u⸗
ſu⸗
le
lat
on
no
nqt
uis
n
/7
1
.
1
4
ee ab
Wa
Kde
mili
wmsy
non⸗
gedis
feren⸗
r ℳ.: 1
m⸗
us
jann
eſtſi
ſwi
QOu
lentl
140
al⸗

„*„

viuit in carne et credit i me: et ſi moꝛiatur
ad tempus ꝓpter moꝛtem carnis: non mo
rietur in eternũ ꝓpter vitam ſpiritus ⁊ im
moꝛtalitatẽ reſurrectiõis oc eſt quod
ait. Et omnis qui viuit et cre
moꝛietur in eternum. Credis hoc: Ait
illi· vtiqʒ domie.Ego credidi:quia

—
—
———————————E—E—E—EEE

tu es chriſtus filius dei:qui in hũc

mundũ veniſti:. ñ ̊ credidiſti:? Ere

„ —

didi qᷣa tu es reſurrectio:credidi qᷣa tu es

vita.Credidi:quia qui credit in te ⁊ ſi mo
riatur viuet:et qui viuit et credit in te nõ
morietur in eternũ.Et cuʒ hec dixiſſet

—

abijt et vocauit mariam ſororeʒ ſu

— — —

am ſilentio dicens Magiſtera 6:
et vocat te:Aduertendũ eſt: quẽadn
dum ſuppꝛeſſam vocem ſilentiũ nuncupa⸗
uit. Naʒ quomõ ſiluit que dixit:magiſter

adeſt et vocat te? Aduertendũ etiã queʒ
admodũ enãgeliſta non dixerit:vbi vł qñ
vel quomõ mariã dominꝰ vocauerit: vt B

in verbis marthe potius intelligeret᷑ nar⸗

ationis bꝛeuitate ſeruata. Illa vt audi
uit: ſurgit cito et venit ãd eum. Tlo

dũ em̃ venerat ieſus in caſtellũ: ſʒ

erat adhucin illo loco:vbioccurre
rat ei martha Judei igitur qui erat
cum illa in domo et conſolobatur
eam:cum vidiſſent mariam qᷣa cito
ſurrexit et exiit:ſecuti ſunt eam di⸗
centes:quia vadit ad monumẽtuʒ
vt ploret ibi.¶ Quare pertinuit hoc a

euangeliſta narrare? Ut videamꝰ que oc

caſio fecerit:vt plures ibi eſſent quado la
zarus reſuſcitatus eſt. Putãtes eniʒ iudei
ꝓpterea illam feſtinare vt doloꝛis ſui ſo⸗
laciũ lachꝛimis quereret: ſecuti ſunt eaʒ:
vt tam grande miraculũ q̃driduãi moꝛtui
reſurgẽtis teſtes plurios inueniret. Ma

ria autẽ cuʒ veniſſet vbi ieſus erat

videns eum cecidit ad pedes eius

et dixit ei · Domie ſi fuiſſes hic:fra⸗

ter meus nõ eſſet moꝛtuug· Jeſus
ergo vt vidit eam plorantẽ et iude

—

os qui cum illa erat plorantes: fre

muit ſpuͦ et turbauit ſemetipm et
dixit: bi poſuiſtis eũ: Meſcio qᷣd
nobis inſinuauit fremẽedo ſpiritu et turbã

edit in me:nõ

no

—
—
—

—

do ſeipᷣm. Quis em̃ eum poſſet niſi ſeip⸗

ſum ipe turbare. Itaq; frẽs mei:pꝛimo hic
attendite poteſtatẽ:et ſic inqrite ſigniſica
tionem. Turbaris tu nolens.turbatus eſt

chꝛiſtus quia voluit.Eſuriuit ieſus: verũ

eſt/ſed quia volut. Doꝛmiuit ieſus verũ
ẽ ſʒ aꝛ voluit.Cõtriſtatus eſt ieſus:verũ
eſt / ſeg quia voluit. Moꝛtu⸗ eſt ieſus ve⸗
rum eſt:ſed quia voluit. In illius poteſta

te erat:ſic vel ſic affici vel non affici. Uer

bum eni animam ſuſcepit et carnẽ:tocius
hõinis ſibi coaptãs:in perſone vnitate na
turam: Mam et anĩa apoſtoli vᷣbo illuſtra
ta eſt. Anima petri vbo illuſtrata eſt Aia
pauli/⁊ alioꝝ apoſtoloꝝ: ſctõꝛuʒ ꝓpheta
rum verbo illuſtrate ſunt anie: ſed de nul
la dictum eſt / verbũ caro factũ eſt: de nul
la dictũ eſt:ego et pater vnũ ſumus.Ani⸗
ma et caro chꝛiſti cũ vᷣbo dei:vna perſona
eſt / vnus chꝛiſtus eſt: ac per q̊ vbi ſumma
poteſtas eſt/ſecundũ voluntãtis nutũ tra
ctatur infirmitas.hoc eſt turbauit ſemet⸗
ipſuʒ: ¶ Dixi poteſtatẽ:attẽdite ſignifica
tionem. Magn“ reus eſt/quẽ moꝛtis q̃dri
duuʒz et illa ſigniſicat ſepultura:Quid eſt
ergo quod turbat ſemetipᷣm chꝛiſtus? niſi

väyt ſigniſicet tibi quomõ turbari tu debe⸗

as:cum tanta mole peccati grauaris ⁊ pꝛe
meris?:? Attendiſti em̃ te:vidiſti te reũ:cõ⸗
putaſti tibi. Alud feci et peꝑcit mihi deꝰ:

illud commiſſi et diſtulit me. Euangeliuʒ

audiui:et contẽpſi. Baptiſatus ſum:⁊ ite

rum ad eadẽ reuolutus ſum. Quod facio.
quo eo:vnde euado? Quãdo iſta dicis:iã

—

Joh. j.

D

fremet chꝛiſtus:quia fides fremit. In vo⸗

ce frementis aparet ſpes reſurgentis:ſi ip
ſa ſides eſt intus: ibi eſt chꝛiſtus fremens
Si fides in nobis:chꝛiſtus in nobis. Quid

eni aliò ait apoſtolꝰ habitare chꝛiſtũ per
ſidem in coꝛdibus veſtris? Ergo fides tua

de chꝛiſto:chꝛiſtus eſt in coꝛde tuo: inc
eſt ilud qð doꝛmiebat in naui: et cũ peri⸗
clitarent᷑ diſcipuli:iam iĩminẽte naufragio
acceſſerunt ad eũ:et excitauerũt eũ.Sur
rexit chꝛiſtus: imꝑauit ventis et fluctibꝰ:

intrant venti coꝛ tuum: vtiq; nauigas:vbi

fluctus:turbant nauem. Qui ſunt ventię⸗

Audiſti conuiciũ iraſceris: conuiciũ ven⸗

Math. viij.

