calcia mẽta ⁊ tunice ad veſtitũ:poſſeſſio
ergo taliũ nõ debuit eẽ ꝓbibita aplis.

In contrariũ aua n
. bit Matth.
x.Molite poſſidere aurũ neq; argentum
neq; ꝑecuniaʒ in zonis:neq; duas tuni⸗
† nd CO. cas: neq; virgam.
dicendu ꝙ banc qönem
mouet Aug in. ij. libꝛo de conſenſu euã
geliſtaru dicens: Wattheu ? Warcum
Zꝛium loqui de veſtimẽtis ⁊ calciameèt
Mam Mattheꝰdicit calciamẽta in via

non eſſe poꝛtãda:neq; duas tunicas ba

bedas: neq; virga ferendã. Marcus vo
git ꝙ ſand alibꝰ debẽet eẽ calciati:⁊ nibi
alud deberent poꝛtare niſ virgã. Ad b

Sruũdet Augꝰ ꝙ dñs nũq; ꝓbibuit apo/

ſtolis ut vite neceſſaria in victu ⁊ veſti⸗
tu nõ berent: ſʒ vñ talia babituri eſſent

2 a quibus recepturi oñdit. MHam ſtatim

cuim dixit: nolite poſſidere aurũ uel argẽ

tum neq; pecunia in ponis: neq; ca lcia/
menta: neq; duas tunicas: neq; virgazʒ

imediate adiecit: idignus ẽ eni operari⸗

cibo ſuo.voluit chꝛiſtꝰ ſnos aplos ⁊ ali

os ſue doctrine pᷣdicatoꝛes ab oĩ mũdi
ſollicitudine eẽ remotos:⁊ necria vite qᷓ
cunq; ſiue magna ſiue ꝑua ab illis ꝗbus
ſpᷣdicabant ꝓſiipendijs eſſe miniſtrãda.

coaleiamenta o 2 ſandalis uel virga per

Aueſtio 1

Mattheũ apłis ꝓbibita:⁊ ꝑ Marcũ cõ
ceſſa 'm Augj. ibidẽ nõ ſub eade ſignifi
catiõe accipiunt᷑: ſic alit᷑ accipit᷑ tẽtatio
cũ dr: Cẽtauit deꝰ Abꝛabãa. Et alit᷑ cũ

dr̃: Oeus neminẽ tẽtat.qꝛ pᷣmo mõ ſumi

tur ꝓ tẽtatione ꝓbationis ſecũdo ꝓ tẽta
tione ſeductiõis:ſic cu dr: Judica me deꝰ⸗
intelligitur de iudicio diſcretionis.cũ vᷣo
br: Reſurgent impi in reſurrectione iu
dicij: intelligit de iudicio cõdemnatiõis.

Eodẽ modo cũ ꝓbibet Mattheus cal-

cig menta ⁊ virga poꝛtare intelligit etis

minima neceſſaria a ſubditis eis eẽ coꝛ-

poꝛalit᷑ miniſtranda. Cu vo Marcꝰcon
cedit ſandalia ⁊ virgã: intelligit ꝑ virgã
aplicaʒ ptãtem qua liceat eis neceſſaria
ſumere.per ſandalia vo intelligit ut pes
aploꝝ neq; ſit tectus ut enangelica do/
ctrina occultet:neq; nudus ad terraʒ: ut

terrenis cõmodis innitatur.

miſ ergo eſt dicendũ q;
Ad Peamn dñs nõ mandauit
aplis pecunis nõ eẽ expendenda ad ne-
ceſſarioꝝ emptione:ſed non ee poſſiden

dam ad theſaurigationẽ ⁊ ſupfiuam re-

tentionẽ̃. Uñ ſᷣm Aug..ſic pᷣceptum fuit
aplis pecuniã non eẽ ferenda in zonis:ſi
cut pᷣceptum fuit in craſtinu nõ eſſe co-
gitandu uel ſeruandu. Planũ e aut non
ſic pᷣceptũ eẽ in craſtinu nõ eẽ cogitãdũ
Hecinnia 94 vſum nceria ſcis nõ bua
ret᷑:ſʒ ne ꝓpt᷑ hboc deo Fuiat᷑:⁊ ne ppt᷑ tpa
lia Pona ihſticts deſerat. C Aens⸗
det Hieroꝰ dicens: ꝙ ꝗ diuitias detrun
cauerant ꝗ ꝑ aurũ ⁊ argentũ ⁊ pecuniaʒ
deſignant: etiã vite nccria ꝓpe modum
õgputãt:ut apli qvere religiois doctoꝛes
inſtituebãt oĩa dei ꝓuidentia gubernari
ſeipſos oſtendere nibil cogitare de craſti
no. Tãto eni ut dicit Beda dʒ eẽ pᷣdica⸗
toꝛi de deo fiducia:ut pñtis vite ſũptus
q́ᷓ;uis non puideat tñ bos ſibi nõ deeſſe
certiſſime ſciat: nedũ mẽs eiꝰ occupetur
ad tꝑalia minꝰ ali ſ. ꝓuideat efna. C. Ad
3 6 d ꝙ ſic diẽ Chbꝛyſoꝰ ꝑ duas tuni-

cas vuplex veſtimẽtu itelłr. Anũ qbõ

mnnet
hagt
iciqe
ſoliet
iert

Hoſen
ſendut
da
Ghon
C
beh.
vobtſſ.
benek
busſ
bühe
ſetin
Unmn
loboꝛ
reqt
nibys

N
gbot e
N
ftoſſe
linben
(tum ſ.
ſnnob⸗
tonpor
ſecto
(ſchg
dalu
bel ninei
oblliah
W
gore

htn 4

Harcic

eſgni.

E tetati
Ctalitci
otoͤſunn
topti⸗
liamerd
nis if
ctione i
nnarüößs
heus cal⸗
lligtteti

csce
Ren

Ntonsi
utſanil
rnrhes
icdo,
Ntemgu

engiͦ⸗
nandant
Giadne
pſite
int ſ⸗
infuit
omis
G⸗
Ecgri
ſisnöhn
ek ⸗

un
1pecunt
emmochn
6 oeun
gbernn
re decn
e Ggic⸗
iteſühn
ſitodeſe
an
6,,C

dlag t

Gid

induat ⁊ reliquũ qð in futurũ repuetur.
pᷣcepit ergo chꝛiſtus ne quiſq; pᷣter es tu
nica qᷓ eẽt indutꝰsliã poꝛtãdã putare eèet
ſollicitꝰ:cũ ex ptãte data oia nccria ma/
gna ⁊ minima a fidelibꝰe miſtranda.
BPBſecundus eser
—Ed Udit: Aider
enim ꝙ aplis nõ fuerit interdicta
poſſeſſio reru ſtabiliuũ. Hon eſt enim aſſe
rendu interdictũ qð non legit᷑ in ſcriptu
ra ſacra iiteidictu: ſed nõ legit᷑ de apłis
qꝙ poſſeſſiones here fuerit eis interdictũ
¶Pꝛeterea apłi fiendi erãt patres pau
peru. Mar. xiin. Seinꝑ panpeſbabetis
vobiſcu:⁊ cum volueritis poteritis illis
benefacere:ſed non potuiſſent pauperi/
bus ſubueniſſe ſi nibil habuiſſent ve mo
bilibus ulłſtabilibus. ¶ S. ſi aplis fuiſ
ſet interdicta poſſeſſio tẽpoꝛa liũ:mobili
um: uł ſtabiliu:coac ti fuiſſent manibus
laboꝛare:a p̃dicationis officio non vaca
re:quod tũ non legit᷑ niſi de paulo ꝙ ma
nibus labozauerit.

