ins decre. &. de regula.c vlti. nec poſſut

artioꝛẽ iuenire kegali. licet ergo eis ad
*&ν latioꝛem tranſire.
Kñch c0 dicendũ ꝙ cuz quis vult

tranſire de regulari obſeruãtia ad regu-
larem: tribus modis põt intelligi. Pꝛio
ut tranſeat ad artioꝛẽc. 2: ad parem. 3·
ad latioꝛem. ¶In pmo caſu de cõi iure
licitũ eſt petita licẽtia nõ obſtante cotra
dictione pꝛoterua pᷣlati: niſi eſſet abbas
vel platus alicuiꝰ religiõis qui imediate
ſubi ceret᷑ dño pape:ſine cuiꝰ ſpeciali li⸗
centia petita ⁊ obtenta:etiaʒ ad artioꝛe

regulã ſibi trãſireñ licet. In 2: vo ca

ſu cũ licẽtia petita ⁊ obtẽta licet. C Sʒ
in 3? abſq; diſpenſatiõe non licet:niſi in
duobus caſibꝰ. C Pꝛimꝰ eſt qñ tranſiẽs
ad artioꝛẽ regulam ꝓteſtat᷑ ꝙ velit eẽ in

pꝛobatiõe an regula illam poſſit ſeruare
¶Secuũdus eſt ꝓpter defectũ obſerua⸗
tionis illius artioꝛis regule:tũc eniʒ nõ
ſolum ad latioꝛẽ regulã liceret ſibi traãſire

verũ ſi nulli religioñ iuenirent᷑:cu ſecula
ribus poſſet cõmoꝛari boneſte ⁊ regula/
riter cũ eis cõuerſado:cũ per talem de/
fectũ monaſteriũ poſſet cõuerti in eccle/
ſiam ſecularẽ.ſicut patʒ ex de reli.do.

APe ergo eſt dicendu cp
AG Pe’ mn retro non reſpicit ꝗ

ſue ſalutis pꝛocurãde curã bzʒ. vndeſiqs
ſua ſalutis ipedimentũu in artioꝛi regula
liueniret:poſſet ſe ad latioꝛẽ regulã trãſ⸗

ferre:illo tñ iped imẽto ceſſãte:puto mo
naſterio ad oꝛdinẽ regula rem reducto te

netur illuc reuerti:niſi per papã cũ eo fu/
erit diſpenfatũ. Ham epᷣus ſi ipedimẽtũ
aliene ſa lut pꝛocurãde iternemiat:vel pe
riculũ aĩe exercẽdi officiũ ſlłoꝛiat᷑:ex aliq̃
cauſa põt epᷣus retroſpicere:⁊ ad religi-
onem traãſire latioꝛe:ceſſante tñ illo ipe⸗
dimento:iterato põt ad epatum aſſumi
Ad 2 ο 2 3 eſt dieendũ ꝙꝙ ille au⸗

Ar. ſeptuageſimapꝛima 1

ctoꝛitates loquunt᷑ de còiiure quo papa

nõ eſt aſtrictꝰquin poſſit cũ aliquo diſpẽ/
caſu rationabili ſuꝑueniente.
QAueſtio lxxi de deainarione zaf,
Pi 11 & conſiderãdu
Lterius eſt de oꝛdina
tione. Circa qð querunt᷑ qᷓtuoꝛ
WWpꝓꝛimo vtrũ ſoluũ ad papaʒ
ſpectet oꝛdinatio ſtudioꝝ. 2 vtrũ ad
papam ſpectet oꝛdinatio officioꝝ. 3*
vtrum ſolũ ad papam ſpectet oꝛdinatio
religionu. 4. vtrũ ſolũ ad papam ſpe
ctet oꝛd inatio pᷣlationum. ſen e
311 ergo ſic ꝓpcedit᷑
OM Pꝛimi ager enim e
noon ſolũ ſpectat ad papã oꝛdĩatio
ſtudioꝝ. Studiu nãq; pᷣmo fuit oꝛdinatũ

ſare ut ad latioꝛem regulam trãſferatur

in Egypto. ibi nãq; gens ſacerdotũ pꝛi-

— .

mo vacare viſa eſt ad iuentionẽ ſciẽtiaꝝ

ut dicit pᷣus.i. Metha.non ergo ſolum

ſpectat ad papaʒ ſtudia oꝛdin are. C S.

ad papam non ſpectat oꝛdinare illud in

quo cõmittit᷑ ſymonia:ſed non põt oꝛdi-
nari ſtudiũ per papam niſi eccleſia ſticuʒ

beneficiũ pꝛomittat᷑ legentibꝰ: ergo cõ/

mittit᷑ ibi ſymonia. C Pꝛeterea illa que
pꝛoponũtur populo chꝛiſtiano ſolũ cre-
dibilia non debent tradi ſub ſtudio ſciẽ-/
tie:exquo ſciẽtia de eis acꝗri nõ põt ſed
q cõtenent᷑ in ſacra theologia:pponũtur
credibilia non ſcibilia: ergo non debent
oꝛd inari magri theologi idoeer.
—ArAHE—& 11 eſt qaò ſcribitur
In COt Iri ex. de magiſtrlj.
vbi mandatur ꝙ in qualibet cathedrali
eccleſia magiſter vnus oꝛdinet᷑ tbeologꝰ
qui facerdotes ⁊ alios i ſacra pagina do

ceat. Et in.c.ſuꝑ ſpecialia ſtricte pᷣcipit᷑

ut a pꝛelatis eccleſiaꝝ ⁊ capitulis a liqui
dociles ad theologie pfectionis ſtudium

AHoω deſtinent.
Ki deo do. ꝙ fides xpᷣiana cuiꝰ

papa eſt caput ⁊ directoꝛ multis modis

iuuatur z pꝛomouetur per oed inatione

ſtuqioꝛu. C Pꝛio qdẽ in erroꝝ vitatiõe:

nõ.n.pñt erroꝛes vitsari ⁊ repꝛobsri niſ
cogſcan:.vñ ex defectu ſcĩie ꝓuenit erroꝛ
colendi młtos deos: ut nõ cognoſcẽtes
quis eẽt oium artifex: aut ignẽ: aut ae/
rem: aut gyꝛũ ſtellarũ:aut aquã: aut fo-
lem:aut lunã rectoꝛes oꝛbis terrarũ de
os eſſe putauerunt: ut ſcribi᷑ Sap.xiij.
Secundo in vioß curatione.ſic eni
vicioſi non curant᷑ niſi per virtuoſos:ſic
ſulti quoꝝ infinituseſt numerus nõ cu
rant᷑ niſi ꝑ ſapientes. Vñ ſcribi᷑ Sap.
vi.ꝙ multitudo ſapientiũ ſanitas oꝛbis
trarũ ẽ: ⁊ rex ſapiẽs ppli ſtabilimẽtũ ẽ
¶l. Tertio in iudicioꝝ terminatione.nõ
cniʒ a liter iuſte iudicia terminari poſſũt
niſi ꝑ ſapientũ diſcuſſionem. Vnde ſalo/
moni dictů ẽ.iij. Re.iij. Quis poſtulaſti
tibi ſapientiã ad diicernendũ iudiciũ: ec
ce feci tibim ſermones tuos:⁊ dedi tibi
coꝛ ſapiẽs ⁊ intelligens. ¶ Quarto in
regnoꝝ ⁊ pploꝝ dominatione.nõ enim
poſſunt qui pᷣſunt iuſte dominari ⁊ impe

