veritas cõtra veracẽ:aut verax cõtra ve⸗

ritatẽ. Veracẽ veritas miſit: ⁊ iðo verax

erat qm a veritate miſſus erat: ſi veritas
iohem miſerat: xpᷣs eum miſerat/Sed qð

xpᷣs cum pre facit/pater facit: ⁊ quod pat᷑

cum chꝛiſto facit/xpᷣs facit:nec ſeoꝛſũ pa⸗
ter aliquid facit ſine filio:nec ſeoꝛſum ali

cut domin?

quid ſilius ſine patre. Inſeparabilis cari⸗
tas:inſeparabilis vnitas:inſeꝑpabuis ma⸗

ieſtas:inſeparabilis ptãs:ſcdᷣm hec verba

que ipᷣe poſuit:Ego ⁊ pater vnũ ſumus.
Quis & miſit iohem? Si dicamꝰ/pr̃ veruʒ
dicimꝰiſi dicamus filiꝰ verũ dicimꝰ:mani
feſtius aũt vt dicamꝰ pater et filiꝰ.Queʒ
miſit ergo pater ⁊ fllius vnꝰ deꝰ miſit:qꝛ
filiꝰ dei dixit:ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ.Quõ
ergo neſciebat eũ a quo miſſus eſt? hixit
em:Ego neſciebã eũ:ſed qͥ miſit me bap⸗/
tiʒare in aq̃ ipᷣe mihi dixit: ¶Inter ogo B
iohem:qui te miſit baptiʒare in aqua:qᷣd
tibi dixit? Suꝑ quẽ videris ſpm̃ deſcen⸗
dentẽ ſicut columbã:⁊ manentẽ ſuꝑ eum:

ipᷣe eſt ꝗͥ baptiʒat in ſpũſãcto. hoc tibi o

iohs dixit qͥ te miſit:manifeſtũ ẽ̃: qꝛ hoc:
Quis ̊ te miſit? Foꝛte pater? Verus deꝰ
pat᷑ ⁊ veritas dei filiꝰ:ſi pater ſinc filio te
miſit: deꝰ ſine veritate te miſit.Si idðo aũt
verax es qꝛ veritatẽ loqueris ⁊ ex verita

te loqueris/nõ te miſit pater ſine filio:ſʒ ſi
mul te miſit pater ⁊ filiꝰ. Si ergo ⁊ filiꝰ te

miſit cũ pr̃e:quõ neſciebas eũ a quo miſ⸗
ſus es? Quẽ videras in veritate ipᷣe te mi
ſit vt agnoſceret᷑ ĩ carne ⁊ dixit:Suꝑ quẽ
videris ſpm̃ deſcendentẽ ſicut columbã ⁊
manentem ſuꝝ eũ ipe eſt qͥ baptiʒat ĩ ſpũ
ſctõ.hoc audiuit iohes vt noſſet eũ quẽ
nõ nouerat:an vt plenius noſſet quẽ iam
nouerat? Si em̃ omni ex ꝑte non noſſet:
venienti ad fluuiũ vt baptiʒaret᷑: non di⸗
ceret:Ego a te debeo baptiʒari:⁊ tu veniſ

ad me? Nouerat g̊. Qñ aũt colũba deſcẽ Math.iij
dit:iã baptiʒzato dño:⁊ ab aqua aſcenden

te:at ſi ille qui eũ miſerat dixit: ſuꝑ quẽ
videris ſpm̃ deſcendentẽ ſicut colnmbã ⁊
manẽntẽ ſuꝑ eũ :ipᷣe ẽ qͥ baptiʒat in ſpiri
tuſctõ:et non nouerat eũ: ſed colũba de

fcendente cognouit eũ. Colũba vero tũc

deſcendit qñ dñs ab aqua aſcendit. Tũc
qt cognouerat iohᷣs dñm qñ ad eũ dñs ad
aquã veniebat: manifeſtat᷑ nob qͥa iohʒs
ſcðᷣm aliquid nouerat: ſcõm aliqͥd nõ no⸗
uerat dñm. MNiſi ãt hoc intellexerimꝰ:mẽ⸗
dax erat: Quõ g erit verax agnoſcẽs qui
dixit: Tu ad me veniſ:ego aũt a te debeo
baptiʒari? Verax ẽ cũ hoc dicit: Et quõ
rurſum verax eſt cũ dicit: Ego non nouc⸗
rã eũ:ſed qͥ miſit me baptiʒare in aqua ip
ſe mihi dixit:ſus quẽ videris ſpiritum de
ſcendentẽ ſicut columbã /et manentẽ ſug
eum:ipᷣe eſt qui baptiʒat iĩ ſpirituſancto?⸗

Innotuit ꝑ columbã dñs/nõ ei qͥ ſe m̊ no

b iiij

—0.
2

₰
uerat:ſed ei qͥ in eo aliquid nouerat/ali
quid nõ noucrat. Nrm ẽ & querere quid
in eo iohs nondũ nouerat:a ꝑ columbam
didicit. Quare miſſus ẽ iohs baptiʒãs:iã
memini me quantũ potui dixiſſe caritati

vre.Si enĩ baptiſmũ iohãnis neceſſariũ

erat ſaluti nr̃e:⁊ mõ debuit exerceri. Nõ
eni mõ nõ ſaluant᷑ homĩes/aut mõ plures
nõ ſaluant᷑:aut alia tunc ſalus erat/⁊ alia
mõ.Si mutatꝰ ẽ xpᷣs:mutata ẽ ſalus.Si ſa
lus in xpᷣo eſt/⁊ idẽ ipᷣe eſt xpᷣs:eadẽ nobᷣ
ſalus ẽ. Sed quare miſſus eſt iohs bapti⸗
ʒans:? Quia opoꝛtebat baptiʒari chꝛiſtũ.
Quare opo⁊tebat baptiʒari xpᷣm:? Quia

opoꝛtuit naſci xpᷣm: qꝛ opoꝛtuit cruciſigi

xpᷣm. Si enĩ viã hũilitatis demõſtraturus
aduenerat/⁊ ſe ipᷣm facturus ipam humi⸗
litatis viã:in omnibꝰ ab eo impleda erat.
Humilitatis auctoꝛitatẽ dare baptiſmo
ſuo / huic dignatꝰ ẽ:vt cognoſcerẽt ſ. erui/
ſui/quãta a lacritate deberent curꝛere ad
baptiſmũ dñi:qñ ipᷣe nõ dedignatꝰ eſt ſu
ſcixꝑe baptiſmũ ſᷣui.Dhonatũ eni erat h̊ io

hannvt ipᷣiꝰ baptiſmũ diceret᷑: ¶ lʒoc at

tendat ⁊ diſtinguat/⁊ nouerit caritas ve
ſtra. Baptiſmũ qð accepit iohannes:bap
tiſmũ iohis dictũ ẽ. Solus tale donũ ac⸗
cepit: Mullus ante illũ iuſtoꝝ: nullꝰ poſt
illũ vt accipet baptiſmũ: qð baptiſmũ ip
ſius diceret᷑. Accepit quidẽ.Non eni a ſe
poſſit aliquid:Si enim a ſe quis loquit᷑:

mẽdaciũ de ſuo loquit᷑.Et vnde accepit:

niſi ab ipo dño ieſu xpᷣo? Ab illo vt bapti
zare poſſit accepit: quem poſtea baptiʒa⸗
uit. Nolite mirari. Sic enim hoc fecit xpᷣs
in iohane/quõ qddã fecit in mr̃e.He xpᷣo
enĩ dictũ ẽ. Omiĩa per ipᷣm facta ſi unt. Si
omĩa ꝑ ipᷣm/⁊ maria ꝑ ipᷣm facta e:de qua
poſtea natus eſt xpᷣs. Intedat caritas ve⸗
ſtra Quõ creauit maniã/a creatus ẽ ꝑ ma
riã:ſic dedit baptiſmũiohi/⁊⸗ baptiʒat“ eſt
a iohãne.Ad hoc ergo accepit baptiſmũ
a iohanne:vt accipiens quod inferiꝰ erat
ab inferioꝛe/ad id quod ſuperiꝰ erat hoꝛ
taretur inferioꝛes. Sed quare non ſolus
ipe baptiʒatus eſt a iohãne: ſi ad hoc miſ
ſus erat iohãnes/ꝑ quem baptizaret xpᷣs/
vt pararet viã dño/id eſt ipſi chꝛiſto? Et
hoc iam diximus.Sed cõmemoꝛamꝰ:que
neceſſaria ſunt pᷣſenti queſtioni.Si ſolus
dominꝰ noſter ieſus chꝛiſtus baptiʒatus
eſſet baptiſmate iohãnis:tenete quod di

La. I.

ximus/non tantũ valeat ſeculũ/vt deleat
a coꝛdibus veſtris/quod ibi ſcnpſit ſ pũs
dei. Hon tantũ valeant ſpine curarũ /vt
ſuffocent ſemẽ qð ſeminat᷑ in vobis.Qua
re enĩ cogimur eadem repetere / niſi quia
de memoꝛia coꝛdis vr̃i/ſſecuri non ſumꝰ⸗
Si ergo ſolus dñs baptiʒatus eẽt/ baptiſ
mate iohãnis /non deeſſent qui ſic eũ ha
berent / vt putarẽt baptiſmũ iohãnis ma
ioꝛem eſſe/ qᷓ; eſſe baptiſma chꝛiſti. DHice
rent enim. VUſq; adeo illud baptiſma ma
ius eſt:vt ſolus chꝛiſtus baptiʒari meruiſ
ſet.Ergo vt daretur nobis a domino exẽ
plum humilitatis/ ad ꝑcipiendũ ſalutem
baptiſmatis/Chꝛiſtus ſuſcepit qð ei opꝰ
non erat: ſeq. ꝓpter nos opꝰ erat. Et rur
ſus ne hoc ipᷣm quod accepit a iohanne
chꝛiſtus pᷣponeretur baptiſmati chꝛiſti: p
miſſi ſunt et ali baptiʒari a iohãne. Sed
qui baptiʒati ſunt a iohãne: non eis ſuffi
cit. Baptizati ſunt eni baptiſmo chꝛiſti:
qui non baptiſmũ chꝛiſti erat baptiſmum
iohaãnis.Qui accipiunt baptiſmũ chꝛiſti.
baptiſmũ iohanis non querunt.Qui acce
perunt baptiſma iohãnis: baptiſmũ chꝛi
ſti queſierũt. Ergo chꝛiſto ſufficit baptiſ
mũ ohãnis. Quomodo nõ fufficeret: qñ
nec ipᷣm erat neceſſarium? Illi enim nul
lum baptiſmũ erat neceſſariũ: ſʒ adhoꝛtã
dos nos ad baptiſma ſuũ ſuſcepit baptiſ⸗
mũ ſerui:Et ne pᷣponeretur baptiſmũ ſen
ni baptiſmo dñi:baptiʒzati ſunt alij baptiſ
mate cõſerui:Sed qui baptizʒati ſunt bap
tiſmate conſerui: opoꝛtebat vt haptiʒarẽ
tur baptiſmate dñi: Qui añt baptiʒantur

—

baptiſmate dñi:nõ opus habẽt baptiſma⸗

te conſerui:Am̃ ̊ acceꝑat iohs baptiſmũ
quod ꝓpꝛie iohis diceret᷑: Dñs aũt ieſus
xpᷣs baptiſmũ ſuũ noluit alicui dare/non
yt nemo baptiʒaretur baptiſmo dñi:ſʒ vt
ſemꝑ ipᷣe dñs baptiʒaret:id eſt ⁊ quos mi
niſtri dñi baptiʒaturi erãt dñs baptiſaret

non illi ¶Aliud eſt em baptiʒare ꝑ miſte de cõſe. diſ.
riũlaliud baptiſare ꝑ ptãtem: Baptiſma iiij. Aliud ẽ

em tale eſt qualis eſt ille in cuius poteſta eni „.
te datur: non qualis eſt ille ꝑ cuius mini de cõſe. diſ.
ſteriũ datur: Tale erat baptiſmũ iohãnis iiij. baptiſ.

qualis iohãnes. Baptiſma iuſtum tanq; ii h.ſent. diſ.

iuſti tamen hominis: Sed qui acceperat v.ca.j.ĩ pᷣn.
a domino talẽ gratiam et tantã gratiam.
vt dignus eſſet pꝛeire iudicem et cum di⸗
gito oſtendere ⁊implere vocẽ ꝓphetie il

