neum ad pꝛelaturam eccleſiaſticam eli⸗

gere: rõne qua conſanguineus eſt. C Se

cundo vtrum papa ſine acceptiõe ꝑſone
poſſit ad pꝛelaturam eccleſiaſtica in eli⸗/
gere bonum dimiſſo melioꝛi. Tertio
vtrum papa ſine acceptiõe perſone poſ

itt ad pꝛelaturam eccleſtaſticam eligere

diuitẽ dimiſo paupere. ¶ Quarto vtrũ
papa ſinę gcceptione perſone poſſit ad
pꝛelaturam eccleſiaſticaʒ eligere diuitẽ

et nobilem ra tiõe qua potens ⁊ nobilis

eſt. ¶ Quinto vtru papa ſine acceptiõe
perſone poſſit ad petitionem regum et
pꝛincipum aliquem eligere ad pꝛelatu/

ram eccleſiaſticam. ¶ Sexto vtrum pa

pa ſemper peccet moꝛtaliter cum acce-
ptat perſonam in eligendo aliquem in

pꝛelaturam eccleſiaſticaʒ. Septimo
vtrum papa ſine peccato poſſit conferre

pꝛelaturam eccleſiaſticã petenti ⁊ pꝛo⸗
curanti ipſam. ¶âOctauo vtrum papa
ſine peccato poſſit conferre magiſteriu

petenti ⁊ pꝛocurãti licen tiã magiſtrãdi.

d 9 n ergo ſic ꝓ
B D Peimum dkeur f

enim ꝙ papa abſq; acceptione ꝑ

ſone poſſit conſanguinen eligere ad pꝛe-
laturam eccleſiaſticam ratione qua con

quadrageſimaſeptima 1
Secũdo q́;tum ad cauſe cognitionẽ
et ſic in cognitiõe cauſe ⁊ pꝛobatiõe ſnie

cõſanguineus:quia magis eſt beneficiuz
ſpirituale docere ⁊ inſtruere aliquem in
fide:q; eccleſiaſtica pꝛelatura:ſed citius
deberẽe bñficiu tale im pẽd ere pri vel fri
meo ſi eſſet infideł q; alteri extraneo: S
eode mõ eccleſiaſtica pᷣlatura. ¶S. oꝛ
do charitatis quẽ aſſignar Ambꝛo. fu
dat᷑ ſuꝑ legẽ nature: qꝛ dicit mag ex
oꝛdine charitatis debemꝰdiligere con-
ſa nguineũ ⁊ domeſticũ qᷓ; extraneũ: p
ferendo cõſanguineu extraneo eligendo
ipſũ pus ad eccleſiaſticũ bñficiũ nõ ẽ ac
ceptio ꝑſone. ¶ Pꝛera ſcribit᷑ Actj.x.
in vᷣitate cõperi:qm non e ꝑſonaꝝ acce
ptoꝛ deꝰ. Sed Mattb.iiij. legit᷑ ꝙ xpᷣs
ad apoſtolatu elegit ↄſanguineos.ſ. Ja
cobu 2 Johem: ſine acceptione ꝑſone
pᷣt ↄſagnineꝰad lturacceiaſtcs ligt.
en, 1 ·1 11 E: q? ppheta
J₰ conttan in i meenk ma,
lu bis gꝗ edificãt ſyon in ſanguibꝰ: Sic
ſcribit Michee.iij.⁊ expõit glo.ð bis q/
edificat eccłiaʒ ĩoſaguineis ⁊ nepotibꝰ.
KRnd EO dðð ꝙ iſta qõ e dubia p-
E pPpter exepluʒ xpᷣi ⁊ ppter
exẽplũ ſumoꝝ pontificũ qui ſt eiꝰ vica
rij. MHã xps elegit pplim iſraeliticũ non
Vene ad legẽ dei recipiend ã:ſicut pat⸗
DOeutro.vij. Elegit dauid ĩ regẽ ex cuiꝰ
ſemine erat m carnẽ naſciturus: ⁊ ſau
lem repꝛobauit:ut pʒ.i.Re.ſilr elegit ia
cob:⁊ eſau rephbauit:ut ptʒ Malachie
b:ſiłr ⁊ apoſtolatũ conſanguinitate ſibi

coniunctos elegit. ſummi autem ponti

fices eius vicarij:ut in pluribus videmꝰ
ad pꝛelaturam eccleſiaſticam eligunt ci
tius conſanguineos ⁊ compatriotas q́;
extraneos:⁊ graue eſſ̊ dicere omnes

ta les peccarent ⁊ eſſent acceptoꝛes ꝑſo
narum. Igeo ſciendum eſt ꝙ benefi
cia eccleſiaſtica conferenda ſunt ꝓpter
officia: puta pꝛopter veritatem doctri-
ne:ſanctita tem vite:⁊ equitatem iuſti/

cie.hec enim perſonam faciunt dignam

eccleſiaſtica pᷣlatura.quã do ergo tale

conditiões ſunt pares in cõſanguineo s

8 4

4

Ar.

extraneo:puto ꝙ non ſit acceptio ꝑſone
ſi ſanguine? eligat ad pᷣlaturã eccleſiaſti
ca: non extraneus: qꝛ non pᷣfert᷑ ꝑſona
pſone ex cs indebita: maxime qꝛ in tali
electtõepſanguinitas nõ eſt cã pncipa-
lis. ſed annexa. Si vᷣo cõditiones pᷣdicte

.G

nõ eſſent pares: puta ꝙ cõſangu initas

eſſet cã pncipalis ⁊ non veritas doctri

ne: uel ſanctitas vite: ſeu equitas iuſti⸗
cie: ita q ↄſanguineus pꝛeferret᷑ extra-
neo: qtücũq; extraneus pᷣdictas ↄditio
nes bẽret: ⁊ conſanguineus eis careret
abſq; acceptione ꝑſone eẽ no poſſet.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendum
TSe Iꝓ in tali caſu pus
debemus pᷣdicare patri uel fratri uel cõ
ſanguineo: q; extraneo: quia boc eſt de
neceſſitate vite ſine fide eni ſpũalis vi-
ta bẽri non põt. pmouere aũt aliquẽ ad
pꝛelaturã ecdleſiaſticã eſt ſupereroga/
tionis: ideo non eſt ſiłe. C Ad 2"' dò.
qꝙ in beneficis tẽpoꝛalibus que deben
tur alicui 'm legem nature:attendit ille
oꝛdo que ponit Ambꝛoſius.talia eni be
neficia tẽpoꝛa lia que ex lege nature de-
bent᷑ alicui bereditaria ſucceſſiõe uł rei⸗
publice adminiſtratione: abſq; peccato
oſanguineis citius q;; alijs debent ofer
ri. ſecus autè eſt de beneficijs ſp ua libꝰ:
uel de bis que ſunt ſpiritualibus anexa.
Ad amneſt dicendum qꝙ chꝛiſto note
erant coꝛda munda ⁊ opera bona illoꝝ
q̊s vocauit: tam in veterilege q; in no-
ua ad eccleſiaſticã dignitate: nec ſibi re
uelabat caro ⁊ ſanguis illa que ageb at
ſed pater celeſtis: Ande ad erempla eiꝰ
velle ad buanam fragilitaté cõuertere
non eſt imitatiõis ſed pſumptionis.
DSDſecundukna
— tur: ide
tuur eni ꝙ paꝑs ad platurâ eccle-
ſiaſticã ſine acceptiõe ꝑſone nõ poſſit eli
gere bonũ dimiſſo melioꝛi: qꝛ popa te⸗
net᷑ ſequi ↄſciam rectã ſj ↄſcia recta di⸗
ctat cuilibet ꝙ minoꝛi bono maiꝰbonũ
pᷣeligendũu eſt:ergo ſemꝑ tenet᷑ melioꝛeʒ

