omĩa retexere. precipue tñ ꝓpter pacẽ:
qa et ligna que baptiʒata ſunt foꝛis/quia
fructũ in eis inuenit columba ad arca at⸗
tulit Sicut memiſtis columbã miſſã a noe
de arca q̃ diluuio natabat ⁊ baptiſmo ab⸗

luebat᷑:nõ mergebat᷑.Cũ g̊ eſſet enuſſa:at

tulit ramũ oliue.Sed nõ ſola folia habe⸗
bat:habebat et fructũ. IJtaq; hoc optãdũ
eſt fratribus nr̃is qui foꝛis baptiʒzant᷑: vt
habeant fructũ. Non illos ſinit colũba fo
ris: niſi ad arcã reduxerit. Fructus aũt ẽ
totus caritas. Sine qua nihil ẽ homo:qͥd
quid aliud habuerit.Et hoc vberrime ab
aplo dictũ ↄmemoꝛauimꝰ ⁊ recenſuimꝰ.
Ait eni.Si linguis hoĩm loquar ⁊ angelo
rũ/caritatẽ aũt non ha beã.factus ſum ve
lut eramentũ ſonãs aut cymbalũ tinniẽs
Et ſi habuero oẽm ſcĩam ⁊ ſciam omĩa ſa
cramenta/⁊ habeã omnẽ ꝓphetiã /et ha⸗
buero omnẽ fidẽ: fidẽ aũt quõ dixit om⸗
nẽ? vt mõtes tranſ ferã/caritatem aũt nõ
habeã mihil ſum. Et ſi diſtribuero omnia
mea pauꝑibꝰ ⁊ ſi tradidero coꝛpus meũ
ita vt ardeã.Caritatẽ autẽ nõ habeam:ni
hil mihi ꝓdeſt. Nullo modo autẽ poſſunt
dicere ſe habere caritatẽ:qui diuidũt vni
tatẽ ¶ Hec dicta ſunt:ſequentia videamꝰ
Perbibuit iohẽs teſtimonin: aꝛ vi

dit. Quale teſtimoniũ ꝑhibuit? quia ipſei
eſt filius dei: Opoꝛtebat enĩ vt ille bapti
ʒa ret:qui eſt filius dei vnicus nõ adopti
uus.Adoptati ſili:miniſtri ſũt vnici Vni
cus habet poteſtatẽ:adoptati miniſteriũ.
Licet baptiʒet miniſter nõ ꝑtinens ad nu
merũ filioꝝ/quia male viuit ⁊ male agit:

qͥd nos cõſolat᷑: Hic eſt ꝗͥ baptiʒat.Alte⸗

ra die iterũ ſtabat iohanes: ⁊ ex di

Alia lĩa di⸗

ſcipulis eius duo. Et reſpiciens ie it·

ſum ambulanter dicit. Ecce agnus
dei . VUii ſingularirer iſte aonus. Na et
diſcipuli dicti ſunt agni. Ecce ego mitto
vos:ſicut agnos ĩ medio lupoꝝ.Dicti ſũt
⁊ ipſi lumẽ:vos aũt eſtis lumen mũdi.Sʒ
aliter ille: de quo dictũ eſt. Erat lumẽ ve
rum:quod illuminat omnẽ hominẽ veniẽ
tem in hunc mundũ. Sic ⁊ agnus ſingula
riter/ſolus ſine macula:ſine peccato.Mõ
cuius macule abſterſe ſint: ſed cuius ma⸗

cula nulla fuerit. Quid enĩ qꝛ dicebat io⸗

hanes de dño:ecce agnus dei? Jpᷣe iohã⸗
nes nõ erat agnus? NHon erat vir ſanctꝰ⸗
Non erat amicus ſponſi? Ergo ſingularit᷑
ille:hic eſt agnus dei:quia ſingularit᷑ hu⸗
ius agni ſãgiue ſolo/hoĩes r̃dimi potuefr̃t
Fratres mei:ſi agnoſcimꝰ pꝛeciũ noſtrum
quia ſanguis eſt agni:qui ſunt illi qui ho
die celebrant feſtiuitatẽ ſanguinis neſcio
cuiꝰ mulieris: Et quã ingrati ſunt: Rap⸗
tũ eſt aurũ dicunt de aure mulieris:et cu
currit ſanguis.Et poſitũ eſt aurũ in truti
na vel ĩ ſtatera:⁊ pᷣpõderauit multũ ð ſan
guine. Si pondus ad inclinandũ aurũ ha
huit ſanguis muliens: quale pondus hʒ
ad inclinandũ mm ſanguis agni ꝑ quẽ fa
ctus eſt mũdus: Etquidẽ ille ſpũs neſcio
quis vt pᷣmeret pondus:placatꝰ eſt ſang⸗

uine Immũdi ſpũs nouerãt venturũ ieſũ

xpᷣm. audierant ab angelis:audierãt ex ꝓ
phetis ⁊ ſperabant eũ venturũ. Nã ſi non
ſperabant: vnde clamauerũt qͥd nobis et
tibi eſt: Veniſti ante tꝑs ꝑdere nos:ſcimꝰ
q̊ ſis ſctũs ði: Vẽturũ ſciebãt:ſʒ tꝑs igno
rabãt. Sʒ qͥd audiſtis ĩ pſalmo de ihrim?
Quõ beneplacitũ habuerũt ſerui tui lapi
des eius:⁊ pulueris eius miſerebunt᷑:Zu
exurgẽs miſcreberis ſyon:qm̃ venit inqͥt
tꝑs vt miſereariſ eius Qñ venit tꝑs vt mi
ſereretur dominus? Venit agnus Qualiſ
agnꝰ? Quẽ lupi timẽt.Quałl agnꝰ ẽ?Qui
leonẽ occiſus occidit.Dictꝰ ẽ em̃ diabolꝰ

Marci.j.

ſeo
dei

5
eſ
po⸗/
bir
Etea
i
ar
.
hil
G
nun
ſc⸗
le
6
ſi

Job. Tract. vI. Ka. 1.