æt facta eſt trãquillitas magna. Sic et tu·

hanc vitam tanquꝗ pꝛocelloſuʒ et perica
loſũ pelagus tranſis:intrant venti:mouẽt

tus eſt:iracundia fluctꝰ eſt. Periclitaris:
diſponis reſpõdere/ diſponis maledictuʒ
pꝛo maledicto reddere:iã nauis ꝓpiquat
naufragio.Excita chꝛiſtũ doꝛmiẽtẽ. Jo
enĩ fluctuas et mala pꝛo malis reddere pᷣ⸗
paras:quia chꝛiſt doꝛmit in naui. In coꝛ
de enĩ tuo ſomnꝰ chꝛiſti: obliuio ſidei.Nã
ſi excitas chꝛiſtũ.ideſt:recolas fidẽ: quid
tibi dicit tanq; vigilans chꝛiſtus in coꝛde
tuo? Ego audiui:demoniuʒ habes:et pꝛo
eis oꝛaui. Audit dominꝰ et patitur: audit
ſeruus et indignatur. Sed vindicare vis
Quid eni? Ego iam ſum vindicatus⸗: Cũ
hec tibi loquitur ſides tua:quaſi imꝑatur

ventis et fluctibus/et ſit tranquilitas ma
gna. Quomodo ergo hoc ẽ excitare xpᷣm

in naui/excitare fidem:ſic in coꝛde homis
quem pꝛemit magna moles et conſuetu-
do peccati/in coꝛde hominis tranſgreſſo⸗
ris etiam ſancti euãgelij ↄtemꝑtoꝛis ⁊ pe
narum eternarũ. Fremat chꝛiſtus:in cre⸗
pet ſe homo: Audi adhuc. ¶ Fleuit chꝛi⸗
ſtus:fleat ſe homo.Quare eni fleuit chꝛi⸗

ſtus:niſi quia flere hominẽ docuit. Qua⸗

re fremuit et turbauit ſemetipſum/niſi qͥa

ſidgdes hominis ſibi merito diſplicentis: fre
mere quodãmodo debet in accuſatione

maloꝛũ operũ:vt violẽtie penitẽdi cedat

conſuetudo peccãdi? Et dixit:vbi po/

ſuiſtis eum: Sciſti quia moꝛtuus ſit: et
vbi ſit ſepultus ignoꝛas? Et iſta ſigniſica⸗
tio eſt: quia ſic ꝑditũ hominẽ quaſi neſcit
deus. Mon auſus ſum dicere neſcit. Quid
eni ille neſcit? Sʒ quaſi neſcit. Vnde hoc
pꝛobamus? Dominũ audi dicturũ in iudi
cio. Non noui nos:diſcedite a me. Quid ẽ
non noui vos? Non vos video ĩ luce mea
Mõ vos video in illa iuſticia quam noui.
Sic et hic tanq; neſciens talem peccatoꝛẽ

dirvit: vbi poſuiſtis eü: Talis eſt vox dei ĩ
paradiſo poſtea quã hõ peccauit. Adam

tus eſtieſus. Dixerunt ergo iuc

eſt amabat eum? MHon veni vocare iuſtos

vbi es Hicunt ei :.Domie veni et vi⸗
dei Zl eſt vide? Miſſerere Uidet eni
domĩus quãdo miſſeret᷑: vnde illi dicitur
Vide humilitatẽ meam et laboꝛẽ mecum:
et dimitte oĩa peccata mea.Et lacrima⸗/

a⸗3
—

Ecce quomodo amabat eum.Quid

ſed peccatoꝛes in penitẽtiꝗ: Quidã au
tem dixerũt ex ipſis. Non poterat

Tract. XLIIX

te:ſi diſponis reuiuiſcere.

audis: ſed propter po
cumſtat dixi vt cregat

2 — »„
— * . 4
. . .——' .
— . . 4
* 2 . 1 ℳ
— —
. –

hic qui aperuit occulos ceci facere
vt et hic non moreretur? Qui noluit
facere vt non moreretur: plus eſt quod fa
cturus eſt vt moꝛtuus ſuſcitetur.⸗ eſne
autem rurſus fremeſin ſemetipſo:
venit ad monumentu. Fremer et in
B e. Omni hõini di⸗
citur qui pꝛemitur peſſima conſuetudine
Venit ad moumentũ. Ergt autem ſpe

lunca: et lapis ſuppoſitus erat ei. =ro xrrir.
Moꝛtuus ſub lapidereus ſub lege Scitis Exo. xxxij.

enim quia lex que data eſt iudeis:in lapi⸗

de ſcripta eſt. Oẽs autẽ rei:ſub lege ſũt:

bene viuentes in lege ſunt. Juſto lex poſt
ta non eſt. Quid eſt ergo lapidẽ remoue⸗ j. Thi:je
re? Gratiã pꝛedicate. Apoſtolꝰ enĩ paulꝰ

miniſtrũ ſe dicit noui teſtamẽti: non litte⸗
ra ſed ſpiritu. Mam littera inquit occidit: ij.Coꝛ.iij.
ſ Hiinte utez viniffeat. Littera inquit oc
cidens:quaſi lapis eſt premẽs. Remo⸗/ —
ey. remouete g1005 Textusha⸗ 5R

dus:gratiã pꝛedicate.Si enĩ data eſſet lex bantr lant⸗

que poſſit viuiſicare:omnino ex lege eſſet

iuſticia: ſed concluſit omnia ſcriptura ſub dem.

peccato: vt ꝓmiſſio ex ſide ieſu chꝛiſti da⸗ Bal. iij.

retur credentibꝰ.Ergo remouete lapideʒ.

