in ipſo reuerberant᷑ quodãmõ: ⁊ reſpon⸗
dent medico demonſtranti. Jã iã vidi:ſʒ
videre non poſſum. Quid ergo facit me⸗

dicꝰ? Reuocat ad ſolita ⁊ addit colliriüũ:

vt ad illud quod viſum eſt ⁊ videri non
poteſt: deſideriũ nutriat/a ex ipſo deſide
rio curet᷑ plenius:⁊ ſi qua moꝛdacia repa

„*

rande ſanitati adhibent᷑: foꝛtiter ferat:

vt amoꝛe illius lucis accenſus dicat ſibi.

Quando erit vt illud firmis oculis videẽʒ

quod ſaucius infirmiſq; non potui? Vrget

medicum:⁊ rogat vt curet Ergo fratres ſi

tale aliquid factum eſt in coꝛdibus vfis/

ſi vtcũq; erexiſtis coꝛ veſtrũ ad videndũu

verbũ:⁊ ipᷣius luce reuerberati ad ſolita
recidiſtis:Rogate medicum vt adhibeat

colliria moꝛdacia: pᷣcepta iuſticie. Eſt qd

videas:ſed non eſt vnde videas. Mõ mi⸗
hi antea credebas quia e quod videas:

duce quadam rationis adductus es:pꝛo-

pinq̃ſti: intẽdiſti:palpaſti:refugiſti.Scis
certe eſſe quod videas:ſed idoneum non
te eſſe qui videas.Ergo curare.Que ſũt
colliria? Holi mentiri:noli periurare:noli
adulterari: noli furari:noli fraudare.Sed
conſueſti ⁊ cum aliquo dolore a cõſuetu⸗
dine reuocaris:hoc eſt quod moꝛdet ſʒ ſa
nat. Nam dico tibi liberius ex timoꝛe et
meo ⁊ tuo.Si curari reſtiteris et eẽ idone
us ad ꝑfruendũ hac luce neglexeris:vali
tudine oculoꝝ tuoꝛũ tenebꝛas amabis:et
amando tenebꝛas in tenebris remanebis:
et remanendo in tenebꝛis etiã in tenebraſ
exterioꝛes ꝓijceris: Ibi erit fletus ⁊ ſtri⸗
doꝛ dẽtiũ: Si nihil ante faciebat amoꝛ lu
cis:faciat timoꝛ doloꝛis. Sufficienter me

loquutũ arbitroꝛ: ⁊ lectionẽ tñ euãgelica

non finiui:Si dicã reliqua: onerabo vos:
et timeo ne etiã qð hauſtum eſt/ effunda
tur. Sufficiant ergo iſta caritati vr̃e. De⸗
bitoꝛes ſumus/non nũc ſed ſemꝑ quãdiu
viuimus:quia ꝓpter vos viuimus. Veꝝ
tamẽ vitã noſtrã iſtam infirmã/laboꝛioſa/
periculoſam in hoc mundo cõſolamini be
ne vinendo:nolite nos contriſtari ⁊ atte⸗
rere malis moꝛibus veſtris. Cum enim of
fendimur mala vita veſtra/ſi refugiamus
a vob.et ſeparemꝰ nos a vobis/⁊ ad vos

deſiderabant ⁊ nõ poterant cũ ceci eſſẽt:

LCa.

non accedamus: HNonne conqueremini et
dicetiſ:⁊ ſi languebamus curaretis:et ſi in
firmabamur viſitaretis? Ecce curamꝰ ec⸗
ce viſitamur:ſed nõ nobis fiat quomodo
audiſtis ab apoſtolo. Timeo ne ſine cau⸗
ſa laboꝛauerim in vos.
Explicit tractatꝰ. xviij . Incipit tra⸗
ctatus.xix.Ab eo quod ſcriptum ẽ
Non poteſt a ſe filius facere quic⸗
qua niſi quoq viderit patrem faciẽ
tem vſq; ad id quod ait. quia non
untate mea:ſed volũta⸗ x

quero vo

tem eius qui miſitmne
—Ermoe p
no q;tũ nr̃ſfm mouit affectũ ⁊ in
telligẽdi pauꝑtatẽ:locuti ſumꝰ

ex occaſione verboꝛum euangelicoꝝ vbi
ſcriptum eſt/non poteſt ſiliꝰ a ſe facere qͥc
qua niſi quod viderit patrem facientem:
Quid ſit videre filij/hoc eſt videre verbi⸗
quia filius verbum/⁊ quia ꝑ verbum fac⸗
ta ſunt omnia. Quomodo poſſit intelli⸗
gi quod videt filius primo patrem facien
tem/tunc demũ ⁊ ipſe faciat que facta cõ⸗
ſpexerit:cũ pater mihil niſi per filium fece
rit.Omia eniĩ per ipᷣm facta ſunt ⁊ ſine ip⸗
ſo factũ eſt nihil. HNon tamẽ explicatũ ali
quid diximus:quia nec explicatum aliqd
intelleximꝰ. Aliqñ eni ſermo deſicit: vbi
etiã intellectus ꝓficit/quantomagis ſer⸗
mo patitur defectõem:quãdo intellectus
non habet ꝑfectõem? Hunc itaq; quantũ
dominꝰ donat/breuiter ꝑcurramus lectio
nem:et vel hodie expleamus debitũ pen
ſum. Si quid foꝛte remanſerit/vel tempo
ris vel viriũ:retractabimꝰ ſi potuerimus
quoantum et a nobis ⁊ apud vos fieri po⸗
teſt: Quid ſit videre vbi /oemõſtrari ver
bo non poteſt. Omnia quippe dicta ſunt
hic: Que ſi intelligant᷑ ſm humanũ ſenſũ
carnaliter: nihil aliud nobis facit ania ple
na phãtaſmatis/ niſi quaſdam imagines
velut duoꝛũ hominũ patris et filij: vnius
oſtẽdẽtis alteriꝰ videntis:vnius loquen
tis/alteriꝰ audiẽtis.que oĩa idola coꝛdis
ſũt.Que ſi iã deiecta ſũt ð tẽplis ſuis:q̃n
tomagis deijciẽda ſũt de coꝛdibꝰ xpᷣianis
Nõ poteſt inquitra ſe facere quic⸗ ralia a ſi⸗
; Mmiſi quod viderit patrẽ facietẽ. lius:

—

h.

„„ 3
Aalian
tin

.
.

ð

di
.
tbi
c⸗
ll⸗
jen
ce
⸗

S& & △N = -π.

