DBDtertium gheegte

ꝙ in modo exponedi ſacram ſcri

ptura m eccleſia doctoꝝ resulas non de-
beat imitari. Doctoꝛes nãq; exponũt ſa

crã ſcripturã perlegis ⁊ ꝓpbetaꝝ aucto
ritatem. Oicit enim Ricbardus in li. de
ↄtemplatione:ꝙ ſuſpecta debet haberi

omnis veritas quã nõ ↄfirmat legis vł

ꝓphetarũ auctoꝛitas:ſed talis modꝰ ex/

Datt h. xi. lex 2 ꝓphete vſq; ad ioannẽ

baptiſtã. S. expoſitio ſacre ſcripture
dz e ↄfoꝛmis iiłꝗ libꝛos ſacre ſcripture

ediderũt:ſʒ doctoꝛes mitas expoſitiões

faciunt quas oẽs planũ eſt illos non ſen
ſiſſe: talis ergo modus exponẽdi nõ ẽ ob

ſeruãdus. ¶ S. ſacra ſcripturaẽ de his
que ſunt fidei:ſed tradere regulas ⁊veri
tates de his que ſüt fidei ꝑtinet ad eccłi

H ur Paeet rrſii arc am iſens: .
tbdm r . E qð ſcribit᷑ ex
ZIn cõtrariuʒ enttise-
ne.ſan. Ooctoꝝfecunda facũdia gratia
celeſtis irrigui influente ſcripturarũ eni

gmata revᷣat reſoluit nodos:obſcura di:
lucidat dubiaq; declarat ꝓvndis quoq;
ac decoꝛis illoꝝ ſermonibus ãpla ipſius
eccłie fabꝛica velut gẽmis vernãtibus

rutilat:et verboꝛum elegantia ſingulari

gloꝛioſius ſublimata coꝛuſcat.

. Fſi J eo dicẽdũ q/ Augꝰ:in li.ſuꝑ

Geñ.locis diuerſis ſex re

gulas ponit obſeruãd as eſſe in expoſitio

ne ſacre ſcripture quarũ. &Pꝛima ſumi

tur penes eius cõfoꝛmitatẽ. Sic eni ut

dicit exponẽda eſt ſacra ſcriptura:ut᷑ nõ

velimus eſſe ſcripturarũ ſententias que

noſtra eſt:ſj potius illa que ſcripturaꝝ ẽ
noſtrã eſſe velle debemus. Secunida
penes eius dignitate:qꝛ pꝛeponẽda ẽ oi
bus alijs ſcripturis maioꝛ eni eſt eiꝰau/
ctoꝛitas ut dicit q; omnis humani inge
nij ꝑſpicacitas. ¶ Tertia penes eiꝰ ve⸗
ritatẽ:cum.n.ſacra ſcriptura multis mo
dis exponat᷑ ⁊ Fi multiplicem ſenſuʒ at
tedendum eſt ut dicit Augꝰ.cui expoſi-
tioni cetera cõſonant ⁊ ↄcoꝛdãt:quia ni
hil dicendũ eſt in vna parte ſcripture qð
impediat aliam: vnde ſi vtrũq; ſenſum
ſcripturam ſacrazʒ noluiſſe credit᷑: viden
qum eſt ſi vtriuſq; ſententie cetere circũ
ſtantie ſuffgantur. C Quarta penes

eius obſcuritatem. Mã obſcurnita tes ſa⸗

cre ſcripture:ſicut ait non debemꝰ in ali

u 9 2 mod? ex- quam partem ita pertinaciter aſſerere:
ponendi nũc tenẽdus nõ eſt. Scribit᷑.n.

ꝙ aliqua labes ſacre ſcripture poſſit at
tribui. ¶Quita penes eius poſſibilita
tem:quãdo enim poſſumus ſaluare ſcri
pturas ſacras per illaque naturaliter vi
demus non debemus ſicut dicit recurre
re ad dininam potentiaʒ:vel ad miracu
lum:vbi tota ratio facti c potetia faciẽ/
tis. ¶Bexta penes expoſitoꝛis graui/
tatem. Non eniʒ leuiter ⁊ inconſulte ex

ponenda eſt ſacra ſcriptura. Sed ſic gra

uiter ⁊ mature ꝙ alijs nos deridẽdi non
tribuatur occaſio:quia turpe eſt nimis⁊
pernicioſum:ut dicit xpᷣignos ſic delira
re in expoſitiõe ſacre ſcripture ꝙ infide
lis audiens vix riſum ettere poſſit. H J
V ergo eſt dicendum
Ad Peunu qꝙ ſicut Hieroꝰ di /
cit ibinõ fuit ĩtellectꝰ euãgeli ſte poſt io
annẽ legẽ ⁊ ꝓphetas excludere:legimus
enĩ ĩ Actibꝰ aploꝝ agabũ ꝓphetaſſe:⁊ q̃
tuoꝛ virgies ſilias philippi. Sʒ q; lex ?⁊
ꝓphete quos ſcriptos legimꝰ qcꝗd pphe
tarũt de dño vaticinati ſũt.Qñ ergo dr
vſq; ad ioannem pꝛophetauerunt cbꝛi
ſti tempus oſtenditur ut quem illi dixe-
runt eſſle ventuꝝ ioãnes venilſ⸗ nn deret

T.

¶Ad ⁊meſt dieẽdũ ꝙ ſicut dicit Augꝰ
iij. de doctrina xpᷣiana.c.vij.cũ i ſacra pa
gina vna ſcriptura plures veritates ſo/
nat licct illam ᷣm quęlibet ſenſũ expone
re:etiam ſi ille qui eã ſcripſit nõ ſic intel

lexit:qꝛ ſpũs ſanctꝰ pncipalis eiꝰ auctoꝛ
int ellexit boc et quicꝗd boni ex illa elici
põt dum tñ talis expoſitio alig guctoꝛi-
tate vel ratione ꝓbari poſſit. C Ad 3
c dicẽdũ:q illa que ſunt fidei ecclia reci-
pit ⁊ tradit:recipit nãq; per oꝛa ſuoꝝ fi
deliũ ſpũ ſicto reuelãte pᷣmulgata.ra
dit vo ſus auctoꝛitate ↄ firmata ⁊ robo
rata:⁊ perbũc modum recipit et tradit
regulas ſanctoꝛum doctoꝛum obſeruan
das in expoſitione ſacre ſcripture.

