ſed coſumatio ⁊ deſtructio ciuitatis bie
ruſalẽ. Augꝰ aũt erpᷣſſe dicit: Euangeli

um regni in vniuerio oꝛbe per aplos nõ

eſſe p̃dicatũ:certis documentis ꝓbatuʒ
eſt:qꝛ ĩ affrica vbi ipᷣe erat młte barbare
nationes ⁊ innumerabiles gentes erat
quibus nondũ pᷣdicatũ eſſe euangeliuũ
illos qui inde captiui ducebant᷑ manife
ſtum erat:nec ut ait poteſt dici gentem
illam non pertinere ad ꝓmiſſionẽ factaʒ
abꝛabe. quia non in pſona romanoꝝ uel

biſpanoꝝ dictum eſt ſibi in ſemine tuo
bñdicent᷑ oẽs gentes terre. In quibꝰ g

H

Ar.
gentibus
les ced
hoge nee
Ggäyt
raugeli
fnis 159
hoyitlei
ſerüra⸗
coplets

iiſtiro

Cncger
Etvoꝛn
fenrp
enioes
babuert
opinion
eAn
catio e
heita
tiomin
besge
itotoa
teee
tis noid
cunet

yu
loß. ſe 1
ſchant,
ſenehl
lchilet n
lcku ttſl

1d gUlan

goieſe
fetne

n.
ſelgte
uur Dath
teuangelüft,
ſtnonägen
tioſegnölie

ulineden

narſvorheſh
ginboc
cöehveſ
C d
ſnivaſdoeen
ebiaghten
Ownns N
uinſui⸗

mitacheſ
õ
egtinn e
riainH
Urußan,i
ter
—HK
irttſcn
ſintfiß
ien
anron,
ienn,

Ar.
gentibus non eſt eccleſia oz; ꝙ ſit nõ q;
oẽs credant: ſed aliqui credent ⁊ aliqui
nõ:qꝛ nec vbi iam pᷣdicatũ ẽ oẽs credũt
ſed qñ vbiq; fundata erit chꝛiſti eccłis
2 euageliũ regni vbiq; pᷣdicatu: tũc erit
finis ⁊ ↄſumatio ſeculi.Oꝛigenes auteʒ

ponit ſe in medio iſtoꝝ dicens vtruq; ee

verũ: ⁊ ꝙ tpe apłoꝝ euangelij pᷣdicatio

cõpleta q;tum ad fam ⁊ pdicatiõis au

ditũ:⁊ nõ cõpleta q;tũ ad pᷣdicatiõis fru

cctu. nõ eſt eni putandũ fuiſſe aliquã gen
tem que fama apłoꝝ ꝗ diſperſi fuerüt ꝑ

qtuoꝛ mũdi ꝑtes non audiret:⁊ que no-
men xpiſalte ꝑ auditũ ignoꝛaret.q;uis

eni oes gentes ſingularit᷑ pᷣdicatoꝛez nõ

babuerint: ex vicinis tñ locis habuerũt
opinionẽ fidei:ſic ꝙ nõ potuerũt ignoꝛa
re. Quãtũ tñ ad pdicatiõis fructu p̃di-

—

catio euangelij nõ eſt cõpleta in toto oꝛ

be: ut ꝙ in oibus gentib? eccleſia credẽ⸗
tlium in chꝛiſto ſit fundata: tñ quis non
oẽs credituri ſint qñ ſic euangeliũ regni

in toto oꝛbe fuerit pᷣdic atü:ut in oi gen/

te p̃dicet᷑ cbꝛiſti nomẽ:⁊ ecceleſia creden

tiũ in oibus gẽtibꝰ fund et:tũc erit finis
⁊ ↄſumatio ſeculi:ut euangeliſta teſtat᷑

AAPUA ergo eſt dicédus g%
A Peami ss bieit peopbe

tam fuiſſe vſum pᷣterito tpe pꝛo futuro:

tzt ſit ſenſus: In omne terraz exibit ſonꝰ
coꝝ:ſed nõ exiuit.vel ut dicit Oꝛigenes
ſignant᷑ dicit exiuit ſonus:qꝛ nõ fuit aliqᷓ
gene ad quã fama ⁊? audit? aploꝝ nõ ꝑ/
ueniſſet:nõ tñ talis ſonus Fuent cũ iſto
fructu ut ibi eccleſia chꝛiſ
tui ad a liquos credentes: q;uis nõ q́;tũ
ocs: ſicut fundda eſt in toto oꝛbe añ
finẽ ſeculi. C Ad 2 " eſt d ꝙ illi. lxxij.
diſcipuli nõ p̃dicauerũt ꝑſonalit᷑ totidẽ
gentibꝰ? uel liguis cũ ipſi miſſi ñ ſint niſi
ad ciuitates ⁊ loca ad que xpᷣs erat ven-

turus:ſed verũ ẽ ꝙ totidẽ gentibꝰ ⁊ toti
qem Iinguis pdicatio euangeli regni eſt

fienda: ⁊ chꝛiſti eccleſia in eis fundanda
qt illi diſcipuli fuerũt:⁊ q copletũ erit
tũc erit finis ⁊ ↄſumatio ſeculi.C Ad

octuageſimaquinta

fudaret᷑ q;

3ẽ dicẽdum ꝙ verũ eſt aplos per totũ
oꝛbem ſe diuiſiſſe ⁊ ſamã eoꝛum ſeu pᷣdi/
cationis eoꝝ ad omnes ꝑueniſſe q;tum
ad auditů:uel ex ipſis uel ex vicinis lo-
cis vbi pᷣdicabit:nõ tñ vbiq; eccleſia xpᷣi
fuit füdata ſiẽ fundãda erit Bns ke .
ſic ꝓceditur:
D ſecũdũ Ser. enim
ꝙ; apli pdicando nõ ſemꝑ annun

ciarent pacem. Apoſtoli enim non vebe
bant pᷣdicare niſi euangeliũ chꝛiſti. Sed

ſcribi᷑ Mat. c. Holite arbitrariqꝛ veni

pacẽ ĩ tra mittẽ ñ veni pacẽ mittẽ:ſʒ gla
qiu. S. odiũ oppõit᷑ paci. Sʒ ſcribit᷑
Lu.xiiij. Si ꝗſ venit ad me ⁊ nõ odit pa
trem ſuũ ⁊ matrem: filios ⁊ fres:adbuc
ant ⁊ giam ſuã:nõ põt meus eẽ diſcipu/
lus. C Pꝛeterea chꝛiſtus venit in mun-

dũ tanq; iudex iuſticie: Juxta illð Eſa.

xi. Judicabit in iuſticia pauperes. Et ;
pſal. Oeus iudiciu tuũ regi da. magis
debuit pꝛeciꝑe aplis pꝛedicandã eſſe iu-

n cotrari aderz

quãcũ q; domũ intraueritis pᷣmam dici⸗

Kiideo te:pax buic domui.
4 dvicendum ſicut dicit
Chꝛyſoꝰ? Mattb. x. Pax pmo nuncian/
da fuit ꝑ chꝛiſti apłlos: ⁊ nuncianda ẽ ſꝑ
per eoꝝ ſucceſſoꝛes:quia mater ẽ omnin
bonoꝝ ſine qua omnis inania ſunt ⁊ va
na. Ha bet aut ut dicit pax chꝛiſti qua pᷣ⸗

cepit pᷣ eẽ nunciandã quatuoꝛ cõditioões

quia pmo oꝛdinata eſt mandans vnicui
q; reddere quod ſuum e. Secũdo vera
neminẽ fallens uel circũueniẽs. Tertio
eſt munda:omnia turpia ⁊ inquinata re
ſpuẽs. Quarto eſt vnitiua:⁊ copulatiua
omnia diuiſa ⁊ diſperſa vniens ⁊ coniũ
gens. Per pꝛimã igitur coditionẽ exclu
ditur pax ſuꝑboꝝ:qui contempto ſuperi
oꝛi bono:inſerioꝛi puta ꝓpꝛie voluntati

7 excellentie obediunt: ideo ẽ inoꝛdina/

ta. Per ſecundã vo excluditur pax ſimn

latoꝛuʒ qui nequit exteriuns pacem ſimu

lant:⁊ interioꝛa eoꝝplena ſunt dolo: et.

