dum g huc erroꝛẽ poſuu eſt in ſymbolo

patrũ. Credo ĩ ſym ſanctu dñz. Ali
ꝗ vᷣo dixerũtꝙ vita ſpualis aĩe in nobis
poterot acquiri et libero arbitrio abſq;

gliqᷓ infuſiõe gre ſpũs ſancti. Et ad huc

erroꝛẽ remouendu additũ eſt in ſymbo⸗/⸗
lo. Et viuifican ẽ. Alig aũt poſuerũt
ꝙ ſpus ſanctus pꝛocedat a pre ſed nõ a
filio:qð ſi ſic eſſet nõ eſſet amoꝛ vtriuſq;.
Ideo ad remouendũ hũc erroꝛẽ ponit᷑
in ſymbolo:Qui ex pr᷑̃e filioq; pꝛocedit
Alig aũt dixeruũt ꝙ nõ erat eiuſdem
ſubſtantie cũ pr̃e ⁊ filio. Añ nec idẽ ho⸗
noꝛ nec eadẽ reueretia ſibi debebat᷑ que
impedebat᷑ pri ⁊ filio:⁊ad remouenduʒ
huc erroꝛẽ poſitũ eſt in ſymbolo: Qui cũ
pfe ⁊ filio ſimul adoꝛat᷑ ⁊ conglificatur.

¶Seg aliꝗ poſuerũt ꝙ veius teſtamẽ

tum nõ fuit datũ a bono deo:nec ſpiritu
ſancto inſpirati locuti ſũt pꝛopbete.Et

ad remouendũ buc erroꝛẽ ſubiunctũ eſt

in ſymbolo.Qui locutus eſt ꝑ ꝓphetas.

1. „ Seſt do ꝙ ꝑilla ꝗᷣ
A Pemnmin gnunt in articulo
remouent᷑ erroꝛes de nouo inſurgẽtes.

Quia igit᷑ ples erroꝛes inſurrexerũt de

ꝑſona ſpus ſancti q; de alijs ꝑꝓſonis. Jõ
opoꝛtuit pła ponere de articulo ſpiritus
ſancti q; patris ⁊ filij. CAd ⁊eſt dð:
ꝙ; vna e ptãs ſicut vna bonitas omniũ
triũ ꝓꝑſonaꝝ.attribuit᷑ tñ ptãs pri pꝛopt
eiꝰappꝛopꝛiationẽ:qꝛ magis ↄuenit po
tentia cũ patre qui eſt a nullo q; cũ aliqᷣ
alia ꝑſona.attribuit᷑ tñ ſpiritui ſancto ꝓ
pter erroꝛis vitationeʒ.ne put aret᷑ ſit
minoꝛ patre ⁊ filio. Ad zeſt do qꝶ
ſicut dicit augl.ij.de trini.Ois ſanctifi-
catio ⁊ omne opus facta in creatura ra
tionali ſimul inſeparabiliterefficita to/
ta trinitate:attribuit᷑ tamẽ qñ q; perſo/
nis ſingulis pꝛopter aliquã conuenien/
tiam qua babet cũ pꝛopꝛijs perſonaruʒ.

D
D

tredecima 1

X
Il
igbe
6:0
ſloe
none
gnbolo
Dai
ddü
abg
nbo⸗
ſenit
Gio
fiſt,
hii
weedit
uſten
tibo⸗
t qoe
en;
Quici
icatu,
tome
piritu

tü c
R
ila
rticllo
ſc
rit
s N
nn
ld
onmnun
rot
itho
ci a
mcto
rat
N
ſaneiſß
tunet
foinnn
chaſ⸗
lci
oun

Et - re omiĩia ſacr̃a eccleſie.

Ar.
Viuificare aĩqꝗʒ noſtrã vita ſpũali con
uenit filio pꝛopter intellectus ilumina
tionẽ. Spiritui vo ſcõ bueni beopt affe
ctus inflãma tionẽ:quia ſicut filiꝰpꝛoce/
dit ut verbũ cuius eſt intellectũ iilumi/
nare:ita ſpus ſcũs ꝓcedit ut amoꝛ cuiꝰ
eſt affectũ inſflãmare. MD
¶ Queſtio tredecima quõ ad pœã ſpe

ctat determinare queꝑtinent ad naturã

bumanã a dei filio aſſumptã.

O nſiderandũ
eſt vlteriꝰqualiter ad papaʒ
ſpectat ðterminare ꝗ ꝑtin t
r ad naturã bumanã ꝗ dei fi/
lio aſſumptã. Circa qð querunt᷑ quinq;.
¶p vtr ad papaʒ ſpectet ſub articulo
ponere modũ coceptionis ⁊ incarnatio
nis xpᷣi: C2· vtrũ ad papã ſpectet ſpᷣ ar
ticulo ponere modũ paſſionis ⁊ ſepultu
re rpᷣi. ¶q·vtrũ ad papã ſpectet in ſym
bolo explicare oẽs articulos fidei C⸗
vtrũ ad papã ſpectet in Erbol⸗ ecplica
Fvtrũu ad pa
pã ſpectet determiare perquẽ modũu coꝛ
pus xp̃ᷣi eſt ſub ſacro altaris.

Dpꝛmum teait

ꝙ ad papã nõ ſpectet determiare

que ꝑtinèt ad nãz humanã a dei filio aſ

ſũptã. Et pᷣ ꝙ nõ ad ipſum ꝑtinet pone
re ſub articulo modũ cõceptõis ⁊ incar/
natõis xpᷣi:qꝛ ſub articulo nõ dʒ poni ni
ſi illud perqð fides roboꝛat᷑ ⁊ declarat᷑:
ut dicit Augj.xiiij.detri.ſʒ illa q ſunt fi
dei ſatis ↄuenient reuelata ⁊ declarata
ſunt ſctis patribꝰ in veteri teſtõ:nõ ᷣ oʒ
ſub articulo pouere xpᷣm eẽ in vtero vᷣgi

nali ↄceptũ. ¶ ¶Pꝛeterea ſcribit᷑ Jo. vi.

Spũseſtqui viuificat:caro aũt nõ pꝛo/
deſt quicq;. Credere ergo dei filiũ eẽ ſpi

7„ 9 .*

ritũ viuiſicãte:nõ aũt ipſuzʒ eſſe carnalit᷑
cõceptũ facit ad nr̃am ſalute. C Pꝛete

rea ſi bõ nõ peccaſſet dei filiꝰ fuiſſet ĩcar
nat us:nõ ergo ꝓpter noſtra ſalutem.

