tũ ẽ: Me ſimplicitas frigida remaneat :in
igne demonſtratũ eſt. Nec moueat:quia
lingue diuiſe ſunt.Diſtãt em̃ lingue.ideo
diuiſis linguis appuit. Lingue inquit di
uiſe velut ignis:qͥ ⁊ inſedit ſuꝑ vnũquẽ⸗

q; eoꝝ. Diſtat inter ſe lingue: ſed lingua⸗-

rũ diſtantie/nõ ſunt ſciſmata. In linguis

Aẽt.ij.

diuiſis. noli diſſipatõem timere: vnitatẽ

cognoſce in columba.Sic g ſic opoꝛtebat

demõſtrari ſpmſctm̃ venientẽ ſuꝑ dũm vt

ĩitelligat vnuſqᷣſq; ſi hẽat ſpmſcm̃ / ſiplicẽ
ſe eẽ debẽ ſicut colũbã. hjf̃e cũ fribꝰ verã

pacẽ/quã ſigniſficãt oſcula colũbaꝝ. hnt

em̃ oſcula ⁊ coꝛui:Scd ĩ coꝛuis falſa pax:
in colũba vera pax Mõ omis ergo q dicit

pax vobiſcũ:quaſi colũba audiẽdus eſt.

Vnðõ diſcernunt᷑ oſcula coꝛuoꝝ.:ab oſcu

lis columbaꝝ? Oſculantur coꝛui/ſed lani

ant. A laniatu innocẽs ẽ n atura columba
rũ. Vbi g laniat᷑:nõ ẽ vera in oſculis pax
Illi hñt vaʒ pacẽ:qͥ eccłiaʒ ñ laniauerũt
Nam coꝛui de moꝛte paſcunt᷑.Hoc colũ⸗

ijj.q. vij: ols
qui.

— „—

—

—
’ ba non habet. De frugib“ terꝛe viuit. In⸗
— nocens eiꝰ victus eſi? Quod vere frẽs mi
4 randũ ẽ in colũba: Sunt paſſeres breuiſſi
mi:vel muſcas occidũt. Nihil hoꝝ colum
n ba. Mõ de moꝛte paſcit᷑.Qui laniauerunt
6 eccłiam:de moꝛtibꝰ paſcunt᷑. Potẽs ẽ do
minꝰ:rogemꝰ vt reuiuiſcãt qͥ deuoꝛantur
03 ab eis ⁊ nõ ſentiũt.Multi agnoſcũt:quia
it reuiuiſcũt. Hã ad eoꝝ aduẽtũ/ quotidie

Anif gratulamur in noĩe xpᷣi. Vos em̃ ſic eſto⸗
1 te ſimplices/vt ſitis pꝛudẽtes ⁊ feruẽtes:
et feruoꝛ vf in linguis ſit. Holite tacere:

ðB§ͤ Ardentibꝰ linguis loquentes/accendite
i frigidos ¶ Quid em̃ fratres mei/qͥs non
0 videat qð illi non vident? nec miꝝ:qꝛ in
1 de reuerti nolũt ſicut coꝛuꝰ qͥ de arca miſ⸗
ti ſus cẽ̃.Quis enĩ nõ videat quod illi nõ vi
i; osẽt:Et ipſi ſpũiſctõ ingꝛati ſũt Ecce colũ
⸗ ba deſcendit ſuꝑ dñm/⁊ ſuꝑ dñm baptiʒa⸗
et tũ: ⁊ apparuit ibi ſãcta illa ⁊ vera trinitaſ
ba que nobis vnus deꝰ eſt. Aſcẽdit enĩ dñs
1 vb adqͥ ſicut in euãgelio legimus:⁊ ecce aꝑ
Moth. ifſ. i ſunt celi / ⁊ vidit ſpm̃ deſcẽdentẽ velut
4 th. ij .· columbã: æ manſit ſuꝑ eũ. Et ſtatim vox
„ cõſecuta eſt. Tu es filiꝰ meꝰ dilectꝰ: in q̃
n mihi bene cõplacui. Apparuit manifeſtiſ⸗
di ſima trinitas:pater in voce: filius in hoĩe:
„ ſpũſſctũs in colũba. In trinitate iſta quo
. miſſi ſunt apłi/videamus qð videmꝰ: Et
. quod miꝝ ẽ vł quia illi nõ vident. Non
enĩ vere nõ vident:ſed ad id quod facieſ
Mrij⸗ eoꝝ fert /ocłos claudũt.A quo miſſi ſũt
diſcipuli/in nomĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſcti:
Ab illo de quo dictũ eſt. Hic ẽ qui bapti
ʒat.Dhictũ ẽ eni mĩſtris: ab eo qui ſibi te⸗
nuit hanc ptãtem.hoc eni in illo vidit io
. hãnes ⁊ cognouit quod nõ nouerat /non
5 quia eũ nõ nouerat filiũ dei/ aut eũ non
nouerat dñm/aut non nouerat xpᷣm. Aut
vero ⁊ hoc nõ nouerat quia ipᷣe ba ptiʒa⸗
turꝰ eẽt in aqua:⁊ vpᷣs in ſpũſctõ? Nã et
li⸗ hoc nouerat.Sed quia non ita vt ſibi te
2 mnneret ptãtem ⁊ in nullũ miniſtroꝝ eã trãſ
it de cõſe. diſ. ferret:hoc eſt qð didicit in columba. Per
1. uij: Aliud ĩ hãc eni ptãtem.quã xps ſolus ſibi tenuti
pvn. x ꝑhac. et in neminẽ miſtroꝝ trãſ fudit:qᷓ; ius per
ſt. miniſtros baptizare dignatus ſit: per hãc
ſ ſtat vnitas eccłie que ſigniſicat᷑ ꝑ colum⸗
lui bã.De qua dictũ ẽ. Vna ẽ colũba mea:
vni vna ẽ mr̃is ſue: Si enĩ vt iã dixi frẽs mei
r trãſ ferret᷑ ptãs a dño ad miſtrũ / tot bap⸗

iau. tiſmata eẽnt/quot miſtri eſſent: ⁊ iã ñ ſta⸗

ret vnitas baptiſmi. Intendite frẽs.Añ⸗
quã veniret dñs nr̃ ieſꝰ xpᷣs ad baptiſmũ