Ar.

ideo ẽ falſa. Der tertiã aũt excludit᷑ pax
foꝛnicatoꝛũ:quoꝝ vie ſunt immũde ⁊ in
fames greſſus eoꝛuʒ;:ideo eſt immunda.
Sed per quartaã excluditurpax ſciſmati
coꝛum quoꝝ cõſcientia tan q; perturba/
ta ſemꝑ pᷣſumit ſeua ⁊ mala. Pacem er
go excludentẽ bec oĩa ſupꝛad ca:xpᷣs pᷣce
pit diſcipulis pꝛimo eẽ in eoꝝ pꝑdicatio
ne ſuis fidelibus nunciandam. De qua
dicit Apłs Phil.iiij. Pax dei que exupe
rat omnẽ ſenſum cuſtodiat coꝛda veſtra
? intelligentias veſtnras.

A Pꝛumũn ergo eſt dicendũ: ſi
2 62 cut dicit Chꝛyſoꝰꝗ
liter xpᷣus iniunxit diſcipulis ut in vnã-
quãq; domũu ingredientes pacem indice
rent:⁊ qualit᷑ angeli dixerunt:Gloꝛia in
excelſis deo: ⁊ in terra pax bominibus.
exquo ipſe non venit pacem mittere: ſed
gladiũ:niſi quonia iſti marima pax ẽ:cũ
illud quod egrotat incidit᷑ cum illud qð
lenonem infert ſeparat᷑ ꝛita enim poſſibi
le erit celum terre copulari qñ malaʒ pa
cem bona diſſonantia ſoluit: ſicut paulꝰ
eos qui aduerſus eum conſonabant di⸗
niſit: Mam bonus medicus ita reliquuʒ
coꝛpusconſeruat qn illud quod inſana/
biliter ſe habet abſcidit. C Ad amſoluit
Gꝛegoꝰ? in Omel dicens: Percũctari li
bet quõ paretes ⁊ carnaliter ꝓpinquos
pᷣcipimur odiſſe: ꝗq iubemur ⁊ inim icos
diligere: ſed ſi vim pᷣcepti perpendimus
vtrũ q; agereꝑ diſcretionem valemꝰ: ut
eos qui nobis carnis cognitione coniũ⸗
cti ſunt: ⁊ quos ꝓrimos nouimus dili/
gamꝰ:⁊ quos aduerſarios in via dei pa⸗
timur odiendo z fugiendo neſciamꝰ. H
quaſi perodium diligit᷑ qui carnalit᷑ ſa-
piens dum pꝛaua nobis ſuggerit nõ an
ditur. C. Ad 3“ e dicendũ ꝙ chꝛiſtus pᷣ
dicando paceʒ pꝛecepit iuſticia: ſicut qui
pꝛecipit effectuin pᷣcipit canſam ex qᷓ cffe
ctus ſequitur. Eſt enim effectus iuſticie
Vrgant illud Eſa. Opus iuſticie pat
Et Jaco.iij. Fructus iuſticie in pace ſe
minatur.vnde nec a litigantibus p̃lium

—

Queſtio

III
intenditur niñ ꝓpter paccaen.
H detur. n. ꝙ apo
ſooli pꝛedicando non vterent pꝛu
dentia. Apłus enim non pꝛecipiebat ni
ſi qd chꝛiſtus loqueb atur in eo: Juxta il
lud.ij.Cbor.xii. An experimentũque⸗
ritis eius qui in me loquitur chꝛiſtus: ſʒ
ipſe pꝛecipit ad Ro. xij. Molite eſſe pꝛu⸗-
dentes apud voſmetipſos: ergo pꝛuden
tia apoſtoli in pdicatione vti nõ debebat
¶Pꝛeterea apoſtoli non debebant vti
in p̃ᷣdicatione quod repꝛobatum erat in
chꝛiſto. Sed ſcribitur in perſona eins. i.
Chorl.i.Perdam ſapientiam ſapientuʒ

7 pꝛudentiam peudentium repꝛobabo⸗

Pꝛeterea apoſtoli erant filij lucis nõ
ten ebꝛarum. Sed ſcribit Luce.xv.Pꝛu-
dentioꝛes ſunt filij tenebꝛarũ filijs luc
ingenerd tione ſuua. od ſeribik
Pe 1= 11† eſt qu bü
In cõtrariũ arde Eſo
te pꝛud entes ſicut ſerpentes 7.
K„ R G EO dicedu ꝙ Aplus Colo.
vltimo.quatuoꝛ condi⸗/
tiones tãgit in quibus pꝛudentia e vte
da in pꝛedicatione. Pꝛima eſt q;tum ad
infideles ⁊ ad illos qui foꝛis ſunt cauta
ambulatio:ut ſempꝑer caute obſeruetur
ſaluatio capitis. Serpens enim totum
coꝛpus in periculo exponit: caput in ine
dio inuoluendo ⁊ ſeruando:ſic ſemꝑ ca/
put qui eſt chꝛiſtus ſeruandum eſt caute
ut nulla circuuentione perdat. Secũda

eſt tẽpoꝛis accepta tio uł redemptio:de

qua dicit Apłs ad Epbe. v. Aidete quõ
caute ãbuletis redimẽetes tepꝰ:qm diegæ
mali ſũt. vbi dicit glo:ꝙ ths redimũ añn
qg ut vacet Bdſeatitpyr hon en mali
ciã ꝗ pati ſũt trabere ad Sꝛium.nqᷣ-
pter penalitatu miſeriã ut ſi aliqũ ex di-
uerſis occupatiõibꝰ obmiſſũ ſit ts ote⸗
plstiõi aptũ recupet᷑.Qũq; ant ꝓpf au-
dqitoꝝ indiſpoſitã audiétiã ut expectet tẽ
pus qñ meliꝰ ſt diſpoſiti audire. Tertia
Ediſcreta locutio:ut ſic tep eret fmo qᷣte