ſe
8
is
in

ns
lic⸗ al
lus:

Demõſtrabit ei oꝑa:rita vt vos mi
B remiabaioꝛa his. Auibemaioꝛa? Facile
Alia lr̃a nõ occurrit/que modo audiſtis:curationibꝰ

habet.ita

quia omnia per ipᷣm facta ſunt ¶Qu
dʒz enim ille fecerit hec ⁊ filius ſumi
liter facit: Mon alia ſed hec mon diſſimi

Verum eſt hoc: tenete hoc: duʒ tamẽ nõ

amittatis quod in ipius euangel exoꝛ⸗
dio tenuiſtis quia in pꝛincipio erat verbũ
et verbum erat apud deum/et deus erat
verbum: ⁊ pᷣcipue quia omnia per ipſum

facta ſunt.Quod nunc enim audiſtis con

iungite illi auditui.⁊ vtrũ q; concoꝛdet in

coꝛdibus veſtris.Sic itaq; non poteſt fili

us a ſe facere quicq; niſi quod viderit pa
trem facientẽ:vt tamen pater ea que facit
non faciat niſi ꝑ filium/quia eius eſt ver⸗
bum.Et in pꝛincipio erat verbum/? ver⸗
bum erat apud deum/⁊ deus crat verbũ:

liter ſed ſimiliter. Pater em̃ diligit fi⸗
liũ:⁊ omnia demõſtrat ei quẽ ipſe
facit. Ad hoc qð ſupꝛa dixit/niſi quod vi

derit parreʒ facientem/videt᷑ pertinere/ 2

quod omnia demonſtrat ei que ipᷣe facit.
Sed ſi pater demõſtrat que facit:nec filiꝰ
poteſt facere niſi pat demõſtrauerit: Pa⸗
ter que demõſtrare nõ poteſt niſi fecerit.
cõſequens erit vt non ꝑ filium faciat om⸗
nia pater. Poꝛro ſi fixum atq; inconcuſſũ
tenemus/quia per filium omia par facit.
anteq; facit demonſtrat filio vt filiꝰ demõ
ſtrata faciat/ que demonſtrata iam facta
ſunt:aliduid ꝓculdubio pater ſine filio fa
cit.Sed non facit pater aliquid ſine filio:
qa filius dei verbum eſt:⁊ omnia ꝑ ipſum
facta ſunt.Remanet ergo foꝛtaſſe:vt que
pater facturus eſt/demonſtraret faciẽda:
vt per filiũ ſint facta. Nam ſi filius ea fa⸗
cit que pater facta demonſtret:non vti⸗

qʒ p filiũ facit. onſtrari em̃ non poſſent

niſi facta:facere filius non poſſet niſi mon
ſtrata fuerint. Ergo ſine filio facaa? Sed
verum eſt omnia ꝑ ipſum facta ſunt.Er⸗
go anteq; facta/monſtrata ſunt. Sed hoc

diximus differendũ eſſe: quo redeunduʒ

ſit.percurſa lectione ſivt diximꝰ aliquid
vel temꝑis vel viriũ nobis remanſ erit:ad
ea que diſtulimꝰ retractãda. Ampliꝰ⸗ au⸗

*

dite difficilia· Et maiora his inquit

lãguoꝝ coꝛpoꝛaliũ.De iſto enĩ qͥ triginta
et octo annis habebat infirmitatem ⁊ xpᷣi.

.

verbo ſanatus eſt mata eſt huiꝰ occaſio to
ta ſermonis.Et ꝓpter hoc dominꝰ dicere
potuit/maio:a his demõſtrabit ei opꝑa:vt
vos miremini. Sunt enim opera maioꝛa
q; iſta:⁊ demõſtrabit ea pater filio Nõ de

monſtrauit ei tanqꝙ; de pᷣterito/ſed demon

rabit de futuro:hoc ẽ demõſtraturus ẽé.
Rurſus difficilis oꝛit᷑ queſtio.Eſt em̃ ali⸗
quid apud pr̃em/quod adhuc latebat ſi⸗
lium:quando iſta nlius loquebat᷑. Si em
demõſtrabit/hoc eſt demonſtraturꝰ ẽ/nõ⸗
dum demõſtrauit: ⁊ filio tunc demoſtratu
rus eſt quando et iſtis. Sequit᷑ em̃ ita:v:
vos miremini.Et hoc difficile eſt videre:
quomodo tanq; tempoꝛaliter filio coeter
no aliqd demonſtret eternus pater: om⸗

nia ſcieti qᷓ ſunt apud patrẽ: ue ſunt ta-

men illa maioꝛa.hoc enĩ foꝛte facile ẽ in
telligere. Sicut em pater in gint ſu⸗
ſcitat mortuos ⁊ viuitficat:ſic et fili
us quos vult vinificat. abaioꝛa enĩ
ſunt oꝑa moꝛtuos ſuſcitare: qᷓ; languidos
ſanare. Sed reſuſcitat pater moꝛtuos et
viuiſicat:ſic et filius quos vult viuificat.
Alius ergo pater alius filius:ſed omia p

ipm. Ipſos itaq; filius quos et pater/qa

non alia/nec aliter:ſed hec et filius ſimili
ter facit. Ita plane intelligendũ eſt: ⁊ ita
tenendũ. Sed mementotc qᷣa filius quos
vult viuificat. Tenete hic ergo non ſoluʒ
Horeſare fili:verumetiã voluntatẽ:Et ſi
ius quos vult viuificat/⁊ pat᷑ quos vult
viuiſicat/et ipſos filiꝰ quos et pater: ac ꝑ
hoc eadẽ patris ac filij ptãs eſt ⁊ volũtas
Quid eſt ergo quod ſequit᷑.neq; em pf
iudicat quẽqua: ſed iudiciu omne
dedit filio : ut omnes honorificẽt
in ſicut honorificãt patrẽ. Quod
ita ſubiunxit: tanq; ratõem redgens ſupe
rioꝛis ſentẽtie. Aultũ mouet:Intẽti eſto
te.Filiꝰ quos vult viuiſicat:pr̃ quos vult
viuificat.Filiꝰ ſuſcitat moꝛtuos:ſicut pa⸗
ter ſuſcitat moꝛtuos. Neq; enĩ pr̃ iudicat
quẽqᷓ;. Si in iudicio ſuſcitãdi ſunt moꝛtui
quõ pr̃ ſuſcitat moꝛtuos/ſi nõ iudicat quẽ
quã: Om̃e qᷣpe iudiciũ dedit filio. In il⸗
lo qͥpe iudicio ſuſcitãtur moꝛtui ⁊ reſur⸗
gũt:ali ad vitam eternam:alij ad penam
Quod totum ſi filius facit/ pater autem
ideo non facit/ quia pater non iudicat
quẽquã/ſed omẽ iudiciũ dedit filio: riũ

videbit᷑ ei quod dictũ ẽ. Sicut pater ſuſci

tat moꝛtuos ⁊ viuiſicat:ſic ⁊ filiꝰ qð vult
viuificat.Sił & ſuſcitat.Si ſił ſuſcitant:ſił
viuificat:ſimul S iudicant. Quomõ itaqᷓ;
veꝝ eſt / neq; em̃ pater iudicat quẽq;/ ſed

iudiciũ omne dedit filio? Æoueãt interi

poſite queſtiones:pᷣſtabit dominꝰ vt ſo
ute delectẽt Ita ẽ fratres Omis queſtio
niſi intentũ fecerit ꝓpoſita:nõ leti ficabit
expoſita: Sequat᷑ ergo ipſe dñs:ne foꝛte
in his que ſubiecit aꝑiat ſe aliquantum.
Subtexit enĩ nubilo lucẽ ſuam: ⁊ difficile
eſt aquile moꝛe volare ſuꝑ omneʒ nebu⸗
lam qua tegitur omis terra:⁊ videre ver⸗
bũ domini ſinceriſſimã lucem. MNe foꝛte ꝗ̊

caloꝛe radioꝝ ſuoꝝ diſcutiat caliginẽ no⸗
ſtrã ⁊ aliquantũ ſe ĩ cõſequẽtibꝰ aꝑire di⸗
gnetur:dilatis iſtis: ſequentia videamus