Dicit ei ſoror eiꝰ qui mor
tuus ſuerat.Domie iam fetet:q̃dri

duanus enim ẽ. Dicit ei ieſus.Nõ
ne dixi tibi:quia ſi credideris vide
bis gloriam dei: Quid eſt videbiſ glo
riam dei? Quia ⁊ putentẽ:et quadridua⸗
uum reſuſcitat.Omnes enĩ peccauerũt:⁊

egent gloꝛia dei.Et vbi habũdauit pecca

tum ſuphabundauit et gratia. Tulerũt Rho · il·

go lapiden. Jeſus tẽ ele
ſurſum occulis dixit. Dater grati-
as ago tibi: quoniam audiſti me-

Ego autem ſciebã quia ſemper me

S

ulu quicir
ti.· Hec cum dixiſſet:voce magna
clamauit.Fremuit/lacrimatꝰẽ/vocẽ ma
gna clamauit.Quam difficile ſurgit:queʒ
moles male conſuetudinis pꝛemit: Sʒ tñ

ſurgit: occulta gratia intuſ viuificatur:ſur

git poſt vocem magnam. Quid eſt factũ?
Voce magna clamauit.Lꝗʒare vẽi fo⸗
ras et ſtati prodijt qui fuerat mor
tuꝰ ligatus manꝰ ⁊ pedes inſtitis

hep

=☛
= =

gbi

4—0
—
=—
—

i

mun moꝛtui. Pꝛoceſſit et adhuc ligatus eſt: ad
ldi vdvjiiuc inuolutꝰ: tñ iam foꝛas ꝓceſſit. Quid
ſigniſicat: Quãdo contẽpnis:moꝛtuus ia
ces.Et ſi tãta quãta dixi contẽ pnis:ſepul
ſpe tus iaces.Quãdo cõſiteris:ꝓcedis: Quid
e Ero eſt enĩ ꝓcedere:niſi ab occultis velð exe⸗
ns undo te manifeſtare? Sʒ vt cõſitearis:deꝰ
n facit magna voce clamando:ideſt. magna
1: gratia vocando. Ideo cũ pꝛoceſſiſſet moꝛ
N tuus adhuc ligatus confitẽs et adhuc reꝰ:
Thift vt ſoluerentur peccata eius:miniſtris hoc
le dixit dominus: ſoluite illũ:et ſini⸗
HWH te abire? Quid ẽ ſoluite et ſinite abire⸗
iniſlai⸗ Mat. xvj. Que ſolueritiſ ĩ tra ſoluta ert ĩ celo Mlti
to Tvj. ergo er iudeis qͥ venerat ad maria
, Lemnen ⁊ viderũt que fecit ieſus:credider̃t
be Ath in eum. Quiqaʒ autẽ ex ipſis abie
ſr olirin runt ad phariſeos: et dixeruũt eis qᷓ
r den. fecit ieſus. Mon omnes ex iudeis qᷣ con
KAiij. uenerant ad maniã:crediderũt:ſed tamen
dg⸗ mulcxi. Quidã vero ex eis:ſiue ex iudeis qꝗᷣ
iſe cõuenerãt:ſiue ex eis qui crediderãt:abie
nor runt ad phariſcos et dixerũt eis que fecit
G ileelſus:ſiue annũciãdo vt ⁊ ipſi crederẽt:ſi⸗
1 uee potius pꝛodendo vt ſeuirent. Sed quo
e modolibet et a quibuſlibet: ad phariſe⸗
ſ WM os iſta perlata ſunr. (volſegerut pon
tmtfiiſices ęt phariſei conciliũ: et dice⸗
1 hboꝛaliit. Muid facimus? tiec tamẽ dice
a gwi⸗ bant credamus. Plus em̃ perditi homies
at Noc⸗ cogitabant quomõ nocerent vt perderent
G6 quaã quomõ ſibi cõſulerent ne perirẽt. Et
n⸗ tamẽ timebãt.et quaſi conſulebant. Dice
. bant em̃.Quid facemus: Quia hic ho
⸗ mo mlta ſigna facit. Si dimittim⸗
iar eum ſic: omnes credent in eum: et
u⸗ yenient romani: et tollent noſtruʒ
ocum et gentem. Zempoꝛalia perde⸗
1 re timuerũt᷑:et vitam eternã non cogitaue
n runt:ac ſic vtrũq; amiſerunt.Nam et rõa⸗
le ni poſt domini paſſionẽ et gloꝛificationeʒ
n⸗ tulerunt eis et locũ et gẽntẽ expugnãdo
ſar Aat:viij. et tranſferẽdo:. Et illud eos ſequit᷑ quod
ai⸗ alibi dictũ eſt. Filij autẽ regni huius ibũt
fo⸗ in tenebꝛas exterioꝛes.Hhoc autẽ timue
nor runt:ne ſi omnes in chꝛiſtũ crederent ne⸗
ns mo remaneret qui aduerſus romanos/ci⸗

.

et facies illius ſudario erat ligata.
Quomõ ꝓceſſit ligatis pedibꝰ mirris: ⁊
non miraris quia ſurrexit quadriduanꝰ ?
In vtroq; potentia domini erat:nõ vires

** 1. Act. X LIX
. —.— ,
—

—

uitatem dei templũ q; defenderet: quoni⸗

am contra ipſum templũ ⁊ contra ſi uas pꝗ

ternas leges/doctrinam cheiſti eſſe ſentie

. . . .

bant. Unꝰ autem ex ipſis caiphas:
cum eſſet pontifex anni illius: dir⸗
it eis Uos neſcitis quicq; nec cogi
tatis:quia expedit uobis vtvnuę
moriatur homo pro populo: ⁊ nõ
tota gens pereat. Hoc autema ſe
metipſo non dixit:ſed cũ eſſet pon
tifer anni illiꝰ prophetauit. ic do⸗
cemur:etiã homies malos pꝓphetie ſpiri⸗
tu futura pꝛcdicere. Quod tame euange⸗
liſta diuino tribuit ſacramẽto: quia ponti

fex fuit id eſt ſumus ſacerdos. Poteſt au

tem mouere quomõ dicatur pontifex an⸗
ni illius: cum deus vnũ conſtituerit ſum⸗
mum ſacerdotẽ: cui moꝛtuo vnus ſuccede

ret. Sed intelligendũ eſt/per ambitiones
et contentiões inter iudeos poſtea conſti

tutum vt plures eſſent:et per annos ſingu
los vicibꝰ miniſtrarent. Mã et de zacharia
hoc dicitur: Factũ eſt aũt cum ſacerdotõ
fungeretur ʒacharias in oꝛdine vicis ſue
ante deum: ſecundũ conſuetudinẽ ſacer⸗

docij ſoꝛte exijt vt incenſum poneret: in⸗

greſſus in templũ domini hĩc aparet plu
res eos fuiſſe: et vices ſuas hahuiſſe. Naʒ
incenſum nõ licebat ponere niſi ſummo ſa
cerdoti:et foꝛte etiã vnũ annuʒ plures ad
miniſtrabant: quibꝰ alio anno alij ſuccede
bat: ex quibꝰ ſoꝛte exibat quis vt incen⸗
ſum poneret. Quid eſt ergo quod pꝛophe
tauit caiphas: quig ieſus moriturus
erat y aalte⸗ Et non tant e⸗
te: ſed vt filios dei qui erant diſꝑ⸗
ſi congregaret in vnum.Hoc euãge⸗
liſta addidit: Nam caiphas de ſola gente
iudeoꝝ pꝛophetauit:ĩ qua erant oues de
quibus ait ipſe dominꝰ: non ſum miſſus:
niſi ad oues que perierũt domꝰ iſrael. Sʒ
nouerat euãgeliſta eſſe alias oues que nõ

.

