gite. AMulte anime ſunt multoꝝ hominuʒ

et ſi ſe diligunt/vna anima eſt.Sʒ poſſunt

dici multe anime:poſſunt dici ⁊ in homini

bus: quia non eſt tanta ↄiunctio: IJbi aür

vnũ deum licet dicas:duos aut tres nõ li
cet vt dicas.Hinc tibi cõmendat᷑ ſuꝑemi⸗
nentia ⁊ ſummitas charitatis:tanta vt ma

ipſe dixit:miſſus ſuʒ ante eum:⁊ qͥ me mi⸗

ſit baptiʒare in aqua: Et de illo dictum
Ecce mitto angelum meum:qui pꝛepara⸗

bit viam tuam ante te: Nonne ⁊ ipſe ver⸗

ba dei loquit᷑:de qͥ etiã dictũ ẽ qð ſit am2

—

vt diſtribueret᷑ vnicuiq; ſicut opus erat.
Et de illa ↄgregatione ſanctoꝝ quid di⸗
cit ſcriptura? Erat illis anima vna: ⁊ co2ꝛ

Ppter charitatem: vna ⁊ multoꝝ fratrtum
anima ꝓpter charitatem: deus pater ⁊ de

ioꝛ eſſe non poſſit. Quem enim miſit deus
verba dei loquitur. Hoc vtiq; de chꝛiſto
dicebat:vt ſe ab illo diſtigueret. Quid eñ
ipſum iohannem nonne deus miſit? An ſjᷣ

plius q;ᷓ ꝓpheta? Si ergo v ipſum des mi⸗

ſit ⁊ verba dei loquit᷑: quomodo ad diſtin

ctionem de chꝛiſto: eum dixiſſe di imus:

quem enim miſit deus verba dei loquit᷑

Sed vide quid adiungat Non enim

Joh. Tract. X

ad menſuram dat deus ſpiritum.
ANuid eſt hoc: Hon enim ad menſurã dat
deus ſpiritum? Inuenimus quia ad men⸗

Ephᷣ.iiij. ſuram dat deus ſpiritum. Audi apoſtolũ

dicentem:ſᷣm menſuram donatiõis chꝛiſti
HMominibus ad menſuram dat:vnico filio
non dat ad menſuram. Quomodo homi⸗
mnibus ad menſuram? Alijlquidem datur

per ſpm̃ ſer no ſapientie: alij ſermo ſcien⸗-

tie/ſᷣm eundem ſpm̃: Alij fides in eodem

ſpũ:alij pꝛophetia:alij diſcretio ſpirituũ:

alij genera linguarum: alij donatio cura⸗
tionũ. Munquid omnes apoſtoli? NHun⸗
gquid omnes ꝓphete: Nunquid oẽs do⸗
ctoꝛes? nunquid omnes virtutes ? nunqᷣd
omẽs dona habent ſanitatuʒ? Nunquid
ommnes linguis loquuntur? nunquid om⸗
neꝛs interpᷣtant᷑ Aliud habet iſte: aliud il⸗
leęe: Et qð habet iſte/ nõ habet ille. Men⸗

ſura eſt:diuiſio quedam donoꝝ eſt.Ergo

hominibus ad menſuram datur: ⁊ concoꝛ
dia ibi vnũ coꝛpꝰ facit. Quomodo aliud
accipit manus vt operet᷑.aliud oculus vt
videat: aliud auris vt audiat: aliud pes

vt ambulet. anima tamen vna eſt q̊ agit
oĩa:ĩ mãu vt oꝑet᷑:in pede vt ambulet:in
aure vt audiat:ĩ oculo vt videat. Sic ſũt
ctiam diuerſa dona fidelium tanq mem⸗
bꝛis ad menſuram vnicuiq; ꝓpꝛiam diſtri

buta. Sed chꝛiſtuſ qui dat non ad meuſu

ram accepit. Audi enim adhuc quid ſeqͥ⸗

tur: quia de filio dixerat: non enim ad mẽ

ſuram dat deus ſpirituz. Dater diligit

filium:et omnia dedit in manu ei

Et adiecit/omnia dedit in manu eius: vt

noſſes ⁊ hic qua diſtinctione dictuʒ ſit/ pa
ter diligit filium. Quare enim pater nõ di

ligit iohannem: ⁊ tamen non omnia dedit

in manu eius. Pater non diligit paulum.
Et tamen non omia dedit ĩ mau eius. Pa
ter diligit filium:ſed quomodo pater fili⸗

um :nõ quomodo dũs ſeruũ: Quomodo

vnicuzʒ:non quomodo adoptatum. Itaq;

omnia dedit in manu eius. Quid eſt om⸗

nia? Vt tantus ſit filiꝰ q;tuſ eſt pater. Ad
equalitatẽ euim ſibi genuit eum:cui rapi⸗
na non eſſet in foꝛma dei eſſe equalẽ deo.
Pater diligit filium: ⁊ omnia dedit in ma
nu eius.Ergo cum ad nos pater dignatuſ

eſt mittere filium:non putemus aliqͥd mi⸗

nus miſſum q; eſt pater. Pater mittens ſi⸗

lium:ſe alterutrũ miſit. Hanq; putantes

—

IuImn Ca. II

agdhuc diſcipuli:quia pater aliquid maiꝰ

eſt qᷓ; filius:videntes carnem ⁊ non iutelli

gentes diuinuatẽ: Dixerunt ei. Dſe oſtẽ⸗ Johan. xiiij
de nobis patrem: ⁊ ſufficit uobis.Tanqᷓ ſi
dicerent:iaʒ nouunus te:benedicimus te

quia nouimus te. Gꝛatias enim tibi agi⸗
mus quia oſtendiſti te nobis:ſed patrem
nondum nouimus. Pꝛopterea coꝛ noſtrũ

ardet ⁊ ſatagit ↄcupiſcentia quadam:ſan
cti videndi patris tui qui te miſit. Ipſum

nobis oſtende:⁊ nihil amplius a te deſide
rabimus.Sufficit enim nobis cum ille fue
rit demonſtratus:quo maioꝛ eſſe non po⸗
teſt. Bona ↄcupiſcẽtia:bonũ deſideriũ:
ſed varuus intellectus. Attendens enim
ipſe dñs ieſus/paruus magna querentes/
et ſeivſum magnũ inter paruos /paruũ in

ter paruos:ait philipo qͥ hoc dixerat vni
ex diſcipulis. Lanto temꝑe vobiſcũ ſum:
et non cognouiſtis me philipe? Poſſet H
philippus reſpondere. Cognouimꝰ te. Sy

nunquid dixumus tibi: oſtende nobis te?

