cũ. Tria itaq; ↄcurrũt ad ꝓpꝛiã rõeʒ he

reſis: Pꝛimũ ẽ rei credibil diffoꝛmitas.

Vñ dicit Aug.Quicuũq; alł ſcpturã in

telligit q; ſiſus ſpũs ſciſlagitat a q̊ ſcri
pta e:lʒ ab eccłia nõ diſceſſerit:bẽticus

tñ appellari põt.Scðm ẽ dogmat no⸗

uitas. Añ dic Aug'. ꝙ bereticꝰc ꝗ ali-

vigeſimaſexrta n

cuiꝰtpalis cõmodi ⁊ ma xie głie pncipa
tuſq; ſui gra:falſas ac nouas opiniones
ulgignit ukſegt᷑ in eccla. 3“ ẽ defedẽdi
ꝑtinacitas: Uñ dic Augl.õ mãicheos:
ꝙ gꝗ ĩ eccła xpᷣi moꝛbidũ aliqð pᷣuũq; ſa
piut:ſi coꝛrectiut ſanũ rectũq; ſapiat re
ſiſtũt ↄtumacit᷑:ſuaq; peſtifera ⁊ moꝛti
fera dogmata emẽdare nolũt: nec defẽ
dere deñſtũt:bhẽtici ſt᷑. Iſta ẽ tria:credi
bil diffoꝛmitas:dogmat nouitas:⁊ de
fedẽdi ꝑt inacitas:ĩtegralłr faciũt hoĩeʒ
hereticu:q ſi ſi ł iueniant᷑ ĩ tyrannis reſi
ſtentibus eccleſe bercict bobe ſi unt.
. 1. eſt do.ꝙ Hieroꝰ
Ad Pamubauir de ſciſmati⸗/
cis iam in eoꝝ ſciſmate induratis: ꝗ ut
recte ab ecclłia receſſiſſe videãt᷑:fingunt
aliq ð nouũ dogma ⁊ illud ꝑtinacit᷑ de-
fenduũt:ſicut greci faciũt:⁊ oẽs ſciſmati
ci:tales beretici ſũt cẽſendi. C Ad ꝛẽᷓ
do ꝙ vnã ſcãm eccliaʒ catholicã facit
vnitas fidei.iux illð ad Ephe.iiij. Ana
fides:vnũ baptiſma:⁊ ſimiliter vnitas
charitatis.Sola aut diuiſio ab vnitate
pꝛima eſt cõtra articulũ:quia ſi omnes
diuiſi ab eccłia ꝑ charitate facerẽtõ il/
lũ articulũ: Et in vnã ſanctã eccłiam ca
tholicã.tũc oẽs exiſtẽtes i pctõ moꝛtali
eent heretici. C Adʒẽ dð ꝙ ꝑtinacia
defendendi nouũ dogma diffoꝛme illis
que credit eccłia facit hoĩeʒ hereticũ:⁊
ſi talis ꝑtinacia cõuincit᷑ eſſe in reſiſten
tia tyranoꝝ heretici iudicandi ſunt.

ſic ꝓcedit᷑ Ar᷑.n
D tertin 49 papam nõ
ſpectat tyrannos punire:qꝛ popa

nõ dʒ punire inſtrumẽta diuine iuſticie:

ſʒ tyrãni ſũt qñq; inſtrumẽta dine iuſti-⸗
icſrt⸗ illud aberrraiip kac regns⸗
re hypocritã ppli. ad papã nõ ſpectat
ipſos wimte⸗ T S. Poer illo eo ad
Pbit.ij. dumõ xpᷣs aãnũciet ſiue ꝑ occaſi
onẽ ſiue ꝑ veritatẽ ĩ hoc gaudebo.dicit
glo. ꝙ quidã pꝛedica bãt chꝛiſtũ ex odio
pauli ⁊ ex odio veritat: ut ꝑſecutoꝛes
cos audietes vicularet paulũ credẽtes

illos tyrãnos ꝑ eũ eſſe ſeductos: exquo
ergo tyrãni ꝑ occaſionẽ pñt eẽ vtilęs ec
cleſie ꝑ papã non ſũt puniẽdi. C¶ Bpà
pa non debet iniuſticiã facere alicui:ſed
multi voluntarie ſe ſub ijciũt dño tyran
noꝝ.S iniuſticia eſt eos puniri ꝑ ſubtra
ctiones ipſoꝝ.

KF. 6 é6 quod ſeribit
J n cotraru gbcucſ. Ind⸗

ſona xp̃i ⁊ v icarü eius.ſ.pape:ipſe de re

gibus triũpbabit. ⁊ tyrãni ridiculũ eiꝰ

erunt.
* dicendũ ꝙ tyrãnicũ do
RKnd 0 miniũ eſt ↄtra iuſticiaʒ
natura lẽ.vnũquod q; aũt naturalit re-
git qñ ſic regit vt ẽ aptũ natum regi.hõ
au tẽ cũ ſit liberi arbitrij ẽ aptũ natũ re
gi volunt arie:ut volutarie ſeruiat ⁊ vo
luntarie obediat:nõ violẽter.vñ cũ do/
m iniũ tyranicũ ſit coactiuũ ⁊ violentuʒ
ↄtra naturalẽ iuſticiã cenſet᷑ eẽ. Scðo e
ↄtra iuſticiã regalem. appellat᷑ aũt iuſti
cia regalis lex diuina ⁊ iuſticia diuina.
iuxta illud Ja.ii. Si eni legẽ ꝑficitis re
galem bene facitis. Cõtra talẽ aũt iu/
ſticiaʒ ⁊ tyrãnicum dñium ſcribit Job
xxxiiij.q; deus nõ accepit ꝑſonas pᷣn ci
pũ:nec cognouit tyrãnũ cu diſc eptaret
ↄtra pauperẽ. Tertio tale dñium ẽ con
tra iuſticiã legalẽ. Eſt aũt iuſticia lega/
lis:ut dicit ppᷣs:oĩs vᷣtus que pᷣcipit oẽs
actus virtuoſos.pᷣcipit nanq; doctrine
veritatẽ:pacis vnitatẽ:⁊ iuſticie equita
tem. Oñium aũt tyraunicu veſtruit ſtu
dium ſcientie: deſtruit pacè ⁊ deſtruit iu
ſticiã.tanto ; ma gis ad papã ſpectat ty
rãnos punire:quto magis ſpectat ad
ipſũ punire ſoꝛe facientesↄtra iuſticiaʒ

naturalé: regalẽ ⁊ legalem.
A pꝛimũ ͤ dicẽdũ ẽ ꝙ ĩſtru
eUhmenta diuine iuſti
cie punienda ſunt iudicio hũano ⁊ diui
no:non quidẽ ꝓpt iuſticiã diuinã:qᷓ pꝛet
eoꝝ intentionẽ exercet᷑: ſed ꝓpt᷑ tyrãni⸗
cam violenti que ſm coꝝ intentionem
pꝛauã intendit᷑. Ad ſecundũ e dicen

QAQneſtio III

dũ ꝙ ᷣm Augj. tyrãni qui ſũt mercẽna
rij tolerandi ſunt: qꝛ fideles ꝑ tales in
veritate fidei nõ ꝑuertunt᷑.Sed tyranni
qui ſũt furcs puniendi ſunt:qꝛ ad hoc in

tendunt vt oues xpᷣi mactent ⁊ ꝑdant.

