tia materie:ſᷣm quã ipa materia eſt in po

riũ in illis oꝛdinibꝰoꝛd inãdi.

—— 1 17 ſic pꝛocedit᷑
20 oCtaUUiderenim

A.
Pipoh
ordiuatio
ſis no de
ſacerſos
ptocigin
Abaso
Vileur⸗
anent,
Papndiſ
Aalacta
Ptorleo
diet
loget
nit
Kleto
Cpe
tomſe
(Atu:
tutaf
ereo

ſ
Hupticn
une ie

Secide eci
nbabetpotari
rahiant geſeg
Ccnikgitti
faciendi Niti
oralipßconei
ſacris ſpoalie
(potitiatecpe
esſectöͤcsi
e Matin
tiafeſſtitint
egrina niſte
ſacfocnnst

—
=

Amiſticin

.
afac ipifi
cisa nng
ſuntitmie
icheng
foen hafi
ohße in
ois ſontn
giließhe
Zincpiat ſou
Aceichafalin
ihötdiſpiht
vunntetct
Nghr
neni aemit
gee iien
aGn

=S

uhidlinft,
Genlipecenn
ſormaliteſc⸗
crog da
S,dl
e glonent
icharti⸗
aui ite⸗
D
,oNid⸗

ladin⸗

Gbinttth

Ar.

; papa poſſit diſpẽſare in ſacra mẽtoꝛũ
oꝛdiuatioe:ſicut eni character vniꝰ oꝛdi
nis nõ depẽdet ab alio:quia põt gꝗs fieri
ſacerdos vel diaconus per ſaltũ:nõ aſſu

pto oꝛdine ſubdiaconatꝰ. vel alijs inferi

oꝛibus oꝛdinibꝰ:ita vnũ ſacramẽtü non
videtur depend ere ex alio:cũ qplibet ſa
cra mentũü habeat ſuu effectum põt ergo
papa diſpe ſare ut nõ baptizatꝰ recipint
alia ſacramenta. ¶ Pꝛeterea cauſa eſt
pꝛioꝛ ſuo effectu loco tepoꝛe ⁊ dignitate:
ut dicit phbũs:ſed cauſa oĩis ſacramenta

lis gratie eſt ipſe xpᷣus:realiter in ſacra⸗/
mẽeto euchariitie cotentꝰ: ͤ ſacrm euchba

riſtie tꝑe debet pᷣcedere ſacr̃m baptiſini.

Pꝛeterea matrioniũ eſt vnũ ſacrame

tum:ſed hoc fuit in pmo ſtatu ante ꝑec⸗
catũ: alia vo ſacramẽeta poſt peccatũ ĩiſti
tuta ſunt:debet igitur matrimoniũ pᷣce
eois oſia ſacramenta r. ſa,
In contranin cramentum
baptiſmi ponitur ianua ⁊ oſtium omni⸗
um ſacramentoꝛum,.g ⸗

„

Riñid cO dicendũ ꝙ oꝛdo in ſacra

2 mentis quatuoꝛ modis
coſiderari põt.pᷣ q;tuʒ ad neceſſitatẽ. 2:

q;tum ad dignitatem, ꝭ q;tum ad tẽpo
ris diuturnitatem. 4: q;tum ad admiui
ſtrandi poteſtatem. C Pꝛimo mõ ſacra
mentũ baptiſmi debet pᷣcedere oĩa alia

q;uis enim deus poſſet ſine baptiſmo ali

quẽ ſaluare.łm oꝛdinẽ tñ a deo in ſtitutũ

pomo ſaluari nõ põt ſine baptiſmo:quia
niſi homo renaſcat᷑ ex aqua ⁊ ſpiritu ſan

cto nõ põt introire in regnũ dei ut dicit

Jo.iij. ¶ Secũdo mõ ſacrametũ eucha

riſtie p̃ᷣcedit oĩa alia ſacramẽta:quia di
gnius eſt omni alio: cu ibi cõtineat᷑ xpᷣus
nõ ſolũ per gratie efficaciã ſicut in alijs:

verũ etiã ꝑ ſuã realeʒ pᷣſentiã. ¶ Tertio

modo matrioniũ pᷣcedit alia ſacrameta:
qꝛ in pmo ſtatu ante peccatũ ſᷣm Augj.

fuiſſet honozabile cõnubiũ ⁊ thoꝛus ima
culatus. Sed 4: modo ſacrametum
oꝛdinis pꝛius eſt alijs ſacramẽtis.vnde

gquinquageſimanona 1

Gꝛatianꝰ pꝛius det᷑minauit de ſacromẽ
to oꝛdinis ĩ poteſtate miniſtroꝝin pᷣma
ꝑte decretoꝝ.⁊ de cauſis ⁊ iudicus ipoꝝ:
quod fecit in ſecuda ꝑte: q; detmin ret
de ipſis ſacrametis:qv ſecit in ꝑte tertia

,R Ha1R11 ergoeſt dicendu qcs
Ad Pemm non eſt ſimile:quia
characteres oꝛdinũ nõ pᷣſupponuùt ſe ad
iuuicem de neceſſitate: ſed oe cõgruitate
m oꝛdinationẽ eccleſie. Ande madatuʒ
eccleſie tranſgredit᷑ ſi aliquis faceret ſe
oꝛdinari per ſaltum: ſed tam ſacra mẽtũ
oꝛdinis q; alia de neceſſitate pᷣſupponũt
characterẽ baptiſmalem. AUnde ſi nõ ba
ptiʒ atus oꝛdinaretur:eſſet iceru m reoꝛ⸗
dinandus. MHibil eni poteſtrecipere qui
caret potentia recipiedi. C Ad 2 icit
ꝙ chꝛiſtus eſt cauſa efficiens omnis ſa⸗
crametalis gratie:⁊ ;tum ad boc verũ
eſt ꝙ ſacramentum euchariſtie pꝛecedit
omnia alia ſacrameta tempoꝛe ⁊ digni
tate:ſed foꝛmaliter ipſa gra baptiſmaliſ
pꝛecedit perceptionem ſacra menti eu-
chariſtiequia non aliter bomo efficitur
dignus dictum ſacramen tum percipere
niſi fide infoꝛmata charitate. Ad 3
dicitur ꝙ q;uis inſtitutio ſacra mẽti ma
trimoni tempoꝛe pꝛeceſſit inſtitutioneʒ
omniũ alioꝛum ſacramentoꝛum:ta men
quia minꝰ habet de ſpiritualitate q; alia

ideo non pꝛimo loco:ſed vltimo inter ſa⸗

cramenta eſt numerãdum ⁊ oꝛdinadum.