rare ſubditis:niſi intellectu vigeant ⁊ ſci

entia. AUnde ſcribit᷑ Sap̃.viij. Per ſapi⸗
entiam habebo claritatẽ ad turbas: et
bonoꝛeʒ apud ſenioꝛes ⁊ iuuenes. Oiſ-
ponam ꝑ ipſam pplos ⁊ nationes mihi

erunt ſubiecte. Pꝛopter iſta ergo ꝓuide

de oꝛdinatiõe ſtudioꝝ decretalis fcã eſt
in concilio lateranenſi: ⁊ poſtmodũ per
Inno.iij.cõfirmata:q;uis male ſeruet᷑

condere ⁊ eas ꝑnegligen tansſeruere.
AA Wwimti ersgo eſt dicendum
Ad Pꝛimn q illa oꝛdiatio ſtu

dioꝝ in egypto fuit pᷣmo circa matbe⸗

maticas ſcias:que nut dicit Augꝰ.iij. de

voctrina chꝛiſtiana vtiles ſunt ad ſacrã

theologiam intelligenda: q;uis illi ſa⸗

cram ſcripturã ignoꝛarent:ipſam tamẽ

figurabant ppter duo. C Pꝛimo ꝓpter
ſcientiaruũ illaru inuentoꝛes qui ſacerdo
tes fuerunt ſtipendia a cõmumitate reci
pientes:⁊ liberi a cenſu iudiciali exiſten
tes. Ande ſuꝑ illo bo Geñ.xlvij. Sub
iccitq; pharaom Joſeph omnẽ terram

egypti p̃ᷣter terrã ſacerdotum que a rege

tradita fuerat eis:dicit glo.ꝙ boc ſigni

ficabat terrã eccleſie in qua ſunt ſocer⸗

dotes liberam eẽ a cenſu iudiciali ꝗqᷓ ver
bo diuino indeſinent᷑ paſcitur:nec dam
num panis ſpũalis ſuſtincbat:Ex q̊ ba-
bet᷑ ꝙ poſſeſſiones eccleſie poſtq; a regi
bus deo ſunt mancipate:diſtrabi nõ de
bent ⁊ in nullius bonis ſunt cõputãde.
Scvo ꝓpter modũ tradendi: qꝛ tra/
did erũt ſciaʒ per quaſdã ſititudines 2 fi

guras:quod eſt ꝓpꝛium theologie:vnde
pbus. i. Metha.dicit illos theologiʒaſ⸗

ſe eo ꝙ metaphoꝛice ⁊ figuratiue locuti
ſunt. ¶ Ad 2 * eſt dicẽdu ꝙ ſi alicui cõ
mittit᷑ ſpũalis poteſtas: ex officio obli/
gatur ad docendũ. Si vo de redditibus
eceleſiaſticis ſua ſtipendia ꝑcipiat: ſimi
lit᷑ nõ dʒ aliqd ꝓ ſua doctrina reciperc.
Atroq; enim modo ſi ex pacto aliꝗd re
cipit ꝓ vſu ſpualis ptãtis:cum ex debito
ſuſcepti beneficij debeat doctrinã impẽ
dere:nõ intelligeret᷑ tunc ſua oꝑa locare
ſed potius vſum ſppalis gre vendere:qv
ſine nota ſymonie eſſe non põt. Ale vᷣo
qui babet ſciam ⁊ non ſuſcipit officiũ uł
beneficium exquo obliget᷑ ad docenduʒ
licite poteſt pᷣcium ſue doctrine re cipere
nõ quaſi ſciam vendẽs: ſed ſicut ſua ope⸗
ra locans. Unde dicit Augꝰ in eplła ad

. Maced oniũ ꝙ non ideo dʒ iudex vẽde
HNogicuʒ enim eſtvtile bonos canones

re iuſtũ iudiciu: nec teſtis verũ teſtimo⸗
niũ: quia vendit aduocatus iuſtũ patro
cinium:⁊ iuriſperitus iuſtũ cõſiliuũ: quia
illi ad vtranq; ꝑtem ad examen exbibe

tur. Iſti vo ex vna ꝑte conſiſtut. C Ad
zmeſt dicendũ q; que in ſacra ſcriptura

continent᷑ per bumanam rationeõ inue

ſtigabilia nõ ꝓponunf᷑ inferioꝛibus de
eccleſia tanq; ꝑ huanã rõnem inueſtiga⸗/

ta:ſz potius ut credibilia ⁊ a deo reuela/

ta. Per ſuꝑioꝛes tñ ꝑ ſtudiũ ⁊ exercitiuʒ
ſcie credibilia explicant᷑ ⁊ declarantur.
Scibilis vo docent ⁊ ppan.

DBD lecũdũ ibtedie

A.

tſh
nffitoz:
Gfiasbab
ononſ
ofticio:

ſpectet

ſeiſedb⸗
ſeneagi⸗
ceos ſoe
Cpeere
cioꝛum c
büͤtorot
Vniperto
Cuintam

Iue
Wo⸗

lbde⸗
chik
fies
bummn
dicer,
Ma⸗
eedone
tathenvnn
goos ſolu
Cni uin
ſbiete
Mpnoſtt
8 bonat
llen ape
innt
tnesr

mschrſt

CDunniſtozn
lypſeech;
ſoun
fſlooſttert
ſinng
ſunte ZRe
ſtpeian
ſeravost
ahinenos
tefi

Il
ngbenſtg
log boe i
u ſent ſec⸗
dleitli
lturnec den
bar Eribe
epoſtihsg
dlſrabi nid
nt cöptrite
gendi: gete
Küncines 1

declogie aet.

thenſopt
Onur h⸗
lig ialaid
gofiaoohi⸗
ddeſctatns
ehiri
ma noper
nupittt⸗
amadN
annunh:
Gcu
wNE
e,
Grſhis

fANIe

cerhe⸗
kimiu
n.,
ani
icchino/
ſüpett⸗
ifli:ne

fi. C
gtſchhgnn
gtonez i
ſgiotbie
niucſtͤ⸗/
uduſle
itei⸗

1beN,
1 nuudht

HgGeH

ꝙ nõ ſolum ad papã ſpectet oꝛdinatio
officioꝛuʒ: quia terrena poteſtas multa
officia habet: ſed talia nõ oꝛdinat papa.

ergo non ſolum ad eum ſpectat oꝛdina-

tio officioꝛuʒ.¶ ¶ Pꝛeterca oꝛdinare offi
cia ſpectat ad quem ꝑtinet conferre bene
ficia:ſed beneficia tempoꝛalia ſpectat cõ
ferre ad imperatoꝛem vel regem:ergo et
ad eos ſpectat ſil ter oꝛdinatio officioꝛũ.
Pꝛeterea ille non eſt oꝛdinatoꝛ offi/
cioꝛum:contra cuius oꝛdinationẽ diſtri/
buũtur officia. ſed læxxxix.di.pꝛecipit᷑ ut
vni perſone duo officia non comittantur
cum tamen multa officia cõmittant᷑ vni

