vſq; ad finẽ ſeculi ſimul erit ziʒania cuʒ
tritico:puta fidelis cũ infidelibꝰ:⁊ boni
cũ malis:ſed in fine ſeculi tunc ziʒ ania
ligabũtur in faſciculos ad cõburendũ:
triticũ autẽ ſeparabit᷑ ⁊ congregabit᷑ in
boꝛꝛeum chꝛiſti ᷣm expoſitioneʒ Augl.
Agd 3 eſt dicẽdũ q Romanũ impe
riũ conceſſũ eccleſie per Cõſtãtinũ uiq;
ad finẽ ſeculi durabit q;tum ad iuriſdi⸗
tionem:ſed non q;dtum ad integrationẽ
et actualem adminiſtrationẽ:vel q; tuʒ
ad ipſoꝛum ſubditoꝛum ſubiectionem:
quia anticbꝛiſti tẽpoꝛe multi ſubtrabẽt
ſe ante illud tẽpus a romano imperio ⁊
ab eccłiaſtico dominio. Juxta illud apo
ſtoli.i.ad Thimo.iiij. In nouiſſimis tẽ/

tꝑibꝰ diſcedent quidẽ a fide: attendẽtes

ſpiritibꝰ erroꝛis ⁊ doctrinis vemonioꝝ.
DSſecundũ cbieni⸗
CoIWGNviget eniz
q Romanũ imperiũ diuiſuʒ ante

Ar.
finem ſeculi auctoꝛitate pape debeat re/
int egrari. Dicit enim glo. ſuper illo vᷣbo
ij.ad Theſſalo.ij. Miñ venerit diſceſſio
pꝛimũ: ꝙ ante finem ſeculiin mũdo erit
triplex diſceſſio. Ana erit multoꝝ fide/
lium a fide catholica.Secũda erit mul/
toꝛũ regnoꝛũ a romão imperio.Tertia
ęrit multarum eccleſiaruũ a romano pon
tifice. Si ergo tũc erit ante finem ſeculi
iſta triplex diſceſſio erit romanum impe
rium reintegratũ ante. Pꝛeterea ſcri
bitur DOanielis vij.ꝙ in beſtia erãt coꝛ/⸗
nua decem que decem reges erũt. Suꝑ
quibus verbis dicit gloſa q decem coꝛ⸗/
nua erunt decem regna in que diuidet
romanũ imperium tempoꝛe antichꝛiſti
ſi ergo tunc diuidetur romanũ im periũ
ante reintegratũ erit. Pꝛeteres ſcri-
bitur Apocalip.xi.qꝙ videbunt de popu
lis ⁊ tribubus ⁊ linguis ⁊ gentibus coꝛ/
poꝛa pꝛophetarũ iacere in plateis Hie
ruſalem tribus diebus cum dimidio: et
coꝛpoꝛa eoꝛũ non ſinent poni in monu/
mentis. ⁊ inbabitantes in terra gaude
bunt ſuper iſtos ⁊ iocũdabũtur:quoniaʒ
bi duo pꝛophete cruciauerũt eos qui ba
bitabant ſuper terram: ſi ergo tunc erit
vnitas ⁊ pax vniuerſis gentibus: reinte
atum itroman unyerium. ,
In contrarium aats
5alua toꝛis Omne regnum in ſeipſum
diuiſum deſolabitur. Cum ergo iam ro
manum imperium in multas partes ſit
diuiſum: magis eſt ſperanda eius deſo-
latio q; eius reintegratio.
ndeo dicendum manẽte cã
u1 effectus remoueri non
pot eſt. Cauſa autem diuiſionis in mem
bꝛis eccleſie eſi diuine voluntatis repu-
gna tio:qꝛ ergo iſta cauſa manebit vſq;
ad fineʒ ſeculi ſuperabundante ſemper
magis ac magis cupiditate:⁊ refrigeſcẽ
te charitate:iccirco vſq; ad finezʒ ſeculi
nõ ẽ ſperãda romani iĩperij reĩtegratio:
ſed põtius a mylioꝛ diuiſo.Queſiuit eni

Queſtio J ii

iſtam queſtionẽ victoꝛinus pꝛeſbyter ab
Augl. cur genus bumanum poſt cbꝛi⸗
ſti aduentum tot tribulationibus ac ꝑ⸗
ſecutionibus tyrannoꝝ ac barbaroꝛum
oppꝛim atur: cum ante eius aduentum
⁊ ante qᷓ; doctrina euangelica per mun

dum pꝛedicaretur humanũ genus non

tanta mala patiebatur: immo ſũma ba
ce fruebatur in tãtũ ut totus oꝛbis ſub
ceſare Augnſto deſcriberetur. Juxta il
lud Luce.ij. Exijt edictum a ceſare Au
guſto ut deſcriberetur vniuerſus oꝛbis.
¶Agd quam queſtionem ſic reſpondit
Auguſtinus:ꝙ ſeruus qui neſcit volun
tatem domini ſui ⁊ non facit:plagis va
pulabit paucis:ſed ſeruus qui ſcit volũ-
tatez domini ſui ⁊ non facit:vapulabit
plagis multis. Quod ergo miruʒz ſi nũc
chꝛiſtiani plene ſcientes voluntates do
mini ⁊ non facientes:diuerſis plagis af
fliguntur. Attendunt enim quanta ce-
lerira te euangelium pꝛedicatur:ſed nõ
attenqunt quãta peruerſitate contẽnit᷑.
Ad pꝛimum ennied
duʒ:qꝙ ante ad
uentum antichꝛiſti illa triplex diſceſſio
erit: non tamen ſic aperta et manifeſta
ad eccleſie impugnationem: ſicut tunc
erit ſcilicet tempoꝛe anticbꝛiſti.młti eni
ſunt nunc ᷣm Augj.ſub dominio eccle⸗/
ſie: ⁊ ſub romano imperio coꝛpoꝛe: non
tamen animo ⁊ voluntate. C Ad ſecũ
dum ſimiliter eſt dicendum ꝙ romanuʒ
imperiuʒ ante erit diuiſum in multa re
gna:ſed tunc diuiſio illa manifeſtabitur
q;tum ad impugnationeʒ eccleſie:co ꝙ;
antichꝛiſtus multos ſeducet:⁊ per illos
ſeductos robuſtos iſrael interficiet:⁊
ſequetur manif eſte eccleſisz dei. C A
tertium eſt dicendum ꝙ illa iocunditas
et pacis vnitas ſuper interfectionẽ pꝛo
pbetaruz erit in iudeis:qui quia chꝛiſtũ
venientem in nomine patris ſui non re-
ceperunt:ĩmittet eis dominus ſpiritum
erroꝛis:ut recipiãt anticbꝛiſtũ venientt
in nomine ſuo:ut ſcribitur Jobᷣ.v.

