quadripertitus in ternos.⁊ omnes eſſent
interrogati ſolus petrus reſpondit / tu es

AMatth.xvj: chꝛiſtus filius dei viui.⁊ ei dicitur.tibi da

bo claues regni celoꝛum.tanq; ligandi et
ſoluendi ſolus acceperit poteſtatẽ: cum et
illud vnus pꝛo omnibus dixerit.⁊ hoc cuʒ
omnibus tanq; perſonam gerens ipſiꝰvni⸗
tatis acceperit. Ideo vnꝰ pꝛo omnibꝰ:qꝛ
vnitas eſt in omnibas. Vnde ⁊ hic cum di
xiſſet / deſuper contexta: addidit per to⸗
tum. Quod ſi referamus ad id quod ſigni
ficat/nemo eius eſt expers qui pertinere
ad totuʒ inuẽiatur: a quo toto ſicut greca
indicat lingua/catholica vocatur ecceſia.
In ſoꝛte auteʒ quid niſi dei gratia cõmẽ⸗

nit. cum ſoꝛs quoq; omnibus placuit:quia
et dei gratia in vnitate ad omnes perue⸗

nit. ⁊ cum ſoꝛs mittit᷑:non perſone vel cu⸗

iuſq; meritis.ſed occulto indicio dei cedi.

tur. ¶ Mec ideo iſta non aliquid boni ſig- D
nificaſſe quis dixerit. quia per malos fa⸗

cta ſunt:non ſcilicet per eos qui chꝛiſtum
ſecuti ſed qui ſunt perſecuti.Quid eni de
ipſa cruce dicturi ſumus:que certe ſimilit
ab inimicis atq; impijs chꝛiſto facta ⁊ im⸗
pacta eſt? Et tamen ea ſigniſicari recte in⸗

telligitur quod ait apoſtolus:que ſit lati⸗ Epheb.iij.

tudo longitudo⁊ altitudo ⁊ ꝓfunduʒ.La
ta eſt quipe in tranſuerſo ligno quo extẽ

dunt pendentes manus:⁊ ſignificat opera

bona in latitudine charitatis. Longa eſt
a tranſuerſo ligno vſq; ad terram vbi doꝛ
ſum pedeſq; figuntur.⁊ ſigniſicat perſeue
rantiam in longitudine tempoꝛis vſq; ĩ ſi⸗
nem. Alta eſt in cacumine qð per tranſuer

lum lignũ ſurſum verſum excedit.⁊ ſignifſi
cat ſupernũ finem quo cuncta opera refe⸗
runtur: quoniam cuncta que latitudine ac
longitudine bene ac perſeuerant᷑ fiũt.pꝛo

pter altitudinẽ diuinoꝝ facienda ſunt pᷣ⸗

mioꝛum. Pꝛofunda eſt in ea parte qua in

terram ſigitur:ibi quippe ⁊ occulta eſt nec
videri poteſt. Sed cuncta eius aparentia

et eminentia inde conſurgunt: ſicut bona

noſtra de ꝓfunditate gratie dei que com⸗

pꝛebẽdi ac diiudicari nõ poteſt vniuerſa

pꝛocedunt.Sed ſi crux chꝛiſti hoc ſolum

ſignificet quod ait apoſtolus.qui autẽ ie⸗

ſu chꝛiſti ſunt/carnem ſuam crucifixerunt
cum paſſionibus ⁊ ↄcupiſcentijs:qᷓ; mag⸗

num bonum eſt? Mec tamen facit hoc niſi

concupiſcens aduerſus carnem ſpiritꝰbo⸗

nus. cum illam crucem chꝛiſti fecerit ini⸗
micus.id eſt. ſpiritꝰ malus. Poſtremo qͥd
eſt quod omnes nouerunt ſignum chꝛi⸗

ſti:niſi crux chꝛiſti? Quod ſignũ niſi adhi⸗

beatur.ſiue frontibꝰ credẽtiũ ſiue ipſi aq̃

qua regenerant᷑ ſiue oleo quo chꝛyſmate

vnguntur.ſiue ſacriſicio quo aluntur: ni⸗
hil eoꝛum rite perſicitur. Quomodo ergo
per id qsð male faciunt nihil boni ſigniſica
tur: quando per crucem chꝛiſti quam fece

ruut mali in celebꝛatione ſacramentoꝝ ei⸗

us bonũ nobis omne ſignatur? Sed h hac
tenus: que autem ſequunt᷑ alias vt deus

La. XIX

data ẽ: Sic quippe in vno ad omẽs perue⸗

Galatb v.

2

— . — — —. — — —

— —
— —

Alſuan 4
ne. pii*
1
nne

V
3
e⸗
l⸗
l.
1*

—

opitulabit᷑ diſſerenda videbimus.
Explicit tractatus centeſunuſde⸗
ciiſoctauus. .
- edpit ttractatus centeſimuſde/
cimuſnonus.De eo quod dicit. Et
milites quidem hec fecerunt: vſq;
dQqad id quod ait.· Et inclinato capite
tradidit ſpiritum.

l 7
—

mino poſtcea qᷓᷓ diuiſio veſti⸗
mentoꝝ eius etiam ſoꝛte miſ⸗
„ ſa completa eſt: que deinde
narrat iohahnes euangeliſta videamus.
Et milites quidem inquit hec fece/
runt Stabant autem iuxta crucem

leſu mater eius ⁊ ſoror matris eiꝰ

maria cleophe: æ maria magdale-
ne. Cum vidiſſet ergo ieſus matrẽ
et diſcipulum ſtantem quem dili⸗

—

190
gebat: dicit matri ſue Mulier:ecce
filius tuus. Deinde dicit diſcipu/⸗
lo.Ecce mater tua· Et ex illa hora:
1 Al.ſuam accepit eam diſcipulus in ſua. Hec
nimirum eſt illa hoꝛa: de qua ieſus aquaʒ
5. trac.viij.c ↄuerſurus ĩ vinũ.dixerat matri. Quid mi
hi ⁊ tibi eſt mulier. Nondum venit hoꝛa
mea? hanc itaq; hoꝛã pᷣdixerat q̃ tũc non
düu venerat in q̃ deberet asſci a mr̃e mo⸗
riturus: de qua fuerat moꝛtalit᷑ natꝰ Tũc
eergo diuina facturus.mon diuiuitatis ſed
infirmitatis matrem velut incognitam re⸗
pellebat: NHunc autem humana iam pati⸗
enſ ex qua fuerat factus homo/affectu cõ
mendabat humano. Tunc enĩ qui mariaʒ
creauerat innoteſcebat ĩ virtute:nunc vᷣo
qð maria peꝑerat pendebat in cruce.ao
ralis igitur inſinuat᷑ locus.facit qð faciẽ⸗
dũ ãmonet: ⁊ exẽplo ſuo ſuoſ miniſtroſ in
ſtruit pꝛeceptoꝛ bonus vt a filijs pijs im⸗
pendatur cura parẽtibꝰ: tanq; ignũ illud
vbi erant fixa membꝛa moꝛientis. etiaʒ ca
thedra fuerit maagiſtri docẽtiſ.Ex hac ſa⸗
na doctrina didicerat paulus apoſtolꝰ qðᷣ
j. TZimot᷑.v. docebat quando dicebat. Si quis autem
ſuis ⁊ maxime domeſticis non pꝛouidet.ſi
dẽ negauit:⁊ ẽ infideli deterioꝛ.Quid au

