monſtrent:ſicut coꝛpoꝛis incontinentia.

Ande dicit Hieroꝰ in quadam epiſtol a
de vita clericoꝛum: ꝙ cum teſtimonium

opoꝛteat hẽre bonum ab bis ꝗ foꝛis ſůt

cũ a te femiaꝝ genꝰ uõ amputotur: das

SS
õ

eniet⸗

tfGd

aki/
1⸗
pouun
ntiac
s noͤſ⸗
ſd.

ſnti⸗
Nee

genti⸗
eit

ch
Pno.

it
r⸗
nopio
.Ount
ſois ly/⸗
ſenati⸗

An

contni
no n

beben
Kengh4
enent,

eſn
opſ

ſorsſi

ur du⸗

Ar. 11 0

repꝛehbẽdedi te locum: ⁊

detrabentiũ tradid t. 6£

22

ipſe te moꝛſibꝰ
Auge. ſug il
11
3

lo verbo apłi. Specracu lum facti ſumꝰ

mũdo:dicit ꝙ ſic vits nraʒ ⁊ fam nur̃aʒ

cuſtodire debem?: ut nõ erubeſcãt de de

tractoꝛiblaudatoꝛes. .Pꝛopterma⸗

ius dñium:per tpanuʒ eni carentiã dña
mur alus extrinſecis à nobis: ſʒ ꝑ coꝛpo
ris ↄtinentiã dñamur nobiſipis:⁊ q;uis
magne virtutis ſit ut homo ſit victoꝛ oi
um alioꝛũ mundanoꝝ:longe tñ maioꝛis
virtutis eſtiꝙ homo ſit victoꝛ ſuiipſius:
quia parũ eſt ut dixit ille ſanctus conſtã
tinꝰ barbaras nationes viciſſe:ſi bomo

a ſeipo vincat᷑: eo ꝙ illavicere virtus eſt

populoꝛuʒ: ſed vincere peccata in ſeipſo
eſt virtus mozum. Dꝛopter maiꝰ au
xiliuũ:de nulta eni alia virtute ſic dictuʒ ẽ
ſicut ſcribi? Sgapientie.vij. ec de ipſa cõ
tinentia dictum. Mõ poſtum eſſe ↄtines
nin deus der. Et boc ipʒʒ eſt ſapietie:ſci-
re cuiꝰ hoc eſt vonũ:que verba exponens
Augꝰ. x. confeſſ.dicit Jubes nobis dñe
con tinentia:da ergo quod iubes: ⁊ iube
quod vis. Et pꝛopter vincendũ ma/
ius pᷣlium:nam contra alia vicia poſſu

m us bellare pᷣm noſipſos totos:ſʒ ad ſer

nandam continẽtiam opoꝛtet nos bella
re contra noſipſos ut ſpus vincat carnẽ:
ut nõ quecunq; illa vult faciat. Quauis
ergo oes virtutes fecerint ad ꝑfectiont
confeſſoꝝ plus tñ oibus alijs ↄtinentia
poſuit ⁊ tenuit eos in ꝑfectionis ſtatu.

9 821 ergo eſt dicen⸗
AG Pnumum dũ ꝙ concupi
ſcentia que eſtradix omniũ maloꝛum:vi

ciuʒ eſt generale cõmuniter ſumptũ pꝛo
omni ioꝛdiato amoꝛe cuiuſcũq; rei ut di

cit Augꝰ.ci.ſuper Geñ. Secũdum queʒ

modũ ipſa cõcupiſcentia carnis phibet᷑
noĩe cupiditatis. C. Ad 2“ eſt diceẽduʒ
ꝙ coꝛpoꝛis ↄtinentia conſiſtit in diuerſi
ficatione ſexun inſtrumẽ taliter ⁊ mate-
ria liter:ſed effectiue ⁊ impatine q;tũ ad
rõnem meriti uel demeriti non cõſiſtit ni
ſi in volũtate:cinꝰconatus quãto maioꝛ

Ageſimaquinta

IIII
E in reſiſtedo alicui vicio in fſoꝛmata cha
ritate:tãto magis habet rõnem meritix
perfectionis. Agd 3“ eſt dicenduzʒ ꝙ
ſerusntes continẽtiaʒ: neceſſario ſeruãt
ſobꝛietatem⁊ abſtinentiã. Unde dicitur
in d iſtinct ione ſupꝛadicta. Eccleſie pꝛin
cipes qui delitijs aff luũt ⁊ inter epulas
atq; laſciuias pudicitiã busre ſe credut:
pꝛopheticus ſermo deſcribit quo eijcie/
di ſint de ſpacioſis domibꝰ:lautiſq; con-
uiuijs:⁊ multo laboꝛe cõquiſiſtis epulis
2 ſi vis ſcire quo ei ciendi ſint ꝓpter ma
las cogit ationes ⁊ opera ſua: euangeli
uz lege. In tenebꝛas exterioꝛes: ibi exit
ſletus et ſtridoꝛ dentium. ſic Recditur
quareü keni e
per bumilitaté ↄfeſſoꝛes non ſint
con ſecuti perfectionis ſtatũ:qꝛ qð eſtim
perfectoꝝnõ facit ad ſtatu perfectionis
ſij bumilitas videt᷑ eẽ imꝑfect oꝝ: cũ deo
qui eſt perfectiſſimus nõ ↄueniat bumi/⸗
liari nec alicui ſubijci. Pꝛeterea iuſti
cia eſt pᷣclariſſima virtutũ ⁊ cõmuniſſi⸗
ma:magis ergo po ſuit oↄfeſſoꝛes in ꝑfe-
ctõis ſtatu iuſticia q; huilitas. C .ſta
tus ꝑfectõis eſt ſupremꝰin ecclłia q ſemꝑ
pᷣſuppõit᷑ eẽ cũ charitate:ſj nõ ẽ iuſtũ q/
bõ exũs i charitate ſubijciat ſe ꝑctõꝛibꝰ
nõ qᷣ ſꝑ builitas facit aꝗ 84 tü leetidis.
“ 11 eſt qu ſcribitur
In 60 trarii Pbil. ij. In hu
militate ſuꝑioꝛes ſibi iuicẽ arbitrantes
Suꝑ quo iᷣbo dicit glo. ꝙ iõ apłs ad bũi
litate ſpẽalłr iuitat:qꝛ boc ſẽtire videtur

quod i rofuit:h̊ gcꝗd fuit ĩ chꝛiſto. fuit

iſcis diſciplina moꝛum ⁊ perfectionuʒ.
Bend EO dicẽdum ꝙ iter omnes
virtutes moꝛoales buili
tas plus facit ad perfectionis ſtatu fun
datiue ⁊ conſeruatiue propterquatuoꝛ.
UPꝛiopꝛopter ſingulare magiſterium
De nulla eni virtutetaʒ ſingulare docu
mẽtum dedit magiſterveritatis ſicut de
bumilitate Oicit eni Augſuꝑ illo ver/
bo Matth. xi. Diſcitea menꝛ mitis ſuʒ

“
=

et humilis coꝛde. Diſcite inquam a me:
nõ mudu fabꝛicare:nõ i io mũdo mira
cula facere:ſed qꝛ mitis ſu ⁊ builis coꝛ
de. Mam ſi magnꝰ es ⁊ ſi vis magnã fa
bꝛicã celũtud inis ↄſtruere:de fudamẽto
pꝛiꝰcogita builitatiſi⁊ quãto magis vis
edificiũ ſupꝛaponẽ tante altius bumili
tatis funda metu cõſtrue. Secudop⸗/

pter angulare de accuſatoꝛe ſuppliciuj.

