in charitate poſuerit ꝑfectionis ſtatum
2 vtruũ ꝑfectũ modu diligedi chꝛiſtꝰ
poſuerit ſub pᷣcepto uel ſub ꝑfectiõis cõ
ſilio. ꝭ vtrũ ad ꝑfectu modũ diligen

di cbꝛiſti aliquis perfectionis ſtatus po

ſit attinger.
Dpꝛimũ ade herur
☛ Peeiiten gitur. idetur
enim ꝙ cbꝛiſtus non ſoluʒ in cha
ritate poſuerit perfectionis ſtatum: ꝗa
ſcribitur ſuꝑ illud Lu.xiiij. Qui non re
nunciat oĩbꝰ que poſſidet nõ põt meꝰ ee
diſcipulus dicit goo. Bede ꝙ differẽtia
eſt inter relinquere oia ⁊ renunciare ꝗas

cũctoꝝ fid eliũ eſt renunciare oĩbus: pu

ta ſic tenere que mũdi ſunt ut tñ ꝑ ea no
teneant᷑.ſed relinquere oĩa boc ẽ curas
mudi oino poſtponere:paucoꝝ ⁊ ꝑfecto
rum eſt. In abdicatione tꝑaliũ cõſiſtit

ſtatus pfectioõis nõ in charitate. C S.

pfecta charitas eſt in eo qui nõ timet:q?
ut dicit Jobãnes in canonica ſua: Per⸗
fecta cbaritas foꝛas mittit timoꝛẽ: ſed
multi in ſtatu cõiuga toꝝ exiſtentes non
timent ⁊ habent ꝑfectã charitatẽ: ⁊ tn
ſolg cha

ritas facit ad ſtatũ ꝑfectionis. ¶“Pꝛe

terea illud magis facit ad ſtatum perre
ctionis quod magis ſacit ad beatitudi/

nem: ſed cognitio uel viſio que eſt donũᷣ

intellectus magis facit ad beatitudine
q́; charitas que eſt perfe ctio voluntat

atisr g

. ð,

Ar.

Prtolt
leqvont
nobovic
Goyerita

zn.

Peil
hront
Cbor'
verioes
corpusr
wonbed

Peeſens
tiobt
Cy
Cn
ſerdti
tope
eftcie
goſie
o ina
lt
tſancei
cumeſe
oferiine
latimnan
deieſtn
hec mute

tidopler

goſdic
litns eſf
opus pon
multternn
Coh i
husgteſa

Gk ole
gzn

foftnale
rlai
Puſint⸗
ltüdeio⸗
lgtio gſone
Ccautg in

twiti ngu
Rtemplatam
he1 ſalten.
lano no aet⸗
tenplatölg
n Contenple⸗
Cnlegren

ſmſeptinde

Cendun Ade
celichantn,

endtn .

fichicha h
tons taiun

düigin cnH

Pnfrit
nodüdli
nis ſuns

ſ e

eur ANem

P bicht
aum 4
giton 1
iſenet

Ar.

Jurta illud Mattb.v. Beati mudo coꝛ
de:quonia ipſi denʒ videbunt. Suꝑ quo
verbo dicir Augꝰ ꝙ viſio ⁊ contempla-

tio verita tis eſt tota merces fidei.

P& 1να⅞† eſt:quia maxi⸗
In cõtrariũ neberfenbis
opus eſt martyriũ ⁊ abdicatio tꝑaliũ:ſj
iſta non ꝑficiunt hominè ſine charitate
1. Chor..xiij. Si diſtribuero ĩ cibos pau

perũ oẽs facultateſ meas:⁊ ſi tradidero

coꝛpus meũ ita ut ardeã:charitatẽ autẽ
non habeam nibil mibi pꝛodeſt.

PD G&1 dicendũ ꝙ ad gfectiõis
KRñd cO ſtatum quinq; q;tum ad

pꝛeſens requirunt᷑. C Pꝛimo perpetua
voti obligatio. ¶ 2? dei ⁊ ꝓtimi dilectio
WM 3: ad cultum dei oblatio ⁊ dedicatio
¶ A habitus benedictio: ul ꝑſone cõ/
ſecratio. C 5

omniũ tẽpoꝛaliũ abdica
tio.Herpetua nanq; Porrabiigsri⸗ Ecã

efficiens perfectionis ſtatus.Oicit enij

glo. ſuꝑ ilio verbo Leuit. xxvij. Animal

qð imolari poteſt dño ſiquis vouerit ſã
ctuʒ erit:nec mutari poterit: quia aliuid

eſt ſanctificari ⁊ offerri:⁊ aliud eſt ſan/

ctum eſſe ⁊ dei eſſe nam qð ſanctificat᷑ ⁊
offert᷑ incipit dei eſſe quod nõ erat:⁊ pau
latim augmentat᷑.Qð aũt ſanctũ eſt et

dei eſt non eget augmẽto:qꝛ ꝑfectũ eſt:

nec mutari põt. In obligatione enim vo
ti duplex eſt obligatio: vna ipſius volun

tatis: ⁊ alia eius ꝙ voto offertur: ut ibi
gloſa dicit. Cã vo foꝛmalis perfectiõis
ſatus eſt dilectio dei ⁊ ꝓximi. Mullu.n.

opus ponit hoĩem in ꝑfectiõis ſtatu foꝛ

maliter in vita ſpuali:niſi charitas. Vñ
Colocj.iij. Enum eratis multis virtuti

bus que faciũt ad ſtatũ ꝑfectionis cõclu

dit Aplus: Suꝑ oia auᷣt bec charitateʒ

habete:que eſt vinculum ꝑfectiois.Cñ
vᷣ finalis ſtatus pfectionis eſt dedica/
re ſe et ſua ad cultũ dei.
ꝙ virginitas non quelibet:ſed que eſt ad

cultũ dei oblata eſt pꝛemianda. vñ dedi

catio ꝑſone ad cultum dei ſᷣm tria vota

eſt cauſa finalis perfectiõis ſtatus. Cã

Dicit eniʒ Augꝰ

ſeptuageſimaſeptimm

autem materialis eſt benedictio habitꝰ⸗
ſicut fit in religioſis completo pꝛobatio
nis termino: ul epiſcopalis conſecratio
in qua emittit votum de cura babenda
ſuarum ouium. Sed cauſa inſtrumenta⸗
lis eſt abdicatio ipſoꝛum tempoꝛalium.
Iſta ergo quinqʒ per oꝛdinem requirun-

tur ad perfectionis ſtatum: et ᷣm ꝙ ma

gis et minus iſta in aliquibus reperiun-
tur:ſic maius et minus in ſtatu perfecti⸗
onis eſſe dicuntur.
Ad pꝛimum *α
Am r quz ꝙ relinqre
omnia tempoꝛalia perfectoꝛum eſt:non
quia hoc faciat ad perfectionis ſtatum
effectiue foꝛmaliter.finaliter:ſiue mate/
rialiter. Mam: Socrates et multi alij tẽ-

