ↄſuetudo vlis ecclieẽ ↄſuetudo eccłiero

mane.ſʒ ſcribit᷑ xi.di.ꝙ a cõſuetudie ro

Sͤ ↄſuetudĩe bñ ficiatꝰ glibʒ tenet᷑ ſeofoꝛ
mare. C S. ſᷣm Aug:.ii.ↄfeſ. Turpis ẽ
ꝑs ſuo nõ ↄgruẽs vniuerſo:ſʒ q ibʒ eccle
ſia particularis ẽ pars reſpcũ romane ec
cleſie: quilibet ergo clericus in dicendis

ad traditiões ſpecia les nõ oẽs: nec vbihoꝛis tenet᷑ ſe romãe eccleſie ↄfoꝛmare

D

N.

Cpeetera
gullenc'⸗
ſncas die
Pebengati
letehons
Kug
c
Citzrol.
eloſccredea

Ke

goleſanen
ſarpone
talteſunt
obonsre
Pmtcle⸗
oer
ſtlonege
Cffllets
Geter
Uhevene
chzored
Naßecci
Cumndee
Neree
debead en
Kqvane
ſt decan
debetelg
(deran⸗
ſnpercs
u diono⸗
llabezt
fulonorn
ſanheete
ſielgere⸗
ſtcbptra

Nün
tigtonih
nch
ci⸗ 6

I

Sdict offli
cke Nreee
cüthemrdi⸗
fciüiliperce
negtillenits
e tracſtioſe

eecleſe bebtt

Gifopria
guo bens
rudovelſten
tutoſedefu⸗
ficiadicge.
giltbiͦ
ndenſcliu
nonehiihti
idichrbl⸗
lun ſoern
mntin
r thoali⸗
iwer,
efrigt
irryl
gaton,
wn ſi⸗
anncre
toN.
ſisdn
Lmnmtbin

nnrg
Nnah

Ar.

¶Pꝛeterea ſi ᷣn cõſuetudinẽ eccłie in
qua cleric' eſt benatꝰ tenet᷑ hoꝛas ca
nonicas dicere: cum poſſibile ſit aliquẽ
pꝛebendari in multis eccleſijs:teneret di
cere hoꝛas ᷣm cõſuetudinẽ om niũ illaꝝ
enar an ſupꝛa negatũ eſ⸗ M j
P *α * 111 eſt: qꝛ canonicuſ
In C0 trarin tenet᷑ obſeruare
ſtatuta ⁊ ↄſuetudinẽ ſue eccłie: ſiłr te⸗
net dicere boꝛas bʒʒ ↄſuetudinẽ eccłie ſue
Rud 60 dicendũ ꝙ ſicut ſcribitur

aucte Gꝛego.xxix.di.re

gule ſanctoꝝ patrũ pꝛo tẽpore: loco:ꝑſo

na:⁊ pꝛo negocio inſtante ecclie nccitate

tradite ſunt. Planũ eſt aute ꝙ dicere ta
les hoꝛas vel tale officiũ eſt traditio iſtiꝰ
particularis eccłie nõ vniuerſalis: puto
ergo ꝙ clerici bñficiati illiꝰ eccłie in ca
ſu illo in quo tenent᷑ ꝑſonalit᷑ eccleſiã ſuã

officiare. tenent᷑ officiũ illius ecclie di cẽ

Ange tenent᷑ qũ ſunt pᷣſentes legitio ĩpe

dimẽto ceſſate: als nõ tenent:ſed poſſũt
ſibi eligere dicere o fficiũ Pᷣm cõſuetudine

alicuiꝰ ecclie in qua ſũt pbendati.Si vᷣo
querat᷑ de electioe offici:cuiꝰ eccleſie offi
ciu dicere eligere teneat᷑ ꝛrõnabilit᷑ vr̃ ꝙ
debeat eligere dicere officiu illius ecclie
in qua maioꝛẽ gradum bhʒ:puta ſi in vna
ſit decanus: ⁊ in alia ſimplex ca nonicus
debet eligere dicere o fficiuũ ecclie in qua
eſt decanꝰ.Quod ſi i vtraq; ecclłlia fuerit
ſimplex canonicꝰ. debʒ eligere dicere offi

ciũ dignioꝛ eccłie:q;uis foꝛte in minoꝛi

ecclia beat pin guioꝛè pbendã:qꝛ tꝑalia
nulliꝰ mo mẽti ſut ſpualibꝰ ↄparata.Sʒ
ſi ambe eccleſie ſint elis dignitatis põt
ſibi eligere officiu qcuũq; volucrit:ſi fueæ-
rit ab vtraq; abſes:ſi autẽ fuerit in alii

earũ pᷣſens: debet ſe cõfoꝛmare i les eun
AG eunmn. quibꝰ cõuerſat.
P dicit᷑ ꝙlin traditio⸗

nibus generalibꝰ a cõſuetudie romane
eccleſte mẽbꝛis diſſentire nõ licet: ſed in
traditionibꝰ ꝑticularibꝰ regula ſeruãda
eſt 'm cõſuetudine loci ⁊ tepoꝛis. ¶Ad
2 dicit ꝙ pars debet ſe cofoꝛmare ſuo

ſexageſimanona

IuI
vniuerſo in bis que ſũt vniuerſalia: ſʒ in
his que ſũt ſoecialia iſtiꝰ eccłie vel illius:
tenet᷑ ſe cõfoꝛmare illi eccleſie in qua reſi

dentiã facit. Sicut eni cõſuetudo vniuer

ſalis facit ius vniuerſale:ſic conſuetudo

localis inducit ius in loco in quo conſue
tudo ſeruat᷑. C Ald 3 patet ſolutio: aꝛ

nõ tener᷑ hoꝛas dicere ſᷣm cõſuetudinem
ommũ eccleſiax in quibꝰ eſt bendat: ſj
illiꝰ que eſt maioꝛis dignitatiſ:vel illi in
qua maioꝛem gradum babet. „
D quartũ ſic pꝛocedit᷑.
ðcepto ꝑape bñficiatꝰ exiſtẽs ĩ ſa
cris nõ teneat᷑ dicere hoꝛas canonicas:
quia officiũ nõ dicit᷑ niſ ꝓpter receptum
beneficiũ:ſicut dicit Hieroꝰ:ſed cõtingit
qnq; exiſtetes in ſacris nõ bẽre bñ ficia
ergo nõ tenent᷑. Pꝛeterea pᷣceptũ de

dicẽdis hoꝛis et᷑.de pᷣben.ſolũ exted itur

ut coiter in ecclia dicant᷑ boꝛe canonice.

