Putandus qui non fecerit opera maioꝛa

enim dixiſſet / qui credit in me opera qus chꝛiſtus? Durum eſt. abſurdum eſt/fer⸗
ego facio ⁊ ipſe faciet.⁊ maioꝛa hoꝛum ſa ni non poteſt: non toleratur niſi intelliaerrr
ciet:ↄtinuo ſecutus adiunxit.quia ego Apoſtolum igitur audiamus. Credenti in Rhoma. üh
Al.adðcũq; ad patrem vado:et r quecunqpe⸗ quit in eum qui iuſtiſicat impium:deputa
Al.patrem tieritis tin nomine meo hec faciaʒ tur ſides eius ad iuſticiam. In hoc ope fa P
Qui dixerat faciet.poſt ait faciam: tand ciamus opera chꝛiſti:quia ⁊ ipſum crede⸗ f
diceret. Non vobis impoſſibile hocviden re in chieſto opus eſt chꝛiſti.hoc opaturi
tur. MNon enĩ poterit eſſe maioꝛ me qui cre nobis:non vtiq; ſine nobis.Audi ergo iaʒ
dit in me. ſed ego ſum facturus ⁊ tun ma et intellige. Qui credit ĩ me: o ꝑa que egò
ioꝛa q; nunc:albaioꝛa per eum qui credit facio ⁊ ipſe faciet.Pꝛius ego facio.dein⸗
in me: quã pꝛeter eum per me.Ego tamen de ⁊ ipe faciet:qꝛ faciovt faciat. Que o 3
ipſe pꝛeter eum:egoipſe per eum. Sed qñ niſi vt ex impio iuſtus fiat? ¶ Et maioꝛa
pꝛeter eũ nõ faciet ipſe: quãdo autem per hoꝛum faciet. Quoium obſecro? Nundqd
eum q;uis non per ſemetipſum.faciet ⁊ ip nam oĩum operum chꝛiſti maioꝛa facit: ꝗᷣ
ſe:Poꝛro autem maioꝛa facere per eũ qᷓ; cum timoꝛe ⁊ tremoꝛe ſuam ipſiꝰ ſalutem ⸗
pꝛeter eum non eſt defectio ſed dignatio. operatur? Quod vtiq; in illo:ſed non ſine
ps.cxv. Quid eni retribuant ſerui dño.pꝛo oĩbus illo chꝛiſtus operat᷑. Pꝛoꝛſus maius h̊ eẽ
que retribuit eis. Qñquidem inter cẽtera diryxerim qᷓ;ᷓ eſt celũ ⁊ terra:⁊ quecũq; cer⸗
bona etiam hoc eis donare dignatus eſt. nunk in celo ⁊ in terra.Et celum enĩ ⁊ ter⸗ .
vt maioꝛa faceret per illos q; pꝛeter illoſ?“ ra trãſibit. Pꝛedeſtinatoꝝ aũt.id eſt.eoꝝ
AMatthᷣ.xix. HNõnce ab oꝛe illius diues ille triſtiſ abſceſ quos pᷣſcit.ſalus ⁊ iuſtiſicatio pꝑmanebit.
ſit:qui vite eterne conſiliũ queſiuit. Audi In illis tantũ opera dei:in his aũt etiaʒ ẽ . .
dit / abiecit. et tamen poſtea qð ab illo au⸗ ſmago dei. Sed ⁊ in celis.ſedes.dñatiões oabbii.
ditum non fecit vnus.fecerunt multi cum pꝛincipatꝰ.ptãtes.archãgeli.angeli:ope⸗
loqueret᷑ per diſcipulos magiſter bonus: ra ſunt chꝛiſti. Nunquid etiam his oꝑibuſ HW
ↄtemptibilis ei quem diuitem per ſeipſuʒ maioꝛa facit:qui oꝑante in ſe chꝛiſto cooꝛ
monuit.amabibł eis quos ex diuitibꝰ pau perat᷑ ſalutem eternã ac iuſtiſicationẽ ſuã H
peres per diſcipulos pauꝑes fecit. Ecce Mõ hic audeo pᷣcipitare ſententiã. Intel⸗ ę
maioꝛa fecit pꝛedicatus a credẽtibꝰ q; lo- ligat qui poteſt.iudicet qui poteſt:vtruʒ
B cutus audientibus.¶ Verum hoc adhuc mainus ſit iuſtos creare qᷓ; impios iuſtifica⸗
mouet: quod hec maioꝛa per apłos fecir. re.Certe enĩ ſi equalis eſt vtrũq; potẽtie: Mumeni,,

Infra track.

lxxiii. diligit. Item alio loco.qui audit inqͥt ver bat:a de his operibus fuerat pꝛelocutꝰ di
AWMatth. vij. ba mea heca facit ea:ſimilabo eũviro puu cens. Verba que ego loquoꝛ vob:a me

MHon autem ipſos tantũ ſignificãs ait.oꝑa
que ego facio ⁊ vos facietis.⁊ maioꝛa ho⸗
rum facietis:ſed omnes ad ſuam familiaʒ

pertinentes intelligi volens.Qui credit

me inquit.opera que ego facio ⁊ ipſe faci

et:⁊ maioꝛa hoꝛum faciet.Si ergo qui cre

dit faciet.non credit vtiq; qui non faciet:
ſicuti eſt / qui diligit me mandata mea cu⸗
ſtodit.vnde pꝛofecto qui nõ cuſtodit non

hoc maioꝛis eſt miſericoꝛdie. hoc eſt eni j. Timot.ij
magnũi pietatis ſacramentũ qð manifeſta

tum eſt in carne.iuſtificatũ eſt in ſpũ: ap⸗
paruit angelis.pᷣdicatũ eſt in gentibꝰ:cre⸗
ditum eſt in mũdo.aſſumptũ eſt in gloꝛia
Sed oĩa oꝑa chꝛiſti intelligere vbi ait.ma
ioꝛa hoꝝ faciet.nulla noſ neceſſitaſ cogit.

