dicẽdum qʒ non eſt ſiłe: quis ille qui ma

——

net in ſeculo de paupere põt fieri diues:

⁊T põt venire ad pinguioꝛẽ foꝛtunã:vnde

citer: ſed monachbus ꝑ introitũ religiõis

de cetero quod acquirit:monaſterio acq

rit: non ſibi: vnde vniuerſalit᷑ abſoluit a
debito parentũ: niſi de licentia abhatis
uel de bis quoꝝ ad miniſtrationẽ babet

„

poſſit eis ſubuenire.

bont ee.ri ſc pcedit: Qli⸗
”””MG tei tin det eni q lici ũᷣ

fuerit ⁊ ſit monachis aliquod ꝓ-
pꝛium bẽre. Btus enim benedictus fuit
pater mõachoꝝ: ut dicit Gꝛegoꝰ.iij. Dy
alogoꝝ. ſed ipſe dicit in regula ſus c.de
ꝛio. MWonachus oĩino nihil beat niſi

quod abbas ded erit uel conceſſerit. Ex
abbatis ergo diſpenſatione monachus
ꝓpꝛium hẽre põt. C Pꝛeterea nõ mino

ris ꝑfectionis ſunt epi q́; monacbi: ſed
ep̃i ꝓpꝛium bẽre poſſunt.xij.q.i.c.epᷣi de

rebus ꝓpꝛijs:ergo multo foꝛtius licituʒ

eſt monachis ppꝛiuz bere. . Pꝛeterea

non ẽ dicendũ ꝙ monacbi bonis primo

„

nialibus puentur ꝓpt er religiois introi

tum: ſed talia nunq; fuerunt mona ſterio
E ur ex acaſita: talia monachꝰ põt ſiẽ ꝓpa reti
pᷣcepto parentibus ſubuenire: ſi ſibi ad

.

In coôtrarin etas i⸗ bikur

₰½

2

extra de ſta.mo.c.cũ ad mõaſteriũ. Pꝛo

bibemꝰquoq; diſtricte in virtute obediẽ

tie ſub obteſtatione diuini iudici:ne ꝗs

mõachoꝝ ꝓpꝛiũ aliquo mõ poſſideat.

* „ dicẽdũ ꝙ aliqua ſũt ſub
Rn e0 aliquo ſtatu mon achali
per que monachus eſſentialit differt a
ſeculari. Quedam vo ſunt accidentalia
ꝑque a ſeculari monachus accidẽtalit᷑
differt. In pᷣmis ergo ſolꝰpapa põt diſ-
pẽſare:ſic ſolꝰ ipſe in cau neceſſitat ꝓoſ

ſet de monacho facere nõ monachũ. In

alijs vo abbati relingꝗtur diſpẽſatio.cõ/
ſtat aut ꝙ abdicatio ꝓpꝛietatis ſubſtan
tiale ẽ monachatui: cũ in boc monacbꝰ
a ſeculari differat. Scribit᷑ enim aucte
Miero.xij.q.i.q duo ſũt gepera cbꝛiſtia
noꝑ: AVnũ eſt diuino officio mancipatũ ꝗ
victu ⁊ veſtitu cõtenti:nullã int᷑ ſe ppꝛic
tatem debent bẽre:ſʒ oia comunia Ali⸗
ud ẽ quod poſſidet iſta tꝑalia. In baben
do ergo ꝓpꝛiũ abbas cũ monacho diſpẽ

ſare nullatenus põt. Vñ ſcribit extra de

ſtatu mo.c.ſupꝛadicto: Nec eſtimet ab⸗

b⸗as ſuꝑ babenda ꝓpꝛietate poſſit cũ

monacbo diſpenſare:qꝛ abdicatio ꝓpꝛie

tatis ſicut ⁊ cuſtodia caſtitat adeo ẽ an

nexa regule monachali: utõ eam necſu-
mus pon tifer poſſit indulgere licentiaʒ:
quod verũ eſt regularit: Sʒ caſum neceſ

ſitatis nec lex diuina nec hũana in diſ⸗

penſando excludit.

“Z P ergo ẽ dicenduʒz: qpÿ
Ad P ummn aliud eſt hẽre rei ꝓ/

pꝛietatem ⁊ dñ ationẽ:⁊ aliud here viuʒ

⁊ diſpenſationẽ uel adminiſtrationem.

modo. VUñ dvr extra in illo.c.cũ ad mona

Monacho ergo ꝓhibet᷑ bẽre ꝓpꝛiũ pᷣmo

ſteriũ. Monachus ꝗ ppꝛietatẽ aliquem

bæere fuerit depᷣbẽſus: regulari monitio

ni pᷣmiſſa:de monaſterio erpellat᷑. Sʒ ſe
cũdo mõ abbas põt cõcedere monacho
vſum libꝛoꝝ ⁊ aliarũ reruũ.pᷣm quẽ moduũ
intelligi tur dictuʒ beati bñdicti. CAd
2m eſt dicendũ q; epi ſe non obligant vo
to ut ꝓpꝛium habere non poſſint ſic mo-

Q ueſtio

nachi:ideo ſimul cum perfectione ipſoꝝ
põt ſtare hẽre ppꝛium:qꝛ abdicatio ꝓpe
tatis non facit eſſentialit᷑ ad perſectõis
ſtatũ:q;uis aliquo mõ ſit ꝑfectionis via
CAd 3'“ édd. ꝙ monachoꝛum patri-⸗
monialia mõa ſterio ſunt acquiſita poſt
eoꝝ ingreſſum: cum ingreſſi monaſteriũ
ſe ⁊ ſua offerant:ſicutiſupꝛa dictũ eſt.

arri ſic pceditur
D gquartu αRwänen

ꝙ monachi viuentes in ſocietate
fuerit in ꝑfectioꝛi ſtatu qᷓ; ſolitarij. Sta
tus eniʒ ꝑpfectio ↄſiſtit potiſſime in voto
obedientie:ſed monacbi ſolitarij non vi-

unt ſub obedientia alicuius. Tales eni,z

anacoꝛite dicebant᷑ qui diuiſim in deſer/
tis habitabant:ut Hieroꝰ dicit. Alij au
tem ꝗ m ſocietate viuebant cenobite ap
pellabant᷑. ¶ Pꝛeterea ſtatus ẽ imꝑfe/

ctus qñ periculis eſt expoſitus: ſed ſtatꝰ

ſolitudinis eſt ꝑiculis tetationũ expoſi-
tus. Dicit enim glo. 2
obſeruauit hoꝛam qua mulierẽ ſolitariã
inueniret:quia cum viro exiſtente nõ fu-
iſſet auſus eam tentare.Ex qua cã ſcri-
bitur auẽte Hiero de cõ.di.v.q; cgyptio

rum monaſteria bunc moꝛem tenent ut
nullum abſq; opere ⁊ laboꝛe ſuſcipiant:
non tam ꝓpter victui neceſſaria: q; ꝓpt
anime ſalutes:ne vagetur pernicioſis co

gitatiõibus. ¶Preterea ſtatus ꝑfectio

compler᷑ ex ſocietate chꝛiſti c bomine
Sed ſcribit᷑ Matth.xviij. Abi fuerint
duo uel tres congregati in nomine meo

ibi ſum in medio eoꝛuʒ. Maioꝛis per/

fectionis ẽ monachoꝝ vitg ſociał q; ſo

In contrarin bebezro

benedicto ⁊ antonio:qui fuerunt mona⸗/

chboꝝpatres: qui vitam ſolitarism mag

q́; ſocialem elegerunt. Unde Augꝰ in li

bꝛo de operibus monachoꝝ:ilios mona
chos ſanctioꝛes eſſe dicit qui a cõſpectu
hominũ ſeparati:nulli ad ſe pᷣbeẽt acceſſũ

