Sed qd ſi maioꝛ illo. qꝛ tu illũ baptiʒaſti

Miſſus ſum ego pꝛeco ſum :ille iu⸗
dex eſt. Et audi teſtimoniũ multo vehe⸗
mentius:multo expꝛeſſius. Videte quid
nobiſcum agitur:videte quid amare de⸗
beamus. Videte quia aliquem homineʒ

extus ha⸗
bet: Sed qꝛ
miſſus ſum:
aute illum.

amare pꝛo chꝛiſto:adulteriũ eſt. Quare B
dico? Attendamus vocem iohannis.Po
terat in illo errari: poterat in ipſo putari
qui non erat. Reſpuit a ſe falſum honoꝛẽ?
vt teneat ſolidam veritatem. Videte q d
dicat chꝛiſtum:quid ſe.NQui habet ſpõ

ſam ſponſus eſt. Caſti eſtote: ſponſuʒ

amate. Quid auteʒ tu es qui nobis dicis:
qui habet ſponſam ſponſus eſt: Amicuſ
autem ſponſi qui ſtatet audit eum

gudio gaudet ppter

r vocem ſpõſi
erit dñs ꝓ motu coꝛdis mei:multo eniĩ

gemitu plenũ eſt dicere qd doleo. Sʒ ob⸗

ſecro vos per ipſum chꝛiſtum: vt qð dice⸗

re non potero:woſ cogitetis.Houi enĩ do

loꝛem meum:expꝛimi ſatis digne non poſ

ſe.Multos enim adulteros video/qͥ ſpon

ſam tanto pꝛecio emptam/amataʒ/fedam

vt pulchꝛa fieret:illo emptoꝛe :illo libera

toꝛeillo decoꝛatoꝛe:poſſidere volunt:et

id agunt verbis ſuisvt ꝓ ſponſo amentur

De illo dictũ eſt:hic eſt qͥ baptiʒat.Quis

huc exit ⁊ dicit:ego baptiʒo? Quis huc

exit ⁊ dicit:ego qð dedero/hoc eſt ſanctũ

Quis huc ꝓcedit qui dicit? Gonũ eſt ti⸗
bi vt naſcaris ex me. Amicum ſponſi au⸗

diamus:nõ adulteros ſpõſi. Audiamꝰ ʒe

lantem:ſed non ſibi. Fratres regredimini

coꝛde ad veſtras domos:carnalia loquoꝛ

terrena loquoꝛ Humanũ dico ꝓpter infir

mitatem carnis veſtre.AHulti habetis ↄiu
ges:multi habere vultis:multi ⁊ ſi nõ vul
tis habuiſtis:multi qui oĩno ↄiuges habe

re nõ vultis:De ↄiugibꝰ patrum veſtroꝝ

nati eſtis. Hulluʒ coꝛ eſt qð nõ iſte tangat

af
liu
ſen
6or
de
ab
lle
anm
lo⸗
nitt
feſta
et.
e⸗
phibe
nen
ſenn.
ſuunf
ſam ſu
gun
peſen
nanfn
luente
mter
Eg.
ease

ſecy
lor. ⸗

nuoa⸗
ego do
dun
Namio
Mdiy
Quure
Uos
ſanſa
reur
Ren
u;
hac
tion
tota
Pon
tenle
mas
fan
ptis
ſon

S

Il

—

ntte
guale
Cuns
Sceq
leſen
mye
creiccᷓ
osm⸗
Nrenn.
DEENA.

afi
Uein⸗ Tetnud
ehe, ⸗ Gel
enig nlns in

rde An lin

mine
Qned
s. o
ſopan
mkoncne
Merei
er poniz
dsdics.
n oo/
nuloeni
Hob⸗
boce⸗
enido
Nnpol
ſpon
ſebam
Abena
unt:et
wencur
Os
us boc
ſtſmnai
nückn.
nſau⸗
un e⸗
Cdiminn
loquo⸗
erniar
Nl
S
veſtor.
Fenngn

Joh. Tract. XIII

affectus:nullus in rebus humanis tam de

uius a genere humano eſt:qui qð dico nõ
ſentiat. Ponite aliquem ꝓfectum pꝑegre:
cõmendaſſe amico ſuo ſponſam ſuã. Vi⸗
de queſo te charus meus es:ne foꝛte me
abſente ꝓ me aliquis amet᷑.Qualis ergo
ule qui cuſtodiens ſponſam vel vxoꝛem

amici ſui.dat quidem operã vt nullus ali

us ametur.Sʒ ſi ſe amari ꝓ amico volue⸗
rit:⁊ vtivoluerit cõmendata ſibi:quã de⸗
teſtandus humano generi vniuerſo appa⸗

ret. Videat illam aliq̃nto petulantiꝰ per

feneſtram attendere aut iocari cum aliqͥ:

pPhibet tanq; zelanſ. Video zʒelanteʒ ſed
videaʒ cui:vtrum amico abſenti:an ſibi pᷣ

ſenti. Putate hoc dñm noſtruʒ ieſum chꝛi
ſtum feciſſe. Cõmendauit amico ſuo ſpon
ſam ſuam:peregre ꝓfectus eſt accipere re
gnum ſicut ipſe dicit in euangelio: ⁊ tamẽ

pꝛeſens eſt maieſtate. YFallatur amicus 4

tranſmare ꝓfectꝰ eſt:⁊ ſi fallitur: ve illi

fallit. Quid cum fallere deum conatur in⸗
tuentem omniũ coꝛda ⁊ omniũ ſecreta ri⸗
mãtem?: exiſtit aliquis hereticus ⁊ dicit.

Ego do / ego ſanctifico/ego iuſtiſico:nolo
eas ad illam ſectam. Bene quidem ʒelat
ſed vide cui. Hon eas ad idola: bene ʒe⸗
lat. Non ad ſoꝛtilegos:bñ ʒelat. Videa⸗

mus cui zelat.Ego qð do ſanctum eſt: qꝛ
ego do. Ego quem baptiʒo baptizatus ẽ.

Quem non baptiʒo:nõ eſt baptiʒatꝰ. Au⸗
di amicum ſponſi:diſce ʒelare amico tuo.

Audi vocem illius.hic eſt qui baptiʒat.

