runtur quattuoꝛ. C Pꝛimo vtruʒ papa

per cõmunicationem indulgentie poſſit

abſoluere pueros nõ bapti atos. C2.
vtrum papa per cõmunicationẽ indul-
gentie poſſit abſoluere pueros non cir-
cũciſos. ¶ ʒꝭ· vtrum papa per cõmuni
cationem i nagentie poſſit lymbü pue
roꝛũ expoliare. A vtruʒ papa per cõ
municationem indulgẽtie poſſit pueris
exiſtentibus in lymbo ianuam paradiſi
D pꝛimũuũ apenire.
AX. iber ſic pꝛoceditur
vig etur enim ꝙ papa per cõmuni
cationem indulgentie poſſit pueros nõ
baptiʒatos liberare.qꝛ in potentia ma/
xime meretur indulgen tiaʒ recipere:ſed
pueri non potuerũt peccatum oꝛiginale
vitare:ergo indulgentia maxime eis de
betur. ¶ Pꝛeterea indulgentie fiũt vir
tute paſſionis chꝛiſti:ſed pueri ſunt po/

tiſſime capaces meriti paſſionis chꝛiſti:

cum non contraxerint niſi oꝛiginale pcc
catum:ad quod tollendum cbꝛiſtus pꝛin
cipaliter paſſus eſt. Pꝛeterea qui per
alium peccauerũt iuſtum eſt p er alium
liberari:ſed pueri peralium peccauerut
quia per adam:iuſtum eſt ergo per Jeſũ
chꝛiſtum liberari. Dicit enim apoſtolus
ad Ro v. Quia ſicut vnius bominis de/
licto multi moꝛtui ſunt:ita vnius homi
nis gratia:donum dei in plures abun-

In cõtrarium aauu⸗

dulgentia non cõmunicatur niſi babẽti
gratiam:ſed pueri non habuerũt gratiaã
perſonalem:quia non habuerunt vſum
liberi arbitri::nec gratiam ſacramẽtalẽ
quia non fuerũt baptizati. ergo eis idul
gentia cõmunicari non poteſt.

„ *

dicendum qꝙ indulgen⸗

½
5 n E tie fiunt de theſauro ec

cleſie:collecto ex merito paſſiõis chꝛiſti

A.

cttg
ſine ſpe
Chuicim
onope⸗
ſcpel
de dabo
iCort
herbepti
lutchit
fiſta
us. Pe
feennte
tſinü

D

Necnun
ſpaſſi⸗
ſſter o
tum ven
tternan

Aturin:

biacot
gloſpil
Cncun
icn
Wde
pecen
eſent
peccet
haptin
ſſteren
nonbe
fucyi
teftutn
hacgto
Mteront
Uatigtmn
cGamene
ſtennin

hef
mmain
Ckcicſe

higerandi
ilis guiſutt
it mefuenit
caquodqe⸗

wymth
nzſ
tetos O?

Nione indll
cros honc/
A cnuni
ſit hrbi
5Papaperd
poſſitoe
mamynti
ont.
ſe uuti
oosercörut
hann,
potchtiunh⸗
D
mnorgte
auime eode
nne füt i
intho⸗
grischeltt
iginalehee
cruspes
naeuqupe
ete ii
mw i
ngaſſln
ius boimi
tes chun
taviann⸗
eniſibehet
hleritgiin
Gerun finn
ſa nin
acr⸗
⸗
aule
4 cann

Ar.

bomo pꝛofitetur in baptiſmo:quia tunc

conſepelitur moꝛti cbꝛiſti per quam ipᷣe
de diabolo triüphauit.iuta illð ad Ro.
vi. Conſepulti enim ſumus cum cbꝛiſto
per baptiſmũ in moꝛte:ut quomodo ſur

rexit chꝛiſtus a moꝛtuis per gloꝛiam pa
tris: ita ⁊ nos in nouitate vite ambule
mus. Pueri ergo non baptizati quia nõ
fuerunt conſignati militia chꝛiſti per ba

ptiſmũ: theſauro paſſiõis chꝛiſti ſtipẽdi

j mH ⸗ari nõ poſſüt.
D Primu ergo eſt dicenaüch

peccatum pueroꝛum remiſſibile eſt chꝛi

ſti paſſione:ſed ꝙ non remittatur pꝛoue
nit ex eoꝛum indiſpoſitione:ſicut pecca

tum veniale q́;tum eſt de ſe nõ meretur
eternam penam:ſed ꝙ eternaliter puni
atur in dãnatis:hoc eſt ratione adiũcti
quia coniunctũ eſt moꝛtali peceato cum

quo ipſ damnati deceſſerunt. C Ad ſe
cundum eſt dicendũ ꝙ pueri non bapti/

ati capaces eſſent meriti paſſiõis chꝛi/
ſti ſ deſtitiſſent mẽbꝛa eſſe ade:per cuiꝰ
peccatum oꝛiginale cõtraxerũt:⁊ effecti
eſſent membꝛa chꝛiſti cuius moꝛte tale
peccatum deletum eſt:ſed per carentiaʒ
baptiſmi carent tali tranſſatione:ut de
ſiſterent eſſe membꝛa ade:⁊ efficerentur
membꝛa chꝛiſti:⁊ per conſequens carẽt
fructu iĩidulgẽtie paſſiõis chꝛiſti. C Ad

tertium eſt dicendum ꝙ ſicut pueri per
alium peccaueruũt: ita per alium ab illo

peccato liberari potuiſſent:ſi illi per queẽ
poterant liberari fuiſſent incoꝛpoꝛati ꝑ
gratiam perſonalem:vel per gratiam ſa
cramentalem:⁊ quia neutrus babuerũt
liberari non potuerunt.

Blecundum pe

vig etenim ꝙ papa per cõmunica

non circũciſos:quia poſt aduentũ chꝛiſti
circũciſio nibil operat᷑ ad ſalutẽ. AUnde

trtrigeſimaſecunda i
et apoſtoloꝛũ ⁊ martyrũ. Illi ergo poſ⸗
ſunt ſtipẽdiari tali tbeſauro qui fuerũt
chꝛiſti milites. Chꝛiſti autem militiam

dicit apłus ad Gał.v. ꝙ in chꝛiſto Jeſu
neq; circũciſio aligꝗd valet:neq; pꝛepu/
cium: ꝓpter pꝛiuationẽ ergo circũciſõis
pueri nõ debẽt pꝛiuari idulgetia chꝛiſti.

