Ad Perimi mile:qꝛ oẽs ſubijci

untur pape ð iure diuino. VUñ reſpectu
eius nõ habet locũ aliqua exceptio:pᷣſſꝛ
vo ſubijicit᷑ eo de iure nãli:vnde plꝰ te/
net᷑ ẽo qᷓ; archiepo cui non ſubiicit᷑: niſi

in illis i quibꝰ eccła ſtatuit ⁊ oꝛdinauit.

Similit monachus plus tenet᷑ obedire
abbati q; epᷣo:potiſſime ſi ẽ exẽptꝰ:⁊ ſʒ
illa que in regula ⁊ ↄſtitutionibꝰ cõfir⸗
matis ꝑ papa cõtinent᷑. ¶ Ad ſecũdũ
eſt dicẽdu: ꝙ ſicut dicit Augꝰ ad Boni⸗
faciũ:⁊ ponit.ix.di.in pᷣn:Quicũq; legi
bus imꝑatoꝛũ que ꝓ dei veritate ferunt
obtẽperare vult:acꝗrit magnũ pᷣmium
Quicũq; legibꝰ imꝑatoꝝ q 3 dei verita
tẽ ferunt᷑ obtẽperare noluerit acquirit
magnũ dãnũ.Si g imꝑatoꝛ mandat ali
quid pᷣcepta pape ⁊ libertatẽ eccle:
ſibi obtẽperandũ nõ c. ¶ Ad tertiũ eſt
diceẽdũ q; pncipibꝰ ſeculi obediẽtia nõ
eſt ſubtrahẽga:niſi ſeipſos reddãt indi-
gnos:⁊ niſi pncipatũ niuſte ad miniſtrẽt
quia tũc nõ ſolũ ſubditoꝝ ſubiectiõe:veꝝ

etiã pncipandi iuriſdictione per papaʒ

peꝛiuari poſſunt.

2 arfi ſic pꝛocedit
D quartũ q

ſerui tianoꝛũ magis teneant᷑ obedire

vigeſimaſecunda

pꝛopꝛiis dñis qᷓ; pape:quia non põt bõ
duobus dñis ſernirę: ria iubentibꝰ:ut
ſcribit᷑ Matthᷣ.vii. Si ergo ↄtingat pa/
pam ⁊ dños pꝛopꝛios ãq ria pᷣciꝑe:mag
tenent᷑ ſerui pꝛopꝛijs dñis parere q́; pa
pe:alit eſſent trãſgreſſoꝛes pᷣcepti apli
mandantis ad Ephe.vj. Serui obedie
dñis carnalibus cum oi timoꝛe. CS.
ſi gs pᷣſtat iuramẽtũ duobꝰ dñis:vtriq;
tenet᷑ obedire ⁊ illi pꝛimo cui pꝛimo iu/
rametũ pᷣſtat:ſed ſerui pᷣſtant pꝛimo iu
ramentũ dñis carnalibꝰ q; pꝑape:g eis
pꝛimo tenent᷑ obedire. C S. ꝓpapa eſt

ſucceſſoꝛ beati Petri:ſed btũs petrꝰ mã

dat pꝛima canonica.c.ii.ut ſerui ſubditi
ſint in omni timoꝛe dñis:nõ tm bonis ⁊
modeſtis:ſʒ etiã diſcolis ⁊ idiſciplinat

eſt obediendũ qᷓ; ppꝛio:ſicut coẽ bonum
pᷣpon endũ eſt particulari bono:ſj papa
eſt dñs coĩs oium: ſerui magis tenent᷑
ſibi obedireq; Paopꝛio zonnno⸗
* Qe Picendu: ꝙ bõ q;tum
Rndeo ad pñs quattuoꝛ mõis
ↄſideraripõt. q;tu ad ſterioꝛis vo-
luntatis motionem. ¶2? q;tũ ad toti⸗
religionis xpᷣane cõuerſationem. C 3
E ꝗd coꝛꝑis naturalem operationẽ᷑.
Aq;tũ ad coꝛpoꝛis exterioꝛẽ admi
niſtratonẽ. ¶ Scom aũ iſta quattuoꝛ
diuerſis diuerſimode bõtenet᷑ obedire.
quia q;tũ ad interioꝛis volütatis mo⸗
tionẽ tenetur obedire ſoli deo. Mãut di
cit glo. Augj.ſuꝑ illo verbo ad Ro.xiij.
DOis aĩa poteſtatibus ſublimioꝛibꝰ ſub⸗
dita ſit:in q;tũ ſuꝑioꝛes poteſtates ſunt
eis obedientiapꝛeſtatur. Planu eſt aute
q; in motibus volũtatis bõ nullũ ſuꝑio
rem babet niſi deu.iõ inſtinctibus inſti
gatſa deo huane voluntati: hõ ſtatim
obedire debet ⁊ non reſiſtere modo uoo
dicebat pꝛopheta. Audiaʒ quid loqua
in me dñs deus meꝰ. ¶C Quãtũ vᷣo ad
religionis xpᷣiane conuerſatione tenet
oĩs xpᷣianus pape obedire: quia 4⸗ oꝛdi

Ar.
nandũ qualiter in religiõe xpᷣiana viuẽ
dũ ẽ:mullus eſt ſuꝑioꝛ ipſo:potiſſime cũ
ipſe ſit ſequeſter ⁊ medius iter deũ et bo
minẽ ſeu totũ pplłin xpianũ.ndeiſicut
dixerũt filij iſr? Woyſi Exo. xxiiij. Dig
que locutus eſt nobis dñs ꝑ te:faciemꝰ
⁊2 erimꝰ obediẽtes. Sic oes viułtes in
religione xpᷣiana debet dicere hape
tã dni q; ſerui ⁊ laici ⁊ clerici.¶Quan
tũ aũt ad coꝛꝑis naturalẽ oꝑationezʒ ut
eſt coꝛꝑis ſuſtentatio ⁊ pꝛolis generato
bõ nullũ habet ſuꝑioꝛe:ſed in talibꝰ oẽs
boĩies ſunt equales:iõ ſeruꝰ nulli dño te

net᷑ obedire pꝛecipiẽti ꝙ nõ comedat. ul

qꝙ; mr̃imoniũ nõ ↄtrabat. ¶ Sʒ qtuz
ad coꝛꝑis exterioꝛẽ adminiſtrationẽ :te
netur bõ diuerſis obedire 'm ꝙ ꝑ exteri
oꝛẽ coꝛꝑis adminiſtrationẽ diuerſos ſu
perioꝛes habere põt magiſ eni tenetur
nauta obedire gubernatoꝛi nauis ina
uali regimine q; pape:etiꝗ pᷣſente papa:
quia in tali arte ſubiicit illi et no pape.
Similiter in bis que ſpectarent ad bel
lũ plus teneretur exercitus duci ꝙ; pa-
pe.et ſic de alls.
Ad pꝛimũ x ce aſo en
1 8 mandaret alid q;
dñs ppꝛius in illis in quibus ſubijcitur
ſibi ſerua:tenet᷑ obedire pape ⁊ non dno
ꝓpꝛio. ¶ Ad ſecũdũ ẽ dð: ꝙ ſi quis pꝛe
ſtat iura mentũ duobꝰepᷣis:tenet vtriq;
obedire ſi põt:ſi vo non:tenet᷑ obedire
ei cui pꝛimo pᷣſtitit iuramẽtũ:maxie ſi in
titulatus ẽ ꝑ ben eficiũ in dioceñi eius:ſ
vᷣo explicita diſpeſatiõe tranſlatꝰ eſt ad
dioceſim alterꝰꝑ maius bñ ficiũ:dicunt
aliq ꝙ tenet᷑ obedire ſecũdo ⁊ nõ pmo.
Mec verũ ẽ ꝙ bõ pᷣſtet alicui iuramẽtũ
pꝛiꝰq; pape:qꝛ pape pᷣſtat iuramentum
in baptiſmo qñ ꝓmittit viuere m fideʒ
⁊ ritù xpᷣiane religionis. ¶ Ad tertiuʒ
eſt dic endũ:ꝙ btũs petrꝰ mãdat ꝙ ſer
ui obediant dñis in bis que eis tenent᷑:
nõ excipiẽdo eos ab obediẽtia:quia te/
nentur ſibi et ſucceſſoꝛibus eius in mili
litia chꝛiſtiana.

