ce Catedra ergo moyſi /vitis erat: phariſe
orũ moꝛes/ſpine erant Doctrina vero per

malos:palmes in ſepe Botrũ inter ſpinaf⸗
caute lege:ne dum queris fructũ/laceres

manũ.Et cum audis bona dicentẽe:ne imi

te vuas:que auteʒ faciũt facere nolite.ca

teris mala faciẽtẽ: Que dicũt facite legi

uete ſpinas:Etiã per mercẽnarios vocem

paſtoꝛis audite.Sed nolite eſſe mercenna
rij:cũ ſitis membꝛa paſtoꝛis: Ipſe aũt pau

lus apoſtolus ſctũs qui dixit: nemineʒ ha

beo qui tam germane de vobis ſollicitus

ſit:omnes enĩ ſua querũt nõ que ieſu xpᷣi.

alio loco inter mercẽnarios filioſq; diſtig⸗
uens:videte quid dixerit. Quidam per in
uidiam et contentionẽ:quidã vero et per
bonam voluntatẽ vxpᷣm pꝛedicãt:quida ex
caritate:ſcientes quia in defẽſione euãge

Phil. j.

lij poſitus ſum: quidã vero et per contu⸗

maciam chꝛiſtum annunciant: non caſte
exiſtimantes tribulatõem ſuſcitari vincu⸗
lis meis.Iſti mercẽnarij erant: paulo ap⸗
poſtolo inuidebãt.Quare inunidebãt:ni⸗

ſi quia tempoꝛalia requirebãt?: Sed quid

adiungit attendite.QAuid eniʒ? Cum om⸗
nino ſiue occaſiõe ſiue veritate xpᷣs annũ

cietur:et in hoc gaudeo: ſed et gaudebo.

Veritas eſt chꝛiſtus.veritas a mercẽnari

is occaſione anũcietur : veritas a filijs ve

ritate anuncictur. Filij eternam heredita

tem patris pacienter exſpectant: AMercen

narij tempoꝛalem mercedẽ conducentes:
feſtinanter exoptant. Mihi humana glo⸗
ria cui mercẽnarios ĩuidere video minua
tur:et tamẽ per linguas mercennarioꝝ et

filioꝛũ diuina xpᷣi gloꝛia diffamet᷑: cũ ſiue

occaſione ſiue veritate xpᷣs annuncietur.
AVligdimus qui ſit etiã mercẽnariꝰ Quis

Ca. X

——

eſt lupus niſi diabolꝰ? Et quid dictum eſt
de mercennario? Cum viderit lupũ veniẽ
tẽ fugit:qͥa nõ ſunt eiuſ oues ꝓpꝛie/nec ei
cura eſt de ouibꝰ. Nundd talis erat apls
pauluſ? Abſit. HNunqd talis petrus? Ab⸗
ſit. Nunqͥd tales ceteri apoſtoli: excepto
iuda filio ꝑditiõis? Abſit Paſtoꝛes & illi:
Plane paſtoꝛes.Et vñ vnꝰ paſtoꝛ: Jã di⸗
xi paſtoꝛes/ qꝛ mẽbꝛa paſtoꝛis illo capite
gaudebãt: ſub illo capite ↄcoꝛdabaãt:vno
ſpũ ĩ vniꝰ coꝛꝑiſ ↄpage viuebat: ac per B;
om̃es ad vnũ paſtoꝛẽ ꝑtinebãt Si g̊ paſto

res non mercẽnarij:quare fugebant quan

perſecutionem paciebant᷑? Expone nobis
Q dñe:vidi in epiſtola fugientẽ paulum:
per murum in ſpoꝛta ſubmiſſus eſt:vt ma⸗
nus perſequẽtis euaderet. Mon ergo illi
cura fuit de ouibꝰ:quas lupo veniẽte de⸗
ſerebat? Fugit plane/ſed eas paſtoꝛi ĩ ce
lo ſedenti oꝛationibus conmendabat.Se
autẽ vtilitati earũ fugiẽdo ſeruabat:ſicut
quod loco ait.Aanere in carne neceſſa⸗

Phil j. num duxi ꝓpter vos. Ab ipᷣo nanq; paſto

re:omnes audierãt.Si vos perſecuti fue⸗
rint in vna ciuitate:fugite in aliam. Hanc
nobis queſtionẽ dñs dignet᷑ cxponere Do
mine tu dixiſti cis quos fideles paſtoꝛes
eſſe vtiq; volebas:quos tua membꝛa eſſe
foꝛmabas:ſi vospꝑſecuti fuerint fugite JIn

AMath. x. iuriam ergo illis facis quãdo repꝛehẽdis
v“ mercenarios: q vidẽet lupũ veniẽtẽ ⁊ fugi

unt Rogamꝰ indices nobis:qͥd habeat al
titudo queſtiõis: Pulſemꝰ:aderit qui aꝑi
et ſe/hoſtiarius hoſtij quod eſt ipe Quis
eſt mercenarius? Qui vidit lupũ et fugit:

Col.iij. qui ſua querit nõ que ieſu chꝛiſti:Peccã⸗
j.Thi.v. tem nõ libere audet redarguere. Ecce ne

ſcio quis peccauit /grauiter peccauit:ĩcre
pandus eſt:excomũicandus eſt. Sed ex⸗

conmunicatus inimicus erit:inſidiabitur:

nocebit cum potuerit. Jam ille qͥ ſua que
rit nõ que ieſu xpᷣi ne ꝑdat qd ſectatur hu
mane amicicie cõmoditatẽ:et inimiciciaꝝ
humanarũ incurrat moleſtiã: tacet nõ coꝛ
ripit.Ecce lupꝰ oui gutt᷑ appꝛehẽdit:dia⸗
bolus ſideli adulterium perſuaſit: Tu ta
ces nõ increpas: mercẽnarie:lupum ve
nientẽ vidiſti et fugiſti:Reſpõdet foꝛte et
dicet Ecce hic ſum non fugi. Fugiſti:quia
tacuiſti:Lacuiſti:quia timuiſti Fuga ani

RKWM

mee. vi⸗

mi timoꝛ eſt: Coꝛpe ſtetiſti:ſpiritu fugiſti:

Quod ille non faciebat qui dicebat: et ſi
coꝛꝑe abſens ſum:ſpiritu vobiſcũ ſũ Quo
modo em̃ ſpũ fugebat: qui etiã coꝛꝑe ab⸗
ſens foꝛnicatoꝛes litteris arguebat. Affe⸗
ctiões noſtre motꝰ animoꝛũ ſunt:LCeticia
animi diffuſio. Triſticia/animi cõtractio:
Cupiditas ãaimi pꝛogreſſio. Timoꝛ animi
fuga eſt.Diffunderis em animo/cũ delec
ctaris. Contraheris animo/cũ moleſtaris
Pꝛogrederis animo/cũ appetis. Fugis a⸗
nimo/cũ metuis.Ecce vnde ille mercẽna⸗
rius viſo lupo dicit᷑ fugere. Quare:

non eſt ei cura de onibus Quare nõ

6⁶

eſt ei cura de ouibꝰ? NHuia mercenari
us eſt. Quid eſt mercẽnariꝰ eſt: Tẽpoꝛa
lem mercedẽ queru:et in domo ineternuʒ

non manebit. Sunt adhuc h querẽda:⁊ di

ſcucienda vobiſcũ:ſed onerare vos non ẽ
conſilij. Dñica enĩ cybaria cũ ſeruis mini
ſtramus:in paſcuis dñicis oues paſcimus

et ſimul paſcimur. Sicut nõ eſt neganduʒ

quod neceſſariũ eſt:ſic nõ eſt coꝛ infirmuʒ

ergo moleſtũ caritati vr̃e: quia om̃ia que
hic adhuc diſcuciẽda arbitroꝛ/ hodie non
diſcutio:ſed iterũ nobis in nomie dñii die
bus reddendi ſermõis/eadem lectio reci⸗

Textus ha⸗
bet mercẽna
rius autẽ fu

bor

git qꝛ mercẽ Nſ

narius eſt et

non pertinet

ad eũ de oui

bus.

pabuli multitudie pꝛegrauandũ. MNon ſit

tabitur:et diligent᷑ illo adiuuãte tractabit᷑

Erplicit tractatꝰ. xlvi. Incipit traꝗ
ctatus.xlvij.Ab eo quod dictum ẽ
Ego nn aſtor bonus: et cogno

——

ſcõ ones ineas et cognoſcunt me

ꝙ ad id quod ait. Tunqd

—

demoniu pot cecori oculoſapire:

Bi ſermonẽ

dñi dei noſtri non ſolũ liben
ter ſed etiã diligent᷑ audiſtis
pꝛomiſſiõis noſtre ꝓculdu⸗

bio meminiſtis. Ipa quippe lectio euãgeli

ca et hodie lecta eſt:que lecta fuerat pꝛo⸗
ximo dñico die. Pꝛopterea qm̃ in quibuſ⸗
dam neceſſitatibꝰ ĩmoꝛati:non potuimus
oĩa diſcutere: que vr̃is ſenſibꝰ debebamꝰ
Pꝛoĩde que iã dicta atq; tractata ſũt ho⸗
die n qrimꝰ: ne adhuc eadẽ repetẽdo/ad

.

et quẽadmoð paſtoꝛes bõi: mebꝛa ſint eiꝰ

illa qᷓ nõdũ dicta ſũt ꝑuenire minieꝑmitta
mur. Moſtis iã ĩ noĩe dñi qͥ ſit bonꝰ paſtoꝛ

e kclf
itn bani

(aoloſn

adſeeht i
Depet.
Fohp
.

Sohb. Tract. xvI Ka. X

et ideo paſtoꝛ ſit vnus. Noſtis qui ſit mer
Lal cennarius ferendus:quis lupus et fures ⁊
latrões cauẽdi: q̃ ſint oues /qð ſit hoſtium
. quo et oues ĩgrediunt᷑:⁊ paſtoꝛ quomõ ſit
ĩtelligẽdꝰ hoſtiariꝰ Noſtis etiã qm quiſqᷣſ
non per oſtiũ intrauerit/fur ẽ et latro: nec
venit niſi vt furetur et occidat et perdat:
n Hec omnia dicta:ſufficienter quantũ exi⸗
e ſtimo pertractata ſunt. odie debemus
1 dicere quantũ adiuuat dominus:quoniã
4 ipſe ieſus criſtus ſaluatoꝛ noſter/et paſto
1 rem ſe eſſe dixit et hoſtium: et paſtoꝛem
2 Tenoh bonum dixit intrare per hoſtiũ. QOuomo⸗
– do ipſe per ſe ipſum intrat:? Si eniʒ nemo
i gieni paſtoꝛ bonus eſt/niſi qui per oſtiũ intrat/
en et ipſe eſt pꝛecipue paſtoꝛ bonus. ⁊ ipſe ẽ
be oſtium: intelligere non poſſum niſi et ip⸗
N Muret ſum per ſe ipſum ad oues ſuas intrare/et
nanpemn vocem ſuã illis dare vt ſequãtur eum:eaſ
Adeien q; intrantes et exeuntes paſcua inuenire/
e. quod eſt vita eterna Cito ergo dico. Ego
querens intrare ad vos.ideſt.ad coꝛ ve⸗
ſtruʒ: chriſtũ pꝛedico.Si aliud pꝛedicem:
4 per aliam partẽ conaboꝛ aſcendere pᷣus
e itaq; mihi ianua eſt ad vos/ per vxpᷣm itro
0 non ad parietes veſtros ſed ad coꝛda ve⸗
ie ſtra Quid ẽ per xpᷣm ĩtro?xp[ʒ ĩ me libent
, audiſtis.Quare criſtum in me libenter au
. diſtis? Quia oues xpi eſtis / ſanguine xpᷣi
comparate eſtis:agnoſcitis pꝛeciũ veſtrũ
quod non ad me datur ſed per me pꝛedica
tur: Ille qᷣ we emit:qui pꝛecioſum ſangui
nem fudit.Pꝛecioſus ſanguis eſt illius ſi⸗
. ne peccato Fecit tamẽ ipſe etiã ſuoꝛũ ſan
guinem pꝛecioſuʒ: pꝛoquibus dedit ſang
. uinis pꝛecium. Mam ſi ſuoꝛũ ſanguinẽ nõ
. faceret pꝛecioſum/nõ diceret᷑.pꝛecioſa in
2 conſpectu domini inoꝛs ſanctoꝝ eius. Ita
en pfs. xv. q́; etiã quod ait/paſtoꝛ bonus animã ſuaʒ
hs Textꝰ ſic ha ponit pꝛo ouibus: nõ ipſe vnus fecit: ⁊ tñ
42 bet. Ego ſuʒ ſi illi qui fecerũt membꝛa eius ſunt/idem
Ni paſtoꝛ bonꝰ ipſe vnus hoc fecit. Ipſe enĩ potuit facere
. et cognoſco ſine illis /ipſi ſine illo vnde potuerũt:cum
. oues meas⁊ ipe dixit:ſine me nihil poteſtis face? Hiĩic
congnoſcũt autẽ oſtendimꝰ quod er alij fecerũt:qꝛ ip
me mee. ſe apoſtolus iohãnes qui hoc quod audi
H Joh. xv. ſtis / euangeliũ pꝛedicauit/in epła ſua dix
j. Johᷣ:iij. ii Sicut pꝛo nobis anima ſuã poſuit:ſic et
. nos debemus animas pꝛo fratribus pone
e re: Vebemus dixit. debitoꝛes nos feat /qᷣ
.

