tranſferam/charitatẽ autem nõ habeã:ni-⸗ ſemie tuo bñdicent᷑ oẽs gentes. Nõdũ eĩ
hil ſum. Et ſi diſtribuero oĩa mea pauperi intelligebat᷑: quia nõdũ aqua fuerat con⸗
bus/a tradidero coꝛpus meũ vt ardeam / uerſa in vinũ. Ergo oibus gentib⸗ diſpen
charitatem autem non habuero: nihil mi⸗ ſabat᷑ ꝓphetia. Qð vt emineat iocũdiꝰ: ð 4
hi ꝓdeſt. ta eſt ergo charitaſ/que ſi de ſingulis etatibꝰ/tanqᷓ; de ſingulis hydrijs 4 .
ſit fruſtra habent᷑ cetera: ſi aſſit/recte ho-⸗ ꝓtpe quedã cõmemoꝛemꝰ In ipſo exoꝛ⸗ H
bentur oĩa: Tamen charitatẽ laudãs apo digo adam ⁊ eua parẽtes oĩlim gentiü eraͤt S”
ſtolus paulus copioſiſſime atq;vberrime: nõ tmmodo iudeoꝝ. Et qᷣcqͥd figurabat᷑ ĩ
minus de illa dixit/quã quod ait bꝛeuiter adã de chꝛiſto: ad oẽs vtiq; gentes ptine⸗ r
apls iohanes: cuius eſt hoc euangelium. bat quibus ſaluſ eſt in chꝛiſto. Quid ergo B
i. Jobh. iiij· Neq; enĩ dubitauit dicere.Deuſ charitaſ dicam potiſſimũ de aqᷓ pꝛime bydrie:niſi .
eſt. Scriptuʒ eſt eni: quia chantas dei dił qð apls ait de adam eua. Nemo eni me
Rhoma.v. fuſa eſt in coꝛdibꝰ veſtris per ſpiritũſan⸗ dicit pꝛaue intellexiſſe:qñ intellectũ non
cnum qui vatus eſt nobis. Quis ergo no⸗ meü ſed apli pfero. Illud vinũ tum
minet patrẽ ⁊ filiũ:⁊ nõ ibi intelligat cha-⸗ myſteriũ de chꝛiſto continet qð cõmemo⸗ e
. nitatem patris ⁊ filij: Quam cũ habere ce rat apoſtolus dicens: Et erunt duo in car Eph.v. Gein⸗ V
perit: ſpiritũſanctũ habebit. Quam ſi non ne vna. Sacramentum hoc magnum eſt.
habuerit ſine ſpuſancro erit. Et quomo⸗ Et ne quis iſtam magnitudinem ſacra⸗ KW
do coꝛpus tuũ ſine ſpiritu qð ẽ anima tua mennti in ſingulis quibuſq; hominibꝰ vxo
ſi fuerit /moꝛtuũ ẽ: ſic aĩa tua ſine ſpũſan res habentibus intelligeret: ego autem
cco. id eſt.ſine charitate ſi fuerit / moꝛtua ) dico inquit in chꝛiſto ⁊ in ecdeſiia quod B
£

R
N
. 3
82

Cract. IX.

eſt hoc ſacramentum magnũ: erunt duo

in carneyvna? Cum de adam⁊ eua ſcriptu⸗
ra geneſeos loqueret᷑: vnde ventum ẽ ad
hec verba. Pꝛopterea reliquet homo pa⸗
trem ⁊ mr̃eʒ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue:⁊ erũt
duo in carne vna. Sic ergo chꝛiſtus adhe⸗

ſit eccleſie: vt eẽnt duo ĩ carne vna.Quo⸗
modo reliquit patrem? quõ matrem reli⸗
quit? Patrem: quia cum in foꝛma dei eſſʒ

non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equalẽ

deo:ſed ſemetipſum exinaniuit foꝛmã ſer
ui accipiens.hoc eſt eni reliquit patrem:

non quia deſeruit⁊ receſſit a patre/ſed qꝛ
non in ea foꝛma apparuit hoibus ĩ qua eqᷓ
lis eſt patri.Quõ reliquit matrem? Relin

quendo ſynagogã iudeoꝝ de qua fᷣm car

Jam licʒ nobis vbiq; chꝛiſtũ querere /¶ 685

nem natus eſt: ⁊ inherẽdo eccleſie quã ex

omnib“ gentibꝰvgregauit: Ergo pᷣma hy
dꝛia habebat ꝓphetiã de chꝛiſto. Sed qñ
iſta que loquoꝛ pᷣdicabant᷑ in populis:ad
hut aqua erat:ĩ vinũ mutata nondũ erat

Et quia illuminauit per apoſtoluz deus

vt oſtenderet nobis quid ibi quereremuſ

I vna ipſa ſentẽtia /erut duo ĩ carne vna:

ſacramentũ magnũ in chꝛiſto ⁊ in eccleſia

omnibꝰ hydrijs vinũ potare, Doꝛmit adã
vt fiat eua:moꝛit᷑ chꝛiſtus vt fiat eccleſia.

Doꝛmienti ade fit eua de latere: moꝛtuo

chꝛiſto lancea ꝑcutitur latus vt ꝓfluãt ſa⸗
cramenta/quibus foꝛmet᷑ eccleſia.Cui nõ
appareat quia ĩ illis tunc factis:futura fi⸗
gurata ſunt:qñquidem dicit apłs ipſum

adam foꝛmam futuri eſſe? Qui eſt inquit

foꝛma futuri. Pꝛeſigurabant᷑ oĩa myſtice.
ieq; enĩ vere non poterat deus vigilan⸗

ti coſtam educere feminãq; foꝛmare? An

foꝛte ne doleret latus qñ coſta detracta ẽ

Pꝓpter h̊ opoꝛteret vt ille doꝛmiret? Quis

ti euellant᷑: An qꝛ deus euellebat/ꝓpte⸗

eſt qui ſic doꝛmiat:vt ei oſſa non euigilã⸗

rea homo non ſentiebat. Poterat ergo et
vigilanti ſine doloꝛe euellere qui poterat

doꝛmiẽti:ſed ꝓculdubio hydria pma im

plebat᷑. Pꝛophetia illius tpis: de futuro

E
BGBeñ. vi.