.

Qneſtio v

D gquintũ realeu

pea poſſit ſeruos xpᷣianoꝝ a ſerin
tute eximere ⁊ libertati reddere:qꝛ ꝗ li-
berat a ſeruitute maioꝛi:põt liberarela

minoꝛi:ſed btũs petrꝰ cuius papa ſuceſ

ſoꝛ exiſtit:liberauit oẽs xpᷣianos a ſerui
tute legali:dicẽs Act.xv. At quid tẽta
tis iugu ponere ſuꝑ collum diſcipuloꝝ:
boc eſt onꝰ:quod neq; vos neq; pr̃es ve
ſtri poꝛtare potuerũt:papa & põt ab alia
ſeruitute liberare. C D. ſeruitꝰ inducta
eſt ꝑ peccatũ:ſed papa põt a ꝑctõ abſol/
uere ꝑ adminiſtrationeʒ ſacroꝛũ: põt
oẽm ſeruitutẽ tollere. & S.ad papam

ſpectat quod iniuſtũ eſt ad iuſticia redu

cere: ſed multi ꝑ vſurpationè tyranicaʒ
et per violentia accipiunt dñia.ad papã
ſpectat xpᷣianos a ſeruitute taliũ exi⸗
mere ⁊ libertati redꝗere.

ſeruũ philomenis baptigauit: ⁊ ꝑ conſe-
quens a pctõ mudauit:⁊ tñ iᷣm ad do⸗/
minũ ſuuũ philomenẽ remiſit:nec eum a

XErAri eſtquia a oſtoll
In tranin paul⸗ uienungn

ſeruitute exemit:ſed poti iſeruitute ſui

dñiofirmauit. eode & mõ papa dʒ facẽ.
KRudeo Dicendũ :ꝙ ꝑ peccatuʒ

pꝛimi parentis cauſata

fuit macula peccati in aia qᷓ poterat ſer-
uitus aĩe appellari:quia qui facit pctm
ſeruꝰ eſt peccati. Silr cauſata fuit pena/
litas in coꝛꝑe ut moꝛtalitas:ĩfirmitas:
⁊ exterioꝛ ſeruitꝰ.ꝑxpᷣm aũt cuiꝰ ius pa-
pa vicarius exiſtit:liberati ſumꝰ a ſerui
tute peccati et a ſeruitute aĩe: iux illud

apłi ad Ro.vj. Munc vᷣo liberati a pcto:
ſerui aut facti deo:ſʒ a ſeruitute coꝛꝑis

liberatinõ ſumꝰ ſicut nec ab alijs pena
litatibꝰquia moꝛitur ⁊ infirmat᷑ baꝑti
gatus ſicut nõ bapticatus:⁊ obligat᷑ bõ

ad ſeruitutẽ exterioꝛẽ ꝑoſt baptiſmuʒ ſi
cut ante. Et ſi dicat᷑ ut Seneca dicit

li.iij. de bñ ficijs. ꝙ errat ſiquis exiſtiat
ſeruitutẽ in totũ hominem deſcendere:

pars eius melioꝛ excepta eſt. Coꝛpoꝛa

—

g.

fotit

tee

lickde
NNNai
toiitn
ferianm
ſge
ſnhum
itun
Uitiqu
re
eaut
Uitnoe

ui

D

V
Pradiur
rnc ve
na ſerun
aeggli⸗
lberuren
gups ſoes
wvs aſerii
tquatets
diahnlon.
mrafe
porapali
iimuuts
ctogpch/

forü:66t

4d papen
cticii aln

ein⸗

inumni
tenlüch⸗

,dpoſ
oneſmnumn
ebcnd⸗-
ndo/
A eum
uitnetun
Ve⸗
caty
. ats
Nunnſ⸗
p⸗
ſrnicas

Secũga ex parte in

Ar.

vᷣo tm̃ obnoxia ſunt ⁊ aſcripta dominis

mens quidẽ eſtſui iuris boc intelligen-
d eſt de ſeruitute coactionis:qꝛ planuʒ
eſt ꝙ aĩa non põt cogi ad ſeruiendũ pec

cato:ĩmo ſi cogeret᷑ ⁊ iuolũtarie pecca-
ret:iam non eſſet peccatu. Mõ aut intel
ligit᷑ ꝙ ſeruitus peccati non deſcenderit
in aiam ipſa volente ⁊ conſentiente:a q
ſeruitute nõ niſi perxpᷣm bõ liberari t4
tuit:quia ꝑ ſeipſũ hõ potuit cadęre:ſed
per ſeipᷣm nõ potuit reſurgere. Qua
re aũt a ſeruitute coꝛꝑis vps non libera
nit nos. ſicut a ſeruitute aĩe: triplex ra/

tio coĩiter aſſignat᷑ ¶ Qua ex parte iu⸗/

ſticie naturał:qꝛ oꝛdo nae boc requirit
ut ſicut in rebꝰ naturalbus ſuꝑioꝛa mo

uent in ferioꝛa ad ſuas actiones ꝑ excel

lentiã naturalis virtutis diuinitus eis

collate:ſic in rebus buanis ſupiosg im/

petrant inferioꝛibus per ſuã volutateʒ
ex oꝛdine iuſticie diuinitus oꝛdinate.
eiuſticie legalis: ſi⸗
ne qua buanarũ ręrũ ſtatus conſerua/
ri non poſſet:quia ſ'm Auguſti.iiij. de ci
ui.dei. Remota tali iuſticia regna non

ſüt niſiqued ã magna latrocinia. ꝑ xpᷣm

vᷣo oꝛdo pᷣdicte iuſticie in nobis non fuit
ſublatus ſed firmatꝰ:qꝛ qui nos iuſtifi⸗

cauit:debito nullius iuſticie nos pꝛiua⸗/

uit. ¶C Tertia ex parte pꝛeſentis ſtatꝰ

müdialis.qꝛ pᷣſens ſtatus hoc requirit:

ut q;diu homo viuit iſta vita animali et

ſenſibili. mente ſeruiat legi dei:coꝛpoꝛe
aut ſeruiat legi peccati: iur illud apłiad
Ro. vij. Egoipſe mente ſeruio legi dei.