Hiabolus eni qui eſt accuſatoꝛ bumani
generis die ac nocte Apoc..xij.pꝛopter
nullã aliam virtutẽ perdit in boĩe ſuã iu
riſdictionẽ ut dicit Augꝰ niſippter bu⸗
militatẽ. Mon ꝓpter ieiuniũ: qꝛ cibũ ipſe
nõ capit. Ho ppter caſtitatẽ: qꝛ feminaʒ
nõ cognoſcit.Hec ꝓpter oꝛatõis vigili-
as:qꝛ ipſe nuunq; doꝛmit. MHec ꝓpter va-

tionẽ pecunie:qꝛ nun q; pecunia in burſa

ponit. Solu aut ꝓpter bumilitate quã vi
det hoĩem ſeruare in terris quã ipᷣe i celo
ſeruare cõtepſit. ¶ Tertio ꝓppter ſingu
lare oꝑis virtuoſi ↄtrariũ. HNam ↄtrariu
humilitatis eſt ſuꝑbia que ſingulariter
ſic deſtruit oia opera virtuoſa ut etiã bo
nis oꝑibus inſidiet᷑ ut pereãt. Oñ Augꝰ
ſcribens ad comitẽ Bonifacium: dicit.
Singularit tibi csuenda ẽ ſuꝑbia:qꝛ diꝗ
bolus ſupbia tumidus ſic ait. In celũ cõ
ſcedã ⁊ ero ſilis alciſſimo. Xp̃s benigni⸗
tate bailis dicit. Foꝛmã ſerui accipiaʒ ⁊
ha bitu ero ut hõ: diabolus ꝑ pharaone;
ait. Meſcio dñzʒ ⁊ iſrael nõ dimit tã.Lpᷣs
per bumilitatẽ dicit. Scio eũ ⁊ ſi dixero
neſcio eũ ero ſimilis vobis medax. Dia
bolus . ſuꝑbiã dicit. MWeg ſüͦt bia: ego

feci es. Tps dicit. A meipſo nõ poſſũ fa

cere quic; ſed pater ꝗ manet in me ?

gulare pꝛemin. Exponẽs eni Cbꝛyꝰ?.il/
ſud verbu Luce. xvin: Ois qui ſe exaltat
bumiliabit:⁊ qui ſe humiliat exa ltabit.

dicit: ꝙ ſicut faſtus inflatio ab ipis celis

ipſe facit oi⸗ eeedl. Quarto phrer in⸗

pot depꝛimere nõ cauẽtẽe: ſic bumilitas

ab ipſo abyſio peccatoꝛẽ boĩem bʒ ſubli
mare. HDec eni pꝛe phariſeo publicanuʒ

ſaluauit: latronẽ ante aplos i paradiſuʒ

Qneſtio

IIII
iduxit:⁊ ſubdit. Si iuxta magna delicta
bumilitas poſita fuerit: tâ facile currit:
ut ſu ꝑbie iuſticiã trãſeat. Si vo inſticie
7 ſanctitati eam ↄiuxeris:quo non ibit:
Afiſtet eniĩ ipſi tribunali d uio in medio
angeloꝝcu mita fidu cia. Jdeo ppter ſin
gulare magiſteriu:pꝛopter ſingulare de
accuſatoꝛe ſuppliciu: pꝛopter ſingulare
operis virtuonñ contrarium:⁊ ꝓppter ſin/

gulare pꝛemium bumilitas eſt ſingula/

ris virtus inter omnes alias: ⁊ ideo ſin
gulariter per ipſam cõfeſſoꝛes poſiti ſũt
in perfectionis ſtatu.
AG prumũ ergo eſt dicẽduz
AE ee n e n den pin natura diui
nã eſt ſimpłr ꝑfectus in quo aggrediant
perſectões oium genen: ideo Ee naturã
diuinaã nõ ↄuenit ſibi builitas: m vo na
tura aſſumptã factus ẽ obediẽs vſq; ad

moꝛtẽ: bomo vo q;uis ᷣm ſu naturam:

ſtatũ: uel tpᷣs poſſit dici ꝑfectus: in cõps
ratiõe tñ ad den ſemꝑ inuenit᷑ deficiẽs:

ideo reſpectu eiꝰↄuenit ei buũiliari et oĩ-

bus pꝛopter im. Ad 2 eſt dicendũ
ꝙ in quolibet boie põt ↄſiderari ills qs
dei e: ⁊ illud qð hbois eſt. Quãtũ vᷣo ad il
lud quod dei eſt in quolibet boie ſi ſibi ex
hibet᷑ humilitas:nõ exbibet᷑ ſibi ſed deo

Quantu v̈ ad illud quod boiĩis ẽ: etſi de

fectus ⁊ pctm in ipſo videa t᷑:ſemꝑ tũ
Augi. debemꝰ in ipſo cõſid erare eſſe ali
quod donũ quo nobis ſuꝑioꝛ e:ut nõ fru
ſtra dicat apłs. In bumilitate ſuꝑioꝛes
ſibi inuicẽ arbitrates: quantũcũꝗ; donu
quo ſuꝑioꝛes eẽ videmur ſit mani feſtu: ẽ
2 donu quo nobis alij vident᷑ inferioꝛes
ſit occultatũ.¶ Ad ꝭʒ eſt dicẽdũ q iu/
ſticia illa le galis que ẽ pꝛeclariſſima vir
tutũ poteſt eẽ maioꝛ humilitate oꝛdina
tiue ? obſeruatiue Oꝛdinat cni ? pꝛeci
pit obſeruari omnes actus virtutu. Sʒ
fund atiue et conſeruatiue bumilitas ex-
cedit iuſticiam ⁊ omnes alias.
Queſtio Monageſima ſexta quomo-
do apoſtoloꝛum perfectio obſeruata eſt
in virginibus.

Neliccta
urrt.
inſticccde
nſbet
1no.
Nterin
arede
Ngrle.
Lcri,
gal
Gcoin
otiſit
mioni
unt
Vaurs
pon
ſhG
zturem.
mmco
eſais
niatai,
e
lin
Ail
ide
d
Len

otEen.
ſcil
tſoftu
ſgioꝛe
den
fcrion⸗
lüg,
ſimuf.
e otin
n
titi⸗g
ltns

glonh G
tnnnmd

Ar.

Einde cõſiderandũ eſt
EE quomo aplozu;
pꝓfectio obſeruata ẽ in virgini
2. Circa q querunt quatuoꝛ
Npꝛimo vtrũ virginitas ſi-
ne voto ſeruata poſuerit virgines in ꝑfe

ctionis ſtatu. 2 vtrũ virginitas vo⸗

to ꝓmiſſa fuerit apud deũ maioꝛig meri
ti in virginibus q; ſine voto. C 3 vtruʒ
virgini coꝛꝛuptoꝛẽ volẽtem eã coꝛꝛupe/
reviolenter:liceat interficere. ¶Quar
to vtrũ virgines que fuerit violeter coꝛ-
rupte a barbaris ꝑdiderint aureolam.

