nec ↄiuncta deitati ꝑſonaliter ſicutfu/

it caro xpᷣi.iõ honoꝛ latrie ꝗ debet᷑ xpᷣo fi
lio ſuo nõ debet᷑ ſibi. Incoꝛꝛuptio auteʒ
carnis congruũ fuit ut ſibi conueniret ſi
cut carni xpᷣi nõ quidẽ ꝓpter diuinitatis
ꝑſonalẽ coniunctione ſed ꝓpter fomitis
peccati extinctionẽ. Ad ⁊ꝛmeſt dð q;
ibi nimis accipitur ꝓ valde:ut glo.dicit:

Valde eni honoꝛatiſũt apłi:⁊ valde bo

noꝛant᷑ papa ⁊ epᷣi ſucceſſoꝛes apoſtolo
rum exñtes:cu duces ⁊ rectoꝛes totius

eccłe ſint cõſtituti. C Ad ʒneſt dicen⸗/

dũ ꝙ ptãs pape oꝛdinata eſſe debet ꝓpt

qð nõ excludit bonitatẽ ⁊ veritatẽ ⁊ iu/

ſticie egtatẽ ꝓpter que ſci honoꝛantur.

. ſic pꝛocedit᷑.

ꝙ pape nõ debeatur honoꝛ ꝗ de⸗

bet᷑ angelis. Nã angeli ꝑmiſerũt ſe ut de
us adoꝛari. Geñ.xviij.talis autẽ honoꝛ
nõ debetur pape ut adoꝛet ut deꝰ. non S
bonoꝛ exbibitus angelis debet᷑ pape.

¶S. angeli Iſaie.vi. ⁊ Oañ.ix.in figu-
ris alaꝝ ⁊ aliaꝝ ſimilitudinũ receperut

reuerẽtiã abiſaia ⁊ daniele:ſj iſtud ꝓbi

betur Exo.xx. Mon facias tibi ſculptile

701
ergo
ſeg
ſdp
lſe
turpea
ſoeti
betur

lus
adoꝛ
conſe

ſcp⸗

foee

rioꝛ

ter
C
ci⸗
lhia
hoe⸗
ſaci
len.
Ptiuſen
Alar
llarn
gugon⸗

II
N
iugtet de
ſoloteb,
vin tdo⸗
böfaric⸗
gnih
chötue
ianhde⸗
tatishoe

i ſneti

atans
jobtif
CNioeran
tſanenet
t zinii
ſit tigv⸗
elitiſſ⸗

figlath

iingiei
zecedens
terſutfl,
her ⸗
ptoalte
monreti
nuintats
terfomts
nm d
vtgodeer.
nnti
MN
ns Ctius
K dieen/
be t
tirin
goupenf
cgoetbi,
cun
rorg Ne⸗
gitſeird

⁊ omnt᷑ ſimilitudinẽ neq; coles ipſa.nõ

ergo honoꝛ exbibitus angelis debet pa
pe. C D.angelus eſt maioꝛ xpᷣo. Jux᷑ il
lud pᷣs. Minuiſti eü paulominꝰ ab ange
lis:ſed honoꝛ qui debetur xpᷣo non debe
tur pape:ut ſupꝛadictuzʒ eſt: ergo multo
foꝛtius non debetur papè honoꝛ qui de
betur angelis.

S 11 eſtege Apse vlt?
2 Cc1⸗Vir⸗
J₰ n Ot grin ſcribitur ange⸗

lus qui loquebat cũ ioãne nõ permiſit ſe
adoꝛari ab eo dicens: AUide ne feceris:
conſeruus enim tuus ſum ⁊ fratrũ tuoꝝ
ſed papa recipita fidelibꝰ eccleſie adoꝛa
tiones:pꝛoſtrationes.⁊ oſcula peduʒ.S
maioꝛ bonoꝛ exhib etur pape q; angelis
dicendũ ꝙ natura ange
Rnd e0 lica põt ↄſiderari dupli
citer· p q;tum ad nature condition?.
Cꝛ: q;tum ad dei in ipſa repꝛeſentatio
nez. C P?modo planu eſt ꝙ natura an
gelica maioꝛ eſt natura humana pape⁊
cuiuſcunq; alteriꝰ Oicit enim Hug. li
bꝛo de ſacris parte ꝗnta. In natura an-
gelica triplice eſſe poteſta tẽ ſeu virtu/
tem. AUnam virtutis ⁊ pertectionis qua
vniuſcuiuſq; natura ſibiipſi famulatur.
Aliam dñ ationis qua natura vnius fa
mulatur alteri. Tertiã adminiſtratiõis
qua omnis natura inſerioꝛ bumana uel
alia famulatur ci. Sed 2ꝛcmõ perfe/

ctius repꝛeſentat᷑ deꝰ innatura buma/

na q; in natura angelica. Diẽ eni Augj.
ij. de trini.c.xii ꝑ illos tres angelos ap
parẽtes habꝛaequos pꝛonꝰin terra ado

rauit viſibiliter repꝛeſentatã fuiſſe trini

tatis eqᷓlitatẽ atq; in tribꝰ ꝑſonis vnazʒ
eandẽq; eſſentie vnitatẽ:qꝛ l tres vide
rit vnũ tamẽ adoꝛauit.Et ꝑ illos duos
angelos miſſos ad ſubuerſionẽ ſodomo

rum repᷣſentatas eſſeperſonas filij ⁊ ſpi

ritus ſanctiqꝛ ꝑatrẽ in ſcriptura nunq;
legimus miſſũ. Andedicit qꝙ niſ illi fuiſ
ſent cogniti lothb non adoꝛaſſet eos in fa

cieʒ ſuper terrã.igit᷑ expibeat᷑ honoꝛ an

gelis per patres veteris teſtamẽti:oꝛ in

nona „

eis repꝛeſentabat᷑ deus per ſubiectã cre
aturã de aere uł vndecũ q; viſibiliter ab
eis aſſumpt?:ſᷣ lõge meliꝰ deꝰ repꝛeſen/
tatur per papa ⁊ q;tum ad natureↄfoꝛ⸗/
mitate:quia dei fil ius nunq; angelos ap
pꝛehẽdit.ſed ſemen habꝛae in vnitateʒ
perſone.⁊ qᷓ; tum ad officij poteſtatẽ qꝛ
nulli angeloꝝ conceſſit claues ligandi ⁊
ſoluendi in celo ⁊ iu terra ſicut conceſſit
petro ⁊ ſucceſſoꝛibꝰeius. ſtod p ſic
,2 ergo eſt dð ꝙ ſicut
Ad P um oicit gloſa Gregl.
Illi angeli quãdoq; noiati ſunt angeli⁊
quandoq; deus. Oeus quidẽ interi in⸗
ſpirando:⁊ angeli exteriꝰ adminiſtrãdo.
Vñ deus adoꝛabat in eis:quia cuʒ pꝛe-
co verba iudicis nunciat:non verba ſua
ſed iudicis dicunt᷑. nõ tñ vacat myſterio
ꝙ poſt dei fili incarnationẽ ãgeli nũq;
talẽ reuerentiã accipere voluerũt:tanq;
iam nã bumana excelſioꝛ ⁊ nobilioꝛ eis
facta. C Ad ⁊"meſt dð ꝙ credere ange-
los uel ipſum deũ q́;tum ad diuinitatẽ
poſſe alis uel ſimilitudine aĩaliũ figura
ri uel depingi duplicit᷑ põt ĩitelligi. Ano
mõ figuratione ꝓpᷣa ut ꝗs credat ſilem
figura deo ⁊ angelis ineſſe a nã ipſoꝝ?
hoc eẽt ipiũ ⁊ hereticũ credereiqꝛ deus
ſpus ẽ ⁊ angeli qdẽ ſpũs ſüůt Spũs aũt
lineamẽtis ⁊ figuris caret reꝝ coꝛpoꝛa⸗/
liũ. Alio mõ põt intelligi figuratiõe trãſ

