re ſuo collyrium fecit luminibus noſtris.
E ¶ Quia ergo dominus venit ⁊ in nocte ſe
culi adhuc ſumus:opoꝛtet vt ⁊ pꝛopheti⸗
as audiamus. MNam de pꝛophetia conuin⸗

cimus contradicentes paganos: Quid ẽ

chꝛiſtus dicit paganus? Cui reſpondemꝰ

Quem pꝛenũciauerunt pꝛophete Et ille
Qui ꝓphete:? Recitamꝰ eſaiã/danielem/

hieremiã/alios ſctõs ꝓphas.dicimꝰ quI
longe ante illum venerint.qᷓ;to temꝑè ad⸗
uentum eiuſ pꝛeceſſerint.hoc ergo reſpõ

demus. Pꝛeuenerunt eum pꝛophete:pꝛe⸗
dixerunt eum eſſe venturum Reſpondet

aliquis eoꝛum. Qui pꝛophete? Mos reci⸗
tamus:qui nobis quotidie recitantur. Et
ille.Qui ſunt hi pꝛophete? Nos reſpon⸗
demus.Qui ⁊ pꝛedixerunt ea:que ſieri vi
demus.Et ille. Vos inquit vobis iſta ſin
xiſtis. Vidiſtis ea fieri: ⁊ q̃ſi ventura q̃

pᷣdicta ſũt eſſent/in libꝛis quibꝰ voluiſtis
ↄſcripſiſtis.Hic cõtra inimicos paganos:

occurrit nobis alioꝛum teſtimoniũ inimi⸗

coꝛum. Pꝛoferimus codices a iudeis:⁊ re

ſ pondemus. Hempe ⁊ vos ⁊ illi/fidei no⸗
ſtre eſtis inimici:ideo ſparſi ſunt per gen⸗
tes vt alios ex alijs conuincamꝰ inimicis

CLogex eſaie pꝛoferatur a iudeis: videa⸗
mus ſi nõ ibi lego. Sicut ouis ad ĩmolan⸗ Eſaie.liij.

dum ductus eſt: ſicut agnus coꝛam ton⸗

dente fuit ſine voce:ſic non aperuit os ſu⸗

um. In humilitate iudicium eius ſublatũ
eſt. Liuoꝛe eius ſanati ſumus.Omnes vt
oues errauimus:⁊ ipſe traditus eſt ꝓ pec
catis noſtris. Ecce lucerna vna.Alia pꝛo⸗
feratur. Pſalmus aperiatur: etiam inde p

dicta paſſio chꝛiſti recitetur. Foderũt ma põ.xxj.
nus meas ⁊ pedes meos:dinumerauerũt

omnia oſſa mea. Ipſi vo conſiderauerunt
me:diuiſerunt omnia veſtimenta mea: et

ſuper veſtimentum meum miſerunt ſoꝛtẽ.
Apud te laus mea:in eccleſia magna con⸗
fiteboꝛ tibi. Cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ conuerten-
tur ad dñm: vniuerſi fines terre. Et ad⸗

oꝛabunt in conſpectu eius vniuerſe patrie
gentium:quia dñi eſt regnum ⁊ ipſe domi
nabitur gentium. Erubeſcat vnus inimi⸗

cus: quia codicem miniſtrabat alius inimi
cus. Sed ecce de codicibꝰpꝛolatiſ/ab vno
inimico alterum vici:⁊ ipſe qui mihi codi

cem pꝛotulit non relinquatur. Ab illo pꝛo

feratur: vnde ⁊ ipſe vincatur. Lego aliuʒ
pꝛophetam:⁊ inuenio dñm loq uentem ad
iudeos. Non eſt mihi voluntas in vobis alachie.

dicit dominus/nec accipiam ſacrificiũ de

manibus veſtriſ:quõ ab oꝛtu ſolisvſq; ad

occaſum ſacrificium mundum offertur no
mini meo. Non venis iudee ad ſacriſiciuʒ
mundum? Conuinco te immundum. Ec⸗

ce ⁊ lucerne perhibẽt teſtimoniũ diei po

pter inſirmitateʒ noſtram: quia diei clari⸗
tatem tolerare ⁊ videre non poſſumꝰ. Nã
et noſipſi chꝛiſtiani:in comparatione qui⸗
dem infidelium lux iam ſumus. Vnde di⸗

ipen

—

i
„ »„
ni
1
Gi
4
=WS
Palachie⸗

— — a —

.
cit apoſtolus. Fuiſtis enim aliquando te⸗

nebꝛe nunc autem lux in dño: ſicut ſilij lu⸗
cis ambulate. Et alibi dixit. Mox pꝛeceſ⸗
ſit dies autem apꝛopinquabit: abij ciamꝰ

ergo opera renebꝛarum induamur arma
lucis:ſic vt ĩ die honeſte ambulemus.Ta
men quia in comparatione illius lucis ad

quam venturi ſumus/adhuc nox eſt etiaʒ H

dies in quo ſumus:audi petrum apoſtolũ
Delataʒ dicit domino chꝛiſto voce ð ma⸗
gnifica poteſtate. Tu es filius meus dile⸗
ctus:in quo bene complacui.hanc voceʒ

inquit nos de celo audiuimus delataʒ:cũ

eſſemus cum illo in monte ſancto.Sed qꝛ
nos non ibi fuimus ⁊ iſtam vocem de celo
tunc non audiuimus:ait ad nos ipſe petrꝰ

Et habemus certioꝛem pꝛopheticum ſer⸗
monem. Pꝛeuidens enun dominus ieſus
chꝛiſtus unpios quoſdam futuros qui mi

raculis eius calumniarentur magicis arti⸗

bus ea tribuendo:pꝛophetas ante pꝛemi⸗-

ſit. Nunquid enim ſi magꝰ erat ⁊ magicis

Artibus fecit vt coleretur: ⁊ moꝛtuus ma⸗-
gus erat anteq; natus? Pꝛophetaſ audi o
homo moꝛtue ⁊ vermeſcendo calumnio/ſe
Pꝛophetas audi:lege:audi quia ante do

minũ venerunt. Habemus inquit apoſto⸗

lus petrus certioꝛem pꝛopheticum ſermo

nem cui benefacitis attendentes ſicut lu⸗
cerne in obſcuro loco: donec dies luce⸗

ſcat ⁊ lucifer oꝛiatur in coꝛdibus veſtris.