ρο dicendũ ꝙ uel loquimur
Bn 4 cO de ꝑfectionis ſtatu:ułde

—

Geñ.iij. ꝙ diabolꝰ

ð

IIn

tecti
fiapi
glis
lotiun
au pe
ctiope

ctioni

fecte
ant.
tes ?.
neceſe
alſunr
enſ
1 tn
debel
ſuom
dit
fecto
toſo
won
vol⸗
4
tio.
gca
pus
enpl.
ſio⸗
nnon
trane
tn.
inu⸗
beann
enp
Uni.
. ſin
wulhr⸗
lgtery⸗
ſohtdf

glunt⸗
thtode
fibedea
ibit⸗
oni

eſpt

Illt

neipte

tioe.

rſetois
onis vis
n utn,⸗

ſin e

miſeni
tic.

Detltoar

Zeturen

ſocietate

i Sts
einvoto

finont .

a,
oſe⸗
Mian
htee
limt/
ſclu⸗
ico
doo⸗
oliteni
tehiͤft⸗
diſn⸗
—
eut
igan.
SN
6s
sgſn⸗
ibopine
fuennt
ſe ne⸗

Ar.

ꝑfectionis opere. Atroq; aũt mõ ſolita
ria vita maioꝛẽ ꝑfectione reꝗrit q; ſoci
alis. Socialis nanq; vita eſt ſtatus vo/
lentium ꝑfici per inſtructionẽ in intelle/
ctu. ꝓper monitionẽ᷑ in affectu:⁊ per coꝛꝛe
ctionem in effectu: cum contingit a ꝑfe⸗

ctionis via veuiare. Sʒ ſolitaria vita ẽ
ꝑfectoꝝ ⁊ talium qui nullo iſtoꝝ indige

ant. Solitarij eni alioꝝ cõſoꝛtia ſpernẽ-
tes ⁊ ciuiliter ⁊ ſocialit᷑ nõ cõuerſantes:
neceſſario ut phus dicit uł ſunt ut beſtie
uel ſunt homiue melioꝛes. Vñ non ſolũ

pm ſcõꝝ:imo j pꝑbõꝝ dogmata:ſolitarie

⁊ vᷣtuoſe viuẽ ꝑfectoꝝẽ. Et mag tales
debent dici quidã dij q; hoĩes: uel tanq;
ſupᷣmi ⁊ ꝑfectiſſimi hoĩes ſunt honoꝛan
di ⁊ admirandi.Quanto ergo ſtatus ꝑ⸗
fectoꝝ excedit ſtatũ perficiendoꝝ: tan/
to ſolitaria vita monachoꝝ excedit vitã
monachoꝝ viu entium in ſocietate.Si
vo loquamur de ꝑfectiõis opere:boc idẽ
psʒ·Opus eni ſolitarie vite eſt contepla-
tio. Socialis vᷣo ẽ actio.Planũ eſt autẽ
ꝙ contemplatio pᷣeminet actioni: et eſt
opus magne ꝑfectionis ꝓpter cbꝛiſti ex-
emplum imitandũ. de quo ſcribit᷑ Luce
vi. ꝙ exijt in mõtẽ oꝛare:⁊ erat ꝑnoctãs
in oꝛatione dei:ppter xpᷣi auxiliũ impe⸗/

trandũuũ.ſolitudo.n.vbi deeſt auxiliũ hũa

num:locus aptus eſt ad impetrandũ di/

uinũ:qꝛ cum ignoꝛamus quid agere de/

beamꝰ boc ſolum babemꝰ refugij ut ocu
los noſtros diriga mus ad deũ: ut ſcribi
tur.ij. Paral.xx.Et ppter tumultũ ſecu-
li fugiendũ.deſerens eni mundum ⁊ tu⸗
multum ſeculi:⁊ ſeparans ſe a iocundi/
tate ⁊ voluptate mũdi confoꝛtat᷑ a cbꝛi
ſto:ut dicit glo. Apocj.xij. Oulier fugit

Pi jin ſolitudine.
Ad Peummnen½ eſt dicendũ q
ꝗ ſunt ꝑfecti ⁊ traditi xpᷣo in ꝑpetuã vᷣui
tutẽ:bnñt ꝗdem obedientiã ad deũ i ope

risexecutiõe:qᷓ;tũ vᷣo ad alios obedien

tiã bñt in animi pᷣpatione. In oꝑpatione
vo nõ indigẽt alijs obedire ꝑ inſtructio

nẽ in intellectu:uel monitionẽe in affectu

nonageſimaſeptima

IIII
ułꝑ coꝛꝛectionẽ ĩeffectu:cũ pᷣſupponãt᷑
iã ꝑfecti ⁊ fixu animũ bẽre in dei amoꝛe
Vnñ recitat Gꝛegoꝰin dyalogo de quodã
monacho ꝗ in catena ferres pedẽ fixerat
ne liberũ exitũ hẽret de cella. Cui btũs
bñdictus ſcripſt: Si xpi ßuus es:nõ te⸗
neat te catena ferrea:ſ̊ amoꝛ dei.CAld
2m eſt dicendũ: ꝙ viuetes vita ſolitaria
iã ſunt exercitati ⁊ ꝓbati in periculis tẽ
tationũ. Mon enim tales dicente Apło
ignoꝛãt cogitatiões ſathane.vñ ad eos
tẽtãdum accedẽ diabolꝰvehement᷑ expa
ueſcit: modo quo inimici multü tim ent
aggredi illos milites quos ſciunt eẽ ex⸗/
ercitatos in bello. Andetalibus tenta/
tio non eſt ad periculũ:ſed ad gaudium:
ut ſcribitur Oaco.i.Omne gaudiũ exiſti
mate frẽs cum in tentation es varias in
cideritis. CAd 2ꝭeſt dð. ꝙ in ſolitudi
ne viuenti ⁊ deum per amoꝛẽ contẽplã/
ti chꝛiſtus ſe ſociatper mutuam bilectio
nem: modo quo ꝓximi adinuicem ſoci⸗
antur:quia qui manet i charitate in deo
manet:⁊ deus in eo.i. Jo.iiij. Et ꝑ inter
nam locutionem ⁊ refectionẽ᷑: Juxta il⸗

lud Oſee.ij. Ego lactabo eazʒ:⁊ adducã

eam in ſolitudinẽ ⁊ loquar ad coꝛ eiꝰ.·
D uartũ ſic ꝓceditur:
VLigetur eni
qꝙ mon achoꝛum vita quanto ſit
artioꝛ:tanto fuerit ꝑfectioꝛ. Scribit.n.
Berñ.in epiſtola ad flaminiacenſes mo
nachos:Siquis de noſtris ad vos ma
ioꝛis perfectiõis gratia ⁊ artioꝛis vite
deſiderio conuolauerit:nõ ſolum nõ cau
ſamur ſi ei in tali ſtudio cõſulitis: ſʒ mul
tum pᷣcamur ut hoc faciatis:nec offẽ ſos
nos conqueremur:ſed valde eſſe in bo
adiutos fatebimur. Id em ergo videtur
monachoꝝ vitam eſſe artioꝛẽ ⁊ ꝑfectio
rẽ. Pꝛeterea nõ indulget᷑tranſtꝰ nii
de imperfecto ad perfectum:ſed concedi
tur omnibus iure cõmuni ut ad artioꝛrẽ
regulam poſſint tranſuolare: extra de
traſc.ad religi.c.licet. Ergo qᷓnto mona
choꝝ regla ⁊ vita ẽ anion tato leckioꝛ

