rus:ſi moꝛtem crucis hic veclimus accipe

re:tanq; ideo dixcrint iudei.nobis non li⸗
cet interſicere quemqᷓ;:quia interſici ali⸗
ud eſt.aliud cruciſigi.non video quomo⸗
do id poſſit conſequenter intelligi:cum
ad pilati verba reſponderit quibꝰ eis di⸗
xerat.accipite eum vos.⁊ ſᷣm legem vr̃am

iudicate eum. Nunquid ergo eum nen ꝑo

terant acciꝑe.⁊ ipſi eum crucifigere: Si ꝑ

tale genus ſupplicij interfectionẽ cuiuſq;

vitare cupiebant? Quis autem non vide⸗
at q; ſit abſurdum eis licere quemq; cruci
figere:quibus non licet quemq; interſice⸗
rc? Quid qð ipſe dñs eandẽ moꝛtem ſuaʒ
id eſt.moꝛtem crucis. etiam interfectionẽ
vocat:?ſicut legimuſ apud marcum vbi ait
Ecce aſcendimus hieroſolymã: ⁊ filiꝰ ho⸗
minis tradetur pꝛincipibꝰ ſacerdotũ ⁊ ſcri
bis⁊ dãnabunt ceum moꝛte:⁊ tradent eum
gentibus ⁊ illudent ei.⁊ conſpuent eum.⁊

flagellabũt eũ ⁊ interficiẽt eũ:⁊ tertia die

reſurget. Nimirum ergo iſta dicẽdo figni⸗

ficauit dñs qua eſſet moꝛte moꝛiturus:nõ

gqð hic moꝛtem crucis vellet intelligi.ſed
quod eum iudei fuiſſent gentibus traditu
ri.hoc eſt rhomanis. Nam pilatus rhoma

nus erat:eumq; in iudeam rhomani pꝛeſi-

dem miſerant. Vt ergo iſte ſermo ieſu im
pleretur.id eſt.vt eum ſibi traditum gen⸗

tes interficerẽt.quod ieſus futurum eſſe pᷣ

dixerat:ideo pilatus qui iudex rhomanuſ
erat.cum vellet eũ reddẽ iudeis vt ſᷣ̃m le⸗
gem ſuam iudicarent eum. noluerunt eum
accipere dicentes:nobis non licet interfi⸗

cere quemq· Ac ſic impletus eſt ſermo ie⸗

Luce xxij .

. W

Zob. Tract. La.

—.———
—

l⸗

ſu quem de ſua moꝛte pꝛedixit vt eũ a iu⸗

CxXvV

eſſet aduerſum. MPoterat autem dñſ qð ait.

en deis traditum interſicerent gentes:mino⸗-⸗ regnum meum non eſt de mũdo hoc ⁊ ce⸗
d lem re ſcelere q; iudei qui ſe iſto modo ab eiꝰ tera.ad pꝛimã interrogationẽ pᷣſidis rñdè.
do interfectione velut alienos ſacere volue⸗ vbi ei dixit. tu es rex iudeoꝝ: ſed eum vi⸗
⸗ runt:non vt eoꝛum innocentia ſed vt de⸗ ciſſim interrogans vtrum hoc a ſemetipſo
o) mentia monſtraretur. diceret an audiſſet ab alijsillo reſpondẽ⸗
SS (Ex blicit tractatus centeſimuſde te oſtendere voluit hoc ſibi apud illũ ſu⸗
e⸗ cinuſquartus. ee indels velur crunen eeen Vore⸗
⸗ it ractatiæ centefimnſde⸗ aciens nobis cogitationes hominũ quas
1 nap it tractatus centeſimuſ. ipſe nouerat quia vane ſunt: eiſq; poſt re
cumnuſqntus. Ab eo quod dicit. In fſponſionem pilati/ etiam iudeis ⁊ gentib⸗
. roiuit ergo iterum in pretorin pi⸗ q ius aptiuſaq Kochech
troiuit ergo terum m PAetorl 4 opoꝛtunius aptiuſq; reſpondens. Regnũ
latus / vocauit ieſum: v q; ad id meum non eſt de hoc mundo. Quod ſi in⸗
1 quods git· Erat aut harrabas latro terroganti pilato continuo reſpondiſſt et. ſnſ
Z — W id latus etiam iudeis ſed ſolis gentibus hoc de ſe
W P opinantibus reſpondiſſe videretur. Nũc
. vixerit chꝛiſto. quidve pila⸗ ergo qm̃ rñũdit pilatus. Munquid ego iu⸗
. Nto ule reſpõderit:iſto ſermo⸗ deus ſum? Gens tua ⁊ pontiſices tradide⸗
— Nne conſiderandũ atq; tracta⸗ runt te mihi, abſtulit a ſe ſuſpitioneʒ qua
dum eſt. Cum enim dictum eſſet iudeis.ac poſſit putari a ſemetipſo dixiſſe. qð ieſuʒ
cipite eum vos ⁊ 'm legem veſtram iudi⸗ regem dixerat eſſe iudeoꝛũ:id ſe a iudeis
cate eum. atq; cum ulli reſpondiſſent. no⸗ audiſſe demonſtrans. Deinde dicẽdo/qᷣd
bis non licet occidere quemq;: Introi⸗ feciſti: ſatis oſtendit illud ei pꝛo crimie ob
“ unit ergo iterum in pretorium pila/ iectum. Tanq; diceret. Si regem te negas
. t ieſum: 7 dixit ei.Zu quid feciſti vt tradereris mihi: Quaſi mi⸗
tus ·⁊ vocauit ieſum:⁊ dixit ei 2 ſ end 4 4
es rex iundeorum? Et reſponditie- rum non eſſet ſi puniendus iudici tradere
ſus. Atemetipſo boc Sieig: an ali tur:qui ſe diceret regem. Si autem h̊ non
us⸗Atemetb0 14 glu diccret. querendũ ab illo eſſet: quid aliud
tibi dixerunt ð8 me? Scic bat vtiq; do foꝛte feciſſet vnde traduiudici dignꝰeſſet.
minus.⁊ quod ipſe interrogauit: æ qd illi Audite engo iudei ⁊ gentes. Audi cir⸗ B
tenonlier ſe⸗ Sed vrſe dici voluit.· cumciſio: audi pꝛeputiũ: audite omnia re⸗ Matthei. ij.
non vt ipſe neſciret. ſed vr ſcriberetur ad gna terrena. NHon impedio dñationẽ ve⸗
nos voluit vt ſciremus. Reſpondit ei ſtram in hoc mundo:regnũ meum non eſt
2 pilatus. Nunquid ego iudeus ſu, de hoc mũdo.MNolite metuere metuvanii
at⸗ ens tug ⁊ pontiſices tradiderüt ſimo quo herodes ille maioꝛ cum chꝛiſtus
gl. Regnũ meum non eſt de hoc vt ad eum moꝛap occidlt: timen.
asa ĩex hoc mundo eſſetre⸗/ do mage n Eüaſcendo kend Kegni;
„ „ YZi miniſtri mei t Decer- inquit meunm e hoc mũdo. Qui
r Al. vtich gnum mei — eig. ije vultis ampliuſ? Venite ad regnum quod
tarent vtnota udeg Hince nonẽ de ;̊ mũdo: vẽnite credendo: ⁊ noli
SS autem regnum meum non eſt hinc te ſeuire metuẽdo. Dicit quidem in pꝛo⸗
Hoc eſt quod bonꝰmagiſter ſcire nos vo⸗ teſenlc eled: 3 a
29 lunit: Sed pꝛius nobis demonſtranda fue⸗ phetia ð deo patre. Ego autem conſtituꝰ
rat vana bominũ de regno eius opinio ſi⸗ us um rekee nonmontem ⸗ ps. .
3⸗ ue gentium ſiue iudeoꝝ. a quibus id pla⸗ pe hoc mundo. Quod eſt eniʒ eiuſ regnũ
nn tus audierat: quaſi ꝓpterea moꝛte fuiſſet . Men e
u⸗ g ur niſi credentes in eum:quibus dicit.de mũ Sg. vjiij.c
. plectendus qꝗð illicitum affectauerit reg- do non eſtis. ſicut ⁊ ego non ſum de mun⸗ ij · c.
. mnum. vel quoniam ſolent regnaturis inui⸗ poz&quis eos eſſe velit in mundo: ꝓpter
dere regnantes: æ videlicet cauendũ erat. quod de illis dixit ad patrem. NHon rogo
vt tollas eos de mundo:ſed vt ſerues eosꝰ xvij· d

