le pelges diſcipuloꝛũ domin?:
Arrum:et dicit ei petrus
. Domie:tu mihi lauas pedes?auiſ
i enim non expaueſceret lauari ſibi pedes
„S„.“ a dei filio? Quãauis itaq; magne fuiſſet au
4 Rß dacie contradicere ſeruuʒ domino: hom⸗
1 nem deo. Tamẽ hoc petruſ facere malut:
e quaʒz perpeti vt ſibi pedes lauarẽtur a do

miuo ⁊ deo. Iec putare debemus hoc pe⸗

traditurus ad moꝛtem. Tanta eſt quipe

ex his verbis aliquatenus dignũ c

d. XIII

trum inter ceteros foꝛmidaſſe atq; recuſaſ/
ſe:cum id alij ante ipſum libenter vel eq⸗
nimiter ſibi ſieri permiſiſſent. SFaciliuſ qͥp
pe ſic accipiũtur iſta verba euãgelij: quia
cum dictum eſſet:cepit lauare pedes diſci
puloꝛum et extergere linteo quo erat pꝛe
cinctuſ:deĩde ſubiunctũ eſt:venit ergo ad
ſimonem petrũ: quaſi aliquibus iã lauiſ⸗

ſet / et poſt eos veniſſet ad pꝛimum. Quis

enim neſciat pꝛimũ apoſtoloꝛũ eſſe beatiſ
ſimum petrũ? Sed non ita intelligendum
eſt quod poſt aliquos ad illũ venerit:ſed

quod ab illo ceperit. Quãdo ergo pedes

diſcipuloꝛũ lauare cepit: venit ad euʒa qͥ·
cepit:ideſt.ad petrũ.Et tũc petrus quod
etiam quilibet eoꝛum expauiſſet:expauit
atq; ait.DPomie:tu mihi lauas pedes⸗ Zu·
mihi. Quid eſt tu? Quid eſt mihi? Cogitã
da ſunt ponius quã dicẽda: ne foꝛte quod

amima:non explicet lingua. Sed reſpo
dit ieſ te dirit ei. QAuo ego facio
tu neſcig modo:ſcies autẽ poſtea: infra tracta⸗
Nec tamẽ ille dominici facti etug ie ex⸗ tu · lvuij.
territus permittit fieri quod cur fieret ig⸗
noꝛabat: Sed vſq; ad ſuos pedes humileʒ
chꝛiſtũ adhuc non vult videre:non poteſt
ſuſtinere. Mon lauabis mihi inqt ppe

des ineternuz. Quid eſt ineternu. Hüd H
quam hoc feram: nunquã paciar: nunquã e
ſinam. Hoc quippe in eternũ non fit:quod ertnaten
nunquã fit. Tum ſaluatoꝛ egrum reluctan doq; pꝛeteri
tem de ipſius ſalutis periculo exterrens: tur: quãdo⸗
ſi non lanero te mnquit. non habebiſ q; mutatur.
partem miecum. Ita dictum eſt ſi no laa
uero te/cũ de ſolis pedibus ageretur quo
modo dici aſſolet/calcas me:quando ſola
planta calcatur. At ille amoꝛe et timoꝛe ꝑ
turbatꝰ:et plꝰ expaueſcẽs xpᷣm ſibi negari

quã vſq; ad ſuos pedes hũiliari: domie
ait nõ tantũ pedes meos ſed me
nus ⁊ caput. Quãdoqͥdẽ ſic miaris la⸗

7 m.

uãda tibi mẽbꝛa mea:nõ ſolũ tibi ima non
ſubtraho verũ etiã pᷣma ſubſterno. Ne mi
hi neges aca tec partẽ: nullã B ne
ge abluenda mei coꝛpoꝛis partem. Dicit „
Aieſus Quilotus eſt: non habet Infra tracta
opus niſi pedes lauare:ſed eſtmũ uelvij.
ous totus. 3 Hic moueatur foꝛtaſſis
quis et dicat. Inmo ſi mundus eſt totus

quid ei opus eſt vel pedes lauare? Domi
nus autem nouerat quod dicebat: ctiaʒ ſi
noſtra infirmitas eius ſecreta nõ penetrat

NVerũtamen quantũ nos erudire et ex le

ge ſua docere dignatur: pꝛo captu meo.
modulo meo:aliquid etiã ego de huius ꝗᷓ
ſtionis pꝛofunditate illo adiuuante reſpõ
deam:ac pꝛimũ ipſam locutioncʒ non ſibi
eſſe contrariã facilime oſtendã. Quis eni
non ua rectiſſime loqui poſſit:mundus es
totus pꝛeter pedes? Elegãtiuſ autẽ loqui

tur ſi dicit:munduſ es totus niſi pedes:qð

tantundẽ valet. Hoc ergo ait dominꝰ:nõ
habet opus niſi pedes lauare:ſed eſt mun
dus totus. Totus vtiq; pꝛeter pedes:vel
niſi pedes quos habet opus lauare.Sed

quid ẽ hoc.Quid ſibi vult/quid? Hic ne⸗

ceſſarium eſt vt queramus. Dñs dicit. ve

ritas loquitur. qð opus habet pedes laua
re etiã ille qui lotus eſt Quid fr̃es mei qͥd

j. Joh.j.

putatis.niſi quia homo in ſancto quidem

baptiſmo totus abluit᷑.nõ pꝛeter pedes ſʒ

totꝰ omnino. Verũtñ cũ ĩ rebꝰ hũaniſ po
ſtea viuitur. vtiq; terra calcatur. Ipſi igit᷑
humani affectus ſine quibus in hac moꝛta
litate niſi viuitur/quaſi pedes ſunt vbi ex
humanis rebus afficimur: ⁊ ſic afficimur.
vt ſi dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ habemꝰ noſipᷣos

decipimꝰ⁊ vitas ĩ nobᷣ nõ ẽ Quotidie igit᷑

pedes lauat nobis.qui ĩterpellat ꝓ nobis

Et quotidie nos opus habemus vt pedes

. Aath. vj .

lauemus. id ẽ vias ſpiritualium greſſuum
dirigamus In ipſa oꝛatione dominica cõ⸗
fitemur cũ dicimus. dimitte nobis debita
noſtra. ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus

noſtris. Si enim confiteamur ſicut ſcriptũ

eſt peccata noſtra.ꝓfecto ille qui lauit pe

des diſcipuloꝛum ſuoꝛũ / ſidelis eſt et iu⸗
ſtus qui dimittat nobis peccata noſtra et
mundet nos ab omm peccatondẽ vſq; ad
pedes quibus conuerſamur in terra. Pꝛo

inde eccleſia quã mundat xpᷣs lauacro aqᷓ

in verbo:non ſolum in illis eſt ſine macu⸗
la et ruga:qui poſt lauacrum regeneratio

nis continuo ex huius vite contagiõe tol⸗

luntur:nec calcant terrã vt opus habeant
pedes lauare: verumetiam in his quibus

iſtam miſericoꝛdiã pꝛebens dominus fecit

eos de ſeculo iſto lotis etiam pedibꝰ emi

grare. In his autẽ qui hic demoꝛant᷑: etiã

ſciperemus / id tractabatur quod dominꝰ

ſi mũda ſit: quoniã iuſte viuũt:opuſ tamẽ
habent pedes lauare:quoniã ſine peccato
vtiq; non ſunt. Pꝛopter hoc dicit in canti⸗
co canticoꝛuʒ: Laui pedes meos:quomõ
inquinabo illos: Dicit᷑ enim hoc cũ cogi⸗
gitur ad chꝛiſtum venire: et terram calca⸗

