pᷣparatiõe:ut ſic qlibet ſit parat in aio
ut anteqᷓ; charitatẽ erga deũ ⁊ pꝛoximũ

amittat:quocũq; bono tꝑali vel coꝛꝑali

ſit paratꝰ carere:nõ aũt ſemꝑ in oꝑis ex

ecutiõe:cũ ipᷣe v pᷣus ꝑcutieti eũ ĩ maxilla

nõ pᷣbuerit ſubi alterã:ſj dixit. Si male

locutꝰ ſum teſtimoniũ ꝑhibe de ma lo.ſi

autẽ bene:cur me cedis. Ad eſt di
cendũ ꝙ in lege euãgelica quedã pꝛecipi
untur ut pᷣcepta:quedã vo ſuadeut᷑ ut cõ

ſilia. In pceptis ergo nõ cadit diſpẽſatio

diſpẽſabilia ſũt eo ꝙ ſine eis ſalus hoi

ſexageſima

In

rũ actuũ:ſed papa nõ põt diſpenſare qꝙ
boĩes regulãdi ſint ſine regula:&glin lege
bũana diſpẽſare non põt. ¶Pꝛeterea
lex bumana iuſta eſt: aliter lex dicenda
non eſt ᷣm Aug'.ſed papa nõ põt diſpẽ
ſare in iniuſticia: cũ poſſe eiꝰ nõ ſit ve
ritatẽ:ſed ꝓ veritate:ut dicit Aplus.ij.
Cbor..vlti.ſᷓ nec in bůana lege. C S.
papa nõ põt diſpẽſare in eo qð eſt diui-
nitus ꝓnũciatũ: ſed hũane leges ſunt ꝑ
oꝛa pncipũ diuinit ꝓmulgate:nõ cadit
0 in eis diſpenſatio 5laud .
ain eſt. qꝛ qð pᷣn-⸗
In contrarnin cipi placʒ:vi
oꝛem legis bʒ ut dicit iuriſcõſultꝰ.ſed
ſupmus pꝛinceps vice dei in toto oꝛbe
eſt ipſe papa:oẽs ergo huane leges ab
eius voluntate emanant.
do. ptas pape taq; ca
Kñd 60 pitis vlis ale aaͤ⸗ tria
pᷣncipalr oꝛdinat᷑. Pꝛimo ad totius
ppłi xpᷣiani coꝛrectiõeʒ cũ delingꝗt:⁊ gu
bernatiõezʒ cũ recte agit eiꝰ nãq; eſt oẽzʒ
poteſtateʒ inſtituere cum bona eſt: ⁊ au
ferre ul coꝛrigere cũ bona non eſt: ut diẽ
Husgo.ij.li.de ſacr̃is. C2 ad omniuʒ
qõnum ⁊ negocioꝝ ſolonem ⁊ determi
nationem. AUñ dicit Augꝰ? ſuꝑ illo ?ᷣbo
Matth. xvij. Libi dabo claues regni ce
loꝝ:ꝙ vpᷣs vnu ſolũ caput voluit eſſe in
tota eccleſia:ad qð diuerſa mẽbꝛa recur
rerent ſi foꝛte ab inuicem piſſentirent.

¶ Tertio ad fidei et ſacreſcripture a/

pertam defenſionem. vndepetro cuiꝰ
ipſe ſucceſſoꝛ eſt ſpecia liter dictum eſt a

tre ut non deſiciat fides tua:⁊ tu aliqñ

niſi mõ quo dictũ fuit ſupꝛa. Sed boge tre ne Luce.xxij.Ego pꝛo te rogauipe

Z D quartcũ haberi põt.
2— ſic ꝓcedit᷑.vr
eenim ꝙ papa in omni lege bũana
diſpeſare nõ poſſit:quia lex humana ex
lege diuina ⁊ naturali compoſita eſt ut
dicit iuriſconſultus:ſed papa non poteſt
diſpenſare in lege diuina et naturali: ut
ſupꝛa dictũ eſt:ergo nec in lege bumana.

OPeel erea lex huana regula ẽ hu ano

oↄuerſus cõfirma fratres tuos. C Pꝛo
pt er iſta ergo tria tribus modis poteſt
papa in omni bumana lege diſpenſare.
¶Q¶⅝⅞â⸗ Pꝛimo ꝓpter populi cui lex dat᷑ coꝛ
rectiõem. Dicit.n. Augꝰ.i libꝛo de libe
ro arbitrio: ꝙ ſi populus ſit benem ode
ratus et grauis cõmuniſq; vtilitatis di
ligentiſſimꝰ cuſtos merito tali lege hbo⸗
noꝛatur:ut liceat ſibi magiſtratus crea-

Ar.

re ꝑ quos reſpublica adminiſtret. Si vᷣo
idem ppłus poſtmodũpaulatim depꝛa/
uet᷑: ut coꝛruptꝰrem pᷣuatam reipubli⸗
ce p̃ferat: atq; beat venale ſuffragium
⁊ ad flagicioſa atq; ſcelerata oꝑa cõuer
tatur:iuſte tali lege puat ⁊ alis lege fla
gellationis ⁊ caſtigatiõis gubernatur.
¶Sccundo ꝓpter qõnum ⁊ negocioꝝ
ſolutionẽ. Contingit enim büana nego
cig multiplicit᷑ variari: ⁊ ꝓpter diuerſi-
tatem buanoꝝ actuũ diuerlas qõnes in
ſurgere:ad quarũ terminationẽ vtile eſt
qñq; in lege diſpenſare: cũ regula ꝗᷓ vni
tempoꝛi expedit ad determinandũ vnũ
negociũ:illo variato alteri tepoꝛi nõ cõ
ueniat. VUñ dicit Augꝰ lib. ſupꝛad cõ q;
lex hbũana q; qᷓ; iuſta ſit:cõmutari tñ per
tꝑa iuſte poteſt. ¶ Tertio ꝓpter ſidei
⁊ ſacre ſcripture defenſionẽ. Cũ enĩ chꝛi
ſtiana fides ⁊ lex diuina in ſacra ſcriptu

ra explicata hũane legi ſubiecta nõ ſit:

ſi in aliqua ꝑte bumana lege uel conſue
tudine inueniant᷑ aliqua ſacre ſcripture
aquerſa:uel libertate eccla ſtice ſeu cbꝛi
ſtiane fidei repugnantia:iuſte põt papa
talem legẽ uel talem cõſuetudinẽ tollere
⁊q in ea vły diſpenſare.Hõ enĩ ut ait Oꝛe
oꝛius: chꝛiſtus dixit: Ego ſum cõſuetu
ſo: ſed Ego ſum veritas. Et Aug diẽ
ad Bonifaciũ:ꝙ quicũq; legibus impe
ratoꝛum que ↄ dei voluntate ferunt᷑: ob
tem perare nõ vult:a cꝗrit magnũ pᷣmiu
Ad pꝛimũ ergo eſt dicenduʒz
PeEg; lex naturalis eſt
queda inclinatio bũane nature imp̃ſſa:
que cum ſit aptitudinalis ⁊ vniu erialis
non reduciturad actum niſi ꝑ aliquoꝛuʒ
ꝑticularium ſubtractionẽ ⁊ explicatio/
nem. ⁊ per aliquoꝝ additionẽ:ex quibus

particularibus additis ⁊ ſubtractis uł

explicatis cõponit omnis bumana lex
vnde ſicut papa poteſt diſpenſare in le/
gis naturalis additiõe:ſubtractiõe:uel
explicatione: ita poteſt diſpenſare in oĩ
lege bugna. C Ad 2“ do. ꝙ pepa nõ
di ſpenſat ut regulandi ſint ſine regula:

AQueſtio v

ſed diſpenſat ut illi qui regulant aliqua
regula uel aliqua lege vno tꝑe:uł ꝓpter
eoꝝpꝛauitatem: ſeu ꝓpter alias cas ſu/
pꝛadictas alio tꝑe regulent᷑ alia regula
7 alia lege. C Ad 3“* eſt dicendũ qꝙ iu⸗
ſticia eſt virtus impoꝛtans reſpectũ ad
alterum:vt dicit᷑. v. Ethi. AUnde ꝓpter
variationem illoꝛum quoꝝ reſpectũ im
poꝛtat variationem recipit᷑.et per conſe
quens lex humana q;q; iuſta ſit:iuſte ta

men ꝑ tempoꝛa mutari poteſt: ut dicit

Augꝰ.¶. Ad ꝙ' eſt dicẽdum qꝙ eo mo

do leges humane per oꝛa pncipum ſunt

diuinitus pꝛomulgateiquo modo omne
verum a quocũq; dicatur a ſpiritu ſan
cto eſt:ut dicit Ambꝛo. Vngde ſicut pa⸗
pa pꝛeeſt toto mundo auctoꝛitate dei:
ita aucte dei diſpenſat in oibus.
quintũ ſic pꝛocedit᷑:
+☛Aeeln Eein Zigdetur. n.
. q; papa poſſit diſpenſare in epi⸗/
ſtolis Pauli.iicit enim Ricardus in
libꝛo de contemplatione ꝙ ſuſpecta de
bet baberi omnis veritas quam nõ cõ
firmat euãgelica uel pꝛopbetica aucto
ritas:ſed de confirmatione epiſtolaruʒ
Paulinec pꝛophetica nec euãgelica au/
ctoꝛitas aliquid tractat: cadit ergo in
eis diſpenſatio. C Pꝛeterea Petrꝰ ſu⸗
it maioꝛ Paulo ⁊ omnibꝰ apoſtolis po
teſtate iuriſd itiõis: ſed diſpenſare in do
ctrina alicuius quid tenendum: ⁊ quid
non tenendum ſit pertinet ad iuriſditio
nis poteſtatem: ergo in omn ibus dict
⁊ factis Pault ⁊ alioꝝ apoſtoloꝛuni ps
pa ſucceſſoꝛ Petri pᷣt diſpeſare. ES.
eple Pauli recipiũt᷑ aucte xpi:qꝛ ipe pᷣti
tulat ſe ĩ oib aplin ieſu rß⸗ pᷣter ad e
bꝛe.ꝗᷓ a multis nõ recipiebat ſolum ꝗa
tali titulo pᷣtitulata nõ erat. Sõ Mani
cheꝰſic pᷣtitulauit ſeut dicit Augꝰ ↄ epi
ſtulã füdamẽti: Manicheus aplus ieſu

xpᷣi ꝓuidentia dei patris:hec ſut ſuluber

rima iba de ꝑbenni ac viuo fonte:qua
rõne ẽ ecdeſia non credidit epiſtolis illi

us:pari rõne poſſʒ nõ credere epłis iſliꝰ

A.
Chytr
ſundamett
ſi mecat
Cnnitzs.s
lchece⸗
Gchiſok
puteeden

Cpeor

loroſß

berial
Kclepr
flisſn
icia
phost
derteras
latis Q
hescvie
ſolicar
ſenlun
cpoſtol
ſunt an
olpe

Nce
Paoeli
couerſatio
Tartiocin
hon näch
lun dee
oneſenppt
ſeogligg⸗
Chriſtus, 5

(ptune

iſiguid do
nani ge
ſtij Cbor
itis eins
leni eſtc

ſoginepl
ali ne

ſitope do
ſͤe al:
Dennag
z)inn

chig cce⸗

difegtlenislign
wotpen! htn

Pteralasgis ſy
Pleniela regut
eſtdiccnnü gir/
Nans reſoeenn 41

tbi Cnte t

vop feſpectui
Cchit etpctcot
iuſtaſtiuſten
mipotch ut di
ctdum g cont
oꝛapnapotniin
eguo nothonne
Arur Apttin
o. Vrtkiarhe⸗
Lachinit
r inn .
iigee
Alan
dipentere ing
in Ricanhsn
ngſiheltidt
ns aam 0
eſtcin tuc
S
nectuigtidtir
urcndt ayl

Ar: ſexage

Cpꝛet erea Augꝰ dicit contra epiſtolã
fundamẽti. Ego non crederem euãgelio
niſi me catholice eccleſie cõmoueret au⸗/
ctoꝛitas. Si ergo maioꝛ eſt auctoꝛitas
pape q; euãgelu:mlto foꝛtius eſt maioꝛ
qᷓ; epiſtolaꝝ Hauli:ergo papa qui eſt ca-
put eccleſie põt in eis epiſtolis diſpẽſare
Pꝛeterea in eplis Pauli continet᷑ eiuſ
pᷣdicatio:ſj in tali pdicatiõe auctoꝛitate
Petri ⁊ alioꝝ apoſtoloꝝ diſpenſatuʒ eſt
ut eſſet pꝛimꝰ in pꝛedicatiõe populi gen

tilis ſicut Petrus in pꝛedicatione populi

iudaici. Juxta illud Gabij. Jacobꝰ ⁊ Ce
pbas ⁊ Joãnes qui videbant᷑ colũne eſſe
dexteras ded erũt mibi ⁊ barnabe ſocie/
tatis. Pꝛeterea ſcribit᷑ xvi.di.cano/
nes qui dicunt᷑ apoſtoloꝝ:nec ſedes apo
ſtolica recipit:nec ſancti patres illis con
ſenſum pᷣbuerũt. Si ergo canones alioꝝ

gpoſtoloꝝ auctoꝛitate apoſtolica reiecti

ſunt: eodem modo auctoꝛitate pape epi

5

ſtole Pauli reijci poſſunt. ſtar in edi
In contrariũ vchi⸗

pꝛincipaliter tria continent. Pꝛimo eius

cõuerſatio. Secũdo peccatoꝝ ↄdonatio

Tertio eius pꝛedicatio.Sed ois iſta tria
non niſi chꝛiſti auctoꝛitate roboꝛata ſũt