—

ſeci⸗

. — —œç —

inine
. 4

— —

—

Zoh: (

retenturũ:et nulli ſeruo eam datarũ/non
yv. ca. ij. ante poteſtatem alicui ſeruo ſuo vt daret bap du nouerat.Scom hoc dixit.Et ego neſci
AH mediũ tiſmũ ſuũ tanq; vice ſua trãſ ferre a ſe ba ebã eũ ¶ Et vt noueritis qꝛ hoc ibi didi⸗
h ptiſandi poteſtatẽ ⁊ cõſtituere in aliquo cit:attẽdite ſequentia: Sed qui miſit me
m ſeruo ſuo:et tantã vim dare baptiſmate baptizare in aqua:ipᷣe mihi dixit. Super
ce trãſlato in ſeruo: quantã vim haheret ba quẽ videris ſpm̃ deſcendentẽ ſicut colum
1 ptiſma datũ a dño. Hoc noluit: vt in illo bʒa/et manentẽ ſuꝑ eũ: hic eſt ꝗͥ bapti at ĩ
iſ ſpes eſſet baptiʒatoꝝ //a quo ſe baptiʒa⸗ ſpũſctõ.Quid ipᷣe eſt⸗ DPDñsK:Sed iã noue
tos agnoſcerẽt. Noluit ergo ſeruũ pone⸗ rat dñm. Ergo ꝑutate hucu q; dixiſſe io⸗
n re ſpem in ſeruo: Ideoq; clamabat apls: hanẽ/cgo non nouerã eũ:Sʒ qui me miſit
. cũ videret homĩes volẽtes ponere ſpem baptiʒare in aqua ipᷣe mihi dixit: Queri⸗
in ſeipᷣo. Nunqͥd paulꝰ ꝓ vobis cruciſixꝰ mus qͥd dixit:Suꝑ quẽ videris ſpm̃ deſcẽ
cſt: aut in nomine pauli baptiʒati eſtis⸗ dentẽ ſicut columbꝗ/⁊ manentẽ ſuꝑ eum:
Baptizauit ergo paulus tanq;miſter: nõ ipſe eſt.Sed quid ipſe eſt? Quid me vo⸗
4 tanq; ißa poteſtas. Baprtiʒauit aũt dñs: luit ꝑ columba docere/qui me miſit? quia
fi tanq; poteſtas. Intendite:Et potuit hãc ipe erat dñs:? Jam nouerã /a quo miſſus
. de cõſe . diſ. voreſtatẽ ſeruis dare ⁊ noluit: Si em da⸗ erã.Jã nouerã eũ/cui dix: Tu ad me ve⸗
iiij. Aliud ĩ ret hanc poteſtatẽ ſeruis / id eſt vt ⁊ ißfoꝝ nis haptiʒari? ego a te debeo baptizari.
. medio v.Si eſſet qð dñi erat/tot eſſent baptiſmata qð Vſq; adeo g noueram dñm /vt ego ab eo
E ecuim eſſent ſerui: vt quõ dictũ e: baptiſma io⸗ vellẽ baptizari: nõ vt a me ipe baptiʒare⸗
icH-c hãnis/ſic diceret᷑ baptiſma petri/bapt ſ⸗ ctur.Et tunc mihi dixit: Sine mõ:impleat᷑
ul ma pauli/baptiſma iacobi/thome/mathei omis iuſticia. Pati veni: baptiʒari nõ ve
gi bartholomei. Illud em̃ baptiſma iohan⸗ ni? Impleat᷑ omis iuſt cia ait/mihi deus
nis dictũ eſt: Sed foꝛte aliqͥs exiſtit er di meus:impleat᷑ omĩs iuſticia. Dhoceã/pfe⸗ Matxxxvu;
j cit:Pꝛoba nobis:quia illud baptiſma io⸗ rã/plenã humilitatẽ. Noui ſupbiẽts in fu
. hãnis dictũ eſt: Pꝛobabo/ipᷣa veritate di turo pplłomeo:noui aliquos in aliq̃ excel
f cente: quãdo interrogauit iudeos Bap- (Eætioꝛi gra futuros homies: vt cũ viderit
f tiſma iohãnis vnde ẽ: de celo/an ex homi idiotas aliquos baptiʒari/illi qꝛ melioꝛeſ
nibus: Ergo ne tot baptiſmata dicerent/ ſibi videyt/ſiue cõtinẽtia /ſiue elemoſinis
Mat. xxj. quot eſſent ſerui/qui baptiʒabãt accepta ſiuc doctrina/dedignabunt᷑ foꝛtaſſe acci⸗
iiij. diſ. v. c. Ptate a dño /ſibi tenuit os baptiʒãdi po pere / qo illi inferioꝛes acceperunt. poꝛ⸗
. ij. in fine teſtatẽ:ſeruis miniſterium dedit.Dicit ſe tet vt ſanẽ eos:vt non dedignent᷑ venire
ſeruꝰ baptiʒare:recte dicit:ſicut apłs di76. ad baptiſma dñi:qꝛ ego veni ad baptiſma
B Baptiʒaui aũt ⁊ ſtephane domũ:ſʒ tanqᷓ; ſerui. Jã g hoc nouerat iohes:⁊ nouerat
IlIoꝛ. j. miſter. Zdeo ſi ſit malus/a contingat ili dñm. Quid ergo docuit columba? Quid
1 habere miſteriũ/j ſi eũ hoĩes nõ nouerüt voluit ꝑ columbã ·id eſt ſpmſanctũ /ſic ve
. eũ qͥ ſibi tenuit ptãtem.hoc aũt iohs nõ quẽ videris ſꝑm̃ deſcengentẽ ſicut colum
edecſſe d nouerat in dño: Quia dũs erat nouerat: ba/⁊ manentẽ ſuꝑ eũi:pᷣe ẽ: Quis ipᷣe ẽ⸗
ii Vun qꝛ ab ipᷣo debebat baptiʒari: nouerat ⁊ G Dñs: Noui. Sed nunq hoc iã nouerat/
ei feſſus eſt: qꝛ veritas erat ille/æ ille verax e dſs iſte hñs baptiʒandi ptãtem in illo
dechſen miſſus a vitate h̊ nouerat:Sʒ qͥd in eo nõ ſeruo daturus eẽt:vt omĩs qui baptiʒat᷑ ꝑ
n iiekun,/ nouerat? Quia ſibi retenturꝰ erat baptiſ⸗ ſerui miſteriũ/nõ imputet ſeruo ſed dño⸗
inlann matis ſui ptatem/æa nõ eã trãſmiſſurus/et Munqᷣd hoc iã noueras:? Mõ hoc nouerãꝗ
c raſi tranſtaturꝰ in aliquẽ ſeruũ: Sʒ ſiue bapti ab eo q mihi dixit:Suꝑ quẽ videris ſpiri
8 zaret in miſterio ſeruꝰ bonꝰ/ſiue baptiʒa⸗ tũ deſcendentẽ ſicut columbã/⁊ manentẽ

lius. Vox clamantis indeſerto parate vi
am dñi.Tale aũt baptiſma dñi: qlis do⸗
minꝰ: Ergo baptiſma dñi qualis dñs.Er⸗
go baptiſma dñi diuinũ.quia dñs deus

iiij. ſent. di. Potuit aũt dñs ieſus xpᷣs ſi vellet dare

ret in miſterio ſeruus malus: neſciret ille
qui baptiʒaret᷑ baptiʒari/niſi ab illo qui ſi

bi tenuit bapti:andi ptãtem. Et vt noue⸗

ritis fratres/quia hoc in illo non nouerar
iohannes/et hoc didicit ꝑ columba.HPDnñm
em̃ nouerat:ſed eũ baptiſandi ſibi ptãtem

ſuxꝑ eü:ipe ẽ qꝗᷣ baptiʒat in ſpũſctõ: Hõ ait
ipe eſt dñs / nõ ait ipe eſt xpᷣs/ non ait ipſe

è Wl “ 4

Joh. Tract. v.

„ „ „ 0—
eſt ihs:nõ ait ipſe eſt qui natus ẽ de virgi
ne maria poſterioꝛ te et pᷣoꝛ te:nõ ait hoc.
Ja em̃ hoc nouerat ioh̊s. Sed quid nõ no

uerat? Tantã ptãtem baptiſmatis ipſum

dñm habitux et ſibi retenturũ: ſiue pᷣſentẽ
in terra:ſiue abſentẽ coꝛꝑe in celo:et pᷣſen

te maieſtate ſibi retentuꝝ baptiſmatis po
teſtatẽ:ne paulus diceret baꝑ timma meũ:

ne petrus diceret baptiſma meũ. Jo vi⸗

dete ⁊ intẽdite vocẽ aploꝝ. Nemo aplo⸗
rũ dixit baptiſma meũ. Quãuis vnũ oĩm
eſſet euãgeliũ:tamẽ inuenies dixiſſe cuã⸗
geliũ meum: nõ inuenis dixiſſe baptiſma

meũ.hoc ergo didicit iohes fratres mei.

