bis queſierunt ſed oculiſ deduxerũt. Sʒ

quia hec locutus ſum vobis inqun

triſtica unplebit cor veſtrum. Lli⸗
debat vtiq; quid illa ſua verba in coꝝ coꝛ

dibus egerent: ſpũalem quippe nondum
interius habentes conſolationẽ quã p ſpi

ritũſanctum fuerant hahituri id quod ex-.
terius ĩ chꝛiſto videbant amittere metrue

bant: ⁊ quia ſe amiſſuros eſſe illũ vera de
nunciãtẽ dubitare non poterant.atriſia,

ba tur humanus affectuſ.quia carnalis de
ſolabatur aſpectus. Nouerat autẽ ille qd
eis potius expediret: quia viſus interioꝛ
ipſe eſt vtiq; melioꝛ.quo eos conſolaturꝰ
fuerat ſpirituſſanctꝰ: non cernentiũ coꝛpo

ribus ingeſturus coꝛpus humanũ. ſed ſe⸗

i ſum credentiũ pectoꝛibus infuſurꝰ He

niq; adiungit. Sed ego veritatem di

„

co vobis:expedit vobis vt ego va

paracly
i autem

——,—

tus non veniet ad vos:

—

gbiero.mittam eum ad vos: Zanqᷓ;

diceret.Expedit vobis vt hec foꝛma ſerui

auſferatur a vobis:caro qͥdẽ factũ vxbũ ha
bito in vobis. Sed nolo me carnaliter ad

huc diligatis.⁊ iſto lacte ↄtẽti ſꝑinfantes
eẽ cupiat ſ: expeditvobᷣ vt ego vadã.ſi eĩ
non abiero:paraclytus non vemiet ad voſ
Si alimenta tenera quibus vos alur non

ſubtraxero:ſolidum cibum non eſurietis.

mea coꝛpoꝛali pꝛeſentia exhibita humaniſ

B

Acuum. j.

Johan. xij.

H

r cryih /e
Ptan,rih ad
ne
m⸗
eſe

—. = =S

B —

Joh. Tract. xCV

n HW
d Si carni carnaliter heſeritis: capaces ſpi⸗
n Critus non eritis.¶ Nã quid eſt ſi nõ abie⸗
6. ro paraclytus non veniet ad vos:ſi autem
lin abiero mittam eum advos: Nunquid hic
r: poſitus eum non poterat mittere? Quis hB
nil dixerit? Meq; enim vbi ulle erat iſte inde
inſ receſſe rat:⁊ ſic venerat a patre vt nõ ma⸗
ne 3 neret in patre. Poſtremo quomodo eum
1 etiam hic conſtitutus non poterat mittere
ſe AMatthei.iij quem ſcimus ſuper eum baptiʒatum ve⸗
e niſſe atq; manſiſſe: imo vᷣo a quo ſcimꝰ eũ
Pobaneti nunq; ſeꝑabilem fuiſſe? Quid eſt ergo.ſiñ
abiero paraclytus non veniet ad vos: niſi
non poteſtis capere ſpirituʒ.qᷓ;ddiu ſᷣm car
nem perſiſtitis noſſe chꝛiſtum? Vndc ille

⸗ mtütingquit: qui iam ceperat ſpiritum. Et ſi no
1 daun ij· Coꝛint. v. ueramus inquit fm carnem chꝛiſtum: ſed
nnunc iam non nouimus. Etiam ipſam p⸗
. pe carnem chꝛiſti non ſᷣm carnem nouit:qᷣ
verbum carnem factum ſpiritualit᷑ nouit.
Hoc nimirum ſigniſicare voluit: magiſter
⸗ bonus dicndo.ſi enim non abiero para⸗
1: clytus non veniet ad vos:ſi autem abiero
mittã eũ advos.Chꝛiſto ãt diſcedẽte coꝛ⸗

lit

7
R

ſ poꝛaliter: non ſolum ſpũſſanctus.ſed ⁊ pa
x* ter ⁊ filius illis affuit ſp iritualit᷑. Nã ſi ab
ne eis ſic abſceſſit chꝛiſtꝰvt ꝓ illo ñ cũ illo in
e eis eſſet ſpirituſſanctus:vbi eſt eius ꝓmiſ
, Mat.xxviij ſio dicentis:ecce ego vobiſcum ſum vſq;
. Johan.xiiij ad ↄſummationẽ ſeculi:⁊ veniemꝰ ad euʒ
1 ego ⁊ pater ⁊ manſionẽ apud eum facie⸗
mus:cum ⁊ ſpiritũſanctũ ita ſe pꝛomiſerit
eſſe miſſurum vt cum eis eſſet in eternu?-

Ac per hoc cum ex carnalibus vel anima⸗
lious eſſent ſpirituales futuri:pꝛofecto et
patrem ⁊ filinm ⁊ ſpiritũſanctũ capacius

eſſe pat ſine fllio ⁊ ſpũſſctõ.aut ſine pr̃e ⁊
filio ſpũſſanctus. aut pater ⁊ ſpũſſanctus
ſine filio:ſed vbi eoꝛũ quilibet vnꝰ.ibi tri
mitas deus vnus. QOpoꝛtebat autem ita in
ſinuari trinitatem:vt qᷓ;uis nulla eſſet diũ
ſitas ſubſtantiarũ.ſingillatim tamen com⸗

qui recte intelligunt. nunq; videri poteſt
ſeparatio naturarum. Quod autem ſequi
tur. et cum venerit ille arguet mun/
Dum de peccato.⁊ de iuſticia·⁊ de

iudicio. De peccato quidem quia
non cee

= —. — ——— — — . —
— — ☛ — ⏑ – ☛ w⏑ S

=

—

fuerant habituri. In nlło & credẽdus eſt

mendaret᷑ diſtinctio perſonarum: vbi eis

liderũt in me. De iuſticia

foꝛte dicat hoc ad iudeoſ ꝓpꝛie pertinere

celum. Mon eſtveſtrum noſſe tempoꝛa v-

go quia ad patrem vado⁊ iam nõ

— 2*

videbitis me.De iudicio auteʒy qͥ
princeps huius mundi iudicat? ̈ℳ
tanq; ſolum ſit peccatum ñ credere in chiꝛ·
vum.⁊ tanq; ipſa ſit iuſticia nõvidere chiiꝛiꝛ·
ſtum. ⁊ tanq; ipſuʒ ſit iudiciũ.qð pꝛinceps
huius mũdi.hoc eſt diabolus iudicatuſẽ:
valde latebꝛoſum eſt nec iſto ſermone co.
artandum. ne fiat obſcurius bꝛeuitater::
ſed alio potius q́;dtum dñs adiuuerit expli
candum. JMMUV

