tamen põt ſperate veniã qui nõ diligit: ne
mo auteʒ pot deſpare qͥ diligit. Itaq; vbi
dilectio eſt. ibi neceſſario fides ⁊ ſpes: et
vbi dilectio ꝓximi.ibi neceſſario dilectio
dei. Qui eni non diligit deuz. quõ diligit
ꝓximũ tanq; ſeipſum: qñquidẽ non dili⸗ ʒ
gitx ſeipſum: Eſt quippe impiꝰ r iniquus Poit-
Qui aũt diligit iniqtatẽ: nõ plane dilidgit
fed odit aiaz ſuã. Hoc ergo pceptũ di te
neamus vt nos inuicẽ diligamꝰ: ? quicqd
aliud pᷣcepit faciamꝰ: qm̃ quicqd ẽ aluid e
hic habem. Diſcernit᷑ quippe iſta dilectio
ab illa dilectiõe: qua ſe inuicẽ diligũt ho⸗
mines.ſicut hoĩes. Nã vt diſcerneret᷑:ad⸗
iuuctũ eſt. ſicut dilexi vos. At qͥd enĩ di⸗

ligit nos chꝛiſtus:niſi vt regnare poſſimꝰ2

cum chꝛiſto? Ad hoc ergo ⁊ nos inuicẽ di
ligamus.vt dilectionẽ noſtram diſcerna⸗
mus a ceteris:q nõ ad h̊ ſe inuicẽ diligũt
qꝛ nec diligũt.Qui aũt ſe ꝓpt habenduʒ
deũ diligũt:ipſi ſe diligũt. Ergo vt ſe dili
gant: deũ diligat. Hõ eſt hec dilectio ĩ oĩ
bus hoĩbus. Pauci ſe ꝓpterea diligũt: vt
ſit deus oĩa in otbbuous.?
¶ Erxplicit tractatus octuageſimufſ·
tertius. Incipit tractatus ôctiagge
f mnſuara Pe eo qð dicit. Ma
iorem hac dilectionẽ nemo haber
qᷓ; vt animam ſuam ponat quis
amicis ſuis.·

enitudinen
dilectiõis ᷓ nos inuicẽ dilige⸗ A
yre debemus fratres kmi: defſfi⸗
niuit dñs dicẽs. Maiorem

hac dilectionẽ nemo hʒ:qᷓ; vt aiam

ſua ponat qͥs ꝓ amicis ſuis Quia
upius dixerat:hoc ẽ mãdatũ meũvt di-

lſigatis inuicẽ ſicut dilexi vos.qᷣbꝰ verbis

addidit qð nüc audiſtis.maioꝛẽ hac dilez

amicis ſuis:ſfit ex ↄſeqns qð idẽ iſte euã

geliſta iohanes in epla ſua vicit: vt quem j. Johan. iij.

admodũ xpᷣs ꝓ nob aĩam ſuã poſuit.ſic

nos debem ꝓ fribo aias pone: diligetes
vtiq; inuicẽ ſicut ipſe dilexit nos.qͥ ꝓnoꝰ

aĩam ſuã poſuit.Nimirũ h̊ ẽ qð legit᷑ in ꝓ
uerbijs ſalomõiſ. Si ſederis cenare ad mẽ

ſa potetiſ⸗aſid era itellige atponüt tivi Pꝛou. xiij.
&⁊ ſic mitte manũ tuã:ſciẽs qꝛ talia oꝑtʒ te

iiij

j. Petri. iij.

pꝛcparare. Nam que men a eſt poten⸗
tis:niſi vnde ſumitur coꝛpus ⁊ ſanguis ei⸗
us qui animã ſuam poſuit pꝛo nobis? Et
quigeſt ad eam ſedere:niſi humiliter ac⸗

ced ere:? Et quid eſt ↄſiderare c intellige⸗

re que aponunkt᷑ tibi:niſi digne tantã gra⸗
tiam cogitare? Et quid eſt ſic mittere ma⸗
num vt ſcias quia talia te opoꝛtet pꝛeꝑa⸗
re:niſi quod iaʒ dixi.quia ſicut ꝓ nob ani
mam ſuam poſuit.ſic ⁊ nos debemus ani⸗
mas pꝛo fratribꝰ ponere? Sic enĩ ait apo⸗
ſtolus petrus.Chꝛiſtus pꝛo nobis paſſus
eſt relinquens nobis exemplũ:vt ſcqᷓmur
veſtigia eius.hoc eſt talia pꝛeꝑare.Hoc
beati martyres ardenti dilectiõe fecerunt

quoꝝ ſi non inaniter memoꝛiaſ celebꝛamꝰ
Aatq; in cõuiuio quo ⁊ ipſi ſaturati ſunt ad

menſam dñii accedimus:opoꝛtet vt quem⸗
admodũ ipſi⁊ noſ talia pꝛeparemꝰ. Ideo
quiwe ad ipſam menſam non ſic eos com
memoꝛamꝰ.qucẽadmodũ alios qui in pa⸗
ce requieſcũt vt etiam ꝓ eis oꝛemus: ſed
magis vt oꝛẽt ipſi ꝓ nobᷣ vt eoꝝ veſtigijs

adhereamꝰ:quia impleueft ipſi charitatẽ

qua dñ̃s dixit non poſſe eſſe maioꝛẽ. Ta⸗

lia eni ſuis fratribꝰ exhibuerũt:qualia de

B dñi menſa pariter acceperũt. ¶ Meq; hoc

Johãnis · x

9%

Actuum.ij. Ille moꝛiẽs mox in ſe occidit moꝛteʒ:nos

ita dictum eſt. quaſi ꝓpterea dño chꝛiſto
pares eſſe poſſimꝰ: ſi pꝛo illo vſq; ad ſan⸗

guinem martyriũ duxerimus. Ille pote⸗

ſtatem habuit ponẽdi aiam ſuam.⁊ iterũ
ſumendi eam:nos autem nec q;tum volu⸗
mus viuimꝰ. ⁊ moꝛimur etiam ſi nolumus

eius moꝛte liberamur a moꝛte. Illius ca⸗

ro non vidit coꝛruptionẽ: noſtra poſt coꝛ⸗

ruptionẽ in fine ſeculi:per illum induetur
incoꝛruptione. Ille nobis non indiguit vt
nos ſaluos facerʒ:nos ſine illo nihil poſſu
mus facere. Ille ſe nobis palmitibꝰ pᷣbuit
vitem:nos habere pꝛeter illum non poſſu⸗
mus vitam. Poſtremo ⁊ ſi fratres pꝛo fra⸗
tribus moꝛiant᷑:tamen in fraternoꝝ pecca
toꝛũ remiſſionẽ nullius ſanguis martyris
funditur: qð fecit ille pꝛo nobis. Neq; in h
quid imitaremur: ſed quid gratularemur
contulit nobis. Quatenus ergo martyres
pꝛo fratribus ſanguinẽ ſuũ fuderunt: ha⸗
ctenus talia exhibuerũt.qualia de menſa
dñica perceperũt. In ceteris eoꝛum q̃ dixi
qᷓ;uis nec omnia que dicere potui:martyr
chꝛiſti longe impar eſt chꝛiſto. Qð ſi qᷣſq;

gelimmlant. D 5 Diat.
amici mei eſtis ſi feceritig que pci/
pio vobis: vſq; ad id ꝗð ait. Jam
non dicam vos ſeruos. quia ſer/

oh. Tract. LxXXXIII. Ca. xv

— 3 .