Qõ didicit iohannes ꝑ columbã: diſcamꝰ
et nos: HNõ em̃ colũba iohannẽ docuit et

Canti. vji eccliã nõ docuit:cui eccłie dictũ ẽ. Vna ẽ

colũba mea.Colũba doceat colũbã. No

uerit columba:qð iohãnes didicit ꝑ coluũ

bãũã.Spũſſctũs in ſpẽ columbe deſcendit.
F Hoc ãt qð diſcebat iohanes ꝑ colũbã:
quare in colũba didicit? Opoꝛtebat em̃
vt diſceret:nec hoc foꝛte oꝑtebat vt niſi ꝑ
columbã diſceret. Quid dicã de columba
fratres mei? Aut qñ mihi ſufficit facultas
vel coꝛdis vel ligue dicere quõ volo? Et
foꝛte nõ digne volo quõ dicendũ eſt: nec
ſic tñ poſſum dicere quõ volo: quato mi⸗
nus quõ dicendũ eſt? Ego a melioꝛe au⸗
dire hoc vellẽ nõ vobis dicere. Diſcit io⸗
hanes eũ quẽ nouerat: ſed in eo diſcit in
. quo eũ nõ nouerat. In quo nou rat non
cõſe. diſ.diſcit. Et quid noucrat: Dñm. Quid non
de 0 5 nouerat: Poteſtatẽ dñici baptiſmi in nul
uy baptiſ. lũ hoĩem a dño tranſiturã:ſed miniſteriũ
da nouerar. gjane tranſiturũ: ptãtem a dño in neminẽ
iiij· ſent. di . miniſtroꝝ:miniſteriũ et in bonos ⁊ in ma
vca. ⸗qula ſog. exhoꝛreat columba miniſterium
minſtenu ĩ malon:reſpiciat dñi poteſtatẽ. Quid tibi
dans hie r. facit malꝰ miſter: vbi bonꝰ ẽ dñs? Quid
liqj Gaptir te ipedit malicioſus pco: vbi beniuolus ẽ
u. ch iu. v judex? Johãnes didicit per colũbã hoc:
no er ſent. OQuid ẽ quod didicit: Ipᷣe repetat: Ipſe
de. a. ij. mihi dixit inqt: Sup que videris ſpm̃ de⸗
circa pꝛinci ſcendentẽ ſicut columbã ⁊ manentẽ ſuper
enm:hic eſt qui baptiʒat in ſpũſctõ. Non
ergo te dccipiãt:o colũba ſeductoꝛes:qui
dicunt nos baptiʒamus. Colũba agnoſce
quid docuit columba: hic ẽ qui baptizat
in ſpũſctõ. Per columbã diſcit᷑ qꝛ hic eſt.
Et tu eiꝰ poteſtate putas te baptiʒari cu⸗
ius miniſterio baptiʒaris? Si hoc putas:

La. I.

nondũ es in coꝛpoꝛe columbe. Non mi⸗
randũ:quia ſimplicitatẽ non habes. Sim

plicitas em̃ maxime per columbã dem on⸗
ſtrat. Quare per ſimplicitatẽ columbe di⸗
dicit iohanes: hic eſt qui baptiʒat in ſpiri

tuſãcto fratres mei:niſi quia columbe nõ
erant: qui eccleſiam diſſipauerunt: Ac

cipitres erant: milui erant. Hon laniat

columba:⁊ vides eos inuidiã nobis face

re quaſi de ꝑſecutionibꝰ quas paſſi ſunt.
Coꝛpoꝛales quidẽ paſſi q̃ſi ꝑſecutiones:
cum eſſent flagella dñi manifeſte dantis

diſciplinã ad tempus ne damnet in eter⸗

nũ:ſi eam non cognouerint ſeq; coꝛrexe⸗
rint. Illi vero ꝑſequunt᷑ eccleſiã:qui do⸗

lis ꝑſequunt᷑. Illi grauius coꝛ feriũt: qui

lingue gladio feriunt.Illi acerbius ſang

.

uinẽ fundunt:qui chꝛiſtũ quantũ in ipſis

eſt in homine occidũt. Perterriti viden⸗

tur:quaſi iudicio poteſtatũ. Quid tibi fa
ciat poteſtas ſi bonꝰ es? Si aũt malꝰ es:
time poteſtatẽ.Non em̃ fruſtra gladium
poꝛtat:dicit apłls. Tuũ gladiũ noli edu⸗
cerc:quo ꝑcutis chriſtũ.Chꝛiſtiane:quid

tu ꝑſequeris in chꝛiſtiano? Quid in te ꝑ⸗

ſecutus eſt imꝑatoꝛ? Carnem pſ. ecutus ẽ:
tu in chriſtianos ſpm perſequeris. Non
occidis tu carnem:⁊ tamẽ nec carni par⸗
cunt.Et tamẽ quotquot potuerũt ceden
do necauerunt:nec ſuis nec alienis peꝑ⸗
cerunt. Notum eſt hoc omn ibus. Inuidi
oſa eſt poteſtas:quia legitima eſt. Inui⸗
dioſe facit qͥa iure facit:ſine iuidiã facit
qa pᷣter leges facit ¶ Attẽdat vnuſquiſ⸗
qʒ veſtrũ fratres men: quid habeat chꝛiſti
anus. Quod homo ẽ/cõmune cũ multiſ:
quod chꝛiſtianus eſt ſecernit᷑ a multis:et
plus ad illũ ꝑtinet quod chꝛiſtianꝰ quã
quod homo: Ham quod chꝛiſtianꝰ / reno
uatur ad imaginẽ dei a quo homo factus

eſt ad imaginẽ dei: quod aũt homo ſpoſ
ſet et malus:poſſet ⁊ paganꝰ:poſſet ⁊ ido

latra. Hoc tu gſ. eqris in xpᷣiano:qð meliꝰ
habet. Hoc em illi vis auferre: vñ viuit.
Viuit em̃ temꝑaliter ſcᷣm ſpm̃ vite:quo

coꝛpus animat᷑. Viuit aũt ad eternitatẽ:

ſcõm baptiſma quod accepit a dño. oc

illi vis tollere quod accepit a dño. Hoc

illi vis tollere vnde viuit. Latrones eos
quos volunt ſpoliare ſic volũt vt ipſi pl“
habeant: ⁊ illi nihil habeant. Tu ⁊ tollis

huic:et apud te nõ erit plꝰ. Mõ em̃ plus

₰B

I.

