nti Dicebant ergo qdã ex hieroſoly/
vij miſñne hic ẽ quẽ q̃re.iu·intfi. xxxij
eſt cr ij n nouiſſimo aũt feſtiuitatis die.
ri· ſtabat ieſus et clamabat dicens. ſi
ipoli q̃s ſitit veniat ad me xrxrxiij
rube Exilla ergo turba cum audiſſent
niij bhos ſermones eius xxrrxiiij
eun capitu. vij. Ego ſum lux mũdi. qͥ ſequit᷑ meñ
Wten ambulat in tenebris xxxv
v, i Dirxerũt ergo ei phariſei. Tu ð te
o/ ipſo teſtioniũ phibes teſtimoniũ
o tuum non eſt verum xxxvj
wi VUos ſcm carnẽ iudicatis.ego nõ
eiet iudico quemqᷓ; ð . H xxxvij
wii Dicebat ergovbi ẽ pꝛ tuꝰ xxxviij
orin Dirxit ergo eis ieſus ego vado et
4fu Multa habeo 8 vobis loq ⁊ iu-
n⸗ Dicare. ſed qͥ miſit me veraxz xl

Cituli tractatuum

Dirxit ergo eis ieſus.cũ eraltaueri
tis filium hominis xli

eſt latro

Dicebat ergo ieſus ad eos q̊ ce-

D iderant eiiudeos

xXxlij

Scio qa filij abrae eſtis.ſed que/

ritis me interficere xliij
Kñderũt ergo iudei ⁊ dix.ei.xliiij

Et pᷣteriẽs ieſus vidit hoĩem cę/ apituk. x.
cum a natiuito te 1

xIVv

—

Amẽ amẽ dico vobis q̃ nõ intrat

Poſtiñ i oui.oui.ſʒ aſcẽ.ali.ille fur

Capitulũ.x.

xlvj

Ego ſum paſtor bo.bo.pa.aiam
ſuam po.pro ouibus ſuis xlvij
Ego ſum paſtor bo.⁊ cogno.oues

Facta ſunt ence.iĩ hieroſoly. xlix
Erat at q qã langues laʒarus
Proximũ erat paſca iudeoꝝzꝝ hͥ

Ju craſtinũ aũt tur.mul.q̃ vene.

„

dqad diem feſtum llij

2

meas ⁊ cognoſcũt me mee xlvii

Capitulũ.xj
Capitubk.xij.

2*

Nũc aia mea tur.ẽ ⁊ qͥq dica li, /
Cũ aũt tata ſigna feciſſet corꝗ eis

non credebant in eum luiii
Qui credit i me:non creditĩ me ſʒi
eum qui miſitme

miitme vV
Ante diẽ feſtů paſce ſciens ieſus

quia venit hora eus lyvj
Uenit ergo ad ſunonem petrum
et dicit ei petrus llyij
De eadem lectione lviij
Et vos mũdi eſt ſʒ ñ oẽs lix
Amẽ amẽ dico vobis nõ eſt ſeruꝰ
maior dño ſuæ: 1

„

Cũ hec dixiſſet ie. tur.ẽ ſpũ

Aſpiciebat ergo adiuicẽ diſcihe⸗

ſitantes de quõ diceret

Dicit ei ieſug. qð facis f.citiꝰ lxiij/

Si de clarifi · e in eo: ⁊ deus clan

rificabit eum lriij
Filioli adhuc modicũ vobiſcum
ſum queretis me Ixv

gatis inuicem

et in me credite

Madatũ nouũ do vobis vt dil
ryi
Dicit ei ſi.pe· dñe quo vadiſ bxvij
Non turbet᷑ cor vrm:credii deũ Capitu xiii
lryiij

De eadem lectione lxix
Diẽ ei tho· dñe neſcimꝰquovadiſ
9

Tituli tractatuum

Sicognouiſſetis me ⁊ pꝛem lxx
meũ vtiq; cognouiſſetis lrxxi
Uerba q̃ ego loquor vobis a me
ipſo non loquor lxxij
De eadem lectione lxxii⸗
Nuia egovado ad pꝛeʒ⁊ qð cũq;
petie pa· in no.meo hoc fa. lxxiiij
Si diligitis me mãdata mea ſer/

nae kerrro
Nõ relinquam voſ orphanos ve
niam ad voos lrrxxyj

Diẽ ei iudaſñ ille ſcariothis .dñe
q̃d fa ẽ qͥa maifeſtatu:eſ teip.lxxvii
PHeclocutus ſum vobis apð voſ
manens lxxviij
Nõ turbet᷑ cor ve neq; for. lxxix
Et nũc dixi vobis priu
ciũ factũ fuerit cedatis lxxx
Capitu.xv. Ego ſum vitis vera ⁊ pater meꝰ
Manete ĩ me ⁊ ego ĩ vo. lvxxxij
In hoc clarifi·ẽ pꝛ meꝰ vt fructuʒ
plurimũ afferatis lxxxiũ
Peclocu ſum vo.vt gau:me · ĩ vo
bis ſit ⁊ gau · ve . impleat lxxxiii
Maiorèe hac dilec.neę.ha.qᷓ; vt ani
ma ſu.po.qͥs ꝓ ami ſuis lrxxxv
Uos amici mei eſi ſi feceriñ que
pᷣcipio vobis lyxxxvi
Uos aũt dixi amicos lxxxvij
PHec mado vo.vt dil.inui.lxxxviij
Memẽtote ſermonis mei quem
irivobis. lxxxix

