ille cõmemoꝛabat quod miſericoꝛdit ex
hibuerat. Ille commemoꝛabat quod in
claritate permanebat. Verbum dei cõ
mendabat humilitatem ſuam: homo ag
noſcit claritatem domini ſui: Et reue⸗
ra fratres:puto quia iuſtum eſt. Humi
liauit ſe ꝓpter nos:gloꝛiſicemus illum
nos. Mon enum filius hominis ꝓpter ſe
eſt:ſʒ ꝓpt᷑ nos.Ergo filiꝰ hoĩs erat illo
modo:cum verbum caro factũ ẽ et ha
bitauit in nobis. Ideo enim hunc de⸗
pater ſignauit: Signare quid eſt:niſi ꝓ
pꝛium aliquid ponere? Hoc eſt enim
ſignare: imponere aliquid quod nõ cõ
fundatur cum ceteris. Signare: ẽ ſig⸗
num rei ponere. Cuicũq; rei ponis ſig

num:ideo ponis ſignum ne confuſa cũ

alijs a te non poſſit agnoſci. Pater er
go eũ ſignauit. Quid ẽ ſignauit?: Pro
pꝛium quiddam dedit: ne ceteris com
paretur hominibus. Ideo de illo dic⸗
cum eſt. Vnxit te de? deus tuus oleo
exultationis:pꝛe participibus tuis:Er
go ſignare quid eſt? Exceptum habe
re Hoc eſt pꝛe participibus tuis: Itaq;
nolite inquit me contempnere quia ſi
lius ſum hominis: et querite a me ci⸗
bum qui non perit:ſed permanet in vi
tam eternam. Sic enim filius hominis
ſum:vt non ſim vnus ex vobi s. Sic ſũ
filius hominins: vt pater deꝰ me ſigna
ret. Quid eſt ſignaret? Proprium ali⸗

quid mihi daret/quo non confunde⸗

rer cum genere humano:ſed me li⸗

runt ergo ad eum:

—.8.0—

is. Operamini eſcam

dei vt credatis ĩ eum quẽ miſit

Zoh. Tract. xxv La.

ij. vt quid.

iiij ſent. diſ. .

Xx. C32 j.
Ro.iij

ille. Moc eſt ergo manducare cibum
non qui perit.ſed qui permanet in vi
kam eternam. VUt quid paras dentes
et ventrem? Crede:et mãducaſti DPiſ
cernitur quidem ab operibus fides/

ſicut apoſtolus dicit iuſtiſicari hoĩem

per ſidem ſine operibus legis : er ſunt

opera que videntur bona ſine fide xpᷣi
et non ſunt bona:quia non referuntur

ad eum finem ex quo ſũt bona. Finis

NRo. x.

enim legis cheiſtus ad iuſticiam omni

credẽti. Jõ noluit diſcernere ab oꝑe ſi
vẽ ſʒ ipſã fidẽ dixit eẽ opꝰ dei Ipla eſt
enim que per dilectõnem operat᷑. Nec
dixit:hoc eſt opus veſtrum/ſed hoc eſt
opus dei/vt credatis in eum quem mi⸗
ſit ille: vt qui gloriatur in domino glo

rietur. Quia ergo inuitabat eos ad fi⸗
dem illi adhuc qnercbant ſigna qbus

crederẽt. Vide ſi ñ iudei ſigna petunt:.

Direrunt ergo ei: Q

uod ergo

tu facis ſignum: vtv ideamus

⁊credamus tibi:quid operariſ

Parum ne erat:quod de quinq; pani⸗

bus paſti ſunt? Sciebant hoc quidem:

ſed huic cibo/ manna de celo pꝛefere⸗
bant. Dominus autem ieſus talem ſe
dicebat: vt ſe moyſi pꝛeponeret. Mon
enim auſus ẽ moyſes dicere quod da⸗

ret cibum non qui perit ſed qui ꝑma⸗

net in vitam eternam. Aliquid pl“ iſte

pꝓmittebat qᷓ; moyſes. Per moyſen qp
pe pꝓmittebatur regnum et terra fluẽs

lac et mel: tempoꝛalis pax/abundan⸗

tia filioꝛũ/ſalus corpoꝛis et cetera om

nia/ tempoꝛalia quidem / in figura ta⸗

men ſpiritualia. quia veteri homini in

veteri teſtamento ꝓmittebãtur: Atten

debant ergo promiſſa per moyſen:at⸗
tendebant pꝛomiſſa per chꝛiſtum. Il⸗

lee plenum ventrem ꝓmittebat in terra:

ſʒ cibo qui perijt.iſte ꝓmittebat cibuʒ
non qui perit:ſed qui permanet in vi⸗
tam eternam. Attendebant eum plus
pꝛomittentem:et quaſi nondum vide⸗
bant maioꝛa facientem. Attendebant
itaq; q̃lia feciſſet moyſes: ⁊ adhuc ali⸗
qua maioꝛa volebant fieri ab eo qᷣ taʒ
magna pꝛomittebat.Quid inquiũt fa⸗
cis vt credamus tibi: Et vt noueritis
quia miracula illa huic miraculo com

ſtri panem de celo acceperunt:et non

bum qui non perit. Tu pꝛomittis cibũ

Dit:et dat vitam mundo. Verus
ergo iulle panis qui dat vitam mundo:

cutus ſum: operamini cibum qui nõ pe
rit:ſed qui permanet in vitam eternã.
Ergo et illud manna hũc ſigniſicabat:
et illa oĩa ſigna mea erant.Signa mea
dilexiſtis: qui ſignifſicabatur contem⸗
nitis. Non ergo moyſes dedit panem
de celo. Deus dat panem. Sed quẽ pa
nem? Foꝛte manna:? Mõ.Sed panem
quẽ ſigniſicabat manna: ipſum ſcilicet
dñm ieſum. Pater meus dat vobis pa
nẽ verum. Panis enũ dei eſt qui deſcẽ
dit ð celo:et dat vitã mũdo.Pixerũt
ergo ad eũ:dne da nobis ſeper 4

tana cui dictũ ẽ/qui biberit de hac aq̃
nõ ſitiet vnq;/ cõtinuo illa ̃m coꝛpus

lens/ da mihi inquit dñe oe hac aquaue.