n H ait ltgnt an . R Er dilen an colũbe Certe tu mihi dic vt ꝑ illã lucer
r⸗ tollũt:et ipi duas anĩas no pabet. alteri nã »fũdans: qꝛ cofuſi ſũt et poꝛes tui imni
n 5äe
n Vis rebaptizare en plicet? Quẽ in qua ptãte iſta faceret: interrogo et ego
did ra ne fenea baer dd Piſtes anle gerate ekionen er
acerbiꝰ facie qaane: Pi . ptiſmũ iohis vñ erat? DHe celo an ex hoĩ⸗
hnnn eaner SS vſecuro⸗ eccle⸗ bus: Et illi qui pparabant iaculari ion
ſa ekeriches admouebär Eir Temenbosstnaa e Riren ae dete
lunt. mte õ . lebat. emetipᷣos et dicere. Si dixerimꝰ
nris I E es en tu quem vis Johs em̃ dixerat de dño: E no eſe
an⸗ agtzare nil lvt ino dicat nõ ſũ xpᷣianꝰꝰ ecce qᷣ tollit pctã mũdi. Atd eng den
ere⸗ aa ar el vae P ecutoꝛ ꝓferebat flãmã: tis:in qua ptãte iſta facio? O lupi: ĩ pote⸗
naui 3 non fecit. Et quid eſt qd agnũ: qre non credidiſtis iohi qui dixit:
daturus es:et cui daturus es: Si tibi vey Ecce agn dei: is 10Hi dixit:
lung 5 ⸗ 5Si ſiot xex cce agnꝰ dei: ecce qui tollit pctã mũdi?⸗
dicat et nõ ſeductꝰ a te mentiat᷑: dicturus Sciẽ Ili õ ugie
nipſs 2 Sciẽtes ergo illi qd dixiſſet ioßs de dñßʒo:
ẽ habeo. Interrogas. Habes baptiſma? dixerũt ſe. Si dixeri dno⸗
fiden⸗ , BV N tiſmaæ dixerũt apud ſe. Si dixerimꝰ qꝛ de celo
ſe Habeo dicit. Quãadiu dicit habeo:inquiſ: baptiſmũ iohis:di cciOE
bif nõ fum datu Et noli . gptimu io his: dicet no h̊. Quare ñ credi
ec aturus. Et noli dare. Quod enim diſtis ei? Si dixerimꝰ qꝛ ex homĩbꝰ ẽ lapi
ga . vis dare herere in me non poteſt: qꝛ qued dabimur a ꝓpko: qꝛ ſic mun e ar
dun accepi auferri a me nõ poteſt. Sed hinut a Pide ſieu: gpherz hi ioban
lecu⸗ videã poteſt. Sed tamen nẽ. Hinc timebãt homies:hinc veritatẽ
rn xpecta:videã qͥd me vis docere. Dic in⸗ teri cõfundebant᷑.Leneb 8
aut nrrnwo Ron abro ded ocpabco Di untef. daluce ſopate funt. SNch ein re⸗
nnie õ alybes ſpond erũt? Heſcimus. Quod ſciebãt di⸗
u yn Abalus tibi dedit. Si malꝰ xpe: malus mi xerũt neſcimꝰ. Et dñs nec ego dico vob in
r. dedi Si malo xpᷣs: malus mi quit in qua poteſtate iſta facio. Et cõfuſi
nime⸗ hi dedit. Nunquid malꝰ xpᷣs: Sʒ nõ xps ſunt pꝛimi inimici. Vñ: facio.Et cõfuſi
Clin tibi dedit. Quis ergo mihi dedit? Reſpon erat luc ernen, S d⸗ Ke lucerna. Quis
ep⸗ de. Ego me a xpᷣo ſcio accepiſſe. Hedit ti ate Reobam⸗ .„ Pꝛobam“ qꝛ lucerna
uidi bi inqt ſed traditoꝛ neſcio qs: nõ xps. Ti lucen Pꝛobamꝰ. DNñs enim dicit. Ille erat
ni⸗ de ergo qs fuerit mĩſter: vice 8 Te 1 lucema ardens ⁊ lucẽs. Pꝛobamꝰ qꝛ ⁊ de
nit co.De officiali non diſ piromalet art⸗ 4 Wo cõfuſi ſunt inimici: Pſalmũ audi. Pa ⸗
ſall⸗ vo. Et foꝛte q obijcis o fleiali me atten⸗ raui lucernã xpᷣo meo: inimicos eiꝰ induã ps.cxxxj:
chrſti Sed nolo diſcutere officialis ſui ntiris. confuſioſie. Adhuc in huius vite tenebꝛeis
nulet⸗ Cognoſcat dñs amboꝝ. F 15 u cauſam. ad lucernã fidei ambulamꝰ.Teneamus et
nut ꝓbes: nõ ꝓbas Imme zmeiis drobe yt nos lucernꝗ iohem: cõfundamꝰ ⁊ inde ini⸗
un Rte d dend vorniſle. Seg Pi atũ micos xpᷣi: imo ipᷣe cõfundat inimicos ſu⸗
H m no cauſam meã: ne cũ ſtudioſe cepo deſen di, ccon a Bat ogen enos anoc
Feg inses defen vñs iudeos:interrogemus ⁊ dicamꝰ. B
dina⸗ vel n dauibe mnaoeeſih voſmig ſpẽ mes tiſma iohis vnde ẽ? De celo an ex hommin
mn rint homĩes quales libet “ a ſe. Fue⸗ bus: Quid dicturi ſũt:? Videte ſi nõ c ipiſ
⸗ pi:a xpᷣo baptizatus ſum. oni xpo acce⸗ tãaq; inimici de lucerna cõfũdant᷑. Quid di
. ille eps te baptiʒzauit: et ille ebolllios d auri ſũt: Si dixerit ex hoĩbꝰ: ⁊ ipi ſui eos
nu cat. Axpᷣo ſum baptizatus:e 63 is coi-⸗ lapidabũt.Si aũt dixeriĩt de celo: dicamꝰ
and noſti: Docuit me coluba us olli. Vnñ eeis:quare ergo nõ credidiſtis ei? Et dicũt
re O milue male:me nõ dilanies a lolo, foꝛtaſſe: credimꝰ ei. Qũo ergo dicitis qa
o⸗ Ginbe Fn ollibe membeis e cerib vos baptiʒzatis:⁊ iohs dicit hic ẽ qͥ bapti⸗
hoe qð colũba docuit h S 02: quia zat? ¶ Sed miſtros inqunt tãti iudicis iu *
tchan Pecluba octeit Boc nori. orrite ſtos obter ein quos baptiat 5r ego die
n, antilletebapraun pcolſiba mibt edi cqe tenniu dicimus: quia iuſtos opoꝛtet de conſe di.
l Janir⸗ bs ⁊ tibi elſe tanti iudicis miniſtros. Sint miſtri iu iiij. baptiſ.

ius dicit᷑:hic ẽ qͥ baptiʒat.Cui credo?Mluo ſti ſi volunt.Si autem noluerint eſſe iuſti v. Ego dico
iij.ſent. diſ.
piꝛCincipiũ.

