iniuſticia ad iuſticiã: a ſuperbia ad humi⸗ tuus rmon eſt quo eas niſi ad me. Mõ ẽ qᷓ di⸗
litatem: ab odio ad caritatem: Nunc aũ=t eas niſi per me. NHunc ergo iſta hoꝛa agt? ne
amen amen dico vobis:quia venit ho⸗ hoc ⁊ agitur plane:æ omnino nõ ceſſatur. d
ra ⁊ nunc eſt. Quid eu dentius: Jã cer Surgunt homines qui moꝛtui erant:tran uſe
te aperuit qð dicebat: qꝛ mõ fit quo nos ſibunt ad vitam: ad vocem fſilij dei viuũt:
xpᷣs hoꝛtatur. UVeniet hoꝛa: qᷓ hoꝛa nüc der illo perſeuerantes in fide ipſius ¶ Ha. S ſi
eſt. quando mortui audient voceʒ bet enim filius vitam : vnde viuant credẽ n
filij dei:et qui audierint viuent. J tes habet. Et quomodo habet: Sieut ha nue

de his moꝛtuis locuti ſumus. Quid puta⸗ bet pater. Audi ipſum dicentem. Sicnt
mus fratres mei: In iſta turba que me au eęnim pater habet vita i ſemetip 0

dit: nulli ſunt ne moꝛtui: Qui enĩ credunt ſic Dedit et flio vitam habere in ſe e⸗
et m veram ſidem agunt / viuunt et moꝛ⸗ etipſo.

B metiplo.Fratres:vt potero dicam. Hhec
tui ñ ſũt:qui aũt vel non credũt/ vel ſitut ſunt enim illa verba que paruum intelle⸗ 4
demones credunt/trementes ⁊ male viuẽ ctum perturbãt. Quare addidit in ſemet⸗ i
tes: filiũ dei cõſitentes/ä caritatẽ non ha ipfſ. o? Suffic eret enim vt diceret /ſicut em̃ ne
entes:moꝛtui potius deputandi ſunt Et prater habet vitam ſic dedit et filio habe⸗ an
tamen agit᷑ adpuc hoꝛa iſta. NHon eni ho⸗ re vitam: Addidit in ſemetipſo. Haber li⸗
m de qua locutꝰ eſt dominꝰ: yna erit hoꝛg· eni in ſemetipſo pater vitã: habet ⁊ filius 4 t

„ BZobh. CTract. XxII LCa. v

guo lo⸗
Ad ſine
dicgin
hon
Nno;
dei gui
uc Ii
putebat
pls ſug⸗
tduric
ſtytno
geicoꝛ
Etenim
Pllchro⸗
luemd⸗
1gecer
nnqui c
damug
un
npee⸗
ofeſſuf
d dic⸗
lumeet
awwi⸗
en
meſcn
auiau⸗
ma
yen⸗
nne
non
aa
wi
nagſ⸗
eſaut.
rden
arir.
autdelẽ ?
gauts
nanpſo.
fein ſe
n. hec⸗
intelle⸗
nſenet⸗
ſicuten

JƷMVMcͤ

inſemetipſo. Aliquid intelligere nos vo⸗

luit:in eo qð ait ĩ ſemetipo Et h ſecretũ

in vbo hoc clauſuʒ eſt:pulſet᷑ vt aꝑiat᷑

dſie quid ẽ qð dixiſti? In ſemetipᷣo qua⸗
re addidiſti? Etenĩ paulus apłus quẽ vi
dere feciſti nõ habebat vitã: Habebat in
quit quantũ homies moꝛtui vt reuiuiſcãt
et ad verbũ tuũ credendo tranſeant.Cũ
tranſierint: nõ in te habebunt vitã? Habe
bpunt. Mam ego pauloante dixi. Qui au⸗

dit verba mea ⁊ credit ei qui me miſit ꝛbʒ

vitam eternam. Ergo illi qui in te credũt
habent vitam: et non dixiſti in ſemenpſis

Cum autem de pfe loquereris dixiſtuſi⸗

cut pater habet vitam in ſemetipo. Mur⸗

ſus cum de te loquereris dixiſti: ſic ⁊ filio

dedit hf̃e vitã ĩ ſemetipo. Sicut habzʒ:ſic
dedit habere. Abi habet? In ſemetipſo

Paulus vbi habet: Non inſ emetipſo ſed
in rpᷣo. Tu fidelis vbi habes: MHon in te

metipſo:ſed in chꝛiſto. Videamus ſi hoc

Sal. ij.

dicit apłs. Viuo autẽ iã nõ ego: viuit ve
ro in me chꝛiſtus. Vita nr̃a/tanq; noſtra.

õ de voluntate ꝓpꝛia noſtra/nõ erit niſi
mala:peccatrix/iniqua Tita vo bona:de

deo in nobis eſt : nõ a nobis vp̃ᷣs aũt in ſe

metipſo habet vitam ſicut pater: quia ver

pljll dei nõ modo male viuit/⁊ mõ bene vi
uit: Homo autẽ modo male /modo bene.
Aui male viuebat /i vita ſua erat:qui be
ne viuit/ad vitam xpᷣi tranſit. Particeps
factus vite: non eras quod accepiſti : et
eras qui acciꝑes. Filius aũt dei non qua

ſi pꝛimo fuit ſine vita:et accepit vitam Si

cni ſic ulã acciperet:nõ eam haberet in ſe
metipſo Quid ẽ em̃ ĩ ſemetipſo: Vt ipſa
vita ipſe eſſct. Adhuc aliquid planiꝰ foꝛ⸗
taſſe dicam. Lucernã quiſq; accendit:ex⸗
empli gra. lucerna illa quantũ ꝑtinet ad
flãmulã que ibi lucet. Ignis ille habʒz lu⸗
cem in ſemetipſo: oculi aũt tui qui lucer⸗
na abſente iacebãt ⁊ nihil videbãt /iã ipſi

habebãũt lucẽ:ſed non in ſemetipſis Pꝛo⸗

inde ſi ſe a lucerna auerterint/tenebrant᷑:
Si ſe conuerterint illuminant᷑. Ar vo ille
ignis quãdiu eſt lucet: ſi volueris illi lu⸗
cem tollere:ſimul ⁊ ipſum extinguis. Naʒ

ſine luce non põt remanere. Sed lux xpſᷣs

inextinguibilis ⁊ coeternus patri:ſemper

candens/ſemꝑ lucens/ſemꝑ feruens. Naʒ
ſi nõ ferueret nũqͥd diceret᷑ in pſalmo:nec

eſt qui ſe abſcondat a caloꝛe eiꝰ. Lu aũt

„*

in pctõ tuo frigidus eras:conu ertaris ut
ferueſcas. Si receſſeris:frigeſcis. In pec⸗
cato tuo tenebroſus eras:cõuerteris vt il

lumineris: ſi auerteris te / obſcuraberis:

Proinde qui in tenebris eras:cũ illũina
ris nõ eris lumen quauis ſis in lũine: Ait
enim apoſtolus: Fuiſtis enim aliquando
tenebre:nũc autem lux in domino. Cum
dixiſſet nũc autem lux:addidit in domio
In te ergo tenebre:lux in domino. Lux
quare? Quia participatione lucis iluꝰ es

Si autem a luce qua illũinaris receſſeris
ad tenebras tuas redis. Mon ſic xpᷣs non

ſic verbſi dei. Sed quomõ?: Sicut habet
pater vitã in ſemetipſo:ſic dedit filio ha⸗

bere vitam in ſemetipſo:vt nõ participa⸗
tione viuat:ſed incõmutabiliter viuat:et

omino ipſe vita ſit : ſic dedit et filio habe
re vitã. Sicut habʒ: ſic dedit. Quid inter
eſt? Quia ille dedit:iſte accepit.Nũ qͥd
iam erat quando accepit? Mũ quid intel⸗
ligimꝰ xpᷣm aliquando fuiſſe ſine luce:cũ
ſpſe ſit ſapiẽtia patris de qua dictũ eſt: cã

doꝛ eſt lucis eterne? Ergo quod dicit᷑ de⸗

dit filio:tale eſt ac ſi diceret᷑.genuit filiũ.
BGenerando eni dedit. Quõ eni dedit vt

eẽt:ſic dedit vtvita eſſet:et ſic dedit vt in

ſemetipſo vita eſſet. Et quid eſt inſemet

ipſo vita eſſet? Mon aliũde vita indige⸗

ret ſed ipſe eſſet plenitudo vite vnð cre⸗
oẽtes alij viuerẽt dum viuerent. Dedit G
ergo illi habere vitam in ſemetipſo:dedit
ei tanquã verbo ſuo:tãquam ei qui ĩ prin
cipio erat verbũ ⁊verbum erat apud deũ

Deinde qꝛ homo factus quid illi dedit?⸗

Et poteſtatem dedit ei iudinum 5
33J uoniam filius hominis eſt.

d filiꝰ eſt dei :ſicut habet

Secudum quod ſili t haber
pater vitã in ſemet ipſo:ſic et dedit filio

vitã habere in ſemetipſo: ſecũdum autẽ
quod fſiliꝰ hominis eſt:poteſtatem dedit
ei iudiciũ faciẽdi.hhoc eſt quod heſterno
die expoſui caritati veſtre: qꝛ in iudicio
homo videbit᷑: deꝰ autem non vidcbit᷑.ſʒ

poſt iudicium videbit᷑ ab his qui vicerint
in iudicio: Ab impiis autẽ non videbitur

eꝰ. Quia ergo homo videbit᷑ in iudicio
foꝛma illa que ſic veniet ſicut aſcẽdit:iðo
ſupra dixerat: Pater non iudicat quem⸗
quã :ſed omne iudiciũ dedit ſilio.hhoc
etiã in iſto loco repetit cum dicit.Et po⸗
teſtatẽ dedit ei iudiciũ faciẽdi: qm̃ filiꝰ

iiij

Ephe. v.

NAla lr̃a.q:

homĩs eſt. Tanq; diceres tu Ptãtem de
dit ei iudiciũ faciẽdi: Quare ? Quãdo nõ

habuit iſtã ptãtem iudicij: Quãdo in pn⸗

cipio erat verhũ et verbũ erat apud deũ
et deus erat verbũ. quãdo om ia pꝑ ipᷣm fa
cta ſunt:nunqͥd nõ habebat ptãtẽ iudiciũ

faciẽdi? Sed ſcdᷣm hoc dico ptãtem dedit

ei iudiciũ faciendi:quia ſiliuſ hominis eſt
Sed ſcõm hoc accepit ptãteʒ iudicãdi: qꝛ
ſilius homis eſt.Ma ſcõm quod dei ſilius
eſt. ſemꝑ habuit hanc ptãtem. Accepit qᷣ
reſuſcitatus eſt:accepit qͥ natus ẽ: accepit
qui cuciſxus ẽ. Qui fuit in moꝛte:eſt ĩ vi
ta. Verbũ dei nunqᷓ; in moꝛte: ſꝑ in vita.
Jã ergo de reſurrectõe foꝛte aliquis no⸗
ſtrũ dicebat. Ecce reſurreximꝰ. qui audit
xpᷣm:qui credit et tranſit de moꝛte ad vi⸗
tam:⁊ in iudiciũ nõ veniet. Venit hoꝛa ⁊

nunc eſt:vt qui audit vocẽ filij dei viuat.

moꝛtuꝰ erat:audiuit:ecce rſurgit. Quid ẽ

dʒõ dicit᷑ poſtea reſurrectio futura carnis:

et reſunectio coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ? Parce ti
bi:noli pꝛecipitare ſi niam:ne ꝑgas poſt il⸗

lã. Eſt quidẽ iſta reſurrectio que fit nunc:

moꝛtui erant inſideles/moꝛtui erant iniqͥ/
viuunt iuſti:trãſeũt a moꝛte infidelitatif/
ad vitã fidei.Sed noli inde credere nul⸗
lã futurã poſtea reſurrectõem coꝛ pis:cre⸗
de futurã et reſurrectionem coꝛꝑis. Audi
eni quid ſequat᷑ :poſt cõmendatã reſur⸗

rectõ ez iſtã que ſit ꝑ fidẽ: ne quis putaret

iſtã ſolã eſſe/⁊ incideret in illã deſt patõez

et erroꝛẽ hominũ qui puertebãt alioꝝ ſen

tũ inquis credo? Audi quod dicit. Noli

ſus: dicẽtes reſurrectõem iã factã eſſe: de
dqbus dicit apłs:afidẽ quoꝛundã ꝑpuertũt:
credo eni quia talia vba illis dic ebãt. Ec
ce dñs vbi ait: Et qui credit in me tranſit
ꝗ moꝛte ad vitam. Jã facta ẽ reſi urrectio
in omnibus ſidelibꝰ qui fuerãt inſideles
quomõ altera dicit᷑ reſurrectio ? Gratias
deo noſtro.fulcit nutãtes:di rigit heſitan⸗
tes:c õfirmat dubitãtes. Audi qͥd ſequit᷑:
quia nõ habes vnde tibi facias caliginem
mortis. Si credidiſti: totũ crede: uid to

te mirar hoc:qa dedit ptãtem ſilio fa⸗
ciendi iudicij: In ſine dico: ait. Quõ in ſi⸗
ne? Holite mirari hoc quia let he

ra.Hic non dixit /et nũc eſt. In illa 11.

rectõe ſiði qͥd dixit: Veĩet hoꝛa ⁊T nũc eſt.
In iſta reſurrectõe qꝛ ↄmẽdat fururã coꝛ
poꝝmoꝛtuoꝝ veiet hoꝛa dixit/ñ dixit nũc
eſt:qꝛ in fine ſeculi ventura eſt Et vnde

vite:qunale fecerut ad reſurrectio⸗
ne iudicij. Hoc eſt iudiciũ: pena illa de Ab vo.

