eius coꝛꝛectione:młca eni ꝑmittit:? mul

ta ipunita relinquit lex ciuilis q̃ ꝑ diuinã

lege cuiꝰ papa miniſter eſt coꝛꝛigunt᷑: ut

dicit Aug?. Scoda eſt q;tũ ad eius ob
ligationẽ:ad papã naq; ſpectat int᷑oꝛe/

tari quas cõtrouerſias ⁊ ꝗq eccliaſtica ne

gocia vult ligari vel ſolui legibꝰ imꝑato

rũ:⁊ qᷓ nõ.vnx.di,ſcribit᷑ ꝙ legibꝰ impa
toꝝ no in oĩbus eccłiaſticis cõtrouerſjs

vtendu eſt. ¶Zertia eſt q; tu ad eius
cõfirmationẽ: nõ enĩ põt eſſe magis exẽ-
pta lex q; legiſlatoꝛ: vñ ſi examiatio et
cõfirmatio imꝑatoꝛis ſpectat aà papaʒ

opoꝛtet ꝙ iperialiũ leguũ cõfirm atio vel

repꝛobatio ſiliter ad ipſũ ſpectet. ¶4
q́; tũ ad eius declarationẽ ⁊ ſuppletionẽ
ſicut eni ois ſcietia bumanit iuenta eſt
imgfecta ⁊ quedã vmbꝛa reſpectu diuine

ſciẽtie:ſic papa ꝗ eſt armariũ ſacre ſcri/

pture debet imꝑiales leges declarare ?
ſupplere ꝑ noticiã ⁊ ſufficietiã diuine ſci

entie cuius miniſter eſt.

ATH 1M11πO bicitur & xp̃i actio
Ad pꝛaimũ &ααι⁵α

iuſtibet chꝛiſtia ni inſtructio ad cogitädu

ꝙ iße ſit deus iudex iuſtiſſimꝰ:qꝛ actio qᷓ
chꝛiſtus iudicat ex auditu iterioꝛinoſtra
inſtructio eſt ad cognoſcẽdũ ꝙ ipſe nec
falli põt nec fallere: nõ tñ tal eius actio

debet eſſe noſtra iſtructio ad agendũ ut

ſiliter nos debeamꝰ iudicare ſm iterioꝛẽ
conſciẽtia m: cũ poſſimus falli ⁊ fallere-⸗
Ad 2 or ꝙ miniſter tenet᷑ obedire
iudici: ⁊ iudex legi m veritatẽ. DOiſtin⸗/

guit᷑ tũ duplex veritas.vna eſt rei facte.

*

et altera rei fa ciẽde. Contra p m tenet᷑
obedire ſõditꝰ pᷣlato pcipiẽti:⁊ iudex legi
ſed nõ cõtra ſc aʒ. Unde in caſu quo pᷣci
pitur ꝙ inocens occidat᷑ pꝛobatꝰnocens
dicit ꝙ q; uis in hoc obediat cõtra veri⸗
tatẽ rei facte:nõ tñ obedit᷑ ↄtra veritate

III

—

ſen gne

A.
feſſtee⸗
teckrer
gnliſe
iober
ciſeet
ſtminic
ſoinbe

lus dede
nitßͤ⸗
debete⸗
cſtoibn
lernat
ſoil⸗
noſn
ert
dar
ſed i
Zi
pi
H.

geloost
nnsſet⸗
Alielin
Nhet tit
Ki
fen En⸗
cgtüi
llernn
tlelaiſ
ſtflitſne
lpece⸗
ſornnen

17

lemntnef

uii
pon
Nebafpo

ſcbaten

Medicch
deebe
tenn nte
ak⸗

ll
Poadipd;
cripſun.
gadruplee

gisinlls

ſtößtumad
nientꝛmul
Sqodiuini
muzunt:ut
iadeiusob
ut intpꝛe⸗

cliaſticaſe.

boimpato
egibolinp⸗
truerſis
Has eus
mgse⸗
Armmwde
nnd d
fmnore
hettt C,
zſupplcton
neni
ſoeeudiuin
tüͤſageſen⸗
dedlrare
Eidiinet

rlin
d
hil
und
inniſoftn
ieinde
lansei⸗
Pl Glche,

„ aee

rei faciẽde:eo ꝙ in foꝛo iudicij vbi inqſi-
ta eſt veritas ſic iuentũ eſt. Ad ꝭĩor
ꝙ nulli facit iniuriã qui vtit᷑ iure ꝓpꝛio:
eoiꝑſo ergo ꝙ papa eſt ſupꝛa iperatoꝛẽ:

et ipe eſt miniſter eius opoꝛtet ꝙ lex eiuſ

ſit miniſtra legis eius:vnde ſi vtatur iure
ſuo in hac parte nõ facit iniuriã ſibi.
2 MeEE Eeniq papa n
prpſſit iterpᷣtari ius nature:qꝛ nul⸗
lus debet eẽ in tꝛes legis quã ipᷣe nõ po
nit:ſʒ papa nõ põit legẽ nature:ergo nõ
debet eã iterpᷣtari. C Pꝛet erea:illud qð
eſt oibus notũ nõ ĩidiget iterpᷣtatiõe: ſed
lex nature eſt oibus nota: ſicut dicit glo.
ſuꝑ illo ꝰbo Ro.i.Cum cognouiſſẽt deũ
nõ ſicut deũ gloꝛificauerũt:ergo nõ indi-
get iterpᷣtatioe. S.qð eſt oĩbꝰ cõe nõ
dar᷑ auctas ſuꝑ euʒ magis vni q; alteri:

ſed ius nãle eſt cõe omni natiõi ut dicit

Iſidoꝛꝰ: ergo nõ dat᷑ auctas iterpᷣtandi
ipſũ magis pape qᷓ; alteri.
In cõtrariũ eſt:qꝛ ius nãle ẽ
Ja E dqp in lege ⁊ euã
gelio cõtinet᷑tut ponit᷑.i.di.c.humanũ ge
nus.ſed ad papa ꝑtinet ĩterpᷣtari legẽ et
euãgelia:ut ſupꝛa dictũ eſt:ergo ad ipſuʒ
ptinet naturale ius intpꝛetari.

. ☛

Kñid CO dicendũ ꝙ illud cõuenit

„VEVOiterptari qð cõtingit va-
riari Eſt auteʒ actio buane nature poſt
peccatũ q̃drupłr variata:ut dicit Augꝰ
in li. lxxxiij.qonũ. Nam in pᷣma actione
ante legẽ ſcriptã lex nature in boie ut di
cit fuit ſine pugna:quia ſine cognitiõe di
ſticta peccatoꝝ. Cõcupiſcẽtiã ingt apls
Ro. vij.neſciebã niſi lex diceret:nõ cõcu/
bces Jn ſcða vᷣo actiõe ſub lege ſcripta
ex nature fuit cũ pugna tñ ſine victoꝛia
qꝛ occaſiõe accepta peccatũ ꝑ mãdatuʒ

legis operatũ eſt omnẽ cõcupiſcẽtiã.No

tiſicabat enĩ lex pctã ꝗqbꝰlex nature ĩpu-
gnabat᷑nõ cõferẽdo tñ gram adiutricẽ:
vnde dic ebat᷑ eẽ pugna ſine victoꝛia. In
tertia autẽ actione ſub lege gratie lex na
ture eſt in pugna:tñũ cũ victoꝛia eo ꝙ per