—

EI Quecſtio n

eligere. ¶ P. ſcribit eutro. i. Mõ acci
pietis cuiuicuc; ꝑlonã: qꝛ dei iudiciũ ẽ

ſupꝑ quo *bo dicit glo. ꝙ in iudicãdo ſũ

mi pontifices vicarij dei ſunt qui pſonã
boĩs non accipiũ t:ſed ſi papa bonuũ pꝛe
fert melioꝛi non eſt ſine acceptione ꝑſo
ne. ¶¶Vꝛeterea ſcribit᷑.viij.q.i.celicet.
ꝙ ad pᷣlaturã eccleſiaſticã non eligitur
is ꝗ ceteris doctioꝛ ⁊ Suetlo⸗ betur.
SPAPei 11 E: qꝛz ſufficit ad
In cotrarin eccleſiaſticã pᷣ⸗

„

iaturã ꝑſonã bonã ⁊ idoneã eligere: ſiẽ

* ꝓpatet extra de elec.
Kn cO dð.ꝙ alit᷑ ẽ loquendum
in foꝛo cõſcientie:⁊ alit in foꝛo exterio-
ris iudici. Planũ ẽ aut ꝙ in foꝛo exterio
ris iudici ſm iura ſcripta ſufficit ad pꝛe
laturã eccleſiaſticã eligere bonũ ⁊ ſuffi
cientẽè:ſed in foꝛo interioꝛis ↄſcie: puta
ꝙ ſi papa equa facilitate põt bẽre in eli
oꝛem:nulla alia cauſa cõſiderata: ⁊ ſci
ent pᷣfert bonũ melioꝛi:nõ pot eẽ ſine ac
ceptiõe ꝑſone.multũ enĩ ipſe bẽret groſ
ſam ↄſciam:añ abſq; conũd eratiõe de-
bite cauſe ſcien t᷑ pᷣferret bonuʒ melioꝛi:

—. „7 „

exquo vtrũq; eqꝗ facilitate poſſet bẽre.

PrT erso eſt dicendu;
Drim 1 ꝙ qñ ↄſcis aliꝗd
dictat faciendũ ex debito tenet᷑ bõ illaʒ
ſequi:ſed qñ dictat aliꝗq faciendũ ex ex
pedienti uel ex cõſilio ſolũ non tenet il⸗
ã ſequi: quia nõ equa facilitate põt im
lere cõſiliu: ſicut debitũ uel pceptum⸗
¶Ad 2 d. ꝙ acceptio ꝑſone põt
eſſe ex intentiõe faciẽtisiqꝛ ſi papa mo
net᷑ ad dandũ beneficiũ eccleſiaſticum
bono potius q; melioꝛi ex aliqua cã nõ
licita ⁊ indebita: puta ꝓpter cõſe angui⸗
nitatem uel diuitias eſt acceptio ꝑfone
ſiʒ ſi hoc ſacit ex aliqua cã debita: utpu-
ta ppter eiꝰ paupertatis ſubſidiu ⁊ bo⸗/
neſtatis obſequiu: non eſt acceptio ꝑſo-
ne. C Ad zu eſt dicendũ ꝙ illa verba
Hiero. intelligenda ſunt conſultiue:ne
aut pꝛeceptiue:vel ſi pceptiue intelligũ
tur opoꝛtet ꝙ non equa facilitate ⁊ ex

N.

debitac⸗

cnicic
Pypetfe

e
farnme
ſopeupe
Moꝛr
aptar
ſcchun
iend
digite
Aug'en
horisſe
neiſo⸗
berevt
gliogt
ngo⸗
A
op
kiain
op⸗
iat

Su

troſ Kotet
dei idiciii
mnidtcito ſi
untquigloti
pa doni ee
ccptione di
ii gil,
i nontligen
nctior benn.
r ſuffi
cceſiaſtiiß⸗
tieliger ſ
ttra deel⸗
zloquenn
foro enn⸗
inforocmnd
ſufiatih
ehmitif
sejn
vithanti
atutl
itciien
binti
gattöce⸗
nclenl
abat⸗
Auenn
in i
weihiſ
ſcienlit
rteng
itrepotti
öcytun⸗
, oone i
1ſcha ni
ceieſtiaun
alapndin

Ar.

debita cauſa bonus pᷣferat᷑ melioꝛi: tũc

unitem dimiſſo paupere

quadr⸗

eni cõſcientia papã debet artare: ut bo
no pꝛeferat meliom.
D tertiũ ſic ꝓcedit᷑: ARi/
Cget enim pa
pa ſine acceptiõe ꝑſonc poſſit ad
pᷣlaturã eccleſiaſticã eligere diuitẽ dimii
ſo paupere:quia non eſt acceptio ꝑſone
honoꝛare hoiem ꝓpter illud quod a deo
recipitur:ſj diuitieę ſunt bona que a deo
recipiunt᷑:ergo nõ eſt acceptio ꝑſone di
eccleſiaſticã
dignitatem aſſumere. ¶ Pꝛeterea m
Augl. accipere ꝑſonã eſt exbibitio ho⸗
noꝛis ſeruato gradu dignitatis ⁊ officij
nec iſto modo eſt peccatũ per ſonã acci-
pere:ut dicit:ſed planũ eſt ꝙ diues ẽ in

alio gradu dignitatis ⁊ officij q; pauꝑ:
ergo abſq; acceptione ꝑſone pot diues

ad pᷣlaturã eccleſiaſticas aſſumi dimiſſo
paupere. ¶Pꝛeterea vbi nulla eſt iniu
ſticia nulla eſt acceptio ꝑſone:ſed ſi pa-
pa pꝛefert diuite pauperi in honoꝛeʒ ec
cleſiaſtice dignitatis:nõ facit iniuſticiã