iſto tempoꝛe diſpenſabat᷑.¶ Ehꝛiſtus eti
am figuratus eſt in noe: ⁊ in illa arca oꝛbᷣ
terrarũ.Quare ergo in arca incluſa ſunt
oĩa aialia: niſivt ſignarent᷑ omneſ gentes
Non eni deerat deo rurſus creare oẽ ge⸗
nus animaliũ.Qñ eni omnia nõ erant:nõ
ne dixit: ꝓducat terra:⁊ ꝓduxit tra? VUn

de ergo tũc fecit: inde reſiceret. Vlerbo fe
cit verbo reſiceret/niſi quia myſteriũ cõ⸗

mendabat ⁊ ſcdam hydriam ꝓphetice di⸗

ſpenſatiõis implebat:vt per lignũ libera⸗

retur figura oꝛbis terrarũ/quia in ligno fi

genda erat vita oꝛbis terrarũ? Jam ĩ ter⸗/
tia hydria ipſi abꝛae qð iam comemoꝛaui

dictum eſt:in ſemine tuo benedicent᷑ ouæ··

nes gentes.Et quis non videat cuius hba—⸗-
beat figuram vnicus eius:qui ſibi ad ſacri
ficium/ quo ipſe imolandus ducebat?᷑/li⸗
gna poꝛtabat: Poꝛtauit eni dñs crucẽ ſu
am:ſicut euangelium loquit᷑.hoc de ter
tia hydria cõmemoꝛaſſe ſufficeret
uid autem quid dicam/ qð ad omnes ꝑti-
nebat ꝓphetia eius/qñ modo audiuimus
pſalmũ: Et difficile eſt vt dicat᷑ pſalmus
in quo hoc non ſonet? Sed certe vt diri
modo cantauimꝰ/Surge deꝰ iudica terra
qm̃ tu hereditabis in omnibꝰ gentibꝰ. Et
ideo donatiſte tanq; pꝛoiecti de nuptijs:
ſicut ille homo qui non habebat veſtem A
nuptialem:inuitatus eſt ⁊ venit.Sed ꝓie

ctus eſt de numero vocatoꝝ:qui non ha⸗
bebat veſtem ad ſponſi gloꝛiam. Qui eni

ſuam gloꝛiam querit non chꝛiſti: non ha⸗
betveſtem nuptialem. Mõ eni volũt con⸗

ſonare voci illius qui amicus erat ſponſi:

et ait:hic eſt qui baptiʒat. Nec imerito il⸗
li qui non habebat veſtem nuptialẽ: hoc
per increpationẽ obiectum eſt qð nõ erat.
Amice:quid huc veniſti?Et ſicut ille ob⸗
mutuit:ſic ⁊ iſti.Quid enĩ ꝓdeſt ſtrepitu/
oꝛis muto coꝛde? Nouerunt quipe intus
apud ſemetipſos non ſe habere qð dicant
Intus obmutuerũt:foꝛis ꝑſtrepunt. Au⸗
diunt velint nolint ctiam apud ſe cantari
Surge deus iudica terram:quoniã tu he⸗
reditabis in omnibus gentibus.Et nõ cõö⸗

e da

Patthᷣ :xxij

municando omnibus gentibus: quid ali,

omnes inquam gentes pertinet pꝛophe⸗
tia: Mddo cõmemoꝛauimꝰ demonſtratuʒ

in adam qui eſt foꝛma futuri. Quis autezʒ

neſciat quod de illo exoꝛte ſunt oẽs gen⸗
tes:⁊ in eiꝰvocabulo q̃ttuoꝛ lr̃iſ qttuoꝛ oꝛ
bis terraꝝ partes ꝑ grecas appellationes
demr̃ant᷑: Si eĩ grece dicat᷑ oꝛiẽs occidẽs

ud quam ſe exheredatos eſſe cognoſcaãt?
Quod ergo dicebam fratres quia ad om⸗
nes pertinet pꝛophetia /volo enim alium
ſenſum oſtendere in eo quod dictum eſt/
capientes metretas binas vel ternas: ad

Geñ. vij.
Geñ.xxvj.

ps. lxxxij.

Danielis.ij.

Anstags f&

è õl 3 .

aqᷣlo meridies:ſicut eas pleriſq; locis ſan
cta ſcriptura cõmemoꝛat in capitibꝰ ver⸗

bon inuenis adã. Dicunt᷑.n. grece ãttuoꝛ

memoꝛate mũdi ptes: li OXN AU&α11ασι
Xα1 υaεD91α. Iſta quattuoꝛ

noia ſi tanq; verſusqttuoꝛ ſubinuicẽ ſcri⸗

bas in eoꝝ capitibꝰ/adã legit᷑.Hoc ĩ noe
ꝓpter arcam ſiguratũ eſt:in q̃ erant omia
aĩalia que ſigniſicabãt omẽs gentes.hhoc

in abꝛaã cui aꝑtiꝰ dictũ eſt: In ſemĩe tuuo
benedicent᷑ oẽs gẽtes.hoc ĩ dauid:de cu

ius pſalmisvt alia omittã mõ cantauimꝰ:
Surge ðs iudica terrã:qm̃ tu hereditabis
in oibꝰ gentibꝰ. Cui eni deo dicit᷑ ſurge:
niſi qͥ doꝛmiuit? Surge deuſ iudica terrã:
tanq; diceret᷑: Doꝛmiſti iudicatꝰ a terra:

ſurge vt iudices terrã. Et qͥ̊ ꝑtinet illa p⸗

phetia: Qm̃ tu hereditab inqͥt in oĩbꝰ gẽ⸗

5 tibꝰ? ¶ Jam vo in qnta etate tanqᷓ; in qͥn

ta hydria daniel vidit lapidẽ pꝛeciſum de
mõte ſine mãibꝰ/⁊ ↄfregiſſe oĩa regna ter
rarũ:⁊ creuiſſe illũ lapidẽ ⁊ factũ eẽ mon
tem magnũ:ita vt impleret vniuerſam fa

cieʒ terre. Quid aꝑtiꝰ frẽs mei? Lapis de

monte pᷣcidit᷑:ipſe ẽ lapis quem repꝛoba⸗

uerũt ediſicãtes/⁊ factus eſt in caput an⸗
guli.De quo mõte pᷣcidit᷑ niſi de regno iu

deoꝝ: vñ dñs nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ ſcoᷣm carnẽ

natus ẽ?Et pᷣcidit᷑ ſine manibꝰ ſine opere

hũano:qꝛ ſine amplexu maritali de virgi⸗
ne exoꝛtus ẽ.Mons ille vnde pᷣciſus ẽ:nõ

impleu rat vniuerſam faciẽ terre. Mõ enĩ

tenuerat regnũ iudeoꝝ oẽs gẽtes. At vo

regnũ chꝛiſti oẽs gẽtes:⁊ vniuèrſum oꝛbẽ

Tract.IxX.

terrarũ cernimꝰ occupare. Jam ad ſextaz

etatẽ ꝑtinet iohãnes baptiſta/quo nemo
exurrexit maioꝛ ð natis mulierũ: de quo

dictũ ẽ: maioꝛ qᷓ; ꝓpha.Quõ ⁊ ipſe ondit
qꝛ oibꝰ gentibꝰ miſſus ẽ chꝛiſtꝰ: qñ iudei

Matth. iij.

