2. mnn erso è do: ꝙ ſacer tu: ⁊ ꝑↄſequẽs auctoꝛitatẽ ſequetẽ pa/
Ad Pꝛ im dotiũ xpᷣi differt a patũ.ideo collegium eiigens vaber illã
ſacerdotio leuitico in vniuerſalitatęqa auctoꝛitatem quam dat pape electo et
in eo nõ eſt acceptꝰ grecus neq; latinꝰ. adbuc maioꝛe m.
non ſic aũt erat i ſacerdotio leuitico exr ⸗ n ₰ trariũ eſt: qꝛ ſi collegiuʒ
boc tñ nõ arguit quin de ꝓpꝛio collegio eligens heret ma
cardinaliũ magiſ. Eedeber eligi in ioꝛẽ auctoꝛitatẽ q́; papa eleetus nõ eẽt
papatũ q; de ali.¶Ad ⁊ ẽ dð ꝙ fa/ necefſariũ tunc papã eligere.ↄſequẽs ẽ
miliaritas parit cõtẽptüũ inter ultos: falſũ:igitur ⁊ añcedens.
ſed inter ſapietes nõ.qꝛ ipſi ſciũt quibꝰ KRK„ 6O Dicendũ qꝙ ptãs colle
Tqñ reueretia ẽ exhibẽda.ułpõt dicip M giſ differt a ptãte pape:
reuetetia q exhibet᷑ extraneo tanq; ſeꝑa nec eſt eiuſdẽ oꝛdinis vna cu alia. papa
to a fa miliaritate.magis qñqʒ fit ex ſer eni electꝰ põt duo noĩare uel offm ⁊ au
uili timoꝛe qᷓ; ex filiali amoꝛe nã ſiplus ctoꝛitatẽ.⁊ iſtud ẽ ꝗd foꝛmale i papa.uł
hʒ de bonoꝛis exbibitiõe:minꝰ tñ bʒ de determiationẽ ꝑſone tałputa petri uel
filiali dilectione. Sed reuerẽtia qᷓ exhi/ iacobi:⁊ iſtud ẽ in papa ꝗqd male. ¶ Si
bet familiarit᷑ cõiũcto ⁊ ſi minꝰ bʒ ð ex ↄſideret᷑ papatꝰ q;tũ ad officiũ ⁊ au⸗
terioꝛi reuerẽtia: plus tũ hy de interio/ ctoꝛitatẽ q e ꝗd foꝛmale ſic papatꝰ nõ
ris amoꝛis diligẽcia. ¶ Ad zm eſt dy: eſtꝑ electionẽ collegij:ſʒ ꝑ electionẽ im
ꝙÿ argumentü arguit in oppoſitũ eo.n. mediste a xp̃o:qꝛ oes pape ꝗ fuerunt a
ipſo ꝙ cardĩales ſeipſos noſcunt ⁊ de ſe pᷣncipio ⁊ erũt vſq; in finẽ mũdi:nõ ſũt
ipſis ſüt erꝑti ta de diuinis q; bůanis: niſi vnꝰ papa:qꝛ exquo hñt oẽs illo ide
certiꝰ pñt de ſeipſis credere q; deextra/ officiũ ⁊ illã eandẽ auẽtẽ quã bũit btũs
neis qꝛ exꝑietis facit arte. in exꝑientia petrꝰ ꝗ fuit bᷣmꝰ:ſequit᷑ ꝙ oẽs foꝛmalit᷑
vo caſuũ ut ait ppᷣs recte dices:ſicut ſcri nõ ſint niſi ſicut petrꝰ:⁊ ꝙ oẽs nõ ſint ni
bitur pꝛimo Metaphbiſice. ſi pmꝰ papsa ꝗ nõ fuit electꝰ a puro hoie

.

t

lt

ſyti
hole

H imediate a xp̃o a recepit auẽtẽ pa-⸗
patus in ꝑſona oĩuʒ ſequetiũ C Si vo

ↄſideret in papatu determinatio ꝑſone
illius uel iſtiꝰqð ẽ qd mãle. Iſto mo pa/

patus beneẽ per electionẽ cardinalium

⁊ boc nõ niſi auẽte eiꝰ:qꝛ pñt papa moꝛ
tuo eligere ⁊ determinare hãc ꝑſonãuł
illã ita ut fungat᷑ auẽte papatꝰ ſũꝑ vni-
uerſa lẽ eccleſiã: hoc nõ niſi auẽtepape
qꝛ ꝙ ipſicarndiales ſint deputati ut poſ
ſint eligere ⁊ determiareꝑſonã hãc uł il
lam ad papatũ nõ niſi auẽte pape hoc
facit.planũ e eni ꝙ illud decretũ poſi-
tũ.xxiij.di.vbi agit de electiõe ſũmi põ
tificis:; moꝛtuo papa pꝛimo cardiales
epᷣi:de de reliqui ſeq ces ⁊ vniuerſus cle
rus ad electionẽ ſũmi põtificis accedãt
NHicolaꝰpapa edidit planuʒ ⁊ ſili ꝙ de⸗
cretalis illa vbi taxat᷑ modꝰ eligẽdi ꝙ a
dugbꝰ ꝑtibꝰ cardinaliũ electꝰ in ſumum
põtiticẽ hẽatabipſo papa ẽ edita.vñ tã
electio q́; modꝰ eligend i roboꝛat᷑ in col
legio auctoꝛitatepape. Ad pꝛimũ g̊
eſt dicendũ ꝙ illud dictũ qʒð põt maius
põt minꝰ.nõ ẽ vniuerialit verũ nec ĩ ſpi
ritualibꝰ nec ĩ nã libꝰ.planũ è enĩ ꝙ grã
expellit pcim moꝛtaleqð ẽ maiꝰ ⁊ nõ ex
pellit veniale qð e minꝰ.⁊ hõ põt gnãre
hoĩem ⁊ nõ põt gnareaſinũ.⁊ bubalꝰnõ
põt intrare ꝑ oꝛamẽ ⁊ mus põt: cuʒ tñ
bubalꝰ? ſit maioꝛ mure. Habet g verita
te illud dictũ qñ vnũ cẽntialit oꝛdinat
ad aliud.⁊ qꝛ ptas pape ẽ alteri oꝛdinis
q; ẽ ptas collegij. Ideo nõ ſeꝗt᷑ ꝙ ſi col
legiu pot eligere papã ꝙ poſſit qcꝗd ꝑa
pa põt.¶¶ Ad ⁊ ẽ do:ꝙ collegiuʒ nõ ẽ
ca papatꝰ q;tũ ad officiũ ⁊ auctoꝛitatẽ
qð ẽ ꝗd foꝛmale in papatu:ſj ẽ c deter⸗
minatiõis ꝑſone ꝑ cõſenſu eiꝰ: ⁊ hoc nõ
niſi aucte pape ut ſupꝛadictũ ẽ᷑.C Ad
3 do ꝙ illud ſicui nõ ẽ ꝑ oẽm moduʒ
ſicut argumẽtu a ſilitud ine quãtũ i vno
ↄgruit tatũ in alio diſcrepat papa opõt
eligere epᷣm uel arcbiepᷣm qꝛ ab eo deri
uat᷑ qauetas ⁊ officiũ q;tũ ad illud qð iu⸗
riſdictiõis ẽ. ſicut a ꝑetro deriuata fuit
guctoꝛitas iuriidictiõis in aplis:ſʒ col/⸗
°