P&α r. 11†1 eſt quod ſcrib it
In Cot rn Actj.iiij.Quot
quot erant poſſeſſoꝛes a groꝝ vendebãt
2 pcia ponebant ad pedes aploꝑ: qð nõ
feciſſent ſi licitũ fuiſſʒ apłis poſſeſſiões

*. 60 ttenere. .
dicendu qꝙ non eſt dubi
um ᷣm doctrinã ſanctoꝝ apłis interdi/
ctum fniſſe ne agros uel vineas uedl alia
immobilia poſſid erẽt: ppter tria.Pꝛimo

tempoꝛalin ſollicitudinẽ remouendam

multo ergo maioꝛ ſollicitudo requiritur

circa agroꝝ culturã q́; circa ſeruandam

pecunia:quia tꝑale ãminiculuz ex agris

uel vineis poſſeſſis maius eſt q; ſi bona
mobilia babeant᷑: ad quoꝝ culturã tota

ſecular vita occupat. Si ꝓpt᷑ ſollicitu

d inẽ tꝑaliũ remouẽd à ꝓbibita fuit apeſ
poſſeſſio pecunie ⁊ aliarũ reꝝ mobilium

młto mag itelłr fniſſe infdicta poſſeſſio
agroꝝ ⁊ alian reꝝ imobilii. C2 ppf cu
gigitse ſuſpitõeʒ tollẽdã.Dic.n. Miero.
Matth. x ꝙ ſi apłi auꝑuł argetũ ſeu pe

Ar. octuageſimanona n

cuniã hũiſſẽt ſuſpitio fuiſiſ̊ de eis ꝙ ñ cã
ſalutis hõinu: ſʒ ca lucri pdicarẽt. a⸗
nifeſtu e at ꝙ ipũ poſſeſſiões accepiſſẽt
nõ minus: immo multo magis ſuſpecti
fuiſſent ꝙ propter queſtuy ꝓ ꝛeq icaſſent
q́; i auꝝuł argètu poſiediſſet. & 3 ppf
eoꝝ mgri ꝑfectõeʒ imitadũã.q;uis.n. xpᷣs
loclos huerit alioꝝ ifirmitati odeſcẽdeſ
eos tñ nõ replebat de pecunia agrovuel
poſieſſionũ:ſj ſolũ deę bis ꝗ a cpi fidelibꝰ
ſibi erat oblata:nõ ẽ fuiſſet apli xpᷣi ꝑfe-
ctiõis imitatoꝛes ſi poſſeſſiões agroꝝ uł
A pꝛunũ⸗ vineaꝝ buͦiſſent.
2ESweelle E d. legit obb/
uatio lʒ no legat᷑ phibitio. Act.n.iiij.ſcri
bit᷑ ꝙ poſſeſſiões vendebant᷑ ⁊ ad pedes
apłoꝝ põebat᷑. Siłr legit᷑ phibitio mioꝝ
puto pecuie ⁊ reꝝ mobiliu:S młto foꝛtiꝰ
maioꝝ ut agroꝝ⁊ vineaꝝ ? alioꝝ imobi⸗
liũ. & Ad dò. ꝙ apli efficiẽdi erant
prẽs pauperũ ꝓpt᷑ eoꝝ recõmendation?
reõcmẽdabãt.n.eoſ i eoꝝpᷣdicatioibꝰxpi
fidelibꝰ.ſic ptʒ de Paulo.ij. Chorl.viij.
Et Gab.ij dicit tãtü ut pauperũ memo
res eẽmꝛ: ꝙ etiaʒ ſollicitus fui boc ipᷣm
facere.Et ꝓpter ecoꝝſuſtentationem qñ
facult as occurrebat. Dicit eni Cbꝛyſoꝰ
qʒ ꝑ boc ꝙ vxpCs loculos babuit exẽplum
nobis mõſtrauit:ut oẽm hoiem qntũcũ
ꝙ pauperẽ ⁊ mũdo aiam habentẽ cruci
fixũ opoꝛtet pauperü magnaʒ curam ⁊
valde magnam pꝛocurationem babere⸗/
Ad tertiũ eſt dicendum ꝙ apoſtoli
non indigebant manibus laboꝛare eo q;
ex ſeminatione ſpũalium vite neceſſaria

ex debito iuſticie poterant recipere. Mec

tamen Paulus qui iuri ſuo ceſſit ne ali-
quando ſtipendia a ſubditis reciperet
pꝛopter ſcandalum pſeudo apoſtoloꝛux=
vitandum ſemꝑ ⁊ vbiqʒ manibus labo⸗
rabat. Abi enim iudeis pꝛedicabat: qui
ſolum diebus ſabbatis ſoliti erant pꝛedi
cationes audire alus diebus manibꝰla/
boꝛabat: ſed vbi pꝛedicabat gentilibus
quibus omni die verbum euangelij nun
odat: manibus nonlaboꝛabat unmo

Ar.

de ſtipendis ſubditoꝝ viuebat. Diẽ enĩ
ipᷣe Phil vlti. Scitis enim vos ꝙ in pn
cipio euangelij qñ ꝓfectus ſum a mace-
donia nulla mibi eccleſia coica uit in ro-
ne dati ⁊ accepti: niſi vos ſoli:qꝛ et theſ-
ſalonicã ſemel ⁊ bis in vſum mibi miſiſt
ex quo datur intelligi ut glo.dicit .qn
Paulus erat apud theſſslouicã manibꝰ
nõ laboꝛabat:ne pꝛedicationis officium
detrimentum patereturxł·
— E! ger enim ꝙ pᷣce
pptuim datũ apoſtolis Wattb. x.
de non poſſidendis tẽpoꝛalibꝰ ꝑ chꝛiſtu
er toto fuerit remotuũ. Scribit᷑ en Luce
xxij.ꝙ cũ queſiuiſſʒ chꝛiſtus a diſcipulis
Onñ miſi vos ſine ſacculo ⁊ pera: ninꝗd

aliqd defuit vobis: Et rãdentibus illis

nibil:dixit: Sed nunc aui bʒ ſacculuũ tol⸗
lat ſiłr ⁊ perã:⁊ quinõ bʒ vendat tunica
ſuam ⁊ emat gladiũ.fuit & illud ẽ
pmũ ex totoreuocatũ. Pꝛetes Acti.
liij.ſcribit᷑ ꝙ oẽs vend ebant poſſeſſiões
7 p̃cia ponebant ad pedes aploꝝ. Hoſt
aſcenſionẽ ergo cbꝛiſti licitũ fuit atpoſtoł
aliquid in cõi bere: ⁊ ſic ilud pmu man
datu de non poſſid endo aliqd fuit reuo-
catum. ¶. Pꝛeteres quod erat maioꝛis
pfectiõis in aplis ꝑ cbꝛiſtũ inducendum
erat:ſed boc erat maioꝛis ꝑfectiõis pꝛo
pꝛijs renũciare ⁊ poſſeſſiones eccleſie in
cõi here: ut ſcribit᷑ xij.qi.
In C 6 crariũ eſt: qꝛ chꝛiſtꝰ ꝑ
₰W☚ vbr ilud pꝛeceptu
voluit ſuos apłos a ſollicitudine tempo
ralium ce retractos:ſed illud nunq; fuit
reuoca tum:ergo necpꝛimd. la ”
»PLy. dicedum ꝙ uel queritur
R c0 de illiꝰ pᷣcepti in caſu re
laxatione:uel de eiuo totali ãmotione.
CPꝛimo modo planu eſt ꝙ iminente
paſſione chꝛiſti illud pᷣceptu in ſuo rigo-
re fuit relaxa tũ. Oicit.n. Beda Lu.xxij.
ꝙ non eadẽ viuendi regula ꝑſecutiõis qᷣ
pacis tꝑe cbꝛiſt aplos in foꝛmauit. miſ
ſis nanq; diſcipulis ad pdicandũ ne ꝗd

