eſt quod putant. Quapꝛopr falſa eſt ĩ his
tribus generibus gloꝛia.Cum autẽ de ali⸗
quo per deũ et pꝛopf deũ iuſto:hoc ẽ ve⸗
raciter iuſto cauſa ipſius iuſticie/ frequẽs
eſt fama: cum laude vera quidẽ gloꝛia eſt
non tamẽ ea credendũ eſt btificari iuſtuzʒ
ſed laudantibus gratulandũ eſt: quia re⸗
cte iudicãt:et diligũt iuſtũ:uãtomagis
ergo dñs chꝛiſt nõ ſibi ſed eis pꝛofuit glo
ria ſua qͥbꝰ ꝓfuit moꝛte ſua? Sʒ ñ ẽ vᷣa eiꝰ
apð hereticos glia:apð qͥs tñ frequẽtẽ· fa
mam videtur habere cũ laude. Non ẽ hec
yera gloꝛia quia invtroq; falluntur. Na =
bonũ putant eſſe quod bonũ nõ eſt:⁊ chꝛi

Joh. Tract. CI.

ſtuz putant eſſe quod chꝛiſtus nõ eſt. Vni
genitũ em̃ fliũ equalẽ nõ eẽ gignẽti: nõ ẽ
bonũ. Unigenitũ dei filiũ homĩem tm eẽ
nõ deũ/nõ ẽ bonũ. Veritatis carnẽ ſi eẽ
verã carnẽ nõ eſt bonũ. Hoꝛũ trium que
dirxi. pꝛimũ ſentiũt arriani: ſecundũ fotini
ani:terciũ manichei. Sed quia et eoꝛũ ni⸗
hil eſt bonũ:et chꝛiſtꝰ nihil eſt eoꝝ: ĩ vtro
q; fallũtur:nec dant veram gloꝛià chꝛiſto:
quãiuis apud vos eſſe videatur cum lau⸗
de frequens fama de xpᷣo. Et omnes pꝛoꝛ
ſus heretici quos cõmemoꝛare nimis lon⸗
gum eſt: qui de xpᷣo non recte ſentiũt: iðo
eEeæ rant. quia ⁊ de bonis rebus ac malis nõ
verum ſentiũt. Pasgani etiã quoniã ſunt
cchꝛiſti plurimi laudatoꝛes:⁊ ipſi in vtroq;
falluntur:qui non ſecundũ veritatẽ dei ſʒ
potius ſecundũ ſuam ſuſpitionẽ dicũt eũ
fuiſſe hominẽ magum.vpᷣianos quippe ve
lut unperitos vituperant:chꝛiſtũ autẽ ve⸗
lut magum laudant: ac ſic pꝛodunt quod
amant. Xpᷣm vero non amant: quoniã q̊d
non erat chꝛiſtus hoc amant Ideo in vtro
qʒ; falluntur:quia ⁊ maguʒ eſſe malum eſt:
et magus non fuit chꝛiſtus quia bonus cſt
OQuapꝛopter de his nihil hoc loco dicen⸗
dum eſtqui chꝛiſtũ vituperãt atq; blaſphe
mant:quia de gloꝛia eius loquimur: qua
eſt gloꝛiſicatus in mundo: nõ enĩ gloꝛifica

ſancta catholica Alibi eni.ideſt vel apud
hereticos:vel apud quoſdã pagãos/vera
eius in terris gloꝛia non poteſt eſſe:et vbi
videtur eſſe frequẽs de illo fama cũ lauõ.
Vera ergo eius gloꝛi a in eccleſia catholi
Põ. cvij. ca ſic a ꝓpheta cantatur.Exaltare ſuꝑ ce⸗
los deus:⁊ ſuꝑ omnẽ terrã glia tua.Quia
itaq; poſt eius exaltationẽ venturus crat
ſpirituſſctũs et eũ gloꝛiſicaturꝰ:hoc ſacer
pſalmus:hoc ipſe vnigenitus pꝛomiſit fu⸗
turũ quod videmus inpletũ.¶ Quod au
tem ait:de meo accipiet et annuncia
bitpobig:catholie audite auribus:ca
tholicis percipite mentibus. Non enĩ pꝛo
pterea ſicut quidã heretici putauerũt mi⸗
noꝛ eſt filio ſpũſſanctꝰ: quaſi filiꝰ accipiat
a patre:et ſpirituſſctũs a filio:quibuſdam
gradibus naturarũ. Abſit hoc credere: ab
ſit hoc dicere:abſit a xpᷣianis coꝛdibus co⸗
gitare. Deniq; cõtinuo ſoluit ipſe queſtio

nem::et cur hoc dixerit explanauit.Om⸗

nia iquitquecumqʒ habet pat᷑ inea 4
ſunt: ꝓpterea dixi quia de meo ac⸗
cipiet et annunciabit vobis . Quid
vultis amplius: Ergo a patre accepit ſpi⸗
rituſſctũs:vnde accepit ſilius:quia in hac .
trinitate de patre natus eſt filiꝰ: de patre
pꝛocedit ſpirituſſctũs. Qui autẽ de nullo N
natus ſit de nullo pꝛocedit:pater ſoluſ eſt nann te
Quomõ autẽ dixerit filius vnigenitꝰ:om⸗ r ne
mia quecũq; habet pater mea ſunt: qa vti⸗ m n
qʒ non ſic quẽadmodũ dictũ eſt illi filio ñ Luce.xv. nen
vnigenito ſed ex duobus maioꝛi:tu mecũ let
es ſẽper:et oĩa mea tua ſũt:eo loco ſi dñs ſ.
voluerit diligenti conſideratiõe tractabit᷑ Ei
vbi dicit patri vnigenitus: et mea oĩa tua ſo⸗
ſuut:⁊ tua mea ſunt:vt hic iſte ſermo clau
datur: quoniã que ſequunt᷑ aliud poſcunt P
quo diſſernatur exoꝛdium. 1
Erplicit tractat⸗ centeſimus. In
c(cpit traitatus centeſimus primus n
BHe eo quod dicit · Modicu etiam .
non videbitis me: et iterum modi e
cnm et videbitiſme: quia vado ad 1
patrez;· Uſqʒ ad id: Etiĩ illo die me 1
non interrogabitis quicquas. æ .
Ec dñi verba
yvbvbi ait: modicum et iam Nl
smõwUeêlron videbitis me ⁊ ite/ ui
Ar un modſcum et vic ebi 4 N
is me quia vado ad patrem: ita ob Mic,
mettipuns mrequgid adierr .
impletũ eſſet:vt querẽtes inter ſe quid eſ
ſet quod diceret/omnino ſe faterentur ne
ſcire. Sequit᷑ eni euãgeliũ. Dixerũter-. .
go ex diſcipul eiꝰ ad inuicẽ .· Qui. Apettt
eſt hoc quod dicit nobis modicuʒ
et non vigebitis me:et iterũ modi ſ
cum ⁊ videbitis me:quia vado ad
patrem: Hicebant ergo · Quid eſt 9
hoc quod dicit modicuũ: Neſcimꝰ n
quid loquitur. Hhoc eni eſt quod eos
mouebat:quia dixit modicũ ⁊ non videbi
tis me. Mã in pꝛecedẽtibus quia nõ dixe⸗
rat modicũ:ſed dixerat ad patrẽ vado et 3
iam non videbitis me:tanquã aperte illis e
viſus eſt locutus: nec tnrer ſeð hoc aliqd a
n