KRnd CO dð ꝙ ſer ponũt ſub vno
articulo ꝑ q̃ excludũtur
ſex erroꝛes ꝗ tũc pullulabat circa xpᷣi in
carnationẽ qñ illud ſymbolũ fuit editũ.
Peſt pᷣciſa heĩuz ſaluatio.¶2 meſt
legaliũ excluſio. zeſt vdei filijex vir⸗
gine carnis aſſũptio. Ca"eſt iniraculo
ſa coꝛpoꝛis eiꝰfoꝛmatio. C ʒmeſtillius
carnis cũ humano coꝛꝑe vera aſſimila
tio. ¶"ſt dei ⁊ hoĩs vera perſonalis
vnio. Fuerũt eniʒ aliꝗ dicetes dei fili
um eſſe incarnatũ nõ ſolũ ꝓpter nos ho
mines:venetiã ppter demones danatoſ
liberaãdos ⁊ ſaluados. Et hic erroꝛ ex-
cludit᷑ ꝑ hoc qð pᷣmittit᷑ i articulo: Qui
pꝛopt᷑ nos boies. ¶Alig vᷣo dicebãt ſo
lam xpᷣi incarnationẽ᷑ ⁊ paſſionẽ nõ ſuffi
cere ad noſtrã ſalutẽ ſine legaliũ obſerua
tione ⁊ ipletione. Et bic erroꝛ excludit
ꝑ hoc qð addit᷑: Et ꝓpter nr̃am ſaluteʒ.
Alig aüut dicebãt dei filiũ nõ deſcẽdiſ
ſe ad terrã ꝑ carnis ex vtero virginali aſ

ſumptionẽ:ſed magis xpᷣm tanq; purũ

hoĩieʒ; exñteʒ aliq̃ bona oꝑatũ fuiſſe ĩ ter
ris ec ꝗbꝰdicebãt eũ meruiſſe celũ aſcẽ/
dere.Et bic erroꝛ excludit᷑ ꝑ hoc qð ad/
iungit᷑: Oeſcẽdit ð celis. ¶ Kliqui aũt
dicebant ꝑ oꝑationẽ virilis ſeminis xpCʒ
in vtero beate Marie fuiſſe ↄceptũ ⁊ in
carnatũ. Et hic erroꝛ excludit᷑ ꝑ hoc qð
annectit᷑: Incarnatꝰẽ de ſpũ̃ ſcõ: loco cu
ius in ſymbolo aploꝝ dr:Cõceptꝰ⸗ eſt de
ſpu ſcõ. Aligꝗ aũt dicebãt coꝛpꝰxpᷣi nõ
uiſſe verũ coꝛpꝰ nec eiuſdẽ nature cum
coꝛꝑe humano. Et hic erroꝛ excluditr᷑ ꝑ
boc qð drĩ̃ ex Maria virgine. ¶ Sʒ ali
qui dicebãt bumanã naturã ꝑſonaliter
nõ fuiſſe vnitã dei filio:ſed ꝑ ipſu dei fi/
liü fuiſſe habitatã mõ q̊ inbabitat ſcõs
viros ex à dicto nõ erat verum dicere:
Oeus factus ẽ hõ:ſed magis deꝰinbabi
tat bominẽ.Et hic erroꝛ exdudit᷑ ꝑ hoc
qð vltimo ponit᷑: Et homo factus eſt.

Iñ s eſt do: ꝙ anteq;
d Peamui dei verbů carnedf
ſumeret buiuſmodi verbũ erat incogno
ſcibile tanqᷓ; in coꝛde pr̃is exñs ſi vbuʒ

hoiĩs dũ eſt in coꝛde nõ cognoſcit᷑ niſ ab
illo in euiꝰ coꝛde exiſtit. Erat intãgibile
audiebat᷑ quidẽ a ꝓphetis ⁊ priarchis ꝑ

ſubiect ã creaturã:nõ tamẽ poterat tãgi.

Erat inacceſſibile qꝛ lumen habitabat
inacceſſibile qð nullꝰboĩuzʒ videre potat
ſed poſtq; induit carnẽè humanã factũ ẽ
cognoſcibile:qꝛ interris viſũ ẽ:⁊ cũ hoĩ
bus ↄuerſatũ ẽ.Factũ ẽ tãgibile qꝛ ma⸗
nus nr̃e ꝑtractauerũt ð vbo vite.Factũ
eſt acceſſibile.qꝛ acceſſũ habemꝰ ꝑ ipſu
ad patrẽ. Multa g ſecreta dei manifeſta
ta ſunt nobis poſt xpᷣi incarnationez ꝗ
añ occulta erãt. Vn pꝛopt᷑ aduentũ i
fides nr̃a eſt declarata:ſpes nr̃a eſt ↄfir
mata:charitas nr̃a eſt inflãmata:natu-/
ra nr̃a eſt ſublimata: ⁊ nr̃a volũtas eſt
geta ⁊ fᷣminata. C Ad ⁊meſt dð ꝙ illud
vᷣbũ caro non pꝛodeſt quicq;. Chꝛiſo.ex
ponit de carne xp̃ᷣi intellectuali dicens
; nõ ſufficit carnaliter mtelligere quod
xpᷣs dixit in carne.hoc enĩ nibil ꝑpꝛodeſt:
opoꝛtet enim plus addere ⁊ ſpuᷣalit in-
telligere illa q ipſe in carne dixit. Augj.
wo etponit dexpᷣi carne ſacr̃ali. Si eniʒ
intelligat᷑ caro xpᷣi ſub ſacr̃o dilaniãda
p dentes quõ in cadauere dilaniat᷑. aut
in macello vendit᷑:⁊ nõquõ ſpũ vegetat
nibil pꝛodeſt. Accedat & ut ait ſpus ad
carne ⁊ pꝛodeſt płimu. Idẽ eni Augl!. ex
ponit de xpᷣi carne nãli ſub ꝓpꝛia ſpecie
dicẽs:ꝙ caro rp̃i ꝑ ſeipſãnõ mũdat ſpi/
ritualiter a peccato:ſʒ ꝑ verbũ a quo ſu
ſcepta eſt:qð cũ ſit pncipiũ oĩuʒ ꝑ ſuſce/
ptam aiazʒ ⁊ carnẽ:oĩuʒ credentiũ aiam
mũdat ⁊ carnẽ. ¶ Ad zveſt dð ꝙ ſi dei
filiꝰnõ fuiſſet incarnatꝰ nõ fuiſſet oꝑatꝰ
nr̃am ſalutẽ ꝑ modũ iocũditatis ⁊ inte
gritatis:qꝛ vtroq; mõ nã nr̃a eſt beatiſi
cata qᷓ;tũ ad coꝛpꝰvidendo xpᷣi humani
tatẽ:⁊ q;tũ ad aiam vidẽdo xpᷣi diuini/

tatem. Ingrediedo eni ⁊ egrediẽdo pa⸗/

ſcua inueniemus:ſij nõ fuiſſet oꝑatꝰnr̃aʒ
ſalute ꝑ fnodũ moꝛtis ⁊ paſſibilitatis qꝛ
nõ aſſupſiſſj naturã moꝛtalẽ ⁊ paſſibilẽ
exquo cni bõ nõ peccaſſet nõ indiguiſſet

Queſtio II

ioſo ut regentoꝛe ſoluz ut gkificatoꝛe:
E

d ex quo peccauit vtroꝗ; mõ indiguit

ipſo:quia n ihil nobis naſci ꝓfuit niſ re⸗

dimi pꝛofuiſſet. 2
H ſecundũ bzoce
C *E E dit. Qide
tur eni ꝙ ad ꝓpapãnõ ſpectet ſub
articuio ponere modu paſſionis ⁊ ſepui
ture xp̃i:qꝛ xpᷣs nõ fuit moꝛtuꝰ⁊ paſſus
niſi in q;tum hõ:ſʒ inq;tum homo natu
raliter potuit pati ⁊ moꝛi:nõ eſt iſtud
ponedu ſub articulo. S. iud ei ſũt pu-
niti ꝗꝛ dñʒ glłieocciderũt. Jux illð Actj.
iij. Aos aũt vñm auctoꝛẽ gloꝛie intere-
miſtis ⁊ p etiſtis virũ homicidã donari
vobis:ſed deꝰnõ põt pati:nõ s hoc ponẽ
dum eſt ſub articulo. S. ſub'articulo
ñn dʒ poni niſ qð fac̃ad u raʒ ſalutẽ: ſʒ ſe