¶S. ſſãcti patres ꝑ paſſionẽ chꝛiſti fu-

erũt liberati:multo ergo magis ꝑ indul
gentisaʒ chꝛiſti eoꝝ filij debent liberari.
S. circuciſo nõ coferebat gratiaʒ ex
opere oꝑato ſed ex opere operãtis quia
ſicut lex vetus nihil ad ꝑfectuʒ deduxit:
ut dr ad Heb.vij. ſic circuciſio que erat
ſacramẽtũ illiꝰ legis nibil ad ꝑfectũ de/
ducere potuit. Pueri g nõ habetes vſuʒ
rõnis:etquo ꝑ fidẽ ꝓpꝛiã graʒ recipere
nõ potuerũt:pꝑ puationẽ circũciſiõis fru
cen paſſiõis cbꝛiſti Heuer non Haehent.
An TPT quia nulli pot
In tranin coĩcari zgulgarta
niſi ſit numeratꝰ in populo dei:⁊ mebꝛũ
chꝛiſti factꝰ. Sed ſcribit᷑ Geñ.xvij. Ille
cuiꝰ pᷣpucij caro circũciſa nõ fuerit: peri
bit de populo meo:qꝛ pactũ meũn irrituʒ
fecit · pueris ergo nõ circũciſis idulgẽtia
Rnñ CO. 715 põt comunicari.
EI dicendũ ꝙ ſiue in circũci
ſione cõfert᷑ gra ex ipſiꝰ circũciſõis effi/⸗
cacia:ſiue ex ipſiꝰ dei pactiõe ⁊ iſeꝑabili
ↄcõitãtia:qꝛ deus ſic pepigit cu populo
illo:ꝙ qeũq; reciꝑet illã circũciſiõe;:gra
tiã reciꝑet:⁊ a pctõ oꝛigiali mũdaret᷑ ut
alig dicut. Idè tñ axiliuũ ſalutifere cura⸗/

tiõis j oꝛiginalis peccati vulnꝰ agebat

circũciſio in veteri lege.qð nũc agere ba
ptiſmꝰ cõſueuit tꝑe reuelate gratie:exce
pto hoc ſolũ ꝙ regni celeſtis ianuã nũq;
itrare poterant:tm in ſinu Abꝛabe poſt
moꝛte beata rege cõſociati ſuꝑne pacis
igreſſũ felici ſpe expectabãt:vt expꝛeſſe
diẽ Beda ſup Lucã.ſicut pueri no facti
mẽbꝛa xpᷣi in lege noua ꝑ baptiſmũ idul
gẽtiã xpᷣi reciꝑe nõ valet ita pueri nõ fci
mẽbꝛa xpᷣi in veteri lege ꝑ circuciſioneʒ

„ — I ᷓ reciꝑe nõ poſſat.
tionẽ indulgẽtie poſſit abſoluere pueroſ ₰ dpꝛimũ S ẽ dð.ꝙ circücini

bil oꝑat᷑ ad ſalute ilł ꝗ ꝑ baptiſmũ tenẽt
effici mẽbea xpᷣipꝰ eiꝰaduẽtũ i noua lege·

Ar.
Icd in veteri lege nõ tenebant᷑ effici per
baptiſmũ mem bꝛa chꝛiſti ipſo inſtituto:

imo per acüeiſene pꝛo illo ſtatu locuʒ
n

Etem:ideo eadem ratio eſt

baptiſmi tenẽten
de pꝛiuatiõe vtriuſq;. ¶ Ad 2ꝛ eſt dð.

ꝙ nõ eſt ſimile:quia in ſanctis patribus

erat gratia ꝑpſonalis ⁊ ſacramentalis ꝑ
qua mẽbꝛa chꝛiſti ſunt effecti:⁊ effectum

paſſõis eius ꝑceperũt:quod nõ fuit de
1s. C Ad 3 eſt dicendu ꝙ ſi
non conferebat᷑ gratia ex vi ſacramenti

coꝛũ filijs.

aut ex ipſius circuciſiõis efficacia:ꝓpter
ipſius tamen dei pactionẽ ⁊ oꝛdiationẽ
conferebat᷑ ex quadã inſeꝑabili cõcomi

Ppe tantigag.
D teriin ſic pꝛocedit᷑.vr

euim ꝙ papa per cõmumcationẽ

indulgentie poſſit lymbu pueroꝝ expo⸗/
liare.quia maioꝛ eſt pena ſeſus q; pena
damni cum pena damni minima dicat᷑
eſſe:ſed locus purga toꝛij in quo exiſten
tes puniũtur pena ſenſus:expoliari põt
er cõmunicationẽ indulgetie:⁊ finalit᷑
ocus ille ex merito paſſiomis chꝛiſti to/
taliter deſtruet᷑: ergo multo foꝛtius lym
bus pueroꝝ põt expoliari per cõmunica
tionem induigẽtie:in quo exiſtentes pu/
niunt᷑ ſolum pena damni.· ¶S. in lym
bo puniũtur illi qui ſunt pꝛo peccato oꝛi
ginali: ſed per paſſionẽ chꝛiſti fuit ſpoli/
atus lym bꝰ ſanctoꝝ patrũ qui pꝛo tali
peccats ibideẽ tenebant᷑: ergo multo ma
gis per indulgentiam paſſionis chꝛiſti
lymbus pucroꝝ põt expoliari. Pꝛete
rea lymbus pueroꝛũ ponit eſſe in centro

terre cũ ponatur eſſe quedã pars inferni

ſi ergo nõ expoliaret᷑: intẽtio nature fru
ſtra ret᷑:quia tũc grauia ad centrũ ferri

. 1nõ poſſent.
In Otrany eſt:quia locus nõ
nõ baptiʒz ati ⁊ nõ circũciſi ꝑpetuo ibi re
manebũt:& p̃dictꝰ locꝰ expoliari nõ põt
4 ide O dicend um ꝙ ſicut dicit
„REBBreg'. xxix. Moꝛal. Oc
culta inferni nullo nobis naturali ſenſu

OQnneſtio

penetrant᷑. Augꝰ tñ vnũ de iſtis occult
conat⸗ eſt penetrare. Alterũ vo ſub du
bio ⁊ ipenetratũ relinꝗt.Hoc eni aſſerit
certũ de inferno ꝙ nunq; infernus in bo
nũ accipit᷑. Ande dicit.xij.ſuꝑ Geñ.Mõ
dum inueni ⁊ adbuc quero nec mihi oc⸗
currit inferos alicubi in bonam partem
poſuiſſe ſcripturã dutaxat canonicã.vbi
autem ſit ⁊ in quo loco terre vel mundi
in li.de ciui.dei ſub dubio ⁊ ipenetratuʒ
relinquit. xi. tñ ſuper Geñ. aſſertiue vr

loqui ꝙ in fernus ſit infra terram ꝓpter

tria. ¶ Pꝛimo ꝓpter nominis interpꝛe
tationem:quia inferi eo ꝙ in terra ſint

latine appellant᷑. Sicut eniʒ m ſpiritũ
inferioꝛa ſunt oia terreſtria: ita pm coꝛ⸗

pus ut ait infcrioꝛa ſut omnia grauioꝛa
cuiuſmodi terra eſt. 2 ꝓpter cõgruã
ſignificationem. NMam quia defunctoꝝ
anime amoꝛe inferioꝛis carnis pecca⸗
uerũt:digne moꝛtue carni hoc exbibet᷑:
ut ſub terra recõdatur. ¶3 Ppter chꝛi
ſti viſitationem:quia chꝛiſtus viſitaturꝰ
infernũ:ad iferioꝛes partes terre dicit
deſcendiſſe.iuxta illud apłi ad Ephe.iiij
Quod autem aſcendit quid eſt niſi quia
et deſcendit pꝛimũ ad inſerioꝛes partes

terre:in quibus quatuoꝛ loca erant ante

eius moꝛtẽ. ¶ Anus inferioꝛ puta ifer
nus damnatoꝛü. ¶ Alius ſuperioꝛ: ut
lymbus pueroꝝ. ¶ Tertius ad huc illo

