do. Hoc eis regẽaratiõe collatũ eſt. Nã
generatione de mũdo erant:ꝓpter quod
lam eis dixerat: ego vos de mundo elegi
Honatũ eſt ergo eis vt ſicut ipſe nec ipi eſ

„*

ſent de mundo:cos ipſo liberante de mũ⸗

do. Ipſe autẽ de mundo nunq; fuit:quia
etiam ſcdᷣm foꝛmã ſerui de ſpũſctõ ipſe na
tus eſt:de quo illi renati. Nam ſi ꝓpterea
illi iam non de mundo quia renati ſunt de
ſpirituſancto: pꝛopterea ille nunq; de mũ
do quia natꝰ eſt de ſpũſctõ. . 989
inquitvt tollas eos de mundo:ſed
vt ſerues eos a malo · Adhuc em̃ ne⸗
ceſſariũ habebant quãauis iã non eſſent de
mundo:eſſe tamẽ in mundo. Repetit ean
dem ſententiã. De mundo inquit non
ſunt:ſicut et ego non ſum de mun/
eo: ſancti lica cos in veritate Sic em̃
ſeruantur ex malo.quod ſuꝑius oꝛauit vt

flſieret.aAueri autẽ põt quõ de mũdo iã nõ

Phir. ·

erant ſi ſctiſicati in veritate nondũ erant:
aut ſi iam erant/cur poſcat vt ſint. An qͥa
et in veritate ſanctiſicati in eadẽ pꝛoſiciũt
ſanctitate fiuntq; ſanctioꝛes? Neq; hoc ſi
ne adiutoꝛio gratie dei:ſed illo eoꝝ ſanc⸗
tiſicãte pꝛofectum qui ſciſicauit inceptuʒ
Vngde et apoſtolus dicit.Qui in vob opꝰ
bonum cepit:perficiet vſq; in diẽ chꝛiſti ie
ſu. Sanctiſicãtur itaq; in veritate heredes

teſtamẽti noui: cuiuꝰ veritatis vmbꝛe fue
rũt ſanctiſicatiões veteris teſtamẽti: ⁊ cũ
ſanctiſicãtur in veritate:vtiq; ſantificãtur

5. c. viij. xerit:ſi vos ĩquit filius liberauerit/tũc ve

eſt.Quid aliud dixit:quã ego veritas ſũ.

in chꝛiſto qui veracit᷑ dixit. Ego ſum via:
veritas et vita. Itẽ quãdo ait:veritas li⸗
berabit vos/paulopoſt exponẽs quid di⸗

re liberi eritis:vt oſtẽderet hoc ſe pꝛiuſ di
xiſſe veritatẽ quod poſtmodũ filiũ Quid
ergo aliud et hoe loco dixit:ſantiſica eos
in veritate:niſi ſanctiſica eos in me:? Deni
q; ſequitur:et hoc apertius inſinuare non
deſinit. Sermo inquit tuus veritas

Grecũ qͥe euãgeliũ: logos habʒ:qð etiã
ibi legitur vbi dictũ eſt. In pꝛincipio erat

dichit: vt ſint et ipſi

—

verbum:et verbũ erat apud deum: et de⸗
erat verbum. Et vtiq; verbũ ipſum noui⸗
mus vnigenitũ dei filiũ: quod caro factũ
eſt et habitauit in nobis. VUnde et hic po⸗
tuit poni:et in quibuſdã codicibus poſuũ
eſt / verbuz tuũ veritas eſt:ſicut in quibuſ

dam codicibus etiam ibi ſcriptũ eſt:in pᷣn

cipio erat ſermo. In greco auteʒ ſine vlla
varietate:et ibi et hic logos eſt. Sanctiſi⸗
cat itaq; pater in veritate.id eſt. in verbo
ſuo in vnigenito ſuo ſuos heredes eiuſq;
coheredes. Sed nunc adhuc de apoſtolis
loquitur Mã ſecumſ adiũ git. Sicut me

miſiſti in mundum:et ego miſi eos-

in mundum.-Auos miſit niſi apoſtolos

ſuos? Nam et ipſuʒ nomè apoſtoloꝝ quo B

niam grecuʒ eſt:nihil niſi miſſus ſigniſicat

in latino.Miſit ergo deus filium ſuum nõ
in carne pcti: ſed in ſimilitudiĩe carnis pec

cati Et miſit filiꝰ eiꝰ eos qͥs natos in carne KRbo. viij
peccati:ſãctiſicauit a labe peccati Sʒ quo j. Thi. ij⸗

mam per hoc quod mediatoꝛ dei et homi
num homo chꝛiſtus ieſus factus eſt caput
eccleſie:illi ſunt membꝛa eius:ideo ait qð
ſequit: et ego pro eis ſanctifico me
ipſum.Quid eſt em̃ et ꝓ eis ego ſanctiſi

co meipſum: niſi eos in meipſo ſanctiſico

cum et ipſi ſint ego? Quoniam de quibuſ
hoc ait yt dixi membꝛa ſunt eius.et vnus

eſt chꝛiſtus caput et coꝛpus: docente apo

ſtolo atq; dicente de ſemine abꝛae.Si au⸗

tem vos chꝛiſti: ergo ſemen abꝛae eſtis.
Cum dixiſſet ſuperius/non dicit et ſemini
bus tanq; in multis:ſed tanq; in vno et ſe⸗
mini tuo quod eſt chꝛiſtus. Si ergo ſemen
abꝛae hoc eſt chꝛiſtus: quid aliud dictum
eſt qᷣbus dictũ eſt: ergo ſemẽ abꝛae eſtis:

niſi ergo chꝛiſti eſtis? Inde eſt quod alio

loco idẽ ipſe apoſtolus ait. Nunc gaudeo

in paſſionibus pꝛo vobis: et adimpleo ea

que deſunt pꝛeſſurarũ chꝛiſti ĩ carne mea

MNon dixit pꝛeſſurarum mearũ ſed chꝛiſti

quia membꝛum erat chꝛiſti:et in perſecu⸗
tionibus ſuis quales chꝛiſtum in ſuo toto

coꝛpoꝛe pati opoꝛtebat:etiã ipᷣe pꝛeſſuras
eius pꝛo ſua poꝛtiõe agimplebat. Quod
vt etiã hoc loco certum ſit: attende ſequẽ
tia. Cũ eni dixiſſet/⁊ pꝛo eis ego ſanctin⸗

