qꝛ intellectꝰ hois naſcit᷑nudꝰ ſicut ta bu

decimaoctaua

maledictione q̊ ẽ excoĩcatio ⁊ puatio a

la raſa:ut ſcribit.ij.de aĩa ſʒitellectꝰan
geli naſcit᷑ plenꝰ.Scribit᷑n·xj. ppoſitõe
de caub:ꝙ oĩs itelligẽtia ẽ plea foꝛmis.
miĩoꝛ ẽ ò papa quolibet ãgelo i cognitõe
CS.marimu ſecretoꝝ dei ẽ myſteriu,ʒ
icarnatõis:ſʒ boc fuit nuciatũ ꝑ angelũ
nãe bũane.Luce.j. i ſecretoꝝdei reue/
latiõe mioꝛ ẽ papa ãgelo. S. bierar
chie ſũt oꝛdiate ÿm Diony.tali oꝛdie:qe
pꝛima illuinat ſecũdaã:⁊ ſecũda tertiã:⁊
tertia illumiat oẽs hoĩes.tali oꝛdine
ſeruato opoꝛtet papaʒ ⁊ oẽs bomines
illuminari per angelos.
In C0 trariũ E:qꝛ ſuꝑ illo ver
Ubo Matth. xvj.
Btũs es ſimon bariona:qꝛ caro ⁊ ſan-
5 nõ reuelauit tibi:ſj pr᷑ meꝰ ꝗẽ ĩceł
ic glo.vere btũs:qꝛ tale ꝗd reuelatũ
ẽ petro cuiꝰpapa ſucceſſoꝛ exiſtit qð nec
angelus nec homo ſcire potit.
cO do: ꝙ ta de myſterio in
4 carnatiõis ò; de myſte
rio paſſiõis xpᷣi accreuit aliq̃ cognitõ an
gelꝑ pᷣdicatione aplon auon caput fuit
petrꝰ cuiꝰpapa ẽ ſucceſſoꝛ. Dic.n. Dio.
ꝙ lʒ nõ latuerit angelos icarnatõis my
ſteriũ ꝙ fiẽdũ ecẽt:ꝗꝛ ſciuerũt fiẽdũ eſſe:
modũ tñ fiẽdi ut qlit᷑ dei ſiliꝰ ĩvtero vir
gĩali eẽt ↄcipiẽdꝰ:nõ plene cognounerüt
7 dsto ꝙ ſcirẽt ułſcire poſſent vᷣginẽ nõ
et coꝛꝛuptã:cũ vid ebãt eã eẽ grauid azʒ:
modꝰtñ ↄcipiẽdi ⁊ grauidatiõis eiꝰ la
tuit tã angelos bonos q; malos:ſj pdi -
cãtibꝰ apłis multa cognouerũt circa ta
le myſteriũꝗq añ ignoꝛabãt. Vñ ſuꝑ illo
vᷣbo ad Epbe.iij. Mihi oiuʒ ſcõꝛũ mini
mo data ẽ gr̃a hec ĩ gẽtibꝰ euagelicare
iueſtiga biles diuitias xpᷣi ⁊ illuiare oẽs
q̃ ſit diſpẽſatõ ſacri abſcõditi a ſecuł:ut
inoteſcat pncipibꝰ ⁊ ptaãtibꝰiĩ celeſtibꝰ.
Diẽ Hiero.ãgelicas vᷣtutes myſteriũ i-
carnatõis ad plenũ nõ ĩtellexiſſe donec
aſſio xp̃iꝑ apłoſ pᷣdicata fuiſſet.tũc.n.
inotuit eis ꝑ ecclaʒ młtifoꝛmis gfa dei
Pꝛimus n ꝙ illa plè itudo
foꝛme tm intelligenda eſt
12

Ar.
de cognitione naturali:m quã planũ ẽ
hoĩies angelis non equari.nõ aut de co/
gnitione gratuita q eſt imediate per dei
reuelationẽ. C Ad ⁊ꝛeſt do ꝙ tale ſe/
cretũ nunciatũ eſt humane nature ꝑ an
gelum q;tum ad ſubſtantiã facti:ſj q;tü
ad multas circũſtantias edocti fuerunt
ꝑ apoſtoloꝝpꝛedicationẽ. C Ad qꝭʒmeſt
dð ꝙ nõ artat ſpũs ſanct?ꝑ oꝛdinatiõeʒ
hierarchiaꝝ:ꝙ non poſſit actus bierar-
chicos exercere.ſ.docere:illuminare: et
ꝑficere hoĩes abſq; talioꝛdine. Planuʒ
eſt enim ꝙ apłi in multis imediate fue/
runt edocti ab ipſo ſpu ſancto. ſcribit᷑.n.
Actji.i.ꝙ repleti ſunt oẽs ſpũ ſancto.et
Jo. xiiij. Cum venerit ille ſpiritus veri
tatis docebit vos omnt õ c.
1¶Rſic pꝛocedi
DOumtu adereni;
wSꝓ ſpapa ſit minoꝛ an gelo in ᷣmia
tione:qꝛ ille plus pꝛemiat᷑ ꝗ plus hono
ratur a deo:ſed angelus plus bonoꝛat a
deo q; hõ:qꝛ vult boieʒ angelo reueren/
tiã exhibere.nõ aũt angelũ bomini. ſcri
bitur enim Geñ xviii. ꝙ cũ angelus ap/
paruit babꝛae cecidit pꝛonꝰin terram di
cens: Loquar ad dñm meũ cum ſim pul
uis ⁊ cinis. ¶ S. in pᷣmiationeꝗq conſ-
ſtit in fruitione diuinitatis requirit᷑ aſſi

milatio ⁊ tranſtoꝛmatio in deũ: ſed ta

lis trãſfoꝛmat io magis reperit᷑ inatura
angelica q́; bumana:quia deꝰ ſpiritꝰeſt.
Jo.iiii.⁊ angeli ſpiritꝰſunt.iux᷑ illud pᷣs
Qui facit angelos ſuos ſpũs.maioꝛis g
beatitudinis eſt capax angelus q; bõ.
¶S. pᷣmiũ reſpõdet merito:ſed angeli
vberioꝛes ſunt in lumine diuine gratie
q; boies:vñ ſemꝑ apparent cũ lumie qñn
vident᷑.vberioꝛes g ſunt in pᷣmiatione.

eſt: qꝛ babet᷑ ſuꝑ
n trorimn illo bo Matth.
xxii. Erunt ſicut angeli dei in celi s:dicit
glo. ꝙ nõ minoꝛes in pᷣmiatione q; ipſi.
* do : ꝙꝙ, cogimur ponere
Kndeo aliquos ſcõs eſſe maio

ram maxime iu tribus. Cp in dignita⸗

res in pꝛemiationequibuſdam angelis.
Mã ſupꝑ iſto verbo Deut᷑.xxxi:poſuit ter
minos populoꝝ iuxta numerũu filioꝛum
iſrael uel iuxta numeꝝ angeloꝝ dei ut di
cit alia tranſlatio.expꝛeſſe dicit Greg?
ꝙ ciuitas dei conſtat ex angelis ⁊ bomi
nibus:ad quã tanti aſcendut hoiuʒ quã
tiillic remanſerũt angeloꝝ:quia tex.di-
cit: Statuit numeꝝ gentiũ ſm numerũ
angeloꝝ dei.tot ergo erũt ſancti in oꝛdi
ne cherubin:quot ibi angeli ſunt de tali
oꝛdine:⁊ quot ĩ oꝛdine ſerapbin uł thꝛo
noꝛum angeli continent᷑: tot hoĩes ſal-
uandi ⁊ pꝛemiandi ibi locabunt᷑ equali
pꝛemiatione cum ipſis:⁊ quia angeliſſu

perioꝛis hierarchbie maioꝛes ſunt in pꝛe

miatione angelis ſecunde uel tertie.ſeꝗ
tur ꝙ aliqui ſancti maioꝛes ſunt in pᷣmi
atione quibuſdã angelis.Et ſi aligſan/
cti aſcendũt in ſupꝛemã hierarchia ãge
loꝝrõnabilit᷑ credendũ ẽ de aꝑpłis q̊ꝝpe
trus fuit caput ιapa ſucceſſoꝛ erxiſtit