hoꝛum enim foꝛſitan dixit.que in illa ho⸗

ra faciebat. Zunc enim verba ſidei facie⸗

2

. ipſo non loquoꝛ. Pater autem in me ma⸗
A nene:ipſe facit opera.Tunc igitur verba
en PMng eius erant opera eius: ⁊ vtiq; minus ẽ ver
i ba iuſticie pꝛedicare. qð fecit pꝛeter nos/
4 qᷓ; impios iuſtiſicare qð ita facit in nobis
8 vt faciamus ⁊ nos. Reſtat inquirere quo
4 modo accipiendũ ſi:quodcũq; petie⸗
ſ ritis patrem in noie meo hoc facis
n⸗ Pꝛopter multa enim que petunt ſideles
eius nec accipiunt: nec parua hinc exoꝛit᷑
2 queſtio. Sed quoniã ſermo iſte iam clau-
dendus eſt:et ↄſiderande rei atq; tractan
in Rhon , de tribuatur ſaltem parua dilatio
n Erxplicit tractatus ſeptuageſimꝰ
. ſecundus. Incipit tractat?ſeptua⸗
4 nnſterfing Peę eo quod dicit:
6 Auia ego vado ad patrem q8⸗
cunq; petieritis patrem in nomine
4 —Agnam ſpem
46½* dñs ſuis ꝓmiſit ſperantibꝰ di
4 cens:quia ego ad patreʒ
mvado:⁊ quodcunq; pe/
tieritis in nomine meo hoc faciam
. Sic ergo perrexit ad patrem vt non relin⸗
queret indigentes:ſed exaudiret petẽtes
Sed quid eſt/qðcunq; petieritis:cum vi⸗
deamus plerunq; fideles eius petere ⁊ nõ
accipere? An foꝛte ꝓpterea quia male pe
„ Imtunt: Mam hoc expꝛobꝛauit apoſtolus ia⸗
Aacobi. iiij: cobus dicens. Petitis ⁊ non accipitis eo
. ꝙ male petatis:vt in ↄcupiſcẽtijs veſtris
4 inſumatis. Male ergo vſurꝰ eo qð vult ac
cipere:deo potius miſerante non accipit.
Pꝛoinde ſi hoc ab illo petiturvnde homo
, ledatur exauditus.magis metuendũ eſt/
3 ne qð poſſet non dare ꝓpitius det iratus.
„ Mumeri. xj. An non vidimus iſraelitas malo ſuo im⸗
⸗ ᷓpetraſſe:qð culpabili ↄcupiſcentia petie⸗
. Tinot runt? Concupierant enim carnibus veſci:
quibus pluebat᷑ mãna de celo. Faſtidie⸗
2 bant quippe qð habebãt ⁊ qð non habebãt
Ü⸗ impudenter petebant: Quaſi non melius
. peterent non vt cibus qui deerat indecen
4 ti deſiderio pᷣſtaret᷑:ſed vt ille qui aderat
3 ſanato faſtidio ſumeret᷑. Quando enĩ nos
1 delectant mala ⁊ non delectant bona:ro⸗
1 gare debemus potius deum vt delectent

bona qᷓ; vt ↄcedantur mala: Non quia ma
lum eſt carne veſci.cum de hac re loquẽs
apoſtolus dicat:omnis creatura dei bona

4 j. Zimo.iiij. Xi e. * * 73
. eſt/⁊ nihil abijciendũ qð cum graruactio⸗

pabilem ſed inobedientiã ↄtumacem ⁊ in

ne accipitur: S; qꝛ ſicut ideipſe ait. mali

4

eſt hoĩ qui per offenſionez maducat: Et ſi Rhom̃. xiiij

per hominis offenſionem: q́;tomagis dei?⸗
Cuius in iſraelitis non parua crat offen⸗
ſio:repudiare qð dabat ſapientia⁊ petere
id qð inhiabat ↄcupiſcẽtia: qᷓ;uis illi nec
peterent.ſed quia decrat murmurarent.
ſed vt ſciremus non dei creaturam eẽ cul⸗
ꝛdinataʒ cupiditatem : non ꝓpter poꝛcũ Geneſis.iij.
ſed ꝓpter pomũ moꝛtem pꝛimus homo in
uenit:⁊ eſau pꝛimatus ſuos non ꝓpt᷑ galli Gener̃.xxv.
nam ſed ꝓpter lenticulam pꝑdidit.uõ er
go intelligendũ eſt qdcunq; petieritis hoc
faciam:ſi deus aliqua pctentibꝰ fidelibus
etiam ↄſulendo non facit? ¶ An foꝛte ſo⸗ B
lis apoſtolis hoc dictum debemꝰ accipere
Abſit. Vnde enim ad hoc venitvt diceret

ſuperiuf dixerat: qui credit in me opa que

ego facio⁊ ipᷣe faciet ⁊ maioꝛa hoꝝ facier.
de qᷓ re iam pꝛiſtino ſermõe tratauimꝰ: et
ne quiſq; hoc ſibi tribuerʒ.vt etiã illa opa
maioꝛa a ſeipſo facere oſtenderet:adiecit

atq; ait. Quia ego ad patrem vado: ⁊ qd⸗

cunq; petieritis in noĩe meo hoc faciamn

Nunqͥd in eum ſoli apoſtoli crediderunt.

Ad eos itaq; loquebat᷑ dicendo. qui cre⸗
dit in me. in qbꝰ eo donãte etiã nos ſumꝰ:
qᷣͥ vtiq; nõ qdᷣcũ q; petimꝰ accipimꝰ. Ipſos
quoq; btiſſimos ſi cogitemꝰ apłos:inueni
mus eũ qui plus oĩbꝰ laboꝛauit.nõ aũt ip

„— 7

ſe ſed gra dei cũ ipſo /ter dñm rogaſſe vt

ab eo diſcederet angelus ſathane: nec ta⸗ ij. Coꝛin.xij

mnmẽ qð rogauerat accepiſſe. Quid dicimꝰ
chariſſimi? Putabimus ne B̊ ꝓmiſſumvbi

ait.qðcũq; petieritis h̊ faciã nec apłis fu
iſſe ab illo completũ? Et cui tandẽ qð ꝓ⸗
mittit impleuit:ſi apłos ſuos in ſua ꝓmiſ⸗
ſione fraudauit: Euigila igit᷑ hõ fidelis:⁊
vigilant᷑ audi qð illic poſitũ eſt: in nomie
meo. Ipſum eni qoðcũ q; non ait petieritis
vtcũq;:ſed ĩ noĩe meo. Quis ꝓmiſit g̊ taʒ
magnũ bñſiciũ? Qui vocat᷑ vtiq; xpᷣs ihs:

Xp̃s ſigniſicat regẽ:ih̊s ſigniſicat ſaluato⸗

rem. Mõ itaq; nos ſaluos faciet qᷣcũq; rex
ſed rex ſaluatoꝛ. Ac ꝑ h̊ qdᷣcũq; petimꝰad

uerſus vtilitatẽ ſalutis.nõ petimꝰ in noſe

ſaluatoꝛis:⁊ tñ ipſe ſaluatoꝛẽ nõ ſoluʒ qñ

facit qð petimꝰ/venetiã qñ non facit: qm̃
dð videt peti ↄtra ſalutẽ /ñ faciẽdo potiꝰ

ſe exhibet ſaluatoꝛẽ. Nouit eĩ medicꝰ q d
peo ſua:quid cõtra ſuã ſalutẽ poſcat egro
tus:⁊ ideo ↄtraria poſcentis nõ facitvolũ
7 v

