delectamur legi dei ſᷣm interioꝛẽ homineʒ Rhoma:vij
ſed nõ eſt plena:quia videmꝰ aliam legeʒ
in membꝛis noſtris repugnantẽ legi men⸗
tis noſtre. IJtemq; int noſipſos eſt pax no⸗
bis:qua inuicem nobis credimus qð inui
cem diligamus.Sed nec ipſa plena eſt: q?
cogitationes coꝛdis noſtri inuicem nõ vi⸗
demꝰ:⁊ quedã de nob q̃ nõ ſunt ĩ nob.vł
i meliꝰ inuicem. vel ĩ deterius opinamur.

Joh. CTract. CXxvIII Ca. II

me eſt. hinc ergo turbari ⁊ foꝛmidare po
terat coꝛ uloꝝ qð ibat ab eis q;uis ventu⸗
rus ad eos:ne foꝛſitan gregem lupus h̊B in⸗

Itaqʒ iſta etiã ſi ab illo nob relicta ẽ: pax
nr̃a ẽ. Niſi ei ab illo: ñ haberemꝰ⁊ talẽ: ſz
ipſe non habet talem. Si tenuerimꝰ vſq; i

finem qualeʒ accepimus:qlem habʒ habe
bimus. vbi nihil nobis repugnet ex nobis
et nihil noſ inuicẽ lateat in coꝛdibꝰ noſtriſ/

teruallo inuaderet paſtoꝛiſ abſentia. Sed
a quibus homo abſcedebat: deus non re⸗

cedebat. et idem ipſe chꝛiſtus homo et

Mec ignoꝛo iſta dñi verba etiam ſic acci⸗ deus. Ergo ⁊ ibat per id qð homo erat:
pi poſſe:vt eiuſdem dũñi ſententie repeti⸗ er manebat per id quod deus erat. Ibat D
tio videatur. Pacem relinquo vobis: per id quod vno loco erat: manebat ꝑid
pacem meam do vobis:vt qð dixerat pa⸗ quod vbiq; erat. Cur itaq; turbaret᷑ ⁊ foꝛ⸗
cem.hoc repetiuit dicẽs.do vobis. Vt vo midaret coꝛ:quando ita deſerebat oculos
let quiſq; accipiat:me tamẽ delectat.Cre⸗ vt non deſcreret coꝛ? uis deus etiaʒ q
do ⁊ vos fratres mei dilectiſſimi ſic tenere nullo continetur loco diſcedat ab eoꝝ coꝛ
iſtam pacem vbi aduſariũ ↄcoꝛditer vin⸗ dibus qui eum relinquũt moꝛibus nõ pe⸗
cimus:vt deſideremꝰ pacem vbi aduerſa-⸗ dibus: ⁊ veniat ad eos qui conuertunt᷑ ad
rium non habebimꝰ Quod vo dñs adiun- eum non facie ſed fide: æ acccdunt ad euʒ S”
xit atq; ait. Ion quomodo muüdus maente non carne. Eit autem intelligerent
dat ego do vobis: Quid eſt aliud ni⸗ Sm id quod homo erat eü dixiſſe: vado et 99
ĩ non quõ homines dant qui diligunt mũ vemo ad vos:adiecit atq; ait. Di Ddilige ll,e
dum ita do vobis: Qui ꝓpterea dant ſihi retis me gauderetis vtiqʒ quia ad
pacem vt ſine moleſtia litium atq; belloꝛu pgtremvado: quia pater maiorme f
non deo ſed amico ſuo mũdo perfruãtur. eſt. Per quod e go ſilius non eſt equalis .
et quando iuſtis dant pacem:vt nõ eos ꝑ⸗ patri.per hoc iturus erat ad patreʒ:a quo
fequant᷑:pax non poteſt eſſe vera.vbi nõ venturus eſt viuos ⁊ moꝛtuos iudicare.
eſt vera coꝛdia:quia diſiũcta ſunt coꝛla Mer iliud autem in quo cqualiſ eſt gignẽ 4
Quõ enĩ conſoꝛs dicitur qui ſoꝛtem iun- ti vnigeuitus nunq; recedit a patre: ſʒ cuʒ
git:ita ille concoꝛs dicendus eſt qui coꝛ- illo eſt vbiq; totꝰpari dĩnitate quaʒ nullꝰ
da iungit. Mos chariſſimi quibus chꝛi⸗ continet locus. Cum enim in foꝛma dei eſ I ”
ſtus pacem relinquit ⁊ pacem ſuam nobis ſet ſicut apoſtolus loquitur: non rapinam Philippẽ iſj.
dat non ſicut mũdus ſed ſicut ille ꝑ quem arbitratus eſt eſſe equalis deo · Quomo⸗
factus eſt mũdus:vt ↄcoꝛdes ſimus.iũga do enim rapina poſſit eſſe natura: que nõ e
mus inuicem coꝛda:⁊ coꝛ vuũ ſurſum ha⸗ erat vſurpata ſed nata.Semetipſum autẽ Lie
beamus.ne coꝛrumpatur in tera. exinaniuit:foꝛmam ſerui accipiens.nõ er⸗
Explicit tractatus ſeptuageſunꝰ goanittenn illam. ſed Nccibieneiſtam: co
ſeptimus. Incipit tractatꝰ ſeptua modo ſe exinaniens quo ic nino; aſpate
nſoetauus Oe eo 48 dict 15 ban habud varrem manebar. Loꝛma g⸗ R
turbeiurcor veſtrum nech formi⸗· Aſelacceſſit n Mama del ereſſit. loee
ea din vebien ieeſt aſſumpta: non illa conſumpta. Pꝛopt·
det.⸗Audutise D dlel Pol v hanc dicit: pater maioꝛ me eſt: ꝓpter illazʒ Johanis. x.
do ⁊ venio ad vos ſi diligeretis vo / ego ⁊ pater vnũ ſumus.i Moc atten⸗ B
me gauderetis vtiq; quia vado ad datr arrianus. hac attentionè ſit ſanꝰ: ne
patrem quia pater maior me eſt. ontentione ſit vanus. aut qõ eſt peius in⸗
T E cepunꝰ fra ſanus. Hec eſt enim foꝛma ſerui:ĩ qua dei
MCE—Senn ſilius minoꝛ eſt non patre ſolo ſed eri ſpi
tres verba dñi dicẽtis ad di⸗ rituſancto:neq; id tantum ſed etiã ſeipſo: ſ
ſcipulos ſuos. on turbe Quia ideʒz ipfe ĩ foꝛma dei maioꝛ eſt ſeipſo
uurcor veſtrũ neqʒ; ſor-· Mecy enim homo cheiſtus non dicitur ill iſen
miget. Audiſtis quia ego dixt vo- weruir ampellam. Mam guld aliuc confe⸗ ſerau
bis: vado Venio ag vos. Si dili mur cum dicimus credere nos vnigenituʒ neaſ
geretis me gauderetis vtiqʒ quia dei filium: qui ſub pontio pilato cruciſixꝰ
vado ad patrem:quia pater maior eſt ⁊ ſepultus? Et quid eius niſi caro ſe⸗

in⸗
ed
re⸗

u:

id
N⸗

5
.

