bonis non eſt oꝛandu:quia iniuriã facit
martyri qui oꝛat pꝛo martyre. Mec pꝛo

valde malis:ſed pꝛo mediocriter bonis
pꝛoſunt ſuffragia eccleſie ut citius libe-
rẽtur ab igne purgatoꝛij.Et pꝛo medio
criter malis pꝛoſunt ad hoc ut mitiꝰ pu
niantur nunq; tamen liberantur.

Rergo ſine biu⸗
Buſtinend 0 dicio hunc mno

Nũ põt pꝛobabiliter reſpõdęeri ad rõnes

pꝛo ⁊ contra. Mam cũu pᷣmo dicit ꝙ;
pena pnrgatoꝛij ⁊ inferni ſint eiuſde ra
tionis: dicendu ꝙ nõ eſt verũ:quia illi ꝗ
ſunt in inferno ſũt in termino dãnatõis

illi vᷣo qui ſunt in purgatoꝛio ſunt in ter

mio ſaluatiõis:ideo rõne ſtatus pena
vtroꝛuq; nõ eſt eiuſde rõnis:⁊ dato ꝙ;
illi ⁊ iſti poſſint iuuari ꝑ ſuffragia eccle-
ſie:non tñ eodẽ modo:ſed illiqui ſunt in
purgatoꝛio iuuatur ut ex toto liberent᷑:

illi ?o qui ſũt in ĩferno ut mitiꝰ puniant

¶Ad ⁊eſt dicendũ qꝙ ſicut dictuz eſt
illa bona pꝛoſũt eis q;tuʒ ad pene ſẽſus
mitigationẽ:ſed nõ q́;tuʒ ad totalẽ libe
eione aul ſunt in termino dãnatiõis
ipſoꝝ. ¶.ρAd 3 bicendu eſt ꝙ;, eccleſia
neſcit qui ſint dãnati ⁊ qui nõ: ideo non
decipit᷑ dato ꝙ oꝛet pꝛo illis qui ſunt in
inferno:quia neſcit eos eſſe in inferno ꝑ
certitudinẽ. Oato tñ ꝙ oꝛet ut liberetur
de oꝛe leonis:eccleſia int edit cõfoꝛmare
oꝛationẽ ſuã uoluntati diuine hm quã h
non poſſint ex toto liberari:põt tamen
eoꝛum pena mitigari ut dictum eſt. Ael
poteſt dici ut aliqui dicũt ꝙ illa oꝛatio
non eſt pꝛo liberatione eoꝛum qui dam
nati ſunt: ſed gratiarũ actio ꝑꝛo illis qui
liberati ſunt ab illa pena. Ad Aeſt
dicendum ꝙ damnati ſemper ſoluũt et
ſemper patiũtur:nunqᷓ; tamen ſatiſta-

trigeſimaquarta

IIII
ciunt debito eo ꝙ illa ſatiſtactio non eſt
deo grata cum non pꝛocedat ex radice
charitatis. Ad yreſt dicendũ ꝙ ar-
guebatur in contrariuʒ ꝙ lʒ in inferno
non ſit redemptio ex toto liberaus eſt
tamen redemptio aliqualiter mitigans
et relaxans Similiter dicendũ ad aliud
ꝙ lʒ illi qui ſunt in in ferno non ſint ſub
iuriſditione pape q́; tum ad pene totalẽ
liberationem:ſunt tamen ſub iuriſditiõe
ſua q;tum ad illius pene aliqualem miti
gationem ſaltem ad illos qui meruerũt
bona eccleſie ſibi applicari per bona que
fecerunt dum vixerunt in oꝛhoee exi⸗
ſtentes in gratia:dato ꝙ finaliter cum
culpa deceſſerunt.

.

C Explicit pꝛi ma pars buius operis

in qua diximꝰ de poteſtate cccleſiaſtica

ſe. HMic vᷣo ſequitur determinare de
eccleſiaſtica poteſtate per cõparationeʒ
ad actum ad quem oꝛdinatur.

O ſtq uã viſũ eſt de
*α poteſtate
ecdeſiaſtica bm ſe. Nũc cõ
ſiderandum eſt de ipſa per
cCcompactionem ad actum
ad quem oꝛdinat. ¶ Et pꝛimo de actu
electionis q;tum ad dominiũ tẽpoꝛale.
¶Secundo de actu electionis q́;tum
ad dominium ſpirituale. Circa pꝛimuʒ
xij.occurrunt conſideranda. Pꝛimo
de imperatoꝛis electõe. ¶ Secudo de
ipſius imperij deriuatiõe. Tertio de
eius tranſſatiõe. ¶ Quarto de eius cõ
firmatione. ¶ Quinto de eius admini
ſtratione. ¶ Serxto de eius depoſitiõe.
Septimo de eius examinatione.
Occtauo de eius duratioe. ¶ MHono
de eius ceſſione ⁊ de eius conceſſione.
Decimo de eius legum inſtitutione.
Undecimo de alioꝛum regum ſub/
iectione. ,. QOuodecimo de alioꝛum re
gum coꝛꝛectione.

b 2

Ar.
¶ Oueſtio. xxxv. de impatoꝛis electiõe

—

Irca pꝛimũ ꝗqrunt᷑ octo: q gis: S
res auctoꝛitate pape eligunt imperato

Pꝛimo vtru pa⸗
pa ſeipſũ poſſit imperatoꝛe
eligere. ¶Secudo vtrũ ele-
ctoꝛes ꝑ quos papa imperatoꝛ eʒ eligit
debeant eſſe de alamania. C 3. vtrum
be p̃dictos electoꝛes poſſit mutare.
A vtrũ papa poſſit p̃dictos electo/
res de alia natione oꝛdinare q; de ala-
mania. ¶ vtrũ papa in electione im
patoꝛis poſſit alteri ꝑti eligẽtiũ fauere
6: vtrũ papa poſſit imperatoꝛẽ ſa⸗
cere per bereditaria ſucceſſionẽ: ſicut ꝑ
electionẽ. ¶ vtru papa melius face
ret'oꝛdinãdo imperiũ ꝑ bereditaria ſuc
ceſſionẽ q; ꝑ electionẽ. ¶S: vtrũ papa
melius faceret oꝛdinando plures impe
rratoꝛes q́; ynYum.
rimuũ ſic ꝓceditur:
2== P itLiget enim
ꝙ papa per ſeipſũ imperatoꝛẽ nõ poſſi. it
eligere. Sicit eni Hiero.ad ruſticu nar-
bonenſem epᷣm: Siẽ qui viſibilit in boc
mudo ius inuadit alienũ: accuſat᷑ a pau
pere:dãnat᷑ a iudice:ita in eccłia dei cuz
ꝗs ſtipendia perdit: clamet ad dnm ⁊ a
cbꝛiſto exaudit᷑ papa ergo nõ põt per ſe
ipſuùimꝑatoꝛẽ eligere:ſicut no pot glie⸗
nũ ius mandare. C S. ab illo imgatoꝛ
imediate nõ põt eligi a quo gladiu tem

poꝛalẽ nõ accepit:Sed dicit Innocèé. 2

*

ponit᷑.xiii.qliiii.c.queſituʒ. Meminerãt

eniʒ a deo poteſtates bas fviſſe oceſſag . 8
eChbor.vlti. Et ideo cũ ſubeſt cauſa ra/

