cos ſeculares:non efficiunt᷑ irregulares
nec ipediunt᷑ ꝙ ad oꝛdines ꝓmoueri nõ
poſſint.Dicit.n.Augꝰ ad publicolã: Ab
ſit ut que ꝓpt bonu ac licitũ facimꝰ:ſiꝗd

bec ꝑternr̃am volũtatèẽ cuiq; mali ac

„Queſtio 1

—

ciderit nobis imputetur. .MB
Ad imu ers eſt dicendũ:q;
Eꝑitrucatio mẽbꝛi oꝛdi
nat ad ꝓximi offenſionẽ ⁊ vite eiꝰ puatio

nẽ: ſʒ medicina uel inciſura ꝗᷓ fit a medi-

co exquo facit ſjm artẽ nihil de cõtingẽti
bus obmittens:oꝛdinat᷑ ad infirmi cura
tionẽ pᷣm ſuã rectã intentionẽ. Si auteʒ
moꝛs ſequat ſcĩa eiꝰ ſin cera remanet: ex
quo pᷣm pncipia ſue artis operatus eſt.
Ad ⁊u dicendũ: ꝙ iudices dictãtes
uel ꝓferẽtes ſniam ſanguis nõ efficiũtuꝝ
irregulares ꝓpt culpe ppetratione exq
iuſte ꝓferũt.ſed ꝓpt᷑ ſacrameti ſigniſfica
tionẽ:nõ eni in hoc ſe cõfoꝛmãt xpᷣo cru
cifixo:cuius ſanguis innocẽs effuſus eſt
ſʒ magis xpᷣi crucifixoꝛibꝰ. Minutio vᷣo
ſanguinis nõ oꝛdinat ſᷣm intentionẽ me
dici ut acquirat᷑ moꝛtis ꝑiculũ:ſʒ magis
ſalutis remediũ: ideo nõ eſt ſił. C Ad
zm eſt dicendũ: ꝙ oẽm diligentiã quam
pñt medici debẽt apponere ut in medici
nis quas eoꝝ infirmis dãt res bone:nõ
coꝛꝛupte:nõ ſopbiſticate miſceant᷑:⁊ ap
poſita debita⁊ ſolita diligentia:ſi pericu
luũ eueniat eoꝝoſcĩa põt remanere illeſa.
¶QAueſtio. C x.quomodo ſtatus perſe
ctio repꝛefentatur in notars.
Bunc videndgů eſt quõ ſta⸗
tus ꝑ fectio repũtat᷑
i notaris.Circa qð qrunt᷑ ſer
¶Pꝛimo vtrũ ſolũ hñs iuriſ
ditionem tꝑalem poſſit publicos nota/
rios fa cere. C Secũdo vtrũ ad notaria
tus officiũ debeãt aliꝗ admitti:niſi iura-
ti. C Tertio vtrũ notarius poſſit ſuum
officiuʒ delegare. Quarto vtrum no
tarius gerat vicez vnius teſtis in inſtru
mentis factis per eum. ¶ Quinto vtrũ
notarius factus religioſus poſſit nota-
riatus officium exercere. Sexto vtruũ
clerici poſſint exercere notariatꝰ officiũ.
Dpꝛimu ge haghten
tur: Nidet᷑ eni

ꝙ non ſolum bab ens iuriſditio-

nem tempoꝛalem poſſit publicos nota⸗

er
ſ.
es
tur
6

4
N

rios facere. Scriptura eni notarij indu-

citur ad confirmationem veritatis: ſed
omnis veritas vndecũq; inſonucrit ab
illo eſt ꝗ dicit: Ego ſũ veritas.m Aug.
ergo magis pertinet ad habentem iurii
ditionem ſpiritualem q; tempoꝛaleʒ no

tarios facere. C Pꝛeterea notarij dicũ

tur tabelliones uel tabularij eo ꝙ anti/
quo in tabulis ſcribebant᷑ contractus et
confederationes vnius cõmunitatis uel
vniꝰ ciuitatis cũ alia. Ande.i. Macha.
ſcribitur ꝙ in tabulis ereis romani ſcri
pſerunt confederationem ſocietatis cũ
iudeis:ut eſſet ibi perpetuum memoꝛi-
ale pacis ⁊ ſocietatis.quelibet ergo co⸗
munitas uel ciuitas poteſt ſibi notarios
inſtituere. ¶Pꝛeterea notarius inducit᷑
ad faciendam fidem ſuper bis que pᷣpo⸗
nuntur:ſed maioꝛ fides eſt adbibẽda ſcri
pture ꝓpe q; aliene.quilibet ergo poteſt
inſtitui notarius in pꝛopus negocijs.

In ↄtrarium tauia fliei

tus eſt officium ſeculare ⁊ tempoꝛale:er
go ad babenteʒ tꝑalẽ uł ſecularẽ iuriſdi
tionem pertinetale vfieinnn confene. D
OHAαω u.) dicendum: ꝙ notari? e
Ki 60 perſona publica habens
officium ſcribendi inſtrumenta ſuper cõ

tractibus aut ſuper alijs negocijs ad fa

ciendam fidem ſuper eiſdem. Illius er-
go auctoꝛitate notarij inſtituendi ſunt ꝗ
totius reipublice curam habẽt:uel ꝑ vni
uerſalem iuriſditionem:ſicut papa uel ꝑ
immediatam admini ſtrationeʒ ſicut im
peratoꝛ. Et ideo ſolum papa ⁊ impera⸗
toꝛ poſſunt notarios publicos facere: uł
illi quibus auctoꝛitate pape uel impera
toꝛis eſt conceſſum. Oicunt auteʒ aliqui

ꝙ epus in eccleſiaſticis negoc ijs poteſt
notarios ↄſtituẽ ꝑ totã ſuã dioceſim: eo

qꝙ epo cura totiꝰ dioceſis cõmiſſa ẽ ꝑ eũ
regẽda ⁊ gubernanda:ſic pʒ.x.q.i c.regẽ
da. ⁊. xij.q.i.c.epiſcoꝑpus.nõ tñ dʒ cccle/
ſiaſticus notariꝰ inſtrm ↄ ficere in nego⸗/
cijs ſecularibꝰ:nec ſecłaris in eccłiaſtic