co meipſum: vt intelligeremus hoc eũ di⸗

xiſſe qð eos ſanctificaret ĩ ſe: ipſe mox ad

ſanctific iin ve

Gala. iij·

Joh. Tract. Clx KCa. xvVII 2
ritate Quod quid eſt aliud quã in me:ſe gelium miniſtratũ eſt ⁊ anteqᷓ ſcriberetur “”
cunduʒ id quod veritas eſt verbum illud Et vtiq; quiſqᷣs in chꝛiſtũ credit: euãgelio ine
in pꝛincipio deus:in quo ⁊ ipſe filius hois credit. Hon itaq; intantum intelligendi 1 e i ce
ſanctiſicatꝰ eſt ab initio creatiõis ſue:qn⸗ ſunt quos ait credituros in ſe per verbum e iee⸗
do verbum factum eſt caro:quia vna per⸗ eoꝛum qui ipſos cũ in carne viuerent apo 0bo
ſona facta eſt verbum et homo. tunc ergo ſtolos audierunt:Sed ⁊ poſt obitum eoꝝ vir
ſanctiſicauit ſe in ſe: hoc eſt ſe hominẽ i ſe et nos longe poſt nati per verbũ eoꝛũ cre⸗ iiͤ
verbo. Sed quia vnus eſt chꝛiſtus verbuũ dimus in chꝛiſtũ: quoniã ipſi qui cum illo J fin
et homo ſanctiſicans hominẽ in verbo: ꝓ tunc fuerant: quod ab illo audierunt cete et⸗
pter ſua vero mẽbꝛa: et pꝛo eis inquit ego ris pꝛedicauerũt: atq; ita verbũ eoꝛum vt dit,
id eſt.quod pꝛoſit etiã ipſis quia ⁊ ipſi ſũt etiam nos crederemus ad nos vſq; perue—. Genn
ego: ſicut pꝛofuit mihi in me quia hõ ſum nmit vbicũq; eſt eius eccleſia: peruenturũ “
ſine ipſis.Et ego ſanctiſico meipſuʒ.hoc ẽ eſt ad poſteros quicũq; vbicũ q; in eũ cre eteg
ipſos in me:tanq; meipſum ſanctiſico ego dituri ſunt poſtea. Poteſt itaq; videri iᷣ nſe
quoniã in me etiã ipſi ſunt ego:vt ſint ipſi ſus in hac oꝛatione non oꝛaſſe pꝛo quibuſ. *“
ſanctificati in veritate. Quid eſt et ipſi.ni dam ſuis: niſi diligẽter ſcrutemur in eade use
ſi quẽadmodũ ego in venitate: quod ip/ſe oꝛatione verba eius. Si em̃ pꝛo eis pꝛius eſe
ſum ego? Deinde iã non ſolum de apoſto oꝛauit ſicut iam oſtedimus qui cũ illo tũc hbon
lis:ſed etiã de ſuis ceteris membꝛiſ incipit erãt:poſtea vero etiã pꝛo eis qui per ver⸗ i
dicere: quod donante ipſo alio ſermõe tra bum eoꝛũ in illũ fuerant credituri: poteſt inn
ctandum eſft. dici non oꝛaſſe pꝛo illis qui neq; tũc erant DM
Explicit tractatꝰ centeſimꝰoctauꝰ cum illo quãdo iſta dicebat. neq; per ver u
Incipit tractatus centeſunuſno bum eoꝛũ poſtea: ſed in eum ſiue per iyſm i
nus. De eo uod dicit. Non pro u n a dolihet tame ante crediderãt .
his rogo tantũ ſ ? pro eis qui re Mdadidg lerd en aennathanaell i
dituri ſuntper verbum eorũ ime. d Auld loſ eph ũlle ab arimathia qui coꝛ j. xix. d.
”e pus eius a pilato petijt: queʒ iam diſcipu da
“ luum eius fuiſſe iſte ipſe iohanes euangeli⸗ tußtſſ,iſn
rNA7,„⅛ 9 „„ſa teſtatur. Hunquid maria mater eius 7
Dmin ieſus alie femine: duas en di⸗ cipulas in euan i
S ſonante nag Velio lam tunc fuiſſe didicimus? Hũquid
iaʒ ſua pꝛopĩquante paſſio cũ illo tunc erant de quibus ſepe vientias xi s8s. us
ne cum oꝛaſſet pꝛo diſcipuł euangeliſta:multi crediderũt in eum? HhI ii
minauit: umn de en aotolos no⸗ vnde erat multitudo illa eoꝛii qui cum.·
minauit: cum quibus cenauerat vltimã ce mis partim pꝛecedebant: artitng ſe ucba, xxfj. li
naʒ: de qua traditoꝛ eius per buccellĩẽ ma tur inſidentẽ iumento dicenreng . bii dic ũ ſ
niſeſtatus exierat: et cum quibus poſt eiꝰ qui venit in nomie domini:et cũ eis te⸗ .
egreſſuʒ antequã pꝛo eis oꝛaret/multa iã de quibus ipſe ait fuiſſe ꝛedict le puen ie
fuerat locutus:adiũgit et ceteros qui ĩ eũ fantium ⁊ lactentiũ ice iſtil. nde⸗ Gn j.Coꝛ.xv. o
fuerant credituri: et ait ad patrem. on de anjaent elltiu perfeciſti laudẽ? En Actuu. j⸗ ſen
E tantũ: id eſt: dH- EAuigenti fratres quibus ſimul poſt re⸗ ctun. ſm
bro his autez rogo tantü:id eſt: po ſurtecnoné non awaluillet: ne ue ·
diſcipulis qui cũm illo tunc erant. ſed et credidiſſent? Vnde illi centi ei nen aute doa
pro eis iquit qui credituri ſunt per cum iſtis vndecim centii et ain em d ne
10E CI. he cum iſtis vndecim centũ et viginti erant?
verbum eorum in me. Abi omeſ nos quãdo ſimul cõgregati poſt eius aſcenſuʒ en
intelligi voluit: non ſolum qui tunc erant expectauerunt Sa e Raine eandn F lbeei
in carne:ſed etiã qui futuri erant Quotqͥt ritũſanctũ Vnde erat nſio neoen e. r auin
enim poſtea crediderũt in eum: per verbũ lis de uibus dictü eſt: rcrea geiunt nnn
apoſtoloꝛũ ſine dubio crediderunt:et do⸗ ede elnmuin crediderunt. N

oirote dan rum. er . in euʒ: MHon ergo pꝛo eis tũc ſaluatoꝛ oꝛa
n Ery ateſtemnunn heſten dixe uit: quoniã pꝛo eis oꝛauit qui cũ illo tunc An
= ab u i ne Sõ hibebitis. q· erant: et pꝛo alijs qui per verbũ eoꝛum in
. xv. d. ad mcio mecum elns. Er per cos euan⸗ eum non lam crediderãt ſed fuerant credi