A d pꝛimũ S dicit᷑ ꝙ anteq;
nã humana aſſum
pta eſſet a dei filio in vnitate ꝑſone.na-
tura angelica excedebat humanã natu-

te. C ꝛlm dei familiaritate. zugre
vbertate:ꝓpter que tolerabat ſe a natu
ra bumana adoꝛari ⁊ reuerentiã exbibe
ri:ſed poſtmodũ factũ eſt aliud in natu-
ra bumana quo in bis tribꝰſuperioꝛ ipa
facta eſt. vñ deinceps non ꝑmiſit ſe am
plius adoꝛari:ſ ditit Yoanni voléti ado
rare eũ Apoci.vlt: Vide ne feceris:con
ſeruus enim tuus ſum ⁊ fratrü tuoꝛum.
CAgd ⁊“eſt dð ꝙ q;uis aſſimilatio et
trãſfoꝛmatio qᷓ fit ꝑ dona nature maioꝛ
ſit in natura angelica reſpectu dei q; in
natura bumana. illa tñ que fit per dona
gratuita:ꝗbꝰdabet᷑ eterne vite pꝛemiuʒ
maioꝛ põt inueniri in nã hũana q; ãgeli
ca.Et per boc pʒ reſponſio ad tertium.
De potẽtia pape reſpectu eccłe via/
toꝛum ut eſt ſupꝛa terram.

O
ſeng

4
C00

1

nangels,
hoſilt ter
fliounm
ndaudi
iat Grer
lis: bomi
wwiz gui
guterdi⸗
n nunan
ctinzoudl
ſuntdenii
binultho⸗
tboicsll,
unt egnt
a angeli⸗
ſontſtr
atenei
ſuntitfni
tſͤalgen⸗
iti⸗
olls N.
, Ar
Pusſin
Norena⸗
mmipato⸗

Dnt

Cint
tſes un
Md
inß
itſt am
olitiado
cetis
woun.
Giatie
twremngie
deichn
eper doni
teguntf
nuiin
aten⸗
Lclend⸗

Buc ↄſiderandũ eſt de
— potentia pape re/
ſpectu eceleſie via toꝛum: ut

eſt ſupꝛa terrã. Circa quod
qnq; conſiderãda occurrũt.

¶8 8 ipſiꝓpape pᷣſideétia. C2de mõ p

ſigengi efficacia. ¶a: de ei reſidentia.
ð ei obediẽtis ¶ ʒ:ð eiꝰ reſiſtẽtia
¶QAueſtio.xix.de pape pꝛeſidentia.
Arrqa bpmüqrunt qnq;
TC9 C Rrüſolßpa⸗
pag ſit ſpõſus eccleſie. C 2.
vtrü ſolꝰpapa ſit ſpõſus to/
tiꝰ ecc łe. ¶ ¶ ꝭ vtru p apa ſit

ep̃s cuiuſſibet eccłe imediate. ¶vtꝝ

papa ſit ſpũalis eps Romanꝰ q; alteriꝰ
eccle. y:vtru papa poſſit imediate in
qlibet dioceſi ⁊ parrochia qð poteſt epi
ſcopus uel ſacerdos. a dit⸗ Qi
Oſic ꝓcedit᷑. t
Peimud enim e ſo
lus bapa no ſi ſpõſus eccłie:qꝛ il
le eſt ſpõſus eccłe ꝗ põt ſpũales filios ge
nerare:ſj̊ ſimplex laicꝰ cũ poſſit baptia
re põt ſpuales filios gnare,.ſimplex & lai

co põt eẽ ſpõſus eccłe. C S. qꝗlibet eps
eſt ſpõſus ſue dioceſis:⁊ ꝗlibet ſacerdos

ſue parrochię. plures pᷣter papã ſũt ſpõ
ſi eccłie. ¶ D.pluriũ ſponſaꝝ debẽt eſſe
plures ſpõſi:ſʒplures ſunt particulares

Eclie: eroo plures ſponſi. i
neor eſtqꝛ ſibi ſo
In contrariuze xpᷣs ðᷣſpõ
ſauit eccliaʒ nõ hñtem rugã neq;ʒ macu

lam:ut ſcribit᷑ad Ephe.v. ̊ ſolꝰ papa e
vicariꝰepᷣi.ſolꝰg papa e ſpõſus eccleſie.

4 7
RKn e0 do ꝙ carnale matrimo

eNEEniu nõ trãſfert᷑ ad ſpũa
le ↄoiugiũ ut è in remediũ pꝓcti:ſj ut e ĩ of
ſiciu nãe.fuiſſet enijʒ iᷣm Augj.ſuꝑ Geñ.
mrimoniũ ⁊ thoꝛꝰ imaculatꝰ in paradi
ſo añ pctm nõ qdẽ in remediũ pcti ꝑꝑ cõ
cupiſcetie vitationẽ q̃ nulla erat: ſed ut
erat in officiũ nãe ꝑp ꝓlis gnãtionẽ: ad
cultũ dei dedicanda:Pᷣm quẽ modũ trãſ-
ferẽdo carnale mrimoniũ ad ſpuale ↄiu

decimanona 1

giũ:poſſumꝰdicere ꝙ q̃ttuoꝛ cõueniunt
mr̃imonio carnali ut ẽ in officiũnature.
p qꝛ ꝓles generat ut bẽat eſſe nãle.
Cꝛ:croboꝛat᷑ ut poſſit nociuis aliq̃liter
obuiare. ¶ 3evigoꝛat ut poſſit ſtare ſe/

dere ⁊ ãbulare. ¶ Aꝑſficitut poſſit ſibi

ſile gnãre. ¶ Iſta igit᷑ q̃ttuoꝛ in ↄiugio
ſpuali repꝑiuntqꝛ ꝓlis gnãtioni coꝛꝛeſpõ
det baptiſmꝰ. Roboꝛationi vo coꝛꝛñdet
ↄfirmatio. Nigoꝛationi vᷣo coꝛꝛeſpõdet
ſacramẽtũ oꝛdinis ꝑ qð põt hõ ſpũales

actões exercere:ſj ꝑfectiõi coꝛꝛñdet oꝛ⸗

do epᷣatꝰ.qᷓ;uis aliq̃ iſtoꝝpoſſint face/
re alij miniſtri eccle:ut ſacerdotes ꝗ ex

officio pñt baptizare:oĩa tñ iſta cõplete
pñt ſoli epi.iõ ipſi ſoli dicũt᷑ ſpõſ eccleſie

dutaxat deputat dioceſibꝰ: ſʒ cõplete ⁊

vlr papa põt iſta itoto oꝛbe:⁊ iõ ipſc ſo/

lus eſt vniuerſaliter ſponſus eccheßte.
ẽ do ꝙ laicꝰ?nõ põt
Ad P umn bapticare ex offõ:
ſʒ ſolũ in neceſſitat articulo.vñ ſicut ni/

hil facit ex offo ad gnãtionẽ ꝓlis ſpualis
ſic in nullo ex offõ cenſet᷑ ſpoſus eccleſie.