pult᷑a xpi nõ facit ad nr̃aʒ ſalute.ĩmo ad

Sriũ cũ ipᷣe ðbuerit eẽ int᷑ moꝛtuos liber

In cotrarinzadene re⸗

—Pn oð ꝙ bomo ꝑ peccatuʒ
Rend e0 vᷣmo incurrerat dei offẽ

ſionẽ. Selectateni deꝰ in ſpirituali pul⸗
chꝛitudine ſicut homo carnalis delecta
tur in pulcbꝛitudine coꝛpoꝛali. Deseniʒ
ſpus eſt:qñ g aia per peccatũ inꝗqnat et
eius pulchꝛitudo amittit᷑ deus offendit᷑
Cꝛzcincurrerat aie maculam ⁊ detur⸗
pationt᷑. Eſt enim peccatũ macula ipſiꝰ
aie. 3 incurrerat de paradiſo exiliuz
⁊ expulſiont.Ad remouendũ ẽ deioffen
ſionẽ neceſſaria fuit xpᷣi moꝛs ⁊ crucifi
xio:ut ſicut hõ moꝛte ſe dãnauerat inoꝛ
te redimeret᷑ ꝑ iuſticiã talionis: pꝛopt᷑
quod ſupꝑ illo verbo: eſcendat nunc de
cruce ⁊ credimꝰei. Dicit Cbꝛyꝰ· JImmo
nõ deſcẽdat qꝛ ad boc venit ut ꝑ moꝛtẽ
deſtruat eü qui habet moꝛtis im periuũ.
ſi enim bõ in cruce nõ moꝛeret᷑ humanũ
genꝰ nõ redimeret. C Ad remouenduzʒ
vᷣo aĩe maculã ⁊ deturpationẽ neceſſa⸗
ria fuit xpᷣi paſſio ⁊ eiꝰſanguinis effuſio.
de quo xpᷣs in ſua paſſione fecit quoddã
balucũ in quo aĩe peccatoꝝ lauantur ab

Ar. tredeci*mma ni
omni macula:cum eni lauant᷑ in baptiſ eoipſo ꝙ perincluſionẽ ſepulcbꝛi nõ po⸗
mo in balneo xpᷣi ſanguine cõſecrato la/ tuit impediriquin ab eo reſurgendo exi
uantur:cum nõ niſi ex ſanguine xpᷣi ba/ ret:oſtenditur eum inter moꝛtuos liber
ntineflicned bapet. e Ded d ke⸗ tatem babuiſſe. ai
monendũ de paradiſo exiliũ ⁊ expulſio⸗ T ic pꝛoceditur.
nem neceſſania fnit xpᷣi ſepelitio. Hon ẽ D tertin Videtur enim
enĩ neceſſariũ coꝛpus ſepelixi niſoſiqᷓ; ꝙ non ſpectet ad papã in ſymbo
aĩs a coꝛpoꝛe eſt ſeparata. Erat aut ne lo erplicare oẽs articulos fidei:qꝛ mul/
ceſſariũ ammã chꝛiſti ad infernũ deſcen ts ſunt dubia in his que ſut ſidei. Scri⸗
dere ut aias ſanctoꝝper peccatum pᷣmi bitur enim Eccle.vij. Cücte res diffici-
bomimis ð ꝑaradiſo expulſas ad celeſtia les.⁊ nõ poteſt homo eas explicare ſer
reuocaret. Iſta aut tria confitet᷑ papa ſꝰ mone:ergo de oĩbus explicandi nõ ſunt
vno articulo. C. Pꝛimo moꝛtẽ ⁊ cruci/ articuli in ſymbolo. Pꝛeterea mino/
fixionem quãdo dicit: Crucifixus etiaʒ res de eccleſia nõ tenent᷑ explicite crede-
pꝛo nobis ſub põtio pilato. & ſimul re.ergo in ſymbolo omnibꝰ legendo nõ
paſſionẽ ⁊ ſepelitionẽ quãdo ſubdit: paſ opoꝛtet explicare credibilia. ¶ S. in ar

ſus 2 ſepultus eſt.

ticulis fit explicatio fidei:ſed nõ eſt ĩ po

zi 6 ergo eſt dicenduz: teſtate hoĩs explicite credere. Scribit᷑
Ad Peumn ꝙ non ideo ponit᷑ Ro.x.Quõ credent in quẽ nõ audierũt.

ſub articulo xpᷣm eſſe crucifirũ et paſſuʒ
ꝙ non potuerit moꝛi naturalit᷑ ſjm ꝙꝙ bo
ſed ponit᷑ ſub articulo ꝙ ülequi moꝛie-
batur ⁊ crucifigebat᷑ inq;tuʒ homo erat
verus deus. ¶Ad ⁊ꝛ“eſt d ꝙ planuzʒ
eſt iudeos nõ occidiſſe xp̃i diuinata tem.
Conſtat enim ꝙ cum moꝛit᷑ homo in ſe
paratione anime a coꝛpoꝛe nõ inoꝛitur
anima: ſed ipſa caro:ſic in moꝛte xpᷣi nõ
eſt moꝛtua diuinitas ſed natura buma-
na. Munquid ergo debuerũt puniri iu⸗
dei ac ſi interfeciſſent puꝝ bominèe ⁊ nõ
deum. ¶ Dicendũ eſt ad bocꝙ ſi aligs
rex indutus eſſet pulchꝛa veſte:ſiquis in
veſtem illã aliqua turpitudineʒ pꝛoijce-
ret tãtũ peccatũ icurreret ac ſi ipſũ regẽ
deturparet. Similiter vᷣbů regis ſi ſcri-⸗
beret᷑ in charta⁊ ſi aligs dilaniaret char
tam regis pꝛo tanto baberet᷑ ac ſi dila-

niaret verbuʒ regis:peccatũ ergo iudeo

rum dilaniando carnẽ xp̃i ⁊ ſcripturam
xpᷣi tãtũ fuit ac ſi ipſũ dei filiũ dilaniaſſẽt
uel occidiſſent. ⁊ sali pena debuerũt pu-
niri. Ad ꝭreſt dicendũ ꝙ ſicut moꝛs
xpi operata eſt noſtrã ſalutẽ: it a eius ſe
pultura.nec obſtat ex boc ꝙ fuit ſepul-
tus non fuiſſe libeꝝ inter moꝛtuos:quia

Quõ aũt audient ſine pꝛedicante:QNuõ
autẽ pꝛedicabũt niſi mittant᷑: non ergo
boꝛtet exꝑplicare ꝑ articłos q̃ ſut fidei.
ẽ auctoꝛitas ec
In co tranutdkeſe
Kiñid EO dicendũ ꝙ ſalus huma
ni generis facta eſt per
manifeſtationẽ diuinitatis y'm humani
tatez aſſumptaã:que ſᷣm Damaſ. Fuit in
ſtrumentum diuinitatis mediante quo
queerant bominis ſupꝛa bommẽ opera
batur. ergo omnia que ſunt fidei pꝛinci
cipaliter ⁊ per ſe:uel oꝛdinant᷑ ad xpᷣi di
uinitatẽ:uład aſſumptã bumanitatẽ:di
uinitas aũt ſeptẽ modis ẽ manifeſta no
bis in ſacro eloꝗo.pᷣ qᷓ;tuʒ ad eſſentie vni
tatẽ. 2? q;tũ ad pris tarer : . tũ ad fi
lij ꝓpetatẽ.ꝓ q;tũ ad ſpũſſci ſeitate. ?
q́; tũ ad eccleſie cõmunitateʒ.õ q;tũ ad
reſurrectionis veritatem que diuina vir
tute ⁊ nutu fienda eſt. Septimo q;tum
ad future vite eternitatem. Quantũ
ergo ad pꝛimũ ponitur in articulo:Cre
do in vnum deum. Quantum ad ſecun-
dum ponitur patrem ommpotentem.
Quauntum vᷣo ad tertium ponitur:Et in
ieſum chꝛiſtum filiuʒ eius vnigenitum.

