Poteſt eni extunc ſcientiã adminiſtrare
Mõ enim cũ papa facit aliquẽ epᷣum uel
pꝛeſbꝛũ: dat ſibi licentiã ligandi dando ei
ptaãtem ligandi ⁊ ſoluẽdi. Sed dando ſi
bi mam ptaãtem qua poſſit ligare 2 ſol
uere:dat ſibi ptaãtem ⁊ auẽtem actũ ſci-
entie exercendi. Erx officio ergo conne/
ni t ebis ⁊ pᷣ̊is pᷣdicare epᷣo in ſuo dio
ceſi. ⁊ pꝛeſbytero in ſua parocbia. Cu.n.
poteſtas liga ndi ⁊ ſoluendi.⁊ ptaãs pꝛe-
dicandi ſit quedã ptãs ſpũalis que ſemp

—— *„

datur cũ aliqua cõſecratioe: ideo epᷣus
in conſecratione epᷣali? ſacerdos in con
ſecratione ſacerdotali vtranq; ptâtem
recipit: vnde q;tum ad officij comiſſionẽ
uel receptionẽ ep̃is ⁊ pᷣſbyteris couenit
pdicare ex officio: ſed q;tũ ad officij exe
cutionẽ:quia boc requirit iuriſditionem
ſuꝑ determinatã dioceſim: ⁊ ſuꝑ det mi-
natam parrochiã: ſicut dioceſes ⁊ par-
rochias determinare ſpectat immedia
te ad papã:ſic executio pᷣdicatiois ⁊ ſa⸗
crameétoꝝ ad miniſtratiois ex officio re-

cepto non conuenit epo uel pꝛelbꝛo ſine

è aucre pape.
Ad Pamn Feſt . ne apo

ſtoli miſſi ſunt ad pᷣdicandũ:nõ niſi pᷣſup

poſita qauete petri: cui iam victu erat ſin

gularit: Libi dabo claues regni celoꝛu

5*

ſic ep̃i ad mittunt᷑ ⁊ alſumunt᷑ in ptẽ ſol
lricitudinis nõ niñ pᷣſuppoſita oucte pa-

pe:gꝗ ſicut dat eis quctem exequendi of⸗
ficin receptũ ſuꝑ tanta vel tali ing eeria
ſi bñ vtant᷑:ita culpa exigente ſi comiſ0

officio abutunt᷑:põt eos dcs executione

3

Queſtio n
pꝛiuare. C Ad 2 eſt dicẽdũ q; arcbidi-
aconis ⁊ pꝛeſoyteris ↄuenit ex officio p

dicare:⁊ multo foꝛtius ep̃is poſtòq; cura
aĩaeis cõmittit᷑: ſʒ ſicut ꝑ papã fit eis
talis pꝛouicie vel talis dioceſis ſiue par
rochie cõmiſſio:ita ꝑ eum põt fieri illaꝝ
ſubtractio:vñ ex officio executiõis nõ cò
nenit eis pᷣdicatio vel ſacrametoꝝ ad mi
niſtratio ſine auẽte pape. ¶ Ad 3 eſt di
cendu ꝙ epᷣus vel pſbyter recipit vtrãq;
clauẽ q;tu ad auctem exercedi actũ:ſed
q;tuʒ ad actꝰ executionẽ cũ boc reqrat
debitã materiã ſubditoꝝ nõ couenit eis
vti clauibꝰ niſ aucte apktia.

Stertiüi chetr vin.

ſiit religioſos ad officiu pᷣdicatiõiſ

aſſumere:qꝛ papa nõ põt contra ſtatuta

patrũ aliqd cõdere vel mutare: ur ſcribit
xxv.q.i.c.contra.ſed ſtatutũ patrũ eſt ut

——

q.i.c. adijcimꝰ ¶SD. ſcribit xxv.q i.c. ſuüt
quid ã. Si qð docuerũt apłi ⁊ ꝓpbete de

ſtruere: qð abſit: niteret romanꝰ põtiſer,
nõ ſniaʒ dare:ſjõ magis errare ↄuincerek

Soꝛdinatio eſtapliiin &horfir ut nuli⸗
gloꝛier in alienis laboꝛibꝰ ? in aliẽis pl

ut poſſint pᷣdicare in dio ceſi ebi ⁊ in par

rochia ſacerdot': cõuincit errare. C P.

puilegiũ indultũ ſemꝑ intelligit᷑ ſine piu
dicio alteriꝰ eẽ conceſſũ. ſj boc non põt

itelligi eſſe factũ ſine piudicio eboꝝ⁊ ſa-
cerdotũ ꝙ alij mittãt falcẽ in meſſẽ eoꝝ
ergo boc papa facere non poteſt.

— ei eit: aꝛ? q poteſt
In cOôtrariu é& es in u⸗

dioceſ:põt facere papa in toto oꝛbe:ſed

ep̃us pot ⁊ debet in ſua dioceſi eligere ꝑ
ſonas idoneas ad pdicatiõis officiu: ut
ſcribit᷑ ex. deoffi.iu.oꝛdi.c. inter cetera.S
milto foꝛtiꝰ boc papa facere põt' ut pter

oꝛdinarios aliquos viros idoneos aſſu
mat ad p̃dicatiois officiu: qui vice ſus ſa

crain ſeripturã pdicẽt populo chꝛiſtiano

ter dñi ſacerdotes nullo audear pᷣdicaf
ſiue monachꝰ ſiue laicꝰ ille ſit: ut dr.xvi.

oft

4
Ar.
i phert⸗

d

4
ſohinvtea
clgtecete
tutteret!
ſtitepotic
uyda non
ſanctiateh
Gfics wen
bendon
N dlond
ſiptionef
Ceven
ctobbate
Pettund
Mrpite
Nepbie
leeriott
lecps
nims i
lituſn⸗
Hotucke
oiege
ni
ſteitni
N
dogtnatef
nogis an
ſtonis aſ.
oetuiſit
aſpotetig
huſtenen
ſcctorolmn
lcii Gie⸗
eptenkie
itofnilis
olutisde⸗
ſiri deln
Polcgt
tittnen
lſtciis: 3
Ppnlorz
oion

Mebupdee

gittafie

l

icerchi⸗
Nniterofte,
is poſthan
topepifta
ioceiis iled
mpor ſcii
erccutidis ſoch
crametor n
Cdz
r reapürti
meredliatiſn
Ne beeft
Nn n cnen
a. ,
gri
gofciſtani,
vetnn brn
ſmmtint

tuti pormel
ntai

=
=
=
= =
= =
— —

S= —
=

=

— —
=
= —
—
= — —
— —
S=
= =
☛n

— —
S =☛
=
—☛ =
—

—
—
— —
=- =——

= =
==

=,
—
=
=
—
— S=
=
=
=

.
Ar.
in vniuerſo oꝛbe. düigy gliui h
* dicẽdũ ꝙ aliqui heretici
Rn d c0 ptãtem eccliaſtici mini-
ſteri in vite ſenctitate poſuerũt:ut ꝗ ſan
ctitate carerent: oꝛdinis quoq; ptatem
amitterẽt:⁊ ꝗq ſãctitate fulgerẽt:oꝛdinis
ptãte potiebant᷑.quoꝝertoꝛẽ ꝓfeſſio quo
runda mon achoꝝ ſecuta:int m de eoꝛuʒ
ſanctitate pᷣſumebãt:ut miniſtroꝝ ecclie
officia ꝓpꝛio arbitrio vſurparent abſol-
uendo:⁊ pꝛedicando abſq; pape vel epi
vel alicuiꝰ ſuꝑioꝛis auẽte:cotra quoꝝ pᷣ⸗
ſũptionẽ ſcribit᷑.xvi.q.i.c.puenit ad nos
Ende valde miramur ꝙ qdaz monachi
et abbates in parrochis vra ↄtra ſãctoꝝ
patrum decreta epᷣalia iura ⁊ officia ſibi
vſurpaãtes vedict abſq; ꝓpꝛij epi licẽtia