Ar.
Ce
elca

Ntrun
tenn im
ſcuare.
nuspon
ſration
wrumne
ſtntin

1

bredyterih
um poſtchi⸗
ſonibus ageg/
berberonun
us aduchtun
Gica per nut
nü genuson
nmoſüm
tus orhis il
etur Jumn
na ccintehl
nerſsabit
ſc feontt
ineſeſtwoln

Neitglege

8guilornol⸗
ar ihlit
ningini⸗
volutrntes.
ſeplizsi
,gonta ce,
tur ſ
tecottint.
) dic
enteed
a decſe
a waniſt
meſcuttmn
hrſitbie
unmulli
pore M
Calei
netonehi
ninutet
enifchobin⸗
ccleſe ⸗⸗
erfleit19
r,CN
–
ſcrtonie⸗
guchſi
zſironte⸗

ushhrtumn

ſiien

Ar.
¶Aueſtio.xliij.de JImperij ſucceſſione
vel conceſſione. B
Lterius videnduʒ eſt
de iperi ſuc
ceſſione vel cõceſſione. Circa
quod querunt᷑ tria. C Pꝛimo
vtrum Conſtãtinus potuerit pape par
tem imperij concedere:⁊ partem ſibi re
ſeruare. ¶ Secundo vtrum Conſtanti
nus potuerit pape imediatam admini/
ſtrationẽ imperij concedere. ¶ Tertio
vrrum conceſſionẽ factaʒ pape per Cõ
ſtantinũ ſequẽtes iperatoꝛes poſſint re
Dprunum golers
2 u b ergo ſic ꝓp
ceditur:videtur enim ꝙ Conſta-
tinus non poterit pape partem imperij
concedere:⁊ partem ſibi reſeruare: quia
bona cõmunia ⁊ bons reipublice nõ poſ
ſunt alienari vendi vel cõmutari: ſed bo
na imperij ſunt bona reipublice:ergo ta
lem conceſſionẽ Conſtãtinus nõ potuit
facere. ¶ Pꝛeterea que ſunt perſone cõ
ceſſa.non poſſunt traſferri ad poſteros:
ſed bona imperij fuerunt Conſtantino
perſonaliter coneeſſa:cum in iperatoꝛẽ
ilio tempoꝛe imperatoꝛ eligeret᷑ ꝑ ꝑſo/
nalem electionem:non autem per bere
dqitariaʒ ſucceſſionem:non ergo iure ſui
regimin is potuit poſteros ad iſtam con
ceſſionez obligare. ¶ Pꝛet erea ſicut eſt
in regimine ſpirituali ſic videtur eſſe in
regimine tempoꝛali:ſed clerici non poſ
ſunt bona eccleſie cõmutare:vendere vł
donare nec alienare:ut ſcribitur.xij.q.ij.
c.diaconi:ergo nec iperatoꝛ potuit bo
1 imperij pape concedere vel donare.
In contranum a1au⸗
ioꝛis conditionis imperatoꝛ q; alij bo/
mines:ſed cuilibʒ homini dicit᷑. Pꝛouer.
ii. NMonoꝛa dominũ de tua ſᷣſtãtia:⁊ de
pꝛimicijs omniũ frugum tuarũ da pau/
peribꝰ:⁊ iplebunt᷑ hoꝛꝛea tua ſaturitate.
End.

EO dicendu æ illo iure Con
ſtantinꝰ potuit cõcedere

quadrageſumatertia

partem bonoꝛum tempoꝛalium imperij
ecclie:⁊ partem ſibi reſeruare:quo iure
bomo in lege nature ⁊ i lege ſcripta par
tem bonoꝛum tempoꝛalium dabat deo:
et partem ſibi reſeruabat. Tenebat᷑ aut
homo iure nature aliquã partẽ bonoꝛũ
tempoꝛaliuù deo dare ad miniſtroꝛũ eius
ſuſtentationem. AUnde dicitur Numeri
cviij. Aaron ſumo ſacerdoti ⁊ filijs eiꝰ
in terra filioꝛum Iſrael nibil poſſid ebi
tis:nec babebitis partem ĩter eos:quia
ego pars ⁊ bereditas tua ſum in medio
filioꝛũ Iſrael.Et dico iure nature:quia
ratio naturalis dictat ut qui altari Puit
de altari debeat viucre:⁊ qui paſcit gre
. de lacte eius debeat cõmedere.ſicut
plus dicit.i. Choꝛin.ix. Aliquam vᷣo
partẽ dare tenebar᷑ ad ſacriſficioꝝ obla
tionem:⁊ aliquã partẽ dare tenebat᷑ ad
pauperũ erogatione:⁊ boſpitũ recepti9-
onem:ut ponit Oeutro.xiiij.⁊ ex hoc aſ
ſumptũ ẽ ꝙ de bõis eccłiaꝝꝑtes tres fi
eri debeat. ¶ Ana pꝛo miniſtroꝝ ſuſtẽ
tatione. ¶ Alia pꝛo eccleſie reparatiõe
Et tertia pꝛo ageri erogatiõe: et
hoſpitũ rceptiõe.ſie Greg.ſcribit Augl.
epo angloꝝ.⁊ ponit.xij.q.ij.c.mos eſt.
primũ Geſt dð ꝙ bõa rei
P publice nõ pñt ali
enari:ſʒ bñ pñt ĩ melioꝛẽ vſũ ↄmutari:⁊
deo bicari a recipiut. Ad 2 c do ꝗ;
bõa iperij Conſtatino ꝑſonalit᷑ cõceſſa
nõ potuiſſet trãſferre in dominiũ alicuiꝰ
qui eẽt purus tẽpoꝛal homo:nec poſte⸗
ros ad talẽ trãſlationẽ potuiſſet obliga
re iure nãli ⁊ diuino:ſʒ bene potuit traſ-

erre in dñiuʒ illiꝰ ꝗ ẽ deus ⁊ bomo: pu
ta xpᷣi:cuiꝰvicariꝰ e ipe papa:⁊ poſteroſ
potuit ad talẽ trãſſatiõeʒ obligare iure
nãli ⁊ diuino:cui oès pñtes ⁊ futuri ſpᷣia
cere vinoſcut. Ad 3veſt dð ꝙ ſeca eſt
de bõis tꝑalibꝰ laicoꝝ:⁊ de bõis eccliaꝝ
qꝛ bona tꝑalia laicoꝝ ad vſu eccłiaꝝve
nire licet.ſed bona eccleſie poſtq; deo ſa
crata ſunt ⁊ rei ſacre depitata vlterius
ad alium vſum venire pꝛohibentur.

r 4

Ar. ““ð
S ſecundũ pedit

enim ꝙ con ſtantinus non potue

rit pape immediatã admiſtratione im-
perij concedere:quia illud quod nõ põt
recipi non põt dari:ſed papa ⁊ alij eccle
ſiaſtici viri non poſſunt recipere imme-