D Grtüü ſic pꝛocedit. Aide
9 tur n. ꝙ ſolũ illoꝝ
doctoꝝ opuſclła que eccłia recipit
ſint appꝛobata:iudicio eni ecclie illa ſo-
lum que recipiũtur appꝛobãtur:ſicut pʒ
Mattbh.xxv.de fatuis virginibus:q ideo
nõ ſunt a ſpoſo recepte:qꝛ nõ fuerũt ap/
pꝛobate:ſolũ ergo opuſcula doctoꝝque
ab eccłia recipiutur ſunt appꝛobata.
¶ Pꝛeterea illa opera ſolũ ſunt ꝑ eccle⸗
ſiam cõpꝛobata que ſũt examiata ⁊ pur
gata oiĩ falſitate. Dicit eniʒ Augꝰ: ⁊ po
nitur.ix. di. Megare nõ poſſuʒ nec debeo
multa eſſe i multis opuſculis meis que
poſſunt iuſto iudicio et nulla temeritate
culpari. Sed nõ ſunt exaiata niſi que ab
ecclis ſunt recepta:ergo nec appꝛobata
¶ LPꝛeterea dicta pontificũ in queſtioni
bus de cidedis dictis doctoꝝſunt pᷣpo⸗
nẽda ut ſupꝛa dictũ eſt: ſed dcã põtificũ
nõ cõpꝛobantur niſi que ab eccłia ſüt re
cepta.Scribit᷑ enim ix.di.epoꝛum litte
ras que poſt confirmatũ canonẽ ſcripte
ſuntvel ſcribũtur per alioꝝ ehoꝝ grauio
rẽ auẽte doctioꝛẽ q; pꝛudetiã licere rep
bedi ſi ad i eis foꝛte a vᷣitate deuiatũ ẽ.

TPAFL&1α☛ 11O teſt: quia. xv. diſ.
₰31 con Arn in illo.c.vbi nũe

rantur opuſcula doctoꝝ que reciꝑiũtur

ieccleſis nõ numerant᷑ opuſcula Gꝛego

—2

Qneſtio

ri ⁊2 Dionyſij ⁊ multoꝝ alioꝛus doctoꝛũ

que eccleſia appꝛobat.Alia ergo ſunt ꝑ
eccleſiã appꝛobata pꝛeter illa que ibin
cipiuntur numerantur.

* —

NS dicẽdum ẽ ꝙ libꝛi qui le
Kñ ec0 guntur in eccleſia in tri⸗
plici genere ſe habent in cõpꝛobatiõe ec

cleſie. ¶ ¶ Mã aliqui ſũt cõpꝛobati per fir

mã adbeſioneʒ vt nõ liceat alicui nec ca

piti nec membꝛis de eccleſia illos repꝛo
bare:vel de eis aliquid dubitare:⁊ tales
ſunt libꝛi veteris ⁊ noui te ſtamẽticontẽ
ti in ſacro canone: ĩ quibꝰ ſi aliquid inue
niretur quod videret᷑ cath olice verit ati
aduerſum nibil aliud eſſet indicãdum a
quocũq; niſi vel mendoſum eſſe codiceʒ
uel non eſſe aſſecutum interpꝛetem:uel
non eſſe illud per eum plene intellectuʒ.
Aliqui o ſunt compꝛobati ꝑ ipſius

eccleſie reſeruationem ſicut libꝛi Augj.
Hiero. Gꝛego.⁊ alioꝝ doctoꝛum quoꝛũ

opuſcula recepta ſunt per eccleſiam.xij

vi. Mec obſtat ꝙ ibi opuſcła gregoꝛij dio
nyſij ⁊ alioꝛum non ponũtur:quia ibi ſta

tim ſubditur. C Itẽ opuſcula atq; tra⸗
ctatus omniũ patrum oꝛthodoxoꝛu qui

in nullo a ſancto cõſoꝛtio romane eccle
ſie deuiauerunt nec ab eius fide ⁊ pꝛedi
catione ſemoti ſũt ſed cõmunionis ipiꝰ
gratia dei vſq; ad vltimũ diem ſue vite
participes fuerunt legẽda decernimus
talium eniz doctoꝝ libꝛos ſic eccleſia ap
pꝛobat ſue pꝛouiſioni reſeruando: quod
nulli particulariter conceditur auctoꝛi-
tas eoꝛum dicta repꝛobare ſed ea reue-

renter venerari. Si auteʒ in eis aliquid

inueniretur veritati catholice aduerſu-

boc repꝛobandum vel exponẽdum eccle
ſia ſue pꝛouiſioni reſeruat poſt appꝛoba
bationem factam. Sed aliqui ſunt com
pꝛobati ab eccleſia per cuiuſſibet verita
tis diſcuſſionem. Mam eccleſia nullam

veritatem repꝛobat:nec aliquazʒ falſita
tem ad mittit ſed ſicut in catholica veri
tatequicquid noxium eſt ibi damnatur·
quicquid vtile eſt ad ſalutem ibi inueni/

tur.
no⸗
1dil
1yen
bant
doct
cola⸗
bane
nica
tion⸗
Uiat:
ſoa⸗
tien⸗
bate
Pee
tbol
lutſ
mue
tent
mne⸗
r

hli
tyo
ſſe
o
copr
bea
eca
lleie
lien
ſege
Hoꝛute
Dent
legen
hoſu
feſenu
fevel⸗
feppon

glcvi

bata. Dicens in epi

Ar.

tur:ſic libꝛos non ſolum catholicoꝛũ im
mo paganoꝛum ſuis fidelibus legedos
⁊ diſcutiendos exponit ꝑ diſputationeʒ
⁊ veritatis indagationem ⁊ ſic compꝛo
bantur per eccleſiam libꝛi modernoꝛum
doctoꝛum in quoꝝ dictis cuilibet parti-
culariter non negatur auctoꝛitas ipꝛo-
bandi:vel aliud ſentiẽdi:ſi vel per cano/
nicas auctoꝛitates uel per ꝓbabiles ra

tiones poſſit oſtendere ꝙ a veritate de /

uiat:ᷣm enim bunc moduzʒ Aug⸗ꝰ dicta
ſua ⁊ alioꝛum doctoꝛũ exponebat diſcu⸗
tienda anteq; eſſent er eccleſiaʒ cõpꝛo
ola ad foꝛtunatuʒ
Neq; quoꝛũlibet diſputatiões qᷓ;uis ca-
tholicoꝛum ⁊ laud atoꝛum hominuʒ ve⸗
lut ſcripturas canonicas habere debe⸗
mus:ut nobis non liceat ſalua hbonoꝛifi
centis queillis bominibꝰ debet᷑ aliquid
in eoꝛum ſcriptis impꝛobare atq; reſpue
re:ſi foꝛte inuenerimus ꝙ aliter ſenſerit

qᷓ; veritas habet diuino adiutoꝛio vl ab

alijs intellecta vela nobis. Ham talis
ego ſum in ſcripturis alioꝛü quales volo
eſſe itellectoꝛes meoꝝ:libꝛi ergo veteris
noui teſtamẽti in ſacro cano. contenti

cõpꝛobati ſunt per eccleſiaʒ per frmam
adheſionem:libꝛi vᷣo doctoꝛuʒ receptoꝝ

in eccleſia compꝛobati ſunt per ipſius ec
cleſie iudicij reſeruationem vt nõ liceat
alicui particulariter temerarnie ipugna-
re. Sed libꝛi alioꝛum doctoꝛum moder
noꝛum ⁊ quoꝛũcũq; ſcribentium cõpꝛo⸗
bantur per cuiuſſibet in diſputando vel
legendo veritatis inquiſitionezʒ: ⁊ qdiu

nõ ſunt ĩ eccleſia ⁊ recepti ⁊ eius iudicio

reſeruati licitum eſt alijs illos impugna
re vel gppꝛobare. ¶. Et per bhoc patet
reſponſio ad rationes in oppoſitum.,.

