In Otranue deci. ⁊ pmicijs

vbi dr de terris q̃s iudei colũt.Tue pꝛu
dentie rñdemꝰ ut eos ad decimas pꝑſol
uendas oĩ cũ diſtrictiõe cõpellas:ne foꝛ

te occaſiõe illa eccleſie valeant ſuo iure

4 fraudainr.
ndeo dicendũ eſt ꝙ aliqui ab
ſolute rñdent iuſte a iudeis poſſe recipi
oblatões ⁊ elemoſynas:q;uis ↄſtat eos
nõ niſi pecuniã vſurari bẽre:ꝓpter tria
Pꝛimo gꝗdem qꝛ de iudeis nõ ẽ aliqᷓ

ſpes:ut ꝑ eos reſtituat᷑ vſura:nec ĩ moꝛ/

te nec in vita. AUñ eoꝝ ↄditio nõ fit dete
rioꝛ ad reddedũ:exqͥ de eis nõ ẽ ſpesire

ſtitutiõis:ſicut de xpᷣianis:nreſtitutio

ſaltẽ ĩi moꝛte ſperat᷑: ꝓpt᷑ qð iuſte põt ta
lis pecunia ab eis recipi bac itentione:
ut illꝑſomis reſtituat᷑: a ꝗabꝰ extoꝛta ẽ ſi
inueniunt᷑:ſʒ ſi nõ iueniunt᷑: pᷣncipes ter
raꝝ ꝓ vtilitate reipublice ⁊ pauꝑesxpᷣi

N.

1tem
ebi
a
lbtiude
ſlauct
Gtapuc
ſneſy⸗
wle
ſicolet
lilet
Nnie
inigo
et
be
g⸗
ſoso
ſey
nos

tiͤt
ln
s
lloti
1Rt.
tein
litate
lgtiöe
bilbe
cpor⸗
leſtitue
Nogi
ahii
ſoupen
NE

ſnero
cunheto
Poſtis
lod
Keber

hli⸗
ſ⸗

W
niſacisn⸗
lin uri
gitismebo
hiuhess cif
mags ihdi⸗
Pinmals.

Neadrr; ⸗

iani epe
reingeapob,
iafieibie
niſraofit
iuſtenöpit
vnü 1clon⸗
ponit tni
moſſnusde
crinigyc,
ainitii
owit di
laticsni
Cpſaht
v obommin
biliaicon

ſos Hog

reopiede
ſbilatta
lahmich⸗
idun
cimas

lunt

urho
1
iniich
ſe tt
6Nrcs
eertin
o rali

Ar.
?⁊ rectoꝛes ⁊ ad miſtratoꝛes ſacroꝝ iuſte
efficiunt᷑ illiꝰpecunie poſſeſſoꝛes. ¶2.
qꝛ ꝓbabilit᷑ pꝛeſumit᷑ ꝙ xpᷣiani ̊ꝝ bona
bñt iudei ꝑ vſuraria pꝛauitatẽ ꝑotiꝰve-
lint iudeos xpᷣianos pauꝑes here bona
illa.uel rectoꝛes ciuitatũ q́; ꝙ remane-
ant apud iudeos a quibꝰnullam reſtitu
tionẽ ſperant:nec bñ ficiũ ſpualenec tẽ
poꝛale. ¶ ꝭ·qꝛ veriſiłe eſt ut iudei fraʒ

nõ colẽtes nec manibꝰ laboꝛates mita
luc licita hr̃e poſſint ex ſola ꝑmutatiõe

pecunie ⁊ mercãtijs ⁊ alijs ↄtractibus:
emẽedo vel vẽdẽdo. Necẽ talis pᷣſũptio
violenta:cũ lex ponat:q ſi diues uel pu
pillꝰ hũerit tut oꝛẽ pauperẽ ꝗ poſtea di
ues apparuerit tꝑe reddite ronis:cũ tñ

nõ acqſiuiſſet ex arte uel ſucceſſiõe non

põt pupillus res cauſare eẽ ſuas:qꝛ nõ
ↄſtat vñ venerint. Foꝛtuna eni multos
modos lucrãdi hoibus ꝓuidit. Puto
tñ diſtinguendũ eẽ ꝙ decime uel obla⸗
tiões uel elemoſyne receptę a iudeis uł
ſunt pᷣdiales uel ꝓꝑſonales. Oe pᷣdijs vᷣo
⁊ fris q̃s colunt iud ei:licite pñt recipi
oblatiões ⁊ decime.Si vᷣo ſũt ꝑſonales
⁊ ↄſtat eos aligd here de laboꝛibus eoꝝ
2 de iduſtria lucrãdi abſq; vſuraria pꝛa
uitate:adbuc licitepñt ab eis recipi ob
latiões ⁊ elemoſyne. Sʒ ſi oſtat eos ni⸗
bil bẽre niſi vſurã:tutiꝰẽ nõ reciꝑe q; re
cipere:qꝛ planũ ẽ ꝙ retineri non põt᷑ niſ
reſtituat᷑ ꝑſonis a quibꝰeſt extoꝛta:ma
gno aũt ꝑiculo hõ exponit ſe reciperepe
cuniã:q vel alijs ẽ reſtituenda:vł ivſus

pauperũ ⁊ vtilitatẽ reipublice exponẽè⸗/

da:⁊ nõ in ꝓpꝛiũ cmogun ↄuertẽda.
15 eſt do. ꝙ non ac
Ad Paumuigiunt a iudeis de
cime ⁊ oblationes ꝓ adminſtratiõe ſa-
cramẽtoꝝ:ſed ꝓpꝛedis ⁊ poſſeſſiõibus
poſitis in fritoꝛio eccleſie. Vñ ex.c.ſuſ
dicto dr ꝙ uł cogant᷑ poſſeſſiões renũci
are: uel decimas ⁊ oblatiões reſoluere.
CAd 2¼ " pr ꝙ ſicõſtat eos nihil

hr̃e niſi vſurã: tutiꝰ nõ reciꝑe qᷓ; recipi

q̃ntũcũq; reciperet᷑ cã reddẽdi illis a ꝗ-

vigeſunaquarta X

bus eſt extoꝛta ꝓpt᷑ rõem ſu piue vlerz.
ſic pꝛocedi
enim ꝙ papa debeat permittere
aliquas exactiões fieri in iudeos: quia
res ſeruoꝝ dominoꝝ ſunt: ſed iud ei ſer
ui ſunt: qꝛ eoꝛum pꝛopꝛia culpa ſůmiſit
eos perpetue ſeruituti:ut ſcribit᷑ extra
de iude. ¶ Pꝛeterea iuſte poteſt aufer/
riquod iniuſte detinet᷑:ſed pecunia a iu-
deis poſſeſſa:cum ſit vſuraria:iuſte non
detinetur:ergo iuſte põt ab eis auferri.
Pꝛeteria ſi non poſſent aliqua dona
⁊ encenia a iudeis recipi: melioꝛis ↄdi/
tionis eent ipſi q; xpᷣiani:⁊ culpa ipſoꝝ
eis patrocinium pꝛeſtaret:non incõmo
qum: quod eſt inconueniens. ſasſeri
eſt qð ſcri-
J n contrarin bitur extra
de iude.c.ſicut.vbi dicitur ꝙ coacta ſer
uitia a iudeis erigend non ſunt. —
dicendum qꝙ planũ ẽ iu
KRñd e0 deos perpetue ſeruituti
eccleſie eoꝝ culpa eſſe ſuppoſitos: ⁊ eo⸗
ruʒ res ſub dñio xp̃ᷣianoꝝ exiſtere. Res
dico iuſto titulo ꝑeos acquiſitas: ꝗbus
terraꝝ pncipes vti poſſunt tãq; ꝓpꝛiis
tali tũ ſeruato moderamine:ut neceſſa
ria vite ⁊ ſubſidia eis ⁊ eoꝛum familiis
oppoꝛtuna eis nullatenus ſubtrabant᷑.
Nerũ quia dicente apł.i.ad Theſſał.
iiii.HNoneſte opoꝛtet ambulare ad eos
qui foꝛis ſunt:ut nullius aliquid deſide
ret᷑. Et loquit᷑ de iudeis et infidelibꝰ:ne
nomen dñi bla ſphemetur in nobis. Jõ
pꝛouide ſtatuit eccleſia ut noue exactio
nes in iudeos non fiant: nec coacta ſer
uitia ab eis exigantur: pꝛopter tria.
BPꝛimo pꝛopter ſcandali vitationeʒ
Scribitur eni.i.ad Chor.x. Sine offen