dimus in dei filium qui ſepultus eſt: ꝓfe⸗
cto filium dei dicimus ⁊ carnem que ſola
ſepulta eſt. Ipſe ergo chꝛiſtus filiꝰ dei eqᷓ

lis patri ĩ foꝛma dei:quia ſemetipſuʒ exi⸗
nauit non foꝛmam dei amittẽs ſed foꝛmã

ſerui accipiens/maioꝛ eſt ⁊ ſeipſo:qꝛ ma⸗

ioꝛ eſt foꝛma dei que amiſſa non eſt q; ſer⸗

ui que accepta eſt. Quid itaqʒ mirum vł

quid indignũ.ſi ſᷣm hanc foꝛmam ſerui lo⸗

quens ait dei filius/pater maioꝛ me eſt:et

ym dei foꝛmã loquens:ait idemipſe dei ſfi
lius.ego ⁊ pater vnũ ſumus? Vnũ ſunt ei
ſ̃m id quod deus erat verbuʒ: ⁊ maioꝛ eſt

pater ᷣm id quod verbum caro factum ẽ.

Dicam etiã:qð arriani ⁊ eunominiam ne⸗
gare non poſſunt.Scõoõm hanc foꝛmẽ ſerui

puer chꝛiſtus etiam parentibꝰ ſuis minoꝛ

erat:qñ paruus maioꝛibus ſicut ſcriptũ ẽ
ſubditus erat. Quid igitur heretice cum

chꝛiſt? deus ſit T homo loquitur vt homo
etiam calũniaris deo? Ille in ſe naturam

cõmendat humanam:tu in illo audes de⸗
foꝛmar e diuinã? Infideł/ingrate:ideo ne

tu minuis eum qui fecit te.quia dicit ille
quid factus ſit ꝓpter te?: Equalis enĩ pa⸗

tri ſilius per quem factus eſt homo:vt mi

noꝛ eſſet patre factus eſt homo:quod niſi
fieret quid eſſet homo? Dicat plane dũs
magiſter noſter. Si diligeretis me.gaude
retis vtiq; quia vado ad patrem: quia pa

Cter maioꝛ me eſt. ¶ Cum diſcipulis audia

mus verba doctoꝛis:non cum alienis ſeq̃⸗

mur aſtutiam deceptoꝛis. Agnoſcamꝰ ge⸗

minam ſubſtantiã chꝛiſti:diuinam. ſ.qua

deus. Sicut enim vnus eſt homo aĩia ratio

equaliſ eſt patri.humanã qua maioꝛ ẽ pat᷑
Vtrunqꝙ; autem ſimul non duo ſed vnus
eſt chꝛiſtus:ne ſit quaternitas non trinitaſ

nalis ⁊ caro/ſic vnus chꝛiſtus deus ⁊ ho⸗
mo. Ac per hoc chꝛiſtus eſt deus:aĩa rati
onalis ⁊ caro.Chꝛiſtũ in his oĩbus: chꝛi⸗
ſtum in ſingulis confitemur. Quis eſt er⸗
go per quem factus eſt mũdus?: Chꝛiſtus
ieſus:ſed in foꝛma dei.Quis eſt ſub pon⸗
tio pilato cruciſixus?:Chꝛiſtꝰ ieſus.ſed in

iij.ſent.diſ. foꝛma ſerui: Idem de ſingulis quibꝰ ho⸗

xxij.hic que mo conſtat.Quis non eſt derelictus in in

rit᷑ in medio

ferno?: Chꝛiſtꝰ ieſus:ſed in aĩa ſola.Quis
reſurrecturus triduo iacuit in ſepulchꝛõ?
Chꝛiſtꝰ ieſus:ſed in carne ſola.Dicitur er
go ⁊ in his ſingulis chꝛiſtus. Verum h om

LXXIX Nag.

pulta eſt ſine anima: Ac per hoc cum croe⸗

nunc dixi vobis priuſq; f.
factũ fuerit credatis: vſq; adi

nia non duo vel tres / ſ. ed vnus eſt chꝛiſt.

XIIII

— —

—

Igeo ergo dixit Si dilgeretis me gaude-⸗

retis vtiq; quia vado ad patrem: quia na

ture humane gratulãdũ eſt. eo qð ſic aſſũ

pta eſt a verbo vnigenito vt imoꝛtalis cõ
ſtitueret᷑ in celo:atq; ita fieret terra ſubli⸗
mis/vt incoꝛruptibił puluis ſederet ad de

xteram patris.oc enim modo ſe iturum

dixit ad patrẽ. Nam ꝓfecto ad illum ibat

qui cum illo erat. Sed hoc erat ire ad eũ
et recedere a nobis. mutare atq; imoꝛtale
ſacere qð moꝛtale ſuſcepit ex nobis:⁊ le⸗

uare in celum per quod ſuit in terra ꝓ no

bis: Quis nõ dehinc gaudeat:qui ſic dili⸗

git chꝛiſtum. vt ⁊ ſuam naturam iam imoꝛ
tale m gratuletur in chꝛiſto.atq; id ſe ſpe⸗

ret futurũ eſſe per dñm chꝛiſtũ.qui cũ po⸗

omnia ſecula ſeculoꝝ Amen.

☛eͤ

¶Explicit tractatus ſeptuageſunꝰ
octauus. Incipit tractatus ſeptua

geſimuſnonus. De eo ꝗð dicit. Et

ait. Et ſicut madatũ dedit mihipa

ter ſic facio . Surgite eamus binc.

. —

xerat diſcipulis ſuis. Si dili⸗
geretis me. gauderetis vtiq;

quia vado ad patrem: quia pat maioꝛ me
eſt. Qð ex foꝛma ſerui eum dixiſſe non ex

uatoꝛ noſter ieſus chꝛiſtꝰ: di

foꝛma dei in qua equalis eſt patri/nouit fi

des que religioſis eſt meutibus fixa:nõ ca

lumnioſis ⁊ dementibꝰ ficta. Deinde ſub⸗

iunxit.Et nunce dixi vobis priuſq; fi

gt:vt cum factum fuerit credatis.

— —

Quid eſt hoc :cũ magis homo credere de

quod videtur: Scm illam eiuſdẽ domini

ſententiã quãdo diſcipulũ arguit dicens.

quia vidiſti me credidiſti:beati qui nõ vi⸗
dent ⁊ credunt?: Et neſcio:vtꝝ credè dicẽ
dus eſt quiſq; quod videt. Naʒ ipſa fides

in epla que ſenbitur ad hebꝛeos:ita ẽ de⸗
finita. Eſt aũt fides ſperãdarũ ſubſtantia

et giunctio rerum que non viden Qua⸗

3

beat anteõᷓ ſiat id quod credendũ ẽ? hec iij.
eſt enĩ laus fidei:ſi quod creditur non vi⸗ xxiiij. c.j.
detur: Ham quid magnũ eſt ſi id creditur

ſent᷑. diſ.

