tꝑa le ſubſidin quod ꝗdem cõcedit᷑ homi

ni iure poſitiuo quo quilibet põt dicere:

Hec villa eſt mea:et bec domus eſt mea
viij.di.c.quo iure.Secundũ e carnale cõ
iugiũ qð concedit᷑ hõi iure nãli.i.di. Jus
aut nãle ẽ.Tertiũ ẽ libertatis arbitriuʒ
quod ꝗdem ↄceſſum ẽ homini iure diui-

no in pmoꝛdio ſue creatiõis: qñ factꝰ eſt

ag imaginem dei ut per volunt atis ar-
bitrium pꝛeeſſet omnibus animalibus
e ij 2

Ar. .
Gceũñ.i. Cꝑale ergo ſubſidiũ quod ẽ pᷣmũ
pꝛopꝛiu trabit animuʒ hois ad diuitias
tꝑa les. Carnale vo cõiugiũ quod e ym

pꝛopꝛium trabit bois aĩum ad ↄcupiſcẽ ꝓp

tias carnales. Gedvolutatis arbitrium
trabit aium bois ad libertates? hono/
res tpales. Pꝛimũ ergo pꝛopꝛiu dimitti
tur per votũ pauꝑtatis. Secudũ vo per
votun: caſtitatis. Sed tertiũ per votum
obediẽtie:cũ quis tradit ſe in alioꝝ ſerui

tutẽ pꝛopter xõm. Si ergo 'm Augl. tã

to magis in beret᷑ deo quãto minus dili

gif᷑ pꝛopꝛiũ.⁊ quãto magis adberet᷑ deo

.

tanto magis ponit᷑ bomo in ꝑfectionis
ſta tu.cũ pꝛeſ byteri archidiaconi iĩ pꝛi⸗
mitiua eccłia: uõvico in pꝛimitiua eccle
ſia apoſtoloꝝ:ſed poſtmodu in ꝓceſſu te

poꝛis nõ dimitterẽt ꝓpꝛium tpalis ſub

ſidi pervotũ pauꝑtatis.nec pꝛium car
nalis ↄiugij per votũ caſtitatis cum ad
boc tuc no eſſent aſtricti:nec adbuc ſunt

coiter oẽs:nec ꝓpꝛiuʒ volütatis arbitri

per votũ obedietie:cũ curã ſuſceptã par
rochie ułarchbidiaconatus poſſec dinit
tere ⁊ adbuc poſſunt. Cõclud endu eſt ꝙ
p̃ſbr̃i ⁊ diaconi nec fuerũt nec ſũt eqlis

pfectiõis cũ epis:potiſſime q tus ad vo
tum obediẽtie quod pꝛe ceteris alis po

nit hominem in perſection is ſtatu.

Ad paumũ See dieo
bekt perfecta ebaritas
poteſt eſſe in multis:qui nõ ſunt in ſtatu
ꝑfectionis exvoto dimittedo aliqð pꝛo
pꝛioꝝ ſupꝛadictoꝝ.Quauis ergo multi

pꝛeſ byteri ⁊ diaconi babuerit ⁊ babeãt

perfectazʒ cbaritatẽ ut ſint parati aiam

ſuã ponere pꝛo alis:nõ tũ ꝓpter boc ſüt

in perfectiòis ſtatu:qꝛ multi ſunt laici ⁊
cõiugati eande tñ ꝑfectione habetes: ⁊
pꝛo ialute ꝓximoꝝ parati eſſent aias ſu-
as ponere: nõ tñ i ſtatu ꝑfectõis ee dũr.
WaAa 2" eſt dicendũ ꝙ per interẽptio
ne. Epis eni cõmittit᷑ cura pncipaꝶteri
dioceh: nõ ſolũ ſup laicos.lmo etiaʒ ſuꝑ
ipſos pᷣſ byteros ⁊ diacones Mobent. n.
ſub epo aliquas ſũminiſtrationes ⁊ ſunt

Qnueſtio

quaũñ balini⁊? officiales eius:vnde oibus

IIII

pſ byteris ? diaconibꝰ ⁊ reliꝗs clericis
vicit. xvi q i.Attendedũ ẽ ut nibil abſq;

celebꝛet uel baptięẽt abſe; eius gmiſſio

ne. ⁊ talis cura cõmittit᷑ ehis cũ voto ꝑ

petue ſeruitutis. Ad 3 eſt oicedum
qꝙ Aug? nõ vult pꝛei byteros ⁊ diacoes
ec equalis ꝑfectionis cũ ep̃is:ſʒ ꝙ ĩ eoꝝ

curapoſſunt dem ercri:⁊ multum mere/
ri:ſi gradum quem habent adminiſtrent

ut noſter im peratoꝛ iubet.

TPA12 ſic ꝓpcedit᷑· Ri-
OArcHdeihr eni, ip/
mitiua eccłia pᷣſ byteri ⁊ diaconi
ſimilioꝛes eẽnt ep̃is in ꝑfectois ſtatu qS

monacbi:quia pꝛeſ byteris ⁊ digcõibus
cõmittebat᷑ cura animaꝝ: mõoachis aũt

interdicebat᷑. Scribit᷑.n.xvi q.i. Mona

chus nõ doctoꝛis ſʒ Paseis habet of⸗
ficiuʒ. ¶ Pꝛeteres ſuper illo ᷣbo Actl.
xx. A ttendite vniuerſo gregi in quo vos
ſpũs ſanctus poſuit epos:dicit glo.pꝛeſ⸗
byceros epheſñinos in clericatuim tamen
per aplin vocatos nomine epoꝝꝑ appel⸗
lat:quia coiunctus eſt gradus vtroꝛuq;
⁊ in multis pene ſimilimꝰ. ¶C Pꝛeterea

monachis licet trauſire ad ſtarum pꝛeſ-

byteroꝛum ⁊ arcbidiaconoꝛus tan; ad
perfectioꝛem. Scribitur enim. xvi. q/ i.
Sic viue in monaſterio ut cleric eẽ me/

rearis. Sitnilioꝛes ergo erant pꝛeſ byte

ri ⁊ diaconi epiſcopis in ꝑfectionis ſta/

In ↄtrariũ e men gerft

ctionis attendit᷑ in obedietie voto: quo

quis tradit ſe in ſeruitutẽ alioꝝ pꝛopter

xp̃m:ſed monachi in hoc imitant᷑ epiſco
pos:non autem pꝛeſ byteri diaconi
Rñ cO dicendũ ꝙ ſimiitudo in
e ſtatus ꝑfectione põt at-
tẽdi q;tuʒ ad duo. “ Pꝛimo q; tù ad vo
ti obligationẽ: ⁊ ſic ꝓlanũ ẽ ꝙ mõachi ſi
miliores ſuũt epis ſĩ ꝑfectois ſtatu q; pꝛeſ
byteri ⁊ diacõi. Secũdo qʒtũ ad ſub-
ditoꝝ ⁊ tꝑaliũ iuriſdictione ⁊ ſacroꝝ ad/

ꝛij epi licentia agant: nõ vtiqs miſſas

☛

oyen

Mert

ſona

nie C

ttons⸗

III

toſas
derigs
ſabſS
ila s

nlo

w
dicilun

—

gie
ninde

idrett

iH
NN.

bus
nh
e

miniſtrationex: ⁊ in boc ſimilioꝛes ſunt
epᷣis pᷣſbyteri:⁊ diaconi q; mõachi.Pꝛi9/

mꝗa tñ ſimilitudo lõge maioꝛẽ qᷓ; ſecũda

ꝓqnto magis facit ad ꝑfectiõis ſtatum
7 boc potiſſime veritatẽ bʒ de pᷣlatis ec
cleſie pᷣmitiue qanibus oĩa erant coĩa:⁊ ni
bil ꝓpꝛiuz bẽbant moꝛe monacboꝝ. Añ
dicit Hieroꝰ in libꝛo viroꝝ illuſtriũ taleʒ
fuiſſe eccleſiã credetiũ in chꝛiſto: quales
nunc monachi eſſe nitunt᷑ ⁊ cupiunt.

