des catholica mandat ſeruari.ne tñ ali
quid poſſint facere eoꝝſuꝑſtitione dam

nabili quod vergat in confuſionẽ⁊ irre/

uerentiã fidei xpiane:ↄgruũ ẽ ut lege il
la regant᷑q oibus cõmuniter imponitur

mñ seſt dcendũ ꝙ ſiẽ
Adqᷣ Palmiu nar poteſtates

ſic variant᷑ leges. Exiſtentes eni in vna
ciuita te uel regno:ſubdunt᷑ legibꝰilliꝰci-
uitatis ułilliꝰ regni:nõ alterius niſi vnꝰ
rex uel pꝛinceps eſſet ſub dominio alte/
rius:vñ pagani qui eſſent ſub ptãte im/

perij:lege imperiali debẽt viuere:⁊ ſub/

iecti alioꝝ pncipũ illis legibus debẽt vi
uere quibꝰviuũt alij eoꝝ vaſalli.
2meſt dicenduũ ꝙ illa ſolẽnitas inſtrumẽ
toꝛum in nuptijs cõtrabendis: requirit
tm infidelibus qui nõ poſſunt contrahe
re matrimoniũ niſi cuʒ vna. Pagani vo
⁊ barbari poſſunt plures a ccipere ſᷣm ri
tum ⁊ ſuperſtitionẽ ipſoꝝ Añ ad ipſam
ſolenitatẽ inſtrumentoꝝ dotaliũ non te
nẽtur:quia ſic nõ ſubdunt᷑ pꝛincipibꝰxpᷣi

anis in ritibus ⁊ ſuperſtitionibꝰeoꝛum:

ita non ſubdunt᷑ in nuptijs contraben⸗
dis ⁊ i ſolẽnitatibus in matrimonijs fa
ciendis. Ad ꝭeſt dicendũ ꝙ paga-
ni ⁊ barbari nõ poſſunt puniri pena ſpi/
rituali:eo ꝙ ſi paganus percuteret cle/
ricum non incideret in canonẽ late ſen/
tentie.cum ſit extra eccleſiã:poſſent ta/
mẽ puniri pena ſpirituali pꝛincipes xpᷣi

ani.ſub quoꝝ dñio ipſi pagani exiſtunt:

quia poſſent excõmunicari ſi eos nõ pu⸗/
nirent pena pecuniaria uel alia pena cõ
digna tatata ab eccleſia. Si vo dicti pa
gani exiſiant ſub ſoldano uel ſub aliquo
alio pꝛicipe infid eli: debent viuere bm ri
tus ⁊ obꝰuãtias ac ſtatuta illoꝝ.

— 7 ſic pꝛoceditur.
D ſextũ ůderer euin⸗

CAd

Queſtio vVvyi

ꝙ papa ritũ paganoꝝ tolerare nõ debe
at:quia qui poteſt pꝛobibere peccatũ et
non pꝛobibet conſentire videt᷑: ſicut di-
cit glo.ſuper illo verbo ad Ro.i. MNon ſo

lum qui faciunt:ſed etiã qui conſentiunt

facientibus:digni ſunt moꝛte pagani er
go in ritu eoꝝ infid elitatis tolerandi nõ
ſunt. C“ Pꝛeterea papa ab omni ſpecie
infidelitatis potiſſime debet cauere: cũ
pꝛo ſolo hereſi ipſe ſit deponendus:ſʒ ut
ſcribit᷑.lxxxiij.di.c.erroꝛ. Hon caret ſcru
pulo ſocietatis occulte qui maniſfeſto fa
cinoꝛi deſinit obuiare. Ritus ergo paga
noꝛum papa tolerare nõ debet cum poſ-
ſit eis obuiare. C Pꝛeterea peccatũ ido
latrie ⁊ peccatũ cõmiſſũ contra legè dei

A2

foꝛtius eſt qᷓ; bfocti cõmiſſũ cõtra le⸗
ed peccata cõmiſſa contra

gem nature:
legẽ nature deducta in publicũ.ſtatiʒ ꝑ
papã punienda ſunt ut ſupꝛa dictũ eſt.g

ſimiliter peccatũ idola trie ⁊ alias ſuper
ſtitiões paganoꝝ papa nõ dʒ tolerare:

* „

ſed ſtatim punire.

In contrariñ Aute

rius dei: ſed deꝰ multa mala tolerat in

pꝛeſentique in futuro per eiꝰiuſtitiã pu/
nient᷑: ut dicit Augj.ergo eodem modo

papa debet tolerare.
q 'm Greg!. in pa⸗

19 60 ſto.eccleſia quaſi quind
modis debet ſe habere in coꝛꝛectionevi

„

cioꝛum. ¶pᷣper diſſimulationẽ. C 2:
per maturã toleration᷑. ¶ zyper ſubti
lem inueſtigationẽ. ¶per durã incre
patione ¶.per ommmodã extermi-
nationè. C Imitat᷑ eni eccleſia iudiciũ

dei qui multa mala in pꝛeſenti diſſimu/

lat.multa matura tolerat:multa ſubtili
inueſti gatiõe ad lucẽ deducit. multa vᷣa
duris flagellis foꝛtiter increpat. multa
vo oĩmode exterminat.vñ ſi papa vide

at conuerſationẽ paganoꝝ pꝛodeſſe fide
libus:uel pꝛopter ipſoꝝ conuerſatione,
uel ꝓpter ipſoꝝxpᷣianoꝝ diſſid ij ⁊ alioꝛũ
maloꝝ vit ationẽ poteſt ⁊ dʒ eoꝝ ritũ et

————————

i
Matts
futyno
fulanea
ſoltet
irati
in
aln

Mbe⸗

En

i

I

renodede
hercgtüg
ch ſaut di⸗
oi. onſo
vonſentunt
e gagenicr
olandin
bnnni ſpee
t alare ci
endus ut

ncaretſcru

anieſtofs
ergopagt
taumpo⸗,
Ncatüid⸗
malegede
ſäcöml⸗
niſtanm
iciſrid
1ei s
Alius ſyer
tolerare:

guinpe
1cſtvies⸗
Nerar in
Kitüäps,
len mol⸗

g inpr⸗
nuin
AMN
her iti
Muräincte
eterm,
ia idian
jdiſtinn/
Utaſubeſ
multa ſe
lt, nin
pape G
beſeſte

rtineh
i rlen

op ſiis

ſuperſtitionẽ tolerare: alias dʒ omnino

vitare:potiſſime tunc iam fidelibꝰmulti
plicatis nõ expedit ritũ paganoꝝ ⁊ alio
rũ infideliũ cũ fide xpᷣiana admiſceri.
Ad pꝛimũ dᷣeſt igendu w ſn
2 bbr perſtitiõi pagano
rum nõ eſt conſentiendu ſed ẽ aliqñ diſſi
mulandũ uel ſapient tollerãdũ.quia aliq
foꝛte maioꝛa mala fierent per eoꝝ exter
mina tiõeʒ. Et aliqua foꝛte maioꝛa bo
na impedirent᷑: pꝛopter que duo multa
mala deꝰ? permittit in vniuerſo fieri que
ꝓbibere poſſet. Et ꝑ boc patet ſolutio