leo: circũiens et rugiens querens quemn deat.zʒ qᷣ po eſ poſſideat Frẽs mei ſi filiũ
ii deuoꝛet. Sanguine agni victa ẽ leo. Ecce docet pat᷑ ſucceſſoꝛẽ:⁊ q uẽ docz ⁊ ipᷣm ſili
ni ſpectacula xpianoꝝ:⁊ quod ẽ amplius.l ter ꝑ omia ula tranſiturũ:quia ⁊ ille qͥ mo
. li oculis carnis videt vanitatẽ:nos coꝛdii/ nebat trãſiturus eſt:quomõ vultis erudi⸗
nu oculis veritatem. Ne putetis frẽs.qð ſine at nos pat᷑ nr̃ cui nõ ſucceſſuri/ſʒ ad quez
r ſpectaculis dimiſit nos dñs deꝰ nr̃. Nam acceſſuri ſumꝰ. et cũ quo in eternũ maſuzæ-K(
ſi nulla ſunt ſpectacula: cur hodie cõöueni ri in hereditate que nõ marceſcit/ nec mo
le Palrn ſtis: Ecce qð diximꝰ vidiſtis:⁊ exclama- ritur nec grandinẽ nouit? Et iße heredi⸗
dint ſtis. Hon exclamaretis:niſi vidiſſetis.Et tas ⁊ ipᷣe pater ẽ:hũc poſſidebimꝰ ⁊ eru⸗
le magnũ eſt hoc ſpectare ꝑ totũ oꝛbẽ terra diri non debemꝰ? Sufferamus g eruditio
s rũ: victũ leonẽ ſanguine agni/educta de nẽ patris:nõ qñ nobis dolet caput. curra
er dentibꝰ leonũ mẽebra xpᷣi:⁊ adiũcta coꝛꝛi mus ad pcatatores ad ſoꝛtilogos ⁊ reme
ino xypi. Ergo neſcio qd ſimile imitatꝰ ẽ qui⸗ dia vanitatis: Fratres mei nõ vos plangã
ſ ds ſpũs / vt ſanguine ſimulachꝝ ſuum emi quotidie inuenio iſta: Et qͥd faciamgnon
3 vellet: quia nouerat pᷣcioſo ſanguine qů⸗ dvũ pſuadeo xpᷣianis in xpᷣo ſpem eſſe po⸗
je cunq; redimendũ eſſe genꝰ humanũ. Fin/ nendã:Ecce ſi cui factũ eſt remediũ mo
ie gũt enĩ ſpũs mali vmbꝛas quaſdã hono⸗ riat᷑.Quã multi em cum remedijs moꝛtui
a ris ſibimetipᷣis / vt ſic decipiant cos qꝗͥ ſe-⸗ ſunt:⁊ quã multi ſiue remedijs vixerunt.
P quunt᷑ xpᷣm. Vſq; adeo frẽs mei/vt illiip AQAua frõte exijt aĩa ad deũ? Perdidit ſig
e⸗ ſi qͥ ſeducũt ꝑ ligaturas:ꝑ pᷣcantatiões:p nũ xpᷣi.accepit ſignum diaboli. An forte
nio⸗ machinamẽta inimici/miſceãt pᷣcantatio⸗ dicet/nõ ꝑdidi ſignũ xpᷣi? Ergo ſignũ xpi
ohi⸗ nibꝰ ſuis nomẽ xpᷣi:qꝛ iam nõ poſſũt ſedu cũ ſigno diaboli habuiſti. Nõ vult xpᷣs cõ
cv⸗ cere xpᷣianos/vt dẽt venenũ/addũt mell ꝓ munionẽ:ſed ſolꝰ vult poſſidere qð emit.
lant aliqd: vt per id qð dulce ẽ lateat qdð ama ꝓ Tanti emit vt ſolus poſſideat: tu facis ei
ddo rũ eſt ⁊ bibat᷑ adpniciẽ: VUſq; adeo vt ego- ↄſoꝛtẽ diabolũ:cui te ꝑ pctm̃ vendideras
met nouerim aliquo temꝑe illiꝰ paleati ſacer Ve duplici coꝛde: qui in coꝛde ſuo ꝑem
ſun dotẽ ſolere di cere/⁊ ipe paleatꝰ xpᷣianus faciunt dia bolo. Iratus deꝰ/quia fit ibi
tv eſt. Vt quid hoc fratres:niſi quia alit nõ pars diabolo: diſcedit: et totũ diabolus
4 poſſunt ſeduci xpᷣiani? me queratis òQ ali poſſidebit. Mõ fruſtra itaq; apłs dicit: ne
p⸗ bi xpᷣm: q; vbi vobis voluit pſᷣdicari xvᷣs. q; detis locum diabolo. Cognoſcamus S
4 Et quõ vobis voluit pᷣdicari/ſic illũ tene agnũ fratres:cognoſcamꝰ pᷣciũ nr̃m Ecce
ni te / ſic in coꝛdibꝰ vfis ſ. cribite. Murus eſt duo de diſcipulis iohis qꝛ talis erat iohᷣs
ſn aduerſus om̃s impetus: aduerſus omes amicus ſ poõſi/nõ querebat glłiam ſua: ſed
. inſidias inimici. Molite timere:nec tep teſtimom phibebat veritati:Nunqͥd vo
h tat ille niſi ꝓmiſſus fuerit. Conſtat illũ ni luit apud ſe ſmanere diſciplłos ſuos vt nõ
iſ⸗ hil faccre miſi ꝓmiſſum fuerit.aut miſſum. ſequerent᷑ dvim? Magis ipe oſtendit diſci
3 AMittit᷑ tanq; angelus malus a ptate do⸗ pulis ſuis quẽ ſequerent᷑.Hhabebãt em̃ il-⸗
r minãte: mittit᷑ qndo aliqd petit: Et hoc lũ tanq; agnum. Et ille.Quid me attẽdi⸗
e Kra⸗ V frẽs nõ fit niſi vt ꝓbent᷑ iuſtu puniant᷑ n- tis? Ego nõ ſum agnus.Ecce agnus deii.
an iuſti. Quid g times? ambula in dño tuo: eò er ſuperitis irerat: . .
987 n 1. Deqͥ et ſuperius dixerat: ecce agnus dei
ery certus eſto/qð te nõ vult pati/nõ pateris: Et quid nobis ꝓdeſt agnꝰ dei? Ecce ait qͥ
non ð te ꝓmiſerit: pati. Flagellũ coꝛrigentis and gonte Seineg der Mrore dit qG
gote gini e getie tollit pctã mòi. Secuti ſũt illũ hoc audi
bir eęeet: nõ pena damnãatis. Ad hereditatẽ ſẽ⸗ aul erat cum ioh deam⸗
. ree damnn e/N ro. duo qui erãt cum iobhanne Tideamꝰ
. pitna erudimur: flagellari ddignamur? ſequenna. Ecce agnus dei: hoc iohs.
. atres mei ſilecuſarer qſaui puer cola Et audicrunt enm ↄuo diſcipuli lo lia lahʒ
n⸗ phis aut flagellis cedi a patre ſuo:quodi Ere ſecuti ſunt ieſum. Com i. ig lra hʒ
api ceret᷑ ſupbe deſperatꝰ: ingratus paterne dquentemiet lecuti ſunt ieium. Lon ſe:
Zu diſcipline: Et yt quid erudit par hõ/ſilũ Uerſus autem ieſns et videns eos Alia lr̃a ha⸗
ncͤt hoĩem: vt poſſit nõ pdere tempalia que ſequentes dicit eis · Quie gqueri⸗ bet. ei.
un illi adqᷣſiuit: que illi collegit: que:nõ vutt tis? Lui dixerut Kabhi g; iter Alia lr̃a ðe
H eum ꝑdere:q ipſe qͥ relinquit nõ potuiti tat᷑ ilgf: bihitag: mõ ſic ulũ ſeqbã interpᷣtatũ.
4 ſempitnũ tenere. Hõ docʒ filiũ cũ qͥ poſſi turqſi iã inhererent illi. Nam manifeſtũ