centeſimadecima

negocijs eo ↄuerſatio vtroꝛũqʒ dʒ eẽ

1

ſecreta ⁊ diſcreta:ſiẽ ꝑʒ.ij.q.vij.c.laicos
„ s ẽ do. ꝙ quis ois
Ad Peumn veritas ſd vitate
icreata effectiue.mlłte tñ ſut ᷣitates bũa
ne foꝛmalit᷑ diſticte ꝗqᷓ młtis falſitatibus
miſceripñt.vnde ad bñd aliquã certitu
dinẽ in actibus buanis q̃lis bẽri põt i fo
ro exterioꝛis iudicij n eceſſariuʒ e induci
teſtimoniũ ꝑ ꝑſonã publicam q fid elit᷑ te
ſtes ⁊ ↄtractꝰ ſcribat ⁊ ĩ publicã foꝛmã
redigat. C Ad 2 ẽ d.ꝙ ſic de iure pa
pa ⁊ iꝑatoꝛ pᷣſũt toti reipublice ⁊ cuilibʒ
coĩtati:ita de iure ſolu ilł ꝑſonis ⁊ coĩta
bus ↄueit notarios facere ꝗbꝰ ꝑ ſedem
aplicam uel ꝑ imꝑatoꝛem ſt cõceſſum.,.
Ad 3 do ꝙ norariꝰ ĩſtituit᷑ ad ſcri
bẽduũ ↄueſitòes hoiuʒ ul bẽtiũ uł emèe-
tiũ uel vẽdẽtiuũ aliqꝗd ad iuicẽ. nullus au-
tem ↄtrahit uel emit aut vẽdit aliꝗq ſibi
ipſi:⁊ iõ ſicut nullꝰiſtituit᷑ iudex in cã pꝛo

pꝛia: ſic nulliꝰ ſcpture i negocijs ppꝛejs

credit᷑: niſ foꝛte in cã teſtamẽtaria q etis
i foꝛo iudicij nõ ad mitteret᷑: niſi ꝑ teſtes
ibi ſcriptos uel vocatos. V

ℳ

HDOſecũdũ ie pꝛocedit:

LUn Videt᷑ eni q;
dqàa notariatus officium nõ requi
rit ꝙ admittant᷑ ſolu iurati. iuramẽtum
enĩ iducit᷑ ad tollẽda ↄtrouerſiã ꝑtium.
Juxta illud Apli ad Mebꝛze. vi. Omnis
controuerſie finis ad confirmatõem eſt
iuramentum: ſed controuerſia non tol/
litur per notarium:ſed magis per teſtes
ergo non requiritur eius iuramentum.
¶¶Pꝛeterea maioris periculieſt ſeribere
ivba dei ⁊ ſacrã ſcꝑturã q; verba hoium:
ſed ꝗ ſcribunt verba dei ⁊ ſacram ſcpᷣtu
ram non ad mittuntur iurati: ergo nec
notarij ſcribentes contractus et verba
hoium iurati admittidebent. Pꝛete
rea ad notariatus officium non debent
admitti:niſi ꝑſonelibere. Oicit enim iu
riſconſultus. C. de ſcribis.i.l.generali.
li.x.tabularij liberi homies oꝛdinentur
neq; vlli deiceps ad boc officiu pateſcat
pP *

Ar.

aditus qui ſit obnoxiꝰſeruituti: ſʒ inſtr̃a
facta a notario ſeruo fidẽ pꝛeſtãt docu
mentis nec repellunt᷑ ergo ſilr iuramen
tũ non requirit᷑ ꝙ inſtrumẽta facta a no
tario iurato firmitatem habeant.
In contrariũ?icozen
officiũ eo ab
imꝑatoꝛe recipiũt vt ſupꝛadictuʒ c.Sed
imperatoꝛ iuramẽtũ pᷣſtat de ſuo officio

fideliter exequedo:vt pʒ.lxiij.d.c.tibi do
mino:ergo eodẽ modo ipſe ſuos officia-
les iuratos ad mittere dbbet.
Kndeo dicendũ ꝙ notariꝰ i ſuo
officio requirit publicaʒ
adminiſtrationẽ:eſt eniʒ ꝑſona publica
publice vtilitatideſeruiens. ¶ Secun
do reꝗrit liberam actionẽ vteabeat do
miniũ ſui actus. ¶ Tertio regrit ſideleʒ
executionem. Igit᷑ pꝛopter publicaʒ ad/
miniſtrationẽ notarij debent eſſe de legi
timo thoꝛo nati:quia qui vicioſa oꝛigine
obſcurantur nõ pñt eſſe decuriões: nec
reipublice pꝛeeſſe in aliquo o fficio vel di
gnitate ſine ſuperioꝛis diſpen ſatiõe: pꝛo
pter liberaʒ vo actionem requirit᷑ ꝙ nõ
ſint obnorij ſeruituti ſed ꝑſone libere: ſʒ
pꝓpter fidelem executionẽ regrit ꝙ iura
mẽéiũ pᷣſtẽt vt eoꝝ officiu fidełr exequant

2 dicit᷑ eꝙ ↄtrouerſia
Ad pꝛmũ iitttemupnris

que cũ non poſſit ſemꝑ baberi inducit᷑ in
ſtrumentũ in quo eoꝛũ teſtimoniũ inſcri
bit᷑: ad cuiꝰ fid elẽ conſcriptionem ⁊ ipᷣi
contractꝰvel negoci fidelem publicatio
neʒ requirit᷑ iuramentũ vt non liceat no
tario iaʒ pᷣſtito iura mento aliter imuta

re vel agere niſi m foꝛmam ſibi dataz.
Sicut eni tenere ↄtinentiam ante votu

eſt volũtatis:poſt votũ vᷣo eſt neceſſitat.
ſic tenere foꝛm a cõtrabentibꝰ datã an
te iura metũ eſſet volũtatis poſt vᷣo iura
mentuũẽ neceſſitatis. Ad ⁊ꝛc d. q;
falſo mõ ſcribere verba dei duplicit᷑ põt
itelligi vel ex ſubreptiõe:vel ꝑ ſenſus coꝛ

ruptionẽ ⁊ eon impugnationèe:ſicut be/

retici faciũt. Haʒ q;tũ ad iſtů modũ oẽs

Qneſtio

xpᷣiami in baptiſmo iuramẽtũ pᷣſtãt fide,z

ipſam integrã tenere nec vnq; ipſam coꝛ

rumpꝑe vel impugnare qñ renüciant dis

bolo ⁊ põpis eiꝰ: ⁊ ſipoſtmoduũ coꝛꝛupto
res fidei inueniant᷑ tanq; falſarij ⁊ ꝑiurij
punièdi ſunt multo magis q; notarij fal
ſa inſtr̃a cõficientes. CAd 3 dicit᷑ ꝙ ſi
aliꝗs ſeruꝰ dicit ſe eſſe libeꝝ ⁊ noĩe libe/
re ⁊ publice ꝑſone exerceat notariatꝰ of
ficiũ:in ciuitate foꝛte in qua oꝛtꝰ nõ eſt:
ſi poſtmodũ denũciet᷑ ſeruꝰ. planũ eſt q;
ſtrumenta ab eo pꝛiꝰ facta valebũt:qꝛ li
berã actionẽ babuit a dño donec ip[ʒʒ ſer
unum eẽ non pꝛonũciauit. Juramẽetũ aut
nõ requirit᷑ ꝓpter liberam actionè ſʒ pꝛo
pter fidelem executione: id eo nõ eſt ſĩe.
DD tertiũ ſic ꝓcedit᷑: Ai⸗
ider᷑. n. ꝙ notaru
pñt eoꝝ officiũ delegare:qꝛ vel ꝓ/
pter egritudinẽ vel pꝛopt᷑ alias occupa/
tion es:qñq; ronabilit᷑ impediunt᷑ vt in ⸗
ſtrumẽta ꝑ eos ichoata cõpleri nequeãt
rõnabilit᷑ ergo pñt eoꝝ officiũ alijs com
mittere. C Pꝛeterea 'ᷣm oꝛdinem chari
tatis:bomo debet ſe omni petenti cõmu