ne eius regnum ſiue rhomanis ſiue iudeis

ee ij

JZoh. Tract. Cxv

Ca. XVII

a malo. Vnde ⁊ hic non ait.regnuʒ meum dum. vtiq; naſcẽdo de virgine:vt teſtimo n
non eſt in hoc mundo:ſed non eſt de h̊ m̃ muü phibeat veritati.Seꝗ qꝛ non oĩum eſt 9
do. Et cũ h̊ ꝓbaret dicens. Si ex hoc mũ fſides: adiunxit atq; ait. O imnis qui eſt 0
do eſſet regnum meum. miniſtri vtiq; mei ex veritate:audit vocem meam.Au 2
decertarent. vt non traderer iudeis. non dit vtiq; interioꝛibꝰ auribꝰ.id eſt.obaudit he
ait / nunc autem regnum meum non eſt hic mee voci:qðs tmdem valeret.ſi diceret/cre ce
ſed non eſt hinc. hic eſt enim regnum ei-⸗ dit mihi.Cũ itaq; chꝛiſtꝰ teſtimoniũ pꝑhi⸗ 1
us vſq; in finem ſeculi:habens inter ſe co⸗ beat veritati: ꝓfecto teſtimoniũ phibet ſi⸗ n
mixta ʒiʒania vſq; ad meſſem. aſſis eni, bi. Eius quippe vox eſt. Ego ſum veritas. S. x. ze
,finis eſt ſeculi.qñ meſſoꝛes venient.id eſt Et alio loco.Ego teſtimoniũ phibeo ð me S.viij.c. en⸗
Mattb. xiij. angeli ⁊ colligent de regno eius omina O vo ait. omis qui eſt ex veritate audit t
ſcandala:qð vtiq; non fieret ſi regnũ eius vocẽ meam:gram cõmẽdauit:q̃ fᷣm ꝓpo⸗ ri
non eſſet hic. Sed tamẽ non eſt hinc:qꝛ p ſſtum vocat.De quo ꝓpoſito dicit apo⸗ Rhoma. vi, un
egriatur in mũdo. Regno ſuo quippe dicit ſtolus. Scimus qm diligentibꝰ deũ oĩia o ho
3. xv. c. De mũdo ñ eſtis:ſʒ ego vos elegi ð mũdo operanft᷑ in bonũ his qui ᷣm ꝓpoſituʒ dei an
XVe Crant ergo de mũdo.qñ regnũ eius non vocati ſunt: ꝓpoſitũ.ſ.vocantis nõ voca⸗
erãt:ſed ad mũdi pꝛincipem ꝑtinebãt.He toꝝ. Qð alibi apertius ita poſitũ eſt. Con .
mũdo ẽ ergo quicqͥd hominũ a vero q de laboꝛo euangelio ſᷣm virtutem dei ſaluos
deo creatũ:ſed ex adam viciata atq; dom nos facientis ⁊ vocantis vocatiõe ſua ſan
nata ſtirpe generatũ eſt. Factũ eſt aũt re⸗ cta/non ſ̃m oꝑa nr̃a ſed ſᷣm ſuũ ꝓpoſitum I
gnũ.non iam ð mũdo/quicqd inde ĩ chꝛi-⸗ et gram. Mã ſi naturã cogitemꝰ in q creati
oloſſen. . poteſtate tenebꝛarũ: ⁊ tranſtulit in regnũ eſt ex veritate:Sed nõ oẽs ſunt quibꝰ vt e
filij claritatis ſue.De quo regno dicit.re⸗ audiant veritatẽ.hoc eſt.vt obediãt veri⸗ 3
gnũ meũ non eſt de hoc mũdo:vel regnũ tati ⁊ credãt in veritatẽ/ex ipſa veritate b
meũ non eſt hine. Hirit tacz ei pilat⸗ ſtatur nullis ꝓculdubio pᷣcedentibꝰ meri
Ergo rex es tu: Reſpondit ieſus tis:ne gra nõ ſit gra. Si enĩ dixiſſet.oĩs q
Zu dicis:quia rexſum ego .tHon q audit meã voluntatẽ ex veritate eſt: iſeo
ſegem ſe tnimuit confiteri: ſed tu diciſ. ita li dictus ex veritate putaret᷑ quia obtempe yſltſt e
bbꝛatum eſt vt neq; ſe regem neget. Rex ẽ? rat veritati. Mõ ãt h ait ſʒ ait: oĩs qᷣ eſt ex ii
enĩ cuius regnũ non eſt ð hoc mũdo: ne xveritate/audit mea vocẽ · Ac p hoc nõ iöõ 4
regemtalem ſe eſſe fatetur. cuius reglum S ex vᷣitate qꝛ eiꝰauditvocẽ.ſʒ iõ audit. q ſ
putet᷑ eſſe de hoc mũdo.Talem quippe il⸗ ex veritate ẽ. id eſt.qꝛ hoc illi donũ exve B
le ſentiebat qui dixerat. Ergo rex es tu? ritate collatũ eſt. Qdð qͤd eſt aliud ꝙ do⸗
cui reſponſum eſt. tu dicis qꝛ rex ſum egs nante chꝛiſto credit in chꝛiſtum? Vixit ei ”
Dictũ eſt enĩ tu dicis:ac ſi dictũ eſſet. car⸗ pilatus.Quid ẽ veritas: Hec expe⸗ het
Chnalis carnalit dicis: ¶ Deind aitEgo in cctauit audire rnſum: ſed cu hoc dixiſſʒ
hoc natus ſum ⁊ ad hoc veniimũ iteruʒexiuit ad iudeos ⁊ dixit eis 6
dum :vt teſtimoniũ phibeam veri⸗ So nullã inuenio ĩ eo caʒ Eſt aut
tati. MNon eſt ꝓducẽda huius ꝓnoĩs ſyl⸗ cõſuetudo vobig: vt vnũ dimittaʒ
laba qð ait in hoc natus ſum: tanq; dixcerir vobis in paſca. Uultis ergo dimit che
in hac re natus ſum.ſed coꝛripienda tand ctam vobis rege iudeoꝝ: Ere do eumn fi
dixerit ad hanc rem natus ſum vel ad hoc dixiſſet pilatus quid eſt vefitas. in mentẽ u
natus ſum: ſicut ait aq hoc veni in müũduz iul veniſſe ↄtinuo ↄſuetudineʒ iudeoꝝ q̃ K
In greco nanq; euãgelio nihil eſt huiꝰ lo⸗ ſolebat eis dimitti vnꝰ in paſca: ⁊ ideo nõ de
cutionis ambiguũ.vnde manitfeſtũ eſt eai“ expectauit vt reſponderet ei ieſus qd eẽt 6
tꝑaleʒ natiuitatẽ ſuaʒ hic cõmemoꝛaſſe.ᷓ veritas.ne moꝛa ſieret cum recoluiſſet mo b⸗
incarnatus venit in mũdũ: non illam ſine rem quo poſſet eis ꝑ ka ca dimitti : qð euʒ re
initio qua deus erat.ꝑ quem pater ↄdidit valde voluiſſe manifeſtũ eſt. Ruelli tamẽ de
mũdũ.In hoc ergo ſe dixit natum.id eſt. ex eius coꝛde non potuit ieſum regẽ eẽ iu pe
ꝓpter hoc natũ/⁊ ad hoc veniſſe in mun-⸗ deoꝝ:tanqᷓ; hoc ibi ſicut in titulo ipſa ve⸗ er
di.