tem tam cuiq; domeſticũ qᷓ; parentes ſfiljs

aut parentibus ſfilij: Huius itaq; ſaluber⸗
rimi pꝛecepti ipſe magiſter ſanctoꝝ de ſe⸗
ipſo ↄſtitucbat excmplum:quando nõ vt

Bucifixo do/

ergo poſitum erat aceto

Ca. XIX
1. XIX

. famule deꝰquam creauerat 7 regebat.ſed
vt matri homo de qᷓ creatus fuerat ⁊ qau
relinquebat/alterum pꝛo ſe quodãamodo

filium ꝓuidebat. Nam cur hoc fecerit:qð

ſcquitur indicat. Ait emm euangeliſta.

Erx illa hora accepit ea
n

lus in ſua:de ſeipſo dicens.¶ Sic quip B
pe cõmemoꝛare ſolet qð eum diligebat ie⸗
ſus:qui vtiq; omnes ſed ipſum pꝛc ceteris
et familiarius diligebat. ita vt in ↄuiuio S.xiij.f
ſuper pectus ſuũ diſcumbere faceret: cre⸗
do vt iſtius euangelij qð per euʒ fuerat pᷣ
dicaturus/ diuinaʒ excellentiã hoc modo

altius cõmendaret.Sed in que ſua iohan

nes mãtrem dñi accepit:? Neq; eni non ex

eis crat qui dixerunt ei:ccce noſ dimiſimꝰ Matth.xix.

omnia ⁊ ſecuti ſumꝰ te.Sed ibi quoq; au⸗
dierat. Quicunq; iſta dimiſerit ppt me:

accipiet in hoc ſeculo centies tantum. lha

bebat ergo diſcipulus centupliciter plura
q́; dimiſerat:in que ſuſciperet eius mr̃em
qui hec illi donauerat. Sed in ea ſocieta⸗
te beatus iohannes receꝑat centuplũ.vbi

nemo dicebat aliquid ſuũ: ſed erant illis

omnia cõmunia.ſicut ĩ apłoꝝ actibus ſcri Actuum.iiij
ptum eſt. Sic enĩ apoſtoli erant quaſi ni⸗ ij.Coꝛin.vj.

hil habentes:⁊ omnia poſſidentes. Quo⸗

modo ergo matrem magiſtri ⁊ dñi ſui du-⸗
cipulus ⁊ famulus accepit in ſua: vbi ali⸗
quid ſuũ nemo dicebat? An quia paulo⸗ .
poſt in eodeʒ libꝛo legitur. Quotqͥt enim Actu.vbi.S.

poſſeſſoꝛes pꝛedioꝝ vel domoꝝ erãt ven
dentes afferebant pꝛecia eoꝝ ⁊ ponebant
ad pedes apoſtoloꝝ. diſtribuebat᷑ autem
vnicuiq; pꝛout cuiq; opus erat.intelligen
dum eſt ſic diſtributũ fuiſſe huic diſcipulo

gð opus crat:vt illic etiã beate marie tãqᷓ;
matris eius poꝛtio poneret᷑? Magiſq; ſic

debemꝰaccipe qðo dictũ eſt ex illa hoꝛa ſu

ſcepit eam diſcipulus in ſua:vt ad eiꝰ cu⸗

ram quicqᷣd ei eſſet neceſſariũ pertineret.
ſuſcepit ergo eam in ſua non pꝛedia que

nulla ꝓpꝛia poſſidebat: ſed officia q̃ pꝛo⸗

pꝛia diſpenſatiõe exæquenda curabat.He

inde ſubiũgit Poſtea ſcies ieſus qᷣa

oĩa conſummata ſunt:vtconſum⸗

maret᷑ ſcriptura. dicit. Sitio . Uas

—- ——

plenum.

Illi autem ſpongiam plenam ace/

—

aceto hyſopo circuponẽtes:obtu⸗

lerunt ori eius: Cũ 0 accepiſſet

ieſus acetu dixit· Lonſummatu eit

—

⸗ TWſ
”

Et incliatocapite, tradidit ſpiritũ.

Quis poteſt que fecit ita diſponere: quö

. Timot. ij. diſpoſuit homo iſte qui paſius eſt? Sʒ ho

mo mediatoꝛ dei ⁊ hominũ: homo de quo

pꝛedictũ legitur:⁊ homo eſt ⁊ quis cogno

ſcet eum: Quõ hoĩeſ ꝑ quos hec ſiebãt vi⸗
dDdebant hoĩem ſed non agnoſcebat deum.

Hhomo nanq; aparebat qui deus latebat.

aticbat᷑ hec oĩa qui aparebat:⁊ idẽ ip⸗

ſe dif ponebat hec oia qui latebat. Vidit

ergo quia ↄſummata ſunt oĩa que opoꝛte

bat vt fierent anteq; acciꝑet acetum ⁊ tra⸗
deret ſpiritũ:atq; vt hoc etiam ↄſummare
tur qð ſcriptura pᷣdixerat.⁊ in ſiti m es po⸗

tauerunt me aceto:ſitio inquit. Lanq; di⸗

ceret. Hoc min⸗ feciſtis:date qð eſtis. Ju

dei quippe ipſi erant acetũ degenerantes
a vino patriarcharũ ⁊ ꝓphetarũ: ⁊ tanqᷓ;
de pleno vaſe / de iniqtate mũdi huius im

pleti.coꝛ habentes velut ſpongiã cauerno
ſis auodãmodo atq; toꝛtuof̃ latibuł frau⸗

dulentũ.hhyſopum autem cui circumpo⸗
ſuerũt ſpongiam aceto plenã. qm̃ herba ẽ

humilis ⁊ pectus purgat.ipſius chꝛiſti hu⸗
militatẽ congruent accipimꝰ:quã circum⸗
dederũt ⁊ ſe circũueniſſe putauerũt. Vn

