introiuit in illum ſathanas.

VDc euangelii

capitulũ fratres ita nobis ex
ponendũ ĩ hac lectiõe ꝓpoſi
tum eſt: vtiam etiam de tra⸗
rpanẽ tinctum eiq; poꝛrectũ

ditoꝛe dñ

ſatis euident᷑ expꝛeſſo aliquid dicere de⸗

beamus.Et de illo quidem qðs eũ iam de⸗
monſtraturꝰ ieſus turbatus eſt ſpiritu:pᷣte
rito ſermone diſſerui.Sed foꝛtaſſis qꝗð ibi
non dixi. etiam hoc nobis dũs ſignificare

fratres ⁊ dñici agri illa ziʒania. ita neceſ⸗
ſe eſt vſq; ad meſſis tempus inter frumen
ta tolerari:vt qñ ex eis aliqua ſeparari eti
am ante meſſem vꝛgens cauſa compellit
fieri ſine eccleſie ꝑturbatiõe ñ poſſit.hhãac
ꝑturbationẽ ſanctoꝝ ſuoꝝ per ſciſmaticoſ
et hereticos futuram quodãmodo pᷣnun⸗
cians dñs pᷣſigurauit in ſeipſo:cum exitu⸗
ro iuda homine malo ⁊ cõmixtionẽ frumẽ
ti in qua diu fuerat toleratus ſeꝑatiõe aꝑ
tiſſima relicturo.turbatuſ eſt non carne ſʒ
ſpiritu.Spirituales eni eius in hmõi ſcan
dalis non ꝑuerſitate ſed charitate turban
tur:ne foꝛte in ſe ꝑatione aliquoꝝ ʒiʒanio
rum ſimul aliqð eradicet᷑ ⁊ triticum. Tur⸗
batus itaq; eſt ieſus ſpiritu:⁊ ꝓteſtatus ẽ
et dixit. Amen amen dico vobis: qꝛ vnus

ex vob tradet me: Vnꝰex vob:vnꝰ nume

ro non merito: vnus ſpecie non virtute
Cõmixtione coꝛꝑali non vinculo ſpũali:
carnis adiũctione.non coꝛdis ſocius vni⸗
tate. Pꝛoinde nõ qui ex vobis eſt:ſed qui
ex vobis exiturus ẽ. Nam quõ erit veruʒ
qð ꝓteſtatus eſt dñſ ⁊ dixit:vnus ex vob:
ſi verũ ẽ qð ait idemipſe ĩ epiſtola ſua cu⸗

ius eſt hoc euãgelium.ex nobis exierunt

ſed non erant ex nobis. nam ſi fuiſſent ex
nobis manſiſſent vtiq; nobiſcũ: Mon erat
igitur ex illis iudas: Manſiſſet enim cum

illis: ſi eſſet cum illis. Quid eſt ergo vnus
ex vobis tradet me:miſivnuſ ex vobᷣ exitu

rus eſt qui me tradet? Quia ⁊ ille ait. Si
fuiſſent ex nobis:manſiſſent vtiq; nobiſcũ
Jam dixerat ex nobis exierũt:ac per hoc

La. XIII

vtrunq; verum eſt/⁊ ex nobis⁊ non ex no
bis.Scõm aliud ex nobis:ſᷣm aliud nõ ex
nobis.Scõm cõmuniouẽ ſacramentoꝝ ex
nobis:fſm ſuoꝛum ꝓpꝛietatem criminum ſ
ex nobis.Aſpiciebant ergo adinuicẽ

diſcipuli: heſt⸗ itantes 8 quo dieeret

Sic quippe in eis erat erga magiſtrũ ſuum
pia charitas:vt tamen eos humana alteꝝ
de altero ſtimularet infirmitas. Nota qui
dem ſibi erat cuiuſq; conſcientia. Verun⸗
tamen qꝛ pꝛoximi erat ignota:ita ſibi ſin⸗
gulꝰqͥ ſq; erat certus:vt incerti eſſe tz ce
teris ſinguli /⁊ ĩ ſingulis ceteri ¶ Erat er

go recumbens vnus ex diſcipulis

——

dic ſupꝛa pectꝰ ieſu:ipſe ẽ iohes cuiꝰ eſt ;
cuãgeliũ: ſicut poſtea mãifeſtat. Erat eni
eoꝛum hec conſuetudo qui ſacras litteraſ
nobiſ miniſtrauerũt vt quando ab aliquo
eoꝛum diuina narrabat᷑ hiſtoꝛia.cuʒ ad ſe
ipſum veniret/tanq; ð alio loqueret᷑: ⁊ ſic
ſe inſereret oꝛdini narrationis ſue. tanqᷓ;

eius n ſinn ieſu: que diligehat le⸗/
ſus. Qui dixerat:in ſinu. paulopꝰait vbi

rerum geſtarum ſcriptoꝛ: nõ tanq; ſuiipſiꝰ

pꝛedicatoꝛ. Nam ⁊ hoc ſanctus Mattheꝰ

fecit.Qui cum in textu narratiõis ſue ve⸗ ,„
niſſet ad ſeipſum:vidit inquit ĩ teleneo ſe Maltbei . ij.
dentem quendam publicanũ noĩe matthe

um:⁊ ait illi. Sequere me. Non ait vidit
me:⁊ dixit mihi.hoc fecit ⁊ beatus moy⸗
ſes:ita de ſeipſo tanq; de alio cuncta nar⸗
rauit ⁊ ait:DPixit dñs ad moyſen. Inuſita
tius apoſtolus paulus non in hiſtoꝛia vbi
rerum geſtarum ſuſcipitur explicãda nar⸗
ratio:ſed in epiſtola hoc fecir. Nam vtiq;

de ſeipſo ait: Scio hominẽ in chꝛiſto ante
annos quattuoꝛdecim. ſiue in coꝛpoꝛe ſi⸗
ue extra coꝛpus neſcio deus ſcit: raptum

huiuſmodi vſq; ad tertium celum. Quo

circa qð etiam hic beatus euãgeliſta non

ait.eram recumbens iu ſinu ieſu. ſed ait.
erat recumbens vnus ex diſcipuliſ:noſtro
rum auctoꝛum conſuetudinẽ agnoſcamꝰ

ponus q; miremur. Quid enim deperitve

ritati: quando ⁊ res ipſa dicitur: ⁊ modo
quodam dicendi iactantia deuitat᷑: Hoc
quippe narrabat: qð ad eius laudem maxi
mam pertinebat. Quid eſt autem quẽ dili
gebat ieſus? quaſi al os non diligeret:de

quibus idemipſe iohãnes ſuꝑ eriꝰ ait. In Yohan. xiij.
ſinem dilexit eos: Et ipſe dñs. Maioꝛem Johan. xy.

x iij

Exodi.vij.

