Luce. xxiij.

—

loquens ad nicodemum: nemo aſcẽdit in

pꝛopter vnitatem ꝑſonce:in q̃ et deꝰ hõ ẽ:⁊
hõ deus. In celo gnosfuturos eẽ ꝓmiſit.
Illa enĩ foꝛma ſerui leuata eſt qu ſump⸗

ſit ex virgine:et ad patris dexterã collata
pꝛopter ſpem tanti huius boni.Et apoſto
lus ait. Deus autẽ qui diues eſt in miſeri
coꝛdia pꝛopter multã charitateʒ qua dile
xit nos:et cuʒ eſſemus moꝛtui peccatis cõ
uiuiſficauit nos in chꝛiſto: cuius gratia ſu⸗

mus ſalui facti: et ſimul excitauit et ſimul

ſedere fecit ĩ celeſtibꝰ in chꝛiſto ieſu.Hoc
ergo poteſt ĩtelligi dixiſſe dñʒ: vt ybi ego
ſum et illi ſint mecum.Et ipſe quidẽ de ſe
dixit quod ibi iam eſſet. De nobis autem
velle ſe dixit vt eſſemus ibi cũ illo: nõ qͥd
iam eſſemꝰ oſtẽdit. Apoſtolus aũt quod

domin?ꝰ velle ſe dixit vt fieret:tanq; factũ

fuerit eſt locutus. Hon em̃ ait excitaturꝰ
eſt nos et in celeſtibus ſedere facturus: ſʒ
excitauit et ſedere in celeſtibus fecit:quia
non inaniter ſed fideliter iam deputat fa⸗
ctum:quod futurũ eſſe nõ dubitat.Quod
vero attinet ad foꝛmam dei in qua equał

eſt patri:ſi ſecundũ eam velimus intellige
re quod dictum eſt:volo vt vbi ego ſum ⁊

illi ſint mecum. abſcedat ab anĩo oĩs ima⸗

ginum coꝛpoꝛaliũ cogitatio: quicqͥd men
ti occurrerit/longũ/latum/craſſum/ quali

bet luce coꝛpoꝛea coloꝛatuʒ: per quelibet
locoꝛum ſpacia vel finita vel infinita dif⸗
fuſum. Ab his om̃ibus quantũ poteſt aci⸗
em ſue contemplatiõ
tat:⁊ non inqᷣratur eq̃lis pf̃i filius vbi ſit:
qm̃ nemo inuenit vbi non ſit. Sed qͥ vult
querere: querat potius vt cuʒ illo ſit:non

vbiq; ſicut ille: ſed vbicũq; eſſe potuerit.

Qui em̃ homini penaliter pendenti et ſa⸗

lubꝛiter conſitenti ait: hodie mecũ eris in

paradiſo:ſecũdũ id quod homo erat/aĩa

eius ipſo die futura fuerat in inferno? ca⸗

ro in ſepulchꝛo.Secundũ aũt id quod de
us erat:vtiq; et in paradiſo erat:⁊ ideo la

tronis anima a pꝛiſtinis facinoꝛibus abſo⸗

luta:et illius munere iam beata:quamuis

vbiq; ſicut ille eſſe non poterat: tamẽ etiã
ipſo die cum illo in paradiſo poterat:vn⸗

iõis vel intẽtiõis auer

— ——

CXI TLa. xXVII

—

deille qui vbiq; ſemper eſt non receſſerat

Pꝛopterea nimiruʒ non ci ſatis fuit di⸗
cere/volo vt vbi ego ſum et illi ſint:ſʒ ad⸗
didit mecum.Eſſe cum illo enĩ magnũ bo

„

R

num eſt. Mazʒ et miſ eri eſſe poſſunt vbi eſt
ille: quoniã quicũq; vbicũq; fuerit eſt ⁊i )

le. Sed beati ſoli ſunt cum illo quia beati

eſſe non poterunt niſi ex illo. An non deo
veraciter dictum eſt/ſi aſcendero in celum põ.cxxxviij.

tu ibi es: et ſi deſcẽdero ad infernũ ades⸗

Aut vero chꝛiſtus non eſt dei ſapientia.

pꝛehẽdũt Ac per hoc vt de re viſibili quã
uis longe diſſimile qualecũq; ſumamꝰ ex

emplum:ſicut cecus etiam ſi ibi ſit vbi lux

eſt / non eſt tamẽ ipſe cũ luce:ſed abſens ẽ
a pꝛeſenti. ita inſidelis atq; impius aut eti

am ſi fidelis et pius:nondũ tamẽ ad intuẽ

dum lumen ſapientie idoneus: etiã ſi eſſe
nuſq; poſſit vbi non ſit et chꝛiſtus:non eſt

attingit vbiq; pꝛopter ſuam mũ diciã: Sapien. vij.
lux lucet in tenebꝛis: nec eaʒ tenebꝛe com vhꝛj·

tamen ipſe cum chꝛiſto dumtaxat per ſpe

ciem. Nam hominẽ pie ſidelem non ẽ du⸗
bitandum cũ chꝛiſto eſſe per fidem. Pꝛo⸗
pter quod dicit. Qui non eſt mecũ aduer⸗
ſum me eſt. Sed cum patri deo dicebat.qͥſn
dediſti mihi volo vt vbi ego ſũ et ipſi ſint
mecuʒ: de ſpecie illa omnino dicebat in qᷓ
videbimus eum ſicuti eſt: Nemõ ſereniſſi

AMath.xij.

mum ſenſum nubiloſa contradictiõe per⸗
turbet: conſequẽtia perhibeant teſtimoni

um pꝛecedentibus verbis. Nempe cum di
xiſſet: volo vt vbi ego ſũ ⁊ ipſi ſint mecũ:
continuo ſecutus adiunxit. Vt videant

daritatem meam qna veqſtimibi

quia dilexiſti me ante conſtitutio/
nem mundi. At videant dixit non vr
credant. YFidei merces eſt iſta non fides.
Si em̃ fideſ ad hebꝛeoſi epiſtola recte dit᷑
finita eſt:conuictio rerũ que non vident᷑.
cur non merces ſidei definiatur viſio rerũ
que credite ſperabantur? Cuʒ viderimus

N

.A

—

he b. xſ.

em̃ claritatem quã dedit pater ſilio: etiam
ſi eam dici hoc loco intelligamus:nõ quaʒ

pat equali ſilio gignẽs eũ dedit: ſed quã
facto hõini filio dedit᷑ei poſt moꝛteʒ cru⸗

cis:qñ ̊ videbimus illã filij claritatẽ: ꝓfe

cto tũc fiet iudiciũ viuoꝝ atq; moꝛtuoꝛũ.

