non recedatur a verboꝝ ſonis:quzadmo⸗
dũ a claritate clariſicatio: ſic a gloꝛia glo
riſicatio deriuatur: Vt ergo mediatoꝛ dei
et hominũ homo chꝛiſtꝰ ieſus reſurrectio
ne clariſicaretur vel gliſicaretur:pꝛius hu
miliatus eſt paſſione Nõ em̃ a moꝛtuis re
ſurrexiſſet:ſi moꝛtuus non fuiſſet. Humili
tas claritatis eſt meritũ: claritas humilita
tis eſt pᷣmiũ:ſʒ hoc factũ eſt in foꝛma ſerui
In foꝛma vero dei ſemꝑ fuit ſemꝑ erat cla
ritas: immo nõ fuit quaſi iã nõ ſit:nec erit
quaſi nondũ ſit. Sed ſine initio: ſine fine
ſemper eſt claritas. Quod ergo ait:pater
venit hoꝛa clariſica filiũ tuuʒ: ſic intelligẽ
dum eſt tanq; dixerit. Venit hoꝛa ſeminã
de hũilitatis: fructũ nõ differas claritatis
Sed quid ſibi vult quod ſequitur:vt fili
us tuus clarificet te: Nunqd etiã de⸗
pater hũilitatẽ pertulit carnis ſiue paſſio
nis:ex qua illũ claꝛiſicari opoꝛterʒ?: uo
modo igitur eũ clariſicaturus erat filiꝰ cu
ius claritas ſempiterna: nec ex foꝛma hũa
na potuit videri minoꝛ: nec in diuina poſ⸗
ſet eſſe amplioꝛ Sed iſtã queſtionẽ in hũc
ſermonem nolo coartare: aut hinc eum fa

cere longioꝛem.
C lcit tractatus centeſimus
18 teſ m
Juintus.· De eo quod dicit:Sicut

deiſti ei poteſtatem omis carni?
901

—

„——
—.—

lſqz; ad id Claritate quam habui
priuſq; munqus fierert.

Toꝛificatum =
a patre filiũ ſecundũ foꝛmaʒ
ſerui quam pater ſuſcitauit
aà moꝛtuis et ad ſuꝗ dexterã
collocauit:res ipſa indicat et nullus ambi
git xpᷣianus. Sed quoniã nõ tantũ dixit/
pater clariſica filiũ tuũ ſed addidit etiam
vt filius tuus clarificet te:merito q̃ri
tur/quomõ patrẽ clariſicauerit filius cum

ſempiterna claritas patris nec diminuta

fuerit ĩ foꝛma hũana: nec augeri potuerit
ĩ ſua perfectiõe diuina: ſʒ in ſeipᷣa claritaſ
patris nec minui nec augeri poteſt. Apud

.

hoĩes autẽ pꝛoculdubio minoꝛ erat: quã ps

do in iudea tantũmodo deus nonus erat.

Nondũ a ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum lau⸗ Põ.xlix.

cc iij

Joh. Tract. CVy

dabant pueri nomẽ domini. hoc aũt qꝛ x
euangeliũ chꝛiſti factũ eſt vt per filiũ pat
innoteſceret gentibꝰ: ꝓfecto patrẽ clariſi
cauit et filius.Si autẽ tantũmodo moꝛtu⸗
us fuiſſet filius nec reſurrexiſſet:pꝛoculdu
bio nec a patre clariſicatus eſſet nec patrẽ
clariſicaſſet. Nunc autẽ reſurrectiõe clari
ficatus a patre.reſurrectionis ſue pꝛedica

tione clarificat patreʒ. oc quippe aperit

oꝛdo ipſe verboꝛũ.Clariſica iquit filiũ tu
um:vt filius tuus clariſicet te. Lanq; dice
ret. Reſuſcita me vt innoteſcas toto oꝛbi
per me. Deinde magis magiſq; pandẽs q̊
modo clariſicet patrẽ ſiliꝰ.ſicut dediſti
inquit ei poteſtatẽ omis carnis: vt
omnequ og dediſti ei det eis vitã
eternam. mnẽ carnẽ dixit omnẽ homi
nem a parte totũ ſigniſicãs: quẽadmodũ

rurſus a parte ſuperioꝛe ſignificatus ẽ hõ
totus:vbi ait apoſtolus. Om̃is anima po

Rho:xiij. teſtatibus ſublimioꝛibꝰ ſubdita ſit. Quid

enĩ dixit omnis anima/niſi oĩs ho mo? Et
hoc aũt quod poteſtas chꝛiſto a patre da
ta eſt om̃is carnis:ſecundũ hoĩem intelli⸗
Joh.j. gendũ eſt. Naʒ ſcᷣm deũ omnia per ipſuʒ
facta ſunt: et in ipſo cõdita ſunt omnia in
Coloſſen.j velo et in terra/viſibilia et inui ſibilia.Siẽ̃
ergo dediſti ei poteſtatẽ inquit om̃is car⸗
nis:ita te gloꝛificet filiꝰtuꝰ.id ẽ notũ te fa
ciet omi carni quã dediſti ei. Sic em̃ dedi
ſti:vt om̃e quod dediſti ei det eis vitã et᷑⸗
nam. Peceſtauͦt iquitvitg eterna:
B vrcognoſcant te ſolũ verũ deum:
et quem miſiſti ieſum chriſtũ . Oꝛdo
ver

—

oꝛũ eſt. vt te et quẽ miſiſti ieſum xpᷣm
cognoſcãt ſolũ verum deũ Conſequẽter
enĩ et ſpũſſctũs intelligit᷑:quia ſpũs ẽ pa⸗
tris et filij:tanq; charitas ſubſtãtialis ⁊ cõ
ſubſtantialis amboꝛũ: quoniã nõ duo dij
pater et filius:nec tres dij pater et filius ⁊
ſpũſſctũs:ſed ipᷣa trinitas vnus ſolus ve⸗
rus deus Mec idẽ tamẽ pater qui filiꝰ:nec
idem ſilius qui pater: nec idẽ ſpũſſctũs qͥ
pater et filius:quoniã tres ſunt part et ſiliꝰ
et ſpũſſctũs:ſed ipſa trinitas vnus eſt de
us. Si ergo eo modo te Fioalelcat filius ſic

dediſti ei poteſtatem om̃is carnis:et ſicut
dediſti vt om̃e quod dediſti ei det eis vitã
eternã: et hec eſt vita eterna vt cognoſcãt
te. Sic te igitur filius gloꝛiſicet.vt om̃ibuſ

cognitio dei eſt vita eterna:tãto magis vi
uere tendimus:quãtomagis in hac cogni⸗
tione ꝓficimus. Non aũt moꝛiemur in vi⸗

vbi conmẽ

Lag.