ſt
u
it
re
8
1.
5, piij⸗.

Bhona vii

.

— —.— — —

— *

* * * —

Whh— — O

72

Bm iugei cla

ergo apprehedit

ritas fixerit de qua qͥd eſſet interrogauit.
Sed hoc audito:clamauerũt rurſum

oẽs dicẽtes. Nõ hũc ſed barrabãa.

Erat ant barrabas lat o.· Mon repꝛe
hendimus o iudei qð p paſca liberatis no

centem:ſed qð occidiſtis innocentẽ. ö

tamen niſi fieret/veꝝ paſca nõ fieret:Sed
vmbꝛa veritatis a iudeis errantibꝰ tene⸗
batur: et mirabili diſpẽſatiõe diuine ſapi
entie ꝑ hoĩes fallaces eiuſdem vmbꝛeve⸗
ritas implebat᷑:quia vt verũ paſca fleret

chꝛiſtꝰ velut ouis imolabat᷑. Hinc ea ſe⸗

quunt᷑ que iniurioſa chꝛiſto pilatus ⁊ co⸗

hoꝛs eius ingeſſit:ſed alia diſputatiõe tra.

¶ Explicit tractatus centeſimuſde

cimuſ qumtus-

extus. De a Ddicit. Tunc
Pi

gellauit: vſq; ad id qð ait. Suſce/
perut aut ieſum ⁊ eduxerut eum

maſſent non ieſum ſibi a pila⸗
to dimitti velle ꝑ paſca.ſʒ bar

ſe cedẽ dus eſt:niſi vt eius iniurijs iudei
ſaciati ſufficere ſibi exiſtimarẽt: ⁊ vſq; ad
eius moꝛtẽ ſeuire deſiſterẽt. Ad hoc perti

net qð idem pᷣſes cohoꝛtẽ ſuam etiã ꝑmi⸗
ſit facere que ſequunt᷑.aut foꝛtaſſis ⁊ iuſ⸗
ſit:qᷓ;uis hoc euãgeliſta tacuerit.Hixit enĩ

q̃d deinde fecerint milites: pilatũ tamen
id iuſſiſſe nõ dixit. Et milites inqͥt ple

ctentes corona de ſpiniſ.impoſue

et dicebat · Aue rex iudeoꝝ.Et da/⸗
hant ei alapas.Sic implebant᷑ que de
ſe pᷣdixerat chꝛiſtꝰ. Sic martyres infoꝛma⸗
bant᷑ ad oĩa que ꝑſecutoꝛes libuiſſet face

rüt capiti veſtepur urea cir
cumdederut eũ:etveniebat ad enʒ

re ꝑferẽda.Sic pauliſper occultata tremẽ

da potentia: cõmẽdabat᷑ pꝛius imitanda
patientia.Sic regnũ qð de hoc mũdo nõ
erat:ſuꝑbũ mundũ non atrocitate pugnã

vi.ſed patiẽdi hũilitate vincebat.Sic illõ

S it tractatus centeſimuſde⸗
cimu

at? ieſum ⁊ fla

M rabam latronẽ. nõ ſaluatoꝛem
Capitu.xix. ſed interfectorẽ.nõ datoꝛẽ vite ſed adem⸗
ptoꝛẽ: Lũc appᷣhẽdit pilatꝰ ieſum ⁊
flagel auit. Hoc pilatꝰ nõ ob aliud feciſ
re

granũ multiplicandũ ſeminabat᷑ hoꝛribili

Ccotumelia: vt mirabili pullularet in gloꝛia
Exijit iterũ pilatꝰ foras: et dicit eis

Ecce adduco eũ foras: vt cogno⸗

ſcatis qa in co nulla cam inuenio.

