membꝛoꝝ quod reſecari mereatur:non ſit

diſtoꝛtũ de quo erubeſcat᷑. Sit pulchy: ſit
aptũ:ſit ſanũ:hereat coꝛpoꝛi/viuat ðo de
deo. Nunc laboꝛet in terra:vt poſtea reg⸗
net in celo. ¶ Litigabant ergo iudei

ad inuicem dicentes: Quõ poteſt
hic carnem ſua nobis dare adma
Ducandum.Citigabant vtiq; ad inui⸗
cem: quoniam panem concoꝛdie non in-
telligebant:nec ſumere volebant.Hã qui
manducant talem panem/non litigant ad

inuicem quomõ vnus panis vnum coꝛpꝰ
multi ſumus:Et per hunc facit deus vniꝰ
modi habitare in domo: Quod autẽ adin

uicem litigabant et querunt quomõ poſ⸗
ſit dominꝰ carnẽ ſuã dare ad manducan⸗

dum:non ſtatim audiunt ſed adhuc eis dzꝛ

Amen amẽ dico vobis niſi madu
caueritis carnẽ filij homis ⁊ bibe
ritis eius ſaguinẽ:non habebitis
vitam in vobis. Quomodo quidem
detur et quis nam modus ſit manducan⸗
di iſtum panem ignoꝛatis. Verũtamẽ niſi
manducaueritis carnem filij homis ⁊ bi⸗
beritis eius ſanguinem mon habebitis vi
tam in vobis.hec non vtiq; cadaueribus
ſed viuentibus loquebatur. Vnð ne iſtã
vitam intelligentes et de hac re litigarẽt:
ſecutus adiunxit. Qui ndqucat ne
am carnem ⁊ bibit meũ ſanguinẽ
hʒ vita eterna: Hhãc & ñ hʒ q iſtũ panẽ
nò mãducat nec iſtũ ſanguineʒbibit.Naʒ
tempoꝛalẽ vitã ſine illo habere homines
poſſunt:eternã vero omnino non poſſunt
Qui ergo ſĩ manducat eius carnẽ.nec bi⸗
bit eius ſangiunẽ non habet in ſe vitã:et
qui manducat eius carnem et bibit eiꝰ ſã⸗
guinẽ habet vitam eternã. Ad vtrũq; au⸗
tem reſpondit quod dixit eternã. Mon ita

eſt in hac ceſca quã ſuſtẽtande huiꝰ coꝛpo

ris vite cã ſumimus.nã qui eam nõ ſump
ſerit non viuet:nec tamen qͥ eã ſumpſerit
viuet. Fieri enim poteſt:vt ſenio vel moꝛ
bo vel aliquo caſu /plurimi ⁊ qui eã ſũp⸗

ſerint moꝛiant᷑. In hoc vero cibo et potu

*

id eſt coꝛpoꝛe et ſanguine domi no ita eſti

. ni eam non ſumit non babet vi
tam. et qͥ eã ſumit habʒ vitam: et hanc vti

q; eternam hunc itaq; cibũ ⁊ potum/ſoci
etatem vult intelligi coꝛpoꝛis et membro

rum ſuoꝛum quod eſt ſancta eccleſia in pᷣ

deſtinatis ⁊ vocatis/et iuſtiſicatis/et glo⸗
rifieatis ſanctis et fidelibus eius: Quoꝛũ

pᷣmũ iã factũ ẽ:id ẽ pᷣdeſtinatõ:ſcõᷣm ⁊ ter
cium et factũ ẽ/et fit/et fiet:id eſt vocatio
et iuſtiſicatõ:Quartũ vero nũc in ſpe eſt.
In re aũt futuꝝ eſt:id eſt gloꝛiſicatõ.hHhu
m

4a .
==
E S

—

XVI La. 1

ius rei ſacramentum: id eſt vnitatis coꝛꝛ cat me⁊ jpſe vilet ꝓpter me. mon .
poꝛis ⁊ ſaguinis xpi/alicubi quotidie/ali ait ſicut manduco pr̃em: ⁊ ego viuo ꝓp⸗
cubi certis interuallis dieꝝ in dñica men- ter patrẽ: et qui maducat me ⁊ ipſe viuet
ſa pparat᷑ ⁊ de menſa dñica ſi umit᷑: Quib? ꝓpter me. Non eui ſilius participatione
9d3 ad vitam/quibuſdam ad exitiũ Res partris fit melioꝛ qui eſt natus equalis: ſi⸗
vero ipſa cuius ⁊ ſacramentũ eſt / om̃i ho cut participatione filij ꝑ vnitatẽ coꝛporis
mini ad vitã/nulli ad exitiũ: quicũqʒ ei⸗ eius et ſanguinis · quod illa manducatio
. particeps fuerit ¶ me aũt putar ent ſic in potanoqʒ ſigniſicat.nos efficimur melio⸗
iſto cibo ⁊ potu ꝓmitti vitã eternã /vt qin res. Viuimꝰ ergo nos ꝓpr ipſũ mãducãa⸗ 1’’””M 4
eẽã ſumerent /iã nec coꝛpe moꝛerent᷑: huic tes eũ:id eſt:ipſum accipientes eternam
cogitatationi dignatus eſt occurrere. Mhã vitã quãno habebam“ ex nobis. viuit au
CcCũ dixiſſet qui manducat meã carnẽ Tbi⸗ tẽ ipſe ꝓpter pr̃em miſſus ab eo:qꝛ ſemet
bit meũ ſanguinẽ habet vitã eternã/conti ipſum exinamuit factus obediẽs vſqʒ tad
nuo ſubiecit ⁊ dixit. Et ego reſuſcita⸗ moꝛtẽ crucis. Si eni ſᷣm id accipimus vi⸗ H
bo eũ in nouiſſimo die. At habeat uo pꝓpter patrẽ: qð alibi ait/ pater maioꝛ
interim 'm ſom̃ vita eternã in requie que me eſt. Sicut et nos viuimus ꝓpter ipᷣm
ſanctoꝝ ſpũs ſuſcipit. Quod aũt ad coꝛ qui maioꝛ eſt nobis:hoc ex eo quod miſ⸗
pabù attinet nec caro eiꝰ vita etna fraudet: ſus eſt factũ ẽ. Miſſio qppe eius exinani⸗
Bßi reſurrecnõe moꝛtuoꝝ i nouiſſimo die tio ſi uimetipſius eſt / er forme ſa eruilis ac
Caro eni mea inqᷣt vere ſtabns epiio Quod recte ſarelligi ſeruata etiã
et ſanguis meus vere eſt otus. filij cum patre equalitate nature.Maioꝛ
Cũ eni doo ⁊ potu id aſperit bomnien v eni eſt pater homie filio/ ſed equalẽ habʒ

