dulgetie ſunt magis coĩcabilia q; bona

tẽpoꝛalia:ſʒ ſci viri pñt bona tꝑalia coi

care ? ꝑpãs indulgentiã dare coica-

tionẽ ſpualiu. S.q̃nto magis aliqui
ſut ꝓppinꝗ vño:taãto magis ſũt digni eiꝰ
thelaurũ diſpenſare:ſʒ ſciviri magis ſũt
ꝓpinꝗ xpᷣo de cuiꝰtheſauro fiũt indulgẽ

tie q; foꝛte papa ⁊ młti epi:ergo magis
ſũt idonei eius theſaurũ diſpenſare.

P1 qꝛ dare indul-
In C0 rarin gentiã pertinet
ad ptãtem iuriſditiõis: que nõ ẽ in ſact
vir:ſi ñ ſint ĩ pᷣlaturã cecliaſſic aſſupti.
.. li
Rn EO dᷣ. ꝙ in ecckia duo ſunt

pmo coio charitatis et

dilectiois:ſcdᷣo auẽtas iuriditiõis: qdã
igit᷑ ivedit ꝑ coionẽ charitat ⁊ dilectio⸗

trigeſinmna XX

nis ut ſuffragia oronũ:elemoſynarũ: ſa
crificioꝝ ⁊ alioꝝ bonoꝝ.Quedã vᷣo ipen
dit ꝑ auctem iuriſditionis:ut indulgen
tias diſpenſando theſaurũ ipnꝰ ecclie.
Sci ergo viri pñt eoꝝ ſpualia bona im-
penderealijs ꝑ cõionẽ charitatis ⁊ di⸗
lectionis:ſed nõ pñt indulgentiã dare:
qꝛ no bñt auetèe iuriſditiõis diſpeſandi
theſaurũ eccleſie de quo fint indulgẽtie
WEt ꝑ hoc pʒ rñſio ad pmũ: et ſcom.
Ad ʒjeſt do. ꝙ ly ſcr viri ſint mag
ppiq rpo ꝑ charitatẽ:ñ ſut tũ mag ꝓpi

coĩcare bona ſpũ alia ꝑ charitatèe: quoꝝ
coĩcatio dr coicatio ſuffragioꝝ:nõ poſ-
ſunt coĩcare theſaurũ eccleſie ꝑ iuriidi-
tionis auctem: cuius coĩcatio dicit cõ/
municatio indulgentiarum.

¶ Queſtio. xxx.de cauſis indulgentie.

o ↄſiderandũ ẽ de
Ein Cvca ingulgentie!.
Circa qð querunt᷑ ſex. C Pꝛi
mo vtru papa ſolũ ꝓ actibus
exterioꝛibꝰdebeat idulgetiã dare ¶2
vtꝝ papa ſolũ ꝓtẽpoꝛalibꝰbonis debe-
at indulgentiã facere. C3: vtꝝ papa
debeat indulgentiã dare ſolũ hñ tibꝰ vo
luntatem dadi aliꝗd tꝑale ſicat datibꝰ.
QAuarto vtꝝ nõ exñte iuſta cã indul
getia data ꝑ papã valeat. ¶vtrum
ſola ptas Bapeoece cã iuſta faciẽ/
di indulgetia. & Serxto vtꝝ queſtoꝛes
deferentes lr̃as papales ↄtineat iuſtam
cãm indulgectiam Hrien neegie:
re c ꝓcedit᷑: ei
Perumn dckan pꝛo
actibus exterioꝛibꝰ papa nõ de/
beat facere indulgentiã:qꝛ maius ẽ coꝛ⸗
ripere delinquentem ⁊ ↄſulere neſcien-
tẽ q; eccleſi materialẽ reꝑare: uł ꝑegri
nari: ſi ergo papa ꝓ actibus ext erioꝛibꝰ
facit indulgẽtia multo magis dʒ facere
ꝓillis. Pꝛefea pꝛo maioꝛi bono ma
ioꝛi bono magis dʒ fieri indulgẽtia q;
ꝓ minoꝛi: ſed maius bonum eſt intrare
religionem: q; irevltra mare:ergo ma⸗

*
gis papa debet facere indulgentiã pꝛo
itroitu religiõis q; ꝓtrãſitu vltrama
rino. C Pꝛeterea expoſitio ſacre ſcri/
pture ⁊ exhoꝛtatio in fide catholica ma
ius bonũ eſt qᷓ; edificare parietes eccle
ſie materialis uel pontẽ reficere.ſi gpa
pa facit indulgentiam pꝛo iſtis actibus
multo magis pꝛo illis.

In ↄtrarium Ncoulueru⸗

* dicendum ꝙ tribus ra-
Rend EOuonibus poteſt pꝛobari
congruuʒ eſſe ut indulgẽtie fiant ꝓ acti
bus exterioꝛibus. ¶ Pꝛimo quideʒ ex
parte indulgentie:nam indulgentie ſa-
cra mentales ſunt cum fiant virtute cla
uium. In omni autem eo ꝙ eſt quid ſa-
cramentale:debet eſſe aliquid exterius
oactum uel geſtum:quia pᷣm Augl. ſacra
mentum eſt inuiſibilis gratie interioꝛis
viſibilis foꝛma exterius in quo ſub tegi
mento diuina virtus ſecretius operat᷑
ſalutem. ¶ Secundo erx ꝑte ipſius pe⸗
nepꝛo qua tolleuda fit indulgentia:naʒ
indulgentie ſunt relaxatiue pene nõ cul
pe:ſed pene ſunt exterioꝛes ſicut ieiuni/
um:peregrinatio:terre ſancte defenſio.
vnde pꝛo talibus exterioꝛibus actibus
indulgentia debet fieri: non tame ꝓqui
buſcũq;: ſed pꝛo illis dũtaxat per quos
deus honoꝛatur:vt eſt viſitatio reliqui⸗-
orum ſanctoꝝ:quia deus honoꝛificatur
in ſanctis ſuis:auditio verbi dei:repara
tio parietũ eccleſie:uel pontiũ. Ter
tio exparte theſauri de quo fit indulgẽ
tia:nam ſicut theſaurus alicuius ciuita
tis uel coĩtatis non debetexpendi niſi
uel pꝛopter domini ciuitatis honoꝛem
⁊ reuerentiam:uel pꝛopter ipſius ciui-
tatis neceſſitatem ⁊ indigentiã: ſic the
ſaurus eccleſie de quo fiunt indulgetie
non debet diſpenſari niſi pꝛo talibus ex
terioꝛib acribꝰ:in ꝗbus uł deꝰ honoꝛat᷑
uł ncẽitas eccłie releuat᷑:uł fides xpᷣia-

Ad prmu i

Queſtio I

ꝙ quilibet tenetur er pꝛecepto coꝛripe/
re delinquentem ⁊ conſilium dare errã-
ti:non autem tenetur ad eccleſie releua

tionem:ſeu parietum:uel pontis repa/
rationẽ:ideo pꝛo iſtis actibus fiunt in-

duigentie non pꝛo illis. Ad ſcum eſt
dicendũu ꝙ ingredi religionẽ eſt ſtatꝰ in
quo homo ſufficienter ſoluit pꝛo ſe cum
ſit in ſtatu ꝑfectionis:ideo non indiget
fiat ei indulgentia: ſecularis autẽ cũ
ſit adhuc in ſtatu iperfectiõis indiget:
ulpõt dici ꝙ tz intrare religionẽ ſit ma
ius bonum q; ire vltra mare:non eſt tñ
eccleſie ita neceſſarium que ibi a ſideli-
bus impugnat᷑. ¶Ad ↄz“ eſt dicenduũᷣ
ꝙ vbi fides periclitaretur ⁊ ſacra ſcri-
ptura pꝛaue intelligeretur danda eẽt in

„

dulgentia pꝛedicantibus fidem ⁊ expo

nentibus ſcripturam ſacram: vnde pdi
cantibus crucem: et docentibus fidem
quandoq; indulgentie dantur.