¶OQOueſti oquinquageſimanona de diſ⸗

penſatione articuloum.
“ Eind Eonſigerandum
uufurfrfrr eſt de diſpenſa⸗
tieone articuloꝛum. Circa qo
queruntur quatuoꝛ. ¶ Pꝛio
vtrum papa poſſit diſpẽſare in noui ſym
boli editione. Secundo vtrum papa
poſſit diſpenſare in articuloꝛũ additioe.
Tertio vtrum papa poſſit diſpẽſare
in articuloꝛum diminutiõe. ¶ Quarto
vtrum paps poſſit diſpenſare in articu⸗
loꝛum coactione.
y 2

3 Wi ergo ſic ꝓcedit᷑
D Peumn videt᷑ enim ꝙ
papa non poſſit diſpenſare in no

ui ſymboli editione. Dicit enim Augꝰ.i
de ſymbolo.ꝙ ſymbolũ ad boc ſit ut vba

*

que per diuinã ſcripturazʒ ſparſa ſunt ad
vynnnum redacta tardoꝝ hominũ memoꝛia

non laberet᷑ ut ois bomo poſſit diſcere
et tenere quod credit:ſed ſi papa poſſet
ſemꝑ nouu ſymbolum condere:ex eoꝛum
multiplicatiõe memoꝛia nõ iuuaret᷑: ſed
potius confund eret. Pꝛeterea in ſym

bolo explicant illa que ſut fidei:ſed q;diu

ſumus in iſta vita nõ poſſumꝰ explicare
que ad fidem ꝑtinent.vnde dicit Augꝰ⸗

ij. lib. de ſymbolo. ꝙ non debemꝰ eſſe cu/

rioſi ad inueſtigandũ qð apoſtoli minie
expᷣmere ⁊ explicare potuerũt:no ẽ ergo
nouũ ſymboluz condendu. C Pꝛeterea
que ponũtur in ſymbolo nõ debent rõne
peꝛobari.ſed Aug dicit libꝛo ſupꝛadicto
ꝙ ſancti ſymboli ſuſcepimꝰ rationẽ ex/
ponenda:ergo videt᷑ ꝙ nouũ ſymbolnm
onderegd popam nõ pertct. . ß
nce. rI eſt:quia ſym-/
In contrani bolum eſt re⸗
gula fidei:ut idem Augl.dicit.i.libꝛo de
ſymbolo.Sed quo tiens fidei regula veę
tilatur ad Petru: ⁊ ſui nominis bonoꝛis
auctoꝛitatẽ referẽdũ eſt:ut dr.xxiiij.q.i.

My dicendum qꝙ hanc qõez
L KRKndeo determinat Aug?. i. lib.

de ſymbolo. vbi vult ꝙ oĩs ſymboli con⸗

dendi ⁊ oꝛdinandi in ſancta dei eccleſia

terminat᷑ auctoꝛitas.Habet eniʒ fides
cbꝛiſtiana tria pin eundẽ Augl. C Pꝛio
vniuerſalitatẽ.vnde dicit᷑ catholica:qꝛ
non docet᷑ in angulis ſicut doctrina here
ticoꝝ:ſed publice ⁊ vniuerſaliter diffuſa
eſt per vniuerſũ oꝛbem. Secũdo vni/
tatẽ.qꝛ vna fuit fides autiquoꝝ⁊ moder
noꝛũ: ut dicit Apłus ad Ephe.iiij. AUnꝰ
deus: vna fides:⁊ vnuũ baptiſma. ¶. 3.
auctoꝛitatẽ. Oicit eni Augꝰ cõtra epłaʒ
funda mẽti. Ego non cred erẽ euangelio

ſi non crederẽ eccleſie.Ex bis tribꝰ pate

AQneſtio H

põt qꝙ nouũ ſymbolum condere ſoluʒ ad
papaʒ ſpectat. Mam in ſymbolo ponunt᷑
illa que vniuerſaliter ꝑtinent ad cbꝛiſti-
anam fidẽ. Illi ergo incũbit auctoꝛitas
buiuſmodi ſymbolum condere:qui eſt ca
put fidei chꝛiſtiane:⁊ in quo tanq; in ca
pite oia membra eccleſie vniunt᷑: ⁊ cuius
auctoꝛitate oĩa que ad fidem ſpectãt fir
mantur ⁊ roboꝛantur.

D ergo eſt dicendũ q;
Ad Peimmn ſemꝑ ſymbolũ cuz
de nouo conderet᷑ bꝛeuiter colligeret que

eſſent de ſalute credendi: et igeo ſemper
memoꝛia iuuaret᷑ ⁊ non confũderet:nec

opoꝛteret oeẽs credentes oia ſymbola et

que in pᷣdictis ſymbolis cõtinerent᷑ actu
alit᷑ in memoꝛia retin ere:ſed illa dutaxat
que eſſent ad neceſſitatẽ ſalutj.Alia aut
minoꝛes tenerent᷑ credere in fide maio-
rum ad quos ꝑtinet fidem defenſare: et

in ſymbolis ipſam explicare contra iſur

gentes erroꝛes. Aliud eſt enim ſcire tm-
modo quid homo credere debeat ꝓpter
adipiſcendam vitam beatam que no niſi
eterna eſt: ⁊ aliud eſt ſcire quẽ admoduzʒ

4 7 „

boc ipſu ⁊ pijs opitulet᷑ ⁊ contra impios

defed at᷑:ut dicit Augꝰ.xiiij.de trini:ciij
¶Agd ꝛmeſt dicendu q Aug? loquit de
explicatiõe aperte viſionis que erit in pa
tria vbi illa que nunc bomo credit aperte
videbit:non enim loquit de explicatioe
enigmatice cognitiõis vie: in qua tñ niſi
bomo erplicite credat que ad ſalutèẽ ꝑti-
nent: ibi aꝑte nõ videbit: dicente ppbeta
Hiſñ credideritis non itelligetis. C Ad

zjndicit᷑ c Aug? nõ loquit᷑ de ratioe de
monſtratiua: ſed de rõne exꝑoſitiua.Eſt

enim triplex gradus cognoſcẽèdi illa que

ſunt fidei. Anus eſt per ſolius volutatii
firmã adbeſioné. Secũdus eſt per ſacre

ſcripture expoſitioné: declarationẽ: ⁊ cõ

trarioꝝ ſolutionẽ: vnius textus per aliuz
vel vnius articuli per alium. Tertius eſt
philoſopbie ⁊ ſcietie bumane cũᷣ fidei ad

mixtiõe Pꝛimꝰ gradus fuit ⁊ eſt in oibꝰ
idelibꝰ ſimpliciter credentib. Secũdus

Ar.

ſutindoct
tius ctind

4
nialted
nini opt⸗
ſolognn
ſe C
ſeihtune
ecc
Ctro
ttaliu
cpbute
minisbe
vitse
ſenne
tialin⸗
hohütn
ltote,
c(ſdeyt
(CNCr
riſiͤf
aſhit⸗
ird C
Ktcu
gppꝛoy
e
ſncti

