de inſidelitatis. Nam quõ dixit iudeis:ſi
meſciretis foꝛſitan⁊ patrẽ meum ſciretis:

dixit ⁊ diſcipulis ſuis:quando eum philip

pus interrogauit imo poſtulauit ⁊ ait:do⸗

Johan. xiiij

mie oſtende nobis patrẽ ⁊ ſufficit nobis.
Quaſi diceret⁊ ipſe.Te iam nouimꝰ/appa
ruiſti nobis/videmuſ te:dignatuſ es elige

re nos ſecuti ſumus te:mirabilia tua vidi⸗
mus/verba ſalutiſ audiuimꝰ:pꝛecepta ſu⸗

ſcepimus: ꝓmiſſa ſperamꝰ:multũ nobᷣ cõ⸗

ferre pᷣſentia tua ipſe dignatus es.Sed ta
men cum te nouerimꝰ quia patreʒ nondũ
nouimus:inflamamur deſiderio uũllius vi⸗
dendi quẽ nondũ nouimꝰ. Ac per hoc qꝛ
te nouimus ſed non nobis ſufficit doneca
patrem nouerimꝰ: oſtende nobis patreʒ ⁊

Johan. xiiij

ſufficit nobiſ.Et dñs:vt ſcirent non ſe noſ
ſe qð ſe putabãt iam noſſe:tanto tempoꝛe
vobiſcũ ſum ⁊ me neſcitis: Philippe qͥ me
videt videt ⁊ patrẽ meũ. HNHunquid habʒ

iſta ſentẽtia verbũ dubitatiõis? Nunqͥd

dixit:qui me videt foꝛſitan videt ⁊ patrẽ

Quare? Quia fidelis audiebat non fidei

perſecutoꝛ:ideo non erat dñs increpatoꝛ

ſed doctoꝛ. Qui me videt videt ⁊ patrem

meũ.Et h:ſi me ſciretis.⁊ patreʒ ſciretis.
Tollamus verbũ quo notata eſt inſideli
tas audientiũ:⁊ ipſa ſentẽtia eſt. ¶ J he
ſterno die cõmendauimꝰ charitati veſtre:
et diximus ſentẽtias iohanniſ euangeliſte

D

quibus nobiſ narrat qð a dño didicit:nec
diſcutiẽdas fuiſſe ſi fieri poſſet:niſi hereti
coꝛum cõmenta compellerẽt. Bꝛeuiter er
go heſterno die inſinuamꝰcharitativeſtre
eſſe hereticos qui vocantur patripaſſiani
vel a ſuo auctoꝛe ſabelliani. hi dicũt ip⸗
ſum eſſe patrem qui eſt filius: noĩa diuer⸗
ſa vnam vo eſſe perſonam.Cũ vult pater
eſt inquiũt.cuʒ vult filius:tamen vnus cẽ.
¶ Iterum ſunti alij heretici qui vocantur
arriani. Conſitentur quidem vnicum pa⸗

—

tris filium dñm noſtrum ieſum chꝛiſtũ: Jl
lum patrem filij:iſtum filium patris.Eum
qui pater eſt non eſſe filium:eum qui filiꝰ
eſt non eſſe patrem. Confitent᷑ gencratio⸗
nem ſed negant equalitatẽ. Nos.id eſt.ca
tholica fides veniens de doctrina apoſto
loꝛum/plantata ĩ nobis/per ſeriem ſucceſ

ionis accepta/ſana ad poſteroſ trãſmittẽ

da:inter vtroſq;.id eſt.inter vtrunq; erro⸗
rem tenuit veritatẽ. In erroꝛe ſabelliano⸗
rum vnus eſt ſolus:Ipſe pater qui filius:
In erroꝛe arrianoꝝ alius eſt quidem pa⸗
ter alius filius:ſed ipſe filius non ſolũ ali⸗

us ſed etiam aliud eſt. Zu i medio quid:

Excluſiſti ſabellianũ: exclude ⁊ arrianũ

Pater pater eſt/filius filius eſt:alius non

aliud. Quia ego ⁊ pater inquit vnũ ſumꝰ

Sicut etiam heſterno die q́;dtum potui cõ.
mendaui. Cum audit ſumus:abſcedat cõ⸗
fuſus ſabellianus. Cum audit vnũ:abſce⸗
dat confuſus arrianus. Gubernet catholi⸗

cus inter vtrunq; ſidei ſue nauigiũ:quõ iã

cauendum eſt in vtroq; naufragiũ. Dic er
go tu qð dicit euangeliũ:ego ⁊ pater vnũ
ſumus. MHon ergo diuerſum quia vnũ:nõ
vnus quia ſumus:Pauloante dixit: iudi
cium meum verum eſt:quia ſolus nõ ſum
ſed ego ⁊ qui miſit me pater. Tanq; dice⸗

ret. Ideo iudiciũ meũ eſt verũ/quia filiꝰ
dei ſum:quia verũ loquoꝛ: quia ipſe veri

tas ego ſum. Iſti carnaliter intelligentes
dixerunt. Vbi eſt pater tuus? odo au⸗
di arriane:neq; me ſcitiſneq; patrẽ meum
Quia ſi me ſciretis foꝛſitan ⁊ patrẽ meum
ſciretis. Quid eſt ſi me ſciretis ⁊ patrẽ me
um ſciretis:niſi ego ⁊ pater vnũ ſumus?

Quando vides aliqueʒ alicui ſimilem: in

tendat charitas veſtra/quotidiana locu⸗

tio eſt: non ſitvobis arduũ qð eſſe aduer⸗

titis vſitatũ: Quando & vides aliquè ali⸗
cui ſimilem ⁊ noſti tu cui ſimilis ſit: ad⸗
mirans dicis.Quomodo iſte homo ſimił

eſt illi homimi? ſipoc non diceres:niſi duo

eſſent. Hic ille qui euʒ ignoꝛat cui tu iſtũ

ſimileʒ dicis. Ita ne inquit ſimił eſt. Et tu
ad eũ.Quid enĩ: Tu illũ ñ noſti? At ille.
Non noui inquit. Jam tu vt illũ quẽ ne⸗

ſcit ei notum facias: ex pꝛeſente quem
cernit reſpondes ⁊ dicis.Hunc vidiſti:il⸗

lum vidiſti. Non vtiq; qꝛ hoc dixiſti:vnũ

eſſe aſſeueraſti ⁊ duos negaſti: ſed ꝓpter
ſimilitudinẽ tale dediſtireſponſum. Iſtũ

LCa. vII

—.———

Johan. x.

