rem/ alteram nõ negare. Mõ fruſtra fres. duas eſſe temptatiões: vnam que decipit
Samaritanꝰ enĩ interpᷣtat᷑ cuſtos Noue⸗ alteram que ꝓbat. Scom eaʒ que decipit
ps. cxx. rat ſe ille noſtꝝ eſſe cuſtodẽ. Non enĩ doꝛ deus neminẽ temptat: Scom eam que ꝓ⸗
põ. cxxvj mit neq; doꝛmitat qui cuſtodit iſrael: Et bat / temptat vos doñs deus veſter vt ſ. ciat
niſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ: invanũ vigi⸗ ſi diligitis eum. Sed iterũ ⁊ hic alia naſci
labũt qui cuſtodiũt eam. Eſt ergo ille cu tur queſtio.Quõ temptat vt ſciat: quẽ la
ſtos noſter: qui creatoꝛ noſter. Non enim tere nihil poteſt anteqᷓ; temptet?. Mõ er⸗
pertinuit ad eum vt redimeremur: 2nõ p⸗ go deus neſcit:ſed dictũ eſt vt ſciat quod

tineret ad eum vt ſeruaremur? Deniq; vt ¶(ſt yt ſcire vos faciat. Locutiões tales et ln i⸗
plenius noueritis myſteriũ quare ſe ſama in ſermonib' nfis ſunt: æ in auctoꝛibꝰ elo⸗
ritanũ negare non debuit: parabolã illaʒ quentie reꝑiunt᷑.De ſ. ermõc noſtro aliqᷣd Winsr.
notiſſimã attendite: vbi hõ quidam deſcẽ dicam. Foſſa ceca dicit᷑:nõ qꝛ oculos per⸗

debat ab hieruſalẽ in hiericho ⁊ incidit in dit ſʒ qt latẽdo nõ vidẽtes facit.Aliqd ⁊
latrones:qui eum grauiter vulnerãtes ſe⸗ dillis auctoꝛb“ dicã. Triſtes lupinos ait
Lucc.x. miuiuũ in via reliquerũt.Tranſijt q dam quidã: hoc ẽ amaros:nõn qꝛ ipſi unt tri⸗
ſacerdos neglexit eum: tranſijt leuites et ſtes ſed qꝛ guſtati 2triſtãt: hoc eſt triſtes
ipſe pꝛeterijt. Tranſijt quidã ſamaritanꝰ faciunt.Sunt ergo ⁊ in ſcripturis locutio⸗ hnl
ipſe eſt cuſtos noſter: ipſe acceſſit ad ſau- nes eiꝰmodi. Qui ĩ talibꝰqueſtionibꝰ cog
cium:ipſe impendit miam:eiq; ſe pᷣſtitit p ſcẽdis laboꝛãt: in ſoluẽdis talibꝰqonibꝰ ñn
ximũ quẽ non deputauit alienũ. Ad hoc laãboꝛant.Ergo temptat vos dñs deus ve
ergo ſolum quod demoniũ non haberet: ſter: vt ſciat. Quid eſt vt ſciat? At ſcire
non autem ſe ſamaritanũ non eſſe reſpon yos faciat ſi diligitis eum. YJob latebat ſe
dit. Deinde poſt tale conuitiũ/hoc ſolum ſed deum non latebat. Admiſit tempta-⸗ U
dixit ð gloꝛia ſua. Ged honorifico in⸗ toꝛem:⁊ fecit eũ ſui cognitoꝛcẽ.i¶ Quid ̊
quit patrem meum: 10 duobus timoꝛib?: Eſt timoꝛ ſeruilis: æ eſt dD
raſtis me.· Hoc eſt/ego me non honoꝛiin timoꝛ caſtus Eſt timoꝛ ne patiaris penã:
co ne vobis arrogãs videar: habe o quem eſt alius timoꝛ ne amittas iuſticiam * Ti⸗
honoꝛificẽ.Sed ſi vos agnoſceretis: ſicut Moꝛ ille ne patiaris penã ſeruilis ẽ. Quid
ego honoꝛifico patrem ſic ⁊ vos honoꝛif⸗ magnũ ẽ timere penam? Hoc ⁊ nequiſſi⸗
caretis me. Ego facio qð debeo. vos faci⸗ mus ſeruuſ:hoc⁊ crudeliſſimus latro. Mõ
B tis qð non deberis.¶ Ego añt inqtnõ eſt magnũ umere penã: ſed magnũ ẽ ama an
quero gloriã mea:eſt qui querat ? iuſticiã. Qui g amat iuſticiã nihil timet
Aui querat ? Zimet plane: nõ ne incidat ĩ penã/ſed ne

ℳNæ

.½.

et
at

ꝛü f. Pohnnn⸗

T po pi⸗
Uli.
n
lus
co
vt
it
*
gat
ſa
l⸗
n⸗
t

L⸗
uid
ſi⸗
ſo
et
e

Joh. Tract. XIII Ta. VII

amittat iuſticiam. SFratres mei credite et
conijcite ex co quod amatis. Amat ali⸗
aliquis veſtrũ pecuniam. Putas inuenio
aliquẽ qui nõ amat? Ex hoc tamẽ ipſo qð
amat:intelligat qð dico. Timet damnum.
Quare timet damnũ? Quia pecuniã dili⸗
git. étũ amat pecuniã:tm̃ timet ne ꝑdat
pecuniã. Ergo inuenit᷑ aliqs amatoꝛ iuſti⸗
cie:qͥ plus in coꝛde damnũ pꝑtimeſcat:qui
plus timeat expoliari iuſticia :qᷓ; tu pecu⸗
nia. Ipſe ẽ timoꝛ caſtus:ipſe ꝑmanet in ſe
culũ ſeculi. Non eũ tollit charitas nec fo⸗
ras mittit:ſed magis complectit᷑ ⁊ comitẽ
tenet: ſimul poſſidet. Venimꝰ enĩ ad deũ

vt videam“ facie ad faciẽ. Ibi timoꝛ caſtꝰ

nos ſeruat:timoꝛ enĩ ille nõ ꝑturbat ſʒ cõ⸗
flirmat. Timet mulier adultera ne vir eius
veniat:timet ⁊ caſta ne vir eius abſcedat.
Ergo ſᷣm aliã temptationẽ deus nemineʒ
remptat: Scoõm aliã vo temptat vos dñs
deus vf. Et ſᷣm aliũ timoꝛẽ: timoꝛ nõ eſt ĩ
charitate ſed ꝑfecta charitas foꝛas mittit
timoꝛẽ: Scoõᷣm vo aliũ timoꝛẽ timoꝛ domi
caſtus ꝑmanẽs in ſeculũ ſeculi. Sic⁊ hoc
loco ſᷣm alterũ iudiciũ pr ñ iudicat quẽqᷓ;
ſed oẽ iudiciũ dedit filio: Scõᷣm vo alteꝝ
iudiciũ ego inqͥt nõ quero gloꝛiã meã:eſt
q̃ querat ⁊ iudicet. Et ð iſto vᷣbo queſtio

