⁊ pr̃em vr̃m. Mon dixit nr̃jm. Sic iũgit vt
diſtinguat: ſic diſtinguit vt nõ ſeiungat.
Vnũ nos vult eẽ in ſe:vnũ aũt pr̃em ⁊ ſe

Auãtũcunq; ergo intelligamꝰ ⁊ q̃tum⸗

cunq; videamꝰ: etiã cũ angelis equati fu
erimꝰ:nõ videbimꝰ ſicut videt ſiliꝰ. Nos
enĩ ⁊ qñ nõ videmus:ſumuſ aliqd.Quid

tesſumꝰ.Tamẽ velut nõ vidẽtes:⁊ vt vi

deamꝰ cõuertimꝰ nos ad deũ quẽ videa⸗

mus: ⁊ fit in nobis viſio que nõ erat quan

do nos tñ eramus.Eſt enĩ hõ non videns

et idẽ ipſe cũ viderit ðꝛ hõ videns. Nõ er

go hoc ẽ illi videre qð eẽ hoĩem. Nã ſi B

illi eẽt videre quod eẽ hoĩem: nunqʒ eẽt

hõ niſi videns. Cũ vo ẽ hõ non vidẽs /et
querit videre qð nõ videt:eſt ꝗͥ querat:ẽ

qui ſe cõuertat vt videat.Et cũ ſe bñ con
uerterit ⁊ viderit:ſt hõ videns qui pꝛius
erat hõ nõ videns: Videre ergo accedit
illi:⁊ recedit ab illo. Accedit illi cũ ſe cõ⸗
uerterit:recedit ab illo cũ ſe auertit.Nun
quid ita filius? Abſit. Nunquã fuit filius
non videns: poſtea factus ẽ videns? Sʒ
videre patrẽ:hoc illi eſt eſſe filium: Nos
eni aduertẽdo ad peccatũ amittimus illu

minationẽ: ⁊ cõuertẽdo nos ad deũ ꝑcipi⸗

mus uluminatõeʒ. Aliud eſt enĩ lumen q̊
illumiamur: alið nos qͥ illuminamur. Lu
men aũt ipᷣm quo illuminamur nec auerti
tur a ſe mec ꝑdit lucere quia lux eſt: Sic ̊
demonſtrat pater omĩa que facit filio:vt

in patre ſit omĩa filiꝰ. Vidẽdo enĩ natus

E:z naſcendo videt. Sed non aliquando
nõ erat natus ⁊ poſtea natus eſt:ſicut nõ

Tract. xx Ea. V

.

— –—= —

aliquãdo nõò vidit/et poſtea vidit: ſed in
Evo quod ẽ illi videre: i eo eſt illi eẽ.in eo
eſt illi natũ eẽ: in eo ẽ illi manere:in eo ẽ

—

illi non mutari:in co e illi ſine initio ⁊ ſine

ſine ꝑſiſtere. Mon ergo carnaliter accipia
mus quia pater facit opus ⁊ demõſtrat ſi
10. et viderit filius opus quod pater fa⸗

cit: ⁊ facit illud in alio loco aut ð alia ma⸗

teria. Omiĩa enĩ ꝑ ipᷣm facta ſunt/ ſine i

ſo factũ eſt nihil. Verbũ patris ẽ flluꝰ:ni⸗

il dixit deus qð nõ dixit in filio. Dicẽdo
enum filio qð facturus erat pater ꝑ filiũ:
ipᷣm ſiliũ genuit ꝑ quẽ faceret omia
Et maiora thorum demõſtrabit ei
opꝑa vt vos miremini. Rurſus h̊ fur⸗

t s eſt ꝗq digne pſcrutat᷑ hoc tantũ
ſccretũ: Sed iã quõ nobis loqui dignatꝰ
eſt:ipᷣe aꝑiat.Neq; enim vellet dicere qðᷣ

nollet intelligi. Quia dicere dignatus eſt

ſine dubio excitauit audientiã. Nunquid

quẽ excitauit vt audiret: excitatũ vᷣſeret⸗
Diximus vt potuimus nõ tempalit ſcire f

Alia la. his

liũ ⁊ nec aliud eẽ filij viſionẽ:et aliud ip⸗

ſum filiũ/ ſed ipam viſione / T iam ſciam
vel ſapientiã pf̃is eẽ filiũ:eãq; ſapientiã

et eam viſionẽ eternã eẽ ab eterno/ ei a
quo eſt coeternã:nec ibi ꝑ tꝑs aliqᷣd vari⸗

ari/nec aliqd naſci quod no erat nec ali⸗

quid ꝑire qð erat.DHiximus hec vt potui⸗

mus.Quid ergo hic mõ facit tempꝰ:vt di
ceret: maioꝛa his ðᷣmõſtrabit ei opa Idẽ
demõſtraturꝰ ẽ:hoc eſt demõſtrabit: Ali⸗
ud ẽ demõſtrauit: aliud eſt demõſtrabit.
Demoõſtrauit de pᷣterito dicimus:demon
ſtrabit demonſtraturũ dicimus. Auid er⸗
go hagimꝰ frẽs. Ecce quẽ dixeramꝰ pfi
coetnũ/nihil ĩ illo variari ꝑ tꝑs:nihil mo⸗

ueri ꝑ ſpacia vł momẽtoꝝ vl locoꝝ/ ma⸗

nere ſꝑ cũ pre:videntẽ pr̃em ⁊ vidẽdo ex

iſtentẽ: Rurſus nobis tpa noians:demon

ſtrabit ei inqᷣt his maioꝛa. Ergo demon⸗
ſtraturꝰ ẽ aliqd ſilio: qð nõ nouit filius
Quid g faciemꝰ: Quõ hic ĩtelligimꝰ? E&c

ce dñs nr̃ ieſus xpᷣs ſurſũ erat:deoꝛſum ẽt

Anñ ſurſũ erat: OQnñ dixit qcũq; facit pat:

hec eadẽ ⁊ filiꝰ facit ſiłr: VUñ mõ deoꝛſi u⸗
Aaioꝛa his ðᷣmõſtrabit ei oꝑa. dñe ie⸗
ſu xpᷣe ſaluatoꝛ nr̃ xbũ di ꝑ qð facta ſi unt

oia: qͥd tibi pr̃ demõſtraturꝰ ẽ qð adhuc

neſcis: Quid te latet pr̃is:uid te latet

ĩpfr̃e:quẽ ñ latʒ p̃ Que opa tibi maioꝛa ðᷣ

moͤſnature ee aut o on:b'maiorn ir 4

La. V

demöſtraturꝰ ẽ:? Cũ enĩ dixit maioꝛa his:
debemus pus intelligere quibꝰ maioꝛa:

Recoꝛdemur vñ ſermo iſte ꝓceſſit: qñ cu

ratꝰ ẽ ille/qui triginta ⁊ octo annos ha⸗
bebat ĩ inflrmitate:⁊ iuſſit eũ ſaluũ tolle⸗
re gbatũ ſuũ ⁊ ire in domũ ſuã: Hinc enĩ
iudei cõmoti cũ quibꝰ loquebat᷑/lobat᷑
verbis ⁊ tacebat intellectu. Quodãmõ in
nuebat intelligentibꝰ / celabat iraſcẽtib:
ſliĩic ergo cũ eẽnt cõmoti iudei qꝛ hoc ſab
bato dñs faceret:dederũt occaſionẽ ſᷣmo
ni huic.Nõ ergo ſic audiamꝰ hec tãqᷓ; ob⸗
liti que ſupꝛa dicta ſunt:ſed reſpiciamus
illũ langudium.xxx.⁊ octo annoꝝ ſubito
factũ ſanũ: ãmirantibus iudeis ⁊ iraſcen:
tibꝰ. Querebãt tenebras magis de ſabba
to:qᷓ; lumen de miraculo.his ergo indig⸗
nantibꝰ loquẽs ait hoc: maioꝛa his demõ
ſtrabit ei opꝑa his maioꝛa:.Quibꝰ:Quod
vidiſtis hoĩem factũ ſanũ:cuius languoꝛ
durauerat vſq; ad.xxx. ⁊ octo ãnos. his
maioꝛa pater demõſtraturꝰ ẽ filio ¶ Que
ſunt maloꝛa? Sequit᷑ ⁊ dicit. Sicut eni
pater ſuſcitat mortuos ⁊ viuificat:

ſic et filius quos vult viunificctt.

Plane maioꝛa ſunt iſta. Valde enĩ plus
eſt vt reſurgat moꝛtuus:qᷓ; vt cõualeſcat
egrotus.Maioꝛa ſunt iſta. Sed qñ ea pa⸗
ter demõſtraturus ẽ filio? Neſcit enĩ ea ſi
lius:⁊ ille qui loquebat᷑ nõ nouerat moꝛ⸗
tuos ſuſcitare? Adhuc habebat diſcere re
ſuſcitare moꝛtuos/per quẽ facta ſũt oĩa:
qui fecit vt viueremꝰ/qui nõ eramꝰ? Ad
huc habebat diſcere vt reſuſcitaremur⸗

Quid eſt quod vult dicere? Deſcẽdit enĩ

ad nos:⁊ qui pauloante loquebat᷑ vt deꝰ
cepit loqui vt hõ. Ipe eſt tamen hõ qͥ de⸗
us/quia deus factus eſt homo.ſed factus
qð non erat/nõ amittẽs qð erat. Ergo ac
ceſſit hõ / vt eẽt hõ qui erat deꝰ:nõ iam vt
hõ eẽt/⁊ nõ eſſet deus. Audiamꝰ ergo eũ
et factũ:qͥ audiebamꝰ cõditoꝛc̃.Condito
rẽ qꝛ vᷣbũ ĩ pncipio Factũ qꝛ natũ ex vir
gine maria Conditoꝛẽ ante abraam ante
adam/ante terrã/ante celum/añ omĩa cor
poꝛalia et ſpiritalia. Factum autem ex ſe
mĩe abrae/ex tribu iuda /ex vᷣgine iſraeli
tica.Si ergo nouimꝰ hũc qͥ nobᷣ loquit᷑ ⁊
deũ et hominẽ intelligamꝰ vᷣba dei ⁊ ho⸗
minis.Aliquando enim talia nobis dicit
que pertineant ad maieſtatẽ: aliquando
que ꝑtineãt ad humilitatẽ. Ipſe enim rex

ss
—

excelſus qui hũilis: vt nos humiles faci⸗
at excelſos:Quid ergo ait: Dhemõſtrabit
mihi pf̃ his maioꝛa: vt vos miremi. Ergo
nobis eſt demõſtraturus nõ illi.Cũ g̊ no⸗

biſ ſit demõſtraturꝰ pat᷑:ꝓpterea dixit/vt

vos miremini.Expoſuit enĩ qð voluit di⸗
cere: demõſtrabit mihi pater. Quare non
dixit demõſtrabit vobis pr: ſed demõſtra
bit filio?: uia ⁊ nos mẽbra ſumꝰ filij.Et

nos mẽbra tanq; qð diſcimus: ipſe diſcit
quodaãmõ in mẽbris ſuis.Quõ diſcit ĩ no

bis:? Quõ patit᷑ ĩ nobis. Vñ ſcimus quia
patit᷑ in nobis:vnde ꝓba mus:Ex illa vo
ce de celo:Saule ſaule quid me pſeãris⸗
Mone ipe eſt qᷣ iudex in fine ſeculi reſide⸗

—

bit: Et iuſtos ad dexterã ponens.iniqduos

aũt ad ſiniſirã dicturus ẽ᷑. Venite benedi
cti patris mei ꝑcipite regnũ.Eſuriui enim
et dediſtis mihi maducare.Cũq; illi rũde
rint: dñe quãdo te vidimus eſurientẽ.Di
cturus eſt eis.Cũ vni ex minimis meis de
diſtiſ / mihi dediſtis Qui & dixit/cum vni
ex minimis meis dediſtis mihi dediſtis.
et nunc interroget᷑ a nobis ⁊ dicamus illi
Dñe qñ eris diſcens/cũ tu doceas omia?
Statim eniĩ nobis in ſide nf̃a reſpõdebit.
Cũ vnus ex minimis diſcit:ego diſco.Er⸗
go gratulemur ⁊ agamus gr̃as:nõ ſolum
nos xpᷣianos factoſ eſſe:ſed xpᷣm. Intelli
gitis frẽs gram dei ſuꝑ nos: capitis. Ami
ramini:gaudete:xpᷣi facti ſumus.Si enim
caput ille ẽ:nos mẽbra:totus hõ ille ⁊ noſ
Hoc eſt qð apls dicit paulꝰ /vt vltra iã nõ

ſimus ꝑuuli: Lactati ⁊ circũdati omĩ vẽ⸗⸗

to doctrie Suꝑius aũt dixerat: donec oc
curramus omẽs in vnitateʒ ſidei: in agin⸗
tionẽ filij dei in viꝝ ꝑfectũ :in mẽſurã eta
tis plenitudinis chꝛiſti. Plenitudo & xpᷣi
caput ⁊ mẽbra. Quid eſt caput ⁊ mẽbrax
Xps ⁊ eccleſia ogemnus enĩ nobis hoc
ſuꝑbe:niſi iſe dignet᷑ hoc ꝓmittere:q per
aplm eundẽ dicit. Vos aũt eſtis coꝛpus
chꝛiſti ⁊ membra.Cũ ergo oſtendit pater
mẽbris chꝛiſti/xpᷣo oſtendit. Fit quoddã

miraculũ magnũ ſed tamẽ veꝝ. Oſtendi

tur chꝛiſto qð nouerat xpᷣs/et oñdit᷑ chꝛi⸗
ſto ꝑ chꝛiſtũ. Res mira eſt ⁊ magna c.Sʒ
ſcriptura ſic loquit᷑. Cõtradicturi ſumꝰ di
uinis eloquijs:⁊ nõ potiꝰ ĩtellecturi.⁊ ex
ipᷣius dono ei qͥ donauit gratias acturi⸗
Quid eſt quod dixi / demonſtrat᷑ chꝛiſto
ꝑ chꝛiſtũ: DPemonſtrat᷑ mẽbris per caput