Xunc tolletur ipius vt non videat clarita

tem dei · Quam / niſi illam qua deus eſt⸗

Eſaie. xxv/
ſm aliã trãſ⸗

lationem.

Joh. Tract. CxI

Beati enim mundo coꝛde: quoniã ipſi de

Aath. v. Nde lpln de
um videbunt. MNec mũdi coꝛde ſunt impi

pꝛopterea non videbunt. Tunc ibunt ipſi

Math.xxv. in ſuppliciũ cternum. Sic em tolletur ĩpiuſ
ne videat claritatem dei:iuſti auteʒ ibunt
in vitam eternam. Et que eſt vita eterna⸗
S. xvij. Vt cognoſcant inquit te ſolũ verum deũ
et queʒ miſiſti ieſum chꝛiſtũ. Non vtiq; ſi
cut eum cognouerunt: qui licet non mũdi
coꝛdes tamen in foꝛma ſerui clariſicata iu
dicantem videre potuerũt.Sed ſicut cog⸗
noſcendus eſt a mundis coꝛde ſolus verꝰ
deus:cum patre et ſpũſancto filius:qꝛ ipᷣa
trinitas eſt ſolus verus deuſ.Si ergo ſecũ
duʒ id quod filius dei deus eſt patri equa
lis atq; coeternus:accipiamus hoc dictuʒ:
volo vt vbi ego ſum et ipſi ſint mecũ:ĩ pa
tre cum chꝛiſto erimus:Sed ille ſicut ille:
nos ſic noſ vbicũq; coꝛꝑe fuerimus Si em
loca dicenda ſunt et qbus non coꝛpoꝛa cõ
tinentur:et locus eſt cuiq; rei vbi eſt: locꝰ
chꝛiſti eternus vbi ſemper eſt: ipſe pater ẽ
et locus patris filius eſt: quia ego inquit

in patre:et pater in me eſt.Et in hac oꝛatõ
5. xiiij: ne:ſicut tu pater inquit in me et ego in te.
5.trac.cx.a. Et locus interea noſter ipſi ſunt:quia ſeqͥ
tur:vt et ipſi in nobis vnum ſint.Et nos lo

cus dei ſumus:quoniã templũ eius ſumꝰ:
ſicut oꝛat pꝛo nobis qui moꝛtuꝰ eſt pꝛo no
bis:viuitq; pꝛo nobis vt in ipſis vnũ ſimꝰ
„ quia factus eſt in pace locus eius: et habi
Põ.lxxv. tatio eius in ſyon:que nos ſumus.¶ Se
quis idoneus loca iſta vel que ſunt in lo⸗
D cis iſtis ſine ſpacioſis capacitatibus ⁊ ſine
coꝛporeis molibus cogitare? MNõ parũ tñ
ꝓficitur:ſi ſaltẽ quicqd tale oculo coꝛdis
occurrit: negatur: reſpuitur:impꝛobatur.
Etlux quedã in qua iſta neganda:reſpuẽ
da:impꝛobanda cernuntur / ſicut potuerit
cogitatur:et quã ſit certa cognoſcit᷑ ⁊ ama
tur:vt inde ſurgatur atq; ad interoꝛa ten⸗
datur. QAue cum penetrare mẽs inualida
et minus quã illa ſunt pura nequiuerit:nõ
ſine amoꝛis gemitu et deſiderij lachꝛimis

inde pellatur.et pacienter ferat quamdiu

fide mundetur: atq; vt illic habitare vale⸗
at ſanctis moꝛibus pꝛeparetur: Quomo⸗
do ergo non erimuſ cũ chꝛiſto vbi eſt:quã
do in patre cum illo erimus in quo ẽ. Ne
qᷓ; hinc apoſtolus nobis quãuis nondum

rem tenentibus:ſed tamẽ ſpem gerentibꝰ
tacuit.Ait eni.Si reſurrexiſtis cũ chꝛifſfſo 1
que ſurſum ſunt querite vbi chꝛiſtus ẽ in Col ijj. 2
dextera dei ſedens:que ſurſum ſunt ſai u
te non que ſuper terꝛam. Moꝛtui em̃ eſtis ſe
inquit:et vita veſtra abſcondita eſt cum 4
chꝛiſto in deo. Ecce interim ſide ac ſpe vi li
ta noſtra vbi chꝛiſtus eſt cum illo eſt:quia 9
cum chꝛiſto in deo eſt.Ecce velut iam fa-

ctum eſt quod oꝛauit yt ſieret dicens:vo⸗ Winſol
lo vt vbi ego ſum et ipᷣi ſint mecuim. Sed üe

nunc per ſidem: quando aũt ſiet per ſpeci A⸗
em? Cum chꝛiſtus inquit apparuerit vita

veſtra:tunc et vos aparebitis cum ipᷣo in dun
gloꝛia. Lunc aparebimus quod tunc eri
mus: da tũc apparebit non inaniter nosꝛid d
credidiſſe ac ſperaſſe ãteqᷓ; eſſemꝰ. Faci⸗
at h̊ filius ꝗᷣ cũ dixiſſet vt videãt clarita⸗ e
tẽ meã quã dediſti mihi/cõtinuo ſubiũrxirx u
quia dilexiſti me ante cõſtitutionẽ “
mũdi In illo em dilexit er nos ante cõſti No
tutionẽ mundi: et tũc pꝛedeſtinauit qͥd in in
ſine facturus eſt mũdi. Pater inquit iu⸗ u
ſte:mundus te non cognouit: quis “”ð
iuſtus es ideo te non cognouit.Aundus
quippe ille damnationi pꝛedeſtiatus me⸗
rito non cognonit: mundus vero quẽ chiꝛ:· De
ſtus recouciliauit ſibi/non merito ſed gra “
tia cognouit.Quid eſt em eum cognoſce⸗ e
re:niſi vitam eternam: quã mundo dam⸗ t.
nato vtiq; non dedit:reconciliato dedit? (a
Pꝛopterea vtiq; mũdus te non cognouit tene
qui iuſtus es. Nec et meritis eius vt te nõ G
cognoſceret tribuiſti:et pꝛopterea mundo .
reconciliatus cognouit quia miſericoꝛs eſ —
et vt cognoſceret non eius merito ſed gra L 1*
tia ſubueniſti. Deniq; ſequitur. Ego gũt 7
tec San. Jor e fans gratie eſt deꝰ na
tura:homo aure de ſpirituſctõ ⁊ virgine i
effabili gratia. Deniq; ꝓpter ipſuʒ qꝛ gra
tia dei per ieſum chꝛiſtũ dominũ nioſttutuuz
et hi cognouerunt iquu quia tu me
miſiſti · Ipſc eſt mundus reconciliatꝰ Sʒ
quia tu me miſiſti.ideo cognouerunt.Er⸗ Aun
go gratia cognouerunt. Et notum feci dſinnd
eis inqui nomen tuum:et notu faci u
am Motũ feci per ſidem: notum faciã per „ND
ſpeciẽ. Notũ feci cũ fine pegrinãtibꝰ :no⸗
tũ faciã ſine fine regnãtibꝰ. 0ο e⸗
iqᷣt qua dilexiſti mei ipſis ſit:⁊ ego di
d
6

di⸗
niſto

din

me⸗
chꝛi
G⸗
e⸗
12

Joh. Tract. CxI LCa. xvII

in ip̃is. Mon eſt yſitata locutio: dilectio
zo i qua dilexiſti me ĩ ipſis ſit et ego ĩ ipᷣis:vſi⸗
ein bolii

tate q pe diceret᷑ dilectio q̃ dilexiſti me.