ij.Coꝛin.xij

Joh. Tract. IXxI LCa. xII

hac charitatẽ nemo habet:qᷓ; vt animã ſuã
ponat pꝛo amicis ſuis. Et quis enumeret
oia diuinarum teſtimonia paginarũ: qui⸗
bus dñis ieſus non illius neq; eoꝛum qui
tunc erãt tantũ.ſed etiam poſt futuroꝛum
mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ⁊ totiꝰ eccłie ſue dilectoꝛ oñ
ditur? Sed pꝛofecto latet hic aliquid ⁊ ꝑ⸗
tinet ad ſinũ:in quo recumbebat qui iſta
dicebat. Per ſinũ quipe qͥd ſigniſicat᷑ ali
ud qᷓ; ſecretum? Sed alius eſt opoꝛtunioꝛ
locus: vbi nobis dũs aliquid donet de B
ſecreto q;tum ſufficiat dicere. Innuit er
Dicit ei. Motan⸗

go ſunon petrug
8 locutio eſt:dici aliqͥd non ſonando ſed

tmmodo innuẽdo.Innuit inquit ⁊ dicit:

vytiq; innuẽdo dicit:Si enim cogitãdo ali

Sapiẽtie.ij. quid dicitur ſicut ſcriptura loquitur.dixe

buccellaʒ

runt apud ſemetipſos:qᷓ;tomagis innuen⸗
do vbi iam foꝛas aliquibus ſignis ꝓmitur
qð fuerat coꝛde conceptum? Quid ergo
dixit innuendo:? Quid niſi qð ſequitur.
Quis eſt de quo dicit · hec vba pe⸗
trus inuuit:quia nõ ſono vocis ſed motu
coꝛpoꝛis dixit. Itaq; cum recubniſſet
ille ſupra pectus ieſu.hic eſt vtiq; pe⸗
ctoꝛis ſinus ſapiẽtie ſecretũ u: Dicit ei.

△⬤

mine quis eſt: Reſpõditieſus. Il⸗
le eſt cui ego intinctum
rexero. Et cum intinxit

et panem:

dDeldit iude ſinonis ſcariothis. Et
Tex · habz poſt patemn:toncintroimte iin iltit

ſathanas.Expꝛeſſus eſt traditoꝛ:nuda⸗
te ſunt latebꝛe tenebꝛarum.Bonũ eſt qð
accepit.ſed malo ſuo accepit:qꝛ male bo⸗
num malus accepit. Verum de iſto pane
tincto qui poꝛrectus eſt ficto.⁊ de his qᷓ
ſequuntur multa dicẽda ſunt: quibus ne⸗
ceſſariũ eſt plus tempoꝛis q; nũc habemꝰ
iam in iſtius fine ſermonnis.
¶ Explicit tractatus ſexageſimus
primus. Viprt tractatus ſerage/
ſecũdꝰ. De eoqð ait.Dici e
1

ieſus· Oð facis fac citiꝰ: vſq;
qd ait · Cũ ergo exiſſet dicit ieſus
nũuc clarificatuſ eſt filius hominis

Lio frẽs cha

riſſimi moueri poſſe nonnul⸗
los ſiue pios vt reqͥrãt / ſiue
— ĩpios vt repꝛehẽdant:qð po⸗
ſtea qᷓ; panem tinctum traditoꝛi ſuo domi

enim ſcnptum eſt. Et cum intinxiſſet
panem dedit iude ſimonis ſcario/

bonũ mihi operatum ẽ moꝛtem. Ecce per

factum eſt bonũ: duʒ bene accipitur mal
Quid ergo miraris ſi datus ẽ iude panis

anez por⸗

negligẽtia conuiuãtis:qua pena percutit᷑

thanas poſt hunc panem ĩ dñi traditoꝛeʒ:

nus dedit/intraũit in illum ſathanas. Sic

—

this: ⁊ poſt panem tunc introiuitĩ
ſllum ſathanae. Dicunt enim. Ita ne
hoc meruit panis chꝛiſti poꝛrectus de mẽ
ſa chꝛiſti: vt poſt illum intraret in eius di⸗

ſcipulum ſathanas? Quibus reſpondemꝰ
hinc nos potius doceri:q; ſit cauẽdum ma

le accipere bonũ.Multuʒ quippe intereſt
nõ quid accipiat ſed quis accipiat:nec q̃⸗
le ſit quod datur.ſed qualis ſit ipſe cui da
tur. NHam bona obſunt/⁊ mala pꝛoſunt:
ſicut fuerint quibus dantur. Peccatum in „
quit apoſtolus vt apareat peccatum: per Rhoma vij

bonũ factum eſt malum:dum male accipi
tur bonũ. Itemq; ipſe ait. In magnitudi⸗ ij. Coꝛin.xj.
ne reuelationũ mearum ne extollar datuua·
eſt mihi ſtimulus carnis mee angelus ſa⸗
thane qui me colaphizet: pꝛopt᷑ quod ter
dñm rogaui vt auferret eum a me.⁊ dixit
mihi.Sufficit tibi gratia mea:nam virtus
in infirmitate perficitur.Ecce per malum

chꝛiſti per quem manciparet᷑ diabolo: cuʒ
videas econtrario datum paulo angelum
diaboli per queʒ perficeret᷑ in chꝛiſto. Ita
et malo bonum obfuit: ⁊ malum bono pꝛo
fuit. Recoꝛdamĩ vnde ſit ſcriptum. Qui⸗ j. Coꝛint.xj.
cunq; manducauerit paneʒ aut biberit ca⸗
licem dñi indigne:reus erit coꝛpoꝛis ⁊ ſan
guinis dñi.Et de his erat ſermo cum hoc
apoſtolus diceret:qui dñi coꝛpꝰ velut ali
um cibum quemlibet indiſcrete negligen⸗

terq; ſumebãt.hic ergo ſi coꝛripitur quiiñn

duiudicat:hoc eſt non diſcernit a ceteris ci
bis dñicum coꝛpus:quomodo nõ damna⸗
tur qui ad eius menſam fingens amicũ ac
cedit inimicus? Si repꝛehẽſione tangitur

venditoꝛ inuitantis: Quid erat auteʒ pa-⸗
nis traditoꝛi datuſ:miſi demonſtratio cuiꝰ
gratie fuiſſet ingratus? Intrauit auteʒ ſa⸗

vt ſibi lam traditum plenius poſſideret.in
quem pꝛiuſ intrauerat vt deciperet.Neq;
enim non in illo erat quando perrexit ad
iudeos.⁊ de pꝛecio tradẽdi dñi pactus eſt
cum hec aꝑtiſſime lucas euãgeliſta teſte⸗
tur ⁊ dicat. Intrauit autem ſathanas ĩ iu⸗Luce.xxij.

Uucetrri.

