bunt Sed vtrum hi qui cum audierunt cõ
tempſerũt vel etiam reſtiterunt.nec tantũ
ↄtradicẽdo ſed⁊ cos a quibus audierunt
odijs perſequendo/in eis deputandi ſunt
de quibus aliquid leuius videtur ſonuiſ⸗
ſe.quod dictum eſt/per legem iudica bun

Ctur:merito queritur.Sed ſi aliud eſt peri⸗

re ſine lege.aliud iudicari per legem.⁊il⸗
lud eſt grauius/hoc autem leuius:pꝛocul⸗

dubio non ſunt iſti in hac pena leuioꝛe po

nendi.qui neq; in lege peccauerunt.ſʒ oĩ⸗
no legem chꝛiſti accipere noluerũt:⁊ eam
qᷓ;tũ ad ipſos attinet oĩno nullã eẽ volue

rũt. Illi aũt peccãt ĩ lege qͥ ſũt ĩ lege.id ẽ

teg Rhoma. vij qui eam ſuſcipiũt.eamq; ſanctam ⁊ man⸗

t
u⸗
oſ
u⸗
el⸗ 9
le⸗
gef.—
re

— w— A C( „—I —

—wN —

ſtonniß

datum ſanctum ⁊ iuſtum ⁊ bonũ fatentur
ſed infirmitate non implẽt qð ab ea rectiſ⸗

ſime pꝛecipi dubitare nõ poſſunt: hhi ſunt

qui aliquo modo foꝛſitan poſſunt ab eoꝝ
qui ſine lege ſunt perditione diſcerni:ſi ta
men qð apoſtolus ait/per legeʒ iudicabũ
tur ſic accipiendũ eſt.tanq; dixerit/nõ per

libus et fidelibus erat ſermo vt hoc dice

ret.ſed de gentibꝰ ⁊ iudeis:qͥ certe vtriq;
niſi in eo ſaluatoꝛe ſaluentur qui venit q̊⸗

rere quod perierat:ad perditionẽ ſine du
bio pertinebũt:qᷓ;uis dici poſſit.alios ꝗgra
uius.alios leuius perituros. id eſt.alios
grauioꝛes.alios leuioꝛes penas in ſua per
ditione paſſuros. Ille enim perire deo di⸗
citur:quiſquis ab illa beatitudie quã dat
ſanctis ſuis per ſuppliciũ ſeparatur. Tan⸗
ta autem eſt ſuplicioꝝ:qᷓ;ta diuerſitaſ pec
catoꝛum.que quomodo ſeſe habeat /al⸗

tius iudicat ſapientia diuina qᷓ; coniectu⸗

ra ſcrutatur aut effatur humana: Iſti cer⸗
te ad quos venit ⁊ quibus locutus ẽ chꝛi⸗
ſtus.non habent de magno infidelitatis
peccato illam excuſationem: qua poſſint
dicere.nonvidimus nõ audiuimus.Siue
non acceptaretur iſta excuſatio ab illo cu
ius inſcrutabilia ſunt iudicia.ſiue accepta
retur:⁊ ſi non vt ab omni damnatiõe libe
rarentur /certe vt aliq;to leuius damnarẽ

tur: Qui me odit inquit ⁊ patreme⸗

ogit ⁊ patrem

—

g. W

um odit. hic nobis foꝛtaſſe dicat᷑. Quis
Foteſt o iſſe quem neſcit. Et vtiq; anteqᷓ;

diceret:ſi non veniſſem ⁊ locutus eis fuiſ⸗
ſem/peccatum non haberent: dixerat diſ⸗

cipulis ſuis.hec facient vobis:quia neſci S.lxxxviij.c.

uut eum qui miſit me. Quomodo ergo ne
ſcierunt ⁊ oderunt: Si enim non qðs eſt ip⸗
ſe ſed neſcio quid al ud de illo opinantur
non vtiq; ipſum ſed illud inueniunt᷑ odiſ⸗
ſe quod ſfiugunt/ aut errando potiꝰ ſuſpi⸗
cantur.Et tamẽ niſi poſſent homines odiſ

ſe quod neſciunt:non veritas vtrunq; di⸗

xiſſet quod eius patrem ⁊ neſciunt ⁊ ode
runt.Sed quomodo id ſieri poſſit ſi adiu⸗
uante dño per nos demonſtrari poteſt:qꝛ

hec diſputatio eſt iam claudẽda nunc non

poteſt.
¶ Explicit tractatus octuageſimuſ

nonus. Incipit tractatus nonage

ſimus.De eo quod dicit. Quime

mn meum odit.

3

minũ dicentẽ Qui me odit
patrem meum odit: qᷣ
ſuperius dixit.hec facientvo

ibunt: qð mirum eſt. Neq; enim de infide⸗ bis.quia neſciunt eum qui miſit me. Non

itaq; diſſimulanda naſcitur queſtio:quo⸗
modo poſſunt odiſſe quem neſciunt Si eĩ

non quod ipſe eſt / ſed neſcio quid ali⸗
ud eum ſuſpicantur aut credunt⁊ hoc ode
runt:vtiq; non ipſum oderunt ſed qð ſua
mendaci ſuſpitioue vel vana credulitate
concipiunt. Si autẽ qð eſt hoc de illo ſen⸗

tiunt:quomodo cum neſcire dicuntur?:Et
de hominibus quidem fieri poteſt:vt eos
ſepe quos nunq; vidimus diligamus. Ac

per hoc nec illud econtrario impoſſibile

eſt: vt eos quos nunq; vidimus oderimuſ
Fama qᷣe ð aliqͥ ſermocinãte ſeu bñ ſeu
male fit non immerito:vt amemuſvel ode

rimus ignotuʒ. Sed ſi fama ſit verax: quo
modo eſt de quo vera didicimus dicẽduſ

ignotus: An quia eius faciem non vidi⸗
mus: Quã cum ⁊ ipſe non videat:nulli ta
men poteſt notioꝛ eẽ q; ſibi. Non igitur ĩ
eius facie coꝛpoꝛali nobis intimatur cu⸗
iuſq; noticia.Sed tunc nobis ad cognitio
nem patet:quando eius moꝛes⁊ vita non
latẽt. Alio quin nec ſeipſum noſſe quiſqᷓ;
ga ij

Ca. x'V

poreſt: qui videre faciem ſuazʒ non poteſt

Sed vtiq; tanto certius q; notus eſt alijs

ipſe ſe nouit:quanto certius interioꝛe con
ſpectu poteſt videre qð ſapit/ videre qð
cupit/videre quod viuit.Que cum aperi⸗

untur et nobis:tũc vere fit cognitus nobis

HMHec itaq; quoniã plerumq; ad nos de ab⸗

ſentibus vel etiam moꝛtuis ſiue fama ſiue

litteris perferuntur. hinc fitvt ſepe quos

nunquã facie coꝛpoꝛis vidimꝰ/non tamen

quos omnino neſcimus vel oderimus ho⸗

mines vel amemus. Sed plerumq; in cis
noſtra credulitas fallitur: quia nonnũqua
et hyſtoꝛia ⁊ multomagis fama mentitur.