vel aplłlice ſedis aucte. Maãdamꝰ itaq; di

lectiõi tue ut eos ↄuenias: ⁊ nę talia de
iceps oino pᷣſumat ꝓbibeaſ.¶Aliꝗ vᷣo
nimis icaute ab iſto erroꝛe reced ere vo

lẽtes:in Zꝛiuʒ erroꝛẽ ꝓlapſi ſũt:aſſlerẽteſ

monachos ⁊ religioſos q;tũcũq; idõeoſ
et pᷣnilegio papali vel epali fulcitos:nul
lo mõ poſſe pᷣdicare:⁊ alia officia eccłia⸗/
ſtici miniſterij exercere:quoꝝ dogma dã

nãt᷑.xvi.q.i.vbi ſic dr̃. Sũt nõnulli malo

dogmate fulti audaciſſime quidem ęelo
magis amaritudinis inflãmati qᷓ; dile-
ctionis:aſſerẽtes monachos quia mudo
moꝛtui ſũt ⁊ deo viuũt:ſacerdots lis offi
cij potẽtia ĩdignos:ſed oĩno in erroꝛẽ la

bunt᷑:qꝛ neq; beatꝰ Benedictꝰ mõachoꝝ

pceptoꝛ almificꝰ iſtiꝰ rei ali mõ fecit int
dictũ. Ande pᷣcipimꝰ ut ab hmõi auſibꝰ

repmant᷑ ĩ poſterũ:qꝛ quãto ꝗs excelſoꝛ
tãto in illis erit potetioꝛ.Sed mr ecclia de gti
nãq; pꝛedicãdi ⁊ docẽdi eſt pꝛecipue ho/

verita tis doctrix ⁊ virtutj magiſtra me/
dqiã viã detminsat eẽ tenedaʒ:ut cũ aucte
ſedis aplice religioſi ⁊ alij viri idonei ad

officiu pᷣdicatiõis poſſint aſſumi:qui ſint

coadiutoꝛes epſoꝝ⁊ pꝛeſbyteroꝝ in pᷣdi-

catiõis ⁊ ſaera mẽtoꝝ adminiſtratioe in

ro pulo xpᷣiano. Vnde ſcribit᷑.xvi.q.i.ex

ducte binꝰ decreti qð aplico moderamie

et pietat officio a nobis cõſtitutũ eſt ſa

—

ſexag eſim

gquarta IIII
cerdotibꝰ monacbis apłoꝝ figurã tenẽ/
tibꝰ liceat pᷣdicare baptiʒare cõionẽ dar
penitẽtiã ĩponere:atq; peccata ſoluere.
Ad umu &s eſt dicendũ q-
P illud decretũ int elli
git᷑ papã nõ poſſe mutare de iure diuino
ſtatuta patrũ q;tuzʒ ad illa q decreuerut
de iure diuino:ſicut de articulłl fidei:de hᷣ
ceptis diuinis:vel ſacramẽtis eccłie:ſed
q́;tuʒ ad illa q detminauerũt de iure po-
ſitiuo relicta ſũt ſuꝑ diſpẽſatiõe pape:ut
poſſit ea mutare vel diſpẽſare ſʒ q; opoꝛ
tunitates tepoꝛũ vel negocioꝝ occurrut-
¶Ad 2'"n eſt dicẽdũ ꝙ papa aſſumedo
religioſos ad p̃dicatiõis officiũ nõ facit
cõtra aplm: ut ꝙ ipſi gloꝛient in alienis
plebibꝰ: vel in alienis laboꝛibꝰ:qꝛ ;tum
ad talẽ actũ plebes ſũt eis appꝛopate.⁊
babẽt in eis luriſditiõeʒ in pᷣdicatiõig of

ſficio:ſicut pꝛeſbyteri vel epi:nõ quidẽ oꝛ
diuariã: ſʒ et cõmiſſioe ⁊ diſpẽſatiõe aꝑpo

ſlolice ſedis: nec valet ꝙ tũc poſſet ꝓcu-
ratiões ab eis recipere:ſicut epi recipiũt

qꝛ boc nõ eſt eis cõceſſũ: pdicare autẽ eſt,
eis cõceſſũ.Si autẽ papꝑa cocederet poſ
ſent recipere vnũ ſicut reliquũ. ¶C.Adz

eſt dicendũ q nulluũ pᷣiudiciũ fit epis vel

pꝛeſbyteris:qꝛ talis iuniſditio pᷣdicatiõis
et adininiſtratiõis ſacroꝝ nõ eſt eis con
ceſſa in fauoꝛẽ ꝓpꝛiũ:ſed in fauoꝛẽ ipoꝝ

ſubditoꝝ:iõ in vtilitatẽ eoꝝ põt papa eis
coadiutoꝛes dare:⁊ ab eis ſubtrabere et
alijs iponere ſine imuria ipſoꝝ.

——

M Dgugrt ea tgepape

ryrteligioſis potẽtibꝰ ⁊ ꝓcuratibꝰ n
debeat pᷣdicatiõis officiuʒ coferre.Oꝛdo

noꝛis ⁊ dignitatis in ecclia.ſj ſcribit᷑ ad
Hebꝛe.v. Memo aſſumat ſibi bonoꝛt᷑: ſʒ
qui vocat᷑ a deo tanq;ᷓ Aaron ꝓcuratiig
officiũ p̃dicatiõis eſt denegãdu:nõ offe/
rendũ. S. ecclia ſticũ officiũ ꝓcurare
eſt magne ã bitiõis.ſic enĩ ſcribit.viij.q.i
c.ſcicndũ.cu locus ſuperioꝛ imꝑaturule
qui ad ꝑcipieda bec obedit obed ẽtic ſibi

Ar.

virtutẽ euacuat:ſi ad bec ex ꝓpꝛio anbe
lat. Pꝛeterea Oꝛeg? dicit in paſto. 2
ponit᷑.viij.q.i.c.in ſcripturis.Loc regi⸗
minis ſicut deſiderantibꝰ e denegãdus
ita fugiẽtibꝰ?c offerendꝰ.ſʒ pᷣdicare ad lo

cũ regimis ꝑtiet. eſt. n. ars artiũ regimeę

2 iſtructio aiarũ: ut dicit Gꝛegꝰ: petẽ
i Sdicatidis officiũ pape n dz Srre
eſt: qa Eſaias
In CO trarin ſportte ſe obtu⸗
lit ad pᷣdicationis officiuʒ diceus Eſa
vi. Ecce ego mitto me.
ſideo. d: p̃dicatiõisofficiũ
a E ꝓcurare uel recuſare põt
pᷣcedere ex duplici radice bona:⁊ ex du/
plici radice mala. Si naãq; pꝛocuret᷑ ex
charitate 1 auditoꝝ vtilitate: meritoꝛi
um eſt ⁊ laudabile.Si vᷣo recuſer᷑ ex hũi

lita te ppꝛiũ imꝑfectũ ↄſiderando:ſlłr ẽ l
fund amẽto alteriꝰ:niſi aucte illiꝰ cui eſt
fundamentũ. Ita. n. dicit Apkus Ro.

laudabile. Exemplũ pmi Eſa.vi.Ecce
ego mitto me.Exẽplũ ſc ði HNiere.i. Ec

ce neſcio loq qꝛ puer ego ſum. Eodẽ?

mõ ex duplici radice mala:qꝛ ſi ꝓcurat᷑
ex ambicioſitate ⁊ turpis lucri gra: e vi
tuperabile. Si vᷣo recuſet ex getis ſuaui

tate ⁊ toꝛpoꝛis pigritia:ſiłr ẽ dãnabile.

