ſuas ſuꝑ caput peccati:id eſt:ſuꝑ caput vi
ctime ĩmolãde ꝓ pctõ. Tale ergo pecca⸗

Leuitici

tum:id eſt.ſacriñciũ ꝓ pctõ/factꝰ eſt dñs

noſter ieſus chꝛiſtꝰ:q nõ nouerat pctm.
¶ AMerito liberat ab hac ſᷣuitute peccati E

ille qᷣ dicit in pſalmis. Factꝰ ſum tanqᷓ; hõ ps. lxxxvij.

ſine adiutoꝛio:inter moꝛtuos liber.Solus

enĩ liber:qꝛ nõ habebat pctm̃. Ipſe enĩ di

cit in euãgelio. Ecce venit ᷣnceps huius Johan · x
mũdi:diabolũ ſigniſicãs vẽturũ in iudeis
pſecutoꝛibꝰ:Ecce inqᷣt venit ⁊ in me nihil
inueniet.Mõ quõ in eis qͥs occidit etiã iu
ſtos / inuenit qᷓlecũq; pctm:in me nihil in-
ueniet. Et tanq; ei diceret᷑:ſi nihil ĩ te in⸗

hj. Coꝛint.v.

j. Timot ch. †

Venit enĩ ĩ carne:hoc ẽ in ſimilitudie car Rhoma.viij

4

*
.j.

—

— — — —ʒ——

†Al. iudica L

9
e⸗

Corinin
in⸗
.

Cur Bhore

his
nfi
ü
⸗

6
em
mo⸗
D
ellar
üft
nan⸗ Leucn.
ur
ccs⸗
s
4
dan „H
to dolrn
ous
nidi

1

udeis
,niit
tüu
Au⸗
lein⸗

ius 9

—

Joh. Tract. XLI

ueniet: quare te occidet? Subiecit ⁊ ait.
Sed vt ſciant oẽs qꝛ voluntateʒ pf̃ᷣis mei
facio:ſurgite eamus hĩc. Non inqᷣt moꝛtẽ
mei peccati neceſſitate pſoluo: ſʒ ĩ eo qð

moꝛioꝛ voluntatẽ patris mei facio:pluſq

ibi facio qᷓ; patioꝛ:qꝛ ſi nollem nec paſſus
eſſem.Habes illum alio loco dicentẽ. Po

catũ ſeruus ſit peccati:que ſit ſpes nob li⸗

bertatis audite.Seruus autẽè indt no M

manet in domo in eternu.Eccleſia ẽ
domus:ſeruus pctõꝛ eſt. Intrant multi in
eccleſiam peccatoꝛes. HNon ergo dixit:ſer
uus non eſt in domo:ſed nõ manet in do⸗
mo in eternũ Si ergo nullus ibi ſeruꝰ erit:
quis ibi erit? Cũ enĩ rex iuſtus ſederit in
thꝛono ſicut ſcriptura loquit᷑:quis gloꝛia⸗
bitur caſtum ſe habere coꝛ ꝛaut qͥs gloꝛia
bitur mũdũ ſe eſſe a peccato?Multũ nos
terruit o frẽſ mei dicẽdo:ſeruꝰnõ manet ĩ
domo in eternũ.Adiũgit autẽ ⁊ dicit. Fi
lius autem manet ĩ eternũ.Ergo ſo⸗
lus in domo ſua erit chꝛiſtꝰ: nullus illi po
pulꝰcoherebit. Cui heret caput:ſi nõ erit
coꝛpꝰ ? An foꝛte totũ hfiliꝰcaput ⁊ coꝛpꝰ
NMNõ enĩ ſine cauſa:⁊ terruit ⁊ ſpem dedit:
Terruit ne pctm̃ amaremꝰ:Speʒ dedit ne
ð peccati ſolutione diffideremꝰ. Omig
inquit qui facit peccatũ: ſeruus eſt
peccati. Seruus aut nõ manet in domo ĩ
eternũ. Que ergo nobis ſpes ẽ:q nõ ſumꝰ
ſine pctõ? Audi ſpem tuã: filius manet in
F eternũ. Si ergo filius vos liberaue
rit:tuc vere liberi eritis. hec ſpesno
ſtra eſt frẽs vt a libero liberemur.⁊ liberã
do ſeruos nos faciat.Serui enĩ eramꝰ cu⸗

Galathas.v tis.Hhoc ⁊ aplłs dicit. Vos aũt frẽs in liꝰ⸗
tatẽ vocati eſtis:tm̃ ne libertatẽ ĩ occaſio⸗
nem carnis detis:ſed ꝑ charitatem ſeruite
inuicẽ. Mõ ergo dicat chꝛiſtianꝰ liber ſum
in libertatẽ vocatꝰ ſum:Seruus eram ſed
redemptꝰ ſum ⁊ ipſa redẽptiõe liber effe⸗
ctuſ ſuʒ: Faciã qdðᷣvolo:nemo me ꝓhibeat
a volũtate mea ſi liber ſum. Sed ſi iſta vo
luntate pctm̃ facis/ſeruꝰ es peccati. Noli

vtere ad nõ peccãdũ.Erit eĩ volũtas tua
libera:ſi fuerit pia.Eris liber ſi fueris ſer⸗
uus.liber peccati/ſeruus iuſticie:dicente

teſtatẽ habeo ponẽdi aĩam meã:⁊ ptãtem
habeo iterũ ſumẽdi eam. Ecce vere inter
moꝛtuos liber. Cum ergo oĩs qͥ facit pec⸗

ergo libᷣtate abuti ad libere peccãdũ: ſed

—

apko. Cũ ſerui eſſetis peccati: liberi eratiſ Rhoma. vj.

.

iuſticie. Nũc aũt liberati a peccato: ſerui
aũt facti deo.habetis fructũ veſtrũ in ſan

ctificationẽ: finem vo vitam eternꝗ. Hoc

conemur vt id agamꝰ:pꝛima libertas ẽ ca
rere crimibꝰ. Intẽdite frẽs mei intẽdite:

ne foꝛte poſſim ꝑducerevob ad ſenſuʒ ⁊ .

lis mõ ſit:⁊ q̃lis futura ſit iſta libtas.Quẽ

libet valde iuſtũ diſcutias in hac vita.q;⸗

uis iam ſit dignꝰiuſti vocabulo:nõ eſt ta⸗

men ſine peccato. Audi ipſum ſctm̃ iohan

nem cuius ⁊ hoc euãgeliũ eſt:in epla ſua

dicentẽ. Si dixerimus inquit qꝛ pctm̃ nõ j Johan . j.
habemꝰ noſipſos decipimꝰ: ⁊ veritasiino

bis nõ eſt. Solus hoc dicerc potuit in moꝛ
tuis liber. de ſolo dici potuit qui nõ noue

rat pctm̃.de ſolo dici potuit:etenĩ expꝑtus
eſt oĩa ſm ſimilitudinẽ ſine peccato.Solꝰ