—3* ergo ſic ptedit᷑
D Pumn Aidef 35 qp
virginitas ſine voto ſeruata po⸗
ſuerit virgines in ꝑfectõis ſtatu: qꝛ qu ẽ
opus perfectõis ⁊ ſuperogatõis: ponit

ad perfectõis ſtatum: ſed virginitas eſt
opus ſupererogatõis ⁊ pfectionig: ſicut
pʒ. i. Chorj.vi. ?7 Mattb. xix. . Pꝛete
rea nullus diceret ꝙ virginitas ſine vo⸗

to ſeruata nõ p̃ferat᷑ matrimoni ſtatui
Virgines ergo ſine voto ſunt in pfectio
ri ſtatu ; cõiugati. Pꝛeteres apłs di
cit.i. Chorj.vn.ꝙ qui virgint᷑ tradit nn
ptui bñ facit:qui vo ſeruat eã volentem
cõtinere:meliꝰ facit:ergo abſq; oĩ voto

virginitas eſt melioꝛ cõingali copula: et

ſic ꝑer tinet ad perfectionis ſtatum.

— 11½ eſt: qꝛ virgo
. n Conti Ariiane voto 5l

ginitatis emiſſo poteſt nubere. Aoto vᷣo
obligata non ſolum nubere:ſed velle nu
bere eſt ſibi dànabile: ut dicit Hieroꝰ er
go per virgini tatem ſine voto nõ fit per
petua ſeparatio a coi ſtatu coniugstoꝝ.
Kſideo dicẽdu q; ſtatus pfectio
L nis duo ipoꝛtat. C Pꝛi
mo mutationẽ ratione ſtatus:non enim

eſt tranſitus de vno ſta tu ad aliũ ſine ali

qua mutatione. ¶¶ Secudo ſupereroga
tionẽ ratione pfectionis. Mõ eniʒ quod
libet opus ẽ perfectum uel ponit boiem
in perſectionis via ſed ſolu quon eſt cõſi
lij ⁊ ſu pererogatiouis:mutatio ergo ſta

nonageſimaſera 1

tus de libertate ad ſeruitutẽ non fit ſine
voto:quia ſi virgo nel vidua vouet cõti⸗/
nentiat ſeruare:pꝛiuant ſe libertate du
cendi viruũ. Si aut abſq; voto cõtinẽtiũ
ſerua nt: tali libertate nõ pꝛiunãtur. Iſto
modo accipiendo ſtatum ut eſt conditio

impoꝛtans mutationeʒ de ſeruitute ad

libertatem:uel econuerſo ſolum facit vo
ti pꝛomiſſio:uel pꝛiuats q;tum ad deum
nel ſolennigata q;tum ad eccleſiam. So
len nicatur auteʒ votũ per babitus ſuſce
ptionem: uel ſubſcriptionem⁊ teſtiũ ad/
uocatione: vnde ſcribit᷑.xx.q.i.pꝛofeſſio
nem viduitatis uel virginitatis faciãt
babitũ religionis ſumant que caſtitates
ſeruare pponunt:perfectio vo acquirit ꝑ
conſilij ⁊ ſupererogatiõis opus:vnde di
cendum eſt ꝙ virginitas ſine voto ſerua
ta non poſuit virgines in perfectionis
ſtatu:ſed in perfectionis bre⸗
&h ergo eſt dicẽduʒ qꝙ
— d Pemu virginitas opꝰ con
ſilij 2 ſugerogatõis eſt ponens virginem
in perfectionis via q;tum ad opꝰ: ſicut
abdicatio tempoꝛa liũ poſuiſſet illũ ado
leſcen tez in perfectionis opere ſi ſua bo
na m cõſilium ſaluatoꝛis voluiſſet pau
peribus elargiri:ſic tamen nõ fuiſſet ille
poſitus in pertectionis ſtatu: niſi xpᷣum
fuiſſet ſecutus per votum perpetue obe
dientie:aſtringendo ſe voto ad illaʒ tem
poꝛs lium abdicationem: modo quo apłi
fecerunt. Sic virgo uel vidua ſeruando
cõtinentiã non ponit in perfectõis ſtatu
niſi per voti perpetuam obligationem.
Ad 2 * eſt dicendum ꝙ uirgines ſer-
nantes ↄtin entiam ſine uoto pferuntu
coniugatis in perfectionis opere: ſ̊ nõ
in perfectõis ſtatu. Vel in perfectionis
actu:ſed nõ in perſectionis ptãte:planũ
eſt enim ꝙ nirgintas perfectius opus
eſt q; matrimonium:exquo tamèe i nirgi
nibus non adimit᷑ ptàs nubendi: non eſt
ibi exceſſus ſtatus q; tum ad poteſtateʒ
ſed ſolum q́;tum ad actum. Et per boc
patet reſponſio ad tertium qꝛ apłs acci

Ar.

pit ibi bonũ ⁊ melius q;tum ad actũ nõ
GStum ad poteſtatem.
Dſecundũ eatr
eni ꝙ virginitas vota ꝓmiſſa nõ
fuerit maioꝛis meriti in virginibꝰq; ſine
voto:qꝛ virginibꝰ fatuis clauſa ẽ ianua
MWatth. xxv. ſed ſolennigare votũ videt
ptinere ad fatuas virgines cũ in boc re
quirat᷑ hom inũ teſtimoniũ ⁊ fame glia.
S. ?ginitas Lucie 2 Cecilie magni
meriti fuit:intantũ ꝙ virginitas in eis
fecit martyꝛiũ magis q; mariyꝛiũ virgi
nitatẽ:ut᷑ dicit Ambꝛoꝰin libꝛo de virgi

nitate:ſʒ earũ virginitasnõ fuit voto ſo

lennigata:ergo ad rõem meriti virgini/
tatig non requiritur ꝙ ſit voto ſeruata.
¶ S'ut opus ſit meritoꝛiũ requiritur ;
ſit voluntariu ⁊ ſecretũ:ut dicente ſalua
toꝛe: Heſcia t ſiniſtra quid faciat dextra
maioꝛis ergo meriti ẽ vᷣginitatẽ ſerua⸗
re ſine voto q; cum voto.
In cõtrariũ t deonher
—₰ 6K1 EO—EL1 K der ſllo verbo pial.
Vouete ⁊ reddite dño deo veſtro.
KRnd c0 dicẽdum ꝙ vna oꝑatio
4 poͤt eé magis meritoꝛia
q; alia pptertria. ¶ Pꝛimo ſi fiat cum
maioꝛi conatu ⁊ cũ ardenutioꝛi ꝓmifſiõe
cum eni oꝑstio non ſit meritoria:niſi qꝛ
voluntaria:qᷓnto plus in oꝑpatione ẽ de
conatu ⁊ de auiditate voluntatis:tanto
magis eſt meritoꝛia. ITdeo nãq; dilectio
marie magdalene multu fuit meritoꝛia
qꝛ multũu fuit de conatu ⁊ de auidita te
voluntatis Secudo ſi fiat cũ maioꝛi

oblatione: Ma ceteris paribꝰ plus mere

tur ꝗoffert deo duo q; vnu. Tertio

ſi fiat cum firmiori obſeruatiõe. bim eni

Aug . non incboaſſe ſʒ ꝑfeciſſe eſt opus
plſecte vitutis. Pꝛopf iſta ergo tria poſ
ſumꝰ dicere ꝙ virgin ſtas eũ voto ẽ ma
gis meritoꝛia e; ſine voto. U. Peimoqꝛ
cũ maioꝛi conatu 2 cũ ardentioꝛi ꝓmiſ
ſtone Eſt eni votum ꝓmiſſio ſpontanea
7 voluntaria facta deo:igit vᷣginitas ſer