venerũt ad eum vt baptiʒarent᷑.Et ne ſu⸗

perarũ qͥs oſtendit vob fugere a ventura
ira? Facite ergo fructuʒ dignũ penitẽtie:
id eſt:humiles eſtote. Suꝑbis enĩ loque⸗
batur. Vnde aũt erãt ſupbi? De genere

carnis nõ de fructu imitatiõis patris abꝛa
am.Quid eis ait: Holite dicere patrẽ ha

bemus abꝛaam:potens eſt deus de lapidi
bus iſtis ſuſcitare filios abꝛae: Lapides
dicens omnes gentes: non ꝓpter firmita
tem:ſicut lapis dictus eſt quem repꝛoba
uerũt ediſicãtes:ſed ꝓpter ſtoliditatem

perbirẽt de noĩe abꝛae:generatio inqͥt vi⸗

La. II.

duriciam ſtulti ie: quia eis quos adoꝛa⸗
bant ſiles facti erant. Adoꝛabat enĩ inſen
ſata ſimulachꝛa: pariter inſenſati. Vnde

inſenſati? Quoniã in pſalmo dicit᷑:Simi⸗ ps.cxiij.
9

les illis flant qui faciunt ea:⁊ omnes qͥ cõ
fſidunt in eis. Ideo cuʒ ceperint homines
deum adoꝛare quid audiunt? Vt ſitis fi-⸗ A
lij patris veſtri qui in celis eſt: qui ſolem

ſuũ facit oꝛiꝛi ſuper bonos ⁊ malos:⁊ plu
it ſuper iuſtoſ ⁊ iniuſtoſ.Quapꝛopter ſi ei

fit homo ſimilis queʒ adoꝛat:quid eſt/po
tens eſt deus de lapidibꝰ“ iſtis ſuſcitare fi⸗
lios abꝛae? Noſipſos interrogemꝰ:⁊ vi⸗

deamus quia factum eſt. Nos enĩ de gen

tibus venimus.De gentibꝰ aũt nõ venire
mus:niſi deus de lapidibꝰ ſuſcitaſſet fili⸗
os abꝛae. Facti ſumus filij abꝛae imitan⸗
do fi deʒ:non naſcendo per carneʒ. Sicut
enim illi degenerãdo exheredati: ſic nos
imitando adoptati. Ergo fratres ad oẽs
gentes pꝑtinebat etiam iſta ſexta hydria
pꝓphetie:⁊ ideo de omnibꝰ dictum eſt
aſ.

bientes metretas binas vłtern
Sed quomodo oſtendimus omnes gen⸗

tes pertinere ad binas vel ternas metre⸗
tas: Eſtimantis enim fuit quodãmodovt

ipſas diceret binas quas dixerat ternas:

ad cõmendandũ ſcʒ ſacramẽtũ. Quomo

do ſunt bine metrete? Circũciſio ⁊ pꝛepu⸗
tiũ.hos duos populos ſcriptura cõme⸗
moꝛat:⁊ nullum pꝛetermittit hominũ ge⸗
nus quando dicit circũciſio ⁊ pꝛeputium.
In duobus iſtis noĩbus habes omnes gẽ
tes: Bine metrete ſunt.hhis duobꝰ parie⸗
tibus de diuerſo venientibꝰ ad pacem in
ſeipſo faciẽdã: lapis angłaris factus ẽ in
chꝛiſto. Oñdamꝰ ⁊ ternas metretas:ĩ eiſ⸗
dẽ ipſis oĩibus gentibꝰ. Tres enim erant

fili noe:per quos reparatum eſt genꝰ hu

manũ. Vnde dñs ait: Simile ẽ regnũ ce⸗
loꝛum fermento: qð accepit mulier ⁊ ab⸗
ſcondit in farine menſuris tribus:quo ad
uſq; fermentaret᷑ totum. Que eſt iſta mu⸗
lier/niſi caro dñi? Quod eſt fermentũ niſi
euangelium? Que ſunt tres menſure: niſi
oẽs gẽtes ꝓpter tres filios noe? Ergo ſex
hydrie capientes binas vel ternas metre
tas/ſex ſunt etates tempoꝝ capienteſ pꝛo
phetiam pertinentem ad omnes gentes:
ſiue in duobus generibns hominũ: id eſt:
iudeis ⁊ grecis/ſic ſepe apłs cõmemoꝛat:
ſiue ĩ tribꝰ ꝓpt᷑ noe tres filios ſigniſicatoſ.

Luce.xiij.

Hatth. v.

Pacuns

I.
—

⸗
hlen
de
dum⸗ .
dic
mines
nisſ⸗ Aanz⸗
ſolen
pl
rſiei
ſpo
feſſ⸗
yi⸗
gen
nire
nn
Daut
icnos
does
ydna

mene⸗
odont
on⸗
ne⸗
be⸗
um.
me⸗
emin
en
ſeil⸗
erant
h
nüce⸗
64*
od
M⸗
niſi
miſi
ſer
ene
o
ntes⸗
dc⸗
ont
w..

Lucept

Joh Tract. x
Figurata eſt enim pꝛophetia pertingens
vſq; ad omnes gentes.ã in eo quod per
tingit dicta eſt metreta: ſicut dicit apoſto⸗
lus. Accepimus menſuram ptingẽdi vſq;
ad vos.Gentibus.n.euãgeliʒãs h̊ ait:mẽ
ſuram ꝑtingendi ad vos+ .
Tactatus. Ab eo loco vhi ait. Poſt hec deſcẽ
x. it capharnan ipſe et mater eius
vſqʒ ad id qð ait Ille autẽ dicebat
de templo corporis ſi·

diſtis gemitum paupis cuius

Umẽbra totã terrã tribulatões
patiunt᷑ vſq; in finẽ ſeculi.Satis agite fra⸗
tr es mei eẽ in his verbis.⁊ de his mẽbris.
Mã tribulatio tota trãſitura eſt. Ve gau⸗
dentibus veritas dicit.beati lugentes:qm̃
ipſi conſolabunt᷑. hHeus homo factus eſt.
Quid facturus eſt hõ: ꝓpter quẽ deus fa
ctus eſt hõ: hec ſpes cõſolet᷑ nos in omĩ
tribulatõe: ⁊ tẽptatione huiꝰ vite. Mõ em̃
ceſſat inimicus ꝑſequi: et ſi non aꝑte ſeuit
inſidijs agit. Quid em̃ agit?⁊ ſuꝑ irã dolo
põ. xc ſe agebat. Inde dictus ẽ leo ⁊ draco.Sed
edq̃d dicit᷑ xpo? Et cõculcabis leonẽ ⁊ dra
conẽ. Leo ꝓpter aꝑtam irã: draco ꝓpter
occultas inſidias.Draco eiecit adã de pa
radiſo. Idẽ ipſe pſecutus eſt eccłiaʒ:dicẽ
te petro. Quia aduerſariꝰ veſter diabol⸗