ſexageſimaſeptima

ſacramẽta que ſũt vaſa gratie cõfert᷑ vi

ctoꝛia ꝑ gram adiutricẽ. Sed in quarta
actiõe ut in patria lex nature nõ babebit
pugnã:ſed pacẽ ſẽpiternã.Sicut ergo lex
nature eſt młtiplicit᷑ variata: ſic ꝑ eccle
ſiaſticã diſciplinã cuiꝰ papa eſt miniſter
eſt młtipliciter interpꝛetata.
Adpꝛimũ de ſt vit ena
1 ſicut in regimine ex/
terioꝛi eſt duplex lex neceſſaria. Ana na
turał certificãs de agẽdis in vniuerſali.
Alia poſitiua deſcẽdẽs ad cãs ſpecialeſ
ſic in regimine interioꝛi aĩe ponit᷑ duplex
lex. Ana nalis que certificat de regulis
operãdoꝝ vniuerſalibꝰ.Alia que certifi
cat de caſibꝰ operãdoꝝ ꝑticularibꝰ:q ap
ellat᷑ cõſciẽtia: vtriuſq; aũt legis papa
iterpꝛes eſt:⁊ vtraq; ſubijcit᷑ iudicio ſuo.
qꝗꝛ legẽ nature q;uis nõ ponat in vnluer-
ſali:ptinet tñ ad ipſũ ponere in ꝑticulari
ꝑticulꝗres caſus ex ipſa eliciedo ⁊ ſpãlit᷑
explicãdo.Siliter cõſciẽtia q; uis ipᷣenõ
ponat eã ſimplicit᷑:ponit eã tũ ſᷣm qd:qꝛ
iudicio ſuo gꝗs debet ſtare ſi ſit recta vel
nõ recta. C Ad ⁊“eſt dicendũ ꝙ lex na
ture eſt oibus nota vniuerſalit᷑:ſed talis
noticia modicũ vtilis eſt:qꝛ cuʒ actio ſit
ſuppoſitoꝝ ꝑticulariũ:ſermões vniuerſa
les in ma teria moꝛali modicũ ꝓficiũt ad
agendũ:ut dicit ppbus.i.Etby.C Adʒꝰ
eſt dicẽdũ ꝙ ius nãle qñq; accipit ſine co
gnitiõe:ſine electiõe:⁊ ſine ꝑticulari acti
one vel expꝛeſſiõe: qñq; vᷣo cũ cognitiõe
ſine electiõe:qñ q; aut cũ electiõe ſine tñ
ꝑticulari expꝛeſſioe. Pꝛĩo mõ cõuenit oĩ⸗
bus rebꝰ. Scdo oibus aĩalibꝰ.Tertio oĩ
bus hõibꝰ. Quarto hõibꝰ ſic viuẽtibꝰ et
ſic agẽtibꝰ ſᷣm talia vł talia pᷣcepta:⁊ iſto
mõ ſic pape cõuenit ſupꝛa ius nale aucto

ritate intpꝛetãdi habẽ:qð ñ ↄuenit alijs.

min ti ſic ꝓcedit᷑. vr
Dgquintũ eepapa ſ

tenear dubia ſemꝑ in melioꝛẽ ꝑtẽ
iterpᷣtari:qꝛ magis eſt ſequẽdu iundicium
iterioꝛis coſciẽtie q; exterioꝛis indicijcñi
ilis liget ex legenature: iſtud ne lege:

poſitiua ſi ↄſcia dictat alicui dubia in
terpᷣtanda ee in malã ꝑtẽ:ẽ tale iudiciuʒ
ſequendũ. S. ſuꝑ illo ?bo Apli.i. ad
Cborꝗ.x. Tetatio vos nõ appᷣbẽdat:ni
ſi hũana. dicit Augꝰ ꝙ tẽtationẽ acci
pit Aplus ꝓ dubitatione: ut ſit ſenſus:
ꝙ dubitatio de boĩe dʒ nos appᷣbende-/
re:ſʒ nõ de deo:qꝛ ſicut dubitare de deo
ꝑnicio ſuʒ e:ſic dubitare de boĩe ſalub er
rimũ eſt. C PD. dubit are de fide ꝑiculo/
ſum ẽ: ſi ꝗs & eſt ſuſpectus aliquẽ eſſe du
kisin fide. tutius ẽ tale dubiũ in peioꝛè᷑
Ancee ptẽ intpꝛetari.
In C0 trarin ẽ quod Nie glo.
Ro. xiiij ſuꝑ illo ?ꝰbo:Quinõ mãducat
manducantẽ nõ iudicet. Ambigua inꝗt
dehemus ſp in melioꝛẽ ꝑtem vertere.
Rn C60 doð. ꝙ i interßtatiõe du
A bioꝝ fert iudiclũ:eſt er
go magis tutum iudiciũ dubioꝝ vertere
in melioꝛẽ ꝑtem ſꝑ ꝓpter q̃tuoꝛ. C Pꝛi
mo ꝓpter ipſu iudicatũ:qꝛ ſine ſufficien
ti ca nulli eſt faciẽda iniuria.vbi & nõ ap
parent manifeſta iudicia de malicia ali
cuius: iniuria fit ſibi ſi malũ eẽ iudicet᷑
exquo ſine legitima cã illud qð dubiu eſt
in malũ infpꝛetat. ¶ Scðo ꝓot ipſum
iudicãtẽ:qꝛ babẽs bonã opinionẽ de ali
quo malo boĩe lʒ fallat᷑: nõ tñ mentit᷑:
qꝛz ↄtingentia ꝑticularia ſcire nõ tener᷑:
nec in ficit᷑ in affectu:qꝛ de q̊libet pᷣſumẽ
duũ ẽ bonũ:niſi euident᷑ appareat ↄꝛium.
¶ertio ꝓpt᷑ ipſum iudiciũ:MHã aliud
c& iudicare de re:aliud ẽ iudicare de boiĩe
ꝗqꝛ male iudicare de re ẽ malũ iundicant
H malũ iudicare de boĩe:ẽ malũ ipſiꝰ iu
dicati:cũ ex boc cõdemnat᷑ ſine cã. Cꝗ·
ꝓpt᷑ remediũ ut a iudicio diſtinguit᷑ Dif
ſert eni remediũ a iudicio:aꝛ in remediũ
apponẽdo in dubijs ſꝑ ẽ ſupponẽdũ ⁊ in
terpᷣtandũ qð ẽ deterius.Sʒ i
do dubia ẽ ſꝑ interᷣtandũ ⁊ ſuppon edũ

qðò eſt melius.
Ad Peimu Feſt dð & in foꝛo
interioꝛis ↄſcie agit᷑ cã inter den ⁊ hoĩeʒ
iõ ſꝑ tale iudiciu ẽ ſequendum: ſiue ſit re