In cõtrariũ ibile vie

SElb dicendum ꝙ Augꝰ?. ex-
pꝛeſſe determinat iſtã qõnem ſuꝑ ilł vcr
bis que ponuntur Jacobi.ij.de introitu
diuitis ⁊ pauperj:⁊ de ſeſſiõe vtriuſq;
ꝙ diues ponatur in ſede ⁊ pauper in ſia
bulo.ait enĩ ꝙ ſi ha ne diſtantia ſedendi
⁊ ſtandi ad bonoꝛes eccleſiaſticos reſe
ramus.nõ eſt putandũ leue eſſe peccatũ
in ꝑſonarũ acceptione bẽre fidẽ dñi no
ſtri ieſu cbꝛiſti. Sciendũ ẽ tñ ꝙ pᷣfer
re diuitẽ pauperi in honoꝛe eccleſiaſti-
ce pᷣlature duplicit᷑ põt intelligi. C Pꝛi
mo diuitiarũ iudicio:ut tanto ꝗs iudi/
cetur dignioꝛ eccleſiaſticã ꝑpꝛelaturã ſuſ
cipere quanto ditioꝛ. Secũdo in ali
quo exterioꝛi obſequio ut aliquod ſignũ
exterioꝛis reuęrentie exhibeat᷑ diuiti et
nõ pauperi. ¶C Pꝛimo mõ eſt peccatuʒ
ſecudomodo nõ:⁊ iſta eſt expᷣſſa intẽtio

eſimaſeptima

III
Augj.in glo.ſupꝛa allegata.Subdit.n.
no peccat quis bonoꝛando dinitẽ ma-
gis q; paupere):niñ cũ apud ſemetipᷣm
intus ita iudicat:ut ei tanto melioꝛ qn/
to ditioꝛ ille videt᷑:Qðd videt᷑ ſignificaſſe

apls ſubdendo. Monne iudicatis apad

voſmetipſos ⁊ facti eſtis iudices cogi-

— . . ,—ℳ„FWP/PDr =
tationũ iniq̃rũ.
d Ppaum ergo eſt dicenaun
ꝙ non eſt acceptio ꝑſone ſi bonoꝛetur di
ues illo honoꝛe qui ſibi debeturpꝛopter
diuitias:ſed pᷣlatura eccleſiaſtica nõ de
betur diuiti ꝓpter diuitias:ſed mag ꝓ.
pter alias conditiones virtuoſas ſupe-
rius dictas:in quibus ſi diues rõnequa
diues pꝛefert᷑ pauperi ẽ acceptio ꝑſone.
Ad 2 ẽ dicendũ ꝙ acceptio perſo-
ne aliquãdo accipit᷑ in bono:aliquando
in imalo:vᷣm enim ꝙ in bono accipit᷑ ſic
eſt honoꝛare vnũqueq; ᷣm gradu digni
tatis ſue ⁊ officij:⁊ hoc modo nõ cẽ pec-
tatum:quia talis acceptio ꝑſone eſt ex
cauſa debita: ſed qñ accipitur in malo
ſic: ⁊ eſt cũ pꝛefertur ꝑſona perſone ex
cauſa aliqua indebita: m pꝛimũ moduʒ
loquitur Augꝰ. ¶ Ad ʒ teſt dicẽduʒ ꝙ
non eſt acceptio ꝑſone pꝛeferre diuite;
pauperi in honoꝛe exterioꝛis reuerẽetie
non auᷣt in honoꝛe pᷣlature eccieſiaſtice.

ATPrI ſic ꝓcedit

P papa ſine acceptione perſone
nõ poſſit diuitẽ ⁊ nobilem eligere ad pᷣ⸗
laturam eccleſiaſticã: rõne qua potens
⁊ nobilis:quia papa ẽ vicarius chꝛiſti:
ſʒ de voca tõe chꝛiſti ſcribit᷑i.ad Chor.
i. Aidete vocationẽ vr̃aʒ fresqꝛ nõ m
ti potentes ⁊ nõ miti nobiles: ſj q in fir
ma ſunt elegit deus ut foꝛtia confũde⸗
ret. ¶C S. in veterilege paſtoꝛes voca-
ti ſüt ad eccleſiaſtica beneficia: ſicut pʒ
de moyſe ⁊ aaron:ut ſcribit᷑ Exo.iij.ta
les ergo vocandi ſunt per papã. ¶ Pꝛe
terea ſcribit᷑ Leuitici.xix.non bonoꝛes
vultum potentis:honoꝛ ergo eccleſiaſti
cus nõ eſt exbibẽdꝰpotẽti rõne q̃ potẽs

Ar.
An atrari ſ eſtqsð ſeribit Ec-
In trarin cleſiaſtici. vn. Mo
li querere fieri iudex: niſi valeas vᷣtute
irrumpere iniquitates.

να dö. gο Aug'. circa finez
Kiideo &Ddihbe e libero ar⸗

bitrio:diſtinguit tria genera bonoꝝ. In
fima ut bona coꝛpoꝛalia ⁊ tꝑalia. Me⸗
dia ut intellectus ⁊ voluntas ⁊ alie po
tentie aie. Et ſupꝛema ut virutes acꝗ-
ſite uel infuſe. Cu ergo ſemꝑ maius bo
nũ minoꝛi bono ſit pferendũ ceteris pa
ribus magis ẽ eligendꝰ ad beneficiũ ec-
cleſiaſticũ bonꝰ ⁊ virtuoſus bonitate in
trinſeca acquiſita uel infuſa: q; potẽs uł
nobilis: ⁊ bocẽ intelligendu ut potetiꝗ
uel nobilitas cõſiderat᷑ 'm ſe: qꝛ iſto mõ
pᷣterre potentẽ uel nobiem virtuoſo mi

. . 4 „ —ẽ qdgy

nus potenti a minus nobili rõne poten
tie uel nobilitatis in ſe ↄſid erate eſſʒ cõ
ditio indebita ⁊ acceptio ꝑſone.Sʒ cõ/
ſiderare nobilẽ uel potentẽ in oꝛdine ad
vtilitatẽ ecclene:poſſet tũc pᷣferre alte/
ri abſq; acceptione perſonen dy; ſien
4 . in erso eſt dð. ꝙ ſi
Ad Peamu glo d icit ſuper illo

verbo Apli:Mon multi potentes ⁊c.iõ

poſuit Aplus:non mulri:ppter ſe: quia
inter aplłos ſeculariu litterarũ fuit peri

tus.terrenarũ opum diues: rõne disni⸗
tatis parentela fuit ꝑſpicuus: vn G; uis

in pᷣmitiua eccleſia ut nõ gloꝛiaret᷑ oĩs
caro in conſpectu eius:⁊ boc ꝓvtilitate
eccleſie qtenus ꝑ piſcatoꝛes lucraretur
imꝑatoꝛes:nũc tñ ꝓ eiuſdẽ vtilitate ec/
cleſie pñt nobiles ⁊ potentes ad eccleſi-
aſtica bñficia vocari. CAd 2“ eſt do.

ꝙ paſtoꝛes in veteri lege vocati ſunt:et

in noua lege piſcatoꝛes:in ſignũ ꝙ illi ꝗ
ad eccleſiaſticã pᷣlaturã aſſumunt᷑ ⁊ pa/
ſcere ſubditos tenent᷑ ⁊ cuſtodire:ne rhe
tibus peccatoꝝ diabolica fraude capiã-
tur. E tertiũ eſt dicendũ ꝙ ptãs ⁊
nobilitas nõ eſt honoꝛanda in pᷣlatura

cccleſiaſtica ſᷣm ſe ⁊ animi iudicio: ſed in

chꝛiſtus potentes ⁊ nobiles nõ elegerit

AQueſtio V

oꝛdine ad vtilitatem eccleſie ipſius pꝛo/

motionis beneficio. a
1 ic ꝓceditur:
D gquintu er enim
cv papa ſine acceptiõe ꝑſone ad
petitionẽ regũ ⁊ pncipũ poſſit aliquem
ad pꝛelatura eccleſiaſticã eligere:qꝛ qð

chꝛiſtus ad petitionẽ aꝑplłoꝝ ſanauit ſo⸗
cruz ſimonis.ſtans eni ſuꝑ illã imꝑauit

febꝛi:et dimiſit illã:ut ſcribit Luce.iij.