De pmis dicit Petrus pᷣma canonica
ſua:Paſcite qui ẽ in vobis gregẽ dei:nõ
turpis lucri gra:neqʒ; ut dñantes in cle
ris. Oe ſcdis dicit Eſa.vi. Canes ſunt
nõ va lẽtes ⁊ nõ v olẽtes narnareut dicit
mmVE alia litters.
Ad Primm Sc do ꝙ in pᷣdica⸗/
tione nõ ſolũ ẽ honoꝛ: ſed laboꝛ:vtrũq;
tñ pot appeti ſine pctõ: ut laboꝛ appe/
tat ꝓpter ꝓximi vtilitateʒ:⁊ bonoꝛ ꝓpt
dei laudẽ: ut ſße deus laudet᷑ in creatura
ſua. Ad 2“eſt do. qꝙ obedientia ſꝑ ẽ
ↄvᷣuatiua vᷣtutũ dumodo ſibi ãnectat᷑ bu
militas:ſi tñ ꝗs obediat ex ꝓpꝛij bono-
ris ãbicioſitate:nõ ↄſiderata ꝓximi cha
ritate:⁊ ſacre doctrine manifeſtationis
veritate:puat᷑ ᷣtute obedietie rõne ſuꝑ
bie ꝗᷓ e ãnexa ãbicioſitati ꝗᷓ oẽs vᷣtutes
deuorat:ſicut vera bũilitas oẽs vᷣtutes
ↄfuat. Et iſta ẽ intẽtio Gꝛeg].in illo de

v
creto. ¶ Ad z'eſt doð. ꝙ Gꝛeg? loquii

ibi de loco regimis pᷣlatois:nõ pᷣdicatio

nis:qᷓ qdẽ pᷣlatio q;uis qñ qʒ vtilit᷑ ſuſci

piat᷑ ſꝑ tñ idecenter appetit᷑ ⁊ ꝓcuratur.

1† ſic ꝓcedit᷑:vi
DOU nti get᷑.n.qꝙ ſola

aucte pape religioſi ſine regſtiõe
epᷣoꝝ ⁊ pᷣlbyteroꝝ pᷣdicare nõ poſſint: ꝗa

epi maioꝛt᷑ auẽtem hñt pᷣdicedi q; reli
gioſi.ſ epi ex dioceſim ſuã nõ pnt pᷣgica
re ſine reꝗſitise ep̃i illius dioceſis:s nec

religioſi pñt pᷣdicare ſine reꝗſitiõe epoꝝ

ułpi byteroꝝ. S. nul lept pdicare ni
ſmittat᷑:ſed non legimꝰ miſios nin.xij.

aplos:q̊ ꝑſonas repñtant epᷣi: ⁊.lxxxij⸗
diſcipulos quoꝝ pſonas repñtant pᷣſbꝛi

ꝑꝛocbiales ut dicit glo.Lu.x.Ergo ſine

aione iſtoꝛum nullus põt pᷣdicare-
nullus bʒ qucteʒ edificare ſuper

xv. Sic ãt pꝛedicaui hꝰ euãgeliũ nõ vbi

noĩatus eſt chꝛiſtꝰ ne ſuꝑ alienu funda-/
mentũ edificarẽ: gſine reqſitiõe epiſco
poꝝ ⁊ pᷣbꝛoꝝ religioſiñ debẽt pꝛedicare

rP& r& 17† eſt: q pꝛedica-⸗

riſditionis: ſʒ aliqui religioſi ſunt exem/⸗
pti a iuriſditiõe epoꝝ ut ſupꝛa determi⸗

natu e: ſine reqſitioe ipſoꝝpñt pᷣdicare

n 0 do. ꝙ nõ minoꝛis auẽt
„A EN ẽ paps in tota ecclia q;
ꝗlibet epũs in ſua ꝓpꝛia bdioceſimo ma
ioꝛis cũ in ꝓpa dioceſi epũs iuriſditiõey
nõ exerceat niñ ancte pape: ſ qlibz eßs
in ꝓpa dioceſi pᷣt ⁊ dʒ religioſos ⁊ alios

idoneos viros ad ſcẽ pꝛedicatiõis offici

um aſſumere: qui vice ipſoꝝ plebes xpᷣi
eiſcõmiſſas edificẽt ᷣbo ⁊ exeplo abſq;
oĩ reqſitiõe pᷣſ᷑ꝛoꝝ in quoꝝ ꝑꝛochijs pꝛe
dicant:ꝗbꝰ ep̃i neceſſaria tenent᷑ admim

ſtrare ſi indigẽt tanq; cooꝑatoꝛibꝰ ⁊ co

adiu toꝛibꝰipſoꝝ:ſicut ſcribit᷑ extra de of⸗

in.oꝛdi.c. int᷑ cetera: ſiłr papa põt ⁊

in tota eccłia aliquos religioſos ⁊ ido⸗

neos viros ad ſcẽ pꝛedicatiõis officiuʒ

d

A.

bꝛditorech
ſa eenece
iberdioct
ltdebeitv
6s auds
corfelen
Aaſpueli
p
lpibebettn
Goſ geipe
cioſdo aud
ad bocben
is odicar
ligioldi
hctoꝛltas
wipoc
iſt Te
Poſdoe
poſſütgt
cncut
raäii
in
aliun
gltngic
Aapotalt
5cancay
kogregſto⸗
luspotuiß
ſfuſſetnee
epü függ
iitnoͤti he
t Poolus
nbecheiſti
goe nmrin
Nohgumnn.

Dl

Bicglegi
ds ögaren
gic vniiti
ctite utint
i ſchatie
ain aſ
ſoiſtertgiti
Nepöoſttt
tpcienlichttſ
ſitöhitfi
õ
inertgitecht
uporzcicntn
mymiſeenin,
ütungi t
nasſpinit
bni
lus atitan
Gclianſe
auitit
r Als
indlüte
gtuini in
ergitöethſi
iCeetien
ſchupvte⸗
ſinen
Cigiſtnn
utſihummn
igtii
musi
gn ahii
nnnti
muneinnne
o eiſllin

Gſſike

Ar.

oꝛdinare:cũ pabulũ vᷣbi dei ꝑmaxĩe no-
ſcat᷑ eẽ neceſſariũ populo xpᷣiano: qui in

AIlibet dioceñi ⁊ in qlibet ꝑꝛochia poſſint

et debeãt verbũ dei pᷣdicare:et in eoꝝ lo
cis in quibꝰ habitant abſq; oĩ reqſñitioèe
epᷣoꝝ vel pꝛeſbyteroꝝ poſſint pᷣdicare et
alia ſpualia ꝑ ſede aplicam eis cõmiſſa