Queſtio II

uata cũ voto ẽ pmiſſa ⁊ dedicata deo cũ

toto conatu ⁊ libera voluntatis oꝑatõe

quia vouere libera oꝑatio eſt voluntat
⁊ hinc ẽ ꝙ ꝗ nõ ſũt ſui iurisvouere ũ pñt
Secndo qꝛ ẽ cũ maioꝛi oblatiõe:naʒ
vouens ⁊ ſeruãs virginitatẽ duo offert
deo.ſ.uolũtatem ⁊ opus. ſeruãs wo ſine
uoto ſolũ offert unũ:puta opꝰ. Si ergo
plus meruit Petrus qui dimiſit oĩa ⁊ ſe⸗
cutus ẽ chꝛiſtũ q́; Socrates phᷣus:ꝗ ſo⸗
lum tempoꝛalia dimiſit:uel ali?ꝗ dimit

teret diuitias ⁊ cpᷣm nõ ſequerert᷑. ſic plꝰ

meretur go èginitatem ſeruãs cũ uo/
to q; ſine uoto:quia offert deo arboꝛem
⁊ fructũ:ſeruans vᷣo ſine uoto ſolũ offert
fructum. ¶ Tertio qꝛ fit cum ꝑpetua et
firma obſeruatione. Ham puans vgini
tatem ſine uoto põt reſilire a pꝛoꝑoſito

qñ uult:ſʒ uouentibꝰ ginitatẽ ⁊ puanti

bus ipſam cũ uoto:nõ ſolũ nubere:ſj uel

le nubere eſt damnabile: ut dicit Hieroꝰ

7 ponitur.xvij.q.i.

ſj er o eſt dicendum
Ad pꝛimũ c* dodeen

illa nł ille:que ſic deſiderat famari ⁊ lau
dari apud alios: ut teſtimoniũ alioꝛum
pᷣferat teſtimonio dei ⁊ teſtimonio ↄſcĩe
ſue de continẽtia uel de quocũq; alio bo

no opere qð facit. Talis eni non poꝛtat

oleum ſecũ:quia gaudiũ boni operis to
tum bʒ in te ſtimonio alioꝝ:nõ in cõſciẽ-
tia ſua referendo in deu: de quibus dicit᷑
Jo. xij.ꝙ dilexerũt gloꝛis hominũ mag
ꝙ; dei. AUnde fatua go non nuncupatur

ꝓpter uoti ſolennitatẽ:ſed magis ꝓoter
ↄſcie ⁊ imentionis uanitate:cu ipſa vᷣgi

nitas non oꝛdinat᷑ nec ſeruat ppt᷑ finem
debitum. ¶Ad 2"eſt dicend ꝙ quis
uotum Lucie ⁊ Cecilie ⁊ multaru uirgi
num nõ fuerit ſolennięatu ꝑ babitꝰ ſuſce
ptione nel cõſcriptiont᷑:ſeu ꝑ alia qᷓ acci
dentalit ſe habent ad uotũ: fuit tũ uoli
tate firmatu. Ma ẽ eni aliud uotu quod
tum ad deũ bʒ vim obligãdi:niſi mẽt
ↄceptio uolũtate firmata: ut dictũ Zu

cie ꝑ Agatha de tali uoto ↄſcie: iocudu

tckein

derx h

fis
dertre
Gtur
ſenſue

r tüc
Place
falſa
tellig
opus
ſeigt.
tami
ſoiie
itht
vire
eo
mhoy
hoc⸗
ineſtic
peobat
nam
litere
lgens
cto in

felen
hennta

2

1
lent coꝛ
doobiss
Lehcü⸗
chernit
ittere
hn
ſcpe⸗
erebo
ſin
Grinon

1

adeoi
zogate
volunrat
tipit
ene
Mofer
izzoſt
Giog
ontt⸗
neg ſo⸗
edinit
w. ſene
is ado,
twrrm
Niofet
nefen

in
1avel

eH

Mlentin
ip M
ntl
dcun
noſe
igid⸗
u
ſomi/
ilc/
s di
nünng
upatu
olpte
fmen
gihni
arn igl
bbitſcſc

in td

.ri
inlimt
gietie
enan

Ar.

deo in tua virginitate babitaculũ ppara
ſti. Et ſic intelligendũ ẽ de voto Cecilie

2 gliarũ virginũ. ¶C Ad ꝭ“ eſt dicẽdum
q;) Augꝰ in ſermone dñi triplicẽ modum
dicendi recitat de occultatiõe boni ope
ris qᷓ pᷣcipit᷑: ut neſciat ſiniſtra qd faciat
dextra. ¶.Pꝛimꝰ eſt ut ꝑ ſiniſtrã intelli-

gatur infidelis: ⁊ ꝑ dextrã fidelis: ut ſit

ſenſus: ꝙ opus bonũ factũꝑ fidelẽ dʒ la

tere inf delẽ. Hunc aũt modu repꝛobat

qꝛ tüc nulla culpa eẽt de bono oꝑe velle
placere fidelibꝰ:ſed ſolũ infidelibꝰ:qð ẽ
falſum. C Secũdus eſt: ut ꝑ ſiniſtrã in-
telligat᷑ inimicus:ita ut cũ ꝗs facit bonũ

opus ſic dʒ occultare:ut eius inimicꝰ ne

ſciat. Et bhũc ſił repꝛobat:qꝛ chꝛiſtꝰ co/

ram iudeis inimicis eiꝰ circũſtantibꝰmi
ſericoꝛditer ſanauit boies. ¶C Tertieſt

ut ꝑ ſiniſtrã intelligat᷑ vxoꝛ:⁊ ꝑ dextram

vir:qꝛ vxoꝛ coiter cupidioꝛ ẽ viro in faci

endo elemoſynã:qm qñ elemoſynam bo
mo vult facere uel aliquod bonũ opus:
dʒ occultare ne vxoꝛ eius ſciat ꝓpt do-/
meſticã pacem babenqã. ⁊ hũc modũ re
pꝛobat:qꝛ pᷣceptũ de faciendo elemoſy-
nam ⁊ quodlibet bonũ opus dat᷑ cõmu
niter viro ⁊ vxoꝛi.Eſt ergo modus intel
ligendi verus:ut ꝑ dexterã intelligat᷑ re
cta intentio:que nũ q; dʒ miſceri ſiniſtre
per humane laudis appetitiõem: ſed ſꝑ
referri in deum ꝑ cõſcientie terminatio/
nem tanq; in fuinein.
? tertiũ ſic ꝓcedit᷑: ANi⸗
H er ger eni ꝙꝙ virgi
ni coꝛꝛuptoꝛẽ volentẽ ipſam vio-
lent᷑ coꝛꝛumpere liceat interficere:qꝛ de
duobus malis ſꝑ minus maluʒ eſt eli-
gendũ:ut ſcribit᷑ auẽte Gꝛego.xiij. diſ.