ſuꝑioꝛ: ut locus purgatoꝛij. ¶ Quartꝰ

adbuc illo ſuperioꝛ:ut lymbus ſanctoꝛũ
patruʒ:quem chꝛiſtus expoliauit.iuxta
illud acha. ix. Tu autem in ſanguine
teſtameti tui eduxiſti vinctos de lacu in
quo non erat aqua.locus vo purgatoꝛij
non ſpoliabitur uſq; ad finem mundi.
alia v duo itacta er᷑naliter ꝑmanebut

Ad pꝛimum nien

per quando tollitur minus poteſt tolli

maius:gratia enim poteſt tollere pecc⸗
catum moꝛtale:⁊ non tollit peccatum
venia le. Mon eni valet talis pꝛopoſitio
niſ quando minus oꝛdinatur ad maius

N.

tteconuè
ditiſtn
Agdoloꝛi

iztunge

eld
lrts no d
Nigral:
Ullbege⸗
ftetale
le
oeege
Rorap
Mens
chnen
Geian
Ntene
Kyon

ſtpren
ſicp⸗
ſyltofn
dsii
Wkhe
Woe
Rarn
peebe
ſuxta
ntcog
ſſtiie
ſhebi
chügu
C

(Npoꝛ

In

heynno
dou⸗
nugioc⸗
deguipy
nd

Nc

hnuſt

Il

eiſisun
mü vo ſubd
oc nigferi
nfemus nbo
bGa l
necmibioc⸗
wampoften
canonici b
nevelmundl
ripenarn
. aleriterf
eram pyre
inis intene
in termit
ni enhni
itatmc/
mmuguie
rercimni
la detupco;
atnis geect,
ratn
ſpeer c
ian,
tent
Ancb
oes hertes
ucranteN
nanmnt
6 nomnnt
hehn
(Au,
sſanctotl
hlauit iurt⸗
in ſmgun
1s de lcunn
oorgmnann
pem mw,
egtinen
nhpclni
ung tölen
5 goct N
tolaee
t elcnun
s rcpoftt

ç

Ar.

et econuerſo. C Qel põt dici ꝙ ſʒ pena
dãni ſit minia reſpectupene ſeſus q;tũ
ad doloꝛis pceptionẽ:nõ tñ eſt minima
q́B;tum ad ꝑ betuã durationẽ. C Ad ſe-
cũdũ eſt dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile:qꝛ ſãcti pa⸗
tres nõ detinebant᷑ in lymbo ꝓ peccato
oꝛiginali:ut erat infectio ꝑſone:qꝛ ſic a
tali peccato purgati erant ꝑ gr̃aʒ ſacra
mẽtalẽ ⁊ ꝑſonale. Oetiebant᷑ & ibi ſolũ
ꝓ tali peccato: ut erat infectio na ture
donec ꝑ chꝛiſti paſſionẽ pꝛo tota hũana
natura pꝛeciũ ſolutũ eſt.ſic autẽ nõ eſt ð
pueris. C Ad zeſt dicendũ ꝙ non eſt
incõueniens ꝙ virtute diuina ipediant᷑
grauia ne ad centrũ terre deſcendãt:ſi
in terra ſunt młte cauerne ad quas gra
uia non deſcendũt.

ſic pcedit᷑.
O guartu imn ;

papa ꝑ cõicationẽ idulgẽtie poſ

ſit puerj exiſtẽtibꝰ in lymho ianuã para

diſi aperire:qꝛ põt aperiri dãnatis:ergo
młto magis pueris. Scribit᷑ luce.xv.q;
diues ille exiſtẽs in toꝛmẽtis dãnatoꝛũ
vidit Laʒarũ in ſinu Abꝛahe.qui ſinus
abꝛabe bm Aug.xij.ſuꝑ Geñ.cũ accipi
atur niſ in bono:nõ põt inferni noie cõ
pꝛebedi. ¶ S videre chꝛiſtũ ẽ ꝑadiſus
iuxta illud Jo.xiiij. Hec eſt vita eterna
ut cognoſcat te ſolũ verũ deũ ⁊ quẽ mi/
ſiſti ie ſũ chꝛiſtũ:ſed pueri ⁊ oẽs angel
vid ebũt chꝛiſtũ:qꝛ videbit eũ ois oculꝰi
etig gui⸗ eũ puꝑugerũt.ut ſcribi᷑ Apoc.

i. S pueęri puati ſũt luce ſpũali non

Epoꝛali ſaltẽ paradiſus corda is po
PPrTi ᷓ teſt eis aꝑiri
In C0 trariueinia doloꝛ ⁊
pena nõ ↄpatiũtur ſe cũ gaudio paradiſi
Sed pueri ſut in doloꝛibꝰ penaꝝ multo
magis q; ſancti pr̃es liberati ꝑ cbꝛiſtũ.
dequibꝰ tñ dicit᷑ Acti.ij.Deus ſuſcitauit
chꝛiſtũ a moꝛtuis ſolutis doloꝛibꝰiferni
iuxta ꝗð ipoſſ ibile 2 n tenei a eo.
* * gNα 05o Augj. xi. ſuꝑ Geũ.
Kud EOdzuis ois regio vbi aime
bone ſũt poſſit paradiſus merito appel-