¶ Ad. 3ẽ dicenduʒ ꝙ illi qui ſemel ſe
ſub ijciũt dñio eccłie non pñt ſevlterius
dñio alioꝝ ſupponere:nec hʒ tyrãnis ta⸗/
les ſub eoꝝ dñio recipere:qntũcũq; vo⸗
luntarie ſe offeraarnrrt.
D uartũ ſᷣ ꝓcedit.
9 l bei Viger eniz
. ꝙ papa nõ debeat tyrãnos pu
ni re pena teꝑali:ſ ſpuali ſolũ. Scribit᷑
eni Hu.xvi.de pena dathan ⁊ abyron:
ꝗ tyrãnico mõ voluerũt rebellare moy
ſi: Recedite a tabernaculis ipioꝝ ⁊ no-
lite tangere q̃ ad ipſos ꝑtinẽt:ne inuol/
ua mini peccatis eoꝝ.ſed reced ere a cõi
one fidelium ẽ pena ſpũalis nõ tempo⸗-

ralis. Tyrãni ergo peng ſpũali nõ tepo

rali puniendi ſũůt. D. dicit Gregj. ⁊
ponit᷑.xiij.q.viij. Si in moꝛte longobar

doꝝ meĩmiſcere voluiſſem. bodielongo

bardoꝝ gens nec regẽ nec dncem beret
ſʒ qꝛ deü timeo in moꝛte cuiuſſibet boĩs

me miſcere foꝛmido. Papa S tyrannos

non dʒ punire pena tẽpoꝛali:ſed ſpuali.

¶Ppapa eſt ſucceſſoꝛ ꝑetri: ſed petro

dictũ eſt Watth. xxvij. Conuerte gladi

um tuũ in vaginã. Ad punitionẽ tyrã

noꝛuʒ papa non dʒ vti gladio coꝛpoꝛali
ſes Prrüpell. — ſtauoa ſ bik
eſt quod ſcribit
J n traonn xxiij.q.v. diume

T bumane leges ſtatuerũt ut ab eccleſie

vnitate diuiſ ⁊ eius pacẽ neꝗſſime ꝑtur
bantes ſecularibus griridarsbꝛima l.
Pen dicendũ ꝙꝙ oꝛdo diuine
Kñdeo iuſticie reqrit vt ᷣm mul

tiplicationẽ culparu fiat multiplicatio
penaꝝ: Jux illud Apocj.viij Quatũ mł

tiplicat ſe in deliciis tantũ debet᷑ eis de
toꝛmento ⁊ luctu. Eſt aut in ecclia du-
plex vnitas:vna mẽbꝛoꝝ ad inuicẽ:alia

membꝛoꝝ ad caput vt ſupꝛa dictuʒ eſt.

ote

J.

iin

ſpea
ſſcert
tatiſc⸗
Pntic
Elder
jebono
nages

cfü
ſtici⸗
ſmmon
llc
1hen
Vect
ſint
larti
ftĩ
ſi⸗
lb⸗
tn
AM
ſiri
iybo
di
abere
60 .
tnußd
inn
lotg eet
ſei egi
guinie
ledete
ae
Moigtim
1 c
aſhpi

.

luan

ſff⸗

UII

ſit nerceg

es tales in
Sal munni
tcasboenn
nt ? gant
ligoiſenele
itſertterins
Hhrinstn/
Unrüciqz vo,

j rãt,
Gligeicnj
tyriposnt
olu. Sarbi
n 1 dbfr.
ſchelren,
ispepto⸗
erteinch,
dena

nöͤtenN

inl no te⸗
t Gz::

AlngAhar
dielont

ten bac
ſierdo
Sramros
lſet hint
i Apar,
uni l,
mthn
Aapont

oͤſerbit
§. diume
tabecleſe

Ar.

Siſ tyrani inueniant turbare pꝛimam
vnitatẽ ꝑ eoꝝ tyrãnicã violentiã puniẽ

di ſũt pena ſpuali. Sed ſi ĩ tantũ ꝓgreſ

ſi fuerit malũ ut velint perturbare vni
tatè ſecũda: ꝑ eoꝝ ma nifeſta reſiſtentiã
puniedi ſt pena tꝑali. Dicit eni Augꝰ⸗

in li.de vera reli.ꝙ quãto hoies dulcedi

ne bonoꝝ inferioæ magis decipiuũt᷑:tãto

magis amaritudine peaꝝ dñt erudiri.

eſt do ꝙ dathanz
Ad- Pꝛeimi abyron tyrannice
moyſi reſiſtentes pena ſpuali fuerũt pu

niti qñ dictũ eſt: Recedite a tabernacuł
impioꝝ ne inuoluami pctis eoꝝ:⁊ pena
tꝑali qñ aꝑta eſt tra ⁊ deglutiuit dathã
⁊ oꝑuit ſuꝑ ↄgregationẽ abyrõ. ¶C Ad
2a eſt do ꝙ papa ⁊ alij pᷣlati nõ debent

ſe imiſcere in moꝛte bois ꝑ imediatã ex

ecutione ut ꝓpꝛia manu pugnẽet uel int
ficiãt:qꝛ arma eoꝝ militie pᷣncipalit᷑ ſũt
ſpualia nõ carnalia:ſʒ mediãte ptãte ſe
culari pñt ⁊ debet de tyrãnis ⁊ de turbã

tibꝰ pa cẽ ecclie iuſticiã exercere Diẽ eni
Augæin epla ad Nincen. In tali pᷣmit⸗

ſinis erã neminẽ ad vnitate xpᷣi eẽ cogẽ

du: v bo eẽ agendũ:diſputatiõe pugnan

duü:rõne vincẽdũ: ne fictos catholicos

habere quos aptos bereticos nouerã.
Sed bec opinio mea ñ ↄdicentiũ vᷣbis
tm: ſj demõſtratiuũ ſuꝑabat᷑ exemplis

Mã ꝓponebat᷑ mibi ciuitas meaq cum
tota eet ĩ pꝑtes donati ad vnitatẽ catho
licã legũ imperialiũ timoꝛe cõuerſa eſt:
quã nũc videmꝰ ita illiꝰ gaĩioſitatis ꝑni/
ciẽ deteſtari:ut in ea nũqᷓ; fuiſſe credat᷑

Itẽ alie multe que mibi cõmemoꝛabat
noiatim ut in ipſis rebꝰ cognoſcerẽ:etiã

in hac ca recte intelligi poſſeqð dictũ ẽ
DOa ſapiẽti occaſionẽ ⁊ ſapientioꝛ erit.
Et ꝑ hoc ptʒ reſponſio ad tertium.

Hin ti ſic ꝓceditur:
quinth Aler enim
ꝓ papa cõtra tyrãnos ſibi reſi
ſtentes no debeat cruce ſignatos deſti/
nare:qꝛ cruce ſignatus non encit᷑ cruce.
Scribit᷑ eniz Matthᷣ.xij. Si ſatbanas

ce ad ſeueritatem iuſti

vigeſimaſexta V

ſathanã eijcit qũo ſtabit regnũ eiꝰ.ſj ty
rãni cũ ſint pᷣiani ſunt cruce ſignati: nõ
23 debẽt expugnari ꝑ cruce ſignatos.
S.papa q; tu põt dʒ multa ſuſtine/

re ⁊ multa pati ad euitandũ ſcandaluzʒ
infirmoꝝ. Jux illud apłi.j.ad Chor.ix.

