demonſtratio /facta eſt in cogitatione vi⸗
ſio.et nulla verba in medio cucurrerunt:
nullum ex coꝛpoꝛe ſignum datum eſt:nec
innuiſti/nec reſcripſiſti/nec ſonuiſti.et ta
men cogitatio vidit quod memoꝛia de⸗
monſtrauit:et cui demõſtrauit.Eiuſdẽ ãt
ſube ẽ ⁊ qͥ demõſtrauit:⁊ cui demõſtrauix
Sʒ carthaginẽ vt hr̃et memona tua:ꝑ ocu
los hauſta eſt imago hec. Vidiſti enim
quod ĩ memoꝛia reconderes.Sic arboꝛẽ
quam meminiſti vidiſti: Sic montem:ſic
fluuium: ſic amici faciem: ſic inimici: ſie

R ℳ

tris / matris / fris / ſoꝛoꝛis / fllij / vicini: ſic

frarũ in codice ↄſcriptaꝝ:ſic ipſiꝰ codicis
ſic huiꝰ baſilice: oia iſta vidiſti et viſa da

ianm erãt memoꝛie cõmendaſti: ⁊ tanqᷓ; po
ſuiſti illic que vidiſti co gitãdo cũ velles:

etiã cũ ab iſtis corpoꝛis oculis afuiſſent.

Vidiſti eni carthaginẽ cũ eſſes carthagi⸗
ne.accepit ſpẽm ꝑ oculos anima tua.hec

ſpẽs recõdita eſt in memoꝛia tua: æ ſerua⸗
ſti aliquid intus homo apud carthagineʒ

cõſtitutꝰ/ quod poſſes apð te videre etiã
cũ ibi nõ eſſes.hec omia foꝛinſecꝰ acce⸗
piſti. Pater demonſtrat ſilio:non accepit
extrinſecus. Intus totũ agit᷑ qꝛ nihil crea
turarũ eẽt extrinſecus/niſi hoc pf̃ feciſſet
extrinſecus ꝑ filiũ. Creatura omis a ðo fa
cta eſt. Antequã ſieret non erat. Nõ ergo
facta viſa eſt ⁊ retenta memoꝛit: vt eã pat᷑

filio tanquã memoꝛia cogitationi möſtra

ret:ſed faciendã pater monſtrauit : facien
d filius vidit: ⁊ eã pr̃ demõſtrando fecit
quia ꝑ filiũ videntẽ fecit. Et ideo moue⸗
re nõ debet quia dictũ eſt/niſi qõ viderit
pfem facientẽ:nõ dictũ eſt demonſtrantẽ
Per hoc eni ſigniſicatũ eſt id eẽ pr̃i face⸗

re quod ẽ demõſtrare /vt ex hoc intelliga

tur ꝑ filiũ videntẽ omia facere.nec illa de
moſtratio/ nec illa viſio temꝑalis ẽ. Quia

enĩ ꝑ ſiliũ fiũt omĩa temꝑa:non vtiq; ali
quo tꝑe poſſẽt ei demõſtrari faciẽda. Sic
guũt demõſtratio pf̃is filij viſionẽ gignit:

gquẽadmodũ pfr filiũ gignit. Demõſtratio
quippe generat viſioncẽ:non viſio demon⸗
ſtratõem. Quod ſi puriꝰ ⁊ ꝑfectiꝰ intueri
valeremꝰ:foꝛtaſſe inueniremus/nec aliud
eſſe pr̃em/aliud filiũ/aliud eiꝰ viſionem.
Sʒ ſi vix hoc cepimꝰ / vix explicare potui⸗

mus:quõ memoꝛia quod cepit extrinſecꝰ

oſtẽdat cogitationi. quãtominꝰ caꝑe aut
explicare potuimꝰ:quõ pater deus demõ
ſtrat ſilio quod non habet aliunde:vel qð
nõ eſt aliud qᷓ; iße. Paruuli ſumꝰ: loquoꝛ
vobis quid nõ ſit deus/nõ oſtendo qᷣd ſit
Ergo vt capiamus qᷣd ſit:quid faciemus:
Nunqd a me nunqd ꝑme poteritis: Di⸗
cam hoc paruulis:et vobis et mihi. Eſt ꝑ
quẽ poſſimus: Modo cãtauimꝰ: mõ audi
uimꝰ. Jacta ĩ deũ curã tuã:⁊ ipᷣe te enutri
et.Ideo enĩ nõ potes o homo:quia ꝑuulꝰ
es.Si paruulus es:nutriendus es. Nutri⸗

tus grandis eris:et quod paruulus nõ po

teras/ grandis videbis, Sed vt nutriaris/

poꝛum? Redit et dicit. Neq; eñ
iudicat q nech⸗ ſed omnẽ

ä
. —

iacta in deſi curam tuã:⁊ ipſe te enutriet.
AMogdo ergo ꝑcuramꝰ breuiter que reſtãt:

et videte hic que cõmendaui quomõ deꝰ

inſinuet: Pater diligit filiũ: ⁊ oĩa de
monſtrat ei que ip

onſtrat ei que ipſe facit. Ipᷣe ſuſci⸗
tat animas/ſ 24, ꝑ filiũ :vt fruant᷑ anime ſu
ſcitate ſubſtantia dei:hoc eſt pr̃is et ſilij.
Et maiora bis demõſtrabit ei oꝑa
Quibus maioꝛa? Sanitatibꝰ coꝛpoꝛũ.

⁊ antea tractauimꝰ:nec ĩmoꝛari debemus
Ałaioꝛ eſt enĩ reſurrectio coꝛpoꝛis in eter

num:qᷓ; hec que ad tempus facta eſt in i⸗

lo languido ſanitas coꝛpoꝛis: Et maioꝛa

his demonſtrabit ei opera:vt uos mire
mini.Demonſtrabit quaſi temꝑalit.Er⸗
go qſi homini facto in tꝑe:qui verbũ de⸗
us non eſt factus:per quẽ omnia facta ſũt
temꝑa:ſed homo factus ẽ in temꝑec: Awa
ret quo cõſule:quo die cõceptũ de ſpiri⸗
tuſancto:virgo maria peperit xpᷣm.Ergo
homo factus eſt in temꝑe:ꝑ quẽ deũ facta
ſunt temꝑa. Ideo tanq; in temꝑe demon⸗