Si ergo exiſtẽtes in ſacris nõ habẽt ĩti/

tulatas eccleſias:nõ tenent᷑ tale pᷣceptuzʒ

ſeruare. C Pꝛeterea qui non tenent᷑ dicẽ

boꝛas ᷣm ↄſuetudinẽ a licuiꝰ eccłie:nlłaſ
hoꝛas tenent dicere:ſʒ cõſtituti in ſacris

ſi nõ ſint ititulati in aliqᷓ eccłia nõ tenent᷑

dicẽ hoꝛas ?m cõſuetudinẽe alicuiꝰ ecclłie:
ergo nullas hoꝛas tenent᷑ iee⸗
An rpararin eſt Inno. ex. de
n cotrann iele miſ. be
* dicendũ ꝙ duplex eſt be
Rndeosdigne ſpgalen⸗ tẽpoꝛale
Pꝛimũ datur in ſacramẽtoꝝ diſpẽſatiõe
Gcuᷣm dar in vite pᷣſentis ſuſtẽtationẽ.
et ſatis maius eſt pmũ qᷓ; ſcom:⁊ ẽ pᷣmũ
cã ſcðᷣi:dicente apło.i.ad Cboꝛin.ix. Si
vobis ſpualia ſeminamꝰ:magnũ ẽ ſi vr̃a
carnalia metamꝰ. Der pmũ bõ obligak

deo:a quo ipſũ bñ ficiũ ſpũale ſuſcipit᷑ꝑ

ſcom vo obligat᷑ eccłie:ꝓpt᷑ cui obſequʒ
tpale bũficii ibi impẽdit oſtituti g in
ſacris qᷓ;tũcũ q; non ſint cõſcripti in aliqᷓ
pticulari eccłia nõ ſũt abſoluti a debito
dicẽdi hoꝛa s:qꝛ ſemꝑ poſt receptũ a deo
ſpuale bñ ficiũ ius eſt eis acqſitũ ꝑcipiedi

tꝑale bñficiuũ:vñ ſꝑ tenẽt᷑ dicẽ diuinü of

ficiũ. Abſoluũt ãt a ðbito dicẽdi hoꝛas
ĩiſta uel ĩ iſta eccla:exq̊ nõ ſunt ĩ aliq̃ ꝑti
culari eccleſia ↄſcriꝑti nelbenckci⸗ ti.
PRN1 pʒ ſolutio:qꝛ tene
Ad Peunmn tur dicere officiuz
ꝓpter receptũ ſpuale bñficiũ:⁊ ſilr ꝓpter

receptũ ben eficiũ tgꝑale: qꝛ ſi ẽs aliquę

ſine certo titulo in pᷣbyterũ uel diaconũ
oꝛdinat:de quo neceſſaria vite ꝑcipere
valeat:tadiu tenet᷑ ei neceſſaria miſtra
re donec in alia eccleſia cõuenientia ſti/
pendia m ilitie clericalis aſſignet:ſic ptʒ
extra de pᷣben c.epᷣus. CAd 2“ dr ꝙ
in ſacris inſtitutus non ↄſcriptꝰ in aliq
eccleſia ſolutus ẽ a debito diceẽdi hoꝛas
coĩter cũ alijs clericis iſtius eccleſie uel
illius: ſed nõ ẽ abſolutus a debito dicẽdi
diuinũ officiũ ꝓpter receptũ ſpuale bene
ficium. C Ad 3 dr ꝙ tenet᷑ dicere ho
ras fᷣm cõſuetudinẽ eccleſie cathedralis

de cuiꝰ eßi licentia eſt oꝛdinatꝰ.qui neceſ q;
ſaria tenet᷑ ſibi miſtrare donec ſibi de cõ
uenienti bñ ficio puideat: niſi ad titulux

prfitonij ſui ſuiſſ. pmotns 2 igr⸗
. 1ſic ꝓcedit᷑: vi
“M D quinti det᷑ eni ꝙ ex

bpcep to pape bñ ficiat exñs in ſtu

dio ſit excuſatus a debito dicẽdi boꝛas

qꝛ extra de pᷣben.⁊ dignitatibꝰ.c. licet.pᷣ
cipit᷑ ut ſtudenti ꝑmanenti in ſtudio ec-
cleſiaſticipuentus tribuant᷑ pᷣter quoti/
dianas diſtributiões:ꝗᷓ tm reſidentibꝰco
ferunt᷑. ſicut & abſoluit᷑ ſtudens a coꝛpo
rali reſidentia eccleſie: ita abſoluit᷑ a ne-
bito dicẽdi hoꝛas. S ifirmi excuſant᷑
ab borl.s ſiłr ſtudetes. C S. minꝰ bonũ
didittẽdũ eſt ppter maiꝰ bonũ:ſj ſtudiũ
eſt maius bonuʒ: cum ſit magis vtile q;
diccre boꝛas: exgo illud eſt dimitten⸗

dum pꝛopter iſtildl. bo
PPPATPi 131 e: qà dicere bo
In cotrarii s&a Feced
ſiud erc vo nõ eſt pᷣc ptũ: ꝓpter ſtudiuz
bõ nõ abſoluit adicenls Poaig
&ασ& RHHE&αο d. &ο beneficiat? in ali
Kñndeo qua eccleſia ad duo ob⸗

Q neſtio V
ligat᷑: Pꝛimo ad diuine laudis ꝑſolutio⸗
ne: qꝛ oĩbꝰ clericis diuino ſeruitio aſſcri
ptis eccleſia determinat.vij. hoꝛas ad

dei lau ẽ eſſe ꝑſoluendas: Jux illud pᷣs.

Septies in die laud ẽ dixi tibi:que cano
nice dicunt᷑:qꝛ regularit᷑ certis boꝛis ſüt
dicende:ſicut pʒ extra de cele.miſſa. Et

ad eccleſie ſubuentionẽ ut eccleſia in q̃

bñ ficiũ recipit tẽpoꝛale adminiſtret ſvoꝝ

ale.Alit᷑ nõ ẽ rõnabilis cã recipièdi te-

poꝛale:niſi ſpuale adminiſtret᷑ ſicut diẽ
glo. ſuper illo vbo Pbilip.iiij Qñ pfectꝰ

ſuʒ ad macedoniaã nulla mibi eccłia cõi⸗
cauit in rõne dati ⁊ accepti:niñ vos ſoli
Bñficiatꝰ ẽᷓ exiſtens in ſtudio qᷓ;tũcũq;
diſpẽſet᷑ cũ eo ad tẽpꝰ ne pñtialit᷑ teneat᷑

in eccleſia reſd ere ad eius ſubuentioneʒ
ꝓpt maius emolumentũ qð ex ipſo ſoe
rat᷑ de fructu ſcie quã acquirit: nũ q; tñ

abſoluit᷑ a debito ꝑſoluendi diuinas lau
des: imo magis tali debito aſtringit: ꝓ
to cũ eo magis gratioſe agit᷑ ut tẽpo⸗/

rale beneficiu recipiat ⁊ doctrine ſtudi

I um impendat.
Ad pꝛimũααa
diſpenſat᷑ cum ſtudente ut nõ teneat di

cere hoꝛas in loco vbi ſtudet:ſed ſolũů ut
nõ teneat᷑ ad tẽpus intereſſe cũ alus ad
dicendũ hoꝛas ſolennit᷑ in eccleſia vbi
Ad 2 pr ꝙ dicere bo
ras ẽ pᷣceptũ affirmatiuũ: vñ lſʒ obliget
ſp:nõ tñ ad ſemꝑ:ſʒ exñte opoꝛtunitate
⁊ debita valitudine: ꝓpt᷑ qð infirmi ex/
cuſant᷑ a debito dicendi boꝛas: partic

bendatus eſt.

