gnos ⁊ indignos. ¶ z? ad actũ exequen
di in tali uel in tãta materia. et iſti tres

actus ponunt᷑ in diffinitione clauis que

ponit᷑.iiij.ſente.xviij.di.vbi dñ ꝙ clauis
eccleſie eſt poteſtas ſoluendi ⁊ ligandi.⁊

ſciẽtia qᷓ dignos dẽt reciꝑe et indignos

excludere a regno eccłaſticus iuder.
Ad Ppꝛimũ Feſt vicendũ ꝙꝙ ſal
e5 1 uatoꝛ verbo plura
livſus eſt in collatione clauiũ:uel pꝛopt
pluralitatẽ actuũ concurrentiũ ut dictũ
eſt:uel quia ibi locutus eſt de ptate iuriſ
dictionis quam ſingulariter ⁊ actualit
petro dedit ⁊ de poteſtate oꝛdinis quaʒ
ſe daturũ pꝛomiſit Joan.xx.quando di
xit ſibi ⁊ alis apoſtolis: Accipite ſpiri-
tum ſanctũ quoꝝremiſeritis ⁊c. C Ad
2 eſt dicendũ ꝙ illa tria nõ arguũt plu

ralitatem in potentia ſed in actibus: et

conceſſum eſt ad plures actus potentiã

clauium oꝛdinari. ¶ Tertiũ vo argu⸗

mentũ ſoluetur ex queſtione ſequenti.

inmtâ ſic pꝛocedit᷑
O Ouintu vid etur eni

ꝙ ptãs clauiũ in papa ſit ptas oꝛ
dinis ⁊ no iuriſdictõis: qꝛ ptãs clauiũ ẽ

ptãs ſpũalis:ſj oĩis poteſtas ſpiritualis

datur in conſecratione oꝛdinũ. ergo om
nis poteſtꝗs clauiũ in papa eſt poteſtas
oꝛdinis. Pꝛeterea eadẽ potentia eſt
in ignequa calefacit ⁊ diſſoluit: ergo eo
dem modo eadem potentia dauiuʒ erit

in papaoꝛdimis ⁊ iuriſdictõis. ¶ S. po

tentia perfecta ſtatim exequit᷑ actu. ſed
po teſtas oꝛdinis nõ differt a poteſtate
iuriſdictionis niſi per executionẽ actus.
Videt᷑ & ꝙ ptãs clauiũ in papa ſit ſolũ
poteſtas oꝛdinis:nõ differens a ptate iu
riſdictionis niſi q;dtum ad executioneʒ.

₰B

Ar eſt qꝛ coꝛpꝰ xpᷣive
J n „ tranyn rũ ⁊ nuvllics nõE

ide:ſed poteſtas oꝛdinis reſpicit coꝛpus

xpᷣi veru que habet eẽ in papa: ut ſacer

dostol
ſcra
ſtpepe
npmm
nih⸗
W
lti
inc
Nnint
is
tpor
i
Nnn
liumn
ſtel
hol
Ar
u
V
hee
cbi
ℳ
lcro
gocie
gic
ibi⸗
dee
reoi
Glne
mult⸗
koden
boeſſe
pabt
fidicn
patet
ſaſi
lfſtye
Clri

ricd
ſpttp
pe
aerts
tn
un⸗

I

ltes zey

ndt. C2

nitiirdi⸗
tücregven
Ciſites
cauis ue
drg dauis
1lgndi⸗:
tinignos
iice⸗
cndäg
bopun,
inelorht
tünt dti
cprürün
11 analt
inis guc⸗
guanko
e
1,CR
hnütlr
cnibuset
3Ppotchti
oofhy⸗
uenti⸗,
grocedif
lan cni
fttas⸗
jochun’
ſinnuſs
i,Mℳ.
uel
nact

„

Ar.
dos uel eps eſt. Ptãs vᷣo iuriſdictiõis re
ſpicit coꝛpus xpi myſticũ:que babet eſſe
in papa:ut papa eſt. poteſtas clauium
in papa ut papsa eſt magis eſt iuriſdictio
nis qᷓ; oꝛdinis. äveri eſt .
1 dð qi ſi verũ eſſet dictů
Kñnd 60 quoꝛund ã dicentiũ po/
teſtatẽ clauiũ uel impoꝛtare ſacramẽto
rum cõfectionẽ:uel ipſoꝝ ſacramentoꝝ

adtini ſtrationẽ in tanta uel in tali ma

teria:⁊ q;tum ad pꝛimiũ actũ dicere uel
impoꝛtare poteſtatẽ oꝛdinis:q;tum vᷣo
ad ſecundũ poteſtatẽ iuriſdictionis: tüc
plana eſſet rñſio:qꝛ tũc oĩs poteſtas cla
uium in papa eſſet poteſtas oꝛdinis nec
in tali poteſtate clauiũ papa differret a
quolibet epᷣo uel ſacerdote:niſi ſolũ q; tᷣ
ad vſum ⁊ adminiſtrationẽ: qꝛ papa poſ
ſet vti admimiſtratione ſacramentoꝛum
vniuerſaliter in tota eccleſia. Ep̃i vᷣo uł
ſacerdotes nõ niſi in dioceſibꝰ ⁊ parro-
chijs per papã deputatis:ſed planũ eſt
ꝙ multa pertinẽt ad poteſtatẽ pape pꝛe
ter adminiſtrationẽ ſacramen toꝝ ut ne
gocia fidei determinare: ſicut pʒ. xxiiij.
q.i.c.quotiẽs:⁊ qõnibus ⁊ litibꝰinſurgẽ
tibꝰ in eccła finẽ imponere: ut pʒ.xx.di.
c.decretales:bñficia ecclaſtica diſpenſa
re.oĩi eccłaſticaꝝ dignitatũ oꝛdines oꝛ
dinare ⁊ coicare:ut pʒ.xxij.di.omnes.⁊

multa alia facere que nõ ſpectãt ad vſuʒ

⁊ adminiſtrationẽ ſacramentoꝝ. Jõ pu
to eſſe dicendũ ꝙ poteſtas clauiũ in pa
pa ut papa eſt:magis dicit poteſtatẽ iu
riſdictionis q; oꝛdinis:q multipliciter
patet. Cp quidẽ qꝛ ſicut ſupꝛadictũ eſt
ſi aligs eligat᷑ in papã nullũ oꝛdinẽ hñs:
erit verus papa. nõ quidẽ per poteſtatẽ
clauiũ impoꝛtantẽ poteſtatẽoꝛdinis:ſed
ſolũ ꝑ poteſtatẽ clauiũ ipoꝛtantẽ ptãtẽ
iuriſdictionis. C2. qꝛ ptãtẽ oꝛdinis re
cipit papa in ↄſecratione ꝑ characteris
impꝛeſſionẽ qñ fit pꝛeſbꝛ.uel per chara/
cter is perfectionẽ qñ fit epᷣs:ſed poteſta
tem iuriſdictionis recipit ꝑ electioneʒ:

qñ a duabus partibꝰ cardinaliũ conco:

viceſima

Vn
diter eligitur. Ande xpᷣs eligẽdo petruʒ
paſtoꝛẽ eccleſie:dedit ſibi ſingularẽ ptã
tem clauiũ ut dicit iuriſdictionẽ qñ dixit
tibi dabo claues:ſed ptãteʒ clauiũ:ut im
boeee⸗ oꝛdinis conſecrationẽ:tradidit ſi
i ſimul cum alijs qñ dixit:accipite ſpm
ſanctü ⁊c̃. ¶ʒ:qꝛ ptãs oꝛdinis data eſt
in ſacramẽto:ita ut tatũ papa poſſit me
diante ſacr̃o. quantã poteſtatẽ xpᷣus de
dit ſacr̃o. Ptãs vᷣo iuriſdictionis data ẽ
officio:ita ut tantũ papa poſſit mediãte
papali officio:quantã poteſtatẽ xpᷣs de
dit officio.puto ẽ ptãs clauiũ in pa⸗
pa ut papa: magis vicit ptãtẽ iuriſdicti
onis ꝙ; oꝛdinis.Iqʒ iſta oꝛdinet᷑ ad illaʒ.
A ꝛimu Seſt do ꝙ non ois

ptãs clauiũ datur

sl

in ↄſecratiõe:quia iuriſdictio ad clauiuy,

ptãtem pertinet:⁊ tñ nõ datur in conſe-
cratione ſed potius in electione. C Ad
2 eſt dð ꝙ uel ptãs oꝛdinis ⁊ iuriſdicti
onis impoꝛtat diuerſas ptãtes:uel ſaltẽ
diuerſos actus quoꝝ vnus põt eſſe ſine
alio. ¶Ad 3 eſt dð:vy imriſdittio ipa/
pa alid ĩpoꝛtat q; executionẽ ptãt oꝛdi
niſ: ⁊ iõ ipoꝛtat aliũ actũ uł aliã potẽtiã

ũuc pꝛocedit᷑. vi
D ſex tů detur eniꝙ pa
pa ĩ poteſtate clauiũ nõ poſſit ex
cedere uel errare:qꝛ in eo qð eſt infinitũ
nõ pot eſſe exceſſus:ſed poteſtas clauin
in papa eſt infinita: in ea nõ põt eſſe ex
ceſſus. D. exceſſus eſt vſurpãdo ptã/

tem alterius:ſed papa non pot alterius

poteſtatẽ vſurpare:cum ſit dñs oĩum.S
nõ põt in poteſtate excedere. ¶ S. ec-
cleſia nõ põt errare: ut pʒ.xxiiij.q.i.c.a
recta.ſed papa ẽ caput eccleſie: nõ po
teſt errare in claue ſciennti-.
In contrariũ?cnti
151 voctoꝛii ꝙ
papa oꝛa põt:claue potẽtie nõ exceden
te:⁊ claue ſcientie nõ errante.
Kndeo do ꝙ ſic eſt loquendũ dð
poteſtate clauiũ:ſicut lo
quimur de virtutibꝰ:ſᷣm aut Augl.circa

77
4 . 5 △
— „ .
1,

PrrrS P

Ar.

ſinem: in libꝛo de libero arbitrio. in vir
tutibus non poteſt fieri exceſſus: nec eiſ

homo poteſt male vti:quod eſt verum ꝑ

ſe ⁊ foꝛmaliter. Per ſe quidem oĩs vſus

vitr tutis eſt bonus. Soꝛmaliter vᷣo: quia

cum ipſa virtus ſit quedã qualitas foꝛ-
maliter bona iuxta illud Augl. Virtus
eſt bona qualitas mentis qua recte vi/
uiturqna nemo male vtit᷑:quã deus i no
bis⁊ ſine nobis opera t᷑.ſicut a foꝛma ca

loꝛis nõ pꝛocedit niſi caloꝛ foꝛmaliter:
ſica foꝛma virtutis nõ pꝛocedit niſi bo/

num foꝛm aliter:⁊ opus virtuoſum: Pᷣm
quẽ modũ ſoquit᷑ pᷣs.ij. Ethicoꝝ:quan
do dicit: Virtus eſt que babentẽ perfi-
cit:⁊ opus eius bonuʒ reddit.Peracci/
dens tamen et materialiter virtutibus
bomo poteſtmale vti.Per accid es qui⸗
dem:quia ſicut ſi aqua calefacta ponat᷑
ad ventũ:citius congelat᷑ q; ſi ponat᷑ ibi
qqua frigida:eo ꝙ aqua calefacta ẽ ma
gis rarefacta ⁊ aꝑta in poꝛis:⁊ eo ma/
gis ſubintrat frigus per aꝑturas illas

ad congelandũ ipſam.ſic ſi virtutes ex

ponant᷑ vento ut homo velit de eis va/
nam gloꝛiam babere:male vtit᷑ eis: ᷣm
quẽ modũ loquit᷑ Greg.de fatuis virgi
nibus qua ndo ait ꝙ dum de virginitate
ſua głiaʒ foꝛis expetũt in vaſis ſuis ole
um babere noluerunt. Materialiter vᷣo
ut ſi quis polleat m agnitudine virtutũ:
⁊ exinde accipiat materiã ſuperbiendi:⁊
violentiã cõtra iuſtitiã faciendi:virtuti
bus talis male vtit᷑ materialit᷑. C Si⸗

cut ergo dictũ eſt de virtutibꝰ ita quoqʒ;
H dicendũ eſt de poteſtate clauiũ reſpectu

pape:qꝛ cum talis pot eſtas ſit ſibi a deo
collata:nõ põt in ipſa excedereneq; erra
re uel ea male vti per ſe ⁊ foꝛmaliter:qꝛ
oĩs vſus clauis poten tie rectus ⁊ iuſtus
eſt cum ab illo ſit deriuata qui iuſtus eſt
⁊ rectũ iudiciũ eius.Similiter oĩs vſus
clauis ſcientie verus ⁊ ration abilis eſt:
cum ſit deriuata ab illo qui eſt via veri-/
tas ⁊ vita:ſᷓ per accidens ⁊ materialit᷑
papa ⁊ in claue potentie pot exced ere:

Queſſtio 1

et in claue ſcientie poteſt errare m odo
quo dictum eſt ſu pꝛa be virtutibus.

4 i mnmñ s eſt dicendũ w in
Ad pꝛumnũ Mtentia pape

ad rectüvſum iuſticie:quia nunq; talis
potẽtia erbaurit᷑ vtendo ipſa ſm rectuʒ
vſum iuſticie ⁊ equitatis. Similiter cla
gis ſcientie nunq; obliquat tenda
ſm rationabilẽ vſum veritatis. C.

2eſt dicendũ ꝙ papa nõ poteſtvſurpa

re poteſtattalterius per ſue poteſtatis

vſum.cum eius potentia ad oia ſeexten

dat:ſed poteſt vſurpare alteriꝰ poteſta/

tem per ſue poteſtatis abuſũ. ¶ Ad 3
eſt dicendũ ꝙ eccleſia non poteſt errare

quia ſi vnus ſolus catholicꝰ remaneret

ille eſſet eccleſia. uel eccleſia nõ põt erra

re vtendo claue ſciẽtie 'm rõnabileʒ vſũ
⁊ hm intellectũquo inſpirata eſt.
CQAueſtio.xri.de pape reſidentia.

„ e; oſideran .
Lterius dum eſt de

pape reſidẽtia. Circa quod
querunt᷑ quattuoꝛ. C p vtꝝ

apa debeat ſemper Rome
reſidere C2 vtrum kabe debeat reſi.
dere in patria vnde eſt oꝛiundus. C 3·

vtrum papa debeat magis diſcurrere ꝑ
mundũu q; in vno loco reſidentã facere.