Joh. Tract. LxXIII TCa. xXIInI

tatem vt faciat ſanitatẽ. Quapꝛopt᷑ q; vo nate:v ſe qᷓ; ad id quod ait. VUos au/⸗

lumus vt faciat qðᷣcunq; petimus:non vt⸗ ii —C MM
cunq; ſed in noĩe eius. hoc eſt in noĩe ſal⸗ m cognoſceris enm qa apud voſ 2
uatoꝛis petamus. MHõ ergo ↄtra noſtrĩ ſa mMmanebit ? in vobis erit. corimnth.

lutem petamus.Qð ſi fecerit:nonvt ſaluD
toꝛ facit quod eſt nomen fidelibꝰ eiꝰ. Eſt
quippe impijs⁊ damnatoꝛ:qui dignat᷑ fide
libus eſſe ſaluatoꝛ.Qui ergo credit in euʒ
goenne peticrit in 0 noic as eſt illis gin
credũt in eum/hoc facit:qm̃ hoc ſicut ſal⸗ eecorscakh- ne a
uatoꝛ facit. Si aũt qui in euʒ credit alidd te. Et ego rogabo patrem 2 alium

diuimꝰfraa“

tres cum cuangeliũ legeret᷑: tun/,.
duũm dicentẽ. Sidili⸗ itis Dun
me: mandata mea ſerna

per ignoꝛantiã contra ſuam ſalutem peti haraltunmn dabit vobis vtmane⸗
non in noĩe ſaluatoꝛis petit:qꝛ ſaluatoꝛ ei at vobiſcum in eternum. ſpiritum h
us non erit ſi qð eius ſalutem impedit fe⸗ Veritatis quem mundus non po⸗/ d
cerit. Vnde tunc expedit potius:vt nõ fa teſt accipere/quia non videt eum:
ciendo ꝓpter, qð inuocatr᷑ faciat qð voca᷑. necſcit eum.Uos autem cognoſce
C¶ Pꝛopterea non ſolũ ſaluatoꝛ ſed etiaz tis Anfani⸗ apud vos manebit.
in ipſa oꝛatione quam nobis dedit docuit paucis verbis dñi requirant᷑. Sed multuʒ
quid petamus: vt etiã ſic intelligamꝰ non eſt ad nos vel oĩa que hic querẽda ſunt qͥ
petere nos in noĩe mgfr̃i qð petimꝰ pꝛet᷑ re rere:vł oĩa que hic querimꝰinuenire. Ve
gulam ipſius magiſterij. S uned Pÿ“†H runtamen q;tum nobis dñs donare digna
toꝛem ⁊ ᷣm mgrm petamꝰ:non tunc qũ pe cere debeamus ⁊ quid audire debeatis.
timus facit. ſed tamẽ facit. Heq; eni quia attendentes ꝑ nos charifſſi imi/qð poſſum⸗
pterea non facit qð petimus: quia non ſta ritũ paraclytum chꝛiſtus ꝓmiſit apoſtolis
tim cum illo in eternitate regnamꝰ. Differ quo autem modo ꝓmiſerit aduertamus
run eni af perſn mmon ear Meruntaiß Si diligitis me inquit mãdata mea ſerua⸗
BGal oꝛantes tanq; ſeminates non deſiciamꝰ:tẽ re:a ego rogabo patrem ⁊ alium paracly⸗ D
alath. vj. poꝛe enĩ ꝓpꝛio metemꝰ vt ſimul petamus bit vobi ſcii
9 timus vr non faciat aöß lum dabit vobis vt maneat vobiſcũ in et⸗
quando bene petimus vt non faciat qo ñ num ſpiritum veritatis. Hic eſt vtiq; in tri M

bene petimus:quia ⁊ ad hoc pertinet qð ĩ
eadem oꝛatione dñicà dicimꝰ .Ne nos in-⸗ ſtantialem æ coeternũ ſides catholica con
feras in temptariont. Heᷣ eni donr te fitetur. Ipſe eſt de quo dicit apłs.Chari. H
ptatio:ſi ↄtra tuam ſit cauſam tua poſtula tas dei diffuſa eſt in coꝛdibꝰ nfis:ꝑ ſpiritũ Rbomaß. v. ai
tio. Non autem negligent᷑ audiendũ ẽ qd fſanctũ qui datus eſt nobis. Quõ ergo do “
dñs ne quiſ; cum putarcr qð ſe ꝓmiſit ſa minuſ dicit: ſi diligitiſ me mãdata mea ſer
cere petentib ſine patre eſſe facturũ:Ccũ uate:⁊ ego rogabo patrẽ ⁊ alium paracly⸗
dixiſſet qðcunq; petieritis in noiĩie meo h; tum dabit vobis.cum hoc dicat de ſi pũſan
faciam: continuo ſubiecit. vt g rificet cto:quem niſi habeamꝰ/nec diligere deuz
pater in filio.Si quid petieritis in poſſumꝰ.nec eius mãdata ſeruare? Quo⸗
noie meo hoc faciam. Nullo mõ igiꝭ modo diligimꝰvt eñ accipiamꝰ:quem niſi
ſine pf̃e hoc filius facit:qñquidem vt in i pabeam⸗ diligere nõ valemꝰ? Aut qͥmo⸗
lo pater gloꝛiſicet᷑ ꝓpterea facit: YFacit er⸗ do mãdata puabimꝰvt eũ accipiamꝰ:quẽ
go pater in nilio vt ſilius gloꝛificet in pa⸗ niſi habeamꝰ mãdata ſeruare nõ poſſumꝰ
Johãnis.x. tre:Et facit ſilius in patre. vt pater gloꝛiſi An foꝛte pᷣcedit in nobᷣ charitas qua dili⸗
cetur in filio:qm̃ vnũ ſunt pater ⁊ filius 9 gimus chꝛiſtũ:vt diligẽdo chꝛiſtum eiuſq;
¶UErpliat tractatus leywageſin mãdata faciendo/mereamur accipere ſpi⸗
tertius. Incipit tractatus ſeptua/ ritumſanctum:vt charitas non cheiſti que
geſimuſquartuſ.De eo quod dicit iam pꝛeceſſerat. ſed dei patris diffundat᷑
Si diligitisme mand a mea ſer/ in coꝛdibus noſtris per ſpiritũſanctum 4 “

nitate ſpũſſanctus:quẽ patri ⁊ filio ↄſub⸗

?
ẽ

dDiatus eſt nobis:? Peruerſa ẽ iſta ſentẽtia

i..Coꝛin. xij.

LKCLitum. j.

— — Srr

—.— —

Bhomir* ſ. Coꝛint ij.