Exiſt ergo ieſus portas ſpinea co/

rona et purpureũ veſtimentuʒ. Et
Dicit eis. Ecce hõ. Hic aparet nò igno

rante pilato hec a militibꝰ facta.ſiue iuſſe
rit ea ſiue ꝑmiſerit.illa ſcilicet cauſa quaʒ

ſupꝛa diximꝰ:vt hec eius ludibꝛia inimici
libentiſſime biberẽt ⁊ vlterius ſanguinem

nõ ſitirent.Egredit᷑ ad eos ieſus poꝛtans

ſpineam coꝛonã ⁊ purpureũ veſtimentuʒ.
non clarus imꝑio ſed plenꝰ opꝛobꝛio. Et

dicit᷑ eis. Ecce hõ.Si regi inuidetis:iã ꝑci

te qꝛ deiectũ videtis. Flagellatꝰeſt ſpinii/
coꝛonatꝰeſt:ludibꝛioſa veſte amictus eſt.

amaris ↄuicijs illuſus ẽ.alapis ceſus eſt:
feruet ignominia.frigeſcat inuidia.ſed nõ

frigeſcit:inardeſcit potius ⁊ increſcit.Cũ

ergo vidiſſet eũ põtifices 4 miſtri
clamabat dicentes. Crucifige cru⸗
cifige eũ · Dicit eis pilatꝰ. Accipite
eu vos:et cruciſigite · Ego eni non
inuenio i eo caʒ · Rnderũt ei iudei

Nos legem habemꝰ.et ſᷣm legẽ de

bet mori:qa filiũ dei ſe fecit Ecce al
tera maioꝛ inuidia. Parua quippe illa vi-

debatur velut affectate illicito auſu regie
poteſtatis:⁊ tamen neutrũ ſibi ieſus men⸗
daciter vſurpauit.ſed vtrũq; verũ eſt. Et
vnigenitꝰ dei filius ẽ.⁊ rex ab eo conſtitu⸗

tus ſuꝑ ſion montẽ ſanctũ eius:⁊ vtrunq; vs. .

nũc demõſtrarer.niſi q;ẽto erat potẽtioꝛ tã

to mallet eſſe patiẽtioꝛ Cũ ergo au/B

diſſet pilatꝰ hoc t verbũ magis ti/t Tex. habʒ

muit:et ingreſſus e pretoriu it
et dicit ad ieſum .· Uñ es tu⸗ Jeſus
aũt rñſum nõ dedit ei.hoc ſiſentium
dñi nr̃i ieſu chꝛiſti nõ ſemel factũ collatis
oĩum euãgeliſtaꝝ narratiõibꝰ reꝑit᷑:⁊ apð
pꝛincipes ſacerdotũ ⁊ apud herodeʒ.quo

eum ſicut lucas indicat miſerat pilatꝰ au⸗ Luce

diendũ.⁊ apud ipſuʒ pilatũ.vt nõ fruſtra

hüc fmonẽ..

xxiij.

de illo ꝓphetia pᷣceſſerit.ſicut agnꝰ coꝛaʒ Eſaie.liij.

tondẽte ſe ſine voce.ſic nõ aꝑuit os ſuum:
tũc vtiq; qñ interrogãtibꝰnõ rñdit. uiſ
enĩ qͥ buſdã interrogatiõibꝰ ſepe rñderit.

tñ ꝓpt illa in qbꝰ noluit rũde ad hoc da⸗

ee iiij

Zoh. Tract. CxvI

ta eſt de agno ſimilitudo: vt in ſuo ſtlen⸗
tio non reus ſed innocẽs haberet᷑. Cum er

go iudicaret᷑ vbicunq; non aꝑuit os ſuum
ſicut agnus non aperuit.id eſt.nõ ſicut ma

le ſibi conſcius qui ð peccatis cõuincebat᷑
ſuis:ſed ſicut mãſuetus qui pꝛo peccatis

imolabat᷑ alienis.Dicit ergo ei pilatuſ

Mihi nõ loqueris: Nleſcis qa pta
tem habeo cucifigere te:et ptatem
habeo dimittere te? Rñdit ieſus
Nõ haberes aduerſum me ptateʒ
vlla:niſi tibi datũ eſſʒ deſuꝑp. Dro
pterea q me tradidit tibimaiꝰpec/
catum babet.Ecce rũdit: ⁊ tñ vbicunq;

non rñdit.non ſicut reus ſiue doloſus:ſed

ſicut agnus:hoc ẽ ſicut ſimplex atq; inno⸗
cens non apuit os ſuũ. Pꝛoinde vbi nõ re
ſpondebat ſicut ouis ſilebat:vbi rñdebat
ſicut paſtoꝛ docebat. DPiſcamꝰ ergo qð di⸗

Rhom̃.xiij. xit qð ⁊ ꝑ aplm docuit.qꝛ nõ eſt ptãs niſi

a deo.Et qꝛ plus peccat qui ptãti innocẽ⸗
tem occidendũ liuoꝛe tradit.qᷓ; ptãs ipſa
ſi eum timoꝛe alterius maioꝛis ptãtis occi
dit. Lalem quippe pilato deuſ dederat po
teſtatẽ:vt etiã eſſʒ ſub ceſaris ptãte. Qua
ꝓpter non haberes inquit adũſuʒ me ptã
tem vllam.id eſt.qᷓ;tulamcũ q; habes: niſi
hoc ipſum quidem tibi eſſet datũ defuper
Sed qm̃ ſcio qᷓ;tum ſit.non eni tm̃ eſt vt ti
bi oĩmodo liberũ ſit: Pꝛopterea qͥ tradi⸗
dit me tibi:maius peccatũ habet. Ille qͥp
pe me tue poteſtati tradidit inuidẽdo:tu
vo eandem ptãtem ĩ me exerciturꝰ es me
tuendo. Nec timẽdo quidem pᷣſertim ino
centem homo hoĩiem debet occidere: ſed
tamen id ʒelãdo facere multomagis ma⸗
lum eſt q; timẽdo: Et ideo non ait verax
mgẽ /qui me tradidit tibi ipſe habet pecca

tum tanq; ille nõ haberet:ſed ait maiꝰ ha-

bet peccatũ vt etiam ſe habere intellige⸗
ret. Neq; eni ꝓpterea illud nullũ eſt:qꝛ B
maius l. Eringe uerebar ilats
Dimittere eu .Quid eſt hoc qðsð dictũ eſt
exind trereen anteanõ querebat? Lege
ſuꝑioꝛa:⁊ inuenies iam dudum eum que⸗
rere dimittere ieſum. Exinde itaq; intelli⸗
gendũ eſt ꝓpter hoc.id ẽ.ex hac cauſa ne
haberet peccatũ occidẽdo innocentẽ ſibi
traditũ.qᷓ;uis minus peccãs q; iudei qͥ euʒ
illi tradiderãt occidẽdũ: Exinde ergo.id
eſt.iõ ne h̊ͥ peccatũ faceret:nõ nũc pꝛimũ
ſed ab initio querebat euʒ dimittere. Ju⸗
C dei autẽ clamabãt dicẽtes . S

—NN——————
—

—

ihuc

dimittis: non es amicus ceſaris.
Omnis eni qui ſe regem faciticon

tradicit ceſari.Maιε timozé ſe inge⸗

rere putauerũt pilato terre ndo de ceſa⸗
re vt occideret chꝛiſtũ:quã ſupꝑius vbi di⸗
xerunt. MHos legem habemꝰ ⁊ ſᷣm legẽ de⸗
bet moꝛi:qꝛ filiũ dei ſe fecit. Eoꝝ legem
quippe ille ñ timuitvt occideret:ſed magii
filium dei timuit ne occideret. Nũc vo no
ſic potuit contẽnere ceſarẽ auctoꝛẽ ptãtis
ſue:quẽadmodũ legeʒ gentis aliene.Ad
huc tñ euãgeliſta ſequit᷑ ⁊ dicit. Dilatuſ

aunt cũ audiſſet hos ſermõeſ.addu

xit foras ieſum:⁊ ſedit ꝓ tribunali
in loco qͥ ðꝛ licoſtratoſ/hebraice at

hoꝛa qſi ſexta. Qua hoꝛa ſit dñs crueiſi

xus ꝓpter euãgeliſte alteriꝰ teſtiomoniũ

qui dixit.erat aũt hoꝛa tertia ⁊ crucifixe⸗ Marci.xv.