ſtrabit ei opera maioꝛa.id eſt:reſurrectio

nem corpoꝛum:vt vos miremini factã per
filiũ reſurrectõem coꝛpoꝛũ ¶ Deindeę re⸗

dit ad illam reſurrectõem auimarũ. Si⸗ hB
cut enim ꝑater ſuſcitat mortuos ⁊

uiuificat ſic ⁊ filius quos nultu
eat. Se⸗ m ſpiruũ Ve pater/vi⸗
uiſicat filius: quos vult pater/quos vule

filius/ſed ipᷣos pater quos ſilius:quia om

nia per ipſum facta ſunt. Sicut eni pater

ſuſcitat mo ꝛtuos ⁊ viuiſicat: ſic ⁊ flius q̊s

vult viuificat:. De ſurrectione animarum
dictum eſt hoc. Quid de reſurrectione coe

lit:ſlio. Reſurrectio animarum ſit ꝑ
antiam patris ⁊ filij:eternam et incõ

mutabilem. Reſurrectio vero coꝛpoꝛũ ſit
per diſpenſationem humanitatis ſilij tem

poꝛalem:non patri coeternam. Ideo cum
memoꝛaret iudicium vbi ſieret reſurrec⸗
tio coꝛpoꝛum: Non enim pater inquit iu⸗
dicat quẽqᷓ;:ſed omne iudiciũ dedit ſilio.
De reſurrectione aũt animaꝝ:ſicut pater
ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuiſicat/ſic et ſiliꝰ qͥs

vuli viuificat. Illud ergo ſimul pater ⁊xiK ⸗

lius.hoc aũt de reſurrectiõe coꝛpoꝝ:non
iudicat pat quẽquã/ſed oẽ iudiciũ dedit

ſio.vt omẽs honorificẽt filiũ:ſicne
honorificant patrem. Hoc redditũ ẽ

metipſo: ſic dedit filio babere vita
in ſemetipſo. Impleuit de reſurrectiõe
animarum:reſtat euidentius dicere dere
ſurrectione coꝛpoꝛũ.et poteſtatem de
Dit ei ⁊ indiciũ facere:non folum anun⸗
mas per ſidem ⁊ ſapientiã ſuſcitare: ſed æ

reſurrectioni animaꝝ: vt omẽs honoꝛiſi⸗
cent fliũ Quomõ: Sicut honoꝛiſicant pa
trẽ: Aniĩaꝝ em̃ reſurrectõeʒ /ſic oꝑat᷑ filiꝰ/
quomõ pater.ſic viuificat filius/quomo⸗
do pater. Ergo in animaꝝ reſt urrectione
omnes honoꝛiſicent filium: ſicut honoꝛifi
cãt pr̃em.Quid de honoꝛiſicatione ꝓpter

reſurrectõem coꝛpoꝛis? Q
rificat filii non honorificat patrẽ
qui miſit illum.Mon dixit ſic:ſed hono

riñcat ⁊ honoꝛiſicat.Honoꝛat᷑ enĩ hõ xps:

ſed non ſicut pater deus. Quare? Quia
ſcom hoc dixit/pater maioꝛ me eſt. Quan
do aũt honoriſicat᷑ filius ſicut honoꝛiſica⸗
tur pater? Cum in pꝛncipio erat verbũ et
verbum erat apud deũ:et omnia ꝑ ipſum
facta ſunt.Et ideo in hac honoꝛiſicatiõe

ſcða quid ait? Qui non honoꝛificat filiũ:

nec honoꝛificat pr̃=em qui miſit illũ.on

eſt miſſus ſilius:niſi quia factꝰ eſt homo.
Amen amen dico vobis. Itey redit

ad reſurrectõʒ aiaꝝ vt aſſidue dicentẽ ca⸗
piamus/qꝛ velut volantẽ ſᷣmonẽ ſeqͥ non
poteramꝰ:ecce ĩmoꝛatur nobiſcum ſermo

dei;: ecce quaſi habitat cũ infirmitatibus
noſtris:redit rurſus ad cõmendatõem re⸗
ſurrectõnis animaꝝ. Amen amen dico vo
bis:quia qui verbũ meũ audit ⁊ ce
Dit ei qui me miſit habet vita eter⸗
nam:ſed tanq́; ex patre. Quia qui verbũ

meũ audit ⁊ credit ei qͥ miſit me:ex patre

hʒ vitã eterna/credẽdo in illũ qͥ miſit illũ
et i indiciũ noõ venit ſtraſit amor
ad vitam.Sed re viuiſicat᷑ cui
credit:Quid tu? Hon viiſicas?: Vide qꝛ
tet ſilius quos vult viuiſicat. Amen ame
Dico vobis:quia venit ho HW

n. Sed ex pa

do orujzi ient vocẽ fi
ui audierint viuent
ed qu 1

9⁹

„

et ex patre viuent cũ credent patri:⁊ ex ſi

lio viuent cũ audiẽt vocem ſilij dei Qραna
eet ex patre viuent:⁊ ex filio viueutt

Sicnt enim habet pate

uinõ hono

quõ facis:

mt. Hic non dixit
ent ei qui miſit me ⁊ ideo viuent:ſed
audiendo vocem filij dei:qui audierint:

hoc eſt: obaudierint ſilio dei viuẽt. Ergs Alt ini epi ſup iohemet meclis pa

à mies ch vidiſſent q8& fecerat ſignũn
dicebat Quia hice vere ppheta q

iudicium ſacere Quare autẽ hec? uia
filius hominis eſt. Facit ergo alidd
pater per filſum hominis:quod non faci
ex ſubſtantia ſua cui equalis eſt ſilius/ſi⸗
cut ipſum naſci:ſicut ipſum cruciſigi:ſicut
aliquid hoꝛum patri contigit. Sic ⁊ reſur
rectionem corpoꝝ. am reſurrectõeʒ ani
marum ex ſubſtantia ſua pater:per ſubſtã
tiam ſilij qua illi equalis eſt: anime quip⸗
pc fiunt participes illiꝰ incõmutabilis luꝰ
cis non coꝛpoꝛa. Reſurrectione autẽ coꝛꝛꝛ:

poꝛum: pater per filium hominis? Et po-

teſtatem enim dedit ei et iudicium facere
quia ſilius hominis eſt: ſcm ulud quod
ſupꝛa dixit:neq; enim pater iudicat quẽ⸗
qu. Et vt oſtendat quia de reſurrectiõe

coꝛpoꝛis hoc dixit: nolite mirari hoc:

quia veniet hora non nunc eſt ſed ve⸗
met hoꝛa ini qua omnes qui inmo⸗
numentis ſunt. Gam hoc et heſter⸗

no die ſaciatiſſime audiſtis. Audiẽtvo

cem eius ⁊ procedent.Et vbi? In iu-

dicium: qui bene fecerunt in reſurre

ctionem vite:qui male egeruntire

murrectionemi idicij . Etr tu hoc facis
ſo

ſolus o dñe qꝛ omẽ iudiciũ filio pater de⸗-
ſſ⸗ i In S gcere qc-⸗
qʒ:ſʒ ſicut aundio uidico et indicnun
giau:nõ dicebat audio ſed video. Audio

eni. tanq; pᷣ cipiẽtis pr̃is imꝑiũ. Jã ̊ ſicut
hõ ſicut quo maioꝛ ẽ pꝑr/iã ex foꝛma fᷣuiũñ
ex foꝛma dei ſicut audio iudico:⁊ iudiciũ
meũ iuſtũ ẽ. Vñ ẽ iudiciũ iuſtũ homis?⸗