Te cognouimus: ſed patrem querimus: .
Subiecit ſtatim. Qui me videt:videt⁊ pa

trem. Qui ergo equalis patri miſſus eſt:
ne eum eſtimemus ex infirmitate carnis:
ſed cogitemus maieſtatẽ indutaʒ carne ĩ
oppꝛeſſam carne.aanẽs enim deus apud

patrem: apud homines factus eſt homo:
8äy3trt tu per illũ qui apud te factus eſt homo

fieres talis qualis capit deum. Non enim
homo poteſt capere deum. Videre pote⸗
rat homo hominem: capere deum non po

terat. Vnde non poterat capere deuz? qꝛ
oculum coꝛdiſ vnde caperet non habebat
Erat autem aliquid intus ſaucium :⁊ ali
quid foꝛis ſanum. Coꝛpoꝛis oculos habe-

bat ſanos:coꝛdis habebat ſaucios. Factꝰ

eſt ille homo ad coꝛpoꝛis oculum :vt cre⸗

dens in eum quivideri coꝛꝑaliter potuit:
curreres ad eum ipſum videndũ quẽ ſpũ
aliter videre non poterat. Tanto tem⸗

poꝛe vobiſcum ſum:⁊ non cognouiſtis me

philippe? Qui me videt: videt patrem.
Quare illi non ilum videbant? Ecce vi⸗

debant illum: ⁊ patrem nonvidebant. Vi

debant carnem:ſed maieſtas latebat.Qdð
videbant diſcipuli qui amauerunt:vide⸗
runt ⁊ iudei qui crucifixerunt. Intus ergo
erat totus ille:⁊ ſic intus ĩ carne:vt apud
patrem maneret. Mon enim deſeruit pa⸗
trem: quando venit ad carnem. Camalis

+. — — — — 2, —

Hjhi.

N
man
nelli
Möölt
noͤte
Nag⸗
Arem
oſtrü
ſan
pſum
eſide
efue
ypo⸗
miͤ:
enim
mes
uüin
twi
ſum:
ſeth
₰
te⸗
us
R
s.
mnis:
mei

Mo:
o
mmm
de⸗
1bo
ze:

al⸗
we⸗
ac
ce⸗
douit
leh̃
ln⸗
tone
nen.
e wi⸗

Di

wide⸗
msero
td
utpe/
mals

L

Zoh. Cract. xv

cognitio non capit quod dico. Differat in
tellectũ:⁊ incipiat a ſide.Audiat qoð ſeqͥ⸗

tur. Qui credit in filium:habet viti
eternam. Aui autem incredulus
filio non videbit vitam:ſed ira dei
manet ſuper eum. mõ dixit ira dei ve⸗

nie umiſed ira dei manet ſuper eum.
Oimneſ qui naſcuntur moꝛtales: habẽt ſe
cum iram dei. Quam iram dei? Quã exce
pit pꝛimus homo adam.Si enim peccauit
pꝛimus homo:⁊ audiuit/moꝛte moꝛieris:
factus eſt moꝛtalis ille ⁊ cepimꝰnaſci moꝛ

tales.cum ira dei nati ſumus: Venit inde

filius non habens peccatum ⁊ indutus eſt
carne / indutꝰ moꝛtalitate:⁊ ſi ille nobiſcũ
cõmunicauit irã dei/noſ pigri ſumus cũ il

lo cõmunicare gratiam dei? Qui ergo nõ
vult cõmunicare filium:ira dei manet ſu⸗

per eum. Que ira dei? De qua dicit apo⸗
ſtolus. Fuumus enim ⁊ nos natura filij ire

ſicut ⁊ ceteri. Omnes ergo filij ire:quia ð

maledicto moꝛtis venientes.Crede ĩ chꝛi
ſtum factum ꝓpter te moꝛtalem:vt illũ ca

pias imoꝛtalem. Quando ergo ceperis ei

us ĩmoꝛtalitatẽ.nec tu eris moꝛtalis. Vi⸗

uUebat/moꝛiebaris: moꝛtuus eſtvt viuas.

Attulit gratiaʒ dei:abſtulit iram dei.De
us bibit moꝛtem:ne moꝛs biberet hominẽ
xplicit tractatus decimuſquar

tus· Ab eo loco vbi ait. Ut ergo co
gnouit ieſus quia audierunt pha/
R0——— diſcipulos
facit.vſq; ad id quod ait:⁊ mulieri
diceb ant quia non iam per tua lo⸗
quel am credunus.ipſi enim et au

—
—¶—

dinimus et ſcimus quia hic eſt ve-
reſaluatormunnid.

Dtum eſt nõ
nude eſt auribꝰe charitatis ve
ſtie euangeliſtam iohannem
yvyvrelut aquilam volare altius

caliginemq; terre tranſcendere:a lucẽ ve⸗

ritatis firmioꝛibus oculis intueri. Multa
enim iam ex euangelio eius per miniſteri

unm noſtrum dño adiuuante tractata ſunt.

Ex oꝛdine autem ſequitur hec lectio que
hodie recitata eſt. Ea que dicturus ſum
dño donante ſic audituri eſtis: vt magis
recognoſcatis q; diſcatis. Non ideo tamẽ

am t terram et abiit iterun

ncipit tractatus decimuſqn.

pigra debet eſſe intentio:quia non eſt co⸗
gnitio/ſed recognitio. hoc lectum eſt et
hanc lectionem tractandã ſuſcepimus:ge
ſtamus ĩ manibus: quod dñs ieſus ad pu
teum iacob/loquebatur cum ſamaritana
muliere. Dicta eniʒ ibi ſunt magna myſte

;]R CrE D

ria ⁊ magnarum ſimilitudines rerum: pa⸗
ſcentes animam eſurienteʒ: reſicientes lã
guentem. Pñs autẽ hec cũ audiſſet
cognouiſſe phaxiſe le⸗
los faceret q; iohanes et pies

ariſeos q8 ples di⸗

Hufarer q;q; ieſus non baptiza
ed uit iuge
leam.linc diutius diſputandũ non eſt:

diſcipuli eius rel

ne ĩmoꝛantes ĩ manifeſtis:anguſtias tem

poꝛis patiamur ad obſcura tractanda et

aperienda. Vtiq; dñs ſi ſciret phariſeos
ita de ſe cognouiſſe qð plures diſcipulos
faceret ⁊ qð plures baptiʒaret: vt hoc eis

ad ſalutem valeret ſequendi eum vt ⁊ ip⸗
ſi eſſent diſcipuli ⁊ ipſi vellent ab eo bap⸗

