repꝛehenſionis: ꝙ ſi bomo nõ audit᷑ in
monitione ſecreta dicat᷑ ecclie.in repꝛe

benſiõe papetalis oꝛdo debet ſeruari

BFnd EOdð q ſicut ſupꝛadictuʒ
RNROeſt repꝛebenſio que ſe ex
tendit ad papã per modũ ſimplicis mo
nitionis eſt fienda cum ſpe emẽdatiõis
ſeruatis illis conditionibꝰꝙ fiat cuʒ de

bita diſcretione ⁊ diligentia.cũ dilectõe

Ar.

⁊ beniuolentia ⁊ cũ ſubiectione ⁊ reue/
rentia. Oiſtinguendu e tñ de bis que re
pꝛebendunt in papa:qꝛ quedãa ſũt occul
ta peccata qᷓ ſolü ſut in malũ ipſiꝰpec/
cantis ⁊ illiꝰ inquẽ peccat᷑: in talibꝰ oꝛ/
do pᷣdictus ſeruandꝰ ẽ ut pꝛꝰq; dicatur
eccleſie pᷣcedat ſecreta monitio. Quedã
vᷣo ſimt q redũdant in malũ totiꝰ reipu.
ſicut peccatũ bereſis ⁊ ſubuerſio totius
xp̃iane fid ei.⁊ in talibꝰ nõ eſt talis oꝛdo
ſeruandus:ſed ſtati ſuccurrendũ ẽ ꝑicu
lo:eo ꝙ bonũ cõe pꝛeferendũ eſt cuilibʒ
bono pꝛiuato:niſi firmiter crederet ꝙ a
tali ſubuerſione ꝑ monitionẽ ſecretã vel
let deſiſtere. Muc. n. modũ tenuit Augꝰ⸗
cũ ep̃is africanis inſurgẽte pelagianoꝝ
bereſi:ꝙ nõ pᷣcedenteadmonitioe ſecre
ta õ Innocẽtio dicen
tes. Oño beatiſſimo meritoq; venera/
baipape Innocẽtio Augꝰ in dño ſalu-
tẽ. Houa ꝗppe hereſis ⁊ nimiũ ꝑnicio/
ſa tẽtat aſſurgere inimicoꝝgr̃e xpᷣi gui
nobis etiaã dñica oꝛatione impus diſpu
tatiõibus conant᷑ auferre:ad quã extir-
pandã veuerabilitas tua inſtaut᷑ ⁊ cele
riter pꝛouidendum occurraüt.

Ad pꝛimũ? be aeſ e i⸗
RPeIBſãpötſintelligi p̃la
tus uel ipſa congregatio fideliũ q̃ locuʒ
pꝛela ti tenet in cà fidei:uel in eo ꝙ redu
daret in giculũ multitudinis ⁊ totiꝰ rei
publice. C Ad ⁊ẽ do:ꝙ ille oꝛdo de-
bet ſeruari in peceatis qꝗᷓ ſunt in malum
ipſiꝰ peccãtis ſeu facientis:ſj qñ ſũt ta⸗
lia peccata ꝑ q̃ põt eẽ ſubuerſio vpᷣiane
fidei.talis oꝛdo ſeruãdꝰ no cẽ. C Ad 3
eſt dð: ꝙ ſic ſaluatoꝛ oꝛdinauit repᷣben
ſionẽ fraternã fieri ut ꝓuideat᷑ ↄſcie ⁊ in
nullo fama ledat᷑:qð fit ꝑ ſecretã moni-
tionẽ:tñ qꝛ ↄſcia ẽ fame pferenda ſi alit
petm fratris emedari nõ põt ſine diſpẽ
dio fame:oꝛdinauit dñs finaliter ut pu
blice denüciet᷑ quatenꝰ tał obiurgatio
a pluribus ſit ei remedium ſalutare.

ſic ꝓceditur

Queſtio

oĩ peccato papa repᷣbendi no debeatqꝛ
ſuper illo verbo Matth. xviij. Si pecca

uerit in te frater tuꝰ. Sicit glo. notabi, )

liter eẽ dictũ.ſi peccauerit in te.qꝛ ð pec
catis cõmiſſis in deũ non ẽ nr̃i arbitrin
iudicare.· De blaſphemijs ⁊ alijs pec
catis in deũ cõniiſſis nõ ẽ hoĩs papã uł

aliũ rebendere. ¶ Pꝛeterea in frater/

na repꝛehenſione rpᷣm imitari debemꝰ.
Jut᷑ illud aplłi ad Ephe.v. Imitatoꝛes
mei eſtote ſicut filij chariſſimi: ſed xpᷣs
multa peccata punit de ꝗbus ſecretam
monitionẽ nõ pꝛemittit.nõ & de oĩ pcõ

eſt ſecreta repᷣbenſio facienda. Pꝛe

terea ſcribit᷑ Geñ.xxxvij.ꝙ Joſephac⸗

cuſauit fratres ſuos apud prem ſuũ cri

„

mine peſſimo:nec legitur ꝙ aliq̃ ſecreta

△D

monitio pᷣceſſerit.nõ de oĩ peccato eſt

talis repꝛebenſio facienda.

RAn artramſ eſt:qꝛ ſu illo ver
In ₰ tranin bo ae; xviij.

Si peccauerit in te frat᷑ tuꝰ. Dicit glo.
Quocũq; peccato peccauerit te ſciente

debes coꝛꝛiꝑe fratrẽ tuũ. de omni gpec

cato coꝛꝛectio talis eſt faciẽda.

KRnd eo Dicendũ c difkeretia

EBeſt inter denũciationeʒ
accuſationẽ ⁊ pꝛoclamationẽ.qꝛ denũ⸗

ciatio fit ꝓpter emendationẽe fratris:⁊

iqeo pꝛecedit fraterna repꝛebenſio añq;
fiat talis denũciatio ut ſimul pꝛeſeruet
fama cũ emendatione delinquẽtis. In

accuſatione vᷣo intendit᷑ ſatiſfactio ec-
cleſie et pꝛeſeruatio ſalutis reipublice.

ꝓpterquod non de oibus fienda ẽ accu
ſatio:ſed ſolũ de illis dequibus euidens

eſt q ꝓuemiat ꝑiculũ toti multitudini⁊

toti reipublice:uel ſpuale uel coꝛꝑale.⁊
qñ ſic eſt põt homo ad accuſationẽ pꝛo/

cedere monitione ſecreta nõ pꝛecedẽte.
quia bonũ cõe pꝛeferendũ eſt bono pꝛi-

uato. VUnde accuſationt᷑ opoꝛtet inſcri-

bi:denũcia tionẽ vᷣo nõ.ſicut patet ex de
accuſa. Sed pꝛoclamatio fit de ꝗbuſdã
leuibus peccatis que magis debet dici
cõmẽeoꝛatio q; accuſatio uel denũciatio

II
Lbente
Giperer
otabi⸗
egie⸗
ulispee
3 aill
nſtata⸗
idcer,
nitatons
hi ſeii
ſeann
Sdeoipe⸗
Cbe
bae⸗
fen i
laſanet⸗
Pecnd

ſuglore

Stt i ,.