2 — —— —

f f fd— — —. —

dam qui cognoĩabatur ſcarioth vnum de
HD duodecim: ⁊ ahijt ⁊ locutus eſt cum pꝛin⸗
l cipibus ſacerdotum. Ecce vbi oſtenditur
n qð iam intrauerat ſathanas ĩ iudam. Pꝛi⸗
n us ergo intrauerat imittendo ĩ coꝛ eiuſ co
en gitationem qua traderet chꝛiſtum.talis eĩ
dr⸗ lam venerat ad cenandũ: Nunc autem pꝰ
en⸗ panem intrauit in eum.non ad hoc vt alie
ma num temptaret:ſed vt ꝓpꝛium poſſideret
ef B ¶ Ron autem vt purant quidam neglige
⸗ ter legentes:tunc iudas chꝛiſti coꝛpus ac⸗
da cepit. Intelligẽdum eſt enĩ qð iam omni⸗
n: pus eis diſtribuerat dñs ſacramentũ coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſanguinis ſui.vbi ⁊ ipſe iudaſ erat
er Phona Sicut ſanctus lucas euidẽtiſſime narrat:
er Luce.xxij. Ac deinde ad hoc ventum eſt vbi fm nar
rationẽ iohãnis apertiſſime dñs per buc⸗
die i. Corng cellam tinctam atq; poꝛrectam ſuũ expꝛi⸗
MV mit traditoꝛem.foꝛtaſſis per pamis tinctio
ſv⸗ nem illius ſigniſicans fictionem. Non enĩ

J omnia que tinguntur abluunt᷑:ſed vt inſi⸗
1 caieantur nõnulla tingunt᷑. Si autem bonuʒ
aliquid hic ſignificat tinctio: idem bonuʒ
ingratum non imerito eſt ſecuta damna⸗

n
i tio. Adhuc tamen iuda poſſeſſo nõ a dño
nis ſed a diabolo.cum homini ingrato intraſ⸗
a, ſet panis in ventrem/ hoſtis in mentẽ:ad⸗
n huc inq; tanti mali iaʒ coꝛde concepti/ple
, nus reſtabat effectus:cuius iam pᷣceſſerat
9 damnãdus affectus. Itaq; cum dñs panis
Kcit viuus panem moꝛtuo tradidiſſet.⁊ paneʒ
tradẽdo panis traditoꝛeʒ oſtendiſſet: 8
u facis inquit fac citius.õ pꝛecepit fa⸗
cinus:ſed pᷣdixit iude malum nobis bonũ
i Quid enim iuda peiuſ:Et quid nob meli
e us q; traditus chꝛiſtus ab illo:vtilis adu⸗
S ſus illum. pꝛo nobis pꝛeter illum? Quod
gun facis fac citius. O verbum libentius pa⸗
ld rati ad paſſionẽ/q; irati ad vindictam.
nna⸗ verbum non tam penam expꝛimens ꝓdi⸗
chu toꝛis / qᷓ mercem ſignifſicans redemptoꝛis
hin Dixit enim. Quod facis.fac citius. Non
nn tam in perniciem perſidi ſeuiẽdo q; ad ſa⸗
nn, lutem fidelium feſtinãdo: quia traditus ẽ
n pꝛopter delicta noſtra.⁊ dilexit eccleſiam
IGalathas. ij et ſemeripſuz tradidit pao en. Vnde ⁊ de
nez. alathas. ij ſeipſo dicit apoſtolus: Qui dilexit me: et
in tradidit ſcipſum pꝛo me. Miſi ergo ſe tra⸗
gech oeret chꝛiſtus: nemo traderet chꝛiſtum.
t44 AOuid habet iudas / niſi peccatum?: Neq;
S4 enim in tradendo chꝛiſto ſalutem noſtraʒ
“ n cogitauit pꝛopter quam traditus eſt chꝛi⸗

ſtus:ſed cogitauit pecunie lucrum/⸗ inue
nit anime detrimentũ. Accepit mercedeʒ
quam voluit:ſed nolenti eſt data quãA me
ruit.Tradidit iudas chꝛiſtũ:tradidit chꝛiꝛ
ſtus ſeipſum. Ille agebat negociũ ſue vẽ⸗
ditionis:iſte noſtre redemptionis. Quod
facis fac citius:non quia tu potes ſed qꝛ
hoc vult qui omnia poteſt. Hoc autem
nemo ſciuit diſcũbentiuz ad quid
Dixerit ei. Quidam enim putabat
quia loculoſ babebat iudaſ.quod
dixit ei ieſuſ eme ea que opus ſũt dixiſſet
nobiſ ad diẽ feſtũ:aut egeniſ vt aii
quid daret. Habebat ergo ⁊ dñs locu⸗ xij.q.j.habe
lõs: ⁊ a fidelibus oblata conſeruans.⁊ ſuo bat
rum neceſſitatibus ⁊ alijs indigentibꝰ tri⸗
buebat.Tunc pꝛimũ eccleſiaſtice pecunie
foꝛma eſt inſtituta:vbi intelligeremꝰ qð pᷣ
cepit non cogitandũ eſſe de craſtino:non
ad hoc fuiſſe pꝛeceptum /vt nihil pecunie
ſeruetur a ſanctis: Sed ne deo pꝛo iſta rrer
uiatur.⁊ pꝛopter inopie timoꝛem iuſticia
deſeratur. Nam ⁊ apoſtolus impoſterum
pꝛeuidens ait.Si quis ſidelis habet vidu j.Zimor.v.
as ſufficient tribuat eis vt non grauet᷑ ec⸗
cleſia:qͥ veris viduis ſufficere poſſit.Ciij
ergo accepiſſet buccellamt exiit cõ Tex.hʒ. ille
tinuo.Erat gautem nox:⁊ ipe qui exi⸗ Ał. exiuit
uit erat nox. Cum ergo exiſſeęt nox ait
ieſuſ. Nunc clarificatus eſt filiꝰ ho
minis. Dies ergo diei eructat verbũ.id ps.xviij.
eſt. chꝛiſtus diſcipulis fidelibus:vt audi⸗
rent eum ⁊ amarent ſequendo.Et nox no
cti annũciat ſcientiam.id eſt.iudas iudeiſ
infidelibus:vt venirent ad eum ⁊ apꝛehẽ
derẽt perſequendo. Scd iam hinc in hmo
ne domini qui factus eſt ad pioſ auteq; te
neretur ab impijs / intentioꝛ flagitat᷑ audi
toꝛ:⁊ ideo an pᷣcipitare non debet ſʒ dif
ferre potius diſputator.
Erlclt ractatus ſerageſmnd. e
cundus. Incipit tractatus ſexgeſi⸗
muſtertius. de

AEatthei. vj

clarificatus eſt in eo: 7 deus dla⸗
rificabit eum in ſemetipſo ⁊ conti⸗
Mtendamus

1 mentis obtutu: adiuuante A

dñſio deuz requiramꝰ. Diuini
cantici vox eſt. Querite deũ
u

Joh. Tract. LXIII

Eſaie.lv. et viuet anima veſtra.Queramus inueni⸗

endũ.qneramuſ inuentũ. Vt inueniẽdus

queratur/occultus eſt:vt inuentꝰquerat᷑/

põ.ciiij. ĩmenſus eſt. Vnde alibi dicit᷑. Querite fa

j. Timor.