ſumpta: ut ꝗs credat aliquã dei ułãgeli

ſpüalem pꝛopꝛietatẽ tales figuras expᷣ
mere ⁊ ſignificare:⁊ boc eſt ſincere piuʒ
⁊ licitum. ¶ Ad zqeſt dicenduʒ ꝙ xpᷣs
paulominꝰ minoꝛatus eſt ab angelis: ſi

ↄſideret᷑ humana nã in ſua nuditate ?⁊ i

coꝛpꝑis paſſibilitate:ſj ſi ↄſideratut ↄiun
cta ꝑſonalit᷑ diuinitati ⁊ ut imoꝛtaliſ fa
cta.nõ ẽ minoꝛ:imo ẽ dñs ⁊ caput hoĩuʒ
⁊ angeloꝝcuiꝰvicarius bene ſtn⸗ .
quintu eſſt⸗ qy maioꝛ
honoꝛ dẽat᷑ pape q; imagini xp̃ᷣi:
qꝛ papa eſtimago dein alis ſᷣm ronale
aias: ſed pictura xpᷣi artificialis imas
f K

Ar.
eſt maioꝛ. honoꝛ debet᷑ pape q; imagi
nixpᷣi. S. caro rpᷣi ẽ honoꝛãda hono
re latrie:qꝛ cõiũcta eſt ꝑſonalit᷑ diuini/
tati:ſʒ imago xpᷣi nõ ẽ ↄiũcta diuinitati
perſonaliter.ſi &ᷣ ei non debet᷑ honoꝛ la
trie:maioꝛ uel equalis honoꝛ debet᷑ pa
pe ſiẽ ſibi S.idolatria ẽ adoꝛare ſimi

litudinẽ rei ut rẽ. g̈ eodẽ mõ idolatria ẽ
bonoꝛare eodẽ mõ rẽ ⁊ ſimilitudinẽ rei · cõiũcta vo x 1
2 iõ nõ eſt ſimile. ¶ Ad 3“ e do: ꝙ ado

Incontrarummn &

li. c. viij. vbi diẽ ꝙ eodẽ bonoꝛe adoꝛat᷑

imagiatũ ⁊ imago.ſi ergo honoꝛ latrie

deber xpᷣo ⁊ imagini eius:nõ debet ille
honoꝛ pape qui l unasz Epi⸗ ſ
*PWEN 3 icenduz: ꝙ duplex e
RKundeo imago. AUna nälts ſicut
rõnalis creatura. Altera artificialis ſi
cut pictura. Vñ diẽ Augꝰ ꝙ alit ẽ ima/
So regis in filio:⁊ aliter in nũmo.Diffe
rentia aũt eſt inter iſtã duplicẽ imaginẽ
qꝛ imago naturalis bhabet in ſe ꝓpꝛiã d
gnitatẽ qua digna ſit ꝑ ſe honoꝛari et ꝑ
ſe põt eſſe honor terminꝰ.nec ꝓpꝛie eſt
cõſtituta ad aliqd repñtandu. JImago
vo artificialis nõ habet in ſe ꝓpꝛiã di/
gnitatẽ qua digna ſit ꝑ ſe honoꝛari. uel
ꝙ ꝑ ſe poſſit eè honoꝛis terminꝰ: ſed ſo
lũ eſt in ſtituta adaliquid repñtandum.
Et iſta ẽ ratio qre deꝰ nõ adoꝛat᷑ iima/
gine nãl: G adoꝛat᷑ cõuenient᷑ in imagi
ne artificiali:qꝛ in tali adoꝛatione ipſa
imago ſe bʒ ut terminꝰ a Po⸗ de? vᷣbo ut
terminꝰ adque. Añ dicit Oaaſ.iiij.li.
c.viij.q cũ honoꝛamꝰ euangelia nõ ho
noꝛamꝰ materiã.puta chartãa uel attra
mẽtũ quibꝰ ſcripta ſunt: ſed honoꝛamꝰ
illũ cuiꝰ verba ſũt ⁊ fuerũt.Siłr cũ ado
ramus crucem chꝛiſti non adoꝛamꝰ cru
cis materiam puta lignum uel aurum:

ſed adoꝛam? xpᷣm crucifixum cuiꝰ figu/

rã repñtat:ſi Seodẽ bonoꝛe honoꝛatxpᷣs
⁊ ſua imago:qꝛ honoꝛe latrie nõ debet
ille bonoꝛ pape qui debetimagini xpᷣi.

A mũñi s do ꝙ papa cuʒ
Ad pꝛimũ cddkeait

Queſtio

põt eẽ ꝑ ſe bonoꝛis terminꝰ cui nõ debe

tur honoꝛ latrie:ſed imago xpᷣi nõ ado/
rat᷑ ut bonoꝛis terminꝰ ſʒ eſt ſolũ hono
ris ſignũ ꝓpter quod adoꝛat᷑ eadẽ ado/
ratione ⁊ eodẽ honoꝛe cũ ſuo ſignato.
¶Ad 2ꝛ“ eſt do:ꝙ caro xpᷣi coniuncts
diuinitati adoꝛat᷑ ut terminꝰ adquem:
qᷓ;uis accidẽs:dꝛ ꝓpt᷑ diuinitate cui ẽ
cõiũcta:imago vᷣo xpᷣi e terminꝰ a quo.

rans imaginẽ xpᷣi bonoꝛe latrie nõ mo

uet᷑ ad ſimilitudinez imaginis ſicut ad

rẽ terminantẽ eius intẽtionẽ:ſʒ ſicut ad
rẽ a qua incipit eiꝰ intentio: ipſũ vᷣo xpʒ
adoꝛat tanq; terminũ ad quez eius ado
ratio et intentio completur.

oet ſic Pcedit. Aide
D ſextũ kuft eni ꝙ pape

aperte malo non debeat᷑ bonoꝛ:
quia pape nõ debet᷑ honoꝛ niſi ꝓpt᷑ xpᷣm
cuiꝰ vicariꝰ exiſtit:ſed xpᷣs non honoꝛat
malos cõtenentes ipſu. Scribit᷑ eniʒ.j.

