ſponderem: ſi iuſticiam liberaroꝛis no⸗
ſtri minus eum diligentis a quo plus dili⸗
gitur/⁊ eum plus a quo minus diligitur

QAS.ſie Prr 2 ddl.“

ZJoyoh. Tract. CXXIII

— V

quemadmodum defenderem pᷣuiderem.

Aggrediar igitur in eius manifeſta miſe⸗

ricoꝛdia cuiuſ eſt occulta iuſticia:de ſoluẽ
da queſtione tam ingenti ꝓ viribus qs ip
ſe donauéit diſputare Hucuſq; eĩ ꝓpoſita
ẽ non expoſita.Exponende vo eiꝰ hoc ſit
exoꝛdiũ:vt meminerimꝰ in hoc coꝛruptibi

li coꝛpoꝛe qð aggrauat aĩiam/ vita nos mi

ſera viuere. Sed quia iam redempti per
mediatoꝛẽ ſumus ⁊ ſpiritũſanctũ pignus
accepimꝰ:beatã vitam in ſpe habemꝰ.⁊ ſi
re ipla nõdũ tenemꝰ. Spes ãat que videt᷑
non oſt ſpes.QOð enĩ videt quis qͥd ſperat
Si aũt qð non videmꝰ ſperamus:ꝑ patien
tiam expectamꝰ. In malis aũt que quiſq;
patitur.non in bonis quibꝰ fruitur: opus
eſt patientia.anc itaq; vitã de q̃ ſcriptũ
Job.vij. eſt:nunqͥd non temptatio eſtvita humana
ſuper terrã/in qua qtidie clamamꝰ ad do
Ablatthei.v. minũ/libera nos a malo.cogitur hõ tole⸗
rare etiam remiſſis peccatis:qᷓ;uis vt in eã
veniret miſeriã.pꝛimũ fuerit cauſa pecca⸗
tum. Pꝛoductioꝛ eſt enĩ pena q; culpa:ne
ꝓarua putaret᷑ culꝑa.ſi cũ illa finiret᷑ ⁊ pe⸗
na. Ac per hoc vel ad demonſtrationẽ de⸗
bite miſerie vel ad emẽdationẽ labilis vi
te.vel ad exercitationẽ neceſſarie patien⸗
tie.tꝑaliter hoĩem detinet pena:etiã queʒ
iam ad damnationẽ ſempiternã reũ nõ de
tinet culpa.hec eſt iſtoꝝ dieruʒ quos in
hac moꝛtalitate agimꝰ malos: qᷓ;uis in ea
diligamꝰ videre dies bonos.Flenda qui⸗
dem ſed non repᷣpendẽda conditio. Ve⸗
nit enim de ira dei iuſta: de qua ſcriptura

Rhoma. viij

Job.xiij. loquens.hõ inquit natus ex muliere bꝛe⸗

uis vite ⁊ plenus ire:cum ira dei non ſit vt
hois.id eſt.ꝑturbatio ↄcitati animi.ſʒ trã⸗
ps. Ixxvj. quilla iuſti ſupplicij oſtitutio. In hac ira
ſua deus non continẽs.ſicut ſcriptũ eſt mi
ſeratianes ſuas/pꝛeter alia ſolatia miſero
rum que generi humano pᷣbere nõ ceſſat.
in plenitudinẽ tꝑis quo ipſe ſciehat h̊ eſſe
faciendũ.miſit ſilium ſuũ vnigenituʒ per
quem creauit vniſa vt manens deus ſie⸗
ret homo:⁊ eſſet meditoꝛ dei ⁊ hominuʒ
hõ chꝛiſtus ieſus:in quẽ credẽtes ꝑ laua⸗
crum regeneratiõis.ſoluto reatu omniuʒ
pctõꝝ.⁊ oꝛiginalis videlicet qð generatio
trahit. cõtra quã maxime regeneratio eſt
inſtituta.⁊ ceteroꝝ que male agẽdo ↄtra⸗
cta ſunt liberarent᷑ a dãnatiõe perpetua.⁊