¶Ad ⁊ do ꝙ ꝓppe ſpõſus eccłienõ ẽ

niſi xps:de q̊ͥ dr Jo.iij.ꝗ bʒ ſpõſam ſpon
ſus eſt. JYpſe eni de eccłia ſuo noĩe filios
gn ãt. Alij aut ꝗ ſpõſi dicunt᷑ut epi ⁊ p⸗
ſbyteri miniſtri ſpõſi dicunt᷑ ſolũ exteriꝰ
cooꝑantes ad gnaãtionè ſpuũaliũ filioꝛuʒ
qs nõ ſibi ſʒ xpᷣo gnant.ꝗ ꝗde miniſtri in
tantü ſpõſi dicũt᷑ inq; tũ vicẽ ſpõſi reti/
nẽt.⁊ io papa ꝗ obtinet vicẽ xpᷣi in tota
eccła:vłis eccłe ſpõſus dr.epᷣs vo drĩ ſpop
ſus ſue dioceſis:pᷣ ſbyt᷑ aũt ſue parrochie
nec tñ ꝑꝑ boc ſeꝗt᷑ ꝙ ſint płes ſpõſivni⸗
eccle:qꝛ ſacerdos ſicut miniſter cooꝑat᷑
epᷣo tanq; pncipali.⁊ ſi łoẽs epᷣi cooꝑan
tur pape ⁊ papa xpᷣo. Vñ xpᷣs papa epᷣs
ſacerdos no dicunt᷑ niſ vnꝰ ipoſus ec
cleſie:qꝛ oes iſti nõ cõputant᷑ niſ vnꝰ ſpi
ritus ſcũs cuiꝰ annulo ↄſignata ẽ eccla.
Ad zjnpr̃ ꝙ ſicut ſunt ples eccłe par
ticularit᷑:ſic mmiſterialit ſũt płes ſpõſi:
ꝗqcooꝑant᷑ pape ꝗ eſtvniuerſalis ſpõſus
oẽs ſił cooꝑant᷑ xpᷣo cuiꝰvirtute filios

Ar.
Ppuũͤales generãt: Aũ.i.ad Chor.iij.ðil⸗
los quolebãt noie aploꝝ filios ſpuales
gnãre:dicit paulꝰ:Quid igit᷑ ẽ appollo⸗
qd vo paulꝰ?ꝛꝗd vᷣo cepbas : miniſtri eiꝰ
cui credidiſtl ⁊ vnicuiq; ſicut deus dedit
D ſecundũ ſic ꝓcegit
ELCHEGSs Zidger.n.
ꝙꝙ papa nõ ſit caput totiꝰeccłe:qꝛ
poapa ẽ pncipiũ vitale motꝰ⁊ ſenſus to-
tius eccłie:ſʒ eẽ pncipiũ vitale mag cõ
uenit coꝛdi q; capiti:magis dʒ dici pa
pa coꝛ eccłe q́; caput. ¶ SD.· capitis ec-
cleſie ẽ infſluere ſpualẽ motũ ⁊ ſenſum in
mẽbꝛa eccłie:ſ aliq ſũt mẽbꝛa in eccłia
coꝛpoꝛalia ⁊ tꝑalia q ad recipiendũ hu/
iuſmodi influruũ ſpualis gre oꝛdinẽ non
biñt: mẽbꝛoꝝ coꝛpoꝛaliu eccłe papa nõ
eſt caput. C S.ſcnibit᷑ ad Colo.ij.reple
ti eſtis in illo ꝗ eſt caput oĩs pncipatus

⁊ ptãtis in q̊ hitat ois plenitudo diuini

tatis coꝛpoꝛalit᷑.ex totũ coꝛ pꝰꝑ nexus
⁊ ↄiũctioes ſubminiſtratũ ⁊ ↄſtructum
creſcit in augmentũ dei:ſ iſto mõ eẽ ca
put eccleſie nõ conuenit niſñ ſoli deo⸗ „
112 * qð ſcribit᷑.
J n CO trariuz xxij.di. c. ſa⸗
croſcã.ꝙ aplica ſedes eſt caput ⁊ cardo
oĩuʒ eccłiaꝝa dño ⁊ nõ ab alioↄoſtituta.
60 dð ꝙ caput reſpectu mẽ
AeAbꝛoꝝ, qttuoz ↄditiones
bʒ. CMa bᷣ in ſitu bt eminentiã. C 2.
in effectu hʒ infſluetiã. ¶:in nã bʒ ↄue
nientiã. ¶in ꝑfectiõe bʒ abũd antiã
Pꝛopr iſtas igit᷑qttuoꝛ ↄditiões xpo
pncipalit᷑ ⁊ pape ꝗ eſt vicariꝰ eiꝰ: inſtr̃a
liter ↄuenit eẽ caput eccle. Cp gdez qꝛ
in ſitu hʒ eminẽtiã:tenet eni ſupᷣmũ gra
dũuũ:nõ ſolũ ſuꝑ boies ſʒ etiã ſuꝑ angelos
Vñ ad Epbe.i.Statim cũ dixit aplus:
DOia ſubiecit ſub pedibꝰeiꝰ:ſubiũxit:ipſũ
dedit caput ſuꝑ oẽz eccłiqʒ ꝗᷣ eſt coꝛpꝰeiꝰ

ꝛ:ꝛcin effectu bʒ influentiã qꝛ de pleni

tudime gre ipſi oẽs accegpimꝰ gram pꝛo
gra: ut ſcribit᷑ Jo.pᷣ. ¶ 3: in na bʒ ↄue/
nientia. Diẽ. n. Aug .ſuꝑ illo vᷣbo Jo. xv
Ego ſum vitis ⁊ vos palmites.ꝙ ĩ hoc

OQueſtio ii

xp̃s dicit ſe eẽ caput eccłe:eõ ꝙ vniꝰ na
ture ſũt vitis ⁊ palmites:ꝓpꝑter qð cum
ipſe eſſet deus cuiꝰnature nõ ſumꝰ:factꝰ
bõ: ut in illo eẽt vitis buane nãe:cuiꝰ ⁊ʒ
nos hoieſ palmites eſſe poſſemꝰ. Caii
pfectione babet abundantiaʒ:qꝛ in ipſo
cõplacuit oẽz plenitudinẽ deitatis iba⸗
bitare. Suũt eni i ipſo oẽs theſauri ſapie
⁊ ſciẽtie abſcõditi:ut ſcribit᷑ ad Colo.ij.

Aqᷣ pꝛmu en r in ue⸗
etliiedh thaphoꝛicis locu
tiõibꝰnõ eſtincõueniẽs vnũ ⁊ idẽ diuer
ſis noĩbꝰappellari ym diuerſam ſiłitudi
nem. papa igit᷑ eſt caput ecclłe ꝓpt ſilitu

dines ſuperiꝰdictas.põt tñ coꝛ appella

ri ꝓpt᷑ alias ↄditiões. Ponit eni ph̊ᷣs.iij.
li. de partibꝰaialiuʒ: qttuoꝛ ↄuenire pᷣn
cipaliter ipſi coꝛdi. ; eſt coõmunicati⸗/
uum vite a nã bñ cuſtoditũ. ¶2· ꝙ coꝛ
rupto eo nõ eſt aliud ex quo fiat auxiliũ
alijs mebꝛis. ¶ zic eſt pncipiu omniü
venaꝝ ⁊ neruoꝝ. ¶ Acq eſt pꝛimũ pᷣnci
piũ ſenſitiuũ ex ̊ diſcernit᷑ viuũ a non vi
uo. Aeꝝ qꝛ has ↄditiones coꝛ bʒ re
ſpectu mẽbꝛoꝝ bᷣm quadã occultã influẽ-
tiã caput voſᷣm quandã manifeſtũ emi
nentiã. Jõ lʒ coꝛdi poſſit cõparari xpᷣus
pncipalit uel papa inſtr̃alit 'm ꝙ inuiñ
bilit᷑ viuificat ecclaʒ. magis tñ cõparat
capiti 'm viſibilem naturaʒ qᷓ bõ bomi/
ni p̃fert. C Ad ⁊meſt dð ꝙ ſicut coꝛpuſ
xpᷣi fuit vnitũ ꝑſonalit dinitati mediate
aia:ita ꝙ tota bumanitas xpᷣi ↄiucta di
uinitati eſt caput ecclie:⁊ inffuit in ipſa:
ſic mẽbꝛa eccłie ſpualia pncipalit᷑ reci/
piũt huiuſmõi capitis in fluxũ coꝛpoꝛa/
lia vo q̃ñ ſecũdario:in qB;tũ mẽbꝛa coꝛpo
ralia exiſtüt arma iuſticie deo in pñti ec