„
4 queſierunt. Nũc ergo quod illis tunc ob⸗
“ ſcurum fuit:et mox manifeſtũ eſt:iam no⸗
4 pdis vtiq; manifeſtatũ ẽ. Poſt paululũ eni
14 paſſus eſt et nõ viderũt eũ: rurſus pꝰ pau
4 luluʒ reſurrexit:et viderũt eũ. Illud aũt
ne quod ait/et iam non videbitis me:qꝛ iſto
D verbo id iam intelligi voluit quod euʒ vl

„ S. tractatu modo accipiendũ ſit vbi dixit. De iuſticia
ree rcꝰx.· arguet mundũ ſpirituſſanctus quia ad pa
Acety trem vado et iam nõ videbitis me:qꝛ ſcili
fj cet moꝛtalẽ chꝛiſtũ vlteriꝰ non viderunt.
Cognouit aut ieſus ſicut ſequẽs euã
geliſta dicit: quia volebant eü inte
rogare:et dixit eis. De hocquerii
inter vos quia dixi modicu et non

+ 6

bis:quia plorabitis ⁊ flebitis voſ
mundus aute gaudebit vos
contriſtabimini:ſed triſt.
vertetur in gaudium Et hoc ſic ae
. pi poteſt: quiã contriſtati ſunt diſcipłi de
moꝛte dñi: et confeſti de reſurrectiõe leta
ti · Mundus autẽ quo noĩe ſignificati ſũt
ꝗ4 immici a quibꝰ chꝛiſtꝰ occiſus eſt: tũc vti⸗
ꝙ; letati ſunt occiſo xpᷣo quãdo ſunt diſci
pyuli contriſtati. Mũdi quippe noĩe mali⸗
cia poteſt mundi huius intelligi:ideſt ho

hominũ mundi huius amicoꝛũ. Vnde ia⸗

,AH EE cobus apoſtol“ in epka ſua dicit. Quicum
. acobi · iii q; volnere amicus ecf e huius ſeculi inimi
cus dei cõſtituitur. Quibꝰ inimicicijs dei
factũ eſt: vt nec eius vnigẽito parceretur
. Deinde ſubiũgit et dicit.
Ak parit Parturit: triſticiã habet · quia vẽit
hora eius . Cum autẽ peꝑit puerũ
iam nõ meminit pſſure ꝓpter gau

—. —

dium: quia natus eſt homo in ſnu
dum. Et vos igitur nunc quidem
triſticiam habetis: iteru aut venio
ad vos et gaudebit cor veſtruũ: et
gaudium veſtruʒ nemo tollet a vo
bis. Hec iſta ſimilicudo ad intelligenduʒ
videtur eſſe difficilis:quoniam cõparatio
eius in pꝛomptu eſt: eodẽ ipſo exponẽte
cur dicta ſit. Parturitio qppe triſticie.par
tus autẽ gaudio comꝑatur.QAuod tũc ma

Sü

gis eſſe conſueuit: quãdo non puella ſed

terius non viderent:ibi expoſuimus quo⸗

dicit: quia volebant eu inter⸗/

videbitis me: et iteru modicum et
videbitis me.Amen amẽ dico voꝛn

ulier cum

puer naſcitur.Quod vero ait.gaudiũ ve⸗
ſtrum nemo tollet a vobis:quia gaudium
ipſoꝛũ ipſe eſt ieſus: ſigniſicatũ eſt qð ait Rho. vj.
apoſtolus.*pᷣs reſurgens a moꝛtuis iã nõ
moꝛitur:et moꝛs ei vltra non dõinabitur.
Huciuſq; in iſto euangelij capitulo vnde
hodie diſputauimus:velut facili intellec⸗
tui omniꝗ currerũt acrioꝛ neceſſario eſt in
his que ſequũtur intentio. ¶ Quid ẽ eni
quod ait.et in illo die me non roga⸗
bitis quicqua? hoc verbũ quod eſt ro
gare:nõ ſolũ petere verũ etiã interrogare
ſigniſicat Et grecũ euãgeliũ vnde hoc trã
ſlatum ẽ:tale verbũ quod vtrũq; poſſit ĩ⸗
telligi:vt hec ambiguitas nec inde ſolua⸗
tur:quãquã et ſi ſolueretur non ideo nul⸗
la queſtio remaneret.DPominũ eteni xpᷣm
poſtq; reſurrexit: et interrogatũ legimus
et rogatũ. Mã interrogatus eſt a diſcipuł Actuũ.j:
aſcenſurꝰ in celũ: quãdo pꝛeſẽtaret᷑ ⁊ qñ
regnũ eſſet iſrael. Cũ vero iam eſſet in ce Actuũ.vij:
lo:rogatus ẽ a ſtephano vt ſpiritũ eius ac
ciperet.Et quis audeat vlł cogitare vl di⸗
cere in celo ſedentẽ chꝛiſtum rogandũ nõ
eſſe: et in terra mamentẽ rogatum fuiſſe:
NRogãdũ ñ eſſe ĩmoꝛtalẽ: rogari debuiſſe
moꝛtalẽ? Immo km̃i rogemꝰ eũ vt nodũ
q̃ſtiõis huiꝰ ipᷣe diſſoluat:lucẽdo ĩ coꝛdi⸗
bꝰ nr̃is ad vidẽda qͥ dic. Puto enĩ qð ait
iterũ autẽ videbo vos et gaudebit coꝛ ve
ſtrum et gaudiũ veſtrũ nemo tollet a vo⸗
bis: non ad illud tempꝰ eſſe referendũ qͥ
reſurrexit:eiſq; ſuã carnẽ cernendã tangẽ
damq; mõſtrauit: ſed potiꝰ ad illud vnde
iam dixerat:qui diligit me diligetur a pa. Luce. xxiiij

tre meo: et ego diligã eum ⁊ manifeſtabo Job.xiiij.

ipſum illi. Jam qᷣwe reſurrexeratnam ſe il
lis in carne mõſtrauerat:iam ſedebat ad⸗
dexterã patris: quando dicebat idemipᷣe
apoſtolus iohãnes cuius eſt hoc euange⸗ R
liuʒ in epiſtola ſua. Dilectiſſimi nunc filij i. Johᷣ.iij.
dei ſumus:et nondũ aſparuit quid erimꝰ.
Scimus quia eũ apparuerit ſimiles ei eri⸗
mus:quoniã videbimus cũ ſicuti eſt. Iſta
viſio non vite huius eſi-ſed future:nõ tem Infra. trac
poꝛalis ſed eterne: Hec eſt autẽ vita eter⸗ tatu.cv.
na dicẽte ipſa vita:vt cognoſcant te iquit
vnũ verum deũ ⁊ quem miſiſti ieſum chꝛi
ſtum. De hac viſione et cognitiõe dicit a⸗
poſtolus. Videmꝰ nũc per ſpeculũ ĩ enig Coꝛ. xiij
mate:tunc autẽ facie ad facieʒ: Nunc ſcio oꝛ.xiij.

