noſtri ybi diẽ:qadhuc mul⸗
ta habeo vobis dicere
ſed non poteſtig portare modoꝛcx
oꝛtam difficilẽ queſtionẽ me recolo diſtu⸗

¶ Erxplicit tractatus nonageſi/

e:

—
—

liſſe vt inde ocioſius tractaretur: quia il⸗
lum modus competens compellebat fini⸗
re ſermonẽ: Nunc ergo quoniã tempus ẽ

pꝛomiſſa reddendi/pertractetur vt domi⸗

nus ipſe donauerit: qui coꝛdi noſtro vt ꝓ

poneretur ingeſſit. HMec eſt autẽ queſtio.

AVltrũ ſpirituales hoĩes habeant aliquid
in doctrina: quod carnalibus taceãt et ſpi
ritualibus dicãt.Quia ſi dixerimus nõ ha

bent:reſpõdebit᷑ nobis.Quid eſt ergo qð j Coꝛ iij
dicebat apoſtolus ſcribẽs ad Coꝛinthios · Coꝛ. ii ⸗

Mon potui vobiſ loqui quaſi ſpiritualibꝰ

ſed quaſi carnalibuſ:quaſi paruulis ĩ chꝛi

ſto lac vobis potum dedi non eſcam:? mõ

dum eni poteratis: ſed nec adhuc quideʒ
poteſtis:adhuc em̃ eſtis carnales. Si aũt

dixerimus habent: timendũ et cauendũ ẽ

ne ſub hac occaſiõe in occultis nefaria do
ceantur: et ſpiritualiũ nomine velut ea qͥ
carnales capere non poſſunt:nõ ſolum ex
euſatiõe dealbanda verũetiã pꝛedicatio⸗
ne laudanda videãtur. Pꝛimũ ergo ſcire
debet charitas veſtra qð ipſe chꝛiſtꝰ cruci
fixus:quo velut lacte paruulos aluiſſe ſe
dicit apoſtolus Ipſa vera caro eius ĩ qua

facta eſt vera moꝛs eius: et vulnera vera
conſixi ſanguiniſq; excuſſi:nõ eo mõ a car
nalibus quo ab ſpiritualibus cogitatur:

et illis eſt lac:iſtis cibus eſt:quia et ſi non
audiunt amplius:intelligũt amplius.Mõ
eni equaliter mente percipitur: etiã qð in
ſide pariter ab vtriſc; kecipitetr Ita fit vt j. Coꝛ. ſt
pꝛedicatus ab apoſtolis chꝛiſtus crucifxr⸗·
us et iudeis eſſet ſcandalum et gentibus

ſtulticia:e t ipſis vocatis iudeis et grecis

dei virtus et dei ſapientia.Sed carnalibꝰ

paruulus id tantum credẽdo tenentibus:

ſpiritualibus autẽ capacioꝛibus id etiã in

telligendo cernentibus. Illis ergo tanqᷓ;

lacteus potus /iſtis tanq; ſoli dus cibꝰ:no
quia hoc illi aliter in populis:iſti aliter in

cubiculis cognouerunt. Sed quod eodeʒ

modo vtriq; cũ palã diceretur audiebãt.

po ſuo modo quiq; capiebant. Cum eniʒ B

chꝛiſtus pꝛopterea ſit crucifixꝰ.vt in remi⸗

ſione peccatoꝛũ ſanguinem funderet.qua

eius vnigeniti paſſione diuina gratia cõ⸗
mendatur.vt nemo in homĩe gloꝛietur.qͥ⸗ i. Co⸗ iij
modo intelligebant chꝛiſtũ cruciſxũ qu ⸗
adhuc dicebant.ego ſum pauli? nunqd
quomòõ ipſe paulus qui dicebat.mihi aut Galatas.vi.
abſit gloꝛari nin in cruce onmini noſtri ie⸗

ntii⸗

Ca.

lun

2

ſu
P
1
N
ſo

uſ⸗
ini⸗
uss
⸗
n

ud
tſoi
he
N
b;
h
ö
it
1

£

ZJoh. Tract. xCvVIII La. xXVI

ſu chꝛiſti? De ipᷣo itãq; chꝛiſto cruciſixo et

ipſe cibũ pꝛo ſua capacitate ſumebat.et il

los lacte pꝛo eoꝛum infirmitate nutriebat
Deniq; illa que ſcripſit ad coꝛinthios alit
vtiqʒ ab ipſis paruulis: alit᷑ a capatioꝛibꝰ
j. Coꝛ: xiiij.poſſe intelligi ſciens:ait. Si quis eſt inter
vos ꝓpheta aut ſpiritualis agnoſcat que
ſcribo vobis: quia domini eſt mandatum.
Si quis autẽ ignoꝛat ignoꝛabitur Solidã
pꝛofecto voluit eſſe ſciẽtiã ſpiritualiũ vbi
nõ ſola fideſ accõmodaretur: ſed certa co
gnitio teneretur: Ac ꝑ hoc illi eaipſa cre
debant: que ſpirituales inſuper agnoſce⸗
bãt: Ignoꝛabit᷑ autẽ ait qui ignoꝛat:quia
nondũ ei renelatũ eſt: vt quod credit ſci⸗
at. Quod cũ fit in homis mente / ipſe dici⸗
tur agnoſci a deo: quia deus illuʒ agno⸗
ſcentẽ facit:ſicut alibi ait. Nunc autẽ cog⸗
noſcentes deũ immo cõgniti a deo. Neq;
em̃ tunc cognouerat cos deus: pᷣcognitos
et electos ante mundi cõſtitutonẽ: ſʒ tũc
eos ſeipſum cognoſcere fecerat. oc igit᷑
pꝛimitus cognito quod eaipſa que ſimul
Aꝗgudiunt ſpirituales atq; carnales pꝛo ſuo

1 modulo quiq; capiũt:illi vt paruuli:iſtivt

maioꝛes:illi vt lactis alimentũ:iſti vt cibi
ſolidamentũ. Nulla videtur eſſe ueceſſi⸗
tas: vt aliqua ſecreta doctrine taceantur
et abſcondantur fidelibus paruulis/ ſeoꝛ⸗
ſum dicenda maioꝛibus:hoc eſt intelligen
tioꝛibus:et hoc ideo faciendũ putetur:qꝛ
ddiruivyxit apoſtolus. Hon potui vobis loqͥ qſi
liſlipiritualibꝰ: ſed quaſi carnalibus. Hoc ip