Pertinet ad noſ ne pemicioſa opiniõe fal

lamur:vt quia non poſſumus hominũ in⸗
dagari cõſcientiã:de ipſis rebus habeam?
veram certamq; ſententiã:hoc eſt vt ſi ille

yel ille hõ vtꝝ ſit impudicꝰpudicuſue ne⸗

ſcimus:oderimꝰ tamẽ impudiciciã/et pu⸗
diciciam diligamus. Et ſi illum vel illũ in
iuſtum eſſe iuſtumue neſcimus:amemꝰ ta
men iuſticiam / et iniuſticiam deteſtemur:

non quas nobis ipſis erꝛando confingimꝰ

ſed quas fideliter hanc appetendam illaʒ
q; vitandam in dei venitate conſpicimus:
vt cum de ipſis rebus quod appetendũ eſt
alpetimus/quod deuitandum eſt deuita⸗

m: ignoſcatur nobis quod de occultis ho

muinm aliquãdo / immo aſſidue non vera

ſentimus. Hoc enim ad humanam tempta

tionẽ pertinere arbitroꝛ / ſine qua duci iſta
non poteſt vita: ita vt apoſtolus diceret:

niat dominus ⁊ illuminet abſcondita tene

bꝛarum et manifeſtet cogitationes coꝛdis

ct tunc laus erit vnicuiq; a deo. Quando
ergo non erꝛatur in rebꝰ vt recta ſit impꝛo
batio vicioꝛum/virtutumq; pꝛobatio: pꝛo
fecto ſi erꝛatur in hominibus venialis ẽ hu

mana temptatio. Per has autẽ humano⸗

rum coꝛdium tenebꝛas res multum miran

da et multum dolenda contingit: vt eũ nõ
nunquã quem iniuſtum putamus et tamẽ

iuſtus eſt. et iuſticiam in eo neſciẽtes quẽ

diligimus deuitemuſ/auerſemur:a noſtro

pꝛohibeamus acceſſu.communem cuʒ illo

vitã victumq; habere nolimuſ.eumq; etiã

ſi diſcipline ĩponẽde neceſſitas cogat.ſiue
ne alüs noceat. ſiue vt fiat ipſe coꝛrec⸗
tioꝛ aſperitate ſalubꝛi perſequamur.⁊ ho
minem bonum tanquaʒ malum affligamꝰ
queʒ neſciẽtes amamꝰ.Hoc fit ſiquis ver
bi gratia cum ſit pudicus/a nobiſ creditur
impudicus.Sine dubio enim ſi pudicũ di
ligo:hoc eſt ipſe quod diligo.Ergo etiam

ipſum diligo ⁊ neſcio:Et ſi impudicũ odi

non ipſum odi quia non eſt quod odi.Et

tamen dilecto meo cum quo ſemper ĩ cha

ritate pudicitie habitat anima mea/facio

ignarus iniuriam:non errans in diſcretio⸗

ne virtutum atq; vitioꝛum.ſed in coꝛdium
tenebꝛis humanoꝝ. Pꝛoinde ſicut fleri po
teſt vt homo bonꝰ hominẽ bonum oderit

neſciens vel potius diligat neſciens. ipſũ
enim diligit cum bonũ diligit. quia id qð

eſt ille hoc iſte diligit: oderit auteʒ neſci⸗

ens non ipſum ſed quod putat eſſe ipſuʒ:
Ita fieri poteſt vt etiam homo iniuſtꝰode

rit homineʒ iuſtum: ⁊ dum cſtimat ſe ſui

ſimilem iniuſtuʒz diligere neſciens diligat

iuſtum. Et tamen dum eum credit iniuſtũ

Diligit non ipſum ſed quod putat eſſe ip⸗

ſuʒ. Quẽadmodũ aũt hoĩeʒ:ſic⁊ deũ.De

i.Coꝛint. x. Temptatio vos non appꝛehendat niſi hu- niq ſi interrogarentur iudei vtrum dilige
mana. Quid enim tam humanum quã nõ rent deum:quid ſe aliud qᷓ; diligere reſpõ
poſſe inſpicere coꝛ hbumanum:et ideo non derent.nec ex amino mẽtientes: ſed errã⸗
eius latebꝛas perſcrutari. Sed plerumq; do potius opinantes. Quomodo enim di
aliud quã id quod ibi agitur ſuſpicari? ligerent patrem veritatis: qui hr̃ent odio
B Genau et in his rerũ tenebꝛis huma⸗ veritatem? Molunt enim ſua facta damna
naruz. boc eſt cogitationum alienarũ et ſi nari: ⁊ hoc habet veritas vt talia fa⸗
ſuſpitiones intelligẽ nõ poſſumꝰ qꝛ hoies cta damnent᷑.Tantum igitur oderunt ve⸗
ſumus:iudicia tamen id eſt deſinitas ſfir⸗ ritatem:q́;tum oderunt ſuas penas q̃s ta⸗
maſc; ſententias continere debemus: nec libus irrogat veritas. MHeſciunt autem il⸗
j:Coꝛin.iiij. ante tempus quicquã iudicare donec ve⸗ lam eſſe veritatem: que tales quales ipſi

ſuut damnat. Oderunt ergo quã neſciunt

et cum illam oderunt pꝛofecto ⁊ eum deq̊
nata eſt niſi odiſſe non poſſũt.Ac per hoc
quia veritatem qua iudicante damnant᷑.

der patre deo natã neſciunt:vtiq; etiam ip

ſum ⁊ neſciunt ⁊ oderunt. O miſeros bo⸗

mines: qui cuʒ eſſe volunt mali:nolũt eſſe

n
nõ
e
e
tro
llo
eni
ſle
ec⸗
ho
n⸗
er

Zeobh. Tract. xcI

veritatem qua damnantur mali. Molunt
enim eam eſſe quod eſt. cum ipſi debeant
nullo modo eſſe qð ſunt:vt ipſa manente
mutentur:ne ipſa iudicante damnent᷑.
Erplicit tractatus nonageſimuſ
meitraeta⸗ us nonggeſun pri⸗
mus.De eo qð dicit· Si opera nõ
feciſſem in eis que nemo olius fe/
cit:peccatu non haberent. Nuc au⸗

tem ⁊ viderunt ⁊ oderunt ⁊ me et

patrem meum:ſed vt impleatur ſer

mo qui in lege eorum ſcriptus eſt:

Irerat domi
nus. Qui me odit⁊ pr̃eʒ meũ
odit. Vtiq; enim qui odit ve

eſt locuti ſumus. Deĩde addidit vnde no
bis nüc loquendũ eſt.Si opera nõ fe/
ciſſem in eis que nemo alius fecit:
peccatum non haberent:

veniſſem ⁊ locutus eis fuiſſem: peccatum
non haberent.hoc eſt peccatũ:qð in eum

loquentem ⁊ oꝑantẽ non crediderũt.neq;

enim nullum hahebant peccatũ:anteq; lo
queretur eis ⁊ oꝑaretur in eis. Sed hoc
peccatũ qð in euʒ non crediderũt ideo ſic
còõmemoꝛat᷑:quia ipſo peccato tenentur ⁊
cetera.Hoc enĩ ſi non heberẽt ⁊ in eũ cre⸗
derent:dimitterent᷑⁊ cetera. Sed quid eſt
hoc ꝙ cũ dixiſſet. Si opera non feciſſem ĩ

. eis: mox addidit que nemo alius fe/

cit: Nulla quippe in opibus chꝛiſti viden⸗
tur eſſe maioꝛa q; ſuſcitatio moꝛtuoꝝ: qð

iij. Re. xvij⸗

fugiſſent.eumq; ibi poſuiſſent:cõtinuo re⸗

ſurrexit. Fecit tamen aliqua chꝛiſtus que

Matthᷣ.xiiij nemo alius fecit: qð qͥnqʒ milia hominũ ð

Matth. xv. qnq;: æ qttuoꝛ milia de ſeptem panibꝰ pa
Aatth.xiiij uit:ꝙ ſuꝑ aquaſ ambulauit.⁊ petro vt hoc

Johannis.ij faceret pᷣſtitit:ꝓ aquam mutauit in vinũ:
Johãnis.ix. qð aperuit oculos ceci nati:⁊ alia multa q̃
cõmemoꝛare longũ eſt. Sed rñdetur nobᷣ

uia odio habuerunt me gratis.

ritatẽ:neceſſe eſt oderit ⁊ a
veritas nata eſt. Vnde etiam q́;tum datũ

. „ peccatũ il⸗ G
. lxxxxix. a luaſe icet magnũ de quo ſuꝑius ait.Siñ

ſcimus etiam antiquos feciſſe ꝓphetas.
. Fecit hoc etiaʒ helias:fecit heliſeus ⁊ cũd
iiij. Reg. iiij in hac carne viueret: ⁊ cum in ſuo monum
lij. Reg.xiij to ſepultus iaceret. Nam quidam poꝛtan
tes moꝛtuũ cum irruẽtibꝰ hoſtibus eo re⸗

La. XV
et alios feciſſe que ipſe non fecit: ⁊ qq ne
mo alius fecit. Quis eni niſi moyſes egy⸗ Exodi.vij.
ptios plagis tot tantiſq; percuſſit: diuiſſo
mari populũ duxit:nna de celo eſuriẽ Exodi.xiiij.

7
—

tibus impetrauit:aquã de petra ſitientibꝰ et.xvj.

fudit: Quis niſi ieſu naue populo tranſi- Exodi.xvij

turo ioꝛdanis fluenta diuiſit:⁊ currentẽ ſo Joſue.iiij.

lem emiſſa ad deum oꝛatione frenauit ⁊ ſi Joſue.x.
vintennie pꝛeter ſamſon ꝓpter ſuam ſuim Judicũ.xv.
maxilla moꝛtui aſini exundãte ſatiatus 2?
Quis pꝛeter heliam curru igneo ĩ alta ſub iiij. Reg.ij.

lectus eſt: Quis pꝛeter heliſeũ qð paulo vbi.S.
gAnte cõmemoꝛaui. ſepulto ſuo cadauere:

cadauer alterius reddidit vite. Quis pꝛe Lanielis.vj
ter danielem inter oꝛa incluſoꝝ ſecum leo

ter tres viros ananiã.aʒariã. miſaelẽ ĩ flã

num eſurientiũ vixit innocuus? Quis pꝛe DPanielis.iij

mis ardentibus ⁊ non vꝛentibus deambu

lauit illeſus? Pꝛetereo cetera:qm̃ hec ſa⸗
tis eſſe arbitroꝛ.quibus demonſtret᷑ ⁊ ali⸗
os ſanctos quedam opera miranda feciſſe
q̃ nemo alius fecit.Sʒ qui tã multa vitia⸗
malas valitudines vexatiõeſq; moꝛtaliuzʒ
tanta poteſtate ſanaret:nullus oĩno legit
antiquoꝝ.vt eni taceamus quos iubẽdo
ſicut occurrebãt ſaluos ſingłos fecit:mar⸗ .
cus euangeliſta quodã loco ait. Veſpere Marci.j.
autem facto cum occidiſſet ſol.afferebant
ad eũ oẽſ male habẽtes ⁊ demonia habẽ⸗

tes:⁊ erat omnis ciuitas ad ianuã ↄgrega

ta:⁊ curauit multos qui vexabant᷑ varis
languoꝛibꝰ:⁊ demonia młta eijciebat. dd „
autem cum memoꝛaſſet mattheus. etiã te Matth. viij.
ſtimoniũ ꝓpheticũ addidit dicens:vt ad
impleret᷑ quod dictũ eſt per eſaiaʒ ꝓphe

tam dicentem. Ipſe infirmitates nr̃as ac⸗ Eſaie.liij.
cepit:⁊ egritudines poꝛtauit. Iteʒ alio lo

co dicit marcus.Et quocunq; introibat in Marci.vj.
vicos vel in villas aut in ciuitates.in pla⸗

teis ponebant infirmos:⁊ depᷣcabant᷑ eum

vt vel fimbꝛiã veſtimẽti eiꝰ tangerẽt:⁊ qͥt⸗

quot tangebant eum ſalui fiebant. ¶ Hec B

nemo alius fecit in eis.Sic enim intelligẽ

dum eſt qð ait in eis:nõ inter eos vel coꝛꝝꝛ

eis: ſed pꝛoꝛſus in eis qͥ ſanauit eos.hHec
quippe intelligi voluit que non ſolum fa⸗

cerent admirationẽ. verumetiam manife⸗-⸗
ſtam conferrent ſalutem: ꝓ quibus benefſf

cijs vtiq; amoꝛem non odiũ retribuere de
buerunt:. Omnia quidem ceteroꝝ miracu Luce.ij.

la ſuperat qð eſt natus ex virgie:matriſq
integritatẽ ſolus potuit nec ↄceptus vio

