tione ⁊ dimiſſione tẽpoꝛaliũ:ſed młti ſũt
religioſi qui ꝓꝑlura tempoꝛalia dimiſerũt
qᷓ; apoſtoli: In ꝑfectioꝛi ergo ſtatu ſunt
tales q; apoſtoli fuerunt. ¶ Pꝛeterea g
fectionis ſtatus coſiſtit in voti obliga⸗
tione:ſed de apoſtolis non legit᷑ ꝙ voto
ſe aſtrincerint ad perfectionis ſtatuʒ ſic
religioſi kʒciunt. ”Mð ſtania ciſ.
J eſt:quia cã ſemg
In cotrann excedit ſuũ effe-
ctum:ſed perfec tio ſtatus apłoꝝ voca/
toꝝ pᷣmo ad ſtatum religionis fuit cau⸗
ſa ꝑfectiõis oĩs religionis.nullius & reli
gidis gfectio põt nis⸗ ꝑfectioni eai
341 diceduz q; q;uis apoſto
Rn e0 li pᷣmo fuercht vocati tã
ad ſtatũ religionis q; plationis:ut ſupꝛa
dictũ ẽ:magne tñ pᷣſumptionis eſſet di
cere ut alicuius religionis ꝑfectio poſſet
apoſtoloꝝ ꝑfectionẽ attingere. Nabuit
eni aplici ſtatꝰ perfectio ſingularit᷑ tria
Pꝛimo ſingularẽ vocationem. Fue⸗
runt enim ipi immediate a chꝛiſto electi
⁊ vocati. AUñ ſuꝑ illo verbo Matth.iiij.
Ambulans ieſus iuxta mare galilee.di
cit Chꝛyfoꝰ ꝙ añq; chꝛiſtus aliqd dicat
uel faciat vocat apłos ut nibil illos la⸗
teat:nec ᷣboꝝ eiꝰnec opeꝝ:ut poſtmodũ
fiducialit᷑ dicere poſſent:nõ poſſumꝰque
audiuimꝰ ⁊ vidimꝰ non loqui.Quãte au
tem efficacie fuerit iſta a chꝛiſto imedia
ta voc atio:Gꝛegoꝰoſtendit ſuꝑ illo ver
bo: At illi relictis omnibꝰ ſecuti ſũt do
minũ.dicens ꝙ tãta ab apłlis cbꝛiſtum
ſequentibꝰ dimiſſa ſunt:quãta a non ſe/
quentibus cocupiſci potuerunt. ¶C Be⸗
cudo habuit ſingularem remuneratio/
nem. Petro nãq; ⁊ alijs dicentibus: Ec
ce nos relinquimꝰ omnia ⁊ ſecuti ſumꝰte
quid ergoerit nobis.ſingularit reſpon⸗
ſum eſt: Aos ꝗ ſecuti eſtis me ſedebitis
ſuper ſedes.xij.iudicãtes.xi.tribꝰ iſrael
Alis autem relinquentibus domũ: fra
tres:vel ſoꝛoꝛes:vel agros dictum eſt:
Centuplum accipietis. Super quo ver
bo dicit Chꝛyſoꝰ ꝙ apoſtol xpᷣus pꝛomi

Ar.
ſit ſutura: quia excelſioꝛeſ erant:⁊ ſic iã
ꝑfectiut nibil pᷣſentium quererẽt. Alijs
aut que ſunt bic ſaluatoꝛ repꝛomiſit qñ
ait: centuplũ accipietis. C 3· bũit ſin
gularẽ cu chꝛiſto pñtialẽ conuerſationẽ

VAnde ſuꝑ illo vbo Luce xxi. Vos eſtis

qui ꝑmanũnſtis mecũ in tẽtationibꝰ meis
dicit glo.q; ſicut iude ꝓditoꝛi dñs ꝓnu⸗
ciauerat ve:ſic apoſtolis remanentibus
bona ꝓnũciauit:qꝛ nõ inchoatio patien
tie:ſs ꝑſeuerantia celeſtis regni gloꝛiaʒ
donat. Unde apoſtoli cũ chꝛiſto cõuer-
ſan tes ⁊ in tẽtationibus ꝑmanẽtes eter
num regnũ adepti ſut:cũ eis dixit:Ego
diſpono vobis regnũ ut edatis ⁊ bibat
ſuꝑ menſam meã in regno meo.
„ TP3 ergo ẽ dicẽdum qꝙ
Ad pumm illud verbũ intelli
gitur de indigentia puiſonis. ꝓuid ebat᷑
enim vnicuiq; nonpᷣm ꝑſonas ⁊ mime
ra gratiarũ: ſed 'm maioꝛẽ uel mimnoꝛeʒ
indigentia:ut glo.dicit. Mon aũt intelli
gitur de ꝓuiſione ſufficiẽtie: ut ꝙ vnicui
q; puid eret᷑ qð ſibi ſufficeret ⁊ nõ indige
ret aliquo:cuʒ Apls dicat.ij. Chor xi.
In fame ⁊ ſiti:in frigoꝛe ⁊ nuditate.⁊ ea
dem epłla caplo.vi. In tnibulationib: in
neceſſitatibus.⁊ in anguſtijs. in plagis
in carceribus:⁊ in laboꝛibus:inieiunijs.
⁊ multa ibi enumerant᷑que ſonant apo/
ſtolos habuiſſe non tẽpoꝛaliũ ſuffiden/
tiam: ſed q; plurimã indigentiã. Ad
2 reſpendet Oꝛigenes Matth rix di⸗
cens: ꝙ ſi petrus cũ fratre ſuo minima
reliquit:nõ minima tñ ſũt eſtimata apð
deum conſiderantẽ qm er tanta plenicu
dine dilectiõis illg minima reliquerunt
ut etiã ſi multas habuiſſent poſſeſſiões
omnia reliquiſſẽt.⁊ puto ut dicit ꝙ ma
is petrus cõfidens de affectu ſuo q́; de
ipᷣa qntitate reru relictarũ: fiducialiter
interrogauit qñ vixit: Ecce nos relingꝗ/
mus omnia. ¶ Ald “eſt dicendum qꝙ;

apli voto ſe chꝛiſto in ſacrificiũ obtule⸗ . o/
tum alioꝛum pᷣlatoꝛum ſequentiu q;tuy
ad pꝛeſens in quinq;. ¶CPꝛio in pꝛimits

runt. Moc enim eſt voto offerte aliquid
non reſeruare ſibi libertate retroire: q

Queſtio
apli fecerũt. Dicit. n. Paulus.i. Cborꝗ.
ix. Si eunagelicauero non eſt mibi glo⸗

ria. Meceſſitas enim mibi incumbit. et
ſtatim ſubdit: Cum eſſem liber ex oibus
omnium me ſeruum feci.

exceſſerit ſtatum omniũ pᷣlatoꝛum. DPer

fectio enim ſtatus conſiſtit in attinctio/
ne finis per meritũ gfe. Sed diẽ Augꝰ
⁊ ponit᷑.ij.q.vij. Puto ꝙ ſine vlla ſui con
tumelia cypꝛianus epᷣus petro aplo com
parat᷑ qntu attinet ad martyri coꝛonaz