neqʒ eſuriat neqʒ ſitiant: hoc veraciter nõ deũ filiũ: cũ idem ſit T deus et hõ. dei filiꝰ
Snn niſi iſte cib⸗ potꝰ:qui eos a quib et homis filius vnus xpᷣ 8.· In qua ſentẽtia
ſumit᷑ ĩmoꝛtales ⁊ incoꝛruptibiles facit: ſi recte accipiunt᷑ hec ver ba. ita dixit. Si⸗ .. 65
id eſt: ſocietas ipſa ſctõꝝ: vbi pax eriteet cut me miſit viuens pater ⁊ ego viuo pꝛo A
Vnitas plena atqʒ ꝑfecta. Pꝛopterea q p⸗ pter patrẽ: et qui manducat me et ipſe vt S
pe ſicut etia ante nos hoc intellexerũt bo uet ꝓpter me. Ac ſi diceret. Vt ego viug ni
mines dei: ojs noſter ieſus xpᷣs coꝛpus et ꝓpter patrẽ lid eſt: ad illũ tanquã ad ma⸗ ne
ſanguinẽ ſuũ in eis rebꝰ cõmẽdauit: que ioꝛẽ referã vitam meã: exinanitio mea fe⸗ di
Qd vnũ aliqd redigũt᷑ ex młtis NMãqʒ alis cit in gqua me miſit. Vt aũt quiſq; viuat d
in vnũ ex multis gnis ↄficif᷑ ⁊ ↄſtat? Ali ꝓpter me:participatio facit qua msducat ae
uad in vnũ ex multis acinis cõfluit. Peni me. Ego itaqʒ humiliatus viuo ꝓpt pr̃e,zʒ “””
iam exponit quõ id fiat qð loquit᷑: ⁊ quid ille crectus viuit ppter me. Si aüt ita dis
ſit Maall Gaetnuc⸗ eiꝰ et ſanguinẽ eius ſ vo iulb eit knn qula ipſe de illo ”DMD . D
bibit meü! Dlir ane:1mneniafter litalis dictũ eſt. Nec tamẽ dicẽdo 2 qᷣ mã l d
„ Trelrin õ S ducat me ipſe viuet ꝓpter me/eandẽ ſuõẽ Aumuſ
ego in illo. Hoc eſt ergo manducareil⸗ et nr̃am equalitate ſigniſicauit:ſed grati EPaaphn 8
lo eſcã ⁊ illũ bibere potũ:in xpᷣo manere aual gulflcauil: ſed gratiã AV 1

cxt illu manentẽ in ſe habere. Ac p hoc qui mediatoꝛis oſtendit. Hic eſt panis 3
nõ manet ĩ xpo ⁊ in qͥ nõ manet xpᷣs: pcu de celo deſcendit.vt illũ manducad
dubio nec maͤducat ſpialit camn eia Viuamus: quia ererna vitã ex nobis habe
dubio nec maducat ſpũ alit carnẽ eiꝰ? ncce · mimds ,ES .
cõſe. diſ. bibit ei ſanguinẽ. licet camaliter ? viſbi Ienon poſſumꝰ. Mon ſicut inqt man·
de cõſe. diſ bibit eiꝰ ſanguinẽ. licet carnaliter ⁊ viſibi — —
ij. qui diſeo: liter mat dentibus ſacramentũ coꝛpoꝛis Ducauerut pfes vfi mana etmor
dui diſcoꝛ et ſqguinis xpi: ſed magis tãte rei ſacram tui ſunt: Qui manducat hũcpanẽz

„
— —R

tũ ad iudiciũ ſibi mãducat et bibit. qꝛ im ⸗ Viuet in eternũ. ον gilli moꝛtui ſunt:
mũdꝰ pᷣſumpſit ad xpᷣi accedere ſacram2 ita vult ĩtelligi vt nõ viuãt in ernũ Ham B
ta q aliqs nõ digne ſumit/niſi qͥ mũdꝰ ẽ:r5ö5 tꝑalr ⁊ hi ꝓfecto moꝛiũt᷑ qͥ xpᷣm maducãt
dbyd Btiĩ moo coꝛð qm̃ ipi deũ vidbüt. ſeq viuũt in etemũ quia chꝛiſtus eſt vita
Sicut inqt miſit me viuens prĩ et etcma. t
ESO Viuo ppter parre: ? qͥ manhnaaa .

et

e

li⸗
ns
nio
io⸗

llo
ii⸗

ni

Erplicit tractus: xxvj. Incipit trac

tatus. xxvij. Ab eo quod ſcriptum
eſt. Hec dixit in ſinagoga docens
ſabbato in capharnaum vſq; ad
id quod ait: ille enĩ traditu
m cum eſſet vnus de duodecim

ex euãgelio qͥ ſmonẽ priſtinũ
cõſequũt᷑ audiuimꝰ. Hinc ſer

mo debetur auribus ⁊ mẽtibus veſtris:et

hodierna die non impoꝛtun“ eſt: Eſt enim
de coꝛꝑe domini: qð dicebat ſe dare man⸗

ducãdum ꝓpter eternã vitam Expoſuit
autẽ modũ attributionis huiꝰ et doni ſui
quomõ daret carnem ſuam mãducare di⸗
cẽs. Qui mãducat carnem meã et bibit
ſanguinẽ meũ :in me manet et ego in illo.
Signũ qꝛ manducauit et bibit hoc eſt: ſi
manet et mãetur: Si habitat et ihabitat᷑:

ſi heret nõ deſerat᷑. hoc ergo nos docuit

Ro viij:

et ammonuit myſticis verbis: vt ſimus in
eiꝰ coꝛpoꝛe ſub ipſo capite in mẽbris eius
edẽtes carnem eius:nõ relinquẽtes vnita
tem eiꝰ.Sed qui aderãt :plures nõ ĩtelli⸗
gendo ſcãdaliſati ſũt. Non eniĩ cogitabãt
hec audiendo niſi carnẽ qð ipſi erãt. Apo
ſtol us autem dicit: et verũ dicit. Sape
ſecũdum carnem mors eſt. Carnem dat
nobis ſuam dominꝰ mãducare:et ſaꝑe ſe⸗
cundũ carnem moꝛs eſt. Cũ de carne ſua
dicat:quia ibi ẽ vita eterna:ergo nec car⸗
nẽ debemus ſaꝑe ſecũdum carnẽ: ſicut in
his vbis Multi itaqʒ audiẽtes nõ ex
inimicis:ſʒ ex diſcipuũlis ſuis dixert.