Dſecundũ beoc

detur enim ꝙ bonis tẽpoꝛalibus

papa non debet facere indulgentiã: ꝗa
remiſſio peccatoꝛum que fit per indul.
gentiã ẽꝗd ſpũale:ſj dare ſpũale ꝓ tẽpo

rali eſt ſymonia: ut dicit᷑.i.q.i.ergo pꝛie
tempoꝛalibusg bonis non debet fieri in-

dulgentia. Pꝛeterea bona tempoꝛa
lia nec ſunt ſic meritoꝛia: nec ſic neceſſa
ria ſicut ſpiritualia.ſi ergo pꝛo ſpũalibꝰ
bonis non fit indulgentia:multo foꝛti-
us pꝛo bonis tempoꝛalibus. C Pꝛete/
rea in veteri lege pꝛomittebantur tem
poꝛalia: Juxta illud Iſa.i. Si volueriti
7 audieritĩ me bona t᷑re cõmedetis. In
noua vᷣo lege pꝛomittuntur ſpiritualia
Juxta illud Matth.vii.Pꝛimũ querite
regnum dei. ergo magis indulgentia de
bet fieri pꝛo ſpiritualibus q́;ᷓ pꝛo tem/
poꝛalibus bonis.

2 „ i1 eſt: qꝛ bona
Incõtrarium aban
coòmunia mẽbꝛis eccleſe ꝑ charitatẽ:qꝛ
ſunt omnia talia cõmunia: Jurtg illud

A.

pap⸗
tuinte
ſoiint
horalis
ſinnee
moen
6
H
Gwordt
focht
Nuct
ſnele
Lhobe
ſteno
ſwd
(Se⸗
ſemgn
nkictun
unta
umnan
feditm
aoe
Hiſro⸗
Cntiut
Wie
W
hos
Cut
bcta
lael

l

ptocorpe⸗
umdereeni⸗
ecleie ela⸗
Popeis kepe,
—
Adſine
ni atſtatn
uiepeoſeau
ononindige
lanis nti i
nöͤs intiget
iioni itnn
Nre:nonckti
eibiaſt,
etaient
1 1nien⸗
rpncsdtn
ſentehe
m ple
ntbusſien
nu.
ſeeoe
Giaur
toralbus
lgentinga
toe mduſ⸗
ileten
g aßn
Nchetfeniin
n nmng
AR
1 hünb
lcofot⸗
Cpiee⸗
zntur tenn
Sivoveſt
edetis
ſeiuſu
müpert⸗
D
Nr⸗ tenn

arben
ituf
Cuntnig
Ptnlll

Ar
* .
Pſal.Particeps ego ſum omniũ limen

9„

tium te: ergo non pꝛo talibus debent

fieri indulgentie ut coĩcentur: ſed tem/
poꝛalia bona cum non ſint cõmunia ni
ſi in neceſſitate:neceſſartum eſt fieri in-
dulgentiam ut cõmunicentur.
ſid 60 dicẽdum qꝙ tempoꝛalia
q;tum ad pᷣſens triplici
ter oꝛdinantur ad ipſa ſpualia. ¶ Pꝛi⸗
mo q;tum ad ipſoꝝbonoꝝ ſpiritualium

acquiſitionem: acquiruntur cni ipſa ſpi

ritualia per ipſa tẽpoꝛalia. Juxta illud
Thbobie. xij. Elemoſyna a moꝛte libe⸗
rat:⁊ nõ patitur animã ire ad tenebꝛas

⁊ pſa ſola facit inuenire vitam cternã.

¶Secundo q;tuʒ ad ipſoꝛũ ſatiſfactio
nem:quia delentur peccata que animaʒ
infic iunt per largitionẽ tempoꝛalium:
Juxta illud Oamielis.iiii.conſilium me
um audi rex: Peccata tua elemoſynis
redime:⁊ inigtates tuas miſericoꝛdijs
pauperum. ¶ Tertio q; tum ad mini/
niſtroꝛum eccleſie ſpiritualibus deſerui

entium ſuſtentationẽ.ſuſtentanut᷑ eni mi

niſtri eccleſie de bonis tꝑalibus oblatis
a pplo.vñ dicit Apłs.i.ad Chor.ix.Si
nos vobis ſpũalia ſemiamꝰ:nõ magnuʒ

eſt ſi veſtra tpalis metamꝰ.Pꝛo tꝑalibꝰ

S ut ꝑ ipſaſpualia bona acqrunt.uł ipᷣa
pctã ꝑ ſatiſfactionè delent᷑:uel min iſiri
ecclie ſuſtẽtãt᷑:licite pᷣt fieri idulegẽtia.

. 1S eſt do. ꝙ ꝓ tꝑa-
Ad P rimni libꝰbonis 5 ſt i⸗

duldentia finalit᷑ termĩatiue:ſʒ ſolũ in

ſtrum etalr ⁊ oꝛdiatiue:⁊iõ nõ cõmittit᷑

ſymõia. C Ad 2 7 dð. ꝙ tꝑalia poſſẽt

ee meritoꝛia inq;tũ ꝓcedut ex volũtate
ifoꝛmata charitate: põt tñ fieri indul-
gẽtig pꝛo pure ſpũalibꝰ bonis:dũmõ ex
illis inſurgat aliq̃ nccitas ułlutilitas rei
publice:ſicut pro illis ꝗ oꝛãt pꝛo rege ⁊
ꝓilłꝗ ſũt ĩ ſublimitate ↄſtituti qñ q; dat
idulgetia. C Ad 3ꝭ“e do. ꝙ i noua lege
pꝛomictunt᷑ ſpualia pᷣncipalit:⁊ ex ↄñti

ipſa tꝑalia. Juv illðꝰ Match.vij. Pꝛimũ
grite regnũ dei:⁊ hec oĩa adijcient᷑ vo/

trigeſima

uat᷑ ꝑ ſolã volũtatẽ dadi:ſj̊ ꝑ datum.

bis:⁊ ſic idulgẽtia pᷣncipłr pꝛo ſpũalibꝰ
fit:⁊ ꝓtꝑalibꝰut ad ipᷣa ſpualia oꝛdinãät
D tertiũ ſic ꝓcedit᷑: Ai-
☛ LNEIEeEEWEä der. n. ꝙ papa
bñtibꝰvolũtate dãdi aligd tꝑale
debeat dare idulgetiã:ſic dãtibꝰ:qꝛ ma
ius ẽ vita et᷑na qᷓ; idulgetia:ſʒ bona vo-
lũtate ifoꝛmata charitate meret᷑ qs vi
tã etnã:g mltofoꝛtiꝰ meret᷑ indulgentiã
¶SD.ſi ex ſola volutate dadi ñ ꝗs ↄſeq̃
ret᷑ idulgetiã pauꝑes ꝗ ñ bñt quid dent
eẽnt peior conditiõis q; diuites: ⁊ ita
pauꝑtas eſſʒ vituꝑabiłqð abſurdum.
D. dare e coꝛꝑale:velle at dare ẽ ſpũ
ale.ſʒ maglẽ dare idulgẽtiã ꝓſpuali q;
pꝛo tꝑali:gͤ magldʒ dari idulgẽtia ꝓ.vo
luntate dandi q; pꝛo dato.

