ſacrificiũ ĩmolamꝰ. Maã ipᷣm ſacrificiuʒ

eſt coꝛpus xpᷣi:qð nõ offert᷑ ipſis ſcis: ſj
deo q;uis in memoꝛia eoꝝ ſacerdos ſa/
crificet qꝛ dei ſacerdos ẽ:nõ eoꝝ.Nulli
ſancto quãtucũq; ꝑ eceleſiã canoniz a
to ſacrificiu offert᷑ ſʒ in memoꝛia eiꝰ offe
rat᷑ ſacrificiũ ⁊ miſſa celebꝛet᷑: dũmodo
ſit ꝑ eccleſiã canoniʒatꝰ.Et rõ eſt:qꝛ miſ
ſe celebꝛatio ⁊ coĩs oꝛatio fit ĩ ꝑſona to
tius ppli ⁊ totiꝰeccleſie. In memoꝛia ẽ
illius debet talis ſolẽnitas celebꝛariꝗ
eſt ab illo quiẽ caput totiꝰ eccleſe cano
nizatus ⁊ in ſcitate cõpꝛobatꝰ:puata tñ
oꝛatione ⁊ veneratiõe põt quilibet illuʒ
que credit eè ſanctũ bonoꝛare ⁊ venera
ri atq; eius patrociniuũ ĩiuocare. Etper
boc patet rñſio ad obiecta:qꝛ ð tali pꝛi-
uata veneratioe arguũt non de ſolenni:
que ſit in ꝑſona totius eccleſie.
¶Qoõ.xv.de ca canontatiar⸗is oꝛn
conſideradũ ẽ
Ein 6 Es cã canoniza
tionis ſcõꝛũ:circa qð qrunt᷑
gnq;. ¶ p vtruʒ papa deat
„ alique canoniʒ are ꝓpt᷑ fru-
ctũ ſcie. C 2· vtru papa debeat aliquẽ
canoniare ꝓpt ſcitate vite. z? vtrũ
papa debeat canoniʒare aliquẽ ꝓpt bo
nam ſama. ¶ vtru papa ꝓpter eui-
dentiã miraculoꝛũ debeat aliquem ca⸗
nonizare. ¶ ? vtrum papa debeat ca

noniʒ are aliquem pꝛopter donum pꝛo/

phetie.
b

Ar.
in ſic pꝛoce-
Dpꝛimum Eact
tur enĩ ꝙ papa dẽat canonicare

aliquẽ ꝓpter fructũ ſcie:quia pᷣmiũ eter
nũ nõ debet᷑ niſi merito ſcõꝛũ.Sʒ ſcribit᷑

Eccleſiaſt. xxiiij.Qui elucidãt me vitã

eternã habebũt: Elucidantes g diuinã

ſapietiã papa debet canoniz are. C DS.
pꝛerogatiua veneratiõis ſingularit᷑ da᷑
paulo ꝓpter ſcientiã. Dicit enĩ ipſe.j. ad

—

Tbimo.i. Aeritatẽ dico nõ mẽtioꝛ do
ctoꝛ gentiũ in fide ⁊ veritate. ꝓpter fru

ctuzʒ ergo ſcientie debet aliquis pꝛo ſcõ
venerari ⁊ canonicari.¶ S.ſcribit᷑ Lu

ce.x.ꝙ ſtabulario ſuꝑeroganti in curati

one ſemiuiui eterna retributio redditur

qꝛ exponẽti ſacrã ſcripturã ad curatio/
nẽ gener huani vltra vetꝰ ⁊ nouũ teſta
mẽtũ:qᷓ ꝑ duos denarios itelligũt᷑:coꝛo
na iuſticie repꝛomittit᷑iut Augꝰ expõit.
Pꝛo expoſitione ergo ⁊ elucidatiõe ſa/

cre ſcripture papa debet aliquem ſan/
ctum canoniz are.· D

In ↄtrarium woa g⸗

rin.xiij. Si habuero oẽm ſciam ⁊ oẽm fi

dẽ ita ut mõtes trãſferã:charitatẽ aũt
nõ habuero:nibil ſum.

Dicẽdũ qꝙ qui debet in
. n 60 ſanctü canonizari ⁊ pꝛo

ſcõ vniuerſaliter venerari debet eẽ bo⸗
nus vniuerſalit᷑ ⁊ ſimpłr:nõ aũt ſingu/

lariter ⁊ 'm partẽ: quia ⁊ vniuerſaliter

ab illo qui ẽ caput eccleſie aſſumit᷑ vene
randꝰ a toto pplo xpᷣiano. Conſtat aũt

ꝙ non dr̃ hõ bonꝰ vniuerſalit᷑: ex eo q;

eſt in ꝑte bonꝰ.ſed ex eo ꝙ ſm ſe totꝰ eſt
bonꝰ.qð quide ↄtingit ꝑ bonitatẽ volũ
tatis:loqndo de bonitate nali⁊ ꝑ cha-
ritatẽ exiſtentẽ in volũtate:loquẽdo de

bonita te ſuꝑnaturali:quia volutas im-/

perat actibus oĩuz potentiarũ bũanaꝝ.

Verũ eſt eni ꝙ quilibet actꝰ eſt bonum

ſue potẽtie:qꝛ ſcia eſt bonũ intellectus:

videre eſt bonũ potẽtie viſiue:⁊ audi⸗
re bonuzʒ potentie auditiue. Ande ille ꝗ

Queſſio

habet bonitatẽ ſᷣm aliquã potentiã: nõ
ſuppoſita bonitate volũtatis drĩ bonus

ʒ quid:ut bene vidẽs:aut bene audiẽs

uel bñ intelligens:ſed vniuerſalit᷑ ⁊ ſim
pliciter hõ nõ dr bonꝰ:niſi qui habet bo
nã volũtatẽ diuina charitate ifoꝛmatã

Wo mM erso dicedũu e: ſi
Pamn gnant᷑ dicit ſoũs
ſcũs qui me elucidat:quia multi ſacram
ſcripturã exponũt potius obſcurãdo q;

elucidãdo. Sunt eni tria genera bhomi-

nũ exponentin ſacrã ſcripturaʒ: ut dicit
Augꝰ.⁊ põit᷑.xxiij.q.iiij.c.tres ꝑſonas.
Fures mercẽnarij ⁊ paſtoꝛes.fures ex-
ponũt nõ elucid àdo:ſed obtenebꝛaãdo et
verũ intellectũ occultãdo. Wercẽnarij

vo turpis lucri gra.vñ ſi exponũt ꝓvti/

litate alioꝛũ ſibipſis nõ valet ad ernaʒ
remunerationẽ᷑:qꝛ ſonant alijs non ſibi
ipſis ad modũ cymbali tinniẽtis.quod
ſonat alijs ⁊ in ſeipᷣo nõ ꝑticipat ſonuʒ.
Sed paſtoꝛes exponut ex bona volũta/
te quã hñt pncipałr ſolũ ꝓpter deuz.de
quibꝰ dicit petrꝰ pꝛima ſua canonica.c.

v. Paſcite qui ẽ in vobis gregẽ dei non

coacte ſed ſponte ᷣm deũ: nec turpis ln
cri gra ſed voluntarięiut cũ apparuerit
pnceps paſtoꝛũ percipistis imarceſſibi
lẽ gloꝛie coꝛonã.ꝑ bonã & volũtatẽ pꝛo
miſſio ⁊ fructus ſcieↄſequit᷑ ᷣmiũ:nõ ꝑ
ipᷣam ſciaʒ pᷣciſe. C Ad ꝛẽ dð:ꝙ pau
lo nõ reddit᷑ progatiua ſingularis vene
rationis ꝓpter ſciam tm:ſed qꝛ doctria
eius fuit ſuccenſa igne charitat]. Dicit
enĩ Chꝛyſoꝰ.in li.de laudibꝰpauli:q ſi/
cut ferrũ in igne miſſum nõ eſt aliud q;
ignis. Sic doctrina pauli igne charita⸗
tis accenſa:non erat aliud q; charitas.