A Pꝛm R ergo ẽ dicẽdum ꝙ
** in monachis põt cõ/
mitti cura animarũ ſicut pᷣſbyteris: dũ⸗
modo ſint litterati: ⁊ idoneitatẽ heant.
Vnde ſcribit᷑.xvi.q.i.ꝙ clericoꝝ officia

monacbi pᷣſbyteri libere adminiſtrent.
WAd 2 " eſt dicendũ ꝙ illa ſimilitudo

attendit᷑ in ſacramentoꝝ adminiſtratio
ne:a qua ſiłitudine monachi pᷣibyteri et
litterati nõ excludunt᷑:in voti tñ obliga
tiõe monacbi ſimilioꝛes ſunt ep̃is:a qua
ſimilitudine excludunt᷑ pᷣſ byteri ⁊ diaco/

ni:nõ aũt monachi. ¶C Ad q“ eſt dicẽ⸗

dũ qꝙ inde monachus nõ habet ꝙ offici
um clerici exercere poſſit:cuʒ multi mo
nachi ſint laici:⁊ in ad miniſtratione ſa⸗
cra mentoꝝ idoneitatẽ non hẽant: ſed in
q;tum litt erati ſunt:pñt ad clericoꝝ ſta
tum tranſire ⁊ alioꝝ curã bẽre:monacha
lem tñ perfectionẽ non relinquendo:vñ
fubdit᷑ in eodẽ decreto:Multo tꝑe diſce

que poſtmodum doceas:⁊ inter bon os
ſempꝑ melioꝛes ſectare. er

Queſtio.lxxxxiiij. quõ apłoꝝ ꝑfectio

obſeruata eſt in martyribus.
Buc videndũ ẽ̃ quõ apꝑpo
ſtoloꝝ gfectio obſer
uata eſt in martyribꝰ: Circa

quod querunr qtuoꝛ. C Pꝛi⸗
mo vtrũ in eccleſa pᷣmitiua martyrium

poſuerit martyꝛes in rfectiõis ſtatu.
Secũdo vtrũ per ſolũ ſuppliciũ moꝛ

tis martyres ſint cõſecuti ſtatũ ꝑfectio
nis. ¶LCertio vtrũ plus faciat ad perte
ctionis ſtatũ maatyriũ qᷓ; religionis vo

tum. ¶· Quarto vtrũ ſꝑ ſit ꝓfectionis

nonageſimaquara i

opus ꝙ bõ moꝛtis ꝑiculo ſe exponat.
Ppꝛimũ ergo ſic ꝓcedi
2 Er tur. Aider. n.
ꝙ& martyꝛiũ nõ poſuerit martyꝛeſ
in ꝑ fectiõis ſtatu:qꝛ multi cõiugati ⁊ lai
ci penã martyrij ſuſtinueruũt in pᷣmitiua
eccleſia:nec tñ tales dicunt᷑ fuiſſe in ſta
tu ꝑfectiõis:cũ matrimoniũ non cadat
ſub conſilio ⁊ nõ ſit opus ſuꝑerogatiõis
S.nullum inuoluntariu eſt opꝰ vir-⸗

tutis ⁊ per cõſequẽs nõ ponit boĩem in

perfectiõis ſtatu:ſed innocentes mart
res fuerunt ⁊ inuoluntarie pa ſſiſunt: cũ
tuuc non haberent vſum liberi arbitrij.
S. bomo non ponit᷑ in ꝑfectiõis ſta⸗
tu niſi per illa que ſunt cõſilu ⁊ ſuꝑeroga

tionis: ſed quilibet ten et᷑ exr pᷣcepto moꝛ

tem ſub ire ꝓ cõfefſione nois chꝛiſti: Ju/
xta illud Mattb.x.Qui nõ accipit eru⸗
cn. ſuã ⁊ ſequit me nonẽ e Bine⸗ i
1g 11 eit Aug? in li-
In cotran bꝛeo de ſcã vir⸗
gin itate:vbi martyꝛiu ⁊ ginitatez po
nit eſt⸗ eopera alcelgis ⁊ ſuꝑeroga risie⸗
2 G icendũ ꝙ tanto aliqðd
Rn 60 opus ẽ maioꝛis ꝑfectio
ins:q̃nto maioꝛem reluctationẽ bʒ con
tra bons pñtia. Nũ,dicit Gꝛogoꝰ. xxcij.
Moꝛal. ꝙ nibilẽ bũane mẽti anguſtiꝰ
q; volu tates ꝓpꝛias frangere: ⁊ nibil ẽ
latius q; nullis ꝓpꝛijs voluntatibus re⸗
luctari: ſicut g nibil magis appetit᷑ ⁊ di-
ligitur qᷓ; vira:eo ꝙ viuere viuentibꝰc eẽ
ſic nulla reluctatio põt eẽ maioꝛ q; con
tra appetitũ viuendi:q̃ qdem reluctatio
qtuoꝛ modis in martyribus ꝑfecta eſt.
Pꝛimo ꝓpter eiꝰ terminatioez. Tuc
eni terminata ẽ pᷣdicta reluctatio:qñ ꝓ
xpᷣo moꝛtui ſunt pᷣſentẽ vitam dimitten
do ⁊ eternã acquirendo. vnde termiatio
ꝑſeuerationis de qua vpᷣs dixit Matth.
x. Qui aũt ꝑfeuerauerit vſq; in finẽ bic