Quando ergo dominus ieſus chꝛiſtus ve

nerit: ⁊ ſicut dicit apoſtolus etiaʒ paulus:

illuminauerit occulta tenebꝛarum ⁊ mani

feſtauerit cogitationes coꝛdis vt laus ſit

vnicuiq; a deo:tũc pꝛeſente tali die lucer⸗
ne non erunt neceſſarie. Non legetur nobᷣ
non requiretur teſtimoniũ iohannis: non
ipſo indigebimus euangelio. Ergo omẽs
ſcripture tollentur de medio que nobis in

pꝛopheta:non aperietur codex apoſtoli:

huius ſeculi nocte tanq; lucerne accende⸗
bantur:ne in tenebꝛis remaneremus. Iſtii/
omnibus ſublatis /ne quaſi, nobis luce⸗

ceant indigentibuſ/⁊ ipſis hominibus dei
per quos hec miniſtrata ſunt/nobiſcuʒ lu

men illud verum clarumq; videntibus: re
motis ergo his adiumentis quid videbi⸗

mus? Vnde paſcetur mens noſtra?: Vn⸗

deoee obtutus ille letabitur? vnde erit illud

gaudium: quod nec oculus vidit: nec au⸗

lo non recedamus.

¶ Erplicit tractatus triceſimuſq̃n .

xtus: Ab eo quod dictuʒ eſt: oo

ris audiuit: nec in coꝛ hominis aſcendit:

Quid videbimꝰ? Obſecro vos amate me
cum: currite credendo mecum: patriam ſu
pernam deſideremuſ:ſuperne patrie ſuſpi
remus:peregrinos nos eſſe hic ſentiamus
OQuid tunc videbimus:dicat nunc euůge⸗
ꝛincipio erat verbum: ⁊ verbuz
erat auud deum:⁊ deus erat verbuʒ. Vn⸗
de tibi ros inſperſus eſt ad fonteʒ venies.
vnde radius per obliqua⁊ per anfractuo⸗
ſa tibi ad coꝛ tenebꝛoſum miſſus eſt.nudã
ipſam lucẽ videbiſ:cui vidende ferendeq;

lium. In

mundaris: Dilectiſſimi qð ⁊ heſterno cõ⸗
memoꝛaui:iohannes ipſe dicit. Filij dei
ſumus:⁊ nondum apwparuit quid erimus.

Scimus quia cum apparuerit ſimileſ ei eri

mus:quõ videbimus eum ſicuti eſt.Sen⸗

Joh. Tract. xxXVI La. VIII

tio veſtros affectus attolli mecum in ſup⸗

na:ſed coꝛpus quod coꝛrumpitur aggra⸗
uat animam:⁊ depꝛimit terrena inhabita⸗
tio ſenſum multa cogitantem. Depoſiturꝰ
ſum ⁊ ego codiceʒ iſtum. diſceſſuri eſtis ?
vos quiſq; ad ſua. Bene nobis fuit ĩ luce
cõmuni:bene gauiſi ſumus:bene exultaiu
mus:ſed cum ab inuicem recedimus/ab il

ſcdᷣm carnem iudicatiſ: ego non iu
dico quemq;: vſq; ad id quod di-

ctum eſt:Ego ſum qui teſtimoni/

perhibeo de meipſo:et teſtimoni⸗

imerito 'm intelligentiz ſpiritualem aqle

im phibet de meqͥ miſitme pater

tuoꝛ libꝛisvniuſ euãgelijſan
s iohannes apoſtolus nõ

comparatus/altius multoq; ſublimiꝰaliĩis
tribus erexit pꝛedicationẽ ſuam:⁊ in euuis

erectione etiam coꝛda noſtra erigi voluit

Nam ceteri tres euageliſte tanq; cum ho⸗

mine dño in terra ambulabant/de diuini⸗

tate eius pauca dixerunt: iſtum autem qᷓↄſi
piguerit ĩ terra ambulare:ſicut ipſo exoꝛ:·