Dirit aũt eis ieſus. Ego ſum pa
nis vite: 5 venitad me nõ eſuri
et ⁊ q credit in me nõ ſitiet vnq; ał. ĩ eimũ.
Qui veit ad me: G ẽ qð ait ⁊ qͥ credit ĩ

eſt ⁊ ñ ſitiet vnq;. Vtroq; illa ſigniñctit

;— — .

parabant: et ideo quaſi minoꝛa iſta iu⸗
dicabãt que facicbat ieſus. Patres
eni noſtri inqunt manamandu

cauerunt in deſerto. Sed quid eſt

manna? Forte contempnitis. Gicut

—

Al.panẽ de

ſcriptum eſt Dedit illis manna celo odit eis

manducare: Per moyſen patres no manducare

eſt dictum eis a moyſe/ operamini ci⸗

qui non perit:ſed qui permanet ĩ vitã

cternam :et non talia operaris qualia
moyſes. Panes oꝛdeaceos ille non de
dit: ſed mana de celo.Pixit ergo eiſ
ieſus: Amen amen dico vobis
non moyſes dedit vobis pa⸗
nem de celo:ſed pater meus de
dit vobis panem de celo Ue

Ab. dat.

—

bet verũ.

rus eni panis ẽ qͥ de celo deſcẽ extus ha⸗

et ipſe cibus eſt de quo pauloante lo

panẽ hunc. Quõ mulier illa ſamari⸗

accipiens/ſed tñ carere indigentia vo⸗

ſic et iſti / domine da nobis panem
hunc qui nos reſitiat:nec deficiat

me:⁊ qð dixit ñ eſuriet:hoc ĩtelligẽdũ

eterna ſatietas:vbi nulla eſt egeſtas.

Panem de celo deſideratis:ante vos ha⸗

beris 1 non manducatis. Sed dixi vo⸗
bis :quia et vidiſtis me et non cre

Didiſtis. Sed non ideo ego populum p⸗
Ahn didi. Nunquid enim inſidelitas veſtra ſi⸗
riin H dẽ dei euacuauit? Vide enĩ quod ſequit᷑

uiin Dmẽ quod dat mihi pater ad me
. veniet:⁊ eũ qͥ venit ad me ñn eijtia⸗
. foras. Quale eſt intus illud: vnde non
exitur foras? Magnum penetrale: æ dul⸗

ce ſecretũ.O ſecretũ ſine tedio:ſine ama⸗
ritudine malarum cogitationum: ſine in⸗
terpellatione temptationuʒ et doloꝛum.
Nonne illud ſecretum eſt quo intrauit il⸗
le cui dicturꝰ ẽ dñs ſeruo bene merito:eu
AMat b. xxv. ge ſerue bone et ſidelis:intra in gaudium
domini tui? Et eum qui veniet ad me nõ
eiſjtiam foꝛas: quia deſcendi de celo
nsõ vt faciam volũtateʒ mea ſed ei
us qui miſit me.deo ergo euʒ qui ve
niet ad te non eijcias foꝛas. quia deſcẽdi
ſti de celo non facere voluntatem tuam:

Aor.
Tanshe

betpad.

ſed voluntatem eius qui te miſit?: MMag⸗

num ſacr: mẽtum.Obſecro vos ſimul pul
ſemꝰ: excat ad nos aliquid quod nos pa⸗
V ſcat/fᷣm quod nos delectauit agnum il
lud ⁊ dulce ſecretũ Qui veniet ad me At
tende. Attẽde ⁊ apẽde.Qui venit ad me
nõ eijciã foꝛas. Ergo qui veniet iquit nõ
eijtiam foꝛas. Quare? Quia deſcendi ðᷣ
celo:non vt faciam voluntatẽ meã /ſʒ vo
luntatem eius qui miſit me. Ipſa eſt ergo
cauſa quare non eijtias eum foꝛas qui ve
nit ad te:quia non voluntatem tuam face
re deſcendiſti de celo ſed voluntatem eiꝰ
qui te miſit? Ipſa: Quid ergo querimus
vtrum ipſa ſit? Ipſa eſt:ipſe loquit᷑. Qui
venerit ad me non eijtiam foꝛas.Et qua⸗
ſi quereres quare? Quia non veni facere
voluntatem meam ſed voluntatem eiꝰ qͥ

☚WòãFG — — e

— V

S rit anima a deo / quia ſuperba erat immo
non dubito. Scriptum eſt enim. Initium

—

—
☛
—

firmum eſt: verum eſt. Deinde quid de ſu

4

,

CTract. xxVI

miſit me ¶¶ Timeo ne foꝛas ꝓpterea exie⸗

Ecci.x. omĩs peccati ſuperbia:⁊ initium ſuperbie
hominis apoſtatare a deo. Scriptum eſt:

perbo dicitur moꝛtali/accincto pãnis/car
nis pᷣgrauato pondere: coꝛruptibili coꝛ⸗
poꝛe/et tamen extollenti ſe/et obliuiſcen⸗

—

ti quia pelle veſtitꝰ ſit: Quid ei dieit ſcri Eccl.x
ptura? Quid ſuꝑbit terra et cimis? &uccd—
ſuperbit? Dicat quid ſuperbit? Quomõ
in vita ſua pꝛoiecit intima ſua: Quid eſt
ꝓiecit.niſi poꝛro iecit? hoc ẽ exire foꝛaſ
Etenim intrare intro/appetere intima eſt:
ꝓijcere ĩtuna/foꝛas exire ẽ. Intima ꝓie⸗
cit ſupbꝰ:intima apetit humilis. Super⸗
bia eij cimur:humilitate regredimur. Ca-
put omnium moꝛboꝛum ſuperbia: quia
caput omniũ peccatoꝛum ſuperbia Aε
dicus quando egritudinem diſcutit / ſi cu
ret quod per aliquã cauſam factum eſi:et
ipſam cauſam per quã factum eſt non cu⸗
ret:ad tempus videtur mederi Cauſa ma
nente:moꝛbus repetitur. Verbi gr̃a:apꝑti
us hoc dicam. HHumoꝛ in coꝛpoꝛe ſcabiem
vel vlcera gignit in coꝛpoꝛe:fit magna fe⸗
bris et nõ puus doloꝛ.Exhibẽtur q̃dã me
dicamẽta q̃ ſcabiẽ cõpeſcãt:⁊ feꝛuoꝛẽ illũ

vVlceris ſedant/et adhibent᷑ et pꝛoficiunt.