trigeſimaquarta

IIII
lIari. tripliciter tñ paradiſus accipit᷑.
CPꝛimo pꝛo loco coꝛpoꝛali vbi pꝛimꝰ
bomo creatꝰ eſt. Secũdo pꝛo loco ce
leſtiali.ut pꝛo celo ipſo empyreo vbi aĩe
beatoꝝ diuina beatitudine fruuntur
¶ LTertio pꝛo viſiõe intellectuali vłſpi
rituali qua diuina eſſõtia intuitiue ↄſpi
cit᷑.⁊ iſte paradiſus eſt oibꝰ melioꝛ:⁊ pa
radiſus paradiſoꝝ nõinandus.Pꝛimꝰ g
paradiſus pueris aperiri nõ põt:qꝛ pec-
cato illo ſut aſtricti ꝓpter qð pᷣmꝰ homo
inde expulſus eſt. MHec ſecũdus:qꝛ ille ſo
lu beatis ⁊ ſanctis angelis debet᷑. Hec
tertius:qꝛ carẽtia viſiõis diuine ꝑpetuo
Ad pꝛimũ ꝛin eis reéanebit.
VNUergo eſt dicedü ſi
ſinus abꝛabe accipiatp quiete que erat
in lymbo ſanctoꝝ patru qui pꝛiuati erãt
pena ſenſibili: ſic pena inferni eis cõue/
nire nõ põt ut aliqui dicũt.Sed iſto mõ
nec cõuenire poſſet nomen iferni lymbo
pueroꝝ. Ande dicẽdum eſt ut dicit glo.
Bede ꝙꝙ z ſancti patres in ſinu Abꝛabe
puta in cõſolatiõe quietis eſſẽt ꝑ fidem
mediatoꝛis ⁊ ꝑ graʒ.a doloꝛibꝰ tñ moꝛ
tis ſiue inferni nõ erãt ſoluti ex toto:qꝛ
nõ meruerũt gaudia celi intrare donec
impleret᷑ illud ʒ achaix.Tu autẽ in ſã-
guine teſtamenti tui eduxiſti vinctos de
lacu vñ noĩe iferni nõ meret᷑ ſinus abꝛa
be appellari pᷣm Au FPbter fidẽ ⁊ gra
tiã ipſᷣꝰ abꝛabe. ¶ Ad ꝛ⁊meſt dicẽdũ q;
pueri videbũt chꝛiſti hũanitatẽ. diuini-
tatẽ tñ non poterũt videre eius mẽbꝛa
nõ effccti ꝑ fidẽ ⁊ gratiã ꝑſonalẽ vel ſa-
cramẽtalẽé. ¶C Ad a“eſt dicendũ ꝙ lux
coꝛpoꝛa lis oꝛdinat᷑ ad ſpiritualẽ ꝓpter
qð pꝛiuatis luce ſpiritualillux coꝛpoꝛał
cõmuni cari nõ debet
¶QAueſtio.xxxiiij.de illis qui ſũt infra
terrã qui qñ q; fuerunt de eccleſia q;uis
nunc non ſint. s „.
Bu C vid endũ eſt de illis
qui ſunt infra terrã
qui qñq; fuerũt de eccleſia qᷓ;-
uis nũc nõ ſint. Circa qð qrut᷑

Ar.
quattuoꝛ:¶ Pꝛimo vtaꝝ papa poſſit mã
dare ut ꝗs teneat᷑ potius velle ad pens
iferni dãnari q; peccare moꝛtalit. ¶2.
vtrũ papa poſſit facere dãngti nõ gau
deãt de penis eoꝝinimicoꝝ. ·vtrũ
papa iuſte poſſit aliqs ad penã if erni dã
nare. 4 vtrũ papa poſſit facere ꝙ in
dulgentie ⁊ ſuffragia eccleſie meritoꝛia
ſint iſllis qni ſunt in inferno.

ſic pꝛoceditur
Primu videt᷑ enim ꝙ

papa nõ poſſit p̃ᷣcipere ut homo
teneat᷑ potius pᷣeligere dan ari ad infer/
nũ:qᷓ; peccare moꝛtalit᷑:quia pena iferni
eſt eterna ⁊ inremediabilis.de peccato
autẽ moꝛtali põt quis liberari per peni/
tentiã.s potiꝰtenet᷑ homo velle peccare
moꝛtaliter. S pena inferni includit
culpam. vna eni de penis inferni eſt ver
mis ⁊ remoꝛſus cõſciẽtie de culpa cõmiſ
ſa:ſed culpa moꝛtalis nõ includit penaʒ
inferni. S magis eſt 20 a culpa moꝛta
lis q; pena inferni. S.illud papa nõ
põt mandare qð eſt de iure naturali:ſed
refugere eternaliter moꝛi et eternaʒ pe
nam eſt de iure naturali.ꝗlibet eni natu
raliter refugit moꝛtẽ potiſſime eternã
peccare ꝗ moꝛtalit᷑ pᷣeligẽdũ eſt anteqᷓ;
erualite daãngari. ſtan
PPA11 eſt qò bicit An
Bn C0 trarin ſelmꝰ in libꝛo ð
ſilitudinibꝰ.vbi ait q aligs debet mag
eligere eſſe in inferno ſine culpa:qᷓ; in pa
radiſo cũ culpa:quis inocens in inferno
nõ ſẽtiret penã:⁊ peccatoꝛ in paradiſo
nõ gaud eret de gloꝛia. Hoc idẽ vr̃ dice
Cbryſo.iĩ libello de laudibꝰ Pauli.expo/
nens illud ad Ro. ix. Optabam ego ipſe
gnathema eẽ a chꝛiſto ꝓ fratribꝰ meis.
q; potius Haulus voluiſſet eſſe in inſer
no cũ charitate qᷓ; extra ſine charita te.

Eyr do. ꝙ illud cedit ſbᷣ pᷣce
Rnd- EOpt qð ẽ de n cẽi tateſa⸗
lutj.Eſt aũt de ncẽitate ſalutis ut hõ cõ
tritꝰ in via ſalut exiſtẽs in generali ma
gis velit pati quãcuq; penaʒ q; peccare

moꝛtaliter. Et boc ideo qꝛ otritio eſt ſa

lus hoĩs ⁊ nõ põt eſſe ſine charitate per

quã oĩa peccata dimittutur. Ex chari-
tate autẽ plus tene᷑ hbomo deũ diligere
qᷓ; ſeip ſũ.Conſtat autẽ ꝙ peccare moꝛ/
taliter eſt facere cõtra deũ.puniri auteʒ
quacũqʒ pena:eſt pati aliqꝗd cõtra ſeipſu
vnde charitas hoc reꝗrit ut anteqᷓ; pec
cet moꝛtaliter quãlibet penã bomo con
tritꝰ exiſtẽs in via ſalutis in generalipᷣe
ligat culpe moꝛtali.Et dico in generali
quia in ſpeciali deſcẽdere ad hãc penaʒ
vel aliã bomo nõ tenet᷑.imo nõ ſapiẽter
ageret papa vel ꝗlibet ſuꝑioꝛ ſeipſũ vel
aliũ monẽdo vel inducẽdo ad particula
res penas. Cuiꝰ rõ eſt:qꝛ ſicut delecta/
bilia plus mouet in ꝑticulari cõſidergta
q́; in cõmuni: ita terribilig plus terrẽt ſi
in ꝑticulari cõſiderent: Et aliꝗ ſũt ꝗ in
minoꝛi tẽtatiõe nõ cadũt qui foꝛte i ma
ioꝛi caderet.ſicut aligqs audiens adulte-
riũ nõ icitat᷑ ad libidinẽ.Sed ſi ꝑ cõſide/
rationẽ deſcẽderet ad ſinglas illecebꝛas
carnis m agis ꝓmoueret᷑:⁊ ſiłiter aliqs
nõ refugeret pati moꝛtẽ ꝓ cbꝛiſto. Sed
ſi deſcẽderet ad cõſideradũ ſingulas pe
nas magis retraberet᷑:⁊ ideo deſcẽdere
in talibꝰ ad ſingularia:eſt ĩiducere hoĩe⸗
ad tẽtationẽ: ⁊ pᷣbere occaſio nẽ pec cãdi
qð papa ⁊ ꝗlibet ſuꝑioꝛ maxie vitare dʒ
Adpꝛimum &αoa8ρ
AHE ꝙ culpa moꝛta
lis q;tuʒ eſt de ſe perpetua eſt ſicut pena
in ferni:ſi aut remediũ bzʒ boc eſt ex ſola
miſericoꝛdia dei. Ael dicẽdũ eſt ꝙ plus
pᷣpõderat bonũ diuinũ ↄtraqð agit moꝛ
talis culpa: bono nature create cui oß :.
onit᷑ pena:qᷓ; ꝑpetuitas pene tẽpoꝛal i
bolpe 24 2neſt dicẽdũ q remoꝛſus
cõſciẽtie nõ ſemꝑ eſt culpa:q;uis ad cul
pã qñqʒ cõſequat᷑.põt eni eſſe ſine culpa
ut in eo qui hʒ cõſcientiã errantẽ de pᷣte
rito cõmiſſo: ſicut ſi aligs credat aliꝗdᷣ
a ſe pus cõmiſſũ eſſe illicitñ qð tñ licitũ
erat:⁊ ipſe duʒ faceret illicitũ reputabat
Ad 9z'eſt dicẽdũ ꝙ refugere moꝛtẽ

le

Ctern;
Gſtiun
Mech
tmui

tmat

ſere⸗a
ſsinin
o .
fedeſe
nonnel
befepe
hedlre⸗
giumd
C
tunr
boc
ſef⸗
hore
nh
p
loon
ect
nuns
iog
Vu