o iij

4

oh. Tract. xxxVI Ca. vIII

5 .
dio ſui ſermonis intonuit:erexit ſe non ſo tholica autẽ fides ex vtroq; verũ tenens .
lum ſuper terram ⁊ ſuper omnem ambitũ qð tenet: ⁊ pᷣdicans qð credit: ⁊ deũ chꝛi hanih.
aeris ⁊ celi/ſed ſuper omneʒ etiam exerci ſtum intellexit: ⁊ hoĩem credidit. Vtrũq;
tum angeloꝛum/omnẽq; conſtitutionẽ in⸗ enĩ ſcriptũ eſt:⁊ vtrũq; verũ eſt.Si deum
viſlibiliũ poteſtatum: ⁊æ peruenit ad euz ꝑ tm̃ dixeris chꝛiſtũ:medicinã negas qua ſa
Johan. j. quem facta ſunt omnia/ddicendo. In pꝛin natus es.Si hoĩem tm̃ dixeris chꝛiſtũ:po
cipio erat verbum:⁊ verbum erat apð de⸗ tentiã negas qua creatꝰ es. Vtrũq; igitur
um:⁊ deus erat verbum. hoc erat in pꝛin tene aia fidelis ⁊ coꝛ catholicũ /vtrũ q; te
cipio apud deum. Omia per ipſum facta ne:vtrũq; crede:vtrũq; fideliter cõfitere.
ſunt:⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil.huic tante Et deus chꝛiſtꝰ eſt: ⁊ hõ chꝛiſtus. Qualis
ſublimitati pꝛincipij /etiam cetera ↄgrua deus chꝛiſtus? Equalis patri:vnꝰ cũ pi .
pꝛedicauit:⁊ de dñi diuinitate quomodo tre.Qualis hõ chꝛiſtus? De virgine natuſĩ
nullus alius eſt locutus: Hoc ructabat: trahẽs de hoĩe moꝛtalitate:nõ trabẽs ini⸗
qð biberat. Non enim ſine cauſa de illo in quitatẽ. Iſti ergo iudei videbant hoĩiem:
iſto euangelio narratur: quia ⁊ in conui⸗ nec intelligebãt nec credebãt deũ Atq; in
uio ſuper pectus dñi diſcũbebat. De illo ter cetera audiſtis iam quẽadmodũ ei di
ergo pectoꝛe in ſecreto bibebat. Sed qð i xerũt. Tu de teipſo teſtimoniũ dicis:teſti
ſecreto bibit/ ĩ manifeſto eructauit. VUt H moniũ tuũ nõᷣ eſt ven. ¶ Audiſtis etimm
Ueniat ad omnes gentes non ſolũ incarna quid ille reſpõderit:cũ heſterno die lectũ
tio filij dei: paſſio ⁊ reſurrectio:ſed etiam eſſet ⁊ ꝓ noſtris viribuſ diſputatũ Hodie
qð erat ante incarnationeʒ /vnicus patri: verba eius hec locuta ſunt: vos im car
yer bum patris/ coeternꝰ generantiſequas nem iudicatis. JIJdeo inquit mihi dici⸗ Sðð
Johan. xiiij lis ei a quo miſſus eſt: ſed in ipſa miſſio⸗ tis: tu de te teſtimoniũ dicis:teſtimonium N
ne minoꝛ factus qͥ maioꝛ eſſet pater. Quic tuũ non eſt verũ/quia fſm carnẽ iudicatis
quid ergo humiliter poſitũ auditis de do quia deũ non intelligitis:⁊ hoĩem vide⸗
mino ieſu chꝛiſto: ſuſcipite carniſ diſpẽſa⸗ ns.⁊ hoĩeʒ pſequendo /deũ latentẽ offen
tionẽ.Cogitate qualis factus eſt pꝛopter ditis:ergo ſᷣ̃m carnẽ iudicatis. Ideo vobᷣ
nos non qualis erat vt faceret nos.uic⸗ arrogans videoꝛ:quia ego teſtimoniũ ꝑ⸗
quid autem ſublime ⁊ ſupꝛa omnes crea⸗ hibeo. Ois enĩ homo quando de ſe ꝑhibe
turas excelſum atq; diuinũ ⁊ patri equa⸗ re vult teſtimoniũ laudabile:arrogans et 2
le atq; coeternũ de illo audieritis in euan ſuperbus videtur. Ideo ſcriptũ ẽ: Mõ te Pꝛoũ.xxvij
gelio poni vel legeritis:ſcitote vos hoc le laudet os tuũ:ſed laudet te os ꝓximi tui R
gere qð ad foꝛmam dei pertinet nõ qð ad Sed hoc hoĩ dictũ eſt/ infirmi eni ſumus
foꝛmam ſerui: Quia ſi iſtam regulam te⸗ et apud infirmos loqmur: verum dicere 2
nueritis qui capere poteſtiſ:non autẽ om mentiri poſſumus:⁊ ſi veꝝ dicere debemꝰ
nes capere poteſtis ſed oẽs credere debe et mentiri tamẽ poſſumꝰ cũ volumꝰ. Lux
tis: Si ergo hanc regulam tenueritis ad, meætiri nõ poteſt: Abſit vt ĩ lucis dĩne ſplẽ
uerſus calumnias tenebꝛarum hereticar doꝛe:tenebꝛe mẽdacij reꝑiant᷑. Loqueba⸗
tanq; in lumine ambulantes ſecuri pugna tur ille tanq; lux.lo quebat᷑ tanq; veritas:
bitis. Hon eni defuerũt qui ſola euange-⸗ ſed lux ĩ tenebꝛis lucebat ⁊ tenebꝛe eã nõ
lica teſtimonia legẽdo ſectarent᷑ que ð hu compᷣhenderũt. Ideo ſᷣm carnem iudica⸗
militate chꝛiſti poſita ſunt: qui aduerſus bant Vos inquit ſᷣm carnẽ iudicatis:ego
ea teſtimonia que de diuinitate eius locu nõ iudico quemqß Mon ergo iudicat
ta ſunt ſurdi fuerũt. Jõ ſurdi vt malever⸗ quemq; dñs A Aſtꝰ? Monne ipſe eſt
boſi. Itẽ quidam illa ſola attendẽtes que quem coufitemur reſurrexiſſe tertia die:
de dñi ſublimitate dicta ſũt:etia ipſi miaʒ aſcendiſſe ĩ celũ / ibi ſedere ad dexteram
eius qua homo factus eſt ꝓpter nos⁊ ſi le patris:inde eſſe venturũ ad iudicãdos vi
gerunt nõ crediderũt.⁊ ab hoĩbꝰ inducta uos ⁊ moꝛtuos? Nonne ipſa eſt fides nr̃a
atq; falſa eſſe putauerũt: ↄtendeẽtes deuxy ð qua dicit apłs. coꝛde creditur ad iuſti-⸗
tmmodo fuiſſe dñm noſtꝝ chꝛiſtũ:nõ etiã ciam:oꝛe autẽ cõfeſſio fit ad ſalutẽ?: Ergo ꝰ
hoĩem.Alij ſic alij ſic:vtriq; in erroꝛe.Ca⸗ quãdo iſta ↄfitemur:cõtra dñm loqmur?

—

—.—
.

6ðJL
—
=☛
—
—
— —

Timo. iiij

— ——

V N — — — — — —

dꝛou tx

4
. .

Johan. iij.

Nos dicimꝰ venturũ iudicẽ viuoꝝ ⁊ moꝛ
tuoꝝ:ipſe autẽ dicit/ego nõ iudico quẽqᷓ;
id eſt.modo:ſicut dicit alio loco: ego non
veni vt iudicẽ mundũ ſed vt ſaluũ faciaʒ
mũdũ:nõ iudiciũ ſuũ negãdo ſed differẽ
do: Aut certe quia dixerat:vos ſᷣm carnẽ
iudicatis:ita ſubiũxit:ego ñ iudico quẽqᷓ;

yt ſubaud iaſ/vᷣm carnẽ. Nullus ergo nobᷣ

contra fidem quã tenemꝰ ⁊ annũciamꝰde

iudice chꝛiſto ſcrupulus dubitatiõis ĩ coꝛ⸗

de remaneat. Aenit chꝛiſtꝰ ſed pꝛimo ſal
uare poſtea iudicare:eos iudicãdo in pe/

nam qͥ ſaluari noluerũt: eos ꝑducẽdo ad

vitã qui crededo ſalutẽ nõ reſpuer̃t. Pꝛi⸗

peccatoꝛes ⁊ oĩino neminẽ eſſe imunem a

ma ergo diſpẽſatio dñi nr̃i ieſu chꝛiſti me⸗

dicinalis ẽ nõ iudicialis.Nã ſi pꝛimo ve⸗
niſſet iudicaturꝰ:neminẽ inueniſſer cui pᷣ⸗
mia iuſticie redderet.Qꝛ ergo vidit omẽſ

moꝛte peccati:pꝛius erat eius mia pꝛogã⸗

—2

da: ⁊ poſt exercendũ iudiciũ. Quia ð illo

cantauerat pſalmus.AMiĩiam ⁊ iudiciũ can
tabo tibi dñe. Non eni iudiciũ ait ⁊ miaʒ.
Mã ſi pꝛimo eſſet iudiciũ:nulla eſſet mia:
Sed pꝛimo mĩa/ poſtea iudiciũ. Que eſt
pꝛimo mĩa? Creatoꝛ hoĩs/hõ eſſe dignatꝰ

eſt:factꝰẽ qð fecerat:ne piret qð fecerat.
Quid huic mĩe addipoteſt? Et tamẽ ad⸗
didit. Parũ fuit ei hoĩem fſieri.ſed etiã ab
hoibuſ repꝛobari. Parũ fuit repꝛobari/⁊⸗

. K
Philippen.ij

exhonoꝛari:Parũ erat exhonoꝛari/⁊ occi
di. Sed hoc paꝝ eſt/moꝛte crucis: NHam⸗

cũ eius obediẽtiã vſq; ad moꝛtẽ factã cõ⸗

mendaret apłs:parũ illi fuit dicere:factꝰ

obedienſ vſq; ad moꝛtẽ:nõ enĩ qualecũq;
moꝛtem:ſed addidit/moꝛtẽ auteʒ crucis.
Illa moꝛte peius mihil fuit:int᷑ oĩa genera

moꝛtiũ.Deniq; vbi doloꝛes acerrimi exa⸗

gitant: cruciatus vocatur/a cruce noĩatꝰ.