2d 2 etz e⸗
¶ Queſtio viceſimaquarta De obediẽ

tia iudeo

,. conſiderandũ ẽ
Eindexe obediẽtia iu

deoꝝ Circa qð querut᷑ decẽ.
¶ ' PDPrimo utru papa debet
üiugeos cogere ad ſuſcipiedu
fidem. ¶2ꝛ? vtrũ papa debet iudeos
cogere ad dimittendũ iudaiſmũ. 3: vtꝝ
papa iudeoꝝ filios eis iuit debeat face
re bapti; ari. ¶C Alvtrũ papa debeagt iu
deos cogere ad laboꝛãdu manibꝰ ¶ 5·
vtrũ paꝑa debat iudeos puare oĩ agmi
niſtratiõe officioꝝ ſuꝑ xpianos. C .
vtrũ papa debeat iudeos pꝛiuare ut nul
lum dominiũ ſuper xpᷣianos bhabeant.
¶C2.vtrũ papa debeat permittere xpᷣia
nos cum iud eis conuerſari. ¶ S:vtrum
papa debeat iudeos punire pena ſpiri⸗
tuali qua xpᷣianos punit. ¶C 9· vtruʒ pa
pa debeat permittere iudeoꝝ oblatiões

⁊T elemoſynas recipi a firelibus. C10.
vtꝝ papa debeat permittere ꝑ xpianos

pncipes aliqs exactiones in iudeoſ fieri
2☛ Pelinintk Zigetur eniz

ꝙœ papa nõ debeat cogere iudeoſ

ad fidem ſu ſcipiendã. Quia nemo cogẽ

qus eſt ad illud ad qð inutiliter cogitur:

ſed ad fidẽ ſuſcipiendã nemo vtilit᷑ cogi

tur cum deus aſpernet᷑ coacta ſeruitia:

ut Gregj. dicit:ad fidẽ ergo ſuſcipien dã

vigeſimaquarta —

iudei cogẽdi no ſũt. C S. ſm Aug cete

ra põt hõ nolẽs:cred erę aũt nõ niſ va/
lẽs:jvolũtas coginõ põt.nõ iudei ſũt

ad credendũ cogendi. S.ſcribit.xlv.
di. c. de iudeis. Pꝛecipit ſca yynod?nemi⸗
ni deincepsvim ad crededũ inferre:nõ S
violẽtia ſed liberi arbitrij voluntate ut
conuertantur:iudei ſuadendi ſunt.

ein ritrarin eas ſcribit En
₰B n C0 trariua xiiij.exi cito

i vias ⁊ ſepes ⁊ cõplle intrare ut iĩpleat᷑
domꝰ? mea.ad impledã g eccliamq ẽ do

mus dei ad quã per fidem intrat᷑ cõpel⸗

lendi ſunt homines ⁊ cgenht. 4 . .
&α . dò ꝙ aliꝗ rñũdẽt ad iſtũ
Rnd e0 articulũ tali diſtinctiõe

5p̃miſſa. Infidelin qꝗdã ſũt ꝗ nunq; ſuſce-
perũt fidẽ:ſic gẽtiles ⁊ iudei.et tales ut
dicut nullo mõ ſunt ad fide cõpellẽdi ut

credãt:qꝛ credere volutat ẽ.Alij vo ſut
infideles ꝗ qñ q; fidẽ ſuſceperut: ⁊ eã ꝓfi
tent:⁊ taleſ ſut coꝛꝑalit cõpellẽdi ut im

pleat qð ꝓmiſerũt:⁊ teneãt qð ſełſuſce-

perũt:ne nomè dñi blaſphemet ⁊ xpᷣi fi

des vilis acↄteptibilis hẽat᷑. Iſta autẽ

rũſio ſatis pot colligi ex decreto ſupꝛa al
legato · xlv.di.c.de iudeis. Aeꝝqꝛ paulꝰ

gꝗ oib plus laboꝛauit pena coꝛꝑis qd cre
dendu euaãgeliũ coact?mtrauit:qð nũ qᷓ;

crediderat:ſʒ foꝛtit᷑ ipugnauerat: ſic ex-
pᷣſſe dic Aug.ad bonifaciũ comitẽ.⁊ po
nit.xxiij.q.vi.vbi ait.ſciſmatici:q dicũt
Cuixpᷣs vnq; vi intulit quẽ cogit: Ecce
bñt aplin paulu in q̊ agnoſcat xpᷣm pꝛiꝰ
cogentẽ:poſtea docentẽ:pꝛiꝰ feriente:po

ſtea ↄſolgntẽ:iõ puto abſq; pᷣiudicio ðð

ꝙ ulqrit de facto uel de mõ fiedi.ſi xo
qrit᷑ de facto ita ꝙ alig ad fidẽ ſuſcipien
dã violẽtia cõpulũ ſũt:ſñi talvioletia fuit
abſoluta:nõ ſut cogedi ipſa tenere. ſi vᷣo
fuit mixta ⁊ ↄditionalis:fidẽ ſuſceptaʒ
tenere cõpellẽdi ſũt:qꝛ bin Aug.volutas
coacta volũtas ẽ. Et ppᷣ.s hoc ꝓbat.iij.

Etbi .ſed ſi querit᷑ de mõ ſiẽdi:puto ꝙ ſi

ſperetur aliquoꝛuʒ infidelium cõuerſio
per terroꝛes ⁊ flagella compellẽdi ſunt.

Ar.

infundere ſit ſolius dei:ſed ad conſenti-
endu ⁊ obicẽ nõ pꝛebendũ ꝑ obſtinataʒ
volũtatẽ. Mã in cõuerſione infideliũ ec/
cleſig d ebet dei iudiciũ imitari: ſed de⸗
paulũ eccleſie ſue ante fidẽ vaſtatoꝛeʒ;:
poſtea o magnũ edificatoꝛẽ:nõ ſolum
voce cõpeſcuit:veꝝetiã ptãte ꝓſtrauit:
atq; inſidelitatis tenebꝛis ſeuiente; ad
deſiderandũ lumen coꝛdis ut ſurgeret
pꝛius cecitate coꝛꝑis ꝑcuſſit:ſicut dicit
Aug'.ad bonifaciũ. . Ad pꝛimũ gͤ eſt
do:ꝙ nõ cogit᷑ inutiliter:imo valde vti/
liter. coacta eniſeruicia nõ ex coactiõe
ꝛocedẽtia:ſed ꝑ coactionẽ voluntarie
ſubſequetia deus nõ ſpernit ſed diligit.
AVñ dicit Grego. Sibonũu ad quod ma
li cogũtur ſemꝑ iuiti toleraret ⁊ nunq;
voluntarie ſeruirent: inutilit cogerent
ad illud. Sed qꝛ flagellis tribulationuz
mali cogunt᷑ a malo diſcedere:⁊ ad bo/
nuʒ pꝛouocant᷑ iõ vtilit cogit᷑:qꝛ timoꝛ
ſeruilis recedit ⁊ timoꝛ caſtꝰet filialis
ſuccedit. Ad 2 eſt dð : ꝙ voluntas
ad credendũu non cogit᷑ ſed qñq; ut con
ſenſus ad credendũ adueniat ꝑ penas
⁊ flagella iducit᷑. VUñ dicit Aug ad do
natu pᷣᷣꝛu. Si neminẽ eſtimas cogeẽdũ
ad bonũ: attende quid dixit apłs. Qui
epᷣatũ deſiderat:bonã opus deſiderat:⁊
tñ tam multi ut epatũ ſuſcipiant tenẽt᷑
inuiti pꝛoducunt᷑:includũt᷑: patiũt᷑ que
nolũt mala tanta:donec eis adſit volũ
tas ſuſcipiendi onus boni oꝑis.¶CAd
m E d: ꝙ illud decretũ intelligit᷑ nulli
eẽ inferendũ coactione abſoluta:nõ aũt
de coactione mixta uel cõditõnali:ſicut
cu quis pꝛouücit merces in mari tꝑe tẽ/
peſtatis. Ael põt dici ꝙ nemini facieda
eſt violẽtia ut coacte credat:ſed põt ſie
rivioletia ut cõſenſus cõueniat quate/
nus voluntarie credat. =ð