Mam de eius cõuerſatiõe vel exhoꝛtati/

one ſcriptũ eſt ad Romañ.xv. Mon au/
deo aliꝗd loqui eoꝛũ que ꝑ me non efficit
chꝛiſtus. De peccatoꝛuʒ vo cõdonatiõe
ſcriptum eſt.ij. Choꝛin.ij. Ego qð dona

ui ſi quid donaui ꝓpter uos:in ꝑſona xpᷣi
donaui. Sed de eius pᷣdicatione ſcriptũ
eſt. ij. Choꝛin. vltio An experimẽtü que
ritis eius qui in me loquit᷑ chꝛiſtus: ſed
planũ eſt ꝙ papa non põt diſpenſare in

ilł ꝗ xp̃i auẽte roboꝛata ⁊ ↄ firmata ſũt
nõ & in epłis Pauli. S.ſi papa ĩ eplis

pauli diſpenſaret:nõ faceret hoc niſi de

pᷣlatoꝝ ⁊ doctoꝝ eccłlie diſputatiõe ⁊ in
ſitiõe. Sed Augꝰ dicit in quadã epła a

Hiero. magis credendũ ee apło paulo in
ſuis ⁊ ꝑ ſuas lr̃as iuranti. Queut ſcribo
vobis ecce coꝛaʒ deo non mentioꝛ quam

ſima d

cuicũq; boctiſſimo doctoꝛi de alienis lit

teris diſputanti. .
X„ dicendũ ꝙ doctrina epi
Rñndeo ſtolarũ Pauli tria babʒ
¶Pꝛimo nanq; fuit a chꝛiſio imedia-

te reuelata. Sic enim ſcribit ad Gall.i.
Motuü vobis facio fres euangeliũ quod

euangeligatũ eſt a me:qꝛ non eſt m ho/

minè᷑:neq; ego ab boie accepi illud: ſed
ꝑ reuelatione ieſu chꝛiſti. ¶. Secũdo ei⸗

adminiſtratio fuit ſibi imedia te a chꝛi⸗

ſto delegata. Sic eni ipe ſcribit.i.Cbo.
v. Pꝛo chꝛiſto eni lega tiõe fungimurtã

q; exboꝛtatione ꝑ nos.⁊ ad Galł. ij. di⸗
cit: Ili qui videbant᷑ ſſe aligd ⁊ coluũne

apud vos nibil mibi cõtulerùt. Sic eni
chꝛiſtus nõ ita alligauit virtute ſuaʒ ſa

cramentis ꝙ ſine eis nõ poſſet aliq̊s ſal

uare:ita nõ ſic ſuppoſuit auẽtem ſuã cla

uibus datis Petro ꝙ ſine eis nõ poſſet
gliquos ad euangeligandum deſtinare.

¶Tertio ſuit a Petro cuiꝰpapa ſucceſ

ſoꝛ eſt imediate cõfirmata ⁊ appꝛobata
ſic eni ipſe ſcribit.ij.ſui canonica.c.vlti.

In veritate ⁊ in pace dñi nri ieſu cbꝛiſti
ſalutem arbitramini: ſicut cbariſſimus

frater nr Paulus ſᷣm data ſibi ſapientiã

ſcripſit vobis: ſicut in oibus eplis ſuis
loquens in eis dequibus ⁊ in quibꝰſunt

quedã difficilia intellectu:que indocti ⁊
inſtabiles depꝛauant:ſicut ⁊ ceteras ſcri

pturas ad ſuaz ipſoꝝ damnationẽ. Pꝛo/

pter iſta tria pſumptuoſũ eſſe puto di

cere papam in eplis pauli: poſſe diſpen
ſare ſiẽ pᷣſt peuoſn eer dick y poſſz b⸗

pẽſare i doctrina cbꝛiſti niſ accipiat᷑ diſ
bend atio ꝓaliquoꝛum occultoꝝ uel du/

loꝝ interpᷣtatione ſeu explicatione:qꝛ

pape eſt occulta in ſacra ſcriptura expli

care ⁊ dubia interpᷣtari modo quo ipſe

Aplus dicit ad Ephe. iij. Mihi omniũ
ſanctoꝝ minimo data eſt gratia hec in

gentibus euãgeligare inueſtigabiles di⸗
uitias gr̃e chꝛiſti ⁊ illuminare oẽs que
ſit diſpenſatio ſacramenti abſconditi a
ſeculis in deo qui qui omnia creauit.

Ar.
Agd pꝛimũ ectotendte⸗
191IEU obiectioné ſol-
uit Augꝰ contra eplam fundamenti di
cens ꝙ nec de vocatione mathbie gꝗ ſuc-
ceſſit in loco traditoꝛis xp̃i: in euasgelio
betur aliꝗd: ſed ſolũ in actibꝰ aploꝝ cui
libꝛo neceſſeẽ nos credere:ſiẽ credimus
euangelio:qꝛ vtrãq; ſcripturã ſinobis
catholica comendat auctoꝛitas. In eo-
dem etiã libꝛo de vocatiõe atq; apoſto/
latu Pauli vigilantiſſimã tenemꝰ biſto

riam. ¶C Ad a eſt dicendũ ꝙ petrus fu

it maioꝛ paulo in ptate iuriſditionis ab
eo imediate oꝛdinata: ſed nõ in ptãte iu
riſditionis imediate a chꝛiſto in pauluʒ
⁊ in alios apoſtolos deriuata ⁊ delega/
ta. ¶ Ad 3“ eſt dicendũ ꝙ apoſtola⸗
tum manichei nõ inuenimus eſſe factũ
diuinã reuelationẽ:ſicut apoſtolatum
pauli: ⁊ iõ illũ credimus ec mentitũ ſcri

bentẽ ſe apoſtolũ ieſu cbꝛiſti. Paulũ aũt

credimus metiri non potuiſſe. Dicit eni
Aug⸗ꝰ.xx.de ciui.dei.c.i.MNullũ exiſtimo

eẽ moꝛtaliũ qui cũ ea ꝗ fides tenet ſicut

dicta ſunt intellexerit:⁊ a ſũmo ac vero
deo ꝑaias ſcãs dictas eẽ crediderit: nõ
credat atq; cõſentiat. ¶. Ad 4 ẽdicen
dum ꝙ eccleſie auẽtas magna ẽ:qꝛ inni
citur reuelationi ⁊ auẽti diuine:nec alit᷑
euangeliũ credimus eſſe verũ: niſi qa a
deo reuelatũ ⁊ ꝑ chꝛiſtũ pᷣdicatũ. Ln di
cit Augꝰ cõtra eplam fundamenti ꝙ pᷣ
cipue quinq; clariſſima vincła rõnabiłr
tenet hoiem credẽtẽ ĩ catholica eccłia
CPꝛimũ ẽ reuelãtis ſapientie veritas

Cz" pploꝝ vnitas. . 3“ eſt aploꝛzũ

auctoꝛitas. & ꝙ eſt ſũmoꝝpontiſficuʒ
a petro vſq; inpñtem diẽ ſucceſſoꝝ ↄti
nuitas. C S“ eſt fidei vniuerſalitas.

nlla eni fides catholica voca ⁊ vniuer
ſalis ſicut fides cbꝛiſtiana. CAd E6
dicendu ꝙ illud verbũ nõ intelligit᷑ q;tũ

ad pᷣdicandi iuriſditionẽ ꝙ petri aucto/
rit ate paulus pᷣdicaret: NHam tribus an

nis pᷣdicauit anteq; videret petrum: ut

ipſe dicit Gall.i.ſed intelligit᷑ q;tum ad

Queſtio

VI

ſubditoꝝ diuiſionẽ: ut petrus ꝗ pᷣpolle-

bat miraculis pᷣdicaret iudeis: ⁊ paulꝰ

philoſophis gentilibꝰ:co ꝙ iudei ſigna
petũt:⁊ greci ſapientiã querunt:ut dr.i.
Chorji.i. CAd &eſt do. ꝙ illud vbu
canones ap łoꝝ nõ eẽ recipiendos intel

ligitur de üilis qui ab hereticis ⁊ pſeude

aplis ſub noie veroꝝ apoſtoloꝝ cõpoſi/
ti erãt:ñ ãt deilłꝗ a ver aplis editi ſut.