(xplicit tractatus nonageſimuſ:

quartus. Incipit tractatus nona-
geſunuſquintus. De eadem

minus miſſurum ſe ſpiritum⸗
IVſanctum:cum venerit inat
illle arguet mũdũ de pec
cato.⁊ de iuſticia.⁊ ð iudicio.uid
eſt hoc: Nunquid nam dñs chꝛiſtus non S. tra. lxxxix
arguit mundũ de peccato cum ait:Si non
veniſſem ⁊ locutus eis fuiſſem peccatum
non haberent. Nunc autem excuſationeʒ
non habent de peccato ſuo? Sed ne quis

non ad mũdum: Monne alio loco inqt.Si Johãnis.xv
de mũ do eſſetis mũdus qð ſuũ erat dili⸗
gercr: Qunduid ſ arguit de iuſticia vbi
ait:pater iuſte mũdus te non cognouit? j
unquicnon arguit de iudicio bi ſe ait Johan vij
niſtris eſſe dicturuʒ:ite in ignem eternũ
qui paratus eſt diabolo ⁊ gen ihoe . mattu xxv
multa alia reꝑiuntur in ſancto euangelioo 4
vbi de his chꝛiſtus arguit mũdum .·Quichh
eſt ergo:qð tanqᷓ; ꝓpꝛie tribuit hoc ſpiri⸗
tuiſancto? An foꝛte quia chꝛiſtus ĩ iudeo
rum gente tantũ locutus eſt mundũ non
videtur arguiſſe:vt ille intelligatur argui
qui audit arguentem? Spiritus autẽ ſan⸗
ctus in diſcipulis eius toto oꝛbe diffuſis:
non vnam gẽtem intelligitur arguiſſe ſed
mundum. MHam hoc illis ait aſcenſurus in

momẽta que pater poſuit ĩ ſua ptãte:ſed Actuum. j.
accipietisvirtutem ſpirituſſancti ſuperue
nientis in vos: ⁊ eritis mihi teſtes in hie⸗
ruſalem ⁊ in tota iudea ⁊ ĩ ſamaria ⁊ vſq;

ij. Coꝛin. xiij
Rhoma ⸗v.

ad fines terre.Hoc eſt arguere mundum.
Sed quis audeat dicere qð ꝑ diſcipulos
chꝛiſti arguet mũdum ſpirituſſanctus: ⁊ ñ
arguat ipſe chꝛiſtus? Cum clamet apoſto
lus. An vuliis accipere experimentũ eius
qui in me loquitur chꝛiſtus? Quos itaq;
arguit ſpirituſſanctus:arguit vtiq; ⁊ chꝛi⸗
ſtus. Sed q́;tum mihi videtur quia ꝑ ſpi⸗

ritumſanctum diffundenda erat charitas

in coꝛdibus eoꝛum que foꝛas mittit timo⸗
rem/quo impediri poſſint ne arguere mũ
duz qui perſecutiõibꝰ fremebat auderẽt:
pꝛopterea dixit:ille arguet mũduʒ.tanqᷓ;

iceret.ille diffundet in coꝛdibus veſtris

charitatem. Sic enim timoꝛe depulſo:ar⸗
guendi habebitis libertatem. Sepe auteʒ
diximus inſeꝑabilia opera eſſe trinitatis.
ſed ſingillatim cõmendãdas fuiſſe perſo⸗
nas:vt non ſolumſſine ſceparatione verum
etiam ſine confuſione ⁊ vnitas intelligat᷑

B er trinitas.¶ Exponit deinde quid dixe⸗

.

rit de peccato ⁊ de iuſticia ⁊ de iudicio.
De peccato quidem inquit: quia nõ
crediderunt in me. Hoc enim pecca⸗
tum quaſi ſolum ſit pꝛe ceteris poſuit:qꝛ
cnarente cetera erineni⸗ ⁊ hoc di⸗
ſcedente cetera remittunt᷑. De iuſticia
vo inquit quia ad patrein vado ::et
iam non videbitis me. hic pꝛimo vi
dendum eſt.ſi recte quiſq; arguitur ð pec⸗
cato:quomodo recte arguitur ⁊ de iuſti⸗
cia. Nunquid ſi arguẽdus eſt peccatoꝛ ꝓ⸗
pterca quia peccatoꝛ eſt: arguendum pu⸗
tauit quiſq; ⁊ iuſtum.pꝛopterea quia iuſtꝰ

eſt:? Abſit. Ham ⁊ ſi aliquando iuſtuſ ar⸗

Ecẽes.vij.

guitur:ideo recte arguitur quia ſcriptum
eſt. Mon ẽ iuſtus in terra:qui faciat bonũ
et non peccet.Quocirca etiam cum iuſtuſ
arguitur de peccato arguitur non de iuſti
cia: quoniam ⁊ in illo quod legimus diui⸗
nitus dictum.noli effici iuſtuſ multum.nõ
eſt notata iuſticia ſapientis ſed ſuperbia
pꝛeſumentis. Qui ergo fit multuʒ iuſtus:
ipſo nimio fit iniuſtus. Multum eniĩ ſe fa⸗
cit iuſtum.qui dicit ſe non habere pecca⸗
tum.aut qui ſe putat non gratia dei ſʒ ſua
voluntate ſufficiente effici iuſtum:nec re⸗
cte viuẽdo iuſtus eſt.ſed potius inflatus
putando ſe eſſe quod non eſt. Quo pacto

igitur mundus arguendus eſt de iuſticia:

niſi de iuſticia credentium? Arguit᷑ itaq;
de peccato quia in chꝛiſtum non credit:et

te impletum eſt. iuſtus ex fideviuit.Eſt eĩ Rhomañ. j. M
fides:ſicut in epiſtola que ad hebꝛeos eſt Hebꝛeos.xji B

diffinitur: ſperandarũ ſubſtantia ⁊ conui⸗
ctio rerum que non videntur. Sed quid ẽ
iam non videbitis me? Mon enim ait. ad
pr̃eʒ vado ⁊ ũ videbitis me. Vt tꝑis inter
uallum quo non videbatur ſigniſicaſſe in
telligeretur:ſiue bꝛeue ſiue longum.tamẽ
vtiq; terminatũ.Sed dicendo iam non vi
debitis me:velut nunq; decetero viſuros
eos chꝛiſtum veritas ꝓnũciauit: Hec ne
iuſticia eſt nunq; chꝛiſtum videre ⁊ in eũ
tam en credere:cuʒ pꝛopterea laudetur fi
des ex qua iuſtus viuit. quoniam credit
quem modo non videt chꝛiſtum.ſe aliq̃n⸗
do eſſe viſurum? Poſtremo fᷣm hanc iuſti