☛☚
aai⸗

go
no⸗
W
undi⸗
enon

liE
diſat
tino
uia
ayo
inse
ſige⸗
guos
enedi
Uenim
limde
ne Di
neisde
wun mi
ealſtu
nnplli

9
9

E
n
eli

Ecce vide illud in te. Pone te clauſis ocu

lis velle aliquid tollere. Heſcit manus q̊;

eat:⁊ vtiq; manus tua mẽbrũ tuũ eſt:non
eni a coꝛꝑe tuo ſeparara ẽ. Aperi oculos
vider etiã manus quo eat.demõſtrãte ca
pite:membrũ ſecutũ ẽ.Si ergo in te potu
it iueniri tale aliquid vt coꝛpus tuũ oſtẽ⸗
deret coꝛpoꝛi tuo/⁊ ꝑ coꝛpus tuũ demon⸗
ſtrat᷑ aliquid coꝛpoꝛi tuo:noli mirari qᷣa
dictũ ẽ:demonſtrat᷑ chꝛiſto per xpᷣm. De⸗
monſtrat᷑ eni caput/vt membra videant:
et docet caput vt mẽbra diſcãt. Vnus ta⸗
men hõ caput ⁊ mẽbra Noluit ſe ſeꝑare ſʒ
dignatus eſt agglutinari.Longe a nobis
erat:⁊ młtũ longe.Quid tã lõge:qᷓ; condi
tũ ⁊ conditoꝛ? Quid tam longe:qᷓ; deus
et homo? Quid tam longe:qua iuſticia et
iniqtas? Quid tã lõge q; eternitas ⁊ moꝛ⸗
talitas: Ecce qᷓ; longe erat verbũ in pꝛin⸗
cipio:deus apud deũ ꝑ quẽ facta ſũt om

5F† niad us ergo factus eſt ꝓpe:vt eẽt qꝗð
nos

nos in illo? Verbũ caro factũ eſt:⁊
habitauit in nobis. hoc ergo eſt nob de⸗
monſtraturus:hoc demonſtrauit diſcipu⸗
lis ſuis.:qui eũ in carne viderunt. Quid

eſt hoc? Sicut pater ſuſcitat moꝛtuos et

viuiſicat:ſic et filius quos pult viui
ficat. Alius ne pater :alius filius? Certe
omia ꝑ ipᷣm facta ſunt. Quid dicimꝰ frẽs
mei? Lazarũ ſuſcitauit xpᷣs.quẽ moꝛtu⸗
um ſuſcitauit pater:vt videret xpᷣs quem
admodũ laʒarũ ſuſcitaret? An quãdo re
ſuſcitauit laʒarũ xpᷣs:non eum reſuſcita⸗
uit pater?: Et ſine patre fecit filius ſolus?

Legite ipᷣam lectõem: et videte qꝛ patrẽ

ibi inuocat vt reſurgat laʒarꝰ:Sicut hõ in

uocat patrem:ſicut deus facit cum patre.·

Ergo ⁊ lazarus qꝗð reſurrexit:⁊ a pf̃e et a
filio ſuſcitatus eſt in dono ⁊ gra ſpũſſctĩ:

et illud mirabile opus trinitas fecit. Non

ergo ſic intelligamus:ſicut ergo pater ſu

ſcitat moꝛtuos⁊ viuiſicat:ſic ⁊ filius quoſ

vult viuificat:.vt alios a patre reſuſcitari

et viuiſicari/alios a ſilio exiſtimemus:ſed

eoſdem quos pater ſuſcitat ⁊ viuiſicat:ip
ſos ⁊ flilius ſuſcitat ⁊ viuiſicat: quia omia
Zißn facta ſunt: ⁊ ſine ipᷣo factũ ẽ nihil.
tvt oſtenderet habere ſe quãuis a pa⸗
tre datã tñ patris ptãtem/ ideo ait.Sic et
filius quos vult viuiſicat. Et vt oſtende⸗
ret ibi voluntatẽ ſuã.et ne qͥs diceret/ſu
ſcitat pater moꝛtuos ꝑ filiũ:ſed ille tanqᷓ;

potens / iſte tanq; ex aliena poroſare tan
quã miniſter facit aliquid ſicut angelus:
ptãtem ſignincauit vbi ait.Sic et filiꝰ qͥs
vult viuiſicat. Non eni vult pater aliud
qᷓᷓ filius: ſed ſicut illis vna ſubſtantia/ſic
vna voluntas eſt.Et qui ſunt iſti moꝛtui
quos viuificat pater ⁊ filius? An ipᷣi ſunt

de quibꝰ diximus/laʒarus vel filius illiuſ

vidue:vel filia archiſinagogi?: Nouimus
eni iſtos a xpᷣo dño nr̃o ſuſcitatos.Aliud
aliquid nobis vult inſinuare/reſurrectio⸗
nem ſcʒ moꝛtuoꝝ quã omnes expectamꝰ.
non illã quã qͥdam habuerũt vt crederẽt
ceteri. Reſurrexit enĩ laʒarus moꝛituruſ:
reſurgemus nos ſemꝑ cũ xpᷣo victuri. Ta

lem reſurrectõem pr̃ fecit an filiꝰ? Jmmo

vero pater ꝑ filiũ Ergo ſiliꝰ ĩ pr̃e:⁊ pater
in ſilio. ¶ Ande ꝓbamꝰ:quia ð iſta dicit

reſurrectione? Cum dixiſſet /ſicut enĩ pat᷑

ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuiſicat / ſic et ſiliꝰ qͥs
vult viuiſicat:ne intelligeremus moꝛtuo⸗
rum reſurrectionẽ quã facit ad miraculũ
nõ ad vitã eternã:ſecutus ait. Neqʒ eni

pater iudicat quemqua ſed iũdic
um omne dedit filiò. Quid hoc eſt?⸗
De moꝛtuoꝝ reſurrectione dicebat: quia
ſicut pater ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuiſicat ſic
et filiꝰ quos vult viuificat. Vnde conti⸗
nuo tanq; ratõem ſubiecit de iudicio di⸗
cens :meq; enĩ pater iudicat quẽquã /ſed

omne iudiciũ dedit filio:niſi quia de illa
reſurrectione dixerat moꝛtuoꝝ que futu⸗

ra eſt in iudicio: Pauloante putabamus
aliquid facere patrẽ quod nõ facit filiꝰ:
quãdo dicebat: pater diligit filiũ ⁊ omĩia
demonſtrat ei que ipſe facit. Tanq; pat᷑
faciebat: ⁊ filius videbat.Sic erat ſubre
pens menti nr̃e intellectus carnalis:quaſi
pater faceret quod filius nõ faceret:filiꝰ
aũt videret prem demonſtrantẽ quod ſie
ret a patre.Ergo velut pater faciebat:qð
filius nõ faciebat.Aodo iam videmꝰ ali
quid facere filiũ:quod non facit p.Quõ
nos verſat et mẽtẽ nr̃am persractat: huc
atq; illuc ducit:vno carnis loco rrmanere
non ſunt:vt verſando exerceant/exercen
do mundet:mũdãdo capaces reddat:ca
paces factos impleat. Quid de nobis fa⸗
ciunt verba hec? Quid loquebat᷑: Quid
loquit᷑: Pauloante dicebat:quia demõ⸗
ſtrat ſilio pat᷑ quicqͥd facit. Uidebã qua⸗
ſi pfem ſocietem: flif expectante. Qado