. 7 —

dicere potuit: ecce veniet pꝛinceps mũdi Johan.xuiij
et in me nihil inueniet. Quẽcũq; aliũ licz
iuſtũ diſcuſſeris: non oĩmodo ẽ ſine pctõ

Nec q̃lis erat iob cui dñs tale teſtimonmiiũd
ꝓhibebat vt diabolus inuideret ⁊ poſtuua
ret temptãdũ:temptãs ſuꝑaret᷑ vt ille pꝛo
baret᷑.ideo aũt ille ꝓbatuſ ẽ nõ quia lattaet
bat deũ coꝛonãdus ſed vt inoteſceret hof
bus imitãdꝰ:Etiã ipſe iob qͥd dicit. Quis Joh

eniĩ mũdus: Hec infans:cuiꝰ eſt vniꝰ diei

vita ſuꝑ terrã. Sed plane multi iuſti dicti
ſunt ſine querela.qð intelligit᷑ ſine crimie
Nulla enĩ querela iuſta ẽ de his ĩ rebꝰhu
manis qͥ nõ habẽt crimẽ. Crimẽ ãt eſt pec In decre.di
catũ graue:accuſatiõe ⁊ dãnatiõe digniſ⸗ ſtin.xxy.
ſimũ. Mon ergo deus quedã peccata dam Mũc aũt:et
nat:q̃da iuſtificat ⁊ laudat: Nulla laudat lxxxi. diſti.
ſʒ odit oĩia Quõ odit medicus egritudinẽ apoſtolus
egroti ⁊ id agit curãdo vt egritudo pella,=ß
eger leuet᷑:ſic deus gr̃a ſua hoc ĩ nobᷣ agit
vt peccatũ ↄſummat᷑ hõ liberet᷑. Sed qñ
ↄſumit᷑ inquieſ? Si minuit᷑:quare nõ ↄſu⸗

mitur? inuit᷑ aũt in vita ꝓficientiũ:qð

in vita ↄſumit᷑ ꝑfectoꝝ. Cꝛima eſt ergo li⸗ In decre. di

bertas:carere criminibꝰ. Ideo ⁊ apłs pau ſtinct᷑.lxxxj.
lus qñ elegit oꝛdinãdos vel pbꝛosvel dia Apoſtolns.

conos/⁊ qcunq; oꝛdinãdus eſt ad pꝛepoſi
turã eccleſie nõ ait: ſi quis ſine pctõ eſt. B
enĩ ſi diceret / omiſ homo repꝛobaret᷑tnul
lus oꝛdinaret᷑:Sʒ ait:ſi quis ſine crimine ẽ j.Timo.iij.
ſicuti ẽ homicidiũ/adulteriũ/ aliqua ĩmũ et ad Titũ.j
dicia /foꝛnicatiões/furtũ:fraus/ſacrilegii
⁊ cetera bmõi.Cuʒ ceperit ea non habere
homo:debet autem nõ habere oĩs chꝛiſtia
nus:homo incipit caput erigere ad libᷣta⸗
q i

— . ,—
. * 2
— „
LA
— —
—
—

tem. Sed iſta inchoata eſt:non pꝑfecta lib⸗
G tas.i¶ ¶ Quare inquit aliqs non eſt perfe
Rhoma.vij cta libertas: Quia video aliã legem ĩ mẽ
bꝛis meis:repugnãatẽ legi mentis mee.MNõ
enĩ qð volo hoc ago: ſed qð odi illud fa⸗
Galathas.v cio.Caro inqͥt ↄcupiſcit aduſus ſpm̃:⁊ ſpi
rituſ aduſus carnẽ:vt nõ ea q̃ vultis illa fa
ciatis. Ex parte libertas:ex parte ſeruituſ
Nondũ tota:nondũ pura:nondũ plena li
bertas:quia nondũ plena eternitas.ha⸗
bemus eni ex parte infirmitatẽ:ex ꝑte ac⸗
cepimus libertatẽ. Quicqͥd peccatũ eſt:a
nobis antea deletum eſt in baptiſmo. Mũ
quid quia deleta eñt tota iniqtas:nulla re
manſit infirnitas? Si non remãſiſſet: ſine
peccato hic viueremꝰ. Quis autẽ audeat
hoc dicere niſi ſuꝑbus? niſi mia liberatoꝛiſ
indignꝰ? niſi qui ſeipſum vult decipe:⁊ in
quo veritas non eſt? Ergo ex eo quod re
manſit aliquid infirmitatis: audeo dicere:
2 qua haſc ſeruiine oeo ben ſamarex
gqua parte ſeruimꝰ legi peccati/adhuc ſer
Rho.vbi. S. Rsnnus. Eing. dicit apls qð dicere ce⸗
peramus: ↄdelectoꝛ legi dei ſm interioꝛeʒ
hoicm.Ecce vnde liberi: vnde ↄdelecta⸗
mur legi dei. Libertas enĩ delectat. Nam
qöhdiu timoꝛe facis qð iuſtum eſt:nõ deꝰ te
dDelectat:qᷓ;diu adhuc ſeruus facis non te
delectat. Delectet te:⁊ liber es. Noli time
re penã: ſed ama iuſticiã. Nondum potes
amare iuſticiam time vel penam:vt ꝑueni
as ad amandã iuſticiam. Ergo iam ille ex
parte ſuꝑioꝛe liberũ ſe eſſe ſentiebat: vn⸗
de dicebat: ↄdelectoꝛ legi dei ᷣm interio⸗
rem hoĩem.DHelectat me lex: delectat me
qð uubet lex:delectat me ipſa iuſticia. Vi
Ddeo aliã legeʒ in mẽbꝛis meis:hec eſt que
remanſit infirmitas //repugnãteʒ legi men
tis mee:⁊ captiuantẽ me in lege peccati qᷓ
eſt in mẽb:is meis.Et ex hac parte ſentit
captiuitatẽ: vbi non eſt impleta iuſticia.
Mam vbi ↄdelectat᷑ legi dei:nõ captiuus
ſeg legiſ amicus eſt. Et ideo liber qm̃ ami
cus. Quid ergo ex eo qð reſtat: Quid niſi
reſpiciamꝰ ad illum qui dixit:ſi vos filius
H liberauerit tunc vere liberi eritis:⸗ ESe⸗
niq; ⁊ ipſe qui loquebat᷑ ad illũ reſpexit.
Rho. vbi. Infelix ego homo: quis me liberabit inqᷣt
vde coꝛpoꝛe moꝛtis huius? Gratia dei ꝑ ie⸗
ſuun chꝛiſtum dñim noſtrum. Ergo ſi vos fi
lius liberauerit: tunc vere liberi eritis. DHe
niq; ita ↄcluſit.Igit᷑ ipſe ego mẽte ſeruio

