doluerũt:dolẽtes mutati ſunt:mutati cre⸗

viderũt.Acceſſerũt coꝛꝑi dñi: id eſt.nũo

fideliũ tria milia hominũ. Iteʒ alio facto

q̊daʒ miraculo acceſſerũt alia qͥnq; milia

facta eſt plebs vna nõ pauca:in qᷓ oẽs ac⸗

.

. a. .

cepto ſpũſctõ quo amoꝛ ſpũalis accenſus

eſt charitate ipſa ⁊ feruoꝛe ſpũs in vnũ re

dacti: ceperũt ĩ ipſa ſocietatis vnitate vẽ
dere oĩa qᷓ habebãt ⁊ pᷣcia ponẽ ad pedes
aploꝝ:vt diſtribueret᷑ vnicuiq; ꝓut cuiq;
opus erat.Et h̊ de illis ſcriptura dicit:qð
erat eis aia vna ⁊ coꝛ vnũ in deũ. Atten⸗
dite ergo frẽs ⁊ hic agnoſcite myſteriũ tri
nitatis:quõ dicamꝰ ⁊ pf eſt ⁊ filiꝰ ẽ ⁊ ſpũſ
ſctũs eſt:⁊ tñ vnus deꝰ ẽ.Ecce illi tot mi⸗
lia erant:⁊ coꝛ vnum erãt. Ecce tot milia
crãt: ⁊ vna aĩa erãt.Sed vbi? In deo.Et
q́;tomagis ipſe deus: Nunqᷣd erro in ver
bo qñ dico duos homies duas aĩias:aut

tres hoĩes tres aĩas:aut multos hoĩes mł

tas aias: Recte vtiq; dico. Accedant ad
deũ:⁊ vna aĩa eſt oĩum. Si accedẽtes ad
deum multe aĩe ꝑ charitatẽvna aĩa eſt.et
młta coꝛda vnũ coꝛ:qͥd agit ipſe fons cha
ritatis in pr̃e ⁊ filio?nõne ibi magis trini⸗
tas vn“ eſt deꝰ? Inde enĩ nobis charitas
venit:ð ipſo ſpũſctõ ſicut dicit apłs:Cha⸗
ritaſ dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰ nr̃iſ ꝑ ſpmſcm̃
q̊ͥ datꝰẽ nobᷣ. Si & charitas dei diffuſa eſt
in coꝛdibus noſtris ꝑ ſpiritũſctm̃ qꝗͥ datus
eſt nob:⁊ multas aĩas facitvna aĩa:⁊ mul
ta coꝛda facit vnũ coꝛ. c& tomagis pr̃ ⁊ fl:
lius ⁊ ſpũſſctũs:deꝰvnꝰ:lumẽ vnũ:vnũq;

*

Joh. Tract. XXXIX La. VIII

Actuũ.iiij.

pᷣncipiũ? ¶ Audiamꝰ pᷣncipiũ qð loqui C

tur nob. Multa inqt habeo loq de
vobis ⁊ iudicare · AMeminiſtis qð ait:

ego nõ iudico quemq;. Ecce mõ dicit:ml⸗
ta habeo de voõᷣ loqᷣ ⁊ iudicare.Sʒ aliud
eſt nõ iudico:aliud habeo iudicare. Non

iudico dixit ad pñs. Venerat enĩ vt ſalua
ret mũdũ:nõ vt iudicaret mũdũ.QOð aũt

dicitnnulta habeo de vobᷣ loqͥ ⁊ iudicare:
iudiciũ futurũ dicit. Jõ enĩ aſcẽdit vt ve
niat iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Nemo iu⸗
ſtius iudicabit:qᷓ; qͥ iniuſte iudicatꝰ ẽ.ał

ta inqᷣt habeo de vohᷣ loqͥ ⁊ iudicare. Sʒ

miſit me verax ẽ.· Videte queadmo⸗
duů pfi det gloꝛiã eq̃lis filiꝰ.Exẽplũ enim
nobᷣ pᷣbet:⁊ tanqᷓ; i coꝛdibꝰnr̃is loquit᷑.

hõ fidelis:ſi euãgeliũ meũ audis.dicit ti⸗
bi dñs deꝰ tuus. Vbi ego in pᷣncipio ver⸗
bũ deus apud deũ/eqlis pr̃i/coeternꝰ gi⸗
gnenti do goꝛiam ei cuius ſum filiuſ:quõ
tu ſuꝑbꝰ es adſus eũ cuiꝰſuꝰes? Multa
habeo inquit de vobis loqui ⁊ iudicare:

ſed qui me miſit verax eſt. Tanq; diceret

Igeo verũ iudico: quia filius veracis ve

ritas ſuʒ. Pater verax:ſiliꝰveritas.Quid
putamus eſſe amplius:? Cogitemus ſi poſ
v uy

Johan. xiiij

Johan x

Exod i. iiij.
Johan. viij.

Joh. Tract. Xx.

ſumꝰ quid eſt amplius:verax an veritaſ⸗
De qᷣbuſdã qᷓramꝰ. Piꝰ hõ an pietas:ſed
plus eſt ipſa pietas. Pius enim a pietate:
non pietas a pio. Poteſt enim eſſe pietas
et ſi ille qui pius erat factus eſt impiꝰ.ip
ſe perdidit pietateʒ/ pietati nihil abſtulit
Quid item pulcher ⁊ pulchꝛitudo? plus ẽ
pulchꝛitudo q; pulcher. Pulchꝛitudo enĩ
facit pulchꝛũ:non pulcher fecit pulchꝛitu
dinem. Caſtus ⁊ caſtitas? Caſtitas plane
plus eſt qᷓ; caſtus. Si enim caſtitaſ nõ eſſʒ:
vnde eſſet iſte caſtus non haberet.Si au⸗
tem noluerit eſſe caſtus: caſtitas integra
pſeuerat.Si ergo plus pietas q;ᷓ pius/ plꝰ⸗
pulchꝛitudo q; pulcher/plus caſtitas q;ᷓ ca
ſtus:nunquid dicturi ſumus plus veritas
qᷓ; verax: Si hoc dixerimus:filium incipie

mus dicere patre maioꝛem Ait eni aper⸗
uij tiſſime ipſe dñs.Ego ſum via ⁊ veritas et

vita.Ergo ſi filiꝰveritas:pater quid: niſi
qð ait ipſa veritas/qui me miſit verax eſt
Filius veritaſ:pater verax.Quid plus ſit
quero:ſed equalitatẽ inuenio. Verax enĩ