ᷓ̊ͦà? 5

„

pꝛimꝰ exhibuit: Ideo quodã loco ſcriptũ
eſt. Si ſederis cenare ad menſam potẽtis
ſapient᷑ intellige que aponunt᷑ tibi et mit

te manum tua:ſciens quia talia te opoꝛtet Pꝛoũu.· xxiij⸗

pꝛepararec.Abenſa potentis que ſit noſtis:
vbi eſt coꝛpus et ſanguis chꝛiſti. OQui ac⸗
cedit ad talem menſam:pꝛeparet talia.Et
qd eſt pꝛeparet talia: Quomdo ipſe pꝛo
nobis animã ſuã poſuit:ſic et nos debemꝰ

ad ediſicandã plebem: ad aſſerendã fideʒ

animas pꝛo fratribus ponere. Ideo petro
quem faccre volebat paſtoꝛem bonum/
non in ipſo petro ſed in coꝛpe ſuo:ait. Pe
tre amas me? Paſce oues meas; Hoc ſe⸗
mel/hoc iterũ/hoc tercio:vſq; ad eiꝰ triſti

ciam:Et cum tantum interrogaſſet domi⸗

nus/quantum interrogandum eſt indica⸗
uit:vt ter conſiteatur qui ter negauerat.⁊
ei ſuas oues paſcendas tertio conmendaſ
ſet:ait illi.Cum iunioꝛ eſſes cingebas te ?⁊
ambulabas vbi volebas:cũ autẽ ſenueris
extendes manus tuas/et alter te cinget et
ducet quo tu non vis. Et expoſuit euãge
liſta quid dominus dixerit.loc autem in

quit dixit: ſigniſicans qua moꝛte clarifica

turus eſſet deũ.Ad hoc ergo pertinet pa-

ſce oues meas: vt ponas animam tuã pꝛo
ouibus meis Jam illud quod ait. Sicut
nouit me pater et ego agnoſco pa/
trem. Quis neſcit h. Ipſe enim agnoſcit
patrem per ſe:nos per illũ. Quia ipſe per
ſe cognoſcit/nouimus: quia et nos per il⸗
lum etiaʒ hoc nouimus: quia et hoc per ũ
lum nouimus. Ipſe enim dixit.Deum ne⸗
moyvidit vnqua niſi vnigenitus ſilius qui
eſt in ſinu patris: ipſe enarrauit. Ergo et

nos per ipſum quibus enarrauit· Itẽ ali⸗
bi ait. Nemo nouit fulium niſi pater: Hech
patrem quis nouit niſi filius: et cui volue
rit filiꝰ reuelare Sicut ergo ipſe per ſe no
uit patrem/nos autem per illum nouimus
patrem: ſic intrat in ouile per ſemetipſum
et nos per ipſum. Hoſtiũ dicebamus per
chriſtũ nos habere ad vos Quare? Quia
xpᷣm pꝛedicamuſ. Nos xpᷣm pꝛedicamus:
et ideo intramus per oſtiũ.vpᷣs autẽ chri
ſtum pᷣdicat/quia ſe ipſum pꝛedicat:⁊ idðᷣo
paſtoꝛ per ſeipſum intrat. Lumen cũ alia
monſtrat que videntur in lumine: nunqᷣq
aliquo alio indiget vt mõſtretur ?æ Lume

d . . —— —

Joh.j.

Math. Ej

Joh. Tract. XLVII

ergo et alia demõſtrat ⁊ ſeim. Quecun⸗

qᷓ; intelligimꝰ:intellectu intelligimus: Et
ipᷣm intellectũ vnde niſi intellectu intelli
gimus Nunquid ſic oculo carnis ⁊ alia vi
des et ipſum? Quamuis enim videant ho⸗
mines oculis ſuis:nõ tamẽ vident oculos
ſuos. Oculus carnis alia videt:ſe nõ po⸗
teſt: Intellectus aũt ⁊ alia intelligit:et ſe

ipſum. Quomodo intellectus videt ſe:ſic

j.Thimo.ij.

j. Coꝛ. j.

et xpᷣs pꝛedicat ſe. Si pꝛedicat ſe ⁊ pᷣdicã⸗
do intrat ad te:ꝑ ſe intrat ad te ⁊ ad pr̃em
Ipſe eſt hoſtiũ qꝛ non eſt qua veniat᷑ ad
patrẽ niſi ꝑ ivpſum. VUnus eni deus et vnꝰ
mediatoꝛ dei ⁊ hominũ:homo xps ieſus.
Verbo multa dicunt᷑.hHec ipſa que dixi:
vtiq; verbo dixi.Si velim dicere et ipſum
verbum:vnde dico niſi verbo? Ac ꝑ hoc ꝑ
verbũ ⁊ alia dicunt᷑que non ſunt. Quod
verbum: ⁊ ipſũ verbum dici nõ poteſt niſi
per verbum. Adiuuante domino exẽplis
habundauimus. Tenete ergo quomodo
dñs iheſus chriſt et hoſtiuʒ ſit et paſtoꝛ.
Hhoſtiũ pãdẽdo ſe:paſtoꝛ intrado ꝑ ſe.Et
quidem fratres quod paſtoꝛ eſt: dedit et
mẽbris ſuis. Nam et petꝛus paſtoꝛ ⁊ pau
lus paſtoꝛ: et ceteri apoſtoli paſtoꝛes et

boni epi paſtoꝛes. Hoſtium vero nemo

noſtrũ ſe dicit.Hoc ſibi ipſe ꝓprium tenu
it: qua intrãt oues. Heinqʒ paulus boni
paſtoꝛis implebat officiũ quando xpᷣm pᷣ⸗
dicabat quia per hoſtium ĩtrabat.At vbi
oues indiſciplinate ceperũt facere ſciſma
ta ⁊ alia hoſtia ſibi ponere:nõ qua ĩtrarẽt
vt ↄgregarẽt᷑:ſʒ ̊ errarẽt vt diuiderẽt᷑ di
cẽtes.alij ego ſũ pauli.alij ego ſũ cephe:

alij ego apollo. alij ego criſti:expaueſcẽs

ad eos qui dixerunt ego ſuʒ pauli/tãquã
clamãs ad oues.miſere qua itis.non ſum

hoſtiũ: Nũquid paulus inquit ꝓ vobis

Ccruciſfixus eſt: Aut ĩ noĩe pauli baptiſati

LTextus et

eſtis. Qui vero dicebant: ego ſum criſti:

aĩam meam inuenerunt hoſtium. De vno autem ouili
pono ꝓ oui et vno paſtoꝛe: iã quidem aſſidue ſoletis