— LVLa. V

inqᷣs mihi ꝓbas: quia de ipᷣa reſurrectioõe
dixit? Si patient᷑ audias:tuipſe tibi mo⸗
do ꝓbabis. Sequamur ergo Molite mira

ri hoc qa veniet hoꝛa:in na oes quii
monumẽétis ſi unt au kler vocent 2⸗
liſ deie cedent. Auid euidentis iſta
reſurrectione? Jã dudũ non dixerat qͥ in
monumætis ſunt/ſed moꝛtui audiẽt vocẽ
filij dei: ⁊ q audierint viuẽt. Nõ dᷣ alij vi
uent/alij dãnant᷑:qꝛ oẽs qͥ credũt viuent.

—---—

De monumẽtis aũt qͥd dixit? Omẽs qui

ſunt in monumẽtis audiẽt vocẽ filij eiꝰ et
pꝓcedent nõ dixit audiẽt ⁊ viuent.Si enĩ
male vixerant ⁊ iacebãt in monumentis:
ad moꝛtẽ reſurgẽt nõ ad vitã. Ergo vide⸗

amus qui ꝓcedunt: licet pauloante moꝛ⸗

tui audiẽdo ⁊ credẽdo viuebãt. Mõ ibi fa
cta ẽ diſcretio: nõ dictũ eſt audiẽt moꝛtui
vocem filij dei ⁊ cum audierit/alij viuẽt/
alij damnãtur/ſed omnes qͥ audierint vi⸗
uent.quia qͥ credũt viuẽt. Qui habent ca
ritatẽ viuent: ⁊¶ nemo moꝛiet᷑. DHe monum̃
tis aũt audient vocem 2 —

Qui bene fecerũt adq reſurrectõeʒ

qua pauloante dixerat. Qui credit in me
tranſiet a moꝛte ad vitã: ⁊ ĩ iudiciũ nõ ve
niet. Nõ liun ego gme facereqee
qua· Sicut andio iudico:⁊iudiciũ
meun iuſtu e. Si ſicut audis iudicas:q q⸗

audis: Si a pfe/certe pr̃ nõ iudicat quem
quã ſed omne iudiciũ dedit filio Quãdo
tu quodãmõ pco pr̃is vt qð audis dicas.

Quod audio hoc dico quia qð eſt pr̃ hoc
ſum. Dicere eni meũ eſſe eſt: quia verb
pf̃is ſum Hoc eniĩ tibi dicit xpᷣCᷣs. Inde de
tuo quid eſt:ſicut audio ita iudico miſi ſi
cut ſum? Quõ enĩ audit xpᷣs:? Frẽs quera

mus rogo vos.Audit xpᷣs a pr̃e? Qunomõ

illi dicit pater⸗ Vtiq; ſi dicit illi:vᷣba ad
illum facit. Omis enĩ ꝗᷣ aliqᷣd alicui dicit:
verbo dicit. Quõ par filio dicit:quãdo fi⸗
lius verbũ patris eſt: Quicqͥd aut nobis
pater dicit: verbo ſuo dicit: verbũ pr̃is fi⸗
lius eſt:ipᷣo verbo quo alio verbo dicit⸗
Vnus eſtideus / vnũ verbũ habet: in vno
verbo oĩa ↄtinet. Quid eſt ergo ſicut au⸗
dio ita iudico:? Siẽ de pfe ſũ: ita iudico:

Ergo iudiciũ meu iuſtũ ẽ. veꝑ ẽ. Nã ſi ni
hil facis ex te o dñe ieſu. quõ ſentiũt car⸗
nales / ſi nihil facis ex te? Quõ pauloañ

reſurrectio⸗

Al. bona

Akin.

Al ipſo⸗

Mcn,

4
d.

QQe —

—
☛

S =S

S.-=

—

Mon cöme⸗ = ſorrſa en öi S. a2
moꝛat Au. i na lectio ð teſtimoĩo dñi nob locuta ẽ:qꝛ
oc tractatu
textuʒ ſcom
foꝛmã vboꝝ

diyxiſti. ſic ⁊ filiꝰ quos vult viuiſicat:mõ dði
cis: ex me ſacio nihil? Sʒ qd cõmendat fi
lius: niſi qꝛ ð pr̃e ẽ᷑? Quid ẽ de pr̃e? HNon
eſſe de ſe. Sʒ nõ ẽ de ſe filiꝰ. Si de ſe eẽt:
fllius nõ eſſet.ſʒ filiꝰ de pr̃e ẽ.Pater vt ſit
nõ eſt de filio: filius vt ſit de pr̃e eſt: equa
ls eſt patri. Sed tũ iſte de illo.non ille de
iſto: Quia nõ qro voluntatẽe meam
ſeq voluntatem eius qui miſit me.

Filiꝰ vnicus dicit: nõ quero voluntatem

meã: ⁊ homĩes volũt facere volũtatẽ ſuã
Ille tantũ ſe humiliat qui equaliſ ẽ pf̃i.⁊
tantum ſe extollit qui ĩ ino iacet:⁊ niſi ei
manus poꝛrigat᷑ nõ ſurgit. Yaciamꝰ g vo⸗
luntatẽ patris /voluntatẽ filij/ voluntatẽ
ſpũſſcti:quia trinitatis huiꝰ vna volũtaſ/
vna ptãs/vna maieſtas ẽ. Io tñ dicit fili
As:nõ veni facere voluntatẽ meã/ſed vo⸗
luntatẽ eiꝰ qui miſit me:qꝛxpᷣs nõ eſtð ſe
ſed de pfr̃e ſuo ẽ.Quod aũt habuit vt ho
apareret:de creatura aſſumpſit quã ipſe
foꝛmauit
Explicit tractatus.xxij. Incipit tra
cctatꝰ.xxiij. Ab eo qð ſcriptũ ẽ: Si
ego teſtimoniũ phibeo de me telſti
moniũ men noepeg vſc ad eulo
cũ vbi ait. Si eni crederetis moyſi
crederetis forſitan mibi: Deme
eniille ſcripſit. Si at illiꝰ lfis non
creditis quõ verbiſ meis credetis

Bogdꝗ loco in
euãgelio dñs ait pꝛudẽtẽ audito
rẽ võbi ſui:ſilem eẽ debè hoĩ qͥ vo
lẽs edificare fodit altiꝰ donec ꝑueniat ad
fundamtũ ſtabilitatis petre/a ibi ſecurus
ↄſtruat qð fabricat/aduũſꝰ ĩmpetũ flumis
vt cũ venerit reꝑcutiat᷑ potius firmitate
ęellificij q; impulſu ſuo ruinã faciat illi do⸗
muli. Putemꝰ ſcripturã ði tãq; agꝝ eẽ:vbi
yolũꝰ aliqͥd ediſicare. Mõ ſimꝰ pigri /nec
ſuꝑficie ↄteti:fodiamꝰ altiꝰ donec puenia
mꝰ ad petrã:Petra ãt erat xpᷣs. Hodier⸗

nõ habʒ nccim ab hoĩbꝰ teſtimoniũ:ſʒ ha⸗
beat maiꝰ qᷓ; ſũt hoĩes:atq; idẽ teſtioniũ
dixit qᷣd oe inqt qͥ ego facio:te
ſtimoniũ phibẽt de me. Deino adiũ⸗
xit. Et teſtimoniu phibʒ de me qui
miſit me pater. Jpa quoq; oꝑa ꝗ facit:
a pfe ſe accepiſſe dicit. Ceſtimoniũ g ghi
bent oꝑa :teſtimoniũ ꝑhibʒ pr. mNullũ ne

ſed qñq; pᷣte
rit:quando⸗
q; variat qñ
q; ſolũ ſnĩaʒ
explicat.