—

tertia

VIII
legiũ ſic eligit papã ꝙ tñ vapan⸗ nöẽ a
collegio q;tũ ad auẽtem ⁊ officiũ quod
eſt quid foꝛmalein papatu. Iſto eni mõ
oĩs papa eſt a xpᷣo imediate.C Ad
ẽ dð. ꝙ collegiu dat electo ꝑapatũ q; tũ
ad illud quod ẽ mãle:puta q;tuʒ ad de-
terminationẽ ꝑſone:nõ aũt q;tũ ad ills
quod ẽ foꝛmale:ut q;tũ ad auctoꝛitatẽ
⁊ dignitatẽ:lᷣm quẽ modũ papatꝰ eſt a
xðpo et non a collegio. fic peci „.
ic ꝓcedit᷑
Ad octauũ heegi⸗
qꝙ moꝛtuo papa ptãs eius remaneat in
collegio:qꝛ ptãs eccleſienon moꝛit᷑:ſeq
planuʒ eſt ꝙ moꝛit᷑ iſte papa uel ille.S
moꝛtuo papa ptãs eius i collegio rema
net. C Pꝛeterea papaẽ ſũmus in ſacer/
dotio xpᷣi:qꝛ gerit vicẽ xpᷣi:ſedſacerdo⸗/
tiũ xpᷣi fuit eternũ ⁊ ꝑ hoc differta ſacer
dotio leuitico. Mã dicit apłs ad Hebꝛę.
vij.ꝙ ĩ ſacerdotio leuitico plures ſut fa
cti ſacerdotes.iccirco moꝛte ꝓhiberẽ
tur ꝓꝑmanere.xpᷣs aũt eo ꝙ manet ĩi eter

nũ ſempiternũ bʒ ſacerdotiũ. moꝛtuog

papa ptãs eiꝰ ſacerdoti remanet in col
legio alit᷑ nõ eẽt e᷑na. C Pꝛeta chꝛyſoꝰ
ſuꝑ illo verbo. Celũ ⁊ terra treſibunt:
verba aũt mea nõ pᷣteribũt.Dicit q ver
ba in ernũ mãſura ſüt illaqᷓ locutꝰ ẽpe
tro Mattů̃. xvij. Tu es petrꝰ ⁊ ſuꝑ hãc
petrã edificaboeccłiaʒ meã.qꝛ ſuꝑ petrã
7 nõ ſuꝑ petꝝafundata ẽ ecclia qua młti
tyrãni voluerut extiguere ſʒ nõpotuert:
eo ꝙ ſupꝛa petrã fundata e:ſʒ planũ eſt
ꝙ moꝛit᷑ uelextinguit᷑ iſte uel i ſie papa.
ergo poteſtas eccleſie in collegio rema⸗
net aliter non eſſet fundata ſupꝛa petra

1Eqꝛ potẽtia ẽ ſru
BJ n Otrarii ſtra ſine actu:ſed
moꝛtuo papa ulvacãte eccłia nihil fit
hbis q ſut actiõis ⁊ iuriſdictiõis pape.
ptãs ei nõ rẽanet ĩ collegio ipo moꝛtuo
Bnd EO dðꝙ duobꝰ inõis ptas
pape reanet ſcollegiopa
pa dſucto. . pᷣ q;tũ ad radicẽ cõpat᷑n
collegiũ ad paꝑã ſicẽ radix ad arboꝛẽ uł

ad ramũ. ñ iuꝑ illo ?bo Ro.xi. Sira

ſanctã intelligunt᷑ patriarche ⁊ eccle⸗
ſia fideliũ a quibꝰ arboꝛes ⁊ rami tra/

hunt hũoꝛẽ. Ex quo verbo dart intelligi

ꝙ ſicut ptãs rami uel arboꝛis que flo-
ret ⁊ fructũ pꝛoducit remanet in radice
ipſo ramo uel ipſa arboꝛe deſtructa. ſic
ut videtur ptãs papal is remanet in col
legio uel in eccleſia ipſo papa moꝛtuo.
In collegio quide tanq; in radice ꝓpin
qua ⁊ in eccleſia pᷣlatoꝝ ⁊ alioꝝ fid eliũ
tanq; in radice remota. ¶ 2 talis po/

teſtas remanet i collegio q;tũ ad illud

quod in papatu eſt materiale: qꝛ papa
moꝛtuo põt collegiuũ per electionẽ ꝑio/
na determin are ad papatuʒ ut ſit talis
uel talis:⁊ ſicut radix ꝓducit arboꝛem

mediante qua floꝛet ⁊ fructum ſacit:ſic

collegiũ põt papã eligere mediãte quo

floꝛet ⁊ fructu facit ĩ eccleſia. Añ ſinuo

mine papatus intelligimꝰ ꝑſone electio

nem ⁊ determina tionẽ qð eſt ꝗqd male i

papatu:ut ſuꝑius dictũ eſt.ſic talis po-
teſtas remanct i collegio papa moꝛtuo
Si vᷣo noie ptãtis papalis intelligimꝰ
eius auctoꝛitatis iuriſdictionẽ qð e ꝗd
foꝛmale.ſic talis ptãs nunq; moꝛit᷑: qꝛ
ſemꝑ remanet ĩ xpo qui reſurges a moꝛ
tuis iam nõ moꝛitur. Vñ ſuꝑ illo verbo

Matt. vl. Data eſt mibi oĩs ptãs in ce

lo ⁊ in terra:⁊ ecce ego vobiſcuũ ſũ vſq;

ad con.ſe.Oicit Augꝰ ꝙ apłi quibꝰxpᷣs

loquebat᷑ nõ ꝑmanſuri erant vſq; ad cõ
ſũmationẽ ſeculi:ſed eis locutus ẽ in ꝑ⸗
ſona oiuʒ ſequentiũ tanq; vni coꝛꝑi ec-
cleſie.ſed ſi noie ptatis papalis intelli⸗/
gimus actualẽ adminiſtrationẽ quod ẽ
quid mãle ⁊ foꝛmale in papatu.ſic talis
actualadminiſtratio bũ moꝛit᷑ moꝛtuo
papa:qꝛ nec remanet in collegio actua
lis admiſtratio ptãtis papałipſo moꝛ/
tuo niſi q;tũ ꝑ ſtatutũ pdeceſſoꝛis ẽ eis
cõmiſſum:nec remanet iſto mõ in xpᷣo:

quia de coi lege xpᷣs poſt reſurrectioneʒ

non eſt executꝰ talẽ ptãtẽ niſi mediãte
papa.lʒ eni ipſe ſit oſtiũ:petrũ tñ ⁊ ſuc-

Aneſtio X
qir ſaneta ⁊ rami. dicit glo. ꝙ radice ceſſoꝛes eiꝰ cõſtituit oſtiarios mediãti-
bus quibꝰ aperitur ⁊ clauditur ianua in
trandi ad ipſum.

.

