ſcipuli quia ieſus ẽ.· Dicit ergo eis

ieſus. Hueri. Huqq pulmetariuz

habetis: Rñderũt.Non. Dicit eiſ

Mittite in dextera nauigii rhete · -

inuenietigs. Miſerũt ergo:et iam n

valebat illud trahere ta multitudi t Alł.pꝛe

— .
—

ne piſciũ. Dicit ergo diſcipulus il/

le quem diligebat ieſus. petro Do

minus ẽ. Simon petrus cu audiſ/

ſet quia dñs eſt tunica ſuccinxitſe.

erat eni nudus:et miſit ſe in mare-
Alij aut diſcipuli nauigio venerũt
Moõ enilõge erat a terra.ſed qſi cu⸗
bitis ducent:trabẽetes rhete piſciũ

—–,Z —

t ergo deſcenderũt in terra:vide Infra tract.

— .

poſitũ ⁊ panẽ Dicit eiſ ieſus.Afler

runt prunas poſitas ⁊ piſcẽ ſuper⸗ cxxiij.a.

Auod tamẽ ipſe faciebat: quia pluſ il o? te depiſebus quos prẽdidiſt nüc
bus laboꝛauit. Si ergo beatus paulus vx Aſcẽdit ſimon petrus ⁊ trarit rhe⸗/
ea poteſtate quã ꝓfecto cum ceteris euã⸗ te in terra plenu magnis piſcibus:

gelij pᷣdicatoꝛibus habebat.non cum cete
ris vteretur:ſed ſuo ſtipendio militaret.
ne gentes a noĩe chꝛiſti penitꝰ alienas do
ctrina eius quaſivenaliſ offendere::aliter
educatus arteʒ quã non nouerat didicit.
vt dum ſuis manibus tranſigit᷑ doctoꝛ.nul

lus grauaretur auditoꝛ:qᷓ;tomagis beatuſ

centum qnq gintatribꝰ. Et cũ tanti

eſſent. nõ eſt ſciſſum rhete.hocẽ ma

gnũ ſacramentũ in magno iohannis euan
gelio: ⁊ vt vehementiꝰ cõmendaret᷑ loco
vltimo ſcriptum. QOuod ergo ſeptem diſci

puli fuerunt in iſta piſcatiõe. Petrus⁊ iooo

hannes ⁊ nathanael ⁊ duo fili ʒebedei.et

petrus qui iam piſcatoꝛ fuerat qð nouerar alij ex diſcipulis eius duo quoꝝ noĩa t-⸗·
fecit: ſi ad pꝛeſens illud tempus aliud vn-⸗ centur: iſti ſuo ſeptenario numero finẽ ſi⸗
de viueret non inuenit? Sed reſpondebit gnificant tꝑis. Vniuerſum quippe ſeptem
quiſpiam.Et cur non inuenit.cum dñs ꝓ⸗ diebus voluitur tempuſ.Ad hoc pertinet
miſerit dicens.querite pꝛimũ reguũ dei ? qð mane facto ieſus ſtetit in littoꝛe. quia
iuſticiam eius:⁊ hec oĩa apponentur vobiſ etiam litus ſinis ẽ maris:⁊ ideo ſinẽ ſignifi
Pꝛoꝛſus etiam ſic dñs qð pꝛomiſit imple⸗ cat ſeculi.Eundẽ finem ſeculi oſtendit et
uit. Nam quis alius piſces qui caperen᷑ gqs petrus rhete traxit in terrã: hoc eſt ĩ li⸗
Aſppoſuit. qui non ob aliud credẽdus ẽ eis tus. Q ipſe dñs aperuit. vbi alio quodaz
ingeſſiſſe penuriam qua compellerentur loco de ſagena in mare miſſa ſimilitudinẽ Matthᷣ.xiij

ire piſcatum.niſi diſpoſitum volens exhi⸗
bere miraculum: vt ſinul ⁊ pꝛedicatoꝛes
euangelij ſui paſceret.⁊ ipſum euangeliũ

tauto ſacramento qð erat de numero piſci

um cõmendaturꝰ augeret? De qua re eti⸗
am noſ qð ipſe apoſuerit dicere iam debe
mus.Dicit ergo ſimon petrꝰ. Vado piſca
ri. Dicunt ei qui cum illo erant. Venimus

et nos tecum. Et exierũt⁊ aſcenderũt

dedit: ⁊ eam trahũt inquit ad litus. Qõð li
tus quid eſſet exponẽs ait. Sic erit in con

ſummatiõe ſeculi/Sed illa verbi eſt. non·
rei geſte parabola: Re ãt geſta ſicut hoc

loco qualiter in ſeculi fine futura ſit. ita

dñs alia piſcatiõe ſignificauit eccleſiã.q̃li
ter nunc ſit. Qð aũt illud fecit ĩ initio pᷣdi

cationis ſue.hoc vᷣo poſt reſurrectionẽ ſu

am / hinc oñdit illã capturã piſcium.bonoſ

S
—

hꝛ

mntal,

xli⸗e.

Ganb.kix

4.
2 .

Joh. Tract. CXxXII

et malos ſigniſicare qͥs nũc habet eccleſia
Iſtam vo tm̃modo bonos qͥs habebit in

eternũ.completa in fine huius ſeculi reſur

rectione moꝛtuoꝝ. DNheniq; ibi ieſus nõ ſi⸗

cut hic in litoꝛe ſtabat qñ iuſſit piſces capi

Seld aſcendẽs in vnã nauĩ que erat ſimo⸗
nis.rogauit eumvt a terra reduceret puſil
lum:⁊ in ea ſedẽs docebat turbas. Vt ceſ
ſauit autẽ loqui:dixit ad ſimonẽ. Duc ĩ al
tum: laxate rhetia veſtra in capturã. Et

illic qð captũ eſt piſciũ in nauiculis fuit:ñ
ſicut hic rhete extraxerũt in terram. His ſi
gnis ⁊ ſi qua alia poterũt reꝑiri: ibi eccle⸗
ſia in hoc ſeculo.hic vo in fine ſeculi figu⸗

rata eſt. Ideo illud ante /hoc aũt poſt re⸗

ſurrectionẽ dñi factum eſt:qꝛ ibi nos chꝛi⸗
ſtus figniſiauit vocatos:hic reſuſcitatos.
Ibi rhetia non mittunt᷑ in dexterã.ne ſo⸗
los ſigniſicẽt bonos.n ec ĩ ſiniſtrã/ne ſoloſ
malos:ſed indifferent᷑ laxate inquit rhe⸗
cia veſtra in capturã:vt ꝑmixtoſ intelliga

mus bonos ⁊ malos. Hic aũt inquit mitti

te in dexterã nauigij rhete:vt ſigniſicaret
cos qui ſtabũt ad dexteram ſolos bonos.
Ibi rhete ꝓpter ſigniſicãda ſciſmata rum
pebat᷑:hic vᷣo qm̃ tunc iam in illa ſumma
pace ſanctoꝝ nulla erũt ſciſmata. ptinuit
ad euangeliſtã dicere.⁊ cũ tanti eſſent.id
eſt.tam magni/non eſt ſciſſum rhete:tanqᷓ;
illud reſpiceret vbi ſciſſum ẽ.⁊ in illiꝰ ma⸗

li comꝑatione cõmẽdaret hoc bonũ. Ibi

capta ẽ multitudo piſciũ tanta vt imple⸗
ta duo nauigia mergerent᷑.id ẽ.in ſubmer
ſionẽ pᷣmerent᷑.Non eni merſa ſunt:ſed ta
men piclytata. Vnde eni exiſtũt in eccle⸗