XVII

quos dediſti ei te cognitũ faciat Poꝛro ſi

ta eterna: Tũc ergo dei cognitio perfecta
erit:quãdo nulla moꝛs erit.Sũma dei tũc

clariſicatio: quia ſũma glia:que grece di⸗

citur Aofa. Vñ dictũ ẽ Aofορ quod
latini quidã interpᷣtati ſunt clarifica/qui⸗
daʒz gloꝛifica:a veteribus autẽ gloꝛia qua
gloꝛioſi hoĩes dicũtur:ita ẽ diffinita: Glo

ria eſt frequens de aliquo fama cũ laude.
At ſi homo laudatur cũ fame creditur:qͥ⸗

modo deus laudabitur:quãdo ipſe vide⸗
bitur:? Pꝛopter quod ſcriptũ eſt. Beati qᷣ
habitant in domo tua:in ſecula ſcłoꝛũ lau
dabunt te. Ibi erit dei ſine fine laudatio:

vbi erit dei plena cognitio: et quia plena

cognitio ideo ſumma clariſicatiovel glo⸗
riſicatio.Sed pꝛius hic clariſicatur deꝰ dũ
annunciatus hoĩnibus innoteſcit: et per ſi
dem credentiũ pꝛedicatur Pꝛopter quod
dicit. Ego tę clarificaui ſuper terraʒ:
opus conſuùmaui quod dediſti mi
hivt facaz Hon ait/iuſiſti/ſed dediſii
atur euidẽs gratia. Quid enĩ · Coꝛ. iij·
habet quod nõ accepit etiaʒ in vnigenito
hũana natura? An nõ accepit vt nihil ma⸗
li ſed bona faceret omnia: quãdo in vnita

teʒ perſone ſuſcepta eſt a verbo per quod

facta ſunt omnia? Sed quomõ cõſũmauit
opus quod accepit vt faciat/cuʒ reſtet ad
huc paſſiõis exꝑimentũ: vbi martiribꝰ ſu⸗
is maxime pꝛebuit qð ſequerentur exẽplũ
Vngde ait apłs petrus:xpᷣs paſſus eſt pꝛo j. Pe.ij.
nobis relinquẽs nobis exemplũ vt ſequa
mur veſtigia eiuſ:niſi quia cõſummaſſe di
cit qð ſe cõſũmaturũ eſſe certiſſime nouit
Sicut lõge ante in ꝓphetia pᷣteriti tẽpoꝛis
vſus eſt verb.quãdo poſt annos plurĩios
futurũ fuerat quod dicebat. Foderũt ĩqͥt s.xv.c.⁊ tra
manꝰ meas et pedes meos/ dinũerauerft cta.lxxxvi a
omnia oſſa mea: Mõ ait fodient et dinũe⸗ S.xvj.b.et⸗
rabunt. Et in hoc ipſo euãgelio/oĩa inqᷣt: tract.xcvji.a
que audiui a patre meo nota feci vob:qui
bus ait poſtea: adhuc multa habeo vobis
dicere:ſed ñ poteſtis poꝛtare modo. Qui
enim certis et inmutabilibus cauſis oĩa fu
tura pᷣdeſtinauit:qð facturus eſt fecit. Nã
et per ꝓphetã dictũ de illo eſt. Qui fec q̃

4
H

—

.

—— — — —

1 Zob. CTroact. CV La. XVI „
ro ipſum apud ſemetipᷣm ad ſt uam dexte SOJððM
ram collocando.Sed ideo poſtea de clari

Cfutura ſunt Secundũ hoc etiã:qð ſequi
i tur dicit. Et nunc clarifica me tu pat᷑

D dt ſer m:dantare auam
Atł.ſfleret. bui priuſ quã mundus teſſet apð
tenhahmin 2 ut eben

ui ſuper terrã:opus cõſummaui quod de⸗ in ſua clariſicatione manifeſtius aperuit:
“ diſti mihi vt faciã: et nunc clariſica me: ta⸗ qua eum cariſicauit pater: in eo quod ad
“ quam pꝛioꝛ ipᷣe patrẽ clarificauerit:a qdua iunxit:claritate quaʒ habui priuſq̃ʒ
deinde vt clariſicetur expoſcit. Ergo itel mundus feſſet apud te.zdo verbo ſteret.
“ ligendũ eſt vtroq; verbo ſuꝑius vſuʒ ſecid rum eſt:quam habui apud te pꝛiuſq; mun⸗enr
P lerrii dũ id quod futurũ erat: eoq; oꝛdie quod dus eſſet. Ad hoc valet quod ait: et nunc
futuruʒ erat: clariſica filiũ vt te clariſi—cet clariſica me:hoc eſt ſicut tunc ita et nunc.
ò filius:modo vero vſum fuiſſe verbo pꝛete Sicut tunc pꝛedeſtinatione: ita et nunc ꝑ⸗
riti temꝑis:de re futura vbi ait Ego te cla fectione/fac in mundo quod apud te iam
rificaui ſuper terrã/opus conſummaui qd fuerat ante mundum: fac in ſuo tẽpoꝛe qð
dediſti mihi vt faciam Deinde dicendo/⁊ ante omnia tempoꝛa ſtatuiſti.¶ Hoc qui
nunc clariſica me tu pater apud temetißym dan ſic intelligendũ putarunt:tanq; natu
quaſi poſterius eſſet clariſicãdus a patre ra humana que ſuſcepta eſt a verbo conũ
quem pꝛius ipſe clariſicauerat:quid oſtẽ⸗ teretur in verbuʒ: et homo mutaret᷑ in de
dit niſi ſuperius vbi ait / ego te clariſicaui um: ummo ſi diligentius quod opinati ſũt
8 ſuper terram/ita locutum ſe fuiſſe tanquã cogitemus:homo periret in deo. Non em
oriſ⸗ feciſſet quod facturuſ eſſet.hic autẽ popoe quiſquã ex iſta mutatione hominis vl du
ſciſſe vt pater faceret per quod illud ſiliꝰ plicari dei verbum dicturus eſt vel auge
facturus eſſet.id ẽ vt pater clariſicaret flll ruvt aut duo ſint qð vnum fuit:aut ampli
um: per quaʒ filij clariſicationẽ etiã filius us ſit quod minꝰ fuit. Poꝛro ſi natura hu⸗
clariſicaturuſ eſſet patrẽ Deniq; ſi de re mana in verbum mutata atq; conuerſa v⸗
futura erat ponamus etiã futuri tẽpoꝛis x buʒz dei quantũ erat et quod erat hoc erit
bum: vbi pꝛo tempoꝛe futuro poſuit ipe vvbi eſt homo ſi non perit: Sed ad hãc opi
terituʒ: nulla ſententie remanebit obſcuri nionem quam veritati pꝛoꝛſus non video
tas:velð ſi dixiſſet.Ego te clariſicabo ſuxꝰ conueuire: nihil nos vrget: ſi filio dicen⸗
bei ⸗ terraʒ: opus conſũmabo quod dediſti mi-⸗ te/et nũc clariſica me tu pater apud temet
hi vt faciaʒ. Et nunc clariſica me tu pater ipſum claritate quam habui pꝛiuſq́; mun⸗
”M apud temetipᷣm. Nempe ita planũ eſt: ſii dus eſſet apud te: intelligamus pꝛedeſtia
ulud vbi ait: clarifica filium tuuʒ vt filius tionem claritatis humane que in illo ẽ na⸗
tuus clariſicet te:et ipſa eſt omnino ſent⸗ ture: ex moꝛtali immoꝛtalis apud patrem
tia:niſi quia et hic dictus eſt eiuſdẽ clariſi future: et hoc iam pꝛedeſtinando factũ fu
U cationis modus:ibi auteʒ tacitus:tanqᷓ; i iſſe antequã mundus eſſet: quod ĩ mũdo
calur lud iſto exponeretur eis quoſ poterat per etiam ſuo tempoꝛe ſieret. Si enim de nob
iſten mouerc: quomõ pater filium: et maxime dirit apoſtolus: ſicut elegit nos in ipſo an Eph.⸗
nraa rH modo patrẽ clariſicaret ⁊ ſilius. Dicendo te mundi conſtitutionẽ:cur abhoꝛrere pu⸗
enim clarinicari a ſe patrẽ ſuper terram:ſe tatur a vero: ſi tunc pater caput noſtrum
pꝛofecto vtriuſq; clarificationis oſtendit. bꝛa eius eſſemus elegu? Sic enim nos ele
Ipſe quippe patrem clariſicauit ſuper ter⸗ cti quomodo ipſe clariſicatus:quia pꝛiuſ⸗
ram eum gentibus pꝛcdicando: pater ve⸗ qua mundus eſſer nec nos eramꝰ eg