-

E Mui non honorificat filiũ:non ho

norificat patren
verũ eſt:⁊ planũ eſt.

mne quippe iudici

um dedit filio ſicut ſupra dixit: vt omnes
honoꝛificent filiũ ſicut honoꝛiſicãt patrẽ.

QQuid ſi inueniunt᷑ qui patrẽ honoꝛiſicant

7 non honoꝛificãt filium? HNon poteſt in⸗

quit fieri qui ñ honoꝛiſicãt filiũ:nõ hono
riſicãt patrẽ qui miſit illũ.Mon poteſt er⸗
go dicere aliquis. Ego pr̃em honoꝛifica⸗

bã:quia filiũ non nouera. Et ſi nõdum fi⸗
lium honoꝛiſicabas:nec pf̃em honoꝛiſica⸗
bas.Quid eſt enĩ honoꝛificare pr̃em: niſi

quod habeat filiũ: Aliud eſt enĩ cum tibi

cõmendat᷑ deus quia deus eſt:⁊ aliud eſt
cũ tibi cõmẽdat᷑ deus/quia pater.Cum ti

— * 9*

cat patrem guimilit illu. Hoe .

Spũs quidẽ ſũmus eternus inuiſibilis ti⸗

bi cõmendat᷑: Incõmutabilis tibi cõmen⸗
datur. Cũ vero tibi quia pater eſt cõmen
datur / nihil tibi aliud q; et filius cõmẽda⸗
tur:Quia pater dici non poteſt/ſi filiũ nõ
habet: ſicut nec filius ſi prem non habet.

Sed foꝛte quidẽ pr̃em honoꝛifices täquõẽ

maioꝛẽ / filiũ vero tanquꝗ minoꝛẽ / vt di⸗
cas mihi: honoꝛiſico pairẽ / ſcio enĩ qo ha
beat filiũ/⁊ nõ erro in patris nomine/non

enim pr̃em intelligo ſine filio/honoꝛiſico
tamẽ ⁊ filiũ tanquã minoꝛem:Corrigit te

ipſe filius et reuocat te dicens/ vt omnes
honoꝛificent filium:non inferius ſed ſicut
honoꝛiſicant patrem.Qui ergo non hono

—

2
4

riſicant filium:non honoꝛificant patrem 4

miſit illum.Ego inquis maioꝛem honoꝛẽ
volo dare patri:minoꝛem filio. Ibi tollis

honoꝛẽ patri:vhi minoꝛẽ das filio. Quid

enim alið tibi videt ita ſentienti:niſi quia
pater equaleʒ ſibi filium generare/aut no
lIuit/aut non potuit? Si noluit /inuidit.ſi

non potuit / defecit. Mõ ergo vides quia

ita ſentiendo vbi maioꝛeim honoꝛem vis
dare patri:ibi es cõtumelioſus in patreʒ⸗

Pꝛoinde ſie honoꝛiſica filiũ/quomõ höo⸗
noꝛiſicas patrẽ: ſi vis honoꝛiſicare et pao⸗
trẽ et filiũ. Amen amen dico vobis:
Dit ei quimi rmne habet vi a eter
am Et in indiciu non venit:ſʒt trã Alia lfa trã
t a morte in vitaʒy. Mon nüc tranſit: ſiet.

quia qui verbũ meum aud

ſed iam tranſit a moꝛt᷑e in vitã.Et hoc at

tendite qui verbũ meũ audit: æ non dixit

et credit mihi/ſed credit ei qui me miſit.
Verbũ ergo filij audiat: vt patri credat.

Quare verbũ audit tuũ:et credit alteri?:

verbũ ꝓferenti credimus:loquenti nobis
fideʒ accõmodamꝰ? Quid ergo voluit di

cere qui verbũ meũ audit ⁊ credit ei qui
miſit me:niſi quia verbũ eius ẽ in me? Et

quid ẽ audit verbum meũ:niſi audit me⸗
Qui credit mihi: ecredit ei qͥ miſit me: qa
cum illi credit/verbo eius credit. Cũ autẽz
ver bo eius credit/mihi credit:quia verbũ
patris ego ſum. Pax ergo in ſcripturis et
omia diſpoſita:nequaq; rixantia.Tu abij
at deus / quia ce litẽ coꝛdis tui: intellige concoꝛdiã ſcrip
bi quia deus eſt cõmẽdatł᷑/creator tibi co⸗
mendatur: omnipotẽs tibi cõmendatur:

turaꝝ: Munquid contraria ſibi diceret ve
nitas? Qui audit inquit verbum meum et
credit ei qui miſit me habʒ vitam eternã:
et in iudicinm nõ venit/ſed tranſit a moꝛ

te ad vitam. Meminiſtis qð ſuꝑius poſue

ramus:quia ſicut pater ſuſcitat moꝛtuos

—

et viuiñcat / lic et ſli? quos vult viuificat⸗

Incipit iam aꝑire ſe loqui de reſurꝛectio
ne moꝛtuoꝝ:⁊ ecce iam reſurgunt moꝛtui
Qui eni verbum meũ audit et credit ei qᷓ
miſit me habet vitam eternam: et in iudi⸗
cium non venit. Pꝛoba quia reſurrexit:
ſed tranſijt inquit a moꝛte ad vitam. Qui
tranſiit a moꝛte ad vitaʒ:nullo dubitante

vtiq; reſurꝛexit.Nõ em̃ trãſiret de moꝛte

ad vitam:niſi pꝛimo eſſet in moꝛte et non
eſſet in vita: Cũ autem tranſienit / erit in

