
hominem? Quod verbum caro factuʒ eſt: Johanis. j.

id eſt.dei patris vnigenitus deꝰ homo fa⸗
ctus eſt. Quomodo eſt igitur ĩ coꝛpꝑe chꝛi⸗
ſti:qui negat hominẽ chꝛiſtum? Qui enim
caput negar: quomodo eſt membꝝ? Sed
qu id multis iĩmoꝛoꝛ:cum ipſe dũs abſtule

rit omnes humane argumẽtatiõis amba⸗

ges? NHon enim ait/non cantabit gallus
donec hominem neges: aut ſicut loqͥ fa⸗
miliarioꝛe cuʒ hoĩbus dignatione conſue
uit/non cantabit galluſ donec filiũ homi⸗
nis ter neges:ſed ait:donec me ter neges.
Quid eſt me:niſi qð erat.Et quid niſi chꝛi
ſtus erat?: Quicqͥd ergo eiuſ negauit:ipſũ
negauit. Chꝛiſtum neganit: dominũ deuʒ
ſuũ negauit: quia ⁊ ille ↄdiſcipulus eius
thomas quando exclamauit:dñs meus et
deus meus:non verbum ſed carnem teti⸗
git: non incoꝛꝑeaʒ dei naturaʒ ſed homĩs
coꝛpus curioſis manibus ↄtrectauit.ho⸗
minem itaq; tetigit ⁊ tamen deum cogno⸗
uit. Si ergo quod iſte tetigit: hoc petrus
negauit.qð iſte exclamauit: hoc petrꝰ of⸗
fendit. NHon cantabit gallus:donec ter me
neges.Dicas licet/neſcio hominẽ:dicas li
cet/homo neſcio quid dicis.dicas licʒ/nõ
ſum ex diſcipulis eius:me negabis.Si qͥd
dubitare nephaſ eſt:chꝛiſtus hoc dixit:ve
rumq; pꝛedixit:ꝓculdubio petrus chꝛiſtũ
negauit. MNon accuſemus chꝛiſtum:cũ de⸗
fendimus petrũ. Peccatũ agnoſcat inſir⸗
mitas:nam mendaciũ non habet veritas. .
Agnouit quippe peccatum ſuũ infirmitaſ Mat.xxvj.
petri/pꝛoꝛſus agnouit: ⁊ q;tum mali chꝛi⸗
ſtum negando cõmiſerit ploꝛando mõſtra
uit. Ipſe ſuos redarguit defenſoꝛes:⁊ vn

ri

2—
S=.
—
=æß]2
— =☛=

. d
er hobz n
utdiſa⸗ .

Aſis 1
ſenn ſe

—

W
7
.
nen wii⸗

—, ——U— —.ͥ8

=ꝛ] —

Pfnne

Sr-r-„ 1—

——

s
Ai
te

Wj.Tn;

5
5

ble⸗
luſti

ho⸗ Rhonne

*
tuẽ
no
0⸗

N⸗

Ni Aorntr

t

ig
& Phins,

W
chꝛ⸗
cnim
Secd
lule
ba⸗
lus
ſa⸗
nſue
mi⸗
rs.
hui
ſ̃
1
et
eii⸗
ws
po⸗
gno⸗
etus
wof⸗
erne
asl
hi
140
tye
ſtüũ
de⸗
nür⸗
itas.
nial
chu⸗
N

Serrn⸗

.

pulis ſuis

— —

de eos ↄuincat:pꝛoducit lachꝛymaſ teſteſ
Neq; nos cum iſta dicimus pꝛimũ apoſto
loꝛum accuſare delectat:ſed hunc intuen⸗
do admoneri nos opoꝛtet.ne homo qſq; ð
humanis viribus fidat: NHam quid aliud
ꝑtinuit ad doctoꝛem ſaluatoꝛẽq; noſtrum
niſi vt nobis nequaq; de ſe quenq; pꝛeſu⸗

merc debere. in ipſo pꝛimo apłoꝛuʒ demõ

ſtraret exemplo? In anima uaq; petri con
tigit quod offerebat in coꝛpoꝛe:hoc tamẽ

pꝛo duo qð temere pᷣſumebat pceſſit: ſed

aliter quã putabat. Nanq; ante moꝛtem

et reſurrectionẽ dñi ⁊ moꝛtuus eſtnegan⸗
do: ⁊ reuixit ploꝛãdo.Sed moꝛtuus eſt qꝛ

ſuperbe ipſe pꝛeſumpſit:reuixit autem qꝛ
benigne iülle reſperit. .

Eplicit tractactus ſerageſimuſ-

ſextus. Incipit tractatus ſexageſi-

—

muſſeptimus.De eo ꝙꝙ dicit: lon

turbetur cor veſtrum creditis ĩi Oe

um ⁊ i ine credite:vſq; ad id qð ait
Quo ego vado ſcitis ⁊ pia ſcitis·

intentio:vt verba ſancti euã

enim dñs ieſug.
veſtrum. rech⸗

₰ℳ₰ℳ

tem tanq; hoĩes timerẽt ⁊ ideo turbarent᷑
ↄſolatur eos.etiam ſe deum eſſe ↄteſtans
Creditis inquit in deum:⁊ in me credite.

Conſequens eſt eni:vt ſi in deum creditis

. . et in me credere debeatis. Quod non eſſꝰ
Johan · xiiij ſequens:ſi chꝛiſtus non eſſet deus. Cre⸗

ditis in deum:⁊ in eum credite cui natura

eſt non rapina eſſe equalem deo. Semet⸗

ipſum enim exinaniuit: non tamen foꝛmaʒ

dei amittens.ſed foꝛmam ſerui accipiens.

Aboꝛtem metuitis huic foꝛme ſerui:nõ tur

betur coꝛ veſtruʒ: ſuſcitabit illã foꝛma dei
Infra tract. Sed quid eſt qð ſequitur.in domo pa⸗

tris mei manſiones multe ſunt:niſi

lxviij.

eſſent ab illo ꝑituri:merito turbabant᷑.Sʒ

y. Tract. LCxyII La.