. S „ „n9 .
9e94
.. . . . . . S . r d. *
. * . 1

lare nec natus.Sed hoc nec coꝛam eis fa⸗
ctum eſt:nec in eis. Ad agnoſendã quippe
huius miraculi veritatem: non cõmuni cũ

eis aſpectu.ſed diſcreto ab eis diſcipula⸗

ps.xxxiiij.

tu apoſtoli peruenerũt. Jam vo illud qð
die tertia in carne in qua occiſus fuerat ðᷣ
ſepulchꝛo ſe reddidit viuũj.⁊ nunq; dein⸗
de moꝛiturꝰ cum illa aſcendit in celuʒ:ſu⸗

perat etiam cuncta que fecit. Sed neq; B
factum eſt in iudeis:neq; coꝛam eis.Etũ

dum hoc fecerat:quando dicebat.Si ope
ra non feciſſem in eis que nemo alius fe⸗
cit. MNimirũ ergo ſunt illa.que in eoꝛũ va⸗
litudinibus tanta miracula ſalutis oſten⸗
dit:qᷓ;ta in illis antea nemo donauit. hec
enim viderunt:⁊ hoc eis expꝛobꝛans ad⸗

iungit ⁊ ait. Nunc autem viderunt ?

oderurt ex patrem =
vt impleatur ſermo qui in lege eo⸗/
rum ſceriptus eſt: quia odio habne

— — —

runt me gratis Eoꝛum legem dicit.nõ

ab ipſis inũentam ſed ipſis datam: Sicut
dicimus panem noſtrũ quotidianũ.quem
tamen a deo petimus. addendo da nobis

HGBꝛatis autem odit:qui nulluʒ ex odio cõ

ps.lxxj.

modum querit vel incõmodum fugit.Sic
oderunt dñm impii:ſic diligunt iuſti.hhoc
eſt gratis vt alia pꝛeter illuʒ non expectẽt

bona quoniam ipſe erit in omnibꝰ omnia
Quiſquis vo altius attenderit chꝛiſtum

dicentem:ſi opera non feciſſem in eis que

nemo alius fecit:ſed hec⁊ ſi pater aut ſpi⸗

rituſſanctus fecit/nemo alius fecit.qꝛ toti
us triuitatis vna ſubſtantia eſt: inueniet
ipſum feciſſe ſi quando quiſpiã dei homo

tale aliquid fecit. Poteſt quippe in ſeipſo

cuncta per ipſum:nemo autem poteſt ali⸗
quid ſine ipſo. Chꝛiſtus nanq; cum patre
et ſpũſancto non ſunt tres dij ſed vnꝰ deꝰ
de quo ſcriptum eſt. Benedictus dñs de⸗
us iſrael:qui facit mirabilia ſolus. NHemo

ergo alius fecit quecunq; opera in eis fe⸗

cit: quoniã quiſquis alius homo aliquid

eoꝛum fecit.ipſo faciente fecit: hec autezʒ

ipſe nõ illis facientibus fecit. .
¶Explicit tracratus nonageſimuſ

primus: Incipit tractatus nonage

ſimuſſecudus.De eo qð dicit. Cuʒ
autemvenerit paraclytus quẽ ego

mittam vobis a patre ſpiruum ve
ritatis qui a patre procedit/ille te⸗
ſtioniuũ bes me. ⁊ voſteſtio
iũ ꝑhibebit da ab ütio mecũ eſt.

„
— 2 .

—

in ſermone quẽ locutꝰ eſt di⸗
ſcipulis ſuis poſt cenam pꝛo⸗
ximus paſſioni. tanq;ᷓ iturus
et relicturus eos pñtia coꝛꝑali cum omni⸗

bus autem ſuis vſq; in ↄſummationẽ ſecu
li futurus pᷣſentia ſpũali:exhoꝛtatꝰ eſt eoſ

ad ꝑferẽdas pꝑſecutiões impioꝝ quos mũ

di noĩe nũcupauit.Ex quo tamẽ mundo
etiam ipſos diſcipulos ſe elegiſſe dixit:vt

ſcirent dei gr̃a eſſe qð ſunt:ſuis autem vi⸗

tujs fuiſſe qð fuerũt.DPeinde ꝑſecutoꝛes?

ſuos ⁊ ipſoꝝ iudeos euidenter expꝛeſſit:
vt oĩno appareret etiam ipſos mũdi dam⸗
nabilis appellatiõe concluſos/qui ꝑſequũ
tur ſanctos.Cunq; ð illis diceret qð igno⸗
rarent eum a quo miſſus ẽᷓ.⁊ tamen odiſ⸗
ſent ⁊ patrem ⁊ filiũ.hoc eſt ⁊ eum qͥ miſ⸗
ſus eſt.⁊ eum a quo miſſus eſt.de quibus
oĩbus in alijs ſetmonibꝰ iam diſſeruunus
ad hoc ꝑuenit vbi ait.vt adimpleat᷑ ſermo
qui in lege eoꝛum ſcriptꝰeſt.quia odio ha

buerũt me gratis.Deinde tanq; ↄſequent

adiũxit:vnde modo diſputare ſuſcepim⸗

Cum autem venerit paradvytꝰ quæz

ego mitta vobis a pꝛe ſpm̃ verita⸗
tis qͥ a pꝛe ꝓcedit . ille teſtimoniuʒ

phibebit de me: ⁊ vos teſtimoniũ

phibebitis.qa ab initio mecũ eſtiſ
Quid hoc pꝑtinet ad illud qð dixerat: nũc
autem ⁊ viderũt ⁊ oderũt ⁊ me ⁊ pr̃eʒ me
um ſed vt impleat᷑ ſermo qͥ ſcriptꝰ eſt inlle
ge eoꝝ.qꝛ odio habuerũt me gratis. An
qꝛ ꝑaclytus qñ venit ſpũs veritatis:eoſ qͥ
viderũt ⁊ oderũt teſtimonio manifeſtatio
re ↄuincit: Imnmo vo etiam aliqs ex illis
qᷓ̊ viderũt ⁊ adhuc oderãt:ad fideʒ que ꝑ
dilectionẽ oꝑatur ſui manifeſtatiõe ↄuer
tit.Hoc vt ita intelligamꝰ:ita factũ eẽ re⸗
colimus. Venit enĩ die pentecoſtes ſpiri⸗

tuſſctũs in centũ viginti hoĩes ↄgregatoſ

in qbus ⁊ apoſtoli oẽs erant:qͥ illo adim⸗
pleti cũ linguis oĩium gentiũ loquerent᷑.
plures ex his q̃ aderãt tãto miraculo ſtu⸗

Dminꝰ ieſus ?

pefacti qñquidẽ viderũt loquente petro

tam magnũ atq; diuinũ teſtimoniũ ꝑpibe

ri de chꝛiſto.vt ille ꝗͥ occiſus ab eis inter

moꝛtuos deputabat᷑ reſurrexiſſe ⁊ viuere Actu
ꝓbaret᷑ compũcti coꝛde ↄuerſi ſunt:⁊ tan-

ti ſangumis tam impie atq; imanit fuſi in⸗
dulgentiã ꝑceperũt:ipſo redempti ſangui

““”ñJJVRÿ
onnierehi

di⸗
No⸗
ltus
nni⸗
ſe
cof

„

nu

12

2

— ——

Aaum..