Johãnis. xx

Hehꝛe. xj.
ꝓpter ſi ſides eſt reruʒ que creduntur: ea⸗

Joh. Tract. LXXIX Ca. XIII 2
demq; fides earum reꝝ ẽ que non viden- vſqʒ ad inſimã terram creatoꝛi eſt ſubditꝰ
tur:quid ſibi vult qð dñs ait.⁊ nũc dixivo non deſertoꝛi.redemptoꝛi non interẽpto⸗
bis pꝛiuſq; fiat vt cum factũ fuerit creda rni:liberatoꝛ non captiuatoꝛi:doctoꝛi non
tis? Monne potius dicendũ fuit.⁊ nũc di deceptoꝛi.Quẽadmodũ autem ſit intelli cnd
xi vobis pꝛiuſq; ſiat vt credatis: qð cũ fa⸗ gendus pꝛinceps mũdi diabolus:euiden⸗ .
ctum fuerit videatis: Ham⁊ ille cui dict tius aperuit paulus apoſtolus. Qui cũ di Epheb. vj
ceyſt: quia vidiſti credidiſti: non hoc credi⸗ xiſſet/non eſt nobis colluctatio aduerſus pher. vj.
dit quod vidit.ſed aliud vidit aliud cre⸗ carnem ⁊ ſanguinẽ.id eſt.aduerſus homi⸗
didit. Vidit enĩ hominẽ: credidit deum. nes:ſubiecit atqʒ ait.ſed aduerſus pꝛinci⸗ R Linoßf
Cernebat quippe atq; tangebat carnem vi pes ⁊ poteſtates ⁊ rectoꝛes mũdi tenebꝛa “
uentem quam viderat moꝛientẽ: æ cede⸗ rum harum. Sequenti eni verbo expoſuit
bar deum in carne ipſa latentem. Crede⸗ quid dixiſſet mũdi.cum ſi ubieciftenebea
bat ergo mente quod non videbat: ꝑ hoc rum harum:ne quiſq; mũ di noĩe intellige
qð ſenſibus coꝛꝑibus apparebat. Sed ⁊ ſi ret vniuerſam creaturã: cuius nullo mo⸗
dicuatur credi que vidẽt᷑.ſicut dicit vnuſ do ſunt rectoꝛes angeli deſertoꝛes.Tene
quiſq; oculis ſuis ſe credidiſſe.non tamẽ bꝛarum inquit harum:id eſt.mũdi iſtius
ipſa eſt que in nobis edificat᷑ fides:ſed ex amatoꝝ.Ex quibus tamen electi ſunt nõ
rebus que vident᷑ agitur in nobis.vt ea per ſuũ meritum.ſed per dei gratiam: qſug·
credantur que nonvident᷑.Quocirca dile bus dicit. FTuiſtis enim aliqñ tenebꝛe:nũc Epheb. v.
ctiſſimi vnde nunc mihi ſermo eſt qð dñs autem lux in dño.Omnes eni fuerunt ſub ie i
ait. ⁊ nũc dixi vobis pꝛiuſq; fiat vt cum fa rectoꝛibus tenebꝛarũ harum.id eſt.homi⸗ ſhins⸗
ctum fuerit credatis:illud vtiq; dicit/cum nũ impioꝝ tanq; tenebꝛe ſub tenebꝛis:ſed Pel.
factum fuerit.qð eum viſuri erant pꝰmoꝛ⸗ gratias deo qui eruit nos / ſicut dicit ideʒ R r F.
tem viuentem ⁊ ad patrẽ aſcendẽtẽ. Quo apoſtolus. de poteſtate tenebꝛarum: 1 trã Coloſſen. j. enti
viſo illud fuerant credituri: qð ipſe eſſet ſtulit in regnũ filij charitatis ſue. In quo 4 Eſi
chꝛiſtus filius dei viui:qui potuit hoc fa-⸗ pꝛinceps huius mũdi/hoc eſt tenebꝛarum Se⸗
cere cum pᷣdixiſſet.⁊ pᷣdicere anteq; face⸗ harum/non habebat quicqᷓ;:quia neqʒ cũ
ret. Creditur autem hoc non fide noua ſʒ peccato deus venerat.nec eius carnem de
aucta:aut certe cum moꝛtuus eſſet defe⸗ peccati ꝓpagine vᷣgo pepererat.Et tanqᷓ;
cta.cum reſurrexiſſet refecta. Neq; enĩi eũ ei diceret᷑.cur ergo moꝛeris ſi non habes
dei filium non ⁊ ante credebãt:ſed cum in peccatum cui debeatur moꝛtis ſuppliciuʒ:
illo factum eſſet qð ante pᷣdixit. ſides illa continuo ſubiecit. Sed vt cognoſcat
que tũc qũñ illis lagucharf Raruo an müus quia diligo he atrem.r ſicut
Porerer pene ſan lar keuirin mangatum dedit mipi pater ſicfa⸗
E Deinde quod dicit Jam no multalo do Gurgite cam⸗ pic. Siſebes eni
quar vobil cum. Uen t enim prin/ diſcũ bẽtibꝰloq̃bat᷑. Eamꝰaũt dixit:qͥ.niſi Panpii
ceps mudi huius· Quis niſi diabolus ad illũ locũvñ fuerat tradẽduſ ad moꝛtẽ. hini
tin me non habet quicq;: nullum qui nullum habebat meritum moꝛtis: ſel
oĩno ſcilicet peccatũ.Sic eni oſtendit nõ habebat vt moꝛeret᷑ mandatũ pf̃is:Tãqᷓ; põ.lxviij.
creaturarũ ſed peccatoꝝ pꝛincipẽ diabo⸗ ille de quo pꝛedictuʒ erat.que non rapui Lorihkii.
lum:quos nũc noĩe mũdi huius apellat. tunc exoluebam.moꝛtem ſine debito ſolu
Et quotiẽſcũq; mũdi nomen ĩ mala ſigni⸗ turus:⁊ nos a moꝛte debita redempturus thinee
ficatione ponitur:non oſtendit niſi mundi Rapuerat autẽ adam peccatum. quando ino
iſtius amatoꝛes.De quibus alibi ſcriptuʒ manũ in arboꝛẽ pꝛeſumptione deceptꝰ ex ung,
Jacobi.iiij eſt. Quicũq; voluerit amicꝰ eſſe ſeculi hbu tengdit:vt incõmunicabile nomẽ inconceſ⸗
ius:inimicus dei conſtituetur. Abſit ergo ſe diuinitatis inuaderet.quã ſilio dei na⸗
vt ſic intelligat᷑ diabolus pꝛinceps mũdi. tura contulerat non rapina.
tanq; gerat vniuerſi wdi id eſt. celi 1 ter (SErxrplicit tractatus ſeptuageſimꝰ
re atqʒ oĩum que in eis ſunt pꝛincipatuʒ. ſte Tciiegrareag rer. S
de aualt mũdo dictum eſt cum de chꝛiſto E eg den S. nage
verbo ſermo eſſet.⁊ mũdus per eum factꝰ lum He eo quod dicit · Ego ſum
eſt. VUniuerſus itaqʒ mũduſ a ſũmis celis vitis vera ⁊ pater meus agricola ẽ