Avtruũ pape tpe ꝑſecutiõis antixpᷣi

ſolum Romano ſedes Srelcnauenga⸗
qꝙ papa non teneantur ſemꝑ Ro
me reſidere cuʒ ſua curia:quia papa om

nia poteſt. ergo vbi placet ibi poteſt reſ

dentiam facere. C Pꝛeterea papa eſt
epᷣs vniuerſalis eccleſie ut ſupꝛa dictuʒ
eſt. ergo in qualibet eccleſis po eſt reſide
re. ¶¶S. papa nõ artat tẽpoꝛe ut magl
poſſit vno tẽpoꝛe q; alio:ergo nõ debet

artari loco:ut magis teneatur in vno lo

co reſidere P in alio.

In côtmrinz kalei

toct
hondeb
eccoil.
ittst

Ki⸗
Cden⸗
ere
ſcarhe
1
cIn
ſchte⸗
se⸗
ien⸗
funt
ens
lenp
niif
far
one
ben
ert
Mn⸗
in
ſorb
licccl
habett
eiſgen
eſepn
vnodi
ſeutor
boloce
tnscſte
hogß
ſl
oni
ſeineg
ineg

1

ſtis,

7

ſifnin

—
Anrectu;
imliterch
enaßi
bteſiee
potchins
bia ſeenten
noporcki,
aer
oteſt nmt
Nfenenet
nöcten

1.
jentie,
eran/
dumcoe⸗
ſ1 go
er How
nen et⸗
aus. C.
ſome
rin,,
l
enſt,
edit⸗
letur end
eno N

40m
Pgni

nabfad.

Ar.

ter eſt Romanus epiſcopus: ſʒ ſicut vir
non ðdebet adulterari fuam vxoꝛem: ita

nec epiſcopus eccleſiam ſuã: ut illam di
mittat:ut habet᷑ vij.q.i.c.ſicut vir.
V Iſſe c0 dicendũ ꝙ uel queritur
IeEde neceſſario uel ↄgruo.
Si de neceſſario papa non neceſſitatur
reſidereĩ aliquo determinato loco: quia
vicariꝰeſt illiꝰcuius ſed es celũ eſt:⁊ ter-
ra ſcabellu pedũ eius: ut ſcribitur Iſaie
Ixvi. Implet enim celũ ⁊ terram ſua po
teſtate ⁊ iuriſdictione.ut ſcribit᷑ Hiere.
xiij. Sed ſi querit᷑ de congruo multũ cõ
neniens eſt: ut Rome papa cõmuniter
ſuam reſidentiã faciat. Mabet eniʒ Ro

mana ſedes ſuper alias eccleſias tripli-

cem pꝛerogatiuã. ¶ Pꝛimo beatoꝝ pe

tri ⁊ pauli apoſtoloꝝ coꝛpoꝛalẽ pꝛeſen/

tiam. Vñ ſcribit᷑ in capitulis Epheſini
concilij: ponitur.ij.q vij.bcati.qꝙ i vꝛ⸗
be Romana petrus ⁊ paulus mariyriũ
pertulerunt:que pꝛincipatũ ⁊ caput ob
tinebat nationũ:ut vbi erat caput ſuper
ſtitionis:illic caput quieſceret ſanctita-
tis.⁊ vbigentiliũ pꝛincipes habitahant

illic eccleñaꝝ pncipes moꝛarent. C 2

babet ſingularẽ excellentia. VUñ dicit᷑ in
eiſdeʒ capitulis ꝙ non ſine cauſa factũ
eſſe putamꝰ ꝙ ſancti apoſtoli paſſi ſunt
vna die.⁊ in vno loco atq; ſub vno per/
ſecutoꝛe quia dies datus eſt eis ꝓ meri
to:locus pꝛo gloꝛia:⁊ perſecutoꝛ decre-/

tus eſt eis pꝛo virtute.Et ſuper illo ver

bo ad Roma.i.Omnibꝰqui ſunt Rome
ſa lutez. dicit glo.ꝙ paulus ſingulariter
Romã nomimat: quia licʒ quondã fue/
rit magiſtra erroꝛis:per pꝛedicationeʒ
tamẽ apoſtoloꝝ facta fuit diſciplina ve
ritatis. C ʒ:babet ſingularẽ conueniẽ
tiam. in nullaenim patria papa poteſt
vti tanta libertate ⁊ tanta iuriſdictio-
nis poteſtate:nec tantã pꝛo populo xpᷣia
no facere vtilitatẽ ſicut Rome.⁊ in pa-
trimonio beati petri. reſidendo enim in
alia patria:ſupponit ſe ſub dominio re-
gum ⁊ pꝛincipũ ⁊ ſic uel timoꝛe uel amo

vigeſimapꝛima n

re non libere poteſi vti iuſtitia ⁊ equita
te ſed cogit᷑ ab ipſa deuiare: ſed cum pe
ſit Rome papa ⁊ in partibus italie: per
imediatã adminiſtrationẽ tẽpoꝛalibus
⁊ ſpiritualibus in nulla patria poteſtvti
ſuo dominio vniuerſaliter ſicut ibi. nec
tantam vtilitatẽ pꝛo populo xpiano fa
cere cum ſit patria maioꝛis affluentie ⁊
maioꝛis conuenientie pꝛo conuenienti
bus ad eius curiam qᷓ; Zian⸗
er go eſt dicendum
Ad Peimy ꝙ licʒ papa oia poſ
ſit:boc tamen debet velle ⁊ poſſe ꝙ iuſti
cia requirit ⁊ laudabilis cõſuetudo. Mõ
enim poſſumus aliquid cõtra veritateʒ
ſed pꝛo veritate ut dicebat aplus.ij.ad

Chor.iij.⁊ Augl.i libꝛo de ieiunio diei

ſabbati ꝙ in his rebus de quibus nihil
certum ſtatuit ſcriptura diuina mos po
puli dei uel inſtituta mnaioꝝpꝛo lege te⸗
nenda ſunt:de quibꝰ ſi diſputare volue-
rimus ⁊ ex conſuetudine alioꝝ alios im
pꝛobare oꝛiret indeterminata luctatio
in eccleſia dei. Ad ⁊“eſt dicenduzʒ ꝙꝙ
papa eſt epiſcopus vniuerſalis eccleſie
per vniuerſalẽ iuriſdictionẽ:ſed epᷣs Ro
manus eſt per ſpiritualiũ ⁊ tẽpoꝛalium
imediatã admin ſtrationẽ. IJdeo magis
indiget pᷣſentia ſua q; aliqua alia eccłcia
¶Ad zuceſt dicendu ꝙ papa nõ artat᷑
loco per neceſſitate:ſed artatur per con
gruitatẽ. Et etiam q;tum ad neceſſita-
tem ex parte ſubditoꝝ:qꝛ ſubditi eiꝰnõ
babẽetes aliu dominiũ in tꝑalibꝰ niſi eu:
mult ꝑiculis ⁊ mult rebellionibꝰ: atq;
mult bellic diſcriminibꝰexponũt᷑ ꝑ .ipſiꝰ
pape pñ ie carentiã ſic exꝑiẽtia docet.
Dſecundu ta
Uvyr eni qe
papa ĩ patria vnde ẽ oꝛiũdꝰ dẽat
reſidere:qꝛ papa dʒ eẽ imitatoꝛ xpᷣi cuiui
vicariꝰ exiſtit:ſstpᷣs reſdentiã fecit in iu
dea vnde oꝛiundꝰerat papa in boc det
ipſum imitari. C P· pape debet potius
eſſe cura de domeſticis q;ᷓ de alijs:quia
qui ſuoꝛum ⁊ maxime domeſticoꝝ cura