Johan. iij: iſta ſoluat᷑. habes in euãgelio cõmemoꝛa

tũ pẽale iudiciũ:qͥ nõ credit iam iudicatꝰ
Johãnis.v. eſt.Et alio loco. Veniet hoꝛa qñ hi qͥ ſũt
in monumẽtis audiẽt vocẽ eiꝰ:⁊ ꝓcedent
q bona fecerũt in reſurrectionẽvite:qͥ ma
lec egerũt in reſurrectionẽ iudicij. Videte
gquẽadmodũ iudiciũ ꝓ danatione ⁊ pena

poſuit:⁊ tñ ſi ſemꝑ iudiciũ ꝓ dãnatiõe ac⸗

ps.xlij. ciperet᷑:nunqͥd audirem in pſalmo: iudi⸗
ca me deus? Ibi iudiciũ ſᷣm afflictionem:
hic iudiciũ ſᷣʒ diſcretionẽ poſitũ eſt. Quõ
f̃m diſcretionẽ? Quõ exponit ipſe qͥ ait.
Judica me ðᷣs.Lege eni ⁊ vide qð ſequit᷑
Quid ẽ iudica me ðᷣſ.Et diſcerne cãʒ meã
inqᷣt de gẽte ñ ſctã. Qð ergo dictũ eſt iudi
ca me ðs ⁊ diſcerne cãm meã de gẽte non
D ſancta:ſᷣm hoc ait modo dñs xpᷣs.Ego nõ

quero gloꝛiam meã:eſt qꝗͥ querat⁊ iudicet

OQuomodo eſt qui querat et iudicet? Eſt
pf̃ meꝰ:q gloꝛiã meã a vr̃a gloꝛia diſcer⸗
nat ⁊ ſeparet. Vos enĩ ſᷣm h̊ ſeculũ gloꝛia
mini:Ego nõ ſᷣm h̊ ſeculũ gloꝛioꝛ qͥ pr̃i di

Johan. vij. co. Pat gloꝛifica me ea gloꝛia quã habui

apud te: anteq; mũdus cſſet. Quid eſt ea
gloꝛia: Ab hũana inflatiõe diſcreta: Scoʒ

h iudicat p᷑ Quid ẽ iudicat? Diſcernit.

Quid diſcernit? Oloꝛiã ſilij ſui a glia bo⸗
minũ: iõ dictũ eſt:vnxit te ðᷣs ðs tuus pð.xliiij
oleo exultatiõis tue pᷣ ꝑticipibꝰtuis.HNon
enĩ qꝛ hõ factꝰẽ:iam cõꝑãdus ẽ nob. Noſ
hoĩes cũ pctõ:ille ſine pctõ. Nos homies

trahẽtes de adã ⁊ moꝛtẽ ⁊ delictũ: ille de

vgine carnẽ moꝛtalẽ:nullã iniqtatẽ. De⸗
niq; nos nec quia volumus nati ſumꝰ:nec
q́;diu volumus viuimus: nec quomodo
volumꝰ moꝛimur. Ille anteq; naſceret᷑ ele
git de q̃ naſceret᷑:natꝰ fecit vt a magis ad
oꝛaret.Creuit infans ⁊ miraculis ſe deum
oñdebat:⁊ iſirmitate hoĩeʒ pᷣferebat. Po
ſtremo elegit ⁊ genꝰ moꝛtis.h̊ evt in cruce
penderet:⁊ ipſam crucẽ in coꝛdibꝰ fideliũ

ſigeret: vt dicat chꝛiſtianꝰ. Mihi aüt abſit

gloꝛiari:niſi in crucedñi nr̃i ieſu xpi.In ip
ſa cruce qñ voluit coꝛpꝰ dimiſit⁊ abſceſſit
in ipſo ſepulchꝛo qᷓ;diu voluit iacuit: qñ
voluit tãq; de lecto ſurrexit.Ergo fratres
ſm ipſam foꝛmã ſerui.nã illud qͥ digne lo
quit᷑.in pꝛincipio erat verbũ:⁊ verbũ erat

apud deũ: ⁊ ðs erat bum:Scõm ipſam in

quã foꝛmã ſerui multũ intereſt int gloꝛiã
chꝛiſti:⁊ gloꝛiã oĩum ceteroꝝ.De ipſa glo
ria dicebat:qñ qð ðmoniũ hr̃et audiebat
Ego nõ quero gloꝛiã meã:eſt qͥ querat et
iudicet. Tu aũt de te dñe qd dicis: Amẽ
amẽ dico vobis: ermone

7

meũ ſeruauerit:morteʒ nõ videbit

in eternũ. Vos inqt dicitis demonium

habes:ego vos ad vitã voco: ſeruate ſer⸗

monẽ meũ: ⁊ nõ moꝛiemĩ. Illi audiebant

moꝛtẽ ñ videbit in etnũ:qͥ ſmonẽ meũ ſer
uauerit ⁊ iraſcebant᷑:quia iaʒ moꝛtui erãt
illa moꝛte q̃ vitãda erat. Dixerut ergo

iudei. Nuc cognouimꝰqa demoni
um habes. Abraa mortuus e? ꝓ⸗

—

phete:⁊ tu dicis ſi qs ſermoneme
umſe Euguerit or no gut tabit i
eternũ.¶ Videte locutiões ſcripturaruũ:
moꝛtẽ nõ videbit:id eſt.guſtabit. MοιςW£
videbit:moꝛtẽ guſtabit. Quiſ vidʒ? Qui/
guſtat? Quos oculos hʒ hõ vt videat qñ

moꝛit᷑: Oñ veniẽdo moꝛs ipᷣos ocłos clau

dit ne aliqͥd videant? Quõ dicit᷑ nõ vide⸗

bit moꝛtẽ? Itẽ quo palato/qͥbus faucibuſ

moꝛs guſtat᷑:vt quid ſapiat dinoſcat᷑: Qñ

totũ ſenſum tollit.quid ĩ palato remane⸗

bit? Sʒ videb dictũ eſt ⁊ guſtabit. ꝓ eo ꝙ

exꝑiet᷑.hec dñũs:paꝝ ẽ ſi dicã/moꝛitunis

Joh. Tract. XIIII

moꝛiturꝰ loquebat᷑: qꝛ ⁊ dñi exttus moꝛtiſ

ſicut loquit᷑ pſalmꝰ. Cũ ergo ⁊ moꝛituris
loqueret᷑ ⁊ moꝛiturꝰloqueret᷑:qid ſibivult
qð ait.qui ſermonẽ meũ ſeruauerit moꝛtẽ
non Frqebi ĩ erernũ? Riſi qꝛ videbat dñſ
aliã moꝛtẽ ð q̃ nos liberare venerat.Moꝛ
tem ſcdðam:moꝛtẽ eternã:moꝛtẽ gehẽnaꝝ:

moꝛtẽ dãnatiõis cũ diabolo ⁊ angelis eiꝰ

ipſa eſt vera moꝛs: Nam iſta migratio eſt.
Quid ẽ iſta moꝛſ: Relictio coꝛꝑis: depoſi
tio ſarcine grauis: Sed ſi alia ſarcina non
poꝛtetur qua hõ in gehẽnaʒ pᷣcipitet᷑. De
ipſa ergo moꝛte dñs dixit.moꝛtẽ nõ vide⸗
bit in eternũ:qͥ ſermonẽ meuʒ ſeruauer t.
Nõ expaueſcamꝰ iſtã moꝛtẽ: ſed illã time
amus.Qð eſt at grauiꝰ: multi ꝑuerſe ti⸗
mendo iſtã/incidũt in illã.Dictũ eſt aliqͥ⸗

ficiemiui. Aut quẽadmodũ ille nabucho⸗
donoſoꝛ rex dixit:ſi nõ feceritis mittemini
in caminũ ignis ardentis.AMulti timuerũt
et adoꝛauerũt:nolẽtes moꝛi moꝛtui ſunt.