D2 unintũ ſic ꝓceditur.
2 Nigdet᷑ eni
illloꝛũ doctoꝝ oꝑa quos ecclia ca
noniat ex hoc ſint per eccleſiã cõpꝛoba
ta. Scribit᷑enim Matth. vij. nõ põt ar-
boꝛ bona fructꝰ malos facere. Si ergo
aliquis canoni:atꝰper eccleſiã ⁊ appro

centeſima v

batus ipſo facto fructꝰ eſꝰ et ſciẽtia ſua
videt eſe approbata. C Pꝛeterea eadt
ratio eſt de approbatione ⁊ reprobatio
ne ſed ſi aliquis eſt damnatus ⁊ repro⸗
batus per eccłiam reprobatureiꝰ doctri
na:ſicut patet de bereticis quos dãnan
do damnatur ipſoruʒ doctrina: ergo ſicr
de approbatiõe ꝙ canonięãdo ⁊ appro
bando aliquem ipſo facto eius doctrina
videtur eẽ approbata. Pꝛeterea ma
ioris auctoritatis ſunt dicta doctorum
quos canonięat eccleſia q; philoſophoꝝ
7 Paganoruʒ: ſed illa non reprobat eccle
ſia.ſiẽ pʒ.xxxvij.di.auctoritate Ambro.
et Iſido.ergo nec dicta ſanctorum que
per ccclenam canonigantnr.

In cõtrariũ eſt: quia ſciẽtis
—– . non approbat᷑ ꝑ
eccleſiam niſi fuerit in canone recepta ſᷣ
cut non babetur canonięatus ſanctꝰni/
ſi ſt in cathalogo ſanctorum ſcriptus: ſ
non omnia dicta ſanctorum quos eccle
ſia canonięat ſunt in canone recepta er/
go nec approbata. .
Rn c0 dicendum: ꝙ doctorin
doctorum quos eccleſie
canonięat approbari per eceleſiã poteſt
intelligi dupliciter. * Primo percõceſ
ſionem legendi. Secundo per probi
bitionem aliter opinandi.:vt ꝙ non lice
at alicui particulariter ſentirealiter q;
ipſi ſenſerint. Primo mõ ex quo ipſi in fi
de eccleſie vixerut a pncipio vſq; ad finẽæ
cõcedit eccleſia eoꝝ dicta legi ⁊ teneri ni
ſi aliquid cõtra fidem dictum in eoꝝ di⸗-
ctis inneniretur:ſicut patuit de abhate
ioachim:de quo ſcribitur extra deſfi. ca-⸗
tho. damnamus ⁊ reprobamus libeliũ

ſeu tractatum quem abbas ioachim cõ

quxit contra magiſtrü petrum lbarduꝶ
de trinitate ſeu eſſentia trinitatis: ipſuʒ
tñ ioachi ecclia nõ dãnauit:quia ſua ſeri
pta iudicio ſedis apłice approbaãda ⁊ cor
rigẽda trãſmiſit ⁊ ĩ cedula quã mãu ſua
ſcripſit ↄtinebar ſe illã fidẽ tenere quaʒ
tenet ecclia oũ fideliũ materẽ ⁊ magi

Ar.

ſtra. Secũdo mõ nõ põt aligs ꝓ ſancto
canonicari ꝓpter ſanctita tẽ vite ⁊ cho⸗
ruicationẽ mm raculoꝝ abſq; eo q; ꝓbibe
atur ut nõ liceat alit᷑ ſentire de ſcriptis

eius q; ipſe ſenſerit: ⁊ abſq; eo ꝙ eius

ops recipiant᷑ in canone alioꝝ doctoꝛuʒ.

ſicut eoꝝ quoꝛũdam doctoꝝ dicta appꝛo
bat eccleſia:quos tñ nõ canonixat: ſi cut
appꝛobauit eccleſia ſententiã magiſtri

petri lübardi: ut ptʒ extra de fide.trini.
quẽ tñ non canonicauit ⁊ recepit: ſił ec
cleñſia aliqua dicta Oꝛigenis ⁊ ipj tamẽ
in cathalogo ſcõꝝ non ſcripnutt.

ℳ₰ℳ .

cipir᷑ ꝓ voluntate: cuiꝰ fructus nõ ẽ ꝓpe
ſcia: ied magis ẽ fructus inellectus:
ſifoꝛte imꝑatiue põt enizʒ ſtare bonitas
voluntatis ſimul cũ ignoꝛantia int elle

ieDAE E ergo eſt dicenduz:
. Ad pꝛimuæ ibi arboꝛ bona ac

ctus Quãuis enim omnis malus fructꝰ
ſit ignoꝛantia: ut phũus dicit:intelligitur

de ignoꝛantia pꝛudentie: que erecta ro
agibiliuũ vniuerſa lit᷑ reſpcũ debiti finig.

Sůʒ3 particulariter bonitas voluntatſta
repot cum ignoꝛantia intellectꝰ. Et mnE
ti pñt vigere veritate ⁊ claritate intelle

ctus cum pꝛauitate voluntatis: ⁊ dꝛ bo⸗

nitas volutatis facit bonũ bominẽ ſim
pliciter. veritas o & claritas intellectꝰ

facit bonũ boĩem m quid: ideo eccleſia
canonicando aliquẽ ppter charitatem ?
ſanctitatẽ vite:non ſequit᷑ ex boc ipſo ꝙ
eius doctrinã appꝛobet:illo mõ appꝛo/

bationis quo appꝛobata eſt doctrina il⸗

ſunt recepta. CAd 2"eſt do. ꝙ ſi ali⸗
quis damnat᷑ per eccleſiam repꝛobatur

ſilłr eius doctrina:ſi illã ꝑtinacit᷑otra ec

cleſiam defendebat. põt tñ doctrina im

pꝛobari: ⁊ nõ autoꝛ doctrine:ſicut dictũ

eſt de abbate ioachim. Sola eni ꝑtinaci

tas facit hoiem hereticũ:ſic põt aligs ꝓ

ſcõ canonicari ⁊ eius doctrina nõ appꝛo
bari. C Ad ꝭ eſt dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſimile
e voctrina pᷣoꝝ: ⁊ de doctrina fid ei: in
ila enim licet abſq; detrimento ſalutis

ni

Queſtio 1

contrarie ⁊ diuerſimode opinari. Sʒ nõ
ſiceſt de doctrina fidei in qua ſicut labo⸗
rioſius aligd non querit᷑ ⁊ fructuoſi? ali

quid non muenit:ſic periculoſius alicubi

nõ erra tur: ut dicit Augꝰ.
¶ Queſtio. C j. quõ aplłoꝝ perfectio re

pseſentatur in ppbpðꝛ.
MJVMB ſum eſtauomodo ſta
NeULtus pfectio i xpᷣo

fuit exemplariter demonſtra-/
tiai: etquõ ab eo in eius aplos
fuit deriuata: ⁊ qualiter in pmitiua ec/
cleſia extat obſeruata. Munc vid endum
quõ in viris eccleſiaſticis pᷣſentis tẽpo⸗/
ris eſt repꝛeſentata accipiendo eccleſa/
ſticos viros non ſolũ illos qui aſſumunt᷑

ſed eos qui idoneitatẽ babent: ut ad gra

dum eccleſiaſticum aſſumi poſſint. Cir/
ca quod .xi. conſideranda occurrunt.
¶ Pꝛimo qualit ſtatus ꝑfectio repᷣſen-
tatur in papa. . Secũdo quõ in cardi⸗
nalibus. Tertio qualiter in epiſco:

pis. Quarto quõ in curatis ⁊ pᷣſoyeris.

