et qui vident ceci fiant. Quid eſt qͥ vidẽt
ceci fiant? Qui ſe putant videre et medi⸗
cum non querunt :et in ſua cecitate per⸗
manent. Ergo iſtã diſcretöem vocauit iu
dicium cũ ait:in iudiciũ veni in hunc mũ
dũ :quo diſcernit cãm credẽtiũ ⁊ ↄfitẽtiũ
a ſuperbis ſe videre putantibꝰ:⁊ ideo gra
uiꝰ excecatis Tanqm dixerit ei peccatoꝛ
confitens et medicum querẽs:iudica me
deus et diſcerne cauſam meam de gente
non ſancta:illoꝛum ſcilicet:qui dicũt /vi⸗
demus et eoꝛum peccatum manet. MHõ au
tẽ illud iudiciũ iam intulit mũdo:quo de
viuis ⁊ moꝛtuis ĩ fine ſeculi iudicabit.Se
cundũ hoc enim dixerat: ego non iudico
quemquã:quoniã pꝛius venit non vt iudi

ps:xlij

cet mundum:ſed vt ſaluetur muudus per

ipſum.

Joh.

xplcit tractatus qdrageſunus
quartus

lartus Incipit tractat? xlv. Ab

*

eo quod ſcriptũ eſt. amen amen di
co vobis qui non intrat per n⸗
iu
u

—

um in ouile ouiũ ſed aſcẽdita

ait. Ego veni vt vitam habeant et

——— —————

abundantius habeaunt

D dñi exoꝛtus ẽ Huic itaq; lectiõi

lo qͥ cecꝰnatꝰ ẽ:ſᷣmo ad iudeos
hodiernã eſſe contextã/ſcire debuit ⁊ con
moneri caritas veſtra. Cum em̃ dominus
dixiſſet: ĩ iudicium eniʒ ego veni in hunc
mundũ/vt qui nõ vident videãt et qui vi
dent ceci ſiant/quod eo tꝑe quãdo lectuʒ
eſt vt potuimꝰexpoſuimus:quidã ex pha

riſeis dixerũt. unqͥd et nos ceci ſumus

Quibus reſpondit dñs. Si ceci eſſetis.nõ
haberetis peccatũ. Nunc autẽ dicitis/qꝛ
videmus.peccatũ veſtrũ manet. is ver
bis ſubiunxit ea que hodie cũ recitarent᷑/

7

Cbpirulũ.x. audiuimus. Amen qmen dico vobis

7

quinõ⸗ boſtium in ouile

EE
oniun edaiſtedie aliunde: ille fur
eſt et latro.Dixerunt enim ſe cecos non
e:videre autem tũc poſſent ſi oues xpᷣi
eſſent: Unde ſibi vſurpabãt lumẽ: ꝗ fure

bant ↄtra diem? Pꝛopt illoꝛũ ergo vanã

et ſuperbã et inſanabilẽ arrogantiã: do⸗
minus ieſus iſta contexuit:in quibus ſalu
bꝛiter nos ſi aduertamuſ admonuit. Mul

ti enĩ ſunt qui ſcõᷣm quãdã vite huius cöo⸗

ſuetudinẽ dicũtur boni homiĩes/boni viri
bone femine:innecẽtes/et quaſi obſeruã⸗
tes ea que in lege pᷣcepta ſunt:deferentes
honoꝛẽ parentibus ſuis/nõ mechãtes /nõ
homicidium perpetrãtes/non furtũ faciẽ

Exodi.xx. tes/nõ falſum teſtimoniũ aduerſus quem

quã perhibentes/et cetera que in lege mã
data ſunt/velut obſeruantes: xpᷣiani non
ſunt/et plerũq; ſe iactant quomõ iſti. Nũ
quid et nos ceci ſumꝰ? Quia vero iſta om
nia que faciũt/et neſciũt ad quẽ ſinem re
ferant/inaniter faciunt:Dominus de gre⸗
ge ſuo et de oſtio qua intratur ad ouile.ſi
militudinẽ ꝓpoſuit i hodierna lectiõe Di

liude
ille fur eſt ⁊ latro. vſq; ad id quod

Eillumiato il/

XLV La. X

—

—

cant ergo pagani. Bene viuimꝰ. Si ꝑoſti
um non intrant:quid ꝓdeſt eisvnde glo⸗
riantur Ad hoc enĩ debet vnicuiq; pdeſſe
viuere: vt detur illi ſemꝑ viuere. Mã cui
non datur ſemper viuere:quid pꝛodeſt beę
ne viuere? Quia nec bene viuere dicen⸗
di ſunt:qui finem bene viuendi vł cecita⸗
te neſciũt/vel inflatione cõtempnũt. Nõ
eſt autẽ cuiquã ſpes vera et certa ſemper
viuendi/niſi agnoſcat vitã quod eſt xps:
et per ianuam intret in ouile.QAuerunt er⸗
go plerũ q; tales hoĩes etiam perſuadere
hominibꝰvt bene viuant:et xpᷣiani nõ ſint
Per aliam partẽ volũ t aſcendere/rapere
et occidere:nõ vt paſtoꝛ ↄſcruare atq; ſal
uare ¶ Fuerũt ergo quidã philoſophi de
virtutibus et vicijs /ſubtilia mita tractau- H
tes/diuidẽtes/deſiniẽtes/ raciocinatiões

acutiſſimas concludẽtes/libꝛos inplẽtes/

ſuam ſapientiã buccis crepantibus venti⸗
lãtes:qui etiã dicere auderẽt hõinibꝰ:noſ
ſequimini:ſectã nr̃am tenete/ſi vultis bea
te viuere. Sed non intrant per oſtiũ: per⸗
dere volebant: mactare et occidere. Quid
de iſtis dicam? Ecce ipſi phariſei legebãt
et in eo quod legebant/xpᷣm ſonabãt:ven
turum ſperabãt/et pꝛeſentẽ non agnoſce⸗
bãt. Jactabãat ſe etiã ipᷣi int videntes/hoc
eſt inter ſapiẽtes:et negebant criſtũ et nõ
intrabant per oſtium. Ergo et ipſi ſi quos
foꝛte ſeducerẽt.inactandos et occidẽdos/
non liherandos ſeducerẽt.:Et hos dimitta

mus: videamuſ illos ſi foꝛte ipſi intrãt per

hoſtiuʒ:qui ipſiꝰ chriſti noĩne gloꝛiantur.
Innumerabiles enim ſunt qui ſe vidẽtes
non ſolum iactant:ſed a chriſto illũnnato“
videri volunt. Sunt autẽ heretici. Foꝛte
ipſi per ianuã intrauerunt? Abſit. Sabel
lius dicit. Qui filiꝰ eſt: ipſe eſt pater Sʒ fi
lius non eſt pater. Hon intrat per hoſtũ/
qui filiũ dicit patrem. Arrianus dicit.Ali
ud eſt pater: aliud eſt filius Recte diceret

