dñi nfi ieſu chꝛiſti p verbũ ſuũ facit oĩa:⁊
regit qͥ creauit. Pꝛioꝛa miracula fecit per
verbũ ſuũ deuʒ apðò ſe:poſterioꝛa miracu
la fecit ꝑ ipſum verbũ ſuũ incarnatũ ⁊ ꝓ⸗
pter nos hoĩeʒ factũ. Sicut miramur qᷣ fa

cta ſunt ꝑ hoĩem ieſum: miremur q̃ facta

ſunt ꝑ deum ieſum. Per dñm ieſum fa⸗
cta ſunt celũ ⁊ terra mare ⁊ oĩs oꝛnatꝰ ce⸗

. . —
* .
. . „ .— ..Rèẽ

—

—

li / opulẽtia terre / fecu ditas maris: ola hᷣ
q̃ oculis adiacẽt ꝑ ieſuʒ deũ facta ſunt/et
videmꝰ hec:⁊ ſi eſt in nob ſpũs illiꝰ ſic no
bis placẽt vt artifex laudet᷑: nõ vt ad oꝑa
ↄuerſi ab artificè auertamur: ? faciẽ àda⸗
modo ponẽtes ad ea ꝗ fecit: doꝛſuʒ pona

mus ad artiſicẽ qꝗͥ fecit. Et hec q demvide

mus ⁊ adiacẽt oculis: Qiud illa ꝗᷓ no vi⸗
demꝰ / ſicut ſunt angelivirtutes ptãtes do
minatiões oĩſq; habitatoꝛ fabꝛice huiꝰſux

celeſtis nõ adiacẽs oculis nf̃is: q; ſepe

et angeli qñ opoꝛtuit demöſtraueft ſe ho
minibꝰ? Mõne de ⁊ ꝑ verbũ ſuuʒ ·i. vni⸗

ciũ ſiliũ ſuũ dñm nrm ieſum chꝛiſtu fecit h

oĩa? Quid ipſa ala hũana q̃ nõ videt ⁊ ꝑ
opꝑa q exhibet in carne:magna pꝛebet am
mirationẽ bñ ↄſiderãtibꝰ.A qͥ facta ẽ niſi
a deo:⁊ ꝑ queʒ facta eſt niſi ꝑ filium dei?
Mõdũ dico de aĩa hoĩs.Cuiꝰvis peccoꝛiſ
aia qͥ damõ regit molẽ ſuã/ſenſus oẽſ exe
rit/ oculos advidendũ: aureſ ad audiedũ
nares ad ꝑcipiendũ odoꝛẽ:oꝛis iudicium
ad ſapoꝛes diſcernẽdos:mẽbꝛa deniq; ip⸗
ſa ad pagẽda officia ſua. Nunqd hec coꝛ⸗
pus ⁊ nõ aia:id eſt:habitatrix coꝛpis a git

MHec tñ̃ videt᷑ oculiſi c ex pis qᷓ agit ãmira

nonẽ mouet. Accedat iam aſidefatio tu
etiã ad aiam hu anã:cui tribuit de“ intel⸗

lectũ cognoſcedi creatoꝛẽ ſuũ: dinoſcẽdi

et diſtinguẽdi int r bonũ ⁊ malũ.hoc eſt

inter iuſtũ ⁊ iniuſtũ :q̃nta agit ꝑ coꝛpus.

Attẽdite vninerſum oꝛbẽ terrarũ oꝛdina

ℳ

tũ in ipſa hũana republica qͥbꝰ admiſtra⸗

tionih: qb⸗ oꝛdinibꝰ ptãtũ:ↄditiõibꝰ ci⸗
uitatũ:legibus moꝛibꝰ artibꝰ: hoe totũ ꝑ
aĩam gerit᷑: ⁊ hec vis anie no videt᷑. Cum

ſubtrahit᷑ coꝛꝑi/cadauer iacet:cũ aũt ad⸗

eſt coꝛpoꝛi/pᷣmo cõdit quodãmõ putoꝛeſ

Coꝛruptibilis enĩ eſt omis caro in putre⸗
dines defluit niſi quodã cõdimento aĩie te

anima. Illa magis mirada que dixi ꝗᷓ ad

mentẽ ⁊ iniellectũ ꝑtinẽt:vbi etiã ad ima
ginẽ creatoꝛis ſui renouat᷑:ad cuiꝰ imagi
nẽ factus eſt homo: Quid erit hec vis aie
em: 1 moꝛ

cũ et coꝛpꝰ induęrit incoꝛruptõ

tale hoc induerit imoꝛtalitatem? Si tan⸗
ta põt ꝑ carnẽ coꝛruptibilẽ: qͥd nõ poterit
ꝑ coꝛpus ſpũale poſt reſurrectõem moꝛtu

—

oꝛũ? hec tam aĩa ãmirabilis nature atq;

ſubſtãtie inuiſibilis tes eſt t intelligibilis
et hec tñ per ieſum deum facta eſt: qa ipe

eſt verbum. Omnia per ipſum ſacta ſunt⸗

et ſine ipſo factũ ẽ nihil/Cũ tãt videa
mus facta per dñm ieſum:quid miramur
d i

neat᷑. Sed hoc comune illi eſt cũ pecoꝛis

5
—

2l — 420
— 14 . Lerrr- 64 3

C 2 D —

Joh. Tract. vIII

aquam in vinũ ↄuerſam per hoĩem ĩeſum
Meqʒ eni ſic factuſ eſt hõ:vt ꝑderet qð de

us erat. Acceſſit illi homo: non amiſſus ẽ

r. . F .= 1— 6. † De

deus. Ipſe ergo fecit hoc: qui illa omia.

Non itaqʒ miremur qꝛ deus fecit/ſʒ ame⸗

*mus qꝛ inter nos fecit. ⁊ ꝓpter nr̃am repa

—— E Sr rr GB rationẽ fecit: ¶ Aliqd eni ⁊ in ipſis factis

„

*

z TEen ᷣrEITT—.

innuit nobis. Puto/qꝛ ñ ſine cauſa venit

ad nuptias:Excepto miracło/aliqð ⁊ ĩ ip
ſo facto myſterij ſacramentũ latet. Pulſe
mus vt aꝑiat ⁊ de vino inuiſibili inebꝛiet
nos:qꝛ ⁊ nos aqua eramꝰ: ⁊ vinũ nos fe⸗
cit.Sapiẽtes eni fecit:ſapimꝰ enĩ fidẽ ipſi

us: qui pꝛius inſipiẽtes fuimꝰ.Et foꝛte ad
ipſam ſapiam pꝑtinet:cũ honoꝛe dei ⁊ cum
laude maieſtatis eius:⁊ cũ charitate potẽ

tiſſine mie eius intelligere qͥd ſit in ̊ mi⸗
raculo. Dñs inuitatus ad nuptias venit.
Quid mirũ ſi in ilaʒ domũ ad nuptiaſ ve
nit:qͥ ĩ hũc mũdũ ad nuptiasvẽit?Si eĩ ñ
venit ad nuptias.hic nõ habet ſponſam:

Et qᷣͥd eſt qð ait apłs:aptauivos vni viro
vir ginẽ caſtaʒ exhibere chꝛiſto. Quid eſt
gqð timet ne virgitas ſponſe chꝛiſti ꝑ aſtu⸗

tias diaboli coꝛrumpat᷑: Timeo inqt ne ſi
cut ſerpens cuamſſeduxit aſtutia ſua:ſic ⁊

veſtre mentes coꝛrumpant᷑ a ſimplicitate
et caſtitate q eſt in chꝛiſto.labet ergo h
ſponſam quã redemit ſanguine ſuo: ⁊ cui

pignus dedit ſpm̃ſanctũ::gruit eam ð mã

cipatu diaboli: moꝛtuus ẽ ꝓpr delicta ei⸗

caro humana.Et vtrũqʒ vnus filius deiz

Job. ij.

reſurrexit ꝓpter iuſtiſicationẽ eius. Quis

offerret tanta ſponſe ſue? Offerãt hoies

quelibet oꝛnamẽta terrarũ/aurñ argentũ

lapides pᷣcioſos equos mãcipia fundos pᷣ

dia. Nunqᷣd aliqs offerret ſanguinẽ ſuu?-
Si eni ſanguinẽ ſuũ ſponſe dederit: non
erit qͥ ducat vxoꝛem.Dñs aũt ſecurꝰ mo⸗

riens dedit ſanguinẽ ſuũ ꝓ ea qua reſur⸗
gens haberet:qu ſibi iam ↄiũxerat ĩ vte
ro virginis. Verbũ eni ſponſus:⁊ ſponſa

idem ſilius hoĩſ:vbiffactus eſt caput eccle
ſie. Ilc vteruſ virginis marie thalamꝰeiꝰ
inde ꝓceſſit tanq; ſponſus ꝓcedens ð tha
lamo ſuo:exultauit vt gigas ad currendã
viam.De thalamo ꝓcedit velut ſ ponſus:
et inuitatus venit ad nuptias.Certi ſacra
menti gratia/ videtur matrem de qua

ſponſus ꝓceſſit non agnoſcere ⁊ dicere il-⸗

li. Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier:nondũ ve⸗

nit hoꝛa mea.Quid eſtihoc Ideo ne ve⸗

veritaſ.De illo añt dixit.Et in veritate ñᷣ

—

nit ad nuptias:vt doceret mr̃es contẽnix
Vtiqʒ ad cuius nuptias venerat:iõ duce

bat vxoꝛẽ vt ſilios ꝓcrearet: ⁊ ab eiſ quoſ
yt ꝓcrearʒ optabat:vtiqʒ honoꝛari cupie
bat. Ale ergo venerat ad nuptias vt ex⸗
honoꝛaret mr̃em:cũ ⁊ ꝓpter filios haben
dos quibus reddere honoꝛẽ parentibꝰim
perat deus/ipſe nuptie celebꝛant᷑ ⁊ ducũ⸗

tur vxoꝛes: Pꝛoculdubio frẽes latʒ ibi ali
quid. Ma tata res eſt:vt qͥdã qͥs cauẽdoſ
bmonuit apls ſicut ſupta cõmemoꝛauimꝰ

dicẽs:timeo ne ſicut ſerpẽs euam ſeduxit üj. Coꝝ ·.xj.
aſtutia ſua ſic ⁊ vr̃e mẽtes coꝛrũpt᷑ a ſiri⸗
plicitate ⁊ caſtitate qͥ eſt ĩ chꝛiſto:derogã
tes euãgelio ⁊ dicẽtes/qð ieſus nõ ſit na⸗
tus de maria virgine.hinc argumentũ ſu⸗
mere conarẽt᷑ erroꝛis ſui vt dicerẽt. Quõ
erat mater eiꝰ:cui dixit:qͥd mihi ⁊ tibi eſt

mulier? Rñdendũ ergo eſt eis ⁊ conſide⸗
rãdũ q̃re dixerit h̊ dñſ:ne ſibi aliquid ad
uerſus ſanã fidẽ inſaniẽtes inueniſſevide

ant᷑/ vnde ſponſe virginis caſtitas coꝛrũ⸗
patur.id eſt.vnde ſides eccleſie violetur.

Reuera eni frẽs coꝛrũpit᷑ fides eoꝝ: qui
pponũt mendaciũ veritati. Nam iſti ꝗͥ vi
dentur ſic honoꝛare chꝛiſtũ vt negent euʒ

carnẽ habuiſſe:nihil aliud eum qᷓ; medacẽ
pꝛedicãt. Qui enĩ mendacium pꝛedicãt in

hoĩbus:qd ab eis expellũt niſi veritatẽ:
Im mittũt diabolũ:excludũt chꝛiſtũ:im⸗

mittũt adulterũ:excludũt ſponſum:para
nymphi. ſ.vel potius leones ⁊ ſerpentes.
Ad hoc enĩ loquunt᷑ vt ſerpẽs poſſideat:
chꝛiſtus excludat᷑.Quõ poſſidet ſerpẽs:
OVnñ poſſidet mendaciũ:qñ poſſidet falſi⸗
tas:ſeꝛpẽs poſſidet.Qñ poſſidet veritas:

chꝛiſtus poſſidet. Ipſe enĩ dixit:Ego ſuʒ
ſtetit: quia veritas non eſt in eo. Sic ẽ au
tem veritas chꝛiſtus:vt totũ verũ accipi⸗
as in chꝛiſto. Verũ verbũ patris/equalis
patri:vera aia vera caro:verus homo ve

rus deus: vera natiuitas vera paſſio: ve⸗

ralmoꝛs vera reſurrectio.Si aliqd hoꝝ di
xcris falſum/intrat putredo:ð veneno ſer

pentis naſcunt᷑ vermes mẽdacioꝝ:⁊ nihil

integrũ remanebit. Quid ẽ ergo inqͥt qð
ait dñs:Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier? Foꝛ
te in eo qdð ſequit᷑ oñdit nob dñſ:q̃re dixe
rit. Nõdũ inqͥt venit:Sic eni ait:qͥd mihi
et tibi eſt mulier:nondũ venit hoꝛa mea.
Et h cur dictũ ſit:reqᷣrẽdũ eſt. Pꝛius er⸗

—

Job.xiiij.

„

Migutt

Kord

de

1 ſobfue

ſchEte
lyinu;
End
(ſcee

e
⸗
en
im
li

9

i. Kop⸗

— = SE. RW ☛ —

— — —

Prit⸗

6

NNNN — —
R =-

—NT ãC A r — — —
— —. —☛

— —
—

—

.
O 2
7
S P
I cc

go hinc reſiſtamꝰ hereticif. Quid dicit ſer

ract. VIII

pensveternoſus: venenoꝝ inſibilatoꝛ ⁊ i⸗
ſpiratoꝛ antiquꝰ? Quid dic? Non habuit

mr̃eʒ feminã ieſus. Vñn ꝓbas: dixit in

quit quid mihi ⁊ tibi eſt mulier. Quis h

narrauit:vt credamꝰ qꝛ h̊ dixit? Quis B

narrauit? Mempe iohanes euãgeliſta ait.

At ipſe iohãnes euãgeliſi a dixit:Erat ibi

KC
† Abk. Ha bz
Et die tertia
x Al. lfa vo⸗
catꝰ ẽ autẽ ⁊

ad nuptias.