„2 mi ẽ do: ꝙ ptãs eci/⸗
Ad pammũ:cda mba e chri
ad iuriſdictionẽ ut ẽ in xpᷣo.nec q; tu ad

ꝑſone ęlectionẽ uel determinationẽ: ut

eſt in cellegio uel in eccleſia.ſed bñ mo
rit᷑ iniſto papa uel in illo q;tũ ad actua

lẽ ad miſtrationẽ:qꝛ moꝛtuo papꝑa eccle
ſia vacat ⁊ pꝛiuat᷑ adminiſtratiõe talis

ptãtis. C Ad ſcom ẽ do ꝙ ſacerdotiuʒ
leuiticũ nõ fuit eternũ:nec q́;tu ad illud
quod erat malc:ut q;tuʒ ad ꝑſonas nec
q;tũ ad illud quod fuit foꝛmale uc q;tũ

ad ptatẽ ⁊ legẽ ſacerdoti:qꝛ tranſlato

ſacerdotio facta ẽ tranſſatio legis ut di
cit apls. Sed ſacerdotiũ xpᷣi eternuʒ eſt
q; tũ ad illud quod foꝛmale eſt in ipſo:qꝛ
ſicut oes ſacerdotes nõ ſunt niſi vnꝰſa

cerdos: puta xpᷣs q;tũ ad ptate cõficiẽ⸗

di.qꝛ oẽs ↄficiut in ꝑſona ciꝰ.ſic oẽs põ

tifices nõ ſut niſi vnꝰ põtifex.⁊ oẽs pa/

pe nõ ſut mſi vnꝰ papa puta xpᷣs:qꝛ oẽs
recipiũ t iuriſdictione ⁊ ptate admiſtrã

di imediate ab eo. moꝛit᷑ tñ actualis ad

mini ſtratio dicte ptãtis moꝛtuo iſto pa
pa uelil o. Ad ʒ e dð ꝙ Chꝛyſoꝰ

loquit᷑ de ecclia q́;tũ ad ↄgregationem

fideliuũ qᷓ nũqᷓ; ꝑſecutõe tyrãnoꝝ deſicit
uel deficiet:qꝛ ſi nõ remaneret niſi vnꝰ
fidelis:in co remaneret eccleſia.

Dnonũ ũc peeditur. vĩ

eniz qꝙ moꝛtuo

papa collegium põt quicꝗd pot

papa viuẽs:qꝛ ecclia eſt nomẽ iuriſdicti
onis:ſj eccłlia nõ ꝑdit iuriſdictionẽ ſuaʒ
per moꝛtẽ pape.ſ qcquid iuriſictionis

erat i papa viuẽte remanet in collegio

uel ĩ ecclia ißo moꝛtuo. ¶ S.nõ minus
põt collegiu cardialiũ moꝛtuo papa q;
capitulũ canonicoꝝ moꝛtuo epᷣo.ſj capi

tulũ moꝛtuo epᷣo tenet audiẽtiã excoi/
cat admiſtrationẽ ſacr̃oꝛuʒ committit

et facit illa ꝗ ſunt ptãtiſ epᷣalis ẽᷓ multo
magi põt b’facẽ collegiũ moꝛtuo papa

—

t
lite

R
iit,
main

iset
riti
ti4
Nerut
ano⸗
ſacus
cle
etalis
Woti,
dillud
isnec
chti
ſſr⸗
urd
m
nion
ſivnd
cöfci,
ese
gespe⸗
ge es
nilri
alise0
ſſtopa
(brſ
Ntionen
„denr
ſirn

„
jiwryr
mortuo⸗
ot
unſcic
oneſuch
ietions
colc
oͤminns
9
0.
i
Ennulto
nopeps

Ar.

¶ pꝛeterea papa nõẽ poteſt ſibi ſucceſ

ſoꝛem eligeręut notat᷑.viij.q.i.Sed col
legiu poteſt papã eligere. ſaltẽ q;tum

ad boc poteſt aliquid collegiũqð nõ po

teſt papa viuens.

5. Prrij eſtquia non plus
In ₰ trarm poſſunt cardina-

les ſine papa q;ᷓ apoſtolici ſine xſijo. Sʒ
Job. xiiij. eolrit apoſtolis ſuis:ſine
me nihil poteſtis facere.ergo collegiuʒ
cardinalin ſine papa ſimiliter nibilpõt.
Rn 09* ſi aliqñ in dubium
AEEEyenit uel venire poſſet:
an collegiu poſſet papa moꝛtuo diſpen
ſare in conſtitutionibꝰ aut addere uel di
minuere ſeu oꝛdinare aliqua que ſpecta
rentiad iuriſdictione pape tñ rationabi
liter in dubiu venire nõ debet: quia lex
ſuperioꝛis per inferioꝛe tolli nõ poteſt.
papa aut ſuperioꝛ eſt collegio:ſicut xpᷣs
eſt ſuperioꝛ apłis. Alteriꝰquãdo ſtatutũ
ſuperioꝛis ligat inferioꝛẽ:inferioꝛ man-
datu ſuperioꝛis tollere non valet.quis ſi
cut ?m Augl. Mulla res ſeipſam gene/
rat ut ſit:ita nulla res ſeipſaʒ ſoluit uel
ligat.amplius in madatis ⁊ ſtatutis ſu
perioꝛis icaa non eſt in ferioꝛi permiſ
ſum:videt᷑ eſſe ei pꝛobibitũ: vbi expꝛeſ-
le datur intelligi ꝙ potetie ſuperioꝛis
ſit reſeruatũ.quicquid ergo ꝑ iura con/
ditala papa ⁊ per ſtatuta facta ꝑ ipſum
nõ eſt collegio conceſſum uel permiſſuzʒ.
intelligitur pape potetie eſſe reſeruatũ.
Munc tamen pꝛedictũ dubiũ eſt expꝛeſ/
ſe determina tũ. ex᷑ in conſti.clemẽ.c.ne
romani electioni pontiſicis.vbi vacan⸗/
te ſede nibil collegio exercendu ꝑmittit᷑
niſi loco camerarij ecclie uł alicuius pe
nitẽtiarij ſi ↄtingeret eos ſede vacante
debitũ humane nature ꝑſoluere alium
uel aliũ ſubꝛogare.puto ſimiliter ꝙ ſi bi
culũ imineret in terris ⁊ rebꝰeccłepoſ-
ſet collegiũ remediu ſalubꝛe apponere.

Aniuerſaliter tũ diceudũ ẽ̃ ꝙ nibil ꝑõt
Die e

tertia

5eſt do e eccleſia
Ad P Amm nõ dergle e⸗ iuriſ⸗

dictionẽ:ſj bñ perdit ad tẽpus dicteiu⸗

riſdictionis actualẽ adminiſtrationeʒ.
quia actualis adminiſtratio nõ fit niſiꝑ
papã:moꝛtuo papa ceſſat illa actua⸗

lis adminiſtratio vſq; ad creationẽ alte
rius. ¶ Ad ⁊u eſt d ꝙ caplin canoni-

coꝝ moꝛtuo epo nõ põt aliquid de bis qͥ
ſpectãtad iuriſdictionẽ epi niſiqð ꝑ iu/
ra ⁊ ſtatuts ipſius epi eſt eis ↄceſſum. ?

ſic nec collegiũ põt ⁊ hiſ ꝗᷓ ꝑtinẽt ad iur

dictionẽ pape niſi ſit eiꝰ eis auẽte ꝑmiſ⸗

ſum. ¶ Ad q“ eſt ds ꝙ boc ipſũ ꝙ ts⸗

le collegiu per talè modũ eligat papam

facit eius auctoꝛitate nõ ſus ꝛia.