₰ „

diatã adminiſtrationẽ tempoꝛaliũ. Di-

cit enim Petrus Acti.vi. Mon eſt equũ p

nos relinquere verbuʒ dei ⁊ miniſtrare
menſis. ¶ Pꝛeterea tepoꝛalia nõ poſſũt
adminiſtrari ſine ſeculari iudico. ſed ſe
cularia iudicia exercere interdicit᷑ pape
⁊ eccleſiaſticis ꝑſonis: Juxta illud.i.ad
Cbor vi. Secularia iudicia ſi hbabueri
tis contemptibiles qui ſunt in eccleſia
illos conſtituite ad iudicandu. ¶ Pꝛe-
terea illud quod eſt radix omniũ malo-
rum :potiſſime ẽ vitandũ a papa uel ab
eccleſiaſticis viris: ſed cupiditas eſt ra
dix oium maloꝛum: que maxime auget
in adm iniſtratione tempoꝛalium.
“ xij diceiſeros
* dicẽdũ ꝙ iſta quęſtio de
Knd e0 fminat᷑ ᷣ Paralipo.c.vl
tiꝰ. vbi ꝓppᷣa dauid ſic ait: In manu tua
dñe virtus ⁊ potentia:in manu tua ma
gnitudo ⁊ imperium omniũ:tue diuitie
ſunt:⁊ tua eſt gloꝛia: tu dominar oĩum
Ego autẽ ⁊ populus meꝰ quid ſumus:
at poſſimus aliqua tibi ꝓmittere uł da-
re:cum tua ſint omn ia.peregrini enim
ſumus coꝛã te ⁊ aduene. Sʒ hec ipſa
de manu tua accepimus dedimꝰ tibi.
Planũ eſt autẽ ꝙ papa ẽ verus vicari⸗
cbꝛiſti in terra. Illo ergo iure tẽpoꝛaliũ
adminiſtratio cõcedit᷑ pape ab imꝑato/
re:⁊ recipit᷑ abipſo:q iure ſᷣdictoꝛũ bo⸗
noꝝ adminiſtratio recipit᷑ a deo et dat

deo. Recipit᷑ autẽ tẽpoꝛaliũ admiſtra-

tio a deo per ipſũ imꝑatoꝛẽ q; ti ad vſũ
7 q́;tum ad ſui officinj ſtivendiationẽ.nõ
eni alit᷑ imꝑatoꝛes ⁊ reges tributa reci
pere poſſunt:niſñi quia ſtipendiarij ⁊ mi-
niſtri dei ſunt:dicẽte Apło ad Ro.rxiij.

Queſtio II

ideo tributa pꝛeſtatis eis: quia miniſtri
7 ſtipendiarij dei ſunt in boc ipſum bᷣui⸗
entes:ſed datur deo tẽpoꝛaliũ admini⸗
ſtratio ab ipſo imꝑatoꝛe q;tum ad bo-
noꝛis venerationẽ ⁊ dñij recognitionẽ
ac ſuoꝝ miniſtroꝝ ſuſtentatione. ¶C Di
cendũ eſt ergo ꝙ conſtantinus impera-
toꝛ dedit pape ⁊ ſuis ſucceſſoꝛibus im-
erij tẽpoꝛalium adminiſtrationè:in ho
noꝛis ven erationẽ ⁊ dñij recognitionẽ:
7 papa bãc eãdè imediatã ad miſtratio
nem cõcedit imperatoꝛi:quem eligit in
vſum ⁊ in ſui officij ſtiendiationẽ:pꝛo
defenſiõe ⁊ pacifics subenatione ali
ergo eſt dicenduz
4 Pamu qꝙ papa ⁊ alij eccle
ſiaſtici viri non recipiut immediatã tẽ-

poꝛaliũ ad miniſtrationẽ q; tum ad ꝑſo/

nalem executionẽ quã ipſi ꝑſon alit᷑ exe
quant᷑eo q; officium ipſoꝝ ppꝛium ẽ va
care diuinis ⁊ ſpũalibus actibitʒs ⁊ ſialu
ti animarũ ſubditoꝝ: ſed ſolũ q;tum ad
miniſterialẽ cõmiſſionẽ: Cõmittit᷑ eniʒ
tempoꝛaliũ adminiſtratio miniſtris et
iconomis quos quelibet eccleſia here te
netur. C Ad ⁊“iſt dicẽdũ ꝙ ſignanter
ut exponit Gꝛego. Aplus dixit contem
ptibiles de eccleſia eligatis ⁊ illos con
ſtituite ad iudicandũ: quia per laicos et
per illos qui ſunt minoꝛis meriti in ec-
cleſia:iudicia ſunt exerce nda: ⁊ tẽpoꝛa-
lia negocia tractanda:non aut per ipos
dericos immedia te. C Ad 3 c do.qꝙ;
tempoꝛalium adminiſtratio non auget
cupiditatẽ: niſi ppter inoꝛdinatam affe
ctionẽ ⁊ a ſpnalibus bonis retractionẽ:
nam abꝛa bam multoꝝ bonoꝝ tempo⸗
ralium adminiſtrationè babuit:⁊ tame
pmo ipſe de ſalute bumani generis ꝓ/
miſſionè recipere meruit.

DO tertiũ ckeeait· Ni⸗

feſſionẽ factã pape per conſtanti

nũ ſequetes imperatoꝛes reuocare poſ

ſint. Sicit enim iuriſconſultus ꝙ ſi pn⸗
ceps concedit alicui ꝙ liceat ei ediſica-

A.

feinho
talgi
ceſooe
ceſorib
Kaet
wſe
kenna
herat⸗
inpen
dicki
ſolltae
Coeit
dblig

ide
hbled
e
K
G
e
lde
locar
Nrd⸗
Nid
ceſi
ſanec
ſccax
ghoſ.
ſuon
ginote
eoenn
tetnin

(Aeme

diea
ogſo
Cſtan
1Pvap
neſce
cſne
ſcſdie
acun
ſeſolen

Mimn

fltſe

guis niniſ
ipſunhu⸗
nliignini⸗
Prumas bo,
freogninoti
tone C
ſnus inpenn⸗
ſaöttin
rationeiybe
rerognton
iunitnt
weneigti
Giationee⸗
miionteut
ek dienen;
Pattic,
mincditi
Funet e⸗
igorit
Mumnit

büißnmͤ⸗
nletng
minſs 4
uberete
ighant
ntaen
7
ſcse
erit

urtipon

thußt
ononouge
nnraneft
fonactiche⸗

DZ 8 8

Ar.