cleſia militãte:ut dr Ro.vi.Et inq;dtum

gła aie deriuabit᷑ ad coꝛpoꝛa in eccleſia
triũpbali qñ viuiſicabit coꝛpoꝛa nĩa ꝑꝑ
inhabitantẽ ſpiritũ eiꝰ in nobis ut ſcri-
bitur ad Ro.viij. ¶“Ad.iij.eſt vð ꝙ in
capite ſunt aliꝗ ſenſus interioꝛes ⁊ aliꝗ
exterioꝛes.eſſe ̊ caput eccłe ᷣm interio

rem influentiã non cõuenit niſi ſoli cõo

giggti

Ar.

iſtten

iſe
tianpn
lariter

.

ndiat
oiud
Mippt
ſcpoli
ſcbis:
ſetp⸗
ſepot
nse
keind
deſe
Colt
ctori

ln⸗
i⸗
bete

Ki
ric
C
lnegt
tozer
teci
iglhe
ni
a
g e

ſ
etſe

let
Penin
tünien
elte
N
nt

— =
—

ll

ppine
rgo aum
unc ſac⸗
nie
9,Ca
ceinipe⸗
tatis ba⸗
ſunnſcpie
1 o.
Gi ne⸗
vrics ben
1 e ducr
nn ſnet
ppiſli
tor el
gniſciß

1

olafefn
ötnmnian⸗
Cuta
fattutti
nönni
eimuna
iamn
ehzft
iinfui⸗
en
rerithus
n Ginuſ
ticen
hiwnl/
ſnate
tinigſe
zit recr⸗
oroꝛ⸗⸗
hucn
in ſiin
tiniha
i 4
a!
bisltſe⸗
ſoG
es1
nintc⸗
ſlic⸗

qꝛ interioꝛ fluxus gr̃e nõ eſt niſi ab ipſo:

ſed eſſe caput ecclłe ᷣm exterioꝛẽ pᷣſiden

tiam vniuerſaliter conuenit pape:parti
culariter aũt põt ↄuenire alijs pꝛelatis.
D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vi
2 det᷑ eniʒ ꝙ pa
pvpag poſſit eſſe epᷣs cuiuſlibet eccłie
imediate:qꝛ moyſes pᷣfuit imediate toti
pplo iudeoꝝ. gᷓ papa imediate põt pᷣeſſe
toti pplo xpiano. S. ꝓlus põt papa

in quolibe t epᷣatu qᷓ; eps in q̃libet par/
rochia:ſed epᷣs pleno iure pꝛeeſt in qua/

libet parrochia.ergo papa pleno iure pᷣ
eſſe poteſi in quolibet epiſcopatu.¶S.

vnus epiſcopus non poteſt adminiſtra-
re in dioceſi alteriꝰ ſine eius auctoꝛita/

te.ſi ergo papa non pꝛeeſſet imediate in
quolibet epiſcopatu: non poſſet ſine au
ctoꝛitate eoꝝ ibi admimiſtrare:qð ẽ falſũ
In contrariũ auiahe
ſe noiare epᷣm vlem totiꝰ eccłie: ſicut pʒ
xxiij.di.non ergo eſt epiſcopus cuiuſſi⸗
bet eccleſie immediat.
Rſid EO dð ꝙ imediatũ põt acci
pi duplicit: uel ;“tu; ad
iuriſdictionẽ: uel q;tu ad adminiſtratio
nẽ. moõ papga eſt eps cuiuſſibet eccle
imediate.qꝛ iuriſdictio oĩuʒ ehoꝝ ⁊ pla⸗
toꝝ eccłe deriuata papa imediate: non
aut ecõuerſo. Sicit aũt Nicholaꝰ papa
i. q.i. Per pncipalẽ beatoꝝ petri ⁊ pauli
ptaãtez ius babemꝰ nõ ſolu ĩi monachos
vepetis in quoſſibet cłicos de q̃cũq; dio
ceſi:cũ neceſſe fuerit aid nos conuocare
atq; ecclaſticis oppoꝛtunitatibꝰ exigen
tibus mutare. C Sed 2ꝛ:mõ nõ eſt ep̃s
imediate cuiuſſibet eccłe:qꝛ ſic ceſſarent

oiuʒ alioꝝ põtificũ ptãteſ:⁊ ſupuacue eſ j
ſent alie eccłiaſtice platiões. Oebet eni

papa in gubernãdo eccłigam dei ꝓuiden
tiam imitari:q uuis poſſit totũ oꝛbem
imediate ꝑ ſeipſũ gubernare non tñ fa/
cit. Añ dr Sap.xiiij. Tua pater oĩa gu
bernat ſapiẽtia:⁊ potens es ut ſine rate

. .

decimanona

ꝗs adeat mare: ſed ut nõ eſſet ſupuacua
opera ſapiẽ tie tue:exiguo liguo credũt
homines animas ſuugs. . 4
Wi mà § dr & ly moyſes
Ad P Ammn in pncipio regimi
nis ſui imediate pᷣeſſet toti pplłoiudeoꝝ:
poſtmodũ tñ ex ↄſilio Jetro cognati ſui
dicẽti ſibi:ſtulto laboꝛe ↄſumeris:ſupꝛs
vires tuas eſt hoc negociũ:nõ ſolꝰ pot᷑is
ſuſtiere.ↄſtituti ſũt ad regẽdũ ꝑpł pᷣnci
pes tribuni:⁊ dᷣcani:ut ſcribit᷑ Exo xviij
¶ Alia vᷣo duo argumenta arguunt de

immediata iuriſdictione. ſic poedit.
eoen, ic ꝓceditur
wvꝓ papa nõ ſit ſpecialiꝰ Romanꝰ⸗
epᷣs q; altereccłe:qꝛ q̃ rõne papa ſin-
gularit eſt ẽs Romanꝰ:pari rõne poſ
ſet eẽ ſingularit epᷣs alteriꝰeccłe:⁊ ſic ceſ
ſarẽt alioꝑ epſoꝝ pꝛelatões:qð ſupꝛa ne
gatũ eſt. S„ pa pa eſt vicariꝰ xpᷣi: ſed
chꝛiſtus fuit epᷣs ſingularit᷑ hieroſolymi
tanus nõ Romanꝰ:qꝛ ibi tanq; verꝰ ſa⸗
cerdos ⁊ epiſcopꝰ ſe obtulit ꝓ nobis in
ara crucis:ex q̃ oblatione ↄuerſi ſumus
ad eũ ſicut ad paſtoꝛẽ ⁊ ẽm aiaꝝ nr̃aꝝ:
ut ſcribit᷑.i.Pet᷑.ij. Eodẽ mõ papa eps
bieroſolymitanſingularit᷑ oberet noia
ri. S. vmſpõſus nõpõt br̃e duas ſpõ
ſas:ſʒ papa bʒ ſponſaʒ vlem eccliam. S

no ẽ ſponſus ſingularit Romane ecclie.