pater non ab ea veritate verax eſt cuius
partem cepit: ſed quã totã genuit ( Ui⸗

deo planius eſſe dicenduʒ. ⁊ certe ne vos

diu teneam hodie hucuſq; tractetur. Cuʒ

finiero qð volo dicere: adiuuãte deo ſer⸗

mo claudat᷑.Hoc ideo dixi:vt intẽtos voſ
facerem. Omnis aĩa quõ res eſt mutabi

lis:⁊ q́ᷓuiſ magna creatura:tamen creatu⸗

ra eſt. Auis coꝛpoꝛe melioꝛ: tamen facta
OHmniſ ergo anima quõ mutabiliſ eſt:hoc

eſt modo credit:modo non credit: modo
vult:modo non vult. Modo adultera eſt
modo caſta:modo bona:modo mala:mu⸗
tabilis eſt. Deus autẽ hoc eſt qð eſt:ideo
ꝓpꝛium nomen ſibi tenuit: ego ſum qᷣ ſum
Hoc ⁊ filius:dicendo niſi credideritis qꝛ
ego ſum.Ad hoc pertinet ⁊ tu qs es? Pꝛĩ
cipium. DHeus igitur incõmutabilis ẽ:ani⸗
ma mutabilis. Qñ capit anima ex deo vn

de ſit bona: ꝑticipãdo ſit bona: quõ tuus
oculus ꝑticipãdo videt. Nam lumine ſub

tracto nõ videt: cuius ꝑticeps factꝰ videt
Quia ergo aĩa ꝑticipãdo fit bona:ſi muta
ta ceꝑit eſſe mala:bonitas manet cuiꝰerat

bonitas.Factus eſt oculus tuus ꝑticeps
lucis huius ⁊ vides.Clauſus eſt/hanc lu⸗
cem non minuiſti: Apertus eſt/hanc lucẽ
non auxiſti. Hac data ſimilitudine fratres

intelligite:quia ſi pia eſt anima/eſt pietas

apud deuʒ:cuius ſit ꝑticeps anima. Si eſt
caſta anima/eſt caſtitas apud deũ cuiuſ ẽ
pꝑticeps anima. Si bona eſt anima:eſt bo⸗
nitas apud deum cuius eſt ꝑticeps anima
Si eſt verax anima:eſt veritas apud deuʒ
cuius eſt gꝑticeps anima. Cuius ꝑticeps ſi

non fuerit anima: omnis homo mẽdax. Si põ:cxv.

oĩs homo mendax mullus homo de ſuo ẽ
verax. Pater autem verax de ſuo eſt ve⸗
rax:quia genuit veritatẽ.Aliud eſtverax
eſt homo iſte qui iam ꝑcepit veritatẽ : ali⸗
ud ẽ verax deꝰ qui genuit veritatem. Ec⸗
ce quõ verax eſt deus:non ꝑticipãdo ſed
generando veritatẽ. Video vos intelle⸗
xiſſe ⁊ gaudeo.Sufficiat vob hodie:cete
ra quando dño placuerit ſicut donauerit
exponemus.

Explicit tractatus triceſimuſno
nus: Incipit tractatus qᷓdrãgeſi/
mus:Ab eo loco vbi dictũ eſt: Di/

xit ergo eis ieſus:Cum exaltaueri⸗

tis filium bominis: vſq; ad id qð
dictum eſt: Hec illo loquente mul
crediderunt in eum.

gelio ᷣm iohannẽ qo geſtare

— ta audiuit charitas vr̃a q̊ ðo
donãte ſicut potuimꝰ diſputauimꝰ:Cõmẽ
dantes vob maxie iſtũ euãgeliſtaʒ de dñi
dĩnitate ſᷣm quã edqlis ẽ patri filiꝰ vnicus
dei/loqͥ elegiſſe:⁊ ꝓpterea aqle comꝑatũ
Nulla qe auisvolare altiꝰ ꝑhibet᷑. Pꝛo
inde q̊ ex oꝛdine ſubſequunt᷑:ſicut ea dñs
tractare douauerit ĩtẽtiſſime audite.Lo⸗
cuti ſumꝰ voſᷣ de pᷣcedẽti lectiõe inſinuã⸗
tes: quõ intelligat᷑ pr̃ verax:filiꝰ veritas
Cũ aũt dixiſſet dñſ ieſus verax ẽ q̃ me mi

ſit: 1nõ intellexerut indei qð de pꝛe rhecẽ ſnia

——

E ſancto euã/ax

nos videtis in mãibꝰ iam mł

ꝑticeps bona.Bonitatis enĩ cuiuſdã par⸗
ticeps facta eſt cum bona eſſet: qua muta

illis diceret⸗Kaitil is: quõ cũ lege? textus:verb
ba mcſg eit cunl don retur audiſtis. Lũ exra ltaueritis fil̃ aliqntulum
ta in peiuſ/integra bonitas ꝑmanet. Si re hois tũccognoſcetiſqa ego ſuʒ⁊ a mutatis
cedat anima ⁊ mala fiat:non minui᷑ boni⸗ meipſo facio nihil:ſʒ ſicẽ docuit me
tas.Si reuertatur ⁊ bona fiat: non creſcit pa hecloquor. gi Be? Mihil enim

— — —————

Joh. Tract. XI.

aliud videtur dixiſſe:niſi eos poſt paſſio-⸗

nem ſuam cognituros quis eſſet. Pꝛocul⸗
dubio ergo videbat ibi aliquos quos ipſe
nouerat:quos ipſe cum ceteris ſanctis ſu
is ante ↄſtitution ẽ mundi pꝛeſciendo ele
gerat: poſt paſſionem ſuam eſſe creditu⸗

rituſancto poſt dñi paſſionem⁊ reſurrecti

Actuum ij. onem ⁊ aſcenſioneʒ/ cum miracula flerent

pocry. in eius nomine quem tanq; moꝛtuũ perſe

quentes iudei ↄtempſerant compũcti ſũt

coꝛde:Et qui ſeuientes occiderunt: muta
ti crediderunt. Et quem ſanguinẽ ſeuien⸗
do fuderunt:credendo biberunt illa tria

milia: ⁊ ila qnq; milia iudecoꝝ. quos ibi

videbat quando dicebat: cum exaltaueri⸗
tis filium hoĩs tunc cognoſcetis quia ego
L ſum. LZanq; dicens. Differo cognitionem

veſtram:vt implcam paſſionẽ meam. Oꝛ⸗
dine verſo cognoſcetis qui ſum:non quia
omnes tunc erant credituri ex his qui au⸗
diebant. id eſt.poſt paſſionẽ dñi. Mã pau
‚„2 lopoſt dicit: hec eo loquente multi credi⸗
derunt in eum: Et nondum exaltatꝰ erat
1 flilius hominis. Exaltationeʒ quippe diem
paſſionis non gloꝛificatiõis.crucis non ce
li:quia ⁊ ibi exaltatus eſt quando pepen⸗
dit ĩ ligno: Sed illa exaltatio humiliatio
fuit. Lunc enim factus eſt obediens vſq;
ad moꝛtem:moꝛteʒ autẽ crucis.hoc opoꝛ
8 tebat impleri per eoꝛum manꝰ qui poſtea
ſe fuuerant credituri: quibus dixit: cum exal⸗
l taueritis filium hoĩs:tunc cognoſcetis qꝛ
„ ego ſuʒ. Quare hoc. niſi vt nemo deſpera
ni ret in quocunq; ſcelere male ſibi conſcius
ii quando videbat eis donari homicidiũ qͥ
as occiderant chꝛiſtum? hos ergoiĩ illa tur⸗
“ B ba agnoſcens dñs dixit. um exaltaue
o ritis filium hoĩs: tunc cognoſcetis qꝛ ego
i ſum. Jam noſtis quid ſit ſum: nec aſſidue
. repetendũ eſt:ne pariat res tanta faſtidi⸗