C D. — zg 2 rr—

—
r . g.
7

*

☚

. „» . *
eſt quãdo illi inheſerũt:quia de naui eos

vocauit. In his em̃ duobꝰ erat andꝛeas

ſicut mõ audiſtis. Andreas aũt frat᷑ petri

erat. Et nouimꝰ ĩ euãgelio ꝙ petrũ et an⸗

dreã dñs de naui vocauit dicẽs. Venite
poſt me et faciã vos piſcatoꝛes hoĩm. Et

ex illo iã inheſerũt ſũlli vt nõ recederent:
Aodo ergo quod illũ ſequunt᷑ iſti duo:
non quaſi nõ receſſuri ſequunt᷑:ſed vide⸗

re voluerunt vbi habitaret:⁊ facere quod

ſcriptũ eſt. Limẽ oſtioꝝ eius cõculcet et

terat pes tuus: ſurge ad illũ venire aſſi⸗
due et erudiri pᷣceptis eius. Oſtendit eis

ille vbi maneret:et venerũt ⁊ fuerũt cũ il

lo. &O beatũ diẽ duxerunt: qᷓ́; beatã no⸗
ctem. Quis eſt qui nobis dicat q̃ audie⸗
rint illi a dũo? Ediſicemus noſmetipſi in
coꝛde nr̃o:⁊ faciamus domũ quo veniat

ille ⁊ doceat nos:colloquat᷑ nobis.Quid
queruis: Dixerũt ei.rabbi:quod dicit᷑ in
terpᷣtatũ magiſter:vbi habitas⸗

Alia lr̃a nõ
Habet Et.

icit eis. Uenite ⁊ videte.Et ve

nerunt ⁊ viderunt vbi maneret: et

apug eu manſęerunt die illo. Hora
glte erat c na. EBi
tramur ꝑtinuiſſe ad euãgeliſtã:dicere no
bis quota hoꝛa erat? Poteſt fieri vt mi⸗

hil ibi nos animaduertere: nihil querere

voluerit? Decima erat hoꝛa. Numerꝰ iſte

legem ſigniſicat: quia in decem pᷣceptis
data ẽ lex. Venerat aũt tempꝰ vt imple⸗
retur lex ꝑ dilectõnem:quia a iudeis non

poterat impleri ꝑ timoꝛẽ. Vnde dñs di⸗-

cit.Mõ veni ſoluẽ legẽ ſʒ ĩplere. AMerito
ergo decima hoꝛa eũ ſecuti ſunt ad teſti⸗
ſtimoniũ amici ſponſi duo iſti: et decima
hoꝛa audiuit rabbi quod interpᷣtat᷑ magi

ſter. Si decima hoꝛa rabbi dñs audiuit.⁊

decimus numerꝰ ad legẽ ꝑtinet:magiſter
legis nõ eſt niſi datoꝛ legis:quia filius de
dit legẽ. Nemo dicat quia alius dedit le⸗
gem. ⁊ alius docet legẽ. Ipᷣe illã docet: qͥ
illã dedit: Ipe eſt magiſter legis ſue:⁊ do
cet illã.Et miſericoꝛdia eſt in lingua ipᷣiꝰ:
ideo miſericoꝛditer docet legem/ſicut di⸗
ctũ eſt de ſapiẽtia.Legẽ aũt ⁊ miſericoꝛ⸗
diã in lingua poꝛtat. Moli timere:ne im⸗
plere legẽ nõ poſſis/fuge ad miſericoꝛdiã
Si multũ eſt ad te legem implere /vtere

pacto illo et cyrographo: vtere pᷣcibꝰ js

tibi conſtituit et cõpoſuit iuriſꝑitus cele⸗
ſtis. Qui em̃ hñt cauſã ⁊ volũt ſupplicari

uaſi decima. Mihil ne arbi

—

La. I.

impꝑatoꝛi:querunt aliquẽ ſcolaſticũ iuris

pitum/a quo ſibi pᷣces cõponant᷑:ne foꝛte
ſi aliter petierint qᷓ; opoꝛtet/nõ ſolũ non
impetret qð petũt/ſed et penã ꝓ bñficio
cõſequant᷑.Cũ ergo quererẽt ſupplicare
apli/et nõ iuuenirent quomõ adirent im⸗
ꝑatoꝛẽ deũ:dixerunt xpᷣo.Pñe: doce nos
oꝛare. Hoc eſt iuriſꝑite nr̃ / aſſeſſoꝛ dei/
immo cõſeſſoꝛ:cõpone nobis pᷣces.Et do
cuit dñs ð libꝛo iuris celeſtis/ docuit quõ

oꝛarent: ⁊ in ipo quod docuit:poſuit q̃n

dã cõditionẽ. Dimitte nobis debita nr̃a:
ſicut et nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ noſtris.
Si nõ ſᷣm legẽ petieris /reus eris.Contre
miſcis imꝑatoꝛẽ factus reus:offer ſacrifi⸗
ciũ humilitatis / offer ſacrificiũ miſericoꝛ
die: dic in pᷣcibus / dimitte mihi quõ ⁊ ego

dimitto.Sed ſi dicis fac.Quid em̃ factu⸗

rus es:quo iturus es /ſi mentitꝰ fueris in
pᷣcibus? Mõ quõ dicit᷑ in foꝛo/carebis be⸗
neſicio reſcripti:ſed nec reſcriptũ ĩpetra⸗
bis. Juris em̃ foꝛẽſis eſt:vt qͥ in pᷣcibꝰ mẽ
titus fuerit/nõ illi ꝓſit qð ipetrauit: Sʒz B
inter homĩes/quia põt falli homo: potuit
falli imꝑatoꝛ:quando pᷣces miſiſti /dixiſti
eniĩ qð voluiſti. ⁊ cui dixiſti:neſcit an veꝝ
ſit. Dimiſit te aduerſario tuo cõuĩcendũ:
vt ſi ante iudicẽ cõuictus fueris de mẽda
cio: quia nõ potuit ille niſi pᷣſtare/neſciẽs
an fueris mentitꝰ: ibi carebis ipᷣo beneſi⸗
cio reſcripti/quo ꝑduxiſti reſcriptũ. HLe⸗
aũt quia nouit vtꝝ mentiaris an verũ di
cas/nõ facit vt in iudicio tibi non ꝓſit:ſʒ
nec impetrare te ꝑmittit/qꝛ auſus es men
tiri veritati. Quid ergo facturꝰ es/dic mi
hi: Implere legẽ ex omi ꝑte ita vr in nul⸗
lo offendas difficile eſt. Reatus ergo cer
tus eſt/remedio vti non vis. Ecce fratres
mei: quale remediũ poſuit deꝰ cõtra egri

v„ tudines anime.Quid ergo? Cũ caput ti⸗
dbi dolet:laudamus ſi euangeliũ ad caput
tibi poſueris ⁊ nõ ad ligaturã cucurreris:

Ad hoc enĩ ꝑducta ẽ infſirmitas hominũ
et ita plangẽdi ſunt homĩes/ qui currunt
ad ligaturas: vt gaudeamꝰ qñ videmus
hoĩem in lectulo ſuo cõſtitutũ/iactari fe⸗
brib ⁊ doloꝛibꝰ:nec alicubi ſpem poſuiſ⸗
ſe/niſi vt ſibi euãgeliũ ad caput poneret:

nõ qa ad hoc factũ ẽ/ſed qꝛ pᷣlatũ ẽ euan

geliũ ligaturis.Si & ad caput ponit᷑ vt qe
ſcat doloꝛ capitis: ad coꝛ non ponitur vt
ſanetur a peccatis? Fiat ergo.Quid ſiat⸗:

Qoe 1. rrre

A,ate

—õ
K*

Zob. Tract.vI. .

