do enim quia ĩ alto eſt deus:magis me ex
audit in alto. Quia in mõte es: ꝓpinquũ
te ðᷣo putas:⁊ cito te exaudiri/q̃ſi de pꝛo⸗
“ ximo ſomanlern J ereeeaitateſeg
5. ſſi. humilia reſpicit. Pꝛope eſt dñs.Quibuſ?ꝰ
po. cxxxviij Foꝛte altis? his qui obtriuerũt coꝛ.Mira
res eſt:⁊ in altis habitat ⁊ humilibus ꝓpi
quat.Humilia reſpicit:excelſa autẽ a lon
ge cognoſcit. Superbos longe videt:eo il

lis minus ꝓpinquat:quo ſibi videntur al⸗
tioꝛes. Querebas ergo monteʒ: deſcende

vt attingas.Si aſcendere vis aſcendemo
li montem querere. Aſcenſiones inquit
in coꝛde eius.hHoc pſalmus dicit: in cõo⸗
ualle ploꝛationis. Conuallis enim hu⸗-⸗
militatem habet:ergo intus age totuʒ.Et

ſi foꝛte queris aliquem locum altum:locũ

ſanctum:intus exhibe te templũ deo. Zẽ
plum enim dei ſanctum eſt: qð eſtis vos.
In templo vis oꝛare:in te oꝛa. Sed pꝛius

eſto templum dei:quia ille in templo ſuo

exaudiet oꝛantem. Veniet ergo hoꝛa et

nunc eſt:quando veri adoꝛatoꝛes adoꝛa⸗

bunt patrem in ſpiritu ⁊ veritate.mNos ad

. „ 1 D „
. £ 6 .. ——= „ 5
— —————ʒ—
— * — –

bit. Quid eſt hoc? Modo inquit
plo contempto contendunt iudei:enos o
monte contendimus. Cum ille venerit et

diuit hoc mulier iſta? addidit. Jam dudꝝi?ꝝ ·
pꝛophetam dixerat. Vidit talia dicere euVe
cum quo loquebatur que iam plus eſſert

ℳ

5ᷓ ꝓpheta: c quid reſpondit videte. Dic

—

ei mulier. Scio quia meſſyas v
umer

de

—

—

montẽ contemnet ⁊ templum euertet: do

cebit nos iſte omnia vt in ſpiritu ? yerita⸗
te nouerimus adoꝛare. Sciebat enim qſſuniu
eęeam poſſet docere: ſed iam docentem nÜſ⸗

dum agnoſcebat. Jaʒ ergo digna erat cui

manifeſtaret᷑. Meſſyas autem vnctus eſt.
vnctus grece chꝛiſtus eſt:hebꝛaice meſſy⸗
as eſt. Vnde ⁊ punice /meſſe dicit᷑ vnge.
Cognate quipe ſunt lingue iſte ⁊ vicine:

hebꝛaica/punica⁊ ſ yra. Ergo dicit ei mu⸗
lier. Scio quia meſſyas venit: qui dicitur
chꝛiſtus. Cum ergo venerit:ille nobis an⸗

nunciabit omnia. Dicit ei ieſus. Ego
ſum qui loquor tecum. Vocauit er⸗
go viruùm ſuum.Factus eſt vir eius caput

mulieris:factus eſt chꝛiſtuſ caput viri. Jã
mulier oꝛdinatur in fide:⁊ regitur bene vi

cura. Poſtea q; audiuit hoc :ego ſuz qu-

loquoꝛ tecum. Jamvltra quid diceret:qñ
dñs ieſus manifeſtari ſevoluit mulieri cui

*

— —. —

tem⸗ bit. U

nin s aſeimns: vos adoꝛati gquia cuz mulier batur: quia
oꝛamus qoð ſcimus: vos adoꝛatis ⸗ guig du U iere loquebatur: luie
u õä ſalus er e nalt goneſe querebat᷑ ꝑditam qui venerat querere qð
tis: quonaim ſalus ex iſrael eſt. Multum al Pairam aut vcleà An re.
tone deldit iudeis: Sed noli iſtos repꝛol Nierat. Hoc eni illi mirabãt᷑: bonũ enĩi mi
dDdelit iudeis: Sed noli iſtos repꝛobos ac⸗ in uer —
dn ipcre. Harerem illum accipe cui adiun⸗ rabant᷑:non malum ſuſpicabant᷑. Nemo
ut ctus eſt alius: vt pacati in lapide angul-⸗ tame dirit q. gueriſt aut qd be ne

—
2 „

nech
.

„
a n

diderunt: ⁊ pꝛecia rerum ſuaruʒ ad pedes
apoſtoloꝛum poſuerunt. Non enim repu⸗

lit deus plebem ſuam quã pꝛeſciuit. Au⸗

ri qs eſt chꝛiſtus copularentur. Unus eni ris eñ ea Be iqt ergo mulier
paries a iudeis:vnus a gentibus.Longe
aà ſe iſti parietes: ſed donec in euangelio
ↄiungantur. Alienigene autem hoſpites
eerant ⁊ peregrini a teſtamento dei. Scom
oc ergo dictum eſt: nos adoꝛamus qõð ſci
mus. Ex perſona quidem iudeoꝛuʒ dictũ
eſt ſed non omniũ iudeoꝝ: NHon repꝛsobo
rum iudeoꝝ ſed de quibus fuerant apo⸗
ſtoli:quales fuerunt ꝓphete:quales fue⸗
runt illi omnes ſancti:qui omnia ſua ven⸗

r — —

am ſuam. AMulier audito:cgo ſum q G6

loquoꝛ tecũ:⁊ recepto in coꝛde chꝛiſto do
mino: qͥd faceret niſi iam hydriã dimitte-⸗
ret ⁊ euãgeliʒare curreret: Pꝛoiecit cupi

ditatẽ: æ ꝓperauit annũciare veritatẽ. Di —

ſcant qui volunt euangeliʒare: ? ꝓij ciant

bydriam ad puteum Recoꝛdamini quid
ſuperius dixerim de hydria. vas erat ?z
de aqua hauriebatur: Oꝛeco noiĩe appel⸗

dicitur: tanq; ſi aquariũ diceret. Pꝛoiecit

ergo hydriã ſuã: que iam ñ vſui ſed onei
fuit. Auida quippe deſiderabat aq illaſa “

Zoh. Tract. xvy La. III

ciari: ⁊ vt nũciaret chꝛiſtũ onere abiecto
Al. a abijt r cucurrit ꝗd ciuitatẽ⁊ dicit illis bo
in ciuitatem minibꝰ. Uenite ⁊ videte homineʒ

q̃ dixit mihi oia quecũq; feci. Pe

tentim:ne illi qſi iraſcerent᷑ ẽ ꝑſequerenr.
Venite ⁊ videre hoĩeʒ:qui dixit mihi oĩa
t Al.lit.non quecũq; feci. Nunqͥd t᷑ nõ ipſe ẽ chri⸗
habet non ſtus? Exierut de ciuitate:⁊ venie⸗
eu.i Et rogabat eũ diſcipbu
RKabbi maduca. Jerant

