.ge⸗ vbi poꝛtentur infirmi ⁊ mare ſeculi tranſe
vochit ant ⁊ perueniant ad patriam :vbi iam na⸗
na di⸗ ui non opus erit: quia nullum mare tranſi
ediui⸗ bitur. AMelius eſt ergo non videre mente
pꝛope id quod eſt ⁊ tamen a chꝛiſti cruce non re⸗
pꝛinci⸗ cedere:quã videre illud mente ⁊ crucem
deum⸗ chꝛiſti ↄtemnere. Bonũ eſt ſuper hoc⁊ op
onſue⸗ timũ ſi fieri poteſt:vt ⁊ videatur quo eun
serat dum ſit: ⁊ teneatur quo poꝛtet᷑ qui pergit.
pühe⸗ Hoc potuerũt mentes magne mõtiũ.
itent montes dicti ſunt quos maxime illuſtrat
lcor⸗ lumen iuſticie: potuerunt⁊ viderunt illud
erat quod eſt. Nam videns iohãnes dicebat:
mo⸗ In pꝛincipio erat verbum: ⁊ verbum crat
ſ.5 apud deum: deus erat verbum. Uider̃t
ſuo hoc:⁊ vt puenirent ad id qꝗð videbant de⸗
eme Erodiit longe:a cruce chꝛiſti non receſſerũt:⁊ hu⸗
nd militatem chꝛiſti non ↄtempſerunt. Par⸗
dnſo⸗ uuli ergo qui hoc non poſſunt intelligere
nuſch non recedentes a cruce ⁊ a paſſione ⁊ are
ſen ſurrectione chꝛiſti: ĩ ipſa naui perducunt᷑
ino ad id qñ non vident: in qua naui pueni⸗
4 unt ⁊ illi qui vident.At vo quidam philo
nngt ſophi huius mũdi extiterũt ⁊ inquiſierũt
iſſe creatoꝛem per creaturam: quia poteſt in⸗
. do⸗ Aeniri per creaturam euident᷑ dicente apo
eſei. Mhomañ. j. ſtolo. Inuiſibilia enim eius a ↄſtitutione
dia 1. In Peen ge fa ellecta
l⸗ mũdi.per ea que factad unt intellecta con
nma. ſpiciunt᷑:ſempiterna quoq; virtus eius et
Acal. diuinitas:vt ſint inexcuſabiles.Et ſequit
eſ Quia cũ cognouiſſent deum. non ſicut de
ma; um gloꝛiſicauerũt.aut gratias egerũt:ſed
uper⸗ euanuerunt in cogitatiõibus ſuis:⁊ obſcu
niapde ratum eſt inſipiens coꝛ eoꝛum. Et vñ ob⸗
ceal ſcuꝛatum eſt? Sequitur ⁊ dicit apertius.
Ncaltv Hicentes eniĩ ſe eſſe ſapientes ſtulti facti
guihoc ſunt:viderunt quoveniendũ eſſet:ſed in⸗
ſpenue grati ei qui illis pꝛeſtitit qð viderunt: ſibi
tuin⸗ voluerũt tribuere 35 viderunt:⁊ facti ſuꝑ
mulri HMMV bi ãmiſerunt qð videbant:⁊ conuerſi ſunt
1 qua inde ad idola ⁊ ſimulachꝛa ⁊ culturas de⸗-
cbam’ monũ: adoꝛare creaturam⁊ ↄtemnè crea⸗
ema⸗ 5 toꝛem. Sed iam iſti eliſi iſta fecerunt. Eit
nanſi⸗ aũt eliderent᷑ ſuperbierãt. Cum autem ſu
ſipor perbirent: ſapientes ſe eſſe dixerunt.hi S
Hplegi de quibus dixit.qui cum cognouiſſent de
etlon um:non ſicut deum gloꝛiſicauerũt:vidert
zillz hoc quod dicit iohannes: quia per verbũ

—

.
dei kacta ſunt omnia. Mam inueniunt᷑ iſta
et in libꝛis philoſophoꝝ:⁊ quia vnigeni⸗
tum filium habet deus per quem facta ſũt
omnia. Illud potuerunt vidẽ qð eſt:ſʒ vi⸗
derunt delonge. Noluerunt tenere humi⸗
litatem chꝛiſti:in qua naui ſecuri perueni
rent ad id qð longe videre potuerunt: et
ſoꝛduit eis crux chꝛiſti.aare tranſeundũ
eſt:⁊ lignũ ↄtemnis? O ſapiẽtia ſuperba
irrides cruciſixum chꝛiſtum:ipſe eſt queʒ
longe vidiſti.In pꝛincipio erat verbum: ?-
verbum erat apud deum: z deus erat ver⸗
bum. Sed quare crucifixuſ eſt? Qꝛ lignuäua·
tibi humilitatis eius neceſſarium erat. Szu·
perbia enim tumueras:⁊ longe ab illa pa⸗
tria pꝛoiectus eras.⁊ fluctibus huius ſecu
li interrupta ẽ via:⁊ qua tranſeatur ad pa
triam non eſt niſi ligno poꝛteris. Ingrate:
irrides eum qui ad te venit vt redeaſ. Ip
ſe factus eſt via:⁊ hoc per mare. Inde in
mari ambulauit: vt oſtenderet in mari eẽ
viam.Sed tu qui modo ipſe ambulare in
mari non potes:naui poꝛtare: ligno poꝛta
re. Crede in crucifixũ:⁊ poteris peruenire
Pꝛopterea cruciſixus eſt.vt humilitatem
doceret:⁊ quia ſi ſic veniret vt deus: non
agnoſceret᷑.Si enim ſic veniret vt deus:ñ
veniret eis qui videre deum non poterãt.
Non eni ſᷣm id quod deꝰeſt:autvenit aut
deſcendit.cum ſit vbiq; pꝛeſens ⁊ nullo lo
co cõtineatur: ſed ſᷣm qð venit:qð apparu
it homo.Quia ergo ſic erat homo vt late-
ret in illo deus: miſſus eſt ante illum ma⸗
gnus hdmo. per cuius teſtimoniũ inueni⸗
retur pluſq; homo.Et quis eſt hic? Fuit
homo.Et quomodo poſſet iſte verum de
deo dicere miſſus eſt a deo? Quid voca⸗
batur? Cui nomen erat iobannes.
Quare venit? ¶ Hic vẽit ĩ teſtionin C
vt teſtioniũ phiberet de lumie: vt
omnes crederent per illum. Qualis
iſte qͥ teſtimoniũ phibet de luie? Qagnũu
aliqͥd iſte iohes:ingẽs meritũ: magna gr̃a
magna celſitudo. Mirare: plane mirare: ſzʒ
tanq; mõtẽ.aAlõs aũt ĩ renebꝛis ẽ:niſi luce
yeſtiat᷑.Ergo tm̃ mirare iohem.vt audias
qð ſequit᷑ nõ erat ille lume:hme cũ mo⸗ aAt.lr̃a lo
tẽ putes lumẽ eẽ.naufragiũ ĩ mõte facaaas ··
nõ ſolatiũ inuẽias.Sʒ qͥd debes mirari?z
AMoõtẽ tãq;ᷓ mõtẽ.Erige ãt te ad illũ ꝗͥ ullu
miat mõteſ:qꝛ ad h̊ erectꝰẽ vt poꝛ radiatꝰ
excipiat ⁊ ocuł tuis ſaucijs nũciet.Ergo ñ
erat ille lumẽ. Quare gvenu⸗ Da vkre⸗