iñ veniſſeʒ ⁊ locu.eis fu. xc

Qui me odit ⁊ pame.odit . xci

DSi opa ñ feciſſem in eis que ne/

mo alius fecit .xcii
CLũ aut vᷣene pacly.quẽ egõ mitta
vobis a pa · ſpi · peritatiſ xciii
Capitu.xvi.. Hec locutus ſum vobis vt non
ſcandalizeming xciiii
Pec at vobis ab initio non dixi
unia vobiſcum eram xcy
De eadem lectione xcvi
Adhuc młta ha.vo.dicere xcvij
De eadem lectione xcviij

De eadem lectione

lxx

ſq; fiat vt dus eos odio habuit

lxxxi

acceperunt veſtimẽta eius

ſemetipſos

xcix

Nõ enĩ loquet᷑ a ſemetipſo ſed ã/
cunq; audiet loquetur c
De eadem lectione .

Modicũ ⁊ iam nõ videbitis me:
et iterũ modicũ ⁊ videbitis me cij
Amẽ amẽ di.vo.ſi quid petieritis
patrem i noie meo da.vobis ciij/
Dicũt ei diſci.eiꝰ ecce nũc palã lo
queris ⁊ ꝓuerbiũ nullũ diciſ ciiij

Pec lo.c ie.⁊ ſubleua·ocu ĩ celum Capit.xvi

. .
.

dirxit. pꝛvenit hora clarifi.fi· tu · cv
Sicut dediſti ei poteſtatem om⸗
nis carnis „ cv'
Manifeſtaui no· tuũ hoĩbꝰ cvij
Ego/ꝓ eiſ rogo ñ ꝓmũ ·rogo.cviij
Ego dedi eis ſermonẽ tuũ ⁊ mũ/
cix
Non pro his rogo tm̃ ſʒ ⁊ ꝓ eis.
q̃ͥ credi.ſunt ꝑverbũ eoꝝn ime. cx
Ut oẽs vnũ ſint ſiẽ ⁊ tu pꝛ in me:
et ego in te — (⁊⁊jj
PNater quoſ dediſti mihi volo vt
vbi ego ſum ⁊ illi ſint mecuʒ ccxij

Hoeccũ dixiſſet ie.egreſſus ẽ cum Capi.xvij.
Diſci. ſ.traſtor.ce vbi erat hor. cxiij

Et adduxe.eũ ad ãnã primũ.cxiiij
Adducunt ergo ieſum a caypha
in ptoꝛin.erat auteymane cxv
Introiuit ergo iteꝝ in pᷣtoriũ pi-
latus ⁊ vocauit ieſum j

—

Tunc ergo apphẽdit pilatꝰ ieſuʒ: Capituxix·
etflagellauit .

c
Et baiulãs ſibi crucẽ crüti e qui
dicit caluarie locuʒ crviii
Milites ergo cũ crucifixiſſent euʒ
Et milites qͥdẽ hec fecerüt G
Judei ergo qm̃ ꝑaſceue erat vtñ
remaneret i cruce corpa ſab. cxxi
Abierunt ergo iteruʒ diſcipuli ad Capitu. xx.

Multa quidẽ ⁊ alia ſigna fecit ie/
ſus i ↄſpectu diſciploꝝ ſuoꝝ cxxiii
icit eis Jeſus · Uenite prande/
e.

re me· vſqʒ in finem.

. TF.. Krilii Fapitu. xxi.
Et cum hoc dixiſſet dicit ei/ſeque⸗ Capitu tx.

n

— — n

ns
ii⸗
lo
1
Cptn
.

n Capl N .

.
4

i
6
i
r

„

.

nn
ti
ii
.
ii Capitu
.

is Tractat? I TCa. I

¶ Diui Aurelij Auguſtini LHippo
nenſis epiſcopi: in euagelin ſc im
Johannẽ Zractat? prim foelici⸗
ter incipit. Ab eo qð ſciptum eſt:

——

In principio erat verbũ: ⁊ verbů

erat apud deum: ? deus erat ver⸗/

bum. vſq; ad id qð ait: Et tenebre
comprehederunt.

ctiõe apoſtolica: ꝙ
animalis homo nõ

ſpiritus dei. ⁊ cogi
tantes in hac pꝛe⸗
ſenti turba charita
tis vre neceſſe eſſe
ꝓt multi ſint aĩiales qui adhuc ᷣm carnem
ſapiant:nondũ qꝙ; poſſint ad ſpũalem intel
lectum ſe erigere. heſito vehement᷑ quo⸗
modo vt dũſ dedęeit poſſim dicè vel ꝓ mo
dulo meo explicaè qð lectũ ẽ ex euãgelio

ℳ₰.

verbũ: verbũ erat apud deum: ?