DODO decimũ broe,

eenim ꝙ tractatus ⁊ ꝑlocutio nõ
debeãt pᷣcedere in tali electione:qꝛ potii
ſime in electione pape oĩa pericula ſunt
vitanda.ſʒ aliqñ ex diurno tractatu ⁊ p

locutione fit inter eligẽtes ꝑ pecuniaz p

miſſã magna coꝛꝛuptio. In quoꝝꝑſona
ſcribit᷑ in ps. Coꝛꝛupti ſunt ⁊ abhoiabi
les facti ſunt. Qñq; do in talibꝰ plocu⸗
tionibꝰfit magna ſictio et deceptio. In
quoꝝ pꝑſona ſcribit᷑.ij. Petri.ij.Fict ver
bis de vobis negociant᷑. Qñq; autẽ fit
mala ↄſpuaatio. In quoꝛũ ꝑſona ſcribit᷑
Iſa.xxx. e vobis qui cogitaſtis ut fa⸗

ceretis ↄcilin ſʒ nõ ex me. ⁊ oꝛdiremini

telã ⁊ nõper ſpuũm meũ.At igit᷑ oĩa iſta
pericula vitent᷑ congruñ eſt ut ſinetra⸗
ctatu ⁊ pᷣlocutiõe aliqᷓ electio pape ſiat.
Pꝛeterea de eo qð opoꝛtet neceſſa⸗
rio fieri nullꝰↄſiliat᷑ nullus tractatus
dẽt ſieriullꝰenĩ ↄſiliat᷑ vtrũ cras oꝛiat᷑
ſol.ſʒ electio ꝑape eſt neceſſario fiẽda ab
illis ꝗ hñt ptãtem eligendi. talẽ electio
nem nõ debet pꝛecedere tractatus uel
aliquod ↄſiliuʒ. ¶ Pꝛeteres m Augj.

In dubijs tenendũ eſt certũ ⁊ dimitren-
dũ eſt incertũ. Sed ſcribit᷑ Sapᷣ.ix. ꝙ ti

collegiu papa moꝛtuo niſiꝗn eſ eis pꝑ mide ſunt cogitatiões nr̃e ⁊ incerte pꝛo
llatutu WSereeis Andiiin Egmuidu. uidentie noſtre. & in nr̃o tractatua plo-

P

Ar.
cutione non eſt confidẽdũ:ſed totum eſt
deo relinquendũ.

tus ⁊ bonũ ↄciliü in capit eccłe electio
ne q; in rev eccleſiaſtica condonatione
ſeu ꝑmutatione:ſed ſcribit᷑.xij.q.ij.c.ſi/
ne exceptione.cuʒ totius cleri tractatu
atq; conſenſu fiat ꝙ nõ ſit dubiũ pꝛofu
tuꝝ eccleſie.⁊ agit᷑ ibi de condonatione
⁊ cõmutatione reꝝ eccleſiaſticaxquibꝰ
nõ tanq; pꝛopꝛijs ſed tanq; cõmenda/
tis pꝛelatus vti debet.S multomag ca
pitis eccleſie electionẽ tractatus ⁊ ma
turum conſiliũ pꝛecedere debet.
Rnñ cOo dð e electionẽ pape de⸗
beatpꝛecedere tractat⸗
⁊ conſiliuʒ.iura dicunt ⁊ ratio ꝑſuadet.
Scribit᷑ enim.xxiij.di.c.in noie dñi. ꝙ
romane eccleſie pontifice defuncto: car
dinales ſimul diligentiſſime delectione
tractantes mox ad ↄſenſ noue electio
nis accedant:⁊ extra de elec.c.in geneſi
ſcribit᷑ ꝙ electio nulla eſt in qua tracta
tus non pꝛecedit ⁊ colla tio facta non
fuerit de perſona ad perſonã. degelo ad
Ʒelum:⁊ de numero ad numeꝝ. ¶ Ra⸗
tio vᷣo iſtud perſuadet. nam ſᷣm phᷣm.iij.
ethicoꝝ:Conſiliũ eſt fiendu ⁊ tractatus
de big quepotiſſime bñt tres ↄditiões.
P'arduitatẽ:qꝛ que ſunt leua ⁊ par
ui ponderis nõ debent cadere ſub conſi/
lio.ſed que ſunt ardua ⁊ magna ⁊ q poſ
ſunt imagnũ nocumentũ uel in magnũ
pꝛofectũ redundare. 2ꝛ:varietatẽ: qꝛ
que ſũt vnifoꝛtia ⁊ neceſſaria nõ cadut
ſub conſilio. nemo enim de conuerſioni-
bus aſtroꝝ oſiliat᷑ que vnifoꝛmiter ſem
per mouent᷑.ſed conſiliũ ⁊ tractat pꝛo/⸗
pꝛie ſũt de actibꝰ humanis ꝗ ſunt multi
pliciter variabiles. ¶ 3· noſtre actiõis
poteſtatẽ.quia q̃ nõ ſunt i poteſtate no
ſtra agere uel nõ agere nõ cadunt ſub cõ
ſilio. Ande dicit pᷣs:qꝙ nullus lacede-⸗
monioꝝoↄſiliat᷑ qualiter ſcite optime cõ
uerſent᷑.nec nos latini conſiliamur qua
liter viuant barbari:quia eoꝛuʒ negocia

eſt qꝛ magis ne⸗
In ₰△ trarii ceſſariũ eſt tracta

Queſtio

XI
non ſunt in poteſtate noſtra. Cum ergo
electio pape habeat arduifatẽ:varieta
tem:⁊ ipſoꝝ cardinaliũ actionis pote-
ſtatem:congruũ eſt ꝙ talẽ electionẽ pꝛe
cedat tractatus ⁊ matura pꝛelocutio.

Ad pꝛimũ c. ſi ieeni
APWrellnen g deillis que des
poſuisin ptãte noſtra debemꝰ facere to
tũ qð in nobis e᷑:quẽ finẽ aũt debeãt ſoꝛ
tirioꝑa nr̃a deo ðbemꝰrelinqre ꝗ ex ma
lis nr̃is põt bona eligere ⁊ diligẽtibꝰ eũ
eoꝝ mala ipᷣe cooꝑat᷑ eis i bonũ:qꝛ S ele
ctionẽ pape deus poſuit in poteſtate bo
minum. Juxta illud Sap. vj. Data eſt
nobis a dño bec poteſtas ⁊ virtus altiſ⸗
ſimo qui interrogat opera noſtra. Ideo

in ipſa debet pꝛecedere tractatus ⁊ cõ/

ſilium ſicutin omnibꝰ negocijs queĩ po
teſtate hominũ poſita ſunt.neceſſaria ẽ

tamen ante oĩa ſpiritꝰ ſancti inuocatio

qui remoueat ab ipſis eligentibꝰ in eoꝝ
tractatu ⁊ pꝛelocu ione coꝛꝛuptionẽ fi-

ctionẽ ⁊ malã conſpirationẽ. Ad 2“

eſt dð: qꝙ nõ fit tractatus uel conſiliũ de

electione fienda:ſed de modo eligendi:
quia multipliciter poteſt fieri electio.ul
per inſpiratione:uelper copꝛomiſſuʒ ſi/

cut pʒ erx de elec.c.quia pꝛopter diuerſos
Similiter de perſona que debet eligi cõ
parando ↄelũ ad ↄelu:uel per ſonã ad per
ſonaʒ:uel numerũ ad numerũ: ſicut ſu⸗
pꝛadictũ ẽ. C Ad zeſt dð:ꝙ de eo qð
eſt certũ in electionce non debet pꝛecede
retractatus.ſed de eo qð eſt incertũ.pu
ta quẽ finẽ debeat ſoꝛtiri dicta electio
nõ eſt tractandũ ſed deo einaquen g,
ic
Svndecimũ t.
viget enim ꝙ magis ſit ſecurum
diu cogitare in tali electiõe q; celeriter
⁊ feſtinãter eligere.qꝛ eligentes debent

velle in tali electione qð deꝰ vult ſed deꝰ
vult aliqñ ſuꝗ eccleſiã eſſe ſine rege ⁊ ſi

ne pꝛincipe. Juxta illud Oſee.iij. Oieb⸗

mult expectabitis meqꝛ per dies mul-
tos ſedebitis ſine rege ⁊ ſine pꝛincipe.
D. in bis que bñt litẽ ⁊ diſcoꝛdia an-