ſibi ꝑ moyſen famulũ dei.

eninanil phibuit io hes? Perhihuit pla
ne/ſed tanq́; lucerna mõ ad ſaciãdos ami⸗ L
cos ſed ad cõfundẽdos inimicos. Jã eni·
antea pᷣdictũ erat a ꝑſona pris/paraui lu⸗ Ps.· xiij
cernã xpᷣo meo: inimicos eiꝰ induã ↄfuſio
ne:ſuꝑ ipᷣm aũt efflorebit ſctificatio mea.

Eſto tanq; in nocte poſitꝰ. Attẽdiſti in lu

cernã ⁊ miratus es lucernã: ⁊ exultaſti ad

lumẽ lucerne.Sed illa lucerna dicit es ſo⸗
lẽ in quo exultare debeas: æ q́uis ardeat
in nocte:diẽ te iubet expectare.Non g qꝛ
illiꝰ hoĩs teſtimoniũ nõ erat opus.nã vt
quid mitteret᷑ ſi nõ erat opus? Sed ne in
lucerna remaneat homo/vt lumẽ lucerne
ſufficere ſibi arbitret᷑:ideo dñs nec lucer⸗
nã illam ſupfluã dicit fuiſſe/nec tñ te dicit

in lucerna debere remanere. Dicit alið te⸗

ſtimoniũ ſcriptura di/ibi vtiq; deꝰ ghibu⸗

it teſtimoniũ filio ſuo:⁊ĩ illa ſcriptura iu⸗
dei ſpem poſuerãt in lege ſe dei:miſtrata
iuqt ſcriptura ĩ qua uos putatiſ vi Al kfa ſeri
laeterna hre ipſa teſainomii bbnan ii⸗
et de me: non vultis vemre ad gle f
me ut uita habeatis. Quid vos puta⸗ Et ille ſunt

tis habere ĩ ſcriptura? Tlitã eternã Ipſã ue.
interrogate cui phibet teſtimoniũ: ⁊ intel

ligite que ſit vita eterna.Et qꝛ ꝓpt᷑ moy⸗

ſen videbant᷑ repudiare vpᷣm tanq; ad⸗
uerſariũ inſtitutis/pᷣceptiſqᷓ; mo vſi:rurſuſ
eoſdẽ ipſe cõuincit:tanq; de alia lucerna.

Qmẽs eni hoies lucerne: quia ⁊ accendi

poſſunt ⁊ extingui.Et lucerne quidẽ ſapi
unt/lucẽt/⁊ ſpũ feruẽt.Mã ⁊ ſi ard ebãt et
exticte ſũt:etiã putẽt. Permãaãſerũt enim

ſerui dei lucerne bone/ ex oleo mie illius

nõ ex viribꝰ ſuis. Gfa ꝗpe di gratuita il⸗
la:oleũ luceruaꝝ ẽ.Plꝰ enĩ illis omĩbus

laboꝛaui: ait quedã lucerna : z ne viribꝰ
ſuis ardere videret᷑ adiũxit. Nõ aũt ego

ſed gr̃a dei mecũ. Omnis ̊̊ ꝓphetia ante

dñi aduentũ lucerna cẽ.De q̃ petrus apłs

Habemꝰ certioꝛẽ ꝓpheticũ ermonẽ: cui ⸗ e z:
bene facitis intẽdentes/queadmodũ lu⸗ )· Peꝗ⸗
cerne lucẽt ĩ obſcuro loco donec dies lu⸗
ceſcat:⁊ lucifer oꝛiat᷑ in coꝛdibꝰ vr̃is. Lu⸗
cerne itaq; ꝓphete:⁊ oĩs pꝓphetia vna ma
gna lucerna: Quid apli? NHõ lucerne etiã
ipᷣi? Plane lucerne.Solꝰ eĩ ille ñ lucerna
Mõ eni accendit᷑ ⁊ extinguit᷑: qꝛ ſicut pa⸗
ter habet vitam in ſemetipᷣo ſic dedit filio

Haber e vitam in ſemetipſo. Lucerne ergo
et apli:⁊ gras agunt quia et accenſe lumi

F v

Joh. Tract. XXIII

JJJ === f —

ne veritatis ſunt:et feruent ſpiritu carita⸗

tis:et ſuppetit ũlis oleũ gratie dei.Si non

AMath. v.

eẽnt lucerne:nmõ diceret illis dominꝰ:vos
eſtis lumẽ mði. NHNã poſtea quã dixit:vos

eſtis lux mundi:oſtendit ne tale lumen ſe

putarent quale dictum eſt. Erat lumẽ ve⸗
rum:quod illuminat omnẽ hoĩem venien

tem in hunc mundũ. Tũc aũt hoc de dño

dictũ ẽ:cũ a iohãne diſtingueret᷑.De iohe

Joh. j.

quippe baptiſta dictũ erat:non erat ille lu

men:ſed vt teſtimoniũ pꝑhiberet de lumie
Et ne diceres quomõ lumen non erat de
quo chꝛiſtus dicit/quia lucerna erat:in cõ

paratione alterius luminis non erat lumẽ

Erat enim verum lumen: quod illuminat
omnẽ hoĩem venientẽ in hunc mundum:
Ergo cũ ⁊ diſcipulis diceret:vos eſtis lu⸗
men mundi:ne ſibi aliquid tributũ puta⸗
rent/quod de ſolo xpᷣo intelligendũ eſſet
et ita lucerne vento ſuꝑbie extinguerent᷑:

cũ dixiſſʒ: vos eſtis lumen mũdi:cõtinuo

ſubuixit. Mon poteſt ciuitas abſcondi ſu⸗

pꝛa montem poſita:neq; accendunt lucer
nam ⁊ ponunt eam ſub modio ſed ſuꝑ can

delabrum:vt luceat omnibus qui i domo

ſunt. Sed quid ſi apłos nõ dixit lucernã/
ſed accẽſoꝛes lucerne quã ponerẽt ſuper