ſe non dico potentie chꝛiſti ſed ĩnocentie

comꝑpabit:non dicam ⁊ aliena ſe putando
ſanare ſed ſuũ ſaltem nullum habere pec⸗
catum:etiam ſic auidioꝛ ẽ qᷓ; ratio ſalutis
expoſcit.multũ eſt ad illum non capit tan
tum. ¶ Æa ? bñ quidem iſta ꝓuerbioꝛum
ſententia cõmonet᷑: que continuo ſubiun⸗
git atq; dicit Quod ſi auidioꝛ es:noli ↄcu
piſcere cibos eius. Satius eſt enim vt ni⸗
hil inde ſumas:quã vt tibi plus qᷓ; opoꝛtʒ
aſſumas.hec enĩ inquitvitam habẽt fal⸗
lacem:hoc eſt hypocriſin. Dicẽdo enim ſe

ſine peccato eſſe: iuſtum non poteſt exhi⸗

bere ſed fingere. Ideo dictum eſt. Hec eĩ
habent vitam fallacem. Vnus eſt ſolus.qͥ

et carnem hoĩs habere: ⁊ peccatũ potuit

nõ habere. Merito qðsð ſequitur nobis pᷣci

pitur:⁊ tali verbo atq; ꝓuerbio hũana in⸗

firmitas ↄuenitur ciq; dicitur. Noli exten
dere te cum ſis pauper contra diuitẽ. Di⸗
ues eĩ qui nec hereditario nec ꝓpꝛio vnqᷓ;

debito obnoxius:⁊ ipſe iuſtus eſt.⁊ alios

iuſtiſicat chꝛiſtus. NHoli ↄtra eum te exten
dere:intantũ pauper vt remiſſionis pecca

toꝛum apwpareas quotidianꝰ in oꝛatiõe mẽ

dicus. Tuo autem conſilio inquit abſtine
te:vnde niſi a pᷣſumptiõe fallaci? Ille qͥp⸗

pe quia non tantum eſt homo ſed etiã de⸗

us:ideo nuſq; reus.Si eniʒ direxeris ocu
lum tuum ad illum nuſq; parebit: Oculũ

tuũ.oculum videlicet humanũ: quo cer⸗

nis humana. ſi direxeris ad illum nuſqᷓ;

parebit:quia videri non poteſt.quemad⸗

modum videre tu putes. Parauit eni ſibi
pennas ſicut aquile ⁊ vadit in domũ pꝛe⸗
poſiti ſui.vnde ad nos vtiq; venit:nec ta⸗
les qualis venit inuenit. Diligamus er⸗

go inuicem ſicut ⁊ chꝛiſtus dilexit nos:et

tradidit ſemetipſum pꝛo nobis.aMaioꝛem
quippe hac dilectionẽ nemo habet.vt ani⸗

mam ſuam ponat qᷣs ꝓ amicis ſuis. Eũq;
ſic imitemur pia obedientia:vt ei nos cõ⸗
parare

nulla pᷣumamus audatia.
licit tractatus octuageſimuſ

eco qð dicit. Cos

uus nelcit ꝗ uid faciat dñs eius.

4

Uuceff⸗ u

ncipit tractatus octua⸗/

4

⸗

——

ð

Zoh. Tract. LXXXyV Ca. xV

” H 2 , do. ⁊ niſi pᷣcepta fecero ſeruire non pote

ro:ergo ſeruiendo ſeruus non ero? In⸗ B

ieſus cõmendaſſet charitatẽ telligamus fratres intelligamꝰ:⁊ hoc ĩ no
A quam exhibuit nobis moꝛiẽ⸗ bis dñs faciat vt intelligamꝰ:faciat etiam
l ddo pꝛo nobis atq; dixiſſz. ma vt intellecta faciamus. Hoc autem ſi ſci⸗
e loꝛem hac dilectionẽ nemo habet vt aĩiam mus. ꝓfecto ſcimus qð facit dñs. quia noſ
w⸗ ſuam ponat quis pꝛo amicis ſuis:vos in p os tales non facit niſi dñs:⁊ per hoc ad

eius amicitiam pertinemꝰ. Sicut enĩ duo
ſunt timoꝛes qui faciunt duo genera timẽ
tiũ:ſic due ſunt ſeruitutes:que faciũt duo. r⸗
genera ſeruientiũ.Eſt timoꝛ quẽ perfecta j. Johan. iiij
charitas foꝛas mittit:⁊ eſt alius timoꝛ ca⸗ Pꝰ.xviij/

auit amici mei eſtis.· ſi feceritis que
ego precipio vobis Magna dignatio
auuim ſeruus bonus eſſe non poſſit. niſi pce
ppta dñi ſui fecerit: hHinc amicos ſuoſ volu
it intelligi/vnde ſerui boni poſſunt ꝓbari eav ErerEen tim
Sed vt dixi iſta dignatio eſt: vt dĩs quos ſtus penmanens in ſeculũ ſcculi. Illum ti⸗
nouit ſeruos ſuos / dignetur dicere amicol! moꝛem quinon eſt in charitate: attende⸗
ſuos. Mam vt ſciatis ad ſeruoꝝ officiũ g-⸗ dat apoſtolus cum dicebat. Non emm ac Rhom̃. viij.
tinere pcepta dñi ui facere alio loco ſer⸗ cepiſtis ſpintum ſeruitutis: iterum ĩ nino
Luce. vj. uos vtiq; obiurgat dicens. Quid autẽ vo re. Illum autem timoꝛem caſtum attende
catis me dſie dñe: ? non facitis que dico? bat: cum dicebat. Moli altum ſapere ſed i Rhoma xj.
ſ me. In illo timoꝛe quẽ foꝛas charitas mit