Vides hoĩiem qᷣ fuit vlceroſus ⁊ ſcabioſꝰ
ſanatũ Sʒ qꝛ humoꝛ ille nõ eiectꝰ ẽ :rurſꝰ
ad vlcꝰ redit᷑.Cognoſcẽs hoc medicꝰ/pur
gat humoꝛẽ.detrahit cãm:⁊ nulla erũt vl
cera. VUnde ergo abundat iniqtas? Per
ſuperbiã Cura ſuperbiã: ⁊ nulla erit iniqͥ
tas. Vt ergo cauſa oim moꝛboꝛum cura⸗
retur:id eſt:ſuꝑbia:deſcẽdit ⁊ humilis fa⸗
ctus ẽ filius dei.Quid ſuꝑbis hõ? Filius
dei ꝓpter te hũilis factꝰ eſt. Puderet te
foꝛtaſſe imitari hũilẽ hoĩem:ſaltẽ imitare
hũilẽ deũ. Venit filiꝰ dei ĩ hoĩe:⁊ hũilis
factus ẽ. Pꝛecipit᷑ tibi vt ſis humilis:non
tibi pᷣcipit᷑ vt ex hoĩe flas pecus. Ille deꝰ
factus ẽ hõ:tu homo cognoſce quia es hõ
Tota hũilitas tua ẽ:vt cognoſcas te.Er⸗
go qꝛ hũilitatẽ docet deus: dixit non ve⸗
ni facere voluntatem meò ſed eius volũ
tatẽ qui miſit me. hec enim cõmendatio
humilitatis ẽ. Suꝑbia qͥpe facit volunta⸗
tem ſuaʒ:hũilitas facit voluntatẽ dei. JYOõ
q ad me venerit:nõ eijtiã foꝛas: Quare?

OQuia nõ veni facẽ volũtatẽ meã:ſʒ volũ

tatẽ eiꝰ qͥ miſit me.hhũilis veni: humilita
tẽ docere veni. Qui ad me venit :incoꝛ⸗
poꝛatur mihi. Qui ad me venit: hüũlis fit.
Qui mihi adheret hũilis erit:quia ñ facit
volũtatẽ ſuã ſed dei.Et iõ nõ eijcieturfo
ras:quia cũ ſuper bus cet:cicctus foꝛas
iiij

ps.xxxv.

ps. lxxij.

—

XYlide illa interioꝛa cõmẽdari in pſalmo.
Filij autem hominum in protectione ala

rum tuarum ſperabunt. Vide quid ſit ire
intro.vide quid ſit ad illius ꝓtectionẽ cõ
fugere:vide quid ſit etiaʒ ſub verbera pa
tris currere? Flagellat enim omnem ſiliũ
quem recipit.Filij autem hominũ in teg⸗
mine alarum tuarum ſperabunt. Et quid

eſt intus: Inebriabũtur ab vbertate doꝛ

mus tue:Cũ miſeris intro:intrãtes ĩ gau⸗

diũ domini ſui inebriabũtur ab vbertate

domus tue et toꝛrẽte voluptatis tue po⸗
tabis eos:quomõ aput te ẽ fõs vite:nõ fo
ris extra te: ſed intus apud te: et in lu⸗
mine tuo videbimꝰ lumen. Pretende mi⸗
ſeriroꝛdiã tuã ſciẽtibꝰ te:⁊ iuſticiam tuã
his qui recto ſũt coꝛde.Qui ſecuntur vo⸗
lũtatem domini ſui: non qnerẽtes ſua ſed
q̃ ieſu chriſti:ipſi ſũt recti coꝛde:ipſis nõ
commouent᷑ pedes. Bonꝰ enim deus iſra
hel:rectis coꝛde:aſei autẽ inquit ille/pe
ne commoti ſũt pedes. Quare? Quia ʒe⸗

laui in peccatoribus pacem peccatorum

intuens. Ergo quibus bonꝰ eſt deus:niſi
rectis coꝛde? Nam mihi toto coꝛde diſ⸗
plicuu deus.Quare diſplicuit? Quia de⸗
dit felicitatẽ malis Et ideo nutarũt mi⸗
hi pedes: quaſi ſine cauſa ſeruiſſem deo
Ideo ergo mei pene commoti ſunt pedes
quia non fui rectus coꝛde. Quid eſt ergo
rectus coꝛde? Sequens voluntatem dei
Felix eſt ille:laboꝛat ille Ille male viuit
et felix eſt:ille iuſte viuit et laboꝛat. Non
indignetur iuſte viuens et laboꝛans:intꝰ

habet quod felix ille non habet. Mon er⸗

go triſtetur: non maceretur,non deficiat:
Felix ille / habet aurum ipſe in arca :ꝛiſte
deum in conſcientia:Compara nunc aurũ
et deum:arcam et conſcientiã . Ille illud
habet quod perit:et ibi habet vnde perit
Iſte deum habet et eum qui perire non

poteſt:et ibi habet vnde auferri nõ poteſt
ſed ſi ſit rectus coꝛde. Tuuc enim intrat

et nõ exit. Ideo ille dicebat: quomodo
apud te ẽ fons vite:et nõ aput nos IJdeo
intrare debemus vt viuamus: non quaſi
nobis ſufficere vt pereamus: Mon quaſi

de noſtro velle ſatiarivt areſcamus:ſed

os ad ipſum fontem ponere:vbi aqua nõ
deficit: Quia voluit ſuo conſilio viuere

adam :et lapſus eſt per eum qui ante ceci
derat per ſuperbiam:qui ei calicem ipſuis
ſuperbie ꝓpinauit Quia ergo aput te eſt
fons vite et in lumine tuo videbimus lu⸗
mẽ:intus bibamꝰ intus videamus. Qua
re enim inde exitũ eſt? Audi quare. NMõ
veniat mihi pes ſuperbie: Ergo ille exijt
cui venit pes ſuperbie: QOſtendit qᷣa ideo
exijt.Et manus peccatoꝛum non moueat
me: ꝓpter pedem ſuperbic.Quare hoc di
cis? Ibi ceciderunt omnes qui operantur
iniquitatem. Vbi ceciderunt? In ipſa
ſuperbia.expulſi ſunt nec potuerũt ſtare:
Si ergo ſuperbia expulu eos qui non po

tuerunt ſtare: humilitas intromittit qui
poſſunt in perpetuũ ſtare. Ideo etenim I

le qui dixit:exultabunt oſſa humiliata:p⸗
dixit:auditui meo dabis exultationem et

leticiam. Quid eſt auditui meo? Audien põ.l.

