tiam:curet te ignis ↄtinentie:ferrũ ꝑſecu⸗

tionũ tolerẽt vulnera tua.Expaueſcebas
qG;uis ligatꝰ:liber ille ⁊ non ligatꝰ bibit qð

tibi dat. Pꝛioꝛ paſſus ẽvt te ↄſolaret᷑:tcãq;
dicẽs. OQð times pati ꝓ te: pꝛioꝛ patioꝛ

te.Hec eſt gra:⁊ magna gra.Quis illã di⸗
gne collaudat: De humilitate chꝛiſti loqͥr
fratres mei.aAaieſtatẽ chꝛiſti ⁊ diuinitatẽ
chꝛiſti quis loquit᷑ inexplicãdo ⁊ dicẽdo?
Vt quoqͥ modo maieſtatẽ chꝛiſti loquere
mur nõ ſufficimꝰ:ĩmo deſicimꝰ.totũ cogi⸗
tantibꝰ cõmittimꝰ:nõ audientibꝰ adimple
mus.Cogitate hũilitatẽ chꝛiſti.Sed quis

nobiſ inqͥs eã explicat:niſi tu dicas:ille in

tus dicat: Melius illud dicat ꝗ intus ha⸗
bitat:quã qui foꝛis clamat. Ipſe vobᷣ oſtẽ

dat gr̃am hũilitatis ſue:qͥ cepit habitare ĩ

coꝛdibꝰ vr̃is. Jam vo ſi in eiꝰ hũilitate ex
plicanda ⁊ erogãda deſicimꝰ:maieſtatem
eius qͥs loquat᷑: Si verbũ caro factũ ↄtur
bat nos:in pꝛincipio erat verbũ/qͥs expli⸗

cabit? Tenete ergo frẽs ſoliditatẽ iſtam.
Lex ꝑ moyſen data eſt:gra⁊ veritas ꝑ

ieſum chriſtu facta e. Per fuu lex da⸗
ta ẽ: reos feẽ. Per ĩpatoꝛẽ indulgẽtia da
ta ẽ reos liberauit.Cex ꝑ moyſen data ẽ.
Nõ ſibi aliqd ampliꝰ ſeruꝰ aſſignet: qᷓ; qd

ꝑ ülũ factũ eſt.Electꝰ ad magnũ miſteri-
um tanq; fidelis in domo.ſed tamẽ ſeruus
agere ſᷣm legẽ põt:ſoluè a reatu legis nõ
poͤt. Lex ergo ꝑ moyſen data ẽ: gra ⁊ ve⸗
ritas ꝑ ieſum chꝛiſtũ facta ẽ. Et foꝛte ali⸗
q̃s dicat.Et gra ⁊ veritas nõ eſt facta per
moyſen qͥ vidit deũ? Statim ſubiecit.De

um nemo vidit vnq;.· Et vñ innotuit
—

Ca. I

ſe enarrabit. Quid ẽ in ſinu pfis? In ſe ra nõ hʒ ied.
creto pfis. Hõ eĩ deꝰ hʒ ſinũ: ſicut nos ha

quõ nos.aut foꝛte cinctꝰ ẽ vt ſinũ hr̃et. ſʒ
camꝰ. In ſecreto pris qͥ pr̃em nouit: ipſe
enarrauit. Nã deũ nemo vidit vnq;. Ipſe

ergo venit: ⁊ narrauit quicqdvidit. Quiitd
vidit moyſes? M.oyſes vidit nubẽ: vidit Exodi.i.⸗

ram: ⁊ inuenis moyſen dicentẽ. Si inueni Exo xxxiij.

—

moyſi deꝰ? Qꝛ reuelauit ſeruo ſuo domi⸗

nus. Quis dñs? Ipſe xpᷣs qͥ pꝛemiſit legẽ
per ſcruũ:vt vemiret ipſe cũ gr̃a ⁊ verita⸗
te.Heũ enĩ nemo vidit vnq;. Et vñ illi ſer
uo q;tũ caꝑe poſſet aparuit?

genitꝰ inqt filius qᷣ eſt i ſinu pꝛiſ ip 5 Alia litte⸗

bemꝰ in veſtibꝰ.aut cogitandus ẽ ſic ſedè᷑

qꝛ ſinꝰnr̃ intus ẽ:ſecretũ pr̃is ſinũ pr̃is vo

angelũ:vidit ignẽ.Oiĩs illa creatura typũ
dñi ſui gerebat:nõ ipſiꝰ dñi pñtiã exhibe⸗
bat. Nam q; aꝑte habes in lege.Loqueba
tur moyſes cũ dño.ↄtra in cõtra:ſicut ami
cus cũ amico ſuo.Si queris ipſam ſcriptu
gram in ↄſpectu tuo: oñde mihi teipſum
mãifeſte vt videã te.Et paꝝ ẽ qꝛ dixit:re⸗
ſponſum accepit.nõ potes videre faciem
meã. Loquebat᷑ frẽs chariſſimi cũ moyſe
angelus poꝛtãſ typũ dñi.⁊ illa oĩa que ibi
ꝑ angelũ facta ſunt.futuram iſtam graʒ et
veritatẽ ꝓmittebãt.Qui bñ ſcrutant᷑ legẽ
nouerũt:⁊ cũ opoꝛtunũ eſt vt ⁊ noſ aliqd
inde dicamꝰ.qᷓ;tũ dñs reuelat nõ tacemuſ
charitati vr̃e. Illud aũt ſciatis:qꝛ omĩa q̊
coꝛpalit viſa ſũt:nõ erãt illa ſubſtãtia dei
Illa enĩ carneis oculisvidemꝰ: dei ſubſtẽ
tia vnde videt᷑: Euãgeliũ interroga. Bti atthei. v.
mũdo coꝛde:qꝛ ipſi deũ videbũt. Fuerüt·

hoiĩes qͥ dicerẽt:vanitate ſui coꝛdis dece⸗

pti. Pater inuiſibilis ẽ: filiꝰ aũt viſibilis ẽ
Võð viſibilis? Si ꝓpt᷑ carneʒ: qꝛ ſuſcepit
carnẽ mãifeſtũ eſt. Illi eni qui carnẽ chꝛi⸗
ſti viderũt.aliqͥ crediderũt.aliqͥ cruciſixe
rũt.⁊ qͥ crediderũt illo cruciſixo nutauer̃t
Et niſi ipſam poſt reſurrectionẽ palparẽt:
fides ad eos nõ reuocaret᷑.Si ergo ꝓpter
carnẽ viſibilis filiꝰeſt:⁊ nos ↄcedimꝰ:⁊ eſt
catholica fides.Si aũt ante carnẽ ſicut ip
ſi dicũt.id ẽ.anteqᷓ; incarnaret᷑:multũ de
lyrãt:⁊ multũ errãt. Facta enĩ ſunt illa vi
ſibilia coꝛꝑalit᷑ ꝑ creaturã.in qͥbus typus
oñderet᷑:nõ vtiq; ſubſtatia ipſa demõſtra⸗
bat᷑ ⁊ manifeſtabat᷑.¶ Et h̊ attẽdat chari g
tas vr̃a leue documentũ.Sapia dei vide⸗
ri oculis non poteſt. Fratres: ſi chꝛiſtꝰ ſa⸗
pientia dei ⁊ virtꝰ dei.ſi xpsvbũ dei:vbũ

S=

–—
—

— — ——— =ẽ.