DOia ſuſtinemꝰ ne aliqð offendiculũ de/
mus euãgelio xpᷣi. Sʒ de boc ꝙ xpᷣiani
cruce ſignati ad expugnandũ xpᷣianos

deſtinant᷑ multi populares ⁊ inferioꝛes
de ecclia ſcandaliz ant᷑: tale ;& ſcandaluʒ

ꝑ papã ẽ vitandũ. C P. dicit Augl.ĩ.
de vera religiõe:MNullũ peccatũ cõmit-
ti põt:niſi du appetunt᷑ q̃ deifiliꝰ cõtem

pſit:aut fugiunt᷑ que ille ſuſtinuit: qꝛ to
ta vita eius in terris ꝑ boĩem que ſuſci⸗
pere dignatus e:nobis diſciplina moꝛũ

fuit. Sʒ xpᷣs ꝑ crucẽ nõ exercuit ptãtem

2 ſeueritatẽ iuſticie: ſed magis buũilita-

tem.exẽplo o xpᷣi papa non dʒ vti cru⸗

itatem iuſticie: ſed ad bumi/
litatem miſericoꝛdie.

In contrari e le ſe⸗

pſal. Fac mecũ ſignũ in bonu: ut videãt

ꝗ oderunt me ⁊ cõfundanĩ.vbi dicit ꝙ;

crucis ſigno inimici rßi effugãdi ſũt.

*PEyy O dicedũ ꝙ xpiani cu pec
Rnd 60 cant grauiꝰpuniedi ſũt
q; pagani uel iudei. ꝓmittũt eni in ba
ptiſmo diabolo ⁊ põpis eiꝰrenũciare:⁊

ipſi xp̃o ꝑ fidem ⁊ charitatẽ incoꝛpoꝛa

ri. Si ergo cõtingat aliq̊s xp̃ᷣianos dia⸗

bolicis inſtigationibꝰ ſic ſuꝑari ⁊ impli

cariut tunicã xpᷣi incõſutileʒ velint ſcin
dere:⁊ a capite eccleſie tyrannica violẽ
tia ſe ſubtrahere tanq; mẽdaces effecti
ꝓmiſſionis ſcẽ in baptiſmo:ꝑ crucẽ xpᷣi

cõpeſcendi ſut magis q́; pagani uel iu⸗

dei:qꝛ ut dicit.ii.Pe.ii.Melius erat eis
viam veritatis non cognoſcere qᷓ; poſt
agnitionẽ retrorſum reuerti ab eo ſacto

madato qo traditũ ẽ eis:vbi ſignant di
cit melius:qꝛ minꝰmalũ ẽ pati iniuriaʒ

ab extraneis qᷓ; a familiarib amic :ut
glo. dicit. In eo tñ caſu puto tale aurxili
m

Ar.
um ꝑ papã eẽ inuocandũ:qũ graue ſceę-
lus ⁊ inauditũ malũ ꝑ tyrãnos nos co⸗
mitteret᷑: cũ ppoſito dũtarat nõ emẽdã
di nec coꝛrigendi. Exẽplũ hẽtur Judic.
xx. vbi dr q; cũ aliꝗ de filijs beniamin
grãde piaculũ ⁊ inauditũ nephas comi
ſiſſent: nec coꝛrigere parati eſſent: tunc
oↄgregatti ſũt oẽs alij filij iſr de alijs tri
bubus in ſylo:vnoqʒ cõſilio:⁊ ex pᷣcepto
dñi vindictã fecerũt de filijs beniamin
ita ut int᷑ficerẽt.xxv.milia pugtoꝝ: nec
rem ãſerũt de illa tribu niſ ſexcẽti viri.

ergo ẽ dicẽdũ ꝙꝙ nõ
9 Pemu eiſcit᷑ cruce ſigna/

tus: cruce inq;tũ ẽ crucis xp̃i imitatoꝛ:

H ut e vicarij xpᷣi cõtẽptoꝛ: ⁊ mẽ bꝛoꝛũ
xp̃i ꝑſecutoꝛ. Sicit n. Chꝛyſ. in omet.
delaude crucis: ꝙ crux xp̃i ẽ cõſolatio
paupeꝝ:refrenatio diuitũ: deſtructio ſu
perboꝝ:tyrãnoꝝ pena:triumphus õ de
mones:obſeſſoꝝ murus:pr᷑ oꝛpbanoꝛũ.
defenſoꝛ viduaꝝ. C Ad ameſt dicendu
wad euitandũ ſcãdalũ infirmoꝝ papa
q́;tũ põt dʒ ſuſtinere ne auxiliũ cruc ſu-
peraliquos xpᷣianos faciat ĩiuocari Qn
tñ ſic inauditù nepbas ⁊ grãde piaculũ
inſurgit: qð euident᷑ apparet nõ eſſe to/
lerandũ: ppter tale ſcãdalũ nõ eſt dimit
tendu: qꝛ ꝓpter ſcandalũ paſſiuũ:nec ve
ritas doctrine:nec ſanctitas vite:nec e-
P iuſticie ẽ omittenda: ut dic Hiero.
Ad zꝭmeſt dicendũ ꝙ ſicut xpᷣs pauꝑ
eſſe voluit: ut nos diuites faceret.⁊ mo
ri voluit ut nos a moꝛte liberaret:ſic bu
milis eẽ voluit vſq; ad crucis patibulũ:
ut nos de ſuꝑbia tyrannoꝝ eriperet:⁊ ꝑ

ipſã crucè voluit demones ⁊ oẽs tyran

nos debellari. Añ ſcribit Saß. xiii. Bñ
dictũ lignum per qð fit iuſticia:quod de
ligno crucis intelligendum ſſ. 4
ic ꝓcedit᷑:
Dſex tam Aer eni
wSvy papa in puniendo tyrãnos po
tia debeat declinare ad iuſticiã q́; ad na
ſericoꝛdiã. Scribit᷑ eni Joco. ii. Juſti⸗
cia ſine miſericoꝛdia fiet ei ꝗ ñ facit mi

ſericoꝛdiã: ſz tyrãni nulli faciüt miſeri-
coꝛdiã:qᷣ eis miſericoꝛdia ſpuanda nõẽ.
S. in perſona pape dicit Job.xxx.

Conterebã molas iniꝗ:⁊ de dentibꝰilli-⸗

us auferebã p̃ᷣdam.ſʒ boc nõ põt fieri ſi/
ne iuſticia rigoꝛoſa:g magis papa in pu
niendo eos debet declinare ad iuſticiaʒ

q̃; ad miſericoꝛdiã. ¶ D. ꝓapa dʒ eẽ le-

gis obſeruatoꝛ:ſʒ cum tyrãni ⁊ malefa/

ctoꝛes interficiunt᷑:non ipſe papa int᷑fi

cit eos:ſed lex:ut dicit Augl.in qõnibꝰ

ſuper Leuitico.iuſticia ergo magis c ob

ſeruanda tyrannis q́; miſericoꝛdia.