Job. Tract. II La. x 3

êò

n3s——

—

ex ꝑte:tũc autẽ cognoſcã ſic et cognitꝰ ſũ. tur:cum fſinitũ fuerit: tũc ſentiemꝰ quam “O”Jÿ
Mũc tociꝰ laboꝛis ſui fructũ ecłia partu⸗ modicũ fuerit.Hõ ergo ſit gaudiũ noſtrũ A
fit gemẽdo:paritura letãdo Nũc parturit quale habet mũdus:de quo dictũ eſl:mũ bun
deſiderãdotũc paritura cernẽdo NHũc par dus autẽ gaudebit. Nec tamẽ in huiꝰ deſi dab
turit oꝛando:tũc parita laudãdo.Et ideo derij parturitiõe ſine gaudio triſtes ſumꝰ „ (gi
maſculuʒ niã ad iſti fructũ ↄreplatiõis ſed ſi ait apoſtolꝰ/ſpe gaudetes: in tribu Rho. xiſ. me
cũcta officia referũtur actõis. Sol“ ẽ em̃ latiõe paciẽtes:qͥa ⁊ ipa parturiẽs cui cõ⸗ n
tur quicqͥd bene agit᷑:quia ꝓpter hũc agi huius ſermonis iſte ſit finis Habent enin Ntalea
tur.ipſe autẽ non pꝛopt aliud ſed pꝛopter qjueſtionẽ moleſtiſſimã ſequentia:nec bꝛe hon
ſemetipſum tenetur et habetur. Ibi eniz uitate artãda ſunt vt poſſint cõmodius ſi god
finis qui ſmeit nopig⸗tereinus igitur erit dominus voluerit explicari. dun
em̃ nobis ſuff lis: niſi cuius nu . 5. 1,, 4
Zoh. xiiij. do dicebat. Dñe oſtede nobis patre: æ ſuu⸗ Mus. Incipit tractatus centeſimuſ in
ficit nobis In qua oſtenſione ſe pꝛomiſit ? ſecundus:He eo quod dicit. Amẽ iin
fiilius dicens. Hon credis quia ego in a-⸗ amen dico vobis. Si quid petieri di
C tre:et pat in me eſt ¶ De hoc itaq; qð ſuł tis patre l noine meodabit vobis es ujio
ficit nobis rectiſſime audimus: gaudium Uſq; ad id qð ait. Exiui a patre et e telt
veſtrü nemo roilera vobis e his etiim veni in mundum:iteruʒ relinquo nne
qͥ ſuꝑiꝰ dicta ſunt/ meliꝰ exiſtimo intellig inundũ et vado ad patren.
Alodicũ et iam non videbitis me:et iter6 PEe
mogdicum et videbitis me. Modicum eſt Minini verba
em̃ hoc totum ſpaciũ quo pꝛeſens peruo⸗ IS EIE
lat ſeculũ: Vnde dicit idẽ ipſe euãgeliſta d iſta tractãda ſunt. Amẽ amẽ e
in epiſtola ſua. Mouiſſima hoꝛa eſt. Jdeo dico vobis:ſi quid petie . . pe⸗
nãq; addidit: qa vado ad purẽ quod ad ritis patrem in nomine meo dabit
pꝛioꝛẽ ſententiã referendũ eſt: vbi ait.mo vobisg . Jaʒ dictũ eſt ĩ ſupioꝛibus huus
dicũ et iam non videbitis me:non ad po⸗ dnici ſermõis partibus: ꝓpter eos qͥ non ſupꝛa tracta ſo
ſterioꝛẽ vbi ait: et iterũ modicũ et videbi nulla petunt a patre in xpᷣi nomiĩe nec acci s
tis me. Eundo qe ad patrẽ facturꝰ erat piunt:nõ petit᷑ in nomine ſaluatoꝛis quic? Phen
vt eum non viderẽt. Ac per hoc non ideoo quid petitur contra rationẽ ſalutis. Non nd
dictũ eſt: quia fuerat moꝛiturus et donec enim ſonũ litterarũ ac ſillabarũ ſed qð ſo c
reſurrgeret ab eoꝛũ conſpectibus receſſu⸗ nus ipe ſigniſicat: ⁊ quod eo ſono recte ac kder
rus:ſed quod eſſet iturus ad patrẽ Quod veraciter intelligitur: hoc accipiẽdus eſt geuſte
fecit poſtea quã reſurrexit:et cum eis qua dicere cũ dicit: in nomie meo. Vnde qui Nuci
draginta dies conſatus aſcendit in celu hoc ſentit de chꝛiſto quod non eſt de vniun⸗ eun
. Alis ergo ait. modicũ et iaʒ nõ videbitis co dei filio ſentiendũ:non petit in eius no cene⸗g
me:qui eũ coꝛꝑaliter tũc videbant quůdo mine: etiã ſi non taceat litteris ac ſyllabis Plend
iturus erat ad patrem: ⁊ eũ deinceps moꝛ chꝛiſtum: qͥniã in eius nomie petit quẽ co gaus
taleʒ viſuri non erant qualẽ cũ iſta loque gitat cum petit. Qui vero quod eſt de il⸗ o
ret᷑ videbãt: QOð vero addidit:et iterũ mo lo ſentiendũ ſentit: ipſe in eius nomie pe⸗ na
dicuz ⁊ videbitis me:vniuerſe pꝛomiſit ec tit et accipit quod petit:ſi non contra ſuaʒ in
at cleſie:ſicut vniuerſe pꝛomiſit eccleſie:ecce ſalutẽ ſempiternã petit:accipit autẽ quan
Mat · xxviij ego vobiſcũ ſum vᷣſq; ad conſumationẽ ſe do debet accipe. Quedã em nõ negantur
luli. Hõ tardat dominꝰ ꝓmiſſum:modicũ ſed vt congruo dentur tẽpoꝛe differuntur 6
et videbimꝰ eũ: vbi iaʒ nihil rogemꝰ nihi Ita ſane itelligẽdũ eſt qͥd ait:dabit vob:
introgemꝰ: qa nihil deſiderãdũ remane vt ea beneſicia ſigniſicata ſciantur his ver bea
bit:nihil querendũ latebit. hHoc modicũ bis:que ad eos qui petunt pꝛopꝛie perti⸗ loe
longum nobis videtur: quoniã sdhuc agi nent. Exaudiũtur quippe omnes ſcti pꝛo lupi, e
po⸗