Johan. x:

.
4
ll
0
di
1

N
H noſti æillu noſti: valde eni ſimilis eſt a ni⸗
9 hil diſtat oĩino.Hinc ⁊ dñs.Si me inqt ſci
x retis ⁊ patrẽ meũ ſcirens: Mon qꝛ pater
ta filius:ſed quia patri ſimilis eſt filius.Eru
t beſcat arrianus. Oꝛatias dño qꝛ ⁊ ipſe ar
e rianus receſſit ab erroꝛe ſabelliano: æ⁊1 non
* eſt patripaſſianꝰ. Non dicit ipſum patreʒ
⸗ indutũ carne veniſſe ad hoĩes/ipſum eſſe
ne⸗ paſſum:ipſum reſurrexiſſe: ⁊ quodãmodo
R ad ſe aſcẽdiſſe.hoc ñ dicit. Agnoſcit me⸗
ne cum patrẽe patrẽ eſſe: ⁊ filiũ ſihũ eſſe. Sed
=”ZM o frater euaſiſti illud naufragiũ: quare tẽ
l dis in alterũ? Si pater pater eſt:ſilius fili⸗
k us eſt.Quare dicis fimilem? quare diuer
. ffõfülſuumæz quare aliã ſubſtantiã? Si diſſimilis
W Johan.xiiij eſſet:nunquid diceret diſcipulis ſuis:qui
NN mnme videt videt 1 patre:? Hunqͥd dicerʒ iu
0. deis:ſi me ſciretis ⁊ patrem meũ ſciretis?
ſcc Vnde hoc verũ eſſet:niſix illud veꝝ:ego
dr E et pater vnũ ſumus:? ¶ Hec verba lo⸗/
dut cutus eſt in gaʒophilatio: docens
e in templo. aéna ſiducia ſine timoꝛe.
Ner Roreich paterer qð nollet:qui nec naſce⸗
n rretur ſi nollet.Deniq; qð ſequit᷑ ⁊; nemo
ann aapprehẽdit eum:quia nõdũ vene/
n rat hora eius.Hoc item nõnulli cũ au⸗
n diunt/ſub fato fuiſſe dñm chꝛiſtũ credũt ⁊
⸗ dicũt. Ecce chꝛiſtꝰ habebat fatũ. O ſi coꝛ
4 tuũ nõ eſſet fatuũ:nõ crederes fatũ.Si fa
4 tum ſicut nõnulli intellexcrũt/a fando di⸗
8 cctum eſt. id eſt. a loquẽdo:verbũ dei quõ

habet fatũ:qũñ in ipſo verbo oĩa ſunt que
eun Coõdita ſunt: mMõ eni aliqd deus conſtitu⸗

Nnng. et ibi erat: Quõ ⁊ factus ẽ ⁊ ibi erat?: OQꝛ
Nu domus quã edificat inſtructoꝛ pꝛius in ar
loo te erat:Et ibi meliuſ erat ſine vetuſtate:ſi
auet⸗ ne ruina. Tamen vt oſtendat arteʒ /fabꝛi
tali⸗ cat domũ ⁊ ꝓceſſit quodãmodo domꝰ ex
ad⸗ domo: Et ſi domus ruat:ars manet. Ita
ſnul apud dei verbũ erant oĩa que cõdita ſũt
dNo. Quia oĩa in ſapia fecit deuſ:⁊ cũcta nota
ſtü fecit. MNõ enĩ quia fecit didicit:ſed qꝛ no⸗
tin uerat fecit. Nobis qꝛ facta ſunt /nota ſũt
We. Illi niſi nota eſſent/facta non eſſent.Pꝛe
ne⸗ —cCccſſit ergo verbum. Et quid ante verbum

nen dei kube oino. Mam ü eſſet aliquid an⸗
ſi, znis. ſ ke/non dictuʒ eſſet: in pꝛincipio erat ver⸗
pnfii Johaͤnis. j. bum:ſed in pꝛincipio factum eſt, verbum.
ppter Deniq; de mũdo quid ait moyſes: In pᷣn.
gü Beneſis.: cipio fecit deus celum⁊ terrã.Fecit quod

factum eſt.Muũ dus factus eſt:⁊ factus eſt

Joh. Tract. XxXXVI La. vIII

non erat. Si ergo fecit quod non erat:an⸗

te quid erat:? In pꝛincipio erat verbũ. Et

vnde celum ⁊ terra? & mĩa per ipſum fa⸗-

cta ſunt. Zu ergo ponis chꝛiſtum ſub fato

Vbi ſunt fata? In celo inquis: in oꝛdine
conuerſiõibꝰſiderum. Quõ ergo fatum
habet /per qucʒ factuʒ eſt celum ⁊ ſidera:
cum tua voluntas ſi recte ſapies tranſcen
dat ⁊ ſidera? An quia noſti chꝛiſti carnem
fuiſſe ſub celo: iõ putas ⁊ poteſtatẽ chꝛi⸗
ſti ſubditam celo? Audi ſtulte:nondũ ve⸗
nerat hoꝛa eius: HNon quia cogeret᷑ moꝛi:
ſed quia dignaret᷑ occidi. Nouerat enim
ipſe quando deberet moꝛi. Intendit om⸗
nia que pᷣdicta ſunt ð illo: ⁊ expectabat fſi
niri oia que pᷣdicta ſunt ante eius paſſio⸗
nem futura:vt cuʒ impleta eſſent: tunc ve
niret paſſio diſpoſitiõis oꝛdine:non fatali
neceſſitate. Deniq; audite vt ppetis.
¶Inter cetera que de illo ꝓphetata ſũt ·
ſcriptuʒ eſt etiã hoc.Pederũt in eſcã meã
fel:⁊ in ſiti mea potauerũt me aceto.Quõ
facta ſint/ĩ euangelio nouimꝰ. Pꝛius de⸗
derunt fel:accepit:guſtauit ⁊ deſpuit:Po
ſtea in crucè pendens:vt oĩa pꝛedicta cõ⸗
plerent᷑ ait:Sitio:Acceperũt ſpongiã ace
to plenam: in arundine ligauerunt ⁊ ad⸗
mouerunt pendẽti. Accepit ille ⁊ ait:Per Johan.xix.
fectum eſt. QAuid eſt perfectum eſt? Im⸗
pleta ſunt oĩia:que ante paſſionẽ mes fue
rant ꝓphetata.Ergo adhuc qͥd hic facio?⸗
Deniq; poſtea quã dixit perfectum eſt:in

clinato capite tradidit ſpiritũ. Nunquid
illi latroneſiuxta confixi/quando volue⸗

runt expirauerũt: Tenebant᷑ vinculis car
nis:quia non erant creatoꝛes carnis.Cla⸗

uis confixi/diu cruciabant᷑: quia infirmita

ti non dñabant᷑.Oñs autem quando volu
it:carnem in vtero virginali accepit:Quã
do voluit ad hoĩes pꝛoceſſit:qᷓ;diu voluit
inter hoĩes vixit.qᷓ;diu voluit a carne di⸗
ſceſſit:hoc eſt poteſtatis non neceſſitatis
Hanc ergo hoꝛam ille expectabat non fa-
talem ſed opoꝛtunam ⁊ voluntariã:vt pꝛi

us oĩia complerentur que ante pãſſionem

ipſius compleri opoꝛtebat. Nam quomo⸗
do ſub fati neceſſitate poſitus erat:qͥ alio

loco dixit: poteſtatem habeo ponẽdi ani- Johan.x.
mam meam: a poteſtatem habeo iterũ ſu⸗ Johan. x

mendi eaʒ:? Nemo tollet eã a me:ſed ego⸗
ipſe pono eam a me: iterum ſumo eam.