apue
1
pꝛa dixerat. Pater ven
clarifica filiũ tuũ:vt ⁊ fllius tuus clariſicet
te. In q̊ verboꝛũ oꝛdine oſtẽderat pꝛius a
patre clariſicandũ filiũ:vt patrẽ clariſica⸗
ret ⁊ filius.aõ autẽ dixit:ego te clariſica

ficando patre vbi ait/ego te clariſicaui: G

bum pꝛeteriti tempoꝛis ponere maluit:vt

monſtraret in pꝛedeſtinatione iam factũ:
⁊ pꝛo iam facto habendũ quod certiſſime

fuerat futuruʒ.id ẽ vt a patre apud patrẽ
gloꝛiſicatus:patrem ſuper terram gloꝛiſi⸗
caret et filius.Sed hanc pꝛedeſtinationeʒ

̊”
7
6

Joh. Tract. CI La. xVII

ij.Thi.ij mediatoꝛ dei et hõium homo chꝛiſtꝰ ieſus am etiã viuens in dextera tua. Sed quo⸗ ſ
Sed ille qui per ipſum inquantũ verbum mam nos diu tenuit huius diſcuſſio que⸗
eius eſt etiã que futura ſunt fecit:ct vocar ſtiõis:alio qͥ ſequunt᷑ ſermõc tractãda ſũt g
Rho.iiij. a que nõ ſunt tanq; ſint: pꝛoſecto ſecĩũdũ ¶ Explicit tractatus centeſimuſn
id quod mediatoꝛ dei er hominũ homo ẽ tus. Incipit tractatus centeſimus
ante mundi conſtitutionẽ pꝛo nobis deus ſextus: De eo quod dicit: manife⸗ 8
pater gloꝛiſicauit ipᷣm:ſi tũc elegit etiã noſ ſtaui nomen tuũ H ,,„ ſ
Rho.viij. in ipſo.Quid em̃ dicit apłs:Scin ? ſanm nomen tun hominibus. Uſ⸗ D
in ipſo. Quid eñ pꝓls: Scimus autẽ ad id/ Et crediderũt qui aloner⸗
quoniã diligentibus deũ om̃ia cooꝑant᷑ in Picct Et crediderut quia tu me 1
bonum:his qui ſcõʒ pꝛopoſitũ vocati ſunt tt. 10b a

Quos em̃ pꝛeſciuit et pꝛedeſtinauit cõfoꝛ
mes fieri imaginis filij eius:vt ſit pꝛimoge