7
. 2 . . „„
* K.⸗ .

rurſus video filiũ facientẽ: patrẽ vacantẽ

Mon eni pater inquit eiear gukaud
omne iudiciũ dedit filio: u

cis qꝛ pr̃ nõ iudicat quẽquã:ſed omẽ iu⸗

diciũ dedit ſilio: Lego alio loco te dicen
tẽ.Ego nõ iudico quẽqᷓ:eſt qͥ querat ⁊ iu

Joh. vijj. dicet. De quo dicis /eſt qͥ querat ⁊ iudi⸗
cet niſi de pre: Ille querit iniurias tuas:
ille iudicat de imurijs tuis Quõ hic pater
nõ iudicat quẽq;:ſed omne iudiciũ dedit
filio?: Interrogemꝰ ⁊ petrũ:audiamꝰ euʒ
loquentẽ in epła ſua. Xpᷣs ꝓ nobis paſſꝰ
eſt inqͥt relinquẽs nobis exemplũ:vt ſeq̊ᷓ
mur veſtigia eiꝰ. qui pctm̃ non fecit nec

dolus inuentus eſt in oꝛe eius. Qui cum

malediceret᷑:nõ maledicebat. Cũ iuiuriã

accipet nõ minabat᷑: ſed cõmendabat illi
qui iuſte iudicat. Quõ verũ ẽ qa prẽ non

iudicat quẽquã: ſed omne iudiciũ dedit

filio? Turbamur hic:turbati deſudemus:
deſudantes purgemur. Conemur vtenn⸗

q; don ite ipſo:penetrare alta ſecreta ver
boꝝ iſtoꝛũ.Temere foꝛtaſſe facimꝰ:quia
diſcutere ⁊ ſcrutari volumꝰ verba dei.Et
quare dicta funt/niſi vt ſciant᷑: Quare ſo
nuerunt:niſi vt audiant᷑? Quare audita
ſunt: niſi vt intelligant? C¶ õfoꝛtet gnos et
donet nobis aliquid quantũ ipᷣe dignat᷑:

⁊ ſi nõdũ penetramꝰ ad fontẽ/de riuo bi⸗

bamus. Ecce ipᷣe iohes nobis tanqᷓ; riuulꝰ

emanauit. Perduxit ad nos de alto ver-
bum: humulauit/ quodãmõ ſtrauit / vt
nõ hoꝛreamus altũ:ſed accedamꝰ ad hu⸗
milẽ. ¶Omnino ẽ qͥdã intellectꝰverus/

foꝛtis/ſi quõ eũ tenere poſſumꝰ: qꝛ pater

iiij. ſent. diſ. dit filio.Hoc eni dictũ ẽ:quia homibꝰ in⸗
xlviij iudicio nõ apparebit niſi filius Pater oc⸗

cultus erit:ſfiliꝰ manifeſtus. In quo erit fi
lius manifeſtus? In foꝛma qua aſcendit.
NMNã in foꝛma dei cũ prc occultꝰ eſt :in foꝛ
ma ſerui homibꝰ manifeſtus. Nõ ergo pa

ter iudicat quẽquã:ſed in manifeſto omẽé-

iudiciũ dedit filio.hHoc enĩ dictũ ẽ qꝛ ho
minib⸗ in indicio nõ apparebit niſi filiꝰ: ſʒ
manifeſto. In quo mamffeſto iudicio/fili

us iudicabit:quia ipſe iudicandis apare

bit. Euidentius nobis oñdit ſcriptura:qꝛ

ipᷣe aparebit. Auadrageſimo die poſt re⸗

ado ergo fl⸗
liusiudicaturꝰ eſt: pr̃ yacabit ⁊ nõ iudica
bit? Quid eſt hoc? uid intelligam dñe?ę
Quid dicis qui verbũ dei es?hõ ſum:Di

nõ fallens. Palpate ⁊ videte:qꝛ ſpũs car

filiꝰ in humano coꝛpoꝛe aparẽs homib*:

cipite regnũ: dicens ſiniſtris: ite in ignem
eternũ qui paratꝰ ẽ diabolo ⁊ angelis ci⸗ ““
Ecce videbit᷑ foꝛma hoĩs a pijs ⁊ impijs:

nõ iudicat quẽquã:ſed omne iudiciũ de-⸗ aiuſtis et ab imuſtis: ab fidelibus ⁊ ab in⸗

fit illa foꝛma in iudicio et fuerit perac⸗
tum iudicium: ybi dictum eſt/ pater non
iudicat quẽqua ſed omne iudiciũ dedit
ſilio: ob hoc quia filiꝰ apparebit in iudicio
in foꝛma quã ex nobᷣ ſuſ. cepit

tiũt oẽs fideles:qñ videbit᷑ illud qð erat

dicit apls. Cũ in foꝛma dei eẽt/nõ rapinꝰ

ſurrectionem ſuã aſcendit in celũ viden
tibus diſcipulis ſuis: ⁊ vox illis angelica
viri inquit galilei/quid ſtatis aſpicietes
in celũ? Iſte qͥ aſſumptꝰ ẽ a vobiſ in celũ:
ſic veniet quẽadmodũ vidiſtis eũ euntẽ
in celuũ. QAuomõ eũ videbant ire? In car⸗
ne quã tetigerũt/quã palpauerũt/cuius
etiã cicatrices tangẽdo ſibi ꝓbauerũt:in
illo coꝛꝑe in quo cũ eis intrauit ⁊ exiuit ꝑ
xl. dies.manifeſtãs ſe eis in veritate/noſi
in aliqua falſitate / non phantaſ mate/nõ
vmbra/nõ ſpũ:ſed quẽadmodũ ipᷣe dixit