5 in iudican

Queſtio 1

ctum ſiue nõ rectũ:dũmõ rectũ eẽ eredat᷑
qꝛ deus mag reſpicit illud qð interius
in boĩe gerit᷑ q; quod exteriꝰ agit᷑: ſed in

foꝛo exterioꝛis iudicij agit cã int᷑ boĩeʒ

7 boĩem: iõ iniuria fit ꝓximo ſi illudꝗð
dubiũ ẽ ſine legitima cã i malũ ĩterpᷣtat᷑
CAd ⁊' eſt do.q; Augꝰ ibi loquit᷑ de
dubitatione finalis termini. e bomie
naãq; ſp ẽ dubitandũ ut ſpes fina ł in eo

non pon at᷑.Ecõtrario diffidentia final

ẽ de deo ꝑnicioſa:ſi ipſe deꝰ nõ pᷣfigatur
finis ꝓptquẽ oĩa alia intendant᷑. Ault
dicere Augꝰ ꝙ tẽtatio bumana ut ait
Aplus:nos dʒ appᷣhẽdere ut dubitatio
de homie:ne in eo ſpes nr̃a ponat᷑ tanq;
in fine ſp nos appᷣbendat:h̊ nõ diuina.
Glo.tñ cõis alit᷑ exponit ꝙ bũana tẽta
tio eſt alit᷑ ſapere qᷓ; res ſe habeat ut cũ
ex aliquibꝰiudicijs bõ de bonitate alicu
ius incipit dubitare.Tuc aũt nõ eẽt bu
mana qñ iã ex illis leuibꝰ ſignis temera
rie certuũ iudiciũ daret.Si.n. nõ ẽ inobiſ
pfectio angeli nõ tñ dʒ in nobis eſſe pᷣſũ

ptio diaboli. C Ad ꝭ ẽ dicendũ ꝙ ſi-

cut dicit Jacobus in canonica ſua: Tu
fidem babes:⁊ ego oꝑa:oñde mibi fidẽ
ſine operibꝰ:⁊ ego ondam tibi ex operi
bus fidẽ meã.Ex quo dicto clare oſten-
dit᷑ ꝙ per opera oſtendit᷑ fides ⁊ infide
litas alicuiꝰ. Vñ ſi manifeſta iudicia ap
parent ꝙꝙ ꝗs ſit dubius in fide:eſt ſtatim
manifeſtandus ut coꝛꝛigat᷑: non ut con
fundat: Juxta illud Jaco.vlti. Si quis
autẽ ex vobis errauerit a veritate ⁊ con
uerterit ꝗs eũ ſcire dʒ qm ꝗ conuerti fe
cerit pctõꝛem ab erroꝛe vie ſue:ſaluabit
aĩam eius a moꝛte.⁊ operit multitudi⸗
nem peccatoꝛum.
¶ Aueſtio.lxviij.de bñficioꝝ collatiõe
4 in 6 conſiderandum
UEeſt de beneficio⸗
rum collatione:Circa qð que
runtur q̃tuoꝛ. C Pꝛimo vtrũ
ſolus papa in plura litate bñ ficioꝝ poſ-
ſit diſpenſare. ¶ 2 vtrum ſine auctoꝛi
tate pape ep̃s poſſit plura ben eſficia vni

iin
güardis
enlre
ſepepeke
“

p
atrebe
dipenlare
1iiacu.4
tollifiri
Dis aute
fücktut
cjs ſern
ſciavni
Popord
Pralt
lecnen
tiͦe e
Etbi⸗
Shtite
nlen
iubee

ſhire
acleſeſe⸗
denſatoꝛe
Ecötray
nlanfe
lerſo
luhen
ninisr eg
Nrbeto
miminh
ſnnpon
n

nci

(beni

hntudine
ſpuns

Kic⸗

Nti cctt
ac interis
agfk ſetin
ifcämt bois
moſ illnde
nalüſteröta.
bi ſoquif de
n be boni
6 final in e⸗
fuentifink
rößfignn
mmant Muti
bumoru eN
nen nunn
iinnting
nhnidan
tebmdn
ſebehannd
bonitgetia
caittotit
ignsteng
in vöcieht
nobiscſehi
endig
mnaſu I
hilenbiſt

mnthien
icocet
i ſs
ictuicic⸗
,decthin

nntn
1gonant
ſeheflucl
tnund

Ar.
cõferre. C 3 vtrũ moꝛtuo papa colle.
giu cardialiũ poſſit eccłiaſtica bñficia
diſpenſare. ¶ ¶vtrum cuʒ di ſpenſatio

ne pape licitu ſit plura bñ ficia retin ere

D pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑:. Ui
— † detur eniz ꝙꝙ
pvrspa non poſſit diſpẽſare in plu
ralitate beneficioꝝ. Papa eniʒ non põt
diſpenſare in eo quod eſtſimplicit᷑ malũ
⁊ iniuſtũ. Eſt aũt ſimplicit᷑ malum quo
tollit finis ad quẽ res oꝛdinata eſt. Fi/
nis auteʒ. ad quẽ oꝛdinat᷑ gra beneficio
rũ eſt ut diuerñ miniſtri in diuerſis offi/⸗
cijs ſeruiãt eccleſe:qui tollit᷑ ſi plura bñ
ficia vni conferant᷑. ¶ Pꝛeterea papa
nõ põt diſpenſare cõtra ius naturale:ſ
pluralitas bñficioꝝ eſt ↄtra ius natura
le:qꝛ eſt õ iuſticiã diſtributiu qᷓ in ꝓpoꝛ
tiõe arithmetica ↄſiſtit ut pʒ ꝑ phᷣm.v.
Ethi. At vnicuiq; det᷑ non ᷣm eq̃lem
qᷓntitatem. ſed pm ꝓpoꝛtionem ut ꝓ ma
iori ſeruitio maius beneficiũ:⁊ ꝓ minoꝛi
minus con feratur. Talis autẽ iuſticia
tollit᷑ ſi plura beneficia conferant᷑ vni.
¶ S. miniſter non põt ↄtra volũtateʒ

dñi rem ſuã diſpenſare:ſed papa eſt mi-

niſter rerũ ecdeſiaſticaꝝ: Juxta illud qð

ſcribit.x.q.ij.c.pᷣcarie. Sic tractare res
ceccleſie ſe arbitret᷑ ut alienarũ rerũ diſ-

penſatoꝛem non ꝓpꝛiaru largitoꝛẽ:ſyhꝰ
eſt cõtra voluntate dñi ꝙ plura bñficia

vni conferant᷑. Dicit eni diſpenſatio q̃ſi

diuerſoꝝpenſatio. ¶CPꝛeterea ſi ꝗs bʒ

plura beneficia cogit᷑ ſubeſſe pluribꝰ do
minis:⁊ eadem hoꝛa pluribus obedire

pꝛelatis:⁊ a pluribus iudicari:⁊ ab vno

oꝛdinari altero inuito.hoc aũt hʒ anne⸗

xam impoſſibilitatẽ: quia impoſſibile ẽ

duob' dñis fuire:ut ſcribit᷑. Math. vij.

—Ancegsg Neſt quod ſcribi
J n cotrarim tur extra de cõ

ceſ. p̃ben. in. c ꝓpoſi nir Orit.n Pa bm
umus

plenitudinem ptãtis de iure po

7 ſupꝛa ius poſſumꝰ diſpeſare.