nobis fratreſ ad deum maioꝛ

NWMelij que modo in noſtris au
ribus ſonuerunt. etiam mente capere vt⸗
Tex. habʒ cunq; poſſimus.r Ait
co

tis in deum:⁊ in me credite. e moꝛ

quia ⁊ ſibi metuebant: Unde audire de⸗
puerunt:non turbetur coꝛ veſtrum. Quis
enim eoꝝ non metueret:cum petro dictuʒ
eſſʒ fidentioꝛi atq; ꝓmptioꝛi: nõ cantabit
gallus donec ter me neges: Tanq; ergo

cum audiũt/in domo pf̃is mei manſiones

multe ſunt. ſi quo minꝰ oixiſſem vo⸗
bis quia vado parare vobig loch.
a pturoatioce recreant᷑.certi ac fidẽtes etiã

poſt picula temptationũ/ſe apud deũ cuzʒ

chꝛiſto eſſe maãſuros: qꝛ ⁊ ſialius eſt alio
foꝛtioꝛ.alius alio ſapiẽtioꝛ.alius alio iuſti
oꝛ.alius alio ſanctioꝛ.iu d omo patris mei

mãſiones multe ſunt. Mullus eoꝝ aliena⸗

bitur ab illa dome:vbi mãſionem pꝛo ſuo
quiſq; accepturus eſt merito. Denarius d
dem ille eãlis eſt oĩbus.quem pr̃ſamilias
eis qui opati ſunt in vinea iubet dari om⸗
nibus:nõ in eo diſcernẽs qui minus ⁊ qui
amplius laboꝛarũt. Quo vtiq; denario vi
ta ſigniſicat᷑ eterna:vbi ampliꝰ alio nemo
viuit.qm̃ viuẽdi nõ eſt diuerſa in eterni⸗
tate mẽſura.Sed multe mãſiones:di ůſas
meritoꝝ in vna vita eterna ſigniſicant di⸗
gnitates. Alia eſt enĩ gloꝝa ſolis.alia glo Coꝛin. rv.
ria lune: alia gloꝛia ſtellarũ. Stella eni ab oan. xv.
ſtella differt in gloꝛia:ſic ⁊ reſurrectio moꝛ
tuoꝝ. Zanqᷓ; ſtelle ſancti diuerſas maſio⸗
nes:diũſas claritates.tanq; in celo ſoꝛtiũ
tur in regno:ſed ꝓpter vnũ denariũ nul⸗
lusſſeꝑatur a regno.Atq; ita deus erit oĩa j. Coꝛin xv.
in omnibus:vt qm̃ deus charitaſ eſt.ꝑ cha
ritatem ſiat vt qð habent ſinguli: cõmune
ſit omnibus.Sic enĩ quiſq; etiam ipſe ha⸗
bet: cum amat in altero.qð ipſe nõ habet.
Non erit itaq; aliqua inuidia imparis cla
ritatis:qm̃ regnabit in oibus vnitas chari
tatis. ¶( Pꝛoinde reſpuendi ſunt a coꝛde
chꝛiſtiano.qui putant ideo dictũ multas
eſſe mãſiones:qꝛ extra regnũ celoꝛum erit
aliquid. vbi maneant beati innocẽteſ.qui
ſine baptiſmo ex hac vita emigrarũt:qꝛ ſi⸗
ne illo in regnũ celoꝝ intrare non poterũt
Hec fides nõ eſt ſides:qm̃ non eſt vera et
catholicalfides. Ita ne tandẽ ſtulti homi⸗
nes ⁊ carnalibus cogitatiõibus excecati:
cum repꝛobãdi eſſetis.ſi manſionem nõ di
co petri ⁊ pauli vel cuiuſlibet apkoꝝ. ſed
cuiuſcũ q; paruuli baptiʒati a regno celoꝝ
ſeꝑaretis:nõ vos putatis eſſe repꝛobãdos
qui domũ dei patris inde ſeꝑatis? Mõ ei
ait dñs:in vniuſo mũdo.aut in vniuerſa
creatura. aut in vita vel btitudine ſempit
na/maſiones multe ſuni:ſed in domo inqt
atris mei mãſiões multe ſunt. Mõne iſta
eſt domus: vbi ediſicationẽ habemꝰex ðo
domũ non manufactã cternã in celis: Mõ

AMatthei. xx

ij. Coꝛint᷑.v.

ZJoh. Tract. IxvuII Ca. XII
ec ſſta eſt domus de qua cantamus dſio: ſiones ſunt: Si quo minus dixiſſem vado
põ.lxxxiij Beati qᷣ habitant in domo tua. in ſecula parare. Aut ſi adhuc parãdus eſt: cur non
ſeculoꝝ laudabunt te? Ergo ne vos ñ do⸗ merito dixiſſet: vado parare⸗ Aut iſte mã 7
mũ cuiuſq; baptiʒzati fratris.ſ. ed domũ ip⸗ ſiones ⁊ ſunt parãde ſunt? Si quo minꝰ Mtthei)
ſius dei patris cui omnes fratres dicimus. enim eſſent: dixiſſet vado parare: æ tamẽ
Matth. vj. pater noſter qui es in celis. a regno ſeyare qvuia ita ſunt vt parande ſint. non eas va⸗
cLelox. aut eam ſic diuidere audebitis: vt dit parare ſicut ſunt. Sed ſi abierit t paue
alique manſiones eius ſint in regno celoꝝ nt ſicut future ſunt:iterum veniẽs accipi⸗
alique autem extra regnũ celoꝛum: Abſit et ſuos ad ſeipſum:vt vbi eſt ipſe:ſint rip de pe. di. iiij
vt qui volunt habitare in regno celoꝝ. in ſi. Quõ ergo manſiões in domo pfr̃is non J k “S
hac ſtulticia velint habitare vobiſcũ. Ab⸗ alie ſed ipſe:⁊ ſine dubio iaʒ ſunt ſicut pa n domo
ſit inq; vt cum omnis domus regnantiũ fi rande nõſi unt. ⁊ nõdum ſunt:ſicut parãde
lioꝛum non ſit alibi niſi in regno ipſius.re⸗ ſunt:? Quõ ̊ putam“: niſi quõ etiaʒ ꝓppa cmbing
gie domus pars aliqua nõ ſit ĩ regno. Et pᷣdicat deũ.qꝛ fecit que futura ſunt? Non SðJJDU
ſi abiero inquit.⁊ prepauerovobis enun ait qui facturꝰeſt que futura ſunt: ſʒ 48
locum.iterum venio ⁊ accipiã vos aul kecit que futura ſunt. Ergo ꝛ kecit ea:
ad meipſum vt vbiſum ego⁊ vos ct facturoeſt ea. Nam neq; facta ſunt: ſiip
ſitis. Et quo ego vado ſcitis: ⁊ vix? ſe non fecit neq; futura ſunt. ſ ipſe non ſe P
ſcitis. O ñe ieſn quõ vadis pare locũ ſi cerit. Fecit ergo ea pdeſtinãdo. facturꝰ ẽ e⸗
lã multe mãſiões ſunt ĩ domo pf̃is tui vvi opando:ſicut diſcipulos qñ elegerit ſatis
tecũ hitabũt tui? Aut ſi accipis eos ad te indicat euangeliũ:tũc vtiq; qñ eos voc⸗
ipſuʒ:quõ iteꝝ vẽis qᷣ ſi recedis? Iſta cha lit. Et tamen ait apls. elegit nos ante mü Ephet. j. *
riſſimi bꝛeuit᷑ explicare conemur. qᷓtũ vi⸗ Di ↄſtitutionẽ: pᷣdeſtinãdo vtiq; nõ vocan

detur hodierno ſatis eſſe ſermoni. coarta do. Quos autem pᷣdeſtinauit:illos voca Rhoma. viij ſonii

