ta m bereſim punit᷑ pena excõicatiõis:qꝛ
ut dictü ẽ:oĩs bhereticus ipſo iure excõi⸗

catꝰ ẽ:ſʒ ſi poſt abiuratã hereſim iteꝝla
bat᷑ dʒ alia pena coꝛꝑali uł tꝑali puniri
D ſeptumũ de
—Era VDiget᷑ enĩ᷑
ꝙ heretici in aliquo caſu ꝑ papaʒ
ſint tolerãdi. Scribit᷑ enĩ ex bis Augj.
xxiii.q.iiii.q tolerãdi ſunt mali: nec coꝛ
poꝛali ſed ſpũali vindicta puniẽdi:vnde
cũ diſcipulinõ recepti ſunt a ſamarita/-
nis igne celitus ſuꝑ eos deducere volue
runt dicentes mgro.vis dicamꝰ ut de/

ſcendat ignis de celo ⁊ conſumat eos:
audierut neſcit cuius ſpus eſtis. CS-

dñs madauit Mathᷣ.xiii.ut ſerui ꝑmit
terent creſcere ziz aniã ſimulcuʒ tritico
vſq; ad meſſem: ne foꝛte eradicates zi/

Haniã eradicarent ſił ⁊ triticũ.planũ eſt

eniʒ ꝙ ꝑ zaniã heretici intelliguntur
bm erpoſitiõem Augl. ¶Pꝛeterea qn
ẽ vtile eccleſie tollerãdũ eſt: ſj ᷣm aplin
i. ad Cbor̃.xi.vtile eſt bereſes eẽ i eccłia
ut viri qui ꝓbati ſũt manifeſti fiãt. Su⸗

A.

pergvo

es ſiee

ſlfiüte
nc
tne Aug

ſcigunt⸗
ſhfſon

ſsſepep

Chei
ſ⸗ le
Fht
ose
Kberes
Cnuld
IV
doced
ſiere
ſohet
ſſobe
fora
ii
tttio⸗
toltoge⸗
ſtootar,
ſefinine
hberetici
gheoso
lent pmm
lant tel
getecam
ng. C.
ſigſurbe
ſieſvent
eyricul
gtöese
hercine
and⸗
ſtc nag
ſtris⸗
Maleig

Np⸗

P

eliü tc,

Na ſütqneli.

eytutes th
eoß b⸗
alt inin
CA
tariniͤnui
n ſcſialg

epitbotai.

Aug dedoe,
cs pndeiet
tiponſbe
ale vtebant,
Gpto om,
ndo ſiipeni
diculoron
höcwer,
catornugen
pecangin
Nti il
uſte mulyit
bat indin
icatiös
iurecteo
in tenla
helpomn
Ni u

i

aſ
nints A.
muler
mii
ſanarita⸗
aewoe
and ude⸗
umat C
34s 5
tſcnihit
ulc nen
tahteic ,
tci ni

B

Ar.

per quo ibo dicit Augj.ꝙ innumerabi

les ĩ ſcã eccłia ſũt ꝓbati viri:ſj tũc mani

feſti fiũt:qñ ꝑ beticos de ſõno excitant᷑

8 Ieſt qð ſcribi
In contrarin tur auctoꝛi
tate Augj. xxiii.q.iiii. Merito beretici
affligunt᷑ in coꝛpoꝛe:qꝛ occidũt aĩas: et
ſi ipſ ſempitnas moꝛtes faciut:tẽpoꝛa/

les ſe perpetinon cõquerant᷑.

cO do. ꝙ ĩ petõ hereſis tris
. poſſumus conſiderare.
Cpꝛi ipſius crimis grauitaté. ¶ 2
s eccleſie coꝛrigentis charitatem.
ip ſoꝝ fideliũ vtilitatẽ. ¶¶ Conde
rando g̈criminis grauitatẽ ſtatim cum
ipſi beretici depᷣhenũ ſunt eẽnt int᷑ficiẽ
di:multofoꝛtius qᷓ; incend arii uel falſa

rij: Añ Exo.xxxii. Statim cũ moyſes

deſcẽdit de mõte:mãdauit ꝙ frater int
ficeret fratrẽ: ⁊ ꝓximus ꝓximũ ꝓ pctõ
idolatrie. Et Seut.vi.madatu ẽpplo
iſrabelitico ut aras bereticoꝝ ſubuerte
ret:⁊ ſculptilia combureret.Et.iiii.Re.
xxiii.ſcribit q rex Joſias vidit ſepłbꝛa
bereticoꝝque erãt in montibꝰ:miſitq; ⁊
tulit oſſa eoꝝ ð ſepulchbꝛis ⁊ cõbuſſit ea
ſuꝑ altari. Sſid erat
li crimine eccłie charitatẽ:tũc non ſtati
heretici tradunt᷑ extermino:ſ̊ ſeruat᷑ er
ga eos oꝛdo coꝛrectiõis fratne:qꝛ mo-
uent᷑ pmo ⁊ ſcdᷣo:⁊ ſi poſtmodũ depᷣben
dant᷑ relapſi nõ ãpliꝰ ecclłia eos tolerat:
qꝛ nec amplius de eoꝝcoꝛrectiõe ſꝑe-
rat. C Sʒ ↄſiq erãdo fid eliũ vtilitatẽ: ſi
glig ſint heretici ꝗ ſic defenqat falſtatẽ
ſnie ſue:ut intentã multitudinẽ faciat:⁊
ↄuenticuloꝝ ſegregatiões ⁊ eccłie ꝑtur
batiõ es cogitẽt: tc abſq; alia monitio
ne vel inquiſitione exterminandi ſunt:
quia cum bonuz publicũ ſit pᷣferendũ pᷣ
uato: magis eſt ꝓuidenduʒ ſaluti ſpua-
li totius coꝛpoꝛis eccleſie qᷓ; ſaluti coꝛ-
poꝛali alicuius uel aliquoꝛum.

P E miñ ergo dicendũ qp
A Pꝛamn ſicut die Ambꝛon
us: Apli nõ ʒelo iuſticie ſj amaritudis

vigeſimaoctaua

Si vᷣo cõſideramus in ta

ViII
odio ob iniuriã ſue expulſiõis vindican
dã ſamaritanos igne voluerüt ↄſume
re:vñ dñs volẽes iniuriã ꝓpꝛie ꝑſone cua
patientia ⁊ gaudeo tolerare.iniuriã vᷣo
diuiue ſeruitutis nõ inultã relinqredi/
xit: Meſcitis cuius ſpuũs eſtis. Ad ſe

cundũi ẽ dicẽdũ ꝙ tũc tolerãdi eſſent be

retici qũ nõ poſſent extermiari ſine ex
termiuo fideliuʒ. Vñ dicit Augꝰ.ꝙ qn
cuiu; crimẽ notũ ⁊ oĩbus execrabile
apparet:ut uel nullus ꝓꝛſus: uel nõ ta-
les hẽat defẽſoꝛes ꝑquos poſſit ſciſma
ↄtigere:nõ doꝛmiat tuc ſeueritas diſci

pline. Ex quo dar intelligi ꝙ tũc cixa⸗

nia ſil cum tritico creſcere ꝑmittere dʒ:
n ſine altero eradicari non poteſt.
Agd 3 ov ꝙ Pm Augl. in lib. de ve
ra religione:heretici płimũ ꝓſunt ecclie
nõ verũ dicendo qð neſciunt:ſed ad veꝝ
dicendo carnales: uel ad veꝝ dicẽdo ſpi
rituales aperiẽdo:catholicos excitãdo
vti nãq; ut dicit debemꝰ bereticis non
ut eoꝝ appꝛobemꝰerroꝛes:ſed ut catho
licã diſciplinã aduerſus eoꝝinſidias aſ-