Et ſubdit ꝙ nature ↄditione paulus in

nullo nobis fuit pᷣſtantioꝛ.ſed in volũta

te fuit oĩbꝰ melioꝛ ⁊ ſanctioꝛ. CAd 3*

eſt dicendũ: ꝙ ?m Amb⸗ illi ſuperogãt
qui ſupꝛa pᷣcepta obſeruant cõſilia. Añ

apłi et doctoꝛes ſupererogauerũt ꝗ ꝓpt

charitatẽ dei et pꝛoximi quod oꝛe pdi-
cauerunt:opere impleuerunt.

ſore
hon
cei
ie
lete
ſcate
ſocet
ctitat
ſonig
deſii
ftati
ſant⸗
hbebi
ſin
tari
tis
Vi
h
/
an
o
ſtonii
ſat
hin
ſtni

K
nirq
ſfe
gnuef
nos

4

Pale
tod

din
kple
ſehb
Wen
ſf

t

ine

etii p
drbonus
e andies
ſalirſim
ſbebetbo
tſomati
lüég
det hüs
Aiſgonn
ſaricoi
en ban⸗
fay.utdat
s hons.
fures
Nehriſet
Hertinent
nitpſt⸗
et Mepy
ijs tonie
etis a
bat ſonih
groluta/
relzde
ſonica:
dei non
arhis
dperuct
nancl
litate
jnii o
Np
nis ne
edoctrin
1 Diet
Gllicht/
Naliach
echarith⸗
charins,
ehalen
indolin
CM;
ſgant

eritch,
d od
.

fu

canonigandi ꝑ eccleſiã qui pꝛo vtilitate
eccleſie ſunt aliqua oꝑati:ſed ᷣm Hiero

ny.in epła ad paulinu. Sacta ꝗppe ſim
plicitas ſolũ ſibi pꝛodeſt quãto ꝑ edi

ficat eccleſiã dei ex vite merito: tato pl⸗
nocet ſi ↄtradicẽtibꝰ nõ reſiſtit: ꝓpt᷑ ſan

ctitatẽ ergo vite ſolũ non eſt ali’quis ca

noniandꝰ. ¶ Pꝛeterea nullꝰ ẽ per ec-
cleſiã pꝛo ſancto venerãdꝰ:niſi oꝑa cha

ritatis fuerit imitatus: ſed 'm Gꝛego.

ſunt nonulliqui ſpẽm ſcitatis acquirũt

ſolius charitatis radice ꝓcedẽtes imi/

tari contẽnũt.ex demõſtra tione & ſcita

tis nõ ſũt aliqui canonicandi. ¶ Pꝛete
rea aut oꝑa alicuius oſtendũt ſcitatem
vite in occulto:aut in manifeſto. ſi in oc
culto nõ ꝑhbibent teſtimoniũ in conſpe/
ctu eccleſie ut ꝓpter ipſa debeat aliquis
canonicari.ſi vo in manifeſto videt᷑ ad
hypocriſim ꝑtinere.

In cõtrarine a ager u

fitemini memoꝛie ſcitatis eius. Oicit

Augꝰ o iſta eſt vox ſanctoꝝ ↄſitẽtium
ſcitatẽ cpᷣi inq;tũ nõ obliuiſcit᷑ ſanctita
tis qua eos ſcificat:ſed eoꝝ ſcitatẽ ⁊ bo
nitatẽ ecponit oibus venerandam.
Rü4 60 Dicenduʒ.ꝙ ſicut dicit
leo pa pa ⁊ ponit.xli.di.
c. miramur. Si ad honoꝛes mundi ſiue
ſuffragio tꝑis ſiue merito laboꝛis indi
gnũ eſt pꝛeueniri ⁊ vocari ambitꝰ ſolẽt

gquos ꝓbitatis documenta nõ adiuuãt

q; diligens ⁊ q; pꝛudeẽs habẽda ẽ diſpẽ
ſatio diuinoꝝ muneꝝ ⁊ celeſtiũ dignita
tu:ita ut niſi pꝛioꝛ vita teſtiomũ ꝑhibe⸗

at ꝓ laboꝛibꝰ mult:ꝓ moꝛibꝰ caſtis:pꝛo

actibꝰ ſtrẽnuis celſioꝛis loci pᷣmiũ nulli
debeaf. Et q;uis diſcernẽ int ſcem ⁊ nõ
ſcm ſit donũ ſpus ſci: Jux illð jj.ad Cho

rin.xiiii. Alij diſcretõ ſpirituũ:ꝑ aliqᷓ tñ
indicia põt papa examiare ſcitatẽ vite

An gAuintadecima II
OSlſecundũ eit
ꝓ papa non deb eat aliquẽ cano
nicare ꝓpter ſanctitatẽ vite:quia illi ſũt

habitũ ven eratiõis aſſumũt: que tũ ex

illiꝰ ꝗ ẽ ꝓſcõ venerãdꝰ:ułilliꝰqueʒ ĩ ſcm
intẽdit canonigare. pᷣut ꝑ illũ veritas fi
dei nõ ꝑuerteret᷑.ꝛ ut ꝑ eũ mãdatũ ec-
cleſie nõ ↄtẽneret᷑. ꝭ? utꝑ eũ nouꝰ ritꝰ ui
uẽdi nõ itroduceret᷑. ꝙ ꝑ eũ charitas
ꝓximi nõ ſperneret᷑.j: ꝙ ꝑ eũ pctm̃ ac⸗
cuſatiõe dignũ ex toto conatu uitaret᷑.
G per eum dei uerbum delectabiliter
audiretur.: qꝙ per euʒ operibus bonis
mundi gloꝛia no quereretur.

Ad pꝛimũ? dð: ꝙ ſcitas u i
. IIEH te eſtutiłecclie ad
alioꝝifoꝛmationẽ dũ ſcĩuiuũt. Et poſt
moꝛtẽ ẽ utił q;tũ ad miraculoꝝ atteſta-
tiont᷑:qꝛ eoꝝ ſcitat procinio fideles ec
cleſie multa dona recipiũt. HNiero.ãt lo