Cãticoꝝ. v.

re conuenit.Alia queſtio rurſus exoꝛitur: Eh.
Nonne chꝛiſtus ſurſum eſt: Mõne aſcẽdit 4
in celum et ſedet ad dexterã patris? Non Coloſſẽ.iij.
ne apoſtolus ad noſ clamat et dicit? Si er lanicpy
go reſurrexiſtis cũ chꝛiſto/que ſurſum ſũt
querite: vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſe⸗
dens: que ſurſum ſunt ſapite non que ſuꝑ
per terram. Quomõ ergo vt ad chꝛiſtũ ea .
mus /terram calcare conpellimur: cũ poti
us nobis ſurſum coꝛ habendũ ſit ad domi 4
num:vt cũ illo eſſe poſſimus: Videtis fra
tres hodierui tempoꝛis anguſtias:iſtã co⸗
artare queſtionẽ. Quod et ſi vos foꝛte mi B
nus videtis:ego vtcumq; video quãte di⸗ P
ſputationis indigeat. Vnde peto vt eam
potius ſuſpendi quã vel negligentius vel
anguſtius pertractari:nõ fraudata ſed di⸗
lata expectatiõe paciamini Aderit em̃ do
minꝰ qui nos debitoꝛes facit:vt faciat eti
am redditoꝛes⸗
Explicit tractatus quinquageſi⸗
mus ſextus · Incipit tractatus qui m
quageſunusſeptimus. De eadem
lectione .
,
NDnimmemoꝛ «
mei debiti et iam reddendi tem V
Bdpus agnoſco.Donet vnde red⸗ h 9
dam/qui donauit vt debeaʒ. Donauit em̃ 3
dilectionẽ de qua dictum eſt. Nemini qᷣc⸗ .
quam debeatis: niſi vt inuicem diligatis. 4
Honet etiam ſermonẽ quem video me de H
bere dilectis Expectationẽ veſtrã ad hoc ge
nempe diſtuleraʒ: vt explicarem ſicut poſ ho
ſem/quẽadmodũ etiã per terraʒ veniatur in
ad chꝛiſtum.cũ potius iubeamur que ſur d
ſum ſunt querere nõ que ſuper terrã Sur
ſum eni chꝛiſtus eſt ſedens ad dexterã pa
tris. Sed profecto ⁊ hic eſt ꝓpter quod 2 1
ſaluo in terra ſeuiẽti dicit Salue ſaule qͥd Coꝛir 1
me perſequeris. Vt autẽ hoc querẽdũ ſu .

o

Citio
⸗
u.
i
ai
it
e⸗
4
4
ni
fis⸗
co⸗
ni
⸗
n
8
i

— —.

N
lten
nten
nq
nede
Gh

eſur
Gur
n
nod
le⸗
di
i

Joh.

„*.
.

Canticoꝝ.v

pedes diſcipulis lauit: cum iam ipſi diſci⸗

puli loti eſſent nec opus haberent niſi pe⸗

des lauare. vbi viſum eſt intelligendũ qð

baptiſmo quidẽ homo totuſ abluitur:ſed

dum iſto poſtea viuit in ſeculo /hũ anis af
fectibus terram velut pedibus calcans:ip
ſa ſcilicet conuerſatione vite huius con⸗
trahit vnde dicat: dimitte nobᷣdebita nr̃a

Ac ſic etiã inde mũdatur ab eo qui pedeſ

lauit diſcipulis ſuis:nec deſint interpella⸗
re pꝛo nobis hĩic occurrerũt ex cantico cã
ticoꝛũ eccleſie verba dicẽtis: Laui pedes
meos:quomõ inquinabo eos. Cuʒ vellet
ire et aperire ei qui venerat ad eã et pul⸗
ſauerat: ſibiq; aperiri popoſcerat ille ſpe⸗

cioſus foꝛma pꝛe filijs hominũ. hinc que

ſtio nata eſt quã coartare noluimus angu
ſtüs tempoꝛis:ideoq; diſtulimus: quo nã
modo eccleſia timeat inquinare pedeſ dũ
pergit ad chꝛiſtum:quos baptiſmate laue
rat chꝛiſti.Sic eniʒ ait. Ego doꝛmio:⁊ coꝛ
meum vigilat. Vox fratruelis mei pulſat
ad ianuam:Deinde dicit etiã ipſe: Aperi
mihi ſoꝛoꝛ mea:pꝛoxia mea: colũba mea:
perfecta mea:quia caput meum repletum

eſt roꝛe/et crines mei guttis noctis.Et re⸗

ſpondit illa. Exui me tunica mea:quomõ
induam eam? Laui pedes meoſ:quomõ ĩ
quinabo illos? & admirabile ſacramen⸗

tum:et grande miſteriũ. Ergo ne timet in
quinare pedes veniendo ad eum qui la⸗

uit ſuoꝛũ diſcipuloꝝ pedes? Timet certe
quia per terraʒ venit ad eũ qui etiã in ter
ra eſt: quia ſuos hic conſtitutos non deſe⸗
rit. An non ipſe ait. Ecce ego vobiſcũ ſuʒ
vſq; ad cõſummationẽ ſeculi? A non ipſe
ait. videbitis celos aꝑtos et angelos dei
aſcẽdẽtes et deſcẽdẽtes ad filiũ homĩs⸗
Si aſcendũt ad eum pꝛopterea quia ſur⸗
ſum eſt: quomõ ad eum deſcendũt ſi etiã

non hic eſt? Dicit ergo eccleſia. Laui pe⸗

j. Coꝛ.ix.

des meos:quomõ inquinabo eos: In his

hoc dicit qui pꝛedicant chꝛiſtum et aperi⸗

unt illi hoſtiũ vt habitet per fidem in coꝛ⸗

dib hominũ. In eis h dicit cuz deliberãt
vtrũ miniſteriuʒ tale ſuſcipiãt cui ſe minꝰ

idoneos exiſtimant: vt ſine culpa impleãt

e foꝛte alijs pꝛedicantes/ipſi repꝛobi flat
Tutius eni veritas auditur qu pꝛedica⸗
tur:quoniã cum auditur/humilitas cuſto

ditur. Cum autẽ pꝛedicatur/vix nõ ſubre
pit cuiuis hominũ quatulacũq; iactantis::

in qua vtiq; inquinentur pedes. Ergo vt
apoſtolꝰ iacob dixit: ſit omnis homo ve⸗

dum. Dicit et alius hõ dei. Auditui meo

dabis gaudiũ et leticiam: et exaltabũt oſ

la humiliata. Hhoc eſt quod dixi:cum veri
tas audit᷑ humilitas cuſtodit᷑ ¶ Dicit ⁊ ali
us. Amicus autem ſponſi ſtat et audit eũ:
et gaudio gaudet ꝓpter vocẽ ſpoſi .Frua
mur auditu: ſine ſtrepitu nobis loquente ĩ
trinſecus veritate: quãqᷓ; etiam cum foꝛin

lox ad audiendũ: tardus autẽ ad loquen·

Pã.l.