ðèòèðð ””M
— *

IE Pꝛeterea pfitentibus regulaz beati
Augj.concedit᷑ licẽtis trãſuolandi ad re

gula beati Benedicti tanq; ad artioꝛe⸗
ergo tanꝗ; ad ꝑfectioꝛẽ:qꝛ ꝓpt᷑ frugẽ ſã

c: ioꝛis ⁊ ꝑfectior vite ta ücrei ig lget.
A PARATPAH&1* 11 eſt qr ꝑfectõ bu
In C0 rarin mane vite conſi

ſtit m abdicatiõe tꝑsliuʒ ꝓpterxpᷣm: ſed

bec ꝑfectio magis viget ireligioñs men

dicatibꝰ q́; monacbis:ergo illoꝝ religio
eſt perfectioꝛ q́;uis ſit minus arra.
* ſid e0 dicẽdũ ꝙ iſta duo ſil ſtãt
*„ religionẽ eſſe artioꝛeʒ et
ininoꝛis ꝑfectionis. Qð q; tum ad pns
tripliciter oñditur. Pꝛimo ꝑ xp̃i exẽ/
plu. ¶ Secundo per apłoꝝ documentũ
. Certio perpñtis eccłie erꝑimetum.
Hulli nanq; xpiano dʒ venire in dubiuz
ꝙ; nulla regula uel religio artioꝛ eẽ pot
religione Joanis baptiſte:de quo ſcribi
tur Mattb. iij. ꝙ veſtimẽtum eius erat
de pilis cameloꝝeſca aut eius iocuſte⁊
mel ſilueſtre. Suꝑ quo vᷣbo dic Mieroꝰ:
q; miꝝ erat in bůano coꝛpoꝛe tãtã aſpe
ritate vite cõſpicere. Mec ꝙ aliqua reli⸗
gio fuit ꝑfe etioꝛ religiõe xpi:vñ Math.

xi. dixit. Aenit Joãnes baptiſta nõ ma⸗

ducans nec bibes: ⁊ dixiſtis qꝛ demoni
um bʒ: venit filiꝰbois mãducas ⁊ bibẽs
⁊ dixiſtis. Ecce bõ voꝛax⁊ potatoꝛ vini
⁊ iuſtificata ẽ ſapiẽtia a filijs ſuis. Suꝑ
quo verbo dicit Augꝰ: ꝙ ſci aplłi intelle
xerunt regnũ dei nõ eſſe i eſca ⁊ potu: ſʒ
in eᷓnimitate tollerãdi:quos nec copis
ſubleuat nec depꝛimat egeſtas. Religio
ergo xpᷣi fuit minꝰ arta ⁊ maioꝛis perfe-/
ctionis. Secũdo hoc pʒ per apłoꝛuʒ
documetù Lãta. u. fuit ꝑfectõvite apłi
ce ⁊ eccłie pmitiue:ut cuctis poſſeſſiõi
bus abdicatis ois baberet in cõmuni: ⁊
pcia poſſeſſionũ ad pedes aploꝛuʒ pone
bant᷑. Aqua pfectione defecerut poſte⸗
rioꝛes:qꝛ poſſeſſiões in cõmuni reſerua
bant. Expæeſſe enĩ dicit Nugꝰ.iij.de do/⸗
ctrina xp̃isna:nullas eccłias gentiu fe⸗

ciſſe quod tꝑe aploꝝ factum eſt: ⁊ tamẽ

Queſtio V

monaſteria ex gentibꝰ cõuerſis cõgrega

ta poſſeſſiões in cõmuni ſeruãtes artio
ris vite fuerũt q; religio apłoꝛuʒ. Oicit
eni Hieroꝰ in epła ad Euſtochiu De ci

bo vo ⁊ potu taceo cu etiã lãguẽtes mo
nachi aqua frigida vtant᷑: ⁊ coctũ aligd

comeaiſſe luxuria ſit. Fuerũt ergo mõa⸗
chi i pmitiua ecclia artioꝛis vite q; apli

⁊2 minoꝛis tñ ꝑfectionis: cuʒ per hoc
poſſeſſiões in cõmuni ſeruabat Augꝰ di
cit eos a ꝑgfectione apoſtoloꝝ defeciſſe.
CLTertio boc declarat᷑ perpñtis eccłie

experimẽtũ. Cõmuniter eni tenet ecclia

religionẽ epoꝛum perfectioꝛẽ eſſe omni

alia religiõe tã monachoꝝ q; alioꝝ:⁊ tñ
exꝑimentũu docet ꝙ quelibet religio ar-

tioꝛis vite eſt q́;ᷓ religio epoꝛum:nõ ergo

ſe concomitantur iſta: ꝙ religio quanto

artioꝛ tanto perfectioꝛ. Poteſt eni ma⸗/

ioꝛ perfectio cum minoꝛi artitudine: et

maioꝛ artitudo cũ minoꝛi perfectione.

ergo eſt dicedũ qp½
Ad Pꝛeimn Bernardus n5 l0

quit᷑ de perfectione religiõis ſimpłr: ſed

de ꝑpfectione expediẽte illi monachbo de

quo loquebat᷑. Sunt eni monachi ⁊ alij

religioſi in ſtatu ꝑficiendoꝝ:nõ perfecto

ruũ:ſcut dicit Dionyſus.vi. c. ecclia ſtice
bierarchie:⁊ ſunt ĩ via acꝗrendi ꝑfectio
nis ſia tũ:ad cuiꝰ acquiſitionẽ aliqua ꝑ-

fectio iſtrumẽ taliter expedit vni que nõ

expedit alteri: ut ad repꝛimẽdas paſſio
nes arta vita ꝑ abſtinẽtiam ⁊ exercitiũ
laboꝛts ⁊ vigiliaꝝ expediret moleſtatis
ab huiuſmodi paſſionibꝰ: que nõ expedi

ret alteri qui ex alio exercitio uel ex diui

ne gratie aurilio buiꝰ paſſiones iam vi
ciſſet. C Ad 2'eſt dicedũ ꝙ eccłia imi/⸗
tat᷑xpᷣm ſponſũ eius:qui nulliclaudit vi
am ſalutis: ſed vnicuiq; cõcedit vi quã
credit ſibi magis expedire ad cõſequen
dum ſue perfectõis ſtatũ. Artioꝛeʒ ergo
vit ã cõcedit religioſis exiſtẽtibus inila⸗
tioꝛi nõ ꝙ credat eccleſia tato religionẽ
eẽ pfectioꝛt᷑:quãto artioꝛẽ ſimpłr: ſʒ cre

dit artioꝛẽ ꝑfectioꝛẽ eſſe inſtrumetalłr⁊

cita
gui⸗
otmn
te

egr

i.
H
hon.
ccpto
Gicitux
deber
tiſe⸗
guis n
ltione
ſoni:
tehere

camnd

liotet

Ptoſe
Gcan
eſuca

herien

1
dgegt
grro
Oict
deck
tes no
dig
onnir,
eihint
bor
ugyd
feciſe.
ackie
tacle
konn

ſgo

want⸗
jöne⸗
ine:t
tiope⸗
tedig
sno
lele
er
1
ſo
aNic
enN

1MA

en
eccd

ererrereerser e r

ſtns

Ar.

