Aueſtio. lxxix. de xp̃i ꝑpꝛopꝛietate
Eimn Evigendum eſt de
. rxp̃i pꝛopꝛietate.
Circa quod querut᷑ quattuoꝛ
Pꝛimo vtrü vxpᷣs babuerit
aliquod pꝛopꝛium. C Secũdo vtrũ xpᷣs
aliquid habuerit ĩ communi.¶Tertio
vtrum xp̃s res ſibi oblatas poſſet cõuer
tere i ppꝛiũ vſu. ¶ Quarto. vtrũu reꝝ ſibi
ↄceſſarũ habuerit dñiuʒ⁊ non vluen tm.
1☚¾111 ergo ſic pꝛoce-
Peimiaicr viet en
ww rps habuerit aliquid pꝛopꝛiu.
Suꝑp illo eniʒ verbo Luce.ij. Reuerñ ſüt
in galileam ciuita tem ſuam nazareth di
cit gloſa.ꝙ in naʒzareth erat pꝛopꝛiu ba
bitaculum xpᷣi marie ⁊ ioſepb.habere au
tem pꝛopꝛiam domũ eſt habere aligd ꝙ⸗
pꝛiuʒ. ¶ Pꝛeterea ſicut xpᷣs in heredita
te paterna ſuccedebat patri: iur illud Lu
ce.ij.Meſcitis ꝙ i bis que patris mei ſũt
opoꝛtet me eſſe ſic ĩ hereditate materna
ſuccedebat matri. ſed mater aliqd pꝛopᷣ
um habebat cum ex Rire regali oꝛta eſ-
ſet: ergo ſimilitcr xp̃s. Æ“Pꝛeterea ante
q; xpᷣs inciperet pꝛedicare nõ poterat de
elemoſynis viuere:quia ex quo ſpiritua/
lia nõ ſeminabat nõ poterat de iure car

nalia metere.ãte ergo.xxx.ãnos xpᷣs ali-

quod pꝛopꝛiuʒ habuit.quia ante tale tẽ
pus pꝛedicare non incepit.

In cõtrarium elaꝛ ei⸗

quod docuit. Sed Matth.x.mandauit
nõ eſſe poſſidẽdũ aliquod pꝛopꝛiũ.nõ au
rum.non argentum.nõ pecuniã in zonis
Rid EOdicedum ꝙ pꝛopꝛiuzʒ põt
q́;tum ad pꝛeſens duplxr
accipi. Pꝛimo vt oppõitur fraterne cha
ritati. Secũdo vt opponitur vite comu⸗
uitati. Pꝛimo nãq; modo habere aliqð
pꝛopꝛium eſt auaroꝛum. Secũdo modo
babere aliquod pꝛopꝛium eſt laicoꝛum.
Pꝛimo nanq; modo accipit.Augꝰ ꝓpꝛi
um Luce.xvi.ſuper illo verbo. homo qui
daʒ erat diues qui induebatur purpura

7 byſſo. dicens ꝙ diues ille nõ eſt dãna⸗/
tus ꝙ rapuerit aliena. ſy qꝛ ſua pꝛopꝛia
lazaro panperi non erogauit. Scdo mo
do accipit᷑ pꝛopꝛiu.Actſ.iii.vbi dicit᷑. q;
necquiſq; eoꝛu que poſſidcbat pꝛopꝛiuʒ
aliquid ſuum eſſe dicebat.ſed eraut illis
omnia coĩa.neutro at modo xpᷣs babuit
a liquod pꝛopꝛium.quia paupertatẽ ele/
gSit in eius ingreſſu: in eius pgreſſu.et in
eius egreſſu.Abexoꝛdio enim introitus
eius in mundum pauperculã elegit ma/
trem: pauperioꝛem patriam.vnde in ca
pitulis epheſini concilij ſic ſcribitur. Ex
ponat tibi venerabile pꝛeſepe pauperri-
mum babitaculum cbꝛiſti qui dicat:celũ
vide pꝛeſepe ſedentis ſuper cherubim. vi⸗
de pannis inuolutum qui pelagus are⸗
ne coniunxit.vidę deoꝛſum paupertates
diuitias eius ſurſum conſidera. In eius
vero pꝛogreſſu ſeruauit paupertatem.
Ande ſuper illo uerbo Matthei.viij.
Aulpes foueas habent.dicit Cbꝛyſoꝰ
Aſpicite qualiter paupertatem quã xpᷣs
docuerat per opera demon ſtrauit.non
enim erat ei menſa:uon domus:non cã/
delabꝛuʒ:nec quicq; talium. In eius vᷣo
egreſſu crucis inſignia eius paupertateʒ
oſtenderunt: in qua exterioꝛibus rebus
pꝛiuatus eſt vſq; ad coꝛpoꝛis nuditateʒ
Juxta illud Pſal. Diuiſerunt ſibi veſti-
menta mea: et ſuper veſtem meam miſe
runt ſoꝛtem. M
91 J ergo eſt dicen⸗
Ad pꝛimum 0à dieen⸗
taculum illud non erat chꝛiſti nec ma-
rie:ſed fuit ioſeph:ſicut dicit glo. Mat
thei pmo:ſuper illoverbo:voluit occulte
dimittere eam. Ham ſuper illo verbo
Datthei.viij. Aulpes foueas babent.
expꝛeſſe dicit Hieroꝰ:Quid me pꝛopter
diuitias et ſeculi lucra cupis ſequi: cum
tante ſim ꝓpaupertatis ut nec boſpitio⸗
lum habesm: et tecto vtar non meo.
Ad am eſt dicendum ꝙ poterat chꝛi
ſtus matrem multas poſſeſſiões bñteʒ
eligere: ſed hoc non fecit quãtumcun q;
ee 4