7

pes ſunt boꝛarũ que in eccleſia dicunt᷑

ex vinclo charitati:q bona validoꝝ mẽc⸗-
bꝛoꝝ coĩcat infirmis ⁊ ilłꝗ valitudĩe ca

rẽt. C Ad ꝭ or ꝙ ſtudiu nõ ẽ maiꝰ bo
nũ q; dicẽ hoꝛas:niſi foꝛte qñn imineret
ułnimia ꝓuiſio uł diſputatio ↄ heticos
ne tñ ſtudiũ impediat᷑ ꝓpt᷑ boꝛas dicen
das. Inno.ponit ꝙ occupati i negocus
publicl:ſicut pᷣlati ⁊ vacates ſtudio excu
ſant᷑ ne ſinguł boꝛis teneant ſinglas bo

ras dicere: ſed mane poſſunt dicere bo
ras q̃ currat vſq; ad veſpas:⁊ deide ve-·

ſperas cũ cõpletoꝛio:⁊ vltinio in ſero uł

X

. S

ſcptotnen

4

olauasb

gto
eckeboꝛas

(miſln de

collatzee

tercntoic

icagilae
doceboꝛa

tonsͤaddi
kir
ſobowgt

Moöhi

,
Nc
Chind
Ftitdni
ſetengt

⸗
Nacheft
itaili
cstbe
nee
igrs
ſobeeri
ederrad⸗
igr

nqpar

ſorusioe
lbos Te⸗

loffici⸗
fdipſic
mmodciorie
cgecencit

ftiüſpon
ſtaeffde
fapett
ſtessspo
kelggſee
ſackenie

pr

.

disgſolutio⸗
ſenntio aſen
en borns 40
Arillis
inbequecano
erns bons i
cae niſa. E
ncccleſani
aminirethi
i ſerptetit,
nſher iant
iͦ Ciper
nibicaelucu⸗
Ntni
lutoching
gitulttcet
buchtog
gaheße
unt: muqyn
lnumms /
rurte,
mi
npenttt
üians
NRN

ſtaitsne
aloft
ſnithh
iͦpclott
vunmtne,
hirnick,

Alidopne,
alindee⸗
Iy2 0
föemn
Ziminee

in aliqua boꝛa noctis igturituin:
dd5S ſic ꝓcedit: ANide
ſextũ tur. n. ꝙ ex pᷣce

rime t

ſuan

pto pape religioſi nõ teneant᷑ di/

cere boꝛas canonicas:qꝛ religioſis nõ ẽ

cõmiſſa de cõi iure cura aiarũ:nec eis ſi

collata eccliaſtica beneficis: Sofficia nõ
tenent dicere.

r dicere. C S. religioſi nõ tenent᷑
niſi ad illa ad ꝗᷓ ſe ex voto obligauerut: ſʒ
dicere hoꝛas ñ ↄtinet᷑ ſub aliq̊ triũ vo/

Ps ad dicẽdu boꝛas religioſi ñ tenet᷑.

S.religioſi ↄſtituti ſũt ſõ obedientia

ſi ᷓboꝛa q tenẽt᷑ boꝛas dicẽ pᷣcipiat eis
aliqd a pᷣlato eoꝝ excuſant᷑ a debito dicẽ

In cõtrarii giboeos

ĩicludit᷑ in diuino cultu:ſ religioſi potiſſi

me ſut diuino cultui mãcipati:& ipſi ma
me tenent᷑ ad boꝛas gicendas. ligi
RNndeo ſos ñ obligari ad boꝛas

dicẽdas inq; tu religioſi ſt: qꝛ puri laici
pñt eẽ religioſi:ſʒ ſi ſint clerici ⁊ ꝓmotiĩ
ſacris ⁊ bnt bona eccliaſtica tenent ho

ras dicerę:ſiẽ clerici bñficiati: nõ rõne q̃
religioſi:ſj rõne bñficij qð ꝑcipiũt:ſʒ ab

ſoluere religioſos a debito dicẽdi hoꝛas

detrahere ꝑfectõi ſtatꝰipſoꝝ. Planũ ẽ

eni ꝙ ꝑ religiõis igreſſũ religioũ ipᷣo fcõ
mãcipati ſut diuinis obſequijs: vñ totꝰ

ſtatus ipſoꝝ dʒ ec occupatꝰ i diuinis lau
dibus.Teneri tñ ex pᷣcepto dicere diui⸗

nũ officiũ ꝓpt᷑ receptũ bñficiũ põt intel

ligi duplicit᷑. Pꝛimo ꝓpt᷑ receptũ bñfici
um oꝛdiaria ptãte:⁊ ſic tenent᷑ hoꝛas di

cere clerici bñficiati. Scdo ꝓpt᷑ receptũ
bñficiũ ſpontanea volũtate:⁊ ſic religio
ſi tenent᷑ dicere officiũ:qꝛ viuũt in volun

taria pauꝑtate de bonis volũtarie colla
tis eis a pplo xpᷣiano.Laici vᷣo religioſi
ſi aliqd loco boꝛaꝝ tenẽt᷑ dice: utputa

tot pr nr uel aliqd tale ᷣm cõſtitutiones
ipſoꝝ religioſoꝝ:qᷓ cũ ſint ꝑ eccleſñ ↄfir

mate loquẽdo de religioõibꝰ appbatis ex
pᷣcepto tenent᷑ ppſi dicere ſicut alij.

RAwoiO Ti of ꝙ milt religioſi
Ad Peamy cõmiſſa E cura aiaꝝ

di a pplo xpᷣiano tꝑalia bñfici

re non tenettur.

potées ſoluẽ:cũ ſit pᷣteritũ. CE
t miato dr detᷣmiĩiatũ officiũ ſi g qſ ex pᷣce

ſexageſimanona VI

ex ſpali puilegio:q;uis nõ ptãte oꝛdiaria
exqᷓ cõmiſſiõe cõmittit᷑ eis ptãs recipiẽ
ia ppf offi
cia qᷓ eis tenẽt᷑ admiſtrare ĩ pᷣdicatiõibꝰ

ułl ofeſſiõibꝰ:ĩ q̊ꝝ officioꝝ admiſtratione

icludit᷑ dicẽ hoꝛas ⁊ diuinũ officiũ. Mo

nachis ãt ⁊ alijs religioſis ꝗqbꝰ cura aia

rũ nõ ẽ cõmiſſa ex ſpali pᷣuilegio ↄuenit
boꝛas dicẽ ex regula ⁊ ↄſtõibꝰipſoꝝ:q eo
mõ ꝙ ſut ꝑ papa ↄfirmate ex pᷣcepto ob
ligãt᷑ ad ila. C Ad 2 or ꝙ dicẽ boꝛas

ↄtinet᷑ ib voto obedietie ⁊ ĩ voto volũta
rie pauꝑtatis:quã ſiẽ pfitẽt obvuare: ſic

ꝓfitẽt᷑ dicere diuinũ officiũ ꝓ receptis a
deo ⁊ ppło xpᷣiano bñ ficis· ¶ Ad 3ʒ E
dd. ꝙ religioſus lbditꝰ ñ tenet᷑ parere pᷣ

lato iĩ his ꝗᷓ ſut õ cultũ dei ⁊ 3 regulã: vñ
ſi pᷣt adiplẽ obedietiã cũ ꝑſolutiõe debiti

dicendi hoꝛas tenetur obedire:alłs pare

DOſeptimũ beege

wꝙ ex pcepto pape obmittẽti bo/

raſ ñ ſit iiugẽdũ ꝙ dicat eaſde hoꝛas q̃̊s

dimiñt:qꝛ pnie ſt᷑ arbitrarie: ꝓ pctõ ob
miſſiois hboꝛarũ qcũq; pena ſᷣm arbitra
riũ ſacerdotis pᷣt iponi. S.·ꝗcũq; te-
uet᷑ ſoluere aliq ð debitũ pᷣrereuũte tꝑc ſo
lutiõis efficit᷑ ipotẽs ſoluẽ illv.ſi ẽ gs di
tmiſit dicẽ matutinũ ułpmã:iã efficit᷑ im
S.ĩ tpe de

pto ten eret᷑ dicẽ illð idẽ officiũ qð dimi
ſit tũc in tpe paſchali diceret officiũ dñi
ce paſſionis quod videretincõueniens.