N
Hoicn
trobet,
heene
Undate
ftnton
Npnn

hunt,

cch
ſutcene

en.
hung

en

i e
artatepe
Erchan⸗
deldiligere
eccenentor
nnau

Gtraſegad

t anteih
nibonoc

ngeneralmee

on geneil
a bie dann,
nö ſapet
or ſepſie
u paftill
ſcutdlar⸗
Nicöidenn
gumif
aigſitgit
Uiforteims
sAl-
Iigciſd⸗
ilecebus
Uteralgs
ſo. Sec
inglase
delctere
ueere hoſi
orepeecin
enene
tidt
forts
ſenpene
Xcker ſo⸗
aarin
tecich
e tihil
4 enoni⸗
us hl
ſinte ußit
ntde t⸗
in ggt
Pötilici
teputeh
gere on

eternaʒ eſt de iure naturali 'm appetitũ

ſenſitiuũ:ſed refugere uel pꝛeeligere ipſa
anteq; deus offendatur: eſt de iure na/
turaliᷣm a ppetituʒ per rationẽ dlibera

tam. ⁊ per charitatem oꝛdinatã.

BDſecundumipe

Videt᷑ enim ꝙ papa non poſſit
facere ꝙ damnati non gaudeant de pe-
nis inimicoꝛum ſuoꝝ:quia ſuper illo ver
bo Iſa.xiiii. Surrexerunt pꝛincipes ter

re de ſoliis ſuis.dicit glo.Hiero.q ſola

tium eſt malis inimicos ſuos ſocios ha
bere penarũ:tale ergo gaudiũ papa im
pedire non põt. .“ Pꝛeterea omne gau

dium dimmuit doloꝛẽ. ut patet ꝑ Pphᷣm

vii.Ethico. Cum ergo doloꝛ da mnato
rum non ſit infinitus intenſiue:ſi papa
poſſit gaudiu damnatoꝝ impedire poſ-
ſet facere qꝙ inimici damnatoꝝ non dã⸗
narentur. ⁊ ſic tolleret᷑ liberum arbitri-
um bominis. Pꝛeterea dicit Gꝛegꝰ.
q culpa eſt totã culpam exigere: ſed de
us non poteſt culpã cõmittere:ergono
poteſt totam culpa ꝓſequi puniendo dã
natos ᷣm condignum:remanet ergo in
eis aliquod gaudiũ de eo ꝙ non puniu/
tur tantũ qntũ deberẽt puniri.

2 Arrar eſt: quia pa
Incotrarium e rcdn
municationẽ indulgentie ⁊ ſuffragioꝛũ
retrabit multos a peccatis ut non da/

mnentur:poteſt ergo impedire gaudi-
um damnatoꝝ:ſicut poteſt ĩpedire dã/

mnationẽ peccatoꝝ: de quoꝝ ſocietate

damnati ga udent.

Fndeo ?cdu triſtitia 2 vo

„ AI;, loꝛ in damnatis eſt tota
lis ⁊ eſſentialis:admixtũ tamẽ poteſt ee
eoꝛum triſtitie aliquod gaudiuõʒ partia
le ⁊ accidentale.Eſt quidẽ eoꝛum triſti
tia totalis ⁊ eſſential ꝓpt tria. Pꝛi/
mo quidem pꝛopter diuine iuſticie im/
pletionẽ. Triſtantur enim quãdo vidẽt

diuinaʒ impleri iuſticiã in pena damna

tionis inimicoꝝ ipſoꝛum quã dei iuſtici

trigeſimaquarta II

am dãnati odiũt ⁊ blaſphemant in ĩfer
no:Juxta illud Apoc.xvi. Eſtuauerũt
hoies eſtu magno:⁊ blaſphemauerunt
nomẽ dei hñt ptãtem ſuꝑ has plagas.
Secũdo ꝓpter eoꝛũ coſcientie infe-
ctionem:remanent enim in dãnatis ar-
fectiones pꝛaue remoꝛdentes ⁊ toꝛquẽ
tes eoꝛum conſcientiã:quia vermis eoꝝ
nunq; moꝛitur: ⁊ ignis eoꝛum nũ qᷓ; ex-
tinguit᷑. Oe quibus pꝛauis affectioibus
dolent ⁊ penitent.iuxta illud Sapien.v.
Penitentiaʒ agentes:⁊ pꝛe anguſtia ſpi
ritus gementes.vnde ſicut penitẽtes in
bac vita dolent:⁊ de doloꝛe gaudẽt:ita
danati in inferno gaudent de penis ini⸗
micoꝝ ſuoꝝ:⁊ de ipſo tũ gaudio amgis
dolent. ¶ Tertio ppter cauſe admmi/
ſtrationem:ſi enim damnati in inferno
pꝛeſtiterũt cauſam danationis eoꝝ ini/
micis:penitent ⁊ triſtantur:nõ quidem
pꝛopter diuinam offenſionem:ſed ꝓpter
eoꝛum punitionem.vnde talis penitẽtia
nõ eſt in eis meritoꝛia:tali ergo triſticie
dãn atoꝛũ totali ⁊ eẽntialialiquod gau⸗
dium accidẽtale eſt annexuʒ:quia deſcẽ
dunt damnati ad infernum cum ariis
ſuis:⁊ cum affectibus pꝛauis ipſoꝛuʒ: ut
ſcribitur Ezechicł.xxxij.Quia ergo vi⸗
dent damnati pꝛauas coꝛum voluũtateſ
quas in hoc mundo habuerunt contra
eoꝛum inimicos impletas eſſe per dam
nationẽ ⁊ malum ipſoꝝ gaudent. Quod
quidem gaudium poteſt per papam im
pediri:eo ꝙ per cõmunicationẽ indul⸗/
gentie ⁊ ſuffragioꝛum damnatoꝛuʒ ini
mici in pꝛeſentivita poſſunt conuerti ⁊
nõ damnari:⁊ ex boc tollitur illud gau
dium quod damnati de eoꝛum damna
tione habuiſſſent. .
Ad Ppri mu mn ergo eſt dicẽ
Ise dum qꝙ papꝑa
non impedit gaudium damnatoꝛũ per
ſe: ſed per accidens:ſubtrahendo eoꝛum
inimicos a damnatione per cõmunica
tionem indulgen tie⁊ ſuffragioꝝ eccleſie
de rum dãnatione gaudiu habuiſſent.