(a .„ ,,„ lum eni quod non iudicauit ſe ſcire in eis
4 i· Coꝛ. ij. niſi ieſum chꝛiſtũ et hũc crucifixũ:ipſis nõ
6 „ potuit loqꝗ qſi ſpũalibꝰ ſʒ qſi carnalibꝰ qꝛ
4 à1 id ſic ſpũales capere nõ valebãt. Quicũ
b⸗ q; autẽ ſpirituales inter eos erat.ideſt.qð
6. iulli ranq; carnales audiebat:ſpirituali ipſi
3 intellectu capiebant:vt ſic intelligatur qð
ait: non potui vobis loqui quaſi ſpũ alib⸗
ſed quaſi carnalibus:ac ſic diceret.Nõ po
ititituiſtis quaſi ſpũales: ſʒ quaſi carnales ca⸗
j. Coꝛ.ij. pere quod loquebar Anialis em̃ homo.i.
qui ſecũdũ hominẽ ſapit.aĩalis dictus ab
6 anima: carnalis a carne:quia ex anima et
carne conſtat totus homo: Non percipit
6 que ſũt ſpiritus dei.ideſt. quid Fkalt cre
49 dentibus crux conferat chꝛiſti: et putat H
7„ illa cruce actum eſſe tantũmõ vt nobis vſ
Ceih⸗ q; ad moꝛtem pꝛo veritate certãtibns/imi
. tandũ pꝛeberetur exemplũ. Mam ſi ſcirẽt
6 „

ulud quod ad corinthios ſcriptũ eſt Sapi

huiuſmodi homĩes qui nolunt eſſe niſi ho
mines quẽadmodũ chꝛiſtꝰ cruciſixus fa⸗
ctus ſit nobiſ ſapientia a dco:et iuſticia et
ſanctiſicatio: ⁊ redemptio:vt quemadmo
dum ſcriptũ eſ: qui gloꝛiatur in dño gloo
rict᷑:pꝛoculdubio nõ gloꝛiaretur in homie ſ:Coꝛj:
nec carnaliter dicerẽt. Ego quidẽ ſuʒ pau
li/ego aũt appollo:ego vero cephe:ſʒ ſpiir
tualiter/ ego ſum chꝛiſti Verd ilmudad E
huc queſtionẽ facit:quod ĩ epiſtola ad he
bꝛeos legitur. Cum iam deberetis ipſi eſſe
doctoꝛes:iterũ doctria indigetis:que ſint hHebv.·
elementa ſermonũ dei: et facti eſtis opus
habentes lacte/non ſolido cibo Omis em̃

qui lactat inexpertus eſt verboꝛum iuſti⸗

dus cibus eor qui per habiti exercitatoi

habent ſenſus ad ſeparandũ bonũ g ma⸗
lo. Hic em̃ videmꝰ tanq; definitũ eẽ quez
perfectoꝛũ dicit ſolidũ cibum: et hoc efſfſe
entiaʒ loquimur inter pfectos.Quos aũt Koife
perfectos voluerit hoc loco intelligi:ſub⸗
iecit atq; ait. Qui per habitũ exercitatos
habent ſenſus: ad ſeparandũ bonũ a ma⸗
lo. Hoc ergo qui inualida et inexercitata
mente non poſſunt:pꝛofecto niſi fidei quo
dam lacte teneantur: et vt inuiſibilia que
non vident:et intelligibilia que nondũ in
telligunt credant:facile ad vanas et ſacri
legas fabulas ꝓmiſſione ſcientie ducũtur
vt et bonum et malum non niſi coꝛpoꝛali⸗
bus imaginibus cogitent:et ipſum deũ nõ
niſi aliquod eſſe coꝛpus exiſtiment: et ma
lum non niſi ſubſtautiã putare nõ poſſunt
cuʒ ſit potius ab immutabili ſubſtãtia miu
tabiliũ ſubſtantiaꝝ quidã defectus:quas
fecit ex nihilo ipſa immutabilis et ſumma

ſubſtantia qui eſt deꝰ. Quod pꝛofecto qͥs

quis non ſolũ credit:verumetiã exercita⸗
tis interioꝛibꝰ animi ſenſibus intelligit:ꝑ⸗
cipit/nouit.nõ eſt iam metuendũ ne ſedu
catur ab eis qui malum putando eſſe ſub⸗
ſtantiam quã non fecit deus/mutabilẽ ſub
ſtantiam faciũt ipſum deũ ſicut manichei:
vel ſi quc alie peſtes ita decipiunt:ſʒ mẽ⸗
te adhuc paruulos qͥs dicit apoſtolus ca-

nales. lacte nutriendos. Oinis de hac re
ſermo quo agitur vt non ſolũ credatur ve

rumetiã intelligatur:ſciaturq; quod dici⸗

tur: percipere talia non valentibus onero
ſus eſt:faciliuſqʒ illos pꝛemit quã paſcit.

„

Lolo. ij.

j· Theß. iij.

Heb. vj.

Zoh. Tract. xCvVII Ka. xXVI

Ex quo fit:vt ſpũsales iſta carnalibus nõ
omni modo taceant ꝓpter catholicã ſide,ʒ

que omnibus pꝛedicãda eſt: nec tamen ſic
diſſerant / v t volẽtes ea perducere ad in⸗
telligentiam non capacem: facilius faſti⸗
diri faciant in veritate ſermoneʒ:quam in
ſermone percipi veritatẽ Pꝛopterea dicit

ſcribens ad coloſſenſes.Et ſi coꝛꝑe abſenſ

ſum:ſpiritu vobiſcũ ſum:gaudẽs et vidẽs
oꝛdinationẽ veſtrã: et id quod deeſt fidei
veſtre ĩ chꝛiſto.Et ad theſſalonicẽſes No
cte ac die inquit habundantius oꝛãtes vt
videamus faciẽ veſtram:et ſupleamus qͥ
deſunt fidei veſtre. Intelligẽdi ſunt vtiqʒ
ita pꝛimũ catheʒiʒati vt lacte alerẽtur nõ
ſolido cibo.cuius lactis ad hebꝛeos com⸗
memoꝛatur vbertas/eis quos volebat ci⸗
bi ſoliditate iam paſcere. Pꝛopter qð ait.
Ideoqʒ remittẽtes inicij xpᷣi verbũ:in cõ
ſumationẽ reſpiciamus Mõ iterũ iaciẽtes

fuundamẽtũ penitẽtie ab operibꝰ moꝛtuis:

et ſidei in deũ: lauacri doctrine/ipoſitio⸗
nis manuũ: reſurrectiõis etiam moꝛtuoꝛũ
er iudicij eterni.hec eſt lactis vbertas ſi⸗

ue quo non viuunt qui iam quidẽ ratiõe

vtuntur vt poſſint credere.ſʒ bonuʒ a ma

lo non credendo tantũ:verũetiã intelligẽ

do quod pertinet ad ſolidũ cibũ ſeparare

non poſſunt. Quod autẽ in lactis comme⸗

moꝛatioe poſuit et doctrinaʒ:ipſa eſt que

per ſymbolũ traditur et oꝛationẽ dommi⸗

cam.Sed huic lacti abſit vt ſit contrarius
cibuſ rerum ſpiritualiũ firma intelligentia
capiendus. Qui coloſſenſibus et theſalo⸗
nicenſibus defuitet ſupplẽdus fuit. Quan
do enĩ ſupletur quod defuit:non im ꝓba

tur quod fuit. Mam et ipſis que ſumimus

Joh. j.