„
. . — .
„
—

s

Mne cum verbũ alicuiꝰ audimus/eidem

☛½ — — --——K

— —

pis
e

o⸗
⸗
*

*

a akt
A
dir
nt.
dda
len⸗
eden
nobis
di
eiqri
e⸗E
ne⸗
4
Ut
bü
et
.
ve
ne
H
noꝛ
ſue
nos
icat⸗
i⸗
di⸗
in
ui⸗
me⸗
one
non
ntin

iã qᷓdã f̃ſurrectio:⁊ trãſeũt hoĩes a moꝛte
qdã ad qᷓndã vitã: A mortẽè infidelitatis
ad vitam fidei:a moꝛte falſitatis:ad vitã
veritatis:AA moꝛte iniquitatis/ad vitam
iuſticie. Eſt ergo ⁊ iſta quedã reſurꝛectio
moꝛtuoꝝ. Apiat illã plenius:⁊ diluceſcat
nobis vt cepit ¶ Ame amen dico vo⸗
bis:quia venit hora et nunc eſt.
Nos expectamꝰ in finẽ reſurꝛectõeʒ moꝛ⸗

tuoꝛũ/nam ita credimus:ĩmo nõ expecta

mus.Sed plane expectare debemus: He

ꝙᷓ; em falſum credimus in fine moꝛtuos re
ſurrecturos. Cum ergo vellet dñs ieſo in⸗

ſinuare nobis quandã reſurrectõem moꝛ⸗
tuoꝛũ/ante reſurrectõem moꝛtuorũ Hõ ſi

cut laʒari vel filij illius vidue/vel filie ar

chiſinagogi qui reſurrexerunt moꝛituri:
nam et ipoꝝ moꝛtuoꝝ quedã reſurrectio
facta eſt/ante reſurrectõem moꝛtuoꝝ.Sʒ
ſicut hic dicit habet inqͥt vitã eternã/⁊ in
iudiciũ non venit ſed trãſit a moꝛte ad vi
tã. Ad quã vtã? Ad eternaʒ. Non aũt ſi⸗
cut coꝛpus laʒari.Tranſit em̃ ⁊ ille a moꝛ
te ſepulchri ad vitam hominũ/ſed nõ et᷑⸗
nam/iterũ moꝛit᷑. Reſurrecturi aũt in fine
ſeculi moꝛtui:in vitã eternã tranſibũt:Cũ
ergo vellet dñs icſus vpᷣs magiſter cele⸗
ſtis / verbum patris et veritas demonſtra

re nobis quandã reſurrectõem in vitã er⸗

nam/ante reſurꝛectõem moꝛtuox in eter⸗
nam vitã: Venit hoꝛa inquit: Tu pꝛocul
dubio imbutus fide/reſurrectõem carnis
cxpectabas:hoꝛã illã finis ſeculi diem iu⸗
dicij:quã ne ĩ iſto loco expectares:addi
didit ⁊ nũc eſt Quod ergo dicit venit ho
ra: Non diẽ de illa hoꝛa nouiſſima vbi in⸗
iuſſu ⁊ voce archangeli/⁊ in tuba dei dñs
ipᷣe deſcendet de celo ⁊ moꝛtui in xpᷣo re⸗

ſurgent pᷣmi:deinde nos qui viuimꝰ viuz
tes qui reliqui ſumus/ſimul rapiemur cũ

illis in nubibꝰ obuiam xpo in aera / et ita
ſemꝑ cum domio erimus. Et veniet hoꝛa
illa:ſed non eſt nunc.lhoꝛa vero iſta que
ſit: Aduertite.Quid in ea fit? Quid niſi
reſurrectio moꝛtuoꝛum? Vlt q reſurgũt:
in eternũ viuãt:? hoc erit ⁊ nouiſſima ho
ra:OQuid ergo? Quomõ intelligimus du⸗

as iſtas reſurrectiones: Nunquid foꝛte qᷓ
nũc reſurgunt/tüc non reſurgẽt: vt alioꝝ
fiat tunc reſurꝛectio alioꝝ nunc? NHon eſt

X LCa. V

vita:et non erit in moꝛte. Moꝛtuus ergo

tnon erit in moꝛte. Moꝛtuus ergo ita. Mam iſta reſurrectione ſi recte credi⸗
erat ⁊ ruixit:pierat ⁊ inuẽtus ẽ̊. Fit ꝑinð

dimus reſurreximus:et noſipſi qui iam re

ſurreximus/alterã in fine reſurrectionem

expe ctamus. Sed ⁊ nunc in eternã vitam
reſi urreximus:ſi in fide ip̃a pſeuerant᷑ ma⸗
nemus.Et tunc in eternã vitã reſurgemus

guando angelis coequabimur. IJpie g di⸗

ſtinguat / ipſe aꝑiat qð loqui auſi ſumus:
Quomõ fiat reſurrectio ante reſi urectõeʒz:
Hon alioꝝ ⁊ alioꝝ/ſed eoꝛundẽ:nec taliſ
qualis laʒari/ſed ĩ vitã eternã.Apꝑiet pla
ne. Audite diluceſcentem magiſtrũ ⁊ illa
bentẽ coꝛdibus nr̃is ſolem nr̃m: Nõ quẽ

deſiderant oculi carnales/ſed cui eſtuant

aꝑiri oculi coꝛdis. Iphm ergo audiamus.

Amen amẽ dico vobis:quia venit hoꝛa ⁊=

nunc eſt.quãdo moꝛtui/ Tlidete expᷣmi re

lſurrectõem: quando mortui audient

vocẽ filij dei:⁊ qui audierint vinet
Quare addidit/q audierint viuẽt: Por
ſent em̃ audire niſi viuerent? Sufficeret
ergo venit hoꝛa ⁊ nnuc eſt:quãdo moꝛtui
audient vocem filij dei. Jam nos ſi intel⸗
ligeremus viuentes eos: quãdo niſi viue
rent audire non poſſent:nõ inquit qꝛ vi⸗
uunt audiunt/ſed audiendo reuiuiſcunt.
Audient:et qui audierint viuent. Quid
eſt ergo audient / niſi obaudient? Quan⸗
tum em̃ ꝑtinet ad auris auditũ: non om̃s
qui audient/viuent.Multi em̃ audiunt et
nõ credunt. Audiendo ⁊ nõ credẽdo /nõ
obaudiunt: MNon obaudiendo/nõ viuent.
Itaq; hic qͥ audiẽt:nihil ẽ alið qᷓ; qͥ obua⸗
diẽt Qui ergo obaudierit viuẽt.Certi ſũt

ſecuri ſunt viuent. Pꝛedicat᷑ xpᷣs/verbum

dei filius dei/ꝑ quẽ facta ſunt omĩa/certe
diſpenſatõis gr̃a: aſiumpta carne natꝰ ex

virgine:infans in carne/iuuenis in carne:

patiens in carne/moꝛiens in carne:reſur⸗
gens in carne/aſcendens in carnc/ꝙmit⸗
tẽs reſurꝛectõem carni/ꝙmittẽs reſurrec⸗
tionem mẽti: mẽti ante carnẽ/carni poſt
mentẽ. Qui audit ⁊ obaudit viuet: Qui
aũt audit ⁊ nõ obaudit id ẽ qͥ audit ⁊ con
tempnit/audit ⁊ nõ credit nõ viuet.Qua
re nõ viuet:?: Quia nõ audit.Quid eſt nõ
audit⸗? Non obaudit. Ergo qui audierĩt
viuent. Attẽde nüc quid dixeramꝰ diffe⸗
rendum:vt nunc ſi fieri potuerit aꝑiatur.
Subiecit cõtinuo de hac ipſa reſurrectõe.
Sicut em pr̃ hʒ vita i ſemetipo:ſic
Dedit ⁊ filio vitã hre in ſemetipſo·