In contrarium ua
g. rxv. di. c perlectis.
Rnd c0 dicendu ꝙ ſicut Hugo.ij

lib. de ſacramentis dicit eccleſia coꝛpus

chꝛiſti eſt viuificata vno ſpiritu et vns
fide. Sicut ergo dicente apio in coꝛpoꝛe
bumano ſingula queq; mebꝛa pꝛopꝛia et
diſcreta officia babet: ⁊ vnuquodq; non

ſibi ſoli agit quod ſolum agit.Sic in coꝛ
poꝛe dona officioꝛum diſtributa ſunt:et
tamen vnuſquiq; non ſibi ſoli habʒ illud

quod ſolus babet. Iſtoꝛum autem offi-

cioꝛũ pꝛincipalis diſtribuxoꝛ eſt ipſe chꝛi
ſtus: dicẽte apoſtolo ad Eph
cuiq; noſtrum data eſt gratia im menſu

ram donatiõis chꝛiſti:qui dedit quoſdã

quidem apoſtolos: quoſdam autem pꝛo

pbetas:alios ro euangeliſtas:alios aut

paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes in cdificationẽ coꝛ
poꝛis chꝛiſti.Executoꝛ autem oꝛdinati-⸗
onum iſtoꝛum officioꝛum eſt ipſe papa:

qui vice chꝛiſti aliquos oꝛdinat loco apo
ſtoloꝛum:perquos cbꝛiſti doctrina ſit te
ſtifſicanda:aliquos loco pꝛopbetarũ per
quos ſit exponẽda.Aliquos loco euage/
liſtarum:per quos ſit ſcribenda ⁊ decla⸗
randa. Aliquos loco doctoꝛum: ꝑ quos

ſit pꝛedicanda. Et aliquos loco paſtoꝛuʒ
per quos ſit executioni mandanda. Huc

oꝛdinem officioꝛũ eccleſie regina Sabba

ſeptuageſimapꝛima

eb.iiij. Ani

iij. Reg. x. ꝙ videns domũ Hura eccleſiã
quam Salomon chꝛiſtum figurans edi/
ficauerat: ⁊ cibos menſe eius:et habita⸗
cula ſeruoꝛum: ⁊ oꝛdinem miniſtrantiuʒ
veſteſq; eoꝛuʒ: ⁊ pincernas ⁊ holocauſta
que oſterebant in domo domini:non ha
bebat vltra ſpirituʒ:ſed dixit.Beati viri
tui:⁊ beati ſerui tui qui ſtant coꝛam te ſꝑ
et audiunt ſapientiam tuam-

Ad pꝛimum ctvicend &⸗

licia
oꝛdinat terrena poteſtas poteſt oꝛdinar

ſpiritualis poteſtas:ſed no ecõuerſo. Si
militer ſpiritualis poteſtas põt officia
terrene poteſtatis coꝛꝛigere ⁊ remouere
Officia vo ſpiritualis poteſtatis per ter
renam nec coꝛꝛigi nec amoueri poſſunt.

¶ Agd 2'eſt dicendũ ꝙ ſicut dicit Hug.
ſecudo libꝛo de ſacramentis. Omnia be
neficia que cõfert terrena poteſtas: põt
cõferre ſpiritualis. HNabet enim terrena

poteſtas ſub ſe Ouces: Comites: Pꝛefe
ctos: Magiſtratus:qui omnes a pma

poteſtate ſpirituali auctoꝛitatem ſumũt

a qua ipſa pꝛima terrena poteſtas deri/
uatur. ¶ Ad q'eſt dicendũ ꝙ regłarit

duo officia non debent cõmitti niũ vni
de coi iure. Papa tamen qui eſt iuriſ con
ditoꝛ buic legi non tenetur: quia poteſt
plura vni cõmittere:vel pꝛopter perſone

cui cõmittũtur idoneſtatem:vel pꝛopter
officiglium paucitatem: ſeu pꝛopter ec-

cleſie neceſſitatem.
DO tertium echꝛecedit
K viget᷑ enim
wv non ſolum ad papam ſpectat
oꝛdinatio religionu. Incepit enim papa
tus poſt Petru: ſed antę Petruʒ fuerunt
multi religioſ. Scribit᷑ enim Acc.ij. q;
erant in Hieruſalẽ iudei viri religioñ ex
omni natiõe que ſub celo eſt:nõ ẽᷓ ſpectat

ſolum ad papam religiones oꝛdinare.
¶ LPꝛeterea religio ponit᷑ eſſe quedam

virtus moralis: ſed oꝛdinare virtutes
moꝛales ſpectat ad polliticũ ⁊ ad philo

venit a finibus terre videre.de qua dici᷑ ſophũ moꝛalẽ:uõ ergo ſpectat ad papaã.
.ð ((c᷑c᷑cCoc à4

PpPꝛeterea religio noĩiat᷑ aboꝛdinatio

ne illiꝰ a quo religio fundat᷑: ſicut religio

beati Benedicti:religio beati Auguſti/
ni:ſancti Franciſci:ſancti Dñici.Hõ no
ininat aut aliq religio a papa: nõiſolu⸗
a ipſũ ſpectat religionũ rainareo⸗
αα1 âNπ1 eſt qò ſcribitur
In COotr grin extra de religi.
domi. c. ne nimia veligionn dinerſtas. .
* N& do. & in religiõe tria cõ
Rnd 60 ſiderant᷑. ¶ Pꝛimo ex ꝑ
te eccleſie pmotio.nã quelibet religio oꝛ
dinari dz pncipalit᷑ ad cultũ dei.⁊ ad ꝓ⸗
motionẽ eccleſe. C Scdo ex ꝑte religi
onẽ mtra ntiũ cõſid erat᷑ charita tis ꝑfe/
ctio: qꝛ quelibet religio ẽ quedã via ten
dẽaài in ꝑfectionẽ charitatis. ¶ Tertio
ex ꝑte diuini cultus ad que religio in ſti⸗
tuit᷑ cõſiderat᷑ debita oꝛdinatio. Oppo

nif᷑ enim religio ſuꝑſtitioni: qꝛ ſuꝑſtitio
nõ eſt aliud niñ religio ſupꝛa modu ſßua-
ta:qꝛ cultũ diuinũ ſuꝑſtitioſus vult im/

pendere cui nõ dʒ: uel mõ quo nõ dʒ: ut

dicit gloſa ſuꝑ illo ybo Colocẽ ij. Mũt ꝗ

dem rõn em ſapientie in ſuꝑſtitiõe. Pꝛo
pter iſta ergo tria ſolius pape eſt religio
aes oꝛdinare: oꝛdinatas ap ꝓbare:qꝛ ſo
lus ip ſe bʒ cõſiderare vniuerſalẽ eccleſie