Pe

VI
igm
oſtrü
emi
deß
ſumm⸗

ico⸗
ap⸗

Sel⸗

4

ſuz⸗- tieritis patrẽ in noĩe meo dabit vobis: vt
ſne ᷑ʒhoc quod ait. ſi quid: non à dlibet intelli⸗
ue gaatur: ſed aliquid quod in beate vite cõ⸗
N paratioe nihil ſit. Et qõ ſequitur: vſq; mo⸗
eh do nõ poteſtis quicq; in noĩe meo: duobꝰ
n erij. . mnmogis intelligi poteſt: vel quia non in no
alrn. mw„mine meo petiſtis: quod nomẽ nõ ſicut co
gnoſcédů eſt cognouiſtis: vel non petiſtis
da quicq;: quoniã in cõparatiõe rei quã pete
re debuiſtis pꝛo nibilo habendũ eſt quod
c petiſtis Vt igitur in eius noĩe non nihil ſʒ
c gaudiũ plenũ petant:quoniã ſi aliqͥd alið
cu.. petunt.ideʒ aliquid nihil eſt: exhoꝛtat᷑ di
n⸗ cens:petite et accipietis vt gaudiũ veſtrũ
no plenũ ſit.ideſt.hoc in noie meo petite vt
bis gaudiũ veſtrum plenum ſit/et accipietis.
Iſto enim bono in petẽdo perſeuerãtes:
i⸗ ſanctos ſuos nequaq; miſericoꝛdia diuia
. P fraudauit. ¶ Hecinquit in ꝓpuerbijſ
. locutus ſum vobis.venit hora:cũ
iazinon ꝓuerbiis loquar vobis:
ſed palam de patre meo annuncia
4 bo vobis · Poͤſſem dicere hanc de qua
e loquitur hoꝛã/futurũ opoꝛtere ſeculũ itel
7„ „ãligi:vbi videbimus palã quod beatꝰ pau
· Coꝛ.xiij · lus dicit/facie ad faciẽ:vt quod ait:hec in

—

ſeipſis: non autẽ pꝛo omnibus exaudiun⸗
tur vel pꝛo amicis vel inimicis ſuis:vel qͥ⸗
buſiibet alijs: quia non vtcũq; dictum eſt
dabit:ſed dabit vobis. Uſq; modo in⸗

uit non petiſtis quicq; in nomie
.erite ace vt gaudi
um veſtrum ſit im.Hoc qð dicit

gaudiũ plenũ: ꝓfecto non carnale ſed ſpi
rituale gaudiũ eſt:et quando tantum erit
vt aliquid ei iã nõ ſit adden dũ: pꝛoculdu
dieon tunc erit plenuʒ Quicqͥd ergo petitur
q uod pertineat ad hoc gaudiũ conſequẽ
dum:hoc eſt in nomine chꝛiſti petendum:
ſi diuinã intelligimus gratiam: ſi vere bea

tam poſcimus vitã: quicqͥd autẽ aliud pe

titur nihil petitur:non quia nulla omnino
res eſt:ſed quia ĩ tate rei comparatiõe qͥc
quid aliud cõcupiſcitur/nihil eſt Heq; em
Galsatas. vj pꝛoꝛſus nulla reſ eſt homo de quo ait apo
ſtolus Qui ſe putat aliqd eſſe:cuʒ nihil ſit
In cõparatiõe quippe ſpiritualis hoĩs qui
ſcit gratia dei ſe eẽ quod eſt:quiſqs vana
pꝛeſumit:nihileſt. Sic ergo etiã recte itel⸗
ligi põt. Amẽ amẽ dico vobis:ſi quid pe⸗

pꝛouerbijs locutꝰ ſum vobis:hoc ſit quod
ab eodẽ apoſtolo dictũ eſt:videmuſ nunc

Job. Tract. II La. xI

per ſpeculũ in enignate. Annũciabo aũt

vobis quia per filiũ pater videbitur: iux⸗

ta illud qð alibi ait. Neq; patrem quis co
gnoſcet niſi filius:et cui voluerit filius re⸗
uelare. Sed iſtũ ſenſuʒ videtur impedire

quod ſequit᷑.t Illo die i nomie meo axr. lr̃a hʒ in

petetis. In fururo em̃ ſeculo cum perue
nerimus ad regnũ vbi ſimiles ei erimus qͥ̊

niam videbimus eũ ſicuti eſt: quid petitu
ri ſumus quado ſaciabit᷑ in nobis deſideri
um noſtrũ? Vnde et in alio pſalmo legit᷑.
Saciaboꝛ cum manifeſtabitur gloꝛia tua
Petitio namq; alicuius eſt indigẽtie:que

Ps.cij.

ibi nulla erit vbi hec ſaeietas erit. Relin-

quitur itaq; quantũ ſaꝑe valeo/vt intelli

gatur ieſus diſcipulos ſuos de carnalibus
vel animalibus:ſe ſpũales ꝓmiſiſſe factu⸗

rum:quãuis nõdũ tales quales erimꝰ q̊n⸗
do ſpũale etiã coꝛpus habebimꝰ: ſed qua
lis erat qui dicebat.Sapientiã loqͥmur in

ter perfectos:⁊ non potui vobis loqui q̃ſi

ſpiritalibus ſed quaſi carnalibus. Et non

ſpiritũ huius mũdi accepimus:ſed ſpiritũ
qui ex deo eſt:vt ſciamus que a deo dona

ta ſunt nobis que et loquimur:non in ſapi
entie hũane doctis verbis:ſed docti ſpiri⸗

tu ſpũalibus ſpũalia cõparentes. Anima

Coꝛ.jij.