4
Tract.v. La. I.
. £
qui in cathedra moyſi ſedẽt: ſecuꝝ mẽè fe⸗ ad iohem:et dico. Hic ẽ qui baptiʒat.Si
cit mgr̃ meꝰ: DNe quo ſpũs eiꝰ dixit.hic ẽ em melioꝛ iohs quã hereticus: quõ meli⸗ racſe di.
Jlath.ꝛʒ. qui baptiʒat: Quõ ſecuꝝ me fecit? Scribe oꝛ iohs q; ebꝛioſus? Quõ melioꝛ iohs q; Aludy
inquit et phariſei ſuꝑ cathedra moyſi ſe-⸗ homicida: Si poſt deterioꝛẽ baptiʒare de cobopt⸗
dent:que dicũt facite: que aũt faciũt.fa⸗ beremꝰ qꝛ poſt melioꝛẽ baptiʒarũt apli. (Run
, cere nolite. Dicũt em̃:⁊ nõ faciũt.Si fue⸗ Quicũq; apud ipſos baptiʒatus fuerit ab r
j.q.. Si fue rit miniſter iuſtꝰ:cõputo illũ cũ paulo:cõ ebꝛioſo:nõ dico ab homicida: non dico ſa
rit. et conſe. puto illũ cũ petro: cũ iſtis cõputo iuſtos tellite alicuiꝰ ſcelerati.nõ dico a raptoꝛe idenit
diſ.iiij. Alið miniſtros: qui vere iuſti miſtri: gliam ſuũ reꝝ alienaꝝ:non dico ab oppᷣſſoꝛe pupil⸗ 69occlr
in ſi. nõ querũt.Ainiſtri em ſunt: pꝛo iudicibꝰ loꝝ:nõ a ſeparatoꝛe cõiugũ.nihil hoꝝ di⸗
haberi nolũt:ſpẽ in ſe poni exhoꝛreſcunt. co:quod ſolenne ẽ dico: quod quotidia⸗ ſe. diſ⸗
. Ego cõputo cũ paulo iuſtũ miſtꝝ. Quid nũ eſt dico.quod vocant᷑ om̃s dico: et in öpn.
j. coꝛ.ʒ. et ð em̃ dicit paulus? Ego plãtaui: apollo ri⸗ iſta ciuitate.qñ eis dicit᷑: alongemur: be⸗ elneo.
cõſe.diſ.iiij. gauit:ſed deus incrementũ dedit. Neq; qͥ ne ſit nobis:et tali die feſto ianuariaꝝ nõ iiend.
baptiſmꝰ. v plãtat ẽ aliquid neq; qui rigat: ſed qui in debes ieiunare:ea dico: leuia: quotidia⸗ i Kne.
Meq; qᷣ. crementũ dat deꝰ.Cui vero fuerit ſuꝑbus na:ab ebꝛioſo homĩe cũ baptiʒat᷑:quis eſt
iiij.ſent.diſ. miniſter: cum diabolo cõputat᷑: ſed nõ cõ melioꝛ:ioh̊s an ebꝛioſus:? Reſponde ſi po
v.c.: ij.ĩ me. tamĩat donũ xpᷣi.Quod ꝑ illũ fluit puꝝ ẽ: tes:quod ebꝛioſus tuꝰ melioꝛ ſit: q; iohs.
quod pꝑ illũ trãſit liquidũ:venit ad fertilẽ Nunq; hoc audebis. Ergo tu qͥ ſobꝛiꝰ es:
terꝛã. Puta qꝛ ipᷣe lapideꝰ ẽ:qꝛ ex aq̃ fru⸗ baptiʒa poſt ebꝛioſum tuũ.Si em̃ poſt io⸗
ctũ ferꝛe nõ põt. Per lapideũ canalẽ trã⸗ hannẽ baptiʒauerũt apli:quãtomagis de
ſit aqua ad areolas: in canali lapideo ni-⸗ bet poſt ebꝛioſum ſobꝛius baptiʒare? An j
hil generat:ſed oꝛtus plurimũ fructum af dicis:in vnitate mecũ ẽ ebꝛioſus: Ergo io I
fert. Spũ alis em̃ virtꝰ ſacramẽti ita eſt vt hãnes amicus ſpõſi: nõ erat in vnitate cũ 1
lux:⁊ ab illuminãdis pura excipit᷑:⁊ ſi per ſpõſo: Sed tibi ipᷣi dico quiſquis es: Zu Ghj.
imundos trãſeat.nõ inquinat᷑.Sint plane es melioꝛ:an iohᷣs? Hon audebis dicere:
miniſtri iuſti:⁊ głliam ſuã nõ querãt:ſed il ego ſum melioꝛ:qᷓ; iohes. Ergo pꝰ te bap⸗
lius cuiꝰ mĩſtri ſunt. Nõ dicant baptimma tizent tui:ſi foꝛte fuerint melioꝛes. Si em̃ b
meũ eſt:qꝛ nõ ẽ ipoꝝ.Attende ipᷣm iohä⸗ poſt iohem baptiʒatũ ẽ:erubeſce quia pꝰ n/
nẽ Ecce iohes plenꝰ erat ſpũſctõ:et bap⸗ te nõ baptiʒat᷑.Dicturus es.Sed ego bap li⸗
tiſma de celo habebat:nõ ex homĩbꝰ. Et tiſmũ xpᷣi habeo:⁊ doceo.Aliqñ ergo co⸗ ic
quatinus hẽbat᷑e Ipᷣe dixit:Parate viam gnoſce iudicẽ:⁊ noli pᷣco ſuꝑbus eẽ.Bap⸗ dii
dño. Vbi aũt cognitus ẽ dñs:ipᷣeę factus tiſma xpᷣi das:ideo poſt te nõ baptiʒatur. ſen
via. Mõ iã opꝰ erat baptiſmate iohis:quo Poſt iohem ideo baptiʒatũ eſt:qꝛ baptiſ⸗ ie
Actu.xix. pararet᷑ via dño: Tamẽ qͥd nobis ſolẽt di ma xpᷣi nõ dabat:ſed baptiſma ſuũ: qꝛ ſic li
cere? Ecce pꝰ iohᷣem baptiʒatũ eſt. Ante⸗ acceꝑat vt ſuũ eſſet. Mon ergo tu melioꝛ 4 d
qᷓ; em̃ bene iſta queſtio tractaret᷑ in eccle⸗ q; iohãnes:ſed baptiſma quod ꝑte datur .
ſia catholica: multi ĩ ea errauerũt: ⁊ mag meliꝰ quã iohis. IJm em̃ xpᷣi ẽ: iſtud aũt B
ni et boni.Sʒ qꝛ ð mẽbris colũbe erãt.nõ iohis.Et qð dabat᷑ a paulo:et qõ dabat᷑ a
ſe pᷣciderint:et factũ eſt in eis quod dixit petro xpᷣi eſt: et quod datũ eſt a iuda xpᷣi
apls:Si quid alit᷑ ſapitis: hoc quoq; voſᷣ erat.Dedit iudas:⁊ nõ baptiʒatũ ẽ pꝰ iun⸗ .
deus reuelauit Vnde iſti qui ſe ſeparaue dam. Dedit iohãnes:et baptiʒatũ ẽ poſt j ·q.j.dedit
runt:indociles facti ſunt. Quid ergo ſolẽt iohannẽ:quia ſi datum eſt a iuda.baptiſ⸗ baptiſ. h
dicere? Ecce pꝰ io hem baptiʒatũ ẽᷣ. Poſt ma chꝛiſti erat:quod aũt a iohãne datũ ẽ 4
hereticos non baptiʒat᷑:quia quidam qui iohãnis erat. Mõ iudam iohãni: ſed bap. .
habebant baptiſma iohannis. iuſſi ſunt a tiſmũ xpᷣi etiam per iude manꝰ datũ: bap
. paulo baptiʒari. Non enim habebãt bap- tiſmo iobãnis etiã ꝑ manus iohãnis dato
tiſma chꝛiſti. Quid ergo exaggeras meri⸗ recte pᷣponimus.Etem̃ dictũ eſt de domi⸗
tũ: ⁊ quaſi abijcis infelicitatẽ hereticoꝝ: no aſiq; pateret᷑: quia baptiʒabat plures
Et ego tibi cõcedo ſceleratos eſſe hereti:ꝭ? q; iohãnes.Neinde ſubiunctũ eſt. Quã⸗ ..
cos. Sed heretici baptiſma xpᷣi dederunt: uis ipᷣe nõ baptiʒaret: ſʒ diſcipuli eiꝰ: Ip⸗ Joh. iiij · .
quod baptiſma nõ dedit iohes. Recurꝛo ſe:et nõ ipſe. Ipſe poteſtate: illi miſterio

ſic
o:
wur
is
n
i,

ſi
p⸗
bap
dnio
/
Unes

10

de cõſe. diſ.
iiij. Aliud x
Ergo bapti⸗
ſabant

j. q· . dedit.

de cõſe. diſ.
iii. baptiſ. .
v.nõ timeo.

iiij:ſen. di. v

ca.j in me.