Mã poſt baptiſmũ deſcendit colũba in q̊ͥ
cognouit iohs quiddã ꝓpꝛiũ /cũ ei dictũ
eſt: ſuꝑ quẽ videris ſpiritũ deſcẽdentem
ſicut columbã ⁊ manentẽ ſuꝑ eũ ipᷣe ẽ qui
baptiʒat in ſpũſctõ. nouerat quia ipᷣe ba
ptiʒat in ſpũſctõ:ſed quia tali ꝓppꝛietate
vt poteſtas ab eo nõ tranſiret in alteꝝ:qᷓ;⸗

uis eo donante / hoc ibi didicit. Et vnð ꝓ

bamus/ quia i ⁊ hoc nouerat io h̊s:quia
baptiʒaturus erat dñs in ſpũſctõ? vt h in
telligat᷑ didiciſſe in colũba/quod ita eẽt
baptiʒaturꝰ dñs in ſpũſãcto/vt in neminẽ
aliũ hominẽ poteſtas illa trãſiret:vnde ꝓ

bamꝰ? Columba iã baptiʒato dño deſcen

dit. Ante aũt quã veniſſet dñs vt baptiʒa
retur a iohe ĩ ioꝛdane/diximꝰ quia noue
rat eum:illis vocibꝰ vbi ait Tu ad me ve Math.iij:
nis baptiʒari:ego a te ðöbeo baptiʒari: Sʒ
ecce dñm nouerat mouerat filiũ dei. Vñ
ꝓbamꝰ:quod iam nouerat quia ipᷣe bap⸗
tiʒat in ſpũſancto? Antequã veniret ad
fluuiũ/cũ multi ad iohannẽ currerẽt bap⸗
ti ʒari:ait illis.Ego quidẽ baptiʒo vos in
aqͥ: qui aũt poſt me venit maioꝛ me ẽ:cu⸗
ius nõ ſum dignꝰ coꝛrigiã calciamenti ſol
uere:ipᷣe vos baptiʒat in ſpũſancto ⁊ igni D .
Jam ⁊ hoc nouerat. Auia columbã
didicit ne mẽdax poſtea inueniret᷑/quod
auertat a nobis deꝰ opinari.niſi qndã p⸗
pꝛietatẽ in xpᷣo talẽ futurã: vt quãuis mł
ti miniſtri baptiʒaturi eẽnt/ſiue iuſti ſiue ĩ
iuſti /nõ tribueret᷑ ſctitas baptiſmi/niſi illi
ſuꝑ quẽ deſcendit columba:de quo dictũ
eſt. Hic eſt ꝗͥ baptiʒat in ſpũſctõ? Petrus
baptizet:hic eſt qͥ baptiʒat. Paulꝰ bapti⸗
ʒet:hic eſt qͥ baptiʒat. IJIudas baptiʒet:hic
eſt qͥ baptiʒzat: Haã ſi ꝓ diuerſitate merito
rũ baptiſma ſctm̃ eſt/qͥa diuerſa ſunt me⸗
rita/ diuerſa erũt baptiſmata:⁊ tanto qᷣſ⸗
q; aliqͥd melius putat᷑ acciꝑe/qnto a meli
oꝛe videt᷑ accepiſſe. Ipᷣi ſpũales ſancti/in
telligite frẽs mei:boni ꝑtinẽtes ad colum
bã:ꝑtinẽtes ad ſoꝛtẽ ciuitatis illiꝰ ihrimi.
ipᷣi boni in eccleſia ð qᷣbꝰ dicit apłs. Nout
dñis qui ſunt eius diuerſaꝝ graꝝ ſunt:nõ
omẽs paria merita habent.Sunt alij alijs
ſanctioꝛes:ſũt alij alijs melio ꝛes.Quare
ergo ſi vnus ab illo verbi gr̃a iuſto /ſanc⸗
to / baptiʒet/alius ab alio inferioꝛis meri
ti apud deũ.inferioꝛis gradus /inferioꝛis

cõtinentie / inferioꝛis vite:vnũ tñ et par ⁊
eq̃le eſt qð acceperũt: niſi qᷣa hic eſt qui
baptiʒat: Quomõ g cum baptiʒat bonꝰ
et melioꝛ/non ideo iſte bonũ accepit ⁊ il
le melius.Sed quãuis bonꝰ ⁊ melioꝛ fue⸗
rint miniſtri/vnũ ⁊ equale eſt qð accepe⸗
runt/nõ eſt meliꝰ in illo ⁊ inferius in iſto:
de cõſe. diſ. Sic ⁊ cũ baptiʒat malus ex aliqua igno⸗
iiij:Cũ bap⸗ rantia ecclie vel tolerãtia/ aut enĩ igno⸗
tiſat rant᷑ mali/aut tolerant᷑. Zoleratur palea
quouſqʒ in vltimo ven tilet᷑ area. Illud
iiij. len. diſ. quod datũ eſt val. eſt nec impar/ꝓpter
v. ca. . circa impares miniſtros:ſed par ⁊ equale/pꝛo
einc. mi videam- quid videre illi nolunt: Hon
quid nõ videant/ſed quid ſe videre dole
id uat clauſum ſit cõtra illos.quo miſ
ſi ſunt diſcipuli: in nomĩe pfis ⁊ filij ⁊ ſpi
riituſſcti vt baptiʒarẽt tãquã mĩſtri. Quo
Mat. xxviij miſſi ſunt: Ite dixit baptiʒate gẽtes: Au
diſtis fratres quomõ venit illa hereditas
Poſtula a me ⁊ dabo tibi gẽtẽs heredita
tem tuã:⁊ poſſeſſionẽ tuã termios terꝛe.
Audiſtis quõ a ſyon pꝓdit lex:⁊ verbum
dſi de ihrim. Ibi eni audierũt diſ- cipuli:
ite baptiʒate gẽtes in nomie pfis ⁊ filij ⁊
ſpũſſcti. Intẽti facti ſumus cũ audiremꝰ:
ite baptiʒate gentes: In cuiꝰ nomie⸗ In
nomine pfis ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti. Iſte vnꝰ

Eſaie.i

deus:quia nõ ĩ nomibꝰ patris ⁊ filij ⁊ ſpi⸗

rituſſcti Vbi vnum nomẽ audis/vnus eſt
deus: Sicut de ſemine abꝛae dictũ ẽ ex
ponit paulꝰ apls:ĩ ſemĩe tuo bñdicẽt᷑ om
nes gentes. Mõ dixit in ſeminibꝰ tanquã
in multis: ſed tanqᷓʒ in vno:⁊ ſemine tuo
qð eſt xpᷣs. Sicut g quia ibi nõ dicit in ſe
minibꝰ/docere te voluit apłs quia vnus
chꝛiſtus:Sic ⁊ hic cũ dictum ẽ in nomine
non in nominibꝰ/quõ ibi in ſemine non in
ſeminibꝰ ꝓbatur vnus ðs: pater ⁊ filius ⁊
ſpũſſctũs. Sed ecce inquiũt diſcipuli ad
dñm. Audiuimus in quo nomine baptizʒe
mus:miniſtros nos feciſti:⁊ dixiſti nobis
Ite baptiʒate in nomĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpi
rituſſancti. Quo ibimus? Quo: MNon au⸗
diſtis? Ad hereditatẽ meam. Interꝛoga⸗
tis quo ibimus? Ad id qð emi ſanguine
meo.Quo ergo? Ald gentes. Ad gẽtes in

