ſuperbia: ꝓpter eius mobcgiotta: Pht
eius idolatriã: quia cõſuluit phitoniſſaʒ
nec ſperauit in dño:ut dicit᷑i Parali. x.
nöoõ eſt tñ regnu eius tranſſatũ niſi aucto

AQneſtio n

tate Samuelis: ut ſupꝛa dictũ Aſ.
ſo AI ſic pꝛoee⸗
D ſecundũ iviaet
eni ꝙ auctoꝛitate pape ſpecialit
imperiũ nõ ſit tranſſatũ ad Roinanos:

quia ante fuit imperium ad Romanos

tranſlatum qᷓ; papa eſſet:ergo non eius
auctoꝛitate boc factuʒ eſt. C. Pꝛeterea
quod non fit auctoꝛitate dei non fit au-
ctoꝛitate pape:ſed imperiũ non eſt tran
ſſatuz ad Romanos auctoꝛitate dei:qꝛ
Romani deuʒ verum hebꝛeoꝝ nun q; co
lere voluerũt.ſicut diẽ Angꝰ.de cõſenſu
euàgeliſtaꝝ.non ergo ad eos traãſſlatum
eſt auctoꝛitate pape. ¶ Pꝛeterea natu
ra fecit vigentes int ellectu naturaliter
dños:⁊ deticiẽtes itellectu naturaliter
ſeruos: ut dicit pᷣus.i.Poli.ſed Roma
ni potiſſime vigebãt pꝛudẽtia ⁊ itellectu
ergo naturaliter dominiũ imperij tran/
ſlatũ eſt ad eos abſqʒ pape auctoꝛitate.

N Ari n eſt quia pape ⁊ ſũ»
In Otrart mo ſacerdoti: dr

Hiere.i.Ecce cõſtitui te ſuper gentes et
regna ut euellas ⁊ deſtruas ⁊ d ſcipes ⁊
plantes. diſcipatio ergo ⁊ tranſſatio re/
gnoꝝ ad ſüũmuʒ ſacerdotem ſpectant.
Rud 60 dicendum ꝙ ſicut dicit
„. Deisds Aug'. v. ð ciui. dei. c. xxi
Aalde ſupꝛa vires bominuʒ eſt oculta

diſcutere ⁊ liquido examine merita iu⸗

dicare regnoꝝ.iſtud tñ indubitãter tenẽ
qum eſt ꝙ ille vnus verus deus qui nec
iudicio nec adiutoꝛio deſerit genus bu⸗
manũ qui dedit regnũ Aſſirijs vel etiaʒ
erſis ſeu Gꝛecis:ille idem qñ voluit ⁊

¶ Poſſumꝰtñ quinq; colligere ſpecialit
ex dictis Augl.in diuerſis locis ſupꝛa/
dicto lib. de ciui.dei. ꝓpter que impriuʒ
trãſſatũ eſt ad Romanos. .Pꝛimum
fuit reuerẽtigꝗ deoꝝ. Cum eni, Marcus
marcelleus Syracuſanã vꝛbem oꝛnatiſ
ſimã debellaſſet:euerſa illa moꝛe belloꝝ
tam caſto ⁊ tam dementi animo ab eo

pꝛeceptum eſt: ut quicũq; ad hocvel ad

—

cce
ce
Pron
gee
C1
liu⸗
Ghet
ull.
W
we
ſe⸗
gul⸗
lign
Picht.
Kre
ljobie
Giete
nno ii.
Capi
coſuetn
Pace eo
Ppelon
Utbltos
Cblaris
gaus
ues
ſunen
enft
azan
Pperf

ti H
ſſſeproe⸗
Ulkta
Pe ecialt

Bonnenos:

4Kommenos
tgonon cii
Deerere
einonfiran
nonceſtmn
nitatedeit⸗
un
Fde dſcni
os triſgun
Nterunnun
u Nauralte
ne
iltor⸗
enniillen

inperutan .

uuctolet
upeperſi

ſacergoteoN.

ntsck
Pniesn
Nlamot⸗
ſhecrent,
ſatdi
zaui deie
nhautn
iuncnl.
tue
sii
tgennsbl⸗
e Neni,
n ollet

emumnl,

onehean
ſes ſn⸗

Ar.

illud tem plũ refugiſſet baberet᷑ illeſus.
Ipſe idẽ imꝑatoꝛ cũ videret ciuita tẽ rui

turã pꝛius fleuit ⁊ pꝛius illi lachꝛymas

effudit q; ciuitas eſſet euerſa.pꝛius etiã
qᷓ; ciuitatẽ iuſſiſſet iuadi pꝛeceptuʒ fccit
ne quis coꝛpus liberũ violaret: ut refert
Augꝰ.i.ð ciui.dei.c.vi. 2 m fuit clemẽ

tia ⁊ virtus animoꝝ. Ande dicit Augꝰ

eodẽ lib.ꝙ de eoꝛũ pᷣcipua laude dictuʒ
eſt. Parcere ſubiect ⁊ debellare ſuꝑbos
et ꝙ accepta iniuria ignoſcere potiꝰ ;
ꝑſequi malebãt. ¶ 3fuit fides ꝓmiſ⸗
ſoꝝ. Recitat.n. Augꝰ.i.ð ciui.dei.c.xiiij
)9 Warcus reguł cauſa ꝓmiſſi iuriſq;
iurãdi ad hoſtes ſine ulla dubitatiõe re-

meauit. Cum eni a Carthagineſibꝰ in

carcere det ineret᷑: Romã pꝛo ipetranda
pace miſſus fuit:quã cũ nõ impetraſſet
pꝛopt᷑ iurametũ qð de reuertẽdo fecerat
ag eos reuerſus eſt: et ab eis occiſus.
¶Arfuit iuſticia diſcuſſionũ:nõ enim
aliqua iudicabãt abſq; matura diſcuſſi
one:qð Par ſime apparuit i accuſatiõe
auli. Actj. xxv. de q̊ dixit Feſtus regi
grippe.Adierũt me pᷣncipes ſacerdo
tuʒ et ſenioꝛes iudeoꝝ poſtulãtes aduer
ſus Paulũ dãnatione moꝛtis:ad qs rñdi

qWuia nõ eſt cõſuetudo Romanis danare
aliquẽ hominẽ pꝛius q; ille qui accuſat᷑

H ſentes habeat accuſatoꝛes:locũùq; de/
fendedi accipiat ad abluẽda crimia que
ei obijciũtur. “ fuit caretia ꝓpꝛioꝝ.
Dicit enĩ Augꝰ. fuꝑ illo vᷣbo.ij.ad Thi-
mo iiij. Penulã qua relig Troade apud
Carpu veniẽs affer tecuů. Romaos bec
cõſuetndinẽ habuiſſe ut gẽtes que cum
pace eos recipiebãt extuc fratres coꝝ
appellarent᷑:? ciues romani abſqʒ aliq

tributo dicerent᷑ ꝓpter qð penula veſtii

cõſularis erat data patri Pauli:in ſignũ
ciuis romanus erat. AUnde ex bac cã
udas machabeus andiẽs virtutẽ ro/
manoꝝ ꝙ curiã ſibi fecerãt:⁊ ꝙ quotti/

die conſulebãt trecentos ⁊. xx. viros: de

quoꝝ conſilio gerebãt que digna erãt:et
ꝙ per ſingulos annos magiſtratũ eoꝛuũ

trigeſimanona

ilI
vni cõmittebãt daminari vnuerſe terre
et ꝙ oẽs obediebãat vni:⁊ ꝙ nõ erat inui
dia neq; elus inter eos:et ꝙ ꝓpter vi.
ctoꝛiam obtentã de vniuerſis gentibus
nullus eoꝝ poꝛtabat dyadema:nec iudu
ebatur purpura: ut magnificaret᷑ in ea
miſſis legatis cõſtituit cu illis a micitia
et ſocietatẽ:ut ſcribit᷑.i. Macha.viij.