terioꝛ:ut ſcribit᷑i.ad Thimo.v.magis
ergo papa deberet reſidere cũ domeſti-/
cis ⁊ notis in pꝛopꝛia patria q; in alie-
na. C Pꝛeterea gratia nõ deſtruit nãzʒ
ſed perficit nãm. AUñ paulꝰ poſtqᷓ; voca
tẽ ad apłatũ dixit ad Roxi. Quãdiu
ſũ aplłs gentiũ:miniſteriũ men honoꝛi⸗
ficabo:ſi quo mõ ad emulandũ pꝛouo-/
cem carnẽ meã: ⁊ ſaluos faciaʒ aliquos
ex illis.magis papa in patria pꝛopꝛia
in aliena debet eſacre. z ſerib 4
5 1 eſt qs ſcribit᷑ a
B n otranin Galł.i.depaulo
ꝙ poſtq; vocatꝰẽ ad aplłlatũ ↄtinuo nõ
acquieuit carni ⁊ ſanguini ut vellet int
notos cõuerſari ſicut expõit glo.ſʒ abijt
in arabiã ⁊ iteꝝ Aer⸗ . uit dam⸗ e
„ icendũ: ꝙ ſicut ſcribi
Rñdeo tur Jo.iiij. IJpſe ſalua-
toꝛ huani generis teſtimoniũ ꝑbibuit:
quia ꝓpheta i ſua patria honoꝛe nõ ha-
bet. duobus eni diebus ſtetit in Sama
ria:⁊ multa miracula fecit:⁊ multo te-/
poꝛe cõuerſatus eſt in galilea vnde oꝛtꝰ
erat ⁊ pauca miracula ibi fecit: ꝓpt icre
dulitatẽ eoꝝ. ¶ Quare aũt ꝓpbeta ſeu
pꝛelatus betur in ↄtẽptu ⁊ deſpectu in
pꝛopꝛia patria:q;tũ ad pñs triplex ratõ
põt aſſignari. ¶ Pꝛima ꝓpter familia/
rem ↄuerſationẽ. Mimia eni cõfamilia⸗/
ritas cõtẽptũ parit ſeu reddit. Vñ diẽ
glo.Luce.iiij.ſuper illo verbo:eo pꝛo
pheta acceptus eſt in patria ſua.ꝙ con
temnũtur quodamodo ſemꝑ etiã optĩa
queq; qñ nõ raro cõtingũt alicui:ſʒ ſup
petũut ad velle.Et ſic etiã ↄtingit in hoĩ
bus:qꝛ ſamiliaritas que ſemꝑ pꝛeſto eſt
debita reuerẽtia pꝛiuat᷑ a not iseius.
¶2? ppter generis eius ⁊ parẽetele co
gnitionẽ. VUnde ſuperillo vbo Matth.
xiij. Unde buic ſapia ⁊ virtutes: nonne
bic eſt fabꝛi filius: nõne mater eiꝰ dicit᷑
Maria:frẽs eiꝰ Jacobꝰ ⁊ Joſeph. Diẽ
glo. Hiero.qꝙ nõ ↄſiderabãat iudei pñtia
oꝑa:ſed fragilẽ recoꝛdabant᷑ infantiam

OQneſtio

non habet fidẽ negauit:⁊ eſt ifideli de/

Contẽnabatur etiã ab eis vilitas oꝛigi
nis:qᷓ ſepeↄſueuit cõteni:iur ilð.Quis

eſt filius Iſai:ſed hũilia reſpicit dñs:et
alta a longe cognoſcit. ¶ 3? ꝓpter iui⸗
die emulatõnẽ:quia ut dicit glo. Marci
vi. Nãle eſt ciues ſemꝑ ciuibus inuide-
re. Vnñ Hieremias ceteriq; ꝓphete mi-
noꝛes ſemꝑ i patria ſua habiti ſũt q; in
ceteris ciuitatibus. Cui cõſonũ ẽ quod

dicit phᷣus.iii.ethico.vbi ait. ꝓpings

tꝑe:loco ⁊ are maß inuidemꝰ q; aliis.
Ex qua cã ſcribit᷑ Geñ.xvii.ꝙ ſomniuʒ
ioſeph inuidie ⁊ odii iter eũ ⁊ frẽs ſuos
fomitẽ miniſtrauit. eſt 9icen
1Pi ergo eſt dicendum
Ad Pami qꝙ xpᷣs in iudea ha
bitauit:quia pꝛimo iudeis pᷣdicare ve/
nerat:iur᷑ illuĩ Matth.xv. Mon ſü miſ
ſus niſi ad oues que gierunt domꝰiſrael

Supꝑ gentes aũt ptãtẽ accepit per cruc

victoꝛiã:iu illud Apocj.ii.Qui vicerit
dabo ei ptãtẽ ſuꝑ gentes: ſicut ⁊ ego ac
cepi a pr̃e meo.Mec tñ ĩ iudea coĩter cõ
uerſatus eſt in patria vnde erat oꝛiũdꝰ:

ſed in aliis locis circũiacentibꝰ. C Ad

2m eſt dicendũ:qꝙ apłs ibi loquit᷑ de cu⸗

ra domeſtica q;tü ad ſubuentionẽ par

tu in opoꝛtunis neceſſariis:quã bomo
ꝓpter plationis officiuptermittere nõ
debet. C Ad 3 dicendu: ꝙ gra nõ de
ſtruitnãm:ſed oꝑatur ſupꝛa naturã.qꝛ
I dilectioni naturali ſacra eloquia nõ
Ʒdicant.Aliud tñ eſtqð ſpõte impedit᷑
nature:⁊ aliud eſt qð ex charitate debe
tur obedientie. Vnde paulꝰ non ꝓuoca

bat ad emulandũ carnẽ ſuã ex familiari

conu erſa tione: ſed mag ex charitatius
dilectio ne ⁊ virtuoſa oꝑatione.

4 ſic pꝛocedit. vỹ
D teru Uen q papa ma

gis debeat diſcurrere ꝑpR munduʒ

qᷓ; in vno loco reſidentiã facere:qꝛ ſcri-
bitur Ma tb. v. ꝙ circuibat Jeſus totã

galileã docens in ſynagogis eoꝝ ⁊ pꝛe/
dicans euãgeliũ regni: Exeplo g xpi pa
pa debet diſcurrere ꝑ mũdu:⁊ nõ ivno

I.

ocofe
Mhls
geelsif
flisy
lit
üdſ
ete
fentid⸗
ciuta
ide

N.