WOQuinto quõ in religioſis mendican⸗
tibus. ¶ Serto quõ in religioſis in cõi
poſſeſſiones habentibus. ¶“ Septimo
quaomodo in ſacreſcripture pᷣdicatoꝛibꝰ.
Octauo quomodo in magiſtris 2 90

ctoꝛibꝰ. Hono quomodo in medicis.

¶ Oecimo quomõò in notarijs. & An

decimo quomodo in aduocatis. C Duo

decimo qualiter in iudicibꝰ ⁊ rectoꝛibꝰ.

¶ Kirca pᷣmum querũtur octo:. C Pꝛi

mo vtrum paps ſit in ꝑfectioꝛi ſtatu q;

aliquis epiſcopoꝛum. ¶Secundo vtru

papa ꝑfectiõis ſtatum chꝛiſti ⁊ apoſtolo

rum pꝑfectioꝛi modo repᷣſentet q; aligs

religioſoꝛum. ¶ Tertio vtrũ papa poſ
ſit eſſe in perfectionis ſtatu abſq; eo

ſit perfectus. Quarto vtrum in pa-
pa exterioꝛ apparatus diminuat de eiꝰ
perfectionis ſtatu. & Quinto vtruz in

papa adminiſtratio tempoꝛalium dimi

nuat de perfectione ſtatus eius. Se⸗
xto vtrum in papa determiaatio cauſa-

rum diminuat de eius perfectiõis ſtatu.

in
tope
Dap

ctic
aut
ſcot
tion
ſtat
rar
tit
o⸗
chn
tis
lurp
ten
ul

ee
im
ſau
per

wul
gis
ſe
dar
tt⸗
io/

perfe
peffia
ſunte
ſoh⸗
dte

Leß
genn
ſeetio
ine

G
labo,
apyal
glabi

ctiofe

do ſ

oico

nlta⸗
usee
omn
tipo⸗
All,
nunt
agre
Gr⸗
reßſen⸗

4

cardr
gile⸗
es⸗
ay,
iAN
in
uy.
600
dics
C
Mo
ub ,
Cbe
tnuc
goyeru

oſpo

Paligs
dol
eo
ginbe,
dee
n
C
ocauc⸗
enn

Ar. Z centeſtmapꝛi ma . 1 D
Septimo vtrum in papa babere do ſtatus maioꝛẽ ⁊ ꝑfectioꝛẽ charitatẽ reg
minium ⁊ vſum rerum diminuat de ſta- rit q; ſtatus cuiuſcunq; eſi uel paſtoꝛis
tu perſectionis eius. ¶Octauo vtrum Et poſſumus dicere ꝙ ſtatus pape ma

papa poſſit ois ꝑfectiõis ſtatũ mutare. ioꝛem charitatè requirit: intenſiue: extt

OQR) ergo ſic ꝓ ſiue ⁊ permanſiue. Intenſiue quide,z
D Paumum ccie 1i⸗ Aage aſſignat alraiſo⸗ gradus pfecte
Qgetur enim ꝙ papsa non ſit in ꝑfe cbaritatis: in libello de qᷓtuoꝛ tutibus
ctioꝛi ſtatu q; aliquis epiſcopoꝛum: ꝗa charitatl:exponẽes illa vᷣba Apł.i. Cho
aut eſt in perfectioꝛi ſtatu rõönequa epi/ rintb.xiij. Charitas oĩa tolerat:oĩa cre
ſcopus:aut ratione qua papa. Non ra/ d it:oĩa ſperat:oĩa ſuſtinet. Dicens ꝙ p

tione qua epiſcopus:quia in perfectiöis mus gradus charitatis ẽ oĩa ſufferre ꝑ

ſtatu omnes epiſcopi ſũt equales. Hec aduerſitatis patietiã. ¶ Secũdꝰ e oia
ratione qua papa:qꝛ in pa patu nõ emit ſibia deo iuſſa credere: ⁊ iplere ꝑ carnali
tit votum de cura totius eccleſie haben tatis reſiſtẽtiã. ¶Tertiꝰ ẽ oĩa ſperare

da:tunc enim non poſſet cedere popatui ꝑ volũtatis obediẽtiã. & Quarteſt oĩa

q;uis enim ᷣm Aug.vouere ſit voluntà ſuſtinere per ſalutis oĩum cõcupiſcentiiä
tis: reddere tamen eſt neceſſitatis.vnde ¶Pꝛimuægradꝰ?charitatis ut ait oſtẽ
in perpetuum cogeretur curam ſuſceptã ſus eſt in noe:ꝗ creſcẽte boĩs inigtate ꝓ

tenere. C Pꝛeterea Berñ.dicit ad euge nunciato ſibi diluuio ſtatim ↄfugit ad li
nium: Ante omnia conſidera ſanctã ro- gnũ arche vbi tolerauit celi fremitũ aq̃⸗

man am eccleſiaʒ cui deo auctoꝛe pꝛees rum ſonitus:⁊ factus ſocius ſerpentum

eccleſiarum omnium matrem eſſe nõ do ac ferarũ: non expauit ut mergeret᷑ quia

minam. te vᷣo non dominum epiſcopoꝝ xpᷣi charitate firmatꝰligno crucis poꝛta

ſed vnum exr epiſcopis: non ergo ipſe in batur. Secundus gradus oſtenſus

perfectioꝛi ſtatu qᷓ; vnus alter epiſcopꝰ. in abꝛabam qui filio vnigenito non pe
¶WPꝛeterea perfectio ſtatus epiſcopo⸗ percit credes firmiter filiuʒ ſuũ ĩmolan

rui ſtat in hoc ut ſit paratus pꝛo ouibꝰ dum ⁊ filio dei reſurrecturu reſeruandu

aiazʒ ſuã ponere: ſed vltra illud nõ poteſt ⁊ eiꝰ ſemen per eum poſtmodum multi

ſe extend ere charitas pape ᷣm regulam plicadũ:ſicut ſbi ꝓmiſſu fuerat. ¶Ter
patam a chꝛiſto Jo. xv. Maioꝛem cha/ tius gradus oſtenſus fuerat in ppło iſra

ritatem nemo babet ut ponat quis ani elitico ꝗ terrã ei ꝓmiſſam firmiter ſpera

main ſuam pꝛo amicis ſunuiKis · uiit ⁊ obtinuit: Juxta illud pſal. In te ſp-
COtrari eſt:quia in per rauerunt pres nr̃i:ſperauerũt ⁊ liberaſti