1 Al. ergs bant ade

Al. interea ſi dicẽtes

eniĩ emere cibos ⁊ venerãt. Ille
Al. eis

cogitatiõ es illoꝝ ⁊ iam inſtruit vt magi⸗

ſter: non ꝑ circũuũ ſicut ⁊ illam cuius aad

huc virũ requirebat:ſed iam aꝑte.· Me
Tex. hʒ Di⸗ L 2 ¾ £ SPe 2, 2
xit eis ieſus us inqt cibus ẽ,
MNon ponit᷑
hic iſte textꝰ
vt ꝑficiã opꝰ
eius

miſerat eũ. Ideo dicebat:ſitio:da mihi bi
bere. ſ.vt fidem in ea oꝑaret᷑ ⁊ fidẽ eius bi
beret:⁊ eam in coꝛpus ſuũ traiſjceret. Coꝛ

pus enĩ eius eccleſia:ergo ipſe eſt inqͥt ci⸗

bus meus:vt faciã voluntatẽ eius qui mi⸗
ſit me. Nonne vos dicitis ꝙ adhuc
ttuor mẽeſes ſunt:⁊ meſſis venit⸗

In opus feruebat: ⁊ oparios mittere diſ⸗
ponebat. Vos q̃ttuoꝛ menſes computati/
ad meſſem:ego vobis aliã meſſem albaʒz ⁊
paratam oſtẽdo. Ecce dico vobis.Le
uate oculos vr̃os ⁊ videte: quia

Akt. regio⸗ iam albe ſunt regiões ad meſſem:

nes qꝛ albe
ſunt iam

ille tex. ⁊ qͥ deat ⁊ qͥ metit.

dem accipit uerat:⁊ vos in la
et cõ gregat ſtis. .
fructũ in vi- miatoꝛes.Quo meſſoꝛes:? Vbi iam alij la
tam eternã: boꝛauerũt. Ham vbi iam laboꝛatũ ẽ vtiq;
poſt quẽ ſe⸗ ſemĩatũ erat: ⁊ qð ſemĩatũ erat iam matu
quit᷑ in alia ratũ factũ erat:falcẽ⁊ triturã deſiderabat
lra:vt ⁊ qͥ ſe Quo ergo erãt meſſoꝛes mittẽdi? Vbi iã
minat ſimul ꝓphete pᷣdicauerãt:ipſi enĩ ſeminatoꝛes.

degt 7 o miſi vos mete⸗
metit merce reiq vos nolaboPraſtto Ali labo

Eeoꝝ introi

gaudeat ⁊ qͥ Mam ſi ipſi nõ ſemĩatoꝛes:vñ ad illã mu-

metit
1 Alt.laboꝛeſ

us ẽ:vt faciã volutate,zʒ
eius qͥ miſit me t Ergo ⁊ potꝰ ipſe erat
in illa muliere:vt faceret volũtatẽ eiꝰqui

lierẽ puenerat / ſcio qꝛ meſſyas venit? Jã

iſta mulier fruct maturꝰ erat:⁊ erãt albe

meſſes ⁊ falcẽ querebãt. Miſi vos quoq;
metere qð nõ ſemĩaſtis. Alij ſemiauerunt

et vos in laboꝛeſ eoꝝ introiſtiſ. Qui labo
rauerũt: Ipſe abꝛaa yſaac iacob. Legite
laboꝛes eoꝝ. In oĩbus laboꝛibꝰ eoꝝ pꝛo⸗

phetia chꝛiſti:⁊ iõ ſemĩiatoꝛes. Moyſes et

ceteri patriarche ⁊ oẽs ꝓphete:qᷓ;ta ptule

runt in illo frigoꝛe qũ ſemĩabãt.Ergo iaʒ
in iudea meſſie vnara erat Rorio ibi
n emete aoos venerat gut o tanq́; matura ſeges fuit: qñ tot hominum
rrit Ego habeo cibum maducare:
rAl.neſcitiſ qu vos nõ ſcitis. Hicebant ergo
Diſcipuli adinuicẽ. Nunqͥd aliquiſ
attulit ei maducare: Quid miꝝ ſi mu⸗
lier illa nõ intelligebat aquã? Ecce diſci,.
puli non intelligũt eſcam. Audiuit autem grana ⁊ ſemiauerũt oꝛbẽ terrarũ:⁊ ſu
gllia meſſis que in fine ſeculi metẽda ẽ.De
iſta meſſe dicit᷑. Qui ſeminãt in lachꝛymis
in gaudio metẽt:Ad iſtam ergo meſſem:ñ
apli ſed augeli mutent᷑. Meſſoꝛes inquit

milia/pcia rerũ ſuarũ afferebãt: æ ad pe⸗
des apkoꝝ ponẽtes expeditis humeris a

ſarcinis ſecularibꝰ/chꝛiſtũ dũm ſequeban
tur. Vere matura meſſis. Quid inde fa⸗

ctũ eſt: De ipſa meſſe eiecta ſunt pauca

grana ⁊ ſemĩauerũt oꝛbẽ terrarũ:⁊ ſurget

angeli ſunt. Iſta ergo meſſis creſcit int᷑ ʒi⸗

3niã: ⁊ expectat purgari in fine. IAlla vᷣo
meſſis iam matura erat quo pꝛiꝰmiſſi ſunt
diſcipuli:vbi ꝓphete laboꝛauerũt.Sʒ ta⸗
men frẽs videte qͥd dictũ ſit. Simul gau⸗
deat: ⁊ qui ſeminat ⁊ qͥ metet.Diſparis tẽ
poꝛis laboꝛes habuer̃t apłi ⁊ ꝓphete:ſed

gaudio parit pfruent᷑. Mercedẽ ſimul ac⸗

cepturi ſunt vitam eternam. Ex ciuitate

autem illa multi crediderũt in eum

ſamaritani propter ſermonem eiꝰ Alia lfa ñ

Ergo meſſoꝛes mifſurus eſt. In hoc ei
yerbũ verũ:quia aliꝰc q metit:aliꝰ
hic trãſili᷑ eſt ꝗͥ ſemiat:vt qͥ ſemiat ſimul gau⸗

uid ergo? Meſſoꝛes miſit non ſe⸗-

non ꝓpter verbum mulieris teſti⸗

oia quecũqʒ feci.Cũ veniſſent tad t Ał. ergo
euʒ ſamaritani rogauerũt vt tapð ad illum
eos maneret . ⁊ maſit ibi duoſ dieſ Al. ibi