—

ver
lin
Ittk
tidt
co⸗
tot⸗
nn
nher
wal
ſboct
nelnie
1e
Etph
dal
Unee
Cpyri

de

iſtp
cnp
N

cee
ſotel
lelint
ete
6
nu
lufenel
itatẽ
lboe
Uteep
Mnfä
Gio
lcitt
tfhorn
ltoonel
won
ie
cef⸗
hathn

X

lunen
yanen
tineget
coanth.
dicandoz.
cbe de⸗
9feereto

dcheitſr.

rann
ligepe
nigbee
oteſtreb⸗
nc
irnsni
voſn P
tamth/,
“
neccſna
Iinuocato
nbyipe
notione
02
onſlüͤde
cigndt.
ſceetio
niſizſ⸗
nindi
had
ickt
ſi ſutt⸗
r gelt
inecti
ca l
auenm⸗
7ſch,
ℳR
tſecumum
ialeſte
es dehen
lt ſin⸗
crehe⸗
nekt
venh⸗
ſonin

Ar.
nexã expectãda eſt ſemꝑ termin atio di-⸗
uine ſnie. ſicut pʒ Oañ.x. de Micha ele
archangelo volete liberationẽ iudeoꝝ ꝗ
tãd iu pugnauit cũ pncipe regni Perſaꝝ
eoꝝ liberatõez impediẽte q;diu ſuꝑ boc
terminatio diuine ſnie eſt recepta. ſᷓ ut
plurimũ electio pape hetlitẽ ⁊ diſcoꝛdiã
annexã:quia ut ſupꝛa dicebat᷑ bono elo
vnꝰalteri in tali electione põt õdicere.
i boc ſemꝑ expectãda ẽ terminatio diui
ne ſnie. E* S.ſcribit᷑ Job.xij.qꝙ in anti⸗/
ꝗs eſt ſapietia ⁊ in multo tꝑe pꝛudẽtia.
Et phũs dicit ſemꝑ nr̃m intelligere ẽ
cũ ↄcilio ⁊ tꝑe.ſj̊ in pᷣdicta electiõe ma⸗/
time eſt neceſſaria pꝛudetia ⁊ ſapiẽtia.
Lpotiſſi mexregrit diuturnleabe shoritD
1* eſt qð ſcribitur
In cotrani Job. xij. Agdu
cit deꝰↄſiliarios in ſtultũ fine ⁊ iudices
i ſtupoꝛe:qð tũc fit:ut gl.dic qñ boĩes de
eoꝝpꝛudẽtia ⁊ ſagacitate ↄfidẽtes diu
ↄfliſiant᷑ ⁊ tñ eoꝝfine ⁊ intẽtõe fruſtrãt᷑
Kñd 6 do ꝙ ſe loquẽdo mo⸗
E1 ra tepoꝛis nõ facit actũ
aliquẽ eſſe vicioſũ uel virtuoſu.ſʒ conſen
ſus uel oꝛdinatio volũtatj in bonũ fine;
uel in malũ:qꝛ actꝰ moꝛalis ex fine ſoꝛti
tur ſpeciẽ bonitatis uel malitie.ſi s eligẽ
tes ꝓtrahũt moꝛã in electiõe hac inten
tione ut de ꝑſona magis idonea ꝓuidea
tur:uel ut diſcoꝛdia apparẽs int᷑ eos ad
vnitatẽ reducat᷑.uel ut diuinũ adiutoꝛiũ
ſuꝑ boc ꝑ multiplicationẽ oronuʒ fide
liu recipiat᷑ talis diuturnitas tpis ꝓpt
ↄſenſũ in bonũ finẽ eſt bona ⁊ virtuoſa.
Si vᷣo ꝓptrabãt moꝛã in pᷣdicta electiõe
hac intẽtiõe ut vnꝰ ꝑ alteꝝ decipiat᷑:ucl
ut moꝛa alicuiꝰexpectet᷑uel ut ꝑ articu
lationẽ loci citiꝰfinẽ ſuũ cõſequat᷑ talis
moꝛa ꝑꝑ oſenſũ in malũ finẽ ẽ mala ⁊ vi
cioſa. Tutiꝰtñ ẽ vtputo magis ſecuꝝ pᷣ
cedẽteↄuenieti tractatu celerit talẽ ele-
ctione facere q; lõgo tꝑe ꝓtrabere qꝛ ex
b citiꝰ ꝑiculo eccłe ſᷣuenit᷑ ⁊ pᷣſũptio bu
maneofidẽtie vitatur. Mã ſuꝑ illo vᷣbo
apli:Tetatio uos nõ appᷣbedat niſi bu-
mana. Dicit Augj. ꝙ tetatio ibi accipi

quarta

XI
tur ꝓ dubitatiõe ut tẽtatio ⁊ dubitatio
nos appᷣbẽdat de hoĩe ſʒ nõ de deo:qꝛ ſi
cut dubitare de hoĩe ⁊ nõ ↄfiderede ipᷣo
ſaluberrimũ eſt. ita dubitare de deo ꝑni
cioſũ ẽ:iõ ad diuinũ adiutoꝛiũ in tãto ne
gocio ſecuriꝰacceditur.Scribitur.ij.Pa
ralippo.xx. In pſona illiꝰ ſcĩ Joſaphat.
Cũ ignoꝛamꝰꝗd ꝑnos agere debeamꝰ:
hoc ſolũ eſt nobis reſugij ut oculos no/
ſtros dirigamus ad deum.
F: G pꝛimũ S eſt dð. q; cooꝑa
21 Utoꝛes dei ſumꝰ: et
iõ nõ eſt ſemꝑ expectãda vocalit᷑ termi-
na tio diuine ſnĩe.ſʒ illũ elegit deꝰquem
elegit charitas eccłe ⁊ cois ↄſenſus eli
gentium. ſicut dicit Augl. ad Hebꝛe.v.
CAd 26 do ꝙ tüc recipitur tᷣmina-
tio diuine ſnie qñ diſcoꝛdes ad ↄcoꝛdiaz
reducũtur:qꝛ ille ꝗ facit ↄcoꝛdiã in ſubli
mibꝰ ⁊ i angełille idẽ facit cõcoꝛdiã in
boĩbꝰ. Veꝝ aliqñ deꝰſuã ſnĩaʒ ĩmediate
ꝓfert.aliqñ vo mediãtibꝰcreaturj.nib il
enĩ ᷣminatur ĩ nobis ſm Augj. niſi ꝙ ðᷣ
aula ſũmi ĩpꝑator aut iubet᷑ aut ꝑmittit
Ad 3 dð ꝙ pꝛudẽtia eſt recta rõ
reꝝ agibilin. Agibilia aut hõ recteage⸗
re nõ põt niſi pᷣfigẽdoſibi bonũ finẽ: qꝛ
ſm phbũm: Impoſſibile ẽ nõ entẽ bonuʒ
eẽ pꝛudente.ſicut in tali electõe celerit᷑
põt bõ ſibi pᷣfigere bonũ fineʒ· ita abſq;
lõga tempoꝛis moꝛa poteſt habere pꝛu
dentiã ad talẽ e ectionẽ neceſſariꝗ5.
¶ Queſtio quarta de papa renũciatõe
Eſtat nũc ↄſiderare de
pape renũciatõę
circa qð querutur octo C
vtrũ papa poſſet renũciare
lſi j papatu ipꝛimeretur cba
ract᷑. C 2vtrũ papa poſſet renũciare ſi
papatꝰ eet nomẽ oꝛdinis ⁊ nõ iuriſdicti
onis · ¶ 3· vtrũ qꝛ papatꝰ eſt a ſolo deo
papa poſſit ex ſe renuciare. A.vtꝝ pa
pa poſſitrenüciare ꝑꝑ votũ emiſſũ de cu
ra eccłe bũda. S:vtꝝpapa poſſet eiꝰ
legitimamconfirmationẽ ⁊ ãminiſtra
tionẽ renunciare. é vtrũ quia ſacer/
dotiuʒ pape eſt eternũ poſſit renũciare.