2 = „

Tetun
gelio
gencl
etbum
napo
nmeoy
ꝛige⸗
lnoe.
t cete
umpt
eme⸗
nuuni
uge
nie
ubuſ
de
mius
vtüc
yer⸗
ret
nt
er
hnn
ni
MVM

lunſttn.
cao. Math. xvj. ti/tu es chꝛiſtus filius dei viui: taʒ magnũ

geli⸗
1s1
4
id.
deri⸗⸗
3
Wa⸗ Petn
cns
ei
e! Konn

ſſuz
ſpi⸗
xil
unr.
1073
tunc

turi. Iſti autem nec eum illo tunc erãt: et
in eum iam ante crediderant. Omitto di⸗

Luce iij. cere de ſymeone ſene qui infantulũ credi

vit.de anna ꝓphetiſſa.de ʒacharia et eli⸗
ſabeth qui eum pꝛophetauerũt anteqᷓ; de
virgine naſceretur.de filio eoꝛũ iohãne pᷣ
curſoꝛe eius amico ſponſi:qui eũ et in ſpi⸗
rituſancto agnouit et abſentẽ pꝛedicauit:

et alijs agnoſcendũ cuʒ pꝛeſens eſſet oſtẽ

dit. Mos omitto quonia reſpõderi poteſt
oꝛandũ pꝛo talibus moꝛtuis non fuiſſe:q
cum magnis ſuis meritis hinc abierant: et

recepti quieſcebant.Hoc em̃ et de antiqs

iuſtis ſimiliter reſpondetur. Quis em̃ eo⸗
rum a damnatione tocius maſſe perditio⸗
nis que per vnuʒ hominẽ facta eſt ſaluus
eſſe potuiſſet.niſi in vnũ mediatoꝛẽ dei et
hominũ in carne venturum reuelante ſpi⸗
rituſctõ credidiſſet: Sed nũqͥd ei pꝛo apo
ſtolis oꝛandũ ſuit: et pꝛo tam multis qui ĩ
hac vita adhuc erãt nec cum illo tũc erãt.
et ante iam crediderant oꝛandum non fu⸗
it?: Quis hoc dixerit? Intelligendum eſt
igitur quod nondum in eũ ſic crediderãt
quomodo in ſe credi volebat:quãdoqui⸗
dem et ipſe petrus cui conſitenti et dicen

teſtimoniũ ꝑhibuerat/magis eũ moꝛi no⸗

lebat quã moꝛtuũ reſurꝛecturũ eſſe crede

bat/vnde mox ab eo apellatus eſt ſatha⸗
nas. Fidelioꝛes itaq; reperiunt᷑ qui defũ
cti iam fuerant et reſurꝛecturũ chꝛiſtũ re⸗
uelante ſpiritu non vtiq; dubitabant:quã
uli qui cum credidiſſent ipᷣm redempturũ
iſrael viſa eius moꝛte ſpem totam quã de
illo habuerant ꝑdiderunt. Mihil itaq; me
lius credimus quã poſt eius reſurꝛectio⸗
nem ĩpartito ſpirituſancto edoctis et con
firmatis apoſtolis eiſq; in eccleſia pꝛimitꝰ
doctoꝛibus conſtitutis/per eoꝝ verbũ ſic
alios credidiſſe quẽadmodũ ĩ chꝛiſtũ cre

di opoꝛtebat.id eſt. vt fidem reſurꝛectio⸗

nis eius tenerent:ac per hoc et illos om̃es

qui iam in eum credidiſſe videbant᷑ ad eo

rum numeꝝ pertinuiſſe ꝓ quibus oꝛabat
dicens. Non ꝓ his autem rogo tantũ:ſed
et ꝓ his qui credituri ſunt per verbum eo

Crum in me¶ Sed reſtat nobis ad iſtã que
ſIſtionem adhuc ſoluendaʒ beatus apltus
n Luce. xxiij. Paulus: ⁊ latro ille crudelis ĩ ſcelere/ſñde

lis in cruce. Paulus quippe apłs nõ abho

minibus neq; per hominem ſed per ieſum
xpᷣm ſe dicit factũ apłm:⁊ de ipſo ſuo euã
gelio loquens ait. HNeq; em̃ ego ab homie
accepi illud neq; didici.ſed per reuelatio
nem ieſu xpᷣi.Quomõ igitur erat in cis de
quibus dictum eſt: credituri ſunt per ver⸗
bum coꝝ in me? Latro vero ille tunc cre⸗
didit: quãdo in eis doctoꝛibus fides qua
fuerat qualiſcũq; defecit. Nec ipſe itaq; ꝑ
eoꝛum verbũ credidit in chꝛiſtum ieſũ. et
tamen ſic credidit: vt quẽ viderat crucini⸗
xum: conſiteretur non ſolũ reſurrecturum

—.rr—

Gala.j.

verumetiã regnaturũ dicendo. M.meto

mei cum veneris in regnũ tuum. Pꝛoinde
relinquitur:vt ſi dominꝰ ieſus hac oꝛatio⸗
ne pꝛo ſuis omnibus quicũq; in hac vita
que temptatio eſt ſuper terrã: vł tũc erãt
vel futuri erant/oꝛaſſe credendus eſt: ſic ĩ
telligamus quod dictũ eſt per verbũ eoꝝ
vt ipſum verbũ eoꝛũ /verbum fidei quod
pꝛedicauerunt in mundo hoc ſigniſicatum
eſſe eredamus:Dictũ autẽ eſſe verbũ eoꝝ
quoniã ab ipſis eſt pꝛimitus ac pꝛecipue pᷣ
dicatum. Jam em̃ ab ipſis pꝛedicabatur in
terra: quando per reuelationẽ ieſu chꝛiſti
ipſum verbũ eoꝛum paulus accepit. Vn⸗
de et contulit cum eis euangelium:ne foꝛ⸗
te in vacuũ cucurriſſet aut curreret:et de⸗
xtras ei dederunt: quia et in illo quãuis ñ
per eos illi datũ:tamen verbuʒ ſuũ quod
iam pꝛedicabant et in quo fundati ſuerãt
inuenerunt. De quo verbo reſurrectionis
chꝛiſti ideʒ dicit apoſtolus. Siue ego ſiue
illi:ſic pꝛedicauimus: et ſic credidiſtis.Et

iteruʒ.hoc eſt inquit verbũ ſidei quod pᷣ

dicamus:quia ſi cofeſſus fueris in oꝛe tuo

quia dominus eſt ieſus:et credideris ĩ coꝛ
de tuo quia deus illum ſuſcitauit a moꝛtu
is:ſaluus eris.Et in actibꝰ apoſtoloꝝ hoc
legitur: quod in chꝛiſto deus diſinierit ſi⸗
dẽ omnibus:ſuſcitans eũ a moꝛtuis. oc
verbum fidei qui pꝛincipaliter ac pꝛimitꝰ
per apoſtolos qui ei coheſerant pꝛedica⸗
tum eſt:ideo verbum eoꝝ dictum eſt. Ne

j.Coꝛ.xv.
Rho. x.