—

„

nẽ ⁊ oſſa nõ habet ſicut me videtis habe⸗
re Eſt quidẽ illud iã coꝛpꝰ dignũ celeſti
habitatione/nõ ſubiacens moꝛti:nõ muta
bile ꝑ etates. Hõ eni ſicut ad illã ctatẽ ab
infantia creuerat:ſic ab etate que iuuen⸗
tus erat vergit in ſenectutẽ. Manet ſicut
aſcẽdit:venturus ad eos quibꝰ antequã
veniat:verbũ ſuũ voluit pᷣdicare Sic em̃
veniet in foꝛma hũana. Hãc videbunttet
impij/videbũt ⁊ ad dexterã poſiti/ vide⸗ Zach. xij.
bunt ad ſiniſtrã ſeꝑati:ſicut ſcriptũ ẽ. VHi⸗ Johᷣ.xix.
debunt in quẽ pupugerũt.Si videbũt in
quẽ pupugerũt:coꝛpus ipᷣm videbũt ‚qdö
lancea ꝑcuſſerũt.Lancea nõ ꝑcutit᷑ ᷣbũ.
In hoc eni impij videre potuerũt: quod
et vulnerare potuerũt. Latentẽ deũ ĩ co2
poꝛe nõ videbũt:poſt iudiciũ videbit᷑ ab
his qui ad dexterã erũt. Hoc eſt ergo qð
alt:pr̃ nõ iudicat quẽqᷓ; ſʒ omẽ iudiciũ de
dit filio: qꝛ manifeſtus ad iudiciũ veniet

dicens dextris:venite bñdicti pris mei ꝑ⸗

ſidelibꝰ:a gaudẽtibꝰ ⁊ a plangẽtibꝰ:a cõ⸗
fiſis ⁊ confuſis:Ecce videbit᷑ cũ viſa fue⸗

Quid po
ſtea futuꝝ ẽ qñ videbit᷑ foꝛma ei/quã ſi⸗

in pꝛincipio vᷣbũ de apud deũ ꝑ qð facta
ſunt ola:qñ videbit᷑ illa foꝛma de ð qua

arbitratꝰ ẽ eẽ equalẽ deo⸗ Magna eni il⸗

ke„
le⸗ Zuchpi

R

3

et
.

⸗
1:
i⸗
co⸗
fue⸗
enac⸗
on
elt J
ico
Cho
dera
fac
g⸗

Anñ videbit:? Ecce ad dexterã ſunt iuſti:

Joh. Tract. xg1 C

la foꝛma vbi eqlitas pfis ⁊ fllij cognoſci

ineffabilis / incõpᷣhenſibilis:maxime pꝑuuł

ad ſiniſtrã ſunt miuſti. Omẽs parit᷑ hoĩeſ
vident filiũ hoĩs:vidẽt qui punctꝰ eſt:vi⸗

dent qui cruciſixus ẽ:vident humiliatũ:

vidẽt natũ ex virgine:vident agnũ de tri

bdu iuda/verbũ deũ apud deũ. Qñ vide⸗

bunt / ipe erit ⁊ tũc:ſed foꝛma ſerui apare
bit. Foꝛma ſerui ſeruis demonſtrabit᷑:foꝛ
ma dei fllijs ſeruabit᷑. Fiant ergo ſerui ſi⸗
lij qͥ ſunt ad dexterã:eãt in eternã heredi
tatẽ/olim ꝓmiſſã/quã nõ videntes marty
res crediderũt:ꝓ cuiꝰ ꝓmiſſione ſangui⸗

nem ſine dubitatione fuderũt. Eant illuc

et videãt ibi. Quando illuc ibunt: Dicat
ipſe dominꝰ.Sic ibunt illi in ambuſtionẽ

eternã:iuſti autem in vitam eteruã.Ecce
viltã eternã nominauit. Nunquid hoc no
bis dixit: quia ibi videbimꝰ et congnoſce

m patrem et filiũ: Quid ſi viuemꝰ in er⸗
num: ſed illum patrẽ et filiũ non videbi⸗:

mꝰ? Audi alio loco vbi vitã etnã noĩauit

ert expᷣſſit quid ſit vita eterna. Noli time⸗-
re:nõ te fallo.non ſine cauſa ꝓmiſi dilec⸗

toꝛibꝰ meis dicẽs:qui habet mãdata mea

et ſeruat ea.ille eſt qui diligit me.Et qui

me diligit. diliget᷑ a patre meo:et ego di,

ligam eum et manifeſtabo meipſum illi.
Reſpondeamꝰ domino.et dicamꝰ.Quid
domine deus noſter magnũ:quid mãgnũ

nobis demonſtraturus es teipſũ? Quid
enim? Et iudeis te demonſtraſti? Non
ne te viderunt:et qͥ crucifixerũt? Sʒ de-
mõſtrabis te in iudicio:cum ſtabimus ad

dexterã tuam. Mũ quid et illi qui ad ſini⸗

ſtiram ſtabũt nõ te videbũt: Quid eſt qð

demonſtrabis nobis teipſum? Mũc enim

nõ te videmꝰ cum loqueris?: Reſponde:

Et demõſtrabo meipſũ in foꝛma dei:vi⸗

Ddetis mõ in foꝛma ſerui.Nõ te fraudabo

o homo fidelis: crede qa videbis:amas
et nõ vides:amoꝛ ipſe te ꝑducʒ vt videas

ama:ꝑſeuera in amando: Mon fraudabo

inquit amoꝛẽ tuũ:q mũdaui coꝛ tuũ. Vt

quid enim mũdaui coꝛ tuũ miſi vt deus

ate poſſit videri? Beati enim mũdo coꝛ⸗

de: quia ipſi deum videbunt. Sed hoc
inquit ſeruꝰ tãquã cũ domino diſputãs:

nsõ expſſiſti cum dixiſti: ibũt iuſti in vitaz
eternaʒ: non dixiſti ibunt vt videant me
in foꝛma dei: videant patrem cui equalis

ſũ. Alibi attẽde quid dixit: lpec eſt aute

—NB

vita eterna:vt cognoſcant te vnũ verum

veum:et quem miſiſti iheſũ criſtum: Et

modo ergo poſt cõmemoratũ iudiciũ qð
omne dedit filio pater non iudicans quẽ
quaã/qͥd futurum eſt: Quid ſequit᷑: Ve

omn. honori 1 inf icutho⸗ EK
noriſicant patrem. Modo honoriſicãt

patrẽ:⁊ cõtempnit᷑ ſiliꝰ.ſlius eni videbat᷑
vt ſeruus:pater honoꝛiſicabat᷑ vt deꝰ. Ap

parebit ⁊ filiꝰ equalis patri:vt omnes ho

noriſicent filiũ ſicut bonoꝛiſicant patrem.
Modo ergo hoc habemus in fide. Nec di
cat iudeus pr̃em honorifico:qd mihi ẽ cũ
filio? Rñdeat illi: Qim n honorificat
filium non honorificat patreʒ Abe

tiris omino: filiũ blaſphemas ⁊ pf̃i facis
iniuriã. Pater eni filiũ miſit: tu cõtẽpnis
guẽ miſit.iQuõ honoꝛiſicas mutentẽ: qui

blaſphemas miſſũ? Ecce inquit aliqͥs miſ

ſus eſt: ⁊ maioꝛ eſt pater quia miſit Rece⸗
de a carne:vetus hõ ſuggerit vetuſtati:tu
in nouo agnoſce nouitatem. Nouꝰ tibi/ſe

culo autiquꝰ/ꝑpetuꝰ/eternus.reuocet ad

Hoc intellectũ Minoꝛ eſt ſilius:quia miſſꝰ
dictus eſt filiꝰ. AMiſſionẽ audio/nõ ſeꝑatõ
nẽ.Sed hic inquit Videmꝰ in rebꝰ huma

uis qꝛ maioꝛ eſt qͥ mittit:qᷓ; ille qui mittit᷑.