2 Tic ꝓceditur:Ai⸗/
D letusdder eniz ꝙ pa

pa in dictis voctoꝝꝗ eccleſiam
appꝛobati ſunt diſpenſare nõ poſſit:ꝗa

in illis que ſunt ꝑ eccleſiã cõſirmata nõ
cadit diſpenſatio.ſed opuſcula beatoꝛũ

Augl. GBeeg!. Ambꝛo. ⁊? Miero. ⁊ multo

rũ alioꝝ doctoꝝ appꝛobata ſunt ꝑ eccle⸗

ſiã: ſicut pʒ·xv.di c.iam nũc.& in eis non
cadit diſpenſatio. Pꝛeterea ſcribitur

extra de reli.⁊ vene.ſanctoꝛum ꝙ feſta
ill oꝛum quatuoꝛ doctoꝛũ ſupꝛa poſitoꝝn

eodẽ bonoꝛe venerent᷑ ſicut feſta ap loꝝ

g eodẽ modo eoꝝ dicta tenenda ſunt:ſic
dicta aploꝝ:ergo nõ ſunt diſpenſabilia
Pꝛeterea inferioꝛes non pñt diſpen

ſare ſuꝑ dicta maioꝝ.Sed Hiero.dicit
in lib. de.xij.lectoꝛibus: q; Augꝰ epus

volauit ſuꝑ cacumina montiũ q̃n aqui-
la: z ea que in montiũ radicibus fiũt nõ

cõſiderans młta celoꝝ ſpacia terraruũq;

ſitus ⁊ aquarũ circulu claro ſermone ꝓ/
nunciauit aſcendens in fructuoſũ lignu
maioꝛa ⁊ ſuperioꝛa poma carpere feſti⸗
nauit. ꝓxios ãt ramoſnobis puuł reigt

In cõtrarium uer⸗

re cuius eſt appꝛobare.Sed eccleſie au⸗

ctoꝛitate doctoꝝ dca ſunt appꝛobata:
eius aucte poſſunt eſſe oiſpenſata.
1 G O dicengum e ſicut dicit
Aug in plogo.iij.li. de

trini.tribus modis in dictis eius ⁊ alio
rum doctoꝝexponentiũ ſacrã ſeripturã
diſpenſatio: coꝛrectio:⁊ emẽdatio eſt di

ligenda. Pꝛimo diuina lectionc. Secun

do inconcuſſa rõne:⁊ Tercio eccleſie de/

.
ertninatione
tptureauc
geni ſpicee
ncta aliquo⸗
ſctipture an
wertolle
benſoisven
kinge
1ru/
foꝛem büct
Canoriceſcri
(iſcrpturi
ſerbbendocr
gulhinesin
Cſecötronid
mendoſum
tumninterh
neintel
ſclptores⸗
uslegere
ſonctſtatt.
ſeephft
los uctore⸗
tücz htp
horeft, De⸗
oheuſſamro
Pgo i ibde
non ſolapiül
ctozendeſig
nel olo ſen
ithet neq;
toꝛez nolo ſil
netſer ſi

enm poſteg ,
1Nor ei
Mlurtitſerurt

ncz ocred
ſatergete

sſicetl

pat Zuce
giſenln

lci glid i
ihe

ehufti
lecceletnbn⸗

Perisg öhol⸗
dn /
co hinge ſgn
ignermtutdii
Rtdd glul i
rerigiekos in
Wrticis geu
poſtolopciht⸗
c aplosattii
. Nealind,
deturenzen
conqoeadein
nſare olrg
daſicitmn
dopnalm
or Dingtun
vberzſanne⸗
nniciin
Praauſhin
ncthungi
üͦſgun in
ionr feſs o
enenda i
nt ienſhi
nonpit ohhn
died
,4 Aug
montiiitg
lhus fitſ
ovtmolg

nee,

enwoilisn
anfiſ
ehalfog

dip⸗

r.

terminatione. Cũ enim ſit maioꝛ ſacre

ſcripture auctoꝛitas q; ſit oĩis hüanim/
geni ꝑſpicacitas: ut idem Aug? ait qũ

dicta aliquoꝛuz doctoꝝ inueniunt᷑ ſacre

ſcripture auẽte roboꝛata:⁊ aliquoꝝ nõ:

merito illa p̃ponunt᷑ iſtis:qꝛ ſuſpecta dʒ
bẽri oĩs veritas quã nõ cõfirmat ſacre

— auctoꝛitas:ut Rycardꝰ dicit:
†

ugꝰ in quadã epła ad Hiero.hũc ho

noꝛem ⁊ huc timoꝛẽ dicit eſſe deferendũ

canonice ſcripture:ut nullũ eoꝝ qui ſa

crã ſcripturã cõpoſuerunt vel ſcripſerũt
ſcribendo erraſſe credendũ ſit. Sʒ ſi ali-

quid in ea inueniat᷑ qð veritati videatur
eſſe cotrariũ nibil aliud putanduʒ eſt q;

mendoſum, eſſe codicẽ:uel nõ eſſe aſſecu
tum interpᷣtem qð dictũ eſt: vel nos mi/
nime intellexiſſe ambigamꝰ. Alios aũt
ſcriptoꝛes ⁊ expoſitoꝛes ut ait ita debe/

mus legere ut qᷓntacunq́; auctoꝛitate ulł

ſanctitate polleant:nõ iõ putemꝰ veruʒ
eſſe:qꝛ ipſi ita ſenſerunt:ſed qꝛ nobis per
alios qauctoꝛes uel canonicas uel ꝓbabi
les rões q a vero nõ receſſerint ꝑſuadẽ
potuer̃t. DOe ſcdo vᷣo mõ diſpẽ ſadi ꝑ in

concuſſam rõnem ſic loquit᷑ Augꝰ in ꝓ

logo.iij.lib.de trini. In oibus lris meis
non ſolũ piũ lectoꝛt᷑: ſed et liberũ coꝛre⸗
ctoꝛem deſidero. Nerũtñ ſicut lectoꝛem
meũ nolo ſic eẽ mihi deditũ: ut amplius
amet me q; catholicã fide:ſic meũ coꝛre

ctoꝛez nolo ſibi ſic eſſe deditũ ut aãplius

amet ſe ⁊ ſuã rõnem q; catholicã verita
tem: ⁊ poſtea ſubdit᷑ illud quod ponitur
ix. di. Moli meis litter q̃ſi canonic ſcri-

pturis inſeruire:ſʒ in illis canonicis que

cunq; nõ credebas cũ inueneris incon-

ſtanter erede. In iſtis aũt meis qð certũ

hẽbas niſi certum intellexeris:noli fir-
me tenere.Sed de tertio mõ diſpeſan-
di loꝗt᷑ Augꝰ in lib. de vera reli.vbi ait:
ꝙ tfalſa ſp ſunt expuẽda in oibꝰſcriptoꝛi
bułlexpoſitoꝛibꝰvera ſꝑ teneda ⁊ catho
lice ecclie tribuẽda: dubia tãdiu credẽ-
da q; diu alið ñ pᷣcipiat catholice ecclie
auctas. Diſpeſabilia & ſiut dicta docto