do te felix ſum. De voce tua felix ſum. In

tus bibendo: felix ſum. IJdeo non cado:
ideo exultabunt oſſa humiliata: ido ami

cus ſponſi ſtat et audit eum. Ideo ſtat:
quia audit. De interioꝛe fonte bibit/ideo
ſtat. Illi qͥ noluerũt de ĩteriore fõte bibe

re: idco ceciderũt et expulſi ſunt nec po
tuerunt Nare ADockoz tac humilitatis ᷓ

yvenit non facere volũtatem ſuam:ſed vo

luntatem eius qui miſit illum. Veniamꝰ
ad eum /intremuſ ad eũ/incoꝛpoꝛemur ei⸗

vt nec nos faciamꝰ volũtatem noſtrã/ſed
voluntatem dei :et non nos eijciet foꝛas
quia membꝛa eius ſumus:quia caput no⸗
ſtrum eſſe voluit docendo humilitatem.
Ad extremum ipſum audite concionan⸗
tem. Venite ad me qui loboꝛatis ⁊ one⸗
rati eſtis. Lollite iugum meum ſuper vos
et diſcite a me quia mitis ſum et humilis
coꝛde.Et cum hoc didiceritis:inuenietis
requiem animabus veſtris / vnde nõ eijci
amini foꝛas?: Quia deſcendi de celo:non

vt faciam voluntatem meam/ſed volunta
tem eius qui miſit me. Humilitatem do⸗

ceo:ad me venire non poteſt niſi humilis
Non mittit foꝛas niſi ſuperbia. quomo⸗
do non exit foꝛas qui ſeruat humilita⸗
tem:et non labitur a veritate.Dicta ſunt
quantũ dici potuerunt de abſcondito ſen
ſus frẽs. Satis enĩ h latet ſenſus ⁊ neſcio

vtꝝ congruis vetbis a me ſit depromtus

Mlellcti

rrrr ” —

— — —,̊è

N e

0

Zoh. Tract. xxvI

et excultus: quare iðo non eijciat foꝛas

ququi venit ad illũ: quia nõ venit facere vo

miſit me patris vt omne quod de
Dit mihi nõ ꝑpdam ex eo vple illi da⸗

tus eſt qui ſerùat humilitatẽ Hoc accepit

Qui non ſeruat humilitatẽ:lõge ẽ a magi

ſtro humilitatis Tt omne quod dedit mi

hi non ꝑdam ex eo. Sic non eſt voluntas

in conſpectu patris veſtri.vt pereat vnus

de puſillis iſtis. De tumentibus poteſt pe
rire / de puſillis nihil perit: Quia niſi fue⸗
ritis ſicut puſillus iſte non intrabitis in re
gnum celoꝛum. Omẽ quod dedit mihi pa

Abkreſuſcitẽ

ter non perdam ex eo:ſed reſuſcitabo
illũ in nouiſſimo die. Tidete quẽad

modum ⁊ hic geminã illam reſurrectõem

diliniet. Qui venit ad me modo reſurgit

humilis factus in mẽbris meis:ſed et reſu

Pec eſtem volũtas

ſcitabo eum in nouiſſimo die ſcᷣm carneʒ
Patrigs meig

miſit me:vt omnis qui videt filiũ
⁊ credit in eu habeat vita eęternaz

ego reſuſcitabo eu ĩ nouiſſimo die
Superius dixit qui audit verbum meũ et
credit ei qui miſit me:modo aũt:qui vi⸗
det filiũ et credit in eum. Non dixit videt
filium: ⁊æ credit in patrem. Hoc eſt enĩ cre

dere in filium quod et in patrem: Quia ſi⸗
cut habet pater vuam in ſemetipſo ſic de

dit et filio vitã habere in ſemetipᷣo: vt om

nis qui videt filium ⁊ credit in eum habe
at vitam eternam. Credendo et tranſeun
do ad vitam:tanquã pꝛima illa reſurrecti
one.⁊ quia non eſt ſola:⁊ reſuſcitabo ego

e W Einira diffuſa eſt in coꝛdibus noſtris:ꝑ ſpiritum Ro.v
eum inarin nouiſſmo dic ſanci ui Detn eſt nobie. Daturus er⸗
e , . go dñs ſpiritũſanctũ dixit ſe panẽ qui de
Explicit tract. xxv. Incipit tracta. celo deſcendit: hoꝛtans vt credamus ĩ eũ
xxvj. Ab eo qð ſcriptum eſt:⁊ reſu redere enim in eũ:hoc eſt mãducare pa

ſcitabo ego eũ in nouiſſimo die.vſ

runt Nonne hic eſt ieſus filius io
luntatẽ ſuã ſed voluntatẽ eius qͥ miſit eae“. ſeph:cuius nos nouimus patrẽ et
Pec ẽ autẽ iquit voluntas eius

mrem Quõ ergo hic dicit quia de
ſcendit de celo ? Iſti a pane ð celo lon

ge erant :nec eum eſurire nouerant. Fau⸗-
ces coꝛdis languidas habebant: auribus
apertis ſurdi erant: videbant ⁊ ceci ſta⸗

bant. Panis quipe iſte interioris homi⸗

nis querit eſuriẽ. Vñ alio loco dicit. Be⸗ Matb. v.

ati qui eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticiã:quoniaʒ
ipſi ſaturabũtur. Juſticiam vero nobis eẽ
chꝛiſtum:paulus apoſtolus dicit. Ac per
hoc qui eſurit hunc panem: eſuriat iuſtici

am.Sed iuſticiã que de celo deſcendit:iu

ſticiam quã dat deus nõ quã ſibi facit ho

mo:Si enim nullam ſibi homo faceret iu-

ſiiciam: non diceret idẽ apoſtolus de iu⸗
deis. Ignoꝛantes eni dei iuſticiã ⁊ ſuã vo

lentes conſtituere:iuſticie dei non ſũt ſub Ro.x.

lecti. Inde erãt iſti qui panem de celo de
ſcendentẽ non intelligebant: quia ſua iu⸗
ſticia ſaturati:iuſticiaʒ dei non eſuriebãt
Quid eſt hoc:iuſticia dei ⁊ iuſticia hoĩs?⸗
Juſticia dei hic dicitur. non qua iuſtus ẽ
deus:ſed quã dat homini deus:vt iuſtus
ſit bomo per deum. Que autem erat illoꝝ
iuſticia qͥ ð ſuis viribꝰ pᷣſumebant:aq̃ſi im
pletoꝛes legis ſeipſos ex ſua virtute dice
bãt: Nemo iplet legẽ niſi adiuuerit gr̃a:
id eſt panis qui de celo deſcendit. Legis

enim plenitudo/compendio vt ait apoſto

lus/caritas eſt:caritas non nummi:ſed ði.

caritas non terre/non celi/ ſed eiꝰ qui fe.

cit celum et terrꝗ. Vnde iſta caritas ho⸗
mini: Ipᷣm audiamus.Caritas inquit dei

nem viuum.Qui credit in eum mãducat.

inuiſibiliter ſaginatur: quia et inuiſibili⸗ deee diſ.
ter renaſcitur. Infans intus eſt: nouus in⸗ ere.
tus eſt. Vbi nouellatur: ibi ſatiat᷑R. Quid lij.len.ix.c.

