nus fieri: Reſpondit ille hom:nẽ ſe non
haberea quo in piſcinam mittatur. Ve⸗

re neceſſarius erat illi homo ad ſanitateʒ

Sed homo ille qui ⁊ deus eſt. Vnus enix

deus:vnuſ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ:homo

chꝛiſtus ieſus. Venit ergo homo qui erar

neceſſariꝰ: quare ſanitas differre᷑:· Sur

ge inquit tolle grabatum tuũ et am⸗

la Tria dixit: Surge:tolle grabatũ tu

Ta. V

um : ⁊ ambula:Sʒ ſurge non operis impe⸗
rium fuit:ſed operatio ſanitatis Sano au

tem duo imꝑauit: tolle gꝛabatũ tuũ:⁊ am
bula. Rogo vos cur non ſufficeret ambu

la? Aut certe cur non ſufficeret/ſurge?:
Neq; enim cum ille ſanus ſurrexiſſet:in lo
co remãſiſſet. Nonne ad hoc ſurrexiſſʒ vt

abiſſet?: Mouet ergo me etiam qð duo pᷣ⸗

cepit:qui illum iacentẽ duobus minus in⸗

uenit.Tanq; enĩ duo quedã iubendo: qð

minus erat impleuit.Quõ ergo inuenia⸗
mus in his duobus dñi iuſſis:duo illa pꝛe
cepta ſigniſicata eſſe charitatiſ? Tolle in⸗
quit grabatum tuũ ⁊ ambula. Que ſunt il

la duo pꝛecepta/fratres recolite mecum.
Notiſſima enim eſſe debent:nec modo tã

tum venire in mentẽ cum cõmemoꝛantur

a nobis:ſed deleri nunq; debent de coꝛdi⸗

bus veſtris. Semper oĩno cogitate:diligẽ

ne pꝛecipiẽdi:ꝓximi autem dilectio pꝛioꝛ

eſt oꝛdine faciendi. Neq; enim qui tibi Hp⸗

dum deum 2 ꝓximũ. Deũ ex toto coꝛde:
ex tota anima: ⁊ ex tota mente: ⁊ ꝓximuʒ
tanq́; teipſum. Hhec ſemper cogitãda: hec
meditanda:hec retinẽda:hec agenda:hec
implenda ſunt. Dei dilectio pꝛioꝛ ẽ oꝛdi⸗

ciperet dilectionẽ iſtam in duobus pꝛece⸗

deum:ſed pꝛius deum poſtea ꝓximũ.Zu
aũt qꝛ deũ nondũ videſ:diligẽdo ꝓximũ
ꝓmcreris quem videas. Diligendo pur⸗
gas oculũ ad videndũ deũ:euident iohã
ne dicente.Si fratrẽ quẽ vides nõ diligis
deum quẽ nõ vides quõ potes diligere?

Ecce dicit᷑ tibi dilige deũ. Si dicas mihi:
oſtende mihi quẽ diligã:qͥd rũdebo niſi

ait ipſe iohãnes:? Deuʒ nemo vidit vnq;.

Et ne te alienũ oĩno a deo vidẽdo eſſe ar
bitreris: Deus inquit charitas eſt: æ q ma
net in charitate in deo manet ⁊ deus in eo
Dilige ergo ꝓximũ ⁊ intuere in te:vñ dili

gis ꝓximũ:ibi videbis vt poteris deũ. In
cipe ergo diligere ꝓximũ:frange eſurien⸗
ti panem tuũ: ⁊ egenos ſine tecto induc
in domũ tuam. Si videris nudum veſti:⁊
domeſticos ſemiĩs tui ne deſpexeris: Fa⸗
ciens aũt iſta quid ↄſequeris? Tũc erum
pet quaſi matutina lux tua:Lux tua deuſ
tuus eſt. Tibi matutina: quia poſt noctẽ

ptis:pꝛiuſ tibi cõmẽdarʒ ꝓximũ ⁊ poſtea

Eſa. lviſj.

ſeculi tibi veniet. Nam ille nec oꝛiturnec
occidit:quia ſemper manet. Erit tibi ma⸗

tutinꝰredeũti:qͥ tibi occaſuʒ fecerat ꝑeũti

zi lunn E win

ulen

Rre⸗
Ren

bmmmnig z

dieſloace ſaot

mna⸗ in n
eligſa⸗ en
fiem in

pe⸗

n 5 Ergo tolle grabatũ tuũ/mihi videt᷑ dixiſ
D ſe: dilige ꝓximũ tuũ: Sed clauſum eſt ad
hn huc ⁊ expoſitione indiget qᷓntũ arbitroꝛ:
e: quare in tollẽdo gꝛabato /dilectio ꝓximi
nl cõmendet᷑:niſi foꝛte hoc nos offendit/qͥa
. ꝑ grabatũ rem quandã ſtolidã et inſenſa
tã ꝓximus cõmendat᷑ Mõ iraſcat᷑ pximꝰ:

ſi cõmendat᷑ nobis ꝑ rem que ſine anĩa et

blr⸗ ſenſu eſt. Ipe dñs ⁊ ſaluatoꝛ noſter ieſus
D6 xpᷣs lapis angularis dictus eſt:vt duos cõ
no⸗ deret in ſe. Dictus eſt ⁊ petra:vnde aqua
he ꝓfluxit.Petra aũt erat xpᷣs. Quid g̊ miꝝ
in⸗ ſi petra xpᷣs:lignũ ꝓximus? NHon tñ qua-
uil lecunqʒ lignũ/quõ nec illa non qualiſcun
mm. qʒ petra.ſed vnde aqua ꝓfluxit ſicieuti⸗
ti bus. Nec qualiſcunqʒ lapis ſed angula⸗
rur ris:qui ĩ ſe copulanit duos parietes e di⸗
ndi⸗ uerſo venientes. Sic nec qualecunqʒ lig⸗
lge num ꝓximũ acceperis:ſed grabatũ poꝛ⸗
Nde tãs. Quid g in grabato obſecro te? Quid
ing mniſi qa ille lãguidꝰ grabato poꝛtabat᷑: Sa
he Gal.vj. natus aũt /grabatũ poꝛtat: Quid dictũ ẽ
ſher ab aplo? Inuicẽ onera vfra poꝛtatce:et ſic
S”M adimplebitis legem chꝛiſti. Lex ergo vxpᷣi
n caritas eſt. HNec caritas implet᷑:niſi inuicẽ
biß⸗ onera noſtra poꝛtemus. Sufferentes in⸗
rce⸗ quit inuicem in dilectione:ſtudẽtes ſᷣua⸗
ſe⸗ re vnitatẽ ſpũs in vinculo pacis. Cũ eẽs
i J lãguidus/poꝛtabat te ꝓximus tuus.Sa⸗
ĩ nus factus es:poꝛta ꝓximum tuum. In⸗
r⸗ iucem onera vr̃a poꝛtate:⁊ ſic adimplebi⸗
i tis legẽ chꝛiſti. Sic imples o homo qð ti⸗
is 1 Joheiß bi deerat.Tolle ergo grabatũ tuũ:ſed cũ
e⸗ tuleris noli remanere: ambula. Moli rᷣma
h nere / dilegendo ꝓpximũ ⁊ curã agendo de
g ꝓximo tuo /iter agiſ Quo iter agiſ? ad do
. Alia Ifa Et minũ deũ tuũ:Et ad eũ quẽ diligere de⸗