ſia tanta que gemimꝰ/ niſi cuʒ tantemulti
tudini obſiſti non poteſt: que ad ſubmer⸗

gendã pꝛope modũ diſciplinã intrat cum
moꝛibus ſuis a ſanctoꝝ itinere penitꝰalie
nis? hic aũt miſerũt rhete in dexterã par
tem:⁊ iam nõ valebãũãt illud trahere pᷣ mul
titudine piſciũ.Auid ẽ iam non valebant

illud trahere:niſi qꝛ illi qͥ ꝑtinẽt ad reſur⸗

rectionẽ vite.id cẽ.ad dexterã ⁊ intra chꝛi⸗
ſtiani noĩs rhetia defungunt᷑.non niſi in li
toꝛe.id eſt.in fine ſeculi cum reſurrexerint
apparebũt:? Ideo nõ valuerũt ſic trahere
rhetia vt in nauẽ refunderẽt qͥs ceperãt pi
ſces:ſicut de illiſ oĩbus factũ eſt:quibꝰrhe
te diſruptũ ⁊ nauicule pꝛeſſe ſunt. Habet
aũt iſtos dextros eccleſia poſt finẽ vite hu
ius in ſomno pacis.velut in ꝓfundo laten

—

La. XXI

——
—

tes:donec ad litus rhete ꝑueniat quo tra⸗

hebatur.qſi a cubitis ducẽtis.uod autẽ
illic duabus nauiculis ꝓpter circũciſionẽ
et pꝛeputiũ.hoc iſto loco ducentis cubitis
exiſtimo figuratũ.pꝛopt᷑ vtriuſq; generis
electos ⁊ circũciſionis ⁊ pꝛeputij.tanq; cẽ
tum ad centũ:qꝛ i ſumma cẽtenarij nume⸗
rus ad dexterã tranſit. Poſtremo i illa pi⸗
ſcatione numerꝰ piſciũ non expꝛimit᷑:tãqᷓ;

illud ibi fiat qð pꝛedictũ eſt ꝑ ꝓphetam.

Annũciaui ⁊ locutꝰ ſum:multiplicati ſunt ?ꝰꝰ xxxix
ſupꝑ numerũ.Hhic vo non ſunt aliq ſuꝑ nu

merũ:ſed certus ẽ numerus.centũqᷣnqua
gintatres. ¶ Cuius numeri ratio dño ad⸗ C
iuuante reddenda eſt.Si enĩ numerũ con
ſtituamus qui legẽ ſignificet: qͥd erũt miſi
decem? Decalogũ quipe legis.id ceſt.de⸗
cem notiſſima illa pᷣcepta digito dei duoe⸗
bus lapideis tabulis pꝛimũ fuiſſe conſcri⸗

pta:certiſſimũ nobis eſt. Sed lex qñ non

adiuuat gr̃a pᷣuaricatoꝛes facit:⁊ tmmo⸗
do in littera ẽ. Pꝛopter hoc enĩ maxĩe ait
Alccedat ergo ad litterã ſpũs.ne occidat
littera quẽ viuiſicat ſpũs: ſed vt oꝑemur
pᷣcepta legis non viribꝰ noſtris ſed mune⸗
re ſaluatoꝛis. Cum aũt accedit ad legem
gra.id eſt.ad litterã ſpũs:q̊ͥdãmodo dena
rio numero addit᷑ ſeptenariꝰ. Iſto quippe
numero.id eſt.ſeptenario ſignificari ſpiri⸗
tumſanctũ:aduertenda litterarũ ſacraruʒ
documenta teſtant᷑. Mempe eni ſanctitas

vel ſanctiſicatio ad ſanctũ ꝓpꝛie pertinet

ſpiritũ. Vnde cum ⁊ pater ſpũs ſit.⁊ filiuſ
ſpũs ſit qm̃ oeus ſpũs eſt.⁊ pater ſanctus
et filius ſanctus ſit: ꝓpꝛio tamen noĩe am

boꝛũ ſpũs vocat᷑ ſpũſſanctꝰ. Vbi ergo pᷣ⸗

mum in lege ſonuit ſanctiſicatio: niſi ĩ die.
ſeptimo:? Mon enĩ ſanctiſicauit deus diezʒ
pꝛimũ in quo fecit lucẽ. aut ſcõm in qͥ fir⸗

mamẽtũ.aut tertiũ in quo diſcreuit mare
aterra.⁊ terra herbam lignumq; ꝓduxit:
aut quartũ in quo ſidera ſunt creata.aut
qͥntũ in quo aĩalia que in aquis viuũt ⁊ ĩ
gere volitant.autſextuʒ in quo terreſtris
anima viua ⁊ ipſe hõ:ſed ſanctiſicauit di⸗
em ſeptimũ.in quo reqeuit ab oꝑibꝰ ſuis.
Conuenient igitur ſeptenario numero ſi⸗
gniſficat᷑ ſpũffanctus.Eſaias etiam ꝓphe⸗ ſaie.xj.

ta:requieſcet inquit in eo ſpũs dei:eumq;
deinceps cõmẽdans opere vel numero ſe
ptenario.ſpiritus inqt ſapie ⁊ intellectus.

1

apls. Lutera occidit: ſpũs aũt viuiſicat. ij.Coꝛin. iij.

