ſenti vita:quicũq; appellat a papa ad
deũ vult ſubterfugere iudiciũ illud ĩquo
deus oꝛdinauit ut homo iudicet in pꝛe

ſenti ſeculo. Et q;tum eſt in ſe vult ſubt

fugere oꝛdinationẽ diuinã: ⁊ reſiſtendo
diuine oꝛdinationi ſm aplm reſiſtit diui

ne voluntati.appellãs & iſto modo a

pa ad deũ appellat cõtra deuʒ;. ¶C2. qꝛ

tol⸗
on.
ſudi
tett
ntge
Ch⸗
ſuris
aade
iitt
vul
nati
ſudi

l
enrtch⸗
cudctt
ädecat
mn.
ſtaepati
nacius ti⸗

gtio ie:
ſee een⸗
ofot den
ſitmiin
zannan,
ncömde⸗
Necudnatle
Cherin
ſwobisilti
o d
mnmnihode
genn itn 1

talappellatio repugnat tꝑis det᷑minati

oni. Hã deꝰp̃fixit diẽ det᷑ᷣminsatã ĩ q̊ oẽs
iudicandos ꝑ ipſů opoꝛtet pᷣſentari an-
te tribunal ipſius ut recipiat vnuſqſq; ꝓp
ut geſſit in coꝛpoꝛe. Sicut dicit aplg.j.
Cbor.v.ſʒ cum appellatio ſit remediuʒ
iuris quicũq; in hac vita vult appellare
ad deu vult via iuris añ dieʒ iuccij qui
erit poſt hanc vitã ꝓced ere in iudicio.⁊
vult via iuris pᷣuenire dieʒ a iudice oꝛdi
natũ.Et ſic iſto modo appellare ad xpᷣʒ
iudicẽ eſt appellare contra iudicẽ. ¶3.
tał appellatio repugnat diuine iuſticie.
Mam cum oĩs appellatio innitat᷑ iuri ⁊
iuſticie: ſequit᷑ quicũq; appellat vult
ſuam iuſticiã ſtatuere tanq; fundamen⸗/
tũu ⁊ de ſua iuſticia habet confidentiã: ſʒ
bᷣm aplm ad Ro.x.Querentes ſuã iuſti
ciã ſtatuere iuſticie dei nõ ſint ſubiecti.
oĩs ergo appellãs ad deu cũ appellatio
innitat᷑᷑ ꝓpꝛie iuſticie ſubtrahit ſes diui
na iuſticia ⁊ ꝓuocat diuin ã iuſticiã ↄtra
ſe:qꝛ cũ non iuſtificet᷑ in ↄꝓſpectu eius oĩs
viuẽs caro:quicũq; in cõſpectu dei vult
ſtatuere pꝛopꝛiã iuſticiã ⁊ de ꝓpꝛia iuſti
cia gloꝛiari q;tum eſt in ſe fatet᷑ iuſticiã

illam a deo non habere. et ſic ſubtrahit

ſe a iuſticia dei exquo ſue appellatiõis ꝓ
pꝛiam iuſticia ponit.appellaãs giſto moõ
ad deum appellat contra deũ. In cõſpe
ctu enim hominis homo poteſt appella
re ⁊ ꝓ pꝛiam iuſticiã ſtatuere cuzʒ ab ipſo
homo nõ recipiat iuſticiã alia bona ſua
interioꝛa ⁊ ab eo nõ cognoſcant᷑ niſi illa
qᷓ foꝛis apparent:ſed in conſpectu dei ta
lis appellatio uel iuſticie fundatio non
babet locun. 4 . 4
ergo eſt dicendum
Ad PpPaumn qg ſanguinis Abel

excl amatio nõ fuit appellatio uel accu⸗
ſatio:quia ut ibi dicit gloſa: Euid entia
patrati ſceleris non indiget clamoꝛe ac
cuſationis uel appellationis: ſed fuit di
uine iuſticie vindicte expꝛeſſio. Ande di
cit ibi glo. Magna eſt iuſticie virtꝰ que

ſexta

iII

vindictã expꝛimit pꝛo ſanguine innocen
centis.CAd 2“ ſimiliter ẽ dicendu ꝙœ
clamoꝛ filioꝝ iſra el fuit expꝛeſſio diuine

vindicte. nec tamẽ hãc fecit deus ime/

diate per ſeipſu ſed mediante moyſe cui

dictũ eſt. Veni ut mittã te nd Pbarao/

nem ut educas populũ meũ ſilios iſrael
de egypto. Sic mediante papa deus fa-

cit in pꝛeſenti vita iuſticia via appellati

onis de oĩibus oppꝛeſſis a cuius ſenten-
tia appellare eſt valde periculoſuzʒ ſicut
ericuloſum fuit datban ⁊ abyron qui
ubtraxerunt ſe a ſnia moyſi. Ad 3“
eſt dicendũ ꝙ recurſus ſuſanne ad deuʒ
non fuit per viam appellationis ſj̊ ꝑ mo
dum deuote ſupplicationis:⁊ iſti duo re
curſus ſunt liciti ut per modũ appellati

7

onisrecurra ad bominẽ potiſſime ad

vicariũ Jeſu xpᷣi: ⁊ per modũ oꝛationis
⁊ ſupplicationis recurraturad deum.
D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vi
— agetureni q ap
pellatio facta ad deum ſit sdmit
tenda:quia nulli eſt danda materia de-
ſperandi:ſed ſi a ſententia iniuſte lata a
papa ad deum appellari non poſſet da/
retur bomini materia deſperãdi ex quo
ad aliquem recurrere non poſſet:ergo vi
detur ꝙ talisa ppellatio ſit admittẽda.
¶Pꝛeterea rationabile eſt ꝙ cum de⸗
eſt auxiliud humanũ queratur diuini:
ſed.ij.paralip.xx. In perſona illius ſan/
cti regis Joſaphat dicit᷑ cum deeſt no/
bis auxilium bumanũ hoc ſolũ eſt nobiſ
refugium ut oculos noſtros diriga mus
ad deum:ſed de ſententia in iuſte lata ↄ
papa nopoteſt baberi auxiliũ humanu.
rationabile ergo eſt ꝙ appellet᷑ ad deũ⸗
pꝛeterea ſuperboꝝ depꝛeſſio eſt deo
placita. Juxta illud Juditb.ix.Superbi
ab initio deo nõ placuerũt: ſj humiliũ ⁊
manſuetoꝝ ſibi ſemꝑ placuit depꝛecatio
ſed in tali appellatione qua appellat a
papa ad deũ ſequit᷑ oppꝛeſſoꝝ liberatio.
⁊ ſuperboꝛum bumiliatio. vid etur ergo