-ad miniſtrare.
AG Peima ergo eſt dicendũ ꝙ;

epᷣi habẽt maioꝛẽ ptãteʒ pᷣdicãdi q; reli-/
gioſi:qꝛ ipſi pᷣdicãt ptãte oꝛdinaria:reli-
gioſi vᷣo auẽte apłlica eis cõmiſſa:⁊ q;tuʒ
ad boc bene poſiut extẽſiue in pluribꝰ lo
cis pᷣdicare q; ei:qꝛ auẽtas pape ex q̃ re
ligioſi pᷣdicãt:ad ꝓlura loca ſe extedit q;
auctoꝛitas eboꝝ.¶ Ad ⁊eſt dicẽdũ q;
miſſi poſſũt alios mittere:ſicut Paulus
miſit TCbimoten ⁊ Tituʒ.⁊ Petrꝰ miſit
Pꝛoſdocymũ ⁊ Marcum:et ſic ei miſſi
poſſut alios mittere ad ꝑꝛochias ad pᷣdi
candũ pᷣter ipſos pᷣſbr̃os:⁊ ſine reꝗſitiõe
ipſoꝝ:cũ ipſi pꝛeſbyteri in ꝓpis ꝑꝛochijs
nihil poſſint agẽ:nec baptizare: nec miſ
ſas celebꝛsre:ſine ꝓpꝛij epi licẽtia:ut ſcri
bit᷑.xv.q.i.c.cũctis fidelibꝰ. Eodẽ mõ pa
pa põt aliquos mittere in tota ecclłia ad
pdicandũ pᷣter epos ⁊ ſacerdotes:et ſine
ceoꝝregꝗſitiõe. C Adq*ẽ diceẽdũ q; Pau
lus potuiſiʒ pᷣdicare vbi xpᷣus noĩatꝰ erat
ſi fuiſſet neceſſariũ:⁊ ſic edificaſſet ſuper
alienũ füdamẽtũ:qꝛ pᷣdicaſſet cõöuerſis ꝑ
aliũ:nõ tñ hoc erat expediẽs:qꝛ ut glo.di
cit Paulus ſciebat pſeudo apłos ſub no
mine chꝛiſti falſa docere:qð poſtea coꝛꝛi
gere maximi erat laboꝛ :io ſollicitꝰ erat
Huenire: et veritatẽ integre tradere vbi
nonen mcaterar ehꝛiſiug. .
en ſS⸗ ic ꝓcedit᷑.vr eniĩ
R lex ti ociſtri⸗ the
ologia ex officio nõ cõueniat pᷣdi/
dicare ſicut epis:qꝛ epᷣis cõuenit ex offi
cio pᷣdicare:ex eo ꝙ cura aiaꝝ eſt eis cõ-
miſſa:ſʒ magiſtris in theologia nõ eſt cõ
miſſa cura alan: ex officio nõ ↄuenit eis
pᷣdicare ſicut epis.¶S.pꝓoſteriꝰ nõ dat᷑
ſine poꝛi:ſʒ ptas ſcietie ⁊ diſcernẽdi pꝛe/

ſexageſimquarta

ſupponit ptãtem ligãdi et ſoluendi:cũ s
magr̃i in theologia nõ poſſint ſoluere ⁊
ligare. nõ poterũt ex officio p̃dicare ſicut
epi. ¶S. officiũ epale indecẽter appetit
Fm Gꝛeg. Officiu vo magrale Pᷣm aliq̊s
decent᷑ appetit᷑ ⁊ ꝓcurat᷑nõ ergo magr̃o
Toſficio cõuenit pᷣdicare ſtcut ecbo.
. eſt: qꝛ magri in
In cotrarii tbeologis aucte
pape poſſũt pᷣdicare vbiq;:epi vo ſolum
in ꝓpa dioceſ: magis ex officio ↄuenit
pᷣdicare magris in theologia q; eßis.
Kü eO dicendũ ꝙ epᷣis cõuenit
E Sdicare ex officio epali:
magjris vᷣo ex officio magr̃ali:ſicut ergo
differüt officiũ magrale ⁊ epᷣale:ſic diffe
rẽter ↄuenit pᷣdicare ex officio epᷣis ⁊ ma
giſtris. Planũ eſt autẽ ꝙ quicũqʒ recipit
cathedrã epalem:recipit eminẽtiã pote
tie quã pus nõ hbebat:⁊ per hãcpotẽtiaʒ
recipit auctem coicandi ſcietiã quã pᷣus
babebat. Qui autẽ recipit catbedrã ma
giſtralẽ:nõ recipit eminẽtiã ſcientie quã
pꝛius non babebat:nõ enim qui licẽciat
aliquẽ ad magiſteriu dat ſibi ſcietiã quã
pus nõ habebat:ſed recipit auẽtem do⸗
cendi ⁊ coĩcandi ſcietiã pᷣus acqſitã:ſicut
enim poteſt eſſe iuriſperitus:⁊ tamen ca
ret poteſtate ⁊ auctoꝛit ate iudicandi:et
ecõuerſo aliquis põt habere auẽtem iu/
dicãdi ⁊ tñ caret ſciẽtia iuris. Sic aliꝗs
põt bhabere ſcientiã ſacre theologie:⁊ tñ
caret aucte docendi ⁊ coicandi ſcientiaʒ
et aliquis poteſt habere auẽ tem cõmuni

candi ⁊ docendi:⁊ tñ caret ſciẽtia:ſic epᷣs

eoipſo ꝙ epᷣus in ſua dioceſi hʒ auctem
in ſua dioceſi docendi ⁊ pᷣdicãdi:ſi tñ ca-
ret ſciẽtia nõ põt nec docere nec pᷣdicare
gliter ergo ex officio cõuenit pᷣaicare epi
ſcopis: et aliter magiſtris in theologia:
quia epᷣis cõuenit pᷣdicare ex officio:ppt᷑
poteſtatem receptam in cathedra epᷣali
ſed magiſtris conuenit ex officio pꝛedi/
care per auctoꝛitatem receptaʒ in cathe
dra magiſtrali. Et per hoc patet rñũſio
ad ration es in contrarium.

Ar.

BDnc pidendut de diſpẽ⸗
Cſatione cõfeſſionis
CQinrca quod queruntur ſex.
¶ / Pꝛimo vtrum papa poſſit
facere ꝙ qꝗlibet chꝛiſtianꝰnõ ↄfiteat᷑ ſe-
mel in anno ꝓpꝛio ſacerdoti.
vtrũ aucte pape religioſi poſſint in qli/
ber ar ebiz leut0:i ſacerdotes cõ/
feſſiones audire. C 3· vtrũ papa poſſit
facere ꝙ pctã ſeme cõfeſſa bõ teneatur
iterũ cõfiteri. vtrũ papa poſſit fa
cere ꝙ cõfeſſio eoꝛundẽ pctoꝝ bẽat effi
caciã vltra ſemel. 5ꝰvtrũ papa poſſit
facere ꝙ quis differat confeſſione vſqʒ
ad qᷓqrageſimã ſine peccato. C“ vtrũ
ex pᷣcepto pape ſacerdos ꝑꝛochiał tene
at᷑ credẽ ſoli vbo ſuo ſbᷣdito:diceẽti ſe eſſe
ↄfeſſum religioſo hñti auctẽ ab ſoluẽdi.
D pꝛimũ Eſic ꝓceditur
AQidetur eniʒ
qꝙ papa non poſſit facere ꝙ quili
bet xp̃ᷣianus non cõfiteat᷑ ſemel in anno
ꝓpꝛio ſacerdoti: qꝛ ſcribit᷑ extra de pe.⁊
re.c.omnis vtriuſq; ſexus.ſaltem ſemel
con fiteat᷑ in anno fidelit ppꝛio ſacerdo-
ti.ſtãte illa decretali in ſuo vigoꝛe pa-
pa nõ põt facere ꝙ ↄfeſſio pctoꝝ cuiuſſi
bet ꝑꝛochiani nõ fiat ſemel in anno pꝛo
pꝛio ſacerdoti.¶ Pꝛeterea papa nõ po
teſt ↄtra ius nãle:qꝛ nullꝰ poteſt eẽ iuris
diſpẽſatoꝛ:niſi illius ſit oꝛdinatoꝛ. Jus

aũuũt naturale oidinatũ ẽs beo:nõ a pa⸗
pa:ſed de iure naturali ẽ ſubijci filiũ ſpũ

alem pf̃i ſpuali:ſicut filiũ carnalẽ patri
carnali:ut dicit Apłs ad Hebꝛe.x ij.vñ
ſic papa nõ põt ſubtrabẽ filios iud eoꝛũ
ut invitis parentibꝰfaciat bapticari ita

nõ poteſt ſubtrabere filios ſpuales ab

ipſis ſacerdotibꝰ. ¶ Pꝛeterea oꝛdo ec /
cleſiaſtice bierarchie imitatur oꝛdineʒ
celeſtis hierarchie: quem papa tollere
nõ põt.Sed ſicut pape ſubuciunt᷑ archi/
eßi:ſic ep̃i archiepiſcopis:⁊ ſacerdotes
epᷣis:ſed archbiepiſcopi non pñt ſe intro-

mittere de bis qᷓ ſpectat ad epos: ut dr

Scedo

Queſtio 1
¶Queſtio. lrv. de diſpẽſatõe ↄfeſſiõis rig · ij. oͤnecpana de eßis nee e eßde
e 11 ſacerdotibꝰ.