Zꝛium. Hñq; ꝓ

Ar
oer

ct
ie
Quart
wicuig
jnobi⸗
gltions
ainbul
iech⸗
itciſ.
leitce
4
ſceitbi
hefini
lnst
npar
tuixe
gile
liti
djpen
letig
e⸗
glnmj
it
thicre⸗
iiiſi
ilnete
rĩss
dyer ſetb
ſuf
Necpſt I
lin

nli
gaphil

klageſi
eti

hiſſio⸗

ineitnth

uſenti
ſti hitig

ſteß ſta

rſne

Nteenign
chichet

o. t l

finctie
urcbiſts
lrccſex

voena

tinibete
dbchen
hamakt
oſecie,
lande⸗
niſkene

peſ
entb
“S
dun
armi
utim

MNNh

Ar.
nuo:expediat magnis ⁊ guis mõ quo di
cit Apis.i. Cbori.i. Sapietiã loqmur
int᷑ gfectos:puulis aut lac dedi nõ eſcaʒ
Quarta e pata rñſio.ſꝑ eni hõ ſit ꝑatus
vnicuiq; poſcẽti reddere rõem de ea ꝗ eſt
i nobis fide:ut dr.i.Detri.iiij. DHꝛim a cõ
ditionẽ tùgit Apls cu dicit In ſapiẽtia
ambulate ad eos ꝗ foꝛis ſut. Sc daʒ tã

git cu addit redimetes tẽpꝰ. Tertiã tã-

git cũ ſubdit: Sermo veſter ſꝑ in gra ſa/
le ſit cõditꝰ. Quartã tãgit cu poſtponit
ut ſciat quõ opoꝛteat voſ vnicnich rũdẽ
2ð in oppoſitũ ẽ dð.
Ad rones ꝙ ille dr pꝛudes ꝗ
ſcit bñ iuenire media ⁊ vias ad ↄſecutio
ne finis. Eſt aut triplex finis. Pꝛimꝰ ma
lus ⁊ aie int fectiuus. Scos bonꝰ ⁊ naliſ
tñ paru duratiuꝰ. Tertiꝰ ſuꝑn ãlis ⁊ gra
tuitꝰ ꝗ er᷑nalit᷑ ẽ ꝑm aſiuus.Peudentia g
ꝗq iuenit vias ad ↄſequẽdu finẽ maluũ: ut
qlit᷑ ſit luxuriandũ ⁊ tyrãnice dñ andum
dr pꝛudẽtia pctõꝝ:de ꝗᷓ diẽ Aplłs pꝛu
dẽtia carnis moꝛs e. ⁊ bãc re pbat Ro.
xij. Pꝛudẽtia voq inuenit vigas ad ↄſe-
quendũ na lem finẽ bonu: ut qlit᷑ it mo-
ralit᷑ ⁊ ciuilit᷑ uer ſadu ẽ pꝛudẽtia phoꝝ
7 hbãc re pbat Apis.i.Cbori. Sʒ pꝛu⸗
dẽtia q iuenit viaſ ad ↄſeqndũ finẽ ſuꝑ⸗
nãlem: ut ꝗlit᷑ ſt in medio pꝛaue ⁊ ꝑuer-
ſe natiõis pᷣm rpᷣi doctrinã ↄuerſanduũ e
doctria theologoꝝ ⁊ ſcõꝝapłoꝝ cui pꝛu
dẽtie ſꝑ ẽ ſimplicitas adiũcta:⁊ hac xpᷣs
pᷣcepit Matthx qñ dixit. Eſtote pꝛudẽ
tes ſiẽ ſerpẽtes ⁊ ſimplices ſicut colũbe.

⁊ ſic pꝛocedit᷑: Ar
Artuzen. qꝙ apli pdicã
do libꝛis ad pᷣuidendu idigerent.

Paulꝰ. n. int alios apłos fuit magi do-

ctus:qꝛ ⁊ ſi iperitꝰ Pinõe nõ tñ ſcia: ut ipᷣe

teſta t.ij. Chorj.xi. Sʒ ipſe ſcribit ij ad

Cbi .vltio. Aeniẽs affer tecũ libꝛos ma
xime ât mẽbꝛanas: c idigebat libꝛis ad
pᷣuidendu. ¶S.i.Petri.iiij.ſcribit᷑: Pa
rati ſp ſitis reddere rõem de ea qᷓ ẽ i vob
fide.ſʒ iſta ꝑa tio nõ poterat eſſe ine ſtu⸗

dio.⁊ ſine pᷣuis collatõe. VUñ ſcribt Actj.

octuageſimaquinta

xv. ꝙ ↄuenerunt apłi ⁊ ſenioꝛes videre
de ÿ̈bo hoc: Suꝑ q vbo dicit glo. ꝙ pue
nerũt ad videndu vtriuſq; ꝑtis ſciam pꝰ
eoꝝ nunciatiöem. D. ſpus ſcũs nõ
docet qu rectuù nõ ẽ: ̊ petrꝰ? no recte abu
lauit pim veritatẽ cuagelij: ut ſcriblt᷑ ad
Salk ij. vñ 7 inſtructioõe paull dirdiemie
n eeg && 11 icut ibi patet.
In ₰ t gnn eſt quod ſchbitlr
Matth. x. Cum aũt trad ent vos:noli⸗
te cogitare quõ aut ꝗqd loqmini. dabitur
enim vobis in illa boꝛa quid loqᷓmini
Rnd 60 dicendũ ꝙ ſicut apli ha
ſ An buerunt xpᷣm dei filium
familiarẽ ante eiꝰ aſcẽeſione q;tũ ad pꝛe
ſentialẽ ↄuerſationẽ:ita poſt eiꝰ aſcenſio
nẽ hbuerũt familiarẽ ſym ſcm q;tũ ad eiꝰ
doctrine pᷣdicationẽ: Iſta aũt fa miliari
tas fuit ſpecialit᷑ q; t ad qtuo?. ¶ Pꝛi
mo q;tum ad chꝛiſti doctrine ſubi taneã
introductione. AUnde ſuper illo ?bo Jo.
xiij. Oocebit vos omnia. dicit glo. doce
bit inq; non ſicut qui artes aliquas ⁊ ſa
pientia ſtudio uel induſtria diſcere ↄſue
uit:ſed ſpus veritatis: quia ipe ars atq;
doctrina ⁊ ſapieutia inuiſibilit menti ve
ſtre infundet ſciam diumoꝝ. ¶Scoo
q;tum ad eoꝝ que cbꝛiſtus no dixit vni-
uerſaleʒ inſtructionẽ. ¶ Et tertio q;tũ
ad eoꝝ ꝗᷓ vxpᷣs dixit clarã rememoꝛatio/
nem. Ge iſtis duobus dicit glo. Jo. xx.
ſuꝑ illo verbo:ſuggeret vobis oĩa. Spi⸗
ritus inq; ſanctus docuit ⁊ commemo/
rauit:ita ꝙ li ſuggeret ꝓ commemoꝛa-
tione exponit. Oocuit quid e; quecuuq;
non dixerat eis chꝛiſtus tanòs non va⸗
lentibus poꝛtare tunc. commemoꝛauit
vᷣo quecunqʒ; chꝛiſtus dixerat: que uł ob
ſcuritatis cauſa ul eoꝛuʒ intellectus tar
dit ate ipſi memoꝛie cõmendare nequi⸗
uerunt. ¶ Quarto q;tum ad eoꝛuʒ que
neceſſaria erant paratam reſponſioney.
Erant enim aliquando apoſtoli ſubito
ab infidelibus circundatiqui commina
bantur eis ne in chꝛiſti nomine loque/
rent᷑.in quo caſu opoꝛtunũ erat ut ſpũs

