hoc dignatus eſt dicere. Quãdo nobis in
ſultãt amatoꝛes huiꝰ ſecłi:dicamꝰ eis.Tẽ

pus vrm ſemꝑ adeſt paratũ:tꝑs aut nrjm

ns lerij.

9

Hi

e
bit
⸗
ur
iũ

dep

l⸗
4
Di
ſe
ali
er
cas
uſal
iſta
coſp⸗

ſu

911
li

de R

Al:alcendã

in diebus feſtis ⁊ omĩno in qᷣbuſlibet rebꝰ

nondũ venit. Mobis eni dixit apłs. M0
tui eni eſtis:et vita vr̃a abſcondita ẽ cum
xũo in deo. Quãdo veniet tꝑs nrjm? Cuʒ
xbps inqᷣt apparuerit vita vr̃a: tunc et vos
aparebitis cũ ipſo in glia. Quid deinde
addit: Nõ põt mũdus odiſſeuos.

Quid ẽ hoc:niſi nõ põt mũdꝰ odiſſe ama⸗

toꝛes ſuos teſtes falſos ſuos? BGona enim
dicitis qᷓ̃ mala ſunt:⁊ mala que bona ſunt

Me aũt odit qͥa teſtim oniũ ego
hibeo de illo: qa opera eius mala
ſunt Tlos aſcedite addiẽ feſtũ huc

Quid eſt hũc? Vbi głiam humanã queri
tis.Quid ẽ hũc? Vbi extẽdere vultis car

venit. Ipſe erit dies feſtus meꝰ nõ diebꝰ

iſtis ꝑcurrens ⁊ tranſiens:ſed pmanens in

eternũ. Ipſa erit feſtiuitas/gaudiũ ſine ſi
ne: ernitas ſine laboꝛe:ſerenitas ſine nube
Hec ciũ diriſſet:ihe manſit in gali

E lea: ¶ Ut aũt aſcẽderũt fratres eiꝰ

tüc et e ſerqy ad die ſetle mon
manitreſ te ſed quaſii occuilto. Jõ nõ
manifeſte ſed quaſi ĩ occulto. g5

qꝛ nõ gliari temꝑaliter

ſegd aliqͥd docere ſalubriter /coꝛrigere ho
mines / de die feſto eterno ãmonere/amo⸗
rẽ ab h̊ ſeculo autere ⁊ in deũ ↄuertere cu
piebat.Quid ẽ ãt ꝙ qſi latẽter aſcẽdit ad
diẽ feſtũ:? Hon vacat ⁊ hoc ab intellectu

Vigdet᷑ mihi fres etiã hinc qð quaſi laten

ter aſcendit: aliqͥd ſignificare voluiſſe nã
cboſequẽtia docebũt/ſic eũ aſcẽdiſſe medi
ato die feſto:id eſt mediatis illis diebus:

vt etiã palã doceret.Sed quaſi latẽter di

Xit:ne ſe oſtẽderet homĩbꝰ. Nõ vacat qd
latrẽter aſcendit xpᷣs ad diẽ feſtũ:qꝛ ipᷣe la
tebat in illo die feſto: Adhuc etiam ego
q5 dixi ĩ latibulo ẽ. AManifeſtet᷑ ergo Lol
lat᷑ velũ: apareat qð erat ſecretãẽ ia

que dicta ſunt antiquo ꝓplo iſrael in mul⸗
tiplici ſcriptura ſctẽ legis que agerent.ſi⸗
n ſacrificijs/ſiue in ſacerdotijs / ſiue

quibꝰ deũ colebãt: quecunq; illis dicta ⁊

bcepta ſut/vmbre fuerũt futuroꝝ. Quo⸗
ruʒ futuroꝝ: Que implent᷑ in xo. Vinde

dicit aplłs. Quotqͥt enĩ ꝓmiſnões dei ſi ut:

in üllo etiã :id ẽ in rpᷣo iplete fſũt. hHeinde
Dicit in alio loco:QOmia in figura cõtinge
bst illis:ſcripta ſunt aüũt ꝓpt᷑ nos in quos
ſines ſeculoꝝ deuenerũt.Dixit ⁊ alibi.Fi
nis enĩ legis xpᷣs eſt. Itẽ alio loco. Nemo

nalia gaudia:nõ etna cogitare. Ego n5
aſcẽdo ad diẽ feſtũ hũc:qͥa meum

F. tempus nondum ünpletum eſt:
In die feſto hoc gliaʒ vos hůanã requiri
tis: Meũ vo tempꝰ: id eſt głie mee nõdũ

vos iudicet in cibo/aut in potu:aut in par

te diei feſti /aut neomenie /aut ſabbatoꝝ:
dð ẽ vmbra futuroꝝ. Si ergo oĩa illa vm⸗
bra fuerũt futuroꝝ: ⁊ ſcenophegia vmbra
erat futuroꝝ:Mic ergo dies feſtꝰ qᷓramus
cuiꝰ futuri vmbra erat? Expoſui qͥd erat
ſcenophegia/ celebratio erat tabernaculo

rũ ꝓpterea qꝛ ſyłs de egipto liberat?/tẽ⸗
dens ꝑ deſertũ ad terrã ꝓmiſſionis /in ta⸗

bernaculis habitauit. Quid ſit animadDu,;
tamus 2c nos erimꝰ nos inquã qui mẽbra
xbpᷣi ſumus.Si ſumꝰ illo aũt dignãte ſumꝰ

nõ nobis ꝓmerentibꝰ. Attendamus ergo

nos frẽs Educti ſumus de egipto / vbi dia

bolo tanq; pharaoni vᷣuiebamꝰ: vbi lutea

oꝑa in terrenis deſiderijs agebamus: ⁊ in

eis multũ laboꝛauimus.Etenĩi nobis xpᷣs

quaſi lateres faciẽtibꝰ clamauit. Venite
ad me omẽs q laboꝛatis. hinc educti per
baptiſmũ taq; ꝑ mare rubꝝ //iõ rubꝝ quia
xpᷣi ſanguie ↄſecratũ: moꝛtuis omibꝰ ini⸗
micis nf̃is qͥ nos inſectabant᷑id ẽ:deletis
omibꝰ pctis nr̃is in deſertũ traiecti ſumꝰ.
Aõ ergo anq; ad patriã ꝓmiſſiõis:id eſt
eternũ regnũ vemamꝰin deſerto in taber
naculis ſumꝰ.Qui iſta agnoſcũt:ĩ tabna⸗
culis ſũt. Futuꝝ enĩ erat:vt qdã hoc ag⸗
noſcerẽt. Ille eni ẽ ĩ tabnaculis:qui ſe eẽ
in mũdo intelligit gegrinũ: Ille ſe intelli⸗
git ꝑegrinatẽ:qͥ ſe videt patrie ſuſpirantẽ
Cũ aũt coꝛpꝰ xpᷣi ẽ ĩ tabnaculis:xps ẽ ĩ ta
bernaculis. Sʒ tũc nõ euident᷑/Iʒ latent.