Incõtrariũ aa ſio

ſericoꝛdia ſuꝑexa ltat iudiciũ. dicit glo.
qui potuit ⁊ nõ fecit: miſericoꝛdiã anq;
iudicaret᷑ ⁊ ipᷣe ſine miſicoꝛdia iudicabit᷑
An coO dicẽdũ ꝙ ſicut diẽ Gꝛe

Oago xx. Woꝛ. 7 põͤit. xlv.
di. MWultuü deſtituit ů teneat miſericoꝛ⸗/
dia ſine iuſticia:uel iuſticia ſine miſeri/
coꝛdia:faciendũ ẽ eni er vtroq; vnũ tẽ-
pera mentũ: ut neq; multa aſperitate ex
ulcerent᷑ ſubditi:neq; nimia benignita-

te ſoluant. In oẽm tñ euentũ tutius eſt

declinare ad miſericoꝛdiã magis q; aq
iuſticiã:potiſſime in buano iudicio in q̊

neſcit᷑ liquide quid iuſtũ: ⁊ quid miuſtuʒ.

Frequent᷑ enim hõ in iudicio humano
fallit᷑:aut ꝑ iudices ſi nõ ſint electi:aut
per teſtes ſi nõ ſint legitimi. aut ꝑ accu-
ſatoꝛes ſi nõ ſint ↄgrui: aut per defenſo
res ſi nõ ſint idonei. Iſta eni quatuoꝛ ge

nera ꝑſonarũ concurrere debẽt in quoli

bet iudicio:vt ſcribitur:iiii.q.iiii.c null⸗
Dato tñ ꝙ omnia iſta cõcurrãt:ad huc
dubiü ẽ vtrũ tale iudiciũ diuine iuſticie

ſit confoꝛme. VUñ ſuꝑ illo ?ᷣbo.i. Pe.iiii-

Si iuſtus vix ſaluabit᷑: impius ⁊ pctõꝛ
vbiparebunt:Oicit Augj.quare iuſtus
vix ſaluabit᷑:niſi quia iuſticiã dei tantaʒ
eſſe: certũ eſt ut interdũ que vident᷑ i hoĩ
bus nr̃o iudicio eſſe iuſta:iudicio dei in-
ueniant᷑ iniuſta. m illud Homo videt ĩ

facie. deus aũt in coꝛde. ⁊ ᷣm illud: Ju-

.

ſticerot
tnſnt
ſeppklic
ſetndee
letiegun
Pulst
ohneni
ſottnb

ſoni
ſe ctis
ccee
Crse
cord
luntm
niſi
düfac
fusde
fmolis
ſan
li
deheten
lumtal
onde
Aove
ſerico
eman
tertin
latiuf
tamen
ſeri
ſo eiu
ſigſe
puhie
Peccat
ulin
Neen

ſi
lund.
ſun

VI
nunde noi,
at Poth,
xdenthhili⸗
hötfieriſ⸗
sepui
Aduſtici
garele
inia melety
pmnii
1s incini
o magos ech
ericondi
nis ſiolo
ci. G
du diert⸗
ncoiig
aduudicht
ſarnibu
miſenca⸗
ine niſen⸗
g; müt⸗
eninte
engnita,
tutns
g hi,
duci bl
gui piurp
ch um

Girncrol
giicnd
ine iſe⸗
boiPe
pius ihan
narelim
6deicnnc

Ar.
ſticie noſtre pãnus mẽſtruate in manu
tua ſunt.exemplũ hẽmꝰ de moyſe recto

re ppli iſrabelitici:qui cũ oẽs quos edu

xerat de egypto:cõmiſiſſet peccatũ ido
latrie:qui fuerũt ſexcentũ milia: except
ꝑuulis ⁊ mulieribꝰ:vt ſcribit᷑ Exodi.xj.

oibus miſericoꝛdiã impetrauit ſoluʒ de

vigititribꝰ milibꝰ exercuit iuſticiã: ſicut
Ad pꝛimũ cαα,
e*E bHheſt dicendü & mi-
ſericoꝛdia nõ ẽ facienda ipſis tyrãnis ꝓ
pter exigentiã ipſoꝝ meritoꝝ:ſed ꝓpter
condecentiã dei bonitatis: cuiꝰpapa vi
carius exiſtit Ouplicit᷑ aũt accipit mi/
ſericoꝛdia:Pꝛimo ut ẽ redditio bʒ exigẽ
tiam meritoꝝ. Scdo ut eſt redditio dei

ꝓmiſſi:ipſe eniſemꝑ ꝓmittit miſericoꝛ/

diã facẽ: 'm que moduzʒ loquit Anſel-
mus de miſericoꝛdia ꝓlogo xc.vbi dicit
Juſtũ eſt oñe ſic te eſſe bonũ: ut parcedo
malis ſis bonus:quatenꝰ de iuſticia tua
naſcatur miſericoꝛdia tua. C Ad 2ẽᷓ
dicendũ ꝙ ſic de manibꝰ tyrãnoꝝ papa
debet eripere pꝛedam pauperũ ⁊ vidua

rum ⁊ alioꝛum fidelium:ut ſemꝑ miſe-

ricoꝛdia ſuꝑponatur iudicio.quod tunc
eſt quando ipſum iudiciũ peripſam mi/
ſericoꝛdiam illuminatur ⁊ cõmendatur
⁊ magis placet ut dicit Augi. C Ad
tertium eſt dicendum ꝙ papa non pec
cat iuſticiam faciendo de tyrannis. Si
tamẽ in tali iudicio inuentuʒ fuerit opꝰ
miſericoꝛdie per talem modum ut iudi/
cio eius ſit ſuperpoſita miicoꝛdia:tũc
ſi ipſe babuerit aliquid in iudicio quo
puniaturtãq; vnda miſericoꝛdie: ignis
peccatuʒ eius extinguetur:ut dicit Au

guſtinꝰſuper illo verbo. Superexaltat

autem miſericoꝛdia iudicum.
Qõ.xxvij.de reſiſtẽtia excõicatoꝝ.
Bltenus conſideran/
ECi1 dum eſt dere
ſiſtẽtia excõmunicatoꝝ. Circa
qð qrũtur.x. ¶ Pꝛimo vtrum ade ſo
lum debeat excõmunicare. Secuũdo
vtrum papa pꝛo quolibet peccato moꝛ

vigeſimaſeptima

tali excõmunicare debeat. C Tertio
vtrum papalis cxcõmunicatio iniuſte
lata ſit timenda. Quarto vtrum om
nes excõmunica:i per papam damnen
tur. ¶C Quinto vtrum ſolus papa debe
at abſoluere excõmunicatos a iure et a
iudice inferioꝛi. Sexto vtrum papa
debeat excõmunicare pꝛo peccato fien
do ſicut pꝛo peccato iam facto. ¶ Se
primo vtrum papa vnam totaz vniuer
ſitatem reſiſtente ſibi excõmunicare de
beat. ¶C¶ Octauo vtrum per papaʒ ſint
excõmunicati poꝛtantes pecuniam in
alexandriam. Mono vtruz papa de
beat aliquem excõmunicare niſi ſemel
tm. Cecimo vtrum per papam ex/
cõmunicatis ſcienter cõmunicates ſn
11excõicati.
D Pꝛeimmn ſic ꝓcedit᷑: ANi
getur enim ꝙ non ſoluʒ papa ex
cõmunicare debeat: quia epiſcopi ſolen
niter excõmunicare poſſunt. Scribitur
enim.xj.q.iij. ꝙ debent.xii.ſacerdotes
epiſcopum circſtare ⁊ lucernas arden
tes in manibus tenere:quas in concluſi
one anathematis uel excõmunicatiõis
pꝛoiicere debent in terram ⁊ conculca/
re pedibꝰ. Pꝛeterea excõmunicatio
eſt ac tus clauiuʒ:ſed quilibet ſacerdos
bʒ claues:ergo quilibet ſacerdos põt
excõicare. S.qui põt remouere cãm
põt remouere effectu: ſʒ glibʒ ſacerdos
põt remouẽculpã moꝛtał pcti q ẽ cã ex
cõicatiõis:ꝗlibet ̊ põt ipſam inducere.