ciam nunquid dicturi ſumus paulum apo j.Coꝛin.xy

ſtolum non fuiſſe iuſtum: conſitentem ſe
chꝛiſtum vidiſſe poſt aſcenſionẽ eiꝰ ĩ cclũ

g. XVI
arguitur de iuſticia eoꝛum qui credũt. Ip d
ſa quipe fidelium comparatio: infideliuzʒ 1
eſt vituperatio.hoc ⁊ ipſa expoſitio ſatis ſ
indicat. Volens enim aperire quid dixe⸗
rit:de iuſticia vᷣo inquit quia ad patrem „
vado ⁊ iam non videbitis me. Mon aitet e ⸗
lam non videbunt me de quibus dixcerat.
quia non credunt in me:ſed peccatum qꝗͥd i.
v ocaret exponens.de illis locutus eſt di
cens:quia non credunt in me. Exponens i
autem quam dixerit iuſticiam ð qua vt di
xit mundus arguitur:ad ipſos quibus lo⸗ ſie
quebatur ſe cõuertit atq; ait.Quia ad pa⸗ *
trem vado:⁊ iam non videbitis me.Qua⸗
pꝛopter mundus de peccato quidem ſuo. uenv lus
de iuſticia vo arguitur aliena:ſicut arguũ a 4
tur de lumine tenebꝛe. Omnia enim que
arguuntur ait apoſtolus:a lumine manife Ephef.v. 3
ſtantur. ¶ ÆWtum enim malum ſit eoꝛum n
qui non credunt:non ſolum per ſeipſum.
verumetiam ex bono poteſt eoꝛnm apa⸗ ſe
rere qui credunt. Et quoniam iſta vox in⸗ u⸗
fidelium eſſe conſueuit. quomodo credi⸗ bl
mus quod non vidimus: Ideo credentiũ L
iuſticiciã ſic opoꝛtuit definiri.quia ad pa⸗
trem vado ⁊ iam non videbitis me. Bea⸗ Johãnis.xx
ti enim qui non vident ⁊ credunt. Nam et yol
qui viderunt chꝛiſtum non in eo laudata
eſt fides eoꝛum quia credebant quod vi⸗ .
debant.id eſt.filium hom's:ſed quia cre⸗ ,., 0
debant quod non videbant. id eſt. filium Mriiſeai
dei. Cum vo ⁊ ipſa foꝛma ſerui ſubtracta en
eoꝛum eſſet aſpectibus:tum vo ex oĩ par⸗ ⸗

kuz
ſuts
re⸗
nen
lteet
1
ſtdi
ens
tdi
lo⸗
ba⸗
la⸗
no.
ü
dge
nile Eppef,
un -.
n.
li
ni
x„
ei, Pohilis
ee

1
Il⸗

⸗
Rei Phonm
eſt heheng
nui⸗ 5
nide
1.,4d
imter
ſen
mmẽ
nni
o
ſie
i
rfi
it
in⸗
Con
ſe
li

Actu. vij

de quo vtiq; iam tempoꝛe dixerat:iaʒ non
videbitis me. Nunquid ſecundũ hanc iu
ſticiam iuſtus non erat gloꝛioſiſſimus ſte⸗
phanus: qui cum lapidaretur ait:ecce vi⸗

tem ad dexteram dei?. Quid ergo eſt ad
patrem vado: et iam non videbitis me:ni
ſi quomõ ſum cum nobiſcum ſum? Tunc
enĩ adhuc erat moꝛtalis in ſimilitudie car
mis peccati:qui eſurire poterat atq; ſitire:
fatigari atq; doꝛmire. Hunc ergo chꝛiſtũ
ideſt. talem chꝛiſtuʒ cum tranſiſſet de hoc
mundo ad patrem non erant iam viſuri: ⁊
ipſa eſt iuſticia fidei de qua dicit apoſto⸗

ij. Coꝛ.v. lus: Et ſi noueramus chꝛiſtum ſecundum

carnem:ſed nunc iã non nouimus.Erit ita
qꝙʒ ĩquit veſtra iuſticia qua mũdus argue
tur:quia vado ad patrem et iaʒ non vide
bitis me:quõ in eum quem non videbitis
credetis in me: et quãdo me videbitis qͥd
tunc ero:non videbitis me quod ſum vo⸗

biſcũ modo:nõ videbitis me humilẽ ſʒ ex

celſum : nmon videbitis moꝛtalem: ſed ſem⸗
piternum.:non videbitis iudicandum:ſed
iudicaturum:et de hac ſide veſtra.ideſt.
iuſticia veſtra:arguet ſpirituſſctũs incre⸗
dulum mundũ.¶ Arguet etiam de luch.
cio:quia princeps huins mudi iu⸗

dicatus eſt. Quis eſt iſte niſi ð quo ait

———

Joh.xiiij. alio loco: ecce venit pꝛinceps mundi et in

me nihil inuenit: ideſt nihil iuris ſun:nihii
quod ad euʒ pertineat: nulluʒ ſcilicet om
nino peccatum? Per hoc em̃ eſt diabolus
pꝛinceps mundi: non em̃ celi et terre ⁊ om
nium que in eis ſunt eſt diabolus pꝛĩceps

qua:ſignificatiõe intelligitur munduſ vbi

dDiictum eſt: et mundus per eum factus eſt
Joh.j. Sed mundi eſt diabolus pꝛĩceps: de quo
mundo ibi continuo ſubiungit atq; ait: et
mundus eũ nõ cognouit:hoc eſt hõines ĩ
fideles:quibus toto oꝛbe terraruʒ mundꝰ⸗
eſt plenus: Inter quos gemit ſidelis mun
Joh.iij. dus: quem de mundo elegit per quem fa⸗
0h. uI). ctus eſt mundus: de quo ipſe dicit. Hõ ve
nit filius homĩs vt iudicet mundum: ſʒ vt
ſaluetur mundus per ipſum. Mundus eo
iudicante damnatur: mundus eo ſubueni
ente ſaluatur: quoniam ſicut arboꝛ folijs
et pomis: ſicut area paleis et frumentis:
ita inſidelibus et fidelibus plenus eſt mũ

x.