ſonEt

hunanit
(Seri
tinseſt ei
diſfero⸗
feſutnectie
ſſecnto.⸗

iucirii

Wngent

inſſene

mnont
Micenn

dceſolvz,
ndoloponun
mmentadchiit⸗
cübitauconnt
onderequiche
guotmnzne
eyniumt:: inn
iden hecti

goeſtdicnni⸗
mg hynbole
ter coligrtg⸗
dir etideolne
nconfüteti
sgufftitt
is cotnei
edN
teſulnt Aun
ein ſoen
emocfente
re cnn
ſtenim en

d iudiciũ. ſupꝛa i meſt aln
In cõ trarin eſt:quia creſcẽte
fide põt creſcere articuloꝝ fidei numerꝰ
ſed Gꝛego. dicit ꝙ 'm incremẽta tepo⸗
rum creuit fides ſanctoꝛum patrum: et
quãto vicinioꝛes fuerunt aduentui ſalua
toꝛis tanto ſacramenta ſalutis plenius

fuit in dvoctoꝛibꝰ eccleſie pᷣmitiue.Et ter
tius eſt in doctoꝛibꝰ pᷣſentis upoꝛis:
1111ſic pce
Dſecunduũ i*α—
enim ꝙ papa nõ poſſit diſpen
ſare in articuloꝛũ additiõe:qꝛ

articuli ab aliquibꝰ ponũt᷑ xij. em nume
rũu.xij.aploꝝ ſʒ papa nõ põt numeꝝ apo

ſtoloꝝ multiplicare:s nec numeꝝ articu
loꝛuzʒ. S.fides eſt de bis que in ſacra
ſcriptura cotinent᷑:ſʒ ſupꝛa illa nõ eſt ali-
Pi addẽdũ uel diminuẽdũ:ut ſcribitur
eutro.iiij ⁊ Apo.vlti. Pꝛetea oẽs
articuli uel fũt de chꝛiſti diuinitat e uel ð

eiꝰ humanitate:qꝛ in hoc ↄſiſtit tota bo
minis btĩtudo: iuxta illud Jo. xiiij. Hec

eſt vita eterna:ut cognoſcat te ſolũ deuʒ

verũ:⁊ quẽ miſiſti JYeſum chꝛiſtũ. Sed ar

ticuli ꝑtinẽtes ad chꝛiſti diuinitatẽ: non
ponuũtur niſi.vij. ¶ Pꝛimꝰ eſt de eſſẽtie
vnitate. Credo in deum. C Secundus

eſt de ꝑſona patris. Patrem oĩpotẽtem.
¶ Tertius eſt de ꝑſona fili. Et in Jeſu

chꝛiſtũ filiũ eius. & Quartus eſt de ꝑſo
na ſpiritꝰ ſancti. Et in ſpiritũ ſanctũ do
minũ. C Quintꝰ eſt de gppꝛopᷣato pr̃is
Factoꝛem celi ⁊ terre. C

Seꝑtimꝰ eſt de appꝛopato ſpiritus
ſancti. Et vnam ſanctã catholicã eccle-

ſiam. Et ſeptem ponũtur de vera chꝛiſti

bumanitate. ¶ Pꝛimꝰ eſt eius cõceptio
¶ ' Secudus eſt eius ĩcarn atio. Ter

tius eſt eius paſſio. ¶ Quartus eſt eiuſ
ad inferos deſcenſio. Quintꝰ eſt eius

reſurrectio. Sextus eſt eius in celum
aſcenſio. ¶C Et ketie⸗ eſt eius aduẽtuſ
la ergo non eſt aliquid

perceperunt.

li. Sextus eſt ve
appꝛopato fili. Carnis reſurectionem.

Ar. qnquageſimanona 11

RWM Aωπ☚ο dicendů ꝙ papa m poſſe
Kndeo diſpenſare in articuloꝛũ
additiõe põt tripliciter ĩtelligi.¶Pꝛĩo
q;tum ad ipoꝝ articuloꝝ mtiplicatiõeʒ
WBreeung0 q;tum ad eoꝝ que in arti-
culis ponũtur explicationẽ. Tertio
qᷓ;tum ad eoꝛũ que ad articulos poſſunt
reduci augmentationem. Omnibꝰiſtis
modis papa põt diſpenſare in articuloꝝ
additiõe:quia ſicut põt nouũ ſymbolum
condere:ita põt nouos articulos ſupꝛa
alios multiplicare. Secũdo põt arti
culos in ſymbolis *α ſitos per plures ar
ticulos explicare. Tertio qꝛ foꝛte oĩa
credibilig per articulos in ſymbolis poñ
tos poſſut reduci poſt articulos pᷣdictoſ
per talem reductionẽ augmẽetare: ut ſub

qlibet articulo ponant᷑ plura credibilia

Wimi poſita ſiit
A 9 Pꝛunmu ero⸗ eſt dicendum
ꝙ eiuſdem auctoꝛitatis eſt papa alij epi
et paſtoꝛes ecclłie:cuiuſmodi fuerũt Pe/
trus ⁊ alij apoſtoli. Ande ſicut ipſi ꝑ ali
uos articulos neceſſaria ad ſalutem in
ymbolo collegerũt:⁊ poſtmodũ patres

in Myceno concilio ꝓpter erroꝛes inſur-

gentes ſupꝛa illa in alio ſymbolo aliqua
addiderũt: ſic nũc ꝓpter eandem cauſaʒ
eccleſia poſſet aliud ſymboluʒ oꝛdinare:
vel per modũ articuloꝝ additiois:vel ꝑ
modũ explicatiõis ſeu reductionis ſicut
dictũ eſt. C Ad ⁊veſt dicendũ ꝙ ad illa
que in ſacra ſcriptura ponũturnõ debet
fieri aliqᷓ additio erroꝛis vel falſitatis:
vel diminutio veritatis:ſed addere veri
tatem quã cõtinet:explicare ⁊ declarare
ſemꝑ licuit eccleſie ⁊ ſemꝑ licet.¶¶ Ad
Zeſt dicedũ ꝙ qᷓ;uis in articulis nume
ratis ſpſtãtis lit tota boĩs ſalus cõſiſtat
et fũdamẽtũ fidei xpᷣiane in illis ſſtãti/
aliter cõtineat᷑:mlta tñ ad illa poſſũt re-
duci cõtra que ſi alig erroꝛes inſurgeret
poſſʒ ecclia ſupꝛadict articulis pone:vlł
de eis nouos articulos cõd ere.

F††i ſic pꝛoceditur.
D tertin vi Riis ꝙ papa

Ar.
poſſit diſpenſare in articuloꝝ diminu⸗
tione:qꝛ eius ẽ diminuere cuiꝰ ẽ addere:
ſed papa põt diſpenſare in articuloꝝ ad
ditione ut dictũ ẽ: & in eoꝝ diminutio/
ne. ¶ Pꝛeterea vtile ẽ ꝙ papa diſpenſet
in articuloꝝ addition e explicãdo: ⁊ de/
clarãdo:uel nouiter ↄ dendo qñ q; ꝓpter
inſurgentes hereſes:g eodẽ mõ vtile eſt
ut qñq; diſpenſet: ut que ſunt fidei oc-
cultent ⁊ nõò explicent᷑ ne ſimplices in er

roꝛem labant Añ Paulꝰ Galbl ij. ſeoꝛſũ

dicit ſe cõtuliſſe de bis que erãt fidei ne
foꝛte in vacuum curreret uel cucurriſſet.
¶ Pꝛerca rpᷣs mãdauit Mattb.xviij.