Pꝛeres Luce.vij. betur ꝙ ſenioꝛes
iudeoꝝ cũ veniſſent ad ieſuʒ rogauerũt
illũ ut ſan aret ſeruũ cẽturionis:dicẽtes
qꝛ dignus eſt ut hoc illi pᷣſtes: diligit eni
gente noſtrã: ⁊ ſyna goga ipſe edificauit
nobis. Planũ ẽ quũt ꝙ donũ ſanitatis ẽ
donũ ſpus ſancti:⁊ aliqð ſpuale. Cicet
pape ad petitionẽ regu beneficiũ ſpuale
alicui ↄferre abſqʒ acceptõe ꝑſõe.C „
papa ẽ dñs meſſis ⁊ ipſñus eccleſie ſal-

tem miniſterialit᷑: ſed cbꝛiſtus mãdauit

Luce.x.ut diſcipuli rogarẽt dñʒ meſſis
ut mitteret operarios in meſſem ſuam:
licet g oꝑarios in eccleſia ponere ad ro⸗
gamina alioꝝ abſcq;acc ehri⸗ e pſone.
2 qð hẽtur.i.q.vi.
In ₰ trarin nec timoꝛe nec pᷣ⸗
mijs nec potentũ ſuffragio ep̃i cõfirmet
electio:⁊ xiij.di.ſcribit᷑ q apoſtolica au
ctoꝛit ate nõ regio fauoꝛe epᷣs ẽ eligedꝰ.
Rñ cO dð. ꝙ acceptio ꝑſone ẽ
qñ ad pᷣlaturã eccleſia-
ſticã vna ꝑſona pꝛe fert alteri ex indebi-
ta cã. Poſſunt aũt pꝛeces regu ⁊ pncipu
eſſe in debita cã ꝙ quis ꝓmoucat᷑ ad pᷣ/
laturã eccleſiaſticã tribꝰ modis. ¶ Pꝛi
mo ex ꝑte eius ꝓquo pꝛeces fiüt. ut ſi p
ces ꝓ indigno poꝛrigant᷑:tũc expᷣſſe ob-
mittit᷑ iuſticia. iniuſticia ẽ eni ꝙ indign⸗
pꝛeferat᷑ digno. ¶2. ex ꝑte ipſius pa-
pe qui rogat᷑ꝗ ſi ſua intẽtioe nõ intẽdat
ad dignitatẽ ꝑſone:ſz ad fauoꝛe buanũ
quẽ pᷣncipalit᷑ intẽdit ãnuendo pᷣcibꝰ ro
gãtiũ manifeſta ẽ acceptio ꝑſone. 3

ex ꝑte illoꝛũ ꝗ rogãt. Si eni credat᷑ ro-

A.

Gantes,
ſtfuuo
ſelule
cleite

crog⸗
vosond
Nſest
Mimin
fehotinr
fogetus
Nbitzc
tCud
ſocſce
gtäpe
4 8
Cltism
eno
tdel
Ntn
ſeben
gis
cuceg
thosre
Nrar
fitn
auit
nt de⸗

.
Nlonii
ſeſtici⸗
cepti
Atenig.
nclse
guct
ulen
wepoe
enrt
ſatbo
lsſiͤ⸗
nuen
Naret

1

peusp⸗

ſc eaditur

Uletenim
de one a0
t algnen
cigcregees
te ahe. ſel
Eſenautſo⸗
tliingaut
biͦ leii.
reſnens
fogvenit
onszdilitß
8 diligti,
Neetifcant
üuntrs
iulir
Nfühin
egſoeC
Aclit ſi⸗
1s niſtt
toiß neſt
ſonlum:
voru⸗
eone.
nriq.
ounee
htͤfmm
Poſoſenn
Rialgit
opoe
fi allis
aiuct
11 pa
4 ß⸗
1 Cp
ctiſeob⸗
nnſn
jpſius
oei hiann
loahe
one⸗
relntſ⸗

Ar.
gantes ꝓmotionẽ᷑ alicuiꝰpcurare: ut ei
ſit fauoꝛsbilis in eoꝝ cauſis ⁊ petitõibꝰ
ſiue iuſte ſiue iniuſte dirigant᷑ ad paſtoꝛẽ
ecclłe idebita cãc᷑:⁊ ꝑ ↄns acceptio ꝑſone
A G primu Keſt do. ꝙ ſic dicit
1EHHiero. qnq; ſalua
toꝛ rogatꝰ:qñ q; nõ rogatꝰcurauit egro
tos:ondes ꝑ hoc ſe extra pctõꝝ q̊ʒ paſſi
ones ⁊ ſꝑ anuere pᷣcibꝰ fideliu: ⁊ illa q
ipſi mime in ſe itelligũt:uł itelligẽda da
re nõ intellecta dimittere. VUñ ſiue ipſe
rogatus tribuat ſiue non ſemꝑ facit ex
debita cã. C Ad 2meſt dicẽdu qꝙ ſicut di
cit Euſebius:ſenioꝛes quide iudeoꝝ pꝛo
modicis ſuptibꝰ ad opus ſin agoge datiſ

gratia poſcut:ſed dñs nõ ꝓpter boc ſj ꝓ

fide Ceturionis augeda ⁊ manifeſtada
cuctis moꝛtalibꝰ ſemetipſũ ſibi exbibuit
vnde nõ fuit acceptio ꝑſone:qꝛ hboc fecit
ex cã debita. Ad 3 eſt dicẽdũ ꝙ ſic
dicit Chꝛyſo.nõ eſt itellectꝰ vbi ut plati
pᷣcibꝰquoꝛũcũq; pꝛincipalit debeãt ope
rarios mitt ere in meſſiem chꝛiſti:ſed ꝙ;
inducedi ſint ſubditi ut pꝛo eoꝛũ paſto/
ribus roget:qtenus digna in eis valeãt
operari. Eſt eni magnu donũ operarioſ
mitti in meſſem diuinã:ideo chꝛiſtꝰ mã⸗/
dauit dñm meſſis ſuꝑ boc eſſe rogẽdum
ut digne ⁊ iuſte boc facit·
H *enim ꝙ papa nõ
ſſeimꝑ peccet moꝛtalit cù acceptat
ꝑſonã in eligedo aliquã ad pᷣlaturã eccle
ſiaſticã:qꝛ tuc peccaret deus moꝛta liter
acceptado ꝑſona: cũ dat gratiã vni ⁊ nõ
alteri. Quod ſi diceret᷑ liberuz arbitrium
melius eẽ pparatũ in vno q; in alio:que
redũ eẽt de illa pparatiõe:q cũ ſit a deo
ſequit᷑ eque ꝙ deus ſit acceptoꝛ ꝑſonaꝝ.
¶ B. Gꝛego. vdicit.xxxiiij.moꝛa. ꝙ acci
pere ꝑſonã eſt hoies:nõ ex eo homo e
ed ꝓpt᷑ illud qð circa ipſũ eſt honoꝛare:
ſed oes honoꝛũt alios ꝓpt᷑ aliq̃ que circa
ſpſos ſũt:ergo oẽs peccãt moꝛtalit᷑ cuʒ
iſint acceptoꝛes ꝑſonaꝝ. ¶ S. acceptio
ꝑſone poteſt fieri male ⁊ bene:ergo non