. qt. Putaui qꝛ dixit:ite badtiʒate afros:

in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti. DLHeo
gras:Soluit dñs queſtionẽ:docuit colũ⸗

ba. Deo gras:ad gentes apli miſſi ſũt Si

pter: hic eſt qui baptiʒat. Ergo dilectiſii

Joh. CTract. Coa. 1

ad gentes:ad omẽs linguas:oc ſigniſl⸗
cauit ſpũſſctũs diuiſus in linguis:vnituſ
in columba Hoc ligue diuidtur:hoc co
lumba copulat.Lingue gentiũ cõcoꝛda⸗
rũt: ⁊ vna ligua affrice diſcoꝛdauit:Quid
euidẽtius fratres mei? in colũba vnitas:
in linguis gentiũ ſocietas. Aliquãdo em̃
ſuꝑbia diſcoꝛ dauerũt:et tunc ſunt fac⸗
te lingue ex vua multe. Poſt diluuiũ enĩ
quidam ſuꝑbi homines velut aduerſꝰ de
um ſe munire conantes q̃ſi aliquid eẽt ex
celſum deo/aut aliquid tutũ:ſuꝑbia ere
xerũt turrĩ: q̃ſi ne diluuio ſi poſtea fieret
delerẽtur. Audierãt enĩ ⁊ recenſi uerãt:qꝛ
omiĩs iniquitas erat deleta diluuio. Ab
iniquitate temꝑari nolebant ſaltitudineʒ
turꝛis cõtra diluuiũ requirebant: edifica
uerũt turrim excelſam: Vidit deusſ uper
biã ipoꝝ:⁊ hunc erroꝛem illis ĩmitti iuſſit
vt nõ ſe cognoſcerent loquentes. Et fac⸗
te ſunt diuerſe lingue de ſuperbia Si ſu
perbia fecit diuerſitates linguaꝝ:humili

☛

tas xpᷣi cõgregauit diuerſitates linguaꝝ
Jam quod illa turꝛis diſſociauerat:eccle
ſia collegit. De vna lingua facte ſunt mł
te: Holi mirari:ſuꝑbia fecit. DHe multis lĩ
guis fſit vna Holi mirari/caritas fecit:qꝛ
et ſi ſoni diuerſi linguarum ſunt: in coꝛde
vVnus deus inuocatur:vna pax cuſtoditur E
¶Vnde debuit & cariſſimi demonſtrari
ſpũſſctꝰ vnitatẽ quandã deſignans niſi p
columbã.vt pacate eccleſie diceret᷑: VUna Canti. vj.
eſt columba mea? Vnde debuit humili
tas niſi ꝑ auẽ ſimplicẽ ⁊ gementẽ:non per
auẽ ſuꝑbã et exaltantẽ ſicut coꝛuus? Et
foꝛte dicent Quia colũba ⁊ vna colum
ba:pᷣter vnã columbã baptiſmus eſſe non
poteſt. Ergo ſi apud te eſt columba vl tu
es colũba:quãdo ad te venio.tu da mihi
qð nõ habeo:Scitis hoc ipoꝝ eſſe. Ecce
modo vobis apparebit:non eẽ de voce co
lumbe ſed de clamoꝛe coꝛui. Nam paulu
lum attendat caritas vr̃a:et timete inſidi
as/imo cauete:et excipite verba cõtradi
centiũ reſpuenda:non tranſ- glutienda/ et
viſceribꝰ danda. Facite inde quod fecit

dñs:quãdo illi optulert amaꝝ potũ. Gu⸗

ſtauit et reſpuit Sic et vos:audite ⁊ ab⸗
ijcite.QAuid eni dicũt?: Videamus. Ecce
inquit tu es columba O catholica tibi di
ctũ eſt. Vna ẽ colũba mea:vna mr̃is ſue.
Tibi eerte dictũ ẽ:expecta: noli me inter

—.N—

EZ — -

— — —

—, — —,, 2 0-c

lüeni
Pode
eater

ſenn
g

nne

luſſu
fu⸗
Su
dumii
ay
eccle
mmnl
unsli
u
e
dur
n.
e . .
Ina Camn. .
mii
per
Et
olum
enon
Iltu
mihi⸗
Cce⸗
e
nli
di
et
ect
bu⸗

ce
bici
ſe 1

rogare: Si mihi dictũ ẽ ꝓba pᷣmo:ſi mihi
dictũ eſt/cito volo audire. Inquit. Tibi
dictum ẽ Rũdeo voce catholica. Mihi.

Hoc autẽ frẽs qð oꝛe meo ſolius ſonuit:

ſonuit vt arbitroꝛ ⁊ coꝛdibꝰ vr̃i s:⁊ omẽs
pariter diximꝰ. Eccleſie catholice dictũ ẽ
Preter ipam columbã inquit baptiſma
nõ ẽ.Ego qui pᷣter ipam colũbã ſũ bapti
ʒatꝰ.ꝗ̊ nõ habeo? Si baptiſma nõ habeo
Quare mihi non das qñ ad te venio? Et
ego interrogo. Interim ſequeſtremꝰ. cui
dictũ ẽ:vna eſt colũba mea:vna ẽ matris

ſue.Adhuc querimꝰ.Aut mihi dictũ eſt:

aut tibi dictũ eſt: Sequeſtremꝰ:cui dictũ

ſit.Hoc & quero:ſi colũba ces ſimplex /in⸗

nocens ſine felle pacata in oſculis/non ſe
ua in vnguibꝰ: quero/vtꝝ ad huiꝰ colum

be mẽbꝛa ptineãt: Auari. raptoꝛes.ſubdo

li:ebꝛioſi:flagitioſi: Aẽbꝛa ſunt columbe

huius? Abſit inquit:Et reuera frẽs quis
hoc dixerit: vt nihil alið dicã: Raptoꝛes
ſolos ſi dicim: mẽbꝛa accipitris pñt eſſe:
non mẽbꝛa colũbe.Milui rapiũt:accipi⸗

tres rapiũt:coꝛui rapiũt. Colũbe nõ rapi

unt: nõ dilaniãt. Ergo raptoꝛes.non ſunt
mẽbra colũbe. Mõ apud vos fuit vel vn⸗
raptoꝛ? Quare manet baptiſmꝰ quẽ de⸗

dit accipit᷑ non columba? Quare noõ bap⸗

tiʒaſtis apud voſmetipᷣos poſt raptoꝛeſ
et adluteros et ebrioſos:poſt auaros apð
voſmetipᷣos? An iſti oẽs mẽbꝛa columbe
ſunt: Sic dehoneſtatis columbã veſtrã:
vt ei mẽbra vulturina faciatis. Quid er⸗
go fratres.quid dicimꝰ? Mali ⁊ boni ſũt
in eccleſia catholica: Ibi aũt ſoli mali ſũt