PI ẽ:qꝛ idulgetie fi
ncO tran unt ad releuãdũ
id igẽtiã ecclie:ſʒ ĩdulgẽtia eccłie ñ rele-⸗
X11 do. ꝙ cõit põit᷑ idulige⸗
Ki 1 60 tiaſ rräüvale qͥn ſonãt
ſigpaps faciat ĩidulgetias ſiõ̊ hac foꝛma
Quicuq; dederit de bõis ſuis ad fabꝛi
cã tał eccłie.hẽat tãtũ de ĩidulgẽtia:pu-
to ꝙ qui nibil dat indulgentiam nõo cõ

ſequatur q;uis enim bona volũtate me
reaturquis vitam eternam: ⁊ ſi eſt ve

bemens ⁊ feruens meretur quis dimi-
ſionem pene:tamen quantum eſt de ra⸗
tione indulgen tie ex quo fit per releuan
da indigent ia loci vel eccleſie non va⸗
let homini ſola voluntas dandi: potiſſi
me cum virtute indulgentie non ſoluas
tur pena niſi perpenam:velle autem da
re et velle ire ad talem ecclenſam non
ẽ opus penale.ſʒ dare ⁊ ire:⁊ ideo puto
ꝙ ſola volutate nõ acꝗrit᷑ indulgentia
Adpꝛumum vgo eſt vicegu
. AriUIE & non ſequit i
aliquis meret᷑ qð eſt maius gðẽ minꝰ
niſi eodem mõ oꝛdinet᷑ ad merendu vtꝝ
q;:quod nõ e ĩ ꝓpoſito:qꝛ charitas oꝛdi
natur ad meritũ vite eterne:opus vero
penale oꝛdinat᷑ ad dimiſſionez pene vñ

nõ eſt eiuſdẽ rationis vtrüq; meritum.
Ad ⁊eſt dð ꝙ ſimpliciter melioꝛis
conditionis eſt panꝑ q; diues:q;tuʒ tñ
ad remiſſionẽ peneque acꝗrit᷑ ꝑ indul-/
gentiã: in tali caſu nõ eſt incõueniẽs ꝙ
diuses ſit melioꝛis conditionis q; pauꝑ.
¶Q¶ HAgd za eſt dð ꝙ coꝛꝑale inq; tũ ẽ pe
nale ſolutoꝝ eſt pene uel cõmutabile in

penã:vñ eſt ibi comutatio ꝓene maioꝛiſ

in minoꝛẽ:⁊ iõ indulgentia que ẽ quedã

relaxatio pene magis fit pꝛo ipſo dato

qᷓ; voluntate dandi.

D uartũ ſic ꝓcedit᷑: Vr̃
3 enim ꝙ nulla
cã iuſta poſſit eẽ ut indulgentia data ꝑ
bope valeat:qꝛ merita ſcõꝝ non poſſut
eſſe iuſta cã. Scribit᷑ eni ĩgſona electoꝝ
Matth. xxv. Ne foꝛte nõ ſufficiat nobis
⁊ vobis: multo ergo magl nulla alia cã
põt eẽ iuſta dandi indulgẽtiã. S. iu/
ſta cã eſtut quantũ dat᷑ tantũ recipiat᷑:
ſed qñ q;ʒ minꝰdat᷑:g talis nõ erit ſuffici-
ens ad dimittendu pens. S. diues
dat vnũ denariũ ⁊ pauꝑ dat tantũ: ſed
nõ eſt iuſtũ ꝙ diues habeat tantũ de in
dulgentia quãtũ babet pauꝑ: S iuſta cã
no eri in facicndo indaleennam ,
P 11 eſt qꝛ deꝰ iuſtꝰe
J n ₰ tronmn ⁊ ſeip ſũ ĩ iuſticia
negare nõ põt.ut ſcribit᷑ij.ad Thimo.
i. noõ exiſtente ergo iuſta e mgulgetia
data ꝑ papũ nõ valebit
Knd EOos: c aliqui dicũt iuſtaã
cãm indulgentie penſandã ex ꝑte illius
cui indulgentia dat. Dicunt enĩ ꝙ iuſto
iudicio rõnis debet attendere ꝓquanto
uellet exoneraria pena pñti ſi vellet eã

ꝑficere:uel ꝓquato velit exonerari a pe
nq purgatoꝛi ad qua eſt obligatꝰ? ꝑ cul

pam ſi nollet eã ꝑficere ii pñti: ?Z ꝓquã
to vellet a pᷣdicta pena exonerari iuſto
iudicio rõnis tantũ debet dare: alit᷑ ut
dicũt indulgẽtie ſibi nõ valent nõ exñte
tali cã.Sed tũc indulgẽtia nõ eſſet rela
xa tio uel cõmutatio pene maioꝛis i mi/
noꝛẽ:ſed magis ſolutio:q; uis eni ex ꝑte

Queſtio IIII

meriti xp̃i ⁊ ſcõꝝ indulgẽtia põt dici ſo

lutio:qꝛ ipſe ſufficient᷑ ſoluit ꝓ oĩibꝰ:rõne

tñ dati: ⁊ rõne pene q ꝑ datũ dimittit᷑:
ꝓpe debet dici relaxatio uel cõmutatio
maioꝛis pene in minoꝛẽ:qꝛ datũ longe
eſt minꝰ q; ipſa pena ꝗᷓ debet᷑ uel delet᷑.
Sed puto ꝙꝙ iuſta eſtimatio nõ debʒ at⸗
tendi ex ꝑte eiꝰ qð dat᷑ ad tolledũ penã
debits ꝓ pctõ ſiue ad penã iniuncta pꝛo
pctõ. Sed debzʒ eſtimari neceſſitas loci
uel eccłie:qꝛ licʒ datũ ꝑ ſe nõ iudicet᷑ ſuf
ficiens reſpectu tãte pene ad tollenduʒ
ipſam. Ipſa tamẽ neceſſitas ẽeccłie cuʒ
auctoꝛitate dantis facit ꝙ datũ ſuffici
at ad penã relaxandã qo ałs nõ valeret
niſi ad hoc iuuaret neceſſitas ecclie:Et
iõ iuſta eſtimatio ex ꝑte facientis indul
gentiã requirit᷑ ꝓ iuſta cã indulgentie qͥ
nõ exiſtẽte puto q; mangetig nõ valet.
„† 16 eſt do ꝙ merita
4 P * min ipſoꝛũ membꝛoꝛũ
quãtũcũq; ꝑfectoꝝ: puto ꝙ non ſuffice
rent ad faciendũ relaxationes tales: ſʒ
merita mẽbꝛoꝝ cũ merito capitis:ſuffi
ciũt ad faciedũ relaxationem cuiuſcũq;
pene. Ad 2“ eſt dð lʒ ex pte dati
ſp minꝰ det᷑ q;ᷓ recipiat ex ꝑte ꝑſone dã
tis: ex ꝑte tñ ꝑſone ſatiſfacietis ſꝑ plus
dat᷑ q; recipiat᷑:qꝛ meritũ paſſiõis xpᷣi
qð papa accipit ꝓ ſe ad ſoluẽdũ ꝓ qua⸗
cũ q; pena in valoꝛe excedit nedu vnuzʒ
mudu ſed infinitos. Ad zʒ“eſt do qꝙ
ſi indulgẽtia fiat ſuper iſta foꝛma:Qui-
cunq; ded erit de bonis ſuis ad ſabꝛicã
talis eccłie remittimꝰt᷑tiã ꝑtẽ pnie imũ
cte:ſi diues ita patũ dat ut pauꝑ: puto
ꝙ nõ tantũ habet de indulgentia diues
ſicut pauꝑ:qꝛ tũc opoꝛtʒ recurrere ad iu
ſtã eſtimationẽ faciẽtis indulgẽtiã ꝗq pẽ