—eLõõü

7

. 5 R õõl 3 E

Joh. Tract. XIX

Quid eſt habet vitã pr ĩ ſemetipſo: Non
alibi habet vitã niſi in ſemetipſo: Viuere
quipe ſuũ in illo eſt ⁊ nõ aliunde. Et nõ
alienũ eſt nõ quaſi mutuat᷑ vitã/nec qua
ſi pticeps ſit vite/eiꝰ vite q̃ nõ ẽ qð ipſe.ſiʒ
habet vitã in ſemetipᷣo / vt ipa vita ſidi ſit
ipe Si potuero adhuc modicũ qͥd inde di
cere exemplis ꝑpoſitis ad intelligentiam
vfam infoꝛmandã /dño adiuuãte potue⸗
ro:et pietate intentionis vr̃e. Viuit deꝰ:
viuit ⁊ anĩa.Sed vita dei imutabilis eſt:
vita anime mutabilis eſt. Deus nec ꝓfi⸗
cit nec deſicit/ſed ẽ ipᷣe ſemꝑ:in ſe eſt vita
vt eſt: Mon alit᷑ nũc/nõ alit᷑ poſtea /aliter
antea Anie vero vita/valde alit᷑ atqʒ ali
ter: Viucbat ſtulta/ viuit ſapiens: vi⸗
uebat iniqua/vinit iuſta. Nunc meminit
nunc obliuiſcit᷑: Nunc diſcit/nũc diſcere ñ
poteſt. Huũc ꝑdit qð didicerat:nunc reci⸗

pit qð amiſerat. Mutabilis vita anie. Et

cum viuit anĩa in iniqtate /moꝛs eius eſt:
Cũ autẽ fit iuſta.fit particeps alterius vi
te:que nõ eſt quod ipſa.Erigẽdo ſe quip
pe ad deũ ⁊ inherendo deo: ex illo iuſtiſi
catur. Dictũ eſt em̃.Credenti in eũ q̊ iu⸗
ſtiſicat impiũ: deputat᷑ fides eius ad iu⸗
ſticiã. NHeſiciendo ab illa fit iniq: ꝓficien
do ad illũ fit iuſta:HNonne videt᷑ tibi qua
ſi aliquid frigidum/igni admotũ ferueſ⸗
cere.remotũ ab igne toꝛpeſcere? Nõne vi

der tibi quiddã tenebꝛoſum admotũ lu⸗

ci clareſcere:r̃motũ a luce nigreſcere? Ta
le quidd eſt anima:nõ tale aliqͥd deus.
Poteſt ⁊ homo dicere habere ſe lucẽ nũc
in oculis ſuis.Dicãt ergo quaſi quadam
voce ꝓpꝛia oculi tui ſi poſſunt:habemuſ
lucem in nobis ipᷣis. Cõtra dicit᷑ / nõ ꝓpᷣe
dicitis:habere vos lucem ĩ vobiſipᷣis:ha
betis lucẽ:ſed in celo. Habetis lucem/ſi
foꝛte nox eſt:ſed in luna/in lucernis: non
in vobiſipᷣis:Nam clauſi amittit s: qð aꝑ
ti ꝑcipitis. Mõ in vobiſipᷣis habetis lucẽ᷑.
Sole occidente:tenete lucem ſi poteſtis.
Nox eſt:⁊ ĩ lumĩie nocturno pfruimi.Sub
ductalucerna:tenete lucẽ.Cũ vero ſub⸗
ducta lucerna in tenebris remaneatis.nõ
lucem in vobiſipᷣis habetis. Hoc eſt ergo
habere lucem in ſemetipſo:nõ indigere lu
cem ex altero.Ecce vbi ſi quis intelligat/
oſtendit filiũ equalẽ pat᷑:vbi ait. Sicut

₰

habet pat vitaʒ in ſemetipſo. ſic de

—

dit ⁊ filio vitã habere in ſemetipo:

Vt hoc ſolũ interſit inter patrẽ ⁊ filiũ.qꝛ
pater habet vitam in ſemetipᷣo quã nemo
ei dedit: Filius autẽ habʒ vitam in ſemet
ipſo / quam pater dedit: ¶ Sed etiam
hic oꝛitur aliquid nubilum diſcutiendum
Non deſiciamus / intenti ſimus: paſcua
mẽtis ſunt:nõ faſtidiamus vt viuamꝰ.Ec
ce inquis fateris ipᷣe /quod vitã filio pat᷑
dedit:vt habeat eam qͥdem in ſ. emetipſo
ſicut pater habet vitã in ſemetipᷣo. Hõ in

digens ille:nõ indigeat ⁊ iſte: vt ſit ille vi

ta ſit et iſte:⁊ vtrũq; cõiũctũ vna vita/nõ
due / quia vnus deus / nõ duo dij: et hoc ip
ſum ſit eſſe vitã. Quomõ ergo dedit filio
vitam pater:Mõ ſic quaſi ante fuerit filiꝰ

F

ſine vita:atq; vt viueret a pr̃e accepit vi-

tam: NHã ſi hoc eſſet:nõ haberet vitã in ſe
metipᷣo.Ecce de anima loquebar.Eſt aĩa
et ſi nõ ſit ſapiens/⁊ ſi nõ ſit iuſta anĩa eſt:
et ſi nõ ſit pia/anima eſt. Aliud ẽ eſſe ani
ma/aliud vero eſſe ſapientè: eſſe iuſtã/eẽ

piam.Eſt ergo aliquid quod nõ duʒ ẽ ſa⸗

piens/nõdum iuſta nõdum pia: nõ tamẽ
mqihil eſt/nõ tamen nulla vita eſt. Nam ex
operibus quibuſdã ſuis oſtendit ſe vitã:
et ſi non ſe oſtendit ſapientẽ/piã iuſtã.MNi

ſi em̃ viueret: coꝛpus nõ moueret pedibꝰ

greſſum/manibus opus/oculis intuitum/
auribus auditũ/n on aꝑiret os ad vocem
linguã ad diſtinctõem vocũ nõ moueret.
His itaq; operibus viuere ſe oſtẽdit:⁊ eẽ
aliquid quod eſt coꝛpoꝛe melius.Sʒ nun
quid his operibus /ſapientẽ /piã /iuſtam
ſe oſtendit? Mõne ambulant/oꝑantur /vi
dent/audiunt/loquunt᷑ et ſtulti/ et impij/

et iniuſti? Cũ vero ſe erigit ad aliqͥd qᷣ

ipſa nõ eſt ⁊ quod ſupꝛa ipam eſt ⁊ a quo
ipſa eſt: ꝑcipit ſapientiam / iuſticiã pieta⸗
tem/ſine quibus cũ eſſʒ/moꝛtua erat: nec
vitam habebat qua ipſa viueret/ſed qua
coꝛpus viuificaret. Aliud eſt enim in ani⸗
ma/vnde coꝛpus viuificat᷑:aliud vnde ip
ſa viuiſicat᷑. elius quippe eſt qᷓ; coꝛous
Sed melius quã ipa/eſt oeus.Eſt ergo ip