candelabrũ? Audi quia ipſis dixit.Sic lu
ccat inquit lumen veſtrũ coꝛam hoĩibꝰ:vt
vidẽtes bona oꝑa vfr̃a gloꝛificent nõ vos
ſed patrẽ veſtrũ qui in celis eſt. Ergo et

moyſes pꝑhibuit teſtimoniũ chꝛiſto:⁊ ioho

nes perhibuit teſtimonium chꝛiſto. ce⸗

teri ꝓphete et apoſtoli ꝓphibnerunt teſti⸗

moniũ chꝛiſto. Hhis omnibus teſtimonijs
pᷣponit teſtimoniũ operum ſuoꝝ:quia ⁊ ꝑ
illos nõ niſi ðs perhibuit teſtimoniũ filio.
Sed perhibet aliomõ deꝰ teſtimoniũ ſilio
ſuo.Per ipſum filiũ ſuũ:indicat deus ſili
um:indicat ſe ꝑ filium. Ad hunc ſi potue⸗
rit homo puenire nec lucernis indigebit:

et vere fodiendo altiuſ edificiũ perducet

ad petram ¶Facilis eſt ergo fratres ho⸗
dierna lectio:ſed ꝓpter heſternũ debitũ.
ſcio enĩ quid diſtulerim/ non abſtulerim:

et dominus dignatus eſt donare:etiã ho⸗

die loqui ad vos. Recoꝛdamini quid re⸗
poſcere debeatis:ſi foꝛte aliquomõ ſerua
ta pietate ⁊ ſalubri humilitate extẽdamꝰ
nos non aduerſus deũ/ſed ad deum.et le
uemus ad eum animam noſtram:effundẽ
tes eam ſuper nos:ſicut ille in pſalmo cui

La. Vv

dicebatur vbi eſt deus tuꝰ:hec inquit me⸗ põ.xij.

ditatus ſum: et effudi ſuper me aĩiaʒ meã

Leuemus ergo animã noſtram ad deum
non cõtra deum/quia ⁊ hoc dictũ ẽ:ad te
domine leuaui animã meã. Et leuemꝰ ad

iuuante ipſo quia grauis eſt. Vnde autẽ

aggrauat animã/et depꝛimit terrena inha

bitatio ſenſum multa cogitantẽ. Me foꝛte

poſſimus ſenſum noſtrum a multis colli⸗

gere ad vunm: ⁊ euulſum a multis leuare
ad vnuʒ. Quod quidem non poterimꝰ vt
dixi /niſi adiuuet ille qui ad ſe vult leua⸗

ri animas noſtras: ⁊ cõtingamꝰ ex aliqua
parte/quomõ verbũ dei vnicus pater co⸗
eternus ⁊ coequalis pr̃i non faciat niſi qð
viderit prem facientem:cũ tamẽ pater ip
ſe nõ faciat aliquid niſi ꝑ filiũ videntem.

Vigetur mihi quõ dñs ieſus in hoc loco
magnũ quiddã inſinuare volens nitẽtis⸗

2⁊ infũdere capacibꝰ / incapaces aũt exci⸗
tare ad ſtudiũ/vt nondũ intelligẽtes /be⸗

ne viuendo capaces flant: Inſinuauit no

bis animã humanã ⁊ mentẽ rationalem ᷓ

ineſt homini/nõ ĩeſt peccoꝛi/nõ vegetari/
nõ beatiſicari/non illuminari: niſi ab ipſa

ſubſtãtia dei:eãq; aiam facere aliqͥd ꝑ coꝛ
pus ⁊ de coꝛpe/atq; habere ſubiectũ coꝛ⸗
pus/⁊ ꝑ coꝛꝑalia mulceri poſſe ſenſus coꝛ

poꝛis vl offendi.⁊ ꝓpter hoc:id ẽ:ppt᷑ cõ
ſoꝛtiũ qdðdã anie ⁊ coꝛpis in hac vita atq;

cõplexũ:delectari aiam lenitis:vel contri
ſtari offenſis coꝛpoꝛis ſenſibꝰ :beatitudi⸗

nẽ tamẽ eius qua fit beata ipᷣa aĩa/nõ fie⸗
cõmutabilis eterneq; ſubſtantie q̃ ds ẽ:vt
quõ aia q̃ inferioꝛ deo ẽ/id qð ipᷣa iferiꝰ ẽ

ni niſi ꝑticipatione illiꝰ vite ſemꝑ viue / in

hoc ẽ coꝛpꝰ facit viuere:ſic eandẽ aĩiam ñ

faciat btẽ viuere:niſi qð ipᷣa aĩia ẽ ſuperiꝰ
Supioꝛ eni aĩa qᷓ; coꝛpꝰ: et ſuꝑioꝛ qᷓ; anĩa

ðs. Aia vt pᷣſtet aliqd ĩferioꝛi: pᷣſtat᷑ illi a

ſupioꝛe.Seruiat dño ſuo:ne ↄculcet᷑ a ſer
uo ſuo.Hhec ẽ frẽs mei religio xpᷣiana que

pᷣdicat᷑ ꝑ totũ mundũ hoꝛrentibꝰ inimicis

et vbi vincũt᷑ murmurantibꝰ:vbi pᷣualent
ſeuientibus. Hec eſt religio xpᷣiana vt co⸗
lat᷑ vnꝰ deꝰ:nõ multi dij:qꝛ nõ facit aiam

beatã niſi vnꝰ ðs. Participatõe dei fit be
ata:nõ pticipatõe ſctẽ aĩe fit beata inſir⸗

ma ania:nec ꝑticipatõe angeli fit btã ſctã
aĩa. ſʒ ſi qrit btã eſſe ĩfirma aĩa:q̃rat vno
btã ſit ſctã aĩa.õ enĩ beatus efficeris ex

xhi caEt 4
ſat 1

ſu
ſar

V

—

me⸗ zr
mei dan
deum
zadte
d
eaun
iumi
ainhe
eſoxe
colli⸗
euare
nept
leua⸗
iqua
er o⸗
ſd
nerip
Ncloco
etis
ntexc⸗
es bbe⸗
uitno
lalenij
getan
bipa
dar
au⸗
Nor
c
ch
du.
wäi⸗
oſe⸗
wen
Seſt
ſſendẽ
Ami
ſuper
rchani⸗
ſtuti
taſe
ne
imias
galent
yt co⸗
aiam
ifitbe
ainſi⸗
btiſai
4 no
ser

angelo tu:ſed vnde angelus inde et tu:

Hhis pꝛemiſſis atq; firmiſſime conſtitutis/
animã rationalẽ nõ beatiſicari niſi a deo:
coꝛpus non vegetari niſi per animaʒ/atq;

eſſe quanda medietatẽ inter deũ ⁊ coꝛpꝰ

Philip.ij

iiij.ſen.diſ.

iij. ca. Et us eſt: Reſurget coꝛpus a coꝛruptiõe per
vuij. ca. Et id quod homo eſt Anime reſurgunt ꝑ fub