*

ſecus inſonat per legentẽ: per annunciãtẽ?
per pꝛedicantẽ:per diſputantẽ/ per pꝛeci⸗
pientem/per conſolante/ per exhoꝛtantẽé/
per ipſum etiã cantantẽ atq; pſallente: ipſi
qui hec agunt/inquinare pedes ſuos time

ant:cũ placere hominib

us ſubrepẽte amo

re humane laudis affectant. Ceterũ qͥ eos

audit libenter et pie:non habet locũ iactã

di ſe in la boꝛibus alienis /et nõ inflatis oſ⸗

ſibus hũ iliatis: gaudio gaudet pꝛopt vo⸗

cem dominice veritatis. Pꝛoinde in eis qͥ

libenter er humilit᷑ audire nouerunt: ⁊ vi⸗
tam quietã in ſtudijs dulcibus et ſalubꝛi⸗
be agũt: catholica deliciet

ciet eccleſia ⁊ dicrt en
Ego doꝛmio et coꝛ meũ vigilat. Quid ẽ/

ego doꝛmio:et coꝛ meũ vigilat:niſi ita qe

ſco vt audiaʒ? Ociũ meum non impendi⸗
ditur nutriende deſidie: ſed percipiende
ſapientie.Ego doꝛmio:et coꝛ meum vigi⸗
lat: vaco et video quomiã tu es dominus:

quia ſapiẽtiã ſcribo in tempoꝛe ocij: ⁊ qui

minoꝛat᷑ actu ipſe percipiet eam. Ego doꝛ
mio: et coꝛ meum vigilat. Ego requieſco
a negocioſis actibus: et animus meus di⸗
uinis ſe intendit affecnbus. Sed ĩ his qui
iſto modo ſuauiter et humilit requieſcũt:
dum ocioſe oblectatur eccleſia: ecce pul⸗

ſat ille qui ait Que dico vobiſ in tenebꝛis

dicite in lũine: ⁊ quod in aure auditis pꝛe
dicate ſuper tecta. Vox ergo eius pulſat
ad ianuaʒ:et dicit. Aperi mihi ſoꝛoꝛ mea:
pꝛoxima mea/columba mea/perfecta mea
quia caput meũ repletũ eſt roꝛe:et crines
mei guttis noctis. Velut ſi diceret. Tu va

cas:et ↄtra me hoſtiũ clauſũ ẽ.Tu ſtudes

ocio paucoꝛum ⁊ habũdãte iniqtate refri
geſcit caritas mltoꝝ. MNox qᷣpe ſiqᷣtas ẽ.

Canticoꝝ:vx
Ps.·xlv.
ecle.xxxviu

Path. x.

Canticoꝝ.v

—

Joh. Tract. CvVII La. XIII

KRos vero eius et gutte: hi ſunt qui frige⸗
ſcunt et cadunt et faciũt refrigeſcere ca⸗
put chꝛiſti:hoc eſt vt non ametur deus:ca

j. Coꝛ. x] put enim chꝛiſti deus. Sed poꝛtantur ĩ cri

nibus ideſt in ſacramentis viſilibus tole⸗
rant᷑:cũ nequaq; interioꝛa ſenſus attigũt.
Pulſat ergo vt excuciat qetẽ ſanctis ocio
ſis:et clamat. Aperi mihi de ſanguie meo
ſoꝛoꝛ mea: de acceſſu meo pꝛoxima mea:
de ſpiritu meo columba mea: de ſermone
meo quẽ plenius ex ocio didiciſti perfec⸗
ta mea.Aperi mihi:pᷣdica me Ad eosqͥp
pe qui clauſerunt contra me:quomõ intra
bo ſine aperiente? Quomõ eni audient ſi⸗

No. x. ne pꝛedicante: lic fit vt etiã hi qui amãt

ocium ſtudioꝝ bonoꝛũ: et nolunt perpeti
laboꝛioſarũ moleſtias actionũ: eo qð mi⸗
nus idõeos ad hec miniſtranda/ et ſine re
pᷣhenſiõe agenda ſe ſentiũt:mallent ſi ſie⸗
ri poſſet ſanctos apoſtolos et pꝛedicato⸗
res veritatis antiquos excitari aduerſus
habundantiã iniquitatis:quia feruoꝛ fri⸗

Cguit charitatis ¶ Sed in eis qui iã de coꝛ

poꝛe exierunt et carnis indumẽto expolia

ti ſunt:neq; enĩ ab ea ſeparati ſunt:reſpö⸗

deat eccleſia. Exui me tũica mea:quomõ

Can.v. induam eam? Kecipietur quidẽ illa tuni⸗

*

Jacobi.i

ca et in eis qui iã exuti ſunt:rurſus veſtie
tur camhe e&œleſia: non tamẽ nunc quando
feruefaciẽdi ſunt frigidi: ſed tũc quando
reſurrecturi ſunt moꝛtui. Paſſa ergo diffi
cultatẽ ꝓpter inopiã pꝛedicatoꝛũ et reco⸗
lens illa ſua membꝛa ſana ſermonibꝰ:ſanc

ta moꝛibus:ſʒ iã exuta coꝛpoꝛibꝰ:ingemit/
et dicit eccleſie. Exui me tunica mea:quo

modo induaʒ eaʒ? Membꝛa illa mea que
chꝛiſto aperire euãgeliʒando excellẽtiſſi⸗
me potuerũt: quomõ ad coꝛpoꝛa quibus
exuta ſunt redire nunc poſſunt: Deide re
ſpiciens ad eos qui pꝛedicare et populos
acquirere ac regere:ac ſic chꝛiſto aperire
vtcumq; poſſunt: ſed in his difficultatibꝰ
actõnũ peccare metuũt: laui ĩquit pedes
meos:qͥ mõ inqnabo illos: Quiſqᷣſq; enim
J. iu verbo non offendit:hic perfectus ẽ vir.
Et quis eſt perfectus? Quis eſt qui nõ of
fendit in tanta habũdantia iniqᷣtatis:tan⸗
to frigoꝛe charitatis: Laui pedes meoſ:qͥ
modo inqnabo eos? Quandoqͥdem lego
et audio. Holite multi magiſtri fieri frẽs