carni aũt legi peccati.ſolũ aũt in futuro
ſtatu creaturaliberabit᷑ a ſeruitute coꝛ/
ruptionis:⁊ aſſumet᷑ in libertatẽ gloꝛie
ſilioꝛũ dei. Eodẽ ergo mõ papa debet
conari credentes in xpᷣm liberarea ſer-
uitute aĩe:que eſt ſeruitus peccati: non
aũt aſeruitute coꝛpoꝛali:qua tempo ꝛa
libus dominis tenentur aſtricti: immo

tenendo cbꝛiſti doctrinam et apoſto⸗

loꝛum tali in ſeruitute legali debet eos
firmare.

vigeſimaſecunda

SZ
VI
vtr ſiberauit a ſeruitu
te legali:qꝛ veritas euangelij nõ cõpati
ebat᷑ ſecu vmbꝛã legl:cũ adueniẽte ve
rit ate ceſſet vmbꝛa:ſi libertas aie:quã
quis ↄſequit᷑ in baptiſmo:cõꝑpatit᷑ ſecuʒ
vinculũ ſeruitutis coꝛꝑalis:iõ nõ ẽ ſimi
le. ¶ Ad ſecũdũ dðᷣ: ꝙ ꝑ admiſtratio-
nẽ ſacramẽèti liberat᷑ hõ a ſeruitute aie:
nõ aũt a ſeruitute ⁊ penalitatibꝰ coꝛpo
ris. C Ad tertiũ eſt dicẽdũ:qꝙ a dñio in
iuſto ⁊ tyrãnico manẽte iiuſte ⁊ manẽte
tyrãnico:papa debet xpᷣiſideles ſubtra/
here:ſed ſi fiat iuſtũ:uel ꝑ ſuã ↄfirmatio
nẽ:uel per ſubditoꝝ adbeſionẽ nõ debet
ceos eximere ſed potius confirmare.

D. ſextũ dekent papa

rxrrypianos liberos non poſſit iuſte
ad ſeruitute damnare:quia veri liberi
non poſſunt eſſe veri ſerui: ſed ſcribitur
Jo. viij. Si filius vos lib erabit:vere li/-
beri eritis:chꝛiſtiani ergo liberati a fi/
lio dei :vere et iuſte ad ſeruituteʒ dãnari
non pñt. ¶“Pꝛeterea ſcribitur Matth.
xvij. ꝙ filij regis liberi ſunt a tributo:ſʒ3
oẽs chꝛiſtiani filii ſunt regis eterni: iux⁊
illð Jo.i. Dedit eis poteſtatẽ filios dei
fieri.non ergo poſſunt iuſte ad ſeruitute
danari. C Pꝛeterea quod non eſt cauſa
cauſe:nõ poteſt eẽ cã cauſati:cũ cauſa
ſeruitutis ſit peccatum ſicut papa non
debet eſſe cauſa peccati ſubditoꝝ.ſic nõ
debet eſſe cauſa ſeruitutis eoꝛi.
N rii eſt quia ĩ
In cõtrarnium denia
papali lata cõtra rebelles eccleſie inter
alias penalitates ponitur ꝙ fiant ca-
pientium ſeri–un.
ndeo doiꝙ triplerx ẽ ſeruitus
XI nãlis:cõditionalis ⁊ ac
cidentalis. Seruitus naturalis ipoꝛtat
gradus nature diſtictionẽ.quia pᷣm phi
loſophũ hoc eſt foꝛmale in dominio et
ſer uitute ꝙ domini vigeant naturaliter
intellectu et ſerui intellectu deſtcant.
4

AQLueſtio VII

NR .
At £ 1
.

⁊ polleant virtutibus coꝛpoꝛalibꝰ. fuiſ⸗
ſet autem iſta ſeruitus in ſtatu innocen
tie:quia ante peccatũ aliqui viguiſſent
magis intellectu ⁊ aliqui minus. Serui
tus vᷣo conditionalis impoꝛtat vicioꝛũ
coꝛꝛeptionẽ: quia ſicut homo dominat᷑
beſtijs ne ineffrenate ſequant appetituʒ

ſenſitiuũ: ſicut vynus homo vitam pecu
qum eligit:⁊ totum iudiciũ rationis ſen
ſualitati ſubmittit merito ſubijcitur illi

qui ſᷣm regulam rationis viuit.vñ dicit
Gregj. in Paſtoꝛali.li.ij.q cum pꝛela/
tus vicia ſubditoꝝ coꝛꝛigit non homini
nibꝰ:ſed quaſi beſtis dominat᷑: qiua ex
ca parte qua beſtiales ſunt ſubditi ex ea

debẽt foꝛmidari ſubiacere ſubſtrati. Ta
lis autè ſeruitus conditionaliter indu-

cta eſt pꝛopter peccatuũ. Conditionalit᷑
quideʒ:quia ſicut bomo poterat nõ pec
care:ita ſi non peccaſſet talem ſeruitutẽ

non incurriſſet:ſed ſeruitus accidẽtalis
impoꝛtat quandãviolentã debellatio/

nem. nam bᷣm Augj.xix᷑.de ciuitate dei
c.xv.ſerui a ſeruando appellati ſunt: qꝛ
ab antiquo illiquiiure belli a victoꝛibuſ
occidi poterant ab eis ſeruabani:⁊ in ꝑ
petuum eoꝛuʒ ſerui efficiebant᷑:ſic dicti
a ſeruãdo ſeruari. Vocat᷑ autẽ talis ſer
uitus accidentalis:quia ſicut accidenta

lis ⁊ foꝛtuitus eſt euentus belli:qꝛ nunc

iſtum:nunc illũ interimit gladius:ut di
xit dauid in moꝛte Arie:ſic talis ſeruitꝰ
accidentaliter inducta eſt.Papa xpᷣia
nos liberos nõ debet dãnare ad ſeruitu
tem naturalẽ:quia nulli debet vigoꝛem

rationis ſubtrabere:nec ad ſeruitutẽ cõ

ditionalẽ:quia nulli debet eſſe cauſa pec
cati:ſed ad ſeruitute accidentales iuſte
poteſt rebelleſ dãnare:quia ſicut contra
ſonas uel cõtra ciuitatẽ aliquã iſtud
ellũ inducit.ᷣm Augl.quãdo uel negli
git coꝛꝛigere:qð impꝛobe a ſuis factu ẽ
uel negligit reddere:qð per iniuriã abla
tuʒ eſt. Sic iuſte papa poteſtrebelles ta
li pena punire. ͦ

mn ergo eſt dicenduz
Ad pꝛimũ qꝙ illa auctoꝛitas
loquit᷑ de libertate gratie.⁊ de libertate
ſpirituali quã perxpᷣm cõſecuti ſumꝰ:nõ
autẽ loquit᷑ de libertate carnali:quã per
eum non cõſequimur in pꝛeſenti vita: ſj

ſolum in futura. ¶ Ad ⁊eſt dicenduʒ

q; xpᷣs per illã auctoꝛitatẽ oſtendit ſe eẽ
liberũ a ſeruitute tributi: quia filiꝰ erat
regis naturalis:nos aũt ſumꝰfilij regis
per adoptionẽ per quã filiationèẽ nõ libe
ra mur a ſeruitute tributi. AVel loquit᷑ de
xpᷣo ⁊ viſcipulis eius quibus erãt oia cõ
munia ⁊ nihil habebant pꝛopꝛiũ:ideo li
beri erãt a tributo ut aliqui erponunt.
CAd ʒeſt dicendũ ꝙ papa nõ debet
eſſe cauſa peccandi alicui:⁊ per ↄſequẽſ

nec ſeruieutis que er ſuo peccato oꝛiat:

ſʒ ſi ſeruit ad quã ↄtumacẽ danat oꝛiat᷑

ex peceato illisſibi nõ eſt imputandũ.
oeonmmi. ſic pꝛoce⸗/
α☚ ſe . timu dit᷑. Aide

tur enim ꝙ papa rp̃ianos exiſtẽ
tes ſub dominio infideliũ debeat ab co⸗
rum dominio ſubtrabere.quia apoſtol⸗
mãdat.i.ad Cbhor.vi.Fideles coꝛã infi⸗
delibꝰ iudicibꝰnõ eſſe ↄueniẽdos: dicẽs:
Audet aliquis vrm hñs negociũ aduer
ſus alteꝝ iudicari apud iniqͥs ⁊ nõ apud
ſãctos.Et poſtea ↄcludit: Auferte hoc
malũ ex vobis. eodẽ modo fideles ſub

dñio infideliũ exiſtere nõ debent. S.

peccatoꝛ nõ habet iuſtũ dominiũ ſupꝛa
iuſtũ:ſed glo.dicit ad Ro.xv. ꝙ ois vi⸗

ta infideliũ peccatũ eſt.S infideles fide

libus xpᷣianis iuſte dñari no pñt.S.
fidelis nõ debet matrimoniũ ↄtrabere
cũ infideli:quia diſpar cultus impedit

3 hendũ ⁊ dirimit ↄtractũ. ſiłr fidelis

nõ eſt ſupponẽdus ſub dñio infidelis.

Incontrarinz gbei⸗

vi. vbi ait: Quicũq;ʒ ſunt ſub iugo ſerui⸗
dños ſuos ifideles oĩ honoꝛe dignos ar

bitrentur:ne nomen domini ⁊ doctrina

chuit
K
lite
1
finiot

tönel

Cthon
ſotrit
crne:
intes.
pugne
pbenn
hoch
ſg⸗
ſoſt
ſan⸗

VI
dicenan
nuctonitas
Llbertate
niſummnd
lipier
antirinig
Kdieend,
laltſed̃
iaflbger
pfiitegis

jonenölbe

lutn
cratonco

aponun.

ndan⸗

erini
Curn aun
dintenel
ſepne⸗
Ir. Cit
os erile
tabc;
nſuh
s dices⸗
cii aduef
1oul
ufottbos
lgſ⸗
205
üſcne⸗
is l/

chꝛiſti ble pbemetur ſi dubr
R—WEUT dicendũ ꝙ iſtã bubita⸗/
Kñdeo tionẽ expꝛeſſe determi/
nat apoſtolꝰ.i.ad Chi.c.ſupꝛadicto:vbi
illos pſeudo qui docebãt vxpᷣianos a do
minio infideliũ eſſe ſubtra bẽdos eo ꝙ ꝑ

rpm ab eoꝝ dominio liberati erant di-

cit non acquieſcere ſanis ſermonibꝰ dñi
noſtri ieſu xpᷣi:⁊ ei qui ̃m pietatẽ eſt do⸗
ctrine:⁊ appellat eos ſuperbos nihil ſci
entes:ſy languentes circa queſtiones ⁊
pugnas verboꝝ eo ꝙ doctrina xpᷣi blaſ
phemabatur per eos. appellabat᷑ enim
doctrina xpᷣi ab infidelibus iniqua ⁊ in
iuſta. ec quo mandabat ſeruos a domi-
nio ſuoꝝ dominoꝝ eſſe ſubtrabẽdos:vñ
ſcandalũ ex hoc oꝛiebat᷑. C Sciendum
eſt tamẽ ꝙ pꝛoptertria papa poteſt xpᷣi
anos a dominio in ſideliũ iuſte ſubtrabe

re. pᷣ pꝛopf iniuſtã dñij adeptioneʒ.

q́;uis enim Augj.dicat.xix.de ciuitate

dei: Romanos dixiſſe ſe iuſte imperare/

pꝛouintijs:quas violenter occupauerũt
qꝛ vtile erat eis ſic ſeruire: eo ꝙ impꝛo/

bis per dominiũ Romanoꝝ accipiebat

licẽtia nocẽdi ſubditis. Puto tamẽ bac
ſufficientẽ cauſam nõ eſſe iuſte domina⸗
tiõis:ut ꝙ poſſit aliꝗs iuſte dñari alicui
inuito:q; tůcũq; ſuũ dñiuʒ illivtile eẽ co
gnoſcat᷑. VUñ ſi infideles violentaccepe/
rut dñium ſupꝛa fideles:iuſte papa põt

fideles a dominio illoꝛum ſubtrabere.

Secundus pꝛopter iniuſtũ vſum: ut
ſi nõ iuſte vterent᷑ eoꝝ dominio: pᷣcipien

do eis illicita ↄtra mãdata dei:⁊ virtuo
ſos moꝛes: uel inſolita imponẽdo one/

ra grauia ⁊ impoꝛtabilia. Tertiꝰ ꝓ⸗
pter indecenteè ſtatũ. Mam in eccleſia p

mitiua:quia totus mundus erat plenus

gentibus infidelibus: poteſtas ⁊ domi

niũ infid eliũ erat ad vtilitatẽ xpᷣianoꝛuʒ
qui ad fidem conuerſi erant: aliter opoꝛ
tuiſſet eos de toto mũdo exiuiſſe:ſi ab eo
ruʒ dominio voluiſſent ſe ſubtra xiſſe:ſi-