ſione eſtote iudeis ⁊ gentilibus:⁊ ecclłie

dei:ſicut ego non querẽs quod mihi vti
le eſt: ſed quod multis ut ſalui fiant.
Secundo pꝛopter eccleſie pꝛobibi/
bit ionem: exquo enim per eccleñiaʒ pꝛo
hibitum eſt:non fieri vebet. .

3 ppter ꝑiculi vitationẽ:cũ enĩ eoꝛũ
pecunia ut in pluribꝰſit vſuraria:⁊ taleʒ
bõ ñ poſſit ĩ ꝓpꝛiũ cõmodũ ↄuertere ꝑi
cło hõ ſe expoit aliꝗd ab eis recipiedo.
Ad pꝛimum ergo ẽ dicẽdũ
ASLHPEESEe res buoꝛum
ſunt dñoꝝ q;tum ad tuitionẽ: ⁊ q;tu ad
reipu cõſeruationẽ ꝓ cuiꝰ vtilit ate pñt
pncipes terrarũ rebus iudeoꝝvti:ſi ſũt
iuſto titulo acquiſite: als tenent᷑ eas re
ſtituere illis a ꝗbꝰ ſunt extoꝛte:ut ſupꝛa
dem eſt. ¶ Ad ⁊ꝛe dð. ꝙ iuſte põt au/
ferri a iudeis illud qð iniuſte detenetur
utpotelucrũ vſurariuũ: nõ ꝓpꝛia erte et
ꝓpꝛijs laboꝛibus acquiſitũ: ⁊ hoc nõ ut
in ꝓpꝛiũ cõmodu ↄuertat᷑ ſed ut reſtitu
atur illi a q̊ extoꝛtũ eſt. Ad 3 eſt do
ꝙ nõ eſt incõueniens ꝙ iudei ſint melio
ris ↄditionis q; xpᷣiani ᷣm quid: q;tum
ad ↄſeruationẽ aliquoꝝ tẽpoꝛaliũ:ſim/
plicit tñ ſũt peioꝛis cõditiois.qꝛ hr̃e ali
gqd de ſuo: ut poſſit iuſte dare:⁊ aliꝰ iuſte
Poikt reciꝑe:melioꝛj ↄditõis ẽ q; nibil
re de ſuo:ſʒ ſolũ de alieno. Si tñ ꝓba
bilit᷑ pᷣumit᷑ iud eos lucrari titulo iuſto
vendendo ⁊ emẽdo:uł cõmutãdo ĩ mer/
cantijs:eſto ꝙ terras nõ colãt:nec ma/
nibus laboꝛet:ſatis põt ↄcedi ꝙ abſq;
peccato poſſunt recipi ab eis encenia ⁊
dona: m opinionẽ ſupꝛa poſitam.
¶ Be pape reſſtentia.
Buc cõſideran dum eſt
de pape reſiſtẽtia.
Circa quã ꝗtuoꝛ ↄſideranda
occcurrũt. Pꝛimo de reſi
ſtentia ſciſnaticoꝝ. ¶2de reſiſtentia
rãnoꝝ. ¶3. de reſiſtentia eccõicatoꝝ
4Ade reſiſtentia hereticoꝛum.
Qõ.xxv.dereſiſtentia ſciſmaticoꝛũ.
CQirca pmũ qruntur ſex. . Pꝛimo
vtrũ oẽs reſiſtẽtes pape ſint ſciſmatici.
2z vtrũ oẽs ſciſmatici reſiſtentes pa
pe ſint heretici. 3: vtrũ papa omẽs
ſciſmaticos poſſit omni ptate pꝛiuare.
AEvtrũ papa debeat punire ſciſmati
cos grauius q; hereticos. yvtrum

papa reputet grecos ſciſmaticos ulbe

reticos. C6 vtrũ papa teneat grecos

eſſe paganos vel chꝛi ianos. ienr:
Mi m i ſic ꝓceditur:
Pamui acr eniz

ꝙ non oẽs reſiſtentes pape ſint

ſciſmatici:Quia illud qð ſcindi nõ põt

ibi ſciſma nõ bʒ locũ:ſed eccłia cuiꝰ pa/

pg eſt caput:ſcindi nõ põt qꝛ tunica rxpᷣi

qᷓ ſignificabat eccleſiã inconſutilis erat:

deſuꝑ ↄtexta ꝑ totũ : ut dĩ Jo.xix.vñ nõ

fuit ſciſſa:ſed ſoꝛte data: ſciſma in ec-
cleſia locũ nõ hʒ. ¶ Pꝛeterea ſi oẽs re⸗
ſiſtentes pape dicunt᷑ ſciſmatici:tũc oĩs
peccatoꝛ reſiſtens Pacceptit eccleſie erit
ſciſmaticꝰ:qꝛ ſᷣm Ambꝛoſ. Peccatũ eſt
pᷣuaricatio legis diuinę:⁊ celeſtiũ inobe
dientia mandatoꝝ. Pꝛeterea ſciſma

diuiſione impoꝛtat: Momẽ eniſciſmat
a ſciſſura animoꝝ vocatũ eſt:vt diẽ Iſi⸗/

do.in li.ethy.ſed oĩa peccata diuidũt ho
mines a deo:⁊ per conſeques a papa ꝗ
eſt eius vicarius. Jut᷑ illud Iſa.lix.iniꝗ
tates veſtre diuiſerunt inter vos ⁊ deũ
veſri oẽës ”peccatoꝛes enn H arici
AT eſt Augi. in li.
In cotrarin ve queſtionibꝰ
euangelioꝛum: ⁊ extra daeſnotibus.
* do ꝙ eccłia eſt vna vni
Rndeo &νni envin
ad quam vnitatẽ Apłus boꝛtatur ad
Ephe.iiii.dicens:Solliciti ſeruare vni
tatem ſpus in vinculo pacis:quia eſtis
vnũ coꝛpꝰ ⁊ vnus ſpus:ſicut vocati eſt
in vna ſpe vocatiõis veſtre. Eſt autem
in eccleſia que coꝛpus chꝛiſti myſticũ eſt
duplex vnitas. Ana mẽbꝛoꝝ ad caput:
⁊ ſecũda mẽbꝛoꝝ ad inuicem. Oę qua
duplici vniõe apoſtolꝰ loquit᷑ ad Epbe.
iiii.quando dicit: Aeritatẽ autẽ facien
tes in charitate creſcamꝰ in ilo pero⸗
mnia qui eſt caput chꝛiſtus: q;tum ad
vnitatem pꝛimaexquo totum coꝛpꝰ cõ
pactum ⁊ cõnexum per omnè iuncturaã
ſuminiſtrationis bm operationẽ: q;tuʒ
ad vnitatẽ ſecund ã. Alli ergo qui ex ani/

can
ine
lis
nhe⸗
uße
ro
tyree
(ſcti
t
keßce
Co
lione
Gical
ſſtentn
Coe⸗
cſeau
cnimte

lelex⸗

tepon
noeen
ericut
lilmt
lenen
ſtsſen
fde
N⸗
Nan

1
cosukbe
atgres

citrr

Gdcf ni,

ape inn
mino pit
kabe⸗
tunic to
ntliscet.
ri no
ſina ne⸗
aſioisſt⸗
citücois
cceſteen
eccatil
ſctüüiobe
enu iin
cilin
vtde Ni
niutütho
ee
ſulirini
os dei
igul
AGn l.
üi
ſmarbus,
ctwar
cburtitis
nrunr
urepn
ueis
vatief
SKanten
pſiche
30 put.