Frẽs mei attẽdite:quia nõ q̃ro volũ⸗

irmmmm.
Explicit tractatus xxiiij. Scti Au⸗

5—

Incipi ꝑps altera:tractatus:xxiiii

Ab eo ab ſariptn ?. Hoſthoe⸗ 4
ieſus traſmare galilee ꝗð tyberia

—

dis: vſq; ad id qð ait: Illi ergo bo

Pin munduum.

venturuse

ZJoh. Tract. XxXIII LCa. v
ſunt quidẽ diuina opera :et ad intelligen legit Aliter enĩ videtur pictura:aliter
Gr ducde vmaittb- anemedt eemene venefan rcmrz nm vedenegorsroei lar ſ
mentẽ. Quia eni ille nõ eſt talis ſubſtan⸗ vidiſſe laudaſſe Litteras cum videris:nõ (ſvehun
tie que videri oculis poſſu: ⁊ miracula eiꝰ eſt totũ: quõ cõmoneris ⁊ legere. Etenĩ nal ſal
qͥbꝰ totũ mũdũ regit vniuerſãq; creaturã dicis/cum videris lr̃as:ſi foꝛte nõ eas no⸗ unſinli .
amiſtrat:aſſiduitate viluerunt ita vt pene ſti legere.Quid putamus ceẽ qð hic ſcrip⸗ ☛
nemo dignet᷑ atrendere opera dei mira et tum ?ẽ᷑:? Interrogas quid ſit:cum iã vide⸗ pre n
ſtupenda in quolibet ſeminis grano/ ſᷣm as aliquid. Aliud tibi demõſtraturus eſt: Scm .
ipᷣam ſuam miſericoꝛdiã ſeruauit ſibi que a quo queris agnoſcere qð vidiſti. Alios
dam que faceret opoꝛtuno temꝑe pᷣter vſi ille oculos habet: alios tu. Mõne ſimilit M
tatũ curſum oꝛdinẽq; nature:vt nõ maio⸗ apices videtis: Sed nõ ſimiliter ſigna co⸗ cd 9
r ſed inſolita videndo ſtuperent:quibus gnoſcitis. Tu ergo vides ⁊ laudas:ille vi in
quotidiana vilucrant Mas eni miracu det ⁊ laudat/legit ⁊ intelligit. Quia ergo
lũ eſt gubernaculũ totius mundi: q; ſatu vigdimus/quia laudauimꝰ: legamus et in⸗ 4
ratio quinq; milia hoim ðp quinq; panibꝰ. telligamus ¶ Dñs in mõte: Multomagis 1
et tamẽ hec nemo mirat᷑. Illud mirantur intelligamus qꝛ dominꝰ in mõte / verbů ẽ
homies:nõ quia maius ẽ/ſed quia raꝝ ẽ. in alto. Pꝛoinde non quaſi humilit᷑ iacet:
Quis eni ⁊ nunc paſcit vniuerſum mũdũ: qʒð in alto monte factũ eſt. Nec tranſeunt
niſi ille qui de paucis granis ſegetes cre ptereundũ eſt:ſed ſuſpiciẽdũ.Turbas vi
at: Fecit ergo quõ deus: Unde eni mul dit :eſuriẽtes agnouit.mia pauit:nõ ſolũ
tiplicat de paucis granis ſegetes:inde in ꝓ bonitate/ verũctiã ꝓ ptãte. Quid enĩ
manibus ſuis multiplicauit quinq; panes ſola ꝓdeſſet bonitas: vbi non erat panis
PHoteſtas enĩ erat in manibus chꝛiſti. PHa vnge turba eſuriens paſcerent᷑? Miſi bo⸗ 1
nes aũt illi quinq́; quaſi ſemina erant: nõ nitati adeẽt ptãs: ieiuna illa turba ⁊ eſu⸗
quidem terre mandata:ſed ab eo qui ter⸗ riens remaneret. Deniq; ⁊ diſcipli qͥ erãt N
ram fecit multiplicata. Hoc ergo admo⸗ cũ domio in fame / ⁊ ipᷣi turbas volebant gue
tum eſt ſenſibꝰ quo erigeret᷑ mẽs:⁊ exhibi paſcere vt nõ remanerẽt inanes:ſed vus ia
tũ oclis / vbi exercet᷑ intellectꝰ:vt inuiſibſi paſcerent non habebãt. Interrogauit do labe
lE deũ ꝑ viſibilia opa miraremur: ⁊ ercti minus vnde emerent᷑ panes ad turbas pã de-
ad fidẽ ⁊ purgati ꝑ ſidẽ/etiã ipᷣm iuiſibilił ſcendas.Et ait ſcriptura. Hoc autẽ di —A.
vidẽ cuꝑemꝰ: quẽ ð rebꝰ viſibilibꝰ ĩiuiſibi cebat tẽptans eum.diſcipulũ ſcʒ phi⸗ A pꝛincipio (en
liter noſceremꝰ. Hec tamẽ ſufficit hec in⸗ liſpũ quẽ interrogauerat. Ipſe aũt ſ- ie ſexti capitu
tueri in miraculis xpᷣi. Interrogemus ißa bat quid eſſet facturus:Cu ergo Se li vſqq; huc ſeſ⸗
õ loquant᷑ ð chꝛiſto no temptabat:quid niſi ignoꝛantiã diſci⸗ termiſſa ei
Habent eni ſi itelligant᷑ linguã ſuam. Nãẽä puli demonſtrabat: Et foꝛte in demõſtra⸗ foꝛma vbo⸗ ll
quia ipſe chꝛiſtus verbũ dei t᷑: etiã factũ tione ignoꝛantie diſcipuli aliqͥd ſignifica rũ textuus i
verbi:verbũ nobis eſt. hoc miraculum ſi uit.Apparebit ergo cũ ipᷣm ſacramentum J e
cut audiuim quã magnũ eſt: queramus de quinq; panib ceperit nobis loqui:et c⸗
etiã q; ꝓfundũ ſit. Mõ tantũ eius ſuꝑficie quid ſignificet ĩdicare. Ibi enĩ videbim⸗ V
delectemur: ſed etiã altitudinẽ perſcrute quare domin“ in hoc facto ignorantiã di⸗
mur. Habet enĩ aliquid intus:hoc qð mi⸗ ſcipuli voluit interrogando quod ſciebat
ramur foꝛis. Vidimus/expectauimꝰ ma⸗ oſtendere. Ham interrogamꝰ aliquando
gnum quidda/pꝛeclarũ quidda/⁊æ omino qʒs neſcimꝰ:audire volẽtes vt diſcamus. ⸗
diuinũ:.qð ſieri niſi a ded nõ poſſit. LCau- Aliqñ interrogãꝰ qð ſcimꝰ⁊ ſcire volẽtes ſe
dauimus de facto factoꝛem. Scq qucad vrrumille ſciat quẽ interrogamus. Vtrũ
modũ ſi lr̃as pulchras alicubi ĩſpiceremꝰ hoc nouerat dominꝰ: ⁊ qð interrogabat ur.
non nobis ſufficeret laudare ſcriptoꝛis ar ſciebat: ⁊ quid eſſet facturꝰ ipſe nouerat: ſan
ticulũ quõ eas pariles/equales/ decoꝛaſ et hoc neſcire philipũ ſciebat ſitr. Quare
kecighi legermnis qui nobis ꝑ il itaq; interrogabat:niſi quia illius ignoꝛã O
as indicauerit: Ita factũ hoc qui tantũ tiam demonſtrabat: Et hoc quare fece⸗ che
inſpicit: delectatur pulcritudine facti/vt rit: vt dixi poſtea ĩtelligem⸗ &αW P
admiraret᷑ artificẽ: Qui aũt intelligit q̃ſi i: vt dixi poſtea itelligem⸗. Andreag e
telligit ſi ait Eſt hic puer quihabet quinqʒ mn