Exodi. iiij. um. Recolite ulud: ego ſuʒ qui ſum ⁊ qui
eſt miſit me:⁊ agnoſcetis quid dictum ſit:
tunc ſcietis quia ego ſum. Sed ⁊ pater eſt

mn heriſt ett ſpirituſſanctus eſtaad ipſum eiſe perti⸗
eſng net tota trinitas.Sed quia dũs ſicut filiuſ
ſe, nl lloguebatur: ne foꝛtelin eo qs dixit /tũc co
u ii G8 gnoſcetis quia ego ſum: ſubintraret erroꝛ
nun ſabellianoꝝ. hoc eſt patripaſſianoꝝ: queʒ
je vob erroꝛẽ cõmẽdaui ñ tenẽdũ ſʒ cauen⸗
vyjñ: eoꝛum ſcilicʒ qui dixerunt/ipſe ẽ pf̃:

ros. Ipſi ſunt illi quos aſſidue cõmenda⸗
uimus.⁊ ad imitationẽ cum magna exhoꝛ
tatione ꝓponimus.Miſſo enim deſuꝑ ſpi

ipſe eſt filius.duo ſunt noĩa ſed res vna.
Pꝛopter iſtum ergo cauendũ erroꝛẽ cum
dixiſſet dñſ/tunc cognoſcetis qꝛ ego ſum.
ne ipſe intelligeret barer: continuo ſub⸗
iũxit.Et a meipᷣo facio nihil.Sed ſi
cut docuit me paterhec loquo r. J35
gaudere ceperat ſabellianꝰ/erroꝛis ſui oc
caſione comperta. Stati vt ſe tanqᷓ; in ob⸗
ſcuro extulu:ſequentis ſentẽtie luce con⸗
fuſus eſt. Putaueras eum eſſe patrem qꝛ
dixit ego ſum:audi quia filius eſt: a meiꝰ
ſo facio nihil.Quid eſt a meipſo facio ni⸗
hil? A meipſo non ſum. Filius eni de po⸗-⸗
tre eſt deus: Pater autem non eſt de filio
deus. Filius eſt deus de deo:Pater autẽ
deus ſed non de deo. Filius eſt lumen
de lumine: Pater autem lumen ſed non
de lumie. FTilius eſt / ſed eſt de quo e: Pf
autem eſt:ed non eſt de quo eſt ¶ Quod ·
ergo addidit:ſicut docuit me pater heclo

quoꝛ: nemini veſtrum obrepat cogitatio

carnalis fratres mei. Non enim poteſt hu

mana infirmitas cogitare: niſi qð conſue⸗

uit facere vel audire. Nolite ergo vobis
quaſi duos hoĩes añ oculos ponere:vnũ
patrem alterũ filium. ⁊ loquentẽ patrẽ ad
ſilium:ſicut facis qñverba aliqua dicis fi-
lio tuo:monens eum⁊ inſtruens eum quo

modo loquatur: vt quecũq; audiuit a te

cõmendet memoꝛie: Cum cõmendauerit
memoꝛie: ꝓferat ⁊ lingua:diſtignat perſo
nas:inferat auribus alienis qð percepit ĩ
ſuis. Molite ita cogitare ne ĩ coꝛde veſtro
idola fabꝛicetis/⁊ humanaʒ foꝛmam / hu⸗
manoꝝ liniamenta membꝛoꝝ:ſiguram car
nis humane:ſenſus iſtos ↄſpicuos:ſtatu⸗
ram motuſq; coꝛꝑis:lingue officiũ:diſtin⸗
ctiones ſonoꝝ. Molite in illa trinitate co⸗
gitare niſi uͤptiner ad foꝛmã ſerui quã ac
cepit vnigenitus filiꝰ.cũverbũ caro factũ
eſt vt habitaret in nobis. Ibi nõ te pꝛohi⸗
beo humana infirmitas cogitare qð noſti:
imo etiã compello.Si fides in te vera eſt

talẽ chꝛiſtũ cogita:ſed ex maria virgine ñ

ð̊ deo pr̃e. Lalẽ cogita:infans fuit: creuit
vt hõ: ambulauit vt hõ:eſuriuit ſitiuit vt
hõ:doꝛmiuit vt hõ:paſſus poſtremovt hõ
ſuſpẽſus ĩ lig occiſus ſepultꝰvt hõ:ĩ eadè
foꝛma reſurrexit:in eadem foꝛma añ ocu⸗
los diſcipuloꝝ aſcẽdit in celũ:in eadẽ foꝛ
ma venturꝰ ẽ ad iudiciũ. Angeloꝝ ei vox
eſt in euãgelio expᷣſſa:ſic veniet quõ eũvi

detis euntẽ in celuũ. Qñ ergo ð foꝛma bᷣuij

Joh. Tract. XLI.

cogitas in chꝛiſto:humanã effigiem cogi⸗
ta ſi eſt in te fides. Quando autẽ cogitas
in pncipio erat bũ:⁊ vᷣbũ erat apð deum
et deus erat verbum:pereat de coꝛde tuo

oĩs humana figuratio.pellat᷑ de cogitatio

nibus tuis quicqͥd fine coꝛpoꝛeo termina
tur:quicqͥd loci ſpacio continet᷑ vel q;tali

bet mole diffundit᷑: de coꝛde tuo ſigmen⸗

tum tale diſpeat.Cogita ſi potes pulchꝛi⸗

tudinẽ ſapientie: occurrat tibi pulchꝛitu⸗

do iuſticie. Foꝛma eſt? Statura eſt: Co⸗
loꝛ eſt: Mihil hoꝝ eſt:⁊ tamen eſt. Nam ſi
non eſſet:nõ amaret᷑ nec merito laudaret᷑:
nec amata nec laudata coꝛde moꝛib“q; te

neret᷑. Nunc vo fiunt hoĩes fapiẽtes:vn⸗/

de fierent:niſi eſſʒ ſapia: Poꝛro aũt o ho⸗
mo ſi ſapiam tuam videre carnis oculis ñ
potes: nec tali imaginatiõe cogitare qlia
coꝛꝑalia cogitant᷑:ſapie dei audes ingere
re humanã coꝛꝑis foꝛmã.⸗ nd erge di
cimus fratres? quõ locutꝰ eſt pater filio?⸗
Qusõ flliꝰait:ſicut docuitme pater hec lo⸗
quoꝛ: Locutꝰ eſt illi. Qñ docuit pater ſi⸗
lium verba fecit:quõ tu qñ doces filiũ tu

um verba facis? Quõ facis verba verbo?