ſtatim ſanuſ bemus/ex toto coꝛde/ex tota anĩa/ ex to⸗
fact ẽ hõ il⸗ ta mente: Ad deũ em nondũ puenim ſʒ
le ⁊ ſuſtulit pꝛoximũ nobiſcũ habemus. Poꝛta ergo
grabatũ ſuũ eũ cũ quo ambulas: vt ad deum puenias

ct ambula⸗ cũ quo manere deſideras.Tolle grabatũ

n Eſaij bat. Erat ãt tuũ ⁊ ambula. Fecit hoc ille:⁊ ſcãdalali⸗

in zati lunt mact. Miacbanremdhe.
Bonarm ſabbati poꝛtantẽ grabatũ ſuũ: nec calum

r nr erao iu niabant᷑ dño qð ſanũ fecerat ſabbato / vt
ſu⸗ benir Yſe⸗ eis rñdere poſſit/qᷣͥa ſi cuiꝰq; eoꝝ iumẽtũ
un natao fuerat. in puteũ cecidiſſʒ: vtiqʒ die ſabbati erue
del 2 ret illud:⁊ ſaluaret iumentũ ſuũ.Hõ vti⸗
noa⸗ qʒ iam illi obijciebat᷑ quod die ſabbato ſa
A nus factꝰ eẽt hõ:ſʒ ꝙ poꝛtabat gbatũ ſuũ
13 Si ſanitas ñ erat differẽda:nunqd ei opꝰ
l

ati ſunt iudei. VUidebant em̃ hominẽ die

. g .
g. V

„

fuerat imandũt Non licʒ tibi iquiũt A pꝛincipio
focere qð facis: to ere grab⸗ tum vcapli vſẽ⸗

tuũ :Et ille anctorẽ ſanitatis ſue obucie⸗ ad hũc locũ
bat calumniatoꝛibus. Qui inquit me tot“ fere tex
fecit ſanũ:ille mihi dixit.olle gra tus vel pꝛer

batũ tun ⁊ abula: Honne accipem iiſ miſſus vl va
ſonem: a quo acceper ſanitatem? Et illi riat“ eſt ppt

= E

le homo qui tibi dixit: verba augu.

to lle grabatũ tuũ ⁊ ambula: Sed interpoſita:
qui ſanus erat factus: neſciebat .a ita etia ſit in
duo hoc audierat. Jeſus aut cũ hoc fe⸗ plłibꝰ locis

ciſſet: ⁊ iuſſiſſet: dẽclinquerat ab eo ĩ vſq; ad ſinẽ
turba. Videte quomudo ⁊ hoc impleat᷑ huiꝰ tracta⸗

Poꝛtamꝰ ꝓximũ et ambulamus ad deũ: tus

ſed eũ ad quem ambulamus nõdum vi⸗ E
demus. Ideo ⁊ ille nõdum nouerat ieſũ

Sacramentũ hoc ↄmendatũ eſt:qͥa in eũ
credimus quẽ nondũ videmus.Et vt nõ
videamus:veclinat in turba. Difficile eſt
in turba videre xpᷣm. Solitudo q̃ͥdam ne⸗
ceſſaria eſt menti nr̃e:q̃dam ſolitudine in
tentionis videtur deus.Turba ſtrepitum
habet: viſio iſta ſecretũ deſiderat. Tolle

grabatũ tuũ/poꝛta poꝛtatus ꝓximũ tuũ:

et ambula vt puenias. Holi ieſum qrere

in turba. MNon eſt vnus tanquã de turba
Pꝛeuenit omnẽ turbã:pꝛioꝛ aſcẽdit ð ma
ri piſcis ille magnus:et ĩ celis ſedet inter

pellans ꝓ nobis Tãquã ſacerdos magnꝰ
vnus intrauit iĩ interioꝛa veli:turba foꝛis

ſtat. Ambula tu qui poꝛtas ꝓximũ tuũ:ſi
didiciſti poꝛtare qui ſolebas poꝛtari.De
niqʒ modo nõdum noſti ieſum. nõdũ vi⸗
des ieſum. Quid poſtea ſequit᷑ Quoniã
nõ deſtitit ille tollẽdo grabatũ ſuũ ⁊ am⸗
bulando:vidit eũ poſtea ieſus in templo
In turba nõ eum vidit:in templo eum vi
dit. Dñs quidem ieſus/⁊ in turba eum vi
dit ⁊ in templo:Ille auũt lãguidus in tur
ba ieſum nõ agnoſcit/ĩ templo cognoſcit.
Peruenit ergo ille ad deũ:vidit eũ in tẽ
plo:vidit eũ in loco ſacrato/ĩ loco ſancto
Et quid ab eo audit: Ecce iam factus
es ſanus noli peccare:ne qnid tibi
Ddeterius contingat. Munc ille poſtea
quã vidit ieſum ⁊ cõgnouit ieſum aucto⸗
rem ſanitatis ſue/nõ fuit piger in euãgeli
ʒãdo quem viderat: Abijt ęt nüciauit
iudeis:quia ieſuſ eſſet q eum ſanu
fecerat. Ille ãnũciabat:⁊ illi inſaniebãt
Ille ſalutẽ ſuã pᷣdicabãat:illi ſalutẽ ſi. an