Text' vſq; panes: ⁊ duoſ piſces ſed hec quid
u ag finẽ hui⸗ Pone ad tatos: Cũ dixiſſet Pdilion
en tractatꝰ par terrogatus. cc. denarioꝝ panes non ſuffi⸗
n⸗ ntim pterit᷑: æ cere: quibꝰ tanta illa turba reſiceret᷑:erat
⸗ ꝑtim variat̃ ibi quidam puer poꝛtãas quinq; panes oꝛ⸗
un ppter vba deaceos 1duos piſ⸗ ces Et ait ieſt us.F 4
auguſtini cite homies diſcumbere. Erat autẽ
lin ibi fenum multũ ⁊ diſcubuerunt
” rferme quinq; milia houn. Accepit
0 Al. quaſi qutẽ dns ieſus panes gras egit:
en. iuſſit frangi panes: poni ante diſ⸗
Xn
go cumbentes. Fracti ſut panes:poſiti an
in⸗ . te diſcũbentes:non iã quinq; panes iʒ qð
s lecerar⸗ au creauerat gnos cr erat:
ne ⁊ de piſabus q;tum ſufſiciebat.
ei⸗ 4 Dde turbã a fuiſſe ſatiatam:etiaiu
u! tragmenta reſederunt: Et iſpa colligi iuſſi
yi ſunt ne perirent: Et impleuerant xij
cophinos fragmentoꝝ ¶ Breuit vt
en curramꝰ:quiq; panes intelligunt᷑.v. libri
15 moyſi:merito nõ tricicei ſʒ oꝛdeacei: quia
⸗ ad vetus teſtamentũ ꝑtinent: NHoſtis aũt
u⸗ oꝛdeũ ita creatũ:vt ad medullã eius vix
4 ꝑueniat᷑.veſtit᷑ eni eadẽ medulla tegmie
palee:⁊ ipſa palea tenax ⁊ inherens vt cũ
N laboꝛe exuat᷑.Lalis eſt lr̃a veteris teſtam̃
tdo ti: veſtita tegminibꝰ carnaliũ ſacramẽto
rũ.Sed ſi ad eiꝰ medullã ꝑueniat᷑:paſcit
dieneß et ſatiat. Ferebat g̊ puer quidã.v.panes
A duos piſces. Si qᷓramꝰ quis fuerit puer
eſn iſte: foꝛte ſpyls iſrł erat. Sẽſu puerili poꝛta
bat: nec mãducabat. Alla em qᷓ poꝛtabat
eem 3 elauſa onerabat: apta paſcebãt. Duo aũt
nn piſces vidẽt᷑ nob ſigniſicare duas illas ĩ
ſca füͤr veteri teſtamto ſublimes ꝑſonas q̃ vng⸗
um uebãt᷑ ad ꝓplłm ſctificandũ ⁊ regẽdũ:ſacer
B dotis et regis. Et ipe venit ĩ myſterio ali
⸗ quãdo:qui ꝑ illas ſigniſicat᷑. VUenit aliqñ
ide qui ꝑ medullã hoꝛdei occultabat᷑. Venit
ar ipſe vnus vtrãq; perſona in ſe poꝛtãs ſa⸗
. cerdotis ⁊ regis:Sacerdotis ꝑ victimaʒ q̃
u ſeipᷣm obtulit ꝓ nobis deo.Regis qꝛ regi
as mur ab eo: ⁊ apiunt᷑ que clauſa poꝛt ban⸗
ii tmttur. Gfas illi:impleuit ꝑ ſe ꝗð ꝑ vetus te⸗
ddu ſtamentũ ꝓmittebat᷑:⁊ frãgi iuſſit panes.
Fragendo multiplicati ſunt.Mihil veriꝰ.
ai Quniq; eni libri moyſi:quã multos libꝛoſ
Aun cũ exponũtur tanquã frangẽdo:id eſt diſ
on ſerendo fecerunt. Sed in illo oꝛdeo igno⸗
rantia pꝛimi lli tegebat᷑:ve quo dictũ :
Quãdiu legit᷑ moyſes:velamẽ ſuꝑ coꝛda

Joh. Tract. XxXIIII La. v

eonꝝ poſitũ eſt NMondũ eni ablatũ erat ve
lamẽ:quia non dũ venerat xpᷣs. Mõ dum

velũ templi fuerat illo in cruce pendente
cõciſum. Quia ergo ignoꝛãtia ꝓpli erat in

lege: ꝓpterea illa domini tẽptatõ / ignoꝛã
tiã diſ cipuli ðmõſtrabat. Nihil igit᷑ vacat

omia innuũt.ſed intellectoꝛẽ requirũt:nã
et ipe numerꝰ paſti pplłi :ꝓplm ſigniſicabat