Danelis.iij.

Timẽdo moꝛtẽ que nõ cuadit᷑: inciderũt

in moꝛtẽ quã euadẽè oĩno felicit᷑ poſſent ſi
iſtam que non euadit᷑ infelicit᷑ nõ timerẽt
MNatus es hõ.moꝛiturꝰ es.Qua ibis vt nõ
moꝛiaris? Quid facies vt nõ moꝛiaris? vt
dyis tuus neceſſitate moꝛiturũ ↄſolaret᷑ qͥ
voluntate moꝛi dignatꝰ ẽ:Qñ vides chꝛi⸗
ſtum moꝛtuũ dedignaris moꝛi? Ergo cum
moꝛiturꝰ es:q̃ᷓ euadas nõ habeſ.hodie ſit

cras ſit:futurũ eſt:debitũ eſt: reddendũ ẽ
Quid ergo agit hõ timẽs.fugiẽs occultat

ſe ne inueniat᷑ ab inimico? Nunquid agit
vt non moꝛiat᷑.ſed vt paulo ſeriꝰ moꝛiat᷑:ñ
accipit debiti ſecuritatẽ ſed poſtulat dila⸗
tionẽ. oêtülibet diu differat᷑: veniet qoð
differtur. Illam moꝛtẽ timeamꝰ quã timu
erũt tres viri qñ dixerũt regi: Potens eſt
de etiam de iſta flamma liberare nos.⁊ ſi
ibi ñ fuit timoꝛ illiꝰ moꝛtis quã mõ dñſ cõ
minat᷑ quãdo dixerunt: Sed ⁊ ſi noluerit
apꝑpte liberare:poteſt in occulto coꝛonare.

martyrũ futurus ait. MNolite timere eos qͥ
occidũt coꝛpus:⁊ poſtea nõ hñt qð faciãt.
Quõ nõ habẽt qð faciãt? Quid ſi cũ occi⸗
derit coꝛpus beſtijs lacerandũ ⁊ diripien⸗
du alitib? ꝓijciãt? VUidet᷑ adhuc ſeuicia
habere qð faciat. Sed cui facit? Qui mi⸗
grauit: Ineſt coꝛpus:ſed nitus eſt ſenſus:
habitatio iacet/ habitatoꝛ abſceſſit. Ergo
poſtea n on habent quod faciant. Non

Matthei. x.

buſ: adoꝛate idola qð ſi nõ feceritis inter⸗

Vñ ⁊ ipſe dñs facturus martyres ⁊ caput

LCa. VIII

ſentienti enĩ nihil faciũt.Sed eũ timete qͥ
hʒ pꝑtãtẽ ⁊ coꝛpꝰ⁊ aĩam occidere in gehen
nã ignis.Ecce de q̃ moꝛte loquebat᷑ cũ di
ceret: qͥ ſermonẽ meũ fſuauerit moꝛtẽ nõ
videbit in eternũ. ¶ Seruemus ergo frẽs
ſermonẽ ipſius in fide puenturi ad ſpẽm:
cũ acceperimꝰ pleniſſimã libᷣtatẽ. Iſti aũt
indignãtes moꝛtui ⁊ moꝛti ſempit᷑ne pᷣde⸗
ſtinati:rñdebãt ↄuicioſe ⁊ dicebãt. Mo⸗
do cognouimꝰ:qꝛ demoniũ habes.Abꝛaã
moꝛtuus ẽ ⁊ ꝓphete. Sed iſta moꝛte quã
dñs vult intelligi:nec abꝛaã moꝛtuꝰ ẽ nec
ꝓphete.Illi enĩ moꝛtui ſunt ⁊ viuũt: iſti
vinebãt ⁊ moꝛtui erãt. Nã rñdens qͥ dã lo
co ſaduceis mouentibꝰ queſtionẽ ð reſur⸗
rectiõe:hoc ait ipſe dñs.De reſurrectione
aũt moꝛtuoꝝ nõ legiſtis:quõ ait dñs ð ru
bo ad moyſen? Ego ſum deus abꝛaã ⁊ de⸗
us yſaac ⁊ deus iacob. Mõ eſt deus moꝛ⸗
tuoꝝ ſed viuoꝝ.Si ergo illi viuũt:laboꝛe
mus ſic viuere:⁊ cũ illis viuere cũ moꝛtiu
fuerimꝰ.Qu teipſum facis inquiunt Tex.hʒ Nũ
vt dicas moꝛtẽ nõ videbit in eternũ
monẽ meũ ſeruauerit: cũ ſcias ⁊ abꝛaam es patre nr̃o
moꝛtuũ ⁊ ꝓphetas? Rñdit ieſus

Mat. xxij.

— —

hete moꝛ
oe gan e. tn ſunt.quẽ

Hoc ait ꝓpt illud qð dixerũt:quẽ teipſuʒ
facis.Refert enĩ gloꝛiã ſuã ad pfem ſuũ:
de qͥ ẽ ⁊ qͥ ðs ẽ.Aliqñ arriani ⁊ ð iſto vᷣbo
calũniat᷑ ſidei nr̃e? dicũt.Ecce maioꝛ ẽ pr
qꝛ vtiq; gloꝛificat filiũ. Heretice nõ legi⸗
ſti ipſum filiũ dicẽtẽ.qð gloꝛiſicet preʒ ſu⸗

umꝛ: Sʒ t ille ſiliũ gloꝛiftcat: filiꝰ pairem Yohan. xvij

gloꝛiſicat. Pone ꝑniciẽ:agnoſe eq̃litateʒ:
coꝛrige ꝑuſitatẽ. Eſt ergo inqͥt pr meꝰ qui
gloꝛificat me:quẽ vos dicitis qa deꝰ
nf eſt ⁊ ñ cognouiſtis eum. Videte
frẽs mei quẽadmodũ oñdat ipſum deum
pf̃eʒ eſſe chꝛiſti: qͥ annũciatꝰeſt ⁊ iudeis.