—

quoniã maius iudiciũ ſumitis. In multis
eni sr mnen: Laui edes meoſ
quomõ inqnabo cos: Sʒ ecce ſurgo ⁊ ape 8
rio:chꝛiſte laua eos. Dimitte nobis debi⸗ Wath. vj.
ta noſtra:quoniã non eſt extincta charitas
noſtra:quia et nos dimittimus debitoꝛibꝰ
noſtris.Quando te audimus exultant te⸗
cum in celeſtibus oſſa hũiliata. Sed quã⸗ Põ.l.
do te pꝛedicamus:terraʒ calcamus vt tibhbi
aperiamus. Et ideo ſi repꝛehẽdimur per⸗
turbamur:ſi laudamur inflamur.Laua pe
des noſtros ante mũdatos:ſed cũ ad aꝑiẽ
dum tibi per terrã pergimꝰ inqͥnatos ec
vob hodie ſatis ſint dilectiſſimi.Si qͥd ſe⸗
cus quã opoꝛtuit dicentes foꝛtaſſis offen
dimus: vel laudibus veſtris imoderatius
quã opoꝛtuit eleuati ſumꝰ: impetrate mũ
dationem pedibus noſtris deo placentibꝰ
oꝛationibus veſtris:

(Eplicittractatns qninanageſt⸗
mus ſeptimus. Incipit tractatꝰqn
quageſunus ctau Ab eo quod
dicit et vos mũdi eſtis ſed nõ om
nes. vſ. Kac id quod ait. Exemplũ
dedi vobis vt quem admodũ ego
feci vobis / ita et vos faciatis.

Am illa ver/a

—

ba ſancti euangelij vbi dñſ
lauãs pedeſ diſcipulis ſuis
ait: qui lotus eſt ſemel nõ
habʒ neceſſitatẽ niſi pedes
lauare:ſed eſt mundus totus:dilectiõi ve
ſtre vt dominus donare dignatꝰ eſt expo
ſuimus:. Nunc quod ſequitur videamusę
Et vos inquit mundi eſtis: ſed nõ
mes.Hoc quid ſit ne quereremꝰ: ipᷣe
euangeliſta patefecit adiungẽs. Scie⸗
bat enim quiſnam eſſet qui trade⸗
ret eum:propterea dixit:non eſtis
mundi omes. Quid hoc aperte Pꝛo
inde ad ſequẽtia tranſeamust Poſtẽ
ergo lauit pedes eorũ ⁊ accepit ve
tienta ſua: cñ recubuiſſer iterũ di⸗
xit eis. Scitqd feceri vobiſ: MNunc
eſt vt beato petro reddat᷑ illa pꝛomiſſio.

&

ultis
weol

ape

antas
torb⸗
me⸗
gu⸗
tbi
her⸗
ape
pie
hec
ſe⸗
fen
nins
mü
th

in
0

me
ſſo⸗

Dilatum enĩ fuerat: quando expaueſcen
ti ⁊ dicenti/non lauabis mihi pedes in et᷑⸗
num reſponſum eſt ei.Quod ego facio tu
neſcis modo:ſcies autem poſtea.Ecce eſt
ipſum poſtea: iam tempus eſt vt dicatur

quod pauloante dilatũ eſt. aρνemoꝛ itaq;

rum ſed rerum oĩum/lauaret pedes diſci⸗
puloꝝ ⁊ ſeruoꝛũ ſuoꝝ: uius ergo tanti

Pꝛoů. xxvij

qui ſuper oĩa eſt/q;tũcunq; ſe laudet non

dñs ſe ꝓmiſiſſe iam dudum ſcientiaʒ facti

ſui tam mopinati/taʒ mirabilis/tam expa
ueſcendi.⁊ niſi ipſevehementer terruiſſet
nullo modo ſinendi vt magiſter non tan⸗
tum ipſoꝝ ſed angeloꝝ:⁊ dñſ non tm̃ ipſo

facti qm̃ pꝛomiſerat ſcientiã dicens: ſcies
autem poſtea:quid ſit quod fecit docere
nunc incipit. Uos inquitvocatis ſne
magiſter ⁊ dñe:⁊ benę dicitis.Sũ
etenim. Bene dicitis quia verum dicitiſ
Sum quipe quod dicitis.homini pꝛece⸗
ptum eſt. non te landet os tuũ: ſed laudet
te os ꝓx imi tui. Periculoſuʒ ẽ eĩ ſibi pla
cere:cui cauendũ eſt ſuꝑbire. Ille autem

ſe extollit excelſuſ:nec poteſt recte dici ar
rogans deus. Nobis nanq; expedit eum
noſſe non illi:nec eum quiſq; cognoſcit ſi
non ſe indicet ipſe qui nouit.Si ergo non
ſe laudando quaſi arrogantiã vitare vo⸗
luerit:nobis ſapientiã denegauit.Et ma⸗
giſtrum quidem quod ſe eſſe dicit nemo
repᷣhenderet/etiam qui eum nihil eſſe ali⸗
ud qᷓ; hoĩem crederet:qm̃ id pꝛofitetur qð

et ipſi homines in qᷣbuſlibet artibus vſq;

adeo ſinc arrogantia ꝓſitent᷑:vt ꝓfeſſoꝛeſ
vocentur. Quod vo dñm ⁊ ipſe ſe dicit di
ſcipuloꝝ ſuoꝛum/cum ſint ũlli etiam ſᷣm ſe

culum ingenui:quis ferat in hoĩe? Sʒ de⸗

loquitur. Nulla eſt hic elatio tante celſi⸗
tudinis:nullum mendaciũ veritatis. nohᷣ
ſubiacere illi vtile eſt celſitudini.nobᷣ ſer⸗
uire vtile ẽ ei veritati: Qð ſe dñʒ dicit nõ

illi vitiuʒ eſt:ſed nobis bñſficiũ. Cuiuſda

ſecularis auctoꝛis verba laudant᷑: quia di
xit.Cum oĩs arrogantia odioſa eſt: tamẽ
illa ingenij et eloqnentie multo moleſtiſ⸗
ſima.Et tamen idem ipſe cum de ſua elo⸗

— quentia loqueret᷑.dicereʒ inquit pfectã ſi

ita iudicarem:nec in veritate crimen arro

gantie ꝑtimeſcerẽ.Si igitur ille homo elo
quentiſſimꝰ in veritate arrogantiã non ti
meret:quõ arrogantia ipſa veritas timet.
Dicat ſe dñm qͥ dñs eſt:dicat ſe verũ qꝗ ve