ta vtiq; non clarebunt: æ erit ipſa bꝛeuitaſ nonceagir eſtin go ante mügt aſtitu⸗
altera obſcuritas. Pꝛoinde hoc debitum tioneʒ: elegit vocado ante mũdi ↄſumma
differamus: qð opoꝛtunius vobis patrera tionem. Sic ⁊ manſiões pꝛepauit ⁊ pꝛepa⸗ olny
milias noſtro largiente reddamus. ratenec alias ſed quas pꝛepauit has pꝛe⸗ Lanhenye
ee Palana i Sõ futura ſunt. Quas p⸗ lavunner/
. exageſimuſſe Parauit pdeſtinado pꝛeparat opando. S754 de
Erplicit ne ſerageſimuſſe ergo ſunt in pᷣdeſtinatione. Si quo minuus dr
ptimus. Incipit tractatus ſexageſi dixiſſet ibo ⁊ pꝛeꝑabo.id eſt.pᷣdeſtinabo: dd
muſoctauus De egdein lectione . Sed quia nõdũ ſunt in oꝑatione:⁊ ſi abie 4
„,„ , —— ro inquit ⁊ pꝛepauero vobis locum. iterũ 4
V beri vobis yeniam ⁊ accipiã vos ad meipſuʒ . Parat
EIBAAt q̃damõ mãſiões. mãſiõibꝰ pãdo mãſo⸗

fratres chaniſſimi iamq; eſſe res. ¶ Quiſpe cum dixerit. in domo patrit B
reddendũ qð diſtuleramꝰ ag mei mãſiones multe ſunt: quid putabimꝰ*2
noſcimus: quomodo intelli-⸗ eſſe domũ dei. niſi templũ dei? Qd auteʒ
gi poſſit non eſſe inter ſe iſta duo contra-⸗ ſit interroget᷑ apłs.⁊ reſpõdeat. Tem plũ j. Coꝛint. iij.

ria. qð cum dixiſſet dñs/ in do 0 pzi nin gei Rneleſ liusacnmt ra
meimonſionegmultet buta a m. Vnde dicit idem apls. Initiũ chꝛiſtuſ Ne.
ns Vobiglo cum. Abt ſatis oſte deinde qui ſunt chꝛiſti in pᷣſentia eius:de⸗ , Minury⸗
Pargre vo IS . Ge ien een inde finis. cum tradiderit regnũ deo ⁊ pa⸗ j. Coꝛint xyx
vit iõ ſe Poc illis osheatena a⸗ iri:id eſt. quosrecemtt ſanguine ſuo. trra·
ſiones multer none ⸗ us alliquã pꝛepa diderit ↄtemplãdo etiam patri ſuo. HHoc
rare. Rurſus dieit. Et ſi abiero ⁊ pre- eſt regnũ celoꝝ de quo dicitur. Simile & Aatth. xiij.
parauero vobis locum iterum ve regna celoꝛum hoĩ ſeminãti bonũ ſemen
nmiam ⁊ accipiam vos ad meipſum agro ſuo. Bonũ autem ſemen: hi ſunt ſilij
lxx. do vadit ⁊ parat locum:ſi iam multe man mittet in ſine rex ipſe angelos ſuos ⁊ colli L

hado
rhon
teni
ſmn⸗
lamẽ
oya⸗
Laue
lapi⸗
tep

hon depeg

un N

käde
hs
Hon
uuß
nes:
Kip
lfe
é
ns

d⸗

gent de regno eius oĩa ſcandala. Tunc iu
ſti fulgebunt ſicut ſol in regno patris ſui.
Regnũ fulgebit in regno.cum regnovene

Matthei. vj rit regnũ:qð nũc oꝛamꝰ⁊ dicimꝰ.· Veniat

ſ

regnũ tuũ. Nũc ergo iam regnũ vocat᷑.ſʒ
adhuc ↄuocat᷑ Si enĩ regnũ nõvocaretur:
colligent de regno eius oĩa ſcãdala nõ di⸗
ceret᷑. Sed nõdum regnat hoc regnũ. Pꝛo
inde ſic iam eſt regnũ.vt cum de illo colle
cta fuerũt oĩa ſcandala.tũc ꝑueniat ad re
gnũ:vt non ſolum regni nomẽ ſed etiã re⸗
gnandi habeat poteſtatẽ.huic quippe re⸗
gno ad dexterã ſtanti in fine dicet᷑. Veni⸗
te bñdicti patris mei ꝑcipite regnũ.id eſt.

Mattb. xxv

qui regnũ eratis ⁊ nõ regnabatis vẽite re

gnate:vt qs in ſpe fueratis etiam in re eẽ
poſſitis.hec ergo domꝰ dei:hoc templuʒ
dei:hoc reguũ dei.Regnũq; celoꝝ adhuc
edificatur:adhuc fabꝛicat᷑:adhuc paratur
adhuc ↄgregat᷑.In illo erũt mãſiones:ſi⸗
cmut eas adhuc parat dñs. In illo iam ſunt
C ſicut pᷣdeſtinauit etiam dñs.¶ Sed qͥd eſt
qgõð vt pꝛeꝑaret abijt: cum ꝓfecto noſipſos

n
a Momg Rhomañ. j. pꝛeparet. Q nõ faciet ſi reliqrit? Agno⸗

u⸗
ma
o,
ee⸗

4

„

ſco dñe vt poſſum. Nimirũ illud ſigniſicaſ
qꝛ vt parent᷑ iſte mãſiones.viuere debʒ iu
ij. Coꝛint.v. ſtuſ ex fide.Qui cnĩ a dũo ꝑegrinant᷑:opꝰ
AMatthei.v. habẽt ex fſide viuere:qꝛ ꝑ hanc ad ſpecieʒ
Actuum.xv ↄtemplandã parant᷑. Beati enĩ mũdo coꝛ
de:qꝛ ipſi deũ videbũt:⁊ fide mũdat coꝛ⸗
da eoꝛum. Illud in euangelio: hoc in apo
ſtoloꝝ actibus legitur. FYFides autem qua
eoꝝ qui deũ viſuri ſunt qᷓ;diu ꝑegrinant/
coꝛda mũdant᷑:qõ nõ videt credit.Nam ſi
vides non eſt fides. Credenti colligit᷑ me⸗
ritum:videnti reddit᷑ pꝛemiũ.Eat ̊ dñs ⁊
paret locum:eat ne videat᷑: lateat vt cre⸗
datur.Zunc enĩ locus parat᷑:ſi ex fide vi⸗
uatur.Creditus deſideretur:vt deſidera⸗
tus habeatur. Deſideriũ dilectiõis:pꝛepa
tio eſt mãſionis. Ita dñe para qð paras.
MökZVꝑjs eniĩ tibi paras.⁊ te nobis paras:quo⸗
. niam locum paraſ ⁊ tibi in nobis⁊ in te no
Johãnis.xv pis.tu enĩ dixiſti.manete in me ⁊ ego ĩ vo
bis. tũ quiſq; fuerit particeps tui.aliuſ
minus.alius amplius.Sed hec erit diuer⸗
ſitas pᷣmioꝝ ꝓ diuerſitate meritoꝝ. hec
erit multitudo manſionũ ꝓ diſparilitate
manſoꝝ.ſed tamẽ oĩum in eternitate vi⸗
uoꝛum ⁊ ſine fine beatoꝝ. Quid eſt ꝙ va⸗
dis? Quid eſt ꝙ venis? Si te bene intelli⸗
go:nec vnde vadis.nec vnde venis rece⸗

Tract. LxXxxX La.