ſub lege conſtitutũ. Cur enĩ quinq; milia

erat: niſi qꝛ ſub lege erant? Que lex qͥnq;
libris moyſi explicat᷑. Unde ⁊ quinq; illis

poꝛticibꝰ languidi ꝓdebant᷑:nõ ſanabant᷑

Ille aũt ibi curauu languidũ:qui ⁊ h ſtur
bas de quinq; panibus pauit. Niã ⁊ ſup fe

nũ diſcũbebãt.Carnaliter ̊ ſapicbãt:⁊ in
carnalibus quieſcebãt.Qmis enĩ caro fe⸗
nũ. Due ſunt aũt illa fragmenta:niſi q̃
ꝓpłs nõ potuit manducare⸗Intelligant g
quedã ſecretioꝛa intelligentie: que multi
tudo non pᷣt cape Quid ergo reſtat niſi vt

ſecretioꝛa intelligẽtie que nõ põt capere

multitudo/illis credant᷑ qui idonei ſunt ⁊
alios docere:ſicut erant apli? vnde.xij.
cophini impleti ſunt. Factũ eſt hoc ⁊ mi⸗
rabiliter quia magnũ:factũ eſt ⁊ vtilit/qꝛ
ſpiritualit᷑ factũ eſt. Qui tũc viderũt am
mirati ſunt:HNos aũt nõ miramur cũ audi

mus.Factũ ẽ enĩ vt illi viderẽt:ſcriptũ ẽ
aũt vt nos audiremꝰ.Qõ in illis oculi vo

luerũt:hoc ĩ nobis fides. Cernimꝰ quipꝓpe

anĩo:qð oculis nõ potuimꝰ.Et pᷣlati ſum*n

illis:quõ de nobis dictũ ẽ: Beati qui non
vident ⁊ credũt. Addo aũt:quia foꝛte in⸗
telleximus qð illa turba nõ intellexit.Et
vere nos paſti ſumꝰ: qͥ ad medullã oꝛdei
pꝑuenire potuimꝰ.Deniq; hoies illi qui vi
derunt:hoc ꝗ tauerunt: Illi inqᷣt

uid pu
homies cũ vichen. ent quod fecerat
ſignu dicebat:quia hicẽ vere pro

Seta. Adhuc foꝛte ideo xpᷣm ꝓphetam
putabãt:quia ſuꝑ fenũ diſcũbebant.Erat
aũt ille dñs ꝓphetaꝝ: impletoꝛ ꝓpheta⸗
rũ:ſanctiſicatoꝛ ꝓphetaꝝ:ſed et ꝓpheta
Nã ⁊ moyſi dictũ ẽ.Suſcitabo eis ꝓphe⸗
tã ſiłem tui.Similẽ ſᷣm carnẽ:nõ ſᷣm maie
ſtatẽ. Et de ipſo xpᷣo illã dñi ꝓmiſſionem
habere intellectũ:aꝑte in actibꝰ apłoꝝ ex
ponit᷑ ⁊ legit᷑:Et ipᷣe dñs de ſe ait. MNon eſt
ꝓpheta ſine honoꝛe:niſi i patria ſua:Pꝛo

pheta dñs / etverbũ dei dñs:⁊ nullus pꝛo⸗

pheta ſine verbo dei ꝓphetat. Cü ꝓphe⸗
tis verbũ dei:et ꝓphete verbũ dei en

—

Deut.xviij ·

Abl venturi

eſſent

Joh. Tract. XXV

erunt pᷣoꝛa tempoꝛa ꝓphetas afflatos et
impletos verbo dei/meruimus nos ꝓphe
tã ipᷣm verbum dei.Sic aũt ꝓpheta xpᷣs ⁊
dñs ꝓphetaꝝ:ſicut angelus xpᷣs ⁊ dñs an
geloꝛũ. Nam ⁊ ipᷣe dictus ẽ magni cõſilij
angelus. Verũtamẽ alibi quid dicit pꝛo⸗
pheta: Quia non legatus neq; angelꝰ ſed
ipe veniens ſaluos faciet eos: id ẽ :ad ſal
uos eos faciendos/non mittet legatũ nõ
mittet angelũ:ſed veniet ipᷣe.Quis veni⸗
et? Jpᷣe angelus Certe non per angelum
niſi quia iſte ſic angelus vt etiã dñs ange⸗
loꝝ.Eteniĩ angeli latine/nũcij ſũt.Si xpᷣs
nihil qnũ ciaret:angelꝰ nõ diceret᷑. Si xpᷣs
nihil ꝓphetaret: ꝓpheta non diceret᷑. Ex
oꝛtatꝰ ẽ nos ad fidẽ ⁊ ad capeſcẽdã vitaʒ
eternã: Aliquid pᷣſens ãnũciauit: aliquid
futurũ predixit.Ex eo qð pꝛeſens nuncia
uit/angeluſ erat:ex eo quod futuꝝ pᷣdixit
ꝓpheta erat: ex eo quod verbũ dei caro
factũ eſt:æ angeloꝛũ et ꝓphetaꝝ dñs erat
Explicit tract.xxiiij. Incipit tract·
xxv. Ab eo qð ſcriptũu eſt Jeſus er

gocũ cognouiſſet quod veniſſent

—

vt raperet eum. vſqʒ ad id qð ait:

et omis qui videt filiũ et credit in
eu habet vitã eternaʒ. et ego reſu
ſcitabo eũ in nouiſſuno die

Eſternã ex euãꝗ

M gelio lectionẽ: iſta eſt hodierna
— ge ſequit᷑ vnde hodiernꝰ ſᷣmo

debek. Facto illo miraculo vbi quinq; mi

lia hoĩm de quinq; panibꝰ pauit ieſus: cũ
ãmirate eſſent turbe ⁊ eũ magnũ ꝓphetã
dicerent qui venit in munduũ: ſequit᷑ hoc.
Jeſus ergo cũ vidiſſet quia vene
rãt vt raperẽt eũ et faceret eũ regẽ
fugit iterũ i mõtẽ ipſe ſolus. Datur
Siñtelligi qð dñs cũ ſederet in mõte cum
diſcipulis ſuis/⁊ videret turbas ad ſe ve⸗
niẽtes deſcẽderat de mõte:⁊ circa inferio
ra loca turbas pauerat. Nã quõ fieri põt
vt rurſus illuc fugeret:niſi ante de monte
deſcẽderet? Significat᷑ ergo aliqͥd qð dñs
de alto deſcendit ad paſcẽdas turbas:pa

uit ⁊ aſcendit. Quare aũt aſcendit cũ co⸗
gnouiſſet qꝛ eũ vellent rape ⁊ regẽ face⸗
re? Quid enim? Mon erat rex:qui timebat