bus meis

audire Multum enĩ conmẽdauimꝰ vnum
ouile predicãtes vnitatem: vt ꝑ criſtum
omnes oues ingrederẽtur:et donatũ nul⸗
la ſequeret᷑.verũtñ vnde hoc ꝓprie dixe⸗
rit dũs ad ipos / ſatis aparet. Loquebat᷑
enĩ apud iudeos miſſus autẽ fuerat ad ip
ſos iudeos: nõ ꝓpt᷑ quoſdã immani odio
pꝓtinaces et perſeuerãtes in tenebris:ſed
ꝓpter quoſdã ĩ ipſa gẽte quas dicit oues

os non per alteros adducit: a

— —

ſuas: de quibꝰ dicit: non ſum miſſus niſi
ad oues q̃ perierunt domꝰ iſrael: NHoue⸗
rat etia eas in turba furẽtium ⁊ pᷣuidebat
in pace credentiũ Quid eſt ergo non ſum
miſſus niſi ad oues q̃ ꝑpierũt domꝰ iſrael?⸗
niſi qꝛ pᷣſentiam ſuam coꝛporalem nõ ex⸗
hibuit niſi ppło iſrael: Ad gẽtes non per
rexit ipſe ſed miſit:ad populũ vero iſrael

et miſit et venit ipſe.vt qui contemnebãt

maius iudiciũ ſumerẽt qꝛ etiam preſentia
eſt ilis exhibita Ipſe dominꝰ ibi fuit: ibi
matreʒ elegit:ibi cõcipi:ibi naſci:ibi ſãgui
nem fũdere voluit:ibi ſunt veſtigia eius:
modo adoꝛant᷑ vbi nouiſſie ſtetit.vñ aſcẽ

nit ſed miſit ad nos: nõ nos audiſſe vocẽ
ipſius ſed vocem eorũ quos miſit. Abſit.
Pellatur iſta cogitatio de coꝛdibus ve⸗
ſtris. et in his quos miſit ipſe erat.ipſum

paulũ audi quẽ miſit. Ad gentes eni pᷣci⸗
pue paulũ miſit apoſtolũ. Et ait ipĩe pau

lus terrẽs nõ de ſe ſʒ ð illo.An vultis acci
pere exꝑimentuʒ eius qui in me loquitur
criſtus. Audite et ipſũ dominũ.et aligs
oues habeo ⸗. i. in gentibuſ aue nõ ſut
de hoc oulli. id ẽ: de pplo iſrael.opoxr
tet me et illas adducere Ego pei n
huc audi:
Et vocem meam audient.Ecce et ꝑ

AMatb. xv

oit ad celũ. Ad gẽtes at iniſit Sʒ foꝛte ali
qui arbitrant᷑ quoniã non ipſe ad nos ve⸗

ij: Coꝛ. xiij. ⸗

ſuos ipſe loquitur ⁊ per ſuos quos mittit

vox eius audit᷑ vt ſit vnũ ouile ⁊ vnꝰ
aſtor De duobꝰ iſtis gregibꝰ taͤq; n⸗
us parietibus:factus eſt lapis angularis
Ergo et hoſtium eſt et lapis ãgularis.om
nia ꝑ ſimilitudinẽ: nihil hoꝝ ꝓprie. Jam
eni dixi et comẽdaui vehemẽter.⁊ qͥ capi
unt ſapiũt immo qui ſapiũt capiũt:et qui
nondũ intellectu ſapiũt/ſide teneãt qð in
telligere nondum poſſunt. Per ſimilitu⸗
din es criſtus multa eſt:que ꝑ ꝓprietatem
nõ eſt Per ſimilitudinẽ et petra ẽ chriſt⸗
et hoſtium eſt chꝛiſtus:et lapis angularis
eſt chꝛiſtus:et paſtoꝛ eſt chꝛiſtus:⁊ agnus
eſt xpᷣs:et leo ẽ xpCᷣs. mlta per ſimilitu
dines et alia:que commemorare longum
eſt. Si aũt ꝓprietates diſcutias rerũ q̃s
videre cõſueſti Hec petra eſt qꝛ durꝰ et
ſine ſenſu non eſt. nec hoſtiũ quia faber
eum nõ fecit.nec lapis angularis eſt quia
nõ eſt ab ſtructore compoſitꝰ:nec paſtoꝛ
eſt qꝛ cuſtos ouiũ quadrupedũ nõ ẽ:nec

—

Auf

hnii did

O””

ii

Lorpſgnedin

wo oſan

tolltei

upſo. d
ſo
e lu
i

ſt hah leo eſt:quia fera non eſt.nec agnꝰ eſt: qᷣa
. pecus non eſt Omia ergo iſta per ſimilitu
dinez. Quid ergo ꝓpꝛie? In pꝛĩcipio erat
n verbũ:et verbũ erat apud deũ: ⁊ deꝰ erat
verbũ.Quid de homine qui aparuit? Et
e verbum caro factũ eſt: et habitauit in no⸗
Per e bis ¶ Audi et cetera:. Propterea me
de pater diligit ĩauit:qa ego pono ani
d mam meam:vt iterum ſumam eam
nn Quid ait? ꝓpterea me pater diligit: quia
ebi moꝛioꝛ vt reſurgã.Cum magno em̃ ponð⸗
n re dictũ eſt ego: qa ego pono inqᷣt aniam
le. meã Ego pono. Quid eſt ego pono? Ego
ſ inquit ulã pono. Non gloꝛient᷑ iudei.Se⸗
li uire potuerunt:poteſtatẽ habere non po⸗
ſe tuerunt. Seuiant quantum poſſunt.ſi ego
c noluero animã meam ponere: quid ſeuiẽ
hſt do facturi ſunt? Vna reſpõſione ꝓſtrati
e ſunt.quando eis dictuʒ eſt:quẽ queritis:
ſin Joh. xviij. dixerunt / ieſum. Et ait eis. Ego ſum. Re⸗
ha⸗ dierũt retro:et ceciderũt in terrã: Qui ce⸗
au ciderũt ad vnã vocẽ xpᷣi moꝛituri:quid fa
accl , ſati cient ſub voce iudicaturi.Ego inquã po⸗
mnu no animam meam: vt iterum ſummã eam.
Non gloꝛient᷑ iudei quaſi qui pꝛeualueriĩt
ut Iplſe poſuit animã ſuaʒ. Ego doꝛmiui diẽ
vor NMoſtis pſalmũ:Ego doꝛmiui et ſomnũ ce
i Pẽ.iij. pi:et exſurrexi:quoniã dominus ſuſcipiet
1 me. Mdo pſalmus ipſe lectus eſt: modo
audiuimus. Ego doꝛmiui et ſomnũ cepi:
⁊ ſurrexi:quoniã dñs ſuſcepit me.Quid ẽ
ego doꝛmiui? Quia volui doꝛmiui.Quid
⸗ eſt doꝛmiui? Moꝛtuus ſuʒ. Nonne doꝛmi
8 uit: qui quando voluit de ſepulcro tanqᷓ;
dn de lecto ſurrexit: Sed amat dare gloꝛiam
an patri:vt nos ediſicet gloꝛiã dare creatoꝛi:
api mnMnam quod addidit exſurrexi: quoniã do
qui mimus ſuſcipiet me:putatis hic quaſi vir⸗
zin tuteʒ eius defeciſſe:vt per poteſtatẽ ſuam
im⸗ moꝛi potuerit:et per poteſtatẽ ſuam reſur
len gere non potuerit:? Sic enĩ vident᷑ ſonare
ſ⸗ verba:non intentius intellecta: Ego doꝛ⸗
nis miui:ideſt quod volui doꝛmiui:⁊ exſurre
s xili. Quare? Quia dũñs ſuſcipiet me. Quid