Ar.
CAd 2 eſt dð.ꝙ liberũ arbitriũ non
tollitur: ſed iuuatur per auxilia eccleſie
quibꝰ peccatoꝛes de culpa reſurgũt ad
gratia. C Ad qʒ“eſt dicendu ꝙ damna
tus punitur tali pena qua debet puniri
m exigenti culpe: ſemꝑ tamẽ punitur
citra condignũ q; deberet puniri:pꝛopt
cõdecentiam diume bonitatis:de q da/
mnatis nullũ ẽ gaudiũ:ſʒ potiꝰtriſticia.
Dtertium piglhai
tur: Videt᷑
eęcenim ꝙ papa non poſſet aliquos
iuſtc ad penã inferni condemnare:qꝛ iu
ſtus ⁊ piꝰ iudex debet punire niſi ad coꝛ
rectionem:ſed papa debet eè iuſtus ⁊ pi
us iudex:ergo debet punire niſi ad coꝛ/
rectionẽ. Coꝛrigere aũt nõ ẽ pumire et᷑⸗
nalit᷑:ſed ſolu tempoꝛalit᷑. Pꝛeterea
tempoꝛale non poteſt eẽ cauſa eterni:ꝓ
culpa ergo quacunq; tẽpoꝛali papa et⸗
nam penam infligere iuſte non debet.
¶Pꝛeterea ſcribitur Oeutro.xxv.ſᷣm
menſurã delicti erit et plagarũ modus.
m ergo menſurã tẽpoꝛalis culpe debet
papaumponere menſurã rhoral gene
1 eſt:quia ſcri
J n contrarin bit. xxij.di.
c.in nomie dñi.de illis qui ſeditionẽ po
nunt in ecclena:⁊ potiſſime in electione
ſum mi põtificis Quicũq; cõtra hoc de
cretum ire tentauerit. ꝑpetuo anathe-⸗
mate atq; excõmunicatione damnet᷑: ⁊
cũ impijs qui non reſurgunt in iudicio

RKn G E 0 reputetur.
XISEBoS., iuſte culpe moꝛta-
li tẽpoꝛaliter cõmiſiſſe dũmodo qui tali
culpa peccat ſit cõtumax per papã eter
na pena in fligit᷑. ¶ Pꝛimo quidẽ rõne
boni qð ꝑ ipſã culpã ꝑimit᷑. Tollit᷑ eni

per culpã moꝛtalẽ charitas ꝗqᷓ m Apłʒ

i. qad Chor.xiii. Nunq; excidit.vnde ſicẽ
charitas que ꝑerimit᷑ ꝑ moꝛta lẽ culpaʒ
perpetua ⁊ eterna poteſt ee:ita iuſtuʒ ẽ
p culpa per quã toilit᷑eterna pena coꝛ
reſpondeat. ¶2: rõne voluntatis que
inficit᷑voluntas eni ſubiecta culpe moꝛ

Queſtio III

tali eterna eſt:qꝛ exquo bomo nõ iponit
finẽ culpe in pᷣſenti ⁊ cũ illa decedit:iam

culpa eterna eſt rone volũtatj peccãdi:

non debet giudex iponere finẽ pene:exᷣ
peccãs nõ ĩpoſuit finẽ culpe. ¶ 3· roue
tꝑis qð pᷣfigit᷑.pᷣfigit enĩpapa tãq; vica
rius dei tẽpus in quo dimittit᷑ culpa:et
in quo nõ:qꝛ in pñti eſt tẽpns dimittedi
culpa:in futuro vo non. quatũucũq; ergo
actio peccãtis ſit mometanea ⁊ tepoꝛał
ipſa tñ culpa eterna eſt. exqͥ̊ ꝑ cõtumaciã
nõ dimittit ſibi in pñti vbi eſt tẽpus di9
mittendi.iuſte & papa tali culpe eterne
eternã penã infligit. C · rõne boniqð
offendit᷑.nã per culpã moꝛtalẽ bonũ eter
nũ offendit᷑. & iuſte pena et᷑na ſibi debet
D Pꝛim i ergo eſt dieedu ꝙ pi⸗
— us ⁊ iuſtus iudex pu
nit ad coꝛꝛectionẽ qñ cſt tepus coꝛꝛigẽdi
ſed qñ nõ eſt tepus coꝛꝛectiõis:nõ punit
ad coꝛꝛectionẽ:ſed magis ad vindictam
ex iuſticie obſeruatiõe. Ad 2eſt di/
cẽdũ ꝙ tẽpoꝛale bene põt eſſe cã ꝑpetui
q;uis non ꝓpꝛie eterni qð carct pꝛicipio
⁊ fine:cuiuſmodi et᷑nitas ſoli deo ↄueuit
nã emptio domus momẽtanea cſt ⁊ tẽ⸗
poꝛalis:ſed ius poſſidẽdi eſt eternũ.Si⸗
militer vulnꝰ inflictũ eſt momẽtaneũu:et

moꝛs que ſequit᷑ eſt eterna. Eodè modo

crimen leſe maieſtatis eſt momentaneũ:
et pena ſibi debita eſt eterna. Ad 3“
eſt dicendũ ꝙ in peccato tria ſunt:dele-
ctatio:actio:⁊ voluntatis defoꝛmatio.
Pena g fm menſura debet coꝛꝛeſpõdere
peccato:non q;tũ ad delectationẽ ⁊ acti
onèe que tẽpoꝛalia ⁊ momẽtanea ſüt:ſed
q;tum ad volũtatis defoꝛmationẽ que
eterna eſt exà in pũti nõ remouet᷑ ꝑ cõtri
tionẽ ⁊ penitentiã:ideo iuſte ſibi debet
eterna pnaea. .
D uartũ ſic ꝓceditur
2 50 ILEwvider eni ꝙ&
papa poſſit facere ut indulgẽtie ⁊
ſuffrag ia eccleſie meritoꝛia ſint illis qui
ſunt in iferno:quia qñ aliqua ſut eiuſdẽ
rõnis:agens qð põt in vnũ põt in aliud

Oaloe

(lerin

Göcuteb
vus o
hitcünn
Npurgt
feno⸗
ſtelig
ſetlen⸗
Pwhuonr
nen
fiece⸗
Gnen
lonen
ſepet
Ghore
Gere
orn
Uutdc
Gorbo
N
ſteti⸗
ſente
Non
Wr
ſantn
ſene
ſonti

K

cſenti
ſecclel
niet
ſopo
ape .
ilheti,
toli⸗
iſdee
llur
detden

I

dnoſdei

etccſtiamn
4 eccit
Kgererd
Cyrme
tücß pit

ntculoda

6 dinttit
tüciczed
aartehnn
cöͤtunnti
ſt tepnod⸗
ulpe etant
dne bonign
dibonieng
na ſ he
Niip/
ſusncer hr