ps. 51. de eſt illud in pſalmo. Aſperges me hyſo⸗
Pbilime⸗. po ⁊ mũdaboꝛ.Chꝛiſti nãq; hũilitate mũ⸗

damur: quia niſi humiliaſſet ſemetipſis um.
factus obediens vſq; ad moꝛtem cruc
vtiq; ſanguis eius in peccatoꝝ remiſſi nẽ E
hoc eſt in noſtram mũdationẽ fuiſſet effu⸗
ſus. Nec moueat quõ ſpongia oꝛi eius po
tuit admoueri:qui in cruce fuerat exalta⸗
tus a terra.Sicut enĩ apud alios euange⸗
liſtas legitur qð hic pꝛctermiſit.in arundi

ne eſt factum:vt in ſpongia talis potuſ ad
crucis ſublimia leuaretur. Per arundineʒ
vo ſcriptura ſigniſicabat᷑:que implebatur

hoc facto.Sicut enĩ lingua dicitur vel gre

ca vel latina vel alia quelibet ſonũ ſigniſi
cans qui lingua pꝛomitur: ſic arundopici

poteſt littera que arundine ſcribitur. Sed

ſonos ſigniſicãtis vocis humane v ſitatiſſi
me dicimus linguas ſcripturas vo arun⸗

dinem dici quo minus eſt vſitatum:eo ma
gis eſt myſtice figuratũ. Faciebar iſta po
pulus impius: patiebatur iſta miſericoꝛs
chꝛiſtꝰ. Qui faciebat:quid faceret neſcie
bat. Qui patiebatur autem non ſolum qͥd
fieret ſed ⁊ cur ſieret ſciebat: verumetiam
de malefacientibꝰ bene ipſe faciebat Ei

ergo accepiſſet ieſus acetui
nmmatun eſt OQuid niſi geo
ppl tia tanto añ tgꝑe pꝛedixerat: Deide
quia nihil remanſerat qð anteq; moꝛeref?

ſieri adhuc opoꝛteret: tanq; ille qui po⸗ 5.x. c
teſtatem habebat ponendi animã ſuam.⁊
iterum ſi umench eam.peractis omnibus qᷓ

vt peragerent expectabat:inclinato capi⸗
te tradidit ſpiritum. Quis ita doꝛmit qn⸗
do voluerit:ſicut ieſus moꝛtuus eſt quan⸗
do voluit. Quis ita veſtem deponit quan

do voluerit:ſicut ſe carne exuit quãdo vo
luit?: Quis ita cum voluerit abit: quomo⸗
do cum voluit obijt? &ta ſperãda vel ti

menda poteſtas eſt iudicantis:ſi aparuit

tanta moꝛientis.

xplicit tractatus centeſimuſa ge⸗
cimuſnonus:
E ncipit tractatus centeſimulvi i⸗
ceſimus.

ergo quonia paraſcene erat vt nõ

remanerent in cruce corpora ſab/⸗
bato: vſe
enim ſciebant ſcripturaʒ qᷣa opor-
tuit euma mortuis relurgere.

ſtea ; dñs

ad iq quod ait. Nondũ

ieſus peractis omnibus que
ante ſuam moꝛtem ꝑagi opoꝛ
tere pᷣſciebat. quando voluit

tradidit 4 piritü:au⸗ deide ſecuta ſũt euã
geliſta narrante videamus. Judei ergo
inquit quoniam paraſceue erat. t. Vt
non remaner ent in cruce corpora
ſabbato. erat enim magnus dies
ille ſabbati. rogauerunt pilatuʒ. vt

——

frangerentur eoꝛum cruza ⁊ to

ent Hen crura tollerentur ſed hi qui

bus ideo frangebant᷑ vt moꝛerent᷑.⁊ uter

rentur de ligno: ne pendenres i in crucibus

magnũ diem feſtum ſui diurni cruciatus

hoꝛroꝛe fedarent. Uenerunt tergo mi⸗
lites: primi gquidem fregerũt cru
ra.⁊ alterius qui crucifixus eſt

—

eo. Ad ieſum autem cum veniſſent

vt viderunt eum iam n vortun. non

fregerunt eius crura. Sed vno mi

litum lancea latus eins aperuit ꝛet
coieinno exiuit Hnanis 2 ans.