●
ſtimonium phiberet de lumie Ut
qͥd hoc? Vt oeſ crederẽt ꝑ illũ.Et de quo
lumine teſtioniũ ꝑhiberet? Erat lux ve⸗
ra.Quare additũ eſt vera? Oꝛ ⁊ hõ illuĩa
tus / dicit᷑ lux. Sed vera lux illa ẽ que illu
minat. Nã ⁊ oculi nr̃i dicunt᷑ lumia: ⁊ tam
niſi ꝑ noctẽ lucerna accẽdat᷑. aut ꝑ diẽ ſol
exeat.luĩa iſta ſine cauſa patẽt.Sic ergo
et iohãnes erat lux:ſed nõ vera lux:qꝛ il⸗
luminatꝰ.Tenebꝛe erat: ſed illumiatione
factꝰẽ lux.niſi enĩ illuiaret᷑:tenebꝛe erat.
ſicut oẽs impij qbus iam credẽtibus dixit
Epheß. v. Apls. Fuiſtis eni aliqñ tenebꝛe: Nũc aũt
. qꝛ crediderãt qͥd:? MNũc aũt lux inqͥt in do
mino. Miſi adderet in dño:nõ intelligemꝰ
Lux inqͥt in dño:tenebꝛe nõ in dño. Fui⸗
ſtis eni aliqñ tenebꝛe. Ibi eni nõ addidit
in dño.Ergo tenebꝛe in vobis:lux in dño.
Sic ⁊ ille nõ erat lux:ſed vt teſtioniũ vhi⸗
beret de luĩe. Vbi aũt eſt ipſa lux: Erat
lux vera:q̃ illuiat oẽm hoiem veniẽ⸗
tem in huc mũdum.Si oẽm holem ve
nientẽ:⁊ ipſum iohãnẽ. Ipſe ergo illumi⸗
nabat:a q̊ ſe demf̃ari volebat.Intelligat
charitaſ vr̃a. Veniebat ad mẽtes inſirmaſ
ad coꝛda ſaucia:ad aciẽ anime lippientis.
Ad hoc venerat vñ poſſet aia videre qð ꝑ
fecte eſt: qm̃ plerũq; ↄtingit:vt in aliquo
coꝛꝑe radiato cognoſcat᷑ oꝛtꝰ eſſe ſol:quẽ
oculis videre nõ poſſumꝰ.qꝛ ⁊ qͥ ſaucios
habẽt oculos/ idonei ſunt videre parietẽ
illumiatũ ⁊ illuſtratũ a ſolevel montẽ vel
arboꝛẽ: aut aliqͥd hmõi idonei ſunt vide⸗
re. ⁊ ĩ alio illuſtrato/demõſtrat᷑ illis oꝛtꝰ
ille.qͥ vidẽdo adhuc minꝰ idoneã aciẽ ge
runt.Sic ergo illi oẽs ad qs xpᷣs venerat
minꝰidonei erãt eũvidè.radiauit ioheʒ.⁊
ꝑ illũ ↄfitentẽ a ſe radiatũ.a ſe illumĩarũ
noõ qui radiaret ⁊ illumiaret:cognitꝰẽ ille
q̃ ilumĩat:cognitꝰ ẽ qui illuſtrat: cdgnitꝰ
eſt qͥ implet.Et qͥs eſt: Qui illumiat inqͥt
oẽm hoiem venientẽ in hũc mũdũ.Nam
ſi illinc nõ recedẽet: nõ eſſʒ illumiandꝰ.Sʒ
ideo hic illumiandus:qꝛ illinc receſſit vbi
hõ ſemꝑ poterat eſſe illumiatꝰ. Quid er⸗
go ſi venit huc: Vbi erat:
Alia litte⸗ Mundo erat. hic erat ⁊ huc venit. Hic
ano hʒ hoc erat ꝑ diuinitatẽ. ⁊ huc venit ꝑ carnẽ:quia
cũ hic eſſet ꝑ diuinitatẽ:a ſtultis⁊ cecis et
iniqͥs videri nõ poterat. Ipſi iniqͥ tenebꝛe
ſunt: De qᷣbꝰ dictum ẽ. Lux lucet in tene⸗
bꝛis:⁊ tenebꝛe eam nõ compᷣhẽderũt.Ec⸗
ce hic ẽ 1 mõ ⁊ hic erat:⁊ ſemꝑ hic ẽ æ nũqᷓ

.

——, —Wb—

Hypus ẽvt tu nõ deſeras:⁊ non deſereris.

illa lux nõ põt.venit ad te talis:q̃lẽ poſſiſ

ſtis exultare ad hoꝛã in lumie eiꝰ.Ego au
tem habeo teſtioniũ maiꝰ iohanne. Ergo Z
oñdit qꝛ ꝓpf᷑ hoĩes voluit ꝑ lucernam de G

cgo vos vnũ ſermonẽ:dicite mihi. Bapti

Et turbati ſunt ⁊ dixerũt apud ſemetip⸗
ipſos.Si dixerimꝰ de celo:dicturꝰ ẽ nobiſ
Muare ergo nõ credidiſtis illi? Quia ille
xpᷣo ꝑhibuerat teſtimoniũ: ⁊ dixerat:non .

ritatis ↄfeſſionc.rñderũt mẽdaciũ verita
ti: ⁊ mẽtita ẽ iniqtas ſibi. DPixerũt eni: Ne
ſcimꝰ. Et dñs qꝛ ipſi ↄtra ſe clauſerãt ne⸗

recedit ⁊ nuſq; recedit. Opuſ ẽ vt habeas
vnde videas qð tibi nunq; recedit. Opus
eſt vt tu nõ recedas ab eo:qͥ nuſq; recedit

Noli cadere ⁊ nõ tibi occidet.Si tu fece⸗

ris caſum:ille tibi facit occaſum. Si auteʒ
tu ſtas:pñs ẽ tibi.Sed nõ ſtetiſti.recoꝛda
re vñ cecideris:vñ te deiecit qͥ pꝛioꝛ te ce⸗
cidit. Deiecit enũ te nõ vi:nõ impulſu:ſed
volũtate tua.Si enĩ malo ñ ↄſentires ſta⸗
res:illumiatꝰ maneres.aodo aũt qꝛ iam
cecidiſti: ⁊ factꝰ es ſauciꝰ coꝛde vñ videri

videre:⁊ taĩẽ ſe hoĩem pꝛebuit:vt ab hoie
quereret teſtimoniũ.Ab hoiĩe querit teſti
moniũ deꝰ:⁊ de teſtẽ hʒ hoĩeʒ. abet de
us teſtẽ hoĩem:ſed ꝓpt᷑ hoĩem. Tam infir
mi ſumꝰ vt ꝑ lucernã queramꝰ diẽ: qꝛ lu⸗

cerna dictꝰ ẽ ipſe iohanes dño dicẽte. Il⸗ Johãnis. v.

le erat lucerna ardẽs ⁊ lucẽs:⁊ vos volui⸗

monſtrari ad fidẽ credenniũ:vt ꝑ ipſam lu
cernã inimici eiꝰ ↄfunderent᷑. Illi enĩ mi⸗
mici:qͥ illũ temptabãt ⁊ dicebãt.Dic nob Marci.xj
in qᷓ ptãte iſta facis? Interrogabo inqͥt et

ſmũ iohãnis vñ eſt:de celo an ab hoĩbus⸗

xcrimꝰ eſſe:timemꝰ ꝓplm ne lapidet nos.