ſaluus erit.in eis completa eſt. Suꝑ quo

verbo dicit Mieroꝰ ꝙ non incepiſſe: ſʒ ꝑ

feciſſe ꝑfectionis ẽ opus.qꝛ nõ inchoan-⸗

tibus ſjʒ ꝑſeuerantibꝰ pᷣmium tribuitur.
UD‧K 53

Se⸗cdoppꝑt victoꝛie obtentionẽ. Mar
tyriũ eni eſt tale opus qð tunc ꝑficit᷑ qñ
ꝓpꝛiũ ſuppoſitũ deſtruit᷑. AUñ diẽ Aug⸗
de versa religione ꝙ qui in aduerſis ꝓfi9
cit ⁊ moꝛtis pericula foꝛtit᷑ aggredit᷑: ꝙ
martyꝛes noſcunt᷑ feciſſe:vincit qñ vin⸗
ci videt᷑. C Eerio re charitatis ꝑ.
fectionẽ. QOicit enĩ Augꝰ ſuꝑ illo verbo
Maioꝛẽ dilectionẽ nemo bʒ q; ut aiam
ſuã ponat ꝗs ꝓ amicis ſuis.ꝙ boc mar⸗
tyꝛes ardenti dilectione fecerũt:ideo ad
menſam chꝛiſti nõ ſic eos commemoꝛa/
mus:quẽadmodũ alios ut ꝓeis oꝛemus
ſed magis ut eoꝛuz veſtigus inhereamꝰ⸗
C¶QAuarto pꝓpter ſpecialis pᷣmij cõſecu
tionez. Singulare eni pᷣmiũ non dat niñ
ſingulari pfectiõis operi. martyꝛibꝰ aũt
ſingulare ᷣmium deus largit᷑ ſicut dicit
glo. ſuꝑ illo vbo.ij. Thi.ij. Qui certat in
agone nõ coꝛonabit niſi qui legitime cer
tauerit. Vñ dicendũ ẽ ꝙ martyꝛiũ mar/
Zidgpe in pfectiohs ae
AWimi eſt dicẽduz ꝙ& laici
A 1 Paumueen ↄtugati nõ dicũ
tur eẽ in ꝑfectiõis ſtatu ꝓpter martyꝛiũ
quadiu hũt ipſum in animi pᷣparatione
cũ boc ſit in pᷣceptũ ⁊ de neceſſitate ſalu
tig:ſed tunc ponuntur in ꝑſectiois ſtatu
qñ ipᷣm martyꝛiũ recipiut in oꝑis execu
tione:cũ hoc requirat ardentẽ charita/
tem:⁊ ſit ſuperogatiõis opus. C Ad
eſt dicedũ ꝙ innocentes vere martyꝛes

chꝛi ſti fuerũt: nõ ꝗdem ꝓpter vſus libe/

ri arbitri acceleratiõem: ut qdam dice/⸗

re voluerunt:ſʒ ꝓpter eoꝝ ſanguisꝓ xpᷣᷣ

effuſont᷑ vicẽ baptiſmati gerentis. Unñ
ſicut pueris baptigçatis ꝑ gram baptiſ⸗
malem pa ſſio v pi oꝑat ad meritũ ſic me
ritũ * opatũ e in eis ad palmũ marty-
rij. Ad ꝭ“ dv. ꝙ ſicut continentia ẽ
ↄſil ij ⁊ ſuperogatiõis opus:⁊ tñ in caſu

„

põt e pᷣceptiũ:puta cu aliqs cogit ferua
reotinentiã ꝓpt᷑ abſentiã uel infirmita⸗
tẽ vxoꝛis:ut dicit Augꝰ:ſic opus morty

rij ⁊ ſubire penã ꝓↄfeſſione noĩs chꝛiſti
eſt in pceptũ q;tũ qd auimipᷣparationeʒ:

Queſtio

ſed qᷓ; tũ ad oꝑis executionẽ nõ ẽ in pce/
ptum:ſed ſuꝑerogatiõis:uiſi in aliq ca⸗/
ſu cũ incumberet defen ſio fidei. Aliud ẽ
eni chꝛiſtũ ⁊ fidem catholicã non nega⸗
re:quod ẽ de neceſſitate ſalutis: ⁊ aliud
eſt martyꝛiũ voluntarie ſubire:⁊ ad mar
tyꝛiũ ſuſcipiendũ ſponte ſe offerre: quia
boc gfectiois ẽ. Vñ dicit Chꝛyſoꝰ ſuper
illo verbo Matth. xvi. Si ꝗs vult poſt

me venire: ꝙ ſaluatoꝛ nõ coactiuũ fecit

ſermonẽ. Mõ eni dixit:ſiue voluerit.:ſiue
noluerit: oʒ vos patiꝓ me: ſe ſi ꝗs vult.
Dſecundu icut⸗
CEE⸗ Tgit᷑: Aide
tur eni ꝙ nõ ſolũ ꝑ moꝛtis ſuppli
ciũ mariyꝛes ſint poſiti in ſtatu ꝑfectio/
nis. Mã be btõ martino ſcribit᷑ ꝙ ſi gla
dius ꝑſecutionis aiam eius non abſtulit
palmã tñ martyꝛij nõ amiſit. Et de btã
vgine dicit Hieroꝰ in ᷣmone de aſſum⸗
ptione:Doloꝛẽ dñice paſſionis eius ani
mãꝑtrãſiſſe:ut ſcribit de ea Lu.ij. Abſq;
ergo moꝛtis ſupplicio põt ꝗs poniin ſta
tu pfectiõis martyꝛũ. ¶.Pꝛeterea ſcri⸗
bitᷣ xxi.di.ꝙ marcellinus paps verꝰ xpi
martyr fuit: ⁊ tũ gladio moꝛtuus nõ eſt:
ſed in carcere vita ſu finiuit: ut notatur
ibi in glo. Pꝛeterea beretici patiunt
penã moꝛtis qñq; ꝓ chꝛiſto ⁊ tn no po-
unt᷑ in ſtatu ꝑfectiõis martyꝑimo ms

gis in ſtat n damnationis.

2 P= 4½*†O eſt: quia martyr
₰1 C0 trari 6 E qo teſtis
;diu aũt bomini remanet vita nõ teſti⸗
ficatopere quod oꝛe ꝓfitet᷑. Ad pꝑfectazʒ
ergo teſtificationẽ reqrit œ aligs moꝛte
ſuſtineat ꝓpter chꝛiſtum.
R S EO dð ꝙ bym Chꝛylo. ex po
4 U nete illud bũ Matth.
xvi. Si gs vult venire poſt me abneget
ſemetipſum ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſeqi me.
Tria ſunt ꝗ dicunt᷑abneget ſemetipſuz
7 tollat crucez ſuam ? ſequat᷑ me. Nult
en im ꝙ ad pfecta röem martyrij tria re
quirunt᷑. Pꝛimũ eſt ꝓpꝛię voluntatis
2 ꝓpꝛie vite abdicatio: ꝙ bõ ſeipſum ab

nege
fomt

ſiſitit
art
ſed ſa
ſtrap

noͤig
cigz
9
terꝛe
gveca
viole⸗
hꝛol
hen.
ſſce
t ho
Gn
ü mo
lentan
lryb:
guidie
tiumd

tſeje

ſecept
lo
Güm
Rtus
ber
Heer
toach
hoͤſole
la taſ
thoffa⸗
tſoaſſ
cotepr
t. D
fſtenri
er

ſniog
ſene

nöce,
4 4,
lide

ſega ,

aliud
mar
Eqnis
Pſuet
lepot
i ſeeit

ſue

wlt.
Proct⸗
e
zipy
ne
16
e
toebei
ſſunn
is o
ſ;

Nnea⸗

ln,
ℳ6*
.
nnur
wer
o⸗
imoms

Ar.