re in loco publico:talis ↄceſſio debʒ in-

telligi ut fiat ſine pᷣiudicio alteriꝰ.Cõ/
ceſſio ergo fcã pape ſilueſtro ⁊ ſuis ſuc⸗
ceſſoꝛibus per conſtantinũ intelligenda
eſt eſſe facta ſine pᷣiudicio alioꝝ impera
roꝛũ ſequentiũ. ¶ Pꝛeterea par in pa-

rem nõ habet imperiũ. Sicut ergo im/

peratoꝛ conſtantinus conceſſit:ita aliꝰ
imperatoꝛ poteſt reuocare. Pꝛeterea
dicit iuriſconſultus ꝗꝙꝙ pnceps legibus
ſolutus eſt.non ergo ꝙ tali conceſſione
condita fuerit aliqua lex imperatoꝛ nõ
obligatur illam ſerusare. ſtas ſeribt
An † ð ſcribi
In contrariũ a eni
vbi dr:Ridiculuʒ eſt ⁊ ſatis abomina-
bile dedecus: ut traditiones quas anti-
ꝗtꝰ a ꝓꝑr̃ibꝰſuſcepimꝰ infringi patiamur
KRn CO dicendũ ꝙ duplicit põt
EWoſtendi q́;tum ad pᷣſens

coõceſſionẽ pᷣdictam ꝑ conſtantinũ factã

irreuocabilẽ eſſe. ¶ ¶ Pꝛimo ſic: quod ſe
mel deo dedicatũ eſt huano iudicio re/
uocari non põt.vnde ſcribitur.xij.q.ij.

de rebus que ſemel deo cõtribute atq;

dedicate ſunt:⁊ poſtea ſub occaſione cõ
ceſſionis pncipu a quibuſdã inuadunt᷑
ſancimꝰ ut pus ↄſolatis pncipem ad re

ſecandũ tam pᷣſumptiuã factionẽ:⁊ co⸗/
gnoſcendu vtrum illius ſit conceſſio an

inuaſoꝛis pᷣſumptio:qꝙ ſi pꝛincipis inoꝛ
dinata fuerit largitio: ipſe ſit pꝛinceps
pꝛo emẽdatione redarguendus.Si au-
tem inuaſoꝛis declarat᷑ pᷣſumptio vſe
ad emendationẽ excõmunica tionis ſit
vindicta cobercẽdus. C Secundo ſic
nõ alio iure tẽpoꝛaliũ adminiſtrationẽ
conſtantinus recepit niſi ↄ ſenſu populi
⁊ pncipum ac vniuerſi ſenatus vꝛbis ro
me::ſed cum cõſenſu oĩum iſtoꝝ taleʒ cõ
ceſſionẽ ipſe fecit eccleſie.Scribit᷑ enim

xcvj.di.c. conſtantinus vtile iudicamꝰ

vna cum omnibꝰ ſatrapis noſtris ⁊ vni
uerſo ſenatu optimatus etiã ⁊ cũcto po
pulo imperio romane eccleſie ſubiacen
ti:ut ſicut beatus petrus in terris vica

quadrageſimaquarta

III
rius filij dei videt᷑ eſſe conſtitutus: ita ?
pontifices ipſius pncipis apoſtoloꝝpo
teſtate, amplius q; terrene imperialis
noſtre ſerenitatis manſuetudo bẽre vi/-
detur conceſſaʒ a nobis nroq; imperio
obtineãt:⁊ vſq; ad finẽ mũdi illibatam
⁊ inconcuſſam ꝑmanere decen⸗ wn⸗
DNDri miſ erso eſt dicenduʒ
Ad Prumu ꝙ pᷣiudiciũ ſit ſuc
ceſſoꝛiqñ ſubtrabit᷑ eiqð ſibi debet᷑.nõ
aut qñ reddit᷑ alteri qð ſibi eſt ſubtractũ
Conſtantinꝰ aũt reddidit eccłie ⁊ vica/
rio chꝛiſti illa que ab ipſo receperat: cũ
dictũ ſit ſupꝛa:oĩa eſſe dei:⁊ per ↄ ſequẽs

pape vicarij eiꝰ q;3tuz ad honoꝛis vene-

rationẽ ⁊ dñi recognitionẽ. C Adꝛ ẽ
dicẽdũ ꝙ; q;tu ad illa ꝗ ſut iur poſitiui
par in parẽ nõ habet imperiũ:ſed illa q
ſut iuris naturalis ⁊ diuini oẽs obligãt
pñtes ⁊ ſequẽtes.q̊ iure conſtantinꝰ talẽ
obligationẽ fecit.vnde ſcribit᷑ caplło ſu/
pꝛadicto ꝙ Cõſtantinꝰ talẽ obliga tionẽ
fecit.dicens: Coꝛam deo viuo ꝗ nos re
gnare pꝛecepit:⁊ coꝛam terribili eiꝰ iu/
dicio obteſtamur oẽs noſtros ſucceſſo-
res imperatoꝛes: ⁊ cũctos optimates.
qꝗpliſſimũq; ſenatũ ⁊ vniuerſũ populũ in
toto oꝛbe terrarũ nũc ⁊ in poſterũ nulli
coꝝquoquo modo licere bec conceſſa in
fringere:vel aliquo modo cõuelli. Siꝗs
gut qð nõ credimꝰ in hoc temeratoꝛ aut
contentoꝛ extiterit: ef᷑nis cõdẽnatiõibꝰ
ſubiaceat innodatus. ¶ Et per hoc pa
tet ſolutio ad tertium quia lege naturali
et diuina pꝛinceps non eſt ſolutus: ſed
pluſq; alij exiſtit ligatus
QAueſtio.xliiij.de legum imperali-
um inſtitutione
Nuper conſiderandũ
eſt de legu im
perialium inſtitutione. Cinca
quod querũt᷑ octo. C Pꝛimo
vtrum imperatoꝛ abſq; nape guctoꝛi⸗
tate poſſit leges condere. Secundo
vtrum leges imperiales ſches pa⸗
pe omnes teneant᷑ obvᷣuare. C Tertio

vtrum leges imperiales et᷑ pꝛecepto pa
pe habeant homines in foꝛo conſcien/
tie ligare. ¶. Quarto vtruʒ Pap⸗ leges
imperiales ſua auctoꝛitate poſſit coꝛri/
gere. C Quinto vtrum leges imperia-
les ſua auctepoſſit mutare. C Sexto
vtrum papa ſua auctoꝛitate poſſit reuʒ
impunitum dimittere quem leges impe
riales condemnant. ¶ Septimo vtrũ
papa abſq; peccatolegibus imperiali-
bus poſſit vti. Octauo vtrum papa
legibus imperialibus ſit ſolutus.