ꝓpter vindictã noxioꝝ gladium fu
pmiſſum. Si ergo imꝑatoꝛ gladiu rece
pit a deo ? nõ a papa ab ipſo nõ poterit
eligi. S. dicit Aug. ⁊ ponit. xi. dl.
in bis rebus in quibꝰ nil certi ſtatuit di
uina ſcriptura: Mos ppłi dei ⁊ iſtituta
maioꝛũ p lege teneda ſunt: ſed iſta eſt cõ
ſuetudo in populo vxpiano: ut impera/
toꝛ eligat᷑uła pp ło:uel ab electoribꝰ de
put atis: ergo papa ꝑer ſeipſum non po

terit ipſu elige.
In otrarin eſt: qaꝛ kopoſitio

–—

Queſtio 1

vulgata philoſopbi eſt. pꝛopt᷑ qliod vnũ
uodq; tale:⁊ illud magis: Sed electo

reʒ:ergo per ſeipſũ poteſt eligere: exquo
eius auctoꝛit ate alij eligũt. 3
EO dicendũ ꝙ imperatoꝛ ẽ
Vminiſter pape:eo ipo ꝙ
płs ad Ro.

eſt miniſter dei Oicit eni

xiii. ; nõ ſine cã gladiũ poꝛtat:quia dei

miniſter ẽ iudex in irã ei qui malũ agit
deputauit enim deus imperatoꝛẽ tanq;

miniſtrũ ſũmi ſacerdotis:qꝛ eiꝰ ẽ᷑ eeclas

cõtritas ⁊ concuſſas reſtaurare: nouas
edificare:⁊ dei ſacerdotes honoꝛare:at-

qʒ cõtra bereticos ⁊ rebelles tueri.Eſt
gũt pncipalit᷑ agentis eligere miniſtros

⁊ inſtrumẽta ad ſuũ finem:ſicut ars mi
litaris cuius finis eſt victoꝛia:babet eli
gere eqſtrẽ ⁊ frenefractiuã ſm ꝙꝙ videt

expedire fini intento: ſic dr pmo Ethi.

vnde puto ꝙ papa ꝗ vniuerſos fideles
in pꝛeſenti eccleſia ad pacem hbzʒ oꝛdina
re.⁊ ad ſuꝑnaturalem finẽ cõſequendũ
dirigere ⁊ deſtinare iuſta ⁊ rõnabili cã
exiſtente:ꝑ ſeipſum poſſit imperatoꝛes
eligere: ut ꝓpter eligentiũ negligentiax
uel diſcoꝛdiã:aut ꝓpter electi bonitates
7 cõdecentiã:uel ꝓpter populi chꝛiſtia/
ni pacis puidentia: ſeuꝓpter cobercẽdi
bereticoꝝ paganoꝝ ⁊ ſciſmaticoꝝ potẽ
tiam ⁊ aud aciam. Poſſe enim pape ful
citum debet eſſe veritate:iuſticia:⁊ equi
tate. Mon enim poteſt aduerſus verita
tem:ſed ꝓ veritate:vt dicit Aplus.ii.ad

tion abilis ⁊ iuſta puto ꝙ poteſt.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendũ q
. ius el igendi impe-
ratoꝛẽ non ẽ conceſſum aliꝗbus in fauo
rem ipſoꝛũ:ſed in fauoꝛem eccleſie ⁊ po
puli chꝛiſtiani:cuius caput eſt ipſe papa
vnde qñ ſibi videret᷑ hoc eſſe in fauoꝛem
eccleſſe ⁊ pacè chꝛiſtiani ppłi: põt tale
ius eis ſubtrahere:ſic ꝓpt taleʒ cam eis
conceſſit· ¶¶ Ad ſecundũ eſt dicũdũ:ve
rum eſſe imperatoꝛem gladiũ recipere

A.

deoeo
rh de
hertoꝛ?
le cſuc
ſocapnt
Gdicon
nnicoba
boepoſt
ſunobe
ſoohe⸗
Ntatt
tion

4
ſtper
fanis
cores
trſe⸗
hant
ctoee
coſjpu
CCinp
ergopn
DMee
We
lies
neee
guini
tin
copi
P
66020.
K

cgtis 14
llectore⸗
U
honſeh⸗
une N
tosdene
hric
N
Chgin
ſinta

4
oeqlodn.
Sen elen
ntimperato⸗
ligere cqu⸗

inpergme
pe eoo g
h ſe
Ntat qaade⸗
imeli agt
ratoritmng
nebttaln
nne nn
honoꝛaret⸗
lestuen
zeminſti⸗
nſtas
isbebetcl
naNe
zmon
bos fot⸗
nbyouni
ſſapent
fonabili .
nheuc,
NeCageacn
rhmnun
honchi,
hacch
ſnatorpo
ningpeii
ſtanten
te me
Zolos
dan 1,
4,
vendiinpe⸗
ſuu infauo
cleſet
tien
nfun
l la

1

1

Ar.

ꝗ deo eo ꝙ a papsa nõ recipit niſ utẽ vi

cariꝰ dei. Mõ eniĩ papa põt eligere im/

peratoꝛẽ ut ſingularis ꝑſona quedã:ſed
ut eſt ſucceſſoꝛ petri qui imediate a chꝛi
ſto caput ecclenie oꝛdinatꝰẽ. C Ad 3“
eſt dicendu ꝙ ſicut dicit Augꝰ. in li. de
vnico baptiſmo:Veritati ⁊ rõniↄſuetu
doẽ poſtponẽda.Mõ.n dixit xpᷣs:Ego
ſum ↄſuetudo:Sʒ ego ſum veritas. Et
ideo papa qñ ↄſpiceret boc eſſe cõſonũ
veritati ⁊ iuſticie talem conſuetudinezʒ
rationabiliter poteſt hoſtponere.
1 00
D ſecundũ tbeete
det᷑ eni ꝙ electoꝛes ꝑquos papa
imperatoꝛẽ eligit nõ debeant eè de ala-
mania: quia illiꝰ regionis debẽet ee ele
ctores cuiꝰ ipſe electus imperatoꝛ noĩa
tur:ſed noiat᷑ imperatoꝛ romanoꝝ: ro
mani:uel de ꝑtibus italie debẽt eſſe ele/
ctoꝛes. S. ad eligendũ ꝑſonãpubli/
cam publici ⁊ vles debẽt eſſe electoꝛes:
ſed imperatoꝛ eſt ꝑſona publica ⁊ vlis:
ergo vniu erſales ⁊ de qualibet regione
dz br̃e clectoꝛes.U. S.in electiõe pᷣla-/
ture ſpualis non cõcedit᷑ aliqð ius ipſis
laicis:ut ſupꝛa dictũ fuit:ergo eodẽ mõ
in electione pᷣlature tẽpoꝛalis nõ dʒ ac-
quiri aliquod ius eligendi ipſis clericis
cũ tñ in electiõe imperatoꝛis tres epi-
Copi pona ntur ius babere⸗
Rerar & eſt ipſa antiqua
In CO tranmm⸗ verude eclu⸗
* S do ; GBꝛeegꝰ. quintꝰ tꝑe
Rnd 60 ttonis imꝑatoꝛis 3 5
catis ⁊ regꝗſitis pncipibꝰ alamanie.vij.
electoꝛes iſtituit officiales ipſius curie
imperiælis:qᷓtuoꝛ laicos:ut regem Bo⸗/
hemie:Oucem ſaxonie: Comitẽ palati
num: ⁊ Marchionẽ bꝛandaburgeñ. Et
tres clericos: Archicpᷣm maguntineñ.
Colonieñ.⁊ CTreuereñ. ¶ Cauſa aute
qre ſolũ de alamania pꝛedicti electoꝛes
ſunt aſſumpti cõiter triplex aſſignatur
Ena fuit:qꝛ de alamania fuerũt il-
li pncipes qui liberauerũt eccleſiam de