alimentis: vſqʒ adeo non eſt lacti cõtrariꝰ
ſolidus cibus:vt ipſe lacteſcat:quo poſſit

eſſe aptus infantibus ad quos per matris

vel nutricis peruenit carnẽ.ſicut fecit etiã
mater ipſa ſapiẽtia:que cum ſit in excelſis
angeloꝛũ ſoliduſ cibus:dignata eſt qdam
modo lacteſcere paruulos:cum verbũ ca⸗
ro factum eſt ⁊ habitauit in nobis. Sed ip
ſe homo chꝛiſtus qui vera carne / vera cru
ce / vera moꝛte / vera reſurrectione / ſincerũ
lac dicitur paruuloꝛũ: cum bene ab ſpiri⸗
tualibꝰ capitur:inuenitur dñs angeloꝛuʒ.

D ¶ Pꝛoinde nec ſic paruuli ſunt lactãdi:vt

ſemper nõ intelligant deũ chꝛiſtũ: nec ſic
ablactãdi/vt deſerãt hominẽ chꝛiſtü. Qd

alio modo idipſuʒ ita dici poteſt. Hec ſie
lactandi ſunt/vt creatoꝛẽ nunquã intelli⸗

gant chꝛiſtũ:nec ſic ablactandi/vt media⸗-

toꝛem vnquã deſerant chꝛiſtũ. In hoc qp
pe non conuenit huic rei ſimilitudo mater

ni lactis et ſolidi cibi:ſed potiuſ fundamẽz

ti:quia ⁊ puer quãdo ablactatur vt ab ali
mentis infantie iam recedat:inter ſolidos
cibos non repetit vbera que ſugebat:xꝑs
autem crucifixus:et lac ſuggentibus. et ci
bus eſt pꝛoficiẽtibus. Fundamẽti vo eſt
ideo eſt aptioꝛ ſimilitudo: quia vt ꝑficia⸗

tur quod ſtruitur/additur ediſiciũ:nõ ſub

trahitur fundamentũ.Que cũ ita ſint:o qͥ
cumq; eſtis/qui ſine dubio multi eſtis par
uuli in chꝛiſto/pꝛoficite ad ſolidum cibũ:
mentis non ventris.ꝓficite ad ſeparandũ

bonum a malo: et magis magiſq; inheren

te mediatoꝛi: per quẽ liberamini a malo.

quod nõ eſt a vobis loco ſeperandũ: ſeecnii

vobis potius eſt ſanandũ. Quiſquis au-

tem vobis dixerit: nolite credere verũ ho

minem chꝛiſtũ: aut non a vero deo coꝛpus
cuiuſlibet hominis vel cuiuſubet animan
tis creatũ: aut nõ a vero deo vetus teſta⸗

meniũ datum:et ſi quid huiuſmodi:h eniʒ

vobis pꝛiuſ ideo non dicebatur:quãdo la
cte nutriebamini:quo va capiẽda coꝛ nõ⸗

vum habebatis idoneũ:non vobis iſte ci⸗

bum pꝛeparat ſed venenũ Pꝛopter quod

beatus apoſtoſus eos alloqnẽs qui iã vi⸗

debantur eſſe perfecti:cum quid ſit imper

fectũ ipſe dixiſſet: Quicũq; ergo inqᷣt per

Phit iij.

fecti ſumꝰ h̊ ſapiamꝰ:⁊ ſi qͥd alit᷑ ſapitis:-sS·½r

quoq; vobis deus reuelabit. Et ne foꝛte

incurrerent in ſeductoꝛes qui eos vellent
a fide auertere ꝓmittendo ſcientiã verita
tis:et hoc putarẽet eſſe quod dixit apoſto⸗
lus/id quoq; vobis deus reuelabit:conti⸗
nuo ſubiũxit. Verũtñ in quod perueni⸗
mus:in eo ambulemus.Si quid ergo ĩtel⸗
lexeris qð non ſit contra regulã catholice
ſidei ad quã velut viam que te ducat ad
patriam perueniſti:et ſic intellexeris vt in
de dubitare omnino na debeas: adde edi
ficium: noli tamẽ relinqᷓre fundamentum.
Sic debẽt maioꝛes docere aliquid paruu
los:vt omniũ dñm chꝛiſtũ: ⁊ ſeipſis longe
maioꝛes ꝓphetas et apoſtolos:nõ dicant
aliquid fuiſſe mentitos. Mõ autẽ ſolũ va
miloqs ⁊ mentis ſeductoꝛes fabuloſa ⁊ fal
ſa garriẽtes: et in eis vanitatibꝰ velut al

hoj.

—.—- – C—ðʒ½w— — — ——U

utwft

8

‚—

cſie
dli⸗
dia⸗
ch
gter
ane
bali
icos
ne

NRho. j.

terã ſcientiã ꝓmittentes contra regulã fi⸗
dei quã catholicã ſuſcepiſtis cauere debe
tis: verũetiã ipſos qui de ipſa diuine im⸗
mutabilitate nature vel incoꝛpoꝛea crea⸗
tura ſiue creatoꝛe veraciter diſputant: et
quod dicunt omnio documẽtis atq; ratio
nibus certiſſimis ꝓbãt: et tamẽ ab vno ði
et hominũ mediatoꝛe conantur auertere:
tãquã peſtẽ ĩiſidioſioꝛẽ ceteris fugite. Ta
les eni ſunt de quibus dicit apoſtolus:qa
cognoſcẽtes deũ:non ſicut deum gloꝛiſica
uerũt. Quid enĩ pꝛodeſt habere intelligẽ
tiaʒ veram de immutabili bono:ei qui nõ
tenet per quẽ liberetur a malo? Pꝛopter
ea ammonitio beatiſſimi apoſtoli de ve⸗
ſtris coꝛdibus non recedat Si quis vobis
euãgeliʒauerit pꝛet᷑ quod accepiſtis:ana⸗