9 .J
e Ponat᷑ ad coꝛ:ſanet᷑ coꝛ:bonũ ẽ.Bonũ ẽ t Et vuritadl ieſum andreas fratrem Abł.adduxit
non vt de ſalute coꝛꝑis non ſatagas: niſi vt a ſuũ ſymonẽ. ntuit? gut en ieſus di eum
ſco deo illã petas.Si ſcit tibiꝓdeſſe dabit il⸗ xit:Lu es ſymon filius fiobanis: Al. Johãna
e lã:ſi non tibi dederit nõ tibi ꝓderit habere turvocaris cephaſ qð interpreta/ alł vocaberiſ
rin⸗ illã.Quãamulti egrotãt ĩ lecto innocẽtes: tur petrus.o magnũ qꝛ oñs dixit᷑ cuꝰ
ee . et ſi ſani fuerint ꝓcedũt ad ſcelera cõmit⸗ fiiꝰ eẽt iſte. Quid magnũ dno: mia no
dei tenda.Quãmultis obeſt ſanitas. Latro mina ſctõꝝ ſuoꝝ ſciebat:quos añ cõſtitu⸗
tdo qui ꝓcedit ad faucẽ occidere hoĩiem: qui tionẽ mundi pᷣdeſtinauit: ⁊ miraris qꝛ di
quo to meliꝰ illi erat vt egrotaret: Qui nocte xit vni homini: tu es filius illiꝰ:⁊ tu voca⸗
tin ſurgit ad effodiendũ parietẽ alienũ:quã⸗ beris illud: AMagnũ:qꝛ mutauit ei nomen
nfa: to uli meliꝰ ſi febꝛibꝰ iactaret᷑: Innocẽtiꝰ et fecit de ſymone petꝝ. Petrus aũt a pe⸗
nis. ecevuggrotaret: ſcelerate ſanus eſt. Nouit ergo tra: petra vero eccłia.Ergo in petri noilie
ditre H deus qd nobis expediat: id agamꝰ vt coꝛ figurata eſt ecclia. Et qs ſecurus:niſi qui
if⸗ nurm ſanũ ſit a pctis. Et qñ foꝛte flagella⸗ ecificat ſupra perrã? Ct qᷣid ait ipſe dms
meo mur in coꝛꝑe:ipſũ deprecamur. Rogauit Qui audit verba mea hec ⁊ facit ea:ſim⸗ Matth. vij.
tep eũ paulꝰ apłs vt auferret ab eo ſtimulum labo eũ viro prudenti ediſicati ſupra pe⸗
n cargnis. ⁊ noluit auferre. Nunqᷣd ꝑturbatꝰ“ trã: nõ cedit tẽptationibꝰ. Deſcendit plu⸗

. eſt? Et nunqͥd cõtriſtatꝰ dixit ſe deſertũ:
⸗ Magis ſe dixit non deſertũ:qꝛ nõ ablatũ
eſt quod volebat auferri:vt illa infirmi⸗
tas ſanaret᷑. Hoc em inuenit in voce me⸗
Ne ij. Coꝝ. xij. dici: Sufficit tibi gra mea:nã virtꝰ ĩ infir
mitate ꝑficit᷑. Vnde ergo ſcis ſi quod nõ

dNuA vult te ſanare deꝰ adhuc tibi expedit fla⸗
gellari:? Tñ ſcis q; putre eſt quod ſecat
er medicꝰ.ages ferrũ ꝑ putrida? Monne no
nii: uit modũ qͥd faciat:quouſq; faciat?: Mũ⸗
ti quid vlulatus eius qui ſecat᷑ retrahit ma
15 nus medici artificioſe ſecantis? Ale cla
ſ⸗ mat:ille ſecat.Crudelis qͥ non audit cla⸗
. mantẽ:an potius miſericoꝛs:qꝛ vulnus ꝑ
di ſequit᷑ vt ſanet egrotũ ? hec frẽs ideo di⸗
xi:ne qͥs queret aliqͥd preter auxiliũ dei.
QNuãdo foꝛte in aliqua coꝛreptõe dii ſu⸗
ni mus:videte ne ꝑeatis:videte ne ab agno
, recedatis:⁊ a leone deuoꝛemini.Diximꝰ
er ergo qre hora decima: ſequentia videa⸗
E mus. ¶ Erat andreas frater ſymo⸗

i Al. auten nis petri vnus de ouobus qͥ au-
al. pmü frẽʒ dierat ab iohane: ⁊ ſecuti fuerant

ZDU

u eũ: Inuenit hic ſymonẽ fratrẽ ſuũ
S- et dicit ei Inuenun? meſſia: qnod
elt interpretatũ xpᷣs. Meſſias hebꝛai⸗
ſ ce: latie vncr⸗: grece chꝛiſtꝰ ẽ. Ab vnctiõe
1 em̃ ðꝛ xpᷣs.Chꝛiſma vnctio ẽ grece:&g vpᷣs
f⸗ vnctꝰ. Ille ſingulariter vnctꝰ:pᷣcipue vn⸗
iſ⸗ ctus:vnde omes xpᷣiani vngũtur. Ille pᷣci
er: põ. xliiij. pue:quõ in pſalmo dicit Audi.Pꝛopte⸗
u rea vnxit te deus deꝰ tuus oleo exultatõ⸗
ge nis:pᷣ participibꝰ tuis. Participes em̃ eiꝰ
omnes ſancti.Sed ille ſingulariter ſctůũs
u! ſctõꝝ:ſingulariter xpᷣs:ſingularit᷑ vnctus.

uia:aduenerũt flumia:flauerũt vẽti et im

pegerũt in domũ illã ⁊ nõ cecidit. Funda
ta em̃ erat ſupra petrã. Qui audit verba
mea ⁊ nõ facit ea:iã vnuſquiſq; nr̃m time⸗
at ⁊ caueatiſimilabo eũ viro ſtulto qͥ edi⸗
ficauit domũ ſuã ſuꝑ arenã.Deſcẽdit plu
uia:venerũt flumia:flauerũt venti:⁊ impe
gerũt in domũ illã:⁊ facta eſt ruina eius
magna.Quid ꝓdeſt quia ĩtrat eccłiam:
qui vult ſuꝑ arenã ediſicare? Audiendo
em̃ ⁊ nõ faciẽ do:ediſicat qͥdẽ:ſed ſuꝑ are
nã.Si em̃ nihil audit:nihil ediſicat:ſi au⸗
dit ediſicat.Si querimꝰ vbi? Si em̃ audit
et facit:ſupra petrã:ſi audit ⁊ nõ facit:ſuꝑ