Ki jd 60 dicendum ꝙ in collatio

ne beneficioꝝ auiquid ẽ

ſexageſimaoctaua

de iure diuino ⁊ nãli.:⁊ aliqꝗd eſt de iure bo
ſitiuo. Oe iure nãqʒ nali ⁊ dinino ẽ ut b⸗
ueficiũ det᷑ ꝓpt᷑ aaminiſtratione officij.
Sic.n.mãdatũ ẽ Nume xviij.ilꝗs auũt
Leui dedi decimas Iſracl in poſſeſſionẽ
pꝛo miniſterio quo ſeruiut mihi in taber
naculo federis: ut nihil aliud poſſideanr
decimaꝝ oblatione cõtenti. Et aplus.i.
Cboꝛ ix.dicit. Sic xpᷣus oꝛdinauit: ut
q euãgeliũ ãnũciãt de euãgelio viuãt.iut᷑
ulð Lu. x. Dignꝰ opcrariꝰ mercede ſu
De iure vero poſitiuo ẽ paucitas velpii
rali tas beneficioꝝ:nõ eni poſſũt talia ca
dere ſub vna reguia:qꝛ conſiderata qũ q;
ecclie ncc̃itate:vel ꝑſone dignitate plura
beneficia cõferẽda ſuùt vni q; alteri. Cuʒ
igit᷑ papa nõ ſolũ poſſit illa ꝗ ſut iuris po
ſitiui:verũ etiã ſupꝛa ipſũ ius diſpẽ ſare:
ut ſupꝛa allegatũ eſt:ideo dicẽdũ eſt ꝙ ſi
cut de iure poſitiuo cõi cuiꝰ papa eſt con
ditoꝛ facta ẽ talis reſtrictio ut niłi liceat
plura bñ ficia habere:ſj qcũq; recipit ali-/
quod beucficiũ cuaram babens animarũ
annexaʒ: ſi pꝛius tale beneficiũ habebat
eſt eoipo iure pꝛiuatuſ:ſicut ſcribit᷑ ectra
de pꝛeben. ⁊ digni.c.de multa. Sic papa
qui eſt ſupꝛa ius poteſt talem reſtricti/
onem relaxare:⁊ in pluralitate benefi/
cioꝛũ vniuerſaliter diſpenſare:conſidera
ta tamen eccleſie vtilitate ⁊ iuſticie equi

tate:aliter ut dicit Bernar. magis dicẽ/

da eſt diſſipatio q; aſpenſario⸗
P ergo eſt dicendum
Ad Primu nõ eſt ibi puatio
finis:põt enim beneficiatꝰad miniſtrare
officiu vel per ſe vel pꝑer alium auctoꝛi/
tate ſuꝑioꝛis Hon eni Pauiꝰ ad miniſtra
bat officiũ pſonalit᷑ ĩ eccłia Philippẽnũ
ſed ꝑ ſuos miniſtros:⁊ tñ reſidẽs ipᷣe pñ/
tialit apud eccleſiã Theſſalonicã bene
ficiũ ꝓcuratiõis a Philippẽſibꝰ recepit:
ut ipſe teſtat᷑ Pbilippᷣ.iij. ¶ Ad ⁊eſt
dicendum ꝙ papa non poteſt diſpenſare
ſupꝛa ius naturale cõmuniter ſumptũ:
ſed bene poteſt diſpen ſare in iure natu⸗
rali quantum ad illa que ex iure naturali

b 4

Ar.

eliciunt᷑ ⁊ explicant᷑nec tollitur iuſticia
diſtributiua in collatiõe bñficioꝝ dumõ
nſta cã fiat:qꝛ ſi vnuʒ bñ ficiu det᷑ vni et
plura dent᷑ alteri ꝓ eodẽ Fuitio: pñt alia
negocia occurrere in ꝗbus ↄſid erata ec

cleſte vtilitate uel ꝑſone dignitate vnus

erei g re ; alius. Adʒ
dr verũ eẽ ꝙ papa eſt rerũ eccliaſticarũ
diſpenſatoꝛ: In diſpenſatione tñ nõ ſo-
lũ requirit fidelitas.ſʒ etiã pꝛudetia.q
cũ ſit recta rõ agibiliũ: fidelit᷑ diſpenſat
papa eccleſiaſtica bñficia cõferẽdo plu-
ra vni q; alteri: ↄſiderata ꝓ loco ⁊ tẽpo
re eccleſie vtilitate uel ꝑſonarũ dignita
te. C Ad 4 dicẽdũ ꝙ Hugo ſic ſoluit
iſtud argumẽtũ.xxi.q.i.dicẽs: ꝙ clericꝰ
põt bẽre plura bñ ficis in pluribus ecde
ſijs tanq; laicꝰ:nõ ſicut clericus: Mã ec-
cleſiaſticũ bñſiciũ laico põt in ſtipendiũ
aſſignari: uel ad tepꝰ: uel vłvſq; ad moꝛ

meret᷑ plura recipere q; alius.

tem: ſ clericꝛeẽ nõ põt niſ vniꝰ eccleſe

in qua põt hẽre voceè. ⁊ a pᷣlato illiꝰ põt
oꝛdinari ⁊ iudicari. Dicendũ ẽ tñ ꝙ ille
cũ quo diſpenſatũ ẽ de pluribꝰ bñficijs ꝑ
papã nõ ẽ ꝑplexus uel ad ĩpoſſibile ↄſiri

ctus: qꝛ talẽ ꝑplexitatez ſuꝑioꝛ tollitut

ipfſe eligat cui voluerit obedire: ⁊ a quo
voluerit oꝛdinari. vñ ſicut papa in pluri
bus eccleſijs iuriſditiõem ſibi cõfert:ita
⁊ pluriũ pᷣlatoꝝ eũ ſubditũ facit.

—

Dſecũdũ hen

inilſne aucte pape epᷣus poſſit plura
bñficia vni cõferre. Scribit eni.lxx.diſ.
c. ſcõꝝ. ꝙ cũ diſpenſatione eßi vnꝰ diuer
ſispoõt peſſe eccleſis. ¶ Pꝛeterea epᷣus
in ſua dioceſi bʒ iuriſditionẽ:ſj̊ ↄferre be
neficia ptãtis iuriſditiõis eſt: collata
epᷣo ptãte iuriſditionis: intelligit᷑ ee col
lata ptãs cõferendi bñ ficia. ¶ Pꝛet ea
cã diſpenſatiõis in pluralitate bñficioꝝ
videt᷑ eẽ ꝑſonarũ dignitas ut qnto aliꝗ
ſũt in ſanctitate ⁊ ſcia dignioꝛes: tanto
ſunt pluribꝰ bñſicus ꝓmouendi ⁊ bono/
randi:ſed tales ꝑſone pñt eẽ in qualibet

dieoceſi: cũ talibꝰ põt eps diſpenſare.

en Pς .iẽ qð ſcribit er
In cõtrariũ dep̃̈ben. ⁊ dig.
„emulta woanigentig. “
Q dð· ꝙ alig dicunt epᷣum
Rn COpone diſpenſare cu aliq