eſſet ex regaliꝓgenie oꝛta: ſed pauꝑcu⸗
lam ⁊ domũ ꝓpꝛiã non habente in q euʒ
areret. AUñ dicit Chꝛyſoꝰ ſuꝑ illo vbo
Warth. iſ. Inueneruũt puerũ cũ maria
matre eius. Inuen erunt inquit mariaʒ
non diademate coꝛonataʒ:aut in lecto
aureo recũbentẽ. ſed vix tunicã vnã ba-
bentem:non ad oꝛnamentũ coꝛpoꝛis: ſjʒ
ad tegumentũ nuditatis:quale bere po
terat carpentari vxoꝛ ꝑegre conſtituta.
Ad ꝭg dicendũ ꝙ ſicut xp̃ᷣs ab in-
fantia fuit plenus gra ⁊ ſapientia: ſic ſꝑ
babuit ius recipiendi carnalia ꝓ ſemina
tione ſpualiũ:necnon dñium diipenſadi
alijs inq;tum deus:nõ tñ an te pdicatio
nẽ ⁊ diſcipuloꝝ vocatione: legitur ꝙ ab
alijs ſibi fuerit in neceſſars miniſtratũ
niſi a ſuis parentibꝰ tm ꝑ eius ⁊ eoꝝ bz
pꝛia m ꝓcurationẽ ⁊ ꝓpꝛium laboꝛẽ. Añ
ſuper illo vᷣbo Lu.iij.
2 venit nagaret:⁊ erat ſubditus illis.di
cit glo.ꝙ cbꝛiſtus ab ipſa pᷣmcua etate
parentibꝰobediens quèlibet laboꝛẽ coꝛ
poꝛeuʒ bũilit᷑ ⁊ reuerent᷑ ſuſtinuit.q;uis
enim parentes eius boueſti ⁊ iuſti eſſent
egenoꝝ tñ ⁊ neceſſarioꝝ penuriã patie
bant teſte pᷣſepi miſtro venerandi ꝑtus.
Vnde manif eſtũ eſt ꝙ ſudoꝛes coꝛpoꝛe
os ↄtinue frequentabãt: neceſſaria vite
ſibi querentes:ꝗbus ieſus obediẽs erat
ut ſcriptura teſtat᷑:cum ſuſtinendo labo
res ſubiectionem pleuariã oengit. aic,
1 ſic pꝛocedit᷑:
D ſlecũdũ becni,
chꝛiſtus nõ huerit aliquid in cõi.
Dicit enim Chbꝛyſoꝰ Yo. ciij. ſuꝑ illo ver
bo loculos bebat iudas ꝙ nimirũ null⸗
diſcipuloꝛuʒ pecunias afferebat:ſed per
bocqꝙ dicit oculos hẽbat iudas: occul-
te inſinuaf᷑ ꝙ quedã mulieres eũ de lu/
is f acultatibus nutrieb ant:nõ habuit
aliquid in coi. ¶Pꝛeteres ille nõ babu⸗
it aliquid in cõi cui ſemꝑ miniſtrabant᷑
neceſſaria ab alus. Sed Hiero“ dicit
Zuce.viij.ꝙ mulieres miniſtrabant dño
de ſua ſubſtantia: ⁊ diſcipulis eius in vi

eſcendit cum eis

ctu ⁊ veſtitu:non erat S neceſſariũ aliꝗd
in cõi ſeruare. ¶ Pꝛerea ille ꝗ oſtiatim
mendicat nõ cogit aliquid in cõi ſeruare
Sed xpᷣs mend cabat ab alijs petendo:
ut ſupꝛa dictũ eſt:nõ ergo tenebat᷑ aliꝗd
bẽre in coi. ¶Pꝛeterea quod ẽ maioꝛis
pfectionis xpᷣo attribuendũ eſt:ſed ma⸗
ioꝛis ꝑfectionis ènõ bẽre ꝓpꝛiũ:⁊ nõ hbẽ
re aliquid in cõi q; habere:quia remoti⸗-
oꝛ fit hõ ab omni ſollicitudinę tꝑaliũ: er
go chꝛiſto attribuendũ eſt. & Pꝛeterea

qui pᷣcipit nihil in craſtinũ ſeruari:nõ dʒ

aliquid ſeruare ad cõmunẽ ꝓuiſionem:ſ

chꝛiſtus Matth. vij ꝓcipit nibil in cra/

ſtinuz; ſeruari:nõ xpᷣs aliꝗd bgir in Si .
4 B 2146 a eſt qð ſcri
In cotrariume go ri.
loculos hẽbat iud as: ſuꝑ quo ̈ bo vicit
Augꝰ. ⁊ ponit᷑ xij.q.i.bẽbat dñs locu/
los a fidelibus oblata ↄſeruans ſibi ⁊ ſu
is nccita tibꝰ⁊ alüc iii geibz geibse⸗
W dicẽdũ ꝙq; Phᷣs.i.Politj.
R nd 6c0 duo genera diuitiarũ di
ſtinguit:naturales ⁊ arti ficiales. Si er-
go querit᷑ an chꝛiſtus bũit aligd in cõi
in diuitus na turalibus ut in poſſeſſioni
bus: domibus: ⁊ armẽtis.planũ ẽ nõ.
Dicit eniĩ Nieroꝰ Matth.xvij. ſuper illo
vᷣbo: Nade ad mare ⁊ mitte bamũ: ⁊ eũ
piſcem qui pᷣmo aſcenderit tolle⁊ ſta te⸗
reʒ in oꝛe eius inuentũ da eis ꝓ me ⁊ te:
boc verbuʒ ſimplicit᷑ intellectũ edificat
auditoꝛẽ:dũ audis dñm tãte fuiſſe pau/
pertat: ut vnde tributa ꝓ ſe? apłored-
deret non buerit. Et idem Hieroꝰ dicit
2Matth. xxi.ſuꝑ illo verbo:Relictis oi/
bus ab ijt foꝛas.bic intelligendũ ẽ do
minꝰ tãte fuit pauꝑtatis:⁊ ita nulli adu

latus eſt:ut in vꝛbe maxima nullũ hoſpi

tem nullã inueniret manſionẽ. Congru
um aũt ſuit xr̃m ꝗq ꝓpt᷑ nos pauꝑ factꝰẽ
etiã tales diuitias naturales in cõi cum
ſuis diſcipulis maxie nõ bere:eo ꝙ poſ⸗
ſeſſiones tales maxi
tis requirunt: ut nedu eccleſaſtici viri di
uino cultui vacantes:imo laici vitam ſe

htzer

mã ſollicitud inẽ mẽ

allgren
Uirſut
hüctit
ſgbis
lutneſt
ls cul
buit in
eceſit
bſſet
aniibe
Vuge
Tenr

glo ile
liſe lo
beldot
turalid
aſanc
lbias
ttexrttru
mak.
oe
gente
uma
hlie
Coniiti
ln fuitt
udd
gatpet
hii ſch
depgris
hebenais
Hloculss
ſogegit⸗

logris
ſi

ral
goſtigtin

tiiſerne.

petende:
Oatalig

letnrions

Klalme⸗
irnöbe
iafenoti⸗
etpaliüece
PPerene

marienöd

uifonemh

ibpil incn,

bütmt⸗
letgiſn
hehn⸗
ofboN
thisbo⸗
nsihit
vmbocht

nin
üigne
niptln
nt
spett,
. Gti
iiſne,
ſeta,,
un
Seins,
endüig 9

Ar.

cularem agentes ad ececutionẽ ipſarũ
vix ſufriciunt.Sʒ ſi querat an vpᷣs aliꝗd
hũᷣerit in cõi in diuitus artificialibus: ⁊
in bis que ꝑñt nũmiſmate mẽſurari.pla
num eſt ꝙ nic. Sicit enim glo. Jo. xiu. q;
xpᷣs cui angeli miniſtrabant loculos ba
buit in ſumptus pauperũ ↄdeſcendens
neceſſitati infirmoꝝ.Qualit᷑. n.diſcipuli
aijbſſẽt ĩ ciuitatẽ ut cibos emerẽt niũ pe
cuniã babuiſſẽt: ut ſcribit᷑ Jo iiij.vbi diẽ
Augꝰ ꝙ iuerunt diſcipuli emere cibos:
emerũt ⁊ chꝛiſto abrulert virenecs⸗
45 ⸗Rabbi maduca.
Ad Peummn ergo eſt dicendũ q;
glo.illa intelligenda eſt chꝛiſtũ nõ reple/
uiſſe loculos quos hẽbat ex poſſeſſiõ ibꝰ
uel domoꝝ pen ſionibus ſeu ex alis na/
turalibus diuitis:ſed magis ex hisque
a ſanctis mulieribꝰ ⁊ alijs rp̃ifidelibus
ſibi adminiſtrabant᷑: exquo nõ infringit᷑
terminatio ſuperiꝰ fcã:ſed magis cõtir-
mat᷑. C Ad am eſt dicendũ ꝙ mulieres
nõ erant ſemꝑ in comitatu chꝛiſti ꝓpui
dentes ſibi in victu et veſtitu. vñ neceſſa
rium erat aliquid in cõi ſeruare ad ꝓui
dendũ eoꝝ neceſſaris ſicut patuit:quan
do iuit in ciuitatẽ ſamarie:vbi neceſſari
um fuit diſcipulos mittere ad emenduʒ
cibo ↄ. Ad zʒmeſt dicendu ꝙ qui men
dicat petendo ab alijs:ita põt petere pe
cuniã ſicut alia neceſſaria. Eſt enim ipſe
denarius ſideiuſſoꝛ ꝓoibus neceſſarijs
babendis:ut. Obũs dicit: vnde pecunia
in loculis ſeruata poterat eſſe mẽdican