Luce. j.

.

Mat. xv⸗

erãt de hoc ouili/ quas opoꝛtebat adduci Joh.x:
vt eſſet vnũ ouile et vnus paſtoꝛ.hec au

tem ſecundũ pꝛedeſtinationẽ dicta ſunt.
Mã neq; oues eiꝰ:nec filij dei adhuc erãt:
qͥ nec dũ crediderãt . Ab illo ergo die
5 gitauerut vt nergceeniet. Je
ng erge ergo iam non in palam ambu
labat apud iudeos:ſe abijt in re⸗

gionem iuxta deſertũ in ciuitatem
que dicitur effrem: ęt ibi moꝛaba⸗/
tur cum diſcipulis ſuis. Hõ quia po
tentia eius defecerat:in quavtiq; ſi vellet
er palam iudeis conu erſaretur et nihil ei
facerent:ſed in hominis infirmitate viuen
di exemplũ diſcipulis mõſtrabat: Ja quo
apwaret non eſſe peccatum: ſi fideles eius
qui ſunt membꝛa eius/oculis perſequenti
um ſe ſubtraherẽt: et furoꝛẽ ſceleratoꝛum
latendo potius deuitarent:quã ſe offeren
do magis accẽderent: BVBW

¶ Explicit tractatꝰ quadrageſlimus
nonꝰ . Incipit tractatꝰ qnqgeſun
Ab eo quod ait. Proximũ erat pa

ſca iudeoꝛum. vſq; ad id quod ait.
mũülti propter illum abibat etqe⸗
Ddebat in ie ſum.
.

Eſternã lectio

nem ſancti euangelij de qua lo
MI Ecuti ſumus quod domin de⸗
Dit:hodierna ſequitur:de qua locuturi ſu
mus quod dominꝰ dabit. Quedã in ſcrip
turis tam manifeſta ſunt: vt potius audi⸗
toꝛem quã expoſitoꝛeʒ deſiderent. In eis
nos im noꝛari non opoꝛtet: vt neceſſarijs
in quibus immo ꝛandũ eſt.tempus ſuffici⸗
at.
deorum. Bllij diẽ feſtũ /iudei cruẽtũ!
ere dñi ſanguie voluerũt. Illo die feſto
occiſus ẽ agnꝰ:qͥ nobis eũdẽ diẽ feſtũ ſuo
ſanguine conſecrauit. Conſiliũ erat inter
iudeos de occidendo ieſu. Ille qui de ce⸗
lo venerat pati:ꝓpiquarevoluit loco ber
ſionis:qͥa iminebat hoꝛa paſſionis:Aſce⸗
derunt ergo muſt iheroſolima. de
regione ante paſca: vt ſanctifi
ſei H os. Hoc faciebant iudei ſecundum
pꝛeceptũ domini per ſanctũ moyſen in le⸗
ge mandatũ: vt die feſto quo paſca erat/
omnes vndiq; conuenirẽt: et illius diei ce
lebꝛatione ſanctificarent᷑. Sed illa celebꝛa
tio/vmbꝛa erat futuri. Quid eſt vmbꝛa fu
turi? Pꝛophetia chꝛiſti vẽturi: pꝛophetia
pꝛo nobis illa die paſſuri:vt tranſiret vm⸗
bꝛa/et lux veniret:vt tranſiret ſigniſicatio

Droximum WD
5

—

et veritas teneretur. abebant ergo iusi
paſca in vmbꝛa:nos in luce.Quid enĩ opꝰ
erat vt dominus eis pꝛeciperet per ipſum
feſtum diem ouem occidere: niſi quia ille

erat de q̊ͥ ꝓphetatũ eſt: ſicut ouis ad imo

landũ ductus eſt? Sanguie occiſi pecoꝛis Eſaic.liij.
iudeoꝛũ poſtes ſignati ſunt. Sanguĩe chꝛi Exo:xij.
ſti frötes noſtre ſignantur: et illa ſignatio
ꝗ̊ erat ſigniſicatio data eſt ab omĩbꝰ ſigna
tis extermiatoꝛem ꝓhibere.Signũ chꝛiſti
a nobis repellit exterminatoꝛẽ: ſi coꝛ nrjm
recipiat ſaluatoꝛẽ.Quare hoc dixi? Quia
multi poſtes habent ſignatos: et iutus nõ

maner hahitatoꝛ. Agitatoꝛes facile habẽt

in fronte ſignũ chꝛiſti:et coꝛde non recipi⸗
unt verbũ chꝛiſti. Ideo dixi fratres quod
repeto:ſignũ chꝛiſti a nobis repellit exter
minatoꝛẽ: ſi coꝛ noſtrũ habeat chꝛiſtũ ha⸗
bitatoꝛẽ.hec dixi:ne quis foꝛte cogitaret
quid ſibi vellent iſta feſta iudeoꝝ. Venit
ergo ieſus tanq; ad victimam:vt verũ pa⸗
ſca nos haberemus:cum eius paſſionẽ tã⸗
quã ouis ĩmolationẽ celebꝛaremꝰ. Que
rebant ergo ieſuʒ:ſed male.Beati em̃
qui querũt ieſum:ſed bene.Illi querebãt
ieſum vt nec ipſi haberẽt eum.nec nos:ſʒ
ab ipſis abſcedentẽ ſuſcepimus nos. Re⸗
pꝛehẽdũtur qui querũt: laudant᷑ qui que
runt. Animus em̃ querentis aut laudeʒ in
uenit:aut damnationẽ.habes em̃ et ĩpſal
mis.Confundant᷑ et reuereantur:qui que
runt animã meã. Iſti ſũt qui male qrebãt
Alio aũt loco dicit. Perijt fuga a me: ⁊ ñ Põ.cxl.i
eſt qui requirat animã meam: Culpantur
qui querebant: culpãtur qui nõ querebãt
Ergo queramus chꝛiſtum vt habeamus:

queramuſ vt teneamus.ſed vt non occida

mus. Nam et illi non ideo querebat vt te
nerent: ſed vt cito non haberent. ¶ Que⸗
rebant ergo: et loquebantur inter ſe:
Quid putatiſ:quia nõ venit ad di
em feſtum: Dederunt auteʒ põtifi
ces et phariſei mandatum:vᷣt ſi qs
cognouerit vbi ſit idicet vt appre/
hendant eum. MHos indicemꝰ modo iu
deis vbi ſit chꝛiſtus:vtinã velint audire ⁊
awꝛehendere. Quicũq; ſunt ex ſemine il⸗
loꝛum qui dederant mandatum:vt indiua·
rent eis vbi eſſet chꝛiſtuſ:veniant ergo ad
eccleſiam/audiant vbi ſit chꝛiſtus:et apxꝛe
hendant eum. A nobis audiant:et ex eus