Adhuc enĩ vmbra lucẽ obſcurabat. UVeni

ente luce:vmbra remota ẽ. p̃ᷣs erat in oc⸗
culto:iĩ ſcen ophegia xpᷣs erat/ſʒ latẽs xpᷣs
Aõ iã cũ maifeſia ſüt iſta:agnoſcimꝰnos
iter agè in heremo.Si eni agſcimꝰ: ĩ here

mo ſumꝰ Quid ẽ ĩ heremo? In deßto qre

ideſto? Quia ĩ iſto mũdo vbi ſitit᷑ in via
inaquoſa: Sed ſitiamꝰ vt ſaturemur. Be
ati enĩ qui eſuriũt et ſitiunt iuſticiã:quo⸗
niam ipᷣi ſaturabunt᷑.Et ſitis nr̃a de petra
impler᷑ in heremo. Petra enĩ erat chꝛiſtꝰ:
et v̈ga tcuſa eſt:vt aũt manaret/bis pꝑcuſ
ſa eſt:qꝛ duo ligna ſũt crucis Qmia & hec
que ſiebãt in figura: manifeſtant᷑ in nob.

ad diẽ feſtũ:nõ manifeſte/ſed tanquã in

Al.multus

Col. iij.

põ.xlix

occulto Figura eni erat ipᷣm in occulto/qꝛ
in ipo dis feſto xpᷣs latebat: Quia ipe dieſ

feſtꝰ/xpᷣi mẽbra pegrinatura ſigniſicabat.

Judei ergo querebãt eũ die feſto
antequã aſcẽderet.Pꝛioꝛes enĩ frẽs aſcẽ⸗
derunt / et nõ tunc alſcendit ille qñ illi pu⸗
tabãt ⁊ volebãt: vt etiã hoc impleret᷑ qð
ait / non ad hũc:id eſt: ad quẽ vultis/pri⸗
mũ vel ſcm diem Aſcendit aũt poſtea vt

euãgeliũ loquit᷑ mediante die feſto:id eſt

cũ iã illiꝰ diei feſti tot dies pꝛeteriſſent:
quot remanſiſſent. Ipam eni feſtiuitateʒ

quantũ intelligendũ eſt: dieb lurimis
celebrabãt Dicebant ergo: vbr eſt il⸗

le:Et murmurimultũ de eo erat in

urba. VUnde murmur? De cõtentione.
Anr fuit cõtẽtio: Auida eni dicebat
quia bonus eſt:alii aũt non ſed ſe
Ducit turbas. De omnibus ſeruis eius
hoc ðmõ:qcunqʒ eminu erit in aliqᷓ gr̃a
ſpũ ali ꝓfectu.Alij dicũt qꝛ bonꝰ eſt:alij
nõ:ſed ſeducit turbas.vñ hoc? Quia vita
nr̃a abſcõdita eſt cũ xpᷣo in deo.Ideo li⸗

cet dicere hominibus per hiemẽ:moꝛtua ẽ

iſta arboꝛ:verbi gra. Arboꝛ fici/arboꝛ piri
et huiuſmodi pomoꝛũ ſimilis eſt aride:et
qᷓ;diu hiems eſt nõ apparet Eſtas ꝓbat:
iudiciũ ꝓbat.Eſtas nr̃a: reuel atio xpᷣi ẽ.
Deus manifeſte veniet: deꝰ n et nõ ſile⸗
bit. Ignis ante eũ pᷣibit. Iſte ignis: inflã⸗

mabit inimicos eius. Aridas arboꝛes:ig

nis cõpꝛehendet. Tuuc enim aride appa

rebunt:quando eis dicetur: Eſuriui:⁊ nõ

dediſtis mihi mãducare In alia vero par⸗
te.hoc eſt in dextera: aparebit fecũditas
fructuũ dignitaſqʒ folioꝝ.viriditaſ eterni
tas eis erit. Illis ergo tanquã aridis dice
tur.ite in ignẽ eternũ.Ecce enĩ ſecuris ad
radicẽ arboꝝ poſita eſt. Oĩs ergo arboꝛ
que nõ facit fructũ:excidet᷑ ⁊ in ignẽ mit⸗
tet᷑. Dicãt ergo de te ſi ꝓficis in xpᷣo / dicãt
hoĩes:ſeducit turbas.De ipſo toto coꝛꝑe
xpᷣi hoc ðꝛ.Cogita coꝛpus xpᷣi adhuc ĩ mũ
do. cogita coꝛpus xpᷣi adhuc in area.vide
quẽadmodũ blaſphemet᷑ a palea. Simul
quidẽ triturant᷑:ſed palee ↄterunt/frumẽ
tũ purgat᷑.Quod dictũ ẽ ergo de dño/va
let ad ↄſolatõem:de quocunqʒ hoc dictũ
fuent xpᷣiano. Nemo tñ palã loque⸗
batr de illo: ppter metu iudeorum
Sʒ qͥ nõ loq bant᷑ ð illo ꝓpter metũ iudeo
rũ: Qui dicebãt bonꝰ ẽ:nõ qͥ dicebãt ſe⸗
ducit turbas Qui dicebãt ſeducit turbas

ni tenebat᷑. Ilð enĩ vt lateret erat cã exẽ

q̃ nemo poſſit ꝓferre niſi legiſſet:nemo le

ſonitꝰ eoꝝ apparebat tãq; aridoꝝ folioꝛũ
Seducit turbas clariꝰ ſonabãt Bonus eſft
pꝛeſſius ſuſurrabãt. Mõ aũt frẽs quäuis
nondũ venerit illa głia xpᷣi que nos eter⸗
nos factura ẽ:mõ.tamẽ ita creſcit eccleſia

eiꝰ ita eã dignatus ẽ ꝑ cũcta diffundere: 4

vt iã ſuſurret᷑ ſeducit turbas:⁊ clarius ꝑſo

net bonus eſt ſ

Explicit tractatꝰ xxviii Incipittra
ctatꝰ.xxix. De eo vbi ait. Ja at die

feſto mediate aſcẽdit ieſus in tem

cia ĩ illo nõ eſt

Bog ſe

— r———=

Qui miſit illũ hic veraxẽ ⁊ iniuſti

de euãgelio et hodie lectũ eſt
—— ↄſequent ⁊ nos videamꝰ:⁊ qð
dſis donauerit hinc dicamꝰ. Heſterno die
hucuſqʒ lectũ erat/qꝛ licet nõ vidiſſẽt do
minũ ihm ĩ tẽplo ꝑ diẽ feſtũ/loqbãt᷑ tñ de
illo:Et alij dicebãt bonꝰ ẽ/alij aũt nõ/ſʒ