ciem eius ſemꝑ.Saciat enĩ querentẽ inq;⸗
tum capit ⁊ inuenientẽ capacioꝛẽ facit:vt
rurſus querat implere vbi plus caꝑe cepe
rit. Non ergo ita dictũ eſt:querite faciem
eius ſemꝑ.quẽ admodũ de qbuſdã:ſemꝑ

iij diſcentes ⁊ ad ſcientiã veritatis nunqᷓ; per

Ecc.xviij. uenientes.ſed potius ſicut ille ait.cum cõ

ſummauerit homo tunc incipit: donec ad
illam vitam veniamꝰvbi ſic impleamur vt
capacioꝛes non efficiamur:quia ita ꝑfecti
erimus vt iam non ꝓficiamus. Tunc eniʒ
oſtendet᷑ nobis ꝙ ſufficit nobis.HHic autẽ
ſemper queramꝰ:⁊ fructus inuentiõis nõ
ſit finis inq ſitionis. HNeq; enĩ ꝓpterea nõ
ſemper quia hic tantũ:ſed ideo hic ſemꝑ
dicimus eſſe querendũ:ne aliqñ hic pute⸗

mus ab inqſitione ceſſandũ. Nam ⁊ de qͥ⸗

Timo.vbi õ bus dictum eſt: ſemꝑ diſcentes ⁊ ad veri⸗

tatis ſcientiaʒ nunq; puenientes. hic ſunt
vtiq; ſemper diſcentes. Cum vo de hac vi
ta exierint: iam nõ erunt diſcètes: ſed er⸗
roꝛis ſui mercedẽ accipiẽtes.Sic enim di⸗
ctum eſt.ſemper diſcẽteſ ⁊ ad veritatis ſci

entiam nunq; puenientes. Tanqᷓ; dicercf:

Semper ambulantes: ⁊ nunq; ad viam ꝑ⸗
uenientes. Nos aũt ſemꝑ ambulemus in
via:donec eo veniamꝰ qͥ ducit via:nuſqᷓ; ĩ
ea remaneamꝰ:donec ꝑducat vbi manea⸗
mus.Atq; ita ⁊ querẽdo tendimꝰ⁊ inueni
endo ad aliqd ꝑuenimꝰ: ⁊ ad id qðsð reſtat
querẽdo ⁊ inueniẽdo tranſimus:quouſq;
ibi fiat finis querẽdi vbi ꝑfectioni non ſu⸗

B peret intẽtio ꝓficiẽdi.¶¶ Hec pᷣlocutio di

lectiſſimi intentã fecerit charitatẽ veſtraʒ
ad iſtũ dñi ſermonẽ quẽ ad diſcipulos ha
buit ante paſſionẽ. Pꝛofundus ẽ enim: ⁊
vtiq; vbi multũ laboꝛaturꝰ eſt diſputatoꝛ
nõ remiſſus debet eſſe auditoꝛ. Quid er⸗
go ait dñs poſtea qᷓ; iudas exijt vt citiꝰ fa
ceret qð erat facturus:hoc eſt dñm tradi⸗
turꝰ? Quid ait dieſ cũ exiſſet nox? Quid
ait redẽptoꝛ cũ exiſſet venditoꝛ? Nunc
inquit clariſicatꝰ eſt filiꝰhois.Qua⸗
re nũc. MNunqͥd qꝛ exijt qͥ tradit? Oꝛ imi⸗
nent qͥ teneãt ⁊ occidãt? Ita ne nũc clari
ſicatus eſt qꝛ ꝓpe eſt vt humiliet᷑ amplius
qui iam impẽdit vt alligetur:vt iudicet᷑:

vt ↄdemnetur:vt irrideatur:vt crnciſigat
vt interimat᷑.hec ne eſt clariſicatio:an po
tius humiliatio?: NMonne quando miracu⸗
la faciebat ait tamen de illo iſte ipſe iohã
nes.ſpiritus non erat datuſ.quia ieſus nõ
dum erat gloꝛiſicatꝰ. LTunc ergo nondum
erat gloꝛificatus cum moꝛtuos ſuſcitaret?:
Et nunc eſt gloꝛiſicatꝰ:cum moꝛtuis ꝓpin
quaret? Nondum erat gloꝛiſicatus faciẽs
diuina:⁊ gloꝛificatus eſt paſſurus huma⸗
na? Mirum:ſi hoc deus ille magiſter ſigni
ficabat ⁊ docebat his verbis. Altius ẽ ꝑ⸗
ſ. eranqu altiſſimi dictũ: qui ſe aliq;tum
manifeſtatvt inueniamus.⁊ iterum occul
tat vt inqramus:⁊ de inuentis ad inueniẽ
da tanq; paſſibus innitamur. Tideo h̊ ali
quid:quod pᷣſiguret magnũ aliquid: Ex⸗
ijt iudas:⁊ clarificatꝰ eſt ieſus.Exijt filiuſ
perditionis:⁊ clarificatꝰeſt filius hoĩs.Il
le quipꝓpe exierat ꝓpter quem dictum erat
eis:⁊ vos mũdi eſtis.ſed non omnes.Ex⸗
eunte itaq; immũdo/omneſ mũdi reman⸗
ſerunt:⁊ cum ſuo mũdateꝛe mãſerũt.Ta⸗
le aliqd erit cum victus a chꝛiſto tranſie⸗
rit hic mũdus:⁊ nemo in ppło chꝛiſti rema
nebit ĩimũdus:cum ʒiʒanijs a tritico ſepa⸗
ratis iuſti fulgebũt ſicut ſol in regno pf̃is
coꝝ.hoc futurũ pᷣuidens dñs.⁊ nũc ſigni
ſicatum eſſe ↄteſtans diſcedẽte iuda taqᷓ;
ziʒanijs ſepatis/remanentibꝰ tanq; tritico
apoſtolis ſanctis:Hũc inqͥt clarificatꝰ ẽ fi
lius hoĩs. Lanq; diceret:Ecce in illa clari
ficatione mea quid erit vbi maloꝝ nullus
erit:vbi bonoꝝ nullus perit:? Sic autem ñ

eſt dictuʒ.nũc ſignificata eſt clariſicatio fi

lij hominis.ſed dictum eſt. Nunc clariſica

tus eſt filius hommis: quẽadmodũ non ẽ

dictum/petra ſignificabat chꝛiſtuʒ. ſed pe

tra erat chꝛiſtus. Nec dictum eſt/bonũ ſe⸗ Matthb.xiij.

men ſignificabat filios regni.aut ʒiʒania ſi

gniſicabat filios maligni: ſed dictum eſt/
bonũ ſemen:hi ſunt filij regni.ʒiʒania aũt

filij maligni.Sicut ergo ſolet loqui ſcrip⸗
tura res ſignificãtes.tanq; illas que ſigni⸗

ficant᷑ apellãs:ita locutꝰẽ dñs dicẽs: nũc

clarificatꝰ eſt filius hominis:poſtea qᷓ; ſe⸗
parato inde nequiſſimo ⁊ ſecum remanen
tibus ſanctis ſigniſicata eſt gloꝛiſicatio ei⸗
us:quando ſeparatis iuiquis manebit in
eternitate cum ſanctis.