ſᷣm quid:reſpectu illoꝝ qui ꝑ talẽ artitu
dinè dicũt cõmodiꝰ ſe poſſe ꝑuenire ad
ꝑfectõis ſtatů C Ad ʒuẽ dicedũ ꝙ ſi-⸗
cut nulla regula poteſt eẽ perfectioꝛ re-
ula apłoꝛum: ſic nulla regula põt eẽꝑ⸗
ectioz? regula beati Aug.que nõ aliud
eſſentialiter cõtinet q; apioꝝ documeta
Pꝛofitent ibꝰ ergo regulã beati Augj.ñ

cõcedit᷑ licẽtia tranſuolãdi ad regula bti

Benedicti tanq; ad ꝑfectioꝛẽ ſimpłr: ſ
tanq; ad exercitatioꝛẽ ⁊ ꝑfectioꝛẽ huic:
eo eni ipſo ꝙ artioꝛ ẽ in eſu carniũ et in
alis obſeruãti s: põt eẽ iſtrumẽtaliter
magis via exercitandi ſe ut ꝑueniat ad

perfectionis ſtatũ. Coꝛpoꝛalis tñ exer⸗

citatio nõ facit ad perfectionẽ ſimplicit

quia ad modicũ vtilis eſt. Pietas aũt ad
omnia valet habens pꝛomiſſionem vi⸗

te que nũc eſt ⁊ future.i. Thimo.iij.
H lextũ ſic ꝓcedit᷑. Aide
2 tur eni ꝙ mona
chis vniuerſaliter ex pᷣcepto eſus
carniũ ſit int erdictus Quod eni ꝗs tene
tur ex voto: tenet᷑ ex pᷣcepto. Sʒ mona⸗/
chi ex voto obligant᷑ ad ſeruãdam regu
laz beati Benedicti:in qua cõtinetur ꝙ

monachi a carnibus abſtin eãt. Ex pꝛe-/

cepto ergo eſus carnium monacbis iter
dicitur. C Pꝛeterea:pena carceris non
debet monacho niſi pꝛo trãſgreſſiõe pᷣce
pti:ſed ſcribit᷑ de Coſe.di.v.c.carnẽ.Si

quis monachus violauerit:⁊ contra ſan

ctionem regule vſumq; veteꝝ veſci car
nibus pᷣſumpſerit:ſex mẽſiũ ſpacio retru
ſioni ⁊ pnie ſubiacebit. ¶ Peeterea:ſi ñ
tenerent᷑ monacbi ex pᷣ cepto abſtinere a

carnibꝰ: nullũ ſcãdalu nec aliqᷓ diſcepta

tio eẽt ð eis magis q; ð alijs religioſis.

₰ —

1 NrPAT 1 eſt quia quod ꝗqs
In Ccotrariienetur er 5

pto ſeruare:nõ diſpenſat᷑ cũ eo ex quocũ
qʒ caſu: ſed cum monacho diſpẽſatur in
eſu carnium ⁊ potiſſime circa egrotos.

e dicenduʒ ꝙ aliqui dicũt
Rndeo monachos ad aliqua te

neri ex voto:ut nan babere pꝛopꝛiũ:cõ⸗

nonageſimaſeptima vn

tinentiam: æ obedientiã ſeruare: 2 babi
tum monachalẽ poꝛtare. Ad aliqua ?o

pꝛopter votum ut abſtinere a carnibus

7 omnia ſeruare que in regula bti Bene
dicti pᷣcipiũtur. Unde dicut monachuʒ
ad ep̃atum pꝛomotũ veſci carnibus nõ
licere. Sed durum eſt illa que nõ ſũt ma
la niſi quia ꝓhibita ſic reſtriugere ut a ni
me laqueo peccatoꝝ ſepe capiãt. C Pu
to ergo aliter eẽ dicenduʒ ꝙ ex pᷣcepto
cõtento ſub voto monachis eſus camiũ
non eſt interdictus:quod patet dupłr.
Pꝛimo ex modo pꝛofitendi. Maʒ qui
libet monachus ⁊ religioſus ex voto nõ
ꝓmittit ſeruare regulã: ſed vouet obediẽ
tiam pᷣm regulam Benedicti uel Augj.
aut alioꝝ:vide ex voto obligant᷑ ad ſer-
nanda illa que ponũtur in regula tanqs
pꝛecepta ⁊ que pꝛelatus ᷣm tenoꝛem re
gule ſibi pꝛecipere voluerit. Illa oque
non cõtinent᷑ in regula ſub pꝛccepto:ſed
uelut monitiones uel ut conſilig uel ut
oꝛdinatiões uel ſtatuta:non cadũt talia
directe ſub voto. AUnde monachus ipſa
ſᷣtermittens nõ facit contra pꝛeceptuʒ.
Abſtinere aũt a carnibus nõ ponitur in
regula beati Benedicti ut pꝛeceptũ: ſed
magis ut ſtatutum quoddã: ideo mona
chus comedens carnes: puto ꝙ non fa
ciat contra en ſe⸗ contra ſtatu
tuʒ regule. C Secũdo bhoc patet ex mo
do diſpenſandi. Si enim directe abſtine
re a carnibus cõtineretur ſub voto mõa
chalis regule ⁊ ſub pꝛecepto:mõ quo cõ
tinetur nõ poſſe babere pꝛopꝛiũ:tuc nec
abbas nec epᷣs poſſet cũ mõacho diſpẽ⸗
ſare in eſu carnium:ſicut nõ poſſunt diſ-⸗
pen ſare cũ eo de non babẽdo pꝛo pꝛiũ:ut

patet extra de Sta.moñ.c.cu ad mona

ſteriũ: quod pʒ eẽ falſum:quia nõ ſolũ cũ
monachꝰ aſſumit᷑ ad epᷣatũ:ĩmo cũ aſſu
mit᷑ ꝑ abbatẽ vel ep̃m ad regẽdã eccłiaʒ
ſecularẽ:diſpẽſat᷑ cũ eo in eſu carniũ.cũ
Hᷣm Augl.ad quancũq; eccleſ qiqs ve
nit:eiꝰ moꝛẽ ſeruare tenet᷑iſi cuiq; nvule
eẽ ſcandalũ:ut ponit᷑.xij.di.c.illa.Quiſ

Queſtio .