Pꝛopterea dico:qꝛ rurſus qͥdã heretici di

cũt deũ annũciatũ in veteri teſtõ non eſſe
pr̃em chꝛiſtiſed neſcio quẽ pꝛincipẽ malo
rũ angeloꝝ: Manicbei ſunt qͥ iſta dicũt:
marcionite ſunt qᷣ iſta dicũt. Sunt ⁊ alij
foꝛtaſſis heretici s cõmemoꝛare vel non
opus ẽ vel a me omẽs recoli in pñti ñ pñt:
Nõ defuerũt tñ qͥ h dicerẽt. Itaq; attẽdi⸗
te vt hẽatis qͥd dicatis⁊ j ipſos.Eũ dicit
pfeʒ ſuũ dñſ ieſuſ xpᷣſ quẽ illi dicebãt deũ
ſuũ⁊ ñ co gueft.Si el ipᷣm co guiſſent:eiꝰſfi
liũ recepiſſent.Ego aũt inqt noui eũ.
Scðm carnẽ iudicantibꝰ potuit ⁊ hinc ar⸗

erz qͥd tu maioꝛ

*Si abꝛaã q moꝛ:

ego gloriſico meipſum:gloria mea tuusẽ.Et ꝓ
t HH

XIII KCa. VII

dixit: ego noui eũ. Sed vi
dete qͥd ſequat᷑ Si dixero quian no
ui eũ:ero ſimilis vobis medax.Er⸗

4

4 rogẽꝗs videri qꝛ dixi

um celi? Stulti rephendũt abꝛaã qꝛ dixit
mitte manũ ſub femoꝛe meo.Qui repᷣhen
dunt carnẽ chꝛiſti:repᷣhendũt factũ abꝛae

n
di Al.ſcio

go arrogãtia nõ ita caueat᷑:vt venitas rell Mos aũt frẽs ſi agnoſcimꝰ carnem chꝛiſti
3 5 . quat᷑.Sed ſcio eũ:⁊ ſermonẽ eiꝰðſer venerandã.illud femur nõ ↄtẽnamꝰ: Sed
uo.Sermonẽ pfis tanq; ſilius loqueba᷑. in ꝓphetia dictũ accipiamꝰ.Eteni ꝓphe⸗
it et ipſe eratverbũ pr̃is quod hoĩbꝰloqba ta erat abꝛaã.Cuiꝰ ꝓpheta: Seminis ſui:
le⸗ Abraã pate ltauit vt vi et dñi ſui.Semẽ ſuũ ſignificauit: dicendo
, dDderet die meun: ⁊ vidit ⁊ gauiſus ? mutte manũ ſub ſemoꝛe meo. Dũm ſuũ ſig
i Abagnũ teſtioniũ phibet abꝛae/ſemen ab-⸗ mſicauit addedo: æ iura m deũ celi Irꝗ Terx. bʒ di⸗
rij roueae/creatoꝛ abꝛae. Abꝛaã erxultauit inqt ti tiudei rñũderũt ei.· Quin inta Siki 5 di⸗
ee Syäyyt videt diẽ meũ:vidit. Hõ timuit:ſʒ erul annos nõdu habes: abraa vidi⸗ ve ad 5
ti tuit vt videret diẽ meũ. Erat eni in ilo ſti:Et t dñs.Amẽ amẽ dico vobis Terx. pʒ R⸗
0 chharitas: que foꝛas mittit timoꝛc. Non ait antec; abraa fieret ego ſum. Awen⸗ it cis e .
z⸗ eexultauit qꝛ vidit:ſed exultauit vt viderz de verba:æ cognoſce myſteriũ.Añ ſ abꝛa xit eis ielus.
2 X J1 Teer V * SS â!, L
e Credẽs vtiq; exultauit ſperado:vt vide⸗ am fieret. Intellige fieret ad hũanã natu
duu ret intelligẽdo ⁊ vidit. Et qͥd potuit pluus ra: ſum vo ad diuinã ptinere ſubam. Fie⸗
e⸗ Matg dicere vel qͥd debuit plus dicere dũñſ ieſuſ r Pzà J AJon Dirf

e

chhꝛiſtꝰ: Et vidit inqt⁊ gauiſus ẽ.Quiſ ex
plicat hoc gaudiũ frẽs mei? Si gauiſi ſũt

ret:qꝛ creatura erat abꝛaã. Hon dixit an⸗
teq; abꝛaam eſſet ego ſuʒ:ſed anteq; abꝛa
am fleret: Qui niſi ꝑ me non fieret.Ego ſũ

i Uli ꝗbus deus oculos carnis apuit: quale Iicq; h dixit: anteq; abꝛaã fieret/ego fa—⸗
im Lrhkh Saudlu dni vigenrid coꝛdr⸗ lucs ineſa, ctus ſum. In pꝛincipio enĩ fecit deus celu
ginn bisiverba mantd e En e ie et terrã. Hã in pꝛincipio erat verbũ. Ang
n Epmnii refulgentẽ: ſrie⸗ indeſcenteapud pfey teq̊m„wn ÿurret abꝛzad ego ſum. Agnoſcite crea⸗ =
cheſte ma ente venez eligl m caoenell toꝛem: diſcernite creaturã.Qui loquebat
en nuui de pfis gremio e Encerti vo⸗ ſemẽ abꝛae fact erat: æ vt abꝛaò fieret an
e pheem abꝛaam. Ham qð ait: die meu incertu te abꝛa ipſe erat. Hinc iam velut abꝛae
Fmmin teſt eſſe vnde dixerit: vro diem dnthae aptiſſimo conuitio cõmori ſunt acri⸗: blal
8 l erat vent incanc ch de dñi q ne phemaſſe quipe illis viſus eſt dñs chꝛiſi⸗
è” S ſcit oꝛtũ neſcit occaſum.¶ Sed ego ñ du⸗ qm xixit: anteq abꝛaã fierʒ ego ſum. Znj
bito pr̃em abꝛaã totũ ſciſſe.Et vbi inueni lerũt ergo lapides vt iaceret in en.
am? An ſufficere nob debet teſtimonium a iricta 6 curreret niſi ad ſimiles:
, d eſ cheiſti⸗ „ 8 Tanta duricia ꝗ̊ curreret niſi ad ſimiles:
, dñi nfi ieſu chꝛiſti: Putemꝰ non muenire Jeſug gũut tãq; hõ:tãq; i foꝛma fui: tãqS
hn nõ poſſe.qꝛ foꝛte difficile ẽ quõ mãifeſtu Putilis:tanq; paſſurꝰ: tq q; moꝛiturꝰ :tãqᷓ
en Nohan ſtr 0 abeaa exultauit vt videret die chꝛi⸗ humilis:tanq; paſſurꝰ: tãq; moꝛiturꝰ:tãqᷓ;
t ad as exu e der de che nos ſuo ſanguine redempturꝰ: nõ tanq; il⸗
ney ſfſti: ⁊ vidit ⁊ gauiſus ẽ.Et ſi nos nõ inueui ſe qui eſt nec tanq; in pꝛincipio verbum 2
q mus.: nunqd metini veritas poſſit Creda⸗ verbũ apud deum. MHã cũ illi lapides tol⸗
de⸗ mus veritatu? de abꝛae meruis mimc du ſerent vt mitteret in eum: qͥd magnũ erat
lte bitemꝰ.Tamẽ audite vnũ locũ:qͥ mihi in i tinuo dehiſcens terra abſoꝛberet
e terim occurrit. Pfr̃ abꝛaã qñ miſit ſeruu N
n ſun vr petetvroꝛt lio ſuo yſaaciß eu fjn- et plapiqib mſeos mnueninet: Hs erat
n cramẽto ↄſtrinxit: vt fidelit qð iubebatur nagu de. Saio ee Abiedit
7 impleret ⁊ ſciret etiã ipſe qͥd faceret.a engo gly igene bget lc dt
gna eni res agebat᷑:qñ abꝛae ſemĩ ↄiug le ergo g elg:n *“ü .
qꝓuerebat᷑. Sed vt h̊ cognoſceret ſeruꝰ qd moa Lapidie in eg ec⸗⸗ 1s 4à quor a
6 nouerat abꝛaã/qꝛ nepotes nõ carnalit᷑ de piactst leie tractat?q Ara. eſimuſter
l ſiderabat:nmec de genere ſuo aliqd carna⸗ ¶Explicit acte 95 grageſi nuf
N lee ſapiebat:ait ſi ſuo quem mittebat. tius· Incipit tractat?/ qarageſunu
e ſapiebat:ait ſeruo ſuo quem mittebat. uing: Iſe ſr S
6 Geñ.xxiij. Pone manũ ſub femoꝛe meo⁊ iura mihip q̃rtus. Ab eo qð ſcriptu eſt: Et pre⸗
i⸗ deũ celi Quidvult ðꝰ celi ad femur abꝛae teriens ieſlus vidit ho mnem cech
cqH Jaã intelligitis ſacramẽtũ: Per femur ge⸗ anatiuitate ſcq; ad id quod cri-
4 nnus. Ergo qd fuit illa iuratio:niſi qꝛ ſigni ptum eſt · Nuc wvo dicitis quia vi⸗
ſicabat de genere abꝛae vẽturũ ĩ carne de demus: peccatum veſtru manet.