Philip.j.

Seruituts ad baptiſandum illi admoue⸗
bãt:poteſtas baptiʒadi in xpᷣo ꝑmanebat.
Ergo baptiʒabãt diſcipuli eius:et ibi ad

huc erat iudas int᷑ diſcipulos eiꝰ:Si qͥs er

go baptizabat iudas:ñ ſũt iteꝝ baptiʒati:
et s baptiʒauit iohs niteꝝ baptiʒati ſũt:
pl ane iteꝝ:ſʒ nõ iterato baptiſmo.Quos
eni baptiʒauit iohᷣs:iohannes baptiʒauit
Quos aũt baptiʒauit iudas:xpᷣs baptiʒa
uit. Sic ergo quos baptiʒauit ebrioſꝰ: qͥs
baptiʒauit homicida:qͥs baptiʒauit adul
ter:ſi baptiſma vpᷣi erat:xpᷣs baptiʒzauit.

NMõ timeo adulterũ:nõ ebrioſum:nõ ho

micidã:quia columbã attendo/æ qua mi
hi dicit᷑:Hic ẽ qui baptiʒat.( Ceterũ frẽs
mei delirũ eſt dicere/quia melioꝛis meri
ti fuit:nõ dico iudas:ſed quilibet homi⸗

nũ:qᷓ; ille de quo dictũ eſt:in natis mulie

rũ nemo ſurrexit maioꝛ iohãne baptiſta.
NMNõ ergo huic quiſquã ſeruus:ſed baptiſ
ma dñi etiam per ſeruũ malum datum/ba
ptiſmati etiã amici ſerui pᷣponit᷑. Audi q̃⸗

in inuidia pᷣdicantes verbũ dei.Et qᷣd de
illis dicit? Et in hoc gaudeo/ſed cõgau⸗

debo. Chꝛiſtũ em anunciabãt /ꝑ inuidiã
quidẽ:ſed tñ xpᷣm. Mõ ꝑ quid: ſed quẽ vi

de Per ĩuidiã tibi pᷣdicat᷑ xpᷣs: xpᷣm vide:
vita pᷣdicatũ ꝑ inuidiã. Holi imitari ma⸗
lũ pᷣdicatoꝛẽ.ſed imitare onu Guod tibi
pᷣdicat᷑.Chꝛiſtus ergo a quibuſdã ꝑ inui⸗
diã pᷣdicabat᷑. Et quid eſt inuidere ? hHoꝛ
rendũ malũ. Ipſo malo quo diabolꝰ de⸗
iectꝰ eſt:ipᷣo deiecto:deiecit multos.ałꝑa

ligna peſtis: ⁊ habebãat illã quidam xpᷣi pᷣ

dicatoꝛes.quos tñ pᷣ⸗ dicare ꝑmittit apls.
Quare? Quia vpᷣm pᷣdicabãt. Qui aũt in

uidet: odit:.Et qui odit: quid de illo dici

ſde

tur:audi aplin iohãnẽ. Qui odit fratrẽ
ſuũ/homicida eſt.Ecce poſt iohem bapti
ʒatũ ẽ: poſt homiciqꝗ nõ baptiʒatũ ẽ.qꝛ
iohs dedit baptiſmũ ſuũ:homicida dedit
haptiſma chꝛiſti. Quod ſacramentũ tam
ſctm̃ eſt:vt nec homicida miſtrãate pollua
tur. Mõ reſpuo iohem:ſed poniꝰ credo io
hãni Quid credo iohãni?: Quod didicit p

columbã. Quid didicit ꝑ columbãꝗ? hicẽ

qͥ baptiʒat in ſpũſctõ. Jã g fratres tenete
hoc:et coꝛdibꝰ vfr̃is infigite.Si em̃ hodie
voluero plenius dicere quare ꝑ columbã.
tempꝰ non ſufficit. Quia em̃ res dicenda
inſinuata eſt iohi ꝑ columbã quã nõ noue

beſ pẽ voluit demõſtrari ſpũſſctũs.Quid

ſui quantũ arbitroꝛ ctitati vr̃e. Sʒ qua⸗

—

re hãc ipᷣam rem ꝑ columbã opoꝛtuit de⸗

mõſtrari:ſi bꝛeuiter dici poſſet:dicerẽ. Sʒ
quia din dicẽdũ eſt ⁊ onerare vos nolo:
quõ adiutꝰ ſum oꝛationibꝰ vr̃is / vt illud
qð ꝓmiſi implerẽ:adiuuate etiã atq; etiã
pia intentiõe/⁊ votis bonis:⁊ illud appa
rebit vobis:quare iohãnes quod didicit
in dño/quia ipᷣe eſt qui baptiʒat in ſpiri⸗
tuſctõ/⁊ nulli eruo ſuo trãſligauit pote⸗
ſtatẽ baptiʒandi/non debuit diſcere niſi ꝑ
columbam. S HWM
Ab eo quod dictũ eſt.columbã ſu⸗
per dnm deſcẽdiſſe: vſq; ad id qð
ait. ego vidi ⁊ teſtimoniũ phibui
quia hic eſt filius dei. .
RS Ateoꝛ ſanctita
f ti vfe:timueram ne frigus hoc
AQ frigidos vos ad coͤnentenncnan

tia vf̃a:ſpũ vos feruere demõſtraſtis.nõ
dubito quin etiã oꝛaſtis ꝓ me/ vt debitũ
vobis exoluam. Pꝛomiſerã enĩ in nomie
xbpᷣi diſſerere hodie cũ ãguſtia tꝑis tũc ipe
diret /ne id poſſemꝰ explicare tractando:
quare deus ꝑ columbe ſpẽm oſtẽdere vo
luerit ſpmſanctũ hoc vt explicet᷑/illuxit
nobis dies hodiernus:a ſentio audiendi
cupiditatẽ/a pia deuotione celebꝛius cõ⸗
gregatos.Expectationẽ vr̃am deꝰ imple

at ex oꝛe nr̃o. Amaſtis enim vt veniretiſ.