— 1M11 ergo ſicp
DO pꝛimum αtur vi
detur enim ꝙ abſq; pape aucto
ritate imperatoꝛ poſſit leges condere.

quia quelibet periona publica ex ſuo of

ficio poteſt leges condere ad regendum
multitudinem ſibi cõmiſſam:ſed impe⸗/
ratoꝛ eſt perſona publica:ergo poteſt le
ges condere. C Pꝛeterea quod fit dei
auctoꝛitate non requiritur ꝙ fiat au⸗/
ctoꝛitate pape ſed dicit iuriſconſultus
ꝙ leges ſunt diuinitus per oꝛa pꝛinci/
pum pꝛomulgate:ergo non requirit᷑ pa
pe auctoꝛitas. ¶ Pꝛeterea dicit Philo
ſopbus.ij.Ethi.qꝙ intentio legiſlatoꝛis
ſemper eſt ut bomines ad virtutem in/
ducat. Nullum enim agens ad malum
aſpiciens agit quod agit:lᷣm dyoniſium
ſed quilibet bomo poteſt alium induce-
re ad virtutem:ergo quilibet bomo po⸗
teſt abſq; ſuperioꝛis auctoꝛit ate leges
condere. eſttuia üe
In contrariũ aia li
terum ſequi ⁊ alteri ſubijcitur non po
teſt abſq; illius auctoꝛitate ſtatuta con
dere: ſ’d imperatoꝛ ſubijcitur pape ſicut
miniſter eius.ergo ⁊ tenetur imitari eũ.
Vnde Gꝛego.dicit ⁊ ponitur.ij.q.iij. q;
leges ſeculi non dedignantur ſacros ſe/
qui canones.Et extra de iudi.ſcribitur
ꝙ leges imperiales non dedignant᷑ ſa-
cros canones imitari.

2
1I

Queſtio 1

,.ℳℳ dicendum ꝙ ſᷣm Augl.
KRi id ec0 pmo libꝛo delibero ar⸗
bitrio: Lex eterna eſt ſumma diuina ra
tio.qua iuſtum eſt ut omnia ſint oꝛdina

tiſſima:cui ſemper obtemperandum eſt

hſm quam omnis lex recte fertur:recteq;
imitatur. Omnis ergo lex dũmodo iu⸗
ſta ſit: quia hᷣm Augj.libꝛo ſupꝛadicto:
mibi lex non videtur eſſe dicenda que
iuſta non eſt:dependet a legediuina du
pliciter. C Pꝛimo effectine ⁊ deriuati⸗
ue:eo ipſo ꝙ iuſta eſt:cum non aliter diſ⸗
cernatur quid ſit iuſtum: ⁊ quid iniuſtuʒ

niſi lege diuina mediaãte: Jut᷑ illud Pꝛo-

uerbio.vin. Per me reges regnant: ⁊ le
gum cõditoꝛes iuſta diſcernunt C Se
cundo materialiter ⁊ ſubiectiue:quia ex
diuinis ſermonibus pꝛimeleges imperi
ales materialiter compoſite ſunt: nam
MNumma pompilius qui romulo ſucceſ⸗
ſit in regno per decem viros leges ex li⸗
bꝛis ſalomonis conſcribi decreuit:et in
latinum ſermonem tranſlatas in.xij.ta
bulas expoſuit:ut dicit Iſido. in libꝛo
Ethimologj.⁊ iuriſconſultus ponit ꝙ
cum aliqu id addimus uel detrabimꝰ iu
ri diuino ⁊ naturali. tunc ius ciuile effi
cimus. Illo ergo iure lex imperalis de/
pẽdet ab auctoꝛitate pape:quo iure de
pendet a lege diuina:cuius ipſe papa eſt
vicarius et miniſter.potiſſime cum Pᷣm
dyoniſiuʒ lex diuinitatis hoc ba beat ut
eius influentia non tranſeat ad inferio-
ra.niſi per media. Medius autem inter
deum ⁊ populum chꝛiſtianum eſt ip̃e pa
pa:vnde nulla lex populo chꝛiſtiano eſt
dãda: niſi ipſius pape auctoꝛitate: ſicut
nec aliqua lex fuit data populo ilraeli-
tico:niſi mediante moyſe:ipſo atteſtan
te Oeutro. v. Ego ſequeſter ⁊ medius

inter deum ⁊ vos:ut annunciarem vo⸗

A., 7bbis verba eius.
Ad Peimu ergo eſt dicendũ ꝙ
perſona publica poteſt leges condere il-
lius auctoꝛitate tamen cuius auctoꝛits

terepu
inper⸗
hdd
tioltlee
Eu
tusleg
Gten
lins e
ſtore⸗
ius e
pop
kempo⸗
Cnfi
7ſutu
Umneſ
avir
ſocial
tione
der
Vatn
terre
Ap⸗
enla
o
dublee

ekpꝛece
eſegt
dhiono⸗
. ſon
ſeſbitu
e⸗
nlexe⸗
Ehi
fitnpe⸗
gen
ſgepein
tiubt
temlen

üllte

geron

Re

delbero g,,
mg duinaft
iaſint odin⸗
Perandumck
ſonurtecteg
1 dinocoi⸗
wſupnateo⸗
edicenagee
gediuimn d
ner dcrun,
nonalicd
1gvia niuſt,
ui lld po⸗
Sregnnn
anm Co
icctinegun
clessinpet
ſte ſontun
omnuloſec,
olegestl⸗
eckeuitai⸗
tas ittii0
cnilbi
ns otc⸗
erabithin
scinie ef
erelisd
dvoire
zepnn
iimandn
Vebibent in
1 uinſeno⸗
auten in⸗
umeſtheßt
Critatpi
Geitatafan
welo iih
onn

40 et

1

is uctoni

Ar.

te reſpublica ſibi cõmiſſa eſt. Sicut ergo

limperatoꝛ recipit a papa imperij tem-/
poꝛalium adminiſtrationes:ſic ab eo re
cipit legũ⁊ ſtatutoꝛuzʒ eiꝰ appꝛobationè
Ad ſecundum eſt dicenduũ ꝙ diuini/
tus leges per oꝛa pꝛincipum ſunt ꝓmul
gate:mediante tamen oꝛe pape qui me-
dius eſt ⁊ ſequeſter inter deum ⁊ impe/
ratoꝛem:quẽad modum imperatoꝛ me⸗/
dius eſt et ſequeſter inter ſibi ſubditos
uel populum ⁊ papam:qᷓ;tum ad curam
tempoꝛalem: vnd e ſicut eius electio et
confirmatio a papa dependet: ſic leguʒ
⁊ ſtatutoꝛum appꝛobatio. C Ad terti/
um eſt dicendum ꝙ quilibet poteſt aliuʒ
ad virtutẽ inducere monitioe moꝛali ⁊
ſociali uel iconomica ⁊ pat᷑nali:ſʒ moni
tione pollitica ⁊ regali non inducit᷑ niſi
per legem que cum habeat vim coacti/⸗/
uam: vt Philoſophus dicit: Penarum
terroꝛe ⁊ cõminatione habet homines
ad virtutem inducere ⁊ a malo retrabe

re:quam legem et condere ⁊ executioni

tradere non pertinet niũ ad perſonam
publicam cuius poteſtati ꝗlij ſubijciunt᷑

Sſecundump.