———

XIIII

dis. Tadis latendo: venis aſparẽdo. Sed
niſi maneas regẽdo vt ꝓficiamus bene vi

uendo:quomodo parabit᷑ locus.vbi poſſi
mus manere ꝑfruẽdo?: Hec de verbis que
recitata ſunt euãgelicis/ſatis dicta ſuni:qͥ

vſq; ait dñs.iterum venio ⁊ accipiam vos

ad meipſum.Quid autem ſit qð ſequitur.
vt vbi ego ſuʒ ⁊ vos ſitis.?⁊ quo ego va

do ſcitis ⁊ viam ſcitis:poſt interroga
tionẽ que ſequuur a diſcipulis factã taq;

per eos ⁊ nos interrogemus melius audie

mus: opoꝛtuniuſq; tractabimuus.
Explicit tractatus ſexageſimuſ-/
octauus.Incipit tractatus ſerage

ſimuſnonus. De eo ꝗð dicit tho⸗
mas.Dne neſcimꝰquo vadis:vſq;

ad id q ait. Ilemo venit ad pꝛem
niſiper me.

Bnc eſt dile =

—

ctiſſimi. vt qtum valem⸗ in⸗
telligamus de verbis dñi po⸗
fſterioꝛibꝰ pꝛioꝛa ex ↄſequẽti

—— —

bus pᷣcedentia:in eo qð audiſtis apoſtoto
thome interrogãti eſſe reſponſum. Dixe⸗

rat enim ſuperius dñs cũ ð manſionibꝰ lo⸗
queret᷑:quas ⁊ eſſe dixit in domo pfis ſui
et ire ſe vt pꝛeꝑaret eas.vbi intelleximus
et eſſe iam mãſiones ipſas in pᷣdeſtinatio⸗
ne ⁊ pꝛeparari eas cum eoꝝ qui ibi manſu
ri ſunt per fidem coꝛda mũdant᷑: qm ipſa

dei domus ipſi ſunt.Et quid eſt aliud ma

nere in domo dei q́; eſſe in populo dei: cũ
idem populus eſt in deo ⁊ deꝰin eo? Hoc
vt ꝑpararet dñs abijt:vt credendo in eum
qui non videtur ea que in ſpecie futura ẽE
nunc ꝑ ſideʒ manſio pꝛeparet᷑. Pꝛopt hoc
ergo dixerat. Et ſi abiero ⁊ preꝑpaue⸗
ro vobis locum.iterum venio ⁊ ac

cipiam vos ad meipſuʒ: vt vbi ego

ſuʒ ⁊ vos ſitis:⁊ quo ego vado ſci

õ .
7

tis: ⁊ viam ſcitis. Ad hec dicit ei tho

mas Hñnie neſcimus quo vadis:et

auõ poſſumꝰ viam ſcire? VUtrunq; il
s Oſpenar ſcire:vtrũq; dixit iſte ne⸗
ſcire:⁊ locũ qͥ itur ⁊ viã qua itur.Sʒ neſcit
ille mẽtiri. Ergo iſti ſciebãt:ſed ſe ſcire ne
ſciebãt. Cõuĩcat eos dñſ iã ſcire:qð ſe pu⸗
tant ad hucvſq; neſcire. Picit ei ieſus.

Ego ſũ via et veritas et vit Did

eſt fratres? Ecce audiuimꝰ diſcipulũ int⸗

rogantem.audiuimꝰ mgfᷣm docentẽ: ⁊ ñ
dum capimus.etiam poſt vocẽ ſonantem

ſententiã latitantẽ.Sed quid nõ poſſumꝰ

capere? Hunqᷣd poterãt ei dicere ap ſto⸗
ſtoli eius cum ꝗ bus loquebat᷑neſcimꝰte?
Pꝛoinde ſi eũ ſciebãt ⁊ via ipſe eſt: viam

ſciebant. Si eũ ſciebãt ⁊ veritas ipſe eſt:
veritatẽ ſciebant.Si eũ ſciebant ⁊ vita ip
ſe eſt / vitaʒ ſciebant. Ecce ſcire ↄuicti ſũt
B qõ ſe feire neſciebant. S igit᷑ ⁊ nos
in iſto ſermone nõ cepimus? Quid puta⸗

tis fratres mei: niũ quia dixit.⁊ quo va⸗

do ſcitis ⁊ viam ſcitis?Ecce cognouimus

qð ſciebãt viam:quia ſciebãt ipſum d eſt
via. Sed via eſt qua itur.nundd via eſt æ?
quo itur? Vtrũq; autem illos dixerat ſci⸗

re:⁊ quo vadit ⁊ viam. Opus ergo eratvt

eum ſcirent viã ſcire.quã putauerãt ſe ne
ſcire.Quid autẽ opuſ erat vt diceret:ego
ſum via ⁊ veritas ⁊ vita.cum via cognita
qua iret/reſtaret noſſe quo iret: niſi quia

ibat ad veritatẽ.ibat ad vitam? Ivat er⸗
go ad ſeipſum:. ſeipſum.Et nos quo imꝰ

niſi ad ibm?Et q̃ imꝰ niſi ꝑ ipᷣm: Jpſe igit
ad ſeipᷣm ꝑ ſeipᷣm.nos ad ipᷣm ꝑ ipᷣm: imo
vo ⁊ ad pfeʒ ⁊ ipᷣe ⁊ nos.Nã⁊ de ſeipᷣo ali

Johan. xvj. bi dicit. Ad pr̃eʒvado.Et hoc loco ꝓpter

nos nemo inquit venit ad patreʒ:ni
1P

ſi per me. Ac per hoc ⁊ ipſe ꝑ ſeipſũm et
83 eicng dan prcz: nos ꝑ ipᷣm et ad ipᷣm
ad patrem. Quis hec capit:niſi qͥ ſpũali

ter ſapit: Et q;tum eſt qð hic capit: etiam

qui ſpũalit ſapit? Frẽs mei: qᷣͥd a me iſta
vobis vultis exponi? Cogitate qᷓ; excella