AQnuneſltio mm.

tollerent in via pᷣcepit: oꝛdinans ut qui
euangeliũ nunciat: de euangelio viuat.
Inſtante do moꝛtis articulo ⁊ tota illa
gente iudaica paſtoꝛem ſimul ⁊ gregem
Pſequente cõgrua regulam tẽpoꝛi decer
nit:ꝑmittens ut tollãt victui neceſſaria
vonec ſopita inſania ꝑſecutoꝝ tẽpꝰ euã
geligandi red est:vbinobis quoq; dedit

exemplu iuſta cauſa nonunꝗ; inſtante
dã de noſtri ꝓpoſiti rigoꝛe poſſe ſine cul
pa intermitci. Sʒ ſcoo modo planũ
eſt ꝙ illud pᷣceptum nõ fuit reuocatum:

imo magis cõfirmatũ:quod pʒ ꝑ apłoꝝ

obſeruationeʒ: ⁊ ꝑ facientin punitiõeʒ.

Scribit᷑ enim Actl.iiij. ꝙ multitudinis
credentiu erat coꝛ vnu ⁊ anima vna:nec

—

quicq́; eoꝝque poſſ debant aliꝗd ſuũ eẽ

diceb at: ſed erat illis ois coõmunia: ⁊ ne

aliquis poſſet dicere eos here poſſeſſio

nes coẽës:puta agros uel vineas: hoc ꝑ
ſequentia exdudit᷑. Sequit᷑ enim quot/
quot poſſeſſoꝛes agroꝝ aut domoꝝ erãt
vendebãt ⁊ pᷣcia ponebãt ad pedes aplło
rum.Erx quo pʒ ꝑ aploꝝ obſeruantia ꝙ
illa ſolũ que ad neceſſitatem vite ꝑtine⸗
bant coiter babebant᷑ poſſeſſionibꝰ oibꝰ
oĩno abdicaris. Similit᷑ pʒ hoc ꝑ cotra⸗
facientium punitionẽ. Scribit᷑ enim ibi

ꝙ ananias qui fraud auit de pcio agri ꝑ
tem occultãs ⁊ ꝑtem offerens: audita re

pᷣhenſione petri:cecidit moꝛtuus:qꝛ con
tra ſniam dñi fecit dicentis:Si vis per
fectꝰ eſſe vende oia que hẽs.nõ dicit ꝑtẽ
Inceperat ; ananias ꝑfectionẽ venden

do:ſed nõ ꝑfecit totũ dado:ut glo.dicit.

Barnabas v̈ qui totuʒ pᷣcium ſui agri
obtulit ad conſoꝛtiũ aploꝝ eſt aſſumptꝰ
7 in ſocietatem Paulo apło aſſignatus
ut glo.ibi exponit. Er quo expꝛeſſe pa⸗
tet ad ꝑfectionẽvite apłice ꝑtin ere:nihil
poſſidere pᷣter illa ꝗ ſunt victui neceſſa⸗
ria in pdic ationis ſtipendiu:no pᷣmium
AG mu ο° eſt dicendũ ꝙ
P nicut dicit Augẽ? in
illa relaratione pcepti nulla fuit incõſtã
tia pᷣcipientis: ſ iuſta ro diſpenſantis:

4

cegu
ſl⸗
ctag
ſipt
ſeon
lliſſe
netu
föͤce
ſcai
nagi
uis⸗
s
los!
nia
tos
ſota
doſ
St

A
i
ſets⸗
ſized
filis
Hn
ſnuntt
Goi
idate
gttetio
ſeern ſn⸗
tppi
tialu
fteyce⸗
gabust
nE
nen
betebet

l

s bri
o viuat,
tora ils
ngezen

Nnn r

kaſti
ten

cdel

nſtantel
eſine
Coplen
nocstu
ghiple
uncii,

BnGngs

znnune.
giu
mini
eſo⸗
us bo,
nincho,
napa
Cuiyh
mti
ehrne,
NC
luni
iongt,

uulad

en
nshe

Ar.

ex qua ꝓ tempoꝝ diuerſitate pᷣcepta uel
ↄſilia uel ꝑmiſſa mut ant᷑. Vñ nõ fuit ſa
cta ꝑ chꝛiſtũ illius pᷣcepti remotio: ſj ſo
lũ ꝓ tꝑe paſſionis aliqlis relaxatio: quo
tꝑe apli neceſſaria vite inuenire no po/
tuiſſent: intus exiſtentes ↄgregati ꝓpter
metũ iudeoꝝ. Ad ⁊neſt dicẽdũ ꝙ ibi
nõ ſcribit᷑ apłos poſſeſſiones babuiſſe:ſʒ
p̃cia in cõi ſeruata fuiſſe ᷣm indigentiaʒ
magis qᷓ; ſᷣm ſufficientiã:in quo etiã ali-
quid de rigoꝛe vite aplice relaxatũ eſt:qꝛ
xpᷣs ꝑſonã in firmoꝝ aſſumpſit qñ locu-
los habuit quos tñ nõ replebat de pecu
nia agroꝝ uel poſſeſſionũ poſſeſſaruũ per
eos uelꝑ ſuos apłos:ſ a xpᷣifſidelibꝰob/
lata. Ad ꝭ'é dicendũ ꝙ adbuc ma⸗
ioꝛis ꝑ fectionis eẽt ꝓpꝛis renunciare:⁊
poſſeſfiões eccleſe nõ bẽre in cõi: mõ b
apłi non habuerũt:qualit᷑ tñ hoc intelli
gatur inferius magis patebit.
D quartũ heeieut⸗
aoaopli non mendicauerũt oſtiatim.
Dicit. u. Apls. i ad Theſſał ij. Meq;.n.
aliqñ fuimus in hmone adulatiõis ſicut
ſcitis:neq; in occaſione auaricie:deus te
ſtis eſt:ſed illi q mendicãt cogunt adula
ri illis a qbus petunt:g apli nõ medica/⸗
bant. ¶Pꝛeterea mendicãtes tediũ in-
ferunt illis a quibꝰ petũt:ſed ſicut dicit
glo. ij. Chor..ix.ſuꝑ illo verbo:Hilarem
enĩ datoꝛẽ diligit deus. Qui dat ut care
at tedio mterpellantis:nõ ut reſiciat vi
ſcera indigentis: ⁊ rem ꝑdit ⁊ meritum:
ſed apłi nò deb ebãt eſſe cã ꝑditiõis meri
ti aliquoꝝ: ñ debebãt mẽdicare. C S.
mendicãtes oneroſi ⁊ graues ſunr illis
a gbus petũt. Sʒ Apls dicit.ij. Chor.
xiij. Ecce paratus ſum ad vos venire ⁊
non ero vobis grauis.