7
,

,1111L8Nh[lbNF/mG——

veo celum apertum:et filiũ hominis ſtan⸗

dus: Pꝛiceps eſt mundi huius: hoc eſt

.

pꝛinceps tenebꝛarum haruʒ:hoc eſt inſide Eph.vj.

lium de quibus eruitur müdus quibus di
citur:fuiſtis aliquando tenebꝛe:nunc au⸗

tem lux in domino. Pꝛinceps mundi hu⸗ ESph.v.
ius de quo alibi dicir. Nunc pꝛinceps mũ Eph.v.

di huius miſſus eſt foꝛas: vtiq; iudicatus

eſt: quoniam iudicio ignis eterni irreuoca
biliter deſtinatus eſt. Et de hoc itaq; iudi

cio quo pꝛiceps iudicatus eſt mũdi: argui
tur a ſpirituſancto mundus: quoniã cum

ſuo pꝛincipe iudicatur: quem ſuperbus at
qᷓ́; impius imitatur.Si em̃ deus ſicut dicit

Joh xij.

apoſtolus petrus / peccãtibus agnelis nõ ij. Pe.ij⸗

pepercit:ſed carceribus caliginis inferi re
trudens tradidit in iudicio puniendos ſer

uari:quomodo nõ a ſpirituſctõ de hoc iu

dicio mundus arguitur:quãdo in ſpiritu⸗
ſancto hec loquitur apoſtolus? Credant

itaq; homĩes in chꝛiſtum ne arguantur de

peccato inſidelitatis ſue: quo peccata om
nia detinentur. Tranſeat in numerũ ſide
lium:ne arguantur de iuſticia eoꝛuʒ:quos
iuſtiſicatos non imitantur. Caueant futu
rum iudiciũ/ne cum mundi pꝛincipe dãp
nentur:quem iudicatum imitantur.Etenĩ
ne ſibi exiſtimet parci ſuperbia dura moꝛ⸗
talium:de ſuperboꝛum ſupplicio terrenda
eſt angeloꝛum.

rpilcit tractatus nonageſimuſ
uintus. Incipit tractatus nona-
geſunuſſextus. Ab eo quod ſcri⸗
ptum eſt: Adhuc multa habeo vo
bis dicere ſed non poteſtis porta⸗
re modo: Cuʒ aute venerit ille ſpi

ritus veritatiſ:docebit vos omnz

veritatem.

ere 18
querẽdũ illud occurrit àmõ ſupius dixe⸗

rit om̃ia que audiui a patre meo non feci

Job. Tract. xCVI C9. XVI

vobis:et hic dicat:adhuc multa babeo vo
bis dicere:ſed non poteſtis poꝛtare modo
Verum illud quomõ dixerit. quod nõdũ
fecerat tãq; fecerit:ſic ea q̃ futura ſũt deũ
feciſſe ꝓpheta teſtat᷑ dicẽs: qui fecit que
futura ſunt.iam cũ ipſa verba tractaremꝰ/

vt potuimus expoſuimuſ. Nunc ergo que

iſta ſint que apoſtoli tũc poꝛtare nõ pote⸗
rant:vultis foꝛſitã ſcire.Sed quis nrjm au
deat eoꝛum fe dicere iã capacẽ:que illi ca
pere non valebant? Ac per hoc nec a me

expectanda ſunt vt dicantur que foꝛte nõ
caperem ſi mihi ab alio dicerẽtur:nec vos

Joh. xiij.

ea poꝛtare poſſetis: etiã ſi ego tantus eſſẽ
vt a me iſta que vobis altioꝛa ſunt audire
tis.Et fieri quidem poteſt vt ſint in vobis
aliqui ad ea capienda iaʒ idonei:que alij
capere nondũ valẽt:et ſi non omnia de qͥ⸗
bus magiſter ille deus dicebat:adhuc ml⸗

ta habeo vobis dicere:tamẽ eoꝛũ foꝛtaſſe
nonnulla. Sed que nam ſint iſta que iße
non dixit:temerariũ eſt velle pꝛeſumere ⁊
dicere: Mam et moꝛi pꝛo chꝛiſto nondum

erant idonei tunc apoſtoli quibꝰ dicebat:

nõ poteſtis me ſequi modo. VUnde pꝛimꝰ*R

eoꝛum petrus: qui hoc iam ſe poſſe pꝛeſũ

pſerat:alið expertus eſt quã putabat. Et
tamen poſtea:et viri et mulieres:pueri et
puelle:iuuenes ⁊ virgines:ſenes cũ iunio

ribus: innũ erabileſ martyrio coꝛonati ſũt

et poſſe inuente ſunt oues: quod tunc qn

oo iſta dominus loquebatur:nondũ pote
rant poꝛtare paſtoꝛes. Nunqͥd ergo debu
it ũlis ouibus dici in illo temptatiõis arti
culo:quod certare vſq; ad moꝛtem pꝛo ve
ritate oppoꝛtebat:et pꝛo chꝛiſti noĩe vł do
ctrina ſanguinẽ fundere? Munqͥd inquaʒ

debuit eis dici: quis veſtrũ audeat idone

um martyrio ſe putare: cui petrus idoneꝰ
nondũ fuerat quãdo euʒ os ad os ipᷣe do
minus inſtruebat? Sic uaq; dixerit aliqͥs

non debere dici populis chꝛiſtianis audi⸗

re cupientibus: que ſint de quibus domi⸗
nꝰ tũc dicebat:adhuc młta habeo vob di
cere ſed non poteſtiſ poꝛtare modo:ſi apo
ſtoli nondũ poterãt: multo minus vos po
teſtis: quia foꝛte ſic multi poſſunt audire/
quod tũc nondũ poterat petrus: ſic mul⸗
ti poſſunt martirio coꝛonari: quod tũc nõ
dum poterat petrus:pꝛeſerti iaʒ miſſo ſpi⸗

rituſancto qui tunc nondũ erat miſſus:de

quo continuo ſubiungit atq; ait. Cu aut

————. eG

venerit ille ſpiritus veritatis doce

bit vos omnẽ veritateʒ. ¶ Sic vtic;
demonſtrans illos ideo quẽ habebat dice
re poꝛtare non poſſe: quia nondũ ad eos
venerat ſpirituſſctũs.Ecce concedamꝰ vt
ita ſit. multos ea modo poꝛtare poſſe iam
miſſo ſpirituſctõ: que tũc eo nondũ miſſo

non poterant poꝛtare diſcipuli. Nunquid

ideo ſcimꝰ que ſint que dicere noluit:que
tunc ſciremus ſi ab eo dicta legeremus vł
audiremus? Aliud eſt em̃ ſcire vtrũ a no
bis vel a vobis poꝛtari poſſint:aliud autẽ
ſcire que ſint ſiue poꝛtari poſſint ſiue non
poſſint: Que cum ipſe tacuerit:quis nrjm
dicat iſta vel illa ſunt? Aut ſi dicere aude
at:vnde pꝛobat? Quis em̃ eſt tam vanus
aut temerarius: qui cũ dixerit etiam vera
quibus voluerit que voluerit:ſine vllo te