De greco quidem iſta tranſlata ſunt. Sʒ
ſluunt ſimiles et latine ſicut dicimus/fidelẽ

ſeruitutem ſeruiuit: ſtrẽnuã miliciam mili
tauit:cuʒ dici debuiſſe vidcatur: fideli ſer

uitute ſeruiuit: ſtrennua militia militauit.

Qualis autẽ iſta locutio eſt / dilectio qua

j.Thi.vj.dilexiſti me:tali et apoſtolꝰ vſus eſt. Bo

num certamẽ certaui.non ait/bono certa⸗

mine:quod vſitatus etiã rectiuſq; diceret

Quomõ autẽ dilectio qua dilexit pater fi

lum eſt et in nobis: niſi quia mẽbꝛa eiꝰ ſu

mus:⁊ in illo diligimur cum ipſe diligitur

totꝰ.id eſt. caput et coꝛpus? Ideo ſubiũ⸗

xit et ego in ipſis:tanqᷓ; diceret: quoniam
ego ſum in ipſis. Aliter enim eſt in nobis

tanquã in tẽplo ſuo:aliter aũt quia ⁊ nos
ipſe ſumus:cum ſecũdũ id quod vt caput

decimus. Incipit tractatus cente/

——

Caplʒ. xviij

dirxiſſet ieſus:egreſſus e

noſtrũ eſſet homo factus eſt: coꝛpus eius
ſumus. Finita ẽ ſaluatoꝛis oꝛatio: incipit
paſſio.Ergo et iſte ſermo finiat᷑:vt de paſ

ſione quod ipſe donauerit alijs ſermoni⸗

bus diſputetur.
Explicit tractatus centeſimuſun

ſimuſduodecimuſ.De eo quod di

cit. Hec cuz dixiſſet ieſt us: egreſſus

eſt cum diſcipulis ſuis traſ torren
tem cedron vbi erat hortus.

ad id.Et miniſtri iudeorũ cõprehẽ

—

derunt ieſum et ligauerunt en·

—

ghpFpulos habuit qui cũ il⸗
lo tunc erant: adiũcta oꝛatione quã dire⸗

xit ad patrẽ:deinceps eius paſſionẽ iohs

euangel:ſta ſic exoꝛſus eſt. ¶ Hec cum
pulis ſuis traſ torretẽ cedron:vbi
erat hortus: in quẽ itroiuit ipſe et
diſcipuli eius. Sciebat aute et in⸗
das qui tradebat eũ locum: qa fre

magno pꝛolixoq; fᷣmo⸗
ne quẽ poſt cenaʒ vñs
fundendo pꝛo nobis ꝓ
ximo ſanguĩe ad diſci⸗

quenter ieſus cõuenerat illuc cum
Au. cipulis ſuis. Hoc qò narrat igreſſũ
dominũ cuʒ diſcipulis ſuis in hoꝛtuʒ:non
continuo factũ eſt cũ eius illa finita eſſet
oꝛatio de cuius verbis ait:hec cũ dixiſſet
leſus. Sed alia quedã ſunt interpoſita: qᷓ

ab iſto pꝛetermiſſa/ apud alios euangeli⸗
ſtas leguntur:ſicut apud hunc inueniũtur

multa que illi ſimilter in ſua narratiõe ta⸗
cuerunt. Quomõ autẽ inter ſe omes cõue

niant: ne veritati que per aliuʒ pꝛomitur

ab alio repugnetur: quiſqs noſſe deſide⸗
rat:non in his ſermõibus ſed in alijs labo

rioſis litteriſ querat: nec ſtando et audien

do:ſed potius ſedendo et legendo:vel le⸗
genti aurem mentẽq; intentiſſimã pꝛcben

do illa condiſcat.Credat tamẽ anteq; ſci⸗

at:ſiue id etiã ſcire in hac vita poſſit: ſiue
per aliqua inpedimẽta nõ poſſit: nihil ab
aliquo euãgeliſta eſſe ſcriptuʒ: quãtũ ad
hos attinet quos in auctoꝛitatẽ cauonicã

recepit eccleſia:cuod vel ipſius vel alteri

us non minus veraci narratiõi poſſit eſſe
contrariũ. Nunc itaq; huius beati iohan⸗

nis narrationẽ quã ſuſcepimꝰ tractandã:

ſine alioꝝ compatione videamus:in eis qᷓ
maniteſta ſunt non imoꝛantes: vt hoc vbi

opus eſt cauſa poſcente faciamus. Non ꝗ

ſic accipiamus quod ait:hec cũ dixiſſet ie

ſus:egreſſus eſt cum diſcipulis ſuis trans

toꝛrenteʒ cedron:vbi erat oꝛtus:in quẽ in

troijt ipſe et diſcipuli eius:tanqᷓ; continuo

poſt illa verba in illũ hoꝛtũ fuerit ingreſ⸗
ſus:ſed ad hoc valeat quod dictũ eſt:hec
cuʒ dixiſſet ieſus:vt nõ eũ ante opinemur
ingreſſũ qua illa verba finiret. Saebat

*

gqutem inquit et iudas qui tradebat

eum locuʒz. Oꝛdo verboꝛũ eſt. Sciebat

locum qui tradebat eũ: quia frequent

inquit ieſus cõuenerat illuccum di⸗
ſcipulis ſuis. Ibi ergo lupuſ ouina pel
le contectus:⁊ inter oues alto patriſfami⸗
lias conſilio toleratus didicit:vbi ad tem

pus exiguũ diſ pergeret gregẽ: inſidijs ap
las ergo inquit

petendo paſtoꝛem. Jua
cum accepiſſet ohortez: et a princi
pibus et phariſeis miniſtros: ve/