ſi diceret alius/non aliud. Quando enim

dicit aliud/ei cõtradicit a quo audit: ego Joh. x.
et pater vnũ ſumꝰ. Mec ipſe ergo per oſti
um intrat. Pꝛedicat enĩ chriſtũ qualẽ ſibi
ſingii:non qualem veritas dicit. Nomen
habes:rem nõ habes.Alicuiꝰrei nomẽ eſt
chriſtus Tene ipſam rẽ:ſi vis ꝓd eſſe nibi
nomẽ. Alius neſcio vnde ſit/ſiẽ SFotinus:

1Thic di

6
.

ge

— — „

eee ESE

—., — — — ◻ —,.—* N *

Ccidit.¶

Chriſtus homo eſt inqͥt/deus nõ eſt. Nec
ipſe intrat per hoſtium:qꝛ chriſtꝰ homo et

deus eſt. Et quid opus eſt multa percur⸗

tenete:ouile xpᷣi eſſe catholicã eccleſiam.
Quicũ q; vult intrare ad ouile/per oſtiuʒ
intret:xpᷣm verũ pᷣdicet: non ſolũ chriſtũ

verũ pꝛedicet: ſʒ xpᷣi gloꝛiã qrat non ſuã.

Nam multi querendo gloꝛiaʒ ſuam: oues
xp̃ᷣi ſparſerunt potius quã ↄgregauerunt
Humilis eſt eni ianua xps dommnus.Qui
intrat per hanc ianuã/opoꝛtet humilẽ eſſe
vt ſano capite poſſit intrare. Qui autẽ ſe
nõ hũiliat ſed extollit: per maceriã vult
aſcendere. Qui autẽ per maceriã aſcendit
ideo exaltatur vt cadat. Tecte tamen ad
huc loquitur dominus ieſus:nondum in⸗
telligitur. Nominat hoſtiũ/nomĩat ouile/
nominat oues/commendat hec omĩa: ſed
nondum exponit. Legamus ergo:quiavẽ
turus eſt ad ea verba/in quibus nobis ali
qua que dixit dignetur exponere: ex quo
rum expoſitiõe dabit nobis foꝛtaſſe etiaʒ
illa que nõ expoſuit ĩtelligere. Paſcit em
manifeſtis.exercet obſcuris.Qui nõ ĩtrat
per hoſtiũ in ouile ouiũ ſed aſcẽdit aliun
de. ve miſero quia caſurꝰ eſt. Sit ergo hu
milis:per oſtiũ intret:plano pede veniat/
7 ſi offendat Ille inqᷣt fur ẽ ⁊ latro/qͥ oueſ

ſuas vult dicere oues alienas/ ad hoc ſu⸗

as.ideſt.furto ablatas:vt nõ ſaluet ſed vt

occidat.Ergo fur eſt:quia qð alienum eſt

. latro quia et quod eſt furat oc
Qui autẽ intrat per oſtium
paſtoꝛ eſt ouiuʒ. Huic oſhariꝰ ap
it De oſtiario iſto tunc queramꝰ:quando
ab ipſo dño audierimus qs ſit oſtiuʒ:et qᷣ
ſit paſtoꝛ. Et oues vocẽ eiꝰ audiũt:
et ꝓpꝛias oues vocat nommatun
Habẽet eni nomĩa eoꝛuʒ ſcripta in libꝛo vi

ſuũ dicit

te. Pꝛopᷣas oues vocat nominatim. Hinc
ij. Thi.ij. dicit apoſtolus. Nouit dñs qui ſunt eius.

Et adducit eas:et cũ ꝓpꝛias oues
emiſerit ate eos vadit: et oues illũ
ſequutur d⸗ int vocẽ eius. Alie
um autẽ nõ ſequũtnur: ſed fugiut
ab eo:quia non nouerũt vocẽè alie

noꝛũ Tecta ſũt vᷣba hec/plena queſtiõi

—

bus:grauida ſacrameutis. Sequamur er⸗

go et audiamus magiſtrũ ex his obſcuris

—

aliquid aperientẽ: et per id qð aperit/nos
foꝛte intrare fatientẽ. Hoc prouerbiũ

. dixit illig ieſus:illi autem non co/
rere:et młta vana hereſum enũerarc BhoGd rõ

———

gnouerũt quid loqueret᷑ eis. Foꝛte

Quia nos pulſamus vt aꝑiatur nobis:illi
autẽ xpᷣm negãdo nolebant intrare ſeruã⸗
di:ſed foꝛis remanere perdẽdi. Quod er⸗
go nos audimus hec pie:quod antequam
illa intelligamus: credimus vera eſſe atq;

Joh. Cract. xV Ca. X

nec nos. Quid ergo intereſt inter illos et
nos:anteq́; iſta verba agnoſcamꝰ“ et nos⸗

diuina.magna ab iſtis diuerſitate diſtamꝰ2

Impius/alter piꝰ:et talia ſunt vt foꝛte am⸗
boinõ intelligãt:vnus dicit nihil dixit/ali⸗
us dicit verũ dixit/et bonũ eſt quod dix⸗
it:ſed nos ñ intelligimꝰ. Iſte qͥa credit iã
pulſat/et dignus eſt cui aꝑiatur ſi pulſare
perſiſtat:ille vero adhuc audiat:niſi credi
deritis nõ intelligetis. Quare iſta cõmen
do? Quia etiã cũ verba hec obſcura ſicut
poſſum expoſuero:aut qꝛvalde ſunt abdi
ta vł ego eoꝝ non apꝛehẽdere intelligen

Cum eni duo audiũt verba euãgelij: vnꝰ

Eſaie.vij:

ciam:vel explicãdi qð intelligo nõ habue

ro facultatẽ:vel tam fuerit quiſq; tardꝰ vt
etiã exponentẽ nõ ſequat᷑:nõ de ſe deſpe⸗
ret:maneat in fide:ambulet in via:audiat
applm dicẽtẽ:et ſi qͥd aliter ſapitis:hoc q̊;
vobis deus reuelabit:verũtamẽ ĩ quod ꝑ
uenimus:in eo ambulemꝰ. Incipiamꝰ er⸗
go audire exponentẽ:quẽ audiuimus pꝛo
ponentẽ. Dixit ergo iteruʒ eis ieſus
Amen amẽ dicovobis: qa ego ſu⸗

Phil.iij.

hoſtium ouiu m. Ecce ipſuʒ hoſtiũ qd

clauſum poſuerat apuit. Ipe eſt hoſtium:
Agnouimꝰ /imtremꝰ: vt nos intraſſe gau
deamus. Mmẽs quotquot venerũt
fures ſunt et latrões Quid eſt hoc do

mine:omnes quotqͥt venerũt? Quid emę

Tu ñ inueniſti:? Sed ĩtellige. Omẽs quot
quot venerũt dixit:vtiq; pꝛeter me:Reco

lamus ergo Ante aduentũ ipᷣius venerũt

ꝓphete:nunquid fureſ ⁊ latrões fuerunt?
Abſit. Non pꝛer᷑ illum venerũt.quia cum
illo venerũt. Venturus pꝛecones mitte⸗
bat:ſed eoꝝ coꝛda q̊s miſerat poſſidebat
Vultis noſſe quia cũ illo venerũt?Quiẽ
ipſe ſemper:carnem qpe accepit ex tẽpo

re.Quid eſt ergo ſemꝑ: In pꝛincipio erat
verbum. Cum illo ergo venerũt:qui cum

r ij

Joh. j.