6 ſſ eſt Apkus ij.
zIn cotrarim Chorj. viij. qui
pet ebat elemoſynas ꝓ alijs:ergo ⁊ ꝓ ſe⸗
ipſo petere tenebatur.

ſe ⁊ ab alijs nceria peti-

Ru 60 dicẽdũ ꝙ aplos mẽdicaſ

octuageſimanona

IIII
uiſſe qð eſt medicare:multipliciter ptʒ.
¶ Pꝛimo ꝓpt pᷣceptã pauꝑtatẽ ab eis
obßuatã. Pꝛeceptu.n.eis fint Mtth.
x.ut ſic pauꝑes incederẽt in pᷣdicationis
officio qtenus nibil poꝛtaret:nec vic ui
neceſſaria. Et planu ẽ ꝙ tũc iperioſe nõ
poterãt pᷣciꝑe ut reciperent q neceſſaria
erãt ab illis qbus p̃dicabãt: nõdum eni
euangelio ꝓnunciato ⁊ eccleſia nonduʒ
in aliqua ꝑte fundata: tũc ſaltẽ mani/
feſtũ ẽ ꝙ neceſſaria victꝰ bũilit᷑ petebat
qð ẽ mẽdicare. ¶ Secũdo ꝓpter hoſpi

talitatẽ ab eis cõmedatã. Sit. n. Apls

ad Ro.xrij.Hoſpitalitatẽ ſectantes: ne-
ceſſitatibus ſcõꝝ cõmunicantes. Et.iij.
Jo.i.ſcribit᷑: Chariſſime fideliter facis
quicꝗd operaris in frẽs: et maxime in
pegrinos ꝗ teſtimoniũ reddiderũt cha⸗/
ritati tue in conſpectu eccleſie:quos bñ
facies deducis digne deo:qꝛ ꝓnoie chꝛi/
ſti ꝓf ecti ſũt.Et iſti erãt diſcipuli aploꝝ

ut gloſa dicit: Qui a ꝓpꝛis patria expul
ſi erãt alieni facti a ꝓpꝛis rebus: vñ me

dicare cogebant. ¶LTertio ꝓpter bere
ſim extirpatam. Oyotropes eni detra be

bat ⁊ diſſuad ebat hoſpitalitatem tanq;
indignuz eẽt relinquentibꝰ oĩia ꝓp amoze

chꝛiſti medicare ⁊ boſpitia querere.Cõ
tra que ſcribens Jognes dicit: Si vene

ro cõmouea eiꝰ opera qꝗᷓ facit verbis ma

lignis garriẽs in vos:⁊ quaſi iſta nõ ſuf
ficiant:⁊ nec ipſe ſuſcipit fratres:⁊ eos ꝗ
ſuſcipiuũt pꝛobibet:⁊ de eccłia ei cit.

11111 ergo 6 dicendu ge
.⸗ Peumn U aopli nõ cogebãtur
adulari:qꝛ ab illis recipiebãt neceſſaria
gbus ſpualia miſtrabãt:vñ eos nõ opoꝛ
tehat adulari: qꝛ eis nõ dabant᷑ ncecria
ꝓpt eos ſj ꝓp᷑ xpᷣm cuiꝰ ſerui erãt ⁊ quẽ
nũciabant. Eid ameſt dicendu tedi-
um non fitmo ſolatiu illis gbus verbũ
dei nunciat᷑: nec ꝓpter repꝛobos pdica:
tio aploꝛum erat vimittẽda electis: qui
de receptione apoſtoloꝝ tedio non affi-
ciebant᷑ ſ letabat. C As E do. ꝙ apo
ſtoli modicis contenti erat ⁊ tn n asnu

S

Ar.
fructũ faciebant: vnde nõ erant graues
ułoneroſi ilł a abus nccria petebãt ⁊c.
¶ QAueſtio.lxxxx.de apoſtoloꝝ otinẽtia
Ein 6 direndum eſt de
— apoſtoloꝝ ↄtinen
tia: Circa quod querunt tria.
C¶ Pꝛimo vtrũ cõtin entig in
opoſtolis fecerit ꝑfectionis ſtatũ. C2·
vtrũ coniugale vinculum diminuiſſʒ in
apłis ſtatum ꝑfectionis. . 3 . vtrũ con
tinentia in aplis fuerit cũ votoſeruata.
DOD pꝛimuge gaben
2☛ beRutur: Aidet᷑ eni
cœ cõtinentia in apłis nõ fecerit ꝑ
fectiõis ſtatũ. Qð eni repugnat virtuti
nõ facit ſtatũ ꝑſectionis:ſj̊ ↄtinentia re
pugnat virtuti:cũ teneat extremũ:⁊ vir
tus cõſiſtat in medio:ut ſcribit.ij. Ethi.
ꝘPꝛeterea ꝑfectũ dr quod finẽ attin-
git:ſed exiſtens in matrimonio põt fineʒ⸗
att ingere:S cõt inentia nõ facit ad ſtatuᷣ
perfectiõis. . Pꝛeterea ꝑfectus eſt qui
oẽs virtutes hʒ:ut dicit Oꝛigenes ſuꝑ
Mattb.ſʒ apli babuerũt charitatẽ quã

babendo habuerũt oẽs virtutes: ut ideʒ

dicit: ̊ abſq; oi cõtinẽtia fuiſſent ꝑfecti
In contrariig& g de,e⸗
5 cit ad perfe-
ctionis ſtatũ in alijs hoĩbus fecit ad ꝑfe
ctionis ſtatũ in aplłis:ꝗ q;uis ſci fuerint
eñ boĩes fuerũt:⁊ ſi vinci a carnenõ po/
tuerũt tanq; ſpales:ꝑcuti tñ potuerũt
quia carnales:ut Cbryſo⸗ dicit.
Qdicendũ ꝙ cötinentiaʒ
ERn 60 feciſſe in aplis gfectiõis
Ratum q;tũ ad pñs quatuoꝛ oſtendunt.
Pꝛimũ eſt chꝛiſti cõſiliũ:nã ↄſiliũ nõ
eſt niſ de oge ꝑfectiõis ⁊ ſuꝑerogatiõis:
ipſe aũt dedit cõſiliũ ſuis apłis de conti
nentia ſeruanda: Matth.xix. vbi dicẽti
bus aplis:Si ita eſt cã hoium cũ vxoꝛe
non expedit nub ere: Oixit eis:nõ oẽs ca
piunt verbũ iſtud:ſediq poteſt capere ca
biat:que vox eſt dñi hoꝛtantis milites ſu
os ⁊ concitantis ad pudicitie pꝛemium:
qua ſi dicat: qui poteſt pugnare pugnet