AtA r& e: qꝛ dicere offi-
In C0 tranicii ẽqvdã ðbitũ

5Hß bõ ñ abſoluit᷑ a debito niſ reſtituat᷑ de

bitũ. Jux illꝰ Augꝰ: Mõ dimittit᷑ peti

*Sʒ Qnniſi reſtitua ablatũ.
Rundeo,

X5REOvs. galis voctoꝛes buic
qõni ſatiſfacẽ.dicũt.n.ꝙ ĩ oĩofficio illꝰ

Ecõeq v ꝑtiet ad laudẽ dei ⁊ ad ſuffragiũ

fid eliũ:ſj diſtiguit vnũ officin ab alio ʒ
diuerſitatẽ tꝑm ⁊ locoꝝ: ⁊ b mſtũ rõna
lit᷑ ẽ iſtitutũ: ut diuerſimode deꝰ laudet᷑

Ppʒ ↄgruẽtiã tꝑm ⁊ locoꝝ ⁊ ꝑſoaꝝ:vñ ſic ĩ

Ar.

officijs diuinis exoluendis obſeruada
eſt cõgruitas loci: ita ſiłr obſeruada eſt
ↄgruitas tẽpoꝛis:q quidẽ obſeruari nõò
poſtet ſi opoꝛteret iniſgere obmittenti
ꝙ diceret hoꝛas qs obmiſit: qꝛ foꝛte in

cõpletoꝛio diceret: Jam luc l oꝛto ſidere.

2 in tꝑe pachali diceret officiũ dñice paſ
ſionis:qð eſſet abſurdũ: iõ dicũt nõ eſſe
miungendũ ei ꝗ dimiſit diuinũ officiũ ꝙ;
repetat eaſdẽ boꝛas:ſed aliqd ad laude

diuinã ꝑtinens: Pnta c dicat ſeptẽ pſal
2

mos: uel vnũ pſalteriu: uel aliqd apli⸗

Em qntitatẽ velicti. Sed cum diſtin
guat duplex oro:vna cõis que drĩ in ꝑſo

na eccleſie 'm determinata v̈ba ab ec⸗
cleſia vli uel ꝑticulari inſtituta.Alis ſe/
creta qᷓ fit a puata ꝑſona:quãa cuilibʒ li
citum eſt expᷣmere m illa ᷣba que vult
PYlanũ eſt ꝙ ꝑſolutio hboꝛaru no ↄtinet᷑
ſub orone ſecreta:ſed ſub orone cõi: que
fit in ꝑſona eccleſie m determiata ᷣba
ab ipſa eccleſia vli uel ꝑticulari inſtitu-
ta:iõ puto ꝙ ſicut quilibet tenet᷑ ex pᷣce-/

pto illas hoꝛas dicẽ: ⁊ ſm illa vᷣba ſicut
eccleſia oꝛdinauit. AUnde ſi aliqs obmi/
ſit dicere hoꝛas ex negligẽ tia uel ex oc

cupatione irrõnabili:credo ꝙ iniungen

i τι¾1 poſſibilitas adeſt.
Ad Pamnm * penitẽtie ſüt
arbitrarie in alioꝝ pctõꝝ remiſſione. ſʒ
non in debitoꝝ ſolutiõe. A debito enim
nũq; aliꝗs abſoluit᷑: niſi ꝑſoluat᷑:⁊ ſi poſ
ſibilitas adeſt illud idẽ að ẽ ſubtractũ ẽ
reſtituendũ. C Ad 2 *dr ꝙ hoꝛe pᷣteri-

te nõ repetunt᷑ ꝓpter illius tẽpoꝛis recu

perationt᷑:ſed ꝓpt᷑ diuine offenſe ſatiſfa
ctionẽ.⁊ negligentie punitionẽ. Deꝰ enĩ
oĩ tꝑe adeſt:cũ apud eũ nõ ſit tranſmu/
tatio:nec viciſſitudinis obũbꝛatio.vñ ſi
in cõpletoꝛio dicat᷑ obmittenti hoꝛas:
Jam lucis oꝛto ſidere: q;uis ibi non ſit
tẽpoꝛis cõueniẽetis ꝓ illo tꝑe quo dicit᷑
eſt tamẽ ibi cõuenientia teporin ꝑſo
lutõe pebiti ꝓ illo tempoꝛe quo dici de
buit. Ad ʒ“ dicit᷑ e repetitio boꝛaꝝ

ſtatu.

Queſtio . .

q̃s ꝗs dimiſit nõ dʒ fieri in loco publico
2 tꝑe quo obmittes tenet᷑ ſimul cũ alus
diuino officio intereſſe:ſic eni eet bñ in/
coueniens ⁊ ſcadali tge paſchali dicere
officiũ dñice paſſiõis:ſed talis repetitio
fienda eſt in ſecreto: ⁊ tꝑe quo obmit⸗

tens nõ eſt cũ alijs in dicendis hoꝛis oc

cupa tus:hᷣm que modũ nullũ ẽ incõueni
ens officium vniꝰdiei repetere in alio.
Aueſtio.lxx.de tranſſatione.
Ein G E cõſiqerandũ ẽ de
SEtranſlatiõe: Cir
ca quod querunt᷑ qnq;. C Pꝛi
mo vtrũ papa poſſit diſpenſa
re ut matrimoniũ nondũ carnalit᷑ cõſu-
matũ diſſoluat᷑ ꝑ tranſſationẽ ad ſtatuʒ
religionis. ¶2vtrũ papa poſſit diſpe
ſare ut religioſus ab obſeruatione regu
le abſoluat᷑ ꝑ tranſlationẽ eius ad pᷣla/
tionis ſtatů. C 3 vtrũ papa poſſit diſ⸗
penſare uta voto epᷣs ſolennit emiſſo ab
ſoluat Ecang ationẽ eius ad religionis
4vtrũ papa poſſit diſpenſare
ut religioſus abſoluat ꝑ tranſlationem

eius ad ſecularèe ecclenã. C S vtru pa-

pa poſſit diſpẽſare ut religioſus ꝓfelſus

credo ꝙ ini in artioꝛi regła abſoluat᷑ a voto traſſa
dum c ei illas eaſdẽ repetat quãdo ei

tionè eius ad regulã latioꝛ·

e wei 1s5 ſic pcedi: vr
DO prmu 5 hbapa nö

poſſit diſpẽſare ut mrimoniũ diſſolua᷑
tranſſlationẽ ad ſtatũ religionis: quis
P religiõis ingreſſũ matrimoniũ nõ diſ-

ſoluit᷑: niſi ꝓpt cõtinentie votũ:ſed votũ
continentie fuit int mariã ⁊ ioſepb:⁊ tn
int᷑ eos fuit verũ matrimoniũ nuq; diſ⸗
ſolutũ:ut dicit Augꝰ. Mõ põt o mrimo⸗
niũ diſſolui ꝑ introitũ religiõis. ¶C Pꝛe/
terea in religione emittit᷑ votũ ſolenne
cõt inentie:ſʒ in manu ep̃i uel publice ꝑ-
ſone ſponſus uel ſponſa pꝰ cõtractũ ma
trimoniũ põt ſolennit᷑ vouere cõtinẽtis
7 tñ mr̃imoniũ nõ diſſoluit᷑. C Pꝛetea
ſi ſponſa poſt contractũ mrimouiũ emit
tit ↄtinẽtie votũ in mamu epᷣi nõ tenet
intrare religionẽ ſi vult in ſeculo cõtine

5 — —

A.