—,.pvso/ꝰ—

nit illuc cum laternis et facibus et

armis. Cohoꝛs non indcorũ ſed milituʒ

fuit. A pꝛeſide itaq; itelligat᷑ accepta täz

ad tenendũ reum. Seruato oꝛdine legitie

Joh. Tract. CxII

poteſtatis.vt nullus tenẽtibuſ auderet ob
ſiſtere: quamq; et manus tanta fuerit cõ⸗
gregata:et ſic armata veniebat vt vel ter⸗
reret vel etiã repugnaret:ſi quiſq; chꝛiſtũ
defendere auderet. Ita quippe eius ab⸗
ſcondebatur poteſtas et obtundebat᷑ ĩſir⸗

mitas: vt hec inimicis neceſſaria videren

tur aduerſus eum in quẽ nihil valuiſſet ni
ſi quod ipſe voluiſſet: bene vtens bonus
malis et faciẽs bona de malis ad faciẽdoſ
bonos ex malis et diſc rnendo a malis
B Jeſus uaqʒ ſicut euãgeſiſta ſecutus ad
ſungit: ſciens oia que ventura erant

Al. Quem. ſuꝑ eũ: ꝓceſſit et dicit eis ·t Quid

al. tradebat

Al . Quem go eos interroga uit.·

queritis? Reſponderut ei.Jeſum

7 7 6 *„

naʒarenũ.Dicit eis ieſus Ego ſum

Stabat autem et iudas qui tradi
Ddit eum ch ipſis:

dit eum en i⸗ O Dixit eis
ego ſum:abierũt retrorſum et ceci⸗
derunt in terram. Abi nunc militũ co
hoꝛs et miniſtri pꝛincipũ et phariſeoꝛum?⸗
Vbi terroꝛ et munimen armatoꝛũ? Nepe
vna vox dicentis ego ſum: tantã turbam
odijs ferocẽ / armiſq; terribilẽ ſine telo vl
lo pꝑcuſſit:repulit:ſtrauit Deꝰem̃ latebat ĩ
carne et ſempiternus dies ita membꝛis oc
cultabatur humanis: vt laternis et facibꝰ
quereretur occidẽdus a tenebꝛis. Ego ſũ
dicit: et impios deiecit Quid iudicaturus
faciet:qui iudicandus hoc fecit? Quid re
gnaturus poterit: qui moꝛiturus hoc po⸗
tuit:Et nunc vbiq; per euangeliũ / ego ſũ
dicit chꝛiſtus: et a iudeis expectatur anti⸗
chꝛiſtus/ vt retꝛo redeant et in terram ca⸗
dant: quoniã deſerentes celeſtia/ terrena
deſiderant. Certe ad cõpꝛehẽdendũ ieſũ
perſecutoꝛes cũ traditoꝛe venerũt: quem
querebant inuenerunt. Audierũt ego ſũ
quare nõ conpꝛehenderũt ſed abierũt re
tro et ceciderunt: niſi quia hoc voluit qui
potuit quicqͥd voluit:? Verũ ſi nũq; ſe ab
eis permitteret appꝛehẽdi:non quidẽ illi
facerent pꝛopter quod venerãt:ſed nec ip
ſe faceret ꝓpter quod venerat: Euʒ qpe
illi occidendũ querębãt ſeuiẽdo:ſed que
rebat nos et ipſe moꝛiendo. Pꝛoĩde quia
tenere volẽtibus nec valentibus oſtendit
poteſtatẽ ſuam:iam teneãt eũ vt faciat de
neſcientibus voluntatẽ ſuam. Iteruũ er/

——

tis? Illi antẽ dixerunt.ieſum naʒa
renn. Reſpõdit ieſus.Dixi vobis:
uia ego ſum . Si ergo me queritiſ
inite hos abire: vt adimpleretur 5 2. cyi
ſermo quem dirxit. Quia quos de- .cvjj.
Diſti mihi:non perdidi ex eis quẽ⸗
uam.Si me inquit queritis: ſinite hos
abire. Inimicos videt.⁊ hoc faciũt quod
iubet. Sinunt hos abire:quos nõ vult pe
rire. Nunqͥd autẽ non erant poſtea moꝛi⸗
turi: Cur ergo ſi tunc morerẽtur perderet
eos:niſi quia nondũ ſic in eũ credebat:qͥ⸗
modo credunt quicũq; non pereũt? Si C
mon ergo petrus habens gladiu,ʒ
eduxit eum et percuſſit ſerun priñ ar. põtiſcis.

cipis:et abſcidit eius auricula der
tram. Erat autẽ nomen ſeruo mal⸗
chus · Solus hic euangeliſta etiam no ⸗
men huius ſerui expꝛeſſit:ſicut Lucas ſo⸗ Luce. xxij
lus quod eius auriculã dñs tetigerit et ſa
nauerit eam. Malchus interpᷣtatur regna
turus Quid ergo auris pꝛo dño amputa⸗
ta et a dño ſanata ſigniſicat: niſi auditum
amputata vetuſtate renouatuʒ: vt ſit ĩ no
uitate ſpiritus: et non in vetuſtate littere
Qu od cui pꝛeſtitũ fuerit a chꝛiſto:qᷣs du⸗
bitet regnaturũ eſſe cũ chꝛiſto? Quod au Rho. vij:
tem ſeruus dictus eſt: et hoc ad illam per
tinet vetuſtateʒ:q̃ in ſeruitutẽ generat qð
eſt agar.Sed cum acceſſit ſanitas:figura⸗ Gala.iiij.

ta eſt et libertas. Factũ tamen petri dñs

impꝛobauit. et vgredi vltra pꝛohibuit
dicens. Mitte gladiu tuum in vagi⸗ Textus ha⸗
nam. Caliceʒ quẽ dedit mihi pater bet dirit er⸗

non vis vt bibam illũ: In ſuo quip⸗ go ieſus pe
ldeent,

pe facto ille diſcipulis magiſtrũ defende⸗ tro.
re voluit: non quod faciendum eſt cogi-
tauit.Et ille igit᷑ ad pacientiam cõmonẽ⸗
dus fuit: et hoc ad intelligẽtiã ↄſcribẽdũ
Quod autẽ a patre ſibi dict datũ calicem
paſſionis: pꝛofecto illud eſt quod ait apo
ſtolus. Si deus pꝛo nobis:quis cõtra nos —.
Qui filio pꝛopꝛio non pepercit:ſed ꝓ no⸗ Rho. viij.
bis omnibus tradidit eũ? Verum auctoꝛ
calicis huius eſt etiã ipſe qui bibit: vnde
idem apoſtolusiterũ dicit:chꝛiſtus dilex. Epheſ.R:
it nos et tradidit ſemetipᷣm pꝛo nobis:ob⸗
lationem et hoſtis deo in odoꝛeʒ ſuauita

tis: Cohors autẽ et tribunus ⁊ mi⸗

La. xXVIII

Pennih, ud

9

esil

eſ
duz.
Pun
dennn
ligaue
bueru
i
dicn ſten
nea
voler
K
de
Ner⸗

nen
ſeap
oon
dinon
blee
Rc
Gc
ſo⸗

li
a

al⸗
eſt/

ſo
ite m
inn
ſis
tia
e
ſe

I
—
e
dis:

ieſum:et ompeche.
derunt ad quẽ non acceſſerunt: quoniã di
es ille / illi vero tenebꝛe permãſerunt: nec

iiudeorũ.comprebenderunt
auerunt eum Compꝛehẽ

de⸗ a Põ: xxxiij audierũt: accedite ad eũ ⁊ illũinamini Si

e
ehos
guod

ltpe
on⸗

ino
tere

u goyf Ephel. V.