E1 EH fectioꝛi ſtatu eos. LQuartus grad? oſtenſus eſt in
perficiens qᷓ; perficiendꝰ:ſed omnes epi domino noſtro ieſu chꝛiſto qui moꝛtem
perficiuntur perpapam. Cõmiſſe nãq; ſuſtinuit ut moꝛtem vinceret. Planum
ſunt ſibi oues ⁊ paſtoꝛes.alijs autẽ epi / eſt autem ꝙ papa vicem gerit omnium
ſcopis ſolum oues ⁊ non paſtoꝛes:ſicut ſupꝛadictoꝛum.vnde eius charitas gra
dicit glo. Jo. vltl. ſuper illo verbo:paſce dus perfectionis ſupꝛadictos requirit.

ndeo es meaggs ¶Ertenſiue autem cum ſit ſibi comiſ-

dicendum ꝙ ſicut dicit ſa cura non vnius eccleſe nec vnius ple
Aug ad comitem bonifaciu:Quãto ar bis:ſed totius mundi: ad plures ſe de-
dentius deus amatur:tanto maioꝛ per/ bet extendere eius charitas q; cuiuſcũu/

fectio amantis demonſtratur. tanto er- q; epiſcopi uel paſtoꝛis: ſicut ahoꝛun

go ſtatus ꝑfectio maioꝛ cenſet᷑ in papa poteſtas certis coartatur limitibus.ſua
; in quocunq; alio epiſcopo:quãto eiꝰ vo ad ipſos qui poteſtatem ſuper alios

*

Ar.
acceperant ſe extendit:in cuius ſignum
petrus cuius ipſe ſucceſſoꝛ exiſtit: tuni/

ca ſuccinxit ſe ⁊ ꝓiecit ſe in mare:⁊ ſic ve

—

Queſſio 1
Videt᷑ eni e papa pfectiõis ſta tum cbꝛi
ſti ⁊ aploꝝ nõ ꝑfectioꝛi modo repᷣſentet
qᷓ; religioſi. Inter omnia enim que faci

nit ad chꝛi ſtũ. alij aut nauigio venerunt unt ad ꝑfectiois ſtatũ ẽ votũ obediẽtie:
quia nõ vnã nauim ut ceteri quiſq; ſuaʒ ſj papa nulli bõi obedire tenet᷑.religio⸗

ſed totuʒ ſeculum petrus ſuſcepit guber ſi autem voto obedire bominiſe aſtrin⸗/
gunt:perfectioꝛi ergo mõ ipſirepᷣſentãt

nandu. ¶¶ Qs autẽ permanſiue chari/

m5

tas ſit maioꝛ verbis ſaluatoꝛis oſtendit᷑

Luce.xxij. Ego ꝓ te rogam petreut nõ

deficiat fides tua: ac ſi diceret:ut gloſa
dicit: Sicut ego tuam ſidem ne deficiat
oꝛando ꝓtexi:ita tu infirmioꝛes fratres
ne de venia deſperẽt ↄfoꝛtare memẽto.

1SAAA& ergo eſt dicendũ ꝙ
Ad Pem papa eſt in ꝑfectio
ri ſtatu quocũ q; particłari gaſtoꝛe: rõne
qua papa cui conſentiẽdo lidere ꝑ legiti
mã electionẽ voto ſe aſtringit ad curaʒ
totius eccleſie fidelit exequendã poſſibi
litate exiſtente. Mam impofſſibilitas exe
quendi mdatũ a mandato excuſat: ſic

impoſſibilitas implendi votuʒ:uel rõne
ignoꝛantie:aut infirmitatis a voto ex⸗

cuſat. Mon eni cura eccleſie ſuſcipitur ut
eius regimen periclitet᷑:ſed ut ſaluetur.

vnde iuſta cauſa exiſtente papatui renũ

ciare poteſt:ut ſupꝛa dictu fuit. C Ad

⁊ eſt dicẽdũ ꝙ Berñ.negat papam eſſe

diñm oium epoꝝ ſubſeruiente builita te
Fin quẽ modu dicit ad eundẽ eugenium
ꝙ ſummus pontiferx ipſe nõ erat ſi ſe ſũ-

mum putabat:ſed imperante poteſtate

ipſe confitet᷑ papã eſſe dñm epoꝝ ⁊ ſub
ditoꝝ.Dicit enim ibi:nõne ſi cã extiterit
in epo celum claudere:tu ipſü ab epiſco
patu deponere ⁊ ſathane tradere potes
¶CAd ꝭ“ eſt do. ꝙ vltimꝰ gradus cha
ritatis eſt a iam ꝓ ouibus ponere:ſed cũ
epiſcopiſinguli in ꝑteʒ ſollicitudinis ſint
aſſumpti:papa vᷣo in plenitudinẽ ptãtis
vocatus ſit tanto ꝑfectioꝛi mõ talis gra
dus charit atis in papa eſſe requirit᷑ qn-
top pluribꝰ ⁊ pluribꝰ modis voto ſe ob-

ligat aiam ꝓ ouibꝰ ⁊ paſtoꝛibꝰponere q;

Blecudu i ſe

chꝛiſti ⁊ aploꝝ ꝑfectionis ſtatũ q; papa

pꝛeteres abdicatio tempoꝛaliu mas
xime repᷣſen tat perfectiõem ſtatus chꝛi/

ſti ⁊ apoſtoloꝛum: cum petrus in ꝑpſona

pꝓfectoꝛuz dixerit Matthxix. Ecce nos
relinquimus omnia ⁊ ſecuti ſumꝰ te: ſed
in boc religioſi magis imit ant᷑ cbꝛiſtuʒ
7 Apłs q́; papa. ¶Ꝙρ Pꝛeterea cbꝛiſtus
pᷣdixit apłos eſſe ieiunandũ poſt eiꝰ re/
ceſſum. Mattb.ix. Neniẽt dies cũ ſpon

ſus auferet᷑ ab eis:⁊ tunc ieiunabũt: ſed

religioſi in ieiunijs ⁊ vigilijs magis ſe-

quuntur cbꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛũ veſtigis q;

Fape magis ergo repᷣſentant xpᷣi ?⁊ apo

oloꝝperfectiõis ſtatum.