2 eſt quia in caplis
J n trani epheſini concilij
ʒ ephberinꝰ:Calixtꝰ:Sabianus:⁊ multi
alij pape ſingularit᷑ epiſcoposvꝛbis Ro
me ſe nominant. l

apa ſuccedit

tione pꝓmo bũit in antiochiavbi pᷣmo ca
thedrã epᷣalẽ ſuſcepit poſtmodũ tñ vno
tꝑe ⁊ vno die ſimul cũ btõ paulo in vꝛbe
Romana glioſa moꝛte ſb ceſare nerone
agnoniʒãs coꝛonatꝰ?:⁊ parit᷑ Romanã

Ar.
eccleſiã chꝛiſto domino ↄſecrarũt:eãq;
oibus vrbibus in vniuerſo mundo ſua
pñntia atq; venerãdo triũpho pᷣtulerunt
Vnde ſingularit᷑ pꝛima apli petri ſedes
ẽ romana eccla nõ habes maculã neq;
rugã:ut ſcribit᷑.xxj.di:c.qB;uis.Quia vᷣo
papa ſuccedit xpᷣo in officio ⁊ vniuerſali
iunidictione:quia petrus in ꝑſona oĩuʒ
ſũmoꝛũ pontiticũ recepit vniuerſalẽ iu/
riſdictioneʒ a xpᷣo:nõ in vno loco nec in
vna gente ſingularit᷑ ſʒ vniuerſalit᷑ ĩ to
to oꝛbe:iux illud Mattpᷣ.xvj.Tibi dabo
claues regni celoꝝ:⁊ quodcũq; li.ſu.ter
r erit li.⁊ in ce.⁊ quodcũq; ſol.ſu.terrã
erit ſo.⁊ in ce. Jõ papa nõ ſolu hʒ iuriſdi
ctionẽ rome: ſed vniuerſalit in oĩbꝰ ec-
cleſijs. Vñ dr di.ſupꝛadicta ⁊ ca.qꝙ ſcã
romana eccleſia catholica ⁊ apłica nul
lis ſynodis inſtitutis ceteris eccleſijs pᷣ

lata ẽ:ſj euãgelica voce dñi ⁊ ſaluato/

ris noſtri pꝛimatũ obtinuit. Cu es in-⸗
quiens petrꝰ:⁊ ſuꝑ banc petrã edifica/
bo ecclenã meã. Quatũ vo ad officiũ et
vniuerſalẽ iuniſdictionẽ papa ẽ epᷣs vni
uerſalis eccleſie:ſed q;tũ ad ꝑſonale ad
miniſtratione ſingularit᷑ ẽ epᷣs vrbis ro
me ꝓpter rationem iam dictam.

. m1 § eſt do: ꝙ nõque
A Pamnu libet eccleſia tali
progatiua honoꝛata eſt pñtia beati pe
rri:cuius ſucceſſoꝛ papa eſt in vita et in
moꝛte ncut romana eccleſia. Et iõ nec
papa qualibet ecclam dʒ pñtial admi
niſtratione in cura aſſumereſicut ciuita
tẽ romanã. ¶ Ad 2“ eſt dðᷣ:ꝙ paꝑa iu
riſdictionẽ vniuerſalẽ recepit a xpᷣo in
ꝑſona petri:qꝛ ſicut xpᷣs paſſus ẽ ꝓ oibꝰ
ita papa vice xpᷣi in oes tpianos iuriſdi
ctionẽ epᷣaleʒ hʒ:qꝛ tñ ꝑſonalit᷑ ſuccedit
petro.iõ illius eccleſie ſingularẽ admini
ſrationẽ habet que ſui venerabilis coꝛ
poꝛis pᷣſentia venerat᷑. Ad 3“ do:

ꝙ vnꝰ ſpõſus nõ hʒ duas ſpõſas eode

mo ⁊ ſub eadẽ rõne:ſed bñ eps põt plu-
res ſpõſas hre ſᷣin diuerſù gradu. ſic pꝑa
pa ẽ ſpõſus totiꝰecc łe qꝛtũ ad vniuerſa

quod ipſe potuerat.

Qneſtio „

lẽ iuriſdictionẽ ⁊ ſingularit᷑ romane ec-
cleſie q;tum ad adminiſtrationem.,e

Saquintu reiien

pa nõ poſſit ĩimediate in qualibet

dioceſi uel parochia:qð põt epᷣs uel ſa⸗-
cerdos.quia qñ epᷣs cõmittit curã pᷣſõꝛo

alicuiꝰ parrochie exonerat ſe tũc a cura
illiꝰ parochie:ut nibil vlteriꝰ ſe habeat
ibi intromittere:alitgraue onꝰ remane
ret ſuꝑ epo niſi cura remaneret ſuꝑ ſa/
cerdote cui cõmittit᷑ cura. AXñ ſcribitur
iij. Reg'. xx. Cuſtodi virũ iſtũ ꝙ ſi lap9
ſus fuerit: erit aĩa tua pꝛo aia illiꝰ.S ſilr
qñ papa cõmittit epᷣatů alteri exonerat

ſe a cura ilius epᷣatus:ut nihil vlterius

ſe hẽat intromittere.alit magnũ ꝑicu
lũ ⁊ imp oꝛtabile onꝰ acciget:totiꝰ mul

titudinis curò aſſumẽs. ¶ S.ſicut ſub
git᷑ epᷣs archiepo:ſic pᷣbyter iubdit epo.

ſed arcbiepᷣs nibil pòt ſupꝛa illos ꝗ ſub
dut᷑ epis. VMñ ſcribit᷑.ix.q.iij. Archiepᷣi
nibil de epoꝝ cauſis: qut alijs coiĩbꝰ aſ
ſumãt ſine eoꝝoſenſu. ſiłr epᷣi non pñt

aliud de bis que ꝑtinet ad pᷣtbᷣꝛos:⁊ per

ↄſequẽs nec papa põt de his q ptinent
ad Arcbiebos urepoo urpibros. &. S.

ſcribit᷑ Actj. xv. ꝙ iacobꝰ eps bieroſoly/

mitanꝰ pñ te petro dedit ſniam in ſua di
oceſi ſuꝑ obſeruatiõe legaliuũ dicẽdo:vi

ſum ẽ ſpui ſcõ ⁊ nobis.nibil iponere vo

bis oneris qᷓ; bec neceſſaria ut abſtinea
tis vos ab imolatis ſimulacroꝝ ⁊ ſan/

guine ſuffocato ⁊ foꝛnicatiõe:qð nõ fe

ciſſet ſi petrus potuiſſet in ſua dioceñ
1111 eſt: qꝛz oꝛdo ꝗ ſer/
In ↄotrarin uat᷑ in ptaãtibus
tempoꝛalibus: multo foꝛtiꝰ ſeruandꝰ ẽ
in ptatibꝰ ſpuũalibꝰ. Sʒ glo. ſuꝑ illo vᷣbo
Ro. xiij Ois aia ptatibꝰ ſublimioꝛibus
ſubdita c. ſic dicit maioꝛi ptãti magl
ẽ obediẽdũ qᷓ; mioꝛi:ſicut ꝓcõſuli magis
q́; ꝓcuratoꝛi:⁊ imꝑatoꝛi magis q; ꝓco
ſuli:ſimiliter magis ob ediendum eſt pa
pe qᷓ; epiſcopo:et eᷣo mag q; pᷣſꝛo.