poꝛalia dimiſerunt:qui non fuerunt in ꝑ

fectiouis ſtatu:ſed facit ad perſectioneʒ
inſtrumen taliter pꝛo tanto:quis diuitie
ſunt quedam ſpine ſemen diuinum ſuffo
cantes: ut dicitur Luce.viij.pꝛopter qdq
per ipfarum abdicationem animus red/
ditur magis liber ad diligendum deum
et omnia pꝛopter ipſum. ¶. Adſecuduʒ
eſt dicendum ꝙ exiſtentes in ſtatu coniu
gali poſſunt quidem perfectionẽ habere
et perfectionis opera facere:non tamen
ſunt in ſtatu perfectiõis: quia obligatio
qua vnus coniugum obligatur alteri:nõ
eſt ad perfectiõis opera.non eſt enim ad
operationem ſpiritualem:ſed potius car
nalem. ¶ Ad tertium eſt dicendum q
cognitio facit ad beatitudinem quaſi in-
choatiue ⁊ oſtenſiue:ſed foꝛmaliter com
pletiue ⁊ finaliter terminatiue ſola dile/
ctio facit ad beatitudinem:vnde cogni
tio poteſt facere ad perfectionis ſtatum
Fm quid. Sed vniuerſaliter per ſolaʒ cha
ritatem bomo foꝛmaliter ponitur in per
fectionis ſt‚in.
D ſecundum è
vid etur enim ꝙ chꝛiſtus perfectũᷣ
modũ diligẽdi poſuerit ſub pᷣceptonõ ib
ꝑfectiõis cõſilio:qꝛ ꝑfecte deum diligere

Queſtio I

eſt eũ diligere ex toto coꝛde:ſʒ hoc ponit᷑
ſub pᷣcepto. Luce.x. Diliges dũm deum
tuũ ex toto coꝛde ⁊ ex tota mente tua:⁊
er oibus viribus tuis. Pꝛeterea ꝑfe
ctus modus diligendiẽ diligere inimi-
cos.vñ ſaluatoꝛ Math. v. cu dixiſſz: Oi
ligite inimicos veſtros: Statim ſubdit
Eſtote vos gfecti ſic ⁊ pr veſter celeſtis
perfectus ẽ:ſed diligere inimicos ponit᷑
ſub pᷣcepto eodẽ caplo:Ego aũt dicovo
bis: diligite inimicos veſtros:bene faci
te bis qꝗ oderũt vos. &ο Pꝛeterea nõ eſt
ꝓfectioꝛ modꝰ diligendi q; ꝓ ꝓximo ani
mã ponere:Jurta illud Jo.xv. Maioꝛẽ
charitatez nemo bʒ ut aiam ſuã ponat
quis ꝓ amicis ſuis. Sʒ talis modus di
ligendi ponit᷑ ſub pꝛecepto.i. Johã. iij. in
bhoc cognouimꝰ charitatẽ dei:quoniã il
le ꝓnobis aiam ſuã poſuit:⁊ nos debe/
mus ꝓ fratribꝰ aiam ponere.

an gaAͤrrarii” eſt glo. ſuꝑ illo
In cõtrarin ? he Worſ⸗
xiij. Ego aũt libentiſſime impendam ⁊
ſuꝑimpẽdar egoipſe ꝓ aiabus veſtris.
Rn deo dicendũ:ꝙ aliꝗs eſt mo

dus diligendi ꝗ ꝓponit

bõi in aet vita in pcepto. Aliqꝗs vᷣo pꝛo
domt õi ſolũ in ↄſilio. Aligs aũt mo/
qdus diligendi ꝗ nec in pᷣcepto nec in cõſi
lio ſibi ꝓponit᷑ut ad ipᷣm attingat᷑:ſʒ ſo/
lum ut ad ipᷣm mediate modo diligendi
vie ꝑueniat᷑. Eſt enim diligendꝰ deus ex
toto coꝛde ꝑ intentionẽ: Ex tota mente
cognitione᷑: Ex tota aia ꝑ affectionè᷑:
Et ex oibꝰ viribꝰ ꝑ executionẽ. Tał aũt
mo qus diligendi triplicit᷑ 'm ꝑfectiõeʒ
põt variari.¶ Pꝛio ut hõ ſic ex toto coꝛ
de:mente:aĩa:⁊ foꝛtitudine deũ diligat
ut nibil ſibi deſit ad diuina dilectionem
wꝙ ectu uel babitu in deũ nõ referat tã⸗
qᷓ; in finẽ.⁊ iſte modus ꝑfectus diligen
di dar bõi in pᷣcepto:ita ꝙ nibil hõ ac-
eet guod ſit duine dilectioni ꝛium.
Scvo ſic ex toto coꝛde:n cte:anima
⁊ foꝛtitudine deũ diligat ut etis abijciat

alle illa quibꝰ vti licite poſſit quatenꝰ li⸗

berius deo vacet ⁊ dilectiõis feruoꝛem
in ſcipſo augmentet: ⁊ talis ꝑfectꝰ mo-
dꝰ diligẽdi ꝓponit᷑ bõi in cõſiio. ¶C Ter
tio ut ſic ex toto coꝛde:mete:⁊ aia:⁊ foꝛ·
titudine:homo deũ diligat: ut quicꝗd eſt
in oibus pᷣdictis:totũ actualiter conuer
tatur in den. Et talis modus diligedi cũ
ſit cõpꝛebẽſoꝝ ⁊ nõ via toꝝ:no ꝓponit᷑ ho
mini ſub pᷣcepto:vel in cõñlio ꝑ attincti
one᷑:ſʒ ſolũ ꝑ imita tiouẽ:mõ quo dicebat
Aplus Phił.ii. Mon quod iam accepe-
rim:aut ꝙ iam perfectus ſim:ſed ſequoꝛ
ſi quo mõ cõpꝛebẽd aʒ in quo ⁊ cõpꝛeben
ſus ſum a chꝛiſto Jeſu: ut ſolũ in ea clari
tate chꝛiſtũ videã:in qua apparuit mibi
in via qñ me cõpꝛehedit:ut Gio exrvonit.
A 3111 1⁄1 ergo eſt dicendu
Ad Peim 1 in diligendo deũ ſicẽ
dictũ eſt:eſt multiplex gradus ꝑfectiois.
Põt enim eſſe vnus gradus:ut ſic deus
diligat᷑ qtenꝰ oĩa referant᷑ ĩ ipſu actulit
vel habitua liter:⁊ nibil acceptetur qð ſit
eius dilectioni cõtrariu. Alius gradus e
ut abiſciant oĩa illa que poſſut boĩez iĩpe
dire a dei dilectiõis feruoꝛe:⁊ vterq; mo
dus diligẽdi ꝓponit᷑ homini in via:ſ̊ vnꝰ
in cõſilio ⁊ alter in pᷣcepto. Ad 2eſt
dicendu qꝙ teneri ad dilectione iimicoꝝ
põt itelligi dupliciter. Pꝛimo tẽtione coi
qua ꝗs diligens pꝛoxios:inimicos a tali
dilectiõe nõ excludat:⁊ talis modus dili

gendi inimicos eſt de neceſſitate pᷣcepti.