ſoꝛeel

ſcbetre
ſſurre

Kn
ſedup
Eftuat
apute
Nhet .
cniole
arttn
W
nnn
den
ſcni
mar
teyt
bhies
ſſete⸗
lt din
nae
Rparn
poͤte
hutee⸗
corien
lefſün
mmi
Clte
fen
ſe⸗
ſtoon
Phe⸗

ll

liasoig
i Quss
etdis :et
pteriui⸗
Barci
s innide⸗
Nbetemi⸗
ſtöit
ſonieqo
u⸗
walis,
ſomu;
1fris ſios

tdican
mudesbe
dien ,
Trinf
tdorſtul
Neng
Quipicent
tt α
coiterd
t orud
C20
it dech⸗
onepen⸗
guibon
nmuarn
G
is .
Ipcctt
ge debe
och
famlien
haritatius
Nt.
gpaenm
Hang
ne,
i⸗ e
erh⸗
Gii,

loco reſidere. ¶S. papaẽ ſponſus vni
uerſalis eccleſie:ſicut epᷣs ẽ ſpõſus ſue di

Ar.

oceſis:ſ ſcribit.x.q.ijc .decrcuimꝰ.An
nuis vicibus ab eßis eccłe viſitent᷑. ſi⸗
milit papa teuet᷑ ſingulis annis ꝑ mun

pu diſcurrere ad viſtan du. S. papa

debet eẽ imitatoꝛ xpᷣi:ſj xpᷣs turbis vo/
lentibꝰ euũ detiuere dixit:Luce.iiij.Alijs
ciuit atibꝰ opoꝛtet meeuangeli are re/
gnũ dei:quia ad boc miſſus ſum.

—An u m eſt qꝛ vita c õ
In 2 tranum tẽplatiua me

lioꝛ ẽ actiua:papa potius in loco vno

debet reſidere cõtemplatõni iniſtes q;
diſcurrere actiões ſubditoꝝ ꝑſcrutãdo.
Knd co Dicendu.q papã ꝑ mũ
NiE qu diſcurrere põt intel
ligi duplłr. pᷣ ꝑ ſeipᷣ ſua pñtia coꝛpa
li. 2? ſuos miniſtros ſua potentia
virtuali. p mõ nõ:ſed potiꝰrome:vbi
caput eccle xpᷣs ſtatuit quieſcendũ: ipſe
debet coꝛꝑalẽ reſidentiaʒ facere:q; uis
en ioſe xpᷣs ꝑſonalit ibſam romã nõ ele
gerit ut illã ſua pñtia ꝑ eius pᷣdicationẽ
⁊ paſſionẽ bonoꝛaret voluit tñ illã ſub/
limare pñtia beati petri:cui claues ec-
leſie tradidit ⁊ oĩuʒ ſucceſſoꝛũ ſuoꝝ.vñ
ſcribit᷑ in hmone epheſini ↄcilijiꝙ ſi xpᷣs
maxima romã elegiſſet ciuitatẽ ꝓpt᷑ po
tentiã ciuiũ mnutatione oꝛbis terrarum
hoĩes putarent:ſi vᷣo filiꝰimꝑatoꝛis fu
iſſet:vtilitatẽ eccleſie ptãti aſcriberẽt:ſj
ut diu nitus cognoſceret᷑ oꝛbẽ tranſfoꝛ
maſſe terrarũ.paupꝑculũ elegit matrem
T pauperioꝛe patriãdeiectos aut mini
ſtros:ut tñ ſuã ptãtẽ magis oſtẽderetiĩ
ipſa roma ꝗ caput erat oꝛbis terraꝝ:ca
put eccleſie ſue ſtatuit:in ſignũ ꝑfecte vi
ctoꝛie:ut exinde fides deriuaret᷑ ad vni
uerſũ mundũ.Et ſic ipletu ẽ illud Eſaie
xxvj. Ciuitatẽ ſublimẽ huiliabit ⁊ ↄcul
cabit eã pes pauꝑis:puta xpᷣi:⁊ greſſus
egenoꝝ.i.aploꝝ petri ⁊ pauli. ¶Sʒ 2·
mõ ſic. qꝛ ꝑ ſuos miniſtros ſua potentia
vtuali vniuerſũ mũdũ debʒ vintare exe
plo xpiqui pꝛimo aplos et poſtmodum

vigeſimapꝛima

IIIII
lxxij.ad eruditionẽ plebis deſtinauit.et
exẽplo moyſi qplures coadiutoꝛes ad

determinada facilia negocia populi oꝛ
dinauit:difficilia vo ad ſuã pntia defe-

renda oꝛdinauit:ut patet Exo.xviij.
Et ſic patet rñſio ad rõnes in oriuʒ.

1 ſic ꝓcedit.vr
O quartune ꝑſe

ſecutionis antixpᷣi pape nõ ſoluʒ

ſedes romana ſit relinqnda:qꝛ antixpᷣs
nõ pqicabit niſi in patria ubi xpᷣs pᷣdica

uit. Maſcet᷑ eni in babylone ex foꝛnicati
one: ut Oa maſ.dicit. Pꝛopt ꝑſecutionẽ᷑
ergo antixpᷣi alia eccła nõ deſolabitur.
S.· ʒ Chbꝛy. ſuꝑ illo verbo.Poꝛte in
feri nõ pualebũt aduerſus eam: eccła g
nũ q; deficiet.vñ nõ dixit:MHõ appꝛopi/

cleſia ſed vinci nõ poterit: tẽpeſtates ſu
ſcipiet ſed nõ demerget᷑:iacula mittent᷑
in ipſa ſʒ nõ ꝑfoꝛabit᷑.¶ ¶ S: vᷣm eundeʒ
Cbꝛy.in Omel de pethe. Eccła de qua
cura eſt deo:⁊ cuius paſtoꝛ papa e:nõ e
muris circũdata:ſed fide circũſepta.ſed
tał eccla deficẽ nõ põt: qꝛ dem e petro
Luce.xxii.cuiꝰpapa ſucceſſoꝛ ẽ. Egopte
rogaui petre:ne deficiat fides tuꝛ.

In cõtrariũ glo i. Zbe

„☛△ Dicédu: ꝙ ſupꝑ illo ᷣbo
Kndeo ii. Theſal.ii. Miſi vene
rit diſſenſio pꝛimũ:⁊ reuelat? fuerit hõ
peccati. Dicit glo.ꝙ ante antixpᷣi aduẽ
tũ erit triplex in mudo diſſenſio: qꝛ pꝛi
mo erit oiuʒ boiuʒ ſepatõ a romano im
perio.2: erit multoꝝ xpᷣianoꝛũ diſſenſio
a fide catbolica. ꝭ: erit ſeꝑatio multaꝝ
eccleſiaꝝ a romano põtifice. De pꝛima
diſſenſione dicit glo.ſuꝑ illo vbo Oañn.
vii.Beſtia quarta regnu quartũ erit in
terra:’quod ẽ maius oibꝰ regnis:⁊ deuo
rabit vniuerſã terrã. Poꝛꝛo coꝛnua de-
cẽ in capite beſtie decẽ reges erũt:quod
regnũ maius eſt oibus regnũ romanoꝝ.
Per decẽ vᷣo coꝛnug intelligunt᷑ decẽ re
gna:in que diuidet᷑ romanuʒ im ꝑiũ lee⸗

Ar.