Gofnſteruere
hore erquo
Reupenut

Phorlrel
bereipul
Ke
titerin
inoni noc
a voſedi
Znii nigz
htis futis
zunen
Vinoniä
uree
ſchildr

ſeitiorcne
ſyſteutin
fſoput
Homiſiotec
fneitßun,
Gguücberor

Hxniinipe
peltden

Hoel pmn

ſotnittoti

ltſtatüte

estr⸗
ggldonmnt⸗

ſoneit

Cdinit don

ehuſcerſu

ſſoſeſone⸗

heutentein
e ro

N

Et
ocſnati

giilteocil
toſcän

pe

Plocopebla
tümichas
iecnieithiin,
galcbel dieet
Uals repetino⸗
e quo obnit⸗
ndis horis
ullieincoven
detcremalo⸗
fanſlatoone.
chſcgrantii
namnlarir
igng C
Acltapen
Hiarulrcil⸗
nienengſen,
egeſtihi
Neneroneſt
Niais iſt/
uuhlh,
nni enſoc
Grulgnt⸗
ſtahenan.
inn
Cemge⸗
D
zurlii⸗
gähtone,,
ien
igneini
Ganislc

penurod⸗

tiſa: on
tioehben
emüfichi
ſititſin,
dwtiſen
ingablat
önnl ,
vetchtl⸗
ut. i

nigon

inſeunſ

„,9
nch t

Ar.

tiam ſeruare:mec tenet᷑ matrioniũ cõſum
mare:exquo emiſit cõtinentie votum:et
chenveri matt imnonic ett. . ſiſ⸗
A 1 eſt:quia ſi ſpõſa
In C0 trari maneret in ſecu
lo ſponſo religionẽ ingreſſo: ꝑmittit᷑ ſibi
nubere ſi vult:q . Linirterer niſi ſo
* fj Autum eſſet matrioniũ.
Rñnd cO dicendũ ꝙ ex diuina inſti

tutiõe ⁊ ex iuridica rõne eccłia tenet ma

trimoniũ nõdũ cõſũmatũ ꝑ copulã car-
nalẽ poſſe diſſolui ꝑ introitũ religionis.
Initiũ nãq; ſignoꝝ qð fecit chꝛiſtꝰ in nu
ptijs mutãs aquã in vinũ Joannẽ euan-
geliſtã volentẽ nubere poſt cõtractũ ma⸗
trimoniũ ꝑ vᷣba de pñti vocauit ad apo⸗

ſtolatũ: ut veteribꝰ imutatis:noua oia qꝗᷓ
Aa chꝛiſto inſtituũ tur apparerent:ut dicit

Hieroꝰin ꝓlogo ſuꝑ euangeliũ Joãnis.
Fnancik ih ſs ad
veridica rõne Mam verũ eſt ꝙ in ſponſa
libꝰ fit quedã pꝓmiſſio:⁊ in voto ꝑ ĩitroitũ

religiõis quedã ꝓmiſſio fit:ſed eſt quedã

pꝛomiſſio nuda ⁊ ſimplex ſine rei tradi/
tione:ut pꝛomiſſio qua tibi ꝓmitto dare
equũ que nõ mutsat ſtatũ rei:qꝛ ñ trãſfert
dominiũ:ipedit enĩ ne detur alteri:ſʒ nõ
ipedit donationẽ ſi data fuerit. Quedaʒ
vo eſt ꝓmiſſio iueſtita rei traditiõe: ut qᷓ
pꝛomitto tibi dare equũ ⁊ ſtati do:qᷓ mu
tat ſtatũ rei eo ꝙ tranſfert dominiũ: qꝛ

Fm leges traditionibꝰ ⁊ vſurpationibus

rerũ dominia trãſferunt᷑. Talis autẽ pꝛo

miſſio ipedit neres pꝛomiſſa detur alteri

et dirimit donationẽ ſi data fuerit.Quia

ergo ille qui contrahit ꝑ vᷣba de pñti dat

ſe mulieri nuda ꝓmiſſiõe:ſed nõ ponit eã

in poſſeſſionẽ ſui ante copulaʒ camalem.

Ponit autẽ in poſſeſſionẽ ſui ꝑ ingreſſuʒ

religiõis: ⁊ ꝑ pꝛo ſeſſionẽ ipſã religionẽ:ꝑ
quaã ꝓfeſſione trãſfert᷑ ꝑſona in ptãteʒ pᷣ

lati:ideo cõueniẽter diſpẽſatũ eſt ꝑ eccle
ſigz ut ꝑ ſolũ religiõis ĩgreſſũ matrioniũ

nõ cõſùmatũ ꝑ copulã carnalẽ diſſoluat᷑

ℳ—

. Peiimi Sο eſt dicendu q
Ad Pe “ U aria et Joſebh

ſeptuageſima

ter eccleſia ad hoc tenenduʒ

I
pari cõſen ſu cõtinentiã vouerũt:iõ ſemꝑ
inter eos fuit verũ matrioniu. Dicit eni
Augꝰ in lib.de ↄſenſu euãgelioꝝ.Exẽplo
Marie ⁊ Joſeph magnifice inſinuat fi⸗
delibꝰ cõiugatis etiã ſeruato pari ↄſenſu
cõtinentiã poſſe ꝑmanere vocariq; verũ
matrioniũ nõ ꝑmixto coꝛꝑoꝛis ſexu: ſed
cuſtodito mẽtis affectu. ¶ Ad 2dicit᷑
ꝙ votuũ continetie factũ in manu epi vel
alteriꝰ publice ꝑſone:puto ꝙ ñ ſit ſolẽne
nec dirimit matrioniũ etiã ſi tale votum

5p̃cedat matrioniũ nõ virimit ſi cõtractũ
fuerit:⁊ multo minꝰ nõ dirimit ipſũ ſi ma

trimoniũ ſequit᷑. ¶ Ouobꝰ nãq; modis
puto votũ poſſe ſolẽniʒari. Pꝛimo ꝑ reli-
gionis pꝛo feſſionẽ tacitaʒ vel expꝛeſſã q̃
tranſfert᷑ ꝑſona vouẽtis in ptãtem pᷣlati
vel miniſtri eccleſie ꝑticularis:⁊ obiigat᷑
ad cultũ ꝑpetuũ religiõis. Scdo ꝑ ſacrã
oꝛdinationẽ q̃ tranſfert᷑ ꝑſona oꝛdinata
in ptãteʒ pᷣlati vel miniſtri eccłie vniuer
ſalis:⁊ obligat᷑ ad ꝓꝑpetuũ miniſteriũ al/
taris. & Ad ꝭeſt dicendũ ꝙ ſponſã te
neri poſt votũ ad religionis ingreſſũ põt
intelligi duplicit᷑. Pꝛimo tẽtione abſolu
ta:⁊ ſic puto ꝙ nõ tenet᷑: qꝛ ſi ſpðſus ſuꝰ
coſentit incõtinẽtiã: põt in ſeculo cõtinẽ
Scdo tentioue cõditionali:⁊ ſic puto ꝙ
tenet᷑:qꝛ ſi ſponſus vult oino matrioniũ
cõſũmare ꝑ copulã carnalẽ:cum ipſa nõ
poſſit conſũmare ſine peccato moꝛtali:
exquo votũ fecit: coget aute cõſũmare
ꝑ eceleſã:niſi religionẽ intrauerit.