lis autẽ homo non percipit que ſunt ſpiri-

tus dei. Mon itaq; ꝑcipiens que ſunt ſpiri

tus dei homo animalis ſic audit quecũq;
audit de dei natura: vt aliud quã coꝛpus
cogitare nõ poſſit:quãlibet ampliſſimũ vł
immenſum: quãlibet lucidũ ac ſpecioſum
coꝛpus tamẽ:ideo pꝛouerbia illi ſunt que
cumq; dicta ſapientie/ de incoꝛpoꝛea iĩmu⸗
tabiliq; ſubſtantia: Non quod ea tanquã
pꝛoũbia deputat: ſed quia ſic cogitat quo

modo qui pꝛouerbia ſolent audire neq; in
telligere. Cum vero ſpũalis ceperit om̃ia

düjudicare: ipſe aũt a nemine dijudicari:
etiã ſi in hac vita adhuc velut per ſpeculũ
ex parte perſpicit:tamẽ non vllo coꝛpoꝛis
ſenſu/non vlla imaginaria cogitatiõe que
capit aut fingit qualiũcumq; ſimilitudĩes
coꝛpoꝛũ:ſed mentis cextiſſima intelligen⸗
tia deum intelligit non coꝛpus eſſe ſed ſpi
ritũ. Ita palam de patre annũciante filio
vt eiuſdeʒ ſubſtantie cõſpiciatur et ipſe qͥ
annunciat:tunc in eiuſ noĩe petunt qui pe
tunt: quãdo in ſono eius nominis nõ alið
quã res ipſa eſt: que hoc nomie vocatur:
intelligunt:nec animi vanitate vel infirmi
tate confingunt:tanquã in alio loco patrẽ
cc

Zoh. Tract. CII La.

in alio filiũ ante patrẽ ſtantẽ et pꝛo nobis
rogantẽ: ſpacia ſua queq; amboꝝ occupã
tibus mobilibꝰ:etverbũ ad eũ cuius eſt v
bum facere verba pꝛo nobis / interuallo in
terpoſito inter os loquentis et auriculas
audiẽtis:et alia talia que ſibi aĩiales.id ẽ

q̃ carnales in coꝛdibꝰ fabꝛicant. Quicqd

em̃ tale ſpũalibus de deo cogitãtibus ex
coꝛpoꝝ ↄſuetudie occurrit negando atq;
reſpuẽdo tanq; ĩpoꝛtunas muſcas ab inte
rioꝛibus oculis abigũt:et ſinceritati eiꝰ lu
cis acquieſcũt:qua teſte ac iudice has ip⸗
ſas imagies coꝛpoꝝ ſuis ĩternis aſpectibꝰ
irruentes/falſas omnino eſſe cõuincũt hi
poſſũt vtcũq; cogitare dñm nr̃m ieſũ chꝛi
ſtum inquãtũ hõ eſt pꝛo nobiſ ĩterpellaie

Rho. viij· patre: inquãtũ aũt deus ẽ/ nos exaudire

.

j.Joh.iij.

Rho.v.

cum patrę: quod eum ſigniſi caſſe arbitroꝛ

vbi ait. Et non dico vobis: a ego

rogabo hatre de vo biAd hoc qp
pe intuendũ quomõ nõ R patrẽ filius

ſed ſimul exaudiũt rogantes pater et ſiliꝰ
non niſi ſpũ alibus ocuł mentis aſcenditur

Jpſe em̃ pat᷑ inqt amat vos qa voſ

nme amaſkisg. MWo amat ille q? nos ama

mꝰ an potiꝰ qa ille amat ideo nos amam2

Ex epiſtola ſua euãgeliſta idẽipᷣe rũdeat
Nos diligimꝰ inqᷣt: qꝛ poꝛ ipᷣe dilexit nos
hic & factũ ẽ vt diligamꝰ:qꝛ dilecti ſumꝰ
Pꝛoꝛſus donũ dei eſt diligere deũ: qͥniaʒ
ipſe vt diligeret᷑ dedit:qui non dilectꝰ di⸗
lexit. Diſplicẽtes amati ſumꝰ:vt eſſet ĩ no

bis vnde placeremus. HNõ em̃ amaremꝰ fſt

lium niſi amaremus ⁊ patrẽ. Amat nos pa
ter qͥa nos amamꝰ filiũ: cũ a patre et filio
acceꝑimus vt et patrẽ et filiũ amemꝰ. Dif
fundit em̃ charitatẽ in coꝛdibꝰ noſtris am
boꝛũ ſpũs:per quẽ ſpiritum ⁊ patreʒ ama
mus et filium/ et quem ſpiritum amamus

cũ patre et filio. Amoꝛẽ itaq; noſtrũ piuʒ

quo colimꝰ deũ fecit deus:et vidit qꝛ bo⸗
num eſt. Ideo quippe amauit ipſe qð fecit
Sed in nobis nõ faceret qð amaret: nſi an

.

— ——-

tre:et veni in madu. Iterũ reliqu
mundqn: et vado ad patrẽ. Plane cre
dicimꝰ. Neq; em̃ ꝓpterea debet incredibi
le videri: quia ſic ad mundũ veniẽs exijt
a patre vt non deſereret patrẽ:et ſic vadit
ad patrẽ relicto mundo vt nõ deſerat mũ
dum. Exijt em̃ a pre:quia de patre eſt n

ſtis inquit qa a deo exiui.Exiui a pa

tequꝗ id faceret nos amaret.Et credidi

mundũ venit:quia mũdo ſuũ coꝛpus oſtẽ

dit qð de virgine aſſumpſit. Reliqᷣt mun⸗
dum coꝛpali diſceſſiõe: perrexit ad patreʒ

hoĩs aſcẽſione:nec mundũ deſeruit pꝛeſẽÜ⸗

tie gubernatione.
Explicit tractatꝰ centeſunꝰ ſecun
Dus. Incipit tractatꝰ cẽteſimuſter.
uñs. q8 nict. Hi ⸗
Puli eiuſ.Eccenũc pala loqueris
Siif nullu diele N .
git.

——

Bales erant
diſcipłi xpᷣi quãdo cũ eis an
te paſſionẽ loqᷓbatur magna
cuʒ paruis.ſed ſic opoꝛtebat

cepto ſpũſctõ quẽadmodũ eũ poſt eiꝰ re
ſurrectionẽ vlł ipſo inſufflãte vł deſuꝑ ve

niente accepunt: hũana magis quã diuĩa

ſapiebãt:multis indicijs per totũ euãgeli
um declaratur. vnde et h̊ eſt qð in iſta lec⸗

tione dixerũt. Ait em euãgeliſta. Dicũt

Diſcipuli eiuſ. Ecce nuc pa
ris:et ꝓuerbin nullũ dicis. Nune
ſcimus da noſti oia:etnõ opuſeſt
tibi vt qs te iterroget In

hoccredi
mus:qa a deo exiſti. Ipfe dñs paulo⸗

ut ei diſci⸗

Sede cõf ite: ego vic mundu.