cnerui teſticulor. ſed minus malu ẽ cõ.
mittere bomicidiũ qᷓ; virginitatem ꝑde

re:cũ virginitas ſit cõſili ⁊ ſuperogatio
nis opus:quod pᷣfer᷑ cuicũq; bono quod
ſub pᷣcepto ponit᷑. pꝛeterea licet occi

dere boĩem ꝓ ↄ ſeruatione vite coꝛpoꝛał

ſi ſimul cum vita volentis occidere ſer-
usri non põt:ergo multo magis licet bo

nonageſimaſera mn

minẽ occid ere ꝓ conſeruatione virgini⸗/
tatis:quia tempoꝛalia ſunt bona mini⸗
ma.coꝛpoꝛalia vᷣo bona media.virtutes
vᷣο ⁊ bona ſpũalia ſunt bona maxima:ut
dic Augꝰ.ij.libꝛo ð libero arbitrio.c.xij.
¶ Pꝛet erea ſicut anima viuificat a deo

per dona ſpualia in ſpuali vita: ſic coꝛ/

pus viuificat᷑ vita coꝛpoꝛali:ſed no tene
tur quis vitã ſuã ſpũ aleʒ ꝑdere ꝓ ꝓximi
coꝛpoꝛali ⁊ naturali vita ſeruanda:g ci-
tius debet virgo perimere vitaʒ ſui coꝛ

ruptoꝛis coꝛpoꝛale qᷓ; ſuᷣ ſpũalem ꝑde/
re amittendo virginitatem. H

— eſt: quia maius
In cOotrariu a ann bomici

dium qᷓ; foꝛuicatio:ſed ꝓ nullo bono con

ſeruandollicet bomicidiũ ꝑpetrare.
Rnd c0 dicendũ ꝙ iſtam qõn eʒ

ESEOvetermingt Aug?. i. de
ciui.dei.c.xviij.vbi pmo aſſignat rõnem

quare non licet ꝓ ſeruãda pudicitia nec

ſe nec alium occidere. Secũdo ſoluit ob

iectionẽ poſſibilem fieri in contrarium.
Ratio ſua eſt iſta: Supponit enim qꝙ cõ
tinentia ⁊ virginitas conſiſtit in integri

tate mentis non carnis: niſi mat erialit᷑
ſoluʒz: ⁊ pertinet p̃ᷣcipue ad bona anime
que nobis nolentibus auferri nõ poſſunt
Mam ſi nobis nolentibus poſſet auferri

iam nõ eſſet virtus animi ipſa pudicitia
nec contineret᷑ inter bona an:me: ſʒ bo
na coꝛpoꝛis.Tunc ſic arguit: Pꝛo illa re
que ſine conſenſu meo mibi auferri non
poteſt: ⁊ qᷓ ſine detrimentoanime: imo
cũ magno lucro anime ꝑ violentiam tol
li poteſt:nõ licet mihi occidere homine
volentem ipſam auferre:ſed talis res ẽᷣ
ipſa pudicitia ⁊ virginitas uel cõtinen-
tia que ſine cõſenſu mentis a nobis au⸗
ferrinon põt:⁊ abſq;ʒ omni detrimento
anime: ĩmo cũ magno lucro anime tolli
poteſt:eo ꝙ cũ immundicie carnaliũ cõ
cupiſcentiaruũ non cedit animꝰ:coꝛpꝰ ſan
ctificat᷑quãtũcũq; violent᷑ ſit oppᷣſſum:
nec violentia hbidinis aliene poteſt tol/⸗
lere virgmitatẽ uel ſcitatẽ quã oft ⸗

ſeuerãtia ꝓpe ↄtinentie:ergo nec timoꝛe
gfſnittẽdi bonu metis qð eſt incertu:nec
tißmoꝛe amittẽdi bonũ carnis q;uis boc
certũ licet virgini ſeipᷣað uełaliquem
aliũ occid ere. Secũdo Augꝰ ſoluit obie
ctionẽ poſſibilẽ ſibi fieri. Poſſet eni ali-

quis ſic obijcere: Cimendũ ẽ ⁊ cauendu
ne libidimi boſtili ſubditù coꝛpus illece⸗

beꝛiſſima voluptate animũ alliceat cõſen
tire peccato: pinde non iam ꝓpr alienũ:
ſed ꝓppt ſuũ peccatũ añq; ᷣgo cõmittat
dzʒ ſe uel ſuũ coꝛꝛuptoꝛẽ occidere.Ad ꝗð
mdet Auga triplici᷑. Pꝛimo ſic: Si
hoc eẽt licitũ ut ꝓpt᷑ futurũ peccatũ vi-

tandu deberet hõ ſe uel alterũ occidere:

boꝛtandi ſunt boĩes ſtatin: cũ baptięati
ſunt ut ſeipſos occidãt:qꝛ tũc ẽ tpᷣs cauẽ
di oĩa futura pcta:cu ſint oĩa pᷣterita de/
leta: ꝙ ſi boc nõ licet:nec illud. ¶ Se⸗
cundo ſic: Magis ẽ ſubiectꝰ animꝰ vᷣgi⸗
nis timentis coꝛꝛuptorẽ deo eiuſq; ſapi
entie q; coꝛpoꝛis ↄcupiſcentie ſue ułalie
ne:ergo magis dʒ ↄfid ere ne anim?eius

ↄſen tiat libidini carnis ſue ex cõcitatiõe

libidinis aliene qᷓ; diffidere. ¶Tertio
ſic:Sanctius ẽ de futuro adulteriũ com
mitt ere q; certũ de pñti homicidiũ:ergo

noõ debemꝰ nunc peccare ne foꝛte poſtes

peccemꝰ:nec nüc ꝑpetremꝰ bomicidium
ne foꝛte poſtea incigamꝰ in adulteriũ.

turũ: cũ illud qðᷣ futurũ ẽ nõ ſit:nõ ſũt fa

cienda mala: ᷣm Apli ſniam ad Mo. iij.
ut eueniant bona: uel ut euitent᷑ mala q

2 59 —

nondũ ſunt. ¶C Ad ⁊uc dicẽdũ qꝙ q;uis

vita nãlis uel coꝛpoꝛałl minꝰ bonũ ſit q;

vsginitas:nõ tñ pot vita coꝛpoꝛalis fua
ri ſoloↄſenſu mẽtis:ſic ipſa v?ginitas ꝛiõ

nõẽ ſiłis rõ. ¶ Ad ʒ eſt dicẽdũ eodem
mõ ꝙ vita ſpualis aie ꝑ donũ vᷣginitat

poõt ſaluari in ↄſenſu mẽt :eti in oppᷣſſo

Ar. Auneſtio

coꝛpoꝛe Et dato q; aliqð detrimentuʒ

pateret᷑ uel de ipſo detri mẽto timeretur
penitẽdo tñ pot ſaluari Oicit eni Augꝰ

ꝙ ſanctiꝰ? flagiciũ còmittere að peuitẽ
do ſaluet᷑:qᷓ; tale facinꝰcõmittere vbi ſlo
cus ſalubꝛis penitentie nõ relinquitur.