Sapiẽtie.ix ſint. Uidetis quid ſim:video qͥd ſitis. In

omnibus nobis coꝛpus qð coꝛrumpit᷑ ag⸗

grauat animã: ⁊ depꝛimit terrena inhabi⸗

tatio ſenſum muulta cogitantẽ. Putamuſ

ps.cxxij. ne ⁊ poſſumꝰ dicere:Ad te leuaui animaʒ

meam qui habuas ĩ celis? Sed ſub tanto
pondere vbi ingemiſcimꝰigrauati.quoõ le⸗

uabo animã meam:niſi mecũ leuet qui po

ſuit ꝓ me ſuam? ¶Picam ego qð poſſuʒ:

capiat veſtrũ qui poteſt. Quo donãte di⸗

co.eo donãte capit qui capit:⁊ eo donãte

credit qui nõdũ capit.Miſi eni credideri⸗

Elſaie . vij. tis inquit ꝓpheta:nõ intelligetis.Dic mi⸗

hi dñe meus: quid dicam ſeruis tuis ↄſer
uis meis? Thomas apls vt te interroga⸗-

ret habuit te ante ſe:nec tamen intellige⸗

Joh. Tract. LXxIXxX KLa. XIIII

ret te:niſi haberet in ſe.Ego interrogo te:
quia te ſcio eſſe ſuper me. Interrogo aũt
inq;tum poſſum ſuper me effundere aiam
mæeam:vbi non ſonantẽ ⁊ tamen docenteʒ
audiam te.Dic mihi obſecro: quõ vadis

ad te? NMunquid nam vt vemres ad nos/

reliqueras te: maxime quia nõ a teipſove Johan. viij:
niſti ſed pater te miſit? Scio quideʒ qð te
exinaniſti.ſed quia foꝛmaʒ ſerui accepiſti
nõ quia foꝛmam dei vel ad quam redirees
dimiſiſti.vel quã recipcres amiſiſti: Et ta
men veniſti: ⁊ non ſolum vſq; ad carnales
oculos.verũetiam vſq; ad manus hoĩum
ꝑueniſti. Quomodo niſi ĩ carne:? Per hãc
veniſti manẽs vbi eras. Per hanc rediſti
non relinquẽs quo veneraſ.Si ergo ꝑ hãc
veniſti ⁊ rediſti.per hanc ꝓculdubio non
ſolũ nobiſ es qua veniremꝰad te:verũ eti
am tibi qua venires ⁊ redires via fuiſti.
Cum vo ad vitam qð es ipſe iſti: eandem
ꝓfecto carnem tuam de moꝛte ad vit ad
duriſti. Aliud quippe dei verbum eſt: ali- Johãnis.j:
ud homo.Sed verbum caro factum eſttid
eſt.homo.Mon itaq; aliaverbi.alia eſt ho
minis perſona:qm̃ vtrũq; eſt chꝛiſtus vna

pſona. Ac ꝑ H̊ quẽadmodũ caro cũ moꝛ⸗

tua eſt.chꝛiſtus moꝛtuus eſt.⁊ cum caro ſe
pulta eſt. chꝛiſtus ſepultus eſt.ſic enĩ coꝛ⸗

12— .

de credimus ad iuſticiã.ſic oꝛe ↄfeſſionem Rhomañ. x.

facimus ad ſalutem. Ita cum caro a moꝛ⸗
te venit ad vitam.chꝛiſtus venit ad vitazʒ
Et qꝛ verbũ dei xpᷣs ẽ:xpᷣs ẽ vita. Ita mi
ro qͥdã ⁊ ineffabili mõ q nũqᷓ; dimiſit vel
amiſit ſeipᷣm vẽit ad ſeim Tenerat autẽ
vt dictũ eſt ꝑ carnẽ deus ad hoĩeſ:veritaſ
ad mẽdaces.Deus eni verax:oĩs autẽ ho ps.cxv.
mo mẽdax.Cum itaq; ab hoĩbus abſtulit
atq; illuc vbi nemo mentit᷑ carnẽ ſuam le-
uauit idẽ ipſe:qꝛ verbum caro factum eſt.
ꝑ ſemetipſum.id eſt. per carnem/adverita
tem qð eſt ipſe remeauit.Quã quidemve
ritatem:qᷓ;uis inter mendaces/⁊ in moꝛte
ſeruauit. Aliquando enim chꝛiſtꝰfuit mor
tuus:ſed nunq; fuit falſus.Accipite qᷓ;uis
diuerſum ⁊ longe impar exemplũ: tamen
vtcunq; ad intelligendũ deum ex his que
pꝛopius ſubiecta ſunt deo. Ecce egoipſe
q́;tum attinet ad animũ meum: cum hoc
ſim quod eſtis? vos.Si taceo apud meip
ſum ſum:ſi antem loquoꝛ vobis qð intelli
gatis.quodãmodo ad vos ꝓcedo nec me
relinquo.Sʒ⁊ ad vos accedo:⁊ non rece.-

Pono i.

*
1
—R

5
4

.
F
.
1

— — — ——

ut

dovnde ꝓcedo. Cum autem tacuero/quo

La. XIIII

et qð vita eſt in ipſo.ipſe eſt in ſeipſo:nos Johannis.j

dammodo ad me redeo:⁊ qͥdamodo vobi auüt non ipſa vita ſed ipſius vite pticibes
in ſcum maneo ſi tenueritiſ qð audiſtis ĩ ſer⸗ ſumus. atq; ita ibi erimus vt in nobiſipſis
mone quẽ dico.Si hoc poteſt imago qus non qs ipſe eſt eſſe poſſimus ſed noſipſi ñ
is fecit deus:quid poteſt nõ a deo facta ſed vita/ipſum habeamus vitam qui ſeipſum
ex deo nata imago dei deul/ cuius ülud ꝑ habet vitam.eo qðs ipſe ſit vita.Deniq; iꝰ
ve ohen i . qð ad nos egreſſus eſt.⁊ in quo a nobis re ſe ⁊ in ſeipſo eſt ĩmutabilit᷑:⁊ in patre inſe

le greſſus eſt coꝛpus.non ſicut meus elapſuſ/ abilit᷑.HNos vᷣo cum in nobiſipſis eſſe vo