Pꝛeterea ſicut ſtatꝰ pꝛeſbyteroꝝ põt

excedere in perfectione ſtatum epoꝛum

ſic ſtatus pꝛelatoꝛum poteſt excedere in

perfectionę ſtatum apoſtoloꝛum. Sed
ſicut dicit Aug i epiſtola ad Hierony.
ponitur cauſa ⁊ qõne ſupꝛadicta:q;ʒddq

bm vocabula que vſus obtinuit epiſcopꝰ
ſit pᷣſ bytero maioꝛ: in multis tũ rebus
Hieronymo minoꝛ eſt Augꝰ. Pꝛete⸗
rea qui ſunt equales in pt atis iuriſditio

ne:equales ſunt in ſtatus perfectione:ſj

pᷣlati et potiſſime epiſcopi ſunt equales
apoſtolis in poteſtatis iuriſditiõe: ergo
umiter in ſtatus berfectione. fün
Anng’” 5 11D eſt: quia funda
In C0 tran n mentum ſemꝑ
eſt maioꝛis perſectionis ⁊ permanẽtie
bis que ſupꝛa fundamenta ponunt᷑ ſed
pꝛelati ⁊ epiſcopi ediſicati ſunt ſng füu
Spe. ij.

damenta aploꝝ ? ppbetaꝝ: ad

po& dicenduz & vnus ſtat“
Ki id 60 perfectioꝛ eſt altero ex

fectioꝛi charitate:que eſt vinculum :
cti onis: ſicut dicit Apłs Coloc]iij. Ta

to ergo ſtatus apoſtoloꝝ in perfectione
exceſſit ſtatum omniũ pꝛelatoꝛum:quto

eoꝛum charitas maioꝛ ⁊ perfectioꝛ fuit

alioꝛum p̃ᷣlatoꝛum charitate: loquendo
cõmumter. Exceſſit ſiquidem charitas

⁊ gratia ſtatus apoſtoloꝝꝑfectionis ſta

Aꝓꝓ ſtatus aploꝝ in pfectione non

ptoꝛn
fhſn:i
loriutt
nis ſir
rum
perfe
trier
ſiz
linq
de
ſücie
ſus
lite
boꝛ⸗
tibi
dicit
c
to i
eni
Cun
dedt
ret
gotn
cos
naſt⸗
rixo⸗
nelot

1

lapen
tonon

l

ſbigo⸗,
mndit er

—

croibus

peediu
Geturani
jonenon
um. er
ttinctio⸗
Dog;
aſicon
gocon
zcotonn
tewrer
cſrun
igenn
1n.
Hiann.
iche
Glap
irchus⸗
nilen⸗
R
nuls
N

te. Ipſi. n. pꝛimitias gre pmitꝰ recepe-/

ruunt ſicut Aplus dic ad Ro. vii. C Se

cundo in vniuerſalitate: quia plus gra/

tie abund auit in apoſtoł q; in alijs: ad

Ephe.i.em diuitias gra tie ſueque ſuꝑ⸗/
abundauit in nobis non enim ſolum in
eis fuit gratia ſufficiens reſpectu ꝑpꝛece
ptoꝛum:uel perficiens reſpectu conſilio
rum:imo ſuperabundãs reſpectuh ſingu

larium donoꝛuz. ¶ ¶Tertio in certitudi

nis firmitate. Certi eni erant ipſi de eo
rum perfectione q;tum ad ſtatũ vie de
perfectione gratie:⁊ q;tum ad ſtatuʒ pa

trie de fectione pᷣmi.ij. Petri.i. Cert⸗

ſuʒ e velox ẽ depoſitio tabernaculi mei
ſm ꝙ dñs reuelauit mihi. ⁊.ij. Thi. vlti.

De reliquo repoſita eſt mibi coꝛona iu⸗
ſticie:quã reddet mibi dñs in illa die iu-

ſtus iudex. ¶. Quarto in fructuoſa vti
litate. Paulus enim qui plus omnibꝰ la
boꝛauit tanq; quidã ſol:lngue ſue fulgẽ
tibus rad ijs totum oꝛbem illuſtrauit:ut

dicit Chꝛyſoꝰ. Eoꝝ ſilr pᷣcioſa moꝛs ec

cleſiã magno tbeſauro ditauit. Quin

to in cõſeruationis dignitate. Fuerunt
enia chꝛiſto ſinglarit᷑ pᷣ'uati: Jo. xvij.
QLum eſſem cũ eis ego ſeruabã eos quos

dediſti mihi: ego cuſtodiui eos ⁊ nemo
ex eis perijt:niñ filius ꝑditionis.nõ ro
go ut tollas eos de mudo: ſed ut ſerues

eos a malo.nõ inq; a malo pꝑiculoꝛuʒ ?

paſſionu coꝛpoꝛaliũ.has enim eos expe
riri volebat ut eſſent ſui imitatoꝛes: ſj a
malo tetationum moloꝝ ⁊ peccatoꝝ: ut
A G Pꝛimũ Flo. ibi dicit.
ergo eſt dicendu qæ
illas paritas gratie beati cypꝛiani cũ pe

tro non attendit᷑ rõne ſtatus cois pᷣlato
rum qui coiter deficit a ſtatus ꝑfectiõe

aploꝝ ꝓpter illa que dicta ſunt: ſed rõne

ſingularis gratie ſibi a deo date:ꝗ lIʒ nõ

numero fuerit inter aplos nüeratꝰ: me⸗
rito tamẽ martyrij eũ ⁊ alios ſcõs aplis
equat. C. Ad2 "eſt dicẽdũ ꝙ illud dictũ

Augj.intelligit᷑ dequibuſdam donis ſin

gyularibus 7 gſonalibus:nõ per compa-

octuageſumaſeptima

röem ad ſtatũ aploꝝ cõit᷑ ſůptũ. In ta⸗
libꝰ eni ſinglaribꝰ donis vnꝰ aplłoꝝ ſuit
pſectioꝛ alio Oicit. n. Cbꝛyſo? Matth.
xix.ꝙ vnuſqſq; aploꝝ in aliquo bono ii
rituali fuit alio ꝓꝑfectioꝛ:ut petrus in ti-
de: Jones in virginali innocentia:Pau
lus in ſapientia: ⁊ ſic de alijs.Sic in ali/
quo dono beatus Hieroꝰ potuit eſſe ma
ioꝛ Aug. ſed rõne ſtatus planum eſt ꝙ
Augꝰ perfectioꝛ erat Nieronymo: cum
ſtatus epiſcopalis perfectam charitatẽ
rèquirat: Sic ſtatus apoſtoloꝛum per⸗
fectioꝛem charit atem requirebat q; ad/
buc ſtatus pꝛelatoꝛum:co ꝙ ſemper pn
cipia ſicut ſunt modica in quantitate:ſic
debent eſſe maxima in virtute.
tertium eſt dicendum ꝙ equalitas po/
teſtatis iuriſditionis accipitur roſpectu
pꝛoximi ⁊ coꝛpoꝛis myſtici eccleſie: cuiꝰ
ſalutem quanto quis cum maioꝛi chari
tate adminiſtrat:tanto in perfectioꝛi ſta