ſexageſima

rũ ſacre ſcripture diuina lectiõe incõcuſ
ſa rõne:⁊ eccleſie determinatione.
ſunt appꝛobata
ꝑeccleſiã non cadit diſpenſatio auctoꝛi
tate puate ꝑſone:vnde nullꝰ ꝓpꝛia opi/
nione dz doctoꝝ dicta impugnare. ſ cũ
omm reuerẽtia exponere ⁊ recitare: au

ctoꝛitate tñ pape ꝗ ẽ caput eccłie põt in

oĩibus expoſitoꝛibꝰ ſacre ſcripture diſpẽ

ſatio fieri ꝗd tenendũ ſit de expoſitiõib⸗

eoꝝ ⁊ qd no. Ad ⁊meſt dð.ꝙ illi do/
ctoꝛes eodẽ honoꝛe ſũt honoꝛsdi: ſicut
apli in his qᷓ eodẽ ſpũ ſcripſerunt:⁊ i his
q ab aploꝝ dictis nõ diſcoꝛdauerũt: ſed

ſi qñ q; inuenta ſunt uel nunc inueniren
tur in eoꝝ libꝛis aliqua diffoꝛmia a dict

apłoꝝ in catholice fidei veritate in tali-
bus: nec eoꝝ dicta eẽnt tenẽda:nec q;tũ

ad hoceodẽ honoꝛe honoꝛanda.C Ad

3 veſt dð. ꝙ ꝓpter volatũ Augj. ſuꝑali
os doctoꝛes nõ plus firmitat ⁊ aucto/

ritatis debemꝰ tribuere ſuis ⁊ alioꝝ do

ctoꝝ dictis q́; ipſemet tribuat:vñ cũ ipᷣe

ſolũ ſcriptoꝛibus canonice ſcripture tri
buat infallibileʒ auctoꝛitatẽ.oibus aũt
alijs non niſi ꝓppter eius ſacre ſcripture

firmitatẽe:⁊ eccleſie appꝛobationè uel in
cõcuſſam rõnem:iõ alia firmitas uel au
ctoꝛitas ſibi tribuenda nõ ef.
O ſeptimu αα
EPEinn Zidef eni

papa in canone pᷣdeceſſoꝝ ſü⸗

moꝝ põtificũ diſpẽſare nõ põt:qꝛ in illis

papa nõ põt diſpeſare m traſgreſſoꝛes
punit.Sʒ ſcribit᷑.xx.di.auẽte ꝑpape Mi⸗

colai:Si decreta romanoꝝ põtificũ nõ
hẽt:de negligẽtia atq; ĩcuria eſtarguc

di. Si vᷣo bẽtis ⁊ nõ obpᷣuetis: de temæ/

ritate eſtis coꝛnpiẽdi ⁊ icrepãdi. CS.

papa nõ põt diſpẽ ſare in blaſphematibꝰ
ſpuům ſcũm: ſed ſcribit᷑xxv.q i ꝙ viols
toꝛes ſacroꝝ canonũ ſpum ſcũʒ blaſpbe

mãt:mõ cadit ergo in talibus diſpẽſatio

¶ Pꝛet erea papa non põt diſpenſare
in eo ꝙ ipſe pꝛofitetur ſe ꝑer oĩa ſerua⸗

Ar.

re. Sed ſcribit᷑ cauſa ⁊ qõne ſupꝛadicta
c.ſatagendũ ꝙ ꝓfitetur ſe Pelagius pa
pa thomũ ſui pdeceſſoꝛis ſe per oĩia bus
re:⁊ anathemati ppo it u3 tenn F⸗
4 1. 3 eſt quod dicit Iſi⸗
In Irin doꝛus: ⁊ ponitur
xxix.diſ.q; ex cã:tꝑe:loco:⁊ ꝑſona regu/
le canonum intelliguntur ſeruande.
KRndeo dicendũ ꝙ canones ſum
EEOmon pontificu tribꝰ mo
dis diſpenſationẽ recipiunt. C Pꝛimo
q;3tum ad eoꝝ mutationẽ:quia ꝓ loco tẽ
poꝛum ⁊ negocioꝝdiuerſitate ꝑ papam
mutari pñt. Sic enim ſcribit.xxix.diſ.c.
ſciendu: Meceſſe eſt ut iutta diuerſitatẽ
locoꝝ:⁊ hbominũ:⁊ tẽpoꝝ:ꝗbus ſcriptu/
re ſcripte ſunt diuerſas cauſas ⁊ argu⸗
menta oꝛiginẽ bẽant. Secũdoq;tuʒ
ad eoꝝ additionẽ uel multiplicationem
Sic eni ſcribit᷑.xxv.q.i.S.bis itaq; rñde
tur.ꝙ ſicut chꝛiſtꝰ docebat tanq; pote/
ſtatẽ habẽs:⁊ tanq; dñs legis:addens
moꝛalibus ea que deerant ad perfectio
nem. vmbꝛas vᷣo figuraliũ in luceʒ ſpuũa
lis intelligentie cõmutãs:ſic ſedis apo-
ſtolice pontiſices canonibus a ſe uel ab

alijs ſua auctoꝛitate conditis:reueren-

tiam exhibent:nõnunq; tñ gliter diffini
endo uel decernendo:ſeu aliter agendo
ſe decretoꝝ dños ⁊ conditoꝛes oſtendũt
¶Tertio q;tum ad eoꝝ interpᷣtatiõeʒ
7 explicationẽ. Sicut eni ſcribitur cã ⁊
qõne ſupꝛadicta. Sacri ſiqdẽ canones
ita aliquid conſtituũt ut ſue interpᷣtatio
nis auctoꝛitatẽ ſancte romane eccleſie
ſeruent:quis illi ſoli canones valẽt int/
pꝛetari qui ius condendi eos babent.
Ad pꝛimũ ergo ẽ dicendũ q
PeUlex puanda ẽ q́;diu
legis cõditoꝛẽ nõ fit alia innouatio uł

alia iterpᷣta tio: q;uis eni anteq; lex po

nat᷑ vnicuiq; liceret aliter ſentire:poſtq;

tñ poſita ẽ m illã eſt agendũ:⁊ nõ aliter
ſentiendũ: ut dicit Augꝰ. Papa ergo ꝑ
illa ᷣba nõ ĩponit neceſſitatẽ ſibi:ꝗa ſic
ipſe canonibꝰauc tem pᷣſtat ut ſeipſuʒ nõ