antixp̃i:qꝛ tꝑe diuiſionis pᷣdicti regni:⁊
de ipſĩis regnis ĩque diuidet᷑: oꝛiet᷑ anti
xpᷣs. ¶ Be ſecuda vᷣo diſſenſione a fide
cæotholica:habetur.i. ad himo.iiii. vbi
apls ait. Spũs aut maniteſte dicit ꝙ in
nouiſſimis tꝑibus diſcedẽt quidã a fi-
de:attẽdetes ſpirit ibꝰ erroꝛis ⁊ doctri-
nis demonioꝛu loquẽtiũ mẽdaciũ. Suꝑ
quo verbo dicit glo.ꝙ ſignaut᷑ dicit qui

dã:qꝛ notabiles ⁊ magni viri crũt ꝗ tũc

diſcedent a fide catholica. Oe tertia
vo diſſenſionea romano põtiſice:habet᷑
j. Jo. ij. vbi loquẽs Jobãnes in ꝑſona ro
mane eccleſie iã derelicte a ſuis mẽbꝛis
dicit: Ex nobis pdierut:ſed ex nobis nõ
erant:qa ſi fuiſſent ex nobis ꝑmaſiſſent
vtiq; nobiſcũ. Illo.n. tꝑe ut gloſa dicit
pticula res eccleſie vndiq; ꝑ oꝛbẽ diffu⸗
ſe ſubtrahent ſe ab obedientia romani
põtificis:ita ut pauci ſibi obediãt: ⁊ pa
pa tũc tꝑis circa ꝑtes romanas ſe re-
cludet cù paucis:alijs ab eius obedien
tia ſubtractiss o
1 ergo eſt dð: ꝙ anti
Ad Peimuts ꝑ demonũ mi⸗
niſteriũ ⁊ ſuos miniſtros ꝓcurabit eccłe
deſolationẽ vbiq; terraꝝ. Añ ſcribitur
añ.viij ꝙ ipſe robuſtos ⁊ ppłos ſcõꝝ
interficiet. C Ad 2 23“eſt do: ꝙ ec-
cleſia nõ deficiet vniuerſalit᷑: expugna⸗
bit᷑ quidẽ ſed nõ deſolabit᷑imulta etiam
mẽbꝛa eccle:qᷓ ex pſecutione antixpi re
cedẽt a fide:ipo intfecto ad fidẽ ↄuertẽt᷑
¶ BDe pape obedientia.
conſideranduʒ

S ine Eeſt de pape obe
dietia:circa quã triplex oc-
currit ↄſideratõ. & p d obe
Jistia rp̃ianoꝝ. C 2ð obe
dientia paganoꝛũͥ. 3. de obediẽetia iu
Adeoꝛunnann.
Ooõ. xxij. de obedientia xp̃ianoꝛum.
WCirca pꝛimũ querũt᷑vij. ¶p vtrũ
Fan pape in oibus teneant᷑ obedire.
2 vtruzʒ pape teneant᷑ obedire laici

xpia ni ſicut clerici. C 3vtr Ppap expi

— —

Qneſtio 1

am laici magis teneant᷑ obedire q; im⸗
peratoꝛi uel regi. C Avtru pape ſerui
xpᷣianoꝝ magis teneant obedire q; ꝑꝛo
pꝛijs dñis. ¶5: vtrũ papa ſeruos xpᷣia
nonꝝ poſſit a ſeruitute eximere ⁊ liberta
ti reddere. C vtꝝpapa xpᷣianos libe
ros poſſit ad Puitutẽ danare. C 2e vtꝝ

papa xpᷣianos exiſtentes ſub dnio infi/

deliũ dẽat ab eoꝝ dñio ſubtrabere.

cbꝛiſtiani in oibus teneant᷑ obedi

re Scribiĩ eni ad Colo.iij. Filij obedi/
te paretibꝰ veſtris ꝑ oia.multo òͤ magj

in oibꝰ tenemur obedire pape: qꝛ utſcri
biꝰ ad Hebꝛe.xij. Si patres quidẽ car-

nis noſtre huimꝰ eruditoꝛes ⁊ reuereba

mur eos.multomagis obtẽperabimus
patri ſpirituũ ⁊ viuemus. ¶ Pꝛeterea
inferioꝛ nõ debet de ſuꝑioꝛi iudicare:qꝛ
maioꝛes a minoꝛibꝰ iudicari nõ pñt:ut

ſcribit᷑ xxij.di.c.ſubmittit᷑.nõ ſpectat Sẽ

ad ſubditos xpᷣianos iudicare uł diſcer
nere in quibꝰdebeãt obedire pape ułnõ
S. papa ẽ pᷣlatus oĩuʒ xpᷣianoꝛuũ:ſed

btüsbñdictus dicit in regula ſua:ꝙ ſi ̊

latus pᷣcipiat impoſſibile: ſubditns de⸗
bet teetare adimplere.

AANW△ 7 eſt: qꝛ ut ſcribitur
In trann Acxc.iiij Obedire
opoꝛtet deo magiſq; boĩbꝰ.Si ; papa
mandaret aliquid contra deum fieri ſi-

bigoncet obeen in. la ae
icenduʒ: illa q papa
Kñd EOsßcipit: uel claudunt᷑ ſub

iure nãli uel ſub iure diuino uel ſub iure

poſitiuo. Si clauduũt᷑ ſub iure diuino nõ
obediendũ pape ſi mãdaret aliꝗq ↄtra
illa: puta ſi pciperet ꝙ creatura aliq̃ bo
noꝛe latrie adoꝛaret᷑: uel ꝙ nomẽ dei in
uanũ aſſum eret᷑: aut ꝙ tẽpꝰ dedituʒ ad
cultũ dei ſibi ſubtraheretur:ſibi non eẽt
obediedũ:ĩmo foꝛtitreſiſtendũ. Si aute
claudunt᷑ ſub iure nãli ⁊ papa mãdaret

aliquid ↄtra illa fieri:ut foꝛnicari:fura⸗

ri: uel inocentẽ occid ere: uel ꝙ bõ nõ co

.

P M R; ſic ꝓcedit᷑. vr
Peamianidn o pape

ncchen
ſinlfi
cepch
Neinspe
aüt
Ninar
liltie
ſtuicoe
laen
te⸗⸗
ve
ſiode

fuett
a
nͤc
ſer
G
tern
Ntil
ol
ſa
ſcre
gt
ſeßhi
ſetqee
C
ſoct
feſpec
iin
gto.P
nohach
en
ni
c
ſene
Nhoe
4

ice
Pnen
eſttee

lteizit⸗
ee ſeni
areqzpꝛo
nosrhis
rerlbert
jinos libe
Crivt
bwmid if/
fabe.
Nelir

llncgede.

Nankohal
Eliſchet⸗,
ltoimg
e:gelnin
quigee⸗
31u
Ponbins
pan
iugienen
noͤpitint
hent
⸗
Ppeyle
ſuaaß
nns de⸗

Utſenbi
ſn,

H

hgähope
uul 4
Aſub iute
Diuinoho

Ar.

