latebat virginis partus: cui tamen teſtis

erat maritus. Ipſe enim hoc poterat fide

liter indicare:qui poſſit maritaliter ⁊ ʒela
re.oc ergo excepto virginis partu:totũ
nouerant in ieſu qð ad hominem pertinet
Facies ipſius nota erat:patria ipſius no⸗

ta erat:genus ipſius notum erat:vbi natꝰ

eſt ſciebatur. Recte ergo dixit ⁊ me noſtiſ
et vnde ſim ſcitis ſ̃m carnem ⁊ effigiẽ ho⸗
minis quam gerebat. Scoòm autem diuini

tatem⁊ a meipſo non veni:ſedverus eſt qͥ

me miſit quem vos non ſcitis: Sed vt euʒ
ſciatis:credite in eum quem miſit⁊ ſcietii
Deum enim nemo vidit vnq́;:niſi vnigeni
tus ſilius qui eſt in ſinu patris:ipſe enar⸗
rabit.Et patrem non cognoſcit niſi filius:
et cui voluerit fulius reuel re.Deniq; cuʒ

dixiſſet:ſed eſt verus qui miſit me quem
vos non ſcins:vt oſtenderet eis vnde poſ

ſent ſcire quod neſciebant/ſubiecit. Ego
ſcio eum. Ergo a me querite:vt ſciatis

2

vtrunq; monſtrauit. Ab ipſo inquit ſum:

de illo eſt cuius eſt filius. Ideo dñm ie⸗
ſum dicimus de deo:patrem non dicimus
deum de deo ſed tantum deum. Et dici⸗
mus dñm ieſum lumen de lumine:patrem
non dicimus lumen de lumine /ſed tantuʒ
lumen.Ad hoc ergo pertinet quod dixit:
ab ipſo ſum. Quod autem videtis me in
carne:ipſe me miſit. Vbi audiſ ipſe me mi
ſit / noli ĩtelligere nature diſſimilitudinẽ:

ſed generantis auctoꝛitatẽ.¶¶ Quere/c

bant ergo euʒz apprehendere:⁊ ne⸗

mo miſit in illum manus:quia nõ⸗
Dum wvenit hora eius.hoc eſt: quia

nolebat. Quid eſt enim nondum venit ho

ra eius. Non enĩ dñs ſub fato natꝰẽ.oc
nec de te credendum eſt:q;tominus de il⸗
lo per quem factus es: Si tua hoꝛa volun
tas eſt illius:illius hoꝛa que eſt niſi volũ⸗

rat.

QAnia ab ⁊ Pꝛetmitti⸗

„
Re
ge:

ta
Uſa
ſns
ige
ela
tü
et
o0⸗

il
0⸗
ini
te⸗
euz
jenl

t preimit
eurhter⸗
.. Kdirenen,
8 Gſſcoi
e⸗
dus
dici⸗
gen
nuz
die.
nen
nenm
i:
4.
⸗
⸗
a Pl. r
hon
hoc
ele⸗
un

Sal iiij.

—

Job. Tract. XXXI Ka. VII

tas ſua? Non ergo horam dixit qua coge⸗
retur moꝛi:ſed qua dignaretur occidi.Tẽ
pus enim expectabat quo moꝛeꝛct᷑:quia⁊
tempus expectare voluit quo naſceretur
De hoc apoſtolus loquens ait.Cum autẽ

venit plenitudo tempoꝛis: miſit deus fi⸗

lium ſuuʒ. Ideo multi dicunt.Quare non
ante venit chꝛiſtus? Quibus reſponden⸗
dum ẽ/qꝛ nondum venerat plenitudo tẽ⸗
poꝛis:me derante illo per quem facta ſũt
tempoꝛa.Sciebat enim quãdo venire de⸗
beret. Pꝛimo per multam ſeriem tempoꝝ
et annoꝛum pꝛedicendus fuit. Non enim
aliqͥd ꝑuũ vẽtuꝝ fuit:diu fuerat pᷣdicãdꝰ
ſemꝑ tenẽdꝰ. to maioꝛ iudexveniebat
tanto pꝛeconum longioꝛ ſeries pꝛecede⸗
bat. Deniq; vbi venit plenitudo tempoꝛiſ

venit et ille qͥ nos liberaret a tẽpoꝛe .· Li⸗

berati enim a tempoꝛe:venturi ſumus ad

eternitatem üllam vbi non eſt tẽpus: Nec
dicitur ibi quando veniet hoꝛa. Dies eſt
enim ſempiternꝰ: qui nec pᷣceditur heſter
no:nec excluditur craſtino. In hoc autem
ſeculo voluuntur dies:⁊ alij tranſ eunt et
alij veniunt/nullus manct. Et momenta

quibus loquimur inuicẽ ſe expellũt: Mec

ſtat pꝛima ſyllaba vt ſonare poſſet ſecun⸗

da. Ex quo loquimur aliqᷓ;dtuʒ ſenuimus:

et ſine vlla dubitatione ſenioꝛ ſum modo

qᷓ; mane. Ita nihil ſtat:nihil fixum manet
in tempoꝛe. Amare itaq; debemus ꝑ queʒ
facta ſunt tempoꝛa vt liberemur a tempo⸗
re ⁊ figamur in eternitate:vbi iam nulla ẽ
mutabilitas tempoꝛum. AMagna igitur mi

ſericoꝛdia domini noſtri ieſu chꝛiſti/factũ

eſſe eum pꝛopter noſ in tempoꝛe per queʒ

facta ſunt tempoꝛa:factum eſſe inter om⸗

nia per quem facta ſunt omnia: factum ee

quod fecit: Factus ẽ enim qð fecerat.Fa
ctus eſt enim homo qui hominem fecerat:

ne periret quod fecerat. Scom hanc diſpẽ
ſationem iam venerat hoꝛa natiuitatis:et

natus erat.Sed nõdum venerat hoꝛa paſ

ſionis:ideo nondum paſſus erat. Deniq;
vt noueritis non neceſſitatem ſed poteſta

tem moꝛientis/pꝛopter nonnullos hoc lo⸗
quoꝛ:qui cum audierint nõdum venit ho

ra eiuſ/edificantur ad credenda facta ciuſ
et flunt coꝛda eoꝛum fatua. Vt ergo no⸗

nueritis poteſtatem moꝛiẽtisapſam paſſio

nem recolite. Cruciſixum intuimini. Ni⸗

xit in ligno pendens.Sitio. IAli hoc audi⸗

to / in arundine per ſpongiam obtulerunt

ei acetum in cruce. Accepit ⁊ ait: Perfe⸗
ctum eſt: a inclinato capite tradidit ſpiri- Johan.xix.