OQſtendit banc poteſtatẽ:quando euʒ iu

P

4

Zoh. Tract. XxXXVIII Ca. vVII

dei querebãt.Quẽ queritis inquit:Et il⸗
li. Jeſum.Et ille.Ego fum. Qua voce au
dita / redierũt retro⁊ ceciderũt. Dicit ali-

quiſ.Si hec in illo poteſtaſ erat: quare cũ
iudei inſultarent pendẽti⁊ dicerẽt/ſi filiuſ

dei eſt deſcẽdat de cruce/non deſcẽdit: vt
eis ſuam poteſtatẽ deſcẽdẽdo mõſtraret:
Quia patientiã docebat:ideo potentiam

differebat.Si enĩ cõmotus ad eoꝝ verba

deſcenderet:victus ↄuitioꝝ doloꝛe puta⸗
retur. Pꝛoꝛſus non deſcẽdit: fixus ꝑman⸗

ſit: quando voluit abſceſſurꝰ. Nam quid
ei magnũ fuit de cruce deſcẽdere:qᷣ potu⸗

it de ſepulchꝛo reſurgere? Intelligamꝰ er

go nos quibus hoc miniſtratũ eſt/potẽti⸗

am dñi noſtri ieſu chꝛiſti occultã tunc ma⸗

nifeſtam futurã in iudicio:de quo dictum
eſt. Deus manifeſtꝰ veniet:deus noſter et
non ſilebit. Quid eſt manifeſtus veniet⸗

NQuia venit occultꝰ veniet manifeſtꝰ de“

noſter:hoc eſt chꝛiſtuſ:⁊ non ſilebit.Quid
eſt non ſilebit? Quia pꝛimo ſiluit. Abi ſi⸗

luit? Quando iudicatus ẽ: Ut etiam ho

impleret᷑:qð ⁊ ꝓpha pᷣdixerat.Sicut ouis

ad imolandũ ductus eſt:⁊ ſicut agnus co

ille non funderet᷑:mũdus non redimeref.

Joha. xiiij.

ram tondẽte ſe ſine voce:ſic nõ aperuit os
ſuũ.Si g&̊ pati nollet/nõ pateret᷑:Si nõ pa
teret᷑:ſanguiſ ille nõ funderet᷑.Si ſanguis

Agamus itaq; gratias ⁊ poteſtati diuini⸗
tatis:⁊ miſerationi infirmitatis eius:⁊ de
occulta potentia quã iudei non nouerant
vnde illis modo dictũ eſt: neq; me noſtis
neq; patrem meum: et de carne ſuſcepta
quã iudei nouerãt ⁊ eius patriam ſciebãt
Vude illiſ alio loco dixit:⁊ me ſcitis ⁊ vn
de ſim ſcitis. Vtrunq; nouerimus in chꝛi⸗
ſto:⁊ vnde equalis eſt patri:⁊ vñ illo ma⸗
ioꝛ eſt pater. Illud verbum eſt:illud caro

Illud deus eſt:illud homo:Sed vnꝰchꝛi⸗

ſtus deus ꝛhbhom.
Erplicit tractatus triceſimuſſe/
ptimus: Incipit tractatus triceſi/
muſoctauus: Ab eo quod dictum
eſt: Dixit ergo eis ieſuſ:Ego vado
et queritis me:vſq; ad ignod di

—

ctum eſt: Dixit eis ieſus: Principi

elij que pᷣ̃ceſſit hodie

nam ita ↄcluſa erat: quia locutus eſt do-
cens ĩ gaʒophilatio dñs que voluit ⁊ luue

audiſtis:⁊ nemo appꝛehendit eum qꝛ non

dum vencrat hoꝛa eius. Hinc diſputatum

eſt dñico die:qð ipſe donare dignat“ eſt.
Intimauim“ charitati veſtre quare dictũ
ſit :nonduʒ venit hoꝛa eius:ne poſitũ chꝛi
ſtuʒz ſub aliq̃ neceſſitate fatali:vlla impie
tas auderet impꝛobe ſuſpicari. Nondum
enim venerat hoꝛa qua ex oꝛdine ſuo fᷣm
eau que pꝛedicta ſunt ð illo/non moꝛi coge
retur inuitus:ſed occideret᷑ paratus. MO

do autem de ipſa paſſione ſua que poſita
grat non in eius neceſſitate ſed poteſtate:
locun us eſt indeis dicens.
Do.

deſiderio ſed odio. Nam illuʒ poſtea quã

vbſceſſit ab oculis hominũ indſier̃t ⁊ qui

oderant ⁊ qui amabant. Illi ꝑſequẽdo.il
li habere cupiẽdo. In pſalmiſ ait ipſe do⸗
minus per ꝓphetam.Perijt fuga a me:et põ.xlji.
non eſt qui requiret animã meam. Et ite⸗

rum ait alio pſalmo. Confundant᷑ ⁊ reue⸗ põ.xxxix

reant᷑:requirẽtes animã megam. Culpauit
qui non requirerent:damnauit reqͥrentes

Bonũ eſt eniʒ querere animã chꝛiſti: ſed

quomodo eam queſicrũt diſcipuli.Et ma
lum eſt querere animã chtiſti: ſed quõ eã⸗

iudei queſierũt. Illi enim vt haberẽt:illi
ýy3—w tt perderent. DHeniq; iſti quia ſic quere⸗
bant moꝛe malo:coꝛde peruerſo:quid ſe⸗
cutus adiunxit? Queritis me: ⁊ ne pute⸗
tliſ quia bene me queritiſ:in peccato ve
ſtro moriemini: Hoc eſt chꝛiſtum ma

le querere:in peccato ſuo moꝛi.hoc ẽ il⸗
lum odiſſe:per quem poſſet ſolum ſaluus

eſſe.Cum enim homines quoꝛum ſpes in

deo eſt / non debeant mala reddere nec ꝓ
maliſ.reddebant illi mala pꝛo bonis. Pꝛe
nunciauit ergo illis dñs dixitq; ſententiaʒ
pꝛeſcius:quod in ſuo peccato moꝛerent᷑.

