creditis Opera que ego facio ino
ige mine patris mei: hecteſtimonium
2 perhibent de me. Sed vos nõ ce
3 ditis: quia non eſtis ex ouibꝰ me⸗
4 18. Ja r didiciſtis que ſint ones: eſto
. te oues. Oues credendo ſũt:oues paſto⸗
. rẽ ſequendo ſunt: oues redemptoꝛem non
contempnẽdo ſunt: oues per hoſtiũ intrã
5 do ſunt: oues exeũdo et paſcua inuenien
5 do ſunt: oues eterna perfruẽdo ſunt Quo
ta modo ergo iſtis dixit/non eſtis ex ouibus
no⸗ meis: Quia videbat eos ad ſempiternum
o⸗ interitũ pꝛedeſtinatos. non ad vitã eter⸗
NAN“ naʒ ſui ſanguinis pᷣcio cõparatos O ues
de⸗ ANHS mee vocem meam audiuit: et cog/
i. noſco eas et ſequuntur me: et ego
ins viitlam eternam do eis. Ecce ſunt pa⸗
el, S . xlv. ſcua. Si recolitis:ſuꝑius dixerat:et ingre⸗
dietur et egredietur. et paſcua inueniet.
e⸗, biit · Ingreſſi ſumus credendo: egredimur mo.
o⸗ HM riendo. Sed quomoõ per hoſtiũ fidei ĩgreſ
ny H ſi ſumꝰ: Sic fideles de coꝛꝑe exeamꝰ. Sic
es em̃ per iſtud hoſtiũ egredimur: vt paſcua
nos inuenire poſſimꝰ. Bona paſcua vita eter⸗
in, na dicitur. Ibi nulla herba areſcit:totum
o viret:totum viget. Solet quedã herba di

d ci ſemꝑ viua. Eſt herba que ſemper dici⸗

Johb. Tract. xLVIII La.

X

—

tur viuere: ibi ſolũ viuere inuenitur. Vi
tam eternam inquit dabo eis: ouibꝰ meis
Vos calnias ꝓpterea queritis: quia de
vita pꝛeſenti cogitatis Et no peribũt
in eternum: ſubaudis:tanq; eis dixerit
Vos peribitis ineternũ:quia non eſtis ex

ouibus meis. Non ra ſquas

R Smal meg. ntentius accipite: C
Pater meug quod dedit mibi:ma
ius eſt omnibus. Quid poteſt lupus:
Quid poteſt fur et latro? Mõ perdunt:ni⸗
ſi ad interitũ pꝛedeſtinatos. De illis aũt
ouibus de quibꝰ dicit apłs. Nouit domi⸗ Thi:ij
uus qͥ ſunt eius.et quos pꝛeſciuit ipſos ⁊ Ro Vit H
pꝛedeſtiauit: quos autẽ pꝛedeſtinauit:ip-⸗ 9.
ſos et vocauit.quos autẽ vocauit:illos et
iuſtificauit: quos aũt iuſtiſicauit: ipſos et
gloꝛiſicauit. De ouibus iſtis nec lupus ra⸗
pit:nee fur tollit:nec latro interficit. Secu
rus eſt de numeto earũ qui pꝛo eis nouit
quod dedit: ⁊ hoc eſt quod ait non rapiet
eas quiſq; de manu mea. Et itẽ ad partẽ:
Pater meus qð dedit mihi: maius eſt om
nibus.QAnid dedit filio pater maius omni
bus: niſi vt ipſe ille eſſet vnigenitus ſiliꝰ?
Quid eſt ergo quod dedit: Jã erat cui da
ret.an gignẽdo dedit? Nam ñ erat cui da
ret vt filius eſfſet:aliquãdo erat: et filiꝰ nõ
erat.Abſit vt aliquãdo dominus chꝛiſtus
fuerit.et filius nõ fucrit.De nobis hoc di⸗
ci poteſt. Aliquãdo filij hoĩm eramus: ſi⸗
lij dei non eramus. Nos eni filios dei gra
tia fecit:illũ natura quia nõ natꝰ eſt Et nõ
eſt vt dicas:non erat anteqᷓ; natꝰ erat.Nũ
quã enĩ non natus erat: qui patri coeter⸗
nuſ erat Qui ſapit capiat:qui nõ capit cre
dat:nutriatur et capiet. Verbũ dei ſemꝑ
cum patre: et ſemꝑ varbũ: et quia verbuʒ
ideo filius. Semper ergo filius:et ſemper
equalis: MHon em̃ creſcẽdo: ſed naſcendo
equalis eſt. Qui ſemper natꝰ eſt de patre
filius de deo deꝰ:de eterno coeternꝰ. Pa
ter autẽ nõ de filio deꝰ: filiꝰ de patre deꝰ
Ideo pater filio gignendo dedit vt deus
eſſet: Gignendo dedit vt ſibi coeternꝰ eẽt
Gignẽdo dedit vt eq̃lis eſſet:hoc eſt qdð
maius eſt omnibus quomõ vita filius. et
habens vitã ſiliꝰ:quod habet hoc eſt. Zu
aliud es.aliud habes. Verbi gratia. hha⸗
bes ſapientiã Nunqͥd tu es ipſa Ptaie
N Er Zin