ſanda eſt valere ſm ſacultatẽ dãtis. Sʒ

ſi ſic dicat᷑quicũq; dabit vnũ denarium
uel aliud termingtũ rela ramꝰtertiã ꝑte
pnie iniũcte:⁊ diues illud daret ſiẽ pau
per:puto ꝙ tantũ hẽeret diues ſicut pau
per q;uis tñ ĩ boc eẽnt pares:in multis

„

alijs inelioꝛ ↄditiõis eẽt pauꝑ q; diues

ulge

A.
.
nind
tecüüte
gefſol
ictti
ſenn.C
ſatbo⸗
herop
aſufi
C
htoet
ſuetfie
ppe
gn
oipn
Clivpin
ſchon

naliit
ttal⸗
N
tcchi
turf
talis
cloyi
ſchht
tithe.
ſgeti⸗
ſteti
iinn
uerſ
Pplsi
ltteſt⸗
lcclete

nin
fien
unden
finn

⸗

lll
potdic
hoiprote
tüditittit :.
Acämuano
tdatu longe
t uddele,
orödehzt⸗
tolletüpeni
mniunci pro
ecclisloc
oiudicekiff
d tolener,
sccclecy
datü ſfie
Snorer
as clle
Cienris Ml
ſdolsnne
itanint
wenan
imanbont
,hoß ſuffit
lstales: 9
iriſuft
ciuſcich
d
te Nved
ens ſof⸗
iti gt,
t inß,
ne,
Aſbrich
ihüteimmn
vag ui⸗
ntin duts
meteul
lnitz
tedite
iennfin,
tenpi
ſat
eein nſn⸗

ocßdie⸗

Ar
2 tIſic pcedit᷑ Ar̃
quintu ene ſola vo
lunta s pape ſit cã iuſta ad facien/
qum indulgentiã:qꝛ ſola volũtas pape
mediãte ſacr̃o ſuffieit ad remiſſionẽ cul
pe:S ſola volũtas eiꝰ mediante officio ⁊
iuriſditiõę dandi ſufficit ad relaxãdã pe
nam. ¶ S ſi ſola volũtas pape nõ ſuf
ficit:hoc eſt qꝛ deficit rõnabilis cã: ſed
hec nõ põt deficere:qꝛ theſaurꝰ ecclłæ eſt
cã ſufficies ad ſatiſfaciẽdũ ꝓomnibus.
S. quto aliꝗd datũ ẽ mag liberũ
tanto ẽ magis gratũ:ſed magis ẽ gratũ
ſi det᷑ ſine aliqua receptiõe:s ſola volun
tas pape libera ſu fficit.

,. „„
In contrariũ aanaè⸗
do indulgentiã debet eẽ cũ iuſticia. Sic
enĩ vniuerſe vie dñi ſunt iuſticia ⁊ mĩa:
ſic volũtas pape debet eẽ ſic miſericoꝛſ

. wm n iuſticia.
Rnd CO·. nõ careat iuſticia

„ dð o indulgẽtia datur
mediãte vſu claum:quaꝝ vᷣtute remit/
tit᷑ culpa ⁊ ſoluit᷑ pena.de quibꝰ clauibꝰ
ſcribi᷑ Matth. xvj. Tibi dabo claues

regni celoꝛũ: ꝑ bas eni claues theſaurꝰ

eccłie de quo lipraiant milites hi aꝑi
tur filijs eccł. AUñ ſicut ad diſpeſatõeʒ
talis theſauri reꝗrit᷑ in papa rectꝰ vſus

clauis potetie:ne tale theſaurũ diſpen⸗/

ſetquibꝰnõ põt:ita ad diſpenſationẽ di
cti theſauri requirit᷑ rectꝰvſus clauis di
ſcretionis ⁊ ſcie:ne ſic careat rõne ⁊ di
ſcretiõe:ut ꝓ ſola volũtate ſine rõnabili
cã indulgentiã faciat:non enĩ põt papa

gduerſus veritatẽ:ſʒ ꝓ veritate ut dicit

apls.ij. ad Chorj.vlt Añ ꝓ ſola volun

tate ſi ſubeſt ꝓba bilis rõ:uel generalis

eccleſie uel ſpecialis alicuiꝰꝑſone poteſt
indulgentiam facere aliter non. te
S oρHnodeſit
. Peamn qaꝛ mediãte ſacr̃o
tantũ papa põt quãtũ vnus aliꝰ mini/
ſter eccłie. Lantũu eni poteſt quãt ã ptã/
tem deus dedit ſacr̃o Sed mediãte of/
ficio papa tantũ põt quãta ptãs data ẽ

trigeſima

officio:⁊ ideo ſi excedit in ptite ut thbe/
ſaurü eccłe diſpendet quibꝰ non põt:uel
excedat in iuſticie equitate:ut diſpenſet
quibꝰ nõ debet:nõ debet tũc dici diſpen
ſatio ſed diſſipatio. Ad 2“ eſt do ꝙ
in faciendo indulgentiã nũqᷓ; deficit uł
deficere põt cã effectiua eo ꝙ theſaurꝰ
eccłie dequo ſit indulgentia in finitꝰ eſt
7 exhauriri nõ põt:ſed cauſa finalis ter
minatiua deficere põt:qꝛ ꝓ tali cã fina
lirer par debet facere indulgentiã per
quã eccłia releuet᷑ in aliqua neceſſitate
uel ꝓmoueat᷑ in aliqua vtilitate.Ad
* eſt dð ꝙ theſaurꝰeccłie libere diſpen
ſatur:eo ꝙ xpᷣs ſponte⁊ libere tradebat
ſe iudicanti: iniuſte ꝗ pctã nr̃a ꝑtulit in
coꝛꝑe ſuo: Sed finaliter xpᷣs gratis nõ
eſt moꝛtuꝰ. Vñ ſicut ipſe ꝓ neceſſitate
totius eccleſie paſſus eſt: ſic ꝓ vtilitate
eccleſie generalis uel ꝑſone ſpecialis in
dulgentia ficnda eſf.
D ſex 1 ſic pꝛocedit᷑: Af
eni ꝙ in lr̃is pa⸗
palibꝰ quas deferũt queſtoꝛes iuſta cã
ↄtineat᷑ faciendi indulgẽtiã qꝛ iuſta cã ẽ
indulgentiã faciẽdi vbi fit mẽtio de ele/
moſynaꝝ largitiõe: ſed in talibꝰ lr̃is fit
mentio de elemo ſynis faciendis:iur illð
qð bhr et᷑ de pe.⁊ re.vniuerſitatẽ veſtrã
monemus ⁊ exhoꝛtamur in dño atq; i
remiſſionẽ nobis iiungimꝰ pctõꝝ: q̃te/
nus de bonis a deo vobis collatis pias
7 gratas elemoſynas faciatl. ¶ S. ſcri