tu Tert bzne enim? Tu a teipſo reſurgere non valeres
m X rrane Si enim non valeres:non diceres. Hote

zs a me ſz ego ſtatem habeo ponendianima me-

bor ameiplo. Ol ſegin. udi alio loco ĩ euangelio:qͥa
Nis alia lf̃a ip̃az lion ſolũ pater ſuſcitauit filiũ:ſed etiaʒ ſi⸗
f Joh. ij, lius ſ eipſum. Soluite inqᷣt templũ hoc:et
. D. in triduo fuſcitabo illud. Et euangeliſta:

2——ẽ

hoc autẽ inqͥᷣt dicebat de templo coꝛpo⸗

ris ſui.HHoc em̃ ſuſcitabat᷑:quod moꝛieba
tur. Nam verbũ non eſt moꝛtuũ: anima il
la non eſt moꝛtua.Si nec tua moꝛit᷑:domi
ni moꝛeretur? Vnde ſcio inqͥs ſi mea non
moꝛitur? A te non occidatur:et non moꝛi⸗
tur. Quomõ inquis ego poſſum occidere
aqnimã meam: Vt alia peccata interĩ tace
am:os quod mentit᷑ occidit animaʒ. Quo
modo inquis ſecurus ſum: quia non moꝛi
tur:? JIpm dñm audi:dantẽ ſeruo ſecurita⸗
tem. Holite timere eos qui occidũt coꝛp⸗
et poſtea non habent quid faciant.Sʒ pla
ne quid ait? eum timete qui habet pote⸗
ſtatem coꝛpus et animã occidere in gehen
nam.Ecce quia moꝛitur:ecce quia nõ mo
ritur. Quid eſt moꝛi ipſius? Quid eſt mo
ri c arni tue? Moi carni tue: eſt amittere
vitam ſuam: moꝛi anime tue/eſt amittere
vitaʒ ſuã. Vlita carnis tue anima tua:vita
amme tue deus tuus.Quomõ moꝛit᷑ caro
amiſſa anima que vita eſt eius:ſic moꝛit᷑
anima amiſſo deo qui vita eſt eius.Certe
ergo immoꝛtalis eſt aima:? Plane immoꝛ
talis eſt:quia viuit et moꝛtua eſt. Quod

etiã ſi deũ ſuũ amiſerit dici poteſt: viuẽs
moꝛtua eſt.Quomõ ergo ponit animã ſu⸗
am dñs: ¶ Fratres queramꝰ hoc paulo at
teutius mon nos artat hoꝛa que ſolet:die
dominico vacat nobis:hoc lucrent᷑ qui ad
uerbum dei etiã die hodierna conueniunt
Pono inqͥt animã meã.Quis põu? Quã
ponit? Xpᷣs. Quid eſt xpᷣs?: Verbũ ⁊ hõ:
nec ſic homo vt ſola caro Sed quia homo

Saß̃.j.

Math. x.

enim de vidua delicioſa dixit apłs:de aĩa i.thi.v.

conſtat ex carne et anima:totus eſt homo

in chꝛiſto. Non em̃ partem deterioꝛem ſu
ſcepiſſet:et partẽ melioꝛeʒ deſeruiſſet.Et
pars qpe hominis melioꝛ eſt anima. quã
coꝛpus Quia ergo totus hõ in xpᷣoꝛqͥd eſt
chꝛiſtus:? Verbũ iuquã et homo. Quid ẽ
verbũ et homo? Verbũ:anĩia/caro.Tene
te hoc:quia nõ defuerunt heretici et ĩ iſta
ſententia:pulſi quidẽ iam olim a veritate
catholica: ſed tamẽ vt fures et latrões nõ
intrantes per hoſtiũ:inſidiari ouili nõ de⸗
ſinunt. Apollinariſte heretici dicti ſunt:

quia auſi ſunt dogmatiſare quod chꝛiſtꝰ

non ſit niſi verbũ et caroꝛ et animã huma⸗
nam non eum aſſumpſiſſe contendũt. Nã
er aliqui eoꝝ fuiſſe in xpᷣo animaʒ negare
nõ potuerũt. Videte abſurditatẽ et inſa
8

—
—ꝑ

niã non ferendã. Animã irrationalẽ cũ ha
bere voluerunt:racionalẽ negauerũt.De
dert illi aiam pecoꝛis:ſbᷣtraxerũt aĩam ho
minis.Sed illi abſtulerũt xpᷣo rationẽ:nõ
tenẽdo rationẽ. Abſit hoc a nobis in ſide
catholica nutritis atq; fundatis. Ex hac g̊
occaſione admõuerĩ caritatẽ veſtrã: vt q̊
modo ſuꝑioꝛibus lectiõibus ſatis vos in⸗
ſtruximus:aduerſus ſabellianos et arria⸗
nos.Sabellianos qui dicũt ipſe eſt pater
qui filius. arriãos qui dicũt aliud eſt pat
alius eſt ſiliꝰ: quaſi non ſint eiuſdẽ ſubſtã
cie pater er filius. Inſtruximꝰ etiã quan⸗
tum meminiſtis et quantũ meminiſſe de⸗
betis contra hereticos fotinianos: qui ſo
lum hominẽ vpᷣm eſſe dixerũt. Cõtra ma⸗
nicheos qui ſolũ ſine homine deũ:ex hac
occaſione de anima inſtruamus vos:et cõ
tra apollinariſtas:qui dicunt dñũm noſtrũ
ieſum xpᷣm non habuiſſe animã hũanã. id
eſt animã rõnaleʒ: anim intelligentẽ: ani
mam inq; in qua diſtamus a pecoꝛe quod
homines ſumꝰ. Quomõ ergo hic dixit do
minus:poteſtatẽ habeo ponendi animam
meam? Quis ponit animã:et iteruʒ ſumit
eam: Chꝛiſtꝰ ex eo quod verbũ eſt:ponit
animã:et ſumit eam iterũ.An ex eo quod
anima hũana eſt ipſa ſe ponit:et iterũ ipᷣa
ſe ſumit. An ex eo qð caro eſt/caro animãꝗ
Eæ bonit:et iterũ ſumit?: ¶ Tria ꝓpoſui:om
F nia pertractemus: et hoc eligam⸗ qð con⸗
ueniat regule veritatis. Si em̃ dixerimus
quia verbũ dei poſuit animã ſuam/et ite⸗
rum ſumpſit eam: metuendũ eſt ne ſubin⸗
tret praua cogitatio:et dicatur nobis. Er
go aliquãdo anima illa ſeparata eſt a ver
bo:et aliquãdo vᷣbum illud exquo ſuſce⸗
pit animã illã fuit ſine anima. Video eniʒ
fuiſſe ſine anima hũana verbũ:ſed cum in
pꝛincipio erat verbũ: et verbũ erat apud
Joh.j. deum:et deus erat verbũ. Exquo enĩ ver