ſerentes:vigilãtioꝛes ⁊ cautioꝛes ſimꝰ:

etiã ſi eos ad ſalute reuocare nõ poſſimꝰ
Doctauũ esit
Videt᷑ eniʒ
bereticireuertẽtes ad fidẽ ꝑ
papã ſemꝑ ſint recipiẽdi. Scribit᷑ enim
Matth. xviii.ꝙ ad interrogatiõem pe
tri querentis:quotiẽs peccauerit in me
frat᷑ meꝰ dimitta ei: vſq; ſeꝑties.reſpõ
ſum e᷑:Mõ dico tibi ſepties: vſq; ad ſe
ptuagies ſepties. ſemꝑ peccantes ſũt
recipiedi. S. dicit Augꝰ. i. de tri. c. iii.
in ſacra ſcriptura ⁊ i fide catbolica vbi
quis parit᷑ certus eſt ut egoꝑgat mecuzʒ
vbi parit᷑ beſitat querat mecu: vbi erro
reʒ ſuũ cognoſcit :redeat ad me:vbi me
um videt:reuocet me:itaĩgrediamur ſił
charita tis viam:tendentes ad eu deq
dictũ eſt: Querite faciẽ eiꝰ ſemꝑ:aꝛ boc
placitũ ⁊ pium eſt coꝛã dño noſtro ieſu.

S. ifideles ſꝑ ſut recipiedi:g ſił hẽti
ci: cũ ipſi fuerit aliqñ de gremio ecclie·

2 1c qs ſcribit᷑ Exo.
In otrariũ Male
nõ patiaris viuere.ſuꝑ q̊ vᷣbo dicit glo.
ꝙ per maleficos intelligunt᷑ peccantes
peccato hereſis ⁊ peccant naturam:
qui ſtatim ſunt vita coꝛpoꝛali pꝛiuandi
ne alios inficiant. b
PW 1 vð. ꝙ bereticos eẽ reci
Kn 60 piendos potiſſime rela/
pſos põt ĩitelligi triplicit. Pꝛimo ad
ſacroꝝ ꝑpceptionẽ. a ad bonoꝝ tem
poꝛaliũ reſtitution?. ¶ad vite coꝛ/
poꝛalis ↄſeruationẽ. ¶ Peima reuerſio
nunq; negat᷑ bereticis:qꝛ ſalus aie ex oꝛ
dine charitatis oibus ẽ appetẽda:etiaʒ
inimicis. Juxta illud Matth. v. Siligi⸗
te inimicos veſtros:bñfacite bis ꝗ ode/
rũt vos. ꝓpt᷑ qð heretici ſꝑ reuertentes
q;tũcũq; ⁊ quotieſcũq; relapſ fuerint
ab eccłia recipiunt᷑ ad G tolia 7 adg en
chariſtie ꝑceptiõem. X he
re.ꝙ ſi poſt relapſu beretici penituerĩt
⁊ pnie ſigna in eis apparuerint manife
ſta:ſacra pnie ⁊ euchariſtie builit᷑ peti-
ta neqᷓq; ſũt eiſ denegãda:ſʒ ſcdo ⁊ ttio
mõ negat᷑ eis reuerſio:qꝛ ſi ipſi vpuareni
ivita pꝰ relapſũ ⁊ ad dignitates ⁊ bona

tẽpoꝛalia reſtituerent᷑: ⁊ in vita coꝛpo⸗

rali cõſeruarent᷑ incolumes: poſſet hoc
venire in pᷣiudiciũ alioꝝ fideliũ: eo ꝙ ſi
iterũ relaberent᷑ poſſent alios inficere:⁊
alij citius in bereſim laberent᷑ ſi ipſi ſine
pena tranſirent. Interdũ tñ ecclia he-
reticos ad vite cõſeruatiões: ⁊ ad bono
rũ tẽpoꝛaliũ reſtitutionẽc᷑ recipit: uel ꝓ-
pter bonũ pacis nutriendu: uel ꝓpt ſciſ
ma euitãdũ: DSiẽ. n. Augꝰ. i epłla ad vin
centiũ: qꝙ nõnullos toleramꝰ quos coꝛ/
rigere uel punire non poſſumꝰ: neqʒ p-
pter paleaʒ relinquimꝰ? areã domini:ne
q; ꝓpter edos in fine ſegregandos de/
ſerimus gregem dui: neq; ꝓpter piſces
malos rumpimus rbetia dni: nec ꝓpt
vaſa facta in contumeliã migramus de

1 ⸗domo dei.
Ad Peimie, dicitur: ꝙ illa

Queſtio

ñ ſcribit᷑ e᷑ ð be

VIII
indulgentia peccatoꝝ uł intelligitur de
peccatis qᷓ cõmitunt᷑ in nobis: ułq;tuʒ
ad foꝛum cõſcientie:non qutẽ q; tuʒ ad
foꝛum exterioꝛis iudicij. Sicit eni Gꝛe-
goꝛius ꝙ peccata que in deum uel in ꝓ-
ximũ cõ mittunt a nobis punienda ſunt
illa vero quibus in nos delinquit᷑ patiẽ
ter tolerãda: uel potius diſſimilada ſũt
Ad ⁊' dicitur ꝙ Augꝰ. loquit᷑ de er
roꝛe pꝛoueniente ſurrepticie uel ex igno
rantia:nõ aut de erroꝛe bereticoꝛũ:qui
poſt abiuratam hereſim iterũ labuntur
quia tales ſtatim extra eccleſiã pellendi
ſunt: ut dicit ideʒ Augꝰ.in qõnibus euã
gelioꝝ. ¶ Ad 3“ dicitur ꝙ cum infide
libꝰ nõ ꝓphbibemur cõmunicare ſicut cuz
hereticis:quia ipſi per verba fidei fideʒ

impugnant:vnde multũ ipſi inficiunt ?

pꝛoficiunt ad impietatem: quia ſermo
eoꝛũ ut cancer ſerpit et ſubuertit coꝛda
multoꝝ: vt dicit Aplus.ii. ad Thimo.
ii. Ideo non eſt ſimilis ratio de in fid eli
bus et bereticis.
¶ BDe potentia papeut eſt infra terrã.
ind Couſderandum
“ eſt de potẽtia pa
pe ut eſt infra terram. Tria
autẽ genera hominũ ifra ter⸗
rram ponuntur eſſe: quia aliꝗ
fuerũt ⁊ ſunt de eccleſia: ⁊ iſtiponũt᷑ ec
in purgatoꝛio.Aliqui autẽ nec fuerunt
nec ſunt de eccleſia: ⁊ iſti ponunt᷑ eſſe in
lIymbo pueroꝝ. Sed aliqui fuerũt de ec
cleſia: nec tamẽ ſunt:⁊ iſti ponuntur eẽ
in inferno damnatoꝝ. Illi auteʒ qui po
nuntur eſſe in purgatoꝛio exquo fuerunt
⁊ ſunt de eccleſia debent iunuari per ĩdul
gentiam ⁊ ſuffragia eccleſie. C Circa
quam quatuoꝛ conſiderãda occurrunt.
Pꝛimo de faciente indulgentiam.
¶ Scvdo de cauſa indulgẽtie. ¶ Ter⸗
tio de indulgentiã recipiente. ¶ Quar
to de effectu ĩidulgetie. —
OQueſtio.xxi.de faciente indulgentis
Circa pᷣmũ ꝗqrunt᷑ decẽ. ¶ Pꝛio vtꝝ
ſolus papa poſſit dare vniuerſalem in-