— — — EE —
£

1 Cum ergo dicitis inquit dñe:iulſa facien⸗ e. gn ild nmoꝛze quc ſoꝛae
So quid dicatis oſtendite. Monne ſeruo tit: eſt etiam ſeruitus ſimul foꝛas cum ipſo
vGè6 ne:quia in paucis fuiſti ſidelis.ſupꝛa mul⸗ ſtolus:hoc eſt ſeruitutẽ ⁊ timoꝛem dicen⸗
ta te conſtituã:intra ĩ gaudiũ dñi tui.Po do. Non enim accepiſtis ſpiritũ ſeruitutiſ
3 à teſt igitur eſſe ſeruus: amicus: qui ſeruus iterum in timoꝛe.Ad hãc ſeruitutẽ ſeruũ
MMä. eſt bonus:Sed qð ſequituy attendamus. pertinentem intuebat᷑ ⁊ dñs dicens. JIam
e am non dicam vos ſeruos: quia non vicam vos ſeuos: quia ſeruus neſcit
ſernus neſcit quid faciat dñs eius quid faciat dũs eius. Hon vtiq; ille ſeruꝰ
2 QQuõ ergo intellecturi ſumus ⁊ ſeruum et pertinens ad imoꝛem caſtum.cui dicitur.
amicum eſſe ſeruũ bonũ: cum dicat iam ũ euge ſerue bone intra in gaudiũ dñi tui: Matth.xxv
dicam vos ſeruos.quia ſeruus neſcit qͥd Sed ille ſeruus pertinens ad timoꝛem fo⸗
faciat dñs eius: Ita nomen conſtituit ami ras a charitate mittendũ. de quo alibi di⸗
ci. vt auferat ſerui: non vt in vno vtrunq; anSen non manet in domo i tternum Johan. viij.
S maneat. ſed vt alrerum altero decidente ius autem manet in etemum. Qm̃ itaq; Yohanis.j.
FHccedat⸗Sun eſt hoce Prane eum peerẽ dedirnobisporeſtareniiosocidcetprrn
. pta dñi fecerimꝰfui ñ erimus. Ita ne tũc Kruiſedi ins: at miro quodam ⁊ in
1 burn crim qaſi boni fuifuerimꝰ. Et qs cõ effabili ſed tamen vero modo ſerui nõ ſer
8 tradicere poteſt veritati que ait: iaam non ieſſe poſſumus: ſerui ſcilicet timoꝛe ca⸗
dicã vos ſeruos: Et cur hoc dixerit docet ſto:ad quem pertinet ſeruuſintrans ĩ gau
8 Quia ſeruus inquit neſcit: quid faciat o dium dm ſui: non ſerui autem t:moꝛẽ fo⸗
ſ⸗ minus eius. Nunquid nam ſeruo bono et ras mittẽdo. ad quem pertinet ſeruus nõ
ꝓbato dñs eius non etiam ſecreta ſua cõ⸗ manens in domo in eternũ. Vt autem ta⸗
. mittit? Quid eſt ergo qð ait:ſeruus neſcit les ſerui non ſerui ſimus: dñm facere ſci⸗
quid faciat dñs eius? Verum eſto: neſcirt mus. Hoc autem ſ eruus ille neſcit: quuiuee
quid faciat. Nunqᷣd neſcit etiam quid pᷣci ſcit quid faciat dñs eius. Et cum aliquid j.Coꝛint.j.
piat? Nam ⁊ ſi hoc neſcit:quõ ſeruit: Aut boni facit ſic extolli᷑ quaſi hᷣ ipſe faciat ñ
quõ ſeruus eſt: qui non ſeruit: Et tam do dons eius: æ in ſe nõ in dño glo:iat cũ ſe ip⸗
5 minus loquitur. VUos amici mei eſtis: ife ſeveceper it: aꝛ ſic gloꝛiat quaſiñ accepit
Teneis daso pomio vob. Ja no dics vos Mosaut hariſſini vt micl di eſte por
. ſeruos. 2 tem mirabil em / cum ſeruire ns ſimus: quid noſter ons faclar telam .. 6
“W polſumus niſt pꝛecepta domini fecerin-: ſolum enim homines verumetiam iuſtos
omo ac rnt n. ipſe facit nos⁊ ñ ipſi noſ.Et vt h̊ ſciamꝰqͥſ

gquomodo pꝛecepta faciendo ſerui non

erimus? Si ſeruus non ero pꝛecepta faciẽ

niſi ipſe facit? Hõ eĩ ſpm̃ hꝰ mòi accepimꝰ

ſed ſpiritum qui ex deo eſt: vt ſciamꝰ que

„

Joh. Tract. IXXXVII La. xV

i. Coꝛint.ij: a deo donata ſunt nobis. Ab ipſo quicqd tionis:qui tamen alio loco.ſpe inquit ſal- Rhom̃.vi,j
boni eſt/ vonatur vt ſciatur. Ergo quia et ui facti ſumus. Spes autem que videt᷑ nõ L
hoc bonũ eſt ab ipſo vtiq; donatur vt ſcia eſt ſpes.Qð eni videt quis/ quid ſperat:

tur a quo bonũ omne donetur:vt oĩno de
omnibus bonis qui gloꝛiatur in dño glo⸗
rietur. Quod vᷣo ſequitur. vos autem

Si autem qð non videmus ſperamus:per
patientiã expectamus. Vnde etiam eius
coapłs petrus.in quem modo inquit non