legi dei:carne aũt legi peccati. Ipſe ego
inquit.MNon enĩ duo ſumus inter nos con
trarij de diuerſis pncipijs veniẽtes:ſed ip
ſe ego mente ſeruio legi dei/carne autem
legi peccati:q;diu languoꝛ obluctat᷑ ſalu⸗
ti.Sed ſi carne ſeruis legi peccati: fac qðᷣ

ait ipſe apłs. Non ergo regnet peccatũ in

veſtro moꝛtali coꝛꝑe ad obediendũ deſi⸗
derijs eius: neq; exhibeatis membꝛa ve⸗

ſtra arma iniqtatis peccato. Non ait non
ſit: ſed non regnet. O diu viuis pctm̃ ne⸗
ceſſe eſt eſſe in membꝛis tuis:ſaltem illi re
gnum auferatur. Non ſiat qð iubet. Sur⸗
git ira:noli dare ire linguã ad maledicen⸗
dum. Moli dare ire manũ aut pedeʒ ad fe
riendũ.Mõ ſurget iſta ira irrõnabilis:niſi
peccatũ eſſet in mẽbꝛis. Sed tolle illi re⸗
guũ:non habeat arma vñ ↄtra te pugnet.
Diſcet etiam non ſurgere:cum arma nõ ce

perit inuenire. Hon exhibeatis mẽbꝛa ve

ſtra arma iniqtatiſ peccato:ſed induite ar
ma iuſticie:alioqᷣn toti captiui eritis ⁊ nõ
erit dicere/ mẽte ſeruio legi dei. Mẽs enĩ
ſi teneat arma:mẽbꝛa nõ mouent᷑ in miſte
riũ furentis peccati.Leneat arcẽ impera
toꝛ interioꝛ:qꝛ ſub maioꝛe imꝑatoꝛe iuuã⸗
dus aſſiſtit. Frenet iram: coercet ↄcupiicẽ

tiam. Ineſt tñ qð frenetur:ineſt qð coerce

at᷑:ineſt qð teneat᷑. Quid aũt volebat ille
iuſtus mente ſeruiẽs legi dei: niſi vt oĩino
non eſſet qð frenaret᷑? Et hoc debet cona⸗
ri oĩis qui tendit ad ꝑfectionẽ:vt ⁊ ipſa cõ
cupiſcẽtia cui non dantur ad obediendũ

mẽbꝛa quotidie in pficiẽte minuat᷑. Vel⸗ J —
Rhoma. vꝭ

le inqnit adiacet mihi:pficere auteʒ bonũ

non inuenio. Nunqͥd dixit: on mihi adia
cet facere bonũ? Si hoc dixiſſet:ſpes nul-⸗
la eſſet. Non ait non mihi adiacet facere:

ſed non mihi adiacet perficere. Que ẽ enĩ
perfectio bom:niſi ↄſummatio ⁊ finis ma⸗

li?: Que eſt ãt ↄſummatio mali:niſi qð lex

dicit non cupiſces: Olĩno nõ ↄcupiſcere
perfectio boni eſt: quia ↄſumatio mali eſt

Hoc dicebat ille/pſñicere bonũ nõ mihi ad

iacet: quia non poterat facere vt non ↄcu
piſceret. Yaciebat tantũvt ↄcupiſcentiaʒ
refrenaret: vt ↄcupiſcẽtie membꝛa ad ſa⸗

tellitiũ non pᷣberet. Perficere & inquit bo

num non mihi adiacet. Non poſſuʒ imple

qð dictũ eſt non ↄcupiſces. Quid &opus R
Ecẽ.xviij.
WRr hempi ni⸗

eſt vt impleaſ/poſt ↄcupiſcẽtias tuas non
eas.Hoc age interim qdiu ſunt illicite cõ

*

Rhoma vij

Rhoma v.

(aitm

stlutror

(Cauintc.

j.

4

ſo

àA

ten

Job. Tract.

eupiſcentie ĩ carne tua pꝰↄcupiſcẽtias tu

. . . .
as non eas.AMane in ſeruitute deuin lib⸗

tate chꝛiſti:mente ſerui legi dei tui.Moli
k to donare ↄcupiſcẽtijs tuis vires:ſeqndo
A eas / vires eis addis. Dado eis vires:quo
U mo vincis qñ ↄtra te inimicos nutris viri⸗
bus tuis? Que igitur libertas plena atq;
. pfecta eſt in illo dño ieſu qui dixit: ſi vos
Nn filius liberauerit tũc vere liberi eritis.Qñ
dS plena ⁊ pfecta libertas erit? Qñ nulle ini⸗
e r micitie: qñ nouiſſinia inimica deſtructur
ijſ. Coꝛint᷑.xv moꝛs. Opoꝛtet enim coꝛruptibile hoc in⸗
duere incoꝛruptionem: ⁊ moꝛtale hoc in⸗
. duere imoꝛtalitatẽ.Cum aũt moꝛtale hoc
e induerit imoꝛtalitatẽ: tunc fict ſermo qui
. ſcriptus ẽ. Abſoꝛpta eſt moꝛs in victoꝛia.
2 Abi eſt moꝛs ↄtentio tua? Quid eſt vbi ẽ
. Balathas. v moꝛs ↄtentio tua? Caro ↄcupiſcit adũſus
. ſpiritũ:⁊ ſpũs adũſus carnẽ.Sed qñũ pec⸗
cLati caro vigebat:vbi ẽ moꝛs ↄtentio tua.
„ . Jam viuemꝰ:iam nõ moꝛiemur in illo qui
1 i:Coꝛint᷑.v. pꝛo nobis moꝛtuus ẽ ⁊ reſurrexit: Vt qui
n viuũt inqᷣt iam non ſibi viuãt:ſed ci qͥ pꝛo
ſte ipſis moꝛtuus ẽ ⁊ reſurrexit: Pꝛecemur

ei⸗

„ „ medicũ ſaucij:poꝛtemur in ſtabulũ curan
ÿLucc. x.

di. Ille eſt enĩ qu i ꝓmittit ſanitatẽ:qͥ mi⸗

c ſertus ẽ in via ſemiuiuo a latronibꝰ dere⸗
eo. licto:infudit oleũ ⁊ vinũ:curauit vulnera
leuauit in iumentũ:pduxit in ſtiabulũ:ſta

bulario cõmẽdauit.Cui ſtabulario? Foꝛ⸗

te illi qui dixit:pꝛo chꝛiſto legatiõe fungi⸗
mur.Dedit etiam duos nũmos qui impẽ⸗
derent᷑ ſaucio curãdo: Foꝛte ipſa ſũt duo
2)9) pcepta in quibus tota lex pendet ⁊ ꝓphe
ü Womm te Ergo frẽs ⁊ eccleſia q̊ tpe in qua ſauci
di us ſanatur:ſtabulũ eſt viatoꝛis. Sed ipſi
OD eccleſie ſurſum eſt hereditas poſſeſſoꝛis.
¶ Erxplicit tractatus qdraggſunus
iicG primus. Jncipit tractatus qgrage
S ſimuſſecũdus.Ab eo quod ſcriptũ
hin eſt. Scio ꝙ filij abrae eſtis: aer
„ itis me inter ficere: vſqʒ; ad id quo
6 honn. ſcriptũ eſt. Droptereã vos no au/
1 ditis quia ex deo non eſtis.
Bminusno/
. ſter etiam in foꝛma ſ. erui non
n109, ſeruꝰo ſed in foꝛma etiam ſer⸗
le ul dñg: fuit quipꝓe illa carnis