41 ergo eſt dicendum
Ad Primi uli 1. fit au⸗

ctoꝛitate ſũmi põtiſicis fit auctoꝛitate
cbꝛiſti cuiꝰ ſacerdotiũ eternum fuit ⁊ in

eternũ durabit. AUnde qð factũ eſt ð tra-
ſiatiõe regnoꝝ chꝛiſti auctoꝛitate emiſ-
ſiue vel effectiue auctoꝛitate ſũmi ſacer/
dotis dicit eſſe factum. Ad ⁊“eſt di
cedũ ꝙ cauſa qre Romani deũ bebꝛeoꝝ
noluerũt colere aſſignat Augꝰ.li.ſupꝛa
dicto.quia Socratis pbiloſophi ſniam
firmã tenebãt:que talis erat:vnũquẽ q;
deü ſic coli opoꝛtere àmodo ſe colenduʒ
ipᷣe pᷣciperet. Cum ergo ſcirẽt ꝑ dicta he
bꝛeoꝝq eoꝝ deus ſolus volebat coli ex.
termiatis dijs omniũ gentiũ: noluerũt
ſibi ſacrificia offerre:exquo ſibi ſimul cũ
glijs dijs ſeruire nõ poterãt:vnde reſpu
erunt vnius dei veri cultuʒ:ne multos
falſos offẽderẽt: arbitrãtes magis ſibi
obfuturaʒ illoꝝ deoꝝ iracudiam:q; veri
dei pꝛofutura beniuolentia. Ad 3“*
eſt dicedũ ꝙꝙ accipiẽdo naturaliter affir
matiue nulli homini cõuenit nãliter do
miniũ ſalteʒ 'ᷣm ꝙ dominiũ opponitur
ſeruituti:cũ eni oẽs hoĩes ex vno viro ⁊

vna femiĩa oꝛiginẽ trarerut nõ eſt datuʒ

vni magis do minari q; alteri nec bona
mudialiꝗ ſunt vni magis q; alteri appꝛo
pꝛiata Sed accipiẽdo naturaliter nega
gatiue:ſicut dicimus ꝙ bomo naſcit᷑ na
turaliter nudus:quia non oꝛitur cuᷣ aliq̊
veſtimẽto:per artem tñ poteſt ſibi omne
veſtimẽtũ fabꝛicare:ſic homo naturalit᷑
eſficitur dñs: quia ꝑ virtutes quas ſibi
acgrit meret᷑ pᷣncipari iłꝗ ſũt pꝛudeꝰ⁊

PPS vtutib? denudati
DIerI pecdit vr enic

Ar.
auctoꝛitate pape iperiũ nõ ſit a Romais
ad Grecos traſiatũ:quia Conſtantin⸗
imꝑa toꝛ fecit huiuſmodi traſſationè:no
boc faciũ eſt actoꝛitate pape ¶ Pꝛe/
terea quattuoꝛ concilia facta in Oꝛecia
pcipiẽtibꝰ imꝑatoꝛibꝰ ibi exiſtetibꝰ con
firmata ſunt per põtifices exiſtẽtes Ro
me:nõ ergo auctoꝛitate pape Gꝛeci ipe
riu habuerũt. ¶ů Pꝛeterea tẽpoꝛe Ale/
xãdri imperiũ fuit apud Gꝛecos:⁊ poſt/
modũ tranſtatũ eſt ad Romanos :nonS

4Romanis ad Beeroe Teribit tepi
Ar 1 171O(ſt qo ſcribit. xcvi
In Otran coſtantinus.
PS dicendñũ ꝙ poſtq; impe
KRKnd 60 ratoꝛ Conſtãtinꝰ baßti
ʒatus eſt ꝑ beatũ Silueſtrũ iperio occi/
getali ceſſit ⁊ vꝛbẽ ſibi in Grecis elegit
que Biſanʒziũ vocabat᷑:quã Rome potẽ
tia ⁊ meritis coequauit:ibidẽq; ſedem
imperialè cõſlituit:⁊ extũc imperiũ a ro
manis ad grecos tranſſatũ eſt'ita ut ĩpe
ratoꝛ de partibꝰ occidet alibꝰ nõ debeat
ſe intromittere niſi expzꝛeſſa auctoꝛitate
et madato ſũmi põtificis.⁊ hoc eſtquod
decrxretuʒ ponit di. ⁊.c.ſupꝛadicto vbi ſic
dr. Ecce tam palatiũ noſtrũ q; Roma/
nã vꝛbẽ ⁊ oẽs Italie ſiue occidẽtaliũ re-
gionũ pꝛouincias loca ciuitates beatiſſi
mo põtifici vniuerſali cõcedimꝰ atq; re
linquimꝰ: ⁊ ab eo ⁊ a ſucceſſoꝛibꝰ eius ꝑ
cõſtitutũ imꝑatoꝛiũ decreuimꝰ diſponẽ
da. vnde congruũ pꝛoſpeximꝰ noſtrũ ipe
riũ ⁊ regni poteſtatẽ oꝛiẽtalibꝰ traſferri
regionibꝰ:⁊ in Biſantie pꝛouincie optĩo
loco noĩe nro ciuitatẽ edificare:⁊ noſtrũ
imperiũ illic conſtitui:quoniã vbi pꝛinci

a romano põtifice traſſatũ eſt imperiuʒ

patus ſacerdotũ ⁊ chꝛiſtiane religionis

caput ab imꝑatoꝛe celeſti conſtitutũ eſt
ius non eſt ut ilicinpat⸗ tenengs ba
—2 „ 1-beat poteſtaté.
dq pr my ergo eſt dicendũ ꝙꝶ
onſtãtinꝰ huiuſmodi trãſſationẽ fecit
dauctoꝛitate ſũmi põtiſicis qui tanq; vi/
carius dei et filius celeſtis imperatoꝛis

Queſtio

iuriſditionẽ habet vniuerſalẽ ſuper oia

IIII

regna ⁊ imperia. Ad 2“ eſt dicenduũ

ꝙ pꝛopter imperium ad grecos poſt te

pus conſtantini tranſlatum:eccleſia ibi
poteſtate ⁊ dignitate multũ vigebat et
ideo quatuoꝛ concilia fuerunt ibi cele/
bꝛa ta:quibus imperatoꝛes ſic eis ſe ſb/
iecerunt quatenus per ſummũ pontifi-
cem appꝛobarentur-C Ad ʒ ẽ dicẽ

dum verum eſſe ꝙ ante chꝛiſti aTduentũ

imperium tranſſatũ eſt a grecis ad ro-
nanos:ſed poſt aduentum chꝛiſti tem-
poꝛe conſtantini exquo ceſſit occid enta
li imperio tranſſatum eſt ad grecos.