in qualibet ꝑꝛochia oꝛdinare pꝛet ppos

ſacerdotes aliquos idoneos viros in cõ
feſſion ibꝰ audiendis ⁊ penitentijs iniũ

gendis:ut dicit᷑ ex̃ de offi.iu.oꝛdi.c. in t

cetera.ergo multo foꝛtius hboc põt face
re papa in tota eccleſi.

. „ —

„* » dicendũ ꝙ diſtinguẽdũ
nd 60 eſt de ꝓpꝛio.Ham qñnqʒ
ꝓpꝛium accipit ut diuidit᷑ cõtra alienu,

Qnñnq; vᷣo accipit᷑ ut diuidit᷑ contra cõe.
Pꝛimo mõ ut ꝓpꝛiũ diuidit᷑ cõtra alienũ

accipit᷑. Jo.x.vbi dr ꝙ oues ꝓpꝛiũ pa-
ſtoꝛem ſequunt᷑:alienu aũt fugiũt:qꝛ nõ
nouerũt vocẽ alienoꝝ. Scðo vo modoꝰ-

ut ꝓpꝛiu diuidit cõtra cõe: ut accipit᷑.i.
Topicoꝝ.vbi drĩq ꝓpꝛiũ ẽ quod ↄuenit
vni ſoli:⁊ qð indicat ꝗd eſt e rei ⁊ ↄuer
ſum pᷣdicat de re.Pꝛimo mõ ꝙ accipien
do ꝓpꝛium ut diuidit᷑ ↄtra alienũ ſtante

illa decretali: omnis vtriuſq; ſexus.pa

pa nõ poteſt facere ꝙ aliꝗs nõ cõfiteat
ſemel in anno ꝓpꝛio ſacerdoti ſine eiꝰli-
centia:vbi dr:Si ꝗs aũᷣt alieno ſacerdo
ti voluerit iuſta de cã ſua pctã confiteri
licentiã pꝛius poſtulet ⁊ obtineat a ꝓ/
pꝛio ſacerdote:cũ alienus eũ non poſſit

ſoluere uel ligare. Sed ſcvo modo ſtãẽte

illa decre.in ſuo vigoꝛe põt:qꝛ ſiẽ eᷣus e

ℳ—

ſacerdos cõis in tota dioceſi:⁊ ſiquis cõ

fitet᷑ ſibi: cõfitet ꝓpo ſacerdoti ut ꝓpꝛiũ

diuidit tra alienu: nõ ↄtra cõe:ſic pa⸗
pa in toto oꝛbeẽ ſacerdos cois:⁊ cu ꝗs
ↄfitet᷑ pape ułalteride ſuo madato:ↄfi
tet᷑ ppo ſacerdoti:cũ nec curatꝰñt ꝓpꝛiꝰ⸗
ſacerdos: niũ de mãdato ſuo. Hulł eniʒ
ſacerdos nec ſecularis nec religioſus bʒ

aliquã iuriſditiõez ſuꝑ alis: niſi de iure

poſitiuo pape:qꝛ ptãs iuriſditiõis nõ fu

„ —

it deriuata a xpo in aplos:niſi mediante

petro:Mec in epos ⁊ pᷣibeos dʒ deriuari
niſi mediãte papa.ſecꝰ at ẽ de ptate oꝛ/
dinis: vñ ſic ridiculũ cẽt dicere ꝙ petrꝰ

nõ potuiſſet ſoluere nec ligare ſubditos

cliuctbet
0pliſcbe
ſefhialu
Neſalddet
tos cin
Gbſolutin

ſtothih
ſcnotid
lg aüt dee
tal pro
(eita g
ceos:
auctepen
tneodem
ns ſzced
ochig
ſcenoe
nat
us, H⸗
ſcſimee⸗
ono
ſallato
aglutoꝛe

c. ii

ſagiioꝛes
gemnd Lic⸗
ſbicoagint
nan fli⸗
geſllegep
ſlijeſihe
nchſcſot⸗
Hacsneltn
therſoliag
mlerſilter

D

irhun

Mfreton

.

is neeten
1 ſeantork,
tceins hi⸗
Ginmeſnet n
oneosyirdonn
penitentis ini
oſi iod o
nius bochot ſue
.

n.
Gi nſinnii
ro huncig
õ
diucdttcanmnh
diuidicinalan
eain
nieiinin
n. itſnta
racoenihi
zigto
Acka
moni ß
raalenüſt
nuſcz ſr
ligs nocifi.
ccdotinenn
eit nnpſiin
iſus iain
ler ner

ſenns

„
S. S= *
= —

=ͤ
—
=
=
=
—

S.
=S
—
=—
—
—
—
—

= = —
— — — —
– =ꝛC
— =— —

=
—
—

—
=ẽ
S=E
= —
—
—

—
E
—
— —
—. =
=ẽ =
W =
= —,— = =nͥ
☛ = e ee

=

—
—
—
—
— —
—
—
—
—
— =

=
—

—
2 — *

cuiuſiibet apłi:uel alius de mãdato ſuo:
⁊ apłi ſubditos illoꝝ.lxxij.diſcipuloꝛuʒ:
ſic ridiculum ẽ dicere ꝙ papa non poſſit
uel alij de mãdato ſuo ſoluere ⁊ ligare ſbᷣ
ditos cuiuſſibʒ epᷣi ⁊ cuiuſſibʒ pᷣvᷣꝛi: ⁊ ſic
abſoluti nõ tenent᷑ ꝓpo e vepo ſa⸗
cerdoti cõfiteri.
A Pꝛunmyn Eeſt do. ꝙ illi ꝗ cõ
fitẽt᷑ bñtibꝰ auẽteʒ pape:ↄfitent᷑ ꝓpꝛijs
ſacerdotibꝰ ut ꝓpum diuidit õ alienum
illa auũt decretalis intelligit᷑ &ꝙ gꝗs cõfi⸗
teat᷑ ꝓpꝛio ſacerdoti:ut ꝓpum diuidit᷑
cõe:ita ꝙ ſacerdos ꝑꝛochiał ẽ ꝓpus ſa
cerdos:⁊ religioſus: uel aliꝰ qui fungit
auẽte pape uł epᷣi:ẽ ꝓpus ſacerdos:nõ
tñ eodẽ mõ:ſʒ ſacerdos ꝑꝛochialis ẽ ꝓp
us ſacerdos:ut ꝓpꝛiũ diuidit ↄtra cõe:qꝛ
non poteſt audire confeſſionem: niſi in
pꝛochia ſua ſolũ. Religioſus vᷣo ẽ ꝓpꝛi⸗
ſacerdos ut ꝓpꝛiũ diuidit᷑ cõtra alienuʒ
qꝛ eoipſo ꝙ hʒ licentiò ſuꝑioꝛis nõ ẽ alie
nus:ij qꝛ in q̃libet ꝑꝛochia pᷣt audire cõ
feſſionẽ ẽ ſacerdos cõis. C Adaẽ dð.
ꝙ papa nõ ſubtrahit filios a pr̃e ſpuᷣali.
led ſicut ep̃o ꝗẽ pr in tota dioceſi dant᷑