S“

Ar.

Quãtũ ad quartũ põit᷑ in ſymbolo apo
ſtoloꝛũ.Et in ſpuz ſanctũ dñũm. Quãtũ
ad quintũ ponit᷑ in ſymbolo aploꝝ.Sã
ctoꝛũ coionẽ. Quãtu ad ſextũ põit᷑. Ex
pecto reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ. Sʒ q;tũ

ad ſeptimũ addit.Et vitã vẽturi ſeculi.

¶Per aſſũptã vo huanitatẽ ſeptẽ mo

dis dei filius ogatus eſt nr̃am ſalutem.

Pꝛimo ꝑ eius ↄceptionẽ. Sedo ꝑ. eiꝰna
tiutatẽ ſeu incarnationẽ. Tertio ꝑ eius
moꝛtẽ ⁊ paſſ ione. Quarto ꝑ eius ad ife
ros deſcẽſione. Quinto ꝑ ciꝰ reſurrecti
onẽ. Sextoꝑ eius in celu aſcenſionem.
Septimo ꝑ eius in fine ſeculi iudiciariã
dñationẽ. QAuãatũ ad pꝛimũ dr̃:Qui ↄce
ptus ẽ de ſpu ſcõ.Quantũ ad ſecũdũ ad

dit. Matꝰ ex Maria virgine. Multi. n.

cõcipiunt᷑ qui nõ naſcunt.Quãtũ ad ter
tiu dr̃. Cruciſixus pꝛo nobis ſub pontio
pilato. Quãatũ vᷣo ad quartũ ponit᷑. De
ſcendit ad inferos. Quat ad ꝗqntũ ad-
ditur. Tertia die reſurrexit a moꝛtuis-
Quantu ad ſextũ dr.A ſcẽdit in celũ ſe-/
det ad dextera patris. Quãaãtũ ad ſepti/
mũ dr. Qui venturꝰ⸗ ẽ cu gloꝛia iudicare

viuos ⁊ moꝛtuos.

1 miñ ðs eſt do: ꝙ in arti /
Ad Peaimignsnö explicant᷑ 3

niſi illa q pᷣncipaliter faciũt ad nraʒ ſa-
lutẽ.Huiuſmodi aut ſunt que ꝑtinẽt ad
chꝛiſti diuinitatẽ ⁊ hũanitatẽ. Alia vᷣo
que ↄſequẽter ſe babent nõ opoꝛtet per
articnlos explicare. Ad ſecudũ ẽ di
cendũ:qꝙ illa que ↄtinẽt in ſacra ſcriꝑtu

ra legũu tur oibus:et tñ no tenent᷑ oẽs ex

plicite illa ſcire:⁊ ſic eſt de his que ſũt fi/
dei:quia l oibus ꝓponãt᷑ non tñ tenet
oẽs explicite ipſa cognoſcẽ. ¶ Ad ter-

tiũ dicit᷑: ꝙ ad multa hõ tenet᷑ que non
põt ꝑficere ſine auxilio gratie ut pᷣcepta
dei ſeruare:quod quidẽ auxiliũ gre ꝗbuſ

dam datr᷑ ꝑ dei miſericoꝛdiã. Quibuſdaʒ
aũut ꝑ iuſticiã nõ datur.quod fit in penã

glicuius peccati uel actualis uel ſaltex
oꝛiginalis.ſicut dicit Augꝰin li.de coꝛ-

rectione et gratia.

Queſtio IIII

guartum dα
det᷑ eni ꝙ ad papã ſpectet in ſym
bolo ponere omnia ſacr̃a eccleſie:qꝛ er
roꝛes inſurrexerũt circa ſacra ſicut cir-

ca illa que ſũt fidei.S iſta ſicut illa ĩ ſym
bolo ſunt oꝛdinãda.

Pꝛeterea illa po
nũtunin ſymbolo que faciũt ad noſtraʒ
ſalutẽ:ſed ſic faciunt ad noſtrã ſalutem
ſacraments ſicut articuli. ¶WPꝛeterea
maioꝛ difficultas inſurgit circa ſacrm
euchariſtie q; circa baptiſmũ. magis g
opoꝛtet explicare in articulo ſacr̃jm eu
chariſtie q; ſacra mentuin boptinit. b
2 eſt:quia in ſymbo
J n Orreri patrũ nõ fit mẽ
tio niſi de ſacramento baptiſmi:⁊ i illa
decre.ex defi.ca.non expꝛimuntur niſi
quattuoꝛ ſacra men. iich ſ Zea
icendu:ꝙ ſacramẽ
Rñ e0 ſunt quedam medicine
purgatiue pctõꝛuũ ut aĩa ipſa ſacramen
tis tanq́; quibuſda ſpualibus medici-
nis a defectibus ⁊ peccatis expurgata
efficiat᷑ capax receptionis ſeptiſoꝛmis
gr̃e ſpũs ſancti.Sunt aũt in aia nr̃a ſe/
tẽ defectus⸗Pꝛimus per peccati oꝛi⸗
ginalis infectionem. Secüũdusꝑ diabo
li ipugnationẽ. Tertius ꝑ peccati ꝑſo⸗/
nalis ⁊ actualis ꝓpetrationẽ. Quartꝰ
ipſiꝰ aie in vita ſpũali debilitationeʒ.
uintꝰ reliquiaꝝ pctõꝝ deturpatõnẽ
Sextꝰ ꝑ ignoꝛãtie cognitõnt᷑.Septimꝰ
ꝑ carnalis ↄcupiſcẽtie ineffrenationeʒ.
Peccati oꝛiginał infectio tollit᷑ ꝑ ba-
ptiſmũ. diaboli vᷣo ipugnatio tollit᷑ per
cõfirmatione. Peccati actual ⁊ ꝑſonał
ꝑpetratio tollit ꝑ pniam: aĩe vᷣo debili-
tas tollit᷑ ꝑ ſacr̃m euchariſtie. Religaꝝ
pctõꝝ deturpatio tollit᷑ ꝑ extremaʒ vn-
ctionẽ. Ignoꝛãtie aũt cognitio tollit ꝑ
ſar̃m oꝛdinis:ſʒ ↄcupiſcẽtie ieffrenatio
tollitur per ſacẽ̃ᷣm matrimom.

imnmn duꝙ& ſacr̃a ec-
Ad pꝛim deſie bũt efficaciã
ex paſſiõe xpᷣi.vñ ſicut effectꝰ cõtinet᷑ in

he

UII

Ke⸗
73
iſyn
grer
Gtcir⸗
iſyn
llapo
oNre;
Pten
cteres
ſacfn
nagis
G0
n.
ferbe
oſtme
ill
turni

tunitt
cdicye
amen
cua⸗
ta
rtnis
fale,
ti A⸗
dubo
ti o/,
Qum
l,
tone
Ptim
⸗
0
Mütper
g
dchli⸗
gaign
me
tolik
fimmd