do acgqſita: et voluntarie a xp̃ᷣiſidelibus

oblata:exquo babita nõ erat de vineis
uel agris ſeu de alijs redditibꝰ. C Ad

Areſt dicendũ ꝙ cbꝛiſtꝰ nõ ſolũ ꝑſonaʒ

ꝑfectoꝝverũ etiã infirmoꝝaſſumpſit:in
quoꝝ ꝑſona dicebat: Triſtis ẽ aia mea

„ — 2 * .£* .

vſq; ad moꝛtẽ:vnde quia pᷣuidit ifirmos

futuros:et iſta tẽpoꝛalia queſituros:eo
rũ perſonam ſuſcipiẽs: loculos here vo
luit nõ tñ ex poſſeſſionibꝰ ⁊ naturalibꝰ
diuitis repletos:ſed a chꝛiſtifidelibꝰ re
plendos:in hoc ſollicitudinẽ tẽpoꝛalinʒ

ſeptuageſumanona m

remouens:⁊ coꝝ infirmitati cõdeſcẽdẽs
CAg “ eſto. ꝙ Aug⸗ ſoluit argu/
mæentu: o. xiij. dicens: ꝙ tunc qñ xpᷣus
loculos habuit: pmũ eccleſiaſtice pecu/
nie foꝛma eſt inſtituta: ut intelligeremꝰ
p Sepi non eẽ cogitandũ decraſtino
nõ ad hoc fuiſſe pᷣceptũ ut nihil pecunie
ſeruet᷑ a ſanctis:ſed ne deo ppter iſta ſer
uiat᷑:⁊ ꝓpt᷑ iopie timoꝛẽ iuſticia deſerat᷑.
D tertiũ ſic ꝓcedit᷑: Ni-
gqget᷑ eni ꝙ vpus
res ſibi oblatas in ꝓpꝛiũ vſum nõ
poſſet cõuertere. Siẽ.n. Hieroꝰ Math.
xvij. Si quis obijcere voluerit quõ xpᷣus
tributũ ſoluere nõ poterat: cum iudas
in loculis pecuniã poꝛtaret: Rñdebimꝰ
ꝙ res pauperũ in vſus ſuos conuertere
nephas iauie n obſ⸗ q; id em tribuit ex
emplũ. ¶Pꝛetea Jo.xiij.dicit. Chꝛyſ.
ꝙ xpᷣs qui nõ perã:nõ virgã nõ aurũ:nõ
argentü iubet deferre: loculos ipſe fere⸗
bat ad inopũ miniſteriu:nõ g in ꝓpꝛium
vſuʒ cõuertere poterat. ¶ Pꝛeterea qð
nõ licet facere epᷣo ppter ꝑfectionis ſta/
tum:multo foꝛtius nõ licebat xpᷣo. Sed
ſcribit᷑.xij.q.i.MHõ licet epᷣo res eccleſia-
rum in ꝓpꝛios vſus cõuertere:ergo mł⸗
to magis nõ licebat chꝛiſto.
In Cco trariũ eſt. ſcribit enim
1N Jo.iiij. ꝙ diſci/
puli abierant in ciuitatẽ ut cibos eme⸗
rent.pecuniã ergo a xp̃ᷣiſidelibus obla⸗
tã in pꝛoꝑꝛiũ vſum ⁊ ſui ⁊ ſuoꝝ diſcipu⸗
c0 Aoꝛum conuertebat.
V dicengũ ꝙ oꝛdo charita
tis reꝗrit ut reruõ coium diſpenſatoꝛes
boc oꝛdine diſpenſent:ut pᷣmo ſibi⁊ ſu-
is ſeruientibus in neceſſarijs ꝓuideant
⁊ poſtmodũ pauperibꝰ ⁊ vſibꝰ fid elium
ſubminiſtrent. VUñ ſcribit᷑.xij.q.i.c.ſi g.
h̊ res ecclie oibus debeãt eẽ coẽs pꝛi
mũ tñ ſibi:ſubaudi pᷣlatus:⁊ ſue eccleſie
debuientibꝰ neceſſaria ſub miſtret: ⁊ reli
qua q ſuꝑſunt fidelin vſibus diſpenſet.
bunc autẽ oꝛdinẽ xpᷣs de rebꝰ ſibi: a fide
libus oblatis ſeruabat:qꝛ p de eis ſibi et

Ar.
ſuis diſcipulis in neceſſarijs ꝓuidebat:
deinde alia pauperibus erogabat.
Ad pꝛmum ναα
L ꝙ chꝛiſtus iaʒ
bauerat ſe nõ teneri ad tributũ ſoluen
gu: cũ ipſe eſſet rex ⁊ filius regis eterni.
ſolũ ergo ꝓpter ſcandalũ paſſiuũ vitan-
dũ tributu ſoluit nephas putauit illo
qð debebat᷑ pauperibꝰ cõuertere in vſuʒ
ad quẽ ipſe nõ tenebat᷑. Sic etiã in hoc
dat᷑ exemplũ pᷣlatis eccleſie: ut res diſtri
buendas pauperibꝰ nõ ↄuertant in ali/
os vſus:in ppꝛios uel ſingularis vtilita
tis: ad quos ille res oꝛdinate nõ ſũt.nõ
enim res quas a fid elibꝰ chꝛiſtus recipi
ebat oꝛdinauerat ad tributi ſolutioneʒ
ↄuertendas:ſed ad pauperũ ſuſtenta tio
nem. Ad 2meſt dicendũ ꝙ loculos hẽ
bat chꝛiſtꝰ ꝓpter ſumptꝰ pauperu:⁊ ipſe
⁊ apłieius pauperes erant:vnde ſibi et
ſuoꝝ neceſſitatibꝰ:⁊ poſtmodũ alijs in/
digentibus erant oblata diſtribuenda.
¶Ad 3 diceédum ꝙ illud decretũ in-
telligitur ne epi res mobiles uel imobi⸗
les accipiant de ſubiectis eoꝝ plebibꝰet
alijs pijs locis aſſumant in ppꝛium vſu
⁊ in ꝓpꝛiaʒ vtilitatẽ maioꝛis eccleſie:ne
ex boc maioꝛes enoꝛmi klocupletent᷑ : et
minoꝛes ex tali fcõ pauꝑes umen iant
6 02 MWarm Did et᷑ enim
q chꝛiſtue rerũ ſibi cõceſſaru ba
buerit dñium: nõ vſum tm.cbꝛiſtus eni
bẽbat pecuniã in cõi: qꝛ loculos poꝛta
bat iud as:ut ſcribit Jo.xtij.ſed inpecu/
nia tranſfert᷑ dñium rei cum vſu:als viu
ra nõ eſſet pctm:ſi in pecunia vſus poſſz
bẽri retento dominio eiꝰ : xpᷣus habuit
dñium rerũ ſibi a fidelibꝰ cõceſſarũ: non
vſum ſolã. ¶. Pꝛeterea in rebꝰ conſũpti
bilibus dñium non põt ſeparari ab vſu.
In talibꝰ eni nec vſus iuris nec vſus fa/
cti ſepatur a rei ꝓpꝛietate. In pane eniʒ
vino ⁊7 carmbus ac oibus cõſumptibili