quis eni rebus pᷣtereuntibꝰ reſtrictiꝰ vti itellectů bim ꝙ phᷣs dicit.x.Ethi. ¶/ S. en
tur q; ſe habẽt moꝛes eoꝝ cũ quibus vi- illud magis facit ad ꝑfectionis ſtatum: reſp
uit: aut intẽperatus eſt aut ſuꝑſticioſus: quod ↄuenit magis ꝑfectis:ſed vita acti nis
ut ponit᷑ auctoꝛitate Augl.xli.di. ua ↄuenit epis quibꝰ couenit alios ꝑfice tin
Ad pꝛimũ ærzo eſt vicedu: ej re. Zdagis crzo per actius vitaʒ q; ber nn
— e: P monachbꝰcomedẽs contẽplatiuã monachi ſunt poũſiti in ꝑfe acei
carnes nõ faceret cõtra votũ:niſi faceret ctionis ſtatu. ¶ Pꝛeterea perfectioꝛi ⁊ wie
ex cõtemptu inobediẽtie:qꝛ obediẽtiaʒ ſuꝑioꝛi ↄuenit oꝛdiare inferioꝛes⁊ imꝑ/ mit
vouit ⁊ abbati obedire Fy regula. ¶CAd fectioꝛes:ſed actiuis de eccłia conuenit tun
2 dicẽdũ ꝙ pena illa infligit᷑ mõacho oꝛdinare de contemplatiuis. Magis er nic
cõtumaciter⁊ inobediẽter carnes come go contemplatiua q; actiua vita conue teß
genet l. Dd 3 eſtdicẽdũ q ſcanali ⁊ nit ad perfectionis natuin: Jaa e
diſceptatio pꝛo tato magis de moachis & retrari ſj eſt Iidoꝛus li dei
q; dea lijs religioſis fit: qꝛ eſus carniuʒ J n C0 trariu bꝛa de ſummo pen
ꝓbibet᷑ in regula Benedicti:nõ aut ꝓbi bono.c.xxi. Monachi qui pꝛo dei gmo⸗ ten
betur in regulis alioꝝ religioſoꝝ. Hꝛofi- re ſeculo renunciat ⁊ tñ curis reꝝ famili ſaei
tentibus eni regulã beati Heigi.nõ ꝓbi · arum implicant᷑:quãto ſe eoꝝ ſtud ijs oc. gui⸗
betur eſus carniũ ex aliquo pꝛecepto uel cupãt.tanto a charitate dina ſe ſepant. aunt
ſtatuto regule:ſed ex quibuſdq a ↄſtitutio Rü E dicẽdum ꝙ ſtatus pfe⸗ ite
nibus ⁊ oꝛdinationibus ipſoꝛum. iEOctio i abnegatiõe ſunpiꝰ wn
fuata ẽ ĩ monachis ↄtẽplatoi vacãtibꝰ. ad pñs tria requirütur. ¶ Pꝛimo mun 0
Ein ꝙ& videndu eſt quõ dialis vite abdicatio:nõ ẽ eni alið ſeimßm ſcc̃
E pfectio aploꝛu abnegare niſi ꝓpꝛijs voluptatibus renu n
fſfſeeruata ẽ in monachis ↄtem- ciare:ut qui ſuꝑbus erat: fiat humilis ꝗg ul⸗
pfrlatõi vacãtibꝰ. Circa qo qrũ ſuperſticioſus ẽ: fiat mãſuetus: qui incõ ?
tur quattuoꝛ. ¶ Pꝛimo vtrũ monachi tinens fiat caſtus. Maʒ ſiquis ita renũ öuati
inſiſtẽtes ↄtẽplationi eſſent in ꝑfectõis ciat oibus que poſſidet ut ſuis nõ renun diit
ſtatu. ¶ Secundo vtꝝ monachi inſiſtẽ ciet moꝛibus:iaʒ nõ eſt xvpᷣi diſcipulus ſi⸗ ſette
tès ↄtẽplationi eſſent in ſtatu magis ſe cut dicit Aidoꝛus de ſũmo bono.c.xvi,/ 7
curo q́; alij. ¶ Tertio vtꝝ monacbi in-· ¶ Secudo requitit᷑ ad deũ per ſpecula 6
ſiſtentes cõtẽplatiõi eſſent in ſtatu ma/ tionẽ acceſſio.Mõ enim accedit᷑ ad deu,ʒ nton
gis meritoꝛio. ¶ Quarto vtruʒ mona paſſibus coꝛpoꝛis:ſed mẽtis ſpeculatõi/ (A(Aſeci
chi vacantes contẽplationi eſſent i ſta- bus. In boc eni diſtinguir vita actiua a Cognot
tu magis vtili ?⁊ neceſſario. cotemplatiua: qz actius vita eſtinnocẽ- ſſi
DOD pꝛunn ergo ſic ꝓcedi tia bonoꝝ operu. Cõtemplatiua vo eſt rhart
2220P'iiU iur. Qidet enĩ ſpeculatio ſupernoꝛuũ: vndeilla eſt cõmu ebebe
vꝓ monacbi inſiſtẽtes cõtẽplatõi ia elor. iſta vo paucoꝝ ut Iſidoꝛus tfineli
nõ eſſent in perfectõis ſtatu: ꝑfectio nã/ ddicit. ¶Lertio requiritur ipſius dei ꝑ d an
q; ſiatus nõ acqrit᷑ ſine charitate:iuxta amoꝛem cõtemplatio. Qidet᷑. n. Gꝛegꝰ. itu⸗
illud. i. Chor.xiij. Si babuero oẽm ſciẽ ſuper Egechilem Omeł.iij. diſtinguere Nich⸗
tiam ⁊ oem fidem ita ut mõtes tranſfe/ inter ſpeculationẽ puram ⁊ onseint⸗ tnaß
am charitatẽ aut nõ babeã nibil ſum. tionẽ. Exponens enim illud verbũ Ece nati⸗
Sedà ↄtemplatio ſolũ nominat ſcias:nõ chi.i.Quattuoꝛ facies vni ⁊ qttuoꝛ pen lotn
charitatẽ. Cõueniteni contẽplatio hoĩ ne vni: dicit ꝙ facies ad fidei ſpeculatõ hyeffect

hm illud quod optimũ ẽ in ipſo puta him nem pertinet penna vo ad cõtemplatio on

. „ „.