Qui eni ſe filium diligere credit ⁊ patrem

non diligit: ꝓfecto nec filium diligit ſed ꝙ
ſibij pſe ↄfinxit.¶ Deinde apoſtolicavox
eſt. Nemo dicit dñs ieſuſ:imiſi i ſpũſancto.
Et quis dñim ieſum niſi qui eum diligit di
cit:Si eo modo diẽ quo apls intelligi vo⸗
luit.multi enĩ voce dicũt.coꝛde autem et

factis negant:ſicut de talibus ait.Confitẽ

tur enĩ ſe noſſe deum:factis autem negãt
Si negatur factis: ꝓculdubio etiam dici⸗

xur ficte. Nemo itaq; dicit dũs ieſus. ani-
mo.verbo.facto.coꝛde.oꝛe.opere. Nemo

dicit dñs ieſuſ niſi in ſpũſancto:⁊ nemo ſic
dicit niſi qui diligit. Jam itaq; apoſtoli di

cebant dũñs ieſus:⁊ ſi eo modo dicebãt vt

nõ ficte dicerẽt. oꝛe confitentes.coꝛde et
factis negantes: Pꝛoꝛſus ſi veraciter hoc
dicebant ꝓculdubio diligebãt. Quõ igit᷑
diligebant:niſi in ſpirituſancto? Et tamè

eis pꝛius imꝑatur vt diligant eum ⁊ eius

mandata ↄſeruent vt accipiant ſpiritum⸗
fanctum:quem niſi haberent ꝓfecto dili⸗
gere ⁊ mandata ſeruare non poſſent. Re⸗
ſtat ergo vt intelligamus ſpiritũſanctum
habere qui diligit ⁊ habẽdo mereri vt plꝰ

habeat:⁊ plus habendo pluſ diligat. Jam

itaq; habebant ſpiritũ diſcipuli quem dũſ
ꝓmittebat ſine quo eum dñm non dicebãt
nec tamen eum adhuc habebãt ſicut eum
dñs ꝓmittebat.Et habebãt ergo ⁊ nõ ha⸗
bebant:qui q;tum habendus fuerat nõdũ
habebant.hhabebant itaq; minus:danduſ
erat eis amplius.Habebãt occulte:acce⸗
pturi fuerant manifeſte:quia ⁊ hoc ad ma
ius donũ ſanctiſpũs pertinebat vt eis in⸗
noteſceret qð habebãt.De qͥ mũere loq̃nſ
apoſtolus ait. Nos autem non ſpiritũ hu
ius mundi accepimus ſed ſpiritum qui ex
deo eſt:vt ſciamus que a deo donata ſunt

nobis. Nam ⁊ ipſam manifeſtam impen⸗
ditionem ſpũſſancti:nõ ſemel ſed bis nu-

mero dñs egit. Mox enim vt reſurrexit a
moꝛtuis:inſufflans ait. Accipite ſpmſan⸗
ctum. Nunquid igitur quia tunc dedit:iõ

non miſit etiam poſtea quem ꝓmiſit:? Aut

non idemipſe eſt ſpirituſſanctꝰ qui ⁊ tũc
eſt inſufflatus ex ipſo:⁊ poſtea ab ipᷣo miſ
ſus e celo? Quapꝛopt cur ipſa que facta ẽ
euidenter donatio eius bis facta fuerit:
alia queſtio eſt: Foꝛtaſſis eniʒ ꝓpter duo
pᷣcepta dilectiõnis/hoc eſt ꝓximi ⁊ dei.vt

pi

cõmendaret᷑ ad ſpm̃ſanctũ pertinere dile
ctio:hec eius gemina eſt in manifeſtatiõe
facta donatio.Et ſi alia cauſa querenda ẽ
non nunc eius inqᷣſitione in logioꝛem quz .
opoꝛtet modum ſermo iſte mittẽdus eſt: j· ſen.d.xvij
dum tamen conſtet ſine ſpirituſancto chꝛi vt aũt certiꝰ
ſtum nos diligere ⁊ mandata eius ſeruarre
non poſſe:⁊ id nos poſſe atq; agere tanto
minus q;to illum ꝑcipimus minus: tanto
autem amplius q;to illum percipimus am
plius. Pꝛoinde non ſolum non habẽti ve

rumetiam habenti non incaſſum ꝓmittii:
non habẽti quidẽvt habeat᷑.habenti autẽ j.ſen.di.xvij

vt amplius habeat᷑. Mã niſi ab alio minus h̊ aũt querit
ab alio ampliꝰhaberet᷑:ſctũs heliſeus ſan iiij. Reg.ij.
cto helie non diceret.ſpũs qͥ eſt in te du-
plex ſit in me. Qñ aũt ait iohannes bapti Johãnis. iij

ſta. Mõ enĩ ad mẽſurã dat deus ſpm̃:ð ip

ſo dei filio loquebat᷑ cui nõ eſt datꝰ ſpũs Coloſſen.ij.
ad mẽſurã:qꝛ ĩ illo ihabitat oĩs plẽitudd ⸗
diuinitatis. Neq; enĩ ſine gra ſpũſſancti ẽ· Zimot. ij.
mediatoꝛ dei ⁊ hoĩum: homo xpᷣs ieſus
Nam ⁊ ipſe dicit de ſe fuiſſe ꝓpheticũ li⸗
lud impletũ.Spũs dñi ſuꝑ me ꝓpt qð vn⸗ Luce.iiij.
xit me:euãgeliʒare pauꝑibꝰ miſit me.cað
eni eſt vnigenitꝰ equalis patri:nõ eſt gfe

ſed nature.Qð aũt in vnitate pꝑſone vni⸗
geniti aſſumpt“ eſt hõ.gre eſt non nature:

ↄfitente euãgelio atq; dicẽte. Puer aureʒ Luce.ij.
creſcebat ⁊ ↄfoꝛtabat᷑ plenus ſapia: ⁊ gra bi. 5
dei erat in illo. Ceteris aũt ad mẽſurã da ?bł.s.

tur ⁊ datus addit᷑:donec vnicuiq; ꝓ mo⸗

do ſue gfectiõis ꝓpꝛia mẽſura compleat᷑

Vñ ⁊ monet apls.Mõ plus ſaꝑe qᷓ; opoꝛ: Rhoma.xij.

tet ſaꝑe.ſed ſaꝑe ad temꝑantiaʒ :vnicuiq;

ſicut deus ptitus ẽ mẽſurã ſidei. Heq; eni j. Coꝛint.xi j/

ipſe diuidit᷑ ſpũs ſed dona ꝑ ſpm̃. MNã di⸗
uiſiones donationũ ſunt: idem aũt ſpũs.
¶ QAuod vo ait. Rogabo patrem et
aliũ naclyt⸗ abit vobis: oñdit ⁊ ſe⸗
e paclytũ. Paraclytus enĩ latie
uocatꝰ. Et dictũ eſt de xpᷣo. Aduo⸗ j. Johan.iij.