bit᷑ Matth. xiij. ꝗrecipit pꝛophetãino

mine ꝓphete mercedẽ ꝓpheteaccipiet:
ſz ꝗ tales q ſtoꝛes recipiut cũ lr̃is papa/
libus recipiunt noĩe pape uel epi: iuſte
indulgentiam dataʒs ꝑ papam uel epᷣm

recipiunt. S. iuſta cã indulgentie eſt

vtilitas loci uel eccłie:ſed ꝑ talesqueſto
res allegat᷑ vtilitas loci uel eccłie: iuſta
ergo cã indulgentie ꝑ eas! pꝛoponitur.
1eſt quia ut dicit
J n ↄotrani Gꝛegoꝛiꝰ:⁊ po
nitur.xj.q.iij.pꝛiuilegiũ amittit qui con
ceſſa ſibi abutit᷑ ptãte:ſed tales qſtoꝛes

N

Ar.
ut in pluribꝰ inueniunt᷑ abuti ptãte eis
cõceſſa a papa: pꝛiuilegium conceſſuʒ

ritas dãtis. Ille autẽ qui poteſt vniuer

ſaliter indulgẽtiã dare eſt papa ad quẽ
ptinet tradere foꝛmã ⁊ modũ q̃ntũ ⁊ q̃li

ter vult indulgentiã valere:ſpeciſicant

autẽ ſex conditiões qᷓs debẽt bẽre qſto

res p̃ᷣdicantes indulgentia. Pꝛima ẽ

ut nihil pplło ꝓponereꝑmittant᷑ pꝛeter

hbocqð in eoꝛũ litteris continet᷑: vnde ſi
alias abuſiões predicant admittẽdi nõ

ſunt. Secũdoe ut foꝛmã eis taxataʒ
non excedãt:que quidẽ foꝛma expmitur
extra de peni. ⁊ remiſſi.quoniam ut ait
Aplus. ¶ Tertia ẽ: ut illi qui deſtinãt᷑

ad tales elemoſynas colligẽdaſſiunt mo

deſti ⁊ diſcreti viri. Quarta eſt ut in
tabernis ⁊ alijs locis incõgruis nõ ho-
Pirentm ¶Quimnta eſt: ut inutiles et
umptuoſas expẽſas nõ faciãt. Se
xta eſt ut falſo modo alicuius re igiõis
babitum non fernat. ¶ Omnes iſte
conditiones ponunt ettra de peni.⁊ re.
vnde cũ tales queſtoꝛes pᷣdictas ↄditio
nes nõ ſeruent:modica uel nulla fides
eis eſt abbibenda: maxime cũ oĩa pᷣuile
gia ꝑſonis: locis:uel oꝛdinibus pꝛedi/
ctoꝝ queſtoꝝ quocũq; mõ per ſedẽ apo
ſtolica fueriut conceſſa:reuocata ſint ꝑ
clemen.extra de peni.⁊ re.⁊ pᷣdictos q/
AAL locoꝝ oꝛdinarios mandat ec

AD E. puniendos.
A P umm⸗ eſt dicendũ q ele-
moſyna eſt cauſa iuſta faciendi indulgẽ
tiam: interueniẽte tñ aucte dantis:qua
cum ipſi abutunt᷑ merenrt᷑ illã amittere.
Ad ⁊ ẽ do.ꝙ illi qui recipiũt ꝓphe
tam in noiĩe ꝓphete:debent videre às ꝓ
phetas ipſi recipiunt:⁊ papa ſpecificat
foꝛmas ꝑ quag pñt cognoſci ſi mittunt᷑
ab eo uel no. Ad o ςο b. &ρ vtilitas
eccleſie uel loci ẽ iuſta cauſa faciendi in-
dulgentiam quã penſare nõ ſpectat niſi

in nullo eis ſuſfragatur.
BFndeo âccndu indulgentia
valeat requiritur aucto

recipere.

Qneſtio —

ad ſummũ pontiſicem:cuius auctoꝛita
te cum tales queſtoꝛes qui ꝓ modica re

dicũt ſe abſoluerea pena ⁊ a culpa ab⸗/

utant᷑:fides eis adhbibenda nõ eſt:eo ꝙ
indulgetiã ipſã ⁊ danteʒ nimis vileſcãt
Q¶ HQueſtio. xxxj. de recipiente
indulgentia. ”UYVMVMVM
Lterin 8 conſid eran/
AEEI duz eſt de re
cipiente indulgentiaʒ. Circa
qsquerunt᷑ qua tuoꝛ. Pꝛi⸗
mo vtrui

Tan exiſtentes in peccato moꝛtali.

Secũdo vtrũ indulgentiã datam ꝑ

papã recipiant cruce ſignati.moꝛientes
cũ firmo ꝓpoſito trãſtretandi. ¶ Ter⸗/
tio vtrum indulgentiã datã ꝑ papam re
cipiẽt clerici ⁊ religioſi ſic ali. C Quar
to vtrũ indulgentiã datam ꝑ papã poſ/
ſit gs recipere ꝓpr̃e ⁊ mĩ̃e ſicut ꝓ ſeipſo

mI ſic ꝓcedit᷑᷑ Ai
O pPꝛimu geken a iqul

gentiam datam ꝑ pa pã poſſit re/

cipere exiſtens in peccato moꝛtali: quia

exiſtens in moꝛtali peccato poteſt indul
gentiam dare: ergo multofoꝛtius exñs
in peccato moꝛtali poteſt indulgentiaʒ
¶pPꝛeterea dicit Augꝰ. ꝙ ſi
gliquis in peccato moꝛtali patiat᷑ pꝛo/
pter fidem:valet ſibi ad remiſſioneʒ pe-

ne:qꝛ minus punitur in inferno q; ſi fi-

dem negaret: ergo eodem modo ſi aligs
dat elemoſynam ad fabꝛicã eccleſie: va
let ſibi ad remiſſionẽ. ¶ Pꝛeterea ſcri⸗
bitur Eccle.ix.q bomo neſcit vt amo
re uel odio dignus ſit: ſ hbomo ergo neſci
at vtrum babeat charnitatem: exquo in
dulgentia non valet niſi babenti chari
tatem: neſciet ſimiliter vtrum indulgẽ
tia ſibi valeat: fruſtra ergo hbomo ſuſti⸗
net laboꝛes ⁊ expenſas broneuerenda
4 vidulgẽtia
In — trarium eſt:quia idul

gentia fit pꝛo elemoſynis ⁊ alis exteri

oꝛibus bonis ſed de talibꝰ dicit Aplus

.i. ad Cborꝗ.xiii. Si diſtribuero in ci⸗

ndulgentiã datam ꝑ pa paʒ re

A.