viuerẽt in fide⁊ ſpe ⁊ charitate.ꝑegrinan⸗

tes in hoc ſeculo atq; in eiꝰ temptatiõibꝰ
laboꝛioſis ⁊ ꝑiculoſis:ↄſolatiõibꝰ aũt dei
et coꝛꝑalibꝰ ⁊ ſpũalibꝰ ambularẽt ad con
ſpectũ eiꝰ.viã tenẽtes qð eis factꝰ ẽ chꝛi⸗
ſtus.Et qꝛ in ipſa q̊ʒ via ambulãteſ nõ ſũt
ſine peccatis que de huiꝰ vire infirmitate
ſurrepũt:dedit elemoſynarũ remedia ſa⸗
lutaria.quibꝰ eoꝝ adiuuaret᷑ oꝛatio:vbi
eos dicere docuit. Dimitte nobis debita

nfja:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nf̃is.

Hoc agit eccleſia ſpe beata in hac vita O
erũnoſa: cuiꝰ eccleſie petrꝰ apłs ꝓpt᷑ apo
ſtolatꝰ ſui pꝛimatũ.gerebat ſigurata genc
ralitate ꝓſonã. Qð enĩ ad ipſum ꝓpꝛie ꝑti
net.natura vnꝰhõ erat.gr̃a vnꝰchꝛiſtian:
abũdantioꝛe gr̃avnus idemq; pꝛimꝰ apłs .
Sed qñ ei dictũ eſt/tibi dabe claueſ regni Matth.xvj.
celoꝝ.Et qðcũ q; ligaueris ſuꝑ terrã erit li
gatũ ⁊ in celis.⁊ q cũ q; ſolueris ſuꝑ terrã
erit ſolutũ ⁊ ĩ ceł.vniũſaʒ ſigniſicabat ec⸗
cleſiã:que in hoc ſeculo diũſis temptatiõi
bus velut imbꝛibꝰ flumib tẽpeſtatibuſq;

quatit᷑ ⁊ nõ cadit: qm fundata ẽ ſuꝑ petrã ath. xvij.

vñ ⁊ petrus nomẽ accepit.MNon eni a pe⸗
tro petra.ſed petrus a petra:ſicut nõ chꝛi⸗
ſtus a chꝛiſtiano.ſe chꝛiſtianꝰ a chꝛiſto vo
catur. Ideo quippe ait dñs/ſuper hanc pe vbi.ã.
tram ediſficabo eccleſiKõ meam: qꝛ dixerat
petrus.tu es chꝛiſtus filius dei viui. Suꝑ
hanc ergo inquit petrã quã confeſſus es:
ediſicabo eccleſiã meam. Petra enim erat j. Coꝛint. x.

chꝛiſtus:ſuper qð fundamentũ etiam ipſe j. Coꝛint.iu ·

ediſicatꝰ eſt petrus. Fundamentũ quippe
aliud nemo poteſt ponere pꝛeter id qð po
ſitum eſt:qð eſt chꝛiſtus ieſus. Eccleſia er
go que fundat᷑ in chꝛiſto/claues ab eo re⸗

gni celoꝝ accepit in petro.id eſt. ptãteʒ li⸗

gãdi ſoluẽdiq; peccata.Qð eni ẽ ꝑ ꝓpꝛie⸗
tatem in chꝛiſto eccleſia:hoc eſt ꝑ ſigniſica
tionẽ petrus in petra.Qua ſigniſicaꝛiõe in
telligit᷑ chꝛiſtꝰ petra:petrus eccleſia.Hec
igitur eccleſia quã ſigniſica bat petrꝰq;diu
degit in malis:amando ⁊ ſequendo chꝛi⸗