Dixi amicosquia omnia quecũq; vigentes creditis: quem cum videritis ex .
audiui a patre meo nota feci vobif ultabitis gaudio inenarrabili ⁊ honoꝛato
ita eſt ꝓfundum:vt nullo modo ſit iſto ſer cipientes mercedem ſidei ſaluteʒ anima
mone coartandũ. ſed in alium differẽdTu. rum veſtrarũ.Si ergo nunc tempus eſt ſi⸗
¶ Erxplicit tracatus octuageſimuſ dei. ſalus autem animarũ merces eſt fidei ſa g .
quintus. ncipit tractatus octua⸗ Quis dubitet in fide que per dilectionem Galath.v.
geſimuſſextus. De eo quod dicit. oberatur: pagendũ diem vltimũ atq; in ſi⸗
geſimuſſextus . De eo quod dicit endi atq; in ſi⸗
Xos aut iri amicog: vſł ne diei recipiendã eſſe mercedeʒ.non ſo⸗
UVUos autem dixi amicos: vſq; ad Dielccglenggenemencege; molzlo⸗
iq quod ait.⁊ fructus lum redemptionẽ coꝛpis noſtri de qua di⸗ . D
id uod ait. fructus veſter mane cit apłs paulus.verũetiam ſalutem aĩarũ ointii ee
at vt quodcunq; petieritis patrey noſtrarũ.de qua dicit apis petrus? Vrn⸗ e
in nomine meo det vobis. uſq; nirei felicuas. iſto tempe arch in iſa ,
2 Erit 16 moꝛtalitate in ſpe potius habet᷑: q ĩ re te⸗ n iis
A Eruo querit netur. Verum hoc intereſt. ꝙ ertchiosno⸗ i . Coꝛin. iii n
quõ accipiendũ ſit: quod ait ſter homo id eſt. coꝛpus adhuc coꝛrumpit᷑ 8
dñs. Uos quteʒ dixi ami interioꝛ autem. id eſt. anima iam renouat᷑
Os: quia omid quecuq; de die in diem. Itaq; ſicut ĩmoꝛtalitatem
patre meo nota feavohi carnis ſalutem animarũ futuram expe⸗ SZ
Quis autem audeat affirmare vel crede⸗ cctamus.quis iaʒ pignoꝛe accepto ſalui fa 4
re vllum hominũ ſcire oĩig quecunq; a pa- cti eſſe dicamur:ita oĩum noticiam que⸗
tre audiuu vnigenitus filius:quando nec cunq; vnigenitus audiuit a patre futuraʒ tee yr
hoc quidem quiſq; capit quõ a patre au⸗ ſperare debemus:q;uis hoc iam ſe feci ſe
diat vllum verbum. cum ipſe ſit patriſ vni dixerit chꝛiſtꝰ*. Non vos me elegiſtiſ .
cum verbum? Quid eſt qð aliqto poſt in inauitſz ego vobe ¶ Gec ẽ llla in B 4
hoc ipſo tamen ſermone: quem poſt cenã effabilis grãtia.Quid emim eramus quan de
ohan.xvj. ante paſſionẽ ad diſcipulos habuit:multa do chꝛiſtũ nõdũ elegeramꝰ:⁊ ideo nõ dili gi
Infra tract. inquit habeo vobis dicere ſed non pote⸗ gebamꝰ? Nam qui eũ nõ eligit: quõ dili⸗ d
xcvj. ſtis illa poꝛtare modo: Quo igitur paco git: Nundd iam in nob erat qð in pſalmo H
intellecturi ſumus oĩa eum nota feciſſe di canit᷑.elegi abiectꝰ eſſe ĩ domo dñi:magis põ.lxxxxi. Kð’Z
ſcipulis.quecũq; audiuit a patre:cum pꝛio ᷓ; habitare in tabnaculis peccatoꝝ? Non 4
pterea quedam multa non dicat:quia ſccit vtiq; Quid ergo eramꝰ: niſi iniqui ⁊ ꝑdi⸗
eos modo poꝛtare non poſſe: Sed nimirũ ti?: MNeq; eni iam credideramꝰin eũ:vt eli⸗
qð facturus eſt feciſſe ſe dicit: qui ea qaue geret nos. Mam ſi iam credẽtes elegit: ele
futura ſunt fecit.Sicut enĩ dicit per pphe ctos elegit.Cur ergo diceret.non vos me
põ. xxj. tam. ſoderunt manꝰ meas ⁊ pedes.nec ait elegiſtis: niſi qꝛ mia eius pᷣuenit nos. Hic põ.lviij.
foſſuri ſunt velut pᷣterita dicens.⁊ ea tam certe vacat vana illoꝝ rõcinatio. qui pᷣſci
futura pᷣdicens:Ita ⁊ hoc loco ait.omnia entiam dei defendũt ↄtra graʒ dei:⁊ ideo
ſe nota feciſſe diſcipulis que ſe nouit no-⸗ dicuũt nos electos ante mũdi ↄſtitutionẽ. Eoheß. j. 1
ta eſſe facturũ in illa plemtudine ſcientie qꝛſ̃ſciuit nos deus futuros bonos.nõ ſe⸗ .
j.Coꝛin.xiij de qua dicit apoſtolus. Cum autem vene ipſum nos facturũ bonos.Mõ h̊ dicit qͥ di
rit qð perfectuʒ eſt: quod ex parte eſt eus cit: Mõ vos me elegiſtis: qm̃ ſi ꝓptea nos
cuabit᷑. Ybi quippe dicit nũc ſcio ex parte. elegiſſet qꝛ bonos futuros eſſe nos pᷣſciue
tunc autem cognoſcã ſicut ⁊ cognitus ſum rat.:ſimul etiã pꝛeſciſſʒ qð eũ nos fuiſſemꝰ
et nũc per ſpeculum in enigmate:tũc autẽ pꝛiꝰ electuri.hõ enĩ alit᷑ eſſe poſſemꝰ bo⸗ Hð
Titum.iij. facie ad faciem. Nam ⁊ ipſe aplłlus ſaluos nmi:niſi foꝛte dicẽdꝰẽ bonꝰqͥ nõ eligit bonũ 1
nos dicit eſſe factos per lauacrũ regenera Quid g eligit ĩ nõ bõis? Mõ ei electi ſunt g

Joh. Tract. IXXXVII

Rhoß, quia boni fuerunt:qui boni non eſſent ni⸗
n6 ſi electi eſſent. Alioqͥn gratia iam non e
! gratia: ſi pceſſiſſe ↄtendimus merita. Hec
ſec quippe electio gratia eſt: de qua dicit apo
llbej Rhoma. xj. ſtolus. Sic ergo ⁊ in hoc tꝑe reliquie per

SS electionẽ gre dei ſalue facte ſunt. Vñn ſub
cx iungit. Si autem gratia tiam non ex operi
o bus:alioqͥn gratia iam non eſt gratia. Au
iim dDi ingrate: ingrate audi. Non vos me ele⸗
ſͦ⸗ giſtis: ſed ego elegi vos. Mon eſt vt eicas
ga ideo electus ſum:quia iam credebã.Si ei
n Balnti credebas in eum:iam elegeras eum. Sed
k audi. Non vos me elegiſtis. Mon eſtvt di
⸗ cas.anteq; crederem iam bona oꝑabar: iõ
WNWN electus ſum. Quid eni eſt boni operis an⸗
i Rhom̃. xiiij te fidem: cum dicat apłs: omne qð non eſt
x„ ex fide peccatũ eſt: Quid ergo dicturi ſu⸗
S mus audiẽdo non vos me elegiſtis:niſi qꝛ
e⸗ mali eramus ⁊ electi ſumus:vt boni ꝑ gra
Komi tiam nos eligentis eſſemꝰ? Non eſt enim
gratia:ſi pᷣceſſerunt merita.Eſt autem gra
tia:hec igitur non inuenit: ſed efficit me⸗
rita.Et videte chariſſimi:quẽadmodũ nõ
„ eligat bonos: ſed qð elegit faciat bonos
Ego inquit elegi vos.eęt poſui vos:vt
eatis ⁊ fructum afferatis:⁊ fructuſ
3 5. trac. xxxj veſter maneat. Monne iſte eſt fructꝰde
ſe quo iam dixerat:ſine me nihil poteſtis fa⸗
cere:? Elegit ergo ⁊ poſuit vt eamus ⁊ fru
1 ctum afferamus. Nullũ itaq; fructum vn⸗
de nos elegit habebamꝰ. Vt eatis inquit
i et fructũ afferatis. Imus vt afferamus et
. ipſe eſt via qua imus:ĩ qua nos poſuit vt
no . . ”. eamus. Pꝛoinde in oĩbus mia eius pꝛeue
GsNohn nit nos.Et fructus inquit veſter maneat:
daq vt ꝗdcunq; petieritis patremi no-
Ny minemeo. obis.. Aaneat ergo
dilectio:ipſa eſt eni fructꝰ noſter. Que di
d lectio nũc eſt in deſiderio nondũ in ſaturi
he tate:⁊ ipſo deſiderio iqdᷣcunq; penerimus
Huzihi⸗ in noĩe vnigeniti ſilij dat nobis pr᷑ᷣ.Quod