„ Pad id vbi ait. Hec dixit in ſina
Agoga docens in templo

N

Hhec eſt ſnĩa
texus vᷣbis

parũper mu

tatis

VBm dominꝰ
fnorooſter ieſus chꝛiſtus ſicut ĩ euã
gelio cum legeretur audiuimꝰ

dit murmurauerunt iudei etdixe

anem ſe eſſe dixiſſet qui de celo deſcen⸗

ergo talibus murmurantibus reſpondit · circa pꝛin.

ieſus: Nolite murmurare inuice.
Tanquam dicens. Scio quare non eſuria
tis: et iſtum panem non intelligatis ne⸗
& queratis. HNolite murmurare inuicem
nemo poteſt venire aꝗ me niſi pr
q̃ miſit me traxerit eũ ¶ Magna gra⸗

ij: ſent. li. ij.
dil. xxvj. ca.

NMNõ eſt tñ

Ro. x.

Joh. xx.

—.0...w ¼—

tie cõmendatio. Nemo venit miſi tractus
Quẽ trahat ⁊ quẽ non trahat: quare illũ
trahat/et illũ non trahat: Moli velle iudi⸗
care ſi non vis errare. Semel accipe ⁊ in⸗
tellige.Hõ traheris:oꝛa vt traharis Quid

adhibetur: non voluntaſ excitatur? Intra
re quiſquã eccleſiam poteſt nolens: acce
dere ad altare poteſt nolens: accipere po

teſt ſacramentũ nolens:credere nõ poteſt

niſi volens. Si coꝛpoꝛe crederetur:fleret
in nolentibus. Sed non coꝛpoꝛe creditur

ad iuſticiam: Apoſtolum audi dicentem.

Coꝛde creditur ad iuſticiam. Et quid ſedqᷣ
tur?: Oꝛe autem confeſſio fit ad ſalutẽ De
radice coꝛdis ſurgit iſta confeſſio. Aliqũ
audis confitentem:⁊ neſcis ardentẽ. Vo
cas conſitentem:et neſcis credentẽ. Sed
nec dẽs vocare ↄfitẽtẽ:quẽ iudicas nõ cre
dentem. Hhoc eſt enĩ cõſiteri: dicere qð ha

bes in coꝛde.Si autẽ aliud ĩ coꝛde habes

aliud dicis:loqueris non conſiteris.Cum
ergo in xpᷣm coꝛde credatur/quod nemo
vtiq; facit inuitus.Qui autẽ trahit᷑: tanq;
inuitus cogi videtur:quomõ iſtã ſoluimꝰ

queſtionẽ: Nemo venit ad me:niſi pater

qui me miſit traxerit euʒ.Si trahit᷑ aliqs:
inuitus venit.Si inuitꝰ venit nec credit:ſi
non credit nec venit. Mõ enim ad chꝛiſtũ
ambulando currimus / ſed credendo:nec

motu coꝛpoꝛis/ſed volũtate coꝛdis acce⸗

git Gturba. t Yoõ dñs dixit qᷣs
me tetigit:⁊ mirãtes diſcipuli dixer̃t.Tur
ba te cõpꝛimit: ⁊ dicis qͥs me tetigit. Et il
le repetiuit. Tetigit me aliquis. Illa tan⸗
git:turba pꝛemit. Quid eſt tetigit:niſi cre
didit? Vnde ⁊ mulieri poſt reſurrectoòem
dixit volenti ſe mittere ad pedes eiꝰ NMo⸗
li me tangere:nõdũ eni aſcendi ad patrẽ.
Quod vides:hoc ſolũ me eſſe putas.No

li me tangere quid eſt: hoc me ſolum eẽ

putas:quod tibi aparco. MHoli me ſic cre⸗
dere :hHoc eſt noli me tangere:Nondũ eniĩ
aſcendi ad patrem meum. Zibi nondum
aſcendi: nam inde nunq; receſſi. Interea
non tangebat ſtantem:⁊ quomõ tangeret
ad patrem aſcendentem? Sic tamen ſie ſe
tangi voluit: ſi tangitur ab eis a quibus

bene tangitur: aſ. cendens ad patrem: ma

hic dicimus fratres? Si trahimur ad chꝛ⸗
ſtum: ergo ĩuiti credimus. Ergo violẽtia

curremus

—

— .

nens cum patre:equalis patri ( Inde et

hic ſi aduertis:nemo venit ad mè niſi quẽ
pater attraxerit. MNoli te cogitare inuituʒ
trahi: Trahitur animus et amozꝛe. NHec
timere debemuſ ne ab hominibus quiver
ba perpendunt: et a rebus maxime diui⸗
nis intelligendis longe remoti ſunt:ĩ hoc
ſcripturarũ ſanctarũ euãgelico verbo: foꝛ
ſitan repꝛehẽdamur: ⁊ dicat᷑ nobis.Quo.
modo voluntate credo ſi trahoꝛ? Ego di⸗
co. Parum eſt voluntate:etiã voluptate
traheris. Quid eſt trahi voluntate? De⸗
lectare in dño et dabit tibi petitiones coꝛ⸗
dis tui:Eſt q̃dã voluptas coꝛdis:cui paĩs
dulcis ẽ ille celeſtis. Poꝛro ſi poete dicẽ
licuit: trahit ſua quẽq;voluptaſ:ñ nccitas
ſʒ voluptas:ñ obligatio ſʒ delectatõ.qnto
foꝛtiꝰ nos dicere debẽꝰ trahi hominẽ ad
xpᷣm qui delectat᷑ veritate/delectatur bea
titudine/delectatur iuſticia /delectat᷑ ſem
piterna vita qð totũ xpᷣs eſt? An vero ha
bent coꝛpoꝛis ſenſus voluptates ſuas:et
animus deſeritur a voluptatibus ſuis: Si

animus non habet voluptates ſuas:vnde
dicit᷑? Filij autẽ hominũ ſub tegmine ala ps. rxr.