Ea. XIII

ritas eſt. Nonne dicã ego qð vtile eſt:duz
tacet ille quod eſt? Beatiſſimꝰ paulus ũ
vtiq; vnigenitus dei ſilius: ſed vnigeniti
dei filij ſeruus ⁊ apoſtolus:non veritas ſʒ
particeps veritatis:ait libere ⁊ ↄſtant᷑.Et
ſi voluero gloꝛiari non ero inſipiens:veri⸗ ij
tatem enim dico. Meq; enim in ſeipſo ſed
in ipſa veritate que ſuꝑioꝛ eſt ipſo/⁊ hu⸗
militer ⁊ veraciter gloꝛiaret᷑:quoniã ⁊ ip⸗
ſe pᷣcepit:vt qͥ gloꝛiat᷑ in dño gloꝛiet᷑. Ita
ne non timeret inſipientiã ſi gloꝛiari vellʒ
amatoꝛ ſapiẽtie:⁊ in gloꝛia ſua timeret in
ſipientiam ipſa ſapientia? Non timuit ar⸗
rogantiã qui dixit: In dño laudabit᷑ ani⸗

ma mea:Et in laude ſua timeret arrogan⸗

tiam poteſtas dñi:ĩ quo laudat᷑ anima ſer
ui? Vos inquit vocatis me mętr᷑ ⁊ dñe.et
bene dicitis: Sum etenĩ: Ideo bene dici⸗
tis:quia ſum. Nam ſi non eſſem quod dici

tis:male diceretis etiam ſi me laudaretis.

Quomodo ergo negaret veritaſ/quod di
cunt diſcipuli veritatis?Quõ quod dicũt
qui di dicerũt/negaret ipſevnde didicerf̃t.
Quõ fons negat qð bibens pᷣdicat? Quo⸗
modo lux occultat:quod videns indicat:
di ergo inquit ego la uipedesve
tros Ons 2 magiſter: debetis 2
vos alter alterius lanare pedes.
Exemplũ eni dedivobis:vtquem
ꝗadmodũu ego feci vobis:ita ⁊ vos
faciatis. Hhoc eſt beate petre qo neſcie⸗
bas:quando fieri nõ ſinebas.hoc tibi po
ſtea ſciendũ pꝛomiſit: quando vt ſineres
terruit te mgr̃ tuus:⁊ dñs tuus lauans pe⸗
des tuos. Didicimꝰ fratres humilitatẽ ab
excelſo:faciamus inuicem humiles quod
humiliter fecit excelſus.ałagna eſt com⸗
mendatio humilitatis: ⁊ faciunt ſibi hoc
inuicem fratres etiam opere ipſo viſibili.
cum ſe inuicem hoſpitio recipiunt.Eſt eni
apud pleroſq; ↄſuetudo huius humilita⸗-
tis vſq; ad factum: quo cernat᷑ expꝛeſſa.
Vnde ⁊ apoſtolus cum viduam bene me

ritã cõmendaret:ſi hoſpitio inquit recepit · Zimot. v.

ſi ſanct pedes lauit.Et apud ſctõs vbi
cunq; hec ↄſuetudo nõ eſt:qð manu nõ fa
ciunt coꝛde faciunt:ſi in illoꝝ numero ſũt
quibus dicit᷑ in hymno beatoꝝ triũ puero
rum.Benedicite ſancti ⁊ humiles coꝛde
dño. Multo autem eſt melius ⁊ ſine ↄtro⸗ D

4

x

Coꝛin.xij.

ij.Coꝛint.x.

põ. xxxiij.

uerſia verius vt etiam manibꝰ fiat:nec de
dignetur quod fecit chꝛiſtus/facere chꝛi⸗

Joh. Tract. III Ca.

ſtianus. Cum enĩ ad pedes frĩs inclinatur

coꝛpus: etiã ĩ coꝛde ipſo vel excitat᷑:vel ſi
iam inerat confirmat᷑ ipſius humiliatis af
fectus. Sed excepto iſto moꝛali intellectu
ita nos huius dñici facti altitudinẽ cõmen
daſſe meminimꝰ*: qð lauãdo pedes iam lo
toꝛum atq; mũdoꝝ diſcipuloꝝ ſigniſicaue
rit dñs ꝓpter humanos quibꝰ in terra ver
ſamur affectus. &Æιtlibet ꝓfecerimꝰ ĩ ap
pᷣhenſione iuſticie.ſciamus nos ſine pecca
to nõ eſſe:qð ſubide abluit interpellando

ꝓ uobis cũ oꝛamus patrẽ qui in celis eſt:

Matth. vj. Vt debita noſtra dimittat nob.ſicut ⁊ nos
dimittimꝰ debitoꝛib“ noſtris. Quõ er

ad hunc intellectũ poterit ꝑtinere hoc qd

ipſe poſtea docuit:vbi ſui facti expoſuit
rationẽ dicẽs: Si ego laui vr̃os pedes do
minus ⁊ mgr̃:debetis ⁊ vos alter alterius
lauare pedes. Exemplũ enĩ dedi vob:vt
quẽadmodũ ego feci vobis: ita ⁊ vos fa⸗
ciatis. Nunqͥd poſſumꝰ dicere qð etiã frat᷑
fratrẽ a delicti poterit ↄtagione mũdare?
Immo vo id etiã nos eſſe admonitos in
huius dñici oꝑis altitudine nouerimꝰ: vt
confeſſi inuicem del cta nr̃a oꝛemus ꝓ no
bis ſicut ⁊ chꝛiſtus interpellat ꝓ nob. Au
diamus aplm iacobũ:hoc ipſum euidẽtiſ⸗
ſime pᷣcipientẽ ⁊ dicentẽ: Confitemi inui⸗
cem delicta vr̃a ⁊ oꝛate ꝓ vobis:qꝛ ⁊ hoc
dſis nobis dedit exemplũ.Si eniĩ ille qͥ vl
lum eccatũ nec habet nec habuit nec ha
bebit oꝛat ꝓ peccatis nr̃is:q;tomagis nos
inuicẽ ꝓ peccatis nr̃iſ oꝛare debemꝰ:Et ſi
dimittit nobis ille cui non habemꝰ qð di⸗
mittamꝰ:qᷓ;tomagis dimittere nobis debe
mus inuicem qui ſine peccato hic viuere ñ
valemus? Quid enĩ videtur in hac altitu⸗
dine ſacramẽti dñs ſigniſicare/cũ dicit:ex
emplũ enĩ dedi vobis: vt quẽadmodum
ego feci vob:ita ⁊ vos faciatis:niſi qð aꝑ⸗
tiſſime dicit apłs.Donãtes vobiſmetipſis
Coloſſen.iij ſi quis adũſus aliquẽ habet querelã:ſicut
et dñs donauit vobis: ita ⁊ vos inuicem:
Itaq; nobiſ delicta donemꝰ⁊ ꝓ nfr̃is deli⸗
ctis inuicem oꝛemus: atq; ita quodãmo⸗
do inuicem pedes noſtros lauemus. No⸗
ſtrum eſt donante ipſo miniſteriũ charita
tis ⁊ humilitatis adhibere: illius eſt exau
dire ac noſ ab omni peccatoꝝ ↄtaminatio
ne mũdare per chꝛiſtum ⁊ in chꝛiſto:vt qð
alijs etiam dimittimus:hoc eſt in terra ſol
uimus:ſoluatur ⁊ in celo.