ſanctus ſubito eis reuelaret quecũq; di-
cẽda erãt. Quãdo aũt cũ fidelibus uel ſił
cõgregabantur collationez habebant de
bis que deterininada erãt ꝓ fide ſicut fe/
cit Paulus Gabl.ij. Cõtuli cũ illis euãge
lium quod pꝛedico in gẽtibus. Super il⸗
lo verbo dicit Hieroꝰ ꝙ oſtẽdit Paulus
nõ habuiſſe ſecuritatẽ euãgelij niſi eſſet
auctoꝛitate DPetri ⁊ alioꝝ roboꝛatum: ⁊
ſicut fecerüt 5 Actl.xv.vbi collatione
habita int᷑ aplos determinata fuit qſtio
ſuꝑ obſeruatione legaliũ: ex quo dat exẽ
plũ:utiglo.dicit:faciẽdi cõuẽtus ⁊ cõſilia
ad determinãda ⁊ diſcerneda qᷓ ſũt fidei

H ergo eſt dicẽduy ꝙꝙ
Ad Peumi5nö indigebat

libꝛis illis pꝛopter ſuã puiſionẽ ſed ꝓpter

alioꝝ infoꝛmationẽ ut oſtẽd eret eis ꝑ te
ſtimoniũ legis ⁊ ꝓpphetarũ quecũqʒ; do/
cebat ⁊ ſcribebat:ſicut fecit Jaco. Actji.
xv.quãdo dixit:buic cõcoꝛdant verba ꝓ/
phetarũ:ita ꝙ teſtimoniũ Petri ꝓpheti
ca auctoꝛitate roboꝛauit ut glo.ibi dicit
uel pꝛopter ſuã cõſolatiõeʒ:qꝛ quecunq;
ſcripta ſunt ad nrazʒ doctrina ſcripta ſut
ut per patientiã ? conſolationẽ ſcriptu/
rarũ ſpem habeamꝰ ut ie dicit Ro. xv.
¶Ad ꝛmeſt dicẽdum qꝙ illaʒ parationè
in eis faciebat ſpiritus ſanctꝰ pᷣm ꝙ ma
teria exigebat:vnde cũ erãt cũ infidelibꝰ

⁊ gentibus quibꝰ ſtatim erat rñũdendũ fa

ciebat per ſeim. Quũdoq;ʒ autes mediaã
te eoꝝad inuicẽ collatione ⁊ termiatiõe.

¶Ad 3 c dicenduz ꝙ illa inrectitudo

Petri nõ fuit ex defectu ſciẽtie:ſed ex ali
qua inaduertetia:nec tñ eſt incõuemens
ꝙ ſpus ſauctus aliquid reuelauerit pau
lo quod nec reuelauit ſibi. Eni.n.⁊ eideʒ
bhomini quãdoq; ſpũs ſanctꝰreuelat vnũ
2 occultat ſibi aliud:ſicut paulo ſpũs ſan
ctus reuelauit euangeliũ:⁊ tñ cum bieru
ſalem pꝛedic aturus aſceẽderet dixit: Ec
ce ego alligatus ſpũ vado in hieruſalem
que in ea ventura ſunt mibi ignoꝛãs: per
reuelationẽ ergo ſpiritus ſancti euãgeliũ
agnouit:ſj ꝗd ꝓ eodẽ euãglio paſſur erat

* *

ignoꝛauit ut Gregꝰ dicit ſuꝑ Ececbielẽ
¶¶QAueſtio.lxxxvi.de aplłoꝝ ↄuerſatiõe
Eindevidendum eſt de
aplop ouerſatiõe
Circa qð querũtur quattuoꝛ.
Q¶Pꝛimo vtrũ xs i collegio
aploꝛũ debuerit mulieꝝ cõſoꝛtiũ ad mit

tere. Secũdo vtrum aplis licitũ fue-

rit poſt rpᷣi reſurrectionẽ mulieres in eo
rum cõuerſatiõe habere. Tertio vtꝝ

Paulo licitũ fuerit mulieꝝ ↄuerſatõe vti

ſicut alijs. ¶ Quarto vtrũ pꝛelatis ſuc-

ceſſoꝛibꝰ aploꝛum licitũ ſit mulieres i eo

rum conuerſatione tenere. ſer r
ergo ſic ꝓcedi
D Pamn videtur eniʒ ꝙ
xps nõ debuerit in collegio aploꝝ
mulierũ ↄſoꝛtium ad mittere. Oia enim

que oꝑatus ẽ dei filiꝰ ꝑ hoiey quẽ ſuſciꝑe

dignatus eſt:nobis diſciplina moꝝ fuit:
ut dicit Augin de vera religiõe. Sʒ tale
ↄſoꝛtiuʒ mulieꝝ cũ apłis nõ erat diſcipli
na moꝝ ſequentiũ pꝛelatoꝝ⁊ alioꝛũ pꝑfe-
ctoꝝ viroꝛum:ergo ⁊c. ¶ Pꝛeterea xpᷣs
a ſuis aplis tentamenta debebat aufer⸗
re nõ pꝛebere:ſ̊ mulierũ ↄſoꝛtiũ cũ apłis

erat eoꝛum tentationis incitamentum.

Aculeus eni peccati eſt foꝛma femines.
7 moꝛtis conditio nõ aliunde ſurrexit
de muliebꝛi ſubſtutia ut dic Aug?. C S
xpᷣs venit pꝛincipaliter ad extirpationè
pꝛimi peccati:quod licet in nobis ſit oꝛi
ginale in pᷣmis tñ parentibus fuit actua
le. Sed illud peccatum cõmiſſuʒ ẽ ex mu

tua ↄuerſatione ⁊ perſuaſoꝛia locutione

mulieris cum viro ut dicit Augꝰxi.ſuꝑ
Geneb. Tale ergo conſoꝛtium chꝛiſtus
non debuit admittere.

dKr ee e 5 ð ſcribit
In contrarii Barth vii
Factum eſt deinceps ibat ieſus per ciui
tates ⁊ caſtella pꝛedicaus regnum dei:?

xij apoſtoli cum illo:et mulieres que cu/
rate erant a ſpiritibus immundis.
Pen E dicẽduʒ q ſic dicit Aug⸗
EVin libꝛo de ſingularitate

iebrot

A.

denco
ethin
barytg

uhit

Uherst
Muptia
feytee

Un
tfaqu
mullere
areec
tnutd
fuitp⸗
goag
ſialloc
docuit
tamin

Na
eſtpi

Eeechidt
ouaſtoe .
un clde

Aeſtce

rgutne
zsicgleg⸗
ſeti ni
lslaiſ
nlieresin
Caon
Acſſetöent
inncdatst
efuliensi

mend
Ceman
iie
en uann
gfie
ußtrit
ne
ncnedic
tluiſt
oumg,
eru⸗
in
imin.
inm
di 170
viynn
uftin
iniſhicln
Guuſoni
hi
7 dl
lipren
rihgin

glun

Ar.

