ud in teſtamẽto expꝛeſſerit:tũc.n.ſi defe
ctus ↄtingat non eſt periculũ executoꝛis
ſed teſtatoꝛis. CUld eſt dicenduz
ex quo religioũ ſuſcipiat de licẽtia ſuoꝛũ
pꝛelatoꝛũ executionis officiũ ⁊ volunta⸗-
rie pereos cõpelli debent qui in bac par
te gerunt vicem ep̃oꝛũ vel dicendũ ꝙ nõ
ſolum cõpelli per epᷣos poſſũt: ĩmo loco
rum oꝛdinaris de omnibꝰ tenent᷑ redde

re rationẽ: ⁊ ſi in aliquo reꝑicrint eos de

liquiſſe ĩ alioꝛũ exempla pena debita de
bẽt eos punire:pᷣuilegio quocũq; nõ ob
ſtãte:ut pʒ extra de teſta.ĩ oſtitutioe cle.
CAd yn eſt dicẽdũ: ꝙ executio teſta⸗
mentoꝛũ non interdicitur i illa declara/
tione fratribus minoꝛibꝰ ratione mẽdi
cationis vel ſtatꝰ perfectionis vt talis
executio repugnet mendicantibꝰ et exñ/
tibns in perfectionis ſtatu:ſic enim itelli
geretur eſſe interdicta ep̃is quos cõſtat
in perſectionis ſtatu eſſe. Interdicit᷑ er-
go eis ratione regule pꝛofe ſſiõis ⁊ inter
pꝛetatõis papequã ipᷣi tenẽtur obſerua
re. Si enim xpᷣi fideles obligant᷑ ad tenẽ
dã iterpꝛetationẽ quã papa facit in ſcri-
ptura ſacra multo foꝛtiꝰ pꝛofeſſoꝛes cu
iuſcunq; regule tenentur ſeruare ĩt erpꝛe
tationei quam ſedes apoſtolica fa cit ĩ
regula qu acunq; illis ar⸗ gi 4
aane ic pꝛocedit᷑. Ui
. 1C0X tu det᷑.n. q; religio
ſi mendicantes cu perfectõis ſta
tu non poſſint eſſe regũ ⁊ reginaꝝ cõfeſ-
ſoꝛes. Tales nanq; debent eſſe cõ feſlo⸗
res regum ⁊ reginarũ qui iuducant eos
ad eccleſie ſubiectionem non reballione

Sed religioſi mendicantes confeſſores

regum ⁊ pꝛincipʒum mundi quandoq; in

ducunt eos magis ad rebellionez q́; ad

ſubiectionem eccleſie: babentes quideʒ
ſpeciem pietatis virtutem autem eiꝰ ab
negãtes: vt dic Apls. i.Thi.iij. C Pꝛe
terea periculuʒ eſt ec cleſe eius pꝛeeepta
interdicta per reges ⁊ pꝛincepes mundi
non ſeruari:ſed religioſi mendicãtes qũ

ꝙ; non obſtante eccleſie interdicto ⁊ pꝛo
bibitione ipſius regibus ⁊ illis quoꝛum

ſunt confeſſoꝛes ſacramenta admiſtrat
non ſine detrimento eoꝛũ ſolutis quos
docet vitare Apls Colocj.i. dicens ne-
mo vos ſeducat in bumilitate ⁊ religie
angeloꝛum ambulans fruſtra inflatꝰ? ſen
ſu carnis ſue:⁊ non tenens caput ex quo
totum coꝛpus conſtructum creſeit in au

gmentum ꝓei. ¶ Pꝛeterea religioſi mẽ

dicãtes nò poſſunt eſſe cõfeſſoꝛes regu

⁊ pꝛincipũ abſq; auctoꝛitate ſedis apłi-

ce. Sed ipſiqñq; ingerunt ſe vt abſq; oĩ

auctoꝛitate ad hoc aſſumãtur cõfitetes

ſe noſſe deũ ⁊ gelo aiarũ hoc facere:fact/

auũt negãt: ut die Apłs de eiſad Citũ.i

—

8 ẽ qꝛ religion me
In COtrariu güätes voſſune

eẽ confeſſoꝛes alioꝛuj auctoꝛitate eccle

ſie:ergo multo foꝛtius regum ⁊ pꝛicipuʒ

e ecO. mundi. .
X3 dicendum ꝙ reges ⁊ mu
dqi pꝛicipes magis q; alij cõmuniter ma
ioꝛẽ ſufficietiam ⁊ idoneitatez requirüut

in eoꝛum cõfeſſoꝛibus ſpecialiter q;3tum

ad tria. Pꝛimo q;tum ad ſciẽtie pꝛo⸗
funditatẽ. Si enim quilibet 'm Augl.in

libꝛo de penitẽ.talem tenetur elige con

ſeſſoꝛẽ cui vult ſua peccata cõfiteri qui
ſciat ligare ⁊ ſoluẽ: ne cum negligentes

circa ſe extiterit negligat᷑ ab illo qui mi
ſericoꝛditer monet ne ipoſe ⁊ ille ambo ĩ
foueã cadãt.multo foꝛtius reges ⁊ pꝛin

cipes mũdi ꝓpt᷑ ardua negocia occurre-⸗
tia cõ feſſoꝛes ſic ſcĩia illuſtratos debent

eligere:qui ſuꝑ huiuſinodi arduis ⁊ diffi

cilibus negocis ſciãt ſaluti aiarũ pſule.
Secundo q́; tum ad vite fanctitatey

in magna autein domo regia in qua. nõ

folum ſunt vaſa aurea ⁊ argentea: ſed li
gnea ⁊ fictilia:expedit tales eſſe illos ꝗ/-
bus regum colla ſubmittunt᷑ ut luceant
inter oes per ſanctitatis exempluũ: ſic lu
minaria in mundo verbũ vite continen/
tes: ut dicit Apłus Phbib.i. ¶Tertio
q́;tum ad operum pietatẽ.tales eni con
uenit eſſe cõfeſſoꝛes regũ ⁊ reginarũ qui
bus opera pietatis poſſint cõmitti: ⁊ ipi
exercita ti eis fideli᷑ exequant᷑: dicente
Aplo.ij.Thi.ij. HNec cõmenda ſidelibꝰ
bomibꝰqui idonei ſint alios docere. Ad
iſta aut tria maioꝛẽ idoneitate ⁊ ſufficiẽ
tiam religioñ coĩter vident᷑ bere q; alij
Cõmunit᷑ vo in ſacra ſcriptura ꝑ quam
ſaluti aiarũ ↄſulit᷑ ſunt magis illuſtrati.
in ſanctitatis vᷣo exẽplo ⁊ vito moꝛibꝰ cõ
munit᷑ ſunt mag modificati.ad exequẽ/