Ar.

Cvtrũ poſſit pꝛobari grbᷣnes ps
pa renuciare põt.¶ S: vtrũ iſtud poſſit
ppꝛobari per auctozꝛitates.
DOD pꝛimu e i
e Lidet eni e i
papatu im pᷣmat᷑ cbaract᷑: qꝛ charactu⸗
pꝛimit in quolibet oꝛdine.ſed dr.iiij.ſen
tentiaꝝ.di. cxiiij. ꝙ oꝛdo epſᷣoꝛũ quadri
partitus eſt ⁊ in quarto oꝛdinę ſupᷣmuʒ
gradũ tenet romanꝰ põtifex. videt᷑ ꝙ
ĩpapatu character impᷣmat᷑. C Pꝛete
rea ptãs clauiũ videt᷑ ec ptãs characte-
ris:ſʒ talis ptãs collata fuitpetro 0ρ0
thei.xvj. Inq;tũ erat futuruſpapa ⁊ ſuc
ceſſoꝛ xpᷣi.S i papatu characterimpmit᷑
¶Pꝛeterea dr̃.iiij.ſnĩiarũ.di.ſupꝛsdcã
ꝙ oꝛdo ut in eo impmit᷑ caract᷑ e ſigna
culũ quoddã in quo ptãs ſpualis tradit᷑
oꝛdinato:ſed talis ꝑtas tradit᷑ pape cu
ipſe ptãtẽ recipiat ſuꝑ tota eccleſia. vi
et ꝙ ĩ papatu character i mpeſmacu.
E: qꝛ character
In C0 trann nõ cõfert᷑ in oꝛ/
dine niſi inq;tü eſt ſacr̃m: ſed ſeptẽ ſunt
oꝛdines:⁊ ſeptimũ gradu tenet oꝛdo pᷣſ

——

byteratꝰ.S nec in eᷣatu nec ĩ papatu ca
racter impꝛimitunurr.—
Kñ cO DOicendũ:ꝙ ſi in papatu
impmeret᷑ character uł
ꝑfectio characteris duo in couenietia ſe
querentf᷑. C ꝑ ꝙ papa nõ poſſet renũ/
ciare papatui. C 2“ eſt ꝙ nõ poſſet ali
quis eligi in papã niſi eẽt ſacerdos uel
eps:quod vtrũq; eſt falſu.nã cũ charact
ſit ptãs ſpuał data hoĩ a xpᷣo ſupꝛa coꝛ-
pus eius verũ.qꝛ oẽs oꝛdines ad ſacrm
euchariſtie oꝛdinant᷑ in quo coꝛpus xpᷣi

verũ cõtinet᷑inõ põt talis ptãs ab hoĩe

auferri poſtq; ſibi impmit᷑. VUñ ponut
voctoꝛes ꝙ remanet ĩ ais ſegata. Si g
in papatu impᷣmeret᷑ talis ptãs caracte
ris ut papa uel ꝑfectio characteris non
poſſet pa pa renuciare nec poſſet cedere
taliptati:qꝛ ſacerdos non põt renũ cia⸗
reꝙ nõ ſit ſacerdos recepto charactere
ſacerdotali.nec eps põt renuciareꝙ no

— êGò õs l 32
ð

ſit eõus reepta glectio echarzetene: 9
quã põt fideles oꝛdinare gꝗd cõſiciendã

coꝛpus cpi verũ. Sih g papa nõ poſſet

renuciare papatui vrecepto charactere
papoli.Eſt eni hoc ĩfallibilit᷑ verũ oĩa
illa que ꝑtinent ad ptãtem oꝛdinis: uel

ad oꝛdinis ꝑſecxionẽ non pñt tolli nec

aufers quocuꝙ; mõ: uelper ceſſione uel
per depoſitõn?᷑.ſed illa que ꝑtinet ad po
teſtatẽ iuriſqictiois pñt tolli ⁊ ſauferri
ꝓpterquod ſi in papatu impmeret᷑ aliq̃
ptãs oꝛdinis alis a ſeptẽ oꝛdinibꝰ: ułali
qua ꝑfectio oꝛdinis glia ab illa qᷓ impꝛi

mit᷑ in epatu nõ poſſet talis ptãs a pa⸗

pa tolli nec ꝑ eius ceſſionẽ nec ꝑ aliqusj
depoſitionẽ. ¶C Scvᷣm incõueniens ſeqꝗ
returqꝙ nõ poſſet aligs eligi i papã niſi
eet ſacerdos uel es.tota eni cauſa qre
nõ põt aliꝗs fieri epᷣus niſi ſit ſacerdos
eſt: qꝛ in ehatu nõ impmit᷑ aliꝰ characi
ab oꝛdine pᷣſoꝛij. Añ notat᷑.lij. di.c.ſolli
citudo.ꝙ ſi in eᷣatu ipꝛimeret᷑ charact
alius a ſeptẽ oꝛdinibusg: poſſet ꝗs fieri
Eus ꝑ ſaltu:qꝛ poſſet fieri epᷣus nõ fcũs
acerdos ſicut põt fieri pᷣſ no fact dys
conꝰ:qꝛ in quolibet oꝛdine inpꝛimit᷑ di⸗
ſtinctꝰ character quod tñ nõ t᷑: qꝛ ut ibi
dicit᷑ non põt nieri epᷣs qui nõ habet cba
racterè ſacerdotalẽ. Ms ſic oẽs cbara⸗
cteres qui impᷣmunrt᷑ in oꝛdinibꝰ ⁊ in ſa
cramento coſirmationis pᷣſuponũt cba
ractere baptiſmalẽ:ita ꝑfectõ characte
ris que impꝛimit᷑ ĩepᷣatu pᷣſuponit cha-
racterẽ ſacerdotalẽ. Si g in papatuim

pmeret᷑ charact᷑ aut eẽt diſtinctꝰ g cba

ractere ſeptẽ oꝛdinũ:⁊ ſic oꝛdo pᷣſbꝛij no
teneret ſeptimũ oꝛdine:ut ſupꝛadictuʒ
E:aut eet perfectio characteris ſacerdo
talis uel epalis:⁊ ſic non poſſet fieri ali
quis papa niſi et ẽus ułſacerdos:q
eſt falſũ:qꝛ põt eligi aliquis in papã qui
non ſit nec ep̃us nec ſacerdos ⁊ erit ve-
rus papa q;tũ ad ptãtem iuriſdictiõis:
Iʒy nõ d1 ad oẽm ptãtem oꝛdinis.