Que verba multa fierent vnico vᷣbo? ver⸗
bum enĩ patris aurẽ habuit ad os patris⸗
Carnalia ſunt iſta:pereant de coꝛdibꝰvr̃iſ
Doc eĩ dico:ecce ſi intellexiſtis qð ego di
xi: ego certe locutus ſum:⁊ mea verba ſo
nuerũt:ſoniſq; aures pepulerũt ⁊ ꝑ ſenſi uſ
auditꝰvr̃i:ad coꝛ ſnĩiaʒ ꝑduxerũt.Si intel
lexiſtiſ/facite aliquẽ audiſſe latine lingue
hoĩem: tantũmodo audiſſe / nec tñ intel⸗
lexiſſe qð dixi: atũ ad ſtrepitum ꝑtinet
emiſſuʒ ex oꝛe meo ſic eiꝰille ꝑticeps faciꝰ
eſt qͥ ñ intellexit:quõ⁊vos.Cũ ſonũ audi
uit / eedem ſyllabe aures eius ꝑcuſſerunt:
ſed in coꝛde ipſius nihil genuerũt. Qua⸗
re? Quia non intellexit. Vos autẽ ſi intel
lexiſtis:vnde intellexiſtis? Ego ad aureʒ

ſonui:nunqͥd ego in coꝛ lumẽ accẽdi? Pꝛo

culdubio ſi verũ eſt qð dixi ⁊ hoc verbum
non ſolũ audiſtis verũetiaʒ intellexiſtis:

due res ibi facte ſunt/oiſcernite illaſ:audi

tus ⁊ intellectus. Auditus ꝑ me factus ẽ:
intellectus ꝑ quẽ? Ego ad aurẽ dixi vt au
diretis:ad coꝛ veſtrũ quis dixit vt intelli⸗
geretis: Sine dubio aliqͥs ⁊ ad coꝛ veſtꝝ
aliquid dixit:vt non ſolũ ſtrepitꝰ iſte ver
boꝛum pꝑcuteret aurem veſtrã ſed etiaʒ in
coꝛ veſtrũ aliquid deſcenderet veritatis.
Dixit aliquis ⁊ ad coꝛ veſtrũ:ſed nõ eum

ELa. VIII

videtis. Si intellexiſtis fratres: dictum ẽ

et coꝛdi vro. Munus dei eſt intelligetia.
Quis hoc dixit in coꝛde veſtro ſi intellexi L
ſtis? Cui dicit pſalmus:da mihi intellectũ ps.cxviij.

vt.diſcam mandata tua. Verbi gratia:epi
ſcopus locutꝰ eſt. Quid locutꝰ eſt aliquis

ait? Reſpondes quid locutus ſit: ⁊ ad⸗

dis: verum dixit. Zũc alius qui nõ intelle
xit:Quid dixit inquit? Aut quid ẽ quod

laudaſ? Ambo me audierũt ambobꝰego
dixi:ſed vni ipſoꝝ deꝰdixit.Si parua ma

gnis comparare concedit᷑: quomõ nos ad
eum quid ſumꝰ? Tamẽ neſcio quid incoꝛ
poꝛaliter ⁊ ſpiritualit᷑ facit in nobis deus:
qð nec ſonus eſt qui aurẽ ꝑcutiat.nec co⸗
loꝛ qui oculiſ diſcernat᷑.nec odoꝛ eſt qͥ na⸗

ribus capiatur.nec ſapoꝛ qui faucibꝰiudi⸗
cetur.nec durũ nec molle qð tangẽdo ſen
tiatur: ⁊æ tamen aliquid eſt qð ſentire faci⸗

le eſt:explicare impoſſibile ẽ.Si ergo deꝰ

vt dicere ceperaʒ loquit᷑ in coꝛdibꝰnoſtrii/

ſine ſono:quõ loquit᷑ filio ſuo: Sic & frẽs

ſic cogitate q;tum poteſtis vt dixi:licet pꝑp⸗

ua magnis modo aliquo cõparare:ſic co⸗
gitate. Incoꝛꝑaliter pater locutus eſt fi⸗

lio:quia incoꝛꝑaliter pat᷑ genuit filiũ:nec

euʒ ſic docuit quaſi indoctũ genuerit: ſed
B eſt eũ vocuiſſe qð eſt ſcientẽ genuiſſe.⁊
B eſt docuit me pater:qð eſt ſciẽtẽ me ge⸗
nuit pater. Si enim qð pauci intelligunt
ſimplex eſt natura veritatis:hoc ẽ filio eẽ
qð noſſe.Ab illo ergo habet vt nouerit a
quo habet vt ſit:non vt pꝛius ab illo eſſet

et ab illo poſtea noſſet: ſed qu?admoduʒ

illi gignẽdo dedit vt eſſet:ſic gignẽdo de⸗
dit vt noſſet: Quia ſimplici vt dictum eſt
nature veritatis eſſe ⁊ noſſe:non eſt aliud

atq; aliud ſed hocipſuʒ. ¶ Dixit ergo iſta E

iudeis ⁊ addidit: ⁊ qui mè miſit mecum ẽ.
Jam hoc ⁊ ante dixerat ſed rem magnam

aſſidue cõmemoꝛat:miſit me ⁊ mecum eſt

Si ergo tecũ ẽ o dñe:nõvnus ab alio miſ⸗
ſus eſt: ſed ambo veniſtis Et tamẽ cũ am
bo ſimul ſint:vnus miſſus eſt alter miſit.
Quomodo miſſio incarnatio eſt: c ipſa in
carnatio filij tantum eſt ⁊ non patris.Mi
ſit iraq; pater flliuʒ:ſed non receſſit a filio
Non enim quo miſit filium:nõ ibi erat pa

ter. Vbi eĩ ñ eſt qͥ fecit oĩa:vbi ñ eſt⁊ qͥ di Hiere.

xit: celum ⁊ terram ego impleo? Sad foꝛ⸗
te pater vbiq; eſt: ⁊ filiꝰnon vbiq; ẽ.Euã⸗
geliſtam audi. In hoc mundo erat:⁊ muu
dus per eum factus eſt. Ergo inquit qui

Kard⸗

=ðèð =èèGMN —11— — — — — — — — — —. —

n

N
ſſe

..2 —

pocri .

. — Co –—

;
de⸗

nee

liud
iſ
mi.
ni⸗
n
.

bi
lio
4
hie i
⸗
⸗
.
un

Joh. Tract. xI

miſit me: cuius auctoꝛitate tanq; pater⸗

na incarnatus ſum/mecum eſt: non me re⸗

me reliqt inqͥt ſolũ:quia ego q̊ pla⸗
fita ſunteit cio ſemp. ent elua⸗

multi qui aliud ſapiebãt intelligat: v1 ce⸗

Al. credi⸗
derunt ei.