ſtum liberatur a malis. Magis autem ſe⸗

quitur in eis qui certant pꝛoveritate vſq;
ad moꝛtem.Sed niuerſitati dicitur/ſeq̃⸗

re me:pꝛo qua vniüũſitate paſſus eſt chꝛi⸗

ſtus. De quo dicit idẽ petrꝰ. Chꝛiſtꝰ pno⸗·r
bis paſſus eſt relinqns nobᷣ exẽplũ Vtn e3 Petri. j·
mur veſtigia eiꝰ.Ecce ꝓpt᷑ qð ei dictum ẽ
Sequere me.Eſt autem alia vita imoꝛta⸗
lis que non eſt in malis:ibi facie ad facieʒ

T ,. ar lah n. (.

4

Garrqe

11

Gathpt.

ben,

E ad te.tu me ſequere.⸗

videbimus qs hic per ſpeculũ⁊ in enigma
te videtur:quando multum in ↄſpicienda
veritate pꝛoſicitur. Duas itaq; vitas ſibi

diuinitus pꝛedicatas ⁊ cõmendatas nouit
eccleſia:quarum eſt vna in fide altera in

ſpecie. Vna in tempoꝛe ꝑegrinationis:al⸗

tera in eternitate manſionis. Vna in labo
re:altera in requie Tina in via: altera ĩ pa
tria. Vna in opere actionis: altera in mer

cede contẽplationis. Vna declinat a ma⸗

lo ⁊ facit bonũ:altera nulluʒ habet a quo

declinet malum. ⁊ magnũ habet quo per⸗

fruatur bono. Vna cum ho ſte pugnat:al⸗
tera ſine hoſte regnat. Vna foꝛtis eſt ĩ ad⸗
uerſis:altera nihil ſentit aduerſi. Vna car

nales libidines frenat: altera ſpiritualibꝰ
delectationibꝰ vacat. Vna eſt vincẽdi cu
ra ſollicita: altera victoꝛie pace ſecura.
Una in temptationibꝰ adiuuatur: altera

ſine vlla temptatione in ipſo adiutoꝛe le⸗

tatur. Vna ſubuenit indigenti: altera ibi
eſt vbi nullum inuenit indigentem. EIna

aliena peccata vt ſua ſibi ignoſcant᷑ igno⸗
ſcit:altera nec patitur qðo ignoſcat.nec fa⸗
cit qð ſibi poſcat ignoſci. Vna flagellatur
malis ne extollatur in bonis: altera tanta

plenitudine gratie caret omni malo vt ſi⸗
ne vlla temptatiõe ſuperbie cohereat ſum

mo bono. Vna bona ⁊ mala diſcernit:alte

ra que bona ſunt cernu. Ergo vna bona ẽ

ſed adhuc miſera: altera melioꝛ ⁊ beata.
Iſta ſigniſicata eſt per apoſtolũ petrum:
ula per iohannem. Tota hic agit᷑ iſta vſq;

in huius ſeculi finem.⁊ illic inuenit ſinem:

dDiffertur illa complenda poſc huius ſeculi
finem.ſed in futuro ſeculo non habet finẽ

Igeo dicitur huic/ſequere me:de illo au⸗

tem / ſic eum volo manere donec veniã qᷣd
Quid eniz eſt hoc
ſı— mm ſapio q́;tum capio quid eſt hoc:ni
ſi tu me ſequere.per imitationẽ perferen⸗
do temꝑalia mala:ille maneat donec ſem⸗

piterna venio redditurus bona? aper
tius ita dici poteſt. Perfecta me ſequatur

actio/infoꝛmata mee paſſionis exemplo:
inchoata vᷣo cõtẽplatio maneat donec ve
nio/perficienda cum venero.Sequitur eĩ
chꝛiſtum perueniens vſq; ad moꝛtem ple⸗
nitudo patientie: manet autem donec ve
niat chꝛiſtus tunc manifeſtanda plenitu⸗

do ſcientie.hic quipe tolerant᷑ mala hu-

ius mũdi in terra moꝛientiũ:ibi videbunt᷑

bona dñ̃i in terra viuentiũ. Quod eni ait

non ſic intelligẽdũ eſt quaſi dixerit/rema
nere vel manere ſed expectare: quoniam
quod per eum ſigniſicatur non vtiq; nunc
ſed cum venerit chꝛiſtus implebit᷑. Quid
autem per hunc ſigniſicat᷑ cui dictum eſt:
tu me ſequere.niſi nũc agatur:non per⸗
uenietur ad iliud qð expectat᷑. In hac au
tem actiua vita q́;'tomagis chꝛiſtum diligi