Põ. xxxix

1

di
un
le
mo⸗
wis Eſtr
h Srog
ntio
ſgn
Nſti
In

noᷣ
dit
dl⸗

y
t
enit
⸗
13
le

gelio audiant. Occiſ us eſt a parẽtibus eo

rum:ſepultꝰ eſt: reſurrexit:a diſcipulis ag

nitus:ante oculos eoꝛuʒ aſcendit in celũ:
ibi ſedet ad dexteram patris. Qui iudica⸗

tus eſt:venturus eſt iudex. Audiant et te

neant. Reſpondet.Quem tenebo: Abſen
tem? Quomõ in celũ manũ mittam:vt ibi
ſedentem teneam? Fidem mitte:et tenui⸗
ſti. Parentes tui tenuerunt carne:tu tene
coꝛde:quoniã chꝛiſtꝰ abſens etiã pꝛeſens
eſt. Miſi pꝛeſens eſſet: a nobis ipſis teneri

u Math. xxij. non poſſet.Sed quoniã verũ eſt quod ait

ecce ego vobiſcũ ſum vſq; ad cõſumatio⸗

d .

nem ſeculi. Et abijt /et hic eſt:et redijt/et
nos non deſeriut. Coꝛpꝰ enĩ ſuum intulit

celo: maieſtatẽ non abſtulit mundo ¶ Je
ſus ergo ante ſex dies paſce: venit

bethania: vbi fuerat laʒarus mor⸗
tuus quem ſuſcitauit ieſus. Fece/
rũt autẽ ei ibi cena: et martha mini
ſtrabat. Lazarus vero vnꝰ erat ex

Diſcumbentibus. me putarent homi⸗
nęæs fantaſma eſſe factum quia moꝛtuus

reſurrexit:vnus erat ex recumbentibꝰ.vi⸗
uebat:loquebatur:epulabat᷑:veritas oſtẽ
debatur:inſidelitas iudeoꝝ confundeba⸗

tur. Diſcumbebat ergo ieſus cum laʒaro ⁊

nus impleta eſt ex odore vngueti ai moerems Wend ogotes e Sütiens n
lum:et eundem bonũ odoꝛem alijs ad vi⸗

tam dixit:alijs ad moꝛteʒ. Felices qui bo

ceteris.aliniſtrabat martha vna ex ſoro⸗
ribꝰ laʒari:maria vero altera ſoꝛoꝛ laʒa

rnri: cccepit libraʒ vnguenti nardi pi

ſtici precioſi ⁊ ynxit pedeſieſu ⁊ ex
terſit capillis ſuis pedes eiꝰ: ⁊ do

Facrum audiuimus:miſteriũ requramꝰ.
Quecũq; anima ſidelis vis eſſe cũ maria:
vngue pedes domini pꝛecioſo vnguento:

Vnguentum illud iuſticia fuit:ideo libꝛa

fuit Erat aũt vnguẽtũ nardi piſtici pᷣcioſi
QAuod ait piſtici: locũ aliquẽ credere de
bemus vnde hoc crat vngueutũ pꝛecioſũ
Nec tamẽ hoc vacat:⁊ ſacramẽto optime

conſonat Piſtis grece:ſides dicitur. Que⸗

rebas operari iuſticiã. Juſtus ex ſide vi⸗
uit. Vngue pedes ieſu bene viuẽdo: dñi

nica ſectare veſtigia:capillis terge. Si ha
bes ſuperflua da pauperibꝰ:et domini pe⸗

des terſiſti Capilli eni ſuꝑflua coꝛpoꝛiſ vi
dentur Habes quod agas deſupfluis tuis

LTibi ſuꝑflua ſunt: ſed dõini pedibꝰ neceſ
ſe aria ſunt.Foꝛte in terra domini pedes in

digent. De quibus enĩ niſi de membꝛis ſu
is in fine dicturus eſt. Cũ vni ex minimis
meis feciſtis mihi feciſtis? Sꝑflua veſtra
impediſtis:ſed pedibꝰ meis obſecuti eſtis
Domus autem impleta eſt odoꝛe: mundꝰ⸗

impletꝰ eſt fama bona. Nam odoꝛ bonus

fama bona eſt.QAui male viuũt et chꝛſtiãi
vocantur:iniuriam chꝛiſto faciunt:de qua
libus dictũ eſt: quod per eos nomẽ domi⸗
ni blaſphẽatur Si per tales nomẽ dei blaſ

phemat᷑:per bonos nomẽ dñi laudat᷑. Au

di apoſtolũ:Chꝛiſti bonus odoꝛ ſumus in
inquit in omni loco.Dicitur et in canticis
canticoꝛum:Oleum effuſum nomen tuuz:
Ad apoſtolũ reuoca intentionẽ. Chꝛiſti ĩ
quit bonus odoꝛ ſumus in omni loco: ⁊ in

his qui ſalui fiũt/ et in his qui pereũt.Ali

is ſumꝰ odoꝛ vite ĩ vitã:alis odoꝛ moꝛtis
in moꝛtem.Et ad hec quis idoneus? Oca

ſionem nobis pꝛebet ꝑꝛeſens lectio ſancti

euangelij de odoꝛe iſto ita loqui/ vt et a
nobis ſufficienter dicatur:et a vobis dili⸗
genter audiatur:apoſtolo ipſo ita dicẽte.