Al. lit. vt g
co guit ieſus
qꝛ audierũt
phariſei ꝙ ie
ſus ples di⸗
ſcipulos fac
et baptiʒat
qᷓ; iohannes
Alia litte⸗
ra ñ hʒ terrã

tizari:magis non relinqueret iudeam ter⸗
ram/ſcd ꝓpter illoſ maneret ibi. Quia vo

cognouit eoꝛuz ſcientiã: ſimul cognouit ꝰ
inuidentiã: quia non ꝓpterea didicerurt
vt ſequerent᷑/ſedvt ꝑſequeret᷑:abijt inde.

teneri ſi nollet:non occidi ſi nollet:qꝛ po⸗
terat ⁊ non naſci ſi nollet.Sed quia in om

ni re quã geſſitvt homo:hoĩbus in ſe cre⸗
dituris peebebat exemplũ.quiavnuſqᷣſq;

ſeruus dei non peccat ſi ſeceſſerit in aliuʒ
locum videns furoꝛem perſequentiũ ſe/
aut querentium in malum animam ſumm

Videret᷑ autẽ ibi ſeruuſ dei peccare ſi fa

ceret niſi in faciendo dñs pᷣceſſiſſet: Fecit

hoc ille magiſter bonus vt doceret:nõ qð

timeret. Foꝛtaſſis etiã hoc moueat cur di
ctum ſit:baptiʒabat ieſus plures qᷓ; iohan
nes:⁊ poſtea qᷓ; dictũ eſt baptiʒabat:ſub⸗

iectuʒ eſt: q;q; ieſus nõ baptiʒabat ſed di

ſcipuli. Quid ergo? falſum dictum erat ⸗

coꝛrectũ eſt: cũ additũ eſt: qq ieſus non
baptiʒabat ſed diſcipuli eius: An vtrũq;

verũ eſt:quia ieſus baptiʒabat ⁊ non ba⸗

ptiʒabat: Baptiʒabat enin quia ipſe mũ
dabat:non baptiʒabat quia non ipſe tin⸗
gebat. Pꝛebebant diſcipuli miniſterium
coꝛpoꝛis:pꝛebebat ille adiutoꝛiũ maieſta
tis.Quando enim ceſſaret a baptiʒando:

quando non ceſſat a mũdando? De quo

8 h

Joh. Tract. xVv
dictum eſt ab eodem iohanne:per iohan-⸗ tutem ieſum:⁊ inuenimus infirmũ ieſum: l
nis baptiſte perſonam dicentis. Hic eſt q foꝛtem ⁊ infirmũ. Foꝛtem quia in pꝛinci⸗ eo
baptiʒat. Ergo ieſus adhuc baptiʒabat: et pio erat verbum:⁊ verbum erat apud de⸗ iis
quouſq; baptizãdi ſint/qui baptiʒãdi ſũt: um:⁊ deus erat verbum.hoc erat in pꝛin⸗ e⸗
ieſus baptiʒzat. Securus homo accedit ad cipio apud deum. Vis videre:quã iſte ſi⸗ e
inferioꝛem miniſt ũ:Hhabet enim ſuꝑioꝛẽ linus dei foꝛtis ſit: Omnia per ipſum facta Johan. j. ſn
magiſtrum.Se foete ait aliquis. Bapti-⸗ ſunt:⁊ ſine ipſo factum eſt nihil:⁊ ſine la⸗ ſir
ʒzabat quideʒ chꝛiſtus in ſpiritu: non ĩ co2ꝛ boꝛe facta ſunt. Quid ergo illo foꝛtius: ?
poꝛe Quaſi vo alteriuſ dono q; illius qᷣſ gquem ſine laboꝛe facta ſunt omnia? Infir
etiã ſacramto coꝛꝑalis ⁊ viſibib baptimma mũ vis noſſe? Uerbum caro factum eſt:⁊
tis imbuat᷑. Vis noſſe quia ipſe baptiʒat: habitauit in nobis. FYoꝛitudo chꝛiſti te cre
non ſolum ſpũ ſed ctiaʒ aqua: Audi apo auit: infirmitas chꝛiſti te recreauit. Yoꝛti⸗
Epheß „ ſtolum. Sicut chꝛiſtuſ inquu dilexit eccle tudo chꝛiſti fecit vt qð non erat eſſet: in⸗ .
Ephe.v. ſiam ſuam ⁊ ſeipſum tradidit ꝓ ea mũdãäſt firmitas chꝛiſti fecit vt qð erat non periret .
eea.aauqm lauacro in verbo:vt exhiberet gloꝛio Condidit nos foꝛtitudie ſua:queſiuit noſ
ſam cccleſiã non habentẽ maculam aut ru infirmitate ſua. Nutrit ergo ipſe infirmus
gam: aur aliquid hmõi. Mundans eam infirmos:tanq; gallina pullos ſuos. Huic
Vñ: Lauacro aque in verbo. Quid ẽ ba enim ſe ſimilem fecit. Quotiens volui Mat. xxiij. 4
ptiſmũ chꝛiſti? Lauacrũ aque in verbo. inquit ad hieruſalẽ /cõgregare filioſ tuoſ .
Tolle aquã:non eſt baptiſmũ.Tolle ver ſudale tanq; gallina pullos ſuoſ:⁊ nolui
bum:⁊ non eſt baptiſmũ. Jam enĩ his per ſti. Videtis autem fratres: quẽadmoduʒ 3
actis:per que ꝑuenit ad collocutionẽ cuʒ gallina infirmet᷑ in pullis ſuis. Nulla eniʒ ſe
illa muliere videamus. Que reſtant ple-⸗ alia auis qð ſit mater agnoſcit᷑. Videmus L.
na myſterijſ:⁊ grauida ſacramtis. O por nidiſicare paſſeres quoſlibet ante oculos et⸗
tebat autem inquit eum tranſirep Raia lrdrneg Liconias colunibas an
ſiſamariam: UHenit inonit in cinita⸗ tidie videmus nidificare. Quas niſi quã⸗
Alia litre⸗ Iſa mariam. en crrin⸗ do in nidis videmus:parenteſ eſſ Enon ag Ri
ra hymediã. tem lamarie que ducltur y har: u⸗ noſcimus. Gallina vo ſic inſfirmatur ĩ pul⸗ N⸗
1Abt. lit. hʒ xta prediũ qð dedit iacob filio ſuo ls ſuis: vt etiam ſi ipſi pulli non ſequant᷑
B ioſeph: Erat autem ibi fons iacob et fſilios non videas: matrem tamen agno lichn
Puteus erat. Sed omnis puteus fons:nõ ſcas. Ita ſit alis demiſſis/plumis hyſpida V
omnis fons puteus. Abi ergo aquað ter⸗ voce rauca / omnibꝰ membꝛis demiſfa et Pn
ra manat ⁊ vſui pꝛebetur hauriẽnbꝰ: fonſ abiecta:vt quemadmodũ dixi vt ſi etiam amen
dicitur: Sed ſi in ꝓmptu⁊ ſupſicie ſit:fonſ filios non videas/ matrem tamen intelli⸗ bali
im dicitur. Si autem in alto. ꝓfundo ſit: gas. Sic ergo infirmus icſus fatigatur ab u
ita puteus vocatur:vt fontis nomen non uinere:Iter ipſius eſt: caro pꝛo nobis aſ⸗ Pahn
SPIte a Amittat. e ergo ſati atuſex iti ſumpta. Quomodo eni iter habet qͥ vbiq; dedi,
Al. lit. ha⸗ nere ſedebat:ſic tſuper fontẽ: Ho⸗ eſt: qͥ nuſqᷓ; deeſt?: Quo it:aut vñ it? Niſi un
berauterl. ra erat quaſi ſexta. Jam incipiunt my- quia non ad nos veniret / niſi foꝛmam viſi ſen
Al. lit. ſup. ſteria. Hon enim fruſtra fatigatur ieſus:ñ brilis carnis aſſumeret:? Quia ergo venire Ver
enim fruſtra fatigatur virtus dei.MHõ eniʒ ad nos eo modo dignatus eſt/vt infirma la.
fruſtra fatigatur: ꝑ quẽ fatigati recreãẽtur dei aſſumpta carne apparerẽt:ipſa carnis yent
NMõ ei fruſtra fatigat᷑:qͥ ðᷣſerẽte fatiaamur aſſumptio eſt iter ipſius. Ideo fatigatus dan
qͥ pñte firmamur. Fatigat᷑ tamen ieſus / et ab itinere:quid eſt aliud qᷓ; fatigatuſ ĩ car ſeban
fatigatur ab itinere:et ſedet:⁊ iuxta pu⸗ ne? Infirmus in carne ieſus:ſed noli tu in r
teum ſedet:a hoꝛa ſexta fatigatus ſedet. firmari. In illius iufirmitate tu foꝛtis eſto j. Coꝛinth.j t
Omnia iſta innuũt aliquid ⁊ indicare vo Quia qð infirmũ eſt dei:foꝛtius eſt homir/⸗
lunt aliquid:intentos faciunt:vt pulſemꝰ nibus.Sub hac rerum imagine adam qui N⸗
hoꝛtantur. Ipſe ergo aperiat ⁊ nobis? vo erat foꝛma futuri/pꝛebuit nobis magnum n
bis:qui dignatus eſt ita hoꝛtari vt diceret indicium ſacramenti:ĩmo deus in illo pꝛe Uin
Pulſate:⁊ aperietur vobis.Tibi fatigat buit. Nam ⁊ adam doꝛmiens meruit acci⸗ ren
eſt ab itinere ieſus. Inuenimus auteʒ vir pere vxoꝛem/⁊ð coſta eius facta eſt vxoꝛ: hꝛoſ.