cut dicit apłs.i.ad Choĩ.v.ſed nunc:qꝛ
multitudo gentiũ iam intrauit eccleſiaʒ

vigeſimatertia VII

non careret mala ſuſpitione ſi x̃ᷣianipo
tentes ſtare ſub dominio fideli:pꝛopꝛio
opere pꝛocurarent ſub infideli dominio
permanere. Ande puto ꝙ ĩpꝛeſen ti ſta
tu papa poteſt ⁊ debet boc pꝛobibere.
A G pꝛimũ ergo eſt dicendnʒ
1Retlibii ideo apoſtolus
ꝓbibuit fidelẽ ab in fideli iudicari: quia
in iudicijs contentiões ⁊ pugne oꝛiunt᷑:
⁊ ſeruũ dei nõ opoꝛtet litigare:ſed man
ſuetum eſſe ad oẽs:ſed in ſeruitute non
incurrit᷑ peccatuzʒ. dicit enim apoſtolus
ad Chor.vij. Seruus vocatus es: non
ſit tibi cure:ſed ſipotes liber fieri:magj
vtere ſeruitute:quia quanto quis pꝛopt᷑
deü deſpectioꝛ eſt in hoc ſeculo:tãto ma
gis exaltabit in futuro: ut glo. exponit.
Bd ⁊“meſt dicendũ ꝙ peccatoꝛ nõ po
teſt habere iuſtũ dominiu ſupꝛa iuſtũ:in
bis que ſunt aĩe: ⁊ in his que pertinent
ad voluntatẽ per quã peccatu incurrit᷑
uel vitatur. In talibus enim nõ eſt acce
ptus ſeruus neq; liber:nõ maſculꝰ neq;
femina:nõ iudeus neq; grecus. Omneſ
enim vnũ ſunt in xpᷣo ieſu: ut dicit apłlus
ad Galł.iij. Sed in bis que ſunt coꝛpo/
ris peccatoꝛ ſupꝛa iuſtũ dominiũ habe⸗
re poteſt.vnde ſaluatoꝛ monuit nõ eẽ ti
mendos illos qui occidũt coꝛpꝰ:qꝛ aĩa⸗ʒ
ledere non poſſunt. C Ad 2aeſt dicen
dum ꝙ ꝓhibet ut fidelis Zᷣbat cũ infide
li:pꝛopt ꝑiculu ꝓlis dedicãde ad cultum
dei. tñ ꝓhibet᷑ ut fidelis diſcedat ab infi
deli:ſi ante fidelitatẽ ↄtraxit:qꝛ ſancti⸗
ficat᷑ infidelis ꝓpter mulierẽ fidelẽ: ut
dicitapłs. i.ad Chor̃.vij.Tale aut peri
culũ vitat in ſeruitute.Et tñ in pñti ſta
tu ſi añ ↄuerſionẽ ad fidẽ nõ fuit ꝗs ſub
dnio ĩ fideli:nõ dʒ poſtmodũ dñio ifideli
ſe Spanencurt Sicri eſt de mr̃imonio.
QAueſtio.xxiij. ↄ obediẽtia paganoꝝ.
O ſt Hoc cõſideran-
be IjͤE n en de
obedientia paganoꝝ. Circa
“ Awum r. C'p vtrum
pagani de iureſint ſub pape

obedientia. C 2· vtrũ pꝛeter papã pa-
gani ſint imperatoꝛi imediate ſubiecti.
TI3· vtrũ papa iuſte poſſit dominia ⁊
iuriſdictiones a paganis auferre. C:
vtruʒ papa iuſte poſſit punire paganos
agẽtes legẽ nãae. C I vtrũ papa poſ/
ſit paganos cogere viuẽ lege imperiali.
¶u.:. vtꝝ papa ritũᷣ paganox dẽat tane
1lic pzꝛocedt.
Peimn Ar eniʒ pa
gani de iure non ſint ſub pape obe
dientia:quia papa pꝛeeęeſt omnibꝰ pote/
ſtate clauiũ ligando ⁊ ſoluendo: ſed ꝑa-
gani non ganinet ſoluunt᷑: cum nũq;
recep erint fidem xpᷣi.poteſtas ergo dla
uium non ſe extendit ad eos. S.pa⸗
pa pꝛeeſt ouibꝰ chꝛiſti: ſed pagani ⁊ alie
barbare nationes non ſunt ex ouibꝰ xpᷣi
quia ut ipſe dicit Jo.x.Oues mee vocẽ
meã audiũt. pagani autẽ ⁊ infideles nõ
audiunt vocem xpᷣi.ergo non ſunt ex oui
bus eiꝰ. D ꝓapa pꝛeeſt in tota eccle
ſia:ſed pagani ⁊ infidęles nõ ſunt de ec
gena ao de iure nõ ſub ijciunt᷑ ſibi.
In contrariũ?agriaha
ce xp̃i:ſed xpᷣs plenã iuriſdictionẽ ba bet
ſuper omne creaturã: cum in noĩe eius
omme genu flectatur:celeſtiũ: terreſtriũ
2 inſernoꝝ: ut Naiturad Hbuͤn. .
VY Hε r. dicendũ ꝙ xp̃ᷣs per paſ-
. Ki ideo ſionem ſuã merun iudi-
ciariã:poteſtatẽ ſuper oẽm creaturã.iut
illud Matthᷣ. vlt . Data ẽ mibi oĩs pote
ſtas in celo ⁊ in terra. Andęglo. dicit ſu

per illo verbo: Dominabit a mari vſq;ʒ

aag mare. Aide q; latũ ſit regnũ xp̃i:quia
a mari vſqʒ ad mare.i.a aͤlibet fine ter/
re:vſq; ad quẽlibet finẽ terre diffundet.
tam lata dilatabitur eccleſia. Nicarius
qgutẽ vxp̃ᷣi eſt papa:vñ nullus poteſt ſe ſub
trabhere ab eius obedientia de iure:ſicut
nullꝰ poteſt de iure ſe ſubtrabere ab o be
dientia dei:ſed ſicut xpᷣs recepit a pat re
ducatũ:⁊ ſceptꝝ eccleſe gentiũ ex iſrael
egrediens ſuper omnẽ pꝛincipatũ ⁊ po-

”

Queſtio 4

teſtatẽ:⁊ ſuper omne quodcũq; eſt:ut ei
genua cũcta curuent᷑:ſic ipſi petro: ⁊ eiꝰ
ſucceſſoꝛibus pleniſſimã poteſtatẽ cõmi
ſit: ut dicit Cyrillus patriarcha Alexã/
drinu s in libꝛo tbeHurozuin 4 .
I ergo eſt dicenduͦ ꝶ
Ad Pꝛeimu nie infideles
poteſtate clauiũ ligati ſunt et iudicati:
quia qui non credunt iam iudicati ſunt
ſic poteſtate clauiũ ſi vellent euigilare ⁊

figem xpi reciꝑe poſſent abſolui. C Ad
2“eſt dicendũ ꝙ oẽs creature rationa⸗/

les ſunt oues xpi iure creationis:⁊ ſuffi
cienter iure redẽptionis:quia ipſe ꝓom
nibus ſufficienter paſſus eſt: ſed pagani
⁊ infideles non ſunt exouibus xpᷣi fidei
adbheſione. Ange dicit glo.ſuꝑ dicto ver
bo ꝙ poſtq; vpᷣs dixerat: MHon eſtis ex

ouibus meis ↄſequenter inducit eos: ut

eius oues efficiant᷑ym eni Augj.de nul

lo eſt diffidendũ:quia qui bodię ſunt iu
dei uel pagani:cras poterunt eſſe rpᷣiani

Oẽs enim poſſunt eſſe oues xpᷣi ex par/
te eccleſie:ꝑ eius charitatẽ:quia ꝓom⸗
nibus oꝛat:ut conuertant᷑ ⁊ per eoꝛim
poteſtatẽ quia omnibus datũ eſt velle:
7 liberũ aribitriũ quo ↄuerti pñt Ad
ꝭmneſt dicendũu eſle de eccleſia po teſt in
telligi triplicit. ¶C Pꝛimo iudiciaria po

teſtate:⁊ ſic omnes ſunt de eccleſia boni

⁊ mali:fideles ⁊ infid eles. Quia ſic oẽs
bñt vnũ deũ:ſic oẽs de iure debent habę
revnũ paſtoꝛẽ qui vicẽ eius gerat. C2·
imitatione ⁊ volũtate:⁊ ſic ſolũ fideles
⁊ boni ſunt de eccleſia. C ꝭ occaſiona⸗
lit er:fructuoſa vtilitate: ⁊ ſic oẽs paga
ni ⁊ infideles poſſunt dici eſſe de ecclia-
Dicit enim Augl.in de vera religione:
q catbolica eccleſia per totũ oꝛbẽ lõge