Joh. Tract. CXXII

ſpiritus conſili ⁊ foꝛtitudinis.ſpiritus ſci⸗

entie ⁊ pietatis:⁊ implebit illum ſpirit ti⸗

Apocał.iij. moꝛis dei.Quid in apocalypſi? NHonneſe
j. Coꝛin.xij. ptem ſpiritꝰdei dicũt᷑.cũ ſitvnus atq; ideʒ

ſpiritus:diuidẽs ꝓpꝛia vnicuiq; put vult

Sed oꝑatio ſeptenaria vnius ſpiritus ſic

apellata eſt ab eodem ſpiritu qui ſcriben

ti affuit:vt ſeptem ſpiritus dicerent᷑. Cum

itaq; legis denario ſpũſſanctus per ſepte⸗

narium numerũ accedit.fiunt decem ⁊ ſe⸗

ptem:qui numerus ab vno vſq; ad ſeipſuʒ
compuratis omnibus creſcens/ ad centuʒ
qͥnquagintatres peruenit. Ad vnũ enim
ſi adijcias duo:ſiunt vtiq; tres. His ſi ad⸗
ij cias tres ⁊ quattu oꝛ:fiunt decem. Dein⸗
de ſi adijcias omnes numeros qui ſequun

tur vſq; ad decem ⁊ ſeptem.ad ſupꝛadiciũ

numerũ ſumma perdncit᷑.id eſt.ſi ad decẽ
quo ab vno vſq; ad quattuoꝛ perueneras
addas quinqꝙ;/ fiunt qndecim: His ad⸗
das ſex /a fiũt vigitivnũ:his addas ſeptẽ
et fiunt vigintiocto: his addas octo ⁊ no⸗
uem ⁊ decem/⁊ flunt qnquagintaquinq;.
His addas vndecim ⁊ duodecim ⁊ trede⸗
ci m:⁊ fiunt nonagita vnũ:his rurſum qt⸗
tuoꝛdecima qndecim ⁊ ſedecim/⁊ fiũt cen
tumtrigintaſex. Huic numero adde illum
qui reſtat de quo agitur. id eſt. decem et
ſeptẽ: ⁊ piſcium numerus ille complebit᷑

Non ergo nimmodo centumqnquaginta⸗

tres ſancti ad vitam reſurrecturi ſigniſicã⸗
tur eternam:ſed milia ſanctoꝝ ad gratiaʒ

ſpiritus pertinentiũ: qua gratia cum lege

Ddei tanq; cuʒ aduerſario concoꝛdat᷑ vt vi⸗
uificante ſpiritu littera non occidat.Sed
quod per litteram iubetur ſpiritu adiuuã
te compleatur.⁊ ſi quid min“ fit remitta⸗
F tur. ¶ mẽs ergo ad iſtam gratiaz perti⸗
nentes hoc numero figurantur:hoc eſt ſi⸗
gurati ſigniſicant᷑: Qui numer“ ter habet
etiam qͥnquagenariũ numeꝝ:⁊ inſuper ip

ſa tria pꝛopter myſteriũ trinitatis. Quiuqᷓ

genarius autem multiplicatis ſeptem per
ſeptem ⁊ vnius adiectione complet᷑. Naʒ
ſeptieſſeptem ſiunt dfagintanouẽ: Vnꝰ

autem additur.vt eo ſigniſicetur vnũ eſſe

qui per ſeptem pꝛopter operationẽ ſepte⸗
nariam demonſtratur: ⁊ nouimus ſpiritũ⸗
ſantum poſt aſcenſionẽ dñi qnquageſimo

die miſſum. quem diſcipuli iuſſi ſunt er pe

ctare pꝛomiſſum. Mon igitur fruſtra dicti

ſunt hi piſces ⁊ tot ⁊ tanti.id eſt.⁊ centum

qͥnquagintatres/⁊ magni. Sic enim ſcrip⸗

tum eſt.⁊ traxit rhete in terram plenũ ma

gnis piſcibus: centumqnquagintatribus.

Cum enum dixiſſet dominꝰ. Non veni ſol⸗ Matthei. v.

uere legem ſed implere: daturus vtiq; ſpꝑi

ritum per queʒ lex poſſet impleri tanq; ſe
ptem additurus ad deceʒ pauciſſimis ver

bis interpoſitis ait.Qui ergo ſolueritvnũ vbi. .

de mandatis iſtis mimis ⁊ docuerit ſic ho
mines:mimus vocabitur in regno celoꝛuʒ

Qui autem fecerit ⁊ docuerit:magnus vo

cabitur in regno celoꝛum. Iſte ergo pote⸗
rit pertinere ad numerũ piſcium magno⸗
rum. Minimus auteʒ ille qui ſdluit factis
quod docet verbis.in tali eccleſia poteſt

eſſe qualem ſigniſicat piſcium pꝛima illa

captura habentem bonos ⁊ malos:quia ⁊
ipſa dicitur regnũ celoꝛum. Pꝛopt᷑ quod

git. Simile eſt regnum celoꝛũ ſagene miſ⸗

ſe in mare.⁊ ex omni genere piſcium ↄgre
ganti. Vbi vult intelligi etiam bonos et

Mat th.xiij .

malos:quos dicit in litoꝛe.id eſt.in fine ſe

culi ſeparãdos. Deniq; vt oſtẽderet iſtos
mimos repꝛobos eſſe qui docent bona lo⸗

quendo. que ſoluunt male viuendo: nec

quaſi mĩmos in vita eterna futuros.ſʒ om
nino ibi non futuros:cum dixiſſet mimus

vocabitur in regno celoꝛum.coutinuo ſub
iecit.Pico enim vobis:quia niſi abunda⸗
uerit iuſticia veſtra plus qᷓ; ſcribarũ ⁊ pha
riſeoꝛum.non intrabitis in regnum celoꝛũ

Illi ſunt certe ſcribe ⁊ phariſei qui cathe⸗
dꝛã moyſi ſedent:⁊ de quibus ait.que di⸗
cunt facite.que autem faciunt facere noli
te · Dicunt enim ⁊ non faciunt.Docent ſer
monibus qð ſoluunt moꝛibus. Conſeq̃ns
eſt ergo.vt qui mimus eſt in regno celoꝛũ
qualis nunc eſt eccleſia/non intret in reg⸗
num celoꝛum.qualis tunc erit eccleſia:qm̃
docendo quod ſoluit ad eoꝛum ſocietatẽ
qui faciunt quod docent non pertinebit.
Et ideo non erit in numero piſcium mag⸗
norum:quoniaʒ qui fecerit ⁊ docuerit.ma
gnus vocabitur in regno celoꝛuʒ.Et quia

AMath. xxiĩ

h magnꝰerat:iõ ibi erit vbi mimꝰille ũ erit

— — -æ 4—

Vd

èð

mi et piſcem ſimiliter. Ecce dictum eſt eri
noꝛ ibi eſt/maioꝛ ſit eo quo h̊ nemo maioꝛ am Jin pꝛanderent.de quo pꝛandio ali⸗
eſt. Sed tamen qui hic magni ſunt.id eſt. quid ſuaue ac ſalubꝛe dicemus? nos:ſi a·
qui in regno celoꝛum vbi ſagena congre-⸗ ſcat ⁊ nos.Superius narratuʒ eſt: ꝙ iſti di S.tra.cxxij.t