De eo quod dicit. Judei

C BZohb. CTract. cxx 9. XX

Vigilanti verbo euãgeliſta vſus eſt. vt ůñ lit cor 99 ieſu. Uenit aũt 2 nicode⸗
diceret/latus eius ꝑcuſſit aut vulnerauit: muse venerat ad ieſũ nocte pmũ
Qut qd aliud ſed apuit: vt illic quodäãmo fer& Inrtur mirrhe et aloes qua
vite hoſtiũ panderetur: vnde ſacramenta ſi libras centn. Hlõ ita diſtiguengu eſt
f. eccleſie manauerũt:ſine qͥbuſ ad vitã que vt dicamꝰ pꝛimũ ferẽs mixturꝗ mirrhe: ſʒ
Se vera vita eſt non intratur. Ille ſanguis ñin vt q̊ d dictũ eſt pꝛimũ ad ſugꝑioꝛẽ ſenſũ ꝑ⸗
4 K remiſſionẽ fuſus eſt peccatoꝝ. Aqua illa tineat. Venerat em nicodemꝰ ad iłm no
ſalutare tempat poculũ: hec et lauachruzʒ cte pꝛimũ: qð idẽ iohᷣeſ in poꝛibꝰ euã geli 4
PpPpeeſtat ?t potũ Hoc ꝓnũciabat quod noe ſuui ptibus meifeſtat. Hic g intelligedũu eſt 5, xiij:4.
Beneß. vj. in latere arce oſtiũ facere iuſſus eſt: quat aq ieſũ nõ tũc ſolũ: qʒ tũc mũ veniſſe ni⸗
z trarent aĩalia que nõ erant diluuio peri⸗ codemũ: veniſſe auteʒ poſtea vt fieret au —
Beneß. ij. tura:quibus pꝛeſigurabat᷑ eccleſia. Peop diendo diſeipulꝰ:qð certe mõ in reuelatio W
= ter Pocriun raelocgect etn marcie⸗ 4 n oepi btiſſimi ſteſfani fere omibus f.
donmnens er acbel ſennir bon tib. declarat. Acceperut ergo corpuſ
. viuoꝛũ. Magnũ quippe ſigniſicanit bonu ieſu:et gattee Ulnc liniſbcte i,
49 miacchto en vonieg e abis gromatibus ſient mog ei iundeis
tu iacentis et doꝛmiẽtis/⸗ hic ſcõs adã ĩcli⸗ elire. Hon mihi videf euãgeliſta fru⸗
nNato capite in cruce doꝛmiuit: et vñ ei foꝛ ſun dies vol uiſſe:ſic mos ẽ iudeis ſepeli⸗
manetun cõiunx qõ de latere doꝛmiẽtis ee re. Ita qe niſi falloꝛ admõuit ĩ huiulmo
fluxit. Qmoꝛs vñ moꝛtui reuiuiſcũt.quid di officijs qᷓ moꝛtuiſ exhibent᷑:moꝛẽ cuius
iſto ſanguie mundius: Quid vulnere iſto qᷓ; gẽtis eſſe ſeruãqũ.Erat quᷣt in loco⸗
“ ſalubeic Et qui vidit inauit teſtino-⸗ vpi crucifixus ẽ hortus ⁊ in horto
niñ peihuit: er veri ect tetltno monnmetu nonan gno e J i
S nin el. r ille ſcit quia vera dicit. yt qua poſitus erat. Steih mane Lainis
4 vOρενCredatig MH dixit: vt 2 vos ſceia Stero nemo ante illũ: nemo poſt illũ con⸗
HiCc vr crcdatio. Scit em qur vidit: cl⸗ cCepto eſt: ita in hoc monuigeina nemn an
P D arereg aſttoni⸗ quinẽ vidit. egie te illũ/nemo poſt illu ſepultꝰ eſt. Ibi er⸗
”ZM autẽ ad fidem credere ꝑtinet quã videre. ga nnpnat. iudeorũ qa iux⸗
3— NHã qd ẽ aliud credere: quã fidẽ accõmo Brndeznti cor c gr
darez Facta ſunt em hec indt vt ſcri⸗ Alcceleratã vult intelligi ſepulturã ne ada
Exodi.xij.Ptura igleret. 100 cominuetig neſperaſceret: qusdo iam ppter paraſce⸗
. c-x eO. Et iteruʒ alia ſcriptura dicit uen: quã cenam purã iudei latine vſitatiꝰ
Zach xij. Cidebũt in que traſfirerut. Zuo apud nos vocant: facere tale aliqd non kli
M B teſtimonia de ſcripturis reddidit ſingulis cebat. KEIna qaut ſabbati mariama Caplim. xx.
. rebus: quas factas fuiſſe narrauit. NHã qa gdalene veit mane c adhuc tene⸗ &
dixerat / ad ieſũ aũt cũ veniſſẽt:vt videfr̃t bre eent ad monumẽetũ: æ vidit la-
bos ganerteſtumomdt vb on dncen Pldeſublatua monun Eto. And iab
bhoc ꝑtinet teſtimoniũ: os non cõminuctis P aie Ual Ee; oſicii peopter dt reſiir
90 2„ . bati ẽ quẽ iã dieʒ oñicũ pꝛopter d
ex eo: Oð pꝛeceptũ ẽ eis qui celebꝛare pa rectionẽ mos xpᷣianꝰ appellat: quẽ matthe
ſca iuſſi ſunt ouis immolatione: in vetere us ſolus in euangeliſtis: pꝛimã ſabbati no AWat. xxviij
lege que dñice paſſionis vmbꝛa pꝛeceſſe⸗ u310 m penitad ſi
d lege que paſſionis HecH6ι minauit. Cucurrit engo et venit ad ſi
rat:vñ paſca noſtrũ imolatus eſt chꝛiſtuſ. n liũ diſcipu⸗
noi1 rxerat. Situut monem petrum:et aq aliũ diſcipu-··
. De qͥ et eſaias ꝓpheta pꝛedixerat. Sicut Monem petrum:et ad al 7 Dicit eir Ar amabes
Eſaie. liij. ontigg eAbrere Itẽ qa ſub luʒ quẽ diligebat ieſus:⁊ dicit eiſ Al. amabat
aie. lij. ouis ad ĩmolandũ ductus eſt. Itẽ qa ſi ub uz au uigedar rrle eil
iunxerat dicens:ſed vnus militũ lancea la Zulerut odnm de Ido numeto et ne
tus eius apuit: ad hoc pꝑtinet alterũ teſtio f. cio vbi poſuerũt eü Moõnulli codiceſ
niũ: videbũt in quẽ traſfixerũt:vbi ꝓmif etiã greci habẽt tulerũt dñʒ men aövideri
ſus eſt xpᷣs: in ea qᷓ cruciſixus eſt carne v· dictů põt ꝓpẽſioꝛe charita tis l famulat?
turus. Doſt hec aũt rogauit pilatu affectu. ſʒ h iplurube codicib) qs 1tu
ioſeph ab arimathia: eo qð eſſet di habuim⸗ ñ luenim Exijt ergo petr) 2
ſcipulus ieſu:occultus aut ppt me ille aliꝰ diſcipluſ:? venerut ad mo
tum inqeoru:vt tolleret corpꝰ ieſfu numęætũ ⸗Currebat aut duo ſumil:=
Et ꝑmiſit pilatus. enit ergo ⁊ tu ille aliꝰ diſciplus pᷣcn

petro: ⁊ venitpmus admonumen

credebant Sed ea que ſequũtur:in ſermo
nem alium differamus. Explicit tracta/
tug centeſimuſuiceſuins.

ncipit tractatus centeſunuſui/
ce rlee e eo quod dici

—

Abierut ergo iterũ diſcipuli adſe

---

meũ:et neſcio vbi poſuerunt eum:
Angeli lachrimas ꝓhibebant:vbi qͥd alið
quã futurũ quodãmõ gaudiũ nunciabant

ras:Dicit eis. QAuia tulerunt dñm
1*

Ita enĩ dixerunt. Quid ploꝛas? Ac ſi dice

rent: MHoli ploꝛare:At illa eos putans int
rogaſſe neſciẽtes: cauſas ꝓdidit lachrĩaꝝ