82 9

catũ habemꝰ ad pf̃em: ieſum xpᷣm iuſtum
Sic aũt mũdũ dixit nõ poſſe acciꝑe ſpiri:

tumſctm̃:ſicut etiã dictũ eſt/pꝛudẽtia car⸗ Rhoma.viij
nis inimica ẽ deo legi enĩ dei nõ eſt ſubiez⸗
cta nec eni põt:velut ſi dicamꝰ: in iuſticia
iuſta eſſe nõ põt.Mũdũ quipe ait h̊ loco

mundi ſignificans dilectoꝛeſ:que dilectio

non eſt a patre. Et ideo dilectioni huius
mundi de qua ſatagimus vt minuat᷑ ⁊ ↄſu

mat in nob ↄtraria eſt dilectio dei qͥ diffi

ditur in coꝛdibus noſtris ꝑ ſpiritũſanctu,zʒ

qui datus eſt nobis. Mudus ergo en
accipere nõ poteſt:quia non videt

euin neq; ſcit eum. Heq; eni habet in⸗
uiſibiles oculos mũdana dilectio:ꝑ quos

videri ſpũſſanctus niſi inuiſibilit᷑ non po⸗

———

teſt. T 8

Vos autem inquit cognoſcetis
eum:quia apud

vos manebit ⁊ in
vobis erit.rit in eis vt maneat:nõ ma
nebit vt ſit.Pluſ eſt enĩ eſſe alicubi:qᷓ; ma
nere.Sed ne putarẽt qð dictũ eſt apðvos
manebit/ita dictũ quẽadmodũ apud ho⸗

minem hoſpes viſibilit manere conſueuit

detur in nobis.id eſt. noſtra ↄſciẽtia.nã fa

expoſuit quid dixerit apud vos manebit:
cum adiũ xit⁊ dixit/in vobis.Ergo inuiſi⸗
biliter videtur: nec ſi nõ ſit in nobis.pᷣt eẽ
in nobis eius ſcientia. Sic enĩ a nobis vi⸗

ciem videmus alterius: noſtram videre ñ
poſſumus. Conſcientiã vo noſtrã videmꝰ
alteriuſ non videmuſ.Sed ↄſcientia nũqᷓ;

niſi in nobis:ſpũs auteʒ ſanctus poteſt eẽ

ſine nobis. Hatur quipe vt ſit ⁊ in nobis:
ſed videri ⁊ ſciri quẽadmodũ videndus⁊
ſciẽdus ẽ non pᷣt a nobis:ſi non ſit in nobis

uartug. Incipit tractatus ſeptua
Zoamnanſeſtzene De eo ꝙc dicit:
relinqua vos o

.

0
hanos venia ad

vos:vſq; ad id qð ait: Et qui dili

git me diliget a pꝛe meo:⁊ ego dili
ipſuʒ.

1

gam eum ? maiſeſtabo eiſ

5*
—.

ret qð ita eũ dñs daturꝰ fue⸗
— rit velut ꝓ ſeipſo.vt non ⁊ ip
ſe cum eo fi
Non relinqua vos orphanos:ve
niam ad vos.Oꝛphani pupilli ſunt. Il
lud eni grecum eiuſdeʒ rei nomen eſt:hoc
latinũ.mam ⁊ in pſalmo vbi legimus.pu⸗
pillo tu eris adiutoꝛ: grecus habet oꝛpha⸗
no. uis ergo nos filiuſ dei ſuo patri ad
optaucerit filios.⁊ eundẽ patrẽ nos volue

rit habere ꝑ gram/qui eius pater eſt ꝑna⸗

turam:tamẽ etiã ipſe circa nos paternũ af
fectũ quodãmodo demõſtrat.cum dicit.

Non relinquam vos oꝛphanos:veniã ad

vos.hHinc eſt qð etiam ſponſi ſilios noſ ap

onẽ ſpũſſancti ne qᷣſq; puta⸗

fuiſſet venturꝰ: adiecit atq; ait.

pellat:vbi ait. Veniet hoꝛa vt auferat᷑ ab Matthei.ix

eis ſponſus:⁊ tũc ieiunabunt ſilij ſponſi.
Quis antem ſpoſus:niſi dñs chꝛiſtus?⸗ßeD.e

inde ſequit᷑ ⁊ dicit. Adbhuc modicũ et Infra tract.

mũdus me iam non videt. Quid eĩ

lxxvj.

Tunc eum videbat mũdus:qũquidẽ mũ⸗

di noĩe vult intelligi eos de quibꝰ ſuꝑius
locutus eſt dicens de ſpũſancto quẽ mun
dus acciꝑe non poteſt:quia non videt eũ
neq; cognoſcit eum? VUidebat eum plane

mũdus carneis oculis in carne ↄſpicuum:

non aũt videbat qð in carne verbum late⸗

bat. Videbat hominẽ: non videbat deuʒ
videbat indumẽtũ:non videbat indutum

Sed quõ poſt reſurrectionẽ etiam ipſam
carnem ſuam quam non ſolum videndam
verumetiam contrectandam / ſuis voluit
demonſtrare. non ſuis ſubtrahere: foꝛ⸗
taſſe hinc intelligendũ eſt eſſe dictum/ad
huc modicũ ⁊ muũdus me iam non videt:
Uos a e. qa ego vi⸗

uo ⁊ vos viuetis Quiq eſt quia ego

.

viuo: ⁊ vos viuetis: Cur de pꝛeſenti ſe di
xit viuere.illos autem de futuro eẽ victu⸗

ros:niſi quia vitam etiam carnis vtiq; re⸗
ſurgẽtis qualis in ipſo pᷣcedebat/⁊ illiſ eſt

pollicitus ſecuturã? Et qꝛ ipſius mox fů⸗

tura erat reſurrectio.pñtis poſuit tpisver

bum ꝓpter ſigniſicandã celeritatẽ:illoꝛuʒ

aũt qm̃ ſeculi differt᷑ in finẽ̃.nõ ait viuitis
ſed viuetis.Duas ergo reſurrectiões ſuã
ſ.mox futurã ⁊ nr̃am in ſeculi fine vẽturã

duobe verbis pñtis tꝑis ⁊ futuri elegant᷑

bꝛeuiterq; ꝓmiſit: Quia ego inqᷣt viuo et
vos viuetis.qꝛ viuit iõ ⁊ nos viuemꝰ.per
hoĩem quippe moꝛs ⁊ ꝑ hoĩem reſurrectio

moꝛtuoꝝ. Sicut enĩ in adã oẽs moꝛiuntur
ita ⁊ in xpo oẽs viuiſicabũt᷑: qm̃ nemo ad
moꝛtẽ niſi ꝑ illũ.nemo ad vitã niſi ꝑxpᷣm.

j· Coꝛin. xv.