Actuũ. xiij.

qꝙᷓ; em̃ ꝓpterea non eſt verbum dei quia di

ctum eſt verbum eoꝛũ: cum dicat idẽ apo
ſtolus theſſalonicẽſes excepiſſe a ſe nõ vt

verbum hominũ: ſed ſicut eſt inquit vere j.The.ij.

verbum dei. Ideo ergo dei: quia deus id
dd ij

— ——

donauit. Eoꝛum verbum vero dictuz eſt:

quia hoc pꝛedicandũ illis deus primitus
ac pꝛecipue cõmendauit.Ac per hoc etiaʒ
ille latro in ſua ſide verbum eoꝝ habebat
quod eoꝛũ ꝓpterea dictum erat:quonia,z
pꝛedicandũ ad eoꝛũ officium pꝛimitus ac

pꝛecipue pertiebat. Deniq; cũ murmur fa

ctum eſſet de miniſterio menſarũ a viduis

grecoꝛũ anteq;ᷓ paulus credidiſſet in chꝛi⸗
cuü. vj ſtum:reſponderũt apoſtoli qui domĩo an
Actuu. vj. te coheſerant. MNon eſt bonũ nos relique⸗

re verbum dei:⁊ miniſtrare menſis. Tunc

oꝛdinandos diaconos pꝛouiderũt: ne ipᷣi

a pꝛedicandi verbi auocarẽtur officio. vn

de merito dictũ eſt verbuʒ eoꝛũ quod eſt

verbũ ſidei:per qð oẽs ĩ chꝛiſtũ vndecũqʒ
id audierint crediderũt:vł audituri et cre

dituri ſunt. Ergo illa oꝛatione pꝛo om̃ibꝰ

quos redemit:ſiue tunc in carne viuentes

ſiue poſtea futuros redemptoꝛ noſter oꝛa
uit:cum rogans pꝛo apoſtolis qui cum il⸗
lo tunc erant:adiũ xit etiã illos qui per eo
rũ verbũ ĩ eũ fuerant credituri.Quid aũt
adiũctis illis deinde dicat:alia ẽ diſputa⸗
tione tractandum.

¶ Incipit tractatꝰ centeſimuſdeci
mus.De eo qð dicit. Ut oẽs vnuʒ

ſint ſicut et tu pater in me:et ego in
te.· vſq; ad id. Et dilexiſti eos ſicut

T me dilexiſti ·

q adiũ xiſſet ſuos alios dicẽs
Non pꝛo his autẽ rogo tantum:ſed et pꝛo
eis qui credituri ſunt per verbũ eoꝛum in

me: velut quereremus/quid vel quare ꝓ
illis rogaret:cõtinuo ſubitulit dicẽs. Cit
omnes vnuʒ ſint: ſicut tu pater in

meet ego in te: vt et ipſi in nobis

Tract. cxvij vnũ ſint. Et ſuperius cum adhuc pꝛo ſo

lis diſcipuł quos ſecũ habebat oꝛaret:pa⸗
ter ſancte inquit ſerua eos in nomine tuo

quos dediſti mihi vt ſint vnũ ſicut et nos

Hoc ergo nunc etiã et pꝛo nobis rogauic

quod alio loco ait: ego et pater vnũ ſumꝰ Joh.x.
Explicit tractatꝰ cẽteſunuſnonus·

Wm dominꝰ?
ieſus oꝛaſſet pꝛo diſcipulis ſu
is quos tunc ſecũ habebat at

X
2 2 5 . „ ..

8

—

quod tũ cpꝛo illlis:vt om̃es. hoc eſt.⁊ noſ

et illli vnũ ſimus. Vbi diligenter aduertẽ
dum eſt nõ dixiſſe dominũ vt omnes vnuũůüi⸗
ſimus.ſed vt om̃es vnum ſint:ſicut tu po-
ter in me:et ego in te:ſubintelligit᷑ vnũ ſu
mus. Quod apertiꝰ dicitur poſtea:quia æ
pꝛiꝰ dixerat de diſcipulis qui cũ illo erãt:
vt ſint vnum ſicut et nos. Quãobꝛem ita
eſt pater in filio et filius in patre:vt vnum
ſint quia vnius ſubſtantie ſunt. Nos vero .
eſſe quidẽ in eis poſſumus/vnũ tamẽ cuʒ 1
eis eſſe non poſſumus:quia vuius ſubſtan
tie nos et ipſi non ſumus: inquantũ filius
cum patre deus eſt. Naʒ inquantũ homo zi
1
.
.

(a.

eſt:eiuſdẽ ſubſtantie eſt cuius et nos ſumꝰ
Sed nunc illud potius voluit conmẽdare
Vbi eandem patris et ſuaʒ ſigniſicauit eẽ
naturam.Ac per hoc et cum in nobis ſunt
pater et filius vel etiã ſpirituſſctũs:nõ de .
bemus eos putare nature vnius eſſe nobi⸗ d
ſcum. Sic itaq; ſunt in nobis vel nos in il⸗ 4
lis:vt illi vnuʒ ſint in natura ſua:nos vnũ