Joh. xiiij. verbo dei venerũt. Ego ſum inquit via z— gniſicando enĩ verba ſunt. Tolle! ſigniſica .
veritas et vita. Si ipſe eſt veritas.cum il-⸗ tionẽ verbo:ſtrepitus inaniſ eſt. Signiſica
lo venerunt qui veraces fuerunt.Quott ta ſunt ergo om̃ia. Nunqd nõ eadẽ crede
ergo pꝛeter illũ:fures ſunt et latrões.i.ad bant:per quoſhec ſigna miniſtrabant᷑: per
furandũ et occidendum. Sed non au/ quos eadẽ que credimuſ pꝛophetata pnũ .
D Dierunt eos oues Mioꝛ hec queſtio dabant᷑:? Vtiq; credebãt Sʒ illi vẽtura eſ
eſt:non audierunt eos oues. Ante aduen ſe:nos autẽ veniſſe.Ideo autẽ ſic ait. Eũ .
tum domini nr̃i ieſu xpᷣi:quo humilis ve⸗- dẽ potũ ſpiritualẽ biberunt. Si ſpiritualẽ
nit in carne:pꝛeceſſerunt iuſti: ſic in eum eundem:nam coꝛpalẽ nõ eundẽ Quid eni .
credentes venturũ: quomõ nos credimuſ illi bibebãt: Bibebant eni ð ſ pirituali ſe⸗
in eum qui venit. Tempoꝛa variata ſunt: quente petra:petra autẽ erat xpᷣs Videte n
non fides:quia et ipſa vba ꝓ tempoꝛe va ergo:ſide manente/ſigna variata. Ibi pe⸗ 2
riantur: cum varie declinantur. Aliũ ſonũ tra xpᷣs:nobis chꝛiſtus qð in altari dei po⸗ Eptniie d
habet venturus eſt: aliũ ſonum habet ve mitur. Et illi pꝛo magno ſacremẽto eiuſdẽ ſ
nit. Mutatus eſt ſonus:venturus eſt ⁊ ve chꝛiſti biberunt aquã ꝓfluentẽ de petra: Nl
nit Eadem tamen ſides vtroſq; coniũgit: nos quid bibamus noꝛunt ſideles. Si ſpe SððMD
et eos qui venturũ eſſe:et eos qui eũ ve- ciem viſibilẽ intendas:aliud eſt. Si intel⸗ ”M
niſſe crediderunt Diuerſis quidẽ tempoꝛi ligibilẽ ſigniſicationẽ.eũdẽ potũ ſpũaleʒ dl
bus: ſed vtroſq; per vnuʒ ſidei hoſtium: H biberũt. Quott g illo tꝑe crediderũt vel d
eſt per xpᷣm videmus ingreſſos. Nos cre⸗ abꝛae vł yſaac vł iacob. vł moyſi: v aliis di
dimus dominum ieſum xpᷣm natũ ex vir⸗ patriarchis:alijſq; ꝓphetis xpᷣm pꝛenunci
gine. veniſſe in carne: paſſum eſſe/reſurre antibus:oues erant.et chꝛiſtũ audierunt: 4
xiſſe/ in celum aſcendiſſe. Totũ hoc ſitit ¶Mon alienã vocẽ: ſʒ iiꝰ audierũt. Judex
verba auditis pꝛeteriti tempoꝛis: inpleti fuerat in econe:quia et quãdo iudex lo
eſſe iaʒ credimus. In eius ſunt ſidei ſoctie quit᷑ ꝑ pꝛeconẽ: cxceptoꝛ nõ facit: pᷣco nõ 1
tate nobiſcum et illi patres qui credideft dꝛxit: ſz iudex dixit. Alij ſunt ergo quos Hr
de vᷣgine naſciturũ/paſſurum/reſurrectu⸗ non audierũt oues: in qbus non erat vox
rum / in celum aſcenſurũ. Illos enim oſtẽ⸗ xpᷣi: errantes/falſa dicẽtes/ inania garriẽ lhtien
. Coꝛ. iitj. Oit apoſtolus: vbi ait. habentes aũt eun-⸗ tes: vana fingentes: miſeros ſeducentes.
ij. Coꝛ.iiij. dem ſ piritũ fidei ſicut ſcriptũ eſt: credidi Quid eſt ergo quod dixi⸗ Aaioꝛ hec .
pꝛopter qð locutus ſum:et nos credimus queſtio ẽ uid habet obſcurũ:et ad ĩtel: Nel
ꝓpter quod et loquimur. Pꝛopheta dix⸗ ligendũ difficile? Audite obſecro. Ecce
põ.xv it.credidi ꝓpter qð locutus ſum: apoſto⸗ dñs ipſe ieſus xpᷣs venit:pᷣdicauit. Vtiq; I
lus dicit: et nos credimus ꝓpter quod et multo magis vox paſtoꝛis erat:expᷣſſa i⸗ n
loquimur. Vt ſcias autẽ qð vna ſit ſides: ſo oꝛe paſtoꝛis. Si enĩ per pꝛophetas vor
audi dicentẽ. Habentes eundẽ ſpũm ſidi paſtoꝛis erat.quanto magis vocem paſto ”
. Coꝛ. x. et nos crcdimꝰ. Sic et alio loco. Nolo eni rnis pꝛoferebat lingua ipſa paſtoꝛis? Non n
·Eꝛ · x. vos ĩqt ignoꝛare fratres: qa pr̃es nr̃i om⸗ omnes audi erunt. Sed qͥd putamꝰ? Qui
nes ſub nube fuerunt. et omnes mare trä-⸗ audierunt oues erũt: Ecce audiuit iudas
ſierunt:et omnes in moyſe baptiſati ſunti et lupus erat.Sequebatur.ſed pelle ouĩa e
nube et in mari.et omnes eandẽ eſcã ſpiri tectus:paſtoꝛi inſidiabatur. Aliq vero eo Kk
tualẽ manducauerũt: et omnes eũdeʒ pe rum qui chꝛiſtum crucifixerũt: non audie ke.
tum ſpiritualẽ biberunt. Mare rubꝛum ſi bant et oues crãt Ipſos enĩ videbat ĩ tux . 11
gnificat baptiſmũ Moſes ducroꝛ per ma ba:quãdo dicebat.Cum exaltaueritis fili enn
re rubꝛum:ſignificat xpᷣm. Populus tran- um hominis:tũc cognoſcetis quia ego ſũ ban
ſiens: ſignificat ſideles Mοο0οgptioꝛuz: Quomö iſta ſoluitur queſtio? Audint 1ö enn
ſigniſicat abolicionẽ peccatoꝛũ. In ſignis oues:et non audiunt oues. Sequũtur vo Dio
diuerſis eadem fides:ſic in ſignis diuerſis cem paſtoꝛis quidã lupi/et ei quedam cõ Aub
quõ in vᷣbis diũſis:qꝛ vᷣba ſonos mutãt ꝓ tradicunt oues: poſtremo paſtoꝛem occi⸗ Npe
tꝑa: ⁊ vtiq; nihil alið ſunt vba qᷓ; ſigna. Si dunt oues.Soluitur queſtio: Reſpondit ?