5

trigeſumaquina n

buitute lõgobardoꝝ ⁊ ipioꝝ Romanoꝝ
Secũda fuit chot ik⸗ populi ad
ſanctũ Petrum/⁊? Paulũ:qð apparet in
eoꝝ cõtinua peregrinatiõe ad viſit ãduʒ
eccleſias dictoꝝ apoſtoloꝛuz. ¶ Tertia
fuit volũtas pape:puta Greg.v. qui de
theutonia fuit natus:⁊ conſanguineus
Ottonis imperatoꝛis.

Ad primũ ergo eſt dicenduz
ſicut dicit Au⸗
gꝰ.v.de ciuita.dei.c.xij.Quales tunc fu
erint Romani:⁊ quales nũc ſũt:ex ſnĩa
Cathonis vid eri põt. Me lite inquit Ca
tho exiſtimare maioꝛes noſtros armis
rẽpublicã ex parua magnãa feciſſe:quia
ſi ita eſſet multo pulchꝛioꝛẽ ⁊ maioꝛem
nos haheremꝰ:cu ſocioꝝ atq; ciuiũ ar⸗
moꝛũ ⁊ equoꝝ maioꝛ nobis copia ſit q;
illis. Sed alia fuere que illos viros ma-
gnos fecerũt:que in nobis nulla ſut:pꝛo
virtutibꝰ nanq; illoꝝ babemꝰ luxuriam
atq; auaricia:reipublice egeſtatẽ: puati
boni opulentiã:laudamꝰ diuitias: ſequi
mur inertiã:inter bonos ⁊ malos diſcri
men nullũ:oĩa virtutis pꝛemia ambitio
poſſidet. Quia ẽ̊ͤ Romam ante xpᷣi ad-
uẽtũ fuerũt patrie zelatoꝛes:reipublice
amatoꝛes: ⁊ legis ⁊ iuſticie obſeruato/
res:ideo imperiũ in toto oꝛbe obtinere
meruerũt:ſed poſtmodũ qꝛ obſcuratũ eſt
aurũ mutatꝰ eſt coloꝛ optimꝰ:atq; lapi
des ſanctuarij fuerunt diſperſi:z armis
contraris ad virtutes fuerunt armati:
merito tam imperiũ qᷓ; ius eligẽdi impe
ratoꝛeẽ ꝑdiderunt. Ad ſecundum eſt
dicendum ꝙ ſicut dicit pᷣus.i. Metha.
Actiões ſũut ſuppoſitoꝝ particulariũ:iõ
ius eligẽdi imꝑatoꝛe aligbꝰ ꝑſonis par/

ticularibꝰ cõmitti opoꝛtuit. Quare aũt

ſpecialiꝰ de alamania q; de alis regiõe:
ſuperiꝰ cauſa eſt aſſignata. C Ad zueſt
dicendu ꝙ q́Bᷓuis iperiũ ſit dominiu tẽpo
rale oꝛdinatũ eſt tñ in miniſteriũ ⁊ in ob
ſequiũ dominij ſpualis.Eſt aute contra
naturã rei tẽpoꝛalis in rem ſpnaleʒ age
ſua ꝓpꝛia virtute:ſed ſpuale ſupꝛa tꝑale
0 3

Ar.

ſua pꝛopꝛia virtute actionem ⁊ iuriſdi-
tionẽ habere poteſt:quia ſpiritualis bo
mo iudicat omnia ⁊ ipſe a nemine iudi/
catur:ut dicit Aplus.i.ad Chot᷑.iit
Otertium eccei
2 Digdet᷑ enĩ
ꝙ; papa dictos electoꝛes nõ poſ-
ſit mut are. Dicit eni, Gꝛeg. ⁊ ponitur
xxv.q.ij. Eccleſiaſtice moderatiõi oĩno
conueniens eſt: ut que oꝛdinata fuerunt
uel deciſa nulla in poſterum debeant re
fragatione turbari. Exquo ergo oꝛdi-
nati ſunt electoꝛes ꝑ papam mutari nõ
poſſunt. Pꝛeterea ſcribitur extra de
elec.c.venerabilem. illis pꝛincipibꝰ ius
⁊ poteſtatem eligendi regem in impera
toꝛem poſtmodũ ꝓmouendũ recogno/
ſcimus ut debemus:ad quos de iure ac
antiqua conſuetudine noſcitur pertine/
re:ſed ex antiqua conſuetudine pꝛedicti
electoꝛes ius eligendi imperatoꝛem ha
buerunt:ergo per papaʒ mutari nõ poſ-
ſunt. C Pꝛeterea quod poteſt eſſe ma/
teria ſcandali ⁊ ſciſmatis in eccleſia ꝑ
papam non debet fieriſed mutando pᷣ⸗
dictos electoꝛes poteſt eſſe materia ſcã
dali ⁊ ſciſmatis: ꝑ papã ſieri nõ põt.

.

An contrarii rken

ba bet imperium: ſed tales electoꝛes oꝛ
dinati ſunt per papam: ergo per papaʒ
poſſũt mutari:⁊ niloco onali inſtitui.
PE⸗ dicendum ꝙ ſicut dicit
Knd c0 phůus v. Ethi. Actꝰ? hu⸗
mani ſic ſunt variabiles pꝛopter parti-
culares circũſtantias occurrentes: ⁊ ꝓ
pter eoꝛum mutabilitatem utnon poſ⸗
ſint menſurari ⁊ regulari ſub regula in/
flexibili:utputa ferrea:ſʒ opoꝛtet ꝙ re/
gulentur ⁊ menſurentur ſub regula fle/
ribili ⁊ plumbea. ¶ Qu auis ergo noui
tates ſint timende:vbi tamẽ euidens ⁊
manifeſta apparet vtilitas poteſtatipa
pe ſubeſſe dinoſcitur mutare ⁊ innoua/
re omne quod expedit reiꝑublice vtilita
tiimec mutationes canonu ⁊ ſtatutoꝛuʒ