bus ꝗ habẽt vſũ facti ⁊ iuris hñt domi

niũ:ſed xpᷣs nõ niſ res ↄſumptibiles be

—

Queſtio

UIII
bat ſibi a fidelibus oblatas: & babendo
vſum bẽbat dñium. ¶Pꝛeterea conce
dere vſum rei nõ eſt cõcedere actũ vten
di:ſed ius vtendi.qui eni cõcedit equũ ali
cui nõ cõcedit ſibi actum eqtandi:ſed q;
actũ illũ in equo valeat exercere:⁊ ſic cõ
cedit ius vtendi quod quidẽ ius uel do/
miniũ in rebus coſumptibilibꝰ nõ ſeꝑat᷑
ab vſu. habendo chꝛiſtꝰ in rebꝰ ſibi ob⸗
latis vſum:bẽbat ius ⁊ dñium. Pꝛe⸗
terea pᷣlati eccleſiarũ nõ habẽt dñium ⁊
ꝓpꝛietatem in rebus eccleſie: ut oẽs ca/-
nones clamant:vñ nec eas pñt aliena⸗
re:nec de eis teſtm cõd ere.Oñium s tẽ⸗
poꝛalium rerum ſi aligs dz here non niſi
papa qui eſt vicarius chꝛi ſti.xpᷣs pnci
pa liter babuit dñ ium bonoꝝ eccleſie pꝛe
ſentium ⁊ futuroꝝ:non ſolũ vſuz. ¶D.

religioñ pauperes nõ babent sliqð ppꝛi

uz nec habent aliqs poſſeſſiones in cõi:
7 tñ comedunt ⁊ bibunt de elemoſynis
eis oblatis a xpᷣifidelibus. Si ergo ĩ ta
libus nõ habẽt aliquod ꝓpꝛium dominij
niſi vſum ſolũ:apud quem reſidet domi-
nium pꝛedictoꝝ:non niſi apud papam ꝗ
eſt vicarius chꝛiſti: xvpᷣs ergo nõ ſolũ vſu

lmo dñium babuit in rebus ſibi cõceſſis

1 eſt: quia ba-
In contrariũ ?n oinn
rei:eſt bẽre poſſeſſionẽ rei:ſed rxpᷣus ꝓbi-
buit Matth x. nõ eſſe poſſidendũ auruʒ
nõ argentu:nõ pecuniam in ʒonis: ergo
xpᷣs rerũ ſibi cõceſſarum ſolũ vſũ babuit
11 non dominiũ.
Küud 60 dicẽdü ꝙ poſſumus di
ſtinguere q;;tum ad pᷣſens triplex dniuʒ
ut dica mus: quod eſt dominiũ vſus rei

eſt dominiũ rei:⁊ dñium diſpenſandi uel

ad miniſtrandi rem: OSominiũ igit vſus
rei in rebus cõſumptibilibꝰ: quarũ vſus
eſt ißarũ conſumptio: non ſeparatur ab
vſu eius. In rebus vᷣo ſtabilibus quaru

vſus non eſt earum cõſumptio:dñiuʒ po

teſt ſeparari ab vſu:ſed domimiũ diſpen

ſandi ⁊ diſtribuendi rem poteſt ſeparari

ab vtr iſq;. Mam qui babet dominiũ ad⸗

Ar

iniſ
tottoe
ſbis
ſiſoh
jtüy
l diſp
llis a
fetente
init
henlttt
Coſump
ſarech
Mum⸗
erur
ſlaum
lioii
tseffe
rdri

otur

II

babend⸗
en ne⸗
Acrü yten
dregnägt
mdiſed
ge tſcc⸗
ins teldo,
bo roſeut
cbeſbich⸗
n. Cpr
tdiiun
toisch⸗
hit dien
imit⸗
uni
nrigeni
acliege⸗
iigig
ſonsnd⸗
eAenpſni
Aapii
ut Ne
itrn
enn
oſt
un
Nge n
dchudd⸗
mimn
znlin
ifiphn
. wſunte,
Pe ni⸗

Ar.

miniſtrandi uel diſpenſandi res aliquas
eo modo diſpenſat quo natura rei diſpẽ
ſabilis uel adminiſtrabilis requirit. Qñ
diſpſẽat uel admiſtrat res ↄſuùptibiles
qrũ vſus eſt earũ ↄſũptio admiſtrando
uł diſpẽſado vſus admiſtrat dñiuʒ vſus
illis cum quibꝰ diſpenſat uel admiſtrat
retento ſibi dñio ſꝑ diſpenſandi uel ad-
min iſtrandi.ſed qñ admimiſtrat uel diſ
penſat res ſtabiles quarũ vſus nõ ẽ eaꝝ
cõſumptio:põt adminiſtrare uel diſpen
ſare cũ aliquibus concedendo dñium et
vſum: ⁊ põt ſic diſpenſare ut ↄcedat vſũ
illarũ rerũ retento ſibi dominio ipſaruʒ
ſiłcum dñio diſpenſandi uel adminiſtrã
di.Oñium ergo diſpenſãdi oẽs res crea
tas e ffectiue pncipalit᷑ reſedit: ⁊ reſidet
apud rpᷣm tam ↄſumptibiles q; ſtabiles
ñ illud verbu pſal Mõ accipiã de do⸗
mo tus vitulos. glo. exponit in perſona
xpᷣi ſic dicẽtis:Mõ accipia de domo tua:
quia non ſunt tua ſʒ mea. cur & qrã a te
qð meũ ẽ ꝗ creaui: Mã mea ſũt q̃ ñ poſſi
des ut idomita:qꝛ mee ſt᷑ oẽs fere ſiluaꝝ
2 domita q tu nutris ⁊ poſſides:qꝛ mea
ſunt iumenta in montibꝰ ⁊ boues:⁊ hoc
q;tum ad res ſtabiles.Quãtũ ᷣo ad res
ↄſũptibiles ſpdit:Si eſuriero ñ dicã tibi
q.d.non dicã tibi ut paſcas me:qꝛ ſi aliqᷓ
dat ad paſcẽdũ:foꝛſa me eſurire putat
qð ẽ inſania. Nõ g queras:ꝗd mibi des:
qꝛ ſine laboꝛe habeo quod volo. meus ẽ
eni oꝛbis terre ⁊ ꝑlenitudo eiꝰ.locoaũt
chꝛiſti in terra biſpenſatoꝛ eſt papa:vn-