ſicut

et aiam ( Intedite ergo ⁊ recolite nõ ho

C diernã de qua ſufficienter locuti ſumus:

ſed heſternã lectõem/quã ecce triduo iaʒ
verſamus atq; tractamus:etꝓ viribꝰ fodi
amus/donec ad petrã ꝑueniamꝰ. Verbũ
xpᷣs:⁊ verbum dei xpᷣs apud deũ Uerbũ
xpᷣs:et deus verbum xpᷣs: ⁊ deus ⁊ ver⸗

bum vnus deus. Illuc perge anima cõtẽ⸗

ptis ceteris / vel etiam traſcenſis. Illuc ꝑ
ge: Mihil potentius iſta creatura ꝗᷓ mens
dicit᷑ ratõnalis:nihil hac creatura ſublimi
us. Quicqͥd ſupꝛa iſtã ẽ:creatoꝛ ẽ. Dice⸗

bã aũt qͥa verbũ xpᷣs/⁊ verbũ dei xpᷣs/⁊

deus verbum xpᷣs:ſed non tantũ verbum

xpᷣs:quia verbũ caro factũ eſt ⁊ habitrauit

in nobis. Ergo et verbũ ⁊ caro xpᷣs · Cum
enĩ in foꝛma dei eſſet: non rapinã arbitra
tus eſt eẽ ſe equalem deo Et quid nos in

vmo qui nõ poteramus inſirmi ⁊ humi re
pentes attingere deum? Munquid relin⸗
quẽdi eramꝰ? Abſit.Semetipſum exina⸗

niuit foꝛmã ſerui accipiens:non ergo foꝛ⸗
mã dei amittens Factus eſt homo qᷣ erat
deus:accipiendo quod nõ erat/non amit
tendo quod erat. Ia factus eſt homo de

us. Ibi habes aliquid ꝓpter inſirmitateʒ
tuam:ibi habes aliquid ꝓpter ꝑſectõnem
tuam.Erigat te vpᷣs per id quod hõ ẽ:du

cat te ad id quod deus ⁊ homo eſt:perdu
cat te ad id quod deus ieſus eſt. Et tota
pᷣdicatio diſpenſatioq; ꝑ ieſum hec eſt fra
tres ⁊ alia non eſt:vt reſurgant anime:re⸗
ſurgant et coꝛpa. Vtrunq; quipe moꝛtuũ
erat:coꝛpꝰ ex infirmitate/aia ex iniqᷣtate:
Reſurget anima ab iniquitate ꝑid qð de

ſtantiã dei:coꝛpoꝛa ꝑ diſpenſatõem hũa⸗

nam:Quia vtrunq; moꝛtuũ erat/reſurgat

vtrũq. Quid vtrunq;? Anima et coꝛpus.
Per quid ergo anĩa:niſi ꝑ dñm ihm chꝛi⸗

ſtum? Per quid coꝛpus:niſi ꝑ hominẽ eũ⸗
dem xpm: Erat enĩ ⁊ in xpᷣo anima huma
na/tota anima:nõ irrationale tantũ anie

ſed etiã rationale quod mens dicit᷑. Fue

eccleſia:qui putarent nõ habere mentem

rationalem coꝛpus xpᷣi/ſed quaſi animam
beluinã. Excepta quippc rationali mente
vita beluina eſt. Sed quia expulſi ſunt et
a veritate expulſi ſunt: accipe totum xpᷣm
verbũ/mentẽ rationalem/et carnem:HHoc
totum xpᷣs eſt. Reſurgat anima tua ab ini
quitate per id qð deus eſt:reſurgat coꝛpꝰ
tuum a coꝛruptione ꝑid quod homo eſt
Mꝛoinde cariſſimi audite magnã lectõ
nis huius quantum mihi videt᷑ ꝓfundiia
tem:et viqete quẽadmodũ loquatur hic
chꝛiſtꝰ: nihil alið quã quare venerit xpᷣs:
vt reſurgant anime ab iniquitate:Reſur.
gant coꝛpoꝛa a coꝛruptione. Jam dixi ani
me per quid reſurgant:per ipam ſubſtan-
tiam dei: Coꝛpoꝛa per quid reſurgãt/per
diſpenſationem humanã domini noſtriie
ſu chꝛiſti. Amen amen dico vobis: neſumit hh
non poreſt aſe filius focere qcquã Au.textũ in
Alt⸗ Iquod viderit pr̃em facientem. ſupioꝛibus.
Nuecunq; enim ille fecerit hec ⁊ fi uij. tractati-
us uniliter facit: celum/ terrã/ mare: bus expoſi⸗
que in celo/ que in terra/que in mari:viſi tum adhuc
bilia inuiſibilia: animalia in terris: frute ampliꝰ ali
cta in agris:natantia in aquis:in aere vo⸗ ter illũ expo
lantia:in celo lucentia: Pꝛeter hec omnia nendo
angelos / virtutes / ſedes / dominatões ſpn
cipatus/poteſtates.Omnia ꝑ ipſum facta
ſunt Nunquid fecit oia hec deus pater ?
demonſtrauut ea facta filio:vt et ipſe face
ret alterũ mundum his omnibus plenũ?
Hon vtiq;. Sed quid? Quecunq; enĩ ille
fecerit: h ⁊ ñ alia /ſʒ hec ⁊ filiꝰ: nec diſſił·
ſz ſimiliter facit. Gareneni diligerg⸗

liũ:et oia demonſtrat ei
cit. Demõſtrat pater filio vt aie ſuſcitent
quia ꝑ patrem ⁊ filiũ anime ſuſcitant᷑nec
poſſunt viuere anime:miſi eaꝝ vita ſit deꝰ
Si ̊nõ pñt viuere aie niſi eaꝝ vita ſit de
us ſicut ipſe ſunt vita coꝛpoꝝ: qð vemon⸗
ſtrat pr̃ filio:id ẽ:qð facit ꝑ filiũ facit.Nõ
faciẽdo demõſtrat pr̃ filio:ſed demõſtran
do facit ꝑ filiũ. Videt enĩ filius prem de⸗
mõſtrãtẽ anñq;ᷓ aliqd ſiat:æ ex demonſtra
tione patris ⁊ viſione filij/fit qð fit a pfe
p filiũ.Sic aĩe ſuſcitãt᷑ ſi potuerint videre
iſtã vnitatis ↄiunctõeʒ:pr̃em demõſtrãtẽ
filiũ videntẽ/⁊ ꝑ pr̃is demõſtratõeʒ/⸗ filij.
viſionẽ ſieri creaturã:atq; id fieri ꝑ pfis
mõſtratõeʒ ⁊ filij viſionẽ/qð nec pf ſirne-
ſilius: ſed infra pfem ⁊ filiũ/quicquid ſit
a pfe/ſit ꝑ ſiliũ Quis hoc vidʒ: Ecce iteꝝ