quit᷑ de ſimplicitate eoꝝ ꝗ pᷣſüt aliis ꝗbꝰ

nõ ſufficit ſcitas ad edificationẽ niñ aſ-
ſit iuſticie rigiditas ad deliquẽtiũ coꝛꝛe
ctione:qꝛ baculo ⁊ manu arcẽdi ſut lupi
CAd 2“ e dð: ꝙ xpᷣs docuit cognoſce
re mõſtrãtes ſcitatẽ in ueſtimẽt ouiũ:a
fructibꝰeoꝝquos fructꝰenüerauimꝰſuꝑ
quibꝰ diligè t exa miat:papa põt alique
canoniʒ are pᷣm pñtẽ iuſtitiã. ¶CAd ꝭ'
eſt dð ꝙ oꝑa ſcitat ꝑ illos ſcõs pñt fie/
ri in occulto ⁊ in manifeſto. In occulto
quidẽ ut mũdi gła nõ qrat᷑. In mani fe⸗
ſto vᷣo ut creatoꝛ ĩ creatura laudet᷑. Diẽ
n. Augꝰ ſuꝑ illo vbo pſal. Laudate dñʒ
in ſcĩis eiꝰ.ꝙ iõ deꝰ laudat᷑ ĩ ſcĩs:qꝛ ſci
ſunt nõ bñt eoꝝ merito et bonitate:ſed
dei miſericoꝛdia et pietxte.
D etertiũ ſic ꝓpcedit vr.n.
— pap ppt bo
naã famã nõ degt gliquẽ canõiza⸗/
re:qꝛ fama ppłi ĩnitit᷑ qñq; falſo funda-
mẽto. AUñ ſcribit᷑ Exo.xxiii. Mõ ſeqris
turbã:neq; ĩ iudicio acꝗeſces ſnie pluri
moꝝ: ut a ueritate deuies. D.ex fa⸗
ma acꝗrit᷑ fauoꝛ ⁊ amicicia mũdi.ſʒ ſcri
bit᷑ Jaco.iiii.ꝙ gmicicia mũdi:ĩimica ẽ
deo: ex fama & nõ eſt aliqs canonizãdꝰ.
S. ꝓpr᷑ bõa extrĩſeca ñ ẽ ꝗs laudãd⸗
ſʒ fama vr ꝑtinere ad bõa extriſeca.ſcri
bit.n. Pꝛouer.xxii.q meliꝰẽ nomen bo⸗
num qᷓ; diuitie multe. b 2

In vtrariũ ?ir Mierd.
Jln O EUet pomit. xi. q.iij.
ſigs hoĩez qui ſanctꝰnõ eſt:ſᷣm famaʒ et
oꝑa q̃ oñdit ſanctũ e&ẽ crediderit ⁊ dei eũ
iunxerit ſocietati xpᷣm violat cuiꝰ mem
bꝛa ſumus. bo f. .
1 dð ꝙ bona fama valet
Kñdeo &b an alet
pᷣ ad bonoꝝ opeꝝ executionẽ.reddit᷑ enĩ

bo idoneꝰ ad oꝑa virtuoſa exequẽda in

cõuerſatiõe humana ex bona fama.vñ

ſcribit᷑ Eccliaſt.xli.Curã bẽas de bono

noie. boc enĩ mag ꝑmanebit tibi q;ᷓ mł
ti theſauri magni ⁊ pᷣcioſi.ꝛ:ad peccato
rum vitationẽ ꝓpt᷑ conſeruationẽ eniʒ
bone fame multotiẽs hõ abſtinet a pec/

catis cuius ſignũ eſt:qꝛ qñ aligꝗs videt ſe
bonã famã ãmiſiſſe ꝓnihilo habet pec-⸗

care:iux⁊᷑ illud Niere.ij. Frons meretri⸗
cis facta eſt tibi:noluiſti erubeſcere. Et
Hiero.dicit ſuꝑ Matth̊. ꝙ coꝛꝛipiẽdus
eſt frater ſeoꝛſu:ne ſi ſemel pudoꝛe aut
verecuudiqʒ ãmiſerit ſemꝑ ꝑmaneat in
peccato.ʒ:ad alioꝝ veneratione.audiẽ
tes enim boĩeʒ aliquẽ eſſe male fame cõ
tẽnunt nõ ſolũ ipſu: veꝝetiã multos ino
centes. Uñ dicit Augj.in ep a ad plebẽ
byponenſẽ ꝑtractans illud verbuʒ pſal.
Aduerſũ me inſultabãt ꝗ ſedebãt i poꝛ
ta. Ad ꝗd enim ſedẽt hoĩes in poꝛta: et
quid aliud captãt niſi ꝙ cum ꝗs ep̃ᷣs uel
clericus uel monachꝰ uel ſanctimonia/
lis ceciderit:oẽs tales eſſe credãt: ſ̊ nõ
oẽs poſſe manireſtari.⁊ tñ ipſi ſi cũ aliq̃
maritata inueniunt᷑ adulteri:necꝓijciũt
vxoꝛes ſuas:nec accuſant matres ſuas
Cũ auũt de aligbꝰ ꝗ ſanctũ nomèe ꝓfitent᷑
aliqd criminis uel falſ inſonuerit: ulve
ri patuerit inſtant ſatagüt ambiũt ut ð
oibus hoc credat᷑.Aſſumere ẽ aliquẽ ꝓ
ſcõ canoniʒãdo ⁊ venerando:cuiꝰ fama
nõ ſemꝑ fuerit laudabilis:ſeqret᷑ eiꝰcon
tẽptus ⁊ ppłi ꝑturbatio. VUñ fama bo-
na potiſſime reꝗrit᷑ ad canoniʒzat õʒ ſcĩ.

AA Wi eſt⁵ do ꝙ in fama
Ad Peimmn alicuiꝰ non ſolü eſt

Queſtio

dum eſt teſtimoniũ maioꝝ ꝗ ⁊ ſi paucio
res ſunt numero:ſunt tñ ſanioꝛis ↄſilij
7 verioꝛis iudicij:ut dicit glo.ſuꝑ dicto

wbo. ¶ Ad 2eſt dðo ꝙ ex bona fama

non acquirit᷑ fauoꝛ uel amicia mundi in

malu pximi:ſed in bonũ ⁊ deuotionẽ eo
rum Auia dilectꝰdeo diligit᷑ etiã ab bo/
minibꝰ.⁊ ſi nõ ꝑ oꝑis imitationẽ: ſalteʒ

per diuine głle manifeſtationẽ. Vñ de il-

lo ſcõ Loth ſcribit᷑ petri.ij.q aſpectu et

auditu ſanctꝰerat:habitãs tñ apud eos

qui de die in di aĩaʒ iuſtã inigs oꝑibus
cruciabãt. ¶ Ad qmeſt dð ꝙ ꝑ ſanctos

bona extrinſeca et intrinſeca ꝓcuranda

ſunt:quia dicente apło: ꝓuidenda ſũt bo

na nõ ſolũ coꝛã deo ſj ẽt coꝛã oĩbꝰboibꝰ.

ſic pꝛocedit᷑.
D quartu Scher enim

ꝙæKI papa nõ debeat aliquẽ canoni
gare ꝓpter miraculoꝝ euidẽtia:qꝛ mira
cula:cu ſint ſuꝑ virtutẽ nature:nõ fiunt
niſi dei virtute.nõ ꝑ ſanctos: nec ꝑ ali
quam crea turã fieri poſſunt. & S. ma⸗
li ⁊ iniq boĩes poſſunt facere miracula.
Dicit enim Augj.in epła ad voluſianũ:
q q;uis legamꝰmagos egyptioꝝ illaruʒ
artiũ peritiſſimos a Moyſe famulo dei
fuiſſe ſuꝑatos:tñ illi quedã miracula nę
phandis actibꝰegerũt.nõ ꝓpter euidẽ
tiã miraculoꝝ debet aligꝗs in ſanctũ ca/
noniari. D. miracula facere ꝑtinet
ad fidẽ.ſcribit᷑ enim Matthᷣ.xvij· ſi ba/⸗
bueritis fidẽ ſicut granũ ſinapis: dicet
buic mõti:trãſi binc:⁊ trãſibit. Añ xpjjs
in ꝓpꝛis patria miracula nõ feeit:ꝓptet
incredulitatẽ eoꝝ.nõ pꝛopter ſanctita
tem aliquoꝝ miracula fiũt. cum fidẽ poſ
iut habere mali ſicut boni.
. 12 Eqꝛ miracu
ſigna teſtificationis ſanctitatis ⁊ veri-
tatis alicuiꝰ. Añ ad Hebꝛe.ij.ſcribit᷑: ꝙ
xpᷣiveritas ⁊ ſanctitas ↄfirmata eſt cõ
teſtante deo ſignis:⁊ poꝛtentis ⁊ varijs
virtutibꝰ.Quis eni alij ſancti miracula

credendũ ppło ⁊ turbe.veꝝetiã requirẽ⸗/

fecerũt que xpᷣus fecit: quia heliã ⁊ heli
ſeum legimꝰ moꝛtuos ſuſcitaſſe: quẽa d

modũ xpᷣs ſuſcitauit. Aliud tñ ꝓpꝛium

xp̃s fecitquod nullũ aliũ legimꝰ feciſſe:
ut naſci de virgine: a moꝛtuis reſugere:
in celũ aſcendere. ſicut dicit Augꝰi epi
ſtola ad voluſianum., .