de puto ꝙ dominii diſpenſandioẽs res

tam ſtabiles q; cõſumptibiles apud pa
pam reſidet effectiuę pꝛincipaliter vice
chꝛiſti.Ad miniſtratiue dᷣo iſtrumentali
ter dominiũ taliũ reſides apud xpᷣi fide-
les:qui ſimiliter eo oꝛdine adminiſtraut
eccleſiaſticis viris religioſis uel clericis
res tꝑales ꝓ ſeminatiõeſpũaliũ quo ipſe
res ſunt apte nate admiſtra ri: qꝛ res ſta
biles qũq; ad miſtrãt ↄcedẽdovſũ retinẽ
do dñium. Res vᷣo ↄſuptibiles quarum
vſus ẽ eaꝝ cõſuptio:ſic ad miſtrãt ut cõce

—

ſeptuageſimanona

IIII
dendo vſum concedãt dñium vſus. retẽ
to ſp dñio adminiſtrandi. xpᷣs ergo rerũ
ſibi cõceſſarũ hũit vſum ⁊ dñium vſus:ſi
mul cũ dñio diſpenſandi effectiue pnci⸗/
palit᷑:adminiſtratiue tñ ĩſtrumẽtalit᷑ do
miniũ taliũ apud illos reſidebat a gbus
ſibi talia neceſſaria adminiſtrabantur:
AG pꝛim ergo ẽ dicendũ ꝙ
gqcunq; ad miſtrat
uel diſpenſat pecuniã alicui retento ſibi
dñio diſpenſandi uel adminiſtrãdi: non
cõmittit vſurã:qꝛ concedit ſibi vſuʒ ⁊ do
miniũ vſus. Oñium eni diſpenſandi uel
adtiniſtrandi nõ eſt ſuꝑ rem cõceſſam
ſi res ↄſumptibilis ẽ:⁊ ſi res cũ qua ſił
ſit tranſferibile dñium cũ vſu ex natura
rei:ſed eſt ſuꝑ res alias a quibus ille res
conceſſe conſumptibiles nel tranſferebi
les oꝛiginẽ ſumpſerũt q́;tum ad admini
ſtrantes: uel eſt ſuper poteſtatem ↄcedẽ
di uel recipiendi q;tum ad ſummos pon
tifices diſpẽ ſantes. ¶C Ad ⁊ eſt dicen/
dum ꝙ quicunq; diſpenſat uel admini/
ſtrat rem conſumptibilem concedendo
vſiʒ cõcedit dominiũ vſus:quia natura
rei ſic requrit. & Ad ꝭ eodem modo
q; concedendo ius vtendi in re conſum
ptibili concedit dominium vſus. Secus
autem eſt in re ſtabili cuius vſus non eſt
conſumptio eius. In boc enim domini⸗
um poteſt ſeparari abuſu ex natursa rei.
Ad a“ eſt dicendum ꝙ HDugo notat
xij.q.i.c.expedit.duplicem modum dicẽ
di de dominio rerũ eccleſiarũ. nus eſt
ꝙꝙ dominiũ talium rerũ eſt ipſius eecle-
ſie:puta ipſius loci ſacrati concluſi inpa
rietibꝰ eccleſie:ꝗ in nulliꝰ bonis e.Nam
res ſacre ⁊ religioſe in nulliꝰ bonis ſunt
Aliꝰ modꝰ dicẽdiẽ q dñium taliũ reruʒ
ſit ipſins x pſ̊i? eo ꝙ talia bona deputata
ſunt cleric ⁊ pauꝑibꝰ ad uſuzʒ eoꝝ: in n.
perſona dicitur fieri ebꝛiſto qð eis fit:
⁊T hoc uerum puto effectiue pꝛincipali/
ter adminiſtrat iue tamẽ miniſterialiter
apud illos reſidet a quibꝰ clericis ⁊ paa

peribus ad miniſtrant.Sicut.n.in plat·

Ar.

eccleſie reſidet ius petẽdi vſũ neceſſario
rum q;tum ad dominiuʒ iuris et q;tum
ad dominiũ facti: iuxta illud Math. vi.
Pꝛecegpit eis ne ꝗd tollerẽt invns niſivir
gam tm. Super quo verbo dicit Augꝰ.
qꝙ; ptãs recipiedi neceſſaria nomie virge

ſign i ficata eſt. Sic apud laicos ſemꝑ re

ſidet dominiũ ad miſtrãdi.qꝛ ſicut licet

eis tẽpoꝛalia poſſidere q;tuʒ ad dñiuʒ ⁊

ꝓpꝛietatem. vnde poſſũt ipſa alienare ⁊
de ecis teſtamentum condere ſic tali iure
⁊ tali dñio retento tenentur clericis ne
ceſſaria miniſtrare in rebus ſtabilibꝰ vel
cõſumptibilibus cũ cõditione ipſarũ re/-
mum & 20 5meſt dicendũ ꝙ res cõſum
ptibiles quibus vtũtur religioſi adv ſum
neceſſitatis eoꝛũ nõ ſunt eoꝛum q;tũ ad
domi niuz: diſpenſandi vel adminiſtran
di.tale eniʒ dominiũ eſt illoꝝa ꝗbus eis
. Wlaneure adminiſtrantur.
¶ Q·ueſtio.lxxx.de vpᷣi vite cõmunitate
BuncCnſideranduʒ eſt de
bEvite xpᷣi cõmunitate
Circa quod queruntur tria.
pꝓꝛimo vtrũ modusviuedi
xp̃i ſeruãdo aliꝗd in cõmuni diminuerit
de eius ꝑfectõis ſtatu. ¶ Scdo. vtruʒz
modusviuẽdi vxpᷣi cõmunis in cõuerſatõ
ne derogauerit eius perfectiõis ſtatui.
¶ Tertio vtrũ modus viuedi xpᷣi com
munis in victu ⁊ veſtitu ſtatui perfectio
nis eius conuenire. cc
oaor πN ergo ſic ꝓpcedit᷑
Pem vid etur eniz ꝙ
modus viuẽdi xpᷣi ſeruando aliqd
in comuni diminuerit de eius perfectõis
ſtatu:qꝛ quod iĩpedit boĩem in iuſticia ſer
uanda. diminuit de perfectiõis eiꝰ ſtatu
Sed ſcribitut Geutrono.xvi.Mõ accipi
es ꝑſonam nec munera quis munera ex
cecant oculos ſapiẽtum ⁊ mutant verba
iuſtoꝛñ:non ergo erat dexens vt xpᷣs ĩ cõ
muni pecuniã ſeruaret. Pꝛeterea pe
cunia in cõmuni ſeruata per vxpCj erat pe

tẽdo acqnta. S ʒſcribit᷑ Act xx. Opoꝛ

tet meminiſſe verbi dñi ie ſu. Beatius eſt

Queſtio

enim magis dare q; accipere. Meioꝛis
ergo perfectõis fuiſſet i xpᷣo de ſuo dare
qᷓ; ab alijs accipiẽdo cõſeruare. & Pꝛe/
terea eſſe diuitè diminuit de perfectiõis
ſtatu:quia difficile eſt diuitẽ regnũ celoꝝ

intrare:ut ſcribit᷑ Math.xix.Sʒ plus fa

cit hominẽ diuitem pecunia ⁊ diuitie ar
tificiales q́; naturales. Mõ erat ergo ꝑ-
fectiois ſta tꝰpecuniã in cõmuni ſeruare.