l⸗

SNA E —.

O

9

on
1as
nia
to

ie

.

Ezʒe. xxxiiij.

Joh. Tract.
enim aliquis et dicit. Sed quãdo non au⸗
diebant oues nõduʒ erant:tũc lupi erant
Vox audita eos mutauit:⁊ ex lupis oueſ
fecit.Quãdo autẽ facte ſunt oues:audie

runt: et paſtoꝛeʒ inuenerunt:paſtoꝛẽq; ſe⸗
cute ſunt. Paſtoꝛis pꝛomiſſa ſperauerunt

quia iuſſa fecerũt. Soluta eſt vtcũq; iſta
queſtio:et cuiq; foꝛte ſufficiat.e autem
adhuc mouet:et quid me moucat cõmuni

co vobiſcũ: vt quodãmõ qᷓrens vobiſcũ

reuelante illo vobiſcuʒ merear inuenire.
Quid g me moueat accipite? Per eʒechi
elem ꝓphetam dominus obiurgat paſto⸗
res:et dicit inter cetera de ouibꝰ Errantẽ
oueʒ non reuocaſtis:Et errantẽm dicit et
ouẽ appellat.Si quãdo errabat ouis erat.
cuius voccʒ vt erraret audiebat?: Pꝛocul
dubio eniʒ non erraret:ſivocẽ paſtoꝛis au

diret. Sed ideo errauit: quia vocem au-
diuit alieni: vocem furis et latronis audi-

uit. Certe latronũ voces nõ audiũt oues
Qui venerunt inquit/⁊ intelligimꝰ pꝛeter

mwe.ideſt.qui venerũt pꝛeter me.fures ſũt

et latrones:et non audierũt eos oues.Do
miĩe ſi non audierũt eos oues: quomõ er⸗

rant oues:ſi oues non audiũt niſi te? Tu

autẽ veritas es. Quiſqͥs veritatẽ audit:ñũñ

Joh. xiiij: vtiq; errat. Illi autẽ errant:et oues appel⸗

modo et errat: ⁊ ouis eſt? Vocẽè alieui au

. „ „ „.

lantur. MNam ſi in erroꝛe ipſo oues nõ ap⸗

pellarentur:nõ diceret᷑ per eʒechielẽ pꝛo⸗

phetã.Errantẽ ouem nõ reuocaſtis. Quo

diuit? Certe nõ audierunt eos oues.De⸗

inde mõ multi colligunt᷑ ad ouile chꝛiſti:⁊

ex hereticis fiunt catholici: A furibus tol
luntur:paſtoꝛi reddun:᷑: Et alieni qñ mur

murãt: tediũ paciunt᷑ ad reuocãtẽ:⁊ nõ in

telligũt iugulãtẽ.verũtñ etiã cũ renitẽtes

venerũt que oues ſũt: agnoſcũt vocẽ pa
ſtoꝛis:et ſe veniſſe letantur:et erraſſe eru⸗

beſcunt. Quando ergo in illo erroꝛe tanq;
in veritate gloꝛiabant᷑:et vtiq; non audie
bant vocem paſtoꝛis: ⁊ alienũ ideo ſeque

bantur:oues erant an non erant? Si oues

erant: quomodo alienos oues audiunt?
Si oues non erant:quare obiurgantur illi

quibus dicit᷑. errantẽ ouem non reuocaſtiſ
Ipfſis etiam iam factis catholicis chꝛiſtia⸗

nis/bone ſpei fidelibꝰ/aliquãdo mala cõ⸗

tingunt:ſeducunt᷑ in erroꝛem: et poſt erro

rem renocant᷑. Quando ſeducti ſunt in er
roꝛẽ ⁊ rebaptiſati ſunt: aut poſt ouilis do
minici ſocietatẽ rurſus in erroꝛẽ pꝛiſtinuʒ
reuoluti ſunt:oues erãt an non erãt? Vti
q; chatolici erat. Si catholici fideles erãt
oues erãt. Si oues erãt: quomõ vocẽ alie
ni audire potuerunt:cũ dominuſ dicat/nõ
audierſt eos oueſ? Audiſtis fratres alti
tudinem queſtiõis.Dico ergo: Houit do⸗
minꝰ qui ſunt eiꝰ. MNouit pꝛeſcitos: nouit
pꝛedeſtinatos. De illo quippe dicit᷑: quos
autẽ pꝛeſciuit et pꝛedeſtinauit: cõſoꝛmes
fieri imaginis filijs ſui: vt ſit pꝛimogenitꝰ
in multis fratribꝰ. Quos autẽ pꝛedeſtina
uit:ipſos et vocauit.Et quos vocauit:ip⸗
ſos et iuſtificauit/quos aũt iuſtiſicauit:ip
ſos et gloꝛiſicauit.Si deꝰ pꝛo nobis:quiſ⸗
contra nos Adde adhuc:qui pꝛopꝛio filio
ſuo non peꝑcit:ſed pꝛo nobis omnibꝰ tra⸗
didit eum:quomõ etiã nõ cum illo omnia
nobis donauit? Sed quibꝰ? MNobis pꝛeſci
tis:et pꝛedeſtinatis/ iuſtificatis.gloꝛiſica⸗