Pendentes eni in ligno crucifixi: clauis

ad lignũ pedibus manibuſq; confixi:ꝓdu
cta moꝛte necabant᷑.Nõ enĩ cruciſigi hoc
erat occidi/ſʒ diu viuebat᷑ ĩ cruce: Nõ qꝛ
longioꝛ vita eligebat᷑ ſed quia moꝛs ipſa

ꝓtendebat᷑:ne doloꝛ citius finiret᷑:Moꝛi

voluit ꝓ nobis:parũ dicimꝰ cruciſigi dig⸗
natus eſt: vſq; ad moꝛtẽ crucis obediens
factꝰ. Elegit extremũ ⁊ peſſimũ genꝰmoꝛ

tis:qͥ oẽm fuerat ablaturꝰ moꝛtẽ.De moꝛ

te peſſima:occidit oẽm moꝛtẽ Peſſima eĩ
erat nõ intelligẽtibꝰiudeis:nam a dño ele

oh. Tract. xxXxXVI Ta.

cta erat. Ipſaʒ eĩ crucẽ ſuã ſignũ habiturꝰ
erat:ipſam crucẽ de diabolo ſuꝑato tanqᷓ;
tropheũ in frontibꝰ fideliũ poſiturꝰ:vt di
ceret apłs.Mihi autẽ abſit gloꝛiari niſi in
cruce dñi nf̃i ieſu chꝛiſti:p quẽ mihi mun⸗

dus cruciſixus eſt ⁊ ego mũdo. Mihil erat
tunc in carne intolerabiliꝰ:nihil eſt nũc in

fronte gloꝛioſiꝰ.Quid ſeruat fideli ſuo:qͥ
talem honoꝛẽ dedit ſupllicio ſuo? heniq;
modo in penis reoꝝ non eſt apud rhoma⸗
nos. Vbi eni dñi crux honoꝛata eſt:puta⸗
tum eſt qð ⁊ reus honoꝛaret᷑ ſi cruciſigere⸗
tur. Qui ergo ideo venit/neminẽ iudica⸗
uit:et mala paſſus eſt. Pertulit iniuſtum
iudiciũ:vt ageret iuſtũ.Sed ĩ eo quod ꝑ
tulit iniuſtum: mie fuit. Deniq; ita humi⸗
lis factus eſt:vt perueniret ad crucem.di⸗
ſtulit quidem potentiã:ſed publicauit mi
ſericoꝛdiã. Vnde diſtulit potẽtiã? Quia
de cruce noluit deſcendere:qui potuit de
ſepulchꝛo reſurgere. Vñ publicauit miſe

ricoꝛdiã? Quia pendens ĩ cruce dixit.Pa

ter ignoſce illis:quia neſciũt quid faciũt

Siue ergo ꝓpter hoc quia non venerat iu

dicare mũdũ ſʒ ſaluare mũdũ/dixit:ego
non quemq; iudico.ſiue quẽadmodũ cõ⸗
memoꝛaui quõ dixerat/voſ pᷣm carnẽ iudi

catis:addidit: ego ñ iudico quemq;: vt in

telligamꝰ xpᷣm nõ ſᷣm carnẽ iudicare ſicut

ab hoĩb' iudicatꝰ ẽ. Hã vt agnoſcatis iã:
iudicẽ xpᷣm: audite qð ſeqᷣtur. Et ſi iudi
co ego ingicin meum verũ eſt

habes ⁊ iudicẽ.Sʒ agnoſce ſaluatoꝛẽ:ne

ſentiaſ iudicẽ̃.Quare aũt dixit iudiciũ ſu
um verũ eſſe: jt
ſed Dixi vobis O

nia ſol

. —— 7 — 52. ☛☚n
frẽs:qꝛ iohãnes iſte euãgeliſta ſctũs mul

tũ alte volat. Vix eſt eũ mẽte compᷣhẽde

re.Mpyſteriũ aũt altius volantis: opꝰ eſt

vt cõmemoꝛẽ charitati vrĩe. Et apud eʒe⸗ Eʒzechiel.j.
chielẽ ꝓphetã in apocalypſi ipſiꝰ iohãnis Apocal.iiij.

ciꝰ ẽ h̊ euãgeliũ cõmemoꝛat᷑ alal qdrupeſ
hñs qᷓttuoꝛ ꝑſonas:hoĩs:vituli:leonis:aqͥ

le. Qui añ nos ſcripturaꝝ ſcãruʒ myſteria

tractauerũt:pleriq; in h̊ aĩali: vel potius
in his animalibus quattuoꝛ euangeliſtas
intellexerunt Leoneʒ ꝓ rege poſitũ:quõ

videtur leo rex eſſe quodãmodo beſtiarũ

„

Gal. vj.

Ecce

pꝛopter potentiam ⁊ terribilem foꝛtitudi⸗-

nem. HhHec perſona tributa eſt mattheo:qꝛ
in generationibꝰ.domini/regum ſeriem ꝓ
o iiij

uinitate eius perpauca locuti ſunt tanq; i
terra cum illo ambulantes. Reſtat aquila
ipfe eſt iohannes ſublimiũ pꝛedicatoꝛ: et
lucis interne atq; eterne fixis oculis con-
teumplatoꝛ. Dicuntur enim ⁊ pulli aquila⸗
rum a parentibus ſic pꝛobari:patris ſcilicʒ
vngue ſuſpendi ⁊ radijs ſolis opponi.qͥ ſfi·

£ vngue vimirtitur ſ

Add boc reſpondeo.Multi heretici abun⸗

Joh. Tract. XXVI

ſecutus eſt: quemadmodũ eſſet dominus

per ſtirpem regiam de ſemine dauid regi

Lucas autem quõ cepit a ſacerdotio ʒza⸗
charie ſacerdotis/facienſ mentionem pau-
tris iohannis baptiſte: vitulo deputatus ẽ
quia magna victima vitulus erat in ſacri-
ſicijs ſacerdotum. Marco homo chꝛiſtus
merito aſſignatus eſt: quia neq; de regia
poteſtate aliquid dixit/neq; de ſacerdota
li cepit:ſed tantum ab homine chꝛiſto ex. les ſecum poſ angerent Quc
coegit vt etiam nos minimi ⁊ q́;dtũ ad nos
pertinet pꝛoꝛſus indigni/q́;tum autem ad

oꝛſus eſt. hi omnes pꝛope de terrenis.id

eſt. de his que in terra geſſit dominus no⸗

ſter ieſus chꝛiſtus non receſſerunt:De di⸗

me contemplatus fuerit filius agnoſcitur.
Si acie palpitauerit:tanq; adulterinuſ ab