Et ad hec quis idoneus? Ergo vt ide nos

conemur loquiinunquid idonei ſumꝰ:aut
vos audire hec idonei eſtis? hhec audire
vos quidẽ idonei eſtis:nos quidẽ ſdonei
non ſumus. ſed idoneus eſt ille qui ꝑ nos
dignetur dicere: quod vobis pꝛoſit audi⸗
re EScce apoſtolus bonus odoꝛ eſt ſicut
dicit ipſe:ſed ipſe odoꝛ:alijs eſt odoꝛ vite:
in vitam:alijs autẽ odoꝛ mortis in moꝛtẽ
tamen bonꝰ odoꝛ Hunqd enĩ ait:alüs ſu
mus bonus odoꝛ ad vitã: alis malꝰ odoꝛ
e dixit nõ ma

no odoꝛe viuunt. Quid autẽ infelicius il⸗
lis qui bono odoꝛe moꝛiuntur? Et quis ẽ
ait aliquis quẽ bonus odoꝛ occidit? hoc
eſt quod ait apoſtolus.Et ad hec qᷣs ido⸗
ueus? Quomõ ea facit deus miris modis
vt bono odoꝛe/ et boni viuant:⁊ mali mo
riantur:quomõ ſit: quantũ dominꝰ inſpi⸗
rare dignatur oſtendã. Naʒ foꝛtaſſe ibi la
ter altioꝛ intellectus.qui a me non poteſt
penetran.Tamẽ quouſq; penetrare pote
ro/ vobis non debet denegari Paulũ apo

ſtolum bene agentẽ/bene viuentẽ / iuſtici⸗
am verbo pꝛedicantẽ/ opere demonſtran⸗

tem/doctoꝛem mirabilẽ/ſidelem diſpenſa
t iij

. —– » E
AX. 9. XII

Aath. xxv?

ij. Coꝛ. ij.

Canticoꝝ.j·.

2 2
.
.
. 7 N 8
„
. . . . .
„*
*

D hoc vnguentum non venit trecen

Actu

—

toꝛem:fama vſqueq̃q; diſſeminabat: qui⸗
dam diligebant:quidã inuidebant.Mã ip
ſe quodã loco ait de quibuſdaʒ: quod nõ

caſte ſed per inuidiã chꝛiſtũ annũciarent:
exiſtimantes inquit tribulationẽ ſuſcita⸗
re vinculis meis. Sed quid ait? Siue oc⸗
caſione ſiue veritate chꝛiſtus annuncietur

Annuncient qui me amant:annunciẽt qui
mihi inuident. Illi bono odoꝛe viuunt:et
illi bono odoꝛe moꝛiuntur. Tamẽ vtriſqᷓ;
pꝛedicantibꝰ nomen chꝛiſti annnciet᷑:odo
re optimo mundus impleatur. Amaſti be⸗
ne agentem:vixiſti bono odoꝛe. Inuidiſti
bene agenti:moꝛtuus es bono odoꝛe. NMũ
quid quia mon voluiſti:ideo odoꝛe; illũ
malum eſſe feciſti. Holi inuidere: et nõ oc
cidet te bonus odoꝛ. Deniq; audi ⁊ hic ex
vnguento iſto quomõ alijs erat odoꝛ bo⸗
nus in vitam.alijs odoꝛ bonus in moꝛteʒ.
Poſtea quaʒ hoc fecit religioſa maria ad

domini obſequium: continuo vnus ex

Dicipuliſ eius iudas ſcariotis qui

eum erat traditurus dixit uare

tis denariis et datum eſt egenis:
Ve tibi miſer:bonꝰ odoꝛ occidit te.Qua
re em̃ hoc oixerit:euangeliſta ſanctꝰaꝑuit
Putaremus autẽ et nos ſi mens ipſius no
bis per euangeliũ non pꝛoderetur: pauꝑ⸗
um cura hoc illũ dicere potuiſſe. Mon ita
eſt Sed quid: Audi teſtem veracẽ. Dixit
auteʒ hoc:non quia de egenis pti-
mebat ad illum:ſed quia fur erat ?
loculos habens . Et ea que mitte⸗
bantur portahat. Poꝛtabat: an expoꝛ
tabat: Sẽd miniſterio poꝛtabat:furto ex⸗
poꝛtabat. Ecce audite quia iudas iſte nõ
tunc peruerſus factus eſt: quãdo a iudeis
coꝛruptus dominũ tradidit. Pleriq; eniʒ
incurioſi euangelij/exiſtimãt tunc periſſe
iudam:quãdo accepit a iudeis peccumiaaz
vt dominũ traderet.Mõ tunc perijt. Jam
fur erat/et dominũ perditus ſequebatur:
quia nõ coꝛde ſed coꝛpoꝛe dominũ ſeque
batur. Duodenanũ numerũ apoſtoloꝛum
implebat:apoſtolicã beatitudinẽ non ha⸗
bebat. Ad imagineʒ fuerat duodecimus.
Quo iuda decidenie et mathia ſucceden⸗
ſ.j. te:et ſuppleta eſt apoſtolica veritas:et nu
meri permanſit integritas.Quid ergo vo

mei admonere eccleſiã ſuam: quãdo vnũ

La. XII

luit dominus noſter ieſus chꝛiſtus fratres ij. q. iüij. qd &

perditum inter duodeci habere voluit:ni⸗

ſi vt malos tolleremus: ne coꝛpꝰ chꝛiſti di

uidamus: Ecce inter ſanctos eſt iudas:ec
ce fur eſt iudas.Et ne contempnas:fur ſa⸗

crilegus:non qualiſcũq; fur. Fur loculoꝝ:

ſʒ dominicoꝛũ:loculoꝝ/ſed ſacroꝛũ Si cri⸗
mina diſcernunt᷑ in foꝛo/qualiſcumq; fur⸗
ti: et peculatꝰ: Peeulatꝰ em̃ dicitur furtũ
de re publica:⁊ non ſic iudicatur furtũ rei
pꝛiuate quomõ publice: quanto vehemẽ⸗
tius iudicandus eſt fur ſacrilegus qui au
ſus fuerit vndecumq; tollere: hoc eſt et
de eccleſia tollere. Qui aliquid de ecce⸗
ſia furatur:iude perdito comparatur. Ta⸗
lis erat iſte iudas:et tamẽ cum ſanctis di⸗

ſcipulis vndecim intrabat ⁊ exibat.Ad ip

ſam dominicam cenam pariter acceſſit:cõ
uerſari cum eis potuit:eos inquinare non
potuit. De vno pane et petrus ⁊ iudas ac

cepit:et tamẽ que pars ſideli cum infide⸗

le? Petrus enĩ accepit ad vitam:iudaſ ad

— — — — MNN

—
—
= -
— =S =
=
—

—
S=—
=
= —
=
——— — — — —

moꝛtem. Quomõ em̃ ille odoꝛ bonus: ſic
ille cibus bonus. Sicut ergo odoꝛ bonus/
ita et cibus bonuſ:bonos viuiſicat:malos
moꝛtiſicat. Qui eni mauducauerit indig⸗
ne:iudiciũ ſibi manducat et bibit. Judici⸗
um ſibi:non tibi. Si iudiciuʒ ſibi non tibi:
lcta malum bonus:vt veniaſ gaprem ia
onoꝛum: ne mittaris in penaʒ maloꝝ.Ex xij.q.j. exæ.
emplum domini accipe conuerſantiſ in ter xij. a.j. exx.
ra.Quare habuit loculos cui angeli mini⸗
ſtrauerũt:niſi quia eccleſia ipſius loculos
ſuos habitura erat:? Quare fureʒ admiſit:
niſi vt eiꝰ eccłia fures paciẽter toleret.Sʒ
ille qui conſueuerat de loculis peccuniaʒ
tollere: nõ dubitauit accepta peccunia ip
ſum dominũ vendere. Videamꝰ quid ad
iſta dominus reſpondeat. Videte fratres
Non illi aitlpꝛopt furta tua dicis iſta. Fu
rem nouerat:et pꝛodere nolebat:ſed poti
us tolerabat: et ad perferendos malos in
eccleſia nobis exemplũ pacientie demon⸗
ſtrabat. Dirit ergo ei ieſus · Si⸗
ne illam: vt in diem ſepulture mee E
ſeruet illud. Moꝛiturũ ſe denunciauir.
Sed quid eſt quod ſequitur:pauperes
enim ſemper habebitcis vobiſcuz