Diet go⸗
tteſciene
ommnigpe

4.
differetia
iciationg
eadan⸗
famns
enſoeni,
Untentl
lets N
mo
ſopble⸗
6de nc
1scidens
Uleiwar
demgee
toneßno⸗/
grecd 3

ſreden
tonp,
tet 4 ,

de qua pur

erq; ſi cõmitterent in nobis. C Ad 2

Ar.
Reducitur enĩad memoꝛia facti culoa
gare ſe tenetque fame eiꝰ de

* — —

trimẽtu nõ facit. Mã ſi pꝛoclamaretur

aliquis publice ð aliqua graui culpa ex

qua in famari poſſit ſecreta monitione

nõ pꝛecedẽte illicitũ eſſet et contra ⁊pi

pꝛeceptũ. Exquo patęt ꝙ nec de omni
peccato eſt repꝛebenſiõ fraternaæfacie/

da :nec de oĩ eſt pꝛetermittenda.

P m11 ergo eſt do. t ec
Ad Pꝛimn cata cõmitti ibes

põt intelligi dupliciter:uel ꝑ cognitionẽ

ita ꝙ ipſe ſolus deus ſciat ⁊ non bo: et
tũc talia nõ eſt arbitrii noſtri repende
re. Ael ꝑ offenſionẽ:ita ꝙ ipſe offendat᷑

quia fit aliquid te ſciente contra pᷣcepta

eius. ⁊ talia magis ten emur repbende

n

.

eſt dð iꝙ peccata occulta nobis: ſũt deo
manitreſta. Ande ſicut oĩa peccata pu/

blica ſe habent in iudicio hůano: ſic oia

peccata nobis occulta ſe babent mani
feſte in iudicio diuio: pꝛopter quod poõt
punire ipſa ſecreta monitiõe no pᷣcede⸗

te.⁊ tñ plerũq; repꝛehendit peccatoꝛes
interiꝰ remoꝛſu conſcie tribuẽ do hoie

vigilante uel doꝛmiente. Juy illud Job
xxxii.Per ſomnũu i viſione nocturna qn
irruit ſopoꝛ ſuꝑ hoies tũc aperit aures

viroꝛũ ⁊ eos erudiẽs inſtruit diſciplina:

ut auertathoĩem ab his q fecit. ¶Ad
Ze eſt dicendu:q multa credẽda ſũt fa⸗
cta eẽ ꝑ antiquos patres ꝑtinentia ad
charitatẽ fraternã que ſcripta nõ ſunt.
põt eẽ ꝙ ioſeph monuit fratres ſuos
ante accuſationẽè lz boc nõ ſit ſcriptum.
Velpõt dici ꝙ illud peccatũ erat crimẽ
publicũ ſaltẽ inter fratres:vnde erat ac
cuſatione dignũ ſecreta monitione non

pꝛecedente.

¶ LHSeꝗtur qõ.viij.de pape repñtatiõe.
O1 OcC videndum
. eſt vepape
repñtatione:circa qð qrunt᷑
quattuoꝛ. pᷣ vtꝝ papa re
pᷣſentet᷑ ꝑ archã noe. ¶ 2

octang

vtrũ papa repñũtet᷑ ꝑ mõtẽ ſyynai. C 3
vtrũ papa repñtet xpᷣm q́;tũ ad ꝑſona⸗ʒ
uel q; tũ ad officiũ. vtrũu pape aſſi
ſtãt cardinales ſicut xpᷣo aſtiterur aßli .
fPE ſic pꝛocedit.
D Peamm Videt᷑ eniʒ ;
papa nõ repñtet ꝑarchã noe: gꝗa
archa. xl. diebus ſtetit ſuꝑ aquis ⁊ aque
eleuauerũt eã in ſublime a terra: ut ſcri
bit᷑ Geñ.vii.Sed ptãs eccleſie cuiꝰ pa⸗
pa ſpon ſuſ eſt: eſt eterna. Jux illð Sañ.
vii. Poteſtas em ptaàs eterna q non au⸗
feret᷑ ⁊ regnũ eiꝰ qð nõ coꝛꝛupet᷑.ergo
poteſtas pape nõ repñtat᷑ perarcham

noe. Pꝛeterea archa. xv. cubitis ele

uata eſt ſuper oẽs mõtes:ut dicit᷑ Geñ.
c.ſupꝛadicto. Sed poteſtas papenõ ele
uabitur ſed depꝛimetur ſubtractis fide/
libus ab obedientia ſua. Juxta illud.j.
ad Thimo.iiij. In nouiſſimis tempoꝛi
bus diſcedent quidam a fide attenden-
tes ſpiritibus erroꝛis.ergo poteſtas pa
pe non repꝛeſentat᷑per illam archam.
¶Pꝛeterea in eccleſia cuius papa ſpõ
ſus eſt plures ſũt mali q; boni.ſʒ ſcribi
tur Gene.vij. ꝙ de animalibus mun⸗
dis intrauerut in archam ſeptena ⁊ ſe⸗
ptena. De animalibus vo imũdis duo
et duo. ergo eccleſia uel papa non repꝛe
aeaturper ilann gerharn- h
eſt:quia vbi repꝛe
In trarim ſentatus eſt r
ibi repñtatus eſt papa qui eſt vicarꝰ xpᷣi
ſed in archa illa repñtatus ẽ xs. Scri
bitur eniextra ð fi.catho. Firmitercre
dimus ꝙ xpᷣus vna in duabus naturis
perſona viam vite manifeſtius demon
ſtrauit. Super quo verbo dicit glo ſa q
bocſigniſicatum fuit in archa MNoe vbi
facta eſt ſanctoꝛũ redemptio per duas
naturas quo ad opinionẽ ⁊ veritatẽ.

Sicẽdũu ꝙ iſtã qõnẽ qlit
Knd e0 xpᷣs cuiꝰpapa vicariꝰexi
ſtit ſignificatus ſit per archam noe.per/

tractat Aug'. xv. de ciuita. dei. c. xxvj.
et in libꝛo contra fauſtum manicheum:

Ar.
negantem in libꝛis hebꝛeoꝛũ aliquid de
xpᷣo eẽ ꝓphetatũ:⁊ poſſumꝰ colligere ex
dictis Augl. ꝙ qᷓttuoꝛ mõis illa archa
xpᷣm repntauit:⁊ per ↄſęques papã vi/
cariũ eius repntabat.¶. P: q;tu ad il-/
lius arche diſponẽ.¶2.· q;tu ad eiꝰ cõ
paginationt. 3 q; tũ aq naturarũ cõ
tentarũ diuerſiſicationẽ. ¶ Et aq;tũ
ad eius ꝑfectionẽ ⁊ ↄſũmationeʒ. Fuit
aũt diſpoſitio illiꝰ arche talis.qꝛccc.cu
bitoꝛũ fuit longitudo.l.cubitoꝛũ latitu
do.xxx.cubitoꝝ altitudo.ita erat ar/
cha illa ſepties longioꝛ qᷓ; lata.Erat ſi⸗
milit decies longioꝛ q; alta m quẽ mo
dũ pꝛopoꝛtionatũ eſt coꝛpꝰ huůanu bene
diſpoſitũ. nã longitudo coꝛpis huani ẽ
a vertice capitis vſq; ad veſtigia. Lati⸗
tudo vo a dextra ad ſiniſtrã. Et altitu/
do eis a doꝛſo vſq; ad ventre. VUñ erit
coꝛpus hũ anũ ſi bñ ſit ꝓpoꝛtionatũ ſe-/
pties lõgius q; latũ: ⁊ decies lõgius q;
groſſũ ſiue altu. Diſpoſitio ẽᷣ illiꝰ arche
ſignificabat diſpoſitionẽ xpᷣi coꝛꝑis in