ZJoh. Tract. xvI La. V

nõ querebant. Perſequebant᷑ iudei
Dñnim ieſum:quia hec faciebat i ſab
bato.Quid ergo dñs modo reſpõdit iu⸗

deis audiamus: De ſanis factis hominibꝰ

ſa bbato: dixi quid ſoleat reſpõdere: qͥa

iumẽta ſua nõ cõtẽpnũt ſabbato vel libe⸗

rando vel alẽdo: de poꝛtato grabato qᷣd
rreſõpdit:? Manifeſtũ opus coꝛpale factũ

erat ante oculos iudeoꝛũ/nõ ſanitas coꝛ⸗

poꝛis. ſed oꝑatio coꝛpis:que nõ videbat᷑
iiiita neceſſaria quemadmodũ ſanitas. Ap
tee ergo dñs dicat ſacramentũ ſab bati ⁊ ſi
gnũ obſeruandi vnius diei/ad tempuſ eẽ
dDatũ iudeis:impletionẽ vero ipam ſacra⸗

menti in illo veniſſe

Alter mens inquit vſq; mo⸗
Do operatur: o operor-
Aiſit in eos magnũ umalro:aa⸗

uentu dñi turbatur aqua: ſed qui turbat
latet. Tamẽ ſanandus eſt turbata aqua:
eger vnus magnus:paſſo domĩo totꝰ mũ
dus. Videamus ergo reſponſionẽ verita
tis Pater meus vſq; modo operat᷑:⁊ ego
operoꝛ. Falſum ergo dixit ſcriptura: q̃a
deus requieuit ab omnibus operib“ ſuis
in die ſeptimo? Et cõtra hãc ſeripturam ꝑ
moyſen miniſtratã: loquit᷑ dominꝰ ieſus:
n ipſe dicat iudeis: Si crederitis moy⸗
ſi crederitis vtiq; mihi:ð me ergo ille ſcri⸗
pat. Videte ergo:ne aliquid voluit ſigni
ſicare moyſes qð deus requieuit die ſepti

mo. MNon em̃ defecerat deus oꝑando crea

turã ſuam: ⁊ indigebat requie ſicut homo
Quomõ defecerat:qui vᷣbo fecerat: Ta⸗
men ⁊ illud verũ eſt quia requieuit deus
ab omnib“ operibus ſuis in die ſeptimo:
et hoc verũ eſt quod ait ieſus:pater meꝰ
vſq; modo operat᷑ et ego operoꝛ.Sed q̃s

explicet verbis/homo hominibꝰ/ infirmꝰ
inſirmis/indoctus diſcere cupientibꝰ: Et

foꝛte ſi qͥd ſapit pꝛomere ⁊ explicare non

vale ns hominibꝰ/difficile foꝛte capienti

bus:etiã ſi explicari poſſit quod capiturę
Quis inquã fratres mei explicet verbis:
quomodo deus ⁊ quietus operet᷑ ⁊ ope⸗
rans quieſcat: Obſecro vos: vt hoc vohᷣ
pꝛoſicientibꝰ differatur. Viſio em̃ iſta tẽ
plum dei querit: ſanctũ locũ querit. Poꝛ
tate pꝛoximũ et ambulate: ibi eum vide⸗
bitis vbi verba hominũ non q̃ratis. hoc

foꝛte potius dicere valemus: q uia et ĩ o
quod deus die ſeptimo requieuit iſm do

4

minũ ⁊ ſaluatoꝛem noſtrũ ieſum chꝛiſtum
qui hec loquebat᷑ et dicebat: pater meus

vſcq; modo operat᷑ et ego operoꝛ: magno
ſacramento ſignificauit: quia et dominus

ieſus vtiq; deus/ipſe eſt em verbũ dei:et

audiſtis quia ni pꝛincipio erat verbũ.Et
nõ qualecunq; verbum/ſed deus erat ver
bum:⁊ omiĩa ꝑ ipſum facta ſunt Foꝛte ſig

nificatus eſt: requieturꝰ in die ſeptimo ab
omnibus operibꝰ ſuis: Legite em̃ euãge⸗

liũ et videte:quanta oꝑatus ſit ille. Ope

ratus eſt ſalutẽ noſtram ⸗ in cruce:vt im⸗
plerentur in eo omia pꝛedicta pꝓphetarũ.

Coꝛonatus eſt ſpinis:ſuſpenſus eſt ligno:

dixit ſitio. Accepit acetũ in ſ põgia: vt im
pleretur quod dictum eſt. Et in ſiti mea
ppotauerunt me aceto. At vbi impleta ſũt

—

oia opera eiꝰ /ſexta ſabbati/inclinato ca⸗

pite tradidit ſpiritũ: ⁊ in ſepulchꝛo ſ. abba
to requieuit ab omnibꝰ operibus ſi uis. Er
gSo tanqu diceret iudeis. Quid expecta
tis vt non operer ſabbato? Sabbati dies

vobis ad ſigniſicatõem meã pꝛeceptus ẽ.

Opera dei attenditis:ego ibi eram cũ fie

rent:⁊ per me facta ſunt omĩa.Ego noui:

pater meus vſq;modo operat᷑. Operatus
eſt pater lucem: ſed dixit vt fieret lux. Si

„

dirit: verbo operatus eſt. Verbum eius

ego eram ego ſum: me factus eſt mũduſ
in illis operibus.per me regitur munduſ
in iſtis operibus. Pater meus ⁊ tunc ope
ratus eſt cũ fecit mũdum:et vſq; nũc ope
ratur cum regit mundũ.Ergo ⁊ ꝑme fecit
cum fecit:⁊ ꝑ me regit cuʒ regit.Dixit hec
Sed quibꝰ: Surdis/cecis/claudis/lãgui⸗
dis medicũ non agnoſcentibꝰ: et tanq; in
freneſi mente perdita occidere volentibꝰ
ꝛoinde quid ſecutus euãgeliſta dixut

indei interficere:quis non ſolũ ſe
uebat ſabbatum:ied ⁊ patrè ſuumm
dicebgt deum. MHon quomõcunq; ſed
quid: Equalem ſe facens deo. Haʒ
omnes dicimus deo. Pater noſter quies
in celis: Legimus ⁊ iudeos dixiſſe: cuʒ tu
ſis pater noſter. Ergo nõ hinc iraſ cebank
quia patrẽ ſuum dicebat deum:ſed quod

on ſolũ ſol pterea

longe alio modo q; homines.Ecce intelli
gunt iudei:quod non intelligunt arriani.
Arriani quippe inequalẽ patri filiũ dicũt:
et inde hereſis pulſat eccleſiã. Ecce ipi ce
ci/ipſi interfectoꝛes chꝛiſti: intellexerunt

incergo magis querebant eum Alia lf̃a. p⸗

ab
ge⸗
pe
m⸗
.
:

☛ — =

Philip̃.ij.