in pluralitate bñficioꝝin eode ep̃atu:ſj

nõ in diuerſis:qꝛ nõ põt eũ facerę ſubdi-
tũ in dioceſ i qua iuriſditionẽ nõ bʒ: vñ
tał eẽt ꝑplexus:qꝛ exquo diſpẽſaret cũ
eo ut plura bñficia poſſz reciꝑe in diuer
ſis epatibꝰ cũ oibꝰ illis teneret obedire:
obliga ret eũ ad ipoſſibile:quã ipoſſibili/
tatem uel ꝑplexitatẽ ſolus papa tollere
põt:ſed hoc nulla rõne fulcit᷑i o⸗ vłr int-
dicit᷑ extra:c.ſupꝛadcõ de młta. ut nullꝰ⸗
plura bñficia tenere valeat abſq; diſpẽ
ſatione ſedis apłice:vñ exceptis caſibꝰ
qꝗ in iure expmunt᷑ puto ꝙ epᷣus inplu-
ralitate bñficioꝝ diſpenſare nõ põt.Po
nunt᷑ aũt ꝗnq; caſus in iure ut pʒ.xxiq.
i. ⁊ extra de elec.c.dudũ. in ꝗbus ꝑmittit᷑
diſpẽſatio in pluribꝰ bñficjs. C Pꝛim⸗
eſt ꝓpter eccleſiarũ tenuitatẽ ut qn neu
tra ꝑ ſe ſufficit ad ſuſtẽt andũ miniſteriu
põt ambabꝰ ꝑfici. C Scðs ẽ ſi vna pẽ/
det et altera. ¶ Tertiꝰc᷑ ꝓpt᷑ raritates⸗
clericoꝝ. ¶ Quartus ẽ ſi eccleſia ãnexa
eſt pᷣbende uel dignitati. CTũc n. in ma⸗
ioꝛi eccleſia põt reſidere ⁊ in ꝑꝛochia ido
neũ miniſtrù tenere.¶ Quintꝰc ſi vnaʒ
bʒ intitulatã ⁊ gliã cnendae.
eoeonm, Bimſ § ẽ do. ꝙ illu
P Am Usgreti logtur
de bñficijs ſimplicibꝰ nõ bñtibus cura
aiarũ: in ꝗabus ↄcedit᷑ epo diſpẽſare. Al
loquit᷑ dẽ pluribꝰ beneficijs ĩ quoꝝ vno
ſit pbeda tus ⁊ in alio intitulatꝰ. ¶Ad
2m eſt dð. ꝙ collatio beneneficioꝝ ẽꝑtã
tis iuriſditiõis deriuate a papa in ipſos
ep̃os:⁊ iõ qᷓnta iuriſditio in iure a papa
expᷣmit᷑:tanta eis conuenit ⁊ non plus.
¶Ad 3 1 dicendũ ꝙ er dep̃bẽ. 2 dig.
c. de multa: ſoluit᷑ iſtud argumentũ: vbi
ſic dicit᷑: Mullus plures dignitates uł ꝑ
ſonatus bẽre pᷣſumat:circa ſublimes tn
2 lratas ꝑſonas qlmaioꝛibꝰſũt bñficijs

onorende

li nel

ianpe

tho
gelit

Gnienspt
lllicu
nhine
ſiabifei
gu gren
tereabene
tüishool
hricttion
ſeaketcbel
Rabenti
Ulmnne
noercbiei
narereor
Pitne
Nrei⸗
cd
an deel
Uturncbe
uſccde
usſeni

Ke

lllag e⸗

hitiacon
föcoſte
luncmord
tche gpe
lebena
ſtoneilte
cr
hekicio
eſen

A ſſſpe

güpbe⸗
Clotoz
ſnaune

1
gſrhffi
deſben dis
gdiantthin
mürecigl⸗
cckezatui⸗

iſcce i⸗

one noͤby pi
diſpeſaret i
rtclgeindiu
ncgei obeift⸗
guipoſſbil/
S
lorteſin⸗
en en
ttbi Mhe
gah
onoint⸗
ſnenop⸗
nrßl
ihthnmn
10n
imminn
Ghiſſud,
i⸗ imunch
. une
Cirphhfe
3 nhuin
uiltmi
Fünmint,
inn il
Geriſogru

itbrs an .

ne
ſhelere⸗
en
lat b
neſcoz h
Nope ſipe
nure ahee
trnanhhe
iejten

=—
—

ghucht

Hitlic

Ar.
bonoꝛande cũ rõ poſtulauerit per ſedes
apłicam poterit diſpenſari M

. utun

Drertü etera du.

tuo papa collegiũ cardinaliũ poſ
ſit eccleſiaſtica beneficia diſpenſare: ꝗa
maioꝛis ptãtis ẽ collegiũ cardinaliũ q;

capitulũ eccleſie catbedralis:ſj capitu/
lum põt moꝛtuo ep̈o diſpenſare eccleſia
ſtica bñficis:o młito foꝛtius poterit col-/
legiũ cardinaliu moꝛtuo papa. Pꝛe⸗
terea beneficia cõferre ẽ ptãtis iuriſdi-
tiõis:ſj collegiũ moꝛtuo papa põt ꝗeꝗd

iuriſditionis ẽ: qꝛ põt excoĩicare ⁊ cõpe-/

ſcere rebelles eccleſie: & ſiłr põt eccleſña/
ſtica beneficia diſpẽſare. ¶ Pꝛeterea ca
pitulum metropolitane eccleſie pot moꝛ

tuo archiepo electos ſuffraganeos ↄfir
mare ⁊ eoꝝ cõfirmationẽ cõmittere:er/

go młto magis põt collegiũ cardinaliũ
de p̃latis mↄfirmatio ꝗd ſedẽ aplicam

ſpectat.
J n cotrariũ erbitur

Eextra de elec. c. vbi maius.lib. vi. Scri
bitur. n. ibi ꝙ cardinales moꝛtuo papa
ꝓuiſiõi ſuceſſoꝛis ſic attentiꝰ vacent q̃te

nus ſe neqq; de alio negocio itromittãt

8 do ꝙ ſcribitur extra ne
RKn EO&τσ.al. inno. Collatio
bñficioꝝ ułſił ꝑtinet ad capitulũ ⁊ epᷣm

uel ad epᷣm ſolũ cũ ↄſilio uel aſſenſu ca/

pituli: uel ad aliquẽ de eccleſia: puta ar⸗

chidiaconũ uel aliũ cũ reqſitiõe epi. Si
pᷣ mõ coiter ſpectat ad capitulũ ⁊ epᷣm:
tunc moꝛtuo epᷣo uel a beneficioꝝ colla⸗
tione ꝑ papã ſuſpẽſo põt capitulũ vacã

tes pᷣbendas cõferre:dato qꝙ epᷣus ĩ col
latione illarũ ligs wrerel. e heat ut pla
i o ſcdo mõ collatio

tus:ſicut ibi dr. Si
beneficioꝝ ſolũ ad epᷣm ſpectat cũ ↄſilio
uel aſſenſu ſui capituli: tũc moꝛtuo epᷣo

uel ſuſpenſo: caplm nõ põt de collatiõe
taliũ pᷣbẽdaꝝ ſe itromittẽ:Sʒ ſi ᷑tio mõ

collatio pᷣbẽdaꝝ ꝑtiet ad aliquẽ de eccle
ſia cum conſilio epi:tuuc ſublato epᷣo de
medio ꝑ moꝛtẽ uel ꝑ remotã diſtantiã

1

ſerageſimaoctaua

nõ ẽ ppter hoc collatio beneficij vacan
tis differenda:qꝛ in petendo uel expectã
do eius cõſiliũ poſiet vacanti beneficio
ꝓiculũ ĩminere. Quia iure ꝑmittit᷑ col-
latio beneficioꝝcapitulo cathedral ec-
cleſie mõ quo dictũ eſt. Collegio vᷣo car

dinaliũ interdicitur.ſicut pʒ etr᷑ de elec.

vbi maiꝰ ꝑiculũ:ergo ↄcludẽdũ ẽ ꝙ col
latio cardinaliũ moꝛtuo papa nõ põt ec
cleſia ſtica beneficig diſpenſasre.

nus niſi vnuʒ ꝑ ſeoꝛdinet᷑ ad aliud. Põt
eni hõ generare boiem ⁊ nõ canẽ. Col⸗
legiũ nãaq; cardinaliũ nõ bʒ ꝑ ſe oꝛdine
ad alia collegia eccłiaꝝ cathedraliũ:qꝛ