vtero virginali ↄcepti. ¶ Cõpaginata

vo fuit illa archa ex lignis leuigatis:qꝛ
eccleſia cuius xpᷣs caput exiſtit cõpagi⸗
nata eſt exviris ſanctis in eternũ ma ſu
ris Ligna eni leuigata ut dic glo. Geñ.
vij.ligna imputrifactibilia ſut:⁊ nõ ſo/
lũ ligna illa erant leuigata:veꝝetiã qua

drata bituminata. ⁊ qꝛ leuigata erãt

ſignifica bant ſanctoꝝ incoꝛꝛuptionem
quia vᷣo erant qdrata ſignificabat ſcõꝛũ
conſtantia ⁊ ꝑfectionẽc᷑:ut ſicut q̃dratuʒ
ſemꝑ rectum ſtat:ita ſci nec ꝓſperis nec
aduerſis frangunt Sed qꝛ bituminata
ſignificabant ſaunctoꝛũ dilectioneʒ. Eſt
eni bitumen ꝑfectiſſimuũ glutinũ chari
tatis. ¶ Cotinebat᷑ aut in dicta archa
natura maſculina ⁊ fem inina de oibus

aialibus que figniſicabat duplicẽ nãm
in xpᷣo.diuin ã ⁊ buana ꝑ quã facta c om

opinionẽ:qꝛ ᷣm figurat uã ſignificatio⸗
neʒ duplex natura in xpᷣo ſigniſcata eſt
per duplicẽ naturã exñtẽ in archa.ſ.ina

Qneſtio 1

ſculinã ⁊ femininã. Fuit aũt illa archa

ſic conſümata ꝙ in parte inferioꝛi mul⸗
tũ lata ⁊ in parte ſuꝑioꝛi multũ ſtricta.
Sic eccleſia cuius papa ſponſus exiſtit
inferius eſt multũ ampla ꝓpter multos
filios quos habet ⁊ multa mẽbꝛa habẽ
tia diuerſos actus.ſuꝑius tũ eſt multuʒ
ſtrictaguia in vno cubitu ꝑficit᷑ ⁊ cõſũ⸗

matur. Ju?illud Geñ.vij. In cubitu cõ

ſùmabis ſummitatẽ eius. In vno enim
rpo capite tota ecdeſia eſt perfecta cu⸗
ius vicarius papa exiſtit.

— —

1 Nergo ẽ dicẽdũ ꝙ ſi
Ad Pen mn cut dicit glo. Geñ.

vij. Quadragenario nuũero pluuia iun⸗

dauit ⁊ archa ſtetit ſuꝑ aquas:⁊ pꝰ qua
draginta dies Hoe feneſtra aperuit qͥꝛu
dierũ nuerus ſignificabattribulationeʒ

penitentie:qꝛ ieiunãtibus q̃qragita die

bus celũ aꝑit᷑. MHã moyſes helyas ⁊ xpᷣs
quadragenario nuero ieiunia cõſecraue

rũt tanq; tribꝰ tꝑibus neceſſaria añ le⸗

gẽ: ſub lege ⁊ ſub gratia. Ad 2 di
cendũ ꝙ.xv.cubitis archa illa fuit ele-
uata ſuꝑ montes.qꝛ ſacr̃m baptiſmi ꝑ
quod eleua mur ad eternã quietẽ dandã

nobis i futura reſurrectiõe fiẽda in octa

ug etate traſcendit oẽm ſciam ⁊ oẽʒ al
titudineg mõtiũ ſuꝑboꝝ.vij.nãq; ⁊.viij.

faciũt:xv.quies gͤ data homini.vij. die:

⁊ futura reſurrectio fiẽda in octaua eta
te ꝑ ſacr̃m baptiſmi nobis acquirit᷑ cu
ius ſignificatione areha illa.xv. cubitis
ſuꝑ mõtes eleuata ẽ.ſicut glo.dic Geñ.
vij. CAd zj eſt dicendũ ꝙ nõ dicuntur
ſeptena ⁊ ſeptena de mudis aĩalib in-
traſſe in arehã:⁊ de mudis bina ⁊ bina
ꝙ plures ſint boni q; mali.ſj ꝙ boni ſer

uant vnitatẽ ſpus in vinculo pacis qui

ſeptiſoꝛmi oꝑaitõe donoꝛũ ſpus ſancti
cõmẽda t᷑. Juxta illudad Epbe.v. Sol
liciti ſeruare vnitatẽ ſpũs in vinculo pa
cis. Mali vᷣo in binario cõtinent᷑ tan q;
diuiſibiles ⁊ ad ſciſmata faciles. JIdeo
de mudis intrauerũt ſeptena ⁊ ſeptena
7 de imudis bina ⁊ bina ſicutglo.expo/

4

ſta

gerec
hopun
dcbet
ois
netir
panot
use
la
fſute
hanos
itſie
ofſi⸗
hi
ghiſcrd
letdis
ſuc ven
ſonnn
ulgnot
godie⸗
gegrat
lerpsd
bpitdit
Cleigine

lamh
ſorimul
ſricte,
ſsaiſtt
Tmultos
bea bab⸗
nuler
tnci,
nabituch
gwoentm

t ⸗

deiiel
Piuin⸗
ast⸗
iaenhi
buiniench
ſeroginde
chustN
iacoſeant
ſanooi,
AAzio
laintch⸗
lwpnimi
icidand
lamoan
mddihl
tip
mnixp R⸗
octaugtn
Muintki
oGel,
öniuntul
didi ⸗
bintlin
aloniil

nit capitulo ſupꝛadicto.

populi in monte:
debet aliquis aſcendere uel tangere: qꝛ

Dlſecundũtesit

ꝓ per montẽ ſynai nõ repñ tetur

L papa: qꝛ montẽ vnai poterat ppls aſcẽ

gere clangete buccina. Jux᷑ iilud Exo.
xix.Cuũ̃ cagerecevit enn aſcedant
ſʒ mõtẽqui paꝑa ẽ nõ

ois qui tetigerit talẽ montẽ moꝛte mo
riet᷑: ut drĩ eo.li.⁊ ca. per mõtẽè illũ pa
pa nõ repĩtat᷑. S.ſuꝑ illo verbo.ps.
Quis aſcendet ĩmotẽ dni.Dicit glo.ꝙ
nullꝰ ꝓpꝛia vtute:ſj ad papatũ ꝗs ꝓpa
virtute aſcendere põt.o ꝑ monte illũ pa
pa nõ ſignificat᷑: D.in mõteillo petrꝰpe
tijt fieritria tabernacula. TCpᷣo vnum et
moyſi vnũ:⁊ helye vnũ: ſʒ in papatu nõ
eſt niſ vnũ tabernaculu ⁊ vna ptãs. ꝑ
talẽ mõte papanõ ſignificat᷑.
2 R
In contranum Ean
11 Dicẽdũ: ꝙ ↄgrue ꝑ mõ
Kudeo teẽ ſynai ecclia cuiꝰpa/
pa eſt caput ⁊ rectoꝛ ſigniſicata ẽ. Ita
eni ſcribit᷑ Exo.xix. Oie ãt tertia deſcẽ
det dñs coꝛã oĩ plebe ſuꝑ mõtẽ ſynai.in
quibꝰ verbis tangunt᷑ tria ꝑque ↄgrue
ſigniñicat᷑ eccleſia. C P:tꝑis cõgruitas
quia nõ pꝛima die in lege nature:nec ſe-
cũda die in lege ſcripta:ſed tertia die in
lege gratie.qñ venit plenitudo tepoꝛis
tũc xpᷣs deſcendet aſſumes carnẽ i vte-⸗
ro virgiali. C 2· eccleſie vniuerſa litas
qñ dicit coꝛã oĩ populo. Naʒ in lege gr̃e
eccleſia incepit eẽ oĩs ppłi ⁊ eẽ vniuer/
ſalis.qꝛ in ea nõ ẽ acceptꝰ grecꝰ neq; la
tinꝰ:nõ maſculꝰ neqʒ femia: ut dicitur
Gał.iiij. Vñ ſola ipſa dr̃ catholica:qð
idẽ ſonat qð vniuerſalis:pm Iſido. Hã
ſynagoga iudeoꝝ catholica no erat. ꝗa
nec erat vniuerſalis q;tũ ad ritũ cũ non
tenerent ritu illu ſeruare:niſi iudei:nec
K ꝗd cẽpus qꝛ nõ ſꝑ erat duratura.
3 ripſi eccleſie altitudinis ſublimi-
tas:qñ ſubdit᷑.ſug montẽ ſynai. Suꝑ ec