Secũdo tẽtione ſpecialii actualit᷑ mẽs

boiĩs ferat᷑ in dilectionẽ inimici pᷣter ne
ceſſitatis caſũ: et talis modus diligendi

ptinet ad ꝑfectionẽ cõſilij Dico aut pter
neceſſitat caſuũ:qꝛ in caſu neceſſitat hõ

in ſpeciali actualiter tenet᷑ inimicũ dili/

gere bñfaciẽdo ſibi ex nccitate pᷣcepti pu
ta ſi fa me moꝛeret᷑:vł i aliqͥ alio nccitatj
articulo. ¶ Ad 2z'meſt dicendũ ꝙ aia vi
uificata deo ſpuũaliter ꝑ gratie infuſionẽ

et vmiſicat coꝛpus vita nãliꝑ eius infoꝛ
matione. Quantũ ergo ad pᷣmã vitã non

tener᷑ homo animã pꝛo fratribꝰ ponere:

nõ eni teuner̃ bomo peccãdo vitã aie ⁊ ſe

nc

musegd

Ar.

Gtenne
ſecnndi⸗
nnne
rmmiqh
Stoinne
füetelt
ſeoꝛti
ltioneli
loſlo pſ⸗
ſetal pe⸗

3
guispt
ſatus
ſit inbe
ſortbit
Pa
ins
Uice⸗
ſeden
Cpe
Onn
Mle⸗
che
ſclomer

oe tconm
Mtonin
dligengfe⸗
Pfectüi
tis poteſ

Ke

tlekvist

un hſect
ibnidch
Cgfgey

hfniri
epeboe
do⸗ unl

ſ ediet

clsn eſ
p
ubop iö

idis ſennen
ls gfeal ne⸗
coſto. CCe
en zinnfon
eutqtiggs
malitercopue
us dligitic
Tropponäh⸗
ilopatthn
noquo dicche
odiamscce
in dſae
vo coehe
Ueſoliinachn
Apemt ni
r eent.⸗
Palmuotig
Niemtoäf
ndegfuent.
Moeſt NeS
Gi ipi

AcCrdt..

nnts
rℳ
Uemnftl
nisen
CAr
utnini
Penpctin
gitinideli
ienehken
Caſtreich
rtcnulin
ninic öten
vcus diſgn
Dicozit
hectſitt
cininian
iſateßehht

=S=

6

—
—

1
4

=ꝛ=

icaloneein
ienigin
grtifi
lgante
gönüttie
art
jiorttinn

=
=
☛ ☛ r . =

1

Ar.

cõtemnere ut ꝓximũ ſaluet: ſed q;tũ ad
ſecundã vitã tenet᷑ bõꝓ fratribus aiam
ponere:qꝛ plus tenet᷑ diligere ſalutẽ aie
ꝓrximi q; coꝛpoꝛalẽ vitã ſuã etiã ex pᷣce/
pꝓto in neceſſitatis articulo. Puta ſi ꝗs
vidẽet aliquẽ ab infid elibꝰ ſeduci teneret᷑
ſe moꝛtis ꝑiculo exponere ut eũ a ſedu-

ctione liberaret:ſʒ extra caſum neceſſi-

tatis ꝓ ſalute ꝓximi aiam ponere perti

net ad perfectionem conſilij.

er POHS†*†EP= 111 ſic pzꝛocedit ur:
tertin Alaet enim ꝙ
dQAl pfectũ modũ diligendi xpᷣi ali
quis ꝑfectiõis ſtatus poſſit attingere:qꝛ
ſtatus ꝑfectiõis vltimatꝰdiligendi cõſi-

ſtit in hboc ut anima ꝓ amicis ponat᷑: ſiẽ
ſcribit᷑ Yo.xv. Sed multitale modũ dili

gendi lefecru habuerũt:ut apli ⁊ mar-

Pꝛeterea nõ ẽ pfectioꝛ modus dili-
gengi deũ qᷓ; ipſum deũ cõpꝛebendere:ſj/

Aplus ꝑ dilectionẽ deũ copꝛebẽdere ni

tebat᷑ Jurta illud Pbil.ij. Sequoꝛ aũt

ſi uo modo compꝛebendam.

An riatrariſ eſt: quia chꝛiſtꝰ
In cotrann fuit ſimul via-

toꝛ ⁊ comp̃hbenſoꝛ. Sʒ modus diligẽdi

viatoꝛũ nũqᷓ; põt attingere ad moduʒ
diligendi compbenſoꝝ: ergo ad moduzʒ
ꝑfectũ diligendi vxpᷣi nullus ꝑfectõis ſta
tus poteſt attingre.
Rnid cO dicendũ ꝙ triplex ẽ ꝑfe

ctus modꝰdiligendi deũ

Anus eſt diuinoꝝ.Alius beatoꝝ.CTer/
tius eſt viatoꝝ.Cũ.n.deꝰ ſit in finitũ bo
num ꝑfecte diligit᷑:qñ infinita virtute
⁊ infinita charitateę amat᷑: ⁊ qꝛ in nulla
creatura ẽ virtus infinita uel charitas
infinita:iõ talis ꝑfectus modus dilige

di ẽ ꝓpꝛiꝰpſonis piuinis ſolũ:ut vnaq q;
ꝑſona tantũ diligat ſe qᷓntum diligibi łẽ

ꝓpt᷑ qo dicit Augꝰ. xv. de trini. ꝙ ſpũs
ſcũs nõ eſt pf̃is ſolius nec filij ſoliꝰ ſʒ eſt
amboꝝ:iõ coëm qua ſead inuicem dili-

Pꝛeterea deꝰ nõ põt ãpliꝰ dili
gi q; ex toto coꝛde:ſed multi ſancti viri
ſi deum diligũt coꝛde pleno ⁊ perfecto.

ſeptuageſimaſeptima un

gunt no bis inſinuant charitatẽ. Mod⸗
autẽ ꝑfectus diligendi beatoꝝ conſiſtit
in actuali fruitione diu nitatis:ut totũ
coꝛ ipſoꝝ actualit ferat᷑ in deũ ꝑ intẽtio
nem: ⁊ mens eoꝛu actualit ipᷣm cogno/
ſcat ꝑ ituitiuã viſione:tota coꝝ aĩia diui
na dilectiõe actualit᷑ repleat᷑ ꝑ affectio
nem:⁊ oẽs vires eoꝝin deu actualit᷑ cõ
uertant᷑ ꝑ actualẽ executionẽ:ut rõ oĩuʒ
exterioꝝ actuũ non ſit aliud q; dei dile-
ctio. Sʒ modus ꝑfectꝰ diligendi viato/
rũ coſiſtit in abiectione illoꝝ que poſſũt
boĩem a feruoꝛe diuine dilectiõis impe-

dire eo mõ quo dicebat Aplus:Que re

tro ſunt obliuiſcat᷑. ad ea vo que pꝛioꝛa
ſunt ſeipſum extendens currat ad deſti
natũ bꝛauiũ ſuꝑne vocatiõis. Iſte autẽ
triplex modꝰ ꝑfectꝰ diligẽdi fuit in x?o
diuinoꝝ cõpꝛehbẽſoꝝ:⁊ viatoꝝ: ⁊ ad nul
lum iſtoꝝ modoꝝ aligs ꝑfectiõis ſtatus
põt attingere:nõ ad modũ ꝑfectũ diui⸗
noꝝ:qꝛ nullus põt eſſe deus ſicut ipſe ſu
it:non ad modu ꝑfectu cõpꝛebenſoꝝ: qꝛ