ſicut leo rugiens circũit: querens quem

deuoꝛet. Non tibi ſeuitiã ſuã ꝑdidiſſe dia
bolus videat᷑:qñ blanditur:tunc magis ca
uẽdus eſt.Sʒ inter has om̃s inſidias ⁊ eiꝰ
tẽptatões:quid faciamꝰ: niſi quod ibi au

põ.xxxiiij. diuimus:? Ego autẽ cuʒ mihi moleſti eẽnt

induebã me cilicio ⁊ humiliabã in ieiunio
animã meã.Eſt à exaudiat:ne dubitetis
oꝛare.Qui aũt exaudit intus manet. Mõ
in montẽ aliquem oculos dirigatis:nõ fa
ciem in ſtellam: aut ſolem aut lunam leue
rtis. MHon tunc exaudiri vos arbitremĩ: qñ
ſuꝑ mare oꝛatis:imo deteſtami tales oꝛa⸗
tiões.Auũ da tm̃ cnbiculũ coꝛdis:vbi fue⸗
ris:vbicũ q; oꝛau eris:intus eſt qui exaudi
at:intus in ſecreto:quẽ ſinũ vocat cuʒ ait
Et oꝛatio mea ĩ ſinu meo ↄuertet᷑.Qui te
exaudit:non eſt preter te. Non longe va⸗
das nec te extollas.vt quaſi attingas ad
Ilum manibus. Magis ſi te extuleris ca⸗

des: ſi te humiliaueris ipſe apꝛopinqbit.
Hic dñs deus noſter verbum dei: verbum

EEa:II.

caro factum eſt ſilius patris:filius dei:ſili

us hoĩs. Excelſꝰ vt nos faceret:humił vt

—

nos reſiceret: ambulãs inter hoĩes:patiẽs Alia lr̃a hʒ

humana: abſcondens diuins Deſcendit poſt hH

et mater eius ⁊ fratres eius ⁊ diſci bet eius.

puli:⁊ ibi maſeruntnõ multis die
bus.Ecce habet matrẽ:habet fratreſ:ha

bet ⁊ diſcipulos. Inde frẽs:vnde matrem.

Fratres eniĩ ſcriptura nf̃a: non eos ſolos

apellare ↄſucuit qui naſcunt᷑ ex eodem

viro ⁊ femina: aut ex eodem vtero:aut ex

eodem patre q;uis diuerſis mr̃ibꝰ aut cer⸗
te eodem gradu velut compatrueles aut
conſobrios:non ſolùm hos frẽs nouit di⸗

cere ſcriptura noſtra. Quõ loquitur: ſie
intelligẽda eſt.Habet linguã ſuam. Qui⸗
cumq; hanc linguã neſcit turbatur ⁊ dicit.

Vnde frẽs dño? Non eni maria peperit:
Abſit: Inde cepit dignitas virginũ: Illa

femina mater eſſe potuit: mulier eſſe non
potuit. Dicta eſt aũt mulicr ᷣm femineũ

ſexum:non ſᷣm coꝛruptioneʒ integritatis.

Et hoc ex lingua ipſius ſeripture. Ham ⁊
eua ſtatim facta de latere viri ſui: nondũ

ↄtacta a viro ſuo:noſtis quia mulier apb⸗

pellata ſit: Et foꝛmauit eam in mulierem.
Ergo vnde frẽs cognati marie: de quoli⸗

bet gradu cognari. Unde pbamꝰ⸗Ex ip

ſa ſcriptura. Frater abrae dictus eſt loth:
filius erat fris ipſius.Lege ⁊ inuenies:qꝛ

abraam patruus erat loth: ⁊ dicti ſunt fra

tres. Vnde/niſi quia cognati? Itẽ iacob

laban ſyrum habebat auũculũ: Frater eĩ

erat labã matris iacob:id eſt: rebecce vxo
ris yſaac. Lege ſcripturã ⁊ inuemes quia
frẽs dicũt᷑:auũculus ⁊ ſoꝛoꝛis filius.Qua
regula cognita : inuenies oẽs ↄſanguine⸗

os marie fratres eſſe chꝛiſti. Sed illi diſci

puli magis erant fratres. Oꝛ ⁊ illi cognati
frẽs nõ eſſent/ſi diſcipuli nõ eſſent.Et ſi⸗
ne cauſa frẽs:ſi magiſtꝝ non cognoſcerẽt
fratrẽ. Nam quoda loco cũ ei nũ ciati eſ⸗
ſent mater ⁊ frẽs eius foꝛis ſtãtes/ille aũt
cuʒ diſcipulis ſuis loquebat᷑ ait. Que mi⸗
hi mater/vel qᷓ frẽs? Extẽdẽs manus ſuꝑ

diſcipulos ſuos dixit. Hi ſunt fratres mei

Et quicunq; feceritvolũtatẽ patris mei qͥ
in celis eſt:ille mihi mater ⁊ frater et ſoꝛoꝛ
eſt: ergo ⁊ maria qꝛ fecit voluntatem pa⸗
tris:hoc ĩ ea magniſicauit/qꝛ fecit volũta
tẽ pr̃iſ:ñ qꝛ caro genuit carnẽ. Intendat