Sic eũ volo manere donec veniaã

mus.tanto facilius liberamur a malo: At

ipſe nos minus diligit quales nunc ſumuſ

et hinc ideo liberat ne ſemper talesſimuſ.

Ibi vo amplius nos diligi.quoniã qð ei
diſpliceat ⁊ qð a nobiſ aufèrat nõ habebi⸗

mus:nec ob aliud nos hic diligit.niſi vt ſa
net ⁊ tranfferat ab his que nõ diligit.hic
ergo minus vbi non vult remaneamuſ.ibi
amplius quo vult tranſeamus.⁊ vnde nõ
vult pereamus. Amet ergo eum petrusvt
ab iſta moꝛtalitate liberemur: amet᷑ ab eo
iohannes vt ĩ illa ĩmoꝛtalitate ſeruemur.
Sed iſta ratione illud oſtenditur.cur am⸗
plius iohannem q; petrum amauerit chꝛi⸗

hBus:non cur amplius petrus qᷓ; iohannes

amauerit chꝛiſtum. Neq; enim ſi plus nos

diligit chꝛiſtus in futuro ſeculo vbi cum il
lo ſine fine viuemus q; in iſto vñ eruimur.
vt illic ſemper ſimus ꝓpterea nos tunc eũ
minus dilecuri ſumꝰ quando melioꝛes eri

mus:cum melioꝛes vtiq; miſi amplius eum

diligendo nullo modo eſſe poſſumꝰ. Cur

ergo iohannes minus eum diligebat q;; pe
trus.ſi eam vitam ſignificabat in qᷓ eſt mul

toamplius diligendus: niſi quia ꝓpterea

dictum eſt. volo eum manere. id eſt. expe⸗
ctare donec veniã/qm̃ ⁊ ipſum amoꝛem qͥ
tunc multo amplioꝛ erit nondum habemꝰ
ſed ſuturum expectamꝰ: vt cum ipſe vene
rit habeamus?: MHam ſicut in epiſtola ſua
idem dicit iohãnes apłs. nondũ apparuit j.

quod erimus: ſcimus qm̃ cum apparu erit
ſimiles ei erimus.qm̃ videbimꝰ eum ſicuti

—

ſis ilam que futura eſt

eſt. Lunc ergo Apliun qð videmus dili⸗
gemus. Ipſe aut
vitam nr̃am qualis in nobis futura ſit ſci⸗
ens pᷣdeſtinatiõe plus amat: vt ad eꝗ nos
amando perducat. Quo circa qm̃ vniũſe
vie dñſi mia ⁊ veritas:miſeriã nr̃am pñteʒ
nouimꝰqꝛ ſentimꝰ.Et ideo mĩam dñi quꝗẽ
nob de mil eria liberãdis exhiberi volumꝰ
plus amamꝰ: eamq; qtidie maxie pꝛo pec

Johan. iij.