ſeducit turbas. Dictũ eni hoc ẽ ad eoꝝ ſo

latiũ.q poſtea pᷣdicantes vᷣbũ dei: futuri
erat vt ſeductoꝛes ⁊ vaces.Si enĩ ſeduce
re deciꝑe ẽ:nec xpᷣs ſeductoꝛ nec apli eiꝰ:
nec qſquã ſeductoꝛ debet eẽ xpᷣianꝰ. Si
aũt ſeducere aliũde aliquẽ ad aliud per⸗
ſuadẽdo ducere ẽ: querẽdũ ẽ vñ et quo?
Si a malo ad bonũ: bonꝰ ſeductoꝛ ẽ.Si a
bono ad malũ:malꝰ ſeductoꝛ ẽ. In hac er
go ꝑte quo ſeducunt᷑ hoĩes ð malo ad bo⸗ thec eſt ſnia
nũ:vtinꝗ oẽs ſeductoꝛes ⁊ vocemur et ſi⸗ textꝰ: q;uis

diẽ ſeſtu:med feſto e⸗ ta: vt in hoc
bat:⁊ nirabantur iudei dicentes oꝑe ſepiꝰ ſit
uo hic lr̃as ſcit cu nõ didicerit:
Ille qꝗ latebat docebat :et palã loq̃batet

hoc ptãtis. Sʒ cũ doceret:mirabãt᷑ iu
dei. Oẽs quidẽ quantũ arbtroꝛ miraban⸗
tur: ſed nõ oẽs ↄuertebant᷑. Et vñ ãmira⸗
tio? Quia multi nouerãt vbi natꝰ:quẽad
modũ fuerit educatus. Nunquã eũ vide
rant litteras diſcentẽ. Audiebãt aũt de le
ge diſputantẽ/legis teſtimonia ꝓferentẽ.

plum ⁊ docebat:vſq; id quod ait

mus Aſcendit ergo poſtea dñs ad vba ſit muta
Aercfego paſſtfa dfia 2d .

geret niſi f̃as didiciſſet: Et iðo mirabant
Eoꝝ aũt ãmiratio:mgr̃o facta ẽ inſinuan
de altius veritatis occaſio.Ex eoꝛũ qᷣe
amiratione et verbis /dixit dñs ꝓfunduʒ
aliquid:⁊ diligentius inſpici ⁊ diſcuti dig

— –

ole

eſt mea:ſed mea doctrina non eſt mea. Si
non tua: quõ tua: Si tua: quomõ nõ tua⸗
Tu enĩ dicis vtrũq;:⁊ mea doctrina:⁊ nõ

mea: Nam ſi dixiſſet/iſta doctrina non eſt
mea :mulla eſſet queſtio. Nunc vero frés
pꝛimitus intẽdite queſtionẽ:cet ſic oꝛdine
expectate ſolutõem: mMam qui non videt
queſtionẽ que ꝓponit᷑: quomõ intelligit
quod exponit᷑: hoc eſt ergo in queſtione

quod ait:mea non mea.Hhoc videt᷑ eẽ cõ

trariũ/quõ mea: quomõ nõ mea. Si ergo
intueamur diligẽter quod ipſe in exoꝛdio
dicit ſãctus euãgeliſta. In pꝛincipio erat

verbum/et verbũ erat apud deum ⁊ deus

erat verbum:inde pendet huiꝰ ſolutio q̃⸗
ſtionis. Que eſt doctrina patris/niſi ver⸗

bũ patris? Ipᷣe ergo xpᷣs doctrina patris:

Siverbũ patris: Sed quia verbũ nõ põt
eſſe nullius ſed alicuiꝰ:⁊ ſuam doctrinam
dixit ſeipᷣm.⁊ non ſuã:quia patris eſt ver
bum. Quid enĩ tam tuũ qᷓ; tu? Et quid tã

nõ tuũ q; tu? Si alicuius eſt quod es:ver

büu ergo ⁊ dey eſt: ⁊ doctrine ſtabilis ver⸗
bum eſt. non ſonabilis p ſillabas t vola
tilis:ſed manẽtis cũ pr̃fe.Ad quã conuer⸗

tamur manentẽ:ſoniſ tranſeuntibꝰ ãmoni
ti. Mõ enĩ nos ita ammonet ꝙ trãſit: vt ad
trãſitoꝛia nos vocet Ita qmonemur:vt di
ligamꝰ deũ.Totũ hoc qð dixi ſillabe fue
rũt/ꝑcuſſum aerẽ verberauerũt: vt ad ſẽ

ſum vr̃aꝝ auriũ ꝑpuenirent. Sonando trã
ſierunt/nõ tñ illud qð vos ãmonuit tranſi
re debet: quia ille quẽ vos diligere imo⸗
nui non tranſit. Et cum tranſeuntibꝰ ſilla

bis admoniti /conuerſi ad eũ fueritis:nec

vos tranſibitis/ſed cum manẽte manebi⸗
tis. Hoc eſt magnũ in doctrina /altũ ⁊ et᷑⸗
num qð manet: quod vocat omnia q̃ tem
poꝛaliter tranſeunt. quãdo bene ſigniſicat
nec mendaciter ꝓferunt᷑. Omia quippe ſi

gna que ꝓferimꝰ :ſonis aliquid ſigniſcãt

quod non eſt ſonus: Mon eni due bꝛeues
ſillabe deus eſt: ⁊ duas breues ſillabas co

dicit᷑ deus:quãuis non maneat ſonus cuʒ

dicit᷑ deus. Sic intendite doctrinam xpᷣi:⁊
puenietis aduerbũ dei.Cum aũt ꝑueneri
tis ad verbum dei:intẽdite deus erat ver
bum: et videbitis verũ dictum eẽ/mea do
ctrina. Intendite etiam cuiꝰ eſt verbũ:et
vyigebitis recte dictũ eẽ /nõ eſt mea. Bꝛe
uiter ergo dico caritati veſtre. hoc videt᷑

mihi dixiſſe dominus ieſus xꝑs: mea doc

trina non eſt mea: ac ſi diceret: Ego nõ ſũ
a meipſo. Quãauis enĩ filiũ patri dicamꝰ