X

. H vſaz ad id quod ait. Ja vos mũdi
n tis ꝓpter ſermonem quem locu⸗
tus ſum vobis. 5 =
ſus Sbetſ. gelicus frẽs vbi ſe dicit domi
⸗ nus vitem ⁊ diſcipulos ſuos
ccG opͦpalqmites:ſᷣm hoc dicit qð eſt
doa 1Timoth. ij caput eccleſie.nos quoq; mẽbꝛa eius:me⸗
nit diatoꝛ dei ⁊ hominum homo chꝛiſtus ie⸗
ſus. Vniꝰquipe nature ſunt vitis ⁊ pal⸗
ge mites. Pꝛopter quod cum eſſet deus cuiꝰ
o⸗ nature non ſumus:factus eſt homo/vt ĩ il⸗
ne lo eſſet vitis humana natura: cuius ⁊ nos
1s hoĩes palmites eſſe poſſimus? uid ergo
eſt. Ego ſum vitis vera. Nunquid vt
ni adderet vera.hoc ad eam vitẽ retulit:vn⸗
ic Ephef, de iſta ſimilitudo tranſlata eſt? Sic enĩ di
b Eſaie.liiÿ. lur vitis p ſimilitudinẽ non per ꝓpꝛieta
i Bohbamo.j. tein: quẽadmodũ dicitur ouiſagnus. leo.
eu 0 nis. J. petra. lapis angulane æ cetera huiuſmodi
A oc v· que magis ipſa ſunt vera: ex quibꝰ ducũ⸗
ugit cr. j. tur iſte ſimilitudines non ꝓpꝛietates. Sʒ
l I· Koꝛint. j. cũ dicit/ego ſum vitis vera: ab illa ſevtiq;
Elaie. v. diſcernit cui dicitur. Quõ ↄuerſa es i ama
ritudinẽ vitis aliene? Nam quo pacto eſt
6 vitis vera que expectata ẽ vt faceret vuõẽ
. fecit autem ſpinas? Ego ſum inquit vitis
vera: ⁊ pater meus ae ila ⸗ Dm. L
nem palmitem i me nõ ferente fru/
ctum tollet eum: omnem qui fert
fructum purgabit eum. vt fructum
plus afferat.unqᷣd vnũ ſunt a ricola
. et vitis. Scðm hoc ergo vitis chꝛiſtus:ſᷣm
. Johan. xiiij qð ait/pater maioꝛ me eſt. Scom autem id
BSohãnis. x. quod ait/ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ⁊ ipſe agri
cola eſt: nec talis quales ſunt qui extrinſe
hr , —LQus opando exhibent miniſteriũ: ſed talis
ij. Coꝛint. iij. vt det etiam intrinſecus incremeniũ. Naʒ
uu neq; qui plãtat eſt aliquid:neq; qui rigat:
Johãnis. x. ſed qui incrementũ dat deus. Sʒ vtiq; de
5 3 ohanms. us eſt chꝛiſtus:quia deus eratverbũ. Vn
. de ipſe ⁊ pater vnũ ſunt:⁊ ſi verbum caro
. factum eſt quod non erat.i:manet qð erat.
3, Deniq; cum de patre tanq; de agricola di
. xiſſet/quod infructuoſos palmites tollat/
fructuoſos autem purget vt plus afferant
9 fructum:continuo etiam ſeipſum mũdato
. rem palmitũ oſtendẽs.iam vos inquit
mũdi eſtis ppter ſermonem queʒ

locutus ſum vobis. Ecce ⁊ ipſe miu⸗

datoꝛ eſt palmitum/quod eſt agricole nõ
vitis o fficiũ.qui etiam palmites oꝑanios
ſuos fecit.Nam ⁊ ſi non dant incrementũ
impediunt tamen aliqð adiumentũ. SeeuUu0ld
non de ſuo.quia ſine me inquit nihil pote Johanis.xy
ſtis facere. Audi etiam ipſos confitentes. vbi.S.
Quid autem eſt apollo? Quid autẽ pau⸗
lus? Miniſtri ꝑ qͥs credidiſtis: ⁊ vnicuic
ſicut dñs dedit: Ego plantaui. apollo ri⸗
gauit.Et hoc ergo ſicut vnicuiq; dñs de⸗

dit. Mon itaq; de ſuo. Jam vo qð ſequit᷑.
ſed deus incrementũ dedit. non per illos

ſed per ſeipſum facit.E xcedit hoc huma⸗
nam humilitatẽ.excedit angelicã ſublimi⸗
tatem:nec oĩno pertinet niſi ad agricolaʒ
trinitatẽ. ¶ Jam vos mũdi eſtis:mũ di.ſ. B
atq; mũdandi. MNeq; enĩ niſi mũdi eſſent:
fructum ferre potuiſſent. Et tamen om⸗

nem qui fert fructum purgat agricola: vt

fructum plus afferat. Fert fructum qꝛ mũ

dus eſt: atq; vt plus afferat purgat᷑ adhuc

Quis eniĩ eſt in hac vita ſic mũdus:vt non

ſit magis magiſq; mũdandus?: Vbi ſi dixe

rimus quia peccatũ non habemꝰ/noſipſoſ Johan **
ſeducimus:⁊ veritas in nobis non eſt.Si
autem confeſſi fuerimus peccata nr̃a:fide
lis eſt ⁊ iuſtus qui dimittet nobis peccata
et mũdet nos ab omni iniqtate. M.undet
itaq; mũdos hoc eſt fructuoſos:vt tanto
ſint fructuoſioꝛes.qᷓ;to fuerint mũdioꝛes.
Jam vos mũ di eſtis:ꝓpter verbum qð lo
cutus ſum vobis. Quare ñ ait/mũdi eſtis ð jſe.di.iiij
ꝓpter baptiſmũ quo loti eſtis.ſed ait/⸗ illud circa ſi
pter verbum qð locutus ſum vobis:niſi qꝛ nem.,.2

et in aqua verbum mũdat. Detrahe ver⸗ j.q.j.Retia
bum: ⁊ quid eſt aqua niſi aqua? Accedit he.