Queſtio III

pꝛedeceſſoꝝ: uel ſuoꝛũ met attribuendũ

eſt eius animi leuitati:quando videtur

eſſe expediens reipublice vtilitati: ⁊ pa

cis populi cbꝛiſtiani vnitati. Scribitur

enim Heſter.xvi.qꝙ quia multi bonita/
te ⁊ honoꝛe qui in eos collatus eſt abu/
tuntur in ſuperbiam: ⁊ non ſolum ſubie
ctos nituntur oppꝛimere:ſed datazʒ ſibi
gloꝛiam non ferentes in ipſos qui dede
runt mohunt᷑ inſidias:nec contenti ſunt
gratiã non agere beneficijs:ſed dei qq;
cuncta cernetis arbitrant᷑ ſe fugere poſ-
ſe ſententia m:vnde ꝓpuidendum eſt paci
omnium ꝓuinciarũ:nec putare debetis
ſi diuerſa iubemus: ex animi noſtiri veni
releuitate:ſed ꝓ qualitate ⁊ neceſſitate
tẽpoꝛũ ut reipublice poſſit vtilitas fer-
G pꝛim re ſententiam.
14 82 Uergo eſt dicendum
ꝙ illa que ſunt deciſa ⁊ oꝛdinata cauſa
oꝛdinationis ⁊ deciſionis non mutata
mutari ⁊ perturbari non debent:ſj mu⸗
tata cauſa in bonum uel in malũ poſſũt
ſic oꝛdinata ⁊ deciſa aliter mutari ⁊ ali
teroꝛdinari. Ad ſecundũ eſt dicẽdũ
q; argumentum ſoluitur in eadẽ decre.
allegata:quia ibi dicitur ius ⁊ poteſtas

eligendi imperatoꝛem ad ſedem apoſto

licam pertinere:ſicut ergoa ſede apoſto
lica poteſtas eligendi imperatoꝛem ele

ctoꝛibus eſt conceſſa: ita a pdicta ſede

poteſt eis auferri. ¶ Ad 3t dicenduʒ
ꝙ ſcandalum actiuum ſemper eſt vitã⸗/
dum: ſed ſcandalum paſſiuum quadoq;
potius eſt permittendum q; veritas do
ctrine uel equitas iuſticie omittatur.

ſic pꝛocedit᷑:
D quartu Alaetur en

y papa pꝛedictos electoꝛes non

poſſit de alia regione facere q́; de ala⸗/

mania. Oicit en im Gꝛegꝰ. ⁊ ponit᷑.xxv.
q.ii.c.quod vᷣo abſit a me ut ſtatuta ma
ioꝛum cum ſacerdotibus meis in quali-
bet eccleſia infringam:quia mihi iniuri-/
am facio:ſi fratrum meoꝝ iura pturbo
Scd perturbatio iuris illarũ eccleſiaru

N.
eb⸗
Uceſs .
Crspe
Cpeetea
ſhugie
ſigels⸗a
Uafcut

(ohein

Cpee
ufate⸗
ten
ſkn
nnü
tiohe
ſatlle
Ki
(gulst
detbe
ginot
cli⸗
tifaa
K
Ss
aer
dyo
cyni
luſti
herſos
uia p
lotse
finnen
tu
chlare
ſehrri
geper⸗
ſpperer
Ceſe 1
ettt
ſt Chte⸗

„*

Nehſüe

Reng

U

attnbuendi
mdopigetut
tlltati1
ti Sarbitu
ultibonite,
tus eſtabo⸗
nſolum ſobee
ſcl datzibi
pos nid
contehtifn
6:ſel deiig
ſefugereo⸗

ndumeſtdad

1

tare dchant
mi rolnron
e1 ndſtn
tlluns ⸗
ſaranmn⸗
knuatun
edratzcnnt
ston futut
dchentßn,⸗
mũnſit
purm ul
ick donn
ahotcht
deneoi
aſce iſe
emmmmnt
oita ſ
inican
r Atplth

erita6r

erol

Coꝛstol

cte chde
Utſtane
neszaun
umhi in
ura hennn
nicalci

Ar.

eſſet Maguntinẽſis: Coloniẽſis:⁊ Tre
uerẽſis.ſi de alia regione oꝛdinarent᷑ ele
ctoꝛes:papa ergo nõ poteſt hoc facere.
Pꝛeterea ide Grego.dicit ca ⁊ qõne
ſupꝛadicta. Sicut noſtra defendimꝰ ita
ſingulis quibuſq; eccleſus ſua iura ſer/
uamꝰ.iura ergo illaꝝ eccleſiaꝝ ſuꝑ ele-
ctione imꝑatoꝛis papa nõ põt auferre.
Pꝛeterca qð oꝛdinatũ eſt pꝛo pace ⁊

vnirate eccleñe papa imutare non põt.

Dicit enim iuriſcõſultꝰnulla iuris ratio
patit᷑ ut que ſalubꝛiter pꝛo vtilitate ho
minũ introducũtur nos durioꝛe in erpᷣ/
tatione contra ipſoꝝ cõmodũ ꝓducamꝰ
ſed tales electoꝛes pꝛo pace eccleſie vi/
dent᷑ eẽ oꝛdinati:ergo ꝑapa hoc imutare

N AP 1 nö poteſt.
In COtrarin eſt quia mutata

cauſa mutari debʒ effectꝰ?: ſed cauſa q̃re

de theutonia pᷣdicti electoꝛes fuerũt oꝛ
dinati fuit defenſio ꝓtectio ⁊ liberatio
eccleſie de poteſtate tyrãnoꝝ: mutata S
tali cauſa poſſet mutari iuſte dignitas
Ri CO /talis eis conceſſa.
Odicendum qꝙ pape eſt in
oĩbus regnis mutare ⁊ tranſſationè fa
cere tam in electo q; in electoꝛibꝰ ꝓpter
duo. Pꝛio:quia vicarius eſt illius qui

regnũ a gente in gẽtem tranſfert ppter

iniuſticias ⁊ iniurias ⁊ cõtumęelias:⁊ di
uerſos dolos:ut ſcribit᷑ Eccle.x. C2·.
quia ipſe ſolus habet cõſiderare finem
totius eccleſie:⁊ ad dictuʒ finem oẽs oꝛ
dinare per debita media. Dicit enĩ Ii⸗/
doꝛꝰ in lib.de ſũmo bono.qꝙ poteſtates
ſeculares intra eceleſia m neceſſarie non
eſſent:niſi ut ꝙ non pᷣualet ſacerdos effi
cereper doctrine ſermonẽ poteſtas hoc
imperet per vdiſcipline terroꝛẽ:quia ſepe
celeſte regnũ per regnum terreſtre pꝛo/⸗
ficit ut qu ando aliqui intra eccleſiaʒ po
ſiti contra fidem et diſciplinam eccleſie
agunt rigoꝛe pꝛincipuù conterant᷑:quãdo