2

vt magna dicerent᷑ ⁊ paruis: qͥa nondũ ac

Al. ſcis:

ante dixerat. Hec ĩ pꝛoũbijs locutus ſum ſupꝛa tracta
vob:venit hoꝛa cũ iã nõ ꝓuerbijſloquar tucij-

vob.Quomõ iſti dicũt ecce nũc palã lo
queris: et pꝛouᷣbiũ nullũ dicis: Nũq̃d ho
ra ia venerat: qua nõ iã in pꝛoubijs ſe pꝛo
miſerat locuturũ? Pꝛoꝛſus qð nondũ illæ
hoꝛa veniſſet cõtinuatio verboꝝ eius oſtẽ
dit: que ita ſeſe habet.hhec in ꝓuerbijs in⸗
quit locutus ſum vobᷣ.venit hoꝛa cũ iam
non m pꝛouerbijs loquar vobis: ſed palã
de patre meo annũciabo vobᷣ. Ilo die in
noie meo petetis. Et nõ dico vobis:quia

ego rogabo patrẽ de vobis. Ipſe em̃ pat

amat voſ: qꝛ voſ me amaſtis ⁊ credidiſtis
quia a deo exiui. Exiui a patre et veni in
mundũ. Iterũ relinqͥ mundũ:et vado ad
patrẽ Cũ per hoĩa verba adhuc illã pmit
tat hoꝛã q̃ nõ iã in pꝛoubijs loqᷣtur:ſed pa
lam de patre annũciauit eis:in q̃ hoꝛa diẽ

eos in ſuo noie petituros nec ſe patreʒ de
illis rogaturũ: eo qð ipe pat᷑ amat eos qa

ipſi amauerũt xpᷣm et crediderũt qð a pa
tre exierit et venerit in mundũ /iterũ reli⸗

Joh. Tract. CII
cturꝰ mũdũ et iturꝰ ad patrẽ: cũ g̊ adhuc
m⸗ pꝛomittat hoꝛa illa ĩ qua ſine pꝛoubijs lo⸗
n cuturus ẽ : cur iſti dicũt:ecce nũc palã loqᷓ
eſ ris et pꝛoũbiũ nullũ dicis:niſi qꝛ que ſcit
ipſe nõ intelligẽtibus eſſe pꝛoũbia: illi vſ
. q; adeo nõ intelligũt: vt nec ſaltẽ nõ ſe in
telligere intelligãt? Paruuli em̃ erant:et
ter. nõdũ ſpũ aliter dijudicabãt.que de rebuſ
ſc⸗ non ad coꝛpus ſed ad ſpiritũ ꝑtinentibus
92« „ audiebant.¶ Deniq; de ipſa coꝛuʒ etate
adhuc ſcᷣm interioꝛẽ hoĩem parua ⁊ infir
8 ma eos admonens: reſpõdit eis ieſus
Modo qeditiſ.Ecce venit hora:⁊
t iaz venit: vt oiſogamini pnuſqi;
in ppria etme ſoli relmqtis. Etn.
g ſuʒ ſolus:quia pater mecũ eſt. Pau
Nenactatu. cij. loante dixerat: relinqͥ mundũ et vado ad
ir c in fine. Patre: nunc dicit pater mecũ eſt. Quis vꝗ
ditad euz q cuͦ illo eſt: Sed hoc intellige
re ti eſt verbu: non itelligeti Puerbiũ: ſic tñ
5 quomõ a paruulis nõ ĩtelligit᷑ ⁊ vtcũq; ſu
l gitur:et eis etiã ſi nõ pꝛebet qꝛ nondũ euʒ
capiũt ſolidũ cibũ:lacteũ nõ denegat ali⸗
4 mentũ.Ex h̊ alimẽto eſt qð ſciebãt eũ noſ
ſe omia:nec opus ei eſſe vt eũ quis intro⸗
ne get. Q quidem cur dixerit: queri poteſt.
ſis Videtur em̃ potius fuiſſe dicẽdũ:nõ opꝰ
eſt tibi vt quẽq; interroges: nõ vt qͥs te i⸗
1 terroget Dixerũt qͥe:ſcimꝰ qꝛ noſti oĩa:
. et vtiq; qui nouit oĩa/magis a neſcientibꝰ
ſupaatrag interrogari ſolet:vt interrogãtes audiant
Ptwci⸗ quod volũt ab ceo qui nouit oĩa:non ipᷣe ĩ
0 terroget:tanq; volens aliqͥd ſcire qͥ nouit
om̃ia. Quid ſibi ̊ vult qð ei quẽ ſciebant
- noſſe oĩa cum dicere debuiſſe videant᷑:nõ
D opus eſt tibi vt quẽq; interroges: dicẽduʒ
ſ potius putauerur: nõ opus eſt tibi vt quiſ
, te interroget? Quid qð vtrũq; legim“ fa⸗
4 ctum:tet ſterrogaſſe ſcilicet dñm et interro
gatum fuiſſe? Sed h cito ſoluitur: qa hoe
i non ei ſed illis potius opus erat quos int
rogabat:vel a qbus ĩterrogabatur. Neq;
em aliqs ille interrogabat vt ab eis aliqd
diſceret: ſed eos potius vt doceret qui in
n4r terrogabant eũ volẽtes ab co aliq diſce
re. Illis pꝛofecto id opus erat vtſcirẽt ali
. qua ab illo qui nouerat omia. Nimirũ er⸗
go pꝛopterea ei opus nõ erat vt eũ qͥs int
19 rogaret: quoniã nos quãdo iterrogamur
4 ab eis qui volũt aliqd a nobis ſcire:exlip
3 ſis interrogationibꝰ eoꝛũ cognoſcimꝰ qͥd
velint diſcere. Opus eſt ergo nobis ab eiſ

fat redẽpturus iſrael.Ecce quomõ

interrogari quos docere aliqͥd volumus?

vt inqᷣſitiones eoꝛũ qͥbus reſpõdendũ eſt
noucrimus. Illi aũt ne id quidẽ opꝰ erat

qui om̃ia nouerat:nec opꝰ habebat quod
ab eo quiſq; ſcire vellet per eiuſ cognoſce
re interrogationẽ:qꝛ pꝛiuſqᷓ; interrogaret᷑:
interrogaturi nouerat voluntatẽ. Sed ido
ſe paciebat᷑ interrogari: vt vel eis qui tũt
aderant vel qui hec ſiue dicta fuerãat audi
turi: ſiue ſcripta lecturi quales eſſẽt a qui
bus interrogabat᷑ oſtenderet:eoq; mõ noſ

ſemus vel quibus nõ circũueniret᷑ fraudi
bus vel qᷣbus apud eũ ꝓficeretur acceſſi⸗

bus:Pꝛeuidere autẽ cogitatiões hoĩm et
ideo nõ opus habere vt eum qᷣs introga:⸗
ret.magnũ deo nõ erat: ſʒ magnũ paruuł
erat qui ei dicebãt:in h̊ credimuſ qꝛ a deo

exiſti. Multo aũt maius erat ad qðs intelli
gendũ eos volebat extẽdi et creſcere: qð

cuz illi dixiſſent verũq; dixiſſent/a deo ex
iſti:ait ille /pater mecũ eſt:ne ſic a patre ſi
liũ cogitarẽt exijſſe vt putarent etiã receſ
ſiſſe.DPeinde ſermonẽ iſtũ magnũ ꝓlixũq;
concludẽs: hec inquit locutus ſuʒ vo⸗
bigevtini
0 preſlura ha
a undu Gllud iniciũ fu
rat habitura iſta pᷣſſura: ð qͥ ſuꝑius vt eos