Joh. Tract. XLVII La. xX
Deniq; quia non es tuipſe quod habes:ſi hoc loco manum patris et filij intelligimꝰ
amiſeris quod habes: reddis vt ñ habeas poteſtatem patris et filij:Ne foꝛte cuʒ hic
Et aliquado reſumis.aliqũ amittis: quo⸗ manum patris ipſum filium dictum acce⸗
modo oculus noſter noni ſeipſo habet iſe perimus: incipiat carnalis cogitatio etiaʒ
parabiliter lucẽ:aperitur et capit: elaudi ipſius filij querere filiũ:quẽ ſimiliter cre⸗ .
et amittit. Mon ſic eſt deus dei filius: non dat chꝛiſti manũ. Ergo nemo rapit de ma
ſic eſt verbũ patris: non ſic eſt verbuʒ qd nu patris mei:hoc eſt nemo rapit mihi. Sʒ 1
non ſonando tranſit: ſed naſcendo manet ne foꝛte adhuc titubes: audi quid ſequii:·
Sic habet ſapientiã:vt ipſe ſit ſapiẽtia. fa Ego et pater vnum ſumus. huc vſ⸗ d
ciatq; ſapientes.Sic habet vitam:vt ſit ip q; iudei tolerare potuerunt. Audierunt
ſe vita:faciatq; viuentes. Hoc eſt qð ma⸗ elgo et pater vnum ſumus:et non pertuueez
ius eſt omnibꝰ. Attendit iohaues ipe eu runt:⁊ moꝛe ſuo duri ad lapides currerür
geliſta celũ et terram volens dicere de ſi⸗ Xulerunt lapides:vt lapidarẽt eũ.DHomi de
lieo dei. Attendit et tranſcẽdit. Cogitauit nus quia non paciebat᷑ quod nolebat pa⸗ ¹
fuipꝛa celũ/milia exercitus angeloꝝ: cogi ti: 7 non eſt paſſus niſi quod volebat pati:
tauit et tranſcẽdit vniuerſa.Sicut aquila adhuc eos lapidare cupientes alloquit᷑. 5
nubes:ſic ſua mente creaturã:tranſcendit Buſtulerũt lapides iudei:vtl i⸗ e
magna omia: peruenit ad illud quod ma⸗ darentillum. Reſpon it eis ieſus Textus ha⸗
Job.. bt omubue er dirit Zu pꝛncipioert et dirit. Multa bona operaoſten bet reſpöde
D etbum., Se o verbl aute velll. dlvobis expatremeo: propter q& rũt ei udei
bum non eſt de verbo: verbũ autẽ de illo0 CerSeEHPOSöE .
cuius eſt verbum:ido ait. Quod dedit mi corum opus mme bidatis: Et illi .
hi pr̃ maiꝰ eſt oĩb.i.vt ſim verbũ eius/vrt reſponderunt.De bono operenõ
ſim vnigenitꝰ filiꝰ eius:vt ſim ſplendoꝛ lu lapidamus te: ſed de blaſphemia:

cis eius:maius eſt omnibus: Ideo nemo t gnia tu homo cum ſis facis tei
rapit inquu oues meas ð manu mea: He ſum deum. Ad ullud hoc reſponderunt
mo poteſt rapere de manu patris quod dixerat Ego et pater vnũ ſumꝰ. Ec

mei· Or manu mea:et de mau patris mei ce iudei intellexeruũt: quod non inteiligũt
Quid eſt hoc: nemo rapit de manu mea: ? arriani. Ideo enim irati ſunt quoniã ſen⸗
nemo rapit de manu patris mei? Vtrum ſerunt non poſſe dici ego et pater vnũ ſu⸗ 4
yna manus eſt patris et ſilij:an foꝛte ip/ſe mus:niſi vbi equalitas eſt patris et filij.
filius manus eſt patris ſui: Si manum in-⸗ Dominus aurem videte quid reſpõderit
telligamus poteſtatem /vna eſt patris ⁊ ſi tardis. Vidit eos non ferre ſplendoꝛẽ ve
lij poteſtas:qa vna eſt diuinitas. Si autẽ ritatis: et eos temperauit in verbis. Non
manuz intelligamus ſicut dictum eſt pꝓp⸗ ne ſcriptum eſt in lege veſtra: ideſt:
Eſaie.liij phetam:Et bꝛachiuʒ domini cui reuelati vobis datarqa ego diri vij eſtis⸗He⸗
eſt: manus patris ipſe eſt ſilius. Quod nõ diot per pꝛophetam in pſalmo hominib?·
ita dictum eſt tanq; deus habeat humanã ego dixi dij eſtis. ¶ Et legẽ apellauit do Po. lxxxj.
2 foꝛmam et quaſi coꝛpoꝛis membra:ſed qd minus generaliter omnes illas ſcripturas
. per ipſum facta ſunt omnia. Nam ſolẽt et quauis alibi ſpecialiter dicat legẽ/a pphe E
homines dicere manus ſuas eſſe alios ho tis eam diſtinguẽs: ſicuti eſt lex ⁊ pphpeteꝰ·
mines:per quos faciunt quod volũt:li vſq; ad iohannem. Et in his duobus pre⸗
quando et ipſum opus hominis/manꝰ ho ceptis tota lex pendet et pꝛophete. Ail⸗ Joh/xvj. B
minis dicit/quod fit per manũ: ſicut dici⸗ quando auteʒ in tria diſtribuit eaſdẽ ſcri Math. xxij. .
tur quiſqʒ agnoſcere manũ ſuam: cum id pturas: Abi ait. Opoꝛtebat impleri om⸗ Luce.xxiuj
quod ſcripſit agnoſcit. Cum ergo multis nia que ſcripta ſunt in lege et pꝛophetis ⁊

modis etiam hominis dicatur manus qui pfſalmis de me: Nunc vero pſalmos etiaʒ Nohniß
Pꝓhꝛie manum habet in ſui coꝛpoꝛis mem- legis noine nuncuꝑauit. Vbi ſcriptuʒ eſt
bꝛis:quantomagis non vno modo intelli⸗ ego dixi dij eſtis. Si illos dixit deos „.
gendum eſt cuʒ legitur manus dei cui fo⸗ ad quos ſe ermo dei factus eſtet nõ ohr.
ma coꝛpoꝛis nulla eſt:? Ac per hoc melius poteſt ſolui ciptura: quem pater

*

anctificauit et miſit ĩ mundu:vo s bant ergo eum apprebhendere. Vti
6 vntriſi uig H uia dixi nam rne ſed credendo et intel
filius dei ſum? Si ſermo dei factus eſt ligendo:non ſeuiendo et occidẽdo. NHam
i; ad homines vt dicerentur dij: ipfuʒ ver⸗ modo fratres mei quãdo talia loquoꝛ in⸗
8 bum dei quod eſt apud deũ/ quomõ non firmus foꝛtia :paruus magna/ fragilis ſo⸗
eſt deus: Si per ſermonẽ dei fiunt homi⸗ lida:et vos tanquã ex eadẽ maſſa ynð ſũ
8 nes dij: ſi parcipando fiunt dij:vnde parti et egoipſe qui vobis loquoꝛ:ſimul omẽs
ie cipant / non eſt deus:? Si calefacti q dimo appbendere volumꝰ cheiſtũ: Quid eſt ap
doͤine ſalutari dij efficiuntur: vnde calle pꝛehẽdere? Intellexiſti/appꝛchẽdiſti:ſed
4 ſiunt nõ eſt deus: Si lumnia illumiata dij nõ ſic iudei. Tu appᷣhẽdiſti vt habeas:ii⸗
ſunt: lumẽ quod illuĩat/non eſt deus? AA li appᷣhendere volebant vt non haberet.
t cedis ad lumẽè et illũinaris: et inter filios Et quia ſic volebt apppedere: quid eis
6 dei numeraris. Si recedis a lumie obſcu-⸗ fecit:? Exijt de mambus eoxruʒ. nõ
raris:et in tenebꝛis computaris. Illud ti eum apphenderut: quia manus fidẽi non
. lumẽ nec accedit adſe/qanõ recedit a ſe. babuerunt. Uerbũ caro factũ eſt: ſed nõö
. Si ergo vos deos facit ſermo dei:quomõ erat veſbo magnũ/eijcere carnem ſuaʒ de
4 non eſt deus verbum dei? Pater ergo ſan manibꝰ? camis. Mente vbu apphendere:
9 Terneli ctificauit filium ſuum:et miſit in mundum aq deiſ recte apphede. Et abujt ite
bet leſpod Foꝛte aliquis dicat. Si pater eum ſancti⸗ rum tron iordane:in eum! loch vbi