Regl. ij. Qui me cõtẽnũüt erunt ignobi⸗

les.papa apertę malꝰẽ ↄtenendꝰ non
bonoꝛandꝰ. ο S.ſi papa aꝑte malus
honoꝛat᷑:aut hocẽ qꝛ malus: aut qꝛ pa
pa.Mon pᷣ mõ:qꝛ malicia nõ eſt honoꝛã
da. Mõ 2? modo:qꝛ m Gꝛegl. Honoꝛa
re bominẽ nõ quia bõ:ſj ꝓpter aliquid
uog circa ipſũ ſit:ſic eſt acceptio ꝑſone
D. in eo ꝙ quis peccat nõ ẽ honoꝛa
dus imo vituꝑandꝰ:ſed papa in executi
one officij papatꝰ peccat:exquo e aper-

te malꝰ.rõne & officij nõ ẽ honoꝛandus.

iAPaRntrarinſ eſt:qꝛ ſuꝑ il
In contrariũ rbodr.
Petri.iij. Oẽs bonoꝛate.Oicit glo. eti
am ſi mali ſũt qui vobis pꝛeſũt debituʒ
eis honoꝛẽ non ſubtrabatis.
Rnde do: ꝙ Pʒ Tuliũ: Honoꝛ
„ EEeſt exhibitio reuerentie
in teſtimoniũ virtutis. Iſtud aũt ↄtigit
duplr fieri · P· in teſtioniũ virtut ſue et

gr̃a ſui. Scdo in teſtioniũ virtut alteriꝰ

7 gra alteriꝰ. Oupłr põt exbiberi bo-
noꝛ ipſi pape.iᷣ in teſtimoniuõ virtutis

Pp
ze
u
gi
Nle⸗
te
benc⸗
Clem

tatt

fiae

perte
enſe

dne,
Mgel
inita
ELe
detert

ihar

ai
Wonn
ed

VI
todeh⸗
noͤao,
ſlübot
Aledo,
ignato.

—☛

alguen.
itntais
nipaqo.
ig
mie wön
is ſantal
hſantil
poy
Gtusah⸗

lie⸗
cnir ye
ei or
ien
n boronnt
ſbitenh
ntigob⸗
enonchpon
gte maiu
autce
dcſtbonan
6. Dewn
nn t
ron
ihunu
vuun
ota
utnic,
ſa⸗ n
odetbo
ietgo
ſit debini

Ar.

ſue ⁊ gra ſue bonitatis ⁊ ſanctitatis.

2 in teſtimoniuʒ virtutis cpi ⁊ gratia
ryp̃i cuiꝰ vicariꝰ exiſtit: Juxta illud.i.ad

borj. v. Sic nos exiſtimet bõ ut mini/
ſtros xpᷣi.q;diu ergo eſt vicariꝰ chꝛiſti:⁊

q;diu nõ deſinit eẽ papa dato ꝙ ſit agte
malꝰ: honoꝛ papal ſibi ſubtrabẽdno ẽ.
1 F d L umũ ergo eſt dio bo⸗
Bie P eIIVUnoꝛ debet aliqñ ra
tiõe meriti:aliqñ rõne officij. Pꝛimo mõ
des nõ honoꝛat malos.Sed ſco mõ tã
diu eos bonoꝛat q;diu eos tollerat i of
ficio. Et iſto mõ papa aꝑte malꝰ a fide
libus ẽ bonoꝛandꝰ q;diu a deo tollerat
in papatu: ⁊ q;diu no deſinit eẽ papa:qꝛ
nõ exbibet᷑ alicui honoꝝ ille in teſtimo/
niũ virtut ſue ſy aliene. C Ad 2ꝛ e do:

ꝙ papa aꝑte malꝰ bonoꝛat᷑: nõ qꝛ mal⸗
ſz qꝛ papa necſᷣm hoc honoꝛat᷑ ꝓpt ali

quid quod ſit circa ipſũ finaliter: iʒ ꝓpt

galiquid quod ẽ ſupꝛa ipᷣm ut ꝓpter deuʒ
a quo in papatu tollera᷑ ¶C Ad ꝭ eſt

dicendũ ꝙ papa nõ peccat in officij exe
cutione:ſy qꝛ indigne exequit᷑.⁊ ſic exbi
bendꝰ ẽ ſibi bonoꝛ ꝓpter ipſam executi-
onem non pꝛopter indignam.

¶Sequit᷑ qo decima:quõ ad papũ ſpe
ctat de fide ⁊ de hereſi determinare
WOI.OEeſt ve pote
tia pape reſpcũ eccleſie cui
p̃eſt ad miniſtratiue. Eccle/
ſia aũt aliqua eſt cõpꝛebeſo/⸗

rũ aliqua viatoꝝ. Et viatoꝝ aliqua ẽ ſu

per terrã:⁊ aliqua infra terra. Cõpꝛe/
benſoꝝ aũt eccleſia ex tribus integrat.
ð trinitatis ⁊ diuinaꝝ ꝑſonaꝝ dñati
one. C 2· ſctõꝝ veneratione. ¶C Et 3:
angeloꝝ admiſtratiõe. ¶ In ipſa autẽ
trinitate quattuoꝛ ↄſiderãda occurrunt
Cðpſi ad papã ſpectet ð fide ⁊ de hereſi
determiare 2· ſi ad eũ ſpectet deter

minare ð vnitate diuine eẽntie. ¶ 3· ſi
ad eũ ſpectet determinare de diſtictiõe
ꝑſonarũ. ꝗſi ad eũ ſpectet determi
nare de buana natura affũpta a deifi⸗

decima S

lio. Circa pꝛimũ querunt ſex. C P·
vtrũ ad papã ſpectet determĩare que ſut
fidei. C 2: vtrũ ad paꝑã ſpectet deter-
minare quid ẽ baeſto. U. .

1 3·vtrũ ad pa
pã ſp ectet circa illa que ſũt fidei aliqd
diminuere uel addere. * vtrum ſine

mãdato pape aliqs poſſit de bereſi inq
rere. I. vtrũ ſine madato pape ali/

quis poſſit in hereſi cõpꝛebẽſos cõdẽna
re. C . vtrũ ſine mandato pape liceat

pꝛĩcipibus xpᷣiane fidei hereticos cape/

re et iudicare. L

Spꝛimum ctai

vꝓ noõ ſpectet ad papã illa ꝗᷓ ſut fi
dei determiare. quia qð nõ ẽ a papa ĩue
tũ ad papã nõ ſpectat determi are:ſʒ fi
des ⁊ illa que ſunt fidei nõ ſut a papa in
uẽta. Scribit᷑ eni.i.Petri.i.ꝙ nõ volun
tate hũana allata eſt aliqũ ꝓphetia.ſed
ſpu ſancto inſpirati locuti ſũt ſancti dei
boĩes. ¶ Pꝛeterea pᷣ Ethi.ſcribitur
vnuſquiſq; bñ iudicat de his ꝗq nouit: et

boꝛũ eſt bonus iudex:ſi’ plures qñq; ſũt

in eccleſia mgr̃i ⁊ doctoꝛes qui meliꝰ ſci

unt illa que ſunt fidei q; papa. ad eos
magis ſpectat determin are talia q; ad

papaã.¶Pꝛeterea ſides ẽ coĩs oĩbꝰ fide
libꝰ ⁊ ĩ fide cã vniuſcuiuſq; fideł agitur.
ad oẽs fid eles ſpectat determinareqᷓ
ſunt fideii. j Nug' H
Aug 3 eplaz
In ↄtranũ raagei vbi vi
cit. Ego ãt nõ crederẽ euaãgelio ſi nõ cre
derẽ eccłie.ex mãdato g pape ꝗ ẽ caput
eccłlie illa qᷓ ſũt fidei rohorat fenninit
Jon Aαω ο bàοι vng é fides totius
Kn EOeccie modernoꝛuʒ ⁊ an
tiquoꝝ: Jux illð apłi ad Ephe.iiii. Anꝰ
de? vna fides vnun baptiſma. Ad illuʒ ẽ
ꝑtinet detmĩare qꝗᷓ ſt fidei ꝗ ẽ caput to
tiꝰ ecclie.talis aũt ẽ ſümꝰ potifex ſueceſ
ſoꝛ petri ꝓ cuiꝰ fide ſingulariter rogauit
ſaluatoꝛ Luce.xxii qñ dixit. Egop te ro
gaui petre ut nõ deficiat fides tua: ⁊ tu
aliqñ ↄuerſus ↄfirma fres tuos. Iſtud