WR –

Epheb.ij.

—

Ehomie quẽ⸗

dſis ieſus illumiauit qͥ cecus
natus fuit: ꝓlixa lectio reci⸗,
tata ẽ.Quã ſivniũſaʒ ꝑtracta
re conemur ꝓ ſui dignitate ſicut valemus
ſingula ↄſiderãtes:nõ ſufficit dies.Pꝛoin
de peto ⁊ admoneo charitatẽ vr̃am: vt in
his que apꝑta ſunt/ſermonẽ nr̃m nõ reqͥra
tis. NHã nimis longũ erit in ſingulis imo⸗
rari. Bꝛeuiter ergo ceci huius illuminati
cõmẽdo myſteriũ.Ea quippe que fecit do
minus nj ieſus chꝛiſtꝰ:ſtupẽda atq; miran
da ⁊ opa ⁊ verba ſunt.Oꝑa qꝛ facta ſunt:
verba qꝛ ſigna ſunt. Si ergo qͥd ſignificet
hoc qð factũ eſt cogitemꝰ:genus hũanũ ẽ
iſte cecus.hhec enĩ cecitas ↄtigit in pꝛimo
hoĩe per pctm̃ de q̊ͥ oẽs oꝛiginẽ duxumus:
nõ ſolũ moꝛtis ſed etiã iniqtatis.Si enim
cecitas ẽ infidelitas/⁊ illuminatio ſides:
quẽ ſidelẽ qñ venit chꝛiſtꝰ inuenit. Quan
doqdem apls natus in gẽte ꝓphetarũ di⸗
cit. Fuimꝰ⁊ nos aliqñ natura filij ire ſicut
et ceteri.Si ſilij ire:filij vindicte:ſilij pene
fili gehẽne.Quõ natura: niſi qꝛ peccante
pꝛimo hoĩe vitiũ ꝓ natura inoleuit:? Si vi
cium ꝓ natura inoleuit:ſᷣm mentẽ oĩs ho⸗
mo cecus natꝰ eſt. Si enĩ videt:nõ opꝰ ha
bet ductoꝛe.Si opus habet ductoꝛe ⁊ illu
minatoꝛe/cecuſ eſt. Ergo a natiuitate Te
nit dñs.Quid fecit? agnũ myſteriũ cõ⸗
mendauit. Expuit in terra: de ſaliua
ſua lutũ fecit. quia verbũ caro factũ ẽ:
et inuxit oculos ceęci.Inũctꝰerat ⁊ nõ
dũ videbat: Miſit illuʒ ad piſcinam
que vocat ſyloe.Pertinuit aũt ad eu
geliſtã cõmẽdare nob nomẽ huiꝰ piſcine
et ait:qð interpretat᷑ miſſus. Jam
ſit miſſũs a gſcitis. Niſi enĩ ille fuiſſet miſ⸗
ſus:nemo nĩ̃m eſſet ab iniqᷣtate dimiſſus.
Lauit ergo oculos in ea piſcina que inter
pᷣtatur miſſus:baptiʒatꝰ eſt in chꝛiſto. Si
ergo qñ eũlin ſemetipſo qͥdãmõ baptiʒa⸗
uit/tũc illuiauit:qñ inũ xit foꝛtaſſe cathe⸗
cuminũ fec Põt qdẽ alit atq; alit᷑ tanti ſa
cramẽti exponi ꝓfunditas ⁊ ꝑtractari:ſed
hoc ſufficiat charitati vr̃e. Audiſtis gran⸗
de myſteriũ. Intetroga hoĩem. Chꝛiſtia⸗
nus es? Rñdet tibi.Hõ ſum. Si paganus
es aut iudeꝰ: Si aũt dixerit ñ ſuʒ: Adhuc
queris ab eo.Cathecuminꝰ an fidelis? Si
rñderit tibi cathecuminꝰ:inunctus ẽ/non⸗

ℳ△

Joh. Tract. xuII Ka. 1X

illi dat de

dum lotus. Sed vnde inunctꝰquere? Et
rñdet: Quere ab illo ĩ quẽ credat:eoipſo

quo cathecuminꝰeſt? dicit in chꝛiſtuʒ. Ec
ce mõ loquoꝛ ⁊ fidelibꝰ ⁊ cathecuminis.

Qð dixi de ſputo ⁊ luto qꝛ verbũ caro fa⸗
ctũ ẽ/⁊ G̊ cathecumini audiũt:ſed non eis

ſufficit ad qð inuncti ſunt: feſtinẽt ad laua

crũ ſi lumẽ inqrũt. Jã ergo ꝓpt᷑ quaſdam

in hac ipſa lectiõe queſtiões/xba dñi ⁊ ip
ſius vniſe lecnois pcurram: potiꝰq́; tra cvtul ir
ctemꝰ. l Eries ieſuſ vidit hoĩiez ce abitu x.
c:nõ vtcũq; cecũ ſʒ a natiuitate. Et

cech gnatinitate⸗Ett ens
terrogauerũt eũ diſcipuli eiꝰ. Rab
bi. Scitis rabbi:qꝛ mgr̃ eſt. aar̃m appel⸗
labant: qꝛ diſcere deſiderabãt. Queſtionẽ

quippe dño ꝓpoſuer̃t:tanq; mgro.Quiſ

peccauit: Hic:an parẽtes eius: vt
cecus naſceref: Rndit ieſus.iNeq;

hic peccauit neq; parẽtes eiꝰ: vt ce⸗
cus naſceret᷑: Quid ẽ qð dixit: Si nullꝰ

Hõ ſine pctõ:nunqd parẽtes huiꝰ ceci ſine

pctõ erat: Nunqd ipſe vel ſine pctõ oꝛigi

nali natꝰerat:vel viuẽdo nihil addiderat
An qꝛ oculos clauſos habebat:ↄcupiſcẽ⸗
tie mime vigilabat? ta mala cõmittũt
ceci:aqͥ malo abſtinẽt? Æens mala etiam
clauſ oculis ñ poterat videre ſed nouerat

cogitare: ⁊ foꝛte ↄcupiſcere aliqͥd qð cecꝰ

nõ poſſet implere:ſed in coꝛde iudicari a
coꝛdis ꝑſcrutatoꝛe.Si ergo ⁊ parẽtes eiuſ
habuerũt pctm̃ ⁊ iſte habuit pctm̃:q̃re do