1 eſtqꝛ ille qalis
In CO trarin oſtedit biectio⸗

nis ſtatũ nõ põt a ꝑfectione deuſare.ſed
xpᷣs alijs onñdit ꝑfectionis ſtatũ Math.
xix. Si vis perfectus eſſe:ergo no pote/
rat a Lertectione deutare „
dicendũ ꝙ vel loquit᷑ de
Rnd 60 ꝑfectiõe ſtatus xpᷣi inq;
tum erat deus.vel vt erat caput eccleſie.
CPꝛimo modo nibil poterat eſſe i xpᷣo
quod eius ꝑfectionis ſtatuz augeret vel
diminueret cũ ipſe eſſet ab inſtanti cõce/

moni sO in termino ⁊ verus cõpꝛebẽſoꝛ.
llud autem poteſt augeri ⁊ minui i ꝑfe

ctiõe ꝙ diſtat a fine ⁊ a termio ꝑfectõis.
¶Sed ſecũdo modo cũ xpᷣs eſſj caput
eccleſie:iuxta illð ad Epbe.i. Ipᷣm dedit
caput ſuꝑ oẽm eccleſiã queeſt coꝛpus eiꝰ

ſicut capitis ẽ ſingulis ꝗbuſq; mẽbꝛis ſu

am ꝑfectioneʒ tribuere ſecũdũ capacita-
tẽ ipſoꝝ:ſic modus viuẽdi rpᷣi talis eẽ de
buit vt ↄueniret ſtatui ꝑfectoꝝ⁊ iſirmo/
rũ. In ꝑſona igit᷑ perfectoꝛum madauit
Math. x.nõ eſſe poſſidẽdũ aurũ neq; ar
gentũ neq; pecuniã in onis. Sed in ꝑſo
na infirmoꝛum loculos recõmẽèdauit iu
de Joannis. xii. ſuper quo verbo dicit
Cbꝛyſoꝰꝙ qui non peram non virgã iu/
bet deferre loculos ſerebat ad inopũ mi
niſterium perſonam infirmoꝝ ſuſcipiẽs.
multa.n. vt ait xpᷣs agebat viſpẽſans ad
nr̃aʒ doctrinã.ꝑfectioꝛ ergo fuit modus

viuendi in xpᷣo nihil in communi ſeruare

q́; non ſeruare.non quidem reſpectu ſui:
ſed reſpectu ſuoꝛum membꝛoꝛum quoꝛu
perſonam ipſe tanq; caput ſuſcipiebat.
ꝓpter tria que Chꝛyſoꝰ ponit Mathbx.

F.

Cpit

ſſbuore
guinſia
ſuaſſe
ni ſedc
movene
tttenti
ſollicitu
boden
loppun
turis en
ee⸗

pea
Yuon
gande
ordis
60
dicſt
ade
termn
mmune
N⸗
ck ta
tyatm.
necn⸗
Nalkei

Acſ dia

labiſdi
tgtisme
fbohſtit
naliens
fecpered
bllcͤſe
hertiorr
notnes
. aſec
ſioch
ſtunh
ſitnie be
theſt
lodicto
ſaltſſi
hohrſe⸗

e. Beibts
o deſvo dare
ure Cpe⸗
eperfectis
Eegnüccle
1t Golsfi
igrtdiuiten
catergog⸗
muniſervare
gelle galis
kiit gfectio⸗
edeuiare ſdl
ſtari Datd,
ego eppte

nubt
stpng/
gottalſe
oncith⸗
Hun
diſum
1 intin
tninige
cen
Angeh
6 beſn
ͤchi
jinisd
Cntin⸗
idtut
i ſeßer
Saling
zmidavit i
ſeode
nptsr⸗
Ueinopon
or ichle
nheinen
fuit nohe

rotiſcnie

wnbon
ſpehn

Ar.

CpPꝛimo ꝓpter reomuẽdã a pꝛedicato

ribus veritatis omnẽ malã ſuſpicionem

quia ſi apoſtoli habuiſſẽt pecunia:vłaliq̃
ſeruaſſent: nõ vid ebant᷑ cà ſalutis homi
nuũ:ſed cã lucri pdicare. C 2. pꝓpterre-
mouendã ab eis omnẽ ſollicitaà tpalium
attentionẽ: ut remoti ab omni tꝑalium
ſollicitudine:vacationẽ omnẽ tribuerẽt
pᷣbo dei. C ò ut in deo ponerẽt omnem
eoꝝ ꝓuiſione:cõtenti de pᷣſentibꝰ ⁊ de fu-
turis euentibꝰ:ſperãtes in illo qui dixit
ad Hebꝛe.xiij. Non te deſerã neq; dere/

Ad pꝛimum iauam.

ꝙ pecunia duplici intẽtione põt ſeruari:

Ano tmõ ad poſſeſſiões augedas ⁊ ↄogre

gandas:⁊ talis receptio munerũ oculos
coꝛdis excecat:⁊ a iuſticia declinare fac̃
eo ꝙ ex cupiditate pꝛocedit. Talibꝰ eniʒ
dicit Iſa.iiij. Ae qui cõöiungitis domum
ad domũ:⁊ agrũ agro copulatis uſq; ad
terminũ loci.Qui iuſtificatis impiun pꝛo
muneribꝰ:et iuſticiã iuſti aufertis ab eo.

AOlio mõ põt ſeruari ad ncẽitatẽ victus
et talis munerũ acceptio cupiditatẽ nõ

bʒ ann exã:neq; excecat oculos ſapientũ
neq; mutat vᷣba iuſticie. In ꝑſona quoꝛũ
dicit᷑i. Thi.vltio. Habetes alimenta et

gquibꝰ tegamur: bis cõtẽti ſumꝰ. ¶ Ad
2Z meſt dicendũ ꝙ q́;uis dare ſm ſe ſit lau

dabiliꝰ q; accipere: eo ꝙ actus liberali/

tatis magis eſt in dando qᷓ; in recipiẽdo
nõ obſtãte ꝙ liberalis det ⁊ recipiat:rõe

tñ alicuiꝰadiũcti ꝑfectiꝰ ⁊ beatiꝰẽ qñq;
recipereq; dare. Si nãq; in paupere ni-
hil cõſid eret᷑ niſi receptio elemoſyne tm:
beatioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ eſt diues qui dat ele

moſynas:qᷓ; pauper qui recipit. Sed tał

põt eſſe cã recipiedi q magis meretreci
hiens qᷓ; dans:utpote ſi ſe in tali ſtatu cõ
ſtituat volũtarie in quo nõ coactꝰ ſʒ vo-
lũtarie pauper effectꝰ ſit ꝓpter chbꝛiſtũ:be
atiꝰ eſt ſic recipere q; dare.vnde diẽ glo.
ſuꝑ dicto ð bo. Hon illis qui relictis oĩbꝰ
ſecuti ſuũt dñm diuites elemoſynarios pᷣ⸗
ponit:ſed illos maxie gloꝛificat qui cũct