—

fum:
nce⸗
nade⸗
1pun⸗
iltef⸗
nſacn Phn
ine h⸗
nnus:
SJur
neſt⸗
ite ge
Forti⸗
ſeun⸗
periret
iirnol
hürmus
Huice

loſtol
nolvi
Unoch;
llaenz
idemus
oallos
mbasq
igui⸗
i⸗
ant
no
de
et
n
Mi⸗
tab
dl⸗
wic
i
NW
genire
m
mmns
nus
liar
viag
eſo Kori
hom
mqun
Gum
llopee
raca⸗
non

quõ chꝛiſto in cruce doꝛmiẽte futura erat
eccleſia de latere eius/de latere.ſ.doꝛmiẽ
tis:quia ⁊ de latere in cruce pendẽtis lan⸗
cea ꝑcuſſo ſacramẽta eccleſie ꝓfluxerunt.
Sed quare hoc dicere volui fratres? Oꝛ ĩ
firmitas chꝛiſti nos facit foꝛtes. Magna
ibi mago pꝛeceſſit. Potuit deus carnẽ de⸗
trahere homini vnde faceret feminã:⁊ ma
gis videtur quaſi congruere potuiſſe. Fie
bat enim ſexus infirmioꝛ: ⁊ magis de car⸗
ne infirmitas fieri debuit q; de oſſe. Oſſa
enim i carne firmioꝛa ſunt. Mon detraxit
carnemvnde ſaceret mulierẽ:ſed detraxit
os. Et detracto oſſe foꝛmata ẽ mulier:⁊ ĩ
locũ oſſis caro adimpleta eſt. Poterat ꝓ
oſſe os reddere:poterat ad faciendã mu⸗
lierem non coſtam ſed carnem detrahere.
Quid igitur ſigniſicabat? Facta eſt muli⸗
er in coſta tanq; foꝛtis:factus eſt adam in
carne tanqᷓ; infirmus. Chꝛiſtus ẽ ⁊ eccleſia
Illius infirmitas:noſtra ẽ foꝛtitudo:Qua
re ergo hoꝛa ſexta? Qꝛ etate ſeculi ſexta.

Computa in euãgelio tanq;vnã hoꝛã:vnã

etatem ab adam vſq; ad noe: Secundam
a noc vſq; ad abꝛaam. Tertiam ab abꝛaã
vſq; ad dauid:Quartam a dauid vſq; ad
trãſmigrationẽ babylonis. Quintã a trãſ
migratione babylonis vſq; ad baptiſmuʒ
iohannis: Inde ſexta agitur. Quid mira⸗
ris? Venit chꝛiſtus:⁊ humiliãdo ſe venit
Ad puteum fatigatꝰ venit: quia infirmaʒ
carnem poꝛtauit.hoꝛa ſexta: quia etate
ſeculi ſexta. Ad puteũ:qꝛ ad ꝓfunditatẽ
huius habitatiõis noſtre. Vnde dicitur ĩ

pſalmis. De ꝓfundis clamaui ad te dñc.
at Sedit.vt dixi quia humiliatus eſt. Etve

nit mulier: foꝛma eccleſie:non iam iuſti
ficate ſed iuſtiſicade. Nã hoc agit ſermo.
Venit ignara:inuenit eum:⁊ agitur cũ il⸗
la. Videamus:Quid videamus? Quare
venit mulier & ſamaria haurire aq
Samaritani ad iudeoꝝ gen
nebant:alienigene fuerunt: qᷓ;uis vicinas
terras incolerent. Longum eſt oꝛiginẽ ſa
maritanoꝝ retexere:ne nos multa teneãt
et neceſſaria non loquamur. Sufficit ergo
vt ſamaritanos inter alienigenas depute
mus.Et ne hoc audaciꝰ me arbitremĩi di⸗
xiſſe q;veriuſ: Audite dñʒ ieſum:quid di⸗
xerit de illo ſamaritano vno de decem le⸗
pꝛoſis quos mũdauerat: qui ſolus redijt
vt gratias ageret. HNonne decem mũdati