Quia tanqᷓ; ꝓphetã habebãt iohãnẽ. Ti⸗

ſum ego xpᷣs ſed ille.Si aũt ex hoĩbus di⸗

mentes lapidationẽ ſed plus timẽtes ve⸗

7„

AMatth. xxj.

gando ſe ſcire qð nouerãt.nec ipſe ilł ape ⸗
ruit: qꝛ nõ pulſauerũt.Dictũ eſt eni. Pul⸗ Matth. vij.

ſate:⁊ aperiet᷑ vob.Mõ ſolũ aũt illi ñ pul⸗

ſauerũt vt aꝑiret᷑.ſed negãdo oſtiũ ipſuʒ
ↄtra ſe aſtrixerũt.Et ait eis dñs: Nec ego
dicovob:in q̃ ptãte iſta facio.Et ↄfuſi ſũt

per iohãncẽ:impletũq; in illis ẽ.paraui lu⸗
cernã xpᷣo meo:inimicos eiꝰ induã ↄfuſio
ne. In mudo erat: et mundus ꝑ ipſuʒ
factꝰ eſt.¶ Me putes qꝛ ſic eratĩ mũdo E
quomodo in mundo eſt terra.in mundo ẽ

põ.cxxxj.

celum.in mundo eſt ſol ⁊ luna ⁊ ſtelle. in
mũdo arboꝛes.pecoꝛa.homies:nõ ſic iſte

. . — — 7
. . „

—

ZJZoh. Tract. I1

1s in mũdo erat. Sed qͥmodo erat? Quõ ar- bi:⁊ volũtate faciũt qð natura potuerũt.
ir tifex/regẽs qð fec. Mõ eĩ ſic feẽ:quõ facit hoc faciũt hoĩes.Si aũt aliqͥs habeat ſi⸗
.. faber arcã.Foꝛinſecus eſt arca quã fecit. liũ vnicũ: gaudet de illo magis qꝛ ſolus
ce⸗ Et illa in alio loco poſita ẽ cũ fabꝛicat᷑: et oia poſſeſſurꝰ ẽ.⁊ nõ habebit qui cũ eo di
e; q́;uis iuxta ſit ipſe alio loco.ſed qͥ fabꝛicart uldat hereditatẽ: vt pauꝑioꝛ remaneat.
d extrinſecus ẽ ad illud qð fabꝛicat.Peꝰ au Mõ ſic deꝰ. VUnicũ eundẽ ipſum queʒ ge⸗
%b tem mũ do infuſus fabꝛicat.vbiq; poſitꝰfa nuerat.pꝑ quẽ cucta creauerat: miſit ĩ hũc
rG bꝛicat:nõ recedit aliqͥ.nõ extrinſecus qſi mũdũ:vt nõ eſſet vnicus ſed frẽs hr̃et ad
1⸗ verſat molẽ quã fabꝛicat. Pñtia maieſta⸗ optatos. Mõ enĩ nos nati ſumꝰ de deo.q⸗
tis facit ꝗð facit:pñtia ſua gubernat qð fe modo ille vnigenitꝰ*: ſed adopati ꝑ gram
fi cit. Sic erat ĩ mũdo:quõ ꝑ eũ mũdꝰ fa⸗ ipſiꝰ.lle enĩ venit vnigenitꝰ vt ſolueret
- ctus ẽ. Per ipſum enĩ mũdꝰfactꝰeſt:⁊ mũ pcts:qᷣbꝰ peccatis implicabamur.ne adop
. dus eũ nõ cognouit.Quid ẽ mũdus factꝰ taret nos ꝓpter impedimentũ eoꝝ.quos
eſt ꝑ ipſum? Celũ ⁊ terra mare ⁊ oĩa que i ſibi frẽs facẽ volebat:ipſe ſoluit ⁊ fecit co lotna. vil
eis ſunt/mũdus dicit᷑. Iterũ alia ſigniſca heredes.Sic eni dicit apłs. Si aũt filij:et Rhoma.viij

heredes ꝑ deũ.Et iterũ.heredes qqdem

tione/dilectoꝛes mũdi mundus dicuntur. ecaes den Er e⸗HMeleaes gaem
dei:coheredes aũt chꝛiſti. Mon timuit ille

Muũdus ꝑ ipſum factꝰẽ: et mũdi

. Fbütn. nõ cognonit.mõ eni celi nõ coguerüt h're cdheredes:qꝛ hereditas eius nõ ſit an
0hll.. F reaton ſuũ.aut angeli nõ co guerũt crea guſta.Si multi poſſederint:illiipſi certe il
t⸗ toꝛem ſuũ.aut nõ coguef̃t creatoꝛẽ ſuũ ſi⸗ lo poſſidẽte ſiũt hereditas ipſiꝰ:⁊ ille vi⸗
dera: quẽ ↄſitent᷑ demonia.Oĩa vndiq;te ciſtim fit hereditas ipſoꝝ. Audi quõ ipſi ⸗
-— ſtimoniũ phibuerũt. Sʒ qͥ nõ co guerunt? fiant hereditas ipſiꝰ. Dñs dixit ad me ſiliꝰ Ps· i⸗
Qui amãdo mũdũ:dicti ſunt mũdꝰ. Amã meus es tu: ego hodie genii te. Poſtula
1 Do eni habitamꝰ' coꝛde. Amãdo aũt h̊ ap⸗ à me ⁊ dabo tibi gẽtes hereditatẽ tuam:?
ßM pellari meruerũt qꝗð ille vbi habitabãt:qͥ⸗ poſſeſſionẽ tuã termios terre. Ille quõ fit
0d Crnn mõ dicimꝰ: mala ẽ illa domꝰ. ant bona ᷓ hereditas coꝝ: Dicit in pſalmo. Dñs ꝑs pꝭ.xv.
tet illa domꝰ. Mon ĩ illa quã dicimꝰ malã/pa hereditatis mee:⁊ calicis mei. Et nos illũ
vr rietes accuſamꝰ.aut in illa q; dicimꝰ bonã poſſideamꝰ:⁊ ipſe nos poſſideat ſicut dñs
3 prarietes laudamꝰ: ſed malã domũ ſihabi Mos illũ poſſideam? ſicut ſalutẽ: nos euʒ
. ititites malos. ⁊ bonã domũ / ihabitãtes bo poſſideamꝰ ſicut lucẽ. Quid g dedit his qͥ
4 nos. Sic æ mũdũ:qui inhabitant amando receperũt illũ: Dedit eis ptatẽ filios
e mũdũ.Qui ſunt qͥ diligũt mũdũ?: Ipſi eĩ Ddei fieꝛi.hiſ qͥ credũt i noie eius:vt
n . coꝛde habitãt in mũdo.Nã qui nõ diligũt teneat lignũ ⁊ mare trãſeãt.Et quõ illina
d mnmũdũ:carne verſant᷑ in mũdo. ſed coꝛde ſcunt᷑: Iſti qꝛ filij dei ⁊ frẽs chꝛiſti: vtiq;
8. Philipᷣ.iij. inhabitãt celũ:ſicut apłs dicit. Nr̃a auteʒ naſcunt᷑.MNã ſi nõ naſcunt᷑:filij quõ eẽ poſ
ↄuerſatio in celis ẽ.Ergo mũduſꝑ eũ fa- ſunt:Sʒ filij hoĩuʒ naſcunt᷑ ex carne ⁊ ſan
4 Alia litte⸗ ctus eſt: ⁊ mũdus eũ non coguit. In ſua guine:ex voluptate vixi ⁊ cõplexu ↄiugij