1

quadrageſimaſeptimng vr

nper eſtpeccatum mostele.
4 L eſt qꝛ qð op/
In contran ponit bedto
diuino ⁊ diuine legi peccatũ moꝛtale eſt
ſed qñ honoꝛ debitꝰ vni datur alteri:et
perſona vna pꝛe fert᷑ alteri ex ĩdebita ca
recte oppomnit᷑ illi pᷣcepto: honoꝛa patre
tuuũ 2⁊ matre tua m:in quo omnis honoꝛ
debitus pꝛoxio ꝑꝛecipit᷑ Similiter ꝗqñ in
datione elemoſyne minꝰ ind igens pfert᷑
magis indigenti et exiſtenti in extrema
neceſſitate:opponit᷑ illi pceꝑto:nõ furtũ
facies:qꝛ in extrema neceſſitate ommia
Bnda cO ſunt cõmunia.
XAI! dicendũ q; moꝛtale pec-
catum eſt qð tollit nobis chꝛiſtũ qui eſt
vita noſtra.iuxta illud Colo.in.Cuũ aut
chꝛiſtus apparucrit vita noſtra. Cbꝛiſtꝰ
auteẽ tribus modis in nobis exiſtit. Pꝛio

per iuſticie equitatẽ.2: per doctrine ve⸗

ritatem. 3: per vite ſanctitatẽ.ipſo atte-
ſtante Jo. xiij. Ego ſum via iuſticie:veri
tas doctrine:et vita. Quando ergo ac/
ceptio ꝑſone repugnat iuſticie equitati:
ut quando papa tencretur reddere iuſti
ciam vel iudicium alicui ⁊ non reddq eret
puto ꝙ eſſet peccatum moꝛtale: ſiue eſt
pauper ſiue diues. AUnde ſcribitur Exo.
xxiij. Pauperis non miſereberis in iu-
dicio. Hel quando acceptio ꝑſone repu/
gnaret doctrine veritati:ut quado papa
doceret aliquid contra bonos moꝛes:⁊
contra illa que in ſacra ſcriptura conti⸗
nent a moꝛe alicuius perſone.peccatum
moꝛtale eſſet. Similiter quãdo a cceptio
perſone repugnaret vite ſactitati:ut qñ
papa pᷣferret vicioſum virtuoſo ex inde/
bita cã: ut qꝛ cõſaguineus:vel qꝛ potes
7? diues:puto ꝙ eet peccatũ moꝛtale.
Adpꝛmũ getelendi,
eet deus q̃re dat graʒ
vni ⁊ nõ alteri:nõ eſt aliud niſiqꝛ vult:
volũtat aũt eiꝰ nõ eſt qrẽda cã effectiua
ſz bñ põt eẽ ca ᷑minatia qꝛ ipᷣe deus ſcit
bñ iſtũ vſurũ gra:illuũ aute ſcit nõ bñ viu

rũiᷣ:7 qꝛ iſte pᷣparat ſe ad gr azʒ: ule aut nõ

a quo autẽ ſit ipſa pparatio gr̃e Augꝰ.
expꝛeſſe dicit & ab boĩe.Ait enĩ in li.de
coꝛꝛectiõe ⁊ gratia.ꝙ deſiderare aurxiliũ
gratie initiũ gre eſt.de quo ait ꝓpheta.
Et dixi nũc cepi:hec mutatio dextre ex
celſi ita q petere auxiliuʒ gre pᷣparatio
gratie ⁊ initiũ gr̃e eſt m Augl. ¶C Ad
foꝛmã argumẽti eſt dicẽdũ ꝙ deus non
eſt acceptoꝛ ꝑſonaꝝ:cu ↄfert gratiã vni
et nõ alt eri:.qꝛ ipᷣe nulli tenet᷑ eni iſtũ
ſaluet eſt liberalitas: ꝙ autẽ illũ nõ ſal-
uet:nõ facit ſibi iniuriã:qꝛ oẽs in pꝛima
maſſa ꝑditi ſunt. ¶Q Ad ⁊"eſt dicedũ q;
quatuoꝛ modis cõtingit hbonoꝛẽ bommi
exhibere ꝓpter aliqð qð circa ipſũ eſt ut
pꝛopter diuitias ⁊ potetiã. Pꝛimo in
collatiõe ſpualis beueficij.¶ 2· in ſbᷣuẽ
tione tẽpoꝛalis ſubſidq. ¶/ 3 in execu⸗
tione ſeclaris iudici. ¶ . m exbibitiõe
exterioꝛis reuerẽtie. Pꝛimis tribꝰ modiſ
eſt acceptio gſone ex cã idebita:ſed q̃rto
modo 16. & Ad 3ꝭ“eſt dicẽdũ ꝙ cũ ac/
ceptio ꝑſone fit bene cõcurrit ibi cã de
bita:vnde nõ ſemꝑ eſt peccatũ moꝛtale:
ſʒ qñq; veniale:qnq; moꝛtale:quãdoq;
vtrũq;:qñ q; neutrum.

Dſeptimũ ietecnie
2 vigder᷑ eni
w papa ſine peccato poſſit cõfer
re pᷣlatura eccleſiaſticã petenti ⁊ ꝓcurãti
ipiã:quia qð iuſte appetit iuſte ꝓcurat᷑ ⁊
iuſte cõcedit. Sed Aplus dic.i. Chimo.
ii.Qui epiſcopatũ deſiderat bonũ opus
vſiderat: ſi ergo iuſte deſid erat᷑:iuſte pꝛo
curat᷑: ⁊ iuſte cõcedit᷑. ¶ Pꝛeterea ſtatꝰ
plature eſt periculoſus:quia ?im Augjꝗ.
quanto quis in ſtatu ſuperioꝛi:tanto in
periculo maioꝛi verſat᷑: ſed ꝙ periculis
homo ſe exponat ꝑfectiõis eſt ⁊ lauda-
bile:abſq; peccato ergo eccłiaſtica pꝛela
tura pꝛocurãti ipfã põt conferri ¶ Pꝛe
tœ es ſine peccato cofertur homini tilud
ꝑ qv ad beatitudinẽ t endit:ſj ᷣm Augj.
in epiſtola ad Valerius. Mihil eſt in bac
vita ⁊ maxrĩe hoc tepoꝛe difficilius labo
rioſius periculoſius epiſcopi aut pꝛeſby