Chꝛyſoꝰ dicit. tin eſt
documecntum: apoſtoli nanq; documen

7 ſuperet ⁊ triumphet: ut Hieroꝰ dicit
¶ Secundãũ eſt chꝛiſti exemplũ:volens
enim eos ad cõtinentiã inducere:exem/
plum poſuit de eunuchis dicens: Sunt
eunuchi qui ſeipſos caſtrauerũt ppt᷑ re-
gnũ celoꝛũ: non ꝑ membꝛoꝝ abſciſioneʒ
ſed per malarũ cogitationuũ interẽptio/
nem:quia modica abſciſio membꝛi non
ita compꝛimit tentationes ⁊ tranquilli-
tatem facit:ut itatlogi s frenuũ: ſicut
. Tertiũ eſt apoſtoloꝛũ
ta dederunt de continentia ſeruanda tꝭ
q; de perfectionis opere:ſicut patet de
Paulo.i.Chorj.vij.vbi data indulgẽtia

de continentia coniugali ſtatim boꝛtat
ad continẽtiam virginalem dicens: Ao

lo aũt omnes bomines eſſe ſieut meipſu
ſed vnuſquiſq; ppꝛium habet donum ex
deo:⁊ planu eſt ꝙ alijs ꝑfectionem non
optabat:niſi quã in ſeipſo ſeruabat: Jut
illud qð ip̃e dicit ad Ro. xv. Mon audeo

aliquid loqui eoꝝ que per me non efficit

cbꝛiſtus. Quartu eſt ipſius ↄtinentie
pᷣmium. Singulare enim pᷣmium nõ dat

niũñ pꝛo ſingulari opere ſupererogatiois

⁊ perfectionis.cõtinentie aũt ꝓmittitur
ſingulare pᷣmiuz: Sap.iiij.Qua pulcbꝛa
eſt caſta generatio cu claritate. Immo⸗
talis eſt eni memoꝛia illiꝰ:quoniã apud

deuũ nota eſt ⁊ apud hoiĩes.⁊ poſtea ſub⸗

ditur: In ꝑppetuũ coꝛonata triumphat:

⁊ inco inqnatoꝝ certaminũ pᷣmiũ vincit
A G imäü ergo eſt dicendu gg/
. P⸗ Mcontinentia virtus

eſt ⁊ non re pugnat virtuti non obſtante
ꝙ extrema teneat. NHam virtutem con
ſiſtere in medio quatuoꝛ modis intelligi
poteſt. C Pꝛimo rõne potentie in qua
fundatur: ⁊ ſic nulla virtꝰ conſiſtit in me
dio:cum quelibet virtus ſit vltimn potẽ

tie. Secundo rõne materie circa quã

verſatur: ⁊ ſic cont inentia noꝝ eſt virtꝰ:
quia puatur vſu oĩuz venereoꝝ. CTer

—

tio rone circuſtãtie ꝑ quã laudat᷑: ⁊ rõe

rõnis cui cõfo ꝛmat᷑: ⁊ iſtis duobꝰ modis

nO 11717

non
totm
d
gopt
erge
yel
aben
gen
isee
s
trit
fac
he
ſui co
goe
Unper
ttioni⸗
Lon
iſent
fuſent

tfe
iie

dien
volens
teren/
8 Ount
iwtre⸗
ſaſong
teripto⸗
nbeinon
znqull⸗
ni ſant

oſtolon

documnen.

undeti
totr
Cueta
hbortut
no
unchſ⸗
ounc
ente
bet
neule
tefi
Nimn
nninl
Grois
t
iolcden
gre
ming
Nluh⸗

Ar.

continẽtia eſt virtus: quis cõſiſtit in me
dio debite circũſtan tie:determin atũ tẽ/
pus ⁊? determinatũ ſtatum obſeruantis

7 in medio rõnis debitũ fine ↄſiderantj.

Ad ⁊ꝛuc ds. ꝙ finis attingitur ꝑ con
tinentia m coniugalem ⁊ virginalem: tñ
perfectioꝛi ⁊ facilioꝛi modo attingit᷑ ꝑ
virginalem continentiam qᷓ; ꝑ ↄiugale.
¶ Ag tertiũ eſt dicendũ ꝙ hbabẽs cha/
ritatem babet oẽs virtutes foꝛmalit᷑: et
per charitatẽ vnuſquiſq; foꝛmalit᷑ põit
in ſtatu perfectiõis:materialit᷑ tñ ⁊ iſtru
mentalit᷑ multa alia faciũt ad ꝑfectiõis

ſtatũ:int᷑ ꝗqᷓ p̃cipue ponit᷑ ↄtinentia.

Dſecundũ â&beoe

det᷑ enim ꝙ coniugale vinculum

non diminuiſſet in apłis perfectiõis ſta
tum. abſtinentia eniz cibi ? potus facit

ad ſtatũ ꝑfectiõis: ſj caretia abſtinẽtie i
apłis non diminuit de ſtatu ꝑfectionis:
ergo nec carentia cõtinentie piminuiſſet
in eis perſectionis ſtatum. Pꝛeterea
abꝛabam ⁊ alij ſancti patres fuerũt cõ/
iugati:⁊ tamẽ fuerunt in ſtatu perfectio
nis: ergo ſiłr fuiſſent apli in ſtatu pfectio
nis in carnali coiugio als in ſtatu ↄ iugij
exiſtentes. ¶. D. ꝑpetua obligatio voti
facit ꝑ ſectiõis ſtatu:ſed talis ꝓꝑpetua ob
ligatio eſt in matrimonio: qꝛ vir ptãteʒ
ſui coꝛꝑis tradit vxoꝛi:⁊ vxoꝛ viro.Apli
ergo exiſtentes in ↄiugali copula fuiſſẽt

in perfectionis ſtatu.

S 1 eſt: quia cõſiliũ
In cotranmn eſt de oꝑibꝰ? ꝑfe
ctionis:⁊ potiſſime continentia:ſicut pʒ
Aplm.i. Chor..vij.ſi ergo apli nõ te⸗
nuiſſent tale ↄſiliu de ↄ tinẽtia Puãda nõ
fuiſſent in ꝑfectioms ſtatu. ſiad ol
* dð.qꝙ qnto aliꝗd plus di
KRnd e0 minuit de feruoꝛe chari
tat q̃ ꝗs deũ diligit ⁊ oĩa oꝛdinat ĩ iᷣm

tãqᷓ; in finẽ: tato plꝰ diminuit de ꝑfectio
nis ſtatu:qꝛ charit as viculũ ꝓfectõis eſt