nullus põt eẽ viatoꝛ ſimuil ⁊ cõpꝛebeſoꝛ
ſicut ipſe fuit:nec ad modũ ꝑfectũ viato
rũ que ipſe habuit:qꝛ nulli põt dari gra

capitis ⁊ nõ ad menſurã: ſicut ſibi data
cut ſilłſit caput ⁊ ſingłar bõ ſiẽ ipſe fuit
Ad pꝛumũte doe ini
Fe*EbE*martyres 2 aphi nõ
babuerüt er ſe ꝙ agiam ponerẽt ꝓſalu⸗
te ꝓximoꝝ:ſed ꝑ gram xp̃i capitis:decu
ius plenitudine oẽs receperuũt gram ꝓ

gra: ut dr Jo.i.vnde Augꝰexponẽsa ilið

v̈bum: Pꝛotexiſti me dñe a couentu ma
lignantiũ.dicit: iã ipᷣm caput noſtrũ in/
tueamur.nam multi martyꝛes paſſi ſũt
talia:ſʒ nibil ſic elucet quomõ caput no
ſtrum: ibi melius intuemur qð illi exoti
ſunt. C Ad ⁊ eſt dicendũ ꝙ multi dili
gunt deuz ex toto coꝛde:ꝑ dilectionẽ tñ
deriuatã a xpᷣo capite. Vnde in xpᷣo fuit
modus diligendi ꝑfectꝰ:qꝛ charitatẽ in
tota ſua excellẽtia babuit: nõ ſᷣm aliquꝗʒ
determinatã menſura m:ſed quilibʒ ali
us ex toto coꝛde poteſt diligere deũ ᷣm
ee

Ar
ſixum ſibi a xpo: Juxta illud ad Epbe.
iiij. vnicuiq; noſtrũ data eſt gr̃a 'ᷣm mẽ⸗
ſurã donationis cbꝛiſti. C Ad ʒ ẽ dicẽ
dũ ꝙ compᷣbendere deũ ꝑ dilectionẽ põt
intelligi duplicit᷑: Eno mõ per ipſius cõ
pbenſi incluſionẽ uł terminationẽ: ⁊ ſic
deus incõpꝛebenſibil eſt omni creature.

Secũdo ꝑ ipſius viſiõis ↄſecutionẽ:⁊ ſic

põt cõuenire creature: ſᷣm quẽ modũ di
cebat Apłs Sequoꝛ aũt ſiquo mõ com
pbẽdã:exponẽdo ſicut expoſitũ ẽ ſupꝛa
¶QAueſſio.lxxviij· de chꝛiſti pauꝑtate.
Lterius conſiderãdũ
2 eſt de chꝛiſti

pauptate: Circa quod querũ

turquatuoꝛ. ¶C Pꝛimo vtruʒ

chꝛiſtus elegerit ſtatũ paußratis. Se
cundo vtrũ pauꝑtas ſecerit in chꝛiſto ꝑ
fectionis ſtatuʒ. ¶ Tertio vtrũ chꝛiſtꝰ
ſic fuerit pauꝑ ꝙ mendicaret oſtiatim.
¶ Quarto vtru chꝛiſtꝰ ſic fuerit pauꝑ
vꝓ manibus laboꝛauerit. ſc pecdi
m ergo ſic ꝓpcedi
D Peummn tur: Vider᷑ eni
Wwꝓecbꝛiſtus nõ debuerit aſſumere
ſtatũ pauꝑtatis. Scribit᷑ eni Eccleſiaſti
ci.vij. Atilioꝛ eſt ſapientia cũ diuitijs ⁊
magis ꝓdeſt:qꝛ ſicut ꝓtegit ſahieri⸗ ſic
ꝓtegit pecunia:ſed chꝛiſtꝰ fuit ſapientia
der patris.i.Chorl.i.Pꝛedicamꝰcbeiſtũ
dei vᷣtutem ⁊ dei ſapientiã.magis ́ de
buit eligere ſtatũ diuitiarũ q; pauꝑtatj.
¶ Pꝛeterea qð eſt materia deęlinquẽdi
cbꝛiſtus nõ debuit aſſumere: ſed ſcribit᷑
Eccł xxvij.ꝙ ꝓpterlinopiã multi deli⸗
querũt:ergo talẽ ſtatũ chꝛiſtus nõ debu
it aſſumere. Pꝛeterea ſtatũ in quo hõ
cõſtituit᷑ in ꝑiculo aĩe cbꝛiſtus aſſumere
nõ debuit: ſed inſtatu pauꝑtatis conſti⸗
tuit᷑ hõ in ꝑiculo aieqꝛ pauꝑtas boiem
ad furtũ inducit: ſicut abun dantia diui-
tiarũ inducit hoiem ad dei contemptuʒ
Ande ſalomõ a deo inſpiratus neutruʒ
petijt: Pꝛouera. xxx. Mendicitatẽ ⁊ di
uitias ne ded eris mihi:ſed tribue tm vi

Queſtio 1

modũ pfectũ q;tuz ad aliquẽ terminũ pᷣ ctui meo neceſſaria.

„ =*
A 11 eſt: qꝛ ſtatuʒ
Incontrarin illũ chꝛiſtus
debuit aſſumere quem pᷣmo v*bo btifica
uit ⁊ eius cõſilio firmauit: ſed ſtatũ pau
pertatis pᷣmo btificanit: Matth. v. Bti

pauperes ſpũ.⁊ ↄſilio firmauit: WMath.

tix. Si vis ꝑfectus et:vade ⁊ vende oĩa
que babes ⁊ da Sgerine⸗ beyſo⸗ i
W diceduz. ꝙ; Cbꝛyſo. ſuꝑ
Rnd e0 NMattb.triplicẽ diſtin⸗/

guit pauꝑtatẽ: vna eſt ſimulatoꝛia: alis

coacta ⁊ neceſſaria.tertia ſpũalis ⁊ vo⸗
luntaria. Illi aut ſunt pauꝑes ſimulato
rie ꝗ ⁊ ſi expoliant ſe bonis tepoꝛalibus
nõ tñ expoliant ſe ſupbia ⁊ arrogantia:
ſed magis ſunt ſuꝑbi ↄtẽnendo tẽpoꝛa⸗
lia qᷓ; diuites in ſeculo diuitias poſſiden
do:ut dicit Augꝰ in regula. Secũda vᷣo
pauꝑtas coacta ⁊ nccria q;uis in ſcptu