tu eſſe dicitur. Planum eſt autem ꝙ cho

rus apoſtoꝛum totus fuit ſuperabundã
ti charitate repletus non ſolum in ꝓcu
ratione ſalutis ꝓximoꝝ: immo in funda
datione coꝛpoꝛis myſtici torius ecclie.
Dtertium lear
enim ꝙ ſtatus apoſtoloꝛũ chꝛi
ſti in perfectione non exceſſerit ſtatum
diſcipuloꝛum Joannis baptiſte. Super
illo enim verbo Matth. xvij. HMoc genꝰ⸗
demonum non eücitur niſi peroꝛatio/
nem ⁊ ieiunium. OSicit Chꝛyſoꝰ ꝙ ieiu
nium multam ſapientiam imponit ho⸗
minem quaſi angelum conſtituit: incoꝛ⸗
poꝛeas poteſtates impugnat:concupi/
ſcentias pernicioſas extinguit:deum ꝓ
pitium facit.⁊ animam ſuperbam bu⸗/
miliat:ſed diſcipuli Joannis ieiunabãt
non autem diſcipuli chꝛeiſti: ut dicitur
Matth. ix. ergo illi eraut perfectioꝛes
Pꝛeterea. ſcribitur Matth. vi. ꝙ ve
nerunt diſcipuli Joannnis ⁊ poſuerunt
coꝛpꝰ eiꝰ in monumento: qð nõ dicit᷑ de

diſcipulis chꝛiſti bec feciſſe de eo: ſed ci:

Ar.

ſepelire mortuos ſit opus perſectionis
ut pzʒ Tbobie.xij.videt᷑ ꝙ diſcipuli Jo.
ex boc fuerint in ꝑfectioꝛi ſtatu. ¶. Pꝛe⸗
terea diſcipulixpi eu negauerũt Math.

xxvi relicto eo omnes fugerũt. Hoc at ñ

legit᷑ de diſcipulis Joan.qeũ negauerit.
In cõtrariũ c netus ole
ctio cõſiſtit in ſe
quendo xpᷣm: ⁊ relinquẽdo omnia ꝓꝑter
xp̃ᷣm. Sed hoc nõ legit᷑ de diſcipulis Jo.
ſed ſolum de diſcipulis cp̃i: ergo ipſi fue
runt in perfcctioꝛi ſta 13 63 unt ”UMM
dicendũ ꝙ vel loquimur
Rn eO de pfectione ſtatus vtro/
rũq; aploꝛum xp̃ᷣi ⁊ diſcipuloꝛũ Jo.in ſe
uel per cõparationem ad perſonas:vtro
q; aut modo ſtatus aploꝛũ ſuit ꝑfectioꝛ.
t eni Joãnes finis veteris teſta mẽti
⁊ pꝛincipiũ noui. Unde tpe Joan.lex mo
ſaica que nibil ad ꝓgfectuʒ deduxit adbuc
babebat ſta tum. Juxta illud Mattb. xi.
lex pphete vſq; ad Joannẽ baptiſtam
ꝓpbetauerunt. Apłi autem non ſolũ fue
runt in ſtatu plenitudinis gratie:imo no
uum teſta metum gratie plenitudinẽ cõ/

ferens per eos eſt pꝛimo ꝓnunciatum:⁊?

vetus teſtamẽtũ ceſſaſſe per eos pꝛimo ẽ
ſententiatũ. AVUnde petrus caput aploꝛuʒ
de ceſſatione legaliũ pꝛimo ſentẽtis ꝓtu-
lit.Act.xvi. ¶Q Si vᷣo loquamur de ſta/
tus perfectiõe per cõparationẽ ad perſo
nas.Planũ eſt diſcipulos Joãnis non ſo
Ium nõ habuiſſe ꝑpfectionem equalẽ xpᷣi
apłis:imo dignos fuiſſe magna repꝛebẽ
ſione pꝛopter tria. &O Pꝛimoppter eoꝛuz
ſuperbã elationem. icit enim Cbꝛeyſoꝰ
ſuper illo verbo Mattb. ix. Quare nos
⁊ phariſei ieiunamus:diſciꝑuli auteʒ tui
no ieiunant:vidę elationis ſuperbiã:pꝛi/
mo ſeipſos ponũt:deinde phariſeos:ieiu

nabat enim ſicut ⁊ phariſeus:g dixit ieiu

no bis in ſabbato: decimas do oium que
poſſideo:quod atteſtat᷑ eoꝝ ſuꝑba inter/
rogatio? ieiunij repꝛebendẽda iactatia.
Secũdappter phariſeoꝛuʒ aſſociatio
nem. Dicit enim HBieroꝰ ꝙ no poterãt di

Queſtio

III

ſcipuli Joan.nõ eſſe ſub vicio qui iũgebã

turphariſeis quos a ioãne eoꝝ magiſtro
nouerant eſſe condẽnatos: ⁊ caluniabãa
tur xpᷣm quez ſciebant magiſtri vocibus

eſſe pꝛedicatum. ¶Tertioppter inuidie
emulationẽ. ODicit enim Chꝛyſoꝰ ſuꝑ il⸗
lo Joan.iij. Facta eſt queſtio ex diſcipu⸗
lis Joan.de puriſficatione: ꝙ ʒelotipe ſe
habebãt diſcipuli Joan.ad dilſcipłos xpᷣi

⁊ ad ipſum xpᷣm:quia viderũt diſcipulos
xpi baptiçantes:ceperũt dicere ad illos

qui bapti?abãtur baptiſino xpᷣivt tali ba

ptiſmo nõ baptizarent᷑quaſi aliquid ma
ius haberet baptiſma Joan. baptiſte ba
ptiſmate diſcipuloꝝ xpi. AUnde maifeſtũ
ẽqꝙ queſtionem depurificatiõe mouerũt
pꝛimo diſcipuli Joan.nõ celo diſcẽde ve⸗/
rita tis ſed magis ęelo inunidie.

. 11 ergoẽ dicẽduz
Ad pꝛuinum ouliri

nõ ſunt coacti ieiunare ipſo ſcilicet pñte:
qꝛ ſua pꝛeſentia ieiunantibus ⁊ abſtinen
tibus eos faciebat iuſtioꝛes ⁊ ſoꝛtioꝛes:
ut dicit Chꝛyſoꝰ? Mattbh.ix.nec cũ quoli
bet ieiunio genus demonioꝝ eijcitur ſed

tali quo ſuꝑbia:inuidia:⁊ aliavitia dep⸗
mũtur:quale nõ erat ieiuniũ diſcipuloꝛũ
Joan. ut dictum ẽ. C Ad ⁊ẽ dicenduʒ
qꝙ dei ꝓpuidentia factum ẽ ut coꝛpus xpᷣi

non trad eretur ſepulture per aplos: pꝛo

pter oẽm ſuſpitionez remouendã. Si.n.