1 Al.i ſermo

liquit. Quare non reliquit? Et non

litas ſemꝑ:nõ ex quodã initio⁊ deinceps:

ſed ſine initio/ſine ſine⸗Dei enĩ generatio
nõ habet initiũ tꝑis: quia ꝑ genituʒ facta

ſunt temꝑa. H quente: multi
crediderũt in eu. Vtina me loquẽte

dant in eum. Quidã enĩ foꝛtaſſe ſunt ĩ iſta
multitudine arriani:non audeo ſuſpicari
eſſe ſabellianos:qͥ ipſuʒ patrẽ dicunt eſſe
qui filiꝰ eſt.hereſis qͥ pe iſta nimis antiq̃ᷓ
eſt. ⁊ paulatim euiſcerata: Arrianoꝝ au⸗
tem adhuc videt᷑ habere aliquã motionẽ
qſi cadaueris putreſi cẽtis aut certe vt mul
tum quaſi homĩs aĩa egentis: opoꝛtet in⸗
de reliquos liberari/ſicut inde multi libe⸗
rati ſunt.Et quideʒ iſta ciuitas eos nõ ha
bebat.ſed poſtea qᷓ; multi ꝑegrini aduene
runt:nõnulli ⁊ ipſi venerunt.Ecce hec do

mino loquẽte:multi iudei crediderũt ĩ eũ

Ecce ⁊ me loq uente arriani credant:nõi in
me ſed mecũ in eo.Dice

ad eos qͥtcrediderãt in eũ iudeos:
Si vos t inverbotmeo
Ideo mãſ eritis qꝛ initiati eſtis quia⁊ ibi
eſſe cepiſtiſ:Si mãſeritis:hoc eſt in ſide q̃

in vobis eſſe credentibus cepit: quo ꝑpue⸗

niſtis? Tide quale initiũ:qͥ ꝑducit. Ama
ſti fundamentũ:culmẽ attẽde:⁊ ex iſta hu
militate/aliã celſitudinẽ quere. Fideſ enĩ

humilitatẽ habet: cognitio ⁊ ĩmoꝛtalitas

et eternitas non habet humilitatẽ ſed cel
ſitudinẽ.erectionẽ ⁊ nullã defectionẽ: et⸗
nam ſtabilitatẽ:nullã ab ĩimico expugna
tionẽ: nulluʒ deſiciẽdi timoꝛẽ. Magnũ eſt

dʒð incipit a fide:ſed ↄtemnit᷑ fundamẽtũ.

Solet etiã in ediſicio ab imꝑitis ↄtemni.
Foſſa fit grãdis/lapideſ quoqmõ paſſim
mittũt᷑:nulla ibi expolitio: nulla pulchꝛi/

tudo apparʒ: quõ nec in arboꝛis radice ap

paret aliqᷓ pulchꝛitudo: totum tamen qᷣc⸗

quid te delectat in arboꝛe/ de radice ſurre

xit. Si vides radicẽ ⁊ non delectaris: vi⸗
des arboꝛẽ ⁊ miraris. Stulte ꝙ miraris:in
de ſurrexit quo nõ delectaris. Parũ ali⸗

quid videtur fides credentiũ: non habes

ſtateram vnde apendas. Audi ergo quo

tueniat: ⁊ vide qta ſit: ſicut ⁊ ipſe dñs in

alio loco dicit.Si habueritis ſideʒ ſiẽ gra Aatthei ſ.

numſ ynapis. Quid humiliꝰ?quid vehem̃
tius? quid minutius ?quid feruentiꝰ: Er⸗
go ⁊ vos ait ſi manſeritis in verbo meo
in quo credidiſtiſ: quo ꝑducemini? Uere

Diſcip .Et quid nobis ꝓ⸗
iſcipuli meien tis. Et qꝗ p⸗

d t cognoſcetis veritatem. F
euke mittit credẽtibꝰ fratres? Et co

oſcetis veritatẽ. Quid enĩ non illam co

gnouerãt:qñ dñs loquebat᷑: Si nõ cogno
uerant: quõ crediderũt: Hon quia cogno
uerũt crediderũt:ſed vt cognoſcerẽt cce-
diderunt. Credimus enĩ vt cognoſcamus:

non cognoſcimꝰ vt credamꝰ. Quod enim

cognituri ſumuſ/nec oculus vidit:nec au⸗ j. oꝛint zij.
ris audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit. Quid

eſt eni fides:niſicredere qð nõ vides?: Fi⸗
des ergo eſt qð nõ vides credere.veritas

qð credidiſti videre:ſicut ipſe quodã lo⸗

co ait. IJdeo dũñs pꝛius ad faciendã fidem

ambulauit ĩ terra. Homo erat:humilis fa

ctus eſt:ab omnibus videbat᷑ nec ab oĩbꝰ

cognoſcebat᷑:a młtiſ repꝛobabat᷑: a turba
occidebat᷑:a paucis dolebat᷑:ſed tamẽ nec
ab eis a qbus dolebat᷑/ nõdum ſicut erat
cognoſcebat᷑. Lotum hoc quaſi initiũ eſt
liniamentoꝝ fidei: ſtructure future.Qd
dñs ipſe attendens quodã loco ait. Qui
diligit me mãdata mea cuſtodit.Et qͥ dili Joban xij

git me diliget᷑ a patre meo: ⁊ ego diligam

eum ⁊ oſtendã meipſum illi. Quẽ qui au⸗
diebant vtiq; iam videbãt: eis tamẽ ſi dili

gebãt:videndũ ſe ꝓmittebat.Sic⁊ hic co

gnoſcetisveritatẽ. Quid ei: qð dixiſti nõ
eſt veritas:? Vceritas ẽ. Sed adhuc credit᷑

nondũ videt᷑. Si maneat᷑ in eo qð credit᷑:

puenit᷑ ad id qð videat᷑. Inde iohanes ip j. Johaniß.
ſe ſanctꝰ euãgeliſta in epła ſua:dilectiſſi⸗

mi inquit filij dei ſumus:ſed nõdũ apparu
it qͥd erimus. Jam ſumꝰ:⁊ aliqd erimus.

Quid plus erimus q; ſumꝰ: Audi. Nõdũ

apparuit qͥd erimꝰſcimꝰqꝛ cũ apparuerit ſi
miles ei erimus. Vnde? Qm̃ videbimus

eum ſicuti eſt. Magna pmiſſi io: ſʒ merces
eſt fidei.Queris mercedẽ:opus pꝛecedat

Si credis:mercedẽ exige ſidei. Si autem
nõ credis:ſidei mercedẽ qua frõte queris

Si ergo mãſeritis in verbo meo vere diſci

puli mei eritis: vt ↄtẽplemini ipſam ve⸗
ritatẽ ſicuti ẽ:nõ ꝑ verba ſonãtia ſed ꝑ lu⸗

cem ſplendentem:cum ſignauerit nos qd
legitur in pſalino. Signatuz eſt ſuper nos po. iiij

La. VII

Luce. xx.
GS

Joh. Tract. xI

lumen vultus tui dñe. Moncta dei ſu⸗ .
mus:nũmus a theſauro : aberrauimus er⸗
roꝛe:detrituʒ eſt qð in nobis fuerat impᷣſ⸗
ſum:venit qui refoꝛmet quia ipſe foꝛma⸗
uerat, Querit ⁊ ipſe nümũ ſuũ:ſicut ceſar
nũmũ ſuũ.Ideo ait.Reddite ceſari que

ceſaris ſunt:⁊ deo que dei ſũt.Ceſari nũ⸗
mos / deo voſt ipſos. Tunc ergo expꝛimet᷑
veritas in nobis.⸗

egrinationẽ noſtram in gemitu ſentiremꝰ

et ſeculũ non amaremꝰ:⁊ ad eum qui nos

vocauit pia mente perpetuo pulſaremus.

j. Coꝛint᷑.ij.