ℳ

ra nõ damnet᷑ nõ tñ laudat᷑ ꝙ ſit meri/

to uel pᷣmio digna:quia ſicut nullũ inuo
luntariũ põt eſſepeccatũ ⁊ dignu dana⸗
tione:ſic nullũ inuoluntariũ põt eẽ meri
toꝛiũ ⁊ dignũ ᷣmiatione.Sʒ tertia pau
pertas ſpualis ⁊ volũtaria ꝑ xpᷣm bea
tificata ⁊ laudata:⁊ merito:qꝛ bʒ anne

xam tẽpoꝛaliũ volũtariã abiectiont᷑:coꝛ

dis biiliationẽ: ⁊ celeſtiũ cõtemplatõeʒ
banc aut pauꝑtatẽ chꝛiſtꝰ aſſumpſit di⸗
cente Apło.ij. Cbor..viij. Scitis enim
gram dni moſtri ieſu chꝛiſti:qm ꝓpt vos
egenus factus eſt in mudo:cũ eſſʒ diues
in ſua maieſta te:ſicut glo.exponit:ut il⸗/
lius inopia vos diuites eſſetis. ⁊ in hoc
ↄſilium do ut ad imitationè illius pau-

peribus detis:qꝛ plus ẽ vtile facienti q

Ad nmuͤ cui fit: ut glo.dic.
1 P ergo eſt dð. ꝙ illud
verbũ ſalomonis veri ficat᷑ 'm regulam
poſitam a Ppᷣo ij. Lopi.ꝙ maximũ bo
nũ coniunctũ minimo bouoꝝ eſt eligibi

lius qᷓ;per ſe poſitũ. Zñ ſi ſapientia que

numerar in᷑ maxima bona e ꝑ ſe dligibi

lis: eligibilioꝛ eſt cũ diuitus que nume⸗/
rant inter minima bona.Cu paugtas

Pfrorſe

ſſipeſte

A.

ectde⸗
bis duiti
Povptate
lon C?
ſoturden
ſcceſſtate
ooſtetin
Nerttocn
Horedaiut
tscoactin
ſnrqnaf
iti ni
ttataopel
ſonspen
giroſit
lüͤtulse
ltqibiteg
ocol⸗
upens⸗
chithen
tatenun
hitesdn
etlene
lipt
Noluig
keſturnti⸗
Ciisckdo
E

, 0
gizſe
nsdiſee

ngrereoi⸗
letoneſtr

ſezrde

gfopano

Nuus ror.

Mlutigvit

„

ſadro

1
4

ſeqeſtaaz
llücheiſt
o pobeifien
ſchſtatͤpan
danby. Be
guit. Dath
t vengecit

6.
Cbepſo. a

lci diſin⸗
Uigongal
ſpüals⸗
gesinult
Kintlas
nnpuna

insnl
A in
arfulin
roi n,
imeim
Gnun
Fügird
zonghme
ttint

97

R
Stbalt
ngtſos
ucſzoen
ſtuti
Eilius er
iefaenih
ſtint go
limtene
4 Narinüne
wore ſ

ſſapetig

ſmni

Ar.
que eſt de ꝓꝑfectione euangelica excedat
oẽs diuitias eligibilioꝛ erit ſapiẽtia cum
paupꝑtate tali q; cũ diuitijs q ſut minia
bona. C Ad ⁊ꝛmeſt dicendũ q illud itel-
ligitur de pauꝑtate iuolutaria que bʒ de
neceſſitate deſideriũ diuitiaꝝꝑ adiũctum:
ideo ſtatim ſubdit᷑ ꝙ qui qrit locupletari
auertit oculũ ſuũ:ſubaudi interioꝛẽ a ti/
moꝛe dei ut glo.expõit:tales eniʒ paupe
res coactiue nõ volũtaria electiõe:qᷓ;uis
ſint crucifixi muũdo ꝑ tẽpoꝛaliũ carentiã
ipſi tũ mũdo crucifiti nõ ſunt ꝓpter affe/
ctatã opulentiã. CAd 2ꝭ“eſt dicendũ ꝙ
ſtatus pauꝑtatis nõ eſt periculoſus illis
qui volũtarie aſſumũt carentiã tepoꝛa⸗/
liũ:tales enim dũmodo habeãt alimẽta
et quibꝰ tegant᷑ conrẽti ſunt ſᷣm doctrinã

apoſtoli. Illis autẽ eſt periculoſus ſtatuſ

pauꝑtatis:qui cũ egeſtate rerũ tẽpoꝛaliũ
cupiũt ſaturari cũ quadã inſatiabili aui
ditate diuitias appetẽdo:tales enim cu/
pientes diuites fieri: incidunt in tẽtati/
onẽ ⁊ laqueũ diaboli:⁊ deñũderia inutilia
ut dicit aptus. i. Thi. vi.ꝙ videt᷑ ſignifi-
care voluiſſe Salomon qñ dirxit. NHe foꝛ
te ſaturatꝰ alliciarad negandũ et dicam
quis eſt dominus.

A ſic pcedit᷑.
DPſecundũkpeien
Wpauꝑtas fecerit in xpᷣo ꝑfecti-
onis ſtatũ:quia qð fecit ad ꝑfectionẽ ſta

tus diſcipuloꝝ: hoc fecit ad ꝑfection em
xyp̃i:a quo eoꝝꝑpfectio deriuata eſt: ſed re
linquere oĩa ⁊ dare pauperibꝰ fecit ad ꝑ-

fectionẽ ſtatus diſcipu loꝝ. Mathei.xix.
Si vis ꝑfectꝰ eſſe:vade et vende oĩa que
babes ⁊ da pauperibꝰ:⁊ veni ſequere me
ergo pauꝑtas ſiliter fecit ad ꝑfectioneʒ
ſtatus xpᷣi. C Pꝛeterea xpᷣus pfectioneʒ

poſuit in vita contẽplatiua. Luce x. Op-

tima partẽ elegit Maria q nõ auferetur

ab ea:ſed xpᷣus ma rie contẽplatiõis fuit
ergo pauꝑtas q vite conteplatiue deſer⸗/

nit faciebat ad eius ꝑfectionis ſtatum.
¶Pꝛeterea electio nõ eſt niſ de pfecti-

oꝛi. Eſt enim electio duobꝰ pᷣexiſtẽtibus

. 8 e ee e —

ſeptuageſimaoctaua n

vnuʒ pꝛe altero eligere. ut Da maf.dicit
ſed xpus elegit pauperes magis qᷓ; diui-
tes. Juxta illud Jaco.ij. Mõne deus ele
git pauperes in hoc mũdo diuites auteʒ
in fide: ergo pauꝑtas fecit ad ꝑfectiõis
In contranũ ue laen
eſt:quia quod
non diminuit de ꝑfectiõis ſtatu in Abꝛa
bam qui fuit purus viatoꝛ: non poterat
diminuere de ꝑfectionis ſtatu vł augere
in chꝛiſto qui fuit viatoꝛ et compᷣbenſoꝛ:
ſed abundantia diuitiarum nõ diminuit
de perfectionis ſtatu in Abꝛabam qui ex
iſtens in opulentia diuitiaruʒ perfectus
fuit· Juxta illud SGei rvi. Dinlula coꝛã
1. mme ⁊ eſto perfectus.
Ki eO dicendum ꝙ paupertatẽ
feciſſe ad ꝑfectiõis et ſtatũ ĩ xpᷣo duplicit᷑
põt intelligi. Pꝛimo ꝙ feciſſet ad ſue ꝑfe
ctionis augmetũ. Scvo ꝙ faceret ad no
ſtre imitatiõis exemplũ. Pꝛimo mõ non
poterat facere ad xpᷣi ꝑfectiois augmen
tũ:ꝑfectũ enim eſt qð attingit fm inũ:xpᷣi
autẽ ꝑfectio ſiue loqmur de ꝑfectiõe gra
tie vnionis: ſiue loq̃mur de ꝑfectiõe gr̃e
diuine fruitiõis ab inſtãti cõceptiõis fuit
in tmino:vñ nõ potuit augmẽtari ꝑ ali/
uid aliud qð faceret ad ꝑfectiõis ſtatuʒ
Sed 2 mõ fecit ad ꝑfectionẽ q;tum
ad noſtre imitatiõis exemplũ.Dicit eniʒ
Augꝰin li.de cathbetiʒãdis rudibꝰ.qꝙ ter
rena oia bona contẽpſit homo factꝰ dñs
Jeſus:ut contẽn enda nobis monſtraret
et oĩa terrena mala ſuſtinuit que ſuſtinẽ-
da pᷣcipiebat:ut nec in illis quereret᷑ feli⸗
licitas: nec in iſtis iufelicitas timeretur.
Mam natꝰ eſt de matre:que q;uis a viro
intacta ꝑmanſerit: tamen fabꝛo deſpon
ſata erat:in quo omnem tipum carnalis
nobilitatis extinxit. Natus eſt in Bet⸗
lebem ciuitate:que iter omnes ciuitates
udee erat exigua: exquo noluit quen q;
de terreneciuitatis ſublimitate gloꝛiari.
Pauper factus eſt cuius ſunt omnia ne
quiſquam cum in eum crederet de ter/
renis diuitijs auderet extolli.MNoluit rex
.l8 ce 2