da vo oꝑa pietatis: que regeſ ⁊ mudi pn

cipes ſuis cõfeſſoꝛibꝰfrequent᷑ cõmittũt
Ad pꝛimũ ſunt exercitati
4 eſt dicendum: ꝙ ſi
cut dicit Gꝛegoꝰ:⁊ ponit᷑.xi.q.iij. JInter
verba laudantiũ ⁊ vituperantiũ ad men
tem ſꝑ recurrendũ e: ⁊ ſi in ea nõ inuenit᷑
bonũ quod de nobis dr magnã triſtitiã
generare dʒ. ⁊ rurſum ſi in ea non inueni
tur malũ quod de nobis boĩes loquunt᷑
in magnã debemꝰ letitiã pſilire: non de
bemus ergo credere religioſos tales eẽ
ut reges ⁊ mũdi pꝛincipes quoꝝ cõ feſſo
res exiſtũt inducant ad eccleſie rebellio
nem: uł aliquoꝝ maloꝝ ꝑpetrationẽ: da
to tñ ꝙ aliqui eẽnt tales nullũ pᷣiudiciũ
glis bonis er hoc dʒz aggenereri. nõ eni
ut dicit Augꝰ? in epla ad plebem bypo-
nenſem: Eccleſia ꝓpter amicitiã qᷓ oculi
offendunt᷑ dʒ toꝛcularia deteſtari:ex ꝗ-

bus dñice apothece fructu olei lumino/

ſtſoꝛis implent: ſed ſicut ipſa triſtat᷑ de ali
gquibus religioſoꝝ purgam etis:ita dʒ cõ
ſolari ⁊ letari de pluribꝰ eoꝝ oꝛnament
auctoꝛitas aũt illa inducts ad ꝓpoſitũ
non eſt:qꝛ nõ loquit᷑ de religioſis: ſed de
bereticis. Ad ⁊“ eſt dicẽduʒ: ꝙ mi-
nime leuitatis eſſe oſtendit᷑ ſi quis mala

grauia cred ere ſtudeat que ꝓbari nõ pñt
ut Gꝛego⸗ dicit: nõ eſt ergo creàendum
religioſos tales eſſe ut contra ꝓbibitio

nem eccleſiã aliquibus ſacramenta ad-

miſtret Si tñ aliꝗ tales eẽnt coꝛꝛigẽdi
ſunt ꝑ eccleſiã:⁊ loco eoꝝ alij boni ſurro
gandi.non enim minꝰ ſunt ſub coꝛꝛectio
ne eccleſie religioſi q; clerici ſeculares:
nuſq; tñ eccleſia in religioſis uel in alis
poterit reperire purũ oleun ſine amurca:
uel purum triticũ ſine palea. C Ad 3
dicendũ: ꝙ rex de iure cõmuni ſi habet
domicilium ꝓpꝛiũ in aliqua ciuitate:epᷣo

illius ciuitatis debet cõfiteri:nec poteſt

confeſſoꝛem eligere:uel aliquem pꝛo li-
bito cõfeſſoꝛẽ recipere: niũ ſuꝑ boc ba/
beat puilegium ſpeciaele. ſic noadit
c ꝓcedi
ꝙ religioſi mendicãtes cũ ꝑ fectio
nis ſtatu nõ pñt eſſe ſeculariũ pncipum
officiales. Mõ ẽ eni magis piũ officium
q; ꝓcuratoꝛẽ viduarũ uel pupilloꝝ:q̊ ta
le officium interdicit᷑ epo.lxxxviij.diſ.c.
epᷣs.ergo multo magis intelligit᷑ interdi
ctum religioſis. & Pꝛeterea ſuſciꝑe tui⸗/
tionẽ teſtamentoꝝ ⁊ terminationè cau⸗/

ſarũ eſt officium maxime pietatis:ſʒ ts

lia ſimilit᷑ interdicunt᷑ ep̃is di.ſupꝛa di/
cta:ergo eodem mõ ⁊ multo magis int᷑
dicunt᷑ religioſis. Pꝛeterea Hieroꝰſu
per illo verbo: Ecce qui mollibus veſti
untur in domibus regum ſunt.: dicit ꝙ
ex verbo chꝛiſti oſtenditur rigidam vi⸗-
tam pᷣdicatoꝛum ⁊ ꝑfectoꝛum bominuʒ
vitare debere aulas regum ⁊ molliũ ho
minum palatia declinare.

In côtrariu an aet oll

victoꝛinũ pᷣſ byterũ.Quãtalibet iuſticia
deo buiamꝰ:quãtaliber dño obedietiam

exhibeamꝰ: melioꝛes eẽ nõ poſſumꝰillis

tribꝰ viris ꝗ ꝓↄfuãda dei lege in cami⸗
nũ ignis ardẽt Kierti ſüt:⁊ tñ de eis ſcri
.

bit.Dañ.ij.ꝙ ↄſtituti ſũt pᷣnci pes ſuper

oĩia oꝑa ⁊ ſuꝑ oẽs pꝛouincias babylonis

dit
tn
tio
,
i
70
ti⸗

s

l

t⸗
un
tn

e⸗

i⸗
nl,
ho

i/
1
cs
ian⸗
lis
nni/
3
p

0i

Ar. centeſimaquinta

PW αρςG&ο dicendũ ꝙ in regia curia
Rndeo quedã ſunt officia pieta

„

tis vt cẽ elemoſ

¶QAuedaʒ rᷣ̈ ſunt poteſtatis ⁊ iuſticie
cquitatis ut ee cancellariũ ⁊ cõſiliariuʒ
⁊ piatũ cauſaꝝ auditoꝛem ⁊ determina
toꝛem. ¶C Quedaʒ aũt ſunt cupiditatis
⁊ curioſitatis ut eè iudicẽ ⁊ aduocatum
vel negociatoꝛem vel rerũ ſeculariũ ꝓui
ſoꝛem. Pꝛima ergo officia nec repugnãt

perfectionis ſtatui nec perfectionis oꝑi

vnde licite religioſis cõmitti poſſũt:alia
vo non repugnũt perfectiõis ſtatui: als

moyſes nõ fuiſſet ĩ ꝑfectionis ſtatu ꝗ ſe

debat a mane vſq; ad veſperã ad diſcuſ
ſionẽ cauſarum quas determinabat in
populo:ut ſcribit᷑ Exo.xvii.repugnant
tamen perfectionis operiquia nimis di
ſtrabitur mens a.contẽplatiõis actu in-
ſiſtendo queſtionibꝰ hoium diſſoluendis
vel diſcutiendis in tm ut Augꝰ? dicit ꝙ
potius voluiſſet laboꝛare manibꝰ qᷓ; tu
multuoſas queſtiones hominũ ſepe au/
dire:ideo talia cum per fectõis ſtatu reli
gioſi interduʒ exercere poſſunt pꝛopter
charitatem pꝛoximoꝛum quantũcunq;
alij inquiete contẽplationis ipᷣoꝛũ aliqð
detrimentum patiantur. Sed alis offi⸗
cio quia repugn ant perfectionis ſtatuiꝛ
repugnant ꝑfectionis operi religioſi nec
coacti ſuſcipere debent. .
AG pꝛimũ ergo eſt dicẽduʒ q;
JE pꝛocuratio vel gu
bernatio viduaꝝ nõ interdicitur epo ſim
pliciter ſed ſolũ ꝙ imed iate nullã rei fa/

miliaris curã ad ſe debeat reuocare qua

tenus ſolũ lectioni ⁊ oꝛationi ⁊ ᷣbo pꝛe
dicationis tmmodo ipſe vacare poſſit.
Gubernationem aũt viduaꝝ pupilloꝛũ
⁊ peregrinarũ perarchipꝛeſbrm aut ar
cbidiaconũ vel per iconomũ adminiſtra
re dʒ ut ĩ eodẽ decreto ſubdit. ¶C Adꝛ
c dicẽduʒ tuitio teſtamentoꝝ ⁊ deter
minatio cauſaꝝ nõ interdicũtur epᷣo cuʒ
pꝛeponũtur coꝛam eo q;3tum ad ĩpꝛoba

vV. moſynariũ ⁊ pꝛeeſſe ſpualibꝰ
officis in his que ad cultũ dei ſpectant.