Dqu agriu ſic pꝛocedit᷑
. Digdetur eni
qꝙ auctoꝛitate pape imperiuʒ nõ
ſit tranſlatum a grecis ad germanos:
quia carolus magnꝰ qui fuit pꝛimꝰim/
peratoꝛ poſtq; a grecis tranſlatum eſt

imperium fuit rex francoꝛũ ⁊ non ger/

mano uel theutonicoꝛum: non ergo a

grecis tranſiatum eſt imperium ad ger
manos. Pꝛeterea adbuc dominꝰgre

coꝛum vocatur imperatoꝛ conſtantino
politanus:non ergo ab eis tranſſatũ eſt

imperiuʒ ad alios. ¶C Pꝛeterea poſtq;

imperatoꝛ eſt electus non nominat᷑ im/
peratoꝛ germanoꝝ ſeu theutonicoꝝ: ſʒ
romanoꝝ:⁊ ſic non eſt tranſlatum impe
riuin ad germanos. ſt guod iͤ bit
4 eſt quod ſcribi
In C0 tranm extra de elec.c.
venerabilem. vbi dicitur ꝙ a ſede apo/
ſtolica ptãs eligẽdi imperatoꝛẽ in ipos

electoꝛes peruenit:que romanum impe

rium in perſona magnifici caroli a gre/
cis tranſtulit in germanos.
„ ndeo dicendũ ꝙ imperiũ con
ceſſum eſt eccleſie in eiꝰ
oppꝛeſſionis ſublenationẽ ⁊ ꝓtectioneʒ
v-ñ cũ iam iperiũ ↄſtãt inopolitanũ pene
oficeret ⁊ romana ecclia ꝑ lõgobardos
negqter oppᷣmeret᷑: tꝑe adriani pape ⁊ le

onis ſucceſſor eiꝰ:cui ꝑ longobardos ⁊

romanos im̊s eruti fuerũt ocłli ligua

üen

r.

bſezti
ltutaf
hns fer

gerotege

deſcrulu

Papttal

Nkion?

ſturoch
Uns Po
ſois ene
deſcete.
Berigr
eiapoe
Requd
Etchaſſe
Guit
chrere
co
tuttfo⸗
An
lui d⸗
119 7
leher
egui
ctert
de gene
Nthonrt
ſc⸗ d B

Pppellgr
toedfan
Ealito⸗
o⸗ 9
elnetii
Anti

III
le ſuperoi
cſtdicendi
raospoſttte
mecceſa bi
tü vigchata
unt bi e/
zſceis ſeh⸗
jmüpontfi/
d3 edi⸗
Niſtiadocnti

Fecisd NH

mchriſiten⸗
ſtoerene
ges.
in gpuuf
Uuran
enpeni
genmns
fuitgeinmmm ,
fanliauencl
Mon
ec
unm M0α
wni
uttandind
mdaric
SLðZ
orminar ,
Ctoricge⸗
Uſeuniht

col iſi
D
aſcbetpe⸗
ti ier
aputn ine
ola/R⁰
pri
eiend
grunoi
ſanüͤpen.
hagert
S
tochrio

„

gnus rex francoꝝ ꝗ cũ magno exercitu
Papiã venit:⁊ ipſã obſedit:et capto deſi

derio regeac Lõgobardis pꝛoſtratis:2

de ſeruitute ipſoꝝ ecclena liberauit: vñ
pꝛopt᷑ tale bñfici collatũ eccleſie papa

Adrianꝰ Carolo imperiũ cõtulit cũ iue

ſtitura epoꝝ:ſicut patet.lxiij.di.c.Adri

anus. Poſtmodũ tẽpoꝛe Leonis ſucceſ/

ſoꝛis eius iam iperio de genere Caroli
deficiẽte:⁊ ſciſſo in młtas ꝑtes:cuũ qdaʒ
Berẽgariꝰ tyrãnice Italia iuaſiſſet: ec/
cleſia vocauit Ottonè pmũ rege Saxo
nie:qui dictũ Berẽgariũ eiecit de regno
et cũ aſſenſu ecclie totã Italis ſibi ſubiu

gauit. Ex quo bñ ficio collato eccłie pᷣdi

ctꝰ rex a Leone ſũmo põtifice cum toto
clero ⁊ populo xpᷣiano iperatoꝛ eſt cõſti
tutꝰ foꝛma ⁊ modo q̊ Carolus magnus
ꝑ Adrianũ cõſtitutꝰ fuerat: ſicut patet
lxiij.di.c.in ſynodo.⁊ extũc iĩperiũ a Gꝛe
cis drĩ ad Germanos eſſe trãſlatũ.
A pꝛamũ Ee dicẽgu e tẽpe
Carolumagni ipe
riũ nõ erat diuiſũ:ſj ipᷣe iperabat germa
nis ⁊ francis. Sed poſtmodũ deficiẽte
genere Caroli Hugo dux Aurelianeſis
regnũ francie ſibi vſurpauit:occiſis illis

et extirpatis qui erãt de genere regio et

de genere impiali. AUnde de dẽo Hugõe
ut ponit᷑ deſcenderũt oẽs reges francie
iſq; ad iſta tpa:nõ de Carolo magno.
Ad ⁊meſt dicẽdũ ꝙ ſicut dicit glo. oꝛ
dinaria exr de elec.c.venerabilẽ.poſtq;
imperiũ Conſtatinopolitanũ ſic deficit
ut eccleſiã iuuare nõ poſſʒ: imperiũ ꝓpᷣe
appellari nõ debuit:ſʒ ille verus imꝑa/⸗
toꝛ dr que eccleſia aſſumit in ſuũ auxiliũ
et adiutoꝛiu. ¶ Ad zʒeſt dicẽdu e ipe⸗
ratoꝛ dĩ rex Romanoꝝiñ rõne electiois
uel natiõis:ſʒ ꝓpter dignitatẽ rõne deri
uatiõis:qꝛ ĩde deriuatũ eſt iperiũ:⁊ rõne
ↄfirmatiõis ⁊ coꝛõatiõis:qꝛ ibi 3pfir

1-mari ⁊ cnHri.
Inth ſic ꝓcedit᷑.vr̃ en⸗

geſimaſeptima vV
abſciſa: diuina tñ virtute poſtmodũ ſibi
reſtituta fuit:aduocatꝰ fuit Carolꝰ ma⸗/

q auctoritate pape iperiũ ñ poſſz a ger
manis traſferri ad alios:qꝛ papa ñ põt

contra auctoꝛitate ſacre ſcripture. Sed

ſcribit᷑ Pꝛouer.xxij. Ne trãſgrediar ter
minos atiquos quos poſuerut pr̃es tui:
papa & ſtatuta atiquoꝝ patru mutare ñ
põt. ¶C SD.ſcribit᷑ xxv.q.i.iuſticie ac rõ-⸗
nis oꝛdo ſuadet ut ꝗ a ſucceſſoꝛibꝰ ſuis
deſiderãt ſua mãdata fuari:pᷣdeceſſoꝛis
ſui ꝓcul dubio volũtatẽ ⁊ ſtatuta cuſto/
diãt. Sa grecis trãſſatũ eſt iperiuʒ
ad germaos ppt᷑ defectũ potẽtie greco
rũ nõ potẽtiuũ iuuare eccleſiã: i̊ i germa
nis nõ ẽ defectꝰ potetie: a germaia nõ
poteſt tranſferri ad alios.