Agrenã. Duo ſunt genera edificantium:aut

ſupra petrã:aut ſupra areng. Quid ergo
illi qui nõ audiũt? Securi ſũt: Securos
eos dicit qꝛ nihil ediſicãt. Nudi ſunt ſub
pluuia ante ventos añ flumĩia.cũ venerint
iſta:añ illos tollũt quã domꝰ deijciãt.Er
go vana eſt ſecuritas:⁊ edificare et ſupra
petrã nõ ediſicare.Si audire vis ⁊ nõ face

re edificas:ſed ruinã ediſicas Cũ aũt ve⸗

nit tẽptatio deijcit domũ:⁊ cũ ipſa ruina
tua te tollit.Si aũt nõ audis nudus es:il
lis tẽptationibus tuipſe retraheris. Audi

ergo et fac. Vnũ eſt remediũ. Quãti foꝛ⸗
te hodie audiẽdo ⁊ nõ faciẽdo rapti ſunt

fluuio celebritatis huiꝰ: Audiẽdo eĩ ⁊ nõ
faciẽdo:vẽit fluuiꝰ ipſa celebritas aniuer
ſaria:impletꝰ toꝛrẽs trãſiturus eſt ⁊ ſicca⸗
turꝰ:ſed ve illi quẽ tulerit. Illud vero no

nerit caritas vr̃a:qꝛ niſi qͥs ⁊ audiat et fa⸗
ciat nõ ediſicat ſupra petrã:⁊ nõ pertinet

ad nomẽ tã magnũ quod ſic cõmendauit
.d

Zoh CTract. vI

dſis. Intentũ enĩ te fecit. Nam ſi hoc ante
petrus vocaret᷑: non ita videres myſteriũ

petri: a putares caſu eum ſic vocari nõ pz-

uidentia dei: Ideo voluit eũ aliud pꝛius
yVwvocari: vt ex ipſa cõmutatiõe nois ſacra⸗
Alia lr̃a nõ menti viuacitas cõmendaret᷑.Et in cra⸗
hʒ.⁊ dñs ihs ſtinũ voluit dñs ieſus exire i gali/
Alia lta E⸗ lea:⁊ inuenit ꝑ hilippum Micit ei.
dicit ei ielus Gequere me.Erat autẽ de cinitatę
andree ⁊ petri:Et iuenit philippꝰ
Alia lr̃a hʒ hathallaele iam vocat“ a dno: et di⸗
nathanael xit ei . ueʒz ſcripſit moyſes ⁊ pro⸗
phete :ueimꝰ filium ioſeph. QAuis ſi
R dicebat᷑:cui deſponſata erat mater eiꝰ?
MNam qð ea intacta ↄceptuſ ⁊ natus ſit:be
ne nonc le omẽs cheiſtlanie⸗ cna arlio.
I Hoc philipꝰ dixit nathanaeli:addidit et
Aia littera locuz q nazareth. Et dixit mathana⸗
el: Anaʒãareth poteſt aliquid boni
eſſe.Auĩd intelligit᷑ fratres:non quõ ali⸗
qui ꝓnunciant. Nam ⁊ ſic ſolet ꝓnũciari.
A naʒareth poteſt aliqͥd boni eſſe.Sequi⸗
Alia lf̃a hʒ tur enim vox philipi ret dixit: Neni⸗
diẽ ei philp⸗ Vidę · Ambas eĩ ꝓnũciatiões poteſt iſta
pus vox ſequi:ſiue ſic ꝓnũcies tanq; ↄfirmans
d. a naʒzareth poteſt aliqͥd boni eſſe.Et ille:
veni ⁊ vide:ſiue ſic dubitãs:⁊ totũ inter⸗
rogãs. A naʒareth poteſt aliqͥd boni eſſe:
NVleni ⁊ vide.Siue illo mõ:ſiue iſto ꝓnũ⸗
cieturmnon repugnãt verba ſequẽtia. No
ſtrũ eſt qᷓrere:qͥd potiꝰ intelligamꝰ in his
verbis. Qualis fuerit nathanael iſte:ĩ ſe⸗
gquẽtibꝰ ꝓbamus. Audite qualis fuerit.
Pis ipſe ꝑhibet teſtimoniũ. Magn“ dñs
cognitꝰ ẽ teſtimonio iohannis. Btũs na⸗
thanael cognitꝰ teſtimonio veritatis. Qꝛ
dñiñs ⁊ ſi teſtimonio iohãnis non cõmẽda⸗
ret᷑:ipſe ſibi ꝓhibuit teſtimoniũ: qꝛ ſufficit
ſibi ad teſtumoniũ veritas. Sed quia veri
tatẽ ñ poterãt caꝑe hoĩes:ꝑ lucernam qre
bãt veritatem. Et iõ iohanes ꝑ quem dñs
oſtenderet᷑ miſſus eſt. Audi dñm nathana

5

eli teſtimoniũ ꝓphibentem. Et dixit ei na⸗

thanael: A naʒareth põt aliqͥd boni eſſe:

Alia lr̃a non dicit ei philipus: Veni ⁊ wide Et pidit
Eel

habet Et. ieſus nathanaelẽ venientẽ ad ſ

Alia lr̃a hʒ dicit ð eo.Ecce vere iſraelita: quo
Ddolꝰ ñ eſt. Magnum teſtimonium. Hoc

nathanael Ddol? 45 omn
nec andree dictũ:nec petro dictũ:nec phi

lippo:qð dictũ eſt de nathanaele:ecce ve⸗-⸗
re iſraelita in quo dolus nõ eſt. Quid er⸗

go facimus frẽs? deberet iſte primꝰ eſſe in
aplis. Non ſolũ primꝰ nõ inuenit᷑ in apo⸗
ſtolis:ſed nec medius nec vltimꝰ ĩter duo
decim nathanael:cui teſtimoniũ ꝑhibuit

filius dei dicẽs.Ecce vere iſraelita in quo

dolus nõ eſt. Querit᷑ cauſa.qᷓ;tũ dñs inti⸗
mat: ꝓbabiliter inuenimꝰ. Intelligere enĩ
debemꝰ nathanaelẽ eruditũ ⁊ peritũ legiſ
fuiſſe: Pꝛopterea noluit illũ dũs inter di⸗
ſcipulos ponere:qꝛ idiotas elegit:vnde
ↄfunderet mũdũ.Audi apłm dicètem ita

Videte inqᷣt vocationẽ vr̃am frẽs:qꝛnon j.Coꝝ.j.

multi ſapiẽtes ſᷣm carnem:non multi potẽ
tes:nõ multi nobiles:ſʒ infirma mũdi ele⸗
git deꝰ:vt ↄfundat foꝛtia ⁊ ignobilia mun
di: ⁊ ↄtẽptibilia elegit deus:⁊ ea que non
ſunt tanq; ea que ſunt:vt que ſunt euacu⸗
entur.Si doctꝰ eligeret᷑ foꝛtaſſe iõ ſe dice
ret electũ:qꝛ doctrina meruit eligi. Dñs
nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ volẽs ſuꝑboꝝ frãgere cer

uices:nõ queſiuit ꝑ oꝛatoꝛẽ piſcatoꝛẽ:ſed

de piſcatoꝛe lucratꝰ eſt imꝑatoꝛẽ.aMagnꝰ
cyprianꝰ oꝛatoꝛ:ſed prius petrus piſcatoꝛ
pꝑquẽ poſtea crederet nõ ſolũ oꝛatoꝛ ſed
et imꝑatoꝛ.Nullus nobilis primo electus

eſt: nullus doctꝰ: qꝛ infirma mundi elegit

deus vt ↄfunderet foꝛtia.Erat autem iſte
magn“ ⁊ ſine dolo:hoc ſolo non electꝰ:ne

cuiq; videret᷑ dũs doctos elegiſſe. Et ex
ipſa doctrina legis veniebat qð cum audiſ/
ſet a naʒareth:ſcrutatꝰ enĩ erat ſcripturas

et ſciebat qꝛ inde erat expectandus ſalua
toꝛ:qð nõ facile alij ſcribe ⁊ phariſei noue
rant. Iſte ergo doctiſſimꝰ legis cũ audiſſʒ
philipũ dicentẽ:inuenimus quem ſcripſit

moyſes in lege ⁊ ꝓphete a naʒareth filiũn

ioſeph. Ille qͥ optime ſcripturas nouerat
audito noĩe a naʒareth:erectꝰ eſt in ſpem