ßterit htex⸗Durꝰ ẽ hic ſermo:⁊ qᷣs pᷣt eũ audi
tus:h dixit reę. Si diſcipuli durũ habuerf̃t iſtũ ᷣmonẽ:

vſq; caphar quid inimici? Et tamen ſic opoꝛtebat.vt

naum

diceret᷑ qd non ab omibꝰ intelligeret᷑. Se⸗
cretum dei intentos debet facere: nõ ad⸗
uerſos. Iſti autẽ cito defecerũt.Talia lo
quẽte domino iheſu xpᷣo /non crediderũt
aliquid magnum dicentem et verbis illis

aliquã grãm coo ꝑientẽ:ſʒ ꝓut voluerunt

ita intellexrũt: ⁊ moꝛe hominũ: qꝛ potu⸗
erat iheſus aut hoc diſponebat iheſꝰ:car

nem qua indutũ erat verbũ / veluti cõciſã
diſtribuere credẽtibꝰ ĩ ſe.Durꝰ ẽ inquiſt

hic ſermo / quis pᷣt eũ audire⸗ Sicẽs aut

ieſus 8end ſemetipm qa murmu

rabãt ð eo diſcipli eiꝰ.Sic eni apo ſe

—

ur? erat

Tract. XxXVII La. VI

iſta dixeft: vt ab illo ſi audirent: z ille q

eoſ nouerat ĩ ſeipᷣis audiẽſ apð ſemetipſũ

☛ℳ

re ſpondẽs ait: hocvos ſcãqaliſat
quia dixi carnẽ meã do vobis mãducare

et ſanguinẽ meũ bibere: Hoc vos nempe
ſcãdaliſat Ot ergo videritis filium
hominis aſcendentem: ubi erat:
priꝰ · Quid eſt hoc: Hinc ſoluit illos qᷣs
nouerat: hinc aperuit vnde fuerant ſcan⸗
daliſati ·. hinc plane ſi ĩtelligerẽt. Ili eni
putabãt eum erogaturũ coꝛpꝰ ſuum..ille
autem dixit ſe aſcẽſurũ in celũ vtiqʒ inte
grũ.Cũ videritis filiũ hominis aſcẽden⸗
tem vbi erat prius.Certe vel tunc videbi
tis quia non eo modo quo putatis ero⸗
gat coꝛpꝰ ſuũ: certe vel tũc itell getis
gratia eius non cõſumitur morſibꝰ. Et ait
Spiritus eſt qui viuificat: caro
nõ ꝓdeſt quicqua . Hoc antequa ex⸗
ponit᷑ vt dominꝰ donat Illud nõ negligẽ
ter pᷣtereũdũ eſt qð ait.Si ergo videritis

filiſ hominis aſcendentem vbi erat priꝰ:

Filiꝰ enĩ homis criſtus ex virgine maria.
Ergo filiꝰ hominis hic cepit eſſe in terra
vbi carnẽ aſſũpſit ex terra Vnde ꝓpheti
ce dictum erat: veritas de terra orta eſt.
Quid ſibi ergo vult quod ait:cũ videritiſ
filiũ hominis aſcendẽtem vbi erat prius?
Nulla enim eſſet queſtio ſi ita dixiſſet: ſi
videriris filiũ dei aſcẽdentẽ vbi erat priꝰ
Lũ vo filiũ hoĩs dixit aſcẽdentẽ vbi erat
priꝰ nũquid filiꝰ homiĩs in celo erat prius
qᷓ; in terra eſſe cepit? hhic quidem dixit
vbi erat priꝰ:quaſi tũc nõ ibi eſſet: quã⸗
do hec loquebat᷑. Alio autẽ loco ait. Ne⸗
mo aſcendit in celũ niſi qui de celo deſcẽ⸗
dit filius hominis qui eſt in celo.Mõ dixit
erat.ſed filiꝰ iuquit hominis qui eſt in ce

lo. In terra loquebatur :et in celo ſe efſſe

dicebat. Et nõ ita dixit: Nemo aſcendit
in celũ niſi qui de celo deſcendit:ſiliꝰ ho⸗
miĩs qui eſt in celo: Quo ptinet niſi vt in⸗
telligamꝰ qð etiã priſtino ſermone cõmẽ⸗
daui caritati veſtre: vnam pꝑſonã eſſe cri⸗
ſtũ deum et hominẽ nõ duas:ne fides no
ſtra nõ ſit trinitas ſʒ quaternitas.Chriſt⸗
ergo vnꝰ eſt.verbũ/anĩa ⁊ caro.vn“ cri⸗
ſtus filiꝰdei ⁊ filiꝰ homĩs.vnꝰ criſtus filiꝰ
dei ſemp:filiꝰ hominis ex tẽpoꝛe. Tamẽz
vnꝰ chriſtꝰ ſcõᷣm vnitatẽ ꝑſonè ĩ celo erat
quando in terra loquebat᷑. Sic eꝛat filius
homis in celo: quẽadmodũ ſiliꝰ dei erat ĩ
in ij

j. Coꝛ.viij.

terra. Filius dei in terra ĩ ſuſcepta carne:
filius homis in celo in vnitate perſone
B¶Quid eſt ergo ꝗð adiũgit:ſpũs eſt qͥ vi
uificat: caro nõ ꝓdeſt quicq;: Dicamus ei
Patit᷑ enĩ nos nõ cõtradicẽtes: ſed noſſe
cupiẽtes. Q dñe mgr bone quõ caro non
ꝓdeſt quicq;: cũ tu dixeris /niſi qͥs mãdu⸗
cauerit carnẽ meã ⁊ biberit ſanguinẽ meũ
nõ hẽbit iĩſe vitã? An vita nõ ꝓdeſt qᷣcq;:
2 ꝓpt qd ſumꝰ qð ſumus/niſi vt habeam?
vitã eternã: quã tua carne ꝓmittis? Quid
ẽ ergo nõ ꝓdeſt qcqᷓ;? Caro nõ ꝓdeſt qᷣc⸗

quã:ſed quõ illi intellexerñũt.Carnẽ qᷣpe

ſic intellexerũt/quõ in cadauere dilaniat

gut in macello vendit᷑:non quõ ſpũ vege
tat. Pꝛoinde ſic dictũ ẽ/caro nõ ꝓdeſt qc

qua: quõ dictũ eſt/ſcia inflat. Jã ergo de⸗

bemꝰ odiſſe ſciam: Abſit.Et quid eſt ſcia

inflat? Sola ſine caritate. Jõ adiũ xit:cari
tas vo edificat. Adde ergo ſcĩe caritatẽ:

et vtilis erit ſcia nõ ꝑ ſe:ſed ꝑ caritatem.

Sic etiã nunc caro nõ ꝓdeſt qᷣcqᷓ: ſed ſol a
caro Accedat ſpũs ad carnẽ:quõ accedit
caritas ad ſciam: ⁊ ꝓdeſt plurimũ. Maʒſi
caro nihil ꝓdeſſet/verbũ caro nõ fieret vt

inhabitaret ĩ nobis. Si ꝑ carnẽ nobis mu

tũ ꝓfuit xpᷣs:quõ caro nihil ꝓdeſt? Sʒ ꝑ
carnẽ ſpũs aliqd ꝓ ſalute nr̃a egit. Caro
vas fuit.Quod habebat attende :non qð
erat. Apli miſſi ſunt. Nunqͥd caro ipſo ꝝ
nihil nobis pfuit:Si caro aploꝝ nobis ꝓ
fuit:caro dñi poterat nihil ꝓdeſſe⸗ Vnde
eni ad nos ſonus vᷣbi:niſi ꝑ voceʒ carnis?⸗
AVnge ſtilꝰ. Vñ cõſcriptio? Iſta oĩa opa
carnis ſunt:ſed agitate ſpũ tanq; oꝛganũ
ſuuz. Spũs ergo eſt qꝗ viuiſicat:caro non
ꝓdeſt qcqᷓ;. Sicut illi intellexerũt carnẽ·
non ſic ego do ad mãducandũ carnẽ meã