2 ſonnAſßfſic pꝛoce
Dſecundũ dore
tur eni ꝙ papa debeat iudeos co
gere ad dimittendũ iudaiſmũ:qꝛ qð fuit

Non quidẽ ad fidẽ ſuſcipiendã: cũ fideᷓʒ

repꝛehenſuʒ in petro: repꝛebendẽdũ eſt

in papa qui ẽ ſucceſſoꝛ eius: ſed iudai ca
re fuit repꝛehenſuʒ in petro ad Galłii.

Cũ vniſſet enĩ cephas antiochiã in fa⸗
ciem ei reſtitit paulꝰ: quia repꝛebenſibi
lis erat. Mõ ergo papa debet iudeos ꝑ/
mittere iudaigare. ¶⅓ Pꝛeterea ſuꝑ illo
verbo Matth.xxiii. Ae vobis ſcribe et

phariſei qui circuitis mare ⁊ aridã ut fa

ciatis vobis vnũ ꝓſelituʒ: dicit Oꝛige.
Quicũq; pꝰſaluatoꝛis aduẽtũ iudaigãt

docent᷑ imitari affectũ eoꝝqui dixerunt

illo tpe: Crucifige crucifige eũ. Sed pa
pa nõo debet eẽ xpᷣm crucifigentiũ imita

toꝛ ſed potius extirpatoꝛ. nõ debet ꝑ/

mittere iudeos iudaiz are. ¶ Pꝛeterea

quicũq; dat cãm peccandi ipſu becearn
cõmittere videt᷑.ſed pctm ẽ iu
Scribit᷑ eni ad Gall. v. Ecce ego paułꝰ

gikare.

dico vobis qm ſi circũcidimini cpᷣs vo-
bis nibil pꝛoderit. Papa ? nõ debet da
re cãm iudeis iudaicandi.

In contrarii eſtas ſcri-
J n C0 ntrarimm bit ex de in
deis vbi dỹ ꝙ ſicut legalis diffimitio iu⸗
deos non patit᷑ nouas erigere ſynago⸗

gas.ita eos ſine inquietudine veteres

babere permittin..
Knd c0 Dicenduʒ ꝙ ſicut dicit
I Augẽ in li. de vera reli
giõe. Fides catholica vtit᷑ iudeis ad cõ
parationẽ pulchꝛitudinis ſue.qꝛ ex boc
ꝙ iudei ritus ſuos obſeruãt in ꝗbus p̃fi
gurabat᷑ veritas ſidei quã renemꝰ.iſtud
donũ puenit ꝙ teſtioniu fidei noſtre ba/
bemꝰ ab hoſtibꝰ ⁊ quaſi in figura nobis
repñtat᷑ quod credimꝰ.ut ſint ipſi falla-
ces pꝛo ſe ⁊ veraces pꝛo nobis ⁊ ↄtra ſe
ut dicit Aug. Et io pᷣcipit eccla. ex de
iudeis.c.ſicut. nullus xpᷣianꝰ eoꝝ quẽ

libet ſine iudicio terrene ptãtis:uel occi

dere: ulvulnerare:uel ſuas pecunias au
ferre pᷣſumat:aut bonas q̃s bhactenꝰ ba

buerũt ↄſuetudines ĩmutare:pᷣſertim in

feſtiuitatũ ſuaruũ celebꝛatione:quiſq; fu
ſtibꝰ uel lapidibꝰ eos nullatenꝰꝑturbet.

N.

neelt
ivei

lerunt“

turpit
inenge⸗
fuſene

90

henin⸗
glubue
gelod
ſuitigu⸗
gubos
eoinc⸗
chantin
ſeſtde
Ciniud
ſtn
ſitcnd
inperc
Mbeit
cal
ſeu

gtir
rino
pore
yteo

lin ſa
hecſe
gbeccl
puerti
beneft
oblige
ot
.
ſos e

use
(cden

I

bengid
Sſcliugae

aGelbi
tochii inſz⸗
repechenbi
betideos⸗
neraͤſp i
cboͤſebeet
1artitſ⸗
detige.
etüiuteſeit
guidemmt
cei. Setn
gentiüintt
nodcherh,
Cper
ena
nk ittigte
lde
pnien
nödche

NNo 0/
literbei
fintio i⸗
re nago⸗
ne ees
Pfautden
en
Mus ℳα
gafe
Gqbus
noſtteba⸗
gnobis
tipſifi⸗

i 1 te

acldin
.
itise N
Zhum

eftnin

ecnſit

Mante

Ar.

neq; aliquis ab eis co acta fuitia exiga
niñ que ipſi tẽpoꝛe pᷣterito facere cõſue

uerunt. Syn agoge vo ipſoꝝ ſi deſtruan

tur:pñt abſq; dictione ipᷣas reparare
in eadẽ qualitate ⁊ mẽſura ĩ qua pꝛius

fuiſſe noſcuntur.

Ad pꝛimu azoenagades
geE III petrus nõ fuit rep
henſus a paulo iudaiando coꝛa iudeis
quibus licitũ erat iudai?are nondu euã
gelio diuulgato: ſed ideo repꝛehenſus
fuit: quia coꝛam gentibus iudaizabat:
quibus licitũ non erat legalia ſeruare:⁊

—

ideo incaute agebat:qꝛ mgersgis indu

cebantur ad iudaigandũ. Ad ſecun-

—

dũ eſt dicendu ꝙ papa nõ imitat᷑ iude-

osin iudaiſmo:ſj tolerat eorum ritũ ꝓ-

pterrõnem dicta. C Et eodẽ modo re
ſpõdendu eſt ad tertiu: quis no dat eis

cãm peccãdi ſed ꝑmittit ſolũ:ſequens in

boc dei iudiciũ:qui multa mala ꝑmittit
ꝓpter aliqua bona que ex illis ſua mira
bili ꝓuidentia eliciuntur. “
Dirertium ceit punl e n eger
BLeittii mSider eni minus oium: ſed ſub tutoꝛibus ⁊ acto⸗/
rib eſt vſq; ad p finitũ tẽpꝰ a patre.Ad
papa aut nõ ſpectat lege nature inſtitu
ere uel ponerc.ergo ad ipᷣm non ſpectat
ipſam deſtituere uel deponere.

mñ erso ẽ dicendũ q;
Ad pꝛimũ direndu e

uel regenerantvolutate parentu poſtq;

wvwv papa inuitis parẽtibus debe
at iudeoꝝ filios facere bapticari:qꝛ pue
rinõ ſaluant nec regenerant᷑ voluntate
parentu: ergo eoꝝ voluntas nibil facit
vt eoꝛũ filij debeant bapticari vel non.