2 Arin eſt qo feribit rriij
In ptrariũ qiii. c. diſplicet.
ubi auctoꝛitate Augj.dr ꝙ ecclia ꝑ icre
mẽta tẽpoꝛũ ſemꝑ maioꝛi ptate vtit᷑iſi ᷓ

eccłia qñq; fecit hmõi trãſſationẽ młto

V. mdeo foꝛtiꝰ nũc põt facere.
dicedu qꝙ difficultas oꝛit᷑

ſupꝑ electioe ĩperij plerũq;:qꝛ ↄoditio ipe/

ratoꝛl a tpꝑe Cõſtatini młtipłr variata e

Mã tꝑe dei Cõſtãtini ĩpatoꝛes eligebãt᷑

moꝛe atiq:ſiue a poplo:ſiue a ſenatu:ſiue
ab exercitu:⁊ qñ ꝙ; de genere:qñq; vo ñ
ꝗ modꝰ puatꝰ?c uſq; ad tꝑa Michacłim
peratoꝛ ⁊ Caroli magni. Poſtea iſtitu
tio iperij ꝓceſſit ꝑ ſucceſſionẽ uſq; ad ter
tiã gen erationẽ:puta uſq; ad tertiuũ Ot
tonẽ:ꝗ fuit nepos pᷣmi ⁊ filiꝰfilij. De iſt
eni nõ iuenit᷑ fcẽa electio ſʒ ſola ꝓuiſio ꝑ
ſũmu põtificẽ:qꝛ Otto veniens Romã
eccliaʒ mmltipłr vexatã ꝑ quedã Creſcen
tiũ patriciũ ab illa vexa tiõe ipᷣaʒ libera
uit tpe Joanis.xi. Quo moꝛtuo ad peti
tionẽ eiꝰ cõſãguineus Bꝛunꝰ noie ꝗ po/
ſtea vocatꝰ ẽ Gꝛegoꝛiꝰ ꝗqntꝰ:ꝗ cõuocat
pꝛicipibꝰalamãie oꝛdiauit electoꝛes ipe
ratoꝛ officiales ipiꝰ iꝑialis curie: q̃lit᷑-
cũ q; tñ iſtitutio iperij ſit variata:nlłi tũ
dubiü eẽ debet qn ſümꝰ põtiferx quẽ Cõ
ſtãtinꝰ vicariũ eæ dei filii firmit cõfeſſus
ẽ iperatoꝛẽ poſſit eligere quẽcũq; ⁊ vñ
cũq; ſibi placz i auxiliũ ⁊ defeſiõeʒ ecclie
qg †½%

Ar.
¶Agd pmũ ergoẽ dð. ꝙ termi antiqnꝝ
patrũ non tranſgrediunt᷑ qñ eoꝝ intẽtio
nes obſeruant᷑ ſuꝑ vtilitate ⁊ ꝓtectiõe
eccłie quã intendentes ſicut imꝑatoꝛeʒ
eligerũt de vna regiõe ita reliqueruũt po
ſteri poſſe de alia eligere eadẽ cã pẽſata
Ad 2"e pd. ꝙ papa ita canonibꝰ au
ctoꝛiatẽ pᷣſtat ut ſeipſũ ñ ſubijceat eis
ſicut chꝛiſtus ꝗ ſic legẽ qua dedit carna-
liter impleuit ut ſe tñ dnium legis oſte
deret qn q litterã legis lepꝛoſum tangẽ
do curauit. Ad òꝭ cẽ dð.ꝙ ad ꝓtectio
nẽ ⁊ defenſionẽ eccleſie nõ ſufficit ſoluõ
poſſe defenſionis: niſi aſſit velle debite
ſubiectiõis ⁊ ſcire oꝛdinate cognitiõis.
O ſextũ ſic ꝓcedit᷑: ANide
tur enĩ ꝙ aucte
pape nõ ſit oꝛdinandũ ſtudiũ ſeꝗ
ſp imperialẽ ⁊ regalẽ militiã:qꝛ aĩa ſe-
dendo ⁊ quieſcẽdo fit ſciens ⁊ pꝛudens
ut ſcribit᷑ v ij.pbĩoꝝ. Sʒ militia imperi

alis uel regalis cõſiſtit in quodã motu:

nõ ſ ipſaz dʒ cõcomitari ſtudiu. C D.
curiaã imperialè uel regale ſequit᷑ tumul
tus queſtionũ generantiũ litem ⁊ diſcoꝛ
diã:ſed ſeruũ dei volentem ſtudere non
opoꝛtet litigare ſed manſuetũ eẽ ad oẽs
ut ſcribit᷑.ii.ad Thimo.ii.nõ ergo mili
tiã imperialẽ ſeu regalẽ dʒ ſequi ſeu con
comitari ſtudiu. C. S. que ſtudiũ impe-

—

diũt ſtudiũ cõcomitari non debent: ſ̊ le

ges imperiales impediũt ſtudiũ: vñ oꝛ/

dinatũ eſt ut pariſius nõ eseneleulel ſtu⸗
☚. αP.&1½ ⸗diun oꝛdinatũ.
In Strarm E:qꝛ regalis ⁊ im
perialis militia pᷣmo fuit in egypto cuʒ
regnũ aſſyrioꝝ fuerit pmuʒ: ut ſupꝛa di
ctũᷣ eſt:ſʒ circa egyptů mathematice ar
tes pꝛimo inuente ſunt:quis ibi gens ſa
cerdotũ pmo vacare dimiſſa eſt ſtudio
7 doctrine: ut dieit dnsi Berbe, .
* ** icendum qꝙ imperialẽ
RKn deo ſeu regalem militiã qua
tuoꝛ ꝑ oꝛdinẽ ↄſequunt᷑: Et dico iperi/

alem uel regalem militiã iuſticiam ſer/

uantem ⁊ defendentem:quis remota iu

Queſtio

ſticia imperia ⁊ regna nõ ſunt niſi qdaʒ

„ % ½

latrocinia: ut dic Aug'.iiii.de ciui.dei
c.iiii. Pꝛimũu e pacis vnitas:qꝛ finis

imperialis militie pax eſt. non enim bel
latut belletur: ſed ut pax babeatur ᷣm
pbůᷣm. abſq; enim regali uel imperiali ꝓ

uidentia impoſſibile eſt rebug pacẽ da⸗/
re:ut ſcribitur.ii. Da

cha. Secũduʒ
eſt diuini cultus reuerentia ⁊ ſanctitas
vnde poſt carolum magnũ militaris iu
ſticia viguit in francia:ideo ibi cultadei
miro modo extitit ampliatus. ¶ Ter⸗

tium eſt rerũ tempoꝛalin vbertas:quia
mercantie currere nõ poſſunt:niſi vbi re

galis militia ⁊ iuſticia ſeruat᷑. ¶C Quar

tũ eſt ſtudij ⁊ doctrine veritas.reuoluẽ-

do enim tam libꝛos theologoꝝ q; phiſi-
coꝝ ſemꝑ inuenimꝰſtudiũ cõcomitatuʒ

eſſe regalem militiã æ⁊ imperialẽ iuſticis

¶ Fuit enim ſtudiũ pᷣmo in egypto vi⸗

gente militia aſſyrioꝝ tempoꝛe ioſeph

qui omnẽ terram egypti ⁊ cũctos popu
los ſubiecit pharaoni pᷣter terrã ſacer/
dotuʒz que a rege tradita fuit eis ad ſtu
dium neceſſaria: ut ſcribi᷑ Geñ.xlvij.c.
¶ Secundo fuit in grecia vigente mi
litia grecoꝛum tempoꝛe alexandri:cu/
ius tempoꝛe philoſophati ſunt Socra
tes Plato ⁊ alij qui fuerũt iudices phi
loſophoꝝ:ut dicit Augꝰſuꝑ illo verbo
pſal. Abſoꝛpti ſunt iũcti petre iudices
eoꝝ. ¶ Tertio fuit rome vigente impe
rio romanoꝝquando tanta fuit pax ut
de gladijs fierent falces:⁊ de laceis vo
meres ⁊ aratra- Quarto fuit in bꝛi/