Quare tibi vis arrogare qð tuũ non eſt⸗

Vſq; adeo abſens eſt qui hic reliquit ſpõ

ſam ſuam? Heſcis quia ille qui a moꝛtuis
reſurrexit: ad dexteram patris ſedet. Si
ↄtemſerunt euʒ iudei in ligno pendentẽ:
tu ↄtemnis in celo ſedenteʒ. Nouerit cha

ritas veſtra magnum doloꝛem me pati de
hac re.Sed vt dixi:dimitto cetera cogita

tionibus veſtris : Mon eniʒ dico ſi loquar
tota die:ſi plangam tota die non ſufficio.
NMNon dico:ſi habeã ſicut dicit ꝓpheta:fon
tem lachꝛymarum:ſed ſi uertar in lachꝛy
mas ⁊ lachꝛyme ſlam.in linguas ⁊ lingue
fiam:parum eſt. Redeamus:videamꝰ qͥd
dicit iſte. Qui habet ſponſam ſponſus eſt
Non eſt mea ſponſa.Et non gaudes ĩ nu

E ptijs? Immo gaudeo ait. Amicus autem

ſponſi qui ſtat ⁊ audit eum: gaudio gau⸗

det pꝛopter vocem ſponſi. Mõ inquit gau

deo pꝛopter vocem meam: ſed pꝛopt vo⸗

cem ſponſi. Gaudeo ego ĩ audiendo:Ille

in dicendo. Ego enim ſum illuminandus:

ille lumen. Ego ſum auris: ille verbum,.

Ego amicus ſponſi:qui ſtat ⁊ audit cum.
Quare ſtat? Quia non cadit.Quare non

cadit?: Quia humilis eſt: Vide ſtantem ĩ

ſolido. Non ſum dignus coꝛrigiam calcia

menti eius ſoluere.Bene te humilias:me
rito non cadis.Merito ſtas:merito audis
eum:⁊ gaudio gaudes pꝛopter voceʒ ſpõ
ſi. Sic apoſtolus amicus ſponſi ʒzelat:⁊ ip⸗

ſe non ſibi ſed ſponſo. Audi vocem ʒelan

tis.Zelo dei vos ʒzelo dixit/ nõ meo. Nõ

mihi ſed ʒelo dei. Vide quomõ? quem ʒe
las:? Uel cui zelas? Deſponſaui enim voſ

vni viro virginem caſtam exhibere chꝛi⸗

ſto. Quid ergo ti nes? Quare ʒelas? Ti⸗

ij 4 Coꝝ * xj.

meo inquit ne ſicut ſerpens ſcduxit euam

aſtutia ſua:ſic ⁊ veſtri ſenſus coꝛrumpan⸗
tur a caſtitate que eſt in chꝛiſto. Omis ec
cleſia virgo aſpellata eſt. Diuiſa eẽ mem
bꝛa eccleſie:diuerſis donis pollere vide⸗
tis atq; gaudere.Alij coniugati/alie con⸗
iugate:alij viduati vxoꝛibus vltra non qᷣ⸗
runt: Alie viduate maritis vltra non que

runt. Ali integritatẽ ab ineunte etate cõ

ſeruant:Alie virgintatem fſuam deo de⸗

uouerunt.Diuerſa ſunt munera :iſed em⸗

nes iſti vna virgo eſt. Abi eſt iſta virgini

tas⸗ Non enin ĩ coꝛpoꝛe. In coꝛpoꝛe pau⸗
carum feminarũ eſt.Et ſi dici virginitas ĩ
viris poteſt:paucoꝛum viroꝛum ſanctitas
integritas etiam coꝛpoꝛis eſt in eccleſia:⁊
honoꝛabilius membꝛum eſt. Alia autem

bꝛa non in coꝛpoꝛe:ſed omnia ĩ mente ſer

uant virginitatem. Que eſt virginitas mẽ

tis? Integra fideſ:ſolida ſpes:ſincera cha

ritas.HhHanc virginitatem timebat ille:qui
ʒelabat ſpõſaʒ a ſerpẽte coꝛrumpi.Sicut

enim membꝛum coꝛpoꝛis violatur in quo⸗-
dam loco:ſic ſeductio lingue violat virgi

nitatem coꝛdis. In mente non coꝛrumpa⸗

tur:que non vult ſine cauſa tenere coꝛpo⸗

ris virginitatem. Quid ergo dicaʒ fratres
mei? Et heretici ha ent virgines:⁊ multe

ſunt virgines hereticoꝛum. Vlideamus ſi

ſponſuʒ amãt: aut vainitas iſta cuſtodiat᷑

Cui cuſtodiat᷑: Chꝛiſto inqͥt. Videamus

ſi xpᷣo:⁊ ñ donato. Videamꝰcui ſᷣuat᷑ iſta

Joh. Tract. XIII

põ. xlvj.

ps. xxj.

virginitas. Cito pꝛobare poteſtis. Ecce

oſtẽdo ſponſum:quia ipſe ſe oſtẽdit. Per
hibet illi teſtioniũ iohancs. Hic ẽ qͥ bapti
zat. O tu vgo ſi ſpõſo huic fuas vᷣginita⸗
tẽ tuã:qre curriſ ad eũ qᷣ dic̃:ego baptiʒo:
cuũ amicꝰ ſpõſi tui dicat:hic eſt qui bapti⸗

zat. Deinde ſponſus tuus totum oꝛbem
tenet: quare tu in parte coꝛrumperis?

Quis eſt ſponſus?.Quomodo rex omnis
terre deus. Ipſe ſponſus tuus totum te⸗
net:quia totuʒ emit. Vide q;ti emerit:vt
intelligas quid emerit.Qð pꝛeciũ dedit?
Sãguinẽ fudit. Vbi fudit ſanguiuẽ ſuũ?-

In paſſione. Nonne ſponſo ſuo cãtas aut
cantare te fingis:qñ emptus eſt totus oꝛbſᷣ

Fogerunt manus meas ⁊ pedes meos:di

numerauerũt oĩa oſſa mea. Ipſi vᷣo ↄſide
rauerũt ⁊ conſpexerũt me:diuiſerũt veſti

mBenta mea:⁊ ſuper veſtem meam miſerũt
ſoꝛtem. Sponſa es:agnoſce veſtem ſponſi

tui. Super quam ve ſtem miſſa ẽ ſoꝛs⸗: In

terroga euangeliũ. Vide cui deſponſata
ſis.vide a quo arras accipias: interroga
eüeceeuangeliũ. Vlide quid tibi vicat ĩ paſſio⸗
Joh. xix.

ne dñi:Erat ibi tunica: Nideamꝰ qualis.

Deſuꝑ texta. Deſuꝑ texta quid ſigniſicat

niſi charitatẽ? Dheſuꝑ texta tunica/quid ſi

gnifſicat niſi vnitatẽ? Hanc tunicam atten

de: quã nec ꝑſecutoꝛes chꝛiſti diuiſerunt

Ait enĩi:Dixe:unt inter ſe. RNon diuidamꝰ2

eam:ſed ſoꝛtem ſuꝑ eaʒ mittamꝰ.Ecce vn
de audiſtis pſalmũ. Veſtẽ pſecutoꝛes nõ
ↄſciderũt:chꝛiſtiani eccleſiã diuidũt.Sʒ
quid dicam fratres? Aperte videamꝰ qͥd
egerit. Ibi enim emit:ibi pꝛecium dedit.
Pꝛo qᷓ;to dedit? Si pꝛo africa dedit?nõ ſi
mus donatiſte:⁊ non apellemur donati⸗

ſte ſed chꝛiſtiani:quia chꝛiſtus ſolam afri
cam emit. t; hic non ſoli donatiſte.