ſtimonio diuino affirmet ea eſſe que tune

dominus dicere noluit? Quis hoc noſtruʒ

faciat et non maximã culpã temeritatis in
currat:in quo nec pꝛophetica nec apoſtoli

ca excellit auctoꝛitas? Naʒ pꝛofecto ſi eo
rum aliquid legiſſemus in libꝛis canonica

auctoꝛitate firmatis.qui poſt aſcenſioneʒ

domini ſcripti ſunt: parũ fuerat hoc legii
ſe:niſi illic id etiã legeretur hoc ex eis eſſe
que tunc dominus noluit diſcipulis dice⸗
re/quia non poterant illa poꝛtare:tanquã
ſi verbi gratia/ ego dicerẽ illud quod legi
mus in huius euãgelij capite: in pꝛincipio
erat verbum:et verbũ erat apud deum:et

deus erat verbũ: hoc erat in pꝛĩcipio apð Joh.j.

deuʒ:et alia que ſequũtur: quoniã poſtea
ſcripta ſunt:nec ea dominũ ieſum dixiſſe

narratum eſt:cum hic eſſet in carne:ſʒ hec

vnus ex apoſtolis eius ipſo ac ſpiritu eius
ſibi reuelãte cõſcripſit:ex his eſſe que no⸗
luit tune dominus dicere:quia ea diſcipu
li poꝛtare non poterãt: quis me audiat tã

temere iſta dicentẽ: Si autẽ vbi hoc legi⸗

mꝰ:ibi h̊ etiã legemꝰqͥſ ñ tãto apło credet
Sʒ id qͥq; mihi videt᷑ abſurdiſſime dici/ea
tunc non potuiſſe poꝛtare diſcipulos:que
de inuiſibilibꝰ et altiſſimis rebꝰ ĩuenimꝰ
in apłicis litteris que poſtmoduʒ ſcripte
ſũt:nec ea dñm qñ cũ illis viſibilit᷑ erat di
xiſſe narrat᷑: cur em ea tũc foꝛte ñ poterãt

=

dut

dice
eos

an
iſo⸗
uid
lue

—

que nunc in eoꝛum libꝛis:quis non legat.
quis non ferat:etiaʒ ſi non intelligat: Nõ

nulla quidem homiĩes infideles in ſcriptu
ris ſanctis et non intelligunt cum legunt
vel audiunt: et lecta vel audita ferre non
poſſunt: ſicut pagani quod per cũ qui cru
cifixꝰ eſt factuſ ẽ mũdꝰ:ſicut iudei qð filiꝰ
dei ſit:qͥ eo mõ qͥ ipſi celebꝛãt ſabbatũ ſol
uit.Sicut ſabelliãi: quia trinitas eſt pat⁊
filius et ſpirituſſanctus:ſicut arriani:quia
equalis eſt patri filius:et patri ac filio ſpi⸗
rituſſanctus. ſicut fotiniani:quia non ho⸗

mo tantum ſimilis nobis: ſed etiam deus

deopatri equalis eſt. Sicut manichei qð
chꝛiſtus ieſus per queʒ liberati ſumus na
ſci in carne et de carne dignatus eſt.Et ce
teri omnes peruerſarum ac diuerſarũ ſe⸗
ctarum homiĩes/vtiq; ferre nõ poſſunt: qᷣc
quid in ſcripturis ſanctis et in fide catho⸗
lica reperitur/ quod contra eoꝛum pꝛofe⸗
ratur erroꝛes: ſicut nos ferre non poſſumꝰ
ſacrilegas eoꝛũ vauitates et inſanias mẽ
daces? Quid eſt em̃ ferre nõ poſſe:niſi eqͥ
anmo non habere:? Sed oĩia que poſt aſcẽ
ſionem domini canonica veritate atq; au⸗
ctoꝛitare conſcripta ſunt:qs fidelis vel eti
am cathecuminus antq; ſpiritũſanctũ ba

ptiſatus accipiat:nen equo animo legit at

qʒ; audit:etiã ſi nondũ ſicut opoꝛtet intelli
git? Quomodo ergo, aliquid eoꝛum que
poſt aſcenſionem domimi ſcripta ſunt/non

poſſent ferre diſcipuli etiã nondũ ſibi miſ

ſo ſpirituſctõ: cum omnia nunc ferant ca⸗
thecumini nondũ accepto ſpirituſcõ. Oꝛ

et ſi non eis fidelium ſacramenta pꝛodun
tur non ideo ſit quod ea ferre nõ poſſunt:
Cſed vt ab eis tanto ardentiꝰ cõcupiſcãtur:

quãto eis honoꝛabilius occultantur.

ctetis audire que tũc noluit domĩus diſci
pulis dicere/quia nondũ poterãt illa poꝛ
tare:ſed potius in charitate pꝛoficite:que

Rho.v. diffunditur in coꝛdibus veſtriſ per ſpiritũ

ſanctũ qui datus eſt nobis: vt ſpiritu fer⸗
uentes et ſpiritualia diligẽtes: ſpũaleʒ lu

cẽ:ſpũ alẽq; vocẽ quã carnales hoĩes fer⸗

re ñ poſſũt:ñ aliqͥ ſigno coꝛꝑalibꝰ ocuł ap

parẽte / nec aliqͥ ſono coꝛꝑalibꝰ auribꝰ in⸗

ſtrepẽte ſʒ intioꝛe: ↄſpectu ⁊ auditu noſſe
poſſitis. Mon em̃ diligitur: qnod penitus