Thicije⸗

Rhoꝛij⸗

tis:de quibus ſequit᷑.Quis accuſabit ad

uerſus electos ði? Nouit dominꝰ qui ſũt
eius:ipſe ſunt oues.Aliqñũdo ſe ipᷣe neſci
unt:ſed paſtoꝛ nouit eas. Secundũ iſtam
pꝛedeſtinatõem.ſecundũ iſtaʒ dei pꝛeſciẽ

tiam:ſecundũ electiõem ouiũ:ante conſti

tutiõem mundi. Secundũ iſtam ergo pꝛe
ſci ẽtiam dei:et pꝛedeſtinatiõecm:quã mul

te oues foꝛis:quã multi lupi intuſ Et qſauuu·

multe oues intus: et quam młti lupi foꝛis
Quid eſt quod dixi. Quam mlte ones fo
ris? Quam multi modo luxuriant᷑:caſti fu
turi. Quam multi blaſphemãt chꝛiſtũ:cre
dituri in chꝛiſtũ. Quã multi ſe inebꝛiãt:fu

turi ſobꝛij:Quam multi rapiſt res alienaſ

donaturi ſuas. verũtamẽ modo vocẽ alie
nam audiũt alienos ſequũtur. Iteʒ quaʒ
multi intus laudãt/blaſphematuri. Caſti
ſunt/foꝛnicaturi.Sobꝛij ſũt/ſe vio poſtea
ſepulturi.Stãt/ caſuri:⁊ nõ ſunt oues.De
pꝛedeſtiatiſ em loquimur De his loqmur
quos nouit dominꝰ qui ſunt eiꝰ.Et tamẽ
ipſi quãdiu recte ſapiunt:chꝛiſti voceʒ au
diunt. Eccc audiũt ipſi:non audiunt illi.
et tamen ſecundũ pꝛedeſtiationẽ nõ oues
iſti/oues illi: dhuc manet queſtio:q̃ mi⸗
hi interim nunc videtur ita poſſe diſſolui.
Eſt aliqua vox:eſt inquã vox aliqua pa⸗
r iij

S
Math. v.

ſtoꝛis:in qua oues nõ audiunt alienos: in
qua non oues audiunt chꝛiſtum. QAue eſt
iſta vox? Qui perſeuerauerit vſq;; in finẽ:
hic ſaluus erit. Manc vocem non negligit
pꝛopꝛius:non audit alienꝰ. Hã et ille hoc
ei pꝛedicat: vt perſeueret apud ipſuʒ vſq;
in ſinem Sed non apud eum perſeuerãdo
non audit hanc vocem. Venit ad chꝛiſtũ:
audit alia/et alia verba/illa et illa: oinnia
vera:ſana omnia: inter que omnia eſt et
illa vox: qui perſeuerauerit vſq; in finem
hicſaluus erit:iſtam qui audierit ouis eſt
Sed audiebat illam neſcio quis:⁊ deſipu
it/refriguit/audiuit alienã. Si pꝛedeſtina
tus eſt: ad tempꝰ errauit:in erernũ nõ pe
rijt: redit vt audiat qð neglexerit: faciat
qð audiuit.Si enĩ de his eſt qͥ pꝛedeſtiati
ſunt:et erroꝛeʒ ipſius deus pꝛeſciuit:et cõ
uerſiunẽ futuraʒ Si aberrauit:redit vt au
diat illã vocem paſtoꝛis:⁊ ſequatur dicẽ⸗
tem:qui perſeuerauerit vſq; in finẽ hic ſal
uus erit. Bona vox fratres / vera/ paſtoꝛa
lis:ipſa eſt vox ſalutis intabernacuł iuſto
rum. Maʒ facile eſt audire chꝛiſtũ:facile ẽ
laudare euãgeliũ:facile eſt acclamare di
ſputatoꝛi. Perſeuerare vſq; in finem hoc
eſt ouiuʒ vocẽ paſtoꝛis audientiũ.Tem⸗
ptatio accidit:perſeuera vſq; in finẽ.quia
temptatio non ꝑſeuerat vſq; in finẽ. Vſq;
in quem finem perſeuerabis: Qnouſqᷓ; fi
nies viam. Quãdiu enĩ non audis chꝛiſtũ
aduerſarius tuus eſt in iſta via:hoc eſt in
iſta moꝛtali vita. Sed quid dicit.Concoꝛ⸗
da cũ aduerſario tuo cito:dum es cum eo
in via Audiſti/credidiſti/concoꝛdaſti. Si
aduerſabaris concoꝛda: ſi tibi pꝛeſtitũ eſt
concoꝛdare Si aduerſabaris cõcoꝛdia:no
li vlteriꝰ litigare. Quãdo eni finiatur via
neſcis:ſʒ tñ ſcit ille.Scit ille ſi ouis es: ⁊ ſi
ꝑſeueraueris vſq; in finẽ ſaluꝰeris Ac per
hoc iſtam vocem non cõtempnunt ſui.nõ
audiunt alieni. Vt potui vt ipſe donauit
pꝛofundã multum queſtionẽ: aut expoſui
vobis:aut tractaui vobiſcuʒ.Si qui minꝰ
intellexerunt/maneat pietas:et reuelabit᷑
veritas.QAui autẽ intellexerunt.non ſe ex
tollant quaſi celerioꝛes ſuꝑ tardioꝛes: ne
extollendo ſe exoꝛbitent:et faciliꝰ perue⸗

niant tardioꝛes. Omẽs autẽ perducat cui

dicimus. Deduc me domie ĩ via tua: ⁊ am

—.—

bulabo in veritate tua. Per h̊ ergo quod
expoſuit dñs qᷣa ipſe eſt hoſtiũ:ĩtremꝰ ad
ea que pꝛopoſuit:nec expoſuit.Et paſtoꝛ
quidem quiſnam ſit: quãuis non dixerit
in iſta lectione que hodie recitata eſt:ta⸗
men mn ea que ſequitur apertiſſime dicit.
Ego ſum paſtoꝛ bonus.QAuod et ſi non di
ceret:quem aliũ pꝛeter ipſum intelligere
deberemus in eis verbis vbi ait/aui itrat
per hoſtiũ/paſtoꝛ eſt ouium/huic oſtiariꝰ
aperit:et oues eius vocẽ audiunt:et ꝓpꝛi
as oues vocat nominatiʒ et educit eas:et
cum ꝓpꝛias oues emiſerit. ante eas vadit
et oues eum ſequunt᷑ quia ſciũt vocẽ eiꝰ⸗
Quis enĩ alius oues ꝓpꝛias vocat nomia
tim:et educit eas hinc ad vitam eternam
niſi qui nouit nomina pꝛedeſtinatoꝝ.Vn Luce.x.
de ait diſcipulis ſuis. Gaudete:quia noĩa
veſtra ſcripta ſunt in celo.hinc eni vocat
eas noĩatim:Et quis alius eas emittet:ni
ſi qui earũ peccata dimittit: vt eum ſequi
duris liberate vinculis poſſint:Et qͥs eas
pꝛeceſſit quo eum ſequant᷑: niſi qui ſurgeſ
a moꝛtuis iam non moꝛitur.et moꝛs ei vl⸗ Rho. vj.
tra non dñiabit᷑? Et cũ hic conſpicuꝰ eſſet
i carne:ait.Pr qͥs ðdiſti mihi volo vt vbi Job. xvij⸗
ego ſum: et ipſi ſint mecũ VUñ illð qð ait.
Ego ſum oſtium: per me ſi quis in
oierit ſaluabitur: er ingredi tur