tum. Videtis poteſtatem moꝛientiſ:quia

hoc expectabat volens donec omnia com
plerentur que de illo pꝛedicta fuerant:an

te moꝛtem futuram. Dixerat enim pꝛophe

ta.Dederunt in eſcam meam fel: ⁊ in ſiti

mea potauerunt me aceto. Expectabat vt
hec on nia complerentur. Poſtea qᷓ; com⸗
pleta ſunt dixit: perfectum eſt. Et abſceſ⸗

ſit poteſtate: quia non venerat neceſſita⸗
te. Ideo quidam plus murati ſunt iſtã po⸗
teſtatem moꝛientis:qᷓ; potentiam miracu⸗
la facientis. VUentum eſt enim ad crucem
vt coꝛpoꝛa deponerentur de ligno: quoni
am ſabbatum illuceſcebat.Et inuenti ſũt
latrones viuentes. Supplicium quippe cru
cis idceo durius erat quia diutius crucia⸗
bat:⁊ omnes crucifixi longa moꝛte neca⸗
bantur. Illi autem ne remanerent ĩ ligno/⸗
cruribus fractis coacti ſunt moꝛi: vt poſ⸗
ſent inde deponi.DHominus autem inuen⸗
tus eſt moꝛtuus: ⁊ admirati ſunt omnes:
Et qui eum viuũ contempſerũt /moꝛtuũ

ſic mirati ſunt:vt dicerent quidam: Vere

filius dei eſt hic. Vnde eſt illud fratres/
vbi ait querentibus ſe:ego ſuʒ:⁊ illi retro
redeuntes omnes ceciderunt: Erat ergo
in illo poteſtas ſumma. Nec hoꝛa cogeba
tur moꝛi /ſed hoꝛaʒ expectabat qua opoꝛ

tune fieret voluntas:non qua ĩuite imple

retur neceſſitas. ¶ De turba autẽ mul D

ti crediderunt in eum· humileſ ⁊ pau

peres ſaluos faciebat dominus. Pꝛinci⸗

pes inſaniebant:⁊ ideo medicum non ſo⸗
lum non agnoſcebant ſed etiam occidere
cupiebant.Erat quedam turba que ſuam
egritudinem cito vidit:⁊ illius medicinaʒ
ſine dilatione cognoſcebat. Videte quid
ſibi dixerit turba ipſa cõmota miraculis.
Nunquid chriſtus cũ venerit plu

7

ra ſigna facturus eſt: Vtiq; ſi duo ñ t Al. faciet
erunt hic eſt. Crediderunt ergo in eum di q́; que h̊ fac

centes iſta.t Pꝛincipeſ vo illi audita mul t Tex. hʒ au
titudinis fide ⁊ eo murmure quo chꝛiſtus dierũt phari
gloꝛificabatur. Miſerunt miniſtros ſei tur. mur⸗

vt apprehenderent eum · Quem ap⸗ muratez ði⸗

iij lo h: 2 miſe⸗
rũt pncipes
et phariſcei
miniſtros

„ 6

Actuum.ij.

minus eſt di

Luce.xxiij.

pꝛehenderent:adhuc nolentem? Quia er

go nõ poterant apꝛchendere nolentem:

miſſi ſunt vt audirent docẽtem. Quid do
centem: Dicit ergo ieſuſ.Adhucmo
Ddicum tempus vobiſcum ſum. as

modo vultis facere/ facturi eſtis/ſed non

modo:quia adhuc modicum tempus vo⸗
biſcum ſum:⁊ tunc vado ad eum qui

me miſit. Implere debeo diſpenſationẽ

meam:⁊ ſic peruenire ad paſſionem meaʒ

Queritis me et non inuenietis:et
vbi ſum ego: vos non poteſtis ve

nire. hic iam reſurrectionẽ ſuam pꝛedi⸗
xit. Noluerunt enim agnoſcere pꝛeſenteʒ

et poſtea que ſierunt cum viderent in euz

multitudinẽ iam credentem. Mρoagna eniʒz
ſigna facta ſunt:etiam cum dominuſ reſur
rexit ⁊ aſcendit in celum. Tunc per diſci⸗
pulos facta ſunt magna: ſed ille per illos
qui ⁊ per ſeipſum. Ipſe quippe illis dixe⸗
rat:ſine me nihil poteſtis facere.Quando
claudus ille qui ſedebat ad poꝛtaʒ ad vo

cem petri ſurrexit/⁊ ſuis pedibus ambula

uit vt homines mirarentur/ſic eos allocu⸗
tus eſt petrꝰ: quia non ĩ ſua poteſtate iſta
fecit ſed in virtute illius quem ipſi occide
runt: Multi cõpuncti dixerunt.Quid fa⸗
ciemus? Viderunt enim ſe ingenti crimi⸗
ne impietatis aſtrictoſ:quando illum occi
derunt quem venerari ⁊ adoꝛare debuef̃t
et hoc putabant eſſe inexpiabile.Aagnũ

enim facinus erat:cuius cõſideratio iſllos

faceret deſperare.Sed non debebant de⸗
ſperare:pꝛo quibus in cruce pendens do⸗
natuſ oꝛare. Dixerat eni/pa
ter ignoſce illis:quia neſciunt quid faciũt
Videbat quoſdam ſuos int᷑ multos alie⸗
nos:illis iam petebat vemam a quibꝰ ad⸗
huc accipiebat iniuriam. NHNon enim atten
debat quod ab ipſiſ moꝛiebat᷑:ſed quia ꝓ
ipſis moꝛiebatur.Multum eſt qð illis cõ⸗
ceſſum eſt ⁊ ab ipſis ⁊ pꝛo ipſiis: vt nemo
de ſui peccati dimiſſione deſperet/quan⸗
do illi veniam meruerunt qui occiderunt

chꝛiſtuʒ. Moꝛtuus eſt chꝛiſtus pꝛo nobis:

de oↄſe.ʒ diſ. ij

ſed nunquid a nobis? At vo illli viderũt
chꝛiſtum ſuo ſcelere moꝛientem:⁊ credide