1 Ee
zuteſocien
llo pao,
. itumn 4
nn
einnctun

—5

auien nn

mo ⁊ ſm intẽtionẽ ſe abiſta duplici vni

tate diuidunt ſciſmatici appellant᷑. vñ
qui ſũmo pontifici tanqᷓ; capiti ſubeſſe
renuunt:⁊ qui membꝛis ſubiectis ipſi ec
cleſie cõmunicare recuſant: ſciſmatici

eſſe cenſendi ſunt. Oe qua duplici diuiſi

one loquitur apłus ad Colo.ii.quãdo
dicit Hemo vos ſeducat in bumilitate
⁊ religione angeloꝛum ambulans fru/
ſtra:ĩflatus ſenſu carnis ſuę: ⁊ nõ tenẽs
caput:q;tum ad diuiſione pmaʒ: exquo
totum coꝛpus per nexus ⁊ coniunctio/
nes ſũminiſtratum ⁊ conſt ructü creſcit
in augmentũ dei:cuiꝰ coꝛpoꝛis diuiſio
facit diuiſionem ſecundam.

i mſ ergo eſt dicẽdũ ꝙ
Ad Peamu non dicitur tuni⸗
ca chꝛiſti inconſutilis:quia ab ipᷣa eccle

ſia uel charitate ſignificata per illã tuni
cam:multi non poſſunt ſe diuidere.ſj̊ qꝛ

inquibuſcunq; eſt charitas eccleſie:in il

lis inciſſa ⁊ indiuiſibilis permanet. AUñnñ
merito deſcribit eſſe contexta in toto:qꝛ
nemo eius expers eſt:qui pertinere vide
tur ad totuʒ ꝗ quo tota catholica voca

tur eccleſia. Si enim vnus ſolus fidelis

eſſetun illo toto inueniret᷑ eccleſia:vt di
cit Augl. C Ad. 2 weſt dicẽdũ qꝙ reſiſte
re pᷣceptis dei uel pape põt eſſe duplicit
¶Pꝛimo ꝑ ſpontaneã ⁊ volutariã intẽ
tionẽ ac manifeſtã rebellione:⁊ eius iu/
dicialis ſententie recuſationẽt᷑:⁊ talł re/
ſiſtentia ꝓpꝛie inducit crimẽ ſciſmatis.
¶ Scðo per alicuius cõmodi tẽpoꝛalis
cõſecutionẽ ⁊ periculi vitationẽ. Multi
enim reſiſtunt pᷣceptis dei ⁊ vicarij eius

uel ex amoꝛe male inflãmate ut aliquid

tẽpoꝛale cõmodum cõſequãt:uel ex ti⸗/
moꝛe male humiliante:ne ſuꝑ eos aliqᷓ
pericula ⁊ incõmoda inducant᷑:qui tñ
ſciſmatici nõ dicunt᷑:quia nec ab vnita
temem bꝛoꝝeccleſie:nec ab vnitate ca-
pitis ſe diuidere ex animo intendũt. Et
iſta diuiſio ſatis hẽtur per Augj.i libꝛo
de qõne euan. ¶ Ad 2“ eſt dicendũ q;
peccatũ poteſt conſiderari duplicit᷑.vel

vigeſimaſ. ecunda n

q; tũ ad illud qð eſt foꝛmale:⁊ ſic diuiſio

⁊ ſeparatio a bono ĩcõmutabili eſt foꝛ⸗
male in omni peccato moꝛtali.vel q;tũ

ad illud q; ẽ materiale: ? ſic conueriio
ad bonũ cõmutabileutile uel delectabi
le eſt qd materiale:vñ diſtinguũtur mul

ta peccata ᷣm illa ad que hõ ſecõuertit
Peccatoꝛ ergoqñ peccat pᷣncipalit᷑ ĩtẽ/
dit boni cõmutabilis adeptiõem. pꝛet
intentionẽ aũt eius ſequit᷑ diuiſio ⁊ ſe/
paratio a bono diuino: ⁊ a pꝛeceptis ec
cleſie. vnde talis diuiſio nõ ꝓpe inducit

crimẽ ſciſmatis:exquo eſt pᷣter intẽtio/

nem peccantis nam ſciſmaticus pꝛope
non ẽ:niſi qui ſponte ⁊ ex aio permani⸗/
feſtam rebellionẽ ſe ſubtrabit ab vnita
te eccleſie tam capitis q; membꝛoꝝ.
ODſecundũ dnα
2 Oqgit. Ar
eenim ꝙ oẽs ſciſmatici reſiſtẽtes
pape ſint beretici:qꝛ diuiſi ab vnitate
cleſie ſunt diuiſi a fide a qua diuiſi ſunt
beretici.Dicit enĩ Augl.cõtra eplłam fũ
damẽti. Ego nõ crederèe euangelio ſi nõ
crederẽ ecclie:ſj oẽs ſciſmatici ſũt diuiſi
ab vnitate eccleſie: ergo ſunt diuiſi ab
vnitate fidei:⁊ per coſequens ſunt bere
tici. S.ſemꝑ maius includit minus
ſed ſciſmatici ſunt diuiſi a tota eccleſia
quia ſnbtrabũt ſe ab obediẽtia capitis
eccleſie:ergo talis diuiſo includit diui
ſionẽ a fide:cuius vnitas eſt ꝑticularis
¶Pꝛeterea ꝗ diuidit ſe ab vnitate dei
diuidit ſe ab vnitate fſidei queẽ vnitas
pꝛimi veri.ſed ſciſmaticus diuidit ſe ab
vnitate dei exquo diuidit ſe ab vnitate
eccłie. ſiłr ẽ diuiſus ab vnitate fidei.

4 .„ 9 „.
In contrariũ & eiui
bus euang. vbi ait ꝙ ſciſmaticos non fi
deſ diuerſa fac ſʒ cõis dilevpt⸗ ſocietaſ
* dicendũ ꝙ iſtã qõez de
Rndeo terminat Aug?. ĩ libꝛo
ſupꝛadicto vbi talẽ dr̃iam ponit int ma

lum catholicũ ſciſmnaticũ ⁊ hereticum
qꝛ malus catbolicus verã fidem habet

sl =

Ar.