verbum ad elementẽ ⁊ fit ſacramentũ/eti Et.iiij.ſent.
am ipſum tanq; viſibile getbun Sõ diſ. lij. c. j.
hoc vtiq; dixerat: qñ pedes diſcipulis la⸗ Jopan ri .
nit. Qu lorot nõ indiget niſi vr pedes la⸗ Joban.xii
uet:ſed ẽ mũdus totꝰ. Vñ iſta tanta viriꝰ
aque vt coꝛpus tangat ⁊ coꝛ abluat:niſi fa
ciente verbo? Non quia dicit᷑: ſed qꝛ cre⸗
ditur. NMam ⁊ in ipſo verbo/ aliud eſt ſonꝰ
tranſiens:aliud virtus manẽs. hoc ẽ ver
bum ſidei qð pᷣdicamꝰ ait apłs: qꝛ ſi ↄfef⸗
ſus fuenis ĩ oꝛe tuo qꝛ dũñs eſt ieſus.⁊ cre⸗
dideris in coꝛde tuo qꝛ deus illum ſuſcita
uit a moꝛtuis:ſaluus eris.Coꝛde eni cre⸗ Rhomañ̃.x.
ditur ad iuſticiam:oꝛe autem confeſſio ſit
ad ſalutem. Vnde in actibus aplłoꝝ legi- Actuum.xv

mus. Fide mũdans coꝛda eoꝛum. Et ĩ epi
3 h

ſtola ſua beatus petrus: ſic vos inqt ba⸗

4
4

1. Petr. iij. ſte eatus p be gna gr̃e cõmẽdatio frẽs mei.coꝛda inſtru⸗
ptiſma ſaluos facit non carnis depoſitio it hũiliũ:oꝛa obſtruit ſuppoꝝ. Ecce ſi cui cechiepy
ſoꝛdium:ſed cõſciẽtie bone interrogatio. audent reſpondeãt:qui ignoꝛãtes dei iu⸗ D
hoc eſt verbum ſidei quod pꝛedicamus: ſticiam ⁊ ſuam volentes conſtituere: iuſtli
Aaqguo ſine dubio vt mũ dare poſſit conſecnra ce dei non ſunt ſubiecti.Ecce cui rũdeant Rhomañ.x.
tur ⁊ baptiſmus. Chꝛiſtus quippe nobiſcd ſibi placentes: ⁊ ad bona opera facienda
vitis:cum parre agricola.dilexit eccleſiä: deum ſibi neceſſariũ non putantes. HNon⸗ ij. Timo.iij·
et ſeipſum tradiditpꝛo ea. Lege apoſto⸗ ne huic reſiſtunt veritati/hoĩes mente co
ſtolum ⁊ vide quid adiungat:vt eam ſan-⸗ rupti.repꝛobi circa fidem:qui reſpondent
ctiſicaret inquit mũdans eam lauacro ad et loquunt᷑ iniquitatẽ dicenteſ: A deo ha
in verbo.AMundatio igitur nequaq; fluro bemus quod ho'es ſumus:a nobiſipſis ãt
et labili tribueret᷑ elemento: niſi adderek qðs iuſti ſumus.Quid dicitis quid voſip⸗
in verbo. Hoc verbum ſidei tantũ valet i ſos decipitis non aſſertoꝛes ſed ꝑcipitato S
eccleſia dei.vt per ipſuʒ credentẽ/offeren res libeni arbitrij:ex alto elationis ꝑ ina⸗ H
tem / bñdicentẽ / tingenteʒ. etiam tantillũ nia pᷣſumptiõis.in ꝓfunda ſubmerſi: Mẽ⸗
mũdet infantem:qᷓ;uis nondum valenteʒ pe vox veſira eſt:.qð homo ex ſemetipſo
coꝛde credere ad iuſticiam.⁊ oꝛe conſiteri facit iuſticiam. hoc eſt altum elatiõis ve⸗
ad ſalutem. Totum hoc fit per verbum: ſtre:ſed veritas ↄtradicit ⁊ dicit. Palmes
quo dũs ait. Jaʒ vos mũdi eſtis:ꝓpt᷑ ver non poteſt ferre fructum a ſemetipſo: niſi
bum quod locutus ſum vobis. manſerit in vite. Ite nũc per abꝛupta ⁊ nõ
¶ Explicit tractatus octus geſimuſ habẽtes vbi figammi: vẽtoſa locitate ia
Incipit tractatuſ octuageſunuſpri cctamini.hHec ſunt mnania pᷣſumptiõis vfe. 4
nius.De eo quod dicit. Manetei Sed qd vos ſequat᷑ videte:⁊ ſi eſt in vo⸗
me ⁊ ego in vobil: vſq; ad id quod bis vllus ſenſus hoꝛrete. Qui eni a ſemet⸗
git. Si manſeritis in me ⁊ verba iyſo ſe fructũ exiſtimat fene: in vite non ẽ R
mea in vobis manſerint qdðcunq; Qui in vite non eſt: in chꝛiſto nõ eſt. Qui „ —
volueritis petetis ⁊ fiet vobis. in chꝛiſto non eſt: chꝛiſtianꝰ nõ eſt. ¶ Hec
„ „, ſunt ꝓfunda ſubmerſiõis vr̃e.etiã atq; eti J
. J tem ſe ODixit am ↄſiderate:qͥd adhuc veritas adiũgat⁊ Kenb.
2v„ cE ieſus a diſ cipulos ſuos dicat. Ego ſum inqtvitis: vos palmi .
Apalmites: ⁊ agricolam patreʒ es Aamanete me ⁊ ego in eo ·
Ange iam pꝛidem ſicut po-⸗ hic fert fructu multu: quia ſine me .
tuimus diſputatum eſt. In hac autem le⸗ nihil poteſtis facere. Ne aſq; putaret P
ctione cum adhuc de ſeipſo qui eſt vitis ½ ſalteʒ paruũ aliquẽ fructũ poſſe a ſemet⸗
de ſuis palmitibus. hoc eſt diſcipulis loq ⸗ ipſo palmitẽ ferre: cũ dixiſſet. hic fert fru⸗ „
retur:manete inquit in me ⁊ ego ĩ vo cũ multũ:nõ ait qꝛ ſine me parũ poteſtis — 1
bis. Mõ eo modo illi in ipſoj.ſicut ipfe in facere: ſed nihil poteſtis facere. Siue ergo
illis. Vtrunq; autem ꝓdeſt non ipſi ſed il paru ſiue multũ / ſine illo fieri nõ poteſt / ke
lis. Ita quipe in vite ſunt palmites: vt vi ſine quo nihil fieri poteſt: qꝛ ⁊ ſi paꝝ attu ſaͤgain
non conferant. ſed inde accipiant vnde lerit palmes. eũ purgat agricola vt ploaf⸗ Unriſato
ti non conferat p 1d af 8
viuant. Ita vo vitis eſt in palmitibꝰ: vt. vi ferat. Tamẽ niſi in vite mãſerita⸗ Vixenit
tale alimentũ ſubminiſtret eis non ſumat radice: qᷓtũlibet fructũ a ſemetipſo nõ po
ab eis. Ac per hoc ⁊ manentẽ in ſe habere teſt ferre. Muis aũt chꝛiſt“ vitis nõ eſſet .
chꝛiſtum ⁊ manere in chꝛiſto: diſcipulis ꝓ niſi hõ eſſet: tamẽ iſtam gfaʒ palmitibꝰ nõ .
deſt vtrunq; non chꝛiſto. Nam pᷣciſo pal-⸗ Pßberet niſi etiã ðs eſſet. Veruz qꝛ ita ſine
mite: poteſt de viua radice alius pullula-⸗ iſta gra nõ põt viui yt ⁊ moꝛs in ptãate ſit
re. Qui autem pciſus eſt: ſine radice non liberi arbitrij: ſi qs ĩ me inqᷣt nõ mãſe/
poteſt viuere. Deniq; adiũgit ⁊ dicit. Si rit. mittet foras licut palmes Tare
cut palmes non poteſt ferre fruetru ſcet: ⁊ colligẽt en ⁊ iignem mittẽt ⁊
a ſemetipſo niſi manſerit in vite.ſic ardet. Ligna itaq; vitis tãto ſunt ↄtepti⸗
nec vos niſi in me manſeritis.ała⸗ bilioꝛa ſi ĩ vite nõ mãſerint:qᷓ;to gloꝛioſio