ſe
niAH—
dit Erodiie
pü
e⸗
ba
wi
n
genl pg er
ſ Lrog
e⸗
en
e
eii
zen
ege
d
ul
4
ei
l Harthe
Ut

e⸗
1
S
fire
neft
tit.
ter
eſt
tig⸗
ide
V
ſpus
ſtra⸗
chen
e⸗

7

bu⸗

Joh.
homiĩs oculis non videt᷑:verbũ dei videri
ſic pᷣt? Expellite ergo de coꝛdibꝰ vfis car⸗
nales cogitatões: vt vere ſitis ſub gra:vt
ad nouũ teſtam̃tũ ꝑtineat: Jõ vita etna
ꝓmittit᷑ in nouo teſtamẽto.Legite vetus
teſtamentũ:et videte:quia carnali adhuc
ppło ea quidẽ pᷣcipiebant᷑ que nobis. Mã
Exo.xx. vnũ deũ colere ⁊ nobis pᷣcipit᷑: HNon acci⸗
pies inuanũ nomẽ dñi dei tui. Et nob pᷣci
tur: quod eſt ſcom pᷣceptũ. Obſerua diem
ſabbati magis nobis pᷣcipit᷑:qꝛ ſpãliter ob
ſeruandũ pᷣcipit᷑. Judei em̃ ſeruiliter ob⸗
ſeruabãt diẽ ſabbati:ad luxuriã:ad ebꝛie
tatem. Quanto meliꝰ femine eoꝝ lanã fa⸗
cerẽt:qᷓ; illo die in neomenijs ſaltarẽt. Ab
ſit frẽs:vt illos dicamus obſeruare ſabba
tũ. Spũalit᷑ obᷣuat ſabbatũ xpᷣianꝰ: ab
ſtinẽs ſe ab oꝑe ſeruili.Quid ẽ em̃ ab oꝑe
FFuili? A peccato.Et vnde ꝓbamꝰ? Dñm
j.viij. interꝛoga.mis qͥ facit pctm̃: ſeruꝰ ẽ pec
cati. Ergo et nobis pᷣcipit᷑ ſpaliter obſer⸗
uatio ſabbati. Jã illa omĩa pᷣcepta nobis
Exo.xx. magis pᷣcipiunt᷑:et obſeruãda ſunt: Nõ oc
cides: Mõ mechaberis: Mõ furaberis: o
falſũ teſtimoniũ dices: Honoꝛa patrẽ tu⸗

um et matrẽ tuã:Mõ cõcupiſces rem ꝓxi⸗

mi tui: Mõ cõcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui.
Monne iſta omia et nobis pᷣcipiunt Sed
quere mercedẽ: ⁊ inuenies ibi dici: vt ex⸗
pellant᷑ hoſtes a facie tua:⁊ accipietis ter
ram: quã ꝓmiſit deꝰ pr̃ibus vr̃is. Quia ñ
poterãt caꝑe inuiſibilia:ꝑuiſibilia tenebã
tur. Quare tenebant᷑: Ne penit“ interirẽt
et ad idola laberent᷑. Nã fecerũt hoc frẽs
mei ſicut legit᷑:obliti tanta miracula que
fecit deus coꝛã oculis eoꝝ: Mare diſciſſũ
eſt:via facta eſt in medis fluctibꝰ.ſequen
tes hoſtes eoꝝ hiſdẽ aquis oꝑti ſunt. per
quas illi trãſierũt.Et cũ moyſes hõ dei re
celſſiſſet ab oculis eoꝝ idolũ petierũt. et
„dixerũt:vFac nobis deos qui nos pᷣcedant
Exo.xxxij. qꝛ ille hõ dimiſit nos.Tota ſpes eoꝝ ĩ ho
mine poſita erat:nõ in deo.Ecce moꝛtuus
eſt hõ:nunqͥd moꝛtuꝰ ẽ deꝰ:qui eruit eos
de terꝛa egypti? Et cũ feciſſent ſibi imagi

nẽ vituli:adoꝛauerũt ⁊ dixer̃t: hi ſũt dij

tui irł:qui te liberauerũt de terꝛa egypti
Quãcito obliti:tam manifeſtã gram.Qui
bus ergo modis teneret᷑ ppls talis: niſi ꝓ
miſſis carnalibꝰ? Ea ibi iubent᷑ in decalo⸗
go legis que et nobis:ſed nõ ea ꝓmittunt᷑
que nobis. Nobᷣ qͥd ꝓmittit᷑: Uita etna.

—

Het eſt aũt vita eterna: vt congoſcant te j.xvij.
vnũ deũ veꝝ:et quẽ miſiſti ihm xpᷣm. Co
gnitio dei ꝓmittit᷑. Iha ẽ gr̃a ꝓ gr̃a. ⸗Mõ
credimꝰ:non videmꝰ. Pꝛo iſta fide:pᷣmiũ
erit videre qð credimꝰ. Nouerãt hoc pꝛo
phete: ſʒ occultũ erat anteqᷓ; venriet. Nã
quidã ſuſpiras amatoꝛ dicit: Vnã petij a ps.xxvj
dño:hãc reqᷣrã. Et queris qui petat? So?: ⸗
te em̃ petit terrã lac et mel fluentẽ carna⸗
liter:quãuis ſpiritaliter ipᷣa q̃rẽda ſit ⁊ pe
tenda:aut foꝛte ſubiectõem hoſtiũ ſuoꝛũ:
aut moꝛtẽ inimicoꝝ:aut imꝑia:aut facul⸗
tates huiꝰ ſeculi. Ardet em̃ amoꝛe:⁊ mul⸗
tũ ſuſpirat: ⁊ eſtuat et anhelat. Videamꝰ
qd petit. VUnã perij a dño: hãc requiram.
Quid ẽ hoc qð requirit? Vt inhabitẽ in⸗
qͥt in domo dñi:ꝑ oẽs dies vite mee.Etpu
ta qꝛ habitas in domo dñi:vñ ibi erit gau-
diũ tuũ? Vt contẽpler inqᷣt volũtatẽ dñi. lI⸗
¶ Fratres mei:vñ clamatis: vñ exultatis
vnde amatis niſi qꝛ ibi ẽ ſcintilla huiꝰ ca⸗
ritatis: Quid deſideratis rogo vos? Qð
videri põt oculis: tãgi põt. Pulchritudo
aliq̃ᷓ eſt:que oculos ðlectat. MNõne marty
res amati ſunt vehemẽter:⁊ qñ eos cõme
moꝛamꝰ.inardeſcimꝰ in amore? Quid in
illis amamꝰ fr̃es? Mbꝛa laniata a feris⸗
Quid fedius:ſi oculos carnis interꝛoges?
Quid pulchriꝰ:ſi oculos mẽtis iterꝛoges⸗
Quid tibi videt᷑ adoleſcens pulcherꝛimꝰ.
fur? Qũo hoꝛrent oculi tui:MNũquid ocu⸗
li carnis hoꝛrẽt? Si ipos interroges: nihil
illo coꝛꝑe cõpoſitius:nihil oꝛdinatiꝰ: ⁊ pa
rilitas Inẽbꝛoꝝ: ⁊ coloꝛis delectatio: illi⸗
cit oculos:⁊ tñ cũ audis qꝛ fur ẽ: fugis ho
minẽ anio. Vides ex alia ꝑte ſenẽ curuũ:
baculo imittentẽ:vix ſe mouẽtẽ.rugis vn
diq; exaratũ:q̃ͥd vides quod oculos dele
ctet: Audis qꝛ iuſtꝰ ẽ:amas:amplecteris.
Talia nobis pᷣmia ꝓmiſſa ſunt frẽs mei:
tale aliqͥd amate: tali regno ſuſpirate: et
talẽ patriã deſiderate ſi vultis puenire ad
id:cũ quo venit dñs nr̃:id ẽ ad gram·⁊ ve
ritatẽ.Si aũt coꝛꝑalia pᷣmia cõcupieris a
deo:adhuc nõ ſub lege es:⁊ iõ ipſam legẽ
implebis. Quando enim videris abunda
re iſta tempoꝛalia in eis qui deum offen⸗
dunt:nutant gꝛeſſus tui:⁊ dicis tibi:Ecce S
ego colo deũ quotidie: ad eccleſiam cur⸗
ro:genua mihi trita ſunt in oꝛationibus:
et aſſidue egroto: homicidia faciunt ho⸗
miĩes:rapinas faciunt:⁊ exultãt: ⁊ abiaar