—

Diecuncu i trae

ꝙ papa nõ poſſit diſpẽſare ut reli⸗

gioſus ab obſeruatiõe regule abſoluat᷑ ꝑ
trãſſationẽ eius ad ſta tũ pᷣlatiõis:qꝛ mo

nachi poſſut pᷣfici plebani⁊ pꝛeſ byteri et

in alijs eccleſiaſticis beneficijs:ſicut ſcri

bit xvi.q.ic.ſi monacbus.ſʒ tales tenẽt᷑

ad obſeruãtias regulares: ut patzʒ ex.de

ſta. mo.cꝙ dei timoꝛẽ. ¶ Pꝛeterea.xvi

q.i.ſcribit᷑ de monachis qui diu moꝛãtes

in mona ſterijs ſi poſtea ad clericatꝰ oꝛdi
nem ꝑuenerint: ſtatuimꝰ nõ debere eos
e⸗ cc

Ar.
a pꝛioꝛi ꝓpoſito diſcedere:tenentur ad
obbuantia regularẽ. C Pꝛet᷑ ea ila que
ptinent ad obpuantiã regularẽ ſut ꝑfe/
ctionis: cu ſint ſuperoga tiõis ⁊ ↄſili: S
religioſi cũ ad ſtatũ pᷣlationis ⁊ ꝑ conſe⸗
quens ꝑfectiõis aſſumunt᷑:nõ debẽt illa
Aeſerere ſed ſoꝛtius ipſa tenert. ribitt
ti AEEE& r H& * quod ſeribitur
Incotraniu cαa i ſtatutü
eſt ⁊ a ſy nodo cõfirmatũ ut monachus
quẽ canonica electio a iugo regule mo-
naſtice pfeſſionis abſoluit ⁊ ſacra oꝛdi⸗
natio de monacho epᷣm facit velut legi/

timus beres patnã ſibi hereditatẽ iure

vendicandi poteſtatem babeat.
RKn eO dð.ꝙ de iure ſcripto pa
EEEHE&« ci religioſis ad ſtatũ
pᷣlationis tranſiatis nõ diſpenſat in oĩ-
bus que ad obpᷣuantiã regularẽ ꝑtinent
ſed in aliquibꝰ. C Ad cuius euidentiaʒ

eſt ſciendũ ꝙ in obpuantia regulari Ali

qua ſunt coĩa ⁊ eſſentialia.Aliq ſunt an
nexa ⁊ ſpecialia: Et aliqua ſunt inditia
ꝓſonalia. Coĩa nanq; ſunt ⁊ eſſentialia
tria vota:qꝛ votum ↄtinentie ⁊ pauꝑta
tis coĩa ſunt religioſs ⁊ ep̃is.votuʒ vᷣo
obedientie eſt ſiłr aliquo mõ cõe:qꝛ licet
religioſus factus epᷣus abſoluat abobe
dientia pᷣlatoꝝ ſue religionis:quibꝰ ipſe
factus e ſuperioꝛ:nõ tñ ſoluit᷑ ab obediẽ
tia ſimplicit᷑.tene᷑ enim obedire pape ⁊
ſuo metropolitano. Que vᷣo in obyuan
tia regulari ſunt aqnexa ⁊ ſpecialia: ſicut
vigilia: ieinnia: ⁊ ſilentiũ: ⁊ buiuſmodi:
religioſi aſſumpti ad pᷣlationẽ non tenẽ

tur obfuare:niñ q̃ᷓntum valitudo ipſoꝛũ

pꝓmittit. IJpſi enim ſꝑ debent eſſe parati
ad ſatiſfſactionẽ omni poſcenti ronem
de eg que eſt in nobis fide ut ſcribitur.i.
Pe. iin. AUñ debent ſe pᷣſeruare in illa va
litudine mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis:ꝑauã poſſint

palationis officiũ eis iniunctũ ad alioꝛuʒ

vtilitatem diligent adminiſtrare. Scri
bit᷑ enim de conſe. di. xc. non mediocrit᷑
ꝓꝙ rõnabilit homo dignitate amittit: ꝗ

uel ieiuniu charitate: aut vigilias pᷣfert

.⸗ 9.

Queſtio 2
ſen ſus integritati:ut ꝓpter indiſcretam
pſalmoꝝ uel officioꝝ decãtationẽ amẽ-

tie aut triſticie notã incurrat: qꝛ de rapi
na deo holocauſtũ offert:qui ciboꝛũ ni/
mia egeſtate: uel ſomni:sut manducan
di penuria imoderatecoꝛpꝰ ſuũ a ffligit.
Sʒ illa que ſüt indicia uel ſigna ꝑſona
lia: utpote que monſtrant religioſos in

pᷣlaturam aſſumptos fuiſſe talis uł tał

religionis:tenent᷑ ſecũ ferre. Inde reli⸗
gioñ oẽs in pᷣlaturam aſſùꝑti babitũ ſue
religionis tenent᷑ poꝛtare: Juxta illð qðᷣ
ſcribit᷑ eẽ̃ ð vi.⁊ ho.cle.c.clerici.Põtiſi-
ces in publico ⁊ in eccleſia ſy indumẽt
lineis oẽs vtant: niſi mõachi fuerint q̊s
oʒ hẽre bab itů monachalen.

Ad pꝛmũsnsg teret
e PeUide religioſis qui H
ficiunt᷑ eccleſie ſeculari:qꝛ tales ſubijciũ
tur epo ſi eccleſia ad iuriſditionẽ epᷣi ꝑti
net ⁊ ten ent᷑ ſi plures ſunt ad obſeruan
tiam regularẽ ſicut pus in monaſterio te
nebant᷑ ut pʒ extra de ſta.mo.c.dei amo
rem: Si vo ſociũ nõ bʒ tenet᷑ ſe cum qui
bus viuit cõfoꝛmare:qꝛ epᷣs cui ſubijcit
factus ẽ eius abbas.Sed ſi ecdeſia ꝑti
net ad iuriſditionẽ monaſterij abbatis
tenet᷑ oia monachus ſeruare que pᷣus in
monaſterio ſeruabat. C Ad 2 eſt do⸗
ꝙ illud decretuʒs loquit᷑ de bis que ſunt
coĩa ⁊ eſſentialia religioſis ⁊ platis ꝗa ꝗ-

bus nou debet diſcedere religioſ: cũ ad

platiõis ſtatũ afſumunt:imo foꝛtius in
üllis ſe firmare. Ael loquit ve illis qtraſ
ferunt᷑ ad eccleſias ſeculares: ut ibi mi
niſtrent ſacramenta populo chꝛiſtiano
quod eſt officium clericoꝝ. tales autẽ ſi
cõmede poſſunt ⁊ ſine ſcandalo:tenent
regulares obſeruẽtias tenere ułomnes
uel magis eſſentiales· Et ꝑ boc patet re
ſponſio ad tertium.

tertiũ icpecdit: Zi⸗
tertin decheenic pa-⸗

pa non poſſit diſpenſare ꝙ eßus
abſoluat a voto ſolennit᷑ emiſſo ꝓpt ei⸗
trãſla tiõem ad religiõis ſtatũ:qꝛ ⁊ epᷣali

ſ

A.