Acceſſerunt runt in chꝛiſtum ſuis ſceleribꝰ ignoſcentẽ

Quouſq; biberẽt ſanguinẽ quẽ fuderãt:
de ſua ſalute deſꝑauerũt. Ergo hoc dixit

Queritis me ⁊ non inuenietis:⁊ vbi ſum
ego vos non poteſtis venire Quia queſi
turi illum erant poſt reſurrectionẽ compũ

cti: nec dixit vbi ero: ſed vbi ſuʒ. Semper

enim ibi erat chꝛiſtus:quo fuerat rediturꝰ

Sic enim venit vt non recederet. Vnde
alio loco ait. Nemo aſcendit in celum/ ni⸗
ſi qui deſcendit ð celo:filius hominis qui

eſt in celo: Hon dixit qui fuit in celo. In

terra loquebatur: ⁊ in celo ſe eſſe dicebat.
Sic venit:vt inde non abſcederet.Sic re⸗

dijt:vt non noſ derelinqueret.Quid mira

mini: Nheus hoc ſacit.omo enim ſᷣm coꝛ
pus in loco eſt:⁊ de loco migrat.Et cũ ad

Johan.iij.

alium locum venerit:in eo loco vnde ve⸗

nit non eſt. Heus autem implet omnia: et

vbiq; totus eſt:non ſm ſpacia tenetur lo⸗
cis: Erat tamẽ chꝛiſtus ſᷣm viſibilem car⸗
nem in terra. Ideo ait:vbi ego ſum vos ñ̃
poteſtis venire. Mec dixit non poteritis:

ſed non poteſtis. Tales enim tunc erant/

qui non poſſent. Nam vt ſciatis non hoc

ad deſperationẽ dietum:⁊ diſcipulis ſuis

dixit tale aliqd:qͥ ego vado vos non po⸗
teſtis venire:cum pꝛo illis oꝛans dixerit/

pater volo vt vbi ego ſum ⁊ ipſi ſint mecũ

Deniq; hoc petro expoſuit:⁊ ait illi Quo

ego vado non potes me ſequi modo:Se⸗

7

queris autem poſtea Dixerunt ergo

iudei: nõ ad ipſuzʒ: ſʒ ad ſemetipſòs
Quo hic iturus eſt quia non inue

niemus enʒ: Nunquid in diſper-

=

ſionem gentium iturus eſt:aut do

cturus getes: Mon enim ſcicbãt quid

tes:non pꝛeſentia coꝛpoꝛis ſui ſed tamen

dixerunt.ſed quia iulle voluit/ꝓphetaue⸗
runt. Iturus enun erat dominus ad gen⸗

pedibꝰ ſuis. Qui erãt pedes eius? Quos

pedes conculcare volebat ꝑſequẽdo ſau⸗

lus:quãdo ei caput clamabat.Saule ſau⸗
le quid me perſequeris: Quis eſt hie
ſermo quem dixit: Queritis me et
nõ inuenietis:et vbi ego ſum vos
non poteſtis venire: VUnde hoc dixit
dominus neſcierunt: æ tamen aliquid qð
futurum erat/neſcientes pꝛenũciauerunt.
Dixit enim hoc dominus:quia locũ / ſi ta

vnde nunq; diſceſſit vnigenitus filiꝰ:non

uis eſt hic

men dicendus eſt locus.id eſt.ſinũ patris

=“

Luce vi

atth. .

Tract. XXXII La. vII

üllli nouerant. Hec cogitare idonei erãt lata eſt: vt eſſet ſemen vnde alia meſſis
ei vbi erat chꝛiſtus:vnde non receſſit chu-⸗ conſurgeret. Nunc vo cuʒ fama euange
mnpi ſtus: quo rediturus erat chꝛiſtus:vbi ma lij ⁊ bono eius odoꝛe excitati/credunt ſi
ner nebat chꝛiſtuſ. VUnde hoc coꝛdi humano deles eius per omnes gentes: erit expe⸗
ur cogitare/aut lingue explicare.hHoc ergo ctatio gentium quando veniet qui iam Genetr.xlix.
nde illi nullo modo intellexerunt: et tamen venit: quando ab omnibꝰ videbitur qui
nne Mn ex hac occaſione ſalutem noſtram pꝛedi tunca quibuſdam viſus non eſt::a qui⸗
gui xerunt ꝙ iturus eſſet ad diſperſionẽ gen buſdam viſus eſt.quando veniat iudica
tium:⁊ impleturus qð legebant ⁊ non in- turus qui venit iudicanduſ.quando ve⸗
bat. telligebant. Populus quem non cogno⸗ niat diſcreturus qui venit vt diſcerneret᷑
e⸗ ui ſeruiuit mihi: in obauditu auris obau Mon enim ab impijs chꝛiſtus eſt diſcret⸗ arci. xv.
HIEüH/ diuit mihi. Illi non audierunt in quoꝛũ ſed cum impijs iudicatus. De illo enim xv.
coꝛ oculis fuit: illi audierunt in quoꝛum au⸗ dictum eſt. inter iniquos reꝑutatus eſt.
ad ribus ſonuit. Illius enim eccleſie nature Latro euaſit: chꝛiſtus damnatus eſt. ac⸗
pe⸗ de gentibus: typum gerebat mulier que cepit indulgentiaʒ criminoſus: damnatꝰ
et fluxum ſanguinis patiebatux: tangebat eſt qui ommiũ crimina conſitentiũ rela⸗
lo⸗ et non videbatur: neſciebat᷑ æ ſanabatur xauit.Tamen ⁊ ipſa crux ſi attendas:tri
Nr⸗ Puce vii Figura quippe erat. qð dominus interro bunal fuit. In medio enim iudice conſti
Eucc vii · gauit. QOuis me tetigit? QQuaſi ignoꝛans tuto: vnus latro qui credidit liberatꝰ: al
e: ignoꝛatam ſanauit:Sic fecit ⁊ gentibus. ter qui inſultauit damnatus eſt Jam ſi⸗
J Non eum didicimus in carne: aæ merui⸗ gniſicabat quod facturus eſt de viuis et
oc mus carnem eius manducare/ * in Carne moꝛtu is: alios poſiturus ad dexterã:ali⸗
eius membꝛa eẽ.Quare?: Quia miſit ad osad ſiniſtram. Mihil ergo medium erit