In erart ſit rationabilis.
1 eſt quia ſubterfu/
n 2. tranin gere iudiciũ a deo

inſtitutũ eſt ſubrerfugere oꝛdinẽ diuine
iuſticie:ſed ſic appellans videt᷑ ſubterſu
gerevelle iudiciũ a deo inſtitutũ.non S
talis appellatio ad mittenda eſt.
KR 1. EeO qꝙ; appellatio facta
a paꝑa ad den rõnabili

ter eſt repellenda ⁊ nõ admittenda ppt᷑

duo. C P:quidẽe quia ois appellans iu⸗
ſtificat ſe ⁊ iniuſtificat iudicẽ a cuiꝰſen-
tentia appellat:quia eoipſo ꝙ appellat
dicit ſe iniuſte grauatũ.⁊ aſſerit iudiceʒ
eũ iniuſte grauantẽ:⁊ per ↄſequens di⸗
cit ſe iuſtũ ⁊ iudicẽ iniuſtũ.appellãs igit᷑
9 papa ad deum:neeeſſario babet iuſtifi
care ſeipſum coꝛam deo uſtificare pa
pã:ſed ſi quicũq; iuſtiſicat ſe coꝛam deo
7 iniuſtificat aliu meret᷑ a deo repelli.ex
emplũ habemꝰde phariſeo Luce.xiiij.ꝗ
iuſtificans ſeipſum ⁊ iniuſtificans publi
canũ fuit a deo repulſus.appellatio & fᷣ
cta a papa ad deũᷣ nõ eſt admittẽda: ſed
potius repellenda exparteipſiꝰappellã
tis quia eoipſo ꝙꝙ iuſtificat ſe ⁊ iniuſtifi/
cat aliũ repellenda eſt eius appellatio.
2tboc pʒ er parte ipſiꝰ appellatiõis
quuia appellatio innitit᷑ ſcientie:quia in
nititur regulis iuris. Jura aute ⁊ leges
planũ eſt ꝙ ſe tenẽt ex parte ſciẽtie. Cũ
igitur in ſciendo ⁊ cognoſcendo ſit mo/
tus reꝝ ad aiaʒ:opoꝛtet ꝙ deꝰcognoſca
tur a nobis non imediate ſed per ſuas ſi
militudines ⁊ per ſuos effectos. Juxta
illud apłi ad Ro. i. Inuiſibilia dei ꝑ ea qᷓ
facta ſunt intellecta conſpiciunt. Sup/⸗
plicatio vᷣo ⁊ oꝛqtio iĩnitit᷑ gratie ⁊ amo
ri quia in amando eſt motus aie ad res.
Igeo q;uis deus a nobis non ĩmediate

„

cognoſcat᷑ põt a nobis imediate diligi et
imediate amari.appellatio igit᷑ que in-
nititur ſciẽtie nõ poteſt intrare ad deuʒ
imediate niſi imediate hoĩe ⁊ medianti
bus iudicibainſtitutis a deo: ſed oꝛatio
7 ſupplicatio que innitit amoꝛi ĩmedia-

Queſtio

IIII

tepoteſt intrare ad deũ:qꝛ intrat amoꝛ

vbi ſcientia foꝛis ſtat.·.

Ad wimii &ι bicẽdu & ſpes
A Peimn noſtra de deo —
ſolũ debet eẽ in bac vita:qꝛ ſic dicit apo
ſtolus.i.Chor.xv. Si in hac vita tm in
xpᷣoſperãtes ſuiꝰ miſerabilioꝛes ſumꝰ
oibu Moibus. contingit eniʒ iuſto iudi-
cio dei hoies bonos ⁊ ſanctos qñq; ab
ecclia ſeparari ꝑ ſententiã iniuſta uł ex
coĩcationis ſeu depoſitionis ꝗ ſi ſine vl-

la ↄtumelia vſq; ad moꝛtẽ fidẽ quã ĩ ecꝰ

cleſia catholica pᷣdicari ſciut teneãt ⁊ de
fendant bos coꝛonat piꝰpater in occul-
to vides.ſicut dicit Augl.in libꝛo de ve
ra reli. Ad ⁊eſt d ꝙ cũ deeſt auxi8-
liũ humanũ:querẽdũ ẽ diuinũ nõ ꝑ mo/
dũ appellatõis:ſj ꝑ modu deuote ſuppli
catiois quã ſemꝑ ipſe piꝰpater exaudit.
uel liberãdo:uel patientia tribuẽdo:uel
in meliꝰiqqð Ber cõmutando ſepe enĩ
q petunt m Augl.nõ dant᷑ quando pe/
tuntur ut melioꝛa denit:uel differunt ut
cõueniẽtioꝛi tẽpoꝛe largiant᷑. ¶CAd 3
eſt dð ꝙ ſuperbia ſuperioꝛis in hac vita
non eſtreppellenda ꝓpꝛia virtute ſed pa
tienter poꝛtanda:qꝛ ſm apłlin: MHon de⸗
bemus vinci a malo:ſed vincere in bono
malũ. Et potiſſime ab obedientia ſum⸗
mi pontificis locũ dei gerentis in terra
nullus ſub quocunq; pꝛetextu ſine nota
ſuperbie poteſt ſe ſubtrabere.

ſic pꝛocedit᷑.
D quartu der⸗ enim

ꝙ a papa pꝛeſenti ad futuꝝ poſ⸗
ſit homo appellare:quia maioꝛ eſt papa
futurus reſpectu pꝛeſentis qᷓ; fuerit ce-
ſar imperatoꝛ reſpectu pauli: ſed paulꝰ
ad ceſarẽ appellauit ↄtra illos qui fal-
ſo modo ipſuz incuſabant.ſicut pʒ Act᷑.
xxv.ergo multomag a papa Sei bo⸗
mo põt appellare ad futurũ. ¶ S.ſcri-
bitur. ij. q. vi. Qui ſe ſcit alijs eſſe pꝛepo
ſitũ non moleſte ferat aliquẽè ſibi eẽ pꝛe
ei rnn neelens bpaps ſcit ſe eẽ hᷣ
poſitũ in audiendo oiuʒ appellau tiũ iu⸗

hin
terſic
pal
letge

U
t an

ſps
deonon
tm
tatini
s ſum⸗
D
gicz a
ſüuler

iſteſ⸗
gniiet⸗

neirr de
ocal⸗
hodeye
Aanr⸗
nihnno⸗,
atſihhl
raudt.
Müten
ſeci
ancope/
frunr e
171
hacits
teſcpe
ſonde⸗
Beinbopo⸗
tigun⸗
zintan
ſpenot⸗

dicia ſic non debet moleſte poꝛtareſi ab
eo ad futurum papaʒ appellatur C S.
ſeribit᷑ ij.q.ſupꝛadicta.c.quotiens. Ro-
manã ſedẽ appellet qui iudicẽ ſuſpectũ
babet:ſj papa pᷣſens quãdoq; poteſt ha
beri ſuſpectus iudex.ergo ꝗd futuꝝ pa-/
pã romanã ſedẽ tenent põ appellare-