ſa etiã ſi ſit inſipiens iniuſta ⁊ impia:vita

coꝛpoꝛiſ Quia vᷣo vita eius eſt deus:quã
do cũ ipſa eſt in coꝛꝑe / pꝛeſtat illi vigo⸗
rẽ/decoꝛem/nobilitatẽ/officia membꝛoꝝ:
ſic cum vita eius deus in ipſa eſt: pꝛeſtat
illi ſapientiam/pietatẽ/iuſticiã caritateʒ.
Aliud eſt ergo quod pꝛeſtat᷑ coꝛꝑi de ani

ma: aliud quod pꝛeſtatur anime de deo⸗

— — ——— —

fupt

i
guo
cia⸗
net
gu
lani⸗
lep
u
ita
gva
igo⸗
noy:
eſtat
ej.
de
ebee⸗

Viuiſicat ⁊ viuificat᷑.Moꝛtua viuiſicat:
ſed ipſa nõ viuiſicat᷑. Veniẽte itaq; ver⸗
bo ⁊ infuſo audientibꝰ factiſq; illiſ non ſo
lũ audientibꝰ/ſed etiã obedientibꝰ //reſur
gertr anima a moꝛte ſua ad vitã ſuã: hoc ẽ
ab iniquitate / ab inſipientia/ab impietate
ad deũ ſuũ/qui eſt illi ſapientia /iuſticia/⸗
charitas. Reſurgat ad illũ /illuminet᷑ ab
illo. Accedite inquit ad deum.Et qͥd no.
bis erit? Et illuminamini.Si ergo accedẽ
do illumiami et recedẽdo tenebramĩ:nõ
erat in vobis lumen veſtrũ ſed in deo ve⸗
ſtro. Accedite vt reſurgatis.Si receſſeri⸗
tis moꝛiemini. Si ergo accedẽdo viuitis⸗
recedẽdo moꝛiemini:nmon erat in vobis vi
ta vr̃a. Ipa eſt enĩ vita vr̃a.que ẽ lux ve⸗
ſtra. Quoniã apud te eſt fons vite: ⁊ in lu
S mie tuo videbimꝰ lumẽ ¶ Mon ergo ſicut
ania aliquid aliud ẽ anteq; ilummaret᷑ ⁊
fit melius cũ illumimnat᷑ ꝑticipatiõe melio
ris /ita ⁊ verbũ dei/ſilius dei:aliquid ali⸗
ua erat anteq; acciperet vitã /vt ꝑticipan
do habeat vitã.ſed vitã habet in ſemetip
ſo:ac ꝑ hoc ipe ẽ ipᷣa vita. Quid ergo ait
dedit ſilio vitã habere in ſemetipo? Bꝛe⸗
uiter dixerim:genuit filiũ. Neq; enĩ erat
ſine vita et accepit vitã:ſed naſcendo vi⸗

pð. xxxiij

ta eſt. Pater vita eſt nõ naſcẽdo: ſiliꝰ vi⸗

ta eſt naſcendo Pater de nullo pfe: filiꝰ
de deo patre. Pater quod eſt:a nullo eſt.
Quod aũt pater ẽ:ꝓpter ſiliũ ẽ. Filiꝰ ve
ro ⁊ quod ſiliꝰ eſt ꝓpter pr̃em eſt:⁊ quod
eſt a pr̃e eſt. Et hoc ergo dixit vitã dedit
filio vt haberet eã in ſemetipᷣo:tanq; dice
ret: Pat᷑ qui eſt vita in ſemetipo: genuit
filiũ qui eẽt vita in ſemetipᷣo. Pꝛo eo eni
quod genuit/voluit intelligi dedit: tanqᷓ;
ſi cuiquãa diceremus/dedit tibi deus eſſe.
Cui dedit: Si alicui iã exiſtenti dedit eſ⸗
ſe on ei dedit eſſe quia erat antequã ei
daret᷑ qui poſſet accipere. Cũ ergo audis
dedit tibi eſſe:nõ eras qui acciperes/⁊ ex
iſtendo accepiſti vt eſſes.DPedit ſtructoꝛ
domui huic vt eẽt:ſed quid ei dedit⸗ Vt
domꝰ eẽt.Cui dedit? huic domui.Quid
ei dedit? VUt domus eſſet.Quomõ potu⸗

it dare domui vt domꝰ eſſet:Eteni ſi do⸗

mus erat:cui daret vt domus eſſet/qũñ iã
domus erat? Quid eſt ergo: dedit ei vt
domꝰ eẽt: Fecit ei vt domꝰ eſſet. Quidq
ſilio dedit: Hhedit ei vt filiu s eſſet. Genu⸗
it vt vita eſſet:hoc ẽ dedit habere ei vitã

Joh. Tract. XIXX

LCa.

in ſemetipo vt eſſet vita /nõ egens vita:

ne participãdo intelligat᷑ habere vitã.Si
en ꝑticipando haberet vitã nõ in ſemet⸗
ipſo:poſfet ⁊ amittendo eſſe ſine vita:hoc
in filio ne accipias:ne cogites/ne credas.

Aanet ergo pater vita:manet ⁊ filiꝰ vi⸗

ta. Pater vita in ſemetipᷣo non a filio:fili⸗

us vitq in ſemetipᷣo ſed a patre. A patre

genitus vt eſſet vita in ſemetipo:pat᷑ ve⸗
ro nõ genitus vita in ſemetipᷣo: nec mino
rẽ filium genuit qui creſcendo ſieret equa
lis. Hon enĩ ad ſui pfectõeʒ adiutꝰ ẽ tpe:
per quẽ ꝑfectum creata ſunt temꝑa:Ante
omia tꝑa/ patri coeternus eſt. NHon enim
vnquã pat ſine filio: Eternꝰ auteʒ pater
eſt:ergo coeternus ⁊ filius. Quid tu ani⸗
ma? Moꝛtua eraſ:amiſeras vitã. audi pa⸗
trẽ:pꝑ filiũ ſurge:recipe vitã vt ĩ eo recipi⸗

28s vitã quã nõ hẽs inſte /qꝗᷣ hʒ vitã ĩ ſemet

ipᷣo: Viuiſicat & te pr̃ ⁊ filius:⁊ agit᷑ pria
reſurrectio/quãdo reſurgis ad ꝑticipan⸗
dam vitã/quod tu non es: ⁊ participãdo
efficeris viuens. Reſurge a moꝛte tua ad
vitã tuam/qui eſt deus tuꝰ:⁊ tranſi a moꝛ
te in vitã eternam. Habet eni vitã eternã
pater in ſemetipᷣo⸗Nam ſicut pater ſuſci⸗
tat moꝛtuos et viuificat:ſic et filius quos
vellet viuiſicaret. Quid ergo de illa re⸗
ſurrectione coꝛpoꝛis: Nam et iſti qui au⸗

diunt ⁊ viuunt:vnde niſi audiẽdo viuũt.