nitus in multis fratribus Quos aũt pꝛede domini ſic ipſe donauerit ſer in
ſtinauit: illos et vocauit: niſi foꝛte ipfſum p· mone iſto diſputaturi ſumus 1
deſtiatũ dicere foꝛmidabimus:quia de no gqlue ita ſe habẽt. Manife⸗ ,o
bis tantum vt efficiamur cõfoꝛmes imagi⸗ ſtani nomen tuũ hõinibus: quos ao
nis eius: hoc dixiſſe videtur apłs. Quaſi dediſti mihi de mund Quod ſi de ſe
vero quiſq; regulã fidei fideliter intuens his tantum dicit diſcipulis cuz quibus ce ſt
ſilium dei negaturus eſt pꝛedeſtinatũ:qui nauit: et ad quos anteqᷓ; oꝛare ĩciperet tã .
eum negare hominẽ non põt: Recte quip multa locutus eſt: non pꝑtinet hoc ad illam te
pe dicitur non pꝛedeſtiatus ſcᷣm id qued clariſicationẽ: ſiue vt alij interpꝛetati ſunt et
eſt verbũ dei deus apud deũ: vt quid eni gloꝛiſicationẽ᷑: de qua ſuꝑius loãbatur:q̃ UYDMB
pꝛedeſtinaret᷑:cũ iam eſſet qð erat ſine iii liiꝰ clariſicat vel gloꝛificat patrẽ. Quãta
cio ſine termio ſempiternꝰ? Illud em̃ pꝛe⸗ eſt em̃ vel qualis gloꝛia: duodeci vel vn⸗
deſtiatũ erat quod nondũ erat: vt ſic ſuę decim potius innotuiſſe moꝛtalibꝰ: Si au 1
tempoꝛe ſieret: quẽadmodũ ante om̃ia tẽ tem quod ait/manifeſtaui nomẽ tuũ hõi⸗
poꝛa pꝛedeſtinatũ erat vt ſeret. Quiſas nibus quos dediſti mihi de mundo: om̃is
igitur dei ſiliũ pꝛedeſtinatũ negat:hũc enñ hic intelligi voluit etiã qui in euʒ fuerant D
dem filiũ hoĩs negat.Sed ꝓpter contẽtio crediruri ad eius magnaʒ que futura erat
ſos etiã hinc audiamuſ apłm in ſuaꝝ exoꝛ ex omibus gentibus eccleſiã pertinẽtibſus
dio litterarũ. Hã et in pꝛima epłarũ eiꝰ q de qua in pſalmo canitur: in eccleſia mag⸗ Ps. xrr. Al
eſt ad rhomanos: ⁊ ipius epłe pꝛĩcipiũ eſt na conſiteboꝛ tibi: eſt plãe iſta clarificatio
Rho.j. ybi legitur. Paulus ſeruus ieſu chꝛiſti vo qua fſilius clanficat patrẽ: cum eius nomẽ dG
catus aplłs ſegregatus in euãgeliũ dei d nNotum facit omibus gentibus: ⁊ tã multis
ante pꝛomiſerat per pꝛophetas ſuos ĩ ſcri generatiõibus hoĩm. Et tale eſt hoc quod ”
pturis ſctis de ſilio ſuo qui factꝰ eſt ei ex ait:manifeſtaui nomẽ tuum hõibus quos
ſemie dauid ſecundũ carnẽ:qui pꝛedeſti⸗ dediſti mihi de mundo: quale illud quod
natus eſt filius dei in virtute ſecundũ ſpi⸗ pauloãte dixerat: ego te clariſicaui ſuper 1
ritũ ſanctiſicationis ex reſurrexione moꝛ terram: pꝛo tẽpoꝛe futuro et illic et hic pꝛe
tuoꝛũ Secũdũ hanc ergo pꝛedeſtinatiöe, teritum ponens:ſicut qui ſciret pꝛedeſtia⸗ Punn .
etiã clariſicatus eſt anteq; mundus eſſet: tuũ eſſe vt id ſieret:et ideo feciſſe ſe diceni laib
yvyt eſſet claritas eius ex reſurrectione moꝛ quod erat ſine vlla dubitatione facturus. e
tuoꝛũ:apð patrẽ ad cuiꝰ dexterã ſedʒ. Ccũ Sed de ũllis qui iam erant diſcipuli eius: 4
eergo videret illius pꝛedeſtiate ſue clariſ⸗ nNon de omnibus qui in illũ fuerant credi⸗ .
cationis veniſſe iam tpus: vt et nüc fieret tun eũ dixiſſe quod dixit/manifeſtaui no n
in redditiõe qò fuerat in pᷣdeſtinatiõe iaz men tuũ hõibus quos dediſti mihi de mũ
factũ:oꝛauit dicens. Et nunc clarifica me do:ea que ſequũtur credibilius eẽ demõ⸗
m pater apud temetipᷣm claritate quã ha-⸗ ſtrant.Cũ em̃ hoc dixiſſer adiunxit. Zui .
bui pꝛiuſq; mundus eſſet apud te.Tanqʒ exrat:⁊ mihi eos dediſti:⁊ ſermone
diceret. Claritatẽ quã habui apud te.id ꝭ tuũ ſeruauerũt. lüc cognouerunt h
illaʒ claritatẽ quã habui apud te in pᷣdeſti qa oia que dediſti mihi abs teſũt .
natione tua: iam tꝑus eſt vt apud te habe quia verba que dediſti mihi dedi

— — —— —

N —

.

tu. cvij. b

H

4 . . . .

vere quia a te exiui: et crediderunt
quia tu me miſiſti. Quiãquã et h̊ oĩa

de futuris omnibꝰ fidelibꝰ dici potuerunt

ſpecie perfecta cũ adhuc eſſent futura: ſʒ
vt de his ſolis quos tunc habebat diſcipu

lis/hec loqᷣ intelligatur: illud magiſ vrget
mnfra tract quod paulopoſt ait:cũ eẽm cũ eis ego ſer
infra tracta⸗ ham eos ĩ noĩe tuo. Quos dediſti mibi

cuſtodiui ⁊ nemo ex hiſ perijt niſi filiꝰ ꝑdi
tiõis:vt ſcrnipta adipleat᷑:iudã ſignificãſ qͥ
tradidit eũ Ex iſto qpe duodẽario nũero
aploꝝ ſolꝰ ꝑijt.Deide ſubiũgit. Mũc aũt
ad te venio:vnde manifeſtũ eſt eũ de coꝛ
poꝛali ſua dixiſſe pꝛeſentia: cũ eſſem cum
eis ego ſeruabã eos:veluti iã cũ eis ea pᷣ⸗
ſentia nõ eſſet.Eo mõ em̃ ſigniſicare volu
it aſcenſionẽ ſuã mox futura: de qua dixit
Nunc autẽ a te venio:iturus vtiq; ad dex

teram patris vnde venturus eſt ad viuos

et moꝛtuos iudicãdos:pꝛeſẽtia itidẽ coꝛ⸗
poꝛali ſcðᷣm fidei regulã ſanãq; doctrinã:
Nam pᷣſ entia ſpũ ali cũ eis erat vtiq; ven
turus poſt aſcenſionẽ ſuã:et cũ tota eccle

ſia ſua in ̊ mundo vſq; in cõſũmationè ſe

culi. Non itaq; recte intelligunt᷑ de quibꝰ
dixerit:cũ eſſem cũ eis ego ſeruabã illos:
niſi hi quos in ſe credẽtes ſeruare iã cepe
rat pᷣſentia coꝛꝑali.et qͥs relicturus fuerat
abſentia coꝛꝑali: vt eos eũ patre ſeruaret
pꝛeſentia ſpũali:poſt vero adiũgit et cete
ros ſuos:vbi dicit. Non pꝛo his aũt rogo
tantũ: ſed et ꝓ his qui credituri ſũt per v
buʒz eoꝝ in me. Abi manifeſtius oſtendit
quod nõ de om̃ibus ad eũ pꝑtinẽtibus ſuꝑ
ius loqret᷑:ab eo loco vbi ait:manifeſtaui

nomen tuũ hõinibuſ qͥs dediſti mihi:ſʒ de

his tantũ qui eũ cũ illa diceret audiebãt.
Ab ipſo itaq; oꝛatiõis eiꝰ exoꝛdio vbi ſub