Johãniſ. viñ

Johan. xiij. Mnsi t
u

¶ Cum autem di⸗ C
xiſſet/nunc clariſicatus eſt filius ho minis

Mathei. xiij

(

ſu
d
1
z

chi

=

o

l⸗
dhi Nohiſ⸗
n
um
ete
pin
nes
,⸗
n
ul
ſ
Ui
ul
erar
Ex⸗ John
nan⸗
Ta⸗
ſſie⸗
emna
rumi
6
ri
s
ni
oſ
nccn
none
4 vti
gnialt
meß
laait
⸗
ſo⸗
nuc
ſe⸗
nen
00 0e*
virin
nd⸗
nin⸗

Joh. Tract. LXIIII Ca. XIII

adiunxit:⁊ deus clarificatus ẽ in eo
Ipſa ẽ enĩ clarificatio filij hoĩs vt ðs clari
ficet᷑ in eo.Si eĩ ñ ipe ĩ ſeipo ſʒ ðs ĩ illo cla
rificat᷑:tũc illũ deusĩ ſe clariſicat.Deniq;

tanq; iſta exponẽs:adiũgit ⁊ diẽc. Si de⸗

us clarificat? eſt in eo: 2 des clarifi
cauit eũ in ſemetipſo: boc eſt ſi deus

clariſicatus eſt in eo:quia non venit face⸗
re voluntatem ſuam ſed voluntatem eius

qui miſit illum: ⁊ deus clarificauit eum

Johãnis. vij

li adhuc modicu vobii

in ſemetipſo vt natura humana in quaẽ
ſilius hominis que a verbo eterno ſuſce⸗
pta ẽ etiã ĩ moꝛtali eternitate dñet᷑.Et cõ

ne vlla ambiguitate de ſua reſurrectione
ↄtinuo futura teſtatꝰ ẽ:adiecit ⁊ ait:filio

li adbuc modicũ vobiſcũ ſum. Nme

putarẽt ergo qð ſic eũ clariſicaturꝰ eẽt de
us:vt nõ eis iungeret᷑ vlterius ea ↄuerſa⸗

tiõe qua ĩ terra eſt:adhuc modicũ linquit

vobiſcũ ſum:tanq; diceret: Cõtinuo qͥdeʒ
reſurrectiõe clariſicaboꝛ:nõ tñ ↄtinuo aſ⸗

cenſurus in celum.ſʒ adhuc modicũ vobi⸗

tinuo inquit clarificabit eũ: reſurrecti

onem.ſ.ſuã.nõ ſicut nr̃aʒ in fine ſeculi ſecd

ↄtinuo futurã hac atteſtatiõe pᷣdicẽs. Ipz⸗

ſa eſt enĩ clariſicatio de q̃ euãgeliſta iã di
xerat qð pauloante cõmemoꝛaui:qꝛ ꝓpte
rea nõdum ſpũs datus erat.illo itaq; no⸗
uo mõ in eis qbus fuerat eo mõ poſt re⸗

ſurrectionẽ credenribꝰ dandus:qꝛ ieſus ñ

dum fuerat clariſicatꝰ.id eſt.nõdũ fuerat
moꝛtalitas ĩmoꝛtalitate veſtita:⁊ in etnaz
virtutẽ tꝑał infirmitas cõmutata. Poteſt

et o iſta clariſicatiõe dictũ videri: nũc cla
riſatꝰeſt ſiliꝰ hoĩs:vt qð ait nũc nõ ad im
minentẽ paſſionẽ ſed ad vicinã reſurrecti

onẽ ꝑtinere credat᷑:tanqᷓ; fuerit factuʒ qðd

erat tam ꝓxime iam futurũ.Hodie dile⸗
ctioni vre iſta ſuffecerint: cum donauerit
dñs de ↄſequentibꝰpoſtea diſſeremus
¶ Explicit tractatus ſexageſunuſ-
tertius· Incipit tractatus ſexageſi
muſquartus.De eo ꝙ dicit: Filio⸗
194 biſch ſum que⸗
retis me. ⁊ ſicut dixi iudeis:quo
ego vado vos nõ poteſtis venire:

. us eſt 2 ab illa

Duertenda ẽ

chariſſimi dñicoꝝverboꝝ oꝛ⸗
idinata cõnexio.Cũ enĩ ſuꝑiꝰ
iſſet poſtea qᷓ; iudas egreſ
ſctõꝝ etiã coꝛꝑali ↄuarſa⸗

tione ſeiunctꝰ ẽ. Nũc clariſicatꝰ eſt filius

hoĩs⁊ deꝰclariſicatꝰẽ in eo.qð ſiue futurũ
fgnũ ſignificãſ dixit qñ mali ſeꝑabũt᷑ a bo

nis:ſiue qð eius reſurtectio tũc futura eẽt

id eſt. differẽda nõ eſſet.ſicut in finẽ ſecu⸗
li nfa differt᷑ ac deinde addidiſſet.Si deꝰ
clarificatꝰ eſt in eo.⁊ deus clariſicauit eũ
i ſemetipſo.⁊ ↄtinuo clariſi cabit eũ.qð ſi

ſcũ ſum.Sicut eni ſcriptũ eſt in actibꝰapo
ſtoloꝝ.fecit cum eis poſt reſnrrectionẽ q̃⸗
dꝛaginta dies intrans ⁊ exiẽs ⁊ manducãs
et bibens:non qͥdem habẽs eſuriẽdi ac ſiti
endi egeſtatẽ: ſʒ vſq; ad iſtã carniſ inſinu
ans veritatẽ:que cibandi ac potandi iam
non habebat neceſſitatẽ: ſed poteſtatem.
Hos ergo qdraginta dies ſignificauit di⸗
cendo:adhuc modicũ vobiſcũ ſum:an ali
quid aliud? Poteſt enĩ ⁊ ſic intelligi:ad⸗
huc modicũ vobiſcũ ſuʒ: Adhuc ſicut voſ
in hac infirmitate carnis etiã ipſe ſum:do⸗
nec.ſ.moꝛeretur atq; reſurgeret:qꝛ poſtea
qᷓ; reſurrexit cum illis qͥdem fuit diebꝰ vt
dictũ eſt qdraginta exhibitiõe coꝛ palis pᷣ
ſentie:ſed non cũ illis fuit ↄſoꝛtio infirmi
tatis hũane. Eſt ⁊ alit᷑ diuina pñtia ſenſi⸗

—

bus ignota moꝛtalibꝰ:de qua idẽ dic̃.Ec⸗

*

ce ego vobiſcũ ſum: vſq; ad ↄſummatio⸗

nẽ ſeculi.Hoc certe nõ eſt adhuc modicũ
vobiſcũ ſum: Mõ enĩ modicum eſt vſq; ad
ↄſummationẽ ſeculi.Aut ſi hoc modicum
eſt.volat enĩ etas ⁊ in oculis dei mille an⸗
ni ſicut diesvnꝰ.aut ſicut vigilia in nocte:
nõ tamẽ hoc ſignificare voluiſſe credẽduſ
eſt nũc: qũquidẽ ſecutꝰadiũxit. Quere
tis me:⁊ ſicut dixiiudeis:quo ego

—

vado:vos ñn poteſtisvenire. Vtiq;
poſt hoc modicum queretes me.Nunqᷣd
poſt ↄſummationem ſeculi quo ipſe va⸗
dit venire nõ poterũt?Et vbi ẽ ꝙ aliquan
do poſt ĩ hocipſo ſermone dicturꝰ eſt:pa⸗
ter volo vt vbi ego ſum ⁊ ipſi ſint mecum.