eſt i religioſis

tionem vel repꝛobationẽ ſm equitatis
iuſticiam ſed ſiolũ ꝙ in talibus nõ dʒ ſu⸗
ſcipere officiuʒ aduocatũ nec patrociniũ
pꝛeſtare pꝛo aliqua parte tanq; aduoca
tus cũ ipſe in pꝛopꝛijs ⁊ in eccleſiaſticis

cauſis qaduocatũ habere debeat ut ſcribi

tur. v. q. ij. ¶Ad 3 eſt dicẽdu: o mol⸗
lium hominũ palatia vitanda ſunt a re

ligioſis ne ipſa frequentent cauſa cupi⸗

ditatis ⁊ curioſitatis ſʒ cauſa iuſticie eqꝗ
tatis ⁊ fraterne charitatis nõ repugnat
illis qui ſunt in perfectionis ſtatu regũ
palatia frequentare. Erat enim Oaniel
in perfectionis ſtatu ⁊ tñ poſtulauit a re

ge ut ↄſtitueret ſocios ſuos ſuꝑ oꝑapui-

cie babylonis. Ipſe vᷣo elegit in foꝛibus
palatij regis ſtare:ut Kribnr Dan h.
ſic ꝓpcedi⸗
D octauũ ir e⸗
enim ꝙ religioſi mendicãtes cum
perfectionis ſtatu non poſſint de negoci
is ſecularibus ſe intromittere:ſuꝑ illo.n.
verbo Treñ.iii.lapides ſanctuarij diſ-
perſi ſunt dicit glo.q; plangũtur mõachi
⁊ religioſi iplicati tempoꝛalibꝰ negocis
qꝛ nõ eſt actio ſecularis vite q; hodienõ

admiſtrẽt religioñi ⁊ miſtri altar. C S

Hieroꝰ dicit ⁊ põitur.lxxxviij.d. Nego
ciatoꝛem clericum ex inope diuiteʒ ⁊ ex
ignobili gloꝛioſum quaſi quãdam peſte,ʒ
fuge:magis e⸗ talis peſtis ſugienda
¶LDꝛeterea quod iterdici
tur vniuerſaliter clericis:ĩtelligitur eſſe
multo magis iterdictum religioſñs. Sʒ
de clericis ſcribit᷑.lxxxviij.di.decreuit
ſancta ſynodus nullum deiceps cleircuʒ
aut poſſeſſiones conducere aut negocis
ſecularibus ſe immiſcere. “ðD—ãÿ

1 ! 1 eſt:qꝛ ſtatꝰ oſe
J n cõtrari U ctio religioſoꝝ
ↄſiſtit ĩ charitate.Sed charitatis ẽ one

ra pꝛoximoꝛum poꝛtare Gal.vi. alter al
terius onera poꝛtate.

KRndęæeo dicenqum ꝙ diſiguedü

eſt ex parte negocioꝛum
⁊ ex parte religio ſoꝛuʒ.¶ ¶ Ex parte qui

dem negocioꝝ poſſumus dicere ꝙ que⸗
dam ſunt negocia ſecularia ſed nõ ſecula

riũ ꝑſonaꝝ. ¶C Quedam vo ſecularium

perſonaruʒ ſed nõ ſecularig. C Queda
aut ſecularia ⁊ ſeculariũ ꝑſonaꝝ.¶Sʒ
quedã nec ſecularia nec ſeculsriũ ꝑſona
ruũ. Pꝛima ergo negocia ſecularia no
pꝛobibent᷑ religioſis tractare: licet eniʒ
religioſis habẽtibꝰ poſſeſſiões in cõmu⸗/
ni vineas domos ⁊ alias res ſeculares
tractare que ſecularia eo ꝙ ſunt de rebꝰ
ſeculi nõ tamẽ ſunt ſecularium ꝑſonaru
ſed religioſum. Eodẽ mõ religions mẽ-⸗
dicantibꝰ licet pꝛedicta negocia ſecula/
ria adminiſtrare in ſubſidiũ viduarũ pu
pilloꝛũ ⁊ aliarum perſonaꝝ religioſarũ.

Megocia vo non ſecularia ꝑnis tamæe

ſecularibꝰ miſtrare pꝛopꝛium officiũ eſt
religioſoꝝ non quidẽ auctoꝛitate ꝓpꝛia
ſz auctoꝛitate ſedis aplłice.· Tractare au
tez negocia ſecularia ⁊ perſonaꝝ ſecula
riũ religioſis ⁊ vniuerſa liter clericis pꝛo
bibet᷑. Sed negocia nec ſecularia necꝑ/
ſonaꝝ ſeculariũ ↄuenit religioſis tracta
re ex pꝛopꝛio ipſoꝛum ꝑfectionis ſtatu.

x parte aũt religioſoꝝ diſtiguẽdu

eſt:qꝛ aut ĩmiſcent ſe ſecularibus nego/
cijs cauſa cupiditatis vel adipiſcẽde di-
guitatis uel laſciuitatis ut excutiãt col⸗-
lum ab obedientisa ſuoꝝpᷣlatoꝝ ⁊ quoli⸗
bet iſtoꝝ modoꝝ guiſſime peccãt ⁊ agũt
directe ↄtra tria pᷣncipalia vota ꝑ quoꝝ
obligatiõeʒ ipi poſiti ſt ĩ ꝑfectiõis ſtatu.