ergo ſumus pontifex hoc videret ad talẽ

finẽ magis valere ꝑſonas alicuiꝰ regni
vel regiois q; alteriꝰ poſſet iuſte huiuſ

trigeſimaquinta v

modi tranſmutationem Herre⸗
*1 ergo eſt dicen
Ad pꝛmum α☛ien
non ſunt conceſſa illis eccleſijs pꝛopter
ſingularem ipſaꝝ vtilitatem: ſed ꝓpter
totius eccleſie vniuerſalis ⁊ populi chbꝛi
ſtia ni pacificaʒ vnitatem:⁊ ideo quãdo
pꝛopter talem cauſaʒ ſubtraberent᷑ eis
illa iura abſq; ꝑturbatione iuris pꝛopꝛij
fieri poſſet ¶ Ad ⁊"eſt vicendũ ꝙ ſũ/
mus pontifex eſt paſtoꝛ coõmunis totiꝰ
eccleſie:⁊ ideo ius cuiuſlibet eccleſie par
ticularis ſic vebet defendere ꝙ non de
rogetur iuri õmunis boni:quod eſt pᷣfe
rendum cuilibet bono pꝛiuato. C Ald
ʒmeſt dicendum ꝙ pax eccleſie conſiſtit
in obſeruatiõe diuine iuſticie:quia iuſti/
cia ⁊ pax oſculate ſunt.plerũq; vᷣo talis
pax magis aliquando babetur per mu-
tationem ⁊ diuiſionem aliquoꝛuʒ q́; per
eoꝛum cõmunica tione. Ande Saluatoꝛ
Mathei. x.dicit. MHolite arbitrari ꝙ ve⸗
nerim pacem mittere in terraʒ:quia nõ
veni pacem mittere ſed gladium.
Dgquintũ deoe i⸗
videt᷑ euiʒ qp
papa nõ poſſit al eri parti eligen
tiũ fauere:’qꝛ papa nõ debet eẽ acceptoꝛ
ꝑſon aꝝ. Scribit᷑ eni ad Ro.ij.q; nõ ẽ ꝑ/
ſonaꝝ acceptio apud deu:ſj papa ẽ vica
rius dei:non g debet vni parti magis q;
alteri fauere. ¶ S.pape ⁊ oibꝰ iudicibꝰ
dr Eſa. xxx. Mec ẽ via ãbulate ĩ ea ⁊ nõ
declinet ad dextrà neq; ad ſiniſtrã:nõ
debet papa mag ad vnã partẽ electoꝝ
declinare q; ad aliã. ¶ D. dicit Iſido. iĩ
lib. de ſũmo bono. Ois qui recte ſudicat
ſtaterã ĩ manu ſua poꝛtat:ut iuſto libꝛa
mine quedã ꝑ eqtatẽ coꝛꝛigat quedã vo
ꝑ miſerationẽ idulgeat.nõ debʒ papa
vni ꝑti maioꝛe fauoꝛẽ pᷣbere qᷓ; alteri.

4 Ari ſ eſt qð ſcribit᷑ ex ð
In 2„ trarin elec.c.ven erabilẽ.
Rnd 60 dicẽdũ ꝙ ſicut dicit Da
⸗ maſcenꝰ ij. lib.c. xx. Ele
ctio eſt duoꝝ exiſtẽtiũ vnũ pᷣ altero eligẽ.

Ar.

Si ergo cõtingat electoꝛes imꝑatoꝛes
duoſeligere:ad papa ꝑtinet alteri parti
in hoc fauere: ut vnũ illoꝝpꝛe altero eli
gat quẽ magis cognoſcit eſſe idonu pꝛo
aduoca tione ⁊ defenſione eccleſie:⁊ cui
fama vita ⁊ iuſticia magis ſuffragãtur.
vel qñ altera pars vocata ⁊ expectata
nollet eligere.vel ad eligendũ cõuenire.
vnde ſcribit᷑ exde elec.c.aſſignato.Qnñ
autẽ ĩ electiõe imꝑatoꝛis vota pꝛincipu
diuidũtur poſt admonitionẽ ⁊ expecta-
tionẽ alteri partiũ fauere poſſumꝰ:ma
xime poſtq; a nobis vnctio coꝛonatio ⁊
cõſecratio poſtulat᷑: iure patet pariter ⁊
exẽplo. Jure quidẽ:quia ſi pꝛincipes vo
cati ⁊ expectati noluerint cõuenire: ſe/
des apoſtolica aduocato ⁊ defeſoꝛe ca-
rere nõ debet. Exẽplo voquia cũ Lota
rius ⁊ Conradus in diſcoꝛdia fuiſſent
electi Romanꝰ põtifex Lotariũ coꝛona
uit: ⁊ imperiũ obtinuit coꝛonatus.
D pꝛimũ ergo eſt dicẽdů ÿ ac
. ceptio ꝑſone contra
veritatẽ doctrine vel equitateʒ iuſticie
ſeu bonitatẽ vite peccatũ eſt: ſed pᷣferri
vnã ꝑſonã alteri nõ rõne ꝑſone ſed ꝓpt
iſta tria nõ eſt acceptio perſone. C Ad
2meſt dicendũ ꝙ ſicut ſcribit᷑ Pꝛouer.iiij
Vias que a dextris ſunt nouit bvñs.per
uerſe vᷣo ſunt que a ſiniſtris ſunt. fauere
ergo ꝑſone ꝓpter bonitatẽ vite ⁊ equi/
tatẽ iuſticie non eſt declinare a dertris:
ſed eſt dexterã viaʒ cuſtodire. Ad3*
eſt dicendũ ꝙ ſtaterã in manu tenere eſt
iuſticie fauere. AUnde cũ papa alteri par
tiuũ eligentiũ fauoꝛẽ pꝛebet ꝓpter eꝗtate
iuſticie:nõ rõne ꝑſone:nõ deũñſtit ꝓpter
boc ſtateram in manu poꝛtare.
D ſe xtũ ſic ꝓcedit᷑.videt
— eni ꝙ papa non
poſſit imꝑatoꝛè facere ꝑ beredita
riam ſucceſſionè ſicut ꝑ electionem:quia
dominiũ im piale papa non debet expo/⸗
nere caſii ⁊ foꝛtune.Sed ſi imꝑatoꝛ fie
ret per ſucceſſionem:exponeret᷑ imꝑiale
dominiũ caſui ⁊ foꝛtune:quia neſciretur

Queſtio »

cuiꝰʒ eli ⁊ diſcretiõis eſſet filius regna

turus poſt eum:ergo nõ per bereditariã
ſucceſſionẽ debet fieri ſ ꝑ electionẽ ſolũ

¶Pꝛeterea ſcribit᷑ ex.de elec.ꝙ eccłia
non debet carere aduocato ⁊ defenſoꝛe
ſed magno tẽpoꝛe careret huiuſmodi ad
uocato ⁊ defenſoꝛe ſi huiuſmodi domi⸗-
niũ per ſucceſſionẽ hereditariã filioꝛum
traſferrent᷑: ergo ⁊c. C Pꝛeterea talis
debet in imperatoꝛẽ eligi qui alios exce
dit in liberalitate ⁊ poteſtate.⁊ reipubli
ce communitate: ſed talia magis appa
rent ſi eligit᷑ ꝑſona q; ſi remittit᷑ dñium
ad ſi vcceſſua bereditatẽ filioꝝ magis æ
tale dominiuz debet currere ꝑ electionẽ
q́; per hereditariam ſucceſſionem.