9 EEQVDidetur eni
ꝙ, vᷣgines coꝛꝛupte a barbaris ꝑ
diderunt aureolã. Sicit eni Hieroꝰ: Cu
oĩa deus poſſit:nõ põt vginem ſuſcitare
poſt ruina:valet qdẽ liberare de pena:ſʒ
nõ valet coꝛonare coꝛꝛuptã. ¶ Pꝛeterea
virginitas eſt integritas carnis:dicente
Augl. in libꝛo de vᷣginitate: AUirginitas
E ↄtinentia qᷓ integritas carnis ipſi cres

„

s vouet᷑ ⁊ ↄſecrat᷑. Coꝛ

toꝛi aĩe ⁊ coꝛpoꝛi

rupta ergo carne nõ erit ãplius ?go:nec
i numero v̈ginũ cõputada. C D. Aug
dicit. xxviij. de ciui. dei: ideo deu ꝑmiſiſſe
gines chꝛiſtianas a barbaris violent᷑
defloꝛari:ne de bono vᷣginitatis ſeu vi⸗
duitatis ſuꝑbirẽt. ⁊ dato ꝙ de tali bono
coꝛ inflatũ tũc nõ bẽrent: tñ hoſtilẽ vio⸗
lentiã in carne ꝑpeſſe ſunt: qꝛ hẽbant ali
qd latentius infirmitatis qð poterat in

ſuꝑbie faſtũ extolli ſi hc buiſitatẽ in vas

ſtatiõe illa euaſiſſent. AUidet᷑ ergo ꝙ vir

ginitatis coꝛonã amiſerunt.

wn gArrari eſt quod dicit
Ad Himũ ergo eſt vicendũ In cotrarin Ambꝛo? ? po
ABE Pꝛ Er dictũ Gꝛeg.. intelli
gitur in eo caſu qñ vtrũq; malu ẽ pᷣſens
2⁊ in actu eligendi:tũc eni minus malum
E eligendũ ꝓpter vitationẽ maioꝛis ma
li:planũ ẽ:ſed qñ vnũ ẽ pñs ⁊ reliquũ fu/

m. xxtij q. v. Tolersbiliꝰẽ virginez ca
ſtam mentẽ hẽre 8 carnẽ.vtrũq; bonuʒ

eſt ſi licet:ſi aut nõ licet ſaltẽ no homini

caſti ſimꝰ:ſed deo.⁊ Lucia dixit paſcba/

ſio: Si me inuitã fecens violart. virgini

tas mihi duplicabit᷑ ad coꝛonã.

ſideo vicendu: & Di ctoꝛinus
5 plbyter iſtã qoõnem fecit

Aug'.quid ſentiendũ eẽt de vᷣginibꝰ de⸗

floꝛatis a barbaris.Ad quã ſicrãdet: ꝙ
ſi ipſarũ an imꝰ nulla ↄſenſionis turpitu
dine fuit maculatꝰ:tota illa libido faci⸗
entis fuit culpa:non patientis:atq; ois

illa violẽtia nõ ꝓ coꝛꝛuptõis turpitudie
ſed ꝓpaſſionis vulnere eis deputabitur

ſnu

kkfhl

getant
lainui
too vio
..Gie
fli vio
bendo⸗
lectsti

cino

penite
funtpe
biton
hron
Ulius
hibue
ſepia
inalic
ſamf

trans

feole

bitun

A

Hn
fneytie
eno
ARötn
biüs
hoen
cji⸗
ſitn

finenz
meretu⸗
eni Ag

Rpenite

nepbi
inqviur.
DNNMi.
eturei.
ſene
A
ſuſctae
eeneh

en
chte
iras
ice

DZ
A 1.

la inuiolata: nec in coꝛpoꝛe poſſit pudici
tia violari:cuiꝰ mẽbꝛa potuerũt ſepara⸗
ri. Si aũt ſit dubiũ de ipſarũ ↄſenſu poſt
illã violentã coꝛꝛuptionẽ ratã ipſam ba
bendo ⁊ ↄſentiendo ꝑ voluptuoſam de-

lectationẽ:puto ꝙ aureo la ꝑdid erũt irre
cuperabilit:qꝛ cõſenſus in rem illãiaʒ fa

ctã nõ põt recuperari:nec ex toto de ipſo
penitere. Et dico ex toto:qꝛ bene potue
runt peniterc ꝙ ille cõſenſus uel ratiha/
bitio nõ imputaret᷑ eis ad eterns penaʒ:

q;tum tñ ad recuperatione aureole uel
illius pᷣmij accidentalis qð debet᷑ virgi

nibus irrecuperabilit᷑ ꝑdiderunt. Si vo
ſic violent᷑ coꝛꝛupte poſtmodũ ↄſenſerũt

in aliquã coꝛꝛuptionẽ fiend: nõ in illam
iam factã potuerunt: ut puto de illo cõ

ſenſu penitere:nõ ſolũ ut eternã peuam
tranſirent:verũ etiã ut recuperarent au/

reolam ⁊ pᷣmiu accidentale vᷣginib de/
bitum:quia ratibabitio nõ in futurum:

iIſed retrotrabitur.
Ad Peimn ergo ẽ dicendum ꝙ

Mieroꝰ loquit᷑ de ꝑditiòe pᷣginitatis per
mentis ↄſenſionẽ ⁊ carnis coꝛꝛuption?

que nõ pñt reſuſcitari poſt ruinã q;tum

ad pᷣmium illud accidetale iᷣginitati de
bitu. Si o loquat᷑ de coꝛꝛuptiõe carnis
violenter fca:intelligit᷑ ꝙ no põt reſuſci
tari ?ᷣgo ꝙ nõ ſit fcã talis coꝛꝛuptio:re/

ſuſcitattñ ꝙ illa coꝛꝛuptio ſibi nõ imp˖u
ter᷑ turpitudinis crimine:ſed ꝓ paſſio/⸗
nis vulnere: ut dicit Augꝰ. Quatũ enim
ad rõnem meriti magis dʒ dici coꝛpoꝛis
ſanctificatio qᷓ; coꝛꝛuptio.
dicẽdũ: ꝙ delectatio venerea cui oppo
nit᷑ ᷣgin alis caſtitas accidẽtalit impoꝛ/