1

monec⸗
n
Paditur
fraigpe
nqualdet

jsbelſ⸗

arißbeo
icdars
ſſe habest
wrenme
et igſ⸗
bai
iſ⸗
illoſir
icronenet
Appans
igin⸗
oriͦnl
ſanſ
beiteh⸗
ogi
Irchiep
id
non ont
Nuinen
Cd.
icoſo/
ginſosot
Nie
.
bines
1ilan/
noͤfe⸗
diocci

1 4ſe⸗
Ntünin⸗
nunhe
dllofſ
niorth
titi ni
6
vli

Ar.
en ddð:c ſicut dicit glo. Lu
Kndeo ce.x.papa tenet locum
etri ĩ eccła:epi vᷣo locũ aploꝝ: pᷣibꝛi vᷣo
ocũ.lxxij.diſcipuloꝝ. Abſurdũ aũt vr ꝙ;
petrꝰ nõ potuiſſet ſolue ⁊ ligare ſine au-/
ctoꝛitate apłoꝛũ uel diſcipuloꝛũ etiã in
ꝓuiciis ⁊ parocbiis eis deputatl:cũ ſin-
gluarit᷑ petro fuerit dictũ:dabo tibi cla
ues:⁊ ipi nõ niũ ꝑ vſũ clauiũ ptãtẽ ligã/
di ⁊ ſoluẽdi baberẽt.Eodẽ mõ abſirdũ
ẽ dicere ꝙ papa nõ poſſit ſoluere ⁊ ligar

in dioceſi cuiuſſlibʒ epi⁊ parrochia cuiuſ

libet pᷣſbꝛi:uel abſolutionẽ ⁊ ligatione⸗
cõmittere ꝗbꝰ placet.Põt etiã i ꝓuiciis
⁊ parochiis eis deputat oĩa facere ꝑ ſe
uel ꝑ cõmiſſionẽ q̃ ipᷣi ẽiułpᷣſpyteri
facere pñt ⁊ adbuc ampliius.
Ad pꝛimũ vdρρbin,
ſumit᷑ eo ꝙ cõmiſ
ſa parrochbia pᷣſbytero: adbuc totiꝰple
bis cura rem anet in ptãte epi. Scribit᷑
eni.x.q.i.Quecũq; res ecclaſtice ſũt:cõ/
uenit cũ oĩ diligetia ⁊ bõa fide q deo de
bet᷑: ſub iudicio ⁊ ptãte epᷣi gubernari et
diſpẽſari:cui totiꝰ plebis aie vident᷑ eſſe
cõmiſſe. Et ap łs.ii.ad Chorj.xi.Pꝰq;
curã choꝛintioꝝcõmiſerat apollo dixit.

Pꝛet illa qꝗᷓ extriſecꝰ ſunt:initantia mea

quotidiana ſollicitudo oiuʒ eccł. Mec
tñ epᷣs aſſumit graue ꝑiculũ ⁊ ipoꝛta bi
le onꝰ .qꝛ pᷣſ byteros taq; iferioꝛis oꝛdis
aſſumit coadiutoꝛes. Vñ qñ eos oꝛdi/
nat dicit. Quãato fragilioꝛes ſumꝰ:tãto

bis magis oibꝰ indigemꝰ:ꝑ quoꝝ auxi-

liũ exuit᷑ a ꝑiculo ⁊ oneratioe:ſʒ nõ a po
teſtate ⁊ iuriſdictiõe. Ad ⁊'ẽ do: q;

nõ ẽ ſimile:qꝛ pᷣibyteꝝ ſubiici epᷣo de iure
nãli ẽ ⁊ diuino:cu nãliteroẽ imꝑfectum

ſubdat ꝑfecto. vñ nãlit ep̃s imediatã iu

riſdictionẽ hʒ in parrochia pᷣſbyteri:cũ

poſſit ipſu coꝛã ſe vocare ⁊ excoicare.ſi
milit᷑ papa in quolibet epᷣatu ⁊ inquali9

bet parochia. ſzepᷣm ſubdi archiepo ẽ de

iure poſitiuo ex inſtitutioneecclłe.vñ nõ

bʒimediatã iuriſdictionem archiepᷣs in

epos ſuffraganeos ſuos et in ſubditos

viceſima VI

eoꝝ:niſi in illis in quibus eccła ſtatuit-
CAdzaʒ eſt dð:ꝙ Jacobꝰ ꝓtulit ſniaʒ
auẽte Petri:qꝛ ut ibi dicit gio. Conuẽtꝰ
faciẽd ẽ epoꝝ ad diſcernendũ ea q ſunt
fidei:hoc tñ non ẽ niſ aucte pape: ſicut
tunc cõuentus apoſtoloꝝeſt factus ſuꝑ
obſeruatione legaliũ auctepetri.
CQAõ.xx.de modi pᷣſidẽdi Aicnch⸗
— vidẽdu e ð mo
Ein Eaqrpſidedi effi⸗
cacia: Circaqoð querũt᷑ ſex.
ð vtruʒ pa Pent eccłegꝑ
ptatẽ clauin. 2? vtꝝ pa-
paꝑpt ãtẽ clauiũ pᷣſit ſpualibꝰ ⁊ tꝑali/
bus. ¶ 2: vtꝝ ſolus papa beat ptãtem
clauiũ. ¶C vtrũ in papa ptãs dauium
ſit vna uel plures. ¶ 5? vtruʒ in papa
ptãs clauiũ ſit ptãs oꝛdinis uel iuriſdi-
ctiõis. C ꝙ: vtꝝ papa in ptãte clauium

poſſit exced ere uel rar⸗ caͤic vf
I ſic ꝓcedit᷑.vr
Peimuen qꝓpapa nõ
p̃ſſt ecclłe ꝑ ptãtẽ clauiũ.qꝛ clauiſ
eſt oſtiũ aꝑire uel claudere:ſʒ ceii oſtiuʒ
aptũ eſt:iux illud Apocl.iii. Aidi ⁊ ecce
oſtiũ aꝑtũ erat in celo. papa nõ peſt ec
cleſie ꝑ clauiũ ptãtẽ. ¶S. papa peſt ec
e olutionẽ ⁊ ligationẽ pctoꝝ: iu
illð Matthᷣ.xvi Quodcuq; ligauer ſuꝑ
terra erit ligatũ ⁊ in celis: ſed ligare et
ſoluere a pctig t ſoliꝰdei:nõ hoc ꝑtiet
ad papã. ¶ S.ptãs clamũ ułeſt chara
cteruel ſequit᷑ characterẽ:ſed xpᷣus non
fuit ſacerdos ꝑ impᷣſſionẽ characteris.
ergo nõ habuit ptatẽ clauiũ:⁊ ꝑ ↄſeqns
nec papa qꝛ quod non bhabet pꝛincipale
agens: non habet inſtrumentale.

ſed petrus pꝛefuit eccleſie ꝑ poteſtatem
ciauiũ:iux illud Matthᷣ.xvi. Tibi dabo
claues:ergo ſimiliterpapa.
Fm EOicenqu ſalua toꝛ hu
RREmani generis in hüc mu
dum veniens:pꝛimũ credẽtibꝰ in eũ re/
gnũ celoꝝ ꝓmiſit ꝑ ſuũ pᷣconẽ Math.iij

Ar.