Illi aãt quõ ei naſcũt᷑. O ui ñn ex ſa ngnui
nibus tanq; maris 1 femine? Sanguina
nõ eſt latinũ.Sʒ qꝛ grece poſitũ eſt plura⸗

a nmnanõ hʒ ſua: ꝓPpria yenit. qꝛ iſta oĩa ꝑ eũ facto ſunt:
ge Nobm ęt ſui eun nõ receper̃t. Qui ſui?hoĩes
ne⸗ qᷣs fecit:iudei às pꝛimitꝰ fecit ſuꝑ oẽs gen

H e. qꝛ? alie gẽtes idola t 7 liter.maluit ille qͥ interpᷣtabat᷑ ſic pone.et
Petm eo rleb t. Fie adt wkonen erar ö Alimin⸗ larine lod m grimaticos rtamt
l⸗ ſemine abꝛae: ⁊ ipſi maxie ſui:qꝛ ⁊ ꝑ carnẽz explicare veritatẽ ſm auditũ verboꝛum.
. quã ſuſcipe dignatꝰẽ cognati.In ſna ꝓpa Si en diceret ſanguinẽ: ſingulari numero
. venit: ⁊ ſui eũ nõ receperũt. Oino nullus nõ explicaret qðᷣ Folebat. Ex ſanguinib⸗
il z een⸗ recepit? Nullus & ſaluꝰfactus eſt: Nemo enihoĩes naſcunt maris ⁊ femĩe Dicamꝰ
N enĩ ſaluꝰ fiet: nin ꝗͥ xrpᷣm ſuſcepit yenientẽ ergo non timeamus ferulas gramaticoꝝ: .
ſo F Sed addidit. Quotquot aut rece⸗ vätameas derifate ſelica cetio:e pue
pernunt eum Quid eis pſtitit: agnaz Mam⸗Mephe 1 q inte HH qꝛ in
o5 eniuolentiã:magnã miam. Vnicus natꝰ elerlcate ngin negz ex vo
. eſt: 7 noluit manere vnꝰ. Multi hoĩes cuʒ nt tenemped femas poſinie: aade
. ſlios no habuerit: pacta etate adoptatſjLoſta cum facta eſſet/ adam dixit. pos

ZJoh. Tract. I Ka. I

Geneſis.ij.

Ephe.v.

nũc os ex oſſibꝰmeis.⁊ caro de carne mea
Et apłs ait.Qui diligit vxoꝛẽ ſuã:ſeipſuʒ
diligit. Nemo enĩ vnq; carne ſuã odio ha⸗
bet . Ponit᷑ ergo caro ꝓ vxoꝛe:quõ aliqũ
ſpiritus ꝓ marito.Quare: Quia ille regit
hec regit᷑. Ille imꝑare debet: iſta ſeruire.

Nam vbi caro imꝑat ⁊ ſpũs ſeruit:ꝑuerſa
domus eſt. Quid peius domo: vbi femina

habet imperiũ ſuꝑ virũ.Recta aũt domꝰ
vbi vir imꝑat:femina obtemꝑat. Rectꝰ er

go ipſe homo vbi ſpũs imꝑat:caro ſeruit.
Hi ergo nõ ex volũtate carnis neq; ex yo

luntate viri:ſed ex deo nati ſunt. Vt
aũt hoieſ naſcerent᷑ ex deo:pꝛimo ex ipſis

natus eſt deꝰ. Chꝛiſt“ eni deus: ⁊ chꝛiſtus

natꝰ ex hoibꝰ. Mõ queſiuit quidẽ niſi ma⸗
trem in terra:qꝛ iam patrẽ habebat in celo

Natrus ex deo ꝑ quẽ efficeremur: natꝰ ex

femina ꝑ quẽ reſiceremur Holi ergo mia

ri o hõ qꝛ efficeris filiꝰp graʒ: qꝛ naſceris

ex deo vᷣm verbũ eiꝰ. Pꝛius ipſuʒverbum

voluit naſci ex hoĩe:vt tu ſecurꝰ naſcere⸗

ris ex deo ⁊ diceres tibi:Mõ ſine cauſa de
us naſci ex hoĩe voluit.niſi qꝛ alicuiꝰ mo⸗
menti me exiſtimauit:vt ĩmoꝛtalẽ me face

ret.⁊ ꝓ me moꝛtalit᷑ naſceret᷑. IJdeo cũ di⸗

xiſſet / ex deo nati ſũt:quaſi ne miraremur

et exhoꝛreremꝰ tantã gram vt nob incre⸗

dibile videret᷑ /qꝛ hoĩes ex deo nati ſunt.
q̃ſi ſecurũ te faciens ait. E
factũ eſt:⁊ habitauit i nobis Quid
ergo miraris:qꝛ hoĩeſ ex deo naſcunt᷑: At
tende ipſum deũ natũ ex hoĩbꝰ.Et verbũ
caro factũ eſt:⁊ habitauit in nob. ꝛ vᷣo
verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis.
ipſa natiuitate collyriuʒ fecit vnde terge

rent᷑ oculi coꝛdis nr̃i:⁊ poſſimꝰ videre ma

i eſtatẽ eius ꝑ eius hũilitatẽ. Ideo factuʒ

eſt verbũ caro:⁊ habitauit in nobis. Sana
uit oculos nr̃os.Et qͥd ſequit᷑.

mus gloriã eius.Gloꝛiã eiꝰ nemo po⸗

terat videre:niſi carnis hũilitate ſanaret᷑:
vñ nõ poteramꝰ videre. Intẽdat ergo cha

ritas vr̃a:⁊ videte qð dico. Irruerat hoĩ
qſi puluis in oculũ: irruerat terra:ſaucia⸗
uerat oculũ:videre nõ poterat lucẽ.QOcu

luſ iſte ſauciatꝰinũgit᷑. Terra ſauciatꝰerat

et terra illuc mittit᷑ vt ſanet᷑. QOĩa eĩ colly⸗
ria ⁊ medicamẽta nihil ſunt: niſi de terra.

De puluere cecatꝰ es:de puluere ſanaris.

Ergo caro te cecauerat:caro te ſanat.Car
nalis enĩ aĩia facta erat ↄſentiẽdo affecti⸗

bus carnalibꝰ:inde fuat oculuſ coꝛdis ce
—

Ca. I

hibet de ipſo: vſq; ad ig ꝗ

Et vidi/

catus. Terbſi caro factũ eſt. Medicꝰ iſte
tibi fecit collyriũ.Et qm̃ ſicvenit vt t᷑ car⸗
ne vitia carnis extigueret.⁊ de moꝛte occi

deret moꝛtẽ.ideo factũ eſt in te.vt qm̃ ver

bum caro factũ eſt.poſſis dicẽ᷑.Et vidimꝰ
gloriã eiꝰ.Qualẽ gloꝛiã: Qualis factꝰ eſt
filiꝰ hoĩs. Illa hũilitas ipſiꝰẽ:nõ gloꝛia ip
ſiꝰ.ſed ad qð ꝑducta ẽ acies hoĩs curata
ꝑ carnẽ: Vidim⸗ inqᷣt gloꝛiã eius. glo ri⸗
am q̃ſi vnigeniti a pꝛe:plenũ gre ⁊
veritat. De gra⁊ veritate alio loco vbe

rius in ipſo euãgelio.ſi dũs dignatꝰ fuerit

donare tractabimus.hec nunc ſufficiãt:⁊
ediſicamini in dño ieſu chꝛiſto ⁊ ↄfoꝛtami
in fide ⁊ vigilate in bonis oꝑibꝰ:⁊ a ligno
nolite recedere ꝑ qð poſſitis mare tranſire
rplicit tractatus ſecnndus.
Incpit tractatꝰ tertiꝰ. Ab eo qð
ſcriptu eſt. Johanes teſtimoniu ꝑ