Rhoma. vii

Jacobi. v.

geſimꝰnonꝰ. Ab eo ꝙ diẽ: Am̃ am
Dico vobis nõ ẽ ſeruus maior do- 8

XIII

¶ Explicit tractatus qͥnquageſimꝰ
octauus. Incipit tractatus qnqua

2—2 — — —

— —

mino ſuo:meq; apoſtoluſmaior eo V
qͥ miſit illũ:vſq; ad id qð dic.· Qui
at accipit me accipit illũ q̃ͥ miſit me

unus maior dno ſuo: neq; apoſto⸗

cxtum euangeliũ:loquẽte do⸗
mino atq; dicẽte. Amẽ ame
vobis:non eſt ſer⸗

.
— ðü 7
Bdiuimꝰſanz«
.
V

ſ
lus maior eo qui miſit illũ. Si hec Il
ſcitis:beati eritis ſi feceritiſ ea.hhoc 4
ideo dixit: quia lauerat diſcipuloꝝ pedes “J”
mgr̃ humilitatis ⁊ verbo ⁊ exẽplo. Sʒ p⸗⸗ ddb
terimꝰea qᷓ ſũt operoſiꝰ diſſerẽda ipſoad
iuuãte diſſerere:ſi ñ in eis q̊ mãifeſta ſunt in
imoꝛcmur. Cũ & hᷣ dñs pᷣmiſiſſet adiũxit. ſ
Nõ de oibus vobis dico.ego ſcio i

quos elegerim:ſʒ vt ipleat ſcbtura t ar. adimnu⸗
qui mãducat paſem meuʒ leuahit pleatrur ·
rſup me calcaneũ ſuũ. Hoc quid ẽ ali pe.xl.

ℳ

ud :miſi ↄculcabit me. Motum eſt de qͥ loq̃ ⁊ Ał. contra

tur:iudas ille traditoꝛ eius attingit᷑. Ergo
idbſum non elegerat:vnde ab eis qͥs elegit M
iſto ſermone ſecernit. Quod ergo dico in⸗ “
qͥt:beati eritis ſi feceritis ea nõ ð oĩbꝰ vo⸗ . Ee
bis dico. Eſt inter vos qͥ nõ erit btũs:neq; dc
faciet ea.Et ego ſcio quos elegeri. èà ten
niſi eos qui beati erũt faciẽdo que pᷣcepit s
ac faciẽdo mõſtrauit:qͥ efficere btõs põt⸗ ne
NMNõ eſt igit᷑ traditoꝛ iudas electꝰ ? Quidẽ ch

Dqð alio loco dic:nõne ego vos duodecĩ Johãnis. vj 8

elegi:⁊ vnꝰ ex vob diabolus ẽ? An ⁊ ioſe
ad aliqͥd ẽ electꝰ ad qð vtiq; erat neceſſa⸗ 8
rius:Mõ aũt ad btitudinẽ de q̃ modo ait
bti eritis ſi feceritis ea? hoc nõ de oĩbus .
diẽ: Scit eĩ q̊s ad ſocietatẽ btĩtudĩs huiꝰ
elegerit. Non ẽ ex eis iſte qͥ panẽ eius ſic ſin
edebat:vt ſuꝑ eũ leuaret calcaneum. Illi J den
mãducabãt panẽ dñm:ille panẽ dñi cõtra è—
dñm.illi vitã:ille penã. Qui enĩ mãducat flu
indigne ait apłs:iudicium ſibi manducax. j.Coꝛint.xj. z.,
Amoqo int dico vobis priuſqᷓ fi⸗ hinis i
at vt cũ factũ fuerit credatiſqa ego ”DJZMB
ſum.id eſt.ego ſum de qͥ illa ſcriptura pᷣ⸗ ne
ceſſit.vbi dictũ eſt:qͥ mãducat panẽ meũ: der
leuabit ſuꝑ me calcaneũ ſuũ ¶ Deinde ſe B ”

1

Zohb. Traoct. lxX Ka. XllII

9 . ,⸗„ . —— S „ „
. quit᷑ v dicit. Amen amẽ dico vobis
-„ Mui aut me accipit: accipit eum qͥ
. B me miſit.Tantũ ne diſtare voluit intel⸗
ligi int eũ quẽ mittit ⁊ ſeipſum:q;tũ inter
”́ÿ”M ſeipſum ⁊ patrẽ deũ.hoc ſi iſto mõ acce⸗
e perimus:neſcio s gradus:qð abſit:arria⸗
nonꝝ moꝛe faciemꝰ*. Illi quippe cũ audiunt
IuI,; bec euãgelica verba ſeu legunt: ſtatim ad
illos gradus ſui dogmatis currũt:qᷣbꝰ nõ
. aſcendũt ad vitam ſed pᷣcipitant᷑ ad moꝛ⸗
tem. Cõtinuo quipe dicũt. tũ apls fi⸗
lij diſtat a filio: q;uis dixerit. Qui accipit
1 ſi quẽ miſero:me accipit.Tantũ diſtat et
ðJYM filius a pr̃e:q;uis dixerit:qͥ aũt me accipit
Kc accipit eũ qͥ me miſit. Sʒ ſi h dicis:oblitꝰ
es es heretice graduſ tuoſ Si enĩ tãto intual
„ lo pꝓpter hec dñi verba filium a pfe q;tum
4“ aplm diſtinguis a filio:vbi poſiturꝰes ſpi-
. R’ ritũſanctũ? Excidit ne tibi? Vis eũ pone
re ſolere poſt filiũ: Erit ipſe int apim ⁊ ft⸗
ðJMU liuʒ: Et multoamyliꝰdiſtabit filiꝰab aplo ⸗
Il. gäint . qᷓ; pr̃ a filio: An foꝛte vt int filium ⁊ apłm
*K5jr atq; int prem⁊ filiũ man eat paribꝰ intual
Re 1 lis iſta diſtinctio:eqlis erit ſpũſſctũs ſilio
ec Sed nec hoc vultis. Vbi ergo eũ poſituri
en eſtis: Si qᷓta filiũ pr̃i:‚tanta apłm filio di⸗
. ſcretione ſupponitis? Cohibete itaq; vr̃e
. pᷣſumptiõis audaciã:⁊ in his verbis noli⸗
“ . te querere qᷓ;tã fili ⁊ apli tantã pf̃is filijq;
diſtantiã. Ipſum filiũ audite potiꝰdicen⸗
tem. Ego ⁊ pr̃ vnũ ſumꝰ. Vbi veritas vo
bis int᷑ genitoꝛẽ ⁊ vnigenitũ nullã diſtan⸗
1 tie ſuſpitionẽ reliquit:vbi gradus veſtroſ
chꝛiſtꝰeliſit:vbi ſcalas vr̃as petra ↄfregit.
i Sed hereticoꝝ calũnia refutata: quonaʒ
i Mäluſf mõ nos accepturi ſumꝰ hec dñicaverba:qͥ
e accipit ſi quem miſero me accipit: qꝛ aũt
ſ me accipit:accipit eũ qui me miſit.Si eni
t voluerimꝰ intelligere ideo dictũ:qͥ me ac
cipit :accipit eũ qͥ me miſit.ꝙ vniꝰ nature
2 ſint pr ⁊ filius:ↄſequẽs videbit᷑ ex eoꝛun⸗
ſ dem verboxꝝ regula qᷓ dictũ eſt: qͥ accipit
D ſi quẽ miſero me accipit:vt vniꝰnature ſit
Cè9 filius ⁊ apłs. Poſſet qͥdẽ nõ incõuenient᷑