—

deus erat verbũ. Hoc ei aialis homo

nõ pcipit. QAuid & fratres:? Sil ebimohinc⸗

Quare ergo legitur ſi ſilebit᷑: Aut qᷓre ou
ditur ſi non exponit᷑? Sed ⁊ qͥd exponit᷑ ſi
non intelligit᷑? Itaq; qm̃ rurſum eſſe non
dubito in numero veſtro quoſdã a quibuſ
poſſit non ſolũ expoſitũ capi.ſed ⁊ anteqᷓ;
exponat᷑ intelligi:non fraudabo eos qui

poſſunt caꝑe.dum timeo ſuꝑfluus eſſe au
ribus eoꝝ qui non poſſunt caꝑe.Poſtre⸗

mo aderit mia dei foꝛtaſſe vt oĩbus ſatiſ⸗
faciat ⁊ capiat quiſq; qð poteſt:qꝛ ⁊ qͥ loqͥ
tur dicit qdð poteſt. Nam dicere vt eſt quii
poteſt? Audeo dicè frẽs mei. foꝛſitan nec

ipſe iohãnes dixit vt eſt: ſed ⁊ ipſe vt po⸗

tuit:qꝛ de deo vt homo dixit.Et quidem
inſpiratꝰ a deo.ſed tamẽ homo qꝛ inſpira

tus/dixit aliqᷣd: ſi non inſpiratꝰ eẽt /dixiſ⸗

ſet nihil: Quia vᷣo homo inſpiratus:non
tantũ qð eſt dixit.ſed qð potuit homo di⸗
xit.Exrat enĩ iſte iohes frẽs chariſſimi ð

P uũlis montibus de quibus ſcriptũ eſt. Su⸗

n pꝛincipio erat

—

percipit ea que ſũt

—
ſcipiant montes pacem populo tuo:a col⸗
les iuſticiaʒ. ontes/excelſe anime ſunt.
Colles ꝑuule anime ſunt.Sed ideo mon⸗
tes excipiũt pacem:vt colles poſſint exci⸗
pere iuſticiã. Que eſt iuſticia quaʒ colles
excipiũt: Fides:qꝛ iuſtꝰex fide viuit.õ
autem acciperẽt minoꝛes anime ſideʒ: niſi
maioꝛes anime que montes dicte ſunt ab

ipſa ſapĩa illuſtrarent᷑:vt poſſent paruuliſ

traijcere qð poſſint paruuli ca ꝑe ⁊ viuere
ex ſide colles.quia montes pacem ſuſcipi
unt.Ab ipſis montibꝰ dictum eſt eccleſie:

Pax vobiſcũ.Et ipſi mõtes pacem annũ⸗
ciando eccſeſie: non diuiſerũt ſe aduerſus

eum a quo ſuſceperũt pacem:vt veraciter
non ficte nũciarent pacem. Sunt aũt ali
montes naufragoſi:quo quiſq; nauim cuʒ
impulerit ſoluit᷑. Facile eſt enĩ cum videt

po.lxxj

Rhomañ.· j.

terra a periclytantibꝰ/quaſi conari ad ter

ram. Sed aliqñ videtur terra in monte et
ſaxa latent ſub monte:⁊ cum quiſq; conat
ad montem:incidit in ſaxa:⁊ ibi non iuue⸗
nit poꝛtum ſed planctũ.Sic fuerũt qͥdam
montes ⁊ magni awaruerunt inter he ies:
et fecerũt hereſes ⁊ ſciſmata:⁊ diuiſerunt
eccleſiam dei. Iſti qui diuiſerũt eccleſiam
dei mon erant illi monteſ de quibus dictũ

eſt. Suſcipiant montes paceʒ populo tuo

Quõ enĩ pacem ſuſceperũt:qui vnitatem
diuiſerũt? Qui autẽ ſuſceperũt pacem nũ
ciandam populo:contẽplati ſunt ipſam ſa
pientiã q;tum humanis coꝛdibꝰ potuit cõ
tingi:qð nec oculus vidit nec auris audi⸗
uit nec in coꝛ hoĩs aſcendit.Si in coꝛ hois

j.Coꝛinth.ij

non aſcendit:quõ aſcendit in coꝛ iohãniſ?

An non erat homo iohãnes:an foꝛte nec ĩ
coꝛ iohãnis aſcendit.ſed coꝛ iohãnis in il⸗
la aſcendit? Qð eni aſcendit in coꝛ hoĩs:ð

imo et ad hominẽ: quo autẽ aſcendit coꝛ

hoĩs.ſurſum eſt ab hoĩe.Etiam ſic frẽs di⸗
ci poteſt: quia ſi aſcendit in coꝛ iohannis

ſi aliquo modo poteſt dici. intantũ aſcen⸗

dit in coꝛ iohannis.inq;tum ipſe iohannes
non erat homo. Quid eſt non erat homo?

Inqtum ceperat eſſe angelus. Quis om⸗

nes ſancti angeli qꝛ ãnũ ciatoꝛes dei: ideo
carnalibus aĩalibus non valentibus per
cipere que ſunt dei qͥd ait apoſtolus?Cũ
eni dicitis/ego ſum pauli.ego apollo:nõ⸗

ne homines eſtis?: Quid cos volebat face

re: quibus expꝛobꝛabat quia hoĩes erant.
Vultis noſſe quid eos facẽ volebat: Au

Johãnis Tractat? I LCa. I

3 .

põ.lxxxj. dite in pſalmis.Ego dixi dij eſtis:⁊ filij cx
celſi oẽs.Ad hoc ergo vocat nos deus:ne
ſimus hoĩeſ.Sed tũc ĩ melius nõ erimꝰho

mines:ſi pꝛius nos hoĩes eſſe agnoſcamꝰ.
id eſt. vt ad illã celſitudinẽ ab humilitate
ſurgamꝰ. ne cũ putamꝰ nos aliqd eſſe cuʒ
nihil ſimꝰ:non ſolũ non accipiamꝰ qð non
ſumꝰ ſed ⁊ amittamꝰ qð ſumꝰ.Ergo frẽs ð
C his montibꝰ ⁊ iohanes erat qui dixi: In
pꝛincipio erat verbũ:⁊ verbum erat apud
deũ:⁊ deus erat verbũ. Suſceꝑat pacem
mons iſte: ↄtemplabat᷑ diuinitatẽ verbi.