Deinde adiũxit.Quo ego vado:voſ
non poteſtis venire.hoc⁊ dñs diſci⸗
pulis ſuis alio loco dixit:nec tamen eis di

xit: in peccato veſtro moꝛiemini. Quid ãt Johan. xiij.

dixit?: Quod ⁊ iſtis. Quo ego vado:vos

vobig. non poteſtisvenire. Hon abſtulit ſpem: ſ-
umqᷣ et loquor vobis. pꝛedixit dilationẽ. Quando enim boe di⸗
2 Ectio ſancti ſcipulis dñs lo quebat᷑:tũc nõ poterãt ve⸗

nire q ille ibat:ſʒ poſteaventuri erãt.Iſti

autem nunq; qui bꝰpꝛeſcius dixit: in pec⸗

ova Texte hʒ di
ꝛiſto enĩ dno moꝛs ꝓfectio fuit/il⸗ xit eis ite⸗
lo vnde venerat: ⁊ vnde non diſceſſerat. rum ieſus
Ego inquit vyado ⁊ queritis me: Hõ

— ———

OS —⸗-„ ᷑ᷓ᷑ —Od¾l;——

—

Joh. Tract. XXXVIII La. VIII

dientes atq; ſapientes dixeruut. Nun/ pecæatoꝛes erant: quia iniqui erant: quia
. quid inter ſiciet ſemetipſum quia infideles erant: quia terrena ſapiebont.
Ddixit quo ego vado vos non po Mam quid vobis videtur de ſanctis apo-⸗
teſtis venire. Stulta vᷣba ⁊ oĩno inſipbiẽ ſtolis:? ¶ útum intererat inter iudeos æ
tie plena.Quid eni?nõ poterãt illo veui⸗ apoſtolo 2q;tum inter tenebꝛas T lucem:
re quo ulle pꝛexiſſet: ſi interſiceret ſemetiꝰ Etum inter fidem ⁊ inſidelitatem: q;tũ in⸗
ſuʒzʒ. Nunqd ipſi nõ erãt moꝛituri? Quid ter pietatem impictatem: q;tum int ſpez
ergo nunqd interficiet ſemetpſᷣm qꝛ dixit ⁊ deſꝑationẽ:qᷓ;tum inter charitatem ⁊ cu
q̊ ego vado vos ñ poteſtisvẽire. Si ðd moꝛ piditatem. Multum ergo intererat. Quid
te hoĩs diceret: qͥs hõ non moꝛit᷑: Ergo à ergo quia tantuʒ intererat apoſtoli ð mũ̃
ego vado dixit: non cum itur ad moꝛtem/ do non erant? Si cogites quõ nati ſint et
Tepoh ſed quo ibat ipſe poſt moꝛtem. Illi itaq; ñ Vnde venerint: quia omneſ ex adam vene
Ne n intelligẽtes:iſta reſ ponderũt. Et dñs ad rant:de hoc mũdo erant.Sed quid eiſ ait
numieſu⸗ eos qui terram ſapiebqt quid ait: Et Di ipſe dñs: Ego vos de hoc mundo elegi. Johan. xv.
cebat eis. Uo⸗ forfum ellis Ig:ideo Qui ergo de mundo e rant/facti ſunt non
1 terram ſapitis quia ſicut ſerpentes terraz de mũdo: a pertinere ceperunt ad eum xꝓ
1 manducatis. Quid eſt terraʒ mãducatis? quem factus eſt mũdus. Iſti autem remã
RZ Terrenis paſcimini: terrenis delectamini ſerunt eſſe de mũdo:quibuſ dictũ eſt : no
terrenis inbiatis: ſurſum coꝛda non habe-⸗ riemini in peccatis veſtris. Hemo ergo di
khͤn tis. Vos deoꝛſum eſtis: ego de ſuper· car ſratres de hoc mudo non ſum. Quiſ⸗⸗
nis ſum · pos de mundo hoceſtis: nuet mund ꝛc liberauit te ö
m SN DecmNen teerekranttriheie;
po.xrrtr ego non lum dehe R mäduse boc mũdo. Si delectat te mdus: ſemper
eowemn 4. 61 ſaeet Sen priuema vis eſſe imũdus.Si aũt iã nõ te delectat
zueencpano de ade eineentc ſicn ananmienemrntem donct
us / deinde mundus: Quõ ante mudum delectat mundus: habitet in te qui mun⸗
chꝛiſtus. ante chꝛiſtum nihil: Quia ĩ pꝛin⸗ dat ⁊ eris mundus.Si autem fueris mun⸗
cipio erat verbum: ola per ipſuʒ facta ſũt dus:mon remanebis in mũdo: nec audies
5 Si ergo erat ille ve ſupnis: de quibꝰ ſup⸗ q audierunt iudei: moꝛiemini ĩ peccatis
nis:? De aere? Abſit: Ibi ⁊ aues volitant. Int e in d peccans
veſtris.Omnes enim cum peccato nati ſu
De celo að videmus: Et hoc abſit. IJbi et mus. Omnes viuendo ad id qð nati era⸗
ſtelle ⁊ ſol ⁊ luna circũeunt.De angelis? addidimus:magiſe do facti
ve⸗ v intelligatis. 1I reT. mus:addidimus:magiſq; de mundo facti
N. neq; hoc intelligatis. Per illum ⁊ angeli ſ S do de parentib“ nfi
facti ſunt:per quem omnia facta ſunt. Dc mnns e iunc Inan barenib nns
⸗ . e —. nati ſumus. Et vbi eſſemus:ſi ille non ve⸗
il⸗ bus ergo ſupernis chꝛiſtꝰ? Ab ipſ. nan unug er vonbleine⸗ u e⸗
quibus ergo ſuperms chꝛſt?“? Ab ipſo pa nirer qui non habebat oĩno peccatum vt
us⸗ tre. Nihil ulo deo ſuꝑius qui verbum ge⸗ 4 ä
1 e⸗ 8 qui verbum ge⸗ ſolueret omne peccatum? In quem iudei
. muit equale ſibi: coeternũ ſibi: vnigenitum quia non credebant merito audierũt: mo
ſine tempoꝛe⸗der duem conderet tem po⸗ nemini in peccatis veſtris. Quia non ha⸗
ra. Sic ergo accipe chꝛiſtum de ſupnis / yt bere peccatum nullo modo potuiſtis qui
6 excedas cogitatione tua omne qõ factum cum peccato nati eſtis. Sed tamen ſiĩ me
4 eſt: vniuerſam oĩno creaturam: omne coꝛ- imnquit credideritis: cum peccato quidem
8 pus: omnem conditum ſpiritum: omnẽ re nati eſtis ſed in peccato veſtro moꝛituri
quoquõ mutabilẽ. Totũ excedẽ. Sic ex non eſtis. Tota ergo infelicitas iudeoꝛuʒ
N oeni ceſſit iohannes:vt contingeret in pꝛinci⸗ ipfſa erat:non peccatum habere ſed in pec
SS pio erat verbum: ⁊ verbum erat apud de⸗ catis moꝛi. Hoc eſt qð debet fugere omis
os um: ? deus erat verbum. Ego ergo inquit chꝛiſtianꝰ. Pꝛopt h̊ ad baptiſmũ currit᷑:
15 de ndeinie ſam Bos de hoc mũdo eſtis ꝓpter hoc qui egritudine vel aliunde pe
4 ego non ſum de hoc mundo . Hixi ergo triclytantur ſibi deſiderant ſubuenire: pꝛo

0

cato veſtro moꝛiemini .NBHis auditis verh . vohbig quia moriemini in peccatis D

quomodo ſolent carnea cogitantes ⁊ ſm
carnem iudicantes:⁊ totum carnaliter au

veſtrisg. Expoſuit nobis fratres quid inæ⸗
telligi voluerit/voſ de hoc mũdo eſtis:qe

Joh. Tract. xxxVIII Ca. VIII

D

Tex. hʒ qꝛ
ego ſum
Ab.in pctõ
veſtro

Luce · xxiij.