rum tuarũ ſperabũt:inebriabunt᷑ ab vber
tate domus tue ⁊ toꝛrente voluptatis de⸗
liciarum tuaꝝ potabis eos:quomõ apud
te eſt fons vite et in lumine tuo videbimꝰ
lumen.Da amantem:⁊ ſentit quod dico.
Da deſiderantem: da feruentem/da ĩ iſta
ſolitudine peregrinantem atq; ſitientẽ/et
fontẽ eterne patrie ſuſpirantẽ: da talẽ:et
ſcit qͥd dicã.Si aũt frigido loquoꝛ:neſcit
qͥd loquoꝛ? Tales erãt iſti: qͥ inuicẽ mur⸗
murabant. Pater inquit quẽ traxerit:ve⸗
nit ad me. Quid eſt aũt pater quẽ traxe⸗

rit:cum ipſe xpᷣs trahat:Quare voluit di

cere pater quem traxerit: Si trahendi ſu
mo:ab illo trahamur cui dicit quedã que
diligit. Poſt odoꝛem vnguentoꝛũ tuoꝛũ

₰☛ —

uertamus fratres:et quantũ poſſumus ca

piamus.Trahit pr ad filium eos ꝗͥ ꝓpte—.
rea credũt i filiũ:qꝛ eũ cogitãt prem hr̃e

deũ Deꝰ eni pr̃ equalẽ ſibi genuit filium:
et ꝗͥ cogitat atq; ĩ ſide ſua ſentit ⁊ rumiat
eqlẽ eẽ pr̃i eũ in quẽ credidit:ipᷣm trahit

—

ed quid intelligi voluit ad ꝓp

pf̃ ad filium. Arrius credidit creaturam

non eum traxit pater:quia nõ conſiderat

patrẽ qᷣſliũ nõ credit elẽ. Quid diciso

—

„HMath. xvj.

ſicut vnicus:ſicut equaliſ.Tu es chꝛiſtus
filius dei viui ait. Vide quia tractus ẽ:et
a patre tractus ẽ.Et dñs quid? Beat es
ſimon bariona quia non tibi reuelauit ca⸗
ro ⁊ ſanguis:ſed pater meus qui in celis
8 eſt. Iſta eſt reuelatio: iſta ẽ attractio Ra
4 mũ viridem oſtendis oui: ⁊ trahis illam.
1d Nuces puero demonſtrant᷑ ⁊ trahit᷑: ⁊ qð
4 currit trahitur: Amando trahitur: ſine le
ſen ſione coꝛpoꝛis trahitur:coꝛdis vĩculo tra
d hitur. Si ergo iſta que inter delicias ⁊ vo
d luptates terrenas reuelant᷑ amantibꝰ tra⸗
hũt:quõ verũ eſt:trahit ſua quẽq; volup
dNe tas:nõ trahit reuelatꝰ xpᷣs a patre? Quid
4l zm enĩ foꝛtius deſiderat anima qᷓ; veritateʒ:
te N. Quo auidas fauces habere debet /vñ op
Ne⸗ tare/vt ſanum ſit intus palatũ vera iudi⸗
4 candi:niſi vt mãducet et bibat/ſapientiã/
iuſticiã/veritatẽ/eternitatẽ? Vbi aũt hoc
. ibi melius:verius ibi/plenius ibi. Nã hic
facilius poſſumus eſurire ⁊ hoc ſi bonam
4 ſpem habemꝰ: q; ſatari. Beati enĩ inquit
a qui eſuriunt ⁊ ſitiũt iuſticiã /ſed hic: nm̃
n E ſaturabunt/ſed ibi ¶ Ideo cũ dixiſſet:ne
u⸗ mo venit ad me niſi pater qui miſit me tra
e xerir eum: Quid ſubiecit: ¶ Et ego re⸗
te⸗ inuſcitabo eum in nouiſſuno die
tdi ¶ Reddo illi quod amat: Reddo quod
iſu ſperat. Videbit: quod adhuc nõ videndo
jut credidit.Manducabit quod eſurijt:ſatu⸗
1 rabitur eo quod ſitit. VUbi? In reſurrectõ
ne moꝛtuoꝝ/quia ego reſuſcitabo eũ ĩ no
uiſſimo die Bariptu eſt enimi ꝓPrhbe
tis: Et erunt omnes docibiles dei
Quare hoc dixi O iudei ? pater vos non
. docuit:quõ poteſtis me agnoſcere. Om̃s
4 regni illius honũes docibiles dei erũt:nõ
it ab hominibus audiẽt. Et ſi ab homibus
audiunt:tamen quod intelligunt/intꝰ da⸗
tur:intus choꝛuſcat:intꝰ reuelatur:Quid

grrie:quid dicis heretice:quid loquerise

Quid eſt xpᷣs? NMon inquu deꝰ verus:ſed
quem fecit deus verꝰ. Non te traxit pat᷑:

Mõ itellexiſti pr̃eʒ: cuiꝰ filiũ negas.Alið
cogitas:nõ ẽ ipſe filiꝰ: Nec a pr̃e traheris

nec ad filiũ. Aliud ẽ enĩ filiꝰ:alið qð tu di
cis. FYotinꝰ dicit.omo ſolus eſt xpᷣs:nõ

eſt et deus. Qui ſic credit:nõ pater eũ tra
hit Quẽ traxit pater:? Tu es inqͥt xpᷣs fili-

us dei viui non ſicut ꝓpheta / nõ ſicut io⸗
hanes:nõ ſicut aliquis magnus iuſtus ſed

ſaciunt homines foꝛinſecus annuncãtes:

4

.
.hG
. W ;

Quid facio mõ ego cuʒ loquoꝛ? trepitũ

verboꝛũ ingero auribus veſtriſ.Miſi ergo
reuelet ille qui intuſ eſt: quid dico aut qͥd
loquoꝛ: Exterioꝛ cultoꝛ arboꝛis interi oꝛ

eſt creatoꝛ. Qui plantat ⁊ qui rigat :extri
ſecus operatur. Hoc facimus nos: Sʒ ne⸗

ꝙ; qui plãtat eſt aliquid neq; qͥ rigat:ſʒ qͥ
incrementum dat deus. Hhoc eſt erunt om