ſupꝛa tracta ſeuatis oculis in celũ dixit:pater venit ho

ra clariſica ſiliũ tuũ vt filius tuꝰ clariſfᷣcet

te:vſq; ad illud qð paulopoſt ait: et nunc

clariſica me tu pater apud temetipᷣm clari

tate quã habui puſq́; mũduſ eſſet apud te

om̃es ſuos volebat intelligi: quibꝰ notuz

faciẽdo patrẽ clariſicat eũ Cũ em̃ dixiſſer
vt filius tuus clarificet te.mox quẽadmo⸗

dum id fieret demõſtrauit dicẽs. Sicut de

diſti ei poreſtatẽ om̃is carnis: vt om̃e qͥd
dediſti ei det eis vitã eternã.hec eſt vita
eterna:vt cognoſcãt te ſolũ verũ deum:et

quẽ miſiſti ieſũ xpᷣm.õ em̃ põt cognitõe

occultũ omnibꝰ

Joh. Tract. CvI TCa. xvVII

eis: et ipſi acceperũt et cognonerũt

hominũ clarificari par: niſi et illle cognoł⸗
ſcatur per quẽ gloꝛiſicat᷑.i.per quẽ popu⸗

lis innoteſcit Hhec eſt gloꝛificatio patris q̃ᷓ
non circa ſolos illos aplos facta eſtiſ ʒy cir⸗

ca om̃es hoĩes ſit qᷣbꝰ ĩ ſuis mẽbꝛis ca put

eſt xꝑs: Heq; em̃ de ſolis aplis poteſt itel
ligi.ſicut dediſti ei poteſtateʒ oĩs carnis:
vt om̃e qð dediſti ei det eis vitã eternã.i 3
vtiq; de om̃ibus qᷣbus in eũ credetibꝰ vi⸗
ta eterna datur.
qd de illis a qbus tũc audiebat᷑ diſ. cipuł
ſuis dicat. Manifeſtaui ĩiquit nomẽ tuum
hominibꝰ qͥs dediſti mihi.Mõ g nouerant
dei nomẽ cũ eſſent iudei: Et vbi eſt qð le
gitur:notus in iudea deꝰ: in iſrael magnũ
nomẽ eius: Ergo manifeſtaui nomen tuũ
hõibus iſtis qͥs dediſti mihi de mũdo qui
me audiũt b dicentẽ: non illud nomẽ tuũ
quo vocaris deus: ſʒ illud qͥ vocaris pat
meus: qd nomẽ maniteſtari ſine ipius ſilij
manifeſtatiõe nõ poſſet: Nã qò deus dici⸗
tur vniũſe creature:et omibus getibus an
tequꝗ in xpᷣm crederet/nõ omni modo eẽ

»

Ja nũc ergo videamꝰ:

R

Ps. lxxv:

Potuit hoc nomen ignotum. Hec eſt enim

vis vere diuinitatis:vt creature rationali
iam ratione vtenti: non omnino ac penit⸗
poſſit abſcondi. Exceptis enim paucis in
quibus natura nimiũ depꝛauata eſt: vni⸗
uerſum genꝰ hũanũ deũ mũdi huius fa⸗
tetur auctoꝛẽ. In h̊ ergo qð fecit hũc mun
dum celo terraq; conſpicuũ: et anteq; ibu
erent᷑ in ſide xpᷣi: notus omnibꝰ gentibus
deus. In h̊ aũt qð nõ eſt in iniuris ſuis et
cum dijs falſis colẽdus:notus in iudea de
us. In B vero qð pater eſt huiuſ xpᷣi ꝑ quẽ
tollit peccata mũdi: hoc nomẽ eius pꝛius
: nũc manifeſtauit eis qͥs

dedit ei pater iſe de mũdo. Sed quomõ

manifeſtauit ſi nondũ venit hoꝛa:de q̃ ſu⸗
perius dixerat qð veniret hoꝛa cũ iam nõ
in pꝛoubijs inq uit loquar vobis:ſed palã
de patre meo annũciabo vobis? An vero
annunciario manifeſta putabit᷑ ĩ pꝛoubijſ
Cur ergo dictũ eſt pal annũtiabo vobiſ:
niſi quia in pꝛouerbijanon eſt palam. adᷣ

autem in pꝛouerbijs occultatur ſʒ verbis

manifeſtat᷑:ꝓculdubio palã dicitur. Quo
modo g manifeſtauit: qð nõdũ palã dixit
Pꝛoinde ſic intelligendũ eſt pꝛo tempoꝛe
futuro pꝛeteritum poſitum:quemadmo⸗
dũ illud:omia que audiui a patre meo no
ta feci vobis:cuod nondum fecerat ſed

ſupꝛa tracta

„

ſupꝛa.xv:

loquebat᷑ quaſi feciſſet: qð immobilit eſſe

pꝛefixum ſciebat vt faceret. Quid eſt aũt

uos dediſti do? Dictũ
eſt enim de illis qð nõ eſſent de mũdo:ſed
ſupꝛa. xv. Poc illis regeneratio pᷣſtitit nõ generatio.
bꝛa x. MMuid eſt etiã qð ſeqtur:tni erat ⁊ mi
hi eos dediſti? An aliqñ erant patris:

quãdo nõ erãt vnigeniti filũ eius:et habu

it aliqũ pater aliqd ſine filio? Abſit. Ve⸗
rumtñ habuit aliqd aliqndo deus filiꝰ:qð
nondũ habuit ideipſe homo filiꝰ: quia nõ
dum erat homo factus ex matre:qñ tñ ha⸗
bebat vniuſa cũ patre. Quapꝛopt qð di⸗
xit / tui erãt: nõ inde ſe ſeparauit deꝰ filius
ſine quo nihil vnq; pat᷑ habuit: Sed ſolet
ei tribuere om̃e quod poteſt: a quo ẽ ipe
qui poteſt. A quo em̃ habet vt ſit / ab illo
habet vt poſſit:⁊ ſimł vtrũq; ſꝑ habuit:qꝛ
nunq; fuit ⁊ nõ potuit.Quo circa quicqd
potuit pater/ſemꝑ cũ illo ſilius potuit:qͥ⸗
niam iülle qui nunq; fuit et nõ potuit: nüqᷓ;
ſine patre fuit:nunq; ſine illo par fuit. Ac
per hoc ſicut pater eternꝰ om̃ipotẽs / ita ſi
lius coeternus omipotẽs. Id em̃ potiꝰ x⸗
bum e verbo ĩterpᷣtamur:ſi ꝓpꝛie volum⸗

dicere qð a grceis dicitur αι αο:

quod noſtri nõ ſic ĩterpᷣtarent᷑: vt om̃ipo⸗
tens dicerẽt:cũ ſit a oxpꝑos om̃ite
nens:niſi tantundẽ valere ſentirẽt. Quid
ergo vnq; habere potuit eternꝰ om̃itenẽs
quod nõ ſimul habuerit coeternꝰ omnite
nens?: Qõð vtiq; ait:et mihi eos dediſti:ho
minẽ ſe accepiſſe hãc poteſtatẽ vt eos ha⸗
beret oñdit:qm̃ qui ſemꝑ om̃ipotẽs fuit:ñ
ſemp homo fuit.Quã obꝛem cũ patri poci
us tribuiſſe videat᷑:vt ab illo eos acceꝑit:
quonia ex ipo eſt qᷣcquid eſt de qͥ eſt:etiã
ipſe ſibi eos dedit: hoc eſt cuʒ patre deus
xßpᷣs homini xpᷣo: qð cũ patre nõ eſt hoĩes
ſupꝛa capło dedit. DNheniq; qui h̊ loco dicit/tui erant et
xv. mihi eos dediſti: iam ſuꝑius eiſdẽ diſcipu
et tractatu. lis dixerat:ego vos de mũdo elegi Conte
lxxxvij. rat᷑ h̊ carnal cogiratio atq; diſpereat. De
mundo ſibi a patre dicit filiꝰ datos hoĩes:
quibꝰ alio loco dicit. Ego vos de mundo
elegi. Quos deꝰ fieius de mũdo elegit cũ
patre:idẽipſe hõ filius de mundo eos ac⸗
cepit a patre.MNõ enĩ pat illos filio dediſ⸗
ſet:niſi elegiſſet.Ac per hoc filius ſicut nõ
inde ſeparauit patrẽ qñdo dixit:ego vos

de mundo elegi:quoniã ſimul eos elegit ⁊

pat:ſic nõ inde ſeparauit ⁊ ſe qñ dixit: tui

uerũt vere: idẽ ẽ enĩ a te exiui/qð ẽ tu me

erant:qꝛ et ipᷣius filij pariter erãt. Nũc au 4
tem hõ idem ipſe filius accepit eos qui nõ
erant ipius:qꝛ et foꝛmã ſerui accepit deus
idẽ/q nõ erat ipᷣius. Pecnt ac dicit. Et E
ſermõnẽ tuũ ſeruauerũt. Nũc cog/
nouerũt quia oĩa que dediſti mihi
abs te ſunt.i.co guerũt qꝛ abs te ſũt Si
mul eni pater dedit oĩa:cũ genuit qͥ habe
ret oĩia. Quia verba inquit q̃ dediſti
mihi dedi eis:et ipᷣi acceperut.i.ĩtel
lexerũt atq; tenuerũt.Tũc enĩ verbũ acci
pitur:qñ mente percipit᷑. Et cognouef̃t
inquit vere quiaa te exiui: ẽt credi⸗
Der apa fume miſiſti:et h ſubaudi
endũ eſt vere. ð eni dixit cognouerunt
vere:exponẽe voluit adiũgẽdo:et credide
runt hoc itaq; crediderũt vere:qð cogno

miſiſti. Cũ g dixiſſet cognouerũt vere: ne
qᷣſq; putaret iſtã cognitionẽ tãqᷓ; per ſpeci
em factã nõ per fidẽ:exponẽdo addidit/⸗
crediderũt:vt ſubaudiamꝰ vere: et intelli
gamus hoc dictũ eſſe ↄgnouerũt vere:qð
eſt crediderũt vere. Non eo mõ quẽ ſigni ſupꝛa traca
ſicauit pauloãte cũ dixit. Modo creditis tu.ciij.
Venit hoꝛa et iã vẽit:vt diſpgamini vnuſ
quiſq; in ꝓpꝛia:et me ſolũ relinqtis. Sed
crediderũt vere:id ẽ quomõ credẽdũ ẽ in
concuſſe: firme:ſtabilit᷑: foꝛtit᷑:nõ iã in pꝛo

pꝛia redituri et xpᷣm relicturi. Adhuc &̊ di N
ſcipuli nõ erãt tales qles eos dicit verb pᷣ Gn
teriti tꝑis q̃ſi iam nõ eſſent:pᷣnunciãs qᷣleſ ſt⸗
futuri eſſent:accepto ſcilicʒ ſpũſctõ qͥ eos ſe
ſicut ꝓmiſſum eſt doceret oia:quẽ pꝛiuſqᷓ; fri
erdeiktonam ſernanleri eius monẽ: 8
qð de illis q̃ſi fecerit dixit: qñũ pꝛimus eo «4 R
ter eũ negauit: cũ ex oꝛe eius audiſſet 44 ADath. xxyj⸗ 6
futurũ eſſet homini qͥ eũ coꝛã hõinibꝰ ne⸗.,. =
gauiſſet? DPedit & eis vᷣba ſicut dixit:que W
dedit ei pater. Sed qn illa nõ foꝛis in auri ſut⸗
bus ſed itus in coꝛdibꝰ ſpũ alit acceperũt: an
tunc verẽe acceperũt:qꝛ tũc vere cognoue tus
runt:vere aũt cognouerũt:qꝛ vere credið liee due
runt. Ipſi aũt ſilio qmõ pater ea vᷣba de⸗ ege
derit: quibus verbis hõ poterit explciare ſe⸗
Facilioꝛ ſane queſtio videtur: ſi ſecundũ 6
id quod filius oſt hõis accepiſſe a patre il ſe
la verba credatur:quãq; natus ex virgiĩe:
quãdo ⁊ quomõ ea didicerit quis:enarra 4
bit:quãdo etiã ipſam que de virgĩe facta 1
eſt generationẽ eius qͥs enarrabit: Si vᷣo 4
ſecundũ id quod eſt de patre genitus pfi
M

—
— —

=ẽ
E
2

KRiie ES

ſgana

=ðð

Joh.

q; coeternus accepiſſe a patre iſta verba
cogitat᷑:nihil ibi temꝑis cogitet᷑ quaſi pꝛiꝰ
fuerit qui ea nõ habuerit atq; vt haberet
que nõ habebat acceperit: qm̃ quicqͥd de
us pater deo filio dedit/gignendo dedit:
ita em̃ dedit ſilio pat᷑ ſine quibꝰ filius eſſi e
non poſſet:ſicut ei dedit vt eſſet: Mã quõ
aliter verbo verba daret aliqua:in quo in
effabiliter dixit omia? Sed iaʒ que ſequũ
tur alio ſunt expectanda ſermone.
Erxplicit tractatus centeſimus

ſextug ·. Incipit tractatus cente/

ſunuſſeptimus.De eo quod dicit.

Ego pro eisrogo/nõ pro mundo

rogo· vſqʒ ad id: Et hecloquor in
mundo vt habeant 8 audiũ meum
impletum in ſemetipſis.

— — —

——

inter alia etiaʒ dixit hoc.