ſcand alũ puſilloꝝ eẽ vitandu:ſʒ qñ q;ali

qui infirmi in fide ſcãdaligant᷑ de bis ꝗq
ponunt᷑ in articulis: vtile ẽ diſpenſare
qũq; ut talia in ſymbolo non ponantur.
TPꝛeterea miti articuli ponunt᷑ ĩ can
cellaria pariſienſiin quibꝰ planũ ẽ ꝙ pa
pa poſſet diſpenſare:ergo eod eʒ modo
in articulis filiela.
E: qꝛ in arti⸗

In contrariui aus cõtinei

ſubſtãtialit᷑ fundamentũ fidei: ſʒ ſiẽ pa/
pa nõ põt dictũ ſacrʒ tollere:ita nõ põt
ipᷣm diminuere:qꝛ füdametũ nemo põt
ponẽ p̃ter illð qð poſitũ ẽ:qð ẽ xpᷣſ ieſus
BRndeo do. ꝙ paps diminuere
X EESpoſſe articulos fidei du
plicit põt itelligi C Pꝛimo q;tũ ad ſbaʒ
credibiliũ. Scðvo q;tũ ad modũ cre/-
dedi ⁊ explicãdi illa. Pꝛimo mõ non põt
illa que ſüt fidei dimmucere nec deſtrue/

re. Dicit eni Aplus.ij. Cborj.x. Gloꝛia

mur de ptãtenra quã nobis dedit dñs
in edificationẽ: nõ in deſtructionẽ vraʒ
Cota eni gloꝛiatio eccleſia ſtice ptãt dʒ
eſſe in edificatiõe ⁊ augmẽtatione fidei
chꝛiſtiane:nõ in veſtructiõe uel diminu/
tiõe:qꝛ in hac nullũ ẽ poſſe. Mõ.n.ut ait
Aplus: poſſumꝰ aliꝗd aduerſus verita
tem: ſed ꝓ veritate. Sʒ ſcdᷣo mõ ſi in ex⸗
plica tione articuloꝝ nũc fcã aliꝗ erro/

res iſurgerẽet:poſſʒ ad extirpatiõeʒ illox
aliũ modũ credẽdi explicare ⁊ oꝛdiare.

Queſtio

1III
2 144S&ε ergo eſt dicendũ
Ad Paumu n5 E ale Mo n pet

pit᷑ pape lucernã ⁊ fidẽ xpᷣi ſb̊ modio po
nere ⁊ abſcõdere:ſj bñ mandar᷑ ſibi ipaʒ
ſuꝑ candelabꝛũ exaltare. Extedit᷑ ᷓ eius
poſſe ad fidei augmentationẽ ⁊ exalta

tionẽ:nõ ad diminutionẽ uel deſtructio

nẽ. Ad ⁊ꝛ"dicit ꝙ papa bñ madat et
diſpẽſat ꝙ illa que ſunt fidei nõ ꝓpon⸗ꝗ
tur ſimplicibꝰdiſputãda:ex ponenda:ſeu
declaranda :ſʒ in hoc nõ cõſiſtit fidei ar
ticuloꝝ diminutio uel deſtructio:ſʒ ma⸗
gis coꝝ integra ob?uatio. C Ad 3 dbr

ꝙ fidei veritas:⁊ iuſticie integritas: et

vite ſanctitas ꝓpt᷑ ſcandalũ puſilloꝝ di
mittenda nõ ſunt. AUñ ⁊ Aplus dicenti
bꝰ chꝛiſto: Scis qꝛ phariſei audito vᷣbo
tuo ſcandaligçati ſunt.⁊ dictũ ẽ Matth.

xv. Sinite eos ceci ſunt ⁊ duces cecoꝛu.

¶Ad ꝙ' dicit᷑ ꝙ illi articuli ꝑtinent
ad diuerſas opinioes magiſtroꝝ: nec ꝓ⸗
ponunt illa que in illis articulis ponut
oĩibus fidelibus credẽda uł tenẽda. Unñ
papa ᷣm plenioꝛẽ infoꝛmationẽ verita
tis poſſet illos appꝛobare ulimpꝛobare

ſicut ſibi placerert. pe H
F1 ſic ꝓceditur:
A Artu geα

prapa nõ poſſit diſpenſare in arti/

culoꝝ coactione:qꝛ articuli ſunt pncipia
doctrine fidei:ſicut de àlibet eẽ vel nõ eẽ
cetera ſilia ſunt pncipia in ſcia hũana
ſʒ aſſentire illis pncipus inducti ſũt ho
mines ab ipa vᷣitate coacti:ut diẽ ppus

ergo multo foꝛtius cogunt᷑ boĩes aſſen⸗

tire articulis fidei:cũ iſta ſint verioꝛa ill

¶Pꝛeterea articulꝰ ſm ethymologiaʒ
noĩs dr ab artando:qꝛ artat ipſos credẽ

tes ad credendũ. Mo eſt diſpſabileq

articuli credentes nõ cogant. S. diẽ
Augꝰ ĩ de vera religione e q;ʒuis hoies
cũ iſtituũt legẽ poſſint de ipſa iudicare:
poſtqᷓ; tñ ĩſtituta ẽ neceſſariũ ẽ m ipam
viuere. Sic eode mõ anteq; articulier-
plicent in ſymbolo licet alit᷑ ſentire:poſt
modũ vo neceſſariũ e ſic credere.

Aca

Ppoteſtn

Kice
thtſte
ſis cſeei
tnie (
Peinomo
taut tamc.
ſcutſcheft
Utdickt
ſuefiet
deus ſa
nöpol
Geſäͤſh
aneh
gentei
Aphe
ſerhh
Scdo⸗
necnocn
ſpererf
tecogcti
Clen
lat iue
gerecp
ia
cpylpre
ſinii
ſino pio
Augrcon
ſeimteg
ſitboies
nſpit nec
tllcogit
gütule
is E
Ndp
iſcſiitee
ſiigpice
uithe

ſimpkan
ſöftli

Il

deſt diceni
eſk Höni
tjib nodio de
nandar ibiipe,
Emnitzci⸗
tioni t ereſt
uel deſnct⸗
pabi micate
fideino pyeni

erponcndnſ

coſſtitſien
hructio ßnt
1. CAr
ckintegitse
Ndali giln
11 Zyhsnon
anilelauunft
dicit Nt
17 ducescni
miculi ena
nagilronn,
Irtichliz en
zulterete
matiope n⸗

Netlinnnen

7ſe un
late,
SSS
iem,
Manſit de
n dit pon

ibciesaſc

nronouil

abynabon

Ces N
natiplos,
,oelbis
ſaß⸗

.