cogadiutoꝛzes pbꝛi ꝑticlarit᷑ in qᷓlibʒ ꝑꝛo

chia. VUñ in oꝛdinado eos dicit: Quato
fragilioꝛes ſumꝰ tãto bis mag oibꝰ idi
gemꝰ.Sic religioſi in tota dioceſi dant᷑
ſibi coadiutoꝛes ad gubernatõeʒ ⁊ iſtru
ctionẽ filioꝝ eccłie.¶Ad q eſt do. ꝙ
nõ ẽ ſiłe:qꝛ ptãs ſacerdotis nãłr iure di
nino lbᷣdit᷑ ptãti ep̃i:cũ ſit ĩꝑfcã reſpcũ ei⸗
ſed epᷣs ſubdit᷑ arcbiepo ſolũ ex oꝛdina/
tione ecclie: iõ in ꝗbꝰ eccłia ſtatuit epᷣuʒ
archiepᷣo ſubijci:in illiſ tm ẽ ſubiectꝰ.pa
pa ãt ĩ oẽs xpᷣianoſ imediatã iuriſditio
nẽ hʒ:iõ pᷣbere ptãtem ſacr̃a ad miſtrãdi
paucis uel multis:ſemel uel pluries: ꝑ/
tinet ſolũ ad ptãtem iuriſditionis pape
vniuerſaliter in tota eccleſia.

pri Añ ſicocedit: vi
O ſecũdũ cbrdde
pa nõ poſſit facere ut religioſi in
qlibet ꝑꝛochia audiãt cõfeſſiões:ſicut ꝓ
pꝛij ſacerdotes. In ecclia nãq; vitanda

ſexageſimaquinta 11

ſunt mala ⁊ occaſiones maloꝝ. Juxta il
ſud Apli. i. Chor. xi. Qð aũᷣt facio et
faciã ut amputẽ occaſionẽ eoꝝ ꝗ volunt
occaſionẽ: ſʒ ſi religioũ tanq; ppꝛij ſacer
dotes audirẽt cõfeſſiões in q̃libet parro
chia:poſſet multi dicere ſe eẽ cõfeſſos:et
ſic incõfeſſi ad ſacr̃a accedere:ex nõ poſ
ſent artari ꝑ pꝛopꝛiu ſacerdotẽ. Hullo ẽ
mõ eſt occaſio dada talis: ut ſub pᷣtextu
ↄfeſſiõis religioñs facte latẽter incõfeſſi
ad ſacramẽeta boĩes accedãt. ¶ S. ſolũ
ſacerdotes parrochiales poſſunt ſacrt̃m
euchariſtie adminiſtrare eoꝛũ parrochi/
anis:ſʒ aliter ipſi nõ poſſũt ſcire dignos
et idignos ꝑceptiõe dicti ſacra mẽti niſi
eoꝝ cõfeſſione:ergo neceſſariũ eſt eos
attari ut cofiteant ꝓpꝛijs ſacerdotibꝰ et
nõ alijs. S.cũ papa cõmittit aliquos
ſub cura epᷣi⁊ epᷣus aliquos ſub cura ſa⸗
cerdotis:extũc exonerat ſe a cura illoꝛũ:
ut extũc ſint ſub cuſtodia ipſoꝝ.⁊ nõ ſub
cuſtodia ſua:qtenus ſacerdoti iputet ſub
ditoꝝ lapſus. Juxta illud.iij. Re.xx. Cu
ſtodi virũ iſtum:qui ſi lapſus fuerit: erit
aia tua pꝛo aĩa eius: aliterpapa et epᷣus
in magno periculo eſſent:tolletes ſupꝛa
ſe onus iĩpoꝛtabilę.poſtq; ergo cura par
rochianoꝝ cõmiſſa eſt ſacerdoti:nõ hẽnt
apliꝰ ſe ep̃s vel papa itromittere de e.s
⸗ alij religloñ pficiant᷑ᷣ cig ſacerdotes.
I eſt:qꝛ cui nõ re
In cotrariũ grere len⸗
repugnat poſſe ſieri ⁊ poſſe eẽ: ſj hoc po
nit᷑ eẽ factũ ꝑ papã ꝙ religioſi in q̃libet
parrochia tanq; ꝓpꝛij ſacerdotes cõfeſ⸗-
ſiones audiũt:põt g iſtud papa facere.
nd C0O dicendũ ꝙ religioſos in
glibet ꝑꝛochia ↄfeſſiões
audire tanqᷓ; ꝓpos ſacerdotes duplicit
põt intelligi.p ptãte oꝛdinaria.⁊ ptãte
diſpeſatoꝛia. Pꝛimo mõ ſũt ꝓpꝛij ſa
cerdotes pꝛeſbyteri ꝑꝛochiales ꝑ epᷣos
oꝛdinati. Scðdo modo ſut ꝓpꝛij ſacer
dotes in qᷓlibet ꝑꝛochia religioſ ꝑ papã
pᷣuilegiati.Planũ eſt enim q; apollo erat

pꝛeſbyter coꝛintbioru. Juxta illud apli.

Ar.

i. Choꝛin.iiij. Ego plãtaui. Appollo ri-
gauit.et tũ Pau.in ecclia Choꝛinthioꝝ
iuriſditionẽ exercebat:iuxta illud qð ipᷣe
dicit.i.Choꝛ..iij. In virga veniã ad vos
aut ĩ chatitate:et illũ publicũ foꝛnicariũ
ſathane per excoĩcationẽ tradidit:⁊ fre-
quẽter Lhimoteũ ⁊ alios ad ipᷣoꝝ Cho
rintbioꝝ iſtructionẽ deſtinauit. Eſt autẽ
nõ ſolũ poſſibile:imo multũ neceſſariũ re

ligioſos ⁊ alios viros idoneos in qlibet

pꝛochia tanq; coadiutoꝛes epoꝝin pᷣdi/
cationibꝰ faciẽdis ⁊ cõfeſſiõibꝰ audiẽdiſ
õᷣter ipᷣos pꝛeſtyteros ꝑꝛochiales oꝛdi/
nare. ⁊ illa decretałponit᷑ iter cetera ſpe

ciealit᷑ ꝓpt᷑ tria. Pꝛimo ꝓpter ipſoꝝ ſa
cerdotu ruditatẽ. Qui.n. vult ↄfiteri pec

cata ut iueniat graʒ ſicut dicit Augꝰ:dʒ
ꝗqrere ſacerdotẽ ꝗ ſciat ligare ⁊ ſoluere:
ne cũ negligẽs circa ſe extiterit:negligat᷑
a deo:ꝗ miſericoꝛdit᷑ monet:ut cecꝰceco
ducatũ nõ pᷣſtet:ne ambo in foueã cadãt:

Planũ eſt aut ꝙ magna iſcitia ⁊ magna
ignoꝛãtia in ſacerdotibꝰ dei tollerat᷑ ut

dicit Aoluſianꝰ in quadã epla ad Augj.
Multũu detrabheret᷑ ſacre ſcripture et
ſaluti aiaꝑ ſi xp̃ᷣiſideles ruditati ſacerdo
tũ relinqrent᷑. Scðo ꝓpt᷑ cõfitentiũ

pluralitatẽ. Sicut.n. apli vidẽtes ꝙ meſ

ſis multa erat ⁊ oꝑaru pauci:rogauerut
dñm meſſis ut mitteret oꝑarios in meſſẽ

fſuũ. Lu.x.ita nũc faciẽdũ eſt ꝑ papã ⁊ epi
he⸗ de religioſis ⁊ alijs idoneis viris