Ar.

rex ab boĩbus fieri:quia bũilitatis oſtẽ
debat viã:eſurijt qui oẽs paſcit:ſitiuit ꝑ
quẽ oĩs potus cauſat᷑:ab itinere fatiga
tus eſt qui ſeipſum nobis viã fecit in celũ
crucifixus ẽ ꝗcruciatos nr̃os ſuſtinuit:
moꝛtuus ẽ ꝗ moꝛtuos ſuſcitauit.
Adpꝛm n Seſtoð pauper
Itas faciebat ad ꝑfe
ctionẽ diſcipuloꝝ:eo ꝙ diuitie bñt ho/
minẽ impeàire a conſecutione btitudis
alioꝝ bonoꝛum ſpũ alium: ꝓpter tria.
¶Pꝛimo pꝓpter nimiã ſollicitudinẽ et
attentione.¶ ¶ Scũdo ꝓpt inſatiabileʒ
affectionẽ: Cum enim augert᷑ cupiditas
diminuit᷑ charitas:m Augꝰ. ¶Ter⸗
tio ꝓpter mentis elationẽ. chꝛiſtꝰ aũt ſi-
cut no poterat eẽ peccati capax:ita pᷣdi
cta nõ poterãt in eo facere ad ꝑfectiois
uel imꝑfectionis ſtatũ. ¶ ¶ Ad ſecundũ
eſt dicendũ ꝙ ſicut xpᷣs ab inſtanti cõ-
ceptiõis fuit diuine fruitiõis contẽpla/
toꝛ ⁊ cõpᷣbenſoꝛ:ita fuit in cõtemplatio

nis ſtatu ꝑfectus:ut in ſe non indigeret

aliq̊ retractiuo: ułãminiculo alià iĩducti
uo ad ſue cõtemplatiõis perfectionem.
Adzq“eſt dicẽdũ qꝙ chꝛiſtus pauꝑes
elegit ut nemo ex ſua pauꝑtate ſe contẽ
neret. ſecurioꝛ ẽ enĩ pauꝑ ĩ cella q; diues
in purpura:ut dicit Nieroꝰ. Pauꝑes er
go rps elegit diuites non re pbando: ut
nec in diuitis putaret᷑ eẽ felicitas:nec ĩ
pauꝑtate timeret᷑ infelicitas:ſicutdictũ
eſtꝑ Aug':neutrũ tñ fecit ꝓpter ſui ſta/
tus perfectionis augmentũ:ſed pꝛopter
noſtre imitationis exemplum.
D tertiũ ſic pꝛocedit᷑:vi
EN det᷑ eni ꝙ xpᷣus
nõ ſic pauper fuerit ꝙ medicaue
rit hoſtiatim. Qð eni fuit in lege ꝓbibi/
tum xpᷣs facere nõ debebat:cũ ipᷣe nõ ve
nerit legem ſoluere:ſed lere: Math.
v. Sʒ Deutro.xv.ſcribit᷑ Omnino indi/
gens et mendicus non erit inter vos.
pꝛeterea mendicans excluditut nõ
ſit ſemen chꝛiſti iuſti: Juxta illud Pſal.
Junioꝛ fui etenim ſenui ⁊ nõ vidi iuſtũ

Qneſtio II

derelictũ:nec ſemen eius querẽs panem
chꝛiſtus ergo cuiꝰ ſemen panem nõ petit
mẽdicare nõ debuit ¶ Perterea ꝙ ſacra
ſcriptura impꝛecat᷑ in vindict ã iniuſtoꝛũ
chꝛiſtus nõ debuit facere ſed mendicare

ſacra ſcriptura impꝛecatur in vindictazʒ

maloꝝ. Juxta illud Pſa l. Mutãtes tranſ
ferant᷑ fili eius ⁊ mendicent:et eiciant
de babitatiõibꝰ ſuis. ¶Pꝛeterea qð bʒ
verecũdiã annexà aliquid turpitudinis

videt᷑ hab ere:quia verecũdia non eſt niſi

de turpi:ut phᷣus dicit: ſed medicare bʒ
verecudiam annexã:ergo tale quid xpᷣm
facere non decebot..
In contrariũ au un
ſpitiũ neceſſariũ eſt ut ſibi boſpitiũ men
icando acꝗrat:ſʒ chriſtus nullũ boſpi-
tiũ habuit:ut patet Math.viij. Aulpes
foueas habẽt:⁊ volucres celi nidos:fili⸗
autẽ hõis nõ bʒ vbi caput ſuũ reclinet.

. dicendũ q; ſicut Chꝛy⸗/
KRndeo ſoſto. dicit ſuꝑ illo verbo

Jo. xx. Multa fecit Jeſus in cõſpectu di
ſcipuloꝝ ſuoꝝ que nõ ſunt ſcripta in libꝛo
boc. MWulta Jeſus fecit que nõ ſolũ Jo-
annes imo nec alij euãgeliſte oĩia dixerut
ſed illa tradiderũt que erant ſufficientia
attrabere audiẽtes ad fidem: q;uis ergo
ĩ euãgelio expꝛeſſe nõ habeat᷑ ꝙ chꝛiſtus
mẽdicauerit ſub vocabulo mendicantis
babet᷑ iñ expꝛeſſe ꝙ victũ petebat Cuce
xix.vbi ſcribitnr ꝙ ſuſpicies Jeſus dixit
Zachee feſtinãs deſcende:quia hodie in
dvomo tua opoꝛtet me manere.ſuꝑ quo
verbo dicit glo.qꝙ ⁊ ſi chꝛiſtus nõ voces
inuitantis audierat:vidit tñ affectũ Pla
num eſt autem ꝙ victum petere ante iui
tationẽ: nõ eſt aliud q́; mẽdicare:glo.tñ
ſanctoꝝ in diuerſis locis libꝛi p ſalmoꝛũ

expꝛeſſe dicũt ꝙ chꝛiſtus nõ ſolũ pauper
fuit ſed mẽdicus. Nam ſuper illo verbo

Ego autem mendicꝰ ſum ⁊ pauper: dñs
ſollicitꝰ eſt mei.glo.exponit in pſona xpᷣi
ſic loquetis. Oe me hoc dico:quia mẽdi-

cus ſum ſᷣm ꝙ bomo. Nam mẽdicꝰ erat

ell
ſo
nou
Hiuſtu
ſbi
teligtt⸗
len pon
dicgkag
ſteauen

Müͤgia
gecon
pfeetie
peni
lpolit
lrenpla⸗

Necund
Gpoyiau

rispanen
ant e
naaſ
tiiniuſori
mendicare
invindiatz
tütes ranl
c chcieni
rees goh
upitain
non eſt ni
nidnel
e qgudnn

ctnug
li tzhy⸗

II

—

Ar.