—.—
—

vſq; adeo quippe ibi magni erunt:vt qͥ mi

Rtheig cent:ipſi erunt in illa regni celeꝛum eterni derunt pꝛunas poſitas.⁊ piſcem ſuperpoſi
“ tate maioꝛes.quos iſti ad dexteram ⁊z ad tum:a panem. Vbi non eſt intelligendum
reſurrectionẽ vite pertinentes indicãt pi⸗ exriam ſuppoſitum panem fuiſſe pꝛunis: ſʒ
ſces. Sequitur de pꝛandio dñi cuʒ iſtis ſe tantum ſubaudiendũ viderũt. Quod ver
.z. ptem diſcipulis:⁊ de his que poſt pꝛandi⸗ bum ſi repetamus eo loco vbi ſubaudien⸗
um locutus eſt.ac de ipſius euangelij ter⸗ dum eſtnta totũ dici poteſt. Vider̃ut pꝛu
mino.vt deus qð donauerit diſſeramus: nas poſitas piſcem ſuperpoſitum. ⁊ vide
ſeg hoc non eſt iſto ſermone cogrtandum runt panem: Uel ita potiꝰ. viderunt pꝛu⸗
IErplicit tractatus cent us vi nas poſitas ⁊ piſcem ſuꝑpoſitum: viderũt
ceſimuſſecũdus. Incipit tractatus et Panem. Jubente Kiam dio atrulaur ⸗
centeſlimus viceſtinuſterti? De eo vepiſcibus quosipfi ccperant:ab eosfe⸗
ceneſimne 2 u⸗ ken . an ciſſe q;uis a narrante iohãne non eſſet ex⸗
Ag Eee EEI VvVpPerꝛeſſum. tamen dñm iuſſiſſe nõ tacitum ẽ.
rir Rarii dquod ait. Hocautẽ di- Ait enim. Afferte de piſcibus quos pꝛen⸗
rit ſignificans qua morte clarifica⸗ didiſtis nũc.Etvtiq; iubente illo. eos non
guuci turus eſlet dveum. „ feciſſe eee t: Liltc crge eci pꝛan⸗
Patthtii A — — P5π☚ 9 dium dñs illis ſeptem diſcipulis ſuis.ð pi⸗
₰ C 4 Ptertio ſce ſcilicet quem pꝛunis ſuꝑpoſitum vide⸗
. v dñs poſt reſurrectionẽ mani⸗ rant. huic adiũgens ex illis quos ceperãt:
UDUD feſtauit ſe diſcipulis ſuis:be⸗ et de pane quem nihilominus eos vidiſſe
iitl lohanis apoſtoli euange-⸗ narratum eſt: Piſcis aſſus: chꝛiſtus ẽ paſ⸗
lium terminat᷑. In quo iam ꝑtractanimus ſus. Ipſe eſt ⁊ panis viuus qui de celo de
vt valuimus partem pꝛioꝛem.vſq; ad euz ſcendit.Huic concoꝛꝑatur eccleſia ad ꝑti
locum vbi narratum eſt captos fuiſſe pi- cipandam beatitudinẽ ſempiternã. Pꝛo⸗
ſces centumqnquagintatres a diſcipulis pter quod dictum eſt/afferte de piſcibeqͥs
J quibus ſe demonſtrauit:⁊ cuʒ magni eẽnt pꝛendidiſtis nunc:vt omnes qui hanc ſpẽ
rhetia non eſſe rupta. Deinde que ſequũ⸗ gerimus per illum ſeptenariũ numerũ di⸗
.⸗ tur ↄſideranda ſunt:⁊ q́;=tum adiuuat důĩs ſcipuloꝝ per quem poteſt hoc loco noſtra
ſicut res poſtulare videbit᷑ diſſerẽda. er vvniuerſitas intelligi figurata. tanto ſacra⸗
acta quippe illa piſcatione: Ddicit eis ie/ Werto nas unitare noenus :: giche;
i. ſus. Uenite prandete.Etnemo beatitugini ſociari. Hoc dii pꝛandium e
abgnt Debat diſe 4 bentiu Ffneiio zu ene cum diſcipulis ſuis: ad quod iohaãneſ euã
quis es: ſci geliũ ſuũ cuʒ haberet de chꝛiſto: alia mul
eum tu quis es:ſcientes quia do/ P .7 Ir oriſii =
ä D ta que diceret magna vt exiſtimo ex rerũ
minus eſt. Si ergo ſciebant: quid opus . 5 Iuder. L:
. 5 magnarum contemplatiõe concludit. hic
erat vt interrogarent:. Si autem nõ opuſ ved o anal n ſez
os 09 enim eccleſia qualis in ſolis bonis futura
erat:quare dictum eſt/non audebãt/ qua ratir por
A e eſtſigniſicatu per capturam centumqnq̃ᷓ
ſi opus eſſet ſed timoꝛe aliquo non aule ntatriüũ piſcius: æ eis i hec credũ
rent:? Senſus ergo hic eſt. Tanta erat eui gintatri piſcuy r eis au! hec credũt/ ſpe
e. De ee n rant diligũt/ participatio tante beatitudi
dentia veritatis qua ieſus illis diſcipulis nis per hoc pꝛandid demonſtrat᷑.·Po B
apparebat:vt eoꝛum non ſoluʒ negare ſed iam tertio inquit manifeſtatus
nec dubitare qͥdẽ vllus auderet: quoniã ſus diſcipulis ſuis ch ſurrer Ele-
ſi quiſq; dubitaret.vtiq; interrogare dedbe Ius diſcalpulis luisich ſurrexiſſet a
ret. Sic ergo dictum eſt: nemo audebat en· Mortuisg. Qsñ ad ipſas demõſtratiões
interrogere tu quis es: ac ſi diceret᷑. Ne⸗ ſed ad dies referre debemus.id eſt. pꝛimo
mo audebat dubitare qð ipſe eẽt. Et ye die cum reſurrexit. ⁊ poſt dies octo quan
1 akt. dabat Niti B 5213 do diſcipulus thomas vidit ⁊ credidit.et

—NNʒ—N = —

gat bonos ⁊ malos.faciunt bona quedo⸗

nit ieſus

ſcipuli quando deſcenderũt in terram. vi⸗

accepit panẽ ⁊ t dat eis

hodie quando h̊ de piſcibus fect: Poſt

quot autem dies id fecerit dictum non eſt

Mam ipſo pꝛimo die non eſt viſus ſemel ſi

cut euangeliſtarum omniũ teſtimonia col
S fara demonſtrant. Sed ſicut dictuʒ eſt ᷣm
dies numerande ſunt manifeſtatiões eius
vt iſta ſit tertia.pꝛima quippe habenda eſt
eademq; vna pꝛopter vnũ diem: quotienſ
cunq; ſe ⁊ quibuſcũq; die illo quo reſurre
xerit oſtendit.Secunda poſt dies octo. et
hec tertia.⁊ deinde quotiens voluit vſq;
ad diem quadrageſimũ quo aſcendit in ce

lum:qᷓuis non ſcripta ſint omnia. Cũ er⸗/

go prãdidiſſent: dicit ſimoiß
Simon iohannis:diligis mepli

mini vera ipſo donante ſumatur: nonjfal⸗

rãdidiſſent: dicit ſimõi petro.