Ad wimiſ Leſt do. ꝙ nõ ſem ꝑ
Ad pꝛimũ & de hobr ani

alia collegia tenent᷑ regulari iur̃ ſcripto

et poſito ꝑ papã:ſjillud collegiũ eſt aſſi/

ſtens illi qui ẽ iuris latoꝛ ⁊ poſitoꝛ:vñ hʒ

alia collegia regulare ⁊ nõ ab eis reglari
¶ Ad ꝛ“eſt dicẽdũ ꝙ iuriſditiõis ptãs
tanq; in frõte reſidet in papa ⁊ ab eo tri-
buit ⁊ reſtrigit᷑ in alijs:collegio ergo qñ

imineret periculũ defendẽdi terras eccle

ſie cõcedit᷑ ptãs excoĩcãdi ⁊ cõpeſcẽèdi re
belles: ſ pt ãs eccł iaſtica bñ ficia diſpen
ſandi intdicit᷑. ¶ Ad ʒdicit᷑ ꝙ eccleſia
tanq; mater oĩuʒ fideliũ ꝑ ſua ſtatuta ſꝑ
nitit᷑ aiaꝝ pericuł obuiare qꝛ ergo ꝑ me
tropolitanoꝝ moꝛtẽ poſſent ſuffraganei
eccleſie detrimẽtũ ſuſtinere:ut chꝛiſti gre

ges diu carerẽt paſtoꝛibꝰ:ideo ꝓuide ſta

tutũ eſt ut metropolitana capitula poſ-
ſint canonice electos ↄfirmare:⁊ eoꝝ cõ

ſecrationẽ cõmittere:ut autẽ cardinales

ſede apłica vacãte electiõi apłici attẽtiꝰ

inſiſtãt:oĩs alia negocia eis intdicũtur.

2☛ eniꝙ cũ diſ/
penſatiõe pape nõ ſit licituʒ plura
bñ ficia retinere:qꝛ qð eſt turpis lucri nõ
põt licite retineri:ſj tenere plura bñ ficia
eſt turpis lucri:ut dr̃.xxi.q·i.ergo licite ñ
retinẽtur. S. bigamia bʒy anerxã irre/
gularitatẽ:ſed habes plura beneficia eſt
bigamus: quia babet plures ſnonſas:er

Ar.
go non poteſt ſine peccato ipſa retinere.
T pꝛeterea bñ ficiu iuſteno retinet᷑ niñ
pꝛopt officiũ: ſy bomo nõ põt in pluribꝰ
eccleſijs officiũ exercere:S nõ pòt plura
beneficia iuſte retinere = Aſtqꝛ vbi eẽt
Ann 2 vbi eẽ
ru:eccleſis nõ diſpẽſaret. Diſpẽſat autẽ
in pluralitate beneficioꝝ:abſq; periculo
co. S aie poſſũt retineri.
ReEEOdicendũu ꝙ aliqᷓ ſunt ſim
plicit᷑ bona.Aliqᷓ vᷣo ſimpłr mala.Aliq
vᷣo media.Pluralitas eni bñficioꝝ ñ põt
cõtin eri cũ ſimplr malis:vł cũ ſimplicit
bonis. Nam ſi eẽt de ſimpłr bonis:nulla
paler fieri de ipᷣa ꝓhibitio:nõ enĩ põt ꝓ/
biberi ꝙ ꝗs nõ heat fidem ſpem ⁊ chari
tatẽ:que ſut ſimpłr bona.Pꝛobibet᷑ autẽ
pluralitas bñficioꝝ babentiũ curã: ſicut
ptʒ ex᷑.de pᷣben.c.de multa.nõ põt cõti
neri inter ſimpłr bona:nec põt contineri
inter ſimpłr mala:qꝛ tũc niſa poſſet fieri
in ea diſpẽſatio vel relaxatio. Non eniʒ
ſũt diſpẽſabilia furtũ:adulteriũ:⁊ ſacri-
legiũ:⁊ talia que ſũt ſimpłr mala.Coõti⸗
net᷑ ergo cũ bois medijs ꝗᷓ in caſu aliquo
poſſũt eẽ bona vel mala ᷣm diuerſas cir
cũſtãtias occurrẽtes. Puto ꝙ tenẽ plu
ra bñ̃ficia cũ pape diſpenſatiõe licitũ eſt:
dũmõ ex ꝑte diſpẽſant ⁊ diſpẽſationè re
cipiẽtis ſit vꝛgens neceſſitas:vel cõis ec
cleſie vtilitas. Si vᷣo ex ꝑte dãtis ſit pꝛi
uata carnalitas: ⁊ ex ꝑte recipietis aua
ricie cupiditas:illicitũ eſt tenere:qꝛ tunc
ut Bernar. diẽ magis dicẽda ẽ crudelis
diſſipatio q; diſpẽ ſatio. Aerũ qꝛ ſᷣm apo
ſtolu.i.Cboꝛ.vi. Multa licẽt que nõ ex/
pediũt.iõ q;uis in caſu licitũ eẽ poſſit plu

ra bñficia retinere cũ diſpẽſatiõe:nõ tñ

expedit. Cõtrabit᷑ eni in eccłiaſtico bene
ficio ſpũale vinculũ reſpectu eccleſie cui
hõ tenet᷑ qñ indiget ꝓuid ere:et reſpectu
pꝛelati cui in mãdatis tenet᷑ obedire. In
pluralitate autẽ bñficioꝝ tale vinculum
ſpũale quodãmõ diſſoluit᷑ q;tũ ad eccłie
indigẽetia:qꝛ nõ põt vtriq; eccleſie deſer

Qneſtio

IIII
uire ſimul indigẽti:ſicut ſi ſimul inſtet ele
ctio fiẽda in vtraq;:⁊ q;tũ ad pᷣlati obe/
dientiã:quia nõ pot ſimul vtriq; diuerſa
mãaãdati obedire. Aliud vinculu incurrit᷑
in eccłiaſtico bñficio q;tũ ad beneficiũ tẽ
poꝛale qð recipit:qð quidẽ dat᷑ ad mini⸗
ſtroꝝ ſuſtẽtationẽ:⁊ pauperũ ſubuẽtionẽ
Planũ eſt autẽ ꝙ ex pluralitate benefi-
cioꝝ fit miniſtroꝝ diminutio: qꝛ de bene
ficio duoꝛũ ⁊ qñq; decẽ vnus ſolus ſuſtẽ
tat᷑. Fit ſiliter pauperũ defraudatio:qꝛ
in eccleſia in q̃ pbendatꝰ nõ facit reſidẽ-

tiã:nõ ſubuenit᷑ pauperibꝰ:vñ ꝓpt᷑ młta

pericula ꝗᷓ pluralitas beneficioꝝ hʒ q̊ne/
xa:⁊ ꝓpt᷑ ſcãdalũ qð in ecclia ex hoc ſemi

2*

nat᷑ puto ꝙ q;tũcuũq; in aliq caſu ſit lici-

tũ:nullo tñ mõ eſt expediẽs.