ꝓmotiont. Semꝑ eni artifer ſupᷣmü fi⸗

nem cõſiderans bõ oẽs inferioꝛes ad il/
lum finẽ di rigere ⁊ oꝛdinare:ut dic ppᷣs
i.Ethi.Et cũ ipſe ſuᷣmũ ꝑfectiõis gra
dum in eccleſia teneat:ipe ſolus hʒ alijs
vias ad Lfecrone tendẽdi oñd ere. Silr
ſolus ipſe bʒ illa que ad diuinũ cultũ ꝑti
nent Viruertaliter oꝛainare. gu qy es
—2A& Pi S eſt dicendu ꝙ cõ
— d Paumu inunit᷑ oẽs qui deũ
colunt religioſi pñt appellari. AUñ qꝛ ſo
li iudei ad cultũ vnius dei dediti erat re
ligioſi noiati ſũt. ꝓpꝛie tñ religioſi dicun
tur ꝗ totam vitã eoꝝ diuino cultui dedi
cãt: 2 a mundanis negocijs ſe abſtrabeẽ
tes ꝑ ꝓfeſſionẽ ⁊ habitus ꝓteſtationeʒ
uel diuini cõtemplationi:uel aiarũ iſtru
ctioni:uel alicui fructuoſo operi ad eoꝝ

eſtio

ꝑfectionis exercitationẽ:⁊ eccleſie pmo
0 CAd 2eſt d. ꝙ ſicut
diẽ Augꝰ. v. c. de vera reli. Quocũ q; mõ
ſe habeat philoſopboꝝ iact antia loquẽ
tiũ de tutibus:illud tñ intelligere faci
le eſt religionẽ xpᷣianã ab eis nõ eẽ querẽz
dam:quia ipſi eadẽ ſacra ſuſcipiũt cũ po

tionẽ inſiſtunt.

pułnationu. ⁊ de ſuoꝝ deoꝝ natura bac
ſummo bono diuerſas Zꝛiaſq; ſnias in
ſcholis ſuis teſte eadẽ multitudine ꝑſo

nabãt: ꝙ ſi hoc vnũ tm vitiũ xpiana re/

ligio in eis ſanatũ videret:ine ffabili lau
de pᷣdicandã ceẽ eoꝝ doctrinã neminẽ ne

gare opoꝛtet. C Ad 3“ eſt do, ꝙ tota
religio chꝛiſtiana a papa noĩat᷑: qꝛ noia

tur a chꝛiſto:cuius vicarius ipſe exiſtit:
religiones alie ꝑticulares q;uis ab eoꝛuũ

fundatoꝛibus ſpecialibus nominent᷑: re

ligiones tñ dici nõ debẽt:miſi qᷓtenꝰ ſũt

per oꝛd inationẽ eccleſie appbate ⁊ ↄfir

mate. Scom enĩ Ambꝛo. ſuꝑſtitio ⁊ nõ

religio eſt qñ traditioni bũane nomẽ re
ligionis applicat᷑. AUñ qui cultũ deo ex·

bibʒ modũ diuina auẽte ab eccleſia in

ſus eſt dicendus·

ſtitutũ magis ſuperſtitioſus q; religio-⸗

S quartũ Seedna
. 9 eer ZLider enim
ꝙ nõ ſolũ ad papã ſpectat oꝛdinatio plia
tionũ:quia anq; eẽt papatus fuit platio
Sẽepꝑ eni angeli angel: demones demoꝰ·

nibus: boĩes bomibus pᷣfuerũt ⁊ perũt
vſq; ad fine mũdi: ut dicit glo.i. ⸗ borj.
xv. ¶ Pꝛerea apud gentiles qui nõ ſub

ijciunt᷑ pape fuerũt platiões: quiaquos
nos dicimꝰ epos ⁊ archiep̃os: ipſi dicut

flãmines ⁊ archiflamines. Mõ & ſolum
ad papam ſpectat oꝛdinatio pᷣlationuz.

Pꝛeterea pᷣlati dicunt᷑ qui pſunt: ſed

„

mlxi pᷣſunt in vominio ſeculari ergo nõ
ſolum ad papam ſpectat oẽs p̃ᷣlationes
oꝛdinare. ¶Pꝛet᷑ea pᷣlationè ꝗs cõſegꝗ
tur per electiont: magis ergo pᷣlatiões
debet oꝛdinari ꝑ electoꝛes q; ꝑ popam.

.3. 4e 1τ eſt quod ſcribi
ZncO trarin tur xi.di. c.cle

A vbid

iſtuione

eſenit

Jr.

rlautes
ſeos dit
ſtbebent

tignolat
ſbbzgene
lant
Pneppen
nt Jut⸗
Gragüten
unprn

iſate

annsßla
Gitataſo
Nronbe
toeure⸗
Cfuseut
Madqn
rornn
tonine
gſe Cr
Gecun
Lertio
QAut
Qin
(Oer
Cen
botete
Cgteꝛen

(ſochtutn

tekplores
hiigere
Mopociti
inpern

go⸗

„

ffiennte
ingziugh

ſooſhin
ðððJ Pa

eeceiehgo
gaigtn V
QoinmG6

ctantinſoace

Kelligerefic.

is oceguc

ſcigfütce.

vnatiabn
aſcß iins

leimdine

iü chianafe⸗

inefihfin
nineninee
KN 9ten

oire geti
keuſtr
us tehl
nonitene t
niitſi
hart

brotwOD

nenone /
liwa⸗
leinin
ic⸗
3

untoßt

S

ninoſb

iſoſil
uingtos
6. dicut

Uiöſant 4
en eonn
z Hand
pſ

,ttdlce
ſeina
ſnog n
ginui⸗

* ., ⅞,, öö—— Zd

Ar. ſeptuageſim

ros.vbi dr ꝙ ſũ mus põtifer ſacerdotes
7 leuites efficit:ipſe oẽs oꝛdies eccleſia/
ſticos diſponit: ipſe quid vnuſqſq; face
re debeat ĩ ecclłia oñdit:pᷣcipit ⁊ mãdat.
Vnd EO dicendum i ſicut dicit
ρbE Phbus. ri. Metha. En
tia nolũt ma le diſponi: ideo ſicut in quo
libz gen ere eſt da re vnũ pmũ a quo alia
regulant: ſic i toto vniuerſo oʒ dare vnũ
pncipem in quẽ oẽs pꝛincipatus redu-

cunt᷑. In toto aũt buũano genere ſupmũ

gradũ tenet ipſe chꝛiſtus per hũanitatẽ
aſſumptaõ:⁊ in toto vniuerſo ipſe deus.
ñ ſicut omnis ptãs oꝛdinat᷑ a deo: ꝗa
omnis pᷣlatio a deo ẽ:⁊ que a deo ſũt oꝛ
dinata ſunt:ſiue ſit in angelis: ſiue ſit in

gſechda 1
quas lʒ non recognoſcant a papa defa-
cto:recognoſcere tñ ten ent᷑ de iure: illo
ſ.iure quo omnes tenent᷑ ſubijci chꝛiſto
WAd tertiũ eſt dicendũ ꝙ q;uis in ſe-/
culari dñio multi pᷣſint: eoꝝ tamẽ inſti/
tut io ⁊ deſtitutio iuſta cauſa ſuꝑuenien
te non niſi ad papã ſpectat. CAld quar
tum eſt dicendu ꝙ ſicut electoꝛes 'ᷣm oꝛ
dinẽ a papa inſtitutum pᷣlatos eligũt:ſic
platos confirmare uel deponere: nõ ni
ſi Ee oꝛdinationẽ ſpectat.
¶ LQAueſtio. lxxij.de pꝛouiſione.