D

B videntes. E

5

6*

Actuum. jij.

Joh. Tract. XCII

ne quẽ fuderũt. Chꝛiſti enĩ ſanguis ſic in
remiſſionẽ pctõꝝ oĩium fuſus ẽ:vt ipſum
etiam peccatũ poſſet delere quo fuſus ẽ.
Hoc ergo intuẽs dũs dicebat:odio habue
runt me gratis.Cũ aũt venerit paclytꝰ ꝛil
le teſtimoniũ ꝓhibebit de me. Tanq; dice

ret. Odio me habuerũt:⁊ occiderũt vidẽ⸗/

tes. Sed tale de me paraclytus teſtimoni
um ꝑhibebit:vt eos faciat in me credere ñ
inquit teſtimoniũ ꝑ
hibebitis:qa ab initio mecũ eſtis.
Perhibebit ſpũſſctũs: phibebitis ⁊ vos.

Quia eni ab initio mecũ eſtis. poteſtis pᷣ⸗

dicare qð noſtis: qð vt modo nõ faciatis.
illius ſpũs plenitudo nõdũ adeſt vobis.
Ille ergo teſtimoniũ perhibebit de me: ⁊
vos teſtimoniũ ꝑhibebitis. DHabit enĩ vo⸗
bis fiduciam teſtimoniũ ꝑhibẽdi charitas
dei diffuſa in coꝛdibꝰ vris:ꝑ ſpmſctm̃ qui

dabitur vobis. Que vtiq; petro adhuc de

fuit: qñ mulieris ancille interrogatiõe per
territꝰ.nõ potuit verũ teſtimoniũ ꝑhibe⸗
re:ſed ↄtra ſuã pollicitationẽ timoꝛe ma⸗
gno cõpulſus ẽ ter negare. Timoꝛ autem
iſte nõ eſt in charirate:ſed ꝑfecta charitaſ
foꝛas mittit timoꝛẽ. Oeniq; ante paſſionẽ
dñi ſeruilis timoꝛ eius interrogatꝰ eſt a fe

mina ſeruitutis:poſt reſurrectionẽ dũi li⸗

beralis eius amoꝛ ab ipſo pꝛincipe liberta

tis: ⁊ ideo ibi turbabat᷑.hic tranquillabat᷑
Ibi quẽ dilexerat negabat:hic quẽ nega⸗

uerat diligebat.Sed adhuc etiã tũc amoꝛ
ipſe infirmus fuerat ⁊ anguſtꝰ:donec eum
roboꝛaret ⁊ dilataret ſpũſſctũs. Qui po⸗

ſtea qᷓ; illi eſt abũdantia gre largioꝛis in⸗

fuſ us.ſic ad ꝑhibendũ de chꝛiſto temimo⸗
niũ quondã eius frigidũ pectus accẽdit.
atq; illa pꝛius trepida que veritatẽ ſuppᷣſ
ſerant oꝛa reſerauit:vt cũ oẽs in quos ve
nerat ſpũſſctũs linguis oĩum gentiũ loq̃⸗
rentur iudeoꝝ circũſtantibꝰ turbis:ſolus

teris ꝓmptius emicaret:eiuſq; interfecto
res de illiꝰreſurrectiõe ↄfunderet.Si quẽ
delectat tam ſuauit᷑ ſanctũ tale ſpectacu⸗
lum intueri.actus aplłoꝝ legat:ibi beatuʒ

petrũ quẽ negantẽ doluerat.ſtupeat pᷣdi⸗

cantem. Ibi linguã illam videat ad fiduci
am a diffidẽtia.⁊ ad libertatẽ a ſeruitute
trãſlatã.tot linguas inimicoꝝ ↄuertè ad
chꝛiſti ↄfeſſionẽ:quarũ nõ valẽdo vnã fer
re.verſa fuerat in negationẽ. Quid plura
Tantus ĩ illo fulgoꝛ gre.tanta ſpũſſancti
plenitudo apparebat.tanta de oꝛe pᷣdican
tis pᷣcioſiſſime veritatis pondera ꝓcede⸗

hora eoꝝ reminiſcamini quia ego

ad teſtimoniũ de chꝛiſto ꝑhibendũ pꝛe ce

—

——

bant :vt ingẽtis multitudis adũſarios in

terfectoꝛes chꝛiſti iudeos faceret pꝛo illo
paratos moꝛi:ia qbus cum illo foꝛmida⸗
bat occidi.oc fecit ſpũſſctũs tũc miſſus
ante ꝓmiſſus. Iſta dñs magna atq; mirã⸗

C a. xvVI

da ſua bñficia puidebat qñ dicebat. Et vi.

derũt oderũt ⁊ me ⁊ patreʒ meũ:vt ad⸗
impleat᷑ ſermo qui in lege eoꝛũ ſcriptꝰ eſt

quia odio habuerũt me gratiſ.Cũ autem

venerit paraclytꝰ quẽ ego mittã vobis a
patre ſpiritũ veritatis qui a patre pꝛoce⸗

dit. ille teſtimoniũ phibebit de me: ⁊ vos

teſtimoniũ ꝑhibebitis. Ille quippe teſtio⸗
niũ ꝑhibens ⁊ teſtes foꝛtiſſimos faciẽs.ab
ſtulit chꝛiſti amicis timoꝛẽ:⁊ inimicoꝝ odi
um ↄuertit in amoꝛem.

Explicit tractatus nonageſimuſ
ſecuqug. Incipit tractatus nona-

geſimuſtertiꝰ. De eo qð dicit.