Videtur eniʒj ꝙ leges imperiales

ex pꝛecepto pape non omnes tenent᷑ ſer
uare:quia multi ſunt qui imperatoꝛis
dñio non ſubduntur:tales imꝑales le

es non tenentur ſeruare. C pꝛeterea

cribitur.i. ad Tbimo.j. ꝙ iuſto non eſt
impoſita lex:pꝛopter tranſgreſſoꝛes ſo
lum lex eſt data:vt ideʒ Aplus dicit ad
Galla.iiij. Juſti j̊ ⁊ boni viri non tenen
tur imperatoꝛuʒ leges ſeruare. ¶ Pꝛe
terea ſcribitur.xix.q.ij.c.due ſunt.q; qui
lege pꝛiuata ducitur: nulla ratio exigit
vt a publica lege conſtringatur.dicitur
gut em lex pꝛiuata lex ſpiritus ſancti:ſʒ

multi aguntur ⁊ ducũtur tali lege: ergo

tales non tenẽtur leges imperiales ſer

In contanum

quadrageſimaquarta n

ſcribitur.x. diſ.c. certum eſt: vbi papa
mandat ꝙ leges romanoꝛum pꝛincipuᷣ
ndeo ab oĩbus ſeruẽtur.
*n dicendum ꝙ lex imperi
alis includit multas conditiones quas
non opoꝛtet ab omnibus ſeruari:quia
nec iſta fuit intentio legiſſatoꝛis: vt lex
eius ᷣm omnes conditiones illas ab o⸗
mnibus ſeruaretur. C Includit nanq;
lex pꝛimo omnium actuum bumanoꝛũ
directionem:eo ꝙ omnis intentio legiſ
latoꝛis ad hoc tendit: vt per legem da-
tam actus humoni dirigantur ad vir-
tutem et ad bonum inducantur. Unde
ſm Iſido.lex dicta eſt a legendo:quia q/
libet poteſt in ipſa legere qualiter ſe de⸗/
beat dirigere in agendis. ¶ Secundo
iucludit conſuetudinis loco et tempoꝛe
conuenientis obſeruationem. Dicit eni
iuriſconſultus ꝙ que longa conſuetu⸗
dine compꝛobata ſunt:acper ãnos plu
rimos obſeruata: velut tacita ciuium
conuentione non minus qᷓ; iura ſcripta
ſeruantur. C Tertio includit ſuperio⸗
ris et inferioꝛis oꝛdinationem. Scom
enim Auguſtinuʒ:ſi pꝛsoconſul mandat
vni aliquid obſeruandum:et in illo dii
penſatum ſit cum eo per imperatoꝛem
vel ſuperioꝛem non ſtringitur ad illud
ſeruangum:diſpenſatione ſuperioꝛis fa
cta. C Quarto includit violentam co
actionem:ad hoc enim facte ſunt leges
ſicut dicit JIſidoꝛus:vt earum metu bu
mana coberceatur audacia: tutaq; ſit
inter impꝛobos innocentia: et in ipſis
impꝛobis foꝛmidata ſupplicio refrene
tur nocendi facultas. C Quantum er-
go ad actuũ humanoꝛum directionem
et qᷓ; tum ad ſuperioꝛis et inferioꝛis oꝛ
dinationem: omnes leges imperiales
ſeruare debent. Sed q;tum ad conſue/
tudinis obſeruationem uel violentam
coactionem:nõ omnes leges pꝛedictas
ſeruant:ſed ſolum illi qui conſuetudine
illa appꝛobata ſtringuũtur: et q dominio

Ar. Qneſtio III

poteſtatis alicuius regis vel pꝛincipis
ſubdunt᷑. ¶ Et per bhoc patet reſponſio
ad rationes factas in Snrnrun.
1 ſic ꝓcedit.vrin.
D tertin leges iperi⸗
ales ex pꝛecepto pape nõ habeãt
bominẽè in foꝛo conſciẽtie ligare:quia le
ges humane frequẽter ingerũt calũ niã
et iniuriã hoibus. Juxta illud Eſaie.x.
Ae qui condũt leges iniquas:⁊ ſcriben
tes in iuſticias ſcripſerũt ut oppꝛimerẽt
in iudicio pauperes:ſed tales leges qui
libet iure nature tenet᷑ non ſeruare:ſicut
glibz tali iure tenet᷑ oppꝛeſſionẽ ⁊ violẽ
tiam euitare. C Pꝛeterea in foꝛo con-

ſcientie homo tenet᷑ parere ſoli deo:cum

e ſons intueat᷑ coꝛ:⁊ bomo videat ꝗ
oꝛis parent:ut ſcribit.i.Regũ.xvi.Nul
lius ergo puri bominis legi põt homo
in foꝛo conſcientie ligari. C Pꝛeterea
lex conſcientie ex obſeruatiõe diuinoꝛũ
mãdatoꝝ dependet:ſed diuina mãdata
interdũ irritant᷑ per leges buanas. Ju-
xta illud Matbei.x. Irritũ feciſtis man
datũ dei ꝓpter traditiões veſtras:nulla
ergo lege bumana põt ligari quis in fo-

2 „„ 1rro conſcietie.
In cotrarii as ſenbitur
pma Petr.ij. Hec eſt enim gratia ſi ꝓpter
cõſcientiã ſuſtinet Aic triſticias patiẽs
X noeo dicendũ ꝙ in foꝛo conſci
entie bomo ſubijcit᷑ ſoli deo:illa ergo li
gãt hominẽ in foꝛo cõſciẽtie:que et iure
diuino ul naturali a deo bomini ipꝛeſſo
habet vim obligandi:que ſunt oĩa iuſta.
CPoſſunt autẽ quatuoꝛ modis alique
leges iuſticiã continere.p effectiue ⁊ po

teſtat iue:ut qñ ſic ferunt ꝙ non excedũt

poteſtatem ferentis. 2. foꝛmaliter ⁊
quidditatiue:ut qñ ?m equalitatẽ ꝓpoꝛ/
tionis iponũtur ſubditis onera:et diui-
dunt᷑ inter eos honoꝛes in oꝛdine ad bo
nu cõmune:ſine ꝑſonaꝝ acceptiõe:⁊ cuʒ
virtutũ conſideratiõe. · materialit᷑
et ſubiectiue:ut qñ non cõtinent aliqua

contra dei mãdata:⁊ contra bonos mo
res:ſicut lex quã vedit Mabuchodono⸗/
ſoꝛ:que mãd abat ut oẽs adoꝛarent ſta⸗/
tuam aureã quã erexerat. ¶ finglit
et termin atiue:ut oꝛdinent᷑ ad bonũ cõ
mune:⁊ ad pꝛomotionẽ reipublice ſine
pꝛopꝛia cupidita te et gloꝛia nullo pꝛi/
uato bono cõſiderato. Si ergo iſtisqua
tuoꝛ modis oppoſitis leges iniuſte ſint
in foꝛo conſcientie homines non ligant.