A.
Gulgent
ſtn
tioptrur
Gtopof

toytrurn

lisqrit
ſtrume
noſto⸗
gloe
ſconte
untt
ſenv
ſcoe
lortt
Gchta
un
e
lino

lut
atu⸗
g
ſrunn

VI

ellginrd
ho li
utechtl; 4
Netcie⸗
anmiling⸗

Uniends ſt

Cinguĩpati
ſſimiigaſit
logutdet
ceua crige
erttttti ti
eni hodantuf
lni poleni
gönibusgi
cumifit
icgreſutch
daſu ii
pifiut!
miquuſen
buentohnit
49 Chini
vdeſhſid

fateri⸗
Germmcun
ehoterapt
rem. T
ſinüifni⸗
e giugg
it t
u
mun⸗ Gſein
erütdeth
onunture
ggun
avofucn
ikt
CCid
gnn
ulgenre,
ieCle

e⸗COX

igulzei
¶pron
etſalenn

aulgenriam. Secundo utrum papa
poſſit dare indulgentiã ſibiipſ. CTer
tio vtrum papa exiſtens in moꝛtali pec
cato poſſit dare indulgentiã. ¶Quer

to vrrum papa poſſit dare indulgent iã

illis qui ſunt in purgatoꝛio. ¶Quinto
vtrum epiſcopus ſine auctoꝛitate pape
poſſit dare indulgentia;. ¶. Sexto vtꝝ
epiſcopus omnes indulgẽtias quas dat
in conſecrationibus diuerſarum eccleſi
arum tranſferre poſſit in congregatio-⸗
nem vnius. ¶C Septimo vtruʒ ſimplex
ſacerdos poſſit dare idulgẽtiã. ¶C Scta
uo vtruʒ legatus pape poſſit dare indul
gentiam ſi non ſit ſacerdos. & Mono
vtrum qmli bet electus ſine auctoꝛitgte
pape poſſit dare indulgentiam. WDBe
cimo vtꝝ ſci viri poſſint dare iĩdulgẽtiã.

ſic pꝛoceditur
DPumũu aglger eniz ,
ſolus papa non poſſit vniuerſalẽ
indulgentiam dare: quia quod dei oꝛdi
natione taxatum eſt:papa non põt tol-/
lere. Sed ſcribit᷑ Oeutro. xxv. Jur men

ſuram delicti erit plagarum modus.

ergo ꝙ peccatoꝛ deliquit debet pu-
niri:.⁊ talis modus per papam non põt
immutari. Pꝛeterea ad remiſſionem
pecsatoñ tria requirunt᷑.ſ.contritio:cõ
eſſio: et ſatiſfactio:ſed papa nõ poteſt
facere ꝙ per indulgentiam dimittatur
alicui peccatum: ſine ꝓpꝛia contritione
⁊ confeſſione:ergo nõ poteſt facere per
indulgentiam ꝙ alicui peccatu dimit-
tatur ſine pꝛopꝛia ſatiſtactione.¶Pꝛe

terea ille qui non eſt vniuerſalis ponti-

fer non poteſt vniuerſalem facere indul
gentiam: ſed papa pꝛobibet vniuerſa/
lem pontificem ſe nominari.xcix. diſtin
ctione.c. ecce. ergo non poteſt vniuerſa/
lem indulgentiam facere.

fſ 1 eſt: quia chꝛiſt⸗
In C0 trariũα vniuerſa

lem indulgentiam in eccleſia facere: ſed
pa pa eſt chꝛiſti vicarius in tota eccleſia
Dicit enim Chꝛyſoꝰ.qꝙ bomini moꝛtali

vigeſimanona 4

omnium que in terra ⁊ in celo ſunt pote
ſtatem cõmiſit deus: ⁊ validioꝛem celo
eccleſiam eſſe monſtrat.

*g⸗ Q dicendum ꝙ ad dandays,
KRnd 0 vniuerſalem indulgen⸗
tiam:tria requiruntur. C Pꝛimumvni
uerſalitas theſauri quo ſtipendiantur
milites eccleſie fideles chꝛiſti: talis aũt

theſaurꝰ vniuerſalis eſt: quia meritum
paſſionis chꝛiſti vniuerſalitatem ⁊ infi

„

nitatem habuit ratione ſubiecti infin iti

Vnge dicit glo.ſuper illo verbo Marc.
vij. Caput iobanis datum eſt puelle:q;
eccleſie degentibus congregata datum
eſt caput gratie cbꝛiſtus. Secunduʒ
eſt vniuerſalitas iuriſditionis ⁊ diſpen
ſationis:quia ſicut diſpenſare theſaurũ
coꝛpoꝛalem totius cõmunitatis non ꝑ
tinet niſi ad illum qui pꝛeeſt toti cõmu⸗
nitati. Sic diſpenſare theſaurũ ſpirita-
lem eccleſie: pertinet ad illum qui pꝛeeſt
toti eccleſie. C Tertium eſt vniuerſali
tas cauſe pꝛoqua indulgent ia fit:quia
vniuerſalis indulgentia ſolum pꝛo vti⸗
litate vniuerſałecclie fieri debet. Iſta
autem tria ſolum in papa reperiuntur:

⁊ ideo ſolus ip ſe poteſt vniuerſalem in/

Ad pꝛimũ Aulgentiã dare.
8 PEn ergo eſt dicenduʒ
ꝙ ut aliquis poꝛtet penam ſᷣm menſu⸗
ram culpe poteſtintelligi dupliciter: uel
in ſe uel in altero. Ille ergo cui fit indul
gentia:q;uis non puniatur tantuʒs in ſe
qntum peccauit:ut eſt membꝛum quod
dam ſingulare:punit᷑ tamẽ tantũ ⁊ am
lius in ſuo capite cbꝛiſto: cuius pena
maioꝛ fuit in valoꝛe q; tota pena ad
Pen obligantur omnia eius membꝛa.
Agd ſecundum eſt dicendum ꝙ non
eſt ſimile de contritione:con feſſione: et
ſatiſfactione:quia per contritionem ho
mo reconciliatur deo: et per confeſſio-
nem homo reconciliatur eccleſie: ita ꝙ
per iſta duo homo efficit᷑ de eccleſiia nu
mero ⁊ merito: ⁊ tunc cum iam homo
factus eſt de eccleſia:noteſt ⁊ dʒ ab ipſa
n 2

Ar.