Et multo plures crediderũt pro⸗

pter ſermonẽ eius: Et mulieri dice
ant. quia nõ ꝓpter tuam loque/

lam credimus: ipſi eni nos audi t Alia litte⸗

uimus ⁊ ſcimus: quia hic eſt vere ra nõ hʒ nos
ſalutor mũudi.Et hoc paululũ aĩaduer
tendũ eſt:quia lectio termĩata eſt.auli⸗

er pᷣma nũciauit ⁊ ad mulieris teſtimoniũ
crediderũt ſamaritani: ⁊ rogauerunt eum

vt apud eos maueret ⁊ manſit ibi biduo:
et plures crediderunt.Et cuʒ credidiſſent

dicebant mulieri. Non iam ꝓpter verbuz
tuũ credimus: ſed ipſi cognouimus ⁊ ſci⸗

monin phibentis: quia dixit mibi ?ecverta

d.æ == ——– — — — — — —.— — —

S=

r
it

1

.
ee
et
gel
ſennt pott

Au lia

Joh. Tract. XVI . La. IIII

mus /quia hic eſt vere ſaluatoꝛ mũdi.Pꝛi
mo per famaʒ /poſtea per pᷣſentiã.Sic agi
tur hodie cum eis qui foꝛis ſunt ⁊ nondũ
ſunt chꝛiſtiani: chꝛiſtus nunciat᷑ ꝑ chꝛiſtia
nos amicos:tanq; illa muliere:hoc eſt:ec⸗
cleſia annũciãte. Ad chꝛiſtum veniũt: cre
dunt per iſtam famaʒ: manet apud eos bi
duo:hoc eſt:dat illis duo pꝛecepta chari⸗
tatis:⁊ multo plures ⁊ firmius credunt:qͥ
modo vere ipſe eſt ſaluatoꝛ mundi.
Explicit tractatus qndecimus.
Incpit tractatus ſedecimus. Ab
eo loco vybi ait · Hoſt duos qutem
dies exiit inde ⁊ abijt in galileam.
vſq; ad id qð ait· Quia illa hora
erat in qᷓ dixit ieſus:filius tuns vi⸗
uit ⁊ credidit ipſe ⁊ domꝰ eiꝰ totꝗ.

Daierna euò

geli lectio / heſterne diei ſeqᷓ
tur lectionẽ:que ad diſputan
— oum nobiſ ꝓponit᷑. In qua qͥ
derjm ſenſus non ſunt inueſtigatiõe diffici⸗
les:ſed digni pᷣdicatione:digni ãmiratiõe
et laudatione. Pꝛoinde locum iſtum euã
gelij cum cõmendatione cõmemoꝛemus:
Pꝛetmittit᷑ potius q;ᷓ cum difficultate tractemus: Ab
H textus iſte ijt enim ieſus poſt biduũ qð fecerat in ſa⸗

Peduoſ aũt maria in galileã:vbi nutrituſ erat.Secutꝰ

dies exijt in autem euangeliſta ait: Jꝓpſe enim ieſuſ
hibuit: quia ꝓpheta

de T abijt in teſtimonin ꝑhib l
galileam in patria ſua honorè non habet.

hyhecyrat Al ſua pria Mon ꝓpterea poſt biduũ de ſamaria diſ⸗

1

Al. elo

adilun

/
4

laoͤhin⸗

ſi⸗
ii⸗
um
ho:
N

ceſſit ieſus:quia honoꝛẽ in ſamara nõ ha
bebat.HNon enim ſamaria patria ipſiꝰerat
ſed galilea. Cum ergo iſtam deſeruiſſʒ taʒ
cito ⁊ ad galileã veniſſet vbi nutritꝰ erat
ſicut teſtat᷑ qꝛ ꝓpheta in patria ſua hono⸗
rem nõ habet.Magiſ videret᷑ atteſtari po
tuiſſe qꝛ ꝓpheta in patria ſua honoꝛẽ nõ
habet. ſi ↄtemneret ꝑgerce in galileã:⁊ ĩ ſa
maria remãſiſſet. Intendat ergo charitas
veſtra inſinuatũ nobis non modicũ ſacra
mentũ:ſuggerẽte dño ⁊ donãte qð loqr.
Queſtionẽ ꝓpoſitaʒ cognouiſtis: ſolutio
nem eius exqᷣrite. Sed repetamꝰ ꝓpoſitio
nem:vt ſolutionẽ deſiderabilẽ faciamus.
AMouet nos cur euangeliſta dixerit / ipſe
enim ieſus teſtimoniũ ꝑhibuit: qdð ꝓphe⸗
ta in patria ſua honoꝛẽ nõ habet.Hoc cõ⸗
moti retexamꝰ verba ſuꝑioꝛa:vt inuenia⸗

mus cur h euãgeliſta dicere voluerit. Et
inueniamꝰ ſuꝑioꝛa verba eius ita narran⸗
tis:quõ poſt biduũ ꝓfectus ẽ de ſamaria
in galileã. Pꝛopt h̊ ergo dixiſti o euãgeli
ſta teſtimomũ phibuiſſe ieſum:qð ꝓphe⸗
ta in patria ſua honoꝛẽ non haberet:quia
poſt biduũ reliquit ſamariam ⁊ ꝓperauit
venire in galileã: Immo vo qſi videoꝛ mi
hi ↄgruentiꝰ intelligere qꝛ ſi honoꝛẽ in pa
tria ſua chꝛiſt?ꝰnõ haberet:nõ ad eam reli⸗
cta ſamaria feſtinaret.Sed niſi falloꝛ:im⸗
mo qꝛ verũ eſt ⁊ non falloꝛ.melius eni qᷓ;
ego vidit euãgeliſta/qͥd diceret.meliꝰ me
veritatẽ videbat qͥ eam de pectoꝛe dñi bi
bebat. Ipſe eſt enĩ iohãaneſ euangeliſta qͥ
inter oẽs diſcipulos ſuꝑ pectꝰ dñi diſcum
bebat:⁊ quẽ dñs charitatẽ debẽs oĩbꝰ tñ
pᷣ ceteriſ diligebat:ergo ille falleret᷑ ⁊ ego

recta ſentirẽ. Immo ſi pie ſapio/ obedien

ter audiam qð dixit:vt merear ſentire qð
ſenſit. Accipite itaq; chariſſimi qͥd h̊ ſen⸗
tiã ſine pᷣiudicio:ſi vos meliꝰ aliqd ſenſe⸗
ritis. Magiſtrũ enĩ vnũ oẽs habemꝰ:⁊ in
vna ſchola ↄdiſcipuli ſumꝰ.hoc ego ſen⸗
tio:⁊ videte ſi nõ aut verũ eſt/ aut ꝓpin⸗