tum. Aduertenda hic et ecõmẽdãd ẽ re⸗ metipſos · Uſa q; ad id. Gti qui non “”“
capitulatio. anon redlitt di cn viderunt et credideruunt. “”
fuerat pꝛetermiſſum: et tanq; ſi boclequæ —RA e eſſ. è
retur adiunctũ eſt. Cũ enĩ iam dixiſſet ve 2. — Wblatü e E —
nerunt ad monumentũ:regreſſus ẽ vt nar vam ve monuincto d ilcipur d
raret quomõ venerũt atq; ait.currebãt au einn perrorttohoen nuneng i
tem duo ſimul et cetera: vbi oſtẽdit quod 6
urrz zti pꝛi t ali uerat maria magdalene.qͥ il ”äl
pꝛecurres ad monumetu pꝛioꝛ venetit al⸗ Al venientes inuenerũt ſola litheamina q WWW
us ille diſcipulus:quẽ ſeipʒ ſigniſicat: ſed 1 v* eenennolutu. Et quich alis A
tanq; de alio moꝛe ſancte ſcripture cuncta us coꝛpus li olutu. Et quid al 1
V —, ie ei anzrr crediderũt:niſi quod illa dixerat: qð etiã
narrat. Et cuʒ ſe inclinaſſet inqui: vi ipſa crediderat:? Abierũt ergo iteru n
troiuit. TClenit ergo ſimõ petrus ſe vttabat:et vñ ad monumentü cucurrerat ero
quens eũ: et introiit in monumen MWaria añt ſtabat ad monumentu d
tuʒ:et vidit lintheamia poſita et ſu fori blorans Eliis eni recedẽtibus: We
Dariũ quod fuerat ſuꝑ caput eius inſirmio:ẽ ſexũ ĩ eodẽ loco foꝛtioꝛ ſigebat
non cũ litheaminibus poſitũ: ſed affectus: et oculi qui dñm qſierant et non
ſeparati inuolutũ in vnum locum. inuenerãt / lachrimis iã vacabãt amplius R
Putamuſne nibil iſta ſigniſcat. NMequaq dolentes quod fuerat de monumeto ſub⸗ R
hoc putaueri:ſed ad alia feſtinamus: in qᷣ latus:quã quod fuerat in ligno occiſus: q̊ N
bus immoꝛari queſtionis vel obſcuritatis nmnia magiſtri tanti cuius cis vita ſubtracta 8
alicuiuſ neceſſitate cõpellimur. Nam iſta fuerat nec memoꝛia remaneba. Tenebat
que per ſeipſa manifeſta ſunt. quid ſingu itaqꝙ ad monumentũ ia doloꝛ iſte mulierẽ
la etiã ſigniũcent: querere ſancte quidem um ergo fleret: inclinauit ſe et p-
delicie ſunt: ſed ocioſoꝛum quod non ſu- ſpexit in monumentu · Cur hoc fece⸗
mus nos. Zuc ergo introiit et ille di rit neſcio: non eni neſciebat non ibi eſſe iã
ſcipulus: qui enerat prinus ad: duem q̃rebat: quandoquidẽ inde ſublatũ .
monumentu. Prioꝛ venit: et poſterioꝛ diſcipulł ipſa nunciauerat: et illi ad monu “
ſtrauit. Neq; hoc vtiq; vacat:ſed mihi ad mentũ venerant. et non ſolũ intuẽdo:ſed
iſta non vacat. Et vidit inquit et ccedi etiam intrãdo coꝛpus dñi queſierãt: nec ĩ
Dit. Hhic nonnulli parum attendentes:pu uenerant. Quid ſibi ergo vult qð iſta cum Ee
tant hoc iohãnem credidiſſe quod ihs re⸗ fleret rurſum in monumentũ inclinata pꝛo
ſurrexit: ſed quod ſeqtur non hoc indicar ſpexit? Vltrũ quod nimiũ dolebar: nec ſu. ,an
OQuid ſibi enĩ vult quod ſtatim adiunxit: is nec illoꝛũ oculis facile putabat eſſe cre ſii ni
Nondũ em̃ ſciebant ſcr iptura: qa dendũ:an potius diuino inſtinctu in anio Ma
oportebat eu g mortuis reſurgere eius effecriſ eſt vr plpiceret? Pꝛoſpexit U
MNon ergo eũ credidit reſurrexiſſe quẽ ne eniʒ et vidit duos angelos in albiſ h
ſciebat opoꝛtere reſurgere. Quid ergo vi ſedẽtes:vnũ ad caput: et vnuʒ ad di
dit? Quid credidit? Vidit ſcilicet inane edes: vybi poſitum erat corpuſ ie ho
monumentũ:et credidit quod dixerat mua ſiu. Quid eſt qð vnus ad caput et ad pe⸗ 1
lier eum de monumẽto eſſe ſublatũ.Non⸗ des alter ſedebat: An qniã qui grece an⸗
duʒz eni ſciebãt ſcripturã: da opoꝛteret eu geli dicunt/latinc ſunt nuncij:iſto mõ chꝛi ”?UYU
a moꝛtuis reſurgere.Etr ideo qñ id ab iÄ5o ſti euangeliũ velut a capꝑite vſq; ad pedeſ ”
dño audiebãt:quãuis aꝑtiſſime diceretur ab initio vſq; ĩfinẽ ſigniſicabãt eſſe nũciã 8
conſuetudĩe audiedi ab illo parabolasñn dum. Dicunt ei illi · Mulier qᷣd plo
intelligebãt: et aliqͥd aliud eũ ſigniſicare d

—.0 — —

J

—==

Joh. Tract.
Quia tulerũt inquit dñĩm meum.
dñm ſuũ vocans coꝛpus exanime dſñi ſui.
a toto partem ſigniſicãs:ſicut omẽs ↄſite⸗
mur ieſum chꝛiſtũ filiũ dei vmcũ dñm no⸗
ſtrum.qð vtiq; ſimul eſt ⁊ verbum ⁊ aia et
caro.crucifixũ tamen ⁊ ſepultũ: cum ſola
eius ſepulta ſit caro.Et neſcio inqᷣͥt vbi
poſuerunt eum. hec erat cauſa maioꝛ
doloꝛis:qꝛ neſciebat quo iret ad ↄſolan⸗
dũ doloꝛẽ.Sed hoꝛa iaʒ venerat:vt id qð
nũciatum quodãmodo fuerat ab angelis
ſlere ꝓhibentibꝰ.gaudiũ ſuccederet fleti⸗
bns. Deniq; cũ hec dixiſſʒ cõuerſa ẽ
retrorſum ⁊ vidit ieſum ſtante:et ñ
ſciebat qa ieſus eſt. Dicit ei ieſus.