bum caro factũ eſt vt habitaret in nobis:⸗

ſuſceptus eſt a verbo homo:ideſt. totus
homo anĩa et caro:quid fecit paſſio:quid
fecit moꝛs:miſi coꝛpus ab annima ſepara⸗
uit? Animã vero a verbo nõ ſeparauit.Si
enĩ moꝛtuꝰ eſt dñs immo quia moꝛtuus E
dominꝰ:moꝛtuꝰ ẽ enĩ pꝛo nobis in cruce:ſi
ne dubio caro ipſius expirauit animã. Ad
tempus enĩ exiguũ anima deſeruit carne:
ſed redeunte anima reſurrecturã. A vbo
gautẽ animã ſeparatã eſſe non dico. Latro

—

oh. Tract. xVII LCLa.

nis anime dixit: hodie mecũ eris in para⸗

itt. Si autẽ dixerimꝰ quia ipſa ſe anima po

nNos debemus animas pꝛo fratribus pone .R

caro iterũ ſumit eam: non tamẽ ſua pote⸗
ſtate caro:ſed poteſtate inhabitãtis carnẽ iij. ſe.di. xxj.

Quogd cum accepiſſet ait. Perfectum eſt. Joh. xix:

diſo. Fidelẽ latronis animã nõ deſerebat:
et deſerebat ſuã? Abſit.Sed illius vt dñs
cuſtodiuit:ſuam vero inſeparabilit᷑ habu

ſuit:et iterũ ipſa ſe ſumpſit:abſurdiſſimuſ
ſenſus eſt. Hon enĩ que a vbo non erat ſe
parata:a ſeipſo poterat ſeparari.DPicamꝰ2
ergo et quod verũ eſt: ⁊ quod facile intel
ligi poteſt. Ecce homo quilibet non con⸗
ſtans ex verbo et anima et carne:ſʒ ex aĩa
et came.De iſto homĩe irerrogemꝰ. Quo
modo ponat animã ſuam quicũq; homo⸗
an foꝛte nullus homo ponit animã ſuam?
Potes mihi dicere:nullꝰ homo habet po
teſtatẽ ponere animã ſuaʒ et iterũ ſumere
cam:? Ponere autẽ animã ſuaʒ niſi poſſet
homo:non diceret iohãnes apoſtolꝰ. Sic̃ j. Job.iij.
chꝛiſtus animã ſuã pꝛo nobis poſuit:ſic et

re: Ergo et nobis licet/ſi et nos ipleamur
virtute ipſius: qꝛ ſine illo nihil facè poſſu
mꝰ:poſſumꝰ ponẽ ꝓ fribꝰ aĩas nr̃as.Quã
do martyr quilibet ſanctꝰ poſuit pꝛo fra⸗
tribus animã ſuã:quis poſuit et quã poſu
it? Hoc ſi ĩtellexerimus:ibi videbimꝰ quæz—
admodũ a xpᷣo dictũ ſit: poteſtatẽ habeo
ponendi animã meam. & homo:paratus
es pꝛo xpᷣo moꝛi:? Paratus inqt.Dicã hoc
alijs vbis. Paratus es pꝛo xpᷣo animã tu
am põere:?Et ad iſta verba ſic mihi reſpõ
det Paratꝰ ſuʒ. quomõ mihi rñũderat: cũ
dicere:paratus es moꝛi. Hoc ergo eſt po⸗
nere animã:quod eſt moꝛi. Sed pꝛo quo?
AVbi eſt certamẽ? Omẽs em̃ homĩes quã
do moꝛiũtur ponunt animã: ſed non om-⸗
nes pꝛo xpᷣ o ponũt.Et nemo habet pote⸗
ſtaté ſummè q poſuerit: x̃s aũt ⁊ pno⸗
bis poſuit: ⁊ qñ voluit poſuit:⁊ qñ voluit
ſumpſit. Põere ergo animã/moꝛi eſt. Sic
et apoſtolus petrus domio dixit: anima,zy
mes pꝛo te ponã. ideſt. pꝛo te moꝛiar. Car Job: xiij.
ni hoc tribue. Caro ponit animã ſuam:et

Caro ergo ponit aiam ſuã expirãdo. Vli⸗ ca.ſicut.
de ipſuʒ dominũ in cruce. Scio dixit. illi
qui aderant: tinxerunt ſpongiã in aceto
alligauerũt harũdini:et apoſuef̃t oꝛi eiꝰ

Quid eſt perfectum eſt: Impleta ſũt om⸗
nia que ante moꝛtẽ futura de me fueran

.

ara⸗
at:
dis
habe
napo
fünu
ſe
lcane
entel
con⸗
taie

no⸗

*

vo
ere
ſet
en dN
dge

ur
ſu

14²
oſl
e

n⸗
le⸗
v⸗
lut
S
Pbrij

Eiiſedin
ie C ſi
i
io

1, gobt⸗
1 ,

S ponere animã. ¶ odo hic attendat cari
tas veſtra. Inclinato capite tradidit ſpiri

ꝓphetata:quia et poteſtatẽ habebat quã
do vellet ponẽdi animã ſi na. Poß quã
dixit perfectũ eſt:quid ait euageliſta: Et
inclinato capite rragialt ſbiritu. Hoc eſt

tum.eAuis tradidit: Quem tradidit: Spi
ritũ tradidit:caro illũ tradidit Quid ẽ ca
ro illum tradidit:? Caro illũ emiſit:caro il
lum expirauit. Ideo dicitur enim expira⸗
re:extra ſpiritum fieri:quomõ eſt exulare
extra ſolũ ſieri:exoꝛbitare/extra oꝛbitam

— à —2.