nicare. Sʒ ex frequẽtia bominũ penitẽ-

tiũ notarios interdũ tot contractꝰ reci-
piũt ꝑficiendos quod ſoli ipſi cõplerenõ
pñt:valent ergo ad hoc alios delegare.
Pꝛeterea ᷣm phᷣm qð ꝑ ſocios ⁊ ami
cos facimꝰ ꝑ noſipſos facere dicimur:er

go qð notarij faciũt ꝑ eoꝝ diſcipulos et

ſocioſ firmitatẽ br̃e debẽt acũ ipifeciſſet

In contrariũ ?cabe

Ki ic c0 dð. ꝙ ſicut dicẽte Aplo.
i. Chorꝗ.vi.multa licent que nõ expedi /
unt ſic multa fiũt que fiẽda nõſut nota-
rij eoꝛũ officiũ delegare nõ debẽt pꝛo-
pter tria incõueniẽt ia que intdũ ſequũt.
Pꝛimũ ſequit᷑ ex ꝑte iudicis qui non
põt plene ifoꝛmare de vᷣitate cõtꝛactus

qñ pꝑ diuerſos notarios ichoat᷑ ⁊ ꝑficit᷑

¶Secundũ eſt ex ꝑte ꝑſonaꝝ que ↄtra

hunt que cuʒ aliquãdo ſint laici ⁊ rudes

I

co:
dis
to

ſal

nt

de

.,

s
l⸗
n
1

——E —
1

Ar. centeſimadecima

in inſtrumentis factis per en. Mon eniz

cõpleãt ↄtract⸗

litterã neſcientes facilit᷑ põt eis negari

veritas ꝑ illa que ſubſequnt᷑ uel ponun

i inſtro poꝛi notario nõ pñte. ¶ Tertiũ

eſt ex ꝑte ipſiꝰ notarij.cũ eniʒ pfectio rei

conſiſtat in pncipio medio ⁊ fine: ut pps

dicit.i.celi ⁊ mũdi: MNullius opꝰ ꝑfectuʒ

eſſe põt:niſi ꝑ eũ ſit inchoatũ mediatum
⁊2 terminatũ. Hon debẽt ergo notarij de

legare aliquos ad cõponẽda inſtra inter
contrabentes: maxime cũ ipſi ꝓfiteant
jinſtr̃a manu ſua cõſcribere:ſi tñ fecerint

puniendi ſunt.documenta vo nõ vitiant᷑

Ange ſcribitur extra defi. inſtru. Cũ ta
bellio moꝛte pᷣuentꝰ qdã nõ ꝑfecerit in-
ſtrumenta que in notam redacta fuerãt

ab eodẽ ad petitionem eoꝝ ad quos per
tinent auẽte oꝛd inarij iudicis poteris ea

fidelit᷑ in publicam foꝛmã redigere: ha/⸗

bitura ꝑ boc ꝑpetuam firmitatem.

. ergo eſt dicẽduz:q
Ad Pꝛuni in caſu egritudinis
non alterius rönabilis occupationis:de
beét ipſi notarij ↄtrabhẽtes admonere ut
ꝑ ſeipſos compleant eoꝝ ↄtractus. Mõ
enim ꝓpter illa que raro contingunt eſt

aliquod inſtituendũ quod impedimen tũ

faciat vniuerſis: maxime cuz nibil inter
boĩes ſic exiſtat indubitatũ ut non poſſit
lIʒ aliquid ſit valde iuſtiſſimũ ſuſciꝑequã

dam ſollicitã dubitationẽ. C Ad 2ꝛ di

citur: ꝙ bõ dʒ ſe omni petenti cõmunica

re: cuius petitionẽ iuſte ⁊ rõnabilit᷑ põt
ꝑ ficere ⁊ ↄſumare. melius eſt eni ut po/
nit iuriſconſultus pauca agere caute q;
multis intereſſe periculoſe. Et Eccł xi.
ſcribit᷑: Fili ne in multis ſint actus tui:qꝛ

ſi diues fueris nõ eris imunis a delicto.

¶Ad ʒ“ dicit᷑ ꝙ ſicut in agibilibꝰres
que vadunt ꝑ diuerſas manꝰ facilit᷑ diſ-
trabunt᷑:ſic in ſpeculabilibꝰꝑ mut atiões
ſcripturarũ multe deceptiones cõmittũ
tur. Ande ſecuriꝰ eſt ꝙ notarij p ſeipᷣos
27 inſtra q́; ꝑ alios.

ℳ -

„ ſic ꝓcedit᷑: Ai

4

tarius

non gerat viceʒ vni/ teſtis

iiIII

eſt maioꝛis dignitatis iudex qᷓ; notariꝰ.
Sʒ ſcripture ⁊ teſtimonio iudicis nõ cre
ditur: ergo nec teſtimonio notarij ẽ cre/
dendum. ¶Pꝛeterea ſi teſtimoniũ nota
rij valet:aut hoc eſt rõne ſui:aut rõne q̃ᷓ

numeratur cum alijs. non rõne ſui:quia

teſtimoniũ vnius teſtimoniũ nulliꝰ: nec
rõne qua cõnumeratur cũ alijs:qꝛ ꝓpter
pᷣſentiam notarij numerus teſtium qui
requirit᷑ ad pᷣſtendam fidem documetis
nõ auget᷑ nec diminuit᷑. ¶C Pꝛererea te/

ſtes qui requiruntad pſtandã fidem inĩ-
ſtrumento ſubſcribunt᷑: nec alij admittũ
tur: niſi qui ſcripti ſunt: ſed notarius nõ
ſcribit᷑ut teſtis:ergo nec eſt eius teſtimo
nium adittenqdnum.

L SAαα H eſt: quod ſcribit᷑
In COtrarit ritas de fide in

ſtru. tabellionẽ quoq; ꝗ confecerat iſtru
mentũ vnum ex teſtibus in inſtro ſubſcri
ptis ad id ꝓbandu indurxit.

A dicẽdũ: ꝙ nullus repel
nd 60 lendus eſt a reſtruonict

niſi uel ꝓpter ſuam maliciã:ſicut infideł

infa mis:⁊ criminoſus:uel ꝓpter inimici
tiam:ſeu cõiunctã amicitiã:ſicut inimicꝰ
⁊ ꝑſona cõiuncta ⁊ domeſtica.uel ꝓpter
libertatis carentiã: ſicut ſeruus:uel ꝓpt᷑

boni tẽpoꝛalis indigentiã: ſicut pauper.
Mullo autẽ iſtoꝝ modoꝛum notarij teſti

moniũ eſt repellendũ:maxime cum ipſe
ſit auctoꝛ inſtrumenti ⁊ ſubſcriptionis

teſtiũ. vnde valet teſtimoniũ eius nõ ſo

lum tanq; teſtis.ſed ſicut auctoꝛis teſti
um ⁊ inſtrumenti ⁊ documenti.