Joh. Tract. xXxXIII TLa. vV

— —

ad carnales ſenſus. Ecce rurſus humilia⸗

mus nos ⁊ deſcendimꝰ ad vos:ſi tũ aliq d

aliquando aſcenderamus a vobis. VUis
demõſtrare aliqͥd filio tuo vt faciat quod
facis: facturus es et ſic demonſtraturus
Quid igitur facturus es/quod demõſtres
filio:nõ vtiq; facis ꝑ filiũ: ſed tu ſolus fa⸗
cis:quod ipᷣe factũ videat ⁊ aliud tale ſi⸗
militer faciat Hõ ẽ hoc ibi:Quid ꝑgis ad
ſiłitudiuẽ tuã:⁊ delesi te ſiłitudinẽ dei⸗

Ibi oĩno nõ ẽ B. Inueni aliqd quõ demõ
ſtres filio tuo quod facis anteqᷓ; facis: vt

cum demõſtraueris:per filium facias hoc
quod facis. JOam foꝛte quaſi occurrit tibi.
Ecce inquis cogito facere domũ:⁊ volo
vt per filiũ meun fabricetur:antequã eaʒ
ipſe fabricem oſtendo filio meo quod fa⸗

cere volo:⁊ facit ipſe atq; ego per ipſum/

cui oſtendi volũtatẽ meam. Receſſiſti qᷣ⸗
dem a priſtina ſimilitudine:ſed adhuc ia⸗

ces in magna diſſimilitudine. Ecce enim
antequã facias domũ/indicas filio tuo/et

demonſtras quid facere velis:vt te demõ
ſtrante antequã facias/faciat ipſe qð de⸗
monſtraueris: ⁊ tu per ipſum. Sed verba
dicturus es filio tuo :inter te ⁊ ißm verba
curſura ſunt: et inter demonſtrantẽ et vi⸗
dentẽ vel loquentẽ et audientẽ ſonus ar⸗

ticulatus volat:qui non eſt quod tu:ꝛnon

eſt quod ipſe. Sonus quippe ille qui exit
de oꝛe tuo ⁊ verberato aere tangit aurem

filij tui:⁊ impleto ſenſu audiẽdi perducit

ad coꝛ cogitatõcʒ tuã:Sonus ergo ille nõ

eſt ipſe tu:non eſt ipſe filius tuus. Signũ
datũ eſt ab animo tuo/ animo filij tui:qdð

ſignum non ẽ nec animus tuus/nec animꝰ

filij tui/ſed aliud aliquid: Ita ne putamꝰ
prem deum locutũ eſſe cũ filio? Fuerunt
verba inter deum ⁊ verbuʒ: quomõ iſtud

eſt: An qᷣcqᷓ; vellet pater dicere filio? Si
vellet verbo dicere:ipſe filius eſt verbum
patris. Nunquid per verbum loqueretur
ad verbum: An quia filius magnum ver
bum/minoꝛa verba curſura erant inter pa
trem et filium.ſonus aliquis et quaſi crea
tura quedam tempoꝛaliſ atq; volatica/ex

itura erat ex oꝛe patris ⁊ percuſſura au⸗
rem ſilij? Nunquid habet deus coꝛpꝰ vt
quaſi ex eius labijs ꝓcedat:⁊ habet au⸗

res corpoꝛis verbum in quas ſonꝰveniat:

Remoue omnia coꝛpoꝛalia Simplicitatẽ
vide:ſi ſimplex es.QQuomodo autem eris

——

.
;— —

ſimplex? Si te mũdo nõ implicaueris:ſed

ex mundo explicaueris.Explicando eni
te ſimplex eris:et vide ſi potes quod dico

Aut ſi non potes:crede quod non vides.
Dicis filio tuo:verbo dicis. Verbum qð E

ſonat:nec tu es nec filius tuus.: habeo

inquis aliud quod oſtendã. Ita enim eſt
inquis eruditus filius meꝰ/vt nec loquẽ⸗

tem me audiat:ſed nutu oſtendo ei quod

faciat:Ecce nutu oſtende quod vis:certe
animus tuus vult oſtẽdere quod in ſe ha⸗
bet. Vnde facis nutũ: De coꝛpoꝛe ſcilicʒ
et labijs:vultu/ſupercilijs/oculis mani⸗

bus.Hec omnia non ſunt quod animꝰ tu⸗
us:etiam iſta media ſunt. Intellectum eſt

aliquid per hec ſigna que nõ ſunt qdð anis

mus tuus/nec quod animꝰ filij tui:ſʒ hoc
totum quod coꝛpoꝛe agis:infra animũ tu

um/et infra animi filij tui ẽ:nec poteſt co⸗
gnoſcere animũ tuum fſilius tuus: niſi de⸗
deris ei ſigna ð coꝛpoꝛe.Quid igit᷑ facio
MNon eſt hoc ibi: ſimplicitas ibi eſt. Poa⸗-⸗·

ter oſtendit filio quod facit: ⁊ oſtendẽdo

filium gignit. Video quid dixerim: ſʒ da

tellectus iſte quandoq;.unc ſi non pote

ſtis cõprehendere quid ſit deus: vel hoc

cõpꝛehendite quid non ſit deus. Mutum
pꝛofeceritis:ſi non aliud qᷓ; eſt de deo ſen
ſeritis. Hondũ poteſt perueniri ad quid
ſit:perueniatur ad quid non ſit. Non ẽ de
us coꝛpus:non terra/non celum/non luna

non ſol/non ſtella:non coꝛpoꝛalia iſta. Si

enim non celeſtia: quantoninus terrena⸗z
Tolle omne coꝛpus.Adhuc audi aliud.
Non eſt deus mutabilis ſpiritus. Nam fa

teoꝛ et fatendum eſt: quia euangeliũ loq
tur. Deus ſpiritus eſt.Sed tranſi omnem

mutabilem ſpiritum: tranſi ſpiritũ qui mo

do ſcit/modo neſcit / modo meminit/mo⸗

do obliuiſcit᷑:vult quod nolebat/nõ vult
quod volebat:ſiue patiatur iam iſtas mu
tabilitates/ſiue pati poſſet.Trãſi hec om
nia. Non inuenies in deo aliquid mutabi
litatis:non aliquid quod aliter nunc eſt/⸗
aliter pauloante fucrit. Nam vbi inuenis
aliter ⁊ aliter:facta eſt quedam ibi moꝛs.