Amicus enĩ ſpõſi ſtat ⁊ audit eum/⁊a gau⸗
dio gaudet᷑ ꝓpter vocẽ ſponſijnon ꝓpter

vocem ſuã:hoc eſt ꝑticipãdo non exiſten
do audiunt ⁊ viuunt. Et omẽs qui audi⸗

unt viuũt:quia omẽs qui obediũt viuũt ih
¶Dic aliquid dñe etiã de reſurrectione
carnis. Fuerunt enĩ qui eã negarent ⁊ di⸗
cerent:quia iſta ſola eſt reſurꝛectio q̃ fit ꝑ.
fidem. Cuiꝰ reſur:ectioĩs mõ dñs fecit cõ
memorationẽ ⁊ inflãmauit nos:quia qui⸗
dã moꝛtui audiunt vocẽ ſilij dei et viuẽt.
Non eoꝝ qui audierint alij moꝛient᷑/alij
viuent:ſed omẽs qui audierint viuẽt:qͥa

omnes qui obedierint viuent.Ecce vidi⸗

mus reſur:ꝛectõem mentis:nõ ergo amitta

mus de ſide reſurꝛectõeʒ carnis:Et niſi tu
oñſſe ieſu dixeris eam:quẽ opponemꝰ odic

toꝛibus? Omẽs eni ſecte que ſe aliqua re
ligione hominib“ inſerere pᷣſumpſeft: nõ
negauerũt iſtã mentiũ reſurrectõeʒ:ne di

ceretur eis.Si nõ reſurgit anĩa: quare mi

hi loq̃ris? Quid in me facere vierei non

Joh. Tract. XIX

facis ex deterioꝛe melioꝛeʒ: q̃re loq̃eris?
Si nõ facis ex iniquo iuſtũ:quare loque⸗
ris: Si aũt facis ex iniquo iuſtũ:⁊ ex im⸗
pio piũ: ⁊ ex ſtulto ſapientẽ:ſateris reſur
gere aniam meã: ſi tibi obtemꝑauero /ſi ti
bi credidero. Volẽtes ergo ſibi credi om
nes qui inſtituerũt alicuiꝰ etiã falſe reli⸗
gionis ſectã.negare iſtã mentiũ reſurre⸗
ctionẽ non potuerũt. Omnes de illa con⸗
ſenſerunt. Sed multi carnis reſurꝛectõem
negauerunt:dixerunt in ſide iã factã eſſe
reſurꝛectõem:Talibus reſiſtit apłs dicẽs
Ex qᷣbus ẽ hymeneꝰ ⁊ filetꝰ: qui circa ve
ritatẽ oberrauerũt: dicentes reſurrectio⸗
nem iã factã eſſe:⁊ fidem quoꝛundã ſub⸗
uerterũt. Jã factã eſſe reſurꝛectõem dice
bant.Sed eo modo vt alia non ſꝑaret᷑:et
repꝛehen ebant homies qui ſꝑabant re⸗
ſurꝛectõem carnis: velut iam reſurrectio
que ꝓmiſſa erat: credẽdo impleret᷑ in mẽ
te. Repꝛehendit eos apłs. Cur eos repꝛe
hendit:? Nõne hoc docebant quomõ dñs
loquebatur? Venit hoꝛa ⁊ nunc ẽ quãdo
moꝛtui audient vocẽ ſilij dei:⁊ qui audie
rint viuent. Sed de vita mentiũ loquoꝛ
adhuc Ait tibi ieſus. Nondum loquoꝛð
vita coꝛpoꝝ ſed loquoꝛ de vita vite coꝛ⸗
poꝝ.id ẽ de vita animaꝝ: in quibꝰ ẽ vita
coꝛpoꝝ. Nam ſcio eſſe coꝛpoꝛa in monu⸗
mentis iacẽtia/ſcio ⁊ corꝑa veſtra in mo⸗
numentis futura: Mõdum de illa reſurre⸗
ctione loquoꝛ.De iſta loquoꝛ / de iſta re⸗
ſurgite:ne ad penam ĩ illa reſurgatis. Sʒ
vt noueritis qꝛ de lla loquoꝛ: qͥd addo?
Sicut enim habet pater vita in ſe
metipſo: ſic dedit et filio habere vi
tam in Senplo⸗ ſo? Hec vita quod pa⸗
ter ẽ quod ſilius ẽ:ad quid ꝑtinet:ad ani
mã/an ad coꝛpus: mon eni vitã illam ſa
pientie ſentit coꝛpus:ſed mens rationalis
Nam nec omĩs anima poteſt ſentire ſapiẽ
tiã. Habet eni ⁊ pecus animã: ſed peco⸗
ris anima nõ poteſt ſentire ſapientiã.Er⸗
go anĩa humana poteſt ſentire iſtã vitam
quã habʒ pater in ſemetipſo ⁊ dedit filio
vitã habere in ſemetipſo: quia illud ẽ ve
rum lumen quod illuminat nõ omnẽ ani⸗
mã:ſʒ oẽm hominẽ venientẽ in hũc mñũdũ
Cũ enĩ ipſi mẽti loquoꝛ audiat:id ẽ obe⸗
Diat ⁊ viuat. Holi itaq; dñe tacere de re⸗
ſurrectione carnis/ne non eã credãt homi
nes.⁊ remaneamus nos argumentatoꝛes

— ——

nõ pꝛedicatoꝛes: Ergo ſicut habet pᷣat vi⸗
tam in fſemetipſo:ſic dedit et filio habere
vitam in ſemetipſo. Intelligant qui audi
unt:credant vt intelligãt:obediant vt vi⸗
uant: Audiãt uteu d. hic ſinitã eẽ

reſurꝛectõem putent
teſtatem et iudiciũ Au
i enim de⸗

dit habere vitã in ſemetipſo:⁊ ptãtem de
dit ei ⁊ iudiciũ facere: quia filius ho⸗
minis t᷑: Iſte eni chꝛiſtꝰ ⁊ flliꝰ dei:⁊ fili
us homiĩs ẽ. In pᷣncipio erat verbũ:⁊ ver
bũ erat apud deũ:⁊ deꝰ erat verbũ. oe

—,.—

erat in pꝛincipio apud deũ. Ecce quõ de
Dit ei vitã habere in ſemetipᷣo. Sed quia

verbũ caro factum ẽ ⁊ habitauit in nobiſ:
ex virgine maria hõ factus /ſilius homĩs
eſt. Pꝛoinde quia filius homis ẽ:qͥd ac⸗
cepit: Poteſtatẽ ⁊ iudiciũ facere.Quod
iudiciũ: In fine ſeculi:⁊ ibi erit reſurrec⸗
tio moꝛtuoꝝ:ſed coꝛpoꝝ. Anias ergo ſu⸗