aut ſatis figuratũ eſt: Exo.xviij.vbi di
ctũ ẽ moyſi qui fuit rectoꝛ iudeoꝝ: ſicut
papa eſt rectoꝛ oĩuʒ xpᷣianoꝝ.eſto tu po
pulo in his ꝗᷓ ad deuũ ꝑtinent ut oſtẽda⸗
ei cerimõias ⁊ ritũ colẽdi den. Sicut
oes qõnes emergetes ð lege ⁊ de cultu
dei reſeruabant᷑ moyſi determinãde. ſic
oia que ſũt fidei xpᷣiane pape ẽ ꝓpꝛie de
terminare. VUñ dicit cirillꝰ in li. theſau-
At mẽbꝛa maneamꝰ i capite inro apo
ſtolico tbꝛono romanoꝝpõtiſice mane
amꝰ:a quo nr̃m ẽqrere qd credereꝗd te
nere ⁊ ꝗqd querere debeamꝰ Et maximꝰ
in epła oꝛiẽtalibꝰmiſſa dicit.Oẽs fines
oꝛbis terre qui dñm ſincere receperunt
⁊ vbiq; terrarũ catholici vera fidẽ ↄfitẽ
tes in põtificẽ romanoꝝ tanq; in ſolem
reſpiciũt: ex ipſo lumine catholice ⁊ a/
poſtolice fidei recipiũt vᷣitatẽ:nec im eri
rito:qꝛ petrꝰ legit᷑ pᷣ ꝑfectã fide eẽ ↄfeſ-
ſus dno reuelante: cu dixit Mattb. xvj.
Tu es xps filiꝰ vei viui.

—

Eð doõ ſicut ꝑ ho
Ammn mines deo oꝛdinã

te tradita ſũt nobis diuina eloquia: ita
deo diſponẽte ꝑ hoĩes nobiſ dubia ipſiꝰ
fidei declarãt᷑ ⁊ derminãt᷑. Vñ damaſ.
j.li.Oiaque tradita ſut nobis ꝑ leges ⁊
ꝓpbetas ⁊ aplos ⁊ euãgeliſtas ſuſcipia
mus veneremur ⁊ cognoſcamꝰ:nihil vl
tra boc ingrẽtes. C Ad 2m eſt do: ꝙ ſi/
cut dr̃.xx.di.c. decretales. Aliud ẽ cauſ
terminũ iponere:⁊ aliud ẽ ſcãm ſcriptu
rã diligenter exponere. Innegocijs ̊ ⁊
qõnibus inſurgẽtibꝰ defide diffiniedis
7 terminãdis nõ ſoluʒ ẽ neceſſarla ſcia:
veꝝetiã ptãs. Vñ xpᷣus dicturus petro.
Quodcuq; ligaueris ſuꝑ terrã eritliga
tuũ ⁊ in celis.pꝛiꝰ dixit. Tibi dabo cla/
ues regni celoꝝ:in altero dãs ei ſciaʒ diſ
cernẽdi int᷑ lepꝛã ⁊ lepꝛã In altero autẽ
dãs ſibi ptate eijciẽdi aliqs ab eccłia ulł
recipiedi. Juſtũ ẽ & ⁊ rõnabile ut cũ qõ/
nes alique ⁊ dubia inſurgũt ð fide ꝙ pa
pa doctoꝛes ⁊ iigr̃os in ſacra pagina ſi
bi adiũgat:ut ꝑ eos plene veritas diſcu

Qneſtio 1

tã beatã que nõ ni

fidẽ nõ ſit hereticꝰ.

—.

tiat:ſed talibus qpnibus finẽx terminũ

net. C Ad ꝭ“ eſt dicendu: ꝙ bhm Augl.

xiiij.de tri.c.ij.Aliud ẽ ſcire tmmõ quid
hõ cred ere debeae Phter adipiſcendã vi
in eterna ẽ. Et aliud ẽ
ſcire quẽéadmodũ hoc ipᷣm ⁊ pijs opitu
let᷑ ⁊ ↄora ipios defendat᷑: quia pꝛimuʒ
ꝑtinet coĩt ad oẽs fideles.ſcom vᷣo ſpe⸗
ctat ad ſũmũ põ tificẽ ⁊ alios maioꝛes
de eceleſia. ſc peedit
DSſecundũ tane
ad papã nõ ſpectat determinare quid ẽ
hereſis:qꝛ papa nõ põt determinare ꝙ
papa dephenſus in hereſi ſit papa: ut ſu

pꝛadictu eſt.S cũ hereſis ſit ivugnatio fi

dei nõ poterit determinare ꝙ ipugnãs
beretic?. C S. Hiero dicit
ponit᷑.xxiiij q.iij Quicuq;ʒ alit᷑ ſacrã ſcri
pturã intelligit q́; ſenſus ſpũs ſci flagi/

tat a quo ſcripta ẽ: H̊ͥ ab eccłia nõ diſceſ

ſerit: hereticꝰ tñ appellari põt:ſed papa
nõ põt ſcireſp qualit᷑ ſpũs ſcũs flagit at
Sad ipſu nõ ſpectat determinare quid ẽ
bereſis. ¶ S. ſm pÿᷣm circa cõpoſitio⸗
nẽ ⁊ diuiſionẽ eſt veritas falſitaſq;. cũ

hereſis ipoꝛtat ꝑuerſũ dogma ⁊ falſam
opionẽ eoꝝque credut᷑:ut dicit Hieroꝰ.

icut ad papã nõ ſpectat determinare
intellectũ hoiuʒ:ſed uel determinatura
deouel auctoꝛitate ꝓpꝛia in cõponendo
7 diuidedo:ita ad ipſu nõ ſpectat deter-
umare quigeſt hbereſis. ſt. auia ich
An Nα P 11 meſt. quia ides
In A gnum eſt iudex recti
⁊ obliqui:ut dicit philoſophus pᷣ de aia.
Et oppoſitoꝛũ eadem eſt diſciplina.ſed

papa eſt iud er eoꝛũ que ſunt fidei: ut ſu
pꝛadictũ eſt:ergo iudex eſtdeterminan-

doquid eſt bereſis que fidei opponitur.
Knd co Sicenduʒz: ꝙ ſicut vicit
XAlie Iſidoꝛus.viij.li.Etbi.
c.ij MHereſis grece ab electione vocatur

qꝙ. ſ.vnꝰ quiſq; illud ſibi eligat quod me

lius ſibi videt᷑. In religione autẽ xpᷣiana

Utig
plece
ptius
töin
qves
nobi⸗a
feon
noct
ſena
ditee
deyt
glicu⸗
Hutul
Gonit
ſefel
nqr
ſ
ii⸗
s
gpn
dunn
tehe
le
uſan
ſile
deleni⸗
ceflhe
guatibp
ſnct
hten
herß
niſa ſo⸗
ſeiyyf
ai Cie
ſiſpete
ſtiti
atnt
ſani⸗
drerwtüe
kaplice
len

.
ltermiti
hten ge
nn us⸗
Umöqud
iſceda
Erandi
disopiti
muhin
zn ſoſe⸗
miiotes

raig
narequte
mminareg,

paa f
Nunmf
giumnt
rdN
itſociſe
sſeiſieg/
anödiſes
t ſatpet
isfagtd:
pere ucht
cohoſti/
ſtaſcßh
nuafllanm
thied,

mNin 4

Ar.