Luce.xxiij.

pter hoc etiam ſugens paruulus a matre
pijs manibus ad eccleſiã fertur: ne ſine ba
ptiſmo exeat a in peccato quo natus eſt
moꝛiatur. Infeliciſſima conditio: miſera

ſoꝛs iſtoꝛum:qui de oꝛe veridico audier̃t
in peccatis vr̃is moꝛiemini.¶ Vnde tam
hoc cis ↄtingat exponit.S
dideritis:tmoriemini in pctis tve⸗

ſtris. Credo fratres in illa multitudine qᷓ

dñm audiebat: ⁊ eos fuiſſe qui credituri

erant.Quaſi aũt in oẽs ꝓceſſerat ſeueriſ⸗

ſima illa ſententia:in peccato vr̃o moꝛie⸗
mini. ac per hoc ⁊ illis qui credituri erant:
ſpes erat ablata YIlli ſeuiebãt lli tiimebãt
Immo non timebãt ſed etiam deſperabãt

Reuocauit eos in ſpem:adiũxit eni. Si ñ

credideritis quia ego ſuʒ:moꝛiemini ĩ pec

catis veſtris.Ergo ſi credideritis qꝛ ego

ſum:non moꝛiemini in peccatis vris. Red
dita eſt ſpes deſperãtibꝰ:excitatio facta ẽ

doꝛmientibꝰ: coꝛdibus euigilauerũt inde

plurimi:crediderũt ſicut euãgelij ipſiꝰcõ⸗
ſequentia teſtat᷑ Erant enĩ illic membꝛa
eſerãt coꝛpoꝛi chꝛi

chꝛiſti:que nondũ adheſerat coꝛꝑ
ſti. Et in illo populo a quo cruciſixus eſt:

a quo in ligno ſuſpẽſus eſt:a quo pendẽs

irriſus eſt:a quo lancea vulnerat“ eſt ꝛa qͥ

felle ⁊ aceto potatus eſt: erant mẽbꝛa chꝛi
ſti pꝛo quibus dixit. Pater ignoſce illis:

quia neſciunt qͥd faciũt. Quid autem cõ⸗
uerſo non ignoſcit᷑:ſi fuſus chꝛiſti ſanguis

ignoſcitur: Quis homicida deſperet:ſi in

ſpem redditus eſt a quo etiam chꝛiſtus oc

ciſus eſt. Crediderũt inde multi:donatus
eſt eis ſanguis chꝛiſti: vt magis eum bibe⸗
rent quo liberarent᷑ q; rei de illo effuſo te

nerentur. Quis deſperet? Et ſi in cruce la

tro ſaluatuſ eſt ante paululum homicida:
poſt paululũ accuſatus:ↄuictus:damna⸗
tus:ſuſpenſus:liberatus.Noli mirari.v bi
ↄuictus ibi damnatꝰ:ſed ibi liberatus vbi
mutatus. In hoc ergo populo cui dñs lo⸗
quebatur/erant qui in peccato ſuo fuerãät
moꝛituri: erant etiã qui in ipſuʒ qͥ loque⸗
batur fuerant ctedituri:⁊ ab oĩ peccato li⸗
berandi. ¶ Tamen hoc attende qð ait do
minus chꝛiſtus. Si non credideritis quia

ego ſum:moꝛiemini ĩ peccatis vfis Quid
eſt ſi non credideritis quia ego ſum? Ego
ſum.Quid? MNihil addidit. Et quia nihil

addidit:multum eſt qð cõmendauit.Ex⸗

pectabatur enĩ vt diceret quid eſſet: nec

Si eni nõ cre⸗

tamẽ dirit. Quid expectabat᷑ vt diceret⸗

oꝛte niſi credideritis quia ego ſum chꝛi

us:niſi credideritis quia ego ſum dei flli

us: niſi credideritis quia ego ſum verbuʒ

patris: niſi credideritis quia ego ſum con
ditoꝛ mũdi:niſi credideritiſ quia ego ſum

hoĩs foꝛmatoꝛ ⁊ refoꝛmatoꝛ: creatoꝛ ⁊ re⸗

creatoꝛ: factoꝛ ⁊ refactoꝛ. Niſi hoc credi⸗

de ritis quia ego ſum:moꝛiemini in pecca⸗

tis veſtriſ. Multum eſt qð ait ipſe ego ſuʒz
Quia ſic dixerat dñs mo vſi.Ego ſum qui
ſum. Quis digne eloqtur:qͥd ſit ſum. Mit

Exodi.iij.

tebat deus per angelum ſuũ/ſeruũ ſuum

movſen:ad liberandũ ex egypto populũ
ſuũ.Legiſtis qð audiſtis ⁊ noſtis.Cõme⸗
moꝛo tamen:mittebat trementẽ/excuſan⸗
tem ſed obedientem.Cum ergo excuſaret
ait deo queʒ loqui in angelo intelligebat

Si dixerit mihi populus:quis eſt deus ꝗᷣ

miſit te:quid dicam eis? Et dñs ad eum.
Ego ſum qui ſum.Et repetiuit.Dices ſi⸗
lijs iſrael.Qui eſt miſit me ad vos. Non

ait ⁊ ibi ego ſum deus/aut ego mũdi fabꝛi

catoꝛ/aut ego ſum oium rerũ creatoꝛ/aut
ego ſum ipſius populi liberãdi ꝓpagatoꝛ

—

Exodi ·.iiij.

ſed hoc tantũ/ego ſum qui ſum: ⁊ dices fi

lijs iſrael qui eſt. Non addidit:qui eſt de
us veſter:qui eſt deus patrũ veſtroꝝ:ſed
tm̃ hoc dixit:qui eſt miſit me ad vos.Foꝛ
te multũ erat ⁊ ad ipſum moyſen/ſic mul
tum eſt ⁊ ad nos:⁊ multomagis ad nos in

telligere quid dictum ſit/ ego ſum ̊ ſum:
et qui eſt miſit me ad vos.Et ſi foꝛte cape
ret movſes:illi ad quos mittebat quando

mo non poſſet: ⁊ addidit:qð capere poſſʒ.
Adiũxit enim vait.Ego ſum deus abꝛaã

caperent: Diſtulit ergo dñs qõð caꝑe ho⸗

et deus yſaac:⁊ deus iacob.hoc poteſ ca
pere. Nam ego ſum qui ſum/que mẽs po

teſt capere: Quid ergo nos? Audebimus

ne aliquid dicere ex hoc qð dictũ eſt/ego

ſum qui ſum: Vel potius ex hoc qð dñm
dicere audiſtis/niſi credideritis quia ego

ſum moꝛiemini in peccatis veſtris? Ita ne

his verbis meis tantillis ⁊ pene nullis au
debo diſputare quid ſit qð ait dñs chꝛiſtꝰ:
niſi credideritis quia ego ſum? Audebo
ipſum dñm interrogare:audite me inter⸗
rogantem potius q; diſputãtẽ: Magis q̃⸗
rentem q; pꝛeſumentẽ: Potius diſcentem

qᷓ; docentẽ:⁊ certe in me vel per me etiam

vos interrogate.Pꝛeſto eſt etiaʒ ipſe dñs

rcli ii.