Mution
hobota ip
nertale
Gtuimmp⸗
ſaeniſ
Enuchpot
ſe ge
cteethot
nectutis ſe
tangerpar
tis alegan
gemuste
facias ine
cens oine
Allum q
4
c
kenune
galoeut
gopete
ulmn

Ppſhat
Mderecor

infechuft
uen
bitie
Cng
lelveclide.
ſngo zoxr
ſns dens
ſtcbiiſor
fitmen
igtgten
8ipen⸗
hnnnn ſ
Cjfntaſns
Cclninpotz
ſnſttee C
oceſto lci

I

tindicereten
iearione gſhi⸗
nnedefagt
quichorüpi⸗
u manducan
Pſiaffigt.
Aſigna gons

rlgolosn

ſſetalsukta
me DMeteli⸗
iheidebräſte
1 mnlid

lnüen.

Guh innni
ctüneß
PineN
goisc
gttcäfiil
Gitiri ⸗
nr olen
1 Mo AN
tcetſecne
elſeadtil
Uaſen us
ungeſi,

*
2 4

ha bẽda ipſoꝛũ ſubditoꝝ: perpetuo ergo
tenet tale votũ ſeruare. Pꝛeterea in

epᷣatu im pᷣmit᷑ charact᷑ uel ꝑfectio cha-

racteris:ſed talis ꝑfectio eſt indelebilis
gnũq; põt ep̃atuʒ deſerere. S ſi poſ
ſet diſpeſari cũ epo ut ad religione trãſ⸗
eat eet hoc ꝓpter defectũ coꝛpoꝛis ⁊ ſe⸗
nectutis:ſed hoc nõ fit. Scribit eni alle
xander papa cuidã epo defectũ ſenectu
tis allegauti ex de renũ:c.litteras. M0
nemus te ut ſuꝑ boc diebꝰ iſtis nulla te

facias in opoꝛtunitate moleſtuqꝛ inde-

cens oino ꝓbat᷑ pus ſoluere militie cin⸗

gulum q; ced at aduerſtas plion.

In conträrtui e

renun.c.niũ cũ pᷣdem.ꝓ graui quoq; ſcã
dalo euitando cũu alit᷑ ſedari nõ põt:licet
epᷣo petere ceſſionẽ ne ꝑlus tꝑalem bo⸗
noꝛem q́; etemã videat᷑ a ffectare ſalutẽ
KRfideo do. ꝙ epus in ſua conſe

VCrgtione ſuſcipit curam
ipſoꝝ ſubditoꝝut extunc teneat᷑ er voto
Puid ere eoꝝ ſaluti. ¶Quantũ ad eoꝛũ

in fide chꝛiſtiana inſtructioné. Quã-
tũ ad tꝑalis ſubſidi ſi neceſſe ẽ puiſionẽ

Quãtũ ad moꝛum infoꝛmationem.
¶Et q tuʒ ad delinquentiũ coꝛꝛectio
nie:que quide quatuoꝛ ꝑ oꝛdinẽ enume-

rat glo. Jo.xxi.ſuꝑ illo vbo Paſce oues
meas.dicens: ꝙ paſcere oues ẽ credẽ⸗

tes in chꝛiſto ne à fide deficiant ↄfoꝛta

re:terrena ſubſidia ſi neceſſe eſt ſubditis
ꝓuidere. exempla vᷣtutis cũ verbo p̃dica
tionis impendere: aduerſarijs reſiſtere
7 errantes ſubditos coꝛꝛigere.niſi oc-⸗

currant caſus quibus epus ad bec exer-
cenda impotẽs efficiat᷑: nõ licet ſibi re-

troſpicere. Ponunt᷑ aut ſetc caſus ꝗ/
bus ceſſio licite eſt petenda:⁊ eius reni
ciatio eſt admittenda. CPꝛimꝰẽ ↄſcia
criminis ꝑ quã executio officij impedit᷑:
puta ſi eſſet homicida uel ſymoniacus.
Scous eſt debilitas coꝛꝑis ex ſene/

ctute uel infirmitate ꝓueniens. Ter

ſeptuag

ↄſecra tione emittit᷑ votũ ſolẽne de cura

eſima IIII
tius eſt defectus ſcientie. Quartus
eſt malicia plebis. Quintus ẽ graue ſcã
dalũ quod ſedari non poſſit. C Sextus
eſt irregularitas ꝑſone. Mam pꝛopt᷑ nul
lũ impedimentũ dʒ hõ pᷣtermittere ſtu

1 Ndium ſue ſalutis.
Ad pꝛunũ Aum ſae runts,

lenni nõ diſpenſat᷑ niſ ꝑ papã: vnde nec
epᷣs ad religion ſe trãſferre põt ſine pa⸗
pe licentia ꝓpter caſus ſuꝑius noĩa tos
iuxta illo qð ſcribit᷑ extra de renũ.c.mo
nemus. Oe licentia nr̃a cedas alioquiu
cedendi licentiã aucte apoſtolica tibi ſci
as eſſe penitus interdictã: qm ſi pẽnas
beas quibꝰ ſatagas in ſolitudinẽ aduo⸗
lare:ita tñ attrite ſunt nexibꝰ pᷣceptoꝛũ
ut nõ liberũ hẽas abſq; noſtra ꝑmiſſiõe
volatum. ¶ Ad 2 & dicendũ ꝙ perfe
ctio characteris ſemꝑ manet in epo nec
illa pot vnq; puari:ſed executio põt im
pediri ꝓpter aliqua impedimẽeta ſupue⸗
nientia:quibꝰ ceſſantibꝰpõt iterato ad
epatum ꝓmoueri ſine noua cõſecratiõe

dũ modo per culpam ꝓpꝛiam non ſit ab

epiſcopatu depoſitus ⁊ in monaſterium
detruſus. Calis eni nunq; poteſt ad põ
tificatum reſurgere: ſicut ſcribitur. vij.
q.ij. c. pꝛecipit ſancta ſynodus. ¶ Ad
tertium eſt dicendum ꝙ non pꝛo quacũ
qʒ in firmitate ceſſio eſt petenda ⁊ licen
tia pbenda:⁊ maxime qñ cum infirmi⸗
tate uel ſenectute permanet antiq̃ ppli
deuotio:⁊ ſue ſanctitatis feruoꝛ. Unae
ſcribit᷑ extra de renũc.c.litteras.tutius
eſt hoc tẽpoꝛe ſi cõmiſſa tibi eccleſa ſub

vmbꝛa tui nois gubernet:q; ſi alteri no

ue incogniteq; ꝑſone cõmittat᷑:maxime
qꝛ in te vigoꝛ deuotõis ⁊ fidei coꝛpoꝛe ſe
neſcẽte no deficit: ſed vergẽte deoꝛſum
conditione coꝛpoꝛea feruoꝛ ſpiritus in
ſublimioꝛa conſcenldit.
HDOquartũ ceditur:
ðOð 9 * Ee Zidetur eni
wv papga non poſſit diſpenſare ꝗp
religioſus abſoluatur a voto per eius
tranſlationem ad eccleſiam ſecularem.