clericoꝝ. Omneqð a dno noſtro ieſu xpᷣo

actum eſt vel geſtũ rationabiliter gere⸗
batvt poſteris aduerſus pꝛeuaricatoꝛes

munita vndiq; traderet᷑ auctoꝛitas. Pꝛe

uiderat aũt ipĩe dñs futuros bereticos q

nuptias auferrent:? matrimoniũ dãna

rent:⁊ qð ipe dñs ↄiunxit ab initio hũa/
ne pꝛopagatõis ipſi cõtra nature pncipi
um ⁊ cõtra euãgeliũ ſeꝑare attentarent:
ↄtra quos iaʒ tuc auctoꝛitas parabat᷑ qñ
mulieres maritatepꝛobibite nõ ſũt acce
dere ad xpᷣm cui in pñtia ſeruiebant.non
tñ ut dicit:ſine moderamie talis ꝑmiſſio
fuit pꝛocurata:qꝛ ſibi nõ cooꝑatur aliꝗd

gquod gerebat:ſed ceteris ꝓficiebat. Mã

ſi allocutꝰ eſt dñs ſamaritanam ad boꝛã
docuit⁊ receſſit:nec defenſionem fecit cõ
taminandis exceſſibus. d gotah H⸗
A& Sẽ dicẽdũ ꝙ tali mo
Ad Pꝛimn deramine ut dictuʒ
eſt pꝛocurata eſt mulierũ ↄuerſatio cum
apłis ut omniũ poſteroꝝdiſciplina moꝝ
eeẽt. Mõ.n.ut dicit Augaadherebat ſingu
laribꝰſingulares:aut ĩ diſciplinste cõme
moꝛatiões ꝑſeuerabãt illecebꝛo ↄſoꝛtio
ↄuerſantes:nec ad cõiugationes ipꝛobo
ſas:ſed ad diſcẽda bone ↄuerſatiomis ſtu
dia:no ut perderẽt aplłos ſedvt diſcerent

reuerentiã:⁊ pꝛopter humanitatis exhi

bẽdũ myſteriu ſequebant᷑ nõ riſus nõ io-
cus dicit᷑ ibi affuiſſe:nec ſicut apud quoſ-
dã nũc vſq; aſſolet fieri choꝛus pſallẽtiũ
virginü aures venenoſis cantibꝰ aſſerit᷑
demulſiſſe. Ad ameſt dicendũ qꝙ ut di
cit Augꝰ eodẽ libꝛo quãtũ ipſis apłis flu
xa familiaritas potuẽëit diſplicere: quã
tũ ↄtinẽtia eis potuerit placere et hoc iu
dicio ꝓbari põt:ꝙ ipſi de ipſo dño loquẽ
te cũ ſemina cõpulſi ſũt dubitare:niñ eos

maieſtatis ꝓbata noticis retra ciſſet. Di

cit eni euangeliſta ꝙ mirabant ꝙ eũ mu
liere loquebal :vnde ↄſoꝛtium mulieꝝ cũ
eis ex pñtia dñi nõ fuit eis tentatõis in-

citametu: ſed ↄſiderata eoꝝ puqicitia po
ſteris fuit honeſtatis reliquedũ exẽpluʒ.

CGgd zʒeſt dicenuduũ:qꝙ ſicut dicit Am

octuageſimaſerta II

bꝛoꝰ vtruq; ſexũ dñs curaturus aduene/
rat:vnde ⁊ ſicut ꝑↄſoꝛtiũ mulieris cu vi
ro peccatũ eſt ꝓpetratũ ſic perↄſoꝛtium
tale peccatum illud eſt curatum ⁊ ꝑ muli
erũ conſoꝛtium myſterium venerande re
ſurrectionis pꝛimo eſt nunciatum.
Sin⸗ ſecũd ſic ꝓcedit. Ai
2 detur eni
aplis licitũ nõ fuerit poſt reſurre/
ctionẽ rpᷣi mulieres in eoꝝouerſatiõe ha
bere:qꝛ mulier nõ eſt facta in adiutoꝛiuʒ
viri niſi pꝛopter ꝓlis ꝓcreationẽ:ut dicit
Augꝰ ſuper Gen.Sed iſta de cauſa apłi
nõ habuerunt mulieres in eoꝝ ↄuerſatio
ne:non enim oꝛdinati erant ad pꝛopaga
tionem carnalem ſed ſpiritualem: ut ba-
pticarent omnes gentes i nomĩe patris
? filij⁊ ſpũs ſancti Matth.xxyiij. SD.
illud vitandũ erat ab ipſis aplis qo fuit
cauſa capitis apoſtoloꝝcaſus.Sed ꝑan
cillaʒ boſtiariã Petrus xpᷣm n egauit.Di
cit eni Ambꝛoꝰ ꝙ fuit mulier ſicut legi⸗
mus in paradiſo delitiaꝝ:nec tamẽ defu
it in pꝛetoꝛio iudeoꝛũ: ibi enim diabol?
mulierem hominẽ decepit: hic petrũ per
oſtiariaʒ circũuenit. Fideles eteni viros

diabolus nõ niſi ꝑ mulieres ĩpugnare cõ

ſueuit/ Pꝛeterea apoſtoli aſſũpꝑti ſunt
ad ſtatũ perfectionis. Sed nõ eſt ſtatꝰꝑp/
fectibis mulieres in ↄuerſatiõe babere:
dato ergo eis liceretnõ tñ erat expedi
ens:qꝛ multa licent que no expediunt.

A 1e qd ſcribit
In contrarii a iEre
omnes perſeuerantes in oꝛatione cum
mulieribus ⁊ maria matre domini ieſu.
ndeo dicẽdum qꝙ i. Cborꝗ..ix.
EVglo. aſſign at quattuoꝛ ra

tiones pꝛopterquas licitũ fuit in eccleian

pꝛimitiuna aplis mulieres circũducere et

glijs pꝛedicatoꝛibus. ¶ Pꝛimo pꝛopter

earum deuotiones:quia deſid erio dñice
doctrine ⁊ vᷣtutũ cupide ſequebant᷑ apo/
ſtolos ⁊ alios pꝛedicatoꝛes. ¶ Secudo
pꝛopter apoſtoloꝛum adminiſtrationem
quis ſicut noſtrum ſaluatoꝛem mulieres

ſecute ſunt miniſtrãtes ei de facultatibꝰ
ſuis:ſic ipſe miniſtraturas młieres volu
it ſequi apłos et p̃dicatoꝛes eiꝰ: oñdes ꝑ
hoc ut glo.dicit:quid a plebibꝰdebeatur
euãgeliſtis. Zertio ꝓpter ipaꝝ appꝛo
bationẽ ne enivideretur eſſe repꝛobate a
rpᷣo:qꝛ ruina buma ni generis ab eis ince
pit:voluit eaſi comit atu ſuo⁊ ſuoꝝ aplo
rum babere. C Quarto ppter viroꝝ ad/
beſionẽ:cõuertebant᷑ enim tũc mulieres
pariter cũ viris:⁊ qꝛ viri vẽdebant eoꝛũ
ſubſtãtias ⁊ poſſeſſiones ⁊ ponebãt pᷣciũ
ad pedes apłoꝝ cõmoꝛãtes cũ eis: ↄgru
uʒ ñ erat utvxoꝛes eoꝝ ab eis diſcederẽt
S. G pꝛimn ergoẽ vicendũ
2 PRITL nö cauſa pꝛo