et dixit. A naʒareth põt aliqᷣd boni eſſe.
Zã cetera de ipſo videamus. Ecce vere
iſraelita in quo dolus nõ eſt. Quid eſt in

quo dolusnõ eſt? Foꝛte nõ hẽbat pctm̃⸗

foꝛte nõ erat eger? forte illi medicꝰ ñ erat
neceſſariꝰ:? Abſit. MHemo ſic natꝰ ẽ vt illo
medico nõ egeret. Quid ſibi ergo vult:in
quo dolꝰ nõ eſt: Aliq;to intẽtiꝰ queramꝰ

aparebit mõ in noie dñi. Dolũ dicit dñs:

et oiĩs qͥ verba latina intelligit ſcit qꝛ do⸗

lus eſt cũ aliud agit᷑ ⁊ aliud fingit᷑. Inten⸗

dat charitas vr̃a nõ dolus doloꝛ eſt. Pꝛo⸗
pterea dico qꝛ multi frẽs imꝑitioꝛes lati⸗

nitatis loquũt᷑:ſic vt dicãt dolꝰ illũ toꝛq̃t

— —————N

ſorj

Urh.ix.

— — — „₰J — ł‚4———1—U

—— — — —,

leppi.

Joh. CTract. vII.

— —

eſd piꝛo eo qð eſt doloꝛ. Dolus fraus eſt: ſi⸗
o⸗ mulatio ẽ. Qñ aliquis aliqͥd in coꝛde te⸗
dod git: æ aliud loquit᷑:dolus eſt: ⁊ tanq;ᷓ duo
dir coꝛda habet: Vnũ quaſiſinũ coꝛdis habʒ
nro vbi videt veritatẽ: ⁊ alterũ ſinũ vbi ↄci⸗
ginti pit mendaciũ. Etvt noueritis hũc eſſe do
reeni põ.xj. lum:dictum eſt in pſ almis/ labia doloſa.

Auid eſt labia doloſa?: Sequit᷑. In coꝛ⸗

e de ⁊ coꝛde locuti ſunt mala. Quid eſt in
nce coꝛde ⁊ coꝛde:niſi duplici coꝛde: Si ergo
in dolus in iſto nõ erat: ſanabilẽ illũ medi⸗
r fEor cus iudicauit nõ ſanũ. Aliud eſt eni ſanꝰ:
on aliud ſanabiliſ:aliud inſanabił.Qui egro
R tat in ſpe/ſanabilis ð:qui egrotat cũ de⸗
e ſperatiõe inſanabilis:qui aũt iam ſanꝰeſt
Na nõ eget medico. Medicus ergo qꝛ vene⸗
a rat ſanare / vidit iſtũ ſanabilẽ: qꝛ dolus in
an⸗ illo non erat. Quõ dolus ĩ illo non erat:
Nt Si pctõꝛ eſt:fatet᷑ ſe pctõꝛem.Si eĩ pctõꝛ
Dis eſt ⁊ iuſtũ ſe dicit:dolus ẽ in oꝛe ipſiꝰ: er⸗
recer go in nathanaele ↄfeſſionẽ peccati lauda
eſed uit:nõ iudicauit nõ eſſe pctõꝛẽᷓ. Pꝛoptea
⸗ cũ phariſei qͥ ſibi videbant᷑ iuſti/repᷣhẽde
caoꝛ rent dñũm qꝛ miſcebat᷑ egrotis medicꝰ ⁊ di
drſec cerẽt:Ecce cũ quibꝰmãducat/cũ publica
eens nis ⁊ pctõꝛibꝰ: rũdit medicus freneticis:
Alent Matth.ix. Mõ eſt opus ſanis medicus ſed male ha⸗
niſte bentibꝰ:nõ veni vocare iuſtos ſʒ pctõꝛes:
”MłMM Hoc ẽ dicere.Quia vos iuſtos dicitis cũ
et iiitis pctõꝛes:ſanos vos iudicatis cuʒ lan⸗
gueatis:medicinã repellitis:nõ ſanitateʒ
ras tenetis. Vñ ille phariſeus qui vocauerat
lus dñʒz ad pꝛãdiũ:ſanus ſibi videbat. Egro⸗
oue ta aũt illa mulier irrupit in domũ in q̃ nõ
iſz erat inuitata: ⁊ deſiderio ſalutis facta im⸗
npc . pudẽſ acceſſit: nõ ad caput dñi:nõ ad ma
lii nus ſed ad pedes. Lauit eos lachꝛymis /
erat terſit capillis ſuis: oſculata eſt eos:vnxit
en vnguẽto: pacẽ fecit cũ veſtigijs dñi pec⸗
eſe. catrix. Repᷣhendit ille tanq; ſanꝰ medicũ
nr ille phariſeus q illic diſcũbebat:⁊ ait apð
tuu Luce.vij. ſe:hic ſi eſſʒ ꝓpheta:ſciret que mulier ei
i us pedes tetigiſſet. Jõ aũt ſuſpicabat᷑ eũ
at ignoꝛaſſe/qꝛ nõ illã repulit:qᷣſi ne imũdiſ
lio manibꝰtangeret᷑. Nouerat aũt ille:pmiſit
riin ſe tangi vt tactꝰ ipſe ſanaret.Dũñs videns
anb⸗ coꝛ phariſei: ꝓpoſuit ſimilitudinem. Duo
g⸗ debitoꝛes erãt cuidã feneratoꝛi:vnꝰ ei de
dis⸗ bebat qͥnq ginta denarios/alter qngẽtoſ:
do Cũ nõ haberẽt vñ redderẽt:donauit am⸗
len bobus: Quis eũ plus dilexit:? Et ille.Cre
do dñe: cui plus donauit. Et ↄuerſus ad
nit

muliẽrẽ: dixit ſimoni: Vides iſtam mulie⸗
rem: Intraui in domũ tuã: aquam pedi⸗
bus meis non dediſti:illa autẽ lachꝛymis

lauit pedes meoſ/⁊ capillis ſuiſ terſit. Oſ
culum mihi nõ dediſti: illa aũt non deſti⸗

tit pedes meos oſculari. Oleũ mihi nõ de
diſti:illa aũt vnxit pedes meos vnguẽto.

Pꝛopterea dico tibi:Remittunt᷑ ei pecca

ta multa:qm̃ dilexit multũ. Cui aũt modi

cum dimittit᷑: modicũ diligit.hoc ẽ dice⸗
re. Plus egrotas:ſed ſanũ te putas.aMo⸗
Dicũ putas tibi dimitti:cũ plꝰ debitoꝛ ſis.