mederet:uel ꝙ mr̃imoniũ nõ ↄtraberet
ſimilit᷑ in talibꝰ obediedũ nõ eſt:ſʒ ſi illa
que pᷣcipit claudũt᷑ ſub iure poſitiuo: cũ
oẽ ius poſitiuũ ab ipſo depẽdet:uel ꝑ im
mediatã editionẽ ut ius canonicũ:uel ꝑ
ↄfirmationẽ ⁊ appꝛobatione ut ius ci-
uile:tũc ſicut eius eſt oĩa pᷣcepta iur po
ſitiui cõdere ⁊ ↄfirmare ſeu interpꝛeta
ri:ita eius ẽ oĩa tollere in toto oꝛbeułin
parte. AUñ in talibus ſi aliquid mãdat õꝰ
Ppl uel alit᷑ interpᷣtaret᷑ q; ſcripta ſint
ibi obediendum eſt. H
G pꝛimũ?e do. ꝙ nec patri
4 MMcarnali nec pri ſpi
rituali abſolute ⁊ ſimpłxr ẽ in oĩibꝰ obedi
endũ:ſed in illis dũtaxat q̃ ꝑtinẽt ad pa
tris carn alis ſubiectõnẽ:⁊ pr̃is ſpũ alis
reuerentiã ⁊ bonoꝛe. ¶C Ad 2 e dicen
dũ:qꝙ ſubditꝰ nõ debet iudicare uel diſ-/
cernerean debeat obedire pape ſi pcipi-
at illa qᷓ ſunt ̃m deũ:⁊ ſᷣm illa que cõſue
ta ſunt ob ſeruari in religiõe xpᷣiana cõ/
ſona iuri diuino ⁊ iuri nali: ſed ſi notabi
liter pᷣciperent᷑ incoſueta ⁊ diſſona a pᷣ
ceptis dei ⁊ pᷣceptis legis nãe:cuʒ papa

ſic pᷣcipiendo eẽt infid elis ſeip̃m iudica

ret.qꝛ qui nõ recte credit iã iudicatꝰ eſt.
Ad z eſt do: ꝙ btus bñdictꝰloquit᷑
de obedietia ꝑfecta ut cadit ſub ↄſilio ⁊
reſpectu pᷣlati inferioꝛis.ſᷣm quã obediẽ
dũu eſt pᷣlatom oibus ꝗq pñt fieri ſine pec

cato.Planũ ẽ eni ꝙ ſi abbas pᷣciꝑet ut

monachꝰ iaceret ſuꝑ nudã terram:licite

poſſet reclamare ab illa obediẽtia:quia

non ẽ ↄſuetũ in regulari obſeruãtia fieri
reſpectu tñ vniuerſalis obedietie pᷣlati:
ſicut ẽ papa:nulla reclamat io admittit᷑

dũumodo non pꝛecipiat diſſona a pᷣcept

dei et legis nature.

Dſecundũ e pecdi

eeni qꝙ clerici ? laici eodẽ mõ tene
ant᷑ obedire pape:qꝛ filij eodẽ mõ tenet᷑
parere mãdatis pris:ſj tã clerici q; lai-
ci eodẽ mõ ſũt dei filij:cuiꝰ papa vicariꝰ
exiſtit:iux illud.i.Jo.i.Oedit eis ptãte⸗

vigeſim

aſecunda II
filios dei fieri bis ꝗcredũt in noĩe eius.
eodẽ g mõ tenent pape obedire.C Pꝛe
terea nullꝰc exẽptꝰ a dñio dei:ſʒ papa ẽ

vicariꝰ dei in terris:nõ o magis ẽ exem

ptꝰa dñio pape laicꝰ qᷓ; clerica. ¶ Pꝛe⸗
terea illi tenent᷑ magis obedire papein

quibꝰ ẽ maioꝛ ſeruitꝰ:ſʒ maioꝛ ſeruitꝰẽ

in laicis qᷓ; in clericis:qꝛ clericis intelli

git eẽ dictũ:qð ſcribit᷑.i.Pet᷑i.Quaſi li-/

beri et non quaſi vela mè babentes ma

ie lporrgte ſec neut ſeruidei: aer
In cõtrariũ ctniy ube
P Ho Picédũ: ꝙ ſi cõ paretur
Rud c0 obedietia laicoꝝ ⁊ cleri

coꝛũ ad papã:obediẽtia clericoꝝ intelli

git eẽ pncipalioꝛ:vniuerſalioꝛ: ⁊ imedi
atioꝛ.Pꝛincipalioꝛ quidẽ eſt: qꝛ pncipa
tus pape ⁊ ois pᷣncipatꝰ eccłlaſtitꝰ ẽ pᷣn

cipalit᷑ ꝓpter bonũ ſpũale. Per redũdã/
tiã aut ex ↄſequẽti babet eẽ circa coꝛ
vorald q⁊ vicarius ililiꝰexiſtit qui dixit

atth. vij. Pꝛimũ querite regnũ dei:⁊
bec oĩa adijcient᷑ vobis. Pꝛincipatꝰ vᷣo

laicoꝝ uel ſeculariũ pᷣncipaliter eſt itro
ductꝰ ꝓpt᷑ bona coꝛꝑalia.⁊ iõ clerici Ppu

cipaliꝰ itelligunt᷑ ſubiici pncipatui eccla

ſtico q;ᷓ ſeculares laici. Aniuerſalit᷑ vᷣo

qꝛ papa peſt clericis ptãte oꝛdinis ⁊ po

teſtate iuriſdictiõis:qꝛ vtraq; ptãs deri

uat᷑ ab eo ĩ clericos.ſʒ laicis nõ pᷣeſt niſũ
ptãte iuriſdictiõis:qꝛ eoipſo ꝙ laici ſũt
ad ptãtẽ oꝛdinis recipiẽdã idoneitateʒ

nõ hñt.Sili ẽ obed ietia clericoꝝ ĩmedi
atioꝛ:qꝛ l pt ãs pape ſe extẽdat ad cleri
cos ⁊ laicos ꝑ imediatã iuriſdictionẽ:nõ

tñ ſe extendit ad ipſos laicos ꝑ imedia
tã executionè᷑.ſj̊ regimè ipoꝝ laicoꝝ exe

quit᷑ papa mediatibꝰ pncipibꝰ iudici-

bus ſecularibꝰ:niſi in quinq; caſibꝰꝗq no

taunt᷑ ex: qui fi.ſint legi.c. per venerabilẽ
Pꝛimus eſt quando aliquid tempo-/
rale concedit᷑ eccleſie a pꝛincipe uel re-

ge: ueltunc ſolum concedit vſum domi⸗/

niũ ſibi retinedo:uel concedit vtrùq;:⁊
tunc eccleſia dominium iuſticie exercet

2 —

Ar.

per laicas non eccłiaſticas ꝓſonas: ſiẽ
dicit Hug.ij.li.de ſacramẽtis. Secũ
dus eſtqn occurrit aliquid negociũ diffi
cile ⁊ ambiguũ:tüũc eſtimediatead papã
recurrendu. ¶ Tertiꝰeſt rõne delicti ſe
cularis pncipis:ut ſi vnceps ſecular in
ueniatur hereticus et a fide deuiare.
¶ Quartus ſi inueniat᷑ defectus in iu

dicio dato a ſeculari pꝛincipe uel iudice

qꝛ papa bʒ ptãteʒ ſecularẽ rectificare 2
coꝛꝛigere ſi bona nõ eſt⁊ iſtituere ⁊ ↄfir
mare ſi bona eſt: ut dieit Nus ll.g viet
1 § eſt do e ſicut di
Ad P Amm cit Cbꝛyſo. ſuper
Mattb. xxi. ꝑtractãs illa vᷣba ſaluator:
Homo quida hũit duos filios: ? pꝛimus
dixit nolle facere voluntatẽ pr̃is:⁊ po-
ſtea fecit. ſecũdus vᷣo dixit velle facere:⁊
poſtea nõ fecit. Per illos duos filios in/

telligunt laici ⁊ cł ici:qꝛ laici eoipſo
vitã ſecularẽ eligũt ⁊ habitũ ſecularẽ aſ