Qu alis iſte mons erat.qᷓ excelſus: Tranſ
cenderat oĩa cacumia mõtiũ: trãſcẽderat

oẽs campos aeris:trãſcẽderat oẽs altitu⸗

dines ſiderũ:tranſcẽdcrat oẽs choꝛos ⁊ le

gioneſ angeloꝝ. Miſi enĩ tranſcẽderet iſta
oĩa que creata ſunt:non pueniret ad eũ ꝑ
quẽ facta ſunt oĩia. Non poteſtis cogitare

qͥd tranſcẽderit:niſi videatis quo puene⸗

rit. Queris de celo ⁊ terra:racta ſũt.Que
ris de his que ſunt in celo ⁊ terra:vtiq; mł
tomagis ⁊ ipſa facta ſunt.Queris de ſpiri
tualibꝰ creaturis.de angelis.de archãgel

ſedibus.dñationibꝰ.virtutibꝰ.pꝛincipati⸗

bus: ⁊ ipſa facta ſunt. Hã cũ enũeraret h̊
pð.xxxij. ola pſalmꝰ: ↄcluſit ſic. Ipſe dixit ⁊ facta
ſunt:ipſe mãdauit ⁊ creata ſunt. Si dixit
et facta ſunt:p verbũ facta ſunt.Si autem

ꝑ verbũ facta ſunt:nõ poterat iohãnis co

puenire ad id qð ait: In pꝛicipio erat ver⸗
bũ:⁊ verbũ erat apud deuʒ:⁊ ðs erat vᷣbũ
niſi trãſcẽdiſſʒ oiĩa que ſunt facta verbũ
Qualis ergo iſte monſ.qᷓ; ſanctꝰ:qᷓ; altꝰ in
ter illos montes qͥ ſuſcegant pacem popu
lo dei:vt colles poſſint ſuſciꝑe iuſticiam:
Videte ergo fratres ne foꝛte de ipſiſ mon
tibus eſt iohãnes:de quibꝰpauloanie can

yõ.cxx. tauimꝰ.Leuaui oculos meos in mantes:

vnde venicet auxiliũ mihi. Ergo frẽs mei:
ſi vultis intelligere. leuate oculos veſtroſ
in montem iſtum.id eſt.erigite voſ ad euã
geliſtam: erigite vos ad eius ſenſum. Sed
quia montes iſti pacem ſuſcipiũt:non po⸗
teſt autem eſſe in pace qui ſpem ponit in
homine:nolite ſic erigere oculos in mon⸗
. tem vt putetis in homine ſpem veſtraʒ eẽ
collocandã: ⁊ ſic dicite/leuaui oculos me
os in montes vnde veniet auxilium mihi:
vt ſtatim ſubiũ gatis:Auxiliũ meũ a dño
qu fecit celum ⁊ terram. Ergo leuemꝰ oeu
los in montes vnde veniet auxiliũ nobis:

et tamen non ipſi montes ſunt in quibus
ſpes noſtra ponẽda eſt. Accipiunt enĩ mõ
tes:qð nobis miniſtrẽt.Ergo vnde ⁊ mon
tes accipiũt:ibi ſpes noſtra ponenda eſt.
Oculos noſtros cuʒ leuamꝰ ad ſcripturas
quia per homines miniſtrate ſunt ſcriptu⸗
re.leuamus oculos noſtros ad monteſ:vn
de veniet auxiliũ nobis. Sed tamen quia
ipſi hoĩes qui ſcripſerũt ſcripturas: nõ de
ſe lucebant/ſed ille erat verũ lumẽ qui il⸗

luminat oẽm hominẽ venientẽ in hũc ma·

du . Mons erat ⁊ ille iohanes baptiſta qͥ
dixit.non ſum ego chꝛiſtus.ne quiſq; ſpeʒ
in monte ponẽs caderet ab illo qui mon⸗
tes illuſtrat:⁊ ipſe confeſſus ait. m̃ de
plenitudine eiꝰ nos oẽs accepimꝰ. Ita de
bes dicere:leuaui oculos in montes vnde
veniet auxiliũ mihi:ne auxilium qð tibi
venit/montibus imputes:ſed ſequaris et
dicas.Auxiliũ meũ a dño:qui fecit celum.
terram. Ergo frèêſ ad hoc iſta monuerim
vt quando erexiſtis coꝛ ad ſeripturas cuʒ
ſonaret euangeliũ In pꝛincipio erat ver⸗
bum:⁊ verbũ erat apud deũ :⁊ deus erat
verbum.⁊ cetera que lecta ſunt:intelliga
tis vos leuaſſe oculos ad montes. MHiſi er