Moꝛs enim eſt:nõ eſſe quod fuit. Immoꝛ

talis eſſe dicitur anima. Eſt quidem:qᷣa

viuit ſemper anima: et eſt in illa quedam
vita permanens/ſed mutabilis vita: ſcdᷣm

mutabilitatem vite huius/⁊ moꝛtalis dici

video ⁊ quibus dixerim: Fiat in vobis in

—, — —

V
isſed
lo eni
ddico
nite
unc
bi
nime
loqne,
iquoc
Kcene
iſeha⸗
ſalicʒ
nani⸗
m m⸗
um eſt
gomni⸗
ſzboe
nmäm
neſ o⸗
ude⸗
tendedo
iniß
vobisin
nonpote
pale

M
5

guid
ede
mn
4S
enae
Wüud.
unſe
iülo
mnem
guimo⸗
i no⸗
me
gon

abi
ceſt
nems
mors⸗
mmo⸗
em:ds
lecan
ſn

moꝛtem inbeterius:eſſe moꝛtem in meliꝰ
ſcriptura nos docet. Vtiq; in deteriꝰ mor
tui erãt de qͥbꝰ ðꝛ: Sine moꝛtui ſepeliant
moꝛtuos ſuos:⁊ exurge qͥ dormis:⁊ exur⸗
a moꝛtuis ⁊ illuminabit te xpᷣs:Et de hac
lectione quãdolmoꝛtui audient/et qͥ audi
erint viuẽt:in deteriꝰ moꝛtui erant: iðo re
uiuiſcant.Reuiuiſcendo moꝛunt᷑ in meli
us:quia et reuiuiſcendo nõ erunt qð erãt.
NMNõ eſſe aũt qð erant/moꝛs eſt. Sed foꝛte
ſi in melius eſt:nõ apellat᷑ moꝛs. Awella

uit aũt illã moꝛtem apłs.Si autẽ moꝛtui
eſtis cũ xpᷣo ab elementis huiꝰ mũdi: qd
adhuc velut viuentes de hoc mũdo decer

nitis:Et iteꝝ.AMoꝛtui enĩ eſtis: ⁊ vita ve
ſtra abſcondita eſt cũ xpᷣo in deo. Moꝛi
nos vult vt viuamus:quia viximꝰ vt mo⸗

reremur. Quicquid ergo ⁊ a meliore ĩ de-

terius / ⁊ a deterioꝛe in meliꝰ moꝛit᷑:nõ eſt
deus:quia neq; in melius ire poteſt ſũma

bonitas/neq; ĩ deterius va eternitas. Ve
ra aũt eternas eſt:vbi tꝑale nihil eſt Erat
gdũüt modo hoc:⁊ mõ illud. Jãa tempus ad

miſſũ eſt:eternũ non eſt. Nã vt noueritis

quia nõ ſic deus imoꝛtalis quõ ania:cer⸗

te imortalis eſt anima. Quid ergo eſt qð
ait apłs de deo qui ſolus habet ĩmoꝛtali⸗
tatẽ:niſi quia hoc aꝑte dixit:? Solus habʒ
incõmutabilitatẽ:quia ſolus habet veraʒ

eternitatẽ.Ergo ibi nulla mutabilits
¶ Agnoſce in te aliquid qð volo dicere
F intus/ intus in te:nõ in te quaſi coꝛꝑe tuo.
nã et ibi poteſt dici in te In te ẽ enim ſani

tas.in te quelibet etas:ſed ſᷣm coꝛpus. In

te eſt manus/pes tuus: Sʒ aliud eſt in te
intus:aliud in re tanq; in veſte tua. Sʒ re⸗
linque foꝛis ⁊ veſtem tuã:⁊ carnẽ tuã.Pe
ſcende ĩ te adi ſecretari tuũ /mentẽ tuã:
et ibi vide qð volo dicere ſi potueris. Si
enĩ tu ipſe a te longe es:deo pꝛopinquare
vnge potes: Dicebã de deo:⁊ intellectu-
rũ te arbitrabaris.De anĩia dico/de te di⸗
co.intellige:ibi te ꝓbabo. Non eni valde
longo ꝑgo ĩ exempla/quãdo de mẽte tua
volo aliquã ſimilitudiuẽ dare ad deũ tu⸗
um:quia vtiq; nõ ĩ coꝛpoꝛe ſed in ip̃a mẽ⸗
te factus eſt homo ad imaginẽ dei. In ſi⸗
mil tudine ſua deũ queramꝰ: imagie ſus
deũ agnoſcamus: IJbi intus ſi potuerimꝰ

Joh. Tract. xXIIII La. v

poteſt: quia ſi viuebat ſapiẽter ⁊ deſipit:
moꝛtua eſt in deterius:Si viuebat inſipbiẽ
ter ⁊ ſapit:mo:tua eſt in melius Mam eſſe

inueniamus hoc quod dicimus: quomo⸗

do demonſtret pater filio: ⁊ filius videat

quod demonſtrat pater:antequã fiat ali⸗
quid a patre per filiũ. Sed cum dixero et
intellexeris/nec ſic putes iam illud aliqd
tale eſſe:vt ſerues ibi pietatẽ quã volo a
te ſeruari Et pᷣcipue moneo.id eſt:vt ſinõ
vales cõprehendere deus quid ſit: parũ
nõ tibi putes eſſe ſcire quid nõ ſit.Ecce ĩ
mente tua video aliqua duo/memoꝛiã tu
am ⁊ cogitatõem tuã:id eſt.qſi aciẽ q̃ndã
⁊ obtutũ aĩe tue. Vides aliqͥd et ꝑ ockos
ꝑcipis et cõmẽdas meõꝛie:⁊ ibi ẽ intꝰ qdʒ
meõꝛie cõmẽdaſti in abdito reconditũ q
ſi in hoꝛreo:quaſi in theſauro:quaſi in ſe⸗
cretario qdã ⁊ penetrali interioꝛe. Cogi⸗
tas aliũde:intẽtio tua alibi ẽ Illõ qð vidi
ſti in memoꝛia tua eſt: æ non videt᷑ a te: qꝛ
cogitatio tua in aliud intendit᷑. M0 do ꝓ⸗

bo:ſcientibꝰ loquoꝛ:Carthaginẽ nomino.

Omnes modo intus quicũq; eã noſtis:vi
diſtis carthaginẽ. Nunquid tot ſunt car⸗
thagines:quot anic veſtre? Omnes vidi
ſtis ꝑ nomen hoc ꝑ qtuoꝛ has ſillabas no⸗
tatas vobis:erumpentes ex oꝛe meo.Ta
cte ſunt aures vfr̃e/ factus eſt ſenſus anie
per coꝛpus:⁊ ab alia intentione reflexus
ẽ aimꝰ ad id qð ibi erat ⁊ vidit cartaginz
Nuuquid tũc ẽ ibi carthago facta? Quã
uis iã ibi erat:ſʒ latebat. Quare latebat-
Quia animus tuus in aliud attendebat.
Cum vero reflexa eſt cogitatio tua ad id
quod erat in memoꝛia:inde foꝛmata eſt ⁊
viſio quedã animi facta ẽ. Antea nõ erat
viſio:ſed erat memoꝛia.Reflexa cogitati
one ad memoꝛiam:facta eſt viſio.Demõ⸗
ſtrauit ergo memoria tua cogitationi tue
carthaginẽ:⁊ quod in illa erat antequã in
tenderes/conuerſe ad ſe intẽtioni cogita⸗
tionis oſtendit.Ecce facta eſt a memoꝛia