7
. ala iii.
i
e Tametn

ker berdertn

ip⸗ go lele
de⸗ go⸗
⸗
ni⸗
li
n
No

N

ob⸗

ita
ni

runt eũ ad anna primu. I
rher o negauit eum petrus: et
ſtatim gallus con.

geliſta narrat 9

5.xj. g. vnũ homine mori
Aath. xxij. rito et mattheus cuͦ lc

batur aũt inquit

em̃ ſic accederẽt:non eũ manibus occiden
duz: ſed recipiendũ coꝛde cõpꝛehenderẽt
Nunc autẽ quãdo eũ illo modo cõpꝛehẽ⸗
derunt:tunc ab illo longius receſſerũt: et
ligauerunt eũ a quo ſolui potius velle de

buerunt.et erant foꝛtaſſis in eis qui tunci

poſuerunt xpᷣo vincula ſua:atq; ab eo po⸗

, ſtea liberati dixerunt. Dirupiſti vincula

mea hec hodie ſatis ſint: tractabũtur deo
volẽte ſermone alio que ſequunt᷑. Expli
cit tractat? centeſimuſduodecimꝰ.
Incipit tractatus centeſimuſtre⸗
cim. De eo q dicit: Et adduxe
Aſq; ad id

tauit.

—

—

compᷣhenſũ dñm ligaucrũt
qui dilexit nos ⁊ tradidit ſe
metipᷣm pꝛo nobis ⁊ cui pater nõ pepercit

ſed pꝛo nobis om̃ibus tradidit eũ:vt intel

ligatur iudas non laudabibł vtilitate tra⸗
ditiõis huius:ſed ſceleris volũtate dana⸗

dilis:qdduxerũt euʒ ſicut iohanes cuã

rimũ: nec ta⸗

geliſta d anna p
cet cauſam cur ita factũ ſit. Erat em inqt

ſocer cayphe: qui erat potifex anni
illiug. Erat qũt inquit Sepbas qni
al. dederat. conſilin dedit iudeis: dqa erbe it
ulo Me

ro Po

perſecutoꝛes tradente iuda

luiſſet: eũ ad cayphã ductũ fuiſſe vmemo
rat: auia et ad annã pꝛius ideo ductus eſt
quod ſocer eius fuerit. Vbi intelligendũ
eſt hoc eundẽ cayphã fieri voluiſſe Beqᷓ
ſimõ petrus

et alius diſcipulug. Quiſnã iſte ſit di⸗
ſcipulus nõ temere affirmandũ eſt qꝛ tace

xix.c. tur: Solet autẽ ſe idẽ ishãnes ſignificare
ita et addere:quẽ diligebat ieſus. Foꝛtaſ

ſis ergo et hic ipe eſt. quiſqᷣs tñ ſit:ſequen

— =–

ieſu in atrin pontificiſ. Detrus au

bꝛeuius narrare vo

erat notus pontifici:⁊ introiuit cũ

1 2a. XVIII

tem ſtabat ad hoſtiũ foris. Erxiit er

———.d2——

go alius diſcipulus qui erat notuſ

duxit petrum. Dicit ergo petro an/
anoſtiag. Tund der tu ex di⸗
ig es bominis iſtius? Dicit
ille. Iõ 13. Wece coluna firmiſſima ad

vnius aure ĩpulſum tota cõtremuit. Abi

eſt illa ꝓmittentis audacia:et de ſe pluri⸗

mum pꝛeſumẽtis. Vbi ſunt verba illa quẽs
do ait: quare nõ poſſum te ſeqͥ modo:ani
mam meã pꝛo te ponã? Hoeine eſt ſequi
magiſtrũ: ſe negare diſcipulũ: Siccine ꝓ
dño anima ponit᷑:vt hoc ne fiat vox ancil⸗

no ntifici:et dixit hoſtiarie:et intro

lule foꝛmidetur? Sed qͥd mirũ ſi deus ve⸗-

ra pꝛedixit:homo auteʒ falſa pꝛeſumpſit:
Sane ĩ iſta que iã cepta eſt negatiõe aplłi

petri: debemꝰ aduertere nõ ſolũ ab eo ne ri · a ·ii non

gari xpᷣm qui dicit eũ nõ eſſe xpᷣm: ſed ab
illo etiã qui cũ ſit negat ſe eẽ xpᷣianũ. Dho
minus eni non ait petro/ diſcipulũ meum
te negabis:ſ. ed me negabis. Negauit ergo
ipſum:cũ ſe negauit eius eſſe diſcipulum:
Quid autẽ aliud iſto modo quã ſe nega⸗

uit eſſe xpianũ: Quauis enĩ diſcipuli xpᷣ.
nondũ appellarent᷑ hoc noĩe:poſt aſcenſio

nez quiſpe eius in anthiochia pꝛimũ cepe
runt apellari diſipuli xpᷣiani: Jam tamen
erat res ipſa illo poſtea vocabulo nuncu⸗
panda. Jam erat diſcipuli qui poſtea ap
pellati ſunt xpᷣiani: et hoc cõmune nomen
ſicut cõmunẽ etiã fidem ad poſteros trãſ⸗
miſerunt. Qui ergo ſe xpᷣi negauit eſſe di
ſcipulũ: ipſam rem negauit: cuius nomẽ ẽ
vocari xpᷣianũ. Æρinulti poſtea non dico
ſenes et anus in quibus huius vite ſocie⸗