ſuppoꝛtari. Et iõ ad ↄtritionẽ ⁊ cõfeſſi
onẽ regit ꝑſonalis ↄtritio ⁊ ↄfeſſio.⁊ ĩ
terioꝛ ſatiſfactio:ſed ſatiſfactio exterioꝛ
que e relaxatio pene põt ſieri ꝑ merituʒ
alterius CAd 3“ é do ꝙ papa ꝓbibz
vniuerſalẽ pontificẽ ſe noiari:ad vitan
dũ notam ſuꝑbie:vñ dr̃ ſuꝑbe appella/
tionis verbũ vniuerſalẽ me papà dicẽs
im pᷣmere curaſtis:qð peto mibi dulciſ-
ſima ſanctitas vr̃a vltra nõ faciat.quia
vitanda ſunt vᷣba que vanitatẽè in flant:
et charitatem vulnerant. 2
D ſecund Hſc cedit᷑
. E Er Zigetur
eni ꝙ papa ſibüpſi nõ poſſit da⸗
re indulgentia:quia ad dandu indulgen
tiã requirit᷑ auctoꝛitas iuriſditiõis:ſed
nullus bʒ iuriſditiõem ſuꝑ ſeipſũ:ã nul-⸗
lus põt ſibiipſi dare indulgetiã. ¶ Pꝛe
terea papa non põt ſe abſoluere a culpa
in foꝛo pnie. g nõ põt ſeipſu abſoluere a
pena ꝑ cõicatiõem indulgetie. ¶C Pꝛe⸗/
terea excõica tio ẽ qdã obligatio ad pe-
nam.⁊ abſolutio eſt quedã relaxatio pe
ne:ſj nullus põt ſeipſũ excoĩcare: nullꝰ
poteſt ſibiipſi indulgentiam dare: que
eſtqued am penerelaxatio.
n cõtrariũ? e bot
Papag pꝛo ſeipſo
offe rreſſacrificiũ: Jux illud ad Hebꝛe.v.
Qm ipſe circũdatus ẽ ifirmitate:debet
quẽad modũ ꝓ ppło:ita ⁊ ꝓ ſeipſo offer⸗
re ſacrificiũ ꝓ pctis:g põt ſibipſi ꝓ pec
catis indulgentiam Krz. 4
. „ dðo ꝙ& aliud eſt indulgen
Kñ c0 tis dare:⁊ aliud ẽ indul
gentiam datã ꝑticipare.Sicũt aũt aliꝗ
ꝙ papa nõ põt ſibiipſi indulgentiã darè
ꝓpter duo:Pꝛimo qꝛ actũ iuriſditionis
qui ad indulgentiã dandã requirit᷑:null⸗
põt in ſeipſuʒ exercere. Scðo qꝛ indul
gen tia dat᷑ ut aligs ꝓuocet᷑ ad aliquem
actuũ qui vergat in bonoꝛẽ dei:⁊ vtilita
tem eccłie:⁊ ad hoc pꝛouocatꝰ eſt papa
ex ſuo officio:cũ ſit paſtoꝛ vniuedſałec-/

Qneſtio I

eccleſia iuuari: ⁊ onus eis ab eccleſia dxʒ

cleſie. Sed ad indulgentiã pꝛo alijs da-
tam põt bñ ꝑticipare:dũmodo faciat il
la que requirunt ad boc ꝙ indulgentia
valeat:puta ꝙ ſit in charitate: ⁊ ꝙ det
de bonis ſuis ſm iuſtã eſtimatiõem. Sʒ
iſta rõ nõ multü ponderat:qꝛ papa non
dat indulgentiã ſibipſi ut eſt caput ba⸗

bẽs iuriſditionẽ vlłis eccleſie:ſed ut ẽ mẽę

bꝛuũ eccleſie recipit:⁊ ut eſt caput dat:ſiẽ
eni in. foꝛo penitẽtie debet dare auẽteʒ
alicui ipſũ abſoluẽdi:⁊ põt ab illo abſol⸗
ui: ⁊ ſe inferioꝛẽ illo facere:ut eſt mẽbꝛũ
ſic pᷣt ĩidulgetiã ſibi dare:ut caput.⁊ reci
pe ut mẽbꝝ dũmõ reꝑiant in eo illa que
requirunt᷑ ad hoc ꝙ idulgentia de lente
ergo dẽ ꝙ indulge
Ad pꝛimũ o e ms⸗
dũ ſnie pꝛomulgatiõis:ſed ꝑ modũ de/
bite ſolutiõis ⁊ coĩcatiõis. Et iõ q;uis
ſit actus iuriſditiõis nõ ẽ incõuenies q
talem actu in ſeipſũ bõ exerceat hm di/
uerſũ modũ ↄſiderandi. C Ad 2c do.
ꝙ in foꝛo pnĩe requirit exterioꝛ ↄfeſſio
ſicut ; nullus ↄ fitet᷑ ſbiipſi:qꝛ Jaco di
cit: Confitemĩ alterutꝝ pctã veſtra:ita
nullus in foꝛo pnie põt ſeipſũ abſoluere
Agd 3ꝭ“ dr ꝙ non ẽ ſilłe:qꝛ excoĩcatio
dat᷑ modũ ſnie:ſicut ergo nullus ſupꝛa
ſeipſũ pꝛofert ſn iam:ita nullꝰpõt ſeipᷣm

erxcoicare iudicialit᷑: ſed ſolũ cauſalit᷑ cõ

mittendo culpam pꝛo qua fert᷑ excõmu
nicatio:non ſic aũt eſt de indulgentia qᷓ
ſimpliciter cõmunicatur illi qui boc fe/
cerit pꝛo vtilitate eccleie.
ſic pꝛocedi

D tertium tur: idet

eni ꝙ papa exñs in culpa moꝛta

li non poſſit dare indulgentiam: qꝛ nul-

lus poteſt dare quod nõ habet: ſj qui eſt

in culpa moꝛtali nõ bʒ indulgentiã cul-
pe:ergo nõ põt ipſã alijs dare. ¶ ¶ D.ri

uulus cui fons nõ influit:non põt aliis

ipſe influere:ſed pape exiſtente in culpa
moꝛtali fons gratie chꝛiſtꝰ non in fluit:
Snon põt ipſe aliis indulgentiã ifluere.
¶ Pꝛeterea quilibet actus magis de/

N

ponctte
tiſtens
füͤteeige
tgliſeua
ye
Urppti
Notoꝛt
koniszn
ſcromee
gliinn

fone tn
ſonint
bnakv
Gkaße
ſcutp
Nei

ſocs

gfar
hu⸗
lnno
le. exiſt
larng

ſipitg

luſrä
talinöh
ſaoteiſa
ſan C
ſuffitil
ꝰ
gliole
guic
Kbort⸗
Mati⸗
Neurs
war
Pde gl

ſifane
itti

I
proelisde⸗
cofecigel
indolgenti
tenr d
natiöen G
gepapanon
ſtcaputhu,
elcditemi
Cputdarſt
tdare aet
abilotbol
ut tini

tcaput.ed.

ineoillqee
entia ler,
di gincl⸗
vndargno/
Aonine
Etlchns
ncöncnisd⸗
rrathnd⸗
zi⸗
ror fal⸗
e
jipeſtraits
imluere
1accicnt⸗
mulusſinn
ſpotſehe

icanſalt d

ſetauinn
lan
uboete/

n
iumemn,

Ar

pendet ab agẽte q; a recipiẽte: ſy nullus

exiſtens in culpa moꝛtali põt indulgen-
tiã reciꝑe:ergo papa exiſtẽs in pcto moꝛ

tali ſeu culpa non põt indulgentiã dare.