—= W A& a n. e e ee

Joh. Tract. XVIII

tamẽ verba xpᷣi. Non eum intellexerũt eẽ
chꝛiſtum/nec eum intellexerunt filiũ dei:
ſed tamẽ intellexerũt in illis verbis/quia
talis cõmendaretur fil ius dei qui equaliſ
eſſet deo. Quis erat neſciebant:talẽ tñ pᷣ

dicari agnoſcebant:quia patrẽ ſuum dice
bat deum equalẽ ſe faciens deo. Mõ cergo

erat equalis deo? Non ipᷣe ſe faciebat eꝗd

lem :iſed ille illum genuerat equalem deo

Si ſe ipᷣe faceret equalem deo: caderet ꝑ
rapinã.Qui enim ſe voluit equalẽ facere
deo cum non eſſʒ / cecidit:⁊ ex angelo ſa⸗
ctus eſt diabolus. Et hanc ſuperbiã ho⸗

mini pꝛopinauit: vnde ipſe deiectus eſt.
NMam hoc dixit homini/cui ſtanti lapſus

inuidit: guſtate ⁊ eritis ſic dij: ideſt: vſur
patione rapite quod facti non eſtis: quia
et ego rapiendo deiectus ſum. NHon ꝓde
bat:ſed hoc ſuadebat. Chꝛiſtus autẽ eq⸗
lis patri natus erat non factus: natus de
ſubſtantia patris Vnde illum ſic cõmen⸗
dat a poſtolus:Qui cum in foꝛma dei eẽt:
non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equa⸗

lem deo. Quid eſt non rapinam arbitratꝰ
eſt eſſe ſe equalem deo? MNõ vſurpauit eꝗd

litatem dei:ſed erat in ea in qua natꝰ erat

Et nos ad equalem deũ quomodo ꝑueni
remus:ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmam ſer⸗
ui accipiens. Mon ergo ſe exinaniuit amit
terns quod erat: ſed accipiens quod non
erat lanc foꝛmã ſerui contempnentes iu

dei / dominũ chꝛiſtũ equalem patri intel⸗
ligere non poterant:quãuis euʒ hoc de ſe
dicere minime dubitabant. Et ideo ſeuie
bant/⁊ adhuc tamen eos ille ꝑferebat:et
ſanitatẽ ſeuientiũ requirebat.

ea diceret de filio dei.que paruuloꝝ mẽ⸗

tes/foꝛtaſſis intẽtas excitare poſſint:iple

re autẽ nõdum capaces non poſſint. Gra⸗

diuſculis aũt quibuſdam mentibus Lad

etatẽ quandam interius virilem ꝑuenie⸗
tibus/dat aliquid verbis his:quo ⁊ exer⸗

ceant᷑ ⁊ paſcant᷑: Audiſtis cum legeretur:
vnde ſermo iſte venent meminiſiis. he
ſterno em̃ die lectum ẽ/quod ꝓpterea vo
lebant ieſum iudei interſicerel quia nõ ſo⸗

dicebat deum: equalem ſe facies deo.A öH HW
iſũdeis diſplicebat:hoc ipᷣi patri placebat

Hoc ſine dubio placet etiã eis qui honoꝛi
fleant ſiliũ/ſicut honoꝛiſicant patrẽ: quia
ſi ilis non placeat /diſplicebunt. õ enim

—, 1 „

deus erit maioꝛ quia placet tibi: ſed tu

minoꝛ / ſi diſplicet tibi. Aduerſu s hanc

autem calumniam eoꝛum venientem vel
de ignoꝛantia vel de malicia loquitur do
minus. Nõ omino quod capiant /ſed vn

de agitarent᷑ ⁊ cõturbent᷑:⁊ foꝛtaſſe vł cõö⸗

turbati medicum querant. Dicebãt autẽ
que ſcriberent᷑:vt etiam a nobis poſtea le
gerentur. Viderimus ergo quid in iudeo

rum coꝛdibus factum ſit cum hec audirẽet:

quid in nobis fiat cum hec audimus am⸗
plius cogitemus. Neq; em̃ nate ſunt here
ſes/ quedam dogmata puerſitatis illaqᷓ
antia an imas/æ in ꝓfundum pcipitantia

9„ =

niſi du n ſcripture bone intelligerent᷑ non

bene.⁊ quod in eis nõ bene intelligit᷑/etiẽã

temere ⁊ audacter aſſeritur. Itaq; cariſſi⸗

mi valde caute hec audire debemus ad q̃ᷓ

rapienda paruuli ſumus/⁊ coꝛde pio ⁊ cũ

B èM tremoꝛe ſicut ſcriptũ eſt: hanc tenẽtes re
Erplicit tractatus.xviji. Incipit tra gulam ſanctitatis/vt quod ſcoᷣm fidẽ qua
e ctatus: xviij· Ab eo vbi ait. Amen imbuti ſumus intelligere valuerimus: tan
D dico vobis nõ poteſtfilius facere qu de cio gaudeamus. Quod aute 'm
D quicqua a ſemetipſo niſi que facit ſanã ſidei regulã intelligere nõ poterim⸗
n pater. vſq; ad id vbi ait. Pec et fili dubitatõem auferamus: intelligentia dir
us facit ſuniltter. feram“: Hoc ẽ etiꝗ ſi quid ſit neſcimꝰ: bo
2 S nitames ver eſſe minime vubitemus.
3 SS0„ —Et ego fratres qui ſuſcepi loqui vobis:
BDhãänes euan cogiandue um a pobio qui ſuſcepenim
t geliſta inter cõſoꝛtes ⁊ com⸗ t que ſuſceperim.Suſcepi enim tractan⸗
U K rooen conno⸗ da diuina hõ: ſpiritualia camalis: eterna .
eli cipuum donum ⁊ ppriũ accepit a domi moꝛtalis Etiam a me cariſſimi lõge ſit vn
i. no/ſup cuius pectus in cöuiuio diſcumbe na pecſumptio: ſi volo ſanue in omo dei
i bat vt per hoc ſignficaret quia ſecreta et onuerſani que ẽ ecdeſia de vmmitolijna
1