Infra tract. Pis: Dicit ei. Etia domine: tu ſcig
ſce agnoſ

xxnj· quia amo te.Dicit ei· Naſce agno
meos.Dicit ei iterum. Simon io⸗/

hannis diligis me? Ait illi Etiam

donine:tu ſcis quia amo te · Dicit
Al.iterum ei· Daſce agnos meoſ. Dicit ei ſter
tio · Simon iohannis amas me:

. ,

„

Contriſtatus eſt petrus· quia di⸗/

. .

rit ertertio amas me: ? dicit ei. Do.

——..—

At.noſti mine tu omnia ſcis: tu ſcis quia

amo te. Dicit ei · Daſce ones meag
Amen amen dieo tibi: cum eſſes iu
nior cingebas te ambulabaſ vbi

1*

volebas cum autem ſenueris extẽ

õ

et ducet quo tu non vis. Pocant
ixit: ſignificans qua morte clarifi
caturus eſſet deum· Hunc inuenit exi

Di

tum üle negatoꝛ 1⁊ am

matus. qð imature pollicebat᷑ infirmus.

Hoc enim opoꝛtebat vt pꝛiuſ chꝛiſtus pꝛo
petri ſalute:deinde petruſ pꝛo chꝛiſti pꝛe⸗

dicatione moꝛeretur: Pꝛepoſterũ fuit ꝗð
audere ceperat humana temeritaſ:cũ iſtũ

diſpoſuiſſet oꝛdinem veritas. Animam ſu
5. xiij. am ſe poſiturum pꝛo chꝛiſto petrus puta⸗
vat: pꝛo liberatoꝛe liberandus:cuʒ chꝛiſtꝰ
1. veniſſet animam ſuam poſiturus pꝛo ſuis
omnibus in quibus erat ⁊ petrus. Quod
ecce iam factum eſt. NMũc iam firmitas co2ꝛ
dis ad ſuſcipiendẽ moꝛtem pꝛo noie do⸗

„ —

atoꝛ.pᷣſumẽdo elatꝰ
negãdo ꝓſtratus.flendo purgatꝰ. confitẽ
do ꝓbatus.patiẽdo coꝛonatꝰ :hũc inuemt·
exitũ. vt ꝓ eius noĩe pfecta dilectiõe mo⸗
reret᷑.cum quo ſe moꝛiturũ ꝑuerſa feſtina
tione ꝓmiſerat:faciat eius reſurrectiõe ſir

—

ſa nobis errantibus pꝛeſumat᷑. Nunc eſtvt

vite huius non metuamuſ interitum: quia
reſurgeure dño vite alterius pꝛcceſſit exẽ
plum. Nunc eſt petre vx moꝛtem non time

as:quia viuit quem moꝛtuum dolebas:⁊
quem pꝛo nobis moꝛi carnali amoꝛe pꝛohi

bebas. Auſus es pꝛeuenire doctoꝛem.foꝛ⸗
midaſti eius perſecutoꝛẽ :iam pꝛecio ꝓ te
fuſo/nunc eſt vt ſequaris redemptoꝛẽ: et

ſequaris oĩno vſq; ad moꝛtẽ crucis. Ver⸗
ba eius audiſti:quem iam veracem ꝓba⸗
ſti. Paſſuꝝ te ipſe pᷣdixerat: qui te pꝛedi
xerat negaturũ.¶ Sed pꝛius dũñs qð ſcie⸗

bat interrogat.nec ſemel ſed iterum ac ter

tio vtrum petruſ eum diligat:nec aliud to
tiens audit a petro q; ſe diligi.nec aliud
totiens cõmendat petro q; ſuas oues pa-
ſci. Redditur negationi trine trina cõfeſ⸗
ſio.ne minus amoꝛi lingua ſeruiat qᷓ; timo
ri:⁊ plus vociſ elicuiſſe videatur moꝛs im
minens q;vita pꝛeſens.Sit amoꝛis offici⸗
um paſcere dñicum gregem: ſi fuit timo⸗
ris indicium negare paſtoꝛem. Qui h̊ am⸗
mo paſcunt oues chꝛiſti:vt ſuas velint eẽ
non chꝛiſti. ſe conuincuntur amare non
chꝛiſtum:vel gloꝛiandi vel dñandi vel ac⸗
quirendi cupiditate:non obediendi ⁊ ſub
ueniendi ⁊ deo placendi charitate. Con⸗

tra hos ergo vigilat totiẽs inculcata iſſas
vox xpꝑiiqͥs apłs gemit ſua qrere non que Philippᷣ.j.

ieſu chꝛiſti. Ham quid ẽ aliud diligis me
paſce oues meaſ.qᷓ; ſi diceret/ſi me diligis

meas paſce non ſicut tuas:gloꝛiam meam
in eis quere non tuam.dſium meum non
tuũ.lucra mea non tua:ne ſis in eoꝛum ſo
cietate qui pertinent ad tempoꝛa pericu-⸗
loſa ſeipſos amantes:⁊ cetera q̃ huic ma⸗

loꝛum initio connectunt᷑.Cum enim dixiſ⸗ ij. Timot. ii

ſet apoſtolus.erunt enim homiĩes ſeipſos
amantes:ſecutus adiunxit. Amatoꝛes pe
cunie/elati/ſuperbi/blaſphemi/parentibꝰ
non obedientes/ingrati/ſceleſti/irreligio⸗
ſi/ſine affectione.detractoꝛes.incontinen
tes.ĩmites.ſine benignitare.pꝛoditoꝛes.ꝓ
caces. cecati.voluptatum amatoꝛes ma⸗
gis q; dei: habentes ſpeciem pietatis.vir⸗
tutem autem cius abnegãtes.hec omnia

e

non te paſcere cogita ſʒ oues meaſ:⁊ ſicut

mala ab eo veluti fonte manãtia: qð pꝛi⸗

mum poſuit ſeipſos amantes. Merito
dicitur petro diligis me.⁊ reſpondit ama
te.eiq; refertur paſce agnos meos: ⁊ hoc

—

pbi

w.