5 eſt quia appella-
In Nranin tiones Rela
cauſa dilationis nõ ſunt recipiende: ut
ſcribit᷑·ij.q.vi.c.quicũ q;:ſed talis appel
latio eſſet qua appellaret᷑ a papa pꝛeſen
ti ad futuꝝ:quia nunq; ſic imponeret fi
nis litibus ⁊ queſtionibus.nõ eſtergo ta
lis appellatio recipienda.
KRu co do ridiculoſa eſt ap/
pellatio facta a pape pᷣ⸗/
ſente ad futuꝝquid poteſtpꝛobari ra tio

ne oſtenſiua ⁊ ratione ducente ad impoſ

ſibile. . Peratio eſt talis.nã papa pñs
cõparatus ad futurũ papã ut futuxnon
eſt minoꝛ ipſoimo maioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ: qꝛ
papa pñs eſt in actu: futurꝰ vout futu/
rus eſt in potentia:ſemꝑ aũt actꝰ eſt po
tioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ potẽtia.⁊ qꝛ a maioꝛi ad
minoꝛẽ ⁊ a ꝑfectioꝛi ad minꝰꝑfectũ ap/
pellatio nõ tenet. Ideo iſto modo a pa-
pa pñti vſq; ad futuꝝ appellare ridicu-
loſu ẽ. Si vo appellet᷑ ad futupapam
nõ ut futuꝝ ſed ut tunc ꝑꝛeſentẽ qꝛ tunc
eſſet in actu ⁊ eiuſdẽ auctis cuius ẽ pa/
a pꝛeſens:nec iſto modo teneret appel

atio:qꝛ planũ eſt ꝙ par in parẽ nõ habz

imperiũ. Semꝑ aut ille qui cognoſcit ð
appellatione maioꝛ eſt illo a q̊ appellat᷑.
Roõ vo ducens ad ipoſſibile eſttalis.
Mã ſi a papa pñti poſſet appellari ad fu
tuꝝ eadẽ rõne ab illo futuro poſſet ap/
pellare ad aliũ futuꝝ:⁊? ſic duo impoſſibi
lia ſequerentur. P eſſet pꝛoceſſus
in infinitũ. ¶¶ 2 e queſtiones ⁊ lites in
ter fideles eccleſie nunq; finirentur:⁊ q;
appellatio que tanq; remediũ iuris in-
uẽta eſt pꝛo iuſticia ↄ iuſticiã militaret.

, 3 ergo eſt dð ꝙ pau/
A Peimu lus appellauit ad

— .;

r. ſexta VI

ceſarẽ tanq; Romanus ciuis nõ tanq;
maioꝛ uel uglis ſibi. ut dicit Augl. et
ponit᷑ x. di. Si in adiutoꝛiũ noſtrũ terre
ni imperi leges aſſumedas putatis nõ
repꝛebendimꝰ. Nam fecit hboc paulus cũ
aduerſus iniurioſos romanũ ſe ciuẽ eſſe
teſtatur. C Ad ⁊“eſi dicendũ qꝙ papa p
ſens reſpectu futuri uł eſt maioꝛ uel ſal
tem ſibi equalis. Ideo ſine iniuria eius
fierinon poſſet talis appellatio. ¶ Ad
ʒneſt dicendũ ꝙ oĩus cauſaꝝ negocia ſe
dis apoſtolice determinationi reſerua/
ta ſunt:⁊ in om ibus ſemper eius eſt ex
pectandũ conſultũ cuius tramiti ſi quii
ex aliqua pꝛeſumptione obuiare tetaue
rit non ſine honoꝛis ſui ꝑiculo apud ean
dem ſedem ſe cauſas noſcat reddit uruj
ut dicitur.ij.q ſupꝛadictac.qſe.
D Uint ſic pꝛocedi⸗
“ tur. Nide⸗
tur enim ꝙ a papa ad coliegium
cardinalium licite homo appellare poſ
ſit:quia ad illos pertinet iudicare de iu
dice ad quos pertinet ipſum iudicem eli
gere:ſed ad collegium cardinalium per-
tinet papam iudicẽ eligere.ergo ad eos
pertinet de ipſo iudice iudicare. C Pꝛe
terea papa tenetur ſententiare ⁊ iudi-
care negocia eccleſie de conſilio cardi-
nalium.ſi ergo aliqua faciat non de con
ſilio eoꝛum:videtur ꝙ ſaltez in talibus
ad eos appellari poſſit. Pꝛeterea pa
pa comparatur ad cardinales ſicut ca-
put ad mẽbꝛa:ſed aliquã virtutem reci
pit caput a mẽbꝛis:quia ſine vita coꝛdis
caput viuere nõ poſſet.Siẽ ſi caput in
coꝛꝑe nãli offenderet poſſʒ appellari ad
coꝛ:ita ſi papa ꝗẽ caput in coꝛpoꝛe my/
ſtico offẽdit põt appellari ad cardisales.
. ẽ qꝛ a maioꝛi non
In 2 trarin appellat ad mino
rem:ſed minoꝛ eſt auctoꝛitaſ collegij qᷓ;
pape:ergo talis appellatio nulla eſt.
ne O doꝙ cardiales aſſiſtunt
pape ſic ↄ ſiliarij ⁊ ſicẽ̃ fa
mulãtes ⁊ ſeruientes ſibi.oſtendũt eniʒ
e 4

ipſi pape dinerſas vias ſuꝑ negocijs ꝓ

poſitis ſuꝑ quibus conſiliu vult acciꝑe
7 ad ipſum poſtmodũ ſpectat eligere ⁊
terminare: quod magis expedies eccle
ſie cẽ vr. AUnde cardinales a cardine di
cti ſnnt.quia ſicut in cardine vertit᷑ to/
tu oſtium.ſic inter eos vertunt᷑ negocia
cõſiliabilia totiꝰ mudi. Sed magna de
mentia eẽt appellare a dño ad ſibi ſub-
ſeruientes:⁊ a rege ad ſuos cõſiliarios.
Magne ſimiliter ẽ demẽtie credere ꝙ
a papa ad cardinales poſſit appellari.
cu ipſi cardinales ad papã cõparent᷑:ſi
cut ſubſeruientes ⁊ ſicut cõſiliaru eius.
papa vᷣo cõꝑat᷑ ad cardinales ſicut celũ
coꝑatur ad terrã. VUñ dr.x.di.c.ſuſcipi/
tis. Muquid iuſtũ vobis vr ſi cedat ſpũs
carni.ſi a terrenis celeſtia ſuꝑent᷑ iſi di-
uinis pᷣferant᷑ bũana.Sicut g celũ genc
rat ⁊ coꝛꝛũpit iſta iferioꝛa: alterat ⁊ va
riat ipſa:nibil tñ iſtoꝝ inferioꝝ inſurgit
cõtra celũ uel appellat õ ip:ſj patiẽter
tollerat qcquid celũ oꝑatur in eis: ſiue
ꝑ generationẽ:ſiue coꝛꝛuptionẽ:ſiue al/
terationẽ. Sic ptãs papalis tanq; cele
ſtis.ita põt oẽs inferioces ptãtes tã cle
ricoꝛũ q; laico ꝛü gnãre: coꝛꝛũꝑe:⁊ alte
rare ꝙ nulli licet inſurgere uel appella/
recontra ipſum. M