quat veritati qð ſentio. In ſamaria bidu⸗

um fecit:⁊ crediderũt in eum ſamaritani.
Tot dies in galilea fecit: ⁊ nõ in eũ credi
derũt galilei.Retexite vel recolite mẽo⸗
ria:heſterni diei ⁊ lectionẽ⁊ ſermonẽ. VHe
nit in ſamaria vbi pᷣmo eũ mulier illa pᷣdi⸗
cauerat cũ qua ad puteũ iacob locutꝰ eſt
magna myſteria:eo viſo ſamaritani ⁊ au⸗
dito crediderũt in eũ ꝓpter verbũ mulie
ris:⁊ firmiꝰ crediderũt ꝓpt᷑ verbũ eiuſ:et
plures crediderũt ſicut ſcriptũ eſt ibi fa⸗
cto biduo. Quo numero dierũ myſtice cõ
mendatꝰ ẽ duoꝝ numerꝰ pᷣceptoꝝ:in qbꝰ
duobꝰ pᷣceptis tota lex pẽdet ⁊ ꝓphete ſi
cut heſterno die cõmẽdaſſe meminiſtis. Augꝰ. p̃te⸗
Pergit ĩ galileã ⁊ venit in ciuitatẽ cha⸗ rit q̊ textum
na galilee: vbi de aq̃ vinũ fecit. Ibi aũt iſtũ:Cũ gve
qñ aquã in vinũ ↄuertit/ſicut ſcribit iohã niſſʒ vſq; vbi
nes ipſe / crediderũt in eũ diſcipuli eius:⁊ fecit aquãvi
vtiq; plena erat domꝰ turbis ↄuiuantiuʒ. nü. Sniaz tñ
Factũ eſt tã magnũ miraculũ:⁊ nõ in euʒ illius ponit
crediderũt niſi diſcipuli eius. Hanc ciui⸗
tatem galilee mõ repetiuit.ꝗ Eccę q dã Aug. ab hᷣ
regulus cuius filiuſ infirmab geur loco vſq; ad
venit ad eum: et rogare cepit vt de ſinẽ he. c. nõ
ſcenderet ad illam ciuitatem vel domuʒ obfuat inte⸗
et ſanaret filium eius. Incipiebat grã foꝛmam
HFvvbox textuſ
Sʒ qda prit
qdã variat.

ð
ð

——

enim inq uit mori. Qui rogabat ñ cre⸗
debat. Quid a me expectas audire: Dñm
interroga:quid de illo ſenſerit S

Rogatus
enim talia rũdit:miſi ſigna ⁊ prodigia
videritis non cr Arguit homi
nem in ſide tepidum/aut frigidũ/aut om⸗

nino nullius fidei:ſed temptare cupientẽ

de ſanitate filij ſui qualis eſſet chꝛiſtus:⁊
quis eſſet:q;tum poſſet. Verba enĩ rogã⸗
tis audiuimuſ:coꝛ diffidentis non vidimꝰ
Sed ille ꝓnũciauit qui ⁊ verba audiuit et
coꝛ inſpexit. Deniq; ipſe euãgeliſta teſtio
nio narrationis ſue oſtendit quia nõdum
crediderat/qui venire ad domũ ſuam do
minũ cupiebat:ad ſanandũ filiũ eius.ã
poſtea q; ei nunciatum eſt ſanum eſſe fili⸗
um eius/ inuenit ea hoꝛa ſanatum/qua
hora dñs dixerat vade flling ilr u
vinit: ⁊ credidit inq̃t ipſe ⁊ domuſ
eius tota.Si ergo ꝓpterea credidit ip⸗
ſe ⁊ domuſ eius tota:quia nunciatũ eſt ei
quia filius eius ſanus eſſet:⁊ comparauit
hoꝛam nunciãtiũ hoꝛe pᷣnunciantis:quan
do rogabat nondum credebat.Samarita
ni nullum ſignum expectauerant:verbo ei
us tmmodo crediderãt.Ciues autem eiuſ
meruerũt audire:niſi ſigna ⁊ ꝓdigia vide
ritis non creditis.Et ibi tamen facto tan⸗
to miraculo:non credidit niſi ipſe ⁊ domꝰ
eius. Ad ſolum ſermonẽ crediderũt plu⸗
res ſamaritani:ad illud miraculum ſola il
la domus credidit vbi factũ eſt. Quid igi
tur fratres:quid nobᷣ cõmendat dñſ⸗ Tũc
galilea iudee patria erat dñi/quia ibi nu⸗
tritus eſt. Nunc xo quia poꝛtendit aliqᷣd
res illa/non eni ſine cauſa dicta ſunt pdi⸗
gia / niſi quia aliqꝗ poꝛtẽdũt. Pꝛodigiũ

enim appellatũ eſt qᷓſi poꝛro diciũ qð poꝛ⸗

ro dicat/poꝛro ſi anificet ⁊ aliqͥd futurum
eẽ poꝛtẽdat. Qꝛ ergo aliqd illa oĩa poꝛ⸗

tendebãt:aliqd illa oĩa pᷣdicebant: Facia

mus nos modo patriã dñi nr̃i ieſu chꝛiſti
ſm carnẽ.Non enĩ patriã habuit in terra:
niſi jm carnem quã accepit ĩ terra. Facia⸗
mus ergo patriã dño plm iudeoꝝ. Ecce
in patria ſua honoꝛẽ non habʒ. Modo at
tende iudeoꝝ turbas: attẽde iam gentem
illã diſoſam toto oꝛbe terrarũ ⁊ euulſam
radicibꝰ ſuis:attẽde ramos fractos/nↄciſ⸗

Rhoma xj. ſos/diſpſos/aridos: Quibꝰ fractis inſeri

meruit oleaſter. Vide turbam iudeoꝛum:

„ J„
† le. ſivaſta 4 * Vrr. 7 freae =

oh. Tract. xVI

La. III

q̃ͥd dicit modo.Quẽ colitis quẽ adoꝛatis

frater nr̃ erat.Et nos rũdeamꝰ: ꝓpheta in
patria ſua honoꝛẽ nõ habʒ. Deniq; illi am
bulantẽ dñm ieſum in terra/faciẽtẽ mira⸗

cula /cecos illuminantẽ/ſurdis aures ape
rientẽ/mutoꝝ oꝛa ſoluẽtẽ/ꝑalyticoꝝ nẽ⸗

bꝛa reſtringentẽ/ſupꝛa mare ambulanteʒ/
ventis ⁊ fluctibꝰ imꝑantẽ/moꝛtuos ſuſci⸗
tantẽ/tanta ſigna viderũt facientẽ: ⁊ vix
inde pauci credidef̃t. Populo dei loquoꝛ
Tam multi credidimꝰ:que ſigna vidimꝰ⸗
Illud ergo qð factũ eſt tũc:h̊ qð nũc agit
poꝛtẽdebat. Judei fuerũt vel ſunt ſimiles

galileis:nõ ſimiles illis ſamaritanis. Euã

geliũ audiuimꝰ:euãgeliũ credidimꝰ:euã⸗

gelio ᷣſenſimꝰ:ꝑ euãgeliũ in chꝛiſtũ credi

dimus : nulla ſigna vidimꝰ:nulla exigimꝰ
Cvuis enĩ vnꝰ de duodecim electis ⁊ ſan
ctis tñ iſraelita fuit ð gente.ſ.dñi thomas