Sceribit᷑ enim ·ij. ad Thimo.ij.ꝙ nemo
militans deo implicat ſe negocus ſecu/
laribꝰ. Mõ põt fieri ut religioſus in mi
litia xpᷣiana aſſcriptus trãſferat ſe ad ſe/
culare eccleſã. ¶ Pꝛeterea in voto ſo⸗

lenni nõ põt ꝗs viſpenſare niſi papa.ſõ
religioſus ꝑ. fe⸗ onẽ ſolẽne votü emit ꝓp
cr

tit: de iure ſcripto non intelligit poſſe
diſpenſari cũ eo:niſi de ſpãli pꝛiuilegio.
¶ Pꝛeterea ſi religioſus tranſit ad ſecu
farè eccleſiã: opoꝛtet eun tenere ↄſuetudi
nẽ illius eccleſie:iuxta illud qð ſcribitur
aucte Aug xij. diſ.c.illa. Ad quãcunq;
foꝛte ecclenã veneris:eius moꝛè ſerua:
ſi cuiq; nõ vis eſſe ſcand alũ: ſed hoc eſſʒ
contra ſtatuta regule.

1 eſt quod ſcribi

2*

ctoꝛitate Hiero. Sic viue i monaſterio
ut clericus eſſe meresris.
RKnd C0 d. de boc fuerũt ml
MEl EEEti modi dicendi. ¶ Qui
dã enim dixerũt ꝙ olim poterat fieri ut
monachꝰ in ſeculari eccleſa p̃ſiceret ex
diſpenſatione: ſed poſtmodũ exigẽte vti
litate eceleſe cõceſſũ fuit et ſine diſpen
ſatione fieni poſſit. CAlig vᷣo dixerunt
ꝙ nũq; potuit fieri:nec pot ſne diſpen⸗
ſatione: niſi eccleſia eẽt ſub iuriſditione
monaſteri in ̊ poſſint plures monachi
cõmoꝛari ad boc ꝙ poſſint regularẽ ob
ſeruantiã tenere:ſed coĩter pᷣma opinio
nũc tenet. ¶ Ad cuiꝰ int ellectu eſt ſcit
dũ ꝙ ſecularis eccleſia ułe abſolute ſub
epᷣo. Ael abſolute ſub abbate ⁊ iuriſdi/
tione monaſterij: Ael ſi ſub vtroq;. Si
ergo vlrẽ ſub epᷣo: põt ꝑ epᷣm p̃fici mo-
nachus cõſentiente abbate: extüc epᷣs
efficit᷑ abbas eius. Si vo ſit abſolute ſpᷣ
abbate pleno iure: ſufficit ſola auctoꝛi⸗
tas abbatis ut pᷣficiat illi eccleſie. Si vᷣo
ſił ſit ſub vtroq; ſicut ab vtroq; pᷣficit᷑:
ita vtriq; tenet rñd ere i iure ſuo: ut i ſpi
rit ualibꝰ epᷣo:⁊ tꝑalibꝰabbati⸗

Adpꝛimumhict

ſicut ptʒ de cõſe.di.v.c.ca

Qneſtioo vVv

cleſie nõ ẽ im plicatio negocioꝝ ſecłarin
cũ ibi teneat᷑ pdicare ⁊ ſacr̃a admiſtra-
re. ꝗ ſut ꝓpe actꝰ militie xpiane. C Ad
⁊2 vr: ꝙ ſicut dicit Nug.
monachꝰ tenet᷑ ec voto.alia ad q tenet
pter votũ. Nam ex voto tenet᷑ nõ bẽre
pꝛiu: retinere babitu: cõſeruare cõtinẽ
tiã: obedire abbati: ſed ꝓpt᷑ votũ: ? ex cõ
ſequẽti tenet ad ſilẽtiũ:ad vigilias:ieiu-
nia:⁊ orones:⁊ ad alia que in regula cõ
tinent᷑: in qbus põt fieri diſpenſatio ꝑꝛo

vtilitate populi xpiani. CAd 3 or ꝙ

cõſuetudine eccleſie tenet᷑ Fuare q; tum

ad officiũ: qꝛ tenet᷑ officiare eccleſiã yᷣm
ↄſuetudinẽ eiꝰ:maxime ſi eccleſia ſubijci
tur de iure cathedrali eccleſe. Aliaſ vo
obbuantias vite monaſtice tenet᷑ buare
q̊s cõmode fuare põt ſine ſcãdalo.Eſus
tñ carniũ oĩno ſibi interdicit ꝑ canoneʒ:
cut v. c. carnẽ. niſi in caſu
DD quin 1ifirmitat!.
“ =O A ſic ꝓcedit᷑:vr
eeni ꝙ papa non poſſit diſpenſare
ut religioſus abſoluat᷑ a regula p traſis
tionẽ eiꝰ ad latioꝛẽ regulã. Scribit eniʒ
Lu. ix. Hemo mittens manũ ad aratrũ
⁊ reſpiciẽs retro aptus ẽ regno dei:ſj ta
lis retroſpicit tranſferendo ſe ad latioꝛẽ

—

lan dhen cõuenient cũ tali

Pꝛeres ſcribit extra ve regu. ? traãſe.
ad religiont᷑.c.licet. Nulli deneget licen
tia qui eã cũ hũilitate acꝑuritate duxe-/
rit poſtulandã: ut nõ ficte ſed vere ad fru
gem melioꝛis vite valeat tranſmigra /
re:non obſtante ꝓterua ⁊ indiſcreta cõ/
tradictione pᷣlati.diſpenſat in tranſitu
ad artioꝛem regulã ſed non econuerſo.
¶ Pꝛetes ſcribit Bernar. inquadã epi
ſioſa quibuſdã monacbis cõquerentibꝰ
ꝙ ipſoꝝ mon acbu receꝑat: Si gs de no
ſtris ad nos maioꝛis ꝑrectõis gra artio
ris vite deſiderio cõuolauerit: nõ ſolum
non cauſamur ſi ei in tali ſtudio ↄſulitis
ſed multum p̃camur ut boc faciatis.nec
offenſos nos conqueremur ſed valde in
boc eſſe adiutos fatebimur.

g.

lia ſunt ad q

7
e
raen⸗
ſͤeſüti⸗
füdecre ei
Wde
tnlteder.
Ptenrtribu
rtrenſen
Ahotonen
lchuctpe
gictiagepe⸗
aſßluns
Chncgekd
leti Neit
chliſtit
ſiiſci
aſ
ohls a
ortort/

inſe

(Ceüd

(niiltu
(Ehmnoe

Neiüſen
fbuspon
terce
ſeeri mo
ſatn ſecul.

ſe ſtig
luſeltis
bagirerpo
ſereſſotf
eurilluer
iftdißzent
ſſeſtlt
pentrifr.
ſtentdite
u⸗

a aanniſr⸗
zine C
laſirai⸗
iaad tenet
tenet nobert
emne cötin
porircr
yigllus et,/
hine
Genlatiopee
sen
huftihlun
ineachi/
iachiuhie
lee in n
e tweiin
ciocnonn
niniina
ing,
ſcud
n

I— 1*3 † eſt: quia ad ipoſ
In C0 A Mabie neinotene

tur: ſed qñ q; abiecti ⁊ fugitiui monacbi
nõ poſſut ipetrare recõciliationẽ ſᷣm foꝛ