Diceendũ:q qõ ẽ dubia
KRñndeo ꝓpt᷑ malos qui qñq; fa

ciũt miracula.Pñt eniʒ hoĩes eſſe mali

q;tũ ad pñs tribus modis. p doctrie

cognitione: quia vtunt᷑ mala doctrina:
et pꝛohibita ab eccleſia: ſicut illi qui ꝑni

gromãticas artes demones inuocant.

¶ 2 vite cõuerſatione:qꝛ inuolute ſũt

talibus peccatis ꝙ in ſeipſis ſunt infe
cti alios eoꝛũ pꝛauitate inficiũt ⁊ coꝛ

rũpũt. 3: vane gloꝛie intentione:ga

qñq; aliqui ſut ſanct evite:tñ de aliquo
bono oꝑe vanã intentionẽ hñt.lᷣm enim
Chꝛyſo. Cüũ cetera vicia in ſeruis dia/
boli locu habeant:vang gloꝛia etiam in
ſeruis dei locu tenet. ¶ Iſtis aut trib⸗
mõis mał boĩibꝰ concedit facẽ miracu
* facere aliqua pᷣter ſolitũ curſũ nãe.
¶ðillis qui ſut mali doctrine cognitio
ne ꝑ demonũ ĩuocationt᷑. Vñ dic Aug⸗
in li. de ſer.do.in mon.Qui dicũt ꝑ ini/
quos hoĩes viſibilig miracula ⁊ mira/
culoꝛuũ ſigna fieri nõ poſſe legãt quanta
fecerũt reſiſtentes moyſifamulo dei ma

gi egyptioꝝꝑ iuocationẽ demonũ. pñt

eni demones ſenſus hoiuzʒ ſic fantañſa⸗/
re ⁊ ludifacere:ut que nõ vere faciũt: vi
deant᷑ tñ facere.⁊ qñ q; vera faciuũt:nõ
per aliquarũ rerũ de nouo creationẽ: ſʒ

per reru naturaliuũ ad inuicẽ cõiũctionẽ

ex quarũ cõiũctione nata ſũt nobis ali
qua pꝛoduci inſolita ⁊ inuiſa:qui virtu-
tẽ huiuſmõi reꝝ naliũ ignoꝛamꝰ ſicut di
cit Augꝰ.iij.de trini. ¶ ¶ꝛ:⁊ illis qui ſũt
mali pꝛaue vite ↄuerſatione ꝑ xpᷣi ⁊ ſcõ-
ru nominu iuocationẽ ⁊ deuotone. Cõ

tingit eni pin Chꝛyſo.qñq; hoiĩes ſcẽ vi

te ⁊ ↄuerſatiõis honeſte no tãtã fidẽ ba
bere ſicut habent pꝛaue vite boĩes. Añ

quintadecima

per hoc ineffabile donũ ad iuocationeʒ
xpᷣi noĩs ⁊ ſanctoꝝ faciũt ſigna ⁊ mira-
cula ꝓpter vtilitatẽ illoꝝqui boni ſut ut

ipſi deu honoꝛct:⁊ in fide ⁊ doctrina eiꝰ

talia roboꝛet᷑. Ideo dicit HNieroꝰ ꝙ fa
cere miracula nõ e ſemꝑ illiꝰ meriti qui

oꝑatur:ſed inuocatio noĩs xpᷣi ⁊ ſcõoꝛum
boc agit ad cõdẽnationẽ eoꝛũ qui iuo-

cant ⁊ vtilitatẽ eoꝝ qui vidẽt ⁊ audiũt.
¶ 32: ↄcedit᷑ illis qui ſũt mali alicuius
vane gloꝛie intẽtõne ꝓpter eoꝝ ſcitatis

teſtificationẽ. Nerũ naq; ẽ ꝙ facere mi

racula virtute dei in teſtimoniũ ſcitatis

⁊ ptãtis collate a deo:nõ ꝑtmet niſi ad

ſanctos viros ⁊ qmicos dei uel in moꝛ-
te uel in vita.Qñnq; tñ ſancti hoĩes cuʒ
tota ſcĩtate ipſoꝝ de aliquo ſigno mira/
culoſo facto aliqua vana intentionẽ ha
bent: ⁊ q;uis i boc boni ⁊ ſancti nõ ſint:
nibilominꝰ tñ ad teſtificationẽ ſcitatis
et doctriue veritatis ipſoꝝ deus multa
ſigna ⁊ miracula ſacit. Vnde dicit glo.
Nüeri.xx.qꝙ moyſes ⁊ aaron qñ ꝑ ꝑcuſ
ſionẽ virge fecerut effluere aqua depe⸗/
tra: hüerũt quandã vanã gloꝛiã: iõ me-
ruerũt audire:qꝛ nõ credidiſtis mibi ut
ſanctificaretis me coꝛã filijs iſrł:io non
introducetis hos populos in terrã quã
dabo eis. Et ſuꝑ illo verbo Luce.x. No
lite gaudere:qꝛ ſpus vobis ſubijciuntur
dicit gloſa ꝙ letitia qua dñs diſcipulos
letos videbat:ianẽ gloꝛiã ſapiebat: gau
debant enim ꝙ quaſi ſublimes terribi⸗
les hoibus ⁊ demonibus erant effecti.
Idceo dñs in coꝛdibus eoꝝ taleʒ elatio
nem repꝛebhedit:iudiciũ ruine pꝛimi an
geli referes qñ dixit. Nidebã ſathanam
ſicut fulgur de celo cadẽte.Pꝛopt᷑ cuidẽ
tiã ergo miraculoꝝ:cũ ſint igna teſtifi-
cationis ſanctitatis ⁊ doctrine verita/
tis ſcõꝝ:papa dʒ aliquos canoniʒare.

31 ergo eſt dicendum
₰ d Pꝛimin qy Farhcala puci⸗
cipaliter non fiunt niñ virtute dei:mini
ſterialiter tñ qñq; fiunt uel angelis mi/
niſtran tibus: uelſanctis Nꝛantide de⸗