Salathas. j: thema ſit. Mõ ait pluſquã accepiſtis: ſed

*

pꝛeter quod accepiſtis. Nam ſi illud dice⸗
ret: ſibiipſi pꝛeiudicaret:qui cupiebat ve⸗
nire ad theſſalonicẽſes: vt ſuppleret que
illoꝛum fidei defuerũt.Sed qui ſuplet:qð
minus erat addit:non qðs ĩerat tollit.Qui

E auteʒ pietergreditur regulã fidei.non ac

cedit in via:ſed recedit de via.Quod ita⸗

qʒ ait dominus: adhuc multa habeo vobᷣ

dicereſed nõ poteſtis poꝛtare modo: adij
cienda illis fucrãt que neſciebat:non que

digicerant euertenda. Et ille quidẽ ſicut
in pꝛiſtino ſermone iam expoſui: potuit h̊

ita dicere: qa illa ipſa que docuerat ſi vel
let eis ſic aperire vt in illo concipiũtur ab
angelis:hoc infirmitas hũana in qua ad⸗
huc erant ferre nõ poſſet. Spiritualis aũt

hHhaꝛzFomo quilibet poteſt alterũ hominẽ do⸗

ijj. Coꝛ xij.

cere quod nouit: ſi ꝓſlciendo capacioꝛeʒ

faciat ſpirituſſanctꝰ:in qͥ et ipſe doctoꝛ ali
quid amplius addiſcere potuit vt ſint am

bo docibiles deo:quãqʒ et inter ipſos ſpi
rituales ſunt vtiqʒ alijs ali capacioꝛes at
qʒ melioꝛes: ita vt quidã illoꝛũ ad ea per
ueniret que non licet homini loqui: Qua
occaſione vani quidã apocalypſim pauli
quã ſana non recipit eccleſia/neſcio qᷣbus
favulis plenã ſtultiſſima pꝛeſumptiõe fin⸗
xerunt:dicentes hanc eſſe vnde dixerat ra
ptum ſe fuiſſe in tertiũ celũ:et illic audiſ⸗

ſe ineffabilia verba: que non licet homini

loqui. Vtcũqʒ iſtoꝛũ tollerabilis eſſet au

dacia:ſi ſe audiſſe dixiſſet que adhuc non
non licet homini loqui: cũ dixerit que nõ
licet homini loq.iſtis qui hec audeãt ĩpu⸗

JZob. Tract. xcK La. XVI

denter et infeliciter loqui. Sed iam iſtuʒ

ſermonẽ hoc ſine cõcludã:per quẽ vos eẽ

cupio ſapiẽtes quidẽ in bono: itegros au
tema malo. 2.2
¶ Explicit tractatus nonageſimuſ

octauug. Incipit tractatus nona/
geſimuſnõnus . De eo quod dicit

NMon enim loquetur a ſemetipſo ſʒ

Bid eſt quod⸗
dominus ait de ſpirituſctõ: cũ
u vẽturũ eſſe ꝓmitteret: ⁊ do

quecuq; andiet loquetur.

cturum diſcipulos eius omnẽ veritatẽ: vł
loe deducturũ ĩ omni veritate: Nõ em̃
10

augiet loquetur: Simile eſt hoc ei qᷣd
de ſemetipſõ dixit Nõ poſſum a meipᷣo fa⸗
cere quicquã:ſicut audio iudico. Sed illoõ · xl.tracta.
cum exponeremus/ſecundũ hominẽ poſſe
accipi diximus:vt obedientiã ſuã qua fa⸗ Phit. ij.
ctus eſt obediens vſq; ad moꝛtẽ crucis:pᷣ⸗
nunciaſſe ſilius videretur et iudiciũ futuu⸗
rum quo viuos ⁊ moꝛtuos iudicabit:quia
hoc per id facturus eſt quod filius homis
eſt.ꝓpter quod dixit:pat᷑ nõ iudicat quẽ⸗

eta ſeiner ſo ſed guecn

qua: ſed omne iudiciũ dedit filo: quia ĩ iu Joh⸗v
dicio non foꝛma dei qua equalis eſt patri

nec ab impijs videri poteſt:ſed foꝛma ho⸗
minis aparebit:qua minoꝛatus eſt etiam hHebᷣ.ij.
modico minus ab angelis: quãuis iã ĩ cla
ritate non in pꝛiſtina ſit hũilitate venturꝰ
conſpicuꝰ tamẽ futurus:⁊ bonis et malios.
Hinc ait et illud. Et poteſtatẽ dedit ei iu
diciũ facere:quoniã filius hominiſ eſt. In
quibus verbis eiꝰ manifeſtatur:nec eã foꝛ
mam pꝛeſentandã eſſe iudicio in qua cum
eſſet: non rapinã arbitratus eſt eẽ ſe eq̃lẽ
deo:ſed illam quã cũ ſemetipſum exĩanii
ſet accepit. Semetipᷣm em̃ exinaniuit foꝛ⸗
maʒ ſerui accipiẽs: in qua videtur etiã ad
faciendũ iudiciũ obedientiã ſuam conmẽ

daſſe:cũ dixit: Mon poſſũ facere a meipᷣo

quicquã:ſicut audio iudico. Adaʒ nãq; ꝑ Rho.iſ⸗
cuius vnius homiĩs inobedientiã peccato
res conſtituti ſunt multi:nõ ſicut audiuit
iudicauit:quia quod audiuit pꝛeuaricatꝰ
eſt:et a ſemetipᷣo fecit malũ quod fecit:qꝛ
non dei voluntatẽ ſed ſuã fecit. Iſte autẽ
per cuius vniꝰ homĩs obedientiã iuſti cõ⸗
ſtituũtur multi: nõ ſolũ obediẽs aiyl q
V

admoꝛtem crucis in qua eſt viuꝰ iudicatꝰ⸗

a moꝛtuis:ſed obediẽtẽ ſe futurũ pꝛomit⸗
tens in ipſo quoqʒ iudicio quo eſt de vi⸗

uis iudicaturus ⁊ moꝛtuis: non poſſum in

quit a meipſo face quicqꝙ;:ſicut audio iu⸗

dico. Sed nũquid de ſpirituſancto quod

dictum eſt: non eni loquetur a ſemetipſo:
ſed quecũq; audiet loquetur.ſecundũ ho
minem vel ſecundũ aſſumptioneʒ cuiuſqᷓ;
creature dictũ eſſe audebimꝰ opiari? So⸗

lus quippe in trinitate filius foꝛmam ſerui
accepit:que foꝛma illi ad vnitatẽ perſone

coaptata eſt.ideſt vt filiꝰ dei ⁊ filius hoĩs
vnus ſit ieſus chꝛiſtus:ne non trinitas ſed