Penitẽtiã agite:appꝛopinquabit enim
regnũ celoꝝ.Et Per ſeipſuj Mattp. vij.
Pꝛimũ querite regnũ dei:⁊ iuſticiã eius
⁊ hbec oĩa ad icient vobis.Ad introituʒ
auũt regni celoꝝ ſeipᷣm poſuit oſtiuũ:iuxta
illð Yo. x. Ego ſü oſtiũ: ſigs ꝑ me itroie
rit:ſaluabit᷑. Clauigerũ aut petrũ ⁊ oẽs
ſucceſſoꝛes eius oꝛdinauit: iur illud qð

ſcribit.xxij.di.c.oẽs.ubi dr:ꝙ eccłlaʒ ſo

lus ipſe xpᷣs fudauit:⁊ ſupꝛa petrã fidei
mox naſcentis erexit:qui bto petro eter
nevite clauigero terreni ſimul⁊ celeſtis
imperij iura cõmiſit. Pꝛeeſt ergo papa
eccleſię per poteſtatem clauuum.
Ad pꝛimũ ? eſt vo g neut di
SSõ citiglo. Apoc iiij.
Oſtiũ viſũ aꝑtũ in celo xpᷣs eſt:cuiꝰ my/
ſteria ante eius icarnationẽ clauſa erãt

poſtmodũ vᷣo apꝑta ſũt illis:ꝗ fide ⁊ ope

credũt in eũ.qᷓ;uis ũ tale oſtiũ ſemꝑ de ſe
ſit aꝑtũ oĩbꝰ:quia ꝑ ſuã paſſionẽ ꝓ pec-
cato pꝛimoꝝparẽetũ: quod erat obſtacu
lũ claudens celũ vniuerſalit᷑ ſatis fecit.
Claudit᷑ tñ quotidie alicui: uel ꝑ pecca
ti oꝛigin alis ↄtractionẽ: uel p pcti actu

alis ꝑpetrationẽ:a ꝗbꝰ hõ nõ ſoluit᷑ niſi

ptãte clauiũ incoꝛpoꝛetur ſact̃is eccłe.
Ad ⁊u eſt do:ꝙ ꝑ modũ pꝛincipij ef
ficientis ſolꝰ deꝰ ſoluit a peccato:ꝑ mo

dũ vo pncipij foꝛmaliter merẽtis:xpᷣus

pctã ſoluit: Jpſe enĩ claudit ⁊ nẽo ape/

nit:aꝑit et nẽo claudit: ut dĩ Apoc..iij.
Vñ ponit᷑ in eo ptãs erxcelletie.qꝛ põt ef

fectuũ ſacri ſine ſacr̃o ↄferre:ſed ꝑ modũ

miniſtri inſtrumetalit᷑ exequẽtis:papa

⁊ alij miniſtri eccłe pñt ſoluerę a pctis.
Ad 3 *7τ d: ꝙ ptãs clauiũ deriua-

ta eſt ĩpapa abipſo xpᷣo. AUñ vxpᷣs ptãtẽ

clauiuũ buũit ſuꝑexcellent᷑ tñ. Qualit᷑ tñ
differat a charactere in ferius dicetur.

Oiſecundũ cc
ebt.n/ꝙ papa ꝑ ptãtẽ clauiũ non
pꝛeſit ſpualibꝰ ⁊ tꝑalibꝰ:qꝛ ptãte clauiũ
nõ aꝑitur niſ regnũ celoꝝ.ptãs vᷣo tꝑa
lis aperit regnu terrenũ:nõ gpapa pᷣeſt

QAueſtio I

tꝑalibus ptãte clauinm. ¶ S. de ptãte
clauin non iudicat᷑ hõ pena moꝛtis tꝑa

lis:imo efficit᷑ irregularis hõ iudicãs ta
li iud icio:s ptãte clguiũ papa nõ pꝛeeſt:

niſi ſpualibus. ¶SP. claues eccle nõ coꝛ
poꝛales ſeu tꝑales:ſʒ ſpnales ſunt ut dr
iiij. ſniaꝝ di. xviij.nulluũ poſſe ſuper tꝑa
lia poteſtate clauium recihet papa
1 eſt:qꝛ vnũ coꝛ⸗
In C0 tran pus vniꝰ? capit

potẽtia regit᷑ ſed ſicut Hugo.li.ij.de ſa/

crametis vniꝰ coꝛꝑis myſtici ecc łe duo
latera ſut:qꝛ ad dexterã ſũt clerici: et ad

ſiniſtrã laici.nõ ad ſiniſtrã illoꝝ quibus
dr: Ite ma ledicti in igne eternu: ſʒ ad il
lam ſiniſtrã de qua dr.Lõgitudo dierũ
in dextera eiꝰ ⁊ i ſiniſtra eiꝰglłe ⁊ diuitie

Knd eo Ziczang ſicut duplex

Lan eſt vita:tꝑalis ⁊ eterna:
ita duplex regimẽ aie ⁊ ſpualis nãe deri
uatur in coꝛpoꝛea. Pꝛimo quidẽ in pñti
vita tꝑali ꝑ virtuoſam oꝑationẽ: qꝛ de
ſeruiut ipſa coꝛꝑalia ⁊ tꝑalia aĩe ⁊ ſpũ/
li nature ad virtuoſa oꝑa tanq; oꝛgana
et ĩſtrumẽta. Ande dr pᷣ polliticoꝝ: ꝙ ſi
cut hõ virtutibus ꝑfectus ẽ optimũ aia
liũ:ſic ſeꝑatus a lege⁊ iuſticia eſt peſſi/
mũ oĩiuʒ. Et apls ad Ro.vi. dicit. Mon

exhib eatis coꝛꝑa veſtra arma iniquita

tis pctõ:ſed exhibete vos tanq; ex moꝛ

tuiſviuẽtes:⁊ mẽbꝛa arma iuſticie deo

Regimẽ igit᷑ ſpnᷣalis nãe in pᷣſenti vita
tꝑali deriuat᷑ in coꝛꝑa ꝑ virtuoſam oꝑpa

tionem. In vita vo eterna deriuabit᷑ in

coꝛpoꝛa per gloꝛificationt᷑:qꝛ gloꝛia ani
me deriuabitur in coꝛpa:m quẽ moqũ
loquit᷑ apłs.i.ad Chor.xv.qũ dicit.Se
miatur nũc coꝛpus animale: ſurget coꝛ
pus ſpũ ale:ſeminat in ignobilitate:ſur

get in gloꝛia. Per poteſtatẽ ergo clauiuũ

que ſpalis eſt:papa pꝛeeſt ſpualibus et
tꝑalibus mẽbꝛis eccleſie.

ES ergo eſt dicéduũ: gq
Ad P ummn ptãte clauiũ aperi

tur regnũ celoꝛũ:⁊ regnũ terrenũ ꝑ eius
inſtitutionẽ ⁊ confirmationẽ: ſi rite ⁊ iu

—

lecle

hüe
odi
Uun
het

e
cati
ſoi
dich
fefni
babe
colt
ſales
nim
Vem
lit
nit./
tem
hodi
Chin

N.

5

Ar.
ſte adminiſtret᷑: ⁊ per eius depoſitiones⸗

⁊ condẽnation:ſi ab aliquo iniuſte vſur
petur uł male adminiſtretur. C Ad 2

eſt dicendũ:ꝙ ptãte clauiũ non iudicat᷑
aliquis iudicio tẽpoꝛalis moꝛtis iĩmedi
ata executione:pꝛopter reuerentiam ſa
cra mentoꝝque virtute clauiuʒ fidelibꝰ
eccleſie adim iniſtrant᷑:ied imediata iuriſ

dictione omne rectu iudiciũ quod fit in

eccleſisa datur clauiũ poteſtate. “ Ad
zZm eſt dicendũ: ꝙ claues in eccleñia ſũt
ſpũales qᷓ; tũ ad ſuos pꝛincipales ⁊ im/
mediatos actꝰ: ſed q;tũ ad ſecũdarios
omnia coꝛpoꝛalia ⁊ ſpiritualis ſub po/
teſtate clauium includuntur.