ut idẽ dicit. Mõ licet alicui eligere quod
placet. Sed iuxta apoſtoli ſententiã ca

ptiuare debemus ĩtellectũ in obſequiũ
xpi nt illa in credendo nobis eligamus:
que a xpᷣo ⁊ apłis ac ſacris doctoꝛibus
nobis tradita ſunt.Cõtingit autẽ elige
re ↄtra xpᷣi ⁊ apłoꝛũ oꝛginationẽ mult
modis. potra articuloꝛũ ⁊ clilioꝛũ

ſanctoꝛũ patrũ termin ationẽ: ⁊ hoc eſt

directe bereſis. Ande dicit Augꝰ in li.
de vtilit ate credendi ꝙ bereticꝰ eſt qui

alicuius cõmodi tꝑalis uelgloꝛie pnci/

patus ſui gra falſas ac nouas opiones
gignit:uel ſequit᷑ in eccleſa. C 2· cõtra
ſacre ſcripture appꝛobatã expoſitioneʒ:
fᷣm quẽ modũ dicit Hieroꝰ ꝙ bereticus
eſt quicũq; intelligit aliter ſacra ſcriptu
rã q; ſenſus ſpus ſci flagitat. C 3 tra
ritus eccleſie obſeruationẽ ⁊ ſic accipit
aplus bereſum.·j. ad Chor..xi. Oe illis ꝗ
pꝛanſi coꝛpus xpᷣi ſumebãt dicẽs.Opoꝛ
te hereſes eẽ in eccleſia. C Aↄtra ec/

cleſie ſacr̃oꝛũ deuotioneʒ: ⁊ ſic ſoꝛtiarii

malefici ſacr̃oꝛũ violatoꝛes ⁊ demonuʒ
cõſultoꝛes diuinatoꝛes pñt heretici ap
pellari:ut patet · xxvi.q.ii. ¶5!ↄtra re
cte fidei pꝛoteſtationẽ:⁊ ſic ſymoniaci⁊
auari heretici appellãt᷑.Mã auaritia dr
ſm aplin:idoloꝝ cultꝰ:qꝛ ſic auarꝰ exte-

riꝰ ꝓteſtat᷑ ut numꝰ quaſiꝓ deo ab ipᷣo co

lat᷑:⁊ ſymoniacꝰ ſpualia vẽdẽdo que nõ
niſi a ſpũ ſcõ ſůt dñm ſpũs ſci ſe eẽ ꝓte⸗
ſtat.vñ ſymonia hereſis noĩat᷑.i.q.i.cuʒ
oĩs. Cũ g multipłir accipiat bereſis ad il
lũ ſpectat determinare ułintpꝛetari ꝗd

ſit hereſis ad quẽ ſpectat determiare uł

interpᷣtari illa que ſũt fidei.quod nõ niñũ
ad ſũmũ pontificẽ dinoſcit᷑ ꝑtinere. Uñ

dr.xxiiii.q.i. Nulla perturbatio a trami
te apłice ſedis retrabat qᷓ omnes here

ſes ſemper deſtruxit.

mñ ergo eſt dð. ꝙ pa
Ad Peꝛim Ue nõ det minat he
reſim nõ eẽ hereſiʒ.ſʒ detm iat nõ alicui
licere ex ſui arbitrii volutate eligere ſi-
biqð placet in bis que ſũt fid ei.qð ſi fit

Ztra eius determinationẽ ipſo facto be

decima iII

reſis incurrit. C Ad 2 oð ꝙ ĩ expon
tiõe ſacre ſcripte ſm Augl.nõ dẽmꝰ vel
le ſnigaʒ ⁊ expoſitõnẽ nr̃aʒ eẽ ſnĩaʒ ſacre
ſcripte:qꝛ boc ẽ ꝓppꝛie ſuꝑboꝝ ꝗ ut famẽ
tur glia alicuiꝰhonor ſicut ſomniãt:ita
ſacrã ſcripturã exponũt.Sʒ potiꝰ ſniaʒ
ſacre ſcripture ⁊ expoſitionẽ ſcõꝛũ ꝗ ſpũᷣ
ſcõ fuerũt inſpirati debemꝰ velle eẽ ſen
tentiã ⁊ expoſitionẽ nr̃am:a qua ſi ali⸗
quoꝝ dicta deuiãt papa põt ſcir᷑̃. C Ad
3 eſt dicendũ:q papa nõ debet deter
minare intellectù hoĩuʒ in cõpoſitiõe ⁊
diuiſione eoꝝ que nõ ſũt fidei: ſ̊ qꝛ ne/
gocia fidei ad euʒ ſpectàt ꝑtract are et
bereſes oes deſtruere ⁊ nullã fouere ſpe
ctat ad ipſũ captiuare ⁊ determiare in
tellectũ vniuſcuiuſq; in obſequiũ xpi.
Dtertiũ u i
H 1. n: ꝙ ad papaj
nõ ſpectet circa illa ꝗᷓ ſut fidei ali
d addere ulł diminuere. Scribit᷑ enim
poc. vltj.Si ꝗſaliquid appoſuerit ad
verba hec:apponet deꝰ? ſuꝑ illũ plagas
ſcriptas in libꝛo iſto:⁊ ſigs diminuerit
de verbis libꝛi ꝓphetie huiꝰ auferet de
ꝑtẽ eiꝰde libꝛo vite.nõ g põt papa aliꝗd
agere uel diminuere de hisqᷓ ſut fidei
¶Pꝛet erea ſcribit᷑ Actj.xv.ꝙ cũ ali⸗
qui vellent cogere apłos ad obuation
lega liuũ dixit petrꝰ. At quid tẽtatis ipo
nere iugũ ſuꝑ ceruicẽ diſcipuloꝝ ꝙ neqʒ
patres nr̃i neq; nos poꝛtare potuimug
Cũ g onꝰ xpᷣi ſi? leue ⁊ iugũ eiꝰ ſuaue nõ
ſpectat ut vr ad papã aliquid addere ſu
per illa que ſunt fidei:cuʒ hboc non pot/
ſit eſſe ſine gruamine ipſoꝛum fidelium.
CPꝛeterea ſcribitur.ii.ad Thimo.ii.
Stultas autem et ſine diſciplina queſti
ones deuita ſciens ꝙ generant lites: ſſy
frequenter in adqeudo uel determinan
do illa que ſunt ſidei oꝛiuntur lites. er·
go ad papam non ſpectat in talibus ali
quid addereuel diminuere.

—

In cõtrariũæcta es vabi

lũ ↄdere:⁊ aliq̊ͥs articlos apponẽ vz qð

reqrit tpis ↄgruitas ⁊ ecclie neceſſitas.