—

nes docibiles dei. Qui omnes⸗ omis q

— —

audinit a patre et didicit venit ad

ł———

me. Videte quomodo trahit pater. DHo⸗

· Coꝛ.iij

cendo delectat:non neceſſitatẽ imponen⸗
do: Ecce quomodo trahit:erunt omẽs do

cibiles dei.Trahere ðᷣi ẽ. Oĩis qͥ audiuit a

pr̃e et didit᷑:venit ad me. Trahere enĩ vi

ẽ.Quid igit᷑ fratres? Si omis qui audiuit

har ⁊ didicit ipſe venit ad xpᷣm:xpᷣs ni

hic docuit. Quid quod patrẽ magiſtꝝ

hoies non viderunt: filiũ viderũt:?: Filiꝰ

dicebat:ſed pater docebat.Ego cũ homo
ſim quem doceo? Quẽ fratres niſi eũ qui
audit verbum meũ:Si ego cum homo ſim

illum doceo qui audit verbuʒ meũ:illum

docet pr̃ qͥ audit vbũ ceiꝰ.Si illum docet
pater qͥ audit verbum eius: Quere quid
ſit chꝛiſtus: ⁊ inuenies verbum cius. In
pꝛincipio erat verbum. Non in pꝛincipio
fecit deus verbum:quomõð in pꝛincipio fe
cit deus celũ ⁊ terram. Ecce quia non eſt
creatura. Diſce trahi ad filiũ a patre:do⸗

ceat te pater:audi verbum eius.Qð ver⸗

bum inquies audio: In pꝛĩcipio erat ver
bum. MNon factũ eſt ſed erat.⁊ verbũ erat

apud deũ::⁊ deus erat verbum. Quõ ho

mines in carne conſtituti audiant tale ver
bum? Quia verbum caro factum eſt:x ha⸗
bitauit in nobis.Exponit hoc ⁊ ipſe et

oſtendit nobis quid dixerit:qui audiuit

a patre ⁊ didicit venit ad me: Continuo

ſubiecit: quod cogitare poſſemus. on

quia patrem vidit

ig deo hic vidit patrem

uid eſt quod ait: ego vidi patrem: vos
non vidiſtis patrem:et tamen nõo venitis
ad me niſi trahami a pat:e? Quid ẽ autẽ
nobis trahi a patre: niſi diſcere a patre?
Quid ẽ diſcere a patre: niſi audire a pr̃e:
Quid eſt audire a patre:niſi audire ver⸗
bum patris: id eſt me. Me foꝛte & cũ:dico
vobis:oĩs qui audiut a pfr̃e ⁊ didicit dica
tis apud vos:ſed nunq; vidimus patrem.

quõ ergo diſcere potuimus a patre.c me

Zoh. Tract. xxVI TCa. VI

ipſo audite. Mon quia patrẽ vidit quiſqᷓ;
ſed qui eſt a deo hic vidit patrẽ.Ego no⸗
ui patrẽ: ab illo ſum. Sed quõ verbũ ab il
lo cuiꝰ eſt verbũ /nõ qð ſonat ⁊ traãſit ſʒ qð
manet cũ dicẽte: attrahit audientẽ:admo
neat ꝗs ſequit᷑. Amẽ amẽ dico vobis
qui credit in me habet vita eterna.

Reuelare ſe voluit quid eſſet. mã cõpen⸗
io dicere potuit:qui credit in me / habet
me. Ipſe eni xpᷣs verus deꝰ ẽ: ⁊ vita eter⸗
na. Quid eſt aũt ha bere me? habere vi⸗
tam eternã.vita eterna moꝛtẽ aſſũpſit:vi
ta eterna moꝛi voluit: Sed de tuo non de
ſuo. Accepit a te:v bi moꝛeret᷑ ꝓ te Ab ho
homibꝰ enĩ carnẽ aſſumpſit: ſed non mo⸗
re hominũ. Nam patrẽ habẽs in celo: ma
trẽ elegit in terra:⁊ illic natꝰ ſine matre:⁊
hic ſine patre. Aſſumpſit ergo vita moꝛtẽ:
vt vita occideret moꝛtẽ. Nã qui in me cre
dit inquit habet vitã eternã:Mõ qð patet
ſed quod latet. Vita enĩ eterna verbũ in
pꝛincipio erat apud deũ:⁊ deus erat ver⸗
bũ:⁊ vita erat lux hominũ. Ipſe vita eter
na: dedit ⁊ carni ſuſciꝑe vitã eternã MÆo⸗
ri voluit:ſed die tercio reſurrexit Int᷑ ver
bum ſuſcipiens ⁊ carnẽ reſurgentẽ: moꝛs
media cõſumpta eſt.Ego ſi um inqt pa
nis vite.Et ynðilli ſupbiebãt: Hr̃es

*

vri inqt mãducauerunt in deſerto

12 ——

mana:⁊ mortui ſunt. Quid eſt vnde
ſupbitis? MÆnnducauerũt manna: ⁊ moꝛ:
tui ſunt. Quare manducauerunt et moꝛ⸗
tui ſunt?: QAuia quod videbãt credebant:
quod nõ videbant nõ intelligebãt. Ideo
patres vr̃i quia ſimiles eſtis illoꝝ NHa qn
tũ ꝑtinet frẽs mei ad moꝛtẽ iſtã viſibilem
et coꝛꝑalem:nunquid nos non moꝛimur/
qui manducamus panẽ de celo deſcendẽ
tem? Sic ſunt moꝛtui ⁊ illi quẽadmodũ ⁊
nos ſumꝰ moꝛituri: quantũ attinet vt di⸗
xi/ad moꝛtẽ huiꝰ coꝛpoꝛis viſibilem atq;
carnalẽ. Quantũ aũt ꝑtinet ad illã moꝛtẽ
de qua terret dñs quia moꝛtui ſunt pr̃es
iſtoꝝ. Manducauit manna moyſes: mã
ducauit manna ⁊ aaron/mãducauit mãna
et finees:mãducauerunt ibi multi qui do
mino placuerunt:⁊ moꝛtui nõ ſunt.Aua⸗
reꝝ.Quia viſibilẽ cibũ ſpãliter intellexe⸗
runt/ſpiritaliter eſuricrũt/ſpãlit᷑ guſtaue
runt: vt ſpãliter ſatiarent᷑. Nã ⁊ nos ho⸗
die accepimꝰ viſibilẽ cibũ.Sʒ alið ẽ ſacra
mentũ:aliud eſt virtus ſacramenti.Quã

malus accepit. Videtes fratres:panẽ ce⸗
leſtẽ ſpãliter manducate:innocentiã ad al

tare appoꝛtate. Peccata ⁊ ſi ſunt quotidia ne 5 al⸗

multi de altari accipiũt ⁊ moꝛiunt᷑: ⁊ acci j. Coꝛ. xj:
piendo moꝛiũtur. Vnde dicit apłs. Judi de cõſe. diſ.