Pꝛoinde. verha inqᷣt qͥ ego locutuſ
S ſar Etrnn

ſum vobis ſpus ⁊ vita ſut.Pixim
eñn fres hoc dſim cõmendaſt e in maduca⸗
tione carnis ſue ⁊ potione ſanguinis ſui:
yt in illo maneamꝰ ⁊ ipſe in nobis Abane
mus autẽ in illo:cũ ſumꝰ mẽbra eius:ma⸗
net autẽ ipſe in nobis:cũ ſumus templum
cius. Vt aũt ſimus mẽbra eiꝰ:vnitas nos
cõpaginat. Vt cõpaginet vnitaſ:q̃ facit ni
ſi caritas:Et caritas dei vnde?z aplim int⸗
roga. Caritas inqͥt dei diffuſa eſt in coꝛdi
bus nf̃is.p ſpm̃ſctm̃ q datus ẽ nobis. Er⸗
go ſpũs eſt q viuificat. Spũs eni facit vi
ua mẽbra. Hec viua mebraſi pũs facit:ni⸗

————. —łV—

Joh. Tract. XxxVII 4

Ca. VI

ſi que in coꝛꝑe qð vegetat ipſe ſpüs inue⸗
nerit Mã ſpũs qui ẽ in te:o hõ ꝗ cõſtas vt
homo ſis:nunqͥd viuiſicat mẽbrũ qð ſepa
ratũ inuenerit a carne tua? Spm̃ tuũ dico
aiam tuã. Ania tua nõ viuiſicat niſi mem
bra que ſunt in carne tua. Vnũ ſi tollas:
lam nõ viuificat᷑ ex anima tua:quia vnita

ti coꝛpoꝛis tui non copulat᷑.hec dicuntur

yt amemꝰ vnitatẽ:⁊ timeam⸗ ſeꝑationem
Nihil enĩ ſic debet foꝛmidare chꝛiſtianꝰ: V

q; ſepari a coꝛꝑe chꝛiſti. Si eni ſepat᷑ a coꝛ hil.

poꝛe xpᷣi:nõ eſt mebꝝ eius. Si nõ eſt mem
bꝝ eius:non vegetat᷑ ſpũ eius. Quiiſi quis
aũt inquit aplłs ſpm̃ xpᷣi nò habet:hic non
eſt eius. Spũs ergo eſt qui viuificat caro
aüt non ꝓdeſt quicq;: Verba que ego lo
cutus ſum vobis:ſpũs ⁊ vita ſunt. Quid
eſt ſpũs et vita ſunt:? Spiritualiter intelli

genda ſunt. Fs lexiſti ſpũaliter? Spũs

et vita ſunt. Intellexiſti carnaliter? Etiã

ſic illa ſpũs et vita ſunt:ſed tibi non ſunt

Deg ſunt quida inquit in vobis

quinõ credut. Mon dixit ſunt quida in E

vobis qui nõ intelligunt:ſed cauſam dixit

quare non intelligãt.Sunt enĩ quidã ĩ vo

bis qui nõ credũt:⁊ iðo non intelligũt qᷣa Eſai
nõ credũt. Pꝛopheta eni dixit:niſi crcdi-

deritis nõ intelligetis Per ſidem copula

mur: p intellectũ viuiſicamur. Pꝛius here

amus ꝑ fidẽ:vt ſit quod viuiſicet ꝑ intelle

ctũ. Ham qui non heret /reſiſtit: Qui reſi
ſtit non credit. MHã qui reſiſtit: quõ viuiſi⸗
cat᷑: Aduerſarius ẽ radio lucis quo pene
tradꝰ ẽ: nõ auertit aciẽ ſed claudit mentẽ
Sunt ergo quidã qui nõ credũt.C redant
et apiant: apiant et illuminabunt᷑. Scie⸗
bat eni ab initio ieſus q eſſe ent cre
detes. quis traditurus eſſet eñ:

Ibi eni erat ⁊ iudas.MNã quidã ſcãdaliſa
ti ſunt: Ille aut manſit ad inſidiandũ non
ag intelligendũ. Et qꝛ ideo mãſerat:non

de illo tacuit dñs. Mõ illũ expᷣſſit ſed nee

ſiluit: vt oẽs nimerẽt/qᷓuis vnus piret Sʒ
poſtea qꝛ dixit.⁊ diſtinxit credẽtes a non

gedentibꝰ: expᷣſſt it cãm q̃re nõ credant:
Propterea dixi nobis inquit. quia
nemo põt penire ad me niſi fuerit

—

ei datu a pre meo.Ergo ⁊ credere dat᷑

nobis. Mõ eni nihil eſt credere. Si aũt ma
gnu aliqᷣd ẽ/ gaudes qꝛ credidiſti:ſed no⸗

*

5„

li extolli.Quid eni habes qo ñ accepiſti⸗

— „ —
„ 3 .

S S☛e =S =—

== = =

1:
r

: t ii
o: hll.

AUſa
N
t
let
on
ur

dak
mna
o⸗
ſi⸗

Al. diſcipu Ex hoc multi tiſci uli ei⸗ abierũt

lo-· retro: ⁊ iq nõ cũ illo tambulauerft:
Al. ambula Alij abierũt retro:ſed pꝰ ſathanã/nõ poſt
bant pꝰ xpᷣm Mã aliqñ dñs xpᷣs petꝝ appellauit

ſatanaʒ: magis qꝛ volebat pᷣcedere dñm
ſuũ ⁊ cõſiliũ dare ne moꝛeret᷑ ille qui ve⸗
nerat vt moꝛeꝛet᷑:ne nos in eternũ moꝛe⸗
remur:et ait illi. Redi poſt me ſathanas:
MHõ eni ſapis que dei ſũt/ſed que homis
ſunt.Mõ enĩ illũ repulit retro ire poſt ſa
thanam et awellauit ſathanam. ſed fecit
poſt ſe ire: vt nõ eſſet ſathanas ambulan⸗
do poſt dñm. Iſti aũt ſic redierunt retro:
quõ de quibuſdã feminis dicit aplłs.Que
dã cõuerſe ſunt retro poſt ſathanam et vl⸗
teriꝰ cũ illo nõ ambulauerũt.Ecce pᷣciſi a
coꝛꝑewitã ꝑdiderũt: qꝛ foꝛte in coꝛꝑe non
fuerunt. Inter nõ credentes ⁊ ipᷣi deputã
di ſunt:quãuis diſcipuli dicerent᷑. Abiefr̃t
retro:nõ pauci/ſed multi. Hoc factũ ẽ ad
cõſolatõʒ:quõ aliqñ ↄtigit vt dicat hõ ve
rũ ⁊ qð dicit᷑ nõ capiat᷑:atq; illi qui audi⸗
unt ſcandeliſent᷑ ⁊ diſcedãt. Penitet aũt
hoĩem dixiſſe qð veꝝ eſt. Dicit aũt apud
ſe hõ Mõ debui ſic dicere:non h̊ dicere de
bui.Ecce dño cõtigit.Dixit ⁊ ꝑdidit mul
tos:remanſit ad paucos Sed nõ turbabat᷑
ipſe qꝛ ab initio nouerat:⁊ qui credentes
eſſent/et qui nõ credẽtes NHos ſi nobis cõ
tingat ꝑturbamur:ſolatiũ in dño inuenia
mus Et tamẽ caute vᷣba dicamꝰ :ea q ille
ad paucos qui remãſerant. Dixit ergo
ieſus ad duodeam:id ẽllis duode⸗
cim qui remãſerũt. lunqd ⁊ vos in⸗
7 tis t ire? Hon diſceſſit nec iu⸗
das. Sed quare manebat? Dño iã appare
bat:nobis poſtea manifeſtatꝰ ẽ.Rñdit pe
trus ꝓ omnibꝰ vnus ꝓ multis:vnitas pꝛo
vniuerſis. Rñdit ergo ei ſinon pe⸗
trus: domine ac gae ounus? Re⸗
pellis nos a te: teꝝ te. Si a te
recedimꝰ:ad quẽ ibimus? UVerba vite
eterne habes. Videte quẽadmodũ pe
trus dante deo recreante ſpũſctõ intelle⸗
xit. Vnde niſi qꝛ credidit? Verba vite et᷑
ne habes. Vitã enĩ eternã hẽs ĩ mĩſtratio
ne coꝛꝑis ⁊ ſanguinis tui:⁊ nos credidimꝰ
et cognouimꝰ.Hõ cognouimꝰ et credidi⸗
jiiſ.ſent. dil : mus:ſed credidimꝰ et cognouimꝰ.Credi⸗
ſent. diſ: dimus enĩ vt cognoſceremus. Nã ſi pꝛius
xxij.ca. NHo cognoſcere ⁊ deinde credere vellemꝰ: nec
tandũ ĩ fine cognoſcere nec credere valeremus. Quid
credimꝰ ⁊ quid cognouimꝰ? Quia,. Tu