ſieri rex: Erat omnino. Hec talis rex qͥ ab

homibus fieret:ſed talis rex qui homini⸗

bus regnum daret. Nunquid foꝛte hic all

quid ſigniſicat nobis ieſus:cuiꝰ verba fa⸗

cta ſunt? Ergo in hoc quod voluerũt euz

rapere ⁊ regem facere:et ꝓpter hoc fugit
in montem ipſe ſolus:hoc in illo factũ ta⸗
cet. Nihil loquit᷑/nihil ſigniſicat? An foꝛ⸗

te hoc erat rapꝑe eum:pᷣuenire velle tempꝰ
regni eius? Eteni venerat modo:non iaʒ

regnare: quomõ regnaturus eſt/in eo qð

dicimus/adueniat regnũ tuumm. Semꝑ q⸗

dem ille cum patre regnat ſcoõm qðs eſt ſili
us dei / verbũ dei: verbũ ꝑ quod facta ſũt
omnia. Pꝛedixerunt aũt ꝓphete regnum
eius etiaʒ ſcðᷣm id quod eſt factus xpᷣs:et

fecit ſideles ſuos xpᷣianos. Erit enim reg⸗

nũ xpᷣianoꝝ quod modo colligit᷑: qð mo⸗

do cõparatur:quod modo emit᷑ ſanguine

chꝛiſti.Erit aliquãdo manifeſtum regnuʒ

eius:quando aperta erit claritas ſanctoꝝ
poſt iudicium ab eo factum:quod iudici⸗

um ſupꝛa ipſe dixit:quod filius homĩs fa

cturus ſit. De quo etiam apls dixit:cũ tra

diderit regnũ deo et patri. Vnde etiãip⸗
ſe ait. Venite benedicti patris mei ꝑcipi-

te regnum:quod vobiſ paratum eſt ab ini

cio mundi. Diſcipuli autem ⁊ turbe credẽ
tes in eum: putauerunt illũ ſic veniſſe vt

etiam regnaret. Hoc eſt velle rapere et re
gem facere. preuenire velle tempus eiꝰ:

quod ipſe apud ſe occultabat vt opoꝛtu-
ne =Wèð in fine ſeculi de⸗

clararet ( Hã vt noueritis qꝛ regẽ eũ vo

lebant facere:id eſt anteuenire:⁊ iam ba⸗

bere manifeſtum chꝛiſti regnum/ quẽ pri·
mo opoꝛtebat iudicari ⁊ deinde iudicare:

vbi crucifixus eſt:et illi qui in eum ſpera⸗
bant ſpem reſurrectionis eius perdiderãt
reſurgens a moꝛtuis inuenit inde duos cũ
deſperatione ſibi ſermocinantes/⁊ cuʒ ge⸗
mitu que geſta fuerant colloquentes: et
apparens eis velut incognitus/cum oculi
eoꝛum tenerent᷑ ne ab cis agnoſceret᷑.ſer
monem tractantibus miſcuit:illiq; narrã⸗
tes ei vnð ſermocinarentur dixerunt:qð il
le magnus ꝓpheta in factis et dictis occi
ſus eſſet a pꝛincipibus ſacerdotum: ⁊ nos

inquiunt ſperabamus/quia ipſe eſſet re⸗

demptio iſrael. Recte ſperabatis /verum
ſperabatis:in illo eſt redemptio iſrael.

quid feſtinatis? Rapere vultis. Illud

etiam indicabat nobis hunc ſen um:quia

win.

pe
t!
leſ⸗
doi
luna
t:et
depe
ſeder
ſeur:
Kag⸗
e
gu⸗
ench
aln
N

ſ

.

3
4
lle
nel
ſte
ecc
ecc
pat
n

———-— — .. . .

—

1 cum eũ quererent diſcipuli de ſine dixe⸗ cxpꝛimi in eccleſia veritatem illarum ſig
1 lctuſi. ſ. Tunt ei. Si hoc in tempoꝛe repꝛeſentabis nificationũ: manifeſtum quia facta chꝛiſti
Aduuj. et quando regnum ifrael? Jam enim eſ-⸗ genera ſunt locutionum. & tautem ſe⸗
ſe cupiebant/lam volebant: hoc eſt rapere o facti eſt inquit: deſcenderut dii
, et regem facere.Sed ait diſcipulis: qꝛ ad ſci uli eius ad mare. Et cum aſcen Ar nauim
ſn huc ſolus aſcenſurus erat. Non inqᷣt ẽ ve diſſent nauicula:venerũt traſma⸗
x ſtrum ſcire tempoꝛa vel momenta:que p· rei cqapharnan Tito dixit finitũ quod
ter poſuit in ſua poteſtate? Sʒ accipienis poſtea factum eſt. VUenerunt tranſmare
virtutem ex alto ſpiritũſanctũ ſupuenien in capharnaum: et redit vt exponat quem
ck tem in vos: ⁊ eritis mihi teſtes in hieru⸗ admoduʒ venerunt: qꝛ per ſtagnũ nauigã
fii ſalẽ et in omni iudea ⁊ ſamaria: æ vſq; ad tes tranſierunt:et dum nauigarent ad eũ
fines terre Vultis vt iam exhibeã regnü: locum quo eos veniſſe iam dixit/recapitu
n pruius colligam quod exhibeã: Altitudine lado exponit q aceiderit. Tenebre iã
e amatis a altitudinem adiſpiſcimini: ſed facte erat: ⁊ nõ venerat adq illos ie
e⸗ per humilitatem me ſequimini.Sic de ii⸗ ſus. Merito tenebre. quia lux non vene⸗
v⸗ . lo etiam pꝛedictum eſt: ⁊ ↄgregatio popu rax. Tenebre iam facte erant: T non vene
ne loꝛum circumdabit te: æ ꝓpter hanc in al⸗ rat ad eos ieſus. Quãtũ accedit finis mũ
3 tunm regredere:id eſt vt circumdet te con⸗ di: creſcunt erroꝛes: crebreſcunt terroꝛes:
gregatio populoꝝ. vt multos colligas:re creſcit iniquitas :creſcit infidelitas Qux
n⸗ B gredere in altum. Sic fecit. pauit ⁊ aſcen⸗ deniq; que caritas apud iohanẽ ipſu euã Ab r.
1 dit ¶ Quare autem dꝛctum eſt fugit: Ne geliſtam ſatis aperteq; monſtratur / ita vt · Job / ij.
q; eni vere ſi nollet tenererur / ſi nollet ta⸗ diceret. Qui odit fratrẽ ſuũ in tenebris ẽ:
⸗ peretur:qui ſi nollet nec agnoſceret᷑. Hã creberrime extinguitur. Creſcunt ire ⁊ te
vt noueritis hoc myſtice factum nõ ex ne nebre odioꝝ fraternoꝝ quotidie creſcunt
ceſſitare ſed ex ſigniſcate diſpoſitiõe mo er nondum venit ieſus. Vnde aparet da
do in conſequenti videbitis : quia eis ſe⸗ creſcũt: Quomobo abundauit iniquitas
7 cunda turbis que eum querebant aparu⸗ refrigeſcet canitas multoꝛum. Creſcunt te
* it: et cũ eis loquẽs multa eis dixit:mulra nebre:et nondum venit ieſus Creſcenti⸗
. de pane celeſti diſputauit. Nonne cum ix bus tenebris refrigeſcente caritate/abun⸗
. ſis de pane diſputans erat:a quibus ne te dante iniquitate:ipſi ſuut fluctus nauem
netur aufugerat: Hon ergo et tunc pote⸗ tubrantes. Tempeſtates et venti: clamo⸗
rat agere vt non ab eis cõpꝛehenderetur: res ſunt maledicoꝛum: Inde caritas refri
quea dmodum poſtea quando cum eis lo geſcit:inde fluctus augentur:⁊ turbatur
, quebatur: Aliquid ergo ſigniſicauit fugi nauis Nento magno flate mare er⸗
n endo. Quid eſt ergo fugit:? Mõ potuit in⸗ urgebat. tenebre creſcebant: intelligen⸗
we telligi altitudo eius.Quicquid enin non tia minuebatur:iniquitas augebatur.
n intellexei ugir me vdieañs,. Kum remigaiſet ergo quaſi ſtadia
tit Ergo fugit iterũ in montem: ⁊ ipe vigintiquincq; aut triginta: Interea
vch ſolũs.pꝛimogenitus a moꝛtuis aſcendef gmbulabant pꝛomouebanñt.nec venti illi
gge ſuꝑ omnes celos èt interpellans ꝓ nobis. et tempeſtates et fluctꝰ et tenebre id age
g Interea illo ſurſuʒ poſito ſolo ſacerdote pant: vt vel nauis non pꝛomoueretur vel
ul magno qui intrauit i interioꝛa veli/foꝛis fſoluta mergeretur:ſed inter illa omĩa ma
e populo conſtituto.Hunc enim ſacerdos la ibat.Etenim quia abundauit iniquitaſ
2 ille in lege veteri ſigniſicabat qui hoc ſe⸗ et refrigeſcit caritas multoꝛum /creſcunt
P ut mel in anno faciebat: Illo ergo ſurſuz p⸗o⸗ fluctus/augentur tenebre/ ſeuit ventus:
hcc ſito : diſcipuli iĩ nauicula quid patiebantſed tamen nauis ambulat. Qui enim per
nos NMNam illo in altis conſtituto:nauicula illa ſeueranerit vſq; in finẽ:hic ſaluꝰ erit. Nec
eure⸗ eccleſiam ſigniſicabat.Si non hoc primo ĩ ipſe ſtadioꝛum nümerus contempnendus
* eccleſiã intelligimus quod illa nauicula eſt. Meq; enim vere poſſet nihil ſigniſica⸗
16 patiebat᷑ :non erant illa ſigniſicantia ſech re quod dictum eſt/ cum remigaſſent ſta⸗
ſimpliciter tranſeuntia: Si autem videm dia vigintiquĩq; aut triginta: tũc ad eos
u 9