A 141 1 cſt: qꝛ indul
J n contrarii gentie dan
turꝑ ptãtem iuriſditiõis:ſj̊ papa ꝓ cul/

pa moꝛtali non amittit ꝑtatem iuriſdi⸗

tionis:niſi talis culpa bereſim bẽret an
nexam: ergo papa exñs in peccato moꝛ

tali indulgentiam dare põt.

=

Q dicendu ꝙ paps in dan
RKn c0 do indulgentiaz bʒ ſein
rõne inſtrumenti quo relaxatio ꝑene fit

non in rõne ſubiecti: cui gra ſacralis tri

buat᷑: uel ipſa gr̃a indulgentie: ⁊ iõ ſicut

gra ſacra mẽtalita dat᷑ ꝑ malũ miſtruz
ſicut ꝑ bonũ: ſic gra indulgen tie eque be

—

ne tribuir᷑ ꝑ malũ miniſtru ſicut ꝑ bonũ

97 „

ſecus aut eſt de recipiente qꝛ recipiens
gram indulgentie uel ſacramẽtalẽ ſe bʒ
ad ipſam in rõneę ſubiecti:⁊ iõ cũ talgra
tia nõ cõpatiat᷑ ſecum culpã moꝛtalem:
quia non tollit᷑ pena niſi pus tollat᷑ cul
pa:exiſtens in moꝛtali non recpit graõ

ipſam:ſed ſicut papa exiſtens in moꝛta

—

li põt gratiã ſacrametalẽ cõferre admi

niſtrãdo ſacramẽtũ:ita poteſt dare gra

tiã indulgentie admiſtrado officiũ.
Brimmi ergo dicit ꝙ pa⸗
2 nim U pa exiſtens in dor
talinõ hʒ gratiã indulgentie ad ꝓpꝛiaʒ
ſalutẽ:ſed hʒ eam ad miniſteriũ ſalutis
alioꝝ. ¶. Ad 2 dicit᷑ ꝙ fons gratienõ
influit ſibi eriſtenti in culpa ad ꝓpꝛiam
fecunditatẽ: ſʒ ad fecũditatẽ alioꝝ:ſicut
canale ꝑ d fluit aqᷓ ad hoꝛtuñ bʒ ipazʒ
aquã ad ꝓpꝛiã fecũditate ſʒ ad fecũdita
tẽ boꝛti. Et ſic cymbalũ nõ bʒ ſonũ ad
delectãdũ ꝓpꝛin auditũ: q̊ caret: ſed ad

delectandũ illoꝝ auditũ qui hůt. Ad

q vr ꝙꝙ recipere indulgentiã minus e
q; dare quo ad auctoꝛitatẽ: ſed recipere
maius ẽ quo ad ꝓpꝛia vtilitatẽ. malicia
gut ſeu moꝛt alis culpa bñ tollit ꝓ pꝛiaʒ

vti litatẽ:ſ ñ tollit iuriſditiãez ul auctẽ

trigeſimanona . II
AHAquartu enin

onẽ conſcequenda :tali

IIII

v papa nõ poſſit dare indulgen-
tiã illis qui in purgatoꝛio ſut:quia papa

nõ põt dare mdulgentia illis ꝗnõ ſũt de
foꝛo eiꝰ:ſj illi qui ſimt in purgatoꝛio no

ſüt de foꝛo pape: cũ ñ ſint viatoꝛeſ apliꝰ

Enõ põt papa cis dare idulgetia. ¶D.

indnigenie fiũt ꝓ oꝑibus bonis exteri
oꝛib?que pñũt vergere in bonoꝛem dei ⁊

vtilitatez eccleſie: ſ illiqui ſut in purga
toꝛio ñ pñt hmõi oꝑa operari no ſüt

ſuſceptibiles indulgentie. Pꝛeterca
papa nõ põt ligare eos qui ſunt in pur⸗
gatoꝛio: ergo nõ põt cos a pena abſol⸗
e per co icationè nnahlgen e ”
1ALEN&*⅞ απ1 eſt:qz indulgentia
In Otron U fi ve theſauro ec
cleſe puta de merito xpᷣi ⁊ martyrũ: ſed
illi qui ſũt in purgatoꝛio ꝑticipes ſüt ta
lis theſauri cũ deceſſerint in charitate:
papa pᷣt ⁊ dʒ talẽ theſaurũ eis coĩicare
RR G 60 do. tria vident᷑ obuia
7 re ut illis qui ſunt in pur
gatoꝛio papa ĩdulgentia nõ poſſit dare.
UPꝛimũ qꝛ ipſi nõ ſunt in ſtatu meren
di. C 2m qꝛ nõ ſũt be foꝛo ecclie mili⸗
taris. C 3 %: qꝛ nõ ſunt viatoꝛes: nõ
viuũt vita viatoꝝ. ¶ Sed iſta nõ obſtat
eſt nãq; duplex meritů. C Quũ eſt eſſe
tiale abſolutũ quo quis meret᷑ vitã eter
nam pꝛopa operatiõe ꝑ racicẽ charita
tis: ⁊ de tali merito veꝝ ẽ ꝙ illiqui ſunt
in purgatoꝛio non ſüt in ſtatu merendi:
qꝛ iam meruerũt vitã eterna ꝑ charita
tẽ cũ qua deceſſerũt. Tale nãq; meritũ
nõ depẽdet ab oꝑe alterius:ſjs b oꝑe ꝓ⸗
pꝛio. Aliud e meritũ ↄditionale quo

quis meret᷑ pene remiſſionẽ uel accele

rationẽ dũmõ alij pꝛo eis faciat illa que
inſtituta ſũt ab eccleſia ad pene remilſi-
aut merito cõdi⸗
tionali qð dependet ab oꝑe alterius illi
qui ſũt in purgatoꝛio mereri pñt:⁊ ;tu
ad tale meric cũ nondũ ſint cõpenbẽſo
res adhuc ſunt viatoꝛes:⁊ de foꝛo pape

qꝛ pnñt ſtipendiari theſauro eccłie ꝑ coĩ
catiõeʒ indulgẽtie. exq̊ alij faciũt ꝓeis
illa ꝓpter que indulgẽtie ſunt ge nate.
1 ergo dr̃ ꝙ illi qui
G P 1 mi ſunt in purgatoꝛio
ſunt de foꝛo pape qᷓ;tũ ad meritũ codi/
tionale ſupꝛadictũ:ut ipſi ꝑcipiũt indul
gentias ſi amici eoꝛuʒ faciũt ꝓ eis illud

quod eccleſia iningit ad habendã indul
gentiã. Ad 2 dr ꝙ nõ pñt operari
oꝑatione ꝑſonali:qꝛ tali oꝑatione iã me
ruerunt ſibi vitã cternã du vixerunt.ſed
oꝑatiõe cõditionali exquo alij operant
illa ꝓpter que coĩcat᷑ eis tbeſaurꝰeccle/
ſie ad relaxationẽ pene operari poſſunt
q eni ꝑ amicos facimꝰnos ipſi facere di
cimur. & Ad 3 fr ꝙꝙ nõ eſt ſile:qꝛ nul