Sed foꝛte inimico animo hoc dico: hoc

poſtea requiratur Et ibi certe dicũt quia
ſunt boni ⁊ mali.Mã ſi dixerint ſolos bo⸗
nos ſe habere/credãt illis ſui: Et ſubſcri⸗
bo. Mõ ſunt apud nos dicãt /niſi ſcti /iuſti
caſti/ſobrij:nõ adulteri:nõ feneratoes nõ
fraudatoꝛes:nõ piuri:nõ vinolẽti: hicãt
Mõ em̃ attendo linguas ipᷣoꝝ: ſ 3y tm̃ coꝛ⸗
da ipᷣoꝝ.Cũ aũt noti ſint ⁊ vobis et ſi uis/
ſiẽ ⁊ vos ⁊ vobis in catholica: ⁊ illis noti
eſtis / nec nos eos rephendamꝰ⸗ ec illi ſe
palpẽt. Nos fatemur in eccleſia catholica
et bonos et malos ec᷑:ſʒ tanq̃ʒ qna ⁊ pale
am. Aliqñ qui baptiʒat᷑ a qno/ palea ẽ:et
qui baptiʒat᷑ a palea/granũ ẽ Alioquiĩ ſi
quis baptizatur a grano / valet: ⁊ qui bap
tiʒat᷑ a palea/nõ valet: Falſuʒ ẽ.hic ẽ qui

tas veſtra. Et quare de

baptiʒat. Si autem verum eſt hic eſt qui

baptiʒzat.⁊ qð ab illo dat᷑/ valet. Et quo⸗
modo columba baptiʒat: on em̃ malus
ille columba eſt aut ad mebra columbe p
tinet:nec hic poteſt dici in catholica: nec
apud illos. Si illi dicũt colũbãa eẽ eccleſi⸗
am ſuaʒ. Quid ergo intelligimꝰ frẽs mei:

qm̃ manifeſtũ ⁊ omnibꝰ notũ ẽ.Et ſi nolit
cõuincuntur: quia ⁊ ibi qũ dant mali:non
poſt illos bapti atur.⁊ hic quãdo dãt ma
li:nõ poſt illos baptiʒat᷑. Columba nõ ba
ptiʒat poſt coꝛuũ Coꝛuus quare vult ba⸗

ptizare poſt columbã⸗ Jurenaat car⸗
ignatũ eſt neſcio
quid ꝑ columbam:vt baptiʒato dño veni
ret columba id eſt ſpũſſctũs in ſpẽ colum

be ⁊ maneret ſuꝑ eum:cum in aduentu co

lumbe hoc cognoſceret iohes/ ꝓpꝛiã quã
dam poteſtatẽ in dño ad baptiʒ andũ:qꝛ
phanc ꝓpꝛiã poteſtatẽ ſicut dixi pax ec⸗
cleſie firmata eſt: Et poteſt ſieri vt habe

eat aliquiſ baptiſma pᷣter columbã:vt pꝛo
ſit ei baptiſmus pꝛeter columbam/nõ po⸗

teſt. Intendat caritas vr̃a.⁊ intelligat qð
dico. NMam ⁊ iſta circũuentione ſepe ſedu⸗
cunt frẽs nr̃os: qui pigri ⁊ frigidi ſunt Si
mus ſimplicioꝛes:et feruentioies. Ecce in
quiunt Ego accepi:an nõ accepi? Rñdeo

accepiſti. Si ergo accepi:nõ eſt quod mi⸗

hi des: Securus ſum: etiã teſtimonio tuo⸗
Et ego quideʒ me dico accepiſſe:⁊ tu me
fateris accepiſſe. Vtriuſqʒ lingua ſecurũ
me facit.Quid ergo mihi ꝓmittis? Qua⸗
re vis catholicũ facere:quãdo nõ mihi ali
quid daturus es am plius/⁊ me iã accepiſ
ſe fateris quod te hrĩ̃e dicis? Ego aũt qñũ
dico veni ad me:dico qꝛ nõ habes tu:qui
fateris quia habeo. Quare dicis veni ad

me? Docet nos colũba: Reſpõdet em̃ de

capite dñi et dicit:Baptiſma habes: cari
tatẽ aũt qua ego gemo non habes:Quid
ẽ hoc inquit:baptiſma habeo/caritatẽ nõ
habeo? Sacramentũ habeo caritateʒ nõ?
Noli clamare:oſtende mihi quõ habeat.
caritatẽ qui diuidit vnitatẽ. Ergo inquit
habeo baptiſma? Habes:ſed baptiſmũ il
lud ſine caritate nihil tibi ꝓdeſt: quia ſi⸗
ne caritate tu nihil es. Nam baptiſmꝰ ille
etiam in illo qui nihil ẽ:non eſt nihil Ba
ptiſma quippe illud aliquid eſt ⁊ magnũ
eſt: ꝓpt᷑ illũ ð q̊ dictũ ẽ. Hicẽ ꝗ baptiʒat
Sʒ ne putares illð qð magnũ ẽ:tibi aliqᷣd

de cõſe. diſ.

ꝓdeſſe poſſe ſi non fueris in vnitate ꝛſuꝑ
baptiʒatũ colũba deſcẽdit tanquã dicẽs.
Si baptiſma habes /eſto ĩ colũba:ne nõ ti
bi ꝓſit qð habes. Veni & ad columbã di⸗

bas:ſed vt ꝓdeſſe tibi incipiat qð habes

ij. Et ſcã et
iiij:ſent. diſ.
ix. capᷣ.iij.in

medio

j. CE 07 xi.

8

cimus/nõ vt incipias habere qð nõ habe

Foꝛis em̃ habebas baptuſma ad ꝑniciem:
intus ſi habueris/incipit ꝓdeſſe ad ſalutẽ
Hõ em̃ tantũ tibi ꝓderat baptiſma: ⁊ nõ
etiam oberat Et ſancta poſſunt obeſſe
In bonis em̃ ſctã ad ſalutẽ inſunt:in ma⸗
lis ad iudiciũ.Certe em̃ frẽs nouimꝰ qͥd
accipiamꝰ:⁊ vtiqᷓ; ſctm̃ ẽ qð accipimus:⁊

nemo dicit non ẽ ſctm̃.Et quid ait apłs?

Qui aũt mãduceat ⁊ bibit idigne:iudiciũ

ſibi manducat ⁊ bibit. Non ait qꝛ illa res

mala eſt:ſed quia ille malus male accipiẽ
do ad iudiciũ accipit/ bonum qð accipit.
Mõ em̃ mala erat buccella: que tradita ẽ
iude a dño. Abſit. Medicus nõ daret vẽ⸗

nenũ.Salutẽ medicus dedit:ſed indigne

aẽcipiendo ad ꝑniciẽ accepit: quia nõ pa
catus accepit. Sic ergo ⁊ qui baptizant᷑.
¶ Habeo ĩquit mihi.Fateoꝛ.Habes: ob
ſerua qð habes.eoipᷣo qð habes dãnabe⸗

ris:Quare? Quia rem colũbe pᷣter colũ⸗

ba habes. Si rem columbe in colũba ha⸗
beas:ſecuruſ habes. Puta te eẽ militarẽ.