pꝛecãtibꝰ:ut dicit Aug.xxij.de ciui.dei.
Ad ⁊ꝛm eſt dð: ꝙ h̊i mali hoies poſ/
ſint facere miracula ad xpᷣi ⁊ ſcõꝛũ no⸗
minũu iuocationẽ:nõ ipſi tũ dicunt᷑ face
re maracula:ſʒ magis illi cuiꝰ uel quoꝛũ
ſcitate fiũt. Pñt eni mali milites às iu/
ſtitia imꝑialis ↄdẽnat ſignis et vexillis
eoꝛũ im ꝑatoꝛis quedã extoꝛqre ⁊t olle
re abalijs nõ iubẽte dño:ſʒj ſci⁊ iuſti vi-/
ri pñt boc facer̃ ꝑ publicã iuſticiã imꝑa
toꝛis:ut dicit Aug? in li.lxxxiij.qõnuʒ.
Q¶Ad 3c do: ꝙ miracula facta ad cõ
firmationẽ doctrine veritatis innitunt
fid ei:ſj q fiunt ad teſtificatione ſcitatis
requirun t fide foꝛmatã charitate:cuiuſ
modi eſt fides ſanctoꝛum. ar peeͤh
₰„ Tiꝗ ſic ꝓceditur-
N quimntugαιÜ+ ba⸗
pa. ꝓpt donũ ꝓphetie deat aliquèẽ
in ſecm canoicare. Scribit᷑.n. Sap̃.vij.
ꝙ ſpuͦs ſcũs in aias ſcõꝝ ſe trãſtert ami
cos dei ⁊ ꝓphetas ↄſtituẽdo: ſed amici
dei ñ ſüũt niñ ſci viri ꝓpt᷑ donũ pphetie
pa pa dʒ aliquẽ in ſem canõigare. ¶S.
ſcribit᷑.ij. Pet᷑.j.ꝙ nõ volütate hũana
allata ẽ aliqñ ꝓphetia:ſʒ ſpu ſcõ iſpirati
locuti ſut ſci dei hoies:donũ gpphetieñ
reuelat᷑ niſi ſcis viris. S.ſecreta dei
nõ pãdũt᷑ niñ dei amicis: Jux illud Jo.
xv. QAos aũt dixi amicos.qꝛ oia qᷓcũq;
qudiui a pr̃e meo nota feci vobis:ſʒ pꝛo
phetia ẽ quoddã ſecretũ dei: nõ padit᷑
n viris ſanctis. is diei
RA 1N eſt:qꝛ apls dicit
In ↄtrariũ hboi S
hũero ꝓphetiã ⁊ nouerim myſteria oĩa:
charitate aũt nõ habeã:nihil ſũ:ꝓpt᷑ do
nũ g ſolũ ppbetie nõ ẽ aligscanoięãdꝰ.
Kid cO Dicẽdũ:q ꝓphetare ide
+ Woicit qð lõge et ꝓcul aliqᷓ
diſtãtia a nãli hoiuʒ cognitiõe ꝓpnüũciare
qð mali hoĩes facere pñt tribꝰ modis.
p̃ diuina inſpiratione. MHã ᷣm Augj.
in enchy.Deꝰ bonã volũtatẽ ſuaʒ ꝑ ma
las hoiuʒ volũtates plerũq; iplet: ſicut
bondã volũtatẽ ſus de paſſione ſui filij ꝑ

Queſtio vV

malas iudeoꝝ volũtates ĩpleuit. Ende

qñq; multa vera futura ꝑ malos boies

ꝓnũciat:ſicut ꝑ balaã ⁊ ſibillã multa ve

ra de xpᷣo ſuo filio pᷣdixit. Põt.n.deꝰ tã⸗

gere intellectũ hois aliquoꝝ occultoꝛũ
cognitiõe ſeu reuelatiõe nõ tãgẽdo eius
affestũ charitatiua dilectiõe:q ſola di/
uidit int᷑ filios regni eterni ⁊ filios ꝑdi
tionis eterne fimn Augl. C 2 mali bo-
mines hoc pñt bonoꝝ ngclor reuelati
one.nã ut dicit Aug'. ij.ſuꝑ Geñ. Mul
ta occulta pᷣdicũt demones nõ ſolũ eoꝝ
nãe ſubtilitate ⁊ exgientia lõgt tꝑis:veꝝ
etiã reuelatiõc bonoꝝ angeloꝝ: ⁊ ſi de/
mones pñt occulta et futura ꝓphetare
mediãtibꝰbonis angehᷣ multo foꝛtiꝰma
li boies hoc pñt:qꝛ demones ſic ſüt ma
li ut boni fieri nõ pñt:mali vo boĩes bo

ni fieri pñt. 3. mali boies pnñt ꝓpbe

tare demonũ iuocatiõe.Cõcelſũ ẽ nãq;
diabolo m Chꝛeyſo. multa vera dicere
ut ſuj mẽdaciuzʒ rara veritate ↄ firmet:
mali hoies demones ↄſuletes multa
vera ⁊ occulta dicere pñt. Aũ taleſ pꝛo
phete demonũ appellant᷑: dicẽte Aug.
xij. ſuꝑ Geñ. Cü malignꝰ ſpũs arripue
rit hoies:aut. demõiacos eos facit: aut
arreticioſ:aut falſos ꝓphᷣas.nõ ꝙ ñ mul
ta vera pꝛonũciet.ſ̊̊ qꝛ ſꝑ talia dicũt in
tentione fallẽdi.qꝛ ꝙ donũ pꝛophetie cõ
uenit malis hoĩbꝰ int erdũ magiſq; bo⸗
nis pꝛopt aliquã diſpoſitione qua requi
rit pꝛophetica reuela tio· Jo pꝛopt᷑ tale
donũ pᷣciſe nõ debet aliquis pꝛo ſcõ ve/
nerari uel canonicari:uiñ ſint alia ſigna
teſtificãtia eius ſcitatẽ ⁊ bonitatem.
—2☛ Wir ẽ do:ꝙ qñq; do
Ad Peimmn nu pꝛopbetie dar
pꝛopf᷑ pꝛopꝛiã mẽtis illuſtrationẽ:⁊ qñ
ſic dat᷑ ſpũs ſcũs ꝑ gram gratũ facieteʒ
tranſfert ſe in aias illoꝝ quibꝰ dat᷑ ami
cos dei eos ↄſtituẽdo:tangedo affectuʒ
coꝝꝑ charitate:ſicut tangit intellectuʒ
ꝑpꝛopbeticã veritatẽ. Qñq; vᷣo dat᷑ ſo⸗
luũ pꝛopt᷑ alioꝛũ inſtructione ⁊ infoꝛma-

tõnẽ.⁊ tũc ſpus ſcus ſic tãgit eoꝝ quibꝰ

t
au
io
ſ
ſi
lelc

t
ſeen
ſin

t Gude
s boies
nultave
1dti,
ccultoru
coels
ſole di/
lios gdi
malibo⸗
reuelati
en Dol
ſolueer
ttgise
vrſde⸗
Mban
oſornins
ſeſim
oboistp
gitg
.Muenic⸗
crade
oſtwet.
1s mu
lſe⸗
te Aus
Arripve⸗
ſcit n
adcdtt
remio
ßlu⸗
Nitequn
chttale
oſove⸗
liaſgne
quc
Gen
ionech
ſacetg
def em
loeflanh
telleng
ſoort⸗
rinſorne⸗

Dpamumig eene

dar intellectũ ꝑ pꝛopheticã veritatem:

„

od nõ tangit eoꝝ affectũ ꝑ charitatẽ
dequibꝰ dr̃ MWatth. vij. Oñe nõne ino

mine tuo pꝛophetauimꝰ ⁊ demõia eijci
mus.quibꝰ tñ dicet᷑ neſcio vos. ¶C Ad
2 eſt dð ſʒ Chꝛy. aliter ſci boĩes lo
quuũtur ſpu dei inſpirati.⁊ alif mali hbo⸗/
mines Aerũ nãq; ẽ ꝙ ois veritat au-

ctoꝛ eſt ipſe ſpũs ſcũs:ut verũ ſit dictuʒ

Ambꝛo.Omne verũ a quocũq; dicata

ſpũ ſcõ eſt. Sancti tñ hoĩes loqunt᷑ ve⸗
ra in ſpũ ſcõ:ſed mali hoĩes loquũtur ve
ra virtute noĩs vpi ⁊ virtute ſpũs ſancti

nõ tñ in puũᷣ ſcõ. VUnde dicit ſignant eſſe
dictu. Oñe in noĩe tuo pꝛophetanimus
non in ſpũ tuo:qꝛ mali boĩes pꝛophetãt
in virtutenois xp̃ᷣi ſed nõ in ſpu dei:ĩmo
in ſpiritu diabolico. ¶ Ad ʒ ẽ dð: q;
amantibus ſecreta celeſtia pandunt᷑ et
reuelant pm quẽ moduʒ fuerũt reuelata
apłis:et iſto mõ ſecreta dei nõ pandunt᷑
malis pꝛophetis:qꝛ et ſi ſunt ab eis ali⸗/
qualiter cognita per intellectꝰ cognitio
nem:non tamen ſunt abeis amata per
affectus dilectionem. MM
Aueſtio xvj. de modo canonixatio/

nies ſanctoꝛum.