Segd res humane fallũt hoĩem:res diuine
purgant. Noli attẽdere ad res humanas

vbi maioꝛ videt᷑ qͥ mittit/⁊ minoꝛ qͥ mitti⸗

tur: quãq; ⁊ iße res hũane dicũt cõtra te
teſtimoniũ:velut verbi gra. Si qͥs vxoꝛẽ
yellet petere ⁊ ꝑ ſe non poſſet:amicũ ma⸗

ioꝛẽ mittit qui ei petat.Et ſũt multa ĩ qui
bus ipſe maioꝛ eligit᷑:qui mittat᷑ a minoꝛe

Quid ergo calumniã vis facere:qꝛ ille mi
ſit / ille miſſus eſt: Sol radiũ mittit ⁊ nõ ſe
parat:luna ſplendoꝛẽ mittit ⁊ nõ ſeꝑat:lu

cerna lumen fundit ⁊ non ſeparat. Video
ibi miſſionẽ:⁊ nullã video ſe ꝑatõem. Nã

ſi de rebus humauis queris exempla/o he
retica vanitas:quãq; ſicut pauloante dixi

⁊ ipſe res humane in qbuſdã exẽplis co⸗
arguũt ⁊ vincũt te:tñ attende quã ſit alis

in rebus humanis: vnde vis ducere exem

pla ad res diuinas. homo qui mittit ma⸗

net ipſe: et ꝓgit ille qui mittit᷑. Nunqͥd ꝑ⸗
git homo cũ eo quẽ mittit: Pater autem

qui miſit filium/nõ receſſit a filio. Ipſum

dñm audi dicentem. Ecce veniet hoꝛa vt Job.xvj.

vnuſquiſq; deſcẽdat ad ſua ⁊ meſoii re⸗

–

linquetis:ſed non ſolus ſũ qꝛ pater mecũ
eſt. Quõ eũ miſit cũ quo venit: Quõ euʒ

miſit:a quo non receſſit: Alio loco dixit.
Pater aũt in me manẽs facit oꝑa ſua.Ec

ce in illo eſt/ ecce opãtur:nõ receſſit a miſ⸗
ſo mittens:quia miſſus rre vn ſut:
Erplicit tractatus.xxi. Incipit tra⸗
ctat?. xxij. Ab eo qð ſcriptũ ẽ Amẽ

ame dico vobis qa q verbũ meuʒ

audit ⁊ credit ei qui miſit me habʒ
vita eterna ⁊ i indicin no venit ſed
tranſit a morte ĩ vita vſq; ad eum
locum vbiait. Sicut andio iudico
⁊Z iudicium meu iuſtum e:quia nõ

qro voluntate meã ſed uoluntatẽé

mus non ꝓ eiꝰ dignitate ſed ꝓ viribꝰ no⸗
ſtris: quia et vos nõ ꝓ inundantis fontis
largitate ſed pꝛo vro modulo capitis.Et
nos non tm̃ dicimus in aures vfas quan⸗
tum ipſe fons manat:ſed quantum cape⸗
re poſſumus quod in vr̃os ſenſus traijci⸗

amus. abundantiꝰ oꝑante ipᷣo in coꝛdib

vfis q; nobis in anribꝰ vfis. Res enĩ mag
na tractat᷑ et nõ a magnis imo multũ a ꝑ⸗
uuis: ſpem tñ ⁊ fiduciã dat nobis/qui ma
gnus ꝓpter nos factus eſt puus.Si enim
ab illo non exoꝛtaremur/nec inuitaremur
ad eũ intelligendũ:ſi deſereret nos tanqᷓ;
cõtẽptibiles.quia cape non poſſumꝰ diui
nitatẽ ipᷣiuſ:ſi nõ caꝑet in ſe moꝛtalitatem
nr̃am ⁊ pꝑuenitet ad nos vt loqueret᷑ noh

euangeliũ. Si qð in nobis abiectũ ⁊ mini

mũ ẽ voluit cõĩcare nobiſcũ: Putamꝰeũ
noluiſſe nobis dare magnũ ſuũ:qui ſuſce
pit ꝑuũ nrjm:? hec dixine quis vel nos re

pꝛehẽdat iſta tractãtes q̃ſi multum auda

ces :vel de ſe deſꝑet qð poſſit cape dono
der quod illi dignatus ẽ loqᷣ filius dei. Er
go loqui nobis dignatꝰ ẽ: debemꝰ crede⸗

re quia voluit vt intelligat᷑. Sed ſi nõ poſ

ſumꝰ/pᷣſtat intellectũ ro atus: qui verbũ
pᷣſtirit nõ rogatꝰ. Ecce que verboꝝ iſta ſe
creta ſunt:attẽdite.A en dice
uobis qa qͥ uerbum meu audit et

credit eir qui miſit me habet uitam

Joh. Tract. xglI La. v

luit verbũ ſuũ:⁊ intelligere noluit⸗ Quã⸗

dus pietatis fides/ſidei fructus intellectꝰ

toris/appareat omnibus ſuis purgato coꝛ

ni ⁊ heſterni diei ſmonesred
itos vobis: ſequit᷑ hodierna
euãgelica lectio:quã ex oꝛdine ꝑ tracte

R ani⸗ gius terci

erat/vnde trãſiret: Et quo trãſit: moꝛ
te ad vitã. Vide vnũ hoĩem ſtantẽ:ĩ quo
agat᷑ totũ hoc quod dicit᷑. Stat/audit.foꝛ

ad vitã: vt in iudiciũ nõ veniat᷑. Quare ãt

tam:ſerua mãdata. Mon eni ait illi:ſi vis
ico

.“s,

eternam.Ad vitã certe eternã omẽs t=⸗
dimus.Et ait. Amẽ amẽ dico vobis: qui
verbũ meũ audit ⁊ credu ei qͥ miſir me ha
bet vitã etnã. Mũqd ergo audire vos vo

doquidẽ ſi in audiẽdo ⁊ credẽdo vita et᷑⸗

vt ꝑueniamꝰ ad vitã etnã/vbi ñ nobis le⸗
gatur euangeliũ:ſed ille qͥ nobis mõ eua⸗
geliũ diſpenſauit /remotis omnibꝰ lectio
nibus ⁊ paginis ⁊ voce lectoꝛis ⁊ tracta⸗
de aſſiſtentibꝰ:⁊ in coꝛꝑe moꝛtali lam nun
quã moꝛituris:mũdans eos ⁊ uluminãs:
videntes ⁊ viuẽtes/in pꝛincipio erat ver⸗
bũ.⁊ verbũ erat apud deũ. Nũc ꝗ̊ quem
queſiuimꝰ attendamꝰ:et quẽ au diuimus
cogitemus.Deꝰ eſt enĩ xpᷣs:⁊ cũ homini⸗
bus loquit᷑:capi ſe vult:faciat capaces/vi
deri ſe vult: aꝑiat oculos ¶ Non tam̃ ſine
cauſa loquit᷑ nobis:niſi qꝛ verũ eſt qð ꝓ⸗
mittit diobis. Verba ea indraui audit
et credit ei qui me miſit habʒ vitã eterna: extus!
ryt in iudiciũ nõ veniai:ſed tranſe Tern ba