☛R

r Reſt: quia nulli di
In cotraniαυαοuι1ο .
paſce oues meas loco mei:Jo.vltl.ſicut
petro cuiꝰ papa ſucceſſoꝛ exiſtit.nullꝰ er
go ꝑfectioꝛi mõ repſentat ꝑfectiõis xpji

„ ſtatum ſicut ipſe.
ndeo dd. ꝙ repntare xpᷣi ⁊ a⸗

Baſtolg. pfectisis atinõ rehigidu
Dꝛimo ꝑ eoꝝ is ꝑfectoꝝſucceſ
ſionẽ. C Scdo ꝑ ipſoꝝ apłoꝝ q̃ſ perfi-
ciendoꝝ imita tione Priiso mõ religioſn

plicit.

nõ repntant xpᷣi ⁊ agłoꝝ ꝑfectiõis ſtatũ
ſed ſolũ papa ⁊ epᷣi. Solus eni ſũmꝰ pon
tifex ut dicit Berñ.ad eugeniũ: repñta⸗
tione ẽ ſacerdos magnus pnceps aploꝝ
pꝛimatu abel: gubernatu noe: patriar-
chatu abꝛahbam: oꝛdine melcbiſedech:
dignitate Aaron: auctoꝛitate Moyſi:
iudicatu ſamuel:poteſtate petrꝰ:vnctio
ne chꝛiſtus. Sed ſecundo mo q́; tum ad
illa que faciunt ad acquirendum perfe-

ctionis ſtatum eſſentialiter adbuc papa

magis repũtat cbꝛiſti ⁊ aploꝝ ꝑfectio/
nis ſtatuʒ qᷓ; aliquis religioſoꝝ:obligat

„

turt
gor

liee

im cbri
ſentet
e faci
dletie:
lligio,
arm,
ſehtit

li nn
chꝛi⸗
ſons

enos

Ne ſed
cbeiſn
Puſus
fe/
ſen
irſ
et⸗
ge
160

Glin
buſ⸗
ſur
R

19
Gd⸗
ſict
nn⸗

GOn

ſton
Ppon
4
r
trior⸗
gech⸗

ſ ⸗

etio

eſe
pe⸗
leto⸗

e

pa voto obedientie aſtrigitur quãto ſu tiſten⸗
obegientia ſumitur reſpectu dei ſolũ cu xpᷣm.i.Chor..ix. Cũ eſſem liber ex oibꝰ

Ar. centeſimapꝛima m

enim ſe voto ꝓ ouibꝰ ⁊ paſtoꝛibus aiam ſic pꝛocedit
ponere.vltra quem gradum charitas q D tertiumqae eniʒ
eſt ꝑfectionis vinculum non ſe extenkit. bapa nõ poſſit eſſe in perfectõ

Seq quãtuʒ ad illaque faciũt ad acqui/ nis ſtatu abſq; eo ſit perfectus Oicit
rendu perfectionis ſtatum inſtrumetali enim Bemardus ad eugeniũ: de cetero
ter ſicut ẽ tepoꝛaliuʒ abdicatio:ĩ ieiunijs teipſum conſidera:foꝛmam eſſe iuſticie:
⁊ vigilijs exercitatio: magis imitantur ſanctimonie ſpeculum pietatis exẽplar
aploꝛuʒ veſtigia religioſi q; papa uel ei aſſertoꝛẽ veritatis: fidei vefenſoꝛem: do
Sed boc nõ eſt repꝛeſentare aploꝛũ ſta- ctoꝛem gentium:vxpᷣianoꝛum ducẽ ami⸗
tum iam perfectoꝛum ſed magis pficiẽ. cum ſponñi:cleri oꝛdinatoꝛem:paſtoꝛem
doꝛum. Dicebatur enim ſupꝛa ꝙ xpᷣs pꝛi plebium: magiſtrum inſipiẽtium:refugi
us vocauit apoſtolos ad ſtatum religio um oppꝛeſſoꝝ:pauperum aduocatũ:ſpẽ
nis tanq; perficiendos q; ad ſtatuʒ pꝛe miſeroꝝ:tutoꝛem pupilloꝛum: iudicẽ vi
lationis tanq́; iam perfectos: papa aũt duarum:ociuũ cecoꝛum:linguam muto

nõ eſt in ſtatu perficiẽdoꝛuʒ: ſed in ſtatu rum:baculũ ſenum:vltoꝛem ſcelerũ: ma

perfectoꝛum ſupꝛemum gradum tenet. loꝛum metu bonoꝛum gloꝛiã: virgã poé
G pꝛimũ ergo eſt dicẽduʒ: tum:maleũ tyrãnoꝝ:regum patrẽ: lega
obegire bomini ꝓꝑ/- moderatorem:canonũ diſpen ſatoꝛẽ: ſal
pꝓter ſe non eſt perfectõis ſed potius ſer terre:oꝛbis lumen:ſacerdotem altiſſimi
uilis timoꝛis. Eſt ergo perfectõis obe/ vicariũ xp̃i:ſed oĩa iſtaſonãt tẽpoꝝ fuiſſe
dire bomini ꝓpter deuʒ: utquia pꝛopter ꝑfectum:⁊ in ꝑtectionis ſtatu: vnũ ergo
vnũquodq; ⁊ illud magis. Ideo ſcribit᷑ iſtoꝝ ſine altero eſſe nõ põt. Pꝛeteres
Actuũ.iiij.q obedire opoꝛtet do magis ꝑfectum boiem facit pfectio charitatis
q; hoibus:tanto ergo perfectioꝛi mõ pa ſed ad perfectã charitatẽ ſpectat q; aqs
a exiſtens liber ſe ſeruũ oĩium faciat ppter

ius vicarius exiſtit. ¶C Ad ⁊meſt dicen/ oniũ me ſerui fecit ſed hoc facit quilibʒ

dum..qꝙ maioeis perfectionis eſt eſſepa- papa curã vniuerſalis eccłie ſuſcipiẽdo

trem paupeꝝq; rebus tempoꝛalibus re Pꝛeterea apłi fuerunt ꝑfecti ⁊ in pfe
nuciare ⁊ eſſe in voluntaria paupertate ctionis ſtatu:ſed papa gerit vicẽ capitis

quia pꝛimũ pꝛopꝛiu eſt perfectoꝛũ:ſecun apoſtoloꝛum:ergo ſic eſt in perfectionis

dum aũt eſt perficiendoꝛũ. CAd 3 E ſtatu ꝙ tamen eſt perfectus.