ſicauit:ergo aliquando non erat ſauctus?
Sic ſanctiſicauit: quomõ genuit: Vt eniʒ
ſanctus eſſet gignendo ei dedit:quia ſan⸗
ctum eum genuit. Nam ſi quod ſanctiſfica
tur:ante non erat ſanctum:quomõ dicunꝰ
deo patri / ſanctiſicetur nomẽ tuum?: Si
non facio opera patris mei:nolite
mihi cedere. Si autem facio: et ſi

mihi non vultis credere operibuſ

ſteitude

quia in me eſt pater et ego in illo.
Mon ſic dicit filius / in me eſt pater et ego
in illo:quomõ poſſunt homies dicere. Si
enim bene cogitemꝰ in deo ſumus: et ſi be

S ☛D ☛ =☛ – =— —

ne viuamus deus in nobis eſt : fideles par
e tieipantes eius gratiã/ illuminati ab ipſo
in illo ſumus et ipſe in nobis. Sed non ſic
tit vnigenitus filius.lle in patre:et pater in
1) ulo:tanquã equalis in eo cui eſt equalis.
ins SDeniq; nos aliquãdo poſſumus dicere.in
phe deo ſumus et deus in nobis: ego et deus
; vnum ſumus. Nunquid poſſumꝰ dicere?
⸗ pͤti. In deo es: quia deus cotinet te Deus eſt
—M in te: quia templũ dei factus es. Sed nun
n ud quid quia in deo es ⁊ deus eſt in te:potes
m⸗ Joh · xiiij: dicere/ qui me videt deum videt: quomo
34 do vnigeuitus dixit: qui me videt videt
u; eEet patrem. Et ego et pater vnũ ſumꝰ? Ag
eſt I . Noſce pꝛopꝛiũ deum:et munus ſerui.Pꝛo
6 Joh.x · pꝛium domini eſt equalitas patris.unꝰ
6. ſerui / eſt participatio ſaluatoꝛis. Quere

credite:vt cogno ſcatis et credatis:

. . —— ——

erat iohann es baptiſans primuʒ:
et manſit ibi Et multi venerunt ad
eum:et dicebant:quia iohannes qᷓ
Dem ſignum fecit nullum. Memini⸗
ſtis vobis dictum de iohane:quia lucerna
erat:et diei teſtimoniũ perhibebat.Quid
ergo iſti apud ſe dixerũt: Johãnes ſignũ

fecit nullũ:? Nullum inqunt miraculũ oſtẽ

„ 7 5

dit iohanes. Non demonia fugauit: NMon

expulit febeè nõ cecos illũinauit:nõ moꝛ⸗
tuos ſuſcitauit: non tot milia hominuʒ de

quĩq; vł ſeptẽ paĩbꝰ pauu: nõ ſupꝛa mare

ãabulauit. Hõ ventis ⁊ fluctibꝰ imꝑauit:ni
hil hoꝛum fecit iohãnes. Et totũ quicqͥd
dicebat:huic teſtimoniuʒ phibebat. Per
lucernã veniamns ad diẽ. Johannes nul⸗
lum ſiguum fecit ·. Omnia autem que
cumq; dixit iohannes de hoc:vera

erani.Ecce quid appᷣhenderutn. Hon q̊
mõ iudei volebãt awꝛehendere diſceden

tem: appᷣhenderũt iſti permanentẽ. Deni

¶Explicit tractatus qdrageſimus

octauus · Incipit tractatus qᷓdra⸗

geſunuſnonus. Ab eo quod ait:

Erat autem quidam languens la

ʒarus.Aſq; ad iq quod au:Abijt⸗

regionẽe iuxta deſertum in ciuitat
que dicitur effrem: et ibi moraba⸗
cum diſcipulis ſnis. i⸗
— iii

—

4

q; quid ſequitur? Et multi crediderũt

7
/

—

J 1/ oculos conſtituto:cũ euangeliũ legeretur
3 . ter Omnia quẽadmodũ reuixerit laʒarus: Si attẽda
nmiracula quc fecit dominꝰ mus mirabilioꝛa opera chꝛiſti: oĩs qͥ cre⸗
noſter ieſus chꝛiſtꝰ:laʒari re dit reſurgit. Si attendamꝰ omnes et itel⸗
ſurrectio pᷣcipue pᷣdicat᷑. S ligamus deteſtabilioꝛes moꝛtes: omnis qͥ
ſt attendamus quis fecerit: peccat moꝛitur: Sed moꝛtẽ carnis oĩs ho⸗
delectari debemus potius quam mirari:· mo timet: moꝛtẽ anime pauci. Pꝛo moꝛte
Ille ſuſcitauit homineʒ:qui fecit hominẽę carnis que ſinc dubio quãdoq; ventura ẽ
Jpᷣe eſt em vnicus patris: ꝑ quem ſic no curãt oẽs ne veniat.inð ẽ qð laboꝛãt.La⸗
ſtis facta ſunt omia Si ergo per illũ facta borat ne moꝛiat hõ moꝛiturus: et nõ labo
ſunt omia: quid mirũ eſt ſi reſurrexit vnꝰ trat ne peccet hõ in eternũ victurus: ⁊ cu——
per illuʒ: cum tot quotidie naſcantur per laboꝛat ne moꝛiat᷑:ſine cauſa laboꝛat. JId
illum? Plus eſt homĩes creare quam reſu enim agit vt multũ moꝛs differatur: non
ſcitare. Dignatus eſt ramẽ et creare et re⸗ vt euadatur. Si autẽ peccare nolit: nõ la⸗
ſuuſcitare. Creare omẽs: reſuſcitare qͥſdam boꝛabit et viuet in eternũ. O ſi poſſemus
ZƷoh. xx/. Mam cum multa feciſſet dominꝰ ieſus:nõ excitare homĩes moꝛtuos: et cum ipſis pa
omnia ſcripta ſunt: ſicut idemipſe ſanctus titer excitari: vt tales eſſemꝰ amatoꝛes vi
euangeliſta teſtat᷑:multa dominũ chꝛiſtuy te permanẽtis: quales ſunt homies ama⸗
et dixiſſe et feciſſe q̃ ſcripta nõ ſunt.Elec⸗ toꝛes vite fugiẽtis. Quid non facit homo
ſunt aute aue ſenberenk. qᷓ crede ſubmoꝛtis periculo conſtitutꝰ? Gladio ĩ⸗