”U autem accipere ſaluãdis non expedit no⸗
bis. non exiſtimemꝰ nos petere in noĩe ſal

. uatoꝛis:ſed hoc petimus in noĩe ſaluato⸗
Ee, reeggerinen ad rationem ſalutis.
d erp cit tractatus octuageſunuſ
ſextug. Incipit rractatus octuage/
è ſmn ſeptimus . De eo quod dicit.
‚„ HHecmando vobis vt diligatis in
, uiceʒ:vſqʒ ad id qð ait. Sʒ ego ele
u gi vos Smndo⸗ Ppterea odi

1 mundus.

itvos

— —
— . .
. —

NNlectiõe euã⸗

gelica que hanc autecedit:di
xerat dñs. Non vos me elegi
—— — is ſed ego elegi voſ. ⁊ poſui
vos vt eatis ⁊ fructum afferatis ⁊ fructus
veſter maneat:vt qpcũ q; petieritis patreʒ
in noĩe meo det vobis.De quibus verbis
iam nos quod dñs dedit:diſſcruiſſe memi
niſtis. Hic autem dicit ſequẽti.ſ.lectione:
quam modo cum recitaret᷑ audiſtis. Hec
mando vobis:vt diligatis inuic?
Ac per hoc intelligerc debemus hüc eſſe
fructum noſtrũ de quo ait:egovos elegi
vt catis ⁊ fructum afferatis.⁊ fructus ve⸗
ſter maneat: Et qð adiunxit.vt qocũq; pe
tieritis patrẽ in noĩe meo det vobis.Lũc
itaq; dabit nobis ſi diligamus inuicẽ:cum
hoc ipſum ipie dederit nobis qui nos ele⸗
git non habẽtes fructũ.quia non eum noſ
elegeramꝰ: ⁊ poſuit nos vt fructum affera
mus.hoc eſt inuicem diligamꝰ.Quem fru S.trac. lxxxj
ctum ſine illo afferre non poſſumus: ſicut
palmites facè ſine vite nihil poſſunt. Cha
ritas ergo eſt fructus noſter:quam deſinit

apoſtolus / de coꝛde puro ⁊ ↄſciẽtia bona Timoth. j

et ſide non ficta.Hac diligimꝰ inuicẽ: hac
diligimus deum. Neq; eni vera dilectiõe
diligeremus muicem:niſi diligentes deuz

Diligit enim vnuſqͥſq; pꝛoximũ tanq; ſeip

ſum:ſi diligit deuʒ. Nam ſi non diligit de⸗

um. non diligit ſcipſum. In his eni duobꝰ Matth. xxij

pᷣceptis charitatis:tota lex pendet ⁊ pꝛo⸗
phete. Hic eſt fructus noſter. De fructu
itaq; nobis mandans: hec mãdo inqͥt vo⸗
bis vt diligatis inuicẽ. VUnde ⁊ apoſtolus
paulus.cum contra opera carnis cõmen⸗ gaatz
dare fructũ ſpiritus vellet.a capite h̊ po⸗ *V.⸗
ſuit: Fructꝰ inqᷣt ſpũs charitas ẽ.Ac dein
de cetera tanqᷓ; ex iſto capite exoꝛta ⁊ reli
gata ↄtexuit: que ſunt gaudiũ.pax. lon⸗
ganimitas.benignitas.bonitas.ſides.mã⸗
ſuetudo.ↄtinentia.caſtitas. Quis autem
bene gaudet: qui bonũ non diligit vnde
gaudet? Quis pacem veram niſi cum il⸗
lo poteſt habere quem veraciter diligit.
Quis eſt longanimis in bono opere per⸗
ſeueranter manendo:niſi ferueat diligen⸗
do? Quis eſt benignus: niſi diligat cui
opitulatur? Quis bonus: niſi diligendo
efficiatur? Quis ſalubꝛiter fidelis. niſi
ea fide que per dilectionem operatur?

N

Joh. Tract. IXXXVII Ta. XV

Galatb. v.

Quis vtiliter manſuetus:cui non dilectio
moderetur? Quis ab eo cõtinet vnde tur
petur:niſi diligat vnde honeſtat᷑: Merito
itaq; magiſter bonus dilectionem ſic ſepe
cõmendat tanq; ſola pᷣcipienda ſit: ſine q̃ᷓ
non poſſunt pꝛodeſſe cetera bona:⁊ que
non poteſt haberi ſine ceteris bonis.qui⸗
bus homo efficitur bonus. Pꝛo hac auteʒ
dülectione:patienter debemus etiam mun

di odia ſuſtinere. MHeceſſe eſt enim vt nos
oderi:quos cermit nolle qð diligit. 15
ꝗ cuʒz

plurimũ nos de ſeipſo dñs conſolat᷑:

dixiſſet:hec mando vobis vt diligatis in⸗

uicem: adiecit atq; ait. Si mũdus voſ
odit:ſcitote quonia me priorẽ vo⸗
bis odio habuit.Cur ergo ſe membꝛũ
ſupꝛa verticeʒ extollit: Recuſas eſſe ĩ coꝛ
poꝛe:ſi non vis odium mundi ſuſtinere cũ
capite. Si de mundo inquit eſſetis:
mundus quod ſuu erat diligeret.