⁊ vera credit:tñ non viuit hm illa q̃ cre

dit. Hereticꝰ vᷣo eſtqui falſa de deo cre

dit: uel de aliqua ꝑte ſcripture eiꝰ q ad
fidei edificationẽ ꝑtiunent nõ cõtentus
introgatiõe incõcuſſe credẽtis: ſʒ ſuo er
roꝛe a vera opione ꝑtinacit diſcoꝛdans
talis eni ut ait: ⁊ ſi nõ coꝛꝑe ſaltẽ aio ex
eccłliam ẽ. Sed ſciſmaticꝰ ẽ ille ꝗ ſua cri
mina ⁊ pctã ſic ꝑatus eſt ex aio defſende
ſi fuerint obiecta uł pꝛobata ut cogitet
ſpõte ↄueticuloꝝ ſegregatiões ⁊ ꝑtur/
batões ecclie facere. IJgit 'm Augi. ma
lũ catholicũ fecit moꝛu ⁊ vite pꝛauitas
Hereticũ fecitfidei diuerſitas:Sed ſciſ
maticũ facit diſrupta ſocietas.Et int
iſtos ut dicit ſoli heretici debẽt dici gi⸗
gania q cũ frumẽto nõ hbñt coẽm radicẽ
Sic beretici cõem fide nõ hñt cũ veris
catbolicis: debẽt aũt mali catholici ve
ra credetes ⁊ nõ ut credut viuetes dici
palea. Et ſciſmatici debent dici ariſte:
qꝛ ariſta ⁊ palea cõem radicẽ bñt cum
A G pꝛimũ frumento.
S“ ergo do ẽ ꝙ i ec/
cleſia eſt duplex vnitas. Ana in fidei ve
ritate:Alia i amoꝛis charitate. Poteſt
qut eẽ pꝛima vnitas in aliq̊ ſine ſecũda.
Sciſmatici s diuiſi ſũt ab eccłia q;tum
ad illã vnitatẽ quã facit charitas:ſj nõ
ſut diuiſi ab ecclia q;tũ ad illã vnitateʒ

quã facit fidei veritas. C Ad 2 d

q iplꝰ ſe bʒ ſciſmaticꝛq; hereticꝰ: ſicut
in plłꝰſe bʒ aĩal q; hõ.ſicut eni oĩs hõ eſt
agial ⁊ nõ ecõuerſo:ſic ois hereticꝰ ẽ ſciſ
maticꝰ⁊ nõ ecõuerſo: ꝓpt᷑ qð falſũ aſſu
mebat᷑:qꝛ ecẽ hereticũ includit eẽ ſciſma
ticũ ⁊ nõ econuerſo.Et ꝑ boc patet re-
ſponſio ad tertuuim.
tertiũ ſic ꝓcedit᷑. Ar᷑.n
2EEe & papa poſſit p
uare ſciſmaticos oĩ ptãte: qꝛ põt eos p
uare ptãte cõſecratiõis: & multo foꝛti⸗
põt eos puare ptãte iuriſdictionis: ↄña
patz. ꝓbat᷑ añs ꝑ illud qð hr.xxiiij.q.i.c
pudẽda:vbi dr ꝙ epᷣs ab ecclie viſceri⸗
bus diuiſus ⁊ ab aplicis ſedibꝰſeꝑatus

Qneſtio 1I

pdeſacrat ipſe potisq́; ↄſecrat. C S. in

ↄſecratiõe dat᷑ ſpuũs ſcũs:ſʒ ſciſmaticis
nõ dat᷑ ſpus ſcũs:qꝛ ex vnitatẽ eccłe ſpi
ritꝰſcũs nõ accipit᷑:nõ ei põt a pctis iol
ui ne c celeſte regnũ ingredi ꝗ ab vnita-
te ecclłie diuiſus cẽ:ut dicit beda.⁊ ponit
xxiiij q.i.c.ꝗcũq;ʒ. ¶ S.dicit Cypanꝰi
qdã epła:⁊ ponit.vij.q i.c. nouatianus
Quicuq; nec coionẽ pacis nec vnitatẽ
ſpus obſeruatꝛ ſe ab ecclie vinclo atq;
ſacerdotũ collegio ſeꝑat nec epi ptãteʒ
põt bre nec honoꝛem: ex ò̊ epiſcopatus
vnitatẽ noluit habere nec pacem.

Anese eſt qð ſcribit᷑ er
In C0 tra riu de ſciſmaticis⸗

PSA dð ꝙ ſicut ſupꝛadictũ ẽ
Kndeo duplex ptas dignoſci

eẽ in eccłia. Ana oꝛdinis ⁊ ↄſccratiõis
Alia iuriſdictiõis ⁊ executiois. Pꝛima

dat᷑ in cõſecratiõe oꝛdinis ſacr̃i:uelĩ ꝑ

fectiõe oꝛdinis:q qdẽe tata eſt quãta po
teſtas data ẽ ſacro.vñ in tali ptãte pa/
pa nõ excedit alios ſacerdotes nec alioſ
epos. Secũda vᷣo dat᷑ magis i electiõe
qᷓ tãta ẽ quãta ptãs dat᷑ officio.Et pꝛi/
ma indelebilit᷑ ꝑ manet in qlibʒ ſacerdo
te uel epo:nec ꝑ papã põt cõferri ut ẽ pa
pa:nec tolli:qꝛ ſi papa nõ eſſet ſacerdos
uel epᷣs nõ poſſet aliquẽ i ſacerdotẽ ↄſec
re nec ĩ ẽm oꝛdiare.2· vᷣo ſic ꝑ papã cõ

fertſic ꝑ papã põt tolli⁊auferri:s papa

nõ põt ſciſmaticos pᷣuare ptãte oꝛdiniſ

uel ↄſectiõis:ſj bñ põt eos puare:⁊ ſüt

ipo facto qñ ab vnitatę ecclie ſe diuidũt
puati ptãte iuriſdictiõis ⁊ executiõis.
Zic pꝛimu , latenit
Eillud decretũ intel

ligit᷑ ſi ↄſecratio nõ ſit fcã i foꝛma eccłie

Vere.n ſciſmaticꝰoſecrat ſi ĩ foꝛma ec-
cleſie ↄſecrat:⁊ vᷣe oꝛdiat ſi aliquẽ ad ſa
cerdotiũ oꝛdiat:qꝛ ſi tales poſtmodũ re

deũt reoꝛdinãdinõ ſut. Abłiſtud itellr eẽ

dictü in odiũ ⁊ deteſtatõem cris ut ma⸗
gis tałoſecratio di cat᷑ execratio q́; ↄſe
cratio: ſicut eccłia qᷓ ex pacto pecunie ẽ
ↄſecrata magis execrata qᷓ; ↄſecta dicẽ

1

7

oc
geſen

udde

tſce⸗
nsp
hicin

tiißb
Gab
äl
ſeen
cub⸗
lu⸗
N
der
fitpnn
Hiuete

6
Kf
cto
doin

ſugre

nbläpe
genpee
hodivin
1s diri
nerhee⸗
ſhiünt
font
hohitat
Kauike

ll
Cöi

ſnatics

taci
1henis ſ
labwuta⸗
anponi
pj
ousaanos
eemntat⸗
vnchetq
cigit
viſcopens
cen.
ſenbt
imn
eadne
=
annis
s hin
ejdi
griuhe
ptiteßi⸗
uii
icdane
Etpe⸗
ſaretio
nmintepe
ſocerio⸗
rloti e
19 9404 ℳ

Ar.

ipſuũ recipientẽ:qꝛ magis ad danatoem
q; ad ſua ſaluatiõem recipit ſacrm ecłie
ciſmaticꝰab eccłia p̃ᷣſciſus:ſʒ bñ recipit
ſpũs ſcũs q;tũ ad bũc effectũ:ꝗ ẽ ſuſce-/
ptio characteris vłꝑfectio ſi ijᷣm ſacr̃m
oꝛdinis ułoꝛdis ꝑfectio recipiat᷑ ſʒ foꝛ
mã ecclie.Et ꝑ bunc modũ intelligitur
illud decretũ poſituz in epła Cypꝛiani.