NM

I erso eſt vicendũ ꝙ
Ad Peunmu ſicut dieit Augꝰ in

epła ad ſebaſtianũ: pecunijs ⁊ negocis

alioꝝ tribulari nõ implicari:merere non
bre:doloꝛe ↄtra hi nõ auctoꝛitate attra
bi eſtperſecutio quã patiunt᷑omnes qui
volüt in rpᷣo pie viuere:⁊ ẽ pia triſtitia ⁊
ſi dici põt beata miſeria: ꝑfectio ergo re
ligioſoꝝ i boc cõſiſtit ut ĩtus de peccatis
2 negocijs ſeculariũ pꝛoſperis vel aduer
ſis ſint gaudentes vel cõpatiẽtes ꝑ cha
rit atẽ Ro.xij. Gaud ete cũ gaudẽtibꝰ fle
te cum flentibꝰ idipᷣm iuicem ſentientes

exterius cũ ſint imunes nõ ſimplicitati ᷣ
eis ꝑ mũdi cupiditatẽ. C Ad 2“ eſt di

cendum: ꝙ negociatoꝛè ibi. Hierꝛ acci -

pit ꝓ mercat oꝛe queʒ non licet exercere
clericis ⁊ religioſis. Maʒ ut ibi ſubdit᷑ ex
auctoꝛitate Aug.foꝛnicari boibꝰ ſemꝑ
non licet negociari vᷣo aliqñ licet: ante
eni q;quis ſit eccleſaſticus licet ei nego
ciari: facto vo iã religioſo uel clerico nõ
licet. Ad ꝭ“ eſt dicẽdũ:ꝙ iĩ illa ꝓhibi
tiõe facta clericis duo excipiunt᷑.Mõ.n.
debẽt ſe negocijs ſecularibꝰ imiſcere niſi
ꝓptercurã aut pupilloꝝ aut oꝛphanoꝝ⁊
viduaꝝ aut ſi foꝛte eps ciuitatis eccłia⸗
ſticaꝝ reꝝ Ollicizudin ri⸗ hbre Eerhiat
ic pꝛocedit. Ai
10 mi det.n.qꝙ religio
ſ cũ pfectõis ſtatu nõ poſſint lar
gioꝛes elemoſynas reciꝑe q; alij mendi⸗/
cantes Quãto.n.maioꝛ ipoſſibilitas re
tribuẽdi ↄſideraturi illis gbus elemoſy
na fit tãto maioꝛ retributio eterna reci
pit᷑: iuxta illð Luce.xiiij.Cũ facis ↄuiui
um voca pauꝑes debiles claudos et ce-
cos qui nõ habent vnde tibi retribuant:
retribuet᷑ aut tibi ĩ reſurrectiõe iuſtoꝛuzʒ.
Quãto ergo magis ſunt idigentes tãto
eis largioꝛes elemoſyne ſunt ↄferende.
¶ Pꝛeterea dare elemoſynã ẽ actꝰmibi
coꝛdie:ergo illis ſolũ ſunt alemoſyne dã
de qui ſunt miſerabiles:ſed illi qui volũ
tarie mẽdicitati ſe exponũt ſicut religio
ſi mendicãtes nõ ſunt miſerabiles:ſʒ ſo⸗
lũ illi q inuoluntarie pauꝑtatem icidunt
ꝓpter caſus foꝛtuitos ſine eoꝝ culpa: ta
libus ergo miſerabilibꝰ elemoſyne ſunt
dãde. ¶ Pꝛeterea Ambꝛoꝰ: dicit ĩ li. de
offi ꝙ cõſideranda eſt i largiẽdo elemo
ſynã debilit as ⁊ verecundia vel ſenectꝰ
illiꝰ cui dat᷑:tales eni ſenes verecundi ⁊
ehſles nequeũt ſibi vicenn⸗ erere
S eſt: quia illis lar
In C0 trart Ugioꝛes elemoſy⸗
ne ſunt tribuẽde quoꝛuz ꝓcuratoꝛes aplłi
fuerũt.Sed paupeꝝ relinquentiũ oĩa ꝓ/
pter xpᷣm quoꝝ perſonas repꝛeſentãt re

dei
1
,
gre
ne
ſte
0
hbi

8 Wrrrreerren

n

Ar.

ligio mendicãtes:apli fuerũt pcurato-
res:ſicut pʒ.ij.Cbhor ix. Et Gał ij.tm

ut pauperum memoꝛes eſſemus:qꝛ etiã

ſollicitus fuit hoc ipſum facere. .
Rn G eO dicẽdũ ꝙ multe cauſe cõ
X ſiderande ſunt i largitio
ne elemoſynaꝝ. ¶ Ana quidem eſt pot
idigentiam:repugnat.n.charitati ꝙas
vid eat fratrem ſuũ neceſſitatẽ habere ⁊
claudat viſcera ſua ab eo utdicit Joan.
¶ Secũda ẽ pꝛopter cultus dei reuerẽ
tiam.Scribitur eni Paralipp.vlt.qꝙ ſi
quis voluntarie volebat ofrerre ad edi/
ficationem templi:implebat manũ ſuaʒ

⁊? offerebat dño quod volebat. ¶ Ter⸗

tia eſt pꝛopter debiti iuſticiam: iuſtũ enĩ
eſt conferre tempoꝛalia illis a quibꝰ ſpi-
rituglia recipiuntur ut pꝛobat᷑.i.Chorlꝗ.
ix. CQuarta pꝛopter vite innocentiaʒ
Scribitur eni Eccł.xij.da miſericoꝛdi⁊
ne ſuſcipias peccatoꝛẽ:benefac humili ⁊
ne ded eris impio. Quinta pꝛopter re
cõpenſationis euidentiam. Quãto eniʒ
maioꝛ eſt enidentia in illis qui recipiũt
elemoſynam ⁊ faciant recompenſatõey
in oꝛa tionibus in conſilus ⁊ in alijs ſpi⸗/
ritua libus bonis tãto magis ẽ elemoſy
na tribuenda:penſatis ergo oibus iſtis
conditõibus religioſi largioꝛes elemo⸗

ſynas poſſunt recipere cum eoꝛuʒ perfe

ctionis ſtatu q; alij cmuniter mendicã
tes. ¶C Pꝛimo quia ſunt indigentes cuʒ
reliquerint omnia pꝛopter xpᷣm W.
cũdoqꝛ cultui diuino inſſtunt. ¶ Ter
tio quia euangeliuz annũciant vnde eſt
eis quaſi debituʒ. ¶ Quarto quia com
muniter melius vtuntur. ¶ Quinto qꝛ
magis recompenſant largioꝛes: tamen
intelligo cõſiderato debito moderamie
ne ſic largas elemoſynas recipiant ut di
tioꝛes ⁊ ſuꝑbioꝛes ipi appareãt i religio
ne tꝑalia ↄtẽnẽdo q; diuites ĩ ſeculo di