CS.
n
ſaacti
ſe
per
timofe
Atioi
King⸗

☚1

Nagee
on

Gonen
ſumno
giͤno,
ſunli
isoc,
ſcant.
egſ⸗
ſmg
hztn
vmun
zſchn
bi
iis/
linco
grena
teded
Ausſ⸗
e
thheel

laddah
cculato/

Ntua⸗

.

t ön
Nng

sda
Greg

ſinglee.
nane

Ar. nonageſimaoctaua

nem. Aidet᷑ enim cõtemplatio imꝑoꝛta
re ſpeculationẽ:non cuiuſcũq; cognitio
nis:ſed talis que cum hoc quod eſt illuia
tiua intellectus:ſimul eſt inflmatiua ⁊
accenſiua affectus: ᷣ quẽ modũ Aug⸗
accipit cõtemplationes.i.de trini.c.viij
vbi dicit coõtemplat io que nobis pꝛo-
mittit᷑᷑ finis eſt omniũ actionum noſtra
rum:⁊ ibidem ſubdit ꝙ cõtemplatio eſt
merces fidei ⁊ per cõſequens merces pu
re ſpeculatõis tenentis ſe ex parte intel

lectus ¶ Iſta aũt tria mundialis vite

abdicatio:ad ipſum deũ per ſpeculatio

nem acceſſio: ⁊ ipſius dei per amoꝛẽ con
templatio ſic ſe hbabẽt ꝙ pꝛima duonon

faciunt ad perſectõis ſtatum ſine tertio
quia pꝛimu põt eſſe ſuperſticioſoꝛũ ꝗ di

cunt coꝛpoꝛi nõ eſe parcẽdum ad ſatu-

ritatẽ ut alios guloſos appellẽt ⁊ de bo

noꝛe aliquo nõ curandũ ut alios dicant
ſuꝑbos ut apls dicit Coloſ.ij. Ad deuzʒ

vᷣo per ſpeculationem acceſſio qð erat:
ſecudum poteſt eẽ philoſophoꝝ: qui per
purã ſpeculationẽ ad deum accedentes
multas veritates de ipſo tradiderunt.
Sed tertiũ ibius dei per amoꝛẽ contem
platio nõ eſt niſ ſanctoꝝ ⁊ ꝑfectoꝛũ. VUñ

dicẽdum ꝙ monachi ↄtemplationi inſi-

ſtentes fuerunt in perfectionis ſta n .
ergo ẽ dicẽdu:
Ad Pamum q ↄtemplatio

ratione ſpeculatõis tenet ſe ex parte in/

tellectus cuius foꝛmaliter ẽ ſpeculari ?

cognoſcere:ſed ut illa ſpeculatio ẽ a deo

inſpirata dono charitatis quod ſe tenet

ex parte volũtasis:imperatiue ⁊ effecti-
ue habet ipam ſpeculationeʒ inflãmare:
⁊2 finaliter habet ip̃am terminare: quia

oĩs cognitio nobis a deo inſpirata ter-

minat᷑ ad amoꝛẽ dicente apło. Finis pᷣce

pti charitas:⁊ talis contẽplatio que cõ
tinet ſpeculationem diuino amoꝛe inflã

matã ⁊ ad charitateʒ dei ⁊ pꝛoximi fina

liter terminatã:eſt que ponit hominẽ in

perfectionis ſtatu. CAd ꝛ“ eſt dð. ꝙ
epᷣis magis cõuenit vita cõtẽplatiua q;

actiua ut Gꝛegꝰ dicit in Paſto.ꝙ epᷣus
pꝛecipue in cõtẽplatiõe debeat eẽ ſuſpẽ/
ſus:Siinterdũ tñ aliquod detrimetũu pa
titur cõtemplatiõis pꝛopter adminiſtra
tionem vite actiue:ad ſalutẽ pꝛoximoꝛũ
bhoc ipſum ꝑtinet ad perfectioꝛẽ charita
tem:⁊ per cõſequens magis facit ad pꝑfe
ctionis ſtatuʒ. ¶ Ad ꝭʒmeſt dicenduʒ ꝙꝙ
actiuoꝝ de eccleſia eſt oꝛdinare de cõte/
platiuis q;tũ ad illa qaue ſubſeruiũt vite

ↄtemplatiue:per modũ diſpoſtõis pꝛo⸗
uidendo neceſſaria. Iſtud aũt nõ arguit

maioꝛẽ ꝑfectionẽ:ſj potius ſbectlone. L
ſecundũ iebege
tuur enĩ ꝙ monachi cõtemplatiui
nõ fuerint iu ſtatu magis ſecuro qᷓ; alij.
Dicit enĩ glo.ſuꝑ illo ?bo Treñ.iiij. Diſ
ꝑſi ſunt lapid es ſanctuarij: ꝙ choꝛi mo
nachoꝝ ⁊ virginũ quiſemꝑ debent ĩcõ/
ſpectu dei per cõtẽplationẽ inſiſtere dũ

ipſi monachi implicant᷑ tempoꝛalibus

negocijs:virginũ caſtitas exponit᷑ illece
bꝛis. et lapides ſanctuarij diſꝑgũ . Mõ
videf ergo eſſe ſecura vita ↄtẽplatiuoꝝꝛ.
¶S. Iſdoꝛus dicit de ſũmo bono.c.
xv.qꝙ mõachi qui adbuc tꝑalẽ gliaz aut
carnalẽ affectant ↄcupiſcẽtis:a ↄtepla-
tiõe ꝓhibẽdi ſũt. Sʒ pauci uel nulli ſůt q
a muùdi głia ⁊ carnis ↄcupiſcẽtia ſint ſe
motiter piculũ a ↄteplatiõe ꝓhibẽ
di ſunt. ſcribit᷑.i. Metap.qꝙ natu
ra buana eſt multipłr ſerna:⁊ multis in
diget ad ſui ꝑfectionẽ. Sʒ vita ↄtẽplati
ua ẽ deſtituta auxilijs ⁊ ſuffragijs alioꝝ
Ergo ẽ magis ꝑiculoſa et minꝰ ſecura.

1tL&1τα 6&π & qò ſcribit᷑ errra
In Ot grin de renu. c. niſi cum
pꝛidẽ. Aita ↄteplatiua q;uis ſit magis
ſecura:nõ ẽ tũ ſic fructuoſa ⁊ vtilis ſicut

I „octiunug.
Ki ich 60 dð ppfectis ↄtẽplatiua
vita ẽ magis ſecura:ꝑficiedis vo ſecuri-
oꝛ videt᷑ ee vita actiua. Pꝛimũ c;tuʒ ad
pñs tripłrpꝛobat᷑. Pꝛio ex ꝑte ↄtem
plãtis. ¶ Secũdo ex ꝑte dei reuelãtis.

¶WTertio ex ꝑte eius qð cõᷣtemplat᷑ Di
cit enim Oamaſ.ij.li.c.xi. ꝙ cõtempla/
tio ſecura ⁊ bona ẽ illis qui nõ timẽet ca
ſum: ⁊ qui nõ ex tꝑe ſubito añ vitioꝛum

moꝛtiſicationẽ in babitũ cõtemplatõis
deuenerunt. Perfectis ergo ⁊ in diuina

contẽplatiõe ambulantibus ſecura ẽ co
tem platio. Jimꝑfectis ?o ⁊ minoꝛibus
⁊ adbuc cõcupiſcentia auidioꝛibꝰ uel ca
ſum timentibꝰ:ut dicit nõ ẽ bona nec ſe
cura. ¶ Secũdo boc pʒ ex ꝑte dei reue
lantis. Conteplationẽ eni deus nõ reue
lat uel illa ꝗᷓ ſunt ꝑfectõis ſtatus:miſi ho
miniiam pᷣparato montẽ aſcendere Mõ
en im deus docuit moyſen qualit taber⸗
naculũ federis eſſet cõſtruèdũ miſi in mõ
te. Ex quo dat᷑ intelligi ut Ricardꝰ dicit
in libꝛo de cõtemplatione: ꝙ ſtatus ꝑfe
ctiõem qui per tabernaculũ federis ſtel
ligit᷑:ille iam eſtiadeptus qui mõte aſcẽ
dit:ꝗ diligent᷑ attendit:qui diutius qrit
ꝗ tandẽ inuenit: ꝗ ex diuina reuelatione
iã cognoſcit q̃le edificiũ ſit deo pᷣparãduũ
⁊2 ꝗbus obſequijs deũ placare oposteat
quod nõ ↄuenit niſ ꝑfectis. ¶ Tertio
boc pʒ ex ꝑte eius qð contemplat᷑. Quo
eni ſunt gen era cõtẽplationũ: ſicut Ri/