ſcitat deus /ꝑ xpᷣm filiũ dei:coꝛꝑa ſuſcitat ii

deus p eundẽ xpᷣm ſiliũ homĩis. Dedit ei xlviij. Sʒ cũ

ptãtem.hãc ptatem non haberet niſi acci
peret:⁊ eẽt hõ ſine ptãte.Sʒ ipe ẽ filiꝰ ho
mis:q ⁊ filius dei.HhHerẽdo eni ad vnitatẽ
vſone ſilius hoĩs/filio dei:facta ẽ vna ꝑſo
na eadẽq; filiꝰ dei qui et filiꝰhoĩs. Quid
aut ꝓpt qͥd habeat dinoſcendũ ẽ. Filiꝰ
homis habet aĩam :habet coꝛpus. Filius

tamẽ dei quod ẽ verbũ dei:habet hoĩem

tanq; anĩa coꝛpus.Sicut ania hñs coꝛpus

nõ facit duas ꝑſonas ſed vnum hoĩem:ſic

verbũ habens hoĩem.non facit duas ꝑpſo
nas ſed vnũ chꝛiſtũ. Quid ẽ hõ? Anĩa ra
tionalis habens coꝛpus. Quid ẽ chꝛiſtꝰ?⸗
Verbũ dei habens hoĩem. Video ðᷣ qui⸗
bus rebus loquar.et quis loquar:et qui⸗
bus loquar. Nunc audite de reſutrectiõe
coꝛpoꝝ non me ſed dñm locuturũ: ꝓpter
eos qui reſurrexerũt ſurgẽdo a moꝛte / in⸗

herẽdo vite. Cui vite?: Que nõ nouit moꝛ

tem. Quare nõ nouit moꝛtẽ? Quia neſcit
mutabilitatẽ. Quare neſcit mutabilitatẽ?
Quia vita eſt in ſemetipᷣo.Et ptatem de⸗
dit ei ⁊ iudiciũ facere:quia filius hoĩs eſt
Quod iudiciũ ⁊ quale iudiciũ: lit
mirari hoc:ꝗꝛ dixi dedit ei ptãtem ⁊ iu
diciũ facere. Quia venit hora:non ad
didit/ ⁊ nunc eſt. Ergo hoꝛam quadam
vult inſinuare:in fine feculi.Hoꝛa autem
nunc ẽ vt reſurgãt moꝛtui:hoꝛa erit in ſine

et dedit ei po⸗ *

ij. ſent. diſ.

* o EAE

☚

klyii&

☛ . n

SeνWπ –

=
—

e

i
ſat
9

*

e⸗

T
120
dans
n

ſeculi vt reſurgãt moꝛtui. Sed reſurgant
nũc in mẽte:tunc in carne. Reſurgãt nunc

in mente ꝑ ver bũ dei filiũ dei: reſurgent
tunc in carne ꝑ verbũ carnẽ factũ filiũ ho

minis: Meq; eni ad iudiciũ viuoꝝ ⁊ moꝛ⸗
tuoꝝ pater ipſe venturus ẽ:nec tamẽ re⸗

cedit a filio pater. Quomõ ergo non ipᷣe
venturus ẽ? Quia nõ ipſe vidcebit᷑ in iudi
cio. Videbũt in quẽ pupugerũt. Foꝛma
illa erit iudex que ſtetit ſub iudice:illa iu
dicabit que iudicata eſt. Judicata em̃ ini

q;: iudicabit iuſte. Veniet ergo foꝛma ſer
ui:⁊ ipſa apparabit. Etem̃ foꝛma dei:quõ

appareat iuſtis ⁊ iniuſtis? Nam ſi iudiciũ

nõ ſieret niſi inter ſolos iuſtos: apareret
tanquã iuſtis foꝛma dei. Quia vo iudici

um futurũ ẽ iuſtoꝛũ ⁊ iniquoꝛũ /nec licet

vt iniqᷣ videãt deũ. Beati cnĩ mũdo cot⸗
de quia ipſi deũ videbunt: Talis appare⸗

bit iudex qualis videri poſſit/⁊ ab eis qͥs
coꝛonaturus ẽ:⁊ ab eis quos damnaturꝰ
eſt Foꝛma ergo ſerui videbit᷑:occulta erit
foꝛ na dei. Occultꝰ erit in ſeruo filius dei

⁊ apparebit filius homĩs:quia ptãtem de⸗
dit ei ⁊ iudiciũ facere quia filiꝰ homis ẽ:

Et qa ipſe ſolꝰ apꝑebit in foꝛma ſerui:pr
aũt nõ appebit quia nõ eſt indutꝰ foꝛma
ſerui: Ideo ſuꝑius ait. Pater nõ iudicat

quẽquã:ſed omne iudiciũ dedit fiuo.GBe

ne ergo dilatũ ẽ: vt ipᷣe eſſet expoſitoꝛ qͥ

ꝓpoſitoꝛ.Suꝑiꝰ em̃ occultũ erat/nũc aũt
vt arbitroꝛ manifeſtũ ẽ: quia dedit ei po⸗
teſtatẽ ⁊ iudiciũ facere:quia pater nõ iu⸗

dicat quẽq;/ſed omne iudiciũ dedit filio
Quia iudiciũ per illã foꝛmã futurũ ẽ quã
nõ habet pater.Et quale iudiciũ: Nolite

mirari hoc:quia venit hoꝛa:non ea q̃ nüc
eſt vt reſurgant anie:ſed que futura ẽ vt
reſurgant coꝛꝑa:Expꝛeſſius hoc dicat vt
ealumniã hereticus negatoꝛ reſurrectiõis

coꝛꝑis nõ inueniat:quãqᷓ; iã intellectꝰ elu
ceſcat.Cũ ſuꝑius dictũ eſſet/venit hoꝛa/
addidit ⁊ nunc eſt MAdo aũt/venit hoꝛa
et nõ addidit/et nunc eſt. Tamẽ om̃s an⸗
ſas/omẽs clauiculas calumniaꝛũ:oẽs no⸗

dos laqueoꝛũ :apꝑta veritate diſrumpat.

Holite mirari hoc:quia venit hoꝛa in qᷓ

„

nes guiin monumentis ſunt.
uid euidentiꝰ/quid expꝛeſſius: Coꝛ

poꝛa ſunt in monumentis: anime nõ ſunt
in monumłtis:nec iuſtoꝝ nec iniquoꝛum

Juſti ania in ſinu abrahe fuit:iniqua ani

☚

R—N—ʒʒ
.

ma apud ĩferos torquebat᷑ In monum̃ tis

nec illa nec illa.Suꝑuis quãdo ait venit
hora et nũc eſt: obſecro intendite Hoſtis
fratres quia ad panem ventris cũ labore

puenit᷑: quanto magis ad panẽ mẽtis:Cũ