Mulierad plore 2Qué queris:
JIlla exiſtimas da horti an eſſer.
dit ei Dñe tu ſuſtuliſti euũ.Dici⸗
to mihi vbi poſuiſti en: ⁊ ego eum
tollam.Dicit ei ieſus. Maria. Con
uerſa illa dicit ei. Rabboni qð di⸗
citur magiſter. Nemo calumniet᷑ mulie
ri:qð hoꝛtlanũ dixerit dĩm.⁊ ieſum ma⸗
giſtrũ. Ibi enim rogabat:hic agnoſcebat.
Ibi honoꝛabat hominem a quo bene⸗
ſicium poſtulabat:hic recolebat doctoꝛeʒ
a quo diſcernere humana ⁊ diuina diſce⸗
bat. Appellabat dñm cuius ancilla nõ erat
vt per eum veniret ad dñm cuius ancilla
erat: Aliter ergo dũm dixit.ſuſtulerũt dñʒ
meũ:alit aũt/oñe ſi tu ſuſtuliſti eũ.MNaʒ ⁊
ꝓphete appellauerũt dños eos qui hoĩes
.erant:ſed aliter illũ de quo ſcriptũ eſt.do

ps. xxxiij. minus nomen ei. Sed iſta mulier que iam

fuerat ↄuerſa retroꝛſumvt videret ieſum.
qñ eũ putauit eẽ hoꝛtulanũ ⁊ cũ illo vtiq;
loquebat᷑.quõ rurſus conuſa dicit᷑.vt ei
diceret /rabboni:niſi quia tũc ↄuerſa coꝛ⸗
poꝛe qð non erat putauit.nũc coꝛde ↄuer
ſa að erat enoni. Bieit ei ieſus. No⸗
lime tangere:nõdũ eni aſcendi ad
pꝛem meu.Uade aũt ad fres meoſ
et dic eis: Aſcendo ad pꝛem meum
et pꝛem vim:deũ meũ ⁊ deũ vẽm.
B¶Eſt in his verbis qð hꝛeuiter quideʒ ſʒ
tamen attentius ꝑtractare debemꝰ. Jeſus
quippe mulierẽ que illum magiſtrũ agno⸗
uit ⁊ apellauit.cum hec ei rñderet fidem
docebat: ⁊ hoꝛtulanꝰ ille in eiꝰcoꝛde tãqᷓ;
I hoꝛto ſuo granũ ſynapis ſeiabat. Quid

eſt ergo noli me tangere? Et tanqᷓ; huiꝰ ꝓ
hibitionis cauſa quereret᷑.adiũxit. Non⸗
dum eniĩ aſcendi ad patrẽ meũ.Quid ẽ hq;.
Si ſtans in terra non tangit᷑: ſedens in ce⸗
lo quõ ab hoĩbus tanget᷑? Qui certe an⸗
teq; aſcenderet diſcipulis ſe tangendũ ob
tulit dicens.ſicut lucas euãgeliſta teſtat᷑.

palpate ⁊ videte quia ſpũs carnem ⁊ oſſa Luce.xxiiij

non habet ſicut me videtis habere:vel qn
dixit diſcipulo thome/infer digitũ tuum⸗
huc vide manus meas ⁊ affer manũ tuaʒꝰ Xx.
et mitte in latus meũ. Quis aũt tam ſit ab

ſurdus.vt dicat eum a diſcipulis quidem

anteqᷓ; ad patrèẽ aſcendiſſet voluiſſe ſe tã⸗
gi:a mulieribꝰ autem noluiſſe niſi cũ aſcẽ
diſſet ad patrẽ? Sed nec ſic qui vellet de
ſipere ſineret᷑. Legunt᷑ eni etiam femiĩe p⸗
reſurrectionẽ BnreRad patrẽ aſcẽderʒ te⸗
tigiſſe ieſum:in quibus erat etiã ipſa m2.
ria magdalena narrãte mattheo qð occur Mat. xxv
rerit illis ieſus dicens. Auete Ille autẽ ac
ceſſerũt inquit ⁊ tenuerũt pedes eius:et
adoꝛauerunt eum. Hoc a iohãne ꝑtermiſ⸗
ſum eſt:ſed a mattheo verũ dictũ eſt. Re⸗
ſtat ergo vt aliquod in his verſ lateat ſa
cramentũ:qð ſiue inueniamꝰſiue inuenire
mĩme valeamus.ineſſe tamẽ nullo modo
dubitare debemꝰ. Aut ergo ſic dictũ eſt /
noli me tangere nondũ enĩ aſcendi ad pa

trem meum. vt ĩ illa femia figuraret᷑ eccle

ſia de gentib? que in chꝛiſtum non credi⸗
dit niſi cum aſcẽdiſſet ad patrẽ:aut ſic i ſe
tredi voluit ieſus.hoc eſt ſic ſe ſpũalit ta⸗
gi qð ipſe ⁊ pater vnũ ſũt. Eius quippe in
timis ſenſibus quodãmodo aſcẽdit ad pa
trem: qui ſic in eo ꝓfcerit vt patri agno⸗
ſcat equalem. Aliter non recte tangit᷑.id ẽ
aliter non recte in eum creditur. Poterat
autem ſic credere maria vt eum putaret
imparem patri.quod vtiq; ꝓhibetur cum
ei dicitur.noli me tangere.id eſt.noli ĩ me
ſic credere quẽadmodũ adhuc ſapis.Mo⸗
li tuũ ſenſum hucuſq; ꝑtendere qð ꝓ te fa
ctus ſum:nec trãſire ad illud quo facta es
Quomõ enim non carnaliter adhuc in eũ
credebat:quem ſicut hoĩem flebat. Non⸗
dum enĩ aſcendi inquit ad patrem meum
Ibi me tangis:qñ me credideris pꝑatri nõ
imparem deum. Vade autem ad frẽs me⸗
os ⁊ dic eis. Aſcendo ad patrẽ meuʒ: ⁊ pa
trem veſtrũ. Non ait/patrem nr̃m. Aliter
ergo meũ.aliter veſtrũ:MNatura meũ 5„*

De

„₰△W

goh. Tract. CXxXI

3

La. XX

veſtrum. Et deum meum: 1 deam veſtrü.
Neq; hic dixit deum noſtrum. Ergo ⁊ hic
aliter meum.aliter veſtrum. Deum meum

ſub quo ⁊ ego hõ ſum:deuʒ veſtrum inter

quos⁊ ipſum mediatoꝛ ſi um Uenit ma⸗
ria magdalene ꝗnnũcians diſcipu

lis:quia vidi dñm ⁊ hec dixit mihi
Cum eſſet ergo ſero die illo vna

ſabbatoꝝ ⁊ fores eẽnt clauſe vbi

erat diſcipuli cõgregati ꝓpt᷑ metũ

etit i me

iudeorum:venit ieſus

dio ⁊ dixit eis.