Si caracterem imꝑatoris tui intus habe⸗

as:ſecurus militas. Si extra habeas:non
ſolũ tibi ad miliciã non pꝛodeſt caracter
ille:ſed etiã ꝓ deſertoꝛe punieris Veni g̊
veni:⁊ noli dicere/iã habeo / iã ſufficit mi

hi. Veni colũba te vocat:gemẽdo te vo⸗

cat. Frẽs mei vobis dico:gemẽdo voca⸗
te/nõ rixando. Vocate oꝛãdo:vocate in⸗
uitãdo:vocate ieiunãdo:in caritate intel
ligãt/quia doletis illos.Mõ dubito frẽs
mei:qꝛ ſi videant doloꝛẽ vrjm/cõfundent᷑
et reuiuiſcent. Veni & veni:noli timere.
Time ſi nõ venis: Immo nõ time ſed plã
ge Veni:gaudebis/ſi veneris. VUenies qͥ
dem in tribulationibꝰ ꝑegrinationis:ſed
gaudebis in ſpe. Veni vbi eſt colũba:cui

dietum eſt. VUna ẽ colũba mea.vna ma

tris ſue.Columbã vnã vides ſuper caput
xpᷣi:Linguas non vidces in toto oꝛbe ter⸗
rarum. Idem ſpiritus per columbam:idẽ
et per linguas. Si per columbam idẽ ſpi⸗
tus/et per linguas idem ſpũſſanctꝰ/ꝑ to⸗
tũ oꝛbem terraꝝ datus eſt:a quo te pꝛcci
diſti vt clames cũ coꝛuo/nõ vt gemas cuʒ

4

VII

—

columba. Veni ergo:Sed ſolicitꝰ es foꝛ⸗
te ⁊ dicis. Yoꝛis baptiʒatꝰ ſum:timeo ne
inde ſim reus/quia foꝛis accepi Jam cepi

ſti cognoſcere qͥd gemendũ ſit. Verũ di⸗

cis qꝛ reꝰ es:nõ qꝛ accepiſti:ſʒ qꝛ foꝛis ac

cepiſti. Tene & qò accepiſti: emẽda qð fo
ris accepiſti. Accepiſti rẽ colũbe:pᷣter co

lumbã accepiſti.Dhuo ſunt que audis:ac⸗
cepiſti/⁊ pᷣter colũbã accepiſti. Quod ac⸗
cepiſti ap ꝓbo.quia foꝛis accepiſti:impꝛo

bo. Tene g quod accepiſti. Hõ mutat᷑ ſʒ

agnoſcit᷑. Caracter eſt regis mei:non ero
ſacrilegus:coꝛrigo deſertoꝛẽ/non imuto
caracterẽ. Moli ð baptiſmate głiari: quia
dico ipᷣm eſt: Ecce dico ipᷣm ẽ:tota catho
lica dicit ipᷣm eſt. Aduertit colũba:⁊ ag⸗
noſcit ⁊ gemit quia ipᷣm foꝛis habes. Vi⸗
det ibi quod agnoſcat: videt ibi ⁊ qdð coꝛ
rigat: Ihm ẽ/veni. Gloꝛiaris quia ipᷣm ẽ:
et nõ vis venire. Quid ergo mali qͥ nõ ꝑ⸗

rinent ad columbam: ait tibi columba.Et
mali inter quos gemo/⁊ qͥ non ꝑtinẽt ad

mẽbꝛa mea:⁊ neceſſe eſt vt inter illos ge⸗
mã.Mõne habent:quod te habere gloꝛia
ris? Nõne multi ebꝛioſi habẽt baptiſma?

MNöne multi auari? Mõne multi idolatre:

et quod eſt peius furtim? Nonne pagani
ad idola eunt:vel ibãt publice? Nunc oc
culte xpᷣiani ſoꝛtilogos querũt:mathema
ticos cõſulunt.Et iſti habẽt baptiſma:ſʒ

columba gemit inter coꝛuos. Quid g gau

des qꝗͥ habes? oc habes:quod habet et

malus. Habeto humilitatẽ/caritatẽ/pacẽ

habeto bonũ quod nõdum habes.vt p⸗
ſit tibi bonũ quod habes. Nam quod ha⸗
bes:habuit ⁊ ſymon magus.Actus apło⸗
rũ teſtes ſunt:ille liber canonicꝰ omni an
no in eccłia legendus. Anniuerſaria ſolẽ
nitate poſt paſſionẽ dñi noſtis illum libꝝ
recitari: Vbi ſcriptũ eſt quõ cõuerſus ſit
apls:et ex ꝑſecutoꝛe pᷣdicatoꝛ factꝰ. Vbi
etià die penthecoſtes miſſus ẽ ſpũſſanctꝰ
in liuguis diuiſis:velut ignis.Ibi legimꝰ
multos credidiſſe in ſamaria:per pꝛedica
tionem philippi. Intelligitur autem ſiue
vnus ex apoſtolis/ſiue ex diaconis quia
ſeptem ibi diaconos legimus oꝛdinatos/
inter quos etiam nomẽ philiſpi: Per phi
lippi ergo pꝛedicatõʒ:crediderft ſamarite.
Samaria cepit abũdare fidelibꝰ Ibi erat
iſte ſymon magus:per magicas factiones
ſuas dementauerat populũ:vt eum virtu

Joh. Tract. vI

tiiis dei putarent. Commotus tamen ſignis

Actu. v

iij.

Genef

vvj.

que a philippo fiebant:etiam ipſe credi⸗
dit. Sed quomodo ipſe crediderit:poſte⸗
rioꝛa ſequentia demonſtrauerunt: Bap⸗
tiʒatus eſt autẽ et ſymon.Audierunt hoc

ꝗapoſtoli qui erant in hieruſalẽ: miſſi ſunt

ad illos/petrus et iohãnes. Inuenerunt
multos haptiʒzatos:et quia nullus ipſoꝛũ
adhuc acceperat ſpiritũſanctũ/ſicut tunc
deſcendebat ad oſtendendã figuificatio

nem gentiũ crediturarũ/vt linguis loque

rentur/in quos deſcẽdebat ſpũſſanctꝰ.im
poſuerunt illis manus/oꝛãtes ꝓ eis: ⁊ ac⸗
ceperunt ſpiritũſanctũ.Simon ille qͥ non
erat in eccleſia colũmba/ſed coꝛuus quia
ea que ſua ſunt querebat/nõ que ieſu xpᷣi
vnde in chꝛiſtianis potentiã magis ama⸗
uerat qʒ iuſticiã/vidit per impoſitõeʒ ma
nuũ apoſtoloꝝ dari ſpirſitũanctũ /nõ qꝛ
ipſi dabant/ſed quia ipᷣis oꝛantibus datꝰ
eſt: et ait apoſtolis.Quid vultis a me ac
ciꝑe pecunie.vt et ꝑ impoſitionẽ manuũ
mearũ detur ſpirituſſauctꝰ? Et ait illi pe
trus.Pecunia tua tecũ ſit in ꝓditõe:quo
niã donũ dei putaſti pecunia ↄparandũ.
Cui dicitur/pecunia tua tecũ ſit in ꝑditio

ne? Vtiqʒ batiʒzato. Jam baptiſma habe

bat:ſed colũbe viſceribꝰ nõ herebet.Au⸗
di: quia nõ herebat. Verba ipᷣa petri apo
ſtoli aduerte.Sequit᷑ em̃. Non eſt tibi ꝑs
neqʒ ſoꝛs in hac fide. In felle em̃ amari⸗
tudinis video te eſſe. Columba fel nõ ha
bet:ſymon habebat:ideo ſeparatus erat
a columbe viſceribus. Baptiſma illi qᷣd