Ad pꝛimũ ẽ dicẽu: g ol

eſt infoꝛmare ⁊ fidem documeto pᷣſtare:
ſs potiꝰinfoꝛmari de bisq ꝓponunt᷑.ꝑti
net aut ifoꝛmare ad notariu: iõ teſtimo

nio notarij ⁊ ſcripture ſue credit᷑.nõ aũt

iudicis. ¶ Ad 2“ eſt dicendũ: ꝙ valet

teſtimoniũ eiꝰ ut ↄnũerat᷑ eum alijs.Si

eni ᷣm leges huanas in negocio aliq̊ re
runt᷑ ſeptẽ teſtes.ſufficiut ſex cũ teſtimo

nio notarij:⁊ ſi ꝗnq; cũ teſtimonio nota-
rij ſufficiũt qᷣtuoꝛ Pᷣin vᷣo legem canonica
2 diuinã vbi requirunt᷑ duo uł tres teſtes
teſtimoniũ notarij cũ ſubſcriptis teſtibꝰ
in inſtro inducit᷑. Ad ꝭ“ ẽ do ꝙ no/
tarius nõ ſubſeribit ut teſtis:qꝛ ſemnꝑ in
telligit᷑ eẽ pñ s ꝑ pᷣſetiã inſtrumeti. Sub
ſcribit tñ ut auctoꝛ ſubſcriptionis teſti
um inſtri ⁊ documẽti: qñ dicit: Ego tał

bis oibus interfui manu mea ſcripſi et

inEEA& -publicaui.
D quintu at ꝓceditur

Aigdet᷑.n.qꝙ not arius factꝰ religio

ſus nõ poſſit notaria tus officiũ exercere:

qꝛ bõ moꝛtuus mudo nõ põt exercere of

fici viuentiũ in muũdo ſed notariꝰ fact⸗
religioſus eſt moꝛtuus mũdo g actibus
ciuilis vite:ergo nõ poterit exercere no

tariatus officiũ ciuilit ⁊ ſocialit᷑ viuen⸗/

tium in mudo. Pꝛeterea ſcribit Gal. u .
mundane coactione. Eſttñ ſub legis di

v. Si ſpũ ducimini nõ eſtis ſub lege:ſj no
tarius factus religioſus ductus eſt ſpin⸗

tu dei:ergo abſolutus eſt a notariatꝰ of

ficio:qð eſt officiũ legis huane. ¶C Pꝛe-
terea ad officium notariatus requirit᷑ q
homo ſit liber ⁊ babeat dñium ſui actus
ut ſuperiꝰ dictũ eſt:ſed notarius factꝰ re

ligioſus nõ bʒ ꝓpꝛium velle: nec ꝓpꝛium

nolle: nõ pot erit tale officiũ exercere.

An ↄtrarium e gei

teſtis ⁊ eius teſtimoniũ recipit᷑: ergo eo

dem mõ poterit conficere inſttẽᷣm in quo
conſcribunt᷑ teſtes:qð ꝑtinet ad notaria
ndeo tus officium.
dicendum: œꝙ notariꝰfa⸗

ctus religioſus nõ amittit ptãtem confi

ciendi inſtrumenta: ſicut ſacerdos nũ
amittit ptàtem ſacerdotij poſtqᷓ; factꝰe
ſacerdos:qꝛ ſi diſpenſaret᷑ cum eo ꝑ illuʒ

qui põt facere de religioſo ſecularẽ nõ oʒ
chiterum fieret notarius. amittit eꝑ in-
troitum religionis executionis officium

in actibus ⁊ contractibus ciuilis vite:qꝛ
non remanet in mũdo ⁊ ſub dñio mũda/
ne ptãtis ut actus fecularis vite exercere

M .

cogat: nõ tũ ex toto pdit executõe talis
offici in negocis ſpũalibus. vnde puto

ꝙ de licentia ſui ſuperioꝛis:⁊ ad manda
tum ſpu alis iudicis.⁊ in negoci 8 eccle
ſiaſticis põt notarius factus religioſus
exercere notariatus officiũ.

4 151 6 ergo eſt dicedũ: q-
Ad Pamn dupler eſt nceg

¶AUna naturalis que eſt moꝛs ſimplici

ter:vnde per ipſaz bo totalit abſoluit b
actibus viuentium. ¶ Alia ſpualis que
eſt moꝛs ſm quid:vnde ꝑ eã hbomo nõ ab
ſoluitur ab oibus actibus viuentiũ: ſʒ ſo

lum ab actibus repugnautibus ſpiritua

li vite. NMon enim abſoluit᷑ religioſus ab

actibus diuinoꝝ pᷣceptoꝝ ⁊ ab obediẽtia
eccleſie platoꝝ:ſed ſolũ ab actibꝰ ſeculari
um negocioꝝ:⁊ ab obedientia tpaliũ do/
minoꝝ. Ad 2 d. ꝙ qui ſpũ ducit
non eſt ſub legis ſeruitute: uel ſub legis

uine ⁊ canonice obligatione: vnde ad pᷣ-

ceptum eccleſiaſtici plati in foꝛo ecclei’sa

—

ſtici iudicij põt ⁊ tenet᷑ recepte ptãtis of
ficium exercere. Ad 3 dicitur: ꝙ io
regrit᷑ velle ⁊ pᷣceptũ ſuꝑioꝛis ad exeque

duũ pᷣdem officiũ:gꝗa ipᷣe ꝓpꝛiũ velle nõ bz

ci nõ poſſint exercere notariatꝰ of

ficium. Clerici eni non pñt exercere ſine

tranſgreſſione mãdati quod eis interdi/
citur ⁊ ꝓbibet᷑ per eccleſiaʒ. Sed ſcribit᷑
extra ne cle. uel mo.ſe nego.ſemiſ. Cle
ricis in ſacris oꝛdinibus conſtitutus ta-
bellionatus officiũ int erditas per ſub⸗
tractionẽ eoꝝ beneficioꝝ. Pꝛeterea
clerici aſſumpti ſunt ad militia xp̃i: ſed
nemo militans deo implicat ſe negocus
ſecularibus: ut ſcribit᷑.i.Chi.iiij. Mõ er

go pñt tabellionatꝰ officiũ exercere: q8

eſt ſeculare negociũ. Pꝛeterea nota⸗
ria tus officiũ oꝛdinatur ad lucrũ temꝑo
rale:ſicut iudiciũ aduocati ⁊ ꝓcuratoꝛis
ſed ſcribitur extra in decretali ſupꝛa alle
gata:Sacerdotibus clericis tuis denun

acm ſic ꝓpcedit: Aide
SM ſextũᷣ tiffenii cleri /

Stals
gepeto
mande
tecle
lgos

cilig
imens⸗

ſingi.