ille q ĩ loca vulneꝝ digitos mittere cupie
bat: ſic eum arguit dñs quõ iſtũ regulum.
Huic dixit/niſi ſigna ⁊ ꝓdigia videritis ñ

creduis. Illi aũt dixit qꝛ vidiſti credidi⸗
ſti.Et ad galileos venerat poſt ſamarita⸗
nos qᷣ ſermoni eiꝰ crediderãt: apud quos
nulla miracula fecerat: quos firmos in fi⸗
de ſecurus cito dimiſerat:qꝛ diuinitatiſ p
ſentia nõ dimiſerat. Ergo qñ dicebat dñs
thome:veni mitte manũ tuã ⁊ noli eſſe in
credulus ſed fidelis/⁊ cũ ille exclamaret

tactis vulnerũ locis ⁊ diceret:dñs meus 2

deꝰmeꝰ: increpat᷑⁊ ð ei.Q vidiſti me cre
didiſti. Quare? Hiſi qꝛ ꝓpheta in patria
ſua honoꝛẽ nõ hʒ. Oꝛ vo apud alienige⸗

nas ꝓpheta iſte honoꝛẽ hʒ qͥd ſeq Bea

ti qͥ nõ viderũt ⁊ credis erũt. Pꝛedicti ſu⸗
mus nos:⁊ qð diis ante laudauit:⁊ in nob
implere dignatꝰeſt. Viderũt qͥ crucifixe⸗
runt:palpauerũt ⁊ ſic pauci crediderunt.
HNos nõ vidimꝰ nõ ↄtrectauimꝰ:audiui⸗
mus credimꝰ:fiat ĩ nob/ꝑficiat᷑ in nobᷣ bti⸗

tudo quã ꝓmiſit.et hic/qꝛ patrie ipſiꝰ pᷣ⸗ Rhoma

lati ſumꝰ: ⁊ ĩ futuro ſecło/qꝛ ꝓ ramis fra
ctis inſerti ſumꝰ.¶ Hos eni ramos ſe fra
cturꝰ eẽ mr̃abat ⁊ hũc oleaſtꝝ inſerturum
qñ cõmotꝰ centuriõis fide qͥ ei dixit: non
ſuʒ dignꝰvt ſub tectũ meũ intres ſʒ tm̃ dic

vbo ⁊ ſanabit᷑ puer meꝰ.nam ⁊ ego homo

ſuum ſub poteſtate conſtitutꝰ habẽs ſub
me militee⁊ dico huicvade⁊ vadit/a alio
veni ⁊ venit:⁊ ſeruo meo fac hoc ⁊ facit:
Conuerſus ad eos qui ſequebant᷑ dixit:

Mat. viij.

l
def
znil
neſ
ſenti

Neſin
milite

lovi

ep⸗

ſenti

yerb⸗

cent.
ſefan
uas
olei
ſio:

r

ſſtael
huius
puma
glen
ven
nr
n
ſe⸗
wu
ſe⸗

S—=S-—-——ʒ—ʒ—ʒ

Joh. Cract. XVVI . La. III

nn Amen dico vobis:non inueni tantaz ſidẽ am 7 yſaaca iacob. In quo zuiuio:ne fo⸗
in irrael. Quare non inuenit tantam fide,y te non inuites? d ſemper viuendũ ſed ad
ucl in iſrael? Quia ꝓpheta in patria ſua ho-⸗ multum bibendum: recumbent cum abꝛa⸗
nnd noꝛem non habet. HNunquid non ⁊ uli cen am ⁊ yſac ⁊ iacob: Vbi: In regno inquit
he turiom poterat dicere dñs qð dixit huic celoꝛum. Et quid erit de Ulis: qui vener̃t

R,;· rregulo:vade puer tuus viuit:? TVidete di⸗
tex,) ſtiinctionẽ IRegulus iſte dñm ad domũ ſu
ſuſe⸗ auuon deſcendere cupiebat:ille centurio in⸗

de ſtirpe abꝛae? Quid ſit de ramis:quib⸗
arboꝛ plena erat? Quid niſi quia pꝛecidẽ⸗
tur:vt iſti inſerantur. Doce quia pꝛeciden

zan dignum ſe eẽ dicebat. Illi dicebatur/ego tur. Audi. Filij autem inquit regni ibunt
hquo venio ⁊ curabo eum:Huic dictum eſt/va⸗ in tenebꝛas exterioꝛes. habeat ergo apo
imn'⸗ de filius tuus viuit. Illi pꝛeſentiam ſuum nos honoꝛem ꝓpheta:quia non habuit in
cagit ꝓmittebat:hunc verbo ſanabat. Iſte tam patria ſua. MNon habuit honoꝛeʒ in patria
miles pꝛeſentiam ſuam extoꝛquebat:ille ſe pꝛe- in qua cõditꝰeſt:habeat honoꝛẽ in patria
Eu ſentia eius indignũ eẽ dicebat. Huic ſuc⸗ qu condidit. In illa enim conditus ẽ cõ⸗
cn⸗ ceſſum eſt elationi:illi conſenſum eſt hu- ditoꝛ omniũ:condituſ in illa eſt ſ̃m formaꝗ
gect mnmmiilitati. tanq; huic diceret. Vade filiꝰ tu- ſerui. Nam ipſam ciuitatem in qua condi
lam⸗ us viuit: noli mihi tediũ facere:miſi ſinana tus ẽ/ipſam ſion/ipſam iudeoꝝ gentẽ/ip⸗
dſan et pꝛodigia videritis non creditis. Pꝛe⸗ ſanm hieruſaleʒ: ipſe condidit cũ eſſet apð
omas ſſentiam meam vis in domo tua:poſſum et patrem verbum dei. Omnia enim per ip⸗
cupie verbo iubere. Moli tu de ſignis credere: ſum facta ſunt:a ſine ipſo factum eſt nihil
un. centurio alienigena credidit me vᷣbo poſ · De illo ergo homine de quo ⁊ hodie au⸗
ennigfiſii ſe facere:⁊ añq; facerẽ credidit: vos niſi ſi diuimus:vnuſ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ ho
redid⸗ gna⁊ pꝛodigia videritiſ ñ creditiſ.Ergo ſi mo chꝛiſtus ieſus: etiam pſalmuſ pꝛelocu
an-. ia ẽ: frãgant᷑ ſuꝑbi rami: humilis inſerał tus eſt dicens. Mater ſion dicet hõ. Qui⸗ põ. lxxxvj
dgee oleaſter. Maneat tamen radix / illis pꝛeci dvaʒz homo mediatoꝛ dei ⁊ hominũ:homo .
os lfß⸗ ſis: iſtiſ receptiſ. Ubi manet radix: In pa mater ſion dicet. Quare mater ſion dicʒ⸗
nunſi tttiarchis. Etenim patria chꝛiſti populus Quia inde accepit carnem. Inde vgo ma
Gs iſrael:quia ex eis venit ᷣm carnem. Sed ria de cuius vtero foꝛma ſerui ſuſcepta eſt
ſein huius arboꝛis radix abꝛaaʒ yſaac ⁊ iacob in qua dignatus eſt aparere humillimus
get patriarche ſancti. Et vbi ſunt iſti? In re⸗ Aater ſion dicet homo. Et homo iſte qui
164 H quie apud deum in honoꝛe magno: vt in dicit mater ſion: factus eſt in ea: homo
ece abꝛae ſinu/iuſtus ille pauper poſt coꝛpo⸗ factus eſt in ea. Nam deus erat ante cam
anna ris exitum leuaretur: æ abꝛae ſinu delion et homo factus eſt in ea. Qui homo fact⸗