AVniuerſe vtiq; hoc dicit eccleſie quã ple

ij. Coꝛint. v.
Johãnis.iij

runq; etiam ipſam mũdi noĩe awpellat: ſic
eſt illud. Deus erat in chꝛiſto: mundũ re⸗
concilians ſibi. Itemq illud. Non veuit ſi
lius hoĩs vt iudicet mũdum:ſed vt ſaluet
mũdus per ipſum.Et in epiſtola ſua iohã

j. Johan. iij nes ait. Aduocatũ habemuſ ad patrem ie

ſum chꝛiſtum iuſtum:⁊ ipſe ꝓpiciatoꝛ eſt
peccatoꝝ noſtroꝝ:non tantũ noſtroꝝ ſed
etiam totius mũdi.Zotus ergo mũduſ ec
cleſia eſt:⁊ totus mundus odit eccleſiam:

Mundus igitur odit mũdum :inimicus re
conciliatũ.damnatus ſaluatũ:inquinatuſ

mũdatũ.Sed iſte mũdus queʒ deus ĩ chꝛi
ſto reconciliat ſibi ⁊ qui per chꝛiſtum ſal⸗
uatur /⁊ cui per chꝛiſtuz peccatũ omne do

natur:de mũdo electus eſt nimico:dãna

to:ↄtaminato.Ex eadem quippe maſſa qͥ

tota in adam perijt. fiunt vaſa miſericoꝛ⸗

die. in quibus eſt mundus pertinens ad

Rhoma .ix. reconciliationem. quam mundus odit ex

eadem maſſa pertinens ad vaſa ire: que
perfecta ſunt ad perditionẽ. Deniq; cũ di

xiſſet.ſi de mũdo eſſetis/mũdus qð ſuum
erat diligeret: continuo ſubiecit.· Muia

vero de mũdo non eſtis ſed ego

elegi vos demuũdo: ꝓpterea odit
vos mũdus.Ergo ⁊ ipſi inde erãt / vn⸗

de vt non eſſent:electi ſunt inde non meri

tis ſuis quoꝝ nulla bona pᷣceſſerãt opera:
non natura que tota fuerat per liberũ ar⸗
bitrium in ipſa radice viciata.Sed gratui

quẽ ego dixi vobis: vſq; ad i

ta hoc eſt vera gratia.Qui enim de můũdo H
mũdum elegit.fecit qð eligeret non inue⸗ Rhoma.xj.

nit: quia reliquie per electionẽ gratie ſal⸗
ue facte ſunt.Si aũt gratia inquit.iam nõ

ex operibuſ: Alioqͥn gratia.iam non ẽ gra

tia.Si autem queratur quõ ſe diligat mũ

dus pꝑditionis: qui odit mũdum redẽptio
nis:diligit ſe vtiq; falſa dilectione nõ ve⸗

ra.Pꝛoinde falſo ſe diligit: ⁊ vere odit.

Qui enĩ diligit iniquitatẽ odit animã ſuã ps.x.

Sed diligere ſe dicit᷑. qm̃ iniquitateʒ qua
iniquus eſt diligit:⁊ rurſus odiſſe ſe dicit᷑
qm̃ qð ei nocet hoc diligit. Odit ergo l ſe

naturam. diligit vitiũ. Odit qð factus eſt

per dei bonitatẽ:diligit qð in co factũ eſt
pes liberam voluntatẽ. Vnde nos quoq;
illum diligere ⁊ ꝓhibemur ſi recte intelli⸗
gimus ⁊ iubemur. ꝓhibemur.ſ.vbi nobis

dicitur: nolite diligere mũdum. .iubemur Johãms
autem vbi nobis dicitur.diligite inimicos Luce vj

veſtros. Ipi ſunt mũdus qui noſ odit.Er
go ⁊ ꝓhibemur diligere in illo qð ipſe dili
git in ſeipſo.⁊ iubemur diligere in illo qð
ipſe odit in ſeipſo.dei.ſ.opificiũ ⁊ diuer⸗
ſas bonitatis ſue ↄſolatiões. Vitiũ quip
pe ĩ illo diligere ꝓhibemur. iubemurq; di

ligere naturam.cum ipſe in ſe diligat viti⸗
um/oderitq; naturnm:vt nos eumz diliga

mus ⁊ oderimus recte.cum ſe ipſe diligat

odexitq; peruerſe. Z
lEraltar⸗ ractatus octuageſim?
eptimus. Incipit tractatus octua

geſunuſoctauus. De eo quod di⸗
ctum eſt. Mementote ſermois mei

2

ait. Sed hec omnia facient vobis

propter nomen meum quia neſci

unt eumqui miſit me.

odia ꝑferenda patienter: nul
m eis maius ⁊ melius q; de

ſeipſo ꝓponit exẽplũ:qm ſicut dicit apo⸗

ſtolus petrus. Chꝛiſtus pꝛo nobis paſſus

eſt relinquẽs nobis exẽplũ vt ſequamur j.· Petri. ij.
veſtigia eius.Qð vtiq; ſi facimꝰ ipſo adiu

uante facimus qui dixit:ſine me nihil po⸗

nan

un ih
*e

—☛

Xh tansdoæ

minus ſeruos ſuos ad mundi

—–
E E

A ,
onni i

1

ſora

ut
ſuo
„ (
ſͤprig⸗ qu
Curhcry uuea
gn

— —
——,

giaf
eſta
daun
r
P
un
ſ

Louitz,el

en
den
1
n

teſtis facere.Deniq; iam dixerat: ſi odit Johãnis. xyx „

vos mũdus ſcitote quia me pꝛioꝛem voh

odio habuit: ⁊ nunc in eo qð audiſtis cim
legeretur euãgeliũ.mementote inquit

l

an
u

4
i⸗
dis
nur dobine,
fvs ucey.

xXxv. a uo: ſime
Yohan. viij. ſecuti ſunt⁊ vos ꝑſeqnent᷑: Manifeſtũ eſt

goh. CTract.

——
—

—

ſermonis mei quem ego dixi vo⸗
e oeſ ſeruus maior dno ſuo
Di me ꝑſecuti ſunt:⁊ vos ꝑſequen
tur. Si ſermonẽ meu ſerunauerut:⁊
vaim ſeruabut: Picendo autem non eſt
eruus maioꝛ dſio ſuo: Mõne euident oſtẽ
dit quẽadmodũ intelligere debeamus qð
ſuꝑius dixerat. iam non dico vos ſeruos
3. tracta.lxx Ecce eni eos ſeruos dicit. Nundqd eſt ali-
ud.non eſt ſeruus maioꝛ dño ſuo: ſi me ꝑ⸗

Johãnis.iiij igitur illum ſeruũ.qui non manet ĩ domo
in eternũ.illum pertinentẽ ad timoꝛẽ quẽ
foꝛas charitaſ mittit/eſſe intelligendũ vbi