Joh. Tract. xxV

venit ieſus.Sufficeret aut.xxv.aut.xxx.
maxie qꝛ eſtimãtis erat ñ affirmãtis Nun
qq periclitaret᷑ veritas ĩ eſtimãte ſi dice⸗

ret ſtadia ferme triginta aut ſtadia ferme

vigitiquĩq;?ſʒ ex vigintilqͥnq; fecit trigi⸗

ta. Queramus numerum vigeſimumqui⸗

tum: vnde conſtãtvnde fiunt:De quina-

rio.Quinarius ille numerus ad legem ꝑ⸗
tinet. Ipſi ſunt.v. libri moyſi:ipſi ſũt qͥn⸗
q; poꝛticus ille languidos continentes:ip

ſi quinqʒ panes quinqʒ milia hominũ pa
ſcentes. Ergo legem ſignificat numerꝰ vi

ceſimusqunitus. Quomodo quinqʒ per
quinqʒ:id eſt:quinquies quini:faciunt vi

gintiquinqʒ/quadratum quinarium. Sed
huic legi antequã euangelium veniret de
erat perfectio. Perfectio autem in ſena⸗

rio numero compꝛehenditur: ꝓpterea ſex

diebus deus mundum perfecit: et quinqʒ
ipſa per ſex multiplicentur. vt lex per euã
geliuʒ adimpleatur.vt fiant ſexies quini:

triginta. Ad eos ergo qui implent legem:
venit ieſus.Et venit.Quomodo? Calcãs
fluctus/ omnes tumoꝛes mundi ſub pedi
bus habens:omnes celſitudines ſeculi pᷣ⸗
mens. Hoc agitur quantum additur tem

pori:et quantum accedit eras ſeculi.Au⸗ 4
gent᷑ĩ iſto mdo tribulatões.augẽt᷑ mala
augentẽ ↄtriciones: exaggerant᷑ hec omĩa

Jeſus tranſit calcãs fluctus tet tamen tan
te ſunt tribulationes vt etiam ipſi qui cre
diderunt in ieſum et qui conãtur perſeue
rare in finem expaueſcãt ne deſiciãt.Chꝛi

ſto fluctꝰ calcante ſeculi ambitiones ⁊ al⸗
titudines depꝛimẽte: expaueſcit chꝛiſtia⸗

Hhic pꝛeterit᷑ nus. Nonne hec illi pꝛedicta ſunt? Meri⸗

textuſ vidẽt
ieſuz. vſqʒ ⁊
timuerunt:

Text“ habz
Ille aũt diẽ

ſcitis: Quid timetis:

to et ieſu in fluctibus ambulante timue
runt:quomodo chꝛiſtiamni quãauis haben
tes ſpem in futuro ſeculo: quãdo viderĩt

deprimi altitudinem ſeculi huiꝰ:plerumqᷓ;

cõturbantur de contritione rerum huma⸗
narũ.Aꝑiunt enãgeliũ/aꝑiunt ſcripturas
diuinas et inueniunt ibi iſta omma pꝛedi
cta:qa h̊ dñs facit. Heprimit celſitudines
ſeculi vt ab humilibꝰ⸗ gloꝛiſicet᷑. De quo⸗

rum altitudine pᷣdictuʒ eſt: ciuitates firmif

ſimas deſtrues:⁊ inimici defecerunt fra⸗

mee in ſineʒ et cuitates deſtruxiſti.Quid
timetis xpᷣiani? xpᷣs loquitur. Ego

ergo
ſum nolite nimere. Quid hec expane⸗
Ego iſta pᷣdixi ego

q ſtabat traſmare. vnde uli venerant:
vidit qͥa nauicula alia nõ erat ibi
niſi vna:⁊ quia nõ introiſſet cum

timere. Moluerunt ergo accipere in
nauum:agnoſcentes et gaudentes ſecu⸗
ri facti.Z ſtatiz fuit nauis ad terram