. Tract. XxxIxxX La. VII

num. Pꝛopter quod intentã facio carita⸗
tem vfam: non ſolũ ad audiendũ pꝛo vo-
bis ſed etiã ad oꝛandũ ꝓ nobis: Qnid er⸗
go dñs reſpõdit eis ãmirantibus quõ ſci⸗-
rfet litteras quas nõ didicerat? Mea in
AIt doctrina non eſt ed eiu
Araeiſente⸗ eſt eni ꝓfunditas pᷣma
Vligetur enĩ paucis verbis:quaſicontra⸗
ria locutus. Hõ eni ait: iſta doctrina non

limns.et duas breues ſillabas adoꝛamꝰ:⸗
ad duas breues ſillabas puenire deſidera
mus: que pene ante deſinũt ſonare qᷓ; ce⸗
perunt:nec in eis ſcðe locus eſt niſi pꝛima
trranſierit.Manet ergo aliquid magnũ qð
eius

et creÄdamus equalem: nec vllã in eis eæ=

nature vel ſubſtantie diſtantiã/ nec inter
generantẽ atqʒ generatum aliquod inter
fuiſſe temꝑis interuallũ: tamen hoc ſerua
to et cuſtodito iſta diximus:quod ille pa
ter eſt / ille filius. Pater aũt nõ eſt/ſi non
habeat filiũ:et filius nõ eſt ſi non habeat
pfem. Sʒ tñ filiꝰ ðs de pr̃e:pr̃ aũt ðs ſʒ nõ
de ſllio: Pf fllij/ nõ de de ſilio: Ille aute
filiꝰ pr̃is ⁊ deꝰ de pr̃e.Dñs enĩ xpᷣs:ðꝛ lu⸗
men ex lumĩe. Lumẽ ergo qð nõ ex lumie
et lumẽ equale qð ex lumine:ſimul vnum

lumẽ nõ duo lumia. Si intelleximus/deo

gf̃as. Si quis aüt pax intellexit:fecit hõ
quouſqʒ potuit. cetera videat vñ ſperet:

Foꝛinſecꝰ vt oꝑarij poſſumꝰ plãtare et ri

gare:ſed dei eſt incrementum dare.0tν ⸗

inqt doctrina nõ eſt mea:ſed eius qui mi
ſit me. Audiat cõſiliũ:qui dicit nõdum in

tellexi.AMagna qwe res ⁊ ꝓfunda cũ fuiſ

ſet dicta:vidit vtiqʒ ipſe dñs xpᷣs /hoc tã
ꝓfundũ nõ oẽs intellncturos: et in conſe

gqusti dedit ↄſiliũ. Intelligere vis: Crede
De enĩ ꝑ ꝓphetã dixit:niſi credideritiſñ

intelligetis Ad hoc ꝑtinet:qð etiã h̊ dñs

ſecutus adiunxit: Si qs voluerit vo
voluntatẽ eiꝰ facere cognoſcet de
doctrina: vtrũ ex deo ſit: an ego a
me ipſo loquar. Quid ẽ B. Si qͥs volu

eritvolũtatẽ eiꝰ face? Sʒ ego dixerẽã ſi qͥs

E

crediderit et h̊ ↄſiliũ dederã:ſi nõ ĩellexi
ſti inquã/crede. Intellectꝰ enĩ merces eſt
fidi. Ergo noli qrere ĩtelligere vt creÄdas:

ſed crede vt intelligas:quomõ niſi credi

deritis non intelligetis. Cum ergo ad poſ
ſibilitatẽ intelligendi conſilium dederim

4 4 —

obeaientiã credendi /a dixerim dũm ihᷣm

xpᷣm hoc ipᷣm adiunxiſſe in cõſequẽti ſen

tentia: inenimus eũ dixiſſe:Si quis volue

rit voluntatẽ eius facere. cognoſcet de do
ctrina eius Quid eſt cognoſcet:? hoc eſt

intelliget. Quid eſt autẽ:ſiqͥs voluerit vo
lũtatem eius facere: Hoc eſt credere.Sʒ
quia cognoſcet:hoc intelliget omẽs intel
ligũt.Quia vᷣo qð ait: Si qͥs voluerit vo
lũtatẽ eius facere:h̊ ꝑtinet ad credere:vt
diligentius intelligat᷑/opus eſt nobis ipo
dño nr̃o expoſitoꝛe:vt indicet nobis vtꝝ
reuera ad credere ꝑtineat facere volunta

tẽ patris eiꝰ Qui neſciat hoc eẽ facere vo

luntatem dei operari opus eius:id eſt qð
illi placet: Ipſe aũt dñs aꝑte alio loco di
Joh.vj. cit. Hoc eſt opus dei:vt credatis in eum

uj. ſent. diſ.

eſt.
ei:et non credebant in eum. Rurſus etiaʒ
de aplis ipſius poſſumus dicere Credimꝰ
paulo:ſed nõ credimus in paulũ. Credi⸗
mꝰ petro:ſed non credimus in petꝝ. Cre
Ro · iiij.
re in eũ? Credẽdo amare/credendo dili⸗
gere: credendo in euʒ ire/et eiꝰ mẽbris in
coꝛpoꝛari. Ipſa eſt ergo fſides:quã de no⸗
bis exigit deus:Et non inuenit quod exi⸗

gat:mniſi donauerit qð inueniat.Que fideſ

niſi quã definiuit alio loco apoſtolus ple
niſſime dicens: Meq; circumciſio aliquid
valet neq; pꝛeputiũ:ſed ſides que ꝑ dile⸗
ctionẽ operatur. Mõ qualiſcũq; fides ſed
fides que ꝑ dilectionẽ operat᷑.hhec in te
ſit: ⁊ itelliges ð doctrina di. Quid enĩ in⸗
telliges? Quia doctrina iſta nõ eſt mea:
ſed eius qui miſit me:id eſt:intelliges qͥa
chꝛiſtus filius dei qui eſt doctrina patris
non eſt ex ſeipſo:ſed ſilius eſt patris.Sa⸗
bellianam hereſim ſentẽtia iſta diſſoluit
Sabelliani enim dicere auſi ſunt ipſum ef
ſe fllium qui eſt ⁊ pater:Duo eſſe nomina
ſed vnam rem.Si duo eſſent nomĩa ⁊ res
vna mon diceretur: mea doctrina non eſt
mea. Vtiq; ſi tua doctrina non eſt tua o
domine:cuius eſt:niſi alius ſit cuius ſit⸗
Quod dixiſti / ſabelliani non intelligunt.
MNuon enim trinitatem viderũt:ſed ſui coꝛ
dDis erroꝛem ſecuti ſunt. Nos cultoꝛes tri⸗
nitatis ⁊ vnitatis:patris ⁊ filij et ſpirituſ⸗

Gal. v.