ſexus:de qua etate cõuenient videt᷑ exigi
foꝛtitudo: ſed etiã pueri puelleq; potuer̃t

et innumerabilis ſocietas ſanctoꝝ marty⸗

tas facilius potuit moꝛtẽ pꝛo xpᷣi cõfeſſio
ne cõtempnere:nec ſolũ iuuentus vtriuſq;

fum in regnũ celoꝝ foꝛtiter et violẽter in

trare: quod tunc iſte non potuit qui cla'⸗

ues regni eius accepit.Ecce vnde dictum

eſt /ſinite hos ab ire:quãdo ſe pꝛo nobᷣ tra
didit qui ſuo ſangui nos redemit:vt im⸗
pleretur ſermo quẽ dixit. Quia quos de⸗
diſti mihi:nõ perdidi ex eis quẽqᷓ;: Vtiq;

enim petrus ſi negato chꝛiſto hinc iret:qͥd

aliud quã periret. Stabant autẽ ſer⸗
ui et miniſtri ad prunas quia frigꝰ

eratꝛet calefacie

—

3. trac. cxij.

ant ſe. Hon hyems
eLE

faciens ſe. Dontifer ergo interro⸗
gauit ieſũ de diſcipul eiuſ: ⁊ de do
ctria eius. Rñdit ei ieſus. Ego pa⸗

lam locutus ſum mũdo: ego ſemꝑ

docuiiſ ynagogis: et in tẽplo quo

ounes iudei conueniũt: et in ocel⸗

to locutus ſu nihil. Quid me inter

rogas? Interroga eos qui audie/

— —

runt quid locutus ſun ipis:ecce hi

——

ſciunt que dixerim ego. MHon pꝛeter-
ſaun Talimn ho quos dixerit dñs ie
ſus/ego palã locutus ſum mũdo:et maxĩe
illud quod ait: in occulto locutus ſum ni⸗
hHhil. Moõne in hoc ipſo recentioꝛe ſermone

quẽ poſt cenã diſcipuł eſt locutꝰ ait illis:
hec in pꝛoũbijs locutus ſũ vobᷣ:venit ho⸗
ra cũ iam non in ꝓuerbijſ loquar vob:ſed

palã de patre meo annũciabo vobis? Si

ergo ipſis cõiunctioꝛibꝰ diſcipuł ſuis non
loquebatur palã: ſed hoꝛã ꝓmittebat qñ
palã ſuerat locuturus: quomò palã locu⸗
tus eſt mundo? Heiñ illiſipſis ſicut alioꝝ

gquoq; euangeliſtarũ teſtat᷑ auctoꝛitas:in

coꝛũ comparatiõe qui diſcipuli eius non
erant: multo vtiq; manifeſtius loq̃bat᷑: qñ

cum ſolis erat remotus a turbis. Tüc ſen⸗
ſum eis et parabolas aperiebat: quas clau

ſas ꝓferebat ad alios. Quid eſt ꝙ in ocul⸗

to locutus ſuʒ nihil.Sed intelligendũ eſt
ita eũ dixiſſe palã locutus 1 um mundo:ac
ſi dixiſſet: multi me audierũt. Ipm aũt pa

lam mõ qdã erat pald: mõ auẽ quodã nõ

erat palam. Calã qe crat: qa multi au⸗

diebaãt: et rurſũ nõ erat pala: cja nõ intelli⸗
gebant. Et qð ſeoꝛſum diſcipuł loq̃batur:

non in occulto vtiq; loq bat᷑. Quis nãq; in
occulto loqtur qui coꝛam tot hoĩnibus lo

Deut.xvij. quit᷑: cũ ſcriptũ ſit In oꝛe duoꝝ vlł triũ te

ſtium ſtabit omne verbũ:pꝛeſertĩ ſi ̊ loqͥ⸗
tur paucis: qð per eos vult inoteſcè et mł
tis: ſicut ipᷣe dñs ait illis quos adhuc pan
cos habebat. Qõð dico vobis ĩ tenebꝛis di⸗
cite in lumine:et qð in aure auditis:pᷣdica
te ſuꝑ tecta.Ergo et h̊ ipʒʒ qð ab eo diei vi

debakt occulte:qͥdamõ nõ dicebat᷑ ĩ occul⸗

to:qꝛ ñ ita dicebat᷑ vt ab eiſ qͥbꝰ dictũ fue

rat taceret᷑: ſʒ ita potiꝰ vt vſqueqq; pdica

7⅞¼

unt:et non videãt.
ſi qͥa palã ñ in occulto? Et quomõ idẽiwi

b. Tract. CXIII Ca. xvVII

erat: et tamen frigus erat: quia ſolet etiaz
equinoctio verno aliqñ contingete. Erat
aute cu eis et petrus ſtans et cale/

retur. Sic ergo dici põt aliqͥd et palã ſimł
et non palã: vel in occulto ſimul et non in
occulto: quomõ dictũ eſt:vt vidẽtes vide
QAuomõ em̃ videãt:ni
rurſus nõ videant:niſi qa nõ palã ſed ĩ oc
culto? Ea tñ ipᷣa que audierãt et ñ intelle
xerant.talia erat vt nõ poſſ ent iuſte ac ve
raciter criminari. Et qͥtieſ. cũq; interrogã⸗
do temptarũt vt inuemirẽt vnde et accu⸗
ſarent eũ:ſic eis reſpõdit: vt om̃es eoxꝝ re
tunderent᷑ doli: et calũpine fruſtrarẽtur.

Igeo dicebat/ quid me interrogas:inter⸗

roga eoſ qui audierũt qͥd locutus ſim i biſ
ecce hi ſciũt qͥd dixeri ego. ¶ Hec aũt
cuz dixiſſe et vynus afſilies mniſke⸗
ruin: dedit alapa ieſu dice ic
ſeipondes Ponnifii undit er ie⸗
ſus. Si male locutꝰ ſum teſtimoni
um phibe de malo: ſi aut bene:qͥd

ſu dicens. S

—

me cedis: Quid iſta rñſione verius: ina

ſuetius: iuſtiꝰ: Eius eſt em de quo ꝓphe⸗
lNca vox pꝛeceſſerat: Intẽde ꝓſpere pꝛo⸗ Põ. xliiij.

cede et regna: ꝓpter veritatẽ et mãſuetu⸗
dinẽ et iuſticiãꝗ. Si cogitemus qͥs acceꝑit

alapꝗ: nõne vllemus eũ qᷣ percuſſit aut ce

leſti igne conſũmi:aut terra dehiſcẽte ſoꝛ⸗
beri:aut coꝛreptũ demonio volutari. aut
aliqᷓ huiuſmodi qᷓlibet pena: vel etiã gra⸗
uioꝛe puniri: Quid em̃ hoꝛũ per potẽtiaʒ

iubere nõ potuiſſet per quẽ factuſ eſt mun

dus: niſi pacientiã nos docere maluiſſet

vincit᷑ mũdus: Foꝛte hic diẽ aliqs. Cur ñ

fecit qͥd ipe pᷣcepit? Percucienti em̃ nõ ſi c
rũdere:ſed maxillã debuit alterã pꝛebere:
Quid qð ⁊ veracit᷑ manſuete iuſteq; rñdit
et nõ ſolũ alterã maxillã iterũ ꝑcum̃ uro: ſʒ
totũ coꝛpus ſigendũ pᷣparauit in ligno Et
hinc pocius demõſtrauit: qð demõſtrãdũ
fuit:ſua ſcʒ magna illa pᷣcepta paciẽtie: ñ̃
oſtentatiõe coꝛꝑis ſed coꝛdis pᷣparatione
faciẽda. Fieri em̃ põt vt alterà maxillã vi
ſibiliter pᷣbeat hõ: et iratus.Quãto g meli
us et rũdet vera placarus:ct ad pferenda
grauioꝛa/tranqᷣllo anĩo ſit paratus? Bea
tus ẽ em̃ ꝗͥ in om̃ibꝰ ꝗ iiuſta ꝓ iuſticia pa
titur:põt veracit dicè:paratũ coꝛ meũ de

.