¶ HS. in articulo moꝛtis nulli benefici
um ſalutis ẽ deneganduʒ: nec heretico

nec ſciſmatico:nec excõic ato:nec pᷣſciſo
ab eccleſia.ergo ſaltẽ in articulo moꝛt
puer iudeoꝝꝑ fideles ꝑſonas baptiſmi
beneficiu eſt conferendum. D. pueri

obligant᷑ ad penã culpe ex opere alioꝛũ

ergo alioꝝ oꝑatione pñt ſaluari ⁊ bapti
cari. C S. magis eſt de iure naturali

matrimoniũ q; cura paternalis erga fi

lios:ſed ibi diſpenſat eccieſia rõne in ſi⸗

delitatis:ergo ſilr debet diſpen ſare i b·

☛

In contrariua Auumi

nus cõtra epiſtolã Füdamenti: Ego nõ
crederẽ euangelio ſi nõ crederẽ eccleſie

vigeſimaquarta,.

Sed eccdeſia nõ legit᷑ talẽ oſuetudinem

ba buiſſe: ut iudeoꝝ filios baptizaret iui

tis parentibꝰ. Ergo iſtud faciendũ nõ ẽ

Wer dicendu ꝙ ſicut dictu,
Rndeo eſt ſupꝛa in bis que per

ſcripturã ſacrã nõ inuenit aliquid certũ

ↄſuetudo eccleſie ⁊ maioꝛũ ꝓlege ſeruꝗ

ga eſt. Eccleſig aut nuſq; legit᷑ taleʒ cõ
ſuetudinẽ hunſe ut iudeoꝝuel alioꝝ in-

fideliũ filios inuit parẽtibꝰ faceret ba-

ptizari: Etiã tepoꝛe imperatoꝝ chꝛiſti/

aniſſimox: ut coſtantini ⁊ alioꝝquoꝛuʒ
fauoꝛe ſumi põtifices ⁊ epi qui ꝓillo te

poꝛe fuerunt: potuiſſent tale ↄſuetudi-
nẽ in eccleſiavniuerſalit iducere. ¶ Sʒ
an nunc papa poſſit inducere ↄꝛiam cõ⸗/
ſuetudmem: ⁊ ↄtra tale cõem obſernan

tiam ecclie diſpenſare: puto ꝙqnõ: quia
boc videt᷑ repugnare pᷣceptis leg natu

re. Oe lege aut naturali nõ eſt ſolũ filio

rũ ꝓcreatio veꝝetiã nutritio ⁊ educatio

vſq;quo ad vſu ronis ꝑueniant: Juxil-
lud ad Galat.iiij.· Quanto teꝑe beres
ꝑuulus eſt nibil differt a ſeruo: cu ſit do

ſunt ſui iuris ⁊ ſue lib ertatis:ſed anteq;
ad vſũ roõnis ꝑpueniant:ꝑ ronem ⁊ volu-⸗

tatem parentũu eoꝝ ſalutẽ ↄſequunt᷑: vt

ſicut eoꝝ cure naturalit ſubiacent:ſic ſʒ

eoꝝ diſpẽſatiõeʒ ſut eis diuina miniſtrẽ
da. C Ad ſecudu eſt dicenduʒ ꝙ aliqui

dicũt pueros infideliu eẽ baptiʒandos

in clãculo in articulo moꝛtis ꝑ nutrices
ipſoꝝ: ⁊ nõ aliter: ne ſacramento fieret

iniuria per reiteratione᷑:ſi poſtmodu ad
ulti facti ↄuerterent᷑ ad fidem:⁊ ne goſt

modũ baptizati remanerẽt i ↄuerſatio

ne in fidelin quibus baptizatis cõuerſa
tio in ſideliũ ꝑ eccleſiam interdicit᷑. Scd

/

iſtud nibil ẽ dicere:quia nõ negat᷑ quin
indeus vel infidelis poſſit ſacramentũ
baptiſmi coferre adminiſtrãdo ipſũ in
foꝛma eccleſie:ſed ſi in articulo moꝛtis
ułalio mõ baptient᷑ pueri iudeoꝝ ꝑ nu
trices ⁊ obſtetrices xpᷣianas:fit boc iui
tis parentibꝰ:qð ſupꝛa negatuʒ eſt fieri
poſſe:⁊ fit ↄtra ꝓhibitiõem eccłie:qꝛ ꝓ-
biber extra de iude. MHe ipſi obſtetrices
uel nutrices beant xpianas. ¶C Ad ter
tiũ ẽ dicendũ q volũtate ⁊ oge alioꝛum
ſiłr ſaluant᷑ pueri vſu rõnis carẽtes: ꝗa
volũtate ⁊ oꝑe ſolũ parẽtũ:quoꝝ diſpẽ
ſatione ut dictũ ẽ ſunt ei ſacr̃a ſalut ad
miniſtranda. Ad qrtũ eſt dicendum
ꝙ mr̃imoniũ nõ ↄtrabii niſi a ꝑſonis ꝗᷓ
hbñt vſũ rõnis:vñ alter põt cõuerti ad fi
dem altero nõ cõuerſo: ⁊ eodẽ mõ pue-
ri poſtq; ꝑueniũt ad vſuũ ronis:pñt ↄuer
ti ad ſidẽ ꝑentibus nõ cõöuerſris.

OρW☚ quartu deken,

ꝙ papa nõ debeat cogere iude
os ad laboꝛandũ manibꝰ:qꝛ iudei nõ de
bent cogi niſi ad illa que alij cõiter laici
ſubiecti pncipibus xpᷣianis cogunt᷑: ſed
nõ oès laici xp̃ᷣiani cogunt᷑ manibꝰlabo
rare:ergo nec ipſi iudeiad hboc ſunt co/
gendi. S. dicit iuriſcõſultus ꝙ nul⸗
la rõ aut eꝗtatis benignitas patit᷑: utq
ſalubꝛiter ꝓ vtilitate hominũ itroducu
tur ea nos durioꝛi iterpᷣtatiõe j ipſoꝛũ
cõmodũ ꝑducamꝰad ſeueritatẽ:ſed ĩter
dũ hoc facit ad vtilitatez reipublice: ut
iudei magis intendãt alijs lucris q; la-
boꝛibus manuũ:ergo no ſũt ad boc co/
gendi. C S. ſcribit᷑ extra de iude.c.ſc̃.
Mullus exigat a iudeis coacta ſeruitia:
niſi que ipſi tepoꝛe pᷣterito facere cõſue
uerũt:ſed nõ ſꝑ fuerũt alio tẽpoꝛe coacti
manibꝰlaboꝛare:ergo nec iſto tempoꝛe
ad boc cogendi ſunt.