gta mortead WVAbi: quado veni⸗ Textus ha

mus de moꝛte ad vitã:vt nõ in iudiciũ ve ber: nõ veit:
niamus. In hac vita tranſimꝰ a moꝛte ad ſed tranſiet.
vitã. In hac vita que nõdũ eſt vita.hinc Hanmel,
tranſimus a moꝛte ad vitã. Quis eſt ille
tranſitus? Qui audit verba mea dixit:et
credit ei qui miſit me. Seruas iſta:et cre⸗
dis et tranſis.Et ẽ qui ſtando trãſit⸗ Pla
ne eſt. Stat enĩ coꝛpoꝛe:tranſit mẽte: AVbi

te ſi credebat: audiẽdo credit Pauloꝛnte
nõ credebat:modo credit:quaſi de regio⸗
ne infidelitatis ad regionẽ fidei traſitũ fe
cit: motu coꝛdis nõ motu coꝛpoꝛis.Motu
in melius: qꝛ irerũ qui deſerunt fidem mo
uentur in deterius Ecce in hac vita que ſi
cut dixi nondum eſt vita/trãſitur a moꝛte

—
5

dixi quia nõdũ eſt vita? Si vita eſſet iſta
no diceret dñs cuidã Si vis venire ad vi⸗

na eſt: multomagis ĩ intelligẽdo.Sed gra ==

venire ad vitã eternã: nõ addidit eternz: „
ſed tantũ dixit vitã. Nec vita nominãda Aſath. xix:
eſt: quia non eſt vera vita. Que eſt vera
vita miſi que eſt etema vita:? Audi apim

d⸗

K

ij 02. V *

ZJohb. CTract. xxl LCa.

dicẽtẽ ad Timotheũ: Pꝛecipe diuitibꝰ h⸗
ſeculi nõ ſuꝑbe ſapere/neq; ſperare in in⸗
certo diuitiarũ.ſed in deo viuo:qui pᷣſtat
nobis omia abundanter ad fruendũ:bene
faciant diuites: ſint in operibus bonis:fa
cile tribuant cõmunicẽt:vt qͥd hoc: Audi
quod ſequit᷑. Theſauriʒent ſibi fundamẽ
tũ bonum in futuꝝ:vt aſpꝛehendant verã
vitã. Pꝛofecto iſta ĩ qua erãt:falſa vita ẽ.
Hã vt quid velis aprehedere verã:ſi iaʒ
tenes verã? ¶ Si auũt apꝛehendẽda ẽ ve
ra:migrandũ ẽ a falſa Et qua migrandũ:
Quo? Audi ſcrede: ⁊ tranſitum facis de
moꝛte ad vitã:⁊ ĩ iudiciũ nõ venis.Quid
eſt hoc quod in iudiciũ nõ venies:Et q̃ſ⸗

nos exhiberi omnes ante tribunal
ſit / ſie bonum ſiue malum. Paulus dicit
opoꝛtet nos exhiberi omẽs ante tribunal
xpᷣi:et tu tibi audes ꝓmittere/quia ĩ iudi⸗
ciũ non venies. Abſit inquis vt ego mihi
hoc ꝓmittere audeã:ſed credo ꝓmittenti

Saluatoꝛ loquitur:veritas pollicetur:ipe
dixit mihi. Qui audit verba mea ⁊ credit

ei qui miſit me: habet vitã eternã.Et tran
ſitũ facit de moꝛte in vitã/et in iudiciũ nõ
venict. Ergo audiui verba dñi mei:credi⸗
di : Jã infidelis cũ eſſem:factus ſum ſide⸗
lis ſicut iſe monuit:tranſij a moꝛte ad vi⸗
tam:ad iudiciũ nõ venio: non pᷣſumptiõe
mea ſed ipſius ꝓmiſſione Paulus autem
contra xpᷣm loquit᷑/ſeruus cõtra dominũ/
diſcipulus cõtra magiſtrum/homo contra

deum: vt cum dñs dicat/quia qui audit ?æ
credit/trauſit a moꝛte ad vitam ⁊ in iudi⸗

cium non veniet:dicat apłs /opoꝛtet nos

omnes exhiberi ante tribunal xpᷣi? Ant ſi

ad iudiciũ nõ veniat:quid ad tribunal ex

HhHirꝛ/1bet᷑? Heſcio quõ intelligã. Reuelat er⸗

go dſis de noſter ⁊ ꝑſcripturas ſuas am⸗

monet nos dicens quot modis intelligat᷑
H auãdo dicit in iudiciũ Moꝛtoꝛ ergo vt
attendatis. Aliquãdo iudiciũ diſcrimina
tio dicit᷑. Scõm illũ modũ quo dicit᷑ iudi⸗
cium diſcriminatio:opoꝛtet nos omẽs ex.

hiberi ante tribunal xpᷣi: vt illic recipiat
homo que per coꝛpus geſſit ſiue bonũ ſi⸗
ue malũ.Apſa eſt enĩ diſcriminatio:vt bo

nis bona:malis mala diſtribuant᷑. Nam ſi

iudiciũ ſemp in malo acciꝑet᷑: nõ diceret

pſalmus /iudica me deus.Audit foꝛte ali

quã melioꝛ erit paulo apło qꝗͥ ait Opoꝛtet
xpᷣuvt
illic recipiat vnuſquiſq; que ꝑ corpu⸗ gef

—

quis diceniem.iudica me deus ⁊ miratur.

Solet eni homo dicere:ignoſcat mihi deꝰ

parce mihi deus.Quis eſt qui dicat/iudi

cCc me deus? Et aliquãdo in pſalmo ver⸗

ſus ipſe in dyapſalmate ponit᷑: qui pᷣbeat᷑

alectoꝛe ⁊ reſpondeatur a pplo: Munc foꝛ

te alicui coꝛ percutitur ⁊ timet cãtare ðo:

et dicere iudica me deus.Et tamẽ cantat

populꝰ credens nec putat ſe male optare
quod dicit᷑ a diuina lectione:⁊ ſi paꝝ itel
ligit:credit aliquid boni eẽ quod cantat