9 —

et firmamentum veritatis. Pꝛo modulo
meo capio:quod vobis apono. Vbi ape
ritur/ paſcoꝛ vobiſcum: vbi claudit᷑ / pulſo
vobiſcum. Cõmoti ſunt ergo iudei ⁊ indi
gnati ſunt:Merito quideʒ quod audebat
hõ equalem ſe facere deo:Sed ideo ime⸗
rito quia in homine non intelligebãt deũ.
Carnẽ videbant:deum neſciebant:habi⸗
taculum cernebant/habitatoꝛem ignoꝛa⸗
bant. Caro enim illa templũ erat. deus in
habitat intus. Hõ ergo ieſus carnẽ equa⸗
bat patri:non foꝛmã ſerui domino cõpara
bat: Non quod factum eſt ꝓpter nos:ſed
quod erat quado fecit nos: Quis nãq; ſit
chꝛiſtus catholicis lo quoꝛ noſtis:quia be
ne credidiſtis. Non verbũ tantũ/nec caro
tantũ: ſed verbum caro factum eſt ⁊z habi
tauit in nobis. Recenſete de verbo quod
noſtis: In pꝛincipio erat verbum: et ver⸗
bum erat apud deum: æ deus erat verbũ.
HMic equalitas cum patre. Sed verbũ ca⸗
ro factũ eſt: ⁊ habitauit in nobis. hac car⸗
ne maioꝛ ẽ pater: Ita agter et equalis et
maioꝛ: equalis verbo/maioꝛ carne.Equa
lis ei per quem fecit nos:maioꝛ eo qui fa
ctus eſt ppter nos. Ad hanc regulam ſa⸗
nam catholicaʒ / quã pꝛecipue noſſe debe
mus/quã tenere qui noſtis a qua pꝛoꝛſus
ſides veſtra labi non debʒ: que in illis ho
minũ argumentis extoꝛquenda eſt.coꝛdi
veſtro dirigamus ea que intelligimus: er
que foꝛte non intelligimus:dirigenda ad
hanc regulam quandoq; differamus cum
idonei fuerimus: Houimus ergo equalẽ
patri ſiliũ dei:quia nouimus in pꝛincipio
deum verbum. Quid ergo iudei volebãt
interſicere:? Quia non ſolum ſoluebat ſab
batum/ſed ⁊ patrem ſuum dicebat deum
equalẽ ſe ſaciẽs deo:videntes carnẽ non
vidẽtes verbum. Loquat᷑ ergo ⁊ contra
eos verbum ꝑ carnem:⁊ ĩterioꝛ habitatoꝛ
ſonet per habitaculum ſuũ:vt qui poteſt
nouerit quis intus habitet. Quid ergo eiſ
dicit? Reſpõdit itaqʒ ieſus et dixit
Azcn rienz d equalem ſe faceret ðo
fi
v*

men r obisn poteſt
iuns a le facere quicqx/ nit . e 10
nigerit patrem facienté. Ad hec qͥd
reſponderunt iudei: ſcꝛiptum nõ eſt: ⁊ foꝛ
taſſe tacuerunt. Quidam tamen qui chꝛi

—
—

ſtianos ſe habeni volunt/non tacet: quo

dãmodo ex his verbis coneipiunt quedã
dicenda contra nos: Que continenda nõ
ſunt ⁊ ꝓpter nos. Arriani quippe heretici

dicentes/non per carnẽ ſed ante carnem/

filium qui ſuſcepit carnem minoꝛẽ eſſe q;
pater eſt/⁊ non eſſe ſubſtantie eius cuius
pater eſt:capiunt ex his verbis anſam ca

lũnie ⁊ reſpondent nobis. Videtis quia

dominꝰ ieſus cum animaduerteret iude⸗
os ex hoc moueri quod patri deo eqlẽ ſe
faceret/et talia verba ſi ubiunxit: vt ſe eq̃⸗
lem nõ eſſe mõſtraret: Mouebant᷑ eni iu⸗
dei aiunt aduerſus chꝛiſtũ da eq̃lem ſe fa
ciebat deo:et volẽs eos co ꝛrigere ab hoc
motu chꝛiſt“ ⁊ eiſdẽ monſtrare filiũ nõ eſ
ſe eqᷓlem patri/id eſt eqᷓlem deo:ait quaſi
dicẽs. Quid iraſcimini/qͥd indignamini?
õ ſum cqlis:quia non poteſt filius a ſe
facere quicq; niſi qð viderit patrẽ faciẽ⸗
tem.Qui enĩ nõ põt inqunt facere a ſ. e qᷣc
qua niſi quod viderit pr̃em facienteʒ: vti
ꝙᷓ; minoꝛ eſt nõ eq̃lis. In hac regła coꝛdis
ſui diſtoꝛta ⁊ pꝛaua/hereticus audiat nos
nõdũ obiurgates / fed adhuc quaſi que⸗
rentes:⁊ explicet nobis quod ſentit. Pu⸗
to enim o qᷣſquis ille eſt:faciamus eũ tan
quã pᷣſentẽ adeſſe. Tenes nobiſcũ :qa in
pꝛincipio erat verbum? Teneo inqᷣt Et
quia verbũ erat apud deum? Et hoc inqt

teneo. Sequere ergo ⁊ hoc foꝛtiꝰ tene:qᷣa Job. f⸗

deus erat verbum. Et hoc inqͥt teneo. Sʒz
ille deus maioꝛ: ille deus minoꝛ. Jam ne⸗
ſcio qͥd paganũ redolet:cuʒ chꝛiſtiano lo
qui me arbitrabar: Si eſt deus maioꝛ 2 de
us minoꝛ: duos deos colimꝰ nõ vnũ deũ.
Quare inquit /et tu non duos deos dicis
eq̃les ſibi.hoc ego nõ dico. Eq̃litatẽ em̃
iſtã ſic intelligo:vt ibi intelligã etiã indi⸗
uiduã caritatẽ/⁊ ſi indiuidua caritatẽ. pfe

ctã vnitatẽ Si enĩ caritas quã miſit homi

7„

nibus deꝰ/ de multis hoĩm coꝛdib⸗ fecit
coꝛ vnũ/⁊ młtas hoĩm aĩias fec alaz. vnz/
ſicut de credentibꝰ ſeſeq; inuicem diligẽ⸗
tibus ſcriptum eſt in actibꝰ aplox/erat il⸗
anima mea/⁊ anima tua cum idẽ ſ apimus
noſq; diligimꝰ/fit anima vna: qntomagis
pater deus ⁊ filius deus in fonte dilectio
nis deus vnus eſt: Verũ ad hec verba q

lis anima vna ⁊ coꝛ vnũ in deum:Si ergaoa

bus cõmotũ ẽ cor tuũ: intẽde ⁊ recoleme

cum/quod de verbo reqrebamus. Si iam

— — — ——

4

leda
n
retci
nen
cſe
ls
ſana
aua
lude⸗
egleſe
ſeeq⸗
Miiu⸗
nſefe
bhoc
nöeſ
quaſt
minie
asaſe
fac⸗
aſei

ney ſſii

1cordis
nanos
ice⸗
n pe⸗
eüm
Ligain
ga go⸗
45 bi⸗

ne⸗
lo
de
i.
dics
eß
d⸗
gfe
honi
fect
K⸗
ull⸗
go
mus
ngs
eclio
ba4
dene
0

tenemus deus erat verbũ: adiungo illuid
da cũ dixiſſet/hoc erat in pꝛincipio apud

deum / cõtinuo ſubiecit euangeliſta: Om

nia ꝑ ipᷣm facta ſunt:⁊ ſine ipᷣo factũ eſt ni

pil. Nunc te querẽdo exagito munc te cõ⸗

tra me moueo: ⁊ te cõtra te iterpello. Te⸗
ne tantũ memoꝛiter iſta de verbo: Quia

deus erat verbum: oĩa ꝑ ipᷣm facra ſunt.