ꝓderat: Moli ergo de baptiſmate gliari:

quaſi ex ipᷣo ſalus tibi ſufficiat. Moli ira⸗
ſci:depone fel:veni ad columbã. hic ti⸗
bi ꝓderit:quod foꝛis nõ ſolũ nõ ꝓderat/
ſed etiam oberat. Heqʒ dicas non venio:
quia foꝛis ſum baptiʒatꝰ.Ecce incipe ha⸗
bere caritatẽ: incipe habere fructũ:inue⸗
niat᷑ in te fructus: mittat te columba in⸗
tro. ¶ Inuenimꝰ h; ĩ ſcriptura. Imputri⸗
bilibus lignis arca fuerat fabricata. Im⸗

putribilia ligna ſancti ſunt fideles:pꝑtine⸗

tes ad xpᷣm Quomudo ĩ templo lapides
viui de quibus edificat᷑ templũ/homines
fideles dicti ſũt:ſic ligna imputribilia ho
mines ꝑſeuerãtes in fide. In ipa ergo ar⸗

ca ligna imputribilia erant: Arca em̃ ec⸗

cleſia eſt: ibi baptiʒat columba. Arca em
illa in aqua ferebat᷑. Ligna imputribilia

„D

intus erãt. baptiʒata ſunt. Inue nimꝰ que
dam ligna foꝛis baptiʒzata:omẽs arboꝛes

que erant in mũdo. Ipᷣa tñ aqua erat/nõ

erat altera: Omis de celo venerat: ⁊8 ab
yſſis fontiũ. Ipa erat aqua in qua bapti⸗

ʒzata ſunt ligna imputribilia que erãt i ar⸗

ca:in qua baptiʒata ſunt ligna foꝛis.Miſ⸗
ſa eſt columba.Et mo nõ inuenit requiẽ
pedibus ſuis: redijt in arcã. Plena enim
erãt aqs omĩa:⁊ maluit redire qᷓʒ rebapti
ʒari. Coꝛuus aũt ille emiſſus ẽ anteqʒ ſic
caret᷑ aq̃: rebantiʒatus redirc noluit: moꝛ
tuus ẽ in his aquis: Auertat deus coꝛui

illius moꝛtẽ. NHã quare nõ eſt reuerſus: ni

ſi quia aquis interfectus eſt? At vero co
lumba noò inueniẽs requiẽ pedibꝰ ſuis cũ
ei vndiqʒ clamaret aq/veni veni/hic tin⸗
gere/quõ clamãat iſti heretici/veni hic ha
bes:nõ inueniẽs illa requiẽ pedibus ſuis
reuerſa eſt ad arcã.Et miſit illã noe iteꝝ:

Geneb. viij.

ſicut vos mittit arca vt loq̃ mini illis. Ex

quid fecit poſtea columba? Quia erãt lig
na foꝛis baptiʒata:repoꝛtauit ramũ ð oli⸗
ua.Ramus ille:⁊ folia ⁊ fruetũ habebat.
Mon ſint in te ſola verba:nõ ſint in te ſo⸗
la folia:ſit fructus:et redis ad arcã /nõ ꝑ
te ipᷣm. Columba te reuocat.Gemite fo⸗
ris:vt illos intro reuocetis.Etem̃ fructus
ille oliue ſi diſcutiat᷑:inuenies quid erat.
Vnde hoc ꝓbamꝰ? Quomodo em̃ oleũ
a nullo humoꝛe pᷣmit᷑/ſed diſruptis omni
bus exilit et ſuꝑc minet:ſic eſt et caritas.

Non poteſt pᷣmi in ima meceſſe eſt: vtad

ſuꝑna eniicet. Pꝛopterea ð illa dicit apo⸗
ſtolus. Adhuc ſupeminentioꝛẽ viã vobis

demonſtro. Quia diximꝰ de oleo quia ſu

pereminet /ne foꝛte non de caritate dixit
apls/ ſupeminẽtioꝛẽ viã vobᷣ demõſtro:
audiamus qͥd ſequit᷑.Si linguis hoĩm lo
quar et ãgeloꝝ/caritatẽ ãt ñ habeã:factꝰ
ſum tanqʒ eramentũ ſonãs/aut cymbalũ
tiniẽs.Puo nũc donate exclama Aiſertꝰ
ſum:⁊ clama doctus ſum. Quantũ diſer⸗
tus: quãtũ doctus:? Nunquid linguis an

geloꝝ locutus es? Et tamen ſi linguis an

geloꝝ loquereris caritatẽ non habẽs: au
direm era ſonantia ⁊ cymbala tinnientia.
Soliditatem aliquã quero:fructum in fo
lijs inueniã: Mõ ſint ſola verba:hẽant oli
uã.redeaãt ad arcã. Sed inqes hẽo ſacrjm:
veꝝ diciſ: Satr̃m diuinũ ẽ. hẽs baptiſmꝗ
Et ego ↄfiteoꝛ.Sʒ qd dicit idẽ apłs?Si
.— c iiij
2

tiã ⁊ omnẽ ſidẽ ita vt mõtes trãſferã :ne
foꝛte ⁊ hoc diceres/credidi/ſufficit mihi.
Sed quid dicit iacobus? Et demones cre
dunt ⁊ contremiſcunt. M.agna eſt fides:

ſed nihil pꝛodeſt ſi nõ habeat caritatem.

Conſite bant᷑ ⁊ demones xpᷣm. Ergo cre⸗
dendo:ſed nõ diligẽdo dicebant. Quid
nobis ⁊ tibi fili dei? Fidẽ habebãt/cari⸗
tatẽ nõ habebãt:ideo demones erãt. MNo

li de ſide gloꝛiari:adhuc demonibꝰ cõpa⸗

randus es Holi dicere xpᷣo dño:mihi ⁊ ti

bi quid eſt: Vnitas eni chꝛiſti tibi loquit᷑

Veni cognoſce pacẽ:redi adviſcera co⸗
lumbe Foꝛis baptiʒatꝰ es:habeto fructũ
et redi ad arcam et tu. Quid nos queri⸗
tis ſi mali ſumꝰ? Vt boni ſitis. IJdeo vos
querimꝰ:quia mali eſtis.Nã ſi mali nõ eſ
ſetis:inueniſſemus vos:nõ vos queremꝰ⸗
Qui bonus ẽ/iã inuentꝰ eſt:qui malus ẽ
adhuc querit᷑. Jdeo vos querimꝰ:redite
ad arcã.Sed iam habeo baptiſma Si oĩa
ſacramẽta ſciero ⁊ habuero ꝓphetiam et
oẽm fidẽ ita vt mõtes tranſ ferã /caritatẽ
aũt non habeã:nihil ſum. Fructũ ibi vide
am/oliuã vbi videã:et reuocaris ad arcã
Sed inqͥt ? Ecce nos młta mala patimur

Hec ſi ꝓ xpᷣo pateremini: non ꝓ honoꝛi⸗

bus vr̃is.Audirxe quid ſequit᷑. Jactant ſe
enĩ aliquãdo quia elemoſinas multas fa
ciunt:dant pauꝑibus quia paciunt᷑ mole⸗
ſtias:ſed ꝓ donato nõ ꝓ xpᷣo: Vide quo
mõ patiaris. MNã ſi ꝓ donato pateris:pꝛo
ſuꝑbo pateris. Mõ es columba:ſi ꝓ dona
to pateris. Nõ erat ille amicus ſpõſi.Nã
ſi amicus eẽt ſponſi:gloꝛiã ſpõſi quereret
non ſuam. Vide amicum ſponſi dicentẽ.
Hic eſt qui baptiʒat. Ille non erat amicꝰ