Mõ ergo de illa ſua cũ ſuis pᷣſentia q̃ cuʒ

illis eſt vſq; ad ↄſummationẽ ſeculi:nunc
locutꝰ eſt vbi ait:adhuc modicũ vobiſcuʒ
ſum:ſed vel de infirmitate moꝛtali qua cũ
illis erat vſq; ad paſſionẽ ſuam: aut de pᷣ⸗
ſentia coꝛꝑali qᷓ cũ illis futurꝰerat vſq; ad
aſcẽſionẽ ſuã.Qðlibet hoꝝ qᷣs eligat:cũ ſi
de nõ litigat.Ne cui aũt videat᷑ abhoꝛre⸗
re iſte ſenſus avero quo dicimuſ dominũ
moꝛtalis carnis cõmunionem in qua cum
diſcipulis vſq; ad paſſionẽ fuit ſigniſicare

4

ps.lxxxix.

Johan. xvij

Luce.xxiiij.

potuiſſe dicẽdo:adhuc modicũ vobiſcum
ſum:apud aliũ quoq; euãgeliſtã poſt re⸗
ſurrectionẽ verba eiꝰattẽdat vbi au.hhec
locutus ſum vobis:cũ adhuc eſſem vobi⸗
ſcum.Quaſi tunc nõ erat cũ ipſis:ſimul aſ
ſiſtentibꝰ:videntibꝰ:tangẽtibꝰ:colloquẽ⸗
tibus?: Quid eſt ergo cũ adhuc eſſem vo⸗
biſcũ? niſi cũ adhuc eẽʒ ĩ carne moꝛtali:in
q̃ eſtis⁊ voſ.Zũc enĩ quidẽ in eadẽ carne
reſuſcitatꝰ erat:ſed cũ illis in eadẽ moꝛta
litate iam nõ erat.Quapꝛopr ſicuti ibi iaʒ

adhuc eſſeʒ vobiſcũ: vbi nihil aliud intel
ligere poſſumꝰ:niſi cum adhuc eſſeʒ in car

B voſ eſtis moꝛtalis ſum ego ¶ Ergo ſequ.
tia videamꝰ. Queritis me:⁊ ſicẽ dixi iudeiſ

nis moꝛtalitate vobiſcũ:ita ⁊ hic non ab⸗
ſurde dixiſſe intelligi᷑: adhuc modicũ vo
biſcũ ſum:tanq; diceret:adhuc modicũ ſic
Ergo ſequẽ

q̊ ego vado vos nõ poteſtisvẽire:⁊ vobis

dico mõ:ᷓ ẽ mõ ñ poteſtisvẽire. Judeiſ ãt

cũ hoc diceret: non addidit mõ. Iſti itaq;
venire nõ poterat tũc qͥ ille ibat:ſed pote

rãt poſtea. Maʒ hoc aplo petro aptiſſime

paulopꝰ ait.Cũ eni dixiſſet ille:dũe qͥ va⸗

Johan. xiij. dis:rñdit ei:.Quo ego vado nõ potesme

mõ ſeqͥ:ſequeris aũt poſtea. Sed h̊ quid
ſit nõ negligent᷑ eſt pᷣtereundũ.Quo enim
ſeqͥ tũc nõ poterãt diſcipuli dñm: ſed po⸗
ſtea poterãt: Si dixerimꝰad moꝛtẽ homi⸗
ni nato qð inuenit᷑ temp qͥ ad moꝛienduʒ
ſi ſit idoneꝰ:qñquidẽ talis eſt in eoꝛꝑe coꝛ

ruptibili hominũ ſoꝛsvt nõ ſit in ea facili⸗
oꝛ vita qᷓ; moꝛs: MNõ igit᷑ adhuc minꝰ ido⸗

nei erantſeq dũm ad moꝛtẽ:ſed minꝰ ido
nei erant ſeqͥ dñm ad vitã que nõ hʒ moꝛ⸗
tem. Illo quippe ibat dñs vt reſurgens a
moꝛtuis iam nõ moꝛeret᷑: ⁊ moꝛs ei vltra
nõ dñaret᷑.AMoꝛiturũ quippe dũm ꝓ iuſti⸗

cia quõ iam fuerant ſecuturi adhuc mar⸗

tyrio nõ maturi? Aut iturũ dñʒ ad iĩmoꝛ⸗
talitatẽ carnis quõ iam fuerãt ſecuturi qñ
libet moꝛituri: ſʒ ĩ fine ſecłi reſurrecturi?
Aut ituꝝ dñʒ ad ſinũ pfis nec relicturuʒ
eos vñ nec receſſit cũ veiſſet ad eos/quõ
iã fureãt ſecuturi: cũ eſſe nẽo poſſit ĩ illa
felicitate niſi ꝓꝑfeciꝰĩ charitate Jõq; docẽſ
quõ idonei eſſe poſſint ꝑgere quo ille an⸗
tecedebat:mandatũ inquit nouũ do vobſᷣ
vt diligatiſ inuicẽ.hhi ſunt greſſus quibuſ
ſequendus eſt chꝛiſtus:ſed de his ſermo
vberioꝛ/iĩ aliud tempus eſt differẽdus

¶Erxrplicit tractatus ſexageſimus
quartus. Incipit tractatus ſexage
ſunuſquintus · De eo ꝙ dicit · Wa⸗

darum nouñ do vobis vt diliga⸗
tis inuice ſicut dilexi vos vt ⁊ vos

inuiceʒ diligatis in hoc cognoſcet

omnes quia mei eſtis diſcipuli.ſi

— —

Dilectionẽ habueritis adinuicem.

mBangdatũ nouũ ſe diſcipulis
Iſuis dare teſtat᷑: vt diligãt in
uicem.Mandatũ inqͥt no
uum do vobis:vt diligatis inuicẽ
HNöoõne iam erat h̊ madatũ iñ antiqᷓ dei le⸗
ge: vbi ſcriptũ eſt. diliges pximũ tuũ tãqᷓ;
teipſuʒ?Cur g nouũ appellat᷑ a dño:qð tã
vetus eſſe ↄuincit᷑: An iõ eſt mãdatũ no⸗

uum: quia exuto vetere induit nos hoiez

nouũ: Innouat quippe audientẽ vel poti
us obediẽtẽ ñ oĩs ſʒ iſta dilectio:quã dñs
mãdat.⁊ vt a carnali dilectiõe diſtiguet:
addidit.ſicut dilexivoſ. Hã diligũt ĩui
cem mariti⁊ vxoꝛes:parẽtes ⁊ filij ⁊ que⸗
cunq; alia inter ſe hoĩes neceſſitudo hũa⸗