Lterin conſiderã
. Adum eſt de
mo canonięationis ſancto/
ru:circa quod querũtur q̃t/
tuoꝛ. ¶ p vtruũ papa debe⸗

at in canoni?atione ſci ſeruareoꝛdinem
iudiciariuũ. 2. vtrũ papa ſtati debeat

canõiꝭ are aliquẽ ſanctu ſibi denũciatũ.

Cz3 vtrũ papa eüdẽ modũ debeat ſer

uare in canonigatione martyrũ ⁊ ↄfeſſo
ru. ¶ vtrũ papa koc it aliquẽ cano-
niʒzare ad oꝛdine aplłoꝝ:ſicut martyruz
uel con feſſoꝛũ ſeu virginum.

jy papa in canoniʒatiõe ſcĩ nõ de
beat oꝛdinẽ indiciariũ ſeruare:qꝛ qð ex

pectat fienqũ in futuro iudicio:nõ ẽ nuc

fiendũ in pñti.:ſed examinatio opeꝝ mi-

decima

ſericoꝛdie de quibꝰ potiſſime dʒ fieri exa
minatio illius ꝗ pꝛo ſcõ dʒ venerari ⁊ ca
nonizari expectatur fieda in futuro iudi
cio:ſicut patet Matthᷣ. xxv.Mõẽ fien⸗
da in pnũti iudicio. S.ſuꝑ illo vᷣbo.i.
Petri.v. Si iuſtus vix ſaluabit᷑:ipius et
pctõꝛ vbiparebũt.Dicit Augꝰ q̃re iuſtꝰ
vix ſaluabit᷑:niſi qꝛ dei iuſticiã tantã eſſe
certũ eſt. utque vident᷑ in huano iudicio
eẽ iuſta:iudicio dei iueniant᷑ iiuſta. Sed
qui debet pꝛo ſancto venerari dei iudi/
cio debet eẽ iuſtus.Fruſtra & fit tal exa
minatio iuſticie:exqͥ ſciri nõ põt. S.
ſcribit᷑.i.ad Chor..ijꝙ ſpualis hõ iudi/
cat oĩa:⁊ ipᷣe a nemie iudicat᷑ aialis xo
nõ ĩtelligit q ſpus ſũt:qꝛ ſpũalit᷑ exami/
nat᷑:ſed ille qꝗ debet pꝛo ſcõ venerari ſpi
rituałeẽ pᷣſupponit᷑nõ dʒ examinari:
n ab aliquo qui ſit viritualo⸗ io⸗
2 eſt glo. ſuꝑ illo
me examiaſti ⁊ nõ ẽ iuẽta i me iniꝗtas.
Kñ d 60 Dicẽdũ: ꝙ ſᷣm Aug in
„XIE li. de pnia. Eccleſiainon
pꝛofert iudicin de aliq̊ niñ ſit ifoꝛmata
public teſtibꝰ⁊ publicj documẽt.Etiõ
ut põit Moſti.c.i.æ de reli.⁊ ve.ſan. In
canoniʒa tiõe ſcipin moꝛẽ quẽ nũc tenet
eccła.xij.ꝑ oꝛdinẽ ſeruãda ſũt. Pꝛimũ ẽ
frequẽs denũciatõ ut nõ ſolũ ſemel ſed
pluries pape denũciet᷑ ꝗ pſcõ dʒ vene/
rari ut ſic multiplicat int̃ceſſoꝛibꝰlargi
at᷑ qð petit᷑. 2 * cõmiſſio.qꝭ ꝰẽ cõmiſſi⸗
onis inꝗſitio.& inqſitiois facte rela/
tio.n e relatiõis facte diligẽs examĩia
tio.õc examiatiõis facte ꝑ ↄſiſtoꝛium
diſcuſſio.mẽ ſecreta diffinitio ⁊ termi
natio. S" manifeſta publicatio. 9 ẽ

diei canonicationis aſſignatio. I eſt

ipᷣiꝰ pape ⁊ oiuʒ aſſiſteutiũ genuflexio ⁊
oronis deuotio ne de pꝓmittat ſuã ecdęe
ſiã decipi uł errare. ii ſᷣe ſermocionatõ

⁊ miraculoꝝ ac opeꝝ mie recitatio:nec

nõ ipſiꝰſci in cathalogo ſcõꝛũ ↄſcriptio.
I2m eſt miſſe in honoꝛe ſancti celebꝛa/
tio et cantici ſpiritualis perſonaꝛio⸗

Ar.

mie deillis ꝗꝓſcis debẽt venerari nũc:
⁊ alit᷑ ifuturo iudicio:qꝛ nũc fit Pʒ ꝑñteʒ
iuſticia. In futuro vᷣo iudicio fiet ᷣm de
terminatã ſniam. ¶ Ad 2 eſt dð ꝙ ſiẽ

dicit Augl.in li.de libe.ar.verũ eſt ꝙ iu/

ſticia bumana multa ↄcedit vanulta im
punita relinꝗt:q ꝑ diuinã iuſticiã iudicã

tur:nõ tñ ut dicit qꝛ nõ oĩia facit.iõ qᷓ fa⸗

cit impꝛobãda ſut.ſic eodẽ mõ dato
nõ poſſit iudicare oĩa recte ym interioꝛẽ
euidentiã ſᷣm quã iudicat deꝰ:nõ pꝛopt

boc debet obmittere ꝗn iudicet młta ʒ
exterioꝛẽ euidentiã pᷣin quaʒ iudicat bõ.
Ad zmeſt do ꝙ Augj. in li. ð vera re
ligiõe expones illud vᷣbũ apli: Spualis

hõ iudicat oia.dicit ſpũalis hõ a nul-

lo hoie debet iudicari: ſʒ a ſolo ipſa lege

diuina 'm quã ipſe ꝗ iudicat iudicabit᷑.

cũ oẽs opoꝛteat pñtari añ tribunal vxpᷣi.
Et qꝛ ipſe papa eſt miniſter ⁊ vicanie-
is diuine ᷣm pñtem iuſticiã:iõ ad ipſũ

ſpectat iudicari ð ſcitate alicuiꝰ ſci vHqu

exponit᷑ venerãdus a toto ppło xpᷣiano.

D lecundu &znt

ꝓ papa ſtati dẽat canomęare ali

quẽ ſanctu ſibi denunciatũ:qꝛ papa ſta⸗/
tim deb et ꝓpmouere ꝗ faciut ad augmẽ-
tationẽ cultꝰdiuini:ſʒ veneratio ⁊ cano
nięatio ſcõꝝ potiſſime ꝑtinetad augmẽ

tationẽ ſeu ampliationẽ cultus dini:cũ

ꝑ boc excitet᷑ et firmet᷑ deuotio populi
xpiani. Hõ eſt ꝙ talis canoni?atio diffe/
renda. C D. illa ꝗ ſut fidei ſtatim credẽ

da ſut nõ viſa. iux illud Jo.xix. Bti ꝗ nõ
viderũt ⁊ crediderũt:ſed veneratio ſcõoꝝ
ꝑ atteſtationẽ miraculoꝝpotiſſime ſpe⸗

ctat ad fidẽ.S ſtatim credẽda ſunt non
viſa. SD. repꝛebeſi ſunt iudei ꝗ nõ cre
diderũt xpᷣm eſſe ſem ſcõꝝ ꝑ atteſtatiõeʒ
miraculoꝝ ⁊ bonoꝝ opeꝝ quibꝰ dictũ eſt
Si mibi nõ vultis credere ſaltẽ operibꝰ
credite. Audita ” fama ſanctitatis ak/

cuius cũ atteſtatione miraculoꝝ:ſtatim

Aueſtio I
Ad pꝛimũ cga alale 2

papa debet ipſum canoniʒzare.