16 .gquẽ ille miſit. Sed ſi creditis in eũ/credi
xxiij· c. Alið ditis ei. Non autem cõtinuo qui credit ei:
credit in eum. Nã et demones credebant

denti eni in eũ qui iuſtiſicat impiũ:depu⸗
tat᷑ fides eiꝰ ad iuſticiã.Quid ẽ ̊ crede⸗

ſancti et vnius dei: intelligamus de doc⸗

trina chꝛiſti quomodo nõ eſt eius:⁊ ideo

dixit ſe nõ a ſeipſo loqͥè/quoniã chꝛiſtꝰ pa

tris eſt filius:et pater chꝛiſti eſt pater:⁊ ſi

lius de deo patre deus eſt: pater aũt de⸗
ig ſemet

non de filio deo:deus ẽ ¶ Quia ſeme
ipſo loquitur:gloriã Ppria uerit
Hoc erit ille qui vocatur antichꝛiſtus:ex
tollens ſe:ſicut apoſtolus ait:ſupra omne
quod dicit᷑ deus:⁊ quod colitur Ipſũ qᷣpꝑ
pe annuntiãs dñs gloꝛiã ſuã queſiturũ nõ

gliam patris: au ad iudeos. Ego veni in

nomine patris mei ⁊ nõ ſuſcepiſtis me:ali
us veniet in nomine ſuo ⁊ hũc ſuſcipietis.
Significauit eos antixpᷣm ſuſcepturos qͥ
gloꝛiam nominis ſui queſiturus eſt: Infla
tus non ſolidus:⁊ idðo non ſtabilis ſʒ vtiq;
ruinoſus Dominus aũt noſter ieſus chꝛi⸗
ſtus magnũ exemplũ nobis pꝛebuit humi
litatis. Mempe equalis eſt patri: nempe
in pꝛicipio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud
deũ ⁊ deus erat verbũ: Nempe ipſe dixit
et veriſſime dixit. Tanto temꝑe vubiſcuʒ
ſũ et ñ cognouiſtis me? Philippe:qͥ videt
me videt ⁊ pr̃eʒ. Mẽ pe ipᷣe dixit/⁊ veriſſi
me dixit:ego et pater vnum ſumus.Si er
go ille cum patre vnum: equalis patri de
us de deo:deus apud deũ/coeternus/im⸗
moꝛtalis/pariter incõmutabilis/pariter ſi
ne temꝑe/pariter creatoꝛ ⁊ diſpoſitoꝛ tẽ⸗
poꝛũ:tamẽ quia venit in temꝑe ⁊ foꝛmã
ſerui accepit ⁊ habitu eſt inuentus vt ho⸗
mo/querit głiam patris non ſuam: Quid
tu homo facere debes:Qui quãdo aliqͥd
boni facis głiam tuã queris: quando au⸗
tem aliquid mali facis/deo calumniã me⸗
ditaris:? Intẽde tibi:creatura es: agnoſce
creatoꝛem.Seruus esne contempnas do
minũ.Adoptatus es: ſed non meritis tu⸗
is. Quere eius gloꝛiam a quo habes hanc
gratiam Homo aſſũptus:cuius gloꝛiam
queſiuit: Eius cuiꝰ ẽ vnicus nat? Qut
aũt querit gloriã eius q miſit illᷣ

hic verax eſt: ⁊ iniuſticia i illo nõ ẽ
In antichꝛiſto aũt iniuſticia eſt ⁊ verax

nõ ẽ:qꝛ głiam ſuã queſiturꝰ eſt nõ eius a
quo miſſus ẽ:Hõ eni ẽ miſſus: ſed venixe
permiſſus. Omẽs ergo ꝑtinentes ad coꝛ⸗
pus xpᷣi:ne inducamur ĩ laqueos antixp̃ᷣi
nõ queramus gliam nr̃am:Sed ſi ille qſi

uit gliam eius qui eũ miſit: quãto magis

nos eius qui nos fecit:

ð

Joh. v. 4,

ncrarne v Ab eo gair onne
i moyſes dedit vobis legem 2 ne-
de mo r vobis fcit lege niai
netd queritis interficere ꝓyſq; ad ide
ent At Molite iudicare ſcm faciẽ
iuſtum iudiciũ ingicte.
e N Bagelii ſan/
ino cti lectionẽ de qua pꝛidẽ cha
nimn itati veſtre locuti ſumꝰ: iſta
ali Aue modo lecta ẽ hodierna
ttis. ↄſequitur. Dum loquentẽ audiebãt:⁊ di⸗
084 ſcipuli ⁊ iudei. Veritatẽ loquentẽ audie-
Nuſia bant:⁊ veraces ⁊ mẽdaces.Charitateʒ lo
vnq; quentem audiebãt.⁊ amici ⁊ inimici. Bo
che⸗ num loquentẽ audiebãt:⁊ boni ⁊ mali.Il
humi li audiebant:ſed ille diſcernebat.Et qͥbꝰ
denpe, ſermo ꝓdeſſet ⁊ ꝓfuturus eſſet:videbat?
ipud pᷣuidebat. In illis enĩ qui tunc erant vide
err bat:in nobis qui futuri eramus pᷣuidebat
bſc Nos itaq; ſic audiamꝰ euangeliũ:quaſi pᷣ
hide ſentem dñm. Nec dicamus o illi felices qꝗͥ
eniſi eum videre potuerũt:quia multi in eis qͥ
Gier viderũt ⁊ occiderũt.multi autẽ in nobis
nor qui non viderũt ⁊ crediderũt.Qð enĩ pꝛe
in⸗ cioſum ſonabat de oꝛe dñi:⁊ ꝓpt nos ſcri
fſi ptum eſt ⁊ nobis ſeruatum eſt: ⁊ ꝓpt nos
t⸗ recitatur: ⁊ ꝓpter poſteros recitabit᷑:⁊ do
ni nec ſeculũ ſiniatur. Surſuʒ eſt dñs:ſed eti
ho⸗ am hic eſt veritas dñs. Coꝛpus enĩ dñi in
id quo reſurrexit:vno loco eſſe poteſt: Veri
icd tas eius vbiq; diffuſa eſt. Dñm ergo au⸗
oau⸗ diamus:⁊ qð ipſe donauerit de verbiſ eiꝰ
ine⸗ ⁊ nos dicamꝰ. Noõne moyſes inquit:
voſee dedit vobis legeʒ: Et nemo ex vo
nod⸗ bis facit legem.· Quid me queritis
non⸗ interficere? Ideo eni queritis interfice⸗
zhne re.quia nemo ex vobis facit legem. Naʒ ſi
Dä legem faceretis:in ipſis litteris chꝛiſtũ co
u gnoſceretis:⁊ pñtem non occideretis. Et
li t At.a dixit illi riderũt. Rñdit enim turba. Re⸗
* ei: ſpondit ãſi turba non ꝑtnentia ad oꝛdinẽ.
noe⸗ ſed ad ꝑ turbationẽ. Deniq; turba turba⸗
erar⸗ — ta:videte quid rñderit: Pemoniũ ha⸗
enes Al. interſi⸗ hes:quis te querit occidere? ua
venire cere. ſi non peius fuit dicere /omoniũ habeſ:qᷓ
dor⸗ eum occidere.Ei quippe dictum eſt ꝙ de⸗
ry/ moniũ haberet:qui demones expellebat.
Quid poſſit aliud dicere turba turbulẽta

¶ Explicit tractatus.xxix. Incipit

v

Quid poſſit aliud olere cenũ cõmotum.

Turba turbata ẽ: Vnde: A vitate.Tur⸗
bam lippitudinis:turbauit claritas lucis.