*

bitis:

oſtenderet paruulos qͥbus adhuc nõ intel

ligentibꝰ et aliud pꝛo alio ſentiẽtivus pꝛo
uerbia q dammõ eſſent que cũ magna ⁊ di
uina dixiſſet:ait.Modo creditis. Ecce ve
nit hoꝛa et iam venit:vt diſpgamini vnuſ⸗
quiſq; in ꝓpꝛia.Ecce iniciũ pꝛeſſure. ſʒ nõ
eo modo perſcuerature. Qð em̃ adiunxit
et me ſolũ relinq̃tis: nõ vult eos tales eẽ
in conſequẽti pꝛeſſura:quã poſt eius aſcẽ
ſionẽ in mũdo fuerãt habituri vt reliquãt
eum: ſed vt in illo pacẽ habeant permanẽ
tes in eo Hon em̃ quãdo cõpꝛehenſus eſt
tãtumõ carne ſua eius carnẽ:verũetiã imẽ
te reliquerũt fidẽ. Adhoc pertinet qͥd ait
Modo creditis.Ecce venit hoꝛa vt diſp⸗
gamini in ꝓpꝛia:et me ſolũ relintis. Zã
qᷓ; diceret. Tũc ita ꝑturbabimini: vt etiaʒ
quod modo creditis relinq̃tis. Nenerunt
em̃ ad tantã deſperationẽ et ſue pꝛiſtie fi
dei vt ita dixeri moꝛtẽ: quãta apparuit ĩ ũ
lo cleopha qui poſt eius reſurrectionẽ cũ
illo ſe loqui neſciẽs:et qͥd ei cõtigerit nat
rans: Nos inquit ſperabamꝰ qð ipſe fue⸗
eũ re⸗
cc ij

ſed con tii

pacẽ habeatis In mũ

Luce

( 9„ 5&
xxi

j.Coꝛ.xy.

liquerant:deſerendo etiã ipᷣam ſidem qua
in eum ante crediderant. In ea vero pꝛeſ
ſura quã poſt eius gloꝛificationẽ accepto

ſpũſctõ pertulerũt:nõ eũ reliqrunt:⁊ quã

uis fugerent de ciuitate in ciuitatẽ ab ipſo
non refugerũt:ſed vt habentes pꝛeſſuram
in mũdo / in illo pacẽ tenerẽt:nõ ab ipſo re
fugerunt. ſed ipſuʒ refugiũ potius habue
runt: Pato quippe illis ſpũſctõ factũ eſt ĩ
eis qð nunc dictũ eſt cis. Conſidite quia

ego vici mũdũ.Conſiderũt ⁊ vicerũt. Jn

quo niſi in illo? Hõ eni viciſſet ule mũdũ
ſi mẽbꝛa eius vinceret mũdus. Vnde ait
apoſtolus: Gratias deo qui dat nobis vi⸗
ctoꝛiam:continuoq; ſubiecit: Per dũm no
ſtrum ieſum chꝛiſtũ: qui dixerat ſuis.Con
¶ Explicit tractatus centeſimuſter
tius. Incipit tractatus centeſunus

quartus· De eo qð ſequitur. PHec
entuee kieſus et ſubleuatis ocu

lis in celu dixit · Pater venit hora

—

Ccem habeatis.Qu

clarificet te

¶nuüc ſumus adiuãte domio
rractaturi:dixerat ihs hec
Nocutus ſũ vobᷣ: vt in me pa
tis. Que nõ retẽtioꝛa pauloſu⸗
perius ab eo dicta ſed oĩia debemus acci⸗
pere:ſiue quecũq; illis locutus eſt ex quo
cos cepit habere diſcipulos: ſiue certe ex
quo poſt cenã exoꝛſus eſt hunc admirabi
lem pꝛolixũq; ſermonẽ.Talẽ quippe con⸗
memoꝛauit cauſam cur eis ſit locutus: vt
ad eum ſinem rectiſſime referant᷑ vel oĩa
que locutus eſt eis: vel ea maxime que di

xit iam pꝛo eis moꝛiturus:tanq; verba no

uiſſima: poſtea quã de conuiuio ſctõ ille
qui eum fuerat traditurꝰ egꝛeſſus ẽ. Hãc
ergo conmendauit cauſaʒ ſermonis ſui vt
in illo pacem haberent:pꝛopter quod to -
tum agitur:quod chꝛiſtiai ſumus qh ec enĩ
pax finem temꝑis non habet:et oĩs pie no
ſtre intentiõis actiòiſq; finis ipa erit. Pꝛo
pter hanc ſacramẽtis eius imbuimur:pꝛo⸗

pter hanc mirabilibꝰ eius oꝑibus et ſermo

nibus erudimur:pꝛopter hanc ſpiritus eiꝰ

pignus accepimus: pꝛopter hanc credimꝰ

in eum er ſperamus. et eius amoꝛe quãtũ

clarifica filiũ tuum vt et filius tuuſ

Nte iſta que

donat accendimur. Hac pace in pꝛeſſuris

Job. Tract. CI Tg. XVI

omnibus conſolamur:hac a pꝛeſſuris om⸗
uibus liberamur: pꝛopter hãc omnẽ tribu
lationẽ foꝛtiter ſuſtinemus: vt in hac feli-⸗
ter ſine vlla tribulatiõe regnemus. Meri⸗
to ad eum clauſit verba que parũ intelli-

gentibus diſcipulis erãt pꝛoũbia:intellec⸗

A
ell

turis ea quãdo eis dediſſet pꝛomiſſũ ſpiri Joh.xiiij. t ſ

tumſctm̃:de quo ſuꝑius ait. hec locutus t
ſum vobis:apud vos manens. Paraclituſ

autẽ ſpũſſctũs quẽ mittet pater in nomie
meo:ille vos docebit omia: ⁊ ſuggeret vo
bis om̃ia quecũq; dixero vobis Hec nimi
rum furura fuerat illa hoꝛa:qua ſe pꝛomi⸗
ſerat nõ iam in pꝛoũbijs locuturũ:ſed pa⸗
lam de patre annuntiaturũ. Eadẽè quippe
illius verba reuelãte ſpũſctõ:intelligenti⸗