1

1
17

.4 ☚n, ,à,d

ra ſi manſerint. Deniq; ſicut de his etiaʒ

Eʒechie.xv eʒzechielem ꝓphetam dñs dicit /pᷣciſa nul⸗

lis agricolarũ vſibus ꝓſunt:nullis fabꝛili
bus operibꝰdeputant᷑. Vnũ de duobꝰpal
miti ↄgruit:aut vitis/aut igiiſ.Si ĩ vite ñ
eſtun igne enit. vt ergo in igne non ſit /ĩ vi
te ſit. Si manſeritis in me inquit et

verba mea in vobis manſerint q ð

cunqʒ volueritisg petetis ⁊ fiet vo

bis. Manendo quiſpe in chꝛiſto qd vel⸗

le poſſunt.niſi qð cõuenit chꝛiſto? Quid
velle poſſunt manẽdo ĩ ſaluatoꝛe.niſi qð
non alienũ eſt a ſalute? Alind quipe vo⸗
lumus quia ſumus in chꝛiſto:⁊ aliud volu
mus quia ſumus adhuc in hoc ſeculo.De

Joh. Tract. LXXXII KLa. xV

manſiõe nanq; huius ſeculi nobis aliqn⸗

do ſubꝛepit:vt hoc petamus qð nobis nõ
expedire neſcimꝰ. Sed abſit vt fiat nobis
ſi manemus in chꝛiſto.qui non facit qñ pe
timus.niſi qð expedit nobis.aanẽtes er⸗
go in eo cum verba eius in nobis manent
qðcunq; voluerimꝰ petimus ⁊ fiet nobis:
quia ſi petimus ⁊ non fiet.nõ boc petimus
qð habet manſio in eo.nec qð habent ver
ha eiuſ que manent in nobis:ſed qð habʒ
infirmitas ⁊ cupiditas carnis que nõ eſtĩ
co.⁊ in qua non manẽt verba eius. Nam
vtiq; ad verba eius ꝑtinet oꝛatio illa quã

NMWattb. vj. docuit: vbi dicimꝰ. Pater nr̃ qui es in ceł.

Ab huius of̃onis verbis ⁊ ſenſibꝰ non re⸗
cedamꝰ petitiõibus nr̃is:⁊ quicqͥd petie⸗

rimus fiet nobis. Tũc enĩ dicẽda ſunt ver

ba eiꝰ in nob mant᷑:qñ facimꝰ q̃ pᷣcepit et
diligimꝰ que ꝓmiſit. Qñ autem verba ei⸗
manẽt in memoꝛia nec inueninnt᷑ in vita:
non computat᷑ palmes in vite.qꝛ vitam ñ
attrahit a radice. Ad hanc differentiã va⸗
let qð ſcriptũ eſt. Et memoꝛia retinẽtibuſ

põ.cij: ſʒ ali mãdata eius:vt faciant ea. Multi enĩ me
am trãſiatio moꝛia retinent ⁊ ↄtemnũtvel etiã deridẽt

nem

et oppugnẽt ea. In his verba chꝛiſti nõ ma

nent: quia tangũt ⁊ quodãmodo nõ cohe⸗
rent.Et ideo illis non erũt in bñficiũ: ſʒ ĩ
teſtimoniũ.⁊ qꝛ ſic inſunt eis vt non ma⸗

5

neant in eis:ad hoc tenent᷑ ab eis vt iudi⸗
centur ex eis. l
Explicit tractatus octuageſunuſ
primus. Incipit tractatus octua⸗
eſimuſſecũdus.De eo quod dicit
In hoc clarificatusg eſt pater meuſ
vt fructum plurimũ afferatis: vſqʒ
qð ait. Sic⁊ ego pꝛis mei pᷣcepta

—

7

ſaluatoꝛ gfaz q̃ ſ aluamur diſ
cipulis loqndo cõmẽdãs:in
pater meus vt fructũ plurimũ affe
ratis ⁊ efficiamini mei diſapuli.Si
ue gloꝛificatus ſiue clariſicatus dicat᷑. ex
yno greco verbo vtrũ q; tranflatũ eſt:qð ẽ

4

AoαXο νεπο Doxa eni quc grece dicit:

ſernaui et maneo ĩ eiꝰ dilectione.

.

hoc inquit clarifcatus

latine gloꝛia c. Qð ideo cõmemoꝛandum

exiſtimaui:qꝛ dicit aplłs. Si abꝛaã ex oꝑi⸗
bus iuſtificatꝰ ẽ: habet gloꝛiã ſed non ad
deũ. Hhec eſt ad deũ gloꝛia qua gloꝛificat᷑
non hõ ſed deus/ſii non ex oꝑibꝰ ſed ex ſi⸗
de iuſtificat᷑.vt ex deo illi ſit qdð etiã bene
opatur:qm̃ palmes ſicut iam ſupꝑius dixi:
nõ poteſt ferre fructũ a ſemetipſo.Si eniʒ
in hoc clarificatꝰ eſt deꝰ pater vt fructum
plurimũ afferamꝰ ⁊ efficiamur chꝛiſti dil⸗
cipuli: non hoc gloꝛie ñe tribuamꝰ tanqᷓ;
ex nobiſipſis habeamꝰ. eius eſt enim hec
gr̃a:⁊ ideo in hoc non nr̃a ſed eiꝰ ẽ gloꝛia

Vnde ⁊ alibi cum dixiſſet. ſic luceat lu⸗ Aatthei:v.

men veſtrũ coꝛam hoĩbus vt videant oꝑa
veſtra bona:ne a ſemetipſis putarẽt eẽ bo
na oꝑa ſua.mox addidit: ⁊ gloꝛificẽt pr̃eʒ
veſtrũ qͥ in celis eſt. In hoc enĩ gloꝛiſicat᷑
pater vt fructũ plurimũ afferamꝰ ⁊ effici
amur chꝛiſti diſcipuli.A quo efficimur:ni

ſi ab illo cuius mĩa pᷣuenit nos: Ypſiꝰ cniʒ Epheß.ij.