na deuinxerit:vt taceamꝰde dilectiõe cul

pabili atq; dãnabili:q̃ diligũt iuicẽ adul⸗
teri ⁊ adultere:ſcoꝛtatoꝛes ⁊ meretrices:⁊

quoſcũq; alios nõ hũana neceſſitudo ſed

hũane vite noxia turpitudo ↄiũgit.aan
datũ ergo nouũ dedit nobᷣ xpᷣs vt diliga⸗
mus inuicẽ:ſicut ⁊ ipſe dilexit nos.DNile⸗

ctio iſta nos inouat vt ſimus hoĩes noui:

heredes teſtamẽti noui:cantatoꝛes canti⸗
ci noui.hhec dilectio frẽs chariſſimi anti⸗
s etiã tũc iuſtos tũc pr̃iarchas ⁊ ꝓph̊as
ſicut poſtea btõs aplłlos ĩnouauit: ipſa et
nũc ĩnouat gẽtes:⁊ ex vniũſo genere hũa
no qð diffundit᷑ toto oꝛbe terrarũ facit et

colligit ym nouũ:coꝛpꝰnoue nupte filij/

dei vnigeniti ſpõſe:de q̃ ꝛ in cãtico canti
coꝝ.Que ẽ iſta:q̃ aſcẽdit dealbata.vtiq;
dealbata qꝛ inouata:vñ/niſi mandato no
uo? Pꝛopt᷑ qð ꝓ inuicẽ ſollicita ſunt mem
bꝛa in ea:⁊ ſi patitur vnũ membꝛum com⸗
patiuntur omnia mẽbꝛa: Et ſi gloꝛificatur
vnũ membꝛum.ↄgaudent omnia membꝛa
Audiunt enĩ atq; cuſtodiũt.mandatũ no
uum do vobis.vt diligatis inuicem:non ſi

cut ſe diligunt qui coꝛrumpũt.nec ſicut ſe

diligunt homines qm̃ homines ſunt:ſed ſi
cut ſe diligunt qm dij ſunt.ꝛ ſilij altiſſimi

Dminuſieſuſ⸗

Coꝛintey

.
4
ch
ſi

ſeril ſ
. i

ſ.
n

ct
br
n
.
n
n

V

, B
iſentedli

lr xryi. o

dor.
mu⸗
anu⸗
phes
plaet
ehüͤ
natet

aan
mig
lono

com⸗
ſcarur

io

.on⸗

omnues:vt ſint fllij eius vnici fratres:ea di

lectione inuicẽ diligẽtes qua ipſe dilexit

eos.pꝑducturus eos ad illum finẽ qui ſuffi

j.Coꝛiut.xv

ciat eis:vbi ſatietur in bomis deſideriũ eo
rum. Lunc eni aliquid deſiderio non de⸗
erit:quando omnia in omnibꝰ“ deus erit.
Talis finis non habet finẽ. Nemo ibi mo
ritur.quo nemo peruenit/niſi huic ſeculo
moꝛiat᷑:non moꝛte omnmiũ qua coꝛpus ab

anima ðᷣſeritur ſʒ moꝛte electoꝝ qua etiã

cum ĩ carne moꝛtali adhuc manet᷑ coꝛ ſur⸗

Coloſſen. iij
Cant᷑. viij.

ſum ponitur. De quali moꝛte dicebat apo
ſtolus. Aoꝛtui eniz cſtis:⁊ vita veſtra ab
ſcondita eſt cum chꝛiſto in deo.hinc foꝛ⸗
taſſe dictum eſt:valida eſt ſicut moꝛs dile
ctio.Hac enim dilectione fit vt in iſto ad⸗
huc coꝛruptibili coꝛpoꝛe conſtituti/moꝛia
mur huic ſeculo:⁊ vita noſtra abſcondat᷑
cum chꝛiſto in deo. Immo ipſa dilectio ẽ
moꝛs noſtra ſeculo:⁊ vita cuʒ deo.Si enĩ
moꝛs eſt quando de coꝛpoꝛe anima exit:qͥ
modo non eſt moꝛs qñ de mũdo amoꝛ no

ſter exit. Valida ẽ & ſicut moꝛs dilectio.

B

Quid ea validius:qua vincitur mũdus?

¶ Nolitc itaq; frates mei putare ĩ hoc qð

iij. ſentẽ. diſ. ait dñs mandatũ nounm do vobis vt voſ

xxvij. c. Cuʒ
gutem
Mat. xxvij.

inuicem diligatis.illud maius pᷣtermiſſuʒ
eſſe mandatũ:quo pᷣcipitur vt diligamus
dñm deum noſtrum ex toto coꝛde.ex tota
anima.⁊ ex tota mente.Tanq; enim hoc pᷣ

termiſſo videtur dictum vt diligamꝰinui⸗
cem:velut hoc ad illud alterum non perti

neat quo dictum eſt.diligeſ ꝓximũ tuum
tanq; teipſuʒ. In his eni duobus:pᷣceptis
inquit:tota lex pendet ⁊ ꝓphete.Sed be
ne intelligentibꝰ:vtrũq; inuenit᷑ in ſingu⸗

lis. Nam ⁊ qui diligit deum/non eum po⸗
teſt ↄtemnere pᷣcipientẽ vt diligat pꝛoxi⸗

mũ:⁊ qui ſancte ac ſpiritualit᷑ diligit ꝓxi

mü /quid in eo diligit niſi deum? Jpſa eſt

dilectio ab omni mũdana dilectiõe diſcre
ta:quam diſtinguendo addidit dñs /ſicut

dilexi vos. Quid enim niſi deum dilexit ĩ

nobiſ? Mõ quod habebamus ſed vt habe
remus:vt ꝑducat nos ſicut pauloante di⸗
xi:vbi ſit deꝰoĩa in oĩbus Sic enim medi
cus recte dicitur egros diligere.Et quid ĩ
eis niſi ſalutem diligit:quã cupit vtiq; re⸗
uocare non moꝛbum quem venit expelle⸗

re? Sic ergo ⁊ nos inuicem diligamus:vt

qtum poſſumus inuiceʒ ad habẽdũ i no-
bis deũ cura dilectionis attrahamur.Hãc

C0

— —

dilectionem nobis donat ipſe qui ait. Sig
dilexi vos:vt ⁊ vos diligatis inuice
Adhoc ergo nos dilexit vt ⁊ nos diliga⸗

mus inuicem: Hoc nobiſ conferens diligẽ
do nos. vt mutua dilectione ↄſtringamur
inter nos:⁊ tam dulci vinculo conexis mẽ

iii capitis ſimus. In hoc
noſcent inquit omnes quia mei
eſtis diſcipuluſi dilectionẽ habue⸗

————

bꝛis coꝛpus tanti capitis ſimus.