Queſtio

ſub ijciat eis:ſed imponit neceſſitatẽ ſu/

ſpũs ſancti. Dicit enĩ

VIII

is ſubditis qui canones ab eo editos uł
per eum appꝛobatos tenent hẽre ⁊ reue
rent᷑ obſeruare. C Ad ⁊“eſt dicendũ q;
eccleſia eſt congregata glutino amoꝛis
eni Chbꝛyſo. in libello
de laudibus Pauli: ꝙ nõ bitumine ⁊ pi
ce:ſed ſpiritu ſancto eccleſie ſunt ꝑuncte
Vnde articulus fidei ponit᷑ credere in

vnã ſcãm catholicã ⁊ apłicã eccleſiã ren
ſtere ergo auſu temerario canonibꝰſum
moꝝ pon tificũ:eſt ſpuũm ſanctũ blaſppe

mare:non tñ papa ꝓpt᷑ b'neceſſitatẽ ſi-

biimponit:quia ita ipſe auctoꝛitate ſpi

ritus ſancti canonibꝰ firmitatẽ impar/
titur ꝙ nõ eis alligat. C Ad zm eſt do.
ꝙ thomus dĩ charta inuoluta in q̃ ſcri-
buntur ea que ad fidem ꝑtinent. talem
ergo thomu ſui pᷣdeceſſoꝛis papa ꝓbibe
tur ſe per oĩa ſeruare:quia ſi in talibꝰ ꝗq
ad fidem ꝑtinent papa diſpenſaret. no
monſtraret ſe eſſe fidei conſtructoꝛẽ:ſed

deſtructoꝛem. Sic enim ſcribit Gꝛego.

Felici epo:Si illa deſtruere q anteceſſo

res noſtri ſtatuerunt: non ↄſtructoꝛ: ſed

euerſoꝛ eſſe iuſticie cõpꝛobarer.

pape in canone cõcilioꝝ ſcõꝛũ
patrũ diſpenſare nõ poſſit:qꝛ papa non
põt diſpenſare in illis qͥ auẽte puatus
eſt. Sed ſcribitur.xx v.q.i.cõtra ſtatuta
pat rum cõdere aliꝗd uel mutare:nec bu
ius quidem ſedis apoſtolice põt auctas
CS.ꝓapa nõ põt diſpẽſare in ſtatu cõi
totius eccleſie. Sed ſcribit᷑ cã ⁊ qõne ſu
pꝛadicta:ſi ꝓ ſtatu oĩum eccleſiarum ne
ceſſe eſt in pigro vigilare affectu opoꝛtet

pmam ſedem ſtatuta cõcilioꝝ pomnibꝰ
ſeruare. C D.papa nõ põt diſpẽſare in
illis quoꝝ ignoꝛantia excludit boiem a
coĩione altaris.ſed Gꝛeg.dicit ⁊ ponitur

ca ⁊ qõne ſupꝛadcã.Hac cõſona ſanctis

pr̃ibꝰ diffinitiõe ſancimꝰ:ut q ſacris obe
dire canonibꝰ neſcit: nec ſacris miſtra/

re altaribꝰ:nec cõionẽ caꝑe ſit dignus.

Doctauũ eken n

.

c
ſcteeeg
heprehue

Vpbanos
Cetes tone
lulcrelege
algeoft
Gitur:
wngecuen
pbifoep⸗
treseos
finierütei
täikerdare
W gum
ſhaſke⸗
ſuctet
E
oꝛ auige
raiuu
ſoporini
ntimveri⸗
ſieiintegr
ſerttater⸗
tſocratnen
toe enoꝛ
tepcepto⸗
hltſebẽre⸗
nentag fig
4 ſotus fi
Cinatione⸗.
cltdihhen

Aape

tcligt dene
ptaur

VI

it neecſſtutei⸗
tdehegſosn
manibere fae
deſtnicnti
1glutmomons
beſbinſbei
nöbitumiten
ceieſuntgune
pomt acct
plici ecclci
wocanonſpa
m ſanani hußen
dtb'neteſturß⸗
Nſeauaumt
Ffirmtneinn⸗
CMr
zinncubiſn
len guni

ſonse

Gvi innid
goiſpenſne!
conitmuetori
m nbir Grh⸗
nct anteet
NongKrucort
e.
t e ettin
Ulekte
ſtn n

N& n
dlan ſatuta.

nfeheeh
rpit anent
iereinſtatwci
ainciel
ecciafun 1
. fnchi
cchior oniiii
zirvſpiinn

gelarbern⸗

Anotth nn
NcNa
mhurgſn
ſa ſin
aeltuhl

Ar.

ſn

In CcÖ trariũ eſtauod ſcribit
xxix.di. auctoꝛi
tate Gꝛeg ꝓ varietate rerũ: locoꝝ: ⁊ tẽ
poꝝ regule ſcõꝝ patruũ tengeraur.
ñid EOdicendu ꝙ olutio iſtius
qonis ponit᷑.xxv.q.i.vbi
Vrbanus papsa ſic ait: Sunt quidã di/
cẽtes romano põtifici ſꝑ licuiſſe nouas
cõdere leges:qð nos nõ ſolũ negamꝰ: ſʒ
valde affirmamꝰ. Sciendũ tñ ẽ ut ibi ſſᷣ/
ditur: ꝙ inde nouas leges condere pot
vnde euangeliſte aliqd nequa q;ᷓ dixerũt
vbi vᷣo aꝑte dñs vł eius apłi ⁊ ſancti pa
tres eos ſequẽtes ſentent ialit᷑ aliꝗd dit

fmierũt:ibi nõ nouã legem romanꝰ pon

tifex dare:ſʒ potius quod pᷣdicatũ ẽ vſq;
ad aiam ⁊ ſanguine ↄfirmare dʒ. Et ibi

ſubdit᷑ qꝛ ſiqð docuerũt apłi⁊ ppbᷣe de/
ſtruere niteret᷑ nõ ſniaʒ dare ſʒ magl er
rare ↄuinceret᷑:vñ cũ q̃tuoꝛ ocilia ſi qᷓtu
oꝛ euagelia ꝑ eccliaʒ cõpbata ſint: ut 55
92*

xv. di. puto ꝙ in illis nõ cadit diſpen
tio:potiſſimeqꝛ in illis ſancti pres ſen/

tentiauerũt de quatuoꝛ ſpãliter: que d
fidei in tegritatẽ ſpectant. ¶ Pꝛimo de

veritate nercnlo Scvo de verita⸗
te ſacra mentoꝝ. Tertio de extirpa⸗

tione erroꝛu. , Et quarto de obſeruã
tia p̃ceptoꝝ. Determinata & in cõcilis

pp, ſe hẽre in duplici genere:qꝛ uel perti

nent ad fidei catholice explicatione:uel
ad ſtatus fid eliũ ꝓ illo tꝑe currentis oꝛ

dinationẽ ⁊ diſpenſationẽ: in pᷣmis non
cadit diſpẽſatio:ſʒ in ſecũdis ſic.