quia ab alio petebat:pauꝑ vo qꝛ ſibi nõ

ufficiebat. ſuꝑ illud: Ego vo egenus
pauꝑ ſum deꝰ adiuua me.glo.exponit

in pſona chꝛiſti dicentis: Ego ſum ege-
nus petens ⁊ pauꝑ inſufficiens mihi:ꝗa

mũdanas copias nõ bebat: ⁊ intus vbi

dinues erat ambibat deſiderabat ⁊ acci/
piebat. Et ſuper illud perſecutus eſt bo

minẽ inopem ⁊ mendicuʒ ⁊ cõpunctum

moꝛtificare. glo. expõit de chꝛiſto: ut ſit

ſenſus:ꝑſecutus eſt hoĩem inopem ⁊ mẽ
dicũ:puta chꝛiſtuʒ. Mã ꝑſequi pauperes

ſola ſeuitia ẽé. Alij vo ꝓ diuitis ⁊ hono

ribꝰintdũ ꝑſecutões huiuſmodi patiũt᷑

r. ergo eſt dicendũ ꝙ
Ad Peumui nõ ꝓhibet ibi ꝙ ali

quis nõ ſit in ſtatu menà icitatis ⁊ pauꝑ

tatis: cũ in eodẽ caplo ſtatim ſubdatur:

Paupes in terra ſus nuũq; deerunt:ſʒ ꝓ

bibetur ne ita ab alijs bõ dereliquatur
ut in talem ſtatũ inducat᷑ in quo eu opoꝛ

teat ex neceſſitate mendicare:vũ nõ ꝓbi

betur mendicitas: ſed p̃cipit᷑ mibicoꝛdia

¶Agd ſecundũ eſt diceẽdu ꝙ glo.expo⸗
nit illud ybum de pane ſpuali:ut ſit ſen

ſus: Mon vidi iuſtũ derelictũ:nec ſemen
eius querens pant᷑ ſpualem. eo enĩ ipſo
ꝓvy iuſtus eſt verbũ dei:⁊ ſpualem cibum
ſp. bʒ pñtem. Si vo de pane naturali in

telligit᷑:ſenſus eſt:qꝙ iuſti non querũt ta
lem panem quaſi a deo derelicti:cuʒ eis
dicat ad Hebꝛe.vltio: Sint moꝛes vri

ſine auaricia ↄtentipñ tibꝰ.ipſe eni dixit

Mõ te deſerã neq; derelinquam. ¶ Ad
Zeſt dicedu ꝙ nulliũ eſt incõueniens ut
illud quod a licui in penam infligir᷑ alteri

in iuſticia vertat᷑ multi nãq; ꝓpter pctã
que cõmittunt rebus tepoꝛalibꝰ ſpolian

tur: ⁊ iñ tẽpoꝛalibꝰ ſpoliari ꝓpter xpᷣm

ad gfectionẽ iuſticie ptinet. mendicitas
Gm penã malefactoꝛibꝰ a deo indicit᷑: ⁊

tñ volũtarie aſſũpta a chꝛiſto in no ſtruʒ

exemplũ ad pfection iuſticie ꝑtinebit.

Ad *eſt dicendũ ꝙ erubeſcentia ⁊
verecundia ſemꝑ eſt de turpi:ut pulchbꝛo
opponitur. Eſt aut duplex pulchbꝛitudo

ſeptuageſimaoctaua

IIII

vna ſpũalis que conſiſtit in debita oꝛdi/
natione ⁊ affluentia bon oꝝ ſpiritualiuʒ.
Ande oẽ quod pcedit ex defectu ſpualis
boni turpitudinẽ habʒ annexã. Alia eſt
pulcbꝛitudo coꝛpoꝛalis exterioꝛ que coñ
ſtit in debita oꝛdinatiõe coꝛꝑis ⁊ aff luen
tia rerũ tẽpoꝛaliũ: ⁊ quod ꝓcedit ex de/
fectu talis pulchꝛitudinis turpitudineʒ
babet cõiunctã. AUnde ſicut quelibet pul
chꝛitudo deſiderat᷑ ita quelibet turpitu-
do bʒ verecũdiam ⁊ erubeſcentiã anerã
verũtamẽ turpitudo interioꝛ ſpua lis bo
ni eſt vituꝑanda.Sʒ turpitudo erxterioꝛ
boni tꝑalis vel coꝛpoꝛalis ꝓpter xpᷣmvo
lutarie aſſũpta.eſt laudanda.Quãtũcũ
q; ergo mẽdicitas verecũdiã babet ane/
xam volũtarie tñ aſſumpta per xpCeej i no
ſtru exẽplum laudanda eſt ⁊ pꝛedicãda.
D rtu ſic ꝓeedit᷑: vide
9 . 3 tur enixp̃s ſic

pauꝑ fuerit ꝙ manibꝰlaboꝛauerit

Maioꝛis eniperfectõis fuit xpᷣs q; pau
lus: ſed perfectõis fuit in paulo laboꝛa-

re manihbꝰcum tñ licite poſſet de ſtipedi/
is ecclie viuere:iuxta ills.ij.heſſalo.vl

timo. Mocte ⁊ die oꝑantes ne quẽ veſtrũ

grauaremꝰ.non quaſi nõ habuerimꝰpo/
teſtatem: ſed vt nos metipſos foꝛmam
daremus vobis ad imitãdũ nos. C S.
vxpᷣs aſſumpſit carneʒ ex ſemie abꝛahe
deſcendetem:quia nuſqß angelos appꝛe
bendit ſed ſemẽ abꝛahbe ad Mebꝛe.ij.ſed
pꝛimo hominnm in ꝑſona omniũ dictuʒ
eſt Geñ:iij. In ſudoꝛe vnultus tuiveſceris
pane tuo. C Pꝛeterea pᷣceptũ legis na-
ture rpᷣs tenebatur obſeruare.Sed pꝛe-
ceptũ legis nature videtur eſſe manibꝰ
laboꝛare.Si enĩ caderet ſub cõſilio ſoluʒ
ꝗpłs nõ dixiſſet.i.ad Theſſalo.iiij.Oꝑa

mini manibꝰ veſtris ſicut pᷣcepinꝰ vobis

In ↄtrariut dun per üt⸗
2Ber — verbo Matb. vij.
Mulieres multe miniſtrabaãtieſu de fa:
cultatibus ſuis. Otſcit Nieroꝰ ꝙ conine
tudinis iudaice fuit vt mulieres de ſub⸗
ſtantis ſua victum atq;veſtituʒ pꝛecepto
ex 5