2 1 Duitias poſſidẽdo
Ad pꝛimũ ubige voſigedo

retributio tempoꝛalis in largitione ele⸗

centeſumaſerta 1

nhne non eſt cõſiderãda:ſed ſpiritus
lis ſit ad qua faciendã magis idonei ſùt
religioſi qᷓ; ali:nec tamẽ retributio tem
poꝛalis licita ⁊ boneſta ⁊ debita ⁊ oꝛdi
nata ad bonum ſpirituala neganda eſt
facienti elemoſynã:als heliceus peccaſ-
ſet quãdo dixit.iiij. Re.iiij.mulieri apð
quã ſuſtentabatur:ecce ſedule miniſtra⸗
ſti nobis quid vis ut faciam tibi.nungꝗd
habes negocium ⁊ vis ut loquar regi ſᷣ
ue pꝛincipi militie pꝛo te. Cld 2 eſt
dicenduʒ ꝙ ſicut duplex eſt felicitas ſpi
ritualis ⁊ tempoꝛalis:ita duplerx eſt mi
ſeria: q́;uis ergo pauperes voluntaric
non ſint miſerabiles miſeria ſpiritus li:
ſunt tamen miſerabile miſeria ken vo⸗
rali:ideo dꝑe tempoꝛalibꝰ eſt elemoſyna
eis exhibenda. C. Ad 2“eſt dicẽdu: ꝙ;
debilitas ⁊ egeſtas ſeu ſenectus ſũt que
dã ticulares conditiones pꝛopter quas
elemoſyna eſt facienda. Cõſideratis ta⸗
men omnibus largioꝛes elemoſyne fa⸗/
ciende ſunt religionis qᷓ; alijs pꝛopter il
Iia que victa ſuont..
QAueſtio. C vj.quomodo ſtatus per
fectio repꝛeſentatur in religioſis in com
muni poſſeſſiones habentibu.
Buc vidẽdũ eſtquo-
— * mogo ſtat? per
fectio repꝛeſentatur in reli
gioſis in communi poſſeſ/
ſiones bab entibus. Circa
J quod queruntur quinqã.
Pꝛimo vtrum religioſi habetes poſ-
ſeſſiones in communi repꝛeſentent chꝛi
ſti ⁊ apoſtoloꝛum perfectionis ſtatum.
¶Secundo vtrum religioſi babentes
poſſeſſiones in communi ſint in equaii
perfectionis ſtatu cum religioſis men⸗
dicantibus. Tertio vtrum religioſi
babentes poſſeſſiones in communi cum
eoꝛum perfectionis ſtatu poſſint men-
dicando elemoſynas recipere. C Quaꝛ
to vtꝛum religioñ pꝛoſeſſi in vna reli
gione cum eoꝛum peꝛfectiõis ſtatu ꝑpoſ/

9

7

ſint ꝑfici in pᷣlaturazs alterius religionis
¶ Quinto vtrũ ingredietes religionem

elapſo ꝓfeſſiõis ãno teneant᷑ exvoto in
religionis ꝑmanere ſicut pfeſſi.

M1M1 äergo ſic ꝓcedi
D. Pam tur: Nidetur
eni ꝙ religioſi hñtes poſſeſſiões
in cõi nõ repꝛeſentent chbꝛiſti ⁊ apłoꝛum
ꝑfectionis ſtatũ. Ille naq; modus viuł-
dinon repſentat ſtatũ ꝑfectionis chꝛiſti
2 aploꝝ quinõ eſt obſeruatus ꝑ chꝛiſtũ
⁊ apłos: ſed modꝰ viuendi de poſſeſſio
nibus in cõi ꝑ chꝛiſtũ ⁊ aplłos obſerua
tus nõẽ: ergo nõ repᷣſentat eoꝝ ꝑfectio-
nis ſtatu. ¶ Pꝛet erea Aug dicit iij. de
doctrina cbꝛiſtiana: ꝙ pᷣma cccleſie fide
lium bieroſolymis ↄ gregatpoſſeſſiões
non babuit:ſed tranſſata ad gentiles bʒ
qꝛ iſti nõ erant ſic capaces ſpũs ſancti:ſi
cut illi.hẽre ergo poſieſſiões diminuit de

pfectõis ſtatu chꝛiſti ⁊ ererss ſtatũ

apkoꝝ non repᷣſentat. ¶ Pꝛeterea ſtatũ

ꝓfrectionis cbꝛiſti ⁊ apłloꝝ repᷣſentant ſo

lum diſcipuli eius ⁊ eoꝝ vicem gerentes
Sʒ ſcribit᷑ Luce.xv. MHiſi ꝗs renũciaue
ritoibus que poſſidet nõ pot meus eẽ di
In cõtrariũ ſcipulus.
eſt: qꝛ monach
ſunt religioſi bentes poſſeſſiones in cõi:i
ſed de monachis dicit Berñ.inquadam
epła:Heu me miſerũ qualẽcunq; mona
chum cur adbuc viuo videre ad illud de
ueniſſe oꝛdinẽ noſtruʒ. oꝛdinẽ inq; ꝗ pꝛi
mꝰ fuit in eccleſia:iĩmo a quo incepit ec
cleſia:quo nullus in terra ſilioꝛ angelic
edinibus: nullus vicinioꝛ ei qui in celis
eſt birn mater nr̃a:ſiue ꝑ ardoꝛẽ caſtita
tis:ſiue ppt᷑ ardoꝛẽ charitatis:cuiꝰapo/
ſtoli inſtitutoꝛes fuerunt.
Rñ eO dicendum reßſentare
NErxpi ⁊ aploꝝ ꝑfectiois ſta
tuʒ:põt intelligi duplicit᷑. C Pꝛimo eẽn
tialiter:⁊ ſic oès qui obligant ſe ad ꝑfe/
ctionis oꝑa eᷣm tria vota eſſentialia repᷣ
ſentant xpi ⁊ aploꝝ ꝑfectõis ſtatũ. Scri
bit enim Nume.vi.qꝙ oẽs naxa reiqui ſe

Queſtio S

dño volebant cõſecrare:voto ſe aſtringe
bant ꝑ pfectiõis opera.Quãtüũcũq; ad

boc oẽs religioſi voto ſe aſtringẽtes ad

opa ſupererogatiõis bn illa tria cſſẽtia
lia vota equalit repᷣſentant chꝛiſti ⁊ apo
ſtoloꝝ ꝑfectionis ſtatũ:cũ apłi a rpᷣo pꝛi

us fuerint vocati ad ſtatũ religionis ſᷣm
illa tria vota pncipalia q; tum ad ſtatuʒ

plationis: ut ſupꝛa dictũ eſt. Secũdo
inſtrumẽtalit:⁊ ſic 'm diuerſum moduʒ
viuendi in voluntsria pauꝑtate diuerſi-
mode religioſi xpᷣi ⁊ aploꝝ ꝑfectiõis ſta
tum repꝛeſentant. ““
Ad pꝛrimuũ oer vekan g
—ͤú1 ois modus viuẽdi
in voluntaria paupertate in cbꝛiſto di⸗
uerſis tempoꝛibus exemplariter mõſtra
tus ẽ̊. Mã modꝰ viuedi de ꝓpꝛijs laboꝛi
bus monſtratꝰ ẽ tꝑe parentũ ſubiectois
a pueritia vſq; ad.xxx.annos: in q etate
parentibꝰobediens hũiliter ⁊ reuereter
laboꝛẽ coꝛpoꝛeũ cum eis ſuſtinuit: ut dic
Baſilius Luce.iij. Mod vᷣo viẽdi mẽ
dicantiũ de elemoſynis que ab alijs inſe
runt᷑ mõſtratꝰ ẽ tꝑe ſue pdicatõis qñ ipe
⁊ apłi viuebant de his que miniſtraban
tur eis de ſuis faculta tibus mulieres et
alie ꝑſone que ſequebant᷑ eũ: ut ſcribitur
Luce.viij od auͦt viuẽdi quo aliqua
mobilia in cõi ſeruant᷑ monſtratus eſt ꝑ
eũ tꝑe ꝑſecutionis ⁊ paſſiõis qñ tota il⸗/
la gente iudaica paſtoꝛẽ ſimul ⁊ gregem
pſequentẽ ↄgruam regulã tẽpoꝛi diſpẽ
ſauit ꝑmittens diſcipulis ut tollerent et

ſeruarent victui nceria: dicẽs Lu. xxij.