cardꝰ docet libꝛo de ↄtemꝑlatiõe. Anũ

eſt ſupꝛa rõnẽ: ſj nõ ſᷣter rõem:qꝛ q;uis
rõ illa patiat᷑:nulla tñ pñt bũana rõe in
ueſtigari uel cõuinci. Aliud eſt ſuꝑꝛa ra
tionẽ ⁊ pᷣter rõem:cui oĩis hbuana rõ vide

tur cõtraire:ſicut ꝗᷓ ſunt de trinitatis vi

tate: ⁊ de coꝛpoꝛe chꝛiſti: ꝙ idem ſił⁊ ſe-
mel ſit in diuerũs locis: ⁊ ſic ẽ pᷣter oẽm
buanam rõem ut nun q; eis rõ acgeſce-
ret:niſi ad huiuſmodi rei certitudinẽ fi⸗
des ipam ſubleuaret. Vñ cõtẽplatio ta
lium ſecura nõ cõuenit niſi ꝑfectis: qꝛ di
cit Gꝛegoꝰ lib.vi. Moꝛal. Mõnulli dum
plus ↄtemplandũ q; ca ꝑe poſſint: exqui
runt: vſq; ad peruerſa dogmata erum⸗

punt:2 du veritatis diſcipuli eẽ builiter

negligunt: magiſtri erroꝝ fiunt. Herfici
endis vo ſecuroꝛ ẽ vita actiua. ñ diẽ
Indo.de ſummo bono:qꝙ in vita actiua

Queſtio

pꝛiusper exercitiũ boni operis cũcta exx

daurienda ſunt vicia. vt in illa iam pura
ment acie ad cõtemplanduũ deũ quiſqʒ
pertranſeat.quia licet cõuerſus ſtati ad

cõtemplationẽ cõſcendere cupiat:tñ ra-

tione cogit᷑ vt pꝛius in actiua vita exerci
tatione rſietur

im igit eſt dicendũ
A 4d Pn ilia gloſa intelligit
ve illis monachis qui nõ pᷣexercitati per

moꝛtificationẽ vicioꝝ cõtemplationem
cocupiſcunt:qui ſuperuenientibtenta⸗

tionibꝰretro abeũt:negocis tẽporalibꝰ
ſe implicãtes. Mõ eſt eni yt illa gloſa di
cit vite ſecularis actio qua nũc nõ ad mi
niſtrẽt mon achi ⁊ miſtri altaris. CAd
ſecundũ eſt dicendũ.q; Iſidoꝛꝰ loquit᷑ de
monachis perficiendis:nõ ꝑfectis.Per
ficiendis eni planũ eſt ꝙ vita actius ſe
curioꝛ ẽ per exercitiũ bonoꝝ opeꝝ ⁊ moꝛ
tificationẽ vicioꝝ quia vtrũqʒ ſimul᷑ re
nis curis parere ⁊ diuinis vacare:cõple-
ctere nõ valẽt:eo ꝙ duas curas parit᷑ no
poſſe ſimul ineſſe hũano pectoꝛi ſenten
tia ſaluatoꝛis teſtat᷑ dices: Mõ poteſtis
duobꝰ dñis buire. C Ad 2“ eſt dð.ꝙ in

ſtatu pfectiõis acꝗrende na hüana mul⸗

tiplicit᷑ ẽ ſerua: qꝛ multis indiget ad ꝓ-
bibendũ retractiua: ⁊ ad ꝓuocadũ indu-
ctiua:ſj in ſtatu ꝑfectiõis iam acqſite nẽ
bum ansa paucis contenta eſt.

tur enim ꝙ monachi inſiſtẽtes cõ
templatiõi non eſſent in ſtatu magis me
ritoꝛio. Meritum nanq; bomims con-
ſiſtit in liberare innocẽtes de ma ibus

tyrannoꝛum: in quoꝛum perſona dice/

bat Job: Conterebaz molas miqui ⁊? de
dentibus illius auferebam pꝛedam: fed
hoc fit magis ꝑer vitam actiuam q; co
templatiuam. Dicit enim Hieroꝰ in epi
ſtola ad paulinus: ꝙ ſancta quippe ſim/

plicitas lolum ſibi ꝓdeſt:et quanto plus

edificat eccleſiaʒ dei ex vite merito: ta/
toplus nocet ſi ↄtradicentibꝰ? nõ reſiſtit

itertum eegee

un
Gnu
ſuſti⸗
led
hoͤfe
mag

urm
u

iin
cbie
fn
nory
Eeg
tate
moe

ert/
ere
nohie
teop
merti
ſotemn
(feutt
ſeßen

(azpr

Gpla
ithopr
dctin
fmit

ſcanin
6 er⸗

magis

nopint

tenplan
chtt
fionner
loeitne
thierd

Leſech

permen

l

detger⸗
mpor

niſS

ſtutial
rtnfe⸗

aed

tnti

Urcit
dmrier

tonen
pents,
doraſbe
gooſen
ſobi
guitde
nope
Niueſe
inen
ſnnulen
ccigt,
enini

Rrn

Meſß
Ni
am⸗
ga⸗
Mndr.
agitenn

4 goeii
4e,
ſletes⸗
nhient
s c.
na t⸗

diee/

iqutde

mcoe

hnn
zntophe
6 ſto⸗ ,

ſ6 fili

Ar.

¶CpPꝛeterea magnitudo meriti cõſiſtit

in magnuitudine conatus: c vincit᷑ ma⸗
gnũ incitamentũ peccati:vnde in laudẽ
iuſti viri dr̃ Eccł.xxxi. Qui potuit tranſ
gredi ⁊ nõ eſt trãſgreſſus: facere mala ⁊
nõ fecit. Sed talis magnitudo conatus

magis ẽ in vita actiua:q; ĩi ↄtẽplatiua.
Pꝛeterea Gꝛegꝰdiẽ ſup Exe. ꝙ nul⸗
lum ſacrificiũ eſt deo magis acceptũ q;

celus animaꝝ. Sʒ animaꝝ ęelus operã-
do q ſüt ad vtilitatẽ ꝓximoꝝ:magis on

dit᷑ in vita actiua q; ↄtẽplatiua. Mona

cbi ergo exercitantes ſe ivita actius fue
runt in ſtatu perfectionis meriti.