. 7,
tefen

Ar.
cã: ſic oĩ ſacr̃a continent᷑ in articulis ꝑ
tinentibꝰ ad xpᷣi bumanitatẽ.Adꝛ
eſt dicendũ q illa qᷓ ponunt᷑ in ſymbolo
faciũt ad noſtrã ſalutẽ pꝛincipalit ⁊ effe
ctiue. Sacr̃a aũt magis faciut medici-
naliterꝑ modũ expurgatiõis peccatoꝝ
¶Agd ꝭꝶeſt do ꝙ ſacr̃m baptiſmi ẽ ia
nua oĩuʒ ſacramentoꝝ. Vñ poſito ipſo
ſo articulo oĩa alia virtualiter includũt᷑
9 EeTEE Zidet᷑ enim
ꝙ ad papã nõ ſpectet determina
re ꝑ quẽ modũ coꝛpꝰ rpᷣi eſt ſub ſacr̃o al
taris:qꝛ ſic eſt de coꝛpoꝛe ſub ſpecie pa-
nis iudicandũ ſicut de eiꝰcoꝛpoꝛe ſub ſpe
cie ꝓpꝛia: cũ ſit idẽ coꝛpꝰ numero:ſ̊ deꝰ

in coꝛpoꝛe xpᷣi ſub ſpecie ꝓpꝛia eſt ꝑ ꝑſo/

nalẽ vnionẽ talẽ modu erit in ſacr̃o
altaris. C S.dicit Oamaſ.iiij.li.c.vl.
qqꝛ ↄſuetudo eſt hoiuʒ comedere panẽ
⁊ bibere vinũ:iõ pani⁊ vino ↄiunxit deꝰ
diuinitatẽ ſuã:⁊ fecit ea coꝛpꝰ ⁊ ſangui
nẽ ſuũ:⁊ ita panis coĩonis nõ eſt ꝑaꝗnis
ſimplex ſed coniunct? diuinitati.ẽ coꝛ
pus xp̃ᷣi in altari ꝑ aſſũptionẽ panis ad
vnitatẽ dinitatis. & P.modꝰ ꝑ quẽ exi
ſtit coꝛpꝰxp̃i in altari nõ videt᷑ eſſe ab ec
cleſia determinatꝰ:lʒ ad placitũ opina
riꝑ quẽ modũ coꝛpus chꝛiſti in ſacramẽ
to altaris exiſtat. . ſenibir
A eſt qð ſcri bit de
In Otr. Arin de con. di. ij. c. ga
coꝛp.vbi dĩ ꝙ viſibiles creature in xpᷣi

coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ inuiſibili᷑ ↄuertuntur.

ſi eO do ꝙ ſicut dicit Inno.
coꝛpꝰrxpᷣi habet triplicẽ
modũ eſſendi.Aliter eſt enim coꝛpꝰxpᷣiĩ

pſona ipſiꝰ xp̃i:alit᷑ in celo: alit᷑ in ſacr̃o

a ltarĩ. Mã in hoĩe xpᷣo eſt eiꝰ coꝛpꝰ ut ꝑs

in toto ꝑ vnionẽ. In celo vo eſt utlocatũ

in loco ꝑ circũſcriptionẽ. Sʒ in ſacr̃o ſicẽ
pñs ſignatũ in ſiguo ꝑ ſacr̃ale; repñta/
tionẽ. Et ſub ſpecie panis ⁊ vini in coꝛ⸗
pꝰ⁊ ſanguinẽ ciꝰtraſſubſtãtiationẽ.Mõ
eniʒ eſt coꝛpꝰxpᷣi in hoſtia ꝑ ꝓpꝛie quãti
tatis circũſcriptionẽ.qꝛ ſic nõ poſſet in-/

quartadecima „

trare ꝑ os fideliũ manducantiuzỹ ipſum.
Mec ꝑ ꝓpꝛievirtutis termin ationẽ:quia
ſic nõ poſſet eſſeſimul ⁊ ſemel cibꝰmulto
rũ fideliũ in diuerſis locis ⁊ in diuerſis
mũdi partibꝰexiſtentiũ.Eſt ĩ hoſtia to
tũ coꝛpꝰxpᷣi ut cibꝰ ſpũalis aĩe:nõ ſb qᷓ;ti
tate ꝓpꝛia:ſed ſub q;titate panis ⁊ vini
ꝑ traſſubſtantiatione; ſbᷣe eius in ip ſuʒ.
7 buc modũ eẽndi detᷣmiat papa ex᷑ de
fi.ca.firmit᷑ eredimꝰ.vbi dr ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi
⁊ ſãguis ĩ ſacr̃o altaris ſub ſpẽbꝰpanis
⁊ vini veracit᷑ ↄtinẽt᷑ trãſſubſtãtia to pa
ne in coꝛpꝰ⁊ vino in ſanguinẽ ptate diui
na. Fingere ergo vel ponere aliũ modũ
ꝑtinacit᷑ eſt heretitũ.
Ad pꝛimũ go e dic ean g⸗
Er coꝛpꝰxpᷣi hʒ eẽ ip.
ſona Srutnieti ẽꝑ ꝑſonalẽvnionẽt᷑:ſed
in ſacro altaris eſt ꝑ panis ſubſtantiaʒx
in ſubſtantiã eiꝰtrãſſubſtantiationẽ. Añ
nõ habet eundẽ modũ eſſendi vtrobiq;.
Ad ⁊"eſt dð Oamaſce. vult pani
⁊ vino cõiugatã eſſe diuinitatẽ q;tũ ad
virtutẽ ⁊ potentiã:qꝛ potẽtia diuinita-
tis fit ut panis in coꝛpꝰxpᷣi ⁊ vinũ i ſan
guinẽ conuertat᷑. Ad ʒmeſt dð ꝙ mo
dus eẽndi detminatꝰ eſtꝑ eccłiaʒ:⁊ aliun
modũ ꝑtinacit᷑ aſſerere eẽt hereticum.
Queſtio. xiiij. Oe ſcõꝝ veneratione.
0 ↄſiderandũ

¶EEeſt de ſcõꝝ
ven eratiõe. Circa qð querùò
tur qᷓtuoꝛ. pᷣ ðpapa cano

tmnmnnzante. C2 de cauſa cano
nizationis. ¶ de modo canonizandi.
Arde ſanctis canoniʒandis. Cir
ca pmu querunt᷑ ꝗqnq;. ¶p vtꝝ ad ſoluũu
pa pã ꝑtineat ſanctoſ canonisare. ¶ 2?
vtrũ ſicut papa vniuerſaliter ita epᷣus in
dioceſñ ſua poſſit aliquẽ ſanctũ canoni -
ʒare. ¶ zavtrũ papa abſq; reqſitiõe col

legij poſſit aliquẽ ſanctum canoniʒare.

Avtrũ papa canoniʒzãdo aliquẽ ſan
ctũ poſſit errare. ¶ 5:vtruʒ ſi quis non
eſt canonizatus per papã poſſit pꝛo eo
officium decantari. M

Ar.
D pꝛimũ cfedn g
— abEnqer eniz ꝙ nõ
ſolũ ad ban⸗ ptineat ſanctos ca
noniʒare:qꝛ ſᷣm Augi.in li. de vera reli.
ſancti nõ ſunt adoꝛandi ſj bonoꝛãdi:cuʒ
cuilibet liceat alteri honoꝛe impẽdere
cuilibet erit licitũ ſanctů canoniz are.
D. in cccla pmitiua nõ oẽs ſci cano
nizabant᷑ꝑpapã.ſ nec nũc eſt neccſſariũ
ꝙ oẽs ꝑ eù canonizent᷑. ¶SD.ad ſcõs ꝑ
tinet ſcõs canoniʒare:⁊ nõ ad pctõꝛes:
nõ.n.e ↄuẽtio xpᷣi ad belial.nec lucis ad
tenebꝛaſ: ut ſcribit᷑i.ad Chor.iij.ſʒ ↄti
git papãqñq; ce malu ⁊ pcõꝛt᷑:non ad
papã ſemꝑ ſpectat canoniʒzare ſanctos.