.*

scnitd

„

jsno N

ſpingictan

2 ARot
cigpeu
t peictgio
NN wo
a
gerni ,
metmaien
Ehinot

Sed pena iferni ⁊ pena purgatoꝛij ſut

eiuſde rõnis:cũ nõ differant niſi ſic ma

gis durabile ⁊ minꝰ durabile:⁊ magi et
minus nõ diuerſificãt ſpẽm: cũ papa
põt cõmunicare ſuffragia illis qui ſunt
in purgatoꝛio: poterit ſilr illis ꝗ ſunt in
interno. S. aliqui ſũt in iĩferno qui fe
cerũt aliqua bona dũ vixerũt in coꝛpo/
re:⁊ bona meritoꝛia per charitatẽ quã

habuerũt:ergo ꝑ ea que geſſerũt in coꝛ

poꝛe:meruerũt ſibi ut ꝓdeſſent eis ſi no
mine eoꝛũ fieret poſt moꝛtẽ. C S.ec-
cleſia oꝛat ꝓdefuctis ut liberent᷑ de oꝛe
leonis:⁊ de ꝓfudo lacu:ſed fruſtra oꝛa-
ret ꝓ eis niſi ſciret ſuffragia eis ꝓdeſſe:
ergo videt᷑ ꝙ pꝛoſint. C S.hõ pot iuſte
ſoluere debitů ꝓ ſe ⁊ ꝓ alio quod tenet᷑
ſoluere:ſi ergo illi qui funt in inferno ſol
uant debitũ qð ſolucre ten ent᷑ ꝑ ſuffra-
gia viuoꝝ videt ꝙ iuſte ſolutũ ſit.

In contrariũ aeinn

ceſt redẽptio. S.ſi ſuffragia eccłie ꝓ/

deſſent eis:uel hoc eſſet ex ꝑte pape ap
plicantis:uel ex ꝑte iloꝝ ꝗbus applicã
tur:nõ ex ꝑte pape applicantis: qꝛ illi ꝗ
ſunt in inferno nõ ſub uciunt᷑ iuriſditioi
ſue:nec ex ꝑte illoꝝ quibꝰ applicant᷑: ꝗa
ſunt in termino ⁊ nõ ſunt babiles ad re

* cipiendum.
Rnd c0 do. ꝙ de hac qõne ẽ du

plex modꝰdicendi. Anꝰ ẽ comunis.

Alius ſpecialis. Mag tñ vider
oꝛtũ bre ex dictis bti Augl. Modꝰcoĩs

talis e:qꝛ cũ in danatis ſit duplex pena
ceſſentialis ⁊ accidentalis:bona que fit
in eccleſia nõ pñt eis valere ad dimiſſio
nẽ pene eſſentialis:qꝛ manete culpa pe
na nõ põt remoueri. In danat ſemꝑ
culpa remanebit:cu deceſſerint in moꝛ
tali pctõ:ergo de pena eſſẽtiali nibil po
teſt tolli:? Chꝛyſ.ſuꝑ illo bo Matih.
xviij.dicit: Tradidit cũ toꝛtoꝛibꝰ donec
re dder vniuerſũ debitũ:qꝛ li donec nõ
dicit determinatũ tempus: ſed indet mi
natũ:quia ſemꝑ ſoluent dãnati ⁊ nunq;

ſatiſfacient:eo ꝙ ſatiſfatio nõ eſt grata
deo niſi ꝑ charitate᷑: ⁊ qꝛ ipſi deceſſerũt
m moꝛtali:⁊ ſunt in termino dãnatiõis
ipſoꝝ:iõ ſemꝑ ſoluũt.⁊ tñ deo nũq; ſa-
tiſſaciut. Pena vo accñtalis eſt in dãna
tis rõne ſocioꝝquos pꝑer exemplũ ꝑpꝛs/
uum ⁊ pꝛauã doctrinã coꝛruperut. Me
ren f eni dãnati puniri ex ſocietate illo/
rum qui ꝑ pꝛauũ eoꝝ exemplu ⁊ pꝛauaʒ
doctrina coꝛrupti ſt:⁊ iõ qñ tales nõ da
nant᷑ ſed potiꝰↄuertunt᷑⁊ ſaluant᷑ eoꝛũ

pena accñtalis drĩ minui. Cũ vo nõ ſal
uant ſed dãnant᷑ eoꝛuʒ pena dr augeri:
vnde talis pena accñtalis põt in eis au
geri ⁊ minui ?mꝙ plures et paucioꝛes
ſocios pñt br̃e in pꝛedicta pena.Cum
Sſuffragia eccleſie multũ valeant ut coꝛ
rupti ꝓpt malã doctrinã ⁊ mala exepla
danatoꝝ non danent᷑: ſed magis cõuer
tant᷑ ⁊ ſaluent᷑: ideo pᷣdicta ſuffragia di
cunt᷑ eis valere ad releustionẽ pene ac
cidẽtalis:ſicut ſana doctrina ⁊ bona ex
empla dicunt᷑ valere apoſtolis ⁊ beatis
ad augmentũ accñtalis gloꝛie:qꝛ ex ſo-
cietate eoꝝqui per doctrinã ⁊ bona ex·

empla illoꝝ ſaluant᷑:coꝝ gloꝛia augmen

tatur. Alius ẽ modus dicendi mag
ſpecialis:qui talis eſt: Oiſtinguit eni tri
plex pena que de bet᷑ damnat: Mam in
pctõ moꝛtali in quo decedũt danati tria
ↄſiderant᷑. Pꝛimũ ẽ a bono incõmu⸗
tabili auerſio:qꝛ omne peccatu moꝛta/
le in tãtũ eſt moꝛtale inq; tum auertit a
deo bono incõmutabili:m quẽ moduʒ
dicit beatus Jacobus ꝙ qui offendit in
vno:factus ẽ oĩiuʒ reus:qꝛ oĩia peccata
vnũ peccatũ ſüt inq;tum auertit ab in/
cõmutabili bono. Scom è interiorꝭ
ↄſcietie ⁊ interioꝛis imaginis defoꝛma
tio:qꝛ cũ oſcia interioꝛ ſemꝑ remurmu
ret de peccato:ex ipſa ꝑpetratiõe ꝑecca
ti defoꝛmat᷑ imago:⁊ defoꝛmat᷑ cõſciẽ
tia. Tertiũ eẽ ĩbõis cõmutabilibꝰ ioꝛ
dinata delectatio. Pꝛopt pmumer
gout ꝓpter boni incõmutabilis auerſi-
onẽ deber peccato moꝛtali pena daãni:

AQueſtio

ut eſt perpetua pᷣuatio viſonis diuine, valeant ad dicte pene relarxationẽ ꝙꝙ tã

EPiopter ſcᷣm vᷣo ut ꝓpter oſcientie
defo
pena vermis ↄſcientie. ¶. Sed pꝓpr᷑ ter
tium ut ꝓpter inoꝛdinatã delectatione
que in bono creato ꝑcipit᷑: debet᷑ pꝑecca
to moꝛtali pena ignis ⁊ pena ſenſus: et
ppoꝛtionalit᷑ q; ꝓmeſura delicti debet
plagarũ modus:loquendo de pena tali
Ponit᷑ ergo e pena dãni ut puatio
diu ine viſionis ⁊ pena vermis coſcietie
eſſentialit᷑ coꝛreſpondent peccato moꝛ
tali:qꝛ manete culpa manet ſꝑ pena dã
ni:ut puatio diuine viſionis:⁊ manente
culpa manet ſꝑp pena vermis cõſcientie
qꝛ dicente btõ Augl.Omnis inoꝛdina-
tus animꝰ ſibiipſi ſꝑ eſt pena:ſʒ pena ſen
fus ⁊ pena ignis accñtalit᷑ debet᷑ culpe
moꝛtali:qꝛ ad ſenſum videmꝰ ꝙ multi
ſunt in pctõ moꝛtali ⁊ nõ babet penam
ſenſus annexã.Dicit᷑ ergo ab iſtis ꝙ ſuf
fragia eccleſie nõ valent danatis ad illi
us pene diminution que eſſentialit᷑ de-
bet᷑ peccato:qꝛ remanente culpa rema/
net eſſentialit᷑ illa duplex pena:que ſibi
deber ut pena dãni ⁊ vermis ↄſcie: ſed
bene dicut valent eis ad pene ſenſus
diminutionẽ:cum illa eſſen tialit᷑ nõ re-⸗
ſpõdeat moꝛtali culpe:non ꝗdem ad to
talem dicte pene liberatione: ſed ad ali
qualem mitigation. ¶Et ponunt q;
iſta mitigatio tribus modis hʒ fieri in
vsnatis. Pꝛimo ꝑ ſocioꝝ ſubtractio
nẽ: qꝛ ſaluant multi ut dicebat᷑ in pᷣmo
mõ dicendi:per ſuffragia eccleſieꝗq fue/
runt eoꝝ exemplo ⁊ doctrina coꝛrupti:
qui ſi non ſaluarent᷑ augeret᷑ eoꝝ p ena.
2 per eoꝝ ſuffragioꝝ foꝛtificationẽ
⁊ cõfortationt᷑:qꝛ per pᷣdicta ſuffragia
foꝛtificant᷑ ⁊ cõfoꝛtant᷑ dam nati: ut to
lerabiliꝰpoſſint peni illã ignis iuſtine-
re. ¶ Tertio ꝑ ipſius pene aliqualem re
laxationt᷑: qꝛ cũ ignis ille infernoalis ſit
inſtrumentu diuine iuſticie taxatũ eſt a
deo ꝙ tatũ debeat ffligere ⁊ non plus
Et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi ſuffragia eccleſie

ꝛmationem deber peccato moꝛtali

tum poſſent multiplicari ſuffragia eccle
ſie ut totalit᷑ relaret᷑: qꝛ taxatũ e a deo

ꝙ tantũ debeat diminui deilla pena et
nonamplius. C. Iſte aut modus pone
di ſatis videt᷑ hẽre fulcimentũ ex dictis
bti Augl. Mam ꝙ talis mitigatio pene
fiat in damnat ex ſuffragis eccleſie ꝑ
ſubtractione ſocioꝝ:expſie dicit Augꝰ.
q pena arrii nõduũ determinata ẽ:quia
nõdum determinati ſũᷣt illi qui eius pꝛa
ua doctrina ⁊ exemplo pꝛauo coꝛrupti
fuerunt. C Qs vᷣo talis mitigatio poſ
ſit fieri ꝑ dãnatoꝝ foꝛtificationẽ ⁊ ſuſtẽ
tatione᷑: ptz ꝑ illud quod dicit Augꝰ.in
Enchiridion ⁊ ĩ libꝛo ſupᷣdicto ad. Sim
plicianum de.viij.qõnibus:vbi loquẽs
de mediocrit bonis: ut de illis qui ſunt
in purgataꝛio:⁊ de mediocrit᷑ malis:ut
de illis qui ſũt damnati:fuerũt tñ ſide-
les chꝛiſti ⁊ multa bona fecerũt exñtes
in gratia dei. Quibus autẽ ꝓſint ſuffra
gia eccleſie:aut ad boc ꝓſunt ut ſit ple/
na eoꝝ remiſſio q;tum ad illos qui ſunt
in purgatoꝛio:aut certe ut tolerabilioꝛ
ſit eoꝝ damnatio q;tũ ad illos qui ſunt
in inferno. Et planũ ẽ loquit᷑ de illis
qui ſunt in inferno:quia ſi loqueret᷑ de
illis qui ſunt in purgatoꝛio:non diceret
ut tolerabilioꝛ ſit eoꝝ damnatio: ſ̊ ma
gis ut tolerabilioꝛſit eorum purgatio.
USed ꝙ talia bona ꝓſint damnatis
ad pene relaxationẽ:ptʒ ꝑ Augj.ſimilit᷑
in libꝛo p̃ᷣdicto:vbi ait:q eis talia ꝓſunt
qui c viuerent ſibi meruerũtut ꝓdeſſet
eis poſt moꝛtẽ ſiꝓ eis fierent. Pla⸗
num eſt autem ꝙ multi ſunt in inferno
qcũ viuerent młta oꝑa meritoꝛia exñ/
tes in gratia fecerunt per que meruerut
ſibi ꝓdeſſe ſuffragia eccleſie ſiꝓ eis fie-
rent poſt moꝛtem:non per charita tẽ cu
qua non deceſſerunt:ſed per charitatezʒ

quam pꝛius babuerunt. ¶C Iſte eutem
modus ponendi ꝙ ſuffragia eccleſie p-

ſint damnatis ad pene ſenſus mitiga-
tionem:expꝛeſſe tangitur ĩ glo.ſuꝑ ver

—

r.

ho Bug
pliin b
Guitque
ſos ve
nnedi⸗
bonis n
haſty
len
Poolunt
ſeturab
Clftert
Hiancur
O
üpot
Ror
Nnap
tonis
ſint
Uliße
tuin⸗
hun
ei
ſehont
modto
W
C
bon
ltign
4 tioyi⸗
ſlr (
ſeltgui
Necpitd⸗
iſenaeg
Cktiacin
eceleon
gtone
ohpoſin
npen
latct dei

Ul
tione
fragigcec
tarües der
llagenat
noduspone
nrü erdiai⸗
nigaiopene
is ccllele
diet Aug,
mnataequn
qui eins en
uo cormpt
itigstoge
tionẽ t iſt
Hictoat n
lyls
lscotſunt
ctfalö
ittiſte
mitent
piur uffn
Utſtpl/
goiſint
gerabdior
osepülunn
wi deli⸗
lchantt
hondie
nutieß
Unn Purgnne
t danmnnt
Aug ini
tnlhin
füttt

S

bo Augl.quẽ Gꝛatianꝰ allegat. xiij.q.
vltia.vbi dicit gloſatoꝛ.hic Augꝰ.diſtin
guit quatuoꝛ genera hominuũ.valde bo/

nos:⁊ valde malos:⁊ mediocrit᷑ bonos
2 mediocriter malos.Et ſbdit ꝓvalde