mõontes iſta dicerèt. vñ oĩno cogitaretis ñ

inueniretis.Ergo ex montibꝰ venit vobis
auxiliũ:vt hec vel audiretis.ſed nondum
poteſtis itelligè qð audiſtis. Inuocate au
xilium a dño.qui fecit celum ⁊ terram.qꝛ
montes ſic potuerũt loqui:vt non poſſent

ipſi illuminare: quia ⁊ ipſi illuminati ſunt

audiẽdo inde/vñ q h dixit. Accepit iohã⸗
nes ille frẽs qui diſcũbebat ſupꝛa pectus
dñi. ⁊ de pectoꝛe dñi bibebat qð ꝓpinaret
nobis.ſed ꝓpinauitverba:intellectũ autẽ
inde debes caꝑe vnde ⁊ ipſe bibebat qͥ ti⸗
bi ꝓpinauit:vt leues oculos ad mõtes vñ
veniet tibi auxilium:vt inde tanq; caliceʒ
id eſt.verba ꝓpinatũ acciꝑes.Et tamẽ qꝛ
auxiliũ tuũ a dño qui fecit celum ⁊ terra:
inde impleres pectꝰ vñ impleuit ille.vn⸗
de dixiſti. Auxiliũ meũ a dño:qᷣ fecit celũ
et terrã. Qui poteſt ergo frẽs:impleat D
B qõ dixi.Leuet quiſq; coꝛ ſuũ quõ illud
videt idoneũ:⁊ capiat qð dicit᷑. Sed foꝛte
hoc dicitis:qꝛ ego vobis ſum pñtioꝛ qᷓ; de⸗
us. Abſit. Multo eſt ille pᷣſentioꝛ. Nã ego
oculis vr̃is apareo:ille oſcientijs pᷣſidet.
Ad me aureſ.ad illũ coꝛ:vt vtrũq; implea
tis. Ecce oculos vĩos ⁊ ſenſus iſtos coꝛ:

N

Shec

— — —

— — — r, —————

—

w. —

f - — —

— — — — —ʒ

ͤ—.,.,⸗„ e — —

.

ls

—

1
Dn

STWðð — — C —— N

—

SS

.—

pEE — N ◻ = S= S. = —

Jobãnis Tractat? I Ca. 1

Joho

AMattheci. V.

poꝛis leuatis ad nos.nec ad nos.nõ eĩ noſ

de illis mõtibꝰ: ſed ad ipſum euãgeliũ.ad
ipſum euãgeliſtã:coꝛ aũt implẽdũ ad dñũm
Et vnuſqͥſq; ſic leuet:vt videat qͥd leuet.
et q̊ leuet. Quid dixi: qͥd leuet:et quo le⸗
uet? Quale coꝛ leuet videat qꝛ ad deũ le

uat:ne ſarcina voluptatis carnalis pᷣgra⸗
uatũ:ante cadat quã fuerit ſubleuatũ.Sʒ

videt ſe quiſq; geſtare onꝰcarnis:det ope
ram ꝑ ↄtinẽtia vt rurget qð leuet ad deũ.
Beati enĩ mũdo coꝛde: qm̃ ipſi deũ vide

büt. Mã ecce qͥd ꝓdeſt: qꝛ ſ onuerũtverba
In pꝛincio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud
deũ:⁊ deus erat verbũ.Et noſ diximꝰver

ba cũ loqremur. Nunqͥd tale verbuʒ erat

apud deu? Mõne ea que diximꝰ ſonuerũt

atq; trãſierũt? Ergo ⁊ dei verbũ ſonuit et

pactum ẽ? Quõ oĩa ꝑ ipſum facta ſunt:et
ſine ipſo factũ eſt nihil? Quõ ꝑillud regit᷑
quod ꝑ illud creatũ eſt:ſi ſonuit ⁊ tranſit:
Quale verbũ:qð ⁊ ð ⁊ nõ trãſit? Inten

dat charitas vr̃a:magna res ẽ. Quotidie

dicẽdo verba viluer̃t nob:qꝛ ſonãdo ver⸗
ba ⁊ trãſeũdo viluerũt.⁊ nihil aliud vidẽ
tur qᷓ; verba.Eſt verbũ ⁊ in ipſo hoie qð

manet intus. nã ſonus ex oꝛe ꝓcedit.Eſt

verbũ qo vere ſpũ alit᷑ ðꝛ:illð qð intelligit᷑

tuo:qñ cogitas qndã ſubam viuã.ppetuã
opᷣotentẽ.infinitã.vbiq; pñtẽ.vbiq; totam

de ſono nõ ipſe ſonꝰ.Ecce verbũ dico: cũ
dico deꝰ. Æο. bꝛeue ẽ qð dixi: qttuoꝛ lr̃as
et duas ſyllabas. Nunqͥd nã hoc totuʒ eſt
deus:q̃ttuoꝛ littere ⁊ due ſyllabe:? An qn

tũ hoc vile ẽ:tantũ charũ eſt/qð in eis in⸗
telligit᷑: Quid factũ eſt ĩ coꝛde tuo cũ au⸗