Queſtio VII

teri aut diaconi officio: ſed apud deum

21 PH S 1E nibil beati.
In cotranin eſt quod dicit
Aug.xix.de ciuitate dei vbi ait ꝙ loc⸗
ſuperioꝛ ſine quo populus regi nõ põt:
⁊ ſi adminiſtret᷑ ut decet:non tñ decen
ter appetit᷑: multo ergo magis nõ decẽ
ter pꝛocuratur: ac per boc ſine peccato
pꝛocuranti non confertur.
BRn cO do. ꝙ m aliquos pᷣlatu
ra eccleſiaſtica:ułeſt ſine

aiarũ cura:vel cũ cura.Si g fit ſine cura

dicũt ꝙ licitũ ẽ talẽ pᷣlaturã ꝑ ſe uel per
alios petere 7 ꝓcurare: dumodo hõ ſit
dignus ⁊ ſufficiens in tali officio ſeu be
neficio ad miniſtrare. Si aũt ſit cum cu
ra:mon e licitũ.Sʒ ꝙ bõ dignũ ſe repu⸗
tet ad miniſtrare m a hã bñ ficio eccleſis
ſtico q̃n tũcũq; ꝑuo ſuꝑbie ⁊ pᷣſũptionis
eẽ videt᷑. Sicit eni Augꝰ.in epła ſupꝛa
dicta ad Aaleriũ:putas me idoneũ:cuʒ
ego meliꝰ me nouerim:ꝗ tñ nec ipſe me

noſcem niſi experiẽdo didiciſſem. Sʒ di
cit foꝛtaſſe ſanctitas tua:vellẽ ſcire ꝗd

deſit inſtructioi tue: Ad qð rñd eo:ꝙ tã
multa ſunt vt facilius poſſim enumera
reqᷓ babeã q;qᷓ nõ bẽre coſidero. Et
ideo puto eſſe dicendũ ꝙ ꝓcurans ꝓ ſe
uel per alium pᷣlaturã eccleſia ſticã. vel ẽ
iniuſtus uel ſuperbus. Iniuſtus quides

qꝛ iniuſticia ẽ ꝙ aliqꝗs plus ſibi velit de

bonoꝛe acciꝑe aut de ptãte ud de alis

bonis:cũ non ſciat vtꝝ minoꝛibꝰ dignꝰ

ſit: Suꝑbus vo qꝛ ſine ſuꝑbia nõ ẽ ꝙ ali

bus illis ſuper quos pꝛelstionẽ recipit
Sicut ergo ſine peccato ſuꝑbie uel iniu
ſticie pꝛelatura non ꝓcuratur:ſic puto

ꝙ ſine pctõ ꝓcuranti non con fertur.

A G pꝛrimũ ergo eſt dicenduzʒ
OWE* ii multa in nomi⸗-
ne epiſcopatus includuntur: quoꝝ ali/
qua ſunt bona ⁊ appeteda:aliqua vᷣo re
ſpuenda: neutra tamen ꝓcuranda. Sʒ
ſi vocatur a deo tanòß aaron: bumilit᷑
pꝛo ſalute alioꝛum ſuſcipiẽda ſuſcipiat.

I
CM
gligspen
labon
galis ſ
konpontl
gniecce
ſcſunett
lenibi
dancle
ſoſerint
ielan
nrnart
1boſdu
Hiüad
ſpafiune
tungidil
ondar

nan
Gigu.
ftücſe⸗
docari
ſudec⸗
Wah
baune
iycoe
beper
opoꝛtn
ſeohoe
Lordt
dſcici,
N⸗
ſinn
Gſe

8
Mi
ſinnet
ſüenremn
ogtigit
lheias⸗

VI

dcped dan
nbilbegtp.
t os diet
wbiait lo
s nes toit⸗
hontn decen
nags nodet⸗
oe ſne peaast
r.
naliosett
aſtickuleſfin
Kiarn
mrigſene e
no 1
lokcoſabe
iaut itcuna
iguͤtſ⸗
biſocgalſir
er Cpens
incg ine
neoncidh
inecppeene
len. Gol
deere
nidcgati
n onds
deto⸗
hſiun
tusog
anin
r ddtiſi
iwibenin
uiige
zölnoeot⸗
nimuet
, jeud i
ur ſcyun
orfertur.
o,
ſeninnonc,

anepal/

alenaore
mmle G

ilbtiper

Ar.
Ad ꝛ eſt dicendũ ꝙ laudabileẽ q;
aliꝗs periculis coꝛpoꝛalibꝰ ſe exponat:
ꝓpter bona ſpualia ↄſequẽda:ſed ꝙ ꝗs
piculis ſpualibꝰ ſe exponat ꝓpter bona
tempoꝛa lia:ſicut videt᷑ ſe exponere ille
qui eccleſiaſtica bñ ficia pcurat:vitupe

roſum eſt. ͤ* Aug⸗.
vult nihil officio epiſcopi:aut pᷣſꝛi apð
deuz eſſe beatus: ſi eo mõ militet᷑ quo

noſter imperatoꝛ iubet qð ſequẽtia ma
nifeſtant.Ait enim nibil eſſe in bac vi-

ta ⁊ maxime hoc tẽpoꝛe facilius ⁊ letiꝰ

⁊ boĩibus acceptabilius epiſcopi aut pᷣſ-

byti:aut diaconi officio:Et ſubdit:Sed
ſi perfunctoꝛie atq; adulatoꝛie res aga
tur:nibil apud deum miſerius: et triſti/
us: 2 damnabilius.

DDoctauũ veegir.

ꝙ papa ſine peccato poſſit cõfer
re magiſteriuũ petenti licentiã magiſtrã

diiquig Aplus.i.Chimo.ij.dicit ſe ꝑpo/
ſitũ eſſe in euangelio chꝛiſti magiſtru et

doctoꝛẽ.Et.ij.Choꝛt᷑.ij.cõmend at ſe de

ſcia dicens ꝙ ſi imperitus lingua nõ tñ

doctrina. C P. qð iuſte cõcupiſcit iuſte
ꝓcurat᷑ ⁊ confert᷑. Sed ſcribit᷑ Sap̃ᷣ.vi.

qꝙ cõcupiſcentia ſcie deducit ad regnũ
S.in magiſterio accipitur
opoꝛtunitas ſeu ptãs coĩcandi ſcietiaʒ
ſed hoc licitũ eſt ꝓcurare ⁊ alijs cõferre
Scribit᷑ eniʒ Sapᷣ.viij Quã ſine fictiõe

perpetuũ.

didici ⁊ ſine iuidia cõmunico:⁊ honeſta

tem illius nonabſzondo- d. b
R4TP 1 eſt quod ſcribitur
In Ott Arin Mattb. rxiij. vbi

ſaluatoꝛ ꝓphbibuit ut nullus vocare᷑ ma

* „ lis chꝛiſtus.
RKndeo dicendũ ꝙ aliqui dicũt
licitum eſſe magiſteriũ pcurare:ſed nõ
pᷣlaturam eccleſiaſticã:ꝓpt᷑ tria. C pꝛi
mo quia ille qui recipit catbedrã magi-
ſtralem non accipit aliquã eminentiaʒ
ſuꝑ alios quã pus non habuerat. ſed qꝗ
recipit cathedram epiſcopalem recipit