. HR ergo eſt dicendum
Ad i ꝙ illud decretü in
telligit de neceſſitate:⁊ ſic veru ẽ ꝙ pa:
pa pᷣuatur ptãte diſpenſendi in bis q ad

fidei integritatẽ ſpectant. In talibꝰ eni
nõ ſe ectendit eius poſſe:qꝛ nõ põt õj ve-
ritatem:ſed ꝓ veritate. Vel intelligitur
de bũuilitate:qꝛ ſicut xpᷣs ſact̃a que eccle

ſie mãdauit fuanda pᷣmũ ſuſcepit: ut ea
in ſeipſo ſanctificaret:ſic papa obſerua

re debet:que decernendo alis mandat:

non neceſſitate obſequendi:ſed auctoꝛi-

ſexageſimapꝛima

1
tate ⁊ builitate impartiendi. ¶ Ad 2
eſt dicendum ꝙ ſicut ſcribit᷑ in canoni⸗
ca Jacobi in oibus ſtatutis ⁊ humganis
actibus ſubintelligit᷑ ſ diuina volütas
ut dicamꝰ ſp ſi dñs voluerit:⁊ ſi deo pla
cuerit ſic faciemꝰ. Eodẽ mõin ſtatut ⁊
cõcilijs patrũ ſꝑ ſubintelligit᷑ ſalua au⸗
ctoꝛitate et voluntate ſedis apoſtolice.
vnde in nõnullis capitulis cõcilioꝝ cum
aliud obſeruandũ decernitur ſtatim ſub
infert᷑: niſt auctoꝛitas romane ecclie ali
ter imperauerit:uel ſalus tñ in oĩbꝰ apo
ſtolica aucte. Ad q“ eſt dicenduzʒ q;
dictũ Gꝛegj'.intelligiĩ ul de ignoꝛantia
iuris que non excuſat illos qui canones
ſcire tenent a culpa vel a pena: uel intel
ligitur de ignoꝛantia cotemptus.tales
enim ſcientes canones contemnẽdo ta
men ſcire ſe diſſimulantes:digni ſunt pe

na que ibi ponitur.

De his que ãnectunt᷑ diſpenſationi.
Bu C cõſiderandum e de
bis que annectuni
diſpenſationi: que ſunt.xv.
¶ Pꝛimo diſpen ſat qñq; pa
pꝗ ꝑeremptioem. ¶C2: ꝑ abſolutioneʒ
W3 % ligationem. . 4 per p̃ᷣdicatio
nem. C : per confeſſionẽ. C o perp-
uilegioꝝ largitionem. 2 ꝑer interp
tationem uel declamt ioht. E. 8 b bn⸗
ficioꝝ collationem. C ↄ:ꝑ officij admi
niſtra tionẽ. C ioꝑ tranſſationt. C ni.
per oꝛqinationem. Ci⸗: ꝑ ꝓuiſionem.
iz er confeſſionẽ. Ciꝗper cõmiſ
ſiont. Ci j.per conſeruationem.
QAueſtio.lxi.de exemptioe.¶ Circa
pmũ querunt᷑ ſex. C Pꝛimo vtrũ papa
poſſit in eccleſia exemptionem facere.
¶Secundo vtruʒz papa voſſie Aiguas
a ſeipſo eximere in ſpnalibus. ¶ Ter-
tio vtrum papa poſſit aliquos a ſeipſo
eximere in tempoꝛalibus. ¶ Quarto
vtruʒ papa debeat in eccleſia exemptio
nẽ facere: uel magis eq tollere. ¶ Quin
to vtrum papa debeat aliqua collegis
eximere a iuriſditione epoꝛũ. Sexto

Ar.
vtrũ papa debeat aliquos religioſos exi
mere a iuriſditione oium melztor⸗ Li
— ſic pcedit᷑:. Ai
D Peum U 4ctur⸗ enim qꝙꝶ
prospa nõ poſſit exemptionẽè face⸗
re in eccleſia. Papa eni nõ põt imutare
curſum nãlem rei: ſ̊ naturale ẽ ſjm ppᷣm
o agente appꝛopinquãte paſio diſpoſi⸗

to vnũ agat ⁊ reliquu patiat᷑. Male eſt ẽ

ꝙ; dioceſano exiſtente in debita diſtũtia
ad pᷣcipiendũ: ſubditꝰ ad obediendum
ille pᷣcipiat:⁊ ilie obediat. Talẽ ergo
nature curſum papa ĩmutare nõ poteſt.
¶ pPꝛeterea papa dʒ in ſua actione de
um imitari. .
c.xxx. dicit ꝙ deus ſic adminiſtrat ola ꝗ
creauit:ut ipſa ꝓpꝛios exercere ⁊ agere
motus ſinat. Pꝛeterea papa non pot
facere ꝙ res ꝓpꝛia vᷣtute 7 ꝓpa oꝑatio
ne pᷣuetur:ſicut deꝰnõ facit ꝙ res a b eo
create fruſtrent ꝓpꝛia vᷣtute ⁊ ꝓpa oꝑa-
tione. Sic.n.ſcribit᷑ Sap.xiiij. Tua pa
ter oĩa gubernat ꝓuidẽtia:⁊ potes es ut
ſine rate uel naui quis adeat mare:ſʒ ut
nõ eſſent ſupuacua oꝑsa ſapiẽtie tue:exi-
guo ligno credut hoies aias ſuss ſalua
re. Papa nõ poterit exim ere ſubditos
ab obedietia ſuoꝝ p̃ᷣlatoꝝ:qꝛ ſic puarẽt᷑
Bevlttute ogaclone⸗ “
AIn 51 E: quia moy-
In contranu ſes in veteri
lege geſſit figurã ſummi põtificis:ſʒ de
eo ſcribit᷑ Exo. xviij.ꝙ minoꝛa ſenioꝛi-
bus iſrael cõmittebat. maiora vo ſuo iu
dicio reſeruabat.ſic papa maioꝛa colle-
gisa ⁊ maioꝛes pꝑſonas de eccleſig ſue vi/
ſtatibi ⁊ coꝛrectõi imediate rebuarept
nm Aoαο d. in exemptiõe tria
Rnd ec0 poſlumus ohlaerare.
pꝛimo ipſuʒ papã erimentẽ. ¶ Se
cudo pſonas exeptas. Tertio ipᷣam
erẽptionẽ᷑. Ex quoꝝ quolibet patere po
teſt ꝙ papa in eccleſia põt exemptionẽ
facere quã vult. Eſt.n. ipſe paꝑa dei fi
lij vicarius. Sicut quod de facit me/
diantibus creaturis tanq; mediantibꝰ

ed Augꝰ. vij. de ciui. dei

AQueſtio ùͤ

ſecundis cauſis totũ põt facere imme⸗
diate per ſeipᷣm: ita papa ſolte q;tuʒ ad
ptãtem iuriſditiõis:ſicut oẽs fſideles re
git mediãtibus miniſtris eccleſie:ita po
teſt oẽs immediate ꝑ ſeipſum regere:⁊ ſi
boc nõ facit:nõ ẽ ex defectu vi rtutis et

potentie: cũ miniſtri nõ regat niſi ex vir
tute eius:ſj magis hoc ẽ ex coicatiõ c eiꝰ