In contrariũ ns hier
Ebeſſałvlt.Qui nõ laboꝛat:nõ mãdu
cet: ſed iudeinõ pñt aliũ lucrũ hẽre lici-

tũ ſine laboꝛe manuũ: ad hoc ſũt cogẽ
di: ut poſſint licite co; Pane mãaãducare.
1AR— Rdicendů ꝙ logmur nuc
Kudeo de iudeis qui ſubdũt᷑ do
minio xp̃iane fid ei:niñ aũt ꝑ papã ⁊ ali
os pncipes cbꝛiſtianos ꝗbus ipſi ſubdũ
tur: cogantur manibꝰlaboꝛare:ſequitur
ꝙ ipſi ſint ꝑticipes eoꝝpeccatis:⁊ tur⸗

pis lucri ſectatoꝛes:uei ꝙ ipſi fraudent

eoꝛum redditibus debitis eis ex colle/
ctis ⁊ cõdemnatiõibus ipſoꝝ:cũ eni ipſi
iudei vt ſtatim dicet᷑inon poſſint publi-
cis officijs deputari:dequoꝝ ſtipendijs

poſſit eis licitũ lucrũ acquiri. relinquii
ꝙ ſi non cogant᷑ manibus laboꝛare ſo-

lum lucrũ vſuraruz; ad eos põt ꝑuenire.
Pꝛopter qð ſi cõtingat pᷣdictos iudeos
foꝛe facere.cũ eoꝛum culpa non debeat
tranſire impunita:multo foꝛtius q; cul
pa xpᷣianoꝛum:neceſſarium erit ut puni
ant᷑ pena pecuniaria: niſi foꝛefacerent
rali culpa que eſſet digna pena moꝛtis:
uel puatione alicuiꝰmẽbꝛi:q̃ quidem pe
cumia noĩe pene ab eis ablata tãq; vſu
raria per iudices xpᷣianos pncipes reti

neri nõ põt.ſy vel reddẽda ẽ illis ꝑſonis

q quibus iudei extoꝛſerũt:uel 'ᷣm cõſiliũ
dioceſani in pios vſos dʒ erogari. Et
boc idẽ intelligedũ ẽ de collectis eis im

poſitis:q ſi ad manꝰ iudicis ⁊ pncipum
xpᷣianoꝝ ꝑueniunt:licite ab eis retineri

nõ pñt. MHe ergo ipſi ſic damnificent᷑:ne
ſint negligentes eos cõpellere manibꝰ
laboꝛare ad ꝓpꝛium victum lucranduʒ
pñt:ut nõ ocioſe viuentes:de ſolis vſur⸗

ditent᷑ .⁊ ſic eoꝝ domini ſuis redditibus

fraudentur. eſt icenaum
Ad Peaimu nõ eſt ſile ꝙ lai⸗
ci xpiam pñt publicis officijs deputari
T aliqui militie ad cuſtodiaʒ reipublice-
Aliqui vᷣo ſaluti aiarũ pñt intendere:ꝗ
licite de ſtipendijs ſubditoꝝ pñt viuere:
abſq; eo ꝙ manibꝰlaboꝛent. ¶ Ad ſe⸗/
cundũ ẽ dicendũ ꝙ lucrũ vſurariũ ꝓbat
eſſe nãm ꝑ pvᷣum:Oñ nunq; ꝑ aliquaʒ

Ar.

laheoi
Agiit
lontetnn
dohatſe
tückdie
corod
ciſnnde
eomo
Gtnic
Muren
ſcäloa

ſfi
Cgent
Altr
te
ön⸗
ä
Pon⸗
Grpt
ſehi
Co⸗
Manos
Rurari
ſawed
Bextt
quibus
ligpo
nlatt
Snc
epiab
Hhunge

leſerut
Nakteran
Neeopcd
ſinent
ſſopn
tollt⸗
ti
litie

ſeſpte

Un

Neſat cogi
niducare,
inr nüc

uiſchcii
tppepitee

No piſube⸗
ereſeguttur
Canisttut,
Hifstt
esgole,
vpcicipe
oſſintochi⸗

nſtigang

iri relingu
labourß⸗
potglae⸗
lntu
4nole
nrtinill
venthrpnt
efaennt
na noens⸗
guilnpe
tiihrl
hes den
isons

dentui

gogen

larscen

ne
cat:
. nant⸗
uctandu;
lsvſer
iti

icencun
dent
e
rann
pitriet

Ar.
legẽ poñtã põt oꝛqinari eſſe licitũ:q̃ntũ
cim q; in terdũ aliq vtilitas reipublice ꝓ
ueniret:nec aliqᷓ lex ciuilis tale lucrũ ap

pꝛobat:ſed potius cõdenat. ¶ Ad ter/

tiũ eſt dicendũ q; coacts ſeruitia in eoꝛũ
incomodũu ⁊ detrimentũ nõ ſunt ab eis

exigenda.lucrũ aũt vſurgriũ nunq; fuit
eis cõmodũ ⁊ licitũ:lʒ qñq; ꝓ eoꝝ auari

cia ꝑmiſſũ. AUñ cogere eos manibus la⸗
boꝛare:ut licite poſſint mãducare ⁊ eoꝝ
victu lucrari:nõ ẽ cogẽ ad coacta bᷣuitia

ImE11ä ſic pceditur

wꝓꝙ papa nõ debegt iudeos pua
re officioꝝ ad miniſtratiõe ſuꝑ xpᷣianos
qꝛ gentiles tanq;ᷓ romani ex radice iude

oꝛu traxerũt oꝛigine fidei. Jux᷑ illð apli

ad Ro xj. Si tu ex nãli exciſus oleaſtro
73 nãm inſertus es in bonã oliuã:noli
altũ ſapere:ſed time:quianõ tu radiceʒ
poꝛtas:ſed radix te. Pꝛopt reuerentiaʒ

S apłoꝝ ⁊ priarchaꝝ:qui fuerunt radix

nr̃e ſalutis:nõ ſunt puandi oĩ honoꝛe.
CS. oↄtingit qũ q; aliòs ex iudeis fieri
xpᷣianos.ta les g ſaltẽ ad publica officia
vputari i ſpualibus ⁊ tẽpoꝛalibꝰ. C S.
licʒ vẽdere iudeis ãnuos redditus:ſicut
pʒ extra de iudeis.c.ex ſpuali.Sʒ tales
quibus anui redditus vendunt᷑ cogunt᷑

aliqð officiu hẽre ſuꝑ illos a quibus pe/

miam erigunt. ſie ne ſenib J
In contrariu liui.di. c. mã⸗
cipia.vbi dr̃:nulla officia publica iudeis
iniungantur. di ”” lna
. dicendũ q; ꝓpꝛia culpa
KRndeo iudeoꝝ eos ſumiſit ꝑpe
tue ſeruituti fideliũ:pietas tñ cpᷣiana q
deſtderat oes hoies ſaluos fieri: ſperãs

de eoꝝ cõuerſione: q́;3uis eosrece ptet ?