Munc qui babet ſacculũ tollat ſilr ⁊ pe/
ram. Sed modus viuendi de poſſeſſioni
bus in cõi ꝑ cbꝛiſtũ ⁊ apoſtolos non fuit
demonſtratus ꝓppter traſſationem eccle-
ſie de iudeis ad gentiles:ut dicit Melchi
ades papa.xii.q.i. ¶C Ad ⁊ꝛ eſt dð ꝙ cũ
Augꝰ dicit nullas eccleſias gentiũ feciſ/
ſe ut poſſeſſiones venderent ⁊ pᷣcia pone
rent ad pedes aploꝝ:intelligendu eſt de

gentilibꝰ qui fuerũt in eccleſa pᷣmitius:

qui tanq; ꝓpinqui ad ſimulachꝛa mauu

— e —

tige
sed
tsad
ſitin
apo
8
senm
ltu;
id⸗

ei⸗
ſn

ief
N
ſr
on
gos

Ar.

facta que ſoliti erant adoꝛare: non ſic ca
paces erant ſpũs ſancti ſicut iudei:ꝗ ex-
ercitati erãt colere vnũ deũ. Sʒ poſtmo
duũ multi getiles fuerũt qui poſſeſſiones
⁊ pᷣcia poſſeſſionũ reliqueruũt ⁊ pauperi/
bus erogauerũt:ſicut paulinus ⁊ hylari
us epi:ut de eis ſcribitur.xij.q.i. Ad
Zm eſt dicendũ:ꝙ relinquere poſſeſſiones
intelligit᷑ duplicit᷑:uel ꝓpꝛias uł coẽs.re
nunciare igit poꝛigs ptinet ad diſcipula
tum. ſed chꝛiſii coẽs poſſidere que a xpᷣi
fidelibus offerunt᷑ collegs monachoꝛũ
2 Slioꝝ:ut de fructibus in victu ⁊ veſtitu
neceſſaria ꝑcipiãt ſimul ſtat cũ xpᷣi apo⸗/
ſtola tus ꝑfect ionis ſtatu. ..
Slſecundũ heed it
ꝙ religioſi in cõi poſſeſſiones hñ
tes nõ ſint in equali ꝑfectionis ſtatu cuʒ
religioſis mẽdicantibus. Curatio eni et
defenſio poſſeſſionũ magnã ſollicitudi⸗
nem requirũt:ſed chꝛiſtꝰ ꝓbibuit ſollici⸗
tudinem Matth. vij. qua phibitionẽ vo
lentes conſequi ꝑfectionis ſtatũ ſeruare
tenent᷑ Pꝛererea cõmunitas poſſeſſi
onum plerũq; eſt cã litis ⁊ diſcoꝛdie:vt
ppůᷣus dicit:ſed xpᷣus reliquit pacẽ volen
tibus cõſequi gfectiẽis ſtatum: Jo.xv.
Paeen relinquo vobis: coitas ergo poſ
eſſionum diminuit de ꝑfectionis ſtatu.
Pꝛeterea poſſeſſienes cõfernnt᷑ reli/
gioſis cauſa hoſpitalitatis.vnde quidaʒ
religioſi boſpitalarij vocant᷑: ſed ipſi nul
lam boſpitalitatẽ faciunt:ergo ipſi non
ſunt in perfectionis ſtatu.

In cõtrariũ ch auia col⸗
ſentant collegium chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛum
ſed collegia epiſcopoꝝ ⁊ canonicoꝝ bñt
poſſeſſiones in cõmuni. Scribit᷑ eni.xij.
q.i. Expedit facultates eccleſie poſſide/

ri ⁊ ꝓpꝛias ꝑfectionis amoꝛe contemni:

ergo eodem mõ cũ ꝑfectionis ſtatu colle
gia religio ſoꝝ pñt in cõi poſſeſi ises bre.
* r1 dicendũ ꝙ ut ex ſupꝛadi
Ren 60 ctis eſt manifeſtũ ad ꝑ/

centeſimaſexta 11

fectionis ſtatũ multa requirunt᷑. ¶ Foꝛ
maliter quidẽ neceſſaria eſt charitatis ꝑ
fectio. ¶ Efficient᷑ vo triũ pᷣncipalium
votoꝝ ꝑpetua obligatio. Inſtrumẽ
taliter coꝛpoꝛa łin ieiun ijs ⁊ vigilijs ex
ercitatio ⁊ regularis obſeruatio. C Ex
emplarit᷑ aũt modi viuendi xpᷣi ⁊ apłoꝛũ
imitatio.Quantũ ergo ad charitatis ꝑ/
fectionẽ ep̃i ſunt in ꝑfcctioꝛi ſtatu ceter
alijs. Requirit eni pontificalis ſtatꝰ cha
ritatem ꝑfectã iam a cquiſit aʒ nõ a cqui-
rendũ. Quantuũ vᷣo ad triũ votoꝝ: pꝛinci
palium ꝑpetuã obligationẽ oẽs religio
ſi qui ad illa ſe obligant ſunt equalit᷑ in ꝑ
fectionis ſtatu. Quantũ aũt ad coꝛpoꝛa
lem exercitationẽ monachi ⁊ ꝓfeſſoꝛes
regule beaſt benedicti artioꝛi viuẽdi mo
do ꝑfectiõis ſtatnm acquirũt q; alij: ſed
q́ᷓ;tum ad modi viuendi chꝛiſti ⁊ apłoꝛũ
imita tionem religioſi medicantes mag
illum modũ viuendi ſequunt᷑ q; ali: cuʒ
in cõmuni poſſeſſiones nõ hẽant: nec in
ſpeciali:ſed ſolum de bis que quotidie a
chꝛiſtifidelibꝰ offerun t᷑ in victu ⁊ veſti i
neceſſaria recipiant.

172 ergo eſt dicẽdu: &
Ad Pamn nullus eſt modus

viuendi ꝗ aliquã ſollicitudinẽ nõ reꝗrat.
vnde ois ſollicitudo ꝑfectis nõ eſt ꝓbibi
ta:ſed talis que euoluat mentẽ a dei cõ/
templatione. Oe ſenſioiautez ⁊ ꝓcuratio
poſſeſſionũ põt fieri ꝑ vnius uel paucoꝝ
ſollicitudinem ⁊ ſic alij abſq; tꝑaliuʒ ſol
licitudine libere pnñt ſpualibꝰ vacare:qð
eſt fructus volutarie pauꝑtatis: dequo
dato ꝙ uli qui talẽ curã aſſumũt defectũ
patiant᷑:recuperãt in merito ꝓpter obſe
quium fraterne charitatis. CAd 2 E
dicẽdum:qꝙ religioſi hũtes poſſeſſiones
in cõi de eis litigare uel diſcoꝛdi br̃e nõ
debent. & Pꝛimo ꝗdem gꝗa ipſi volũta
riã pauꝑtate aſſumpſerunt. ¶ Secũdo
qꝛ ꝑudibundũ ẽ de tpalibꝰ litigare ꝗq tꝑa
lia ↄ tepſerũt. Tertio qꝛ de eis nõ ni
ſi in victu ⁊ veſtitu neceſſaria regrere de
bet. C Quarto qꝛ nõ ſunt eoꝝ ꝓpe ſed a
oο