õ obr̃uat
fſozmã tex.
qᷣ ſic hʒ. Et ð

mater ieſu: nam ita narrauit. r Altera

die nuptie facte ſunti chana gali/

lee:⁊ erat ibi mr ieſu.t Aenerat au
tem illuc initatꝰ ieſus ad nuptias
cũ diſci
tentias ab euangeliſta pꝛolatas. Erat ibi
mr ieſu/euãgeliſta dixit. Quid dixẽit ma

—

tri ſue ieſus.ipſe euãgeliſta dixit.Et qu?

dixit rũdiſſe mr̃i ſue ieſum vt pᷣmo diceret
ait illi mr̃ eiuſ? Videte fres:vt aduerſus
linguã ſerpẽtis/munita virginitatem coꝛ⸗
dis habeatis. Illic in ipſo euãgelio eoip⸗
ſo euãgeliſta narrãte dicit᷑ Erat ibi mater
ieſu. Et t dixit illi mr̃ eiꝰ. Quis h̊ᷓ narra⸗
uit? Johanes elin E qͥd rũdit mr̃i

ieſus: Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier.

ſiciẽte vi,.di⸗ Quis h̊ narrat? Ideipſe iohs euãgeliſta
cit mat᷑ ieſu O eusgeliſta fideliſſime ⁊ veraciſſime:tu
ad eũ:vinuʒ mihi narras dixiſſe ieſum/qͥd mihi ⁊ tibi ẽ

nõ hñt. Et, di mulier: cur ei apoſuiſti mrem quã nõ ag⸗
cit ei ieſus

noſcit: Hã tu dixiſti qꝛ ibi erat mi ieſu:et
qꝛ dicit ei mr̃ eiꝰ.Cur ñ poti dixiſti/erat

ibi maria: ⁊ dixit ei maria? Vtrũq;ʒ tu nar
ras/⁊ dixit ei mr̃ eiꝰ:⁊ rñdit ei ieſuſiqͥd mi

hi ⁊ tibi ẽ mulier. Quare h̊? QOꝛ vtrũq; ve
rũ eſt: Illi aũt in eo volũt credere euãge

liſte qð narrat ieſum dixiſſe mfi:qͥd mihi⁊

tibi ẽ mulier: ⁊ ĩ eo nolũt credere euãgeli
ſte qð ait:erat ibi mr̃ ieſu:⁊ dixit ei mr̃ eiꝰ

Quis ẽ aut q reſiſtit ſerpẽti ⁊ tenet verita

tẽ: Cuiꝰ virginitas coꝛdis nõ coꝛrũpitur
aſtutia diaboli? Qui vtrũq; verũ credit:

et qꝛ ibi erat mr̃ ieſu:⁊ qꝛ illud rñũdit mr̃i
ieſus.Sed ſi nõdum intelligit quéadmo⸗

vũ dixerit ieſus: qͥd mihi ⁊ tibi ẽ mulier:
interim credat qð dixerit ⁊ qð mr̃i dixerit

Sit pᷣmo pietas in credẽte:⁊ erit fructꝰ in
intelligẽte. Introgo vos o ſideles chꝛiſti
ani. Erat ib i mr̃ ieſu? Rſidete erat Fnde
ſcitis: Rñdete: loquit᷑ euãgeliũ. Quid

rñdit mr̃i ieſus: Rñdete qͥd mihi tibi eſt
venit hora mea.Et hoc

+n

mulier: noõquͦ
vñ ſcitiſ? Rñdete:h̊ loquit᷑ euãgeliũ Nul
lus vobᷣ coꝛrũpat hãc ſidẽ: ſi vultis ſpõſo

—

pulis ſuis. Tenemꝰ duas ſen⸗

.,.

. KLao. II

ſeruare caſtã virginitaté. Si aũt querit᷑ a
vobil / cur mfi rũderit: dicat q intelligit
Qui aũt nõdũ intelligit / ſirmiſſime tñ cre

dat⁊ B rñdiſſe: ⁊ tñ mf̃i rñdiſſe ieſuʒ. Hac

pietate merebit᷑ etiã intelligere cur ita re

ſpondit:ſi oꝛãdo pulſet nõ rixando acce⸗
dat ad oſtiũ veritatis. LZantũ caueat ne⸗
duz ſe putat ſcire aut erubeſcit neſcire cur
ita rñũderit :cogat᷑ credere aut euãgeliſtaʒ

fuiſſe mentituʒ qͥ ait:erat ibi mr̃ ieſu: aut

ipſum chꝛiſtũ falſa moꝛte paſſum ꝓpt᷑ de⸗
licta nr̃a ⁊ falſas cicatrices oñdiſſe ꝓpter
iuſtificationẽ nr̃aʒ.falſumq; dixiſſe/ſi mã
ſeritis ĩ verbo meovere diſcipuli mei eſtiſ
et co gſcetis veritatẽ: ⁊ veritas liberabit

vos. Si eni falſa mir: falſa caro: falſa moꝛſ

falſa vulnera paſſiois: falſe cicatrices re⸗
ſurrectiõis:nõ veritas credẽtes in eũ/ſed
potius falſitas liberauit. ? mino vero fal
ſitas cedat veritati:⁊ ↄfundant᷑ oẽs/qͥ ꝓ⸗
pterea ſe volũt videriveraces/qꝛ chꝛiſtũ
volũt demf̃are fallacẽ: ⁊ nolũt ſibi dici:ñ
vobᷣ credimꝰ qꝛ mẽtimini: cũ ipſam veri⸗

tatẽ dicant eſſe mẽtitã. Quib“ tñ ſi dica⸗

mus:vnde noſtis dixiſſe chꝛiſtũ qd mihi⸗

tibi ẽ mulier: euãgelio ſe credidiſſe rũdẽt
CLur & nõ credũt euãgelio dicẽti / erat ibi
mf ieſu: ⁊ dixit ei mr̃ eiꝰ? Aut ſi h mentit
euangeliũ:quõ ei credit᷑ qꝛ dixerit ieſus/

qͥd mihi ⁊ tibi ẽ mulier:Cur nõ potiꝰ mi⸗

ſeri: ⁊ ꝙ ita nõ extranee/ſed mr̃i dñs rñũde
rit/fidelit᷑ credũt: a cur ita rñderit/ pie qᷓ⸗
runt? Multũ eni intereſt inter eum qꝗ di⸗
cit / volo ſcire qre chꝛiſtꝰ Hͥ mr̃i rñderit: et

eum q dicit/ſcio qð h chꝛiſtꝰnõ mr̃i rñde⸗
liud ẽ intelligere velle ꝗð clauſuʒ ẽ:
aliud nolle credere ꝙ aꝑtũ eſt. Qui dicit
ſcire volo cur ita chꝛiſtꝰmr̃i rñnderit:aꝑire
ſibi vult eusgeliũ cui credit. Qui aũt di⸗
cit ſcio qð hoc chꝛiſt? nõ mr̃i rñderit:ipſũ
euageliũ arguit de meqacio vbi credit ꝙ
chꝛiſtꝰ ita rũderit. ¶ Gã vero ſi placet fra
tres illis repulſis ⁊ in ſua cecitate erranti⸗

ramus quare dñs noſter ſic matfi reſpon⸗

detit. Ile ſingulariter natus de patre ſi⸗
ne matre:de matre ſine patre: ſine matre

deus: ſine parte homo:ſine matre ante tẽ⸗
poꝛa: ſine patre in fine tempoꝝ.qð reſpon

dit / matri reſpõdit: quia erat ibi mater ie⸗
ſui⁊ dixit ei mater eius.hoc totũ euange
lium loquitur. Illic nouimꝰ quia erat ibi
mater ieſu:vbi nouimus qð dixerit ei:qͥd
in⸗ H d iiij

— — —
Cr- W g rr r .