—

— —
——

per ieſum chriſtum facta eſtt·

rritatẽ dei qᷓ plenꝰ ſctũs appa⸗
mruuit vnigenitꝰfiliꝰ dñſ ⁊ ſalua
toꝛ nf ieſus chꝛiſt“ diſtinguẽ⸗
dã a veteri teſtamento: qm̃ res ẽ noui te⸗
ſtamẽti: ſuſcepimꝰin noĩe dñi:⁊ vr̃e chari⸗
tati ꝓmiſimꝰ. Adeſtote & intẽti:vt ⁊ q;tuʒ
capio donet deꝰ:⁊ q;tuʒ capitis audiatis.
Reliquũ enĩ erit:vt ſi ſemẽ qð ſpargit᷑ in
coꝛdibꝰ vr̃is/nõ abſtulerit aueſ.nec ſpine
pᷣfocauerint.nec eſtus exuſſerint:acceden
te pluuia hoꝛtationũ qtidianarũ ⁊ cogita
tiõibꝰvr̃is bonis qͥbꝰh̊ agit᷑ in coꝛde quod

agit᷑ in agro raſtris.vt gleba frãgat᷑: ſemẽ

opiat᷑:⁊ germĩare poſſitvt afferat fructum
ad quẽ gaudeat ⁊ letet᷑ agricola.Si aũt ꝓ
ſemie bono ⁊ ꝓ pluuia bona/nõ fructuʒ ſʒ
ſpinaſ attulerimꝰ.nec ſemẽ accuſabit᷑.nec
pluuia erit in crimine:ſed ſpinis ignis de⸗
bitꝰ pᷣꝑabit᷑.hoĩes ſumꝰ qð puto nondiu
eſſe ſuadẽdũ charitati yr̃e xpᷣiani.⁊ ſi xpᷣi.
ani vtiq; ipſo noĩe ad xpᷣm ꝑtinẽtes.huiꝰ

ſignũ in fröte geſtamꝰ. De q̊ nõ erubeſci⸗

mus:ſi ⁊ in coꝛde geſtamꝰ.Signũ eiꝰ ẽ hu

miliras eius. Per ſtellã eũ magi co guerüt

et erat hᷣ ſignũ de dño datũ celeſte atq; pᷣ⸗
claꝝ. Moluit ſtellã eẽ ĩ frõte fideliũ ſignũ
ſuũ:ſed cruceʒ ſuã. Vnde humiliatꝰ/inde

gloꝛiſicatꝰ eſt. Inde erexit humiles:qͥ hu

uodait.

———

Tex ꝑ moyſen data ẽ:gra⁊ veritas

—

—.,—

PBaarhuih

= = — — —

—
—

I – =—

N
unI Cog. 1
an⸗ miliatus ipſe deſcendit· Pertinemꝰ ergo tulit inſultãtes. Mam crux nõ ad potẽtie
dec ad euangeliũ:ꝑtinemus ad nouũ teſtamẽ documẽtũ:ſed ad exemplũ patietie ſuſce
yer tum. Lex ꝑ moyſen data ẽ:gra aũt ⁊ veri⸗ pra eſt. Ibi vulnera tua curauit: vbi ſua
un tas ꝑ ieſum chꝛiſtů facta c. Interrogamus dilu ptulit. Ibi a moꝛte ſempit᷑na ſanautt:
cd aoplm 1 dicit nobis: qm nõ ſumꝰ ſub lege. vbi tꝑaliter moꝛi dignatꝰ ẽ. Et moꝛtuus ee
lip Galath.iiij. ſed ſub gra.Miſit ergo filiũ ſuũ factuz er An nõ ĩ illo moꝛs moꝛtua è Qual mosszꝛ=
rat muliere: factũ ſub lege:vt eos qui ſub le Que moꝛtẽ occidit. Ipſe ẽ tũ dñs nr̃ ieſuſ
i⸗ ge erant redimeret:vt adoptionẽ ſilioꝝ re chhꝛiſtꝰ totꝰ qui videbat᷑ ⁊ tenebat᷑ ⁊ cruci
er ciperemꝰ. Ecee ad hoc venit chꝛiſtꝰ vt eof ſigebat᷑/ Hõ totiũ hoc ipſe eſt.HHoc ipſe ẽ
be qui ſub lege erant redimeret.vt iam nõ ſi- qdem:ſed non totũ illud qð videbat᷑ a iu
c4 mus ſub lege.ſed ſi: ub gra. Quis ergo de⸗ deis / non hoc eſt totu chꝛiſt?. Et qͥd eſte?
1e dDit legẽ? Ille dedit lege: qui dedit ⁊ graʒ In pꝛincipio erat verbũ. In qͥ pꝛincipio: B
i Sed legẽ per ſeruũ miſit :cuʒ gf̃a ipſ. E de⸗ Et verbũ erat apð deũ.& t qualeverbũ:
5 ſcendit.Et vnde facti erant hoĩes ſub leæ⸗ Et deus erat verbũ. NHunquid foꝛte a vo06
ſe ge? Hon impledo legem. Qui eni legẽ im factũ eſt hoc verbũ? Non. Hoc eni erat i
s plet.non eſt ſub lege:ſed cũ lege. Qui au pꝛincipio apud deũ. Quid ergo: alia q̃ fe
tem ſub lege ẽ:non ſubleuat᷑ ſed pꝛemitur cit deus non ſimilia ſunt verbo? NMon.:
9 lege.Oẽs itaq; hoĩes ſub lege ↄſtitutos: oĩa ꝑ ipſum facta ſunt:⁊ ſine ipſo factũ eſt
H reos facit lex.⁊ ad hoc illis ſuꝑ caput eſt: nihil.Quõ ꝑ ipſum omiĩa ſũt facta? èuia
te. y8ävyrt oſtẽdat peccata nõ tollat. Lex ergo iu qs factum eſt. in ipſo vita erat: ⁊ anteqᷓ

ſieret vita erat. Qð factũ eſt non eſt vita:
ſed in arte. hoc eſt i ſapla dei/anteq; fierz
vita erat. Qõ factũ eſt tranſijt: qð eſt in ſa

8 bet: datoꝛ legis miſeret᷑ In eo qð lex iu⸗
—-== bet/ conãtes hoĩeſ implere viriboſuis qð a
lege pᷣceptũ eſt.ipſa ſua temeritate ⁊ pᷣci-