lus ligat᷑ niſ ꝑſonali culpa:vñ illi ꝗq ſunt

in purgatoꝛio nõ merent᷑ ligari noua li
gatione:ſed pñt abſolui a pena oꝑatiõe
alioꝝ modo quo ſupꝛa dictũ eſt.
nintũ ſic ꝓced itur
⸗ Didet᷑ enizʒ
wv epᷣus abſq; aucte pape poſſit
indulgentiã dare:qꝛ ipi ſunt ſpõſi eccłie
quod ptʒ qꝛ generant filios ⁊ filias ipſi
ſpõſo xpᷣo:ergo defuncto tali ſponſo de
bent de iure ſuccedere in bonis eius:ut
theſaurũ ei poſſint auẽte ꝓpꝛia diſpen⸗
ſare:⁊ de ipſo indulgentia dare. C S.
epᷣi bñt oꝛdinariã iuriſditionẽ:ſᷓ in eoꝛũ
dioceſi ꝓpꝛia iuriſditiõe pñt indulgenti
am dare. D. ep̃i ſuccedũt loco aploꝝ
ſed apłi auẽte imediata recepta a xpᷣo:
indulgentiam potuerunt vare: vñ dicit
Apkus.ii.ad Cbor.ii.qð donaui vobis
ſi qd donaui in ꝑſona cbꝛiſti donaui vo
bis. glo. ac ſi ipſe xpᷣs donaſſet.
cẽ: qꝛ nõ põt
In contrariũi remit⸗
tere penas taxa tas in iure:niſi ille qui ẽ
conditoꝛ iuris:ſj ſolus papa ẽ ↄditoꝛ iu
ris:g ſolus ipſe papa ꝓpꝛia auctoꝛitate
BFn G co-. põt indulgentiã dare.
Vdo. ꝙ in gbuſcuq; ẽ au⸗
toꝛitas deriuata nõ imediate taxat᷑ iu

Qne ſtio V

riſditio ab illo ꝗ ptãtẽ imediataʒ bz in
epᷣis aũt ut ſupꝛa dem̃ fuit nõ ẽ ptãs iu/

riſditiõis ĩmegiata:ſʒ ſolu deriuata ab
ipſo papa: ſic g eis taxat᷑ ab eo q̃ntitas

7 qlitas ind ulgeutie 'm boc pñt ipſam

dare ⁊ nõ alr:⁊ iſtud pʒ iux illud qo ſcri
bit e de pe.⁊ re.vbi poſtq; papa detmi

nauit modũ ⁊ foꝛmã in qͥ idulgentia de⸗
beat dari ſtatiʒ taxat qᷓntitatẽ qntã da
repñt:dicẽs:qꝛ ꝑ idiſcretas ⁊ ſuꝑfluas
indulgẽtias quas qdã eccłiaꝝpᷣlati fa
cere nõ verent᷑ ⁊ claues eccłie ↄtẽnunt
⁊ ſpnᷣałſatiſfactio eneruat᷑.ðcernimus
vt cũ dedicat᷑ baſilica nõ extẽdat᷑ indul
gẽtia vltra annũ ſiue abvno ſiue a plibꝰ
epᷣis dedicet᷑.ac dinde i anniuerſario de
dicationis tꝑe.xl.dies de imũctis peni⸗
tẽtijs idulta remiſſio nõ excedat:⁊ bũc
dieꝝ numenꝝ idulgetiã illis ſr̃is pᷣcipim⸗
moderari q̃ pꝛo ꝗbuſlibet cauſis aliquo
tiẽs ↄcedunt᷑:cu etiã romanꝰ põtifex qͥ
plenitudinẽ obtinet ptãtis boc in talibꝰ
modera men conſueuerit obſeruare.
Aʒ rimi Seſt do. ꝙ epi ſũt
P Uſponſi ecclie ꝑticu
lares:qꝛ cooꝑanĩ pᷣncipali ⁊ vli ſpoſo ec
cleſieputa pape:⁊ papa ⁊ epᷣi oẽs cooꝑ
ant᷑ xpᷣo vnde papa ꝗ ĩ tota eccłia obti/
net vlis ſponſi auctoꝛitatẽ põt dare in/
dulgetiaʒ vłr ꝓpꝛia auctoꝛitate:ep̃i o
particularit᷑ ⁊ per auctoꝛitatem deriua
tam ab ipſo. & Ad 2.eſt do. ꝙ cpᷣi di
cunt᷑ iuriſdictionẽ oꝛdinariã hre qꝛ bñt
ipſã ꝑ iuris taxationẽ nõ per particula-
rẽ diſpenſationẽ: vñ dicunt᷑ oꝛdin arij iu
ris taxatione:nõ particulari cõceſſione
CAd z“ dicitur: ꝙ epᷣi ſuccedũt loco

aploꝝ: ⁊ ideo ſicut apłi indulgentiaʒ au

ctoꝛitate xpᷣi dabant:ſic ep̃i auctoꝛiiate
pape:qui loco eius ſucceſſit poſt xpᷣire⸗
ſurrectionem ⁊ aſcenſionẽ in officio.
D ſextũ ſic pꝛocedit᷑. Ai
Eqet᷑᷑ enis ꝙ epᷣus

oẽs ĩdulgentias quas dat in con

ſecrationibꝰ diuerſaũ eccłiaꝝ poſſit trãſ

ferre ad conſecrationẽ vniꝰ:qꝛ ꝗ poteſt

nett
ſlia
i
tun
put
No
lcl⸗
i
itin
oe
ulg
tetil
bpom
cere.
ſopo
ſopo
tenve
tigen
feme
funi
ticu
oiune⸗
re
Ue
C
Mne⸗
ece
4

Lei

Aüntihbyin
no? Ntisil,
dernatach
b coiſtins
vepitipſen
ilcg giſe
geha ini
ugenade
tateeptid⸗
161 ſgfuas
ianßlatit
clie renunt
dcemm
Nredaiittl
oſuennit
niuenſroe
mmücsen⸗
racdn i⸗
fisfhi⸗
Auſotir⸗
pörieth
weintalb
ſenre,
cciſit
acheggian
acobe⸗
ices coo
chache⸗
hötoneſß
eueii,
manti
meCd
hjeebn
Penlng⸗
Ainerhin
coctſone
eliſi⸗
lgenticz
nami
oftcg,
pgiii
nicc
gdt hn
. goſit
getpenl

Ar.

multas indulgẽtias ꝑticulares dare:po

teſt oẽs illas ſimul dare:ſicut qui poſſet
facere ꝙ glibʒ cec' videret ꝑticulariter
poſſet facere ꝙ oẽs ceci ſimul viderẽt.