ſi BRhoma.vj. eſt ſonus:ſed manet ibi vbi iam non moꝛi-⸗ luiſſemus:ad noſipſos turbati ſumꝰ. Vn⸗ 93. vj
e⸗ tur.⁊ moꝛs ei vltra non dñabit᷑: Multa ð de illa vox eſt. Ad meipſum turbata ẽ ani ps. vj.
4 his euãgelicis verbis adhuc dici foꝛtaſſe ma mea.atq; in deterius cõmutati:neq; id
9 poterant ⁊ debebant: ſed non ſunt cosda qs fuimus ꝑmanere potuimꝰ. Cum auteʒ
veſtra ſpũalibus cibis quãlibet ſuauibus ꝑ ipſum venimus ad patrẽ ſicut ait nemo
. onerãda:maxime quia ſpũs ꝓmptus eſt: vẽnit ad patreʒ niſi per me:manẽtes ĩ illo
8 caro autez infima. H nec a patre nos quiſq; poterit ſeꝑare nec
i Erplieit tractatus ſe erageſimul. ab illo . gnectens itaq; ↄſequentia pᷣce B
N nonus. Incipit tractatus ſeptua dentibus. Si cognouiſſetis me inqt
en geſimus. De eo qð ait· Si cogno⸗ Pr rem meum ptic; cognouifle⸗
ſ. uiſſetis me ⁊ patrem men vtiq; co⸗ tis· Hoc eſt qð ait: Hemõ venit ad patre
en gnouiſſetis: vſq; ad id qð ait· Il5 iiſi p me. Deinde ſubiũgit. Et amodo
l geditis quia ego in patre 7 pater Cognoſcetis eum: 2 viqiſtis eum.
Ae Johinge — inmeeſt. Secd philippus vnus ex apoſtolis qui au-
id o L dierit non intelligens: one inquit oſten
Erba ſci cuã̊ dDde nobis patrem ⁊ ſufficit nobis.
“ gelij frer ita recte intelligunę Kuui unſofe an e mmide
— 4 ſi cum ſuꝑioꝛibꝰ reperun⸗ ha biſnn ſum 7 ide⸗ pich. lis e
bere ↄcoꝛdiã. Conuenire enĩ debent pᷣce⸗ Hilippe qui videt me: videt ? pa/
„ dentia ↄſequẽtibꝰ:qñ veritas loquit᷑.Su kremn Acce increpat quod aotpe bum
, honeii perius dixerat dñs.Et ſi abiero ⁊ pꝛepa-⸗ ipſis erat:⁊ non cognoſcebat᷑. Nonne ipſſe·
uero vobis locum.iterum venio ⁊ accipiã dixerat.⁊ quo ego vado ſcitis:⁊ viam ſci⸗ Strac. lxix.
vos ad meipſum:vt vbi ego ſum ⁊ vos ſi- tis.Et ſe neſcire dicenteſ/eos hec ſcire cõ
tis. DPeinde addiderat. Et quo ego vado uicerat: addendo atq; dicendo. Ego ſum
ſcitis ⁊ viam ſcitis. Nihilq; aliud oſtẽdit via⁊ veritas ⁊ vita.Quomodo nũc dicit.
eſſe qð dixit:niſi quia ipſuʒ ſciebãt. , LTanto tempoꝛe vobiſcum ſum ⁊ non cog
ergo eſſet ire ad ſeipſum ꝑ ſeipſum.qð eti uiſtis me:cum ꝓfecto ⁊ quo iret ⁊ viã ſci⸗
o huct. am diſcipul pᷣſtat vt eãt ad ipᷣm ꝑ iſᷣm: vt rent/non ob aliud niſiqð ipſum vtiq; ſci⸗
lit potuimꝰ pᷣſtino ſermone iam diximꝰ.d rent:? Sed facile iſta ſoluitur queſtio ſi di⸗
le⸗ itaq; ait/vt vbi ego ſuʒ⁊ vos ſitis:vbi erat camus qð eum aliqui eoꝛum ſciebant aliiq
et. futuri niſi in ipſo? Ac ꝑ boc eſt etiã ipſe in neſciebant:atq; in his qui neſciebãt ⁊ phi
ſeipſo:⁊ ideo ibi illi vbi ⁊ ipſe:id eſt.in ip lipuus erat:vt qð ait ⁊ quo vado ſcitis et
ve ſo. Ipſe eſt igitur vita eterna in qua futu-⸗ viam ſcitis.illis dixiſſe intelligat᷑ qui ſcie
4 ri ſumus cũ acceꝑit nos ad ſe: ⁊ ipſa viira bant:nmon philippo cui dictum eſt.tanto tẽ⸗
eterna qð ipſe eſt in ipſo eſt: vt vbi eſt i⸗ poꝛe vobiſcum ſum:⁊ non cognouiſtis me
Johãnis. v. ſe ⁊ nos ſimus:hoc eſt in ipſo. Sicut enimn philippe. His ergo qui filium iam nouerãt
. pater habet vitã in ſemetipſo ⁊ vtiq; non etiam illud de patre dictum eſt: amodo
ſ aliud leſt vita quaʒ hʒ niſi qꝗð eſt ipᷣe qͥ hic cognoſcetis eum ⁊ vidiſtis eum. Dictum ẽ
. habet.Sic dedit filio habere vuam in ſe- enim ꝓpter oĩmodam ſimilitudinẽ que il⸗
metipſo.cum ipſe ſit eaTdem vita quã ha⸗ li cum patre eſt:vt ideo amodo dicerẽtur
bet in ſemetipſo.Nunqd ãt nos vita qð & noſſe patrem.quia nouerant ſimilem filiiũ
ipſe hoc erimus:cum in illa vita hoc eſt in Ergo iam ſciebant filiũ:⁊ ſi non omẽs:cer
1 ipſo eſſe ceperimus? Mõ vtiq;:qꝛ ipſe exi⸗ te quidam eoꝛum quibus dicitur.Et quo

2*

ſtendo vita habet vitã:⁊ ipſe eſt qð habet

vado ſcitis:⁊ viam ſcitis. Ipſe eſt enĩ via

„ ij

=

Sed patrem neſciebãt:ideo audiũt.Si co

gnouiſſetis me: ⁊ patrẽ meũ cognouiſſetiſ

Si me vtiq; ⁊ illum: Aliuſ eni ego ſum:ali
us ille.Sed ne putarent diſſimilẽ.⁊ amo⸗
do inquit cognoſcetis eum: ⁊ vidiſtis eũ.

Di

lippo dicitur:qui videt me videt ⁊ pa
trem: Hon qð ipſe eſſet ⁊ pater ⁊ filiꝰ.qð
in ſabellianis qui vocantur etiã patripaſ⸗
ſiani/catholica ſides damnat:ſed qð taʒ ſi
miles ſunt pater ⁊ filius vt qui vnũ noue⸗
rit/ambos nouerit. Solemus enim ð ſimil
limis duobus ita loqui eis qui vnũ illoꝛũ
vident.⁊ qualis eſt alius volunt noſſe:vt

dicamus. Vidiſtis iſtũ: IAllum vidiſtis.
Sic ergo dictum eſt.qui me videt videt et
patrem:non vtiq; vt ipſe ſit pater qui filiꝰ

ſed qð a patris ſimilitudine in nullo pꝛoꝛ⸗
ſus diſcrepet filius. Nam niſi duo eẽnt pa
ter ⁊ filius:nõ dictũ eſſet.Si cognouiſſe⸗
tis me:⁊ patrẽ meũ cognouiſſetis. Vtiq;
eni:quia nemo inquit venit ad patrẽ niſi
per me. Si cognouiſtis me ⁊ patrẽ meum

cognoſcetis:qm̃ ego ꝑ quem venit᷑ ad pa⸗

trem:pducam vos ad eum vt ipſum etiam
cognoſcatis.Sed qm̃ illi ſum oĩno ſimilli⸗
mus/amodo cognoſcetis eum cũ cogno⸗
ſcitis me:⁊ vidiſtis euʒz ſi oculis coꝛdis vi

diſtis me. Quid ergo eſt qꝗð diciſ philipe:
oſtende nobis patrẽ ⁊ ſufficit nobis: Tan
to inquit tpe vobiſcũ ſum: ⁊ nõ cognoui-