catoꝝ remiſſione poſcimꝰ æ habemꝰ. Hoc

per petrum ſiguiſicatũ eſt plus amanteʒ ſʒ
minus amatum:quia minus nos amat chꝛi
ſtus miſeros qᷓ; beatos. Veritatis autem
con templationẽ qualis tunc futura eſt mi
nus amamus:quia nondum nouimus nec
habemus.hec g̊ per iohanneʒ ſigniſicata ẽ
minus amantem.atq; ideo ⁊ ad ipſaʒ ⁊ ad
eius in nobis amoꝛem qualis ei debet᷑ im⸗
plendum donec veniat dũs expectantem:
ſed plus amatum.quia id qð per illum fi⸗
guratum eſt / hoc efficit beatum. Memo
tame Tiſtos inſignes apoſtolos ſeparet.
Et in eo qð ſigniſicabat petrꝰambo erant:
et in eo quod ſignificabat iohannes ambo
futuri erãt. Signiſicãdo ſeqᷓbat᷑ iſte:mane
bat ille.Credendo autem ambo mala pꝛe
ſentia huius miſerie tolerabant: Ambo fu
tura bona illius beatitudinis expectabãt:
nec ipſi ſoli ſed vniũſa hoc facit ſancta ec⸗
cleſia ſponſa chꝛiſti.ab iſtiſ tempꝑtationibꝰ
eruenda in illa felicitate ſeruanda: Quas
duas vitas petrus ⁊ iohannes ſigurauer̃t
ſinguli ſingulas. Verum ⁊ in hac tempoꝛa
liter ambulauerunt ambo per fidem: ⁊ il⸗
la in eternum fruentur ambo per ſpeciem.
Omnibus igitur ſanctis ad chꝛiſti coꝛpus
inſeꝑabiliter pertinentibus ꝓpter huiꝰ vi
te ꝓcelloſiſſime gubernaculũ ad liganda

et ſoluenda peccata/claues regni celoꝛum

pꝛimus apoſtoloꝝ petrus accepit:eiſdẽq;
omnibus ſanctis pꝛopter vite illius ſecre⸗
tiſſime quietiſſimũ ſinũ ſuper pectus chꝛi⸗
ſti iobhannes euangeliſta diſcubuit: quoni
am nec iſte ſolus ſed vniuerſa eccleſia li⸗
gat ſoluitq; peccata.nec ille ĩ pncipiover⸗

oum deũ apð deũ ⁊ cetera de chꝛiſti diui⸗
nitate:⁊ de totius dĩnitatis trinitate atq;

vynitate ſublimia que ĩ illo regno facie ad

faciem ↄtemplanda //nunc auteʒ donec ve
niat dñs in ſpeculo atq; in enigmate con⸗
tuenda ſunt. que pꝛedicando rustarę de

fonte dñici pectoꝛis ſolus bibit: ſʒ ipſe do
minus ipſum cPangelig to ſua cuiuſq; ca
pacitate omnibus ſuis bi
rarum oꝛbe diffundit:Sũt qui ſenſerint et
hi quidem non ↄtemptibiles ſacri eloquij
tractatoꝛes a chꝛiſto iohannẽ apoſtolum
pꝛopterea plus amatum qð neq; vxoꝛẽ du
xerit:et ab ineũte puericia caſtiſſimꝰ vixe
rit.hoc quidem in ſcripturis canonicis ñ

ibendũ toto ter-⸗

euidenter aparet: verũtamẽ id quoq; m
tum adiuuat ↄgruẽtiã huiuſce ſentẽtie ꝗqð

illa vita per eum ſigniſicata eſt vbi ñ erũt
nuptie. Hic ẽ diſcipulus ille qͥ teſti⸗/

moniu ʒ perhibet de his et ſcripſit

hec:et ſcimus quia verum eſt teſti/

monium eius · Sunt autem inquit

et alia multa que fecit ieſus: que ſi

ſcribantur per ſingula:nec ipſuʒ ar
bitror mundum capere eoſ quiſcri

bendi ſunt libros. Mon ſpacio locoꝛũ
credendũ eſt mũdum capere non poſſe qᷓ
in eo ſcribi ſi poſſent ſcripta nõ ferret/ ſed

capacitate legentium compꝛehendi foꝛtaſ

ſe non poſſent: qᷓ;uis ſalua rerum fide/ple
rumq; verba excedere videantur fidem.
qð non fit quando aliquid quod erat ob⸗
ſcurum vel dubium cauſa ⁊ ratione reddi
ta exponitur:ſed quando id quod apertũ