Al. abire

w

Joh. Tract. XvVII Ta. VI

. —

es xpᷣs filius dei viui:id ẽ.qꝛ ipſa vi⸗
ta eterna tu es: et nõ das in came ⁊ ſang⸗

„

uine tuo niſi ad es. Ait ergo dñg ieſuſ

Nõne ego vos duodęecim ele

gi: et
V bis diabolus eſt Ego
vndecim elegi diceret/an eligit᷑ ⁊ diabolꝰ
et in electis ẽ dia bolꝰ? Electi in laude ſo⸗
lent dici: An electus ẽ ⁊ iſte: de quo nolẽ
te ⁊ neſciente magnũ aliquid boni fieret:
lhoc ẽ ꝓpꝛiũ dei:ↄtrariũ inis Sicut enĩ
iniqͥ male vtunt᷑ bonis oꝑibus ðᷣi:ſic ↄtra
dee bene vtit᷑ malis oꝑibꝰ iniqͥꝝ · Quã bo
nũ eſt mẽbra coꝛꝑis ita eẽ:quẽadmodum
diſponi nõ pñt niſi ab artifice deo. Petu⸗
lantia tamẽ quã male vtit᷑ oculis:fallacia
quã male vtit᷑ lingua. Falſus teſtis nõne
linguã ſuã ⁊ aĩiam ſuã pꝛius trucidat:⁊ al
teꝝ ledere ſe ꝑempto conat᷑.aale vtitur
lingua:nec ideo malũ ẽ lingua.Opus eſt
dei lingua/ſed bono ope dei/male vtit᷑ il⸗
la neqͥcia Quomõ vtunt᷑ qͥ pedibꝰ currũt
ad ſcelera. Quõ vtuntur manibus homici
de:et illis adiacẽtibꝰfoꝛinſecus bonis cre
aturis dei & malevtunt᷑ mali auro Judi
cia coꝛrũpunt:innocẽtes oppaꝛmũt.Luce

iſta mali male vtunt᷑. Aale viuendo enĩ

ecnã ipᷣam lucẽ quã vidẽt ad mĩſteriũ ſce⸗
lerũ ſuoꝝ vſurpant. IJens vt faciat aliqd
mali malus/lucere ſibi vult ne offendat:qͥ
iã intus offendit ⁊ cecidit Quod timet in
coꝛꝑe:iã incurrit in coꝛde. Omnibus ergo
bonis dei ne ꝑ ſingula currere longum ſit
male vtit᷑ malꝰ:ↄtra malis hoiĩm maloꝛũ:
bene vtit᷑ bonꝰ. Et qͥd tã bonũ quã vnus
deꝰ? Qñquidẽ ipᷣe dñs dixit/nemo bonus
niſi vnus deꝰ? Quãto ergo ille melioꝛ:tã
to melius vtitur ⁊ malis nr̃is:Quid iuda

peius? Inter omẽs adherẽres mgfr̃o inter

duodecim/loculi illi cõmiſſi ſunt: ⁊ diſpẽ⸗
ſatio pauperum diſtributa. Ingratus tan
to beneſicio/honoꝛi tanto/ accepit pecuni
am:ꝑdidit iuſticiã.Tradidit vitã moꝛtuꝰ
quẽ vt diſcipulꝰ ſecutus /vt inimicus ꝑſe
cutus eſt:Et totũ hoc malũ iude:ſed ma⸗

lo eius bene vſus eſt dñs: Tradi ſe pꝑtulit:

vt redimeret nos. Ecce malũ iude:in bo⸗
no cõuerſũ ẽ. Satanas quãtos martyres
ꝑſecutus eſt.Si ſathanas ꝑſequẽdo ceſſa
ret:hodie tã głioſaʒ coꝛonã ſancti laurẽtij
nũ celebraremꝰ:Si ergo ipᷣiꝰ diaboli ma
lis oꝑibꝰ bñ vtit᷑ deus: qð facit malꝰ ma⸗
la vtẽdo ſibi nocet/nõ bonitati dei ↄtradi
cit. Artifex illo vtit᷑tet magnꝰ artifex.Si
m iij

eſt numerus. Non eni quia perijt ide vnꝰ

ideo illius numeri honoꝛ dempt“ eſt. RGAS
in locũ pereũtis:alius ſubrogatꝰ eſt.abãa

ſit numerus cõſecratus/numerus duode⸗
narius:qꝛ per vniuerſuʒ mundũ:hoc eſt ꝑ
quatuoꝛ cardines mũdi/trimtatẽ fuerant
annũciaturi: ideo ⁊ quaterni: Se g exter⸗
minauit iudas:nõ duodenariũ numerum

violauit. Jpe deſe eruit pꝛceptoꝛẽ:nã deus
illi appoſuit ſucceſſoꝛẽ.oc totũ qð dis

de carne et de ſanguĩe ſuo locutꝰ ẽ. et qd
in eius diſtributiõis gratia/vitã nob ꝓmi

ſit eternã:et qð hinc voluit intellig man⸗
ducatoꝛes et potatoꝛes carnis et ſangui⸗
nis ſui: vt in illo maneãt:et ipſe in illis: et

quod nõ intellexerũt: qui nõ crediderunt
et qð ſpiritalia carnaliter ſapiẽdo ſcãdali