Eiod i

Erlii⸗

o⸗
ten⸗
l⸗
lon
is

J3J obh. Tract. XXXVII Za. vIII

Mat. xxvi

Exodi.iiij.

qui vbiq; eſt. Audiat interrogãdi affectũ
et intelligẽdi p:eſtet effectũ. Nam ⁊ ego
quibus verbis⁊ foꝛte aliquid capio/ꝑdu⸗
cere poſſum qð capio ad coꝛda vr̃a: Quiſ

naʒ ſufficit ſonus: que ſuppetit eloquẽtia:

que vires intelligẽdi:que facultas ꝓferẽ⸗

F di. ¶ Dicam ergo dño nfo ieſu chꝛiſto: di
cam ⁊ audiet me.Credo pᷣſentẽ: oĩno non
ij dubito. Ipſe enĩ dixit.Ecce ego vobiſcuʒ

ſum:vſq; ad ↄſumationẽ ſeculi.O dñe ðs
noſter.quid eſt qð aiſti: miſi credideritis
quia ego ſum? Quid enĩ non eſt eoꝝ que
feciſti? nunqͥd celum non eſt?nunqͥd terra
non eſt? Munqd non ſunt ea quein terra
et in celo ſunt? Nunqͥd homo ipſe cui loqᷓ
ris non eſt? Nundqd angelus quem mittis
non eſt? Si oĩa ſunt hec q̃ per te facta ſũt:
quid eſt qð tibi ꝓpꝛiũ quiddã tenniſti ip⸗
ſum eſſe:qð alüs ñ dediſti vt tu ſoluſ eſſeſ
Mam quõ audio ego ſum qui ſum: quaſi
alia non ſint?Et quõ audio:niſi credideri
tis quia ego ſum? Ali non erant qui au⸗
diebant? Et ſi peccatoꝛes erant: homines
erant.Quid ergo facio? Quid ſit ipſuʒ eẽ
dicat coꝛdi:intuſ dicat:intus loquat᷑.Ho⸗

mo interioꝛ audiat:menſ capiat vere eſſe:

eſt enim ſemper eodeʒ modo eſſe. Res eĩ
quelibet omnino quaſi cepꝑi diſputare: et
deſtiti querere. foꝛte qð audiui volo lo⸗
qui.auditui meo det exultationẽ ⁊ veſtro
cum loquoꝛ:Res eni quelibet ꝓꝛſus qua
licunq; excellentia ſi mutabilis eſt/nõ ve⸗
re eſt. Mon enim eſt ibi verum eſſe:vbi eſt
et non eſſe.Quicqd enĩ mutari poteſt:mu
tatũ non eſt qð erat. Si nõ eſt quod erat:

moꝛs quedam ibi facta eſt. Peremptũ eſt

aliquid ibi qð erat:⁊ non ẽ.Nigredo moꝛ
tua eſt in capite albeſcẽtis ſenis: Pulchꝛi
tudo moꝛtua eſt in coꝛꝑe feſſi ⁊ incurui ſe
nis:moꝛtue ſunt vires in coꝛꝑe languẽtis:

moꝛtua eſt ſtatio in coꝛꝑe ambulãtis:moꝛ

tua eſt ambulatio in coꝛpoꝛe ſtantis:moꝛ⸗
tua eſt ambulatio ⁊ ſtatio in coꝛꝑe iacẽtis

quid mutatur ⁊ eſt qdð non erat:video ibi
quandã vitam in eo qð eſt:⁊ moꝛteʒ in eo
dʒð fuit.Deniq; de moꝛtuo cum dicit᷑:vbi
eſt homo ille? Reſpondet᷑:fuit.O veritaſ
que vere es. Nam ĩ oĩbus actionibꝰ⁊ mo
tibus noſtris ⁊ in omni pꝛoꝛſus agitatiõe
creature duo tꝑa inuenio:pꝛeteritũ⁊ futu
rum.Pꝛeſens quero.nihil ſtat.Qð dixi iã

non eſt: Qõ dicturus ſum nõdum eſt. Qð
vixi iam non eſt:qð victurus ſum nonduʒ

eſt. Pꝛeteritũ ⁊ futurũ inuenio in oĩ mo⸗
tu rerum. In veritate que manet: pꝛeteri⸗
tum ⁊ futurũ non inuenio ſed ſolum pᷣſenſ

et hoc incoꝛruptibilit᷑ qð in creatura nõ ẽ.
Diſcute rerũ mutatiõeſ:ĩiuenies fuit ⁊ erit
Cogita deuʒ: inuemies eſt: Vbi fuit⁊ erit
eſſe non poſſit. t ergo ⁊ tu ſis:trãſcẽ⸗
de tempus.Sed quis tranſcẽdet viribꝰſu

is? Leuet illuc ille qui patri dixit. Volo
vt vbi ego ſũ:⁊ ipſi ſint mecũ.hhoc itaq; ꝓ

mittens ne moꝛiamur in peccatis nr̃is: ni
hil aliud dũs ieſus chꝛiſtus mihividet᷑ his
verbis dixiſſe niſi: niſi ccxedideritis qꝛ ego
ſum. Pꝛoꝛſus nihil aliud mihi videt᷑ his
vbis dixiſſe qᷓ; B:niſi credideritis quia de
us ego ſuʒ.moꝛiemini ĩ peccatis vr̃is. Be

ne deo gratiaſ:quia dixit:niſi credideritiſ

non dixit:niſi ceperitis. Quis enĩ hoc capi
at? Aut vere quia auſus ſum dicere ⁊ viſi
eſtis intelligere:aliquid de tanta ineffabi
litate cepiſtis? Si ergo non capis:fides te

liberat. Ideo ⁊ dñs non ait: niſi ceperitis

qꝛ ego ſum:ſed qð poterãt dixit. Hiſi cre⸗
dideritis qꝛ ego ſum:moꝛiemini in pecca⸗
tis veſtris: Et illi ſemꝑ terrena ſapientes
et ſemꝑ ᷣm carnẽ audiẽteſ ⁊ rñdentes:qͥq
ei dixerũt? Tu ds es: Non enĩ cũ di⸗

—

S

4

1 l. dicebãt
xiſti niſi credideritis qꝛ ego ſum:addidi⸗ ergo ei
ſtii qͥd eſſes. Quis es vt credamꝰ?: Et ille Atł.dicit eis

Principiũ.Ecce qð eſt eẽ:pᷣncipiũ mu⸗ ieſus

tari nõ poteſt. Pꝛincipiũ in ſe manet:⁊ in

nouat oĩa. Pꝛincipiũ eſt: cui dictũ eſt Tu põ.cj.
aũt idẽ ipſe es:⁊ ãni tui nõ deſiciẽt. Pꝛin⸗

cipiũ ait:q ⁊ loquor vobis . Pꝛincipi

um me credite ne moꝛiamini in pctĩs vr̃is

Tanq; enĩ in eo qð dixerũt tu qs es:? MNi⸗

hil aliud dixerũt q; qͥd te eſſe credimus.
Rñdit.pᷣncipiũ:id ẽ:pᷣncipiũ me credite.