eſt vel augetur vel extenuatur.nec tamen

a tramite ſigniſicandeveritatis erratur:qͥ⸗

niam ſic verba rem que indicatur excedut

vt voluntas loquentis nec fallentis apa⸗
reat:qͥ nouit qͥuſq; credat᷑:a q̊ vltra qᷓ; cre⸗
dendũ ẽ vel minuit᷑ loqndo aliqͥd vel au⸗
gef.Hũc loquendi modũ greco ſermone.
non ſolum grecarum verumetiam latinaꝝ
littcrarum magiſtri hyperbolen vocant.

Qui modus ſicut hoc loco ita in nõnullis

alijs diuinis litteris inuenitur vt eſt. Po⸗

ſuerunt in celũ os ſuum:⁊ verticem capil⸗

li perambulantiũ in delictis ſuis:⁊ multa
huiuſcemodi que ſcripturis ſanctis nõ de
ſunt.ſicut alij tropi hoc eſt locutionũ mo⸗
di:de quibus operoſiꝰ diſputarẽ.niſi euã⸗
geliſta terminante euangeliũ ſuum. etiaʒ
ipſe cõpellerer meũ terminare ſermonem.

„

¶ Diui Aurelij Auguſtini hippo-

nenſis epiſcopi/ expoſitio in euan

SERE ſcðᷣm Johannem foeliciter

4 4*
—

KR . .

.
₰
—
„
.
— .
..
1
.„
4
5
.
„
.
.
.

—

—

Annotatio pꝛincipaliũ ſententiarum

VInuentarium principalium ſen
tentiarum in expo

m Sinongeli
ſecundum Johannem Diui ugan
e

ſtini contentarumordine alpha

tico foeliciter incipit.

NCTractatu.xcviij.D.
7 Ahrnamn nis nõ vidit diẽ xpᷣi. Tractatu
Al aaeni quomõ ſunt xpᷣiani. Tra ctatu
Abꝛac filij erant iudei carnis oꝛigine/non
fidei imitatiõe.xlij.A.B. G
Abſoluẽdi et ligãdi poteſtatẽ dñs ecclie
in ꝑſona petri tradidit.l.E.cxxj.C.
Abſcõderit quare ſe xpᷣs a iudeis cũ eum
olapidare vellent.xliij. G. in fine.
Abutuntur qualiter mali bonis dei ⁊ ecõ⸗
tra qualiter deus bene vtitur malis ho⸗
minũ.Tracta.xxvij.D.E.xxviij.C.l.D
lv. E. C. cxij. A.
Acetũ quod xpᷣs accepit in cruce/quid ſi⸗
gnificat. cxix.C.
Qui accipit ſi quẽ miſero:me accipit/quo
modo intelligẽdũ eſt.lix.B
Accuſare debemus peccata noſtra.xij. E
Accuſare aliũ de crimie nõ pꝛeſumat/quẽ
conſcientia ꝓpꝛia accuſat.xxxiij. C.
Adam doꝛmiẽte cur eua de latere eiꝰ foꝛ⸗
matur.ix.D. xv. B. cxx. A.
Adam ſcðm quattuoꝛ litteras ſigniſicat q̃
tuoꝛ mundi partes.ix.E. x. E.
Adoꝛari cur ſe nõ ꝑmiſerit angelus a Jo⸗
hanne.xiij. A
Adoꝛandus vbi et quõ ſit deus.xv.F.
Aduẽtus xpᷣi quõ ex codicibus iudeoꝛuʒ
pꝛobatur. xxxv. E
Adulterã quõ liberauit xpᷣs.xxxiij.B. C.
Affectiones aĩc q̃ttuoꝛ et q̃ ſunt.lx. A. B
Affectus humani ſine quibus hic non vi⸗
uitur:pedes non loti dicuntur.lvj.B. in
medio.lvij. A. .
Agnoſcere quare noluit chꝛiſtus matrem
nuptijs:qa dixit ei:quid mihi ⁊ tibi mu
lier. viij. B.
Agnus ſingularit᷑ ſolus dicitur xpᷣs: et de
eius ſanguinis potẽtia.vij.B. /
Algricola ſcõm quid dicitur xpᷣs.lxxx. A.
Alius et aliud quõ accipienda ſunt cũ de

modo ſint paruuli ſpiritualit.