4 tra I eſtqꝛ nullꝰẽ ſan-
In —„ * rin ct? niſi appꝛoba
tiõe ⁊ imitatiõe xp̃i.iux illud Leuiti.xxj.
Sancti eſtote.qm ego ſanctꝰſum.S ap/

ꝓbatõe pape ꝗ e vicariꝰ xpᷣi debet aligs

in ſanctũ appꝛobari ⁊ SSuaniza.
SCEARρ do & ſanctũu aliquẽ ca/
Ki id cO non iare nõ eſt aliud q;
ſanctitatẽè alicuiꝰ venerandã ⁊ appꝛobã
dam manifeſtare ꝓpter fidẽ eccłie eius
oꝑa imitantis ⁊ bñ ficia recipiẽtis. Cria
itaq; pncipaliter regrunt᷑ ad canonisa/
tionẽ ſancti.pᷣ eiꝰ ſanctitat appꝛobatio.
⁊eiꝰſauctitatis a toto pꝓplo xpᷣiano ve-
nNeratio. 3.·ſidei eccła bñficia illiꝰ ſancti
poſcẽtis ↄfirmatio. Iſta aũt tria ad ſo⸗/
lüũ ſummuʒ pontificẽ ꝗ eſi caput eccleno
ſcim t᷑ ꝑtinere. Mãa ſicut ſoliꝰ xpᷣiẽ boĩes
ſanctiñcare ⁊ ſcõs facẽ:iux illud Leuitj.
xxi. Ego ſcũs ſum dñs gꝗ ſciſico vos. ſic
ſolius pape ẽ ꝗ eſt vicariꝰxpᷣi hoĩuzʒ ſcita
tẽ manifeſtare ⁊ appꝛobare.ſiłr ſicut ſo/
lus papa eſt caput totiꝰeccłe:ita ſolũ ad
ipſu ꝑtinet mẽbꝛis eccłie mandare ſcm
gliquẽ ſubveneratione baberi. Alteriꝰſi
cut ſola oꝑaꝗᷓ pbibent teſtimoniũ ſancti
tati alicuiꝰfid ei ecclłe innitunt᷑ ita ad il⸗/
lũ pertinet huiuſmodi ſanctũ canoniʒ a
re ad quẽ ꝑtinet qõnes fidei determina
re:qð quidẽ planũ eſt ſpectare ad ſumuʒ
pontiſficeʒ ſicut pʒ.xxiiij.q.i.c.quotiens

Qneſtio

ratio fidei ven tilatur. ðð
Ad pꝛimũ ? oxeg. vuglee
eſt reuerẽ tia. Que
dam vniuer ſalit᷑ iniücta. Quedaã vo vo
lutarie ⁊ particularit᷑ aſſũpta. P?æ reue
rentia ſolũ honoꝛãdi ſunt ſancti ꝑ eccle⸗
ſiam canonijati:ſʒ ſecũda reuerẽtia poſ
ſunt honoꝛari alij ſᷣm particularem de-
uotionem vniuſcuiuſq;. Ad 2 ε dᷣ
ꝙ in eccleſia pꝛimitiua nõ ſeruabat᷑ mo-
dus canoniʒandi ꝗ mõ ſeruat ꝓpt duo.
pᷣqꝛ illi ſancti ut plurimũ erant marty/⸗
res in quibꝰnõ requirebat᷑ talis exami-
natio ſicut requirit᷑ in cõfeſſoꝛibꝰ:ut ifra
dicet᷑.2 :ex feruoꝛe fidei naſcentis eccle
ſie:⁊ ex meritis xpᷣi ⁊ aploꝝ miracula et
alia oꝑa ſic erat euidẽtia ut non poſſent
tergiuerſatione celari:ſed nüc bñ viden
dũ eſt m qð dicit Augj.in de vera reli
gione:ꝗbus de viuinis credendũ eſt po/
tiſſime cũ angelus ſa thanepoſſit ſe trãſ
figurare in angelũ lucis. C Ad 3 c dð
ꝙ papa nõ canoniʒ at ſanctos ſanctita⸗/
tem in eis efficiendo uel cauſando: ſed
magis ſcitatẽ ꝓpt᷑ oꝑa q ei teſtimoniũ ꝑ

bibent appꝛobãdo:⁊ ſub veneratiõe po
puli xpᷣiani ecponedo:q;ᷓuis ſi ſanctitate

caret miniſterialiter nõ pꝛopꝛia auctoꝛi
tate mediantibus clauibus eccleſie poſ
ſet hoc facere q;tũcũq; eẽt peccatoꝛ
S ſecundũ eai
Vid etur
eniʒ ꝙ ſicut papa vniuerſalit᷑: ita
epᷣs in ſua dioceſi poſſit aliquẽ ſanctum
canoniʒare. Scribit᷑ eni.i.Ethicoꝛuʒ q
uaſnd q; bñ iudicat de bis ꝗ nouit:⁊ ho
rũ eſt bomiudex:ſed epᷣs meliꝰ nouit de
ſanctitate vita eoꝝ ꝗ ſunt in ſua dioce
ſi q; papa: erit melioꝛ iudex canonisan
do ⁊ appꝛobãdo ſanctitatẽ eoꝛu. CS.
ſcõs canoniʒ are eſt ex oꝑibꝰ⁊ miraculis
eos a pplo venerãdos pᷣdicare:ſed talia
fiunt in vna dioceſi qñq; ⁊ nõ in alia: qꝛ
ſicut operationes ſunt particulariũ ſup
poſitoꝛum: ſic ſunt particularium loco/
rum:magis ergo pertinet hoc ad epiſco

(tboi

tie po
hcitate
auctoe!
cie o
nul
AANRN
Sen
it. Ke
nctutn
rhch
itabo
ſouit de
13 dioee
nonin
.C.
rocuis
ſeltelu
nali:4
lrüſ
n loco⸗

Aclle

pum q; ad papã. ¶ Pꝛeterea canonisa
tio noua pertinet ad poteſtatẽ oꝛdinis:
cum ibi requira t᷑ celebꝛatio miſſe ad bo
noꝛẽ ſci:ſed in ptãte oꝛinis gꝗlibet eps ẽ
eq̃lis pape:quilibʒ epiſcopꝰ põt ſanctũ
aliquẽ canoniʒare in ſus dioces. bitf
2 X t qð ſcxibi
In cotrorinz erade Nere.
⁊ venc.ſanc.c.i.vbi papa ſcribens epᷣo di
cit:Si per hoiem miracula fierent:nõ li
ceret vobis ipſũ pꝛofecto abſq; auctoꝛi
Hte Romauceccleſe venerari. bilk
* dicendũ ꝙ rationabilit
Rn c0 canoniʒzatio ſanctoꝝ ſo
lum Romano pontifici reſeruat᷑.inniti
tur eni canonizatio ſanctoꝝ fid ei xpᷣi in
quẽ ſancti credẽtes per eos miracula fi
unt:qᷓ atteſtant᷑ eoꝝ ſanctitatẽ ⁊ fideiſin
tegritatẽ. SFides aut xpi vna eſt.iuxta il
lud aphł ad Epbe.iiij. Anus dñs vna fi
des vnu baptiſma.ad illu ẽ debet perti/
nere canoniatio ſanctoꝝ inquo vniunt᷑
oĩa mebꝛa eccleſie ne ſint ſciſmata i eis
de ſanctis canoniʒatis:ſicut erãt in Co
rinth.de baptiſmate. Inquoꝝ ꝑſona di
cit aplłs:Ego aũuᷣt ſũ pauh.ego autẽ ap/
pollo.ego vᷣo cephe.Hotat᷑ ſilłr hoc expᷣſ
ſe de õſe.di.iij.c.pꝛonunciandũ.vbi ſuꝑ

illo vbo qð veſtiuit ates ille venerãdi ſut

q̃s epᷣs cù ppło collaudarut ⁊ vicinis cir
cũmoꝛantibꝰindicẽde ſunt nõ generalit
oĩbus.notat gloſatoꝛ hoc intelligenduʒ
eſſe de ſanctis canoniʒatis ꝗ nõ bñt vi⸗
gilias. nõ ꝙ epᷣs ſanctũ aliquẽ in ſua di
oceſi canonizare poſſit.