lateq; diffuſa oibus vtit᷑ ad pꝛofectus

ſuos. NHam vtit᷑ paganis ⁊ gentilibꝰ ad
materiã operatòis ſue Hereticis ad ꝓ/
bationẽ doctrine ſue. Sciſmatic ad do
cumentũ ſta bilitatis ſue. Judeis ad cõ/
parationẽ pulchꝛitudinis ſue.Omnibꝰ
tñ gre dei participãde dat ptãtem: ſiue

lliſe
nnone
arſil

inete⸗
diop
Necſt
lue
ſguis
,
ſhen
pin
ſihe
un
ü
ſt

tegb
dutt
06,
deſe
goli
ci ſi
harnt
eusi
leſi⸗
onin
appib⸗
ſolhon
lchdi⸗
ſſunt
Etapte
n⸗
ed
nd
Man
tz

eſtttel
ro⸗ tes
nte cömi
Aeri,

eendig
infaeles
iuccati:
catiſunt
igllare?
.CAd
fatione⸗
is ſufi
inn
hagani
rhif
,dcre
oneſisc
atcos
sn
Nelin
eſerpun
iceper/
na yonn
rhtmn
velle.
tCDe
ocſtin
cora Ne
Cleiabo
uſile⸗
mtglll
.C2
ſeles
caſons/
isit
de ceeli⸗
cigo⸗
vebe bop⸗
genfann⸗
Gtithis
tcsd)⸗
gtin 1
ignlo,
Ormi

Ar.
illi foꝛmãdi ſine:ſicut pagani ſiue re foꝛ/

mandi: ſicut beretici:ſiue recolligedi ſi-
cut ſciſmatici:ſiue admittẽdi ſicut iudei

DOSſecundũ &rα

det᷑ eni ꝙ pꝛetpapa⸗ oẽs pagani

imediate ſint imꝑatoꝛi ſubiecti qꝛ illiꝰ
dñio pagani ſunt imediate ſubiecti: qui
pꝛeeſt omnibꝰnationibꝰ: ſj im ꝑatoꝛ pᷣeſt

oĩbus nationibꝰ: ut ſcribit᷑.xi.q.i.c. bec

ſiquis ſibi oẽs pagani imediate ſubdũ
tur. ¶ SD. illi imediate ſubdunt᷑ pagani
ſub cui? ptãte oia regna cõtinent᷑ſʒ ſub
ptãte imꝑiali ois ſubdũt᷑.ut dr xxiij.q.
viij.c.ↄuemioꝛ.g ipatoꝛi imediate fubij-
ciunt᷑ pagani. ¶ D. pagani aliquã ꝓuin
ciã occupat:ſj̊ imꝑatoꝛ pᷣeſt oĩibꝰ? puincijſ
ut ſcribit᷑.lxiij.di.c.hadrianꝰ. ſub dñios
impatoꝛis pagani imediate ſubduntur.
ẽqꝛ imꝑatoꝛ nõ
In Otrarii peſt niſi ſubiectiſ
ſibi. ſy eccla oꝛat ut ſibi faciat ſubiectas
oẽs barbaras nationes:nõ pagani et
alie barbare natões nn bdunt᷑ imparbil.
* do ꝙ ſi pagani ſubſunt
Rnd 60 ꝑ ſucceſſionẽ aligbꝰregi
bus xpᷣianis: ſicut euidenetr apparet de
regibꝰ byſpanie et arragonie ꝗ multos
bñt ſub ſe ſubiectos ſarracenos ⁊ iude/
os. Et ſicut fuit t ꝑe dã in regno ſicilie
de ſarracenis nocerie.ↄſtat ꝙ tales pa⸗
gani ſüt ſub iuriſdictiõe ⁊ ptateilliꝰ reg
cui ſubdunt᷑.⁊ ſi aliq eẽnt in italia:⁊ in
partibꝛillis inꝗbꝰimꝑatoꝛ dñatur: ſub
eius iuriſdictione ſubdunt᷑ obtẽto ꝑ ec-
cleſiã ↄfirmatõis bñſficio.Si vo dicti pa
gani uel barbari nõ ſubſunt regib⸗ ulpn
cipibꝰ xpᷣianis:ſed regunt᷑ per reges uel
ſoldanos eoꝝ: tũc pꝛobabiliter videt᷑ di
cendũ ꝙ illis ſubdunt᷑ quoꝝ ſub ptãte cõ
ſiſtunt: quia ois pot eſtas a deo eſt. ut di
cit apłs ad Ro.xiij.⁊ Augj'.dicit ⁊ poni
tur.xxiij.q.i.c.ꝗd culpat᷑:ꝙ non eſtptãs
niſi a deo. uel eo iubente uel eo ꝑmitten
te. Oꝛdo nãq; nãlis regiminiſmoꝛt aliũ
paci acocomodatꝰẽ. Vñ ſi vir iuſtꝰ: foꝛte
etiaʒ ſub rege hoĩe ſacrilego militet:re/

vige ſimatertia i

cte pot eo iubete bellare.ſi vice pacis oꝛ
dinẽ ſeruat ⁊ qð ſibi iubet uł nõ eẽ õ dei
beccchri certu eſt.uel vtrũ ſit certù no
ſicut Augl. ibi dicit. z8 d & l decre
. Eẽ do oꝙ illð decre
Ad pꝛmũ &okiinale
rẽ pᷣeſſeoĩbꝰnatiõibꝰ ſj potiꝰ riũ.Dicit

eni:Aolumꝰqꝙ oẽs nr̃e iuriſdictõi ſubie

cti:Romani franci ⁊ alij diuerſaꝝ ꝓuin

ciaꝝ ꝗ ſpalit᷑ noiant᷑ ut hoc decretu ſer-
uẽt. Vñ illud ſtatutũ nõ ſe extendit niſ
ad ſubiectos ſuo imꝑio. C Ald

oĩa regna ſunt ſub ptate iꝑator q;tu
ad ꝓtectionẽ:⁊ illoꝝ dutaxat ꝗ eiꝰiuriſ-/
dictioni ſubdunt᷑. Qñq; eni in gnali ſer
mone qdã tacit excipiun᷑. C Ad 3ẽ
do imꝑatoꝛ pᷣeſt oibus ꝓuincijs ſue iu
riſdictõi ſubiect. Ael põt dici oibꝰ ꝓuin
cijs pᷣeſſe:qꝛ ſpãlit᷑ pᷣeſt italie:q ꝑꝑ pᷣemi-
nentiãptatis ⁊ dignitatis pot dici dña
ꝓuinciaꝝ:rõne cuiꝰimꝑatoꝛ dñs mundi
eſſe deſcribit᷑ eo ꝙ Romanoꝝ rex nun-
cupat᷑ ⁊ Roma caput mudi appellat᷑.