2 eſt do: papa eli
Ad P Amug cardiales:⁊ car

dinales eliguũt papã:non tñ eodẽ mo:ſʒ

papa eligit cardinales ꝓpꝛia ſua virtu
te.quia qcquid fructus ⁊ ꝗqcquid aucto
ritatis ẽ in eis ẽ a papa Ende ſaluatoꝛ
Jo.xiij.dixit diſcipulis:quoꝛuʒ ꝑſonas
cardiales repꝛeſentant. Mõ vos me ele
giſtis ſʒ ego elegi vos ⁊ poſui vos ut ea
tis ⁊ fructum afferatis. Et Jo.x.ditxit.
Manete i me ⁊ ego in vobis: quia ſine
me nibil poteſtis facere. Sʒ cardinales
eligunt papã auctoꝛitateipſiꝰpape nõ
auctoꝛitate ꝓpꝛia.ꝙ enĩ a duabꝰ ꝑtibꝰ
cardinaliu elẽctꝰ ipſo facto ab vniuerſa
li eccleſia ſũmus põtifex bẽat᷑ auctoꝛita
te pape firmatũ eſt. Añ ſic pñt papã eli

Queſtio Vr

gere auctoꝛitate ſus. qð tñ nõ pñt v ipo

electo iudicare uel ipſum appellatio-

nẽ recipe. C Ad ⁊m eſt dð: qꝙ nõ ẽ ð ra

tione pape ut papa determmare ueloꝛ

dinare negocia eccleſie de ↄſilio cardia

liũ. Põt enĩ ſine eoꝝ ↄſilio talia expedi
re ⁊ dęterminare:qꝛ xpᷣs cuius vicẽ ge

rit nõ Regim ꝙ aliqua de cõſilio ap łoꝛuũ
egerit uel determinauerit :niſi tẽtatiue
eos inſtruendo.ſicut qñ dixit philippo.
Ande ememꝰpanes ut mãducent hi:te
tans eũ.ipſetñ ſciebat quid eẽt facturꝰ
Et ſicut qñ dixit petro. Reges fre a ꝗq/
bus recipiunt tributũ a filijs ułab alie
nis.Sed qꝛ papa purꝰ hõ eſt ⁊ põt in ta
libus negocis falli ⁊ fallere: tato ãpliꝰ
decet ipſum cũ maturioꝛi conſilio agere
cũcta que agit quãto ꝑ eũ determinata
ponunt᷑ ſuꝑ candelabꝛũ ⁊ nõ ſub mo dio
7 quãto determinationi ipſiꝰ nullꝰ moꝛ
taliũ audet reſiſtere. C Ad tertiũ ẽ do:
qꝙ nõ eſt de rõne capitis ut caput aligad
reciꝑe a mẽbꝛis ſʒ ſꝑ influere. Añ caput
in coꝛꝑe nãli nõ reaupit aliquid a mebrj
nt caput:ſʒ ſi recipit aligd boc eſt rõne
nutrimentiquo indiget ꝑ digeſtionẽ fa-
ctã in ſiomacho ⁊ in epate ⁊ in coꝛde:⁊
q́Btũ ad boc deficit a rone capitis.ſʒ ſũ/
mus põtitex ſic ẽ caput ĩ toto coꝛꝑe my
ſtico eccleſie: ꝙ nihil virtutis ⁊ auctoꝛi
tatis a mebꝛis recipit:ſj̊ ſp influit ꝓpt᷑
quod bʒ cõplete rõnẽ capitis.
Bſextum α heedit.
AEEUI Breni ꝙ*
papa bõ poſſit appellare ad gnã
le conciliu:quia a minoꝛipõt hõ ad ma
ioꝛè appellare:ſed inaioꝛ ẽ ptãs in con⸗/
cilio q; in papa:quig ĩ iſio papsa uel ĩ illo

ptãs eccleſie moꝛit᷑ ſed in cõcilio ⁊ ĩ to⸗-

ta eccleſa nõ moꝛit᷑: licite papa ad
cõciliuũ appellar᷑. Pꝛeterea ſm Augl.
Bonũ cõe pꝛeſert᷑ cuilibet bono pꝛiua⸗
to ſed gnãle cõciliũ repñtat bonũ cõmu
ne totiꝰ eccleſie. papa vᷣo cũ ſit perſona

puata merito ſubeſt auctoꝛitati ⁊ ptãti

ↄcilij. C Pꝛeterea coĩtas errare nõ po

teſt: vnde nec excoicat᷑: papa vᷣo errare
põt: ſed ab oĩ deuio ⁊ obliquo põt appel
lari ad rectũ ⁊ regulatũ.a papa ad cõ
Eum poteſt appella ri. aſligꝛ cociliuge
1 eſt:qꝛ cõciliu g
J n cO tranin nerale recipit
auctoꝛitatẽ a papa ⁊ võ ecõuerſo: ſicut
patet. xvij.di. „
Rñdeo Dicen guzʒ: eſicut dicit
5 pbᷣus 3 Ethicoꝝ. Ele⸗
ctio eſt det ermina tio ↄcilij. Fit eni con
ciliũ ex multis ꝑſonis:ut per illas pꝛo/
ponant᷑ diuerſe vie ex abus ille qui pᷣeſt
concilio poſſit vnã pꝛe alijs eligere. Hã
ſm Oamaſ.Electio eſt multis pᷣexiſten
tibus vnũ pꝛe altero eligere. Sine papa
ergo uel eius auctoꝛitate in cõcilio nul/

la põt fieri electio de bis que pᷣponunt᷑.

Ideo dr.xvij.di.ꝙ auctoꝛitas cõgregã/
doꝛũ vniuerſaliũ concilioꝛü penes apo
ſtolicã ſedẽ ĩ ſidet:qꝛ abſq; romani põti
ſicis auctoꝛitate cõciliũ nec firmitateʒ
nec auctoꝛitatẽ babet.¶ Eſt ſimiliter
alia rõ quare a papa ad cõciliũ appella
ri nõ põt: quia oꝛd inẽ rerũ natura liũ in
regiminen aturali nullus põt imutare
niſi deus. Et in regimine moꝛali oꝛdinẽ
iudiciariũ nemo põt imutare:niſi papa
qui vicẽ dei gerit in terra.Sed oꝛdo iu/
diciarius qui vertit᷑ inter hoĩes pꝛeſup/
ponit auctoꝛitatẽ pape ad cõciliũ cõuo
cando ⁊ auctoꝛitatẽ tribuẽdo:⁊ moduʒ
appellationis vniꝰ ad alteꝝ oꝛdinãdo.
Alaiculoſ⸗ S appellatio apapa ad cõ

ciliũ cũ oꝛdinẽ iudiciariũ in regimine ec

cleſie conciliuʒ imutarenõ poſſit abſq;
Ad pꝛimũ e dõ ꝙ meloꝛi
18TE1as dicta de ptate
ut reſidet in ecclia ⁊ in papa nõ accipit᷑
bſᷣm vniuocã rõnẽ:qꝛ ut eſt in eccleſia uel
in cõcilio eſt radicalit ⁊ hitualit᷑:qꝛ deſi

ciente papa ⁊ collegio cardinaliũ poſſʒ

ſibi de collegio ⁊ depaſtoꝛe ꝓuidere.ſed
mpapa huiuſmõi potẽtiaẽ actualit:et
qꝛ quod ẽ in actu põt agere:qð vᷣo ẽ i ba