Sed non tacuit ĩ cõmercio ſuo quid eme⸗

rit. Fecit tabulas/deo graſ:non nos fefel

lit: Opus eſt vt audiat illa ſponſa ⁊ intel⸗
ligat ibi cui voueritvirginitatẽ. Ibi ĩ pſal
mo vbi dictum eſt foderũt manus meas ⁊
pedes meoſ:dinumerauerũt oĩa oſſa mea

AVbi paſſio dñi apertiſſime declarat᷑.Qui

pſalmus oĩ anno legitur nouiſſima hebdo

mada intento vniuerſo populoiminente

paſſione chꝛiſti.⁊ apud nos ⁊ apud illos
pſalmus iſte legitur. Intendite frẽſ:quid

ibi emit. Recitentur tabule cõmerciales:

quid ibi emit audite? Cõmemoꝛabunt᷑ et

conuertent᷑ ad dñʒ vniuerſi fines terre. Et

adoꝛabunt in conſpectu eius vniuerſe fa⸗

milie gentium: quõ ipſius eſt regnum ⁊ ip
ſe dñabitur gentium.Ecce quid emit.Ec⸗

ce qm̃ deus rex omniſ terre eſt ſponſus tu

us. Quid ergo apud vos vis deduci talẽ
diu item? Agnoſce/ totum emit:⁊ tu dicis

partem hi habes. ¶ O placere ſpõſo. F
ſi coꝛrupta non loõreris:⁊ coꝛrupta quod
peius ẽ coꝛde ñ coꝛpoꝛe. Amas homineʒ

pꝛo chꝛiſto:amas dicentem Ego baptiʒo.

Amicum ſponſi non audis dicentem: Hic

eſt qui baptiʒat. Non audis dicentẽ:Qui

habet ſponſam ſponſus eſt. Ego non ha⸗

beo ſponſam dixit.Sed quid ſum? Ami⸗

cus. Amicus autem ſponſi qui ſtat ⁊ au⸗

dit eum: gaudio gaudet ꝓpter vocẽ ſpon
ſi. Euident᷑ ergo fratres mei nihil pꝛodeſt
iſtis ſeruare virginitate: habere ↄtinẽti⸗

am: elemoſynã dare. Omnia illa que lau⸗

dantur in eccleſia nihil illis pꝛoſunt:quia

conſcindũt vnitateʒ.id eſt. tunicam illam
charitatis. Quid faciunt? Diſerti ſunt mł

ti int illos: magne lingue flumina lingua
rum: nunquid angelice loquunt᷑: Audiãt

amicum ſponſi:ʒelantem ſponſo non ſibi. . Aia
Si linguis hominũ loquar ⁊ angeloꝝ cha I·Coꝝ .xiij
ritatem autem non hẽam: factus ſum ve⸗
lut eramentũ ſonans at cymbalũ tinniens
Seld quid dicunt: hHabemus baptiſmum.
hHabes:ſed non tuum. Aliud eſt habere

aliud dñari. Baptiſmũ habes:quia acce
piſti vt baptiʒatus ſis. Accepiſti tanqᷓ; il⸗

luminatus:ſi tamen a te non obtenebꝛat⸗
Et quando das: miniſter das non poſſeſ⸗
ſoꝛ.pꝛeco clamaſ non iudex. Per pꝛeconẽ
loquitur iudex: ⁊ in actis tamen non ſcri⸗

bitur/pꝛeco dixit/ſed iudex dixit. Pꝛoin⸗

de vide ſi tuũ eſt qꝗð das poteſtate. Si au
tem accepiſti. confitere cum amico ſi ponſi:

Non poteſt homo accipere quicqᷓ;:niſi da

tum fuerit ei de celo: Conſitere cũ amico
ſponſi:qui habet ſponſam ſponſus ẽ. Ami

cus autem ſponſi ſtat ⁊ audit eum. Sed o
ſi ſtares ⁊ audires eum: æ ñ caderes vt au

dires te. Audiẽdo enim eum ſtares ⁊ au⸗

dires. Nam loqueris:⁊ tibi caput inflas.

Ego inquit eccleſia ſi ſponſa ſum/ſi arras

accepi/ſi pꝛecio ſauguinis illiuſ redempta
ſum:audio vocem ſponſi. Et vocem ami⸗

ci ſponſi tũc audio:ſi ſpõſo meo det gliaʒ

non ſibi. Dicat amicꝰ. Qui hʒ ſpõſaʒ ſpõ⸗

l
ansz
do py
drcar
hiri
ſus:g

ymu
ſſau nge,
naid
fusen
Men:
eer⸗
nuraan
wonis
ſnelr
. euntt.
ft
Nn
Wn
. fege
Uuet ſn
une.
hod