fieri:ſc expirare extra ſpiritũ fieri:qa ſpi

ritus anima eſt. Cum ergo exit ania a car
ne:et remanet caro ſine anima: tũc homo

ponere animã dicitur.Quando xpᷣs aniaʒ

poſuit? Quando vᷣbum voluit. Pꝛincipa

tus em̃ in vᷣbo erat: ibi poteſtas erat quã

do poneret caro animã:⁊ quãdo ſumeret.
Si ergo caro animã poſuit:quomõ chꝛiſtꝰ

animã poſuit? HNon eni caro chꝛiſtus⸗ Ita

plane et caro chꝛiſtus:et ania chꝛiſtus: et
veroũ chꝛiſtus:nec tamẽ tria hec tres chꝛi
ſti.ſed vnus chꝛiſtus. ominẽ interroga:
et de teipſo fac gradum ad ea q̃ ſupꝛa te
ſunt: et ſi nondũ intelligenda ſalteʒ credẽ
da.Quomõ eſt enĩ vnꝰhõ aĩma ⁊ coꝛpus:
ſic vnus chꝛiſtus verbũ et hõ.videte quid
dixeri :et intelligite. Anima et coꝛpꝰ due
res unt:ſed vnus homo. Vlerbũ et homo
due res ſunt:ſed vnus chꝛiſtus.Ergo ð ho
mine quere. Vbi eſt paulꝰ apoſtolꝰ⸗οια,
do ſi quis reſpõdeat/in requie cũ chꝛiſto:
verum dicit. Iteʒ ſi quis reſpõdeat/rome
in ſepulcro:et ipſe verum dicit. Illud mi⸗
hi de anima: hoc de eiuſ carne reſpondit.
Nec tamẽ ideo duos dicimus appoſtolos

pyaulos:vnũ qui requieſcit in chꝛiſto: ali⸗
um qui poſitꝰ eſt in ſepulcro: quãuis apo
ſtolü paulum dicamus viuere in chꝛiſto:
eundẽq; apłlm paulũů dicamus moꝛtuũ ia
cere in ſepulchꝛo.Moꝛit᷑ aliquis:dicimus
bonus bomo:fidelis homo:in pace eſt cuz
ddvonmino:et continuo eamus ad exequias

ipſius et ſepeliamꝰ illũ: eum ſepulturꝰ es
quem iã dixeras in pace eſſe cum deo:cuʒ

aliud ſit amima que imoꝛtalitviget:aliud

coꝛpus quod coꝛruptihiliter iacet. Sʒexqͥ
conſoꝛtiũ carnis et anime homĩs nomẽ ac

cipit:ita et ſingulũ atq; ſeparatñ:vtrumli

—— ———ʒ—ʒ— ðM

titubet quãdo audit dominũ dixiſſe: po⸗
no animam meam et iterũ ſummo eã: po⸗
nit eam caro ſed ex poteſtate verbi.ſumit

eam caro:ſed ex poteſtate vbi. Et ipſe do

minus chꝛiſtus dictus eſt ſola caro.cAuo⸗

modo inquit pꝛobas? Audco dicere. et

ſola caro chꝛiſti dictus eſt chꝛiſtus. Credi

bet eoꝝ nomẽ hõinis tenuit. Nemo ergo

mus certe non in ſolũ deum patrẽ:ſed ⁊ in

ieſum chꝛiſtũ filiũ eius vnicũ dominũ no⸗
ſtrum. AMHodo totũ dixi: iu ieſum chꝛiſtũ ſi
lium eius vnicũ dominũ noſtrũ.Totũ ibi
intellige:et verbũ et animã et carnẽ. Sed
vticq; confiteris etiã illud quod habet ea⸗
dem fſides:in eum chꝛiſtum te credere qui

cruciſixus eſt et ſepultus Ergo etiã ſepul
tum chꝛiſtũ eſſe nõ nagas: et tamẽ ſola ca
ro ſepulta ẽ.Si eni erat ibi anima:nõ erat

moꝛtuus. Si autẽ vera moꝛs erat et eiꝰve
ſit reſurrectio:ſine ania fuerat in ſepul⸗

cro:et tamẽ ſepultꝰ eſt chꝛiſtus. Ergo chꝛi

ſtus erat etiã ſine anima caro: quia non ẽ

ſepulta niſi caro: Diſce hoc etiã in apoſto
licis verbis.hoc ſentite ĩquit invobis:qð
et in chꝛiſto ieſu Qui cũ in foꝛma dei eſſet
non rapinã arbitratus eſt eſſe ſe equalem
deo. Quis niſi chꝛiſtus ieſus:quantũ atti
net ad id quod eſt verbũ:deus apud deũ

Vide autẽ quod ſequit᷑. Sed ſ emetipſuʒ

exinaniuit foꝛmã ſerui accipiẽs: in ſimili⸗
tudinẽ̃ hominum factus et habitu inuen⸗
tus vt homo.Et hoc quis:niſi idẽ ipᷣe chꝛi
ſtus ieſus: Sed hic iã omnia ſunt: et vᷣbũ
in foꝛma dei q̃ accepit foꝛmã ſerui:et anĩa

et caro in foꝛma ſerui:q̃ accepta eſt a fo⸗

ma dei: humiliauit ſemetipſum factus obe

diens vſq; ad moꝛtem. Jam in moꝛte ſola

caro eſt a iudeis occiſa. Si enim diſcipu⸗
lis dixit:nolite timere eoſ qui occidũt coꝛ
pus:animã aũt nõ poſſunt occidere nũqᷣd
in ipſo potuerunt pluſq; coꝛpuoſ ccidere?
Et tamẽ carne occiſa: chꝛiſtus occiſus eſt

Ita cum caro animam poſuit:chꝛiſtꝰ ani

mam poſuit:et cum caro vt reſurgeret ani
mam ſumpſit:chꝛiſtus animã ſumpſit. Nec
tamẽ poteſtate carnis hoc factum eſt: ſed
eius qui et animã et camem vbi hec adim

„

plerentur aſſumpſit. Hoc inquitman

Datum accepi a patre meo. Verbum
nõ a verbo detamaeleles verdo
9

——— —

Joh. Tract. XVIII Ta. X

vnigenito patris eſt omne mandatũ.Cum
autẽ dicit᷑ ſilius a patre accigpe quod ſub⸗
ſtantialit habet:quomõ dictũ eſt. Sic ha⸗
bet pater vitã in ſemetipſo: ſic dedit filio
Joh.v. habere vitã in ſemetipſo:cum ſilius ipſe ſit
vita: Mon potcſtas minuit᷑:ſed generatio
eius oſtendit᷑: quoniã pater non quaſi ei
filio qui iꝑfectus eſt natꝰ aliqͥd addidit:
ſed ei quẽ perfectũ genuit:omnia gignen⸗
do dedit. Ita illi dedit ſuam equalitatẽ:
quẽ non genuit inequalẽ. Sed hec loquẽ
te domio quoniã lux lucebar ĩ tenebꝛis:et
Joh.j. tenebꝛe eam nõ compꝛehendebãat:diſſen
ſio iterum facta eſt inter iudeos ꝓ
pter ſermones hos.Dicebant au⸗
em multi ex ipſis Demouiũ habet
⁊ inſanit Quid eu auditis: Iſte fue
rfüũt dẽſiſſime tenebꝛe Alij dicebat: hec
verba non ſunt demoniũ haben/
tis. Tlunqd demonin poteſt ccco/
rum oculos aperire? Jam iſtoꝛũ ocu

li ceperant aperiri.