111 eſt qꝛ ſuper
In contrarin illo oe
me Jo.iiij. Molite oĩ ſpuᷣi credere:ſʒ pꝛo
bate ſpũs an ex deo ſit:dicit glo.Qð pꝛi
mis tꝑibus naſcẽtis eccłe cadebat ſpůs
ſanctaſuꝑcredẽtes ⁊ loquebant᷑ linguis
⁊ faciebat miracula:ſʒ nũc nõ eget ecclłla
bis o ibꝰſignis:ſʒ ꝗ babet charitatem te
ſtatur ſpiritũ ſanctũ in ſe babrer.
ndeo do ꝙ& ꝓppter tria nõ det
el EEEſtatim. papa aliquẽ ſan
ctũ ſibi denunciatũ canonizare. C P:
pꝛopter miraculoꝛũ raritatẽ que ſunt ſi

gna atteſtationis ſcitatis alicuiꝰ. Dicit

enim Aug.'. in li de vera reli.q cũ nunc
eccła catholica ꝑ totũ oꝛbẽ diffuſa atqq
fundata ſit. Jõ miracula in nr̃a tga acti
tare ꝑmiſſa nõ ſut: ne aia ſemꝑ viſibilia
qreret ⁊ eoꝝoſuetudine frigeſceret ge-
nus bumanũ quoꝝ nouitate flagrauit.
Quia igit᷑ vera miracula nũc raro fiunt
ne ficta narrent᷑ turp is lucri gr̃a uel bu
mane laudis appetitus glia. nnc bñ vi/
dendũ eſt ut Augj.ibi diẽ qbꝰcredenduʒ
ſit de diuinis miraculis ⁊ inuiſibilibꝰ re⸗
bus. ¶ 2 ppter oꝑis arduitatẽ:nãquã

to opus eſt magis arduũ tãto cũ maio⸗
ri matunitaie ⁊ tarditate fiendũ eſt. AVUñ

nec vxpCᷣs ſtatim Laʒaꝝ ſuſcitauit:nec fi/

liaʒ chana nee ſta tim ſan auit: ſed quãto
magis mulier illa multiplicauit ſuppli⸗

cationẽ:tanto ipſe xpᷣs magis multipli
cabat negatione:ut dicit Chꝛyꝰ Math.
xv. Cũ igit᷑ canoniʒ atio ſcõꝝſit opꝰſum
me arduũ:nõ ſtatim ſj ꝑ mẽſes ⁊ annos
eſt differẽda anteq; fiat. ¶· ꝓpter fi⸗
dei firmitatẽ.dic eni Chꝛy. ſup Matth.
ꝙ iõ xp̃s mulierẽ illã chan aneã clamã⸗
tem ſtatim nõ exaudiuit:qꝛ nolebat fideZ?

illius occultari. Sciebat eni eã dicturã:
Miſerere mei dñe fili dauid:vbi ⁊ xpᷣi di
uinitatẽ ⁊ bumanitatẽ ↄfeſſa eſt ꝓpter
qð meruit audire. O mulier magna ẽ fi
des tua. Expectãada eſt fraluens oꝑa⸗

tio miraculoꝝ⁊ diuulgatio fame operua

1

oͤy

ſt

kea
an
ne
e
ne

mie alicꝰañq; canõiʒ; et ut fideſ ð eisſcita

decimaſexta

te ĩ coꝛdibꝰxpiani pplłli firmet᷑ ⁊ rovoꝛet

111 dò ꝙ& ꝗᷓ ſunt ad
Ad Pꝛimn amplicatione enl

tus dĩni papa dẽt ꝓmouere firmit᷑ ⁊ ſta

bilit iuſticia mediate:⁊ qꝛ humana iuſti
cia boc reꝗritut nõ credat᷑oĩ ſpuiſtati,
ſʒ ꝑ euid entiã exterioꝝ opeꝝ mõ xpᷣus

nullus debet pꝛo ſcõ venerari niſ ꝗ fir
mit᷑ credit᷑ eẽ invita erna:ſʒ ſine oꝑibus
mie nullus a ſiniſtra trãſfert᷑ ad dexte⸗/

rã ut vite erne poſſit eẽ participes ſicut

pʒ Mattũᷣ.xxv. ᷓ examinatio opeꝝ mie

docuit Matth. vij. A fructibꝰ eoꝛum co

gnoſcet eos:io ſᷣm hũc modũ talia ſũt
moueda. C àld 27 do illa qᷓ ime
iate faciũt ad nr̃am ſalutẽ credẽda ſũt
nõ viſa nec pꝛobata:ſicut oẽs articuli fi
dei:q́;uis etiã illa multis miraculis ⁊ ſi
gnis atteſtãtibꝰpꝛobata ſint.credere tñ
ſcĩtatem aliqxnõ tenemur niſi ꝑ oſtenſa

oꝑa.cũ fides ſine oꝑibus moꝛtua ſit.vñ

ſuꝑ illo bo qð dr̃ Jaco.ij.oñde mibifi/
dem tud ſin e oꝑibꝰ:⁊ ego oñdam tibi ex
oꝑibꝰ fidẽ meã.dicit glo.hoc eẽ dictũ q̃ſi

impꝛoperãdo:qꝛ hñs fidez ſine oꝑibꝰſe
ſidelẽ eẽ mõſtrore nõ põt. ¶C Ad qʒeſt
dð ꝙ iudei merito repᷣbẽſi ſunt:quia nec
euidentia necↄtinuatio miraculoꝝ eos

ad deuotionẽ induxit ſʒ potiꝰad obſtina
tionè ⁊ emulationẽ.talẽ aũt tarditatẽ in
canoniʒatõe ſcõꝝpapa nõ ſeruat pꝛopt
emulationẽ ⁊ obſtinationẽ.ſed magis ꝓ
pter rationes ſuperius dictas.

HDtertiũ t&pꝛocedit᷑. vi

det᷑ eni ꝙ papa

eundẽ modũ dẽat ſeruarei cano

niʒ atione martyꝝ⁊ confeſſoꝝ:qꝛ dona
vtroꝛũq; ſũt neceſſaria coia bonis ⁊ ma
lis ODicit eni aplus de donis martyꝝ.i.
Chor.xiij.Si tradidero coꝛpꝰ meuʒ ita

ut ardes quẽadmodũ fecit Laurentiꝰ ut
glo.dicit:charita tẽ aũt non bũero nibil
mibi pꝛodeſt. Oe donis vo ofeſſoꝝ dici E
ibi: Si nouerim myſteria oĩa ⁊ ſi buero

otʒz fide ita ut mõtes traſferrã:charita-
te aut nõ hũcero nibil ſum. Jdẽ õ modus
canouiʒ atois ſeruãdꝰeſt i vtriſq;. ¶ S
ſigna ſcitatis reqrunt᷑ in martyre ſicut
ſtationis ſcitatis:Sᷓ oꝑatio miraculoꝛũ
reꝗrit᷑ in cauoniʒatiõe vtriuſq;. ¶ D.

n ↄfeſſoꝛe:ſʒ miracula ſunt ſigna atte-

poſſet tergiuerſatiõe celari.