In hoc euidenter oſtendit:non ſolũ pa
oꝛem ſed etiã oues intrare per oſtiũ.Sʒ li
quid eſt ingrediet᷑ et egredietur ⁊ paſcua
inueniet:? Ingredi quippe in ecdeſiam per
hoſtiũ chꝛiſtum valde bonũ eſt: exire aũt
de eccleſia ſicut ait iſte ipſe iohãnes euan
geliſta in epiſtola ſua: ex nobis exierũt:y x ⸗
non erant ex nobis:non eſt vtiq; bonum: · iob. i⸗
Talis ergo egreſſus non poſſet a bono pa
ſtoꝛe laudari: vt diceret ⁊ igrediet᷑ et egre
dietur: et paſcua inueuiet. Eſt ergo aliqs
non ſolũ ingreſſus verumetiã egreſſus bo
nus:per hoſtium bonũ quod eſt chꝛiſtus.
Sed quid ſit iſte laudabilis ⁊ beatꝰ egreſf
ſus:? Poſſem quidẽ dicere ingredi nos qñ
interius aliquid cogitamus: egredi auteʒ
quãdo exterius aliqd operamur. Et que
niaʒ ſicut dicit apoſtolꝰ: per fideʒ habitat Eph.iij.
chꝛiſtus in coꝛdibꝰ noſtris: ĩgredi per xp̃ʒ
eſſe ſecundum ipſam fidem cogitare:egre

ſente ietur et paſcua inueniet.

di autem per chꝛiſtum ſecundum ipſam ſi⸗

DRFathey⸗

4— dem etiam foꝛis.ideſt. coꝛam hominibus
operari.vnde et ĩ pſalmo legitur:exiet ho
N ei. mo ad opꝰ ſuum. et ipſe dominꝰ dicit. Lu
r Ps. eiij. ceant opꝑa veſtra coꝛam hominibus. Sed
„ Mathꝛ:y⸗ plus mè delectat:quod ipſa veritas tanqᷓ;
, paſtoꝛ bonus. et ideo bonus doctoꝛ quo⸗
1 dammodo nos admonuit quẽadmodũ in
e telligere debeamꝰ:quod ait: ingredietur
eet egredietur ⁊ paſcua inueniet: cõſecutꝰ
i adiunxit. Fur non venit:niſi vt fure
tur et mactet et perdat:ego veni vt
. vitam habeant et abundancius
i habeant. videtur eniʒ mihi dixiſſe vt vi

S tam habeant ingrediẽtes:et abundantius
la habeant egredientes. MHon autem poteſt

, quiſq; per hoſtiũ.ideſt.per chꝛiſtũ egredi
in er H ad vitã eternam que erit et ſpecie.niſi per
i ipſuʒ hoſtiũ:hoc eſt per eundẽ chꝛiſtuʒ in
1 eccleſiam eius que eſt ouile eius intraue
ni rit ad vitam tẽpoꝛalẽ que eſt in fide. Jðo
i SGab v. Rit: ego veni vt vitam habeant: hoc eñ ſi⸗
8 dem que per dilectionẽ oꝑatur. Per quã
fidem in ouile ingrediunt᷑ vt viuant: quia
l⸗Ron. iuſtꝰ ex ſide viuit: ⁊ abundancius habeãt

ua Ro:j. qui perſeuerandovſq; in finẽ per illud ho
hhe . Matb. x. ſtium. i. per ſidem chꝛiſti egrediuntur: qm
8 . veri ſideles moꝛiuntur: ⁊ abundantius ha
bebunt vitam/veniẽdo quo paſtoꝛ ille pᷣ⸗
ẽ ceſſit:vbi nunq; deinde moꝛiantur Quam
uis ergo et hic in ipſo ouili non deſint pa⸗
ſcua: quoniã ad vtrumq; poſſimus intelli

b Fgere q5 dictü eſt et paſcua ĩueniet.i.⁊ ad
ingreſſum et ad egreſſum:tamen tunc ve⸗
rirlg paſcua inuenient vbi ſaturentur qͥ eſu⸗
math. x riunt et ſitiunt iuſticiam:qualia paſ. cua in
. AWat .x· uenit cui dictum eſt: hodie mecum eris in
4 NLuc:xxij. paradiſo. Quomodo autẽ ipſe ſit hoſtiuʒ
ſiob⸗ ibpſe paſtoꝛ: vt per ſeipſuʒ quodamõ etiã
ipſe ingredi et egredi intelligatur:et quiſ
nam ſit hoſtiarius:longum eſt hodie que⸗
ge rere:et diſſerendo ſicut ipſe donauerit ex
4 phlicare. ⸗
c Erxplicit tractatus qᷓqrageſimus
4 ntꝰ. Inapit tractat? qdrageſimꝰ⸗
ſü extus. Ab eo qð dictuʒz eſt Ego ſũ
3 paſtor bonus: bonus paſtor ani-
1 g⸗ inam ſuam ponit pro ouibus ſuis
aA ſq; adid quod ait: mercenariuf
aultem fugit qnia mercẽnarius eſt:

Tract. XLVI La.

Baquens do;
minus ieſus ouibus ſuis ⁊
pꝛeſentibus ⁊ futuris:que
tunc aderãt que erant ibi
u oues eius: erãtq; que