— — — —

.Et ſus eſt. Amicus auteʒ ſponſi qui ſtat ⁊ au nia excluſit.Neſcio que aniculavidua/ne
len⸗ dit eum: gaudio gaudet ꝓpter vocẽ ſpon ſcio quis homo qualiſcũq; laicus habens
ne ſi.Ecce habes ſacramẽta:⁊ eo concedo. charitatẽ itenẽs integritatẽ ſidei:non faa
Ec⸗ Habes foꝛmam:ſed ſarmentũ es de vite cit hoc.Petrus in coꝛꝑe oculus eſt. Ille
ſusn bᷣciſum: Tu foꝛmam oſtendis:ego radicẽ m coepe digituſ eſt:in eo tamen coꝛpe eſt:
anle quero.De foꝛma fructus non exit:niſi vvdi in quo ⁊ perrus.Et ſi minusvalet digituſ
udics eſt radix. Vbi autem eſt radix? In chari⸗ ; oculus:non eſt tamen pciſus a coꝛpoꝛe
ſo95 tate. Et audi foꝛmã ſacramenroꝝ. Paulꝰ Melius eſt eſſe digitum ⁊ eſſe in coꝛpe: q;
uod loquitur. Si ſciam inquit oĩa ſacramẽta eſſe oculum ⁊ euelli de coꝛpoꝛe. Pꝛoinde
mine, et habeam omnẽ ꝓphetiam ⁊ omne ſide: fratres mei nemo vos fallat/nemo vos ſe
btzo. et q;tam fideʒ? ita vt montes tranſferam: ducat:amate pacẽ chꝛiſti: qui ꝓ vobᷣ cru⸗
pie charitatem autẽ non habeam: nihil ſum. ciſixus eſt cum deus eſſet. Paulus dicit:
“ Nemo ergo vobis fabulas vẽdat.Et põ⸗ Neq; qui plantat eſt aliquid neq; qui ri⸗
onbe⸗ nus fecit miraculũ ⁊ donatus oꝛauit: et gat:ſed qui incrementũ dat deus.Et qͥſq;
n⸗ reſpondit ei deus de celo. Pꝛimo aut fal⸗ noſtrũ dicit quia aliqͥd ẽ. Si dixerim⸗ qzꝛ
⸗ luntur aut fallunt. Poſtremo fac illum aliquid ſumus ⁊ non illi gloꝛiam dederi⸗
ſon mõtes trãſferre: charitatẽ aũt inqt nõ ha⸗ mus:adulteri ſumus nes am⸗ ri volumus
viet beam nihil ſum. TFideamusvtrum habue non ſponſum. Vos chꝛiſtũ diligite ⁊ nos
nit⸗ rit charitatẽ. Crederẽ:ſi nõ diuiſiſſet vni⸗ in illo:in quo ⁊ vos a nobis diligimi. In⸗
lelin latem: Nam ⁊ contra iſtos vt ſic loqr mi⸗ uicenm ſe diligant mebꝛa: ſed oia ſub capi⸗
r rabiliarios: cautum me fecit deus meꝰ dis te viuant. Doloꝛe quidem fratres mei mł
— oens: In nouiſſimis rempib exurget yſeu ta coact ſum dicere ⁊ pauca dixi. Lectio
u do ꝓphete faclentes ſigna ⁊ pdigia: vt in nem tamẽ ſinire non potui. Aderit dñe vt
ducant ſi fieri dieſt etiam electos: Ecce opoꝛtune ſiniatur. Holui eni ampliꝰ one
nmn pᷣdixi vobis. Ergo cautos nos fecit ſpon rare coꝛda vr̃a:que volovacare gemitibꝰ
di ſus:quia ⁊ miraculis decipi non debemꝰ: et oꝛationibꝰ ꝓ his qui adhuc ſurdi ſunt
onſti lun Aliqñ enĩ ⁊ deſertoꝛ terret ꝓuincialẽ:ſeiũ et non intelligunt ¶¶ Explicit tractatuſ
brch! vtrum in caſtris ſit ⁊ aliquid illi pſit ch-⸗ tredecimus. Incipit tractatus de⸗
nn⸗ ſ.q.j. teneas acter ille in quo ſignatus eſt rhoc atten⸗ cimuſquartus:Ab eo ꝙ ſcriptu eſt
s mus dit: qui terreri ⁊ ſeduci non vult: Teneu⸗ Pocergo gaudiũ meiim impleri⸗
gus⸗ tatè fratres mei. Pꝛeter vni ocergo gaudin meum impletu
un. mus ergo vnitatẽ fratres mei. Pꝛeter vi ſtill SPeEPten 5
bere tatem: ⁊ qui facit miracula nihil ẽ. In vni eltulum oportet geſcereg me auteʒ
cce tate erant populus iſrael ⁊ non faciebant neſagdiceBai icredit
Fil⸗ miracula: pꝛeter vnitatẽ erant magi ppa⸗ in filium habet vitam eternaz: qui
nat raonis ⁊ faciebant ſimilia moyſi: Populꝰ gutem inq edulus eſt filio non vi⸗
ſeſ⸗ iſrael vt dixi non faciebãt miracula: QAui Debit vitã ſed ira dei manet ſup eũ
tonẽ erant ſalui apud deum:qui ſaciebãt/and o tio iſta
ſcri⸗ non faciebãt? Petrus apłus reſuſcitauit — C ctio IIE De =ððð
in⸗ moꝛtuũ:ſimon magus fecit multa.Erant ſancto euãgelio: excellentiã
San ibi multi chꝛiſtiani qui non poterant face diuinitatis oñi nr̃i ieſu chꝛi⸗
ſnſ : re:nec ꝗò faciebat petrus nec qð faciebat II dſi ⁊ humilitatẽ hoĩs qui me⸗
in Luce. x. ſimon. Sed vnde gaudebãt: quia noſa eo nutt dici amicus ſponſi nos docet: vt diſi
lanie rum erant ſcripta in celo. Mam ⁊ redeunti uamꝰ quid interſit inter hoiem hoĩeʒ: ·
an bus diſcipuliſ: dñs noſter ieſus chꝛiſtus ꝓ poſĩem deũ. Quia homo deus dñs noſter
Slo nter ſidem gentium hoc ait. Dixerunt eni ieſus chꝛiſt: deꝰ aſi oia ſecula: æ hõ in no
SNan gloꝛiantes ipſi diſcipuli. Ecce dñe in noie ſtro ſeculo Seusð pfe: hõ ð virgine:vn⸗
tuo etiam demonia nobis ſubiecta ſunt. ſi at ide dñsa ſaluatoꝛ iet iſtꝰ flli⸗
g a⸗ enam. a non necta tñ atq; idẽ dñsa ſaluatoꝛ ieſus chꝛiſtꝰ fili⸗
infas. Bene quidem confeſſi ſunt:detulerũt ho us dei de ⁊ hõ. Johãnes vo excellentis
ſams onreigß aiſt Et tamẽ quid ait eis: geratie miſſus ante ipſum illuminatab ixł
edenp⸗ is ſubicct 3 ian/ n demonia vo⸗ fo qͥ lumẽ ẽ. Peẽ iohe eni dictũ ẽ. Hõ erat᷑ Joh.j·
mm nra ſonipta une n cio⸗Peins vomo⸗ Ule lume. ſed vt teſttoniu ppiberetp luie.
aci veſtra ſcripta ſunt in celo. Petrus demo⸗ poteſt qͥdeʒ dici lum: ⁊ bñ ðꝛ ⁊ ipſe lumen

nſco⸗

4 . M
S 222

Matth. xj·.

ſed illuminatuzʒ non illuminãſ. Aliud ẽ ei

lumen qð ülluminat: ⁊ aliud lumẽ qð illu-
minat᷑. Nam ⁊ oculi nr̃i lumina dicunt᷑.Et

tamen in tenebꝛis patent ⁊ nõ vident. Lu

men autẽ illuminãs a ſeipſo lumen eſt: et
ſibi lumen eſt: non indiget alio lumine

vt lucere poſſit: ſed ipſo indigent cete⸗

ra vt luceant.Confeſſus eſt ergo iohanes
ſicut audiſtis:quia cum diſcipuloſ multoſ

faceret ieſus:⁊ ꝑferret᷑ ad eumveluti vt in
ſtigaretur:q̃ſi inuido enĩ narrauerũt.ecce

ille facit plures diſcipulos q; tu: Ille con
feſſus eſt qͥd eſſet.⁊ inde meruit ad ipſuʒ

ptinere qꝛ nõ eſt auſus ſe dicere qðs eſt il⸗
le.hoc ergo dixit iohãnes:nõ poteſt ho⸗
mo accipere quicq; niſi datum illi fuerit ð

celo.Ergo chꝛiſtus dat:hõ accipit. Ipſi
vos mihi teſtimoniũ phibetis qð dixeruim
ego non ſum chꝛiſtꝰ: ſed quia miſſus ſum

ante illum. Qui habet ſpõſam ſponſus eſt

Amicus autem ſponſi qͥ ſtat ⁊ audit eum:

gaudio gaudet ꝓpter vocem ſponſi. Non
ſibi gaudiũ fecit de ſe. Qui enĩ vult gau⸗

dere de ſe triſtiſ erit:qui autẽ de deo vult

gaudere/ſemꝑ gaudebit: quia deus ſem⸗
piternus eſt. Vis habere gaudiũ ſempit⸗

num. Adhere illi qui ſempiternꝰ eſt. Ta⸗

lem ſe dixit iohãnes: ppter vocem ſponſi
gaudet amicus ſponſi ait non ꝓpter vocẽ

ſuam ſed ſtat ⁊ audit eum.Si ergo cadit:

non audit eum. De illo enĩ quodam qͥ ce
cidit dictuʒ eſt: ⁊ in veritate nõ ſtetit. dia
bolo dictum eſt. ergo ſtare debet amicus
ſponſi⁊ audire.Quid eſt ſtaræ? Permane
re in gratia eius quã accepit:⁊ audit vocẽc
ad quã gaudet. Sic erat iohãneſ:nouerat
vnde gaudebat.MHõ ſibi arrogabat:qð iꝰ

ſe non erat.Sciebat illuminatũ ſe/nõ illu
minatoꝛẽ.Erat autem lumen veꝝ ait euã

geliſta: qð illuminat omnẽ hoĩem venien⸗

tem ĩ hunc mundũ.Si ergo omnẽ:⁊ ipſuʒ
iohannem: quia ⁊ ipſe de hoĩbus.Etenim
q;uis nemo exurrexit maioꝛ in natis mu⸗

lierum:vnus tamen ⁊ ipſe ex his qui nati
ſunt ex mulieribꝰ: nunqͥd comparandus

eſt ei qͥ qꝛ voluit natus eſt? Et ideo no⸗

uo partu: quia nouus natꝰ. Ambe eni ge⸗
neratiões dñi inuſitate ſunt.⁊ diuina ⁊ hu
mana.Diuina non habet matrem. huma-

na non habet patrem. Ergo vnus de cete⸗
ris iohãnes ſed tamen maioꝛis gratie ita

vt in natis mulierum nemo exurrexit ma⸗

tum eſt dei ait:manifeſtum eſt illis. Hcus

Ca. III

—

ioꝛ illo. Tantam teſtiſicationẽ tribuit do⸗

mino noſtro ieſu chꝛiſto:vt illuʒ dicat ſpõ

ſum:ſe amicuʒ ſponſi:non dignũ tamẽ ſol
uere coꝛrigiam calciamẽti ipſius.hinc au
diuit iam multa charitas veſtra:qð ſequi
tur videamus.Aliq;tum enim ſpiſſum eſt
ad intelligendũ. Sed quomodo dicit ip⸗
ſe iohãnes quia non poteſt homo accipe⸗
re quicqᷓ;/niſi datum illi fuerit de celo:q c⸗
qd nõ intellexcrimꝰ rogemꝰ eũ qͥ dat ð ce

lo quia homines ſumus:⁊ non poſſumꝰac

ciperc quicq; niſi ile dederit qui homoñ
eſt. Hoc ergo ſequit᷑. Et dicit iohannes.
ocergo gaudium meum imple/
tum eſt.Lð eſt gaudium ipſius? vt gau⸗
deat ad vocem ſponſi. Impletum eſt ĩ me
habeo gratiam meam:plus non mihi aſu
mo:ne⁊ qð accepi amittam.Qð eſt gaudi
um? Gaudio gaudet ꝓpter vocem ſponſi
Intelligat ergo homo non ſe gaudere de
bere de ſapientia ſua:ſed de ſapia quam

accepit a deo. Mihil plus querat:⁊ ñ amit

tat qð inuenit.Multi eĩ iõ facti ſunt inſi-
pientes:quia dixerunt ſe eſſe ſapiẽteſ.Ar
guit illos apłs:⁊ dicit de ipſis.O qð no⸗

enim illis manifeſtauit. De quibus ingra⸗
tis impijs audite quid dicat.Heus eni ilł

mãifeſtauit. Inuiſibilia enĩ eius a creatu

ra mundi per ca que facta ſunt intellecas
ↄſpiciunt᷑:ſempit᷑na quoq; virtꝰeius ac oi
uinitas:vt ſint inexcuſabiles.Quare inex

cuſabileſ? qꝛ cognoſcẽtes deũ/nõ dixit qꝛ

nõ coguerũt:ſʒ qꝛ cogſcẽtes deũ nõ ſicut
deũ gloꝛificauerũt aut gr̃as egerunt:ſed

euanuerũt in cogitatiõibꝰ ſuis ⁊ obſcura⸗

tũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝝ.Dicẽtes enĩ ſe eſſe Rhomañ .j
ſapiẽtes ſtulti facti ſunt. Si eĩ deũ cogno
uerant:ſimul cognouerãt qꝛ nõ eos fecc⸗
ratlapiẽtes niſi deus.HNõ ergo ſibi tribue
rent:qð a ſe nõ habebãt:ſed ei a quo acce
perant. Non aũt agẽdo gr̃aſ inſipiẽtes fa
cti ſunt. Ergo deus qð dederat gratis.tu⸗
lit ingratis. Noluit eſſe ̊ iohãnes:gratꝰ
eẽ voluit.Cõfeſſus ẽ accepiſſe ſe:⁊ gaude
re ſe dixit ꝓpt᷑ vocẽ ſpõſi:⁊ ait. Hoc ergo

gaudium meum impletũ eſt. Allũ opor

tet ceſcere:me autem minui.uid
eſt hoc? ¶ Ulum Ster Niraririne au⸗ B
tem hũiliari.Quõ creſcit ieſus? Quõ ere
ſcit deus. Perfectꝰ nõ creſcit.DHeꝰautem
nec creſcit nec minuit᷑. Si eĩ creſcit ꝑfectꝰ

.

S E E E = = =☛ ze — — = – — =

—

do⸗
tſpö
kſol
ncau
ſegni
mmeſt
ai⸗
ahe⸗
orge⸗
köce
meze
noß
nes.
le⸗
E
ine
aſn
di
ponſi
gede
guan
jamt
tinſi⸗
.A
no⸗
Deus
nor⸗
i
⸗
2
di
ex
ge
ut
d

2.
ſe Phomen.

no⸗
,
we⸗
acce
tesſs
lu⸗
n
ude
ego⸗

0G½
nen/
o dOe
eeN.

ec

non eſt: Si minuit᷑/deus non eſt. Jeſus ãt

deus quõ creſcit? Si ad etatem: quia di⸗
gnatus eſt eſſe homo ⁊ fuit puer. Et cũ ſit

verbum dei / infans in pꝛeſepe iacuit:⁊ cũ

ipſe matrem ſuam condiderit: lac infan⸗
tie de matre ſuxit.Quia creuit ergoſieſus

etate carnis:ideo foꝛte dictum eſt: Alum

autem opoꝛtet creſcere:me autem minui.