quaternitas pꝛedicetur:quod abſit a nob
Pꝛopter quã perſonã ꝓfecto vnã ex dua

bus ſubſtantijs diuina hũanaq; conſtantẽ
aliqñ ſecũdũ id quod dñs eſt loqᷣtur:vt ẽ
illud qð ait:ego er pater vnũ ſumus: ali⸗

quãdo ſecundũ id qð homo eſt/ſicuti ẽ il⸗
lud : qm̃ pater maioꝛ me eſt:ſecundum qð

accepimꝰ eſſe ab eo dictũ:⁊ hoc vñ nũc di

7—

ſputo:nõ poſſũ a meipᷣo facere qᷣcq;:ſic au

3

Actuü.ij. illis lingue diuiſe velut ignis: qui et inſe⸗

dio iudico..¶ ¶ In pſona vero ſpirituſſcti qͥ
modo id accipiamus quod ait.Hõ em̃ lo⸗

quetur a ſemetipſo: ſʒ quecũqʒ audiet lo

quetur: cũ in eo nõ ſit alia diuimtatis alia
humanitatis: vel alterius creature cuiuſ⸗

cunmqʒ ſubſtantia: magna exoꝛitur diffic⸗

tas. Illud em̃ quod ſicut colũba ſpiritus
ſanctus apparuit ſpecie coꝛpoꝛali: viſio fu

it ad hoꝛam facta atqʒ tranſacta:ſicut eti-

am quando ſup diſcipulos venit: viſe fũt

dit ſuper vnũquẽqʒ eoꝝ. Qui ergo dicit

columbã ad vnitateʒ perſone ſpũiſancto
fuiſſe couiunctã:vt ex illa et deo quia ſpi⸗

rituſſctũs deꝰ eſt/ vna ſpirituſſcti perſona
conſtaret:et hoc etiã de illo igne compel⸗
litur dicere: vt intelligat nibil hoꝛum de⸗
bere ſe dicere. Iſta em̃ que dẽ ſubſtantia

dei quoqͥmõ vt opus erat ſignifſicãda coꝛ
poꝛeis hominũ ſenſibus ſe ſe intulerũt at⸗

qʒ tranſierunt: ad hoꝛã diuinitꝰ facta ſũt

de crearura ſeruiẽte:non de ipſa dominã⸗

te natura: que in ſe manẽs quod vult mo

uet:et quod vult iminutabilis mutat:Sic
etiaʒ vox illa de nube aures vtiqʒ attigit
coꝛpoꝛales: eũqʒ ſenſum coꝛpoꝛis qui vo
catur auditus:nec tamẽ illo modo creden

dum eſt verbũ dei quod eſt vnigenitus fi⸗

lius/quomõ verbũ dicitur ſyllabis ſoniſq; G

X 6 E 2* 2 *△ . —
. 4 1 . — — .
— .—. —— ——
. 1

flniri: quia nec omnes ſimul ſonare poſſũt

cum ſermo fit: ſed tanq; naſcẽtes moꝛien

tibus oꝛdine ſuo ſoni quicũqʒ ſuccedunt:
vt totum quod loqmur nouiſſima ſyllaba

compleatur. Abſit vt ſic loquatur pat ad

ſilium: hoc eſt deus ad verbũ ſuum deuʒ:
Sed h̊ eoꝝ eſt capere:quãtiũ ab hõie capi
poteſt:ad quos non lac ꝑtinet ſed ſolidus
cibus. Cum igitur ſpirituſſãctus nulla ſu⸗
ſceptione homis ſit homo factuſ: nulla ſu

ſceptiõe angeli ſit angelus factus:nulla ſu

ſceptiõe cuiuſquã creature creatura ſit fa

ctus:qͥmõ de illo itelligẽdũ eſt qð dñs ait

nõ em̃ loãtur a ſemetipſo: ſʒ quecũq; au⸗
diet loqᷓtur? Ardua qſtio nimiſ ardua Ip
ſe aſſit ſpiritus: vt ſaltem ſicẽ eam cogitare
poſſumꝰ: ſic eloqᷣ poſſimus:ſic ad ĩtelligẽ

riz veſtrã ꝓ mei moduli facultate ꝑueiar
Pꝛius itaq; noſſe debetis et ĩtelligere po

teſtis: credere autem qui intelligere non
dũ poteſtis:in ea ſubſtantia que deus eſt:
non quaſi per coꝛpoꝛis moleʒ ſenſus locis
pꝛopꝛijs diſtributos:ſicut in carne moꝛtali

quoꝛũ q; aĩaliũ alibi eſt viſus: alibi audi⸗
tus/alibi guſtus/alibi olfactus:per totum

auteʒ tactus. Abſit hoc credere in illa in⸗
coꝛporea immutabiliq; natura. Audire er
go ibi et videre:idipſum eſt. DLicitur ⁊ ol

factus in deo:vnde dicẽ apłs: Sicut et chꝛi Ephe. v.

ſtus dilexit nos: et tradidit ſemetipᷣm pꝛo
nobis oblationẽ ⁊ hoſtiꝗ deo in odoꝛẽ ſua
uitatis. Et guſtus intelligi põt ſcᷣm queʒ

deus et odit amaricantes et nec frigidos

nec calidos ſed tepidoſ euomit ex oꝛe ſuo

Et ieſus xpᷣs: AMeus cibus ẽ vt faciã volũ Joh.
tatẽ eius qui me miſit. Eſt etiã tactus ille

Canticox .ij, e

diuinus:vnde dicit ſponſa de ſpõſo:Sini

ſtra eius ſub capite meo: et dextera eiꝰ cõ

pl ectitur me.Hõ ſunt hec in deo per diu⸗
ſa coꝛpis loca.Cuʒ em̃ dicitur ſcire:ibi ſũt
omia/et videre/⁊ audire/et olfacere/a gu

ſtare / et tangere: ſine vlla eius mutatione

ſubſtãtie: ſine vlla mole que in alia parte
maioꝛ in alia minoꝛ:etiã in ſenibus puerili
pectoꝛe cogitatur:quãdo deus ſic cogita⸗

tur. Mec mireris qð ineffabilis dei ſciẽtia

qua nouit oĩa/per varios hũane locutio⸗

is modos omniũ iſtoꝛũ coꝛpoꝛaliũ ſenſu

um nominibꝰ nuncupatur:cuʒ et ipſa mẽs

noſtra:hoc eſt homo interioꝛ:cui vnifoꝛmi
ter ſcienti per hos qnq; veluti nũcios coꝛ
Poꝛis diuerſa nunciãtur: quando immuta

nncot/ 9

em v

.