H

octuageſima II

que poſſid ent in ſemetipſis renũciantes
nibilominꝰ laboꝛant operãdo manibꝰ ut
habeãt vnde tribuãt neceſſitatẽ patiẽti:

QCAd en dicendũ ꝙ ſeruãdo pecunis
.

ex poſſeſſionibꝰ ⁊ redditibꝰ cõgregatam
facit bominẽ diuitẽ ſollicita attẽtiõe: ſu
perba elatione:⁊ ſpũalium ſuffocatione.
Vnde adoleſcens cui dictũ eſtvende oĩa
que habes ⁊ da pauperibus:abijt triſtis
erat enim multas poſſeſſiões babẽs: ſemd
ſeruare pecuniã ad neceſſarioꝝ ſuſtenta-

tiont. ⁊ ſui ⁊ pauperũ pꝛouiſonẽ:nõ faẽ

bomint᷑ diuitẽ babere annexaʒ auaricie
cupiditatẽ:ſed ꝑfectiõig charitatẽ.

D ſecũdũ teaie vt

viuendi chꝛiſti coĩs in cõuerſatiõe

derogauerit eius ꝑfectiõis ſtatui Quod

„

enim erat cauſa blaſphemãdi deũ:dimi-
nuebat de ꝑfectionis ſtatu in chꝛiſto:ſed
cõuerſatio eius cũ hominibꝰ erat ca blaſ
phemãdi deum. Jo.x. Oe bono opere nõ
lapidamus te:ſed de blaſphemia:⁊ quia
tu bomo cũ ſis:facis teipii deum. C S.
illud diminuebat de ꝑfectionis ſtatu in
chꝛiſto:quo diminuebat de fide eius di⸗

uinitatis: ſed nõ eſt ꝓpꝛiuz dei cõuerſari
cum bominibus. Juxta illud Oaniel ij.
Sermo enim quem tu queris rex grauis

eſt: nec reperiet᷑ quiſqᷓ; qui indicet illum

exceptis dijs quoꝝ no eſt cu bominibꝰ cõ
uerſatio:ergo cõuerſatio chꝛiſti cũ homi

nibꝰ diminuebat de fide diuinitatis eius
et ꝑ conſequẽs de eius ꝑfectiõe. Pꝛe⸗
teres in ſolitudine nõ in cõuerſatiõe eccle

ſia paſcitur a cbꝛiſto. Juxta illud Apocj.

xij. Mulier fugit in ſolitudinẽ vbi babet
locum paratum a deo:ut ibi paſcat illa⸗
diebus. M. cclx. magis ergo in ſolitudie
q; in couerſatiõe cõſiſtebat chꝛiſti ſtatus
perfectio.

In cotrarium eſi.
xvu. Cõuerſantibꝰ autem eis in galilea.

⁊ Baruch.iiij. Poſt bec in terris viſus ẽ
et cu hominibꝰ cõuerſatus eſt.

Ar.
Kiſid co dicẽdũ ꝙ; chꝛiſtus venit
6 in bunc mũdu ad ſancto
rũ cõtẽplationẽ. Jo.x Ego veni ut vitã
babeant ⁊ babudantiꝰ babeant.ſuꝑ quo
v̈bo dicit Augꝰ. ꝙ chꝛiſtus venit ut ſacti
vitamhabeãt ingrediẽtes ꝑ fidẽ queper
dilectionẽ operat᷑:⁊ babũdatius babeãt
egredietes Quãdo veri fideles moꝛiunt
acqrũut enim tuc vitam babũd antiꝰ:vbi
nunq;; deinde moꝛiant᷑i⁊ ad peccatoꝝ co
uerſationẽ.i.Thi.i. Aenit enim xpᷣus in
bunc munduʒ peccatoꝛes ſaluos facere
quoꝝ pᷣmꝰ ego ſum:ideo vite ↄtẽplatiue
qua viuũt ſancti: ⁊ vite actiue qua coiter
viuũt boĩes exẽpla xpᷣs mõſtrare debuit
qð ſicfecit: quia qñ q;ʒ monſtrauit exẽpla
vite contẽplatiue:eligẽès qñq; ſolitudinẽ

ad oꝛandu: ad quieſcẽdũ:ad bumanũ fa⸗

uoꝛem vitandũ. Mam de oꝛatione dicit᷑
LZuce.vi. Factuʒ eſt in illis diebꝰ:exiſt in
montẽ oꝛare:et erat ꝑnoctans in orone
dei. De quietatiõe vo dicitur WMath.vi.
Nenite ſeoꝛſũ in deſertũ locũ ⁊ regeſcite
puſiilũ. Sed de fauoꝛis mũdi remotione
ſeribit Math. v. Aidens Jeſus turbas
aſcẽdit in montẽ. ſuꝑ vbo diẽ Chꝛy ſoꝰ
qꝙ nõ in ciuitate:nõ in foꝛo:ſed in ſolitu
dine ſedebat erudiẽs nos: ꝑ boc nibil ad

oſtentationẽ facere: ſed potius a tumul/

tibus diſcedere cũ de neceſſarijs diſpu⸗
tare opoꝛtet. Exẽpla vᷣo vite actiue mo
ſtrauit Matb.ix. Quãdo factũ eſt diſcũ-
bente eo in domo:ecce multi publicani et
peccatoꝛes veniẽtes diſcũbebãt cu eo et
diſcipulis eius. Quod verbum expones
Hieroꝰ dicit Aideãt publicanũ a peccat
ad melioꝛa cõuerſü locũ inueniſſe penitẽ
tie:⁊ ex hoc ipſi ſalutẽ nõ deſperent.
Ad pimum εeenſiga e
1 We w cõuerſãdo cũ
hominibꝰ nõ dabat xpᷣus cauſã blaſphe/
mandi deũ:quia ut glo.ibi dicit:q;uis ſa
cramentũ nati boĩs intelligentiã diuine
natiuitatis impediret: tñ qꝛ diuma na/
tiuitas omne opus ſub miniſterio aſſũ/
pti bois exequebat᷑: iõ faciens opera dei

Queſtio In

pris in aſſumpta bũanitate oꝑibus doe-⸗/
monſtrabat quid de eiꝰ diuinitate eſſet
credendũ: ꝓpterquod dicebat: Sinõ fa

cio oꝑa pris mei nolite credere. Si autẽ

facio ⁊ ſi mihi nonvultis credere: opibꝰ

tñ credite. C Ad ⁊eſt dicendũ ꝙ ſiẽ di
cit DHamaſ.chꝛiſtus que erant homis ſu
pꝛa hoiem oꝑabat᷑.q;uis couerſando
cũ hoibus monſtraret ſolũ hũanitatem

agendo tñ ſupꝛa büanitatẽ que bomis

erant monſtrabat diuinitatẽ:vnde in cõ
uerſando cũ hoibus nõ diminuebat᷑ fi/

des de eiꝰdiuinitate:ſed potius augmẽ

tabatur. CAd 3 eſtdicendũ ꝙ ſic ibi
dicit glo.toto tẽpoꝛe quo ſubſiſtit pᷣſens

eccleſia pdicatione chꝛiſti tribus annis:

⁊ dimidio fcã paſcit ⁊ nutrit.Pꝛedicatio
aũt chꝛiſti nõ eſt fcã in puato: ſʒ in publi

ca conuerſatione: Juxta illud Jo. xviij.