ſexta

VlI
bitu ⁊ in potẽtia nõ agit. ptãs ecleſie
maioꝛitate potẽtionaliuel hĩtuali ma/
ioꝛ eſt in ↄcilio ⁊ in tota ↄgregatiõefide
liũq; in papa:qꝛ in ↄcilio fid eliũ tal po
teſtas nuq; moꝛit᷑:i papa vo iſto ułi lo
moꝛit.ſed maioꝛitate actugli maioꝛ eſt
tãs eccleſie in papa q; in cõcilio:qꝛ ↄci
iu ꝑ illãa potẽtiã nõ pot agere. papa ðᷣo
põt agere qñ vult. Lü igit appellare di
cat actũ:a papa ad cõciliũno tenebit ta
lis appellatio:ſicut nõ tenet appellatõ
de maioꝛi ad minoꝛẽ. ¶ Ad ⁊ eſt do:
ꝙ qꝛ iᷣm Augl.ſuꝑ illo verbo Geñ.j.Ai
dit deꝰcũcta qᷓ fecerat ⁊ erãt valde bõa.
Oia a deo ꝓducta bona quidẽ erat in ſe
ſʒ valde bona ꝓpr oꝛdinẽ quẽ ad iuiceʒ
retinẽt. Cuʒ ẽ totiꝰ eccleſiaſtici oꝛdinis
dux ⁊ caput ſit ipſe papa.ſicut ꝑappel⸗
lationẽ tolleret᷑ talis oꝛdo: ita to lleret
tale bonũ:qꝛ cũ bonũ exercitꝰ nõ ſit niſ
ꝓpter bonũ ducj:⁊ bonũ ecdeſie nõ niſi
ꝓpter bonũ pape. Maius bonũ ẽ bonũ
ducis q; totiꝰ exercitꝰ⁊ bonũ pape ma
ius q; totiꝰeccleſe. C Ad 3ʒ ẽ do:
qñ paps erraret ĩ fide:in tali caſu ut
pꝛadictũ eſt:recurſus põt bri ad ↄciliuʒ:
quia ꝓpter hereſim papa deſinit eẽ pa-
pa.ſʒ ipſo cxũte iſua auctoꝛitate: nullꝰ
ab eo põt ſe ſubtrabere quacunq; via.

Dleptimũ hekul
ꝙ pepa poſſit ſtatutũ facere:q;
ab en ſnis hõ poſſit eppellare:qꝛ papa
põt facere ſtatutũ ꝙ poſſit papatui re
veneiareur⸗ r malto Pen goͤt face⸗
re ſtatutũ ꝙ a betꝰ ſnia hõ poiſſit appel
lare. SP. abſq; iiuria ⸗ leckrus bor o⸗
renũciare iuri ſuo.datos ꝙ oꝛdine iudi
cisrio appellatio a papa nulla ſit:quia
nõ recognoſcit ſuꝑioꝛẽ.põt tñ ut vr pᷣdi
ctü oꝛdinẽ iugiciariũ imutare ⁊ tali iuri
renucare. ¶C S.pꝓapa ſolutꝰẽ a ſolutiõe
tributi:et tñ ſi tributum petit impera-
toꝛ:papa non negat.ergo ſimiliterdato
ꝙ ſit ſolutus a lege appellatiõis:vr q;
ſeipſum poteſt ſtringere tali lege.

Ar.
A. Ariſ eſt:qꝛ papa nõ po
In ₰ trarin teſt ꝙ decret *
ctoꝝ patruũ inuenit riũ uel aduerſũ: ut
dr.xiiij.di.c.ſicut: ſed i capitulis ephe-
ſini cõcilij inuenit diffinitum a ſedis
apłlice ſnia nulli Reat agpalaxe. 5 .
* icendu: ꝙ ſicut deu
Rnd 60 cõꝑatur ad oẽs cauſas
ſecũdas in actione naturali:ita papa cõ
paratad oẽs ptãtes inferioꝛes eccleſia

ſtici oꝛdinis in iuriſdictione ⁊ actioe mo

rali.Sed ſic deꝰ cõꝑatur ad càs ſecun/
das in iuriſdictione naturali ꝙ põt exi-

mere vnã creaturã a iuriſdictione alte/

rius ut põt eximere cõbuſtibile a iuriſdi
ctione ignis cõburetis:ut ꝗð ſtas ĩ igne
nõ cõburat᷑.ſicut fecit de Oaniele ⁊ ſo⸗

cijs eius:ſed nõ põt eximere aliquã cre

aturã a iuriſdictione ſua. NHã ᷣm aplm.
Fidelis ẽ deꝰ ⁊ ſeipſum negare nõ põt.
Si auũt eximeret creaturã aliquã a iuriſ
dictione ſua: negaret ꝙ nõ eẽt deꝰ. Sic
ergo papa comꝑat᷑ ad ptãteſ eccleſiaſti
ci oꝛdinis: ꝙ pot eximere vnũ eelart;
et vnũ collegiũ a iuriſdictione ſuꝑioꝛis:
nullũ tñ põt eximerea iuriſdictione ſua
quia tüc negaret ꝙ nõ eſſet caput totiꝰ
eccleſie. Cu igit᷑ per talẽ appellationeʒ
hõ ſubtra hat ſe a iuriſdictõe pape ⁊ ſup
ponat ſe iuriſdictiomi alteriꝰnõ põt pa-
pa ſtatutũ condere:ſicut nõ poſſet face-
re ſtatutũ papa exiſtens papa nõ pꝛe
eſſet toti ecclelſie.
„1 5 ẽ dð:qꝙ papa po
Ad Pem teſt reudkiape ⸗
patui:ſed ꝙ exñs papa neget ſe eẽ papã
7 caput totiꝰ eccle ſie õdictionẽ iplicat.
vnde iſtud nõ eſt factibile:illud autẽe fit.
Agd ⁊m eſt dð:ꝙ quilibet põt renũci
are iuri ſuo ſi illud ius nõ eſt ſibi ꝑ aliu⸗
acquiſitũ: ⁊ ſi in pꝛeiud icin illius tał re
nuũciatio nõ vertat᷑.nunc aũt ius pape a
ſolo deo eſt ſibi acaſitũ.⁊ iõ exiſtẽs pa⸗
pꝓa nõ põt renũciare tali iuri ſineiniuria
ipſius dei ⁊ totiꝰ eccleſie. Ad 3 eſt
dicẽduũ:qꝙ tributũ ſoluit᷑ ð bonis tꝑalibꝰ

Aneſtio

VIII
ꝗqᷓ papapõt ſupponere ptãti alioꝝ abſe
Ariwat : eei ioe 2

quis ꝑ appellationẽ ſubtraberet ſe vni⸗

uerſaliter ab auetoꝛitate ſua: piudicarzʒ
iuriſdictioni ſueq̃ ẽ caput totiꝰ eccleſie.

D octauũ egit.