ſluitth
glisgoe
o nöb
tiißſ
ſpini
ous
beſiti⸗
Naalert
Nlüdo,

hüa

ib kes

lese

ſeasy⸗
occlti
Ptiißef
ur
dage
Altüt
e.

ge
Ne

Nereſfe

1

tten
n.C

bte
.

cies publice ne miniſtri laicoꝛum fiant
nee in reb eoꝝ venratoecs cxiſtaut.
1eſt: quis conſue
In C0 trarin tudo per eccleſi
am appꝛobata ꝓ lege tenẽda ẽ ʒ Augl.

ſed in quibuſdã ciuita tibus clerici ⁊ ſa-
cerdotes exercent notariatꝰ? officiũ.

Kiſid 0 dicendum: ꝙ ſicut ſcri⸗

bitur. xcvi. di.c. cum ad
verum. homo chꝛiſtꝰ ieſus mediatoꝛ dei

2 bominum actibus pꝛopꝛus ⁊ dignita

tibus diſtinctis pꝛopꝛia officia vtriuſq;

poteſtatis ſecularis ⁊ ſpiritualis diuiſit.

In ſecularibus ergo negocijs planum ẽ

ꝙ clerici tabelliona tus officium exerce

re non debent:nec epiſcopi diſſimulãtes
in eoꝛum dioceſibus ut eoꝛum clerici ex-
erceant notariatus officium in negocijs
⁊ contractibus ſecularibus:pꝛopter te⸗/

nuita tem beneficioꝝ a peccato excuſari

bolr cin ipſi contra cõmuneʒ pꝛobi/
itionem ſedis apoſtolice diſpenſare ne/
queant. In eccleſiaſticis tamen negocijs
⁊ in ſoꝛo eccleſiaſtico puto ꝙ clerici no/
tariatus officium poſſunt exercere:⁊ ißi
epiſcopi ad tale officium exercendũ poſ-/
ſunt eos inſtituere:ut ſicut iudices ſecu/
lares in actibus ⁊ contractibus ſecula⸗/
ribꝰ hñt notarios ſeculares: ſic iudices
ſpuales in negocijs ⁊ contractibus ſpi
ritualibꝰ dlericos ⁊ nõ ſecłares admittãt
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendum:
i illa decre. in ſerit
ſub illa rubꝛica:ne mo.uel cle.im miſ.ſe
nego.ſecu. vnde ꝓbibitio illa videtur ſe
extend ere ut ſolum in negocijs ſeculari-

bus clerici tabellionatus officium exer

cere non debeant. in eccleſiaſticis v?ᷣo eo
ipſo ꝙ non pꝛobibetur videtur eſſe cõceſ
bm. 2d 2e dd. ſicut glo. dicit ſuꝑ
illo verbo negocia ſecularia ſunt cũ ani-

mus occupatur cura colligende pecunie

ſine laboꝛe coꝛpoꝛis:ut negociatoꝛes uł
mercatoꝛes faciũt:qbus negocijs occu⸗
pari ex toto clericis interdicit: iuſta tñ ⁊
ec cleſiaſtica negocia ꝓpt᷑ diuerſas neceſ

ſitateg tractare nõ intdicit᷑ clericis:quia
legimus ſanctos aplos negociatos fuiſ
ſe.⁊ in regula beati benedicti p̃ᷣcipit᷑ ꝓui
deri:perquoꝛũ manus negocia monaſte
rij ꝓcurant᷑:ſicut in decre.ſupꝛa inducta
inducitur. C Ad 3“ dri ꝙ illa pbibitio
ꝓcuratoꝛis fit clericis vt ꝓcuratiões vil
larũ aut iuriſditiões ſeculares ſub alig-
bus pncipibus uel ſecularibꝰviris nulla
tenꝰaſſumere ⁊ exercere debeant:qꝛ indi
gnum eſtillis ab eccleſijs ſubueniri ꝑ ̊s
ↄſtat in eccleſig ſcandalũ generari.
QAueſtio.Cti.quõ ſtatꝰ perfectio re/
pꝛeſentatur in aduocatis.

& conſderãdũ
Lterius E. quõ ſtatus
perfectio repñtat᷑ in aduoca/
tis. Circa qð querunt᷑ ſeptem

¶Pemo vtrũ clerici abſq; pctõ aduo

cationis officin poſſint exercere. C Se
cũdo vtrũ oẽs laici indifferent᷑ ad ofrici
um aduocatõis ſine pctõ poſſũt admitti
Tertio vtrum aduocati teneant ex
pꝛecepto dei negare patrocinium in cau
ſa iniuſta. ¶.Quarto vtrum aduocati
ſine peccato ↄtra aduerſariũ poſſint vti
iſidis ⁊2 fallacijs. ¶CQuito vt ꝑaduoca
ti teneant᷑ ad reſtitutionem recepti ſti-
pendij ſi ex eoꝛum negligentia ꝑdatur cã
quam aſſumunt. ¶ Sexto vtrum aduo
cati accipientes ſalariuʒ vltra quantita
tem in iure taxatam teneantur ad reſti/
tutionem. ¶ꝘρSeptimo vtrum aduoca/
ti ſine pecc ato poſſint pactum facere cũ
litigatoꝛe de media uel quarta poꝛtio/
D Pꝛimũ ue litis.
PX ergo ſic ꝓcedit
Vider᷑ enĩ clerici abſq; pctõ nõ
poſſnit aduocatõis officiũ exercere.Si
enim clerici poſſent eſſe aduocati vbiq;
et in qualibet cauſa poſſent aduocare:
ſed ſcribitur ettra de poſtula. Clericus
qui contra eccleſiaʒ a qua beneficiuʒ ob
tinet pꝛo extraneis aduocatus vł pꝛocu
ratoꝛ eſſe pꝛeſumit ranqᷓ; ingratꝰ debet

eiuſdem eccleſie beneficio expoliari-

op 6⁶

e. g

Cpꝛeteres aduocatio nõ poteſt fieri ſ
ne litigatiõe.ſed ſcribit.n. Tbi.ij.qꝛ ſer/
ui dei nõ debẽt litigare: ſy manſueti eſſe
ad omnes. Clericis ergo ꝗad dei ſerui-

tium aſſumũtur iterdictũ eſt aduocare.