Zoh. Tract. vVII Ca. II

rin El-rE : len.

2 3 1,=— r- 72

mihi ⁊ tibi mulier/nondũ venit hoꝛa mea

Totum credamꝰ:⁊ qð nondũ intelligimꝰ

requiramꝰ. Et pꝛimũ hoc videte:ne foꝛte

quõ inuenerunt manichei occaſionẽ perſi
die ſue qꝛ dixit oñs:qͥd mihi ⁊ tibi eſt mu⸗

lier:ſic ĩiueniãt mathematici occaſionẽ fal

lacie:qꝛ dixit/nondũ venit ho:a mea. Et
ſi hoc ſᷣm mathematicos dixit/ſacrilegiuʒ
fecimus.incendẽdo codices eoꝝ.Si autẽ
recte fecimus ſicut apłoꝝ tꝑibus factũ eſt
non 'm eos dixit dñs nondum venit hoꝛa
mea.Dicũt enĩ vaniloqͥ ⁊ ſeducti ſedicto
res. Videſ qꝛ ſub fato erat chꝛiſtꝰ.q dicit
nondũ venit hoꝛa mea.Quibus g pꝛius re
ſpondẽdũ eſt:hereticis an mathematiciſ⸗

Vtriq; enĩ a ſerpẽte illo veniũt:wolẽtes

coꝛrũ pere virginitatẽ coꝛdis eccleſie quã
habet in integra ſide. Pꝛimo ſi placet eis
quos ꝓpoſueramꝰ*:quibꝰ quidem iam ex

magna parte reſpondimꝰ. Sed ne arbitrẽ

tur nos non habere qͥd dicamꝰ de his ver
bis que dñs m·r̃i reſpondit:vos magis ad
uerſus illos inſtruimꝰ. Mam illis refellen⸗
dis / puto qð ſufficiãt que iam dicta ſunt.
Cur ergo ait matri filiꝰ qͥd mihi ⁊ tibi eſt
mulier nõdũ venit hoꝛa mea? Dñs noſter

ieſus chꝛiſtꝰ ⁊ deus ⁊ hõ.ſᷣm qð deus erat

matrẽ nõ habebat:ſᷣm ꝙ hõ erat/habebat
matrẽ. Aater & carnis mater infirmitatis
quã ſuſcepit ꝓpter nos.aHiraculũ autem
qð facturꝰ erat/ſᷣm dinitatẽ facturꝰcrat ñ

ᷣm infirmitatẽ.ſᷣm qð deus erat/nõ ſᷣm id
qð infirmuſ natꝰ erat:ſed infirmi dei: foꝛ

tius eſt hoĩbꝰ.Miraculum ergo exigebat

mater.at ille tanq; nõ agnoſcit viſcera hu
mana:opꝑaturꝰ facta diuina tanq; dicens.

Q de me facit miraculũ:nõ tu genuiſti:⸗

diuinitatẽ meã nõ genuiſti. Sed qꝛ genui
ſti infirmitatẽ meã/tũc te cognoſcã cũ ip⸗
ſa infirmitas pendebit in cruce.hoc ẽ eni
nondũ venit hoꝛa mea. Tũc eĩ cognouit
qͥ vtiq; ſemꝑ nouerat:⁊ anteq; de illa na⸗
tus eſſet in pᷣdeſtinatiõe nouerat mr̃em:⁊
añq; ipſe ðs crearet de q̊ ipᷣe hõ crearetur
nouerat matrem.Sʒ ad qndaʒ hoꝛã ĩ my
ſterio non agnoſcit:⁊ ad ndam hoꝛam q
nõdũ venerat: myſterio rurſuſ agnoſcit.
Tũc enĩ agnouit quando illud quod pe⸗
perit moꝛiebat᷑: non enĩ moꝛiebat᷑ per qoð
facta erat maria:ſed moꝛiebat᷑ qdð factum
erat ex maria. Mõ moꝛiebat᷑ eternitas di⸗
uinitatis:ſed moꝛiebat᷑ inſirmitas carnis.

fürmitas cuius mater es.

Ca. II
Illud ergo reſpondit diſcernẽſſin fide cre
dentiũ :quis/ꝑ quã venerat. Venit enĩ ꝑ
mfeʒ feminã deus ⁊ dñs celi ⁊ terre:Scðʒ

qð dñs moi qð dñ̃s celi ⁊ terre dñs vtiq; ⁊
marie:ſʒ qð creatoꝛ celi ⁊ terre creatoꝛ et
marie Scðʒ enĩ qð dictũ eſt factũ ex mu⸗

liere factum ſub lege:ſiliꝰ marie. Ipſe dñſ

marice:ipſe filius marie:ipſe creatoꝛ marie
ipſe creatus ex maria. Moli mirari: qꝛ filiꝰ
et dũñs.Sicut enĩ marie ita ⁊ dauid dictus
eſt filius:⁊ ideo dauid filius qꝛ marie filiꝰ
Audi apim aperte dicentẽ: qꝛ factus ẽ ei
ex ſemme dauid fᷣm carnẽ. Audi eũ ⁊ dñʒ
dauid:dicit hoc ipſe dauid. Dixit domi⸗-··
nus dño meo:ſede ad dexterã meã. Et ig
ſe ieſus hoc ꝓpoſuit iudeis:⁊ eos inde cõ

uicit. Quõ etgo dauid ⁊ filiꝰ⁊ dñs? Fili⸗

us dauid m carnẽ/ dñs dauid ſᷣm diuini-

tatem: ſic marie filius ᷣm carnt᷑:dñs marie
ſm maieſtatẽ.Quia ergo nõ erat illa ma⸗
ter diuinitatis ⁊ ꝑ diuinitatẽ futuru; erat

miraculũ qað petebat:reſpondit ei:qͥd mi⸗

hi ⁊ tibi eſt mulier. Sed ne putes ꝙ te ne⸗

gem matrẽ:nõdũ venit hoꝛa mea. Ibi eni

te agnoſcã:cum pendere in cruce ceꝑit inn-
.¶Mꝛobem ſi ve E
rum eſt. Qñ paſſus eſt dũs ſicut idẽ euan

geliſta dicit: nouerat mr̃em dñſ: q nobi)g
inſinuauit etiam in his nuptijs mr̃fem dũni

ipſe narrat.Erat illic circa crucẽ mater ie

ſu:⁊ ait ieſus matri ſue: Mulier ecce filiuſ Joh. xix.