—

2 1 c:qꝛ excõicatio è
In otrarnii ſeꝑatio a cõione fi

deliũ:ſʒ ſolꝰpapa ẽ pat᷑ oium fideliũ: er-

go ſolus ipſe poteſt excõicare.
cOo dð.qꝛ excõicatio ẽ pena
A eee q ifl igit᷑ hõi ĩ foꝛo extio/
ris iudicii i agit᷑ cà int᷑ boĩem ⁊ boieʒ
iõ reqrit iuriſditiõem:gꝗa nulłꝰ põt iuſte
puuiri niſi ab eo ꝗ ſuꝑ eũ iuriſditiõeʒ hʒ
Juriſditio aũt pape reſpectu oĩium fide
lium eccleſie in duobus differt q; tum
ad pꝛe ſens a iuriſditione alioꝝ pᷣlatoꝝ

sä

Ar.
Ppꝛimo qꝛ ẽ imediatioꝛ. nã i ipſo iu/
riſditio ſupꝛa omes fideles ẽ imediata.
In alijs an t pᷣlatis ẽ ab eo deriuata ſic
riuuli deriuant᷑ a fonte. C 2?c quia vni/
uer ſalioꝛ. extẽdit eni ſe eius iuriſditio ſu
pꝛa oẽs pᷣlatos eccłie:⁊ ſupꝛa ſubditos

ipſoꝝ p̃ᷣlatoꝝ. Solus papa pot excõi/

care per imediatã iuriſditiont᷑. Alij au
tẽ nõ niſi ꝑ iuriſditionẽ taxatã ⁊ deriua
tã ab ipſo.ſolus ipſe ſiłr põt excõicare ꝑ
vniuerſale ligatiõeʒ:qꝛ vinculo anathe
matis ligati ꝑ ipſum a nullo ſuꝑioꝛi pñt
abſolui m pntem iuſticiã. ¶¶ Ad pᷣmũ
Se dicẽdũ ꝙꝙ illa foꝛma excoicãdi pᷣſcri
bit ep̃is ab ipſo papa a quo ſicut condit᷑
onmne ius eccleſiaſticũ:qꝛ ipſe eſt ↄditoꝛ
iuris ⁊ legis ſic pᷣſcribit᷑ ab eo ſnia excõ
municatiõis ferẽde. Añ ex b/ nõ argui
tur ꝙ epi poſſint excõicare ꝑ iuriſditõeʒ
imediatã: ſʒ ſolũ ꝑ iuriſditioem ab ipſo
papa deriuata et taxatã. C Ad 2 e di
cendũ ꝙ diſtin guit᷑ clauis ptãtis oꝛdis
⁊ ptãtis iuriſditiõis. Excõicatio aũt eſt
actus ptãtis iuriſditõis:non oꝛdinis.iõ

ad ſacerdotes qui ſolã bñt ptãtem oꝛdi

nis nõ ſpectat excõicare:niſi foꝛte ex ap
pꝛobata ↄſuetudine:uel ex cõmiſſione ꝑ
ſuꝑioꝛẽ eis fcã:vel foꝛte inotoꝛijs ⁊ ma
nifeſtis crimibus: ut aliꝗ dicut. C Ad
ꝭn picendũ ꝙꝙ ſicut ſacerdos põt tollere
maculã peccati moꝛtałin foꝛo pnie:ita
põt infligere penã in tali foꝛo pnie: quo
agitur cauſa inter deum ⁊ bominẽ. In
foꝛo autezʒ exterioꝛis iudicij in quo agi
tur cã int᷑ boiem ⁊ boĩem: ſicut nõ põt
tollere culpaita nõ põt indicere penam.
ODlecundũhe
E Diget.n.
ꝙ ꝓ quolibet pctõ moꝛtali papa
vebeat aliquẽ excõicare:qꝛ iudicium ec
cleſie dʒ imitari iudiciũ dei:ſed ꝓ quoli/
bet pctõ moꝛtali bõ ſeꝑat a cõione di⸗
uina:ergo perquodlibet petm moꝛtale
papa dʒ ſeparare boĩeʒ a cõione fideliũ
S. erxcoicatio ẽ puatio boni ſpualis
Sʒ nullus põt perdere bonũ ſpuale nin

ipſo volente ꝑ pctm moꝛtale cõmiſſum
Sꝓquolibet petõ moꝛtali excõicatio dʒ
fieri. S. nullus tradit ſathane niſi ꝓ

pctõ moꝛtali.ſʒ apłs illũ publicũ foꝛni

cariũ mandauit tradendũu eſſe ſathane
ꝑ excõicatiõem:ſicut ptʒ i.ad Chor̃.v.

⁊.xi.q.iii.c.oĩs vxpᷣianus.ſcribitur ꝙ ſa/

thane tradit᷑ ꝗ ab eccłia excõicat᷑. Pꝛo
pctõ ergo moꝛtali eſt excõicatio fieda.
In trariũ eſt:qꝛ ſi ꝓquolibʒ
. 1 pctõ moꝛtali fie/
ret excõmunicatio:tunc omnes peccan
tes moꝛtaliter eſſent excõisati.

W1 dicendũ ꝙ ꝑ quodlibet
KRñdeo peccatũ moꝛtale incur-
ritur excõicatio minoꝛ q eſt puatio ſa/

cramentoꝝ:qꝛ ſi exiſtens in pctõ moꝛta-⸗

liſacr̃a accipiat:Fᷣm apłi ſniam: non ad
ſaluatiõem: ſed ad dana tiõem ręecipit.
Incurrit᷑ aũt excõicatio minoꝛ ſᷣm deũ
7 Fm eccleſiãin młtis caſibꝰ Pꝛimo
cum quis cõicat cxcõicato. 2.: cũ ꝗs
ſacrilegiũ cõmittit. ¶ 3.· cũ ꝗs eſt noto
rius foꝛnicatoꝛ. ꝓ cũ quis eſt ſymo
niacus. ¶S:cuũ quis recipit eccleſiam a
manu laici ſine cõſenſu ep̃i:niſi foꝛte ta
li laico per papã eẽt indultů. C b? cuʒ
quis exercet in bello miuſto artem bali
ſtarion armoꝝ ↄtra xpᷣianos. C2.· cuʒ
alicui negatur ſepultura eccleſiaſtica.
S·. cum quis eſt notoꝛius peccatoꝛ.
Sed excõicatio maioꝛ qᷓ;uis nõ niſi pꝛo
petõ moꝛtali ſit ferenda:non tñ ꝓ qlibʒ
peccato moꝛtali ferenda ẽ: ſed ſolum ꝓ
tali crimieqð ſit accuſatiõe dignũ: ⁊ b
nõ eſt niſiſit incoꝛrigibilis uel ↄtumax
uel non veniẽdo ad iudiciũ ꝑemptoꝛia

citatiõe recepta: iudiciũ ſuperioꝛis ↄtẽ

nendo:ſeu citationẽ ſibi factaʒ occultã
do:aut ne ad ipſus ꝑueniat ĩpediedo:vł
ad iudiciũ veniẽs iuri tñ non vult ſtare:
nec ſnie iudicis parere:uel añ finitã cau
ſe examinatioem ↄtumacit ⁊ ſine licen