tium e vi Audiſtis eni:qda pengente ceruicibꝰ: ꝓdiderunt bomines
dominus ieſus moꝛtuũ ſuſcitauit. Sufficit quicdqd ſibi vñ viuerent reſeruabãt.Quis
tibi vt ſcias: quia ſi vellet omnes moꝛtu⸗ non continuo pꝛodidit ne percutere᷑? Et
os ſuſcitaret. Et hoc quidem ſibi ad finezz poſt ꝓditionẽ foꝛtaſſe ꝑcuſſus eſt. Quis
ſeculi reſeruauit. Nam quẽ audiſtis mag non vt viueret continuo ꝑdere voluit vun

no miraculo quadriduanũ moꝛtuũ ſuſci⸗
taſſe de ſepulcro: vẽiet hoꝛa ſicut ipſe ait
quando omnes qui ſunt in monumentis:

„

audient vocẽ eius et pꝛocedent. Reſuſci⸗

tauit putentẽ:ſed tamen in cadauere pu⸗
tente/adhuc erat foꝛma membꝛoꝝ Iͤlle in
nouiſſimo die ad vnam vocẽ: cineres ẽ re
dacturus ĩ carnẽ: Sʒ opoꝛtebat vt mõ ali
qua faceret quibus datis velut ſue virtu⸗
tis indicijs: credamꝰ in eum:⁊ ad illã reſu
rectionem pꝛeparemur: que erit ad vitam

non ad iudiciũ. Ita quipe ait: Vẽiet ho⸗

ra:quando omnes qui in monumẽtis ſunt
audient vocem eius:et pꝛocedent qui bo⸗

na fecerunt ad reſurrectiõem vite:qui ma
la egerunt ad reſurrectõeʒ iudicij ¶ Tres

tamen a domino reſuſcitatos moꝛtuos: in

de viueret:eligẽs vitã mendicantẽ quã ce
lerem moꝛtẽ?: Cui dictũ eſt nauiga ne mo

riaris:et diſtulit? Cui dictũ eſt: laboꝛa ne
moꝛiaris: et piger fuit? Leuia deus iubet

vt in eternũ viuamus:et obedire negligi⸗
mus. MNon tibi deus dicit: ꝑde quicqd ha
bes vt viuas exiguo tempꝑe in laboꝛe ſoli⸗
citus: ſed da pauꝑi vnde habes vt viuas
ſemper ſine laboꝛe ſecurus.Accuſant nos
amatoꝛes vite tẽpoꝛalis: quã nec cuz vo
lunt nec quãdiu volunt habent.⁊ nos ĩui
cem non accuſamus.tam pigri / tam tepi⸗
di/ad capeſſendã vitã eternã. Quã ſi vo⸗
luerimꝰ hẽbimꝰ. cũ habuerimꝰ ñ amitteꝰ.
ſanc autẽ moꝛtem quã timemus: etiã C
ſi noluerimus habebimus. Si ergo domi⸗
nus magna ſua gratia ⁊ magna ſua miſeri

euangelio legimꝰ. Et foꝛte nõ fruſtra. Ho coꝛdia animas ſuſcitat ne moꝛiant᷑ ineter oncoꝛdat
mini quippe facta:nõ ſunt tantũmodo fa⸗ num: bene intelligimꝰ tres illos moꝛtuos de pe. di. ij.
cta ſed ſigna. Si ergo ſunt ſigna:pꝛeter id quos in coꝛpoꝛibꝰ ſuſcitauit. aliquid ſig⸗ riaeee
quod mira ſũt aliquid pꝛofecto ſigniſicãt niſicare: et figurare de reſurectiõibus ani

Quoꝛum factoꝛum ſigniſicatiõem inueni
re aliquãto eſt operoſius: quaʒ ea legere
vel audire. Admirantes audiebamꝰ: tan
quã magni miraculi ſpectaculo ante nrfos

ſicut tribus.
marum: que ſiunt per fidem: Reſuſcitanit
filiã archiſinagogi adhuc in domo iacen⸗ Math.ix.
tem. Reſuſcitauit iuuenẽ filiũ vidue.ex⸗ Luce.vij.
tra poꝛtam ciuitatis elatum. Reſuſcitauit

tur
da
te⸗
el⸗
ig

one
e
Lu
bo
;
N

dus
laͤce
o
e

☚ ☛ —

08
vo
iui
pi⸗
yo⸗
tie
eni .
ni⸗
er CNnh
bs deyed
, ſtcutmun
ni

laʒaruz ſepultũ quadriduanũ. Intueatur
quiſq; animã ſua ʒ:ſi peccat/moꝛitur. Pec
catum: moꝛs eſt anime Sed aliquãdo ĩ co
gitatiõe pectatur:Delectauit quod malũ

eſt: conſenſiſti / peccaſti: conſenſio illa occi

yoit te. Sed intus eſt moꝛs: quia cogitatũ

malum nondũ pꝛoceſſit ad factuʒ: Talem
animã reſuſcitare ſe ſigniflcans dominꝰ:
reſuſcitauit illam puellã que nondũ erat
foꝛaſ elata:ſʒ qꝛ ĩ domo moꝛtua iacebat:qᷓ
ſi peccatũ latebat. Si autẽ non ſolũ male
delectationi conſeſiſti ſed etiã ipſum ma⸗
lum feciſti: quaſi moꝛtuũ tuũ extra poꝛtã
tuliſti. Jam foꝛis es:et moꝛtuus elatus es
Tanmẽ et ipſum dñs reſuſcitauit.et reddi⸗
dit vidue matri ſue: Si peccaſti/peniteat
te/et reſuſcitet te dominꝰ: et reddat te ec⸗

cleſie matri tue.Tertius moꝛtuuſ/laʒarus

2*——

eſt. Senus moꝛtis immane· mala ↄſnetu⸗

do appellatr̃ Aliud ẽ em̃ peccare:aliud pec
candi conſuetudinẽ facere. Qui peccat et