ſigmentũ ſumuſ:creati ĩ chꝛiſto ieſu i oꝑi⸗

bus bonis. Sicut dilexit inquit

ctione mea .Ecce vnde ſunt nobis opa
bona. Nam vnde nobis eẽnt:niſi qꝛ fides
ꝑ dilectionẽ oꝑat᷑: Vnde aũt diligeremꝰ
niſi pꝛius diligeremur? Apꝑptiſſime hoc in

epła ſua idẽ iſte euãgeliſta dixit. Nos di⸗ j. Joban. iii

ligamus deũ:qm̃ ipſe pꝛioꝛ dilexit nos.

ODoõ aũt ait /ſicut dilexit me pr̃ ⁊ ego due⸗

xi vos:non eqlitatẽ nature oſtẽdit noſtre
et ſue.ſicut ẽ pr̃is ⁊ ipſius:ſed gr̃am q̃ me⸗

diatoꝛ dei ⁊ hoĩum eſt hõ chꝛiſtus ieſus.
Mediatoꝛ qᷣ pe mõſtrat᷑ cũ dicit:ſicut dile j. Timo.iiij.

xit me pr̃.⁊ ego dilexi vos. Nam pr vtiq;
diligit⁊ nos ſed in ipſo:qꝛ in hoc gloꝛiſica
tur pr̃ vt fructũ afferamꝰin vite.h eſt in ſt
lio:⁊ efficiamur eius diſcipuli.aanete in
quit in dilectiõe mea. Quõ manebimuss
Audi qͥq ſequit᷑. Si pᷣcepta mea inqᷣt
.

Rhoma .iiij

et ego dilexi vos: manete in dile/ galath. v.

..

Joh. Tract. LXXXIII

itig: manebitis ĩ dilectio⸗

ſeruau iti
B eln⸗ ilectio facit pᷣcepta ſeruare:

an pcepta ſeruata faciũt dilectionẽ:? Sed
qͥs ambigat:qð dilectio pᷣcedit? Vnde eĩ
pᷣcepta ſeruet nõ habet:qͥ non diligit. Qð
ergo ait.ſi pᷣcepta mea ſeruaueritis mane
bitis in dilectiõe mea:oſtẽdit nõ vnde di⸗
lectio generet᷑ ſed vnde monſtret᷑. Tanqᷓ;

diceret. Nolite vos putare manere in dile

ctione mea:ſi nõ ſeruaueritis pᷣcepta mea.
Si enĩ ſeruaueritis manebitis.hoc ẽ.hiĩc
aparebit qð in dilectione mea manebitis
ſi pcepta mea ᷣuaueritis. Nemo ſe fallat

dicendo qꝗð eum diligat:ſi eius pᷣcepta nõ

ſeruat. MNam intantũ euʒ diligimꝰ: inqtũ
eius pᷣcepta ſeruamꝰ. Inq;tũ aũt minꝰ ſer
uamus:minꝰ diligimꝰ. Kuis qð ait / ma⸗
nete in dilectiõe mea/nõ aparet quã dixe
rit dilectionẽ: vtrũ qua eũ diligimuſ an q̊ᷓ
ipſe diligit nos:Sed ex verbo ſuꝑioꝛe di⸗

noſcit᷑. Dixerat quippe/⁊ ego dilexi vos.

cui verbo ↄtinuo ſubiũxit:manete in dile
ctione mea. Illa ergo q dilexit noſ. Quid
eſt ergo manete in dilectiõe mea: niſi ma⸗
nete in gra mea? Et qᷣd eſt ſi pᷣcepta mea

Luce.ij.

niſi ex hoc ſcietis qð in dilectiõe mea qua
vos diligo manebitis ſi pᷣcepta mea ſerua
bitis? Non ergo vt nos diligat pꝛius eius
pᷣcepta ſeruamꝰ:ſed niſi nos diligat pꝛece
pta eius ſeruare non poſſumꝰ. Hec ẽ graa⸗ OQð eſt gaudiũ chꝛiſti in nob: niſi q̊ digna

tia que humilibꝰ patet:ſuꝑbos latet. Sed
qᷣd ülud eſt qð adiũgit: ſicut ⁊ ego pa/
tris mei pcepta ſeruaui ⁊ maneo ĩ

eius dilectioe: Atiq; etiã hic hanc dile

ctionẽ pf̃is intelligi voluit:qua eũ diligit

pater. Ita quippe dixerat /ſicut dilexit me

pater ⁊ ego dilexi vos:atq; his verbis illa

ſubiũ xit/manete in dilectiõe mea:illa pꝛo

culdubio qᷓ dilexi vos. Ergo qð ait etiã ð

patre / maneo in eius dilectiõe: illa.ſ.ac⸗

cipienda ẽ.qua dilexit eũ pater. Sed nun
quid ⁊ hic gra intelligẽda ẽ qua pater di⸗
ligit filium:ſicut etiã gra eſt q̃ nos diligit
filius cum ſimus nos filij gra non natura:

vnigenite aũt natura nõ gra: An hoc etiã
in ipſo filio ad hoĩem referenduʒ eſt? Ita

ſane. Nã dicẽdo:ſicut dilexit me pater.et
ego dilexi vos:gr̃am mediatoꝛis oſtẽdit.
Aediatoꝛ aũt dei ⁊ hoĩum:nõ inqᷓ;tũ deꝰ

ſed inq;tũ homo ẽ chꝛiſtꝰ ieſus.Et ꝓfecto

fm id qð hõ eſt de illo legi᷑:⁊ ieſus ꝓficie

cut dilexi vog.

—

bat ſapſa ⁊ etate ⁊ gra apud deũ ⁊ hoſe.
Scðm hoc igit᷑ recte poſſumꝰ dicere qð cu

ad naturã dei nõ ꝑtineat natura humana
ad ꝑſonã tamẽ vnigeniti ſilij dei ꝑ gratiã
ptinet humana natura:⁊ tantã graʒvt nul

la ſit maioꝛ.nulla ꝓꝛſus eqlis. Neq; enim
illam ſuſceptionẽ hoĩs vlla merita pᷣceſſe
runt:ſed ab illa ſuſceptiõe merita eiꝰ cun
cta ceperũt.Manet ergo filius in dilectio
ne qua eum dilexit pater:⁊ ideo ſeruat p⸗
cepta eius. Quid eſt enim ⁊ ille hõ:niſi qð
deus ſuſceptoꝛ ẽ cius:? Deus enĩ erat ver

bum vnigenitꝰ gignẽti coeternus: ſed vt

mediatoꝛ daretur nobᷣ.ꝑ ineſſabilẽ grfam
verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis:
Erplicit tractatus octuageſimuſ