diſſes deꝰ:qͥd factũ eſt ĩ coꝛde meo cũ di⸗
cerẽ deꝰ? AMagna ⁊ ſumma quedã ſubſtã⸗
tia cogitata ẽ: que trãſcẽdit oẽm mutabi⸗
lem creaturã carnalẽ ⁊ aĩalẽ. Et ſi dicã ti⸗
bi:deꝰmutabilis ẽ an incõmutabilis:? Re⸗
ſpondeb ſtatim. Abſit vt ego vel credam
vel ſentiã cõmutabilẽ deũ. Incõmutabil
eſt deus. Aĩa tua qᷓ;uis ꝑua.qᷓ;uis foꝛte ad

huc carnał:nõ mihi potuit rñdẽe:niſi incõ⸗
mutabilẽ deũ.Qiĩis & creatura mutabilis.
Quõ g̊ potuiſti ſcintillare in illud qð ẽ ſu

per oẽm creaturã:vt cert mihi rñderes in
cõmutabilẽ deũ? Quid ẽ & illud in coꝛde

nuſq; incluſam? ñ iſta cogitaſ:hoc ẽ ver

bũ de deo in coꝛde tuo.Nunqͥd aũt hoc ẽ
ſonꝰ ille:qui q̃ttuoꝛ lr̃is ↄſtat ⁊ duabꝰſyl⸗
labis? Ergo quecũq; dicunt᷑ ⁊ trãſeũt:ſo
ni ſunt.ſyllabe ſunt.lr̃e ſunt.lhoc verbum

trahſit.ſonat. QOñ aũt ſigniſicauit ſonꝰ: et
in cogitãte ẽ qui dixit.⁊ ĩ intelligẽte ẽ qui

audiuit.Manet hoc trãſeũtibꝰ ſonis. Re⸗ EaR

fer animũ ad illud verbũ.Si tu potes hr̃e
verbũ in coꝛde tuo tanq; ↄſiliũ natum in
mente tua:.vt mens pariat ↄſiliũ:⁊ inſit cõ
ſiliũ qᷓſi ꝓles mẽtis tue.q̃ſi filiꝰcoꝛdiſ tui.
Pꝛius eni coꝛ generat pſiliũ vt aliquã fa⸗
bꝛicam ↄſtruas.aliqͥd amplũ in terra mo⸗
liaris. Jam natũ eſt ↄſiliũ:⁊ opus nõdum

completũ eſt. Vides qͥd tu facturꝰes: ſed

aliꝰ nõ mirat᷑ niſi cum feceris ⁊ ↄſtruxeris

molẽ: ⁊ fabꝛicã illã ad exculptionẽ pfectio

nẽq; ꝑduxeriſ.Attẽdunt hoĩieſ mirabilẽ fa
bꝛicã:⁊ mirant᷑ ↄſiliũ fabꝛicãtis. Stupent
qð vident:⁊ amant qð nõ vident. QOuis è
q põt videre ↄſiliũ ⁊ nõ ſola facta? Si er⸗
go ex magna aliqᷓ fabꝛica laudat᷑ hũanum
ↄſiliũ:vis videre qle ↄſiliũ dei eſt:dñs ie⸗
ſus xpᷣs.id eſt.verbũ dei? Attẽde fabꝛicã

iſtã mũdi. Vide q̃ ſint que facta ſũt ꝑver

bũ.⁊ tũc cognoſces qle ſit verbũ. Attẽde

hec duo mũdi coꝛꝑa:celũ ⁊ terrã.Quis ex
plicat verbis oꝛnamentũ celi?cauis expli

cat fecũditatẽ terre: Quis digne collau⸗

dat tempoꝝ vices? Quiſ digne collaudat

ſeminũ vim? Videtis que taceam ne diu
cõmemoꝛãdo parũ dicã:foꝛte qᷓ; poteſtis
cogitare. Fabꝛica iſta aĩiadũſa q̃le verbũ
eſt ꝑ qð facta ẽ: ⁊ nõ ſola facta ẽ᷑? Oĩa enĩ
iſta vident᷑:qꝛ ꝑtinẽt ad ſenſum coꝛpoꝛis.
Per illud verbũ ⁊ angeli facti ſunt.p illð
verbũ archãgeli facti ſunt.ptãtes.ſedes.
dñatiões.pꝛincipatꝰ. Per illud verbũ fa⸗
cta ſunt oĩa.hinc cogitate qᷓle verbũ eſt.

Rñdet mihi mõ foꝛte neſcio qꝗs. Et qs

verbũ cogitat? Noli &̊ tibi q̃ſi vile aliqd

facere cũ audis verbũ foꝛmare. Verba qdq
audigꝑ qͥtidie.ille talia dixit.Talia verba

locut᷑ꝰ ẽ.talia verba mihi narras.Aſſidue

enĩ dicẽdo noĩa verboꝝ.q̃ſi viluerũt ver⸗
ba.Et qñ audis:In pꝛincipio erat verbũ

et verbũ erat apud deũ:ne vile aliqͥd pu⸗
tares q̃le ↄſueſti cogitare cũ verba hũa⸗
na ſoleres audire: audi qͥd cogites. Deꝰ

+ ₰ℳ

erat verbũ. ¶ Exeat nũc neſcio qͥs inſde

lis arrianꝰ ⁊ dicat.QOꝛ verbũ dei factũ eſt
Quõ põt ſieri/vt verbũ dei factũ ſit.quã⸗
do de verbũ fecit oĩa? Si ⁊ verbum dei

ipſum factũ eſt:p qð aliud verbũ factũ ẽ᷑⸗

Si hoc dicis:qꝛ h̊ eſt verbũ verbi ꝑ qð fa⸗
ctum ẽ illud.ipſum dico ego vnicũ filium
dei. Si aũt nõ dicis verbũ verbi: ↄcede ũñ
9 iij