ſic pceditur

papa grauius deb eat punire be-/
ticos q; ſciſmaticos:qꝛ grauiꝰpctin gra
uius puniendũ ẽ: ſʒ pctm itidelitatis eſt
Suiſſimũ oĩuzʒ petõꝝ: ẽ grauiꝰpuniedũ
S. ois bẽticꝰ? e ſciſmatica ds
taq; bẽticꝰ⁊ tãq; ſciſmaticꝰ ¶ D ifidel
pꝰ abiuratã hereſim ſi relapſus mẽèit nõ
c ãpliꝰrecipiẽdꝰ: ſʒẽ tradẽdus bꝛachio

ſeculari: ut betur ex de bere. Sciſmati/

cus autem ſempꝑer eſt recipiendus:gra-
uius ergo punit᷑ hereticꝰ qᷓ; zKiin li.
—Anc E qo ſcribit᷑ Nu⸗
n otronin meri. xvi. vbi bẽt
q; Datban ⁊ Abyron ĩiaſſueta pena fue
rut puniti eo ꝙ fra aꝑta fuit ⁊ ðſcedert

viuètes i ifernũ: ꝓeo ꝙ reſtitert moyſi.

P &AonRd. & pẽa Suioz 2 mag
Kiid EOαα¹n7α deber mag! vi
pctõ q;alteri:ꝓpt tria. Pꝛimo ꝓpt᷑ pcti
ma ioꝛitatẽ:⁊ ſic pctm iſidelitatis mag
ſeu grauiꝰdʒ puniri q; aliqð aliud: cum
nuliũ pctm ſit grauiꝰipſoↄſiderãdo ipʒʒ
genꝰpcti. Opponit cni imediate ipᷣo bo
no diuino. VUñ Exodi.xx.Statim cũ de
us dixit:Mõ hẽbis deos alienos coꝛaʒ
me: nec adoꝛabis idola: neq; coles ipᷣa
ſubiũxit ĩimediate penã dicens: Ego ſü
des foꝛt ⁊ gelotes. 2 pꝛopt᷑ peccãt
pꝛon itatẽ:⁊ ſic pctm̃ ſciſmatis multum
grauit᷑ ⁊ mõ inaſſueto legimꝰ eẽ pumtũ

qꝛ eni iudei proni erãt ad ↄtẽtiões ⁊ ſciſ

mata excitãda: Jut illud qð dixit moy-
ſes Oeutj.xxxi.Ego eni ſcio cõtentiõeʒ

veſtrã:⁊ ceruicẽ vram duriſſimã:adq huc

vigeſimaquinta
da eſt. C Ad 2c dð. ꝙ ex vnitatẽ ec-
cleſie nõ dat᷑ ſpũs ſcũs ut gtũ faciat deo

viuente me:⁊ igrediẽte vobiſcũ ſp ↄten
tioſe egiſtis dñi:quãto mag cũ moꝛ
tuus fuero.⁊.i.Eſdre.iiii.c.ſcribit᷑ ĩiuen
tuũ fuiſſe:in libꝛis hiſtoꝛiarũ antiꝝpa⸗
trũ:ꝙ ciuitas illa puta hierłm ubi iudei
bitabãt a dieb?antigꝗs: aduerſus reges
repellabat ⁊ ſeditiones ⁊ pᷣlia ↄcitabã
tur in ea: vñ ꝓpter bãc ꝓnitatẽ Choꝛe
7 Dathan ⁊ Abyron cocitãtes ſciſma
aduerſus Moyſen:pena iaſſueta puni
ti ſũt:ut dem ẽ ſupꝛa.¶ ꝓpt᷑ nocumè
ti grauitatẽ:ſm eni pñtem iuſticiã qñq;
ꝓmioꝛi culpa grauiꝰ ꝗs punit᷑: qꝛ graui
us nocumentũ iminet hoibꝰ qñq; ex le/
uioꝛi culpa qᷓ; ex maioꝛi:ſicut aligs gra

—

uius punit᷑ ꝓ hoĩcidio qᷓ; pꝛo ꝑiurio:nõ

obſtate ꝙ loge maius peccatum ẽ per-
Ad pꝛimũ iuriũ q; hoĩcidiũ.
ℳe 11ä ds. & ?m dinu
iudiciũ ſp maioꝛi culpe maioꝛ pena ta⸗
xat᷑iſʒ ᷣm pñtẽ iuſticiã maioꝛi culpe qñ
q; debet᷑ minoꝛ pena:ut dem ẽ de hoici
dio ⁊ ꝑiurio:q;uis diſtigui poſſit de ma
ioꝛitate culpe:qꝛ qñ q; ẽ maioꝛ maioꝛi/
tatepcti. Qñq; vᷣo peccantis pꝛonitate
⁊ quolibet modo maioꝛitatis pena po/
teſt rñũdere culpe. C Ad ⁊ do.qꝙ bere
ticus eſt ſciſmaticus:loquẽdo generałr
de ſciſmate:eo ꝙ hereticus errans in fi
ge:diuiſus eſta deo. Sed quãdoq; here
ticus eſt ſciſmaticus ſub pꝛopꝛia ratiõe
ſciſmatis:⁊ diuidit ſe a deo pereius ſcri
pture coꝛruptionem: quia diuidit ſe ab
vnitate eccleſie per manifeſtam rebel⸗
lionẽ. Vnde dicit glo. Numeri.xvi.ꝙ ꝑ
Dathan ⁊? Abyron ⁊ Cboꝛe ſignifica⸗
bantur heretici⁊ ſciſmatici qui multos
ſecum trahendo decipiunt contemnen/
tes ſacerdotes chꝛiſti:⁊ ſe a clero plebiſ
q; ſocietate ſegregantes:conſtituere au
dent eccleſigs et aliud altare. C Ad
tertium eſt dicendum qꝙ tunc ſciſmati/
ci funt recipiendiquando nullum falſuʒ
dogma nutriũt uel ꝑtinaciter defendũt
heretici vo ideo poſtq; relaꝑſi ſunt:tra⸗-
dunt᷑ bꝛachio ſeculari:qꝛ timet eccła de

coꝛꝛuptione fideliũ quã pꝛeſumit de eis
ex quo relapſi ſunt. ſic hred
ſic ꝓcedit᷑. Ar̃
Dgummntu enim ꝙ papa
nõ reputet grecos bereticos: ſj ſolũ ſciſ
maticos:qꝛ Oamaſ.grecꝰ fuit nõ bere
ticus:⁊ tñ bᷣ ſuo libꝛo.c.xj.dicit: Credi-⸗

mus in vnũ ſpm ſcm ex pr̃e ꝓcedẽtè ⁊ in

filio requieſcente cũ pre⁊ filio ſiſcoad/
oꝛandu cõgloꝛificandũ:vbi nõ facit mẽ
tionẽ de ꝓceſſione ſpũs ſci ex filio:greci
negantes ſpm ſcm ex filio ꝓcedere nõ
ſut heretici reputandi. S. xvj. di.c.i.
di papa dicit: Sicut ſcĩi euãgelij qua-/
tuoꝛ libꝛos:ſic qttuoꝛ concilia ſuſciꝑe ⁊
venerari me fateoꝛ: Micenũ cõſtantino
politanũ:epheſinũ calcedon enſe:ſed in
illis qtuoꝛ cõcilijs nõ fuit aliq metio de
ꝓceſſiõe ſpũs ſcĩex filio. Pꝛopter talẽ g
articulũ nõ ſut greci heretici reputãdi.
BS.iilli qui integre ſapiũt ⁊ rectã viã
ſectant᷑ nõ ſũt heretici.ſed Hieroꝰdicit
in pꝛologo ſuꝑ eplis canonicis:ꝙ greci
integre ſapiũt ⁊ rectã viã ſectant᷑. nõ g
ſunt reputandi heretici.