tuus:⁊ ad diſcipulũ/ecce mater tna. Cõ⸗
mendat matrẽ diſcipulo:cõmẽdat matreʒ
pꝛioꝛ mr̃e moꝛiturꝰ:⁊ ante mr̃is moꝛtẽ re⸗
ſurrecturꝰ.Cõmendat hõ hoĩ hoĩem: hoc
pepit maria. Illa hoꝛa iam venerat de qꝗ̊ᷣ
tunc dixerat:necdũ vẽit hoꝛa mea/a
arbitroꝛ frẽs reſponſuʒ ẽ hercticis
maticis reſpondeamꝰ.Et ipſi vnde conã⸗
tur ↄuincere:quia ſub fato erat ieſus? qꝛ
ipſe ait vt inqunt᷑tnondũ venit hoꝛa mea
Si ergo dixiſſet hoꝛam non habeo/exclu⸗
ſiſſet mathematicos:non eſſet vnde calũ⸗
niarent᷑. Nüc vero qꝛ dixit nõdũ venit ho
ra mea:contra ipſius verba qͥd poſſumus
dicere? ꝗbirum eſt qð mathematiei credẽ
do verbis chꝛiſti/conant᷑ ↄuincere chꝛiſtia

nos:qðoð ſub hoꝛa fatali vixerit chꝛiſtꝰ. Cre

dant & chꝛiſto dicẽti ptãtem habeo ponẽ⸗ Jopᷣ.x.
di aiam meã:⁊ ptãtem habeo iterũ ſumen
di eam. Memo tollit eaʒ a me/ ſed ego po
no eam a meipſo:⁊ iterũ ſumo eꝗ:ergo ne

E — c Arnn

„ —

ece
i
Sc;
c
toꝛet
rm⸗
edi
nane
ꝛflli⸗
cus
Rlis
éei
diz
om⸗
Rip
deco
Flli⸗
iuini⸗
mane
Amg⸗
ſerat
1m⸗
ete⸗
ieni
tin⸗
ſye /

„7

d⸗

vez
eſe⸗
hoc

ℳ
athe
N
u
/
0
1s
de
nia
Lre
ni⸗ Phr⸗
nn
v.
ſe

de 2
i

et iterũ ſumẽdi eam quert
ctũ nõdũ venit hoꝛa mea /Hicc io iaz lut 9 iſci 3
fato ponant ↄditoꝛẽ̃ celi creatoꝛẽ atq; okè⸗ regnũ celoꝝ.faciẽde erant virtutes: Cõ⸗

gis qꝛ in ptãte habebat qñ moꝛeret᷑: non⸗
dum videbat opoꝛtunũ vt illa ptãte vte⸗
retur. Quõ nos frẽs verbi gra hic loqmur tatẽ. Sũt foꝛte hodie multi qui ꝓpter fo⸗
Jam certa hoꝛa eſt:qua exeamꝰ vt cele⸗ lennitatem diei non pꝛopter audiendum

luuntate patiar:vt vtrũq; ſerues/⁊ nõdum

—
R*
S . —
„ — ₰ —
— ————f f f

— —

iſta ptãs ſub fato eſt: Sſtendant hoĩeʒ qᷣ ſurgẽti:vt nobᷣ oſtẽderet ſpem iĩmoꝛtalita

ptãtẽ habeat qñ moꝛiat᷑: q;diu viuat.om⸗ tis eccleſie ſue. In capite ofidit qð mẽbꝛa
nino nõ oſtendũt.Credant ergo deo dicẽ expectare deberẽt:reſurget etiã in ceteriſ

tipoteſtatem habeo ponẽdi aiam meam mẽébꝛis:qꝗ reſurrexit in capite. Hoꝛa ergo

nondũ venerat: opoꝛtunitas nõdum erat

quare ſit d ü ve ppoꝛtunita
Vocãdi erant diſcipuli:annũciandũ erat

ec iõ iaʒ ſub

dinatoꝛem ſiderũ:qꝛ ſi eſſet fatũ de ſideri mendaànda erat diuinitas in miraculis:

buſ:nmon poterat eſſe ſub neceſſitate ſiſden cõmendãda erat humanitas dñ ĩ ipſa cõ⸗
ↄditoꝛ ſiderũ. Adde qꝛ non ſolũ chꝛiſtus paſſione moꝛtalitatis. Ille enĩ eſuriebat/

non habuit qoð appellas fatum: ſed nec tu quia hõ erat:pauit qͥnq; panibꝰ tot milia

. — 7

aut ego aut ille aut quiſq; hominũ. VUerũ quia de⸗ erat. Qui doꝛmiebatqꝛ hõ erat:

tamen ſeducti ſeducũt:⁊ ꝓponũt fallaci⸗ ventis ⁊ fluctibꝰ imꝑabat qꝛ ðs erat.ec

as hoĩbus. Zendũt ad capiẽdos hoiesti ? oĩa cõmẽdãda erãt pꝛius:vt eſſet qð ſcri⸗

hoc in plateis. Nam qͥ tendũt ad capien:· berẽt euãgeliſte qð pᷣdicaret᷑ eccleſie. At
das feras:vel in ſiluis atq; in ſolitudic icd ybi tm ſecit q;tũů ſufficere indicauit:venit

Kaneſee nfeliciter vani ſunt hoies: qu hoꝛa nõ neceſſitatis ſed volũtatis.nõ co⸗ –

us capiédiſ in foꝛo tendit᷑. Mũmos acci⸗ ditiõis ſed poteſtatis uid ergo frẽs: qꝛ
piunt.cum ſe hoĩes hoĩbꝰ vendũt. Intriat lllis ⁊ illis reſpõdimꝰ nihil dicemꝰ qͥd ſibi
enĩ ad mathematicũ:vt emãt ſibi dños q⸗ velint hydrie/qͥd aqua ĩi vinũ ↄuerſa:qͥd
les mathematico dare placuerit:vel ſa⸗i⸗ architriclinꝰ qᷣd ſ ponſus:qͥd mĩ ieſu ĩ my

num vel iouem vel mercuriũ vel ſi qͥd ali ſterio/qͥd ipſe nuꝑtie? Dicẽda ſunt oĩa:ſʒ

ud ſacrilegi noĩs. Intrauit liber: vt nimii oneradi non eſtis. Volui quidem ĩ noĩe
datis ſeruꝰ exiret. Immo vero nõ intrarz chꝛſſti heſterno die quo ſolet ſermo de⸗

ſi liber eſſet: ſed intrauit quo eũ dñs erroꝛ beri charitati veſtre id agere vobiſcũ:ſeꝗ

et dña cupiditaſ traxit. Vñ veritaſ dicit non ſum permiſſus neceſſitatibus quibuiſ

Ois qui facit pctm̃:ſeruꝰeſt peccati. Qua dam impedientibus. Si ergo placet ſan⸗

rinet huius facti/in craſtinũ differamꝰ:et

re ergo dixit:nondũ venit hoꝛa mea? Mα ctitati veſtre hoc quod ad myſterium per
non oneremus ⁊ noſtram ⁊ veſtrã infirmi⸗

bꝛemꝰ ſacramẽta:ſi ante exeamꝰ qᷓ; opuſ ẽ ſermoneʒ conuenerunt. Craſtino qui ve⸗
nöne puerſi ⁊ ppoſteri ſumꝰ? Oꝛ ergo nõ nerint venient audituri vt nec fraudemꝰ

facimꝰ niſi qñ opoꝛtunũ eſt:ꝓpterea ĩ his ſtudioſos nec grauemus faſtidioſos.