octaua II

cleſiã eni totã xpᷣs deſcẽdit:qꝛ ipſe vẽit
oẽs ſaluos facere:⁊ ad agnitionẽ veri-
tatis ꝑducere:ut dr.i.ad Thimo.i. Si/
gniricat᷑ aũt cõgrue poteſtas papalis ⁊
eccleſie ꝑ taley montẽ pꝛopt᷑ dicteptãt
ſublimitatẽ: quia nõ eſt aliqua altioꝛ et
ſublimioꝛ ipſa.Et pꝛopt eius auctoꝛi/
tatẽ:quia oẽs alij montes ⁊ oẽs alie po

teſtates buic ſubijciunt. Nolẽtes ren-

ſtere illi auſu temerario lapidibꝰ oppꝛi

mendi ſut. Sic enidr Exo.xix. Cauete

ne aſcendatis in montẽ neq; tangati fi
nẽ illius Ois ergo qui tetigerit monteʒ
moꝛte moꝛier᷑. Et ſubditur ibi. Manus
nõ tãgent eũ ſʒ lapidibꝰ oppꝛimet᷑:aut
cõfodiet᷑ iaculſiue iumẽ tũ fuerit ſiuc hõ

Ad pꝛimũ gee do: oꝛige
EEi nes ſoluit dictu ar
gumentũ ſuper verbo allegato dicẽs ꝙ
pꝛius deus ꝓbibet pplin in montẽ aſce
dere:moꝛteq; minat᷑.poſtmoduʒ iubet
ut clagẽte buccina ppłi in montẽ aſcen:
dat buanã cõpeſcens audacia:⁊ ad obe
diendũ inuitans ꝓhibemur g mõte pa⸗
palis ptatis aſcendere uel tangere ꝑ re

bellionẽ ⁊ temerariã reſiſtencia: ⁊ iube/

mur clangẽte buccina eius doctrine di

ctũ montẽ aſcendere ꝑ receptionẽ cius
mandati ⁊ eius ſubiectã obedieutism.

¶Ad 2“ eſt d:ꝙ mons ibi accipitur
pꝛo ſacra ſcriptura cuiꝰcognitio mons
magnꝰ ⁊ altus ẽ:qꝛ oiuʒ mùdanarũ ſcieè
tiarum cacumina trãſcẽdit: oẽmq; pbi
loſophiã ab alto deſpicit adquẽ montẽ
ſi pᷣieoꝝ ingen i cacumine aſcẽdere po
tuiſſent:nũq; idola coluiſſeut: nec vnqᷓ;
creature collũ inclinaſſent.ſicut dicit ri⸗
chardus in li. de contẽplatione. C Ad
3 eſt do:qꝙ ᷣm Hiero. Errauit petrus
tria tabernacula petẽs fieri cũ in vnuʒ
tabernaculũ ⁊ in vnã veritatẽ cõueniat
lex:ꝓpbetia et euangeliũ.Et ſicut pet:⸗
errauit volẽs facere diuiſionẽ in monte
ſacre ſcripture.ſic erraret faciẽs diuiſio
nẽ i motce vnitat eclleſie ponẽs aliud ca
put in ſpuũalibꝰ.⁊ aliud foꝛe in tpalibus.

QOQOQOunue
eni ch papa re-
pnntet rom q;tũ ad perſonã eius
quia tenens locũ alicuiꝰ repñtat ꝑſonã
cius: ſed papa tenet locũ xpi. Dicit eniʒ
cirillus in li.tbeſau. ꝙ apłi in euãgelijs
⁊ eplis affirmauerũt in oĩ doctrina pe/
tru eſſe loco dñi ⁊ eius eccleſie dãtes ei/

. — 5

de locus in oi capitulo ⁊ ſynagoga in oĩ

clectione ⁊ cõtirmatione. paꝑa tenẽs

locũ xpᷣi repñtat ꝑſonã eius. S. dicit

idẽ cirillus i li. ſupꝛadicto: ꝙ petro oẽs
iure diuino caput inclinant:⁊ pꝛimates
mũdi tanq; ipſi dño Jeſu obediũt:oĩs ẽ

ſucceſſoꝛ petri ꝑſonã ciꝰrepñtat.

D.quilibet papꝑa ſuccedit petro: ſed
petrꝰ ſucceſſit xpo. Añ chꝛyſoꝰ expones
illud verbũ Jo. xxi. Paſce oueſmeas. ſic
dicit eẽ intelligenduʒ loco mei pꝛepoſi-
z eſto fratꝝ papa rcfi⸗ tat nſona xpᷣi.
An rartrri ſ eſt:aꝛ gſona xpi
In cotrart Unmir kterna pſo
na vᷣo cuiuſlibet pape ẽ tꝑalis:ſed tem/
poꝛale non ecehit iagno.
—P 1A icendũ ꝙ petrus non
Rud 60 ſucceſſit rgo rest xp̃ᷣs:
ſicipſe erat.ſuccedit eni vnꝰ papa alteri
⁊ vterq; cẽ papa nec vnꝰ altero maioꝛ:ſj
petrꝰ non ſueceſſit xpᷣo ꝙ eẽt xpᷣs eꝗ̃lis
ei in ꝑſona. Mõ eni dicimꝰ ꝙ ſint plures
xpᷣiquoꝝ vnus ſuccedat alteri ſicut dici
mus ꝙ ſint plures pape quoꝝvnꝰ alte/
ri ſueckdir M ſi ſũt aliqui qui dicãt dij
multi ⁊ dñi młti.nobis tñ nõ ẽ niſi vnꝰ
deꝰ pater ex quo oia ⁊ nos in illo:⁊ vn⸗
Jeſus xpᷣs ꝓquẽ oĩia ⁊ nos ꝑ ipᷣm: ut di/
cit aplłs.j.Chor..viij. Succeſſit ergo pe

trus xpᷣo·⁊ ꝗlibet aliꝰ papa ſuccedit ſi/

bi ut vicariꝰ eius in officio ⁊ ptãte nõ in
ꝑſona. MHã ꝙ vnꝰ papa ꝑſonaliter cedat
⁊ alius ꝑſon alit ſibi ſuccedat tribꝰmõis
q́ᷓ; ũ ad pñs cõtingere põt. s moꝛtis
interuẽtione:qꝛ cũ quilibet bõ ſit moꝛta
lis moꝛtuo vno papa uel vno epo:põt
alius ſibi ſuccedere in papatu uel epatu
2 culpe depoſitiõe:ut ſi labat᷑ ĩ be

reſim ipſo facto debet cedere ⁊ alis ſbi

ſuccedere. . 3officij reſignatiõe: ut ſi

ex defectu ſcie uel ſenectutis officiũ pa
patꝰ ipſe papa reſignet: põt ꝑſonaliter
ced ere et aliꝰ eligi ⁊ pſonalit ſibi ſucce⸗

dere. Mullo aũt iſtoꝛũ modoꝛũ xpᷣs po
tuit ꝑſonalit ced ere: necpoſſet quin ſꝑ.