ſtis me? Philippe qͥ videt me:videt ⁊ peʒ

Qõ ſi ad te multũ eſt hvidere:ſaltẽ qð nõ

vides hoc crede. Quõ enĩi diciſ inquit

oſtende nobis patrem? Si me vidi⸗
eein do intie um: vidiſti illũ cui

ſimiis ſum. QOõ ſi videre nõ potes:nõ ſal-

tem credis.qꝛ ego in patre ⁊ pater in me ẽ
Poterat hic dicere philippus. Video qui
dem te ⁊ credo te ſimillimuʒ eſſe pr̃i. Sʒ

nunqͥd arguendus ⁊ obiurgãdus eſt:q̃ cũ

ſimilem videt /etiã illum cui ſimilis ẽ vult
videre? Similẽ quidẽ noui:ſed adhuc al⸗
terũ ſine altero noui. Non mihi ſufficit:ni
ſi ⁊ illũ cui eſt iſte ſimilis nouerim. Oſten

de itaq; nobis patrẽ:⁊ ſufficit nobis.Sed
ideo magiſter diſcipulũ arguebat:quoni⸗
am coꝛ poſtulantis videbat. Tanq; enim
melioꝛ eſſet pater qᷓ; filiuſ.ita philius pa

Cliderur enĩ ei ſimilẽ filiũ:ſed admonẽ
erant talem eſſe etiam patrem. quem
nondum videbant:qualis eſt filius quem
videbant.Et ad hoc valet qð poſtea phi⸗

trem noſſe cupiebat:⁊ ideo nec filium ſcie

bat quo melius eſſe aliqͥd credebat. Ad⸗

hunc ſenſum coꝛrigendũ dictũ eſt.qui vi⸗

det me videt ⁊ patrẽ: quõ tu dicis oſten⸗
de nobis patrẽ? Video quõ tu dicas. Nõ
alterum queris videre ſimilem: ſed illum
putas eſſe melioꝛem. Non credis: qa
ego in patre ⁊ ꝑater in me eſt. Cur ĩ

ſimilibus diſtantiã cupis cernere? Cur in⸗

ſeꝑabiles ſepatim deſideras noſſe? Dein

de non ad ſolum philippũ.ſed ad eos plu⸗
raliter loquitur:que non ſunt in anguſti

as coartanda vt adiuuante illo diligentiꝰ

exponantur. —
Perzlier tractatus ſeptnagegm⸗
ncipit tractatus ſeptuageſimuſ-
8 De eo quod dicit. Uerba
que ego loquor vobis a meipſo ñ
loquor: vſqʒ adid ad ait Bt guid
petieritis patrem in noie meobor

Bgaite au

—

us accipite mentibꝰ dilectiſ

—

filius autem deus eſt quidẽ patri equalis
ſed de pr̃e deo. Ideo ille deus ſed non de
deo: ⁊ lumen ſed nõ de lumine:iſte vᷣo deꝰ

de deo:lumẽ de lumĩe. Nã in his duabus

ſentẽtijs.vna qua dictũ eſt / non a meipſo
loquoꝛ.alia qua dictũ eſt.pater aũt in me

manẽs ipſe fac oꝑa.ſingulas tenẽtes diü⸗
ſi nobis adũſant᷑ heretici:qͥ nõ ex vna par

te ſed in ↄtraria conãteſ a via veritatis ex
oꝛbitant.Arriani quippe dicũt.Ecce ineq̃ᷓ
lis eſt pr̃i filius:a ſeipſo nõ loquit᷑. Dicũt
ſabelliani ↄtra.id eſt.patripaſſiani. Ecce
qᷣ pr̃ eſt:ipſe ⁊ filius. Quid enĩ eſt pr ĩ me
manẽs ipſe facit oꝑa:niſi ĩ meimaneo ego
q facio? Cõtraria dicitis:ſed nõ eo modo

ri/ *

. ſimi:Loquẽtibꝰ quidem no⸗
bis ſed ipſo docente qui non recedit a no
bis.dñs dicit:qð modo cum legebat᷑ audi

ſtis. Uerba queę ego logoor vohis
a meipſo non loquor.· Pater autẽ
in me manens:ipſe facit opera Er⸗
go ⁊ verba opera ſunt? Plane ita eſt. Ntãa
ꝓfecto qui ꝓximũ loquẽdo edifi cat: bo⸗
nũ opus oꝑaturs Sed quid eſt a meipſo ñ
loquoꝛ: niſi a meipſo non ſum qͥ loquoꝛ?
Ei quippe tribuit qð facit:de quo eſt ipſe
gui facit. Pater enĩ deus non eſt ð ali:

——

— — „

.... — — — —

Phinist.

Phinon,

intoct.
tri⸗.
Nrnͤa.

Aakone
hanenhoe.

ie
Ni⸗
en⸗
um

⸗

ein
⸗

1

õä

—

A

niſ
ſo⸗
ho
4
.

j

D ☛ ☛ ☛☚.s ςM e..

Job. Tract. LXxI Ta. XIIII

——

ſi cut eſt falſum ↄtrariũ vero: ſed ficut ſũt
inter ſe duo falſa ↄtraria /errãdo in diuer
ſa itis:in medio eſt via quã relinqͥtis. Int
voſipſos longioꝛe interuallo ſeꝑati eſtis:
quã ab ipſa via cuiꝰdeſertoꝛes eſtis. Voſ
hinc.vos aũt illinc hucvenite:alteri ad al
teros trãſire nolite: ſed hinc atq; illinc ad
nos veniẽdo inuicem vos inuenite. Sa⸗
belliani agnoſcite quem pᷣtermittitis. Ar⸗

riani equate quẽ ſubditis:⁊ ĩ via vera no

biſcũ ambulabitis. Eſt enĩ qð inuicem ex

vobis alteri ex alteris admoneri vtriq; de
beatis. Audi ſabelliane. VUſq; adeo nõ ip

ſe pater ſed alter eſt filius:vt eum arrianꝰ
inequalẽ aſſerat patri. Audi arriane.vſq;
adeo filius equalis eſt patri:vt ſabellianꝰ
eundem eſſe dicat ⁊ patreʒ: Tu adde quẽ

tollis.tu adimꝑle quem minuis.⁊ nobiſcũ—*

ambo conſiſtitis.quia nec tu tollis.nec tu
minuis eum: qui ⁊ alter eſt a patre vt con
uincas ſabellianũ.⁊ equal ceſt patri vt cõ

JZohãnis.x. uincas arrianũ. Vtriſq; enĩ clamat:ego et

pater vnũ ſumus.Qð ait vnũ/audiant ar

riani.Qð ait ſumꝰ:audiãt ſabelliãi. ⁊ nec

illi cqualem nec illi alterũ negãdo ſint va

ni. Si ergo qm̃ dixit.verba q̃ ego loquoꝛ

vob a meipſo ñᷣ loquoꝛ. ꝓpterea putatur
vſq; adeo imparis ptãtis.vt non qð ipſe

Johãnis.v: vult faciat:audiat᷑ qð dixit.Sicut pr̃ ſuſci

tat moꝛtuos ⁊ viuiſicat: ſic ⁊ filiꝰ qs vult
viuiſficat. Item ſi qm̃ dixit.pater ĩ mẽ ma⸗
nens ipſe fecit oꝑa.ꝓpterea putat᷑ nõ aliꝰ
eſſe pater aliuſ ipſe:audiat᷑ qð dixit:Que
cunq; pr facit.hec ⁊ filiꝰ ſimilit᷑ facit:et in⸗
telligat᷑ non bis vnꝰſed duo vnũ. Veꝝ qꝛ
ſic equalis eſt alter alteri.vt tñ alter ſit ex
altero:ideo nõ loquit᷑ a ſemetipſo.qꝛ non
eſt a ſeipſo.Et ideo pf̃ in illo manẽs facit
oꝑa ipſe.quia ꝑ quem ⁊ cum quo facit nõ

B eſt niñ ab ipſo. ¶Deniq; adiũ git ⁊ dicit.