& nõ ſit erroꝛ dicere a papa poſſe

appellare ad deũ uel hboĩem: quia erroꝛ
⁊ oẽ viciũ ſᷣm Aug'.eſt naturã.ſed ap
pellare ſuꝑ c iniuſta eſt nãle:ſicut natu
rale eſt violenti ECee⸗ ſic appella⸗
re non eſt erroꝛ. ¶
in de vera religione. Dubia in fide tam

diu credenda ſut q;diu cõtrariũ nõ pꝛe⸗/
cipiat auctoꝛitas ſancte ecdeſie.ſʒ nul-

la auctoꝛitate videt᷑ diffinituʒ ꝙ boc ſit
erroꝛ dicere a papa ad deũ poſſe appella
ri.S talis appellatio ad bereſim nõ ꝑti
net. C Pꝛeterea vnuſqſq; tenet ſei vi-
ta naturali ↄſeruare q; iũ põt:g ſimilit᷑
in vita moꝛ ali.ſed appellatio ad boc eſt
inuẽta ad ↄſeruationẽ videlʒ iuſticie in
vita moꝛali. abſq; peccato herev nõ ſo
ͤ egere vexnetia cer⸗ licitum eſt⸗
eſt: qꝛ erroꝛ eſſet
J n „ trarin credere papã nõ
eẽ caput totiꝰ eceleſie: ſj quicũq; credit
a papa poſſe appellari ad boĩem uł deũ
oꝛdine iudiciario credit papã non eẽ ca
put totiꝰ ecclie. ſic credere erroꝛ eſt.
Rnd cOo Oicendũ ꝙ articulꝰ fi⸗
XNieN dei eſt credere vnã ſcãz
catholicã ⁊ apłicã eccleſiã.vnitas autẽ
iſtius eccleſie ⁊ firmitas ẽ ex vnitate et
firmitate capitis. Quicũq; aũt credit a
papa poſſe appellari in pñti vita ad ho
minẽ credit aliud caput eſſe in eccleſia
pꝛeter papã ⁊ ſic non credit eccleſie vni
tatẽ.Quicunqʒ auᷣt credit a papa poſſe
appellari ad deu oꝛdie iudiciario:credit
huiuſmõi oꝛdinẽ iudiciariũ non eſſe iſti-
tutũ inter hboies fieri in pᷣſentivita:⁊ ſic
peccat cõtra aplicam auctoꝛitatẽ. Eñ
puto ꝙ erroꝛ ſit credere a papa ad deuʒ
uel bominẽ in pᷣſen ti vita poſſe appel

Pꝛeterea ᷣm Augl.

4

ler

ſei

nuch
eat
ptrü
dccen
decce

peehe
cete
fopa
btan
god
Gohe
Npe
un
Gn

VI

abſ
te⸗
ian
cckeſt
t.
ceniz
npeſe
iaertoꝛ
iſcde⸗
t narn
ppela⸗
ſetonm
inihe⸗
leßfu⸗
oheſt
aele
n nöha
iſeiſi⸗
simit
dboech
ſor in
choſo
nck.
r eſe
dhin
P gedt
mulven
net .
rc,
unfß
miſci,
tas abte⸗

Ar.

lare:potiſſime temerarie et pertinaci-
ter hoc defendendo.

mii ergo ẽ dicẽdũ:ꝙ il
Ad Pꝛim lud quod ẽ natura

le in vno põt cõtra natura eẽ i alio. NMa

turale nãq; in igne eſt calefacere ⁊ con-

tra naturo i aqua.ſic naturale eſt ut po
teſtas inferioꝛ ſuꝑ cã iniuſta reciłrat ad
ſuꝑioꝛẽ ſj ꝙ ſubtrabat ſe vniuerſaliter
a ſuꝑioꝛi eſt cõtra naturã: quia tunc ſu-
pꝛemum non eſſet ſupꝛemu. C Ad 2“
eſt dicendũ:q quicũq; ꝑtinaciter deſen
dit cõtra illa que determinata ſũt ꝑ q̃t-
tuoꝛ concilia hereſim incurrit:qꝛ illa ap
pꝛobata ſũt ꝑ eccleſiã:ſicut q̃ttuoꝛeuan
geliſte: ut ſcribit᷑.xv.di. c. ſicut. Sed ĩ ca
pitulis epbeſini concilij inuenit a ſe⸗
dis aplice ſnia nulli appellare liceat.
¶Agd qmẽ do: ꝙ vniuerſaliter bõ te-
netur vitã ſuã ↄſeruare tã nãlem q; mo
ralẽ qᷓ;tũ põt.ſed in caſu fidei:uel ꝓvitã
do maioꝛi ꝑiculo ſeu ꝓ vtilitate reipu.
tenetur ſe moꝛtis ꝑiculo exponere.
¶Queſtio.vij? de repᷣbenſione pape.
Eind Eoſigeraduz eſt
Ede pape repꝛe/
benſione.circa quod querũt᷑
quattuoꝛ. ¶pᷣ vtrũ ad pa/
Game extẽdat fraterna re-
ꝛebenſio. C2· vtrũ reßbeſio peye de
eat fieri in ſecreto uel in aperto. C 3.

vtrũ ſi papa nõ audit repꝛebendentẽ ſit

dicendu eccleſie. 4: vtruʒ papa de oĩ

eccato repꝛebẽdi debeat ex pᷣcepto.

Wmwi mñ ſic pꝛoceditur
D Peaimn Viget᷑ eniʒ q;
dQ papũ ſe nõ extẽdat frat᷑na re/
pꝛebenſio:quia ſcribit᷑ Exo.xix. Beſtia
que tetigerit montẽ lapidabit᷑. ꝑ montèe
vᷣpapa:per beſtiã aut quilibet inferioꝛ
ꝑ tangere aũt repᷣbenſio intelligitur:ut

glo. dicit. Itez. ij. Regj. c. vj. ſcribitur
oza ꝑcuſſus ẽ qui tetigit archã dñi ꝑ quã

papa ſignificat. Silr Mũ eri xij.ſcribit᷑.
ꝙ maria ſoꝛoꝛ aaron ꝑcuſſa eſt lepꝛa:qꝛ

coꝛꝛipuit moyſen pᷣncipẽ ⁊ ducẽ pplłi.nõ

ſeptima ¹

ergo ad papã ſe ertẽdit frat᷑na repᷣben-
ſio. C. S.oꝑa iuſticieqñq; dimittenda
ſut ꝓpt ſcandalũ:ut excoicatio pncipis
uel coĩtatis ſeu repetitio decimaꝝ qanq;
dimittunt᷑ ꝓpter ſcãdalũ vitandũ: cũ g
papa ð facili poſſit ſcãdaliʒari ⁊ idigna
ri de rephenſione ſibi facta vr ꝙ dimit⸗
tenda ſit talis reᷣbenſio ꝓpter ſcãdalũ.
¶Pꝛeterea repꝛebẽdẽs eſt agens: rep
benſus voẽ paties.ſed ſᷣm Augl.Agẽs
eſt ſuꝑioꝛ patiete.papa g ꝗ ſuꝑioꝛ ẽnon
debet ab aliquo repꝛebendi.

In cõtrarii:ge gucrches
dñi coꝛꝛiꝑe fratrẽ ſuũ. Juxillꝰ Matth.
xviij. ⁊ ponit᷑.ij.q.j. Si peccauerit ite ſra
ter tuus coꝛꝛipe eũ int᷑ te ⁊ ipſuũ ſoluũ.ſed
oĩs hõ ẽfrater ipſiꝰ pape:qꝛ ipſe xpᷣs cu
ius vicè gerit nõ ↄfudit oẽs boĩes frẽs
vocare dicẽs ad Nebꝛe.ij. Nunciabo no
men tuũ fratribus meis. ergo talis re⸗

pꝛehenſio ad papam ſe extendit.