ps foꝛma ſeruilis ſed q;uis eẽt ſimilitudo car
SlN Rhoma.viij nis peccati non erat caro peccati: Liberta

tem ꝓmiſit credentibus in ſe. Judei vero

XxI La. vImn

tanq;ᷓ de ſua libertate ſuꝑbienteſ dedigna
ti ſunt ſieri liberi:cum eſſent ſerui peccati.
Ideo aũt ſe liberos eſſe dixerũt:quia ſe⸗
men erant abꝛae. Quid ergo eis rñdu ad
hec dñs:hodierna lectio cum recitaret᷑ au
diuimus. Scio inquit quia filij abrae
eſtis:ſed queritiſme interficere da

ſermo meus non capit in vobis.

Agnoſco vos inquit ſilu abꝛae eſtis:ſed qͥ
ritis me interficere. Agnoſco carnis oꝛigi⸗

nem.non coꝛdis fidem. Filij abꝛae eſtis:

ſed ᷣm carnẽ.ideo inquit queritis me oc⸗
cidere.Sermo enĩ meus non capit in vob
Si ſermo meus caꝑet᷑ caꝑet.Si caperemi⸗
ni: intra retia ſidei tanq; piſces ↄcludere⸗
mini.Quid ẽ ergo nõ capit in vobis? mõ
capit coꝛ veſtrũ:qꝛ nõ recipit᷑ a coꝛde vr̃o
Sic eni eſt ſermo dei.⁊ ſic eſſe debet fide⸗
libus tanq; piſci hamus.Tũc capit qñ ca⸗
pitur:nec fit iniuria illis qui capiun᷑. Ad
ſalutẽ quippe non ad ꝑniciẽ capiunt᷑. VUn⸗
de dñs diſcipulis ſuiſ ait. Venite poſt me
et faciam vos piſcatoꝛes hoiĩum. Mon er⸗
go iſti erant tales:⁊ tñ filij abꝛae erant.ſi⸗
lij hoĩs dei: hoĩes iniqui. Trahebant enĩ

carnis genus:ſed degeneres facti erant ñ

imitãdo ſidem illius cuius filij erant. Au⸗
diſtis certe dñũm dicẽtẽ.Scio qꝛ filij abꝛae
eſtis. Audite quid dicat poſtea.Ego qð
vidi apud pꝛem meum loquor:Et
vosg quevidiſtis apud pꝛem vzm.
facitiſ. Jã dixerat ſcio qꝛ filij abꝛae eſtis
Quid ãt faciũt qð eis dixit q̃ritis me occi
dere:hoc apud abꝛaã nunq; viderũt.Dũs
qt patrẽ deũ voluit intelligi cũ dixit:que
vidi apud pr̃em meũ loquoꝛ. Veritatẽ vi
di: veritatẽ loquoꝛ:qꝛ veritas ſum. Si enĩ
dñs veritatẽ loquit᷑ quã vidit apud pr̃em
ſe vidit ⁊ ſe loquit᷑:qꝛ ipſe eſt veritas pfis

quã vidit apud pr̃em. Ipſe eſt enĩ verbuʒ

qð verbũ erat apud deũ.Iſti ergo maluʒ
qð faciũt qð dñs obiurgat ⁊ coꝛripit: vbi
viderunt:? Apud pf̃em ſuũ. Cuʒ audieri⸗
mus in ↄſequẽtibꝰ apertius dictũ quis ſit
eoꝝ pater: tunc intelligemꝰ qualia vide⸗
rint apud talem pr̃=em. Adhuc eni nõ no⸗
minat pr̃em ipſoꝝ.Paulo ſupius abꝛaam
cõmemoꝛauit:ſed carnis oꝛigine non vite
ſimilitudine. DPicturus ẽ alterũ prem ulo⸗
rum qui nec genuit nec creauit vt homies
eſſent:ſed tñ filij erant eius inq;tum mali
erant:non inq;tum hoies erant. In qͥ imi⸗ B
q iij

Matthei . i

runt ei. Dater noſter abraam eſt.

Quali dicerẽt qͥd dicturꝰes tu ↄtra abꝛaã
Aut ſi aliqd potes audẽè repſ hẽdere abꝛa⸗
am. Non quia dñs nõ audebat repᷣhende
re abꝛaam: ſed talis erat abꝛaam qui non
rep̃hẽderet᷑ a dño ſed potius laudaretur.
Tamen iſti videbant᷑ eum ꝓuocate vt ali
quid mali diceret de abꝛaã:⁊ eſſʒ occaſio
faciendi qð cogitabãt. Pater noſter abꝛa
am eſt. Audiamꝰ quõ eis rũderit dñs cum
illoꝛum damnatiõe laudans abꝛaam.Di⸗

cit eis ieſus. Si filij abrae eſtis:

opera abrae facite. Nuncautẽ que

—,

ritis me interficere:hominẽè qͥ vt ri⸗
tatem vobis qus
diui a deo:hoc abraam non feat.
Eccẽè ille laudatus:iſti damnati. Abꝛaam
non erat homicida. Non dico inquit ego
dũs ſũ abꝛae.Qõ ſi dicerʒ/veꝝ dicerʒ. NHNã
dixit alio loco.ante abꝛaã ego ſuʒ:tũc eũ
illi lapidare voluerũt: Hon dixit hoc. In
terim qdᷣvidetis /qð aſpicitis / qð me ſolũ
putatis.hõ ſum.Hoĩem dicentem vob qð
audiuit a deo:quare vultis occidere niſi
quia non eſtis filij abꝛae? Et tamen ſupe⸗
rius ait. Scio quia filijlabꝛae eſtis. Mõ ne
gat eoꝝ oꝛiginẽ: ſed facta ↄdemnat.Ca⸗
ro eoꝝ ex illo erat:ſed vita non erat.Nos
autem chariſſimi:nunqͥd de genere veni⸗
mus abꝛae:aut vllo modo abꝛaam pf no⸗
ſter fuit ſm carnem? Oꝛiginem de carne
eius caro iudeoꝝ ducit:non caro chꝛiſtia⸗
noꝝ. Mos de alijs gentibꝰ venimꝰ.⁊ tamẽ
imitando abꝛae fidem filij facti ſumꝰ. Au