minus dixit: neq; hic peccauit neq; paren⸗
tes eius:niſi ad rem de qua interrogatꝰ ẽ

vt cecus naſceretur: habebant em̃ pctm
pentes eiꝰ:ſed nõ ipſo peccato factum eſt
vt cecus naſceret᷑: Si ergo nõ pctõ factuʒ
eſt parẽtũ vt cecus naſceret᷑: q̃re cecus na

tus ẽ? Audi mꝗgr̃jm docẽtẽ. Querit credẽ

tem:vt faciat intelligẽtẽ. Ipſe cauſam di⸗
cit: qre ille cecus ſit natꝰ. eq; inq̃t hic
peccauit neq; parẽteſ ei E. vtiia
nifeſtent opa tdei in illo. Deinde qd r dñi
ſequit᷑: Me oportet opari oꝑa eiuſ
q̃ miſit me.Ecce ẽ ille miſſus:in quo fa—
ciem lauit cecꝰ.Etvidete qͥd dixerit? ‿
opoꝛtet oꝑari oꝑa eiꝰ qͥ miſit me: donec
Dies e.¶ Oemẽtote quõvniũſaʒ gloꝛiẽö
q̊ͥ eſt: qꝛ ille hʒ filiũ qui ðᷣ illo ſit
ipſe non habet de quo ſit. Sed qre dixiſti

djñtſe donec dies ẽ:? Audi quare. UVeniet

. ——

nox: qñ nemo põt oꝑari. Nec fu diñie

lunhep

—, – — —, ————

.
1
i
Go⸗
Mmmii gen
du⸗
n.. in
SHL
n

ung,

.
Fohnntp.

P

eryj. e

Beneſis. j.

FJohannis .j

Lopitulg.

b 14 1 4
lis
B

— – –

— —
— —

— A—

— —

Joh. Tract.

Ita ne tm̃ valebit nox illa vyt nec tu poſſis
Tea oꝑari:cuiꝰ opus nox eſt: Puto eni do
mine ieſu ĩmo nõ puto ſed credo atq; ↄfir

mo te ibi fuiſſe: qñ dixit deus.ſiat lux ⁊ fa
cta eſt lux. Si eni verbo fecit/ꝑ te fecit: et
ideo dictũ eſt. Oia ꝑ ipſum facta ſunt:⁊ ſi

ne ipſo factũ eſt nihil.Diuiſit deus int᷑ lu

cem ⁊ tenebꝛas:lucem vocauit diem/⁊ te⸗
nebꝛas noctẽ. Que ẽ illa nox:que cũ ve⸗
nerit nemo poterit oꝑari? Audi quid ſit
dies:⁊ tunc intelliges que ſit nex. Vnde
ſumus audituri quiſnã ſit dies iſte? Iſe di
cat.

quit in mũdo ſum:lux ſum mũdi.Ergo ne
ſcio que nox erit qñ ibi chꝛiſtꝰnõ ernit:ideo

nemo poterit oꝑari. Reſtat inqrere frẽs
mei:patienter accipite inqrentẽ me. Vo⸗

biſcũ quero:vobiſcũ inueniã a quo que⸗
ro.Conſtat expꝛeſſum ac definitũ diẽ cõ⸗

memoꝛaſſe dñũm hoc loco ſeipſum.id cẽ.lu

men mũ di. Ergo oꝑat᷑ ipſe: q;diu eſt ĩ hoc
mũdo. Putamꝰ eum frẽs fuiſſe hic tunc:⁊

modo non hic eſſe.Si ergo hoc putamuſ:

iam ergo poſt aſcẽſum dñi facta ẽ nox iſta
metuẽda:vbi nemo poſſit oꝑari.Si pꝰ aſ.
cenſum dñi facta eſt nox iſta:vnde apoſto

li tanta oꝑati ſunt: Nunqᷣd iſta nox erat:

Actuum. ij. qñ ſpũſſctũs veniens ⁊ oẽs qui in vno lo⸗

co erant adimplens:dedit eis loqui ofum

Actuum.iij gentiũ linguis? Munqᷣd nox erat qñ clau⸗

dus ille ad verbũ petri ſaluus effectuſ eſt

Actuum. v. ĩmo ad verbũ dũi habitantis ĩ petro? Rũ

quid nox erat qñ tranſeũtibus diſcipulis
egri cum lectulis ponebant᷑:vt vel vmbꝛa
tranſeuntiũ tangerent᷑. Dñs autẽ cum hic
eſſet neminẽ tranſiẽs vmbꝛa ſua ſaluũ fe⸗

Johan. iiij: cit:ſed ipſe diſcipulis dixerat:maioꝛa ho⸗

Zohan. xv.

Noii

rum facietis. Dixerat qᷣdẽ dñs:maioꝛa ho
rum facietis. Sed nõ ſe extollat caro⁊ ſan
guis.Audiat dicentẽ.Sine me nihil pote⸗

ſtis facere. Quid igitur? Quid dicemꝰ de
nocte iſta? QOñ erit:qñ nemo poterit oꝑa⸗

ri? Nox iſta impioꝝ erit:nox iſta eoꝝ erit

Matth. xxv qbꝰ in fine dicet᷑. Ite in ignẽ eternũ: qᷣ pa

Mat. xxj.

ratus ẽ diabolo ⁊ angelis eius.Sʒ nox di⸗
cta eſt:nõ flaãma:nõ ignis? Audi qꝛ ⁊ nox
eſt. De quodã ſeruo dicit. Ligate illi ma⸗
nus ⁊ pedes:⁊ ꝓijcite eũ in tenebꝛas exte
rioꝛes. Opetur ergo hõ dum viuit: ne illa
nocte pᷣueniat᷑ybi nemo poſſit oꝑari.ało
do eſt vt oꝑetur ſides ꝑ dilectionẽ: ⁊ ſi mõ

uadin in hoc mũdo ſum:lux
ſum muũdi.Ecce ipſe dies c. Lauat ocu⸗
los cecus in die:vt videat dieʒ. Odiu in⸗

qꝗ widebãt eũ prius quia mẽ
erat dicebat. one hice die n
bat: Alij dicebaãt quia hic ẽ:alij ne/ Al. ſedebat

ſu
cchat ergoei⸗ Quõ
Jit

oꝑamur. Hic ẽ dies:hic eſt chꝛiſtꝰ. Audi
ꝓmittentẽ: ⁊ ne arbitreris abſentem. Ipſe
dixit. Ecce ego vobiſcũ ſum Odiu non
ſit in nob ſollicitudo q viuimꝰ.Si fieri poſ

ſet: de hac etiã voce poſteros qͥ futuri ſũt

ſecuriſſimos faceremꝰ.Ecce int ego vo⸗
biſcũ ſum oĩbus diebus:vſq; ad ↄſumma⸗
tionẽ ſeculi.Dies iſte qͥ circũitu ſolis hu⸗
ius adimplet/ paucas hoꝛas habʒ. Dies pᷣ
ſentie chꝛiſti:vſq; in ↄſummationeʒ ſeculi
extenditur. Poſt reſurrectionẽ vᷣo viuoꝝ
et moꝛtuoꝝ cũ poſitis ad dexterã dixerit.
Venite bñdicti pr̃is mei pcipite regnum:
poſitis aũt ad ſiniſtrã dixerit. Ite in igneʒ
eternũ qͥ paratꝰ eſt diabolo ⁊ angelis eiꝰ:
ibi erit nox: ibi nemo poteſt opari ſed re⸗

AMat.xxviij

Mat. xxv.

cipere qð opꝑatus cẽ.Aliud ẽ tꝑs oꝑatiõis: athei xvj

aliud receptiõis. Reddet eĩ dñs vnicuiq;
ſim opa ſua:cũ viuis ⁊ moꝛtuis ſic facturꝰ

eſt. Erit enĩ tũc nox valida: que inuoluat

iinpios. Sed ⁊ modo oiĩs infidelis qñ mo⸗
ritur illa nocte ſuſcipit᷑:⁊ nõ eſt vt illic ali⸗
qͥd opetur. In illa nocte diues ardebat:⁊

ſtillam aque de digito paupis reqrebat.