ergo eſt dicen⸗
Ad pꝛimum cdvet
apoſtolus ad Romanos tertiodecimo.
pꝛinceps dei miniſter eſt tibi in bonum

non in malum.ideo cum pꝛinceps con⸗

tra iuſticiam grauamia infert ſubditis
per violentias ⁊ leges iniquas:in talibꝰ
bhomo non obligatur ut obediat talibus
legibus.ſi ſine ſcandalovel maioꝛi detri
mento reſiſtere poſſit. & Ad ſecundum
eſt dicendum: ꝙ ex ipſa oꝛdinatione di
uma in foꝛo conſciẽtie homo tenetur pa
rere legi ſui ſuperioꝛis.dumodo iuſta ſit
dicente apoſtolo.qui poteſtati reſiſtit di
uine oꝛdinationi reſiſtit. ¶ Ad tertiuʒ

eſt dicendum quod obedire opoꝛtet deo

magis q; bominibus:ideo nulli legi con
tra mandata dei eſt parendum: ſed pꝛo
viribus reſiſtendum.

Saquartum hege⸗

enim ꝙ papa nõ ſualauctoꝛitate

poſſit leges imperiales coꝛꝛigere. quia

illa que innituntur iuri diuino et natura

li non ſubiiciuntur coꝛꝛectoni hbumane:

ſed leges imperiales ex iure naturali et
diuino confecte ſunt vt ſupꝛa allegatuʒ

eſt. non ergo poſſũt per bominẽ coꝛꝛigi

¶ Pꝛeterea.legis coꝛꝛetio ſeruatur cõ
ditoꝛi eius ſicut interpꝛetatio:ſed impe
ratoꝛ eſt conditoꝛ legum ſuarum: non
papa:ergo ſihi ſeruatur coꝛꝛectio et in
terpꝛetatio. C Pꝛeteꝛea.quod eſt bonũ

etbona intentione operatum: non ſupp-
poni coꝛꝛectioni:ſed magis remunera⸗/

tioni: ſed ſecundum Philoſophum.

A.

i Etbi
gocere

W

Neſcnt
mnahes
ſnoaro
Crrige
ladin
ere:
het
Corn
Poen
u⸗
i
Kpe
Mit
lb
ſeiun
Mt
uinil
lmntio
ſenann
higri
N
mmno:n
ſoler
teſtmonm
ure
itdeſen
oid
Coytin
tpleten
Cod ron
ſe
Petni
ſbeccgte
ſlubif⸗
ue
mdnn
Mnurr,
latne

I

m bonos te⸗
bachocono,
dorarentſt,
Ceinlt
nfͤ ad bonich
eipublice ſine
ꝛig ullo ge⸗
ſcrgoſſtisne
es miuſteit
esnonliger.
ego ctdien⸗
fügfatdit
tertiodeeine⸗
nbiin boron
inegzt
nlen ſö⸗
ausi ui
bedintuite
d manden
Zahantun
vcmationed
notenent
ſun ii
Altetii;
horderded
nuhilegice
Aum: dkp

ſe
mitne
gnamiint,
nigtre. us
wetnetur⸗
nibumane:
u Allegti
nine con
ſenetu ,
tioſed inpe
uumn
ctio etſ
o Kbonu

4 enonſu

Ar.

ducere boĩes ad bonũ:talia ergo nõ ſbij

—

Ar 1 -ciunt coꝛrectiõi.
In Otrariu o. ſug illo v⸗

Lex dñi imacłlata ↄuertes aias
△D

deo dð. ꝙ papa eſt pᷣncipali
ter executoꝛ legis diui/
ne:ſicut imperatoꝛ eſt executoꝛ legis hu
mane: Eo ergo mõ papa põt coꝛrigere
imꝑatoꝛis legem:quo mõ lex diuina bʒ
coꝛrigere legem buanã. ¶ Mabet autẽ
lex diuina qtuoꝛ modis legẽ huanã coꝛ
rigere:⁊ eius defectum ſupplere:ut põt
haberi per Augꝰ.li.i.de libero arbitrio.
Pꝛimo ꝑ omniũ maloꝝ punitionezʒ
Mõ enim lex buana omnia mala punit
ſed illa dũtaxat que pacem publicã pñt
perturbare:⁊ in graue hboium nocumen
tũ poſſunt redũdare.Lex aũt diuina ni-⸗
bil impunitũ relinquit: Añ dicit Augꝰ.
lib. ſupꝛadcõ: Videt᷑ mihi lex iſta que re
gendis ciuitatibꝰ fertur młta cõcedere
atq; multa impunita relinauere: que ꝑ
diuinã legem iudicant᷑. C 2: ꝑ interio-
rum aioꝝ cobibitionem uel ſentetiatio
nem:quia lege bumana nõ ſententiatur
hõ perilla que in animo gerunt᷑: ſed per

illa que exterius manifeſtant᷑: Dicente

Augj.Nos in quẽq; ſnĩam ferre poſſu/
mus: niſi ſponte cõuictum uel cõfeſſum
ſed ꝑ legem diuinã cogitata iudicantur
teſtimoniũ reddente illis ↄſcia boium:
⁊ inter ſeinuicẽ cogitationũ accuſantiũ
aut defendentiũ: Sicut dicit Aplłs ad
Ro.ij. ¶ 3 er iudicioꝝ rectificatiõe;
Contingit enĩ huane legis iudiciũ mul
tipliciter falli ⁊ multiplicit᷑ obliquari:

quod non cõtingit de iudicio diuine le-

gis. Vnde dicit Augꝰ.ſuꝑ illo ? bo pᷣma
Petri.iiij. Si iuſtus vix ſaluabit᷑: impiꝰ
⁊ peccatoꝛ vbi parebũt.Quareiuſtꝰvix
ſaluabit᷑:niſi quia iuſticiã dei tantã con

ſtat ut que iuſta hoibus apparent ad ex

amen diuine iuſticie deducta iniuſta ap
Pareant. ¶ 4: per finis ſuꝑnaturał con
ſecutionem: Dicit enim Augꝰ.eodẽ.li.