benc eſt illis. Talia ergo querèbasa deo?

Lerte ad gr̃am ꝑtinebas.Si gr̃am ideo ti⸗
bi dedit deꝰ: qꝛ gratis dedit gratis ama:
noliad pᷣmiũ diligere deũ:ipᷣe ſit pᷣmiũ tu

um. Dicat ania tua: Unã petij a dño hãc

põ.xxvj. reqiurã:vt inhabitẽ in domo dñi pꝑ om̃s di

es vite mee:vt cõtẽpler delectatõem dũñi.

NMoli timere: ne faſtidio deſicias. Talis
erat illa delectatio pulchꝛitudinis vt ſꝑ ti

bi pᷣſens ſit:⁊ nunq; ſatieris: immo ſemꝑ ſa

tieris ⁊ nunq; ſatieris.Si em̃ dixero qꝛ nõ
ſatiaberis:fames erit. Si dixero qꝛ ſatia⸗

beris: faſtidiũ timeo. Vbi nec faſtidiũ erit

nec fames:quid dicã neſcio. Sed deꝰ ha⸗
bet quod exhibeat nõ inueniẽtibꝰ quõ di⸗
cant: ⁊ credentibꝰ quod accipiant .
Ab eo quod ſcriptũ eſt: Et hocẽ te

Trac.iiij · ſtinoniũ iohanis quado miſerunt

ps.xlix.

Eſa. liij.

—

ſiger abpie gſo vrn ſacerdotes
et leuitas: vſq; ad id: Et ego neſcie⸗
bã eũ:ſeq

ris ſpm̃ deſcendentẽ ſicut colubam

tiʒat in ſpirituſancto.

Epiſſime audi

nit ſanctitas vr̃a et optime no⸗
is: qm̃ iohs baptiſta qnto pꝛe
at in natis mulieꝝ: et quãto hu⸗

milioꝛ ad cognoſcendũ dñm:tanto meruit

eſſe amicus ſponſi: ʒelans non ſibi:non ſu
um honoꝛẽ querens:ſed iudicis ſuĩ quem
tanq; pᷣco pᷣibat. Itaq; ꝓphetis pᷣcedenti⸗
bus pᷣnunciare de xpᷣo futura cõceſſum ẽ:
huic aũt digito oſtende. Sicut ignoꝛabat᷑

xpᷣs ab his qui ꝓphetis nõ crediderãt an⸗

teq; veniret:ſic ab eis ignoꝛabat᷑ et pᷣſens.

Venerat em̃ humiliter pꝛimo ⁊ occultus:

tanto occultioꝛ quanto humilioꝛ. Populi
aũt ſꝑnentes ꝓpter ſuꝑbiã ſuã humilitatẽ

Dei:cruciſixerũt ſaluatoꝛẽ ſuũ: et fecerunt

damnatoꝛẽ ſuũ. Sed qui pꝛimo venit oc⸗
cultus quia venit humilis: nunquid dein⸗
ceps non eſt venturus manifeſtus quia ex
celſus: Audiſtis modo pſalmũ:Heꝰ mani
ſeſte veniet:deus noſter et non ſilebit. Si
luit vt iudicaretur:non ſilebit cum ceperit
iudicare. Non diceretur manifeſtus veni⸗
et niſi pꝛimo veniſſet occultus:nec diceret᷑
non ſilebit niſi quia pᷣmo ſiluit. Quõ ergo
ſiluit: Interroga eſaiã. Sicut ouis ad oc⸗
£

qui miſit me baptiʒzare in

et manentem ſuꝑ eũ :ipᷣe eſt qͥ bap⸗

feſſus eſt:quia nõ ſum ego xpᷣs.Et

ciſionẽ ductus eſt :et ſicut agnus coꝛã ton

dente ſe ſine voce: ſic nõ aꝑuit os ſuũ. ¶Ue
met aũt manifeſtus:⁊ nõ ſilebit.Quõ ma-
nifeſtꝰ? Ignis ante eũ pᷣibit:et in circuitu põ. xlix.
eius tẽpeſtas valida. Tempeſtas valida
tollere habet totã paleam de area que mõ
triturat᷑: ⁊ ignis incendere quod tẽpeſtas
abſtulerit. Modo autẽ tacet. Tacet iudi⸗
cio:ſed nõ tacet pᷣcepto. Si em tacet xp̃ᷣs:

quid ſibi volũt hec euangelia? Quid ſibi

volũt voces apłice? Quid cãtica pſalmo⸗
rũ?: Quid eloquia ꝓphetaꝝ?: In his omni
bus xpᷣs nõ tacet. Sed tacet mõ ne vindi⸗
cet:nõ tacet vt moneat. Veniet aũt pᷣdla⸗
rus in vindicta ⁊ apparebit omnibꝰ: ⁊ qui
in eũ non credũt. Aodo vero quia ⁊ pñs
occultꝰ erat:o poꝛtebat em̃ vt ↄtemneret᷑.

MNiſi em̃ cõtemneret᷑: non c uciñgeret᷑. Si
nõ crucifigeret᷑ nõ funderet ſanguinẽ:quo

pᷣcio nos redemit. Vt aũt daret pᷣciũ pꝛo

nobis cruciſixus eſt: vt cruciſigeret᷑ cõteẽp⸗
tus eſt:vt cõtẽneret᷑ humilis apparuit. Zñ

qꝛ quaſi in nocte apparuit in coꝛtꝑe moꝛta⸗

lu:lucernã ſibi accendit vnde videret᷑. Ipa

lucerna iohs erat. He quo iam multa au⸗
diſtis: ⁊ pᷣſens lectio euãgelij verba iohis
cõtinet. Pꝛimo quod pꝛincipiũ eſt cõſiten
tis:quia nõ ipſe erat xpᷣs.Tanta aũt excel
lẽtia Ear in iogane vt poſt et credi rs E:
ĩ eo ꝓbata ẽ hũilitas eiꝰ qꝛ dixit ñ ſe xpᷣm
eſſ ei poſſet credi eſſe.rErgo hoc e te Textus ha
ſtimoniũ iohanis:quado miſerunt bet Et

indei ab hieroſolymis ſacerdotes

et leuitas ad eñ vt interrogaret eũ:

Tu qnis eg: mõ aũt mitterent: niſi mo
ere Pertallefmi auctoꝛitatis eius quig
auſus eſt baptiʒa re.Et cõfeſſus ẽ etnõ
negauit. Quid confeſſus eſt? Er con-

interrogaueft en. Quid ergo? He⸗
lias es tu? Houerãt em̃: quia pceſſurus
erat helias xpᷣm. Hon em̃ alicui incognitũ

erat nomen chꝛiſti apud iudeos.Iſtũ non

eſſe chꝛiſtũ putauerũt:nõ oĩno chꝛiſtũ nỹ

eſſe venturũ:cum ſperant ventuꝝ. Sic ef⸗
fenderũt in pᷣſentẽ: offenderũt tanq; in hu
milẽ lapidem. Lapis em̃ ille adhuc puus
erat:iã quidẽ pᷣciſus de monte ſine mani⸗ .
bus: ſicut dicit daniel ꝓpheta vidiſſe ſe la Daniel.ij
pidem pᷣciſum de monte ſine manibꝰ. Sed
quid ſequit᷑: Et creuit inquit lapis ille et
factus eſt mõs magnꝰ:⁊ impleuit vniuerſã

–

—ʒð

— —— —

S

ito⸗
de faciem terre. Videat ergo caritas vr̃a qd
na⸗ dico: Xps ante iudeos iam pᷣciſus erat de
uinn pe monte. Montẽ regnũ vult intelligi iudeo
nica N rũ.Sed regnũ iudeoꝝ nõ impleuera: vni
nen uerſa faciẽ terre. Inde pᷣciſus ẽ ille lapis
peſtas quia inde natus eſt in pñtia dñs. Et qua
Tindi⸗ re ſine manibus? Quia ſine oꝑe virili vir
etx6s. go peꝑit xpᷣm. Ja ergo erat lapiſ ille pᷣciſꝰ
iſbi ſine manibus ante oculos iudeoꝝ: ſed hu
ſalno⸗ milis erat. Mon ĩmerito:quia nondũ cre⸗
somni verat lapis ille ⁊ impleuerat oꝛbẽ terraꝝ:
evindi⸗ quogd oſtendit in regno ſuo quod ẽ ecclia
tza⸗ que impleuit totã faciẽ terre. Quia ergo
an nondũ creuerat offenderũt ĩ illũ tanqᷓ; in
“ lapidẽ: ⁊ factũ ẽ ĩ eis qð ſcriptũ ẽ:Qui ce
ne, . Lu. xx. ciderit ſuꝑ lapidẽ ↄquaſſabit᷑:⁊ ſuꝑqͥs ce
ee ciderit lapis ille conteret eos. Pꝛimo ſuꝑ
. 6 humilẽ ceciderũt:excelſus ſuꝑ iũllos vẽtu
ego rus eſt. Sed vt eos vẽturus excelſus con
lupeo terat:pꝛimo eos humilis quaſſauit. Offẽ
deh derũt in eũ ⁊ quaſſati ſunt: non cõtriti ſʒ
üͤ quaſſati ſunt: veniet excelſus ⁊ conteret
unn⸗D eos. Sed ignoſcendũ eſt iudeis: qꝛ offen
R derunt in lapidẽ qͥ non creuerat. Quales
n ſunt illi qui in iᷣm montẽ offendũt? Jam
niods de qᷣbus dicã cognoſcitis:qui negãt eccle
coſten ſiã toto oꝛbe diffuſã.MNõ ĩ humilẽ lapidẽ:
Lencl ſed in ipᷣm montẽ offendũt:quod f actꝰ eſt
iolit ille lapis dũ creſceret.Ceci iudei nõ vide
n. rũt humilẽ lapidẽ: Quãta cecitas eſt non
Ete Tertu vigere montẽ: Ergo viderũt humilẽ ⁊ nõ
Iitbet cognouerunt. DHemonſtrabat᷑ illis ꝑ lucer
s nã. Nã pri mo ille quo maioꝛ non ſurrexe

D rat in natis mulierũ dixit.Hõ ſũ ego vpᷣs.
e: Alia lf̃a ha go Xb

no bet Et dixit ſpõꝗit. lõ ſum. ¶ Eps em pᷣmittit añ
. C ſẽ peliã: ⁊ dixit nõ ſum :et fecit nobis que
o ſtionẽ. Timendũ eſt em̃: ne minus intelli
⸗ gentes contraria putent iohem dixiſſe qᷓ;
5 xpjs dixit. Quodã em̃ loco cũ dñs ihs xpᷣs
Ne2. in euangelio quedam diceret de ſe:reſpõ
ns derunt illi diſcipuli. Quomodo em̃ dicũt
ii ſcribe:id eſt:ꝑiti legis: quia heliã opoꝛtet
Pn aath. xvij. Pꝛimũ venire⸗ Et ait dñs. Helias iam ve
5 OV9 nit :⁊c feccrunt ei q voluerunt: et ſi vultis
ü ſcire ipe eſt iohãnes bapiiſta. Johannes
e autẽ interrogatus ſic ſe cõfeſſus eſt heliã
d8s nõ eſſe: quomõ nec xpᷣm eẽ. Et vtiq ſicut
on verũ cõfeſſus eſt xpᷣm ſe nõ eſſe:ſic verũ
tienf cõfeſſus ẽ nec heliã ſe eſſe. Quomõ ergo
t cCcoõparabimus dicta pᷣconis cũ dictis iudi
. cis:? Abſit vt pꝛeco mentiat᷑. Hoc cm̃ loqᷣ

Tract.IIII.

Dictũq; illi ẽ. Nũquid tu es helias:t Re

tur quod audit a iudice. Quare ergo ille

non ſum helias:⁊ dũs ipᷣe ẽ helias? QOuia

in eo dñs ieſus xpᷣs pᷣſigurare voluit fu⸗
turũ aduentũ ſuum:⁊ hoc dicere: quia in

2 LCa. I.

—

ſpiritu helie erat iohs.Et quod erat iohd

nes ad pꝛimũ aduentũ:hoc erit helias ad
ſcõm aduentũ. Quomõ duo aduentus iu
dicis:ſic duo pᷣcones. Judex quidẽ ipᷣe:pᷣ

cones aũt duo:nõ duo iudices. Opoꝛte⸗

bat aũt iudicẽ pꝛimo venire iudicãdum:
miſit ante pꝛimũ pꝛeconẽ:vocauit illũ he
liã:quia hoc erit in ſecundo aduentu heli
as quod in pꝛimo iohãnes. MHãq; intẽdat
caritas veſtra.qᷓ; verũ dicam.Quãdo con
ceptus eſt iohs vł potius quãdo natusẽ:
ſpũſſanctus hoc de illo homĩe impleto ꝓ
phetauit. Et erit inquit pᷣcurſoꝛ altiſſimi:
in ſpiritu et virtute helie. HNon ergo heli
as:ſed ĩ ſpiritu et virtute helie.Quid ẽ in
ſpũ et vᷣtute helie? In eodẽ ſpũſctõ vi⸗
ce helie.Quare vice helie? Quia qð heli
as ſcðo:hoc io hes in pꝛimo aduentu fuit.
Recte ergo iohãnes ꝓpꝛie reſpõdit: Nã
dñs figurate helias ipe eſt iohs. Iſte aũt
vt dixi ꝓpꝛie:non ſum ego helias.Si figu
rã pᷣcurſoꝛiſ aduertas:iohs ipᷣe eſt helias⸗
Quod em̃ ille ad pꝛimũ aduentũ:hoc ille
ad ſcõm erit. Si ꝓpꝛietatẽ ꝑſone interro
ges:ioh̊s iohãnes:helias helias. DLñs er⸗