creatiõis pꝛolis:ſʒ cauſa deuotõis⁊ ob-

ſequij adminiſtrationis talis ↄuerſatio

ꝑmiſſa eſt ceũ moderamine tñ ſupꝛadicto
in alia queſtione. & Ad ⁊ꝛ“eſt dicẽdũ q;

mulieru ↄſoꝛtium cũ apłis periculoſum

nõ erat ante ſpũs ſancti receptionẽ:quia

tũc erant oẽs vnanimes ꝑſeuerantes in

oꝛatiõe: ut dicit Act.i.⁊ mibil ſm Augl.
potẽtius hoie deuote oꝛãte: multo aũt

minus poſt receptionẽ ſpũs ſancti:quia

tũc foꝛis apparetibꝰ liguis igneis itꝰ fcã
ſũt coꝛda flãmãtia ut Gregꝰdic.C Ald
Zmeſt dicendũ ꝙ ſicut dicit Hieroꝰ cõſue
tudinis iundaice fuit nec ducebat᷑ in culpã
Moꝛe ontiquo ut mulieres de ſua ſubſtã
tia victuz atq; veſtitum pꝛedicatoꝛibus
miniſtrarent:vnde babere eas tüũc in eo/

um conſoꝛtio propter hanc cauſam no Sec .
pter exẽplum poſteris relinquedũ: ut alij

pertinebat ad imperfectionis ſtatum.
O tertiũ ſicꝓcedit᷑. Nide
* — EILtur eni ꝙ Paulo
nv lic ſtũ erat mulieꝝ cõuerſatione
vti:ſicut alijs aplis: Paulo nõ licebat fa
cereqð murmuratiõis ⁊2 detractõis cau
ſa eẽ poterat. Sʒ cribit Act.vi.ꝙ factũ
eſt murmur greeoꝝ aduerſus hebꝛeos eo
ꝙ deſpicerẽtur in mĩſterio quottidiano
vidue eoꝝ. ¶. Pꝛeterea qdᷣpaulus pꝛobi
buit ſuis diſcipulis nõ erat ſibi licitũ fa-
cere.Sʒ.i.Chi·v.dicit adoleſcẽtioꝛes vi

a

Aueſtio

duas de vita:cũ enim luxuriate fuerint i
xpᷣo nubere volũt. C Pꝛeterea Augꝰ di
cit ꝙ ãputãda ſunt a nobis quecũ q;ligii
feri tomitis ſulphurãtibꝰ flamis foꝛnax
ebuletis caruis eſtuat. Sicut eni ſubvna
cauea nũ q; ẽ ſecurus agnus cũ lupo: its
ſub vna domo nunq; eſt ſecurus hõ cũ fe
miua. Sy paulus patiebatr᷑ ſtimuluzʒ car
nis ſicut ipie dicit.i.Cborl.xij. DOatus ẽ
mihi ſtimulus carnis mee: ⁊ Ro.vij. vi⸗
deo aliam legem i mebꝛis meis: ergo cõ
ſoꝛtio mulierum vti ſibi licitum non erat

1½ eſt qð ie di
In contrarin cit.i. Cborl!.
ix. Mũquid non habemus poteſtatẽ ſoꝛo
reʒ mulierẽ circũd nekar ſteut Latet⸗ Pit,
Aoο dicẽdum ſicut Pau
Kñe e0 poterat de ſtipẽdijs ſub
ditoꝝ viuere: nõ eſt tñ vſus tali ptãte.Di

cit eni ipſe.i.Chorl.ix.Si alij ptãtis nr̃e

participes ſunt:quare nõ potiꝰ nos: ſed
nõ ſumus vſi hac ptãte: ſj̊ oia ſuſtinemꝰ
ne aliquod offendiculũ demus euãgelio
xpᷣiſic poterat cõſoꝛtio mulieꝝ vti in ſux
comitatu modo quo vtebant᷑ alij gpli: ñ
tũ ẽ vſus tali poteſtate ꝓpterquattuoꝛ.
¶Pꝛimo ppter ſcandalu pſeudo apłoꝛũ
vitandum. Callidi eni erant pſeudo apo
ſtolilad videndũ uel obſeruandũ aliquid
in aplo vñ poſſent ſibi detrabere:qbꝰipſe

nõ ſolum cauſaʒ: imo oẽm occaſione ſub
trabebat: ſicut ip̃e dixit.ij.Chorj.xi.Qð

facio ⁊ faciã ut amputẽ occaſionẽ eoꝛũ ꝗ
volunt babere occaſione. ¶C Secuũdop-

exemplo ſui nõ haberent materiaʒ cauſa
pietatis ⁊ ſub ſpecie ſanctitatis cõſoꝛtia
mmhlierũ diligere: de quibus ipſe dicit.ij·
Tbi.iij.voluptatũ amatoꝛes magis q;
dei: habentes quidem ſpẽm pietatis: vit
tutèẽ autem eius abnegãtes:qui penetrat
domos⁊ captiuas deducũt mulierculas
peccatis oneratas. ¶ Tertio ꝓpter mo
rem gentilium ſeruandũ:non eni erat co
ſuetudinis gentiliuzʒ mulieres miniſtra

trices habere ſicut iud aice gẽtis. Unde

Ar.

quis ſc⸗
nibuse
conſceuea
herod
luntent
Agc
Ult Ttan
collegas
gdinten

inecce
loada
bbidiat
pigas
ſtenop:
ſtep vie
ſiwinig
tibmitn
cunduce
neſtd
lospis
caſtitat
repe
erantta
votico
Muitar
mbe⸗
Gpen
Mohi

ccein

1 lamen
tgtiont⸗

.

–
teyere. n
Melotozn
ihhei

Aeenunt

Fforzli
nbeeſen
ſenn nane

ite fuefirt
mes Bog
ecigſigt
limis ſomt
Utaniſtbete
scälportt
ansbocdſe
fſtinulez en
in dnti
1 hori

nas: egoc

tunnosct

zütfe
ti .

pntrii⸗
aeum
i
thin
ulgin

—. - J — S=S

Ar.

quia ſcandalum facere poterat in natio
nibus quibus Paulus pꝛedicabat: hanc
conſcetudineʒ ſe abieciſſe cõmemoꝛat ut
Hieroꝰ dicit. ¶Quarto pꝛopter pericu
lum tentationis fugiendum: dicit enim
Augꝰoꝙ certe paulus plus oibus laboꝛa
uit: ⁊ tamen ad mulieres circunducẽdas
collegas ſuos imitari contremuit:ne ſe
ad in teritũ ſubuceret tentationi carnali

311 1Næ ergo eſt diceduz ꝙ&
Ad Pꝛimmn. murmur factuʒ eſt

in eccleſia pꝛimitiua nõdum vocato pau
lo ad apłatũ. Cauſa ãt murmuriſvt glo.

ibi dicit fuit duplex: AUna fuit ꝙꝙ bebꝛei
viduas ſuas utpote eruditioꝛes in mini
ſterio pꝛeferebat viduis grecoꝝ.Alia fu⸗
it ꝙ vidue grecoꝝ plus grauabatur inta
li miniſterio. VUn paulus ꝗ fuit apłs gẽ-
tium:moꝛem hebꝛeoꝝ de mulieribus cir
cunducẽedis cũ eis ſeruare noluit. C Ad