(2 piti pᷣumptione ceciderũt: ⁊ non ſunt cu,ʒ pientia tranſire nõ poteſt. Vita ergo in il⸗
. lege.ſed ſub lege facti ſũt rei.⁊ qm̃ ſuis vi lo erat qð factũ eſt.Et qualis vita? & et
n⸗ ribus implere non poterant legem: facti aia coꝛpis vita eſt. Coꝛpus nr̃jm habet vi⸗
au rei ſub lege/imploꝛauerũt liberatoꝛis au⸗ tam ſuã:quã cũ amiſerit/moꝛs eſt coꝛpis.
⸗ xiliũ:⁊ reatus legis fecit egritudinẽ ſuper Talis ergo erat illa vira? Mon. Sed vita
4 bis.Egritudo ſupboꝝ:facta eſt ↄfeſſio hu erat lux hoĩium. Nunqͥd lux pecoꝝ? NHaʒ
1 miliũ. Jam couſitent᷑ egroti qͥ egrotãt: ve iſta lux ⁊ hoium ⁊ pecoꝝ eſt. Eſt quedam
3 niat medicus ⁊ ſanet egrotos.Medicꝰds lux hominũ /vnde diſtant hoĩes a pecoꝛi⸗
5 eſt: Dñs noſter ieſus chꝛiſtꝰ. Quis dñſno bus. Videamꝰ:⁊ tũc ĩtelligemꝰ qͥd ſit lux
n ſter ieſus chꝛiſt'?e Ille qui viſus ẽ ab eis bominũ:Mon diſtas a pecoꝛe:niſi intelle⸗
e a quibus crucifixꝰ eſt. Ille qui appᷣhenſuſ cctu. Moli aliũde gloꝛiari. De viribꝰ pꝛeſu
colaphiʒatꝰ.flagellatꝰ.ſputis illitꝰ.ſpinis mis.:a beſtijs vinceris.De velocitate pᷣſu⸗
coꝛonat᷑.in cruce ſuſpẽſus. moꝛtuus lan⸗ mis:a muſcis vinceris.DPe pulchꝛitudie pᷣ
cea vulneratꝰ.de cruce depoſitꝰ: in ſepul⸗: ſumis:q;ta pulchꝛitudo ẽ in pẽnis pauo⸗
e chꝛo poſitus. Illeipſe dñs nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ nis. Vñ ̊ melioꝛ? Ex imagine dei. VHbi
in Illeipſe plane: ⁊ ipſe eſt totꝰ medicꝰ vul imago dei? In mẽte:in intellectu. Si ̊ iõ
9 nerum noſtroꝝ cruciſixus. Ille cui inſul⸗ melioꝛ pecude qꝛ habes mẽtẽ qua intelli⸗
6 mlagaatum eſt: quo pendẽte pſecutoꝛes caput gas dð nõò poteſt pecꝰ intelligè. inde autẽ
AMat. xxvij. agitabant ? dicebat. Si filius dei eſt:deſ⸗ hõ qꝛ melioꝛ pecoꝛe:lux hoĩum.ẽ lux men
e⸗ cendat de cruce. Ipſe eſt totus medicꝰ nf tiũ.Lux mẽtiũ ſupꝛa mẽtes ẽtexcedit oẽs
in ipſe planc. Quare ergo non oſtẽdit inſul⸗ mẽtes.iHoc eni erat vita illa ꝑ quaʒ facta
hi tantibus quia ipſe erat filius dei:vt ſi ſe ꝑꝓ ſunt oĩa. AVbi erat: hic erat.An apð pfeʒ
1 miſit in cruce leuari.ſaltem cum illi dice⸗ erat:⁊ hic nõ erat: An qð veriꝰ e ⁊ apð pa
ſc⸗ rent.ſi fuliꝰ dei eſt/deſcendat de cruce.tũc trẽ erat ⁊ hic erat? Si g& hic erat:q̃re nõ vi⸗
b deſcẽderet ⁊ oſtẽdet eis verũ ſe eſſe filu, debat᷑: lux in tenebꝛis lucet:⁊ tenebꝛe
git dei: quẽ illi auſi fuerãt irridere? moluit. cã nõ compᷣhederũt. O hoiĩes nolite eẽ te
g5, Quare noluit:? Nundd qꝛ nõ potuit?: Po bꝛe:nolite eẽ infideles.iniqͥ. rapaces.aua
i tuit plane.Quid ẽ enĩ ampliꝰ:de cruce de ri.amatoꝛes ſeculi.hhe ſunt tenebꝛe.Lux
le ſcendere: an ð ſepulchꝛo ſurge? Sed per⸗ non ẽ abſens:ſed voſ abſentes eſtis a luce

ZJoh. Tract. II

Epheß. v.

Cecus in ſole pꝛeſentẽ habet ſoleʒ: ſed ab
ſens eſt ipſe ſoli. MHolite ergo eſſe tenebꝛe
Hec eſt eniʒ foꝛte gratia de qua dicturus
ſum. Vltinam non ſimꝰ tenebꝛe:⁊ dicat no
bis apłs. Fuiſtis aliqñ tenebꝛe: nüc auteʒ
lux in dño.Quia ergo nonvidebat᷑ lux ho
minũ. id eſt. lux mentiũ/opus erat vt ho⸗
mo diceret de luce teſtimoniũ. non qdem
tenebꝛoſus ſed iam illuminatꝰ*: nec tñ qꝛ il
luminatus ideo ipſe lux:ſed vt teſtimoni⸗
um phiberet de lumine. ¶
ille lux. Et qᷓ erat illa lux? Erat lux vera
que illuminat oẽm hoĩemvenientẽ in hüc
mũdũ. Et vbi erat iſta? In hq̊ mũdo erat.
Et quõ in hoc mũdo erat: Nunquid ſicut
iſta lux ſolis.lune. lucernaꝝ: ſic ⁊ iſta lux iĩ
mũdo eſt? Hon. Quia mũdus ꝑ euʒ fact⸗
eſt:⁊ mundus eum non cognouit.hoc eſt
lux in tenebꝛis lucet:⁊ tenebꝛe eam nõ cõ.
pꝛehenderũt. Mudus enĩ tenebꝛe: qꝛ dile
ctoꝛes mũdi mũdus. Non eni creatura nõ
agnouit creatoꝛẽ ſuũ. Teſtimoniũ dedit
celũ ð ſtella. Teſtimoniũ dedit mare poꝛ⸗
tans ambulantẽ dñm ſuũ.Teſtimoniũ de
derunt venti qui ad eius iuſſum quieueĩr̃t
Teſtimoniũ dedit rerra:illo cruciſixo cõ⸗

tremuit. Si oĩa iſta teſtimoniũ dederunt:

quõ mũdus eum non cognouit.niſi qꝛ mũ
dus dilectoꝛes ſunt mũdi/coꝛde habitateſ
mũdũ?: Et malus mũdus.quia mali hoĩeſ
habitatoꝛes mũdi:ſicut mala domus non

parietes ſed inhabitantes. In ꝓpꝛia ve⸗

nit. id eſt.in ſua venit:⁊ ſui eum non rece⸗
perũt. Que ergo ſpes eſt: Miſi auia àrat
receperũt eum dedit eis poteſtatem filios
dei fieri? Si filij fiũt/ naſcunt᷑. Si naſcunt᷑:

quõ naſcunt᷑: Hon ex carne.nõ ex ſangui

nibus. non ex voluntate carnis.non ex vo
luntate viri:ſed ex deo nati ſunt. GSaude⸗

ant ergo:quia ex deo nati ſũt. Pꝛeſumoͤt
ſe pertinere ad deum: accipiant documen⸗
tum. quia ex deo nati ſunt.Et verbum ca⸗

ro factum eſt: ⁊ habitauit in nobis.Si ver
bum caro factũ eſt ⁊ nõ erubuit naſci ð ho
mine:hoĩeſ erubeſcunt naſci de deo? hoc
enĩ quia fecit curauit: quia curauit vide⸗

mus.hHoc enĩ qð verbum caro factum eſt

et habitauit in nobis.medicamentũ nobis
factum eſt:vt quia terra cecabamur.ð ter⸗
ra ſanaremur. Et ſanati quid videẽmꝰ? Et
vidimus inquit gloꝛiam eius.gloꝛiã tanqᷓ;
vnigeniti a patre:plenũ gratie ⁊ venitans
£

MNam non erat

Johannes teſtunoniũ perhibet ð
ipſo:⁊ clamat dicẽs. Hic erat quẽ

— .

dixi. Mui poſt me venit: ante ine t Ab. ventu⸗

—

factus eſt. Poſt me vemit: æ pceſſit me. rus eſt

QAuid eſt ante me factuſ eſt: Pꝛeceſſit me

non factus eſt anteq; factꝰ eſſem ego: ſed
antepoſitus eſt mihi. hoc eſt ante me fa⸗
ctus eſt. Quare ante te factꝰ ẽ: cuʒ poſt te

venerit? Quia prior me erat. NPꝛioꝛ

Bene:qꝛ tu illi ghibes teſtioniũ.Audia⸗⸗

.

mus ipſum dicentẽ. Et ante abꝛaam ego j. viij.