So ad pᷣſiguratõem recte ipe ẽ helias: Jo⸗

hãnes aũt recte ad ꝓpꝛietatẽ/nõ ſum heli
as. Hec iohãnes falſum:nec dñs falſum:
nec preo falſum: nec iudex falſum: ſi in⸗
telligas.Quis aũt intelligit:niſi qui imi⸗
tatus fuerit humilitatẽ pᷣconis ⁊ cognoue
rit celſitudinẽ iudicis. Nihil em humilius
ipo pꝛecone fratres mei:nullũ tantũ meri
tũ io hes habuit q; de iſta ipᷣa humilitate:
quod cum poſſit fallere homĩes et putari

xps et haberi ꝓ xpᷣo. Tante em̃ gre tante

—

Lu. j.

q; excellentie fuit:confeſſus eſt tũ aꝑte et

dixit. Hon ſum ego chꝛiſtus. Nunquid tu
helias es? Jam ſi diceret helias ſum:ergo
iam in ſcõo aduentu adueniens dũñs iudi⸗

caret non adhuc in pꝛimo iudicaret᷑:tanqᷓ;

dicens. Venturus eſt adhuc ⁊ helias NRo

ſum inquit helias.Sed obſeruate humilẽ

ante quẽ venit iohs:ne ſentiatis excelſũ
ante quẽ venturus ẽ helias.MNãꝗ ⁊ dñs ita
cõpleuit:ipſe eſt iohs baptiſta qui ventu
rus eſt helias. Ipſa pᷣſiguratõe venit iſte:

qua ꝓpꝛietate venturus eſt beſiae Tunc

4

Joh. Tract. IIII.

D
Ab Et dixe
runt.
Alia l̃a nõ
habet.tu.

non es xps. neq; helias. nie
pheta: Quaſi audacie videbat᷑ eẽ
zare:qꝛ ſi in qua ꝑſona/ querimꝰ: vtrũ tu

viã dñi: ſicut dixit eſgias
Non dixu ego ſum iohs:ego ſum helias:

●
helias ꝑ ꝓpꝛietatẽ helias erit: Nũc ꝑ ſimi
litudinẽ iohs helias erat. Modo iohan⸗
nes ꝑ ꝓpꝛietatẽ iohãnes eſt:tunc ꝑ ſimili
tudinẽ helias iohanes erit. Ambo pꝛeco
nes ſibi dederũt ſimilitudines ſuas:et te⸗
nuerũt ꝓpꝛietates ſuas. VUnus autẽ dñs
ludex:ſiue illo pᷣcone pᷣcedente ſiue illo.
Et interroganerunt eum.Quid ergo: lhhe
lias es tu?Et dixit:Hon SEroircrunt
e Sronheta es tu? Etreſpondit
0: Dixerũt ergo ei. Quis es tu.

——

vrreſponſum demus his qui mi⸗

ſerut nos? Quid dicis dete ipᷣo⸗
Ait. Ego vox clamatis in
Eſaiasi

Vox ama elerto.
ud dixit. In iohaãne prophetia
iſta eſaie impleta eſt: Ego vox clamantis
indeſerto. Quid clamantis: Dirigite vi
am domini: rectas facite ſemitas
Dei nri : Non vobiſ videt᷑ pco eẽ:dicere/
exite facite viã? Miſi qð pᷣco exite dicit:

iohãanes dicit venite. A iudice repellit p⸗
co:ad iudicẽ vocat iohs:

ocat iohs: Immo vocat io
hãnes ad humilłẽ: ne iudex ſentiat᷑ excel⸗
ſus.Ego vox clamãtis indeſi- erto / dirigite

propheta·
ego ſum ꝓpheta. Sʒ quid dixit⸗ Hoc vo

coꝛ: Ego vox clamãatis indeſerto/dirigite
yiꝗ dno:rectas facite ſemitas òi nr̃i: Ego

ſum ipᷣa ꝓphetia. Et qui miſſi fuerat /
erant er phariſeis: id eſt ex pꝛincipibꝰ

iudeoꝝ.Et interrogauerũut en et di⸗
xerũt ei · Quid ergo baptiʒas: ſi tu
bapti

ſis xpᷣs tu dicis te non eſſe. Querimus ne
foꝛte pᷣcurſoꝛ illius ſis:qꝛ nouimꝰ ante ad
uentũ chꝛiſti venturũ eẽ heliã:te eſſe ne⸗
gas.Aerimus ne foꝛte aliqͥs multũ pᷣue

niẽs/pᷣco es/id ẽ ꝓpheta/⁊ accepiſti hanc

Math. xj.

ptãtẽ:nec ꝓpheta te eẽ dicis.Et non erat
ꝓpheta iohs:maioꝛ erat qᷓ; ꝓpheta. Dñs
de illo tale teſtimonium dedit. Quid ex
iſtis indeſ. ertũ videre harundinẽ vento
agitatã? Vtiq; nõ vẽto agitari ſubaudis:

ꝗꝛ nõ hoc erat iohs.qui a vẽto moueret᷑.

Qui em̃ a vẽto mouet᷑: circũflat᷑ omĩ ſpũ
ſeductoꝛio. Sʒ qͥd exiſtis videre Homi⸗
nẽ mollibꝰ veſtitũ? Veſtiebat᷑ em iohan
nes aſpis:id eſt tunica facta ðᷣ pilis came⸗
li. Ecce qͥ mollibꝰ veſtiunt᷑:in domibꝰ re⸗

——

banes b

Lg. J.

gůũ ſũt. Mõ ergo exiſtis videre hoĩeʒ mol

phetam? Ita dico vobis maioꝛ qᷓ; ꝓphe⸗
ta hic:qꝛ ꝓphete lõge añ pᷣnüciauer̃t. Jo
hanes pᷣſentẽ demõſtrabat:Quid ergo tu
baptiʒas:ſi tu nõ es xpᷣs/neq; helias/neq;
ꝓpheta:? Rñdit eis iobes t2 dixit.
Ego baptiʒo i qqͥ: mediꝰ aut vr̃m
tetit que vos neſcitis. Humilis em
nõ videbat᷑:et ꝓpterea lucerna accẽſa ẽ:

Vigdete quõ det locũ:qͥd aliud poſſet pu Alia lr̃a bz
eeq̃ pꝰ me tyenit/qͥ añ me venturus

tari? J
factꝭ Sicut iã diximꝰid eſt an poſitus
mihi: cuiꝰ ego nõ ſum dignꝰ vt fol
ua corrigia calciamenti eiust. Quã
tũ ſe abieũ:⁊ ideo multũ eleuatꝰ ẽ: qm̃ qͥ
ſe humiliat exaltabit᷑. Vñ debet videre
ſctitas vr̃a:qꝛ ſi iohs ſicſe humiliauit vt

diceret/nõ ſum ego dignus coꝛrigiã ſolue

re:quõ habẽt hũiliari qͥ dicũt nos bapti⸗
zamus:nos qð damus nr̃m ẽ:⁊ qð nr̃m eſt
ſctm̃ ẽ:? JNile dicit/nõ ego ſʒ ille:illi dicũt/
nos. Hõ eſt dignꝰ iohs ſoluere coꝛrigiam
calciamenti eiꝰ.Quod ſi dignũ ſe diceret

libꝰ veſtitũ. Sʒ qͥd ex iſtis videre? Pro⸗

Alia lr̃ahʒ
Dicens

qᷓ; humilis eẽt:Et ſi dignũ diceret:ille ve

nit poſt me qͥ añ me factus eſt/ cuiꝰ tantũ

mõ coꝛrigiã calciamenti dignus ſum ſol⸗
uere:multũ ſe humiliaſſet.Añ aũt nec ad
hoc dignũ ſe dicit. Vere plenus ſpũſctõ
erat:q ſic ſeruus/oñnm agnoun/ ex ſeruo
amic⸗ ſien meruit Decin bethania fa
cta ſunt tranſiordanæ: ybi erat io⸗
baprzans ¶Alterg aut die
vidit ioh g 1efuv eniete ad ſe ⁊ ait:
Ecce agnꝰ dei:ecce qͥ tollit pcta mũ
Di ¶ Hemo ſibi arroget et dicat: quia ip
ſe auferet peccata mundi. Vnde iam in⸗
tendite:cõtra quos ſuꝑbos intendebat di
gnũ iohs. Nõ dũ erãt nati heretici:⁊ iam
oſtendebat᷑ cõtra illos. Clamabat tunc a
fluuio: cõtra quos mõ clamat ex euange⸗
lio. Venit ieſus:⁊ qͥd dicit ille? Ecce ag⸗

nus dei. Si agnus dei innocẽs:⁊ iohᷣs ag⸗

nus. An non ⁊ ipe innocẽs? Sed qͥs inno⸗
cens: quantũ innocẽs: om̃s ex illa tradu
ce veniũt: ⁊ illa ꝓ pagine/de qua cantat
gemẽs dauid.Ego ĩ imiqtate ↄceptꝰ ſum:
et in peccatis mater mea ĩ vtero me aluit.
Solus g ille agnꝰ:q nõ ſic venit. Non em̃
in iniqᷣtate cõceptꝰ ẽê/ qꝛ nõ de moꝛtalita⸗
litate conceptus eſt/nec eũ 1ĩ peccatis ma
ter eius in vtero aluit quẽvirgo concepit

.
—

. virgo peꝑit:quia ſide cõcepit: fide ſuſce⸗
e⸗ pit:ergo ecce agnus dei: Mõ habet iſte tra
1 ducẽ. De adã carnẽ tm̃ aſſumpſit: de adã
adã pctm̃ nõ aſſumpſit: Qui non aſ ump⸗
eg Aulin ſit de nr̃a maſſa peccatũ:ipᷣe eſt qui tollit
dicens noſtrũ peccatũ:Ecce agnꝰ dei: ecce qͥ tol⸗
l. lit peccata mundi. NHoſtis qꝛ quidã homi
nes dicunt: Aliquãdo nos tollimus pec⸗
en cata hominibꝰ:quia ſancti ſumꝰ.St enim
nõ fuerit ſctũs qꝗ baptiſat: quõ tollit pec⸗
bu Dulin cata alterius:cũ ſit ife homo plenꝰ pctõ:
je vennunge CLontra iſtas diſputationes verba no⸗
1 ſtra non dicamus: hunc legamus: Ecce
l agnus dei: ecce qui toilit peccata mun⸗
di: Non ſit pᷣſumptio hominibꝰ in homi⸗
nes:non tranſmigret paſſer in mõtes: In
ee dño cõſidat:Et ſi leuat oculos ſuos ĩ mõ⸗
tes vnde veniet auxiliũ ei: intelligat ⁊ au
ſolue xliliũ eius a dño qui fecit celum et terꝛã.
ayn⸗ Tante excellentie iohs ðꝛ ei. Tu es xpᷣs⸗
neſt dic nõ:tu es helyas dicit nõ:tu es ꝓpha:
cit dic nõ? Quare ̊ baptiſas: Ecce agnꝰ dei
n eccc qᷣ tollit pcã mũdi.hic ẽ de quo dixi:
3 poſt me venit vir qͥ ante me factus ẽ᷑: quia
lac pꝛioꝛ me erat. Et poſt me venit qꝛ poſte⸗
ler rius natꝰ eſt:ante me factus/ quia pᷣlatus

eſt mihi. Prioꝛ me erat: quia in pꝛincipio
nho, erat verbũ :et verbũ erat apud deũ:⁊ de

u us erat verbũ. Et ego neſciebg eu di⸗
xit Sed vt maif⸗ ret riſrli. ꝓppte

r in irael rea veni ego in aqua b tiſas. Et
k Al iniſtael⸗ teſtimon n pbibltt toben dieens:
o⸗ qa vidi ſpm de celo deſcẽdentem
. Ar de celo quaſi columba ⁊ manſit ſuꝑ eũ: et
il pe columbã ego neſcieba euʒ: Sed qͥ me miſit

baptizare in aqua: ille mihi dixit:
⸗ BSupꝑ quẽ videris ſpm̃ deſcenden
mi te inqnentẽ ſup eü hic eſt ꝗ bapti
ion zat in ſpuſcrõ. Et ego viqi et teſtio⸗
ne: niu phibni: quia bic eſt filius dei.
ãũ Rengar modicũ caritas vra: Johes
rig⸗ qñ didicit xpᷣm:? Miſſus ẽ eni:vt baptiſa
D ret in aqua: Queſitũ ẽ qre: vt manifeſta⸗
no⸗ F ret iſrli dixit.Quid ꝓfuit baptiſmũ iohã
mdn nis:? Frẽs mei ſi ꝓfuit aliqd ⁊ mõ mane⸗
unrn ret:⁊ baptiʒarent᷑ homĩes in baptiſmate
din iohis: ⁊ ſic venirẽt ad baptiſmũ xpᷣi.Sed
. qd ait: VUt manikfeſtet iſrli: Id eſt ipi iſrli
Alun⸗ ppło irł/vt manifeſtet᷑ xpᷣs venit baptiʒa
re in aq̊: Accepit miſteriũ baptiſmatis io

hanis in aqᷓ pnie parare viã dño: nõ exñs
dñs:ac vbi cognitus ẽ dñs ſuꝑſluo ei via

—E------

La. I.
—
parabat᷑:qꝛ cognoſcentibꝰ ſe ipᷣe factꝰ eſt
via: Ita q; nõ durauit diu baptiſmũ iohã⸗
nis:Sed quõ demonſtratus ẽ dñs hũilis:
ideo acciꝑet baptiſma iohis in quo bapti
zaret᷑ iße dñs: ⁊ opus erat dño baptiſari⸗
Et ego interrogãs ecce reſpõdeo. Opus
erat domino naſci:opus erat dc mino cru
cifigi:opuserat dom ino moꝛi: opus erat
domino ſepeliri. Si ergo tanta ſuſcepit
ꝓ nobis humilitatẽ:baptiſma nõ erat ſu⸗
ſcepturus: Et quid ꝓfuit qꝛ ſuſcepit bap
tiſma ſerui: niſi vt tu nõ dedignareris ſu⸗
ſcipe baptiſmũ dñi? Intẽdat caritas vr̃a:

Futari erãt aliq in eccłia excelſioꝛis gfr̃e
cathecumini. Fit eniĩ aliqñ vt videas ca⸗

thecuminũ abſtinentẽ ab omni cõcubitu:
vale facientẽ ſe ulo: renunciantẽ omnib⸗
quepoſſidebat:⁊diſtribuentẽ paupihns:⁊

cathecuminꝰ ẽ: Inſtructus eſt etiã foꝛte

doctrina ſalutari: ſupꝛa multos fideles.