Deſideriũ ſinus coꝛdis eſt. Capiemus:ſi

deſiderium q;tum poſſumus extendamus
HHoc nobiſcum agit ſcriptura diuina. h cõ
gregatio populoꝝ. hoc celebꝛatio ſacram̃
toꝛum.hoc baptiſmus ſanctus. hoc canti⸗
ca laudis dei.hoc ipſa noſtra diſputatio:

vt hoc deſideriũ non ſolum ſeminet᷑ ⁊ ger

minet: verumetiaʒ in modum tante capa⸗
citatis augeat᷑:vt idoneum ſit ſumere qð

oculus non vidit:nec auris audiuit:necĩ

coꝛ hoĩs aſcendit. Sed smate mecuʒ. Nõ
amat multum nũmũ:qui amat deum.Et
ego palpaui infirmitatẽ:non auſus ſum di
cere non amat nũmũ /ſed nõ multũ amat

nũmũ: quaſi amãdus ſit nũmus ſed nõ mł

tum. O& ſi deum digne amemus: nummos

oĩino non amabimꝰ.Erit tibi nũmuſ inſtru

mentũ pegrinationiſ/non irritamentũ cu⸗
piditatis:quo vtaris ad neceſſitateʒ:non
quo fruaris ad delectationem. Dcũ ama
ſi aliquid in te egit: qð audiſſe te laudas:
vtere mũdo:non te capiat mũduſ quo in⸗

traſti. Iter agis: exiturus veniſti non re⸗

manſurus. Iter agis:ſtabulum eſt hec vi⸗
ta:vtere nũmo quomodo viatoꝛ in ſtabu⸗
lovtitur mẽſa:calice/vꝛceo/ lectulo / dimiſ
ſurus non ꝑmanſurꝰ. Si tales fueritis: eri
gite coꝛ ſi poteſtis ⁊ audite me. Si tales
fueritis:ad eius ꝓmiſſa venietis. Mõ eni
multum eſt ad vos:quia magna eſt manꝰ
eius qui vos vocauit. Vocauit: inuocet᷑:
dicatur illi. Nocaſti nos: inuocamus te.
Ecce audiuimꝰvocantẽ:audite inuocan⸗

tes. Perduc quo pꝛomiſiſti/perſice qð in⸗

choaſti:noli deſerere muncra tua/noli de
ſerere agrum tuũ: germina tua intrent in
hoꝛreum tuũ: Abundant tempeſtates in
mũdo:ſed maioꝛ eſt qui fecit mundũ. abũ

Muid dicam charitati
veſtre? Q ſi coꝛ eſſer qualitercũq; ſuſpi⸗
rans in illam ineffabilem gloꝛiam :o ſi per

dant temptatiões:ſed non deſicit quii gu⸗
lo ſpem ponit in quo defectꝰnullus ẽ.A d
hoc hoꝛtatus ſum iſta fratres: quia liber⸗
tas de qua loquitur dñs noſter ieſus chꝛi-⸗
ſtus non huius tꝑis eſt: Videte quid ad
iunxit. Vere diſcipuli mei eritis ⁊ cogno-
ſcetis vitatẽ:⁊ veritas liberabit voſ.
Quid eſt liberabit vos: Liberos vos fa⸗
ciet. Deniq; iudei carnales ⁊ ᷣm carnem
ambulantel / non hi qͥ crediderãt ſed in il⸗
la turba qui nõ crediderãt:iniuriã ſibi fa⸗

ctam putauerũt:quia dixit eis:veritas li⸗
berabit vos. Indignati ſunt ſeruos ſe eſſe
ſigniſicatos.Etvere ſerui erant: ⁊ exponit
illis que ſit ſeruitus:⁊ que ſit futura liber
tas quam ipſe ꝓmittit:Sed de hac liber⸗
tate ⁊ de illa ſeruitute: nimis longũ eſt vt
hodie diſputemus.

Incipit tractatus q̃qrageſi muſpri
mus:Ab eo quod ait: Dicebat au
tem ieſus ad eos qui⸗ cediderat:
vſq; ad id qð dictũ ẽ: Si ergo voſ
filiꝰ li libe era nerit vere liberi eritis:

euangelio hodie nobis reci⸗
tatum eſt tunc diſtuli dicere/
aus 5 multum iam dixeram: 1 de libertate ĩ
qua nos vocauit gratia ſaluatoꝛis non pᷣ⸗

tereunter neq; negligent fuerat diſſerẽdũ

Hinc hodie dño adiuuãte ſtatuimꝰ loqui
vobis.Quibus enĩ loquebatur dñs ieſus
chꝛiſtuſ/iudei erant ex magna quidẽ par⸗
te inimici:ſed etiam amici ex qᷓdam parte
iam facti ⁊ futuri. Nam quoſdã ibi vide⸗
bat:ſicuti iam diximꝰ: qui poſt paſſionem

fuerant credituri:hos intuenſ dixerat.Cũ
exaltaueritis filium hoĩs:tũc cognoſcetis

quia ego ſum.Erant ibi etiam qui hec lo⸗
quente illo continuo crediderũt ꝛipſis lo⸗
cutus ẽ qð audiuimꝰ hodie.Dicebat er⸗

go ieſus ad eos qui cre iderant e ei

liudeoſ. Si maſeritis i verbo meo

vere diſcipuli mei eritis. Aanendo
eritis: Quia eni nunc credentes eſtis:ma

nendo videntes eritis. Ideo ſequit᷑: =

gnoſcetis veritatem. Veritas incom⸗

mutabilis eſt: veritas panis eſt: mentes re

xplicit tractatus qrageſimuſ .

nem pᷣſtina ſeauir as ſancto

gui
par⸗
ne
ide⸗
nen
A
ns
lo⸗
lo⸗
C
Re
neo
endo
gmn
ch
fe

17

pð. lxxxiiij.