ciũ ſibi manducat ⁊ bibit. Hon enĩ bucel⸗ ij.Et fctã.c.
la dñica venenũ fuit iude ⁊ tamẽ accepit: Sicut iudas

et cuʒ accepit in eũ inimicus intrauit:MHõ

quia malũ accepit/ſed quia bonum male

na vel non ſint moꝛtifera: antequã ad al⸗ Aathvi
tare accedatis attẽdite quod dicatis: Di⸗ vi
mitte nobis debita noſtra :ſicut ⁊ nos di⸗
mittimus debitoꝛibus noſtris. Si dimittis
dunittetur tibi. Securus accede:panis nõ
venenũ eſt. Sed vide ſi dimittis Nam ſi⸗
non dimittis /mẽtiris:⁊ eiſmentiris quem
non fallis.mentiri deo potes: deũ fallere
non potes. Mouit ille quid agat intus te
videt/intus te examinat:intus inſpicit/in
tus iudicat:intus aut damnat aut coꝛonat
Patres ergo iſtoꝝ:id eſt:mali patres ma

lo ꝝ:infideles patres infideliũ:murmura⸗

toꝛes/patres murmuratoꝛũ. Nã de nulla
re magis dñm offendiſſe ille glus dictus
eſt:qᷓ; cõtra deũ murmurando: ¶ Ideo et
dominus volens oſtendere eos taliũ fili⸗
os:hinc ad eos cepit.Quid murmuratis ĩ
inuicẽ murmuratoꝛes/filij murmuratoꝝ?
Patres veſtri mãna mãducauerũt ⁊ moꝛ
tui ſunt:Mon quia malũ erat mãna:ſʒ qa
male manducauerũt.hic eſt po mis qui
de celo deſcẽdit.hunc panẽ ſigniſica⸗
uit mãna hũc panẽ ſignificauit altare di:
Sacramenta illa fuerũt:in ſignis diuerſa
ſunt:ſʒ in re q̃ ſignificat᷑ paria ſũt. Apłᷣm
audi HNolo enĩ vos inqᷣt ignoꝛare frẽs:qꝛ

patres noſtri omẽs ſub nube fuerũt ⁊ om-

nes mare tranſierunt: et omnes ꝑ moyſen I·Coꝛ.x.

baptiʒati ſunt in nube ⁊ in mari :⁊ omnes

eandẽ eſcã ſpũ alem manducauerunt.Spi
ritualem vtiq; eandẽ. Naʒ coꝛpoꝛalẽ alte
rã:quia illi manna/nos aliud:ſpũalem ve
ro quã nos.ſed patres noſtri/ non patres
illoꝝ:quibus nos ſimiles ſumus/ non qui
bus illi ſimiles fuerũt.Et adiungit Et om
nes eundẽ potũ ſpiritalẽ biberũt. Aliud
illi/aliud nos.ſed ſpecie viſibili quidẽ:ta

mẽ hoc idẽ ſigniſicãte vᷣtute ſpũali.Quõ de cõſe.diſ.

eni eundẽ potum? Bibebant inquit ð ſpi ij. Inquit
rituali ſequẽte petra. Petra aũt erat xpᷣs
Inde panis:inde potus.Petra chꝛiſtus
in ſigno:verus chꝛiſtus ĩ verbo ⁊ in carne

—.

de cõſe. diſ.

— —-„ —- — —— — — —–

— — —

koꝛx.
Nſe diſ.
iſcaeſtſa!
Ginend

EC.
a decher.
da lit
Ni⸗ Gath⸗
i⸗
i
6
ſ⸗
n
de
sie
ru
onat
vns
rn
ula
ns
da b
f⸗
nsi
e
e
.
1
1:
13
ln

e ſlar

nes
Sy
Ne
ſt
l
m
14
8 dekti⸗

ℳ

s
e⸗

de cõſe diſ. Inde eſt quod exponens nobis apis pau

Et quomõ biberunt? Percuſſa eſt petra
de virga bis. Gemina pcuſſio: duo ligna
crucis ſigniſicat.Hic eſt ergo panis qui ð
celo deſcendit:vt ſi s maducauerit
ex ipſo non moriat᷑. Sed qͥ pertinet
ad virtutẽ ſacramenti:nõ qͥ pertinet ad vi
ſidile ſacramentum. Qui manducat in⸗
tus non foꝛis:qui manducat in coꝛde non
qui pᷣmit dente. Ego ſum panis viuꝰ

qui de celo deſcendi. De celo deſcen

dit manna Sed manna Vmbra erat :iſte
veritas eſt. Si quis manducauerit
ex hoc pane vinet in eternũ.Et pa

nis dus ego dabo: caro mea eſt ꝓ
mundi vita hoc quando caꝑet caro:
quod dixit panem carnem? Vocatur ca⸗
ro quod non capit caro:Et iðo magis nõ
capit caro qͥa vocat᷑ caro.hHoc eni exhoꝛ⸗
ruerunt. Hoc ad ſe multũ eſſe dixerunt:

Hoc eni non poſſe fieri putauerunt.Caro

mea eſt inquit ꝓ mundi vita. Morunt ſi⸗
deles coꝛpꝰ xpᷣuſi corpꝰ xpᷣi ñ negligãt eẽ
Fiãt coꝛpus chꝛiſti: ſi volunt viuere de
ſpiritu xpᷣi.De ſpũ xpᷣi nõ viuit:miſi ſit coꝛ
pus chꝛiſti: Intelligite fratres mei qͥd di⸗
xerim. Homo es:⁊ ſpiritũ habes ⁊ coꝛpus
habes. Spiritũ dico que anĩa vocat᷑: qua
cõſtat quod homo eſt:Cõſtat enĩ ex ania
et coꝛpoꝛe. Habes itaq; ſpiritum inuiſi⸗
bilem: coꝛpus viſibile. Dic mihi quid ex
quo viuat? Spũs tuꝰ viuit ex coꝛꝑe tuo:
an coꝛpus tuũ ex ſpũ tuo? Rñdet omĩs qͥ
viuit. Qui autẽ hoc non poteſt reſponde⸗
re:neſcio ſi viuit.Quid reſpondet omnis

qui viuit?: Coꝛpus vtiq; meum viuit ð ſpi⸗

ritu meo: Vs ergo er tu viuere de ſpirr⸗
tu xpᷣi in coꝛꝑe eſto xpᷣi.Nunqͥd enĩ coꝛpꝰ
meũ viuit de ſpũ tuo? Mu viuit de ſpi⸗
ritu meo:et tuũ de ſpũ tuo.Nõ poteſt vi
uere coꝛpus chꝛiſti: niſi de ſpiritu chꝛiſti.

ij. hoc eſt ſa lus:hunc panẽ: Vnus panis inquit:vnũ

cramentũ

coꝛpus multi ſumus.O ſacramentũ pieta
tis.o ſignum vnitatis:o vinculũ caritatis
OQui vult viuere habet vbi viuat · Habet
vnde viuat.Accedat/credat: incoꝛpoꝛet᷑
vt viuificet᷑. Mon abhoꝛreat a compage