mU Feſt do e bin Dio
Ad Pꝛimin nyſin bonn cõſiſtit

ex ĩtegra ⁊ vniuerſali cauſa.iudiciũ aut

quo aliquis canoniʒat᷑ in eccła eſt maxi

mũ bonũ:cũ ex hoc inſurgat feruoꝛ ⁊ cõ

pꝛobatio fidei xpᷣiane:iõ tale iudicium

ad illũ pertinet cuius auctoꝛitate cano
nizatꝰ ſcũs a toto pplo xpᷣi ſſit ve
nerari. C Ad ⁊eſi dicendũ ꝙ młti ſüt
ſanctiper eccleſiã canonizati ⁊ ſcripti ĩ

cathalogo ſcõꝝquoꝝ feſtiuitateſnõ pñt

quartadecima mi

vniuerſgliter celebꝛari:nec eis vigilie oꝛ
dinari. Oe talibꝰ epᷣs in ſua dioceſ po
teſt oꝛdinare ꝓpter deuotionẽ populi ꝙ
certa die eoꝝ feſtiuitas celebꝛaret ⁊ vigi
lia deputet. C Ad qeſt dð ꝙ manda/
re ſanctũ aliquẽ vniuerſalit a toto ppło
venerani ꝑtinet ad illũ q̃ pᷣeſt toti eccłie.
NMã q;tũ ad p̊ canoniʒatio ſcõꝝ mag ꝝ.
tinet ad ptãtem iuriſdictõisqᷓ; oꝛdinis.

D tertiũ ſic pꝛocedit᷑.vi
det᷑ enim ꝙ pa-
pa abſqʒ reqſitione collegi non
poſſit ſanctũ aliquẽ can onizare: qꝛ pa⸗
pa cõparat᷑ ad cardinales: ſicut xpᷣs ad
aplos: ſʒ xpᷣs de coĩ lege nõ ſcificauit ali
as ſine miniſterio aploꝝ.g nec papa põt
aliq̊s ſcõs canoniʒare ſine miniſterio et
cõſilio cardinaliũ. S.canoniʒ atio ⁊
appꝛobatio ſcoꝝ eo mõ dẽt fieri q̊ fit re
pꝛobatio ⁊ ſeparatio ma loꝛum ab ec-
cleſia: ſed ſeparatio ⁊ excoicatio non fit
a papa niſi mediãtibꝰcardinalibꝰ:ſic pʒ
xi.q.iij.ꝗO mediãte arie eoꝝ dẽt fieri
ſcõꝝ canoniʒatio. S.maiꝰẽ teſtimo⸗
niũ ↄiunctũ qᷓ; ſeꝑatu:ſʒ in canoniʒatõe
ſcõꝝ reꝗrit᷑ teſtimoniũ ppłi:qð ẽ teſtimo
niũ ſeꝑatũ:mag regꝗrit teſtimoniũ col
legi quod eſt teſtimoniũ cõiunctum.e
*R ẽqꝛ i canonia-
In C0 traniu tõe ſcõꝝ nõ reg
rit niſi ifoꝛmatio ⁊ appꝛobatio:ſj vtꝝq;
iſtoꝝpõt papa ſine reqꝗſitione collegg.
Rnd EO dð ꝙ qrit᷑ uel de cõgruo
RVuel de neceſſario:ſi ð ne
ceſſario.planũ ẽ ꝙ ptãs pape nõ limita
tur in aliqͥ: nec depedet a collegio:ſ̊ po-⸗
tiꝰecõuerſo. Mõ eniʒ collegiũ aſſiſtit pa

pe ꝑ modũ determinatoĩs ſeu limitatio

nis eiꝰptatis:ſpy magis ꝑ modu miniſte-
rij ⁊ ↄſilij:ut debito mõ buiuſmõi ptãteʒ
exeq̃t᷑.vñ ſiqreret᷑ ð ↄgruo.puto ꝙ ma
gis tenet᷑ reqrere collegiũ in tali cã q;ᷓ in
qua alia:quia in his que ſunt fidei:tãto
cautius ⁊ mnaturius eſt agendũ quanto

dolus fraus ⁊ deceptio circa ipſam eſt

magis vitanda. Me ergo canoniʒ atio

Ar.

alicuins ſancti pꝛocuraret᷑ turpis lucri
gratia.uel huane gloꝛie põpa ſeu iactan
tia:no ſolũ cũ requiſitiõe collegij:vexeti
am cũ requiſitione venerabiliũ viroum

de eccleſi papa in talicaſu debet ꝓcede

—

re Si enim paganoꝛũ reges in actibus
hũ anis cücta agebant cu cõſilio eis aſſi
ſtentiũ. multo foꝛtius debet papa face⸗
re cum cõſilio cuncta que ꝑtinet ad deũ
⁊ ad fidẽ xpᷣianã.Scribit᷑ eni in Heſt.
rex aſſuerus interrogauit ſapiẽtes qui
ex moꝛe regio ſpꝑ ei aderãt:⁊ illoꝝfacie-
bat cuncta conſilio ſcientium leges ac
iura maioꝛum.- “ .
Ad pꝛimum?bicenda:
2 E illa cõpara
tio intelligeda eſt m ↄgruitateʒ nõ pᷣm
neceſſitatt. Et ſic reſpondẽdũ eſt ad ſe/
cundũ ⁊ tertiũ:quia ſi canoniʒ atio ſcõꝝ
debet ſieri iuris oꝛdine ſeruato:debet ſi
eri cum requiſitione collegij:⁊ cũ alijs qᷓ
pertinent ad ritũ quẽ nũc ſeruat roma/
na eccleſia. Huius tñ oꝛdo iudiciariꝰnõ
ligat papã.cũ ſit ab eo ngituns. die.
ſic pꝛocedi
D quartu Ar. n. ꝙ pa
prea canoniʒ ãdo alique ſanctu poſ
ſit errare:quia ſm Augl.xv.de tri. So⸗
la charitas diuidit iter filios regni eter
ni:⁊ filios ꝑditionis eterne.ſed nullꝰ ꝑ
certitudinẽ põt ſcire ſe uel aliquem hr̃e
charitatem:iur illud Eccleſia.ix.Mulli⸗
ſcit vtrũ amoꝛe uel odio dignus ſit.pa/
pa canoniʒ ãdo aliquẽ ſanctũ põt falli
exquo neſcit eü habuiſſe charitateʒ per
qua aliquis ĩter ſanctos nüerat᷑. C S.
oꝑa que ſunt coĩia bonis ⁊ malis:nõpoſ
ſunt teſtimoniũ infallibile ꝑhibere de ſcĩ
tate alicuiꝰ:ſʒ ieiunia:oꝛõnes: elemoſy
ne:ac alia multa bona oꝑa ſũt coia bo-
nis ⁊ malis.ergo ꝑ talia papa non põt
gliquẽ ſcire in ſanctũ canoniz andum.

CS.opꝑa alicuius ſancta et meritoꝛia

ſunt deo accepta:iut᷑ illud Thobie.vij.

Qm acceptus eras deo:neceſſe fuit ut

tẽtatio pꝛobaret te:ſed nullus põt ſcire

Aueſtio IIII
ſi vita ſu uel alterius ſit deo grata ⁊ ac
cepta.papa ergo acceptãdo vitã alicuiꝰ

ſanctã ⁊ meritoꝛiã põt falli.