¶ Pꝛeterea: ſcribit extra de Poſtu. Cle
rici? fubdiaconiꝛ ſupꝛa ĩoꝛdibus quoqʒ
minoꝛibus ſi ſtipẽdijs ecclłaſticis ſuſtẽtẽ
tur coꝛam ſeculari iudice vqhucgti ſeri
RAnc; rimjᷓ ⸗nõ pᷣſumãt.
J n cotrarin eſt:qꝛ aduoca/

9

re pꝛo iuſticia ẽ opꝰpietatis de quo ope/

re beatus Job ſe comendabat cum dice
bat Job.xxix.pater eram paupeꝝ ⁊ cau
ſam quam neſciebã diligentiſſime iueſti/
gaba:conterebam molas iniꝗ ⁊ dedenti
bus illiꝰ aufereb am pꝛedã:tale aũt opꝰ
exercere maxime conuenit clericis.
RE dicẽdũ ꝙ clericoꝰ aduo
catõis officiũ ſine pecca
to poſſe exercere dupłr poteſt intelligi.
Pꝛimo ꝙ ſint aduocati coꝛã iudice ſe

culari: ⁊ ſic planum ẽ eis vniuerſa łr iter

dictũ eſſe:vt patet ex decre.ſuperius in/
ducta:niñ pꝛo pᷣam cauſam vel eoꝝ eccle
ſie pꝛoſequant᷑ aut tale officiũ aſſumant
pꝛo miſerabilibus ꝑſonis que pʒoꝑꝛias
cauſas ad miſtrare nõ poſſunt. ¶ Secũ
do ꝙ fiant aduocati coꝛam iudice eccła
ſtico. Et ſic puto ꝙ poſſint buiuſmõi of/
ficium ſine peccato exercere quatuoꝛ cõ

ditõibus dutaxat ſeruatis. ¶ Pꝛimo

diuinũ officium cui deſeruiũt per talem
aduocationem inullo ipediat᷑. ¶ Secũ
do ꝙ talis aduocatio ſine lite ⁊ clamoꝛe
2 ſine nimio ardoꝛe tꝑalis lucri exercea
tur. C Tertio ꝙ nullum negocium ſecu
lare ĩ tali aduocatiõe aſſumat. ¶ Quar
to ꝙ de licentia ſuꝑerioꝛis tale officium
2 IUerxequatur.
Ad Peum U ergo eſt dicendũ q;
ſicut aduocatus fiſci contra fiſcuʒ aduo

care non debet ſic beneſiciatus ĩ aliqua

eceleſia ſiue laicus ſit ſiue clericus bene
ficio illius eccleſieę expoliari poteſt ſi con
tra illam depꝛebenſus fuerit aduocare.

Si quis autem beneficiuʒ habeat ĩ dua

bus eccleſus:dicunt alig ꝙ pꝛo illa eccle
ſia aduocare tenetur ĩ qua babet benefi

cium cuʒ aliqua dignitate. Sed verius
eſt dicere ꝙ pꝛo illa tenetur aduocare q̃ᷓ
babet iuſticie equitatem. MNec puto ꝙ aſ
ſumens aduocationem capituli contra

epiſcopum:vel epᷣi contra capituluʒ:vel

vnius eanonici contra aliuʒ: deberet ex
boc beneticio illius eccleſie expoliari:ꝗa
cum omnes iſti ſint de vno coꝛpoꝛe vnꝰ⸗

non debet reputari extraneꝰ reſpectu al

terius maxime cus agitatur caufa de iu
re epiſcopi vt epiſcopus eſt:⁊ canonico
rum vt canonici ſunt. Secus autem eẽt
ſi agitaretur cauſa de bõis bereditarijs.
¶Agd ⁊ “ eſt dicendum ꝙ clamoꝛ ⁊ liti

gatio non eſt de ratione aduocatõis:im

mo vt dicit Iſidoꝛus in libꝛo de ſummo

bono:verboſi ⁊ clamoſi aduocativt ſapi

entes videanturnon diſcutiunt cauſas
ſed aſſerunt ⁊ ſic conturbant iudicij oꝛdi
nem. C Ad 3 dicenduzʒ ꝙ decre. illa
exponit ſeipſam:pꝛobibet enim clericis
ne coꝛam iudice ſeculari ĩ negocijs ſecu⸗
laribus aduocare pꝛeſumant. Eo ergo

ipſo ꝙ eis non pꝛobibetur aduocare co

ram iudice eccleſiaſtico ⁊ i cauſis eccle-
ſiaſticis ĩtelligitur eis eſſe conceſſum.

ſur Äâ ſic pzꝛocedit᷑.
D ſlecũdi aher enin
q omnes laici ĩdifferenter abſq;
peccato ad aduocationis officiũ ad mit

ti poſſunt. Dicit eniꝰ Aplłs.i.Cborj.vi.
Secularia iudicia ſi habueritis contem

ptibiles qui ſunt iĩ eccleſia illos conſtitui
te ad iudicandum:⁊ appellat cõtempti⸗
biles homin es qui ſunt in eccleſia mino
ris meriti:⁊ nullis magnoꝛum donoꝛuʒ
virtutibus pollent: vt Gꝛegꝰ exponit:er
go omnes laici ĩdifferẽter cuiuſcũq; me
riti ⁊ conditõis exiſtant aſſumi poſſunt
ad aduocandũ ⁊ iudicanduʒ in negocijs
ſecularibꝰ. ¶ Pꝛeterea perſona que nõ
repellitur a iudicio:mon eſt repellãda ab
aduocatiõe qꝛ maius eſt iudicare q; ad/

— h ——— —— — ——

—

uocare ſed i veteriteſtamento mulieres

quãdoq; conſtitute ſũt ad igadicandu: vt
patet.iij. Re.de Jecabel: ergo nõ debẽt
repelli ab aduocatione. ¶ Pꝛeterea:oĩ
bus concedit᷑ poſſe aduocare pꝛo ſeipſis
ergo eode modo pꝛo alus:cũ homo tene
atur diligere pꝛoximũ ſicut ſeipſum.

1 eſt qð ſcribit.iij.
An cõtrari aeirii u
* dicendũ:qꝙ aduocati q;-
Rnd c0 tum ũd bas gnq; debẽt
babere vt verũ ⁊ iuſtũ patrociniũ pꝛeſta

repoſſint icauſa quam defendẽdaʒ aſſu-
mut. Pꝛimo nan q; ẽ neceſſariũ vt in

tellectu babeãt ſciam:⁊ ſic pueri:ſtulti:⁊

furioſi:repellunt᷑ ab aduocatione:qꝛ con
ſtat eos cognitione carere. Secundo
vt ĩ affectu haheant ↄſtantiã ⁊ ſic mulie
res ſicut nõ admittunt᷑ ad pᷣdicandũ ſic

nec debẽt admitti ad aduocãdũ: magis

eni ex iſaꝝ collogo habẽt ꝓuocare ad lu
xuriã qᷓ; ad iuſticiã. Tertio ĩ allegatõ
ne eloquen tiã:⁊ ſic ſurdi ⁊ muti arcẽtur
ab aduocatiõe. C Quarto in rñſiõe cle
mnẽtiã:⁊ ſic pᷣcio pugnãtes cũ beſtijs:vel
ifames ſeu crimioſi ab aduocatõe repel
lunt᷑qꝛ ꝗ ſibiipſis crud eles ſunt:alijs cle
mentes eſſe non poſſũt. ¶ Quito in exe
cutiõe llberã licentiã ⁊ ſic ſerui qui nõ ha
bent dñium ſui actꝰ ad aduocationẽ nõ
ad mittunt᷑.Mã ppter ſciaʒ aduocati nõ