Et tamen ⁊ ipſe pſalmus nõ dimiſit homi

nẽ ſine intellectu. Secutus enĩ verbis po
ſterioribus oſtẽdit quale iudiciũ diceret:

dqꝛ nõ eſt damnationis ſʒ diſcretionis Ait

—

ð’1

eni Judica me deus. Quid eſt iudica me
deus? Et diſcerne cauſam meã a gente ſã

cta Ergo ſcðᷣm hoc iudicium diſcretionis:

opoꝛtet nos omẽs exhiberi ante tribunal
xpᷣi. Scðm iudiciũ aũt damnationis:qͥ au
dit verba mea inquit ⁊ credit ei qui miſit

me habet vitam eternã:⁊ in iudiciũ nõ ve

niet ſed tranſitum facit a moꝛte ad vitam
Quid eſt in iudiciũ non veniet: In dam⸗
natõem non veniet. Pꝛobemus de ſcrip⸗

turis quia dictũ eſt iudicin vbi pena ĩitel
ligirur.quãq; ⁊ in hac ipſa lectione paulo

poſt audietis ipᷣm verbũ iudicij non poſi

tum niſi ꝓ damnatione ⁊ ꝓ pena. Lamen
apls dicit quodam loco ſcribens ad eos/
qui coꝛpus quod fideles noꝛunt/male tra

ctabant: ⁊ ꝓpter quod male tractabant
coꝛripiebantur flagello dñi. Ait eni illis.
Pꝛopterea multi in vobis infirmi ⁊ egro⸗
ti doꝛmiunt ſufficienter. Multi enim pꝛo⸗

prerea etiã moꝛiebant᷑.Et ſecutus eſt.Si

enĩ noſipſos iudicaremus:a domino non

J.Coꝛ.xi.

iudicaremur:hoc eſt / ſi noſipos coꝛtipere
mus:a domino non coꝛriperemur.Cuʒ iu

dicamur au

tẽ a domino coꝛripimur:ne cũ

hoc mundo damnemur. Sunt ergo ſᷣm pe

nam qui iudicantur hic:vt parcat᷑ illis ibi

Sũt quibꝰ parcit᷑ hic: vt abundantiꝰ toꝛ⸗

queantur ibi. Sũt aũt quibꝰ diſtribuunt᷑

ipſe pene ſine flagello pene:ſi flagello do
mini coꝛrecti non fuerint:vt cum hic con
tempſerint patrem verberantem :ibi ſen⸗
tiant iudicem punientem. Ergo eſt iudici
um quo miſſurus eſt deus:id eſt:ſilius dei
in fine diabolum ⁊ angelos eius:et omẽs

um non venit: qui modo credens tranſitũ
iij

infideles ⁊ impios cum eo. Ad hoc iudici

„ 5 .

Zeoh. Cract. XNII a. V

facit a moꝛte ad vitam: Eteni ne putares de duodecim hoꝛis vnius diei:Ex quo lo i
credendo te non moꝛiturum 'm carnem: - cutꝰ ẽ vſq; ad hoc tempus et vſq; ad finz
accipiẽdo carnaliter diceres tibi. DHominꝰ ſ eculi/ ipſa vna hoꝛa agit᷑: de qua dicit in die
meꝰ mihi dixit Qui audit verba mea epla ſua iohãnes. Yilioli: nouiſſima hoꝛa jea
dit ei qui miſit me tranſiet a moꝛte ad vi⸗ eſt. Ergo nũc eſt. Qui viuit viuat qmork? dee
am. Ergo ego credidi/nõ ſum moꝛiturꝰ: tuus erat viuat: audiat vocẽ filij dei qui ci
Scias te moꝛtẽ quã debes ſupplicio adam moꝛtuus iacebat:ſurgat viuat. C(lama⸗ Johß. xj.
perſoluturum Accepit eni ille in quo tũc uit dñs ad ſepulchrum laʒari: et quadri⸗ 3* 8
omnes fuimus/moꝛte moꝛieris.nec potes duanꝰ moꝛtuus reſurrexit. Qui putebat 8
euadere ſententiã diuinam:ſed cum ꝑſol⸗ in auras pceſſit:ſ. epultus erat: lapis ſu-⸗
ueris moꝛtem veteris hominis /ſuſcipies poſit erat: Vox ſaluatoꝛis irrupit durici
vitam eternã noui hominis:⁊ trãſitũ faci, am lapidis:et coꝛ tuũ ita durum eſt vt nõ
es a moꝛte ad vitꝗ. Modo interim fac trẽã diũ illa vox diuina te rumpat Surge ĩ coꝛ
ſitum vite. Quc eſt vita tua: Fides. Ju⸗ de tuo: pcede de ſepulchro tuo. Etenim
ſtus ex ſide viuit. Inſideles inqt moꝛtui moꝛtuus in coꝛde tuo tanquã ĩ ſepulchro
ſunt. De quib dñs ait. Dimitte moꝛtuos: iacebas:et tanquꝗ ſaxo male coniuetui⸗:··
vt ſepeliant moꝛtuos ſuos. Ergo ⁊ in ha- ms grauaris. Surge et ꝓcede. Et crede ⁊
vita ſunt moꝛtui: ſunt viui:⁊ quaſi oinẽs cõſitere. Qui enim credit ſurrexit:qui cõ
viuunt. Qui ſunt moꝛtui? Qui non credi ſitetur pꝛoceſſit. Quare ꝓceſſiſſe dicimus
derunt. Qui ſunt viui: un crediderunt. cõſitentem? Quia antequã cõfiteretur: oc l
Quid dicit᷑ moꝛtuis ab apoſtolo? Surge cultus erat. Cum autem coſiteretur: pce⸗ ”
qui doꝛmis.Sed ſomnũ dixit non moꝛtẽ: dit de tenebris ad lucem. Et cum cõfeſſuſ fal . d
Audi ſequentia. Surge qui domis: et er fuerit: quid dicetur miniſtris: Quod dic⸗
urge a moꝛtuis. Et quaſi dicerʒ: quo ibo? tum eſt ad funus laʒari. Soluite illum: er
Et illuminabit te chriſtus. Jam cũ te E üſinite abire. Quomndo dictum eſt mini⸗ nen
dentem illuminauerit xpᷣs:tranſituʒ facis ſtris aplis: Que ſolueritis in terra:ſoluta de
E a moꝛte ad vitam Mane in eo quo ma⸗ erunt et in celo. Venit hoꝛa ⁊ nunc eſt qñ net
ſiſti:et nõ venies ad iudicium. Exponit il moꝛtui audient vocem filij dei:⁊ qui au⸗ bl⸗
lud enim ipſe vſequit᷑ Amen amen dꝛ dierint vinent. Vnde viuẽt:? De vita. De iut
co vobis: ne foꝛte qa dixit: traſit a moꝛ qua vita⸗ De chꝛiſto. Vnde ꝓbamus qæa Aun
a ucn rintelligamꝰ hoc in futura re de vita chꝛiſto? Ego ſum inquit via veri⸗ D
ſurrectione:oſtendere volens quomõ tra tas et vita. Ambulare vis: Ego ſum via MMs
ſit qui credit/et hoc ẽ trãſire de moꝛte ad Falli non vis ego ſum veritas.aſoꝛi non “Dül
vitaʒ:tranſire ab infidelitate ad ſidem:ab vis ego ſum vita. Hoc dicit tibi ſaluatoꝛ ſn