In greco nanq; eloquio diſcernit᷑: qð non

pot ĩ latino. Apud grecos eĩ feminini ge⸗
ſt 2 neris eſt pꝛincipium. Sicut apud uos lex
moꝛtua eſt locutio ĩ lingua tacẽtis.Quic⸗

generis feminini ẽ:q̃ apud illos ẽ maſculi
ni. Sicut ſapiẽtia ⁊ apud nos ⁊ apud il⸗
los:generis feminini ẽ.Cõſuetudo locuti
onis iõ ꝑ diũſas linguaſ variat genera vo
cabuloꝝ:qꝛ ĩ ipſis rebꝰ nõ inuenis ſexum
NMNõ enĩ ſapiavere femina ẽ:cũ chꝛiſtus ſit

Ddei ſapia: ⁊ chꝛiſtꝰ apellet᷑ genere maſcu⸗
lino/ſapia feminino. Cũ ergo dicerent iu⸗

dei tu qs es: Ille qͥ ſciebat eſſe ibi quoſ⸗

Joh. Tract. XXXIX C

dam credituros ⁊ inde dixiſſe/tu quis es:
vt ſcirẽt quid illũ credere deberẽt: rñdit:
pꝛincipiũ. Hõ tanq; diceret pᷣncipiũ ſum:
ſed tanq; diceret:pᷣncipiũ me credite.dð
in ſermone greco vt dixi euidenter apparʒ
vbi feminini generis eſt pꝛincipiũ. Velut
ſi vellet dicere ſe eſſe veritatẽ:⁊ dicentibꝰ
tu quis es:rñderit veritatẽ.cumvideretur
ag id qð dictũ eſt tu quis es:rñdere debu
iſſe:veritaſ:id eſt.veritas ſum:Sed altiuſ
reſpondit: cũ videret eos ita dixiſſe tu qͥs
es/ac ſi dicerẽt. Qm̃ abs te audiuimꝰ / niſi
credideritis qꝛ ego ſum:quid te eſſe credi
mus? Ad hoc rñdit:pncipiũ.Tanqᷓ; dice⸗
ret. Pꝛincipiuzʒ me credite: Et addidit:qͥ
et loquoꝛ vobiſ.id eſt.qꝛ humilis ꝓpt᷑ voſ
factꝰ ad iſta verba deſcẽdi. Mam ſi pᷣnci⸗
pium ſicuti eſt ita maneret apud pr̃em ⁊ñ
acciperet foꝛmã ſerui ⁊ homo loqueretur
hoĩbꝰ/quõ ei crederẽt:Cuʒ infirma coꝛda
intelligibile verbum ſine voce ſenſibili au
dire non poſſint. Ergo inquit credite me
eſſe pꝛincipiũ:quia vt credatis non ſolum
ſum ſed ⁊ loquoꝛ vobis. Sed de hac re iã
multũ eſt loqui vobis. Placeat itaq; cha⸗
ritativeſtre: vt qð reſtat/illo adiuuate ſer
uemus craſtino reddituiii.
¶ Explicit tractatꝰ triceſimuſocta

nuus: Incipit tractatus triceſinus

nonus: Ab eo qð dictũ eſt: Mul⸗
ta babeo de vobis lodq et iudicare
ſed qui miſit me verax eſt: vſq; ad
id qð dictũ eſt: Et nõ cognouerũt
quia patrem eis dicebat deum:
Erba dñino
4 ſtri ieſu chꝛiſti que habuit cũ
iudeis ita moderãs loquelã
uam vt ceci non viderẽt ⁊ ſi
deles oculos apirẽt/que hodie de ſancto
euangelio recitata ſunt:iſta ſunt. Dice-
bant ergo iudei.Tu qͥs es? Quia di
xerat ſupꝛa dñs:niſi crediderii
ſum /moꝛiemini in peccatis vr̃is: Ad h̊ er⸗
go illi:tu quiſ es.veluti querẽtes noſſe in
quem deberẽt credere: ne in ſuo peccato
moꝛerent᷑. Rñdit dicentibꝰ tu quis es:
et ait Pricipin:qͥ ⁊ loquor vobig

Si ſe dixit dñſ eſſe pꝛincipiũ:queri poteſt

vtrũ ⁊ pater pꝛincipiũ ſit: Si enĩ filius pᷣn
cipiũ eſt qui habet patrem:qᷓto faciliꝰ in⸗
telligẽdus eſt deus peter eſſe pꝛincipium

qui habet qͥdem fillũ cui pater ſit: ſed nõ
habet de quo ſit? Filius enĩ patris eſt fili
us:⁊ pater vtiq; fili pater eſt. Sed deus ð
deo filiꝰ ðꝛ:lum̃ ð luĩe filiꝰðꝛ. Pr̃ ðꝛ lum̃ ſʒ
nõ ð lumine. Pater dicit᷑ deꝰ: ſed non de
deo. Si ergo deus de deo. lumẽ de lumie
pꝛincipiũ eſt:qᷓ;to facilius intelligit᷑ pnci⸗
pium:lumen de quo lumen.⁊ deus ð quo
deus? Videt᷑ itaq; abſurdũ chariſſimi vt
filiũ dicamus pꝛincipiũ:⁊ patrẽ pꝛincipiũ
non dicamꝰ. Sed quid agemꝰ:? Nunquid
duo erunt pꝛincipia? Cauendum eſt hoc
dicere. Quid ergo?Et ſi pater pꝛincipiũ/
et filius pᷣncipiũ:quõ non duo pꝛincipia?
Quõ dicimus patrẽ deum ⁊ filiũ deũ:nec
tamen dicimꝰ duos dcos. Nephas eſt eni
dicere duos deos: nephas eſt dicere tres