Ar.
xbi fidelibꝰ eis cõceſſe. ¶CAd q“ ẽ dicẽ
dũ ꝙ ecclie eſt oꝛdinare religioſos ad di-/
uerſos ſines pꝛo fideliũ vtilitate.vnde ſ
ↄtingat aliquos religioſos oꝛdiatos eè
ad boſpitalitatẽ faciendãz ↄtingat eos
illam nõ ſeruare tanq; trãſgreſſoꝛes ſũt
puniẽdi ⁊ ad reſtitutionẽ cogẽdi eoꝛum
que in aliũ vſuz expẽdunt que a xpᷣi fide-
libus pꝛo illa cauſa erogars ut. Li
ic pꝛocedit. Ni
D tertin det᷑ eni ꝙ reli/

gieoſi babẽtes poſſeſſiones ĩ cõmu-⸗

ni cum eoꝝ ꝑfectionis ſtatu nõ poſſunt
mendicãdo elemoſynas reciꝑe. Elemo
ſyne eni dant ꝓpter indigẽtiam ſupplen
dam nõ pꝛopter ſupfluitatẽ ggẽdaʒ. Sʒ
vt Bern. ait in quadã epla dicitur ⁊ ve/
raciter creditur ſanctos patres illam vi

tam iſtituiſſe:⁊ vt in ea plures ſaluarent᷑

vſq; ad ifirmos regule tẽperaſſe rigoꝛeʒ
non regulaʒ deſtraxiſſe. Et ſubdit:abſit
autẽ vt credam tantam eos quãtam vi/
deo in pleriſq; monaſterijs vanitatẽ ac
ſuꝑfluitatẽ pcepiſſe vel conceſſiſſe. Mi⸗/
randũ eſt enim vnde inter monachos tã
ta imtemꝑantia in cõmeſſationibꝰ ⁊ po
tationibus in veſtimẽtis ⁊ lectiſternijs
2 equitaturis ⁊ cõſtruedis edificijs ino/
teſcere potuit. Pꝛeterea abutetibus
tꝑalibus non ſunt tꝑalia cõferẽda.Sed
ern. dicit de abbatibus monachoꝛũ in
quadam epla:vt cetera taceũ cũ tãta põ
pa ⁊ equit atura vidi abbatẽ incede tan
tis hoĩuʒ crin itoꝝ ſtipari obſequijs qua
tenus duobus epis vnius abbatis ſuffi
ceret multitudo:mẽtioꝛ ſi nõ vidi abba-
tẽſexaginta equos ⁊ eo ãplius in ſuo du
cere comitatu ita vt tranſeũtes non pa
tres eos dicerẽt eẽ monachoꝛum ſed do
minos caſtelloꝝ nõ rectoꝛes animaruz
Sed pꝛincipes pꝛouiciarũ. ¶ Pꝛeterea

Gꝛegoꝰ recitat in dialogo de monacho

iſaac ꝙ cũ ſibi poſſeſſiões ⁊ multa tꝑalia
offerrent᷑ ille ſue pauꝑtatis cuſtos foꝛtẽ
ſniam tenebat dicẽs monach' ꝗqĩ terra
poſſeſſionem querit monachus non eſt.

Queſſio i
In contrariũci an

— —

bilia cum pfectionis ſtatu recige:poſſũt
bona mobilia medicando querere. Sʒ

religioſ babẽtes poſſeſſiones in comu
ni recipiunt bona ſtabilia cum eoꝝ per-
fectionis ſtatu vt ſupꝛadictũ eſt:ergo eo

dez modo poſſunt alias elymoſynas mẽ
C60 ⸗dicando recie.

dicẽdum ꝙ in religioſis

duo cõſiderare poſſumus. Pꝛimo ſta
tus ꝑfectionem inquo ponũtur. Se

cundo finẽ ad quem per eccleſiaʒ oꝛdinã

tur. ¶ Quantum ergo ad pꝛimum cum
in ꝑfectionis ſtatu religioſi ponãtur per
obligationem trium pꝛincipaliũ votoꝛũ
Omne illud repugnat pꝑfectionis ſtatui
ipſoꝛum quod repugnat alicui triuz pꝛin
cipalium votoꝛu. Suꝑfluitas autẽ tem
poꝛalium planum eſt ꝙ repugnat voto
paupertatis: ideo omnis exceſſus vel in
poſſeſſionibus multiplicandis vel in ſu-

perfluis elemoſynis mendicandis repu
gnat eoꝛuʒ perfectionis ſtatui. Si otã
ta ſit paucitas poſſeſſionum ꝙ noniſuf⸗
ficiant vt inde in victu ⁊ veſtitu neceſſa/

ria babere poſſint: ſicut cõtingit aliqua
monaſteria habere vnam vines no aut

frumentũ ⁊ alia neceſſaria licite poſſunt
mendicando alias elemoſynas querere

ex quibus eoꝛum neceſſarijs poſſint ſub

uenire:vouentibus enim volũtariã pau
pertatem neceſſaria ſubtrabẽda nõ ſunt

OQuantũ v̈ ad ſecũdum religioſi qui

oꝛdinantur per eccleſiaʒ ad hoſpitalita/

tem tenẽdam ⁊ alia opera pietatis exer
cẽda nõ debẽt elemoſynas męedicare ex
quo ad hũc finem oꝛdinati ſunt ꝑ eccle/⸗
ſiã vt mèd icãtibꝰ debeãt ſbᷣueire. Si.n.

de bonis eccłianvna pars ſeqſtrãda ẽ vt

pauꝑes foueãtur:⁊ alia vt hoſpit es reci-
piantur multo magis hoc intelligenduʒ
eſt eſſe fiedum de bonis religioſoꝛũ qui⸗

bus ad boc a chꝛiſti fidelibꝰ poſſeſſiões
7 alis bona immobilia offerunt᷑: vndeer
ceſſus ⁊ ſuper ftuitates in talibus facere