& ρα Bicedu: & aliqui dicũt
Rud e60. ꝛzehenſione fraternaz
ſe nõ extendere ad papã niſi in ꝑiculo ñ
dei uel in crimie hereſis: tũc eni iferioꝛ
fit ſuꝑioꝛ cũ agat᷑ cã dei.ſicut accidit de
lanfredo monacho ꝗ de licẽtia ſui abba
tis iuit ad ↄuicedũ berẽgariũ ꝗ ĩipugna⸗
bat quedã articuluũ fidei: ſʒ in oibꝰ alijs
cũ coꝛꝛipiẽs reſpcũ coꝛꝛepti teneat ſuꝑi
oꝛẽ locũ:eoipſo ꝙ papa ſuꝑioꝛẽ locũ te-
net in tota eccleſia ipñtivita nullꝰ moꝛ
taliũ culpas eiꝰ repᷣbẽdere bʒ: ut dr̃.xj.
di. c. ſ papa.Et qñ drex pᷣcepto dñi. Si
peccauerit in te frater tuꝰ coꝛꝛipe ipſuʒ
ergo ſi peccat in te talis frater:puta pa
pa fallacia eſtↄſequentis.nõ enim ĩtei
ligitur talis coꝛꝛectio pe omni fratre ſʒ
ſolũ de ĩferioꝛi ułeqᷣli ¶ Puto tñ abſq;
pꝛeiudicio eſſe diſtinguãdũ ꝙ coꝛꝛeptio
ſeu repꝛehenſio tribus modis poteſtfie-
ri. Pꝛimo modo per modu ſimplicis ad
monitionis. et iſta cũ ꝓcedat ex charita
te ſe extendit ad papa et ad oẽs ſuperio
res: moxie qñ ſperat᷑ de emendatione.

Licʒ enij papa ſit vninerſaliter ſuperioꝛ
alijs dignitate.in multis tñ alijs poteſt
eẽ iuferioꝛ.Dicit enim Augj.in epła ad
Hiero. Rogo te ut me fidenter coꝛꝛigai
vbi mibi hoc opꝰecẽ ꝓſpexeris qꝛ q;q; ʒ
bonoꝝ vocabula q iaeccłe vſus obtinu
it ẽatus pᷣſvõꝛo m gioꝛ ſit tñ in mult re/
bus. Augj.Hiero:minoꝛ eſt:lʒ etiã a mi
noꝛe ſit refugienda uel dedignãda coꝛꝛe
ptio. ¶ꝛ potfieri ꝑ moduũ imperi ⁊ pe
ne cõminatõis. ¶ 3 ρ modu denucia-
tionis ⁊ incuſa tionis coꝛã iudice ⁊ neu
tra iſta vxextẽdit ſe ad papã:qꝛ pᷣdictj mo
dis ipſe oẽs iudicat ⁊ a nemine iudicat᷑.
N reptio q fuit ab in
ferioꝛi ad ſuperioꝛẽ ex ſimplici admoni
tione chai itatis debet habere tria.
¶CP ꝛdiſcretionẽ et debitã diligentiaz:
ut ſperet᷑ uel credat᷑ eiꝰ coꝛꝛeptio. C 2:
debet habere ſubiectionẽ ⁊ debitã reue-
rentiã ut non fiat mõ temerario ⁊ cuʒ ꝓ
teruitate. ¶ !debet habere dilectionẽ
⁊ beniuolentiã ut nõ fiat cã diffamatõis

ſeu detractiois. ꝓpter igit᷑ carentiã pꝛi

mi mandatũ ſuit beſtiã montè nõ tange
re.i.beſtialiter ⁊ indiſcrete pᷣlatũ repꝛe/
bend entẽ lapid ari.ꝓpter carentiã vᷣo ſe

cũdi.Oʒa ꝑcuſſus eſt temerarie tangẽes

archã.cũ eni eẽt de genere ſacerdotali ꝓ
pꝛijs bumeris debebat poꝛtare. Vñ dr
in textu ꝙ ꝓpter temeritatẽ ꝑcuſſus ẽ a
dño:ſʒ ꝓoter carentiã tertij maria ꝑcuſ

ſa eſt lepꝛa:qꝛ c murmurationis ⁊ diffa

matõis inſurrexit ð moyſen. C Ald 2ꝛ
eſt dð q excoĩcatio pᷣncipis ⁊ multitudi
nis nõ dimittit᷑ ꝓpter ſcandalũ tm. cum
eꝗtas iuſticie nõ ſit dimittenda ꝓpt ſcã-

dalũ:ſed ꝓpter periculũ ſciſmatig uł cõ

tẽptus excoĩcatõis vitandũ. Similiter

repetitio decimaꝝ a militibꝰ⁊ pncipibꝰ/

nõ eẽ dimittenda ꝓpter ſcandalũ: ſed qꝛ
ipſi quandoq; dicut ſe habere eas ex do
no eccle. C
henſione que ꝓcedit ex charitate cũ con
ditionibꝰſupꝛadictis ſuperioꝛ poteſt re-

d ꝭꝶ'n eſt do ꝙ tal repꝛe-

Qneſtio II

pꝛebendiab inferioꝛi: quia ſi ſuperioꝛ &
dignitate pꝛelationis in multis tamen
alijs poteſt eſſe in ferioꝛ. r
DODlecundum d
Aidetur enim ꝙ in aperto non
in ſecreto repᷣbeuſio pape debeat fieri.
quia peᷣulus inferioꝛ fuit petro.tñ ſcribi
tur ad Gał.ij. ꝙ cum veniſſet Cephas

antiochiã in faciẽ ſibi reſtitit coꝛã omni

populo quia repᷣbenſibilis erat in agto.
ergo non in ſecreto debet fieri papeę re⸗
p̃benſio. C Pꝛeterea ſcribit᷑i.ad Thi⸗

mo.v. Peccantè coꝛam omnibꝰ? argue

ut ceteri timeant.Coꝛã oĩbus ergo pa
pa eſt arguẽdus ut alij inferioꝛes timo
rem babeant. ¶ Pꝛeterea ſcribit᷑ Acti.
v. ꝙ petrus ananiã ⁊ ſaphiriã vxoꝛem
eius occulte defraudantẽ de pꝛecio agri
publice denũciauit nulla ſecreta admo

nitiõe pꝛemiſſa.ergo ſi papa occulte uł

publice peccet ꝓpter ſtatum publicũ in
quo rendet repꝛebendi debet.