1111 tia recedendo.
Ad Peinmm ergo ẽ dicendũ q;
eccleſia imitat᷑ dei iudiclũ in veritate:

4
Ar.
ſinne⸗
uid
debent
Patterie
nihen
uckee
hoticĩ
ſſetüne
ni
nnit.
ortale
kqrhe
ſcet
ſnite
Oakite
carit
C21
höde
bo
c⸗
on
oc
en
ipac
ccoicat
ſoheu

B
ſſſttin
Gers
bioleua
Libiucte
ſeyod
leleig:
pit
ncege⸗
ktttgt
wolge
ſſbii
n
e
Lan

1

WIAr. vigeſimaſeptima illI

. ʒ in modo iudicãdi deveritate non põt &C iuſta timenda eſt.
Ktenne iudicis dei imitari: eo q veritas nota ẽ Kñndeo dð. qꝙ i ſeptẽ caſibꝰſiũa hot αια
hiäiſen deo 'm interioꝛe ↄſciam:nobis aut ſolũ excoicatiõis nec eſt timenda nec tenen nmabm t 84
ſe ſache Hʒ exterioꝛẽ euidẽtiã. Juxta illud.i. Re. da.Pꝛimus e: ſi talis nõ ferat a ſuo iudi neł
ſ xvi. H videt que foꝛis patet: deus aut ce. Scdus eſt:ſi a ſuo iudice ferat᷑ excoĩ-
,hef intuet᷑ coꝛ.iõ cu petm alicuius gueit ad tato:tñ qꝛ excoĩicatꝰ excoicare nõ valet.
bintc ſ noticia pᷣlati: uel ꝑ incuſatiõeʒ: uel ꝑ ma CLertius ſi quis excoĩcet᷑ a delegato cõ
chat. ho nifeſtã noĩatiõem:debet ꝓ tali pctõò ex/ tra intentiõem delegantis.Quartꝰ ẽ:ſi
atdfit cõicari:ſi ꝑ iudicin iudicis coꝛrrigi con lats ſit ſnia pꝰ ꝓnunciatã appella tiõem
ogſ temnit. & Ad 2um do ꝙ perpeccatum Quintus e ſi ferat᷑ a ſuſpenſo a ptate iu-
noruifi⸗ moꝛtale amittit hõ charitatẽ ipſo uolẽ riſditionis. Sextus ẽ:ſi ferat᷑ nulla ad⸗
nes adn te. qꝛ ꝑ excõicatiõez charitas ꝑ ſe nõ tol monitione pᷣmiſſa: ⁊ nullo iuris oꝛdine
tl. lit᷑:que fert᷑ hoĩ inuitoſed bñ ꝑ excoĩca/ ſeruato. Septimus ẽ:ſi ſnia ↄtineat in-
vodſbe⸗ tionẽ tollunt᷑ illa auxilia ꝗqbus hõ uel in tolerabile erroꝛe:puta ↄtineat peccatũ
aleſzan charitate ↄſeruat᷑ ⁊ augmentat᷑:vel ad moꝛtale:uel aliqð qð ſit cõtra fidẽ.Pla
irarbſ⸗ charitatẽ reparandã iducit ? diſponit᷑. nũ eſt aut ꝙ nullo iſtoꝝ modoꝝ:excepto
Ntsr, QAd. 3 6 dð. ꝙ ſicut dicit Ambꝛoſiꝰ vltimo ercoicatio papalis eſt contenen
nuntt hõ duobꝰmodis tradit᷑ ſathane.Pꝛimo da. NHullus eni põt cauſare papã ſuũnõ
en tcht, cũ hõ a deo ſibiipſi relinquit᷑: ⁊ ſic ſẽꝑ in eẽ iudicẽ:vel ſnia excoĩcationis eũ eẽ li
ſwebnd peccata labit᷑: que quidẽ peccata lʒ ſint gatum:nec eiꝰ ſniam eſſe cõtra intentio
6 pin nota deo ñ tñ qũq; ſut nota hoĩbꝰ Alio nẽ delegantis: vel ab eius ſnia appella
Rigs mõ cũ a coꝛpoꝛe myſtico eccłie ꝑ ſubtra re:nec a iuriſditiõe per aliquẽ ſuperioꝛẽ
Pon ctiõem ſuffragioꝝ ſeparatꝑ aliqð noto eſſe ſuſpenſum: uel iuris oꝛdine non Pᷣua
n⸗ riũ peccatũ: Et iſto ſco mõ eccleſia per to:cũ ipſe nullo poſitiuo oꝛdine ligetur.
deiant erxrcoĩcatiõem tradit hominem ſathane Solũ aut ni depᷣhend eret᷑ ſniaʒ ferre po
ſſan non autem pꝛimo modo. gie⸗ nedo oraes e aliguo qð eſſet Pece
Cbeo c Mſic ꝓcedit᷑: tu moꝛtale.tunc eiꝰſnis nec timẽda nec
enundi 2 terntum ger eni AG Pꝛimnũ tenenda eſſet.
6,Cr v pa pgalis excõicatio iniuſte lata J1—☛ Feſt dicendu y ſiẽ
ieiſtua ñ ſit timẽda. Dicit.n.Apls ad Ro.xiii. glo.dicit ſuꝑ illo vbo apli: Bonꝰ bonuʒ
euuth, Ais nõ timere pt ãtem :bonũ fac ⁊ be/ faciens ptãtẽ nõ dʒ tim ere:qꝛ ſi pnceps
itipts bis laudẽ ex illa. Si & aliꝗs bonuũ facit bonꝰ ẽ bene operaãte nõ punit ſʒ diligit.
i lip ⁊ iniuſte excoĩcet᷑ papalem ſniam time/⸗ Si vᷣo malus ẽ nõ nocet bono:ſed pur-
lund re nõ dʒ. ¶/D.qui excoĩcat᷑ eijcitur ab gat euũ.Si g imuſte excoĩcans exaio iiu
cir eccleſia: ſed dicit Oꝛigenes ſuꝑ Leuiti ſto:qꝛ foꝛte liuoꝛevindicte:nõ amoꝛe in
ſotunnt co ꝙ vita nõ ſuia ab eccłia aliquẽ eijcit: ſticie facit:timenda ẽ ⁊ ſeruãda ẽ excoĩ/
Gtni uel ad eã reducit. Sentẽtia paꝑał iiu catio:qꝛ hʒ ille iniuſte agat:iſte tamẽ iu/
nonb ſte lata timeda nonẽ᷑. Pꝛetrea ſʒ Au ſte pstit. Si vo ſit iniuſta ex iniuſta cau
1 oalt⸗ guſti. pmo de libero arbitrio: Bona vir ſa adbuc ẽ timẽda ⁊ ſeruada:qꝛ ipſe cõ/
deizti tuoſa ⁊ ſpualia nobis ſubtrabi non pnt temptꝰ cãʒ miuſtã fa ceret iuſtã. CAd
utt⸗ nobis iuitis. Per excoĩcatiõem & iniu⸗ 2“ c d.ꝙ nullus eijcit er eccliam iniu
ſntian ſte latam diuinò ꝓtectionẽ ⁊ gratiã per ſte ꝑ ſniazʒ q;tu ad culpã excoĩcati ſj q;
ie lien dere nõ poſſumꝰ:q ſũt q̃dã bona ſpũalia ad penã quã infligit illequi excõicat po
o, J nc Ont riũ E Gꝛego. et teſt eijci ex eccleſiã ꝑ ſniam iniuſtã eo ꝙ&
imndoc . 2 El ert ponit᷑ xi.q. penea pᷣlatis eccleſie pñt infligi iniuſte.
vertu iu. Sententia paſtoꝛis ſiut iuſta ſiue¶ in C Ad a'ẽ do qꝙ gram ⁊ charitatẽ is
m 3