*. 4

n

ZJob.

bilem veritatẽ intelligit:eligit /diligit.Et quo pꝛocedit. Audire illi ſcire eſt:ſcire ve
S”M”MU liumẽ videt de à dicit᷑ Erat lumẽ verũ Er ro eſſe.ſicut ſuperius diſputatũ eſt. Quia
4 Zob.j. Sbuz audit de quo dicit᷑. Inpncipio erat ergo non eſt a ſemetipo ſed ab illo a quo
8“ verbũ Et odoꝛẽ capit:de quo dicit᷑: Poſt pꝛocedit: a quo illi eſt eſſentia ab illo ſciẽ

Canticoꝝ.j. odoꝛẽ vngentoꝝ tuoꝛũ currimꝰ. Et fontẽ tia:ab illo igitur audientis.quod nihil eſt
Ps·xxxv. pibit:de quo dicitur: Apud te ẽ fons vite aliud quã ſcientia: Nec moueat quod ver
Ps.lxxij · Et tactu fruitur: ð quo dicitur: Mihi aut bum futuri tempoꝛis poſitũ eſt: non enim
adherere ðo bonũ ẽ :Mec alið atq; alið:ſʒ dictum eſt/quecũq; audiuit/ aut quecũ q;
vna intelligẽtia tot ſenſuũ nominibus ni audit:ſed quecũq; audier loquetur. Illa
cupatur. Cũ ergo de ſpirituſancto dicitu quiipe audientia ſempiterna eſt:quia ſem
non em loquetur a ſemetipᷣo.ſed quecum piterna eſt ſcientia: In eo autẽ quod ſem⸗
q; audiet loqᷣtur: multomagis ibi ſimpler piternũ eſt ſine initioet ſine fine:cuiuſlibʒ
natura vbi veriſſime ſimplex eſt:vel intel⸗ tempoꝛis verbũ ponatur:ſiue pꝛeteriti:ſi⸗
ligenda eſt vel credenda: que longe late-⸗ ue pꝛeſentis:ſiue futuri: non mendacit᷑ po
qꝙ; naturã noſtre mentis excedit.Mabik nitur Quauis enĩ natura illa immutabił ⁊
quippe eſt mens noſtra que percipit diſcẽ⸗ ineffabilis non recipiat/fuit et erit ſʒ tan 2⸗

N — ☛☚h☚ . S.

do quod neſciebat: et amittit dediſcendo tum eſt :ipſa em̃ veraciter eſt quia mutari
quod ſciebat: et veri ſimilitudie fallitur: non poteſt:et ideo illi tantũ cõuenerat di
vt pꝛo vero apꝛobet falſum:et obſcurita-⸗ cere:ego ſum qui ſum:et dices filijs iſrael Exo.iij.
te ſua quaſi qbuſdaʒ tenebꝛiſ ĩpedit᷑ ne ꝑ qui eſt miſit me ad vos. Tamẽ pꝛopt mu⸗ Ekxo.iij.
ueniat ad verũ. Et ideo nõ eſt iſta ſubſta tabilitatẽ tempoꝝ in quibus verſatur no
. tia veriſſime ſimplex/cui non h̊ eſt eſſe q; ſtra moꝛtalitas et noſtra mutabilitas:non
noſſe: poteſt em eſſe nec noſſe. At quid lu⸗ mendaciter dicimꝰ:et fuit et erit et eſt. Fu
. la diuina non poteſt: quia id quod habet it in pꝛeteritis ſeculis/eſt ĩ pꝛeſentibꝰ: erit
ud illi ſit ſcientia qua ſcit:aliud eſſentia qᷓ nunquã deerit:eſt quia ſemꝑ eſt Meq; em
S eſt. ſed vtrumq; vnũ eſt: Nec vtrumq; di-⸗ velut qui iã non ſit cum pꝛeteritis occidit:
Ephen cenduʒ eſt: quod ſimpliciter vnũ eſt: ſiur aut cũ pꝛeſentibus velut qui non maneat
habet patervita ĩ ſemetipſo: nec aliud eſt labitur:aut cum futuris velut qui nõ fue⸗
ipſe quam vita que in ipſo eſt:et dedit fi⸗ rat oꝛietur. Pꝛoinde cũ ſecundũ volumi⸗
lio habere vitã in ſemetipſo: hoc eſt genu na tempoꝛũ locutõ hũana variatur:qui ꝑ
it filiũ qui ⁊ ipſe vita eſſet. Sic itaq; debe nila deeſſe potuit aut poteſt aut poterit:
OE mus accipere quod de ſpirituſ ctõ dictum tempꝑa vero de illo dicuntur: cuiuſlibet tẽ
Sbi ⸗ eſt:non em loquetur a ſemetipſo:ſed que poꝛis verba.Semꝑ itaq; audit ſpirituſſan
e cumq; audiet loquetur. vt intelligamꝰ nõ cctus: quia ſeꝑ ſcit. Ergo et ſcinit/et ſcit / et
lanmhi eum eſſe a ſemetipſo. Pater quipe ſolus fſciet:ac per hoc et audiuit:et audit et au⸗
. eſt: et ſpirituſſctũs de patre pꝛocedit. Pa dire quod ſcire:et ſcire illi hoc eſt quod eſ
ter aũt nec natus eſt de alio:nec pꝛocedit ſe Ab illo igitur audiuit: audit audiet a qͥ
Nec ideo ſane aliqua diſparilitas in ſum eſt:ab illo eſt a quo pꝛocedit.¶ Hhic aliqs
ma ĩilla rnitate cogitatiõi occurrat hůane foꝛſitan querat:vtrii et a filio ꝓcedat ſpi⸗ E
. Nã et ſilius ei de quo natus eſt / et ſpirit rituſſctũs.Filius em̃ ſolius patris eſt fili⸗
O ſanctus ei de quo ꝓcedit eq̃lis ẽ Quid et pater ſolius ſilij eſt pater Spiritus aũt
L autẽ illic interſit inter ꝓced ere ⁊ naci. ert ſanctus nõ eſt vnius eoꝝ ſpiritus ſed am⸗ Math. x.
longũ ẽ querendo diſſerere.et temerarin boꝛũ.Habes ipᷣm dominũ dicẽtẽ. Nõ em̃
⸗ cum diſſerueris diffinire: quia hoc et men vos eſtis qui loquimini:ſed ſpiritꝰ patris
ti vtcumq; compꝛehendere: et ſi d mene veſtri qui loquitur ĩ vobis. Habes ⁊ apo S
foꝛte inde cõpꝛehẽderit / ligue difficilimũ ſtolum.: Miſit deus inquit ſpirirũ ſilij ſui ala. liij.
eſt explicare: quãtuſiibʒ pꝛeſit doctoꝛ:qn in coꝛda noſtrã Nunqᷣd duo ſunt alius pa
tuſtlibet adſit auditoꝛ: õ ergo loquetur tris alius filij? Abſit. Vnũ em̃ coꝛpus ait
aemetipſo quia non eſt a ſemetipo:ſed ꝗ cum figniſicaret eccleſiã: moxq; addidit/⁊ Epbᷣ.iiij⸗

cumq; audiet loquetur: Ab illo audiet:a⸗ vnus ſpiritus.Et vide quomõ illic imnple