continuo coꝛrigit᷑ cito reuiuiſcit. quia nõ

dum eſt implcatus/cõſuetudie non eſt ſe⸗
pultus. Qui autẽ peccare cõſueuit:ſepul⸗
tus eſt. Et bene de illo dicit/fetet Incipit
cni habere peſſimã famã.tanquã odoꝛẽ te
terrimũ. Tales ſunt omnes aſueti ſceleri
bus:perditis moꝛibꝰ. Dicis ei:moli facere.
Quando te audit:quẽ terra ſic pꝛemit:et
tabe coꝛrũpitur:et mole cõſuetudinis pꝛe
grauatur: nec ad ipſuʒ tamẽ reſuſcitãdũ:
minoꝛ fuit virtus chꝛiſti. NMouimus/vide⸗
mus quotidie /videmus homiĩes peſſima
conſuetudine permutata viuere melius:
quam viuãt qui repꝛehendebã?. Deteſta
baris hominc̃. Ecce ipſa ſoroꝛ laʒari ſi ta⸗
men ipſa eſt que pedes domini vnxit vng
uento et terſit capillis ſuis qs lauerat la⸗
crimis:melius ſuſcitata eſt quã frater eiꝰ.
De magna male cõſuetudinis mole eſt li⸗
berta Erat ei famoſa peccatrix:⁊ ð illa di⸗
ctum ẽ: Dimittunt᷑ ei peccata multa: quo
Luce.vij. niã dilexit multũ. Videmus multos/noui
mus młtos:nemo õoſperet:nemo de ſe pꝛe⸗
ſumat: et deſperare malũ eſt et de ſe pꝛe⸗
ſumere. Sic noli deſperare:vt eligas de qͥ
debeas pꝛeſumè. Ergo dominus ⁊ laʒarũ
ſuſcitauit. Audiſtis qualẽndeſt.quid ſig⸗

niſicet laʒari reſurrectio. Legamꝰ itaq; iã
et quoniã multa in hac lectione manifeſta

iheroſolimis.

1 Zob. CTract. XIIX La. XN1

ſunt:expoſitionem in ſingulis non q uera⸗
mus:vt neceſſaria pertractemus.¶ Erat ꝰ
aut qda lãgues laʒarꝰ a bethania: Capituł. xj

de caſtello morie et marthe ſoro⸗

ru eius. In ſuꝑioꝛi lectione meminiſtis
quod dominus exiens de manibus coꝛuʒ
qui lapidare illũ voluerant: diſceſſit traſ-⸗
ioꝛdanem:vbi iohãnes baptiſabar.Ibi er

go domio conſtituto ĩſfirmabat᷑ in betha⸗

nia laʒarus: quod caſtelluʒ erat pximum
Mar ia autem erat:que
vuxit dominnũ vnguento:et exter
ſit pedes eiuſ capillis ſuis cuiꝰ fra
ter laʒarus infirmabat Miſerunt

ergo ſorores eius ad eum dicetes

Jam intelligimus quo miſerunt: vbi erat

ieſus:quoniã abſens erat tranſioꝛdanẽ ſci

licet.Miſerunt ad dñũm munciantes quod

egrotaret frater eaꝝ: vt ſi dignaretur ve⸗

niret:et eum ab egritudine liberaret.Illle

diſtulit ſanare:vt poſſit reſuſcitare:Quid

ergo nunciauerũt ſoꝛoꝛes eius:Domie:
ecce quem amas infirmatur:mõ di⸗
xerunt᷑ veni: Amanti em tantumõ nunciã⸗
dum fuit: Hon auſe ſunt dicere veni et ſa⸗
na:non auſe ſunt dicere ibi iube:et hic ſiet

ur en non et iſte: ſi fides illius centurio atheviij

nis inde laudatur? Ait em̃: Non ſum dig-
nus vt intres ſub tectũ meũ:ſed tantũ dic
verbo:er ſanabit᷑ puer meus: MNihil hoꝛuʒ
iſte:ſed tantumõ:domine ecce quẽ amas ĩ
firmatur. Sufficit em̃ vt noueris:non enix
amas et deſeris.Dicit aliqᷣs. Quomõ per
laʒarum peccatoꝛ ſignifſicabat᷑:et a domio
ſic amabat᷑: Audiat eũ dicentẽ. Nõ enim
veni vocare iuſtos:ſed peccatoꝛes Si em̃
peccatoꝛes deus nõ amaret:de celo ad ter
raʒ non deſcenderet. Audiens autem
ieſus:dixit eis: JInfirmitas hec nõ
eſt ad morte:ſed pro gloria dei: vt

gloriſicetur filius dei. Talis gloꝛiſica

tio ipſius non ipſum auxit:ſed nobis ꝓfu⸗
it. Hoc eſt ergo quod ait.non eſt ad moꝛ
tem:quia et ipſa moꝛs nõ erat ad moꝛteʒ
ſed potius ad miraculũ:quo facto crede⸗
rent hoĩes in xpᷣm: et vitarẽt verã moꝛtẽ.
Sane videte:quẽadmodũ tanq; ex obli
dñs deũ ſe oixit: ꝓpt᷑ qͥſdã qͥ negant nlich
deũ eſſe. Nã ſunt heretici qui hoc negatt

quod filius dei non ſit deus:Ecce audiat
Zuſirmitas hec inquit non eſt ad moꝛtem:
ſed pꝛo gloꝛia dei.Qua gloꝛia:? Cuiꝰ dei⸗
Audi quod ſequit᷑.vt gloꝛiſicetur fuiꝰ dei
Infirmitas ergo hec non eſt ad moꝛtem
ſed pꝛo gloꝛia dei:vt gloꝛiſicetur filiꝰ Dei
per eam. Per quam: Per illã infirinita⸗

km. Migebat aut vomin⸗ ieſ

2

martam ? ſororem eius mariã ⁊ la

dilecti:ſed diligebat eos ⁊ languentiũ ſal

uatoꝛ: immo etiã moꝛtuoꝛũ ſuſcitatoꝛ: et
triſtiũ cõſolatoꝛ. Ut ergo audiuit qͥa
infirmabatur: tunc quidem maſit
in eodem loco duobus diebꝰ. Nũ
ciauerunt ergo illi:manſit illic ille. Lam⸗

diu tempus ductũ eſt: quouſq; quatridu⸗

um compleretur. Hõ fruſtra:niſi quia foꝛ⸗
te:immo quia certe et ipſe numerus die⸗

ruʒ intimat aliquod ſacramentũ: Deide

poſt hec dicit diſcipulis ſuis. E⸗

mus in iudeam iterum: vbi pene fue

rat lapidatus.Qui pꝛopterea inde diſceſ⸗

ſiſſe videbatur:ne lapidaret᷑. Diſceſſit em̃

vt hõ:ſed in redeũdo quaſi oblitus inſir⸗
mitatem: oſtendit poteſtatẽ. Eamꝰ ĩquit
in iudeam. Deniq; hoc dicto: videte quẽ⸗
admodũ diſcipuli territi fuerint.