Galath. iij. di aplm. Abꝛae dicte ſunt ꝓmiſſiões ⁊ ſe⸗

mini eius. Mon dicit inqᷣt ⁊ ſemibꝰ quaſi ĩ
multis:ſed tanqᷓ; in vno ⁊ ſemini tuo qð ẽ

chꝛiſtus. Si autem vos chꝛiſti: ergo ſemen

abꝛae eſtis:ſᷣm ꝓmiſſionẽ heredeſ. NHos g̊
facti ſumus ſemen abꝛae gr̃a dei:non de
carne abꝛae. Fecit illi coheredes deuſ. R
los exheredauit:iſtos adoptauit.Et ð ar⸗

Rhoma.xj. boꝛe illa oliue cuius radix eſt in patriar⸗

chis.ramos naturales ſupbos amputauit
oleaſtrum humilem inſeruit. Ideo cũ ve⸗
nirent ad iohannẽ baptiʒãdi iudei erupit
z in illos ⁊ ait illis eneratio viperarũ.ma
xime quippe de altitudine oꝛiginis gloꝛia
bantur: Ille autem generationẽ eos dixit
viperarũ:non ſolum hominũ ſedviperaꝝ

ocutus ſum quã au/

ei. Nos ex fornicatio

HHominũ foꝛmã videbat: ſed venenũ as⸗
ſcebat. Venerãt tamẽ mũdandi: qꝛ vtiq;
baptiʒãdi.Et ait illis. Generatio viꝑaruʒ
quis vobis oſtendet fugere a ventura ira
Facite ergo fructus dignos penitentie:⁊
nolite dicere intra voſipſos: patrẽ habe⸗
mus abꝛaam. Potens eſt enĩ deus de lapi
dibus iſtis ſuſcitare fllios abꝛae.Si fructꝰ

dignos penitẽtie non feceritis:nolite vo⸗

bis de illa ſtirpe blandiri:potẽs eſt ⁊ vos
damnare ⁊ abꝛaam filijs nõ fraudare.ha
bet eni vnde excitet filios abꝛae.Fient fi⸗
li:qui fidẽ fuerunt imitati. Potẽs eſt deꝰ
ð lapidibꝰ iſtis ſuſcitare filios abꝛae. Nos
ſumus. In parentibꝰ nr̃is lapides eramus

qn ꝓ deo lapides colebamus.De talibus

lapidibꝰfamiliã ðs fecit abꝛae.Quid ſe er

go extollit inanis ⁊ vana iactantia? Filij

abꝛae gloꝛiari iam deſinãt. Audierunt qð
audire debuer̃t:Si filij abꝛae eſtis/factis
ꝓbate non verbis. Queritis me occidere
hoĩem interim:non dico filiũ dei: non di⸗
co deum:non dico verbum: qꝛ non moꝛit᷑
verbũ:Hoc dico qð videtis:qꝛ ⁊ qð vide⸗
tis poteſtis occidere:⁊ quẽ nõ videtis of⸗
fendere.Hoc ergo abꝛaaʒz non fecit. Vof
facitis oꝑa patris vri.Et adhuc ñ dicit qͥs
eſt iſte pr eoꝝ.Modo illi quid rñũderunt?
Ceperunt eni vtcunq; cognoſcere non de
carniſ generatiõe deũ loqui ſed ð vite in⸗

ſtitutione: æ qꝛ ↄſuetudo ſcripturaꝝ ẽ q̊s

legebãt foꝛnicationẽ ſpũalit᷑ apellare:cũ
dijs multis ⁊ falſis anima tanq; ꝓſtituta
ſubijcit᷑:ad hoc rñderũt⸗

2 —

nõ ſumꝰ? na⸗

ti:vnũ pꝛeʒ hẽmꝰdeũ. Jaã viluit abꝛa

am. Repulſi ei ſũt quõ repelli ðbuer̃t oꝛe

veridico: qꝛ talis erat abꝛaam:cuiꝰ facta
non imitabant᷑.⁊ de illius genere gloꝛia⸗
bant᷑.⁊ mutauerũt reſpõſionẽ credo dicẽ⸗
tes apud ſemetipſos. Quociẽſcũq; noĩa⸗
uerimꝰ abꝛaam.dicturus eſt nobis:Qua⸗
re non imitamini eum:ð cuius genere glo⸗
riamini? Nos ſanctũ iuſtũ innocentẽ tan
tum virum imitari non poſſumꝰ:deum di⸗
camus pr̃em nrĩm:videamus qͥd nobis di⸗
cturus eſt. Pꝛoꝛſus falſitas inuenit qð di⸗
ceret:vt nõ inueniret veritas qͥd reſpõde⸗
ret? Audiamus quid dicant: audiamꝰ qͥd
audiant. Vnũ inquiũt patrem habemus
deum. Dixit erſo eis ieſus . Si deꝰ
pater veſter eſſet: diligeretis vtiq;

VIII

Nireftira; C
.

—

— — — —2 ——

—⏑

— . — —, S*

—— — —
— — .

— * 8 —.

D lum manentẽ pueniremꝰ.

Neq; enim a meipſo veni. ſed ille
me miſit.Dicitis deũ patrem: agnoſcite
me vel frẽm. Veruntamẽ erexit intelligẽ⸗
tibus coꝛ ⁊ illð tetigit qð ſolet dicere.Nõ
a meipſo veni:ſed ille me miſit. A deo ꝓ⸗
ceſſi ⁊ veni.Aemẽtote qð ſoleamꝰ dicere
ab illo venit:⁊ a quo venit cum illo venit
Chꝛiſti g̊ miſſio eſt incarnatio. Qð vo de
deo ꝓceſſit verbum:eterna ꝓceſſio ẽ.õ
habet tempus ꝑ quẽ factũ eſt tꝑs. Nemo
dicat in coꝛde ſuo:anteq; eſſet verbũ quõ
erat deus? Nunq; dicas anteq; eſſet ver⸗
bum dei. Nunq; deuſ ſine verbo fuit:quia
verbum eſt manẽs non trãſiens:deus non
ſonus /ꝑ qð factũ eſt celũ ⁊ terra: non qð
pꝛeterijt cum his que facta ſunt ſuꝑ terrã:
Ergo ab illo ꝓceſſit vt deuſ vt equalis vt
filius vnicus:vt verbum patris ⁊ venit ad
nos:quia verbũ caro factũ eſt vt habita⸗
ret in nobis. Aduẽtus eius/humanitas ei
us.mãſio eius/diuinitas eius. Diuinitas
eius quo imus:humanitas eius qua imuſ
Niſi nobis fieret qua iremus:nunq; ad il⸗
MHMaore imn/
quit loquelam meã non cognoſci
tis: uia non poteſtis audire ſer
monem meum. Ideo non poterant co
gnoſcere quia non poterant audire. Sed
vnde audire non poterant: niſi quia coꝛ⸗

rigi credẽdo nolebant? Et hoc vi: Uos

ex patre diabolo eſtis. diu patrẽ
cõmemoꝛatis:q;diu pr̃eſ mutatiſ/mõ abꝛa
am:modo deũ? audite a filio dei cuius ſi⸗