Ar.
&S& Hαρπ bs ꝙ& 'm Augl.in li. de
deo vera reli.c.xvi. In bis ꝗ
ſunt fidei talis regula eſt ſeruãda q fal-/
ſa ⁊ dãnata ſemꝑ ſũt reſpuẽda:vera vᷣo

⁊ appꝛobata ſemꝑ ſuũt tenẽda.dubia aüt

taãdiu credẽd a q;diu aliud doceat ratio
uel cõtrariũ pᷣcipiat ſancie matris eccle
ſie auctoꝛitas.papã poſſe aliqd adde/
re ſupꝛa illa qᷓ ſunt fidei duplicit᷑ poteſt
intelligi.uel q;tum ad dubioꝝ interpꝛe-
tationẽ ⁊ terminationẽ:uel q;tum ad oc

cultoꝝ ⁊ implicitoꝝ explicatiõez:vtroq;

mõ pòt papa aligꝗd add ere ſuꝑ illa ꝗᷓ ſùt
fidei:qꝛ ſi aliqua ſunt dubia ⁊ obſcura in

fide ad eũ ꝑtinet interpꝛetari ⁊ determi

nare poſt cuiꝰ determinationẽ bereticũ
eſſet cõtrariũ pertinaciter aſſerere. Uñ
dicit Inno. ⁊ ponit᷑.xxiiij.q.i.Quotiẽs
fidei: ratio vẽtilat᷑.arbitroꝛ oẽs fratreſ
⁊ coepos nr̃oſ nõ niſi ad petꝝ.i.ſui nois
⁊ honoꝛiſauctoꝛitatẽ referre vebere:ſic

nũc retulit dilectio veſtra ꝙ ꝑ totiu miu/

dum poſſit eccleſijs omnibꝰpꝛodeſſe.ad
ipſũ papã ſimiliter ſpectat implicita et
occulta in fide ꝑ tempoꝝ ⁊ etatù ↄgruẽ
tia explicare ⁊ declarare ut ꝙ inſerio⸗

res eccłie fili implicite ⁊ occulte crede
bant. poſtmodũ publice ⁊ exp licite con
fiteantur:⁊ hoc uel pꝛopter alicuiꝰ bere
ſis inſurgetis extirpa tionẽ:aut pꝛopter

ipſoꝛuũmet ſideliũ in ſide augmentatio/
nem. Ande dicit leo papa:⁊ ponit᷑.xiiij.
di. Sicut quedã ſut que nulla poſſũt ra

tione cõuelli:ita multa ſunt que aut pꝛo
ut ſcribit᷑ i. Macha.ij.c. multo magis

neceſſitate tempoꝝ:aut pꝛo ↄſideratiõe

etatũ opoꝛtet tẽperari.illa ſemꝑ condi

tione ſeruata ꝙ nec pꝛeceptis euangeli⸗
cis contrariũ nec decretis ſanctoꝛũ pa
trum inueniatur aduerſum.

Wi m ergo eſt dicendum
Ad Pꝛimu q apponere ⁊ di⸗

minuere de bis que ſunt fidei veritatezʒ ereſi in
§ multomag licet b facere in pñti ſtatu.

diſputare non licęt de bereñ inquirere

coꝛꝛũpendo uel erroꝛt apponendo me/
retur penas quas beatus ioannes cõmi
natur:ſed apponere illa que deſut ſidei
ſupplendo ſicut apponebat paulus apo
ſtolus implicita declarãdo:⁊ obſcura in

Queſtio

terpꝛetãdo:⁊ inoꝛdinata oꝛdinãdo mo
do quo ipſe dicit.i.ad Chor.xi. Cetera
qutẽ cũ venero diſponã:nõ meret᷑ penaʒ
ſed pꝛemiũ. Ad ⁊ꝛ“eſt dð ꝙ doctrina
xpᷣi non dicit᷑ leuis pꝛopter mandatoꝛũ

diminutionẽ uel multiplicationẽ: qꝛ cu,

bonũ ⁊ virtus hᷣ diony.conſiſtant ex in

tegra Quſa ad deſtruendu vo virtuoſu,z

actum vnũ ſolum ſufficiat. arta ⁊ di ffi-
cilis eſt via que ducit ad vitam:⁊ lata ⁊

facilis que ducit ad ꝑditiones. Eſt ergo
facilis ⁊ leuis pꝛopter charitatis dilecti

onẽ que quecunq; difficilia ⁊ impoꝛtabi
lia pꝛecipiant᷑ facit leuia ⁊ poꝛtabilia.

CAd ʒeſt dð ꝙ queſtiones facere de

bis que ſunt fidei ꝓpter litigationẽ ver

boꝛuz ſtultũ eſt ⁊ omnino vitandũ: quia
ſeruũ dei nõ opoꝛtet litigare ſy mãſuetiui

eſſe ad omnes: ſed tales queſtioneſ face

re pꝛopter verit atis inquiſitionẽ nõ eſt

ſtultum immo valde vtile.

gs er vobis errauerit a vᷣit ate ſcire det
qm ꝗ ↄuerti fecerit peccatoꝛẽ ab erroꝛe
vie ſueliberabit aĩaʒ eiꝰs moꝛte:ſj nullꝰ
põt aliquẽ reuocare ab erroꝛe niſ illũ er
roꝛẽ cognſcat cuili bʒ gouenit ex pcepto
apłi de erroꝛe ingrere. D.pꝓlus ẽ he-

reticũ occidere ; de erroꝛe inqrere: ſed
mathathias machabeꝰ ꝓpꝛia auete euʒ

ꝗad arã ſacrificaturꝰ acceſſerat int fec.

licet ppa auẽte de beren ingrẽ. S. di
cit cpꝛianꝰa ponit᷑.xxiij.q.v.c.ſi audie/

ris. Si añ aduentũ xpᷣi circa deũ colen/

du ⁊ idola ſpernẽda pᷣcepta ſeruata ſüt.

multomagis poſt aduẽtũ xpᷣi ßuãda ſũt
cũ ẽ poſt aduentũ xpᷣi oibꝰmadat᷑ conſoꝛ

tia bereticoꝝ fugere ⁊ de bereſi inqrere

que fidei opponit᷑ ſed ſcribitur extra de

— 1α ſic pcedit vi
D quartu detur enim
q inquirere de bereſi gueniat cui
libet xpᷣiano. Scribit᷑ enim Jaco.v. Si

I

iigo n
CLcten
benez
doctrina
mdatoni
Nega
lantcrin
nitnoſz
utdif
mhi!
Slene
inporrshi
uhlu
zſgede
niti
nd⸗gi⸗
nici
ſonifte
iohe noc

eNerkif
ctur oin
Nnit
or Bi
abe
nehnſ⸗
enii
taſen
psehe⸗
ge⸗d
uin⸗
Uutint l⸗

Quicunq; vᷣo hoc fecerit excõmunica
tionig laqueo ooerur, is
J. O dicendũ ꝙ hereſis ẽ cri-⸗
Kñnd e0 men eccleſiaſticũ ſpuale

⁊ ideo ad ſpiritualẽ iudicẽ inquitiõe iu
diciaria pertinet de ea cognoſcere.ſine o

madato pape qui eſt iudex vniuerſalis
eccleſie nulli lʒ de ipſa hereſi inquirere.
Vnde vr e de bere.c.per hoc ↄcedimꝰ.
ꝙ per ipſos epiſcopos ⁊ inquiſitoꝛes ð
ipſo facto inquiri valeat coĩter uel diui
ſim. ⁊ boc eſt ſatis cõuenies qꝙ ſaluatoꝛ
cuius vicarius papa exiſtit g apłlos mã
dauit hereticos ceſſe attendedos ⁊ cauẽ
dos. Attendẽdos ꝗdẽe qñ dixit Matthᷣ.
vij. Attendite a falſis ꝓphetis ꝗ veniũt
ad vos.per quos falſos ꝓphetos hereti

cos inſinuare voluit. ut Chꝛyſoꝰ diẽ Ca

uendos vo Ma tth. xvi. qñ dixit: Caue/
te aũt ꝗa fermẽto phariſeoꝝ⁊ ſaduceoꝝ.
Et aple perpᷣlatos eccleſie mãdat bere
ticos eſſe obſeruãdos.Pbilippe:iij. Cuz
enim ditiſſet idẽ ſapiamꝰ oẽs ⁊ in eade
regula ꝑpmaneamꝰ.Statim ſubdit. Ob