Sʒ amaſtis.Quid:Si nos: ⁊ h̊ bene:nã
volumꝰ amari a vobis:ſed nolumꝰ in no⸗
bis. Quia ergo ĩ xpᷣo vos amamus/ĩ xpᷣo
nos redamate: ⁊ amoꝛ nr̃ ꝓ inuicẽ gemat
ad deũ Ipᷣe enĩ gemitus columbe ẽ Si er
go gemitꝰ colũbe ẽ quod omẽs nouimꝰ.
Gemũt aũt colũbe in amoꝛe. Audite qͥd
dicat apłs: et nolite mirari/quia in colũ⸗

em̃ oꝛemus ſicut opoꝛtet inquit neſcimꝰ:
ſed ipᷣe ſpũs interpellat ꝓ nobis gemiti⸗

bus inenarrabilibꝰ . Quid ergo frẽs mei?

cta ⁊ eterna beatitudo ẽ ei cũ pr̃e ⁊ filio?-ꝛ

Spũs enĩ ſctũs deus:ſicut dei filiꝰ deus:
et pater deus. Ter dixi deus:ſed non di⸗
xi tres deos. agis eni ðs ter.qᷓ; dij tres:
qꝛ pr̃ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſctũs vnus deꝰ.Hoc op
time noſtis.õ g̊ ſpũſſctũs in ſemeptipᷣo
0

Trac.vj.

les cõmemoꝛat apls paulus falſos frẽs: faceret.Sed qꝛ iſta celebritate ⁊ freqduen

NRõ. viij.

ð

apud ſemetipᷣm in illa trinitate/ ĩ illa bti⸗

tudine/i illa etnitate ſbᷣe gemit. ſʒ in nob

gemit qꝛ gemere nos facit. Hec xua res E:
quod nos docet ſpũſſctũs gemere: Inſi⸗

nuat eni nobis qꝛ ꝑegrinamur ⁊ docʒ nos

in patriã ſuſpirare: ⁊ ipᷣo deſiderio gemi⸗

nus. Cui bene eſt in hoc ſeculo/imo qͥ pu
tat qð ei bene ſit/q leticia reꝝ carnaliũ ⁊

abundãtia tempaliũ/⁊ vana felicitate ex

ultat:habʒ vocẽ coꝛui. Vox em̃ coꝛui cla
moſa ẽ:nõ gemebũda. Qui aũt nouit in

pᷣſſura ſe eſſe moꝛtalitatis huiꝰ/ꝑegrinari

ſe a dño /nõdũ teneri illã ꝑperuã que no
his ꝓmiſſa eſt beatitudinẽ.ſed habere il⸗
lã in ſpe q; habiturꝰ ẽ in re/cũ dñs vene⸗
rit manifeſtatõe pᷣclarus qui pꝛiꝰ in humi
lirate venit occultꝰ:qui hẽc nouit:gemit:
Et quãdiu ꝑ h gemit bñ gemit.Spũs illũ

ocuit gemere: a columba didicit geme⸗

Geneß. viij *

B

re.Aulti em gemunt in infelicitate terꝛe
na:vel quaſſati dãnis/vel egritudine coꝛ
poꝛis pᷣ grauati/ vel carceribꝰ incluſi / vel

cathenis colligati/vel fluctibꝰ maris mer

ſi ac iactati: vł aliqᷣbꝰ inimicoꝝ ĩſidüus cir
cũſepti gemũt.Sed nõ colũbe gemitu ge
munt:nõ amoꝛe dei gemũt.nõ ſpũ gemũt
Ideo tales cũ ab ipᷣis pᷣſſuris fuerint libe
rati:exultãt in grandibꝰ vocibꝰ. Vbi ap⸗

paret qꝛ coꝛui ſunt:nõ colũbe. Ideo me⸗

rito de arca miſſus ẽ coꝛuus ⁊ nõ ẽ reuer⸗
ſus:miſſa eſt colũba ⁊ reuerſa ẽ. Illas du
as aues miſit noe. habebat ibi coꝛuũ:ha
bebat ⁊ columbã. Vtrũ q; hoc genus:ar⸗

ca illa continebat.Et ſi arca figurabat ec

deſiam: videtis vtiq; qꝛ neceſſe eſt vt in
iſto diluuio ſeculi:vtrũq; genus cõtineat

eccłia ⁊ coꝛuũ ⁊ colũbã: Qui ſũt coꝛui
Qui ſua querunt.Qui colũbe? Qui ea

xpᷣi ſunt querũt ¶ Mropterea g cũ mutte⸗
ret ſpiritũſctm̃:duobꝰ modis eũ oñdit vi

ſibilit᷑: Per columbã:⁊ ꝑ ignẽ. Per colum
bã ſuꝑ dñm baptizatũ:ꝑ ignẽ ſuꝑ diſcipu-

los cõgregatos.Cũ em aſcendiſſ et dũs in
celũ poſt reſurrectõeʒ: pactis cũ diſcipu
lis ſuis quadraginta diebus impleto die

pẽhecoſtes.miſit eis ſpmſãctũ: ſicut pꝛio

miſerat xpᷣs.Spũs ergo tunc veniẽs im⸗
ꝓpleuit locũ illum/factoq; pꝛimo ſonitu tã
quã ferꝛetur flatus vehemẽs:ſicut ĩ acti⸗
bus apłoꝝ legimus. Viſe inquit illis ſũt
lingue diuiſe velut ignis qui et ſedit ſuꝑ
vnũquẽq; eoꝝ:⁊ ceperunt linguis loqui

4 „
:;
—

.

ſicut ſpũs dabat eis ꝓnũciare.hHãc vide⸗

Lg. I. .

mus columbã ſuꝑ dñm: has linguas diui⸗

ſas ſuꝑ diſcipulos ↄgregatos. Ibi ſimpli

citas:hic feruoꝛ oſtendit Sunt em̃ qui di
cunt᷑ ſimplices:⁊ pigri ſũt. Vocantur ſim

plices:ſunt aũt ſegnes. Mõ talis erat ſte⸗

phanꝰ plenꝰ ſpũſctõ. Simplex erat:quia

nemini nocebat. YFeruẽs erat: quia ĩpios

arguebat. Hõ em̃ tacuit iudeis.cuius ſũt
verba illa flãmãtia. Dura ceruice/⁊ ĩcircũ

Actuũ. vij.

ciſi coꝛde ⁊ auribꝰ:vos ſempꝑ reſtitiſtis ſpi

rituſctõ.Magnꝰ impetꝰ*:ſed colũba ſine

felle ſeuit. NHam vt noueritis quia ſine

felle ſeuiebat:illi auditis his verbis /qui
coꝛui erant/ad lapides ſtatim aduerſꝰ co
lumbã cucurrerũt.Cepit ſtephanꝰ lapida

ri:⁊ qui pauloante fremẽs/ ⁊ feruẽs ſpiri

tu tanq; ĩ inimicos inpetũ fecerat/⁊ tãqᷓ;
violẽtus inuictꝰ erat in verbis igncis at⸗

q; flãmantibꝰ/vt audiſtis dura ceruice et

incircũciſi coꝛde ⁊ auribꝰ:vt qui ea verba
audiret /putarʒ ſtepbanũ ſi ei liceret/ſta

tim illos velle ↄſumi: Teniẽtibꝰ in ſe la /

pidibꝰ ex manibꝰ eoꝝ/genu flexo ait.Do
mine: ne ſtatuas illis hoc delictũ:inheſe⸗

rat mititati colũbe. Pꝛioꝛ em̃ illõ fecerat

magiſter:ſuꝑ quẽ deſcendit colũba. Qui
pendẽs in cruce ait. Pater ignoſce illis:

q⁊ꝛ neſciũt quid faciũt.Ergo ne ſpũ ſanc⸗
tiſicati dolũ habeãt.in colũba demonſtra