Timendũ ẽ huic:ne dicat apud ſemetip⸗
ſum de baptiſmate ſctõ quo pctã dimittũ
tur. Quid plus accepturꝰ ſum? Ecce ego

melioꝛ ſum iullo ſidele ⁊ illo fidele:cogitãſ
aut fideles aut cõiugatos/ aut foꝛte idio⸗
tas/aut habẽtes ⁊ poſſidẽtes res ſuas q̃s
ipe diſtribuit iã pauꝑibꝰ:⁊ melioꝛẽ ſe effe
arbitrãs qᷓ; ille ꝗ iã baptiſatus ẽ dedignet᷑
venire ad baptiſmũ dicẽs. oc ſum acce
pturus:qð habet ule ille? Et ꝓponat ſibi

illos quos ↄtẽnit ⁊ quaſi ſoꝛdeat illi hoc
accipꝑe qðò acceperũt inferioꝛes:qꝛ iã vide⸗

tur ipᷣe ſbbi melioꝛ: æ tamẽ oĩa pctã ſupꝛa
illũ ſunt: æ niſi aduenerit adſalutare bap
tiſmũ vbi pctã ſoluunt᷑ cũ omni excellen⸗
tia ſua nõ poteſt intrare in regnũ celoꝛũ:

Sed vt illã excellentiã inuitaret ad bap⸗

tiſmũ ſuũ vt pcrã illi oimitterent᷑ venit ip

ſe ad baptiſma ſerui ſui:⁊ cum ipᷣe nõ ha⸗

beret qð ei dimitteret᷑: nec quid in illo la⸗

uaret᷑ ſuſcepit a ſeruo baptiſma: et tanq;
allocutus eſt filiũ ſupbientẽ ⁊ extollen⸗
tem ſe ac dedignantẽ ſe foꝛte acciꝑe cum
idiotis vnde ei poſſit ſalus venire: Et q̃ſi
dicens. Quantũ te extendis? quantũ te

extollis? quanta eſt excellentia tua:quã⸗

ta gra tua? maioꝛ põt eſſe q; mea⸗ Si ego
veniad ſeruum: tu dedignaris venire ad
oñm: Si ego ſuſcepi baptiſma ſᷣui:tu de

dignaris a dño baptiſari? Mã vt noueri⸗

tis fratres mei quia non ex neceſſitate ali
cuius vinculi peccati dñs veniebat ad ip
ſum iohem:ſicut dicũt alij euangeliſte cũ

AMath. iij

£
iohes: Tu ad me venis: ⁊ ego a te debeo
baptiʒzari. Et qͥd/ipᷣe ei fſpõdit⸗: Sine moõ
vt impleat᷑ omis iuſticia. Quid ẽ implea
tur omiĩs iuſticia? Moꝛi veni ꝓ homibus:
baptiʒari nõ debeo ꝓ homibus? Qnid ẽ
impleat᷑ omĩs iuſticia? Inpleat᷑ omis hu
militas. Quid ergo? Mõ erat ſuſcepturꝰ
baptiſma a bono ſeruo:qͥ paſſionẽ ſuſce⸗
pit a ſeruis malis? ¶ Intendite g bapti⸗
zato dño.Si ꝓpterca baptiʒauit iohes vt
in eius baptiſmo dñs oſtenderet humili⸗
tatẽ:nemo aliꝰ baptiʒaret᷑ baptiſmate io⸗

haãnis. Multi aũt baptiʒati ſũt baptiſmo

iohis:baptiʒatus ẽ ⁊ dñs baptiſmo iohis:
t ceſſauit baptiſmũ iohis.Deinde iã miſ
ſus ẽ ĩ carcerẽ iohs. Deinceps nemo bap
tiʒatꝰ inuenit᷑ illo baptiſmate.Si g ꝓpte⸗
reavenit ⁊ iohs baptiʒans vt dñi hũilitas
nob ðmõſtraret᷑: vt qa ille ſuſcepit a ſer⸗
uo:nos non dedignaremur ſuſciꝑe a dño:
dñm ſolũ baptizaret. Sʒ ſi ſolũ dñm iohs
baptiʒaret nõ deeſſent qͥ putarẽt ſanctiꝰ

fuiſſe baptiſma iohis qᷓ; xpi:q̃ſi baptiſma⸗
te iohis ſolus xpᷣs meruiſſet baptiʒari:ba
ptiſmate aũt xpi genus humanũ. Inten⸗

dat caritas veſtra. Baptiſmate xpᷣi bapti
zati ſumus: non tm̃ nos:ſed et vniuerſs oꝛ
is terraꝝ:⁊ baptiʒatur vſq; in finẽ.Quis
nr̃m poteſt ex aliqua ꝑte òparari xpᷣo:cui
ſe iohs dixit indignũ ſoluere coꝛrigiã cal
ciamenti? Si ergo ille xpᷣs tante excellen
tie homo deus ſolus baptiʒaretur baptif⸗
mo iohis:quid dicturi erãt homies:Qua
le baptiſma habuit iohs: Magnũ baptiſ⸗
ma habuit: ineffabile ſacramentũ. Vide:

qꝛ ſolus xpᷣs meruit baptiʒari iohis bap⸗

tiſmate: atq; ita maioꝛ videretur baptiſ⸗

ma ſerui:q́; baptiſma dñi.Baptiʒati ſunt

et alij baptiſmate iohis: ne melioꝛ vide⸗
tur baptiſma iohis qᷓ; xpᷣi. Baptiʒatus eſt
aut ⁊ dñs:vt dño ſuſcipiẽte baptiſma fer

ui:nõ dedignarẽtur alij ſerui ſuſcipe bap
tiſma dñi.Ad hoc ergo miſſus erat ios:

ſed nouerat xpᷣm/an nõ nouerat? Si non

nouerat: quare dicebat quãdo venit ad

fluuiũ xpᷣs:Ego a te debeo baptiʒari:hoc
eſt: ſcio qui ſis? Si ergo iã nouerat: certe
tunc cognouit quando vidit columbã de
ſcendentẽ. Manifeſtũ eſt quia columba
non deſcendit ſuꝑ dñm:niſi poſteaq; aſcẽ
dit de aqua baptiſmi. Dñs baptiʒzatus aſ

cendit ab aqua: aꝑti ſunt celi: ⁊ vidit ſu⸗

per eũ colũbã. Si ergo poſt baptiſma de
ſe cendit colnmba:anteq; baptizaretur do

minꝰ: dixit illi ioßes. Tu ad me venis:

Ego a te debeo baptizari. Añ illi noue⸗

rat qui dixit: Tu ad me venis: Ego a te
debeo baptiʒari Quõ ergo dixit:⁊ ego ne
ſciebã eum: ſed qui me miſit baptiʒare in
aqua ille mihi dixit:Suꝑ quẽ videris ſpi
ritũ deſcendentẽ ſicut columbã ⁊ manen⸗
tẽ ſuꝑ eũ:hic eſt qui baptizat in ſpũſctõ.
MNon parua queſtio ẽ fratres mei.Si vidi
ſtis queſtionẽ nõ parũ vidiſtis: ſupeſt vt
ipᷣius ſolutõem dñs det: Tamen illud di⸗
co:ſi vidiſtis queſtionẽ non eſt paꝝ:Ecce
poſitus ẽ iohs ante oculos vr̃os:ſtans ad
fluuiũ iohes baptiſta. Ecce venit dñs ad
huc baptiʒãdus/nondũ baptiʒ atus:audi

vocẽ iohis:Tu ad me veis? Ego a te de

beo baptiʒari.Ecce iã cognoſcit dñm:a q
vult baptiʒari:baptiʒatus dominꝰ aſcen⸗
dit ab aqua:aꝑiunt᷑ celi:deſcẽdit ſpiritꝰ.
AModo illũ cognoſcit io h̊s. Si mõ illũ co
gnoſcit:cui dixit antea:ego a te debeo ba
ptizari? Si aũt nõ eũ modo cognoſcit:qꝛ

iã nouerat eum:quid eſt qðò dixit:non no

uerã cum: ſed qui me miſit baptiʒare ule
mihi dixit:Suꝑ quẽ videris ſpiritũ deſcẽ

dentẽ ⁊ manentẽ ſuꝑ eũ ſicut columbã:ip

ſe eſt qui baptiʒat in ſpũſctõ. Fratres ſi
iſta queſtio hodie ſoluat᷑: grauat vos:nõ
dubito:quia iam multa oicta ſunt. Scia⸗
tis aũt talem iſtã queſtionẽ eſſe:vt hecſo
la pimat partẽ donati.Ad hoc dixi carita
ti veſtre vt intentos vos facerẽ:ſimiliter
vtſoleo ſimul vt oꝛetis ꝓ nobis/⸗a⸗ ꝓ vo⸗

bis:vt et nobis det dñs digna loq:⁊ vos

digna caꝑe mereamini. Interim hodie di
gnamini differre. Sed hoc breuiter dico
interi: donec ſoluat᷑. Interrogate paciſice
ſine rixa:ſine cõtentione: ſine altercatio⸗

nibus:ſine inimicitijs: ⁊ vobiſcũ q̃rite:et

alios interꝛogate ⁊ dicite:hhãc queſtionẽ
ꝓpoſuit hodie epᷣs nr̃: Aliquando ſi dñs

ↄceſſerit ſoluturꝰ eã. Siue ſoluat᷑:ſiue nõ

ſoluat᷑:putate me ꝓpoſuiſſe quod me mo
uet.Moueoꝛ em̃ multũ: dicit iobs:ego a
te debeo baptiʒari:tanq; xpᷣo cognito.Si
em̃ nõ nouerat eum a quo voluit baptiʒa
ri:temere dicebat:ego a te debeo baptiʒa
ri. Nouerat g eũ.Si nouerat eũ:qͥd ẽ er⸗
go quod dicit:nõ nouerã eũ:ſed qͥ me mi
ſit baptiʒare in aqua ipᷣe mihi dixit: Suꝑ
quẽ videris ſpm̃ deſcendentẽ ⁊ manentẽ
ſuꝑ eum ſicut columbã:ipᷣe eſt qͥ baptiʒat
in ſpũſãcto? Quid dicturi ſũt?: Quia ne
ad ullũ veniſſet dñs baptiʒandus:ait ipſe

.

is:
le⸗
dte
one
rein
aſpi
nen⸗
o.
pidi
tyt
di⸗
cce
gad
gad
udi
ede
ma
Uen⸗
pinv'.
llüco
Nobe
rge
nno
Ue
i
mesſ
no
Sa⸗
elſo
inta
uer
ye⸗
vos
diedi
o
aſce
o⸗
leet
kione⸗
ſdi
o
.
OH
n.
152
et⸗
emi
p
ene
ine⸗
N⸗

ſcimus quãdo venerit columba. He foꝛte

ibi lateat: legant᷑ alij euangeliſte: qͥ pla⸗

niꝰ illud dixerunt:⁊ inuenimus aptiſſime
tũc deſcẽdiſſe columbã cum dñs ab aqua
aſcendit.Suꝑ baptiʒzatũ enim vpᷣm aperti

ſunt celi:⁊ vidit ſpmſanctũ deſcendentẽ:

ſi iam baptiʒatũ cognouit:venienti ad ba

ptiſma: quõ dicit: ego a te debeo baptiʒa

ri? hãc vobiſcũ interim rummate:hãc vo

biſcum cõferte:hãc vobiſcũ tractate: Pꝛe
ſtet dñs deus nr̃᷑: vt anteq; a me audiatis

alicui vrjm pꝛioꝛi eam reuelet.Lamẽ frẽs
hoc ſciatis qꝛ ꝑ iſtius queſtionis ſolutio⸗
nẽ pars donati de baptiſmi gr̃a vbi nebu
las obtendunt impꝑitis ⁊ retia tendũt aui⸗
bus volantibꝰ“ ſi frontẽ habeãt omnio nõ
habebunt:omnio eoꝝ oꝛa claudenk
Ab eo ꝗð ſcriptũ ẽ: ⁊ ego neſciebã

en:ſed qͥ me miſit baptizare in aqᷓ

ille mihi dixit: Suꝑ que videris
ſpm̃ deſcẽdentẽ et manentè ſuꝑ eu

ipe ẽq baptizat in ſpuſctõ et igni.

Trac.v.

Sluit :ad diẽ ꝓmiſſionis no⸗
ſtre ꝑuenimꝰ: Preſtabit etiaʒ

hoc:vt ad ipius ꝓmiſſionis redditionem

ꝑuenire poſſimus.TZunc em̃ ea que dici⸗
mus ⁊ nobis ⁊ vobis vtilia ſunt:ſi ab ipſo
ſunt.Que aũt ab homine ſunt mendacia
ſunt:ſicut ipe dixit dñs nr̃ ieſus chꝛiſtus:
Qui loquit᷑ mendaciũ:de ſuo loquit᷑. Ne
mo habʒ de ſuo:niſi mendaciũ ⁊ peccatũ.
Si quid aũt homo habʒ veritatis atq; iu⸗

ſticie:ab iülo fonte eſt quẽ debemus ſitire

in hac heremo:vt ex eo quaſi guttis qui⸗

buſdam irroꝛati:⁊ in hac ꝑegrinatione in
terim conſolati ne deficiamus in via veni
re ad eius requiẽ ſatietatẽq; poſſimꝰ.Si
ergo qui loquit᷑ mendaciũ ð ſuo loquit᷑:
qui loquit᷑ veritatẽ de deo loquit᷑:verax
iohs:veritas xpᷣs. Verax ioh̊s:ſed omis

verax:a veꝛitate verax eſt. Si ergo verax

iohs:⁊ verax eẽ homo nõ poteſt niſi a ve⸗

ritate:a quo erat verax niſi ab eo qͥ dixit:

Ego ſũ veritas? Mõ g poſſet dicere:aut