Dolebat:angebat᷑:fatebat᷑ nec ei ſubuẽie
bat᷑:⁊ conatꝰ eſt bũfacere.Ait enĩ abꝛae.
Pater abꝛaam mitte laʒarũ ad frẽs meos
vt dicat illis qͥd hic agit᷑:ne ⁊ ipſi veniant

in hũc locũ toꝛmẽtoꝝ. O infelix qñ viue⸗

bas:tũc erat tꝑs oꝑandi M iam in nocte

Luce.xvj.

es: in q nemo poſſit opari Nec cuͦ diriſ „
ſet: expuit in terra⁊ fecit lutũ ex ſpu

to:⁊ liniuit lutũ ſuꝑ oculos eius ⁊
dixit ei. Uade et laua in natatoria
oriad interpretat᷑ miſſus. Abijt
ergo et lauit:et venit vidẽs · Hec qꝛ
mãifeſta ſunt trãſeamꝰ. Itoq; vicim et
s
oõne hicẽ qͥ tmẽdica

quaq; ſed ſimilis e ei. Apti oculi vul⸗
ltmukauerat. Ille dicebat: quia ego
m. Vox grata mne doͤnaret᷑ ingrata. Di

. .

5 apti ſunt oculi

tui: Rñdit. Alle hõ qui dicitur ie
ſus lutũ fecit et vnxit oculos me⸗/
og:et dixit mihi.Clade ad natato/

ria ſyloe et laua: et abii⁊ laui⁊ vidi

Ecce annũciatoꝛ factꝰ eſt gre:ecce euãge
liʒat:confitetvidẽſ.¶ ecus ille ↄfitebat᷑ et

rant

Al.autem.

coꝛ impioꝝ frangebat᷑: qꝛ nõ habebant in

oculos? Ait:

coꝛde qð iam ille habebat in facie.Pixe/
runt ei.· Ubi eſt ille qui aperuit tibi
it: Heſcio. In his vbis ani⸗
mus ipſiꝰ adhuc inuncto ſimi erat:nondũ
videnti.Sic ponamꝰ frẽs tanq;ᷓ illam vn⸗
ctionẽ in animo habuerit: pᷣdicat ⁊ neſcit
quem pᷣdicat.Addqucũt eum ad pha/
riſeos qͥ cecus fuerat. Erat aut ſab
batũ qn lutu fecit ieſus: ⁊ aperuit
oculos eius. Iteru ergo interroga
bant eum phariſei:quõ vidiſſet. Il

le aũt dixit eis Lutuʒ poſuit mihi

Leuit.xxiij.

Johan. viij.

o meos. 7 ni VeP.
cebat ergo ex phariieis quida:
MHon oẽs ſed qdam. Jam enĩ inhebank
qͥdam. Quid ergo dicebant:nec videntes
nec inuncti. Nõ eſt hic hõ a deo: qui

—

ſabbatũ nõ cuſtodit: Ipſe potius cu⸗
ſtodiebat:qͥ ſine peccato erat. Sa bbatum
enĩ ſpirituale hoc ẽ/nõ habere peccatum.
Deniq; frẽs hoc admonet deꝰ: qñ cõmen⸗
dat ſabbatũ. QOmne opus ſeruile non fa⸗
cietis.hec ſunt vᷣba deicõmendãtis ſab⸗
batũ. Omne opus ſernile nõ facietis ĩ eo.
Jam ſupꝑioꝛes lectiões interrogate qͥd ſit
opus ſeruile:⁊ dũm audite.QOis qui facit
peccatũ:ſeruus ẽ peccati.Sed iſti nec vi⸗
dentes vt dixi nec inuncti/ſabbatũ carna

liter obſeruabãt: ſpũ alit᷑ violabant. Alii

Dic

dicebat: Qnõ põt hõ pctõr hecſi-
gna facere: Ecce ſunt inuncti. Et ſciſ⸗

ma erat int eos · Dies ulle diuiſus erat

inter lucem ⁊ tenebꝛas: Dicũt ergo ce/

Matth. xiij.

co iterum. Tu quid dicis ð eo qui
aperuit tibi oculog: Quud de illo ſen
tis: quid exiſtimas:? Quid iudicas: Que
rebant quẽadmodũ homini calũniarent᷑:
vt de ſynagoga repelleretur:ſed a chꝛiſto
inueniretur. Sed ille conſtanter qð ſentie
bat expꝛeſſit. Ait eniʒ · rophe
ta eſt. Adhuc quidem inunctꝰ i coꝛde nõ
dum deum confitetur: nec mentitur tamẽ
Ipſe enim dũs de ſemetipſo ait. MNon eſt
ꝓpha ſine honoꝛe:niſi in patria ſua. Nõ
crediderunt ergo iudei ð illo quia
cecꝰ fuiſſet ⁊ vidiſſet:donec voca⸗/
nerunt parentes eius qui viderat
id eſt.qui cecus fuerat ⁊ viderat. Ep in⸗
terrogauerunt eos dicentes . Hic

eſt filiu⸗ quem vos dicitis
quia cecus natus eſt. Quomodo

auteʒ nunc videt. Reſponderunt
eis parentes eiug ⁊ dixerunt. Sci
mus quia hic eſt filius noſter ⁊ qa
cecus natus eſt: quomodo autem
nũcyvideat neſcin aut qs eiꝰapuit

— —. —,—

oculos nos neſcimꝰ. Et dixerunt.

Ipſum interrogate etatem habet:

ipſe de ſe loquatur. Scimus quia filiꝰ
quidẽ noſter eſt. Sed iuſte cogeremur lo
qui pꝛo infante.ſi ipſe pꝛo ſe loqui ñ poſ⸗
ſet. Olim loquebatur:modo videt. Cecũ

a natiuitate nouimus:loquentem olim ſci

mus:videntem modo videmus. Ipſuʒ in⸗
terrogate:vt inſtruamini.Quid nobis ca⸗

luniamini? ¶ Pec dixerunt paren/E

Lr

tes eius:quia timebat iudeos Ja

—————

enim conſpirauerat iudei: vt ſi q;
eum confiteretur chriſtum extra ſy
nagogam fieret. Jam non erat malum
fieri extra ſynagogã. Illi expellebant.ſʒ
chꝛiſtus excipiebat. Propterea parẽ/
tes eius dixerunt quia etatem hba/
bet:ipſum interrogate. Vocaueft

ergo rurſum hominem qui fuerat

—

— —

ug dixerunt ei. Da oria deo
NMuid eſt da gloꝛiam deo?