Señ.ij

Job. CTract. X LCa. n
. . , j
caritas vr̃a. Pꝛopterea cum dñs in turba tib“ ſuis. Nouimus et nos audire vñ cu⸗
admirabilis videret᷑ faciens ſigna et ꝓdi- remur.Et ſi ingeminant᷑ flagella xpo /qa ginig. 2
gia:et oſtendẽs quid lateret in carne:ad⸗ flagellat᷑ ſermo ipᷣius: cõgregata ſũt inqᷣt 4
mirate quedã anime dixerũt. Felix venr in me flagella ⁊ neſcierũt. Flagellatus eſt
qui te poꝛtauit.Et ille.Immo felices qui flagelliſ iudeoꝝ:flagellat᷑ blaſphemijs ſal B
audiũt verbũ dei:⁊ cuſtodiũt illud. hHoc ſoꝛũ xpᷣianoꝝ. Multiplicãt flagella dño 4
eſt dicere: Et mater mea quam apellatis deo ſuo er neſciũt. Faciamꝰ nos quantũ põ. xxxiiii
felicẽ:inde felix qꝛ verbũ dei cuſtodit:nõ ipſe adiuuat. Ego aut cũ mihi moleſti eſ⸗
qꝛ in illa verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit ſent induebã me cilicio:⁊ humiliabã in ie 4
in vobis: ſed quia cuſtodit im verbũ dei iunio aiam meã. Dicimus tñ frẽs:non em̃
ꝑ quod facta eſt: ⁊æ quod in illa caro factũ et ipße pepꝑcit illis qui flagelland“ erat ab
eſt. Homies nõ gaudeãt ꝓle temꝑali:ex⸗ eis. Prioꝛ illos flagellauit:ſignũ quoddã
ultent ſi ſpũ iungunt᷑ deo. hhec diximus ꝓ nobis oñdit quod fecit flagellũ de reſticu
pter id quod ait euãgeliſta: quia cũ mfe lis:æ inde indiſciplinatos negociatõnem
ſua ⁊ fratribꝰ ſuis ⁊ diſcipulis habitauit i de dei ino faciẽtes flagellauit. Etenim
capharnaũ paucis diebus. Deinde quid vnuſquiſqʒ in petis ſuis reſtẽ ſibi texit: p
ſequitur? Et „ pheta dicit. Ve his qui trahũt pctã ſua ſi Eſa.v.
B/Rope erat paſcha iudeorum cut reſtẽ longã. Et qs facit reſtẽ lIongam?
Al.ieſus let aſcenditmhieroſolymã . Aliã Qui peccato addũt peccatũ. Quomodo
r nob euãgeliſta narrat:ſicut ſe ha addũtur pctã peccatis:Cũ peccata que
bebat recoꝛdatio ãnũciãtis.Et innenit facta ſũt cooꝑiũtur alijs peccatis. Furtũ 7
r. vedẽtes in tẽplotboues et oues et colũbas fſecit:ne iuematur qa fecit / querit mathe⸗
ar⸗. vegeres r Jete f. maticũ.Sufficerʒ furtũ feciſſe.Quare vis
nümularios ſedẽtes.Et c feciſly maticũ.S furtü feciſſe. Quare vis
enli agellu 1 8 reſticulis: os eiecit Adiungere peccatũ pctõ? Ecce duo petã: n
al. funiculis q̃ſi flagellũ t ð reſticulis:oẽs eieci⸗
. Cũ ad mathematicũ ꝓhiberis accederc: n
de te lo. Boueg quoch et oueget blaſphemaſ epiſcopũ: Ecce tria pctã.Cũ 1
nũmulariorũ effudit es: menſas audis: mitte illũ foꝛas ð eccleſia: dicis du
ſubuertit:et his qͥ colabas vende co me ad partẽe donati. Ecce addis q̃rtũ. ni
te facerę domũ pis mei domũ ne vt hic inde cũ flagellaris:coꝛrigaris:ne in ᷓ?ͦð
gociatiõiſ. Quid ahnns fratres? Ec ſine dicatur. Ligate illi pedes et manꝰ et Matth. xxij ene
ce templũ illud figura adhuc erat: et eie⸗ ꝓyicite eum in tenebras extenioꝛes. Crini⸗ Pꝛouer. v. ſr
cit inde dñs omẽs qui ſua quexebãt: q ad culis eni peccatoꝛum ſuorum vnuſquiſqʒ n
nũdinas venerãt:⁊ que ibi vendebãt illi: conſtrigitur. Illud dñs dicit: illud alia ſis
que opus habebãt homiĩes in ſacrificijs il ſcriptura dicit. Sed vtrũq; domin“ dicit. ſi
lius tpis. Nouit em caritas vfa quod ſa⸗ SDe peccatis ſuis ligantur homines: ⁊ mit H
crificia illi ppło ꝓ eius carnalitate ⁊ coræ tuntur in tenebras exterioꝛes Qui ſurt ne
de adhuc lapideo talia data ſunt quibus tamen qui vendebant boues?: ¶ Vt in C
teneret ne in idola deſſueret: æ imolabat figura queramus myſteriũ facti:qͥ ſunt q f
ibi ſacrificia: poues et oues et columbas. oues vendũt et colũbas?: Ipſi ſunt q ſua ,
Noſtis:quia legiſtis.Non ergo magnum queruũt in eccłia:nõ que ihu xp̃ᷣi. Tlenale
petm̃ ſi hoc vẽdebãt ĩ tẽplo:qð emebatur habsẽt totũ:qꝛ nolũt redimi.Emi nolunt: .
yt offerret ĩ tẽplo. Et tñ eiecit inde ilos. et vendere volũt. Bonũ eſt em̃ eis vt re
Quid ſi ebrioſos ĩueniret:qͥd faceret do⸗ dimantur ſanguine chꝛiſti:vt pueniãt ad
minꝰ:ſi vendentes ea que licita ſunt ⁊ cõ acẽ chꝛiſti. Quid em̃ ꝓdeſt acquirere in opdi.
tra iuſticiã nõ ſũt: Que em̃ honeſte emũ oc ſeculo quodlibet temꝑale et tranſito
tur:non illicite venduntur? Expulit tam: riũ:ſiue ſit pecunia: ſiue ſit voluptas ven
et non eſt paſſus domũ oꝛationis fieri do⸗ tris et guturis: ſiue ſit honoꝛ in laude hu
mu negociatiõis. Si negociatiõis domꝰ ñ mana: Monne omnia fumus et ventus
debet fieri domꝰdei:potationis debet ſfie⸗ Nonne omnia tranſeunt ⁊ currunt? Et ve
ri? Mos aũt quãdo iſta dicimꝰ ſtridẽt de his qui heſerint trãſeũtibus: quia ſimul .
vrvi. lib“ ſuis aduerſusnos: æ cõſolat᷑ nos pſal tranſeũt.Nonne omia vt fluuius preceps .
ps · xxxvi. mus quem audiſtis. Striderunt in me dẽ⸗ 2-2-ẽð

A⸗

Act. viij.

ſl
dio
ti ..
iek⸗ nmg
nie
eſ̃
15
1
au
n
in
1 Eſay.
o
le
i
4
i.
e.
Ci
u
i.
NI

1
Matt. xx
3
.
t
t
1

p xxxiii.

currens in mare? Etve ei q ceciderit: qꝛ ĩ
mare trahetur:ergò tenere debemꝰomẽs
affectus a talibus ↄcupiſcetijs. Frẽs mei
q talia querunt:vendũt. Nam ſimon ül⸗

le ideo volebat emere ſpm̃ſanctũ:qꝛ ven

Ddere volebat ſpm̃ſanctũ.Et putabat apo
ſtolos mercatoꝛes tales eſſe: qᷓles dũñs de
templo flagello eiecit. Taliſ eui ipſe erat
et qð vẽderet emere volebat. De ill erat
q colũ bas vendunt:etenim in colũba ap
paruit ſpũſſanctꝰ. Qui ergo vendũt colũ
bas fratres? Qui dicũt /noſ dam“ ſpiritũ
ſanctũ: Quare eni hoc dicũt:⁊ qͥ pᷣcio vẽ

dunt: Pꝛeciũ honoꝛis ſui accipiũt.Acci⸗

piunt pᷣciũ cathedras tꝑales: vt videant᷑

ipſi vendere colũlas.Caucant a fiagello
de reſticulis: Colũba non ẽ venalis:gra⸗

tis datur: qꝛ gra vocat᷑. Ideo fratres inci

quõ eos videtis ꝗͥ vendunt ꝓpolarios:

OQuiſqʒ qð vẽdit laudat: qͥt ꝓpoſita fece
runt. Alterũ ꝓpoſitũ habet carthagine p
mianus: alterũ habet maximianꝰ: alteruʒ
habet in maritania rogatꝰ:alteꝝ hñt ĩ nu
midia illi ⁊ illi:qͥs iam nec noĩarc ſuffici⸗

mus.Circũit ergo alids emere columbaʒ

UVnuſqͥſq; ad ꝓpoſitũ ſuũ laudat qð ven
dit. Auertat᷑ illius coꝛ ab oĩ vendẽte:ve⸗
niat vbi gratiſ accipit᷑. Nec ſic erubeſcant
frẽs:qꝛ p ipſas diſſenſiões ſuas amaras et
malicioſas cũ ſibi tribuũt qð non ſunt: cũ
extollunt᷑ putantes ſe aliqd eſſe cuʒ nibil
ſint: tot ꝑtes de ſe fecerũt. Sed qͥd in eis
impletũ eſt qð nolũt coꝛrigiiniſi ꝙ audi⸗
ſtis in pſalmo? Diuiſi ſunt nec compuncti
ſunt. Qui ergo boues vendũt: Boues in
telligunt᷑:q nob ſcripturas ſctãs diſpẽſa⸗
uerũt. Boues erãt apłi:boues erãt ꝓphe
te. Vñ dicit apłs. Boui triturãti os nõ in

frenabis. Nunqͥd de bobus ꝑtinet ad dñʒ

An pꝓpter nos dicit:? Pꝛopt᷑ nos enĩ o·cit:

qꝛ debet in ſpe dqᷣ arat arare:⁊ triturãs in

nobis memoꝛis ſcripturarũ. Mõ enĩ ð ſuo
diſpẽſauerũt:qꝛ gloꝛiã dñi qſierũt. Quid

volũt pacẽ eccleſie ipſiꝰ:magniſicẽt dñʒ ñ
ſeruũ:⁊ dicãt ſp magnificet᷑ dñs.Qui di⸗
cat:qvolũt pacè fᷣui eiꝰ: Ipſiꝰ populi ip⸗
ſius ſerui. Vorx è illa euidẽs quã in lamẽ⸗

tatiõibꝰ audiſtis in pſalmo. Et moueba⸗

Tunc dictum eſt: Zelus domuſ tuecome
dit me. Recordati ſunt toiſcipłi

eniĩ audiſtis in ipſo pſalmo? Et dicãt ſem⸗
per magniſicet᷑ dñs:qvolũt pacẽ ſerui eiꝰ
Seruꝰdei /populus dei/eccleſia dei:Qui

. ... .
. .7 — — .

tabat᷑ ab vno: de oĩbꝰ coꝛdibꝰ reſonabat.

Felices: ſe ĩ ullis vocibꝰ tanꝙ; in ſpecu⸗
lo cognoſcebãt. Qui ergo volũt pacẽ ſer⸗

vnicãꝗ ⁊ q; vult erui a leone ⁊ n au canis
vnicã meꝗa: qͥᷣ dicũt ſemꝑ magnificet᷑ dñs:

ergo illi boues dñm magnificauerũt nõ ſe
Videte bouẽ magniſicantẽ dñʒ ſuũ:quia
agnouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ. Attẽdite bo⸗

uenm timentẽ ne deſerat᷑ poſſeſſoꝛ bouis et
in boue pᷣſumat᷑: quõ expaueſcit eos d vo.
lunti illo ponere ſpem: Munqͥq pauluſ ꝓ

ʒati eſtis: Qð dedi/nõ ego dedi:gratis ac
cepiſtis: colũba de celo deſcẽdit. Ego in⸗

qt plantaui apollo rigauit: ſed deuſ inere

mentũ dedit Neq; qͥ plãtat eſt aliqd neq;

ꝗrigat: ſed qͥ incrementũ dat deꝰ. Et di⸗

cant ſemꝑ magniſicet᷑ dns:qᷓ volũt pacem

ſeerui eius. Iſii aũt de ſcripturis ipſis fal⸗

lunt populosyt accipiãt ab ipſis honoꝛes
et laudes:⁊ nõ ↄuertant᷑ hoĩes ad veęrita⸗

tem Quia vo ipſis ſcripturis fallũt popu

los a qͥbus qͥrunt honoꝛes:vendũt boues

et oues:id ẽ: ipſas plebes.Et cuivendũt
niſi diabolo? Nanq; frẽs mei ſi chꝛiſti vni
ca eceleſia eſt ⁊ vna eſt: qcqͥd inde pꝛeci⸗
ditur / s tollit niſi les rugiẽs⁊ circũies q⸗

rensquẽ deuoꝛet? Ve his q pꝛeciduntur

Nam illa integra pmanebit:nouit eni dnmſi

qᷣ ſunt eius. Lamen q;tũ in ipſis eſt ven⸗

dunt boues ⁊ oues venqũt ⁊ colũbas:ob⸗

„

ſoruant flagellũ pctõꝝ ſuoꝝ. Certe qñ ali

as :agnoſcãt quia vñs fecit flagellũ de re
ſticulis:⁊ adhuc qꝗmonet eos vt mutent ſe
et non ſint negociatoꝛes.Nam ſi ſe ñ mu⸗

tauerint: audient in fine. Ligare illi man?

et pedes:⁊ ꝓijcite in tenebꝛas exterioꝛes
ſunt toiſciphitqa 2
ʒelus domus dei eiecit illos de tẽ Alla lia hʒ
plo domini⸗Fratres: vnuſquiſq; chꝛi⸗ vo fiis

8

*

ftianus in membꝛis chꝛiſti zelo domuſ dei ſ Alia lr̃a hʒ

comedatur. Quis comeditur zelo domus quis ſcriptũ
dei? Cui omnia que foꝛte ibi videt puer⸗ zelus do
fa:ſatagit em endari:cupit coꝛrigi: nõ qe⸗ mus tue co⸗⸗

ſcit. Si emẽdare nõ poteſt: tolerat: gemit medit me

non excutitur ð area:granũ ſuſtinet pale⸗
am:vt intret in hoꝛreũ.Et cũ palea fuerit
ſeꝑata.tu ante hoꝛreum ſi granũ es: noli
222