.3i1 i ſic ꝓcedit᷑. Ar
ternu enil papa iu⸗

ſte poſſit dñia ⁊ iuriſdictões a pa

ganis auferre:qꝛ iniuſtũ ẽ ꝙ ſeruꝰdnet᷑

B pagani cũ ſint infideles:Pui ſũt pcti in

fidelitat oĩs eni ꝗ facit pcti fuꝰ cpcti.
iuſte dnari nõ pnt. ¶ S. infideles me
rent rõne ifidelitatis ptãteʒ ⁊ libertatẽ
amittere.iux illud.lxxiiij.di.c.vbi iſta.i
uilegiu merẽt amittere. g pmiſſa ſibi ab
utunt᷑ ptãte. Juſte ᷓͤ papa põt dũium ⁊
iuriſqictionẽ ab eis auferre. ¶ S. eccla
nõ põt errare ſ eccleſia perſequit᷑ ipſos
mfideles et impugnat eos. iuſte ᷓ papa
ah ers vominiu auferre boren⸗ D
Itr eqꝛ bñficiõ na⸗
n ₰ 1 Rture non ſubtra
bir᷑ alicui ꝑꝑ pctm:ſʒ dñiuʒ ⁊ iuriſdictio
vniꝰ ſupꝛa alteꝝ ẽ bñficiuũ nature: non
ſubtrabendũ eſt tale beneficiũ ab inſi·
delibus pꝛopter infidelitatẽ. H
Kñd co dicendum ꝙꝙ fm pbilo⸗
EEOphbu: deſt polliti. Oo
miniũ vnius ſupꝛa alteꝝ iuter beneficia

Ar.
naturalia cõputant᷑. Suũt eni ut ait illi
nãliter dñiqui itellectu vigent ⁊ mente
pꝛouidere pñt.Illi vᷣo ſunt naliter ſerui
qui viribus coꝛꝑalibus pollẽt ⁊intelle⸗
ctu deficiũt.vnde ibi ↄcludit ꝙ idẽ expe
dit dño ⁊ ſeruo. Mã dño expedit ut ſibi
ſeruiat cũ deficiat viribꝰ:et ſeruo expe/
dit ut aliis ſeruiat ⁊ ab alio dirigat᷑ cuʒ
deficiat intellectu. Bñficia vᷣo nãlia nõ
ſolũ a fidelibus:veꝝetiã a demonibꝰſub
tracta non ſunt. Hã ut dicit glo.ſuꝑ illo
verbo apłi.i.ad Chorl.xv. Cũ tradide
rit regnũ deo ⁊ patri:⁊ cuʒ euacuauerit
oem pꝛincipatũ ⁊ ptãtem ⁊ virtutẽ:tũc
finis.dũ durat mudus angeli angelis
7 demones demonibus: ⁊? hoĩes boibꝰ
pꝛeſunt. Oꝛdo pꝛincipandi cũ ſit bene
ficiũ nature:oĩ buane creature ↄceſſum
necper papã:nec ꝑ alios reges xpᷣiano
rũ ab infidelibus ſubtrahendũ eſt:cum

deus cuius iudiciũ eccleſia imitat᷑:talia

bñ ficia nature oibꝰ bonis ⁊ malis lar/
giat᷑.quia ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos

et malos: ⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iiuſtos: ut

dicitur Matth.y. do:ch infig
1* ergo e do: ꝙ infide
Ad P umugk ſunt ſerui ſerui
tute peccati.⁊ iõ amittunt ptãtem ⁊ li⸗
bertatẽ gratie:cuiꝰ pꝛiuatio eſt peccatũ
Et ſi dicatꝙ oĩs vita ⁊ actio infid eliũ
eſt peccatũ:ut dicit glo. Augj.Ro. xiiii.
Verũ eſt de bis que fiunt ab ipſis infi-⸗
qelibus ex ipſa infidelitate:ut ſi in fide
les veſtiant nudũ ⁊ paſcat eſurientẽ in
bonoꝛe idoli quod adoꝛãt:talis int entio
quia infidelis eſt:ſi a radice infidelitat
pꝛocedit:illa bona/facit mala ⁊ peccata
Sed ſiinfideles paſcat eſurientẽ ⁊ veſti
ant nudũ ex quadã nãli pietatetalia ſut
bona ex genere ⁊ ſũt bñ facta:qꝛ bõa in
tentione: q;uis nõſint meritoꝛia eterne
vite:qꝛ fiunt ſine charitate. VUñ multa
poſſunt poſſidere iſideles ſine peccato.
7 multa agere ſine peccato C Ad ſecũ
qu eſt dicẽdũ:q infiqeles merent᷑ amit
tere ptãtem ⁊ libertategratie:nõ autẽ

Qneſtio

ſubtrabit᷑. C Ad tertiũ eſt dicendu: q;
eccleſia ꝑſequitur ifideles xpſᷣianos im
pugnantes:uel iura eccleſiaſtica ⁊ iura
noſtra tyrãnica rabie occupãtes: ⁊ mul
ta turbulẽta cõtra xpᷣianos attetantes
In talibus eni caſibꝰ iuſte papa poteſt

ab eis dominia et iuriſdictiones aufer-

re.⁊ licitũ bellum eis indicere.Sʒ ſi ipſi
ſarraceni ⁊ infideleſ xpᷣanos non perſe-⸗
quant᷑ nec aliud turbulentũ cõtra xpᷣia-
nam fide attẽtare pꝛeſumant: ⁊ cũ xpᷣia
nis velint pacifice cõuerſari: nõ debent

eis tolli illa que ſine pctõ pñt poſſidere.
ſicut videt᷑ notare glo.xxiii.q.viii.c.diſ/

*

par nimmum eſt.

S 6 ſic pꝛocedit᷑
quarti Videtur eni
qꝙ; papa iuſte punire non poſſit agentes
contra legẽ nature. Scribi eni ad Ro.

pᷣ.Quicũq; enĩ ſinelege peccauerut ſine

lege peribunt.pagani ergo non ſunt per

papã puniendi tanq; tranſgreſſoꝛes ali

cuiꝰ legis. Pꝛeterea papa nõ põt iu/

dicare niſi ſubiectos ſibi: ſed pagani nõ

ſunt ſibi ſubiecti:ergo per papam iudi/

cari non poſſunt. Poeee⸗ lex natu⸗
re ẽ lex oſcie:iux᷑ illud aplłi. Teſtimoniũ
reddente illis cõſcientia ipſoꝛũ:et inter
ſe inuicẽ cogitationum accuſantiuʒ uel
defendentiũ per opus legis:ſcriptuʒ in
coꝛdibus ſuis. Sed iudicareſm ↄſcien-
tiam interdicit᷑ pape:et cuilibet bomini
in pñti vita:iuxta illð apłi.i.ad Chorj.
iiii. Yaq; nolite ante tepus iudicare.
In cõtranũ tehekavi⸗
eO cari? xpᷣi ẽ i ter
ra:ſed deus iudicauit ſodomitas agen/
tes cõtra legẽ nature. Geñ. xviii.ergo
ad papã ſpectat puire paganos ⁊ alios
barbaros agẽtes contra legem nature.

Keſponqeo?nunn,

ſens tripler ẽ lex: Eterna:Maturalis:?
Hoſitius.Lex et᷑na nec ponit᷑ nec depõit

—

ptãtem nature.iõ oꝛdo naturalis regi/
minis qui eſt de lege nature: ab eis non

Ar.