ſublimia loqui debuit:qui eſt aquile com
paratus.Et tamen etiam nos humi repen

tes / infirmi ⁊ vix vllius momenti inter ho
mines/audemus tractare iſta ⁊ iſta expo⸗

nere.Et putamus noſ aut capere poſſe cũ

cogitamus aut capi dum dicimus. Qàuare
iſta dixi? Foꝛte enim poſt hec verba qᷣſ
mihi iuſte dicat: pone ergo codiceʒ.qð ex
cedit menſuram tuam: quid ſumis in ma-

num tuam? quid ei cõmittis linguaʒ tuã:

dant:⁊ ad hoc eos deus abundare permi⸗

ſit ne ſemper lacte nutriamur: ⁊ ĩ bꝛuta in⸗

fantia remaneamus. Quia enim non intel

lexerunt quomodo cõmendaretur diuini

tas chꝛiſti:ſapuerunt ſicut voluerunt.Nõ
autem recte ſapiendo: fidelibꝰ catholicis

queſtiones moleſtiſſimas intulerunt. Ce⸗

perunt exagitare⁊ fluctuare coꝛda fideliũ

noſtri ieſu chꝛiſti non ſoluʒ legerant ĩ euẽ
gelio ſed etiaʒ intellexerant: vt contra ar

Jam tunc neceſſitas facta eſt ſpiritualibꝰ

ma diaboli chꝛiſti arma pꝛoferrẽt: ⁊ ð chꝛi

ſti dĩnitate aduerſus falſos fallaceſq; do⸗

ctoꝛes q;tum poſſent viribꝰapertiſſima cõ
flictatione pugnarent:ne cuʒ ipſi tacerẽt:

alij perirent.Quicunq; enim ſenſerunt do

am ergo videte qus

La. VIII

minũ noſtrum ieſum chꝛiſtum aut diuerſe

ſubſtantie eſſe q; pater eſt. aut tantuʒ eſſe
chꝛiſtum ſolum vt ipſe ſit pater /ipſe ſit fili

us / ipſe ſit ſpirituſſanctus:quicunq; etiam

ſentire voluerunt homineʒ fuiſſe ſolũ / nõ
deum factũ hominẽ᷑. aut ita deũ vt in ſua
diuinitate mutabilem: aut ita deuʒ vt nõ
cet hominem:a fide naufragauerũt ⁊ ð poꝛ
tu eccleſie ꝓiecti ſunt:ne inquietudie ſua

naues ſecum poſitas frangerent Que res

illius miſericoꝛdiã in aliquo diſpenſatoꝝ

mus qð aut intelligatis mecumq; gaudea

dendo ſecuri in poꝛtu maneatis.Dicaʒ er

goſcapiat qui poteſt:credat qui non po-
teſt. Tamen dicam quod ait dominꝰ:ꝛvos
ſᷣm carnem iudicatis ego nõ iudico quẽ
aut modo aut ᷣm carnem. Sed ⁊ ſi ego iu⸗
dico:iudicium meum veruʒ eſt. Quare in
dicium meum verum eſt? Quia ſolus non
ſum inquit:ſed ego ⁊ qui miſit me pater.

7

uid ergo domine ieſu? Si ſolus eſſes

falſum eſſet iudicium tuum:⁊ ideo verum

iudicas quia ſolus non es/ſed tu ⁊ qui te
miſit pater. Quid reſponſurus ſum:ipſe
reſpondeat. Verum eſt inquit iudiciũ me

um. Quare: quia ſolus non ſum.ſed ego⁊

eius numero conſtituti: non vobis tacea⸗

tis:aut ſi intelligere nondumvaletis/cre-⸗

qui miſit me pater mecuʒ eſt. Si tecum ẽ:

quomodo te miſit:Et te miſit:⁊ tecum eſt

Ita ne ⁊ miſſus non receſſiſti: ita ne ⁊ ad
nos veniſti:⁊ ibi mãſiſti? Quomodo iſtud
creditur:quomodo capitur? Ad hec duo

reſpõdeo.Quomodo capitur/recte dicis

Quomodo creditur /non recte diciſ. Im⸗

mo ideo bene creditur:quia non cito capi

tur. Mam ſi cito caperetur: non opus erat

vt crederetur quia videretur. Ideo cre-

dis quia non capis.Sed credendo ſis ido

neus vt capias. HNam ſi non credis/nunqᷓ;
capies:quia minus idoneꝰ remanebis.Fi
viris qui aliquid ſᷣm diuinitatem domini

des ergo mundat te:vt intellectus imple⸗

at te. Verum eſt inquit iudicium meum:
quia ſolus nõ ſum:ſed ego ⁊ qui miſit me
pater. Ergo domine deus noſter ieſu chꝛi
ſte:miſſio tua: incarnatio tua eſt. Sic vi⸗

deo:ſic intelligo. Poſtremo ſic credo: ne

arrogãtie ſit dicere ſic intelligo. Pꝛoꝛſus

et hic ẽ dñs nr ieſus xpᷣs Immo hic erat S

1 Zoh. Tract. xxXVI LCa. VIII

— —

☛ St

N⸗

»

.„ -· 4

*9

põ.cxxxviij

Hiere.xxiij

ſᷣm carnem:modo hic eſt ᷣm diuinitatem:

et cum patre erat ⁊ a patre non receſſerat
Quod ergo dicitur miſſuſ veniſſe ad nos:

incarnatio ipſiꝰ cõmẽdat᷑.qꝛ pr̃ nõ ẽ incar

natꝰ. Nã ſabelliani dicti ſũt quidã hereti
ci qui vocantur ⁊ patripaſſiani:qui dicũt

ipſum patreʒ paſſum fuiſſe. Holi tu catho
lice.Si enim fueris patripaſſianuſ:nõ eriſ
ſanus.Ergo intellige miſſionem filij noĩa
tam/incarnationeʒ filij. Patrem autẽ in⸗
carnatum eſſe non credas.Sed ⁊ a filio in

carnato patrem receſſiſſe non credas. AR⸗

le carnem poꝛtabat:ille autẽ cuʒ filio erat
Si in celo pater/in terra filius: quomodo
pater cum filio erat? Quia ⁊ pater ⁊ filius
vbiq; erant. Non enim ĩ celo ſic eſt deus:
vt non ſit in terra. Audiilluʒ qui volebat
fugere iudicium dei:⁊ non ĩiueniebat qua

Quo ibo inquit a ſpiritu tuo:⁊ a facie tua

q̊ fugiã? Si aſcendero in celum tu ibi es.
De terra erat queſtio:audi quod ſequit᷑.
Si deſcendero in infernũ ades. Si ergo
et in infernũ dicitur ꝙ aſſit:quid rerũ re⸗
manet vbi non ſit? Vox enim dei eſt apð

pꝛophetaʒ . Celum ⁊ terram ego impleo.