— ———

Joh. Tract. xII La. vVIII

ficit nec deſcit: utat veſcentẽ:non iꝑſa
in veſcẽte mutatur. Ipſa eſt ventas ver⸗

bum dei: deus apud deum vnigenitus fili
us⸗: Hec eſt ve itas carne induta eſt ppt

nos vt de maria virgine naſceretur: ⁊ im⸗
pleretur ꝓphetia.veritaſ de terra oꝛta eſt

Hec ergo veritas cum iudeis loqueretur:

latebat in carne.Latebat autem nõvt ne⸗

garetur ſed vt differretur: Differret᷑ vt in

carne pateret᷑: In carne autem pateretur
vt caro peccati redimeret᷑ Stans itaq; cõ

ſpicuus ſᷣm infirmitatẽ carnis dñũſnr̃ ieſus

chꝛiſtus ⁊ ᷣm maieſtat? diuinitatis occul⸗

tus:dixit ad eos qui ei cum hec loqueret᷑

crediderant. Si manſeritis in verbo meo:
vere diſcipuli mei eritis:Qui enĩ ꝑſeuera
uerit vſq; in finem:hic ſaluus erit.Et cog⸗
noſcetis veritatẽ que modo vos latet ⁊ lo
quitur vob:⁊ veritas liberabit vos.
Hoc verbum dũñis ad libertatẽ poſuit:libe
rabit vos. Hihil eſt eni aliud ꝓpꝛie libe⸗
rat:niſi libeꝝ facit.Quõ ſaluat/nihil ẽ ali
ud qᷓ; ſaluũ fac̃:quõ ſanat / nihil eſt aliud
qᷓ; ſanũ facit:Ditat/nihil eſt aliud qᷓ; diui⸗
tem facit:ſic liberat nihil eſt aliud q; libe⸗
rum facit.Hoc in verbo greco planius eſt

Nam in latina ↄſuetudine plerũq; dicimꝰ2

hominẽ liberari qð ad libertatẽ non perti⸗

net ſed tm̃ ad ſalutem:Sicut quiſq; dicit

liberari ab infirmitate:vſitate dicit᷑ nõ ta⸗
men ꝓpꝛie.Sic autem poſuit dñs hoc ver
bum vt diceret /⁊ veritas liberabitvos:vt
in greca lingua nemo dubitet eum de lib⸗
tate dixiſſe.Deniq; ⁊ iudei ſic intellexer̃t
et rũderunt ei: Mon illi qui iam credide⸗

rant:ſed illi qui in turba erant nõdum cre

B dentes. al Keſponderuntei Demé

abrae ſumus nemini ſeruiuimuſ
vnq;: quomodo tu dicis liberi eri⸗

tis? Mon auteʒ dixerat dñs / liberi eritis:

ſed veritas liberabit vos. In quo tñ ver⸗

bo illi:qꝛ ſicut dixi patet in greco:non in⸗

tellexerũt niſi libertatẽ: æ extulerũt ſe qð
ſemẽ eſſent abꝛae ⁊ dixerũt. Semẽ abꝛae

ſumꝰ æ nemini ſeruiuimꝰ vnq;: quõ tu di⸗

cis liberi eritis? & pellis inflata: nõ ẽ iſta

magnitudo ſed tumoꝛ.Et hocipſum ſcem

huiꝰ tꝑis libertatẽ quõ verũ dixiſtis: ne⸗
mini ſeruiuimꝰ vnqᷓ;; Joſeph nõ eſt venũ
datus? Pꝛophete ſancti in captiuitatẽ nõ
ſunt ducti? Deinde nõne ipſe ille ẽ ꝓpls qᷣ
in egypto lateres faciebat: ⁊ regibꝰ duris

non ſaltem in auro ⁊ argẽto ſed ĩ luto ſer⸗
uiebat: Si nemini ſeruiſtis vnq;:o ingrati
quid ẽ qð aſſidue vobis imputat ðs quod

vos de domo ſeruitutis liberauit? An foꝛ
te pr̃es vr̃i ſeruierũt:vos aũt qui loqͥmi⸗
ni nemim vnq; ſeruiſtis: Quõ g ſolue⸗
batis iam tributa rhomanis? Vnde ⁊ ipſi
veritati laqueũ quaſi captionis ꝓpoſui⸗
ſtis vt diceretis.licet reddere tributũ ce⸗
ſari:vt ſi dixiſſʒ licʒ: teneretis eũ qſi male
optaſſet libᷣtati ſemĩs abꝛae.Si aũt dice⸗
ret nõ licet:calũniaremini apud regeſ ter
re:qð ꝓ hiberet regibꝰ tributa ꝑſolui.Me
rito ꝓlato nũmo victi eſtiſ:⁊ captioni vr̃e
voſipſi eſtis rĩũderc compulſi. Ibi enĩ vob
dictũ eſt. Reddite ceſari que ceſaris ſunt

et deo qᷓ dei ſunt:cũ voſipſi rñdiſſetis qd

nũ mus haberet imaginẽ ceſaris: Oꝛ ſicut
querit ceſar in nũmo imaginẽ ſuã/ſic deuſ
querit in hoĩe ſuã.hhec ergo rñdit iudeis
Abouet enĩ me frẽs hominũ vana ſuꝑbia:
qui etiã de ipſa quã carnalit᷑ intelligebãt
ſua libertate mẽtiti ſunt dicentes: nemini
ſeruiuimꝰ vnq;. Dñs aũt qͥd eis rñderit:h
potiꝰ ⁊ intentiꝰ audiamꝰ:ne ⁊ noſipſi ſer⸗
ui inueniamur. Rñdit eni eis ieſus.
Amẽ amẽ dico vobiſ:quia ois qui
facit petm̃:ſeruꝰeſt pcti: Seruus eſt:
ſed vtinã hoĩs ⁊ nõ pcti. Quis nõ ſub his
verbis ↄtremiſcat? Pꝛeſtet nob dñs ni ie
ſus chꝛiſtꝰ. id eſt.⁊ mihi ⁊ vob:vt ꝓ ſentẽ⸗
tia lor de hac libertate apetẽda ⁊ de il⸗
la ſeruitute vitãda. Amẽ amẽ dico vobis
veritaſ dicit:⁊ qle ẽ dñi dei nr̃i dicere.am̃
amẽ dico vob? Multũ cõmẽdat:qð ita ꝓ
nũciat. Quodãmõ ſi dici phas ẽ iuratio ei
us eſt: amẽ amẽ dico vob. Amẽ quippe in⸗
terpᷣtatur verũ.Et tñ nõ eſt interpᷣtatũ:cũ
potuiſſet dici verũ dico vob. Nec grecꝰ H
interpꝛes auſus eſt facere nec latinꝰ. Naʒ
hoc verbũ qð eſt amẽ nec grecũ eſt nec la
tinũ:ſed hebꝛeũ.Sic mãſit tũ eſt interpᷣta
tũ vt honoꝛẽ hr̃et velamẽto ſecreti: Mon
vt eſſet negatũ ſed ne vileſceret nudatũ.
Nec ſemel tñ ſed bis a dño dictũ eſt:amẽ
ame dico vobis. Jam q;dtũ hoc cõmẽdatũ
ſit: ex ipſa gemiatiõe cognoſcite. Quid ẽ
ergo cõmẽdatũ? Veꝝ veꝝ dicovob. Ve
ritas dicit.Que vtiq; ⁊ ſi nõ diceret veruʒ
dico:mẽtiri oĩno nõ poſſet.Tñ cõmendat
tñ inculcat:doꝛmiẽteſ qdãmõ excitat:intẽ
tos facit: ↄtẽni ñ vult.¶ Quid dicit? Am̃
4

Aat. xxijj.