. . . . „„
* 1 S * 2 5 4 „ — . „„ „. 2 7
. „ 1 4 „ . . 4 D . . . . F. .
. . * . . 2* .
— ð́dw———ʒð — — ——— ———ʒ—ʒ—
— —— .

iterum. hoc tertio. Vbi etiaʒ demoſtratir Mam ⁊ apls paulus dicit ſe habere ↄcupi Philiſpẽ :j.
vnũ atq; idem eſſe amoꝛem ⁊ dilectionem ſcentiã diſſolui eſſe cũ chꝛiſto: ingemiſcit
vbi. S. Mam etiam dñs nouiſſime non ait diligis tamen grauat/ non vult ſpoliari ſed ſug⸗
me. ſed amas me. Mon ergo nos ſed ipſuy ueſtiri: vt abſoꝛbeat᷑ moꝛtalis vita. r
amemus:⁊a in paſcendis ouibus eius ea G huic dñs dilectoꝛi ſuo.cũ ſe enueris inqt
ſunt eiuſ. non ea que ſunt noſtra queramꝰ extendes manus tuas: 7 alius te
NMeſcio enim quo inexplicabili modo qſ- cinget ⁊ ducet quo tu nõ vis. Hoc
quis ſeipſum non deuʒ amat. non ſe amat aute ei dixit: ſignificaſ qᷓ morte clo
et quiſquis deum non ſeipſum amat. ipl. e rificaturus eſſeèt deũ· Ertedes inquir
ſe amat.Qui eniʒ non poteſt viuere de ſe manus ruas: hoc ẽ crucingeris. Ad h̊ autẽ
moꝛiturvtiq; amãdo ſe. Non ergo ſe amat yt venias alius te cinget:⁊ ducet nõ qͥ vis
qui ne viuat ſe amat. Cum vo ille diligik ſed qͥ non vis: pꝛius dixit qð fieret: ⁊ dein⸗
de quo viuitur mon ſe diligendo magis di qe quõ fieret. Non eni cruciſixꝰ.ſe vtich·
ligit. qui ꝓpterea ſe non diligit vt eum di crucifigendus q; nollet eſt ductus. Nã cun
ligat de quo viuit. MHon ſint ergo ſeipſos cjfixus non qͥ nolebat abijt: ſed potius q
amãtes qui paſcunt oueſ chꝛiſti.nectane volebat. Solutus quippe a coꝛpoꝛe:vole⸗
ſuas ſed tanqᷓ ipſius eas paſcant.⁊ velint pat eẽ cũ chꝛiſto. ſʒ ſi fieri poſſet pᷣter moꝛ
ex illis ſua lucra conquirere ſicut amato- tis moleſtiã vitas ↄcupiſcebat eternã. Ad
res pecunie: vel eis dñiari ſicut elati: vel quã moleſtiã nolés duct“ẽ: ſed ab ea vo⸗
Aloꝛiari de honoꝛibus quos ab eis ſumũr ſens eductꝰẽc. NMolẽs ad eã vẽit ſʒ volens
ſicut ſuperbi: vel in tantuʒ pꝛogredi vt etei ¶z vicit: t reliqᷣt hũc infirmitatis affectũ qᷣ
am hereſes faciant ſicut blaſphemi. nec ce nemo vult moꝛi vſq; adeo naturalẽvt euʒ
dant ſanctis patribꝰ ſicut parentibus nõ pttõ petro nec ſenectꝰauferre poruerit: cui
obedientes.⁊ eis qui illoſ coꝛrigere volut dictüũ ẽ/cũ ſenueris duceris qͥ nõ vis. Pꝛo
quia perire nolũt/mala pꝛo bonis reddat pter nos conſolandos etiam in ſe ſiura⸗—
ſicut ingrati interficiant animas ſuas et uit ipſe ſaluatoꝛ dicẽs: pr ſi fieri pᷣt traſeat Mat.xxvj.
alienas ſicut ſceleſti. materna eccleſie vi⸗ me calix iſte. Qui vtiq; moꝛi venerrt
ſcera diſſipent ſicut irreligioſi.non compa nec habebat moꝛtis neceſſitatẽ ſʒ volũta⸗
tiantur infirmis ſicut ſine affectione. famã tem : ptãte poſiturꝰ aĩaʒ ſuã ⁊ ruſſus cam
fanctoꝝ maculare conent᷑ ſicut detracto ptäte ſumptur“. Sʒ moleſtia etacunq; ſit
res.cupiditateſ peſſimas non refrenent ſi moꝛtis dz eã vincevis amoꝛis:qͥ amat᷑ ille
cut incontinentes. exerceant lites ſicut in ꝗqᷓ cũ ſit vita nr̃a.etiã moꝛteʒ voluit ꝑferre
.· mites. neſciãt ſubuenire ſicut ſine benigni pnob. NHã ſi nulla eẽt moꝛiis vel pua mo vbi.5. x.
tate.indicẽt inimicis pioꝛum que occultã ſeſtia:nõ eẽt tã magna martyx glia. Sʒ ſi
da cognouerant ſicut ꝓditoꝛes. hbumana, paſtoꝛ bonꝰq poſuit aĩazg ſuã ꝓ ouibꝰ ſuis
verecundiam inuerecũda exagitatione ꝑꝓ ex ipſis ouibꝰ tã młtos ſibi martyres fecit
turbent ſicut pꝛocaces.non intelligãt neg qtomagis debet vſq; ad moꝛtẽ verita⸗
que loquunt᷑ neq; de quibus affirmant ſi: tc certare.⁊ vſq; ad ſanguinẽ aduſus pec
cut cecati. leticiaſ carnales ſpũalibus gau catũ :qbooueſ ipſaſ paſcẽdaſ. h ẽ docẽdaſ
dis anteponant ſicut voluptatum amato regẽdaſq; cõmittit: Ac ꝑ h pcedẽte paſſio
res magis q; dei. Hec enim atq; huiuſmo⸗ nis eioexẽplo.qͥs nõ videat magiſ debere
di vitia ſiue vni homini accedant omnig. imitãdo paſtoꝛi herere paſtoꝛes.ſi eũ mul
ſiue his alia illis alia dñentur: ex illa radi te ctia imitate ſũt oues: fub ꝗ paſtoꝛexno
ce quodãmodo pullulant. cum ſunt homi in grege vnox paſtoꝛes ipſi füt oues. Oeſ
bi. 3. nes ſeipſos amantes. Quod vitium maxi qpe fecit ſuas oles. ꝓ qbꝰo ẽ oĩbꝰ paſſus:
vbi.s. me cauendũ eſt eis aui paſcunt oues chi qꝛ ꝛ ipſe vt ꝓ oĩbꝰ pateret/ouis ẽ factus.
ſti.ne ſua querant ſed que ieſu chꝛiſti: æẽ in eG .
vſus cupiditatum ſuarum conferant pq Explicit tractatus centeſimuſui⸗
bus ſanguis fuſus eſt chꝛiſti . Cuius amo: ceſimuſtertius. Incpit tractatus
in eo qui paſcit oues eius in tam magnuy (enteſimuſuiceſinuſquartus . De
debet ſpũalem creſcere ardoꝛem: vt vin⸗ 5an eie t eum boc diriler; .
cat etiam moꝛtis naturalẽ timoꝛẽ quo mo eo que oreme vießht
ri nolum. ⁊ qñ cũ chꝛiſto viuè volumus. Dicit ei /ſeq uere me · v ſc; in ſinem