te indei la

91 re: et it

ſunt hore Diet.⸗ MAuid ſibi
vult iſta reſponſio? Alli dixerunt. do
te lapidare volebant iudei: et iterũ illuc
vadis vt te lapident.Et dominꝰ. Nonne

duodeci hoꝛe ſunt diei? Si
lauerit in d offen

△

N

aimbulauęerit i nocte offendit: qui
lux non eſt in eo · De die quidẽ locutꝰ
eſt: ſed in noſtra intelligẽtia quaſi adhuc
nox eſt. Inuocemus diẽ vt expellat noc⸗
tem et coꝛ lumine illuſtrer. Quid eni dñs
dicé voluit? Quãtũ mihi videtur quãtũ
ſublucet altitudo ꝓfunditaſq; ſentẽtie:re
darguẽ voluit illoꝝ dubitatiõeʒ:et infide
litatẽ. Voluer̃t enĩ ↄſiliũ dare dño ne mo
reret᷑:qͥ venerat moꝛi ne ipi moꝛerent᷑ Sic
etiã quod alio loco: petrus ſanctus dili⸗

cem hnius mundi videt. Si auteʒ

dü diſe iti fuerint. Dicũt
ei diſcipuli: Rabbi.Nũc querebat

— —

mis paſſurus a iudeis:reſpõdit petrus int

ceteros et ait: Abſit a te dñe: ꝓpicius tibi
eſto:non flet iſtud. Et cõtinuo dñs. Redi

poſt me ſatanas:non enĩ ſapis que dei ſũt
ſed que hominũ.Et pauloãte ↄfitens dñʒ

laudem meruerat. Audierat eni:Gtũs es
ſymõ bariona: quta non tibi reuelauit ca⸗
ro et ſanguis:ſʒ parer meꝰ qui in celis eſt

Cui dixerat beatus es:illi dicit redi retro
me ſatanas:quia beatus a ſe nõ erat.Sed

Cao. x1

gens dominũ:ſed adhuc non plene intelli
gens cur veniſſet:timuit ne moꝛeretur: et
vite dviſplicuit.ideſt.ipſi domino. Nã cũ
indicaret diſcipulis quod eſſet iheroſoli⸗

vnde? Quia non tibi reuelauit caro et ſan
guis:ſed pater meus qui in celis eſt.Ecce
vnde beatus es non de tuo ſʒ de meo.Hõ

quia pater ego:ſed quia omnia que habʒ

pater mea ſunt:Si beatus eſt ille petrꝰ de

ipſius domini:ſatanas de cuius: Ibi dicit

Rationẽ quippe reddidit brĩtudinis cũ di

ceret: ñ caro et ſanguis tibi reuelauit h:ſʒ

pater meus qui in celis eſt: Hec eſt cauſa

beatitudinis tue. Qð vo dixit /redi poſt

me ſatanas.audi etiã huiꝰ rei cauſam. Nõö

enim ſapis que dei ſunt:ſed que ſunt ho⸗

minis. Nemo ergo ſe palpet.de ſuo ſi ata⸗
nas eſt:de dei beatus eſt. Quid eſt eni de

—

ſuo:niſi de peccato ſuo? Tolle peccatum
quod ẽ tuũ:iuſticia inqͥt de meo ẽ: Quid

——

enĩ habes quod nõ accepiſti? Cum g& vel⸗ i
lent dare ↄſiliũ hoĩes deo:diſcipłi mgro:

ſerui dño:egroti medico: coꝛrnipuit eos et

ait. NHõne duodeci hoꝛe ſunt diei? Si quiſ

ambulauerit in die non offendit.ade ſeq⸗

mini ſi non vultis offendere: MHolite mihi
conſiliũ dare:quos a me cõſilium opoꝛtet
acciꝑe. Quo ergo pertinet. nõne duode⸗

cim hoꝛe ſũt diei?: Quia vt diẽ ſe eſſe oſtẽ?

deret: duodeci diſciplos elegit. Si ego ſũ
inquit dies et vos hoꝛe: nunqͥd hoꝛe diei
conſiliũ dant: hoꝛe diẽ ſequũtur:non di
es hoꝛas:Si ergo illi hoꝛe:qͥd ibi iudas⸗
Et ipſe inter duodecim hoꝛas:qui ſi hoꝛa
erat:lucebat. Sed dominus in hoc ver⸗
bo non ipſum iudam:ſed ſucceſſoꝛem ipfſi⸗
us pꝛeuidebat. Juda enim cadente.ſuc⸗
ceſſit mathias: et duodenarius numerus
manſit. Mon ergo fruſtra duodecim diſci
pulos elegit dominꝰ:niſi qͥa ipᷣe ſpũalis?⸗

Coꝛ. iiij:

— —

—
— – S

.
.
ſc
i⸗
fe/
tate
ain
hote
po⸗

Keit en
*

„(En
t

Zob. Tract. XCIX EA.