ſuſtineat in eoꝝ cobitatione: cõſiderãs
tñũ eoꝝ ingratitudinẽ que ſꝑ abũdauit in
eis:tollit᷑ eis oẽm occaſionẽ ſeuiedi ⁊ le
gedi xpᷣian ã fſidem.vñ qꝛ ſꝑ ſuperioꝛes
qndã vim coactiuã bñt reſpcũ inferioꝝ
ne ipſi ſint iufeſti xpᷣianis.ꝓinde oꝛdina

ciſoꝛes.

vigeſimatertia v

uit eccleſia ut nullis publicis officijs de
putent᷑:ita ut non ſint cõſules:non iudi
ces:nõ balini:nõ rectoꝛes:nec pᷣpoſiti in
aliquo officio deputent᷑: ⁊ pena taxatur
tam illis qui eos p̃ ficerẽt qᷓ; ipſis ꝗ ſuſ-
ciperent.extra de iude.vbi dr:Cũ ſit ni
mis abſurdũ vt blaſpbemus xpᷣi in xtia
nos vim ptatis exerceat: ꝓbibemus ne
iud ei publicis officijs pᷣferant᷑qꝛ ſub ta
li pᷣtextu chꝛiſtianis plłlimũ ſunt infeſti.
Siquis autẽ eis tale officiũ cõmiſerit:
pens qua cõuenit cõpeſcat᷑ officiali ᷣo
uiuſmoditam diu vxpᷣisnoꝝ cõio in cõ
mercijs ⁊ alis deneget᷑:donec in vſus
pauperũ xpᷣianoꝝ m ꝓuidentiã dioce
ſis ep̃i cõuertat᷑ quicꝗd fuerit a xpᷣinnis
adeptus rõne o fficij ſic ſuſcepti: ⁊ offici
um ipſum cũ pudoxꝛe dimittat.
Ad paimua iſtoirengnr
RLe115½1H tunc illi qui cõtra-
bunt bonoꝛẽ ex radice ſunt honoꝛandi:
qñ ſunt ipſius radicis imitatoꝛes:nõ ex
tirpatoꝛes ⁊ deſtructoꝛes. Jud ei aut ꝗ
fuerũt tꝑe paſſionis xpi.:nõ fuerũt pr̃iar
charũ ,o7 imitatoꝛes:ſed potiꝰoc
ñ eis dixit itas Mat. xxiii.
Ae vobis ſcribe ⁊ pharilſei ꝗ dicit: Si
fuiſſemꝰin diebꝰpatrũ noſtroꝝ:nõ fuiſ/
ſemus ſocii eoꝝ in ſanguie ꝓppᷣaꝝ.itaq;
teſtimonium eſtis vobiſmetipſis: quia
filii eſtis eoꝛum qui pꝛophetas occide⸗/
runt. Judei vo qui nunc ſunt:non ſunt
ſimiliter imitatoꝛes apoſtoloꝛum: ideo
non ſunt per talem radicem honoꝛandi
ſed potius ſub ſeruitute tenenhi
Ag ſecunduʒ eſi dicendũ ꝙ ſicut no
tat Hugo.xvii.qõe iiii.c.conſtituit ſan
ctoꝛum conciliũ . Illi qui ex iudeis ad fi
dem cbꝛiſtianã ſunt conuerſi non cõſue
uerũt ad publica officia deputari: quia
ſuſpecti habent᷑. Scribitur enim de con
ſe. di. ini. Pleriq; ex iud eis qui dudum
ad cbꝛiſtianã fidem pꝛomoti ſunt:nunc
blaſphemantes cbꝛiſtũ:non ſoluʒ iudai
cos ritus perpetraſſe noſcũtur:ſed etiaʒ
abominandas circunciſiones crercere
12

Ar.

CAd 3*c dicendũ ꝙ q;uis liceat red
ditus iudeis vendere uel paganis:chꝛi/
ſtianus tñ ẽ deputandus nõ ſuſpectus
ſuꝑ graua mibus imponendis cleric vł
laicis chꝛiſtianis:ꝑ quẽe iudei ſiue ſarace

ni:ſine chꝛiſtianoꝰiiuria regalia iura cõ
iiiudeus magis fraudat de ſeruo empto
cã ſeruiti q; cẽ mercimoni: Puto hoc
ideo eẽ:qꝛ pᷣ ſumit᷑ ſeruũ emptuù cã ſerui
tij eũ voluiſſe ad ritũ ſue infid elitatĩ con
uertere abſq; aliqᷓ ſpe ad xp̃ianam fideʒ
pueniẽdi.nõ ſic aut pᷣſumit᷑ de ſeruo em

ſequantur.

non põt:ut ſupꝛa dictũ e᷑.Sed dñiuʒ vni
us ſuꝑ alteru eſt ex nãli lege.ergo ꝑ pa-
paʒ au erri nõ põt. ¶ S. chꝛiſtiam pñt
eſſe coloni ⁊ operari ifideliũ.ergo eoꝛũ
ſerui. C S.libertas gratie equalis ẽ a⸗-
pud oes:ied pagani uel iudei ſi ſint ſer-
ui cbꝛiſtianoꝝ ⁊ baptiʒent᷑:non ꝓpt᷑ boc
liberant᷑ a ſcruitute ſuoꝝ dñoꝝ.ergo eo

dẽ modo ſerui iudeoꝝ ſi fiant cbꝛiſtiani

non liberabunt᷑ ab coſeſltute⸗
An rA& P 1 eſt: qꝛ iudei nõ
In cotrarniuei bẽre dñiuʒ
ſuꝑ mancipia xpᷣianoꝝ:hicut hẽtur.liiij.
di. c.nulla mancipia. ergo multo foꝛtiꝰ
non pñt here dñium ſupꝛa chꝛiſtianos
liberos. S

NRnidoen dicenduz q ſermo ẽ de
KRñndeo iudeis qui ſubdunt᷑ do/

minio xpᷣiane fidei: an liceat eis ſeruos

xp̃ianos bere. Ad qðs ſic rñdet᷑ ꝙ vel ſer
vus iudei ẽ vernaculus:puta in ſeruitu

te natus.⁊ ſic ſtatim factꝰchꝛiſtisanus a
ſeruitute liberat᷑ nullo pᷣcio dato.Sivo
ſit emptitius:diſtinguendum cẽ .qꝛ aut ẽ
empt? cã ſeriitij: Et ſiceodẽ mõ abſq;
aliquo pᷣcio factus cbriſtianꝰin liberta
tẽ aſſumit᷑. Si vᷣo emptus ſit cã merci/
monu ⁊ infra tres menſes ꝑ dñm eius
non ſit expoſitus venditioni:factus vpᷣi
anus liberatꝰ ẽ a ſeruitute ſine pᷣcio. Si
wvo ſit infra tres menſes venditioni ex-
poſitus:tunc ſi ipſe iufra tale ſpacium
vel poſtea velit fierixpᷣianꝰ:ſolutis duo
decim ſolidis vſualis moneteibi currẽ

π11ä1 ſic pcedi
ſex tum tur? Ai⸗
ger eni ꝙ papa nõ debeat iude
os puareut dñium nõ heant ſupꝛa cbꝛi
ſtianos:quia ius naturale ꝑ papã tolli

Queſtio VI
tis liber efficit᷑ nec illequi pᷣcium ſoluit
ſiꝑ ſe nõ habuit dñiuʒ acquirit ſupꝛa en
maxime ſi cã pietatis eum redemit. Si
o cã mutui tale pᷣcium ſit ſolutũ aliqn

to tempoꝛe ſibi ſeruiat:donec ſibi ſit ſa-
tiſfactũ ?ᷣm arbitriũ boni viri.Sed q̃re