Ego palam locutus ſum mũdo:⁊ in oc
culto locutus ſum nibil.

D tertiũ? vecdit i⸗

dus viuendi cbꝛiſti cois in victu
⁊ veſtitu ſtatui perfectiõis eiꝰ nõ cõueni
ret. Quod eni fuit ꝑfectiõis in Yoanne
baptiſta ꝑfectiõis erat in xpᷣo:ſed modꝰ
viuendi ioannis in cibo ⁊ potu non erat
coĩs cũ alijs exquo iudei inducti ſunt:ut
Chꝛy ſoꝰdicit nolle habere chꝛiſtũ in do

ctoꝛem:ſed magis ioannẽ:nõ ſolũ ꝓpter

generis nobilitatem: qꝛ chꝛiſtus filiꝰ fa

bꝛiioannes vo filiꝰ pontificis:ĩmo ꝓpt᷑
vite ſanctitatẽ: qꝛ eſca ioannis erant lo
cuſte ⁊ mel ſilueſire. ¶ S.vti ſuꝑfluita/
te veſtimentoꝝ nõ erat pᷣfectiõis in xpo
maxime cũ mandaſſet Luce.iij. Qui ba
bet duas tunicas det vnã non babenti.
7 in ꝑfectiõe ioannis dr̃ ꝙ bẽbat veſti

mentũ de pilis cameloꝝ:ſed xpᷣus plura
veſtimenta bũit:quod ptʒ Jo.xix.qꝛ oẽs

milites babuerunt tunicam vnam:exce

pta tunica que vni ſoꝛte aduenit. ¶Pꝛe

terea illud opus perfectiõis debuit xpᷣs

oſtendere perquod eius poteſtas mon

„

ſtrabatur in expulſione demonum: Sed

Ar.

ſctbitor?
Cumnnon
ſiun Teit
A chꝛiſti

nc
11 Venit
1 dicit⸗
npoble

Aſa

tinctione
finispor
mani g
ſlius c⸗
glig per
tauit. G
pero
ſoanme
respe
malin
Quer
ſtyse
tior i
eraſ.
Calumm
comnunen
nhemyve
ſonem6
efſation
ſtioonne
ſunzſemue
ſtuatein
lnſe mo
Dertie
Cgtoen.

bbchetnn

Gteogibus de
Abintate eſtt
cchet Bitoft
neacre Giant
geteroni⸗
Ncndigſedi
aunt bonisft
cneſant⸗
i hüantaten
Ni ehoni⸗
mixnceinc
immchti fi,
hotus uugnt
lcentigfehi
oſhiſrien
imsams.
migttin
Aun futl
nin pon,
ridgtine⸗
e i
utiem
iicein
GiNN.
nien M.
irüim
mmen
naſinn
Vrchiſindl
tiibigt
rchu⸗
umsen

ar.

num non eijcitur niſiper oonem ⁊ ieiu⸗
nium: Jeiunium ergo maxime faciebat

26 chꝛiſti ꝑerfectionis ſataen⸗ ſeri.
eſt qð ſcri-
Incotrarium ſta en.
xi. Aenit filius hoĩs mãducans ⁊ bibẽs
dicũt:Ecce bomo voꝛax ⁊ potatoꝛ vi
ni:publicanoꝝ ⁊ peccatoꝝ amicus.
VAN 60 dicendum ꝙ ſtatus per

fectionis conſiſtit in at

tinctione finis. Sicut ergo vnus ⁊ ideʒ
finis poteſt attingi diuerſis vijs:ſic bu/
mani gen eris ſalutem ꝓpterquam dei
filius carnem aſſumpſit: alia via per ſe ⁊

alia per ſuum pꝛecurſoꝛem ioannẽ ꝓcu

rauit. Ande dicit Chꝛyſoꝰ MWattb. xi.

Per cõtrariam viam venimus ego et tu
ioann es:⁊ idem fecimus:ſicut ſi venato
res per duas cõtrarias vias aliqð ani/
mal inſequantur ut in alteram incidat.

Quare autẽ contraria via inceſſit chꝛi/

ſtus a via ioannis: Chꝛyſoꝰ aſſignat q̃⸗

tuoꝛ rõnes. ¶ Pꝛima ꝓpter iudeoꝛum

inexcuſationeʒz. Erant autẽ iud ei pꝛoni
calumniare vtranq; vitam:ſolitariã et
cõmunem:id eo vtranq; per ſe ⁊ per io-
ann em voluit aſſumere ad eoꝝ confuta

tionem. ¶ Secunda ꝓpter ſolitariã cõ

uerſationem.ſicut enim perfectõis erat
in ioanne viuente vita ſolitaria abſtine
tiam ſeruare.ſic perfectionis fuit in xpᷣo
viuente in cõmuni conuerfatione bomi⸗/
num ſe mõ cõmuni ipſoꝛum confoꝛmare
¶ LTertia pꝛopter miraculoꝛum choꝛu

ſcationem: chꝛiſto nauq; teſtimoniũ per

bibebat miraculoꝛum choꝛuſcatio. Jo⸗

a nui vo ſoluz auſteritas vite. Quar

ta ꝓpter iudeoꝛum admirationem: ſicut
eni in ioanne iudei admirabantur vite
auſteritatem ⁊ tantaʒ parcitatem:ſic in
chꝛiſto admirabantur aliam perfectio

nem: ꝓuta ſapientiam. Scribit᷑ eni Lu.
ij. ꝙ ſtupeb ãt oẽs ſuꝑ doctrina ⁊ reſpõ⸗/

Ad pꝛimn adse ef⸗

*

octuageſimapꝛima 1

ſcribitur Matth. xvij. Hoc genꝰ demo⸗

ctio chꝛiſti ⁊ ioannis erat in attinctione
fini s:ut dem ẽ:qui ꝗqdẽ finis poterat at
tingi per vitã coẽm xpᷣi ⁊ ꝑ auſteritateʒ
quaʒ faciebat ioannes. Nñ ſuꝑ illo ᷣbo
Matth.xi. Ju ſtificata eſt ſapientia a fi
lijs ſuis. Dicit Augꝰe ſci aplłli intellexe
runt regnum dei non eſſe in eſca ⁊ potu
ſed in equanimitate tolerandi quos nec

copia ſubleuat nec depꝛimit egeſtas:vñ

dieebat Paulus: Scio abundare et pe-
nuriam pati. chꝛiſtus ergo qui eſt ſapie
tia dei pris iuſtificatꝰ eſt a ſuis filijs: pu
ta ab apoſtolis qui erant eius fili ꝑ ad
optionem. ¶ Ad ſecundũ eſt dicenduʒ