A& W erso eſt dicendum
Pam ꝙ epatus ctoꝛdo

cteris:
ſaend
nohoſſe
bantere
gigei
inis:c
tollinee
neuel
nwerde
in aufan
mertktih
inibolkin
girpt
tiss ,
dalagu
—
igi
niaanie
ſtſorenes
liechntc
i die
c and
ſetgsfin
sfſis
ſfmge
Hrtniid/
de urb
obebacht
dis chinn
Uniptin⸗
ſupcnüch

Ctöcht

cttn
Goptrin⸗

Ar.

et non eſt oꝛdo. Mam ſi loqua mur de po
teſtate oꝛdinũ q;tũ ad diſtictionẽ ſic nõ

eſt alia ptãs in pᷣlbꝛoq; in ep̃o:cum in ſa

cramento oꝛdin iſoꝛdo pᷣſbyterij teneat
ſeptimũ graqu. Idẽ eni cbaracter ⁊ ea
dem ptãs ſpualis queẽ in pᷣſꝑꝛo eſt et in

epo. ſed ut eſt in pꝛeſbytero ẽ mõ imꝑfe/

cto ⁊ modo paruo ut vᷣo eſt in ẽo ẽ mõ
perfecto ⁊ modo magno.qꝛ perillã põt
ſibi ſimilẽ gnãre ut alios ſecerdotes et
alios epos oꝛdinare ⁊ cõſecrare:qð nõ
põt ſimplcx pꝛeſpꝛ. Vñ ſicut eadeʒ ptãs
gen eratiua eſt in puero ⁊ in eo facto vi
ro.ſic eade ptãs eſt in pꝛeſbytero ⁊ ipſo
facto iam epo.ſed bene eſt oꝛdo q;tũ ad
ipſius poteſtatis ꝑfectionẽ:quia cũ alia
perfectione eſt dicta poteſtas in epᷣo q;
in pꝛeſbytero.ſed ſuꝑpꝛa oꝛdinẽ epᷣatꝰ nõ
impꝛimirt᷑ aliqua ptãs oꝛdinis q ſit alia
in diſtinctione ab illa que impꝛimit in
ſeptẽ oꝛdinibus neq; ſit alia in ꝑfectiõe
ab illa que impꝛimiiur in epiſcopatu.
Ad ⁊“ eſt dicendũ ꝙ ptãs clauium
7 ptãs ligandi ⁊ ſoluẽdi:⁊ pꝑtãs diſcer/
nendi:cũ reſpiciat coꝛpus xpᷣi myſticum
impoꝛtat ptãtem iuriſdictionis. Uñ iõ
ſingulariter fuit data petro:quia ab eo
deriuanda erat in oẽs alios ſed ptãs oꝛ
dinis imediate fuit data a xpᷣo oibꝰapo
ſtolis.iõ nõ põt per homine auferri nec
tolli poteſtas aut iuriſdictiõis tolli põt
aut ꝑ volũtaꝛiã ceſſionẽ aut ꝑ depoſitio
nem. ¶Agd tertiũ eſt dicendu: ꝙ ptãs
ape diſtincta eſt ab oibus qꝛ ſolus ipſe
aſſumptus ẽ in plenitudine poteſtat to

tius eccleſie. non tñ talis diſtictio dicit

alterius ptãtis oꝛdinis ꝑfectionẽ uł di
ſtinctionẽ aliaʒ ab illa que impꝛimit᷑ in
ſeptẽ oꝛdinibꝰ ⁊ in epiſcopatu.qꝛ nibil
poteſt papa in ptãte oidinis niſi quãtũ
põt pꝛeſbyter uel ſimplex epiſcopꝰ.Di/
cit ergo talis diſtinctio poteſtatis aliã
iuriſdictionem ſolum.

1SâNειſic pꝛoccdit
D ſecũd Uaicher enim

ꝙ papa poſſit renũciare non obſtante

Ougrta II

papatus ut videt᷑ eſt nomen oꝛdinis et
nõ iuriſdictionis quod ꝓbat᷑:quia ſi pa
patus eẽt nomen iuriſdictionis ſolũ:tũc
laicus poſſet eligi in papã:cuius priũ di
cit ur.lix.di.vbi hẽtur ꝙ cuiuſſibet meri
ti ſit laicꝰ ad ſũmũ ſacerdotiũ nõaſpiret
¶ Pꝛeterea epiſcopatꝰẽ nomẽ oꝛdinis
ut ſupꝛadictũ e.ſed papa ſcribit ſe epᷣm
ſeruu ſeruoꝛũ dei. papatꝰ nomẽ oꝛdis
eſt ⁊ non iuriſdictiõis tm. ¶ Pꝛeterea
ſũmus ſacerdos pꝛeſupponit minoꝛem
ſicut ſuplatiuus pꝛeſupponit poſitiuum
⁊ cõparatiuũ:ſed papa eſt ſümus ſacer
dos g papatus eſtnomen oꝛdinis ⁊ nõ
iuriccronis. el ania ſaccra
AIn Atrarn eſt: quia ſacerdos
In Otrariy nõ põt deſin ere eẽ
ſacerdos:nec epᷣs põt deiinere ꝙ nõ ſit
ep̃s:ſed papa põt deſinere ꝙ nõſit papa
per renuciationè uel per depoſitionem:
ſi cõpꝛehenderet᷑ in hereſi. ergo eſt no⸗
men un ictionns et nen oꝛdinis.
6 Oicendũu ꝙ inter ptãtẽ
RKndeo oꝛdiuis ⁊ ptãtem arif .
dictionis q;tũ ad pñs quattuoꝛ differe
tias poſſumus aſſignare. ¶C Pꝛima ꝗa
ptãs oꝛdinis eſt incoꝛꝛuptibilis ⁊ imu/
tabilis. Ptàs vᷣo iuriſdictionis eſt mo⸗
bilis ⁊ tranſi toꝛia. H ptas oꝛd inis uel
dicit characteris impꝛeſſionem uelcha
racteris ꝑfectionem:ſʒ tam characterꝭ
impꝛeſſ io q; characteris perfectio ide⸗
libiter ineſt aie cui impꝛimit᷑ ⁊ remanet
in aia ſeparata:nõ q;iũ ad hũc vſuʒ qui
eſt coꝛpꝰ xpᷣioſficere:qui eſt vſus chara⸗/
cteris ſacerdotalis.nec q;tũ ad huc vſũ
qui eſt ſacerdotes oꝛdiare ꝗ eſivſus ꝑfe
ctionis character epᷣalis. Sed q;iũ ad
büc vſum ꝗ eſt decoꝛ ⁊ gloꝛia q;tum ad
ſaluatos.uel vituperiũ ⁊ ↄfuſio q;tũ ad
dãnatos.nõ eni poſſet ptãs oꝛdinis au-
ferri uel tolli ab ipſo oediato ſine ſuria
ſacri. Vñ ſi degradet᷑ ſacerdos uel depo
natur epᷣs adhuc ſi ſacerdosↄficit coꝛpꝰ
xp̃ᷣi confectũ eſt:⁊ ſi ẽs oꝛdinat ſacerdo
tes: reoꝛdinandi nõ ſunt. Sed ptãas