dicendum q; vigilie ⁊ ieiunia ſunt q dam oα pSEe ſ eſtqꝛ nullus eſt
vię inſtrumẽtaliterperueniẽdi ad perfe In Cotran pfectus niſi per
ctois ſtatum. Dicit enĩ Augain li. deie/ charitatẽ que e viculũ pfectõis: ſm papa
iunio diei ſabbati:fieri enĩ poteſtut ieiu põt ꝑdere charitatẽe cũ ſit purꝰvia toꝛ nõ

netur modo quõ eccleſia ſtatuit ieiunan dũ ↄfirmatꝰ in gratia:ergo põt eẽ in ꝑfe

duʒ: ⁊ tamen ieiuniũ ſoluitur ſi qs ebꝛio ctionis ſtatu ⁊ ta mẽ non eſt perfectus.
ſus in ipſa vna comeſtione inebꝛiet᷑ fie Ri CcO dicẽdũ ꝙ differt eẽ in ꝓ
ri põt ut nõ ieiunet ieiunio eccłie:etiaʒ ſi Æρ l fectiõis ſtatu ⁊ eẽ ꝑfectũ
temperati ⁊ abſtinẽtes ſint homines at quãtũ ad pñs ĩtribꝰ.¶. ¶ Pꝛio qꝛ ꝑpfectio
q;ʒ modeſtiſſime pꝛãdeatur. eſſentialiter nis ſtatũ facit voti ꝑpetua obligatio pfe
ergo ad perfectionis ſtatum facit chari ctũ vᷣo facit voti ipletio ⁊ executio. „2⁰
tas que ſola vltimo fini bominẽ ↄiungit qꝛ ad ꝑfectõis ſta tũ facit tꝑa liũ abdica
in cuius cõiunctione vniuſcuiuſq; mem tio ⁊ exercitatio eoꝝ que ſůt ſuꝑerogatõ
bꝛi eccleſie perfectio conſſtit. nis oꝑa bec eni gs oſtitui tin gfectõöis

.

Ar.

ſtatu: Juxta illud quod ſaluatoꝛ dixit
Matthb. x Si vis perfectus eſſe:vade ⁊
vende omnia que bes ⁊ da pauperibus
⁊ veni ſequere me. ꝑfectũ vᷣo eſſentialit
facit ſolũ dei ⁊ ꝓximi ſuꝑexcedens dile-
ctio.Mã ille ſcriba planu ẽ ꝙ voluit ſeꝗ
xp̃ʒ Math:viij. Wagiſter ſeqr te cũq;
ieris. ꝓfectionẽ tñ non meruit obtinere:
qꝛ nõ ex dilectiõe ſj tꝑalis lucri acquiſi
tione chꝛiſtũ ſeg cupiebat: ut Hieroꝰdic
¶Tertioqꝛ ꝑfectus ꝗs põt eẽ in omni
vocatiõe in qua vocat?ẽ:ſed nõ in oi vo
catiõe hõ põt eſſe in ꝑfectiois ſtatu. Cõ
tingit enim aliquos in oĩ vocatione ꝑfe
ctionis oꝑa facere ⁊ ſic ꝑfectio eẽ: nõ tn
vouentes:⁊ ſic nõ eſſe in ꝑfegiõis ſtatu.

Alios vᷣo ↄtingit totã vitã ſuaõ voto ſe

obligantes ad ꝑfectiõis oꝑa:⁊ ſic eſſe in
ꝑfcctionis ſtatu:que ſi nõ implent q no/
uerunt cõſtat eos ꝑfectos nõ eſſe.põt er
go papa nõ eẽ ꝑfectus: non obſtante q;
ipſe ſit in ſummo ꝑfectiõis ſtatu.

2 1 ergo eſt dicenduz:
Ad PeimiMBerä enumerat

illa eugenio pape ad què ipſe voto aſtri-
gebatur:cura eccleſie ſuſcepta:⁊ q reaui
reb ant᷑ ad ꝑfectiõis ſtatũ ad quẽ ipᷣe vo

catus erat:que ſi ipſe nõ iplebat:ſic erat

in gfectiõis ſtatu ꝙ tñ nõ erat ꝑfectus.
C¶Ad 2eſt d. qꝙ papa ſe facit ſeruuzʒ

oĩum in bis que ꝑtinent ad aĩiarũ ſalutẽ

Dicit em Berñ.ad eugeniũ:Mugd pau
lus hoibꝰ inſeruiebat in acquiſitiõe tur
pis queſtus:nungꝗd ad euʒ de toto oꝛbe
cõfiuebant ambitioſi: auari: ſymoniaci:
ſacrilegi:cõcubinari:inceſtuoſi:ut ipſius
aucte aplca uel obtinerent honoꝛes ec
cleſiaſticos uel retinerent. Planũ ẽ aute
ꝙ non fecit paulꝰ ſe ſeruũ oĩium cui vi⸗
uere xpᷣs erat: ⁊ moꝛi lucrũ ut plures lu
crifaceret xp̃o: nõ utilucra augeret aua/
ritie. Ad 3 eſt dicẽdũ ꝙ apłi poſtq;
fuerunt in ꝑfectionis ſtatu a ꝑfectiõe de
ciderunt qñ rp̃m negauerut. quante eni
ꝑfectiõis fuerit petrus apłoꝝ caput: cu
ius papa ſucceſſoꝛ exiſtit:ancilla oſtiaria

requiſita dicat: Ana eni mulieris voceꝑ

cuſſus dũ moꝛi timuit:vitaʒ negauit:ut
Gꝛeg dicit. Sʒ verũ ẽ ꝙ poſt receptio
nẽ ſpus ſancti ſic fuerunt in ꝑfectõis ſta
tu ꝙ ſemꝑ fuerũt ꝑgfecti.

A&r=â S&* ſic pceditur:
22 quartũdhetnr eni

vꝓ in papa exterioꝛ apparatus di
minuat de eiꝰ ꝑfectiõis ſtatu. Oe eni il,

lud in quo papa nõ ſuccedit petro dimi-
nuit de eius ꝑfectiõis ſtatu: ſed in exte-
rioꝛi apparatu papa non ſuccedit petro

ſed magis cõſtantino. Oicit eniʒ Ber/f.
ad eugeniũ:Meſcit᷑ petrus aliqn pᷣceſſi

ſe:uel gẽmis oꝛnatus:uel ſericis:nec te/
ctus auro:nec vebitus equo albo:nec ſti

patus militibꝰ: nec circũ ſtrepitibꝰ ſepꝑtꝰ

miniſtris.abſq; bhis eni ſatis credit poſ-/

ſe implere ſalutare maãdatũ a cbꝛiſto re⸗
ceptuzʒ. Si inquit amas me paſce oues
meas. In talibꝰ.n.eugeni ſucceſſiſti non
S. papa ſicut
chꝛiſti officiuʒ adminiſtrat:ſic eius vit

petro ſed cõſtantino. ¶

imitatoꝛ ec dʒ. Sed de chꝛiſto ſcribitur

Matth. xx. ꝙ in greſſus hbirlin ſedit ſu-
aſinaã: vbi dicit Cbeyſo? ꝙ non ſedit in
curru aureo pᷣcioſa purpura fulges: nec
aſcendit ſuꝑ feruidũ equũ diſcoꝛdie ⁊ liti
amatoꝛẽ:ſed ſuꝑ aſina tranguillitatis ?