in noſtra.Sunt quipe ipſi in nobis:tãquã R.
deus in templo ſuo:Sumus autẽ nos in il “”M
lis tanquã creatura in creatoꝛe ſuo.Dein
d cum ern 4 ipſi in nbis vnũ ſint
adiunxit: Ut mũdus cedat quia tu MRW
me miſiſti ¶Quid eſt Do Mautd na⸗ B .
tunc crediturus eſt mundus quãdo in pa 4
tre et filio vnum om̃es erimus? Mõne iſta
eſt pax illa perpetua: et pocius fidei mer⸗
ces quã fides? Vnũ em̃ erimus:nõ vt cre
damus: ſed quia credidimus.Sed bet ſi in
hac vita pꝛopter ipſam conmunẽ fidẽ: om
nes qui vnũ credimus vnum ſumus iuxta
illud apoſtoli: omnes em̃ vos vnũ eſtis in Galatas.iij: Ehheiy
chꝛiſto ieſu:etiã ſi non credamus:ſed quas n
credidimus vnum ſumus. Quid eſt ergo
omnes vnum ſint vt mundus credat? Ip⸗
ſi quippe omnes mundus eſt credens. NHe⸗
q; em̃ alij ſunt qut vnum erunt:⁊ alius eſt
mundus ꝓpterea crediturꝰ quia illi vnuʒ
erunt:cũ pꝛoculdubio de his dicat: vt om
nes vnum ſint:de quibus dixerat/non pꝛo
his tantum rogo: ſed et pꝛo eis qui credi⸗
turi ſunt per verbum eoꝛũ in me:continuo
ſubiungens:vt omnes vnum ſint. Iſti au—⸗
tem omnes quid eſt niſi mundus:non ho⸗-⸗
ſtilis vtiq; ſed fidelis? Mam ecce qui dixe trac.cvij.
rat/non pꝛo mundo rogo:pꝛo mundo rro

— — — — –——

nof
ni

a⸗

1
tr
ita
n
ero
a;
n
ls
10
*

es
nt
e
15
l⸗

ui

2I
in Salslk
nia
ſgo
⸗
ge⸗
ſ
G
0
i⸗
o
u⸗
o5ν ;
kimal
1

NilG j. Coꝛ. xj.

iſn Joh.iij.

ij. Coꝛ. v.

M

Epheb. y.

gat vt credat: quoniã eſt mundus de q̊

ſcriprum eſt. Ne cum mũdo damnemur
Pꝛo iſto mundo nõ rogat neq; em quo

ſit pꝛedeſtinatus ignoꝛat. Et eſt mundꝰ

de quo ſcriptũ eſt. NHot em̃ venit filius

vt iudicet mundũ ſed vt ſaluetur mun⸗
dus per ipſum. VUnde et apoſtolus:deꝰ

inquit erat in chꝛiſto:mundũ reconcili⸗
ans ſibi. Pꝛo iſto mnndo rogat dicens:

vt mũdꝰ credat:quia tu me miſiſti. Per
hanc em̃ fidem mundus reconciliat᷑ deo
cũ credit in chꝛiſtũ qui eſt miſſus a deo.
Quomõ ergo intellecturi ſumus quod
ait:vt et ipſi in nobis vnũ ſint:vt credat
mundus:quia tu me miſiſti:niſi quia nõ
in eo cauſam poſuit vt credat mundus
quia illi vnũ ſunt:tanquam ideo credat

mundus quod eos eſſe vnũ videt:cũ iꝰ

ſe mnndus ſint omnes qui credẽdo vnũ
fiunt. Sed oꝛando dixit vt mundus cre
dat.ſicut oꝛando dixit vt om̃es vnũ ſint
Oꝛando dixit: vt et ipſi in nobis vnum
ſint.Hoc eſt em omnes vnũ ſint:quod ẽ
mundus credat: quoniã credendo vnuʒ
fiũt: pꝛofecto vnũ:qui cũ natura eſſent

vnum: diſſẽtiendo ab vno non erãt vnũ

Deniq; ſt verbũ quod ait rogo:tertio ſſᷣ
andiamus vel potiuſ quod plenius ſiat
vbiq; ponamus:erit huius expoſitio ſẽ⸗
tentie manifeſtioꝛ.ſRogo vt om̃es vnuʒ

ſint:ſicut tu pater in me:et ego in te. Ro

go vt et ipſi in nob vnũ ſint:rogo vt mũ
dus credat quia tu me miſiſti. Ideo qᷣp
pe addidit quod dixit in nobiſ:vt quod
vnũ efficimur fideliſſima charitate / gra
tie dei nouerimus tribuendũ eſſe nõ no
bis:ſicut apoſtoluſ cũ dixiſſet:fuiſtis ali
quando tenebꝛe:nunc autẽ lux inquit.⁊
ne ſibi hoc tribuerent adiecit/in domio.
Deinde ſaluatoꝛ noſter rogando pa⸗

trem:ſe hominẽ demonſtrabat: nunc de

monſtrans et ſeipſum quoniã cuʒ patre

deus eſt facere quod rogat:⁊ ego inqͥt

claritatem quam dediſti mibi de
Di illis. Quam claritatem/ niſi immoꝛ
talitatem: quam natura humana in illo
fuerat acceptura? Nam nec ipſe adhuc

acceperat eaʒ: ſed moꝛe ſuo pꝛopter im

mobilitatẽ pꝛedeſtiationis:pꝛeteriti tẽ⸗
poꝛis verbis futura figniſicat:quod nũc

clariſicandus. hoc eſt ſuſcirandus a pa⸗

tre:et ipſe ſit nos ad eam claritatem ſu⸗
ſcitaturꝰ in fine. Simile eſt hoc ei quod
alibi dicit. Sicut pater ſuſcitat moꝛtuos
et viuificat: ſic et filius quos vult vuuſi

cat.Et quos:niſi eoſdẽ quos pat. Que⸗

cumq; em pater facit.non alia ſed hec et
filiꝰ:nec aliter ſed ſiniliter facit. Ac per
hoc ſuſcitauit et ſeipſum etiã ipſe. Nam
vnde eſt: ſoluite templũ hoc inquit:⁊ in

triduo reſuſcitabo illud? Pꝛoinde imoꝛ

talitatis claritatẽ quam ſibi a patre da⸗
tam dicit: etiã ſe ſibi dediſſe intelligẽdꝰ
eſt ⁊ ſi non dicit. Jdeo quippe ſepius ſo
lum patrem facere dicit quod et ipſe fa

cit cuʒ patre:vt quicqͥd eſt/ei tribuat de

quo eſt. Sed et aliquãdo etiã tacito pa
tre ſe dicit facere quod ipſe facit cũ pa⸗
tre: vt intelligamꝰ ita filiũ non eſſe a pa

tris opere ſeparandũ: quãdo ſe tacito

patre dicit aliquid operari: quẽadmo⸗

dum nec pater ab opere filij ſeparatur:
quãdo ipſo tacito filius operari dicitur
quod nihilominus pariter operant᷑. Cũ

ergo tacet filius in opere patris opera⸗
tionem ſuam/ humilitatẽ conmendat vt
ſit nobis ſalubꝛioꝛ. Cum vero viciſſim ĩ

opere ſuo tacer operationẽ patris/pari⸗
litatem fuaʒ conmendat: ne credatur in
ferioꝛ. Iſto modo igitur et hoc loco nec