— ,— — —. — „ —

— — — — ——

—— — — —

gini

hni
n
pen
tem
66
tenn

i⸗
8
zit
ere
tſ
0en
unt
al
its

gi⸗

non ſolum repugnat eoꝛuʒ perfectionis
ſtatui immo directe eſt contra finem ad
quem pꝛedicti religioſ oꝛdinant᷑. Et ᷣm
hbunc intellectum intelligende ſũt aucto

ritates Bernardi fupꝛa inducte. Eodeʒ

modo ſi aliqui religioſi oꝛdinant᷑ ad pꝛe
dicationem euangelij ⁊ ſacre ſcripture
expoſitionem ⁊ vt quietius ⁊ liberiꝰ huc

finem conſequi poſſint pꝛoniſum eſt per
eccleſiaz quatenus mendicando de bis

que a chꝛiſti fidelibꝰ offerunt᷑ in vitene/

ceſſarijs poſſint ſuſtentari nõ debẽet eſſe

poſſeſſionũ cultoꝛes vel domoꝛuʒ vel vi
nearum cura toꝛes:vt velint contra pꝛe
ceptum legis.Oeutro.xxij.arare in bo/
ue ⁊ aſino.Quia ⁊ ſi hoc nõ repugnat eo

rum pfectionis ſtatui repugnat tamẽ fi-

ni ad quem per eccleſam Ant oꝛcinei .
Sn 1e£1 ſic pꝛocedif.
gugn ti Digdetur eni

vꝓ religioſi pꝛofeſſi in vna religio
ne cum perfectionis ſtatu poſſint pꝛefi
ci in pꝛelaturam alteriꝰ religionis. Sta

tus enim perfectio conſiſtit in obligatio

ne trium votorum. Sed in omni religio
ne pꝛofitetur homo hec tria vota: ergo
quilibet religioſus poteſt eẽ in qualibet
religione pꝛelatus. ¶ Pꝛeterea epiſco
pus pꝛelatus eſt omnium religioſoꝛũ exi
ſtentium in ſua dioceſi niſi ſint exẽpti:ſʒ
epiſcopus quandoq; eſt clericus ſecula/
ris: multo ergo foꝛtius pꝛofeſſus in vna
religione poteſt eẽ pᷣlatꝰ in altera.CS.

moꝛum diueerſitas non poteſt aliquem

religioſum pꝛofeſſuzʒ in vna religiõe red
dere indignum ne efficiatur pꝛelatus in
alia. Recitat enij Gꝛegoꝰ de beato Be

nedicto.iij.dia logoꝛum: ꝙ cum quidaʒ

religioſi p̃fatud btm Bñdictũ rogarẽt
vt eis deberet pꝛeeſſe ⁊ ipſe diu reſiſtẽdo

⁊ pꝛedicẽdo ꝙ ſui moꝛes eoꝛũ moꝛibus
ↄuenire nõ poſſent: finaliter tamen ↄſen

ſum pꝛebuit ⁊ factus eſt eoꝝ pꝛelatus.

. ,,1H eſt:quod ſcribit᷑
In cotrarin extra in cõſtitu

tiõe clemẽtis de electiõe et electi ptãte.

centeſimaſerta

ſtitutio ant illa ſe extẽdit ſolù a

Cuũ rõni nõ cõgruat vt hoĩes diſparis ꝓ
feſſiõis vł habitꝰ ſiłi eiſdẽ moaſterijs ſo
cient ꝓbibemꝰ ne religioſus aligs in ab
batẽ vel platũ alt᷑iꝰ religiõis vel habitꝰ
de cetero eligat. Qð ſi ſecꝰactũ ertiterit
cO ſit eo ißo irritu ⁊ iane
do ꝙ gcu q; i platũ alio-

ru eligit᷑ caput eoꝝ oſtitui. Caput autẽ

cũ mebꝛis dʒ hre. & Pꝛio ↄueniẽtis vt
ſint vniꝰ mor ⁊ vniꝰ modi viuẽdi. ¶ 2
ĩ babitu apparetia vt nõ ↄiugat᷑ cãliter
⁊ idifferent᷑ caput bouis cũ mebꝛis leo⸗

nis:ſic alig phᷣi eẽ poſſibile tradiderũt:ſʒ

oꝛdiate caput hois collo et mẽbꝛis bois
ↄiigat᷑. 3 influẽtiã. Influit.n. caput
i mebꝛa motũ ⁊ ſenſũ: ꝙ ſi eẽt alteriꝰ na
ture ⁊ altef?ꝰ ꝓfeſſiõis mime facere poſ⸗
ſet. Quãtũ ad cõuenietia pᷣlatꝰ cũ ſub-
ditis dʒ eè eiuſdẽ moꝛis⁊ eiuſdẽ modi vi
nẽdi.Quãaãtũ vᷣo ad apparetiã dʒ eẽ eiuſ
dẽ babitꝰ. Apget.n. diſtictõ vniꝰreligio
nis ab alia potiſſime ꝑ habitũ:vñ cu ꝗs

religionẽ ꝓfitet᷑ habitꝰeiꝰ bñdicit᷑: ⁊ cuʒ

gs religioſus ad pᷣlationẽ aſſumit᷑ eiꝰ ha
bitü deſere nõ dʒ. Quãatũ aut ad influen
tiã debẽt eẽ eiuſdẽ ꝓfeſſiõis: ꝓpter ę iſta
tria cõgrue ꝓuiſum ẽ ne aliꝗs religioſus
pꝛofeſſus in vna religione in abbatẽ vel
in pꝛelatuʒ alterius religiõis vel babitꝰ

AG pꝛimũ de ceto eligat᷑.

ergo ẽ do.ꝙ ſic par

ticipatiõe ſpei oẽs hoĩies ſunt vnus hõ:

diſtinguut tñ pꝛopꝛijs qualitatibꝰ⁊ acci
dentibꝰ ſic pꝛofeſliõe ⁊ obligatiõe illoꝛũ
triũ pꝛincipaliũ votoꝝ omnes religiões
poſſunt dici vna religio:diſtiguũtur tñ p
pꝛijs habitibꝰ ⁊ m ſpẽalia ſtatuta ipo⸗
ruũ. Ad 2“ eſt diceuduz ꝙꝙ es eſt p̃la
tus cõmunis religioſoꝝ ⁊ eneoy Con
t illa ſe d pᷣlatũ
ſpẽalem:vñ ĩ eadẽ cõſtitutiõe luboir per
boc autem gꝗn religioſus in epiſcopuʒ ſe
chlaris vel cuiuſſibet regularis eccleſie
licite poſſit eligi:·non intendimus pꝛohi
bere. Ad ꝭeſt dicendum:ꝙ moꝛnuʒ
diuerſitas poteſt attendi q;tum ad duo
un 2

¶ Pꝛimo q;tum ad malitiam vel boni
tatẽ. ¶ Secũdo q́;tum ad modi viuẽdi
diuerſitateʒ Quãuis ergo per diuerſita
tem moꝛũ penes malitiamꝰ bonitatem
non impediatur religioſoꝝ in pᷣlaturam
electio eo ꝙ in qualibet religioe ſunt ali

qui boni moꝛis ⁊ aliqui mali: ipedit᷑ tñ
penes modi viuendi diuerſitatem: quia
pꝛelati cum ſubditis debent eſſe eiuſdez

pꝛofeſſionis ⁊ eiuſdem modi viuendi.

8W◻ ſic pꝛocedit᷑.
G umtu Videtur enĩ

Hv ingredientes religionẽ elapſo
ꝓfeſſionis anno nõ tenetur in religiõe ꝑ
man ere ſicut pꝛofeſſi. Monacho eniʒz no
licet votum vouere ſine licensia abbatis
7 ſi vouerit frangendũ eſt votu per ipᷣm
vt ſcribit᷑.xx.q.iiij.ergo ſtando vltra ꝓ/
feſſionis annũ: dato ꝙ vouerit remane.
re ex quo ꝙ in manibus abbatis ꝑ ꝓfeſ-