2

6*

ſunt: ⁊ nouem vbi ſunt? Hon erat alius ꝗͥ

em non perti

rediret ⁊ daret gloꝛiam deo:niſi alienige⸗

na iſte. Pertinet ad imaginẽ rei qð ab ali

enigenis venit iſta mulier:que typum ge⸗

rebat eccleſie. Ventura erat eccleſia ð gẽ⸗

tibus: alienigena non de genere iudeoꝛũ.
Audiamus ergo in illa nos: ⁊ in illa agno

ſcamus nos:⁊ in illa gratias deo agamus

pꝛo nobis. Illa enim figura erat non veri⸗
tas:quia ⁊ ipſa pꝛemiſit figuram ⁊ facta ẽ
veritas. Nam credidit in eum: qui de illa
figuram nobis pᷣtẽdebat. Venit ergo hau
rire aquam. Simpliciter venerat haurire
aquam:ſicut ſolent vel viri vel femĩe.Di

cit ei ieſus. Da mihi bibere. Diſci/

puli enun eius abierant in ciuitatẽ

4 2 ℳ

lier illa ſamaritana

vtcibos einerent: Dicit ergo mu/ tAl.ei.

₰△

tu.
cum ſis iudeus bibere a me poſciſ

que ſum mulier ſamaritana: Non

enim coutuntur iudei ſamaritanii

Videtis alienigenam. Oino vaſculis eo⸗
rum iudei nonvtebant᷑:⁊ quia ferebat mu
lier ſecum vaſculũ vnde aquam haurirʒ:
eo mirata eſt quia iudeus perebat ab ca
bibere: qð non ſolebant facere iudei. Ille
autem qui bibere querebat:fidem ipſius
mulieris ſitiebat.DPeniq; audi quis petat

„

bibere. Reſpondit ieſus ⁊ dixit ei.

—,—

Si ſcires donũ dei ⁊ quis eſtqͥ di
cit tibi da mihi bil nf ru forſitan
petiſſes ab eo ⁊ dediſſet tibi agua
viuam. Petit bibere ⁊ pmittit bibere.
Eget quaſi accepturus:⁊ affluit tanq; ſa⸗
ciaturuſ.Si ſcires inquit donũ dei.Donũ
dei eſt ſpirituſſanctus. Sed adhuc mulie⸗
ri recte loquitur:⁊ paulatim intrat in coꝛ.

Foꝛtaſſis iam docet. Quid enim iſta hoꝛ

tatione ſuauius ⁊ benignius? Si ſcires do
num dei ⁊ ſcires quis eſt qui dicit tibi da
mihi bibere:tu peteres ⁊ daret tibi aquaʒ
viuam.Hhucuſq; ſuſpendit. Viua aqᷓ dici
tur vulgolla que de fonte exit. Illa eniʒ
que colligit᷑ ð pluuia in lacunaſ aut ciſter
nas/aqua viua non dicitur.Et ſi de fonte
manauerit ⁊ in loco aliquo collecta ſtete⸗
rit nec ad ſe illð vnde manabat admiſerit
ſed irrupto meatu tanq; a fontis tramite
ſeparata ſuerit:mon dicitur aquaviua.Sʒ
illa aqua viua dicitur:que manans exci⸗
pitur. Talis aqua erat i illo fonte. Quid

Text“ ha⸗

Joh. Tract. xvV Ca. IIII

ergo pmittebat gqð petebat? Tñ mulier ſu
ſpenſa git.Dñe neq; in quo hauri/

betdiẽ ei mu as habes:⁊ puteus alt?ꝰ ẽ: Videte

lier

quõ intellexerit aquãviuã:aquã.ſ.q erat

r Pꝛermittit᷑ in illo fonte. Tu mihi vis oare aquã vius
iſte tex. Vñ et ego fero vnde hauriã:⁊ tu nõ fers.Aq̊

hẽs aquaʒ

Vliuam:

Alia lf̃a bi
bit ex aqua.

viua hic ẽ: quõ mihi daturꝰ es: Aliud in⸗
telligens ⁊ carnalit᷑ ſapiens/qdamõ pul⸗
ſat:vt aꝑiat mgf. Pulſabat ignoꝛãtia non

ſtudio. Adhuc miſerãda nondũ inſtruen⸗

da. Dicit aliqͥd euidentiꝰ vñs: de illa aqᷓ
viua.D.xerat enĩ mulier. Nunquid tu

maior es patre noſtro iacob ꝗᷓ de/
dit nobis puten: ⁊ ipſe ex eo bibit

et filiſ eius ⁊ peccora eius De hac
aqua viua dare mihi nõ potes:qm̃ hauri⸗

toꝛiũ nõ habes.foꝛte aliũ fonteʒ ꝓmittis.

Patre noſtro melioꝛ potes eſſe:ꝗ hũc pu
teum fodit/a ipſe cuʒ ſuis vſus eſt eo.Do
minus ergo dicat:quid dixerit aquã viuã

Rndit ieſus ⁊ dixit ei · Omniſqui
rbiberit ex hac aq:ſitiet iterũ · Aui

ant biberit er aq qua e'go daho ei:
no ſitiet i eternu afs ane ego

— —

Dabo ei: fiet i eo fons aque ſaliẽtil

— —

in vitam eternam. Aptius locutꝰẽ dñſ

fiet in eo fons aque ſalientis in vitam er⸗
nam. Qui biberit de aqua iſta non ſitietĩ
eternũ. Quid euidentiꝰ quia nõ aquã vi⸗
ſibilẽ ſed inuiſibilẽ ꝓmittebat? Quid eui

dentius quia non carnalit ſed ſpũalit᷑ lo⸗
quebat᷑: Adhuc tamen illa mulier carneʒ
ſapit /delectata eſt non ſitire: ⁊ putabat h
pᷣm carnem ꝓmiſſum ſibi eſſe a dño. Qð
dem fiet:ſed in reſurrectiõe moꝛtuoꝝ. Jãa

hoc volebat illa.Dederat enĩ deus aliqnñ
ſeruo ſuo helie:vt per qdraginta dieſ nec
eſuriret nec ſitiret. Qui hoc potuit dare p

qdraginta dies:non potuit dare ſemper:
Suſpirabat eni illa/nolens indigere / no⸗
lens laboꝛare aſſidue venire ad illum fon
tem : onerari pondere quo indigentia ſup
pleret᷑: ⁊ finito qð hauſ erat rurſus redire
cogebat᷑.Et quotidian“ ei fuit iſte laboꝛ:
quia indigentia illa reſiciebat᷑ non extin⸗
guebatur. Delectata ergo tali munere:ro
gabat vt aquam ei viuaʒ daret. Verũta⸗
men non pᷣtereamꝰ: qm̃ dñs ſpũalit᷑ aliqͥd

pPßmittit. Quid eſt qui biberit ð aqua hac

nim aqua in putco / voluptas ſeculi eſt in

ſitiet iterũ? Et verũ eſt ſm hanc aquam:
Et veꝝ eſt ᷣm qò ſignificabat illa aq̃.Ete