zNt dies. Sequãtur ergo hoꝛe diẽ/pᷣdicent bo nis/moꝛtis conſumatio / vita eterna cũ
re diem/hoꝛe illuſtrent᷑ a die. hoꝛe illumi gelis: hoc omnes inuacer pturi ſnnnna⸗
nent᷑ a dic: et ꝑ hoꝛaꝝ pꝛedicatõem credaat Mam requiem que continuo poſt moꝛteʒ
int mundus in diẽ. ( Hoc ergo ait de cõpen datur:ſi ea dignus eſt/ tunc accipit quiſq;
idi hn 5 dio.AMe ſequimini:ſi nõ vultis offendere Ccum moꝛitur. Pꝛioꝛes acceperũt patriar⸗
dei Et poſt hec dicit eis. Laʒarus ami che: videte exquo requieſcunt. Poſterio
aſit us noſter vormit: ſed vado vta res pꝛophetc/recentes apoſtoli/ multo re
h ſomno excitem eum. Verum dixit: ſo centioꝛes ſancti martyres: quotidie boni
ſsen roꝛibus moꝛtuus erat: domino doꝛmiebat fſideles: Et alij in iſta requie tam diu ſunt
M Hominib moꝛtuus erat:qui cum ſuſcira alij non tam diu: alij paucioꝛibus annis:
geß re non poterat. Nam dñs tanta eum facili alij recẽti tꝑe. Cũ vero ab hoc ſomno eui
en tate excitabat de ſepulcro:quãta tu nõ ex gilabunt: ſimul omẽs quod pꝛomiſſum eſt
ge citas voꝛmientẽ de lecto. Ergo ſecundum accepturi ſunt. Laʒarus amic noſter doꝛ
tſn potentiã ſuã dixit doꝛmientẽ: quia et alj mit: ſed vado vt a ſomno excitem cum.
e moꝛtui dicti ſunt in ſcripturis ſepe doꝛmi Hirerunt ergo diſcipu Quomodo &
The.iiij. Entes:ſicut apoſtolus dicit.he doꝛmienti intellexerunt:ſic reſponderũt. omine
i bus autẽ nolo vos ignoꝛare fratres:vt nõ ſi dormit ſaluus erit. Solet enun erre
h cCcontriſtemini ſicut et ceteri qui ſpem non ſomnus egrotantiũ:ſalutis indiciũ.Pixe
de haꝛ/abent. Ideo et ipſos doꝛmietes appella⸗ rat autem ieſus de morte eius: illi
Nae uit: quia reſurrectuꝛos pꝛenũciauit. Doꝛ⸗ gqutem putauerũt quod de dormi
ud mit ergo omnis moꝛtuus:et bonus et ma-⸗ cjione ſomni dicvr. .OOte
b6 lus Sed auoms i n ipſis qui quo⸗ Hone ſomni diceret. Tunc ergo di
3 . lus Sed quomõ intereſt in ipſis qui quo⸗ xit eis ieſus manifeſte. S Sr
uiſa tidie doꝛmiunt ⁊ exurgunt:quid quiſq; vi enim dixerat d naniteſte Subobſcure H
dot deat in ſomnis: alij ſentiunt leta ſomnia: La vormit. Au ergo maniteſteecꝛ:
alii toꝛausgtia it i froer⸗ grus mortuuſeſt: 2 audeo .
p alij toꝛquẽtia ita vt euigilans doꝛmire ti⸗ 3 2 gaudeo ꝓ
o⸗ meat ne ad ipſa iterum redeat: ſic vnuſqf bpter vos vt credatis quia non erꝙᷓ
q; hominũ cum cauſa ſua doꝛmit/cum cau ibi: Sed ſcio quia moꝛtuus eſt. Eger em̃
ie ſa ſua ſurgit:et intereſt quali cuſtodia qͥſ⸗ moꝛtuus fuerat nunciatus. Sed quid
n qʒ recipiatur/ad iudicẽ poſtea pꝛoducen⸗ lateret eũ qui ci cauerat: et ad cuiꝰ manꝰ
ei dus. MHam et reccptiões in cuſtodia ꝓme aaαπcntis exicrat: Hoc eſt quod ait.
,Coriii⸗ ritis cauſarũ adhibentur. Alios iubentur Saudeo ꝓpter vos vr credatis qᷣa nõ ibi
. cuſtodire lictoꝛes/ vumano et miti offieio erann: vt iam inciperent admirari: quia do
e uiuutcq; ciuili. Alij tradunt᷑ optionibꝰ: alij mit minus potuit dicere moꝛtuũ: quod nec vi
u ttuntur in carceré: æin ipo carcere non om dete nec audierat Abiſane meminiſſe
⸗ nes ſed pꝛo meritis cauſarũ / in ima carce- debemus: quod adhuc etiã ipſoꝝ diſcipu
hi nls contrudũtur. Sicut ergo diuerſe cuſto loꝛum qui in eũ crediderãt/ miraculis edi
Net Ddie agentiũ in officio:ſic diuerſe cuſtodie ficabat᷑ ſides. Mõ vt eg que no erat eſſe in
dloG moꝛtuoꝝ et diuerſa merita reſurgentium. (iperet: ſedvt ea quc iam eſſe ceperat/cre
ſt· Nuce. xvj. Receptus eſt paup: receptus eſt et diues: ſceret: quamuis tali verbo vſus ſit: quaſi
pſi Sed ille in ſinu abꝛae: ille vbi ſitiret ⁊ gut Lunc credere inciperent. Non eniʒ ait. gau
iei tam non inueniret. Habent ergo oẽs ani⸗ deo ꝓpter yt ſides veſtra augeatur
iuiu· me: vt ex hac occaſiõe inſtruã caritateʒ ve ſiue firmetur: ed ait vt credatis. Quod in
“ fſtram: habent omnes anime cũ de ſeculo telligendũ eſt: vt amplius robuſtiuſq; cre

exierint: diuerſas receptiões ſuas:habent datis. Sedq eamus ad eum · Dixit er
7 iiij. ſentẽ.di. gaudiũ boni:et mali toꝛmenta.Sed cũ fa go thomas qui dicitur didimꝰ

Hxlv. ca. . cta fuerit reſurrectio ⁊ bonoꝝ gaudiũ am cõdiſcipulos.Eamus etnos:⁊ mo
no⸗ dichuoeh naler toenete rre inarin riamur cum illo: Uenit itaq; ieſus
mns eReerosgquebunk. Kecepti ſunt in et inuenit eum quattuor dies iam
ſ bacetnrectbonina 6. õ inmonumento Pabentem . qua⸗
/marty. leles. omne e ad⸗ kuoꝛ diebus multa quidem dici poſſunt. ſi
. Luc in fine recepturi ſunt quod ꝓmiſit de orehaent dn em dici poſſunt. 4

Fa oni d in cut ſe habent obſcura ſcripturaruʒ: que
us. Pꝛomiſſa enn eſt reſur ectio etiam car vdiüſitate intelligetiũ mitos ſeni⸗ parluͤr

La. XxI.

——

Joh. Tract. XIIX

Dicamus et nos: quid nobis videat᷑ ſigni
ficare moꝛtuus quadriduanus. Quomo⸗
do enim in illo ceco intelligimus quodã⸗
modo humanum genus: ſic foꝛte et in iſto

moꝛtuo: multos intellecturi ſumus. Di⸗

uerſis em̃ modis vna res ſigniſicari poteſt
Homo quando naſcitur:iam cũ moꝛte na
ſcitur: quia de adã peccatũ trahit. Vnde
Ro.v: dicit apłs. Per vnũ hominẽ peccatu itra
uit in mundũ et per peccatum moꝛs:et ita
omnes hoĩes pertrãſijt:in quo omnes pec
cauerũt.Ecce habes vnũ diem moꝛtis:qð
homo trahit de moꝛtis ꝓpagine.Deinde

creſcit:incipit accedere ad raciõales ãnos

vt legem ſapiat naturalẽ.quã omnes ha⸗
bent in coꝛde fixam Quod tibi nõ vis: alij
Tho.iiij. ne feceris. Nunqͥd hoc de pagãis dicitur:

et non in natura ipa quodammõ legitur?