¶Ad 2 eſt

tat ſignaculi vᷣginalis violationẽ. mate
rialit᷑ vo ſeminũ cõmixtionẽ: ſed foꝛma

liter ſolũ volunta tis ↄſenſionẽ.vnde cõ/

ſenſu voluntatis nõ exiſtente: vᷣginit as
nunq; ꝑdit᷑:nec inuiolata pudicitis men
tis amitti ᷑icũ nec in coꝛpoꝛepoſſit pudi

citia violari:q́;uis mebꝛa ſignaculi vᷣgi

nalis poſſint ſeparari. ¶ Ad 3ꝭc dv. qp

nonageſimaſeptim 1I

qꝛ tantũ valet in mente integritas ut il

non vult Augꝰ illas virgines defloꝛa-
tas virginitatem amiſiſie ſi non affuit
conſenſus mentis. Sed dicit ideo de-
um illam defloꝛationem in eis pmiſiſſe
ꝓpter bumilitatis ↄſeruationẽ. Añ ſub

dit inferiꝰ: Mõ ablata eſtin eis caſtitas
ſed bumilitas perſuaſa: ut ſicut quedam
moꝛte rapiunt᷑ ne malicia mutet intelle
lectum earum:ita aliquid ab illis virg

nibus raptum ẽ ne proſperitas mutaret
earum modeſtiim. ẽ?
Qõ.lxxtxxvij.quõ aploꝝ ꝑfectio obb⸗
uata ẽ in monachis manibꝰ laboꝛãtibꝰ
Buc videndum eſt qus⸗
E aploꝛum perfectio
obbuata eſt in monachis ma/⸗
nibeus laboꝛãtibus: Circa qG
querunt᷑ ſex. Pꝛimo vtrum monachi
msanibus laborantes fuerint in ꝑfectio
nis ſtatu. ¶ Secundo vtrum illa qᷓ acg
ſierunt monachi exlabore ipſoꝝ eis uel
monaſterio fuerint acquiſita.
vtrum licitum fuerit ⁊ ſitimonachis ali
quod ꝓpꝛium babere. ¶ Quarto vtruzʒ
monachi viuẽtes in ſocietate fuerint in
perfectiori ſtatu qᷓ; ſolitarij. ¶ Quinto
vtrum monachoꝝ vita quanto ſit artioꝛ
tanto fuerit perfectior. ¶ Sexto vtruũ

—

monachis vmuerſaliter ex pᷣcepto eſus

carnium fuerit interdictus.
DDpꝛimum æρi
detur eni ꝙ monachi manibꝰ? la⸗
borantes nõ fuerint in perſectõis ſtatu.
Quod eni non ẽ opus conſilij ⁊ ſuꝑero-
gationis:non ponit bomineʒ in ꝑfectio
nis ſtatu: ſed laborare manibus non eſt
opus conſilij ⁊ ſupererogotionis: ſʒ ma
gis iuxta p̃ceptũ aplicu.ij. Theſſał ult.
Nigetur eſſe de dictamine legis natu/
re: ut qui non laborat non manducat.
WPreterea nullum inuoluntarium per
tinet ad perfectionis ſtatum: ſed labo/
rem quilibet naturaliter reſpuit:⁊ inter-
dum contra uoluntatem aſſumitur: er-
go nõ ponit aliquẽ in pefectis s ſtaru. .
SS e

Tertio

CpPꝛeterea quod ingerit ſollicitudinẽ
⁊ tempoꝛaliũ curã:nõ ꝑtinet ad ſtatũ ꝑ/
fectõis: ſed laboꝛare manibꝰ ingerit mẽ
ti bumane ſollicitudinẽ ⁊ tꝑaliũ curam:
nõ ergo ſpectat ad ſtatum perfectionis.

e1 eſt: ſuꝑ illo verbo
In ₰ trariu Zaboꝛes ma/

mnuũ tuaꝝ:qꝛ mãducabis btũs es ⁊ bene
tibi erit.dicit glo. Btüs es hic ꝑ gratia

⁊ bene tibi erit in futuro per gloꝛiam.

Adicẽdũ eſt ꝙ laboꝛẽ ma
KRnd c0 nuu facere ad ꝑfectiois

ſtatum in monacbis vel inquibuſcunq;
glus religioſis põt itelligi dupłr. Alad
ſtatus ꝑtectiõis cõſecutionẽ. Ael ad ipi
us ꝑfectionis ſtatus cõſeruationẽ. Pꝛi
mo mõ planuʒ ẽ ꝙ ſtatus ꝑgfectõis vite
aptice nõ acquirit᷑ niñ ꝑ triavota ſuperi

us noiata:qꝛ per ũlla fit mutatio ſtatus

de libertate in perpetuã xpᷣi ſeruitutẽ in
pis que ſũt ſuꝑerogatõis oꝑa: ſm quem
modũ accipit᷑ ſtatus.ij.q.vi. Cũ i cauſa
capituli vel ſtatus interpellatũ fuerit:ñ

per erxploꝛatoꝛes: ſed ꝑ ſeipos appellan

tes cãm ſuaʒ agere oʒ: vnde dicit Augꝰ
ſuꝑ illo verbo MHatth.xix. Ecce nos re⸗
linqinus oĩa:qð de cõpunctione coꝛdis
pꝛocedit abrenũciatio ⁊ cõtẽptus oiuʒ
facultatũ: de q̃ pꝛocreat᷑ huũilitas ⁊ obe-
diẽtia. De humilitate aũt generat᷑ moꝛ
tificatio voluptatũ: et de moꝛtificatioe
voluptatu extirpãt᷑ atq; marceſcut vni
uer ſa vicia. Ex quoꝝ expulſione ⁊ virtu
tum pullulatiõe acqrit᷑ puritas coꝛdis ⁊
apoſtolice charitatis ꝑfectio. Sʒ ſecũ⸗
do mõ planũ eſt ꝙ facit ad perfectionis
ſtatus conſeruationẽ. Oꝛdinat᷑ enĩ coꝛ/
poꝛalis laboꝛ ſpẽałr ad qᷓttuoꝛ. ¶ Pꝛio
dad peccatũ p̃canendũ. Mõ eni ẽ inflict⸗ꝰ
botninilaboꝛ ad inducẽd ã nature triſti-

cia: ſed ad expellendã ſupergdditã natu
re malitiã ut dicit Ogmaſ. Secundo

ad peccatũ puniendũ vel moꝛtificandũ.
Sicit enĩ Aug. ꝙ nõ ſufficit ſolũ coꝛpo
rale ieiuniũ ad acquirẽdam pfecte caſti
mome purit atẽ:niſ pᷣceſſerit ↄtritio ſpi

ritus ⁊ oꝛatio.cõtra bunc ĩmũdiſſimum

ſpũm perſeuerãs:laboꝛ quoq; ⁊ opꝰ ma

nuũ iſtabiles coꝛdis vagatiões coercẽs

ac reuocãs. Tertio ad ociũ fugieduʒ

quod potiſſime babet locũ in monachis

ułi religioſis ſolitar ijs. Dicit.n. Hiero⸗
Certũ eſt neminẽ poſſe impugnationes
ſolitudinis tolerare:niũ eũ qui pꝛopꝛijs