ritis adinuicem. Tanqᷓ; diceret. Alia

munera mea habent vobiſcu etia non mei
non ſolum naturam:vitam:ſenſum:ratio⸗

nem:⁊ eam ſaluteʒ que hoibꝰ pecoꝛib?Jd —
j.Coꝛin xii

cõmunis eſt:verũetiam linguas:ſacramẽ
ta:ꝓphetiã:ſcientiã:fidem:diſtributioneʒ
rerum ſuarũ pauꝑibus ⁊ traditionẽ coꝛpo
ris ſui vt ardeant:ſed qm̃ charitatẽ nõ ha
bent vt cymbala concrepãt:nihil ſunt: ni⸗
hil ülis ꝓdeſt. Non ergo in illis q;uis bo⸗

nis muneribꝰ meiſ que habere poſſunt eti

am nõ diſcipuli mei: ſed in hoc cognoſcẽt

oẽs qꝛ mei eſtis diſcipuli ſi dilectionẽ ha⸗
bueritis adiĩuicẽ. O ſpõſa chꝛiſti:pulchꝛa Cant᷑.viij.

int᷑ mulieres.o dealbata aſcẽdẽs ⁊ incum⸗
bens ſuꝑ fratruelẽ tuũ:qm̃ cuiꝰ lumie illu
ſtraris vt candeas:eius adiutoꝛio fulciris
ne cadas. O q; bene cantat᷑ tibi in illo can
tico canticoꝝ velut epithalamio tuo:quia
charitas in delitijs tuiſ. Ipſa nõ ꝑdit cum
impijs aĩam tuã:ipſa diſcernit cauſam tu⸗

am:⁊ ſicut moꝛs valida eſt:⁊ in delitijs tu Cant᷑.viij.

is ẽ. mirãdi generis moꝛs ẽ /cui paruʒ

fuit nõ eſſe in penis:niſi eſſet inſuꝑ in deli

tijs? Sed hic iam ſermo iſte claudatur:ab
alio exoꝛdio tractanda ſunt que ſequunt᷑

Explicit tractatus ſexageſimus

Vntus. Incipit tractatus ſexageſi⸗
muſſextus De eo ꝗð ſequit Picit
eiſimon petrus · Dne quo vadis:

ð ait: Amẽ amẽ dico ti⸗

vſq; adid-

——
— — —

ſus ſctam dilectioneʒ qua ſe
uicẽ diligerẽt diſcipulis cõ

giſtro diſcipulus ⁊ dño ſeruus: tanq; ſeqͥ
paratus. Pꝛopterea quippe dñs qui eius

XII

—

— .
——

mendaret: dicit ei ſinon petrus. Do
mine quo vadis: Sic vtiq; dixit ma

Cant᷑. vij.

bimon cantabit gallus donec ter

Bm dñsie/ .

466

Abl:ieſus

xj.q.iij. Mõ

ſolum.

teimn

ℳ₰G

B

animũ vidit quare hoc interrogauerit: ſic
ei reſpondit.uo ego vodo:ꝛnon

otes me modo ſequi .Tanq; dice⸗
ret. Pꝛopter qð interrogas:non potes me

modo ſequi. Hon ait non potes: ſed non
potes modo.Dilationẽ intulit non ſpem
tulit:⁊ eandem ſpem quam non tulit ſed

dengo atq; dicendo ſequeris au
Boſka Qutd feſtinas petre: Nondũ te
o ſpiritu ſolidauit perra:noli extolli pᷣ⸗

ſumendo:nõ potes modo.HNoli deijci dc⸗
Tex. hʒ di ſperando:ſequeris poſtea.Sed adhucfil⸗
cit ei petrus le quid dicit:

Quare te non poſſum
ſequi modo? Animam meam ꝓte
ponam:Quid in animo eius eſſet cupi⸗
ditatis videbat:quid virium non videbat
Voluntatẽ ſuam iactabat infirmꝰ:ſed in⸗

ſpiciebat valitudinẽ medicus. Iſte ꝓmit⸗

tebat:ille pꝛenoſcebat.Qui neſciebat au⸗
diebat:qui pᷣſciebat docebat.tũ ſibi aſ
ſumpſerat petrus intuẽdo quid vellet:ig⸗
noꝛando quid poſſet. tum ſibi aſſum⸗

pſerat vt cum veniſſet dũs animã ſuã po⸗
nere pꝛo amicis ſuis ac ꝑ hoc ⁊ pꝛo ipſo il⸗

le hoc dño offerre conſideret:⁊ nonduʒ ꝓ
ſe poſita anima chꝛiſti:animã ſuam polli⸗

ceretur poſiturũ eſſe pꝛo chꝛiſto. Reſpõ
dit ergo ieſus· Animam tuam pro

me pones: Ita ne facias pꝛo me:quod
ego nondum feci pꝛo te? Animã tuaʒ pꝛo
me pones?: Pꝛeire potes:qui ſequi nõ po
tes: Quid tantum pꝛeſumis? Quid de te
ſentis:cQuid eſſe te credis.Audi quid ſis
Amen amen dico tibi: non canta/
bit gallus donec ter me neges.

Ecce quõ tibi cito apparebis: qui magna

loqueris ⁊ te paruulũ neſcis.Qui mihi ꝓ
mittis moꝛtem tuam:ter negabis vitã tuã
Qui etiam putas moꝛi poſſe pꝛo me:pꝛiuſ
viue pꝛo te.Nam timendo moꝛtem carniſ
tue:moꝛtem dabis anime tue. ta enim
vita eſt confiteri chꝛiſtum: tanta moꝛs eſt
negare chꝛiſtum.¶ An apls petrus ſicut
eum quidaʒ fauoꝛe peruerſo excuſare ni⸗
tuntur chꝛiſtum non negauit:quia interro

Mat. xxvj. gatus ab ancilla hominẽ ſe neſcire rñdit.

5 „

ſicut alij euangeliſte ↄteſtant᷑ expꝛeſſius:
Quaſi vᷣo qui hominẽ chꝛiſtum negat/nõ
chꝛiſtum negat:⁊ hoc in eo negat qð factꝰ
eſt ꝓpter nos:ne ꝑiret quod fecerat nos

ct. LXVI

Ca. XIII

Ergo qui ita conſitetur chꝛiſtum deum vt
hominẽ neget / non pꝛo illo moꝛtuꝰ ẽ xpᷣs
quia ſᷣm hominẽ moꝛtuus eſt chꝛiſtꝰ. Qui

negat hominẽ chꝛiſtum: non reconciliabik
ꝑmediatoꝛem deo. Vnus enĩ deus:⁊ vnꝰ j.Timot᷑.ij.

mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo chꝛiſtus ie⸗
ſus.Qui negat hominẽ chꝛiſtum non iuſti

ficatur: quia ſicut ꝑ inobedientiã vniꝰ ho⸗ Rhoma. v.

minis peccatoꝛes ↄſtituti ſunt multi.ita ⁊
ꝑ obedientiam vnius homis iuſti ↄſtituẽ
tur multi.Qui negat hominẽ chꝛiſtum:nõ
reſurget in reſurrectionẽ vite: quia ꝑ ho⸗
minem moꝛs ⁊ ꝑ hominẽ reſurrectio moꝛ⸗

tuoꝛum. Sicut enim in adam omnes moꝛi · Coꝛint. xyx

untur:ita ⁊ in chꝛiſto omnes viuiſicabunt
Per quid autem caput eſt eccleſie: niſi ꝑ