famulũ uel quẽcũq; patientẽ:⁊ ſi f lagel
latu eũ viderit ⁊ quecũ q; patientẽ:nõ aſ
ſiſtit:non adiuuat:ſed qn ignoꝛet:ex boc
martyr nõ dr ꝓpꝛie quatũciq; cõpatiat
ſed ſalua toꝛ ut dicit:ita vult coꝛpoꝛa no
ſtra ꝓpa nos ignoꝛare:uł coꝛpoꝛi noſtro
nõ ignoſcere:ut ſi flagellauerint ułquod
aliud fec erint coꝛpoꝛi nõ parcamꝰ
Secundũ ẽ moꝛtis nõ nã lis ſʒ violẽ
ter ⁊ oppꝛobꝛioſe illatio. Non enĩ moꝛs
quecũqʒ facit martyꝛt:ſʒ talis moꝛs ꝗq
violent᷑ inferatur:⁊ qnto magis oppꝛo/
bꝛioſe tanto perſectius eſt opus mar
tyꝛij. Uñ dicit Chꝛyſoꝰ: Me eſtimes q;
vſq; ad uerbera tin ⁊ ↄtumelias opoꝛte
at hoĩem abnegare ſeipſu oſtendit vſq;
ad qᷓntũ abnegare ſit neceſſariuʒ:qꝛ vſq;
ad moꝛtem:nõ ad moꝛtẽ nãlem:ſed vio
lentam: ⁊ non qualitercũq; violenta: ſʒ
exꝓbꝛabiliſſimã: puta moꝛ tẽ crucis xpᷣi
qui dicit:Et tollat crucẽ ſuam. ¶ Ter
tiun: ẽ iuſte cauſe terminatio: qñ addit:
⁊? ſeq̃tur me.Noneniĩ moꝛs qualit᷑cunq;

xpᷣo:⁊ ꝓ defenſione fidei xpᷣiane. Multi
enim philoſopbi multas penas ⁊ cruci
atus ſuſtinuerunt: nõ ꝓpter chꝛiſtũ: ſed
ut moꝛtificatis paſſionibus carnalibus

liberius phbiloſophie vacarent. Añ dicit

Hieroꝰ in libꝛo cõtra Jouinianũ q; Pla
to achademicã villa elegit ab vꝛbe ꝓcul
nõ ſolum deſertã:ſed ⁊ peſtilentẽ: ut cu⸗
ra ⁊ aſſiduitate moꝛboꝝ libidinis im pe
tus frangerentur. Quoſd ut ait legimꝰ
effodiſſe ſibi oculos ne per eoꝝ vilum a

contẽplatione philoſophie remoueren-

tur. Tria itaq; ad ꝑfectã rõnem marty
rij requiruntur: ꝓpꝛie vite ⁊ voluntatis
abdicatio:moꝛtis violent a illatio: ⁊ iu

—

ſte cauſe minatio.
Ad Peimn ergo eſt dicendũ ꝙ
ille auctes qᷓ loquuntur de martyꝛio vir
ginis gloꝛioſe:uel martini: ſeu alioꝝ: ĩtel
ligende ſunt de martyꝛio nõ ꝓpꝛie ſum-
pto qᷓ;tum ad operis executionẽ: ſed uł

nonageſima

neget:uam q negat aliũ puta fratrẽ uel

III
q́;tum ad animoꝝ pᷣparatiõeʒ: uel q;tũ
ad pᷣmioꝝↄlecutione. Oato enĩ q; abꝛa
bam nõ fuerit minoꝛis meriti exiſiẽs in
mrimonio ſuo quã Joannes in virgini⸗
tate:nõ tñ ſequitur ꝓpter hoc ꝙ abꝛabã
fuenit virgo. Sic dato ꝙ Joannes non
fuerit paſſus penã moꝛtis ſicut Petrus
nõ tñ fuit inequałmeriti. AUñ dic Augꝰ
ꝙ nõ fuit ipar meritũ in petro ꝗ paſſus
eſt:⁊ in ioanne ꝗ paſſus no . d 2
eſt dicẽqũ ꝙ idẽ ẽ moꝛtẽ reciꝑe: ⁊ talia
pati ad qᷓ imediate ſegtur moꝛs. Mar⸗
cellinus ergo verꝰ xpᷣi martyr fuit:qꝛ q;
uis nõ fuerit moꝛtuꝰgladio:ſic tñ fuit in
carcere recluſus ⁊ retentꝰ: ex hoc ſecu
taẽ moꝛs. C Ad 36 do. ꝙ q;uis bere
tici dicant ſe pati ꝓ xpᷣo:nõ tñ patiũtur
pm eiꝰ doctrin in eius eccleſia pᷣditataʒ
7 appꝛobatã. Quiſꝗs enim extra eccleſi
am patitur:pati põt:ſʒ martyr fieri non
põt. ñ heretici pñt ꝓ xpᷣo pati:ſed nou
martyꝛes fięri:ut Gꝛegoꝰ diẽ. vii. Wo
raliu.c.xxi.e eis.n dic Apłs ad Ro.

. l s quali᷑runq; x.elũ gdem habent: ſednon ſᷣm ſciam.
recepta facit martyꝛem:niſi recipiaturp

um ſicꝓcedit᷑:
Dtertium beni⸗
wWVw non plus faciat ad perfectio-
nis ſtatum martyrium q; religionis vo

tum. Maions enim perfectiõis eſt ani-

mam ponere pro cbriſto per votuʒ obe

*

dientie:q́; grohinn corpus:quod ſit ꝑ

martyrium: ſed per votum obedientie
religioſus homo tradit aiam in perpe/
tuam ſeruitutem prochriſto: ergo ma⸗
gis facit ad ꝑfectionis ſtatum q́; mar-
tyrin. Pꝛecterea pfectiꝰ ẽ bonũ cõe qᷓ;
ꝓpum.ſed ꝑ votu obedientie in religioe
bõ mancipat᷑ ſe ruitio multoꝝ:ꝑ mart⸗

rium vᷣo homo ſibiipſi pdeſt magis er⸗

go facit religionis votum ad perfectio⸗
nis ſtatum. ¶Preterea maius vinculũ

non tollitur per minus:ſed votum vltra

marinum in quo attendit᷑ opus marty
rij tolliturper religionis votum. Plus

ergo facit ad perfectionis ſtatum votu

religionis q; martyrum. SSM

Ar.

ſunt ad fine:ſed martyriu ẽ finis omniũ
votoꝝ. Sicut.n.moꝛs ẽ finis oium terri
biliũ:ſic vita ẽ finis oium deſiderabiliũ:
qꝛ pellẽ pꝛopelle:⁊ cũcta que hõ bʒ: dat
pꝛo anima ſua: ⁊ pꝛo coꝛpoꝛali ſua vita
ſaluanda ut ſcribitur Job.ij. .
RKnd c0 dicendum e ſicut dicit
EEOAugzin quodã ſermone
de martyribꝰ:nulli tatũ impẽdũt quãtũ
qui ſeiſos ipẽdũt. Martyres aut ſeipos
ĩſacrificiũ xpᷣo obtulerũt.Secũdũ Spꝛe
eminẽtiã ſacrificioꝝ põt accipi peminen
tia ꝑfectionũ. Offert᷑ aũt deo q;tum ad
pñs quadruplex ſa crificiuũ. ¶ DHꝛĩo ð ex
terioꝛibꝰ rebꝰ qñ bomo res tꝑales ꝓopt
deju paupibꝰ elargit᷑: m illud ad Hebr̃.