ſe ecundus. Jncipit tractatus octua
eſunuſtertiꝰ. He eo qð dicit: Hec
ocutus ſum vobis.vt gaudin me⸗
um in vobis ſit ⁊ gaudiũ veſtrum
unplegi:vſq; ad id qð ait. Hoc eſt

pceptũ meũu vt diligatis inuicem ſi

diſtis cha/

ſuis.

is vt gaudiũ meum in

vobis ſit: ⁊ gaudiu vꝛm impleat.

tur gaudè de nob:Et qð eſt gaudiũ nrjm
qð dicit implendũ:nmiſi eius hr̃e ↄſoꝛtiuʒ:

Pꝛopter qð petro dixerat.Si non lauero Johan. xiij:

te:nõ habebis ꝑtem mecũ. Gaudiũ ergo
eius in nob.gr̃a eſt quã pꝛeſtitit nob:et ip
ſe ẽ gaudiũ nr̃jm. Sʒ de hac ille etiã ex et᷑⸗

nitare gaudebat:qñ nos elegit ante ↄſti⸗

tutionẽ mũdi.Nec recte poſſumꝰ dicere:
qð gaudiũ eiꝰ ꝑlenũ nõ erat. Nõ enĩ deuſ

imꝑfecte aliqñ gaudebat:ſʒ illud eiꝰgau⸗

diũ in nob nõ erat.qꝛ nec nos in qͥbꝰ eſſe

illo eſſe cepimꝰ. In ipſo aũt ſemꝑ erat:qͥᷣ

nos ſuos futuros certiſſima ſue pᷣſcientie

veritate gaudebat. Pꝛoinde gaudiũ iam
ipſe pfectũ de nobis habebat:qñ nos pᷣſci

endo ⁊ pᷣdeſtinãdo gaudebat. Neq; enum

vllus in illo eiuſ gaudio motus eſſe pote⸗
rat.ne foꝛte nõ ficret:qð ſe facturũ eẽ pꝛe
ſciebat.Sʒ neq; cũ id facè cepit qð ſe fa⸗
cturũ eſſe pᷣſciuit:gaudiũ eiꝰq btũs ẽ cre⸗

t. Dec

riſſim: dũm dicentẽ dil. cipulif

.
„ 7„„
.
. ⸗
*
. 4*
5 .
2

à1

A

—
—

— — — —

— — —

£+

4
.

— *2* —

Abrwe—

— —

uit: alioqͥn beatioꝛ factꝰẽ.qꝛ nos fecit. Ab

ſit h frẽs: dei btĩtudo qꝛ nec minoꝛ ſuerat

ſine nobᷣ: nec fit maioꝛ ex nob. Saudium

à

Ehbei⸗ D

igitur eius de ſalute nf̃a.qð in ilo ſemper

mus.Sʒ Gq̊ gaudiũ nr̃m creſcit ⁊ ꝓſicit:et
mio reſurgentiũ. Ecce vnde dictũ exiſti⸗
in vobis fit: ⁊ gaudiũ vr̃jm impleat᷑.In vo

meũ plenũ.⁊ anteqᷓ; vocaremĩ: cũ vocãdi

B vfm. qꝛ biĩ eritis qð nõꝗ

itis ꝗð ſtis: ſicut crea
ti eſtis qͥ nõdũ fuiſtis. Einqti

—,

ocẽ inqtp⸗

datũ: ex vno verbo greco vtrũq; interpᷣta
W te dixerat: de q̃ me vobᷣ vt potui diſputaſ

tũ nouũ do vobis vt viligatis inuicẽ ſicut
dilexi vos.vt ⁊ vos diligatis inuicẽ. Hu⸗

mniiſi qð ibi mãdatũ inqͥt nouũ do vob: hic

nõ fuerit ante tale madatũ: hic tanq; non
ſit aliud eius mãdatũ.Sed ibi dictũ ẽ no⸗
uum / ne in vetuſtate nr̃a ꝑſeueremꝰ:hic di
ctũ eſt meũ /ne ↄtemnẽdũ putaremꝰ.Qð
aüũt hic ita dixit / hoc eſt mãdatũ meũ/ve⸗
lut nõ ſit aliud:qͥd putamꝰ frẽs mei. Nun

datũ eſt:qᷓ diligimꝰ inuicẽ? Mõne ẽ ⁊ ali⸗

reqͥramꝰ? Tria tñ cõmẽdat aplus dicens.

ij. Coꝛin. xiij anẽt aũt ſides. ſpes charitas. tria b: ma

ioꝛ aũt hoꝝ charitas.Et ſi in charitate B
RDZ eſt in dilectiõe ↄcludunt᷑ duo illa pᷣcepta:
D maioꝛ tamen dicta eſt eẽ ſola.De fide igit᷑
nobis q; multa mãdata ſunt: q́; multa de

ſpe: Quis poteſt cuncta colligere? Quis

euumerãdo ſufficere? Sed intueamur qðᷣ
Rboma.xiij ait idem apoſtolus:plenitudo legis chari
iüi.ſent.diſ. tas. Vbi ergo charitas eſt:qͥd ẽ qꝗð poſſit

xxxvj. c.j. deeſſe? Vbi autem non ẽ: quid eſt qð poſ

Jacobi.j. ſit pꝛodeſſe? Demon credit nec diligit:ne⸗

— —

fuit cũ pᷣſciuit ⁊ pᷣdeſtinauit noſ.cepit eẽ ĩ
nobis qñ vocauit nos:⁊ hoc gaudiũ meri
to noſtrũ dicimꝰ:quo⁊ nos beati futuri ſu

ad ſuã ꝑfectionẽ ꝑſeuerãdo ꝑtẽdit Ergo
inchoat᷑ in ſide renaſcentiũ:implebit᷑ in ꝰ⸗

mo.hec locutꝰ ſum vobᷣ.vt gaudiũ meũ
bis ſit meũ:impleat᷑ vrjm. Semꝑ enim erat
a me pᷣſciremini.Sed fit ⁊ in vob cũ h̊ effi
ciamini qð pᷣſciui de vobis:impleat᷑ auteʒ
ceptũ meũ:vt diligatis inuicẽ ſicut
dilexi vos.· Siue dicat᷑ pceptũ ſiue mãa⸗
tur qð eſt e ToXÜ Jam vo iſtã ſniaʒ 1 an-

S.tract. lxv. ſe memiſſe debetis. Jbi eni ſic ait. Mãda⸗
ius itaq; mãdati repetitio cõmẽdatio eſt:

aüt / hoc eſt inqt mãdatũ meũ. Ibi tanq;

qͥd nam ſolum eius de iſta dilectiõe man⸗

ud maius: vt diligamꝰ dcũ? Aut vo de ſo
MM la nobis dilectiõe mandauit: vt alia non

——— F: .
. . — . 2 — — 4 . . *.
. — „ 5 E. .. „7 . — — .
. £ P. . 2 D .
. s =ðUU

moo diligit ꝗͥnon credit. Fruſtra qdem ſ-