Joh. Tract. XxCI

amẽ dico vob:qꝛ oĩs qͥ facit pctm̃:ſeruus
eſt peccati:O miſerabilis ſeruitꝰ. Pleꝝq;

hoies cũ dños malos patiunt᷑: venales ſe

petũt: non querẽtes dominum nõ habere
ſed ſaltem mutare. Seruus peccati quid

De his qͥ fu⸗
giunt ad ec⸗
cleſiam.

faciat?Quem interpellet? Apud quem ſe

venaleʒ petat? Deinde ſeruus hoĩis aliqũ

ſui dñi duris imꝑijs fatigatꝰ fugiẽdo reqᷣe

ſcit. Seruꝰ peccati qͥ̊ fugit? Secũ ſe trahit

quocũq; fugerit.Hõ fugit ſeipſaʒ mala cõ
ſcientia:nõ eſt quo eat:ſequit᷑ ſe imo non
recedit a ſe. Pctm̃ enĩ qð facit intus ẽ̃. Fe
cit pctm:vt aliquã coꝛꝑalẽ caꝑet volupta
tem. Voluptas trãſit:pctm̃ manet Pꝛete
rit qdð delectabat: remaſit qð pũgat.Mala
uitꝰ¶ Aliqñ fugiũt hoĩes ad eccleſiaʒ ⁊
plerũq; eos patimur tãqᷓ; idiſcipliatos:vo
lẽtes carè dinis qͥ nolũt carẽ pctis.Aliqñ

etiam illicito iugo ⁊ impꝛobo ſubiecti fu⸗

giunt ad eccleſiã qꝛ retinẽt᷑ ingenui ad ſer

uitutẽ ⁊ interpellat᷑ epᷣs.Et niſi curet ope

Eſaie.lij.

ram impẽdere ne ingenuitas opꝛimat᷑:im
miſericoꝛs deputat᷑. Ad chꝛiſtũ oẽs fugia
mus:ↄtra pctm̃ deũ liberatoꝛẽ interpelle⸗
mus. Venales nos petamꝰ:vt eiꝰ ſangui⸗
ne redimamur.Dicit enĩ dñs:gratiſ venũ⸗
dati eſtis:⁊ ſinc argẽto redimemini. Sine
p cio:ſed vr̃o/qꝛ meo.hHoc dñſ dicit. Iep⸗
ſe enĩ pꝛeciũ dedit:nõ argentũ ſed ſangui

nem ſuũ. Mã nos ⁊ ſerui ⁊ egeni remãſera

j. Coꝛint. v.

mus: Liberat ergo ab hac ſeruitute ſolus

dñs. Qui illam non habuit ꝛipſe de illa li⸗
berat. Solus enim in hac carne venit ſine
peccato. Nã quos videtis in manibꝰ ma⸗
trum puulos ferri:nõdũ ambulant⁊ iã ſùt
ce mediti. Traxerũt enĩ de adam qðo ſol
uatur a chꝛiſto. Pertinet etiã ad ipſos cũ

baptiʒant᷑ iſta gra quã dñs pollicet᷑: ðᷣ

peccato ſolus liberare poteſt qͥ vẽit ſine

OH peccato:⁊ factꝰ ẽ ſacriſiciũ ꝓ pctõ.(¶ Au⸗

diſtiſ enĩ cũ apłs legeret᷑: ꝓ chꝛiſto inqͥt le
gatione fungimur:tanq; deo exhoꝛtante ꝑ
nos:Qbſecramꝰ ꝓ chꝛiſto.id ẽ̃.tanq; vos
xpᷣs obſecret. Quid?recõciliamĩ deo.Si

exhoꝛtat᷑ ⁊ obſecrat apłs vt recõciliemur

deo:inimici eramꝰ deo. Nemo enĩ recõci⸗
liat᷑ n:iſi ex inimicitijs. Inimicos autè nos
nõ natura:ſed pctã fecerũt. Vñ inimici il⸗
lius:inde ſerui peccati. Non hʒ ðs liberos
inimicos:neceſſe ẽ ſerui ſint:⁊ ſerui rema⸗
nebũt niſi ab illo liberent᷑:cui peccãdo iui

mici eſſe voluerũt. Obſ ecramꝰ ergo inqᷣt

ad legendũ:vt veraces ſint ad intelligẽ⸗

ꝓ chꝛiſto:recõciliamĩ deo. Quõ ãt recõci
liamur:niſi ſoluat᷑ qð int nos ⁊ ipſum ſepa
rat: Ait enĩ ꝓpheta:MHõ grauauit aurem
ne audiãt: ſed pctã vr̃a ſeparãt inter vos
et deũ.QOꝛ ergo nõ recõciliamur niſi abla⸗
to qð in medio eſt ⁊ poſito qð in medio ſit
Eſt eĩ mediũ ſeꝑans:ſed ↄtra ẽ mediatoꝛ

recõciliãs:Mediũ ſeparãs ẽ pctm̃.media

toꝛ recõcilians ẽ dñs ieſus chꝛiſtꝰ:vnꝰ enĩ
deus ⁊ vnꝰ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo
chꝛiſtꝰ ieſus: Vt ergo tollat᷑ maceria ſepa
ranſ qð eſt pctm̃:venit ille mediatoꝛ:⁊ fa⸗
ctus eſt ſacrificiũ ſacerdos ipſe.Et qꝛ ſa⸗
crificiũ factꝰeſt ꝓ pctõ offerẽs ſeipſum in

holocauſtũ ĩ cruce paſſiõis ſue:ſeqͥt᷑ apls

⁊ dic. Cũ dixiſſet obſecramꝰ ꝓ xpᷣo recõ⸗
ciliamĩ ðᷣo:q̃ſi diceremꝰ:quõ poterimꝰre⸗
cõciliari:Eũ inqᷣt.id eſt.ipſuʒ chꝛiſtũ: qui
non nouerat pctm̃/pctm̃ ꝓ nobis fecit: vt
nos ſimꝰ iuſticia dei in ipſo. Eũ ipſum in⸗
quit chꝛiſtũ deũ.qui nõ nouerat peccatũ.
nis peccati:nõ tñ in carne peccati:nõ hñs
vllũ oĩno pctm̃:⁊ ideo factꝰ ẽ verũ ſacriſi
tiũ ꝓ pctõ:qꝛ nullũ habebat ipſe peccatũ
Sed foꝛte ð ſenſu meo dixi:qꝛ pctm̃ ſacri⸗
ficiũ eſt ꝓ pctõ.Qui legerũt agnoſcãt.q
nõ legerũt /nõ ſint pigri:nõ ſint inq; pigri

dũ. Cũ de ſacriſicijs enĩ pᷣciperet ðs offe⸗
rendis ꝓ pctõnn ꝗᷣbus ſacrificijs non erat
expiatio pctõꝝ ſed vmbꝛa futuroꝝ:eadeʒ
ipſa ſacrificia eaſdẽ ipſas hoſtias:eaſdem

Dum

ipſas victimaſ:eadẽ ipſa aĩalia que admo

uebant᷑ mactãda ꝓ pctis in quoꝝ ſangui⸗

ne ſanguis ille figurabat᷑/pctã lex apellat

Vſq; adeo vt in qbuſdã locis ſcriptũ ſit
ita:vt ſacerdoteſ ĩmolaturi ponerẽt manꝰ⸗