vltimo. Beneficiẽtie aũt ⁊ coĩonis noli/

te obliuiſci. Lalibꝰ.n. boſtiüs ꝓmeretur
deus ¶ Secudo de ꝓpꝛio coꝛꝑe ꝑ vicio
rũ moꝛtificationẽ: ut qñ aliꝗs carnẽ ſuã
crucifigit cũ vicis ⁊ concupiſcẽtijs: de
quo ſacrificio dicit apłs ad Ro. xij. Ex-
pibeatis coꝛꝑs veſtra oſtiã viuentẽ ſan-
ctã deo placentẽ. ¶ Tertio de coꝛde et
de pꝛopꝛia volũtate ut cũ quis totũ ſpiri
tũ ⁊ totam volũtatem o ffert deo in pꝛo⸗

preiã ſeruitutẽ. Oe quo ſeribit᷑ ipſal. Sa
crificiũ dco ſpũs cõtribulatus:coꝛ cotri

tũ ⁊ bumiliatũ deꝰnõ deſpicit. C Quar
to de ꝓpꝛia vita: ut cũ quia totũ ſeipſum

tradit᷑ in moꝛtẽ: vitam tꝑalem ↄtẽnẽdo
ꝓ rpᷣo:⁊ boc ſacrificiũ ẽ maioꝛis ꝑfectio

mnis q; oia alia:qꝛ nullus plus ipendit q;

qui feipᷣin impedit m Aug. Unde boc

beneficiũ victis avictoꝛibꝰpſtat᷑:ſicut di
cit ut vite parcẽtes ↄſeruẽt ſeruituti ſub

iectos. Oꝛ ergo in pꝛimis tribꝰ ſacrifi-
cus ↄſiſtunt tria vots religiõis:pauꝑta⸗/

tis ;tũ ad pmũ. Caſtitat q;tu ad ſecũ

du. obedittie q; tũ ad tertiũ Quãto iſtꝰ

ſacrificiu qrtũ excedit illatria: tàto mar
tyrum vora religionis excedit in perfe-

di E ctiõis ſtatu
— Id paimumen eſt dicen

*

Ar. OAQneſtio
In cõtrariũ Mae linis bie

dũ ꝙ votum obediẽtie in boc coſiſtit ut
eius ꝑfectio ſit vſq; ad moꝛtẽ. Vnde ſic
pꝛofitet᷑ quilibet religioſus obedire vſq;

ad moꝛtẽ. MWartyriu ergo gfecte cõple-

ctitur illud quod ẽ vltimũ cõplemẽtů vo
ti obedietie:exquo in moꝛte recepta pꝛo
xpᷣo terminat᷑imõ quo dicit de rpᷣo ꝗ fu
it caput martyrũ. Phił.ij. Factusẽ obe
diẽsvſq; ad moꝛtẽ. ¶ Ad ⁊eſt dicẽdũ

ꝙ martyriũ opus cõmune eſt nõ minus

q́; quodcuq; opus virtuoſu i eccłia. Ain
cit eni ut dicit Gꝛegoꝰ:eccleſia in moꝛte

martyru ⁊ ꝓficit. Nincit eni tyranos ⁊

milites ſuos facit ↄſtantes. ¶Ad 3
dicẽdum ꝙ per votũ vltramarinu quis

attentat martyriũ in animi pꝛeꝑatione

qð ẽ de neceſſitate ſalutis cui ille laboꝛ i
iungit᷑ in pniam ad remiſſionẽ peccato/
rum. Aotũ aũt religionis eſt de bis que

ſunt ↄſilij ⁊ ſupererogatõis que excedut

oẽm alium pnie laboꝛẽ vnde merito ta-
le votũ per introitũ religionis tollit᷑ vel

cõmutatur in illud quodq ẽ maioꝛis ꝑfe-

ctionis obtus.
uartuͤ ſic ꝓceditur.
2 IEELidet eni ꝙ
nõ ſemꝑ ſit ꝑfectiõis opus vt bõ
ꝓpter xpᷣm moꝛtis ꝑiculo ſe exponat: qꝛ

nullus dʒ dare cãm alicui ꝙ eù interfici

at:qꝛ tũc efficit᷑ bomicida ſuiipſius: ſed

qui moꝛtis periculo ſe exponit: dat cùm

interfectõis eius. ¶Pꝛeterea: qd nõ li
cet facere cauſa euitatõis peccatinõ li/
cet facere ex quacũqʒ alia cã: ſed Aug⸗

i.de ciuit ate dei inculpatquaſdã femias
q volẽtes fugere illos ꝗ volebat eax pu⸗
dicitiã violare in raptun⁊ necatuꝝſuui
uʒ ſe piecerũt.

rut. Pꝛeterea nõ ſ alicui ſa
cereↄtra p̃ceptũ dei:̊ ĩ illo pcepto.MNõ
occides:ꝓbibet᷑ ne hõ occidat ſeipʒvt di

cit Augꝰ. Mõ licet ergo ex quacũq; cau

ſa ꝙ bomo moꝛtis Ler:cule ſe Etponar.
ATz qqꝛ in hocponi
In ↄtrariũie Amd gerle⸗

ctio mariyrũ:ꝙ ſe moꝛtis periculis tra

diderunt pꝛopter cbꝛiſtum.:

IIII

=
—
—
nzesAerSerreremezrereeeeereer,

monte
ws!
454
i us
ione
boi
Cato/
CNt
torn⸗
itee
ee⸗

Ain⸗
terſi
s:
ran
Ntol
nöli⸗
Bug
ſetmies
,.
inn
ſanſt
uſi

mirrer

—
—
=
S

Ar.

gis uel populi iiberationẽ.

KRñd EO dictqum ꝙ incoſulte et
regulariter ſemꝑ homo
nõ teneĩ ſe moꝛtis periculo exponere: ſj
in aligbꝰ caſibus laudabileẽ ⁊ opus vir

tutis ut quis ſe moꝛtis ꝑiculo exponat.

Sunt autem q;tũ ad pñs q̃ttuoꝛ caſus
in ꝗbus ſcriptura laudat ꝙ bõ exponat
ſe moꝛtis periculo.. Pꝛimo Ppier gre
Secundo
ꝓpter fidei uel iuramẽti obſeruationeʒ.

¶ Tertio ppter reipublice defenſonẽ.
¶ Quarto ppter veritatis ⁊ iuſticie te/

ſtificationẽ. Exemplũ pmi de Oauid.i.
Paralip.xx.Mõne ego ſũ qui iuſſiut nu⸗
meraret᷑ pplus. Ego ſum ꝗ peccaui: iſte

grex quid cõmeruit. Nertat᷑ obſecro ma

nus tua in me⁊ ĩ domũ patris mei:⁊ po
pulus iſte nõ ꝑcutiat᷑.Exẽplũ ſecũdi po
nit Augꝰ.i.de ciui.dei.c.xiij.de Marco
regulo imꝑatoꝛe Romanoꝝ ꝗ detẽtꝰ in

carcere in Carthagine miſſus Romã ꝓp
ipetrãda pace pᷣſtito iuramẽto de reuer

ſione:qua cũ non ipetraſſet:pꝛopter iura
mentũ qð de reuertẽdo fecerat abſqʒ vl

la dilatiõe ad hoſtes remeauit: ⁊ ab eis
occiſus eſt. Exẽplũ tertũ põit ſiił Augꝰ⸗

de romanis ex ſentẽtia Cathonis.v. de

ciui. dei:romanos ideo victoꝛes fuiſſe ⁊
monarchiã tenuiſſe ĩ toto oꝛbe:qꝛ reipu

blice fuerãt defẽſoꝛes:iuſticie amatoꝛes
veritatis ↄſultoꝛes:bonoꝝ ꝓmotoꝛes:⁊

nulliꝰ libidinis atq; cupiditatis ſecuto/

res:pꝛo quibꝰ ut dicebãt moderni babe
bãt luxuriã atq; auaritiñ:reipublice ege
ſtatẽ: ⁊pꝛiuati boni opulentiã:laudabãt

diuitias:ſequebant iertiã:z iter bonos

⁊ malos diſcrimẽ nullũ.Exeplũ quarti
ponit Chꝛyſo? Marci vi de Joane ba

ptiſta ꝗ nõ inducebatad negandũ ⁊ p̃ᷣm:

H ſolu ad negãdũ bãc veritatẽ:ꝙ liceret
erodi br̃e vxoꝛt᷑ fris ſui:quã cũ negare
noluiſſet:ĩicarceratꝰẽ ⁊ capite truncatꝰ.