Rho. viij: ſcitauit ieſum a moꝛtuis habitat in nobis:

Joh.

at trinitatem. Sicut vocati eſtis inquit in

. —
—

vna ſpe vocatiõis veſtre. Vnus dominus

Hic vtiq; chꝛiſtũ ĩtelligi voluit. Reſtat vt
etiã patrẽ noĩet.Sequit᷑r. Ego vna ſides:
vnum baptiſma: vnus deus et pater omni
um:qͥ ſuꝑ oẽs ⁊ ꝑ oĩa et in omibꝰ nob.Cũ
ergo ſicut vnus pater ⁊ vnus dñs.ideſt.ſfi⸗

lius:ita ſit et vnus ſpiritus: pꝛofecto am⸗

boꝛum eſt:ſicut ipſe xpᷣs ieſus dixit. Spiri
tus patris vr̃i qͥ lodtur in vobᷣ.⁊ dicit apo
ſtolus.Miſit deus ſpiritũ filu ſui in coꝛda
noſtra. Habes et alio loco eundẽ apoſto⸗
lum dicentẽ. Si autẽ ſpiritus eius qui ſu⸗

Hic vtiq; ſpiritũ patris ĩtelligi voluit:de
quo tamẽ alio loco dicit. Quiſqͥs autẽ ſpi
ritum chꝛiſti non habet:hic nõ eſt eius.Et
multa alia ſunt teſtimonia: quibꝰ hoc eui
denter oſtenditur: et partis et filij ipſũ eẽ
ſpiritum:qui in trinitate dicitur ſpũſſanc⸗
tus. Mec ob aliud exiſtimo ipſũ vocari ꝓ
pꝛie ſpiritũ:cum etiam ſi de ſingulis inter
rogemur:non poſſimus niſi patrem et fili

um ſpiritum dicere: quoniam ſpiritus eſt
JZoh.iiij . deus.ideſt non coꝛpus eſt deus ſed ſpiru⸗

Joh. xx. ſcipulis ſuis inſufflãs diceret /accipite ſpſi

Quod ergo cõmuniter vocantur et ſingu⸗

li:hoc ꝓpꝛie vocari opoꝛtuit eum qui non

eſt vnus eoꝛũ: ſed in quo cõmunitas appa
ret amboꝛũ.Cur ergo non credamꝰ quod
etiã de filio ꝓcedat ſpũſſanctuſ:cũ ſilij qͥ
ipſe ſit ſpiritus? Si em̃ nõ ab eo ꝓcederʒ:
non poſt reſurrectionẽ ſe repꝛeſent ans di

ritũſctm̃.QAuid em̃ aliud ſignificauit illa ĩ
ſufftatio:niſi qð pꝛocedat ſpũſſctũs et de
ipſo? Ad hoc pertinet etiã illud quod de
muliere que fluxũ ſanguinis paciebat᷑ ait.
Tcetigit me aliqs: ego em̃ ſenſi de me vir⸗
tuteʒ exijſſe Mã virtutis nomine appellari
etiã ſpiritũſanctũ et eo loco clarũ eſt:vbi
ngelus dicenti marie:quomõ ſtet iſtud q̊

Anger de lti
LCuxe.j. niã virum non cognoſco /reſpõdit. Spũſ⸗

ſanctus ſuꝑueniet in te: et virtus altiſſimi
obumbꝛadit tibi Et ipſe dñs ꝓmittens eũ

Luce. xxiiij diſcipulis ait. Vos ſedete ĩ ciuitate:quo

aduſq; induamini vtute ex alto.Et iteruʒ

Accipietis ĩquit virtutẽ ſpirituſſancti ſu-
uenienteʒ in vos:et eritis mihi teſtes. HPe

hac virtute credendus eſt dicere euãgeli⸗
ſta. Virtus de illo exibat et ſanabat om̃eſ

Si ergo et de patre et de fllio ꝓcedit ſpiri
tuſſctũs: cur ſiliꝰ dixit de patre pꝛocedit⸗

XCIX KEa. XxxII

Cur putaſ:niſi quẽadmodũ ad eũ ſolet re
ferre:et quod ipſius eſt de quo ⁊ ipſe eſt⸗

Vnde illud eſt quod ait ea doctria nõ Joh. vij

eſt mea:ſed eius qui miſit me.Si igitur in

telligatur hic eius doctria quã camẽ dixit

nõ ſuã ſed patris: qñtomagis illic itelligẽ
dus eſt et de ipſo ꝓcedere ſpũſſctũs: vbi

ſic ait:de patre ꝓcedit:vt ñ diceret/de me

non pꝛocedit? A qͥ autẽ hʒ filius vt ſit de⸗

us:eſt enim de deo deus:ab illo habet vti

ꝙᷓ; vt etiã de illo ꝓcedat ſpũſſctũs: ac per
hoc ſpũſſctũs vt etiã de filio ꝓcedat ſiẽ ꝓ
cedit de patre: ab iſpo hʒ patre.hic vtcũ
ꝙᷓ; etiã illud intelligitur quãtũ a talibꝰ q̃⸗
les nos ſumus intelligi poteſt:cur non di⸗
catur natus eſſe ſed potius ꝓcedere ſpũſ⸗
ſanctus:quoniã ſi et ipſe filius diceret/am
boꝛum vtiq; filius diceretur: quod abſur⸗
diſſimũ eſt Filius qᷣe nullus eſt duoꝛum
niſi patris et matris: amboꝛũ vtiq; filiꝰ di
ceretur. Abſit autẽ vt inter deũ patrẽ ⁊ de
um ſiliũ tale aliqd ſuſpicemur: quia nec ſt
lius hoĩum ſimul et ex parte ⁊ ex matre ꝓ
cedit:ſed cũ in matre ꝓcedit ex patre/nõ
tunc pꝛocedit et ex matre.et cũ in hac luce
pꝛocedit ex matre/non cũc pꝛocedit ex pa
tre. Spiritus autẽ ſctũs non de patre pio

cedit in filiũ: et de ſilio pꝛocedit ad ſctiſi⸗

candã creaturã:ſed ſimul de vtroq; pꝛoce
dit:quãuis hoc filio pater dederit: vt quẽ
admodũ de ſe:ita de illo q; pꝛocedat.Ne
qꝙ; em poſſumus dicere qð non ſit vita ſpi⸗
ritus:cum vita ſit pater: vita ſit ſilius:ac x

hoc ſicut pat cũ habeat vitam in ſemetipᷣo

dedit ⁊ filio habere vitã in ſemetipᷣo:ſic ei

dedit vitam pꝛocedere de illo:ſicut pꝛioce

dit et de ſeipſo. Sequunt᷑ autẽ verba dñi
dicentis. Et e
eiabit vobis. Ille me clariticabit:
uia de meo accipiet ⁊ annuciabit

vobis · Hmnia quecũq; habet pa⸗

ter mea ſunt: pꝛopterea dixi da de
meo accipiet: et annunciabit vobiſ
Sed quia iſta iaʒ pꝛolixa ſunt:in aliũ ſũ
differenda ſermonẽ.