*

quadrageſimaquarta v

ij. Ethi. voluntas oĩs legiſlatoꝛis ẽ in-

ꝙꝙ lexr humana lr̃is pꝛomulgata ſolũ ho

minibꝰ pᷣm animalẽ hanc vitã viuentibꝰ

opitulat᷑: ſed lex diuina ad con ſecutionẽ
ſuꝑnaturalis boni nos inducit ⁊ iuuat.
Ad pꝛimũ ergo eſt dicendũ q;
illa que initunt᷑ iuri
diuino ⁊ naturali non coꝛꝛigunt᷑ ſᷣm ſuã
vniuerſalẽ conſiderationẽ:ſed bene coꝛ/⸗
rigutur ſᷣm eoꝝparticularẽ explicatio-
nem ᷣm quã multa concedũt non conce
denda:⁊ multa ipunita relinquũt puni/
enda. Ad 2eſt dicendũ ꝙ ſicut ꝑ pa
pam imꝑatoꝛ ⁊ oĩs ꝑoteſtas inſtituitur
ſi bona eſt:⁊ coꝛꝛigit᷑ ſi non bona eſt: ita
oĩs lex a quocũq; ferat᷑ per eum eſt cõ/
pꝛobanda ſi bona ſit: ⁊ per eum eſt coꝛꝛi
genda ſi non bona ſit. C Ad zeſt dicẽ
dum ꝙ volũtasg legiſlatoꝛis hʒ iducere
boĩes ad bonũ m conditionẽ ⁊ poſſibi
litatẽ ipſoꝝ:ſᷣm quã cõſiderationẽ mła

diſſimulat non facienda:⁊ multa impu-

nita relinquit puniẽda ꝓpter euitatiõeʒ

maioꝛis mali.Scribit᷑ eni Pꝛouer.xxx.

ꝙꝙ qui nimis emũqgit elicit ſanguinem.

eI ſic ꝓeeditur
D quintu,/ i eniz qy
papa ſua auctoꝛit ate leges impe
riales mutare nõ poſſit:quia let ĩꝑialis
a lege diuina ⁊ eterna deriuatur: ſed lex
eterna eſt ĩmutabilis eoipſo ꝙ eterna e:
ergo mutarin on poteſt & Pꝛeteres lex
imperialis ſi iuſta eſt ligat bominẽ in ſo
ro conſcittie:ut ſupꝛa dictũ eſt:ſed lex cõ
ſcientie mutari non poteſt:ergo nec ipſa
lex bumana eſt mutabilis. Pꝛetera
dicit iuriſcõſultꝰ ꝙ iuſticia eſt ꝑpetua et
conſtans uolũtas ius ſuũ vnicuiq; tri/
buens. ſed lex bumana ſi lex eſt ſemꝑ eſt
iuſta:ergo ſemꝑ ꝑpetug ⁊ imutabilis.

◻ 1 eſt qð diẽ Aug⸗
In co tran 65p.li de libero ar
bitrio. vbi ait ꝙ lex tẽpoꝛalis q;uis iu⸗
ſta ſit iuſte tũ ꝑ tẽpoꝛa mutari nõ põt.

Rnd 6 dicenduz &ꝙ triplex pot

1 diſtingui regla agedoꝝ
vna tẽpoꝛanea que ponit᷑ ⁊ deponit᷑ pu

ta lex bumana poſitiaa. C Altera que
ponitur ſed non deponitur: ut lex natu
ralis menti rationali concreata. Ter
tia eſt eterna que nec ponitur nec depo
nitur:2 iſta eſt lex diuina. Ad pꝛimam
legem inſpicit ſolus homo:et boc dum
taxat quandiu iſta animali vita viuitur
Ad ſecundam regulam inſpicit homo
et angelus. Sed ad tertiam inſpicit hõ
angelus ⁊ ipſe deus. Rationabiliter
autem pꝛima lex humana ponitur ⁊ de
ponitur:⁊ mutari poteſt pꝛo tempoꝛuʒ
diuerſitate pꝛopter duo. ¶ Pꝛimo pꝛo

pter humanoꝛum actuum variationẽ.

Cont ingit enim humanos actus mul
tipliciter variari: ⁊ per conſequẽs mul
tipliciter regulari: ut aliqua lege regu
lentur vno tempoꝛe: et aliqua alio tem
poꝛe lᷣm variam conditionem illoꝛum
qui lege reguntur. Secundo pꝛopt᷑
ipſius legis p rfectam inuentionem.
emper enim poſterioꝛes habent ſe per
additionem ad pꝛioꝛes: ut inuentoꝛes
muſice artis: pauca pꝛimo inuenerunt:
poſterioꝛes vᷣo plura illis de arte melo
die ſcripſerunt: ut phũs dicit.ij. We·
tha. ſic pm: inuentoꝛes legũ ꝓpter defe
ctũ experientie quedã imꝑfecta i młtis
deficietia ſtatuerũt que poſterioꝛes mu
tauerũt:inſtituentes aliq que in paucio
ribus deficerepoſſent. Paꝑa ergo et im
peratoꝛ uel alij inferioꝛes ſua auete pñt
büanã legem ponere ⁊ deponere ꝓ tẽpo
rum diuerſitate:maxime qñ euidenſ ap
paret vtilitas: nam in rebus nouis con
ſtituendis euidẽs dʒ eſſe vrütse
Or ergo eſt dicen
Ad P nmum du ꝙ lex eter
na tribus modis accipitur. Pꝛimo
modo ſtricte:reſpectu bonoꝛum ratio/
nalis creature:ut eſt regula agendoꝛũ
a creatura rationali Secundo lar-
ge:reſpectu bonoꝝtotius creature:ſᷣm
quẽ modũü dicit Augꝰ.qꝙ lex eterna eſt
lex omniũ artium. ¶/ 2: mõ largiſſime
reſpectu omniũ tam bonoꝝ q; maloꝛuʒ

Queſtio VI

oĩs ergo lex deriuatur ab iſta lege eter
na:ſiue ponat᷑ ſiue depon at᷑:ſicut lex bu
ma na:ſiue ponatur ⁊? nõ deponat᷑: ſicut
lex naturalis. Ad 2 dicendum. q;
in foꝛo conſcietie duplex ẽ lex. Ana
immobilis que certificat de rebus ope/
randoꝝ vniuerſalibꝰ:⁊ iſta dicit᷑ lex na
turalis. . Altera mobilis que certifi/
cat de caſibus operandoꝝ particulari⸗
bus:que appellatur conſcientia.Pꝛimã
ergo regulam homo non poteſt ponere
nec deponere:quia ĩpꝛeſſa eſt ſibia deo.
Sed ſecundam poteſt homo deponere
⁊ ponere:poteſt eniʒ homo de aliq̊j agili
occurrente facere ſibi conſcientia ⁊ non
facere. Ad tertium eſt dicendum q;
iuſticia conſiſtit in oꝛdine ad alterum ꝑ