videndum eſt de p
Buc uiſiõe: Circa quod
querunt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo
vtrum papa peccet ꝓuidẽdo

ſnG

demonibꝰ ſic in toto bũano genere pᷣla/ de beneficio eccleſiaſtico bono dimiſſo
tio de iure oꝛdiari nõ põt niſi a xp̃o. Ai melioꝛi. ¶C Secundo vtrũ papa peccet
carius aunt cbꝛiſti in tota pñti vita ẽ iße ꝓuidendo cõpatriote ⁊ domeſtico magl
papa ad quẽ de iure ſpectat oes pᷣlatio- q; extraneo ¶ Tertio vtru pepa pec/
nes ⁊ omnia dominia in toto hũano ge cet nõ puidendo theologis magiſtris re
nere oꝛdinare vice xp̃i q;tum ad multos ligioſis vñ decent᷑ poſſint viu? ¶¶ Quar
caſus. ¶ Pꝛĩo q;tu ad eoꝝ trãſſatiöem to vtrum ſi religioſo ꝑ papã ſufficienter
Secundo q́; tum ad eoꝝ depoſitiõezs eſt puiſuz elemoſynã recptã iuſte poſſit
MM q;tũ ad ipſoꝝ renuciatiõeZ. D imu retinere.
Quarto q;tum ad eoꝝ ↄfirmatiõeʒ. 2 P ergo ſic ꝓcedit
Duinto q;tum ad exemptionem. Videtur eni ꝙ papa peccet ꝓui
Bexto q́;tu ad dep ontoꝝ reſtitutõe, dendo bono dimiſſo melioꝛi.Scribit.n.
Septimo q;tũ ad nouoꝝ ↄſtructiõe, extra de pᷣben. Gꝛaue nimis ⁊ abſurdũ
Poteſt eni ep̃atum oꝛdinare vbi pus nõ eſt ꝙ quidã eccleſiarũ pᷣlati cum poſſint
erat:⁊ remouere vbi pus erat. C Octa viros idoneos ad eccleſiaſtica beneficia

uo q́;tum ad duoꝝ in vnũ vniont᷑: qꝛ ppꝓ ꝓmouere:aſſumunt indignos quibꝰ nec

teſt plures in vnũ vnire:⁊ vnuʒ ꝑ plures moꝛũ boneſtas:nec litterarũ ſcia ſuffra
diuidere. ¶ Mono q́;tum ad dignitatũ gatur. ¶ Pꝛeterea pᷣferre vnum bonuʒ
nõ vacãtiũ collationẽ. C Decimo qᷓ; tũ pluribus eſt peccatum:ſed melioꝛ tenet
ad imperatoꝝ ⁊ regũ oium ⁊ pncipum duoſ gradus bonitatis:puta boni ⁊ me
inſtitutionem ⁊ deſtitutionem. lioꝛis:bonum vo vnum ſolum: pecc atũ

HW Ad Pꝛim um 0 dicendũ eſt ergo puidere bono dimiſio melioꝛi.

1. q;uis pᷣlatio ¶Pꝛeterea papa non tenetur de eccle
nes fuerint anteq; eſſet papa in ſe: non ſiaſtico beneficio ꝓuid ere alicui niſi ra⸗
tñ fuerunt ante illum cuius aucte papa tione ſcientie:vłſanctitatis uel iuſticie

fungitur: qui ſicut ex merito ſue paſſiois equitatl. Si ergo papa pꝛefert bonum

meruit ſiꝑ omnes angelos exaltari:ſic illi qui eſt melioꝛ aliquo iſtoꝛum triũ:ut
meruit oẽs angelos ⁊ bomines ſuo im/ videtur:ſem per eſt peccatũ.
perio ſubiugare. Ad ſecundũ eſt di- w6 t rii eſt: quia qui eſt
cenqu ꝙ apud gentiles ſunt pᷣlationes J C I ſufficiens ut eli

Ar.
gat᷑ad officiũ: ſufficiens eſt ut puideatſi
bi ð bñ ficio:ſʒ ſufficit eligẽ bonũ ad offi
ciũ:ſic pʒ ex de elec.dimiſſo melioꝛi:ſine

pctõ o ꝑ papã ꝓuidet᷑ bono dimiſſo me/

do. ꝙ cũ papa ꝓ ⸗alioꝛi.
c0 uidet de eelle lanico bi
ficio alicui: uel intendit ꝓuiderę ꝑſone
uel eccleſe. Si igit᷑in ꝓuiſone pᷣncipał
cã ẽ puid ere eccleſie:⁊ ꝓuiſio ꝑſone ẽ cau
ſa annerxa:puto ꝙ ſuppoſita equali faci
litate peccatum ẽ ꝓuidere bono dimiſſo
melioꝛi:cũ enĩ iura dicunt ꝙ ſufficit ꝓui
gere bono et idoneo ſubintelligit nulla
cõparatione facta ad melioꝛẽ:ſed cõpa
ratiõe facta ⁊ equali facilitate ſuppoſi
ta ex deliberatione ꝓpuidere bono dimiſ
ſo melioꝛi:ſine coꝛꝛuptione appetitꝰ eſſe
non põt.Si vᷣo in ꝓpuiſione pꝛincipał in/
tentio ẽ ꝓpuidere ꝑſone:⁊ ꝓuiſio eccleſie
eſt cã aunexa:puto ꝙ ſine peccato pot ꝓ
uideri bono melioꝛi dimiſſo. Mã ſupero
gatiõis ⁊ ↄſilij eſt eccleſie pꝛouidere de

melioꝛi.pᷣcepti vo eſt puidere de bono ?

idoneo. Si ergo papa vult Puigere nio
ne pncipaliter:aut quia ipſe uel ſui ec
cleſie ſeruierunt: aut ꝓpter ſupplendam
eius indigentiã: exquo nõ tranſgredit᷑ i
Ae de pꝛouid endo eeclen⸗ licite er u
to fieri poteſt.
d Pꝛimi ergo eſt dicendum
ꝙ in illa decre.non fit cõparatio de bo/

no ad melioꝛẽ:nec de ꝓuiſione ꝑſone et

eccleſie.ſed de bono ad indignũ reſpcũ.
eccleſie ſolũ: quod ptʒ ꝑ illud qð ſequit᷑
Zolentes g buic moꝛbo mederi pᷣcipi9/
inus ut pᷣtermiſſis indignis idoneos aſ-
ſumãt:qui deo ⁊ eccleſijs velint ⁊ valeãt
impendere famulatũ. ¶C Ad ⁊“eſt dicẽ

auũ ꝙ ſicut dicit Augꝰ ad Macedoniũ:

Illum dicimus bonuũ cuius bona pᷣua⸗
lent:⁊ illuz optimũ qui minimũ peccat.
Põt autẽ eſſe ꝙ aliquis paucioꝛes gra/
dus bonitatis habet qᷓ; alius extenſiue:
ex cauſa tamè rationabili intenũue vn⸗
gradꝰ bonitatis etꝰ pᷣferedꝰẽ pluribꝰ al
terius. Ad 3ʒeſt dicendũ ꝙ cũ ẽ pn

Qneſtio I

cipalis intẽtio ꝓuldere eccłie nõ eſt ſine

coꝛꝛuptiõe appetitus pꝛouid ere bono di
miſſo melioꝛi q;tuʒ ad illa tria ſuperiuſ

dicta:cũ in eis pncipaliter cõſiſtat pmo

O ſecũdũ cee eſte

enim ꝙ papa peccet ꝓuid endo cõ
patriote:⁊ domeſtico magis 6 extraeo
éſanda: ſemd

quia bona coĩa ſuũt coĩter diſp
bona eccleſie ſunt bono coĩa:ut ſcribitur
anc te Ambꝛo.xxiiij.q.viij.c. conuenioe.
Pꝛeterea in pꝛouiſiõe ſpũalis bñ ficij
cauſa ſpuũalis debet ↄſiderari:ſed patria
vel familiaritas eſt cauſa carnalis non
ſpiritualis. ¶ Pꝛeterea ſcandalũ młtoꝝ
papa debet maxie vitare:ſed multi ſcan
daliz ant᷑ cũ cõpatriotis ⁊ familiaribus
pape:vel pꝛelati magis pꝛouidet᷑ q; alijſ
eſt ergo hoc maxime vitandũ. 6,
In contrariũ t 2teao
ſuoꝝ ⁊ maxime domeſticoꝝ curam habʒ
fidem negauit ⁊ eſt infideli deterioꝛ.Et
Augꝰ dicit i.de doctri.xpiana.c.xij.cuʒ
oibus hoibus pꝛodeſſe nõ poſſis: bis po
tiſſimũ cõſulẽdũ eſt qui pꝛo locoꝝ ⁊ tein
vłqrũ libʒ rerũ opoꝛtunitatibꝰqũ qdam
eoO, ſoꝛte tibi iungutur.
An dicendũuũ ꝙꝙ in pꝛouiſione
eccleſiaſtici bñ ficij vel põt attendi bene-
ficiũ qð cõfert᷑:vel intentio cõſerẽtis:v

locus in quo confert᷑. Si vᷣo cõſideret᷑ be

neficiũ qð confert᷑:cũ ſit ſpale nõ debet
dari niñ pꝛo officio:qᷓnto ergo quis ẽ ſuf
ficietioꝛ ⁊ dignioꝛ in officij ad miniſtra/

tione:tanto citius meret᷑ beneficij pꝛoui

ſionẽ: ita ꝙ ſecus eſt de puiſiõe beneficij
tẽpoꝛalis ⁊ ſpũalis: quia tẽpoꝛale q;to
familiarioꝛ pꝛoximioꝛ ⁊ intimioꝛ:tanto
citius ex oꝛdine nature ⁊ charitatleſt ꝓ-
uid ẽdũ:ut loquũtur auẽtes apli ? Augj.
ſuperiꝰadducte. Spuũale vo beneficiũ nõ
quãto pꝛoximioꝛi vel ꝓpinquioꝛi:ſj qnto
ſufficietioꝛi ⁊ dignioꝛi tato citius eſt con

ferenduũ. Si wo cõſideret᷑ intẽtio pꝛoui/

dẽtis:aut ꝓuidet ↄpatrio te ⁊ domoſtico

z.

(Wots⸗

crolqpe
Utyutap
perre
ltocyn
(iillicit
trie affe
ptercn
larettal
ſlrſoos
hotpion
neo. Ndin
ignoꝛan
triend⸗
cciue
pingvo:
trancoi
ſe Et⸗
Q&

.

broy⸗
lerthpn
indit
me
ſcrſunto
dicee
Pitop
lragtes:
yhtote
care,
chpoto⸗
ufherhn
fehgügli

uumnter
ſſtcini
ritele

ſrreine

depogin
Ahentt

Ponie

1
Aeröelſne
idegebono g

tma ſperi
alren
ioccleſe,
ſc eedlk v
tpuhencodi
s tt/

ſpeſandeſd

urſarbin
Conncnch
Hüalsbifi

rarſp

1elsoN

alinlog

Omiſan
ſnllathr

nilliii

i.
ſckupoty
Cin4
atumbihj
mnnk:
e/
ſebep⸗
W
ſanghan.

nn n
inb

cgele

lerödch⸗

ſoguise

Ar.

Antiti, .
Geſichgen
ſoebent,aid.
ihont n

ex aliqua cã debita magis q́; extraneo
utputa ꝓpter eius maioꝛẽ pauꝑtatẽ:uel
ꝓpter receptu honeſtũ obſequiũ:⁊ tunc
puto ꝙ non peccat. Si wo faciat boc ex
cã illicita ⁊ indebita:ut pᷣciſe ꝓpter pa/
trie affectionẽ:uel conſanguinitatẽ: uel
ꝓpter cumulandas eiꝰ diuitias:pctõ nõ
caret talis ꝓuiſio. Conſiderandũ eſt
ſiłlocus in quo ꝓuiſio fit:qꝛ in tali loco
põt pꝛouid eri de beneficio alicui extra/

neo.vbi in admiſtratione offici pꝛopter
ignoꝛantiam lingue ⁊ incõoſuetudine pa

trie nõ eẽt idoneus depuire domeſticus
⁊ ecõuerſo in tali loco poſſʒ pꝛouideri ꝓ

pinquo ⁊ cõpatriote in quo ꝓuidere ex-/

tranco infructuoſũ ⁊ damnoſũ eẽt eccle

ſie. Et ꝑ b pʒ rñſio ad rõncs i oppoſitũ.

UD;ʒ ti i ſic ꝑꝛocedit᷑: ANi
D tertingekenin pa

pa nõ peccet magi ſtris ⁊ religio

ſis nõ ꝓpuidendo vnde decent᷑poſſint vi⸗

uere:quia papa non dʒ pᷣbere magiſtris
cãm diſtrabendi animũ a ſtudio ⁊ a cõ
templatione veritatis ad quã pꝛincipali

ter ſunt oꝛdinati:ſed ꝓuiſio beneficioꝝ ẽ

cã diſtractionis animoꝝ a ſtudio. VUnde
Plato peregrinatꝰ ẽ extra greciã:? So
crates ⁊ multi philoſopbi tꝑalia dimiſe
runt ut quietius poſſent cõtemplationi
vacare. ¶ Pꝛeterea religioſi ſunt ↄſtri/
cti voto paupertatis a quo nõ abſoluũ-
turper magiſteriu. Mõ eſt ergo eis cõfe⸗
rendũ aliquod beneficiũ ex quo tale vo
tum relaxet᷑ C Pꝛetea beneficiũ eccle