Dicit. Dec
locutus ſum vobis vt nõ ſcandali
nintVicad id qð ait. Sed hec
ocutus ſum vobis: vt eu venerit

—

euãgelij capitu
micoꝝ odia ꝑferẽda ↄfirmãs ſuo pꝛeꝑa⸗
uit exẽplo.vt eũ imitãdo ſierẽt foꝛtioꝛes:
addẽs ⁊ ꝓmittẽs eis qð vẽturꝰ eẽt ſpũſ⸗
ſctũs qͥ de illo teſtioniũ phiberer.⁊ adijci
ens qð ⁊ ipſi fierẽt teſtes eiꝰ: h̊ vtiq; i eis
oꝑante ſpũſctõ.Sic enĩ ait. Ile teſtioniũ
phibebit de me:⁊ voſ teſtiomũ ꝑhibebitiſ

Vtiq; qꝛ ille ꝓꝑhibebit:etiã vos phibebiti/⸗

Ille in coꝛdibꝰ vr̃is:vos in vocibꝰ vr̃is.
Ille inſpirãdo vos ſonãdo:vt poſſit im⸗

ſcipulos ſuos ad ini-

pleri: ĩ oẽʒ terrã exiuit ſonꝰ eoꝝ. Paꝝ qp pʒ. xviij.

pe fuerat eoſ adhoꝛtari cxẽplo ſuo:niſi im
pleret ſpũſcõ.Deniq; apłs petrꝰ cũ iã ver
ba erꝰ audiſſet vbi dixerat. Nõ eſt ſeruus
maioꝛ dñio ſuo.ſi me ꝑſecuti ſunt⁊ vos ꝑſe
quent᷑.⁊ B ĩ illo iã videt impleri. in q̊ pati
entiã dñi ſui ſi exẽplo ſufficèt debuit imi⸗
tari.ſuccubuit ⁊ negauit:nõ vtiq; ferẽs qð
illũ ferre cernebat.Cũ vo accepit donum
ſpũſſcĩ quẽ negauerat ꝑdicauit: ⁊ quẽ ↄſi

teri timuerat ñi timuit ꝓfiteri. Pꝛiꝰeĩ exẽ⸗

plo qͥdẽ fuerat edoctus.vt qð fieri conue⸗
nerat noſſet:ſed nondũ fueratvirtute ful⸗
tus vt qð nouerat faceret. inſtructus erat
vt ſtaret:ſed non erat firmatus ne caderet
ga üi

Rhomañ. x.

annũciauit vſq; ad moꝛtem.queʒ negaue
rat timens moꝛtem. Ideo dominus in hoc
conſequenti capitulo de quo nunc nob lo
Capitu.xvj quendum eſt: hec inquit locutus ſum

vobis vt non ſcandalizemini .Ca⸗

põ.cxviij. nitur quipe in pſalmo. Pax multa diligẽ
tibus legem tuam dñe:⁊ non eſt illis ſcan⸗
dalum. Merito itaq; pꝛomiſſo ſpirituſan⸗
cto quo in eis operante fierent teſtes eius
ſuubiunxit:hec locutus ſum vobis vt non
Rhomañ.v. ſcandaliʒemini Cum eni charitas dei dif.
funditur in coꝛdibus noſtris per ſpiritum
ſanctum qui datus eſt nobis: fit pax mnl⸗
ta diligentibus legem dei.⁊ non ſit eis ſcã
dalum. Deinde que paſſuri eſſent:iam ex⸗
Ab. abſq; ſy pꝛimens ait.i Extra ſynagogas faciet
nagogis vos. Quid autem mali erãt apoſtolis ex
pelli de ſynagogis iudaicis?quaſi nõ in⸗
de fuerant ſe ſeparaturi: etiam ſi eos nul⸗

lus expelleret? Sed nimirum hoc vo⸗
luit denunciare.quia iudei chꝛiſtum non

fuerant recepturi:a quo iſti non fuerãt re
ceſſuri.Et ideo futurum erat vt foꝛas mit
terentur cum illo ab eis qui eſſe nollent ĩ
illo:hi qui eſſe non poſſent ſine illo. Nam
pꝛofecto quia non erat vllus alius popu⸗
NRhoma:xj. lus dei q; illud ſemen abꝛae :ſi agnoſcerẽt
et reciperent chꝛiſtum tanq; rami natura⸗
les in oliua permanerent: nec alie fitrent
eccleſie chꝛiſti.alie ſynagoge iudeoꝛũ:ee⸗

dem quipe eſſent:ſi in eodem eſſe voluiſ⸗

ſent. Qð quia noluerunt:quid reſtabat.ni
ſi vt remanentes extra chꝛiſtum. extra ſy⸗
nagogas facerent eos qui nõ relinquerẽt
chꝛiſtum? Accepto quippe ſpirituſancto te
ſtes eius effecti:non vtiq; vt taleſ eẽnt de
Johan.xij. quibus dicitur.multi pꝛincipes iudeoꝛum

crediderunt in eum:ſed pꝛopter metuʒ iu
deoꝛum ne repellent᷑ de ſynagogis:nõ au
debant conſiteri eum. Dilexerunt eni glo

riam hominũ:magiſ qᷓ; dei.Crediderũt er

. go in eum:ſed non ſic quomodo eos vole
Johãnis.v. bat credere qui dicebat. Quomodo pote
ſtis credere gloꝛiam ab inuicem expectan
tes:⁊ gloꝛiam que a ſolo deo eſt non que⸗

rentes? Diſcipulis ergo ſic in eum creden⸗
tibus vt impleti ſpirituſancto. hoc eſt do⸗
no gratie dei non ſint de numero eoꝛum qͥ
ignoꝛantes dei iuſticiam. ⁊ ſuam volentes
conſtituere/iuſticie dei non ſunt ſubiecti

Tract. XCIIII

poſtea q; per ſpiritũſanctum factum ẽ

ſubiunxit:tanq;ᷓ ex hoc conſolaretur ſuos

nec de illoꝛum de quibus dictum eſt. dile
xerunt gloꝛiam hominũ magis q; dei:illa
congruit pꝛophetia que de ipſis inuenitur

impleta.Domine in lumine vultus tun am ps.lxxxviij

bulabunt:⁊ in nomine tuo exultabuat to⸗
ta die ⁊ in tua iuſticia exaltabuntur: quo⸗

niam gloꝛia virtutis eoꝛum tu es.Aerito
eis dicitur:extra ſynagogas faciẽt vos:il⸗
li ſcilicet qui ʒelum dei habent.ſed nõ ᷣm .
ſcientiam. Pꝛopter qð ignoꝛantes dei iu⸗ Rhomañ.x.
ſticiam ⁊ ſuam volentes cõſtituere eos ex

pellunt qui non in ſua ſed ĩ dei iuſticia ex

altabunt᷑:nec expulſi ab omnibus erube⸗
ſcũt. quoniam gloꝛia virtutis eoꝛum ipſe
eſt. Heniq; cũ hoc eiſ dixiſſet adiecit. Sʒ B
t