tis filij. AQpf̃e diabolo eſtis.Hic iam cauẽ

da eſt hereſis manicheoꝝ que dicit eẽ q̃n
dam naturã mali ⁊ quandã gentẽ tenebꝛa
rum cum pᷣncipibus ſuis que auſa eſt pu⸗
gnare contra deũ:Illũ vᷣo deũ ne debella
ret gens aduerſa/regnũ eius miſiſſe cõtra
eam tanq; viſcera ſua pᷣncipes de luce ſua
eamq; gentẽ fuiſſe debellatã:vnde diabo
lus oꝛiginẽ ducit.hinc dicunt ducere oꝛi
ginem carnem nr̃am: ⁊ ᷣm hoc putant di⸗
ctum a dño/voſ ex patre diabolo eſtis:qð
eſſent illi velut natura mali ducẽtes oꝛigi
nem de gente contraria tenebꝛarũ. Sic er
rant /ſic excecant᷑/ ſic ſeipſos faciũt gentẽ
tenebꝛarũ credendo qð falſum eſt contra
eum a quo creati ſunt. Bona eſt enĩ omis
natura:ſed viciata hoĩs eſt natura ꝑ volũ
tatem malam.Qð fecit deus nõ poteſt eẽ

malũ:ſi ipſe hõ nõ ſit ſibi malus.Sed pla⸗
ne creatoꝛ creatoꝛ eſt. Creatura creatura
eſt. Equari creatura non poteſt creatoꝛi.
Diſcernite euʒ qui fecit:ab eo quod fecit.
Equari non poteſt fabꝛo ſcamnũ:eqri nõ
poteſt colũna ſtructoꝛi.Et tamen faber ſi

ſcamnũ fecit:lignũ ipſe non creauit. Dñs

aut deus noſter quia opᷣs eſt ⁊ verbo fecit
quod fecit:oĩa que fecit non habuit vnde
faceret ⁊ tamẽ fecit: Facta ſunt eni qꝛ vo
luit.facta ſunt quia dixit:ſed facta facto⸗
ri comꝑari non poſſunt:Queris quid com
pares:filium vnicũ agnoſce. Vnde ergo
iudei filij diaboli? Imitãdo non naſcẽdo
Audite ſcripture ſancte ↄſuetudinẽ. Pꝛo
pheta dicit ad ipſos iudeos: pat᷑ tuꝰamoꝛ
reus:⁊ mat᷑ tua cethea. Amoꝛrei gẽs erat

qluedam vnde oꝛiginem iudei nõ ducebãt

Cethei ⁊ ipſi gentem ſuam habebãt:oĩno
alienaʒ a genere iudeoꝝ. Sed quia erant

impij amoꝛrei ⁊ cethei: iudei autẽ imitati
ſunt impietates illoꝝ: inuenerũt ſibi parẽ
tes non de quibus naſcerent᷑ fed quoꝛum

moꝛes ſectantes pariter damnarent᷑. Que
ritis ãt foꝛtaſſevnde ipſe diabolus:? Inde
vtiq; vnde ⁊ ceteri angeli.Sed⁊ ceteri an
geli in ſua obediẽtia ꝑſtiterunt: ille inobe
diendo ⁊ ſuꝑbiendo lapſus eſt angelus:⁊
factus eſt diaboluſ.Sed modo audite qͥd

dicat dñs. Vos inquit de patre diabolo

eſtis: et deſideria patris veſtri vul/

tis facere.¶ Ecce vnde filij eiuſ quia ta

lia deſideratis:non quia de illo nan eſtis
Que ſunt illius deſideria? Ille homici
Da erat ab initio · Ecce ꝗð eſt deſide⸗
ria patriſ veſtri facere vultiſ. Queritis me
occidere:hoĩem qui veritatẽ vobis dico.
Et ülle inuidit homini:⁊ occidit hominem
Diabolus eni cum inuideret homini: ſer⸗

pente indutus locutus eſt mulieri: ⁊ ð mu

liere venenauit ⁊ virum. Moꝛtui ſunt dia
bolum audiendo. Quem non audiſſent:ſi
dñm audire voluiſſent. Poſituſ eni homo
inter eum qui creauit ⁊ eum qui lapſus ẽ:
obtemꝑare debuit creatoꝛi non deceptoꝛi
Ergo ille homicida erat ab initio. Vide⸗

ZJoh. Tract. XuI Ta. VIII

me. Ego eni ex deo ꝓceſſi ?⁊ venit·

E

Geneſis.iij.

te genus homicidij fratres Homicida di⸗

citur diabolus. Mon gladio armatus nõ

ferro accinctꝰ ad hoĩeʒvenit:verbũ malũ
ſeminauit ⁊ oceidit. Noli ergo putare te de pe.diſ.j.

q ui

non eſſe homicidam:quãdo fratri tuo ma noli.
la perſuades. Si fratri tuo mala ꝑſuades

pz. lvj.

occidis.Etvt ſcias quia occidiſ:audi pſal
mũ.vFili hominũ dentes eoꝝ arma ⁊ ſa⸗
gitte:⁊ lingua eoꝝ gladius acutus. Vos
ergo deſideria patris veſtri vultis facere:
ideo ſeuitis in carnem quia non poteſtis ĩ
mentẽ. Ille homicida erat ab initio:vtiq;
in pꝛimo hoĩe.Ex illo ille homicida:ex qͥ
potuit fieri homicidiũ:Ex illo potuit ſieri

homicidiũ:ex quo factꝰ eſt homo. MHõ eĩ

Et quare in veritate nõ ſtetit:

poſſet occidi homo:niſi pꝛius fieret homo
Homicida ergo ille ab initio: ⁊ vnde ho⸗
micida?et in veritate non ſtetit. Er⸗
go in veritate fuit:ſed non ſtãdo cecidit.
itas eſt in eo: Mõ quõ in chꝛiſto
echihsipl e lit venitas. Si er
go iſte in veritate ſtetiſſet:in chꝛiſto ſtetiſ

ſet. Sed in veritate non ſtetit: quia veri⸗

tas non eſt in eo. Cũ loquit᷑ mendaci⸗

um er ꝓprijs loquit qa medar eſt
et pater eius. Quid ẽ hoc? ¶ Audiſtis
verba euãgelij intenti accepiſtis: Ecce re
eto vt agnoſcatis qͥd exigatis. De diabo
o dñs ea dicebat:que ð diabolo dici a do

mino debuerãt. Ille homicida erat ab ini

tio. Verũ eſt. Nam pꝛimũ hoiem occidit

et in veritate non ſtetit quia ð veritate la⸗

pſus eſt. Cum loquitur mendacium:vtiq;

ipſe diabolus de pꝛopꝛijs loquitur quia

mendax eſt ⁊ pater eius. In his verbis
quidam patrem diabolum habere putaue
runt:⁊ queſierunt quis eſſet diaboli pater
Hic vero deteſtabilis erroꝛ manicheoꝛuzʒ
inuenit adhuc quo deciperet imperitos.
Solent enim dicere. Putas diabolus an⸗
gelus fuit ⁊ lapſus eſt: Ab illo cepit pec⸗
catum ſicut dicitis. Pater eius quis erat:?
Nos contra.Quis enĩ noſtrũ aliqñ dixit
diabolũ hr̃e patrẽ?Et illi contra.Dñs di
cit:euangeliũ loquit᷑ de diabolo dicens:

Ait ille homicida erat ab initio ⁊ in veri⸗

tate non ſtetit:qꝛ veritas nõ eſt in eo.Cũ

loquit᷑ mendaciũ:ex ꝓpꝛijs loquit᷑:qꝛ mẽ

dax eſt ⁊ pater eius.Audi intellige:nõ te
longe mitto:in ipſis verbis intellige.Dia
bolũ dũs dixit patrẽ mendacij. Quid eſt
hoc? Audi quid ſit.Replica mõ ipſa ver⸗
ba ⁊ intellige.Non oĩs enĩ qui mentit᷑ pa
ter mẽdacij ſui eſt.Si enĩ ab alio mẽdaci⸗
um. accepiſti⁊ dixiſti:tu qdem mentitꝰes

ꝓferẽdo mendaciũ:ſed pater mẽdacij ip⸗

ſius non es qꝛ ab altero accepiſti menda

ciũ.DHiabolus aũt a ſeipſo mendax fuit.

Abendacium ſuũ ipſe genuit qð a nemine
gaudiuit. Quõ deus pater genuit filiũ veri

tatem:ſic diabolus lapſus genuit quaſi fi⸗

lium mẽdaciũ.his auditis/ replica nunc

et recole verba dñi mens catholica:quid
audieris aduerte:quid dicat attende.Il⸗

le qͥs? Diabolus homicida erat ab initio.
Agnoſcimꝰ/occidit adã ⁊ i vitate ñ ſtetit
Alguoſcimꝰ qꝛ ð veritate lapſus eſt:quia
veritas in eo nõ eſt. Verũ eſt: qꝛ receden

do a veritate nõ hʒ veritatẽ.Cũ loquitur
mendaciũ de ꝓpꝛijs loquit᷑:nõ aliũde ac⸗
cepit vnde loquat᷑.Cũ loquit᷑ mẽdacium
de ꝓpꝛijs loquit᷑:qꝛ mendax eſt ⁊ pf eius

Et mendax eſt:⁊ pater mẽdacij. Nam tu
foꝛte mendax es quia mendaciũ loqueriſ
ſed non es pater eius.Si enim qð dicis a
diabolo accepiſti ⁊ diabolo credidiſti:mẽ
dax es:pater mendacij non es: Ille vᷣo qꝛ
non aliunde accepit mendaciũ/quo men-
dacio tanq; veneno ſerpens hominẽ occi⸗
deret/pater eſt mẽdacij:ſicut deus pater
eſt veritatis. Recedite a patre mendacij:
currite ad patrẽ veritatis. Amplectimini

veritatẽ:vt accipiatis libertatẽ.Illi autẽ
iudei apud patrẽ ſuũ viderãt qð loquebã
tur. Quid/niſi mendaciũ? Dñs autẽ apud
patrem ſuũ vidit qð loqueret᷑: Quid/niſi
ſeipſuʒ. Quid/niſi vᷣbũ pr̃iſ:Quid/niſive

ritatẽ patris eternam:⁊ patri coeternam?⸗

Ille ergo homicida erat ab intio ⁊ in veri
tate nõ ſtetit:qꝛ veritas nõ eſt in eo. Cum
loquit᷑ mendaciũ:de ꝓpꝛijs loquit᷑: quia
mẽdax ẽ.Et non ſolũ mẽdax ẽ: ſed ⁊ pat᷑
eius.id eſt.ipſius mẽdacij qð loquit᷑ pat᷑
eſt:qꝛ ipſe genuit mẽdaciũ ſuũ.Ego au⸗
tem quia veritatẽ dico:nõ creditis

mihi. Quis ex vobis arguet með

—

peccato: Si veritatẽ dico:qre non

creditis mihi: Penſate fꝛẽs chariſſimi
mãſuetudinẽ dei:relaxare pctãvenenerat
et dicebat. Quis ex vob arguet me de pec
cato? Mõ dedignat᷑ ex rõne oñdere ſe pec

catoꝛẽ non eſſe:q ex virtute dinitatis po⸗

terat pctõꝛes iuſtiſicare. Quis ex vob ar⸗
guet me ð pctõ:quõ ego arguo ⁊ vos ⁊ pa
trem vrjm: Si veritatẽ dico quare vos nõ

1⸗

— ——, —

—. ☛eꝰ – — —

—☛ —

— —
—

fi

i3
gt

5

.

.
⸗
4

e
„5*½— . . “l

creditis mihi: niſi qꝛ filij diaboli eſtise
Valde terribile eſt qñ ſubdidit. Qui ẽ

ex deo:verba dei audit · Propte

rea vos nõ auditis:qa ex deo non

eſtis. Iterum nolite attedere naturã ſed

vitiũ.Sic ſunt iſti ex deo ⁊ nõ ſunt ex deo

NMNatura ex deo:vitio non ex deo. Obſe⸗

cro vos attendite:in euãgelio habetis vn
de ſanemini contra erroꝛes venenoſos et
nepharios hereticoꝝ:quõ ⁊ de his verbis
ſolent manichei dicere.Ecce qꝛ due natu
re ſunt/vna bona⁊ altera mala: Dñs dicit

OQuid dicit dñs? Pꝛopterea vos nõ audi

tis:qꝛ ex deo ñ eſtis. Dicit dñs hec.Quid

ergo inquit tu ad iſta dicis:? Audi que di⸗

cam.Et ex deo ſunt:a ex deo nõ ſunt. Na

tura ex deo ſunt:vicio nõ ſunt ex deo. Na

tura eni bona que ex deo eſt / peccauit vo
luntate credẽdo qð diabolus ꝑſuaſit:⁊ vi

ciata eſt Ideo medicũ querit: quia ſana

non eſt. Ecce qð dico ſi impoſſibile tibi vi
detur vt ex deo ſint ⁊ ex deo nõ ſint:audi

quia non eſt impoſſibile. Sic ſunt ex deo

et non ſunt ex deo:quõ ⁊ filij abꝛae ſunt ⁊
non ſunt filij abꝛae.Hic habetis:nõ eſt qð

dicatis. Ipſum dñm audi: ipſe illis dixit.