. 2 S oh. T Ict.
excuti de area:ne pꝛius ab auibus colliga
ris:q; in hoꝛreũ congregeris.Aues enĩ ce
li aerie poteſtates expectant aliquid ra⸗
pere de area: ⁊ non rapiũt niſi qdð inde fue
rit excuſſum: ergo zelus domus tue come
dit te. Unũ quẽq; chꝛiſtianũ zeluſ domuſ
dei comedat:in qua domo dei mẽbꝛũ eſt.
on eni magis eſt domus tua:qᷓ; domus
vbi habes ſalutem ſempiternã. DHomũ tu⸗

am intras ꝓpter requiem tꝑalen: domuʒ
del intras ꝓpter requiem ſempiternã. SZSi
ergo in domo tua ne quid ꝑuerſum ſiat ſa

tagisin domo dei vbi ſalus ꝓpoſita eſt ⁊
requies ſine fine debes pati q́;tum in te ẽ/
ſi quid foꝛte puerſum videris: Verbi gf̃a
AVligdes fratrẽ currere ad theatrũ: ꝓhibe:
mone: ↄtriſtare ſi ʒelus domus dei come⸗
dit te. Vides alios currere ⁊ inebꝛiari vel
le/a hocvelle in locis ſanctis qð nuſq; de⸗
cet: ꝓhibe quos potes/tene quos potes:
terre quos potes. Quibꝰ potes blandire:
noli tamen quieſcere. Amicus eſt:ammo⸗
ne itur leniter. Vxoꝛ eſt: ſeueriſſime refre
netur. Ancilla eſt: etiam verberibꝰ cõpe⸗
ſcatur. Sac quicqͥd potes ꝓ ꝑſona quam
poꝛtas ⁊ perſicis/⸗ zelus domus tue come⸗
dit me. Si autem fucris frigidus marcidꝰ
ad te ſolum expectans ⁊ quaſi tibi ſuffici⸗
ens ⁊ dicens in coꝛde tuo:quid mihi ẽ cu⸗

rare aliena peccata / ſufficit mihi anima
mea/ipſam integram ſeruem deo: Eya ñ

tibi venit in mentem ſeruus ille qͥ abſcon
dit talentum ⁊ noluit erogare: Nunquid
cauſatus eſt quia perdidit: æ nõ quia ſine
lucro ſeruauit? Sic ergo audite frẽs mei:

vt non quieſcatis.Ego vobis conſiliũ da

turus ſum. Det ille qui intus eſt: quia ⁊ ſi
per me dederit/ille dat.Moſtis quid aga

tis vnuſqͥſq; in domo ſua cum inqᷣlino /cũ

cliente ſuo:cum maioꝛe cuʒ minoꝛe. Quo
mogdo dat deus aditum/quõ aperit ianua
verbo ſuo. Molite qᷣeſcere lucrari chꝛiſto
E quia lucrati eſtis a chꝛiſto Ef Dixerunt
Al. litte.rñ illi indei. QS ſignũ oſtendis no⸗

deft & iudei E e
& oirerut ei bis quia hec facis: fEt dñs. Sol/

i Ar.Fa ti⸗ Uite templum hoc: 2 tribus die⸗/

dit ieſus: di bus excitabo illud. Dixerunt ergo
xit eis. indei.QAuadraginta ⁊ ſex anis edi
1 Al. lit: h i ficatum eſt templũ hoc: ⁊ tu t dicis
Al. lit.non tribus diehꝰ r excitabo illud: Ca⸗
hʒ dicis ſed ro erant:carnalia ſapiebant: Ille loqbat᷑

habet in
† Ab. li. exci⸗
tabis.

ſex anniſ ediſicatũ eſt templũ:⁊ triduo ſu
ſcitabit illud:? Dicebat autem. ait euã
geliſta: de templo corꝑis ſui. Er ma⸗ J

. 4 . .—. .
— „ — — 2 .
2 * — .
. —. .

—

ſpũ aliter. Quis àutem poſſit intelligere ᷣ

quo templo dicebat? Sed non multũ q̃ri
mus. Per euãgeliſtã nobis aperuit: de q̊
templo diceret. Soluite templũ hoc:⁊ tri
bus diebus excitabo illud. Quadraginta

——

nifeſtum eſt occiſſum dñm:poſt triduũ re⸗
ſurrexiſſe.hoc modo oĩbus nobis notuʒ
eſt.Et ſi iudeis clauſuʒ eſt quia foꝛis ſtat
nobis tamen apertum eſt/quia nouimus:

tionẽ ⁊ reedificationeʒ: anniuerſaria ſolẽ
nitate celebꝛaturi ſumus. Ad quam vos

Axk. littera
lle autem.

in quem credimus. Ipſius templi reſolu-

exhoꝛtam ur vt pꝛenaretis vos ſi qui eſtiſ

cathecumini:vt accipiatis gratiam. Jam
nunc tempus eſt:iam nũc parturiat᷑ quod

tunc naſcat᷑:ergo illud nouimus:ſed foꝛte

hoc exigitur a nobis/vtrum habeat aliqð
ſacramentũ qᷓ dragintaſex annis ediſica⸗

hinc dici poſſunt.Sed qð bꝛeuiter dici po

teſt ⁊ facile intelligi:hoc interim dica muſ

fratres.Hiximuſ enĩ iam niſi falloꝛ heſter
no die adam vnũ hominẽ fuiſſe: ⁊ ipſum

eſſe totum genus humanũ. MNam ita dixi⸗

mus ſi memiĩſtis quaſi fractus eſt ⁊ ſpar⸗

ſus colligitur/⁊ quaſi conflatꝰin vnã ſocie

tatem atq; concoꝛdiam ſpũalem. Et ge⸗
mit vnus pauper modo ipſe adam ſed in

chꝛiſto renouatus:quia ſine peccato vẽit
adam vt peccatum adam ſolu ret in car⸗

ne ſua:⁊ vt reintegraret ſibi ad imaginem
dei adam.Ergo de adam caro chꝛiſt: Ex⸗
go de adam templum qð deſtruxerũt iu⸗

dei: ⁊ ſuſcitauit dñs triduo. Reſu citauit

tum templum. Sunt quidem multa: que

enim carnem ſuam. Videte: quia s erat

equalis patri. Fratres mei:dicit apoſtolꝰ

Qui eũ excitauit a moꝛtuis. De quo di⸗

cit? de patre. YFactus inquit obediẽs vſq;
ad moꝛtem:moꝛtem autem crucis: pꝛopt

„

S
+☛

.

Phili

quod ⁊ deus illum excitauit a moꝛtuis:et

dedit ei nomen quod cſt ſuper omne no⸗
men. Reſuſcitatus ⁊ exaltatus eſi domi⸗
nus. Reſuſcitauit a moꝛtuis quis? pater.
Cui dicit in pſalmis: excita me ⁊ reddam
illis.Ergo pater eum reſuſcitauit non ſe

ipſe? Quid autem fecit pater ſine verbo?ęꝛ

Quid autẽ facit pater ſine vnico filio ſuo
Nam audi quia⁊ ipſe deus erat.Soluite
templum hoc:⁊ tribus diebus excitabo il