ſeruate eos qui ita ambulant ſicut habe

tis foꝛmã noſtram.g . dolt
Eeſt dð ꝙ apoſto
Ad Peimu lus ibi loquit᷑ ð cõ

uerſiõe ab erroꝛe per modũ fraterne co2

rectõis nõ per modũ iudiciarie inqſitio

nis. Mã pꝛima conuerſio ꝑtinet ad oẽs

ſed ſecunda pertinet ſolũ ad pꝛelatos in
quiſitione oꝛdinaria uel ad inquiſtionẽ

ex cõmiſſione ſedis apoſtolice. C Ad

ꝛzmeſt do ꝙq Matha thias interfecit illũ

qui ad aram ſacrificaturꝰ acceſſerat ge

lo diuine legis ⁊ eius auẽte. ¶ Ad ʒ
eſt ſimiliter dð ꝙ vnũ deum colere ⁊ ido

la ſpernere oibus eſt pꝛeceptuʒ ſirictius
poſt aduentũ xp̃i q; ante:ſed de bereſi uł

id olatria inquirere cum ſint crimina fi
dei oppoſita ad illũ pertinet qui eſt toti
fidei ⁊ eccleie caput.

ſcere non debet. C

parat aĩa a coꝛpoꝛe myſtico ecc

decima V
bere. c. gcũq;. Inhibem? quoqʒ ne cuiq;
laice perſone publice uel occulte uel pua
tim de fide catholica liceat diputare.

2 117 ſic ꝛocedit .
B quimntũ abæ enim
VY ſine mandato pape quis poſſit
in bereñi cõpꝛebenſos ↄdẽnare:quia qð

eſt ꝓbibitũ pape ⁊ vniueria liter eccłie pᷣ

latis ſine mandato eoꝝ fieri poteſt: ſed
MWatth. xin. Saluatoꝛ pꝛohibuit apłis
ne eradicarent iʒaniã p quã beretici in

—

telligunt᷑: m Augj.nõ ergo de manda/
to paꝑe debet fieri bereticoꝝ condẽna⸗

tio. S. diẽ Greg. ⁊ ponit᷑ xxii.q.viij.

Si in moꝛtẽ lõgobardoꝝ memiſcere vo
luiſſq;:bhodie longobardoꝝ genꝰnec regẽ

nec ducẽ haberet:ſed quia deũ timeo in

moꝛtẽ cuiuſſibet boĩs me iĩmiſcere foꝛmi
do.ↄdẽnationi ẽ bereticoꝝ papa ſe imi-
ion del SD. dicit Niero.⁊ po
nit xxiijq.v.c.regũ. Malos cõpꝛimere
⁊ bonos ſubleuare regũ officiũ eſt: mag
Eptinet ad pꝛincipes ſeculares in hereſi
cõpꝛebenſos ↄdẽnare q; ad papam.

In contrariũa vien

nitur. xxiiij.q.iiij. Secande ſunt putride

carnes ⁊ ſcabioſa ouis a caulis repelle-

da cſt. ne tota domꝰmaſſa ⁊ coꝛpꝰ ⁊ pe/⸗
coꝛa ardeat coꝛꝛũpat᷑ putreſcat ⁊ intere
ant. Mã arriꝰin alexandria vna ſcintilla

fuit: ſqꝛ nõ ſtatim oppꝛeſſus totũ oꝛbeʒ
eiꝰ flãma populata c.canonica ↄdena

tio hẽticoꝝ nõ dʒ fieriſine mãdato pape
EO ðð ꝙ eccla ↄdenat be-
„X reticos duplici condem
natione. ¶ P!? condẽnatione moꝛtis
ſpiritualis:ut perexcoĩcationẽ 6 quã ſe
enim oes heretici ex ſnia canonis excoĩ

cati.¶zlpdẽnatiõe moꝛtis coꝛpoꝛalis

.

quã ſeparat᷑ aĩa a coꝛpoꝛe nali.¶ Pꝛi
mã igi denationẽ facit ecclia ĩmedia

teꝑ ſeipſam qꝛ excoĩcatio eſt ꝓpꝛie mu⸗
cro pape⁊ epſᷣoꝝ. ¶ Sʒ ſecundã ↄdẽna
tiont᷑ nõ facit imediate ꝑ ſeipſam ſj poſt
adiuratã bereſim relinꝗt eos iudicio ſe

culari:nõ tñ ſine mãdato eiꝰ iſta ſecũda
ↄdẽnatio debet fieri ꝓpt᷑ duo. C bꝓpfr

ſeruand circa eos chariratiuã dilectio

né. Mã ecela circa oes viſcera mĩe oñdit

Etiõ nò ſtati exponit eos moꝛti:ſʒ poſt

pmã ⁊ ſecundaã coꝛꝛeptionẽ:iur apoſtoli

ſniam ſi relapſi inuẽti ſũt tanq; ſbᷣuerſi:

ne alios poſiint ſubuertere iudicio ſecła
ri relinꝗt. Siłr ꝓpt᷑ cautelã ne i ſuo iudi
cio decipiat᷑ ne foꝛte credendo perimere
nocente perimat innocente.

N721. n E do ꝙ ſicut o/
.Y Ad Pꝛamũ *α n al

ud eſt excoĩcatio:aliud ẽ eradicatio. Ex

Coicat eni aliꝗs: ut ait apłsut ſpus eius
ſalusfiat in die dñi:ſʒ eradicatio fit per
moꝛtẽ ⁊ ꝑ ſeparationẽ aĩe a coꝛꝑe nali.⁊
ſi dvñs madauit nõ ec eradicãda ʒisania
vſaqʒ ad meſſe veturi ſecłi: in illo caſu ĩtel
ligendũu eſt qñ nõ põt eradicari ʒi ania
ſin e eradicatione tritici. ¶C Ad ⁊2cẽ̃ do
ꝙ papa ⁊ ep̃ino debẽt ſe imiſcere i moꝛ
tẽ hois imediste eos ſniando uel ↄdem
nãdo:ſj dignos moꝛterelinquut iudicio
ſeculari. Ad zeſt dicendum ꝙ ad ſe
culares iudices ꝑtinet hereticos ↄdẽna
re. pᷣſuppoſito tn iudicio eccłie eẽ ↄdẽna
tos ᷣm oꝛdiuẽ ab ipſa inſti tutü.