m ñ ergo eſt dicendũ ꝗꝙ;
Ad paimũ cadtgrgina
pluralitas bñ ficioꝝ.qñ ex cupiditate ſu-/
ſcipit᷑ ⁊ puata carnalitate ipendit. In ca
ſibꝰ tñ illis in quibꝰ licet plures eccleſiaſ
habere:puto ꝙ licet habere plures pᷣbẽ-
das ſimplices:vel plura beneficia in plu
ribꝰ eccleſijs: abſq; nota turpis lucri:qꝛ
in oibus illis caſibꝰ rõnabit᷑ expꝛimit᷑ cã
ere pluralitas beneſicioꝝ eſt ꝓmiſſa.
Ad ⁊meſt dicendũ ꝙ nõ ẽ ſpõſus pᷣbe
datus niſi vniꝰ eccleſie tm de iure cõi. Si
vo in alia eccleſia bẽat beneficiũ:dat᷑ ſibi
magis in ſtipẽdiũ ſicut daret᷑ laico. AUñ
Vrbanꝰ papa dicit.lxx.di.c.ſanctoꝝ.qꝙ
licet eᷣo diſponere ut vnus diuerſis eccle
ſijs pᷣeſſe poſſit: canonicꝰ tñ pᷣbẽdariꝰ eẽ
nõ poſſit niſi vniꝰ in qᷓ ↄſcriptꝰ ẽ. Erx diſ
pẽſatiõe tñ pape põt cõſcribi in pluribꝰ:
et ſubditꝰ pluriũ pᷣlatoꝝ fieri:ꝑ quẽ tolli
bigamia ⁊ irregularitas. Ad ⁊ẽ di
cendũ ꝙ illud qð ꝑ miniſtros facimꝰ per
noſipſos facere dicimur. Vñ exq; in aliqᷣ
caſu ꝑ papã diſpẽſat᷑ cũ aliq̊ͥ de pluralita
te bñficioꝝ itelligit᷑ eẽ diſpẽſatũ:ut vbi
ꝑ ſe nõ põt exercere officiu:exerceat per
idoneũ ſuũ miniſtrũ: ⁊ ꝑ boc differt ſpiri
tuale cõiugiũ a coꝛꝑali:qꝛ in ſpũali ꝑ aliũ
debitũ homo põt reddere quod non pot

L ns
horce

.

aunigiot

n
i
ceßcchtope
ſeat Neeret
efeßtope
goistene
Czenc
teneotdien
plis ckete
ſcotuset.
ebenefite
Urbonsca

faptope

Mtusdes
wnerpre
ceuu dice

ſcchoppee
Cnteone
ſecpt
wanin
ſand dd
Periculügn
cornigenao
boꝛas cone
lebenefi
Neereboꝛg
ſetuloten
lutoisbe
honicas

In

nnliſtt⸗
id olatiobe,
lytmggdinent
hMnculi ncuni
iadbencficiit⸗
ledar ad min⸗
periſubniten
falitatebenef⸗
Utio: gede ben
vnus ſolus iit
defrauatg
Dnöftnic⸗
ſoripene
cnefcnr hiſe⸗
Achia o in
alucantla⸗
Ns.
ocktdni
ncnz
er apitntſ⸗
tepenni
purts lt
Nreploresd⸗
dentficuißß⸗
Aumis ln
ſcior ckonne
xr ihalzn
tduethu

dicere hoꝛas canonicas. £ Pꝛel
ſuetudo tenet vim legis:ſj nõ ẽ cõſuetu

in coniugio coꝛpoꝛali-

¶ Queſtio.lxix. de officij admiĩſtratiõe

DNor conſiderandũ
Nuper?cαπhαa
miniſtratione: Circa qð que/
runt᷑ ſeptem. Pꝛimo vtruz

ex pᷣcepto pape quilibet beneficiatus te

neat᷑ dicere boꝛas canõicas. ¶ ¶ 2V vtrũ
ex pᷣcepto pape beneficiatus totiens bo

ras oęs teneat᷑ dicere quot beneficia bʒ
¶ z vtrũ ex pᷣcepto pape beneſficiatus

teneat᷑ dicere boꝛas ſᷣm conſuetudinem

vlis eccleſie:uel illius eccleſie in q̃ͥ bene-
ficiatus eſt. C 4: vtrum ex pᷣcepto pa/
pe ben eficiatus exiſtens in ſacris tenea
tur boꝛas canonicas dicere. : vtrũ

exypcepto pape exiſtens in ſtudio ſit ex-
H Prhs a debito dicendi hoꝛas. C 6.
vtrum ex pꝛecepto pape ois religioſus
teneatur dicere boꝛas. C2 vtrum ex
p̃cepto pape obmittenti boꝛas iniungẽ
dum ſit ꝙ dicat eaſdẽ boꝛas qs dim iſit

J B 6 ſic ꝓcedit᷑: Ni
p̃cepto pape quilibet bñficiatꝰnõ

teneat᷑ dicere hoꝛas canonicas:qꝛ eccle

ſia nõ dʒ diſſimulare illð quod vergit in
periculũ aiarũ: ſʒ eccleña diſſimulat nõ

coꝛꝛigendo tranſgreſſoꝛes ⁊ nõ dicẽtes
boꝛas canonicas:nõ ẽ ergo dicenduʒ &

oẽs beneficiati ex pᷣcepto ꝑꝗpe teneant
Pꝛet ea cõ

do ut oẽs beneficiatiteneant᷑ ad hoꝛas
canonicas:qꝛ multi laici ſunt bñ ficiati
Boꝛae canonicas dicere nõ tenent
DS.parcendũ ẽ młtitudini:ut põt col
ligi.ij. Re. c. xviij.vbi dr̃ q Joab retinu
it pplm ne ꝑſequeret᷑ iſrłvolẽs ꝑcere mł
titudimi.ſj młti bñ ficiati nũq; dicũt ca
nonicas hoꝛas:nõ ſolũ minoꝛes: imopᷣ
lati ⁊ maioꝛes:ut pʒ er de cele.miſ.c.do

lentes:parcẽdũ ẽ gtanti młtitudini.

KSPR 1 eſt qð ſcribit᷑ e
Inco trarin:. cele.miſ. c. ſu⸗
pꝛadcõ: vbi papa dicit in vᷣtute ſcẽ obe/

Ar. ſexageſimanona i

dientie biſtricte p̃ᷣcipimꝰ: ut diuinũ offi
ciũ nocturnũ ꝑit᷑q; diurnũ qntuʒ deꝰ eis
dederit ſtudioſe parit᷑ celebꝛẽt ⁊ deuote.
. ñ deo ** ſicut pᷣcipit Apls
1 i. Choꝛj.vij. Nir vxoꝛi
debitũ tenetur reddere: ⁊ vxoꝛ viro.Pla
num eſt autem ꝙꝙ int᷑ clericũ bñficiatũ
⁊ eccleſiã in qua cõſcriptus eſt ⁊ benefi
ciatꝰ ẽ quoddã ſpũale mr̃imoniũ ↄctuʒ
qꝛ miniſter ẽ xpᷣi:⁊ xpᷣi officiũ gerit ꝗ de/
ſponſauit ⁊ copulauit ſibi ecclenã nõ ba
bentẽ maculã neq; rugã:ut dicit Aplus
ad Epbe.vi.vnde ſicut ab ecclia exigit
debitů bñ ficiũ:ſic eccleſie tenet᷑ reddere
debitü officiũ. Maz pᷣm Hiero.beneficia
ꝓpter officia data ſũt.Si ergo ſine excu
ſatiõe rõnabili clericus beneficiatꝰ non
dicit debitum officiũ: ſed ſcient᷑ dicẽ ne
glgit uel contemnit:puto ꝙ peccat dã/
dabilit᷑ intm ꝙ poſt admonitionẽ cano
nicam ꝓtali culpa excoicari põt: Juxta
illud qð põit canon. xci.di.c.clericꝰ.vbi
dr ꝙ clericus ꝗ ſine coꝛpoꝛis inequalita
te vigilijs deeſt:ſtipendijs puatus exco
municet᷑. Planũ eſt ãt ꝙ ſine culpa moꝛ
tali ꝗs non merert᷑ excoĩcari: ⁊ infra ſub
ditur: Clericiꝗ ad opꝰſem adeſſe ↄtẽpſe
rint ᷣm arbitriũ epi eccliaſticã ſuſcipiat
Ad pꝛim i diſciplinam,.
. geſt dð.qꝙ eccclia
non dʒ ſuſtinere quod vergit in cõe peri
culũ aĩarum ſi illud in iudiciu deducatur
alioquin eccleſia multa per patientiam
tolerat:que ſi deducta eii̊ in iudicio exi
gente iuſticia non toleraret: ſicut ptʒ ex
tra de pꝛeben.⁊ dig.c.eum iam dudum⸗
CAd ⁊ mpr ꝙ conſuetudo non rõnabił
abuſio dicenda eſt: nec tñ eccłia oẽs ab
uſiones de eccleſa põt tollere ꝓpt᷑ diffi
cultatem coꝛreptiõis:vnde extra depꝛe
ben. c. cum non ignoꝛes.in antiqua com
pilatiõe ita ſolet cõtineri: Mirabile ge
rimꝰ ⁊ indignũ ꝙ tu m eccła tua vis in-/
troducere ↄ ſuetudineʒ eccłie gallicane
que cũ vnũ ad plura bñ ficia recipiat Z
ſacroꝝ canonũ iſtituta non appbat ano