—

¶ Explicit tractatus qdrageſimus
ſepfunns. ncin it tractatus qᷓ dra⸗/
geſimuſoctauus. Ab eo quod ait.
Facta ſunt encenia ĩ iheroſolimis
Uſq; ad id qð ait: omnia autẽ que

—

cumqʒ dirit iobanes de boc vera

erant et multi crediderunt in eum.

Bogd iam cõ
mendaui dilectiõi veſtre:ſta
ꝓÿ biliter meminiſſe ðbetis ſan⸗
A ctum iohanem euangeliſtaʒ
nolle nos ſemper lacte nutriri: ſed ſolido
cibo veſci. Quiſqs autẽ ad ſumendũ ſoli⸗
dum cibũverbi dei adhuc minus idoneus
eſt:lacte fidei nutriat᷑:et quod intelligere
non poteſt:credere non cunctetur. Fides
enim meritũ eſt:intellectus pꝛemiũ. In ip
ſo laboꝛe intẽtionis deſudat acies mentis
noſtre:vt ponat ſoꝛdiculas nebule mentis
humãe:et ſerenet᷑ ad verbũ dei. Mõ ergo
recuſetur laboꝛ.ſi adeſt amoꝛ.Noſtis eniʒ
quoniã qui amat non laboꝛat.Omis eniʒ
laboꝛ non amantibus grauis eſt. Si tan⸗

. l

tos laboꝛes cum auaris poꝛtat cupiditas:
nobiſcũ non poꝛtet caritas: Euangelium
intendite. acta ſunt encenia in ihe

roſolimis.Encenia feſtiuitas erat dedi
cationis templi. Grece eniʒ cenon dicitur

nouũ.Quãdocũq; nouũ aliqd fuerit de⸗
dicatũ.encenia vocant᷑ Jã et vſus habʒ H

verbũ. Si quis noua tunica induat᷑.ence⸗

niare dicitur. IAlũ enim dieʒ quo templũ
dedicatũ eſt:iudei ſolẽnit᷑ celebꝛabãt. Ip
ſe dies feſtus agebat᷑:cũ ea que lecta ſunt
locut eſt dominꝰ. Hyems erat:et am
bulabat ieſus in tẽplo ĩ porticu ſa
lomonis. Circndederunt ergo eũ
iudei:et dixerunt ei· Quouſq

mam noſtraʒ tollis: Si tu es xps
dicnobi 45. Mon veritatẽ deſide⸗
rabant:ſed calumniã pꝛeparabãt. hHiems

erat:et frigidi erant. Ad illũ enĩ diuinum

ignem accedere pigri erant. Si accede⸗
re eſt credere. Qui credit/accedit:qui ne
gat/recedit. Hõ mouetur anima pedibus
ſed affectibus. Frignerant diligendi ca⸗
ritate:et ardebant nocẽdi cupiditate.Lõ

ge aberant: et ibi erant. Hõ acccdebãt cre
dendo: et pꝛemebat perſequẽdo. Quere⸗

bant audire a dño:ego ſuʒ vpᷣs:et foꝛtaſſe

de chꝛiſto ſecundũ hominẽ ſapiebãt. Pꝛe
dicauerũt eni ꝓphete chꝛiſtũ: ſed viuini⸗

tatem chꝛiſti et in ꝓphetis et in ipſo euan
gelio:nec heretici intelligũt:quãtominus
iudei quãdiu velamẽ eſt ſuꝑ coꝛ eoꝝ:Dhe
niq; quodã loco ſciens dominꝰ ieſus eos
de chꝛiſto ſecundũ hominẽ ſaꝑe:non ſecũ
dum deũ.ſecuncdlũ id quod homo erat:nõ
ſecundũ id quod deus etiã aſſumpto ho⸗
mine permãebat:ait illis. Quid vobis vi
detur de chꝛiſto? Cuiꝰ flliꝰ ſit? Reſpõde⸗
runt ſecundũ opinationem ſuam. DHauid.
Sic enĩ legerũt:et hoc ſolũ tenebãt: quia
diuinitatem eius legebãt: ſed non intelli⸗
gebãt. Dominꝰ aũt vt eos ſuſpenderʒ ad
querendã eius diuinitatẽ cuiꝰ cõtempne⸗
bant infirmitatẽ:reſpondit eis: Quomo⸗

do ergo dauid in ſpiritu dicit eum domi⸗

num dicens:dixit dñs domino meo ſede a

dextris meis: donec ponaʒ inimicos tuos

ſub pedibus tuis: Si ergo dauid in ſpiri⸗
tu dicit eum dñm:quomõ filius eiꝰ ẽ: n5
negauit ſed interrogauit: ne quis hoc cũ

Makh.xxii

un audierit putet: quod dominus ieſus nega
be, uerit ſe filium eſſe dauid. Filiũ dauid do
Sddi minus iheſus ſi ſe negaret : cecos ſic eum
iur iuocantes non illũinaret.Tranſiebat eniʒ
de⸗ aliquãdo:et duo ceci ſedentes iuxta viaʒ
clamauerũt.Miſerere nr̃i fili dauid: Qua
nce⸗ voce auduua:miſeratus eſt: ſtetit et ſana⸗
pläi Ro.ſj. uit.Lumẽ dedit:quia nomẽ agnouit.Di⸗
Zp cit et apoſtolus paulus: Qui factus eſt ei
ſunt ex ſemine dauid ſecundũ carnem. Et ad
am iz. Thi. ij. thimotheũ.Memoꝛ eſto iheſũ chꝛiſtũ re⸗
ſe ·E furrexiſſe a moꝛtuis ex ſemine dauid ſecũ
dum euangeliũ meum. Quia de ſemĩe da
en uid oꝛiginẽ maria virgo ducebat: inde do
mi B minus de ſemine dauid erat ¶ Hoc ꝓ ma
. gno iudei a chꝛiſto querebãt: vt ſi diceret
des ego ſum chꝛiſtus:ſecundũ quod illi ſoluʒ
lans ſapiebant de ſemine dauid: calumniaren
wum tur quod ſibi arrogaret regiã poteſtateʒ:
Ʒ”M Plus eſt quod eis reſpondit. Illi de filio
ine M dauid volebãt calũniari: ille filiuʒ dei ſe
bus eſſe reſpõdit.Et qmõ: Audite.Reſpõ
⸗ dit eis ieſus· Loquor vobis:et nõ