nos.Quos: Pꝛecones ſuos/ diſcivulos Similis ille latro futuris ad ſiniſtrã:ſimi

8 ſuos/ſeruos ſuos/redemptos ſuos quoſ l s alter futuris ad dexteram. iudicabat
an creauit. ſed quos ⁊ redemit fratres ſuos et iudicium minabattur.
3. ris quam iudei viderunt ⁊ contempſer̃t Len AuRe c0 vO ait: In
non apud nos fuit chꝛiſtus. Quia ⁊ hoÜmfe Nouiſſuno autem die feſtiuitatis
de illo dictuz erat:ſicut apoſtolus dicit: ſtabat ieſus et clamabat dicens:
4 dico enim chꝛiſtum miniſtrũ fuiſſe circũ⸗ Si quis ſitit veniat adme et bi⸗
u r buit venire a quoꝛum patribus æ quoꝛi Eerat ſpiritus datuſ quia ieſus nõ
en⸗ patribus eſt pꝛomiſſus. Ideo ⁊ ipſe ſi- Dum fuerat glorificatus:
ſan AMatth. xv. ait: Non ſum miſſus niſi ad oues quepe 1 er Diſſen/
No rierant domus iſrael.Sʒ quid dicit apo 32e Stee
⸗ ſtolus in ſequenti? SGentes autem ſuper a ſiones ⁊ dubitatiões iudeo
miſericoꝛdia gloꝛiſicare deum. Quid eet rum de dño ieſu chꝛiſto / int
e ipſe dominus? Habeo alias oues: quen I cetera que dixit quibus alij
ſW2wuunt ex hoc ouili. Qui dixerat non ſum confunderẽt᷑ alij docerentur Noniſſi Abk. In no
ł miſſus niſi ad oues que penerant domu mo feſtiuitatis die illius: tũc enim uiſſims autẽ
1 iſrael: quõ habet alias ad s nen eſt miſ iſta agebantur: que appellatur ſcenophe die magno
v4 ſus. niſi quia ſigniſicauit per pꝛeſentiam gia:id eſt.tabernaculoꝛũ conſtructio.de .
”M. coꝛpoꝛalem non ſe miſſum exhibere nii gqua feſtiuitate iam ante meminit chari⸗
InKn. ſolis iudeis qui viderunt ⁊ occiderunt: tas veſtra fuiſſe diſertum: vocat dñs ie⸗
un et multi tamen inde ⁊ antea ⁊ poſtea ccrc ſus chꝛiſtusa hoc non vtcunq; loquendo
ms diderunt? Meſſis pꝛima de cruce venti⸗ M n iiij

ſed clamando:vt qui ſitit veniat ad eum
Si ſitimus / veniamus ⁊ non pedibus ſed
affectibus:nec migrando ſed amãdo ve⸗
niamus.qᷓ;; ſᷣm interioꝛem hominẽ ⁊ qͥ

amat migrat.Et aliud ẽ migrare coꝛpoꝛe

aliud coꝛde.ałligrat coꝛpoꝛe: qui motu

coꝛpoꝛis mutat locum. Migrat coꝛde: q
motu coꝛdis mutat affectum. Si aliud

amas aliud amabas:non ibi es vbi eras.

CLlamat ergo nobis dñſ. Gt

2 Al. diẽ ſcri
ptura.

et clamabat: Si quis ſitit veniat

ad me et bibat:Qui credit in me:

ſicut ſcriptum eſt: flumina de ve⸗

tre eius fluent aque viuę. Quid h̊B
et quando euangeliſta expoſuit:imoꝛa⸗
ri non debemus. Vnde enim dixerit do

minus:ſi quis ſitit veniat ad me ⁊ bibat:

et qui credit in me flumina de ventre eiꝰ
fluent aque viue: conſequent᷑ expoſuit
euangeliſta dicenſ. Hoc auteʒ dixit
de ſpiritu quem accepturi erant

credentes in eum: NHondum eniʒ

erat ſpiritus datuſ: quia ieſus n
Dum erat glorificatus. Eſt ergo ſitiſ

interioꝛ ⁊ venter interioꝛ:quia eſt homo
interioꝛ.Et ille quidẽ homointerioꝛ in⸗
uiſibilis:exterioꝛ autem viſibilis.Sʒ me
lioꝛ interioꝛ qᷓ; exterioꝛ:Et qð non vide⸗
tur hoc plus amatur. Conſtat enim plus

amari hominem interioꝛem q;ᷓ exterioꝛẽ

Vngde hoc conſtat: vnuſquiſq; in ſeipſo

pꝛobet. Ouis enim qui male viuũt ani

mos ſuos coꝛpoꝛi addicant/viuere tamẽ

volunt:qð non eſt niſi animi.aagiſq; ſe
ipſos indicant qui regunt:qᷓ illa que re⸗
guntur. Regunt enim animi:regunt᷑ coꝛ⸗
poꝛa. Gaudet vnuſquiſq; voluptate: et

capit de coꝛpoꝛe voluptatem. Sed ſepa

ra animũ /nihil reſtat in coꝛpoꝛe qð gau⸗
deat:⁊ ſi ð coꝛpoꝛe gaudet/anumus gau.
det. Si gaudet de domo ſua:de ſe nõ de
bet gaudere.Et ſi habet animꝰ vnde de

lectetur extrinſecus: ſine delitijs manet

intrinſecus. QOino conſtat plus amare

hominem animam ſuam q; coꝛpus ſuum
Sed ⁊ in alio hoĩe plus amat homo ani⸗
mam q; coꝛpus. QAuid eniʒ amatur ĩ ami
co:vbi eſt amoꝛ ſincerioꝛ⁊ caſtioꝛ? Quid

amatur in amico:animꝰan coꝛpus: Si ſi

des amatur:animus amatur.Si beniuo⸗

lentia amatur:beniuolentie ſedes animꝰ

eſt. Si hoc amas in altero qꝛ ⁊ ipſe amat
te/animũ am as. Quia non caro ſed ani⸗
mus amat. Ideo enim amas:qꝛ te amat
Quere vnde te amet: ⁊ vides qͥd amas.
Plus ergo amatur⁊ non videtur:Aliqᷣd

etiam volo dicere vbi magis appareat di
lcctioni veſtre q;ẽtum ametur animus:et
quemadmodũ coꝛpoꝛi pꝛeponatur. Illi

ipſi laſciui amatoꝛes qui plchꝛitudie coꝛ
poꝛum delectantur/⁊ foꝛma membꝛoꝛuʒ
accendunt᷑:tunc amant amplius quando
amantur. Mam ſi amet ⁊ ſentiet qꝛ odio
habetur:magis iraſcitur qᷓ; diligit Qua⸗
re magis iraſcitur q; diligit ? Quia nõ ei

redditur qð impẽdit. Si ergo ipſi coꝛpo⸗
rum amatoꝛes redamari ſe volunt: et h

magis eos delectat ſi ament᷑:quales ſunt

amatoꝛes animoꝛum: Et ſi magni ſunt
amatoꝛes animoꝝ: quales ſunt amato⸗
res ði:qui pulchꝛos animos facit?Sicut

eniʒ animus facit decus ĩ coꝛpoꝛe:ſic de
us in animo. HNon enim facit coꝛpoꝛi vn⸗
de ametur niſi animus. Qui cum migra
uerit:cadauer hoꝛreſcis. Et q́;tumcunq;

pulchꝛa illa membꝛa dilexeris: ſepelire
feſtinas. Decus ergo coꝛpoꝛis animus.
PDecus animi deus.