decipiunt᷑ ꝓpt᷑ ↄſtãtiã nõ ꝑuertunt᷑ ꝓpt

eloquẽtiã ñ ↄfudunt᷑: ꝓpt᷑ clemẽtiã ñ ira
ſcunt᷑ ⁊ ꝓptliberaʒ licẽtiã n3 alieur.
ergo eſt diceduz ꝙ
Ad P Ammnetpribi les ibi apo
ſtolus appellat coĩter oes ſeculares reſ-
pectu clericoꝛũ ⁊ religioſoꝛũ qui ſũt ma
ioꝛis meriti:⁊ maioꝛibꝰ officijs obligati
qᷓ; ſeculares:vnde ex hac de cauſa arcent᷑
ipſi ab aduocatõis officio coꝛam iudice
ſeculari ⁊ i negocijs ſecularibꝰ iter ipᷣos

tñ ſeculares aliꝗ ſic ſunt cõtẽptibiles: vł

ex ipotẽtia:vłex ignoꝛãtia:ſeu ex ꝑpetra
ta malicia:ꝙ eis ꝑ iura officiũ aduoca/
tõis ẽ ĩterdictũͥ. Ad 2ꝛ“c dð.qꝙ in ve

M =ð l ðẽð W ”M l õð

teri tęſtamẽto ex cũ potuit eſſe ꝑmiſſũvt
ſemĩè iudicarẽt illũ effemiatũ ppłm:nũc
aüt ꝓhibent᷑ docere ⁊ iudicare ꝑ ſe ̊ non
ꝑ alios.Si.n.ſunt regine:duciſſe:vel co
mitiſſe ꝑ alios iudicare ⁊ aduocare pñt.
CAd qꝭ“ eſt dð. ꝙ ma ioꝛ iminet neceſ

iſtas hoĩpatrocinari cauſe ſue q; cauſis

alioꝝ:cũ alij poſſint ſibi aliter ſubuenire
vnde nõ ſic arce᷑ homo aduocarei cau⸗/
ſa pꝛopꝛia ſicut in cauſa alieaan.
D terti Nſc ꝓcedit. Side
Ee Eitur eni ꝙ aduo
cati ex pꝛecepto dei non teneatur
patrociniũ negare ĩ cauſa iniuſta. JIgno
rantia euim excuſat a peccato:iuxta illꝰ
i. Thi.i. Miſericoꝛdia cõſecutꝰ:qꝛ igno⸗
rans feci. Sed cauſam iuſtã aduocatus
certitudinaliter ſcire nõ poteſtcũ hbuma
ne iuſſicie ad examẽ diuine iuſticie dedu
cte pannꝰ mẽſtruate appellat᷑ Eſa.xliiij
CPꝛeteres:aduocat᷑ꝰ in nullo ca ſu te/
net᷑ fauere parti cõtrarie cuiꝰ cauſaʒ de
fendedã recipit immo tenet᷑ ſecreta oĩa
ſibi celare:ſed ſi aduocatꝰ deſereret cãm
ſuſceptam cognito ꝙ eſſet miuſta iã ipſo
facto fauoꝛe tribueret aduerſario. ¶ R.
aduocatio ẽ qdam diſputatio: ſed nõ eſt

peccatũ i diſoutatiõe adducere rões pꝛo

7 veritatẽ quã ꝗs nouit:g eodẽ mõ in
aduocatiõe adducẽ rõnes ꝓ ⁊ ↄtra veri
tatẽ quã ꝗs nouit ſine pecccato fieri põt
In cõtrariũ as enbim
Bi eeeimn kn Pꝛouer. xvu. ꝗ
iuſtificat impiũ:⁊ qui condemnat iuſtuʒ
abhominabilis eſt vterq; apud deũ.

P 1VeI 3 8 d0
Ki ideo dicẽduũ qꝙ pᷣſtare patro/

Vciniũ in cã iniuſta põt cõ
tiugere ex cũ triplici aggrauante pctm.
Pꝛimo ex cupiditat auaricia. Mul
ti eniʒ ſolũ ꝙ poſſint lucꝝ hr̃e dicũt ma
lũ bonũ:⁊ iniuſtũ iuſtũ:ponẽtes luceʒ te
nebꝛis: ⁊ tenebꝛas lucẽ de ꝗbꝰ ſcribitur
Eſa.iiij.ve ꝗ iuſtifica tis im piũ ꝓ mune

rib.⁊ iuſticiã iuſti aufertis ab eo. ¶ ¶ 2.

ex certa ſcia Multi. n. ſciũt cãm eẽ iniu
ſtã ꝓqꝗᷓ aduocãt:ſʒ vł ex carnali affectiõe

vel examicitie copulatiõe ſciẽter in tali

cauſa iniuſta patrociniũ pᷣſtant qui iuſte
irã dñi merent᷑:iuxta illo.ij.Paralip.xix
Jinpio pᷣbes aurxiliũ⁊ his q oderuũt dũm

amicitia iũgeris:⁊ iccirco irã dñi mere

baris. ¶C Tertio ex quadã inani gloꝛia

2Multi eni cupiẽtes videri giti in iure et

famoſi haberi in pplo iiuſtã cãm defẽdẽ
dam aſſumũt ⁊ cupiẽtes videri baberi i

tellectu iuris ſciam nõ curãt in detrimẽ

tũ alterius ꝑdere ĩvolũtate iuſticiã.His
ergo tribꝰ modis puto ꝙ aduocati pᷣſtã
tes patrociniũ in cã ĩiuſta ad reſtitutoeʒ
tenent᷑ totius dãni quod cõtra iuſticiam
ꝗltera pars icurrit per eoꝝ auxiliuʒ. Si
vo huiuſmõi patrociniũ pᷣſtant ex igno⸗
rãtia excuſari poſſũt:eo modo quo igno
rãtia excuſari habet a toto vel a parce.
Ad imũ ergo eſt dicendũ
Pe gagduocati nõ tenen
tur ſcire cãm eſſe iuſtã hᷣm diuine legis ſẽ
tentiã ſed ſolũ pᷣm humane legis iuſticiã
Planũ eſt enĩ ꝙ multa lex punit ⁊ ipuni
tꝗ relinqt que ꝑ diuinã legẽ iudicabunt᷑
bm Augl.tenent᷑ ergo ſcire cãm eẽ iuſtã
vel iniuſtã pᷣm bumana lege ⁊ ſᷣm ꝙ agi
tat᷑ in humano iudicio coꝛã tꝑali iudice.
Ad 2 dicendũ: ꝙ aduocati ſi poſt

q; ſuſcipiũt cauſam cognoſcãt cauſaʒ in

iuſtã debent inducere illũ cuiꝰ cãm agut
ad cedẽdum in lite ⁊ ad cõponẽedũ cum

aduerſorio ſine ipſiꝰ dãno: vel tenentur

ipᷣazʒ deſerere:nec ex boc pᷣſtant parti cõ
trarie fauoꝛem:quia multis modis cau
ſa exiſtente tuſta aduocati pñt officiũ ad
uocatõis admittere. C Ad tertiũ dici⸗
tur: ꝙ in diſputa tiõe adducutur ratões
pꝛo ⁊ cõtra veritatem vt ex ſolutiõe du
bitatoꝛum magis veritas eluceſcat. Sʒ