.

.

us paratũ coꝛ meũ. Hinc fit quipe qð ſe⸗ Põ. lvj.

quitur:cantabo et pſal ũ dicam domio.
Quod paulus ⁊ barnabas:etiã in vinculiſ
duriſſimis facere potuerunt. Sed ad nor⸗
rationis euangelice ſequentia redeamus.

—
.

— —z — —

—

he
“M
Vlleie gee
lp⸗
eſt
in
lüfſ
ðð
i.5:3 Du
ye
ſoc
lat
eo⸗
ſa⸗
el
6
yb
der
ge⸗
ſun
ſ
laſun

„un

Ide. D AEt miſit eum annas ligatum: ad
ſi caypham pontificem. Ad ullũ eĩ ſicut
lei· Aat. xxvj . mattheus dicit ab initio ducebat᷑: quoniã
li ipſe erat illius anni pꝛinceps ſacerdotum.
ſelle Alternos quippe intelligẽdi ſunt agè ſole
ee re annos ambo pontiſices.id eſt.pꝛincipeſ
i⸗:; ſacerdotũ qui erant illo temꝑe annas et
A⸗ cayphas.Quos ⁊ lucas euãgeliſta cõme⸗
dire moꝛat:narrãs quo temꝑe ceperit dñs a pᷣ⸗
ur. „curſoꝛe iohanne pᷣdicare regnũ celoꝝ ⁊ cõ
er⸗ Luce.iij· gregare diſcipulos.Sic enĩ dicit. Sub łᷣn⸗
ir cipibus ſacerdotũ anna ⁊ caypha: factuʒ
Ut eſt verbũ dñi ſuꝑ iohannẽ ʒacharie filium
10 in deſerto/⁊ cetera. Pꝛoĩde iſti ambo põ⸗
Bc tiſices viciſſim ſuos annoſ agebãt:Et erat
tüc annocayphe qñ paſſus eſt chꝛiſtuſ. Jõ
INLat. vbi õ. ſ̃m mattheũ cum comphenſus eſſet/ad eũ
ybi. S. a ductus eſt: ſed pꝛius ad annã ſᷣm iohannẽ
venerũt cum illo:non qꝛ collega ſed quia
AXA4 ſocer eius erat.Et credendũ eſt ſᷣm volun
=«S” tatem cayphe id eſſe factũ:vł etiam domꝰ
de Po tüi⸗ eoꝛum ita fuiſſe poſitas vt nõ deberet an⸗
S”Ml nas a tranſeũtibꝰ pᷣteriri. Sed cũ dixiſſet
hD euãgeliſta qð eum ligatũ miſerit ãnas ad
te caypham.reuerſus eſt ad locuʒ narratiõiſ
dxS vbi reliquerat petꝝ:vt explicaret quod ĩ
=SS domo anne de trina eius negatiõe conti⸗
2 gerat. Erat autem inqt ſimon petruſ
WUð ſtans ⁊ calefaciens ſe.hHoc recapitu⸗
lat qð ante iam dixerat.Deinde que ſecu
ta ſunt iungit.Dixerũt ergo ei. 8
i9 quiq 2 in er diſcipulis eiuſ ege lle
Ihͤ anit ille 7 dirit. Non ſum. Jam ſe⸗
ſſel negauerat ad ancille vocẽ: ecce ite⸗
S rum eodem timoꝛe ꝑterritꝰ negauit. Dein
6“ de vt tertia negatio pſiceret᷑⁊ verbũ dñi pᷣ
SS dic entis impleret᷑. Dicit ei vndex ſer⸗
. nis vontificis vognat iianiue
, abſcidit petrus auriculam. Nõne
ego te vidi in horto cũ illo?: Iterũ
ergo negauit petrus:⁊ ſtatim gal/
lus cantauit . Ecce medici completa ẽ
2 vs p̈dictio: egroti ↄuicta pᷣſumptio. Mon enĩ
s. iy⸗ factum eſt qꝗð iſte dixerat:aĩam meam pꝛo
te p onam.ſed factum ẽ qᷣð ille pꝛedixerat
baln⸗ ter me negabis. Sed trina petri negatiõe
completa.iam ⁊ iſte ſermo complcatur:vt
. deinceps que de dño apud pontiũ pilatũ

»

“ä
ecimmnsgs.

pᷣſidẽ geſta ſunt/ab alio ↄſidẽémꝰ?exoꝛdio.

xplicit tractatus centeſimꝰ tre⸗

Tract. CXIII La. XVIII

ncipit tractatus centeſimꝰdeci

muſquartus Ab eo qð dicit. Ad

Ducunt ergo ieſum a caypha in p/
torium.Erat autem mane: vſq; ad
id q a t. Ut ſermo ieſu impleret
gquem dixit:ſignificans qua morte
eſſet moriturus.

Be cum do/ 2
mino vel de dño noſtro ieſu
— chꝛiſto apud pontiũ pilatum
Pſidem geſta ſunt. qᷓ;ẽtum io⸗

hannes euãgeliſta indicat/ deinde videa⸗
mus: Redit enĩ ad locũ narratiõis ſuevbi
eam reliqu erat vt explicaret petri nega⸗
tionẽ. Jam quippe dixerat/a miſit euʒ an-
nas ligatum ad caypham pontificem/atq;

inde regreſſus euãgeliſtavbi dimiſerat pe

trum calefacientẽ ſe ad ignẽ in atrio: poqᷓ
totam cius negationẽ que ter facta eſt ter
minauit:iterũ ꝑcurrit ad oꝛdinẽ hyſtoꝛie.