ꝓto cã mercimonij. ſet en
i erso eſt dicendum
Ad Peinmy, papa non tollit
ius nature:ſʒ loco deitraſgreſſoꝛes iur
naturał punit.planũ ẽ auũt ꝙ oẽs infi⸗
deles ex merito eoꝝ infidelitatis merẽ-

tur ptãtem amittere ſupꝛa illos qui ĩ fi
lios dei adoptant᷑ Añ papa oẽs infide
les tali ptãte merito põt eos pꝛiuare:lʒ

qñ q; in pmitiua eccleſia boc fuerit pᷣter

miſſum: ꝓpter ſcãd alũ vitandũ:⁊ ꝓpter
multitudinẽ ipſoꝝinfideliu. C Ad ſe-

cundũ ẽ dicendũ ꝙ nõ hʒ hõ tantã ptã-
tem ſupꝛa colonos ⁊ oꝑarios:ſicut dñs
ſupꝛa ſeruũ:nec tanta moꝛa cõtrabitur

ut poſſit ec dubiuʒ ut cogant᷑ iudaisare

⁊ ritũ iudeoꝝ tenere ſicut ſerui. C Ad

tertiũ eſt dicendũ ꝙ non eſt ſile:qꝛ ſerui

xpᷣianoꝝ non pñt ſeduci:cũ eundẽ ritum
teneãt dñi ⁊ ſerui:ſed ſerui iudęoꝝ⁊ in-
fideliuʒ ſeduci pñt.⁊ iõ ꝓuide ſtatutum

ut nec mancipia xpᷣiana iudei ⁊ infide

les poſſint bẽ e. r peedi
”M D ſeptimũ
twur eni ꝙ papa nõ debegt pmit
tere rpᷣignos cũ iudeis ↄuerſari.Scribi
tur eni Oeux.vij. Cu ingredieris ⁊ de/

leuerit dĩs ſeptẽ gẽtes maioꝛis nume

ri qᷓ; tu es:⁊ robuſtioꝛes te:nõ inibis cũ
eis fedus:nec miſereberis eaꝝ nec ſoci
abis cũ eis ↄiugia:neq;ʒ filiã illius acci-
pies ſilio tuo:qꝛ ſeducet filiũ tuũ:ne ſeq
tur me.Eodẽe & mõ non eſt ↄuerſanduʒ

ie⸗

Coͤt

cece

Ainft
Mean
Nhe
ſonoſin

cabo

ſttab
ſßc
Reni
ſcrit
teüfe
66
ſog

Vr
ſer
git
iud
ſi⸗

on
herſalt
perar
deſua
duerſ
ſet ee⸗
noin
ſſgen
Uiniat
tankn
es. J
hopin
tleſti
leſtint
Nedon
Ghine
fnnite
Kpiit
tllrnn
tonez
Uigei
ſſen

tiüͤfn ſolit

ftpege

ſltieliüt

eühtſſs,

mn Selq
moenpt⸗
idoboe
ptlciſni
ditatſcon
ianammit,
eſerd en
ldicendun
1von wlt
reſſartin
z uß⸗
Btarenn,
iloeguif
10es ite
euaeh
nuntin
e
ntipt/
ſotons
derawi
vaijene
etten
i
,
foutum
inise

ſceheti
nla
eat gnnit

niGenn

cris de,
nis hunl
pinihe
u

Ar.

cũ eis:ne ipſi rṽiani ſeducantur ab eis.

D. xp̃ᷣia ni eũ illis nõ debet ↄuerſari:

ꝗꝑ ecccleſiã non pñt iudicari:ſʒ iudei ⁊

alij infideles nõ pñt iudicari ꝑ eccłiam.
Diẽ enĩ Apts.j.ad Chor.v. Quid mihi
de bis q foꝛis ſũt iudicare. Mꝗ eos qui
foꝛis ſunt iudicabit deꝰ Mõ ẽ cum iu

deis conuerſandu. S. magis ſeꝑati

ſunt ab eccłia ifideles: ⁊ iudei q; hereti

ci:ſz cu bereticis nõ ẽ cõicanqu. Scribi
tur enĩ ſecũda canonica Jo. Si ꝗs ve⸗

nerit ad uos ⁊ hãc doctrina nõ hʒ:noli-

te eũ reciꝑe in domo:neq; aue ei dixeri/

tis. Et loquit᷑ de bereticis. Wlto ergo

mag ñn ẽ ↄuerſãdũ cũ iudeis ⁊ paganis

DP NA&—& & dò dié Chꝛiſo.
In Nrann et ponit᷑. xj.q iij.

Ad mẽſam paganoꝝ ſi volueris ire: ſi-
ne vlla ꝓpbibitiõe ꝑmittimus. Planũ eſt

aut ꝙ pagani in multis iudaiz ant:ſicut
iud ei. Añ ſi licitũ eſt ↄuerſari cũ paga⸗
nis:licitum eſt ſimiliter cum iudeis.
ſdeo do ꝙ eccleſia oĩbus ſa⸗
lutem optat:⁊ iõ nec iu

deoꝝ:nec alioꝝ infideliũ ſuis filus vni/

uerſalit᷑ intdicit ↄuerſatiõem: maxĩe qñ

ſperat de illo ↄuerſione:⁊ nõ foꝛmidat
de ſuoꝝ filioꝝ ſeductione:⁊ qꝛ diuturna

ↄuerſatio familiar in aligbꝰactibꝰpoſ/
ſet eẽ cã ſeductiõis ipſoꝝ fideliũ. Jõ pꝛi-

mo infcedit᷑ xpᷣianis ut iudeoꝝ ⁊ alioꝛũ

iſiqeliũ ↄuinia vitent: neceos ad eoꝝ cõ
uiuia recipiat:ne eoꝝ ꝑticipatiõe ſubuer
tant᷑ ut ſcribit᷑.xxviii.q.i.c.nullus.⁊.c.
oẽs. Illud vᷣo qð dicit᷑ de menſa paga/
noꝛꝝ:intelligit᷑ in caſu pᷣdicatiõis: qꝛ lici
tũ eſt pᷣdicatoꝛibꝰvti eoꝝ cibis cũ mo⸗/
deſtia:dümodo nõ eent idolis imolati.
Ecdo ne ſilcobhĩtent cũ eis:nec ſe balne

ent in eodẽ balneo.Tertio ne in eoꝝ in-
firmitate eos vocent:uleoꝝ medicinas

recipiãt. ut ne in teſtamẽto cis aliꝗd
relinquant. 5? ut ne in die lamenta/
tionuz feneſtras ⁊ oſtia aperta teneant
uel ipñ in publico appareat. ent vtri⸗
uſq; ſexus in oĩ xpᷣianoꝝ ꝓuincia:oĩ tẽ/

vigeſimaquarta

VIII
poꝛe hitus in q̃litate publice ab alijs di
ſtinguant᷑. ut in diebus ſabbatis nõ
trabant᷑ ad iudicia:nec teſtimoniũ ipſo
rũ j aliquem chꝛiſtianũ ſit recipiendũ.
A G ꝛimm § eſt dicendũ ꝙꝙ il-
P U lud pᷣceptuzỹ dedit

deus iudeis tũc ad idolatriã ꝓnitatem

bñtibus. Et iõ timendũ erat ne ipſi per

cõuerſationẽ illarũ gentiũ colentiũ ido
la: que terrã eis ꝓmiſſam occupatã te/
nebãt:ſeducerent᷑.⁊ eodẽ mõ nũc:ſñi ſint
aliq ſimplices ⁊ infirmi adhuc in fide:⁊
de quoꝝ ſeductiõe ꝓbabilit timeri poſ⸗
ſit. ꝓphibendi ſunt a iudeoꝝ ⁊alioꝝ ifide