ꝓfunditate tenetꝛoſa.hic eam hauriunt
hoĩes:hydria cupiditatũ. Cupiditate qͥp

pe pꝛoni ſubmittunt᷑ vt ad voluptatẽ hau

ſtam de ꝓfundo ꝑueniant:⁊ fruunt᷑ volu⸗
ptate pᷣcedente ⁊ pꝛemiſſa cupiditate.Nã
qui non pᷣmiſerit cupiditatẽ: ꝑuenire non

poteſt ad voluptatẽ. Pone ergo hydriaʒ
cupiditatẽ:⁊ aquã de ꝓfundo voluptatẽ

Cum ꝑuenerit quiſq; ad voluptatẽ ſeculi
huius:cibus eſt/potus eſt/lauacrũ eſt:ſpe
ctaculũ eſt/ↄcubitus eſt. Nunqd non ite⸗
rum ſitiet? Ergo de hac aqua qui biberit
iterũ inquit ſitiet.Si autem acceꝑit a me

aquam:non ſitiet in eternũ. Saciabimur

inquit in bonis domus tue. De qua ꝭ aqꝗ̊ᷣ
daturꝰeſt.niſi de illa aqua de qua dictuʒ
eſt/apud te eſt fonsvite. Nam quõ ſitient
qui inebꝛiabunt᷑ ab vbertate domus tue?
Pꝛomittebat ergo ſaginam quandã ⁊ ſa⸗

cietatem ſpũſſancti:⁊ illa nondũ intellige

bat.Et non intelligens:quid rñdebat:

Dixit ad eum mulier.Dne da mibi ꝰ
3 n t Al.diẽ auũt

hacaqua vt nõ ſitia: neq; veniam

—

huc hanrire. Ad laboꝛẽ indigentia co⸗
gebat:⁊ laboꝛẽ infirmitas recuſabat. Vti
nam audiret:venite ad me omnes qui la⸗
boꝛatis ⁊ onerati eſtis:⁊ ego vos reſiciam
Hhoc enĩ ei dicebat ieſus vt iam non labo
raret:ſed illa nõdũ intelligebat.Dẽiq;vo
lens vt intelligeret:dicit ei ieſus.Ua⸗/
de voca viꝝ tuũ:⁊ veni huc. Quid
eſt: voca virũ tuũ ⁊ veni huc? Per viꝝ ſu

um ei volebat aquã illã dare. An qꝛ intel

ligebat:ꝑ virũ ſuũ eam volebat docere:
Foꝛte quõ ait aplłs de mulieribꝰ:ſi qͥd au
tem diſcere ve lunt /domi viros ſuos int᷑⸗

rogent.Sed ibi dicit᷑:domi viros ſuos in

rogent: vbi non eſt ieſus/qui doceat.De⸗
niq; dicit᷑ mulieribꝰ quas ꝓhibebat apłs

loqui in eccleſia. Cũ vᷣo ipſe dñs aderat:

et pᷣſens pᷣſenti lobat᷑:qͥd opus erat vt gꝑ
virum eius ei loqueret᷑: Nundqd ꝑ virum
ſuũ loquebat᷑ marie ſedenti ad pedes ſu⸗
os ⁊ excipiẽti verbum ſuũ:ꝗqñ martha cir⸗
ca multũ miniſteriũ etiã de ſoꝛoꝛis felici⸗
tate occupatiſſima murmurauit: Ergo fra
tres mei audiamꝰ ⁊ intelligamꝰ:qð ait dñſ
voca virũ tuũ mulieri. Foꝛte eni ⁊ anime
nf̃e dicit:voca virũ tuũ.Queramꝰ ⁊ de vi

ro anime.Cur iam non ipſe dñs vir anime

verus eſt: Aſſit intellectꝰ:quõ qð dicturi
ſumus vix capitur niſi ab intentis. Adſit

8

—

Uriene
deq
Rha
voln⸗
Ae. Hi
Urepon
an;
uptate
ſeculi
ſſpe
nite⸗
bent
tane
dmmur
ae
;
ſnen
wstne⸗
dätſe⸗
mcllge
e.

enmaco⸗
bat. En
zguila⸗
oun
go
⸗
M
inſu
nel
ere?
ddau
ooint⸗
nosint
Le⸗
zpls
Gen:
une
UNN
lesſu⸗
haar⸗
felnci⸗
1Gofts
andil
Lanume

unbid

Mi

ergo intellect⸗ vt capiat᷑:⁊ ipſe intellectuſ

erit foꝛtaſſe vir anime. Vidẽs ergo ieſus

qꝛ mulier nõ intelligebat. Ideo enĩ neſciſ

qð dico:qꝛ intellectꝰ tuus nõ adeſt.Loqr
ego ſ̃m ſpiritum/tu audis ſᷣm carnẽ. Que

loqͥr nec advoluptatẽ auriũ ꝑtinẽt:necad

oculos:nec ad olfactũ/nec ad guſtuʒ/nec
ad tactũ.AMente ſola capiunt᷑: intellectu

ſolo hauriũt᷑. Ille intellectꝰ nõ tibi adeſt

ta intellectũ tuũ.Quid eſt enĩ aĩiam habe

re? Non eſt magnũ: Nam ⁊ pecus habet.
Vnde tu melioꝛ: Quia intellectũ habes
qð pecus nõ habet.Quid ẽ ergo voca vi⸗
rum tuũ? MNõ me capis:non me intelligis.
De dono dei tibi loquoꝛ:tu aũt ſᷣm carnẽ
cogitas. ſᷣm carnẽ ſitire non vis:ego ſpm̃