JZohan. xv. dictum eſt / iam non dico vos ſeruos: Hic

autem vbi dicitur.ñ eſt ſeruus maioꝛ dño
ſuo ſi me ꝑſecuti ſunt ⁊ vos ꝑſequent᷑.illũ
ſignificari ſeruũ ꝑtinẽtẽ ad timoꝛeʒ caſtũ
põ. xviij. qui ꝑmanet in ſeculum ſeculi.hic eni ſer⸗
AMatth. xxv uus eſt auditurꝰ. Euge ſerue bonce:intra ĩ
gaudium dñi tui. Sed hec inquit om/
nia facient vobis ꝓpter nomeẽme
um:quia neſciunt euʒ qui miſitme
Que omnia facient niſi què dixit? Odio
hebebunt ſcilicet ⁊ ꝑſcquent᷑ ſermonemq;
ↄtemnẽt:quoniam ſi ſermonẽ non ſerua⸗
rent eoꝛum nec tamen odiſſent eos neq; ꝑ
ſequerent᷑:vel etiam ſi odiſſent nec tamẽ
ꝑſequerent᷑:non oĩa facerent. ec autem
oia facient vobis ꝓpter nomẽ meũ. quid
eſt aliud dicere qᷓ; me in vobis odio habe⸗
bunt:me in vobis ꝑſequent᷑:⁊ ſermonẽ ve
ſtrum quia meus eſt ideo non ſeruabunt?
Hec enĩ oĩa facient vobiſ ꝓpter nomẽ me
um:non veſtrum ſed meũ.Tanto igit᷑ mi⸗
ſerioꝛes qui ꝓpter hoc nomen iſta faciũt.
öhto beatioꝛes qui ꝓpter hoc nomen iſta
Matthei.v. patiunt᷑:ſicut ipſe alio loco dicit. Beati qᷣ
MUM ꝑſecutionẽ patiuntur ꝓpter iuſticiã.hoc
PERE „ eſt eni ꝓpter me vel ꝓpter nomen meum:
·. Coꝛinth. . quia ſicut apoſtolus docet. Factꝰeſt ſapi
entia a deo ⁊ iuſticia ⁊ ſanctiſicatio ⁊ re⸗
vemptio:vt quẽadmodũ ſcriptuʒ eſt.qui
groꝛiatur in dño gloꝛie᷑ ¶ Faciũt quippe
iſta mali malis ſed non ꝓpter iuſticiã: ⁊ i
miſeri vtriq; ⁊ qui faciunt ⁊ qui patiunt᷑.
Faciũt ⁊ mali boniſ:vbi ⁊ ſi non faciũt iſti
ꝓpter iuſticiã.tamen illi ꝓpter iuſticia pa

tiuntur. Sed dicit aliquis. Si mali qñ ꝑſe

quunt᷑ bvonos ꝓpter nomen chꝛiſti. ꝓpter
iuſticiam boni patiunt᷑:ꝓfecto ꝓpter iuſti

LXXXVIII TLa. XV

—
—

ciam hoc eis mali faciunt.Quod ſi ita eſt:
ergo ⁊ quando boni malos ꝓpter iuſticiã
ꝑſequunt᷑: ꝓpter iuſticiam etiam mali pa⸗
tiuntur. Si enĩ poſſunt mali ꝑſecutionẽ fa

cere bonis ꝓpter nomen chꝛiſti:cur ñ poſ⸗

ſunt mali pꝑfecutionẽ pati a bonis ꝓpt no⸗
men chꝛiſti?Et quid eſt ꝓpter nomẽ chꝛi⸗
ſti:niſi ꝓpter iuſticiam? Haʒ ſi non ꝓpter

qð boni faciunt ꝓpter hoc mali patiuntur

quia faciunt boni ꝓpter iuſticiam. patiun
tur mali ꝓpter iniuſticiam: Mec mali ergo
ꝓpter hoc poſſunt facere ꝓpt᷑ qð boni pa-⸗
tiunt᷑ur:quia faciunt mali ꝓpter imuſtici⸗

am.patiunt᷑ boni ꝓpter iuſticiã. Quomo⸗

do ergo erit verum.hec oĩa facient vob ꝓ
pter nomen meum:cum uülli non ꝓpter no⸗

men chꝛiſti faciant.id eſt.non ꝓpter iuſti⸗

ciam ſed ꝓpter iniquitatẽ ſuam. hec que
ſtio ita ſoluit᷑:Si eo modo intelligamꝰdi⸗
ctum.hec omnia facient vobis ꝓpter no⸗
men meum vt totum referatur ad iuſtos:
tanq; dictum ſit.hec omnia patiemĩ ab eis

ꝓpter nomen meum.vt hoc ſit facient vo⸗

bis:quod eſt.patiemini ab eis.Si autẽ ꝓ⸗
pter nomen meum ſic accipitur:tanq; dice
ret:ꝓpter nomen meum qð in vobis ode⸗
runt:ita poteſt accipi ⁊ ꝓpter iuſticiã quã
in vobis oderunt.Ac per hoc ⁊ boni cum
ꝑſecutionem faciunt malis.poſſit recte di
ci ⁊ ꝓpter iuſticiam facere quã diligẽdo ꝑ
ſequunt᷑ malos:⁊ ꝓpter imqtatem queam
oderunt in ipſis malis. Ita ergo ⁊ ipſi ma

li poſſunt dici pati ⁊ ꝓpter iniquitatem qᷓ

in illis punitur:⁊ ꝓpter iuſticiam que ĩ eo
rum pena exercetur Item queni poteſt E
ſi etiam mali faciunt ꝑſecutionẽ malis.ſi⸗
cut impij reges ⁊ iudices cum eſſent ꝑſecu
toꝛes pioꝛum vtiq; ⁊ homicidas ⁊ adulte
ros ⁊ à ſq; maleſicos quos ↄtra leges pu⸗
blicas feciſſe cognoſcerẽt puniebant:quo⸗ . .
modo intelligendũ eſt qð ait dñſ.ſi de mũꝰ Xxxvij.·
do eſſetis.mũdus qð ſuũ erat diligeret?
Neq; enim quos pumit diligit mũdusa q̊

yvidemus ſupꝛadicta ſcelerũ genera ple⸗

runq; puniri: niſi quia mundus eſt in eis a
quibus talia ſcelera vel puniunt᷑ vel pati⸗
untur:⁊ mũdus eſt in eis a quibꝰ talia ſce
lera diliguntur Mundus itaq; ille qui in⸗
telligitur in malis atq; inpijs/⁊ odit qð ſu
um eſt / ex ea parte hominũ qua ſceleratiſ
nocet:a diligit qð ſuũ ẽ ex ea parte homi
nũ ꝗᷓ eiſdeʒ ipſis ſceleratis fauet. Ergo hᷣ
920

eundem mundum pertinere monſtrauit.