2 eſt dicẽdum ꝙ apłs Paulus pcipit il

las viduas eſſe vitãdas que poſt votum
caſtitatis emiſſum nubere volebant:que
⁊ ſi repellende nõ erant ratione nuptiaꝝ
erantta men vitãde pꝛopter fractionem
voti:eo ꝙ vouentibus virginitatem uel
viduitatẽ ñ ſolũ nubere ſʒ velle nubẽ dã
nabile ẽ: ut glo.dicit. C Ald ꝭʒ e vicẽdũ
ꝙ paulus per reſponſionẽ ſibi factam de
ãmonitiõe ſtimłi carnis:ſecurioꝛ poterat
eſſe in ſua tentatione nõ vinci ſed per fici
⁊ tamen ne ad incertum ſe ſubijceret ten
tationi: con ſoꝛtium mulierum wlautt. .
2 gi ergo ſicpcedi
quariu nur idetn,
pꝛelatis ſucceſſoꝛibus apłoꝛuʒ
licitum ſit mulieres in eoꝝ cõuerſatione
tenere:quia ſancti ꝓpbete geſſerũt viceʒ
pꝛelatoꝛum ⁊ figuras ꝑfectoꝛum viroꝛũ
Sed Helias ⁊ beliſeus boſpitia mulieꝝ
elegerunt magis q; regum ⁊ magnoꝛum
viroꝛuʒ:licet ergo pꝛelatis ⁊ perfectis vi
ris pꝛeſentis tempoꝛis in conſoꝛtio mu
lieru manere. ¶ Pꝛeterea epiſcopi ⁊ pꝛe
lati repꝛeſentant perſonas aploꝛum:ſed

octu ageſimaſexta

IIII
ipſi in eoꝝ comitatu ⁊ in eoꝝoſoꝛtio mu
lieres habuerunt. ergo. ¶. Pꝛeterea illa
rum perſonaruʒ obſequio licitum eſtvti
epiſcopis ⁊ pꝛelatis que aptioꝛesg ⁊ pm/
ptioꝛes ſunt ad illa obſequia exhibẽda:ſʒ
femine cõmunit ſunt pꝛõptioꝛes ⁊ aptio
res ad domeſtica obſequia q;ᷓ maſculi.
Peꝛet erea ſpiritus ſanctꝰ? fuit cuſtos
apoſtoloꝛum ne mulierum conuerſatiõe
poſſent contaminari:ergo ſimiliter po/
teſt eſſe cuſtos clericoꝛum et alioꝛum ſan
ctoꝛum viroꝛum ut ſecura poſſit eſſe cuʒ
eis mulierum conuerſatio. C Pꝛeterea
apoſtolus dicit Gał.v. Alter alteriꝰ one
ra poꝛtate: charitas ergo eſt onus ten/
tationis viroꝛum per mulieres poꝛtari:
¶ Pꝛeterea ſi conſoꝛtium mulieris cuʒ
clericis eſt ſuſpectum: tunc nec in eccleſ
is nec in oꝛatoꝛisg cum eis deberent de⸗/
rici conuerſari. C Pꝛeterea quod poteſt
bene et male fieri nullus debet in ma lazʒ
partem iudicare: iuxta illud apoſtoli ad
NRo.xiiij. Tu quis es qui iudicas alienuʒ
ſeruum. Sed conuerſatio mulierum cuʒ
clericis poteſtbene ⁊ male fieri:ergo nõ
debet ab alio in malum iudicari.
In contrariumdi⸗
OB¹ ͦbſcribitur
extra de cobà bitatione clericoꝛum ⁊ mu
Edicenduz ꝙ aliqui fuerũt
tante temeritatis ⁊ pꝛeſumptionis vt di
cerent pꝛelatis et clericis moꝛe apoſtolo
rum et pꝛophetaruʒ licere vti conſoꝛtio
et obſequio mulierum: et ad aſſertionem
coꝛum erroꝛis inducebant que ſuperius
allegata ſunt et plura alia:quam opinio

nem Aug? dicit eſſe bhereticam in libꝛo

de ſingularita te clericoꝛum: vbi pluribꝰ
rationibus couatur oſtendere ꝙ a deri-⸗
cis ⁊ vniuerſaliter eccleſiaſticis viris mu
lierum conſoꝛtium tanq;venenuʒ eſt vi⸗
tandum. Pꝛimo ſic Adam ꝑ euaʒ ſe
ductus eſt qᷓndo nulla moꝛientiũ exepla

pꝛeceſſerut niſ ꝙ ſola vna iuſſio oſtrinxe

98 4

rat:ſed mõ innumerabiles moꝛtes ⁊ in/
finita iuſſa compeſcunt. Jam eni ꝑfecti
ep̃ᷣi ⁊ clerici poſt calcata certamina:poſt
magnalia: ſigna:⁊ mirabilia vſq;qua q;
mon ſtrata noſcunt᷑ naufragaſſe cum vo
luer̃t ĩi bac naui fragili nauigare. Se
cundo ſic:nullus ſecũ mulierẽ dzʒ cõduce

re qui vxoꝛẽ contempſit.Qui eni vouit

vinũ non bibere:vini oblectatiõe ꝑfrui
non dõᷣ: ſed clerici ⁊ eccleſiaſtici viri vn
uer ſalit᷑ deſpecerunt vinculũ nuptiaruz:
F vinculis femineis nõ debent alligari:
qꝛ qᷓ;uis nullo ↄcubitu miſceant᷑ cũ eis:
deſiderio tñ:viſu:colloquio:cõiunctione
ſp oblectant᷑. ¶ Tertio ſic:peius q;ᷓ me

cbia eſt continentiã ducere criminoſam

⁊ infamẽ facere ſanctimoniã:ſed clericꝰ
fame ⁊ pudicitie bonũ fruſtra intrin ſecꝰ
laboꝛioſo agone cuſtodit: ex quo foꝛinſe
cus patit᷑ infamari ꝑ cõſoꝛtiũ mulieruʒ.
¶Quarto ſic:nullus ſuꝑ vua febꝛe cu
pit adbibere peioꝛẽ ne incipiat enutri/
tio inſanabili laboꝛe cui vlluſ ualeat me
dicus ſubuenire:ſed nunq; coꝛpus bũa/⸗
nũ deſideriis carnalibꝰ ſpum ceſſat infe
ſtare ſufficit clerico carnẽ ſuã ſuperare
nõ alteram cõducere.¶¶Quinto ſic:ſi
mariti ⁊ vxoꝛes deſideria ↄiugalta quo/
tidie gerentes ſibi nõ ſufficiũt ad extin-
guẽda libidine:ꝗd agũt illi ꝗ adiũgedas
impugnationes feminis ſociant᷑: F Se
xto ſic:citius delinquit᷑ vbi ſine ſuſpitio
ne ſecurũ põt eſſe delictũ: maxime qxꝛ cõ
cupiſcentie nulla deſpectio rerũ exiſtit:
cuidiabolus pigẽs ſpecioſũ efficit ꝗcqd
fedu ⁊ boꝛꝛidu fuit: &nulla femina nec
vetula nec affinitate coniücta peculiari
ter a dlericis ſuſcipiendaẽ ad domeſticũ
AG pꝛimũ obſequium.
ergo eſt diceduzʒ qꝙ
ſicut dicit Augꝰ. Magni boies ſunt qui
ſanceis ꝓppbetis valuũt ſe comparare.ad
occaſionè eni noſtre luxurie ĩ ꝑuerſũ ſan
ctos volumus imit ari: int ceteros actꝰ
veſtigia iuſtoꝝ nolumus ſequi. In ꝗbuſ
dam eni tanq́s infirmos nos excuſamꝰ