Audi iã verba quibꝰ cõmotus es vt mi

noꝛẽ diceres filium: Mempe qa dixit/non
poteſt ſiliꝰ a ſe facere quicq; niſi qð vide⸗
rit patrẽ facientẽ Ita inquit.Expone mi
hi paululũ.Sic q̃ntum opinioꝛ intelligis:

Quõ quedam facit pater :ſilius autẽ attẽ

dit quẽadmodũ facit pater :vt poſſit ⁊ ip
ſe ea facere que viderit patrem facientẽ.
Duos quaſi fabros cõſtituiſti /ita patrem

et filiũ vt etiã magiſtꝝ et diſcipulũ: Quo
modo ſolent patres fabri/docere filios ſu

os artẽ ſuam. Ecce deſcendo interim ad
carnalem ſenſum tuuʒ: interim ita cogito

vt tu. Videamus ſi cogitatio hec nr̃a iue
niet exitũ ſcòm illa que iam de verbo pa⸗
riter iocuti ſumus/pariterq; ſentimus:qͥa
deus verbũ: ⁊ omnia ꝑ ipſum facta ſunt.
Pone ergo patrẽ tanq; fabrũ quedã ope
ra facientẽ/fſiliũ autẽ tanq; diſcipulũ:qui
nõ poteſt facere quicq; niſi quod viderit
patrem facientẽ. Intendit eni quodãmo
do in manus patris:vt quomodo eũ vide
rit fabricare / ſic ⁊ ĩe tale aliquid fabri⸗
cet in operibꝰ ſuis.Sed pater iſte omĩa il
la que facit ⁊ vult vt attendat eum filiꝰ:⁊
talia ⁊ ipſe faciet ꝑ quẽ facit.Eya:nunc
eſt vt aſſis ſẽtẽtie tue pꝛioꝛ quã mecũ re
cenſuiſti.mecũq; tenuiſti:qͥa in pꝛincipio
verbum et apud deum verbũ / ⁊ deus ver
bum:⁊ omĩa ꝑ ipᷣm facta ſunt.Tu ergo cũ
mecũ tenueris/quia per verbuʒ facta ſũt

omiĩa / rurſum carnali ſapoꝛe ⁊ puerili mo

tu facis tibi in animo deũ facientẽ et ver⸗
bum attẽdentẽ:vt cũ fecerit deus/faciat
et verbũ. Quid enim fecit deꝰ pꝛeter ver

bum: Si eni facit:non omĩa ꝑ verbum fac

ta ſunt. Perdidiſti quod tenebas. Si aũt
omĩa ꝑ verbũ facta ſũt:coꝛrige quod ma
le intelligebas.Fecit pater:⁊ non fecit ni
ſi per verbum. Quomodo attendit verbũ
vt videat patrem facientẽ ſine verbo:qð

ſimiliter faciat verbum? Quicquid fecit
pater:ꝑ verbum fecit:aut falſũ eſt / omĩa

p ipᷣm facta ſunt: Sed verũ eſt. omĩa ꝑ ip

ſum facta ſunt. Parum foꝛtaſſe tibi vide⸗
batur:⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil. Recede

ergo ab iſta carnis prudentia: ⁊ queramꝰ
quẽadmodũ dictum ſit/non poteſt filius
a ſe facere quicquã niſi quod viderit pa⸗

trem facientẽ. Queramus: ſi digni ſumus

qͥ appꝛehedamꝰ. Fateoꝛ enim magna res

eſt/ardua omnio /videre facientẽ patrem

per filiũ: non ſingula opꝑa faciente pꝑr̃e et
filio/ſed quodlibet opus patre per filiuʒ:

yt nulla opera fiant vel a patre ſine filio/

vel a filio ſine patre:quia omia ꝑ ipᷣm fa⸗
cta ſunt:⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nihil. Quibꝰ
ni fundamẽtũ ſidei firmiſſime cõſtitutis.
iam quale eſt videre quia non poteſt filiꝰ
a ſe facere quicꝗua niſi quod viderit pa-
trẽ facientẽ. ¶ Qaueris vt opinoꝛ noſſe fi
lium facientem:quere pꝛius noſſe ſiliũvi⸗
dentem. Certe enim ait / non poteſt fi⸗
lius a ſe facere quicquã:niſi quod viderit
patrem facientẽ: Intende quod dixit.ni⸗
ſi quod viderit patrẽ facientem. Pꝛece⸗
dit viſio:⁊ ſequit᷑ effectio. Videt enim vt
faciat.Tu quid queris iam noſſe quõ fa⸗
ciat.dũ nondũ ſcias quõ videat. Quid
curris ad id quod poſteriꝰ eſt:relicto qð

priꝰẽ? Vidẽtẽ ſe dixit ⁊ facientẽ:nõ faci

entẽ ⁊ videntẽ:qꝛ nõ pᷣt a ſe facere quicq
niſi quod viderit patrem facientem. Vis
vt explicẽ nibi quomodo faciat: Tu ex⸗
plica mihi quomodo videat Si hoc expli
care non potes: nec ego illud.Si hoc ꝑci⸗
pere nõdũ es idoneus:nec ego illud. Vt᷑
q; ergo noſtꝝ qrat/vterq; pulſet:vt vter⸗
q; accipere mereatur: Quid quaſi doctuſ
calumniaris indocto? Ego ad faciendũ/
tu ad vidẽdũ. Ambo indocti a magiſtro

queramus:non in ſcola eius puerilit᷑ liti⸗

gemus.Tamẽ ſimul iam didicimus: quia
omĩa per ipſum facta ſunt. Ergo manife⸗
ſtũ eſt quia nõ alia facit pater/alia filiꝰ.
Sed omia facit pater ꝑ filiũ:quia omnia
per verbũ facta ſunt. Jam quomõ faciat
deus qᷣs nouit: Non dico quõ fecerit mũ
dum/ſed quomõ fecerit oculum tuũ: cui
carnaliter inherens:viſibilia inuiſibilibuſ
cõparas.Talia enĩ de deo cogitas: qua⸗
lia his oculis videre cõſueſti.Si aũt iſtis
oculis videri poſſit deꝰ:nõ diceret. Bea
ti mundo coꝛde quia ipſi deũ viachunt.
ar