Lci
niurte
st⸗
ſeinit
ſſicast
hito
fatogn
nain
Kbne
torde
ſerme
ade
ndch
lan
ſaeb
n
lie

lll
lis fegi
beis non
ſenclĩ
lanos imn
int ir
es dmul
ttitantes
poteſt
nes auſc⸗
Gipe
nonperſ⸗
otrarhi⸗
2 d de
no debant
hoſſiher,
viicd⸗

iegvucif
aaren
ſtegenes
niadho⸗
erütſne
ſuurper
ſoꝛes oli
ipotiu⸗
anird
anmwei⸗
ler nan
cſtinoni
zürerinte
vtiy0
pain

Ar.
Lex vᷣo naturalis ponit᷑ ſed non depo⸗
nitur:ſed lex poſitiua ponit᷑ ⁊ deponit᷑.
Legis igit᷑ eterne ⁊ diuine papa debet
eſſe imita toꝛ:qꝛ ab ipſa ois lex ⁊ omnis
iuſticia deriuat᷑. Añ Augl.i.de libero ar
bitrio: ꝙ lex eterna eſt ipſa ſůma diuina
ratio:qua iuſtũ eſt ut oĩa ſint rectiſſima
⁊ oꝛdinatiſſima: cui ſemꝑ obtẽperandũ
eſt: 'm quã oĩs lex recte fert᷑ recteq; mu
tãtur:de qua lege ſcribit᷑ Pꝛouer.xviij.
Per me reges regnant:⁊ legũ cõditoꝛes
iuſta decernuũt. Legis vᷣo naturalis: pa-
pa debet eſſe obſeruatoꝛ no enim poteſt
ipſam mutare:qꝛ ſicut ab ipſo nõ ponit᷑:
ita ab ea nõ deponit᷑: ſed imediate talis
lex a deo menti ronali impꝛimit᷑ necſi⸗/
biper legẽ nec ꝓpbetas qdicit᷑ſed po⸗
tius aſſentit᷑iuxta illud Math.vij./ DOia
quecũq; vultis ut faciãt vobis boĩes: et
vos facite illis:hec eſt enim lex ⁊ ꝓphe
te:ſed legis poſitiue papa debet eſſe la-
toꝛ ⁊ imutatoꝛ pꝛo tepoꝝcongruẽtia:qꝛ
ſicut ab ipſa ponit᷑ ita ab ipſa deponipo
teſt. Quia igit᷑ legis nãlis papa dʒ eẽ ob
ſeruatoꝛ:oes paganos ⁊ tranſgreſſoꝛes
talis legis iuſte põt punire. Nam vnuſ/
quiſq; iuſte pot puniri ꝓ trãſgreſſione il
lius legis quã recipit:⁊ quã ꝓfitet᷑ obſer
uare. alit᷑ m Augl. queq; nia ferri nõ
põt niſ ſit cõuictus uel ſpõte confeſſus.
Pagani vᷣo ⁊ oẽs barbare nationes per
lege diuinã veteris uel noui teſtamenti
conuinci nõ pñt. Hec ꝑ legẽ poſitiuã cuʒ
neutram recipiant. VUnde ſicut per legẽ
naturequã cogunt᷑ ꝓfiteri ↄuincipoſſut
ita per ipſam poſſunt iuſte puniri.

ar

eẽ puniendos ꝓ trãſgreſſione legis natu
re.ſed vult ꝙ ſicut peccauerint ſine lege
ſcripta quã nõ receperũt ſic iudicabuut᷑
nõ ꝓtrãſgreſſione legis ſaipcc ꝓtrãſ/
greſſioue legis nature. C Ad ꝛmeſt dðᷣ:
ꝙ pagani nõ ſſit ſubiecti paꝑe de facto
ſed de iure:qꝛ de iure nulla rõnalis crea
tura põt ſe ab eius dñio ſubtrabere:ſicut

Geſt do ꝙ apls nõ
d Peimu vult paganos non

vigeſimatertia v

nec a dñio dei. Vñ cũ trãſgreſſoꝛes leg
nature deuoluunt᷑ ad iudiciũ pape:iuſte
poteſt eoſpunire. ¶C Ad qꝭʒveſt dð ꝙ pa
pa nõ iudicat de interioꝛi ↄſciẽtia:ſj de
etterioꝛi opeꝝ euidẽtia:õ que ſi lex na⸗
turalis reclamet:ipſo facto conuincunt᷑
eſſe puniẽdos:qꝛ euidentia patrati ſcele
ris nõ indiget cla moꝛe accuſatoꝛis. Anñ
ſuꝑ illo ?bo Geñn.xviij.lamoꝛ ſodomo
rum venit ad me.dicit glo. Greg. Ma⸗/
la pꝛoximoꝛum noſtroꝝnon pꝛius iudi-
cemus qᷓ; videamus.
.M BViget᷑ enim
ꝓ papa non poſſit cogere paga⸗
nos ꝙ viuant lege imꝑali:quia illiꝰlege
vnuſgqſq; debet viuere cuius ptãti ſub9/
ditur: ſed nõ oẽs pagani ſubdunt᷑ pote/
ſtati imꝑatoꝛis ut ſupꝛadictũ eſt. Mõ ẽ
cogedi ſut ꝑ papã ut viuãt ſm imperia-
lem legẽ. ¶ ¶D.ponit iuriſcõſultꝰ ꝙ im-/
peratoꝛ ſtatuit ꝙ pagani ⁊ barbari ĩ cõ
trabẽdis nuptijs nõ tenent᷑ facere nu⸗
ptialia inſtrumẽta. non tenent᷑ viuere
pm legẽ imperialẽ. ¶ Pꝛeterea pagani
⁊ barbari nõ pñt puniri pena ſpũali qus
ꝑpuniunt᷑ xpᷣiani cũ ſint extra eccłlam:nõ
& eode mõ debet puniri pena tꝑali ta-
ar⸗ in legibus qua puniunt᷑ vFisn⸗ .
Mmeontrariuz eſta: page
In contrarinz niibfige
les nõ debent eẽ magis exẽpti q; xiani
tũc enim eoꝝ infidelitas pᷣſtaret eis pa-
trociniũ:nõ ſuppliciũ. Cũ g lex pꝛopter
trãſgreſſoꝛes ſit poñta:cõueniens eſt ꝙ
illa lege regantur:que ſua virtute coacti
ua tranſgreſſoꝛes punit. “
KRñdeo dð qꝙ cũ dicẽte apło ad
ERo. xiij. Ois ais ptãti⸗
bus ſublimioꝛibus ſubdita ſit:oueniens
eſt ut ꝗ ſubdunt ptãti alicuiꝰſubdant᷑ le-
gi q ꝑ ptãtem illiꝰ fert᷑.vñ ſi pagani uel
barbari ſint ſubiecti aliquibꝰ regibꝰ ſeu
pncipibꝰxpᷣianis:dignũ eſt ꝙ debeantvi
uere iure ⁊ legibꝰ quibꝰviuũt ſubiecti eiſ
deʒ regibꝰatq; pᷣncipibꝰ:ſeruatis tũ eoꝝ

ritibꝰ ⁊ obſeruantijs ſᷣm moꝛẽ ſuꝑſtitio
nes eoꝝ:nõ enim tenent ipſi pagani uel

barbari aliqd facereqð eoꝝ ledat ſuꝑſti

tionem:qꝛ ſicut nec coplendi ſunt ut cre
dãt:ſic nec cogẽdi ſunt ut ſeruent que ſi