ſum. Sed ⁊ abꝛaam in medio generis hu⸗
mani oꝛtus eſt. Multi ante illũ: multi poſt

illum. Audi vocẽ patris ad filiũ. Ante lu⸗ põ.cix.
ciferũ genui te. Qui ante luciferũ genitus

eſt: oẽs ipſe illuminat.DNictus eſt enĩ qui⸗
dam lucifer qui cecidit. Erat eni angelus
et factus eſt diabolus:⁊ dixit de illo ſcri⸗

ptura. Lucifer qͥ mane oꝛiebatur cecidit. Eſaie.xiiij.

Vñ lucifer?: Quia illuminatꝰlucebat. Vñ
autem tenebꝛoſus factꝰ? Quia inveritate
non ſtetit. Ergo ille ante lucifeꝝ: ante om
nem illuminatũ. Siquidẽ ante oẽm illuia
tum ſit neceſſe eſt:a quo üluminant᷑ oẽs qͥ

illumiari poſſunt. Ideo hoc ſequit᷑. Et de D

plenitudine eius nos omnes acce

ata cũ exemplaribꝰ grecis. Mon ait ⁊ de

plcnitudine eius nos oẽs accepimꝰ. gram
ꝓ gra:ſed ſic ait. Et de plenitudine eius

nos omnes accepimus: ⁊ gratiaʒ ꝓ gratia

id eſt. accepimus: Vt neſcio qͥd nos vo⸗
luerit intelligere de plenitudine eius ac⸗
cepiſſe:⁊ inſuper gram ꝓ gra.Accepimus
enĩ de plenitudine eius pꝛimo gram:⁊ rur
ſum accepimꝰ gram ꝓ gra. Quã gram pꝛi
mo accepimꝰ? Fidem. In fide ambulates
in gram ambulamꝰ. Vñ hoc meruimus?
Quibꝰ nf̃is pᷣcedentibꝰ meritis? NRon ſe
quiſq; compalpet:redeat in conſciam ſuã
ꝗrat latebꝛas cogitationũ ſuaruʒ: redeat
ad ſeriem factoꝝ ſuoꝝ. Mõ attẽdat qͥd ſit
ſi iam aliqͥd eſt: ſed qᷣd fuerit vt eſſʒ aliqᷣd
Inueniet nõ ſe dignũ fuiſſe niſi ſupplicio.
Si ergo ſupplicio dignꝰ fuiſti.⁊ venit ille
q nõ peccata puniret.ſʒ peccata donaret:
gf̃a tibi data cẽ.nõ merces reddita. Vnvo
cat᷑ gra? Qꝛ gratis dat᷑.hõ enĩ pᷣcedẽtibꝰ
meritis eã emiſti qð accepiſti. Hãc & acce
pit gram pꝛimã pctõꝛ: vt eiꝰ pctã dimitte⸗

4

ſi

pimus. Quid accepiſtis? Et gr̃aʒ pro Alia littera
ſa. Sic enĩ habent verba euãgelica col non habz. et

4

.

G
hal

Ulel

ber
ſtun
dig
no⸗

on

oſize

ſun

1

4

ne

we. usect
me
ſed.
fa⸗
ſtte
ꝛoꝛ
te?
bu⸗
ſet

Joh. Tract.

et Aen.

elu⸗ po.

itus
gi⸗
elus
⸗

ait Eſiie tiſ
V

ale
Mwis
Nis
ded
e

ro Auim

ol nonhabzt

de
m
u5
113
02
t⸗
s
N
les
nus?
ſi
cat
aſit
iqd
o.
tie
gren
givo
,
ce
iſe⸗

j.Timoth. j.

i. Timo. iiij

rentur. Quid meruit? Interrogʒ iuſticiã:
inueniet penã. Interroget mĩam:inueniet

gram. Sed B ꝓmiſerat de per ꝓphetas.
Itaq; cum venit dare qð ꝓmiſerat:nõ ſo⸗

lum graʒ dedit ſe ed veritatẽ. Quõ exhibi.
ta ẽ vitaſ?⸗ ꝛ factũ ẽ᷑iqð ꝓmiſſũ ẽ. Quid

E gr̃am ꝓ gra? Fide ꝓmeremur deum: ⁊

qui digni nõ eramꝰ qᷣbus pctã dimitteren
tur.ex eo qꝛ tm̃ donũ indigni accepimus.

gr̃a vocat᷑. Quid ẽ gratia? Gratis data?

Quid ẽ gra? Gratis donata nõ reddita.
Si tibi debebat/merceſ reddita ẽ:nõ gra⸗
tia donata. Si aũt vere debebat᷑: bon?fui⸗

. ſti. Si aũt nõ merito tuo vt vcruʒ eſt: ma
Rhoma..iiij lus fuiſti. Credidiſti aũt in eũ: qͥ uſtiſicat

impiũ..Quid eſt qͥ iuſtiſicat impiũ?Ex im
pio facit piũ.Cogita quid ꝑ legẽ tibi imi⸗
nere debebat:⁊ qͥd ꝑ gram ↄſecutꝰ ſis.Si
ↄſecutꝰ aũt es iſtam gram ſidei:eris iuſtꝰ
ex fide.iuſtꝰenĩ ex ſide viuit:⁊ ꝓmerebis
deũ viuẽdo ꝑ fidem. Cũ ꝓmerueris deuʒ
viuẽdo ex fide:accipieſ pꝛemiũ ĩmoꝛtali⸗
tatẽ:⁊ vitã eternã.Et illa gra eſt. Nam ꝓ
q̊ merito accipies vitã eternaʒ? Pꝛo gfa.
Si enĩ fides gr̃a ẽ ⁊ vita eterna qſi merceſ
eſt fidei:videt᷑ quidẽ deus vitaʒ eternam
tanq; debitã reddere.Cui debitã? Fideli:

qꝛ ꝓmeruit illã ꝑ fideʒ. Sed qꝛ ipſa fides

gra ẽ:⁊ vita eterna gr̃a eſt pꝛo gra. Audi
paulũ apłm ↄfitentẽ gr̃aʒ:⁊ poſtea debi⸗
tũ expetentẽ. Confeſſio gre que eſt ĩ pau
lo? Qui pꝛius fui blaſphemꝰ⁊ ꝑſecutoꝛ et
iniurioſus:ſed miam inqͥt ↄſecutſum. In
dignũ ſe dixit qͥ ↄſequeret᷑.Conſccutũ tñ
nõ ꝑ merita ſua:ſed ꝑ mĩam dei.Audi illũ
iam flagitantẽ debitũ:qui pꝛimo indebitã
ſuſceꝑat gram. Ego eni inquit iaʒ imoloꝛ
et tꝑs reſolutiõis mee inſtat:Bonũ certa⸗
men certaui:curſum ↄſummaui:ſidẽ ſerua