hoc dixiſſet:oſtendit eis manus et

latus.Claui enim manus ſixerant. lan⸗
cea latus eius aperuerat:vbi ad dubitan⸗
tium coꝛda ſananda vulnerũ ſunt ſeruata

veſtigia. Moli autem coꝛpoꝛisvbi diuini
tas erat:oſtia clauſa non obſtiterunt.Ille

quippe non eiſ apertis intrare potuit:quo
naſcente virginitas matris inuiolata per⸗

manſit. Haliſi ſunt ergo diſcipulivi

ſo dño.Dirxit ergo eis iteruʒ: Pax

vobiſ. Iteratio confirmatio eſt. Ipe qᷣp

eis. Accipite ſpiritũſanctum. Inſut⸗

iiij.ſentẽ.di.
xviij.nec iõ.
de pe. di. iiij
eccleſie cha⸗
ritas.
Rhomañ.v.

pe dat per pꝛophetam pꝛomiſſam pacem

ſuper pacem. Sicut miſit me pater in

quit:⁊ ego mitto vos · Equalem pa⸗
tri filium nouimus.ſed hic verba mediato

ris agnoſcimus. Medium quippe ſe oſten
dit dicendo: Ille me.⁊ ego vos. Hec au

tem cum diriſſet:inſufflauit ⁊ dicit

flando ſigniſicauit ſpiritũſanctum nõ pa⸗
tris ſolius eſſe ſpiritum:ſed ⁊ ſuũ.Quo
rum remiſe itis inqt peccata remit
tuntur eis: ⁊ quoruʒ retinueritis
retẽta ſunt. Eccleſie charitas que per
ſpiritumſanctũ diffunditur in coꝛdibꝰ no⸗
ſtris participum ſuoꝛum peccata dimittit:

Eoꝛum autem qui non ſunt eius partici⸗

quando venitieſug. Dixerunt er/

pes tenet. Ideo poſtea q; dixit/accipite
ſpiritũſanctũ:hoc continuo de peccatoꝛũ
remiſſione ac detentione ſubiecit. Cho⸗/
mas auteʒ vnus ęx duodecim qui

Dicitur didymus non eratcum eis

go ei alij diſcipuli.idimuſ domi⸗
num. Ille autem dixit eis. Niſi vi⸗
dero in manibus eius fixuram cla
norum.⁊ mittam digitum meumi

Parx vobis Et cuʒ

diſcipulorum ſuorum: vſq; ad id

locum clauorum.⁊ mittam manuʒ
meam in latus eiuns non credam.
Et poſt dies octo.iterum erant di⸗
ſcipuli eius intus: ⁊ thomas cũ eiſ
Uenit ieſus ianuis clauſis:⁊ ſtetit
in medio et dixit eis. Hax vobis.

Deinde dicit thome Infer digiti

tuũ hucet vide manus meas :et af
fer manu tuam et mitte i lutus me⸗

um:et noli eſſe incredulus ſed fide

eſpondit thomas et dixit.

Sed per hoc q videbat atq; tangebat:il⸗
lud iam remota dubitatiõe edebat.Di⸗

cit ei ieſus Quia vidiſtime qedi/
Diſti. Mon ait tetigiſti me ſed vidiſti me:

quoniam generalis quodãmodo ſenſusẽ

viſus. Nam ⁊ p alios quattuoꝛ ſenſusno

minari ſolet:velut cum dicimus audi ⁊ vi

de q; bene ſonet:olfac ⁊ vide q; bñ oleat:

guſta ⁊ vide q; bene ſapiat: tange ⁊ vide

q;ᷓᷓ bene caleat. Vbiq; ſonuit vide: cum vi

ſus pꝛopꝛie non negetur ad oculos perti⸗
nere. Vnde ⁊ hic ipſe dominꝰ. Infer inqt
digitum tuũ huc:⁊ vide manꝰmeaſ.Quid
aliud ait qᷓ; tange ⁊ vide? Nec tamen ocu⸗
los ille habebat in digito.Ergo ſiue intuẽ

do ſiue etiam tangẽdo. quia vidiſti me in

quit credidiſti:q;uis dici poſſit non auſuʒ
fuiſſe diſcipulum tangere. cum ſe offerret
ille tangendũ. Hon enim ſcriptuʒ eſt: ⁊ te

tigit thomas.Sed ſiue aſpiciendo tantum

ſiue etiam tangendo viderit ⁊ crediderit:
illud quod ſequitur/magis gentium ſidex
pꝛedicat atq; cõmendat. Beati qui nõ
viderunt et crediderũt. Pꝛeteriti tẽ⸗
poꝛis vſus eſt vbis: tanq; ille qui qð erat
futurum in ſua nouerat pꝛedeſtinatiõe iã
factum. Sed iam ſermo iſte a pꝛc lixitate
cohibendus eſt. Donabit dñs:vt de his q̃
reſtant alias diſputemuauas.

¶ Explicit tractatus centeſimunſui⸗

ceſimuſprimus.⸗
centeſimuſuiceſimu

eo Qnod dicit. Multa quidem et
alia ſigna fecit ieſus in conſpectu

ait acratu
uſſe

———
—
—

—

Domin? meus et deus mens. Ti⸗
debat tangebatq; hominẽ ⁊ confitebatur
deum quem non videbat neq; tangebat.

cundus. De

A.lme
Mhzrds
””
5
4
v
lninjt
di
ſ
e
9
o
I
d.
utthetir

Job. Tract. CxxII TLa. XX

quod ait. Aſcendit ſimon petrus⁊
traxit rhete in terram plenum ma⸗/
gnis piſcibus centumqnquaginta
tribus . ⁊ cum tanti eſſent/ non eſt
ſciſſumrhete.
DDODſt narratio/
nem rei geſte in qua thomas
diſcipulus oblatis ſibi tangẽ⸗
DdDdoeis in chꝛiſti carne vulnerum
locis vidit qð credere nolebat ⁊ credidit:
interponit hec euangeliſta iohannes ⁊ di⸗
cit. Multa quidem ⁊ alia ſigna fe/
cit ieſus in iſci uz
ſuorum:que non ſunt ſcripta in li-

——

bro boc. Pec autem ſcripta ſunt vt

—

t1 Al. littera credatis.quia ieſus eſt chriſtus fi

non hʒxps lius dei:⁊ vt credentes vitam ha⸗/

beatis in nomine eius · Hoc capi⸗
tulum velut libꝛi huius indicat ſinem. Sʒ
narratur hic deinde quemadmodum ſe
manifeſtauerit dñs ad mare tiberiadis.et
in captura piſcium cõmendauerit eccleſie
ſacramẽtũ:qualis futura eſt vltima reſur⸗
rectio moꝛtuoꝝ.Ad hoc itaq; cõmendan⸗
dum valere arbitroꝛ quod tanqᷓ; ſinis int᷑⸗
poſitus eſt libꝛi quod eſſʒ etiam ſecuture
narratiõis quaſi pꝛemiũ:qð ei quodãmo⸗
do faceret eminentioꝛẽ locum.Que narra