bospene
galhu
Kie
fontbvs
podcſe
Cphme
Gote
tna
ſcſoron
ſetcont
R.C
elke
wei⸗
ſtane
ftarol
Catiat
ſecnin
hihtt
Neiͤn⸗
polent
ijeni
iihlug
unn
WS
Inde
Aulp⸗
iduig

NN
dusin⸗
nhetakf
ſchos
ſaciak⸗
ſinſt⸗
giſtbe
ſae
jſacf
biiſte⸗
heens
hſtoren
lent⸗
ſeune
huende
R

ius uctotin
i pnodicntt

anocteog
inis ſeſ
rinete

conderan,
uzadent
ennin, Cid
meoapi
cato morril
ntüädaten⸗
ti moꝛia
andi Clo/
täoeN
dali C

noppi .

aͤt,ti

ſealtA

Nerigi
higpſtlr
nottil,ui⸗
hpoteſtimct
orisens
lithisi⸗
et Zie
Alipanato
eniſtonnr

ſinwcßſſß

giali⸗
la,
runfeiſci⸗
tmn
oe
ni
Nbeni
munn eiſr
obondi⸗
oncgnrvt
ilit
Nanun

zaadet⸗ .

Ar.

bos pauperum omnes facultates me⸗
as:charitatem autem non babuero: ni

Kñdeo i a bipraaen.

icendũ ꝙ quatuoꝛ ra/

tionibus pꝛobari poteſt indulgentiã nõ

pꝛodeſſe illis qui ſũt in peccato moꝛtali
CPꝛimoquidem erx parte foꝛme indul
gentie. Oa tur enim indulgẽtia ſub iſta
forma:Omnibus vere contritis ⁊ con
feſſis:non exiſtente ergo vera contritio

ne ⁊ confeſſione indulgentia non vale/

bit. C Secundo ex parte conditionis
indulgentie. Planũ eni eſt ꝙ nulli poſt
bhanc vitam fit remiſſio pene niſi deceſſe
rit cum charitate: ergo ſimiliter in hac
vita nulli poteſt remitti pena niñi ſit in

charita te. ¶ Tertio ex parteipſius pe

ne cuius relaxatio ⁊ ſatiſfactio ponunt
in idulgẽtia. Sic eni pnĩa fcã ĩ moꝛtali
pctõ nõ ẽ ſatiſfactio dimiſſionis pene:ł
valeat hoĩ ad qdã alia bona:ſic idulgen
tia exñti ĩ moꝛtali pctõ nõ valet ꝑ mo-/
dũ idulgentie:puta ꝑ modũ ſatiſfactõis
uel relaxatiõis pene.cũ idulgẽtia nõ ſit
aliud q; pene cõmutatio uel relaxatio.
¶WAier ꝑte culꝑe:nã cũ pena clłpe coꝛ/

rñdeat ñ põt tolli pena:niſi pus tollat᷑

culpa:exñs ĩ moꝛtali culpa ꝑ coĩcatõʒ
iduigẽtie ñ põt expoliari Hen⸗ niſi ſus
₰ d P umn⸗ Eddcqnẽ lcar
dãs idulgẽtiã bʒ ſe ꝑ modũu miſtri iſtru/
mẽtalr ſolũ: Jux illð apłiad Cbor.iiii.
ſic nos eſtimet hõ ut miſtros xpᷣi:iõ gra
ſacr̃al ⁊ gra idulgẽtie dant᷑ ꝑ malũ mi/

ſtrũ ſic ꝑ bonũ. Recipiẽs vᷣo bʒ ſe ꝑ mo-/

dũ fubiecti mãlr: ⁊ qꝛ in eodeʒ ſubiecto
nõ põt eẽ gr̃a cũ moꝛtali culpa: iõ ſicut
gra ſacr̃alis remittens culpã nõ datur
boi ſine ↄtritioe culpe:ſic gra indulgẽtie
relaxans penam non dat᷑ homiĩ ſine con

tritione pꝛedicta. Ad ſecundu reſpbõ

detur q; Augꝰ.non loquitur de pena re

ſpectu peccati quod ẽ in bomine: ſed re

ſpectu peccati quod faceret negãdo de-
um niſi pꝛo fide pateret᷑:⁊ ſic in inferno

trigeſimaprima II

grauius puniretur. Ad ꝭ dð. ſi
cut bõ pot ſcire ſe eẽ in charitate ſcien-
tia coniecturali nõ certitudinali:puta ſi
ẽ cõtritꝰ ⁊ ↄfeſſus de omnibꝰ pctis ſuis

ſic ſcia ↄiecturali põt ſcire indulgentiã

ſibi valere exquo non cognoſcit aliquid
eſſe ineo remoꝛdẽs conſciam qð effectũ
ingqdulgentie impediat.
—27 Ar eniʒ ꝙ
indulgentiã datã ꝑ papaʒ cruce ſignati
moꝛientes cũ ſolo pꝛopoſito tranſfretã
di nõ conſequant᷑:qꝛ efficacioꝛ ẽ baptiſ
mus ad remiſſionem peccatoꝝ q indul
gentia pape:ſed ꝓpoſitu baptiſmni nõ fa
cit plenam remiſſionẽ ſine baptiſmi ſuſ
ceptione:ergo nec pꝛopoſitũ trãſtretan
di ſine tranffretatione. S. indulgen
tia datur pꝛo ſubuentione terre ſancte:
ſed ꝑ tale ꝓpoſitũ in nullo ſubuenit t᷑re
ſancte: fruſtraret᷑ ergo eccleſia fine ſuo
ſi ꝑ tale pꝛopoſitũ dica valere ad indul

gentiã conſequendã. Pꝛeterea ſi ſo⸗

ſum ꝑ crucis aſſumptionẽ plena babet᷑
indulgentia ſomnin peccatoꝝ: ergo qui
hoꝛa pꝛima accepit crucis ſignũ:⁊ poſt
ea hoꝛa tertia peccat moꝛtaliter ſi ſtati
moꝛiat᷑ nõ puniert᷑ in inferno niſi ꝓvno
peccato quod videtur ſrun. 5
2 eſt quia potẽtiꝰ
In Otronmn eſt bonũ q́; ma⸗
lum.ſed malũ pꝛopoſitum ſufficit ut hõ
cum eo decedens ad infernuũ deſcendat
ergo bonũ pꝛopoſitũ magis ſufficere dʒ
ut homo cuʒ ipſo deſcendens ſtatim ad

celum aſcendat.
Rn c0 do ꝙ tale firmũ pꝛopo

ſitũ tranſfretandi quatuoꝛ modis põt

intelligi valere ad plenã indulgentiam
ↄſequendã. ¶ Pꝛimo ꝙ tale pꝛopoſitũ
intelligit᷑ valere de voto coꝛde ꝑ delibę-
rationẽ cõcepto ⁊ firmato: ⁊ ſic nõ pot
intelligi:qꝛ tuc opoꝛteret acciꝑe crucis
ſignaculuũ. ¶ 21& intelligat᷑ valere per