Sed quare:Et hoc iohannes.Johannes
et ieſus qð ad carneʒ pertinet / coeui erãt

Sex menlſes inter ſe habebãt ⁊ pariter cre
uerant:⁊ ſi diutius ante moꝛtem dñs nĩ ie

ſus chꝛiſtus vellet hic eſſe ⁊ ipſum iohan⸗
nem hic ſecum eſſe:quõ pariter creuerant

ita pariter ſeneſcere poterant.Quare au⸗

tem illum opoꝛtet creſcere/me autem mi⸗
nui? Pꝛimo quia iam ⁊ dſis triginta anno

rum erat. Hunquid iuuenis ſi iam trigin-

ta annoꝝ ſit adhuc creſcit? Na ab ipſa eta

te vergere incipiunt hoĩes ⁊ declinare ad
grauioꝛem etatem ⁊ inde ad ſenectutem.

Sed ⁊ ſi pueri eeènt ambo:non diceret: il⸗
lum opoꝛtet creſcere me autem minui:Sʒ
diceret:ſimul nos opoꝛtet creſcere.HNunc
autem triginta annoꝝ ille :triginta ⁊ ille.

Sex menſes qui intererant:nullam diſtin
guũt etatem: Magis illud inuenit lectio

qᷓ; aſpectio.Quid ergo eſt:illum opoꝛtet
creſcereme autem minui? Aagnũ hoc ſa
cramentũ:intelligat charitas veſtra. An⸗
teq; veniret dñs ieſus:homines gloꝛiabã⸗

tur de ſe. Vẽit ille homo vt minueret᷑ ho⸗

minis gloꝛia:⁊ augeretur gloꝛia dei.Ete⸗

nim venit ille ſine peccato: æ inuenit oẽs

cuʒ peccato.Si ſic venit ille vt dimitteret
peccata:deus largiatur: homo cõſiteatur
Etenĩ ↄfeſſio hoĩs:hũilłas hoĩs:miſera

tio dei: altitudo dei. Si &̊ vẽit ille dimitte

re hoĩ pctã ſua.agnoſcat homo humili⸗
tatem ſuam: ⁊ deus faciet miam ſuam. Il⸗
lum opoꝛtet creſcere me auteʒ minui:hoc
eſt:illuʒ opoꝛtet dare:me autem accipere
Illuʒ gloꝛiſicari:me autem confiteri. In⸗

telligat homo gradum ſuũ ⁊ ↄſiteatur dðᷣo:
et audiat apoſtolũ dicentẽ homini ſugbi⸗
entti elato ⁊ extollere ſe volenti. Quid

autem habeſ qð non accepiſti?: Si autẽ ac
cepiſti: quid gloꝛiaris quaſi non acceꝑis:
Intelligat ergo homo quia accepit qͥ vo⸗
lebat ſuum dicere qð non eſſet eius/⁊ mi

nuatur. Bonũ eſt eni illi vt de“ in illo glo
riſicet/ipſe in ſe minuat᷑:vt i deo augeat᷑.

«”c

Joh. Tract. xII Ta. II.

Hec teſtimomia ⁊ hanc veritatẽ etiã paſſi
onibus ſuis ſigniſicauerũt chꝛiſtꝰ iohan⸗
nes Nam iohanes capite minuit᷑/ chꝛiſtus
I cruce exaltat“ꝰ eſt:vt⁊ ibi apareret quid
eſt illum opoꝛtet creſcere me aũt minui:

Hoc eſt:illũ opoꝛtet exaltari/me aũt hu⸗

miliari.Peinde natꝰ eſt chꝛiſtꝰ cum iã in⸗
ciperẽt creſcere dies:natus ẽ iohãnes qñ
ceperũt minui dies. Atteſtata ẽ ipſa crea
tura ⁊ ipſe paſſiõeſ:verbis iohãnis dicen⸗

tis. Illũ opoꝛtet creſcere me autẽ minui.
CLreſcat ergo in nobis gloꝛia dei? minuat᷑

gloꝛia nf̃a:vt in deo creſcat⁊ nf̃a.Hoc enĩ
dicit apłs:.hoc dicit ſcriptura ſancta:Qui
gloꝛiat᷑ in dño gloꝛiet᷑. In te vis gloꝛiari:
creſcere vis. Sed malo tuo male creſcis:
Qui ergo male creſcit:iuſte minuit᷑. Cre⸗
ſcat ergo deus qͥ ſemꝑ pfectus ẽ creſcat in
te.to eni magis intelligis deũ:⁊ qto⸗
magis capis:videt᷑ in te creſcere deꝰ. In
ſe autem non creſcit ſed ſemꝑ pꝑfectꝰ ẽ. n
telligebas enĩ heri modicũ:intelligis hbo⸗
die amplius:intelliges cras multoampliꝰ
Lumẽ ipſum dei creſcit in te:ita velut de
us creſcit qͥ ſemꝑ pfectus manet.Quc̃ad/
modũ ſi curarent᷑ alicuiꝰ oculi ex pꝛiſtina
cecitate⁊ incipiat videre paululũ lucis:⁊
alia die plus videret:⁊ rertia die ampliꝰ:
videret᷑ illi lux creſcere:lux tamẽ ꝑfecta ẽ
ſiue ipſe videat ſiue nõ videat.Sic ẽ inte⸗
rioꝛ hõ. Pꝛoficit qͥdẽ in deo:⁊ deuſ in illo
videt᷑ creſcere: Ipſe aũt minuit᷑ vt a glo⸗
ria ſua decidat ⁊ in gloꝛiã dei ſurgat.Et
diſtincte iam ⁊ mãifeſte aparet quõ audi

uimus.quꝝ deſurſum venit ſuꝑ oẽs
e — ziſto: qd de ſe

Qui ẽ de terra/terra eſt: ⁊ de ter⸗
ra loquitur.Qui de ſurſum venit ſupꝛa
omnes eſt:chꝛiſtꝰ ẽ: Qui aũt ẽ de terra/
terra ẽx de terra loquit᷑:iohs eſt.Et h̊ eſt
totũ:iohanes de terra c:⁊ de terra loquit᷑

Totũ teſtimoniũ qð ꝑhibet de chꝛiſto: de

terra loquit᷑. Hõ voces dei audiunt᷑ a io⸗
hanne:vbi teſtioniũ ꝑhibet chꝛiſto. Quõ
ergo de terra loquit᷑? Sed de hoie dice⸗
bat/qᷓ;tum ad ipſum hoiem ꝑtinet: de ter⸗
ra eſt ⁊ de terra loquit᷑.Si eni aliq̃ loquit᷑
diuina:illumiatꝰ ẽ a deo. Nã ſi nõ eẽt illu
minatꝰ/terra terram loqueret᷑.Ergo ſeoꝛ
ſum eſt gratia deuſeoꝛſum eſt natura ho⸗
minis. AModo naturaʒ hominis interroga

Haſcit᷑: creſcit. vſitata iſta hõ dicit.· Quid

Alia litte⸗
ra hʒ ſuper.
Alia litte⸗
ra hʒ teſtat᷑.
Alia litte⸗
ra accipit

nouit:niſi terram? De terra hbumana loqͥ⸗

tur:humana nouit/humana ſapit.Carna-

lis carnalem eſtimat:carnaliter ſuſpicat᷑.