runt eum. qm̃ magna diſceptatio ſolet ob

oꝛiri:cum ad ipſum locũ vbi cruciſixꝰnar⸗ 5. tractatu C
ratur ventũ fuerit:vt potuerimꝰ ſi dñs vo xvij.a.

luerit diſſeremꝰ. Cum ergo ꝓ tribunaliſe
diſſet pilatꝰ:dicit iudeis.Ecce rex vꝛ

Illi aũt clamabat.Tolle tolle:cru⸗

cifige eun. Dirit eis pilatꝰ. Regẽ ve⸗
ſtrũ crucifiga? Adhuc terroꝛẽ què ð ce⸗

eoꝝ volens eos frangere dicẽdo.regẽ ve⸗
ſtrũ cruciſigã.q̊s de ignominia chꝛiſti miti
gare non potuit:ſed timoꝛe mox vincitur.
enerüt ponficen Hoh abemre
ce

gem :miſi ceſarẽ· Luc ergo tradidit

eis illu vt crucifigeret. Aptiſſime qp⸗
e contra ceſarem vẽnire videret᷑:ſi regeʒ
ſe non habere niſi ceſareʒ ꝓfitentibus/ali
um regem vellet intelligere dimittẽdũ im
punitum:quem ꝓpter hos auſus ei tradi⸗
derant occidendũ.Tradidit ergo eis illũ
vt cruciſigeret᷑. Sed nunquid aliud ⁊ an⸗
te cupiebat.quando dicebat.accipite euʒ
vos:⁊ crucifigite. Vel etiam ſuꝑius/acci⸗

te eũ? Cur autem illi tantopere noluerũt
dicentes. nobis non licet interficere quẽqᷓ;
et oĩ modo inſtantes vt non ab eis ſed a ꝑ
ſide occideret᷑.Et ideo eum occidendũ ac
cipere recuſantes:ſi nũc eum accipiũt oc⸗
cidendũ? Aut ſi hoc non fit:cur dictum eſt
tũc & tradidit eis illũ vt cruciſigeret᷑: An
aliquid intereſt? Plane intereſt. mon eſt
enim dictum. tunc ergo tradidit eis illum
vt cruciſigerent eum ſed vt cruciſigeretus

pite eum vos ⁊ ̃m legem veſtram iudica v.a.

ſare ingeſſerãt ſu pare conat᷑: ð ignominia

—

1

laitt

Anales
it
P
ſ
larci. py d
=

ideſt. vt iudicio ac poteſtate pꝛeſidis cru⸗
m ciſigeret᷑. Sed ideo illis traditũ dixit euãẽ
”ò” geliſta: vt eos crimine implicatos a q̊ alie
l ni eſſe conabantur oſtenderet: Non enim
” faceret hoc pilatus:niſi vt id quod eos cu
S”õ pere cernebat impleret. Quod autem ſeꝗᷣ
on ur. Buſceperunt autẽ ieſum 2 edu
, S.xix ·d. xerunt:poteſt ad milites iam referri:ap⸗
6 paritoꝛes pꝛeſidis. Nam poſtea euidenti⸗
6 uss dicitur. milites ergo cum cruciſixiſſent
eum: q;uis euangeliſta etiam ſi totum iu⸗
deis tribuit / merito facit. Ipſi enim ſuſce⸗
4c perunt qðs auidiſſime flagitauerunt: æ ipſi
. fecerunt quicquid vt fieret extoꝛſcrũt.Sʒ
hec ſeqãntia alio ſermone iã tractãda ſunt
3 (Erplicit tractatus centeſinuſde
ciniufferxtiies.
Hnapit tractatus centeſimuſde⸗
min cimuſſeptimus. De eo qnod dicit.
. Et balulans ſibi cuceni exiſt in en
znn qui dicitur caluarie locum: vſq; ad
owwie⸗ id quod ait. Reſpodit pilatus/q
. ſernſcrſctcdi..
. —WBaicãte atq;
K — intacſte pilard ꝓ mibunsli
e =. vꝓñim ieſum chꝛiſtum hoꝛa ãſi
ta lead Hlexa ſuſceꝑerunt t ⁊ edu
einmal c xeruntt: baiulans ſibi crucem ex
ijt in eum qui dicitur caluarie locũ
hebraice autem golgo tha vbi cru⸗/
.. cifixerunt eum. QAuid eſt ergo gõ mar⸗
Marci.xv. cus euangeliſta dicit.erat autem hoꝛa ter⸗
tia ⁊ crucifixerũt euʒ.niſi quia hoꝛa tertia
crucifixus eſt dũs linguis iudeoꝝ.hoꝛa ſe⸗
xta manibus militum:vt intelligamꝰ hoꝛã
quintam iam fuiſſe tranſactã.⁊ aliquid ð
ſexta ceptum quando ſedit ꝓ tribunali pi
. latus.que dicta eſt a iohanne hoꝛa qſi ſe⸗
xta. Et cum duceret᷑ vt ĩ ligno cũ duobus
latronibus configeret᷑.⁊ iuxta eius cruceʒ
gererentur que geſta narrant/hoꝛa ſexta
6,4, integra compleret᷑: ex qua hoꝛavſq; ad no
. Aat. xxvij. nam ſole obſ curato/tenebꝛas factas triuʒ
AWarci. xv. euangeliſtarũ.matthei:marci :7 luce con⸗
Lucc. xxiij. teſtat auctoꝛitas.Sed qm iudei facinꝰ in⸗
terfecti chꝛiſti a ſe in rhomanos. id eſt.in
. pilatum ⁊ eiꝰ milites trãfferre conati ſunt
pꝓpterea marcus ſuppꝛeſſa ea hoꝛa ꝗᷓ chꝛi⸗

ſtus a militibꝰ cruciſixus ẽ que agi ſetta

iam ceperat.tertiã potius hoꝛã eſſe recoꝛ⸗
datus expſſit.qua hoꝛa intelligunt᷑ apud