bus iam nõ erãt futura pꝛoubia.Neq; em̃

loquẽte in eoꝛũ coꝛdibus ſpũſſctõ:tacitu⸗
rus erat vnigẽitus filiuſ qui dixit in ea ho
ra palam ſe illis de patre annunciaturum
quod eis vtiq; iam intelligentibꝰ nõ eſſet
pꝛoũbiũ Sed hoc quoq; ipſũ quomõ ſimł
loquatur in ſuoꝝ ſpũaliũ coꝛdibus et dei
filius et ſpũſſctũs:immo ipſa trinitas que
inſeparabtliter oꝑatur:intelligẽtibus ẽ x⸗
bum:non intelligẽtibus aũt pꝛoubiũ.Cuʒ
ergo dixiſſet pꝛopt᷑ quid om̃ia ſit locutus:
vt in illo ſcilicet pacẽ haberẽt:ĩ mũdo ha⸗
bentes pꝛeſſurã:exoꝛtatuſq; fuiſſet vt con
fiderẽt quia ipᷣe vicit mundũ:eo qui erat
ad illos ſermone ſinito.deinde g herzein
verba direxit. et oꝛare iã cepit.¶¶Sic eni
euangeliſta ſeqtur dicens. Heglocut⸗
eſt ieſus: et ſubleuatis oculis in ce
m dixit. Pater venit hora:clari⸗
fica fitium!

genitus et coeternus patri in foꝛma ſerui:

Capli. xvij

tuu. Poterat dñs noſter vni

et ex foꝛma ſerui ſi hoc opus eſſet oꝛare ſi-

lentio: Sʒ ita ſe patri exhibere voluit pꝛe
catoꝛc:vt meminiſſet ſe eſſe doctoꝛẽ. Pꝛo
inde quã fecit oꝛationẽ pꝛo nob/ notã feẽ

et nobis:quoniã tanti mgf̃i nõ ſolũ ad ip⸗

ſos ſᷣmocinatioſſʒ etiã ꝓ ipᷣis ad preʒ oo
diſcipuloꝝ eſſet ediſicatio:⁊ ſi illoꝝ q̃ͥ hec

dicta aderant audituri:pꝛofecto et noſtra

qui fueramus conſcripta lecturi. Quapꝛo
pter hoc quod ait:pater venit hoꝛa clarift
ca filiũ tuũ:oſtendit om̃e tempus:et quid
quãdo faceret vł fieri ſineret ab illo eẽ di
ſpoſitum qui tꝑi ſubditus nõ eſt: quoniam
que futura erãt per ſingula tꝑa in dei ſapi

ract. xxvij. g⸗

Phorti

olthtt⸗Küs
n
r Denn
kn
Di
diſt
us
veeg
Cia
full
ſ

—Ec
hu
,
pniem
Cari
ll
E
lege
4My
nno
kian
Wm.
nee
exin⸗
nity
’”
Adel

1

Jo⸗
ſtin
th
aue
U
tet
clan

lun

ne
5⸗
i;
us:
1
n

⸗
ni
E
ſi⸗
ꝛe
o
le

Philip

7

Colon,
ce

Galath.iij.

entia cauſas efficientes habẽt:in qua nul
la ſunt tempoꝛa. MNon &̊ credatur hec hoꝛa
fato vrgente veniſſe ſed deo potius oꝛdi
nãte:nec ei ſiderea neceſſitas xpᷣi cõnexu⸗
it paſſionẽ. Abſit em̃ vt ſidera moꝛi coge⸗
rent ſiderũ conditoꝛẽ. Non itaq; chꝛiſtum
tempꝰ vt moꝛeret᷑ impegit:ſed tẽpus chꝛi⸗
ſtus quo moꝛeretur elegit: qui etiã tẽpus
quo de virgine natus eſt cũ patre cõſtitu
it de quo ſine tẽpoꝛe natus eſt: ſcdðᷣm quaʒ
veram ſanãq; doctrinã etiã paulus apłus
CLCũ autẽ venit inquit plenitudo tꝑis miſit
deus filiũ ſuum.Et deus per pꝛophetam:

ij. Coꝛ. vj. Tempꝑe ait accepto exaudiui te: ⁊ ĩ die ſa

.

lutis adiuui te.Et rurſus apłs.Ecce nunc
tempus acceptabile: ecce nũc dies ſalutis
Dicat ergo pater venit hoꝛa:qui cũ patre
diſpoſuit om̃es hoꝛas:tãqᷓ; dicens. Pater
quã ꝓpter homines et apud homines ad
me clarificandũ ſimul conſtituimus venit
hoꝛa:clarifica filiũ tuum:vt filius tuus cla

C riſicet te:¶ Clarificatũ a patre filium non

nulli accipiunt in hoc quod ei nõ pepercit
ſed pꝛo nobis om̃ibus tradidit eũ. Sed ſi

Rho.viij.paſſione clariſicatus dicitur:quãtomagis

L . . .

reſurrectiõe? Nam in paſſione magis eiuſ

humilitas quã claritas cõmendatur:apo⸗
ſtolo atteſtate qui dicit.hũiliauit ſemet⸗

ipſum: factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:moꝛ
yyj tem autẽ crucis.Heinde ſequitur:⁊ de eiꝰ

clariſicatiõe iã dicit Pꝛopter quod et de
us illum exaltauit et donauit ei nomẽ qð
eſt ſuper omne nomen:vt in noie ieſu om⸗
ne genu flectatur:celeſtiũ/terreſtriũ et in
fernoꝛũ:et omnis lingua conſiteatur quia
domius ieſus chꝛiſtus in gloꝛia eſt dei pa
tris. HHec ẽ gloꝛiſicatio dñi noſtri ieſu chꝛi
ſti:que ab eius reſurrectiõe ſumpſit exoꝛ⸗

dium. Hũilitas ergo eius incipit in ſermo

ne apoſtoli ab eo loco vbi ait. Semetipᷣm

exinaniuit foꝛmam ſerui accipiẽs:et ꝑue⸗

nit vſq; ad moꝛtẽ crucis Claritas vero eiꝰ
incipit ab eo loco vbi ait. Pꝛopter quod

et deus exaltauit cũ: et peruenit quod in

gloꝛia eſt dei patris. Nam et ipſum nomẽ
ſi inſpiciantur codices greci ex qua lĩgua
epiſtole apoſtolice tranſlatè ſunt ĩ latinũ
quod hic legitur gloꝛia: ibi legitur Aofᷣa
Vnde verbũ deriuatũ eſt ĩ greco vt dice
retur Ao?»–o-αρ quod iterpꝛes latinꝰ ait
clarifica:cũ poſſet etiã głiſica dicẽ qð tã⸗
tundem valet.Et ideo poſſet etiã in apo⸗

ſtoli epiſtola vbi eſt gloꝛia claritas poni:
quod ſi fieret/tantundẽ valeret. Vt autẽ