„

tania tempoꝛe regis arturij vigete mi

litia anglicoꝝ. ¶ Altimo fuit in fran-
cia tꝑe Caroli magni: vigente militia

gallicoꝛũ vbi ſtetit ⁊ ſtat vſq; ĩ iſta tpa
Sicut tñ inſurgente cupiditate tepuit ⁊

tepeſcit ibi iuſticie equit as: ita ibi mul-
tum eſt debilitatus ſtudium ⁊ doctrine

91 1 veritas.
Ad Pemu ergo eſt vdicendũ q
ſm diuerſitatem actuuʒ diſtinguuntur
actiones:vnde ideo militia regalis vel

A.

nhenuls
feghigert
ſclte foꝛt

cbetna

C
honſeguitu
ltutnr
dſcogion
Cegeneran
Cperfru
finatarn
Negig
ang d
leldden
dotnina
ſaentns
rtales
ſeriales
npedia
henniut

fi

ptromt
beatce
perato⸗
N Tcon

pan im
f. C
gectusd⸗

.

tur
wceetgs
lſperato⸗
papat
ſctutnce
ſttbeit
hhoned
lnegn
Uirt⸗

nt niſqde⸗
de c dei
tas gefinis
oncnin hel
Abenturftn
itperial,
uspacede⸗
Serdn,
11ſanctius
mllitaris il
hibi culchde

u5,CO“

bertas ui

neniſirbit e

ai CWur
tas oli⸗
Npfi
cöchtntad
nal uſten
to
vrt voleh
ctos oo⸗
ni ſaer⸗
cis AAſ
te
vigcntem
anruch⸗
ſun So,
tiudis
ſoiloen
eindid
igtpreinh
iurparli
ofutinbi,

te mit

beat confirmari.

Ar.

imperialis eſt neceſſaria ſtudio ⁊ doctri

ne.:quia er illius motione malos cõpe/-
ſcente foꝛtificatur actio ſtudij ⁊ doctri

ne:que magis cõſiſtit in quiete q; in mo
tu ·. ¶ Ad ſecundũ eſt dicendũ ꝙ ſtudiũ

non ſequitur regalem militiam ꝓpt᷑ tu-
multum queſtionũ generantiũ litem et

diſcoꝛdiam: ſed pꝛopter vigoꝛem iuſti-
cie generantis pacem: quia finis iuſti-
cie pax fructus enim iuſticie in pace ſe-
minatur:ut d Iſa.vi. Ad tertiũ eſt

dicendu ꝙ non loquimur de ſtudiù cu/

iuſcunq; doctrine bumanitus acquiſi-
te: ſed de ſtudio theologie:que eſt finis

2 domina omniũ ſcient iarum:⁊ de illis

ſcientijs que ipſi tbeologie ãminiculan
tur:tales enim ſcientie ⁊ ſi per leges im
periales ꝓpter tumultum queſtionum
impediantur: tamen ꝓpter obſeruatio-
nem iuſticie iuuant᷑ ⁊ ꝓmouentur.
CQAueſtio.xxxviij.de imperato
ris confirmatione.
Eind Eonſid erandum
eſt de imperato
ris confirmatione: Circa q ð

querùtur quatuoꝛ. C Pꝛimo

vtrum imperatoꝛ berpavam elect? de

peratoꝛ per papam electus debeat inun
gi ⁊ conſecrari. Tertio vtruʒ per pa
pani imperatoꝛ electus debeat coꝛona
ri. .Quarto vtrum pape imperatoꝛ
electus debeat fidelitatem iurare.
eceditur: Qide
tur enim ꝙ per papam impera/
toꝛ electus non debeat confirmari:quia
im pera toꝛ eſt caput in tempoꝛalibus:ſi
cut papa in ſpiritualibus:ſed papa be-
neficium confirmationis non recogno
ſcit ab aliquo in ſpiritua libus:ergo im/
peratoꝛ beneficium confirmationis in
tempoꝛalibus nõ debet ab aliquo ſupe/
rioꝛi recognoſcere. C Pꝛeterea multis
pᷣlatis conceditur ꝙ ipſa eoꝝ electio ſit
confirmatio. Multo ergo magis tale

S S .
Sõõ

—
7

trigeſimaoctaana 1

beneficium intelligitur eſſe con ceſſũ im
peratoꝛi. ¶ Pꝛeteres papa gerit vicem
beati petri: ſed poteſtas data petro ꝑ
illa que ſcribitur Matth. xvi. Tibi da
bo claues regni celoꝛum:intelligit᷑ ſolũ
ſuper ſpiritualia: non tẽpoꝛalia: in tem
poꝛalibus ergo beneficium cõfirmatio
nis nõ dʒ recognoſcere imꝑatoꝛ ab ipßo
In contrariũ lauba
bitur extra
de elec.c.venerabilem. .
Rn deo dicendum ꝙ ad illum ꝑ
„7Tr tinet immediate impe
ratoꝛis cõfirmatio:ad quẽ pertinet im
perij immediata luriſditio.poſtq; enim
conſtantinus ceſſit imperio occidentali
nulla ſibi reſeruatione facta in ciuitate
romana:in partibus italie.⁊ in omnibꝰ
occidentalibꝰ regionibus ꝓlenũ ius to
tius imperij eſt acquiſitum ſũmis ponti

ficibus:nõ ſolum ſuporioꝛis dominatio

ccundo vtrũ im/

nis:verũ etiã ĩmediate adminiſtratiõis
ut ex ipſis tota dependeat imperiałiu/
riſditio q;tum ad electionẽ ⁊ q;tum ad
confirmationem:ita ut extũc nullus de
iure potuerit ſe intromittere de regimi
ne occidentalis imperij abſq; expꝛeſſa
auctoꝛitate ⁊ mandato ſedis apoſtoli/
ce:niſi vſurpatiue ⁊ tyrannice: ſicut fe/
cit iulianus apoſtata⁊ multi alij: igit᷑ ſi
cut ad ſummũu pontificem pertinet im/
perij vniuerſał iuriſditio:ſic ad ipᷣm ſpe
ctat imꝑator ↄfirmatio ⁊ appꝛobatio
Ad pꝛimũ ergo eſt dicenduʒ
. 3 ꝙ nõ eſt ſimile: nã
imperatoꝛ ſic eſt caput in tempoꝛalibꝰ
ꝙ non eſt ca put ſimpliciter in tota ec-
cleſia:habet enim ſuperioꝛem ſummuʒ
pontificem. Quãuis enim dominiu tem
poꝛale ſuperioꝛem non recognoſcat:re/
cognoſcit tamẽ ſuperioꝛem vicariũ ieſu
chꝛiſti quod ipſe imperato: valẽtinianꝰ
cõfitetur.lxiij.diſtinc.c.valen tinianus.
Talem inquit in pontificali ſede conſti
tuite:cui ⁊ nos qui gubernamus impe
rium ſincere noſtra capita ſubmittamꝰ