Scio quia filij abꝛae eſtis.Nunqͥd domi⸗

nus mentiret᷑: Abſit.Ergo verũ eſt qð di⸗

xit dñs. Verũ eſt. Ergo qð illi abꝛae filij
erant:verum cẽ. Audi ipſum negantẽè qͥ di⸗

xit:filij abꝛae eſtis:ipſe illos negauit ſilioſ

abꝛae. Si fllij abꝛae eſtis:facta abꝛae faci⸗

te. Nũc queritis me occidere hoiem qꝗ ve

ritatem vobis dico quã audiui a deo:hoc
abꝛaam non fecit. Vos facitis oꝑa patris
veſtri.id eſt.diaboli. Quõ g ⁊ filij abꝛae

erant: ⁊ fllij abꝛae non erant? Vtrũq; ĩ ilt
oſtendit.Et fili abꝛae erant ꝓpter oꝛigi⸗

nem carnis:⁊ non erãt fili abꝛae ꝓprt viti
um diabolice ꝑſuaſionis.Sic ⁊ dñũm ⁊ deũ
nr̃m attẽdite:ex illo erãt ⁊ ex illo nõ erãt.
Quõ ex illo erant? Quia ipſe creauit ho⸗
minẽ:ð quo nati erant. Quõ ex illo erãt?

Auia ipſe eſt conditoꝛ nature:ipſe ẽ crea

toꝛ carnis ⁊ anime. Quomodo ergo ex il⸗
lo non erant? Quia vitioſi a ſeipſis facti
erant.Ex ullo non erant:quia imitãdo dia

bolum:ſilij diaboli facti erant. Venit er⸗

go dñs deus ad hominẽ peccatoꝛeʒ. Duo

noĩa audiſti:⁊ hoĩem ⁊ peccatoꝛẽ.Quod

Cract. XEIII

homo eſt: ex deo eſt. Quod peccatoꝛ ẽ:nõ
eſt ex deo. A natura vitium ſecernat᷑. Ag

noſcatur natura: vnde creatoꝛ laudetur.
Aguoſcatur vitium: ꝓpter quod medicuſ

inuocetur. Quod ergo ait dñs: qui eſt ex
deo verba dei audit: ꝓpterea vos non au
ditis:quia ex deo non eſtisinon naturarũ
mgc rita diſcreuit: aut pꝛeter ſuam animã ⁊

carnem aliquam naturam in hominibus

que peccato viciata non eſſet inuenit. Sʒ

quopmodo pꝛeſcierat qui fuerant creditu⸗

ri/ipſos dixit ex deo: quomodo regenera
tionis adoptione renaſcerentur ex deo.
Ald hos pertinet:qui eſt ex deo verba dei

audit. Quod vero ſequitur: ꝓpterea vos

non auditis:quia ex deo non eſtis:eis di⸗

ctum eſt qui nõ ſolũ peccato vitioſi erãt:
enn hoc malum commune erat omnibuo
ed etiam pꝛecogniti quod nõ fuerant cre
dituri ea fide qua ſola poſſent a peccato⸗
rum obligatione liberari. Quapꝛopter pᷣ⸗

ſciebat illos quibus talia dicebat in co ꝑ⸗
manſuros quod ex diabolo erant. id eſt
in ſuis peccatis atq; impietate moꝛituros
in qua ei ſimiles erant:nec venturos ad re
generationem in qua eſſent filij dei.hoc ẽ

ex deo nati:a quo erant homines creati.

Scðm hanc pꝛedeſtinationem locutus eſt
dominus: Hon quod aliquem hominem

inuenerit: qui vel ̃m regenerationem iaʒ
eſſet ex deo.vel ᷣm naturam iam non eſſʒ

ex deo.

cundus· Incipit tractat? 1
muſ erfine. WMe t tum eſt

Kñderũt igit᷑ iudel ⁊ dixeruntei:
brnct lat RERENau
ergo lapides iudei vt iacerẽt in eũ
us ant abſcondit ſe ⁊ exiuit de
Ny 2
Niſta lectio/⸗

ne ſancti euãgelij qᷓ hodie re
iĩa potẽtia diſcimus

¶ Explicit tractatꝰ q̃drageſimuſſe
gt?⸗ qgaͤragen

.

patientiam. Quid eni ſumus ſerui ad dñʒ

aq v

peccatoꝛes ad iuſtũ: creatura ad creatoꝛse iudicet.Quẽ vult intelligi niſi patrem⸗
Tamen quomodo ſi quid mali ſumꝰ/a no Quõ ergo alio loco dicit. pater ñ iudicat Johãnis.v.
bis ſumus:ita quicquid boni ſumꝰ/ab illo quemq; ſed omne iudiciũ dedit filio:⁊ hic
⁊ per illuʒ ſumꝰ.Et nihil ſic querit homo: dicit:nõ quero gloꝛiã meã:eſt qͥ querat et

quõ potentiã. Habes dñm chꝛiſtum ma⸗ iudicet: Si ergo iudicat pater:quõ nõ iu⸗
gnam potentiã. Sed pꝛius eius imitet᷑ pa⸗ dicat quemq;: ſed omne iudiciũ dedit fi-
tientiam:vt ꝑueniat ad potẽtiã.Quis no⸗ lio? hanc queſtionẽ vt ſoluamꝰ attendi⸗
ſtruʒ patienter audiret:ſi alicui diceretur te.Simili locutiõe ſolui poteſt. Scriptum

demoniũ habes? Quod dictũ eſt ei qͥ nõ habes:deus neminẽ temptat. Et iteꝝ ſcri Jacobi.ſj.
ſolum hoĩ es ſaluabat:ſed etiam demoni-⸗ ptum habes: temptat vos dñs deꝰ veſter: Seut. xiij .
bus impabat.Hoc cũ dixiſſent iudei.nõ/ xVt ſciat ſi diligitis eum. Nempe queſtio ẽ
ne bene dicimus nos:quia ſamari Vigetis enĩ quõ deuſ neminẽ temptat:et

—

tanus es:⁊ demonin hab

tq eg: hoꝛuz quõ temptat vos dñs deus veſter: vt ſciat
duoꝝ ſibi obi iectoꝝ vnũ negauit ⁊ alteruʒ ſi diligitis eun? Item ſcriptũ eſt. Timoꝛ ũ j. Johan.iiij
nõ negauit. Reſ põqit eni git. Ego eſt in charitate: ſed ꝑfecta charitas foꝛas

B
Demoni beo:non dixit ſama mittit timoꝛẽ.Et alio loco ſcriptũ eſt.Ti⸗ ps. xvij.

rnitanus non ſum:⁊ vtiq; duo fuerunt obie moꝛ dñi caſtus ꝑmanẽs in ſeculum ſeculi.
cta. uis maledictũ maledicto non rec⸗ Et ipſa queſtio eſt. Quõ enĩ pfecta chari
diderit: quis conuitiũ non ↄuitio refuta⸗ tas ſoꝛas mittit timoꝛẽ:ſi timoꝛ dñi caſtus
uerit: pertinuit tamen ad eum negare vrnã pmanet in ſeculũ ſeculi? Intelligimꝰergo