ſpõſi: ꝓ qͥ pateriſ.Hõ habes veſtẽ nuptia

lem:⁊ ſi ad conuiuiũ veniſti/foꝛas habes
mitti. Immo quia foꝛas miſſus esðo mi
ſer es. Redi aliquando: et noli gloꝛiari.
Audi quid dicat apls.Si diſtribuero om
nia mea pauꝑibus/et tradidero coꝛpꝰ me
um vt ardeam/ caritatẽ aũt nõ habeã:ni⸗
hil ſum:Ecce quod non habes. Si tradi⸗

dero inquit coꝛpus meũ vt ardeam.⁊ vti

qʒ ꝓ nomie chꝛiſti. Sed quia ſunt multi
qui iactanter illud faciũt:nõ cũ caritate.
ideo ſi tradidero coꝛpus meũ vt ardeam
caritatẽ aũt nõ haheã/nihil mihi pꝛodeſt
Caritate fecerunt martyres illi qui ĩ tem

poꝛe ꝑſecutionis paſſi ſunt/caritate fece⸗

ract. VI

ſciero omĩa ſacramẽta ⁊ habuero ꝓphe⸗

Eo. I

runt: Iſti aũt de tumoꝛe. et de ſupꝑbia fa⸗

ciunt. Mam cũ pſecutio deſit: ſeipos pᷣci⸗
pitant: Veni ergo: vt habeas caritatem.

Sed nos habemus martires Quos mar⸗

tires? Mon ſunt columbe: ideo volare co
nati ſunt: et de petra ceciderũt.i¶ Omia

ergo fratres mei videtis: quia clamant
agduerſus illos oẽs pagine diuine /oĩs p⸗

phetia/totũ euangeliũ /omẽs aplice litte
re/omĩs gemitus colũbe.et nõdum eui⸗
gilant.nondũ exꝑgiſcunt᷑.Sed ſi col ũba
ſumus/gemamꝰ:toleremus/ſperemꝰ. Ad
erit mia dei.vt efferueat ignis ſpũſſancti
in ſimplicitate vr̃a:et venient. Non ẽ de⸗
ſperandũ: Oꝛate/ipᷣdicate/diligite:ꝓrſus
potens eſt dñs. Jam ceperũt cognoſcere
frontem ſuam. Multi cognouerunt:mul⸗
ti erubuerunt: Aderit chꝛiſtus:vt cogno⸗
ſcant et ceteri Et certe fratres mei vel pa
lea ſola ibi remaneat: omia grana colli⸗

gentur. Quidquid ibi f ructiſicauit: rede

at ad arcam ꝑ colũbam.aModo deſicieẽtes
vbiqʒ .quid nobis ꝓponũt:? nõ inuenien
tes quid dicant: Villas nr̃as tulerũt:fun
dos noſtros tulerunt: ꝓferunt teſtamenta
hominũ.Ecce vbi gaius eius donauit fũ
dũ eccleſie:cui pᷣerat fauſtinus.Cuiꝰ epᷣs
erat fauſtinꝰ? Eccleſie Quid ẽ ecclie?łEc
cleſie dixi:cui pᷣcrat fauſtinꝰ.Sʒ non ec⸗
cleſie pᷣerat fauſtinꝰ:ſed parti pᷣerat. Co⸗
lumba aũt eccleſia ẽ. Quid clamas? Nõ

deuoꝛabimꝰ villas:columba illas habeat
OQuerat᷑ que ſit colũba:⁊ ipſa habeat.Nã

noſtis fratres mei: quia ville iſte nõ ſunt
auguſtini.Et ſi vos non noſtis ⁊ putatis

me gaudere in poſſeſſione villaꝝ. Deꝰ no

uit:ipſe ſcit.quid ego de illis villis ſenti

am:vel quid ibi ſufferã. NHNouit gemitus

meos:ſi mihi aliquid ð colũba imptiri di⸗
gnat eſi? Ecce ſunt ville. Quo iure defẽ
dis villas:diuino an humano. Reſpõde⸗
ant. Diuinũ ius in ſcripturis habemꝰ.hu⸗
manũ ius legibꝰ regũ. Vñ quiſqʒ poſſi⸗
det poſſidet? Mõne qð iure humano? NHã

in decretis.

iure diuino:dñi ẽ terra ⁊ plenitudo eius. R

Paupes ⁊ diuites deꝰ de vno limo fecit: iur

et paupes ⁊ diuites/vna terra ſubpoꝛtat.

Jure tñ hũano dicit .hec villa mea eſt:

hec domꝰ mea :hic ᷣuꝰ meꝰ ẽ. Jure ergo
hũ ano:iure im atoꝝ. Quare? Quia ipᷣa
iura hũana ꝑ imꝑatoꝛes ⁊ reges ſeculi ðᷣs
tribuit generi hũano. Vultis legam⸗ le⸗
ges ĩꝑatoꝝ:⁊ ſᷣm ipᷣas agãꝰ de villis? Si

no⸗
9
e

s 1 d I.
D ſ. Pe.ij.

n
afü

is
Ee
A.
⸗
1
s
no
ni
ns
di⸗
efi
ge⸗
n degetit
didii⸗.
lure
..

Joh. Tract. VIII

iure humano vultis poſſidere: recitemus
leges imꝑatoꝛũ:videamus ſi aliqd volu
erũt ab hereticis poſſideri. Sed qͥd mihi
eſt impatoꝛ? Scõm ius ipᷣiꝰ poſſides ter

rã. Aut tolle iura imꝑatoꝛũ:et qͥs audet
dicere:mea ẽ illa villa.aut meus ẽ ille ſer
uus/aut domus hec mea ẽ? Si aũt vt te⸗
neantur iſta ab homibus iura acceperunt

regũ:vultis fcitamꝰ leges / vt gaudeatis

quia vel vnũ hoꝝ habeatis ⁊ nõ iputetis
niſi manſuetudini colũbe:quia vel ibi vo
bis pmittit᷑ omanere? Legũtur eni leges
manifeſte: vbi pᷣceperunt imꝑatoꝛes eos

qui pᷣter eccleſie catholice ↄmũionẽ vſur
pant ſibi nomẽ xpᷣianũ:nec volũt in pace

colere pacis auctoꝛẽ:nihil nomie eccleſie
audeant poſſidere. Sed quid nobis ⁊ im
ꝑatoꝛi: Sed iam dixi:deſiure humano agi

tur.Et tñ apłs voluit ſeruiri regibꝰ:volu

it honoꝛa itcges r dixit Reges reuerimi
ni.Noli dicere:quid mihi et regi? Quid
tibi &̊ et poſſeſſioni? Per iura regũ poſſi⸗
dent᷑ poſſeſſiones. Dixiſti/quid mihi ⁊ re
gi: MHoli dicere poſſeſſioẽs tuas:qꝛ ad ip
ſa iura humana renũciaſti quibꝰ poſſidẽ
tur poſſeſſiones. Sed ð diuino iure ago.
Ait.Ergo euangeliũ recitemꝰ Videamꝰ⸗
quſq; eccłia catholica xpᷣi ẽ ſuꝑ quẽ veiĩt
colũba que docuit hiẽ ẽ qͥ baptiʒat. Cũ
dicat ſcriptura:vna ẽ columba mea:quõ