future erant eius oues:itẽ pꝛeſenribꝰ ⁊ fu

turis/⁊ illis et nobis: ⁊ qͥtqͥt etiã poſt nos
fuerit oues eius: quis ad eas miſſus eſſet
oſtendit. QOmnes ergo audiunt vocem pa
ſtoꝛis ſui dicentis. Ego ſum! ſtor bo
nus. Mon adderet bonus: niſi eſſent pa⸗
ſtoꝛes mali.Sʒ paſtoꝛes mali:ipſi ſunt fu⸗
res et latrones:aut certe vt multũ mercẽ⸗
narij. Omnes eni hic ꝑſonas quas poſuit
requirere/diſtinguere noſſe debemꝰ. Ap⸗
uit enim iã duas res dñs: quas quodãmõ
clauſas ꝓpoſuerat. Jam ſcimꝰ quia hoſti
um ipe ẽ: ſcimus qa paſtoꝛ ipſe eſt Tures
et latrones qui ſint:in heſterna lectiõe pa
teſfactũ eſt.HHodie aũi audiuimꝰ merceẽna
rium: audiuimꝰ et lupũ: heri noiatus eſt
et hoſtiarius. In bonis ergo hoſtiũ eſt et
hoſtiariꝰ/paſtoꝛ et ouis: In malis fures ⁊
latrones/mercẽnarij/lupus. Oſtiũ domi⸗
nu m chꝛiſtſ accipimꝰ: ipᷣm paſtoꝛeʒ /ipᷣm
hoſtiariũ Quia em̃ hec duo ipe expoſuit:
hoſtiariũ nobis reliquit querendũ Et 4
ait de hoſtiario? Huic inqͥt hoſtiariꝰ ape⸗
rit. Cui aperit: Paſtoꝛi. Quid apꝑit paſto
ri? Hoſtiũ. Et qᷣs ẽ ipſũ hoſtiũ⸗ Ipſe pa
ſtoꝛ. Nunqͥd ſi dominus chꝛiſtus nõ expo
ſuiſſet: non ipſe dixiſſet: ego ſum paſtoꝛ ⁊
ego ſum hoſtium: auderet quiſqᷓ; noſtruʒ
dicere quod ipſe xpᷣs ſit et paſtoꝛ ⁊ oſtiuʒ
Si eni diceret ego ſum paſtoꝛ et non dice⸗
ret ego ſum hoſtiuʒ: queſituri eramꝰ quis
eſſet hoſtiũ:⁊ foꝛte aliud putãtes ante ho
ſtium remanſuri: gratia illius et miſericoꝛ
dia nobis expoſuit paſtoꝛẽ:ſeipſuʒ dixit:

expoſuit hoſtium: ſeipſum dixit. hoſtia⸗

rium querendum nobis reliquit. Quem
nos dicturi ſumus hoſtiariũ: Quemliber
inueniremꝰ. Cauendũ eſt ne maioꝛ exiſti⸗
met᷑ q; im hoſtiũ:qͥa hoſtiariꝰ in domibꝰ
homĩũ maioꝛ ẽ oſtio.Qſtiariꝰ eni hoſtio/
nõ oſtiũ pꝛeponitur oſtiario: qa oſtiarius
oſtiuz/non oſtium cuſtodit oſtiariuʒ. Nõ
audeo dicè aliquẽ hoſtiariũ malo: e Aaͤi
r üij

ui eni iam qͥd ſit oſtiuʒ. Non me latet: nõ
ſuʒ dimiſſus ↄiecture mee:nõ mihi huma⸗
na eſt relaxata ſuſpicio. Deus dixit/ve⸗
ritas dixit:mutari non poteſt quod immu
tabilis dixit. Dicã ergo in huius pꝛofũdi⸗
tate queſtiõis:quid mihi videtur. Eligat
yynnuſquiſq; quod placet: pie tñ ſentiat ſic
Sapiẽ.j· ſ criptum eſt. Sentite de domino in boni⸗
tate:et in ſimplicitate coꝛdis querite illuʒ
B Oſtiarium foꝛte ipſum dominũ debemus
accipere. ¶ Multo ſunt enim inter ſe di⸗
uerſa in rebus hũ anis/ paſtoꝛ et oſtiuʒ/qᷓ
oſtiarius et oſtium: et tñ dominus ⁊ paſto
rem ſe dixit:et oſtium. Cur ergo non itel⸗
ligamus ipſum et hoſtiariũ? Si enĩ conſis

cit Si autẽ ſecundũ aliquam ſimilitudinẽ
et hoſtiũ et paſtoꝛ eſt:audeo dicer̃᷑ ⁊ ouis
eſt. Ouis nempe ſub paſtoꝛe eſt. Tamen
ille et paſtoꝛ eſt et ouis. Vbi eſt paſtoꝛ:

Ecce hic habes:lege euangeuũ:Ego ſum

paſtoꝛ bonꝰ. Vbi ẽ ouis? Introga ꝓphe⸗
„tLꝗ. Sic ouis ad imolãdũductꝰẽ UVbi ẽ ag
Eſa.xxiij no: Interroga amicũ ſponſi. Ecce agnus
Joh.j. dei:ecce qui tollit peccata mundi: Adhuc
aliquid ſecundũ iſtas ſimilitudines mira⸗

bilius ſum dicturꝰ.Et agnus eni et ouis ?

paſtoꝛ:inter ſe amica ſunt. Contra lcones
aũt a paſtoꝛibꝰ oues cuſtodiri ſolent:⁊ ta
Apo. v. men de xpo cum ſit ouis et paſtoꝛ legimuſ

ſecundũ ꝓpꝛietates. Solemus videre pa
ſtoꝛes ſedere ſupꝛa petraʒ: ⁊ inde commiſ

ſa ſibi pecoꝛa cuſtodire. Vtiq; melioꝛ pa⸗

ſtoꝛ quã petra/ſuper quam ſedet paſtoꝛ:
et tamen chꝛiſtus/et paſtoꝛ et petra. To⸗

tum hoc ſecundũ ſimilitudiem: Pꝛopꝛie⸗
tatem autẽ ſi queras a me:in pᷣncipio erat
Joh.j. verbum:et verbũ erat apud deum:et deꝰ

erat verbum. Si queras a me ꝓpꝛietateʒ:
filius vnicus de patre in eteruũ ab eterno
genitus:equalis gignenti:per quem facta
ſunt omnia:cũ patre incõmutabilis:et ac⸗
cepta foꝛma hominis nõ mutatus:ex icar
natiõe homo:ſfilius hominis et filius dei.
Hoc totũ quod dixi:nõ ſimilitudo ſʒ res
eſt. Non ergo pigeat nos fratres ſecundũ

dvictum:vicit leo de tribu iuda.ſec omia
fratres ſecundũ ſimilitudies accipite: nõ

q̃ſdã ſimilitudies ipᷣm accipẽ hoſtiũ:ißm
hoſtiariũ? Quid ẽ em̃ hoſtiũ:? Quo intra⸗
mꝰ Quis ẽ hoſtiariꝰ?: Qui aꝑit.Quis ̊ ſe
aperit:niſi qui ſeipſum exponit? Ecce do
minus dixerat hoſtiũ:non intellexeramuſ
Quãdo nõ intellexunꝰ clauſuʒ erat: qui

aperuit ipſeeſt hoſtiariꝰ. MNulla ẽ ergo ne
ceſſitas aliqd aliud querere:nulla neceſ⸗

ſitas:ſed foꝛtaſſe eſt voluntas. Si eſt vo⸗
luntas:noli exoꝛbitare MHoli a trinitate di
ſcedere.Si perſonam aliquam queris ho
ſtiarij:ſpirituſſanctus occurrat. Non eniʒ
dedignabitur hoſtiariꝰ eſſe ſpirituſſanctꝰ
quando ipᷣm hoſtiũ eẽ dignatuſ eſt filius.