2* 4 1*a1 eſt quia impe-
In cotrarin fiale vormmgn;

ſpectat ad eccleſiã de iure poſitiuo. Sic
5́ͤ eccłia oꝛdiauit hmõi dominiũ fienduũ
per electionẽ:ita põt oꝛdinare ꝙ vadat
per bercgitariam ſcceſſtonem. ia:
* dicendu ꝙ eccłisa idiget
Rnd c0 imꝑatoꝛe tanq; l
cato ⁊ defẽſoꝛe pꝛo ſtatu põtifico pñtis
vite. Scribit᷑ eni.x.di.c.quoniaʒ idem.⁊
xcvi.di.c.cũ ad verũ ꝙ chꝛiſtiani impe/
ratoꝛes pꝛo eterna vita pontificibꝰ indi
gent. Pontifices vo tmmodo pꝛo curſu
rerũ tepoꝛaliũ imꝑialibꝰ legibꝰ vtuntur
quatenꝰ ſpiritualis bomo non ĩplicet ſe
negocis ſecularibꝰ. Hac de cã aplus bᷣ
ad Thimo.ij.pᷣcepit oꝛatiões ⁊ obſecra
tiões fierpꝛo regibꝰ ⁊ oibus qui in ſub
limitatibꝰ ſunt ut quietã ⁊ tranquillam
vitam aga mus in omni pietate ⁊ caſti/
tate. Et pꝛo tali fine Hiere. etiam ꝑꝛo
regibus infidelibus mandauit oratioes
fieri. Scribitur enim Baruth.i. Oꝛate
pꝛo vita NHabuchodonoſoꝛ regis Baby
lonis. ⁊ pꝛo vita filij eius.ſ. Balthaſar
ut ſint dies eoꝛum ſicut dies celi ſuper

terram:⁊ viua mus ſub vmbꝛa ipſoꝛum:

et inueniamꝰ gratiam in conſpectu eoꝝ
Quãdo ergo papa videret populo chꝛi
ſtiano magis pacem dari per heredita/⸗

A.

fotntea
Chemg
ſcntoꝛd

G

Moneret
pene⸗
fbonie
trco
ſctbene
Nhortn
ehdun
ſnſee
Nrhp
Ciosue
loconm
tebon
pwum
utn
nuir
ſae
lisge
ſiunt

peri
cea
paon

ſols
amoꝛe
büili
umor⸗
odi
elgvoe
caot
n., C
kßone
Eeſegt
ſin

MMeho

flius tegne⸗
rbercdſtari
clectione ſoli
decgceclie

9rdeſcnſoe

buiuſtmocisd

ſmodi don⸗

ariä filoun

Neteres talG

guislios dee
rer fepthl
magis epp⸗
mitntdinn
liop nags

Crepcltei.

ſiopen⸗

ſtauinine⸗

inemonitu
porio S
miniifenti
urey at
NeN.
uclig inhet
niß v,
iſtco pntis
gichien
ſiamiimpe,
tiſichyn
oCopoſ
ſcziptuin
nonipleg
eciaplii
stobſn
s guiint
trunqulan
ſctttſt
ge tian ,
jauitortten
ncige
or tegis
bun
ſes ,
ptuſten
4 epllh
di
Ncher

—. =
=☛ - = =

=

=—
= —
= =
= = =

1

=

Ar.
riam ſucceſſionem imperij qᷓ; per electi

onem: puto ꝙ ſic poſſet oꝛdinare iſtud
ſicut oꝛdinauit illud.

. ergo eſt dicen
Ad Pꝛimum a q̈ non ex

poneretur caſui ⁊ foꝛtune dominiũ im/
periale eo ꝙ filio nato poſſunt aſſocia-
ri boni conſiliarii ⁊ ſapientes viri:quo⸗
rum conſilio ⁊ pꝛudẽtia reſpublica poſ

ſet bene tractari. ⁊ eccleſia iuuari in eiꝰ

oꝑoꝛtunitatibus. ¶ Ad ſecundũ ẽ di
cendum ꝙ non careret aduocato ⁊ de/
fenſoꝛe magno tempoꝛe eccleſia: eo ꝙꝙ
per ſapientes ſibi datos ꝑpoſſʒ buiuſmo
di aduocatio ⁊ defenſio fieri: ꝙ ſi ſpꝛe
to conſilio ſapientum: ⁊ dimiſſa ſocieta
te bonoꝛum vellet pꝛiuatum bonũ ⁊ pꝛo
pꝛium appetitum ſequi iam non eet rex

ſed tyrannus. Agd tertium eſt dicen

dum ꝙ filij nobilium debent inſtrui et
nutriri ĩ bonis moꝛibꝰ: et ſic babituari

in liberalitate. z ut ſint dei eccleſie ⁊ iu/

ſticie amatoꝛes qꝙ talia reperiantur in

eis actualiter cum ad vominium perue

niunt:ſicut inneniret in ꝑfona ꝗ eligit᷑
ſic ꝓcedit᷑
eptimu ackeni

ꝙ papa meliꝰ facit oꝛdinãdo im

periũ ꝑ electione qᷓ; ꝑ hereditariã ſuc-

ceſſionẽ imperiũ trãſiret:qꝛ nõ poſſʒ pa
pa auferre tale dñiuʒ qñ placeret: S ⁊c.
Pꝛetea ſuꝑ illo ᷣbo inceſa igni ⁊ ſuf
foſſa dicit Augꝰ. ꝙ oia mala ꝓcedũt ex
amoꝛe male iflãmãte:⁊ ex timoꝛc male
bũiliâte. Ex amoꝛe ; puati boni: uel ex
timoꝛe ꝑdendi hmõi puatũ bonũ imꝑa

toꝛ dñium nõ recognoſceret ab eccleſia

exquo ex hereditaria ſucceſſiõe ⁊ ex an-/
tiq cõſuetudine eet ſibi q̃ſi in nãm ↄuer
ſum. Pꝛeta ſi imperatoꝛ fit ꝑ electio
nẽ ſꝑ recognoſcunt᷑ illi qin ſũt de ꝑte ec-
cleſie:qð nõ ↄtingeret ſi tale dñium oꝛdi
naret᷑ tranſire ꝑ ſucceſſiuã bereditatem.