ut ſcribi Collocj.iij. Oiminuit aũt fer

noꝛt᷑ choritatis ⁊ ꝑ ↄñs ꝑ fectiõis ſtatũ

nonageſima 1

carnał copula ppt tria. CPꝛimo ꝓpt᷑
gꝗgugmeetũ carna ładberẽtie.tãta eſt enĩ
ad bherent ia viri cũ vxoꝛe:ut ſicut qꝗ adhe
ret deo efficit᷑ vnus ſpũs cu ipſo:nc ꝗ ad
beret vxoꝛi efficit᷑ vna caro cuᷣ ipſa.vndc
ex oꝛe pmiparẽtis dictũ eſt Geñ.ij. Re
linquet bõ prem ⁊ mr̃em ⁊ adberet vxo
ri ſue:⁊ erunt duo in carne vna. Planũ ẽ
auũt qꝙ qnto maioꝛ adberetia ẽ hois cuʒ
carne ⁊ mũdo:tato mioꝛat᷑ eiꝰ adherẽtia
cũ deo:vñ apłis uolentibꝰ ꝑꝓfecte adbere
re uinculũ ↄiugale oino erat reliquendũ.
W2 ꝓpter augmẽtũu ſocialis coplacen
tie. Quantũ eni malũ fecerit cõplacẽtia
uxoꝛis in pmo parẽte effectꝰ demõſtra
uit:qui ut dicit Augꝰ nõ uictus aliqᷓ cõ/
cupiſcentia nec ignoꝛantia:ſʒ qdã amica
bili cõplacentia: exqᷓ interdũ fit ut offen
dat᷑ de ne offendat᷑ hõ ꝑſuaſioni uxoꝛis
obediẽs pᷣcepta dei cõtempſit. VUñ dicit
Aplis.i.Cborſj.vij.Qui cuʒ uxoꝛe ẽ ſol
licitus eſt ꝗq ſunt mũdi:quõ placeat uxoꝛi
7 diuiſus ẽ:qꝛ ꝑtẽ de ſeipſo dat deo:ꝑteʒ
dat müdo: 7 ꝑtem dat uxoꝛi: ut glo.diẽ.
3 pꝓppter augmentũ carnalis cõcupi
ſcẽtie.dicit eni glo.ſuꝑ illoxbo.i.Chorj.
vij. Si nupſerit ᷣgo nõ peccauit: tribu⸗
la tiõeʒ tũ carnis bẽbũt huiuſmodi:qꝙ cõ
iugati maioꝛẽ ↄcupiſcentiã hñt in carne
qᷓ; ↄtinentes ꝓpt᷑ ↄtinuã experientis:p/
pter ꝑſeuerantiã:⁊ ꝓpt᷑ auxilij deficiẽtiã
Aplis ergo tendentibus ad perfectõis
ſtatum relinquendum erat uinculum cõ
Ad pꝛimum nat en
E iergo eſt dicen⸗
dum ꝙ ad becindicit abſtinentia cibi et
potus ut ſeruet᷑ continentia:eo ꝙ coꝛpꝰ
eſtuans uino facilit ſpumat in lururiam
ut Hieroꝰ diẽ: Chꝛiſtus auũt ſuos diſci/
pulos ſui pꝛeſentia abſtinentibus ſfacie
bat foꝛtioꝛes:vnde carẽtia illiꝰ abſtine⸗
tie nõ diminuit in eis ꝑfectiõis ſtatũ:qa
ipſe tali uia inceſſit ut cum peccatoꝛibus
manducaret ⁊ biberet. Poſt a ſcenſionẽ
aut chꝛiſti gpoſtoli ieiunauerunt: ⁊ uigi
lis ⁊ ieiunis eoꝝ coꝛpoꝛa coſtigabant.

ar.

Juxta illud.i. Cbor..ix. Caſtigo coꝛpꝰ?

meu ⁊ in ſeruitutẽ redigo. Ainculũ autẽ?

ↄiugale eſt ppetuuʒ: vñ qͥn tuncuq; xpᷣs
in ſui pñ tia feciſſet apłos ↄiugatos coti
nẽtibꝰ foꝛtioꝛes:poſt ſuũ tñ receſſũ dimi
nuiſſet de eoꝝ ꝑpfectõis ſtatu copula con
iugalis: ſicut diminuiſſiͤ de ſtatu pfectio
nis eoꝝ ſi alijs oꝑibus ꝑfectõis? ſuper⸗
erogatõis nõ inſtitiſſent. C Ad 2 6 di-
cẽdum ꝙ iſta duo ſiłſtant ꝙ aliꝗ nõ ſint

ꝑfecti ⁊ tñ ſint i ſtatu ꝑfectõis:ſicut mul

ti religioſi eo ipſo ꝙ i ſtatu religiõis ſüͦt
in ſtatu ꝑſectois: ꝑfecti tñno ſunt ſi oꝑa
pfectõis nõ impleat:ſic multi nõ exñũtes

in ſtatu ꝑfectiõis:ꝑfecti tñ eẽ pñt: vnde
Abꝛaam ⁊? altz ſci patres in ſtatu cõiu⸗
gali erñtes ꝑfecti fuerũt. Nam ut dicit
Aug' in libꝛo de bono ↄiugali. Cotinẽ/
tia animi nõ coꝛꝑis virtus ẽ ſed virt? ai
qñq; in oꝑe mamfeſtat᷑ qñ q; in habitu
latet. Jõ ſicut nõ fuit ipar meritũ in Pe
tro qui paſſus ẽ: ⁊ in Joãne qui paſſus ñ
eſt: ſic nõ fuit ĩpar meritũ cõtinetie ĩ Jo
ãanequi nullas expertus eſt nuptias: i
Abꝛa aʒ qui filios generauit. ¶CAd ʒ
ẽ dicẽdum ꝙ perpetua obligatio dʒ eſſe
de bis que ſut ꝑfectionis oꝑa: nõ aut de
copula cõiugali que ponit᷑ ee indulgẽtie
nõ ſupeminentie.nõ eni dicit xpᷣs duerèe
ti perfectõis ſtatum: vadeꝛ ſta cũ vxoꝛe
tua: ſed vade vẽdeoĩa que babes ⁊ da
pauꝑibꝰ ⁊ ſequere me:obligatio ergo ꝑ
petua in tempoꝛalium carentia:in cõti⸗
nentia: ⁊ obedientia:que ſunt pſectionis
opera facit pꝛopꝛie Der ctionts anenin.
ſic pꝛocedit᷑.vi-
WR tertiugeir enĩ ꝙ ↄti
nẽtia ilaplis ñ fuerit cũvoto ſerua
ta. Lanto eni opus laudabiliꝰ eſt ⁊ ma/
gis meritoꝛiũ quato ẽ magis volũtariũ:
ſed votũ quãdam neceſſitatẽ ⁊ coactio/
ne ĩponit: diminuit ergo de merito ⁊ per
cõſequens de pfectiõis ſtatu. Pꝛete-
rea dicit Pꝛoſper in libꝛo de vita cõtem
platiua: ſic abſtinere ułlieiunare debem?
ut nõ nos neceſſitati ieiundi ſubdamꝰ:

Queſtio III

ne iã nõ deuoti ſj inuiti rem volũtariam

facia nꝰ:ſeruaſſent ergo apłi inuiti cõti-

nẽtiã ſi exr voto fuiſſent obligati. ¶S.
ſuper ilio verbo MWatch. xix. Huͦt eunu
cbi qui de vtero matris ſic nati ſunt:di-

cit Hieroꝰ ꝙ illiqui nõ voluũtate ſʒ nati

uitate ↄtinetiã ſeruãt nñ merent᷑ nec pꝛe

miant. Cõtinẽtia ergo i aplis debuit eẽ

cũ volutate:⁊ nõ veceſſiegrlvoto are:
Wn 1αιs1dεd eſt qꝛ perfectõ
.7 n cotram U abkloꝝ fuit i ob
ſeruatione cõſilioꝛũ:non ſolum pᷣceptoꝝ
Sed ↄſiliũ datur no ſolũ de cõtinentia:
verũetiam de vouẽda cõtinentia:ut pa⸗
tet per gloſam ſuꝑ illo verbo: Aouete ⁊
reddite domino deo veſtro. Cõtinentia
ergo in deo es er voro Earde
G dicẽdũ ꝙ ſicdiẽ Chꝛyſ.
R 60 ſup er Vat th. Diſcipli⸗
na xp̃i ex moꝛibus ſue familie nobis de
mõſtrat᷑:Eſt aũt talis diſciplina dñi ut
perfectioꝛ ⁊ magis meritoꝛia ſit cõtinè
tia ſeruata cũvoto q; ſine voto.Et ideo
dicedum eſt ꝙ talis fuit moꝛis ſue fami
lie: puta apoſtoloꝝæut continentia et alia

perfectionis opera cum voto ſeruarent.