vt venia mus ⁊ bibamus ſi intus ſitiamuſ

et dicit: O cũ biberunꝰflumina aq̃ viue
flu ent de ventre noſtro. Venter interio⸗
ris hominis:conſcientia coꝛdis eſt. Bibi
to ergo iſto liqͥre:reuiuiſcit purgata con

ſcientia.Et hauriens fontẽ habebit: Eti
am ipſa fons erit. Quid eſt fons/⁊ quid
eſt fiuuius qui manat de ventre interio⸗

ris hominis? Bemuolentia qua vult cõ
ſulere pꝛoximo.Si eniʒ putet quia qð bi

bit ſoli ipſi debet ſufficere: non fluit aq̃ᷓ

viua de ventre eius. Si autem pꝛoximo

feſtinat conſulere:ideo non ſiccat qꝛ ma⸗
nat. Videbimus nunc quid ſit qð bibũt
qui credunt in domino. Quia vtiq; chꝛi⸗
ſtiani ſumus:⁊ ſi credimus bibimus: Et
vnuſquiſq; in ſeipſo debet agnoſcere ſi
bibit:⁊ ſi viuit ex eo qð bibit. Non enim
nos deſerit fons:ſi non deſeramus fon⸗
tem.Expoſuit euangeliſta vt dixi/vnde
dominus clamaſſet:ad qualem potũ in⸗

¶ lamat ergo deuf B

Zoh. Cract. xxxI La. VII

uitaſſet: ⁊ quid bibentibus pꝛopinaſſet
dicens. Hoc autem dicebat de ſpiritu
quem accepturi erant credentes in eum.·
MNondum enim erat ſpiritus datus:quia
ieſus nondum erat gloꝛiſicatus. Quem
dicit ſpiritum:niſi ſanctũſpiritum? Nam

vnuſquiſq; homo habet ĩ ſe pꝛopꝛiũ ſpi

ritum:de quo loquebar cum animũ com

C * 2 .„»

mendarem. Animus enim cuiuſq;/ pꝛo⸗
pꝛius eſt ſpiritus eius.De quo dicit pau
lus apoſtolus. Quis enim ſcit hominum

que ſunt hominis:niſi ſpiritus qui in ip⸗

ſo eſt: Deinde adiunxit.Sic ⁊ que dei
ſunt nemo ſcit:niſi ſpiritus dei: Noſtra

nemo ſcit:niſi ſpiritus noſter. Non enim

noui quid cogitas: aut tu quid cogito.
Ipſa enim ſunt pꝛopꝛia noſtra que inte⸗
rniuſ cogitamꝰ:⁊ cogitationũ vniuſcuiꝰq;
hoĩſ ipſiꝰſpiritꝰteſtiſ eſt.Sic ⁊ q̃ dei ſunt
nemo ſcit:niſi ſpiritus dei. Hos cum ſpi⸗

ritu noſtro:deus cum ſuo. Ita tamen vt
deus cum ſuo ſpiritu ſciat etiam qͥd aga

tur in nobis mos autem ſine eius ſpiritu
ſcire non poſſumus quid agatur in deo.
Deus autem ſcit in nobis:⁊ qð ipſi neſci
mus in nobis. Nam infirmitatẽ ſuam pe⸗
trus neſciebat quando a domino qð ter
eſſet negaturus audiebat. ⁊ eger ſe ne⸗
ſciebat:medicuſ egrum ſciebat.Sunt er⸗
go quedam que deus nouit in nobis:ne⸗
ſcientibus nobis.Tamen q;tum ad ho⸗
mines ꝑtinet /nemo ſic ſe nouit:quomo⸗
do ipſe homo. Alius neſcit quid in illo
agatur:ſed ſpiritus eius nouit. Accepto
autem ſpiritu dei:diſcimus ⁊ quid agat᷑
in deo. Non totum:quia non accepimuſ
totum.De pignoꝛe multa nouimus.Pi⸗
gnus enim accepimus:⁊ huius pignoꝛis
plenitudo poſtea dabitur. Interim ĩ hac
peregrinatione pignus nos conſolatur:
quia qui nos dignatus eſt opignerare:
multum paratus eſt dare.Si talis eſt ar⸗

C ra: quid eſt cuius eſt arra? ( Sed quid

eſt quod ait:non erat ſpiritus datus: qꝛ

ieſus nondum erat gloꝛificatus: In eui⸗
denti eſt intellectus. Non enim non eratx
ſpiritus dei:qui erat apud deum? Sed

nondum erat in eis qui crediderant in ie

ſum. Ita enim diſpoſuit dominus ieſus /

non eis dare ſpiritum iſtum de quo loqͥ⸗

mur niſi poſt reſurrectionem ſuam:⁊ hoc

non ſine cauſa. Et foꝛte ſi queramus /an

nuet vt inueniamus:Et ſi pulſemus/ape
riet vt intremus. Pietas pulſat non ma⸗

nus: q;ꝙ; pulſat ⁊ manus: ſi ab operibus
miſericoꝛdie non ceſſet manus. Que igi⸗

tur cauſa eſt:cur dominus ieſus chꝛiſtus

ſtatuerit non niſi cum eſſet gloꝛiſicatus
Ddare ſpiritumſanctum: Quod anteq; di⸗
camus vt poſſumus:pꝛius querendũ eſt

ne queʒ foꝛte moueat quomodo nondũ
erat ſpiritus in hominibus ſanctis: cum
de ipſo domino recẽs nato legatur ĩ euã

gelio /as eum in ſpiruuſancto agnouerit

ymeon. Agnouit etiam anna vidua pꝛo

phetiſſa: agnouit iohannes ipſe qui euʒ

baptiʒauit. Impletus ſpirituſancto Za⸗
charias multa dixit: Spiritũſanctũ ipſa
maria vt dominũ conciꝑet accepit. aul
ta enim indicia pꝛecedentia ð ſpirituſan

