⁊ vᷣbaliter.
SAnee dicenduz ꝙ ſtat? gfectio
cõſiſtit pꝛincipalit᷑ in tribꝰ.¶ Pꝛimo in
reinotiõe cupiditatl auaricie:q;tũ ad vo
tũ pauꝑt atis. 2? in remotiõe carnaliſ
concupiſcetie:qᷓ;tum ad votũ caſtitatis.
NLertio in remotiõe elationis ſuꝑbie:
q́;tuʒ ad votũ obedietie ⁊ builitatl. Iſta

aute tria xpᷣus ᷣbo docuit:⁊ in eis ꝑfecti

onẽ ⁊ felicitat viã eſſe oſtẽdit. Math.v.
In pᷣmoꝛdio eni ſue pᷣdicatiõis ſtati pau
ꝑtatẽ p̃ ceteris cõmẽd auit:dicẽs. Beati
pauꝑes ſpiritu:quoniã ipoꝝ eſt regnũ ce-
loꝛu: ⁊ ꝙ in pauꝑtate ſũmam ꝑfectionẽ

—

eæẽ monſtraret ſuo pꝛecurſoꝛi nunciauit:
Matth. xi. Eutes renunciat e iobani q
vidiſtis ⁊ audiſtis: ſurdi audiũt: moꝛtui
reſurgũt:pauperes euãgeligant᷑.ſuꝑ quo
mᷣbo dicit glo. ꝙ pauꝑes euãgelięare nõ
minus ẽ pᷣmiſſis: puta moꝛtuos ſuſcita
reiuel cecos illuminare. Ca ſtitatem v?o
ꝓbo cõmẽd auit. Matthb.xix.vbi cũ diſci
puli dixiſſẽt ſibi:Si ita ẽ cã hõi cũ vxoꝛe
nõ expedit nubere. Rñdit:nõ oẽs capi⸗
unt vbũ iſtud:ſʒ ꝗbꝰ datũ ẽ: ac ſi diceret
ut Hieroꝰ exponit: Anuſqſq; cõſideret
vires ſuas vtrũ poſſit vᷣginalia ⁊ pudici
tie iplere pᷣcepta. Mã ꝑ ſe caſtitas blãda
eſt:⁊ quẽlibet ad ſe alliciẽs: ſʒ ↄſiderãde
ſũt vires: ut ꝗ põt caꝑe capiat.Que vox
dñi ẽ hoꝛtãtis milites ſuos:⁊ ad pugnã
pudicitie ↄcitãtis:qſi dicat:ꝗq põt pugna
re puguet:⁊ ſuꝑet:ac trniphet. Sʒz obe⸗
dientiã ⁊ ꝓpe voluntatis abnegationeʒ
vbo docuit: Lu.xiiij.qñ dixit Qui nõ ba
iulat crucẽ ſuã ⁊ ſequit᷑ menõ põt meus

eẽ diſcipulꝰ.qð exponẽs Chꝛyſoꝰ dicit:

qꝙ arduũ ꝗppe ẽ crucẽ dñi tollere:nega/
re qð ſis:cu velis eẽ qð nõ ſis. Ande iſta
tria in ꝗbus ↄſiſtit ſtatꝰ ꝑfectio nõ ſunt
ab hoĩe inuenta: ſʒ xpᷣi doctrina comen

.

data:⁊ ſuo verbo pꝛedicata.

Ad pamuma eiaten

cit glo. Mattb.ix. Chꝛiſtus non deſpe/

xit ſacrificium:ſed quia phariſei ſacrifi⸗

cia ſine miſericoꝛdia faciebant in tem/

plo coꝛam populo:ut iuſti apgerent: et

—

nõ exercebat mibicoꝛdie oꝑa in qbus ꝓ/

bar᷑ ee vera iuſticia.ideo xps ſignant᷑ di
xit: Mibicoꝛdiã volo ⁊ nõ ſa crificiũ:ſub
audi ſine miſericoꝛdia. Ad 2ec dicẽ

dum ꝙ ſicut vxpᷣus pfectiõis opa nõ pᷣce

pit ſed ſuaſit:Sic apłis pᷣcepit ut in do/⸗

cendo mãdata pᷣciperet: ⁊ opera ſupero
gatõis ſuaderẽt. Eñ Apłs.i. Chorj.vij.

dicit de ginibꝰ?: PHꝛeceptũ dñi ñ habeo
cõſiliũ aũt do. Ad 3 dicendũ eſt ꝙ
xps n elegit vitã ſolitariã m quã aliꝗs
occupaĩ᷑ circa actus debuientes ſue geti

non ſunt in ꝑfectois ſtatu: nõ g

AQAQAneſtio 1
⁊ ſue dulcedini tm:ſʒ clegit vitã ſᷣm quã
aliꝗs p̃ᷣdicdo ⁊ docẽdo cõtemplata tra

dit᷑ alqs ad eoꝝ inſtructionẽ ⁊ ſalutem.

Calis eni vita q;uis ſit aliquo mõ acti⸗

ua:pᷣeminet tñ ſimplici cõtemplatiõi: qꝛ
pꝛeſupponit abundantiam contempla-
tionis ⁊ dilectionis. et per conſequens

D

maioris ꝑfectiõis ⁊ c.

¶ Queſtio ſeptus geſima ſeptia de

cbꝛiſt i charitate. um eſt de
EVEV videndum eſt de
Einde chꝛiſti charita⸗/
te: Circa quod querunt᷑ tria.
Cpꝛimo vtrũ cbꝛiſtus ſolũ