Incontraruma k
tro a xpᷣo Luce xxij. Ego pꝛo te rogaui
petrout non deficiat fides tua: ⁊ tu ali-

quãdo ↄuerſus oↄfirma frẽs tuos.Fides

pope ſucceſſoꝛis petrinõ põt dẽfiere
Bn leo Dicendũ q; duplex iunii
4 Erciũ põt dari de homine.
Pꝛimũ ſᷣm pñteʒ iuſticiã: aliud 'ᷣm eter-
nã ſentẽtiam. Oifferentia ẽ aut int᷑ iſta

—

duo iudicia: quia pꝛimo iudicio iudicat

hõ bñs pꝛo teſte exterioꝛe euidentiam.

Scribit enĩ Jo.vij.Munquid lex nr̃a iu

dicat hoĩem niſi ab ipſo audiuerit pꝛiꝰ:

⁊ cognouerit qꝗd faciat.Alio iudicio iu⸗
dicat deus bñs pꝛo teſte interioꝛẽ ↄſcie᷑

tiã:quia hõ videt u ſoꝛis apparẽt:deꝰ

ant intuet᷑ coꝛ:ut ſcribit᷑... Regl.xvi.
Alia differentia eſt:qꝛ in pꝛimo iudi

cio:dato ꝙ nõ inuẽiat᷑ quid repᷣbendat
hõ:⁊ quid culpabile ſit per bominẽ indi

cantem: põt tñ inueniri quid repbendat
deus: ⁊ quid culpabile ſit in ↄſpectu dei
Inſecũudo vo iudicio nibil iuenit᷑ re

pꝛebenſibile nec culpabile nec ꝑ deũ nec

p boĩez. Et iſtã differentiã ponit Augꝰ.
ſuꝑ illo pſal. Judica me deus vbi ait: q;
difficile eſt purgatã vitã alicuiꝰ inueni-
ri:qꝛ ſi isam ꝓbabilis eſt eius vita int᷑ ho
mines ut nõ habeat quid iaʒ repᷣhẽdãt
hoĩes iuſte:inuenit tñ in boĩe quid repꝛe

bendat deꝰ:qui nouit ad liquidũ ⁊ puꝝ

iudicare. Papa ergo canoniʒ ãdo aliquẽ
ſanctü titiaʒz n.
credit eũ eſſe ſanctü ut infoꝛmatione re
cipit bin allegata ⁊ ꝓbata ſibi. Dicit ãt
Augꝰ inquadã epla ad palmatiũ cõmẽ

dantẽ eũ de ſcitate ⁊ ſcia. Qui enĩ ſic cre
dit ut loquit᷑:etiã ſi falſa loquit᷑: fidelit
loquit.Qui aũt nõ credit q̃ loquit᷑: etiaz
ſi vera loquit᷑:infidelit᷑ loquit᷑. Quãtum
cuqʒ ergo papa nõ vera appꝛobet cano

niz ãdo ułlappꝛobãdo alſquẽ ſcm: exquo

pntẽ iuſtitiaʒ non erat: qꝛ ſic

öfffei
noeg

hiüe

es

Pom
ctos
ſitan

cos ſe

Ee
tenen
hhon

III

tante
ialia⸗

ſrqnd
ctüepe⸗
efogai
1tal⸗
Kces
defſegt

plet ndd

hommne,
bnenn⸗
Utintiſe
o indicdt

deptiom.

lyfeit
ntpeß.
dicoiu,
hri ſiſ
varetdo
cr.
imoid
öbenet
ine intl

uo tenet᷑ iudicare m pñtẽ iuſti
Ad ⁊“ eſt do:ꝙ lʒ per illa oꝑa

ut oꝑa ꝓbibita a lege diuia ꝑ que diſcer/

nunt᷑ a malis:iux illꝰ Matth̊.vij.A fru

ctibus eoꝝ cognoſcetis eos. A talibꝰ g
ſi aligs bõ ĩmunis fuerit inuẽtꝰ:⁊ cõpꝛo
batũ fuerit in bonis oꝑibꝰ hunſe ſemꝑ
cõſtantiã ⁊ ſupꝛa modu buanũ excellen
tiã:lm pñtẽ iuſticiã põt in ſcm canoni⸗-

zari ci atteſtatiõe miraculoꝝ.¶ Ad
3 E do: ꝙ vitaʒ alicuiꝰ poſſumus ſcire

deo eẽ gratã ⁊ acceptã ꝑ euidetiã mira
cul oꝝ ⁊ opeꝝq ſũt queda atteſtationes
vm qᷓs bomo iudicat huano iudicio per
pꝛeſente m iuſticiam.

Dquintu gaum ,

poſſit officiũ decãtari ⁊ ꝓſcõ venerari ꝗ

nõ eſt canoniz atꝰ ꝑ papa:qꝛ licet facere

officiũ ꝓ eo a quo ho receꝑit bñ ficiũ:ſed
multi recipiũt bñficiũ ſcĩtatis ab eo qui
nõ eſt ꝑ eccleſiã canoniʒ atꝰ.g lʒ talẽ ve
nerari ut ſem. S. cuilibet licet proci
niũ eius iuocare ꝗ eſt in vita eterna: cũ

oẽs ibi exñtes tanq́; hbñtes charitatem

pꝛo nobis deu rogat Sʒ multos defun

ctos hõ credit eẽ in vita etna.qui tñ nõ
ſũt canõizatiꝑ eccleſiã. q g tales ut ſan
ctos venerari:⁊ eoꝝprociniuʒ iuocare.

S.quirecipit ꝓpbetã in noie ꝓphe
te:mercedẽ ꝓphete accipiet:ſi aliqs nõ
canoniʒatꝰ ꝑ eccleſiã in fide alicuiꝰ reci

quintadecima v
fideliter ⁊ vere appꝛobat ſᷣm infoꝛma/ pit᷑ ⁊ bet᷑ ſicut ſcũs:nõ peccat venera
tieonẽ ſibi factam non er wr, a c h
S eſt dicendũ:q;
Ad Pami ape nõ poſſit ſci⸗
reꝑ certitudinẽ cauſe illũ ſanctü quem
cCoanonizat habuiſſe charitatem: pot tñ
ſcire ab effectu ꝑ oꝑa de ipſo narłata ⁊
famata: quia pꝛobatio dilectionis exbi
bitio eſt operis. Et boc ſufficit in iudi-
cio ſuo
tiam.
noõ pñt diſcerni boni a malis:qꝛ ieiunia
22 oꝛatõnes ⁊ elemoſyne pñt fieri bono
ovonimo ⁊ malo:ut dicit Augꝰ? ĩ li.de ſer.
do. in mon. Sũt tñ quedã oꝑa q hñt cir
cũuolutã maliciã nec pñt bono aĩio fieri

tionẽ debitã ſcõ ſibi ertibere, D
4 1 eſt: qꝛ qð nõlicet
In ₰ trarie nõ licet alicui
inferioꝛi de eccłia:ſj nõ licet epᷣo aliquẽ
ut ſanctũ venerari abſq; auctoꝛitate ſe
dis apłice:ut ſcribit᷑ extra ð reli.⁊ vene.
ſan. multo g nse non licet eiio⸗
do ꝙ ᷣm Augj/. xxij.de
Rn c0 Aite vef In penera
one coꝛpoꝝ ſcõꝛũ ⁊ martyru nõ erigimꝰ
altaria in quibꝰ ſacrificemꝰ martyribꝰ:
ſed vni dei ⁊ martyꝝ ſacrificiũ ⁊ noſtro