ſit pùpa ⁊ caput ⁊ rectoꝛ totius eccleſie
nõ quidẽ moꝛtis interuentiõę:qꝛ ꝑſona
⁊p̃i eterna fuit bũs imoꝛtalitatẽ ⁊ lucẽ
babitãs inacceſſibilẽ:imo in ipſa paſſio
ne ⁊ moꝛte quã in buana natura ſuſti/
nuit effectũ vite bẽbat.qꝛ dicente apło
ad Hebꝛe.vij. Factus ẽ põtifex 'ᷣm vir/

tutẽ vite inſolubilis. Mec culpe depoſiti

one:qꝛ peccatũ nõ fecit: nec dolus iuẽtꝰ
in oꝛe eius. Mec officij reſignatioe:quia

ipſe factus ẽ papa ⁊ pontifex cũ iureiu/

rando ꝑ eũ qui dixit ad eũ. Tu es ſacer-

dos in eternuũi Mõ igit᷑ pſonalit xpᷣs ceſ-
ſit papatui ⁊ põtificatui:⁊ ꝑ aſeqns nec
petrꝰ nec aliquis papa ſucceſſit ud ſuc-

cedet ſibi ꝑſonalit᷑:qꝛ non põt aligꝗs ali
cui ꝑſonalit ſucced ere niſi aligs ſibiꝑſo
naliter cedat iſtis tribꝰ modis ſupꝛadi-
ctis:xpᷣs ; qui ſempꝑ ẽ viuẽs ⁊ ſemꝑ ẽ pa

pa ⁊ põtifex totiꝰ eccleſie:⁊ erit in ꝑpe⸗/

tuũ:nõ põt ꝑſonalit᷑ ſibi cedere:nec aliꝰ
ꝑſonaliter ſibi ſuccedere:Põt.n. põtitex
ipſo viuete ↄſtituere vicariuũ ſuũ qui rep
ſentet ꝑſonã eius m officij admiſtratiõe
ſed ꝙ ſuccedat ſibi ꝑſon aliternon. Sic
xpᷣs qui ſemꝑ viuit ⁊ ſemꝑ ẽ ſacerdos in
eternũ:⁊ nuq; põt cedere papatui ⁊ põ/
tificatui ꝑſon aliter ꝗn ipſe ꝑſonalit ſit
caput ⁊ põtifex totiꝰ eccleſie:iſtituit pe
tru ſuũ vicariũ cui totũ quod ſuum erat
plene cõmiſit ut loco eiꝰ regeret totã ec
cleſiã. Vñ petrꝰ ſucceſſit xp̃ᷣo nõquidem
ꝑpſon aliter cũ xpᷣs ꝑſonaliter nõ ceſſiſſet
ſed ſicut vicarins ⁊ mimiſter eiꝰ in officij

admiſtratione. ¶Põt ergoquilibet pa

pa poſt petrũ dici ſucceſſoꝛ petri ꝑſona
liter:qꝛ cedẽtepetro ꝑſonaliter per moꝛ
tẽ aliꝰ ꝑſonalit ſucceſſit.Sic quolibʒ pa

pa ꝑſonaliter cedẽte ułꝑ moꝛtẽ ułslis

nalt
ſoe⸗
tpiß
ſenp⸗
ure
alos
thidi
pollo
ſpod
Eig

t
ust
it

c-
r
iſ
Mii
ANd
teseſec
ſonter

fes.
inbom
genten
Einales.
tnntd

Ke

opti

ſſone

enſo⸗
tons N
Moa

1
raliſſß
utöenut
oſfciͦ
gonelitg
ſb ſice⸗
i ſis
kat
nseageſe
ege on
litaitli
nipſegnt
atut ci
dicente h
grr
ſ
,
nniu
ſerciimen,
LTiasſec,
ultchll
oleans
Aitiii,
itilpyll
S
dsſgt⸗
ziſned
nantin e,
rniſ
Pirp hirt
ni ſigiſi
lalnimm
lenm N
iltenthen

1

/

cl 1ð

modis ſupꝛadictis pot aliꝰ eligi ⁊ ꝑſo/
naliter ſucced ere:ſed tã petrꝰ q; ſucceſ
ſoꝛes eius nõ ſut pſonaliter ſucceſſoꝛes

ſemper viuẽte ⁊ ſꝑ in pepatu ⁊ põti
tu regnãte:⁊ ſic pa ulꝰ appellat petruʒ ⁊

rpᷣi ſʒ dicũt᷑ vicarij ⁊ miniſtri eiꝰipᷣo o
ca

alios ſucceſſoꝛes miniſtros et vicarios
rpi dicts.j.ad Cbori.in. Quid igi cẽ ap/
pollo:quid vo paulus:ꝗd aut cephas: re
ſpõdet ſtati: mimiſtri eiꝰ cui credidiſtis.
Et per boc patet reſponſio ad auctoꝛi-/
tates ⁊ rationes ſuperius dictas.

P ſic ꝓceditur
. D quartug et enim

4*

ꝙ cardinales nõ aſſiſtãt papeſi/

cut apl aſtiterũt xpᷣo:qꝛ epi reptat ꝑſo
nas aploꝝ ſicut pᷣſbꝛi ⁊ archidiaconi re/
pntant ꝑſongsilloꝝ.xxij. diſcipuloꝝ às

ante faciẽ ſuã miſit:ũcut dicit glo. Luce
x. Mõ ergo cardiales aſſiſtùt pape ſicut
apłi xpᷣo. Pꝛeterea oẽs apli fuerunt
epᷣi:ſed nõ oẽs cardinales ſũt epᷣi.aliqui

eni ſunt p̃ᷣbꝛi ⁊ aliqui diaconi.ergonon
alſiſtũt papeſicut apłi xrp̃o ¶ Pꝛeterea
apli ſunt miſſi in mundu vnuerſũ. Jux

illud Mattðᷣ. vltj. Eutes docete oẽs gẽ

tes:ſed cardinales nõ mittũt᷑.S nõ aſi-
ſtunt pape ſicut apoſtoli chbꝛiſto.