iudei pecunia coꝛꝛũpentes cuſiodes dixe

runt. Oicite quia diſcipuli eius nocte ve

nerunt ⁊ furati ſunt eum vobis doꝛmiẽé⸗
tibus Mattb. xxviij. multo magis boc

dixiſſent ſi per eius apoſtolos coꝛpꝰ chꝛi

ſti fuiſſet ſepultum. Et pꝛopter dictaʒ ſe
pultura m bonoꝛanda m:pꝛedictum eni,

erat Eſaie.xi. Erit ſepulchꝛum eius go
rioſuzʒ. AUnde per bomines inſignes ⁊ bo
noꝛabiles chꝛiſti corpus erat ſepeliendũ

quod ſic ſactum eſt:quia per Hicodemũ

qui erat pꝛinceps iudeoꝛum:⁊ Joſepb ꝗ
ergt nobilis decurio. ¶
qꝙ; illa negatio coopata ẽ Hetro ac alis

apłlis in bonuʒ non in malum:qꝛ in ꝓpꝛie

¶Ad 3 dicédu

biten
lt do

ſelſth
ſten
Qui
nop
it
ſon
lngt
n
us⸗
nen
gio
bis
hon⸗
ib
AMo
ctös.
wor
Ffin
mitt
lepo

S
nrie

P

ſegorc

ö
raſie
ſifa
ſe⸗
ſsno⸗
ſtifll
Uſteti
Mtop⸗

ll
iccbi
gidro
niobi
cbbus
nnuicie
Nte ſt
losr
lpulos
los
taliba
nidne
giſeba
iſiſi
bat
tere
diid
wii
tpiͤt:
bſinen
tions
ol
r
dep⸗
iun
r;
nati

lesdire

Nete N

wemie⸗

Ar.

bspr⸗

infirmitatis recognitione:in pꝛorximoꝝ
infirmantium cõpaſſione:⁊ in eoꝝ poſt/
mo dũ foꝛtioꝛẽ rhi ↄfeſſionẽ. Adeo enigʒ

ut dicit Augꝰ ꝑfectis viris oia cooperãt᷑

i bonũ vt ſiqua eoꝝ facta deuiãt ⁊ exoꝛ⸗
bitant hec ipſa cooperantur eis in bonũ

ut doctioꝛes reddantur ⁊ foꝛtioꝛes.

PrS1& ſic ꝓcedit᷑: vi
R uartu der᷑ eni ꝙ ſta

tus ap loꝝ tpi in pfectiõe nõ exceſ

ſerit ſtatũ diſcipuloꝝ ei? quos binos mi/

ſit ante faciẽ ſuã.Scribitur.n.Luce.xiiij.
Qui nõ renüciauerit oibus que poſſidet

nõ põt meus eẽ diſcipulus:ſʒ illi fuerunt

xp̃ᷣi diſcipuli. ergo reliquerũt oĩa pꝛopter
ipᷣm.ac ꝑ cõſequẽs equales fuerut apłis

in pfectòis ſtatu. Pꝛeterea qui ſũt eq̃ᷓ

lis meriti ſũt equalis pᷣmii ⁊ equa lis ſta/
tus:ſʒ apłi ⁊ illi diſcipuli fuerũt equalis
meriti. Cũ eni reuerũ eſſent.lxxij.cũ gau
dio dicẽtes:Oñe demõia ſubi ciũtur no
bis in noie tuo:dictũ eſt eis. Gaudete qꝛ
noĩavr̃a ſcripta ſũt in celis. ¶C Pꝛeterea
quibꝰpꝛefigitur idẽ modus perueniendi
ad ꝑ fectõis ſtatũ ſunt in equa li ſtatu ꝑfe
ctõis:ſed illis diſcipulis pꝛefigitur idem

modus ꝑueniẽdi ad ꝑfectõis ſtatũ ſicut

pᷣfixus ẽ aplis:vtriſq;.n.dicit᷑. Ecce ego
mitto vos ſicut agnos iter lupos: ⁊ noli
te poꝛtare ſacculũ nehera 7 ccl⸗ alia.
eſt qꝛ nullus de/
In cotrariu bet ſe xp̃i colle/
io in gfectionis ſtatu comꝑare: vt dicit
ugꝰ. Sʒ illi diſcipki ñ fuerũt de vpᷣi col

legio:gᷓ nec eq les apłis in ꝑfectõis ſtatu

Q dicendũ ꝙ ſoli.xij. apli.
£ 60 electi ſũt a xpᷣo ad ſtatũ
religiõis pertꝑalium oĩum abdicationẽ.
⁊ ad ſtatu pᷣlatõis ꝑ ouiũ cõmiſſiõez: ⁊ad

ſtatũ familiaris cũ xpᷣo cõuerſatiõis per

ſecretoꝝ reuelationẽ. Oe illis aũt diſcipu
lis nõ ẽ ſcriptũ ꝙ ab eo fuerũt vocati ad
ſtatũ religiois:nec ad ſtatũ pᷣlatiõis: nec
ad ſtatũ fa miliaris cõuerſationis:ſʒ vo-
cati ſũt tanq; coadiutoꝛes apłoꝝ in ſacra
mẽtoꝝ ad miniſtratiõe: ⁊ euãgelij pᷣdica

octuageſimaſeptima

IIII
tiõe:ꝙ ipᷣa verba xpᷣi manifeſtãt. Ait.n.
Luce.x. Meſſis quidẽ multa:oꝑarij autẽ
bauci:rogate ergo dñm meſſisvt mittat
oꝑarios in meſſe ſuam:nõ ergo eſt dicen

du ꝙ ipſi fuerit eqles apłis in perfectio/

Ad pꝛimum nie aere

ꝙ multi fuerint xpᷣi diſcipuli renũciãtes
bis que poſſidebãt qui abierũt retro:non
eni obligatõis voto xpᷣm ſecuti ſut. An/
de ſuꝑ illo verbo Jo.vi.Ex hoc multi eiꝰ
diſcipłi abierũt retro:⁊ nõ iã cũ illo ãbu/
lãt. Diẽ chꝛyſoꝰ:ꝙ ñ dixit receſſer̃t ſj abi
erũt retro puta ab ea fide ⁊ auditiõe q̃ fʒ
veritatẽ erat q; perdiderũt ⁊ pᷣciſi a coꝛ-
poꝛe vitã amiſerunt. Solũ aut de.xij.di
ctu eſt.Oñe ad quẽ ibimꝰ verba vite eter

ne habes:qꝛ ipſi voto obliga tõis vpᷣm ſe⸗

cuti fuerãt nt amplius nõ eſſet eis liberũ
retro abire. In quoꝛũ ꝑſona dicit apius
Pbił.iij. Que quidẽ retro ſunt obliuiſcẽs
ad ea vᷣo que ſunt pꝛioꝛa meipᷣm exten⸗/
dẽs.Et ſtati ſubdit:quicũq; ergo ꝑfecti
ſumꝰ:boc ſentiamꝰ:puta ꝙ que retro ſũt
obliuiſcamur: ⁊ ad illaq pꝛioꝛa ſũt nos
ipſos extẽdamus. C Ad 2“ eſt dicẽduʒ
qꝙ oĩum pꝛedeſtinatoꝝ noĩa ſcripta ſunt
in libꝛo vite ꝑ eternã ſentẽtiã.⁊ oĩum exi
ſtentiũ in gratia ſier per pñtem iuſticiaʒ:
qui tñ deleri poſſunt de libꝛovite cũ labũ
tur in peccatũ: iuxta illud pſal. deleãtur
de libꝛo viuentiũ:⁊ cũ iuſtis nõ ſcribant᷑.
Ande multi ſunt ſcripti ĩ libꝛo vite ꝗ nõ
ſunt in ꝑfectionis ſtatu:⁊ Judas fuit in
perfectionis ſtatu: ⁊ quãdoq; ibi ſcriptꝰ
per pꝛeſenteʒ iuſticiam:ſempꝑ tñ deletus
per eternam ſentẽtiam. C Ad 3eſt di
cenduʒ ꝙ ille modus fuit pꝛefixus apłis
⁊ coadiutoꝛibus aploꝛum:vt idem mo/⸗
dus traderetur omnibus pꝛedicantibus
euangeliũ:⁊ adminiſtrantibus ſpiritua-
lia:q non pꝛincipaliter tempoꝛalis ſubſi
dij: ſed deſiderio celeſtis pꝛemij boc face
rent. Multis eni modis aliqui ſecuti ſũt
xpᷣj ut dicit Chꝛyſoꝰ. Matth.ix. Aliqui
enim per pꝛedicationẽ.Aligꝗ per ſcriptu-