agendiſ cuz ita loqmur:fatũ ↄſideramꝰ
Quid eſt ergo nõdũ venit hoꝛa mea? Erxplicit tractatus octauus Incdh
egoſſcio opoꝛtune me pati: añ paſſio mea pit tractat? nonꝰ . Ab eo loco ybbi
ytulis entt nonduũ veuit ipſa hoꝛa/ tüc vo⸗ git: dicit mater eius miniſtrig. Qd
venit hoꝛa mea: ⁊ ptãtem habeo poneniſdi mg vohis dixerit tacit vſqʒ ad
aiam meam 7 ten umẽdi eam: Denerat ide ð ait: JImplete bydrias gqua ?*
ergo:habens in ptate qũ morere? · Maz ſi impleuerut eas viq; ad ſummum

ante moꝛeret᷑ q; diſcipulos elegiſſet:certe B ſit d MW 5 4
Blit Domin“ ns obfuat

pᷣpoſterũ eſſet.Si eſſet hõ qui nõ haberʒ
in ptãte hoꝛ am ſuam: poſſet ante moꝛi c/ —eN O◻ WONEEN 5 obpuart
( N deuf noſter vt donet nob red aug. i tra
Dere qð ꝓmiſimꝰ Heſterno cta. itegran

”Mõ 2 „ . „.

diſcipulos elegiſſet.Et ſi foꝛte moꝛeretur
iaʒ electis eruditiſq; diſcipulis: pᷣſtaret᷑ ei
ne ipſe Bᷓ faceret. At vero qͥ vencratima
nu hñs qñ iret qñ rediret qͥuſꝙ; excurrerʒ po de la von tra
ci paterẽt inferi nõ tĩ moꝛieti ſed ⁊re- / ſermonem inchoatũ impleremin hodier⸗ ſilir dda co⸗
eEee ee e ied v mnenzal et
—

eni die ſi meminit ſctitas vr̃a ſoꝛm tex.ſʒ

—

F9„ — mg rex.
cum tempoꝛis includeremur anguſtia ne pla 3 tra

num diem diſtulimꝰ: vt ea que in hoc fa⸗
cto euãgelice lectionis myſtice in ſacram⸗

tis poſita eſſent:ipſo adiuuãte aꝑirentur.

MNon itaq; opus eſt nobis moꝛari diutius
in cõmẽdando dei miraculo. Ipſe eſt eniʒ

deus qui ꝑ vniuerſam creaturã qͥtidiana
miracula facit:que hoĩbus non facilitate

ſed aſſiduitate viluerũt. Rara autez que
facta ſunt ab eodeʒ dño.id eſt.a verbo ꝓ
pter nos incarnato/maioꝛẽ ſtupoꝛẽ hoĩbꝰ
attulerunt:non quia maioꝛa erant qᷓ; ſunt
ea que quotidie in creatura facit: ſed qꝛ

iſta que quotidie fiunt tanqᷓ; naturali cur

ſu ꝑagunt᷑:illa vᷣo efficacia potentie etiaʒ
tanq; pᷣſentis exhibita vident᷑ oculis ho⸗
minũ.Hiximꝰ ſicut meminiſtis reſurrexit
vnus moꝛtuus obſtupuerũt hoĩes:cuʒ qͥ⸗
tidie naſci qui non erant/ nemo miret᷑.ſic

aguam in vinũ ↄuerſam quis non miret᷑:
cũ h̊ annis oibus deus invitibꝰfaciat? Sʒ
quuia oia que fecit dñs ieſus non ſoluʒ va
lent ad excitãda coꝛda noſtra miraculis/

ſed etiam ad ediſficandã doctrinam fidei:

dyſi ſigurabat: cui dictum eſt / ſeruaſtivinũ

bonũ vſq; adhuc.Bonũ enim vinũ. chꝛi⸗

ſtus ſeruauit vſq; adhuc: id eſt: euangeliũ

ſuum.¶ Jam enim incipiamus ipſa ſacra

mentoꝝ operta detegere q;tuʒ ille donat:

in cuius noĩe vobis ꝓmiſimus. Erat pꝛo⸗
phetia antiqs tempoꝛibꝰ:⁊ a ꝓphetie di⸗
ſpenſatione nulla tempoꝛa ceſſauerũt.Sʒ

illa ꝓphetia quando in illa chꝛiſtus non

intelligebataqua erat. In aqua eniz vi⸗

num qnodãmodo latet. Dicit apoſtolus:

quid intelligamꝰ in iſta aqua. Vſq; in ho
diernũ inquit diem qᷓ;diu legitur moyſes

igdipſum velamen ſuper coꝛ eoꝛum poſitũ
eſt: qdð non reuelatur quia in chꝛiſto eu⸗⸗

cuatur. Et cum tranſierint inquit ad dſm ij. Cox.iij.

auferetur velamen. Velamen dicit ad oꝑ
tionem ꝓphetie:vt non intelligeret᷑. Lol⸗
litur velamen cum tranſieris ad dñm.ſic

t llitur inſipientia cum tranſieris ad dĩm
et qð aqua erat/vinũ fit

ꝓpheticos:non intellecto chꝛiſto/quid tã
inſipidum ⁊ fatuũ inuenies: Intellige ibi

ege libꝛos oẽs

ſcrutari nos opoꝛtet quid ſibi velint illa
oia. id eſt. quid ſignificẽt. oꝝ enĩ oĩum
ſigniſicatiões ſicut recoꝛdamini in diẽ ho⸗-
diernũ diſtulimꝰ M5 dñ̃s inuitatus vene
rit ad nuptias:etiã excepta myſtica ſigni⸗

☛

chꝛiſtum:non ſolum ſapit qð legis ſed eti
am inebꝛiat mutans menteʒ a coꝛpoꝛe :vt
pꝛeterita obliuiſcens in ea que ante ſunt
extendaris. Ergo ꝓphetia ab antiqs tem H
poꝛibus exquo ꝓꝛſus currit oꝛdo naſcen⸗ lpplg