Ar.

ribus vel pꝛedicatoꝛibꝰ miniſtrarẽt. vn⸗
de domino de ſua ſubſtãtia miniſtrabãt:
vt meteret earuʒ carnalia. cuius ille ſpi
RKn G e0 ritualia metebant.
l EEOoicedum qꝙ dei filius bu
manã naturam aſſumpſit. vtvite exeẽplo
⁊ verbo doctrĩe boĩes ad celeſtia pꝛouo
caret.vnde Luce.v.ſcribiturœ cuʒ turbe
eum vellẽt detinere ne diſcederet ab eis
ditit eis:quia ⁊ alijſ ciuitatibus opoꝛtet
me euangeliz are regnũ dei qm iõ miſſus
ſuʒ. Suꝑ quo verbo dicit glo. ꝙ poterat
xpᷣs in eodez loco manẽdo omnes attra
bere ad ſe.hoc tñ non fecit pꝛebẽs nobis
exẽplum.vt per ambulãdo reqramꝰper⸗
euntes ſicut paſtoꝛ ouem perditaʒ.⁊ me
dicus acciĩdit ad infirmũ: vna enim ani
ma recuperata poterit aligs mille deli-
cta abolere. Sic aũt euangeliz are regnũ
dei xpᷣs tenebatur vſq; ad exitum moꝛt
ſue per ſeipſum:.⁊ per alios vſq; ad fine⸗
mũudi.vnde ſuper illo verbo Joannis.xi.
Me opoꝛtet oꝑari opera eiusq miſit me
donec dies eſt dicit glo q opera patris
que xpᷣs ſua eſſe mõſtrauit erant ifirma
ſaluare.debilia roboꝛare.bhoĩes illumia/
re.que xpᷣm opoꝛtebat operari donec vi
ta hec conſiſtit. Ad iſta aũt opera exeqn
da lahboꝛare manibus xpCs nõ poterat iu
uari:ſed magis ĩpediri.qꝛ artes mechani
ce babẽt intellectũ a ſua oꝑatiõe diſtra
bere. Et q;uis hoc in rᷣo non habuiſſet
kocũ eo ꝙ ſimulipſe erat viator et cõpꝛe
henſoꝛ.⁊ nõ poterat ex aliquo in ſua cõ/
templatione retardari. in exepluz tamẽ
alioꝝ qui verbo pꝛedicatõis debebãt in⸗
ſiſtere nõ decuit euʒz manibus laboꝛare:
ad cibũ vel veſtitum queredum maxime
poſt inceptũ ab eo pꝛedicatõis officium.
Vnde ſuper illo verbo Joan.iiij.Qñ di/
ſcipulis dicẽtibus nunad aliquis attulit
ei mãducare.Reſpõdit meꝰ cibus eſt vt
faciã volũtatem eius qui me miſit vt ꝑfi
ciam opus eius.dicit glo. Cõſideranduz
eſt ꝙ cibos ab alijs oblatos dñs ſuſciꝑe
ſolebat.nõ ꝙ alieno miniſterio ĩdigeret

Queſtio⸗

III
qui dat eſcam oĩ carni: ſed vt deferẽtes
meritũ conſequerẽtur.ſimulq; foꝛmam
tradens:nõ erubeſcere paupertatẽ.neq;
graue putare ab alis nutriri pꝛopꝛiũ.n.
7 neceſſariũ doctoꝛibus alios hbabere ꝓ/
curatoꝛes ciboꝝ.vt ipſi de nullo curãtes
verbi miniſtrationẽ pꝛocurent ſollicite.

Ad pꝛimũ ergo eſt dicendũ q-
perfectiõis opus ẽ
attingere finem. ſicut ergo diuerſimode
finis poteſt attingi.ita diuerſimode po/
teſt variari perfectionis ſtatus. fin iser/
go ad queʒ chꝛiſtꝰ venit erat humani ge
neris ſalus.q; melius poterat ꝓcuratre
pꝛedicatiõis verbo q; laboꝛis manualis
exemplo: Paulus autem bunc eundeʒ fi
nem in caſu in quo fecit.magis pꝛocura
uit manibus laboꝛando q; ſumptus ab
alijs recipiendo. Ad 2eſt dicẽdũ ꝙꝙ
ibi laboꝛ accipitur cõmuniterpꝛo omni
pena peccati ᷣm queʒꝭ modum dicit Job
ꝙ homo ad laboꝛc naſcitur.cbꝛiſtus er⸗
go nõ ſolum laboꝛes:ſed penas imo vlti
mam penarum ſuſcepit quia aſſumpſit
moꝛtalitatem.⁊ q;uis non laboꝛem ma
nuum tanq́; non conueniẽtẽ fini ad que
venerat. alios tñ laboꝛes ſuſcepit. Onde
ſuper illo verbo Joan. iiij. Jeſus autẽ fa
tigatus erx itinere ſedebat ſic ſuper fonte
dicit Chꝛyſoꝰ ꝙ ſedebat nõ i trono aut
in puluinari: ſed ſimpliciterut continge/
bat ſuper terram. MHam ſeſſio pꝛopter la
boꝛem facta eſt. et pꝛopter eſtuʒ refrige
rans coꝛpus ſedebat apud fonte. & Ad
zm eſt dicẽdum ꝙ laboꝛsre manibus eſt
pꝛeceptum nature in ca ſu naturali ⁊ ſpi
rituali. Maturali quidem ut ſi bomo no
haberet aliũde neceſſaria vite: teneretur
ſibi victum per ſuum laboꝛem pꝛocura-
re. In caſu vo ſpirituali tripliciter. Pꝛi/
mo vᷣo pꝛopterfurta non committenda
Secundo pꝛopter aliena non cõcupiſcẽ
da Tertio pꝛopter ociavitanda. Pꝛimo
modo laboꝛem manuuʒ pꝛecepit ꝗꝑoſto
lus ad Ephe. iiij. Secudo pꝛima Zbeſ⸗
ſaloꝛ iiij. Et tertio.ij.heſſalo.vltimo.

.

(Aen

iquodp
gliaguid b
Nerumr
tereipp⸗
Neſiorut

.

Ordin⸗
galle
tgoſe.
bitaalun
enpeo
sC
inun
eihe
Gpontet
ſccteh
iinbabe
ſtergo
6 15s

(emoßfr

lanoſe
Holigtn
ghod:
lbspee

S

log doe
weſſe pe
i
ſd
ecpi
t
ſitni
Popriin

re

ihon⸗
uun uce,
hen;

II

t deſerene
forman

enteeS

ſiroprüü.
babeſep⸗
ullonites
ent ſoliche⸗
tdiccncig,
töͤs chuse
diuerimote
mimogepo/
ns.fmisc⸗
t bamanige
en ung
usnenals
mmraunſn
shwars
inmit
–
gpen
Nndidt
7cihec⸗
tsnort
Mnt
urnte
iiinc
entin
ineon
iimmn
tonit/
irhen
feige
e C
aitus
tutll0
ſhono
etenaten
n ghant
ian h⸗
Gnnitt,
on enn
hnnͤ 49

Lep?
ngikn

T. ſe E 9 tugag