ſe facit alienũ a patris opere.quãuis di

xerit claritatem quã dediſti mihi: quia
et ipſe dedit eaʒ ſibi:nec patrẽ facit alie
num ab opere ſuo:quaãuis dixerit: dedi
eis:quia et pater illam dedit eis. Inſe⸗
parabilia namq; ſunt opera non ſolũ pa

tris et filij:verũetiam ſpũſſancti. Sicut
autẽ ex eo quod patrẽ pꝛo ſuis omnibꝰ

rogauit:hoc ſieri voluit vt omnes vnuʒ

ſint: ita ex hoc etiaʒ ſuo beneſicio quod

ait:claritatem quã dediſti mihi dedi eiſ

id ſieri nibilominus voluit. Nam con⸗

tinuo ſubiecit. m: ſicut
et nos vnum fumus:
didit: ego in eis:⁊ tu in me:vt ſint
mati in vnum. Ubi ſe me:

einde ad

.

conſumm Ubi ſen
diatoꝛem inter deuz et hominẽ bꝛeuiter
intimauit. Neq; em̃ hoc ita dictuʒ eſt tã
quam pater non ſit in nobis:aut nos in

patre non ſimus: cum et alio loco dixe⸗

dd iij

1 Zob. Cract. Cx Ca . zxVII

5. v.

92

S.ij O

Joh. Tract. Cx La.

S. xiiij. d.

rit: veniemus ad eum et manſionẽ apud
eum faciemus: et hic pauloante non di⸗
xerit: ego in eis et tu in me: quod dixit
modo:aut ipſi in me ⁊ ego in te: Sed tu
in me ⁊ ego in te:et ipſi in nobis.Quod

ergo nũc ait:ego in eis et tu in me:ita di

ctum eſt ex perſona mediatoꝛis:ſicut il⸗
lud quod apoſtolus ait:vos chꝛiſti: chꝛi
ſtus vo dei. Quod vero addidit/vt ſint
conſummati in vnuʒ:oſtendit eo perdu⸗
ci recõciliationem que fit per mediato⸗
rem: vt perfecta beatitudie cui iaʒ nihil
poſſit adijci pfruamur. Vnde id quod

ſequit᷑ vt ognoſcat mũdus quia

tu me miſiſti.non ſic accipiendũ pᷣuto
tanquã dixerit iterũ/vt credat mundus
Aliquãdo em̃ et cognoſcere pꝛo eo qͥd
eſt credere ponitur: vt eſt quod ait ali⸗
quanto ſuperius: ⁊ cognouerũt vere qꝛ
aꝗ te exiui:ct crediderunt quia ta me mi⸗
ſiſti.Hoc dixit poſterius crediderũt.qð

pꝛius dixerat cognouerũt.Sed hic quã
doquidẽ de conſũmatione loquitur:ta⸗

lis eſt intelligenda cogmitio qualis erit

per ſpeciem:non qualis nunc ẽ per ſidẽ.
Mã videtur oꝛdo eſſe ſeruatus in eo qð
pauloante dixit: vt credat mundus:hic
autẽ/vt cognoſcat mũdus. Ibi em̃ quã
uis dixerit/vt omnes vnum ſint:et in no
bis vnum ſint:non ait tamẽ/ſint conſum
mati in vnum:atq; ita ſubnexuit:vt cre⸗
dat mundus quia tu me miſiſti.Hic ve⸗
ro vt ſint inquit conſummati in vnũ: ac
deinde non addidit vt credat mundus:

ſed vt cognoſcat mũdus quia tu me mi

ſiſti.Quãdiu em̃ credimus quod nõ vi⸗

demus /nondũ ſumꝰ ita conſũmati quẽ
admodũ erimus cum meruerimꝰ vide⸗

re quod credimus. Rectiſſime igitur ibi

ait vt credat mundus: hic vt cognoſcat

mundus:tamẽ et ibi et hic/quia tu miſi⸗

ſti:vt nouerimus quãtũ pertinet ad pa⸗
tris et filij inſeparabilẽ charitatem / hoc
nos modo credere quod tendimus cre⸗

dendo cognoſcere.Si autẽ diceret vt co

gnoſcant quia tuane miſiſti: tantundem
valeret quantũ hoc quod ait / vt cogno

lexiſti. ¶ In ſilio quippe nos pater dili

ſcat mundus. Ipſi ſunt em̃ mundus non

permanens inimicus: qualis eſt mũdus

damnatiom pꝛedeſtinatus: ſed ex inimi
co amicus effectus: pꝛopter quem deus

erat in chꝛiſto munduʒ recoucilians ſibi
Ideo dixi ego in eis:et tu in me.Tanqᷓ;

diceret: Ego in eis ad quos miſiſti me:

et tu in me: mundum reconcilians tibi ꝑ

me Pꝛopterea ſequitur etiã illud quod
Et dilexiſti eos:ſicut et me di

git:quia in ipſo nos elegit ante conſtitu
tionem mundi. Qui em̃ diligit vnigeni⸗

tũ:pꝛofecto diligit et membꝛa eius que
adoptauit in eũ ⁊ per eum: nec ideo pa
res ſumus vnigenito filio per quẽ creati
et recõciliati ſumus: qᷣa dictũ eſt dilexi
ſti cos ſicut et me: Meq; enĩ ſemper eq̃li
tatẽ ſigniſicat qui dicit: ſicut illud ita et
illud: ſed aliqñ tantũ quia eſt illud eſt
et illud:aut quia eſt illud vt ſit et illud.

. , . .
j.Coꝛ. v.
. . .