ſati ſunt:et ꝙ eis ſcãdaliſatis et ꝑeuntibꝰ:
cõſolatio domini affuit diſcipulis qui re⸗
manſerãt.ad quos pꝛobãdos ĩiterrogauit
Nũquid et vos vultis ire/vt reſpõſio per
manſiõis eoꝛũ innoteſceret et nobis:nam
et ille nouerat quia manebant. hoc ergo
totũ ad hoc nobis valeat dilectiſſimi/ vt

carnẽ xpi et ſanguinẽ xpᷣi nõ edamus ian⸗
tum in ſacramento quod et multi mali: ſʒ

vſq; ad ſpiritus participationẽ manduce⸗
mus ⁊ bibamus /vt in dñi coꝛpoꝛe tanquã

membꝛa maneamus /vt eius ſpiritu vege⸗
temur:et non ſcandaliſemur etiam ſi mul.

ti modo nobiſcum manducant et bibunt
tempoꝛaliter ſacramenta: qui habebũt in

ſine eterna toꝛmenta.aModo enim coꝛpuſ
chꝛiſti mixtum eſt tanquam area: ſed no⸗
uit dominus qui ſunt eius.Si tu noſti qͥd
trituras quia ibi eſt latens maſſa. nec con
ſumit trituratio quod purgatura eſt ven⸗

tilatio. Certi ſumus fratres/ quia omnes
qui ſumus in coꝛpoꝛe domini et manemꝰ

in illo: vt et ipſe maneat in nobis: in hoc

ſeculo neceſſe habemus vſ q; in finem: in⸗
ter malos viuere: Mõ inter illos dico ma
los qui blaſphemant xpᷣm. Raro enĩ iã in
ueniunt᷑ qui lingua blaphemant: ſed mul
ti qui vita. MNeceſſe eſt ergovt ĩter illos vſ

ꝙ; in ſinẽ viuamus. Sed quid eſt quod ait
QAui manet in me ⁊ ego in illo⸗ Quid ni⸗
ſi quod martyres audiebãt:qui ꝑſeueraue

Tract. xXVIII Za. vwI

illo vti nõ poſſet:nec eum eſſe pmitteret
Ergo vnus ex vobis dyabol? eſt ait: cum
ego vos duodeci elegerĩ oarelt ſic iĩ
£ telligi qð ait/ouodecim elegi:qꝛ ſacratus

—

rit vſq; in finẽ hic ſaluꝰ erit: ènnomo ma—
ſit in ilo ſanctus la urentiꝰ:cuius hodie fe
ſtũ diem celebramus? Manſit vſ q; ad tep
tatõem:manſit vſq; ad tyrannicã interro⸗
gatõem : mãſit vſq; ad acerrimã cõminati
onẽ:manſit vſq; ad ꝑemtõem. Parum ẽ:
vſq; ad imanẽ excrutiatõem manſit.Hon
eni occiſus eſt cito:ſed cruciatus ẽ in igne
Diu viuere ꝑmiſſus ẽ:imo nõdiu viuereg
miſſus eſt:ſed tarde moꝛi cõpulſus ẽ. In
illa ergo lõga moꝛte in illis toꝛmẽtis que
bñ maducauerat ⁊ bene biberat: tãqᷓ; illa
eſca ſaginatus ⁊ illo calice ebriatus toꝛm̃
ta non ſenſit. IJbi enĩ erat qui dixit:ſi pus &
qui viuiſicat.Caro enĩ ardebat:ſedſi piri⸗
tus aniam vegetabat. Mon ceſſit: ⁊ in reg
num ſucceſſit: Dixerat aũt illi ſixtus mar⸗
tyr ſanctus cuiꝰ diem quĩto ab hinc retro
die celebrauimus. Moli merere fili. Epᷣs
eni erat ille:iſte diaconus. Noli merere in
quit:ſequeris me poſt triduũ.Triduũ au
tem dixit mediũ inter diem paſſionis ſan
cti ſixti. et diem hodiernũ paſſionis ſãcti
laurẽtij:triduũ ẽ mediũ.O cõſ. olatio Hõ

ait noli merere ſili/deſinet ꝑſecutio ⁊ ſal 4

uus eris:ſed noli merere/quo ego pᷣcedo
tu ſequeris mec cõſecutio tua differk: Tri
duũ mediũ erit:⁊ mecũ eris. Accepit ora
culũ:vicit diabolũ:puenit ad triũphum.
Explicit tractatus xxvij. Incipit
tractatus. xxviij. De eo qꝗð ait. Et
poſt hec ambulabat ieſus ĩ galileã
yſq; ad id: nemo tñ palam loꝗbat᷑
de eo ꝓpter metũ iudeorü½

zAiſtoeuange

lij capitulo fratres dominꝰ no
fIfIItter ieſus xpᷣs ſᷣm hoĩeʒ ſe plu
rimũ ↄmẽdauit ſidei nr̃e Etenĩ ſemꝑ boc
agit dictis ⁊ factis ſuis vt et deꝰ creda?=ł
hõ. De“ q nos fecit: hõ qui nos queſiuit:
Deus cũ pf̃e ſemꝑ:homo nobiſcũ ex tem
poꝛe. MNõ eniĩ Jicere quẽ fecerat.niſi ip
ſe qui fecerar ſieri voluiſſet. Veꝝ hoc me
mentote et de coꝛdibꝰ vfis nolite dimitte
re:ſic eſſe xpᷣm hoĩem factũ /vt nõ deſiſte⸗
ret deus eẽ. Manẽs deus accepit hoĩeʒ: qᷣ
fecit hoĩem. Qnñ ergo latuit vt hõ:nõ po⸗
tentiã ꝑdidiſſe putandꝰ ẽ:ſʒ exẽplũ ĩfirmi
tati pᷣbuiſſe Ale enĩ qñ voluit detẽtꝰ ẽ. qd/
voluit occiſus eſt.Sed quõ futura erant 1

—

Mir

laplinpi

n

ko⸗
ati
ne⸗
ſon
Ne
ey
n

gai⸗
.

i
we⸗
ine
ſe⸗
64
po⸗
jmi
fane

.
. — – —— „ „ . 8
O£W „. . . .
„
7 —
. —M —

mẽ bra eius:id eſt: ſideles eius qui nõ ha⸗

berẽt illã poteſtatẽ quã habebat ipe de.
us nr̃: quod latebat:qð ſe tanquã ne occi

deretur occultabat/hoc indicabat factura

Act.:ix

eẽ mẽbra ſua:in quibus vtiq; mẽ bris ſu-

is ipſe erat Hon enĩ xpᷣs in capue ⁊ nõ in
coꝛꝑe:ſed xpᷣs totus ĩ capite ⁊ in coꝛpoꝛe.