trinitate agitur.xxxvj D. xxxvij. C. xlv.

Amanti vnitatẽ eccleſie datur ſpirituſlan

ctus.xxxij.D. .
Amans nõ laboꝛat.xlviij. A.

Minus deum amat qui aliquid cum deo

amat.xl. DB.

Amare animam ſuã ne pereat: dupliciter

intelligitur. lj. C.

Amatoꝛes ſui non ſint qu paſcunt oues

chꝛiſti. cxxiij. C. D. l
Amatoꝛes ſeculi quomõ inſultant bonis

Amando noſipſos nõ amamus oeũ. Scd

amãdo deũ amamus ⁊ noſipᷣos.cxxiij.D.

Amen nec grecum nec latinum eſt ſed he⸗

bxum. xlj. B. S
bulare qre xpᷣſ noluit ĩ iudeã.xxviij.a

Ambulatio xpᷣi ſuꝑ marę quõ fuit.xx.DA.
De eo quod filius dicit. Pater amat vos

quia vos me amaſtis.cij.C

Anmicus xpi dicit᷑ ſeruꝰ bonꝰ.lxxxv.A. B
Angeli quomõ dicũtur mãducare.xiij.B
Angeli dei: ſunt pᷣdicatoꝛes boni.vij.ih.
Angeli pctm̃ gꝛauius fuit peccato hõinis

ideo homo meruit liberari. cx. F.

Aniĩe opationes mirabiles in carne.viſj. A

Anuma humana differt a beſtiali ſolo in⸗
tellectu.xv. D.

Anima et intellectus quomõ differunt cũ

ſint idem. xv. D.

Anie et coꝛꝑis diſſiles opꝑatiões.xx. F. GS
Anima quomõ dicitur immoꝛtalis.xxiij.

Anima quomõ occiditur moꝛit᷑.xlvij.D

Anima rõnalis a nulla cyatura põt beati
flcari niſi a ſolo deo.xxiij. B. C.

Anima rationalis eſt media inter deum ⁊æ
coꝛpus.ibidem. MV
Anime vlea eſt deus: et ipſa anĩa eſt vita
coꝛpðꝛis.xix. E. F. G. xxij. F

ipſa fit immutabilis.xxxix.D⸗

Anima participato bono incommutabili.

Anima plus amatur q; coꝛpus vero amo⸗
re:exemplũ de ſene defoꝛmi ⁊ virtuoſo:
et iuuene pulchꝛo ⁊ fure.iij. F.xxxij. A.

Aiĩaꝝ diũſa receptacula pꝰ moꝛtẽ.xlix.?F

Anima q viuiſicat:⁊ vñviuiſicat᷑.xix. F

Animarũ reſurrectio per fidem pꝛecedit
reſurrectionẽ coꝛpoꝛũ.xix.C.D.G.etꝑ
totuʒ.xxij.E. G. xxiij.h.
Anima rõnali nihil potentius nihilq; ſub⸗
limius inter creaturas.xxiij.C¶
Animã ſuã odire ĩtelligitur duplicit.lj.C
.* 1

„ . „ „
S ,
„„ .

„

.
46
W 2 „
E

V

0

1

25

S

BR

Balance Q

20

0

Focus

N

K

J

10

H.

G

5

E

I5

10

VierrfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

S 2 Copyright 4/71999 VXyMaster GmbH wwW.yXVmaster. com