rgrit᷑ i ansardeinarzyria ne oreor
ẽqꝛ manẽte cã dx
In rarimn man ere effectus:
ſed cã martyrij 'm Aug.nõ eſt niſi pati

⁊ moꝛi ꝓxpᷣo ⁊ defenſiõe fidei. ꝑmane

te ſola cauſa põt aliꝗs pꝛo martyre ca
noniʒari ⁊ venerari. G

WAOραρ d & papã ſeruare eun
Rndeo dẽ modu in canonizati -
one martyris ſic ↄfeſſoꝛis duplicit᷑ põt

intelligi. ᷣ q; tũ ad oꝛdinẽ cauſe diſcuſſio

nis ⁊ in ꝗſtois.⁊:q; tũ ad motiuũ cãe ca
nonizatiõis ⁊ veneratõis. ¶C pᷣ mõ do ẽ

ꝙ ſic:qꝛoꝛdinẽ iudiciariũ ſupꝛa poſituʒ

debet ſeruare papa in canoniʒatiõe mar
tyris ſicut ↄfeſſoꝛis q;tũ eſt ad inꝗſitio

nem cauſe:cũ eniʒ martyrẽ nõ faciat pe
na ſed cã 'm Augj.qñq; aligs denüciat

pape canoniʒ ãdꝰ p martyre cauſam qᷓre
Faſme eſt dẽt diligent ingrere. ⁊ nõ ſo⸗
ũ cãm patiẽdi:veꝝetiã modũ paſſionis

qꝛ multi heretici paſſi ſùt ⁊ patiunt᷑ pꝛso

xpᷣo:qui doctrine e⁊ pᷣceptis eiaduer-
ſant᷑. Dequibꝰpicit apls ad Ro.x. qJ elũ
qdẽ dei bñt ſed nõ hm ſciaʒ.ſuꝑ verbo
dicit glo.ꝙ ſtultũ eſt vñm legis venerg
ri ⁊ legẽ eiꝰ⁊ doctrinã ꝑſeꝗ ⁊ falſſficare.

Modus ẽ patiẽdi ⁊ ca paſſionis diligẽ

ter eſt inqrenda:niſi adeo eẽt nota ꝙ nõ

mõ dð eſt ꝙ nõ:qꝛ cã martyrij finalit et

tminatiue eſt defenſio ⁊ cõfeſſio verita
tis fidei ꝓpᷣiane ⁊ eoꝝqᷓ annectunt᷑ fidei.

Et dicoq annectunt᷑:qꝛ ſᷣm Augl. Jod
nes baptiſta martyr xpi fuit.nõ ꝙ coge
ret᷑ negare xpᷣm uel fidẽ xpᷣi direcce: ſed

cogebat negare veritate ⁊ iuſticis. o
lebat eni Nerodes ut diceret:Licet tibi

hbr̃e vxoꝛ? fratris tui. Et qꝛ ꝓ taliverita
te paſſus ẽ martyr xpᷣi factꝰ ẽ. Całcãa
debet eẽ motiua canonizatõis iliiꝰg det
ꝓ martyre ven erari: q exnñte abſq; alia

diſcuſſione debet pꝛo martyre venerari
⁊ cannonigarſi. 8 .
—Q& Ww Sdsð eſi ꝙ H mar⸗
Ad Pamugr ſit cõmune bo
nis ⁊ malis cã tñ martyrij nõ ẽ coĩs om
nibus. Mã ↄfeſſio fidei xpᷣiane ⁊ moꝛi ꝓ
def enſione veritatis fidei qð ẽ cãẽ marty/
rij extrinſeca finalit᷑ terminatiue nõ eſt
cõe oibꝰ.Similit᷑ cbaritas ꝗᷓ eſt ca mar
tyrij meritoꝛia itrinſeca efficient ipera/⸗
tiue:qꝛ ipſa imperat opꝰ martyrij meri-
toꝛie nõ eſt oibꝰcoĩs.Oicit enim Niero.
⁊ ponit᷑.i.q.i. Aide eri bonũ eſt chari⸗
tas ſi ita martyriũ fecerimꝰ ut nr̃as veli
mus ab hoibꝰreliquias venerari ⁊ ſi opi
nionẽ vulgi ſectãtes intrepidi ſanguinẽ
funderimꝰ ſöam nr̃am vſq; ad mẽedici
tatẽ ꝓpꝛiã dederimꝰbuic oꝑi non tã pꝛe-
miũ q; pena debet᷑.⁊ ꝑfidie magis toꝛ⸗
mẽeta ſut qᷓ; coꝛona victoꝛie. ¶ Ad 2
eſt dð ꝙ plus eſt inqrere ꝑ cãm q; ꝑſi-
gna: q;uis miracula ſint ſigna atteſta/
tionis ſcitatis: nõ tñ ſunt ꝑ ſe cã cũ poſ
ſit ↄuenire malis miracula facere: ut ſu
pꝛa dictũ eſt:ſed pati pꝛo xpᷣo ⁊ ꝓ ↄfeſſi
one fidei eſt per ſe cauſa ſcitatis. Unde
iſta exñte abſq; oĩ ſigno miraculoſo det
aligs ꝓ martyre canonigari. CAd 3“
eſt ðð ꝙ nullũ opꝰmiſericoꝛdie ſic requi
ritur ad babẽdu vitã eterna:ſicut baptiſ
mus.:cũ ſcriptũ ſit Jo.iu. Nin ꝗs rena/
tus fuerit ex aqua ⁊ ſpũ ſcõ nõ intrabit
inregnũ celoꝝ:⁊tñ ſi aliquis nõ baptięa
tus interſiciat᷑ nolẽs xpᷣm negare:tanqᷓ;
verus martyrvenerãdus eſt. Oicit eni
Augi.in epla ad Seleucianã.Quoſcũq;
legimus in coꝛpoꝛe xpᷣi quod eſt eccleſia
ꝑtinere ad regnũ celoꝝ nõ niſi baptica/
tos intelligere debemꝰ:niñ foꝛte s an-
guſtia paſſionis inuenit at nolẽtes xpᷣm
negare anteq; baptigarent᷑ occiſi ſüt:
bus ipſa paſſio pꝛo baptiſino ðᷣputata ẽ

TPCI1 ſic pꝛocedit
ð quartu Videt᷑ enim
ꝙ papa poſſit aliquẽ canonięare ad oꝛ-
dinẽ aplłoꝝ ſicut martyꝝ nel confeſſoꝛuʒ

IIII
quia barnabas apłs nõ fuit: et tñ ad oꝛ
dinem apłoꝝ ꝑ ecclam eſt canoni?atꝰ:
⁊ o fficiũ apłi pꝛo ipo cantat᷑. ¶C S.apłi
hſᷣm qð dicit Maximꝰ in quoda ſermone
latine dicunt᷑ miſſi:ſed oes doctoꝛes et
pꝛedicatoꝛes euãgelij mittunt᷑:iur᷑ illud
ad Ro.x. Quõ pꝛedicabũt niſi mittant᷑
oẽs tales ad oꝛdinẽ aploꝝpoſſunt ca-
nonigari. S. oẽs apli fuerunt ehi er
go oes epᷣiqui canoniant᷑ poſſunt in oꝛ
As apoſtol oꝝnumerari.
ℳ . eltqꝛ poſi⸗
In contra rinz enee cõ
peratiuus nõ debent numera ri cũ ſuꝑla
tiuo:ſj in aplm ad Ephe.i.Gratia xp̃i
ſuperabundauit in eo ⁊ in oibus apoſto
ſtolis in omni ſapientia ⁊ pꝛudentia.
Rn CO dð ꝙ alig ſancti admit