E

Quis eni dixerit eo pꝛoꝛſus modo ĩ mũũ

dum a chꝛiſto apoſtolos miſſos:quomõ

eſt ipſe miſſus a patre? Vt eni alias ta⸗
ceam differentias quas cõmemoꝛare lõ
gum eſt:miſſi ſunt certe illi cũ iam homi

nes eſſent: miſſus eſt autẽ ipſe vt homo
eſſet:et tamẽ ſuperius ait:ſicut me miſit
in mundum: et ego miſi eos in munduʒ.
Tanq; diceret.Quia miſiſti me miſi eos
ita et hoc loco: dilexiſti eos inquit ſicut
et me dilexiſti. Qð nihil aliud eſt:quam
dilexiſti eos quia ⁊ me dilexiſti. Nõ eni
membꝛa filij non diligeret qui diligit ſi⸗
lium: aut alia cauſa eſt diligendi mẽbꝛa
eius:niſi quia diligit eum:ſed diligit ſili
um ſecundũ diuinitates: quia genuit il
luʒz eqlẽ ſibi. Diligit euʒ etiã ſecundum
id quod homo eſt: quia ipſum vnigeni
tum verbum caro factum eſt: et pꝛopter
verbum eſt ei caro verbi caro. Nos aũůt
diligit quomõ ſumus eius membꝛa quẽ

diligit: et hoc vt eſſemus pꝛopter h̊ nos

dilexit antequã eſſemus. Qua pꝛopter
incõpꝛehenſibilis eſt dilectio qua dili⸗
git deus:neq; mutabilis. Mõ enĩ exquo
ei reconciliati ſumus per ſanguineʒ ſilij

g. trac. cvij.

„ 2

Ephe? j-

e’, n
nat

☛

W ———rfrr ..ẽed.“. —

— — —

—
—

.–—

—;

Rho. v.
ie
hbeti.

genito etiã nos filij eius eſſemus:pꝛiuſ⸗

quã omnino aliquid eſſemus. Quod er

go reconciliati ſumus deo per moꝛteʒ fi⸗
lij eius:non ſic audiatur:non ſic acipia⸗
tur: quaſi ideo nos reconciliauerit ei fi⸗
lius: vt iam inciperet amare quos ode⸗
rat: ſicut reconciliatur inimicus inimico
vt deinde ſint amici:⁊ inuicẽ diligant qͥ
oderant inuiceʒ. Sed iam nos diligenti
reconciliati ſumus ei: cum quo pꝛopter
peccatum inimicitias habebamus. Oð

vtrum verum dicam/atteſtatur apoſto⸗

lus. Cõmendat inquit dilectionẽ ſuã de
us in nobis: quoniã cumadhuc peccato

res eſſemus chꝛiſtus pꝛo nobis moꝛtuuſ
eſt. Habebat itaq; illam erga nos chari

tatem etiam cum inimicicias aduerſum

eum exercentes operaremur iniquitatẽ

et tamẽ ei veriſſime dictũ eſt:odiſti do⸗

mine omnes qui operantur iniquitateʒ.

Pꝛoinde miro et diuino modo: et q̃ͥn

do nos oderat diligebat. QOderat enim

nos quales ipſe non fecerat:et quia ini⸗
quitas noſtra opus eius non omi ex par
te conſumpſerat: nouerat ſimul in vno⸗
quoq; noſtrum et odiſſe quod feceramꝰ

et amare quod fecerat. Et hoc quidem
in omnibus itelligi poteſt oe illo cui ve
raciter dicitur. MNihil odiſti eoꝛum que
feciſti. MHon eni q̊dcũq; odiſſet eſſe vo⸗
luiſſet:aut omnino eſſet quod omnipo⸗

tẽs eſſe noluiſſet: niſi ⁊ in eo quod odit

eſſet etiam quod amaret. Merito qͥp⸗
pe odit: et velut a regula ſue artis alie⸗

num impꝛobat vicium. Amat tamen ſu

um etiam in vicioſis: vel ſanationis be⸗
neſicium:vel damnationis iudicium:ita
et.deus nihil odit eoꝛum que fecit:natu
rarum enim non vicioꝛum conditoꝛ ma⸗

la que odit ipſe non fecit:⁊ de malis eiſ

dem vel ſanando ea per miſericoꝛdiam:

vel oꝛdinando per iudicium bona ſunt
ipſa que fecit. Cuʒ igitur eoꝝ que fecit

nihil oderit: quis digne eloqui poſſit

quantum diligat membꝛa vnigeniti ſui

et quanto amplius ipſum vnigenitum

Tract. C(x La. X

eeius nos cepit diligere ſed ãte mũdi cõ⸗
ſtitutionẽ dilexit nos: vt cum eius vni⸗

in quo condita ſunt omnia viſibilia eri
uiſibilia: que in ſuis generibus oꝛdina⸗

ta oꝛdinatiſſime diligit? embꝛa quip
pe vnigeniti:ad angeloꝛum ſanctoꝛũ eqᷓ
litateʒ gꝛatie ſue largitate perducit:vni
genitus autem cum ſit dñs omniuʒ: pꝛo
culdubio eſt dominus angeloꝛuʒ. Natu
ra qua deus eſt non angelis ſed et pa⸗
tri potius equalis. Gratia vero qua ho⸗
mo eſt: qdãmodo non excedit excellen⸗
tiam cuiuſlibet angeli: cum ſit vna per⸗
ſona carnis et verbi? &ρπ quã non deſint
qui etiã nos angeliſ pꝛeferant: quia pꝛo
nobis inquiunt non pꝛo angelis moꝛtu⸗

us eſt chꝛiſtus:id quod eſt aliud quã de

impietate velle gloꝛiari? Etenim chꝛi⸗

ſtus ſicut ait apoſtolus:iuxta tempus ꝓ

impijs moꝛtuus eſt. Hic ergo non meri⸗

tum noſtrum:ſed dei miſericoꝛdia cõomẽzæ

datur. Ham quale eſt ideo ſe velle lau⸗

dari: quia vicio ſuo taʒ deteſtabiliter e⸗

grotauit: vt non poſſit aliter quaʒ medi
ci moꝛte ſanari? NHon eſt hec noſtroꝛum

gloꝛia meritoꝛum:ſed medicina moꝛbo⸗

rum. An ideo nos pꝛeferimus angelis:

quia cum et angeli peccauerint /nihil eiſ

tale vt ſanarent᷑ ĩpenſũ ẽ: q̃ſi aliqᷣd eis
vel parum fuerit impenſum et nobis am
plius: Quod ſi et hoc factum eſſet:ad⸗
huc queri poſſet:vtrum ideo fuiſſet fac⸗
tum quod ſteteramus excellentius: an

quod deſperatius iacebamus? Cuʒ ve⸗

ro nouerimus bonoꝛum omnium creato

rem reparandis angelis malis nihil gra⸗

tie contuliſſe: cur non potiꝰ intelligimuſ
quod tanto damnabilioꝛ eoꝛum iudica⸗

ta ſit culpa/quanto erat natura ſublimi⸗

oꝛ? Tanto enim minus quam nos pecca

re debuerunt:quãto meliores nobis fue

runt. Nunc autem in offendendo crea⸗
toꝛe / tanto execrabilius beneſicio eius
ingrati extiterunt: quanto beneficenci⸗