pacis amicã. ¶.Pꝛeteres vm Hiero. il⸗
lud verbu Mattb. xviij. Qui ant ſcãda-
licauerit vnũ de puſilli iſtis ꝗ in me ere

dunt:expedit ei ut ſuſpendat mola aſina
ria in collo eiꝰ.apłis intelligit᷑ eſſe dictüů:

qui ſi in illo vitio ꝑmãſiſſent ut de digni/
tate dñandi cõtenderent:poterat eos ůs

ad fidem vocabant ꝑ eoꝛum ſcandalum

perdere:dum apłos vidiſſent inter ſe de
bonoꝛe pugnare:ſed multi ſcandalican
tur de comitiua pape militũ ⁊ arm atoꝝ
⁊ curioſa paratura equoꝝ ⁊ veſtimento
rũ:g boc diminuit de eius ꝑfectõis ſtatu

An cõötrarii εuia papa
In cotrarin gre Katn

vicem illoꝛum gerunt de quibꝰdicitur in

plſal. MHimis honoꝛati ſunt amici tui deꝰ

Hitmne

leie
goꝛi⸗
ſong
temt
doot
herer
ſoine
pape⸗
g
plcui
ti be
hter
tio
68
u
6ßf
ca
ch:
as
no⸗
n
lbꝛl
Wii
AA
tun
bid
ind
mu/
(N.
lieae
koton

alent
ſoc

eod
lonſp
lo
deiee

lſtz

gipen
mhalo⸗

cyitn

emne

Iln
poce⸗
itigt
cehtio
biskts

Aitur:
tur eni
tusd
niil⸗
dimi⸗
gerte⸗

Bai.

zeaſih⸗

Se/

Heeſi
ſe⸗
ſtpot
ſſore⸗
co
ſtim
Nia
mit
Plur
e
n
We.
i
tat
iei

α

nimis confoꝛtatus eſt pᷣncipatus eoꝛũ.
T 60 dicendu ſicut omnis
–„ glia filie regl:puta ipᷣiꝰec
cleſie ſponſe chꝛiſti ẽ ab intus:ſic omnis
gloꝛia pape miniſtri chꝛiſti pꝛincipalis
ſponſi eccleſie ab intus eẽ debet. Eſt au
tem tunc gloꝛia ab intus ᷣm Augl.quan

do omne bonum quod quiſq; chꝛiſti mu
nere facit:⁊ de omni honoꝛe ſibi impen
ſo in chꝛiſti gloꝛiam refert. Poteſt autes

papa exterioꝛẽ apparatũ honoꝛis ⁊ ma

gniſficentie in chꝛiſti gloꝛiam referre tri
pliciter. Pꝛimo ꝓpter chꝛiſti ſacerdo
tij honoꝛis reuereniiam. C Secndan

pter populi ſubiecti obedientiã. ¶ Ter
tio ꝓpter maloꝛum repꝛimendã maliciã
Planum eſt enim ꝙ lõge maioꝛis digni

tatis ⁊ ercellentie eſt ſacerdotiũ chꝛiſti
qͤ(ß fuerit ſacerdotiũ leuiticu: cum bic nõ

carnes vituloꝛum ⁊ hircoꝛum: ſed vera

chꝛiſti caro imoletur ⁊ ſumatur. Quan/
ta autem exterioꝛi paratura fuerit ho-

noꝛatum ⁊ oꝛnatum illud ſacerdotium

longus tractatus ſit in exodo ⁊ in alijs
libꝛis canonis ſacri. Scribit᷑ enĩ Saß.

xviij.ꝙ in veſte poderis quam habebat
aaron totus erat oꝛbis terrarũ ⁊ paren
tum magnalia in quatuoꝛ gradibus la⸗

pidum erant ſculpta: magnificẽtia dei
in dyademate capitis illius erat ſcripta.
multo ergo magis dignum eſt chꝛiſti ſa
cerdotiuz nniprame honoꝛis ⁊ glo

rie adoꝛn ari. . Secũdo debet eius pa-
ratura oꝛdinari ad populi ſubiectã obe

dientiam.Oeſpectio enim pꝛelatoꝛuʒ in
ſubditis quandoq; parit contemptũ: et
ideo decet chꝛiſti vicarium gloꝛioſum in
conſpectu populi apparere:ne duz apud
illos quos opoꝛtet eẽ ſubiectos ſi nimie
deiectionis ſeruaretur humilitas regen
di frãgeretur auctoꝛitas. . Tertio oꝛ
dinanda e talis paratura qñq; pꝛopter

maloꝛum repꝛimendam maliciazʒ: ne ali

qjui inaliuoli attentarent tyrannicaʒ ra
biem exercere in illi qui loco chꝛiſti po

Ar. centeſimapꝛima IIII

ſitus eſt in malleum ⁊ tyrannoꝛum fla⸗/
gellum: ſemper tamen in tali exterioꝛi
apparatu temperantia ⁊ modeſtia ẽ ſer-

uanda:ne in chbꝛiſtiano populo materia

ſcandali tribuatur et ambitio ⁊ mundi

gloꝛia queratur. Oicit enĩ Berñ. ad eu-

genium ꝙ nullum venenum uel gladiũ
acutum tantũ ſibi timebat qᷓntum ambi
tionem ⁊ libidinem dominsdi.
Ad imũ ergo eſt dicendũg
Pꝛ 1 papa ſuccedit pe/
tro in exterioꝛi apparatu qᷓ;tum ad iuriſ
ditionem. Statim enim receptis claui/
bus petrus loco chꝛiſti verus ⁊ legitimꝰ
dominus fuit omnium tempoꝛalium et
ſpiritualiuʒ ꝗged qB3tum ad actualem poſ
ſeſſionem ⁊ adminiſtra tionem veruʒ eſt

ꝙ in tali exterioꝛi apparatu ſucceſſit cõ

ſtantino:ita ꝙ illa que conſtantinus dei
beneficio recepit de manu domini bec
ipſa tribuit ſilueſtro vicario eius: modo
quo dixit dauid.i.Paral:vltl.Tua ſunt

domine omnia:⁊ que de manu tua acce
pimus bec ipſa dedimus tibi. Ad ſe

cundum eſt dicendum: ꝙ papa debʒ eẽ
chꝛiſti imitatoꝛ in mentis bumilitate.
Sic enim chꝛiſtus dixit Matt b. xi. Di
ſcite a me quia mitis ſum ⁊ bumilis coꝛ
de. Exterioꝛem tamen bonoꝛis ⁊ reue/⸗
rentie poteſtatem in chꝛiſti gloꝛiam ipᷣe
debet recipere ⁊ referre:ut quantuz chꝛi
ſtus in cruce fuit bumiliatus tantum ꝓ
pter crucem in eius vicario ſit honoꝛatꝰ
7 exaltatus dicendo ſemperin mẽte ſua

cum pꝛopheta: Mon nobis domine nõ

nobis:ſed nomini tuo da gloꝛiam. Mo
deſtia tamen in ipſa apparatura ⁊ equi⸗
tatura eſt ſeruanda pꝛopter ſcandalum
puſilloꝛum vitandũ. Dicit enim Chꝛyſ.
ſuper Matth. xxij. Mihi autez videtur
ꝙ non pꝛopter myſterium ſolum chꝛiſtꝰ
ſuper aſinam ſedit:ſed ⁊ menſuram no⸗