ber . radix manet:radix laudatur:ſed rami ſuꝑ humillimus. Homo factus in ea humilli⸗

bi/⁊ pꝛecidi ⁊ areſcere meruerunt. Olea-⸗ mus:quia verbum caro factum eſt/a habi
nſe ſter autem humilis illoꝛum pꝛeciſione in- tauit in nobis. Ipſe fundauit eam altiſſi-
unk uenit locum. Audi ergo quẽadmodũ pꝛe mus: quia in pꝛincipio erat verbum:⁊ ver
aftr cidantur rami naturales: quẽadmodũ in-⸗ bum erat apud deum: 1 deus erat verbuʒ
enn⸗ ſeratur oleaſter ex ipſo centurine: quem Smnia per ipſum facta ſunt. Quia vo cõ
gͤn ꝓpter comparationẽ huiꝰ reguli cõmẽo⸗ digit iſtam patriam:hic habeat honoꝛem
DWS randum putaui.Amen inquit dico vobis Rmepulit eum patria in qua natus eſt: ſu⸗
, Nom non inueni tantam fidem in iſrael. Pꝛo⸗ ſcipiat eum patria quã regenerauit.
ufn ptcrea dico vobis:quia multi ab oꝛienteꝛ ¶ Explicit tractatus ſedecimꝰ. In⸗
ſeſa c. occidente venient. &απlata terram occu⸗ cipit tractatus decimuſſeptimus.
unun ar pauerat oleaſter. Am ara ſiluamundus eo ꝙ ſcriptũ eſt: Doſ hec erat
indi gnus vt intres ſub tectũ meum.MQiulti ab S Oruint er cell 8
honn oꝛiente ⁊ occidente venient.Et puto quaa leſug in DPieruſalem. pſqac
is ſib venient: quid deiillis fet: Si enim veniẽt ait: Querebant eum iudei interfi⸗
alo liam pꝛeciſi ſunt de ſilua:vbi inſerendi ſüt cere quia non ſoluʒ ſoluebat ſab⸗/
ſur ne areſcant: Et recumbet inquit cũ abꝛa⸗ batum: Sed et patrem ſuũ dice/
xi

Zoh. Tr.

dum ſacramentũ: q;;tuʒ dñſ donare digne

bauit pctõꝛes:turbauit aquam pñtia ſua

(bat deum equalem ſe faciens doeoo. n zantenaemtih⸗ obo 7 ando adiuuã fu
z . ge NàARAX6Y66, tibus infirmitatẽ noſtram:loquarvt pote⸗ min
Capitulũ.v Jrum nõ eẽ ro. Quicquid autem non poſſi un uie⸗ in
debet a deo factuʒ miraculũ bit in nobis ipſe: quo adiuuante facio qð der
Mirum enim eſſet ſi homo fe poſſum. De hac piſcina q̃ qͥnq; poꝛticibꝰ 9.
ctiſſet.ałagis gaudcere qᷓ; mi⸗ cingebatur in quibus iacebat magna mul ſel
rari debemus/quia dominus noſter ⁊ ſal titudo languentiũ / aſſidue nos tractaſſe Bten
uatoꝛ ieſus chꝛiſtus homo factus eſt:qᷓ; memini:⁊ rem dicturus ſuʒ quã mecũ plu nuu
diuina inter hoĩies deus fecit. Plus eſt ei res recognoſcant potiꝰqᷓ; cognoſcant. Ve gue
ad ſalutem noſtrã qð facrus eſt ꝓpter ho⸗ rum nihil eſt ab re etiam nota repetere: vt nunn
mineſ:qᷓ; qdð fecit inter hoĩes:⁊ plus eſt d et qui non nouerant inſtruant/⁊ qui noue busy
vicia ſanauit animarũ noſtraꝝ:qᷓ; q ſana rant conſirmentur. Pꝛoinde tanq́; no⸗ *
uit languoꝛes coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ. Sed qꝛ ta bꝛeuiter ꝑſtringenda ſunt nõ ocioſce in⸗ ainte
ipſa anima nec eũ nouerat a quo ſanan- culcanda. Piſcina illa ⁊ aqua illa: popu⸗
da erat: ⁊ oculos habebat in carne vnde lum mihi videtur ſigniſicaſſe iudeoꝝ. Si⸗ ſe
facta coꝛꝑalia videret: nondum habebat gnificare enim populos nomine aquarum wula
ſanos in coꝛde vnde deum latentem cog⸗ aperte nobis indicat apocalypſis iohãnis e
noſceret.fecit qdᷣvideri poterat: vt ſanare vvbi ei cum oſtenderent᷑ aque multe: 2 int baui
tur vnde videri non poterat. Ingreſſus rogaſſz quid eſſent: reſponſuʒ accepit po nari
locum vbi iacebat magna multitudo lan-⸗ pulos eſſe.Aqua ergo illa.id eſt. populuſ er
guentiũ/cecoꝛũ/claudoꝝ/aridoꝝ. Et cõ ille: qnq; libꝛiſ moyſi tanò; qͥnq; poꝛticibꝰ Un
eſſet medicus ⁊ animarũ ⁊ coꝛpoꝝ:⁊ q ve cdaudebatur. Sed illi libꝛi ꝓtendebãt lan eſ
niſſet ſanare omnes animas creditoꝝ: de suidos nec ſanabant. Lex enim peccato⸗ .
illis languentibꝰ vnũ elegit quem ſanarz res ↄuincebat non abſoluebat. Ideo lit⸗ uun
vt vnitatem ſigniſicaret.Si mediocri coꝛ: tera ſine gratia reos faciebat:quos conſi⸗ gn
de ⁊ quaſi humano captu ⁊ ingenio ↄſide tenteſ gratia liberabat. Nam hoc dicẽ apoe n
remus facientem: ⁊ qð ad poteſtatẽ perti⸗ ſtolus. Si enim data eſſet lex que poſſet Gal.iij. ſa
net/non magnũ perfecit:⁊ qð ad benigni⸗ viuificare:oĩno ex lege eſſz iuſticia.Qua⸗ leg⸗
gnitateʒ/parum fecit. Tot iacebãt ⁊ vnuſ re ergo data eſt lex? ſequitur ⁊ dicit. Sed Phene
curatus eſt:cum poſſet vno verbo omnes concluſit deꝰ omnia ſub peccato: vt pꝛo⸗ nllo
erigere. Quid ergo intelligẽdũ eſt:niſi : miſſio ex ſide ieſu chꝛiſti daretur credenti gloo
poteſtas illa ⁊ bonitas illa magis agebat bus.Quid euidentius: Nonne verba hec ſea
quid anime in factis eius pꝛo ſalute ſem⸗ expoſuerũt nobis ⁊ qͥnqʒ poꝛticus ⁊ lan⸗ hel
piterna intelligerent:qᷓ; ꝙæ ꝓ tempoꝛali ſa guentium multitudinẽ:? Quinq; poꝛticus heen
lute coꝛpoꝛa mererent: Coꝛpoꝝ enĩ ſalus lerx eſt. Quare qnq; poꝛticus non ſanabãt ſue⸗
que vera expectatur a dño: erit in fine ig languentes: Quia ſi data eẽt lex que poſ Dlefann
reſurrectione moꝛtuoꝝ: Zũc qð viuet nõ ſet viuiſicare: oĩno ex lege eſſet iuſticia. unnuninn
moꝛietur:tunc qð ſanabit᷑ non egrotabit: Quare ergo continebat quos non ſana⸗ W
tunc qð ſaciabit᷑ non eſuriet neq; ſitiet.tůüc bat?: Quia concluſit omia ſub peccato:vt
qð renouabit᷑ non vetereſcet. Nunc vᷣo in Pmiſſio ex ſide ieſu chꝛiſti daretur creden
illis factis dñi ⁊ ſaluatoꝛis noſtri ieſu chei tibus. Quid ergo fiebat vt ĩ aqua illa tur 1
ſti ⁊ cecoꝛuʒ aperti oculi /moꝛte clauſi ſůũt bata ſanarentur:qui in poꝛticibus ſanari ,(ſan
et paralyticoꝝ mẽbꝛa ↄſtricta/ moꝛte dii⸗ non poterant: Subito eniʒ videbat᷑ aqua eo⸗
ſoluta ſunt:⁊ quicqͥd ſanatum eſt temꝑa⸗ turbata: ⁊ a quo turbabatur non videba⸗ en⸗
lIiter in membris moꝛtalibus/in ſine defl⸗ tur. Credas angelica virtute ſolere fleri: lone
cit. Anima vo que credidit:ad vitam et⸗ nNon tamen ſine ſignificante aliquo ſacram itde
nam tranſitum fecit. Anime vo crediture to. Poſt aquam turbataʒ mittebat ſe vnꝰ cle
cuius peccata dimittere venerat: ad cuiuſ qui poterat: a ſanabatur ſolus. Poſt illuʒ ue
languoꝛes ſanandos ſe humiliauerat: He dqſãas ſe mitterʒ:fruſtra facerʒ.uid ſibi ́ gell
boc languido ſanando ſanato: magnuʒ ſi h vult: niſi qꝛvẽit vnꝰochꝛiſtus ad ꝓplm iu⸗ on
gnum dedit:Cuius rei ⁊ cuius ſigni ꝓpſun⸗ deoꝝ:⁊ faciẽdo magna:docẽdovtilia:tur mnip