¶OQuogd aũt maioꝛis ꝑfectõis ⁊ maio
ris meriti ſit cõtinentia cũ voto ſeruata
q́; ſine voto q; tuʒ ad pꝛeſens ſpectat ex
tribꝰ pʒ. ¶ Pꝛio ex ꝑte eiꝰ qð vouetur:
quãto.n.aliꝗs plꝰ dat alicui tãto magis
ab eo aliqd meret᷑ ꝗ aut ↄtinẽtiã ſeruat
ꝓpt᷑ dei amoꝛẽ: dat do ſolũ coꝛꝑis ↄtinẽ
tiaã. ſed qui voto ſe aſtringit adotinetiaʒ
ſeruanda: dat deos volũtatis potentism:
quia extunc facit ſe ivotentẽ ut aliud fa
cere ſibi nõ liceat. Plura ergo offert deo
cotinens cum voto q́; ſine voto. CSe
cũdo ex parte vouentis. Aoluũtas enim
vouentis firmat in bono ꝓpoſito. AUnde
ſicut ad augmentũ culpe facit voluntas
obſtinata ⁊? firmata in malo: ſic ad au-
gmẽta meriti facit voluntas tirmata ⁊
flabilitata i bono. ¶ ¶ Tertio ex ꝑte ipſiꝰ
dei cui votum redditur. Dicit n. Aug?i
libꝛo de virginitate virginitas nõ qꝛ vir

III
Nnmn
CdO.
n
nrd

* 4

but
neeg

ate
h

erfan
fuitich

ſen
dinentu

eupe⸗

ar?
ſenae

nuat.
.
Nici⸗
chis N
iin
ſecöee

6n

icei
nnen.
61 ta
oſennn
Heuna
en
91s
iſenst

Ar.

ginitas:ſed quiadeo dica ta eſt:bonoꝛa⸗

puaricatione peniteat.

tur. Ande ipſa virginitas voto ſeruata
ad cultum latrie pert inet.

—

π1 eſt dicẽdum ꝙ op?
Ad Peima ex voto factum nõ

eſt inuolũtarium in oibus. Multi enim

ſunt qui illa que nouerùt tam ꝓmptavo
luntate faciut:ut ſi nõ vouiſſent: adbuc
vouerent. Oato tamẽ ꝙ in aliquibꝰ opꝰ
ex voto factum ut eſt in ſe conſideratuʒ
nõ ſit volutariũ: reſpectu tñ obedientie
quam vult iplere ſeruãdo votũ efficitur
voluntariũ:⁊ magis meritoꝛiũ q; ſi ſola
voluntate ſine voto illud ipleret. CAd
2m eſt dicendũ qꝙꝙ Pꝛoſꝑ loquitur in illo
caſu qñũ quis nec volũtate bonũ opus fa
cit:necretinet volutatem votũ ſeruadi
aut obediẽdi:ſj̊ ti implet illud qð vouit
uel qð ei pꝛecipit᷑ humano timoꝛe uel pu
doꝛe. Talis enim q;uis apud deũ habe

atur votifractoꝛ ⁊ ob ediẽtie pᷣuaricatoꝛ

tamẽ ex quo ex charitate in pꝛicipio vo
uit meritũ ſibi reſeruat᷑ ſi de ipſa coꝛdis
¶Ag 3“ eſt di
cenduʒ: ꝙ ſaluatoꝛ ibi diſtinguit tria ge
nera continẽtium.Quia aliqui cõtinen

tes ſunt ex natura eoiꝙ et frigiditate uł

natiuitate ſic oꝛti ſunt ut cõtinẽtes ſint.
Aliqui vᷣo violentia ⁊ neceſſitate: ſicut
illi qui caſtrãtur a barbaris. Aliqui aũt
pꝛopoſito ⁊ volũtate.Et iſtis ſolũ mit
titur pꝛem iu. Et ratio buius e: qꝛ q; uis
in illis ſit cõtinentia coꝛꝑalis:nò tñ inẽ/

talis. Mõ eniz babentib? mebꝛa genita
lia abſciſa cõcupiſcentia fit manſuetioꝛ:

Hmoleſtioꝛ:aliũde eni babet fontes ſꝑ
ma quod in nobis eſt:ſed ſiipᷣ̃a mens ſo⸗
bꝛia fuerit naturaliũ motuũ:nullum eſt

nocum entum: ut dicit Chꝛyſoſtomus.

¶QAueſtio.lxxxxi. DOe aploꝝ obediẽtia.
Buc cõſiderandui ẽ de
apoſtolon obedien
tia. Circa qð queruntur tria.

Pꝛimo vtꝝ obediẽtig aꝑo
ſtolos poſuerit in ꝑfectois ſtatu. Se

cundo vtꝝa obedietia in apłis magis fece

nonageſim

s

rit pfectõis ſtatũ qᷓ; caſtitas ułpauꝑtas
¶certio vtruʒ obedientia apoſtoli vo
to pꝛomiſerint.
ergo ſcp-
detur enim ꝙ obedientia apoſto/
los nõ poſuerit in perfectiõis ſtatu. Per
illud enim quod quilibet tenetur ex pᷣce⸗
pto agere:nõ ponitur in ſtatu perfectio
nis. Sʒ ex pꝛecepto tenetur bomo cbꝛi/
ſto obedire: aliter ponitur extra ſtatum
ſalutis. Exo.xxiii. Omnia que pꝛece-⸗
pit nobis dominus faciemus:⁊ erimus
obedientes. Ergo apoſtoliper obedien
tiam qua chꝛiſto ſubdebanturnõ pone/
bantur in ſtatu perfectionis. Pꝛete⸗
rea naturale eſt ⁊ debitum iuſticie ut in⸗
ferioꝛes ſuperioꝛibus obediant ad Ro⸗
manos.xiij.Omnis anima poteſtatibꝰ⸗
ſublimioꝛibꝰ ſubdita ſit. Sʒ naturalia
non ponunt bomineʒ in pfectiõis ſtatu.
Pꝛeterea:continentia ⁊ tempoꝛaliũ
carentia ponunt homineʒ in perfectio⸗
nis ſtatu:ut patet Mat hxix. Sʒ ſi chꝛi
ſtus mandaſſet apoſtolis vxoꝛes foꝛni-
carias accipere:ſicut madatũ fuit Oſee
2 ſpolia aliquoꝛum accipere:ſicut mãda
tum fuit iudeis Exodi.xij. Talis obedi
eutia fuiſſet cõtra ꝑfectionis oꝑa: ergo
ſimiliter contra perfectionis ſtatum.
J n co trariũ illud qo ſcri
SI;5 ri Si eH„ big. Watrb.
xi Qui non accipit crucem ſuam⁊ ſequi
tur me:nun eſt me dignus. Sed bec fuit
perfectio obediẽtie apoſtoloꝛum ſequi
chꝛiſtuz vſq; ad moꝛtem: non quancũq;
ſʒ crucis:ſicut patuit de Petro. Ergo ta
lis obediẽtia poſuit eos iꝑfectõis ſtatu.
Rnd 60 dicendum ꝙ quanto ali
quid magis naturaliter
amatur:tanto perfectius contẽnitur ꝓ-

pter chꝛiſtum. Mibil autem eſt boĩ ama

bilius libertate pꝛopꝛie volũtatis: quia
per hãc homo deo ſuo ſuperioꝛi fruitur:
ſibi equali vtitur:⁊ ſuis inferioꝛibus do⸗
minatur. Aude ſicut non eſt aliquid qs