Quia noðᷣ viximꝰmoꝛtui ſumꝰ:qꝛ viuit i

ſe viuemꝰ nos.aoꝛtui ſumꝰ illi: qñ vixi⸗
mus nobis. Quia vᷣo moꝛtuus eſt ille pꝛo
nobis:⁊ ſibi viuit ⁊ nob.Quia enĩ viuit il
le:⁊ nos vtuemꝰ. Nam ſicut ꝑ nos moꝛteʒ
habere potuimꝰ:non ſic ⁊ vitam ꝑ nos ha
bere poſſumꝰ. ¶ In illo die inquit voſ

uʒ in patre

cognoſcetis:quia ego ſuʒ tre
meo ⁊ vos in me ⁊ ego in vobis.
In quo die:niſi de quo ait ⁊ vosviuetis⸗
Tunc enim erit:vt poſſimns videre quod
credimus. Mã⁊ nunc eſt ĩ nob:⁊ nosĩ illo

Sʒ h̊ nẽ credimꝰ.tũc etiã co g̊ſcemꝰqᷓuis⁊

Trac.lxxiii
WW. i

loint⸗.
zpietie⸗ .

bunis⸗

Pmmn.

5

—

Johb. Cr.

ehudi nunc credendo nouerimꝰſed tũc ↄtemplã
ij. Coꝛint.v. do noſcemꝰ. &ρdiu eni ſumus in coꝛꝑe q⸗

Ynm Sapiéetie. ix le nunc eſt. id eſt coꝛruptibili qð aggrauat

LxxVI Ca. XIIII

bus dilcipulis ⁊ eis magiſtro

i. aganimã pegrinamur a dño: . fidem enĩ am⸗ rreſpondente ieſu. etiam nos
, ſ. Johãnis.j bulamul non ꝑ ſpeciẽ.Tunc ergo . ſpeciẽ — „ tanq; cum illis diſcimus: qñ .H
6g qm̃ videbimꝰeum ſicuti eſt. Nam ſi etiam ſ⸗ anctũ euangeliũ vel legimꝰ vel audimꝰ
Dareni nunc chꝛiſt? in nobis no eſſet mon diceret Quia ergo dixerat dñs:a dhuc modicuʒ ⁊
. moꝛtuũ eſt ꝓpter peccatũ.ſpũs aſtvita ẽ bitis me: interrogauit euʒ de hocipſo iu⸗
k⸗ ꝓpter iuſticia. Quia voa nos etiã nuncin das non ille traditoꝛ eius qui ſcario/
L Johan. xv. illo ſumꝰ:ſatis oſtendit vbi dicit. Ego ſi u3 this cognoĩlatus eſt:ſed cuius ⁊ epłla in
do viuemus ea vita qua moꝛs abſe oꝛbebi? ne:qᷣd factum eſt.quia nobis ma —=
cognoſcemꝰ qꝛ ipſe in patre ⁊ nos in ibſo feſtaturus es teipſum? nõ mudo
et ipſe in nobiſ:qꝛ tunc pſcietur hocipſux Simus cuʒ ipſis tanq́; interrogates diſci⸗
qð ⁊ nũc inchoatũ eſt iam per ipſum:vt ſit puli:cõmunemq; magiſtrũ audiamꝰ ⁊ noſ
in nobis ⁊ nos in ipſo. Qui habet indt ZJugdas eni ſanctus non lmũdus nec inſe⸗
mandata mea et ſeruat ea:ille eit q ccatoꝛ dñi ſed ſectatoꝛ.cauſam queſiuit qᷓ⸗
diligit me. Qui habet in memoꝛia: ⁊ ſer⸗ re ſe nõ mũdo ſed ſuis manifeſtaturꝰ eſſʒ
uat in vita. Qui habet in ſi ermonib“: ſer⸗ ieſus:quare adhuc modicum ⁊ mũdus nõ
uat in moꝛibus: Qui habet audiẽdo:⁊ ſer videret eum.ipſi autem videręt eum. Re%
. uat faciẽdo.aut qui habet faciẽdo:⁊ ſᷣuat ſpondit ieſus ⁊ dixit ei. Si niſ
pſeuerãdo. Ipſe eſt inquit qui diligit me ligit me ſermonẽ meũ fuabit.⁊
7 Dpere eſt demöſtrãda dilectio: ne ſit in⸗ ter meuſ Diliget eum: ad eum
9 fructuoſa noiſ apellato. Et qui diligit niemus et manſione apud en facie
me mauir diliget 2Par necneiſ. mus.Qui non diligit me: ſermõeſ
diliga euz et maifeſtabo eimeipſi· meos non ſeruat. Ecce expoſita ẽ cuu
Quid eſt diligam: tanq; tunc dilectur- an ee ſuis mamfeſtatur, eſt non alie
et nũc nõ diligat? Abſit· Quõ eni nos pᷣp nis.quos mũdi noie apellat: æ ipſa ẽ cuu
ſine filio:aut ſilius ſine patre dungeeſ ſa qð hi diligãt / illi non diligant. Ipſa cã
Quõ cum inſeꝑabiliter operentk: ſepa 1 eeſt: de qua ſacer inſonat pſalmus. Judica ps.xlij:
diligunt? Sed ad hoc dixit diligã euz ꝛad me deus: T diſcerne cauſam meã de gente
quod ſequitur. æ manifeſtabo ei meitſum no ſancta. Qui eni diligũt: qꝛ diligut eli⸗
DPiligam ⁊ manifeſtabo.·id eſt.ad hoc dle gunt᷑. Qui vo nõ diligut: ſi linguis hoium j. Co. in. xiij
tni gam vt manifeſtem. Hunc eni ad hoc dic foquant᷑ ? angeloꝝ. ſft eramentũ ſonans . 1in.· xiij
fong xit vt credamꝰ ⁊ mandatũ fidei teneamꝰ. et cymbalũ tinniẽs.Et ſi habuerint ꝓphe
tunc ad hoc diliget vt videamus ⁊ ipſa vi tam ⁊ ſcierit oĩa ſacramẽta ⁊ oẽm ſclam
ſione mercedẽ ſidei capiamꝰ: quia ⁊ nos et habuerint oẽm ſidevt mõtes traãfferant
. nunc diligimus credẽdo qðò nõ videmus, nihil ſunr. Et ſi diſtribuerint oẽm ſubam
tunc autem diligimus vidẽdo qð credim ſuaʒ / ⁊ tradiderint coꝛpus ſuũvt ardeant
j nihil eis ꝓdeſt. Dilectio ſctõs diſcernit a ps.lxvij.

mũdo que facit vnanimes habitare in do
mo:in ꝗᷓ facit pater ⁊ filiꝰ mãſionẽ qui do⸗
nant ⁊ ipſam dilectionẽ:qbus donãt in fi⸗
ne etiã ipſam ſuã maifeſtationẽ. De q̃ di⸗
ſcipulus mgr̃m interrogabat:vt nõ ſolũ il
li q tũc audiebãt ꝑ os eiꝰ.ſed etiã nos per

Explicit tractatus ſeptuageſim⸗
Idnuntus. Inci tactams ſeemnge
ſunuſſextus. De eo ꝗqð ſequit᷑. Di⸗
cit er indas non ille ſcariothis. Ho
Gäegalch factum eſt quia manife⸗

ſtaturus es teipſum nobis ⁊ non

mundomw
quem aud

ene ð ait. Dermo
us qui miſit me patris.

is non eſt meus · J ei⸗

—
.
—

euãgeliũ eiꝰ h̊ noſſe poſſemus.Queſierat

enĩ ð xpᷣi maifeſtatiõe: ⁊ audiuit ð dilecti⸗
ne atq; mãſiõe.Eſt ergo qͥdã dei mãifeſta
tio interioꝛ quã ꝓꝛſus ĩpij ũ nouef̃t q bꝰði

patris ⁊ ſi pirituſſancti manifeſtatio nulla

.