dinuz
tpode⸗
lupte⸗
N
onich⸗
Samul
nactaſe
ccüpl
. Ve
trerpt
inoue
cho⸗
loſein⸗
popu⸗
. O⸗
quarum
iohänis
lte:aint
cepitpo
popolul
porntiab⸗
Gebätlon
peccuo⸗
Aeoli⸗
osconſ⸗
cMigo

r ſar boli

Oa⸗
G
tpꝛo⸗
genti
ahec
1⸗
nricns
mabit
nepef
uſtica.
ſaa⸗
cnomt
rgeden
Zilat
ſanan
laqua
igeba⸗
e fer.
ſacram
tſey
oſu,
icſbß
plniu⸗
ietur.
fa ſu3

et excitauit ad paſſionẽ ſuam. Sed latens
turbauit. Si enim cognouiſſent:nunq; do

minũ gloꝛie cruciſixiſſent. Deſcendere S̊
in aquam turbatam: hoc eſt humilit cre⸗

dere in dñi paſſionẽ: ibi ſanabat᷑ vnus/ ſi-⸗
gniſicans vnitatẽ. Poſtea quiſquis veni⸗
ret/nõ ſanabat᷑:quia quiſqᷣs pꝛeter vnita
B tem fuerit/ſanari non poterit.¶ Videa⸗
ſatus eſt in terra cum diſcipulis ſuis: qua

mus ergo qᷣͥd voluit ſigniſicare in illo vno
quem etiam ipſe ſeruans vnitatis myſte⸗
rium:ſi cut pᷣlocutus ſuʒ:de tot languenti
bus vnũ ſanare dignatus eſt. Inuenit in
annis eius numerũ quendã languoꝛis:tri

naero annos habebat in in
mit

itate. Hic numerus quomodo ma⸗

——

gis ad languoꝛẽ ꝑtineat q; ad ſanitatem:

paulo diligentius er ponendũ eſt. Inten⸗
tos vos volo qm̃ aderit deus vt congrue

loquar:⁊ ſufficient᷑ audiatis.Quadrage⸗

narius numerus ſacratus nobis in quadã
ꝑfectione cõmendat᷑. NMotum eſſe arbitroꝛ
charitati veſtre: Leſtant᷑ fepiſſime diui⸗

ne ſcripture:ieiuniũ hoc numero ↄſecra⸗
tum eſt: bene noſtis. Nam ⁊ moyſes qdra

ginta diebus ieiunauit.⁊ helias totidem:
et ipſe dñs noſter ⁊ ſaluatoꝛ ieſus chꝛiſtꝰ:
hunc ieiunij numerũ impleuit. Per moy

ſen ſignificat᷑ lex:per heliam ſignificat᷑ p⸗

—

phetia:per dñm ſignificat᷑ euangeliũ. Jõ
in illo monte tres aparuerũt:vbi ſe diſci⸗

pulis oſtendit in claritate vultus ⁊ veſtis
ſue. Aſparuit enim medius inter moyſen

et heliam:tanq; euangeliũ teſtimoniũ ha

beret a lege ⁊ ꝓphetis. Siue ergo in lege
ſiue in ꝓphetia:ſiue in euangelio:qdrage

De pſe.diſ. narius numerus in ieiunio cõmendat᷑. Je

„ ℳ

v.ieiunium. iuniũ autem magnũ ⁊ generale eſt: abſti⸗

r.

nere ab miqͥtatibus ⁊ voluptatibꝰ ſeculi.