quadrageſimaſeptima

Ad 3 dicẽdũ ꝙ Augꝰ?. C

giſter:qꝛ vnus eſt magiſter qui eſt in ce⸗

VIII
eminetiã ſuꝑ alios quã pꝛius nõ hẽbat.
2. quia emiuẽtia ſciẽtieque reꝗritur
in magiſtrali cathedra:eſt ꝑfectio boĩs
m ſe. Eminęetia o poteſtatis ꝗᷓ ꝑtinet
ad catbedrã põtificale nõ eſt ꝑfectio ſʒ
ſe:ſed requirit ꝑfectioneẽ reſpectu alioꝝ.
3 quia ꝗs põt ſcire ſe bre ſciẽtiã quã
reꝗrit catbedra magralis:charitatẽ vo
excellẽtie quã reqrit cathedra põtificał
nullus põt ſe ſcire habere. ¶ Sed iſte
rõnes ꝓpoſitũ nõ concludũt:q;uis eniʒ
in catbedra magiſtrali nõ recipiat᷑ emi
nẽtia poteſtat xecipit᷑ tũ eminetia bo/
noꝛis. Mon eni dicit Aplłus. Nemo aſſu
mat ſibi poteſtatè:ſed ait:nullus ſibi aſ-
ſumat bonoꝛẽ:ſed qui vocat᷑ a deo tãqᷓ;
Aaron. Dicit eni, Augꝰ. in epiſtola ad
Floꝛẽtinã. Quoniã neceſſe eſt ut doctoꝛ
habeat ſuperioꝛẽ locũ:ſollicitiſſime ca⸗
uendi eſt in docẽte ſuꝑbie vitiu. Vnde
videns ſanctꝰ ꝓpheta in oudiẽdo facilli
me ſeruari bũilitatẽ:qne difficilis eſt in
docendo:ſtatim cuʒ dixit. Auditui meo
dabis gaudiũ ⁊ leticiã. cõtinuo ſubiecit:
exultabũt oſſa hũiliata. Nec eſt verũ q
ſciẽtia nõ ſit ꝑfectio reſpectu alioꝝ:qᷓ;
uis eni doctoꝛ nõ ꝑficiat alios ꝑ modu;
coactionis vel punitiõis:ꝑficit tñ alios
er modu doctrine cõicatiõis. Et q́;uis
omo poſſit ſe ſcire habere ſciẽtiaʒ ꝑti-/
nentẽ ad ſalutẽ ſuã ⁊ alioꝝ.Qualiter tñ
ad falutẽ alioꝝ poſſit adminiſtrare nullꝰ
g5. ꝑfecte ſcire. Oicit enĩ Augꝰ.in epi-
ola ad Valeriũ. Audeo eni vere dicere
cire me ⁊ plena fide retinere ꝗd ꝑtieat
ſad ſalutẽ noſtra: ſed hocipſũ quõ admi-
niſtrẽ ad ſalute alioꝝ ñ querẽs qð mibi
vtile eſt: ſed qð multis:ut ſalui fiãt igno
ro.Puto ergo eẽ dicẽdũ ſicut pᷣlatura
eccleſiaſtica idecẽter ꝓcurat᷑:ſic ⁊ magi
ſteriũ ꝓpter illa que vtriq; annectunt᷑.

ergo eſt dicẽdũ q
₰ Paumũn Aplus nõ recepit
magiſteriũ ab homine:ſed ꝑ reuelatiocʒ
Jeſu xpᷣi.ſiẽ ipᷣe dicit ad Gala.i.¶ Adq

2m eſt dicẽdu e ſciẽtia iuſte cõcupiſcit.

Ar.

ſed cũ ꝑiculo docet᷑. Dicit.n. Augꝰ.ſup
epła Jacobi:ꝙ doctrina quelibet tuti⸗
audit᷑ q; doceat:⁊ id eo ꝓpter piculu q8
in ea incurrit᷑ ſeu recipi᷑: ⁊ ꝓpt᷑ bonoꝛẽ
qui ſibi ãnectit: ⁊ ꝓpter gloꝛiã ꝗ in ipſa
qñqʒ appetit᷑ masgiſteriu idecet pcurat᷑
Agd tertiũ eſt dicendũ ꝙ q;uis fa⸗
cultas coĩcandi ſciamque in magiſterio
cõfert᷑ ſit res licita:tñ qꝛ ut dicit Aug⸗
Qualit᷑ coĩcet ad ſalutẽ alioꝝ ut ſalui fi
ant ignoꝛat᷑.nec bõ ad boc idoneũ ſe de
bet reputare:talit᷑ incurreret notã ſuꝑ/
bie:iõ ꝑ ſe nõ dʒ petere nec ꝓpcurare.
¶BDe ptãũte eccleſiaſtica reſpectu act⸗
diſpenſationis.
0— ſthec cõſiderãdũ eſt
1I.Ede ptate eccle
ſiaſtica reſpectu actus diſpe
ſatiõis. ¶ Et bᷣmo de diſpẽ
ſatione p̃ᷣceptoꝛum. ¶2 de diſpenſa
tione ſacramentoꝝ. ¶3 de diſpenſa⸗
tione articuloꝝ. ¶ de diſpenſatione
legũ ⁊ canonu ſanctoꝝ. ¶ Circa pmu

decè ſũt ↄſñderãda ſᷣm ꝙ decẽ ſi pᷣcepta

¶ Queſtio. xliij. de diſpenſatione pmi

pᷣcepti. C Quantũ ergo ad diſpenſatio

nẽ pmi pᷣcepti querunt᷑ q̃tnoꝛ. Pꝛi⸗/

mo vtrũu papa poſſit diſpẽſare cũ demo

nũ conſultoꝛibꝰ:qui plures deos colunt

ι

2 vtrum papa poſſit diſpenſare cũ

aſtrologis 2 planetarijs: qui plures de

°

os colunt.
ſare cum ſoꝛtilegis ⁊ maleficis:ꝗ vnuʒ
deum non adoꝛant. . vtru papa
poſſit diſpenſare cum idolatrijs ꝗ vnuʒ
deum non colunt.
DODOpꝛimumaseng
— cedi: Ai
ger enim ꝙ papa poſſit diſpen⸗
ſare cum domonũ conſultoꝛibus: quia
papa diſpenſare poteſt in illis que ſacti
pꝛophete fecerunt. ſed ſcribitur.i. Re.
xxviij. ꝙ Samuel ꝓpheta ad inuocatio
nem phitoniſſe conſulentis eum: appa
ruit ſauli dicens: Cras tu ⁊ filij tui me
cum eritis. ¶Pꝛeterea ſcribitur in le-

3 vtrũ papa poſſit diſpẽ

Queſtio 1

genda ſancti Jacobi ꝙ ad pꝛeces apo⸗
ſtoli demones ligauerunt Hermogené
7 ligatum poſuerunt eum ante ipſum. ſi
ergo licitũ fuit apoſtolis vti auxilio de
monum poteſt papa in boc diſpenſare.
Pꝛeterea in his queacta ſunt ꝑ cbꝛi
ſtum papa non ſolum poteſt diſpenſare
im mo tenetur ipſe imitari.ſed Mar. v.
ſcribitũr ꝙ chꝛiſtus interrogauit a de⸗
mone:Qð tibi nomẽ ẽ? Qui rũdit legio
mibi nomẽ eſt. multi.n.ſumꝰ.Si & licitũ
eſt de aliquo occulto demonẽ interroga
re ⁊ conſulere:poteſt papa in boc diſpe/
In contrarium nt
papa non poteſt diſpenſare contra pꝛe/
ceptum legis:ſed ſcrib itur Oeutro.xvii
Non inueniatur in te qui conſulat pbi⸗
ti „
r verit .
Kn deo 5 veritatem.