venit hora vt omnis qui interfici
vos arbitreturo bſequiu ſe preſta⸗

re deo:⁊ hec faciẽt vobis.qa ñ co/
gnou erunt patrem neq; me: hoc eſt

non cognouerunt deum nec eius filiuʒ cui

ſe in vobis occidendis pꝛeſtare arbitran⸗

tur obſequium. Que verba dominus ita

qui de ſynagogis iudaicis expellerentur.
Pꝛenũcians enim que mala eſſent pꝛo ei⸗
teſtimonio perpeſſuri.extra ſynagogas in
quit faciẽt vos:nec ait.⁊ venit hoꝛa vt om
nis qui interficit vos arbitretur obſequiũ
ſe pꝛeſtare deo. Quid ergo ait?: Sedvenit

hoꝛa:quemadmodũ diceret:ſi aliquid bo

ni poſt iſta mala pꝛedicaret. Quid ſibi er⸗
go vult extra ſynagogas facient voſ:Sed
venit hoꝛa:Tanqᷓ; hoc dicturꝰ fuiſſet.Se⸗
parabunt quideʒ illi vos:ſed ego vos col
ligam. Aut ſeparabunt quidem illi vos:
ſed venit hoꝛa leticie veſtre. Quid ergo
ibi facit hoc verbũ quod ait.ſed venit ho

ra:quaſi conſolationeʒ eis pꝛomitteret pꝰ

tribulationem: cum magis dicere debuiſ⸗
ſe videatur indicatiuo modo.⁊ venit ho⸗
ra? Sed non ait ⁊ venit:cum tribulation?
ſuper tribulationẽ.non conſolationẽ poſt
tribulationem venturam illis eſſe pꝛedice
ret. An foꝛte ſic eos illa de ſynagogis ſe⸗
paratio fuerat turbatura:vt moꝛi mallent
quã in hac vita ſine iudeoꝛum congrega⸗
tionibus ĩmoꝛari?: Abſit vt ſic turbarentur
q dei nõ hominũ gloꝛiã requirebãt.auid
8O eſt extra ſynagogas facient vos ſʒ venit
hoꝛa:cum potius dicere debuiſſe videat᷑
et venit hoꝛa vt omĩs qui interſicit vos ar

—
N

ſe
l
tur
n pöley
⸗

h⸗
to
tü⸗
n

U⸗ Rhonnir.

72
r

2
7

— — — — —

— —

1

bitreturobſequiũ ſe pꝛeſtare deo? Meq;
enim ſaltem dictum eſt ſed venit hoꝛa vt
interficiant voſ: quaſi vt eis moꝛs pꝛo con
ſolatione illius ſeꝑationis accideret: Sed
venit hoꝛa inquit.vt omnis qui interficit
vyos arbitretur obſequiũ ſe pꝛeſtare deo.

Pꝛoꝛſus non mihi videtur aliud ſigniſica

re voluiſſe:niſi vt intelligerent atq; gau⸗
derent tam multos ſe chꝛiſto acquiſituroſ
cum de iudeoꝛum congregationib pelle⸗
rentur vt eos quidem non ſuſticerent pel⸗
lere ſed non ſinerent viuere:ne omnes ad
nomen chꝛiſti ſua pꝛedicatione conuerte⸗
rent ⁊ ab obſeruatione iudaiſmi tanq; di⸗
Cuuine veritatis auerterent Ohoe Eniin de
iudeis dictum debemus accipere:de qui⸗
pus dixerat: extra ſynagogas facient vos
Mam teſtes.id eſt.mart res chꝛiſti etiam
ſi occiſi ſunt a gentilibus:non tamẽ üli ar⸗
pitrati ſunt deo ſed dijs ſuis falſis obſeqͥ⸗
um ſe pꝛeſtare cũ hec facerent. Judeoꝛuʒ
autem omnis qui occidit pᷣdicatoꝛes chꝛi⸗
ſti deo ſe putauit pꝛeſtare obſequiũ: cre⸗
dens qðo deſererent deum iſrael quicunq;
conuerterent᷑ ad deum chꝛiſtum: vt eni et

ipᷣm vpᷣm occiderẽt:iſta rõne cõmoti ſunt.

mnMam eoꝛum de hac re ctiam verba cõſcri
Johãnis.xij pta ſunt. Videtis quia totus mũ dus poſt
eum abijt: Si dimiſerimus eũ viuere:ve⸗
nient rhomani ⁊ tollant nobis ⁊ locum et
gentem. Et qð cayphas dixit. Expedit vt
vnꝰ hõ moꝛiat᷑ pꝛo populo ⁊ non tota gẽs
pereat. Et in hoc ergo ſermone ſuo diſci⸗
pulos ſuos erexit exemplo quibus dixe⸗
Johan. xiij. rat. Si me perſecuti ſunt:⁊ vos perſequẽ⸗
tur. vt quemadodũ illum occidendo deo

ſe pꝛeſtitiſſe obſequiũ putaueruni:ſic eti⸗

am üllos. Iſte itaq; ſenſus eſt in his verbiſ
extra ſynagogas facient vos: Sed nolite
ſolitudinẽ foꝛmidare. Separati quippe a
congregatione eoꝛum tam multos in noĩc
weo congregabitis: vt illi metuẽtes ne tẽ
plum quod erat apud eos ⁊ omnia legis
veteris ſacramenta deſerantur interficiẽt
yos:ſic fundentes ſanguinem veſtrum vt
deo ſe pꝛeſtare arbitrentur obſequiũ. Ec⸗

ce eſt illud quod de his dixit apoſtolus.

Bhomañ. x. Zeium dei habent / ſed non m ſcientiam:
obſequium ſe putant pꝛeſtare deo interſi

ciendo famulos dei. Q erroꝛ hoꝛrendus.

Ita ne vt placeas deo: percutis placen⸗

to tranſitura turbarent:ſed pꝛecognita et

adiungens. Sed hec locutus ſuʒ vo
bis:vt cum venerit hora eorum re

oh. Tract. xcIII Ca. XI

tem deo? templum dei viuũ te ferien⸗

te pꝛoſternitur:ne dei templum lapideum

deſeratur? tà execrabilis cecitas. Sed ex Rhoma xj.