2a et hoc intelligi: quõ gemine eſt ille gigas
. Conit, Johãnis.j. ſubſtãtie:qui exultauit ad currendã viam

ſy Verbũ eni caro factũ eſt:hoc eſt deꝰ ho⸗
mo/factꝰ eſt. Pꝛoinde ita dixiſſe poſſet vi
deri:qui accipit ſi quẽ miſero me accipit
4 m hoĩem:qͥ ãt me ᷣm deũ accipit:accipit
. 5 eum qͥ me miſit. Sed cũ iſta dicebat: non

ab illo nature vnitas:ſed in eo qͥ mittitur

mittentiſ cõmẽ

Amẽ amẽ dico vobis: quia pnꝰ ex ixj.a

— —
—

—,.̃i)́r b —

dabat᷑ auctoꝛitaſ. Sic itaq;

ci q miſſus ẽ vn qq; accipiat: vt i illo eů
q miſit attẽdat Si &̊ attẽdas chꝛiſtũ in pe

tro:inuenies diſcipuli pᷣceptoꝛẽ. Si auteʒ

attendas patrẽ in filio:inuenies vnigenui
genitoꝛẽ: ac ſic in eo qͥ miſſus ẽ ſine vllo ac
cipis erroꝛe mittentẽ. Ea que ſequunt᷑ in

euãgelio:non ſunt tꝑis bꝛeuitate coartan

da. Et ideo ſermo iſte frẽs chariſſimi ve⸗

lut ouiũ ſctãꝝ cibus ſi ſufficit ſalubꝛit᷑ ca⸗
piatur:ſi exiguus ẽ deſiderabiliꝰ ruminet᷑.

¶ Erxplicit tractatus qnquageſimꝰ
nonusg. Incipit tractatu
mus.De eo ꝙ dicit: Cum hec dixiſ
ſet ieſus turbatus eſt ſpiritu ⁊ pro
teſtatus ⁊ dirit · Amen amen dico
vobis qð vnꝰ? ex vobis tradet me.

☛

s ſexageſi⸗

Dn parua fra =

tres ex euãgelio bti iohis no

bis ꝓponit ꝗ eio⸗ vbi ait:

Cu hec dirxiſſz ieſus tur⸗

tus ẽſpu: ⁊ ꝓteſtatus

e7 Dixit. Et infra tra.

obis tradet me · Hinc ne turbatus

ieſus nõ carne ſed ſpũ:qꝛ dicturus fuerat

vnꝰ ex vob tradet me? Nunqd nã illi hoc

tũc pꝛimũ venit in mẽtẽ:vel tũc p:imũ ei
ſubito reuelatũ eſt: eumq; repẽtina tanti
mali nouitate turbauit. Mõne hinc paulo

ante loquebat᷑ dicẽs:qͥ mãducat panẽ me
um:leuabit ſuꝑ me calcaneũ? Nõne etiam
iam ſuꝑius dixerat:⁊ voſ mũdi eſtis ſed ñ
oẽs?: Vbi euãgeliſta ſubiũxit:ſciebat enĩ

qͥſnã eſſet qͥ traderet eũ. Quẽ iam ⁊ ante
ſignificauerat dicẽs. Nõne ego vos duo⸗
decim elegi: ⁊ vnꝰ ex vobis diabolus eſt⸗
Quid ẽ ̊ qð nũc turbatꝰ ẽ ſpũ cũ ꝓteſta⸗

Johãnis. vj

tus ẽ ⁊ dixit: Amẽ amẽ dico vobᷣ:qꝛ vnus

ex vob tradet me.An qꝛ eũ iam fuerat ex

pᷣſſurꝰ:vt nõ lateret in ceteris: ſed diſcer⸗
neret᷑ a ceteris? Jõ turbatꝰ ẽ ſpũ.Et quia
ipſe traditoꝛ iam fuerat exiturꝰ vt iudeos
qbus dñſ ab eo traderet᷑ adduceret:turhba
uit eũ ĩminens paſſio ⁊ pꝑpiculũ ꝓximum ⁊

traditoꝛis impẽdẽs manꝰ:cuiꝰfuerat pᷣco⸗

gnit, animꝰ. Tale qᷣpe ẽ h qð ieſus turbo ⸗
tus ẽ ſpũ:qle etiã ill qð ait. Nũc anima JYohanis. xij
ex hoꝛa hac:ſed ꝓpterea veni in hoꝛã hãc

Sicut g̊ tũc eius aĩa turbata ẽ hoꝛa ꝓpin⸗

x i

Johannis. x

quantẽ paſſe ionis:ita etiã nunc exituro iu⸗
da atq; venturo ⁊ ꝓpinqnte tanto ſcelere

traditoꝛis.turbatus eſt ſpũ.Turbatus eſt
ergo poteſtatẽ habens ponẽdi animã ſuã
et poteſtatẽ habens iterum ſumẽdi eam:
Turbat᷑ tam ingens poteſtas.turbatur pe
tre firmitas:an potius in eo nr̃a turbat᷑ in⸗

firmitas? Ita vo nihil indignũ credãt ſer⸗
ui de dño ſuo:ſed cognoſcant ſe mẽbꝛa in

capite ſuo. Qui moꝛtuus eſt ꝓ nobis:pꝛiꝰ
turbatus eſt idemipſe ꝓ nobis. Qui ergo
poteſtate moꝛtuus eſt:poteſtate turbatuſ
eſt. Qui trãſfigurauit coꝛpꝰ hũilitatis no
ſtre ↄfoꝛme coꝛꝑi gloꝛie ſue:trãſfigurauit
etiã in ſe affectũ infirmitatis nr̃e:compati
ens nobis affectu anime ſue. Pꝛoinde qñ
turbatur magnꝰ/foꝛtis/certus/ inuictꝰ/nõ

ei timeamꝰ q̃ſi deſiciat:non perit ſed nos

querit. Nos inq; noſ oĩno ſic querit:noſip

ſos in illius ꝑturbatione videamus:vt qñ

turbamur nõ deſperatiõe pareamus. Qρ

turbat᷑ qui nõ turbaret᷑ niſi volens:eũ ↄſo

latur qui turbat᷑ ⁊ nolens. Pereant argu⸗

menta phoꝝ: qui negant ĩ ſapientẽ cade⸗

j. Coꝛinthᷣ.j. re ꝑturbatiões animoꝝ. Stultam fecit deꝰ
ij. Timot.ij.