ſed papa ſuperioꝛẽ nõ bʒ ſimplicit᷑:ideo
in ipſa ſui electione canonica ſtatim eſt

ↄfirmatus:⁊ ſtatim ſblena libera gau
.

det iuriſditioe pontificali. Ad 2 eſt
dð. ꝙ ſicut ſcribit.xxv.q.i.S.bis ita.ſa/-
croſancta romana ecclia ius ⁊ auetẽ ſa
cris cqnonibus imptit᷑ſz nõ eis alligat᷑
poſſj l papa ius ↄdere ̊ imꝑatoꝛis ele/
ctio canonice celebꝛata eẽt cõſirmatio
ſicut de multis alijs electĩquoꝝ ↄfirma
tio noſcit᷑ ad eũ ꝑtinere iureſcripto uel
puilegio gratioſe oꝛdinat: bmõi tñ be/
neficiu ↄfirmatiõig ab ipſo ſũmo ponti
ſice eẽt deriuatͥ. Ad 3 c dd. ꝙ gau⸗
ctoꝛitas data petro ꝑ illa vᷣba ſuꝑſpũa-
lia ⁊ tpalia intelligit᷑ ee ↄceſſa: ſic g̊ xpᷣs
nõ poſſet ſeipſu negare eẽ dñm ſpualiuʒ
⁊ tẽpoꝛaliũ:ſic nõ poſſʒ ſe uegare eẽ den
ita exquo totũ qð ſuũ erat petro ↄceſſit
tam dum ſpualiũ q; tꝑaliũ n u ↄſtituit
vñ ſcribit.xxij.di.c.oẽs.ꝙ ſolus chꝛiſ
fundauit eccłiam: ꝗ btõ petro etnevite
clauigero treni ſił⁊ celeſt impere inr
RAEcõmiſi
ſecund U ſic ꝓcedit᷑
vĩr.n q ꝑ papã imꝑatoꝛ electꝰ nõ
debeat inungi ⁊ ↄſecrariiqꝛ iungunt᷑ in
firini ⁊ iualidi: ſed imꝑatoꝛ nõ aſſumit᷑
ut infiruiz iualidꝰ: ſy magis ut foꝛti et

ſanꝰ? gd def enſionẽ eccłie:g nõ dzʒ iungi.

S inunctio fit ad iſtructione doctri
ne. uvx illud.i. Joh.ii. Mõ neceſſe bẽtis
ut aliqs doceat vos:ſʒ vnctio eiꝰ docet
vos de oibus ſz talis iſtructio doctrine
nõ ẽ neceſſaria imꝑatoꝛi cũ nõ teneatur
defẽdẽ eccleſiã gladio ſpũs qð ẽ v bu dei:
ſz potiꝰgladio coꝛꝑali:nõ ẽ neceſſariũ
q; imꝑatoꝛ electus inungat᷑. ¶¶D. non

—

ↄſecrat᷑ niſ ꝗ ſacr̃a admiſtrat: ſ̊ imꝑa

toꝛ nõ admiſtrat ſacra: nõ dʒ ↄſecrari.

P . 1† eſt qs ſcribit᷑ ex
In Otrar iU tra de elec.c.ve⸗

nerabilẽ. ⁊ extra de ſa.vnc.c.cũ veniſſʒ.
Rñnd CO. 5 ſicut miſſio exte
B rioꝛ ſpũs ſci in ſigno vi/

ſibili ſignificabat iuiſbilẽmiſſionẽ ſpus

lus chꝛiſtꝰ

ſci interioꝛẽ: ut dicit Augꝰ.xv. detrini.

nennetio⸗ ertego⸗ Enerions interioꝛẽ ſi
gnificat:q ꝗs ſpũſ ſe gra iungit ⁊ ↄſecra
tur aq młtiplices effectꝰ. C Qñq; qdes
ad mẽtis illuſtrationẽ:ut que ſũt futura

⁊2 ↄtigẽtia ꝓnüciare valeat.vñ ſaul poſt

qᷓ; in rege vnctꝰẽ:in cuneo ꝓpſᷣarũ inue

tus eſt: ſic ſcribit᷑.i. Re. Qñnq; vo ad

inimicoꝝ fidei expugnatione. Dicit n.
Augꝰ. ſuꝑ illo ?bo pſal. Suꝑ aſpidèe et
baſiliſcũ äbulabis: ⁊ ↄculcabis leonẽ et

dꝛaconẽ: ꝙ ecclia ſpus ſci gra roboꝛata
tũc calcat ſuꝑ aſpide ⁊ baſiliſcũ:qñ no
cumẽ ta aꝑta ſignificata ꝑ leonẽ.⁊ nocu

mẽta occulta ſignificata ꝑ dꝛaconè deij

cit ⁊ ꝓſternit.Qñq; aũt ad ſacroꝝ ãmi/

niſtratione: ꝓpt᷑ q̊ꝝ ſcitatẽ nõ ſolũ mini

ſtri:imo vaſa ⁊ veſtes iungi ⁊ ſacrari de
bẽt:g ppt᷑ mẽetis illuſtrationè inungunt᷑
⁊ ↄſecrant᷑ ꝓppᷣe:ppt᷑ inimicoꝝ fidei ex/

pugnatiõe lungunt᷑ imꝑatoꝛes ⁊ reges
de quoꝝ vnctiõe dem ẽ helie.iij. Re.xx.
vade ⁊ reuertere ĩ rã tuã ꝑ deſertũ ĩ da
maſcũ. Cũq; ꝑuener illuc vnge acabel
regẽ ſuꝑ ſyri ã.Eliſeũ ãt filiu ſaphat vn
ges ꝓppbᷣam ꝓte: ⁊ erit ꝙ qcũq; fugerit
gladiu acabel int᷑ ficiet en eliſeus: ut itel
ligat ꝙ qcuq; ↄtẽnit ⁊ ꝓteruitõ ſcãʒ ma
tre eccłiaʒ: ⁊ fidẽ xpᷣiana ipugnat dato
ꝙ fugiat gladiũ coꝛpoꝛalẽ regl ułimꝑa
toꝛis:gladiũ tñ ſpualẽ ecclie ſubt᷑fugere

nõ valet.ſed ꝓpr᷑ ſacr̃oꝝadmiſtrationeʒ

inungunt pontifices ⁊ ſacerdotes:de
rũ vnctiõe ſcribit᷑ Exo.xxix.ut aaron et
filij eiꝰ in ſacerdotiuũ mibi ↄſecrent᷑ ꝑo/

ne tyar ã in capite aaron:⁊ laminã ſcãʒ

ſuꝑ tyarã:⁊ oleũ vnctiõis füdes ſuꝑ ca/
put eiꝰ. atq; ex boc riteoſecrabit᷑.

mß Eẽ do ꝙ ſiẽ diẽ bu⸗
A Pꝛeimn go. ij. li. de ſaẽ mẽt!.

tria ſüt genera olei ſci. Pꝛiẽ qo dr
oleũ ifirmoꝝ. ¶ c oleu vnctiõis ca
thecumi ⁊ neophiti vngunĩ in pectoꝛe ⁊

int ſcapulas ad ſacrjm baptiſmi ꝑcipiẽ/
dũ. C ʒc olen pncipał chꝛiſmat qin

ungunt᷑ capita regũ ⁊ põtiſicũ.hac vñn

A.