us ſunt creati. Nec eis ſatis fuit deſerto
res eſſe illius.niſi et nr̃i fierent decepto⸗
res.hoc itaq; nob magnũ bonũ cõferet

qui dilexit nos ſicut dilexit chꝛiſtum: vt
pꝛopter ipſum cuius membꝛa nos eẽ vo

luit / equales angelis ſanctis ſimus. qui-

. do uh

S. vj. e.

bus et natura inferioꝛes conditi ſumus:
et peccato indignioꝛes facti:qui eoꝛum
fieri qualeſcũq; ſocij deberemuſ. Expli
cit tractatus centeſimuſdecimus

mpitractatus centeſimus
vndecimus. q8 dicit. Da⸗

ter quos ðᷣdiſti mibi volo vt vbi
ego ſum et iülli ſint mecũ. ſq; ad
id . Vt dilectio qua diulexiſti me:
in ipſis ſit et ego in ipſis ·

git:qua maioꝛ omnino eſſe
in ſpe gaudẽtes pꝛopter quod vita iſta
non amanda ſed tolerãda ſit:vt eſſe poſ

ſitis in eius tribulatiõe pacientes. Au⸗

dite inquam: ⁊ quo ſpes veſtra leuetur

attendite. Chꝛiſtus ieſus dicit:filius dei
vnigenitus qui patri coeternus ⁊ equa⸗

his eſt dicit: qui pꝛopter nos homo factꝰ
eſt ſed ſicut omis homo mendax non fa
ctus eſt dicit.via/vita/veritas dicit.qui
mundum vicit de his qͥbus vicit:dicit:

bi: vo opry lego ſum et illi ſint
mecum. Qui ſunt iſti quos ait a patre

datos ſibi? Nõne illi de quibus alio lo⸗

co dicit: nemo vẽit ad me niſi pater qui

miſit me traxcrit eũ? Jam quomõ ea qᷓ
Heri dicit a patre: faciat et ipſe cum pa⸗
tre:ſi quid in hoc euãgelio pꝛofecimꝰno
uimus. Ipſi ſunt ergo quos a patre ac⸗
cepit: q̊ͥs ⁊ ipᷣe elegit ð mũdo atq; eligit
vt iã non ſint de mũdo ſicut non eſt ⁊ ip
ſe de mundo:vt ſint tamẽ etiã ipſi mun⸗
dus credens ⁊ cognoſcens quod chꝛiſtꝰ
a deo patre ſit miſſus/vt mundus ex mũ

do liberaretur:ne mundus deo reconci⸗

liandus cum mundo inimiciſſimo dam⸗

ez domius ieſus ſuos eri

on poſſit. Audite ⁊ eſtote

naretur. Sic enfait in huius oꝛatiõis ex

oꝛdio:dedit ei poteſtatẽ omis carnis.id

eſt.omiuſ homis:vt omne quod dediſti
ei det eis vitã eternam: vbi oſtendit po
teſtateʒ ſe quidẽ om̃is homĩis accepiſſe
vt liberet quos voluerit: damnet quos
voluerit: qui viuos et woꝛtuos iudica⸗
bit: ſed eos ſibi eſſe datos quibus omni
bus det vitam eternã.Sic em̃ ait:vt om
ne quod dediſti ei det eis vitam eternã:
Pꝛoinde non ci dati ſunt quibus vitam
non dabit eternam: quauis et ipſoꝝ po
teſtas data ſit cui poteſtas data eſt om⸗
nis carmis.id eſt.om̃is homis. Ita mun

dus reconciliatuſ ex inimico liberabitur

mundo: cum in illum exerit poteſtaten

ſuam vt eũ in moꝛtẽ mittat eternã. Hũc
autẽ facit ſuũ:cui vitam donat eternam
Qua ꝓpt᷑ om̃ibꝰ ꝓꝛſus ouibꝰ ſuis bonꝰ
paſtoꝛ: om̃ibus membꝛis ſuis magnũ ca
put pꝛomiſit hoc pꝛemiũ: vt vbi ipſe eſt

et nos cũ illo ſimus. Nec poterit niſi fie

ri aus omnipotẽti patri ſe velle dixit
om

ipotens filius. Ibi eſt enim et ſpũſ⸗

ſanctus pariter eternus parit deus:ſpi-

ritus vnus duoꝛũ et ſubſtantia volunta
tis amboꝛũ. Mam illud quod dixiſſe le⸗
gitur pꝛopinquãte paſſione:verum non
quod ego volo ſed quod tu vis pater:
quaſi alia patris ala ſilij ſit volũtas aut
fueri:ſonus eſt noſtre infirmitatis quã
uis ſidelis quã in ſe caput noſtrũ traſfi⸗
gurauit: quãdo etiã pcccata noſtra poꝛ

tauit. VUn ã vero eſſe patris et ſilij volũ

tatem:quoꝝ etiam ſpiritus vnus ẽ:quo
adiuncto cognoſcimus trinitatem: et ſi
intelligere nondũ permittit infirmitas:
credat pietas.Sed quoniã quibus pꝛo⸗
miſerat: et quã ſirma ſit ipᷣa ꝓmiſſio/p
ſermonis bꝛeuitate ia diximus: hoc ipᷣm
quantũ valemus quid ſit quod dignat᷑
pꝛomittere videamuſ. Quos dediſti mi
hi inquit:volo vt vbi ego ſum et ipſi ſint

mecũ.μπantũ attinet ad creaturam

i qua factus eſt ex ſemie dauid ſecũdũ

carnem:nec ipſe adhuc erat vbi futurus

erat. Sed eo modo dicere potuit vbi
ego ſum: quo intelligeremus quod cito
fuerat aſcenſurus in celum: vt iam ibi

eſſe ſe diceret vbi fuerat mox futurus:

N

ſte

mwiß

dl
nitno
liuie
gus

ſeder

Ma th.xxyj

NRbho.j.

uce

ergo
ſumn
diri
vele
ſane
domt
fuen
en
era
ſon
cun
yer
eſtp
fequ
Aiſi
glun
lloee
N⸗
fuin
en
tat.
in
ale
wwi
iA
lub⸗
par:
eius
woin
Ve
o⸗
lun
wr

Potuit et illo modo quo ante iã dixerat

5. itj celũ niſi qui deſcendit de celo: filius hoĩs
qui eſt in celo. Mã et ibi non dixit erit ſʒ ẽ

7

Epheß. ij.

——