Qua pꝛopter chariſſiminõ a nobis expe⸗

HWR

tur.Si ergo in charitate pꝛoſiciatis quam
diffundit in coꝛbus ſpũſſanctus: docebit
vos omnẽ veritatem:vel ſicut alij codiceſ

habent/deducet vos in omni veritate. vn

ignoꝛatur:ſ ed eum dilſigitur quod ex quã ð
tulacũq; parte cognoſcitur: ipſa efficitur
dilectione vt melius et plenius cognoſca

de dictüu eſt Peduc me dſie ĩ via tua:⁊ am Ps.lxxxv:

bulabo in verlitate tua. Sic fiat vt nõ a do
ctoꝛibus exterioꝛibus illa diſcatis que no

luit dominꝰ tũc dicere:ſed ſitis omnes do

cibiles dei:vt eaipſa que per lectiões atq;
ſermones extrinſecus adhibitos didiciſtiſ

et credidiſtis oe natura dei nõ coꝛpoꝛea:
nec loco aliquo incluſa/nec per finita ſpa

cia locoꝛũ quaſi mole diſtenta: ſed vbiq;
tota et perfecta et infinita:ſine nitoꝛibꝰ co
loꝛum:ſine figuris liniamentoꝝ:ſine notis
litterarum:ſine ſerie ſyllabarũ: ipᷣa mente
conſpicere valeatis.Ecce dixi aliquid qð

foꝛte inde ſit/et tamẽ accepiſtis: et non ſo

lum ferre non potuiſtis verũetiã libenter
audiſtis. Sed ſi ille magiſter interioꝛ:qui
cum adhuc diſcipulis exteriuſ loqueretur
ait.adhuc multa habeo vobis dicere ſʒ nõ
poteſtis poꝛtare modo:vellet nobis id qð

de incoꝛpoꝛea dei natura dixi / ĩtrinſecus

ita dicere:ſicut ſanctis angeliſ dicit qui ſꝑ

vident faciẽ patris:nondũ ea poꝛtare poſ

ſemꝰ.¶ Pꝛoinde qðs ait.docebit tvos

omneʒ veritate/vel deducet vos ĩ om⸗

—

ni veritate:nõ arbitroꝛ in hacvita in cuiuſ
quã mẽte poſſe compleri. Quis em vius

in hoc coꝛpoꝛe quod coꝛrũpitur et aggra⸗
uat animã:poſſit omnẽ cognoſcere verita
tem:cum dicat apoſtolus:ex parte ſcimꝰ.
Sed quia per ſpiritũſctm̃ fit: vnde nũc pi
gnus accepimus: vt ad ipſam quoq; pleni
tudinem veniamus:de qua ideʒ dicit apo
ſtolus. Lunc autẽ facie ad faciem:et nunc

j. Coꝛ. xiij.

ſcio ex parte: tunc autem cognoſcam ſiteut·

et cognitus ſum:non quod in hac tantuʒ/⸗
vita ſed totum quod vſq; ad illam perfe⸗
ctionem futurumeſt/nobis dominus pꝛo⸗
miſit per charitatẽ ſpiritus dicẽs: docebit
vos omnem veritateʒ vel deducet vos in
omni veritate Que cũ ita ſint:dilectiſſimi
moneo vos in charitate chꝛiſti vt ſeducto

res caueatis impuros.et obſcene turbi
diginie ſecigs, de quibus alt apoſ oli·

b ü

tem: quam tunc quãdo cum eis loqueba⸗

Joh. Tract. xCvI Ta. xVI

Eph.v. Que autem occulte fiunt ab ipſis:turpe ẽ

et dicere:ne cum hoꝛrendas immundicias
docere ceperint:quaſ humãe aures qualeſ
cumq; ſint poꝛtare non poſſunt:dicant ip⸗
ſa eſſe que dominus ait: adhuc multa ha⸗
beo vobilſ dicere ſed non poteſtis poꝛtare
modo:et per ſpiritũſanctũ aſſerãt fieri: vt
poſſint illa immunda et nefanda poꝛtari.
Alia ſunt mala que poꝛtare non poteſt q̃⸗
liſcumq; pudoꝛ humanꝰ: ⁊ alia ſunt bona
que poꝛtare non poteſt paruus ſenſus hu
manus. Iſta fiunt in coꝛpoꝛibus impudi⸗
cis:illa remota ſunt a coꝛpoꝛibus vniuer⸗
ſis:hoc in pura carne cõmittitur: illud pu⸗
ra mente vix cernitur. Renouamini ergo
ſpiritu mentis veſtre: ⁊ intelligite que ſit
volũtas dei:quod bonum et beneplacituʒ
et perfectũ.vt in charitate radicati ⁊ fun⸗
dati poſſitis cõpꝛehendere cum omnibus
ſanctis que ſit longitudo/latitudo / altitu
do et pꝛofundũ:cognoſcere etiã ſuperemi
nentẽ ſcientie charitatẽ chꝛiſti: vt implea

mini in omnẽ plenitudinem dei. Iſto enizʒ

modo vos docebit ſpirituſſanctus omneʒ
veritateʒ:cum magis magiſq; diffundet in
coꝛdibus veſtris charitatẽ.

Erplicit tractatus nonageſimuſ

ſextus. Incipit tractatus nonage-

ſimus ſeptimus. De eade lectie.

quem pꝛomiſit dominus ſe di⸗
cipulis ſuis eſſe miſſurum. qᷣ
eos doceret omnem verita⸗

tur poꝛtare non poterãt:de quo ſpirituſã⸗
cto ſicut dicit apoſtolꝰ. Nũc pignus acce
pimus / quo verbo intelligeremuſ eiuſ ple
nitudineʒ nobis in vita alia reſeruari: Ip
ſe ergo ſpirituſſanctus et nunc docet fide⸗
les quanta quiſq; poteſt capere: et ſpiri⸗
tualia eoꝛũ pectoꝛa deſiderio maioꝛe ſuc
cendit: ſi quiſq; in ea charitate pꝛoficiat
qua et diligat cognita et cognoſcenda de
ſideret: ita vt ea quoq; ipᷣa que nunc quo
modocumq; cognoſcit:nondũ ſe ſcire ſci⸗
at:ſicut ſcienda ſunt in ea vita: quam nec
occulus vidit nec auris audiuit:nec in coꝛ

ℳ7

irituſſanctꝰ

-- —

hominis aſcẽdit. Quo ſciẽdi modo ſi nũc
ea vellet ĩterioꝛ magiſter dicere.ideſt.no

ſtre menti aperire atq; monſtrare:hũana ĩ
ſirmitas poꝛtare non poſſet. Vnde me ve