S r 1* eſt Iidoꝛus li⸗
In cotlran iU Mcae bo

no :vbi dicit ꝙ bonũ ẽ coꝛꝑalr remotuz
eẽ a mũdo:meliꝰ aũt ẽ eẽ remotũ volun

tate:optimũ ſãt ⁊ ꝑfecti meriti ẽ vtro
mõ eẽ ſemotũ:qð ꝓ pꝛie ↄtẽplatiuoꝝ eſt.
Kñd EO dicedum ꝙ magnitudo
₰ meriti q;3tum ad pꝛeſens
ex tribus nõt iſurgere ¶ Pꝛimo er ꝑte

meretis. C Secudo er ꝑte pncipij foꝛ⸗
malis:quo quis meret᷑. ¶ Tertio ex ꝑ/

te opꝑpis meritoꝛij. Si ergo magnitudo

meriti pẽſet᷑ ex parte meretis:qñ aliꝗs
iↄtemplatione dei ⁊ in xpᷣi amoꝛe tãtuʒ

creuit: ut ad tpᷣs cupit detrimentũ pati

ſue fruitionis ꝓpter xpᷣi gloꝛiã ad ꝓcurã

daʒ pꝛoximoꝝ ſalutẽ:modo quo dicebat

apls Ro.ix. Nolebã ego eſſe anatbema
a xpᷣo pꝛo fratribꝰmeis:dequo Chꝛy ſoꝰ
dicit in libello de laudibus eius ꝙꝙ ſicut

ferrũ i ignem miſſũ nõ eſt aliud q; ignis
ſic anima Pauli diuina charitate ſuccẽ

ſa nõ erat aliud q́; charitas: talis puto

magis meret᷑ in vita actiua ſaluti pꝛoxi
moꝛꝝ intendẽs q; in vita ↄtemplatiua cõ

templatiõi vacans. Vnde Paulus hoc
elegit tanq; maioꝛis charitatis ⁊ maio
ris meriti.Electio eni nõ eſt niſi de ma/
ioꝛi merito dicente apło Pbił i.Coatoꝛ
eni ex duobus deſideriũ habens diſſolui
⁊ eſſe cũ xpᷣo:quod mihi multo meliꝰ eſt:
permanere aut in carne neceſſariũ pꝛo⸗

nonageſimaoctaua

III
pter vos:⁊ boc ↄfidens ſcio qꝛ pmane/⸗
bo omnibus vobis ad pꝛofectũ veſtruʒ.
Supꝑ quo verbo dicit glo. ꝙ elegit Pau
lus: uõ quod ſibi melius erat: ſed quod
multis expediebat pꝛopter chantatem
que ſuꝑeminet omnibus. Si vᷣo cõſide/

retur pꝛincipiũ foꝛmale quo quis merek

planu eſt ꝙ maioꝛis meriti ẽ cõtempla
tiua vita q; actiua. Cũ eni pꝛincipiũ foꝛ
ma le merendi ſit charitas: ſicut magis
merit oꝛiu ẽ diligere deũ ſᷣm ſe q; dilige-
re pꝛoximũ:ſic maioꝛis meriti eſt in vita
ↄtemplatiua que directe de ſuo genere

oꝛdinat᷑ ad dilectionẽ dei: q́; actiuaque

directe ex ſuo genere oꝛdinat᷑ ad dilectõ
nem pꝛoximi:Pm quem modũ intelligit

illud dictù gati Gꝛegoꝛij. vi. MWoꝛal. vl

timo.c. Warthe cura nõ repꝛebeditur:

DMarie v̈o etiam laudat᷑:qꝛ magne ſunt

actiue vite merita:ſed ↄtemplatiue ſunt
potioꝛa:ſed ſi cõſiderat᷑ opus meritoꝛiũ:
vident᷑ ſe habere ſicut excedẽtia ⁊ exceſ
ſa:qꝛ reſpectu meriti accidẽtalis:cũ ta⸗
le meritů deturſᷣm genus maioꝛis oꝑis

maioꝛis meriti poteſt eẽ actiua vita q;

ↄtemplatiua:ſed reſpectu meriti eſſẽtia
lis: qð reſpondet charitati tanq; radici
merenti: ſimpliciter maioris menti eſt
contemplatiua vita qᷓ; actiua.
. 1 ergo eſt dicen
Ad Pemumdas ꝙ illa ma
gnitudo meriti ĩtelligitur ex parte merẽ
tis:quãdo quis tantũ proficit i cõtẽpla⸗
tione ut ꝓpter deũ velit itend ere ſaluti
ꝓrimorum cũ aliquo detrimèo ſue con
tẽplatõis.Noc enĩ modo planum eſt q;
ad maiorẽ ꝑfectionẽ charitatis ꝑtinet
q́ᷓ; ſimpłr cotẽplatõi vacare. ¶C Ad 2
eſt dicendũ ꝙ magnitudo conatus põt
eſſe ĩvita actiua ĩ vicendo illaque bomi
nẽ ipediũt ne ꝑueniat ad ↄteẽplatõis ſta
tũ:ſʒ magnitudo conatꝰ que eſt i vita cö
tẽplatiua:ẽ i diligẽdo ⁊ ãplexãdo iã ade
pta quę ſunt deↄtemplatõis ſtatu:vn⸗
de ⁊ Marie magdalene per quã vita cõ
tẽpla tiua deſignat᷑ dictũ eſt LCuce.vij.x

Ar.

dimiſſa ſũt ei peccata multa qm vilexit

multu cui aũt minꝰ dimittit᷑ ininus dili

git. C Ad 3 c do. ꝙ nulluũ ſacrificium

ẽ deo magis acceptũ q́; gelus aiaꝝ:⁊ ;

quis offerat deo aiam ſuò ⁊ alioꝝꝑ appli

cãdo ſe ⁊ alios cõtemplationi: maioꝛis
meriti eſt:qᷓ; ſe ⁊ alios applicãdo actioi
vel q; ꝙ bona tẽpoꝛalia deo offerat.

E ſic ꝓceditur.
D quartu AUetur eni

ꝙ monacbi ↄtemplatõi vocãtes

eeſſent i ſtatu magis vtili ⁊ neceſſario q;

ali. Scribit᷑ eni Eccl.i. Uidi ꝙꝙ in mul

ta ſapiẽtia multa ſit indignatio:⁊ qap⸗/
ponit ſciam apponit doloꝛẽ uel laboꝛey

ut dicit alia littera. Sed quãto aliqd eſt
magis laboꝛioſũ:tanto vidẽt᷑ eẽ magis

3

vtile. Cõtẽplatio ergo diuin e ſapie tan

to ẽ maioꝛis vtilitatſ:quanto ẽ maioꝛis
laboꝛis. C Pꝛeterea Gꝛegoꝰ: Miero?:
Aug'. ac multialij ſci monacbi magne
cõtemplationis fuerũt: quâtã vtilita
tẽ iſti attulerũt eccleſie dei:babet extra

pereli. ⁊ ve.ſanc.vbi dĩ ꝙ pꝛedictoꝝ do
ctoꝝ pᷣlucida ⁊ ſalubꝛia documęeta tota

illuſtraruũt eccliam ⁊ decoꝛaꝛũt virtuti/
bᷣ: moꝛibꝰ infoꝛmarũt:⁊ ꝑ ipſos quaſi ꝑ
iliummoſas ardeteſq; lucernas ſuꝑ can
delabꝝ poſitas erroꝝtenebꝛis ꝓfugatis

totiꝰ coꝛpug eccłie tanqᷓ; ſydus irradiãt

matutinu. ¶ Pꝛeterea ſicut bõ eſt ma⸗

gis itellect? q; ſenſus:ſc magis vꝛuit vi
ta ſpũ ali q́; vita carnali. Sed ad vitam

ſpualem magis ẽ vtilis vita Otẽplatiua