RAn awrarn eſt: quia apłi ap-
In t Arin bellan ſunt chꝛiſti
fres. Jur illud. Mũciabo nomẽ tuũ fra-

tribꝰ meis:⁊ pᷣncipes terre per euʒ facti

ſüt. Juxr illð Cõſtitues eos pncipes ſuꝑ
oẽm terrã. Sed papa cu tacit aliqs car
dinales ial ni eos iſta duplici dignita
te:qꝛ dicit. E
muũdi.ergo aſſiſtunt pape ſicut aplłi aſti/

ſtote frẽs noſtri ⁊ pncipes

terunt cbꝛi”to.
Kniid EODicendu: ꝙ apli dupłr
XIEUEOpnt conſiderari. Cput
xpo pñtia lit aſtiterut añ eiꝰ paſſioneʒ et
aſcẽſiont. ¶.2? ut ex pᷣcepto xpᷣi pꝰ eius
aſcenſionẽ ꝑ mũdũ fe dinſerut:vnꝰꝗſq;

vnam peouincià in ſoꝛtem ſuæpꝛedica/
tionis accipiedo. p & mõ repñtat ꝑſo

nas aploꝝ cardialcs ꝗpape vicario xp̃ᷣi

nona

pncipalit᷑ aſſiſtũt. C. 2 mõ repñtãt

ꝑionas aploꝝ ep̃i qui in ꝑtẽ ſollicitudis
vocati ſut regẽtes diuerſas ꝓuicias uel

diuerſas ciuitates: Pii qð tecerunt apli

poſt aſcenſionẽ xpᷣi:⁊ iſtud ſatis cõueni/
ens eſt. qꝛ ſicut in icrarcbia angeleꝝ ali
qui ſũt aſſiſtẽtes ⁊ aliꝗ miſſi: ſic i noſtra
eccleſiaſtica ierarchia aliqui debent eſſe

miſſi et aliqui aſſiſtentes.

2 mn ergo eſt do: ꝙ eßi?
Ad Pamic&ngtes ꝑpſonas
apoſtoloꝛũ repꝛeſentãt h diuerſimode:
quia illi ut miiſi:⁊ illi ut aſſiſtetes.⁊ hoc
intelligit de coĩ lege et 'm cõem ſtatum
vtroꝝq;.ſicut tñ ex ſuboꝛta cã angeli de
ſupꝛema ierarchia qñq; mittunt. AUnde
ille angelus qui miſſus eſt ad purgandu
labia iſaie ꝓphete de oꝛdine ſerapbin e
appellatus:ipſo ꝓpheta teſtãte. Vola⸗
uit ad me vnus de ſeraphin.nõ obſtante
; ſeraphin potiſſime ſint inter aſſiſten⸗

tes.ſic ex ſuboꝛta cauſa cardiales quã⸗

doq; mittunt᷑ a papa nõ obſtãte ꝙ ipſi
repꝛeſentant perſonas apoſtoloꝛũ ut fu
erunt aſſiſtentes nõ ut miſſi. C Ada

eſt dicendum: ꝙ apoſtolinon ſemꝑ aſti

terunt chꝛiſto ut epi:ſed magis ut min
ſtrantes ei in alijs actibus neceſſaris.
facti ſunt enim epiſcopi ab eo poſtreſur
rectionẽ quando Jo.xx.dixit. Accipite
ſpiritum ſanctũ:quoꝛũ remiſeritis pec⸗
cata remittuntur cis. Sicad cardiales

nõ requiritur ꝙ ſint oẽs epiſcopi ut aſ-
ſiſtunt pape.ſed ut miniſtrent ei in aliis

actibus neceſſariis. ¶ Ad 3“ patet ſo

lutio: quia ex ſuboꝛta cauſa epiſcopi poſ

ſunt aſſiſtere pape ⁊ cardiales poſſunt

mitti m beneplacitum eus.
¶ Qõ nona de exbibitõe bonor pape

Ki videndum eſt
Eine Ede exhibitione
broeonoꝛis qui debetur paꝑpe.
circa qð queruntur ſex. Cpᷣ
vtru pape debeagtur honoꝛ
g debet xpᷣo lᷣm deꝰ. ¶2ꝛ· vtrũ pape
debeat bono qui debet -xpobin ꝙ bano
8 ðè

Ai⸗

C ipt pape debeat bonoꝛ ꝗ debetur
ſanctis. Avtru ape debeat bonoꝛ ꝗ
vebetur angelio E. I.vtrũ baedevenr
bonoꝛ qui debet᷑ imagini xpᷣi. é.vtrũ
pape aperte malo debeatur bonoꝛ.
D pꝛimũ ſic pꝛoceditur
—Peeel Vigder eniʒ q;
bPbonoꝛ qui debet᷑ xpᷣo ſᷣm ꝙ deus
debeat pape:quia honoꝛ debet᷑ ptãti:ſj
vna eſt ptàs xpᷣi m ꝙ deꝰ ⁊ pape.qð ꝓ
batur:qꝛ ptãs xpᷣi ᷑ᷣm ꝙ deꝰ eſt peccata
dimittere Juxta illð Mar.ij. Quis po
teſt peccata dimittere niſi ſolꝰdeꝰ. Iſtud
aüt conuenit pape:quia quagrüch ligat
uel ſoluit ſuꝑ terrã eſt ligatũ uel ſolutuʒ
in celis.ſicut dictũ eſt petro a tthᷣ.xvi.
Ideʒ ᷓ bonoꝛ debet᷑ vtriq;. ¶ ¶ S latria
eſt᷑ ſeruitus debita ſoli deo. Latine enim
ſcrui:ꝰgrece latria dicit᷑ ſicut diẽ Augj.
x.de ciui.dei.c.i.ſed oĩs ſeruitus debet᷑
pape Kois bonoꝛqui debet᷑ deo debetur
ſibi. & S. dñatio cõuenit deo ex tꝑe ſiẽ
ſeruitus ex tꝑe cõuenit creature. VNñ ſi
cut dicit Augj.v.ð ciui.dei.c.xvi.no de
bemus dicere deũ fuiſſe dũm ab eterno
ne coga mur creatura ſempiternaʒ dice
re:qꝛ ille ſempiterne non dñaret᷑ niſi iſte
ſempiterne famularet᷑:ſed omne qð con
uenit deo ex tꝑe ↄuenit creature ⁊ crea
toꝛi. Idem ergo honoꝛ debeturpape ꝗ
vepenn xpᷣo ᷣm ꝙ deus. ſtomia h
Z eſt quia ho/
J n COο trarinzne: g deber
creatoꝛi ſine peccato idolatrie nõ debet᷑
pure creature. Oicit enim Augſ.i. de tri
ni.c.vi.idolatrie dicunt᷑ qui ſimulacris
uel creaturis eã ſeruitutẽ exbibent q̃ de
betur deo que ſeruitus greca ſcriptura
latria noiat᷑:ᷣm quã dictũ eſt:ñ m deũ
tuũ adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies.ſʒ xps ſᷣin
ꝙ deꝰ eſt creatoꝛ ⁊ idem deꝰcũ patrę et
filio. papa vo ẽ pura creatura. Idẽ bo
noꝛ nõ debet᷑ vtriq; ſine pctõ idolatrie.
Rñ C0 dicendũ ꝙ xpᷣs ßᷣm ꝙ de
„ L us vno honoꝛe bonoꝛat᷑
cum patre ⁊ filio:quia ſicut tres pſone