nis c

In contrariũ ? us are

ꝗs poteſt nolẽs:credere ãt nõ niſi volẽs

„☛— do. ꝙ articulum artare
KI id 60 uel cogere aliquẽ tripli/

cit᷑ põt itelligi. ¶C Pꝛimo neceſſitate fi⸗
nis cõſecutionis. ¶ 2 neceſſitate coa-
ctionis. 3: neceſſitate obrᷣuationis.
Pꝛimo mõ articuli oẽs cogũt ⁊ oẽs ar/⸗
tant tam credẽtes q; nõ credẽtes:quia
ſicut ſine fide impoſſibile e placere deo:
ut dicit Apłus ad Hebꝛe.xi.ſic ipoſſibi
le ẽ ꝙ aliꝗs ↄſequat᷑ finẽ fidei puta deũ
ſine fide in articulis cõtenta. Poſſet eni
deus ſaluare aliquẽ ſine ſacr̃is eccleſie:
ſʒ nõ poſſet ipſu ſaluare ſine fide:uel ꝑ ec
cleſiã ſibi pdicata:uła deo imediate iſpi
rata. Mõ.n.poſſet ſaluare aliquẽ nõ cre
dentẽ ipᷣm eẽ deu ſaluatoꝛẽ eius:qꝛ dicit
Aplus: Accedẽtẽ ad deũ oʒ credere:ꝗa
eſt:⁊ ſperantibus in ſe remuneratoꝛ fiat
Scvdo vo mõ nullos cogit:nec credẽtes
nec nõ credetes:qꝛ nulli cogunt᷑ fidẽ re-
cipere ⁊ fidei articulaſſentire neceſſita
te coactiõis:ſj ſola volütate adheſionis
Credere.n. ſᷣm Aug'.ẽ cũ aſſenſu volũ/
tat iudicare. Sʒ tertio mõ cogit ſolũ fi
de recipietes.Poſtqᷓ;.n.hõ ĩ baptiſmo fi
dẽ xpᷣianã recipit:⁊ ibi diabolo ⁊ põpis
eiꝰvłr renũ ciat: extüc cogedus ẽ ꝑ eccle
ſiã dictã ꝓmiſſione obbuare ⁊ ſidẽ ꝓmiſ
ſã nõ violare.Si.n.leges buane ut dicit
Augꝰ cogũt ut ꝓmiſſa hoium ad iuicem

fcã integralit puent᷑młto mag cogedi

ſũt hoĩes: ut ꝓmiſſionẽ fcãm deo nõ coꝛ
rupãt.neceſſitate & finis ↄſecutiõis ar-/
ticli cogũt oẽs:neceſſitate vᷣo coactiõis
cogũt nullos:ſj neceſſitate obſeruatio/
ogut ſolum baptixatos.
pꝛim 15 e do. ꝙ i aſſenſu
aanf pncipioꝝ ſcie bua/
nitꝰ iuẽte ẽ coactio ꝓpt᷑ euidetiã ſpecła/
tiõis:qꝛ ĩ eis ĩtellectꝰ euident ocluſioneʒ
ituet᷑ ⁊ ſpeculat᷑:ſʒ i articuł nõ pᷣt eẽ coa
ctio ꝓpt᷑ euidctia ſpeclatõiſ:cũ talia ſint
ſup itellcm. Eſt ãt ibi coactio volũtat

ſexageima 4

adheſiõis:qꝛ volũtas ꝗᷓ libẽ credit cogit
⁊ captiuat intellcm:bᷣm que modũ dicit
Apls. qj. Cho.x. Cogẽeteſ ⁊ captiuãtcz
oẽm intellem in obſequiũ xpᷣi. Añ qBuis
iſta ſint iſl verioꝛa iñ tñ ſut hůsne cogni
tiõi euidetioꝛa. Ad aeſt dð. ꝙ arti-
culꝰ artat artitudie fin s ↄſecutiois:qa
alit᷑ finis ↄſeꝗ nõ põt ſine fide in articulł
explicata:ut dcm c:ſʒ nõ artat artitudie
agẽtis coactiõis: cũ ipſa volütas libere
adbhereat bis q ſũt ſidei. ¶Q⁸ Ad 3c dvᷣ
ꝙ illa coactio ĩtelłer q;tũ ad obſuatiõeʒ
articuloꝝ reſpcũ illoꝝ ꝗ iã fidẽ libere re
ceperũt:ꝗ poſtmodũ ꝑ eccłiam cogunt᷑
fidem ꝓnuſſam integam ſerure.
¶QAueſtio.lx.de diſpen ſatione legum
⁊ canonum ſanctoꝛum-
Blterius ggee
de diſpen
ſatõe legu ⁊ canonũ ſcõꝝ. Cir
ca qð qrunt᷑ octo. C pꝛi:vtꝝ
papa poſſʒ diſet reĩ lege nature. ¶ 2:
vtrũ papa poſſit diſpẽſare i lege moſai
ca. ¶3vtrũ̃ 22 poſſit diſpẽſare ĩ le⸗
ge euãgelica. C ⸗vtrũ paꝑapoſſit diſ
peſare ioĩ lege bůana. ¶. · vtrũ ꝑapa
poſſit diſpẽſare in eplis pauli. C vtx
papa poſſit diſpẽſare i dictis doctoꝝ ꝗ
ap ꝓbati ſut ꝑ eccliam. C 2: vtꝝ papa
poſſit diſpẽſare i canone pᷣqeceſſoꝝ poti
ficũ. C S: vtrũ papa poſſit diſpẽſare in
canone concilioꝝ ſcõꝝ patrů.
— *det᷑. n. ꝙ papa
poſſit diſpẽſare ĩ lege nature. Dic. n. iu⸗
riſcõſultꝰ. Jus nãle eſtqð oĩa aĩalia do/
cuit:⁊ qð ẽ cõe oĩibꝰq ſt i mari ⁊ ĩ fratut
oĩuʒ cõis poſſeſſiomaris ⁊ feie piunctio
quã nos mrimoniũ appellamꝰ.Planũ ẽ
at ꝙ i oibꝰiſtis papa diſpenſat: cadit gᷓ
diſpẽſatio ĩ lege nature. ¶ S.oẽ coꝛru
ptibile ⁊ mutabile ẽ diſpẽſabile:ſʒ lex na

ture coꝛruptibił ẽ ⁊ mutabil. Coꝛrupta

eni erat lex nature i ilł de ꝗbꝰ diẽ Apłs
ad Ro.i.Semine eoꝝ mutauerũt nalem
vſum: in eum vſum qui eſt cõtra naturã
„ 4

Ar.
Pꝛeterea omne oꝛigin ale ẽ diſpenſa
bile: ſed lex nature ẽ coꝛrigibilis. Dicit
enim glo.ſuꝑ illo ꝰbo Eccłxvij. Addi-
dit eis diſciplinã ⁊ legẽ vite: ꝙ legẽ vite
appellat quã ad cone voyeniigexis
APA&LP Hτι⅓⅞⁄-ſcribi voluit.
In cõtrariũ cs bribitor
in pncipio decretoꝝ. Jus naturaleẽqð
in lege ⁊ in euangelio cõtinet:ſed in hoc
nõ cadit diſpenſatio:nõ ergo põt papa
diſpenſare in legenature.
EX G EO dðꝰ. ꝙ ĩaia nra duplex
„ * potentia: vna q bonum
cognoſcit᷑:alia qua bonũ appetit᷑. In po
tẽtia ergo intelliectiua qua banũ cogno
ſcit᷑ impꝛeſſa ẽ quedã naturał inclina/
tio ad cognitionẽ veri:alit᷑ nõ inclinare
mur ad adipiſcendũ cognitionẽ verita-
tis. Vñ dicit Augꝰ. x. de trini.c.iiꝙ niſi
impᷣſſam bẽremꝰ oium diſciplinaruũ rõ-/
nem ad nullã earũ tanto diicendi ſtudio

flagraremꝰ. In potẽtia vᷣo volitiua qua

bonũ appetit᷑ impᷣſſa ẽ naturał inclina/
tio ad affectionẽ boni:qꝛ bʒ eudẽ Augj.
viij. de trini. Min hẽremꝰ impᷣſſam affe⸗
ctionẽ boni:nec ipſũ bonũ ꝓſequeremur
7 malũ fugeremus:nec vnu bonũ alteri
pᷣponeremꝰ.Maturalis inclinatio im/