12 ẽ: qꝛ ſpm ſem ex
J n J trornm filio ꝓcedere eſt

articulus fidei:ſz greci hoc negat: ergo

heretici ſunt habendi.
P 1 do ꝙ iſta duo crimina:
Rn . c0 ſciſmatic ⁊ bereſis ma
gnã affinitatẽ habẽt. Scribit eni pᷣ Re.
xv.qꝙ quaſi pctm arioladi e repugnare ⁊
quaſi ſcelꝰ idolatrie nolle acquieſcere.
Et ſuꝑ illo ᷣbo Hiero.ſcripto.xxiiij.q.
iij. Inter ſciſmna ⁊ hereſim boc intereſſe
arbitroꝛ:ꝙ bereſis ꝑuerſum dogma hʒ
Sciſma vᷣo pꝰ coꝛꝑaleè diſceſſionẽ ab ec
cieſia pariter ſeꝑat.no.glo.tale differè
tiã eẽ inter ſciſma ⁊ hereſim q̃lis eſt int
habitũ ⁊ diſpoſitionẽ.ſicut.n. diſpoſitio
põt fieri habitꝰ:ſic cũ aliꝗs ſcindit᷑ ⁊ di
uidit᷑ ab eccla ut dicat᷑ ſciſmaticꝰ:cũ pꝰ
modũ ꝑtin aciter ad heret ſue ſecte:⁊ do
gma aliqð nouũ figedo nel ꝑtinacit᷑ aſ--
ſerendoↄ ꝓhibitionẽ ecclłe nutrit:efficit

Queſtio „

hereticus. Quãuis greci a pᷣncipio q̊
ſe ab vnitate eccłe romane diuiſerũt:fu
erint ſolũ ſciſmatici: poſtmodũ vᷣo ꝑti-
naciter adherẽtes eoꝝ ritui ⁊ nõ tene/⸗

do articulos ꝑ eccleſiã determiatoſ.pla

nũ eſt em bereſim lapſi ſut.vñ eccleſia

reputat eos ſciſmaticos ⁊ hẽticos q;uii

nominent ſolũ ſciſmatici: quia a ſciſma
te eoꝛum peccatũ incboatum eſt.

—

AW1â& 6eſt do ꝙ alig di⸗
Ad Peimu cüt rtbeleateen

Ha maſ nõ eſſe recipiendã ꝓpter duo.pᷣ

qꝛ eius liber in oibꝰ nõ tenet᷑ ab eccłia:
potiſſime qñ dicit.ii.li.c.ii.ſe adherẽ illi
oppinioni ꝗ ponit angelos genitos eſſe
poſt creationẽ oiuʒ reru.⁊ꝛ.quia libꝛum

ſuũ cõpoſuit tge quo icipiebat ↄvtrouer

ſia inter grecos ⁊ latinos de ꝓceſſionę

ſpũũs ſci: ideo noluit determiare ꝓ aliqᷓ
pte. Sʒ meliꝰdĩ ꝙ doctoꝛes grecoꝝnõ

negãt ſpm ſcm̃ a filio ꝓcedere niſi ꝓpt᷑
pncipalitatẽ pr̃is:qꝛ eni ꝓcedere ab ali
quo greco ſermone pncipalitate impoꝛ

tat:ne ſpus ſcũs credat᷑ ꝓcedere ſic pn-

cipaliter a filio ſicut a prę:negãt ipſi ta

lem pꝛoceſſionẽ q;tũ ad pᷣncipalitatem

7 nõ q; tũ ad realitate. ¶ Ad ⁊2 eſt di
qꝙ tge illoꝝ cõcilioꝝ nõ pullulabat aliqᷓ
bereſis ↄtra ſm ſcm: ſʒ poſtmodũu tꝑe
athanaſii ⁊ alioꝝ doctoꝝ grecoꝝpoſitũ
eſt ſub articulo tanq; neceſſariu ad cre
dendũ ſom ſcm er filio ꝓcedẽ. Añ dicit
Athanaſiꝰad ſerapionè iu qð mandat
apls hereticu hoiem poſt pꝛimã coꝛꝛe⸗
ctionẽ ⁊ ſecundã deuita: etiã ſi quos vi

detis cũ helia volãtes ꝑ aerẽ:⁊ cũ petrro

⁊ moyſe ſicco pede calcãtes maria niſi
ſpm ſcm pꝛofiteant᷑ eſſe naturaliter ex
deo ⁊ filio exiſtentẽ: ſicut ⁊ filiũ nãliter
einalit᷑ genitũ a deo patre ut nos ꝓfite
mur eũ nõ recipiatis: ⁊ blaſphematibꝰ
⁊2 negantibꝰſpm ſecm deum eẽ de nã dei
fili nõ cõmunicetis. & Ad qe do ꝙ&
greci integre ſapiũt ⁊ fidẽ rectã ſectant
q;tũ ad numeru libꝛoꝝↄtentoꝝ in ſacro
canone: nõ qutem q́; tum ad numerum

Ar

Ntian
oftl
Cſemn

los n
bomnin
zmtin
Ptus
ipper
ge
Mtca
Me⸗
potiu
Gel
fice
olle
ſaſ
e

5
Nloe
4 „
K
gröo
dpkus
musi
zotiſu
gfernn
tlbau
lgeſa
bapt
tar Li⸗

Miepen

dlaiteo
leteso
Higidi
tes Aie
Gopenn
tnra
ſnaͤf
ſhnn
Plni⸗

1
4pncpio
duiſerütin
oli oht⸗
natͤtene
rminmo ple
wneceleſn

hetcosini

guizsſaſna
nAM
cnigd⸗
Uctortatenn
pterd
ecobetecſie:
cadbere il

genirnscſte.

uig bun

batonne ,

Ne ſ
nire i
stcden
ſe ni
Adaecbal
tute impo
tarſe ⸗
git ppſts
Haltatenn
ALn
labet 4
Nntütg
nearpeftl
S
Miaut
inmndat
nicone/
ſquos
apend
nari ni

Uralittelak

lünilte
ttosgft.
pbenin,
ederiN
/N 4,
uinſc⸗
umelun

Ar.
articuloꝝ poſitoꝝ in ſymbolo:nec q;tũ
ad ritũ ſacramentoꝝ ⁊ alioꝝque cõiter
obſeruant in eccleſia. ait
2 rIM ſic ꝓcedit᷑:
ſextu Didet᷑ eni
ꝓ papa teneat grecos eẽ paga⸗
nos nõ xpianos:qꝛ ſolus baptiſmꝰfacit
bominẽ chꝛiſtianu: ſed greci nõ bapti-
ʒant in foꝛma ecclie gnon ſut xpᷣiani:ſj
potius pagani. ¶ S. diuerſus ritus et
diſpar cultus diuidit xpᷣisnũ a pagano:

ſed greci nõ ſeruãt ritu ⁊ cultũ quẽ ſer/

uat eccleſia. Cõficiut eni in fermẽtato
pane ⁊ nõ in aʒimo. nõ ſunt xpᷣiani: ſʒ
potius pagani. C P.ſcribit᷑xxiij.q.v.
c.de liguribꝰ:Si qua ꝑſona eccleſiaſtici
offic ij cui ſubiecta ẽ reſtiterit:vel ſeoꝛſũ
collegiũ feceit:aut aliud altare erexerit
ſeu ſciſma fecerit excõicet᷑ ⁊ dãnet:ſʒ oĩa
iſta habet greci:gS dãnant:⁊ ꝑ ↄſequens