Bñ iſta qꝛ dolus in illa non erat / meruit
medicinam. Quid eſt dolus ĩ illa ñ erat⸗

Cõſfitebat᷑ pctã.hHoc laudat ĩ nathanaele
qð dolus in illo nõ erat: qꝛ multi phariſei
q abũdabãt pctis/iuſtos ſe dicebãt:⁊ do⸗

lum afferebãt ꝑ quẽ ſanari non poterant.
Vlidit rgo iam iuſtũ in quo dolus ñ erat
et ait: Ecce vere iſraelita: in quo dolusi .
eſt. ¶ Hicit einathanael. Cn meno Ar⸗ S
ſtie Rndit ei ieſus T dixit. Dri- baina⸗
uſcqᷓ te philippꝰ vocaret cum eſſes ſus ⁊ dixit ei
ſub ficu vidi te:id eſt.ſub arboꝛe fioll.
Rñndit ei ⁊ ait nathanael: Rabbi Al. lra ha⸗
tu es filius dei:tu es rex ſrael. Ali⸗ bet rñdit ei
quid magnũ potuit nathanael iſte intelli⸗ nathanael ⁊
gere:ĩ eo qð dictũ ẽ/ cũ eſſes ſub fici arbo alit:
revidi te:pꝛiuſq; te philippuſ vocaret. Nã
talẽ vocẽ ꝑtulit/tu es filiꝰdei/tu es rex iſ⸗
rael:qᷓlem tanto poſt petrꝰ qñ ei dñs ait:
Btũs es ſimon bariona/qꝛ nõ tibi reuela⸗ MQatthᷣ.xvj.
uit caro ⁊ ſanguis:ſed pr̃ meꝰ q eſt ĩ celo.
Et ibi noĩauit petraʒ: ⁊ laudauit firmam̃
tum eccleſic ĩ iſta fide.hic iam decit tu es
filius dei:tu es rex ifrael. Vñ? Quia di⸗
ctũ eſt ei:anteq; te philipus vocaret cum
eſſes ſub ficu vidi te. Querẽdũ eſt an ali⸗
q̃d ſignificet iſta arboꝛ fici. Audite enim
frẽs mei. Inuenimꝰ arboꝛẽ fici maledicta
qꝛ ſola folia habuit ⁊ fructũ nõ habuit:in
oꝛigine hũani generis adã ⁊ eua cuʒ pec⸗
caſſent:de folijs ficulneis ſuccinctoꝛa ſi-
bi fecerũt. Folia ergo ficulnee intelligun
tur pctã. Erat aũt nathanacl ſub arboꝛe
fici:tanq; ſub vmbꝛa moꝛtis. Vidit eũ do
minus / ð quo dictũ eſt. Qui ſedebãt ĩ vm Eſa.ix.
bꝛa moꝛtis:lumẽ oꝛtũ eſt eis. Quid ergo
dictuʒ eſt nathanaeli? Dicis mihi Oà na⸗

thanael vñ me noſti? Mõ iaʒ loqueris me

cum:qꝛ vocauit te philippꝰ. Jã quẽ voca⸗

uit per apłm:ad ecclſiã ſuaʒ vidit ꝑtinere

d ij

Joh. Tract. vII.

O tu eccleſia o tu iſiael:in quo dotus nõ
eſt. Si es ꝓols in q̊ dolus nõ eſt/mõ iã co⸗
gnouiſti chꝛiſtum ꝑ aplłos/quõ nathanael
cognouit chꝛiſtũ ꝑ philipũ. Sed mia ſua

antete vidit quꝗ tu eũ cognoſceres: cum
ſub peccato iaceres? Hundqᷣd eni nos pᷣꝰ

Luce. xy.

queſiuimꝰ chꝛiſtũ:⁊ nõ ille nos queſiuit⸗
Nunqͥd nos venimꝰ egroti ad medicũ:et
non medicus ad egrotos:? Monne ouis il⸗
la ꝑierat: ⁊ relictis nonaginta ⁊ nouẽ pa⸗

ſtoꝛ queſiuit illam ⁊ ſic venit: qñ letus in

humeris repoꝛtauit? Mõne ꝑierat dꝛach⸗

ma illa ⁊ accẽdit mulier lucernã: ⁊ queſi⸗

uit i tota domo ſua donec iuenit? Et cuʒ

iuæẽiſſet: colletamĩ mihi ait vicis ſuis:qm

Ergo queſiti ſumꝰ vt iueniremur: inuenti

inueni dꝛachmã quã ꝑdiderã.Sic ⁊ nos ſi
cut oues pieramꝰ ⁊ ſicut dꝛagma pieramꝰ
Et ſic paſtoꝛ iuenit ouẽ:ſed queſiuit ouẽ
Aulier inuenit dꝛachmã :ſʒ queſiuit dꝛa⸗
chmã.Que eſt mulier? Caro chꝛiſti. Que
eſt lucerna? Paraui lucernã chꝛiſto meo:

loquimur. Mõ ſuꝑbiamꝰ:qꝛ anteq; inueni

remur pieram“ ſi nõ qucereremur? Mõ er⸗
Qgo lnobis dicãt q̊s amamꝰ ⁊ volumꝰ lucra

vos querimꝰ: ne ꝑeatis. Querimꝰ: qꝛ que

rn paci eccleſie catholice. Quid nos vultiſ

Quid nos queritis ſi pctõꝛes ſumꝰ⸗ Ideo

ſiti ſumꝰ. Inuenire vos volumꝰ:qꝛ inuẽti

ſumꝰ. Itaq; nathanael cum dixiſſet/vnde

me noſti:ait dñs. Pꝛiuſq;ᷓ te vocaret phi⸗

lippus:cũ eſſes ſub ficu vidi te.O tu iirae

lita ſine dolo quiſqͥs es/o popule viuens

iH
Alia lr̃a hʒ
rñdit ieſus ⁊
dixit ei.
Alia lr̃a hʒ
ſub ficu.
Alia lr̃a hʒ
celũ aꝑtum.
Alia litte⸗
ra habet dei

ex fide:anteq; te ꝑ apłos meos vocarem/

aut cũ eſſes ſub vmbꝛa moꝛtis ⁊ tu nõ vi⸗

deres: ego tevidi.rñns deinde di-

cit ei. Quia dixi tibuvidi te ſub ar⸗
bore rfici credis:maius his vide⸗
bis. Quid h̊ maiꝰ his:? Et r dixit eis.
Amẽ amẽ dico vobis. Uidebitis

rcelos aptog angelos raſcendẽ⸗
dentes ⁊ deſcec

ſcẽdeẽtes ſupra filium
hoisg. Frẽs:neſcio qͥd maiꝰdixit:quã eſt
cũ eſſes ſub arboꝛe fici vidi te. Plus eniʒ
eſt qd nos dñs vocatos iuſtificauit:quam
qð vidit iacẽtes ſub vmbꝛa moꝛtis.Quid

Pgerat ſi ibi remanſiſſemꝰ vbi nos vidit⸗

Nunqᷣd nõ iaceremꝰ: Quid h̊ ẽ maiꝰ:Qñ
vidimꝰ angelos aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdentes

ſuꝑ filiũ hoĩs. Tamẽ aliqñ de his aſcen⸗

dentibꝰ ⁊ deſcendẽtibꝰ angelis dixeram.
Sed ne obliti fueritis bꝛeuiter dico:tanqᷓ;
0

La. I.