In cõtrariũ gmdena

pape populũ xpᷣianũ in pace ſeruare.ſibi

trigeſimaquinta

VII
eni ⁊ alijs pᷣlatis drĩ ad Ephe.iiij. Sol
liciti ſeruare vnitatẽ ſpus in vinculo pa
cis. ſed magis ſeruarent᷑ in pace fideles
eccleſie ſi in eriũ oꝛdinaret᷑ ꝑ bereditari
am ſucceſſione q; ꝑ electionẽ:ſcut expe
rimẽtalit videmꝰ in regnisꝗᷓ heredita/
rio ⁊ ꝑpetuo dñio regunt.
Rnd cO do. ꝙ ſideratis geſtis
1EOꝛzZ oditiõibꝰ? hoiuz quas
experimẽtalit᷑ nunc videmꝰ: ſatis videt᷑
magis expedies eccleſie ꝓ pacifico ſta⸗/
tu ſuoꝝ fideliũ oꝛdin are iperiale dñium
ꝑ bereditariã ſucceſſionẽ q; ꝑ electiõeʒ
Poſſunt eni in dñio imperiali tria ↄſide
rari. C Pꝛimũu ẽ ipſius ip eratoꝛis ipe
rantis affectio. Mãle nãcqs ẽ ut dic ppᷣs
i. Polliticoꝝ.ut ꝗlibʒ afficiat᷑ ad bonũ ꝓ
pꝛiũ:ſicut nale ẽ ꝙ hõ ad ſeipj amicitiã
hẽat Exquo ꝙ imperatoꝛ ſciret imperi
um ſibi deberi nõ ſolũ ad vitã.ſed ꝑ be/
reditariã ſucceſſione mppꝛijs filijs:ma
gis conaret᷑ ad iuſticie obſeruatiõem:et
eccleſie defẽſionẽ ⁊ ꝓtectionẽ:exq̊ ſciret
ſe ad huũc finẽ imperiuz ꝓ ſe ⁊ ſuis filijs
ab eccleſia recepiſſe. Scom eſt ppli
obedientis naturalis ſubiectio. Cõſue⸗/
tudo nãq; eſt qſ altera natura.Erxqͥ igi
tur fideles eccleſie ꝑ diuturnã ↄſuetudi

nẽ eẽnt aſſuefacti iperio obedire ⁊ ecclie

famulari:cuiꝰipſe imperatoꝛ miniſter ẽ
nõ facilit᷑ rebellarent:qꝛ oſiderarent ſꝑ
durũ eè õ ſtimulũ recalcitrare. Ter
tiũ eſt eccleſie imperiũ oꝛdinãtis impu⸗
gnatio:qꝛ eni eccleſia ex moꝛte imꝑato/
ris:⁊ qũq; ex diſcoꝛdia electoꝝ magno
tẽpoꝛe caret imꝑatoꝛe:aduocato:⁊ de-
fenſoꝛe:plura bella: ⁊ pᷣlia:litigia ꝑcipit
inſurgere in ſuis fidelibꝰ:⁊ plerùq; ipſa
met ecclia a ſuis vaſallis ꝑuipenditur ⁊
impugnat᷑ ſicut experimẽtalit᷑ oĩ die vi
demus. Ad obuiandũ ergo ſupꝛadictis
⁊ alijs ſupuenietibus ipedimentis que
occurrũt ex carentia rectoꝝin ꝑtibꝰita/
lie ſatis puto ꝙ eccleſia melius faceret
ſi imperiũ oꝛdinaret per bereditaria ſuc
ceſſionem q; per electionem.

₰
α rimũ ergo ẽ dicenduz q;
Eei EHI EIeEEE nõ ſegtur quia re-
gnum Apulie ⁊ Sicilie cõcedit eccleſia
per hereditariã ſucceſſionẽ᷑:⁊ tamen põt
qauferre quãdo placet:ſi cõtingat regem
et ſucceſſoꝛes eius tranſgredi iuramẽtũ
et pacta inter ipſuʒ ⁊ eccleſiã oꝛdinata:
ſic recepto iuramẽeto eccłia ab imꝑatoꝛe
et oꝛdinatis pactis:ex trãgreſſiõe ipoꝝ
poſſet eccleſia auferre imperiũ ab eo et
a ſucceſſoꝛibus eius. C Ad ſecundũ eſt

dicendũ ꝙ ſermões moꝛales qñq; ſicut
affirmatiue ligant ſic negatiue ſoluũtur

Ex amoꝛe nanq; bene inflãmante:⁊ ex
timoꝛe bene humiliante pꝛocedunt oĩia
bona. MWagis autem ſm rectam rõn eʒ
arbitrandũu eſt ꝙ imꝑatoꝛ deberet bene
inflãmari ex bono ſuo erq̊ videret ipſuʒ
ppetuari in ſuis filijs q; male:⁊ ꝙ ma/
gis deberet bene bumiliari ex timoꝛe ne
pꝛiua retur in ſe ⁊ in ſuis filis tali bono
q́; ſi pꝛiuaretur in ſe tm. ¶ Ad 3 “eſt di
cendu ꝙ eccleſia nõ debet habere partè
ſed totũ. Sponſa enim eſt illiꝰ qui ſolem
ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos:⁊ plu
it ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos.vnde nullã ꝑtẽ
debet recognoſcere in iuſticie obſeruati⸗/
one:ſʒ in bene ficioꝝ largitiõe illis plura
debet impendere quos magis dignos
et virtuoſos recognoſcit.
Agd octauũ cs
—i Uqit᷑. videt᷑
enim ꝙ papa melius faceret eligẽ
do plures im ꝑatoꝛes q;ᷓ vnũ:quia plura
cognoſcũt plures homiĩies qᷓ; vnus ſicut
plura vid ent plures oculi q; vnꝰ oculus
Sed a d regendũ fideles eccleſie ⁊ obui
andũ ma licijs hominũ maxima viſio re
quirit᷑im elius eſt ergo eſſe plures im ꝑa
toꝛes q; vnuù. ¶ Pꝛeterea ad cohercen
dum maloꝝ pꝛauitates marimuʒ poſſe
requirit᷑:ſed plura poſſũt plures pꝛinci-
pes q; vnus pꝛiuccps:ſicut plura poſſũt
plures manus q; vna manus. meliꝰ eſt
ergo eẽ plures imꝑatoꝛeſ q; vnũ. S.
ꝗad rectu regimen imꝑiale requirit᷑ ma-

xime ut nõ ꝑuertat per paſſiões ⁊ cõcu
piſcẽtias:nec coꝛꝛũpatur pꝛecio vel pꝛe
cibus:ſed facilius peruertitur ułcoꝛrũ⸗

pitur vnus q; plures:melius eſt g plu/

res imperatoꝛes eſſe Perrumn. lei
TTP eſt:quia eccleſia
In cotrann non debet obli⸗
gare ſuos fideles ad impoſſibilia ſerui/
tia. Sʒ ſcribitur Matth.vi. ꝙ bõ nõ po

teſt duobus dominis ſeruire: aut enim

vnum odio habebit ⁊ alterũ diliget:aut

vnum ſuſtinebit ⁊ alterum contemnet:

S Aut ibi ſubditur.
Rnd 60 dic endu ꝙ loquendo de
regimine recto ⁊ naturali: ⁊ non tyrãni
co melius eſt ſimpliciter quãlibet mul⸗
titudine regi vno pꝛincipe q; pluribꝰ pn

cipibus: Cuiꝰratio eſt:quia plures pn-

cipes uel dominant᷑ ut plures:⁊ ut diſ/
coꝛdiam habent ad inuicem:uel ut ſunt
vnum ⁊ ut habent concoꝛdia m:ſi ut plu
res ⁊ ut diſcoꝛdes ſunt:tunc tale domi
nium ꝑpetuari non põt:dicente ſaluato
re Luce.xi.Omne regnuʒ in ſe diuiſum
deſolabitur:⁊ domꝰ ſupꝛa domũ cadet.