1 ſic pꝛocedit᷑vr
H O tenin enim ꝙ ſolꝰpa

pa nõ habeat ptãtem clauiũ: ꝗa

poteſtas clauiũ ẽ ligare ⁊ ſoluere a pec
catis:ſed talis ptãs data eſtoibus apo

ſtolis:quoꝛũ ꝑſonã repñtant epᷣi:Jo.xx.
dictũ eſt eis. Accipite ſpũm ſcm quoꝛũ
remiſeritis pec.⁊᷑. Mõ ergo ſolus papa
babet poteſtate clauiũ. ¶.“Pꝛeterea qð

conuenit ſoli xpᷣo:non cõuenit pape:ſʒ
ſolus xpᷣs habet ptãtemclauiũ.Scribit᷑

enim Apoc]J.iii. Hec dicit:ꝗ habet cla-
uem dauid ſanctus et verus:qui ape-
rit ⁊ nemo claudit:claudit et nemo ape
rit.non ergo conuenit ſoli pape poteſta
tem clauiuʒ babere. ¶ Pꝛeterea papa
nõ dicit᷑ habere claues inferni:ergo nec
conuenit ei habere claues regni celoꝛũ

2 P&αN1â1 eſt: ꝗa ſoli petro
In Oronin dictum ẽ Math.
xvi. Tibi dabo claues regni celoꝛum.

X1 HDicendu: ꝙ ſingularit᷑
Kud c0 ſolus petrus dicitur ha
bere claues. Per imediatã cõmiſſio/
ne. ¶C Per imediatã deriuatõz. ¶ ¶ Per
vniuerſalẽ adminiſirationẽ. ¶ Per im
m ediatã quidẽ cõmiſſionẽ:quia ſoli pe
tro cinꝰ ſucceſſoꝛ papa exiſtit:claues ſũt
cõmiſſe. AUñ dicit glo. Math. xvi.ſuper
illo verbo. Tibi dabo claues.qꝙ quia re
gem celoꝝ maioꝛi pꝛe ceteris conteſſio

vigeſima

ne cõfeſſus eſt petrus.merito ergo pꝛe
ceteris lens collatis clauibus regni ce
leſtis ipſe dotatus eſt ab eo. Per im
mediatam vᷣo deriuationem:quia pote
ſtas clauiuʒ ab eo tanq; a capite in om
nes pꝛelatos eccleſie deriuari debet.vñ
dicit Cbhꝛyſoꝰ ſup Matth. ꝙ quis ſol
uendi et ligãdi poteſtas ſoli petro a do/
mino data videatur:omnibus tñ apo/⸗
ſtolis data eſt: et nuc datur omnibꝰ epi
ſcopis et pꝛeſbyteris. Jdeo tamen pe/
trus pꝛincipaliter claues regni celoꝛuʒ
et pꝛincipatum iudiciarie poteſtatis ac
cepit:ut omnes peroꝛbem credẽtes in/
telligant:ꝙ quicunqʒ ab vnitate fidei:

ułſocietate petri quolibet modo ſemet

ipſos ſegregarent:tales nec a vinculis
peccatoꝛum abſolui:nec ianuã poſſunt

regni celeſtis ingredi. C Per vniuerſa/

lem autem adminiſtrationem: quia ſo/
lus ipſe in tota eccleſia vniuerſalit᷑ chꝛi⸗
ſti vicarius exiſtit. AUnde dicit gloſa ſuꝑ
illo verbo. Tibi dabo claues.ꝙ id eo pe
trum chꝛiſtus pꝛincipem apoſtoloꝛum
conſtituit:ut eccleſia vnum pꝛincipaleʒ
et vniuerſa lem ſuum vicarium baberet
ad quem diuerſa membꝛa recurrerent:
ſi foꝛte ab inuicem diſſentirent.

Ad pꝛimumgent vieen

lis data eſt poteſtas ligandi et ſoluendi
per deriuationem capitis. Caput auteʒ
apoſtoloꝛũ fuit petrus:et omnium pꝛe
latoꝛum eccleſie papa eſt caput. Ideo a
papa poteſtas clauium debet deriuari
in epiſcopos et pꝛeſbyteros eccleſie.
Ad ſecundum eſt dicendum: ꝙ ſoli
chꝛiſto conuenit claues habere:quadaʒ
poteſtate excellente. Illud tamen dictũ
Apoc..iii.ꝙ ipſe claudit ⁊ nemo aperit
gloſa exponit de clauſione qua lymbum
ſanctoꝛum patruʒ ipſe clauſit: ne vltra
illuc aliquis deſcendat. Et de apertio/
nequa pæradiſum aperuit: remoto ob/
ſtaculo bumane nature per ſuam paſſi⸗
onem.tali nanq; modo claudere ⁊ ape/

ð

Ar.

rire non conuenit niſ ſibi. Ad zeſt
dicẽdũ ꝙ ſᷣm Augj.xij.ſuꝑ Ben. Mutc;
legit᷑ in ſacra ſcriptura infernꝰ accipi ĩ
bonũ. econuerſo paradiſus dici põt oĩs
regio vbi anime bene eſt: q;uis ergo ea
dem ſit clauis qua alicui aperit᷑ celum et
claudit᷑ infernus: uelqua infernus ape
ritur:⁊ celum claudi᷑ nom inant᷑ tamen
claues eccleſie potius claues regni eter
ni q; inferni:qꝛ denominatio debet fieri
a bono non a malo:maxime cum bonuʒ
foꝛtius ſit ad agenduʒ q; malũ: pꝛopter
qð vxpᷣs loquẽs de ptãte clauium dixit q
poꝛte inferinõ pᷣualebunt aduerſus eu.
D quartũ ebeacit.
D AREEU Lider enim
qꝙq; in papa poteſtas clauiuzʒ nõ ſit
vna ſj plures.quia ſaluatoꝛ Matthᷣ.xvj
cum poteſtatẽ clauium dedit petro:cu/
ius ſucceſſoꝛ eſt papa plurali verbovſus
eſt dicens: Tibi dabo claues: ⁊ ſentẽtia
ſacre ſcripture debet eſſe ſententia nr̃a:
⁊ ſibi noſtra ſententia debet confoꝛmari
nec ecõuerſo ut dicit Augj.ſuꝑ Geñ.ad
litteram. ¶¶SP. in omni negocio requiri
tur ſcire poſſe ⁊ velle. Tres ergo claues
debẽt eſſe in eccleſia 'm iſts tria. S.
clauis oꝛdinis differt a claue iuriſdictio
nis quia vna poteſt eſſe ſine alia: pote-
ſtas ergo clauiũ in papa non eſt vna cũ
in eo ſit poteſtas oꝛdinis ⁊ iuriſdictõis.

2 riſ eſt:quia po
In contrariũ echi
tis vna ẽ q̊ͥ pᷣeſt vni coꝛpoꝛi:ſj eccla vng
eſt cui papa pꝛeeſt qui eſt caput eccłie.
poteſtas clauiũ pape non eſt niſ vna.
RRn EO dicendũ ꝙ loquẽdo de
XIE poteſtate oꝛdinis ꝗᷓ pa
pa pꝛeeſt ecclłlie mediãte ad miniſtratiõe
ſacr̃oꝝ:puto ꝙ in papa ⁊ in epᷣo ⁊ ĩ pᷣißeo
nõ eſt niſi vna. Aerùquia potentia non
cognoſcit᷑ niſi per actu: ut dicit᷑.i.ð aĩa:
cũ ab vna potẽtia poſſunt pꝛogredi plu
æs actus oꝛdine quodã.poteſtas clauiũ
poteſt perplures actꝰ diffiniri:ſicut ad
plures actus talis potẽtia põt oꝛdinari

Qneſtio IIII

oꝛdinat᷑ aũt pᷣdicta potẽtia ad tres act⸗
p ad actuũ abſoluedi ⁊ ligandi. C2·

ad actũ cognoſceudi ⁊ diſcernẽdi int᷑ di-