0 gro eſrogond
pro mũdo rogo:ſed pro bis quos
Dediſti mihi..aundũ vult modo intel⸗

ligi qui viuũt ſecundũ cõcupiſcẽtiã mun⸗

diꝛet non ſunt in ea ſoꝛte gf̃e vt ab illo eli
gantur ex mundo. MNon itaq; pꝛo mundo
ſed pꝛo his q̊s ei pater dedit rogare ſe diẽ
Per hoc em̃ quod eos illi pater iã dedit:
factũ eſt vt non pertineãt ad eũ mungũꝓ
̊ nõ rogat: Deide ſubiũgit.qa tui ſunt
Neq; em̃ qa pat᷑ eos filio dedu:amiſit ipᷣe
quos dedit: cũ adhuc filiꝰ ſeq̃tur et dicat.
Et mea oĩa tua ſunt:et tua mea ſut.
AVbi ſatis aparet quomodo vnigẽiti filij
ſint om̃ia que ſunt patriſi per hoc vtiqʒ qͥ̊d
etiã ipſe deus eſt:et de patre patri eſt na⸗
tus eq̃lis:nõ quomõ dictũ eſt vni ex duo⸗
bus filüs maioꝛi ſcilicet: tu mecũ es ſemꝑ
et omia mea tua ſũt. Illud em̃ dictũ ẽ de
his omnibꝰ creaturis que infra creaturam
ationalẽ ſunt: que vtiq; ſubduntur eccle

ſie:in qua vniũſa eccleſia et illi duo intel⸗

lgunt᷑ filij maioꝛ et minoꝛ: cũ om̃ibus an⸗
gelis ſanctis qͥbus erimus eqles in regno
xpᷣi et dei. hoc aũt ita dictum eſt:et mea
oĩa tua ſunt:et tua mea:vt hic ſit etiã ipſa
creatura ratiõalis: que nõ niſi deo ſubdit᷑

vt ei que infra illã ſũt cũcta ſubdant᷑.hec

ergo cũ ſit dei patris: non ſimul eſſet et fi⸗

gquos iaʒ diſcipulos habe
bat dñs loqueret᷑ ad pr̃eʒ

lij:niſi pr̃i eèt eqlis DHe ipᷣa qe aiebat cũ
diceret:nõ pꝛo mũ do rogo ſed pꝛo his qᷣͥs
dediſti mihi qᷣa tui ſũt: et mea oĩa tua ſũt
⁊ tua mea. Nec phas eſt vt ſcti de q bus h̊
locutus eſt cuiuſqᷓ; ſint:miſi eius a qͥ creati
et ſanciſicati ſunt. Ac per hoc et oĩa que
ipſoꝝ ſunt:meceſſe ẽ vt eius ſint cuiꝰ et ipi
ſunt.Ergo cũ et patris et ſilij ſint:equaleſ
eos eſſe demonſtrat quoꝝ eq̃liter ſur. Jlx
ud aũt qð ait cũ de ſpũſctõ loqueret᷑: oĩia ſupꝛa tracta
que hahet pat mea ſunt: ꝓpterea dixi qᷣa tu·c.
de meo accipiet et annũciabit vobis. HPe
his dixit que ad ipᷣam patris pertinẽt diui
nitatẽ:in qbus illi eſt eqᷓlis oĩa que habet
habendo MNeq; em̃ ſpũſſanctꝰ de creatura
que patri eſt ſubdita et filio fuerat accep⸗
turus qð ait/de meo accipiet: ſed vtiq; de
patre de qͥ ꝓcedit ſpũs: de quo eſt natꝰ ⁊
ſilius. Et clarificatꝰ ſum inqᷣr in eis.
Miũc ſuã clarificationẽ tanq; facta ſit diẽ: ſupꝛa tracka
cũ adhuc eſſet futura.Spius aũt a pfe po tu. cox.
ſecbat vt ſieret: ¶ Sed vtrum ipſa ſit cla⸗ G
riſicatio de q̃ dixerat:⁊ nũc clariſica me tu
pater apud temetipᷣʒ:claritate quã habum
pꝛiuſq;; mũdus eſſet apud te:vtiq; reqren
dum eſt. Si em̃ apud te:quomõ in eis. An
cum hipᷣm innoteſcit eis: ac per ipᷣos om⸗
nibꝰ qui credũt eis teſtibꝰ ſuis? Poſſumꝰ2
plãe intelligè ſic dixiſſe dñũm de apłis: qð
clariſicat“ꝰ ſit in eis. Dicendo em̃ eſſe iã fa
ctũ:oſtendit iã fuiſſe pᷣdeſtiatũ ⁊ certũ ha
beri voluit qð eſſet futurũ. Et iaʒ inquit
non lum in mido: ethi in mundo
ſunt. Si hoꝛã ꝓꝛſus illã qua loqbatur at
tendas: vtriq; adhuc in mũdo erant:⁊ ipᷣe
ſcilicet et illi de quibꝰ h dicebat. Non em̃
ſcòm pꝛouectũ coꝛdis ⁊ vite id acciꝑe poſ
ſumꝰ yl debemꝰ: vt illi adhuc eẽ ppterean
dicant᷑ in h mũdo qð mũdana adhuc ſ api
ant:ille aũt iã nõ eſſe in mũdo ſapiẽdo di

uina. Poſitũ ẽ h̊ em vᷣbũ vnũ: qð nos ita

intelligé omnino nõ ſinat:qꝛ nõ ait/et non
ſum in mũdo: ſed iã nõ ſuʒ in mũdo:per h
oſtendẽs fuiſſe ſe in mido:iã nõ eſſe. Nũ⸗

quid & fas eſt vt eũ credamꝰ aliqũ mũda

na ſapuiſſe:et ab h̊ erroꝛe liberatũ iã nõ il
la ſ. erce Qule tã impio ſenſu ſe iduerit:
KReſtat igit᷑ vt ſcõm id qð ipſe etiã in mun
do pꝛiꝰ erat:in mũ do ſe dixerit iã nõ eſſe:
pꝛofecto pꝛeſentia coꝛꝑali mundo ſcilicet
abſentiã ſuꝗ iã cito futura:illoꝝ aũt tardi
us ꝑ h̊ oſtẽdẽs qð ſe ia ñ hic eſſe:illos aũt
hic eẽ dixit:cũ ⁊ ipe hᷣ et illi adhuc eſſent⸗