Ecce ẽ totus homo: Veniat gr̃a dei:illu.-

minet tenebꝛas illius ſicut dicit. Tu illu⸗

minabis lucernã meam dñe deus meus il⸗
lumina tenebꝛas meas. Aſſumat mentem
hũanam:ↄuertat᷑ ad lucem ſuam: qꝛ inci-

pit iam dicere qð dicit apłs. NHon ego aũt
ſed gr̃a dei mecũ ⁊ Viuo aũt iam no ego:
viuit vᷣo ĩ me chꝛiſtꝰ. Hoc eſt/ illũ opoꝛtʒ

creſcere/me autẽ minui.Ergo iohanes qd
ad iohannẽ ꝑtinet: de terra eſt ⁊ de terra

loquit᷑.Si quid diuinũ audiſti a iohãne:
illuminãatis ẽ / nõ recipientiſ. Qui de ce
lo venit tſupra omnes eſt:⁊ qð vi⸗

Dit et audiuit hoct teſtificat᷑:et teſti

monin eiug nemo r accepit. De celo
venit ſupꝛa oẽs eſt dñs noſter ieſus chꝛi⸗
ſtus:de quo ſuꝑius dictũ eſt. Nemo aſcẽ
dit in celum:niſi qui de celo deſcẽdit:fili⸗
us hoiĩs qui eſt in celo.Eſt ſuꝑ omẽs:⁊ qð
vidit ⁊ qð audiuit hoc loquit᷑. Habet eni

et patrẽ ipſe filius dei: habet ⁊ patrẽ ⁊ au

diuit a patre.Et qð audiuit a patre qͥd ẽ⸗
Quis h; explicat? qñ lingua mea qñ coꝛ
meum ſufficere poteſt:vel coꝛ ad intelli⸗
gendũ vel lingua ad ꝓferendũ? Quid ẽ
y filius audiuit a patre? Foꝛte ſilius ver⸗
bum patris audiuit:ĩmo ſiliusverbum pa

tris eſt. Videtis hic quemadmodum fa-

rigetur omnis conatus humanus. Vide⸗

tis hic quẽadmodũ deſiciat oĩs ↄiectura

pectoꝛis nr̃i: ⁊ oĩs intentio mentis caligã⸗
tis Audio dicentẽ ſcripturã:quia filius B
loquitur qð audiuit a patre.Et rurſuʒ au

dio dicentẽ ſcripturã:quia ipſe filius ver

bum patris eſt. In pncipio erat verbum:⁊
verbũ erat apud deũ:⁊ deus erat verbuʒ
MNos loqmur verba volãtia ⁊ trãſeuntia.
ox vt ſonuerit ex oꝛe tuo verbum tuũ:
tranſit:ꝑpagit ſtrepitũ ſuũ ⁊ tranſit in ſilen⸗
tium. Nunqͥd potes ſequi ſonũ tuũ: ⁊ te⸗

nerevt ſtet?: Cogitatio tamen tua ꝑmanet

et de ipſa cogitatione pꝑmanente dicis mł
ta verba tranſeũtia. Quid dicimus frẽs
mei? deus cum loqueret᷑ adhibuit vocem
adhibuit ſonos:adhibuit ſyllabas? Si ad
hibuit iſta: qua lingua locutus eſt? he⸗
bꝛea an greca an latia? Ibi neceſſarie lin⸗
gue:vbi diſtinctio gentiũ. Ibi autem ne⸗
mo poteſt dicere:illa lingua vel illa lin⸗

l
l

Zoh. Tract. XxIII ,ͤäH⅜nr. III

gua locutum eſſe deum. Coꝛ tuũ attende
quando concipis verbũ qð dicas. Hicam
enim ſi potuero qð in nobis attendamus:
non vnde illud compᷣhendamꝰ. Quando

ergo cõcipis verbũ quod ꝓferaſ:rem vis

dicere:⁊ ipſa rei conceptio ĩ coꝛde tuo/iã
verbum eſt. Nondum pꝓceſſit ſed iam na⸗
tum eſt in coꝛde:⁊ manet vt ꝓcedat.At⸗
tendis autem ad quem ꝓcedat:⁊ cũ quo
loquaris.Si latinus eſt:vocem latinaʒ q̃⸗
ris. Si grecus eſt attẽdiſ:verba greca me

ditaris.Si punicus eſt:attẽdis ſi noſti lin-

guam punicam. Pꝛo diuerſitate ergo au⸗

ditoꝝ diuerſas linguas adhibes vt pꝛofe

ras verbum illud/verbum conceptũ. Il⸗

lud autem qð coꝛde cõcceꝑas:nulla lingua
tenebat᷑:Cum ergo deus loquens:linguã
non quereret:a genus locutiõiſ non aſſu-
meret: quomodo auditus eſt a filio/cũ ip
ſum filium ſit locutus deuſ? Quomodo ei

tu verbum qð loqueris in coꝛde habes et

apud te ẽ/⁊ ipſa conceptio ſpiritalis eſt:

nam ſicut anima tua ſpiritus eſt ita ⁊ ver⸗

bum qð concepiſti ſpiritus eſt: nondũ eni

accepit ſonũ vt per ſyllabas diuidat᷑:ſed

manet in conceptiõe coꝛdis ⁊ in ſpeculo

mentis:ſic deus edidit verbum/hoc eſt ge
nuit filium. Et tu quidem ex tempoꝛe gi⸗
gnis verbum etiaʒ in coꝛde. deus ſine tẽ⸗
poꝛe genuit filiũ per quem creauit oĩia tẽ⸗
poꝛa:Cum ergo verbum dei filius ſit/filiꝰ

gutem locutus eſt nobis non verbum ſuũ
ſed verbũ patris: ſe nobis loqui voluit qͥ
verbum patris loquebat᷑.hoc ergo quo⸗
modo decuit ⁊ opoꝛtuit/dixit iohannes:

Quõ potuimꝰ nos expoſuimꝰ.Cui ad coꝛ
nondum ꝑuenit dignus de tanta re intelle

ctus:habet quo ſe conuertat:habʒ quo ſe
pulſet:habet a quo querat: habet a quo

petat:habet a quo accipiat. Qui de celo
venit ſupꝛa omnes eſt: ⁊ qð vidit ⁊ audi⸗
uit hoc teſtatur: ⁊ teſtimoniuʒ eius nemo
accepit.Si nemo? vt quid venit.Quoꝛũ
dam ergo iſte nemo eſt:quidam populus
pᷣꝑatꝰ ad irã dei dãnãdus cũ diabolo:ho

rũ nemo accepit teſtioniũ chꝛiſti ¶ Ma ſi H

oĩno nemo:nullus homo.Quid eſt qð ſe⸗
quitur? Qui autẽ accepit teſtimo⸗

nium eius ſignauit quia deus ve/

rax eſt: Certe ergo nemo ſicut tuipſe di⸗
cis:qui accipit teſtioniũ eius:ſignauit qꝛ

deus verax eſt. Reſponderet foꝛtaſſe io⸗

honi
dixe

itn

Oun
ditun
in ec
nit?
tuni
popu
phen⸗
ltioh
ſoſuo.
neſte
Cana
wypulu
nm
ou
mneen
ſuc
Aemun
gelise
derter
Veni
om
N.7
gene
nong.
telleci
ob pop
Oltinfa
omnese
Etteſtin
detulirt
maſe
humein
QAude
Khe
Aun
Ws
Enon
gütde
mei
moniu
Au
Weſt.
Muien
w
ncle
e⸗
bod
Ermi
begn⸗

II

Dican
lemns:
Aundo
nenyis
o ü⸗
amng⸗
1. A⸗
ciqno
naz i⸗
recane
rgoau⸗
pofe
N. N⸗
annge
Engui
nonaſfu⸗
ſlio c⸗
lomodos
e habese
ninlisetr
tin tyer
nondieni
uidatſed
n ſpeculo
hocettge
nporeg⸗
tauti
ſc flis
im ſui
oluir
guo⸗
Nnnes.
wiadco:
eimene
Hzae
ceco
nideche
ut wd
eius neno
n
popu 6
i
(Kſ 9
tadle⸗
ſbumo/
gye/
unſen
guunt

hannes interrogatus ⁊ diceret. Moui qͥd

dixerim/nemo.Eſt enim quidaʒ populuf

natus ad iram dei: ⁊ ad hoc pꝛecognitus.

Qui ſint enim credituri ⁊ qui non ſint cre
dituri:nouit deus.Qui ſunt ꝑſeueraturi

in eo qð crediderũt:⁊ qui ſunt lapſuri no
uit deus:⁊ numerati ſunt a deo/omnes fu
turi in vitam eternam: ⁊ nouit iam illum

populũ diſtinctum.Et ſi ipſe nouit ⁊ pꝛso

phetas dedit noſſe per ſpiritũ ſuũ:dedit

et iohãni. Attẽdebat ergo iohãnes:nñ ocu

lo ſuo. Nam q́;tum ad ipſum pertinet:ter

ra eſt ⁊ de terra lo quitur:ſed in ea ſpiritꝰ

gratia quam accepit a deo:vidit quendã
populum impium infidelem:attendens il

lum in inſidelitate ſua: ait: Leſtimoniũ
eius qui venit ð celo nemo accepit.Quo⸗
rum nemo? Eoꝛuʒ qui ad ſiniſtram futuri

ſunt:Eoꝛuʒ quibus dicetur. Ite in ignem
eternum: qui pᷣparatus eſt diabolo ⁊ an⸗
gelis eius. Qui ergo accipiunt? IAlli qͥ ad

dexteraʒ futuri ſunt:illi quibus dicetur.
Venite benedicti patris mei: ꝑcipite re⸗
gnum qð vobis paratum eſt ab oꝛigie mũ

di. Attendit ergo in ſpiritu diuiſionẽ: in
gencre auteʒ humano cõmixtionẽ.Et qð

nondum locis ſeparatum eſt: ſeparauit in
tellectu/ſeꝑauit coꝛdiſ aſpectu:⁊ vidit du

os populos:fideliuʒ ⁊ infidelium. Atten⸗
dit infideles ⁊ ait.Qui de celo venit ſup
omnes eſt:⁊ qð vidit ⁊ audiuit hoc teſtat᷑
Et teſtimoniũ eius nemo accepit. Dein⸗
de tulit ſe a ſiniſtra: ⁊ aſpexit ad dexte⸗
ram:⁊ ſecutus ait. Qui accepit teſtimo⸗
nium eius ſignauit: quia deus verax eſt.
Quid eſt ſignauit quia deus verax eſt?
Niſi homo mendax eſt:⁊ deus verax eſt.

Quia nemo hominũ poteſt dicere qð ve

ritatis eſt:niſi illuminet᷑ ab eo qui menti⸗

ri non poteſt. Deus autem verax:chꝛiſtuf

aũt deus. Vis ꝓbare?: Accipe teſt moni⸗
um eius ⁊ inuenies.Qui enĩ accepit teſti⸗

monium eius: ſignauit quia deus verax
c. Quis ipſe? Qui ð celo venit ⁊ ſuꝑ om⸗
nes eſt: DHeus verax eſt. Sed ſi nondũ il-

lum intelligis deum:nonduʒ accepiſti te⸗

ſtimoniũ eiꝰ:Accipe⁊ ſigna Pꝛeſumẽt᷑ in
telligis.Definient᷑ agnoſc g quia deꝰ ve⸗
rax eſt. Quem enim miſit deus:ver

ba dei loquitur. Ipſe eſt deus verax:
Et miſit illum deus.Heus miſit deuʒ: Jũ

ge ambos: vnus deꝰ. Deus verax miſſus

agct. XIII La. II

a deo. De ſingulis interroga/deꝰ:⁊ de am

bobus interroga /deus.Sunt non ſinguli
deus / 1 ambo oij: ſed ſinguli quiſq; deus
et ambo deus. Lanta eniʒ ibi eſt charitas
ſpiritu ſſancti:vt de ſingulis cum interro⸗
gatur:deus tibi reſpondeat᷑.PLe trinitate

HWL

cum interrogatur:deus tibi reſpondeéatur

Si enim ſpiritus hominis quando inherʒ
deo / vnꝰ ſpiritus eſt: q́;tomagis filius ad
herens patri:ſimul cum illo deus eſt? Au
dite alterum teſtimoniũ. Noſtis qᷓ;multi

crediderunt quando omnia que habebãt

ad pedes apoſtoloꝝ vendita poſuerunt:

vnum in deum. Si charitas de tot anima-
bus fecit anmmamvnam:⁊ de tot coꝛdibuf

fecit coꝛ vnũ:qᷓ;ta eſt charitas inter patrẽ

et filium: Maioꝛ vtiq; poteſt eſſe q́; inter
illos homines quibus erat coꝛ vnũ ⁊ ani⸗

ma vna.Si ergo multoꝝ fratrum coꝛ vnũ

us filius dicturus ẽ/qꝛ duo ſunt? Si duo

dij ſunt: non eſt ſumma charitas. Si enim
hic tanta charitas eſt vt animam tuam er

animam amici tui vnam animam faciat:qͥ

modco ibi non eſt vnus deus pater ⁊ flilus
Abſit vt hoc ſentiat fides non ficta. Pꝛoꝛ
ſus q;tuʒ excellat charitas illa: hic intelli