Sx= ſor& ſic ꝓcedit᷑ videĩ᷑
— ſextũ aiic ſine maͤ⸗
Adato pape liceat pᷣncipibꝰ xpiane
fidei bereticos caꝑe ⁊ iudicare: qꝛ qð eſt
licitũ pplło facere ſmne reqſitione alteriꝰ.
multomagis eſt licitü regib? pncipibꝰ
xpᷣiane fidei:ſʒ mandatũ fuit pplo iſrae
litico. Deut: vij. Aras eoꝛꝝ ſubuertite et
ↄfringite ſtatuas lucoſq; ſuccendite:qꝛ
ppłs ſanctus es dño deo tuo. C D.ina
gis eſt coꝛpoꝛa bereticoꝝ iã ſepulta cõ-
burere q́; bereticoſcaꝑe ⁊ ↄdenare ⁊ iu
dicare. Scribit᷑.n.iiij/Re.c. xxiij. ꝙ rex

Joſias vidit ſepulchꝛa bereticoꝝ q erãt

Tmõtibꝰ miſitqꝗ; ⁊ tulit oſſa ð ſepulchꝛiſ
⁊ cõbuſſit ea ſuꝑ altare.lʒ ᷓ regibꝰ⁊ pᷣn/
girio iudicgreꝛ capere be/
reticos S. ſcribit. ii Re.xv. ꝙ aſa rex
iuda purgauit vniuerſas ſoꝛdes idoloꝝ
⁊ ↄfregit ſimulachꝛũ turpiſſime ⁊ cõbuſ

ſit ĩ toꝛꝛcte cedrõ:ſz boc ꝑtinet ad cultũ
deiut glibet rex ⁊ pnceps xpᷣiane fidei
purget a ſoꝛdibꝰidoloꝝ⁊ hẽticoꝝ regnũ

iuu. tz eis boc facẽ⸗ anſe becht⸗ pape.
TEReſtqr illos nõ pnt
In 2 1r. Arage ⁊ iudicare ꝓ-

po iudicio reges ⁊ pncipes ſeculares ꝗ

nõ ſui de foꝛo ipſoꝝ:ſj hereticos caꝑe

punire eſt de ſoꝛo eccłæ.ẽᷣ hoc nõ licet eis
facere ſine mãdato paop.ꝗúâũ.sꝰ 3 1
* Q dð qꝙ nec peccatũ idola
Rned trienec precath hereſis
legit eſſe punitũ ſine expꝛeſſo madato ec
clene. Scribit eni Exo. xxxij. ꝙ peccatu
idolatrie cõmiſſũ ꝑ filios iſrł qñ fecerũt
ſibi vitulũ ↄfſatilẽ nõ fuit punitũ niſi ex
pᷣcepto moyſi ꝗ deſcendẽs de moõte dixit
Si gs eſi dñi iungat mihi:⁊ tũcↄgrega
ti ſunt ad eũ oẽs filij leui. Planu eſt aut
ꝙ ꝑſonã moyſi reſentat ſũmꝰ pontiſex
q; tum ad ptãtem regalẽ ⁊ ſacerdotale.
2 filioꝝ leui ep̃i ⁊ alij plati. Similit ſuꝑ
illo xbo Cant. ij. Capite nobis vulpes
paruulas qᷓ demoliunt᷑ vineas. na vinea
nra floꝛuit.dicit glo. Qm nõ ſufficit no-

bis vitã noſtra in exemplũ alijs ponere⁊

bonã pᷣdication᷑ facere niſi etia errates
coꝛꝛigamꝰ ⁊ infirmos ab inſidijs alioꝛũ
defendamꝰ. Jõ recte dr̃: Capite nobis
vulpes.i.bereticos ꝗ callidi ſũt ⁊ ſe bu-
miles fingut ſiẽ vulpes. Abſcõdunt᷑ eni
in foueis ⁊ cũ exteriꝰ apparet nunq; di-
rectis itineribꝰcurrũt. Illud etiã man⸗

datũ apłipoſtpꝛimã ⁊ ſecundã monitio

nẽ deuita bereticũ qm ſubuerſus ẽ tito
archiepo cretẽſñ intelligit eẽ ſactu.pina
ſiłr ad Chor̃.v. Impugnãtes fidẽ aucte
eccłie apłs madat tradẽdos cẽ ſatbane
abſq; igit᷑ auẽte pape bẽtici nõ capiẽdi

nec iudicandi ſunt lmetes ſeculares.

,◻Wi Seſt do ꝙ ille pp łs
N 4 Pꝛim U aras idoloꝝ c5

fregit nec expꝛecepto moyſi nec ioſias

rexiſrael cõbuſſit coꝛpoꝛa bereticoꝛuʒ:

nec aſa rex iuda purgauit ſoꝛdes idolo-
rũ q fecerẽt pr̃es eiꝰ niſi aucte dei cuius

--.
— * . . „
. —

culti
fidei
egr
dhhe
opit
rep
reog
er
ct as

idol⸗
creſis
oce
cati
erut
ſter
dixit
egs
KAR
onrie
Lotal,

kiatno⸗/
vongen
arites
salon
te nobis
tlehb,
unto
unc;N
tünmen⸗
Hopius

Ar.
vicariain terris papa exiſtit. Rñ illeau⸗
ctoꝛitates non faciunt ad broantu. .
CQõ.xj Quõ ad papã ſpectat detmi
nare qᷓ ꝑtinet ad vnitatẽ diuine eſſentie

72 „ↄſideranduy E
Eindegtder s
ſpectat determinare que ad
vnnitatẽ diuine eſſeneꝑti⸗

nẽt. circa qð qrunt᷑ ſex. Cpᷣ

vtrũ ad papã ſpectet ſub articulo
re q; nõ pñt ab boie nãlicognoſci. C 2·

vtru ad papã ſpectet ſub articulo pone⸗
re:credo in vnu deũ. C 3: vtrũ ad pa pã
ſpectet ponere ſub articulo vnũ deũ eſſe
creatoꝛẽ oiuj. Alvtrum ad papã ſpe
ctet determinare modũ crededi trinita
tem. C Ivtrũ ad papã ſpectet detmi⸗

nare modu diſtinctionis ꝑ ſonaꝝ. C .
vtrũ ad papam ſpectet modu vnitatis

trium perſonarum determinsre.

—

— K! ſic ꝓcedit᷑. Ai
—— D Pꝛimui cen qp ad

papã nõ ſpectet ſub articulo po-
nere ꝗ ab hoie naliter cognoſci no pnt.

qꝛ ſtultũ ẽ ſub articulo ponere q̃ nõ pñt
ꝓbari:ſʒ deu eẽ trinũ ⁊ vnũ uel xpᷣm eſſe
lcarnatũ nãliter ꝓbari nõ ꝑõt. talia ſb
articulo poni nõ debẽt. “S. articulus
dr quia artat nos ad credenduũ: ſed vᷣm
Augj. Credere eſt voluntariũ:nõ enim
põt ꝗs cred ere niſi volẽs.nõ g papa dẽt

ponere ſů articulo qᷓ naturalit cognoſci

nõ pñt. C S. ſpuũᷣa lia ⁊ eterna q nãliter
cognoſci non pñt ſunt ſemꝑ eadẽ ⁊ im/
mutabilia: ſz illa ꝗ ſub articulis ponunt
creuerũt ⁊ creſcũt.Dicit eniĩ Gregl. ꝙ Py

incrementa tẽpoꝝ creuit ſcia ſcoꝝpatꝝ

⁊ quãto vicinioꝛes fuerũt aduetui ſalua
toꝛis tanto ſacr̃a ſalutis pleniꝰꝑceperũt

An arrarin *qꝛ ad papã ſpe⸗
3 n trann ctat ſub aftich lo
ponereq nos beatos faciut.ſed talia ſũt
aee t naliter ab hoĩc cognoſci. Jur
illud Joan. xx. Beati ꝗ nõ vid erũt ⁊ cre
diderũt.expedit ꝙ talia ſ articulo ponẽ

–

vndecima ”

. w dicendu ꝙ& bomo viuit
Nndeo triplici vita. ¶ Pꝛimo
vita contẽplatiuʒ ⁊ ſpirituali perquam
deo coniungit᷑. 2. vita actiua ⁊ mo-/
rali per quã in agendis dirigit᷑. C 3 vi⸗