cto habemus:anteq; dominus gloꝛifica⸗

retur reſurrectione carnis ſue. MNon eniʒ
alium ſpiritum etiam pꝛophete habue⸗
runt:qui chꝛiſtum venturum pꝛenuncia⸗

uerunt. Sed modus quidã futurus erat

dationis huius:qui oĩno antea non appa

ruerat.De ipſo hic dicitur.Nuſq; eniʒ le

gimus antea congregatos homines acce
pto ſpirituſancto:linguis omniũ gentiũ

locutos fuiſſe.Poſt reſurrectionẽ auteʒ

ſuam pꝛimũ quando apparuit diſcipulis
ſuis:dixit illis. Accipite ſpiritumſanctuʒ
De hoc ergo dictuz eſt:non erat ſpirituſ
datus:quia ieſus nondum erat gloꝛifica
tus.Et inſufflauit in faciem eoꝛum/qui
flatu pꝛimũ hominem quem fecit viuiſi⸗
cauit⁊ de limo erexit:quo flatu animam
meymbꝛis dedit:ſignificans eum ſe eſſe qͥ
inſufflauit in faciem eoꝛum vt a luto ex⸗
urgerent:⁊ luteis operibus renunciarent
Tunc pꝛimum poſt reſurrectionẽ ſuam

Luce. j.

4

Johan. xx.

dominus quã dicit euangeliſta gloꝛii‚cdeae

tionem:dedit ſpiritũſanctuʒ. Deinde cõ

moꝛatus cuʒ eis quadraginta diebuſ: vt
liber actuum apoſtoloꝛum demonſtrat:
ipſis videntibus ⁊ videndo deducenti⸗
bus aſcendit in celum. Ibi peractis decẽ
diebus:die pentecoſteſ miſit deſuper ſpi

ritumſanctum. Quo ſicut dixi qui fuerãt
in vno loco congregati accepto impleti:

oĩuʒ gentiũ linguis locuti ſunt.¶ Quid

ergo fratres quia modo qui baptiʒat᷑ in

n v

Zoh. Tract. xXxXXI YZa. VII

chꝛiſto⁊ credit in chꝛiſtũ non loquit᷑ om⸗

gentes / loqueretur linguis omniũ genti

nium gentium linguis:non eſt credendꝰ⸗

accepiſſe ſpiritũſanctũ: Abſit vt iſta pfi

dia temptetur coꝛ noſtrum. Certi ſumus
omnem homineʒ acciperc.Sed qᷓ;tũ vas
ſidei attulerit ad fontem: tantũ implet.
Cum ergo ⁊ modo accipiatur:dixerit ali
quis.quare nemo loquitur linguis om⸗
nium gentiũ? Quia iam ipſa eccleſia lin
guis omnium gentium loquitur? Antea
in vna gente erat eccleſia:vbi omniũ lin
guis loquebantur. Loquẽdo linguis oĩ⸗
um ſigniſicabat futuꝝ:vt creſcendo per⸗

um. In hac eccdleſia qui non eſt: nec mo⸗

do accipit ſpiritũſanctum. Pꝛeciſus enĩ
et diuiſus ab vnitate membꝛoꝛum/ que
vnitas linguis omniũ loquitur:renunci⸗
et ſibi. Non habet. Mã ſi habʒ:det ſignũ
qð tunc dabatur. Quid eſt det ſignũ qð
tunc dabatur? Loquatur omnibus lin⸗

guis. Reſpondet mihi. Qnid enim tu lo⸗

queris omnibus linguis? Loquoꝛ plane
Quia omnis lingua mea eſt. id eſt.eius
coꝛpoꝛis cuius membꝛum ſum. Diffuſa
eccleſia per genteſ:loquitur omnibus lin
guis.Eccleſia coꝛpus eſt chꝛiſti. In hoc
coꝛpoꝛe membꝛum es.Cum ergo mem⸗
bꝛum ſis eius coꝛpoꝛis quod loquit᷑ om⸗
nigus linguiſ:crede te loqui omnibus li
guis. Vnitas enim membꝛoꝝ charitate

concoꝛdat:⁊ ipſa vnitas loquit᷑ quomo⸗

do tunc vnus homo loquebatur. Accipi
mus ergo⁊ nos ſpiritũſanctum ſi amamꝰ
eccleſiam:ſi vnitate compaginamur:ſi ca
tholico nomine⁊ fide gaudemus.Creda

mus fratres: q;tuʒ quiſq;; amat eccleſiaʒ

chꝛiſti/tantum habet ſpiritũſanctũ. Da⸗

j.Coꝛint᷑.xij

tus eſt enim ſpiritus / ſicut apoſtolus di⸗
cit:ad manifeſtationẽ. Quam manifeſta

tionẽ? Sicut ipſe ideʒ dicit/quia alij da

tur per ſpiritum ſermo ſapiẽtie: alij ſer⸗

mo ſcientie ᷣm eundem ſpiritum: alij fi⸗
des in eodem ſpiritu: alij donatio cura⸗
tionũ in vno ſpiritu:alij operatio virtu⸗
tum in eodem ſpiritu. %Æulta enim dan⸗

tur ad manifeſtationẽ: ſed tu foꝛſitan eo
rũ omniũ que dixi nihil habeſ.Si amaſ:
non nihil habes. Si enim amas vnitatẽ:
etiam tibi habet quiſqs in illa habet ali⸗

quid. Tolle inuidiaʒ: æ tuũ eſt qd habeo
Tollam inuidiam:a meum eſt qð habes

Liuoꝛ ſeparat:ſanitas iũ git. Oculus ſo
lus videt in coꝛpoꝛe: Sed nunquid ſoli
ſibi oculus videt? Et manui videt ⁊ pe⸗
di videt/⁊ ceteris membꝛis videt. Mõ ei
ſi anquis ictus in pedem veniat: auertit
ſe oculus inde vt non pꝛecaueat. Rurſuſ
ſola manus operatur in coꝛpoꝛe:ſed nũ⸗
quid ſibi ſoli operatur? Et oculo opera⸗
tur. Nam ſi ictus aliquis veniens nõ eat
in manum ſed tantum in faciem: nunqᷣd

dicit manus non moueo quia non tendit

ad me? Sic pes ambulando omnibꝰ mẽ⸗

bꝛis militat. Mẽbꝛa cetera tacent: ⁊ lin⸗
gua omnibus loquitur. abemus ergo
ſpiritumſanctũ: ſi amamꝰ eccleſiã. Rma