—

me autem non ſemper habebitis⸗

j.Coꝛ.xi.

— —

— ☛

fes iſei
ni
ni⸗
li
gee
ſ⸗
lon:
a⸗
fur⸗
uni
iei
ni⸗
“
Math. xvj.
⸗
A⸗
ip xxiiij. q. ·
õS Quodcũq;:
ſon
ac
le⸗
ld
nSH
na⸗
i
1 i. j.
niai et
⸗
o
ſe
₰
nu;
ip
dad
mes
,F
ſponi
in
/
ee?
nif.
tes
z

Loip.

Luce. xxiij.

Intelligimus quid eſt: pauperes ſemꝑ

habebitis. Quod dixit: verũ eſt. Quan⸗
Ddo eccleſia ſine pauperibus? Me auteʒ

non ſemp habebitis:qͥd ſibi vult: Quo⸗

—

mogo intelligendũ eſt: me autẽ nõ ſem⸗
per habebitis:? Molite expaueſcere:iuð

dictum eſt. Quare ergo non dixit:habe

dis ſed habebitis? Quia nõ vnus eſt iu

das. Judas malus coꝛpus maloꝛũ ſigni
ficat:quomõ petrus coꝛpus bonoꝛũ:coꝛ
pus eccleſie: immo coꝛpus eccleſie ſed ĩ

bonis. Nam ſi in petro non eſſet eccleſie
ſacramentũ:non ei diceret dominꝰ.Ti⸗
bi dabo claues regni celoꝛũ. Quecũq;

ſolueris in terra:ſoluta erunt et in celo:

et quecũq; ligaueriſ in terra ligata erũt

et in celo. Si hoc petro tantũ dictuʒ eſt
non facit hoc eccleſia.Si auteʒ et in ec⸗
cleſia fit:vt que in terra ligantur in celo
ligentur:et que ſoluũtur in terra/ſoluã⸗
tur in celo/quia cũ exconmunicat eccle

ſia:in celo ligatur excõmunicatus: cum

reconciliatur ab eccleſia:ĩ celo ſoluitur
reconciliatuſ:Si hoc ergo in eccleſia fit:
petrus quando claues accepit eccleſiaʒ
ſanctam ſanctificauit.Si in petri perſo⸗
na ſignificati ſunt in eccleſia boni:in iu⸗
de perſona ſignificati ſunt ĩ eccleſia ma⸗
li. Ipſis dictũ eſt. Me autẽ non ſemper
habebitis. Quid eſt enĩ nõ ſemꝑ: et qͥd
eſt ſemper? Si bonus es:ſi ad coꝛpꝰ xpᷣi
pertines quod ſignificat petrus: habes
chꝛiſtum et in pꝛeſenti: et in futuro. In
pꝛeſenti per fidẽ:in pᷣſenti per ſignũ xpᷣi

in pꝛeſenti per baptiſmatis ſacramentũ

in pꝛeſenti per altaris cibũ et potũ. hha
bes chꝛiſtũ in pꝛeſenti: ſed habebis ſem
per:quia cum hinc exieris/ad illũ veni⸗
es qui dixit latroni.Hodie mecuʒ eris i
paradiſo. Si aũt male verſaris:videris
habere in pꝛeſenti chꝛiſtũ:quia intraſ ec

cleſiaʒ:ſignas te ſigno chꝛiſti.baptiſaris

baptiſmo chꝛiſti: miſces te mẽbꝛis chꝛi⸗
ſti:accediſ ad altare chꝛiſti:in pꝛeſẽti ha

bes chꝛiſtũ:ſed male viuendo non ſem⸗

per habebis Poteſt et ſic itelligi. Pau
peres ſemper habebitis vobiſcũ: me au
tem non ſemꝑ habebitis.Accipiãt ⁊ hoc
boni: ſed nõ ſint ſolliciti. Loquebatur

enim de pꝛeſentia coꝛpoꝛis ſui.Nã ſecũ

—

LTLa. XII

—

dum maieſtatẽ ſuaʒ: ſecundũ pꝛouiden

tiam: ſecumdũ mineffabiłẽ et inuiſibilem

gratis impletur quod ab eo dictũ eſt. ec
ce ego vobiſcuʒ ſum omnibꝰ diebꝰ: vſq;
ad cõſumationẽ ſeculi:Secundũ carneʒ
vero quã verbum aſſumpſit: ſecundum

id quod de virgie natꝰẽ : ſecundũ id qð
à iudeis compꝛehenſus eſt: quod ligno
coõſixus: quod de cruce depoſitus:qͥd li

teis inuolutus:quod in ſepulchꝛo cõdi⸗

tus: quod in reſurrectione manifeſtatꝰ:
nonſſemper habebitis me vobiſcũ Qua
re:? Quoniã cõuerſatus eſt ſecundũ coꝛ

poꝛis pꝛeſentiã quadraginta diebꝰ cum
diſcipulis ſuis:et eis deducẽtibus:vidẽ
do non ſequendo aſcendit in celũ:et nõ
eſt hic. Ibi eni ſedet ad dexterã patris:
et hic eſt. Non enĩ receſſit pꝛeſentia ma
ieſtatis. Aliter: Secundũ pꝛeſentiaʒ ma
ieſtatis ſemper habemus chꝛiſtũ:ſecun⸗
dum pꝛeſentiã carnis:recte dictũ eſt di⸗
ſcipulis: me autẽ non ſemper habebitis
Hhabuit eni illũ eccleſia ſecundũ pꝛeſen

tiam carnis paucis diebꝰ Modo ſide te

net: oculis non videt.Ergo ſi ita dictũ ẽ
me aũt non ſemper habebitis:queſtio ſi
cut arbitroꝛ iã nulla eſt: que duobꝰ mo