re monitionem. Aliqui vo per eternam
inſpirationem: et aliqui per tempoꝛali/
um abdicationẽ ⁊ voti obligationem:ſ/
cut apoſtoliqui retro non abierunt.
¶ Queſtio.lxxxviij.de aploꝛũ pᷣlationę.
Ein Evidedu E de aolo
rũ pᷣlatione. Cir⸗
ca qð querũtur.iiij. ¶CQ Pꝛimo
vtrũ ſolus petrus fuerit a xpᷣo
aſſumptus ad pꝛelationis ſtatů. Se⸗/
cundo vtrũ perfectioꝛ fuerit in aplis ſta
tus religionis q; pᷣlatõis.¶ Tertio vtꝝ
illi. lxxij. diſcipuli fuerit aſſupti ad ſtatus
pᷣlatõis. ¶ Quarto vtrũ illi.vij.diaconi
ad ſtatũ pꝛelationis fuerint aſſumpti.

.
11A1&ſic pcedit᷑. Ai-/
D P Amugek eni ꝙ oẽs
apoſtoli non ſolum petrus ad ſta
tuʒ pꝛelationis fuerint aſſũpti.Epᷣatꝰ.n.
nomẽ pꝛelatõis eſt:ſed Joan.xx.xpᷣs om
nes apoſtolos fecit epiſcopos quado in-
ſuff lauit ⁊ dixit eis: Accipite ſpũz ſãctũ
Aoei remiſeritis peccata remittut eis.
uperquo verbo dicit glo. Intueri libet
ad quãtum culmen gloꝛie pꝛoducti ſunt
xpᷣi apoſtoli ut vice dei quibuſdam pec-
cata retineãt quibuſdã relaxent: quoꝛu
nuc in eccleſaepiſcopi locũ tenẽt.¶Pꝛe

terea pꝛedicare euangelium eſt pꝛelatoꝝ

officium. Sed Mattb. vltimo oibꝰ apo/
ſtolis indifferenter dictuʒ eſt. Euntes in
mũüudum vniuerſum pꝛedicate euãgeliuʒ
omni creature. ¶ Pꝛeterea paulus aſſũ
ptus fuit ad officium pꝛedicatiõis nõ au
ctoꝛitate Petri:quia poſt eiꝰaſſumptio/
nem ad apoſtolatũ tribus enis pꝛedica
uit ant eq; iret bieroſolymã videre Petꝝ
ut ipſe dicit Gał.i.Alij ergo apoſtoli fue
runt aſſumꝑti ad pꝛelationis ſtatũ a xpᷣo

In coõtrariũ. Sr berris.

trus fuit ad platiõis ſtatũ electus a xpᷣo
Matth. xvi. Tibi dabo claueſ: ergo ſolꝰ
petrus in ſtata pꝛelationis a chꝛiſto fuit
conſfirmatus quod ſic factum eſt Joan/

Queſtio

nis. xxij. Ha ſces ue tneas. ſtat
PW&&ρα & biceduz ꝙ omnis ſtatus
Rend 60 reducitur ad vnũ capat:
aliter nõ eſſet dicedus ſtatꝰſj caſus. Abi
cũq; aũt eſt capitis vnitas ibi eſt ſtatus.
Abicuũq; autem pluralitas: caſus eſt nõ
ſtatus:totius aut ſtatus epᷣalis ⁊ eccłia
ſtice hierarchie caput eſt eatus chꝛiſti
ad quem omnes epiſcopatus ⁊ pꝛelatio
nes omnes eccleſiaſtici oꝛdinis reducun
tur:iuxta illud.i.Petri.ij.Conuerſñi eſtis
nuũc ad paſtoꝛem ⁊ epiſcopũ animarum
veſtraru: vnde ſuper illoverbo Joan. xij.
Paſce oues meas:dicit glo.qꝙ finito pꝛã
dio cõmiſſionem ouiũ ſoli petro cõmeda
uit xpᷣs ⁊ nulli alteri:cuius cõmiſſiõis re
miniſcens.i.Petri.v.dicit paſcite qui in
vobis eſt gregem dei Siperguo verbo
etis dicit glo.ꝙ ſicut dñs ſoli petro totiꝰ
gregis curam babere iuſſit: ita petrus ſe
que tibus paſtoꝛibus eccleſie iure mãdat
ut eum quiſq; qui ſecum eſt gregẽ dei ſol
licita gubernatione paſcere teneatur.
A pꝛimũ ergo eſt dicẽduʒ q
„ . verum eſt illa ſuffla
tiõe ſpũs ſancti aplłos eſſe factos a xpᷣo
ſacerdotes ⁊ eos: ⁊ ſacerdotio recepe

runt poteſtatẽ oꝛdinis reſpicientem xpᷣi

coꝛpus verum:⁊ in epiſcopatu receꝑunt
poteſtatẽ oꝛdinis reſpicientẽ chꝛiſti coꝛ-
pus myſticũ. Ande totum poteſtatẽ oꝛdi
nis imediate a xpᷣo recipiunt. Nerunta⸗
men poteſtatem iuriſditiõis qua poſſent
ptãtem oꝛdinis exequi in tanta uel in ta

li materia nõ receperũt niſi a petro poſt
miſſionem ſpiritus ſancti. Ande ſuꝑ il/

lo verbo. Luce.vltimo. Aos aut ſedete

i ciuitate quoadvſq; induamini virtute
ex alto. Dicit Chꝛyſoꝰꝙ ſicut milites i-

uaſuros multos nemo dux ſinit exire do
nec armati ſint: ſic?æ apłos ante ſpiritus
ſancti deſcenſum xpᷣs egredi nõ permiũſt
Planũ eſt auũt ꝙ poſt miſſionem ſpũs ſan
cti ſolus petrus caput apłoꝛum⁊ om niu
populoꝛu remanſit. C Ad ꝛ“ eſt vicen⸗

tunste

A

uc
telet
coaui
Etid
Pltitn
tatep
ſtpa
ſeot
pturt
tomẽ
alis
tibas
babn
ctoꝛn

ſtſ
tus
cha
cti⸗
lle
ſo⸗
letin
cnte
tenpu
won
ſbe⸗
ehn
oſ⸗
feli
fcli⸗

I
henſcer
ſgſepie
ſero fe
Geai
Koa
Neegtie
Meehgtio
ſhtupne
lcreahſt

I

iſtuts
icpor

ſus, Obi

ſtſans,

ſseſtno

31 ccki
wochiiſi
peelare
eduan
eneſts
nimarum
nt
ſuitopi
glnet⸗
ſſusft
teciin
nopon
erd toch
pems
ſemütn
geiſ
eaur.
ti
hf
alho
te
gen h
rar
chrſticn,
eckni N
Uaunts,
Audis t,
hetope
beſci⸗
nit lle
lpitu
eeniltes
iteeien⸗
nehhlitu