4 i NM ergo ẽ dicẽduʒ ꝙ
Ad Anmm nullus dʒ dare caʒ

uel occaſionẽ iniuſte agẽdi:ſi tñ aliꝰ iniu

ſte agat:dʒ moderate tolerare. Ex quo

nonageſimaquina 1

libet aũt iſtoꝝ caſuũ ſupꝛadictoꝝ nõ dai

glicui cã iniuſte agèdi:qꝛ veritasgdoctri

ne:equitas iuſticie:⁊ ſcitas vite: tꝑe ⁊ lo
co nõ ſunt obmittẽda ꝓpter ſcandalum
paſſiuũ. Ande ſi aligs ex bis ſcãdalica᷑
⁊ moꝛtis pen infligit alicui:nõ eſt ipſe
cẽõ ſue interfectõis:ſʒ inigtas occidetis.
Ad ꝛmeſt dicendũ ꝙ ille mulieres ⁊
quecũ q; alie ꝑpſone ſi interficeret ſeißas
niũ hoc faceret ↄſilio ſpũs ſci in cuiꝰpta⸗
te ẽ vita ⁊ moꝛs hois:culpam hbomicidij
nõ effugiũt:etiã pꝛo euitanda quacunqʒ
coꝛꝛuptiõe:quia nõ imputat᷑ culpa imũ
dicie ſine voltaria cõplacentia.Ad

Z“eſt dicenduʒ ꝙ illud pꝛeceptũ ẽ ne bõö

occidat hboĩem:⁊ peronñns ꝙ non occidat
ſeipſum. Sed ſi ab alio occidatur iniuſte
agente.:ſi patienter tollerat ad merituzë:
non ad culpam ſibiimputatur.
QAueſtio.lxxxxv.quomodo apłoꝛum

perfectio obſeruata eſt in cõfeſſoꝛibus.

cõſiderãdũ
ꝑfectio obſeruata ſit ĩ ↄfeſſoꝛi
bus. Circa qð querũt᷑ qᷓttuoꝛ.
Pꝛimo vtꝝ ſola charitas poſuẽit cõ
feſſoꝛes ĩ ꝑfectiõis ſtatu. ¶/ 2 vtrũ ma
gis amoꝛ amicitie q;ᷓ ↄcupiſcẽtieę fecerit
in cõfeſſoꝛibꝰ ſtatũ pfectionis. ʒ vt-
plus poſuerit in ꝑfectionis:ſtatu ↄfeſlſo
res coꝛpoꝛis cõtinẽtia q; tꝑaliũ carẽtia
¶QAQuarto vtrum magis per bumilita
tem qᷓ; per aliam virtutem confeſſores
conſecuti ſint ſtatum perfectionis.

ergo ſic pcedi
D Pꝛumn tur. NHid et᷑.n.
ꝙ per ſolã charitatẽ ↄfeſſoꝛes nõ
ſint poſiti in ꝑfectionis ſtatu:qꝛ diligere
deũ⁊ pꝛoximũ eſt in pᷣceptum ⁊ de neceſ
ſitate ſalutis Matth.xix. Sed talia nõ
ponũt hoĩem in perfectõis ſtatu:cũ ſta⸗
tus perſectio reꝗrat illa que ſunt ↄſilij ⁊
ſuꝑerogatõis opa. Pꝛeterea ſiatꝰfe
ctio acqritur cũ voto:ſed nõ in olbus cõ
feſſoꝛibus fuitobligatio voti:qꝛ nõ oẽs
fuerunt religioſi perquos votuʒ emitut᷑

ð

de bis que ſunt ꝑfectionis oga. CPꝛe/
terea perfectio dilectiõis cõſeſſoꝛũ fuit
in cõſtanti cõfeſſione nois xpᷣi:ſᷣ bec pci
pit᷑ oibus tanq; neceſſaria ad ſalutẽ: ad
Ro. x. Coꝛde credit᷑ ad iuſticia: oꝛe autẽ
cõfeiſio ſit ad ſalute. Mõ ergo ꝑ bocↄfeſ
ſoꝛes fuerunt poſiti in perfectõis ſtatu.

e Pe ẽ:qꝛ eccleſia nõ
In coõtrariũcireſtiuita⸗

tes aliquoꝝ ꝗ nõ fuerũt ĩ ꝑfectõis ſtatu.
Rn leo dieendum ꝙ ſicut dicit
RI EEEDionyſius. iiij. c. de diui
nis noibus. Diuinus amoꝛ ẽ extaſimfa
ciẽs nõ ꝑmittẽs ſui ipᷣoꝛũ eſſe amatoꝛes
ſz amatoꝝ. In tali aut ĩpetu diuini amo
ris triplex ꝑfectio iuenit ᷣm triplicẽ gra
dũu repertũ in ipo. ¶ Anus gradus ẽ in
diuino amoꝛe:uel in amoꝛe ꝓximi ꝓpter
deũ extenſiuꝰ. Secũdus intenſiuus.
Et tertiꝰ recognitinꝰ. Extẽſiuꝰ ꝗdẽ
tres gradus bzʒ. Unus ẽ quo diliguntur
benefici. Secudus quo diligutur cõſan
guinei ⁊ domeſtici. Tertiꝰ quo diligũt᷑
inimici:⁊ iſte ſolus amoꝛ ꝑfectoꝝ eſt:vn
de Mattb. v. ſtatiʒ cũ ſaluatoꝛ dixit. Di
ligite inimicos veſtros:⁊ benefacite bis
qui oderũt vos. Tanq; in boc ꝑfectum

bñ̃ficiu redẽptõis. Tertius ẽ quo nõ ſo/
lum recognoſcit:ĩmo ſũmo ardoꝛe appe
tit᷑ beneficiuũ gloꝛifica õis:in quo ꝗs cu

modũ diligedi eẽ demoſtraret:ſubdidit:

Eſtote ergo pfecti ſicut ⁊ pater veſter ce
leſtis ꝑfectus ẽ. ¶ Intẽſiuꝰ vo ſilr tres
gradus bzʒ. Anus quo tꝑalia ↄtenutur
pꝛo xpᷣo:⁊ ꝓamoꝛe ei ꝓximis largiutur.
Secũdus e quo coꝛpus ꝓpꝛium vigilis
abſtiuetijs ⁊ alus oꝑibus macerat᷑: ⁊ ꝓ
vtilitate ꝓximoꝝ laboꝛibus ⁊ lãguoꝛibꝰ
exponit᷑. Certius eſt quo vita pñs ꝓ xpi

moꝛti exponit᷑ ⁊ pꝛo ſalute pꝛoximoꝝ cu

neceſſe fuerit:modo quo dr.i. Jo.iij. In
hoc cognoſcimꝰ charitatẽ dei qm ille ꝓ

nobis aiam ſuã poſuit:⁊ nos debemus

pꝛo fribus aia m ponere: in quo cõſiſtit
ſuma dilectõis perfectio: qꝛ vltra bunc
gradũ dilectio intẽdi nõ põt:iuxta illud
Jo.xv. Maioꝛẽ hac dilectionẽ nemo bzʒ
ut ais m ſuas ponat ꝗs pꝛo amicis ſuis.