B

Actuum. j.

eſt. Filij vo potuit eſſe ſed in carne: que
nec talis eſt qualis illa.nec ſemꝑ üllis ad⸗
eſſe poteſt qualucunq; ſit ſed ad modicũ
tempus:⁊ hoc ad iudiciũ non ad gaudiuʒ
ad ſupplicium non ad pꝛemiũ. ¶ Munc eſt
ergo vt intelligamꝰ q́;dtum aperire ille di⸗
gnatur quomodo dictum ſit: adhuc modi⸗
cum ⁊ mũdus me iam non videt:voſ autẽ
videbitis me. Verum eſt quidem qð poſt
paululum etiam coꝛpus ſuũ in quo pote⸗
rant eum ⁊ impij videre /oculis eoꝝ fue⸗
rat ſubtracturus:qñquidem poſt reſurre⸗

ctionem nemo eum vidit illoꝛum: ſed qͥ⸗

mõ dictum eſt teſtantibus angelis / ſic ve⸗
niet quẽadmodũwidiſtis eum euntem in
celum.nec aliud credimus qᷓ; cum in eodẽ
coꝛpoꝛe ad iudiciũ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ eſſe

venturum: Pꝛoculdubio tunc eum vide⸗

bit mũdus.quo noie ſigniſicati ſunt a re⸗
gno eius alieni. Ac per hoc longe melius
intelligitur illud iam temp“ ſigniſicare vo
luiſſe in eo qð ait.adhuc modicum ⁊ mun
dus me iam non videt.quando in fine ſe⸗
culi auferetur ab oculis damnatoꝝ:vt illi
eum decetero videant apud quos diligẽ⸗
tes eum/facit pater atq; ipſe manſionem.
Mogdicum autem dixit:quia ⁊ id qð pꝛoli
xum videtur hoĩbus. bꝛeuiſſimũ eſt ante
oculos dei.De hoc quippe modico iſte ip⸗

ſ. Johã. ij. ſe iohannes:filioli inquit nouiſſima hoꝛa

eſt. Ne quis poꝛro exiſtimet patrem tan⸗

tummodo ⁊ filium ſine ſpũſancto apud di

lectoꝛes ſuos facere manſionẽ:recolat qð
ſuperius de ſpirituſancto dictuʒ aſt. Quẽ
mũdus non poteſt accipere.quia non vi⸗
det eum nec ſcit eum:voſ autem cognoſce

tis eum quia apud vos manebit ⁊ in vo?

erit.Ecce facit in ſanctis cum patre ⁊ filio
ſanctus etiã ſpiritus manſionẽ:intus vtiq;
tanq; deus in templo ſuo..Deus trinitas

pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus veniũt ad noſ

dum venimus ad eos. Veniũt ſubuenien
do: venimus obediendo. Veniũt illumi⸗
nando:venimus intuendo. Veniunt im⸗
plendo:venimuſ capiendo:vt ſit nobis eo
rum non extraria viſio ſed interna:⁊ in no
bis eoꝛum non tranſitoꝛia manſio ſed eter
na.Sic mundo non ſe ſilius manifeſtat
¶ Mundus enim dictus eſt hoc loco: de
quibus continuo ſubiunxit atq; ait. Qui
non diligit me:ſermões meos nõ
ſeruat.hiĩ ſunt qui patrem ⁊ filium ⁊ ſpi

patrem ad dilectoꝛes ſuos eſſe venturos:

ritumſanctũ nunq; vident. Filium autem
non vt beatiſicent᷑ ſedvt iudicẽtur/ad moa
dicum vident: Nec ipſuʒ in foꝛma dei vbi
eſt cum patre ⁊ ſpũſancto pariter inuiſibi
lis:ſed in foꝛma hominis vbi eſſe volunt
mundo patiendo ↄtemptibiliſ/iudicando
terribilis. Quod vo adiunxit z ſermo t Al.ſᷣmo
quem audiſtis non eſt meus · ſed
eius qui miſit me patriſ.nõ miremur
non paueamus.non eſt minoꝛ patre: ſed ñ
eſt niſi a patre.non eſt impar ipſo: ſednõ
eſt a ſeipſo. Neq; enĩ mentitus eſt dicẽdo ten⸗
qui non diligit me ſermones meos nõ ſer⸗ Aſr
uat. Ecce ſuos dixit eſſe ſermones. nun2⸗:âú im
quid ſibiipſe eſt contrarius.vbi rurſus di
xit:⁊ ſermo quem audiſtis non eſt meus⸗
Aut quia ſᷣm hominẽ non eſt ſuus:Et foꝛ
taſſe pꝛopter aliquam diſtinctionẽ vbi ſu⸗
os dixit pluraliter dixit.hoc eſt ſermões.
vbi autem ſermonẽ.hoc eſt verbum/non
ſuum dixit eſſe ſed patris: ſeipſuʒ intelli⸗
gi voluit. In pꝛincipio enĩ erat verbum: ⁊æ Johannis.ſ.
verbum erat apud deum:⁊ deus erat ver⸗

bum. Mon itaq; ſuũ ſed patris eſt verbſum a.
quomodo nec ſua imago ſed pfr̃is eſt: nec
ſuus filius idem ipſe ſed patris. Hecte ig häſio

tur tribuit auctoꝛi quicquid fecit equalis
a quo habet hocipſum qs illi eſt indifferẽ H
ter equalis. è “
ſextug. Incipit tractatus ſeptuage inh
ſimuſſeptimug. De eo ꝗð ſequitur 4
Hec locutus ſum vobis apð vos
manens:vſq; ad id qð ait. Dacem
meam do vobis:non quomõ mu/ un ,
dus dat ego do vobis. , 8
pꝛecedẽti
lectione ſancti euangelij quã A
ſequitur iſta q̃ modo recita⸗
eſt: dũñs ieſus dixerat ſe et

4

— —

— rFrrr r⸗

et apud eos manſionẽ eſſe facturos. Jam
v027 ſuꝑiꝰ dixerat de ſpũſancto: Uos au
tem cognoſcetis eũ:qꝛ apud vos manebit
et in vobis erit. Vñ intelleximꝰ in ſanctis
tanq; in templo ſuo ſimul manere trinita⸗
teʒ deũ. Nüũc aũt dicit. Hec locutꝰſuʒ
vobis:apud vos manẽs.Illa itaq;
mãſio alia ẽ quã ꝓmiſit futuraʒ: Hvᷣo alia
quam pꝛeſemtem eſſe teſtatur. Illa ſpiri⸗