crucis aſſumptioez ex voto emiſſo:⁊ ſic

4

ſimilit nõ poteſt intelligi:quis qui poſt

N

Qúsãtu

aſſũptionẽ crucis in craſtinũ peniteret
de voto ⁊ pꝛoponeret nõ iplere:nibilo⸗/
minus bẽret plenã indulgentiã peccato
rũ pᷣcedentiu. òʒ ut intelligat᷑ valere
per itineris pꝛoſecutiõem iã itinere in-
choato: ⁊ nec ſic intelligi põt:qꝛ tũc qũ
rediret depoꝛtu hẽret remiſſionẽ oĩum
pctõꝝ. ¶ Quarto qꝙ intelligat᷑ ſolu de
voto per cõpletiõem itineris ↄfirmato
⁊ nec ſi aenienrt᷑ intelligit:qꝛ ᷣm Apłm
ii.ad Chor̃.viii. Sivoluntas pꝛompta
eſt m illudqð hʒ ⁊ qĩd põt acceptsa eſt:
nõ aut n Au q nõ hʒ: ⁊ m illud qð
non põt. ¶ Huto Seſſe dicendũ cum
plena cã pꝛoducat plenũ effectũ: exq̊ fir
mũ pꝛopoſitũ:⁊ votũ ẽ cã remiſſiois pe
ne: huiꝰplena remiſſio requirit plenu ꝓ
poſituʒ:⁊ plenũ votũ:vnde credo ꝙ nõ
ſufficiat ad hñdam plenã remiſſionẽ vo
tũ coꝛde conceptũ:ſeu exterioꝛi ſigno e/
miſſum: nel ꝑ ꝑtem itineris inchoatuʒ:
ſed requirit᷑ ꝙ ſit vere ⁊ interpᷣtatiue im
pletũ:⁊ intelligo votũ impleri interpᷣta
tiue.qñ hoc fecit quod poterat ⁊ debe-/
bat de voto ĩplendo: ⁊ iuſta impotẽtia
totalit᷑ impediuit effectũ:pᷣcipue impo/
tentia moꝛtis. Puto ergo ꝙ ſi aligs aſ-
ſumpta cruce cũ pꝛopoſito firma tranſ
fretandi faciẽdo totũ quod in ſe ẽ de im
plẽdo pꝛopoſitũ:ſi ſit ↄtritus ⁊ ↄfeſſus
de oibus pctis moꝛtalib pᷣcedentibꝰ: et
moꝛit᷑ nullo ſuꝑaddito poſt crucis aſſũ/
ptionẽ moꝛtali pctõplenã indulgentiã
oĩum pctõꝝ ↄſequit᷑. Cõpleuit eni votũ
iuris intpꝛetatione:lʒ nonoꝑis execu-
tione eo ipſo ꝙ fecit qð potuit ⁊ debuit:
nec tenet᷑ ad plus faciendu:⁊ pꝛecipue ſi
talis, fuit intentio ſulgeurie danteg⸗
ergo eſt dicendu
Ad P numn q nõ eſt ſile de 12
ptiſmo ⁊ indulgentia:qꝛ ibi ſolu opus
oꝑatum vvᷣtutem remiſſionis hʒ. hic pᷣo
nõ:ĩmo opus operãs.in baptiſmo enim
indulgentis heẽtur ꝑ modũ ſacrameti:ſʒ
indulgentiã dat᷑ remiſſio ꝑ modũ me
Liti ogantis.vnde i indulgentia reputat᷑

eſtio III

voluntas pꝛo facto:etquo pꝛompta ẽ ſʒ

illud qð poteſt:æ qð babet. C Ad 2

dicendũ ꝙ nõ ꝑ ſoiã crucis aſſüptionem
hbẽtur indulgentia:niſi hoc faciat qð in
ſe eſt de adimpletiõe voti:ſed faciẽdo to
tũ quod in ſe ẽ bẽtur indulgentia:lʒ non
ſubueniat᷑ terre ſcẽ. Pꝛincipalis eni in-
tẽtio pape ẽ ſalꝰ filioꝝ eccleſie: ⁊ ad bũc
oꝛdinat finẽ:qui ẽ ſubuẽtio terre ſce:ad
cuius ſubuentionẽ ſufficit ꝙ faciat q;tũ
in ſe eſtut indulgentiam conſequatur.

¶Ad 3 *e dicendũ ꝙ talis utputo nõ

conſequit᷑ indulgentia: qñ nõ fecit totũ
qð in ſe erat:eo ipſo ꝙ ante boꝛã q̃ indul
gentia valere debebat poſuit obſtacłm

indulgentie ꝑ pᷣctionẽ moꝛtalis cule.

ſic pꝛocedi
O tertium tur: Videt᷑
eni ꝙ indulgentiã datã ꝑ papaʒ
clerici ⁊ religioſi non cõſequant᷑:qꝛ indul

gentia nõ valet niñ indigetibus:ſʒ cleri

ci⁊ religioſi pꝛopt᷑ votũ caſtitatis emiſ
ſum ⁊ pꝛopt᷑ ſtatum ꝑfectiõis in quo ſũt
bñt abundantiã meritoꝝ:nõ ergo indi-

gent indulgentia pꝛopt abundantiã me

ritoꝝ alioꝝ. ¶D. illud non dʒ applica
ri religioſis:quod facit ad diſtractioneʒ
regularis obſeruãtie qua ipſi voto ſunt
aſtricti:ſed diſcurſus potiſſime ſacit ad
diſſolutionẽ regularis obſeruãtie. Uñ
ex hac de cã oĩs diſcurſus probibet᷑ mo
nachis ⁊ religioſis:s indulgentia q ſine
diſcurſu acquiri non põt:religioſs ap⸗
plicari non dʒ. C Pꝛeterea indulgẽtis
qũq; dat᷑ pꝛo bellantibꝰõ rebelles ⁊ ini
micos ecclie:ſj bellare in terdicit᷑ cleric
⁊ religioſis:ergo indulgentia eis appli⸗

ecari non debet.
In rart Uen: aꝛ actus acti/
uoꝝ ſunt in patiente pᷣdiſpoſito:ſed reli-
gioſi magis ſunt diſpoſiti qᷓ; alii exñtes
in ſcło:S eis maxie applicanda eſt.
ſi EO dicendũ q ut indulgen-
tia valeat alicui ex par
te dantis requirit᷑ auctoꝛitas ⁊ cã pꝛo

qua fit ⁊ iuſticie equitas:ex ꝑte vᷣo reci-

NA.

hiefe
lenoni
riqu
ſhoſer
(uutſt
reſgon

gitei
ſhcͤſe

ſt in⸗
Cnile
Pen
ntug
ftope
lattie
lanp
C2
ſoop
tenal
Gulhe
haci
ent⸗
erent
Winn
Nec⸗
lit.x.
pein
n eis
peere
apuon