— — — — — =6o=⸗ = S== S=ẽ 2

ged
n
R
W
Wunta
cooſt

AteuitA.n
Eimn, Nemn
dui ſe⸗
Gnonß
gsit
lue:
uſol
uw
cki
n
rod
aͤfone,
Laligd
cica⸗
eaue⸗
apo
venut
heſter
un
arti⸗
nu⸗
e
e⸗
t
u⸗
em
E⸗
tiu⸗
zuit
ear
ſol⸗
e e gz
pr
et
o⸗
er.
lam
8 ſe
to⸗
ſoo
luite

lud. Nunquid dixit ſoluite templum qd
triduo pater meuſreſuſcitet: Sed quõ cũ
pater ſuſcitat ⁊ filius ſuſcitat: ſic cum fi-
lius ſuſcitat ⁊ pater ſuſcitat:quia filius di

xit ego ⁊ pater vnũ ſumus. Quid ergo ſi⸗
bi vult numerus q̃dragenarius ſemarius
Interim ipſe adam quia per totum oꝛbeʒ
terraꝝ eſt/audiſtiſ iam heſterno die in q̃t

tuoꝛ litteris grecis qttuoꝛ verboꝝ grecoꝝ
Si enĩ iſta verba qᷓttuoꝛ ſcribas ſubinuicẽ

id eſt. noĩa quattuoꝛ partium mundi oꝛiẽ

tis occidentis aquilonis ⁊ meridiani qð ẽ

totus oꝛbis:vnde dicit dñs ã qᷓttuoꝛ ven⸗
tis collecturũ electos ſuos cuʒ venerit ad
iudicium. Si ergo facias iſta qttuoꝛ noĩa
greca. α1π„. 5 eſt oꝛiés. Aραω1ισι qö
eſt occidẽs:p 1ππ quod eſt ſeptẽtrio:
AS& HASß.úâ qaz5 eſt meridies: Anatole
dyſis:arcton.meſembꝛia: capita verboꝛũ
adam habent. Quõ ergo ibi inueniemus

ãqdragenariũ ſenariũ numerũ? quia caro

chꝛiſti de adam erat.Ad litteraſ numeroſ
computant greci:qð nos facimus.A lit⸗
terã ipſi lingua ſua ponũt alpha:⁊voca
tur æꝙ alphavnũ. Vbi autẽ in numeris ſcri
bunt pꝑ beta qð ẽ b ipſoꝝ: vocatur ĩ nume
ris duo UVbi ſcribunt gãma:vocat᷑ in nn
meris ipᷣoꝝ tria Vbi ſcribit᷑ A delta:voca
tur in numeris ipſoꝝ qᷓttuoꝛ:⁊ ſic per oẽs
litteras numeros habent:.ał.qð nos dici⸗
mus ⁊ illi dicũt mi.xl.ſignificat.DPicũt

enim ISροοορο1Jam videte: iſte
littere quem numerũ habeant: ⁊ ibi inue⸗
nietis qdragintaſex annis ediſicatũ tem⸗-
plü. Habʒ em adam: o: alpha qs eſt vnũ:
labet A delta qð ſũt qttuoꝛ:habes qnq;

Habet iteruʒ alpha qð ẽvnũ:habes ſex
Habʒ mi: qð ẽ.xl. habes q̃dragitaſex.
Hec fratres mei etiam ab anterioꝛibꝰ ma

ioꝛibꝰnf̃is dicta ſunt:⁊ inuẽtus eſt iſte nu

merus in litteris.xlvj.Et quia dñs noſter
ieſus chꝛiſtus de adam coꝛpus accepit:nõ
de adam peccatum traxit: templum coꝛ⸗

poꝛeum inde ſumpſit: mon iniqͥtatem que

de templo pellẽda eſt. Ipſam autem car⸗
nem quam traxit ð adam/ maria enim de
adam ⁊ dñi caro de maria:iudei cruciſixe

runt:⁊ ille reſuſcitaturꝰ erat ipſam carneʒ

triduo quã illi in cruce erant occiſuri. Il⸗
li ſoluerunt templũ qdragintaſex annis
edificatũ:⁊ ille triduo reſuſcitauit illud.

Benedicimꝰ dñm deũ noſtrum qui ad le⸗

hieruſalem ieſus in paſca in die fe⸗
ſto multi crediderũt in nomie eiuſ ſurrexiſſet:
vſq; ad id qð ait: Amen amẽ dico

La. II

„ — –

ticiam ſpiritualem ↄgregauit nos. Simꝰi
humilitate coꝛdis ſemper:⁊ gaudium no⸗

ſtrum penes ipſum ſit: Mõ de ꝓſperitate
aliqua huius ſeculi inflemur: ſed noueri⸗

mus felicitatem noſtram non eſſe niſi cum

iſta tianſierint. Modo gaudiũ nr̃m frẽs
mei in ſꝑe ſit:nemo gaudeat quaſi in re pᷣ
ſenti:ne inhereat in via. Lotum gaudiuʒ
de ſpe futura ſit:totum deſideriũ vite et⸗
ne ſit. Oĩa ſuſpiria in chꝛiſto anhelent.Il

le vnus pulcherrimus qui ⁊ fedos dilexit

vt pulchꝛos faceret/dſideret᷑.Ad illũvnũ

curratur illi ingemiſcat᷑ ⁊ dicant ſemꝑ ma
gnificet᷑ dñs qui volunt pacem ſerui eius

7

¶ Explicit tractatus decimus: In/ Pꝛetermiſ⸗
cipit tractatus vndecimus. Ab eo ſuſ eſt in hoc

ien. tem eſſeti ttact. x. tex.
qð ſeriptum eſt. Cum autem eſſeti bco loco:

Cuz ergo re⸗

vſq; ad il ud

—

tibi niſi quis renatꝰ fuerit ex aqua et fermoneʒ
et ſpirituſancto non poteſt introi / queʒ dixit ie

—

in regnum dei · ſus.

is dñs pꝛocurauit hodierna
ie lectiõis huius oꝛdinem.
. %Nam quia ex oꝛdine euange
lium ſᷣm iohannẽ ↄſiderare atq; tractare
ſuſcepimus: credo ꝙ aduertit charitas
veſtra. Opoꝛtune ergo occurrit vt hodie
audiretis ex euangelio: quia niſi quis re⸗

na us fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſaneto non

videbit regnũ dei. Tempꝰergo eſt vt vos
exhoꝛtemur/quia adhuc eſtis cathecumi⸗

ni: qui ſic credidiſtis in chꝛiſtuʒ vt adhuc

veſtra peccata poꝛtetis. Nullus auteʒz re⸗
gnum celoꝛum videbit oneratus peccatis

quia niſi dimiſſa fuerint non regnabit cũ

chꝛiſto. DHimitti autem non poſſunt/niſi ei
qui renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſan⸗
cto. Sed omnia verba qucẽadmodũ ſe ha
beant aduertamuſ:vt hic ineniant qui pi-
gri ſunt/ qᷓ;ta ſolicitudie feſtinãdũ ſibi ſit
ad onus deponendũ:quia ſi ferrent aliqᷓ;
ſarcinam grauem aut lapidiſ aut ligni aut
alicuius etiam lucri/ſi frumentũ poꝛtarẽt

ſi vinũ ſi pecuniam:currerent vt depone⸗

rent onera:poꝛtant ſarcinam pec atoꝝ et