cõmemoꝛ ĩs. Pluribꝰ enĩ dicerẽ ſi non cõ⸗
memoꝛar:ſed mõ inſinuarẽ᷑. Scalaſ vidit
iacob ꝑ ſomniũ ⁊ in ipſis ſcalis vidit ange
los aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes:⁊ lapidẽ quẽ
ſibi poſuerat ad caput:vnxit.Audiſtiſ qꝛ

meſſyas chꝛiſtꝰ ẽ: audiſtis qꝛ vnctꝰ chꝛiſtꝰ
eſt. Mõ eni ſic poſuit lapidẽ: vnctũ vt ve
niret ⁊ adoꝛaret:Alioqn idolatria eſſet ſi

giſicatio chꝛiſti. YFacta ẽ & ſigniſicatio qͥ
vſq; opoꝛtuit fiei ſigniſicationẽ:⁊ ſignifi⸗

catus ẽ chꝛiſtꝰ lapis vnctꝰ/ ſed nõ in ido⸗

lo Lapisvnctꝰ: lapis qᷓre? Ecce pono ĩ ſi
on lapideʒ electũ pcioſum: ⁊ qͥ crediderit
illũ nõ ↄfũdet᷑. Quarevnctꝰ? Qꝛ chꝛiſtꝰ
a chꝛyſmate.Quid aũt vidit tũc in ſcaliſ⸗
Aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes angelos.Sic ẽ et

eccleſia. Angeli dei/boni pᷣdicatoꝛes pᷣdi

cantes chꝛiſtũ:h̊ ẽ ſuꝑ filiũ hoĩs aſcẽdunt
et deſcẽdũt. Quõ aſcẽdũt:quõ deſcẽdũt
Ex vno habemꝰ exẽplũ.Audi apłin pau⸗
lũ.Qð in ipſo inuenerimꝰ:h de ceteris ve
ritatis pᷣdicatoꝛibꝰcredamꝰ. Vide paulũ
aſcendentẽ.Scio hoĩem in chꝛiſto añ an⸗
nos qttuoꝛdecim raptũ fuiſſe vſq; ad ter⸗
tiũ celũ/ſiue in coꝛꝑe ſiue extra coꝛpꝰ ne⸗
ſcio deus ſcit:⁊ audiuit ineffabilia verba/

que nõ licʒ hoĩ loqͥ. Aſcendentẽ audiſtiſ:

deſcẽdentẽ audite.Mõ potui loqꝗ vobᷣ q̃ſi
ſpũalibꝰſʒ qᷓ̃ſi carnalibꝰQuaſi ꝑuuł ĩ chꝛi
ſto lac vobᷣ potũ dedi nõ eſcã.Ecce deſcẽ
dit ꝗͥ aſcẽderat. Quere qͥ aſcẽdẽat? Vſq;
ad tertiũ celũ?: Quere qͥ deſcẽderit?⸗ Vſq;
ad lac ꝓpuulis dandũ? Audi qꝛ deſcendit.

Factꝰ ſum ꝑuulus inqͥt in medio fratrum

tanq; ſi nutrix foueat ſilios ſuoſ. Videmꝰ⸗
et nutrices ⁊ mr̃es deſcẽdere ad paruuloĩ
et ſi nouerũt latina verba dicere / decur⸗
tant illa ⁊ quaſſant qͥdãmodo linguã ſuã
vt poſſint de lingua diſerta fieri blandim
ta puerilia:qꝛ ſi ſic dicãt:nõ audit infans:
ſed nec ꝓficit infans.Et diſertꝰ aliqs pa⸗

ter ſi ſit tantꝰoꝛatoꝛ vt lingua illiꝰ foꝛa co·⸗

crepet ⁊ tribunalia ↄcutiaãt᷑:ſi habeat puu
lum filiũ cũ ad domũ redierit:ſeponit fo

renſem eloquẽtiã qͥ aſcẽderat:⁊ in lingua

puerili deſcẽdit ad ꝓꝑpuulũ. Audivno loco

ipſum apim aſcendentẽ ⁊ deſcendentẽ in

yna ſnia.Siue eni mẽte exceſſimꝰ deo:ſi⸗
ue temꝑantes ſumꝰ vob.Quid ẽ mẽte ex

ceſſimꝰ deo?vt illa yideamꝰ que nõ licet
hoĩ loꝗ Quid ẽ tpãtes ſumꝰvob: Mũqᷣd
iudicaui me aliqͥd ſcire inter vos niſi ihm

chꝛiſtũ:⁊ hũc cruciſixũ: Si ipſe dñs aſcen

BGeñ.xxvii.

j.CLoꝝ.v.

ij · Cox. v.

— — — —

Joh. Cract. VIII

dit ⁊ deſcẽdit:manifeſiũ eſt qꝛ ⁊ pᷣdicato⸗
res ipſius aſcendunt imitatione: deſcen⸗
dunt pᷣdicatione.Et ſi alichto vos diutiuſ
tenuimꝰ: ↄſilij fuit vt opoꝛtune hoꝛe traſ⸗
irent. Arbitramur iam illos pegiſſe vani⸗
tatẽ ſuãm. Nos aũt frẽs qm paſti ſumus
epulis ſalutaribꝰ/que reſtãt agamꝰ: vt di
em dñicũ ſolennit impleamus in gaudijs
ſpiritalibꝰ:⁊ comparemꝰ gaudia veritatiſ
cũ gaudijs vaitatis:Et ſi hoꝛremꝰ/dolea
mus:iſi doleamꝰ/oꝛemus:ſi oꝛamꝰ/exaudi
mur:ſi exaudimur/ illos lucramur.
¶ Explicit tractatus ſeptimꝰ. Inci
it tractatus octauus. Ab eo loco
vbi ait ꝙ die tertio nuptie facte ſũt
ti chana galilee vſq; ad id qð8 alt:
Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier noduũ
venit hora meg.

Jraculũ qui

em dñi nfi ieſu chꝛiſti ꝙ de
aq̊ vinũ fecit.non eſt miran⸗
— mn eis qͥ nouerũt qꝛ deꝰ fe
cit. Ipſe enĩ fecit vinũ in illo die ĩ nuptijs
in ſex illis hydrijs qs impleri aqᷓ pᷣcepit:
qᷣ oĩ anno facit h̊ in vitibꝰ. Sicut enĩ qð
miſerũt miniſtri in hydrias:in vinũ ↄuer⸗
ſum eſt ope dñi:ſic ⁊ qd nubes fundũt / in
vinũ ↄuertit᷑ eiuſdẽ oꝑe dñi. Illud ãt nõ
miramur:qꝛ oĩ anno fit. Aſſiduitate ami⸗
ſit ãmirationẽ. Nã ↄſiderationẽ maioꝛem
inuenit: q; id ꝗð factum eſt in hydrijs aq·
Quis eſt enĩ ꝗͥ ↄſiderat oꝑa dei/qᷣbꝰ regi⸗
tur ⁊ ãminiſtrat᷑ totus hic mũdus:⁊ nõ ob
ſtupeſcit obꝛuiturq; miraculis? Si ↄſide⸗
ret vim vniꝰ grani cuiuſlibet ſemis/mag⸗

de

—

na qdẽ reſ eſt:hoꝛroꝛ ẽ ↄſiderantis:ſed qꝛ
hoies in aliud intenti ꝑdiderũt ↄſiderati

onẽ operũ dei:in q̃ darent laudem q̃tidie
creatoꝛiſtane ſeruauit ſibi deus inuſitata
q̃dam q faceret:vt tanqᷓ; doꝛmiẽtes hoĩeſ
ad ſe colendũ mirabilibꝰ incitaret. Moꝛ⸗
tuus reſurrexit:mirati ſunt hoĩeſ.Tot q̊⸗
tidie naſcũt᷑:⁊ nemo mirat᷑.Si ↄſideremꝰ
pꝛudẽtiꝰ: maioꝛis miraculi ẽ eẽ qͥ nõ erat
quã reuiuiſcere ꝗ erat.Idẽ tñ deus pater