ſunt pagani ⁊ nõ xpᷣiani. a
An ẽ quia eccleſia nõ
In ranin appellat eos pa⸗
ganos.ſed vianaricos vel berericos
PEʒ dicendu ꝙ ꝑ baptiſmũ
Knd c0 bomo icoꝛpoꝛa rpo et
a xpᷣo chꝛiſtiani appellant᷑. AUnde dicit
apłus ad Ro.vj. Quicũ q; baptiʒati ſu⸗
mus in xpᷣo ieſu in moꝛte ipſius bapti⸗9/
ʒati ſumꝰ. Sig greci veruũ baptiſma nõ
ↄferunt:planu ẽ ꝙ xpᷣiani nõ ſunt. Cer
tü ẽ autẽ grecos nõ vti foꝛma qua vtit
ecdeſñia baptiʒando:qꝛ nõ expmũt ꝑſo/
nã baptiʒatẽ:ſed ſolũ ꝑſonã que baptiʒa
tur. DSicut eni baptiʒet᷑ ſeruus xpᷣi. M.in

noie patris ⁊ filij ⁊ ſpiri.ſan. Vñ multi
dicũt eos verũ baptiſma nõ ↄferre aſſe

retes ꝑſon a baptisantẽ ꝑtinere ad eſſẽ
tiã foꝛme baptiſmi ex ipia inſtitutione
xp̃i qũ dixit: Euntes baptiʒate oẽs gen
tes. Aliqui vᷣo dicũt ↄꝛiũ ponentes gre
cos veruũ baptiſma ↄferre:quia nõ imu
tant aliqd qð ſit de eſſentia foꝛme:eo q;
ſola expᷣſſio actus baptiʒ ãdi cũ inuoca⸗
tione trinitatis ẽ de eſſentia foꝛme ba⸗

ptiſmi. Modus vo expᷣmendi in ꝑſona

vigeſimaſexta VI

pma vel ſcda: ⁊ in quo caſu noĩatiuovł
alio ẽ ex inſtitutiõe eccłie. Jõ lʒ ipſi pec
cent ritũ ⁊ foꝛmã eccleſie nõ ſeruando:
verũtamẽ baptiſmũ cõferũt:imo ſi lati
ni ſub foꝛma illa baptizarẽt grauit pec
carent. baptiʒati tñ iteruqʒ rebaptizari

nõ deberẽt: ⁊ bãc oꝑpinionẽ puto eẽ ve/

rioꝛẽ:qꝛ ſᷣm Augj.Falſa ſut ſꝑ reſpueẽda

?2 vera teneda:dubia vᷣo tam diu credẽ

da ſunt q;diu ipſa eẽ reſpuenda: vel do⸗
ceat rõ vel pꝛecipiat ecclie auctoꝛitas.
Planũ ẽ ãt ꝙ eccłia venittes grecos ad
obedientiã fidei non cogit rebaptiʒari.

Vnñ ipſo fcõ credit magl coꝝ baptiſina

appꝛobare q; repꝛobare:⁊ ꝑ oñs papa
reputat grecos xpᷣianos ⁊ nõ =
5 ergo ẽé dicedu
Ad Peimumæ greci vtunt᷑
illa foꝛma ad euit anduz erroꝛẽ ꝗ fuit in
pmitiua eccleſia. Multi nãq; attribue
bant vᷣtutẽ baptiſmi dignitati:⁊ aucto⸗
ritati miniſtroꝝbaptiʒantiũ: In quoꝛũ
ꝑſona dicẽ apłls pmaad Chor.j. Ego ꝗ
dem ſum pauli:ego vᷣoappollo:ego aut
cephbe.Ad euitandũ g bunc erroꝛe:non
expmunt miniſtrũ baptizante:ſed ſolã
ꝑſonã que baptiʒat᷑.foꝛma tñ eccłe lon
geↄuenientioꝛ ẽ ⁊ magis ↄfoꝛmis vᷣbis
xpᷣi quibꝰ dixit: Euntes baptiʒate oẽs
gentes. CAd ſecundu ẽ dicendũ ꝙ ſiẽ
dicit Auſel.in epła de ſacriſicio aʒimi
⁊ termetati:greci in multis nos arguuũt
de ritu ⁊ cultu ſacrificioꝝ ⁊ ſacrametoꝝ
dicẽtes nos iudaiʒare:⁊ figuras iudai-
cas obſeruare:ſiue tñ ↄficiat in aʒimo ſi
ue in fermẽtato veru coꝛpus xpᷣiↄficit᷑.
vñ q;tum ad boc nec ipſi nec nos de ifſi-/
delitate repbenſibiles ſumꝰ. ¶ Ad ter
tium ẽ dicendi ꝙ ſi greci danant᷑ nõ dã
nant᷑ ꝓ infidelitate:ſed ꝓſciſmate ĩquo
diu ꝑmanſerũt.⁊ ꝓ hbereſi in quam poſt
modũ relapi ſunt. M
¶QAueſtio.xxvj.de reſiſtẽtia tyrãnoꝝ.
Einde ↄſiderandũ ẽ de
reſiſtentia tyran⸗
noꝝ: circa qð queruntur ſex.

Ar.
¶ Pꝛimo vtrũ tyranni reſiſtentes pa-
pe ſint ſciſmatici. C Scðdo vtrum tyrã

ni reſiſtẽtes pape ſint heretici. ¶. Ter/

tio vtrum ad papa ſpectat punire tyrã
nos. C Quarto vtrũ papa debeat tyrã
nos punire pena tẽpoꝛali uel ſpũali ſo⸗
lum. ¶ Quinto vtrũ papa contra tyrã
nos ſibi reſiſtentes debeat cruce ſigna/

tos deſtinare. Sexto vtrũ papa ipu

niendo tyrãnos debeat magis declina⸗
e ad miſericoꝛdiã q; na uſticiain. di
DODO Peumn tur: Videtur
eni ꝙ non oẽs tyranni reſiſtẽtes
pape ſint ſciſmatici:quia illi ſũt ſciſma
tici qui intendunt ſe ab vnitate eccleſie
diuidere:ſed hoc tyrãni nõ intẽdũt:ĩmo
interdũ ęelatoꝛes eccleſie ſe ſimulãt:nõ
ergo tyrani ſunt ſciſmatici. S. obſer
iatoꝛes iuſticie nõ ſunt ſciſmatici:ſʒ qñ
q; tyrãni obbuatoꝛes ſũt iuſticie magis
q; alii: nõ & tales ſunt ſciſmatici. ¶ S.
ſciſmatici ſunt qui rebellãt eceleſie:ſʒ ty
ranni qñ q; ꝓcurant facere cõgregatio
nes ⁊ colligationes in eccleſia:nõ g ta/
es ſunt ſciſmatici. t as ut ie
J qꝛ ut diẽe a
n Otrann maſ.li.iiii.c.xviii
Antixpᷣs in pᷣmoꝛdiis quidem regni ſui
tyranidem iuſticiã diſſimulabit.Cũ aũt
ðᷣñatoꝛ factus fuerit ꝑſequet᷑ eccleſiam
dei. Tyrãni ergo non obſtante obſerua
tione iuſticie ſciſmatici ⁊ ꝑſecutoꝛes ec
cleſie cenſeri debent. .
Vnd EO dicendu bᷣm Aug! in
W li. de qõnibus euangeli
oꝛum: Tria pñt diſtigui genera ſciſma

ticoꝝ:nam aliqui ſunt ſciſmatici intẽtio

ne non oꝑatione.Quicunq; eni ita inui
dent bonis ut querant occaſionẽ exclu/

dendi eos:uel crimina ſua:ſc defende/

re ꝑati ſunt ſi obiecta fuerint vel pꝛoba
ta: ut etiã ↄuenticuloꝝ ſegregatiões uł

eccłie pꝑturbatiões facere cogitẽt ia ſciſ

matici ſũt ⁊ ab vnitate eccłiecoꝛde deci
ſi: etia ſi nõ iuentis occaſiõibꝰaut occul