Quod ergo mẽbra eius ipᷣe:Qð autẽ ipſe

nõ ↄtinuo mẽbꝛa eiꝰ. Mã ſi non ipſi eſſent
mẽbra eius:nõ diceret ſaulo/quid me ꝑſe
queris. Non enĩ ſaulus ipᷣm ſed mẽbꝛa ei
us:id eſt: ſideles eius in terra ꝑſequebat᷑

Noluit tamen dicere ſctõs meos/ſeruos

meos/poſtremo honorabiliꝰ frẽs meosſʒ

me:hoc eſt mẽbra mea/quibꝰ ego ſum ca

put. His pᷣdictis. puto nos in hoc capitu⸗

Caplin. vij.

lo quod mõ lectũ eſt nõ eſſe laboꝛaturos
Sepe eni ſigniſſcatũ ẽ ĩ capite:qð futurũ
erat in coꝛꝑe Poſt hec inquit.Am⸗

bulabat ieſus ĩ galilea Iiõ eni vo
lebat in iudea ambulare:qa quere

bãt eũ iudei inter ficere. hoc ẽ qð di
xi:infirmitati noſtre pbebat exemplũ mõ

ipſe ꝓdiderat poteſtatẽ:ſed noſtrã cõſola

bat᷑ fragilitatẽ. YFutuꝝeni erat vt dixi / vt
aliquis ſidelis eius abſconderet ſe nea ꝑ
ſecutoꝛibꝰ inueniret᷑:. Et ne illi ꝓ crimine

obijceretur latibulum:pꝛeceſſit in capite:

quod in membro conſirmaret᷑. Sic enĩ dic

tum eſt. Molebat ambulare i iudeã quia
querebant eũ iudei occidere: Quaſi non

poſſit xpᷣs ⁊ ambulare inter iudeos ⁊ non

occidi a iudeis. anc eniĩ potẽtiã quãdo
voluit demõſtrauit. Mã cũ euʒ iam paſ⸗
ſurũ tenere vellẽt:ait illis. Quẽ queritis

KReſponderũt:ihm.Et ille.Ego ſum:non

ſe occultãs ſed manifeſtãs. Ad eã tñ ma⸗
nifeſtatõem illi nõ ſubſtiterũt:ſed recedẽ
tes retro ceciderũt.Et tamẽ quia pati ve
nerat/ſurrexer̃t ⁊ tenuerũt: ad iudicẽ ad⸗

duxerũt ⁊ occiderũt.Sʒ qͥd fecerũt:cad
ait quedã ſcriptura:terra tradita ẽ ĩ manꝰ⸗

impij: ca ro data eſt in ptãtem iudeis, Et
hoc ꝓpterea vt q̃ſt ſacculꝰ ↄſcinderet᷑ vñ
nim pᷣciũ manaret ¶ Erat aũt in ꝓxio

dies feſtus iundeoꝝ ſcenophęegia:
Auia ſirlccnoppegts enipruts

ad ſilitudinẽ tabernaculoꝝ:in qͥboh abita

uerũt cũ ex egipto educti ꝑegrinarent in
heremo. Iſte erat dies feſtus ⁊ magna ſo⸗
lẽnitas.Celebrabãt hoc iudei velut remi⸗

mniſcẽtes beneficia dñi:q occiſuri erãt dũm

Auia ſi Zia: ſcripturas ꝗᷣ legerr
nouerũt. Faciebãt die feſto tabernacula

CLCa. VII

loc ergo die feſto qꝛ plures erãt dies fe⸗

ſti: Sic enim apellabat᷑ apud iudeos dies

feſtꝰ vt non eſſet dies vnꝰ ſed plures:..O

cuti ſunt fratres eius ad onm nem Zert habz

Fratres eiꝰ ſic accipite ſicut noſtis: Non
eni nouũ ẽ qð auditis. Cõſanguinei vᷣgi⸗
ms marie frẽs dñi dicebant᷑.Erat eni con⸗

extra vſũ nrjm mõ qͥ moꝛe nos loqmur:nã
qꝗᷣs dicat frẽm auunculũ ⁊ filium ſoꝛoꝛis⸗

ixert autẽ
ad enm frẽs

eius

ſuetudinis ſcripturaꝝ/appellare frẽs quof
libet ↄſãguineos ⁊ cognatõis ꝓpinqͥs /et

Scriptura tñ etiam hmõi cognatiõis fréS6

appellãt.HNã abraa ⁊ loth frẽs ſũt dicti:cũ

eẽt abraam patruꝰ loth. Et laban ⁊ iacob?b
rẽs ſur dicti: cũ eẽt auunculꝰ laban iacob
Cũ ergo auditis frẽs dñi/marie co gitate

ↄlſanguĩtatẽ: nõ iteꝝ ꝑientis vllã ꝓpagi

nẽ.Sicut eni ĩ ſepulchro vbi potũ ẽ coꝛ⸗

pus dñi nec antea nec poſtea moꝛtuꝰ iacu
it: lic vterꝰ marie nec antea nec poſtea qͥ c⸗

Joh.xix.

qᷓ; mortale ↄcepit. Diximꝰ frẽs qͥ fuerit:

audiamꝰ qͥq dixerit. Tranſi hinc⁊z va
dei iud
opꝑa tua q̃ tu facis. Opa dñi diſciplos
nõ latebãt:ſʒ iſtos latebãt Iſti eni fres:id
eſt cõſanguinei xpᷣm cõſanguineũ habere
potuerũt:credere aũt in eũ ipſa ꝓpinqui
tate faſtidierũt.Dictũ eſt in euãgelio:nõ
enim hoc nos audemꝰ opinari /modo au⸗
diſtis: addunt er monent. emoenim
in occulto qͥd facit:et querit i pala
eẽ. Si hec facis:manifeſtas temet
ipſum mũdo.et cõtinuo Neqʒ enim
fratres eius credebat i eum: QAuare
in eum non credebat? Quia humanã glo⸗
riam requirebãt. Nam et quod eũ viden⸗

ℳ

.

Vt ⁊ diſcipuli tui videat

Ak. qpe
Al.ipe

tur monere fres: gloꝛie ipᷣius cõſulunt/fa⸗
cis mirabilia: innoteſce: id eſi: apare om

nibus:vt laudari poſſis ab omnibꝰ. Loq̃⸗
bat᷑ caro carni:ſed caro ſine deo/carni cuʒ
deo. Loquebat᷑ em̃ pꝛudẽtia carnis:vᷣbo
quod caro factũ eſt et habitauit in nobis

Quid adhec vño⸗ Dicit ergo eis ieſuſ
Tempꝰ meũ noqum venit: tepuſ E

☛Ge

aut vrim ſemper ẽ paratũ. Quid eſt
hoc? Mõdum venerat tẽpus xpᷣi? Quare
ergo xpᷣs venerat:ſi tẽpus eius nondũ ve

nerat Honne audimus aplin dicentẽ? Cũ

autẽ venit plenitudo tꝑis:miſit deus filiũ
ſuũ. Si ergo in plenitudie tꝑis miſſus eſt:
qñ debuit miſſus ẽ᷑:quãdo opoꝛtuit venit
m iuij

Alo.arci. x

põ.lxxiiij

pðõ.xciij.