Pbilipp

ſapiam huiuſ mũdi:⁊ dñs nouit cogitatio

nes hominũ qm̃ vane ſunt. Turbet᷑ plane

animus chꝛiſtianꝰ:non miſeria ſed miſeri⸗

coꝛdia.Timeat ne pereant hoĩes chꝛiſto:

ↄtriſtent᷑ cum perit aliquis chꝛiſto:ↄcupi⸗
ſcat acqᷣrere hoĩes chꝛiſto: letet᷑ cum acqͥ⸗

runt᷑ hoĩes chꝛiſto:timeat ne ⁊ ſibi pereat

et chꝛiſto:cõtriſtetur peregrinari ſe a chꝛi⸗
ſto. concupiſcat regnare ſe cum chꝛiſto: le
tetur dum ſperat ſe regnaturũ eſſe cũ chꝛi

ſto. Iſte ſunt certe quattuoꝛ quas ꝑ turba

tiones vocant:timoꝛ ⁊ triſticia: amoꝛ ⁊ le⸗
tiicia. Hhabeãt eas iuſtiſ decauſ animi chꝛi

B

ſtiani. nec phoꝝ ſtoicoꝝ vel quoꝛũcũq; ſi
miliũ ↄſentiat᷑ erroꝛi:qui ꝓfecto quemad
modũ vanitatẽ exiſtimãt veritatẽ: ſic ſtu⸗

poꝛem deputant ſanitatẽ:ignoꝛãtes ſic ho

minis animũ quẽadmodũ coꝛpoꝛis mem⸗
bꝛum deſperatius egrotare qñ ⁊ doloꝛis
amiſerit ſenſuʒ. ¶ Sed dicit aliquis.Nũ
quid animuſ chꝛiſtiani debet etiam moꝛte

umpẽdẽte turbari? Vbi eſt enĩ qð ait apo

ſtolus ↄcupiſcentiam ſe habere diſſolui ⁊
Js eſſe cũ chꝛiſto: Si illud qð concupiſcit po
teſt eum turbare cum venerit? Facile eſt
quidem iſtis ad hec reſpondere:qui ⁊ ip⸗
ſam leticiã ꝑturbationem vocant.Quiſ eĩ

Joh. CTract. 1x La. xII

ꝓpterea moꝛte ĩminente turbatur:qꝛ moꝛ

te ĩminente letat᷑. Sed hoc inquiũt gaudi
um non leticia noĩanda eſt. Quid eſt hoc

niſi eaſdem res ſentire:⁊ rerum noĩavelle
mutare? erum nos ſacris litteris acco⸗
modemus auditum:⁊ ſᷣ̃m ipſas potiꝰ iſtã
queſtionẽ dño adiuuãte ſoluamꝰ. Nec qͥ⸗
niam ſcriptũ eſt:cuʒ hec dixiſſet turbatuſ
eſt ſpũ:dicamus eũ leticia fuiſſe turbatuʒ
ne verbis ſuis nos ipſe ↄuĩcat: vbi dicit:
triſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛtem. Za

le aliqͥd etiam hic intelligendu eſt:qñ ſuo

traditoꝛe iam tunc ſolo exituro ⁊ cum ſuiſ
ſocijs ↄtinuo redituro/ieſus turbatus eſt

ſpiritu. Firmiſſimi quidẽ ſunt chꝛiſtiani:

ſi qui ſũt qͥ nequaq; moꝛte ĩminẽte turbã
tur. Sed nundqd chꝛiſto firmioꝛes: Quiſ h̊
inſani ſimus dixerit: Quid eſt ergo qðsð il⸗
le turbatus eſt:niſi quia infirmꝰ ĩ ſuo coꝛ⸗

poꝛe hoc eſt ĩ ſua eccleſia /ſue infirmitatiſ

voluntaria ſimilitudine ↄſolatus eſt. vt ſi
q̊ ſuoꝝ adhuc moꝛte iĩminente turbant᷑:in
ſpiritu ipſum intueant᷑:ne hocipſo ſe putã
tes repꝛobos peioꝛe deſperationis moꝛ⸗
te ſoꝛbeantur. tum itaq; bonũ de parti
cipatione diuinitatis eius ſpectare ⁊ ſpe⸗
rare debemus:cuius nos ⁊ ꝑturbatio tran
quillat⁊ infirmitas firmat: Siue ergo iſto
loco ꝓpt᷑ ipſuʒ iudã ꝑeuntẽ miſerãdo tur
batus eſt:ſiue ſua moꝛte ꝓpinqnte turba
tus eſt.non eſt tamẽ vllo modo dubitãdũ
nõ eũ animi infirmitate ſed poteſtate tur
batum:ne nobis deſperatio ſalutis oꝛiat᷑.
qñ nõ poteſtate ſed infirmitate turbamur
Carnis quippe ille gerebat infirmitateʒ:q̃
infirmitas reſurrectione cõſumpta eſt.Sʒ
qui non ſolum homo verumetiam õðs erat

ineffabili diſtãtia vniùſum genus huma⸗
num animi foꝛtitudine ſuꝑabat. Non er⸗

go aliquo eſt cogente turbatus:ſed turba
uit ſemetipſuʒ:quod de illo euidenter ex
pꝛeſſum eſt quando lazarũ ſuſcitauit. Nã
ibi ſcriptum eſt qð turbaucerit ſemetipſuʒ:
vt hoc intelligat᷑ ⁊ vbi non ſcriptuʒ legit᷑
Et tamen cum legimꝰfuiſſe turbatum:af⸗
fectum quiwe humanũ quando opoꝛtuit

Mat. xxvj.

——

Nebanef

in ſe indicauit: in ſeipſo poteſtatẽ cõmo⸗

uit qui hoĩeʒ totuʒ poteſtate ſuſcepit.

Explicittractatus ſexageſimus.
Incipit tractatus ſexageſimuſpri/

—

mus. De eo ꝓait. Aſpiciebant er⸗

ſink kafu
Panhepi.,f

1
l.
ſe
8
.
.
fl
3

lor
ndi
dor
lle
((COOH
ſi
i⸗
Anu
atu
lar.
ſo
uiſ.
1
di
dl⸗

de⸗

—
=2

ti

no⸗
.
/

Karp

go adinuicem diſcipuli heſitantes
de quo diceret vſq; ad id. Et cũ in⸗

5.tract᷑.lx.a ſua ꝑturbatione dignatus eſt.Qð.ſ.falſoſ

Matth. xiij.

j. Johan.ij.

tinxiſſet panẽ dedit iude ſimonis
ſcariothis:⁊ poſt panem intinctuʒ