pſſa itellectui pꝛactico:qua receptis ſpe

ciebꝰ pᷣncipioꝝ agibiliũ naturalit᷑ intel-
lectus iudicat vnũ eẽ ꝓſequendu ⁊ alte-
ruũ fugiendũ: lex nature ꝓpꝛie appellat᷑:
q duo bʒ. Pꝛimo:quia ẽ aptitudiałl: nõ
gactualis. Scðo qꝛ eſt vniuerſalis:nõ ꝑti
cuilaris: qꝛ vᷣo ẽ aptitudin alis nõ reduci
cit᷑ ad actũ niſ ꝑ nr̃am oꝑationẽ:⁊ extrĩ
ſecã ipulſionẽ: ſed quia eſt vniuerlſalis
nõ põt ad actũ reduci: niſi ꝑ aliquoꝝ ad

ditionẽ ⁊ aliquoꝝ ſubtractionẽ. Amuer

uſale eni non agit niſi aliqua ꝑticulariter
addant᷑: nã ꝑticularia indiuidua addũt
ſuꝑ ſpeciẽ cõditiões idiuiduales. Spẽs
wo adducũt ſupꝛa genus ſpeciticas diffe
rentias. Vñ dicit ppus.i. MWetha. nõ
ſanat᷑ hõ:ſed iſte hõ:neęc calefacit calidi
tas:ſed iſta caliditas. Ipſoꝝ eni ꝑticula

Qneſtio

rium ꝓpꝛiũ ẽ agere uel pati:nec ſufficit
aliquoꝝ additio: niſi ſit aliquoꝝ ſubtra-
ctio. Continent᷑ eni ipſa ꝑticularia po⸗/
tentialit᷑ in vniuerſali: que miſi actualit
ſubtrabant᷑ ⁊ explicent᷑: ᷣm illud vniuer
ſale nõ ↄuenit agere nec pati. Querit.n.
oꝛphyrius:vnde bʒ vle qð ẽ genꝰ dif
ferentias: Et rũdet ꝙ ptãte qdẽ bʒ oẽs

actu vo nullã. In nuilo ” genere cõtine

tur potẽtia:ſʒ in materia foꝛme potẽtio
nali includunt. Añ ſicut materia nõ eſt
pncipiũ agendi niſi ab ipſa abſtrabatur
uel ſubtrabatur foꝛma:ſic vłe nibil agit
nec patit᷑: niſi ab eo ſubtrabant᷑ ꝑticula
res differentie:qꝛ lex nature ẽ aptitu/
dinalis ⁊ habitualis:ut reducat᷑ ad actu
indiget nr̃a oꝑatione:⁊ ad talẽ actũ re/
duci nõ põt ꝑ nr̃am oꝑationẽ: niſi ꝑ aliq̃
ruũ ꝑticulariũ additione: ⁊ ꝑaliquoꝝ ſpᷣ/
tractionẽ ⁊ explicationẽ:cu nr̃a oꝑatio
nõ niſi ꝑticulariũ ſit. An puto ꝙ ſignã
ter iuriſconſultus dixit:ꝙ cũ aligd addi
mus uel ſubtra bimꝰ iuri diuino uel nali
ius ciuile ⁊ iura ꝑticularia efficimꝰ:
in cauſis ſingulis agitur ⁊ iudicatur.
Cũ querit an papa poſſit diſpẽſare
in lege nature: puto eſſe dicendum ꝙ in

lege nature ſᷣm eiꝰinclina tionẽ vłem pa

pa diſpenſare nõ põt:qꝛ illa vlłis inclina

tio quã legẽ nature appellamꝰ a ſuperio

ri agente eſt cuilibet nature impᷣſſa: ſed

in lege nature q́;tũ ad eius additionẽ et
Feun ad eius iubtractionẽ papa diſpẽ
arepõt: qꝛ ſuũ ẽ ſupꝛa illam vlem incli
nationẽ aliqua ꝑticularia addere:⁊ aliqꝗ
ibi potẽtionalit᷑ cõtẽta ſubtrabere ⁊ ex
plicure:ꝑquoꝝ ſubtractionẽ uł additio-
nem ↄtingat vᷣm illã aptitudinalẽ uk ba

bitua lẽ iclinationè actualit age ułpati.
Ad pꝛimũ cbitreinm⸗
P Lin ve&νuilibet reiim⸗
p̃ſſit aliquã regulã: ꝗᷓ dirigit᷑ ieioꝑatio
ne. Sicut ẽ ſunt tria genera oꝑationuʒ:
ita triplicit põt accipi lex nature.Que/
dam eni operant᷑ ſolo inſtinctu narure
ſine cognitiõe ⁊ electione:ut inſenſibilia

Quui
nerdice
anec eo
aicognit
piinaß
xlarge.
marime,
dipenin
ke
Gkade
nerdiſc
gücſan
Apcitudt
Agaut
atono
Pdiine
ſerillel
gtint
turalte
Mtoone
Tobre,
Nlaten⸗
roctua
Nigtt⸗
roſisſo
Uperiſin
corpoꝛolie
Gaknubil
Cohfundik
lpto⸗ſeg
huthrage
datgfut e
ohrati

2

pe
ba
Poſlug
nunleine
kfrorrols⸗
gtdßen
odataſt
ntüfccici
ſtoneſeſr
dgreſiudei

tenlegen

ſee ſuſfien

aris po,
miacmeit
lledeniuer
1QAertt.
degaydi
glehzoi⸗
ncre cotine
mepotiti
Rernanoe
Wrobann
lenblezt
haueriale
meegyriu⸗
aigan
nlizgit,
geniiin
aigng,
Unizogeto
to M
aighatl
oia nil
frein:⸗
nuticun.
ſtdcheſt⸗
chdon
eſen
nchun
MN
Atone
e diche
ſonincl
lleren dl
longe te
olaohio⸗
unaſtube
ANalic
lbetkein⸗
lirtnn

Ar.

Quedã vᷣo cũ cogni tione:ſed ſine electio

ne ⁊ diſcretione:ut irrõnabilia:ſic oẽs

arance eodẽ mõ faciunt tela. Queda vo
cũ cognitione ⁊ diſcretiõe:ut rõnabilia.