ä

popi
Prns
gpultot
ineui⸗
Ukcän
lporfi
n gen⸗

ll
Nonptaeh

Cd:

aſihronen
cfaingdin
ſenſidor⸗
ptiachhon
apels nitn⸗
liie 1as i
oteneſeel
ſpcirtqhi
onſcguatut,
is urpntoni
no fectton
borii intn
ſutobſtnln
nalisahe
Ulitnen
tur G
ntioynß
nigeinn
usſan
ttatisen

in uoůtt

moin⸗
lantüäne
deNdien
ſractione
ſiwo i
ine ſuckel
be
mnuqſn
goſts )/
indnigene
cbellesh
ricit⸗ n
iu cobl⸗
rinondce⸗
euste
wtnſeht
aicin
dnenn
alln
giuſſn
11910 1,
t in 4

pient requirit᷑ ꝙ hẽat fidẽ in intellectu
qꝛ nõ niſi bomi xpᷣiano indulgentia pot
dari:qui firmit᷑ credat papã poſſe dare ⁊
ſe poſſe reciꝑe.⁊ beat charitatẽ in affe-
ctu:ut ſit vere ↄtritus ⁊ cofeſſus. Cu S

religioſi iſta duo bant dumodo ipſi im

pleat cãm ꝓ qua facta ẽ indulgẽtia: ple
niꝰ cõſequũt᷑ ipſa indulgẽtia qᷓ; aliq alij.
AG primũeso eſt do. ꝙ qn⸗
,5 tucunq; religioſi
ſint in ſtatu ꝑfectionis ꝓpter tria vota
emiſſa:ſine peccatis tñ tranſire nõ pñt:
ꝓpterquoꝝ remiſſionẽ indiget recipere
indulgentiã: ⁊ ſi nõ de abundantia me/
ritoꝝ alioꝝ mẽbꝛoꝝ eccłlie:ſalte de abun

dantia meriti capitis chꝛiſti: qui ꝓ oibꝰ

tam ꝓ ꝑfectis qᷓ; imꝑfectis paſſus eſt.
¶ Ad ⁊a m eſt do.qꝙ nõ eſt dubiũ religio
ſos plus mereri merito cẽntiali ad acꝗ-/
rendũ vitã eternã ſolitarie ſtando:⁊ re-
gulares obſeruãtias tenedo q; diſcurrẽ
do acquirẽdo indulgetias:ſ̊ merito ac-
cidentali acquiredo dimiſionẽ pene pl⸗
merent accipiẽdo indulgẽtias:dant᷑ tñ
aliq indulgetie qñq; ſic de ꝓpinq ad q̃̊s
acced ere pñt ſine magna diſtractiõe ob
Fustie reglar. ¶ Ad qꝭẽ do. ꝙ ſicut po
nit.xxiij.q.viij.q;uis clerici et religioſi
ꝓpꝛia manuarma acciꝑe nõ debeat:licʒ
in eis alios hoꝛtari ad accipiẽdũ arma
ꝓpter opᷣſſoꝝ defenſiont᷑:⁊ dei inimicoꝝ
expugnationẽ:vñ ipſi ↄſequũt᷑ indulgen
9 ſic pꝛocedit᷑
BQBilget᷑ eni æꝙ indulgẽtia datazʒ ꝑ
papa recipiat aliquis ꝓpatre ⁊ matre:
qꝛ vnus põt alteri ipetrare pᷣma gratiã
gmulto foꝛtius ꝑõt ei ipetrare peccato
rũ indulgentiã. C S.quicunq; imple/

uit cãm indulgen tie cõſequit᷑ indulgẽtiã

ſed põt filius pꝛo pr̃e ⁊ mĩe implere cãʒ
indulgentie: ergo pꝛo eis ↄſequit᷑ indul

—

gentia. ¶. Pꝛeterea in foꝛma ↄcilij ge

neralis dat᷑ indulgentia accipientibus
cruce pꝛo ſe ⁊ pꝛo patre ⁊ ir̃e moꝛtuis
pot g indulgẽtiã ꝓpr̃e ⁊ mr̃e hõ reciꝑe.

trigeſimaſecũda

IIII
ℳͤm Atrariſ =qꝛille cui tbe
In C0 trann Huͤrn⸗ eccleſie
diſpenſat᷑ nõ põt ipſũ diſpenſare:ſʒ cuili
bet fideli diſpenſat᷑ theſaurus eccleſie ꝑ

coĩcationẽ indulgentie: non eſt in po⸗

teſtate eius alteri di ſpenſare⸗ oü iam
* .QAρdò. &O ad recipienduù idu
Rnd 60 gentia eip duo requi
runt᷑. Pꝛimo applicatio illius ꝗ ha/
bet iuriſditionẽ diſpenſandi theſauruʒ
ecclie:iõ ſi ipſe ſic applicat:ut noĩe pris
⁊ matris quis poſſit reciꝑe indulgentia
eundo vltra mare:uel ad ſanctũ iacobu:
puto ꝙ talis applicatio valet:exquo in
teruenit auctas applicantis. Scðdo

requirit᷑ impletio cauſe pꝛo q̃ facta ẽ in-

qulgentia ſimul cũ aucte applicãtis.Si
iſta duo iterueniãt puto ꝙ bõ pꝛo pa
tre ⁊ matre moꝛtuis uel viuis pot reci-

pere indulgentiã ſᷣm ꝙ i foꝛma dãtis in

A G pꝛimũ dulgentiã expmit᷑
. Eergo eſt dicendũ q;
nõ eſt ſile:qꝛ gr̃aʒ põt hõ alteri impetra
re ꝑ ſuffragia ⁊ per alia oꝑa meritoꝛia:q
põt coĩcare alteri ꝑ radicẽ charitatis:ſj
indulgentia nõ coĩcatur alicui per cha-
ritatẽ:ſed magis per iuriſditiõis ptãtẽ
Ad ⁊ꝛ“e do.qꝙ non ſufficit impletio
cauſe indulgẽtie:niſi adſit auctas appli
cantis.nã impletio cauſe ẽ cã indulgen/
tie fmalis ⁊ minatiua. auctoꝛitas vᷣo
applicantis eſt cã indulgentie agens et

effectiua:finis aut nõ acquirit ſine agen

te:⁊ iõ illa nõ valet ſine iſia. ¶C Ad ter/

tin pʒ ſolutio:qꝛ dumodo in foꝛma ĩdul

gentie expꝛimatur ꝙ valeat pꝛo patre
7 matre implendo cauſam indulgentie:
ita valet ſicut expꝛimitur. J
¶ QAueſtio.xxxij.de effectu indulgetie.
Eind 2 cõſiderandum e
EeitO de effectu indul
gentie: Circa qð querũt᷑ q̃tu
oꝛ. ¶ Pꝛimo vtꝝpapa poſſit
faccre ꝙ duoꝝ exiſtentiũ in purgatoꝛio
in equali pena:vnꝰ citius liberet᷑ q; aliꝰ.
¶ 2 vtruᷣ papsa poſſit ſacere ꝙ bona fa
00

Ar.
cta ab exiſtente in pctõ moꝛtali ſint me
ritoꝛia illis ꝗ ſunt in purgatoꝛio. C 3.
vtrum papa ꝑ cõmunicationè indulgẽ/
tie poſſit totũù locũ purgatoꝛij expoliare
CAvtꝝ papa per coĩicationẽ indulge
tie contritos ⁊ confeſſos: ſic a tota pe-/
na ⁊ a culpa poſſit abſoluere ut no traſ-
eant perignem purgatoee.