Ar.
bis:lʒ nõ poſſit pᷣ młtitudine delinquẽtiũ
emẽdari. Ad zʒvicit᷑ ꝙ multitudini
eſt parcẽdu peniteti:ſed nõ in delicto ꝑ/
manẽti:imo ſicut bonũ q;to coĩus:tãto
diuiniꝰ:ſic peccatũ q;to coius:tãto ẽ ma
gis periculoſũ ⁊ magis coꝛꝛigendu.
ſecũd I ſc ꝓcedit᷑vr
MD CUNEn en er pꝛe-
cepto pape bñficiatꝰtoties hoꝛaſ
canonicas dicere teneat᷑ quot bñficia hʒ
qꝛ ſicut ſe hʒ vnũ bñ ficiũ ad vnũ o fficiũ:
ſic młta bñ ficig ad młta officia:ergo ſic
ex vno beneficio tenet᷑ dicere vnũ offici
um:ſic ex multis beneficijs tenet᷑ multi/
plicare officis. Pꝛetea beneficiatꝰte
netur ꝑſoluere officiũ in illa eccleſia in qᷓ
recipit ben eficiũ:ſʒ recipit in pluribꝰec/
cleſis: in pluribus tenet᷑ hoꝛas cano/
nicas pſoluere. ege 2
gentur dona rõnes etiã creſcũt donoꝛũ

ex multiplicatione beneficioꝝ multi
plicantur oẽs rõnes diuinoꝝobſequioꝝ

——

R 1 PpAe eſt: qꝛ pᷣceptuʒ
In CO0 trarinss Zuiſ t poſ C

ſibili:ſʒ ſi ꝗgs habẽs decẽ beneficia tene

retur decies boꝛas canõicas dicere:eẽt

quedã obligatio ipoſſibilis:nõ põt ergo
cadere pꝛeceptum ſuper boc.
Rnd CE0 ð. ꝙ ſicut ſcribit aucte
REAugl. xi. diſ. Catbolica

AQueſtio

S. vᷣm Gꝛego.cũ au-

II
qʒ tenent᷑ꝙ beneficiatus dicat officiũ
diuinũ traditio eſt vłis eccłie. AUnde ex
pᷣcepto oĩis habẽs beneficiũ tenetur di/
cere officiũ:ſed q; dicat officiũ illiꝰ eccle

ſie uel iſtius:ẽ ex traditione ꝑticulari ta

lis eccleſie. Sicut ẽ ſe hbʒ eiꝰ traditio ſic
tenetur. AUnde ſi traditio eccleſie habet
ꝙ ꝑ ſe depuiat:ꝑ ſe tenetur Si vᷣo ꝑ vica
riũ:p vicariũ tenetur.ideo puto ꝙ bẽns
plura beneficia niſi conſuetudo uel ſtatu

tutũ eccleſiaſticu requirat ut ꝑ ſe deßui-
at:nõ tenetur ꝑ ſe plura officia dicere.

Wiimi 6 ds. ſilr ſe bũt
Ad P umn plura beneſicia ad

plura officia q;tũ ad ꝓpoꝛtionẽ:ſj ñ q;tũ

ad obligationè:quia officiũ dicere obli-

gatur ꝗs ex traditõe vłi:plura vo ex tra

ditione ꝑticulari.vnde pᷣm traditionẽ il

lius ꝑticularis eccłie tenetur:⁊ nõ alit.
¶ Ad ꝛ'e dð. ꝙ beneficiatꝰ tenet᷑ ꝑ-
ſoluere officiuʒ vbi recipit beneficiũ ꝑ ſe
uel ꝑ aliũ: vnde vbi tenetur depuire ꝑ ſe
ten etur per ſe:vbi ꝑ aliũ:tenet᷑ ꝑahum.
Ad z' dr ꝙ cu augetur dona rões
creſcũt donoꝝ intẽſiue:qꝛ cũ maioꝛipm
ptitudine ⁊ maioꝛi conatu tenentur di⸗
uina obſequia exercere:qð ſequẽs dictũ
Gꝛegl.manifeſtat cũ ait:Tanto o buili
oꝛ atq; ad ſeruiedu deo ꝓmptioꝛ Ac;
dz eẽ ex munere:q̃nto ſe obligatioꝛẽ eſſe

eccleſia ꝑ oꝛbẽ diffuſa trib?modis ꝓbat᷑ ꝓſpicit in reddẽda rõ ne: Et extẽſiue nõ

exiſtere.MHã ꝗcquid in ea tener᷑ aut ẽ ſcri
pturarũ auctoꝛitas:aut traditio vniuer
ſalis:qut certe ꝓpꝛia ⁊ ꝑticularis iſtru/
ctio. Gcripturaruzʒ g aucte tota eccleſia

cõſtringit. Aninerſali vᷣo maioꝝ tradi⸗/

tione ſiłr tota obligat᷑. Sed pᷣuatis con
ſtitutiõibꝰ ⁊ ꝓpꝛijs infoꝛmatiõibꝰ vna

queq; eccleſigruũ ꝓlocoꝝ varietate put ſcribit xi. di. g cõſuel .
mane eccłlie mẽbꝛis diſſẽtire nõ H̊. Tali

cuiq; viſum ẽ ſubſiſtit ⁊ regit᷑: ita ꝙ ec/

cleſia partim regitur traditionibus di/
uinis. partim traditiõibus generalibus

⁊ partim traditiõibꝰ ſpecialibꝰ. Ad tra
ditiões diuin as ex pᷣcepto oẽs ⁊ vbiq;
tenent᷑. Silr ad traditiões generales:ſʒ

qdem in multiplicatione hoꝛarum:ſj in
elemoſynis ⁊ in alijs opibus pietatis:
tertiũ ſ ꝓceditur:vi
☛ EE! Eegetur eni ex
pcepto pape bñficiatꝰ teneatur
dicè hboꝛas ſʒ ↄſuetudinẽ vlis eccłlie:qꝛ