Ergo habes oculum coꝛpoꝛis ad viden⸗
dum fabrum: ſed nondum habes oculum
coꝛdis ad videndũ deum. Ideo qð ſoles
vigdere in fabro:tranſferre vis in deũ.Po

ne in terꝛa terꝛena:ſurſum coꝛ.QAuid ergo

fratres cariſſimi? Explicaturi ſumus nos

quod interꝛogauimus/quomodo videat

verbum: quomodo pater videat᷑ a verbo
Quid ſit videre verbi? NHon ſum tam au⸗
dax/ taʒ temerariꝰ vt explicare pollicear

me vobis: Vtcunq; ſuſpicoꝛ modulum

veſtrũ:noui tamẽ meũ.Si ergo placet nõ
diutius ĩmoꝛemur:percurꝛamus lectõem
et videamus verbis domini tur bari coꝛ⸗
da carnalia/ ne in eo quod tenẽt: remane
ant.Extoꝛqueatur tanq; puerile ludicrũ
neſcio quid quo ſe male auocant vt poſ⸗
ſint inſeri vtilioꝛa grãdioꝛibus:ut poſſint
ꝓficere qui repebant interꝛa. Surge / qre
ſuſpira/anhela deſiderio: ⁊ ad clauſa pul
ſa.Si aũt nondum deſideramus: nõdñ in
hiamus /nondũ ſuſpiramus: margaritas
quibuſcunq; ꝓiecturi ſumus: aut margari
tas qualeſcunq; noſipſi inuenturi ſumus⸗
MNouerim ergo cariſſimi deſideriũ in coꝛ⸗
de veſtro: Moꝛes pducunt ad intelligen⸗
tiam: Genus vite ꝑducer ad genus vite.
Alia vita terrena: alia vita celeſtis: Alia

vita pecoꝛum:alia v ta hominũ:alia vita
angeloꝝ. Vita pecoꝝ /terrenis volupta

tibus eſtuat:ſola terrena conquirit: in ea
PSna atq; ꝓiecta eſt Vita angeloꝝ ſola ce
leſtis: Vita hominũ media eſt inter ange
loꝝ ⁊ pecoꝛũ.Si viuit homo ſᷣm carnem:
pecoꝛbus comparat᷑· Si viuit ſm ſpiritũ:
angelis ſociatur.Quãdo fm ſpiritũ viuis
quere etiã in ipſa angelica vita/vtrũ par⸗
uus an grandis ſis. Si enĩ adhuc paruus

es:dicũt tibi angeli/creſce. Nos panẽ mã

ducamus:tu lacte nutrire:lacte ſidei vtip⸗
uenias ad cibum ſpei. Si autẽ inhiat᷑ ſoꝛ⸗
didis voluptatibus/ſi adhuc fraudes co
gitantur/ſi mendacia non vitant᷑:ſi meda⸗
cia ꝑiurijs cumulant᷑:tam ĩmundũ coꝛ au
det dicere : explica mihi quomodo videt
verbum. Etiam ſi poſſim: etiam ſi iam vi⸗
deam? ¶ Poꝛro autẽ ſi foꝛte ego non ſuʒ

in his moꝛibus:et tamẽ ab iſta viſione lõ⸗

ge ſum:quantum ille qui nonduʒ iſto ſuꝑ
no deſiderio rapitur:terrenis deſiderijs pᷣ

grauatur? Multum intereſt inter aduerſã

Dixit: nõ poteſt filius a icqu
niſi quod viderit patrem facientẽ/nõ alia
opera pater facit/que videat filius ⁊t alia

— —

tem ⁊ deſiderantẽ: Et iterũ multũ inteſt

inter deſiderantem ⁊ fruentem. Viuis vt

pecoꝛa/aduerſaris:angeli fruũtur Tu au

tem ſi non viuis vt pecoꝛa:iam non aduer

ſaris. Deſideras aliquid ⁊ non capis: In⸗
choaſti ipſo deſiderio vitam angeloꝛum.
CTreſcat in te ⁊ perficiatur in te:Et capias

hoc non a me / ſed ab illo: qui et me fecit

et te Tamen non vtcunq; nos dimiſit do⸗
minus qui voluit inreligt Quia in eo qð
e facere quicquã

filius cum viderit patrem facientem :ſed

eadem opera ipſa ⁊ pater filius. Secutꝰ

enim ait. Quecunqt ille fecerit hec
et la use ter facit: on cumnilte
fecerit/ alia filius ſimiliter facit:ſed quecũ
c ille fecerit / hec ⁊ filiꝰ ſimiliter facit. Si

hec facit filius que fecerit pater: per filiũ

facit pater.Si ꝑ filium facit que facit pa⸗
ter: non alia pater alia filius facit: ſed ea⸗
dem opera ſunt patris ⁊ filij. Et quomo⸗
do eadem facit ⁊ filius: ⁊ eadẽ:⁊ ſimilit⸗
MNe foꝛte eadem fed diſſimiliter Eadeʒ in
quit/⁊ ſimiliter: Et quomodo poſſi it eadẽ
nõ ſimiliter: accipite exemplum: quod pu
to ad vos non ſit grande.Cum ſ cribimus
Iras facit eas pᷣmo coꝛnjm: ⁊ deinde ma⸗
nꝰ nf̃e. Certe eni oẽs adclamaſtis:niſi dqa

cognouiſtis? Certũ ẽ qð dixi:a manifeſtũ

omibꝰ nobis. Littere fiunt primo a coꝛde
deinde a coꝛpoꝛe noſtro. Manꝰ ſeruit im
peranti coꝛdi:eaſdam litteras facit et coꝛ

et manus. Hũquid alias coꝛ alias manꝰ⸗

Nam aliud eſt coꝛ:aliud eſt manus Eaſ⸗
dem quidẽ facit manus:ſed non ſimiliter.
Coꝛ enim noſtrũ facit eas intelligibiliter:
manus autem viſibiliter. Ecce quomodo
fiunt eadem ⁊ diſſimiliter: Vnde parum
ſuit domino dicere quecunq; pater fece
rit hec ⁊ filiꝰ facii:niſi adderet ⁊ ſimiliter.
Quid ſi enim hoc modo intelligeres/quo
modo quecunq; coꝛ facit hec et manus fa

cit.ſed nõ ſimiliter. Hic vero addidit:hec

et filius ſimiliter facit. Si ⁊ hec facit ⁊ ſimi
liter facit:expergiſcere: ſtrigatur iudeuſ
credat chriſtianꝰ: Conuincatur arrianus
hereticus:/equalis eſt patri ſilius.
DPater enim diligit filium :et
omnia demõſtrat ei que ipſe facit.

—

Alia lfa ha

bet enim.