Quid eſt perfectum ieiuniũ? Vt abnegã
tes impietatẽ⁊ ſecularia deſideria:tempxpa

te ⁊ iuſte ⁊ pie viuamꝰin hoc ſeculo.Huic
ieiunio quã mercedẽ addit apłs? Sequit᷑
et dicit. Expectantes illam beatam ſpem
et manifeſtationẽ gloꝛie beati deu⁊ ſalua
toꝛis noſtri ieſu chꝛiſti. In illa ſpe / cũ fue
rit de ſpe facta res:accepturi ſumus mer⸗
cedem denariũ. Ipſa enim merces reddi⸗
tur oꝑaiijs in vinea laboꝛantibꝰ:ſᷣm euan

geliũ qð vos credo reminiſci. Neq; enim
onmnia cõmemoꝛãdaſſunt tanq; rudibus
mipitis. Denari qͥ accepit nome a nuero

pecem redditur: ⁊ ↄiunctus qdragenario

rrU

fit qnquagenarius. Vnde cum laboꝛe ce

lebꝛamus q̃drageſimam ante paſca. Nam

huic tanq;ᷓ ſalutari laboꝛi boni operiſ:qui

pertinet ad qdragenariũ numerũ: addit᷑
quietis ⁊ felicitatis denarius: vt qͥnqua⸗

genarius fiat. Signiſicauit hoc ⁊ ipſe do⸗

minus ieſus multo apertius quando poſt

reſurrecti nẽ:quadraginta dicbus cõuer

drageſimo autem die cum aſcendiſſet ĩ ce

lum: peractis decem diebus miſit merce⸗
dem ſpũſſancti.Signiſicata ſunt iſta: ⁊ q⸗
buſdam ſignificatiõibus res ipſe pꝛeuenz

te ſunt. Signiſicatiõibus paſcimur : vt ad
res ipſas durantes puenire oſſimꝰ. Ope

rarij enim ſumus: æ adhuc in vinea labo
ramuſ. Finito die/finito opere:merces re

ſtituetur: Sed quis operariꝰ perdurat ad
percipiendã mercedem: niſi qui paſcit᷑ ad

laboꝛem? Mon enim ⁊ tu oꝑario tuo mer⸗

cedem ſolam daturus es. Non enim affe⸗

res illi:vnde vires reparet. In laboꝛe pa⸗

et ad mercedem. Quomodo ergo qdrage

nario numero perficitur opꝰ:? Foꝛtaſſe iõ

ſcis:vtiq; cui mercedem daturus es. Pꝛo⸗
inde ⁊ nos dũ ſin iſtis ſignificatiõibꝰ labo
rantes paſcit. Nam ſi iſta intelligendoꝛuz
ſacramẽtoꝝ leticia ſubtrahat᷑ a nobis: de
ſiſtimus in laboꝛe:⁊ non erit qui perueni

quia lex in deceʒ pꝛeceptis data eſt. ⁊ prr

totum mundum pᷣdicanda erat lex:qui to
tus mundus qttuoꝛ partibuſ cõmendatur
oꝛiẽte ⁊ occidẽte:meridie ⁊ aquilone.vn⸗

de denariuſ per quattuoꝛ multiplicatꝰad
q̃dragenariũ peruenit.vel quia per euan
geliũ qò quattuoꝛ libꝛos habet/impletur

ſex. quia in euangelio dictum eſt: nõ ve⸗

ni ſoluere legem ſed adimplere: Siue er⸗

go illa:ſiue iſta cauſa:ſiue alia aliqua pꝛ'o

babilioꝛe que nos latet / doctioꝛes non la
tet: certum eſt tamen qdragenarionume⸗

ro ſignificari quandam perfectionẽ in opi

—

nio. Audi ⁊ apłm dicentẽ:plenitudo legiſ

charitas.Charitas vñ:? Per gr̃am dei:per Rhomañ.v.
ſpm̃ſanctũ. Hon enĩ habemꝰ illã ex nobis
ꝗſi faciẽtes illam nob. Donũ dei ẽ ⁊ ma⸗
gnũ donũ:quõ charitas dei inquit diffu⸗

bus bonis:que maxime opera be na exer⸗
centur in abſtinentia quadam ab illicitis
cupiditatibꝰ ſeculi:hoc eſt:generali ieiu⸗

Rhom.xiij.

Charitaſ ̊ ĩplet legẽ:⁊ veriſſune dictũ ẽ:

ð

Aath. xxij.

Joh. Tract. XVII

plenitudo legis charitas. Queramꝰ hanc
charitatem: quemadmodũ cõmendatur a
dño. Memento quid ꝓpoſuerim: numeꝝ

trigintaocto annoꝝ in illo lãguido ¶ o

lo exponere quare numerus trigeſimus ⁊
octauus:languoꝛis ſit potius qᷓ; ſanitatis.
Ergo vt dicebam charitas implet legem:
Ad plenitudinẽ in omnibus operibus:ꝑti

net dragenarius numerus. In charitate
autem duo pꝛecepta nobis cõmendant.

Intuemini obſecro⁊ figite memoꝛie qð di
co ne ſitis ↄtemptoꝛes verbi: ne fiat ani⸗
ma veſtra via vbi grana iactata non ger⸗
minẽt:⁊ venient inquit volatilia celi⁊ col

ligent ea.Percipite ⁊ recondite coꝛdibus

veſtris.Charitatis pᷣcepta duo ſunt a dño
cõmendata DHiliges dñũm deum tuũ ex to⸗
to coꝛde tuo/⁊ ex tota anima tua/⁊ ex to⸗

ta mente tua:Et diliges ꝓximũ tuũ ſic te

ipſum. In his duobus pꝛeceptis tota lex

pendet ⁊ ꝓphete.aberito⁊ illa vidua om

nes facłtates ſuas:duo minuta: miſit ĩ do
na dei. Merito ⁊ ꝓ illo languido a latro⸗

nibus ſauciato:ſtabularius duos nümos

accepit vnde ſanetur.AMerito apud ſama
ritanos biduũ fecit dñs: vt eos charitate
ſirmaret. Binario ergo iſto numero cum

aliquid boni ſigniſicat᷑:maxie biꝑtita cha

ritas cõmendat᷑.Si ergo q̃dragenariꝰ nu⸗
merus habet perfectionẽ legis: ⁊ lex non
impletur niſi gemino pꝛecepto charitatis
Quid miraris quia languebat qui q̃dra⸗
ginta duo minus habebat? VUideamus ꝓ

inde iam quo ſacram̃to iſte languidus cu
retur a dño. Venit enim ipſe dñs charita⸗

tis doctoꝛ charitate plenꝰ: bꝛeuians ſicut
de illo pꝛedictum eſt verbuʒ ſuper terrã:

oſtendit in duobus pᷣceptis charitatis pẽ⸗

dere legem ⁊ ꝓphetas. Inde ergo pepen

dit moyſes qᷓdragenario ſuo: inde helias
cum ſuo.hunc numerũ attulit dñs in teſti

monio/ſuo.Curatur iſte languidus a pᷣſen
te dño:ſed pꝛius quid ei dicit? Vis ſa/