CTCertio ꝓpt᷑ ſacerdotũ familiarita tẽ

Mã familiaritas ſacerdotuʒ circa aliqͥ̊s

qñq; parit erubeſcẽtiã:qñq; vᷣo circa ali
quos parit conteptũ ⁊ puipẽdẽtiã:qñq;
autẽ circa aliquos cũ ipſi hoĩes ſint parit
rancoꝛẽ ⁊ ma liuolẽtia: exquibꝰ oĩbꝰ xpᷣi
fideles retrabi pñt ne eis cõfiteant᷑: vñ

puide ꝑ paſtoꝛè eccłie buic piclo ꝓuidet᷑

Ad pꝛim ergo eſt dicendu ꝙ
2 nulla occaſio mali
dat᷑:qꝛ ſi hõ ↄfiteret᷑ ꝓpo ſacerdoti:poſ
ſet eũ decipere ut minoꝛa ↄfiteret᷑ ⁊ ma
ioꝛa taceret. Oato tñ ꝙ daret᷑ aliqͥ occa
ſio mali:mnłta tñ bona ex hoc ſequunt᷑:ux

Queſtio III

dictum eſt: ⁊ miłtis alijs maioꝛibꝰ ꝑicu
lis obuiatur. ¶ Ad ⁊eſt dicẽdũ ꝙ ſa
cerdos põt ſcire digunos ⁊ indignos ꝑce
ptione ſacramenti euchariſtie ꝑ ſnĩaʒ ſu
periorl.Eo.n.ipᷣo ꝙ ipᷣe ſcit religioſos
ꝗbus ſui ꝑꝛochiani dicũt ſe eſſe cõfeſſos
poſſe ſoluere ⁊ ligare auẽte ſupioꝛis pa
pe uel epi.dʒ ſtare ſnĩe ipſoꝝ:qꝛ magis
hõ dzʒ ſtare ſentetie ſun ſuperioꝛis qᷓ; ſue
CAd z“ eſt dy. ꝙ falſu ẽ papa exo-
neret ſe a cura dioceſis qñ comittit eam
epᷣo:⁊ epᷣs a cura ꝑpꝛochie qñ cõmittit eã
ſacerdoti:ĩmo fcã cõmiſſione adbuc ma
ioꝛ cura eſt pape de dioceſi ⁊ epᷣo de ꝑꝛo

chia q; illis ꝗqbus cõmiſſio fcã c.poſtq;

enĩ Apłus ꝑ eccłiam oꝛdinauerat epos
⁊ pᷣſbros adhuc dicebat.i.ad Cborjꝗ.xi.
Pꝛeter illa q̃ extrinſecus ſunt inſtantia
mea qtidiana ſollicitudo oĩum eccłiaꝝ.
tertii ſic pcedit᷑: Ni⸗
detur.n. ꝙ pa⸗
pa poſſit facere ut pctã ſemel cõ/
feſſa bomo teneat iterũ ↄfiteri:qꝛ papa
nõ põt tollere oꝛdinẽ inſtitutũ a xpᷣo: ſʒ
rpᷣs inſtiuit duos oꝛdines ad cõfeſſionẽ
pctõꝝaudiendã epᷣs ⁊ pᷣſbr̃os.ſi ẽ̊ ꝗqs au

ctoꝛitate pape ↄ fiteat᷑ religioſis: tenebi

tur illa eage pctã epᷣo ułpbro iterũ con
fiteri. ¶S. cũ papa ↄcedit chꝛiſtifideli
bus ut poſſint ↄſiteri religioſis non exi
mit eos a cura ſuoꝝ ſᷣſbroꝝ:cũ ab eis ec
cleſie ſacr̃a teneãt᷑ reciꝑe:ſj eoꝝ pᷣſbris
tenent᷑ ↄfiteri:ſaltẽ ſemel in ano:s q co
fitent᷑ religioſis illa eadẽ pctã tenentur
iterũ ↄfiteri ꝓpis ſacerdotibꝰ. S. ſa
cramentũ ſꝑ ↄſeqꝗt᷑ ſuũ effectũ ſi fiat ſuꝑ
debita mã.⁊ in foꝛma eccłie: niſi fictio
ſit ex ꝑte recipietis:ſʒ cum gꝗs ↄfitet᷑ bis
ſuũ petm religioſo ⁊ ꝓpo ſacerdotiẽ ibi
debita mã: puta ipſe cõfitẽs: ⁊ vr᷑q; ab
ſoluit in ſoꝛma ecclie:Sᷣ ſẽꝑ confeſſio ba/

LPAE —*à Sν⅞¾bet ſuu effectu
In C0 tran inm e:qꝛ ſacrm pnĩe
ſicut cetera alia ſacramenta bʒ efficacia
in cauſando ex virtute dei: non poteſt S

per papam immutari.

Ar.
Kia
tenetter
rt, C
Gſcſiopea
gutedin
lapaßſe
nerck oof
oeu
glitiset
gctü poſa
Ncioßt
cice ſe
füdädie⸗a
Pnird
Tremſt
intoler
ipaͤire
Cliation
W
Pcoſeſt
ſopeni⸗
ninr:
lerefa
1lagri6
Uulonig⸗
Miſthd
ſationis,⸗
heqno bo
ugcager
lltenccr
gennẽ o⸗
igneag b⸗
toquorung
t b ce
lcggtttſt
nicgſocſos⸗
Rbachehn
oſtterip
ten phoſe
engergin
ſen doti .
Pialine
lufken

s dionb'ga
dicitüg
81 digos ge
banſtieoſtizzi
Heſtirrelgiſ
itſecſecnſſis
wite ſpiors
ilonge nagt
ſcherorshſn
igepicn⸗
qichnintent
bicgicnittd
nilione dhunt
ioccitcinn
niſoſiefß
0rnutniis

cus wtitd

tmkocinele
7ſceclid
lliennet

curpctiſen

nihfienan
inſuntial
lers lcift
rzints iti
Kigoſi n
bkotroen
aifigten
eaheit,
tenttint
D