H Ca. X IX

pilatum clamare potuiſſe. crucifige cruciſi

ge: vt non illi tm̃ reꝑiant᷑ cruciſixiſſe ieſum
id eſt. milites qͥ cum ligno ſexta hoꝛa ſu⸗
ſpenderunt:verũetiam iudei qͥ vt cruciſ⸗
geretur hoꝛa tertia clamauerũt.Eſt ⁊ alia
huius ſolutio queſtiõis.vt nõ hic accipiat᷑ g xxꝗ cxvj c

hoꝛa ſexta diei.qꝛ nec iohanes ait.erat ãt

hoꝛa diei q̃ſi ſexta:ſed ait/erat aũt paſce⸗

ue paſce hoꝛa qſi ſexta. Paraſceue autem
latine pᷣpatio ẽ. Sed iſto verbo greco libẽ
tius vtunt᷑ iudei in hmõi obſeruatiõibus:
Ka qui magis latine Se logmnnt.
Erat aũt pꝛeꝑpatio paſce. Paſca vo noſty nnn d
ſicut dicit apłsmolatus eſt chꝛiſtus. u⸗ i· Koꝛint V.⸗
ius paſce pᷣ ꝑpationẽ ſi ab hoꝛa noctis no⸗

na computemus.tunc eni videntur pꝛingeri

pes ſacerdotum ꝓnũciaſſe imolationem
dñi dicentes.reus eſt moꝛtis/cum adhuc ĩ
domo pontiſicis audiret᷑ vnde congruent
accipit᷑ inde cepiſſe pꝛeꝑationẽ veri paſce
cuius vmbꝛa erat paſca iudeoꝝ.id eſt.im⸗
molationis chꝛiſti/ex quo a ſacerdotibus

pnüciatus eſt imolãdus: ꝓfecto ab ea no

ctis hoꝛa que tunc nona fuiſſe conicitur

vſq; ad hoꝛaʒ diei tertiã qua cruciſixũ eẽ
chꝛiſtum /marcus euãgeliſta reſtatur: ſex

hoꝛe ſunt:tres nocturne.et tres diurne.

Alñ in hac ꝑaſceue paſce:id eſt.pꝛeꝑatiõe

imolationis chꝛiſti ͥ ab hoꝛa noctis nona
ceꝑat/qͥſi ſexta agebat᷑ hoꝛa.i.pacta qnta
iã ſexta currẽ cepar qñ pilatꝰtribunal aſcẽ

dit: Adhuc enĩ erat ipſa pᷣꝑatio q̃ ab ho⸗

ra noetis nona cepat donec fieret que pᷣꝑa
bat᷑ xpᷣi imolatio.q̃ facta ẽ hoꝛa tertia ſᷣm

marcũ / nõ pᷣpatiõis ſed diei: eadẽq; ſexta

nõ diei ſed pᷣꝑatiõis.Sex vtiq; hoꝛis a no
ctis nona vſq; ad diei tertiã cõputatis:ha
rũ duarũ ſolutionũ iſtiꝰ difficilis qonis:
eligat qͥſq; quã volet.aleliꝰ aut quid eli
gat iudicabit: qͥ de conſenſu euãgeliſtaꝝ
q̊ operoſiſſime diſputata ſunt legerit.Qd
ſi ⁊ alie ſolutiões eiꝰ potuerint inuẽiri: cu·
mulatiꝰ euãgelice veritatis cõſtãtia ðfen⸗

vit᷑ adũſus calũnias inſidelis atq; impie

vãitatis.Nũc ad narrationẽ iohaãnis euã
geliſte poiſta bꝛeuit᷑ tractata redeamꝰ. Su
ſceperũt aũt inqͥt ieſum ⁊ eduxerũt:⁊ ba⸗
iulãs ſibi crucẽ exijt in eũ quiðꝛ caluarie

locũ / hebꝛaice golgtohavbi cruciſixer̃t eũ

Ibat ad locũ vbi fuerat cruciſiged: poꝛ

tãs crucẽ ſuã ihs grãde ſpectacłm: Sed ſi
ſpectat impietas/grande ludibꝛiũ.Si pie

ras. grãde myſterin. Si ſpectet impietas.

grãde igminie docum̃tũ: Si bierze giude
H ce

La. XIX

fidei munimentũ. Si ſpectet impietas.ri⸗

det regeʒz ꝓ virga regni lignũ ſui poꝛtare

ſupplicij:Si pictas.videt regẽ baiulantem

lignũ ad ſemetipſum figendũ.qð ſixurus

fuerat eriam in frontibꝰ regũ:in eo ſpernẽ
dus oculis impioꝝ.in quo erant gloꝛiatu⸗

Galath̊.vj. ra coꝛda ſanctoꝝ.Dicturo eniĩ paulo / mi⸗
hi aũt abſit gloꝛiari niſi in cruce dñi nr̃i ie
ſu chꝛiſti.ipſam crucẽ ſuaʒ ſuo geſtans hu
mero cõmẽdabat:⁊ lucerne arſurc q̃ ſub
modio ponẽda non erat/candelabꝝ fere⸗
bat. Banulans ergo ſibi crucem exijt in eũ
qͥ dicit᷑ caluarie locum hebꝛaice golgatha.
vbi eum cruciſixerũt:⁊ cũ eo alios du
B os hinc ⁊ hinc:i. eieſum.
1 ſnue latrones erant lent alioꝝ an⸗
xxvij. geliſtarũ narratione didicimꝰ: cũ quibus
rJ. ucifixus ⁊ inter quos fixus eſt chꝛiſtus.
Luce.xxiij. De quo pᷣmiſſa dixerat ꝓphetia. Et inter
Eſaie. liij. iniqͥs deputat eſt. Scripſit at ⁊ titu/
lum ae Politin ng Erat
utſcrign. Jeſns nax rex in⸗
deoꝝ·. Huc ergo titulu multi lege/
rũt inudeoꝝ: qa ꝓppe ciuitat erat lo
cug vbicrucfir Eieſul Et eraticri
btü hebraice grece r lati ne: rex iu⸗
eoꝝ. He quippe tres lingue ibi pᷣ ceteris
eminebaãt: Hebꝛea ꝓpter iudeos in dei le
ge gloꝛiãtes. Greca ꝓpt᷑ gentiũ ſapientes
Latina ꝓpt᷑ rhomanos:multis ac pene oĩ
bus iam tũc gentibꝰ imperãtes.Picehãt

ergo pilato pontifices
i Terb rererindeoꝝ. ed qa ip
ſe dixit rex ſum iudeoꝝ. Rñndit pi-
latꝰ. Qð ſcripſi ſcpſi. O incffabilem
vim diuine oꝑationis:etiam in coꝛdibꝰ ig
noꝛantiũ. Nonne occulta vox quedã pila
to intus quodã ſi dici poteſt clamoſo ſilen
tio ꝑſonabat:qð tanto ante in pſalmoꝝ lit
teris ꝓphetatũ eſt:? He coꝛrũpas tituli in.

ps.lvj.