Oculi enĩ nõ habẽtes ſanitatẽ:nõ poſſunt

ferre lumiĩs claritatẽ.Dñs auteʒ nõ planc
turbatur:ſed in ſuaveritate trãquilluſ/nõ
reddidit malũ ꝓ malo:nec maledictũ pꝛo
maledicto.Quibus ſi diceret: demonium
habetis vos.verũ vtiqᷓ; diceret. Nõ enim
talia illi veritati dicerẽt: niſi eos falſitas
diaboli irritaret 4 Quid ergo rñdit?au⸗
diamus tranquille: ⁊ tranquũlũ bibamus

u feci:⁊ omneſmiramini
uid ſi oĩia oꝑa mea vide

Unu or
anq dicens.

ritis:? Ipſius enĩ oꝑa erant que in mundo

videbãt:⁊ ipſuʒ qui fecit oĩia nõ videbant
Fecit vnam rem ⁊ turbati ſunt: quia ſal⸗
uum fecit hominem ſabbato. Quaſi vo ſi
qſq;egrotus ſabbato ſinceraret :alius illũ
ſanũ feciſſet qᷓ; ille qͥ eos ſcãdaliʒauit.qꝛ
vnũ hoĩem ſaluũ fecit ſabbato.Quis enĩ
alius alios ſaluos fecit qᷓ; ipſa ſaluſ:qͥ illã
ſalutem quam dedit huic hoĩ dat ⁊ iumẽ⸗
ris? Salꝰenĩ coꝛꝑalis erat Salus carnis ⁊
reparatur ⁊ moꝛitur.Et cũ reꝑatur/moꝛs
differtur non aufertur. Tamen frẽs etiam
ipſa ſalus a dño eſt:ꝑ quẽlibet det᷑. Quo⸗
cunq; curãte ⁊ mĩſtrãte imꝑtiat᷑:ab illo da
tur a quo eſt oĩs ſalus. Cui dicit᷑ in pſal⸗
mo.Hoĩes ⁊ iumẽta ſaluos facies dñe:ſi⸗
cut multiplicaſti miam tuam deus. Quia
enĩ deus eſt / multiplicat miaʒ ſuam:pue⸗
nit etiam ad ſalutem carnis humane:ꝑue⸗
nit etiam ad ſalutẽ mutoꝝ aĩaliũ. Sed qͥ
dat ſalutẽ carnis hoĩbuſ iumentiſq; cõmu
neʒ:nunqd nulla ſalus ẽ quã ſeruat homi
nibus?: Eſt certe alia que nõ ſolũ cõmuniſ
eſt hoĩbus ⁊ iumentis:ſed nec ipſis hoĩbꝰ
cõmunis eſt bonis ⁊ malis. DNeniq; cũ ibi
de iſta ſalute dixiſſet quã cõmunit᷑ accipi
unt peccoꝛa ⁊ hoĩes:ꝓpter illam ſalutem
quã ſperare debent homines/ſecutus ad⸗
iunxit.Filij autem hominũ ſub tegunine
alarum tuarum ſperabũt. Inebꝛiabuntur
ab vbertate domus tue: ⁊ toꝛrente volu⸗
ptatis tue potabis eos. Quõ apud te eſt
fons vite:⁊ in lumine tuo videbimꝰ lumẽ
Hhec eſt ſalus que ad bonos pertinet qͥs
appellauit filios hominũ: cum ſupꝛa dixiſ
ſet:homines⁊ iumenta ſaluos facies dñe.
Quid enim: illi homines non erãt filij ho
minũ:vt cum dixiſſet homines:ſequeret᷑
n

põ. xxxxv.

Cerant homies:⁊ aliud filij hominũ.

Joh. Joh. Tract. xxkx Ca. VII

et diceret: filij autem hominũ in tegmine
alarum tuarum ſperabunt? Quaſi aliu⸗

tamen arbitroꝛ ſine aliqua ſigniſicatione
diſtinctionis hoc dixiſſe ſpiritũſanctum.

Homines ad pꝛimũ adaʒ:filij hominũ ad

chꝛiſtum. Foꝛte enim homines pertinent
ad pꝛimũ hominem:ſfilij autem hominum
pertinent ad filium hominis. Vnum opuſ
feci:⁊ omnes miramimi: ⁊ continuo iungit
Propterea moyſes dedit vobis

circumciſioneʒ. Bene factum eſt vt ac

ciperetis circũciſionem a moyſe:non qͥa
ex moyſe eſt atribus . Abꝛa⸗
am quippe pꝛimus accepit circũciſioneʒ a

Al. hoĩem. dno r in ſabbaro ginchcigitig Con
In

uincit vos Moyſes.

lege accepiſtis:vt

circumcidatis octauo die. Accepiſtis ĩ le⸗

ſabbato. B

thic pᷣimit⸗
titur ter.mi⸗
hi indigna⸗

mini: vſq; in
ſabbato

ge: vt vacetis ſeptimo die. Si octauꝰ dies

illius q ui natus eſt occurrerit ad diem ſe
ptimũ:quid facietis? Vacabitisvt ſerue⸗
tis ſabbatum:an circũcidetis vt impleatiſ
ſacramentum diei octaui. Sed noui inqͥt
quid facitis.Circumciditis hominẽ. Qua
re? Quia circumciſio pertinet ad aliquod
ſignaculum ſalutis:⁊ non debent homineſ
ſabbato vacare a ſalute.ergo nec mihi ira
ſcimini:qui ſaluum feci totum hominem
i circumciſionẽ inquit ac

cipit homo in ſabbato vt non ſol/

uatur lex moyſi.aliquid enim ꝑ moy⸗
ſen in illa conſtitutiõe circũciſionis:ſalu⸗
bꝛiter inſtitutum eſt: mihi operanti ſalu⸗
tem in ſabbato quare indignamini? Foꝛ⸗
te enim illa circumciſio ipſum dñm ſigni⸗

ficabat:cui iſti curanti ⁊ ſananti indigna⸗

bant᷑. Juſſa eſt enim adhiberi octauo die
circumciſio.Et quid eſt circũciſio:niſi car

nis expoliatio? Significat ergo iſta circũ⸗

ciſio expoliationẽ a coꝛde cupiditatũ car

nalium. Mon ergo ſine cauſa data eſt: ⁊ in

eo membꝛo iuſſa ſieri quoniam per illud
membꝛum pꝛocreatur creatura moꝛtaliũ:

et per vnũ hominẽ moꝛs: ſicut per vnum

hominẽ reſurrectio moꝛtuoꝝ:⁊ per vnum
hominẽ peccatum intrauit in mundũ:⁊ ꝑ
peccatum moꝛs. Ideo quiſq; cum pꝛepu⸗

tio naſcitur: quia omnis homo cum vicio

ꝓpaginis naſcitur:⁊ non mundat deus ſi⸗

ue a vitio cum quo naſcimur: ſiue a vicijs

que male viuendo addimus: niſi per cul⸗
tellum petrinũ.id eſt.dñm ieſum chꝛiſtum

¶Rö

Petra enim erat chꝛiſtus. Cultellis enim

petrinis circũcidebant: ⁊ petre noĩe chꝛi⸗
ſtum figurabant: ⁊ pꝛeſenteʒ non agnoſce
bant:ſed inſuper eum occidere cupiebant

Quare auteʒ octauo die:niſi quia poſt ſe

ptimũ ſabbati dñs dic dñico reſurrexit:
Ergo reſurrectio chꝛiſti que facta eſt ter⸗
tio quidem die paſſionis ſed octauo die ĩ

diebus hebdomadis:ipſa nos circũcidit.