art ANlige bhoſtiariũ:foꝛte ſpiritũſanctũ. Ipᷣe
remus ꝓpꝛietates/ dominus vps nec pa-
ſtoꝛ eſt ſicut cõſueuimꝰ noſſe et videre pa
ſtoꝛes.nec hoſtiũ eſt: non enĩ euʒ faber fe

dominus diſcipulis ſuis de ſpirituſancto
dicit. Ipſe vos docebit omnem veritatem Joh. xvj:
QOſtium quid eſt? Chꝛiſtꝰ. Quid eſt chꝛi⸗
ſtus? Veritas. Quis aperit oſtiũ:miſi qui
docet omnẽ veritatẽ? De mercennario
autem quid dicimꝰ? Mon in bonis hic cõö⸗
memoꝛatus eſt ¶ Paſtor bonus ait:
animam ſuam dat pro ouibus ſu⸗/
is · Mercennarius et qui non eſt
paſtor cuius non ſunt oues ꝓprie
9 ier lup enienron⸗ et Dimit⸗
it oues et fugit:et lupus rapit et
dupergit oues. Bon iebonan perſe
nam mercennarius gerit: et tamen in aliqͥ
vtilis eſt. Mec mercẽnarius diceretur :niſi
acciperet a conducende mercedem. Quis

eſt ergo iſte mercẽnarius: et culpabilis et

neceſſarius? Hic vo fratres luceat nobis
ipſe dominꝰ: vt et mercẽnarios intelliga⸗
mus.et mercẽnarij non ſimus. Quis eſt &
iſte mercẽnariꝰ? Sũt qͥda eccleſie pᷣpoſiti
quibus paulus apoſtolꝰ dicit:ſua queren v k. ii
tes non que ieſu chꝛiſti. Quid eſt ſua que Cor. iij.
rentes:? Mon chꝛiſtuʒ gratis diligẽtes: nõö
deuz ꝓpter deũ querentes: tempoꝛlia cõ
moda ſectantes/lucris inhiãtes:honoꝛes
ab hominib apetentes.hhec quãdo amã
tur a pꝑꝛepoſito et ꝓpter hoc ſeruitur deo:
quiſqͥs eſt talis mercẽnarius eſt:int᷑ filios
ſe non cõputet. De talibꝰ enim et domi⸗

nus dicit. Amen amẽ dico vobis:percepe Math. vj.

runt mercedeʒ ſuam. Audi de thimotheo
ſancto.quid dicat apoſtolus paulꝰ. Spe⸗ Phit ij
ro autem in domino ieſu thimotheũ cito il. u.

me mittere vobis: vt et ego bono animo

1
„de
dri
ſ
ſ
8
ce
lle
cel
D

latß

— Ne8 — —.,. — —

—

n riig
oli⸗

E

Job.

ſim: cum cognouero que circa vos ſint.
MNeminẽ em̃ habeo tam vnanimẽ/qui ger
mane de vobis ſollicitꝰ ſit: omnes enĩ ſua

querunt:non que ieſu chꝛiſti Inter mercẽ

Alath. vij.

Eſaie.liij.

narios paſtoꝛ ingemuit:Queſiuit aliqueʒ

qui ſinceriter diligèt gregẽ xpᷣi: er circa ſe

in eis qui cum illo co tꝑe fuerãt non inue⸗
nit. MHon em̃ in eccleſia chꝛiſti tunc preter
paulũ apoſtolũ et thimotheũ nemo erat
qui germane de grege ſollicitus eſſet: ſed

contigerat vt eo tempoꝛe quo thimotheũ

miſit·circa ſe aliũ de filis non haberet:ſʒ
ſoli mercennarij cũ illo eſſent:ſua queren
tes non que ieſu chꝛiſti.Et tamẽ ipſe ger⸗
mane de grege ſollicitus:maluit ſiliũ mit
tere.et inter mercennarios remanere. In
venimus et mercẽnarios. Non eos diſcu⸗

tit niſi dñs:qui coꝛ ĩſpicit ipſe diſcutit:Ta

men aliqñ ĩtelligunt᷑ a nobis. Non em̃ fru
ſtra dixit ipſe dominꝰ etiã de lupis:ex fru
ctibus eoꝝ congnoſcetis eos Æultos ĩter
rogant tẽptatiões:⁊ tunc aparent cogita
tiones:multi autẽ latent:habet ouile do
mini pꝛepoſitos: et filios et mercennarios
Pꝛepoſiti aũt qui filij ſunt: paſtoꝛes ſunt
Si paſtoꝛes ſunt:quomõ vnus paſtoꝛ:niſi
quia ſunt illi om̃es vnius membꝛa paſto⸗
ris:cuius ſunt oues pꝛopꝛie? MNam et ipſi
membꝛa ſunt ipſius vnius ouiſ.quia ſicut
ouis ad immolandum ductus eſt: Audi⸗
te autẽ quia et mercẽnarij neceſſarij ſunt.

D¶ Multi qᷣe in eccleſia cõmoda terrena

„2„

Abath. xxiiij

ſectãtes xpᷣin tamẽ pꝛedicat:et ꝑ eos vor

xpᷣi auditur:et ſequũtur oues non mercen

nariũ:ſed vocem paſtoꝛis per mercennari

um. Audite mercẽnarios: ab ipſo domĩio

demõſtratos. Scribe inqᷣt et phariſei cate

dꝛã mopyſi ſedẽt: que dicũt facite que aũt
faciunt facere nolite.Quid aliud dixit:ni
ſi per mercẽnarios vocẽ paſtoꝛis audite?⸗
Sedẽdo enĩ cathedrã moyſi: legẽ dei do

cent:ergo per illos deus docet.Sua vero

illi ſi velint docere: nolite audire/nolte fa
cere. Certe enim tales ſua querũt nõ que

ieſu xpᷣi. Nullus tñ mercẽnarius auſus eſt
dicere populo xpᷣi:tua quere nõ que ieſu
chꝛiſti. Qui enim male facit:non pꝛedicat

de cathedra xpᷣi.inde ledit vnde male fac
non vnde bona dicit. Botrũ carpe/ſpinã

caue: Bene qᷣͥa intellexiſtis:ſed pꝛopt tar

dioꝛes dicã hoc idem planiꝰ. Qð mõ dixi

botrum carpe ſpinaʒ caue: cum dominus

dicat:nunqᷣd colligũt ð ſpinis vuã aut de
tribulis ſicus? Verũ eſt omnino:et etiam
verũ ego dixi/botrum carpc/ſpinaʒ caue:

Math. vij.

quia botrus aliqñ de radice vitis exoꝛtuf

pendet in ſepe:creſcit palmes: inſerit᷑ ſpi⸗

—

nis.ct poꝛtat fructũ ſpina non ſuum: Non

eni ſpinaʒ vitis attulit: ſed ſpinis palmes
ĩicubuit. Noli introgare niſi radices: Que
re radicẽ ſpine:extra iuẽies a vite. Que⸗

re oꝛiginẽ vue: vitis hanc ꝓtulit ex radi⸗