ui. decetero repoſita ẽ mihi coꝛona iuſti⸗

cie. Jam debitũ flagitat: iam debitũ exi⸗

um iĩimoꝛtalitatiſ pꝰea tribuit.dona ſua co

git. Nã vide verba ſequentia. Quã mihi
reddet dñs in illa die:iuſtꝰ iudex. Vt an⸗
te ſuſciꝑet graz / miſericoꝛdẽ patrẽ opꝰha
bebat.vt pᷣmiũ gfe / iudicẽ iuſtũ: qui.non
dãnauit impiũ.donauit ſidelẽ.Et tñ ſi be⸗
ne cogites.ipſe dedit fidẽ pꝛimo:qᷓ eum ꝓ
meruiſti vt tibi aliqd deberet᷑. Qð & ᷣmi⸗

ronat:ñ merita tua.Ergo frẽſ oẽs ð plẽitu

die eiꝰaccepimꝰ. Ne plẽitudĩe mĩe eiꝰ:de

plẽitudie bonitatis eiꝰ accepimꝰ. Quid⸗
Remiſſionẽ pctõꝝ: vt iuſtiſicaremur ex ſi

de. Et inſuꝑ qd:? Et gram ꝓ gra.i.ꝓ hac

I
„. .
.

gr̃a q̊ ex fideviuimꝰ.recepturi ſumꝰaliã.

OQuid tñ niſi gram? Mã ſi dixero qꝛ ⁊ B de

bet᷑:mihi aliqd aſſigno q̃ſi cui debebatur.

Coꝛonat aũt ĩ nob deꝰ dona mie ſue:ſʒ ſi ĩ
caigra quã pꝛimũ accepimꝰ ꝑſeuerant am

☛

bulemꝰ. Lex ꝑ moyſen data eqͥ re⸗ Alia littera

os tenebat. Quid eni ait apłls? Lex ſub⸗ Hj.
intrauit:vt abũdaret delictũ.hoc ꝓdẽat Rhoma.v.
ſuꝑb:vt abũdaret delictũ. Multũ eni ſibi
dabãt ⁊ q̃ſi viribꝰ ſuis multũ aſſignabant
et nõ poterãt implè iuſticiã.niſi adiuuarʒ

ille qͥ iuſſerat. Suꝑbiã illoꝝ volẽs doma⸗

plete:ne putetis deeſſe iubentẽ. NHõ deeſt

reé de“s dedit legẽ. Lanq; dicẽs. Ecce im⸗

q iubeat:ſed deeſt qͥ impleat.Si deeſt qͥ

impleat:vñ nõ implet? Oꝛ natꝰ cũ tradu⸗
ce pctci ⁊ moꝛtis:de adã natꝰ traxit ſecum

qð ibi ↄceptũ eſt.Cecidit pᷣmꝰhõ:⁊ oẽs qͥ

de illo nati ſunt: de illo traxerũt ↄcupĩaʒ
carnis. Opoꝛtebat vt naſceret᷑ aliꝰ hõ qui
nullã traxit ↄcupĩaʒ. hõ ⁊ hõ:hõ ad moꝛ⸗

tem. hõ ad vitã.ſicut dicit apłs. Qmqdem

ꝑ hoiem moꝛs ⁊ ꝑ hoĩem reſurrectio moꝛ⸗
tuoꝝ.Per quẽ hoĩem moꝛſ:⁊ ꝑ quẽ hoĩeʒ

reſurrectio moꝛtuoꝝ? MHoli feſtinare. Se⸗

j.Coꝛin.xv.

quit᷑ ⁊ dicit.Sicut enĩ in adã oẽs moꝛiunt᷑

ſic ⁊ ĩ xpᷣo oẽs viuificabũt᷑.Qui ꝑtinẽt ad

adã? Oẽſ qͥ nati ſũt de adã. Qui ad xpᷣʒ?
Oẽs.q nati ſunt ꝑ xpᷣʒ. Quare oẽſĩ pctõ?
Mꝛ nemo natꝰ ẽ pᷣter adã. Vt ãt naſcerẽt᷑

ex adam/ neceſſitatis fuit ex ea dãnatiõe

poſſe naſci:ꝑ chꝛiſtũ voluntatis ẽ ⁊ gratie

Nõ cogũt᷑ hoĩes naſci ꝑ chꝛiſtũ:nõ qꝛ vo⸗

luerũt nati ſunt ex adã.Oẽſ tñ qui ex adã
cũ pctõ pctõꝛes.Oẽs qͥ ꝑ chꝛiſtũ iuſtiſica⸗

ti iuſti. Mõ in fe ſed in illo. Mã in ſe ſi nt⸗

roges:adam ſunt.In illo ſi interrogeſ:xpᷣi

ſunt.QAuare?Quia ille caput dñs nr̃ ieſus

xpᷣs.nõ cũ traduce pctĩ venit: ſed tñ venit
cũ carne moꝛtali.Aoꝛs pctõꝝ pena erat:

in dſio munꝰ mĩe erat ñ pena pcti. MNõ eni

aliquid habebat dñs:quare iuſte moꝛeret᷑
Ipſe ait.Ecce venit pꝛinceps huius mũdi
⁊ in me nihil iuenit.Quare ergo moꝛeriſ:

Seld vt ſciãt oẽſ.qꝛ volũtatẽ patris mei fa
cio:ſurgite eamus hinc. NHon habebat ille

quare moꝛeret᷑:⁊ moꝛtuꝰ eſt. Tu habes q̃⸗
re:⁊ moꝛi dedignaris.Dignare equo ani⸗

mo pati per meritum tuum:quod ille pati

dignatus eſt. vt te a ſempiterna moꝛte li⸗
beraret.hhomo ⁊ homo. Sed ille non niſi
homonſte deus ⁊ homo. Ille homo pecca

ti: iſte homoliuſticie.Mταεsρ adaz:;:
reſurge in chꝛiſtum. Mam vtrũq; detur

WZ *

MMAR lex.

.

2„

Zob. Cract. III

tibi. Jam credidiſti in chꝛiſtũ:reddes tam

qð debes de adã.Sʒ nõ te in etnũ tenebit

vinculũ peccati:qꝛ moꝛtẽ tuã eternã occi⸗
dit moꝛs tpalis dñi dei tui. Ipſa eſt gratia

frẽs meiipſa ẽ ⁊ veritas:qꝛ ꝓmiſſa⁊ exhi

bita. Mõ erat iſta in veteri teſtamento: qq

lex minabat᷑ nõ opitulabat᷑: iubebat nõ ſa
nabat. Languoꝛẽ oñdebat nõ auferebat.
Sed illi pᷣpabat medico venturo cum gr̃a
et veritate: tanq; ad aliquẽ quem curarè
vult medicꝰ/mittat pꝛimũ ſeruũ ſuũ vt li⸗
gatum illum inueniat. Sanꝰ nõ erat: ⁊ ſa⸗
nari nolebat. Et ne ſanaret᷑:ſanũ ſe eſſe ia
ctabat. Miſſa lex eſt:ligauit eũ.inucnit ſe

reum:iam clamabat ð ligatura. Venit do⸗
minus:curat amaris aliq;tũ ⁊ acribus me⸗,-

dicamẽtis. Dicit enĩ egroto ferto.dicit to⸗

lera.dicit noli diligẽ mũdũ: habeto patiẽ⸗