ctioneimnpe

oeiſt necd⸗

ipopelt
Pnag ggit
dene
Gtg as
Pklnpera
Cutehan
gigncicne

Nnt
oſen.
lus Fi
Cunfeſurt⸗
ahoramſa
ſinantbr
kofenun
Uierbibi
fnaitpe
pocozone
Conatur⸗
Ndhc
N
M
1,49D
ſtince⸗
AE

.
Ne
declee
No
l⸗ NRrac
thaſorib
halpero
alnhdebet
lccronari
ſhrdebet
itii in
ſſitere

ſtie
llhe
en de
nd

en. detiti
nkintcnoꝛe
lungit roſecr⸗
CDiggt
ueſütfütur
1tvüſauloot
Ppbarüime
ige 1
ione Qictn
Sug alpodeet
cabis looniet

igfa fobeut
aſillſciqi⸗

Nleoni tnar
odencheef
Adſaeinin⸗
neno ſinin
ngitumde
topeinmant
ncvyfic e⸗
ocs ? ſihe⸗
lein Nea.
ſctiid
nnengel
üſ N
güͤchſot

iciſcustin.

„

teruu)ſeihn
Uerz lline
ce bott en
Umniſration
ceotes del
eutaatont
ſoſegenth⸗
1 laminiſch
füces ⸗

Ar.

ctione imꝑatoꝛ debet vngi ⁊ cõſecrari.

C Ad ⁊i dicendũ ꝙ q́;uis impera/

toꝛi ſit neceſſaria mentis illuſtratio nõ
tñ pncipaliter inungit᷑ ad hunc effectũ:

iz maglad iimicoꝝ fidei expugnatoʒ: ut
ocm c. C Ad 3 do. ꝙ ↄſecrari ꝗs di

citr᷑ ꝗ ſacra admmiſtrat et ꝗ ſacra reci-
pit:imperatoꝛ ergo q;uis imꝑatoꝛ ime

diate ſacra nõ ãminiſtret:recipit tñ ſa-

crã vnctione:ex cui receptione ↄ ſecrat᷑

aoaoaer eer1 13 ſic ꝓcedit᷑: Ai-
tertin det᷑ eni ꝙ ꝑpa

pam imꝑatoꝛ electus nõ deb eat
coꝛonari. Scribit᷑ eni.xcvij.di. c. ↄſtan

tinus. Frigiũ vo candido nitoꝛe ſplẽdi

dam reſurrectionẽ dñi ſignificans atq;
coꝛonam ſacratiſſimo vertici pape ſilue

ſtri manibus noſtris impoſuimꝰ.⁊ tenẽ

tes frenum equi ipſius ſtratoꝛis officiũ
illi exhibuimus. Si ergo imperatoꝛ co

ronauit papaz: non videt᷑ ꝙ deb eat ab

ipſo coꝛonari. ¶C Pꝛeterea imperatoꝛ

coꝛonatur aquiſgrani ⁊ mediolani: non
ergo debet rome per papam coꝛonari.

¶Pꝛeterea non debet coꝛonari niñ ꝗ

pꝛiꝰ legitime certauerit: nt dicit Apls

ii.ad Lhi.ij.añ ergo q; imꝑatoꝛ ꝓbatꝰ
ſit in certamine coꝛonari non debet.

In coôtrarium Ras eri

de elec.c. venerabilem.

Rn CO dicendum ꝙ ſicut dicit

Apls ad Hebꝛ.vi.abſq;
vlla ↄtradictione ſemꝑ quod minus eſt
a maioꝛi benedicitur:eo ergo ipſo ꝙ pa
pa ſuperioꝛ ⁊ maioꝛ eſt imperatoꝛe:per
eum debet benedici ⁊ inungi: cõſecrari
⁊ coꝛonari. In cuiꝰ coꝛonatiõe ſex ꝑ oꝛ-
dinẽ debẽt ſeruari ꝗ in illa aucte ſcripta
Cati.iij.intelligũt᷑. Egredimi filie ſyon
⁊ videte regeʒ ſalomonẽ in diademate
quo coꝛonauit eũ mr̃ ſua in die deſpon/⸗
ſatiõis illius:⁊ in die leticie eiꝰ. ¶¶¶ Vꝛi
mũ ẽ ppłi debita reuerentia ⁊ ſubiectio
Secundu eſtipſius imperatoꝛis iun
ctio ⁊ ↄſecratio. Tertiũẽ coꝛone im

„

trigeſimaoctaua

III
poſitio. C Quarcũ ẽ ipſi pape ⁊ eiꝰau/
ctoꝛitatis interuẽtio. C Quintũ ẽ anu

li ſubtractio. ¶ Sextũ ẽ leticie demon

ſtratio ⁊ ppłi acclamatio. SGcribit᷑ eniʒ
de carolo magno œꝙ cũ per adrianũ ⁊ ꝑ
leonẽ ſucceſſoꝛẽ ei?ꝰ fuit coꝛonatꝰ ab vmi
uerſo ppło romano acclamatũ eſt c⸗ro
lo magno auguſto a deo coꝛonato paci
fico imꝑatoꝛi romano vita ⁊ victoꝛiga.
Pꝛimũ g iſtoꝝ hẽt ur cu pᷣmittit᷑ E-

gredimi filie ſyon. 2 cu adiungit᷑: et

videte regẽ ſalomonẽ.nõ eni dʒ dici rex
niſi pus inunga t᷑ ⁊ ↄſecret᷑.¶¶ Zcũ ad
dit᷑: in diademate. C anectit ꝗ“
coꝛonauit eũ mr ſua.mi eni imꝑatoꝛis
eccleſia e. C ʒ5cu ſubinfert᷑: in die de⸗
ſponſatiõis illiꝰ. C&cu poſtponit᷑ in

G pꝛimũ die let itie eius.
EEEDE bo. & ſtätinus
coꝛonã ipoſuit pape ſiẽ miſter ob ſequẽs
nõ ſic dñtuʒ ⁊ auctẽ pᷣbẽs:cuiꝰſignũ e:qꝛ

tenes equũ cisſtrator officiu ſibi exbibu

it. ¶. Ad ⁊ " do. ꝙ ſic in nalbꝰvltima
foꝛm aẽ cõplet ia:alie vᷣo debet diciqda
diſpõnes:ſic i moꝛalibꝰ vltia ꝑfec:io drĩ
illa q itroducit᷑ ꝑ pncipale agẽs. imꝑa/⸗
toꝛ & nõ dʒ dici e? coꝛonatꝰ q;diu ꝑ ſum
mũ potificẽ:uł eiꝰ aucte coꝛona ſibi non

iponit᷑. ¶ Ad. 3 e do. & legitime certa

re põt itelligi dupłr:ul aimi pᷣꝑatiõc uel
oꝑis executione.imꝑatoꝛ qñ coꝛonat᷑
lʒ nõdũ ſit ꝓbatꝰlegitime certare oꝑis
executiõe: ꝓbatꝰtñ iãẽ ani m ppor⸗ tiõe
„ 31 GPPE ſic pecditur
Dquarth àdetn
pape im ꝑgatoꝛ elect?nõ debeat fi
dem iurare:quis papa non debet cogere
gliquem ad illud quod eſt pernicioſum
uel periculoſũ. Sʒ ſuꝑ illo vbo Math.
v.añ oĩa nolite iurare:idiẽ Augꝰ.qꝙ oiſ
iuratio falſa ẽ ꝑnicioſa.vera vo ẽ ꝑicu/⸗
loſa:nulla vo ẽ ſecura. ¶S.ſcribit᷑ ad
Hebꝛe.vi.ꝙ oĩs ↄtrouerſie eoꝝ finis ad
confirmationem ẽ iuramentum:ſed in-
terpapam ⁊ imperatoꝛem non debʒ ee
aliqua controuerſia: cum vnus ſit mini

õ

Ar. AQAOAQneſtio 1

dominũ tempoꝛalem:⁊ qui fungatur au

ſter alterius:ergo nõ debet ſibi iuramẽ-
tum pꝛeſtare ¶C Pꝛeterea eadem epła
2.c.dicit Apłus ꝙ homines per maio⸗
res ſuos iurant: ſed imperatoꝛ in tepo/
raliꝰnõ recognoſcit maioꝛẽc ſe:s nõ debʒ
alicui de tꝑalitate iuramentũ pꝛeſtare.