Pꝛeterea gre ſunt, ampliãde etpene

reſtringẽde:ſi ergo eps poteſt multas ĩ
dulgentias facere poteſt oẽs ſimul vare
¶Pꝛeteres ꝗ poteſt maius põt minus
ſed epᷣs põt ligare ſnia excõicatiõis ſub
ditũ nõ ſuũ deli nquentẽ in eiꝰ ep̃atu.S
pᷣt traſterre ĩidulgẽtia data eo 30 dis
4 Ceſim alteri“.
In C0 trariuea. tüc epus
poſſet yltra foꝛmã ſibi taxata ſuperius.
RKñ CO dð. ꝙ epᷣi nõ ſunt vocati
in vniuerſalẽ diſpẽſatio
nẽ the ſauri ecclie:ſed ſolũ i particularẽ
ſollicitudinèe: ⁊ ꝑticularit᷑ tbeſauꝝ eccłie
diſpenſare poſſunt: m quod eis taxa
tum eſt ꝑ vniuerſalẽ ſponſu eccłie.ideo
puto ꝙ ſolũ ſubditis ſuis: ⁊ ĩ ſua ꝓpꝛia
dioceſi indulgetiã facere poſſũt.⁊ i dio/
ceſi alteriꝰ dum mõ ibi celebꝛent de licẽ
tia epi:in cuiꝰ dioceſi ſtant.Et ſi contin
gat indulgentias aliquas inueniri mul
toꝛũ epᷣoꝝ q̃ruʒ ꝗlibet dat.xl.dies de in
dulgetia euntibꝰ ad talẽ eccłiam: opoꝛ
tet illã indulgetiã vel eẽ pꝛobataʒ ꝑ pa

pami:ꝗg ſubditos vniꝰ põt in tali caſu fa

cere ſubditos alterius:vel oẽs illos epi
ſcopos opoꝛtet ad inuicẽ ↄſetire:vt vnꝰ
ſupponat ſubditos ſuos iuriſdictiõi al/
terius: Mec credo ꝙ epᷣs indulgetiã da/
tã ꝑ euʒ ſᷣm formã ſibi tarata poſſit trãſ
ferre ad dioceſim alteriꝰ: niſ ſibi eſſet ꝑ
foꝛmã pᷣuilegij ꝑticularit᷑ cõceſſuʒ:quia

ꝑticulares idulgẽtias trãſterre ⁊ ſimul

omnes dare. ſubterfugit eðᷣoꝛum pote⸗

ſtatem:pertinet enim hoc ſolum ad pa

pam:⁊ per hoc patet ſolutio ad pꝛimuʒ.
Agd ſecũdum dicit ꝙ gratie ſunt am
pliande vbi cã iuſta penſatur: ⁊ vbi cla/
ues eccleſie non cõtemnuntur:⁊ ſatiſſa
ctio Be culpa commiſſa non ſpernatur.
¶Ad zn dicit᷑ ceps nõ põt dare iĩdul
getia ſubdito alteriꝰ ſine illiꝰↄſenſu põt

trigeſumanona VII

tñ eũ ligare vel excõicare ſine ↄſeſu eius
ꝛrõe delicti efficit᷑ ſubditꝰ eiꝰ:⁊ de foꝛo
uo:ſed nõ rõe boni operis:cũ illud inſti
tuerit eccleſia ad maloꝛum depᷣſſionem:
H D ſeptiq ſic ꝓceditur.
Nidet᷑.n. ꝙ gli⸗/
bet ſacerdos poſſit idulgetia da
re:qꝛ indulgẽtie fiut vᷣ tute clauiũ:ſʒ ꝗli/
bet ſacerdos bʒ claues:g ꝗlibet põt in⸗
dulgẽtiã dare. Pꝛeterea gꝗlibet ſacer
dos ẽ ſpõſus ſue parrochie:g qlibʒ i ſua
ꝑrochia põt indulgẽtiã dare ¶ S.idul
gẽtia fit de the ſauro ecclie:ſʒ ꝗlibet ſa⸗
cerdos hʒ aliquẽ tbeſaurũ ĩ ſ⸗ pꝑpꝛochia
Anc 1S glibz pᷣt dare.
In trarin Ans öõt liga
re non põt ſoluere: ſed ſimplex ſacerdos
nõ põt excõicare. nõ põt indulgẽtiam
VNnd C0O do& aliqui ⸗dare,
KOI dicut ꝙꝙ oẽs bhñtes cla
nes ⁊ eaꝝ executionẽ:poſſũt idulgetiaʒ
facẽ q;tu ſe extedit ptãs eis ↄmiſſa.vñ
dicũt ꝙ glibz ſacerdos ꝑrochiałpõt in
qulgẽtiaã dare i ꝑꝛochia ſua:ſic glibʒ eps
i ſua dioceſi:ſʒ puto ꝙ ñn poſſit ſimpłłx ſa
cerdos idulgẽtiã dare:qꝛ idulgẽtia dat᷑
de theſauro cõi eccłie.ꝗ ẽ meritũ paſſio
niſ xpᷣi ⁊ martyꝛiũ:cuiꝰdiſpẽſatoꝛ imedi
ata auẽteẽ ipᷣe papa.alii at ñ niſi aucte
ab eo deriuata ⁊ taxata. Cũ g ſacerdo
tibañ iueniat᷑ iiure ↄceſſũ ꝓbibitũ ẽ eis
utpoſſint ĩd lłgẽtiã dare:⁊ ronalr:qꝛ młti
ꝓpt᷑ eoꝝruditatẽ neſcirẽt eſtimare ꝓ q̃̊n
ta nccitate ecclłie deberẽt face:⁊ idulgen

tie ipſe vileſcerẽt.iõ credo ꝙ ſimplices

ſacerdotes ñ pñt dare onlgeti⸗ nin ris
. ⸗ſpãalr eſſʒ ↄoceſſũ.
Ad Pamu⁵ dar idulgẽtiã
ñi reſpicit claues oꝛdis ꝓpe:ſʒ magj iu
riſditõis cũ ſpali aucte diſpẽſadi theſau
rũ eccłie:quã non bʒ ſimplex ſacerdos.
¶Ad ꝛiofr ꝙ ſimplex ſacerdos nõ eſt
ꝓpᷣe ſpõſus ſue ꝑrochie cũ ñ poſſit filios
gnareeo ip̃o ꝙ ñ põt alios ſacerdotes
oꝛdĩare:ſʒ ẽ coadiutoꝛ ſpõſi: iõ ſine licẽ
tia ep̃i uel pape nõ pᷣt dare indulgentiã

Ar.

¶Ad “ vr theſaurũ cuiuſſibet cõ/
gregatois uel parrochie nõ ſuꝑabũdat
ut deipſa poſſit fieri indulgentia:cũ vix
ſufficiant cuilibet ꝓpꝛia merita. theſau-
rũ aut ſupabundantẽ:puta meritũ xpi ⁊
apłoꝝ ⁊ martyꝝ:de quo fiũt indulgetie
diſpenſare ẽ pape ⁊ epoꝝqui xpᷣo ſpõſo
⁊ eius apoſtolis ſuccedunt.

11 ſic pꝛocedit᷑
D octauu Aid et᷑ eniʒ
ꝙ legatꝰ pape ſi non ſit ſacerdos
nõ poſſit dare indulgentia: qꝛ qui nõ eſt
ſponſus eccleſie:nõ põt indulgetiã dare
ſed legatus nõẽ ſponſus:g nõ põt indul
gentiã dare. S. remiſſio pctõꝝ fit ⸗
tute indulgentie:ſed quinõ è ſacerdos n
põt remittere pctã: indulgentia dare
non poteſt. C S.ꝗ non põt minus nec

põt maiꝰ ſj legatus nõ ſacerdos nõpõt

abſoluere aliquẽ in foꝛe pnie:g non põt
indulgẽtiam dare: cum maioꝛ remiſſio
peccatoꝛum fiat in ipſa inglbctia czi:
foꝛo penitẽtie
In cõtrarniũ ρσpoteſt
diſpenſare tbeſaurũ eccłie cui cõmittit᷑
regimẽ eccleſie:ſed diacono cardinali ⁊
vłlr legato pape qui nõ eſt ſacerdos põt
comitti regimè eccleſie: ſibi intelligit
cæ&ẽ ↄceſſù poſſe theſaurũ ait e diſt ei re
eoeponn dðd.cq indulgentie valẽt
Rnd c0 ad remiſſionẽ peccatoꝝ
Juxta illud quod betur in foꝛma gene-
ralis cocilij: Oibus qui laboꝛem ꝓpꝛijs
ꝑonis ⁊ expeſis ſubierit ꝓ traſitu vltra
marino plenã ſuoꝝpeccaminũ de gbus
fuermt veracit᷑ coꝛdę ↄtriti ⁊ oꝛe ↄfeſſi
ven ia indulgemꝰ. ¶C RKemiſſio auũt pec
catoꝝ põt fieri duplr. Pꝛimo mediã-
te ſacro: ſicut mediate inſtrumẽto qͥdaʒ
Scvo mediante officio. In caſu tãtů
põt hõ qᷓntã ptãtẽ deus dedit ſacro: ꝗa
non melius dat ſacrm a maioꝛi q; a mi
noꝛi. In ſcoo vo caſu tãtũ hõ põt qᷣntũᷣ