4
Joh. Tract. CvII La. XVII
Sic eni eſt locutus homo congruens hõöi⸗ loquitur/perſonas eum diſtinguere nõ ſe⸗ ho
bus:vt mos loquẽdi ſeſe habet ⁊ hũanus parare naturas. Quãdo ergo ſeruabat di al
vſus An nõ quotidie dicimus/iam nõ eſt: ſcipulos ſuos ſilius pꝛeſentia coꝛꝑali:non
de aliquo quãtociuſ abituro? Et maxime expectabat pater ad cuſtodiẽdũ ſuccede d
hoc de moꝛituris ſolet dici:quamq; et iÄße re filio diſcedente:ſed eos ambo ſeruabãt n
dominꝰ tanquã pᷣuidens qͥd lecturos mo potentia ſpualuet quãdo ab eis abſtulit ſ . de
ueri poſſit adiecit: et ego ad te venio: lius pꝛeſentiã coꝛꝑaleʒ: tenuit cũ patre cu ſtw. hen
ſic exponens quodãmõ cur dixerit / iaz nõ ſtodiã ſpũalem:quia et cuſtodiẽdos quã lan
ſum in mundo. Cõmendat ergo eos patri do filius homo accepit: cuſtodie paterne Dn
quos coꝛpꝑali abſentia relicturus eſt dices non eos abſtulit.et cũ pater ſilio cuſtodiẽ usd
Hater ſancte: fruq eoginnome dos dedit:non oedit ſine ipſo cui dedit:ſʒ
cuo quos dediſti mihi. MHempe ſicur dedit hõini filio nõ ſine deo eodẽipᷣo vti⸗ gun
Heans eini ſega pꝛo din cipul uis quos q; ſe Secirur filius et dicit Quos is
accepit a deo Sed attende quid ſequitux· dediſti mihi iui: et nemo ex ii
ina racta⸗ Rit int mauit vni ſitcut etnos men bis perlitentiifilins perdindto vt h
tu. cx. ait vt nobiſcũ ſint vnũ: aut minus vnũ ibi ſcriptura impleatur. Filius perditio⸗ do⸗
et nos:ſicut vnũ ſumuſ nos:ſed ait/vt ſint ictus rainoe Weini perditiõi pꝛe igt
vnuʒ ſicut et nos. Ipſi vtiq; in natura ſua deſtinatus:ſecundũ ſcripturã que de illo
ſint vnũ:ſicut et nos in noſtra vnũ ſumus. in pſalmo Ime 5 rim; ſ
air S5? in pſalmo centeſimo et octauo maxime .
Quod pꝛoculdubio verũ non diceret: ni⸗ phetatur unc autem inquit adt c
ſi ſecundũ hoc diceret quod eiuſdẽ natu⸗ nio:et hecloq En inqun g ee Nen
re deꝰ eſt cuius ⁊ pat: ſecundũ qð alibi dii pe . t an. ori nio vr (
ſupꝛac:x. xit:ego et pater vnũ ſumus:non ſecũdum gaugin menum implem inſe 2—
id quod etiã homo eſt:nã ſecũdũ hoc/pa aurn Sieoet in mundo ſe loqur picit: 2”
ter maioꝛ me eſt dixit Sed quoniã vna ea ui pauloãte dixerat/iam non ſum in mu⸗ ſupꝛa. xv. fe
ſupꝛa. xiiij. demq; perſona eſt deus et homo: intelliig do· Quocd cur dixerxit ibi expoſuimue: im. an
mus hominẽ in eo quod rogat: itelligimn mo ipſum id expoſuiſſe docuimus. Ergo en
autẽ deũ in co qu⸗ d vnũ füt t ipſe ⁊ ile et quia nondũ abierat hic adhuc erat: et 8
quẽ rogat. Sed eſt adhuc in cõſequen quia mox fuerat abiturus: hic quodãmo⸗ .
ſupꝛa tracta tibus locus: vbi de hac re diligẽtius diſu do iam non erat. Quod ſit autẽ hoc gau⸗ ri
u. cy). tandum eſt. Hic autẽ ſequitur Cum eſ⸗ 4 e de duo en vrnabeant gaudtumen . in
ſem cum eis: ego ſeruaba eos I no⸗ unpletum in ſemetißicia lubius expeelĩ efſ
mine tuo. aWe tquit vcmite ad te ſerna vſunbi ait: vr lunt vnuͦ nic er non. Hoc gau re
eos in nomine tuo: in quo eos quãdo cuz dicir implenaͤſ: vrer auod collatn uems ian
eis eram et ipſe ſeruabã. In nomie parris xiti mplendũ: ꝓpter quod locuiũ ſe di⸗
ſeruabat diſcipulos ſuos filius homo/ cu, Eit in mundo. ec eſt pax illa et beatitu⸗ Mm
ſ ran. 1.2 dDo in futuro ſeculo: ꝓpter quã conſequen ſtfan
eis hũana pꝛeſentia conſtitutus.Sed etiã d & ue
zuer in notmie flij ſeruaban⸗ quos in noi⸗ den empanter et iuſte et pie viuendũ eſt u
lij petentes exaudiebat. his quippe idẽ 20 een Ies: du
filius dixerat. Amẽ amẽ dico vobior qd Explicit tractatus centeſimuſſep aij Nent
fõãupꝛa. xv. petieritis patrẽ in nomine meo dabit vob timus: Inapit tractatus ceteſimuſ . ehl
Neq; hoc tam carnalit debemus accipere octauꝰ. De eo quod dicit.· Ego de⸗ dhi kent
„ene ele im mos ſenuent parer er flius: di eis ſermonem tuum etmundus bin
amboꝛũ in nobiſ cuſtodiẽdis alternãte uu coſodio habuit: vſq; ad id
ſtodia:quaſi ſuccedat aliꝰ quãdo diſceſ⸗ coſoglo babuit vſc 94 id AUtſint uc
ſerit lines Siſt en nos cuſtodiunt pa⸗ et ipſi lanctincati in vertate. „ 7
ter et filius et ſpirituſſctũs: quia vnus eſft d-.
verus beatus deus Sed ſcriptura nos no Dquens ad de
leuat niſi deſcẽdat ad nos: ſicut vᷣbũ caro huc dũñs ad patrem et oꝛans at
factum deſcẽdit vt leuaret: nõ cecidit vt pꝛo diſcipul ſuis diẽ᷑. Ego 6.
iaceret. Si deſcendentẽ cognouimus:cum is ſermonẽ tuum Oͦ”ð

leuante ſurgamus: et intelligamus cũ ita mundus eos odio habuit· Ronduũ

9 ——

ſe⸗
tdi
non
ede
bät
itſ
c
uä

5

— ⏑ —— — S ☚ — – CS4 —

m.
f00
et
o⸗

☛ –u☚ T

„
⸗
—
4 .

5. xv.

ob. Tract. CvII La. xvVII

id experti fuerant paſſionibus ſuis que il
los poſtea ſunt ſecute. Sed moꝛe ſuo di⸗
cit iſta:verbis pꝛeteriti tempoꝛis futura pᷣ
nuncians. DHeinde cauſã ſubiciens cur eoſ
oderit mũdus:quia non ſunt iauit de
ego no

mundo:ſicut et ego nõ ſum demu⸗
9