Ore. re. 2 2 ſr. dun H

üficationc ofirmare voluit qs ipſe fecit nu-⸗ tium in genere humano de chꝛiſto non ta⸗
ptias. Vuicturi enĩ erant ð qbus dixit apo cuit:ſed occultum ibi erat:adhuc enĩ erat
ſtolus ꝓhibentes nubere ⁊ oicenteſ quod aqua. Vnde ꝓbamus ꝙ omnibus tempo
malum eſſent nuptie ⁊ ꝙ diabolus eas fe⸗ ribus ſupioꝛibus vſq; ad etatem qua dũs
ciſſet: Cum idem dñs dicat in euãgelio in venit / ꝓphetia de illo nõ defuit? Ipſo do
terrogatus vtrũ liceat hoĩ dimittere vro mino dicente. Euʒz eni reſurrexiſſfer a moꝛ 4
rem ſuaʒ: ex qualibet cauſa non licere: ex tuis:inuenit diſ cipulos ſuos dubitantes
cepta cauſa foꝛnicatiõis / in qua rũſione ſi de ipſo quem ſecuti erant. Viderunt eniʒ „
Aatthᷣ.xix. meminiſtis hoc ait. Qd deus ↄiunxit: ho⸗ eum moꝛtuũ ⁊ nonſ perauẽrũt eum reſur 4W
M mo non ſeparet. Et qui bene eruditi ſunt recturũ: ⁊ tota ſpes eoꝝ ↄcidit. Vnde il⸗
in ſide catholica/ nouerũt ꝙ deus fecerit lellatro laudatꝰ ipſo die meruit eſſe in pa Luce vlt.
nuptiaſ.⁊ ſicut ↄiunctio a deo:ita diuoꝛti radyſo:quia in cruce ↄfixus tũc ↄfeſſus ẽ
um a diabolo ſit. Sed ꝓpterea ĩ cauſa ſoꝛ chꝛſtum: qñ de illo diſcipuli dubitarunt.
nicatiõis licet vxoꝛem dimittere: quia ip- ergo inuenit eos nutantes ⁊? qdãmo argu
ſa eſſe vxoꝛ pꝛioꝛ noluit/que ſidem ↄiuga entes ſeipſos:qꝙ in illo redemptionẽ ſpa⸗
lem marito non ſeruauit. Hec illi qui vir⸗ uerũt.Holebãt tñ eũ ſine culpa occiſum:
ginitatem deo vouent:q́q; amplioꝛẽ gra-⸗ qꝛ innocentẽ. Et h̊ ipſi poſt reſurrectionẽ
dum honoꝛis ⁊ ſanctitatis in eccleſia tene dixerũt:cũ qͥſdam eoꝝ triſtes inueniſſet ĩ
ant/ſine nuptijs ſunt.Haʒ ⁊ ipſi ꝑtinẽtaa via. Tu ſolus pꝑegrinaris ab hieruſalẽ:et 4
nuptias cum tota eccleſia: in qbus nuptiſ nõ co Suiſti qᷓ facta ſunt ĩ illa his diebꝰ. Il
ſponſus eſt chꝛiſtus. Ac per hoc ergo dñas le aũ dixit eis. Que? Illi vo dixerüt. DPe
inuitatusvenit ad nuptias/vt ↄiugalis ca ieſu naʒareno qͥ fuit ꝓpheta potẽſĩ factiſ
ſtitas firmaret᷑ ⁊ oſtenderet᷑ ſacramentuz et dictis ĩ ↄſpectu dei ⁊ vniuerſi ꝓpli: quõ 1
nuptiaꝝ: o a lan nuptiaꝝ ſpõſuſ ꝑſonäã hunc tradiderũt ſacerdotes ⁊ pncipes nri
*

Il

nii
A⸗
ii⸗
n
na⸗

d⸗

ion
vi⸗
s:
.
s
lon
o⸗⸗
1ſe
din
es
t
eſbi
den
N
ſunt
ſen
37
i
0
ſs
do
o
tes
niz
fur
el⸗-
lo
,
.
6.
1
ne
ti
er
N
De
a
0
t

No⸗ WH

nie

demptur“ eſſet iſrael:Et nũc tertius dies

pꝛetans illis in oibus ſcripturis que de ip

in damnationẽ moꝛtis ⁊ cruci eũ fixerunt:
Nos aũt ſperabamꝰ:quia ipſe erat qͥre⸗

agitur hodie:ex quo hec facta ſunt. HHec
atq; alia cũ dixiſſet vnus ex duobꝰ quos

ꝓphete. Nõne hec omnia opoꝛtebat pati
chꝛiſtũ:⁊ introire in claritatẽ ſuam? Et fſu
it incipiens a moyſe ⁊ oĩibus ꝓphetisint⸗
ſo erant. Item alio loco cũ palpari ſe ma
nibus diſcipuloꝝ voluit vt crederẽt qꝛ in
coꝛpoꝛe reſurrexerat:hi ſunt inqᷣt ſermo⸗

nes quos locutus ſum advos/cum adhuc

Luce. xxiiij

eſſem vobiſcũ: qꝛ opoꝛtet impleri omnia

que ſcripta ſunt in lege moyſi ⁊ ꝓphetis?:
pſalmis de me.Tunc adaperuit illis ſen⸗

ſum vt intelligerẽt ſcripturas:⁊ dixit illis
quia ſic ſcriptũ ẽ/⁊aſic opoꝛtebat pati chꝛi
ſtum ⁊ reſurgere a moꝛtuis tertia die:⁊ p⸗
dicare in noĩe eius penitentiã ⁊ remiſſio⸗
nem pctõꝝ in oẽs gentes incipiẽtes a hie

ruſalem. His ex euãgelio que certe mani
feſta ſunt intellectis:patebũt illa oĩa my⸗
ſteria que in iſto miraculo dñi latent. Vi

dete qͥd ait.Quia opoꝛtebat ĩpleri ĩ chꝛi⸗
ſto:que de illo ſcripta ſunt. Vbi ſcripta

ſunt: In lege inqᷣt ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis.
ihil ſcripturarũ veterũ pꝛetermiſit. Il⸗
l erat a Erideo dicti ſunt ili a dſio in⸗
ſenſati:qꝛ eis adhuc aqᷓ ſapiebat nõ vinũ
Quõ aũt fecit de aq̃ vinũ? Cũ aperuit eiſ

ſenſum ⁊ expoſuit eis ſcripturas incipienſ
ꝗ moyſe ꝑ oẽs ꝓphetas:vnde iam inebꝛia

ti dicebãt. Mõne coꝛ nr̃jm ardens erat ĩ no
bis de leſu dum loqueret᷑ nobis in via:et
aperiret nobis ſcripturas? Intellexeft eĩ

chꝛiſtũ ĩ his libꝛiſ:in qbꝰeuʒ nõ nouerant.

2

Mutauit autẽ aquam in vinũ dñs noſter

ieſus chꝛiſtus: ⁊ ſapit qð nõ ſapiebat: in-

ex occultis creature finibus: vnde fecit et
panem qñ ſaturauit tot milia:nõ enĩ qn

potentia dñi quaſi fons panis erat:ſic pofſ
ſet ⁊ effuſa aqua vinũ infundere.qð ſi fe⸗
ciſſet:videret᷑ ſcripturas veteres impio⸗-
baſſe.Cum autem ipſam aquam ↄuertit ĩ

ebꝛiat qð nõ mneb:labait an ſain iuſſiſſʒ in⸗
de aquam effundi/⁊ ſic ipſe mitteret vinũ

panes habebãt qͥnq; hoĩuʒ ſaturitatẽ:aut
ſaltẽ duodecim cophynos plenos:ſed oĩ

uob? quos Star.
inenit in via euntes ad ꝓpinquũ caſtelliũ ſeriꝑta
reſpondit ipſe ⁊ ait. O inſenſati ⁊ tardi
coꝛde ad credendũ:ſuꝑ oĩa q locuti ſunt

mus. J erat ibi ſex hyd

Spiritus enim ſanctus non eſt patris tan⸗

ſed patris ⁊ fuu ſpiritus. Scriptum eſt ei

6 — 84
—

—

vinũ:oſtendit nobis qð ⁊ ſcriptura vetus

ab ipſo eſt. Ham iuſſu ipſius unplete ſunt
hydrie. A domino quidem ⁊ illa ſcriptu⸗