tiſices qui hoc coꝛrumpi volebant.qͥd di⸗
cebant: Moli ſcribere inquiũt rex iudeoꝝ
ſed quia ipſe dixit rex ſum iudeoꝝ.Quid
loqmini inſani.quid ſieri cõtradicitis:qð
mutare nullo pacto poteſtis? Nunqͥd enĩ
ꝓpterea non erit veruʒ:quia ieſus ait rex
ſum iudeoꝝ? Si coꝛrũpi non poteſt qð pi⸗
latus ſcripſit:coꝛrumpi poteſt qð veritas
dixit.ſed iudeoꝝ tm̃ rex eſt chꝛiſtus an et

—

ſe giptione Eece iul inn rihrione nõ coꝛ⸗
rumpit:ꝗqð ſcripſit ſcripſit.Sed etiam pon cꝗqoat.,
⸗ fo⸗ runt ſortem ·

—
—

gentiũ? Immo ⁊ gentiũ.Cũ enĩ dixiſleti

ꝓphetia:ego aũt conſtitutꝰſum rex ab eo ps.ij.
ſuper ſion montem ſanctũ eius pᷣdicans pᷣ
ceptum eiuſ:ne ꝓpter montẽ ſion ſolis iu⸗
deis eum regem quiſq; diceret conſtitutũ
continuo ſubiecit. Dñs dixit ad me filius
meus es tu:ego hodie genui te. Poſtula
a me ⁊ dabo tibi gentes hereditatẽ tuam
et poſſeſſionẽ tuam terminoſ terre. nde
et ipſe iam ꝑ os ꝓpꝛiũ loquens apud iu-⸗

.

deos: habeo inquit alias oues que nõ ſũt Johãnis.x.

de hoc ouili.opoꝛtet me ⁊ ipſas adducere
et vocem meam audient:⁊ fiet vnꝰ grex ⁊
vnus paſtoꝛ:Cur ergo magnũ volumꝰ in⸗
telligi in hoc titulo ſacramentũ.in q̊ ſcri⸗
ptum erat rex iudeoꝝ:ſi rex eſt chꝛiſtus et .
gentium? Quia ſcilicet oleaſter factus eſt Rhoma.xi.
particeps pinguedinis olee:non olea pti⸗
ceps facta eſt amaritudis oleaſtri. Nam iĩ
co qð de chꝛiſto veraeiter ſcriptũ eſt in ti⸗
tulo rex iudeoꝝ.qui ſunt intelligendi iu⸗
dei.niſi ſemen abꝛae filij ꝓmiſſiõĩs:qͥ ſunt
etiam filij dei? qm̃ non qui filij carnis ait

apls hi filij dei:ſed qui filij ꝓmiſſiõis de⸗ Rhoma.ix.

putantur in ſemine.Et gentes erant qbus
dicebat. Si autem vos chꝛiſti. ergo abꝛae Coloſſen.j.
ſemen eſtis:ſᷣm ꝓmiſſionẽ heredes. Rex
ergo iudeoꝝ chꝛiſtus.ſed iudeoꝝ circũci⸗
ſione coꝛdis.ſpiritu non littera. Quoꝛum
laus non ex hoibus ſed ex deo eſt:pertinẽ-
tium ad hieruſalẽ liberam matrem noſtrã

eternam in celis. ſaram ſpũalem:ancillam

et filium eius de domo libertatis eijcien⸗
tem. Ideo enim pilatus quod ſcripſit ſcri
aan dũs quod dixit dixit.
¶¶ Explicit tractatus centeſimuſde⸗

—

cimuſſeptimuus.
ncipit tractatus centeſimuſde⸗
cimuſoctauus.De eo quod dicit.
Mtegelgci crucifixiſſent eum
acceperut veſtimeta eius: vſq; ad
id qð ait· Et in veſtem meam miſe/

unt iuxta crucem dñi cum iã
cruciſixus eſſet:iſto q;tuʒ do
minus adiuuat ſermone tra⸗
ctemus. Milites ergo cum crucifixiſ
ſent eum:acceperunt veſtimẽta eiꝰ
et fecerunt quattuor partes: vni-

—= —. —, ⏑ —

Ler babz
qn

le⸗
ar. rvi ma
l
rclty. ten
ſern
Uce, prii ei

BZoh. CTract. CxvII Ca. XIX

.. cuiq; militi partem ⁊ tunicaʒ.Erat nos eius iuutiliter tollerent: quod ne face

h . autem tunica inconſutilis: deſup rent advnũ eam peruenire ſoꝛritione ma⸗-
crig Pen adn Dirxerunt er- luerunt. Muius euangeliſte narranoni B

, .———— In ‚Jamνn Conſonat etiam ꝓpheticũ teſtimoniũ: qgiͤß
. go ad innicem. Tlon EAa 23 cxipfecontinno ubrimsensvt ſeripen⸗

j ſeea ſortiaimnur de illa cui? ſit vt ſecii ra mquit implerecir dicens. .
fITexl. habʒ ptura impleatur dicens .· Dartiti annt ven leret e “W ng.Hart 2 ve
¹iinpleretur. ſunt veſtimenta mea ſibi: ⁊ inveſtẽ em meam miſeruntſortem. =on .
ps.xxj. meam miſerunt ſortem. Tactum eſt eni ait ſoꝛtiti ſed partiti fũt. nec ait ſoꝛtiss·
quod voluerunt iudei: nõ ipſi ſed milites

tes partiti ſunt: ſed in ceteris veſtimentis
ſoꝛtem oĩno non nominãs.poſtea dixit/et
in veſtem meam miſerunt ſoꝛtem:pꝛopter
illam reliquã tunicam. De qua re dicam
qð ipſe donauerit.cum pꝛius cam que ob

Dohänis, qui parebant pilato iudicãte ipſo cruciſi⸗
xerunt ieſum.Et tamen ſivoluntates.ſi in
ſidias.ſi operam.ſi traditionẽ.poſtremo ſi
extoꝛquentes clamoꝛes eoꝛum cogitemꝰ:
magis vtiq; iudei cruciſixerũt ieſum.Sed

èðso

—Sõõ . *o,. oriri poteſt tanq; euangeliſte inter ſe diiſſ⸗/
Ibatt de partitione? ſoꝛtitione veſtimentoꝝ eiꝰ crepent calumniã ꝓpulſauero:demõſtrĩis
Rhonag.¹ non eſt pꝛeteunter loquendũ.cuis eniz nullius ceteroꝝ verba narrationi iohãnis
ÿM onmnes euangeliſte quattuoꝛ huius rei me eæffe contraria. Mattheus enim dicendo. vbi. ðõ5.
min erint. ceren ramen bꝛeuius ;ᷓ iohan⸗ diuiſerunt veſtimenta eius ſoꝛtem mitten
. nes: ſed clauſe illi.iſte vo apertiſſime. hãẽ tres. ad totam diuiſionem veſtimentoꝝ vo
Abat. xxvij. mattheuſ ait. Poſtq; autem cruciſixerunt luit intelligi etiam illam tunicam pertine⸗
. eum. diuiſ erũt veſtimenta eius ſoꝛtẽ mit⸗ re.de qua ſoꝛtem miſerunt: quia vtiq; om
. AMarci. xv. tentes. Marcus. Et cruciſigetes eum diui ges veſtes diuidẽdo in quibus ⁊ illa fuit:

bhomt. ſerunt veſtimenta eius mittẽtes ſoꝛtẽ ſux de ipſa ſoꝛtiti ſunt. Tale eſt eriã qð ait u⸗·
Lucc. xxiij. eis quis quid tolleret. Lucas: diuidẽtes de hlaſereid ur. Eale l einn nilſeri it vbi. S.
Coloſe . So veſtimenta eius. miſerunt ſoꝛtes. Jo⸗ ſoꝛtes. Diuidentes eni venerunt ad tun⸗
hannes autem ⁊ quot partes de veſtimen cam de ꝗᷓ eſt facta ſoꝛtitio: vt int᷑ eos vni⸗
tis eius fecerunt dixit. id eſt. quattuoꝛ: vt nerfſa veſtimentoꝝ eius diuiſio complere⸗
ſingulas tollerent. VUnde apparet quattu⸗ tur. Quid autem intereſt vtrum dicat᷑. di⸗
2 oꝛ fuiſſe milites:qui in eo cruciſigẽdo pꝛe nigdenteſ miſerunt ſoꝛtes qð au lucas. an
ſidi paruerunt. Manifeſte quippe ait. M⸗ diuiſerunt ſoꝛtem mittenteſ qð ait matthe
Alites ergo cum cruciſixiſſent eum accepeft us: niſi lucas dicendo ſoꝛtes pluralẽ ꝓ
veſtimenta eius. 2fecerunt quattuo? par⸗ ſingulari nũ ero poſuit.que locutio ĩ ſcri⸗
tes. vnicuiq; militi partem: ⁊ tunicam. ſub pturis ſanctis inſolita non eſt: qᷓuil nõnul
3 audiendum eſt acceperunt: vt iſte ſit ſen⸗ ſi codices ſoꝛtem repiantur habere nõ ſoꝛ
ſus. Acceperunt veſtimenta eius ⁊ feceft res: Marcus itaq; ſelus videtur aliquam
quattuoꝛ partes. vnicuiq; muiti partẽ: ac· intuliſſe queſtionẽ. Dicendo enĩ mittẽtes
ceperunt tunicam. Et ſic locutus eſt vtõ ſoꝛxem ſuper eis quis quid tolleret: tanq;
ceteris veſtimentis nullam ſoꝛtem miſſam ſuper oĩbus veſtimentis. non ſuper ſola
eſſe videamus: ſed de tunica quã ſimul cũ tunica ſoꝛs miſſa ſit locutus videtur. Sed
ceteris accepeft ſed non ſimiliter diuiſeft hic ẽtiam bꝛeuitas obſcuritatem facit. Sic
De bac eni ſequitur cxponens.rat au- eni victum eſt mittẽtes ſoꝛtẽ ſuper eis.ac
tem tunica inconſutilis: deſup con ſ diceretur: mittẽtes ſoꝛtẽ cum diuideret:
texta per totum. Cur autem de illa ſo quod eſt factum eſt. mniũ quippe veſti⸗
tem miſcrunt narrans: Dixerunt inquit mentoꝝ eius diuiſio completa non eſſz ni⸗
„ ergo ad inuicem· Non ſcindamng diſoꝛte claruiſſet. quis etiam illam tunicã

N. V
—

—

+☛n
—

N — —

ea De illa cui et: vt ſic ↄtentio diudentiũ finiretur
eam:ſed ſortiamur de illa cuius ſit tolleret:vt ſic ↄtennio ntiũ finireru
Apparet itaq; in alijs veſtibꝰ equales eos vel nulla potius oꝛiret᷑. Qdðᷣ ercoait. quis
habuiſſe partes. vt ſoꝛtiri neceſſe non ſue quid tolleret. qnquidem nac oꝛti depii⸗
. rit: In illa vᷣo vna non eos habere potuiſ tatur:non ad oĩa que diuiſa ſunt veſtimẽ

ſe ſingulas partes. niſi ſcinderet᷑ et pan⸗ ta referendũ eſt. Soꝛs eni miſſa ẽ qͥs illaz

Zoh. Tract. CxvIII

tunicam tolleret:de qua quoniaʒ narrarc
pꝛetermiſit qualis fuerit. ⁊ quẽadmoduʒ
equalibꝰ factis partibus ſola remanſerit.
que ne conſc inderet᷑ veniret in ſoꝛtem: ꝓ
eo poſitum eſt qð ait/ quis quid tolleret:
id eſt. quis eaʒ tolleret: tanò; ſi totũ ita di
ceretur.diuiſerunt veſtimẽta eius mitten⸗

tes ſoꝛtem ſuper eis.quis tunicam q̃ parti
Cbus equalibus ſuꝑfuerat molerer nt⸗

rat foꝛte aliquis quid ſigniſicet in tot par⸗
tes veſtimentoꝝ facta diuiſio:⁊ de tunica
illa ſoꝛtitio. Quadriꝑtita veſtis dñi ieſu
chꝛiſti.quadriꝑtitam figurauit eius eccle⸗
ſiam.toto ſcilicʒ qui q̃ttuoꝛ ꝑtibꝰↄſtat ter
rarum oꝛbe diffuſam: ⁊ omnibus eiuſdem
partibus equaliter.id eſt.ↄcoꝛditer diſtri
butam. Pꝛopter qð alibi dicit miſſuruʒ ſe

Mat. xxiiij. angelos ſuos: vt colligant electos eius a

quattuoꝛ ventis.Quod qͥd eſt.niſi a quat
tuoꝛ partibus mundi. oꝛiente. occidente.
aquilone.⁊ meridie? Tunica vo illa ſoꝛti
ta omniũ partiũ ſigniſicat vnitatem: que
charitatis vinculo continetur. De charita

j.Coꝛin.xiij te autem locuturꝰ apoſtolus:Suꝑeminen

Epheß.iij. lo⸗ etiam ſ ne
Coloſſen.iij ſcientie charitatem chꝛiſti. Itẽq; alij.Suꝑ

tioꝛẽ inquit viaʒ vobis demõſtro.Et alio
loco ait.Cognoſcere etiam ſugeminenteʒ

omnia autem hec charitatem:que eſt vin⸗
culum perfectionis. Si ergo charitas ⁊ ſu⸗
pereminentioꝛẽ habet viam.⁊ ſuperemi⸗

net ſcientie.⁊ ſuper omnia pꝛecepta ẽ: me
rito veſtis qua ſigniſicat᷑ deſuper conte⸗

xta perhibetur: Incõſutilis autem ne ali⸗
quando diſſuatur: æ ad vnũ peruẽit quia
in vnũ omnes colligit:ſicut ĩ apoſtolis cũ
eſſet etiam ipſe numerus duodenariꝰ.id ẽ