in aduocatione adducuntur obiectiões

pꝛo ⁊ contra vt cauſa determinetur pꝛo

altera parte:ideo ſi ex obiectionibus ad

ductis cauſa iniuſta determinatunꝓ vno
ledit iuſta ꝑs oppoſita:vñ n ẽ ſile

quartu lerren⸗

ꝙ aduocati abſq; peccato poſſint vtiinn
ſidis ⁊ fallacijs cotra aduerſariũ. Quid

enim ſancti patres fecerunt dei auctoꝛi
tate ſine peccata obſeruari poteſt. Sed
ſcribitur Joſue. viij. ponite inſidias poſt
ciuitatem vobiſq; fugientibus ⁊ illis ꝑ/
ſequentibus con éis de iſidijs 2 va
ſtabitis ciuitateʒ. ¶C.Pꝛeterea defende
re cauſam iuſtam ſemper eſt licitů. Sed

contingit quãdoq; aduerſariũ ad impu
gnandam cauſam iuſtaʒ falſos teſtes in

troducere: ergo ad defendẽdam cauſaʒ
iuſtam videtur licitum eſſe ꝙ falſi teſtes

itroduci poſſint. ¶ Pꝛeterea:ſimulatio

vt Hieroꝰ dicit:⁊ penitur.xxij.q.ij.quã-
doq; eſtvtilis ⁊ tempꝑoꝛe ⁊ loco aſſumẽ
da: ergo iĩ cauſa iuſta ſine peccato aduo⸗

cati poſſunt inſidias ⁊ fallacias diſſimu

lare vt in cauſa non ſuccumbant.

—

1 eſtquod dicit
Inco n trarin Augꝰ⸗ in libꝛo
de honeſtate clericoꝛũ:vbi dicit q calli⸗
di argum en tatoꝛes:et iuriſperiti falla⸗

ces:dum cupiunt pꝛeugricari controuer
ſias actioneſq; cauſarũ:etiam ipſa iura

traſuertunt? cum volunt competentibꝰ
cohercere iuſſionibus legum ad illuden
dos iudices inconuenientibꝰ exeplis ve
lut ſimiles coniecturas iuris obuciunt.
Ri 1 c0 dicendum: ꝙ ſicut dicit

„ phũs.ij. Ethi. iuſti nõ ſt
qui iuſta faciunt ſed qui iuſte pñt eniʒ in
iuſti iuſta exercere:ſed nõ iuſte. Ad boe
igitur q aduocati ſine peccato eoꝛum of
ficium exequa ntur expedit ꝙ non ſoluʒ
in cauſa iuſta patrocinium pꝛeſtent: im
mo requiritur ꝙ iuſte ⁊ per iuſta media
hoc faciant:pnuta ꝙ nõ pꝛoducũt: falſa ĩ
ſtrum enta:vel falſos ⁊ coꝛꝛuptos teſtes

vel ꝙ inducãt mend acia ⁊ falſas leges:

ſeu indebitas facti pꝛobationes. Tales

enim Augꝰ callidos argumentatoꝛes ?

iuriſperitoꝛes fallaces appeliat.

Rergo eſt dicendum
Ad Paumn q iiuſto coꝛꝑli bel

lo licet iñdijs vti:eo iudex belli illa que

dere:non tamen debet fidem pꝛomiſſaʒ
hoſtibꝰ frangere.ſic aduocatis deſfende-
tibꝰ cauſam iuſtam licitum eſt pꝛudẽeter
occultare illa quibꝰ impediri poſſunt eo

ry pꝛoceſſus:non tamen eſt eis licitũ ali

qua falſitate vti. CAd 2“ eſt dicenduũ
ꝙ teſtes ſemper ad mittunt᷑ iurati. id eo
q;tuncũqʒ in cauſa iuſta introducerẽtur
teſtes falſi periuriũ non euitat᷑: puto ta
men qꝙ ſi cã eſt pecuniaria vt ꝙ pecunia
iniuſte ſubtracta ſit ab aliquo non tenet
quis ad reſtitutionem: ſiper media incõ
uenientia ⁊ per falſam aduocationezʒ cã
vincat᷑: q;uis tam aduocati q; alij cõſcij
pꝛedicte falſitatis aliter ſint puniendi.

Q¶ H Ad 3“ eſt dicendũ ꝙ ſimulatio tem

poꝛe et loco ẽ vtenda non ad nocendum
frauduleter alicui:ſed vel ad aliquod pe

riculũ euitandũ:ſicut dauid ſimulauit ſe

eſſe ſatuum ⁊ furioſum vt euaderet moꝛ
tem vel ad aliquod vtile conſequendum
ad cultũ dei pertinens:ſicut ibeu ſilauit

ſe velle cole baal vt interficeret ſacerdo

tes eiꝰqui pplin dei ad idolatriain indu
cebant:vt patet.iiij.Re.x. . gi
– 11 ic pꝛocedit.
H D qumtu Viget cnim
wvꝓ aduocati non teneant᷑ ad reſti
tutionem recepti ſtipendij ſi ex eoꝛũ ne/

gligentia cauſam qua aſſumũt perdant

Cauſa enim non poteſt vinci ſine leſiõe
alteriꝰ partis. Sed ſcribit᷑ auctoꝛitate
Ambꝛo. xiiij.q.v. Oeniq; ſi non poteſt
alteri ſubueniri niſ alter ledat᷑ commo⸗
qius eſt neutrũ iuuari q; grauari alterũ
Pꝛeterea: aduoca ti non tenent᷑ ſe pe

riculo exponere: ſed qñ q; ſi ipſi nimis a
uide ⁊ ſollicite cãm aflumptaã pꝛocurant

ꝑiculo ꝑſonaꝝ ſe exponũt:cũ in pᷣiudiciũ

alteri partis boc videant᷑ agere. C S.

aliqñ cã iuſta ꝑdit᷑ et malicia iudicis vel

ex falſis teſtibꝰinductis: nõ ergo aduo-
cati tenẽt ad reſtitutiõꝙ recepti ſtipedi

At E:qꝛ qui cãm dã
In C0 traniy ni dat ipᷣm dãnũ

D

facere int endit non tener᷑ hoſtibus pan

dediſſe videt᷑:ſʒ aduocati videt᷑ eẽ cã dã-
ni ex quo cã perdit᷑ ex eoꝛuʒ negligentia.
BRndeo dicendu qꝙ tribꝰ modis
q;tũ ad pns ex negligen

tia aduocatoꝛũ poteſt iuſta cauſa perdi.

¶Pꝛeimo ex eoꝝneſciẽtia. Si.n. dicunt
ſe ſcire iura ꝗbꝰ i cã poſſit patrociniũ p⸗/
ſtari ⁊ neſciũt:vel ſi iciũt nolũt laboꝛare