ðG S . ””õs

Ar.
dit ipſe deus:qᷓ no pñt tolli ab hoĩe inui
to ipſo:ſʒ cõicatio fideliũ ⁊ ſu ffragia ec
cleſie q ſunt ex ꝑte hoiuʒ ꝑ pᷣlatos eccle
ſie ſubtrabi pñt homini unico. ait
=W 3 Ge* ic ꝓpceditur
? Uorch iet enim
ww erxcoicati , papã oẽs danent᷑.
Dicit eni Augl. ⁊ ponit.xxiiii.q.i.ꝙ cuʒ
eccleſia excoĩcat aliquẽ:excoĩcatꝰ ligat᷑
in celo: ⁊ cũ eccleſia recõciliat ipſũ recõ
ciliatus ſoluit᷑ in celo: & oẽs excoĩicatiꝑ
papã dãnant᷑:ex in celo ligant᷑. S.
ſcribiẽ᷑ Matth.vii. ꝙ ꝗno vult audire
eccleſiã:bñdus ẽ ſicut ethnicꝰ ⁊ publica
nus. Sʒ excoĩcati ꝑ papã nõ audiũt ec-
cleſiã:ð ãnant᷑ & ſicut ethnici ⁊ publicani
dãnant᷑. C D.quicũq; tradit᷑ diabolo
pãnatus: qꝛ dãnati diabolo tradunt:
Jux illð Matth.xxv. Ite maledicti in
ignẽ eternu:qui paratꝰ ẽ diabolo ⁊ ãge-
lis eius. Excoĩcati v?ᷣo ꝑ papã ſiłr diabo
lo tradunt᷑ſicut pʒ ꝑ Apłm.i.ad Chor.
v.ergo excoĩcati per papã danantur.

2 XPA&α 11 eſt illud qò dicit
Leui.⁊ ponitur.xxiiii.q.ii. Aita nõ ſnia
ab eccłia aliquè eijcit:uel ad eã reducit.
Interdũ eni ut dicit: Qui foꝛas mittit
intus ẽ:⁊ ꝗ foꝛas ẽ itus videt᷑ retineri.
ERn cO do. ꝙ excoĩcatio ẽ pena
„. inflicta hoĩ in ſoꝛo exte
rioꝛis iudicij in quo agit᷑ cã int᷑ hoĩem ⁊
hoieʒ: ſʒ allegata ? ꝓbata. Cũ igit᷑ tale
iudiciũ poſſit eẽ rectũ⁊ ũ rectũ:iuſtũ ⁊ ñ
iuſtũ:q̃ntücunq; aligꝗs extra ecclłiaʒ po
natur ꝑ excoĩcatiõeʒ: ſi nõ recto iudicio
foꝛas mittit᷑: nec meruit expelli nõ ledi
tur. Vñ dicit Augl.de vera religiõe:qꝙ
ſepe diuina ꝓuidẽtia ſunt etiã bonos vi
ros ꝑ nõnullas turbulẽtas carnaliũ ho
minu ſeditiões expelli de cogregatione
xpᷣiana quã ↄtumeliã uł iniuriã ſuã cuʒ
patientiſſime ꝓ ecclie pace tulerint:ne-
qʒ vllas nouitates: uel ſciſmatis uł be-
reſis moliti fuerint:⁊ fidẽ quã in eccleſia
catholica pᷣdicari ſciut vſq; ad moꝛtem

Queſtio

—

iit!

iuuãt ⁊ teſtimonio defendũt:bos coꝛo⸗
nat pius pater in occulto videns.

64113 5% dr & iuſte exco.
Ad Pammn catus in ecclia li⸗

gat᷑ in celo:ſj ſi iiuſte excoĩcatus ſit non
ligat in celo:qꝛ indiciũ ecclie militaris
falli põt ⁊ falle: Judiciũ ᷣo dei nec falle
re nec falli põt.Ad adr ꝙ ꝗnõ audi/

unt eccleſiã ꝑ ↄtumaciã et manifeſtã re

bellionẽ. ſicut ethnici ⁊ publicani hendi
ſunt.ſ̊̊ ꝗ nõ audiũt eccliam ꝑ ſacr̃oꝝ cõ
munionẽ uel ꝑ eoꝝ cu infidelibꝰ cõuerſa
tionẽ dũ modo a cõione fideliũ ⁊ ꝑcepti
one ſac roꝝ iiuſte ſint puati:q;uis ut eth
nici ⁊ publicani ab ecdleſia bant᷑ bm pᷣ⸗
ſentẽ iuſticiã: nõ tñ ᷣm dei rectã ſniam.
Ad 3“ of ꝙ excoĩcati tradunt᷑ dia-/
bolo pᷣm pñtem iuſticiã ꝑ ſubtractioneʒ
ſu ffragioꝝ ⁊ puationẽ ſacroꝝ: ſed extra
ptãtem diaboli accipiunt᷑ ſi iniuſte tra-
diti ſunt:ꝑ dei infiexibilẽ ſententiã.

3111τ&☛☚adm ic pceditur
☚ quinti Aier eniz

ꝓ paps poſſit ⁊ debeat excoĩca/
tos a iure ⁊ ab inferioꝛi iudice abſolue/
re:qꝛ qui totũ dat nibil excipit: ſed pa/
pa uel eius vicẽ gerens qũqʒ cõcedit᷑ ꝙ
aliquis eligat ſibi diſcretũ cõfeſſoꝛe:qui

eius aucte ab oibus peccatis abſoluat

eos. Talis ergo cõſeſſoꝛ põt ⁊ debet ab
omni excõmunicatõe lata in iure ⁊ à iu
dice ipſum abſoluere:quia ꝗ totum dat
nibil excipit · ¶ Pꝛeterea ligatus ab in
ferioꝛi pot a ſuꝑioꝛi abſolui: ſʒ tam ius
q́; iudex quicũq; eſtquid in ferius reſpe
ctu pape potiſſime in ptãte iuriſditiõis
ergo abſolutus a papa intelligit᷑ abſolu
tus eſſe a ſeutetia lata in iure: uel a quo
cunq; iudice. . Pꝛeterea qui non ẽ mi
noꝛi vinculo ligatus nec ma ioꝛi: ꝑ illazʒ
regulam: Cui minus videt᷑ ineſſe ⁊ non
ineſt nec maius. Sʒ papa qnq; reſtitu-
it aliqueni ad ꝑceptioem ſacr̃oꝝ:cuʒ cõ
cedit ꝙ eius auctoꝛitate poſſit cõfiteri

diſcreto ſacerdoti: ergo talis intelligit᷑

eſſe reſtitutus ad cõmunionẽ fidelium.

1
aheſe
aleren
Nebete
ſeno⸗
enene

nur
ten
ſeckſo
nar
el
Edei
loir
6hol
goocl
ce
Pee
lys⸗
i
uleer
Miegtt
CS
eſtde
diuine
Paps.4
bibitz

Ecde

do
ſcans
olei
o caſe
ſaligui⸗
Cpcus:

EPsjf

ſeCe
ſunne
ſtpe
nccis.