bonitatis ⁊ clemẽetie. Secũdo hoc patʒ
ex ꝑte ipſoꝝ exemptoꝝ.ſic enim dʒ ecſi-
cut ODionyſius dicit in eccleſiaſtica hie⸗
rarchia:ſicut ẽ in hierarchia celeſti: ſʒ in
celeſti hierarchia ſic ẽ ꝙ angeli de ſupꝛe
ma bierarchia exem pti ſunt: qꝛ non reci

piunt diuinas illuminatiões mediãtibꝰ

alijs: ſed immediate per ſeipſos:⁊ ꝑ eos
ad oẽs inferioꝛes deriuant᷑ ſic in eccleſi/
aſtica hierarchia aliqui debẽt eẽ exẽpti
imediate recipientes illuminationem et
coꝛꝛectionem a ſũmo põtiſice:⁊ per cos
ad alios inferioꝛes pꝛedicta ſunt deriuã

da. ¶ Tertio iſtud patet ex parte ipſiui

exemptionis. Cum enim papa ſit caput
totius eccleſie:nõ debet ipſe pꝛiuari ope
ratiõe hierarchica:que eſt vintatio ⁊.coꝛ
rectio:ut ipſe aliquos imediate ſuppoat
ſue coꝛꝛectioni ⁊ ſue viſitationi:⁊ bocꝓ-
pꝛie ſonat exemptio ſubtra bi a coꝛꝛecti-
one ⁊ viſitatione inferioꝛum pꝛelatoꝝ:⁊
ſupponi imediate coꝛꝛectiõi ⁊ viſitatiõi
Ad Ppꝛimũ ſumi pontificis.
ergo eſt dicendum
ꝙ agente appꝛopinquante paſſo diſpoſi
to vnum agit ⁊ reliquũ patitur:niſipaſ-
ſum ſubtrabatur agenti iferioꝛi per acti
onem ſuperioꝛis agantis:⁊ maxime qn
nullum paſſum betermnatur agenti iſe
rioꝛi:niñ per ſuperioꝛis pꝛouidentiam.
Planum eſt autem ꝙ omnibus inferio⸗
ribus pꝛelatis de eccleſia ſubditi diuidũ/
tur: ⁊ determinantur per poteſtatem iu⸗
riſditionis pape. Tinde ſicut ad eum ſpe
ctat ſubditoꝛum aſſignatio vel determi⸗
natio:ita ad eum pertinet eoꝛum ſubtra
ctio vel exemptio. ¶Ad 2 eſt dicend
qꝙ motus potelt inelle rei dupliciter.vel

utlie

N.

erſeppye
ggetopo⸗
nſogere:
ſicntes ei
ſed in no
Pariozun
bitrior
etlberub
toles ſub
ſatodeee
ccle
Cuilltei
peehtis
ſteteexi
£

R
bigten
olliſan
Nchaſto
Claint.
ltron ii
Mpo hon
ſclenon
ſolbitur
ns ita
iuraſene
lbetimnen
ile
creremno⸗
ſentten
lunpa
ncznſcet⸗

Monmmg

Mc

ftnllsinc

unſiiperr

tſege inte
Nſchi he
Ntots ſueles
is cckſietehe
unſtggert
kectuyinntist
regitniief⸗
c coicatioc
cigoborhig
ſc enim dzei⸗
Aclcisſica b⸗
tchia calelißn
mnoeldelt
iſunt nn t
nanii
crſaponde
icn,
nidebittilii
luminaronent
ötiicet oekc⸗
4anſini
geromtth
1papz ſtch
lepruunig
retato,
Gtlaneſn
ſutontndoch
ventbielanann
vuntilk
, iſutl ſels⸗
,iunn
odſc
uitunnipan,
imoripe a⸗
a marine
aunr eni
ntmulenen
nnhre tin
ibinnu
Cpnfun
iarglenn,
vetaun ii⸗
ne ſtdiend

Ar. ſexg

ex ſue ppꝛietate nature:vel ex

uperioꝛis
agẽtis poteſta te.ieus ergo oẽs res ſi/⸗
nit agere ⁊ exercere ꝓpꝛios motus cõue
nientes eis ex eoꝛũ nature pꝛopꝛietate:
ſed in motibus cõuenien tibus eis ex ſu
perioꝛum agentium poteſtate in eoꝛum

arbitrio relinquit ꝓpꝛios motus ponere

et ltra bere.Cum igitur babere tot vel
tales ſubditos non cõueniat alicui pꝛe-
lato de eccleſia.niſi ex poteſtate clainuʒ
conceſſarũ Petro:cuius papa ſucceſſoꝛ
exiſtit: in eius poteſtate eſt ſᷣditos ipis
pꝛelatis aſſignare:⁊ eos ab eoꝛum pote
ſtate eximere.: ⁊ ꝑ boc patet rñſio ad 3 ,
D ſlecũdiũ ſic pꝛocedit᷑.
☛ Ede viget᷑ enizʒ ꝙ
paps poſſix eximere aliquos a ſe
ſpſo in ſpiritualibꝰ:quia quod eſt imedi/
diatea deo conceſſuʒ:a papa non poteſt
tolli:ſed poteſtas ſpiritualis imediate ẽ
a cheiſto omnibꝰ epis ⁊ ſacerdotibꝰ con
ceſſa:in tali ergo poteſtate ſunt exempꝑti

.

ut non ſubijciant᷑ alicui niſñ xpᷣo. CS.

papa non poteſt iniuriam facere alijs:
ſnicut non põt facere iniuſticia m.ita eniʒ

ſcribitur. xxv.q ij. Sicut noſtra defendi-
mus. ita ſingulis quibuſq; eccleſijs ſua
iura ſeruamus:ſed iniuſticia eſſet: ꝙ qui
libet imediate nõ exequeret᷑ poteſtatem
a chꝛiſto ehtam. od contingit fieri
per exemptionem. .Pꝛeterea apoſtoli
fuerunt exempti in ptate ſpirituali a Pe
tro:ſicut patet de Paulo ⁊ alijs apoſtoł
MNam Paulus ꝓpꝛedicauit et baptizauit

— °

anq; vidẽt petrũ:g eodẽ mõ epᷣi ſt exè⸗

pti a papa ꝗ locũ aploꝝ tenẽt in ecclia.

—

In contrariũ anomn⸗

ritualis includit᷑ in poteſtate clauiũ que
non niſi Petro ẽ cõceſſa: ut patj Math.

xvi. In tali ergo ptãte nullus põt eẽ exẽ

227 ptus a papa.
Kñdeo dicendũ ꝙ ptãs ſpũalis

eſt ilſa qua peccata remittutur: quoꝝ re-
remiſſio ᷣm pᷣſentẽ iuſticiã ⁊ 'm oꝛdinẽ a
chꝛiſto inſtitutũ tribꝰ modis in eccłia fit

Eſin S

aliq̊s eximẽ a ſeip̃o ĩ tꝑali

ima iiiii

¶Pꝛuno mediãte capitis eccłie officio
indulgentiaꝝ z ſuſfragioꝝ cõicationẽ.
2 mediate ſacrameto ꝑ eius admi/
niſtrationẽ ⁊ diſpenſation. ¶. 3* medi/
ante miniſtro ꝑ eius doctrine illumĩati/
onẽ.Planũ eſt autẽ ꝙ iſta tria exerceri