parte ĩ ifraei facta eſt vt plenitudo genit

um intraret: ex parte inq; facta eſt non er
toto. Non enim omẽs ſed aliqui ex ramis
fracti ſũt: vt inſereretur oleaſter. Maʒ ſpi
rituſancto implente diſcipulos chꝛiſti cux

linguis ommũ gentium loquerent᷑: cum ꝑ

eos diuina miracula frequentarent᷑ ⁊ diui
na eloquia ſpargerent᷑:etiã occiſus ita di

lectus eſt chꝛiſtus:vt eiuſ diſcipuli expul⸗

ſia congreganonibꝰ iudeoꝛũ: ex ipſis q;

iudeis ingentem mulritudinem cong ega
rent: ⁊ nullã ſolitudinẽ foꝛmidarent.Hhc
ergo accenſi ceteri repꝛobi ⁊ ceci ʒeluʒ dei

habentes ſed non ſᷣm ſcientiam ⁊ obſe qui

Unm ſe pꝛeſtare deo credentes: occidebant

eos.Sed pꝛo illis occiſus colligebat eos:
qui de his futuris anteq; occideret᷑ inſiru 4
xerat eos:ne ignaros atq; imparatos ani⸗
mos mala inopinata ⁊ impꝛouiſa qᷓ;uis ci⸗

patienter accepta/ad bona ſempiterna ꝑ⸗
ducerent.Hanc cuim fuiſſe cauſam vt hec
eis pꝛenũciaret: etiam ipſe demonſtrauit

miniſcamini quia ego dixi vobis.
Hoꝛa eoꝛum.hoꝛa tenebꝛoſa: hoꝛa noct᷑⸗

2*£

na. Sed in die mandauit dñ miſericoꝛdi= ps.xlj.

am ſuã.⁊ in nocte declarauit:quando nox
iudeoꝛum ſeparatũ a ſe diem chꝛiſtiano⸗
rum / nulla confuſione fuſcauit: ⁊ quando
carnem occidere potuit.fidem tenebrar
non pomnliirt.
Explicit tractatus nonageſimuſ
tertius Incipit ractatus nonage
ſimuſquartus: De eo quod dicit:

Hec autem vobis ab initio nõ di

xi quia vobiſcum eram: vſq; ad id

—

quod ait. De iudicio autem da pri

Bm domin?«
ieſuſ pᷣdixiſſʒ diſcipłis ſuis ꝑ
ſecutiõs qs paſſuri fuerãt pꝰ
Pe⸗ . idabſceſſuz ſwiurit ara ait
vobiſcu era · Nucat vado ad euʒ

Joh. Tract. XCIII Ka. XVI

Matthei. x.
AMarci.xiij.

qui miſit me. AVbi pꝛimũ videndũ eſt:
vtrũ eis futuras ñ pᷣdixerit añ paſſiones.
Sed alij tres euangeliſte ſatis eum pꝛedi
xiſſe iſta demonſtrant anteq́;ventum eſſet
ad cenam:qua peracta ſᷣm iohanuem /iſta
locutus eſt vbi ait. Hec autem vobis ab
intio non dixi:quia vobiſcũ eram. An foꝛ

te hinc iſta ſoluitur queſtio:quia ⁊ illi euʒ

narrant paſſioni pꝛoximum fuiſſe cum hec

„

diceret? Hon ergo ab initio quando cum

illis erat:quia lam diſceſſurꝰiamq; ad pa⸗
trem perrecturus hec dixit.Et ideo etiam
Ffm illos euangeliſtas verum eſt qð hic di
ctum eſt:hec autem vobis ab initio nõ di⸗
xi.Sed quid agimus de fide euangelij ſᷣm
mattheum qui hec eis a dño non ſolum cũ
iam paſca eſſet cum diſcipulis cenaturus
iminente paſſione. verum ⁊ ab initio de⸗
nũciata eſſe cõmemoꝛat:vbi pꝛimũ nomi⸗
natin duodecim expꝛimunt᷑ apoſtoli ⁊ ad
opera diuina mittuntur? Quid ſibi ergo
vult quod hic ait. hec autem vobis ab ini
tio non dixi quia vobiſcuʒ cram: niſi quia

ea que hic dicit de ſpirituſancto qð ſitven

turus ad eos ⁊ teſtimoniũ perhibiturꝰ q̃n
do mala illa paſſuri ſunt.lhec ab initio eiſ
non dixit:quia cum ipſis erat. Conſolatoꝛ
ergo ille vel aduocatus:vtrunq; enim int᷑
pꝛetatur qð eſt grece pataclytꝰ:chꝛiſto ab
ſcedente fuerat neceſſarius:⁊ ideo de illo
non dixerat ab initio quãdo cum illiſ erat

qꝛ eius pꝛeſentia cõ ſolabant᷑. Abſceſſurꝰ

autem opoꝛtebat vt diceret illum eſſe vẽ⸗
turum.per quem futurum erat vt charita

Rhomañ.v te diffuſa in coꝛdi bus ſuis verbum dei cũ

fiducia pꝛedicarent:⁊ illo intrinſecus apð

cos teſtimoniũ perhibente de chꝛiſto. ipſi

3.tra. xciij.a S

quoq; teſtimoniñ perhibcrent: neq; ſcan⸗

daliʒzarent᷑ cuʒ inimici iudei abſq; ſynago
gis facerent eos ⁊ interſicerent arbitrãtes
obſequiũ ſe pꝛeſtare deo:quoniam chari⸗
tas omnia tolerat que diffundẽda erat in
coꝛdibus eoꝛum per ſꝑirituſſancti donum
Hinc ergo iſte totus ducitur ſenſus.quia
facturus eos erat martyres ſuos. id eſt.te
ſtes ſuos per irinu nr anctũ: vt illo in eis
operante perſecutionũ quecunq; aſpera
tolerarent:nec frigeſcerent a charuate pᷣ⸗
dicandi.illo diuino igne ſuccenſi.hhec er⸗
go inquit locutus ſum vobis.vt cumvene

rit hoꝛa eoꝛum reminiſcamĩ quia ego dixi

dam. Si enun non abier

vobis.ſhec ſcilicet locutus ſum vobis.nõ
tantum quia paſſuri eſtis iſta ſed quia cũ
venerit paraclytus ille teſtimoniũ perhi⸗
bebit de me:ne iſta timendo taceatis. Vn
de fiet:vt etiã vos teſtioniũ perhibeatis.

Hec autem vo bis ab initio non dixi:quia

vobiſcum eram. Et ego vos conſolabar:

ſenſibꝰveſtris quã paruuli caꝑe poteratiſ
¶ Munc autem vado ad eum q̊ͥ me

miſit:⁊ nemo inquit ex vobis inter⸗
rogat me quo vadis.Signiſicat ſic ſe
iturum vt nullus interrogaret: qð palã fie
ri viſu coꝛpoꝛis cernerent. Nam ſuperius
interrogaucraãt eum quo cſſet iturus:⁊ re⸗
ſponderat eis ſe iturum quo ipſi tunc ve⸗
nire non poſſent. Nunc vo ita ſe pꝛomittit
iturum:vt nullus eoꝛum quo vadit inter⸗
roget. Nubes enim ſuſcepit eum quando

aſcendit ab eis:⁊ euntem in celum nõ ver⸗