“
„ 8
— . . 2

ſunt vnus deus: ſicvno bonoꝛe bonoꝛan
tur. Sciendu ẽ tamẽ ꝙ bonoꝛ poteſt ex-
hiberi deo duplicit. ¶P: rõne coĩs po⸗

teſtatis cũ qua cõuenit cũ creaturis cõ

uenientia cuiuſdã annologie nõ vniuo-
cationis. Conuenit ẽ creatoꝛi ⁊ creatu
repoteſtas ⁊ dominatio ⁊ multa aliaut

bonitos:ſcientiꝭ ⁊ iuſticia que attribuũ

tur deo: tñ ⁊ conueniunt creature.Oeo
quidẽ eſſentialiter. Crea ture vᷣo partici
patiue⁊ miniſterialiter:als inſtrumeta
liter. Et rõne iſtoꝝ que conueniũt deo ⁊
creature quidã bonoꝛ ⁊ quedãſeruitus
ipenditur deo que ſine peccato põt exhi
bertcreature ut thurificatio ⁊ genufle

ctio ⁊ alia ſeruitꝰq̃ greco noie dulia ap/

pellat᷑ m Augj.li.ſupꝛadicto.¶Que-
dam vo ſeruitus deo impendi?᷑ ratione
eius ſingularis maieſtatis:quia domi⸗
natio ⁊ poteſtas que eſt in deo nõ eſt po
teſtas uel domina tio ſimpliciter dicta:
ſed poteſtas ⁊ dñatio ſũma quenon eſt
alia q; ipſa deitas ⁊ diuina maieſtaſ:rõ
ne cuius ſingulare genꝰ ſeruitutis ſibi ex
bibetur quod latria appel lat᷑. Quõ autẽ
latria ſit ſingulare gen uitutis. Augl.
declarat.x.li.de ciui.dei.c.iiij.dicẽſ. Qv
in ſacrificando ſit dei cultus ⁊ ꝙ ſacriſi⸗
cium ſumere ſit ꝓpꝛie ſeruitus debita ſo
li deo greco noĩe latria appellata.duo il
li fratres chayn ⁊ abelſatis iudicant
rum maioꝛis deꝰ repꝛobauit ſacriſiciuʒ
minoꝛis vᷣo aſperit. Sacrificiũ eſt ille
ſingularis honoꝛ:⁊ illa ſingularis ſerui-/
tus que ſic debet᷑ xrpᷣo ſᷣmi ꝙ deꝰ qð nõ de
betur pape nec alicui pure creature.vn
Augj.li.ſupꝛadicto dicit:ut alia nũc ta-
ceam quepertinẽt ad religionis obſegũ
quo colit᷑ de :ſacrificiũ certe nullus bo/
minũ eſt qꝗ audeat dicere deberi niſ deo
Et ſubdit. MWulta deniq; de cultu diui

no vſurpata ſunt que bonoꝛibus deſerũ

turbumanis.ſiue bumilitate nimia:ſiue
adulatione peſtifera: ita tamẽ ut quibꝰ
ea deferuntur boĩes haberent᷑ qui dicu-
tur colendi ⁊ ven erandi. Si aũt multuʒ

on
forpig

15
latn
cpp⸗
ceot
ſorg
gen
FPe
Mit
iſ⸗
i
hei
e
lr
potte
hupu
Auem
loſen

noꝛgt

tate gg
glatri

botorn
poteſtc
chispo⸗
auns i
höͦ pnino⸗
genn
Auaalaut
entnbei
nmede
ezohen
inſruner
leniütden
ciſeni⸗

rodech

0
iedlig⸗
co e⸗
ndin
qin .
deonci
lcite ie
Aeron
nnit
ninuſbe
eant.
rsu,
inic
ms dhinſ
is ii
i Cl
ainsſn,
inid
gatrt

itin.

—
.
2

eis addit᷑ ⁊ adoꝛãdi. Sacrificãdũ vo nul

lus cẽſuerit niſi ei quẽ deũ aut ſciuit aut

& u do ſicut ſer⸗
Ad Peimy uus reſpicit dñm

ſic ſeruit dñationẽ:⁊ ſicut ſeruitꝰ ſimpli
citer dicta dñationeʒ ſimpltcit:ita ſerui
tus ſũma dñationẽ ſũmsʒ. In xpo autẽ
lm ꝙ deꝰ iuenit᷑ dñatio q eſt ptas ſuma.

⁊ iõ ſeruitꝰſũm a ſibi ðbet᷑ q latria appel
latur. In papa aũt nõ ĩiuenit᷑ niũ parti
cipatiue ⁊ miniſterialit. Ad 2c do
ꝙ aliqd boni eſt in creatoꝛe qð nõ eſt in

creatura rõne cuiꝰſibi debet᷑ ꝓpꝛius ho/
noꝛ ꝗ nõ debet᷑ creature: ſʒ qꝛ nibil eſt in
creatura qð nõ excellẽtiꝰ ſit in creatoꝛe.
Jõ oẽs honoꝛes ꝗ impedunt᷑ creature
pñt exbiberi creatoꝛi.¶ Ad qʒe do: ꝙ
xpᷣs põt ↄſiqerari duplicit.ſ.inq;tũ dñs
⁊ ĩq; ti deꝰ. Inq;tu vo dñs cũ dñatio cõ
ueiat ſibi? create adoꝛat᷑ dulia:ſʒ inq;tũ
deus adoꝛat᷑ latria:lz enim ptãtis dña
tio ut eſt in deo uel in xpᷣo ſicut in ſümo:
põt tñ cõſiderari ut nõ ſũmuʒ ſʒ ut com
mun icatũ tale attributuʒ creature: m
quem modũ non eſt inconueniens ꝙ ta
lis ſeruitus conueniat deo ex tẽpoꝛe.

D ſecundum o
Videt᷑ enim ꝙ pape debeat᷑ bo⸗
noꝛ g debet xrp̃o ᷣm q; hõ:qꝛ ſuꝑ illo vᷣbo
Adoꝛate ſcabellũ pedu eiꝰ dicit gl. Ca
ro xpᷣi a verbo dei aſſupta ſinevlla ĩpie-
tate adoꝛabit᷑ a nobis nõ illa adoꝛatõe
q latria eſt que ſoli deo debet᷑: ſ illa ꝗ ẽ

iperdulia qᷓ ſoli humanitati xpᷣi impedi

tur. Cũ g taliſ bonoꝛ nõ repugnet pape
videt᷑ ꝙ licite ſine peccato ſibi exhiberi
boſit. S. dicit Aug.· x. de ciui.dei.c.
xx. Mediatoꝛ dei ⁊ hoiuʒ hõ xpᷣs ieſus
cũ in foꝛma dei ſacrificiu cũ pre ſumst.
cũ q eſt vnꝰdeꝰ:tñ in foꝛma ſerui ſacriſi⸗
cin maluit eſſe q; ſumere. Si s foꝛme ſer

un in xpᷣo nõ eſt ſacriſicandũ qð eſt ꝓpꝛie
latria q;tum eſt de omni alio hbonoꝛe ita

põt exbibeni pape ſiẽ cbꝛiſto. ¶ S.xpᷣs

octauaag

ſm qꝙ bõ non eſt deꝰ ſz ois bonoꝛ q non
debet xpᷣobᷣm ꝙ deꝰ licite põt exbiberi

pape. Idem ergo honoꝛ debetur pape

ui exbibetur cbꝛiſto n bamo.
» 11 eſt. qꝛ bonoꝛ de
In C0 trarii bet alicui rõne
ſuppoſiti: ſed in cbꝛiſto nõ eſt niſ ſuppo
ſitũ diuinũ ⁊ ꝑſona diuina: ſʒ nõ põt ſine
peccato idolatrie bonoꝛ qui debetur dðo
exbiberi pure eem⸗e bon er
RT dð ꝙ idẽ bonoꝛ g debet
Kñd 60 chꝛiſto uel danmtentt eiꝰ
debet eiꝰ humanitati.qð ꝓbat᷑ rõne au
ctoꝛitate. ⁊ exẽplo.Rõ eſt talis. Mã bo
noꝛ poteſt exhiberi alicui duobꝰ modis
Ano moꝑ ſe ⁊ pꝛimo ⁊ gra ſui. Alio p