—.x —

On parua
gqueſtio eſt / cur apoſtolob
petro quãdo ſe tertio ma
fmfeſtauit diſcipulis.di⸗
rreiaerit ieſus ſequere me: ð
apoſtolo autem iohanne/ſic eumvolo ma
nere donec veniam quid ad te. Huic que
ſtioni q;tum dñs ipſe donauerit.ſiue ꝑtra⸗
ctande ſiue ſoluende: ſermonem nouiſſi⸗
mũ huius operis impendimus.Cum ergo
pꝛenũciaſſet dñs petro qua moꝛte clariſi⸗

caturus eſſet deum.dicit ei. Sequere
5.xiij. me.Conuerſus petrus vidi llum
ſequenteʒ. q ui ⁊ recubuit i cena ſu

per pect 1
qui tradet te. Hunc ergo cu
Hic autem quid:Dicit eiieſus?
eum volo manere donecvenia:qᷣd
ad te:? Tu me ſequere. Exiit ergo
ſermo iſte inter fratres quia diſci⸗
pulus ille non moritur: ⁊z non di-⸗
xit ei ieſus non moritur: ſed ſic
eum volo manere donec veniam
quid ad te.Ecce quouſq; in hoc euange
lio extenditur queſtio: que ſua pꝛofundi⸗
tate non mediocriter mentem ſcrutantis
exercet.Cur eni dicitur petro ſe

me
nec dicitur ceteris qui ſimuladerant. et moyſe nne
ipſa licʒ ſepulchꝝ eius nuſq; inueniri legi
mus. moꝛtuũ tamen eſſe ſine vlla ambigui
dum eſt:nunquid ſolus pꝛo chꝛiſtiana ve⸗-
ritate paſſus eſt petrus:?: Monne ibi erati

ppriofecto eum ſicut magiſtrum diſcipuli ſe
quebant᷑.Sed ſi ad paſſionem intelligen⸗

j illis ſeptem alius filius ʒebedei frater io⸗
Actuum. xij Hanms: qui poſt eius Keengonen ab he⸗
rode manifeſtat᷑ occiſus? Verum aliquis
dixerit.quoniam iacobus non eſt crucifi⸗
xus/merito dictum eſt petro ſequęre me:
qui non ſolum moꝛtem ſed etiam moꝛtẽm
e crucis ſicut chꝛiſtus expertꝰ ẽ. Sit q̊ ſi ni⸗

hil aliud qð ſit ↄuenieua poterit inueni⸗

ri.Cur ergo de iohanne dictum eſt: ſic euʒ
volo manere donec veniaʒ quid ad te:Et
repetituʒ eſt/tu me ſequere? Tanqᷓ; ille iõ
non ſequeretur:quoniam eum manere vo
luit donec vẽiat.Quis facile aliud dictũ

elſe credat.q;ᷓ qð fratres crediderãt qͥ tũc
agerant:eo qð ſcilicet non eſſet diſcipulu-

ille moꝛiturus:ſed vonec ieſus vẽiret iſte
maneret in vita: Sed hanc opinionem io⸗
hannes ipſe abſtulit: non hoc dixiſſe dñũm
aperta contradictiõe declarans. Cur eniʒ

ſubiũgeret/non dixit ieſus non moꝛitur:

niſi ne hominũ coꝛdibus qð falſum fuerat

inhereret: Sed cui placet adhuc reſiſtat xꝰ
dicat verum eſſe qð ait iohannes non di⸗

xiſſe dñm qð diſcipuluſ ille non moꝛitur ſʒ

hoc tamen ſignificatũ eſſe talibus verbis

qualia eum dixiſſe narrauit.⁊ aſſerat apo⸗

ſtolum iohannem viuere:atq; in illo ſepul

chꝛo eiꝰ qð eſt apð epheſuʒ doꝛmire eũ po
tius q́; moꝛtuum iacere contendat. Aſſu⸗
mat in argumentũ qð illic terra ſenſim ſca
tere ⁊ quaſi ebullire perhibetur: atq; hoc

eius anhelitu ſieri ſiue conſtanter ſiue per

tinaciter aſſeueret. Non enim poſſunt de⸗

eſſe qui credant.ſi non deſunt qui etiam

moyſen aſſerant viuere.quia ſcriptum eſt peut. xxrxiiij.

eius ſepulchꝛum non inueniri.⁊ apparuit
cum dño in monte vbi ⁊ helias fuit:quem
moꝛtuum legimus non eſſe ſed raptum.

Quaſi mopſi coꝛpus non potuerit alicubi

ſic abſcondi.vt pꝛoꝛſus homines lateret

vbi eſſet.atq; inde ad hoꝛam diuinitus ex

citari quando cum chꝛiſto heliaſ ⁊ ipſe ſũt

yviſi:ſicut ad hoꝛam multa ſanctoꝛum coꝛ⸗

poꝛa ſurrexerunt quando paſſus eſt chꝛi⸗
ſtus.⁊ poſt eius reſurrectionẽ aparuerũt

multis in ſancta ſicut ſcriptum eſt ciuitate
Sed tamen vt dicere ceperam ſi quidam

moyſen moꝛtuum negant quem ſcriptura

tate teſtatur: q́to magis iohãnes ex iſto⸗
rum occaſſone verboꝛum vbi dñs ait: ſic

eum volo manere donec venio / credit᷑ vi⸗
uus doꝛmire ſub terra: Quem tradunt eti
am qð in quibuſdam ſcripturis q;uis apo⸗

criphis reperitur quando ſibi fieri iuſſit ſe
pulchꝛum /incolumẽ fuiſſe pꝛeſ. enteʒ: eoq;
effoſſo ⁊ diligẽtiſſime pꝛeparato: ibi eum
ſe tanq; in lectulo collocaſſe: ſtatimq; eux
eſſe defunctum. Vt autem iſti putant qui

hec verba dñi ſic intelligunt non defunctũ

ſed defuncto ſimilem cubaſſe:⁊ cum moꝛ⸗
tuus putaretur ſepultum fuiſſe doꝛmientẽ

et donec chꝛiſt? veniat ſic manere. ſuamq;
vitam ſcaturigine pulueris indicare. qͥ pul
uis creditur vt ab imo ad ſuperficiem tu⸗
muli aſcendat/flatu quieſcentis impelli:

Aatt

Mat. xxvij.