Joh. Tract. xXVIII Da

Qnid ergo eſt tempus meñ nondũ venit⸗
Amileghi frẽs quo animo illi loquebãt᷑:

qͥ aſi fratrẽ ſuũ monere videbãt᷑ Dabar ei
. aͤſen conſequẽde glorie veluti ſecula

iter terreno affectu monentes /ne eſſet
igno bilis et latitaret. Quod ergo ait do
miuus / tempus meum nonduʒ venit: illis
reſpondit qͥ ei ↄſiliũ de głia dabant.Tꝑs
glie mee nõdũ venit. Videte qᷓ; ꝓfunduʒ
ſit / de glia illi ämonebãat:ſed ille voluit al
titudinẽ hũilitate pᷣcedere: ⁊ ad ipᷣam cel
ſitudinẽ ꝑ humilitatẽ viã ſternere.Mã ⁊ il
li diſcipuli vtiq; gliam reqrebãt qui vole
bãt ſedere.vnꝰ ad dexterã eiꝰ ⁊ alter ad
ſiniſtrã. Attendebãt quo ⁊ non videbãt q
via dñs eos vt oꝛdinate venirent ad pa⸗
triã reuocauit ad vitã. Excelſa eſt enĩ pa
tria:humilis via. Patria eſt vita xpᷣi: via
paſſio xpᷣi. Qui recuſat viã: qͥd querit pa
triã? Neniq; ⁊ illis hoc rñdit:querentibꝰ
altitudinẽ. Poteſtis bibere calicẽ quem
ego bibiturꝰ ſũ? Ecce qᷓ venit᷑ ad celſitudi
nẽ quã deſideratis. Calicẽ qpe cõmemo
rabat hũilitatis atq; paſſionis:Ergo ⁊ hic
tꝑs meũ nõdum venit/tꝑs aũt vrm: id ẽ⸗
mũdi glia ſemꝑ eſt paratũ:hoc ẽ tꝑs de qᷣ
in ꝓphetia lodt᷑ xpᷣs:id ẽ coꝛpꝰ xpᷣi¶iSCũ ac
ceꝑo tꝑs ego:iuſticiã iudicabo.aodo ei

nõ eſt tꝑs iudicãdi: ſed iniquos tolerãdi

Ferat igit᷑ mõ corpꝰ xpᷣ:et toleret iniqᷣta
tẽ male viuentiũ.habeat tñ iuſticiaʒ mõ:

afiqᷓ; hẽat iudiciũ. Per iuſticiã eni puenit

ad iudiciũ. Tolerautibꝰ qͥpe mẽbꝛis ini⸗
quitatẽ ſeculi huiꝰ:qͥd ſcriptura ſctã dicit
in pſalmo? Mõ repellit deꝰ plebẽ ſuã Ca⸗
boꝛat quidẽ plebs eiꝰ inter indignos /int
iniquos/ĩter blaſphemãtes int murmurã
tes/oetrahẽtes /inſectãtes:⁊ ſi liceat ꝑimẽ
tes. Laborat quidẽ:ſed non repellit dñs
plebẽ ſuã ⁊ hereditatẽſuã nõ derelinquet
quo aduſq; iuſticia que mõ ẽ in ſctis eius
cõuertat᷑ in iudiciũ:cũ implebit᷑ qð eis di
ctũ eſt. Sedebitis ſuꝑ duodecĩ ſedes iudi
cãtes.xij.tribus iſrael.hHabebat iuſticiaʒ

apfls:ſed nõdum illud iudiciũ de quo di⸗

cit. Neſcitiſ quõ ãgelos iudicaturi ſi um*?⸗
Sit gmõ tꝑs iuſte viuẽdi: poſtea erit tꝑs

eos qͥ malce vixer̃t iudicãdi.Quouſq; iu⸗

ſticia inqͥt ↄuertat᷑ iu iudiciũ.hoc erit tꝑs
iudicij de q̊ dñs dixit:tꝑs meũnõdũ vẽit
Erit tꝑs głie.vt qui venit ĩ hũilitate:ve⸗
niet in altitudine.Qui venit iudicãdꝰ:ve

niet iudicaturꝰ. Qui venit occidi a moꝛ⸗
tuis:veniet iudicare de viuis et mortuis.
Deus ĩquit pſalmꝰ manifeſtꝰ veniet:deꝰ
noſter ⁊ nõ ſilebit. Quid eſt manifeſtꝰ ve
niet? Quia venit occultꝰ:tũc ñ ſilebit: HNã

quãdo venit occultꝰ/ſicut ouis ad ĩmolã

dũ ductus eſt: ⁊ ſicut agnus corã tondẽte
ſe nõ aꝑuit os ſuũ. Veniet:a non ſilebit

Tacuit inquit:nũquid ſemꝑ tacebo?ałõ

autẽ quid neceſſariũ eſt eis qui habẽt iu⸗
ſticiam: quod in illo ipo pſalmo ſequitur
Quoaduſq; iuſticia conuertat᷑ in iudiciũ

Et qui hñt eã? mẽs qui recti ſunt coꝛde

Aueritis foꝛtaſſe qͥ ſint recti coꝛde: Il⸗

los inuenimꝰ in ſcriptura rectos coꝛde:q

mala ſeculi rolerãt ⁊ nõ accuſant deũ. Vi
dete frẽs:Rara cã eſt iſta quã loquoꝛ. Ne
ſcio quo enĩ mõ quãdo euenit homini ali
quid mali/deũ currit accuſare: qui debet
ſe. Quando boni aliquid agis/te laudas
Quãdo mali aliquid pateris deũ accuſaſ
Hoc eſt coꝛ toꝛtum non rectum. Ab iſta
diſtoꝛtione ⁊ prauitate ſi coꝛrigaris: con⸗

uertitur ĩ cõtrariũ quod faciebas. Antea

eni quid faciebas: Laudabas te in bonis
dei/accuſabas deũ in malis tuis. cõuerſo

coꝛde ⁊ directo:laudabis deũ in bonis ſu

is.accuſabis te in malis tuis.Iſti ſunt re⸗

cto coꝛde.Neniq; ille ſdũ recto cui diſpli

cebat felicitas maloꝝ ⁊ laboꝛ bonoꝛũ :ait

coꝛrectus.Qnã bonꝰ deꝰ iſrael rectis coꝛ
de:mei aũt:quãdo nõ erã rectꝰ coꝛde/pe

ne cõmoti ſũt pedes:paulominꝰ effuſi ſũt
greſſus mei. Quare? Quia ʒelaui in pecca
toribꝰ:pacẽ peccatoꝝ videns. Vidi inqᷣt
malos felices:et diſplicuit mihi deꝰ. hoc
enĩ volebat/pacẽ peccatoꝝ intuens:vt nõ
ꝑmitteret de“ꝰ malos eſſe felices. Intelli⸗
gat homo:nunquã hoc ꝑmittit deus.Sed
ideo malus felix putatur: quia quid ſit fe
licitas ignoꝛat᷑. Simꝰ ergo recti coꝛde.Tẽ
pus eni gloꝛie noſtre nondũ venit. Dici⸗
tur amatoꝛibꝰ huiꝰ ſeculi qᷓles erant frẽs
domini/tempus veſtꝝ ſemꝑ adeſt paratũ
Tempus noſtrum nondum venit. Aude
mus enim hoc dicere et nos quoniam coꝛ
pus domini nr̃i ſumus:qm̃ mẽbra eius ſu
mus:qm̃ caput noſtꝝ gratant᷑ agnoſcimꝰ

Dicamus pꝛoꝛſus:quõ pꝛopter nos ⁊ ipſe