dis ſoluta eſt. Cetera que pauca rema-

nent audiamus. Cognouit ergo ml
ta turba ex iudeis quia illic eſt:et
venerunt non ꝓpter ieſum tan⸗
ſed vt laʒarum viderent quẽ ſu/
ſcitauit ieſus a mortuiſ:Curioſitas
eos adduxit:non charitas. Venerunt ⁊
viderunt:audite mirabile conſiliũ vani
tatis: Viſo laʒaro reſuſcitato:quia tan⸗

tum miraculũ domini tanta erat euiden

tia diffamatũ:tanta mãifeſtatiõe decla

factum eſt vel negare:q uod inuenerunt
videte Cogitauerũt autẽ pricipes
ſacerdotũ vt ⁊ laʒarũ interficerẽt
quia multi ꝓpter illũ a ex
iudeis:et credebant in ieſum:
ſtulta cogitatio:et ceca ſeuicia Hominꝰ⸗
chꝛiſtus qui ſuſcitare potuit moꝛtuum:
non poſſit occiſum? Quando laʒaro ife

rebatis necem:nunquid auferebatis do

t iiij

Aat. xxvii

Actuũ.j.

ratum:vt nõ poſſint vel occultare quccd

Zoh. Tract. LI

mino poteſtatem? Si aliud vobis vide⸗
tur moꝛtuus:aliud occiſus:ecce dominꝰ
vtrumq; fecit: et lazarum moꝛtuum:⁊ ſe⸗
ipſum ſuſcitauit occiſum.

ſunus. Incipit tractatus quiqua
gGunngpryn Deco duo ait.

n craſtinum auteʒ turba multa

quevenerat ad diem feſtum cum
audiſſent quia venit ieſus ihero

ſolimam:acceperunt ramos pal-

——1B——

marum et proceſſerunt obuia ei

et damabant: Oſanna benedic⸗
tus qui venit in nomine domim
rer ifrael. Uſq; ad id quod ait.
BSi quis mihi mini ſtrauerit ho⸗
noritficabit illum pater meus·

dominuſ quadriduanũ

ppentibus iudeis: et ali⸗
is eoꝛum videndo cre⸗
dentibus: alijs inuidendo pereuntibus
pꝛopter odoꝛem bonum qui eſt alijs ad

ſcubuit in domo cuz recumbente lazaro

Erplicit tractatus quinquage

mnoꝛtuũ reſuſcitauit:ſtu

vitam alijs ad moꝛtem: poſtea quam di

CTa. XII
qui fuerat moꝛtuus reſuſcitatꝰ: poſt vn
guentum difuſum ſuper pedes eius: vn
de domus odoꝛe ĩpleta eſt:poſtea quaʒ
vanaʒ ſeuitiam et ſtultiſſimum et demẽ
tiſſimũ ſcelꝰ/iudei etiã de occidendo la
ʒaro coꝛde perdito conceperunt:de qui
bus omnibus vt potuimus quod domi⸗
nus dedit ſuperioꝛibus ſermonibus lo⸗
cuti ſumus: nunc intẽdat caritas veſtra
ante dommi paſſionem quantus fructꝰ
apparuerit pꝛedicãtionis eius: et quan⸗
tus grex ouium ex his que perierant do
mus iſrael/voceʒ paſtoꝛis audierit.Sic
enim loquitur euangelium: quod mo⸗
do cum recitaretur audiſtis.¶ In cra
ſtinum autẽ turba multa que ve⸗

nerat ad diem feſtun ndiſ⸗
ſent quia vẽit ieſus iheroſolimã

— —–— —— —

acceperunt ramos palmarum:et
Pfocel erunt obuiam ei:et cama
bant. O ſanna: benedictꝰ qni ve

——

nit in nomine domini:rex iſrael
Rami palmarum laudes ſunt ſignifican
tes victoꝛiam: qua erat dominus moꝛ⸗
tem moꝛiendo ſuperaturus: et tropheo
crucis de diabolo moꝛtis pꝛincipe triũ
phaturus. Vox autem obſcecrantis eſt
oſanna: ſicut nonnulli dicunt qui hebꝛe
am linguam nouerunt: magis affectum
indicans quam rem aliquaʒ ſigniſicans:
ſicut ſunt in lingua latina quas interiec
niones vocant: velut cum dolentes dici
mus heu: vel cum delectamur /va dici⸗
mus:vel cũ miramur dicimus/o rem ma
gnam: Tunc enim nihil ſigniſicat:niſi mi
rantis affectum. Quod ideo credenduʒ
eſt ita eſſe: quia neq; grecus neq; latinꝰ
hoc interpꝛetari potuit: ſicut illud: qui
dixerit fratri ſuo racha. Nam et hec in⸗
teriectio eſſe perhibetur/affectum indig
nãtis oſtendẽs. Benedictꝰ aũt qui ve⸗
nit in nomine domini rex iſrael: ſic poci⸗
us accipiendum eſt:vt in nomine domi⸗
ni/in nomĩe dei patris intelligatur.quã
uis poſſit intelligi etiam in nomine ſuo:
dqa et ipſe dominꝰ eſt. Vnde ⁊ alibi ſcri

mfeſtum cum andiiſf⸗

Poh⸗

H
mnthep,.
Mtcl.
leprr,

chiir⸗

Joh. v.
1
. Phil:ij.
5
.
A41 2
5
.
math.xxj.
3 marci. xj.
i luce.xix.
ni Cech
i⸗
4
. zach.ix.
n

Job. Tract. II

prum eſt. Pluit dominus a domino. Sʒ
verba eius melius noſtrum dirigunt in⸗
tellectum: qui ait. Ego veni in nomine

patris mei/ et non ſuſcepiſtis me: alius

veniet in nomine ſuo: hunc ſuſcipietis.
Humilitatis enim magiſter eſt chꝛiſtuſ:
qui humiliauit ſemetipſum factus obe⸗
diens vſq; ad moꝛtem:moꝛtem autẽ cru
cis. Non itaq; omittit diuinitatem: qua
do nos docet hũilitatem.In illa eſt pa⸗
tri equalis.in hac nobis ſimilis. Per qð
patri eſt equalis:nos vt eſſemuſ crcauit
Per quod nobis eſt ſimilis /ne perire⸗

mus redemit. has ei laudes turba dice

bat. Oſanna: benedictus qui venit in

nomine domini:rex iſrael. Quã crucem

mentis / inuidentia pꝛincipum iudeoꝛuʒ
perpeti potuerat: quando regem ſuum
chꝛiſtum tanta multitudo clamabat? S5
quid fuit domĩo regẽ eſſe iſrael? Quid