Ar.
iuriſdictionis mobilis eſt ⁊ tranſitoꝛia.
quia poteſt auferri ab homie:uel ſui ar/
bitrijlibertate:cum poſſit hõ renüciare
ſuo iuri abſq; iniuria alicuius.ſicut eniʒ
nulli facit iniuriã qui vtit᷑ iure ꝓpꝛio:ita
nulli facit iniuriã qui renunciat ⁊ cedit
ſue iuriſdictioni. uel ſuꝑioꝛis ptãte:ut ſi
foꝛte faciat ↄtra legẽ a ſuꝑioꝛe datã ex
cuius tranſgreſſione debeat tali iuriſdi
ctione pꝛiuari. C Secũda differẽtia eſt
quia ptãs oꝛdinis ꝑ ſe reſpicit coꝛpꝰxpᷣi
verũ:qꝛ ipſum coꝛpus xpᷣiof cere poteſt
qᷓ; tũ ad ptatẽ ſacerdotalẽ uł fideles oꝛ
dinare ut coꝛpꝰ xpᷣi poſſint ↄficere q;tũ
ad ptãtẽ epᷣalẽ. Sed ptãs iuriſdictiõis
magis reſpicit coꝛpus xp̃i myſticũ:quia
exequi ptatem oꝛdiniſ in ipſos ſideles a
peccatis ligando uel ſoluẽdo ouenit ali
cuiꝑ ptãtem iuriſdictionis. ¶ Tertia
differẽtia eſt:qꝛ ptãs oꝛdinis nõ recipit
magis ⁊ minus. Mã ptãte oꝛdinis ut di
cit characteris impᷣſſionẽ oẽs ſacerdo⸗
tes ſu nt equales in ſacerdotio:⁊ oẽs di
aconi ſũt equales in diaconatu:⁊ ſic de
alijs. Silr de ptãteoꝛdinis ut dicit cha
racter ꝑfectionẽ oẽs epᷣi ſunt equales
in ep̃atu. Sed ptãs iuriſdictionis reci/
pit magis ⁊ minus: qa in tali ptãte vnꝰ
ſacerdos poſſet eẽ maioꝛ alio:⁊ vnꝰ epᷣs
maioꝛ alio ep̃o:⁊ ſupꝛemꝰ in oꝛdine epi/
ſcopoꝛũ eſt ipſe papa qui indeſinitã iuriſ
dictionẽ habens oĩbus habet talẽ ptã/⸗
tem iuriſdictionis diffinite taxare ⁊ de/
terminare. ¶Quarta differetia ẽquia
vna iſtarũ ptãtu põt cõferri ſine alia.nã
ſi eᷣus oꝛdinat aliquos religioſos ĩſa/
cerdotes dat eis oẽm ptãtem oꝛdinis.
non tñ confert eis ptãtem iuriſd ictiõis
cũ de iure coĩ non cõueniat eis cura aia
rum. Silr ſi papa confert pᷣbẽdã aliquãꝗ
al icui dat ei ptãte iuriſdictionis non tñ
ↄfert ei ptãtẽ oꝛdinis:qa ſi foꝛte ẽ puer
diſpenſat cũ eo ſuꝑ defectũ ſcie ⁊ etatj.
WEr iſtis & qua ttuoꝛ differẽtüs patz
ꝙ papatug ẽ nomè iuriſdictionis ⁊ non
oꝛdinis. P: qꝛ papa põt cedere pa/
patui ut nõ ſit papa:ſ̊ nõ põt cedere

Queſtio II

non ſit ſacerdos uel eps q̃ ſunt noĩa po

teſtatis oꝛdinis. C 2:? qꝛ in papatu nul
lus eſt ſimilis uel equalis ſibi:ſed in po-
teſtate epaliuel ſacerdotali oẽs epi ⁊ ſa
cerdotes ſunt ſibi equales. ¶C 3: qꝛ pa
pa ut papa nõ hʒ ptãtẽ ſuꝑ coꝛpꝰ xpᷣi ve
rũ.Mã ſi papa no eẽt ſacerdos nõ poſſʒ
xpᷣi coopus ↄficere.necpoſſet fideles in
ſacerdotes oꝛdinareut dñicũ coꝛpꝰ con
ficerẽt ſi nõ eẽt es quãtũcũq; eet ver⸗
⁊ legitimꝰ papa: ¶. qꝛ poſſet hr̃e oẽz
ptãtẽ pertinẽtẽ ad papã ⁊ tñ carere po
teſtate oꝛdinis. aicſi
R+☛α ẽ dð ꝙ laicꝰ? ſine
₰ d P umn, ratura quãtũcũq;
polleret ſcitate vite non debet aſpirare
ad ſũmũ ſacerdotiũ:qꝛ electio nõ cade-
ret ſuꝑ mã ↄgrua.Si tñ l̃atꝰ eẽt ⁊ alia
ↄditio nõ obſtaret:puto ꝙ ſuppoſito qꝙ
eẽt la icꝰ ⁊ nõ eet ↄſtitut i ſacris electꝰ
in papã eẽt verus papa ⁊ bẽret oẽm po
teſtatẽ iuriſdictionis papalis:cũ etiam
de alijs dignitatibꝰ ſcribat᷑ er̃ de eta.et
qua.pꝛeſi.ꝙ in minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ cõſti-⸗
tuti pñt aſſumi ad pᷣlationẽ dimõ tales
ſint ꝙ infra bꝛeue tẽpꝰ pñt in pᷣſbõeos uł
epᷣos oꝛdinari. Ad ſcom eſt dicẽduʒ
qꝙ papa vocat ſeipſũ epᷣm ſeruũ ſeruoꝛũ
dei: qꝛ ſi nõ ẽ epᷣs qñ in papã eligit᷑ uł pᷣſ
byter debet in pᷣbꝛm oꝛdinari ⁊ in eᷣm
coſecrari per Hoſtienſẽ.⁊ hoc mag cõ⸗
uincit᷑ ꝙ papa mag ſit nomẽ iuriſdicti-
onis q; oꝛdinis.qꝛ ipſo papa exñte pa-
pa ſimplex epᷣs ẽ maioꝛ eo pt ate oꝛdinis
qꝛ ᷣm aplin ad Hebꝛe. Abſq; vlla õdi⸗
ctiõeſꝑquod minꝰ ẽ a maioꝛi benedicit᷑
eoipſo &̈ papa exñs papa conſecrat ⁊
bñdicit᷑ ab Hoſtienſi: ſequit᷑ ꝙ ſimplex
epᷣs ſit maioꝛ eo ptate oꝛdinis. Ad
ʒmn e dicendu ꝙ eẽpapã ⁊ eẽ ſũmũ ſacer
dotẽ duo põt impoꝛtare uel ipſiꝰptãtis
oꝛdinis ipꝛeſſionẽ:⁊ ſic oẽs ep̃i ſunt ſũ/
mi ſacerdotes.qꝛ ptãtẽ ſacerdotalẽ ba
bent ꝑfectã in ſupꝛemo gradu in qͥ põt
bri:⁊ q;tũ ad hoc dato ꝙ papa ſit epᷣus
nõ eſt magis ſũmꝰ ſacerdos q; vnꝰ aliꝰ
epᷣs.uel põt dicere dicto ptãtis executi

ohe

is⸗
cre

feni
lie
lode

pöt
Pap⸗
etz⸗
ln
toli
pern

I

noin ve
Ntunul
inpo⸗
caſ⸗
zaunn
pprplye
no poſß
ges in
oon
Pctven
etbreoe
rarehe

lioſie
D
aaſprn
o tice⸗
NMnii
holn
scen
ſtoine
Ctiin
Hdeett
nib⸗ Cſi⸗
inötales
Fiusil
ctdrit,
üſcuun
igin
n rindn
eng d
iriM
aiſteſ⸗
teorbini⸗
vlaz,
benelie
llenn
,ſi
4Ci
ſünüſecer
tütis
iſitſͤ

lus ipſe põt ipſaʒ exequi ⁊ executiõi mã
dare indefinſte ⁊ vniuer ſaliter.

g A 1 lic cedit. Cr
Dtertin ardiq, erpe

patus ẽ a ſolo deo nõ poſſit papa

renuciareqꝛ quod ẽ a ſolo deo ñ põt tol

li ꝑ aliquẽ qui nõ ſit deꝰ ſed papai ẽ a ſo
lo deo:ꝑ nullũ põt tolli qui nõe deus.
Pꝛeterea qui nõ dat ptate aliquã nõ
põt illam auferre:ſed uullꝰ hõ põt dare
papatu:g nullꝰ hõ põt auferre ex ſeipᷣo
ergo papa nõ põt renũciare. ¶C Pꝛete/⸗