Vbiq; ergo eſt:qui nullo clauditur loco.
Moli ab illo auerti:⁊ tecum eſt. Si vis ad
eum peruenire:noli piger eſſe amare. Mõ
enim pedibus ſed affectibꝰ curris:vno lo⸗
co manens venis / ſi credis ⁊ diligis.Er⸗
go vbiq; eſt. Si vbiq; eſt: quomodo cũ ſi⸗
lio non eſt. Ita ne cum filio non eſt:qui ſi
credis ⁊ tecum eſt? Vnde ergo verum eſt
iudicium eius:niſi quia verus eſt filius?⸗
Hoc enim dixit. Et ſi iudico verũ eſt iudi
cium meum: quia ſolus non ſum ſed ego ⁊
qui miſit me pater. Tanq; diceret. Veruʒ

eſt iudicium meum:quia filiꝰdei ſum. Vn

de pꝛobas: quia filius dei es: Quia ſolus
non ſum:ſed ego ⁊ qui miſit me pater.

S¶ Exrubeſce ſabelliane.Audis filium: au⸗

dis patrem. Pater pater eſt: Filius filius
eſt. Mon dixit ego ſuʒ pater ⁊ egoipſe ſuʒ
filius:ſed ſolus non ſum inquit.Quare ſo

lus non es? Quia mecum eſt pater. Ego

ſum:⁊ qui me miſit pater. Audis ego ſum
et qui me miſit. NHe perdas perſonam. di⸗
ſtingue perſonas / diſtingue intelligentiaʒ
noli ſeparare perſidia: ne iterum quaſi
fugiens caribdim in ſcillam incurras. Vo

rabat enim te gurges impietatis ſabellia⸗
noꝛum:vt diceres ipſum eſſe patrẽ qui eſt

ſcriptum eſt: quia duorum ho/

ſum qui teſtimonin phibeo?
ipſo:et teſtimoniũ perhibet de me
q miſit me pꝛ.Expoſuit ilł ⁊ legẽ:ſi in⸗

filius. Modo didiciſti/ſolus non ſum: ſed

ego ⁊ qui miſit me pater. Agnoſcis qꝛ pa⸗
ter pater eſt: ⁊ filius ſilius eſt. Gene agno
ſcis:ſed noli dicere:pater maioꝛ eſt/ſilius

minoꝛ eſt. Noli dicere pater aurum eſt:ſfi⸗

lius argentum eſt. Vna ſubſtantia ẽ/ vna
diuinitas:vna coeternitas: ꝑpfecta equali
tas:diſſimilitudo nulla. Nam ſi tmmodo
alterum credideris eſſe chꝛiſtum:non euʒ
qui pater ẽ: ⁊ ĩ aliquo tamen diſtantẽ ᷣm

naturam eſſe putaueris: a caribdi quidez

euaſiſti:ſed in ſcilleis ſcopulis naufraga⸗
ſti. In medio nauiga: vtrunq; ꝑiculoſum
latus euita. Pater pater eſt:filius filius ẽ
Jam dicis pater pater eſt:filius filius eſt.

bene periculum abſoꝛbentis gurgitis eua

ſiſti. Quid vis ire in alteram partem:vt di
cas aliud eſt pater:filius aliud: Alius eſt
recte dicis:aliud non recte:Aliuſ enim fi⸗
lius/quia non eſt ipſe qui pater:⁊ aliuꝰpr
quia non eſt ipſe qui filiuſ. Non tamẽ ali
ud ſed hocipſum eſt ⁊ pater ⁊ filiuſ.Quid
eſt hocipſum eſt? Vnus deus eſt. Audiſti
quia non ſuʒ ſolus.ſed ego ⁊ qui miſit me
pater. Audi quomodo credas patrem ⁊ ſi
lium. Audi ipſum filium:ego ⁊ pater
ſumus. Non dixit pater ego ſum:aut ego
et pater vnũ eſt.Sed cum dicit ego ⁊ pat᷑
vnũ ſumuſ:vtrunq; audi/⁊ vnũ⁊ ſumus:⁊
a caribdi ⁊ a ſcilla liberaberis. In duobuſ
iſtis verbis.qð dixit vnũ/liberat te ab ar⸗
rio:qð dixit ſumꝰ/liberat te a ſabellio. Si
vnũ:non ergo diuerſuʒ.Si ſumus:ergo ⁊
pater ⁊ filius.Sumus enim non diceret ðᷣ

vno:ſed vnũ non diceret de diuerſis. Exr⸗

go ideo verum eſt inquit uudicium meum
bꝛeuiter vt audias/quia filiuſ dei ſum. Sʒ
ſic tibi perſuadeo inquit quia filiꝰdei ſum
vt intelligas quia mecum eſt pater. Non

ſic ſum filius:vt ipſuʒ deſeruerim. Mõ ita
hic ſumvt cum ipſo non ſim:non ita ibi il⸗

le eſt vt mecum non ſit. Yoꝛmam ſerui ac⸗

cepi/ſed foꝛmam dei non amiſi. Solus er⸗
go inquit non ſum:ſed ego ⁊ qui miſit me

pater. ¶ Dixerat de iudicio: de teſtimo⸗ hh

nio vult dicere. In lege inquit veſtra

—

minũ teſtimoniũ verum eſt: Ego
timonin phibeo deme

vnũ Johan. x.