E2=
—W

—

tualis eſt atq; intrinſecus mẽtibus reddi⸗

ur:hec coꝛpoꝛalis foꝛinſecus oculis atq;
auribus exhibet?᷑. Illa in erernũ beatiſicat
liberatos:hec in tempoꝛeviſitat liberãdoſ

cedit: ᷣm hanc it ⁊ redit.hec inquit locu⸗
tus ſum vobis:apud vos manens:vtiq; pᷣ⸗
ſentia coꝛꝑali qua cum illisviſibilis loque

rituſſanctus quem mittet pater in
nomine meoulle vos docebit om⸗
Ar. ſugge⸗ nia ⁊ comemorabit vobis omnia
ret. quecnqʒ dixero vobis. Nunqd naʒ
diecit filius ⁊ docet ſpũſſanctuſ:vt dicente
flilioverba capiamus.docente autem ſpũ⸗
ſancto eadem verba intelligamus: Quaſi

Ai

)
dicat filius ſine ſpirituſancto/ aut ſpirituſ
ſanctus doceat ſine filio. aut vo non ⁊ fili
us doceat.⁊ ſpũſſanctus dicat:Et cum de
us aliquid dicit⁊ docet.trinitaſ ipſa dicat
hannsf et doceat: Sed quoniã trinitas eſt.opoꝛ⸗
ohene tebat eius ſingulas inſinuare ꝑſonas:eãq;
D 5. ij. 108 diſtincte audire inſeꝑabiliter intelli⸗
” ps.· ij· gere. Audi patrem dicentẽ vbi legis. DPñſ
NZohãnis. vj dixit ad me ſilius meus es tu. Audi ⁊ do⸗
S0bans. vj centem vbi legis. Omis qui audiuit a pa
ne ⁊ didicit: venit ad me. Filiũ vo dicen⸗
tem modo audiſti. De ſe quippe ait. QAue⸗
.cunq; dixero vobis. Quem ⁊ ſi docentem
Mat. xxiij. vis noſſe:magiſtrũ recole. Vnꝰẽ inqͥᷣt ma
llſter veſter chꝛiſtus. Spiritũ poꝛro ſan⸗
. ctum quem modo audiſti docentẽ vbi di⸗
ctum eſt/ipſe vos docebit omnia:audi eti
n am dicentem. vbi legis in actibꝰ apoſtolo
. Actuum.x. loꝛum beato petro dixiſſe ſpiritũ anctuʒ:
. vade cum illis:quia ego miſi eos. Omnis
igitur⁊ dicit ⁊ docet trinitas.Sed niſi eti⸗
aun ſingillatim cõmendaret᷑:eam nullo mo
,4 do humana caꝑe vtcũq; poſſit infirmitas
35 Cum ergo oĩno ſit inſeꝑabilis.nunq; trini
⸗ tas eſſe ſciretur:ſi ſemper inſe ꝑabilit᷑ dice
1 retur. Nam ⁊ cum dicimus patrẽ ⁊ filium⁊
ſpiritũſanctũ:non eos vtiq; dicimꝰ ſimul.
. B cum ipſi non poſſint eſſe niſi Ennris
vo addidit cõmemoꝛabit vob:intelligere
ſt debemus etiam.qð iubemur non obliuiſci
1 ſaluberrimos monitus ad gratiam perti-
7 nere:quã nob cõmemoꝛat ſpiritus. Pa⸗
. cem inquit relinquovobis:pacè mnne
4 um do vobis. Hoc autem eſt as legi⸗
mus apud pꝛophetam: pacem ſuper pacẽ

. Tract. LxxVII Ca. XIIII

batur. Paraclytus autem inquit ſpi-

Pacem nobis relinquit iturus:pacem ſu⸗
am nobis dabit in ſine venturus. Pacem
nobis relinquit in hoc ſeculo: pacem ſuaʒ

S In ſirten tliberadot nobis dabit in futuro ſeculo. Pacem nobᷣ
Scyõm illam dñs a ſuis dilectoꝛibus nõ re⸗

relinquit.in qua manẽetes hoſtem vincimꝰ
pacem ſuam nobis dabit quando ſine ho⸗

ſte regnabimꝰ. Pacem relinquit nobis vt
etiam hic inuicem diligamꝰ: pacem ſuam

nobis dabit vbi nunq; diſſentire poſſimus

arem relinquit nobis ne de occultis no

ris inuicẽm iudicemꝰ cum in hoc ſumus

nifeſtabit cogitatiões coꝛdis.⁊ tunc laus

erit vnicuiq; a deo. In illo tamen atq; ab

illo nobis eſt pax: ſiue quã nobis relinqͥt
iturus ad patrẽ:ſiue quã nobis dabitr nos
ꝑducturus ad patrem. Quid auteʒ nobis
relinquit aſcendens a nobis:niſi ſeipſum
dum non recedit a nobis? Ipſe eſt enim Ephe. ij.
pax noſtra:qui fecit vtraq; vnũ. Pax er⸗ Johãnis.ij

go ipſe nobis eſt.⁊ cum credimus quia eſt

et cum videmꝰ eum ſicuti eſt. Si eni qdiu ij. Coꝛint.v.

ſumus in coꝛpoꝛe coꝛruptibili qð aggra⸗ Sapiẽtie.ix
uat animam.cum per fidem ambulamꝰnõ
per ſpẽm/non deſerit peginãtes a ſe: qᷓ;to
magis cum ad ipſam ſpeciem venerimus
nos implebit ex ſe.·Sed quid eſt qð vbi C
ait/pacem relin quo vobis:nõ addidit me

am:vbi vo ait:pacem do vobis.ibi dixit

meam? Utrum ſubaudiendũ eſt meam ⁊=

vbi dictum nõ eſt:quia poſtea dictum eſt:

poteſt referri ad vtrũq; etiam qð ſemel di
crum eſt? An foꝛte ⁊ hic aliquid latet qð
petendũ eſt et querendũ:⁊ ad quod pul⸗
ſantibus aperiendũ?: Quid ſi enim pacem
ſuam eam voluit intelligi:qualẽ habet ip
ſe? Pax vᷣo iſta quam nobis relinquit in

hoc ſeculo/noſtra eſt potius dicenda qᷓ; ip

ſius. Illi quippe nibil repugnat in ſeipſo:

qui nullum habet oĩno peccatũ Hos au⸗

tem talem pacem nũc habemus:in qua ad
huc dicamus.dimitte nobis debita noſtra Ratthei. r
Eſt ergo nobis pax aliqua.quoniam con⸗ Matthei. v