Onneſtio 4

tat fact ſuis ſacrt̃o eccſie coꝛpali uer-

ſatione ſocient. Alig vᷣo ſunt ſciſmatici
oꝑatiõe ſʒ nõ ĩtentioe:qꝛ ꝑ ſe nõ itẽdũt

ſe ab vnitate ecclie diuidere:ꝓpt tñ ali-
qð cõmodũ tãpoꝛale ↄſequendũ ułꝑicu
lũ euitãdũ ↄuẽticuloꝝ ſegregatiões fa
ciut ac ꝑ biſciſma incurrũt:⁊ ſciſmatici
cẽſeri debẽt:qꝛ ſicut volũtas coacta vel

mixta volũtas ẽ 'm Augl. ułvoluntas

mirxta voluntas ẽ ᷣm phᷣm: ſic effectꝰ ſe⸗
quẽs ex cã ꝑ accñũs effectꝰc᷑. Sʒ alig ſüt
ſęiſmatici intetiõe ⁊ oꝑatiõe. Tyrãnos
S ꝗ ſunt ſciſmatici pᷣ mõ eccleſia poꝛtat

qꝛ? tã diu ſuſtinet pctm aut erroꝛẽ alicu

ius dõec aut accuſatoꝛẽ iueĩat: aut pꝛa

uã opinionẽ ꝑtinaci aioſitate defendat

ut dicit Augl. in li. de vᷣa religiõe. Tyrã
nos vᷣoꝗ ſut ſciſmatici ſcðᷣo mõ eccleſia
reuocat:imitat᷑ eni dei iudiciũ ꝗ reſpicit
itentiõem mag qᷓ; oꝑatiõem. Oicit eni
Augl.ad comitẽ bõifaciũ: Charitas ꝗᷓ
colligit ⁊ viuificat oĩa mẽbꝛa ccclene:4

nos videat de alteriꝰ ruina gaudere:ſta

tim nos pᷣſeindit a coꝛꝑe· Si ꝙ miſtri ee

cleſie nõ dolẽt de ruina ſuoꝝ ſubditoꝛuʒ
ipſi pᷣciſi ſũt a coꝛꝑe eccłe:qꝛ ſi i coꝛpe ec

cleſie eẽnt ſine dubio dolerent:⁊ eos re
uocare ꝓcurarẽt. Sʒ tyrãnos g ſüt ſciſ⸗
matici mõ domat ⁊ coꝛrigit dõec aut

penitẽdo redeãt:autũ neꝗtia male libe/

ni defluant: ut Aug.. dicit.

S ẽ dicendũ ꝙ illi
Ad Paumn gſůt ſciſmatici ſo
la intẽtiõe ſuſtinent᷑ ab eccłia. In area
eni ecclie glibet ꝓ libito põt eẽ frumen
tũ. uel palea:uel ariſta: eo ꝙ ĩ quẽqᷓ; ſen

tẽtiã nõ ꝓfert niſi ſpote ↄfeſſũ ⁊ ↄuictũ

ſicut dicit Aug.ĩ li.de pnia. ¶ Ad ſcðʒ
ẽ dicendũ qꝙ dnium tyrannicuũ põt effici

nãale:⁊ nãle dñium pot effici tyranicum
Si eni rer iuſticiã faciat ut violent᷑ vñet

⁊ ut bonũ publicũ ↄuertat i bonũ pua/
tũ:iã tale dñium regiũ ⁊ nãle fit tyrani
cum. Eodẽ mõ ſi aligs adeptꝰẽ dñium

tyrãnice:⁊ poſtinodu volẽtibꝰſᷣditĩ do/
minet᷑ ⁊ bonũ puatũ ↄuertat ibonũ pu/

Ar.

lciſt

ſimnet
ſedi⸗
ore
uitate
ivnün
Dbrht
aunes
ceiſi

SI
Cpini⸗
4
K
ba
feſie
atyt
rnoch
Poi
ici⸗
Aitl.
ſengia
Nſrn
loſtop
C
ſͤ⸗
idi
llgt⸗
miß
nge
lhe⸗

eſciſnati
ſenoredit
egitieli⸗
Gütlgia
Crtöes ſt

ſciinatnead

s cetavel
ukyoluntas
ſccfee ſe⸗
Galgſi
e.Drinos
leis porat
moꝛe gla
iat auten
tedeſnit
lde i
opiahin
n
m. Dirten
Cbunus
leit
udae. ſt
Emiſtiec
ſabgiton
ſicorhee
tn
gſitſch
zitdoean
pdlelie

e
,J
funen
gnihſi

blicũ:Puando alias ↄditiões nãlig dñii.
iã tale tyrãnicũ dñ ium fit nale. ¶ Ad

ʒiẽ dicendũ ꝙ nõ ſufficit in ecclia fua⸗/

—

reogregatiõem ułvnitatẽ mẽbꝛoꝝ ſine

„ 9

vnitate capitis:imo ex boc ipſo ꝙ tyrã

— 2

ni vniut eis mẽ bꝛa eccłie: ⁊ diuidut ipᷣa

ab vnitate ⁊ ab obediẽtia capit::cui ſił

cum eis deberẽt ſubiici ſciſmatici cen/

ſendi ſunt.

Bſecundũ crcn

der eni ꝙ tyrãni reſiſtẽtes pape
ſint hberetici.Dicit.n. Hiero.inepla ad
Gał.Muliũ ſciſma ẽ ꝙ ſibi nõ aliquam

bereſim ↄſingat ut recte ab eccłia receſ

ſiſſe videa ᷑. Sʒ tynani ſũt ſciſmatici ut

ſupꝛa dem e: ſilr beretici. ¶ S. ꝗcũq;

no credũt aliquẽ artic loꝝ poſitoꝝi ſym

bolo ſunt beretici: ſed tyrani offendunt

ʒ illu articulũ:Et in vnã ſcam eccleſiaʒ
catholicã: ſunt beretici. S.ſola ꝑti

nacia reſiſted i ſacit hoĩem heticũ.Sʒ ty

rãni ꝑtinacit᷑ reſſtũt capiti eccleſie:ergo
ſumt heretic.
—1* eſt: qꝛ nõ nutriũt
In 1 grin nouas uel falſas
opiniones in eccleſia:nõ ſunt beretici
Rnñ 60 do. ꝙ aliud e dicere fal

ſuʒ: aliud erroneũ:⁊ ali

ud hereticũ.Qñcũq;.n.nõ ẽ ↄfoꝛmitas
rei ĩtelligibiład itellectü dr falſũ:qꝛ ſic
dicit yſaac in li.de diffinitiõibꝰ: Aeritaſ
ad eq̃tio rei ĩtelligibił ad itellectũ. Per

J & iadeq̃tio rei ad ĩtellectũ ẽ falſtas

Qñcũq; v nõ ẽ ↄfoꝛmitas rei credibił
ad itellectũ:ſine ꝓpoſito tñ ꝑtinacit de-
fendẽdi:tüc dr eẽ erroneuũ.Sʒ qñ nõ eſt
ↄfoꝛmitas rei credibiład itellectũ:cũ ꝓ-

poſito ꝑtinacit defedẽdi:tũc ẽ eẽ bereti