Jgoh. Tract. xv

*

quõ capis qð dico? Voca virũ tuũ:pᷣſen-

—

vir non bene regit feminã ſuam: niſi cuʒ a

ſupenoꝛe regitur. Caput enĩ mulieris vir:
caput autem viri chꝛiſtus. Loquebat᷑ ca⸗

put vir cũ femina:⁊ non erat vir.Et tanqᷓ;

diceret dñſ/adhibe caput tuũ:vt ille ſuſci

piat caput ſuũ:ergo voca virũ tuũ ⁊ veni

huc:id eſt.adeſto:pꝛeſens eſto. Velut enĩ

abſens es: dum nõ intelligis pᷣſentis vocẽ
veritatis. Pꝛeſens eſto /ſed noli ſola:cuʒ

viro tuo adeſto.Et adhuc illa nondũ ad⸗

uocato illo viro non intelligit:adhuc car⸗

nẽ ſe apit: abſ. ens ẽ enĩ vir. Non habeo
inquit virum.Et dñs ſequit᷑: ⁊ myſte⸗

ria loquit᷑. Intelligas reuera iſtã mulierẽ

non habuiſſe tũc virũ:ſedvtebat᷑ neſcio qͥ

non legitimo vixo/ adultero magis q; yviro
Et r dñs ei. Gñ dixiſti:quia nõ ha⸗ E

alloquoꝛ. Abſensẽ intellectꝰ tuus: voca
virũ tuũ. Molite fieri ſicut equus ⁊ muluſ

in qbus non eſt intellectꝰ.Ergo frẽs mei
animã habere ⁊ intellectũ non habere:hH̊ ẽ
non adhibere:nec ſᷣ̃m itellectũviuere:bde
ſtialis eſt vita.Eſt eni in nobis qodaʒ be-
ſtiale quo in carne viuimꝰ: ſed intellectu
regendũ eſt.Aotus enĩ anime ſᷣm carneʒ
ſſee mouentis:⁊ in delitias carnales imode
rate defluere cupientis:regit deſuꝑ intel⸗

lectus.Qui debet dici vir:qͥ regit an qͥ re⸗
gitur? Pꝛoculdubio cum oꝛdinata vita ẽ:

intellectus animã regit ad ipſam anima,z

Sed aliquid anime eſt intellectꝰ.Quõ nõ
aliquid aliud qᷓ; caro eſt oculus:ſed ali⸗

quid carnis eſt oculus. Cum aũt aliquid

carnis ſit oculus/ cetera tamẽ mẽbꝛa car⸗

nalia luce ꝑfundi poſſunt/lucem ſentire ñ
poſſunt:ſolus ea oculus ⁊ ꝑfundit᷑ ⁊ ꝑfrui
tur:.Sic ĩ aia nr̃a qͥdda ẽ qð intellectovpo
catur. hocipſum anime qð intellectus et

mens dicit᷑ illuminat᷑ luce ſu ꝑioꝛe. Jaʒ ſu

perioꝛ illa lux qua mens illuminat᷑ huma⸗

na:deus eſt. Erat enĩ verũ lumẽ: qð illu⸗

deret/verumetiã frueret᷑. Ergo dſis tanqᷓ;

dicceret: illuſtrare yvolo ? nõ adeſt quem:
AVoca inquit virũ tuũ: adhibe intellectũ

per quẽ docearis/quo regaris. Ergo pſti
tue aiaʒ excepto intellectu tanqᷓ; feminã:
intellectũ aũt habere tanq; virũ. Sʒ iſte

minat oẽm hoĩem venientẽ in hũc mũdũ.
alis lux chꝛiſtus erat:talis lux cũ mulie
re loquebat᷑.Et ĩ illa intellectꝰ nõ aderart
qui illa luce illummaret᷑:nec tantũ ꝑfun⸗

ptinens: Hon eni aliqd aliud eſt q́; anima

beo virũ. Viñ ergo tu dixiſti voca virũ
tuũ Et audi qꝛ bñ nouit dñs non cam ha⸗

bere viruz:dicit ei ⁊ cetera.ne foꝛte puta⸗
ret ideo dixiſſe dñʒ/ bñ dixiſti qꝛ non ha⸗

beo virũ: qð h̊ a muliere didicerit: nõ qð

ipſe iſtud diuinitate cognouerit: audi ali
quid qð ñ dixiſti. ¶ vi
buiſti: ⁊ tiſtũ quẽ habes nõ e
tuus. Hoc vere dirxiſti. Iteꝝ cogit ð
iſtis qnq; viris ſubtiliꝰ aliqͥd perſcrutari.

Quiqʒ ei viros ha
VIr.

Aulti quippe intellexerũt non qͥdem ab⸗
ſurde nec vſq;quaq; impꝛobabilit᷑:qnq; vi
viros mulieris huius/qͥnq; libꝛos moyſi.
Vtebant᷑ eni eis ſamaritani:⁊ ſub eadem
lege erant. MNam inde illis ⁊ circũciſio in⸗

erat. Sedquõ anguſtat nos qð ſequit᷑:et
nunc quẽ habes nõ eſt vir tuus:videt᷑ mi⸗
hi faciliꝰ nos poſſe acciꝑe qͥnq; viros pꝛio

res anime/qͥnq; ſenſus coꝛpoꝛis eſſe.Quã

do enĩ quiſq; naſcit᷑:anteq; vti poſſet mẽ⸗

te atq; ratione:non regit᷑ niſi ſenſibꝰcarniſ

Anima in puero paruo/qsð audit/qð vide

tur / qð olet /qð ſapit: qð tactu ſentit᷑:h ap
petit aut fugit: Appetit quicquid mulcet:

fugit qͥcqͥd offendit. Hos enĩ qnq; ſenſus

mulcet voluptas: offendit doloꝛ. Scom
hos qͥnq; ſenſus tanqᷓ; qnq;viros/pꝛiuſ vi
viri dicti ſunt: Quia legitimi. A deo quip
pe facti:⁊ a deo donati anime. Inſfirma ẽ

adhuc que iſtis qͥnq; ſeuſibꝰ regitur:⁊ ſub

iſtis qͥnq; viris agit. At vbi venerit aò an

nos exercende rationis:ſi eã ſuſceꝑit opti

ma diſciplina⁊ doctrina ſapientie:qͥnq; il

lis viris ad regendũ non ſuccedit/niſi vir

j.Coꝛint.xj.

Text“ hʒ re
ſpõdit ei mu
lier ⁊ dixit.

Text hʒ di
cit ei ieſus.

Al.nunc.

uit anima: quia iſtis regitur. Quare agutez

g ü *

ccari: putoꝛeſq; reſpuere:aut dulcedie co⸗
pi: aut amaritudine offendi:aut lembꝰmu

Joh. Tract. x Ca. II

verus legitimus illis melioꝛ: ⁊ qui meli⸗

us regat ⁊ qui ad eternitatẽ regat: ad et⸗
nitatẽ excolat: ad eternitatẽ inſtruat. mnã
iſti qᷣnq; ſenſus non ad eternitatẽ nos re-⸗
gunt: ſed ad iſta temꝑalia vel appetẽda vł

fugienda. Vbi vo intellectus ſapiẽtia im
butus regere ceperit animã:ſcit iam nõ ſo

lum fugere foueam ambulare in equali
qð oculi oſtendũt anime infirme: nec tan⸗

tum canoꝛas voces ſuauiter audire diſſo⸗
naſq; repellere / vel blandis odoꝛibꝰ dele⸗

lceri ⁊ aſperis ledi. Iſta eni omĩa infirme

quia

Deut. xviij.