An ega qð acce⸗
piſti. Hoc plane non eſt gloꝛiam deo da⸗
re:ſed deum potius blaſphemare.Da inqͥ

unt gloꝛiam deo. Nos ſcimus:qᷣa hic
homo peccatorxr eſt. Dixit ergo llle.

Si peccator eſt neſcio: vnum ſcio:

quia cecus cũ eſſem movideo. Di⸗-

—

xerunt ergo illi. Quid fecit tibi:
Nuomodqo aperuit oculos tuose

iudeoꝝ ⁊ ex ceco videns:non ferẽs cecos

reſpõdit eis. Dixi ia vobis: ⁊ audi

ſtis. Quid iterum vultis audire⸗
Nunquid ⁊ vos vultis diſcipuli
eius fieri? Quid eſt nunquid ⁊ vos:miſi
quia ego iam ſuʒ nunqd ⁊ vos vultis: Jã

video:ſed nõ inuideo. Maledixerunt

ei ⁊ dixerunt Zu diſcipulus eiuius

ſis. Zale maledictũ ſuꝑ nos: ⁊ ſuꝑ filios
noſtros.Maledictũ eni eſt ſi coꝛ diſcutiaſ
non ſi verba perpẽdas. Nos aũt mor⸗

ſi diſcpuli ſumuſ. Nos ſcimus qꝗ

—

moyſi locutus eſt deus:iſtum au/⸗
tem neſcimꝰ vñ ſit. Vtinam ſciretis:ſi

ſciretis qꝛ movſi locutus eſt deus:ſciretis

Et ille iam ſtomachãs aduerſus duriciam

=–

Job. v

Lu. xviij

— —, —. — —

☚. . ſ

—

—

v0

erent: niſi in eis dñs habitaret Reſpon⸗
derunt et dixerunt ei. In peccatis

nmnueniſſet eum dixit ei. T

ZJoh. Tract.

quia per moyſen pꝛedicatꝰ ẽ deus.Habe
tis enim dñm dicentẽ.Si crederetis moy
ſi: credetis et mihi.De me eni ille ſcripſit
Itane ſeqmini ᷣuũ:⁊ doꝛſũ ponitis 5̊ do
minũ.Sed nec ſeruũ ſequimini: Mã ꝑ illũ
ad dñm duceremini: 4 .
et dirxit eis: In hoc mirabile e qᷣͥs
pos neſcitig vnde ſit: et ꝗpuit ocu
los meos. Scimus auteé: quia x
catores deus non exaudit Sed ſi
quis dei cultor eſt et voluntatẽ eiꝰ
facit: hunc exaudit. Adhuc inunctus
loquit᷑. Hã et peccatoꝛes exaudit deꝰ.Si
enĩ peccatoꝛes deus nõ exaudiret:fruſtra
ille publicanus oculos in terrã demittens

et pectus ſuũ ꝑcutiens diceret. Deus ꝓpi

cius eſto mihi peccatoꝛi:Et iſta confeſſio
meruit iuſtiſicatõem:quomõ iſte cecus il⸗
luminationẽ. A ſeculo nõ eſt audituʒ
quoniꝗ qͥs apernit oculoſceci nati
liſi eſſet hic a deo:no poterat face

— GGGdd'†ꝑẽꝰn—

req icgug⸗ Kibere conſtanter ⁊ veraci
ter. Hec eni que a deo facta ſunt:a quo ſi

erẽt.niſi a dño? Aut qũñ a diſcipłis talia ſi

natus es totus.Totus quid eſt.Cum
clauſis oculis. Sed qui aꝑuit oculos: ſal⸗
uat et totũ. Ipe dabit ad dexterã reſurre
ctionẽ: qui in facie dedit illuminatõeʒ: In
peccatis totꝰ natꝰ es:et tu doces nos:⸗
Et eiecerunt eũ foras.Ipſi ilũ magi⸗
rũ fecerũt:ipſi vt diſcerẽt totiẽs interro⸗
gauerunt:et ingrati docentem ꝓiecerunt.

AEEE2

F Sed quod dixi iam dudum fratres:illi

pellunt:cxcipit dñs.Magis enĩ qꝛ expul⸗

ſus eſt: xpᷣianus factus eſt udiuit do-

minus 92 eiecerũt eũ foras: et cũ

u credis
in fi ei? Modo lauat faciem coꝛdis
Reboqtrilleer git: quaſi adhuc inun
ctus. Auis e dne vt cedam in eu:
Et dixit ei ieſug Et vidiſti eũ:

9
4
„

Eta vicitt en etq
loquitur tecu ipe eſt. Miſſus eſt ille:

— ☚

— — —

iſte lauans faciẽ in ſiloe /quod interpreta
tur miſſus. Dheniqʒ iã facie lota coꝛdis et
mundata cõſcientia:agnoſcens eũ non ſi⸗
liũ hominis tantũ qð ante crediderat:ſed
iam filiũ dei qui carnẽ ſuſcepat:ait Cre⸗
do dñe. Parum eſt credo /vis videre qᷓ

—

lem credat: Et procidens adorauit

Reſpõdit ille hõ

is pec

XLIII Eg. IX

—

—

eũ Et dixit ei ieſus. Modo dies ille ẽ

inter lucem ⁊ tenebras diſcernes/ In iu⸗

diciũ ego in hunc mundũ veni vt

qui nõ vident videat et qui vidẽt

ceci fiant. Quid ẽ hoc dñe? Magnã que
ſtionẽ feſſis intuliſti:ſed erige vires no⸗
ſtras vt poſſimus intelligere quod dixiſti
Vieniſti vt qͥ nõ vidẽt videant: Recte qꝛ

lumẽ es:recte qꝛ dies es.recte qꝛ de tene⸗

bꝛis liberas. Hoc oĩs ania accipit.oĩs in⸗
telligit. Quid eſt h̊ qð ſequit᷑: et qͥ vidẽt
ceci flant:? Ergo ne quia veniſti:ceci fiunt

qui videbant: Audi quid ſequit᷑:et foꝛta

ſis intelliges Cõmoti ſũt ergo verbis iſtiſ

quida ex phariſeis eet dixerunt ei.

Nlunquid et nos ceci ſumus: Audi
iã quid eſt quod mouebat:et ꝗqui vident
ceci ſiant. Dixit eis ieſus. Si ceci eſ⸗
ſetis nõ haberetis peccatu :ci ſit ce
citas ipſa peccatũ.Si ceci eſſetis. id eſt.ſi
vos cecos aduerteretis/ſi vos cecos dice⸗
retis ⁊ ad medicũ curreretis:ſi ergo ita ce
ci eſſetis non haberetis peccatũ:quia ve
ni ego auferre peccatum. Nunc vero

dioitis quia videmus:peccatũ ve

———

ſtru manet. Quare? Quia dicendo vi⸗

demus/medicum non queritis:in cecitate

veſtra remanetis Hoc eſt ergo quod pau
loañ non intellexeramus qð ait: ego veni

vt qui non vident videant.Quid eſt vt q̃̊

non vident videant? Qui ſe nõ videre cõ
fitentur:et medicum querunt vt videant