Furtum vis pati? Vtiq; nõ vis Ecce lex ĩ
coꝛde tuo.Quod nõ vis pati:facere noli.
Et hanc legem tranſgrediunt᷑ homĩes.Ec
ce alter dies moꝛtis. Data eſt lex etiã diui

nitus:per famulũ dei moyſen.Dictũ eſt il

Exo.xx. lic: Ho occides/nõ mechaberis/nõ falſum
teſtimoniũ dices/honoꝛa patrẽ et matrẽ:
non cõcupiſces rẽ ꝓximi tui Ecce lex ſcri

pta eſt:et ipſa contẽpnit᷑.Ecce tercius di⸗
es moꝛtis. Quid reſtat? Venit ⁊ euange

Math.iij: lium: pꝛedicatur regnũ celoꝝ:diffamatur

vbiq; chꝛiſtus:minatur gehenna/vita pꝛo⸗

mittit᷑ eterna: ⁊ ipſa cõtempnitur Trãſgre
oiuntur homiĩes euangeliũ.Ecce quartus

dies moꝛtis. Merito iã fetet. Nunqͥd ⁊ ta
libus negãda eſt miſericoꝛdia? Abſit.Eti

Textus pa⸗ am ad tales dominꝰ excitandos: non de⸗

be Eegu dignatur accedere. Multi auteʒ ex iu

iuxta ihero⸗ deis venerant ad martha et mari⸗

—

ſolimã qua⸗ qm:vt conſolarentur eas de fratre

ſi ſtadijs qn ſuo. Martha ergo vt audiuit:quia
decim. dominus venit: occurrit illi: Ma⸗/⸗

hh ria autem domi ſedebat Dirxit er

go martha ad ieſum Dñe ſi fuiſſes
hic:frater meus non fu

„ —
metmon

— —

us: ſj̊ ⁊ nũc ſcio: qa quecũq; popo
on

ſceris a deo: dabut tibi deus. R

dixit ſed ⁊ modo rogo te: vt reſuſcites fra
trem meũ. Vnde enĩ ſciebat/ſi fratri eius

reſurgere vtile fuerit.hoc tãtũ dixit:ſcio

quia potes /ſi vis facis. Vtrum enim faci
es / iudicij tui eſt:ñ pꝛeſumptiõis mee.Sʒ
⁊ nunc ſcio: qͥa quecũq; popoſceris aideo

ſſet mortu

dabit tibi deꝰ. Dicit illi ieſus. Reſur⸗
get frater tuus Hoc ambiguũ fuit. iõ
enim ait. modo reſuſcito fratrẽ tuum:ſed
reſurget frat tuꝰ. Dicit ei martha:ſcio
uia reſurget in reſurrectiõe:in no
uiſſimo diẽ· De illa reſurrectiõe ſecura
ſum:de hac incerta ſum. Dicit ei ieſus.
Ego ſum reſurrectio et vita. Dic
reſurget frater meuſ in nouiſſimo die. Ve
rum dicis.Sed per quẽ tunc reſurget:põt
et modo:quia ego ſum inqᷣt reſurrectio et
vita. Audite fratres:audite qͥd dicat.Cer
te tota expectatio erat circũſtanciũ: vt re
uiuiſceret laʒarus:vnus moꝛtuus quadri⸗
duanus. Audiamꝰ et reſurgamus.Quam
multi ſunt in hoc populo:quos pꝛemit cõ⸗
ſuetudinis moles. Foꝛte audiũt me qui⸗
dam:quibus dicitur. Nolite inebꝛiari vi⸗ Eph.v.
no in quo eſt luxuria. Dicunt.MNõ poſſu⸗
mus: Foꝛte audiũt me aliqui immũdi: la
ſciuijs et flagitijs inquinati: quibus dicit᷑
Nolite hoc fecere ne pereatis. Et reſpon
dent. Non poſſumꝰ tolli a cõſuetudie no
ſtra. O dñe:iſtos reſuſcita. Ego ſum inqt
reſurrectõ et vita. Ideo reſurrectio/ quia
vita. Qui credit in me:etia ſimortu
us fuerit viuet · Et om̃is qui viuit
et credit in me:non moriet᷑ ineter-
num. Quid eſt hoc:qui credit in me etiã
ſi moꝛtuus fuerit viuet:ſicut laʒarus moꝛ⸗
tuus eſt viuet? Quia non eſt deꝰ moꝛtuo
rum ſed viuoꝝ.De olim moꝛtuis patribꝰ:
hoc eſt de abꝛas: et yſaac: et iacob:tale re ath. xxij.

ſponſum iudeis dedit. Ego ſuʒ deus abꝛa

am et deus iſaac/et deus iacob. Mõ eſt de
us moꝛtuoꝝ:ſed viuoꝛũ. Omnes enim illi
viuũt.Crede ergo:et ſi moꝛtuus fueris vi
ues.Si aũt non credis:et cũ viuis moꝛtu⸗
us es. Pꝛobemus et hoc:quia ſi nõ credis
et viuis:moꝛtuus es.Cuidã dñs differen⸗
ti ſequi eũ et diẽẽti:eam pꝛius ſepelire pa .
rẽ meũ: ſiue inqͥt moꝛtuos ſepelire moꝛtu Math: viij:
os ſuos:tu veni ſeq̃re me.Erat ibi moꝛtu⸗
us ſepeliendꝰ:erant ibi et moꝛtui:moꝛtuũ
ſepulturi. Ille moꝛtuus in carne:illi in ani
ma. Vnde moꝛs in anima:? Quia nõ eſt ſi
des Vnde moꝛs in coꝛꝑe:?: Quia nõ eſt ibi
anima: Ergo anime tue aĩa ſides eſt. Qui
credit in me inquit: etiã ſi moꝛtuus fuerit ĩ
carne/viuet in anima: donec reſurgat ⁊ ca
ron unq; poſtea moꝛitura:hoc eſt qui cre⸗
dit in me:licʒ moꝛiat᷑ viuet.Et omnis qui

no

ſas
De⸗
pot
et
er
ſe
⸗
n

ℳ.