.xvij Güpen.

.Mã
.

Cract. CXXIII Ca. XXI
huic opinioni ſugꝑuacaneũ exiſtimo relu⸗ mo cum ceteris ↄdiſcipulis ſuis ſocius tã.
ctari. Viderint enim qui locum ſciũt vtꝝ te ſalutis.ſolus tamen diſcubuerit ſuꝑpe⸗
hoc ibi faciat vel patiat᷑ terra quod dici ctus ſaluatoꝛis? Poꝛro qð apoſtolus pe⸗
qꝛ ⁊ reuera non a leuibus hoibus id audi⸗ trus plus alijs dilexeit chꝛit i. poſſunt q⸗
B uimus. ¶ Interim cedamꝰ opinioni quaz dem documenta multa pꝛoferri:ſed vt lon
1 certis documentis refellere non valemus ge in alia non eamus.i ipſiꝰ tertie manife⸗ iiz
ne rurſus aliud qð a nobis querat᷑ exur-⸗ ſtationis domini.paulo ſuperioꝛe lectio⸗ . krac. cxxinj
gat. Cur ſuꝑ humartũ moꝛtuũ ipſa humus ne que iſtam pꝛecedit/ſatis euidenter ap⸗
quodãmodo viuere ac ſpirare videatur⸗ paret:vbi interrogans eum dixit.Di igis
Sed nunqᷣd hinc tanta ſoluitur queſtio:ſi me plus his? Quod vtiq; ſciebat ⁊ tamen
magno miraculo qualia poteſt facere ops interrogabat: vt etiam nos qui legimus
tamdiu viuũ coꝛpus in ſopoꝛe ſub terra euangelium: amoꝛem petri erga dominũ
donec ven iat terminus ſeculi/ uinimo et illo interrogãte ⁊ iſto reſpondẽte poſſe
fit amplioꝛ ⁊ difficilioꝛ:cur diſcipulo ieſuũ mus.Quod autem in eo qð reſpondit pe⸗
quem diligebat pᷣ ceteriſ intantũ vt ſuper trus amo te.non addidit/plus his:hoc re⸗
pectus eis diſcũbere mereret᷑: pꝛso magno ſpondit quod de ſeipſo ſciebat. Non eniʒ
munere longũ in coꝛpoꝛe donauerit ſom⸗ q;tum ab alio quolibet diligeret᷑ ſcire po⸗
num. cum beatum petrũ per ingentẽ mar-⸗ terat:qui coꝛ alterius videre non poterat
tyriij gloꝛiam ab onere ipſius coꝛpoꝛis ſol Sed tamen ſuperioꝛibꝰ verbis dicendo.
Nemi uerit:eiq; ↄceſſerit.q apłs paulus ſe ↄcu⸗ etiã dñe tu ſcis qꝛ amo te: ſatis ⁊ ipſe de
dard. Dbiliſpen. piſſe dixit ⁊ ſcripſit: viſſolui ⁊ eſſe cũ chꝛi⸗ clarauit ſcientez dñʒ inter ogaſſe qð int⸗
ſtol Si autem qð magis creditur.ideo ſan u;ͤrogauit. Sciebat igitur dominꝰ non ſo⸗ E
⸗Beg. ctus iohannes ait.non dixiſſe dũm nõ mo lum quod diligeret: verumetiam qð plus

. ritur.ne üllis verbis que dixit hoc voluiſſe

Hoc volun illis eum diligeret petrus.Et tamen ſi pꝛ’a
intelligi putaretur.coꝛpuſq; eius in ſepul⸗

ponamus querentes quis duoꝛum ſit me-⸗

△

MU chꝛo eius exanime ſicut alioꝝ moꝛtuoꝛum lioꝛ.vtrum qui plus an qui minus diligit
Nt rti. ma de terra.que ſubinde ablata ſuccreſcirt qui plus diligit eſſe melioꝛem? Item ſi ꝓ⸗
54 aut ideo fiat vt eo modo cõmẽdet᷑ pꝛecio⸗ ponamus quis duoꝛum ſit melioꝛ vtrum
ſa moꝛs eius quã nequaq; cõmendat mar quem minꝰ aut quem pluſ diligit chꝛiſtꝰ?
tyriũ:non enĩ eum pꝛo ſide chꝛiſti ꝑſecu⸗ Eũ qui plus diligitur a chꝛiſto melioꝛem
toꝛ occidit: aut pꝛopter aliquid aliud qd pꝛoculdubio reſpondebimuſ. In illa ergo
nos latet Manet tamen queſtio cur dix⸗ comparatione qu pꝛius poſui petrus io⸗

rit dũs de homine moꝛituro: ſic eum volo
manere donec veniam/Illud etiam in his
duobus apoſtolis petro ⁊ iohanne quẽ nõ
moueat ad querendũ: cur iohanneʒ plus
dilexerit dominꝰ.cum ipſum dñm plus di
lexerit petrus? Vbicunq; enim ſe cõme⸗
moꝛat iohannesvt noĩe ſuo tacito ipe poſ
ſet intelligi.hoc addit quod eum dilige⸗

hanni:in hac vᷣo altera iohannes antepo⸗
nitur petro. Pꝛoinde tertiaʒ ſic ꝓponimꝰ
Quis eſt duoꝛũ diſcipuloꝛum melioꝛ qui
minus qᷓ; condiſcipulus eius diligit chꝛi-
ſtum. ⁊ plus q; condiſcipulus eius diligit᷑
a chꝛiſto.an ille quem minus q; condiſci⸗
pulum eius diligit chꝛiſtus:cum plus ipſe
qᷓ; ſuus condiſcipulus diligat chꝛiſtum?

” bat ieſus quaſi ſolum diligeret: vt hoc ſi⸗ Hic plane cunctatur reſponſio: æ augetur
gno diſceneretur a ceteris quos vtiq; om quęxſtio? tum autem ipſe ſapio melio⸗

nes diligebat. Quid ergo niſi amplius ſe
dilectum cum hoc diceret volebat intelli⸗
gi: quod abſit vt mẽdaciter diceret: 2
autem maius dare potuit ieſuſ maioꝛis er
ga eum ſue dilectionis indiciũ: quã vt ho

rem qui plus diligit chꝛiſtum. felicioꝛem
vo quem plus daligit chꝛiſtus/facile re⸗