Si vᷣo dominanturut vnum ⁊ ad inui /

cem habent concoꝛdiam et vnitatem:
cum ꝓpter quod vnuquodq; ⁊ illud ma
gis:Exquo dominari ꝑlures in taãtũ eſt
bonum regimen in q;ti tenet lo cu vniꝰ
melius eſt 'm rectum dominium domi

nari vnum q; plures: vnde philoſoph⸗

in fie xij. Methapbi. dicit ꝙ quia en⸗
tia nolut male diſponi:nec bona eſt plu
ralitas pꝛincipum et pꝛincipatuũ:id eo
concludit: vnus ergo pꝛinceps et vnus
A G mu Pncipatꝰ.
P ergo eſt dicendum
ꝙ ⁊ ſi plures iperatoꝛes cent per ſeipos
non poſſent omnia videre ⁊ cognoſcere
niſi haberent eis adiunctos multos ſa
pientes ⁊ multos videntes. Oebet er/
go imperatoꝛ ⁊ quilibet alius pꝛinceps
multos ſapientes ſibi adiũgere: dequo
rum conſilio videat ⁊ deliberet que agẽ
da ſunt:etia m cũ eum iraſci ⁊ perturba

VII

—

3

ficont
eet⸗
iern
ſogaui
caden
ſlioſe
C
lea
ſen
hiri
hotſit
Contn
Nen
pt
leteol
loun
aſpe
ſum.
ſan

f
W
tio
nit
tor
fale
pain
perat

lig
dotnit

VII

es :ca

ctio eloe
urulcorri⸗
zctig,
n.
uia cchein
dehetodl⸗
bbilaſerui⸗
y bonope
e aur enin
dilizeran
ontennnet
itur.
Nuento
nonhrin
ilibet tul
Pguie
Pures N⸗
Son rdl⸗
vdotſiut
iptpl
tale dom
teſilun
ediutſumn
i et.
1adii,
Vnraron.
1 M
gintäͤcl
bim
nunm doſn
ploſo⸗
. n⸗
Macktlr
gtuurideo
s etpns
ſpar.
diecun
per ſeh
multoeſ
Debetch
eed l⸗
fe gue i/
4 e⸗ tbi

Ar.

num: ſed tunc magi

ri contingit ſapientũ conſilio vti debet.
vnde ſcribitur Heſter pꝛimo:ꝙ iratꝰ rex
aſſuerus ⁊ mimio furoꝛe ſuccenſus inter
rogauit ſapientes qui ex moꝛe regio ſꝑ
ei aderant: ⁊ illoꝛum faciebat cuncta cõ
ſilio ſcientium leges ac iura maioꝛum.
¶UAgd ſecundũ eſt dicendum ꝙ virtus
vnita potentioꝛ et foꝛtioꝛ eſt ſeipſa di-

minium vnius q; per vominiũ plurium
potiſſime quando plures ꝑꝛincipes re
guntur dominio vnius. Ag tertiũ ẽ
dicendum ꝙ recte dominantem no con
tingit peruerti ſeu coꝛrũpi:niſ velit ſper
nere ↄſiliu bonoꝝ:⁊ ad hberere cõſilio ma
loꝝ mõ q̊ fecit bieroboã filiꝰ ſalomonis
ꝗ ſpꝛeto conſilio ſenũ adbeſit ↄſilio iuue
is cenſendus ẽ tyrã
nicare q; recto regimine imperare.
Queſtio. xxxvj. de imperij deriuatõe
Bu C conñderandum eſt
Cde imperij deriug-
tione. Circa quod querunt᷑ ſe
ptem. Pꝛimo vtrum papa
tus fuit ante imperiũ. ¶ Secũdo vtrũ

papatꝰ deriuatꝰ ſit ab imperio. Ter

tio vtrum papa ſal tem tempoꝛgle do⸗/
miniũ ab imperio recognoſcat. ¶C Quar
to vtrum imperatoꝛ in dominio tempo
ralium ſit maioꝛ papa. ¶ Quinto vtrũ
imperatoꝛ ſit maioꝛ papa in dignitate.
¶ Sexto vtrũ imperatoꝛ ſit maioꝛ pa
pa in cauſalitate. Septimo vtrũ im
peratoꝛ ſit maioꝛ papa n rotüae⸗
3111 ic ꝓcedit᷑: Ai
P Amm geih enim ꝙ
aonte fuerit imperiũ q; papatus.
quia in pꝛimo ſtatu ante peccatu fuilʒ
dominiũ ᷣm enim philoſophu: Vigen
tes in tellectu ſut apti dominari ⁊ alis
imperare.pollentes vo viribꝰcoꝛpoꝛali
bus debẽt alis ſeruire ⁊ miniſtrare.pla
nũ eſt enim ꝙ in p ſtatu ante petm aligꝗ
ein. ent magis intellectun aliq min⸗
Pꝛeteres in ſecundo ſtatu poſt ꝑpecca
tu tẽpoꝛe legis nature fuit dn ium rega

trigeſimaſexta 1

le. Scribitur enĩ Geñ.xv.qꝙ quatuoꝛ re
ges pugnauerũt aduerſus quiq; in val
le ſilueſtri:necduõ erat dominiũ papꝑale
¶Pꝛet erea tempoꝛe legis ſcripte ſaul
fuit rex pꝛimus in iſrael nondũ inſtitu-
to papatu. ¶Pꝛeterea papatus ince/

pit in petro: ſed ante multi fuerunt im

. , peratoꝛes: ſicut de tyberio ⁊ iulio ceſa-
ſperſa:ideo foꝛtius eſt imperium ꝑ do⸗

In trariũ re ⁊ młis aliis.
₰ 12 eſt. qꝛ ide eſt dñi-
um pape ⁊ dñium xpᷣi:ſicut idẽ ẽ dñium
delegantis ⁊ delegati. petrus autem et
alii apoſtoli chꝛiſii legati fuerunt. Jux
illud.ii.ad Chor̃.v ꝓ cbꝛiſto eni legati-
one fungimur. Sed de dominio chꝛiſti
ſcribitur Pꝛouerbioꝛũ viii. Per me re-
ges regnant:⁊ legum conditoꝛes iuſta

decernũut per me pncipes imperãt: ⁊ po

tentes decernunt iuſticiam.
Bn 60 dicendũ qꝙ de dominio
„ Oeregali ſeu imperiali du
pliciter poſſumꝰ loqui. ¶¶ Pꝛimo ut eſt
vſurpatũ ⁊ tyrãnicum. C Scdo ut eſt

nãle ⁊ polliticũ. C Primũ eſt ꝑmiſſũ in

pena dñantiũ ⁊ in penã peccantiũ atq
in correctionẽ maloꝝ. ¶ Scom e ↄceſ
ſum in remediũ pcti ꝓpter pacè iuſtoꝝ.
Primũ dñium vſurpatũ ⁊ tyranni
cũ fuit añ ſacerdotiũ. Dicit enim Aug⸗
xv. de ciui. dei. c.xix.ꝙ vᷣmus reguũ terre
ſuit ipſe Cayn. Scos eiꝰnlius Enoch