accidẽs ⁊ ut cõiunctũ alteri ⁊ ut nõ põt

ꝑ ſe nec gra ſui.p: mõ ſolũ nã diuina ⁊
perſona diuina bonoꝛat᷑ bonoꝛe latrie.
2c modo caro cbꝛiſti ⁊ humanitas ipſa
cõiuncta diuinitati eodẽ bonoꝛe bono/
rat᷑ qͥ honoꝛat᷑ ꝑſona diuina Auctoꝛi
tas vo ẽ Oamaſ.li.iij.c.xxxij.vbi ait q-/
caro ſaluatoꝛis ?ᷣm ꝗqdẽ eiꝰ naturã ſi ↄſi
deretur ut diuiſa a diuinitate ſubtilibꝰ
intelligetijs inadoꝛabilis eſt. nec adoꝛe

tur ut ſic niſi ut creatura vnita aut dei

verbo ꝓpter ipſũ ⁊ in ipſo gdoꝛat᷑ eodeʒ
bonoꝛe quo adoꝛatur ipſe. C Exemplũ
aũt eſt eiuſdẽ Oamaſ.ſupꝛadicto li.ſi n.
ↄſideret᷑ carbo ꝑ ſenõ inflãmatꝰ igne tã
gibilis eſt:nec timet᷑.ſi vᷣo cõſidereturut
igne inflãmatus eodẽ timoꝛe q̊ timetur
ignis timet᷑ carbo ſimiliter ſi conſideret
caliga regis ꝑ ſe nõ coniücta pedinõ ho
noꝛatur nec oſculat᷑. In pede vᷣo codeʒ
oſculo quo oſculatur pes oſculat᷑ caliga
¶¶Si vᷣo bonoꝛ ꝗ debert deitati deber

bumsaniti chꝛiſti nõ nudi ſj ut coniũcte ꝑ

ſonaliter diuinitati cũ bonoꝛ debitꝰdeo
ſine peccato idolatrie nõ poſſit exhibe-/
ri pape:nõ debet pape exbiberi honoꝛg
debetur cbꝛiſto 'm ꝙ hbom.

1 ergo eſt dðH p
A Pemum glo. illa logt·
ð bumanitate xpᷣi ut nuda nõ ut ſeue
3

Ar.
diuine coniũcta. Mos autẽ ut dicit Da-
maſ.nõ ut nudã carnẽ xpCi honoꝛamꝰ uel
adoꝛamꝰ ſ0ieut vnitãdiuinitati eiꝰ C Ad
⁊2meſt dð ꝙ rxpᷣs in foꝛma ſerui ſacrificiũ
accipere potuiſſetqð eſt ſeruitutẽ latrie
reciꝑe.noluit tñ in dicta foꝛma talẽ ſer-
uitutẽ reciꝑe: ut dicit Aug'.li. ſupꝛadi-
cto ꝓpter eiꝰhumanitatẽ oſtendendã: ⁊=
pꝛopter ſcandalũ iudeoꝝvitandũ. Si-
militer ne eiꝰ occaſione qſq; exiſtimaret

cuilibet ſacrificandũ eẽ creature. C Ad

zZn eſt dð ꝙ xpᷣo non debet᷑ bonoꝛ vᷣm ꝙ
bõ qui debet᷑ deitati per ſe.tñ ut eiꝰ hu/
manitas perſonaliter eſt coniuncta di-⸗
uinitati. idem bonoꝛ veber vrrich
11 ſic pced it᷑. Ni/
tertin detur cni ꝙ bo
noꝛ ꝗ debet᷑ ſanctis nõ debeat᷑ pa
pe:qꝛ beata virgo mat dei eſt de nume/
ro oium ſanctoꝝ ſed aligs bonoꝛ debet᷑
beate virgini ꝗ nõ debet᷑ pape.qð pꝛoba
turqꝛ ſm Augj.in ſermone deaſſũptõe.
eadẽ caro fuit matris ⁊ filij. Jdeo ſicut
caro filij nõ fuit coꝛꝛupta ſed aſſũpta:ita

matris. Similis gᷓ bonoꝛ qui debet᷑ ſi

lio debet᷑ matri:ſed honoꝛ debitus ſilio
nõ debet pape ut dictũ eſt. S.qð ꝑ ſu
perabund anti ã dr vni ſoli cõuenit:ſj de
ſolis aplis dictũ eſt. Nimis bonoꝛati ſũt
amici tui deꝰ:g talis honoꝛ nõ debet᷑ pa

pe. S. bonoꝛ debet᷑ pape rõne ptãt⸗
72 auctis.ſanctis aũt debetur honoꝛ rõ/

ne ſanctitatis ⁊ bonitatis. Mã ꝓpt ſan-/
ctitatẽ canonis ant᷑ alig ⁊ numerant᷑ in
cathalogo ſanctoꝝ:non ergo honoꝛ de/
bitus eis debetur paoppfpe

NrraE eſtqꝛ ſci bonoꝛan
In otranmmn tur ⁊ laudant᷑: qꝛ
in eig honoꝛat᷑ ⁊ laudatur deꝰ. Jux᷑ illud
p̃s. Laudate dñm in ſanct ei.Sic eodẽ

mõ ĩ papa ⁊ inalijs pᷣlatis eccłe bonoꝛa

tur deꝰ. Ju illud Cuce.x.Quivos audit
me audit.⁊ ꝗ voſ ſpernit me ſpernit.bo
noꝛ qui debet᷑ ſanctis debetur pape.
LeNIPE cO oð ꝙ bonoꝛ pape echi⸗
. OO bert rõne ptãtis ⁊ auẽt
verũ qꝛ ptãs talis eſt oꝛdinata potiſſi-

Queſtio iiiI

meqꝛ eſt a deo ſibi tributa:⁊ q̃ a deo ſũt
oꝛdinata ſũt.ſicut dicit apłs ad Ro.xiij.

iõ icludit talis ptãs vite ſanctitatẽ ⁊ do

ctrine veritatẽ.q;uis enim abſolute lo/
quendo ptãs poſſit eſſe ſine ſapia ⁊ bo-
nitate:⁊ ꝑ ↄñs ſine iſtis poſſit bõ ratio-
ne ſolius ptãtis honoꝛari.ptãs tũ pape
que ſugponit᷑ eẽ oꝛdinata ſine bõitate ⁊
ſciẽtia inueniri non debet:ꝓpt᷑ qð lʒ bo⸗
noꝛ ſit ſibi exbibendus rõne ptãtis nõ ẽ
ſibi ſubtrabẽdus honoꝛ ꝗ debet᷑ ſanctis
rõne ſanctitatis ⁊ doctrine veritatis.

ſWimmmun 5eſt do & btã vir
Ad Peimmn go põt con ſiderari
dupliciter uel ut pſona valde ſancta: et
ſic adoꝛãda eſt dulia ſimplicit: qᷓ ſimilit᷑
⁊ bonoꝛant᷑ ⁊ adoꝛaãtur alij ſci ⁊ ſce:quo
bonoꝛe ſiłr bonoꝛat᷑ papa.Ael põt coſi-
derari ut mat᷑ dei:⁊ ſic ꝑ hãc ſingulareʒ

dignitatẽ dẽt honoꝛari quadã ſingulari

reuerẽtia qᷓ ipdulia vocat᷑:qꝛ nec è deus