Erxplicittractatus nonageſimus
nenug zn pit tactatus centeſi⸗
mus. De eadem lectione.

. . .

que ventura ſunt annüu⸗-

„. .
4

C

dee

codicibꝰ

Joh. Tract.

— —

ret dvominus venturũ ſpiritũſan
ctum/ docebit vos inquit omneʒ
veritatem: vel quod in nõnullis
egitur: deducet vos in omni ve⸗
ritate. Mõ em̃ loquetur aſemetipſo:ſed q̃
cumq; audiet loquetur. De quibus euan⸗

licis verbis iam quod donauit dominꝰ di

ſputauimus: nunc ea que ſuqunntur attẽ

dite. Et que ventura ſunt inquit an⸗/
nungiabit vobis. Heq; em̃ hic quoniã
planũ eſt immoꝛandũ. Mihil em habet q̃ͥ⸗

ſtionis:cuius a nobis expoſitio flagitetur.

Sed quod adiũgit:ille me clarificabit

quia de meo accipiet et annuciabit
Vobis.non negligenter eſt tranfſeundũ.

Quod em ait/ille me clariſicabit poteſt in

telligi quia diffundẽdo in coꝛdibus credẽ
tiũ charitatẽ ſpũalesq; faciendo/delara⸗
uit eis quomodo filius patri effet equalis
quẽ ſecundũ carnem pꝛius tantummõ no
uerant:et hominẽ ſicut homĩes cogitabãt

vel certe qꝛ ꝑ ipſã charitatẽ ſiducia reple⸗

ti/ ⁊ timoꝛe depulſo annũciauerũt hõint⸗
bus xpᷣm:ac ſic fama eius diffuſa eſt in to⸗

to oꝛbe terrarũ vt ſic dixerit:ille me clari⸗
ſicabit:tanquã diceret: ille vobis auferet

timoꝛem/er dabit amoꝛem: quo me arden
tius pꝛedicãtes gloꝛie mee per totũ mnun⸗
dum dabitis odoꝛẽ: cõmendabitis hono⸗
rem.Quod eni facturi fuerãt in ſpirituſã⸗

cto:hoc eundẽ ſpiritũ dixit eſſe facturũ:qᷓ
le eſt etiã illud. Non enĩ vos eſtis qui lo⸗

quimini:ſed ſpũs patris veſtri qui loquit᷑

in vobis. Verbum quippe grecũ quod eſt

AofODα. alius clarificabit: alius gloꝛifica
bit: latini interpᷣtes ĩ ſua quiſq; trãſlatiõe

poſuerunt:quoniꝗ ipſa que grece dicitur
Aofct: vnde dictũ eſt verbũ A0ρεεα:e

claritas interpꝛetat᷑ ⁊ gloꝛia. Gloꝛia nãq;
ſit quiſq; clarus:et claritate gloꝛioſus:ac
per hoc quod vtroq; verbo ſigniſicatur id
ipſum eſt.Sicut autẽ deſinierũt antiqᷣ lati
ne ligue clariſſimi auctoꝛes: Gloꝛia ẽ fre⸗

quens de aliquo fama cum laude. Quecũ

ꝙ; eſt ĩ hoc mũdo facta de chꝛiſto: nõ chꝛi
ſto credenda eſt magnũ aliqͥd cõtuliſſe ſʒ
mundo. Bonũ em̃ laudare: non laudato
ſed laudantibus pꝛodeſt. Eſt autẽ etiã fal

C Ea.
VBm pꝛomitte

ſa gloꝛia quãdo laudãtes erroꝛe fallũtur.
ſiue in rebus ſiue in hominibꝰ:ſiue in vtriſ
qꝙ;. Nam in rebus fallũtur: quãdo putant
id bonũ eſſe quod malũ eſt.in hominibus

autem quãdo putãt eũ bonum eſſe qͥ ma⸗

lus eſt. ĩ vtriſq; vtrũq;:quãdo et id quod

eſt viciũ virtus putatur: et ipſe qui pꝛopt

hoc laudatur non habet quod putatur: ſi⸗
ue ſit bonus:ſiue ſit malus. honare quip⸗

pe res ſuas hiſtriõibus: viciũ eſt immane:

non virt. Et ſcitis de talibꝰ q; ſit frequẽs
fama cum laude:qa ſic ſcriptum eſt:Lau⸗

datur peccatoꝛ in deſiderijs anie ſue: et ꝗͥ Põ.· ix.

iniqua gerit benedicitur. ic laudatoꝛcs
non fallũtur in hõinibus ſed in rebus: ma
lum eſt em̃ quod bonuʒ eſſe credunt. Illi B
autẽ qui hoc malo largitiõis vicioſi ſunt:
tales vtiq; ſunt: quales eos hi qui laudat
non ſuſpicãtur eſſe ſed cernũt. Poꝛro ſi ſe

-

quiſq; iuſtũ ſingat et non ſit ſed totũ quic

quid coꝛam hoibus laudabilit agere vide

tur: non agat ꝓpter deũ/hoc eſt pꝛopt ve

ram iuſticiaʒ:ſed ſolũ querat et diligat ab
hominibꝰ gloꝛiã: Illi aũt apð qͥs frequẽs
eſt eius fama cim laude:non eũ putent ni
ſi pꝛopter deũ laudabilit᷑ñ viuere.non fal⸗

luntur ĩ re:ſed fallũtur in hõie. QAuod em̃

bonum eſſe credũt ẽ bonũ: ſed quẽ bonũ
eſſe credunt non eſt bonus Quod ſi putet
verbi gratia/bonũ artiũ peritia magicaꝝ

et dum quiſq; patriã liberaſſe eiſdẽ quas

omnino neſcit artibus creditur: frequẽteʒ
cuiʒ laude famã que gloꝛia deffinita E apo
hoĩes impios cunſeq̃tur:erant in vtroq; qͥ
laudant:et in re ſcilicet/quia id quod ma⸗
lum eſt bonũ putant:et in homieê/quia nõ