ſumũt: obediẽtia xp̃i ⁊ vicarij eiꝰreſpue
re vid ent᷑. Clerici vᷣo eoipſo ꝙ eccłiaſti

cam vitã ⁊ habitũ cłicalẽ aſſumũt: ipſo
facto obedientiã xpᷣi ⁊ vicarijſui ꝓfite/

ri intelligut᷑: quã ſi implere negligãt:ſub
ditur de eis codẽ.c. Amẽ dico vobis pu
blicani ⁊ meretrices pᷣcedet vos ĩ regno
dei. ¶ Ad ⁊'eſt dð:ꝙ nullus eſt exem
ptus a dñio pape mediate uel imediate

nã ckici imediate ſubdunt᷑ pncipatui ec
cleſiaſtico.laici vo ſubdunt᷑ ei mediante

pꝛincipatu laicali ꝗ in obſequiũ ⁊ in mi-
niſteriũ eſt datus pꝛeſuiatui ſpũ ali ut ſu
pꝛadictũ eſt. ¶Ad z“eſt do ꝙꝙ in laicis
eſt maioꝛ ſeruitus:iõ płibus modis te-
nent᷑ obedire:qꝛ tenent᷑ parere pᷣncipa
tui laicali ⁊ pᷣncipatui eccłiaſtico. Cłici

vᷣo a pncipatu laicali ſũt exẽpti:qꝛ coꝛã

iudice ſcłari clerici ↄueniri non poſſunt

L I ſic ꝓcedit᷑. Ai⸗
D tertin elenia pape

9

laici tp̃iani nõ teneant᷑ mag obe
dire qᷓ; imꝑatoꝛi uel regi.qꝛ dato ꝙ ar/
chiepᷣs ſit naioꝛ epo: ⁊ ep̃s maioꝛ agbba
te:mag tñ tenet᷑ ſubditꝰ obedire epᷣo qᷓ;

Queſtio

III

archiepo ⁊ monachꝰmagltenet obedire

abbati q; epᷣo.A ſiłi ̊. dato ꝙ paꝑa ſit

maioꝛ iꝑatoꝛe uel rege:magitenẽt᷑ laici
ſubditi obedire ipatoꝛi uł regi q́; pape/
¶S. vnicuiq; eſt obedienduʒ ſᷣm leges
recept as ab ipſo:ſed oẽs ꝗ ſubdunt ſub

imꝑio:recipiũt leges ab imꝑatoꝛe.ẽ oeſ

tenẽt ibi parerem tales leges. C S.
debitũ iuſticie eſt: ꝙ reddatvnicuiq; qð

ſuuz eſt. iuxta illud aplłi ad Roma.xiij.

Reddite oibꝰdebita:cui tributũ tributũ
cui vectigal vectigal:ſj imꝑatoꝛ eſt dñs
tꝑaliũ:S debitũ iuſticic eſt ꝙ laici obedi-
ant ei in tẽpoꝛalibus magis q; pape.

A 11 e: qꝛ dño vniuer
In dtrariu νuerſalit
obediendũ:ſed papa vicanꝰ eſt illiꝰꝗ eſt
dñs vniuerſoꝝ: iux illð Neſter.xiij.Oñe
in ditione tua cũcta ſũt poſita ⁊ nõ eſt ꝗ

poſſit reſiſtere volütate tue dñs vniuer

ſoꝝ tu es. Sſibivniuerſalit᷑ obediendũ e.

RA doð ꝙ tota machina mũ
Kñd EOgialis nõ eſt niſi vnꝰ pn-

cipatus:ſed quia nõ debet eſſe niſ vnus
pꝛincipatus: ideo no debet eſſe niſi vnus
vniuerſalis pꝛinceps.iuxta illud ppᷣs.xij

metha.ꝙ entia nolunt male diſponi.iõ
vnus pꝛinceps:⁊ vnus pꝛincipatus: pn

ceps aũt totius pꝛincipatus mundi eſt

*

xta illud Oañ.vij. Aſpiciebã:⁊ ecceĩ nu
bibus celi quaſi filius boĩs veniebat et

vſq; ad antiquũ dieruʒ ꝑuenit ⁊ dedit ei
poteſtatẽ ⁊ bonoꝛẽ ⁊ regnũ:⁊ oẽs popu
li tribus ⁊ lingue ſeruient ipſi. Abicunq;
qũt eſt fons ⁊ oꝛigo:ad quẽ oĩia reducũt

ĩ talibꝰ ꝑ pᷣceptũ inferioꝛis nõ tolli᷑ obe
dientia ſupioꝛis. Vñ in pᷣdictis locũ bʒ
glo. illa q ponit᷑ ad Ro. xiij. Si aliquid

mãdat pꝛocuratoꝛ ⁊ aliud ꝓconſul obe
diendũ eſt ꝓcoſuli no ꝓcuratoꝛi. Et ſi ali
ꝗd mad at ꝓconſul ⁊ aliud imꝑatoꝛ: obe
diendu eſt imꝑatoꝛi ⁊ nõ ꝓconſuli. Eo⸗

dem mõ ſi aliud mãdat papa ⁊ aliud im

peratoꝛ: obediendũ eſt pape ⁊ nõ imꝑa-

„

toꝛi. Neruũ qꝛ iuſticia ꝑ fide xpi eſt cofir

ipſe xpᷣs cuius papa vicarius exiſtit.iu⸗

dlier

ohien
hte
ſeſer
ſbbiea
pinch

pin⸗
koib

I
obedite
goha it
Niklia
zhape⸗
fn lezes
Cunf⸗
are i
auipz
ma rih.
inibutü
1Rdis
ciobel⸗
Pbape.
ſopfine
ienſlt’
ligck
tidi⸗
ticſg
is pniner
giendit.
bina nn
²
ſiynus
füwus
be
ſponi.l⸗
atusin
nureic
ihit e
begit
ispope
Pbicunch
ollt c
islei⸗
Didil
nſurohe
iit⸗
goto
iit,
7 4udſ

Ar.
mata non extirpats: dicẽte apło Ro.
iij. Juſticia dei ꝑ ſidẽ eſt Jeſu xpᷣi. cum
oĩs pncipatus pꝛocedat ex oꝛdina tiõe

diuie iuſticie:iux illud ad Ro.xiij. Ois
ptãs eſt a deo:⁊ que a deo ſùt oꝛdinata

ſunt.iõ ſicut papa debet eẽ oĩs iuſticie
obſeruatoꝛ: ⁊ oĩum pꝛincipatuũ inſtitu
toꝛ ⁊ oꝛdinatoꝛ:ſine ꝗbus iuſticia mini
me ſeruari poſſet.ſic debet oẽm debitaʒ
ſubiectionem ⁊ obedientiã ſnbditoꝝ ad
pꝛincipes et reges ſeculi manutenere ⁊
gubernare:nõ tollere uel ſᷣtra here. Añ
petrꝰ cuius ſucceſſoꝛ papa exiſtit dicit
pꝛimia canonica ſua.c.ij. Subiecti eſto/
te oi hůa ne creature ꝓpt᷑ deũ:ſiue regi
qſi pcellẽti:ſiue ducibꝰ tãq; ab eo miſſis
ad vidictã male factoꝝ:laudẽ vᷣo bonoꝝ

ℳ.

41 js eſt do: ꝙ nõ eſtſi⸗