ſiaſticũ nõ põt dari niſi ꝑofficiũ:ſed ma

giſtri religioſi nõ poſſunt officia ad mini
ſtrare in eccleſia ut ſint canonici uel ar-
chidiaconi:non põt ergo eis de bñ ficio

In contranuũ nidet.

de magiſt. ſeribit᷑ ꝙ ad inſtructione ſa⸗
cerdotũ ⁊ alionꝝ theologi magfr̃i inſtitui
debent qui nibil exigant ꝓ doctrina:ſed
eis de eccleſiaſticſpꝛouẽtibꝰꝑꝛouideat᷑.
Planũ ẽ aut ꝙ magfjr̃i religioſi docẽt ſa
cerdotes ⁊ alios volentes doceri ſiẽ alij

ſeptageſimaſecũda II

peccatũ eſt ergo pꝛouiſionẽ ꝑ canonem
magiſtris taxatam eis ſubtrabere.
ſid C0 dð. ꝙ ſicut ſcribit.xxiiij.
q.i. Sancta mat᷑ ecclia
a tramite apłce traditionis: nunqᷓ; re-
ceſſiſſe pꝛobat᷑. fuit autẽ aplłica traditio
ut ſcribit᷑ Actj.ij ut de pꝛouentibꝰ coibꝰ
a xp̃iſidelibus oblatis pꝛouideretur vni
cuiq;:ſicut vnicuiq; opus erat.cũ tali ẽ
moderamine eccleſiaſtica bñficia ⁊ pꝛo
uentus eccleſiaſtici ſunt diſpenſandi ut
neminẽ ita releuando diuiteʒ faciant q;
multoꝝ detrimenta nõ circũſpiciẽdo in
paupertatis miſeriã nõnullos deijciant
illud apli.ij. Chorj.viij. Ad memoꝛiaʒ
reuocantes.non enim volumus ut alijs

ſitremiſſio:vobis autẽ tribulatio:ſed ex

equalitate in pñti tempoꝛe veſtra abun
dant ia illoꝛum inopiam ſuppleat.vnde
puto ꝙ pie ⁊ ſancte ageret᷑ quando illa
decretalis extra de magiſt.cũ oĩbꝰ ꝗ ad
magiſteriũ aſſumunt᷑ theologie tam ſe/
cularibus qᷓ; religioſis obbuaret᷑: nec du
bito ꝙ exinde magnũ pꝛofectũ xpᷣifide⸗
les ↄſequerent᷑:exquo eis daret᷑ ca vnde
ſemꝑ ſe ſtudia occnbarent. dirant
„ A ergo eſt dicendum
A Pnimu q bona tempoꝛa⸗
lia ſunt quedam inſtrumenta virtutis.
Virtus autem conũſſtit in medio: vnde
tam abundantia tẽpoꝛaliũ q; eoꝝ ino/
pia actum virtuoſum ſpeculatiõis ⁊ ſtu
dij impendit: pꝛopt᷑ quod ſicut religioſi
qui ad magnas pᷣlationes aſſumunt᷑:diſ
trahbunt᷑ a ſtudio ſcientie:ſicut experimẽ
taliter videmus:ſic magiſtri religioſi q
bus nibilpꝛouidetur:ex carentia neceſ⸗
ſarioꝛum coguntur ſe a ſtudio diſtrabe-
re iquia non potentibus viuere melius ẽ
necria vite pꝛocurare q; philoſophari.
Ad ſecundum ẽ dicendum ꝙ pꝛopt᷑
pꝛouiſionẽ aliquoꝛum pꝛouentuuũ neceſ
ſarioꝛuʒ ad vitam religioſi magiſtri non.
abſoluerent᷑ a voto paupertatis: maxi-
me cũ ipſi nõ ſolum coꝝ neceſſitati verũ
etiam alioꝛum vtilitati pereoꝛũ doctri⸗

Ar.

nam tencant intend ere: cui intendere
nõ poſſunt ſine ſcriptoꝛibus ⁊ chartet
alioꝝ que faciũt ad traditionẽ ſcie. Dit
enim Aoluſianꝰ in epła ad Augl. Parũ
eſt nobis ſic a te in ſtrui ut tibi ſit liberã
do ſatis: ingeniũ quippe ⁊ eloquiũ t uuʒ
tam excellens tãq; luculentũ pdeſſe de/
beat etiã ceteris. Ad qeſt dv. ꝙ nõ
eſſet nccriũ ut religioſus magiſter cui aſ
ſignarent᷑ aliqui ꝓuentꝰ eccleſiaſtici effi
ceret᷑ canonicꝰ uel archiùiaconꝰ: ſeu etig
ep̃s: ſed buaret᷑ foꝛma illius decretał ex
de magiſ. vbi ic dr̃: Aſſignet᷑ aũt cuili/
bet magiſtroæ a capitulo ꝓuentꝰ vniꝰ p
bẽde: ⁊2 ꝓ theologo a metropolitano tm

debet: nõ ꝙ ꝓpt᷑ boc efficiat canomcꝰ:ʒ
tamdiu redditꝰ ipſos ꝑciptat q; diu ꝑſti
terit in docendo.⁊ ſi vna eccleſia no poſ

„ ..

ſet ſic ꝓpuidere: poſſet tota dioceſis in b

grauari pꝛo vtilitate fidei.

&H PPEH&α ſic pceditur
D quartu n ,

ſ papã religioſo ſufficient᷑ eſt
uiſum receptaʒ elemoſynã retin ere iuſte
nõ poſſit:qꝛ elemoſyna da ad ſubleuan

da indigentiã recipiẽtis. Ille gnon in

diget: tenet᷑ ad reſtitutionem. Pꝛeta
clericus acquirens bñ ficiũ ex pcto ſimu
lationis: ten et᷑ illud reddere:qꝛ nõ itrat
p boſtiũ:ergo ſi recipiens elemoſynaʒ
ſub pᷣtextu pauꝑtat :tenet᷑ ad reſtitutio
nc. C Pꝛefea defraudare pauperẽ ẽ pec
catuũ equipollens hoicid io: Juxta illud
Eccłxxiij Panis egentiũ vita bhoĩs eſt:
qui de fraud ax illũ bõ eſt ſanguinis:non
ergo poteſt licite retineri.