: z* e quod ſcri
J cont D deetit ij. di.
»* ◻ c.tibi domino.
Knd c0 dicendũ ꝙ imperatoꝛ aſ
ſumitur in defenſoꝛem ⁊ ꝓtectoꝛem ec-

cleſie: potiſſime in partibus italie: ⁊ in
occidentalibus regionibꝰ in quibus ec-

cleſia non ſolum habet tempoꝛaliũ vni

uerſalem iuriſditionem: ſicut in toto oꝛ
be noſcitur habere:verũ etiam habʒ me
diante miniſtro quem elegit immedia
tam adminiſtratoeʒ. talis ergo miniſter
in tribus tenetur eccleſie fidelitates ſer
uare. Pꝛimo in ipſius eccleſie exalta
tiõe.ut per rebelles ⁊ infideles cccleſia
non depꝛimatur: ſed potius illis expu-
gnatis iuxta poſſe ſuum ſupꝛa candela
bꝛum ponatur. Secundo in eccleſie
paſtoꝛis ⁊ rectoꝛis deſenſione:ut nec vi
ta nec honoꝛ libi debitus per eum aufe
ratur: ſed magis volentib? auferre per
ipſum viribus reſiſta ᷑. ¶ Tertio in tẽ
poꝛalium per cõſtan tinũ conceſſoꝛũ ec
cleſie cõſeruatione: ut in talibus non pᷣ
tendat aliquã imediatã iuriſditiones ſʒ
ſolü imediatã adminiſtratiõeʒ⁊ iſta tria
ponunt᷑ in iuramẽto fidelitatis qð ipſe
imꝑatoꝛ ſũmo pontifici pᷣſtare tenetur:
ſicut expꝛeſſe patʒ.c.ſupꝛadẽo:tibi dño.

1 ergo ẽ do. q;uis
Ad Perimu. iura tio ſit Beſfeu⸗

7„7

loſa:ex cã tñ neceſſaris cũ debita caute
la ẽ faciẽda. ¶ Ad 2 dð.q; ꝓpt᷑ ↄtro
uerſiã fminandã uł nõ incurrenda iura
mẽtũ ẽ fiendu.q;uis ꝗ cũ imꝑatoꝛ iura
mentũ pſtat int en ⁊ ſũmũ pontificẽ cõ
trouerſia nõ heat᷑ pᷣſtandũ tñ ẽ iurame
tũ ad ↄfirmationẽ ne ↄtrouerſia icurra
tur. ¶ Ad tertium eſt dicendũ ꝙ impe
ratoꝛ nullũ ſuperioꝛem ſe recognoſcit

ctoꝛitate puri hominis: ſed bene debet

recognoſcere ſuperioꝛẽ ſe vicariuʒ illius

ui eſt verus deus ⁊ verus bomo.
QAQueſtio. xxxix. de YImꝑatoꝛis admi-
niſtratione.

.; 31 &ι conſiderãädn
Ltenus eſt deimpera

toꝛ adminiſtratioe. Circs q
ꝗqz erutur tria. C. Pꝛimo vtruũ
imꝑatoꝛ ſtatim electꝰ abſq; eo ſit pet
papã cõfirmatꝰpoſſit ãminiſtrare C2·
vtrũ imꝑatoꝛ per papã electus ⁊ confir
matꝰ abſq; aliqͥ ſolẽnitate poſſit ãmini:
ſtrare. ¶ 3*vtru imꝑatoꝛ ſtati electus
abſq; paope auctoꝛitate poſſit ãminiſtra
re ſaltem in regno slamanie.
ODprimũ α7ρ
i1 E qit. vr eniʒ ꝙ
imꝑatoꝛ ſtati elect? poſſit admi/
niſtra re:quia tẽpoꝛaliũ adminiſtratioeʒ
impꝑatoꝛ confert pape ⁊ eccleſie:vnde et
ſibi tributũ de talibꝰpopa mandat dari
ſicut patet · xxiij.q.viij.c.tributũ.nõ ergo
ꝗqminiſtrationẽ tꝑaliuz imꝑatoꝛ a papa
debet recognoſcere. C E nferi
oꝛis cõditiõis imꝑatoꝛ q; rex ⁊ alij pꝛin
cipes mũdi:ſed rex ⁊ alij pꝛicipes ſtatim
poſt moꝛtẽ pᷣdeceſſoꝝpoſſũt adminiſtra
re:ergo imꝑatoꝛ eodẽ modo ſtatim poſt

moꝛtè p̃deceſſoꝛis eius poſt canonicam

clectionẽ põt adminiſtrare. ¶ Sꝓele-
ctionẽ aliqð ius acqni᷑ imꝑatoꝛi:ſed nõ
acgrit ſibi ius ſuꝑ adminiſtratiõe ſpua
liũ acꝗſitũ g eſt ſibi ius ſuꝑ ad miniſtrati

11 onẽ tꝑaliũ.
In C0 trarin eſt qꝛ melns ele

ctus cuiꝰ ↄfirmatio ad papa ſpectat põt

ad miniſtrare nõ obteto bñficio ↄfirma

tiõis.ſic dr̃ ex.de elec.c.noſti.planũ aut
eſt ꝙ imꝑatoꝛis clectid pape relingtut
E „ confirmanda.
Rn c0 dicendũ ꝙ ſicut in nã libꝰ
actio pᷣſupponit virtutẽ:⁊ virtus pꝛcſup
ponit ſſtantiaz: eo ꝙ a nulla ſubſtantia

creata poteſt egredi actio niſi mediante

S.nõ eſt inferi

Pfrtuteut
Cteuib
tengttp,
ſuntue
licemßfu
Aeinſt
ſobſtite.
finitrer
ſitninn
gcſli⸗
rſct
Pnoge
tutne
rrai
Gketur⸗
leluges
ſavirt
ſe
Kbi⸗
tuncſe
ſtne
honnfi

1

eie
Gae
hont
plem
glate
plcet
tent
cpltq
ppꝛob
mleden
ſippt⸗
mpato⸗
tenini
dhli
Ctotie
erſice
ſſator
ſeriit
fntoto
N
cn
Uhttn

1
iſungenrn
id bene debe
nicarinllus
sbono.
Aatorisati

conſicriti
atdeinen
tiöe Cineic⸗
Lpeinoyti
ſ cochſthe
iniſrme