Daniel.xiij.
Math. xxvj

os conuicit. Ergo quia in lege veſtra ſcri⸗

Joh.

grati ñ eẽnt Magna eni ãſtio ẽ frẽs mei:⁊

valde mihi videt᷑ in myſterio res eſſe con
ſtituta:vbi deus dixit: in oꝛe duoꝛum vel

trium teſtium ſtabit omne verbum. Veri⸗
tas queritur per duos teſtes: Ita planc:

ſic ſe habet humani genceris conſuetudo.
Sed tamen fieri poteſt:vt ⁊ duo mentian
tur. Suſanna caſta duobus falſis teſtibus
vꝛgebatur. Nunquid quia duo erãt:ideo
falſi teſtes non erant? De duobus dicimꝰ
aut de tribus:vniuerſus populus mentitꝰ
eſt contra chꝛiſtum.Si ergo populus con
ſtans ex magna hominũ multitudine/fal⸗

ſus teſtis inuentus eſt:quomodo accipiẽ⸗

dum eſt/ in oꝛe duoꝛum vel trium teſtium
ſtabit omne verbum: niſi quia hoc modo
per myſterium trinitas cõmendata eſt: In
qua eſt perpetua ſtabilitas veritatiſ? Viſ

habere bonam cauſam? habeto duos vel
tres teſtes:patrem⁊ filium⁊ ſpiritũſanctũ
Deniq; quando ſuſanna caſta femina fide
liſq; coniũx/duobus falſis teſtibus vꝛge⸗
batur:trinitas illi in conſciẽtia atq; in oc⸗
culto ſuffragabatur. Ala trinitas de oc⸗

culto vnũ teſtem danieleʒ excitauit:⁊ du

ptum eſt duoꝛum hominũ teſtimoniũ ve⸗
rum eſſe:accipite noſtrum teſtimoniuʒ ne
ſentiatis iudicium. Ego enim inquit non
iudico quemq;: ſed teſtimoniũ perhibeo

de me.Differo iudicium:non differo teſti

moniũ.Eligamꝰ nobᷣ frẽs contra linguas
hoĩium:õ ifirmas ſuſpiciões generis hũa⸗
ni / deum iudicem: deum teſtem. Mon enĩ
dedignatur teſtis eſſe qui iudex eſt:aut ꝓ

mouetur cum ſit iudex:quõ qui teſtis eſt/

ipſe iudex erit. Quare ipſe teſtis? nõ
querit aliuʒ vnde cognoſcat qui ſit. Qua

re ipſe iudex? Quia ipſe habet poteſtatẽ

moꝛtificãdi ⁊ viuiſicãdi:damnãdi ⁊ abſol
uendi:in gehennaʒ pꝛecipitãdi ⁊ in celos

leuandi:diabolo ↄiungendi ⁊ cum ange⸗

lis coꝛonãdi.Cum ergo ipſe habeat hanc
poteſtateʒ / iudex eſt:Quia vo vt te cog⸗
ſcat non querit alium teſtem:qui tunc iu⸗
dicabit te modo videt te. Non eſt vnde il
lum fallas:cum ceperit iudicare.Nõ eniʒ

adhibes tibi aliquos falſos teſtes:qui iu⸗

dicem iüllum poſſent circũuenire. Quan⸗
do ceꝑit iudicare deus:hoc tibi dicet.Qñ
contẽnebas ego videbam.⁊ quando non
credebas/ſententiaʒ meaʒ non fruſtrabã.

Cract. xxxVI La. VIII

differebam non auferebam. Moluiſti au⸗
dire quod pꝛecepi:ſenties quod pꝛedixi.
Si auteʒ audiaſ que pꝛecepi/nõ mala ſen
ties que pꝛedixi:ſed bona percipies que
pꝛomiſi. NRe aliquem ſane moueat qð ait:

verum eſt iudicium meum quia ſolus nõ

ſum ſed ego⁊ qui miſit me pater:cum ali⸗

bi dixerit. pater ñ iudicat quem; ſed oẽ Johan.v.

iudiciũ dedit filio: Jam in eiſdem verbis

euangelij diſputauimꝰæ nunc admonemꝰ

non hoc iõ dictũ quia pater nõ erit cũ ſi⸗
lio iudicante:ſed quõ bonis⁊ malis in iu⸗

dicio ſolus filius aparebit: in ea foꝛma in

qua paſſus eſt ⁊ reſurrexit ⁊ aſcendit in ce ctuum.j.

lum.Diſcipulis quiꝓe tunc aſpicientibus

aſcendentem vox angelica ſonuit ſic venn

et quemadmodũ vidiſtis eum euntem in

celum.id eſt.in foꝛma hominis in qua iu⸗
dicatus eſt iudicabit:vt etiam illud ꝓphe

ticum impleatur:videbunt in quem pupu
gerunt. Cum vo euntibus iuſtis in vitam
eternam videbimꝰ eum ſicuti eſt:non erit
illud iudiciuʒ viuoꝛum ⁊ moꝛtuoꝛum:ſed
pꝛemium tantummodo viuoꝛum. Iteʒ ne

quia duoꝛum hominũ teſtimoniũ verum
eſt:Et ideo quiſẽ; exiſtimet non fuiſſe il⸗
lam legẽ dei/quia non dictum eſt in lege
dei:ſciat ita dictũ eſſe ĩ lege veſtra: tanq;ᷓ
diceret quevobiſ eſt data.A qͥ niſi a deo?
Sicut dicimus: panem noſtrum quotidia
num:⁊ tamen dicimuſ:da nobis hodie.

¶ Explicit tractatus triceſimuſſe⸗

xtus: Incipit tractatus triceſimuſ⸗

ſeptimus: Ab eoc uod dictum eſt:
Dicebant ergo: Ubi eſt pater tuꝰ:
vſq; ad id quod dictum eſt: et ne/

mo apprehendit eum quia nõdu

venerat hora eius:

VBog in ſan
cto euangelio bꝛeuiter dicit᷑:
non bꝛeuiter opoꝛtet exponi
vt quod auditur intelligatur
Vlerba eniʒ pauca domini ſed magna ſũt
Non numero eſtimanda ſed pondere:nec
ideo contemnenda quia pauca:ſed ideo
querẽda qꝛ magna. Qui affuiſtis heſter⸗

—
—

A noir

a n

6

.
1
8
6
i⸗

gohn
8

1⸗
12

e Acnun
H
1

oni
m
ſiüt
ſer
o
e⸗

no die audiſtis:vt potuimuſ diſputauimꝰ
ex eo ꝙ ait dominus: vos ſᷣm carneʒ iudi⸗
catis:ego non iudico quemq;.Sed ⁊ ſi iu⸗
dico:ego /iudicium meum veruʒz eſt: quia

ſolus non ſum ſed ego ⁊ qui miſit me pa⸗

ter. In lege veſtra ſcriptum eſt: quia duo
rum hominũ teſtimoniũ verum eſt. Ego
ſum qui teſtimonium perhibeo de me:⁊ te
ſtimonium perhibet qui me miſit pater.
Ex his verbis heſterno vt dixi die / red⸗
ditus eſt ſermo auribus ⁊ mentibus ve⸗
ſtris. hec cum dominus dixiſſet: illi qui
audierant:voſ ſᷣm carnẽ iudicatis/mãife⸗
ſtauerunt qð audierunt. Reſponderũt eĩ
dño loquenti de deo patre ſuo ⁊ dixerũt.