Recognitiuꝰ vᷣo eodẽ mõ tres babet
gradus. nus ẽ quo recognoſcit᷑ bñfici
um creatois. Secudꝰ ẽ quo reeognoſcit᷑

piat diſſolui ⁊ eẽ cq rpᷣo:quod ad gfectã
dilectionẽ ſpectat. Dicit. n. Aug? ilibꝛo
de cathetiãdis rudibus:nullã eẽ maio

rem cãm quare uel inchoet᷑ uel augest᷑

amoꝛ q; cu amari ſe bõ agnoſcit:qui nõ/

dum amabat Qꝛ ergo xpᷣus pꝛiꝰ dilexit

nos:nulla maioꝛ potuit eſſead amoꝛem

eius iuit atioq; puenire amãdo: ⁊ nimis
ẽᷓ durus aius qui dilectionẽ etſinon vult
ipendere: nolit repẽdere. In oibus autẽ
iſtis gradibus in conſeſſoꝛibus fuit per

fecta dilectio:ideo dicendum ꝙ per mo

dum perfectum diligendi deum ⁊ pꝛoxi

mum fuerunt poſiti in perfectõis ſtatu.

,‚RA&Wing ergo eſt dicẽ
Ad P umum dum: ꝙ ſicut
dicit Aug ſuper Joan. Charitas non
ſtati cũ naſcit᷑ mox pfecta ẽ:imo pꝛiꝰ na
ſcit᷑deinde nutrit᷑ vltimo ꝑficit᷑. Cũ ᷣo

pfecta fuerit dicit. Cupio diſſolui ⁊ eſſe

cũ xpᷣo.Perficit᷑ aut cbaritas ꝑ opera co
ſilij ⁊ ſuperogatõis:ideo per hãc ↄfeſſo
CAd zE
dicendũ: ꝙ ſicut dictũ fuit ſupꝛa: votuʒ
emittit᷑ mẽte:implet᷑ vo exterius ꝑ illa
que ſunt ſuꝑerogatõis opera: qᷓ;uis eniꝰ
cõfeſſoꝛes nõ fuerint oẽs religioſi q;tu-

res fuerũt ĩ ꝑfectiõis ſtatu.

ad ſuſceptionẽ babitꝰ ⁊ alioꝝ que ſunt qͥ
dã accidẽtalis religiõis:religioſ tůũ cen
ſendi ſunt q́;tum ad ipletionẽ eoꝛuʒ que

faciunt eſſentialiter ad ꝑfectiõis ſtatũ.

¶ Ad zʒ eſt dicẽdũ qꝙ ↄfeſſio nois rpi
icaſu vbi aligd ſubtraberet᷑ bonoꝛi fidei
xpᷣiane: ⁊ ubi infideles cõtra xpᷣianos in

ſultarẽt:uel vbi hõ cogeret᷑ negare fide:

de ncẽitate ſalutis:ſʒ publice ↄfiteri ?⁊
voluntarie ⁊ ſponte ſe offerre ad confi-

denduimm coram hereticis ⁊ inimicis fi-

dei que ſancti confeſſoꝛes fecerunt: ſu/

(n

lute

den
imis
uk
Ate
to
rvt
lar⸗
diei⸗
ſat
hon
N
ii⸗

405

i

Ar.

pererogationis ⁊ perfecionig eſt opus.
DODlecundudgkat
Cen tur. Vide
tur.n. ꝙ amoꝛ ↄcupiſcẽtie magis
qᷓ; amicitie poſuerit cõfeſſoꝛes ĩ ꝑfectio
nis ſtatu Maioꝛ enit᷑ dilectio deĩ q; ꝓxi
miuel q; cuiuſq; rei create:ſj deꝰ diligit
a nobis amoꝛe cõcupiſcẽtie. Stultũ eni
eſſet dicere ꝙ quis diligat deũ ⁊ ei velit
bonũ:ſʒ magis ipᷣm bonũ oĩs boni volu
mꝰnobis.Et iſte ẽ amoꝛ cõcupiſcẽtie:ñ
amicitie Perfectioꝛ ergo funt in cõ feſſo
ribus a moꝛ concupiſcentie q; amicitie.
¶Pꝛeterea maxima dilectio penſat᷑ex
maximis bonis. Sed maxima bona ſüt

virtutes ⁊ bona ſpuᷣalia que diligutur a

nobis amoꝛe cõcupiſcẽtie:cũ ipſa opte-

mus nobis ⁊ ꝓximis. Perfectioꝛ ẽ S

dilectio ↄcupiſcẽtie:q; amicitie. ¶
fartccti⸗ cõſiſtit in relinquendo oĩa tꝑa
ia ⁊ ſeqᷓndo pᷣj CQatth.xix.Sʒ iſta dili

.

gunt᷑ amoꝛe ↄcupiſcentie: non amicitie.

C. S. ills diligit᷑ annoꝛe acupiſcẽtie qd

diligit᷑ in oꝛdine ad aliud. Sed hõ diligit
in oꝛdine ad aliud ⁊ nõ ᷣm ſe.Dicit eniʒ

Aug ſuper illo verbo ad Phylemonez.

Ita frater ego te fruar in dño:ꝙ ſi ñ ad⸗

didiſſet in dño ? te frater tm dixiſſet:tm

in eo cõſtituiſſet ſpyem ſue beatitudinis:
qð non eſt faciendũu niſi in illa trinitate:

puta in ſummo ⁊ incommutabili bono
Perfectioꝛi ergo modo pertinet ad ſta⸗
tum perfectum amoꝛ cõcupiſcentie ma
gis q; amicitie. ẽ H

„ . .

In contrariũ ae eppe

tale: 7 illð magis: ſ pyt amoꝛẽ amicitie

itẽdit᷑ amoꝛ ↄcupiſcetie:ergo iſte perfe-/
Bndo, Hora maions2,
Vdicẽduʒ ꝙꝙ motus dilectio

nis in duo tendit. ¶C Pꝛimo in eum cui

aliquis vult aliquod bonum. Se
cũdo m illud bonum quod ei optat.Pꝛi-
ma dilectio vocatur amoꝛ amicitie. Se
cunda vo amoꝛ concupiſcẽtie. Excedit
autem pꝛims dilectio ſecundam q;tum