iudicabunt᷑. Que quidem apoſtoli verba

Joh. Tract. LXXXIX La. xXV D
omnia facient vobis ꝓpter nomen meum Quid eſt ergo: ſi non veniſſem ⁊ locutus adt
vel ita dictum eſt ꝓpter qð vos patimuu: eis fuiſſem peccatum non haberent:? Nun der
vel ita ꝓpter quod ⁊ ipſi faciunt: quia et quid ſine peccato erant iudei: anteq; chꝛi ſe
hoc in vobis dum pſequunt᷑ oderunt. Et ſtus ad eos in carne veniſſet? Quis hocvł bun
Et infra.lx⸗ addidit quia neſciunt eu d miſit me ſtultiſſimus dixerit? Sed magnũ quoddã ter
xxix. c.xc.a Moc ſᷣm eàm ſcientiã dictuʒ intelligendũ peccatum non omnc peccatum: quaſi ſub n
Sapiẽtie.vj eſt:de qua⁊ alibi ſcriptũ eſt.Scire autẽ te generali nomine vult intelligi: oc eſt eĩ 4
ſenſus eſt ↄſumatus.hac quippe ſcientia peccatum quo tenentur cũcta peccata:qð de
qua ſciunt patrem a quo miſſus ẽ chꝛiſtuſ vnuſquiſq; ſi non habeat dimittunt᷑ eicun ſ
nullo modo eos pꝑſequunt᷑ quos colligit cta peccata.hoc eſt autem:quia non cre⸗ Inn
chꝛiſtus:quia ⁊ ipſi cum eis colliguntur a diderunt in chꝛiſtuʒ: qui ꝓpterea venit vt xi
chꝛiſto. credatur in eum. Hoc peccatum ſi non ve u⸗
¶ Explicit tractatus octuageſimuſ niſſet: non vtiq; haberent. Aduentus qp⸗ *
octauus· Incipit tractatus octua pe eius q́tum credentibus ſalutaris/tan⸗ n
geſimuſnonus.De eo quod dicit. tun non credentibus exitialis factus eſt:
geſimu nonug AUO Dic tanq;ᷓ ⁊ ipſe caput ⁊ pꝛinceps apoſtol nl
Si non veniſſem ⁊ locutus eis ſu de hC ur 1 panceps apoſtoloꝛuz o int. ii. i
n 4 õ qð de ſe ipſi dixerunt extiterit / quibuſdã 767
iſſem: vſq; ad id quod ait· Quime quidem odoꝛ vite in vitam: quibuſdam r
odit ⁊ patrem meum odit. ,„ dior mort in moꝛtem ¶Sed M adiũxit B Ponn pi n
A P atq; ait. unc autem excuſationem
. — B 3 erins Oi/ non habent de peccato ſuo: pote
rerat dñs ad diſcipulos ſuos mouere querentes. vtrum bi ad quos non 8
N Si me perſecuti ſunt ⁊ vos ꝓꝑ venit chꝛiſtus nec locutus eſt eis.habeant A
ffſfſegquentur. Si ſermonem me cxcuſationem de peccato ſuo.Si eni non 4 M
um ſeruauerũt:⁊veſtrum ſeruabunt. Sed habent: cur hic dictum eſt ꝓpterea iſtos
hec omnia facient vobis ꝓpter nome me- non habere. quia venit ⁊ locutus eſt eis⸗ ii
um: quia neſciunt eum qui miſit me.De qᷣ Si autem habent.vtrum ad hoc habeant ſt
bus autem hoc dixerit ſi queramus:inue⸗ vt a penis alienentur:an vt mitius puniã⸗ 1b
nimus eum ad hec verba veniſſe ab eo qd tur: Ad hec inquiſita pꝛo meo captu/oño e,
dixerat. Si mundusvos odit:ſcitote quia donante reſpondeo:habere illos excuſa⸗ uſi
me pꝛioꝛem vobis odio habuit. Nunc po tionem non de omni peccato ſuo.ſed de h ſece
quod addidit Si non veniſſem ⁊ lo peccato quo in chꝛiſtum non crediderunt dop
cutus eis fuiſſem peccatum nõ ha/ ad quos non venit ⁊ quibus non eſt locu⸗ uun
berent:iudeos oſtendit expꝛeſſius. HOe tus.Sed non ĩ eo ſunt numero hi ad quoſ W
his & et illa dicebat. Maʒ hoc indicat ver in diſcipulis venit. ⁊ quibus per diſcipu⸗ N
boꝝ ipa ↄtexio.De his ergo dicit.Si nõ los eſt locutus:qð ⁊ nunc facit.Nam pec⸗ a
veniſſem ⁊ locutus eis fuiſſem peccatum cleſiam ſuam venit ad gentes:⁊ per eccle⸗ 1
non haberent:de quibus dicebat.Si me ꝑ ſiam loquitur gentibus. Ad hoc enim per 1n
ſecuti ſunt ⁊ vos pſequentur. Si ſermonẽ tinet qð ait.qui vos recipit me recipit:⁊ ꝗ Matthei x. 4
meum ſeruauerunt:⁊ veſtrum ſeruabunt. vos ſpernit me ſpernit. An vultis inquit ij. Coꝛin. xiij n
Segd hec omnia facient vobis ꝓpter no- apoſtolus paulus experimentũ accipere R
men meum: quia neſciunt eũ qui miſit me eius qui in me loquitur chꝛiſtus? Reſtat te⸗
lHis enim verbis:⁊ iſta ſubiungit. Si non inquirere:vtrum hi qui pꝛius qᷓ; chꝛiſtꝰ ve ſu⸗
veniſſem ⁊ locutus eis fuiſſem: peccatum niret in eccleſiam ad gentes.⁊ pꝛiuſqᷓ; euã pee
non haberẽt. Judei ergo ꝑſecuti ſunt chꝛai gelium eius audirent /vite huius fine pꝛe⸗ N⸗
ſtum: quod euidentiſſime indicat euunge uenti ſunt ſeu pᷣueniunt᷑:poſſunt hr̃e hane W
lium. Judeis locutus eſt chꝛiſtus:nõ alijs excuſationẽ? Poſſunt plane: ſed non iõ iu
gentibus. In eis ergo voluit intelligi mũ poſſunt effugere damnationẽ. Quicunq; Rhomañ. ij re
dum qui odit chꝛiſtum ⁊ diſcipulos eius: enim ſine lege peccauerũt.ſine lege tibũt .
imo vo non eos ſolos.ſed hos quoq; ad et quicunq; in lege peccauerũt/per legem til

tus
Run
chꝛi
dcyl
ddi
ſub
teti
cun
Je⸗

ioin
un

quoniaʒ id quod ait: peribũt/terribiliꝰſo

nat:q; qð ait/iudicabunt᷑: non ſolum nihil
adiuuare hanc excuſationẽ videntur oſtẽ
dere. verumetiam plus grauare. Qui enĩ

ſe qꝛ nõ audierũt excuſabunt:ſine lege ꝑi