7

lſapit ſi non ibi chꝛiſtus intelli
Intẽdlitẽ autem qð ipſe ait: que E
nt in lege ? ꝓphetis ⁊ pſalmis ðᷣ

me. MNouimus autem legem ex quibꝰ tem
poꝛibus narret: id eſt. ab exoꝛdio mundi.
In vᷣncipio fecit deus celum ⁊ terram:in⸗

de vſq; ad hoctempus qmnũc agimus/ſe

rta etas eſt: vt ſepe audiſtis ⁊ noſtis. NHãä⸗ e
pꝛima etas eſt ab adaʒ vſq; ad noe. ſcõa a

noe vſq; ad abꝛaam.Sic ⁊ mattheus euã⸗

geliſta ꝑ oꝛdinem ſequit᷑ ⁊ diſtinguit.Zer
tia ab abꝛaaʒ vſq; ad dauid:qrta a dauid
vſq; ad tranſmigrationẽ babylonis: qͥnta

a tranſmigratiõe babyloniſ vſq; ad iohã⸗

nem baptiſtaã:ſexta inde vſqʒ ad finẽ ſecu
li. Pꝛoptererea ⁊ ſexta die fecit deus ho⸗ Geñꝛj:
minẽ ad imaginẽ ſuam.:quia ſexta iſta eta
re manifeſtat᷑ per euangelium refoꝛmatio

mentis noſtre: ᷣm imaginẽ eius qui crea⸗

uit nos.Et ↄuertit᷑ aqua in vinũ:vt iã ma

nifeſtatũ chꝛiſtũ in lege ⁊ ꝓphetis ſapia⸗
n eral rie qs iuſſit
impleri aqua.Sex ergo ille hydrie ſerx
etates ſignificãt:quibus non defuit ꝓphe
tia. Illa ergo tempoꝛa ſex quaſi articulis

diſtributa atq; diſtincta: quaſivaſa eſſent

inania:niſi a chꝛiſto implerent᷑. Implete

ſunt ꝓphetie / plene ſunt hydrie:ſed vt aqᷓ
ĩ vinũ cõuertat/ in illa tota ꝓphetia chꝛi
ſtus inteltigik. Quid eſt auteʒ capiebat

metretas binas vel ternas: Myſte⸗

rium noe biſ maxime locutio iſta cõmendat

Aetretas enĩ dicit mẽſuras qᷓſdaʒ/tanqᷓ;

ſi diceret vꝛnas amphoꝛas:vel ſi qͥd hmõi
Momen mẽſure eſt metreta: ⁊ a mẽſura ac
cepit nomẽ iſta mẽſura.aetron eni mẽſu
ram dicũt greci. Inde appellate metrete.
CLapiebãt eni metretas binas vel ternas.

. —

Quid dicimꝰ frẽs: Si ternas tantũ dicerz ¶· de Pi⸗ DN HD SD
non curreret anim“ nr:miſi ad myſteriũ tri

nitatis. Sed foꝛte nec ſic debemꝰ inde c··

to iam ſenſuʒ nrʒ auertere /qꝛ dixit binas

vel ternas:quia noĩato patre ⁊ filio cõſe⸗
quenter ⁊ ſpũſſanctus intelligendus eſt.

dilexerit mũdũ: nõ eſt ſpũs pris in j.

*

illo. Itẽ ſcptü eſt: Si qs aũt ſpm chꝛiſti ñ Rhoma. viij

— .

——
. ]RMAM

habet:hic non eſt eius. Idem aũt ſpirituſ
et patris ⁊ fili. Nominato itaq; patre ⁊ ſi-
lio/intelligit᷑⁊ ſpũſſanctuſ:quia ſpiritus ẽ
et patris ⁊ filij. Cum autem noĩiatur pacer
et filius:tanq; due metrete noiant᷑:Cũ au
tẽ ibi intelligit᷑ ſpũſſanctus/treſ metrete:
Igdeo non dictum eſt/capientes capiebãt
metretas alie binas alie ternas. Sed ipſe
ſex hydrie capiebãt metretas binas vł ter
nas.Tanq; diceret:⁊ qñ dico binas. etiaʒ
ſpiritũ patris ⁊ filij cum his intelligi volo
Et qñ dico ternas:ipſam trinitatẽ manife
ſtius enũcio.QAuiſqͥs itaq; noĩat patreʒ ⁊
filium: opoꝛtet ibi intelligi tanq; charita⸗
tem inuicem patris ⁊ fili quod eſt piritꝰ⸗

ſanctus: Foꝛtaſſis eni diſcuſſe ſcripture:

qð nõ ſic dico vt hodie dicere poſſim /aut
quaſi aliud inueniri non poſſit.Sed tamẽ
ſcrutate ſcripture indicant qð ſpũſſanctꝰ
charitas eſt:Et ne putetis vilem eſſe cha⸗
ritatẽ.Quõ autem vilis eſt:qũ oĩa que di
cuntur/non vilia ſed chara dicunt᷑: Si er⸗
go que non ſuntvilia/chara ſunt:quid eſt
charius ipſa charitate? Sic autem cõmen
datur charitas ab apoſtolo vt dicat:Suꝑ

deputabit᷑. Ergo metretas binaſ capiebãt

hydrie:quia in omniuʒ tempoꝝ ꝓphetia

pater ſuus pꝛedicat᷑: ſed wi eſt ⁊ ſpũſ⸗

ſanctus. Ideoq; adiũ ctum eſt vel ternas
Ego ⁊ pater inquit vnũ ſumus.Sed abſit

vt deſit ſpũſſanctus:vbi audiuimꝰ ego et
pater vnũ ſumus.Tamen quia patrem et
filium noĩauit:capiebãt hydrie binas me⸗
tretas. Sed audi vel ternas. ? te baptiʒa⸗
te gentes:in noĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti
Itaq; in eo qð dicunt᷑ bine:non expꝛimit᷑
ſed intelligit᷑:in eo vero quod dicunt᷑ vel
terne/etiam expꝛimit᷑ trinitas. (Sed eſt
et alius intellectꝰ non pᷣtermittẽdus ⁊ ip⸗
ſum dicam: eligat quiſq; quod placet:no⸗
bis qð ſuggerit᷑ nõ ſubtrahimꝰ. Mẽſa enĩ
dñi eſt ⁊ nõ opoꝛtet miniſtrũ fraudare cõ⸗
uiuas.pꝛeſertim ſic eſurientes vt apparet

auiditas veſtra/ Paophetia que ab anti⸗

quis tempoꝛibꝰ diſpenſat᷑:ad ſalutem om
mum gentiũ pertinet: Ad ſolũ quideʒ po
pulum iſrael miſſus eſt moyſes. ⁊ ei ſoli

populo per eum lex data eſt. ⁊ ipſi ꝓphe⸗

te ex ipſo populo fuerunt. Et ipſa diſtri⸗
butio tempoꝝ ᷣm eundem populũ diſtin⸗

— ——
. E

.

j.Coꝝ · xiij. eminentioꝛẽ viam vobis demõſtro.Si lin ccta eſt. Vnde ⁊ hydrie dicunt᷑ ſcᷣm pu⸗
— guis hominũ loquar ⁊ angeloꝝ:charitatẽ rificationẽ iudeoꝝ: Sed tamen dqo il⸗
autem non habeam:factus ſum vt eramẽ⸗ la ꝓphetia etiam ceteris gentibꝰ annãcia
tum ſonanſ/aut cymbalũ tinniẽſ.Et ſi ſcce batur manifeſtum: qñquidem chꝛiſtus in
ro oĩa ſacramẽta ⁊ oẽm ſcientiã ⁊ habue-⸗ ea occultus ersat/in quo benedicunt᷑ oẽs
ro ꝓphetiam ⁊ omnẽ ſidem ita vt montes gętes ſicut ꝓmiſſum ẽ abꝛae dicẽte dño:ĩ