4

Ill

ens,
lſe erco.
necchali⸗
tusſt hon
etiltans
deinergſe
gn aui/
Aniſcka te
ſcanibendl

ſcionch

lbcinet⸗
fü 1 cn
nislteh
anrmo⸗
lctiſtin⸗
Auro⸗
hractone,
uſcdeuts
iuſtetrn⸗
ti,
ealin
ller
cloiel⸗/
aoc⸗
rſhpn⸗
docedih
feſorecn
,Pphoi
intan
tum det
sbin
tart ius
is rehe
nlgtios
gi chl
eudaqe
ginonli
ſorigl
neſe 1N

ielun

Ar.

.

culpe:ſed papa nõ põt nec debet penam
tollere remanẽte culpa:nõ põt ergo nec

debet excoicatos a iure uel g iudicibus
inferioꝛibus abſoluere:niſi cõſtitit ei de

einendatise a culpa comi 2.
PE . dicendu ꝙ excõmunica
Rnd 60 re aliquẽ ꝑtinet ad ptã-
tem iuriſditiõis. Juriiditio gũt vniuer.
ſaliter ſuꝑ totã eccleſiã ⁊ oes ſideles re
ſidet ſolũ in papa:vñ ſicut ad eu ſpectat
vniuerſalit᷑ ſigare:ſic ad eũ ſpectat vni
nerſalit᷑ abſoluere.Ad alios aũt nõ ſpe
cta ſoluere uel ligare aquocunq; vm-
culo:niſiauẽte deriuata ab ipſo. Ab oi
ergo ſnia excoĩcatiõis lata in iure:uel a
quocunq; iudice:ſolus papa pot abſol⸗
uere ptãte imediata:ſed ptâte deriuata
ab eo alij iudices pñt abſoluere in caſi/

bus eis conceſſis ab eo:uel in iure det᷑/

minatis. Reſeruat eni papa ſibi pnci-
paliter ſex caſus. ¶“Pꝛimus: qñ aliꝗs
iniecit manũ in cleric:uel in religioſuʒ.
Scos eſt de illo qui incendit eccłiaʒ
7 eſt denuciatus. ¶Tertiꝰẽ ve illo qĩ
diuinis ſcien ter coicat cũ excoicato per
papã.Quartus eſt de illo qui defert ꝓ/
bibita ad tereq ſaracenoꝝ. Quintus
eſt de illo qui falſat litteras apoſtolice
ſedis: ¶ Gertus eſt de illoqui excõmu
nicatis in crimine cõmunicat. Iſtoꝝ eni
abſolutio ꝑtinet ad papam: niſꝙ a pꝛi⸗-
mo caſu excipiunt᷑ octo. Pꝛimus eſt
ſi gliquis ſit in articulo moꝛtis. ¶ Se⸗
cundus:ſi pcutiens ſit hoſtiarius alicu⸗

ius dii. CoTertiꝰeſt:ſi ꝑcutiẽs ſit mu-

lier. Quartꝰé: ſi ſit ſeruus 2 dñs le-

datur de eius abſentia Quintꝰ.ſi regu-

lar ſit ꝑcutiẽs regularẽ:⁊ ñ ſit enoꝛmis
exceſſus. ¶ Serxtꝰ e:ſi ꝑcutiẽs ſit pauꝑ
¶BSeptimꝰ:ſi ſit puer:uel ſenex:uel va
litudinarus. ¶Octauus eſt: ſi ha bet
inimicitiã capitalem. ¶ Contingit tñ
quandoq; ꝙ percutiens clericũ non in-
currit excõmunicationem. ¶. Pꝛimo:ſ

vigeſimaſeptima v
In dtrarin her vebtd

hoc fiat cauſa diſcipline. C. Secundo
ſi fiat iocoſa leuitate.¶ ¶ Tertio ſi inue⸗
niatur male agens cu matre uł vxoꝛc.
¶Quarto ſi repellat᷑ ſtatim ꝑ vim vo⸗
lens vim inferre. . Quinto: ſi ignoꝛet᷑
ꝙ ſit clericus. ¶ Sexto: ſi inuenist᷑ in
apoſtaſia poſt trinam admonitionem.
Septimo: ſi inueniat tramſatus ad
ad vanos ſeu ptrarios act?: puta ꝙ ad
militi uel bigamis ſe rannbiit. al
HAPPE& Seſt do. in tali
Ad Pamu caſu nõ intelligit᷑
ꝙ ↄfeſſoꝛ poſſit talem abſoluere ab excõ
munmcatioe:lʒ enim excoĩcatio feratur
ꝓpeccato:fertur tñ ꝓtali pctõ:cuiꝰeme
qatio uel coꝛrectio fit in exterioꝛi iudi⸗
cio quo vertit᷑ cauſa int hoiem ⁊ homi⸗
nẽ:vnde ſicut ligatio fit in ſcriptis: ita
apparere dʒ abſolutio in ſcriptis:iʒ illa

ꝓfeſſio ſolu intelligit᷑ depeccatis: ab

ſolutio ſolũ ſpectat ad foꝛũ ↄſcientie: q̊
vertit cã int᷑ deũ ⁊ bomine. C Ad 2
dicendũ ꝙ ligatus ab inferioꝛi põt a ſu
perioꝛi abſolui:qñ illud ligamen ductũ
eſt ad iudiciu ſuperioꝛis iudicis:ułqñ in
vniuerſali abſolutione ꝑticularit᷑ abſo⸗
lutione illius ligaminis expᷣmit. Alit
vniuerſalis abſolutio non intelligit᷑ niſi
de illis que ſpectãt ad foꝛum ↄſcientie.
Ad ʒẽ dð. ꝙ cũ excoĩcatꝰ ſit pua/
tus ꝑceptione ſacroꝝ:qñ fit cõmiſſio ali
cui ut aliquẽ audiat in foꝛo pnie: ſi ſciat
eũ excoicatũ eẽ: non dʒ ipſu audire niũſ
pꝛius conſtet ſibi de abſolutione:qꝛ nec
aliter illa conceſſio intelligends fuit.
D ſextumitedie
*Lidef eni
ꝙ papa non debeat nec poſſit ex
communicare pꝛo peccato fiendo: ſicut
pꝛo peccato iam facto: quia vinculum
matrimonij non contrabitur per ver⸗
ba de futuro:ergo nec vinculum excom
municationis per culpam cõmittendaʒ
in futuro ↄtrabi poteſt. ¶ͤ Pꝛeterea ſi
quis conſentit homicidio ſe ignoꝛante
facto:homicida apud deum reputatur.

ſed ſi quis cõſentit hoĩcidiũ ſiendũ in fu
turo:ſi poſtmodũ peniteat.no hetur hbo
micida ꝓ culpa s fienda excoĩcatio fie/
ri nõ põt. D.excoĩcatio eſtpena pꝛo
culpa iferẽda:ſʒ nullꝰ pumt᷑ ꝓ culpa fien
da: ſed ꝓ culpa iã ſcã:ergo excõmunica
tio pꝛo pctõ fiendo fieri nõ poteſt.

2 = & g* †ρα1âSανeſt: qz talẽ excoĩ
n CO ti an cationem fecit
Apls ad Galłi.q dixit: Quicũqʒ eu