liu conuerſatiõe: ⁊ pcipuene magnã fa
miliaritatẽ bẽant cũ eis. ¶ Ad 2"e di

cendu ꝙ eccłia nõ põt iudicare iudeos
⁊ alios infideles:infligẽdo eis penã ſpi/
ritualẽ: ſed pena tẽpoꝛali põt eos iudi-
care. Et iõ in mercimonijs ⁊ in alijs tẽ

poꝛalibꝰnegocijs põt eoꝝ cõuerſatiõe⸗

tolerare. CAd 3c dicendũ qꝙ non eſt
ſile:qꝛ heretici iã fidem receperunt.⁊ iõ
eccłia põt eos cogere vt rectã fidẽ tene

ant. Judeos voꝛ alios ĩfideles nõ cogit

nec punit eos illa pena qᷓ ꝑunit beticos

Doctauũ n,
URBZigder eniz
v dpapa debeat punire iudeos
pena ſpũ ali.ꝗq punit xpᷣianos qꝛ excõi
catio maioꝛ:que ẽ pens ſpualis:eſt pua
tio a cõione fideliuʒ: ſed cõio fideliũ de/
negat᷑ iudeo recipieti aliqð officiũ pu/
blicũ ſuꝑ xpᷣianos:ſic pʒ extra deiude.c.
nimis abſurdũ.puniuũt giudei ſpuali pe
na. C S.·papa nõ punit aliquos tepo-/
rali pena:qꝛ mucro pape ⁊ epᷣi ẽ ipſa ex
cõicatio. Arma eni militie clericoꝝnõ
ſunt carnalia:ſʒ ſpu alia:vt dicit Aplus
ii. ad Chor.x.Peng & ſpuali ꝑ papã de
bent puniriiudei. &S.pena dz eſſe ꝓ-
poꝛtionata culpe:. ſʒ culpa iudeoꝝqũ q;
ſpualis:potiſſime qñ in cotumeliam ⁊
balſphemia creatoꝛis iſurgunt: ſpual

2 P P* 6α pena eiſ debet
In cotrarin eſt qð ſcribitur
. 1153

”

Ar.

extra de iudeis.c.poſtulaſti.vbi dicit᷑
cũ quidã iudeus manus violentas i cle/
ricũ inicciſſet: papa mandauit pᷣ̃dictuʒ
iudeũ pena pecuniaria puniri: ⁊ clerico
leſo tempoꝛaliter ſatiſfieri vſq; ad con-
dignam ſa tiſfactionem. S=ð
Rnd 0 dicendũ qꝙ papa poteſt
— punire iudeos: 2 alios
infideles pena tẽpoꝛali ⁊ ſpũali: tanq;
ſupꝛa eos plenã iuriſditionẽ bñs tali
quidẽ pena directe ⁊ indirecte. Directe
qꝛ? per ſe mandat eos puniri cũ foꝛcfaci
unt pena pecuniaria:⁊ ꝑ ſe p̃cipit ut illi
ſudei ꝗ eos qui de infidelibꝰ ad baptiſ-

mũ venerũt ſubuertere nitunt᷑: ꝑ fideleſ

publicis cedibus ⁊ flagellatiõibus depu
tenkt᷑:ſicut ptʒz xxviii.q.j.c.ſepe. Indire-
cte autẽ qñ ſic foꝛefaciunt: ut ſint digni
moꝛte uel puatiõe alicuiꝰ mẽbꝛi. huius
penã ſtatuit relinquend ã eẽ bꝛachio ſe/
culari. Sʒ pena ſpuali directe eos puni
re nõ poteſt:qꝛ nõ põt eos punire pua/
tione ſacramẽtoꝝ que ẽ excõicatio mi/

noꝛ.Qui en nõ ꝑticipant ſacr̃a: nõ pñt

puariꝑticipatione ſacr̃oꝝ.Nec põt eos
ſeparare a cõione eccleſie:que ẽ excõica
tio maioꝛ.Qui eni nõ ſunt in eccłia:ab
ecccłia ſeꝑari nõ pñt:ſicut dicit Augj.
⁊ ponit᷑xj.q.iij.c.oĩs xpᷣianus.Indire-
cte tñ põt eos punire pena ſpũali excõi

cando xpᷣianos ne cum eis ꝑticipent: vł
excõicando vxpᷣianos pncipes quibꝰ ißi

iudei ſduni:ſi negligũt eos punire tꝑa-
li penaꝗ:qñ ipſi ĩ xpianos foꝛefaciunt.
Ad pꝛimũ ergo eſt do. ꝙ illa
AE denegatio cõionis
fideliũ refert᷑ ad xp̃ianos ne ipᷣi cõicent
cum iud eis in cõmercijs ⁊ in alis nego
cijs donec penr eos fiat ſatiſractio cõdi/
gna. C Ad amé do ꝙ papa põt punire
pena tẽpoꝛali ⁊ ſpũali. tanq; in vtriſq;
plenã iuriſditione babẽs:ſed aliquã pe-
na tempoꝛalẽ qñ extèdit᷑ ad ſanguinis
effuſionẽ:non exequit imediate ꝑ ſe:ſed
mediãte bꝛacbio ſeculari. C Ad ʒ eſt
dð ꝙ lex qᷓ data ẽ iudeis magis fuit ti-

Queſtio X

S —Tõä èG ”

moꝛis qᷓ; amoꝛis.⁊ bona ꝓmiſſa eis ma

gis fuerũtteẽpoꝛalia q; ſpũalia. Jux illð

Iſa.j.Si volueritis ⁊ audieritis me.bo

na terre cõmedet.Cõgrue iudeis cir

cunciſis carne non ſpiritu magis indi⸗
citur pena tempoꝛalis q; ſpiritualis.
D noniᷓ ſic edit᷑: Ni-
— det᷑ ceniq papa
non debeat ꝑpmittere iudeoꝝ ob/

latiões ⁊ elemoſynas recipi a fidelibus
qꝛ bñ ficiũ nõ põt recipi iuſte niſi admi-

niſtret᷑ officiũ:ſʒ iudeis nõ miſtrat᷑ offici

um eccleſiaſticũ:nec ſacr̃a:g iuſte nõ pñt

ab eis recipi bñficia oblationũ ⁊ elemo

ſynaꝝ. ¶ S. dicit Augj. ⁊ ponit᷑.xxiiii.

q.v. Molite velle facere elemoſynas de

fenoꝛe ⁊ vſuris:qꝛ imolãs ex iniquo ob

latio eſt maculata:nec dona iniqͥꝝ altiſ

ſimus appꝛobat. ̊̊ iudei nõ noſcũt᷑ alið
bre niſi de vſuris: eoꝝ oblatiões ⁊ ele
moſyne recipiede nõ ſunt. C S.ſcribit᷑
Pꝛouer.xv. Nictime impioꝝ abomina
biles dñ o:vota iuſtoꝝ placabilia:ſʒ con
ſtat iudeos ipios eſſe ⁊ nõ iuſtos. Mõ g
ſt᷑ eoꝝ elemoſyne ułoblatões recipiẽde

—

2„ 1 ẽ qð ſcribit᷑ extra