ſtra dilectcio meminit iam lo cutũ:cuʒ ſan

cti euangelij verba tractarẽꝰ vbi dominꝰ
ait. adhuc multa habeo vobis di⸗

cere:ſed non poteſtis portare mo⸗

Do. non vt in his domimi verbis neſcio q̊
ſecreta nimiſ abdita ſuſpicemur:que cum
dici a docente non poſſint/poꝛtari a diſcẽ
te non poſſint: ſed eaipſa que doctrĩa re
ligionis in quoꝛũlibet hominũ noticia le⸗
gimus et ſcribimus/audimus et dicimus:
ſi vellet eo modo nobis chꝛiſtus dicere ſi⸗

cus dicit angelis ſanctis in ſeipſo vnige⸗

nito verbo: patri coeterno: quinaʒ poꝛta
re homies poſſent: etiam ſi iam eſſent ſpi⸗

rituales quales adhuc apoſtoli nõ fuerũt

quãdo iſta eis dominꝰ dixit:qualeſq; po⸗
ſtea veniente ſanctoſpiritu facti ſunt: NHã
vtiq; quicqͥd ð creatura ſciri poteſt minuſ
eſt ipſo creatoꝛe:qui ſummus et verus et
immutabilis eſt deus. Et quis eum tacet:
vbi non a legentibus / diſ putãtibus/querẽ
tibus/reſpondẽtibus/laudantibus/ cantã
tibus/quoquomõ ſermocinãtibus:poſtre
mo ab ipſis etiã blaſphemantibus nomi⸗
natur:Et cũ eũ nemo taceat:quis eſt qui
eum ſicut intelligẽdus eſt capiat: cum de
oꝛibus et auribus hominum non recedat
Quis eſt cuius acies ad eum mentis acce
dat? Quis eſt qui euʒ trinitatẽ eſſe ſciſſet
niſi ipſe ſic innoteſcere voluiſſet? Et quis
hominum iam iſtam ſileat trinitatem. Et

tamen quis hominũ ſicut angeli ſapiat tri
nitatem? Eaipſa ergo que de dei eternita

te / veritate / ſanctitate:in pꝛomptu et palã

ſine ceſſatione dicuntur:ab alijs bene. ab

alijs male intelligũtur: immo ab alijs in⸗
tellignntur: ab alijs non intelligũtur Qui

enim male intelligit/non intelligit. Ab ei

ipſis autẽ a quibus bene intelligũtur: Ab
alijs minus:ab alijs amplius mentis viua
citate cernũtur:⁊ a nullo hominũ ſicut ab
angelis capiuntur. In ipſa ergo mẽte:hoc
eſt in interioꝛe homie quodãmodo creſci
tur: non ſolum vt ad cibũ a lacte tranſea⸗
tur:verũetiã vt ãplius atq; ãpliꝰ cibꝰ ipſe
ſumat᷑. Non aũt creſcitur ſpecioſa mole ſʒ

lnue
eſtno
anai
meye
uz ſan
omin⸗
di⸗
mo⸗
o⸗

nis

m
nita
al
,ab
in⸗
Aui
b
na

ſa
es⸗

e,

P

Piꝛoũ. ix.

.

intelligentia luminoſa: quia et ipſe cibus

intelligibilis lux eſt:vt ergo creſcatis euʒ

q; capiatis:et quãto magis creſcitis: tãto

magis magiſq; capiatis:non ab eo docto⸗

re qui veſtris auribus ſonat:hoc eſt foꝛin⸗
ſecus operando plantat ⁊ rigat:ſed ab eo
qui dat incrementũ/petere ac ſperare de⸗
betis. ¶ Pꝛoinde ſicut pꝛeterito ſermõe
commonui cauete maxie qui paruuli eſtis

et adhuc alimẽtis lacteis indigetis:ne ho

minibus ſub hac occaſione deceptis ac de
ceptoꝛibus:quia dominus ait: adhuc mul

ta habeo vobis dicere ſed nõ poteſtis poꝛ

tare modo:aurem curioſam pᷣbeatis ad in
cognita ſciẽda: cũ mẽtes iualidas habea
tis ad vera et falſa diiudicanda: maxie ꝓ
pter obſceniſſimas turpitudies:iquas do⸗
cuit vanitas/animas iſtabiles atq; carua⸗
les: ad hoc deo ſinente vt eius vbiq; ſint
tremenda iudicia: ⁊ in cõparatiõe impure
nequicie dulceſcat puriſſima diſeiplĩa:at⸗
ꝙ illi det honoꝛem:timoꝛẽ autẽ vel pudo
rem ſibi: qui in illa mala vlł illo regẽte nõ
cecidit:vel illo inde leuante ſurrexit. Ca⸗
uete timẽdo ⁊ oꝛando ne irruatis in illud
enigma ſalomonis:vbi mulier inſipiens et
audax inops panis effectaiconuocat pꝛe⸗
tereuntes dicens. Panes occultos libent᷑
attingite:et aque furtiue dulcedinẽ. llpee
eni mulier vanitas eſt impioꝝ.cuʒ ſint in

ſipientiſſimi:aliquid ſe ſcire opinantiũ:ſl⸗

cut de iſta muliere dictũ eſt: inops panis
efficitur. Que cum ſit inops panis:pꝛomit
tit panes:ideſt cũ ſit ignara veritatis: pꝛo
mittit ſcientiã veritatis:occultos tamẽ pa
nes pꝛomittit: quos tamẽ dicit libent atti
gi:et aque furtiue dulcedinẽ: vt ea ſeilicʒ
libentius et dulcius audiantur et agantur
q̃ palaʒ in eccleſia dici crediq; pꝛohibent
Ipſa quippe occultatione condũt quodã
modo nefarij doctoꝛes ſua venena curio⸗
ſis:vt ideo ſe exiſtimẽt aliquid diſcere ma
gnũ:quia merentur habere ſecretũ:et ſua
uius hauriant inſipientiã quam putãt ſci⸗
entiam: cuius pꝛohibitã quodãmodo furã
tur audatiam. Hinc et nefarios ritus ſuis

hominibus ſacrilega curioſitate deceptis

vel decipiendis:magicarum artiũ voctri⸗
na cõmendat. Hinc ille illicite diuinatio⸗
nes inſpectis pecudũ viſceribus occiſoꝛũ

aut vocibus et volatibus auiuʒ aut ſignis
multifoꝛmibus demonioꝛum: inſuſurrant

auribꝰ hominũ perituroꝛũ: ꝑ colloquia p

ditoꝛum. Pꝛopter hec illicita atq; puniẽ⸗

da ſecreta: mulier illa non ſolũ inſipiens:

vYerum audax etia nuncupatur. Sed h nõ
ſolum a ſeipſa:verũ et a nomie noſtre reli
gionis aliena ſunt.qñdoqͥdem mulier hec
inſipiens ⁊ audax ſub chꝛiſtiao vocabulo
tot ſceleſtas hereſes condidit:tot nephan

das fabulas finxit:vt iam tales quales in⸗

theatris:ſiue cantãtur:iſiue ſaltantur: ſiue
inimica ſcurrilitate ridentur: ⁊ nõ quaſdã
tales quales aduerſus deũ fingere potu⸗

iſſe: ſic illam doleamus inſipientiã:vt mi⸗

ſimi heretici qͥ ſe chꝛiſtiãos vocari volũt:

audatias figmentoꝛũ ſuoꝛũ quaſmaxime

exhoꝛret ſenſus hũanus:hac occaſiõe euã

gelice ſententie coloꝛare conantur: vbi do

minus ait:adhuc multa habeo vobis dice
re: ſed nõ poteſtis poꝛtare modo.quaſi hᷣ

ipſa ſint que tũc diſcipuli poꝛtare nõ ꝑpo⸗
terant:et ea docuerit ſpirituſſanctus: que
palam docere atq; pꝛedicare quãtalibet

feratur audatia ſpiritus erubeſcit immun
dus. Hos apoſtolus in ſpirituſctõ pꝛeui⸗

dens ait. Erit em̃ tempus quo ſanam do⸗ ij.hlłiij⸗

ctrinam nõ ſuſtinebunt: ſed ſecundũ deſi
deria ſua magiſtros ſibi coaceruabũt pꝛu
rientes auribus.Et a veritate quidẽ audi

tum auertentes: ad fabulas autẽ conuer⸗
tentur. Illa enim ſecreti furtiq; cõmemo⸗

ratio que dicitipanes occultos libẽter at⸗
tingite et aque furtiue dulcedinẽ: pꝛuritũ
facit audientibus in auribus ſpiritualiter
foꝛnicãtibꝰ: ſicut pꝛuritu quodã libidinis
etiã.in carne coꝛrum pitur integritas caſti⸗
tatis Audite itaq; apoſtolũ talia pꝛeuidẽ
tem:et ea vitanda ſalubꝛiter admonentẽ.

Pꝛophanas inquit verboꝛũ nouitates de j. Chi: vj
uita. Multuʒ em̃ pꝛoficiunt ad impieratẽ ijʒ F.⸗

et ſermo eoꝛum ſieut cancer ſerpit. Et nõ
ait verboꝛũ nouitates:ſʒ addidit pꝛopha⸗
nas: Sunt em̃ et doctrine religionis con⸗
gruentes verboꝛũ nouitates: ſicut ipſum
nomen chꝛiſtianoꝛũ quando dici ceperat.

ſicut ſcriptũ eſt. In anthiochia enĩ pꝛim

poſt aſcenſionẽ domini appellati ſunt diſci
puli chꝛiſtiani:ſicut legitur in actibus apo
ſtoloꝛũ:et xenodocia et mõaſteria poſtea
ſunt appellata nouis noĩbus. Res tñ ipᷣe ⁊
ante noĩa ſua erat:⁊ religiõis veritate ſir⸗
mantur: que etiq cõtra i ꝓbos deſtugune

remur audaciã mnes autẽ inſipientiſ

—

ctut ;:

—

Agduerſus impietatẽ quoq; arrianoꝛũ he
reticoꝛũ‚/nouum nomẽ patris homouſyon
condiderunt: ſed non rem nouam tali no⸗
mine ſignauerunt. oc enĩ vocatur homo
Joh.x. uſvon/quod eſt ego ⁊ pater vnuʒ ſumus:
ynius videlicet eiuſdẽq; ſubſtantie. Nam

ſi omnis nouitas pꝛophana eſſet:nec a do
mino diceretur: mandatũ nouũ do vobis

Joh. xiij. diceren
Mec teſtamentũ apellaretur nouũ:nec cã
Heb.ix teretur vniuerſa tibi canticum nouũ.Sed
pꝛophane ſunt verboꝛũ nouitates:vbi dicẽ

mulier iſipiẽs ⁊ audax: Panes occultos li
Pꝛoü.ix. bent attingite: et aque furtiue dulcedinẽ
Ab hac pollicitatiõe falſe ſciẽtie: ꝓhibet

.

eettiã illo loco apoſtolus vbi dicit. thio⸗
j.Thi.vj. thee depoſitũ cuſtodi:deuitãs pꝛophanaſ
vocum nouitates: et contradictiones falſi
nominis ſcientie: quã quidã pꝛomittẽtes
circa fidem exciderũt. Mihil em ſic amant
iſti quã ſcientiã pꝛomittere: et fidem rerũ
verarũ quas credere paruuli pꝛecipuũtur
yelut impitiam oeridere. Dicit aliqͥs. Mi⸗
hil ne ſpũ ales viri habẽt in doctria:quod
carnalibus taceant: et ſpiritualibus elo⸗
quantur? Si reſpõdero nõ habent: conti⸗
mnmnvno mihi dicetur: ex epiſtolaa ad coꝛinthi
i..Coꝛ.iij. os apoſtoli papli. Mon potui vobis loqᷣ
quaſi ſpũ alibus ſed quaſi carnalibus:qua
ſi paruulis in chꝛiſto lac vobis potũ dedi
non eſcam. nondum em̃ poteratis:ſed nec
adhuc quidẽ poteſtis Adhuc em̃ eſtis car
j. Coꝛ.ij. nales.Et illud. Sapientiã lodmur inter ꝑ
fectos.Et illud:Spiritalibꝰ ſpũalia cõpa
ra ntes: aĩalis autẽ homo nõ perc pit que
ſunt ſpiritus dei:ſtulticia em̃ eſt uli. Hoc
totum quale ſit: ne rurſus ꝓpter hec ver⸗
ba apoſtoli ꝓphanis vocũ nouitatibus ſe
creta querantur: et ea que debet caſtoꝛũ
ſpiritus coꝛpuſq; vitare / dicatur carnalis
ſuſtinere non poſſe: ſermõe alio ſi dominꝰ
donauerit diſputandũ eſt: vt iam iſtũ ali⸗
quãdo claudamus.

leptimꝰ. Incipit tractatus no⸗
nageſunus octauus.De eadem le⸗
X pverbis dñi