manibꝰ victũ ſibimet fuerit parare con⸗

tẽtus.¶ Quarto ad victum pꝛopꝛiũ cõ
quirendum: mõ quo fecit apłs ctj. xx.
Ad ea que mibi opꝰ erant ⁊ bis qui me
cũ ſunt miniſtrauerunt manus iſte oia.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicenduʒ:
76 * ꝙ laboꝛare mani
bꝰ ex ſuꝑioꝛis obediẽtia:⁊ pꝛopter vicio
rũ moꝛtificationt᷑: ⁊ malaꝝ tentationũ
expulſiont:perfectionis opus ẽ: ſaltẽ cõ
ſeruatiue:quia bʒ hoieʒ in perfectionis
ſtatu cõſeruare. Ad ꝛ eſt glerabc
cut Anſel. dicit ĩ libꝛo de ſilitudinibꝰ Ni
bil obeſt monacho q; tum ad meritũ cũ
oꝛdinis difficultas cogit eũ vigilare: la/
boꝛare:iiurias multas pati: qꝛ pᷣma vo

luntas qua ſe in xpᷣi ſeruitutem tradidit:

oĩa illa ſibi meritoꝛia fecit. C Ad 3 E
dicẽdũ ꝙ nõ oĩs ſollicitudo repugnat ꝑ/-
fectionis ſtatui:ſed ſolũ illa que ſc terre
nis curis inberet ut euoluat mentẽ a dei
amoꝛe. AUnde dicit Augꝰ? ſuper illo ver⸗
bo:nolite ſolliciti eſſe quid manducetis:
qꝙ nõ iſta pꝛohibita ſunt kis ut nõ ꝓ-
curarẽt q́;tum neceſſitas ſatis eſt.vn

boneſte viuere potuerũt:ſed ne pꝛopter

iſta euangeligarent tanq; pꝛopter fineʒ;.

D ſecũduũ ſic ꝓceditur.
Ligder eni ꝙ
illa que acquiſierunt monachi ex
laboꝛe ipſoꝝ:eis ⁊ nõ mõaſterio ſint ac
quiſita. Homo nanq; naturali debito ⁊
ex pᷣcepto dei tenetur ſuſtentare paren⸗-
tes:quãtũcũq; ergo monachus ſit aſtri
ctus mona ſterio per ingreſſuũ religiomis
⁊ obligatiõis votum:quod acquiſuit ex
pꝛopꝛio laboꝛe poterit erogare parenti
bus in coꝝ ſuſtentatiõe. C Pꝛeterea ꝗ⸗

ſinun

g
eis

igeoz
opecbis

biew
hutenes
Nhn
ecot,
gpꝛiͦch

Baler.

abine
reis.
ſeend⸗
N ovi
fic⸗
troni
anic⸗
fltions
itigi
ipe/
ſenrüi4
reh
no
lili⸗
*
Pnt
cte
iade
ore⸗
nducens
zutto
ehroyta!
terfn⸗⸗
eieng
nachi⸗
on
ſdehio!
tepath
. ſtan
fcigen⸗
ilttt
neonn
nco,

Ar. nongageſimaſeptima
libet debet ſuoꝝ domeſticoꝝ curã habe/
re: Juxta illud.i.Chi.v. Qui ſuoꝝ dome

ſticoꝝ curã nõ hʒ: fidẽ neganit: ⁊ eſt infi

deli deterioꝛ: ſed ↄtingit qñ q; monacbũ

apoſtatare: ⁊ vxoꝛẽ capere ⁊ filios gene

rare. Poterit ergo acquiſita bona ex ſuo

laboꝛe vxoꝛi ⁊ fus relinquere:⁊ nõ affi

gnare monaſterio. Pꝛeterea ꝓpt᷑ in-
opiaã ⁊ pauꝑtatẽ ð bitoꝛ nõ abſoluitr᷑ a de
bito:niſi foꝛte ad tẽpus ò; diu adeſt im/
poſſibilitas reddendi: ergo multomag
ꝓpter paupertatẽ monaſteri monachꝰ
nõ ab ſoluit᷑ a debito parẽtũ an poſſit lu⸗
crum ſui laboꝛis in parentũ ſuſtentatio
nem conuertere. M

Am PR . F elt: uig donñ ẽ
In COtrarin vari irreddibił

—

ſeẽd monacbi ſe ⁊ ſua vonãt mona ſterio
ergo que acquirunt nõ eis ſed monaſte- e⸗ zui ana: vnde
non abſoluit᷑ a redditione debiti ſimpli

Vn 60 rio acquirunt᷑

⸗ 1 dicendũ ꝙ ꝑſonaꝝ. Que
dam plenequo ad oia ſunt ſui iuris:ſicut
pesõ liber ⁊ pat᷑ familias:⁊ tales pñt ſibi
acquirere ⁊ acquiſita retinere Quedam
vo plene ſunt iuris a lieni:ut ſerui: ⁊ ta/
les nibil eis ſed dominis eoꝝ pñt acqui
rere. Qu ed vo ꝑtim ſunt ſui iuris:⁊ ꝑ-
tinm alieni:ut qui ſũt de familia: ſic vxoꝛ
⁊ liberi:⁊ tales ꝑſone partim ſibi ⁊ ꝑtim
alijsacquirunt. Aroꝛ eni ex pat᷑nalibꝰ
ſibi acquirit: ex alijs aũt viro ſaltey quo
343 miniſtrationẽ. Siłr filiuffamilias ſi-
bi acgrit de caſtrenſi peculio ⁊ quaſi. de
alus vo acquirit patri. Munc aut ẽ ita
vꝓꝙ monachus uel religioſus totalit᷑ ẽ iu
ris alieni:tam quo ad ſeipſumn q; quo ad
ſua Quia ut dicit Auten. C. de ſacroſã.
cecle. Ingreſli monaſteria ſe ⁊ ſua deo

dedicant. Jdeo dicendũ ẽ monachi ꝗᷣ

cunq; acquiſerũt uel acquirut ex laboꝛi
bus ipſoꝝ: uel quocũq; iuſto alio titulo
non eis ſed mona ſterio ſunt acꝗſita.

& ergo eſt dicendum
A Pein VN q bomo tenetur ex

eſt poſſibilitas.vnde ex liceutia abbatis

uel ex aliqua libera adminiſtratione po

teſt parentibus ſubuenire de ſuo labo-

re: ⁊7 de bis quoꝛum adminiſtrationem
bʒ:tenet᷑. Aliter exquo de ſuo nõ bõ nec

adeſt ſibi facultas aliun de acquirendiqꝙ

ſuuʒ ſit: abſoluit᷑ ab exècurione pᷣcepti ꝑ
impotentiã. ¶Ad ⁊meſt dicenduʒ ꝙ in
tali caſu non põt relinquere vxoꝛi lucrũ
ſui laboꝛis:nec filis: qꝛ vxoꝛ illa nõ fuit
vxoꝛ:ſed cõcubina.vnde erat plene iur
ſui:non alieni:⁊ filij nõ erant in ptate ꝑpa
tris:cum nõ eſſent delegitimo thoꝛo na
ti. totũ ergo quod acquirũt apoſtate:te/

nent᷑ monaſterio uel religiõi aſſignare cu
ius ſunt. Qð auũt vxoꝛ uł filij cor egke

runt: eis tenent᷑ relinquere. ¶ Ad⸗