Johãnis Tractats 1 LCo. 1

factũ ꝑ qð facta ſunt oia. Mõ enĩ ꝑ ſcipfũ
ſieri potuit:p qð facta ſunt oĩa. Crede er⸗
go euãgeliſte. Poterat enĩ dicere In pᷣnci
Geneſis.j. pio fecit deꝰ verbũ.quõ dixit moyſes.In
pꝛincipio fecit deꝰ celũ ⁊ terrã: ⁊ omĩa ſic
enumerat.Div᷑it deꝰ ſiat:⁊ factũ eſt.Si di
dixit. qͥs dixit? Vtiq; deus. Et qͥd factuʒ

eſt? Creatura aliqꝗᷓ inter dicentẽ deũ/⁊ fa⸗

ctam creaturã.Quid ẽ ꝑ qð factũ eſt: niſi
verbũ:qꝛ dixit deꝰ.flat ⁊ factum eſt? hoc
verbũ incõmutabile. auis mutabilia ꝑp
verbum fiant: ipſum incommutabile eſt.
MNoli ergo credere factum:ꝑ qð facta ſunt
oĩa:ne nõ reſñiciaris ꝑ verbũ ꝑ qðs reſiciunt
oĩa. Jam eni factꝰ es ꝑ verbũ: ſed opoꝛtʒ
te reſici ꝑ verbũ.Si aũt mala fuerit ſides
tua de verbo:nõ potes reſici ꝑ verbũ Et
ſi tibi ↄtigit fieri ꝑ vᷣbũ.ꝑ illud factꝰ ſis: x.
te defeceris.Et ſi ꝑ te defecerisulle te reſi

ciat qͥ te fecit.Si ꝑte deterioꝛ efficerisl-

le te recreet ꝗͥ te creauit. Quõ te autẽ re⸗
creet ꝑ verbũ:ſi male aliqᷣd ſentias de ver
bo? Euãgeliſta dicit In pꝛincipio eratver
bũ:⁊ tu dicis.in pꝛincipio factũ eſtverbũ⸗
Ille.oĩia ꝑ ipſum facta ſunt dicit:⁊ tu diciſ
qꝛ ⁊ ipſum verbũ factũ eſt?: Poterat dice⸗
re euãgeliſta: In pꝛincipio factũ eſt ver⸗
bum.Sed qͥd ait. In pꝛincipio eratverbũ
Si erat:nõ eſt factũ.vt iſta oĩa ꝑ ipſuʒ fie⸗
rent:⁊ ſine ipſo nihil. Si g erat ĩ pꝛincipio
verbum. ⁊ verbum erat apud deuʒ. ⁊ deꝰ
erat verbũ:ſi nõ potes cogitare qͥd ſit.ditf
fer vt creſcas.Ille cibꝰ ẽ:accipe lac vt nu⸗
triaris:vt ſis validus ad capiendũ cibum
S Sane frẽs qꝗðſequit᷑.oĩa ꝑ ipſum fa/
hic pterit cta ſunt. et ſine ipſo factuʒ eſt nihil
lũ tex · mhoc Videte ne ſic cogitetis:qꝛ nihil alidd eſt.
erat in pꝛinci Solent enĩ dicere multi male intelligetes:
pio apud de ſine ipſo factũ eſt nihil: ⁊ putare aliqꝗ eſſe
um:quẽ tam nihil. Peccatũ quidẽ nõ ꝑ ipſum factũ ẽ.
iiferiꝰ tract᷑. et mãifeſtũ eſt qꝛ pctm̃ nihil eſt: ⁊ nihil ſi⸗
ij expoſitam unt hoĩes cũ peccãt.Et idolũ nõ ꝑ verbuʒ
iram replicã factũ eſt.Habet qdẽ foꝛmã quandã hũa⸗
do:loco ſuo nam:ſed ipfe hõ ꝑ verbũ factꝰ ẽ. Nã foꝛ⸗
cõmemoꝛat. ma hoĩs in idodo nõ ꝑ verbũ facta eſt.Et
j.Coꝛin.viij ſcriptũ eſt. Scimꝰ qꝛ nihil ẽ idolum. Ergo
iſta nõ ſunt facta ꝑ verbũ.ſed quecũq; na
* turalit᷑ facta ſunt.quecũq; facta ſũt ĩ crea
turis.oĩa oĩno que ſixa ĩ celo ſunt.que ful
gent deſuꝑ.q̃ volitãt ſub celo.⁊ q̃ mouent᷑
vniũſa natura rerũ: oĩs oĩno natura.Di⸗
cam planiꝰ.dicã frẽs vt intelligatis.ab an
gelo vſq; advermiculũ.Quid pᷣclariꝰ an⸗