mus autem:ſi in eius compage ⁊ charita

te conſiſtimus. Nam ipſe apoſtolus cum

dixiſſet diuerſa dona dari diuerſis homi
nibuſ tanq; officia quoꝛumq; membꝛox:
adhuc inquit ſuꝑeminentioꝛẽ viam vobhᷣ

demonſtro. Et cepit loqui de charitate.
Pꝛepoſuit eam linguis hominũ ⁊ ange⸗

loꝛum:pꝛepoſuit miraculis fſidei: pꝛepo⸗
uit ſcientie ⁊ pꝛophetie: pꝛepoſuit etiaʒ
illaʒ magno oꝑi mie/quo ſua que poſſi⸗
det diſtribuit quiſq; pauꝑibus:Et ad ex
tremũ pꝛepoſuit etiam coꝛpoꝛis paſſio⸗
nibus.hHis omnibus tam magnis rebus
pꝛepoſuit charitatem. Ipſam habeto et
cuncta habebis:Quia ſine illa nihil pꝛo⸗

derit qcquid habere potueris.¶Q& vo

ad ſpiritũſanctũ pertinet charitas ð qua

loquimur. Queſtio enim modo ĩ euan⸗

gelio de ſpirituſancto retractatur: audi
apoſtolũ dicenteʒ :charitas dei diffuſa ẽ

ĩcoꝛdibꝰ nrioꝑ ſpm q datꝰẽ nob. Quarce
ergo dominus ſpiritũ cuius maxima be⸗

neficia ſunt in nobis/quia charitas dei p
ipſum diffuſa eſt in coꝛdibus noſtris: pꝰ
reſurrectionẽ ſuam dare voluit? Quid ſi

gniſicauit: Vt in reſurrectiõe noſtra cha

ritaſ flagret/⁊ ab amoꝛe ſeculi ſeparetur

vt tota currat in deum. ic enim naſci⸗
mur ⁊ moꝛimur:hoc non amemus.Chari
tate migremꝰ:charitate ſurſuʒ habitem⸗
charitate illa qua diligimus deũ. Mihil
aliud in hac vita noſtre peregrinationis
meditemur niſi qꝛ⁊ hñ ſꝑ erimꝰ:⁊ ibi no

j.Cox.xiij.

—,

„
;]R

eo
des
8ſo
ſoli
pe⸗
ͤei
ent
rſuſ
nü⸗
ra⸗
kat
lit
E⸗
n⸗
1o
m
ta
n
ni
.
R
ne.
nge⸗
tpo⸗
ny
. 5

⸗

N
dE
va
an⸗
udi
ſa
are
be⸗
en
17
66

dis locum bene viuendo pꝛeparabimus.
vnde nunq; migremus. Dominus enĩ no⸗
ſter ieſus poſtea qᷓ; reſurrexit iam non mo

ritur: moꝛs illi vltra:ſicut apoſtolus dicit:
non dñabitur. Ecce qð amemus ſi viuimꝰ

ſi in ipſum credimus qui reſurrexit: ⁊ da⸗
bit nobis non quod hic amant homines/
qui deuʒ non amant.aut tanto plus amãt
qᷓᷓ;to illum minus amant. Tanto autem B
minus amant:qᷓ;to illuʒ plus amant.Sed

videamus qͥd nobis pꝛomiſit. Non diuiti
as terrenas ⁊ tempoꝛaleſ:non honoꝛes et
poteſtates in ſeculo iſto: Videtis enĩ om

nia hec dari ⁊ hominibꝰ malis: ne magni⸗

pendantur a bonis. Non ipſam poſtremo

coꝛpoꝛis ſanitatem.non quia ipſe illã nõ

dat:ſed quia vt videtis⁊ pecoꝛibꝰdat:nõ
vitam longam. Quid eſt enim longum qð

aliquando finitur? Hon ꝓ magno nobis
credentibus pꝛomiſit longeuitateʒ aut de
crepitam ſenectutem quam omneſ optant
anteq; veniat:omnes de illa cum venerit

murmurant. Non pulchꝛitudinem coꝛpo⸗
ris:quã vel coꝛpoꝛis moꝛbꝰ vel ipſa ſene⸗
ctus que optatur/exterminat. Dult eſſe
pulcher:⁊ vult eſſe ſenex. Iſta duo deſi⸗
deria ſibijnuicem concoꝛdare non poſſunt
Si ſenex eris:pulcher non eris. Quando
ſenectus venerit:pulchꝛitudo fugiet.Et ĩ
vno habitare non poſſunt:vigoꝛ pulchꝛi⸗
tudinis:⁊ gemitus ſenectutis.Omnia er⸗
go iſta non nobis pꝛomiſit qui dixit. Qui

credit in me veniat ⁊ bibat: ⁊ flumina de

ventre eius fluent aque viue. Vitaʒ eter
nam pꝛomiſit vbi nihil timeamus/vbi non
conturbemur:vnde non migremuſ:vbi nõ

—

moꝛiamur:vbi nec deceſſoꝛ plangitur:nec

ſucceſſoꝛ ſperetur. Quia ergo tale eſt qð

nobis pꝛomiſit amantibus ⁊ per ſpirituſ-⸗

ſancti charitateʒ feruentibus:ideo ipſum
ſpiritum noluit dare niſi cum eſſet gloꝛifi⸗
catus:vt in ſuo coꝛpoꝛe oſtenderet vitam
quam modo non habemus:ſed in reſurre
ctione ſperamus.

cundus: Incipit tractatus triceſi/

mnſtertius: ab eo loco vbi ait:Ex

üla ergo turba cuʒz audiſſent hos
ſermvnes eius: vſqʒ ad id qð ait:

¶ Explicit tractatus triceſimuſt. e⸗

XXIII La. VII

Nec ego te condemnabo: vadeet

amplius noli peccare.