Adducüt ergo ieſum inqt a caypha
in pretoriu. Ad cayphã quippe ab anna
collega ⁊ ſocero eius dixerat miſſum. Sʒ

ſi ad caypham.cur in pꝛetoꝛium? Qð nihil

aliud vult intelligi: qᷓ; vbi pᷣſes pilatꝰ ha⸗
bitabat. Aut igit᷑ aliq vꝛgẽte cauſa de do
mo anne qͥ ad audiẽdũ ihm amlo ↄuene⸗

rant: cayphas pꝑꝛexerat ad pᷣtoꝛium pꝛeſi⸗

dis ⁊ ſocero ſuo ieſuʒ reliqrat audiẽdum:
aut ĩ domo cayphe pᷣtoꝛiũ pilatꝰ acceꝑat:
⁊ tanta domꝰerat:vt ſeoꝛſuʒ habitãtẽ dñʒ

ſuũ: ſeoꝛſuʒ iudicẽ ferret. Erat aut ma⸗
ne. ⁊ ipſi.id eſt.qᷓ ducebãt ieſum/nõ in

troierut in ptoriu: hoc eſt in eaʒ pꝑtem
domꝰ quã puatꝰ tenebat.ſi ipſa erat do⸗

mus cayphe.Cur aũt nõ introierũt in pꝛe

toꝛiũ/ exponẽſ cauſaʒ:vt nõ cõtamiarẽ

tur inqt ſed vt mãducaret paſca.Di⸗

es agi ceperant aʒymoꝝ:qbus diebꝰ con⸗
taminatio illis erat in alienigene habita⸗
culũ introire.QO impia⁊ ſtulta cecitaſ.pa
bitaculo videlicet ↄxamĩarent᷑ alieno: ⁊ ſ

ↄtamiarent᷑ ſcelere ꝓpꝛio⸗ Alienigene iu
dicis pᷣtoꝛio ↄtamĩari timebãt.⁊ fris inno
centis ſanguinẽ funde nõ timebãt: vt hoc

ſolũ interim dicã vbi ſeua maloꝝ ↄſcia te
nebant᷑. Nam q etiã dñſ erat qͥ eoꝝ impie
tate ducebat᷑ ad moꝛtẽ/⁊ vite datoꝛ occi⸗
debat᷑.nõ eoꝝ ↄſcie ſed ignoꝛãtie depute⸗
tur. Exiuit ergo pilat?ad eos forgs
—— ce i

De —
2
.—„

de penitẽ.
diſ. j. pickoſe

et dirit. Quã accuſationem affert

adueꝛſus hominem hunc: Reſpo-

— —

derunt ⁊ dixerunt ei. Si non eſſet

bic malefactoꝛ:non tibi tradidiſſe⸗

—
— —ꝑ

mus eum. Interrogentur atq; reſpon⸗
uns eumn Je ſpiritibus liberati/ſana
ti languidi/lepꝛoſi mũdati/ ſurdi audien⸗
tes/muti loquentes/ceci videnteſ/moꝛtui
reſurgentes.⁊ qð omnia ſuperat /ſtulti ſa⸗
pientes:vtrum ſit malefactoꝛ ieſus. Sed
iſta dicebant de quibus per ꝓphetam iaʒ
ipſe pꝛedixerat: Retribuebant mihi mala
pꝛo bonis. Dixit ergo eis pilatus. Ac

cipite eum vos:⁊ ſm legem peſtra
iudicate eũ.Hixerunt ergo ei indei
obis non licet interficere quẽqᷓ;·
Auid eſt quod loquitur inſana credu⸗
litas.An ñ interficiebãt quẽ interſiciẽduʒ
offerebãt. An foꝛte crux ñ intſicit? Sic de
ſipiunt qui non ſectantur.ſed inſectantur
ſapientiã? Quid eſt autem. Mobis non li
cet interficere quemqz? Si malefactoꝛ eſt:

cur non licet? Honne lex eis pᷣcepit.ne ma

lefactoꝛibꝰ pꝛeſertim qualem iſtum puta⸗
bant a ſuo deo ſeductoꝛibꝰ parcant? Sed
intelligendũ eſt eos dixiſſe non ſibi licere
interficere quemq;. ꝓpter feſti diei ſancti⸗

tatem quem celebꝛare iam ceperant: ppt

quem de ingreſſu pꝛetoꝛij etiam ↄtamina

ri metuebãt. Ita ne obduruiſtis falſi iſrae

lite? Ita ne omnẽ ſenſum nimia malicia ꝑ
didiſtis:vt ideo vos a ſanguine innocen⸗
tis impollutos eſſe credatis.quia euʒ fun
dendum alteri tradidiſtis: Nunqͥd ⁊ pila
tus illum qui poteſtati eius a vobis inge⸗
ritur occidendus: ſuis eſt manibus occi⸗
ſurus? Si non eum voluiſtis occidi.ſi non
inſidiati eſtis.ſi nõ vobis tradendũ pecu⸗
nia comꝑaſtis.ſi non compᷣhẽdiſtis:vinxi
ſtis.adduxiſtis.odiſtis.ſi non occidenduʒ
manibus obtuliſtis.vocibus popoſciſtis:

nnon eum a vobis interfectum eſſe iactate.
Infra.xix.b Si autem illis omnibꝰ veſtris pᷣcedentibꝰ

factis etiam crucinge cruciſige clamaſtis:
audite quid contra vos ꝓpheta clamat.

ps.lvj. Filij hominũ dentes eoꝛum arma ⁊ ſagit⸗

te:⁊ lingua eoꝛum machera acuta.Ecce qͥ
bus armis.quibus ſagittis.qua machera
iuſtum interfeciſtis:quando vobis interſi
cere quemq; non licere dixiſtis. Hinc eſt
quod ad comphendendũ ieſum cuʒ ſacer

oh. Tract. CxIII TLa. xXVIII

dotum non veniſſent pꝛineipes ſed mi⸗

ſiſſent:lucas tamen cuangeliſta in eodem

narratiõnis ſue loco ait. Dixit autem ad
cos qui venerant ad ſe pꝛincipes ſacerdo
tum ⁊ magiſtratꝰ templi ⁊ ſenioꝛes.Qua⸗
ſi ad latronem exiſtis:⁊ cetera.Sicut ergo
pꝛincipes ſacerdotũ non per ſeipſos ſed ꝑ

eos quos miſerant ad compᷣhendendũ ie⸗

ſum.quid aliud q; ipſi in ſue iuſſionis po⸗

teſtate venerunt:ſic omnes qui cruciſigen

dum ieſum impijs vocibus clamauerunt.

non quidem per ſeipſos eum.ſed tamẽ ip

ſi per illum qui eoꝛum clamoꝛe ad hoc ne⸗
phas impulſus eſt occciderunt. Quod vᷣo E

iohannes euangeliſta ſubiungit vt ſer⸗

mo ieſu impleretur quem dirit . ſi⸗
gnificans qua morte eſſet moritu