Pꝛima vᷣo regula vocat᷑ lex nature cõit

T large. Scda vᷣo magis ꝓpꝛie. Tertia
maxime ppꝛie. Quãuis papa nõ poſſ
diſpenſare in lege nature cõit᷑ ſumpta:
diſpenſat tñ in lege nature fm ꝙ reſtrin
git᷑ad hbumanã naturã agetẽ cu electio
ne ⁊ diſcetione. C Ad 22 3 eſt dicen
dũ ꝙ ſicut dictum eſt lex nature cum ſit
aptitudinalis ⁊ habitualis: nõ reducit᷑
ad actum niſi ꝑ nram oꝑationę?:vnde ſi-
cut ꝑ noſtrã bonã oꝑationẽe᷑:⁊ pncipalit᷑
ꝑ diuine gratie motioney tal naturalis
lex illuſtrat᷑ ⁊ fulgoꝛat᷑:ut actualit ten/
dat in bona iuſta:vera:⁊ recta:inq na-
tura liter inclinat᷑: ſic ꝑ noſtrã pꝛaua ope

rationem ⁊ diaboli illuſionẽ obumbꝛat᷑

⁊ obtenebꝛat᷑ut ſic remaneat pꝛoſtrata
quatenꝰ in illa ad que naturalit inclina
tur actualit᷑ tendere nõ valeat.vñ dicit
Augꝰ.ix.de trini.c.in. ꝙ iudiciũ legł na

turalis ſꝑ eſt veritatis ac ſui iuris incoꝛ
ruptiſſimis regulis firmum. Et dato qꝙ

coꝛpoꝛaliũ imaginũ ⁊ phantaſmatũ te
gat᷑ nubilo quodã: non tñ inuoluit᷑ atq;
confundit᷑. Mõ igit᷑ talis lex ꝑ pctm coꝛ
rupta:ſed bene eſt obnubilata ⁊ obtene
bꝛata:ad cuiꝰ remotionẽ ⁊ coꝛrectiõem
data fuit lex ſcripta:⁊ vltimo ad ꝑfectã
eius curatione data fuit lex euangelica

ſic ꝓceditur
D ſecũd Uader enim
ꝙ papa non poſſit diſpenſare i le

e moſaica:qꝛ lex illa iuſta ⁊ ſancta fuit
Inxta illud Ro. vij. Lex ſancta ? mada

tum ſcũm ⁊ iuſtũ:ſed iuſticia ꝑpetua eſt

⁊ imoꝛtalis:ut ſcribit Sapᷣ.vuj.nec in ea

cadit diſpenſatio. Pꝛeterea lex illa
a deo data fuit: Juxta illud Mattb.xv.
Irritũ feciſtis mandatũ dei ꝓpter tra⸗

tionis tradẽédo.
1 Ad Peammn ergo eſt dicendum

ditionẽ veſtrã:⁊ loquit᷑ de madato leg⸗
date iudeis:ſed nullus poteſt diſpenſa/

re in lege:niũ ille qui eſt conditoꝛ legis

ſexageſima II

non ptinet ergo ad papam vupẽſare in
lege illa cuiꝰ ipſe latoꝛ non fuit.¶S.lex
illa cõtinebat pᷣcepta moꝛalia:ſed in illiſ
non cadit diſpenſatio: cũ ſint neceſſaria
oibus voletibus cõſequi ſalutẽ eternam
iuxta illud Matb. xix. Si vis ad vitam
ingredi: ſerua mendats⸗ . r =ðð
2 eſt qꝛ lex illa one/⸗
In △ traniu roſa fuit. ſʒ Actj.
xv. Petrus cuiꝰ ſucceſſoꝛ papa eſt vixit.
Vt quid tẽtatis onus iponere ſuꝑ cerui
ces diſcipuloꝝ:qð nec nos nec pres nri
Rn eO. poꝛeare potuerut.
ESdicendũ ꝙ ſicut ſcribitur
ad Heb.vij. Tranſſato ſacerdotio:ncẽe
eſt ut legis tranſſatio fiat. Planũ eſt aũt
qꝙ ſacerdotiũ chꝛiſti ſucceſſit ſacerdotio
leuitico:ſicut ergo per chꝛiſti ſacerdotiũ
eſt facta traſſa tio ſacerdotij leuitici:ita
per legẽ euan gelicaʒ facta eſt tranſſatio
legis moſayce ¶ Eſt autẽ facta triplex
diſpẽſatio per ipſũ chꝛiſtũ in lege moyſi.
Ana q; tum ad pᷣcepta cerimonialia.qꝛ
per ipſũ fuerunt cõpleta:cum ipſe fuerit
finis ⁊ terminꝰ omniũ illoꝝ.dicẽte apło
i. ad Choꝛin.x. Omnia in figura contin
gebant illis:ſcripta ſunt autẽ ad coꝛꝛe-
ctionẽ noſtrã:in quos fin es ſeculoꝝ de⸗
uenerũt. ¶Alia q;tum ad moꝛalia que
per ipſũ fuerũt ipleta ipſo dicẽte Math.
v. MHon veni ſoluere legem ſed adiplere.
¶Lertia q;tuʒ ad iudicialia que ꝑ ipſũ
fuerunt mitigata. Juxta illud Math.v.
Audiſtis quia dictũ eſt antigs.Oculuʒ
pꝛo oculo:dentẽ pꝛo dente.Ego autem
dico vobis nõ reſiſtere malo. Diſpẽſatũ
eſt ergo in lege moyſi quatuoꝛ modis.
Pꝛimo figuratũ qu figurabat pᷣſen⸗
tialiter exbibẽdo. ¶ Secudo verũ intel
lectum illius legis aperiẽdo. Certio
quedam ꝑfectiõis conſilia ſupaddendo.
¶ Quarto modũ obſeruatiois ⁊ imple

ꝙ papa non diſpenſat in lege illa iuſti
cie ãmotionẽ:ſed magis per eius cõple/

Ar.
tionẽ ⁊ ꝑfectionẽ. C Ad 2⁊v*eſt dicendũ
qꝙ; papa nõ diſpenſat in lege moyſi aucto
ritate ꝓpꝛia: ied magis auctoꝛitate xpᷣi
in euãgelio ſibi data:⁊ po ſtmodũ ꝑ aꝑo/
ſtolos ſibi explicata.Et ꝑ hoc patzʒ rũſio
ad tertiũ:quia in pᷣceptis moꝛalibꝰ non
eſt facta diſpẽſatio ꝑ eoꝛũ ãmonitionè?᷑:
ſiz magl ꝑ eoꝛũ ipletionẽ ⁊ rectificationẽ.
D tertiũ ſic pꝛocedit.vr
2E EIeni ꝙ papa poſ
ſit diſpẽſare in lege euagelica. Mã
chꝛiſtꝓphibuit Math. vi. Sollicitudinẽ
circa victũ ⁊ veſtitũ ⁊ circa alia tẽpoꝛa⸗
lia.papa autẽ tale ſollicitudinẽ nõ pꝛobi
bet:iĩmo imperat in ꝑſona Pauli apłi ad
Colo.vlti.Si ꝗs nõ vult operari nõ mã
ducet. ¶ Pꝛeterea Math. vij. Chꝛiſtuſ
pꝛohibuit iudiciũ dicẽs Molite iudicare
et nõ iudicabimini: ſed papa cipit iudi
ciu fieri in ꝑſona apłi.i. Choꝛ.v.de bis
que foꝛis ſùt iudicetis. Nam de bis que

intus ſunt iudicabit deus. Pꝛeterea

Matb. v. chꝛiſtꝰ mãdauit malo non eſſe

reſiſtẽdũ: omni petenti eſſe tribuendũ:et

omne ſublatũ non eſſe repetenduũ:ſed in
oĩbus iſtis diſpenſat papa:cadit ergo in

lege euãgelica diſpenſatio. ¶ Pꝛeterea

ſuꝑ illo vᷣbo Math x.qui nõ accipit cru⸗
cem ſuam ⁊ ſequit᷑ me:nõ eſt me dignus
Dicit Gꝛego.qꝙ crucè dñi duobꝰ modis
baiulamꝰ.aut cũ ꝑ abſtinẽtiã carnẽ ma
ceramꝰ.aut cũ per ↄpaſſionẽ pꝛoximi ne
ceſſitatẽ noſtra putamꝰ:ſed cũ nõ omneſ
teneant᷑ ad iſta:videtur ꝙ in lege euan/
gelica cadit diſpenſati.