2. —

In cõtrari

—„

eſt:quia ꝗd da
W ο EI tur ꝓ bñdictio
ne iuſte retinet᷑:ſed elemoſyna ꝓ benedi
ctiõe dat ſicut pz ꝑ Aplm.ij. Chor.ix.
KFñid c0 dd. ꝙ ſicut ptz ꝑ phũm
eEEDij. Ethbi. MWediũ in vtu-
te nõ accipit 'm equalẽ diſtantis ab ex-⸗
tremis: ſed pm debits ꝓpoꝛtionẽ circũ/
ſtantie quã facit recta rõ:vñ nõ oʒ ꝙ me
diũ virtutis ſit int᷑ ſuꝑfluum ⁊ diminu-

tum. Poteſt enim eſſe ꝙ aliquis mode/
ratus cibus qui vni eſt ſufficiens: alteri
eſt ſuperfluus vel diminutꝰ. Sig alicui
religioſo vel alteri ſufficiẽter eſt ꝓuiſum

bm vnain circũſtantiam ⁊ non ᷣm alias,
poſſet elemoſynam receptam iuſte reti-
nere. Sed ſi ᷣm omnem conditionem ſta
tus ⁊ pſone ſufficienter pꝛouiſim eſtiũbi
puto ꝙ elemoſyna m receptam non põt
in pꝛopꝛios vſus conuertere:ſed tenetur
pauperibus elargiri. ODicit enim Hiero?ꝰ
ſuper illo verbo Math. xvi. Sta terem
illum ſumens da illis pꝛo mercede: ut nõ
ſcand aliz emus eos. Si quis obicere vo
luerit quõ Judas in loculis poꝛtabat pe
cuniam quare de illa pecunis tributum

non eſt ſolutum. Reſpondebimꝰ:quia rẽ
pauperum in vſus ſuos conuertere dñs

nephas putauit:mobiſq; idem tribuit ex

Ad pꝛamum emri
dum qꝙ in aliquo poteſt ſuppleri ind igen-
tia vnius in quo non poteſt ſuppleri indi
gentia alterius. Ande exquo liberaliter
elemoſyna tributa eſt:ex neceſſitate iuſte
retinetur: ex cupiditate vᷣo damnabiliter
Ad 2"eſt dicenduy ꝙ acquirens be
neficium per ſimulationẽ bonitatis non
tenetur illud reddere:tenetur tamen pe/
nitere de ſimulatione: per quam iniuſte
acquiſiuit decipiens conferentem: no tn
fuit erroꝛ perſone:ſed qualitatis. Sic re
cipiens elemoſynam ſub pꝛetextu pauꝑ-
tatis:tenetur de cupiditate penitere:no
tamen tenetur ipſam reſtituere: ſed pau
peribus clargiri. Ad 3 'eſt dicenduz
qꝙ; nedum de elemoſyna recepta: ſed de
pꝛopꝛia ſubſtantia:du modo uperfluum
retineatur:deſraudat᷑ pauper:vnde neu
trum poteſt retineri ſine peccato.
¶ DQueſtio ſeptuageſimatertia. de con
ceſſione.

5† conſiderandu
Einde eſt de conceſſi⸗
one: Circa qo qrunf qnq;.
¶Pꝛio vtru papa ſine pctõ

ergo eſiivicen⸗

crivſor
ſalubꝛit
ferüobi
ſoꝛtem
eun
n⸗
purae
tinel
Cunm
puum
rte
g lci⸗
Cr
git ſat
gceicity⸗

nlo ci
Vebon
iltnt ei
Nltſerlb
ſiſactc⸗
Cinarra

dſcen
hite
Uyſaran

ſinbsint
tfiliod

ſcput

ſlhabune

echnien

lll
Nignis note
ſftiatens gtcr
10 Gis gſa
ereſtpufun
ꝛponbnalio;
tomiuſteret⸗
ondtionenſt
zouiſutnctih
Nram non ſin
ceſecttenen
ircnin Hie
dei. Otutnen
mercedeurti
nisohſeſt
ls vatohetpe
amannbutun
Cupeniſi
orvatae Ns

Gon tbuittad

Apn.
nweldec
Nenhcee,
peni
lieniee
Marue
—RK
piaren
trunmhe
gian .
men onn
ms Gekt
umpulc,
re
eſedß⸗
aivoon
remrn
Nrente
ccsto⸗
tattadech
1.

rider
i
zjent
heſni⸗

—

Ar.

poſſit concerdere in caſu fieri vſuras
Sco vtrũ papa ſine pctõ poſſit cõ/
cedere fieri vſuras cũ infidelibꝰ⁊ publi-
cis hoſtibus eccleſie. C 3 vtrũ papa ſi

ne pctõ poſſit alicui concedere decimas
laicoꝝ. ¶ ½vtrũ papa poſſit ſine pctõ

regi francie ułalteri pᷣncipi cõcedere de

cimas clericoꝝ ꝗe vtrũ papa poſſit deci

mas eccliarũ ſibiipſi ↄcederei ꝓppꝛiũ vſũ
Dpꝛimũu eh Leeni
JAr! tur: Nider᷑ eni
wꝓ papa ſine pctõ poſſit ↄcedere ſi
eri vſuras.Scribit᷑.n.extra de vſuris.c.
ſalubꝛit᷑.ꝙ licet maritoretinere fructꝰ
rerũ obligatarũ ſibiꝓ dote a ſocero:⁊ in
ſoꝛtem no cõputare: ⁊ ibidẽ.c.cõqueſtꝰ.
bẽtur ꝙ licet dño feudi res feudales in
pignus accipere:nec tenet fructus com
putare in ſoꝛte. ¶ S. iuſte exigit᷑ ab bo/
mine illud ad quod volũtarie ſe obligat.
Cum debitoꝛ volutarie obliget ſe ad
vſuram: iuſte exigit᷑ ſine peccato. CB.
licet in cã necẽſſitatis furari: multo ma
gis i cã ncẽitatiſ licet ad vſurã mutuare
S. vſura eſt ꝗcquid vltra ſoꝛtẽ reci
pit᷑: ſicut ſcribit᷑.xiiij.q.iij.Quicꝗd ſoꝛti
accidit vſura eſt. Sʒ ſcribit᷑ extra de vſu
ris.c.ĩ ciuitate tua.ꝙ ſi gs emit merces

tꝑe quo nõ niſi ꝗqnq; libꝛas valent: ⁊ ꝓ/

mittit ſe illis a quibus illas merces acci
pit ſex libꝛas ſtatuto terminoſoluturũ:
nõ facit cõtractũ vſurariũ:q;uis pecca/
tũ incurrat:diſpenſat & in caſu papa q

In cotrariu wieanae

põt diſpenſare in eo quod eſt diuina lege

ꝓbibitu. Sed ſcribit᷑ Exgechi.xviij. Qui
ad vſuram non cõmodauerit vita viuet
* non moꝛietur.
Rend cO do. ꝙ in vſura duo poſ⸗
ſumus intelligere. Pꝛimo ipſam ſuꝑabũ
dantiam que reqrit᷑ vltra datũ Quicqd
eni ſuꝑ datũ exigit᷑ vſura ẽ: ut dr.xiij.q.
iij.c. putauit. Scdo cauſam ꝓqua talis
ſuꝑabundantia dat᷑. Mam datur ꝓvſu
pecunie mutuate:cũ vſura ᷣm ethimo/

ſeptuageſimatertia 1

logiam nominis dicat᷑᷑quaſi vſus eris.
Atroq; autẽ modo vſura cõtinet ini
quitatem: ut in ipſa pullo mõ poſſit fieri
ſine peccato diſpẽſatio. Pꝛimo nãq;
cõtinet inigtatẽ ex ꝑte rei que dat:qꝛ ini
quũ eſt ut ad quẽ nullo mõ ꝑtinet rei pe⸗
riculu: ad ipſuʒ ꝑtineat lucrũ. Scvo