deos:⁊ tamẽ qui pater ẽ non ẽ filiꝰ:qͥ filiꝰ

eſt non ẽ pater. Spũs aũt ſanctꝰ patris et

filij ſpũs:nec pater ẽ nec filiꝰ. uis ergo

ſicut aures catholice ſunt erudite in gre⸗
mio mfis eccleſie:nec ille qui ẽ pater ſit ſi
lius:nec ille qui ẽ filiꝰ ſit pater: nec ſpiritꝰ
ſanctus patris ⁊ filij ſit/vel filiꝰvel pater.
tres deos tamẽ eſſe nõ dicimꝰ:qᷓ;uis de ſin
gulis ſi querat᷑:neceſſe eſt de quocũq; int
rogati fuerimꝰ:deũ eſſe fateamur. Et ab⸗
ſurda iſta vident᷑ hoĩbus ſolita trahenti⸗
bus ad inſolita.vſibilia ad ĩuiſibilia:crea
turam comparantib“ creatoꝛi. Interrogãt
enĩ nos aliqñ infideles ⁊ dicũt. Preʒ quẽ
dicitis / deũ dicitis? Rñdemꝰdeũ . Filium
quem dicitis/deum dicitis?: Reſponde⸗
mus deũ.Spiritũſanctũ quẽ dicitis/deuʒ
dicitis? Rñdemꝰdeũ.Ergo inquiũt p⁊ fi
liꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ tres ſunt dij? Rñdemꝰ.nõ
Turbant᷑:quia nõ illumiant᷑. Coꝛ clauſuʒ
habent:qꝛ clauẽ fidei nõ hñt. Nos &̊ frẽs
ſide pᷣcedẽte que ſanat oculos coꝛdis no⸗
ſtri / qð intelligimꝰ ſine obſcurit at capia⸗
mus:qð nõ intelligimꝰſine dubitatiõe cre
damus.A fundamẽto ſidei nõ recedamꝰ:
vt ad culmen ꝑfectiõis veniamꝰ. Deus ẽ
pater:deus ẽ filiꝰ:deus ẽ ſpũſſctũſ:Et ta⸗
men pf nõ eſt qͥ filiꝰ:nec filiꝰ ẽ qui pr:nec
ſpũſſctũs pfr̃is ⁊ filij ſpũs/aut pr̃ ẽ aut fili
us.Trinitas vnꝰ deꝰ:trinitas vna eterni⸗
tas:vna ptãs:vna maieſtas. Tres ꝑſone

ſed nõ tres dij. Nũc mihi calũniatoꝛ rãũde

at. Quid ergo tres? Si enĩ tres ait:opoꝛtʒ
dicas qͥd tres? Rñdeo.Pr ⁊ filiꝰ⁊ ſpiritꝰ
ſctũs.Ecce inqͥt treſ dixiſti:ſʒ qͥd tres ex⸗
pꝛime:ĩmo tu numera? MNaʒ ego compleo
tres:cũ dico vr̃ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſctũs:. Id eniʒ

i;
s
jo⸗
la⸗
ge
.

.
di
ne
de
;
1

o

—

g pf̃ ad ſe ?/ds ẽ: qd ad filiũ eſt/pr̃ ẽ. Qð

filiꝰ ad ſeipᷣm/ðs ẽ̃.qð ad pr̃em ẽ/ſilius eſt

Iſta q̃ dico:poteſtis de ſimilitudibꝰagno

ſcere quotidianis.hõ ⁊ alt᷑ hõ:ſi ille ſit pr
ille filiꝰ: qð hõ eſt ad ſeipſum ẽ:qð pf̃ ẽ ad
filiũ eſt.Et filiꝰ qð hõ eſt ad ſeipſum ẽ᷑.qð
aũt filiꝰ ẽ ad pr̃em ẽ.Pf enĩ nomẽ eſt di⸗
ctum ad aliqd:⁊ filiꝰ ad aliqd. Sʒ iſti duo

hoĩes ſunt. At vᷣo pater deꝰad aliqd ẽ p

id eſt. ad filiũ.Et filiꝰ deꝰ ad aliqͥd ẽ filiꝰ.

id eſt.ad pr̃em. Sʒ nõ quõ illi duo hoĩes

ſunt:ſic iſti duo dij. Quare h̊ nõ ita ẽ ibi?

Quia illud aliud:hoc aũt aliud ẽ:qꝛ illa

diuinitaſ ẽ :hec hũ anitas.Eſt ibi aliqd in
effabile: qð verbis explicari nõ poſſit:vt ⁊

B

numerꝰ ſit/⁊ num erꝰ nõ ſit.¶ Videte enĩ

ſi nõ quaſi apparet nůs:pr̃ ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſcũs

trinitas.Si tres:qͥd treſ?Deſicit nůs. Ita
deus nec recedit a nuo nec capit᷑ nüo.Qꝛ
tres ſũt:tanq; eſt nũs.Si queriſ qui tres:
non eſt numerus. Vnde dictuʒ ẽᷣ.aagnꝰ
dñs deus nuf ⁊ magna vᷣtus eius:⁊ ſapie ei

us nõ eſt nùs. Vbi cogitare ceperis:inci⸗

pis nuare. Vbi nůũaueris:qͥd nüaueris nõ

potes rñdere.Pr pr̃ eſt:filiꝰ filius ẽ:ſpũſ⸗
ſctũs ſpũſſctũs ẽ.Quid ſunt iſti tres pr̃ et
filius ⁊ ſpũſſctũs. Nõ tres dij? Mõ: Non
tres opᷣotẽtes? Mõ.MNõ tres mũdi creato
res? Mõ.Ergo opᷣs pr:opᷣs plane.Ergo ⁊

fulius nõ opᷣs? et filiꝰ opᷣs plane.Ergo ſpi⸗

rituſſctũs nõ opᷣs?Et ipſe opᷣs.Tres ergo
opotẽtes:? Nõ.Sed vnꝰ opᷣs.hoc ſolum
numerũ inſinuat qð adinuicẽ ſunt:non qðᷣ
ad ſe ſunt.Qꝛ enĩ deus pf ad ſe ẽ deus ſi⸗

mul cũ filio ⁊ ſpũſancto:mõ ſunt tres dij.

Qꝛ ad ſe ẽ opᷣs ſimul cũ filio ⁊ ſpũſctõ :nõ

ſunt tres opᷣotẽtes.Oꝛ vo nõ ad ſe eſt pr

ſed ad ſiliũ: nec filius ad ſe ẽ ſed ad pr̃eʒ.
nec ſpũſſctũs ad ſe in eo qð dici᷑ ſpũs pa⸗

tris ⁊ filij:nõ eſt qͥd dicã tres: niſi pr̃em et

filiũ ⁊ ſpm̃ſctm̃ vnũ deũ:vnũ opᷣotentem.

Ergo vnũ pꝛiucipiũ. Accipite aliqͥd ð ſcri

pturis ſanctis:vñ hoc qð dicit᷑ vtcunq; ca⸗

piatis. Poſtea q; dñs nj̃ ieſus chꝛiſtꝰreſur
rexit:⁊ cũ voluit aſcẽdit in celũ:decẽ die⸗

bus illic impletis miſit inde ſpiritũſanctũ

AQuo impleti qͥ aderant in conclaui vna:

oĩum gentiũ linguis ceperũt loqͥ . Mira⸗
culo exterriti dñi interfectoꝛes / compũcti