==
—=

S=
S
☛

—

=

4

— —
—— =
— = = =2= ☛ =–

1„
„
=
—
— —
=
—
E
—
=
—
= =

=
—
—
—
—
=z
—
=
=à

—
—
—
— —
— —-
—

—,
—
— .
—
=
— —
=
=
— =
= =

—
— —
—
— —
—
=
—
=
—,8k

—

= —
— S *
—
— —

= =

Ar.
RKhid 60 dy. ꝙ papa ñ pot fac ere
ut pcta ſemel cõfeſſa ꝗqs
teneat᷑ ex pᷣcepto iterũ cõſiteri:qð dupł
ꝓbat᷑. Q Pꝛimo ex ꝑte ipſi?ſacri:HNam
cõfeſſio pctõꝝ e ꝗd ſacr̃ale ſubiaces ime
diate diuino madato ñ huano. Eñ ſicut
papa ñ poſſʒ diſpenſare ꝙ bõ pctõꝛ ñ te
neret᷑ cofiteri:ita ñ pᷣt diſpenſare ꝙ cõ⸗
feſſio eiuſde pcti reiteret᷑: Mam eiuſdeʒ
quctis eſt aliquẽ actũ relaxare ad illum
actũ poſſe reiterare.Qua.n. rõne pma
ↄfeſſio ñ hẽret ſuũ effem: pari rõe nec ſe
cuda cõfeſſio bẽret. Mec valet iſtãtia q̊
rũdã dicentiü ꝙ pᷣma cõfeſſio bʒ effectũ
pmũ ⁊ directũ: puta abſolutionẽ pctõꝝ
⁊ remiſſionẽ pene et᷑ne uł cõmutationeʒ
in tꝑalem. Sc da vᷣo hʒ effectũ ſcvᷣariuʒ
⁊ indirectũ ut augmetatiõ eʒ gre.⁊ recõ
ciliationẽ eccłie. Tal.n. iſtãtia nlla ẽ: qꝛ
nõ negat᷑ ꝗqn ꝑ reiterationẽ cõfeſſiois uł
ꝑ cõfeſſionẽ publicã nõ poſſʒ fieri remiſ
ſio venialiũ ⁊ augmẽtat io gre ĩ feruoꝛe
charitatl.ſʒ cõfeſſio pnialis uł ſacr̃alis
cõplete fcã ſemel hbʒ ſuũ effectũ pᷣmariuũ
2 ſcᷣ ariu. 2? b pʒ ex ꝑte cõfitentium
NMNullꝰ naq; põt cõpelli uel cogi ꝑ papaʒ
ad illiid qð e cõſili ⁊ ſuꝑerogatiõis ułꝑ
fectionis:ſʒ ſolũ ad illud qð ẽ pꝛecepti ſi
ne quo hõ nõ pᷣt cõſeꝗ ſalutt: qꝛ ſi ſupꝛa
illud caderet coactio uł pꝛeceptũ eẽt ab
ſolute nccriuʒ:ſʒ cõ fiteri vltra ſemel idẽ
pctm ñẽ pᷣcepti:ſj cõſili: g̈ papa nõ põt
aliquẽ ad b cõpellere. Hec valet inſtã⸗
tia quoꝛund dicentiũ ꝙ H̊ cõſiliũ nõ ca
dat ſub pᷣcepto cogete directe: idirecte
tñ cadit ut ſi ꝗs volutarie eligat ꝓmoue
ri ad ſacros oꝛdies tenet᷑ ipſo fco ex pᷣce
ꝓto ecc łie buare cõtinẽtiã.ſiciſi aligs eli
gat ↄfiteri volütarie religioſis ipio fcõ
ex ſtatuto ⁊ pᷣcepto eccłie tenet᷑ iterũ cõ
fiteri ꝓpo ſacerdoti illo.ſ.pᷣcepto:Ois
vtriuſq; ſexꝰ.Tałinſtatia ſił nulla ẽ:qꝛ
ſumere oꝛdines ⁊ ad continentiaʒ ſe ob
ligare totũ eſt libere voluntatis Quicũ
q; eni aſſumit oꝛd ies de ecclia latinoꝛuʒ
volũ tarie in ꝑſona occiqẽtalecclie emit

ſexageſimaquinta

tit votũ caſtitatis.Mõ.n.qcũq; aſſumit
oꝛdies:ex ipᷣa oꝛdis aſſuptione tenet᷑ad
cõtinẽtiã:qꝛ tũc ſic teneret᷑ eccłia greco
rũ ſicut latinoꝝ:qu e S decretũ. VUñ pa/
pa nõ cogit aſſumentẽ oꝛdinẽ ad voue⸗
dũ continentiã:ſ poſtq; ſponte aſſũpſie
oꝛdinem qu libere aſſumedo libẽ emit/
tit cõtinentie votũ:cogit ipſü ad obpua
tionẽ voti:qꝛ vouere volũtatis eſt:ſj ob
ſeruare eſt ncẽitatis:ſic volũtarie qlibet
põt cõfiteriułreligioſo uł ꝓpᷣo ſacerdo
ti:⁊ ſic cuilibet cõfitedo iplet pꝛeceptuʒ
eccleſie:cũ vt᷑q; ſit ꝓpus ſacerdos:ſic ꝑ
papã nõ põt cogiq vltra ſemel iqẽ pec
AG pꝛimũ catũ confiteat᷑.
.½ 1 Feſt do. ꝙ illi duo
oꝛdines a xpᷣo iſtituti audiũt cõfeſſionẽ
ptãte oꝛdiaria. Sʒ alij pñt inſtitui ut cõ
feſſionez audiãt ptàte diſpenſatoꝛia de
licentia pape uel epᷣoꝝ ſeu pᷣſbroꝝ:poſiet
ſilpapa q ptãtis plenitudinẽ in tota ec
cleſia bʒ tertiũ oꝛdinẽ cõfeſſoꝝ iſtituere

q aucte oꝛdinaria confeſſiones audirẽt

ſicut in eccleſia pꝛimitiua fuerunt bduo
ſoli oꝛdines ſacri:puta pꝛeſbyteroꝛũ et
dia conoꝝ:⁊ tñ poſtea eccleſia alios ſibi

oꝛdines inſtituit:ut magiſter ſniarũ dic

CAdzmeſt dicendum ꝙ papa non exri
mit fideles a cura pᷣſ byteroꝝ ꝓpꝛioꝛuʒ
ſed ſi conſitent᷑ religioſis : ſi nolunt pꝛo
pꝛijs facerdotibus confiteri: tenent᷑ eis
ꝗalia ſacramenta ad miniſtrare:cum ipſi
iam impleuerint illud pᷣceptũ: Omnis
vtriuſq; ſexus teneatur ppꝛio confiteri
ſacerdoti: eoipſoqꝙ per papã religioſi ꝓ
pꝛn ſacerdotes oĩuʒ fideliu ſũt oꝛdinati
Ad 3 eſt dicendũ ꝙ ſꝑ cõfeſſio po-
teſt habere ſuum effectum: qꝛ ſꝑ bõ põt
babere aliquod peccatü moꝛtale uel ve
niale quod nonduũ confeſſum eſt. Ał de
iã cõfeſſis ſy maioꝛẽ contritionẽ ⁊ ꝓPpr
erubeſcentia completioꝛẽ abſolutionẽ.

Digeturenim ꝙ papa poſſit fa
cere ut cõfeſſio eoꝛundem habeat effica.

Ar.

caciã vltra ſemel:qꝛ plꝰpᷣt papa mediãte
ſacr̃o q; mediãte officio:ſʒ mediãte offi/
cio põt remittere ttiã ułqrtã ꝑtẽ pctõꝝ
alijs retẽtl ut ꝑ coĩcatõeʒ idulgẽtie: ſic
pᷣt mediãte ſacro. ¶C Pꝛeterea actꝰ ĩclu⸗
dẽes multas defoꝛmitates ꝑõt tolli vna
ab eo remanẽte alia:ſʒ pct m includit tri
plicẽ defoꝛmit atẽ. Anã a bono incõmu
tabili auerſionẽ: Alia ↄſcie coꝛꝛoſionez.
Et tertià in bono cõmutabili inoꝛdins
tã delectationẽ. Poterit ꝑ vnã ↄfeſſio
nẽ tolli vna defoꝛmitas ⁊ ꝑ aliam alia.
¶C. SD.ſacr̃m pnie põt reiterari: cũ ibiñ
impmatur charact᷑:ſʒ nõ reiteratur re/
ſpcũ alioꝝ ⁊ alioꝝ pctõꝝ:qꝛ ſic reiterat
baptiſmꝰ reſpcũ alteriꝰ⁊ alteri?ꝰhomiĩs.
Reiteratur reſpcũ eiuſdẽ peccati:⁊ ſic
cõfeſſio eoꝛundẽ pctõꝝ bẽbit efficaciax
In cõtrariũ. vltra ſemel
E EHEa.⁊q: quod eſt ple
ne ſolutũ in terra:⁊ in celo nõ ẽ ampliꝰ
ſoluendũ:ſʒ ꝑ cõfeſſionẽ ſacr̃alem ſemel
fcãm ſoluitur hõ in celo ⁊ in tra ex vᷣtu-
te clauiũ:ſcdᷣa ſoło nibil iuẽit ſoluedũ.
Rn cO dicendũ q; de cõfeſſiõe