——

qua ibat.Factus eſt finis ad terram:de

Hhumido ad ſolidum: de turbaro ad firmũ

—

de itinere ad ſnema Alter die turba
vnde illi venerant:

——————

diſcipulis ſuis in nauem ſed ſoli

Diſcipuli eius abiſſet alie vero ſup
uenerũt naues a tiberiade: iuxta
locũ ubi maducauerũt panẽ graãs
agentes domino: cũ ergo vidiſſet
turba quia ieſus nõ eẽt ibi neq; di

ſcipuli eius: Aſcẽderũt in nauicu

culas :et venerunt anbarnaum .
1

rẽtes ieſum. Inſinuatum ramen eſt ill
tam magnum miraculum. Tiderunt enim

quod diſcipuli ſoli aſcendiſſent in nauim
et quia alia nauis non ibi erat. VUenerunt

autem inde ⁊ naues iuxta locum illũ vbi
manducauerunt panes:in quibus eũ tur⸗
be ſecute ſunt cũ diſcipulis ſuis.Ergo nõ
aſcenderat:alia nauis illic non erat. Vn⸗
de ſubito tranſmare factus eſt ieſus:niſi

quia ſuper mare ambulauityt miraculum
mMonſtraret? Et cũ iueni

niſſẽt enʒ turbe
Ecce repꝛeſentat ſe turbis: aquibũs ſe ra
pi timuerat et in montem fugerat.mni⸗

no confirmat et inſinuat nobis in miſterio

dicta eſſe illa omnia:et facta in magno ſa
cramento vt aliquid ſigniſicarẽt.Ecce eſt
ille qui in montem fugerat turbas:nõne
cum ipſis turbis loquitur? odo teneãt
modo regem faciant.Et cuʒ iueniſſent eũ
tranſmare d ſeuntel Kabbignan⸗
do huc veniſti: Ille poſt miraculi ſa⸗
cramentum et ſermonem infert:vt ſi fieri
poteſt qui paſti ſunt/paſcantur:et quoꝛũ
ſatiauit panibus vẽtres/ſatiet ⁊ ſmonibꝰ
mentes:ſed ſi capiũt.⁊ ſi ñ capiũt:ſumat᷑
qð capiũt ne fragmẽta peant Loquatur ǵ
et audiamus. Reſpõdit ieſus ⁊ dixit
Amen amen dieo vobis:
e non guia vidiſtis ſigna: ſed
quia maducaſtis ex pauibꝰ meist

Cao. v

facio: neceſſe eſt vt ſiant. Ego ſum noilte

Ak. ihᷣs

bet. Et ſatu

rati eſtis.

2 †

Al deo

Textus ha⸗

. Zoh. Tract. xxyV La.

run
ybi
⸗

mM M —

eit
tei
n⸗
g
i
*
t
ir
e Math. xvj
n bet Elſt
aicko⸗

Pꝛopter carnem me queritis: non pꝛo
pter ſpiritum: Quã multi non querunt

ieſum:niſi vt illis faciat bene ſcðᷣm tem⸗
pus. Alius negotium habet:querit int᷑⸗

ceſſionem clericoꝛum. Alius premitur

a potentioꝛe:fugit ad eccleſiaʒ: Alius ꝓ

ſe vult interuenire apud eũ apud quem
parum val et. Ille ſic :ille ſic. Imple⸗

tur quotidie talibus eccelſia: Vix que

ritur ieſus ꝓpter ieſum. Queritis me:
non quia vidiſtis ſigna: ſed quia mãdu

caſtis ex panibus: Hperamini cibũ
non cibum qui pe qui per

manet in viiam eternaʒ. Queritis
me ꝓpter aliud: querite me pꝛopter me
Seipſũ km̃i dñs inſinuat iſtum cibũ:qð

in ſequẽtibꝰ illuceſſit:quẽ filiꝰ homi
nis dabit vobis: Aug)et as cre⸗

do iterum panes manducare / iterum diſ
cumbere/iterum ſaginari: ſed dixerat ci

bum non qui perit ſed qui permanet in
vitam eternam: Quomo dictum fuerat
mulieri illi ſamaritane. Si ſcires qͥs ẽ qͥ
petit a te bibere:tu foꝛſitan poſtulaſſes
ab eoꝛet daret tibi aqᷓ; viuã. Cũ illa di
ceret:vñ tibi qñq dẽ nõ habes haurito
riũ ⁊ puteus altꝰ ẽ:ſamaritane rñdit:Si
ſcires qͥ a te petit bibere/ tu petiſſes ab
eo ⁊ daret tibi aquã viuã:vnð qui bibe
rit a mplius nõ ſitit. Nam de hac aqua
qui bierit ſitiet iterum.Et gauiſa eſt il⸗
la ⁊ voluit accipere quaſi non paſſura
ſitim coꝛpoꝛis que labore hauriẽdi fati
gabat᷑: ⁊ ſic inter huiuſmodi ſermocina
tiones peruenit ad potum ſpiritualem
Omnino iſto modo ⁊ hic. hhnuc ergo
cibum operamini non qui perit ſed qͥ
permanet in vitam etern am: quem fili
us hominis dabit vobis.
pater ſi⸗ nauit deus. Iſtũ filiũ ho⸗
minis nolite ſic accipere quaſi alios ff⸗
lios hominum:de quibus dictum ẽ. Fi
lij autem hominum in ꝓtectione alarũ

tuarum ſperabnnt. Iſte filius hominis

ſequeſtratꝰ q̃dã gr̃a ſpũs ⁊ ſᷣm carnẽ
filiꝰ hoĩs exceptꝰ a numero hoĩm: filiꝰ
hominis eſt Iſte ⁊ filiꝰ homĩs ⁊ filiꝰ di
eſt. Aſte homo etiam deus eſt. Alio lo⸗
loco interrogans diſcipulos ait.Queʒ
dicũt eſſe homines filium hominis:Et

unceni

beraretur genus humanum: ixe⸗ E
oad eum: Quid facie⸗
mMus:vt operemur opera deiæz
Dixerat enimi
non que perit ſed que ꝑmanet in vi⸗
tam etetnam. Quid faciemus inqui⸗
unt:? Quid obſeruando hoc pꝛceptuʒ
implere poterimus. Reſponditie⸗
ſus et dixit eis. Hoc eſt opus

illi: Alij iohãnem: alij beliam alij hie
remiam: aut vnum ex ꝓphetis.Et ille l

Vos vero quem me dicitis eſſe? Re⸗

Mẽ

—
„

—

ſpondit petrus. Tu es chꝛiſtus flliꝰ dii·

viui. Ille dixit ſe filium hominis:et pe
trus eum dixit filium dei viui. Optime