In cõtrarinʒ de d e

xvi. Aſſumens petrus ieſuũ ſeoꝛſũ incre

pauit illũ.dicit Hieroꝰ.q aſſumpſit pe⸗

trus ieſum ſeparatiʒ ne pnñtibꝰ ceteris
condiſcipulis magiſtrũ videat᷑ arguere.
KRKnid cOo do eꝙ illa qõ eſt dubia ꝓp⸗
pter repᷣbenſione pauli
ꝗ publice ⁊ coꝛã oĩb petrũ arguit. Sicẽ
pʒ ad Gałl.ij. Et q;uis ᷣm Hiero.dicat᷑
ꝙ talis repꝛebẽſio fuerit diſpenſa toꝛis
⁊ nõ vera.Econtrario dicente Augiq;
fuit vera ⁊ non ficta.ad pꝛeſens tamen
poteſt pꝛedicta dubitatio ſolui vniuer⸗
ſaliterde coicoꝛꝛeptione fraterna: ut di
cat᷑ ſicut dicit Augl.i libꝛo de verbis do

mini ꝙ peccatũ uel eſt publicu ⁊ noto-

riũ:uel ẽ occultũ ⁊ ſecretũ.Si vᷣo ſit pu⸗/

blicũ qꝛ tuc nõ ſolũ peccat in te: nec ſo-

lũ tibi iniuriã ⁊ ↄtumeliã facit: ſed etiaʒ
in omnes vidẽtes modo quo d Math.
xviij.de ſeruo neq; cuius opera viden/

tes conſerui eius cõtriſt ati ſunt valde.

perier

tanen

ni
celſt
mo pon
en fen.
tüſerbi
Cohs
ion
t mneeo⸗
ipepe e
aaC⸗
nergve
ong iind
ümen
cde
ta aun
ocalte i
gubſaüin

ſo d⸗
L natti,
rſi inae
npitpe/
ecteri⸗
lnpun
one o/
,
ro dicdt
ntons
Zod
s tamen
ſwniucr/
erbisde
rnoto⸗
foſth⸗
eineuſ⸗
ſcai⸗
Lets⸗
19 riden/

gt vole

Tunc dicente apoſtolo coꝛã omnibus

debes arguere. Gi vo peccatũ ſit ſecre
tum tunc ᷣm verbũ ſaluatoꝛis debes ar

guere inter te ⁊ ipſum ſolũ. ¶ ꝛ· põt ſol
ui particulariter de repꝛebenſione q ex/
tendit ſe ad papã ⁊ loquendo de iſta pu

to eſſe dicendũ ꝙ uel iſta repꝛehẽſio eẽt

in cauſa fidei ⁊ in crimine hereſi:⁊ tũc

publice talis repꝛehẽſio eſtfienda. Añ

dicit glo.ad Ga l:ij.ꝙ nequaq; paulꝰ pe
trũ coꝛam oibus repꝛehendiiſet uel i fa

cit ſibi reſtitiſſet nin ei fuiſſet par uel eq̃ᷓ

lis: qð eſt verũ q;tũ ad defenſionẽ fidei.
Et Augj in epła ad HNiero.vbi iſtã que
ſtionẽ pertractat:dicit q paulus poſte

ris pꝛebuit exemplũ quo nõ dedignaren

tur maioꝛes a minoꝛibus coꝛꝛigi pꝛo de
fendendo euangelicã veritatẽ ſalua fra
terna charitate.Et ſubdit ꝙ pꝛo verita

te fid ei mmoꝛes maioꝛibꝰreſiſtere pñt:ſi

tramitẽ fidei veritatis relinquãt.cuʒ S
iudaizare ⁊ ad iudaiandũ alios pꝛouo

care.iam veritate euangelica pꝛomulga

ta eſſet cõtra tramitẽ doctrine euangeli
ce merito in tali caſu petrus a paulo re
pꝛehenſus cſt. ⁊ papa in tali caſu iuſte a
quocũq; fideli poſſet coꝛꝛigi.ſi vo fiat ſu
per emedatiõe alioꝝ peccatoꝝ gelo cha
ritatis verbo ſimplicis admonitiõis de
bet fieri in ſecreto ſi ſperet᷑ coꝛꝛectio:et

boc nõ temerarie:ſed ſeruatis conditio

nibus ſupꝛadictis. “
Mn Seſt dð ꝙ paulꝰ fu
Ad pꝛimũ it mĩoꝛ petro ⁊ ma
ioꝛ et eq̃lis. Oinoꝛ quidẽ fuit poteſtate
pʒelationis:qꝛ ſolus petrus fuit cephas
ideſt caput totius eccleſie. Maioꝛ autẽ

pꝛerogatiua electionis: qꝛ elect? fuit a
xpo poſt reſurrectione:⁊ poſt gloꝛiſica⸗

tionẽ. Vnde in bulla pape:Paulus poni

tur a dextris:Petrus vo a ſiniſtris: ſed
equalis fuit officio pꝛedicationis ⁊ fi ſei
defenſionis:qꝛ creditũ fuit ſibi euange⸗

liũ pꝛepucij:ſicut petro euangeliũ circu

ciſionis:ſicut ipſe teſtat᷑ ad Galł.ij. AUñ

in tali caſu iuſte poterat petrũ repꝛebẽ-

dere ſicut equalẽ ſibi ułminoꝛc. ¶ Ad
2m eſt dð ꝙ verbũ apli intelligit᷑ de pec-

catis publicis et notoꝛijs:uel intelligit᷑

de coꝛꝛ ectione que pertinet ad pꝛelatos

⁊ ad quos pertinet coꝛꝛigere nõ ſolũ per

fraternã charitatẽ ſimplici verbo monẽ

do:veꝝetiã ꝑ iuſticie equitatẽ delinquẽ

tes puniendo ⁊ penã infligẽdo ut alij ti
meant. C Ad ꝭ"eſt d ꝙ peccatũ ana

nie ⁊ ſaphire vxor eiꝰnõ deuenerat ad
noticiã petri modo humano ꝑ denũcia-
tionè uel incuſationẽ ſed per diiuinã re/

uelationẽ:⁊ ideo in peccato illo pꝛoceſ/
ſit non ſᷣm foꝛmazʒ buman ã iudicij:ſj ſᷣm
foꝛmã iudicij dini tãq; executoꝛ dei exñs

DDtertiũ gbenedieur
W☛ ie Eid et᷑ enim ꝙ
noöõÿͤ ſit do ecclie dato ꝙ papa non
audiat repꝛebendente: quia bm glo.per
eccleſiã intelligit᷑ pꝛelatus:ſed papa non
habet ſupꝛa ſe pꝛelatũ niſi deũ.ergo ne/

glecta repꝛehenſione non poteſt dici ec

clie. Pꝛeterea m regulã cp̃i Matbᷣ.
xviij. Sipeccaueritſin te frater tuꝰ ſi te

nõ audit debes adhibere vnũ uel duos.

S teſtiuʒ adhibitio neceſſaria eſt anteq;
dicatur ecdeſie. ¶ Pꝛeterea fama fra-
tris reſeruãda eſt: ⁊ tanto magis fama
pape quãto eiꝰfame detrabere eſt mag
periculoſũ:ſed per dicere ecclłe fama eiꝰ
perdit᷑.s neglecta repꝛebenſione ꝑ papaʒ
non pꝛopten hoc dicendũ eſt eccleſie.

W ri 1teſt:qꝛ ut ſupꝛa/
In cotrarin cen eſt ad pa⸗

pam ſe extendit repꝛehenſio fraterna.
ad ipſũ ſe extendit oꝛdo repꝛebenſionis

fraterne:ſed boc eſt de oꝛdine fraterne