2

anime ſunt neceſſaria. Quid ergo regimi⸗
nis adhibetur ꝑ illũ intellectũ? NMon alba
et nigra diſcreturꝰ eſt: ſed iuſta⁊ iniuſta:
brona ⁊ mala:vtilia ⁊ inutilia: caſtitatẽ et
impudicitiã: hanc ⁊ illam: illam vt amet:
iſtam vt vitet: charitatẽ ⁊ odiũ:vt diligat
charitatẽ ⁊ vitet odium:in hac vt ſit:in il
lo vt non ſit.Hhic vir qͥnq; illis viris in iſta

muliere nõ ſucceſſerat. Vbi enĩ nõ ſucce⸗
dit ille:erroꝛ dñat᷑. Nã cum ceperit anima

capax eſſe rationis: aut aſ apiente mente
regitur: aut ab erroꝛe.Sed erroꝛ nõ regit

ſed ꝑdit. Poſt iſtos ergo qnq; ſenſus mu⸗
lier ũla adhuc errabat:⁊ erroꝛ eam venti⸗
labat.Erroꝛ aũt iſte non erat legitimꝰ vir
ſed adulter. Ideo ei dñs ait. Bene dixi⸗

ſti: quia non habeo viꝝ. Quiĩq; eĩ in viro
habuiſti. Quinq; te ſenſus carnis pᷣmo re⸗
xerunt:veniſti ad etatẽ vtende ratiõiſ nec
ad ſapientiã ꝑueniſti:ſed in erroꝛẽ incidi⸗
ſti. Ergo poſt illos qͥnq; viros iſte quẽ ha

bes:non eſt tuus vir. Et quid erat ſi vir ñ

erat niſi adult: Voca inquit. Voca itaq
non adulterũ ſed virum tuũ:vt intellectu
me capial/non erroꝛe ð me aliquid falſum
ſapias.Adhuc enĩ errabat mulier q̊ͥ aquas

illam cogitabat: cum iam dñs de ſpũſan⸗
cto loqueretur. Quare errabat niſi qꝛ ad⸗
ulterum non virum habebat? Tolle ergo

iſtum adulterum qui te coꝛrumpit:⁊ voca
virum tuũ. Voca⁊veni :vt intelligasme.
Dicit ei mulier.Dñe rvt video pro do veri adora
phete trem:in ſpiritu ⁊ v

wm

D

pheta es tu· Tunc cepit venire vir:non
ũ plenevẽit: ꝓphetã dñm putabat.Erat
quidem ⁊ ꝓpheta. Nam ð ſeipſo ait. NRõö
eſt ꝓpheta ſine honoꝛe:niſi in patria ſua.
Item de illo dictum eſt ad moyſen. Pꝛo⸗
phetam eis ſuſcitabo de fratribꝰeoꝝ:ſimi

lem tui. Similem ſcilicet ad foꝛmam car⸗

nis: non ad eminentiã maieſtatis. Ergo in
uenimus dñm ieſum dictum ꝓphetã. Pꝛo

inde non multũ errat mulier iſta. Video

inquit quia ꝓpheta es tu. Incipit vocare

virum:adulterũ excludere: vid eo qꝛ pꝛo

pheta es tu:⁊ incipit querere qð illam ſo⸗

let mouere. Contentio quippe fuerat int

ſamaritanos ⁊ iudeos:quia iudei in tem⸗
plo a ſalomone ediſicato adoꝛabant deũ.
Samaritani longe inde poſiti non ĩ eo ad
oꝛabant:Et iudei melioꝛes ſe eſſe iacta⸗
bant quia in templo adoꝛadãt deum: Nõ
enim coutuntur iudei ſamaritanis: qꝛ di
cebant eis. Quomodo voſ iactatis ⁊ ideoo

vos melioꝛes nobis eſſe perhibetis: quia
templum habetis qð nos non habemus?

Nunquid patres noſtri qui deo placuer̃t
in illo templo adoꝛauerũt? Nonne i mon

te iſto adoꝛauerunt vbi nos ſumus: Me⸗

lius ergo nos inquiũt in hoc monte deuʒz

rogamus:vbi patres noſtri adoꝛauerunt.

Contendebant vtiq; ignari quia virũ nõ
habentes:illi pꝛo templo:illi pꝛo mõte in⸗

flabantur aduerſus inuicem: Dñs tñ mo⸗-

do quid docet mulierem: tanqᷓ; cuuis veoe
ceperat pꝛeſens eſſe ¶ Dicit ei ieſus ·. S
Mulier crede mihi. Veniet enĩ eccle
ſia ſicut dictum eſt in canticis canticoꝛuz:;
veniet ⁊ pertranſiet: Ab initio fidei veni⸗

et vt pertranſeat:⁊ pertranſire non poteſt

niſi ab initio fidei.Mrito etiam pꝛeſente

viro:audit mulier: crede mihi. Jam enim

eſt in te qui credat quia pꝛeſens eſt vir tu
us.Cepiſti adeſſe intellectu quando me

pꝓphetam apellaſti. Mulier crede mihi:

quia niſi credideritis non intelligetis. Er

go mulier crede mihi quia veniet ho/

ra:quando neq; imonte hocneq; i
hieroſolymis adorabitis patrem.

Uos adoratis quod neſcitis:nos

adoramus qò ſcimus: quia ſaluis
erx iudeis eſt. Sʒ veniet hora · Qñ Ab · venit
Et nunc eſt. Que ergo hoꝛa? I
do veri adoratores adorabut pa/

Quan-

ate. Non ĩ mö⸗

—. —

te iſto:non in templo iſto:ſed in ſpiritu et

veritate. Nam ⁊ pater tales querit
q̃ adorent en. Auare pater tales que⸗

nit qui adoꝛent eum mon in monte non in
templo: ſed in ſpiritu ⁊ veritate: Spiri-⸗

—

in
0
leo
gre
10
ſo⸗

8
e

Joh.

tus eſt deus. Si coꝛpus eſſʒ deus: c poꝛ
tebat eum adoꝛari in monte: quia coꝛpo⸗-
reus mons. Opoꝛtebat eum adoꝛari in tẽ

plo:quia coꝛpoꝛeũ eſt templũ.Spiritus ẽ

deus: et eos qui adorant eum ĩ ſpi/- ei mulier. Scio
verit qui dicitur chriſtus.
nerit:ille omnia no

ritu⁊ veritate oportet adorare.Au

diuimus T manifeſtum eſt: foꝛis eramus.
intro miſſi ſumus.O ſi inuenirem dicebaſf
montem aliquem altum ⁊ ſolitariũ. Cre⸗