Pon

*

nonageſimaquina n

ad pꝛeſens in tribug. Pꝛimo in amo
ris terminatione. Secundo in diui⸗
ni pꝛecepti obſeruatione. ¶ Tertio ĩ di
uine bonitatis cõmunicatione. Siquis
enim diligit aliquem qꝙ ei vult bonum:
q;uis vtrunq; diligat ⁊ illuʒ cui vult bo
num ⁊ ipſum bonum quod ſibi optat:bo
nuʒ optatum per accidens dicitur ama-
ri:⁊ non per ſe. Stultum enim eſſet dice
re ꝙ intentio amantis per ſe terminare
tur ad illud cuius deſtructionez a ppetit
Siquis autem optat alicui bonum cibũ
bonum potum: qᷓ;uis tale bonum dili
gat inq;tum venit in vſuʒ illius cui vuleę
illud bonuz:ille tamen bonus cibus vel

bonus potus non poteſt per ſe amari cũ

eius vſus ſit eius deſtructio. Intẽtio er-

go amantis per ſe terminatur ad illud

cui vult bonum: et iſte eſt amoꝛ amicitie
qui excedit amoꝛem illum concupiſcen-
tie in amantis terminatione. ¶ Secũ
do excedit in diuini pꝛecepti obſeruatio

ne. Cum euim pꝛecipitur nobis ut dili-

gamus ꝓximos noſtros ſicut nonpſos:
non ſic accipitur talis modus diligendi
ut ipſos pꝛoximos diligamus inq;tum
nobis in noſtrum vſum ven iunt:quia ſic

nõ diligeremus eos ſicut noſipſos: ſicut

non diligimus equum vel mulum quiin
noſtrum vſum veniũt:ſed magis diligi

mus nos quibus talia optamꝰ: ut ex eis

conſequamur vtile vel delectabile. intel

ligitur ergo modus diligedi prorimos

ſicut noſipſos ut eis velimus fidem cha

ritatem et eternam felicitatem que no-

bis volumus et alia tẽporalia bona qui
bus ad illa perueniatur:ſicut nobis illa
optamus ut ad illa perueniamꝰ: modo
quo dicebat opoſtolus. Mõ queroqued
mibi vtile eſt ſed quod multis ut ſa lui fi
aut. Et iſte eſt amor amicit ie non cẽcu-
piſcẽtie. ¶ Tertio excedit in diuine bo
nitatis communicatione. Modus eniz
diligẽdiquo diligimus ꝓximu deriuatꝰ

Ga dilectione deiqna ipſe diligit nos: ſʒ

ipſe deꝰ diligit nos dilcctõe amicitie: q?·

Ar.
vult nobis bonum et comunicat nobis
ſua bona: Igitur ⁊ noſter modus diligẽ
di in hoc perfectuse ut ꝓximos noſtros
diligamus: qꝛ eis volumꝰ bona dilcctio
ne amicitie:mag amoꝛ amicitie qᷓ; cõ
cupiſcentie cõfeſſoꝛes cõſtituit in ſtatu ꝑ
fectionis:cũ iſte ſit ꝑfectioꝛ illo.

H ergo eſt dicendum
Ad Pamn q deuz diligere ut
ei velimus bonũ põt intelligi dupliciter

¶Pꝛimo ut ei velimꝰ bonuũ ꝑ ſui cõſe/

cutionẽ ut conſequ at aliquod bonũ quo

ipfſe careat: ⁊ ſic planũ eſt ꝙ nullũ bonũ

poſſumus deo optare:cũ ſit bonũ infini

tũ:qð nec augeri nec minui põt. ¶C Se

cundo ꝙ velimusei bonũ per ſui coĩca/
tionẽ:⁊ ſic ei velimꝰ bonũ. Dicit.n. Dio/
nyſius ꝙ amoꝛ mouet deũ ⁊ nõ ꝑmiittit
eum manere ſine germine: ſed mouet eũ

ad coĩcandũ ſua bona. ¶ Ad ⁊“eſt di-
cẽdũ ꝙ charitas ⁊ bona ſpũalia ſũt ma

xima bona foꝛmalit quibꝰbõ perficitur
in vita ſpuali:ſed ſubſtantialit᷑ ⁊ fin alit᷑
terminatiue nõ diligunt᷑ niſi ꝓpter nos
⁊ ꝓximos nr̃os ꝗbꝰ illa optamn⸗. Ad
3 c do. ꝙ tꝑalia ? quecunq; alia q pñt
venire in nr̃m vſum non poſſumꝰ dilige
re dilectione amicitie:ut ibi terminet᷑ di
lectio:ſed diligimus ea tanq; inſtrumẽ-
ta quibus nos ulłl ꝓximi noſtri pñt vᷣtuo
ſe agere:⁊ oꝑa ſuꝑerogationis exercere
ad cultũ diuinũ ipſa oꝛdinãdo uel paupe
ribus erogando. C Ad "eſt dicenduʒ
qꝙ boĩem diligere ppter ſe ⁊ nõ in oꝛdi⸗
ne ad aliud põt intelligi duplicit᷑.
mo participatiue:⁊ ſic ipſe bõ ꝑ ſe diligi
tur:⁊ eſt aliud cui ꝑ ſe nolumus bonum.
Eſt eni ipᷣe pticeps imediate diuine bea

titudinis. ¶ Secudo terminatiue:⁊ ſic

planũ ẽ ꝙ nõ eſt finale bonũ in quo ter
minatiue nr̃am ſpem debegamꝰ ponere.
ſim quẽ modũ loꝗt᷑ Apls i ᷣbo allegato

—.

M tei tiu dken ꝙ plus

poſuerit cõfeſſoꝛes in perfectiõis

ſtatu tpaliũ caretia q́; coꝛꝑis ↄtinentia.

OQM neſtio

¶Pꝛi

III
Dicit eni Aplłlæ.i.Thi.vi.ꝙ radix oium
maloꝝ eſt cupiditas. Carentia & tepo-
raliũ ẽ carentia cupiditatis: que tãq; ca
rentia oium maloꝝ magis facit ad ꝑfe-
ctionis ſtatum q; aliqd aliud. & Pꝛe-
terea pfectio ſta tus ſumit᷑ ex bis que te

nent ſe ex ꝑte anime:ſed cõtinentia cum

ſit circa ſexuũ diuerſificationẽ ⁊ coꝛpoꝝ
diuerſaʒ cõplexionez: magis ſe tenet er
ꝑte coꝛpoꝛis:⁊ ꝑ ↄ ſequẽs nõ poterit fa-
cere ad ꝑfectiõis ſtatũ. Pꝛeterea qð
magis reddit boiem aptũ ad ꝑfectionis

oꝑa:magis facit ad ꝑfectioiſſtatũ: ſʒ bꝰ
videtur eſſe ſobꝛietas. Scribitur enĩ au-

ctoꝛitate Hiero.xxxv.di.c. eccleſie.an nõ
confuſio et ignominia eſt ieſum crucifi⸗
xum pauperem eſurientem farſis ⁊ ple-/
nis pꝛedicare coꝛpoꝛibus: ⁊ ieiunoꝛum

doctrinã rubentes buccas: tumentiaqq

oꝛa ꝓferre:ſi in loco apłloꝝ ſumus nõ ſo

lum ſermones eoꝛum imitemur:ſed con

uerſationem ⁊ abſtinentiam.

ſ11 —=&ν . P* M1 eſt quod ſcribit
In cOotrarin Eccł xrvi Ois
ponderatio non eſt condigna continen
AHSωinY.ς tis anim.
ndeostind ꝙ continentia
ceteris aliis virtutibus magis facit ad
pfectõis ſtatũ ↄſequẽdũ ⁊ ↄ vᷣuãdũ q;dtũ

ad pꝛeſens pꝛopter quatuoꝛ. ¶ Pꝛimo
pꝛopter maius exemplum. ¶CSecudo
pꝛopter maius dominium. ¶Tertio

pꝛopter mams auxiliuz. Quarto pꝛo

pter vincendum maius pꝛelium. Sunt
enim exiſtentes in ſtatu perfectiois lu/

centes in medio praue ⁊ peruerſe natio

tionis per ſanctitatis exemnplum.quaſ
lum inaria inundi:verbum vite: contine

tes:ad Pbil.ij. Mibil autezs eſt quod ma
gis vitam ſanctoꝛum viroꝛum babeat

denigrare ne pꝛoximis lucis exempla