Eminit chari

tas veſtra ſermõe pꝛiſtino ex
occaſione lectionis euangeli Augꝰ in hoc
Elocutos nos eſſe vobis de trac.nõ ſem

ſpirituſancto. Ad hunc potandum cũ do⸗= per notat te
minus inuitaſſet credentes in ſe:loquens xtum pᷣm foꝛ

inter eos qui illum tenere cogitabãt ⁊ in⸗ mam verbo⸗

terſicere cupiebant:necvalebant quia ille rum: ſ qñ

nolebat.Cuʒ ergo hec locutus eſſet:nata mutatverba
eſt de illo in turba diſſenſio:alijs putanti⸗ qñeqʒ pᷣterit
bus qð ipſe eſſet chꝛiſtus:alijſ dicentibus ſenſum duta
quia ð galilea non exurget chꝛiſtus. Qui xat ponedo.
vo miſſi fuerant vt eum tenerent: redief̃t

imunes a crimine ⁊ pleni admiratiõe. Nã

et teſtimoniũ perhibuerunt diuine docti
ne eius:cum dicerent a quibus miſſi fue-
rant. Muare non ae lis eume
Reſponderunt enun nunq; ſe au-
diſſe hominem ſic locutum:mõ eniʒ
quiſq; ſic loquitur homo. Ille auteʒ ſic lo
cutus eſt:quia deus erat ⁊ homo.Zamen
phariſei ſtſvanic gn repellentes:di
xerunt cis. Nunquid ⁊ vos ſeducti
eſtis: Videmus enim Nlecegoes vos

—.

ſermonibus illus. Nunquid aliquis
de principibus cedillit in eũ aut
ex phariſeis: Sed turba hec que
non nouit legem: maledicti ſunt:

Qui non nouerant legem: ipſi credebant
in eum qui miſerat legem. Et eum qui m

ſerat legem contẽnebant illi qui docebãt

legeʒ:vt inpleretur quod dixerat ipſe do

minus.Ego veni vt non videntes videãt Johan. i
et videnteſ ceci fiant. Ceci emim facti ſunt * van. ix.
phariſei doctoꝛes: illuminati ſunt populi
neſcientes legem:⁊ in auctoꝛem legis cre
dentes. Nicodemuſ tamen vnus ex

phariſeiſ qui ad dominũ nocte ve

nerat ⁊ ipſe non quidem incredulus ſedꝗ
timidus nmam ideo nocte venerat ad lucẽ

quia illuminari volebat ⁊ ſciri nolebat:re

ſpondit iudeis. Nunquid lex noſtra
iudicat hominem: niſi audierit ab
ipſo pus et cognouerit q̃d faciat:
Volebant enim illi peruerſe ante eſſe ðã
natoꝛes q; cognitoꝛes.Sciebat enim nico

demus vel potius credebat:quia ſi tm̃jmo
do eũ vellẽt patient audire/foꝛte ſiłes fie
rent illis qui miſſi ſunt tenere:⁊ maluerũt
credere.illi Reſponderunt ex pꝛeiudi

cio coꝛdis ſui: qð ⁊ ilis. lunquid et
u galileug es? Id eſt.quaſi a galileo
ſeductus. Dñs enim galileus dicebatur:

quoniam de naʒaret ciuitate erant paren⸗

res eius. Scõm mariam dixi parentes non
Fpᷣm virile ſemen. Mon enim queſiuit in ter

ra niſi matrem: qui iam habebat deſuꝑ pa
trem. Mam vtraq; eius natiuitas mirabi⸗

lis fuit: Diuina ſine matre/hũana ſine pa⸗

tre. Quid ergo illi quaſi legiſdoctoꝛes ad

nicodemum dixerunt:

1

Capitul.viij

n d DBcrutare ſecri/
turas et vide:quia ꝓpheta a ga⸗
ilea non ſurgit. Sed dominus ꝓphe⸗
tarum inde ſurrexit. Reuerſi ſunt indt
euangeliſta: pnuſquiſq; in domũ ſu⸗
am: ¶ Inde ieſus perrexit in mon
tẽ oliueti. In mõtẽ aũt oliueti:ĩ montẽ
fructuoſum:in montem vngenti:in montẽ

chꝛyſmatis. Vbi enĩ decebat docere chꝛi⸗

ſtum:niſi in monte oliueti? Chꝛiſti enĩ no⸗

men a chꝛyſmate dictum eſt. Chꝛyſma au
tem grece:latine vnctio nuncupat᷑. Ideo
autem nos vnxit: quia luctatoꝛes contra
diabolũ fecit. Et diluculo iterũ veit

—

in templum et omnis popolusve
nit ad eum: et ſedens docebat eos

et non tenebatur:quia nondum pati dig-

micis temptata ſit dom

—¶—¶—

nabatur. Nunc iam attendite: vbi ab ini⸗
ini manſuetudo.
utem illi ſcribe et oha
riſei mulierem in adulterio depre⸗
henſam:et ſtatuerunt eam in me/

dio et dixerunt ei: Magiſter hec
mulier modo deprehẽſa eſt in ad/

ulterio: in lege autem moyſes ma
dauit nobis huiuſmodi lapidare

Tu ergo quid dicis: Hec autem

dicebant temptantes eum:vt poſ⸗

quid ip
derant:aut illa mulier ad eum aliquo mo
do pertinuiſſe dicebatur? Quid eſt ergo
temptantes eum vt poſſent accuſare euʒ?

ſent cuſ⸗ are eum. Vñ accuſare? Hũ
um in aliquo facinoꝛe depꝛehen⸗

Intelligamus fratres admirabilẽ manſue
tudinẽ in domĩo fuiſſe. Animaduerterũt
eum nimiũ eſſe mitem:nimiũ eſſe manſue
tum. De illo quippe fuerat ante pꝛedictũ.

Accinge gladium ſuper femur tuum potẽ ps.xliiij.

tiſſime. Speciem tuam ⁊ pulchꝛitudinẽ tu

am intẽde pꝛoſpere pꝛocede ⁊ regna: Pꝛo
pter veritatem ⁊ manſuetudinẽ ⁊ iuſticiã.
Ergo attulit veritatem vt doctoꝛ:manſue
tudinem vt liheratoꝛ: iuſticiam vt cogni⸗
toꝛ. Pꝛopter hec eum eſſe regnaturum in

ſpirituſancto pꝛopheta pꝛedixerat. Cum

lo queretur:veritas agnoſcebat᷑ Cum ad⸗
uerſus inimicos non moueretur: manſue⸗
tudo laudabatur. Cuʒ ergo de duobẽiſtis
id eſt.de veritate ⁊ maſuetudine eius ini⸗

mici liuoꝛe⁊ inuidia toꝛquerent᷑:in tertio

id eſt. iuſticia ſcandalum poſuerunt. Qua

re? Quia lex iuſſerat adulteros lapidare

Et vtiq; lex qð miuſtum erat /iubere non
poterat.Si quis aliquid diceret quã lex
iuſſerat:iniuſtus depꝛehenderet᷑.Dixerãt
ergo apud ſemetipſos. Verax putat᷑:mã⸗