Capitu. xxj tio incipit ita. ¶ Doſtea manife ſta/

nit ſe iteruʒ ieſus ad marę tyberia
dis:manifeſtauit autem ſic. Erant
ſimul ſunon petrus ⁊ thomas qͥ

dicitur didymus et nathanael
erat a galilea et filij ʒebedei: et
ali ex diſcipulis eius duo. Di/

cit eis Simon petru 31
ſcari. Dicunt ei. enimꝰ et nos t⸗e-

B cum. MQuen ſolet de hac piſcatione di
ſcipuloꝝ: cur redierint petrus ⁊ filij ʒebe⸗
dei ad id qð fuerunt pꝛiuſq; a domino vo
carentur:erant enĩ piſctaoꝛes quando eis

Aatth. iiij. dixit. Nenue poſt me: ⁊ faciam vos fieri

piſcatoꝛes hominũ.Tunc eum quipe illi
ſecuti ſunt vt magiſterio eius relictis oĩ⸗
bus adherent:intantũ vt cum ab eo diueſ

AMatth. xix ille triſtis abſcederet cui ipſe dixerat.va⸗

de vende que habes ⁊ da pauperibꝰ. ⁊ ha
bebis theſaux in celo.⁊ veni ſequere me

diceret ei petrus. Ecce nos dimiſimꝰ om⸗ Matth. xix.

nia ⁊ ſecuti ſumus te. Quid eſt ergo quod

nunc quaſi apoſtolatu relicto fiunt qð fue
runt.⁊ qð dimiſerãt repetunt: tanq; obliti
qð audierant. Nemo mittens manũ ſuper
aratrum ⁊ reſpiciẽs retro aptus eſt regno
celoꝛum? Quod ſi feciſſent defuncto ieſu
pꝛiuſq; reſurrexiſſet a moꝛtuis.Qð quie ẽ
non poterant quoniam dies quo crucifi-⸗
xus eſt totꝰ eos tenebat attonitos vſq; ad
eius ſepulturaʒ que ante veſperum facta
eſt. Sequens autem dies erat ſabbati: qñn

Luce .ix.

eis moꝛeʒ patrium ſeruãtibꝰ operari vtiq

non licebat. Lertio vᷣo die dñs reſurrexit:

eoſq; reuocauit ad ſpẽ quã de illo nõ ha⸗

bere iam ceperant. Tamen ſi tũc feciſſent
putaremus eos illa que animos eoꝛum oc
cupauerat deſperatione feciſſe. Nunc vᷣo
poſt eum ſibi de ſepulchꝛo reddituʒ viuũ.
poſt oblatam ſuis oculis ⁊ manibus nõ ſo
lum videndam verumetiã tangendã atq;
palpandam rediuiue carnis euidentiſſi⸗
mam veritatem. poſt inſpecta vulnerum
loca.vſq; ad apoſtoli thome confeſſioneʒ
qui ſe aliter crediturum non eſſe pꝛedixe⸗
rat.poſt acceptum eius inſufflatiõe ſpiri⸗
tumſanctũ.poſt verba in ſuas aures eius
oꝛe pꝛolata.ſicut miſit me pater ⁊ ego mit
to vos.quoꝛum remiſeritis peccata remit
tuntur eis.⁊ quoꝛum retinueritis retenta
ſunt:ſubito fiũt ſiẽ fuer̃t.ñ hoĩuʒ ſʒ piſciũ
piſcatoꝛes.hhis ergo quos hoc mouet re⸗
ſpondendũ eſt.non eos fuiſſe pꝛohibitos
arte ſua licita ſcilicet atq; conceſſa victum
neceſſariũ querere ſui apoſtolatuſ integri
tate ſeruata: ſi quando vnde viuerent ali
ud non haberent. Miſi foꝛte quiſpiam pu⸗
tare audebit aut dicere apoſtelũ paulum
non pertinuiſſe ad eoꝛum ꝑerfectionẽ qui
relictis omnibus chꝛiſtum ſecuti ſunt:quo Mat.vbi.S.
niam ne quenq; eoꝛuʒ grauaret quibꝰ euã j. Coꝛin.iiij.
geliũ pꝛedicabat.ſuũ victum ſuis manibꝰ j.Coꝛin.xx.
tràſigebat. Vbi magiſ impletum eſt quod
ait.plus omnibus illis laboꝛaui.Et adiũ⸗
xit/ non auteʒ egoſed gratia dei mecum:
vt hoc quoq; appareat dei gratie deputan
dum. qð ⁊ animo ⁊ coꝛpoꝛe poterat vſq;
adeo plus illis omnibus laboꝛare.vt neq;
ceſſaret ab euangelio pꝛedicando.neq; ta
men er euengelio ſicut illi ſuſtentaret hĩc
vitam:cum id per tot gentes in quibꝰ chꝛi
ſti nomen non fuerat Pppctaiuʒ/multa la

CLa. XXI

—
. —,i

AX tius atq; fertilius ſeminaret. ¶ Abi oſten in nauim: ⁊ illa nocte nihil prendi

j. Coꝛint.

dit ex euangelio viuendi. hoc eſt victum
habendi/non neceſſitatẽ apłis impoſitaʒ:
ſed poteſtatẽ datam. Quam poteſtatẽ cõ
rmemoꝛat idem apoſtolus dicens. Si nos
vobis ſpũalia ſeminauimꝰ: magnum eſt ſi

veſtra carualia metamus? Si alij poteſta⸗

tis vfe participes ſũt nõ magis nos? Sed
non ſumꝰ inquitvſi hac poteſtate.Et pau
lop oſt.qͥ altario ſeruiũt inquit altario cõ
partiunt᷑:Sic ⁊ dñs oꝛdinauit his qui euã
geliũ annũciant de euãgelio viuere. Ego
autem nullius hoꝛum vſus ſum. Satis igi
tur apertum eſt non imperatũ ſed in pote
ſtate apoſtolis poſitum vt aliunde nõ vi⸗
uerent niſi ex euangelio: ⁊ ab eis quibus
euangeliũ pꝛedicando ſpũalia ſeminabãt
carnalia meterent.hoc eſt carnis huius ſu
ſtentaculũ ſumerent:a tanq; milites chꝛi⸗

—

ſti / ſtipendiũ debitum acciperent. ſicut a

ꝓuincialibus chꝛiſti. VUnde idemipſe mi⸗
les egregius paulo ſuperius de hac re di⸗

vbi.S. xerat.Quis militat ſuis ſtipendijs vnq;ʒ

Dert.·. Mane at iã facto ·ſtetit ieſus

in litore: nõ tame cognouerũt di⸗