„

umroni

.

naſt lN

Ar.
dũ ꝙ pꝛedicare euangeliũ pertinet ad po
teſtatem clauiuz: ſoli aũt petro poteſtas
clauium cõmiſia ẽ:ut patet Matth.xvi.
Et ideo illa deſtiatio pꝛedicatoꝝ Mar.
vltimo intelligeb atur eſſe fieda auctoꝛi
tate petri. Ad 3 e dicẽdum ꝙ veruʒ
eſt paulũ ĩmediate a xpᷣo fuiſſe electum ⁊

idco nõ expedicebat ut ad petrũ iret rece

pturus ab eo pꝛedicationis officium:qð
tamẽ ipſe fecit:qꝛ contulit cũ ipſo ⁊ cum
alijs aplis de euãgelio qð pꝛedicabat gẽ
tibus: in quo oſtedit ut dicit Nieroꝰ:non
babuiſſe lecuritatẽ euãgeli:miſ eẽt au/
ctoꝛitate petri⁊ alioꝝaploꝛũ roboꝛatuʒ.
Bſecundu ee⸗
=òð A cedit. Ai⸗
getur eni ꝙ i aplis perfectioꝛ fue-
rit ſtatus religiois q; pꝛelationis:qꝛ ſta
tus perfectionisconſiſtit in charitate:ſ
charitas dei cui inũſtunt religioſi eſt ꝑfe
ctioꝛ q́; charitas pꝛoximi cui mſiſtũt pᷣla
ti: perfectioꝛ ergo fuit in apłis ſtatus re
ligionis q; pꝛelationis. ¶ Pꝛeterea pꝛe
lati inſiſtunt vite actiue:religioſñi vᷣo vite
contemplatiue.ſed perfectioꝛ eſt vita cõ
templatiua q; vita actiua. Luce.x. Ma⸗/
ria optimã partem elegit que nõ auſere
ab ea. ¶ Pꝛet erea poſſeſſio tempoꝛaliũ
repugnat perfectionis ſtatui:ſed pꝛelati
poſſunt poſſid ere tempoꝛalia non autem
religioſi. perfeet ioꝛ ergo erat i apoſtolis
religionis ſtatus q; pꝛelationis.

521 PNα☛†α&ι1απι eſt quia pꝛela
In conti Arimte eſt nes
perſicere:religioſoꝛuʒ autem qꝙ ſolũ ſint
in ſeipſis perlecti. Sed longe maioꝛ per
fectio requiritur ad perficiendum alios
q; ꝙ quis in ſeipſo ſit perfectus.
Rn eo dicendnim ꝙ ſicut ſupꝛa
LI dictum eſt. Apli fuerunt
vocati ad ſtatum religionis: ⁊ ad ſtatuʒ
pꝛelationis. Si ergo fiat comparatio de
ſtatu vno reſpectu alterius poſſumus di
cere ꝙ ſtatus pꝛelationis:in eis reſpectu
ſtatus re ligionis fuit perfectioꝛ:fuit di-

octuageſumaoctanaas n

gnioꝛ:fuit vtilioꝛ:⁊ fuit difficilioꝛ. Perfe
ctioꝛ quidem pꝛopter abundantioꝛem di
lectione. AUnde abundantem dilectionẽ
chbꝛiſtus expetiuit a petro qndo ſibi oues
regendas cõmiſit: ſicut dicit glo. Joã. xxi
Oignioꝛ vo pꝛopter perſone repntatõe⸗
Exiſtentes eniz apoſtoli in ſtatu religio
nis chꝛiſtum imitabantur. Sed exiſten-
tes in ſtatu pꝛelationis chꝛiſtum repꝛe/
ſentabant:et eius vicem gerebant. En⸗
de Paulus exiſtensin ſtatu religionis di
cebat:imitatoꝛes mei eſtote ſicut et ego
chꝛiſti. Sed exiſtens in ſtatu pꝛelationis
dicebat. ij. Chorl.ij. Ego quod donaui
vobis ſi quid donaui pꝛoptervos in per⸗
ſona cbꝛiſti. Atilioꝛ autem pꝛopter pꝛo⸗
ximoꝛum exhboꝛtationem: tenentur eniʒ
pꝛelati non ſoluʒ ſeipſos immo ſuos ſub
ditos in bis que ſunt fidei illuminare et
ad diuinum cultuzʒ oꝛdinare. Ande.i. ad
Thi.iiij. paulus ſcribẽs CTbidicit.Eſto
fidelibus exmplum in conuerſatione: in
verbo:in charitate:⁊ dum venio attende
lectioni exhortationi:⁊ doctrine. Sʒ dif
ficilior propter temporalium ⁊ ſpiritua
lium ad miniſtrationem:quoꝛum admi⸗
niſtratio magni laboris ⁊ difficultatis ẽ
propter diuerſitatem ⁊ interdum praui-
tatem illorum quibꝰ miniſtrantur:quos
niſi prelatos diſpoſitos videant ⁊ para/
tos magnis cruciatibus aff liguntur: ſi-
cut de illo ſancto Lotb ſcribitur.ij.Pe⸗
tri.ij. Aſpectu cnim ⁊ auditu iuſtus erat
babitans inter eos ꝗ de die ĩ diẽ animã
iuſtaz iniquis operibus cruciabant:exceſ
ſit ergo ſtatꝰ prelatiõis in apoſtolis eoꝝ
met ſtatum religionis in per fectione: in
vignitate: in vtilitate ⁊ difficulttate.
Adq praimum * dten
2 6 4 guũ ꝙ perfectio
dilectionis proximiex perfectione diui-
ne dilectionis ſumit originem: quando
quidem biuina dilectio tanta eſt in ah/
quo ut non ſolum ſibi velit ſeruire et ei/
us dulced ine frui: imo ommibus alijs ſer

bire cupit: ⁊ ad eius fruitionẽ inducere
ꝓoter deũ. Planũ c aũt ꝙ talis dilectio
pfectioꝛ ẽ q; ſi ſolum ipſe diuino cultui
vacaret. AHñ.ij. Chor. xv. dicit Apłus
Siue mente excedimꝰ deo: puta ad ho-
noꝛem dei omnia tꝑalia cõtẽnendo:ſiue
ſobꝛij ſumus vobis ideſt ad vram vtili-
ta tem:charitas xh̊i vꝛget nos:qꝛ chari⸗
tas xp̃i vꝛget ut oĩia ꝓ vobis faciamꝰ ſiẽ
dicit glo.ꝑfectioꝛ eni charitas ẽ qus ꝗs
ſeruit dño ⁊ amico ꝓpt᷑ dñm:qᷓ; dño tm
CAd ⁊mneſt dicendu ꝙ nõ ſic:vita acti