Audi circũciſos vera petra:apoſtolo ad⸗

monente. Que ſurſum ſunt querite:non qᷓ
ſuper terram.Circũciſis loquitur. Reſur⸗

rexit chꝛiſtus:abſtulit vobis deſideria car

nalia: abſtulit ↄcupiſcentias malas: abſtu

lit ſuꝑfluũ cum qͥ nati eratis:⁊ multo peiꝰ
ꝙ male viuẽdo addideatis Circũciſi per
petram:quare adhuc ſapitis terram? Et
ad extremũ quia legem dedit moyſes et

circũciditis hominem ſabbato:intelligite
hoc ſignificari opus bonũ qð ego feci to⸗

tum hominẽ ſaluũ ſabbato:quia ⁊ curatꝰ
eſt vt ſanꝰeſſet in coꝛpoꝛe:⁊ credidit vt ſa

nus eſſet in anima. Nolite iudicaretꝑ

ſonaliter: ſʒ rectu iudiciũ iudicate.
Quid ẽ B; Aodo qꝛ per legem mopſi cir⸗
cũciditis ſabbato:non iraſcimini moyſi:⁊
quia ego die ſabbati ſaluũ feci hominem

iraſcimini mihi. Perſonalit᷑ iudicatis:ve-

ritatem attendite.Ego ñ me pꝛefero moy
ſi ait dñs:qui erat ⁊ ipſius moyſi dñs. Sic
attendite quomodo homines nos duos
tanq; ambos homineſ. Judicate inter noſ
ſed verum iudicium iudicate. NHolite me
honoꝛare:⁊ honoꝛatũ illum damnare:ſed
illo intellecto/me honoꝛate.Hhoc eniʒ eis

alio loco dixit.ſi crederetis moyſi:crede⸗

retis vtiq; ⁊ mihi.De me enim ille ſcripſit
Sed hoc loco noluit dicere:tãq; ſe ⁊ moy

ſe ante illos conſtitutis. Pꝛopter legem

moyſi circũciditis quando etiam ſabbatũ
occurrerit:⁊ ego ſanitatũ faciendarũ be⸗

neficientiã non vultis vt exhibesm ꝑ ſab⸗
batum? Quia dñs circũciſionis ⁊ dñs ſab

bati: ſalutis ẽ auctoꝛ. Et ſeruilia opera ꝓ
hibiti eſtis facere ſabbato: ſi vere intelli⸗

gatis ſeruilia opera/non peccatis. Qui eĩ
facit peccatum:ſeruus eſt peccati. Nun-

quid ſeꝛuile opus eſt hominẽ ſanare ſab⸗
bato? Manducatis ⁊ bibitiſ:vt aliquid di
cam ex admonitione dñ̃i noſtri ieſu chꝛiſti

et ex verbis eius. Vtiq; quare manduca⸗

tis ⁊ bibitis in ſabbato: niſi quia pertinet

Collopᷣ.iij.

Abl fm faci

em. ſʒz inſtü
iudiciũ iudi
cate
D

lin
di⸗
Nce
dant
Rſe
t:
tter⸗
diei
ldit.
ag⸗

r⸗
(
ſtu
e
her
R
en
igte
alto⸗
m
yeſe

e. en. u

ir aate

cgen
ani
ibe⸗
b⸗
ſeb
9
i⸗
ici
gun⸗
ſab⸗
do
i
nan⸗
ner

Joh.

ad ſalutem qð facitiſ? Per hoc oſtenditis

ni Colv,

plicatio filioꝛuʒ/ abundantia fructuum:q̃

opera ſalutis /non eſſe vllo modo die ſab
bati omittenda.Ergo nolite perſonalit᷑ iu
dicare:ſed rectũ iudiciũ iudicate. Atten⸗
dite me quõ hominem: attendite moyſen

quomodo hominem. Si ſᷣm veritatem iu-

dicetis:neq; moyſen neq; me ↄdẽnabitis.

ego ſum veritas.Hoc vitiũ fratres qð dñſ
notauit hoc loco: euadere ĩ hoc ſecło ma
gni laboꝛis eſt non perſonalit᷑ iudicare ſʒ
rectum iudicium retinere. mmonuit qui

dem dñs iudeos:ſed monuit ⁊ nos. Illos
conuincit ⁊ nos inſtruxit·. Alos redar-

guit: nos exacuit. Non putemus hoc no⸗
bis non ideo dictum: quia tunc ibi non
fuimus. Scriptum eſt / legit᷑/cum recitare

tur audiuimus.Sed tanq; iudeis dictum

audiuimus. Non nos ponamus poſt nos:
et quaſi intueamur imquos repꝛehenſos:
et ipſi noſ faciamuſ qð in nobis veritas ip
ſa repꝛehendat. Judei quidem perſonali⸗
ter iudicabant.Sed ideo non pertinẽt ad
nouũ teſtamentũ:ideo non habent in chꝛi
ſto regnum celoꝛum:ideo nõ iungunt᷑ ſan
ctoꝛum ſocietati angeloꝛum. Terrena qre
bant a dño.Terra enim ꝓmiſſionis/victo
ria ab inimicis/fecũditas pariendi /multi

—

illis omnia a deo quidem vᷣo ⁊ bono/tam̃

vt carnalibus pꝛomiſſa ſunt. Omnia hec

fecerat illis vetus teſtamentũ.Quid ẽ ve
tus teſtamentuʒ? Quaſi hereditas pꝑtinẽs
ad hominẽ veterem. Nos innouati ſumuſ
homo nouus facti ſumꝰ:quia ⁊ ille homo
nouus venit.Quid tam nouũ q; naſci de
virgine? Quia ergo non erat qð in illo in⸗
nouaret pꝛeceptuʒ:quia nullum habebat
peccatum:nouus partus eſt datus. In il⸗
lo partus nouus: in nobis homo nouus.
Quid eſt homo nouus: Avetuſtate inno

uatus:Ad quam rem innouatus? Ad deſi

deranda celeſtia:ad concupiſcẽda ſempi⸗
terna:ad patriam que ſurſum eſt/ que ho
ſtem non timet deſiderandã: Vbi nõ per⸗
dimus amicum:non timemus inimicum.
vbi viuemus cum bono affectu ſine defe⸗

ctu:vbi nemo naſcitur quia nemo moꝛik:

vbi nemo iam pꝛoficit ⁊ nemo deſicit:vbi
non eſuritur ⁊ non ſititur:ſed ſacietas eſt
imoꝛtalitas ⁊ cibus veritas.hec habẽtes

pꝛomiſſa ⁊ ad nouũ teſtamentum pertinẽ

tes ⁊ noue hereditatis facti heredes ⁊ ipſi
us dñi coheredes:aliam ſpem valde habe

mus. Mon perſonaliter iudicemus: ſed re
ctum iudicium teneamus. Quis eſt qui ñ
iudicat perſonaliter?qui diligit equaliter