Ar.

bomo naturali affectu magis refugiat
Gỹ; ſeruitutẽ pꝛeter moꝛtẽ que ẽ finis oĩ/
uʒ terribiliuũ. Sic hõ nõ põt pꝛo alio ali
cui plus ipendere pꝛeter moꝛtẽ: q; ſeipʒ
eiꝰieruituti ſubiugare.Pꝛopterqð Tbo
bie.ix.Mõ inuenies thobias aligd ma/
ius qð ãgelo offerret quẽ boĩeʒ putabat
dixit. Si me ipᷣm ſeruu tradã tibi:nõ ero
adignꝰ pꝛouidẽtie tue. ¶ Iſta ergo obe
dietia qua apli ſeipᷣos i xpᷣi ſeruitutẽ tra
diderũt pꝛopiã volũtatẽ abnegãtes po⸗
ſuit eos in perſectionis ſtatu ꝓpt er tria
Pꝛio qꝛ ĩ boc fuerut xpᷣi imita toꝛes
qui cũ dixiſſet Math.xxvi. Mi pr ſi poſ
ſibile c trãſeat a mecalix iſte: ſtati ſubdi
dit:verũtñ non ſicut ego volo ſ ſicut tu:
Et Joan.vi. Deſcẽdi de celo nõvt faciã
volutatẽ meã ſed volũůtatẽ eius ꝗ miſit
me. Vñ ſicut ipſe xps volütatem huma
nã diuine volutati ipoſuit:ſic apłi ꝓpꝛiã
voluntatẽ abnegãtes ⁊ ſe diuine volun
tati ſupponẽtes xpᷣi imitatoꝛes fci ſunt.
¶⅝Secũdo qꝛ in ſeipſis talis obedietie
fuerunt obſeruatoꝛes. Oicit.n. Paulus
Gal.ij. Niuo ego ia nõ ego viuit vo ĩ me
xpᷣs:q̃ſi ſuã vita nõ ſuã exiſtimãs ſʒ xpᷣi:
2 Ro.xv. Oebemꝰ nos firmioꝛes ibecil
litatẽ infirmoꝝ ſuſtinere:⁊uobis ipis nõ
placere:ſicut xpᷣs nõ ſibi ipſi placuit: ſed
ſicut ſcriptuʒ eſt Inpꝛoperia impꝛope/
rantium tibi ceciderunt ſuꝑ me. Ter
tio quia ad hoc apo ſtoli fuerunt alioꝛuʒ
exhoꝛtatoꝛes. Dicit.n. Paulꝰ.ij. Chorj.
v: Qm vxps pꝛo oibus moꝛtuus ẽ ſic qui
viuũt iã nõ ſibiviuãt ſʒ ei ꝗ pꝛo ipis moꝛ
tuus ẽ ⁊ reſurrexit:⁊ nõ ſolũ xpſjo imo eiꝰ
miſtris hoꝛtat eẽ obediẽdũ Ad Hebꝛe.
vl. Obedite pᷣpoſitis vris ⁊ ſbiacete eis.

P1111 ergo ẽ dicenduzʒ q;
Ad eamm abnegare pꝛopꝛiã
voluntatẽ ꝑ obedientiã. Ano mõ eſt de

neceſſitate ſalutis:ut ꝙ nõ admittat ho

mo in ſua volũtate aliqd quod ſit ↄtrari
um diuine dilectiõi.Alio mõ ſuꝑeroga/
tõis ẽ ⁊ ↄſilij ut ꝙ hõ ſeipᷣm neget q;tuʒ
ad illa quibꝰ licite poſſet vti: in ꝗbꝰalce/⸗

—

ri ſe ſupponere ꝑfectõis ẽ ⁊ cõſilij. Aplłi
aũt no ſolũ in illis quibꝰ poterãt vti: im
mo in ꝓpꝛia vita ſe odio habuerũut: ⁊ ſe⸗
ipſos negaueruùt ꝓpterxpᷣm. ¶C. Adam
dicendũ q; a liquid põt dici gra tuitũ du⸗
plr:Ano mõ ex ꝑte operis: ut qñ ad illꝰ
nõ obligat ex pcepto. Alio mõ ex parte
oꝑantis qꝛ dato ꝙ ad illð teneat᷑: libera
tñũ ⁊ pꝛõpta volütate facit. Atroq; autẽ
mõ obedietia r fuit gratuita ⁊ ꝑfe/⸗
ctionis opus. Pꝛimo er parte ipſius
obedietie. Obedierut eni in abdicatiõe
pꝛopꝛie volutatis per cõtinentiã:⁊ tẽpo
ralium carentiã:⁊ ex ꝑte ipſoꝝ ꝗ obedie/
bant:qꝛ cũ feruoꝛe amoꝛis ⁊ ꝓmpta vo⸗
luntate po famula tũ exhibebãt: quod
manifeſtuʒ eſt in paſſionibꝰquas coſtat
nature eẽ cotrarias ad quas ipſi gaudẽ
tes ibant qꝛ digni habiti ſunt ꝓ noie ieſu
cõtumeliam pati. Ad ꝭ eſt dicendũ
ꝙ ſicut deus oꝑatur ſupꝛa naturam nõ
tñ ↄtra natura:qꝛ ut dicit Augꝰ.Hec ẽ
natura vn inſcuiuſq; rei ꝙ in ea deꝰ oꝑa

tur:ſic deus põt pꝛecipꝑe ſupꝑꝛa virtuteʒ ꝗͥ

bm ſolitum curſu virtus nũc appellant᷑:
nõ tamẽ poteſt pꝛecipere cont ra virtutẽ
quia in hoc cõſiſtit virtꝰ ⁊ rectitudo bu-
mane volũtatis ut diuine volutati ↄfoꝛ
metur ⁊ eius pꝛeceptuʒ ſequat᷑. Si ergo
xps pꝛecepiſſet aplis bomicidiũ nõ fuiſ-
ſet miuſtũ:quia ipſe eſt dominus vite et
moꝛtis: ⁊ ſi pꝛecepiſſet ſpolia aliquoꝝ re
cipenõ fniſſe furtum quia ſua ſunt oia⁊z
cui vult dare poteſt. Similr ſi pꝛecepiſ/
ſet vroꝛes foꝛnicarias aſſumere nõ fuiſ-
ſct foꝛnicatio quia ipe eſt humane gene
rationis oꝛdinatoꝛ:⁊ ille eſſet debitꝰ mo
dus vtedi muliere quẽ inſtituiſſet. Ande
talis obedientia nõ fuiſſʒ ↄtra ꝑfectõis
opera nec contra ipoꝝ perfectõis ſtatũů.

Dcundumiiebe-
detur eni ꝙ obedientia nõ magis
fecerit in apoſtolis perfectionis ſtatum

q; caſtitas vel paupertas. Illud eni ma