ua attribuenda eſt pᷣlato ut vita cõtẽpla

tiua puetur:cũ Gꝛegoꝰ dicat in paſtoꝛa

li. c.xvi. Sit rectoꝛ ſingularis cõpaſſiõe

ꝓrximis: pᷣcunctis cõtemplatõe ſuſpeſus
ut ꝑ pietatis viſcera in ſe infirmitatem

tudinẽ ſemetipſũ quoq; muiſibilia petẽ
do tranſcendat, E A14 3 6 d. a, iari
poſſeſſiões ñ q̃ſ ppꝛias: ſʒ ſicut coẽs diſ

pẽſant: Juxta illud qð ſcribit᷑ xij.q.i. Ex

pedit facultates eccleſie poſſideri ⁊ ꝓpꝛi
as pfectionis amoꝛe ↄ temni:qꝛ nõ ꝓpe
ſunt ſʒ coẽseccleſie facultates.talis er/

ctionis:immo auget. ſie Pcegtt: A
ropyi ſic ꝓcedit᷑: Ai⸗
tertin det᷑ enim illi
lklkxrxrij. diſcipuli aſſupti fuerint ad
pᷣlationis ſtatũ:qꝛ illi ſunt pᷣlati quibꝰcu
ra aiarũ cõmittit᷑: ſed illis diſcipuł cura
aiarum cõmiſſa eſt: ad pᷣlatiõis ſtatum
ſunt aſſumpti. ¶ Pꝛeterea ſolis pᷣlatis
licitũ eſt viuere de ſtipendijs ſuoꝝ ſubdi
toꝛum:ſed illis diſcipulis cõceſſa eſt vᷣga
ꝑquã ptãs recipiendi neceſſaria intelili
gebat ut dicit glo. War. vi. pᷣlati erant
Pꝛeterea pᷣdicare euangeliũ oꝛdina/

go poſſeſſio in nullo repugnat ſtatui ꝑfe

ria ptãte non cõuenit niñ pᷣlatis:ſed illis

cõceſſum eſt p̃dicare euãgeliũ oꝛdinaris
ptãte:S aſſumpti fuerũt 30 Hlaotdis D
11 eſt: qꝛ ſic illi di-
In cõᷣ trarin ſcipuli aſſumpti
ſunt ſicut fuerũt aſſumpti ſenioꝛes iſrael
tempoꝛe moyſi: Exo.xxiiij.ut dicit glo.

III
Luce.x.ſed illi diſcipuli ſic aſſumpti ſunt
ut ſpũs ſancti gra adiuti implentes de
nariũ legis tendant ad còtemplationezʒ
cõditoꝛis:ſicut vicit glo.Exo.xxiiij. Sʒ
implere pᷣcepta legis eſt infra ſtatũ pᷣla-
tiõis:nõ g fuerũt aſſũpti ad pᷣlatõis ſtatũᷣ
Rn EO dicendũ aliud eſt eſſe
EOagiaru pa ſtoꝛes: ⁊? aliud
paſtoꝛũ coadiutoꝛes.Eſie nãq; aĩarum
paſtoꝛes ꝓpꝛium fuit apłoꝝ: ⁊ nũc ẽ epi
ſcopoꝝ qui eoꝝ ſucceſſoꝛes ſunt. Oe qui
bus ſcribit᷑ Riere.iij. Oabo vobis pa/
ſtoꝛes m coꝛ meũ: ⁊ pa ſcent vos ſcien-
tia ⁊ doctrina.Eſſe vᷣo paſtoꝝ coadiuto
res ꝓpꝛiũ fuit illo.lxxij.diſcipuloꝝ:quo
rũ nuc.ſucceſſoꝛes ſũt pᷣibꝛi ⁊ curati. Añ

dicit glo. Bede Lu. x. ꝙ ſicut.xij.aplos
ceteroꝝtranſferat: ⁊ ſpeculatiõis alti fe 5 0

oꝛma epoꝝ pᷣmon ſtrare nemo eſt ꝗ ðu-

bitet ſic illos.lxxij.ſigurã pᷣſibyteroꝝ geſ⸗

ſiſſe maniſe ſtũ ẽ: nõ C illi.xxxi.aſſumpti

fuerunt ꝓpꝛie ad ſtatũ platiõis: ſed ma
gis ad ſtatum aplłoꝝ⁊ pᷣlatoꝝ ſubuentio

nis:ſicut nũc pᷣſbyteri nõ ſunt ꝓpꝛie pa⸗
ſtoꝛes:ſed ſunt paſtoꝝ coadiutoꝛes.

AAWi ergo eſt dicend
Ad Primu 53 gĩarũ non fuit

cõmiſſa illis diſcipulis: ⁊ cõmittit᷑ nunc

pᷣſbyteris ſcut coadiutoꝛibꝰ ⁊ miniſtris
mõ quo dicit Apls ad Titũ.i.Huiꝰ rei
gratia reliqui te crete:ut ea q deſũt coꝛꝛi
gas:⁊ conſtituas ꝑ ciuitates pᷣſ bꝛos ſit
ego tibi diſpoſui. CAld 2“ eſt dicendũ
ꝙ ſicut epoꝝeſt pᷣſbyteros oꝛdinare: ſic
eis cõuenit ſtipendia taxare.Quauis.n.

iure naturali ⁊ diuino indultũ ſit ut qui

altari ſeruit: de altari debeat viuere: ſik
dicit Apls.i. Cborl.ix.⁊ ſic cenſuit xpᷣus

quolibet iure licere ut dignus eſſet ope-

rarius m ereee ſ Lu. x Moc tñ nõ niſ
aucte aploꝝ ⁊ epiſcopoꝝ eoꝝ ſucceſſo
ſuppoſuit eſſe fiendũ. G Ad Z eſt dicẽ
da ꝙ pꝛedicationis officin nulli habẽti
pꝛelationis ſtatũ põt cõmitti:qꝛ eis con

nenit iure pꝛelationis. AUñ illis.lxxij.di⸗
ſcipulis officium pꝛedicationis comiſſũ

C in adiutoꝛiũ aploꝝ:qꝛ eni meſſis mlta

niii
entpi

eoꝝ ſucceſſoꝛũ

N.

ttatt
lerint
hipere
oꝛes
0s vire
ſplopit
mento

hoͤſent
inben

tort,
heleat
ſbibone
geuio⸗

ſenſkon
togan⸗
hſzrto⸗
micotpo
i etila
coegian

ſhöͤſet
glgetizz

Ufencn
Gipiti⸗
o ceg

I

ptiite

entesde
ariong
tin. G
ſhüß⸗
Wisſtti
igekal
r dl
üinn
nüce
t deai
ſcbis he
posſey
nantinn
*
t. G
tn N
ge⸗
hict
1fingn
ent⸗
rthrant
ip

funſat

Gräüm
1tinns
iibn
1Ntol
ſtui
fnien
Greteſe
Ciuss 1
clit ur

nvin eH

17

eguttiß
hoetin, 4
gſuhe
Sz,atn
gulibie
“
ſelnnn⸗
his önt
teſent

7

ca electio:ad Hebꝛe. v.