giure diuino poſſideat qᷣ dicit/ego bapti

30: cum dicat columba: hic ẽ q baptiʒat:
cũ dicat ſcriptura vna ẽ colũba mea/vna
eſt mr̃is ſue? Quare laniaſtis columbaʒ?
Immo laniaſtis viſcera vr̃a.MNã vobis la
niaſtis:colũba ĩtegra ꝑſeuerat. Ergo fra
tres mei ſi vbiqʒ non habẽt qð dicãt: ego
dico vobis quid faciãt. Veniãt ad catho
licã:⁊ vobiſcũ habebũt nõ ſolũ terrã ſed
etiã illũ qͥ fecit celum et terram.
Erxplicit tractatus ſe us. Jncip it
tractaus ſeptimus. Ab eo qð ſcri
tu ẽ Et So vigi ⁊ teſtimoniũ Pl
buüquia A

ic eſt filiꝰ dei:vſq; ad id

qð ſcriptũ ẽ. Amẽ dico vobis vide

bitis celũ aptũ ⁊ angeios aſcendẽ

tes et deſcendentes ſuper filiũ ho

Dngaudem⸗

fequẽtie vr̃e: qaꝛ vlrraquã ſpe⸗

LCa .II

rare potuimꝰ: alacriter cõueniſtis. hoc ẽ A
ergo quod nos letiſicat et conſolaturin
omnibus laboꝛibus ⁊ piculis vite huiuus

amoꝛ vr̃ in deũ:⁊ piũ ſtudiũ ⁊ certa ſpes

ct feruoꝛ ſpũs.Audiſtis cum pſalmus le⸗ .
geretur:qꝛ inops ⁊ pauꝑ clamat ad deum ps.

in hoc ſeculo. Vox eniĩ eſt vt ſepius audi

ſtis ⁊ meminiſſe debetis nõ vnius hoĩs.?-
tñ vnius hoĩs.Mõ vnius qꝛ ſideles multi
Allta grana inter paleas gemẽtia diffuſna
toto oꝛbe terrarum. Vnus aũt qꝛ mẽbꝛa

——

vnus ppls inops ⁊ pauꝑ nõ nouit gaude⸗

re de ſeculo/et doloꝛ eius intus e: et gau

diũ eiuſ intus eſt: vbi nõ vidit niſi ille qͥ
exaudit gementẽ ⁊ coꝛonat ſperantẽ: Le

ticia ſeculi vanitas. Cũ magna expectati

one ſperatur vt veniat:et non pot teneri
cum venerit. Iſte eni dies qui letus eſt: p
ditis hodie in iſta ciuitate: cras vtiq z nõ

erit nec idẽipſi cras h̊ erũt/qð hodie ſũt

Et trãſeũt oĩa ⁊ euolãt oĩa:⁊ ſiẽ fumꝰ⸗ v9

neſcũt Et ve qͥ amãt talia. Ois enĩ aĩa ſe

quit᷑ qdð amat. Ois enĩ caro fenũ.et omis

honoꝛ carnis quaſi flos feni.Fenũ aruit:
flos decidit.verbum aũt dñi manet ĩ eter

num Ecce quod amas: ſi vis manere in

eternum Sed dicere habeas. Vnde poſ⸗

ſum appᷣhendere verbũ dei⸗ Verbũ ca⸗

ro factũ eſt.⁊ habitauit in nob. Qua ꝓpft

frẽs cariſſimi ad inopiã nr̃am ⁊⸗ pauptatẽ
nf̃aʒ ptineat: ⁊ qð illos dolemꝰ q ſibi abũ
dare vident᷑:HGaudiũ eni ipᷣoꝝ quaſi fre⸗
neticoꝝ ẽ:Quõ aũt freneticꝰ gaudet ĩ in
ſania plerũqʒ ⁊ ridet:⁊ plãgit illũ qui ſa⸗
nus eſt. Sic ⁊ nos frẽs cariſſimi ſi recipia⸗
mus medicinq de celo venientẽ/qꝛ ⁊ nos
omẽs frenetici cramꝰ tãq̃ʒ ſalui facti qui

ea ꝗᷓ diligebamꝰ nõ diligimꝰ:gemimꝰ ad

deũ de his qui adhuc inſani ſunt. Poteſt

enĩ yt ⁊ ipos ſaluos faciat.Et opꝰ ẽ vt re
ſpiciãt ſe: ⁊ diſpliceãt ſibi Spectari volũt

et ſpectari ſe nõ nouerũt: Mã ſi aliquan⸗
tuʒ oculos ad ſe cõuertãt:vidẽt ↄfuſionę
ſuã Quod donec ſiat/alia ſint ſtudia nr̃a:

alia ſint auocamẽta aĩe nf̃e. Plꝰ valʒ do
loꝛ nr̃:qʒ gaudiũ illoꝝ. Quãtũ pꝑtinet ad
nũeꝝ fratꝝ:difficile ẽ vt quiſqʒ ex illa ce

lebritate raptꝰ fuerit ex viris.Quãtũ aũt
ad ſoꝛoꝝ nũ eꝝ:cõtriſtat nos.Et hoc ma⸗
gis dolendum eſt. quia non ipſe potius

xpᷣi omẽs:ac ꝑ hoc vnũ coꝛpus:Iſte ergo

ag eccleſiam currunt: quas debuit ſi ndn

. KC 0oꝛ. xiij.

timoꝛ:certe verecũdia de publico reuoca
re. Viderit h̊ qͥ videt:⁊ aderit mĩa eiꝰ/vt
ſaluet omẽs. Nos aũt qui cõuenimꝰ pa⸗
ſcamur epulis dei:et ſit gaudiũ nrjm ſᷣmo
ipſiꝰ Inuitauit enĩ nos ad cuãgeliũ ſuũ:

⁊ ipe cibus noſter eſt quo nihil dulciꝰ:ſed
ſiqͥs habeat palatũ ſanũ in coꝛde.Gñ em̃

arbitroꝛ meminiſſe caritatẽ vr̃aʒ hoc euã
geliũ lectionibꝰ cõgruis ex oꝛdine recita⸗
ri:⁊ puto vobis nõ excidiſſe q̃ iam tracta⸗
ta ſunt:maxime recentioꝛa:de iohãne et ð
columba:De iohãne ſcʒ/quid nouũ didi⸗
cerit in dño ꝑ columba:q iam nouerat do
minũ.Et hoc inuentũ eſt inſpirãte ſpũ di
quod iã qͥdeʒ iohanes nouerat in dño.Sʒ
quod ipᷣe dñs ita eſſet baptiʒaturꝰ vt bap
tiʒandi ptãtẽ a ſe in neminẽ trãſ funderet
h; didicit ꝑ colũbã: quia dictũ ei erat:ſuꝑ
quẽ videris ſpiritũ deſcendentẽ velut co⸗
lumbã et manentẽ ſuꝑ eũ:hi c eſt qͥ bapti
ʒat in ſpũſctõ· Quid eſt:hic ẽ? Non eſt ali

us: et ſi ꝑ aliũ. Quare aũt ꝑ columbam?

AMulta dicta ſunt:nec poſſum:nec opus ẽ