Dilectio equalis:facit non acceptari per-⸗

ſonas. Nam cum homines diuerſo modo
pꝛo ſuis gradibus honoꝛamus:tunc timẽ⸗
dum eſt ne perſonas accipiamus. Sed qñ
inter duos iudicamus:⁊ aliquando inter
neceſſarios. Fit nonnunq; iudicium inter
patrem ⁊ filium. Queritur pater de malo
filio:aut queritur filiꝰde duro patre.Ser⸗
uamꝰhonoꝛiſicẽtiã que debet᷑ patri a filio
que deficit a filio. Mon equamus filiũ pa
tri in honoꝛe: ſed pꝛeponimus ſi bonam

jj.q. vijq̃ rit .

cauſam habet.Filiũ equamus patri in ve

ritate:⁊ ſic tribuimus honoꝛem debitum:
vt ñ perdat equalitas meritũ. Ita verbis
dñi pꝛoficimus:ct vt pꝛoficiamus: gratia
illius adiuuamur.
Explicit tractatus triceſimus: In
cipit tractatus triceſimus primus
Ab eo qð ait: Dicebat ergo quidã
ex hieroſolymis: Nõne hic eſt quẽ
aerehantinideimntafcereiet ecce
palam loquitur et nihil ei dicunt:
vſqʒ ad id quod ait: Queritis me
et non inuenietis: et vbi ſum ego

—

vos non poteſtis venire:

Eminit chari

tas veſtra pᷣſtinis ſermonibꝰ
et lectum eſſe in euangelio et
nnobis vt potumius diſputa
tum:qð dãs ieſus ideo velut occulte aſcẽ

dit ad diem feſtuʒ non quia timebat ne te
neretur: ſed vt ſigniſicaret etiam in ipſo

die feſto qui celebꝛabat᷑ a iudeis/ſe occul
tari:⁊ ſuum eſſe myſterium.hodierna er⸗
go lectione aparuit poteſtas que putaba
tur timiditas. Loquebatur enim palam ĩ
die feſto:ita vt mirarentur turbe ⁊ dicerẽt

quod audiuimus cum lectio legeretur.

Nonne hic eſt quem querebant in
terficere: Et ecce palam loquitur:

—¶

A

Snia text
ponit᷑ verbiſ

nihil illi dicnnt: iunquid vereco paꝝ mutatiſ

Alatth. ij.

Matth. ij.

diyxerunt.

nouerunt principes quia hic eſt
chriſtus: Qui nouerãt qua ſeuitia que

rebatur: mirabantur qua potentia non te
nebatur. Deinde non plene intelligentes

illius potentiam/putauerunt pꝛincipũ eẽ

ſcientiam:quod ipſi cognouerãt eundem
eſſe chꝛiſtum. Ideo pepercerunt ei:quem

tantopere occidendum queſierunt. Dein⸗

de illi ipſi apud ſeipſos qui dixerant: nun
quid cognouerunt pꝛincipes quia hic eſt
chꝛiſtus: fecerũt queſtionem:qua eis vi⸗
deret᷑ ꝙ nõ ipſe eẽt chꝛiſtꝰ. Adiungẽtes ei
Ged iſtum nouimus vn/
de ſit:chriſtus autem cum venerit

nemo ſcit vnde ſit. Mõ enĩ inanit᷑ opi⸗

nio nata ẽ.Si ↄſideremus ſcripturas iuue

nimus fratres:quõ ſancte ſcripture dixe⸗
rint de chꝛiſto:qm̃ naʒareus vocabit᷑ Er⸗
go pꝛedixerunt vnde ſit. Rurſus ſi locum

natiuitatis eius queramus/tanq; inde ſit

vbi natus eſt:nec hoc latebat iudeos pꝛo⸗
pter ſcripturas que iſta pꝛedixerant. MHaʒ

cum eum viſa ſtella magi quererent ado⸗

rare:venerunt ad herodem ⁊ dixerunt qͥd
quererent ⁊ quid vellent. Ille autem con
uocatis eis qui legem ſciebant: queſiuit
ab eis vbi chꝛiſtus naſceretur. Illi dixer̃t
In bethleem iude.Et teſtimoniũ etiaʒ ꝓ

pheticum pꝛotulerunt. Si ergo pꝛophete

pꝛedixerant ⁊ locum vnde erat oꝛigo car⸗
nis eius:locum vbi eum peperit mater ei⸗
us:vnde nata eſt iſta opinio apud iudeos
quã modo audiuimus/chꝛiſtus cum vene
rit nemo ſcit vnde ſit:niſi quia vtrunq; pᷣ⸗
dicauerãt ⁊ pꝛenũciauerãt ſcpture. Scõm
hominem pꝛedixerũt ſcripture vnde eſſʒ:

ſᷣm deum latebat impios ⁊ querebat pios

Ad hoc enim ⁊ iſti dixerunt/ chꝛiſtus cum

venerit nemo ſcit vnde ſit: quia hanc il⸗
lis opinionem generauerat qð per eſaiam
Ddictum eſt. Senerationem autem eius qs

enarrabit: Deniq; ⁊ iße dominꝰad vtrũq;
reſpondit:⁊ quia nouerant eum vnde eſſʒ
et quia non nouerant:vt atteſtetur ꝓphe

tie ſancte que de illo ante pꝛedicta eſt/et

ſᷣm humanitateʒ infirmitatis: ⁊ ᷣm diuini
tatem maieſtatis: Audite ergo verbũ do⸗
mini fratres: VUidete quemadmodũ con⸗

firmauit eis qð dixerunt:chꝛiſtus cum ve⸗
nerit nemo ſcit vnde ſit ⸗ Clamabat er
go docens in templo ieſus · Et me

eum. Quare auteʒ ſcio eum:t

ipſo ſum: ⁊ ipſe me miſit. Magnifice tur h tex. Et
ſi dixero:vſ⸗

qjuia filius ð patre. Et quicquid eſt filiꝰ: ꝙ ſʒ ſcio eũ.

ſcitis ⁊ vnde ſim ſcitis: ⁊ a meipſo
non veni ſed eſtverus quimemi⸗

.

ſit quem vos neſcitis. Hoc eſt dicere
et me ſcitis:⁊ me neſcitis. Hoc eſt dicere:

et vnde ſim ſcitis:⁊ vnde ſim neſcitis. Vn
de ſim ſcitis/ieſus a naʒareth:cuius etiaʒ

parentes noſtis. Solus enim in hac cauſa