Queſtio

ditione ſibi cõmiſſa. 5
nõ poſſit pctã remittere mediãte ſacro
cuiꝰipſe ſit ꝑſonalit᷑ admiſtratoꝛ: põt tin

dictü fuit: eoipſo ꝙ remiſſio pctõꝝ q fit
per indulgentiã dat᷑ mediate officio: nõ
mediaãte ſacrameto:ita põt dare indul-/
gentiã officialis pape uei legatꝰ:ſi nõ cẽ
ſacerdos ſicut ſi eſt ſacerdos.

. P ergo dr eꝙ eſſe ſpõ
Ad Peim ſum ceclene poteſt

intelligi dupłr: uel iuriſditiõe:uel ſacra-
mẽtali admiſtratiõe: nã ſponſus eccłie
& ille ꝗ filios ſpũales gencrat ſpõſo xpᷣo.

bmõi aut filios generare q;uis legatꝰꝗ

nõ eſt ſacerdos ꝑ ſa cramẽtalẽ admiſtra
tionẽ nõ poſſit:põt tñ ꝑ ſibi cõmiſſa iu⸗/
riſditionè:qꝛ põt cõmittere ſacerdoti ſa
cramẽta admiſtrare. epᷣo ſacerdotes oꝛ
dinare:⁊ virgines ↄſecrare in tota iuriſ
CAd 2 or ꝙ Iʒ

mediante officio cuiꝰipſe ẽ imediate exe
cutoꝛ ꝑ coĩcationẽ indulgentie. Ad
ꝭʒior qꝙ ñ ẽ mirũ ſi plus põt facẽ legatꝰ
ad remiſſionẽ pctõæ mediante officio
q́ᷓ; mediate ſacro:ſẽ plꝰpᷣt mag ꝑ ſe q;
mediãte ſigillo uł aliq inſtra detmiato.
D n onũ ſic ꝓcedit᷑: Ni/
. r dex enim qele
ctus non põt indulgentiaʒ dare:
qꝛ indulgentiã facere ꝑtinet ad vſuʒ cla
uiũ: ſed electus nõ bʒ vſum clauiũ ante
q́; cõſecret᷑. S. indulgentiã dare ꝑti

net ad executionẽ non ad electione: an

ptãtem deus dedit officio. Cu igit᷑ offi

ciũ ⁊ regimẽ ecclene poſſit bere non ſa-
cerdos:qꝛ põt cligi in papã ⁊ in legatuʒ

qᷓ; ergo ↄſecret᷑ non põt idulgetiã dare.
¶BD. nullus electus põt diſpeſare the⸗
ſaurũ eccleſieniũ ſumus pontitex:ſines
eiꝰauẽte electꝰ nõ pot indulgetia dare.

Etũ eſt:qꝛ electus in
In otrarii en tiatim ut e

ↄfirmatꝰbʒ iuriſditionẽ: ergo ſtatim po

teſt indulgentiã dare ?m foꝛmã ſibi ta-

xatã abſq; alterius requiſtione.
* do. ꝙꝙ indulgen tiã dare
RKnd 60 ꝑtinet ad ptatem iuriſ-
ditiõis põt aut ꝗs bẽre iuriſditione du
plicit᷑:vel iuris taxatione:⁊ iſta dr oꝛdi

pape: dato ꝙ non ſit ſacerdos ut ſupꝛa

r.

nariun

gudx
aröͤts
fidioce
ſngforn
gueli
ſſtito⸗
lüͤbent
cnd
ns
ſscen
26,
Uſctit
ccrccuti
Co
letbe
ſpeci⸗
moce
(7

N
W
bon
l
ſpu
l
tipea
(e
n
tp
S
P
ſei⸗
ſit

Kpt
fig

Vll
6 urſagn
peropeft
kofforn

hſih i

geſeß
ceiepotcſ
cuelſacrn⸗
nſus cecle
ſpöͤſoth.

us lege
Sadmiin.
otniſi⸗
erdoteeen

twe,ini
or /
liieſch
wor ittn

Miede

CA
lgot
offo
alec
Emmaro.
dii⸗
gin gc
ntinz⸗
Ph
Niümtt
ſanthel
oni:an

käde .

ſnethe⸗
ſerſyes
ttüdare⸗
Aectuolt
in .
ſatinpe
eo.
.
e inſ
cone
pfo

Ar.

naria: uel ſpãli cõmiſſione: ⁊ iſta dr dele

gata. cu igit᷑ electi ſtatim obtentũ ↄfir.
matiõis bñ ficiũ heant iuriſditionẽ i eo

ru dioceſi:ſtatim pũt indulgentiã dare
Sm foꝛ mam eis taxata in iure abſq; ali
qua alia ſpeciali cõmiſſione.

9 2 .

6 e ov. v dupler e
A Pammn clauis oꝛdinis ⁊ iu

riſditionis. electꝰergo ↄfirmatus q;uis
uõ heat clauẽ oꝛdinis anñq; ſit ↄſecratꝰ

bʒ tñ claue iuriſditiois qua recipit ĩ ipᷣa

cius electione ⁊ ↄfirmatioe: ⁊ ad vſu ta 0 ch te:n ſut tn m
ꝗ iuriſditiõis auctẽ:et iõ q;uis poſſit

lis clauis ꝑtinet idulgẽtiã dare. ¶Ad
2 d. ꝙ electus bʒ executiõem clauis
iuriſditiõis:q;uis nõ clauis oꝛdis:⁊ per

executionẽ illiꝰ clauis dat indulgentiã.

¶Ad 3 e p. qꝙ; nullus põt diſpenſa/
re theſaurũ eccleſe: niñ aucte pape uel
ſpecialit delegata: uel in iure taxata.p
modo pñt diſpẽſare legati.ſcdo mõ ele/

cti.⁊ contirmati:eti nondũ ↄſecrati.

1I ſic ꝓcedit᷑
Ddecimũu —α
Aꝓ ſci viri pñt indulgẽtia dare: qꝛ
quilibet bñs aliq bona quoꝝ ẽ dñs:põt
illa coĩcare quibꝰ placet:ſj ſci viri młta

bona ſpũᷣalia bñt qͥꝝ ſũt dñi:ergo pñt il

—

la diſpenſare quibꝰvolunt. SB. bona

ſpũalia ꝑ quoꝝ diſpenſatiõem dant᷑ in/