1t
u
ne⸗
n.
8
at 1
⸗
3
la
1
43
d
9 ,
Aule
ledatnin
i
Zi
ii
a⸗
ea⸗
jo⸗
12

5

Zohb. Tract. XxX

Ecce eſt illud : demõſtrat: cui? vtiq; quaſi

videnti. Redimus ad id quod explicare
non poſſumus:quomodo verbum videat

Eẽce homo factus eſt ꝑ verbum. Sed ho

mo habet oculos / habet aures / habet ma⸗
nus:diuerſa membra ĩ coꝛpoꝛe. Per ocu⸗

los poteſt videre:per aures poteſt audi⸗

re:per manus operari. DPiuerſa membꝛa/

diuerſa membꝛoꝝ officia: non poteſt illð

mẽbrum quod poteſt alterum. Tamen ꝓ
pter coꝛpoꝛis vnitatem/oculus ⁊ ſibi ⁊ au

põ.xciij.

ri videt:⁊ auris ſibi ⁊ oculo audit. Nun⸗

quid tale aliquid in verbo arbitrandum
eſt eſſe:quomodo omnia per ipᷣm? Et di⸗

xit ſcriptura in pſalmo: Intelligite qui in
ſipientes eſtis in populo:⁊ ſtulti aliquan

do ſapite. Qui plantauit aurem/non au⸗
diet:aut qui finxit oculũ non conſiderat:⸗

uit aurem verbum/ quia omnia per ver⸗

Si ergo finxit oculum verbum: ſi planta⸗

bum:non poſſumus dicere.non audit ver

bum / non videt verbum:ne obiurget nos
pſalmus ⁊ dicat /ſtulti aliquando ſapite.
Itaqʒ ſi audit verbum ⁊ videt verbũ:au⸗
dit fllius/⁊ videt filius. Nunquid tamen
et ĩ ipſo diuerſis locis queſituri ſumꝰ ocu

los ⁊ aures? Aliunde audit/aliunde vi⸗

det:⁊ auris eius non poteſt quod oculus
et oculus non poteſt/quod poteſt auris:
An totus ille viſus eſt/⁊ totus auditus?⸗

Foꝛte ita/imo non foꝛte ſed vere ita:duʒ

tamẽ ⁊ ipᷣm eius videre/⁊ ipᷣm eius audi⸗

re/longe alio modo quã noſtrũ ſit.Et vi⸗

dere ⁊ audire ſimul in verbo eſt: nec ali⸗
ud ibi eſt audire/aliud videre:ſed auditꝰ

Eſa, xlvj.

viſus/⁊ viſus auditus. Et nos qui aliter

audimus/aliter videmus: hoc vnde noui
mus? Redimus foꝛte ad nos/ſi non ſumꝰ
pᷣuaricatoꝛes:quibus dictum eſt. Redite
pᷣuaricatoꝛeſ ad coꝛ:Redite ad coꝛ Quid
itis a vobis/⁊ ꝑitis ex vobis:quid itis ĩ ſo
litudinis vias? Erratis vagando:Redite

Quo:- Ad dñm. Cito eſt: Pꝛimo redi ad

coꝛ tuum. Exulate vagaris foꝛis. Te ip⸗
ſuʒ nõ noſti:⁊ queris a quo factus es: Re

di redi ad coꝛ:tolle te a coꝛꝑe.Coꝛpus tu

um habitatio tua eſt:Coꝛ tuum ſentit etiã
per coꝛpus tuũ: Sed corpus tuum nõ qð
coꝛ tuũ Dimitte ⁊ coꝛpus tuum:⁊ redi ad
coꝛ tuum.In coꝛpoꝛe tuo inueniebas ali⸗

bi oculos/alibi aures:ĩ coꝛde tuo nũquid

B; inuenies:an in coꝛde nõ hẽs aures? De

quibus enim dominus dicebat. Qui ha⸗
bet aures audiendi audiat. An in coꝛde
non habes oculos? Vnde dicit apoſtolꝰ.
Illuminatos oculos coꝛdis veſtri. Redi
ad coꝛ: vide ibi quid ſentias foꝛte de dᷣo:
quia ibi eſt imago dei. In interioꝛe homi
ne habitat chꝛiſtus:in interioꝛe homie re⸗

nouaris ad imaginem dei:in imagine ſua

cognoſce auctoꝛem eius. Vide quem ad
modum omnes coꝛpoꝛis ſenſus/coꝛdi in⸗

tro nuntient id quod ſenſerit foꝛis. Nide

qᷓ; multos miniſtros habeat /vnus interi⸗
oꝛ imꝑatoꝛ:et quid apud ſe etiam ſine his
miniſtris agat. Renunciant oculi coꝛdi al
ba ⁊ nigra:renunciant aures eidem coꝛdi
canoꝛa ⁊ diſſona: Renunciant nares ei⸗

dem coꝛdi odoꝛa ⁊ putentia: Renunciat

guſtus eidem coꝛdi amara ⁊ dulcia:Re⸗
nunciat tactus eidem coꝛdi lenia ⁊ aſpe⸗
ra.Renunciat ſibi ipᷣm coꝛ iuſta et iniuſta
Coꝛ tuum ⁊ videt ⁊ audit/⁊ cetera ſenſibi
lia diiudicat: et quo non aſpirat coꝛpoꝛis
ſenſus.iuſta et iniuſta/mala ⁊ bona/ diſ⸗
cernit. Oſtende mihi oculos/aures/nareſ
coꝛdis tui. Diuerſa ſunt que ad coꝛ tuum

referuntur:et diuerſa ibi membꝛa non in-

ueniuntur. In carne tua alibi audis/alibi

vides:ĩ coꝛde tuo ibi audis vbi vides. Si

hoc imago: quanto potentius ille cuius
imago? Ergo et audit filius ⁊ videt filius

Et ipa viſio ⁊ anditio filius:Et hoc eſt il⸗

li audire quod eſſe:pꝛofecto ⁊ hoc vide⸗

re quod eſſe. Tibi non hoc eſt videre qð

eſſe:quia ⁊ ſi perdas viſuʒ/potes eſſe:et᷑
ſi pdas auditum/potes eſſe Putamus ne
pulſauimus? Erectum eſt aliquid in nov
quod vel tenuit ſuſpicemur: vnde lumẽ

veniat nobis. ¶ Puto fratres: quia cum q;

loquimur iſta/et cum meditamur:exeree⸗
mus nos:Et cum exercemus nos in ipſis/

et rurſus quaſi inflectimur põdere noſtro

ad iſta conſueta. tales ſumus quales lip⸗
pientes cum ꝓducuntur ad videndum lu
men. ſſi foꝛte antea viſum omnino nõ ha

bebant/et incipiunt eundem viſum per di

ligentiam medicoꝛum vtcunq́; reparare:
Et cũ ꝓbare vult medicꝰ qntũ ſalutis eiſ
acceſſerit:temptat eis oñdere asͤpidera
Hilij

Job.

et redeunte iã vtcunq; acie oculoꝝ : pꝛo
ducunt᷑ ad lucem.Et cũ viderint fulgoꝛẽ