Abk. dixerũt Ubi eſt pater tuus: Patrẽ chꝛiſti car

ergo ei

ieſus

B meum foꝛſitan ſciretis. ur
qñ dicit foꝛſitan:non dubitat ſed increpat

naliter acceperunt:quia verba chꝛiſti fᷣm
carnem iudicauerũt.Erat autẽ qui loque
batur in aperto caro:in occulto verbum.
homo manifeſtus:deus occultus. Vide⸗

bant indumẽtũ:⁊ ↄtemnebãt indutũ.Cõ
temnebant:quia neſciebãt. Neſciebãt:qꝛ

non videbant. Non videbant:qꝛ ceci erãt
Ceci erant:quia non credebant. Videa⸗
mus ergo:⁊ ad hec dñs quid reſponderit.
Vbi eſt inquiũt pater tuus:? audiuimꝰ eĩ
te dicere/ſolus non ſum:ſed ego ⁊ qui me
miſit pater. NHos ſolũ te videmus:patrem
tuũ tecũ non videmus. Quõ te dicis ſo⸗
lum non eſſe:ſed cum patre tuo eſſe? Aut

Al. Rñdit oſtende nobis tecũ eſſe patrẽ tuũ.Et do

minus.MNunquid me videtis:vt patrem
oſtendãvobiſ? Hoc enĩ ſequitur:hoc ſuis
verbis ipſe reſpondit:quoꝝ verboꝝ expo
ſitionem nos ante pᷣmiſimus. Videte eni
quid dixerit. Neq; me ſcitis:neq; pa
trem meum . Si me ſciretis:forſitã
et patrem meum ſciretis · Dicitis er⸗
go vbi eſt pater tuuſ/quaſi iaʒ me ſciatis.
quaſi totum hoc ſim qð videtis. Ergo qꝛ
me non noſtis:ideo vobis patrem meum
non oſtendo.MÆe quipe hominẽ putatis:
ideo patrem meũ hominẽ queritis:qꝛ ſᷣm
carnem iudicatis. Quia ergo ᷣm qð vide⸗
tis aliud ſum:⁊ aliud ᷣm qð non videtis.
patrem auteʒ meũ loquoꝛ occultus occul
tum.pꝛius eſt vt me noueritis:tunc⁊ pr̃eʒ
meuʒ ſcietis.Si enim me ſcirctis:⁊ pr̃em
Ille qui oĩa ſcit

Attende enĩ quõ increpatiue dicatur ip⸗

ſum foꝛſitan:quod videtur eſſeverbũ du⸗

bitationis. Sed dubitationis verbum eſt

quando dicitur ab homine:ideo dubitan⸗
re quia neſciẽte.Cũ vo dicitur a deo ver⸗
bum dubitatiõis:cum deum nihil vtiq; la

teat:illa dubitatione arguitur inſidelitas
non c pinat᷑ dininitas. Homines enĩ ð his

ZJoh. Tract. xxXXVII C9. VIII

rebus quas certas habent aliqñ increpati
ue dubitant.id eſt:verbuʒ dubitatiõis po
nunt/cuʒ coꝛde non dubitent. Velut ſi in
digneris ſeruo tuo ⁊ dicas.Contẽnis me:

conſidera:foꝛſitan dñs tuus ſum. Hinc et
apoſtolus ad quoſdam contẽptoꝛes ſuos

loquens ait. Puto autẽ ꝙ ⁊ ego ſpiritum

dei habeo. Qui dicit puto:dubitare vide

„

tur. Sed ille increpabat nõ dubitabat: Et

ipſe dñs chꝛiſtus alio loco increpans infi⸗
delitatem futuram generis humani:cũ ve

nerit inquit filius hominis putas inueniet Luce.xviij.

ſidem in terra? Jam q;tum exiſtimo intel⸗
lexiſtis quomodo ſit poſitum foꝛſitan: ne

quis verboꝛum appenſoꝛ ⁊ ſyllabarũ exa⸗

minatoꝛ veluti latine loqᷣ ſciẽs/repᷣhẽdat
vᷣbũ qð dixit dei vbũ.⁊ repᷣhẽdendo dei
vᷣbũ:non eloqnens ſed mutus remaneart.
Quis eni ſic loquitur quomodo loquitur
verbum quod erat in pꝛincipio apud de⸗
um? Moli verba iſta conſiderare:⁊ ex his
verbis aſſuetis illud verbum met ri velle
qð deus eſt. Audis enim verbum ⁊ contẽ

nis: Audi deum ⁊ time. In pꝛincipio erat Johan.j.

verbum. Tu reuocas ad vſum ſermoci⸗

nationis tue: ⁊ dicis apud te. Quid ẽver⸗
bum? Quid magnũ eſt verbum? Sonat et

tranſit. Verberato aere aurẽ percutit:po
ſtea non erit. Audi adhuc. Verbum erat
apud deum. Manebat:non ſonando trãſ⸗
ibat. Adhuc foꝛte contẽnis? Deꝰ erat ver

bum. Apud teipſum o homo cum eſt ĩ coꝛ

de tuo verbum:aliud eſt q; ſonus.Sʒ ver
bum qðs eſt apud te vt tranſeat ad me: ſo⸗

num quaſi vehiculũ querit. Aſſumit eni,z

lum / tranſcurrit aereʒ:venit ad me non re
cedit a te.Sonus autem vt veniret ad me
receſſit a te:nec perſtitit apud me. Ver⸗
bum enim quod erat in coꝛde tuo:nunqd
ſono pꝛetereunte pꝛeterijt? Quod cogita
bas dixiſti: Sed vt ad me perueniret qoð
apud te latebat/ſyllabas ſonuiſti.Sonus
ſyllabarum perduxit ad aurem meam co⸗

ſonum imponit ſe quodãmodo in vehicu⸗-

gitatõnẽ tuã. Per aurẽ meã deſcẽdit ĩ coꝛ

meũ cogitatio tua:ſonꝰmediꝰ trãſuolauit

Joh. Tract. XXXVI

Verbum vo illud qð aſſumpſit ſonũ:añq;

ſonares erat apud te: quia ſonuiſti/ẽ apð

me ⁊ non receſſit a te. oc attende quiſ⸗

.

quis es examĩatoꝛ ſonoꝝ. Verbũ dei con
temnis:quia verbũ hoĩs non compᷣhẽdis
Scit ergo oĩa per quem facta ſunt omnia
et tamen dubitãdo increpat: Si me ſcire⸗
tis:forſitan ⁊ patrem meũ ſi ciretise In⸗
crepat infideles. Nam talem ſententiã di
xit diſcipulis ſuis:Sed ibi non eſt verbuʒ
dubitationis/quia non fuit cauſa increpã