Qneſtio III

ad imitãda facta maioꝛũ:⁊ in alijs nos
equales maioꝛibꝰ ꝓteſta mur:cuũ tũñ beli-

as in anguſtia ↄſtitutus ſe imparẽ pr̃ibꝰ

ſuis añ deũ fateatr᷑.nungd ait melioꝛ ſuʒ
qᷓ; patres mei. CAd ⁊“ eſt dicendũ ꝙ;

non videmꝰ ſic apud nos calcari auarici

am ſicut apłi cũcta dimiſerũt: nec vide/

mus crapulã ⁊ ebꝛietatẽ ſic noſtris con

uiuijs abeſſe:ſicut apli nibil bẽntes ſre
quent᷑ conati ſunt eſurire:nec cognoſci-
mus in nobis ieiunia:ſitim:fame:nudi/
tatem ꝓpter inſtantiaʒ ſolius doctrine
vbiq; pollere:ſicut in aplis legimus tri
umpbaſſe:ſed tales ut diẽ Aug ſüt cal-
lidi argumentatoꝛes ⁊ iuriſperiti falla/
ces:ꝗ dũ cupiunt pᷣuaricari cotrouerſias
actioneſq; cauſarũ:etiã ipſa iura trãſuer
tunt:⁊ tñ volũt cõpetentibus coherceri
iuſſionibus legũ ad illudendos iudices
incõuenientibus exemplis velut ſimiles
cõiecturas iuris ſub ijciũt:de ꝗbus bñ ꝑ
ſalomonẽ dicit᷑: Peccatoꝛ bõ euitat coꝛ
rectionẽ:x ad voluũtatẽ ſuã inuenit com
parationè. ¶Ad 3 eſt dicendũ ꝙ per
interemptionẽ.vtilioꝛ nãq; eſt maſculꝰ
uel puer cõtinens ad dome ſticũ obſequi
um q́; femina: ꝓ qᷓnto decentioꝛ ut a cle
ricis ag coitatem uel cõmoditatẽ poti⸗
eligat᷑ maſculus qᷓ; femina. Dato tñ ꝙ
femina vtilioꝛ eſtimet᷑ in domeſtico ob
ſequio:nõ oʒ carnalia emolumenta pᷣpo
nere vtilitatibus ſpualiũ cõmodoꝝ:po/

tiſſime: qꝛ iõ femina vtilioꝛ eſtimat᷑: eo

ꝙ ſuis blandimentis frequeut᷑ aduerſa
ſuggerit eſſie ꝓſpera: ⁊ tadiu ſopitũ ignẽ
ſine vllis flãmis occultat donec duas fa
culas iuges ſił ãbas accẽd at. C. Ad
ẽ dð.ꝙ ſpũs ſcus noſter cuſtos ẽ: ut diẽ
Augꝰ:ſed ut vitia ↄꝛia declinantibꝰaſſi⸗/

ſtendo ſubueniat:nõ ut ↄꝛia eligẽtibus

faueat:nec ut voluntarios ⁊ ꝓnos in ad
uerſa cõfoꝛtet. neſcit eni ut dicit Chꝛyſ.
patrociniũ dare criminibus diuina iuſti
cia. C Ad ꝙeſt dicendũ ꝙ nõ ſunt one
ra tẽtationũ que Paulus imperat ſup/⸗
poꝛtanda:ſed ut tolerãtes noſmetipſos

ſiaſtl
ſeaſt
gten
lein

II
ulistr
Cätibel⸗
Nri hißy
neliſi
ticencig
cantuund
eteerih⸗
noſnsch
lbentaift
ecogneſi
ſameml⸗
1s doenn
egimsn
ut
ſpennig
inrint
eche
Gisd
rſni
eegnusi
iinant
ie
a ni
üe

E

perdit ⁊ luxu.

palatoꝝ
in pfectione exceſſerit diſcipuloꝝ ſtatuz
ioaunis baptiſte. ¶Quarto vtrũ ſtatꝰ?
diſcipuloꝝ xpi in ꝑfectione exceſſerit ſta

octuageſimaſepti‧mOHe 1

diſcoꝛdia nulla diſcernat:⁊ in tẽtatiõib⸗
cõſtitutis fratribꝰ mutua pᷣbesmus au⸗

xilia:nõ ut ipſi nobis ꝑ feminas tẽtamẽ

ta pꝛocuremus. C Ad é neſt dicendum
ꝙ ſicut dicit Augꝰ:MHeretice ꝓfeſſionis
eſt iſta ↄtradictio calünioſa que de bo⸗
nis pᷣſcribit ut aſſerat mala.Amãde eni
ſüt femie int᷑ ſacra ſolénia: ⁊ odio bñde
in cõmunione puata. In eccleſijs nãq;
impugnatiões nibil poſſunt:vbi ipſi de
mones cedunt:⁊ nulla ſexus alicuiꝰ per
mittit᷑ cõſiderari diſtãtia. Ibi enim ſpũs
dnatur ⁊ caro ancillã ſemetipſaʒ cogno
ſcens:ſicut ꝑdit ſue voluntatis vſum:ſic
CAd =m eſt dicendũ q;
ſicut dicit Augꝰ: Illis Apls ꝑ illudver
bü cõtulit deſenſione ꝗqnullã ptem leg
impugnant: ⁊ illis tribuit patrociniũ
ex voto ſuo aliquid faciũt:nec ꝗqcq; eccle
ſiaſticis viris impediuũt. IJillos ant eccle

ſiaſticis tribunalibus ſubdidit:quos trãſ

greſſoꝛes oꝛdinarie tranſgreſſionis nul-
la impunitas excuſat. .
¶ QAueſtio.lxxxvij. de aploꝝ ꝑfectiõe.
no videndũ eſt de apo
E&ι&%. ſtoloꝝ perfectione.
CLCirca quod querunt᷑ quatuoꝛ
¶Pꝛimo vtrũ ſtatus apoſto

loꝛũ in ꝑ fectiõe exceſſerit cuiuſlibet reli-

gionis ſtatũ. Secũdo vtrũ ſtatꝰ apo
ſtoloꝝ in Se exceſſerit ſtatũ omniũ
Tertio vtaſtatus aploꝝ xpᷣi

4*

tum diſcipuloꝛum eius quos binos mi/
ſit ante faciem ſuam.

I ergo ſic pcedit᷑
Pamua Aider em

ꝓ ſtatus aploꝝ in gfectione nõ ex
ceſſerit cuiuſlibet religionis ſtatũ: quia
de aplis ſcribit Actj.iin.ꝙ nec qſq; erat
egens int᷑ eos:ſʒ inter religioſos multi
ſunt indigentes:potiſſime illi religioſ q
nibil habent ꝓpꝛium nec in cõi. ¶ Pꝛe
terea ſtatus perfectio cõſiſtit in abdica⸗