7

Nõ creditis dqa ego in pꝛe: ⁊ pz in

me ẽ: Alioqͥn „p topa ipᷣa credite
Antea ſolus p gs arguebat᷑:nũc aũ

non ibi cũ ſolũ fuiſſe qui eſſet arguẽdus
oſtendit᷑. Pꝛopter oꝑa inquit ipſa credite
quia ego in pf̃e ⁊ pater in me eſt. Neq; ei
ſi ſeꝑati eſſemꝰ/inſeꝑabilit᷑ oꝑarivlla rati⸗

Infra tract᷑. one poſſemꝰ. Sed d eſt qð ſequit᷑. Amẽ

lxxij.a.

amẽ dico vobis:qͥ credit i me opa

Infra tract. qᷓ ego facio ⁊ ipſe faciet· ⁊ maiora

lxxiij.a. pozꝶ faciet qa ego vado ad pꝛem ⁊
ne Bi; petierins :noiemeo bociu⸗

ciazʒ. vt glorificet᷑ pẽ in filio: Si q̃d

petieritis ti noie meo hoc faciain.
Ergo ⁊ illa maioꝛa oꝑa: ſeipſum facturuʒ
eſſe ꝓmiſit.õ ſe extollat ſeruꝰ ſupꝛa do
minũ:nec diſcipulus ſupꝛa mgr̃jm. Maio⸗
ra qᷓ; ipſe facit dicit eoſ eẽ facturoſ: ſʒ ĩ eiſ
vel ꝑ eos ſe faciente.nõ ipſis tanqᷓ;ᷓ ex ſeip

Al. me

Johan. xiij.

ſis.Ei quippe cantat᷑ in pſalmo. Diligaʒ te ps.xvij.

dñe vᷣtus mea.Sed que ſunt tandem iſta
maioꝛa? An foꝛte qð egros ipſis trãſeunti
bus/etiã eoꝛum vmbꝛa ſanabat? Maius ẽ
enĩ vt ſanet vmbꝛa q; fimbꝛia.Illõ per ſe⸗
fecit h̊ n ipſos:ſed tñ vtrũ q; ipſe. Verũta

Actuum.v.

men qñ iſta dicebat/vboꝝ ſuoꝝ oꝑa com
mẽdabat.Sic enĩ direrat. Verba ꝗ̊ ego

loquoꝛ vob:a meipſo nõ loquoꝛ. Pat au
tem in me manẽs:ipſe facit oꝑa.Que oꝑa
tunc dicebat:niſi verba que loquebatur?
Audiebãt ⁊ credebant illi:⁊ eoꝛundẽ ver
boꝝ fructus erat fides illoꝝi. Veruntamẽ

euãgelizʒãtibꝰ diſcipulis non tam pauci qᷓ;

illi erant: ſed gentes etiã crediderũt.hec
ſunt ſine dubitatiõe maioꝛa. Nec tam̃ ait.
maioꝛa hoꝝ facietis vt ſolos apłos ea pu

taremus eſſe facturos: Sʒ qui credit ĩè me

inquit opa que ego facio ⁊ ipſe faciet.et
maioꝛa hoꝝ faciet. Ita ne qᷣcunq; credit ĩ
chꝛiſtũ facit que chꝛiſtꝰvel maioꝛa qᷓ; chꝛi
ſtuſ? Mon pᷣtereunt iſta traciãda ſunt nec
debent feſtinatione pᷣcipitari:ſed ea cogit
ↄcludendus iam ſermo iſte differri.
Explicit tractatus ſeptuageſimꝰ
primus. Incipit tractatus ſeptua/
geſinuſſecnundus. Pe eadę lectiõe

Wig ſibi⸗

ſibi ve/⸗
lit ? quõ accipiendum ſit qð
dñs ait.q credit ĩ me oꝑa
N q̃ ego facio ⁊ ipſe faciet:
non eſt facile compᷣhẽdere.Et cũ h ad in⸗
telligẽdũ difficillimũ ſit. adiecit aliud dif

ficiliuſ:et maiora hoꝝ facietQ;uid eſt

hoc? Qui faceret oꝑa que chꝛiſtꝰ fecit nõ

inueniebamꝰ:qͥ etiã maioꝛa faciat inuẽtu
ri ſumꝰ? Sed dixeramꝰ ſermone pꝛiſtino

quia maius fuit vmbꝛe ſue tranſitu qð di- Actuum.v.

ſcipuli fecerunt qᷓ; fimbꝛie ſue tactu qð ip⸗

ſe dñs fecit ſanari languẽtes: ⁊ quia plu⸗ Matth.xiiij

res aplis q ipſo ꝑ os ꝓpꝛiũ pꝛedicãte do
mino crediderũt vt hec viderent᷑ oꝑa in⸗

telligenda eſſe maioꝛa: Hõ quo maioꝛ eet
magiſtro diſcipulus vel dño ſeruꝰ vel ad⸗ Johan. xiij.

y iiij

——
—
. —
—

ct. LXXII Ta. XIIII
dẽti qui ediſicauit domũ ſuã ſupꝛa petrã
Qui ergo non eſt ſimilis huic viro pꝛudẽ⸗
tu: ꝓculdubio aut verba hec audit ⁊ nõa
cit. aut oĩno nec audit.Qui credit inqᷣt in Johãnis.xj
me:licet moꝛiatur viuet. Qui ergo non vi .

optatus vnigenito vel homo deo. ſed qðᷣ
. per illos ipſe dignaretur cadeʒ maioꝛa fa
Johãnis.xv cere.qui dicit illis alio loco.ſine me nihil
pvoteſtis facere. Ipſe quiſpe vt alia omit⸗
tam que ſunt ĩnumerabilia: ſine ipſis fecit

eos:ſine ipſis fecit hunc mũdũ.Et qꝛ ho⸗
mo etiam ipſe fieri dignatus eſt: ſine ipſis

fecit ⁊ ſeipſum. Quid autem illi ſine ipſo:

niſi peccatum? Deniq; ⁊ hic id quod ð hac

re poterat nos mouere:mox abſtulit.Cuʒ

net:non vtiq; credit. Tale etiam hoc eſt.
qui credit in me faciet: non vtiq; credit qᷣ
non faciet.Quid eſt hoc fratres? Munqͥd

inter credentes in chꝛiſtum/ non eſt come