icendum ꝙ demonum

inuocatoꝛes ⁊ conſultoꝛes faciunt ↄtra
pꝛimuʒ pꝛeceptum. Hon babebis deos

alienos ꝓpter duo. Pꝛimo quia qui/

libet fidelis in baptiſmo fidelitatẽ pꝛo-
mittit deo:renũciando diabolo ⁊ oibus

pompis eius:ſi ergo poſt pꝛeſtitum iura
mentum tidelitatis demonem in ſuum

aurxilium ⁊ fauoꝛem inuocat: ipſo facto
inuenitur pꝛoditoꝛ: ⁊ fidei pꝛomiſſe fra-
ctoꝛ. &ο Secundo quia conſiliu eſt pars
pꝛouidetie ut dicit ppᷣus.iij. Etbi. cum
ergo igẽ ſit rei pꝛoductoꝛ ⁊ pꝛouiſoꝛ: ut
dicit Damaſ. ij lib. eoipſo ꝙ quis demo
nes conſulit faciendo eos ſui ⁊ ſuoꝛum
actuum pꝛouiſoꝛes.quodam pacto taci
to vel expꝛeſſo.manifeſte pꝛofitetur eos
eſſe ſui ⁊ ſuoꝛum actuum pꝛoductoꝛes ⁊
creatoꝛes. Et per hunc modum deter/⸗

minat iſtam queſtionem Aug) in libꝛo
de decem coꝛdis. vbi ſic ait. Dicit tibi

diuina lex. vnus eſt deus tuus:vnu deuʒ
cole:⁊ tu vis dimiſſo vno deo tanq; le-
gitimo anime viro foꝛnicari per multa
demonia: quod grauius eſt non quaſi
aperte deſerens ſicut apoſta te faciunt:

boes 7 diuinos: ⁊ qui querat a moꝛtuis

A.
ſctni;

lttsauu
n
ſoltdict!
Oinple
ſeyrumi
fucls fui⸗
ſentbn
NſeSnl.
ſoninun⸗
ütorir
Aum
isolcens
us fealit
Gephiton
lna ſente⸗
fiätſead
leptti
daabolitl
Per
lſih eh
Cy⸗
c
W⸗
errche
eppbl
Anon
cnern
G Bel
Greinyo
Gdſegerat
ſerediße
tonbus 1
leredſpe

2

P
tirgi
uſtalih
lſſedeſern
ſoeo
heri⸗
lgigten

AA peeres o,
ut hernogen
m amteihſun.
lis vtiaurlio de
bocdiheninre,
cacta ſuntgchi
wreſt diſcnian
ari ſes Durg⸗
terrozzuitade
Quiridtles,
ſums Gis lan
mone interſe
wain bocdip⸗

4 ℳ.
nſareconrnupe⸗
itur Oeumemin
iconllrſ,
gucratanems

nren.
n ,eN..

s cunron
babebis h

Nunoigè

,ſatuiheo⸗
daddltd
ſt ebtuminn
moben in n
ocdr ſd an
ehunſet
1anilido
s i Eth
er umiben
ßdend
veſut ſtamn
ddan Ec
e eo ſteture⸗

octotet

Ar.

ſed tanqß manens in domo viritui ad/
mittis adulteros:cum conſuhis matbe/
maticos: aut auriſpices: aut augures:
AG Pꝛim U aut malcehcos.
ergo eſt dieendũ qꝙ
ſicut dicit Auguſtinus in queſtionibꝰ ad
Simplicianum.faciliter ſoluitur argu-
mentum ſi credamus non ſpiritum Sa
muelis fuiſſe a ſusa requie excitatu: iʒ ali
qð fantaſma ꝑ imaginariã diaboli illuſi
onẽ Sauli ⁊ phitoniſſe fuiſſe pſentatuzʒ
nominatꝰ eſt ñ Samuel:quia imagineſ
retu nominibꝰ rerũ cõſueuimꝰ appellare
Aliam tñ ſolutionẽ ibi dat Auguſti
nus dicens:nullũ eſſe in cõueuiẽs ſi dica
mus rea liter ſanctũ ꝓphetaã ad inocati/
onè phitoniſſe apparuiſſc Sauli:eum di
uina ſentẽtia ꝓcuſſurũ:quia filius dei ꝑ
miſit ſea diabolo tẽtari:⁊a abiq; diminu

tiõe ptãtis ſue a iudeis tanq; a mẽbꝛis

dia boli illudi. capi:cruciſigi:⁊ interfici.
¶ Ad ⁊'eſt dicẽduz ꝙ cõſulere diabo
lu ſuꝑ aliquo occulto:dupliciter põt ĩtel
ligi. ¶ Pꝛio ꝑ diume ptatis coactionẽ:

et ſic chꝛiſtꝰ 2 alij ſancti viri virtute eius

poſſũt a demone imꝑgando aliqᷓ ꝑquirere
et rebelles fidei ꝑ eos tanq; ꝑ mimicos
reipublice coꝛꝛigere:hfᷣm que modũ xpᷣus
demonẽ interrogauit.?⁊ Apłus Gemo
genem philoſophũ ad fidem reuocauit.
¶Secũdo per ipſoꝝ demonuz magica
arte inuocat ionẽ:⁊ per eoꝛũ pactionẽ ⁊

cõfederationẽ:m quẽ modũ non põt ca

dere diſpenſatio ſuper demonũ conſul⸗
toꝛibus ⁊ inuocatoꝛibꝰ:ſicut non põt ca
dere diſpeſatio ꝙ hõ colat ꝑglures deos.

B ſecundi cteecir 10

ꝓꝙ papa poſſit diſpeſare cũ aſtro-
logis ⁊ planetari s qui plures deos ad
oꝛant:quia quod deſeruit humane vtili

tati diſpenſabile eſt: ſed aſtrologia ma⸗

xime deſeruit humane vtilitati:vñ ſuꝑ
illo verbo Genebß. i. Fiant luminaria in
ſirma mẽto celi: ⁊ ſint in ſigna ⁊ tẽpoꝛa
et dies 1 annos. Dicit glo. ꝙ per lumi⸗

quadrageſimaoctaua i

naris celi aſtroꝛum iudicio diſcernũtur
dies artificialcs ⁊ naturales:⁊ anni ſo/
lares ⁊ lunares. Pꝛeterea papa põt
diſpenſare i eo quod eſt vtile ad itellige
dam ſacrã ſcripturã: ſed ut dicit Augꝰ.
ij. de doctrina xpᷣisna.oẽs mathbematice
ſcietie vtiles ſunt ad intelligendũ ſacra
ſcripturã:ĩterquas a ſtrologia numerat᷑.
¶Pꝛeterea aſtrologia ponit᷑ inter ar-
tes liberales: ſed tales abſq; peccato
poſſũt ſciri.S in eis papa põt diſpeſare.

. 11 eſt:quia qs ẽ
Zn cont arin dãnatu pec/
cleſiã nõ eſt diſpẽſabile:ſed Augꝰ.dicit
iiij.lib. Confeſſ.illos planetarios quos

mathematicos vocãt plane cõſulerenõ

deſiſtebã:quod tñ xpᷣiana ⁊ vera pietas
conſequenter tebelni 7 da mst.
* WGN dicẽdum ꝙ aſtrologi et
RKndeo oẽs diuinatoꝛes tripłr

faciũt cõtra iſtud p̃ceptũ. Mon babebis

deos alienos coꝛa me. ¶Pꝛimoqꝛ ipſi
aliud q;ᷓ verũ deũ rectoꝛẽ aiĩiaꝝ noſtrarũ

conſtituũt. Si enim coꝛpoꝛa celeſtia ut

dicũt babẽt neceſſariã influentiã in aie

noſtre operatiõe:opoꝛ:ʒ q babeãt neceſ
ſariã mſſuentiã in eius ꝓductiõe:cũ ope