In cõtrariũ

auctoꝛitate cbꝛiſti.ſed apłus. Gał.i. dã-

nat ⁊ anatbematiʒat cõuertẽtes euange
liũ xpᷣi in aliud ehahelin : cũ nõ ſit alinud.
MNAW “ dicendũ ꝙ lex aliqᷓ tripli
RKnd EOciter põt recipere diſpen
ſationt. ¶ Pꝛimo ꝓpter eius imꝑfecti⸗
onẽ. ¶Secũdo ꝓpter eius inexplicati.

onẽ. ¶ Tertio ꝓpter negocioꝝ occurrẽ

Queſtio

eſt:quia ñ cadit
2 ?diſpẽ ſatio in eo
qð eſt anathematizatũ ⁊ dãnatũ ꝑ aploſ

IIII
tin variationẽ. Pꝛopter pᷣmũ recipit
diſpẽſationẽ lex moſayca:qꝛ nibil ad pfe
ctuʒ ded uxit illa lex:ſicut dicit apłus ad
Hebꝛ.vij. ¶.Pꝛopter ꝛurecipit diſpen
ſationẽ lex nature:que cũ ſit vniuerſalis
et habitualis:per additionẽ ⁊ ſubtracti⸗
onem fuit ꝑticulariter explicanda:ut ſn
pꝛa dictu eſt. & Sed ꝓpr tertiũ recipit
diſpẽſationẽ lex humana:que cũ ſit regu

la bumanoꝝ actuũ:ex variatiõe ipſoꝝ co
tingit talem legem ⁊ talem regulã qñq;

mutari ⁊ variari. Nullo autẽ iſtoꝝ mo⸗
doꝛũ lex euangelica diſpẽſationẽ recipit
nõ quidẽ ꝓpter imꝑfectionẽ:cũ ipſa ꝑfe/
cerit ⁊ ipleuerit lege imꝑfectã: q;uis eni
Fauſtus dixerit chꝛiſtũ nõ ipleuiſſe illaʒ
legem ſed ſolunſe. Aliter ut ait iud ei ſu⸗

ſpicari nõ potuiſſent ipſum aliꝗd agere

„

contra legem ſi ipſa in nullo ſoluiſſet:cuʒ

tñ expꝛeſſe dicerẽt Jo.ix. MNon eſt bic bõ

a deo qui ſubbatũ non cuſtodit. Iſta tñ
argumentatio friuola eſt. ut dicit Augꝰ
contra Fauſtũ: quia non negatur iudeiſ
verũ ſenſuʒ legis nõ intelligetibꝰ vid eri
potuiſſe chꝛiſtũ eſſe legis ⁊ ꝓphetaꝝde/
ſtructoꝛem:cum ipſi crederent bin eoꝛum

ſuꝑſtitioſu intellectũ a miraculis et alijs
ſaluberibꝰ operationib eſſe abſtinenduʒ
die ſabbati qð erat directe contra inten

tionem legis. Mon ſecũdo ꝓpter eius iex
plicationẽ: cũ Math. vij. aperte expli/

cetur illud pꝛeceptum legis nature. Ois
quecũqʒ vultis ut faciant vobis bomies

et vos facite illis. In quo ut ibi ſubdit᷑
lex pẽdet ⁊ ꝓpbete pᷣſertim tñ 'm Augj.

Qui pꝛoximu diligit ſibi faciẽdoqð vult
ſibi fieri conſequẽs eſt ut ipſam pꝛecipue
dilectionẽ diligat. Biligendo autem di

lectionem ſequit᷑ ꝙ diligat deuð:qꝛ deus
dilectio eſt: ⁊ ſic in explicatione illius pᷣ⸗
cepti oĩa alia mandata explicant᷑. Hec

tertio ꝓpter eius variationẽ vel muta-
tionem: cum dicatur Math.xxiii.Celũ

et terra tranſibũt:verba autem mea no

1 mE pꝛeteribunt.
Ad Permy ci eſt dicendum

.

Gchrſſ
niſtiste
albaben
ſababen
botno
cectet
etmmelo⸗
tenpoꝛi
Chpetion
nencäint
cuncuit
ſoccupe
tudinen
Cua
non peo
guoc gr
Pobibe
ſeict
Neten
H
con
ullie
lin e
xſmon
ſpetatüöe
Ntanteq
Gihlttoteg
ſtperath⸗

Wtöeci
Pbucri
Ulte bene⸗:
gi in
turnty
n dpe

nheuil

2

litn

eleren⸗

cgedining

ſttiuric
S (0
ſenſcre

Eadicti

l
önüteh⸗
gunibilag
diatapllo

rtehit dige

it miaſi
er ſhnact⸗
tplcanlauſt
ttertüfut
queckitregr
natööeobora
mreglligi
aute ſtopnd⸗
ſatiolefept
rti linß
gfeeti gnun
nplalelij
rutatütii⸗
ſum digeuhn
loſouiſeeh
Tprclbeb⸗
ſtodtt Yun
ut diet Ar
Nezitur dd

igetb ditn

7 Phetird

oltennn

aculsctiii
einſnu
nenmu iu
paiſe
mwngl/
zumOi⸗
rbiſhel
nbn Zs,
kihod i
ummutct
co antend
enzgi⸗
Ntani li
minlnen
Chmuiile
ung
tetd⸗
inan

Ar. f

ꝙ chꝛiſtus ꝓbibuit ſollicitudinẽ babẽtẽ
in iſtis tẽpoꝛalibꝰ finalem intentionem
vel babentẽ diuini auxilij deſperationè
vel babentez pꝛeſùptuoſam cogitationẽ
ꝙ homo ex ſua ſollicitudie ⁊ ſagacitate
crederet poſſe quecũq; bona pꝛocurare
et mala vitare.vel ꝓbibuit ſollicitudinè
tempoꝛis habentem inoꝛdinatam poc-/
cupationẽ ut ſi quis ſollicitudinẽ appo⸗/
nendã in futuro die apponat in die pñti:
cum cuilibet diei ſufficiat ſua malicia et
pᷣ̃occupatio:non autem pꝛobhibuit ſollici
tudinem babentẽ neceſſarioꝛũ ꝓuiſionẽ.
Ad ⁊eſt dicendũ ꝙ per illa verba
non pꝛobibet᷑ iudiciũ iuſtłicie ⁊ equitat
quod ꝑſona publica exercere tenetur: ſj
pꝛobibet᷑ iudicium temerariũ: ut illa que
neſciũtur quo intellectu fiant:non inter
pꝛetent᷑ in malam partem. vel iudicium
ꝛiuate ꝑſone cui non incũbit iudicium
erre auctoꝛitate in aqminiſtratione rei
publice non recepta. Ad 2zeſt vicen
dum ꝙ oia illa ba ut dicit Angꝰ in lib.
de ſermone dñi.ĩtelligẽda ſunt in animi