Ar.
erat ⁊ apli pauci oꝑarij:aſſumpſit illos.
lxcij.nõ in pꝛela tionẽ ſed in eoꝝ ſubuẽtio

nẽ: per quod mõſtrauit ut ep̃i aꝑlłoꝛũ ſuc

ceſſoꝛes ex multiplicatione meiſis idone

os viros debeant aſſum ere coadiutoꝛes

ipſoꝝ in euangelij pꝛedicatione et ſacra-
mentoꝛum aq miniſtratione. .
D rtuzi pꝛocedit᷑. Di
Arn,² 9 detur emim ꝙ il⸗
li Eger dia coni aſſũpti fuerunt ad
pꝛelatõis atum. Scribit eni.i. Thi.iij.
Siaconi qui bene miniſtrauerũt: graduᷣ
ſibi bonum acquirent: ſed habere gradu
bonũ eſt habere pꝛelatiõis ſtatũ. ¶ Pꝛe
terea ercõmunicare ꝑtinet ad ſtatü pla⸗
tionis:ſed diaconi poſſunt excomunica-
re. ergo eis cõuenit pᷣlatõis ſtatꝰ. ¶ ¶ Pꝛe

terea apli eligẽtes illos ſeptẽ diaconos

dixerũt: oſiq erate fres ex vobis viros ſe
bes boni teſtimoni plenos ſpũ ſancto: q/
sO electis oꝛãtes ipoſuerũt eis manus.

Sʒ ſic vnꝰ ꝗſq; ad ſtatũ platõis aſſumit

p ipoſition? mandzer innocatioe ſone er
Bncirariu:e .
ep̃i 2 lat i: ſʒ illi
nõ ſunt vocati ad ſtatum aplłatus vłepᷣa
tus: ergo nec ad ſtatum pꝛelationis.

Fnd 60 dicendu ꝙ ad ꝑiectã ra-
°μEEEtioné pꝛelationis requi-

rüturtria q; tuz ad pnñs. Pꝛimo canoni-
. ullus aſſumat
ſibi bonoꝛẽ ſʒ quivocat a deo tanq; aarõ
Secũdo executiõis adminiſtratio.i.Pe/

tri.iiij. Anuſqſq; ſicht accepit gratiaʒ in
alterutꝝ illã ad miniſtraãtes: icut boni di
ſpenſatoꝛes multiſoꝛmis gratie dei. Cer

tio ad curam ſuſceptã habendaʒ ppetus
obligatio Pꝛouer. vi. Fili ſi ſpopõderis ꝓ

amico tuo: defixiſti apud exiranen aiam
tuã: et illsqueatꝰ es verbis oꝛis tui. Ex
quo eni cura animaꝝ invoto ſuſci pir ſole

—

ni: nõ licet retro abire niſi uel per ſuã ne-
gligẽtiaʒz: ꝓpter quã Edeponẽedus ⁊ a cu
ra remon?e us: uel ꝑ ipſi? pape licentiax
qui põt ĩ ſoleni voto diſpeare: magis er
So dicedũ e ꝙ illi.vij. discõi vocati ſüt

octuageſimanona II

ut pᷣeſſent i ſtatu religiõis q;ᷓ ut beſſenti
ſtatu lationis. Sut eni pꝛepoſiti illis ꝗ
oĩa vendiderãt: ⁊ ułpauꝑibꝰ erogauerat
vel ad pedes aploꝝ poſuerant quibꝰ pᷣdi

cti. vij. diaconiin cõi ꝓuidebant necella/

ria ppũaliter ⁊ tpaliter: modo quo faciũt

religioſi:qui renuciãtes oĩibus ꝗ oſſidẽt

— * —

p̃ficiũt eis aliquos qui eis miniſtret i ſpi
ritualibꝰ 2 tpalibꝰ. Et in multis ecclis
cathedralibꝰ diaconi in tali gradu ponuũ
tur ut talẽ ad miniſtrationẽ babeãt. An

de dicit glo. Act vij. ꝙ bic iam diſcerne

bat apli 2 ſucceſſoꝛes eoꝝp eccllas cõſti⸗

tuti: vnde diaconi ꝗ eẽnt ſublimioꝛis gra

qus ceteris ⁊ ꝓximi circa arã qſi colune
aſſiſterẽt non ſine ſeptennarij myſterio.

AAAA Wii erso eſt dicẽdnz e
Ad Pꝛeimi nant ibi diẽ. Qui

bene miſtrauerit ſibi gradu bonũ acqrẽt

——

nut fiãt ei: nõ ſint epi ꝙ ſicut glo. erponit

ñ bñt diaconi gradu pᷣlatõis ſed pñt ſi/
bi acꝗrere pꝛelatiõis gradũ ſi in gradu in

quo ſunt bene miniſtrauerit. C Ad 26

dicẽdũ ꝙ diaconi pñt excõicare nõ ꝓpter
recepta pᷣlatiouẽ:ſj̊ ꝓpter cõmiſſam iuriſ

—

gictionẽ: ſicut qui hſunt religioſis excõi⸗

—

care poſſũt:qui tũ ꝓpꝛie nõ ſunt plati ſed

—

miniſtri ad tps cura aliquoꝝ recipietes.

—

C¶ Ad ꝭ dicẽdu ꝙ pᷣlatio ꝓpꝛie ſũpta

de qᷓ nuc loqmur nõ recipit᷑ ↄ manꝰ ipoſi
tione: ſz magis ꝑ voti ſolenigatiõeʒ ꝑ ali-
eabtiri⸗ 7 benedictõis ſignum.
LQueſtio. lxxxix. de aploꝛũ paugtate.

11&W vigedu eſt de
aaztte. Circa qð querunt dtuoz.
Pꝛimo vtn aplis fuerit int

dicta poſſeſſio pecunie ⁊ reru mobilium.

L Seccudovtꝝ aphis fuerit intdicta poſ

*

ſeſſio reꝝ ſtabiliu. ¶ Zertio vtꝝ pceptũ

datuz aplis Mar x. de n poſſidẽdis rebꝰ
ibe ber xpᷣm ex toto fuerit reuocatu.
Quarto vtꝝ apłi mẽdicauerit oſtia.
enn, e 11 Wergo ſic ce
O Pam ums cidee

cimn e aplis no fueritinterdicts L

5 õ

poſſeſſio pecunie ⁊ rerũ mobiliũ. Mõ eni
fuerut maioꝛis perfectiõis ap łi q; xpᷣs
Sufficit eni diſciplo ũ ſit ſicut magiſter
eius: Matth. xr. ſed cbꝛeiſtꝰ pecuniã ferua
ri tecit: ⁊ loculos iude recomendsuit ut
pʒ. Jo.xiij.ergo poſſeſſio pecunie ⁊ alia-
ruʒ reruũ mobiliu apoſtolis interdici nõ
debuit. C Pꝛeterea apli dimiſerunt oĩa
tꝑalia ꝓpt᷑ xpᷣm. Matth.xix. Ecce nos

relinquimus oia. Si ergo nõ potuiſſent

ſeruare pecuniam a fidelibus eis obla-
tam nõ habuiſſent neceſſaria:que deus
etiã aĩalibus bꝛutis non ſubtrabit: Jux
illud pſal. Qui dat iumentis eſcaʒ ipſoꝝ
2 pullis coꝛuoꝝ inuocantibꝰ en. ¶ Pꝛe

terea cibaria ſunt neceſſana ad victum