“

tiebat᷑ a muſcis. Inuenit illũ manicheꝰ te

—

gelo in creaturis? Quid extremiꝰ vermi⸗
culo in creaturis: Per quẽ factꝰ eſt ange⸗
lus:ꝑ ipſum factꝰ ẽ ⁊ vermiculus.Sʒ ange

lus dignꝰ celo:vermiculus terra. QOui cre

auit:ipſe diſpoſuit. Si ponet vermiculum
in celo/repᷣhẽderes. Sivellet angelosna⸗
ſci de putreſcẽtibꝰcarnibꝰ/repᷣhenderes.
Et tñ ꝓpe hoc facit deus:⁊ tñ nõ eſt repꝛe
hendẽdus. Mã oẽs hoĩes de carne naſcen
tes:qͥd ſunt niſi vermes: Et de vermibus
angelos facit.Si enĩ ipſe dñs dicit:ego au ps.xxj.
tem ſi nrd etrin 7 n boͤ⸗ Quis dubitat B
dicere qð ſcriptũ eſt ⁊ ĩ iob.q́;dtomagis hõ Joh vxxy
putredo ⁊ filiꝰ hoĩs vermis Wrime dixit Job.xxv.
hõ putredo:⁊ poſtea filiꝰ hoĩs vermis.qꝛ
vermis de putredic naſcit᷑:ideo hõ putre⸗
do. ⁊ filius hoĩs vermis. Ecce qð fieri vo⸗
luit ꝓpt te/illud qð in pꝛincipio erat ver⸗
bũ:⁊ verbũ erat apud deũ.⁊ deꝰ erat ver⸗
bũ. Quare h factũ eſt ꝓpt te: niſi vt ſuge⸗
res ꝗᷓ mãducare nõ poteras? QOino & frẽs
ſic accipite.oĩa ꝑ ipſum facta ſunt:⁊ ſine ip
ſo factũ eſt nihil. Vniuerſa eni creatura ꝑ
ipſum facta ẽ maioꝛ/minoꝛ.ꝑ ipſum facta
ſunt infera.ſupa.ſpſalis.coꝛꝑalis:ꝑ ipſuʒ
facta ſunt. Nulla enĩ foꝛma.nulla compa⸗
ges.nulla ↄcoꝛdia ꝑnũ.nulla q̃liſcũq; ſub
ſtantia que põt hr̃e pondus.numeꝝ ⁊ mẽ⸗
ſurã.niſi ꝑ illud verbũ.⁊ ab illo verbo cre
atoꝛe:cui dictũ eſt.QOia in mẽſura ⁊ nüe⸗
ro ⁊ pondere diſpoſuiſti. HNemo & vos fra
tres fallat:qñ foꝛte tediũ patimi a muſcis
Eteni aliq deriſi:a diabolo decepti ſunt:⁊
ad muſcas capti ſunt. Solẽt eni aucupes
ponere in muſcipula muſcas:vt eſurietes
aues decipiãt.Sic ⁊ iſti ad muſcas a dia⸗
bolo decepti ſunt.Hã neſcio qs tediũ pa⸗

dio affectũ:⁊ cũ diceret ſe non poſſe pati
muſcas ⁊ odiſſevehemẽt illas:ſtatim ille.
Quis fecit haſ inqͥt? Et qꝛ tedio affectꝰ ẽ.
et qꝛ oderat illas:nõ auſus ẽ dicere.deus
illas fecit. Erat aũt catholicus. Ille ſtati
ſubiecit.Si deꝰ illas ñ fecit:qͥs illas fecit⸗
Plane ait ille:ego credo qꝛ diabolus fe⸗
cit muſcas.Et ille ſtatim. Si muſcas dia⸗
bolus fecit ſicut tevideo ↄſiteri:qꝛ pꝛudẽ
ter intelligis:apem qͥs fec.que paulo am⸗
plioꝛ ẽ muſca? Mõ auſus ille ẽ dicẽ qꝛ deꝰ
fecit apẽ:⁊ muſcã nõ fecit.qꝛ res erat ꝓxi
ma. ab ape duxit ad locuſtaʒ.a locuſta ad
lacertã.a lacerta ad auẽ. ab aue duxit ad
pecus.inð ad bouẽ.inde ad elephãtẽ.po⸗

Sapiẽtie.xcj

Ri etdi

ſrrer
ſoaun
ſuse
lus
rio

tis
ure⸗
inell
dlbus
nma
ſendit
fors
nus.
udice
tiſt
lost
ſactan
noꝛta
mninẽ
ſabd
biar
fratu
G
ſuc
leſ
pen
Uibi⸗
m.
Lue
caſur
h nodo
ctum
dcl
um
. nöͤn

d
lan
Ppo
ſin
ho⸗
mus
ſtum
on
lher
Adin
bety
ſticn
enid
finte
cente
ſoyi

emmi⸗
zange
ige
culum
don⸗
eres.
repꝛe
iſcen
ibug
oal poͤttl
th
ho⸗ 4
irit Nobm
ge
ne⸗
yo⸗
er⸗
er⸗
ge⸗
ſis
kip
nn
ſan
hlu-
mp⸗
ig ſub
voge
ie⸗ gapietie
3fta
iſas
mnr
upes
lietes
1dia⸗
üpa⸗
edte⸗
epan
nlle.
ci:
deus
ſtati
ccit!
ofe⸗
dia⸗
udẽ
am⸗
ꝛde⸗
pri
1190
1
po⸗

Ecẽs.x.

Johaänis Tractat I1

*

ſtremo ad hoĩem.⁊ ꝑſuaſit hoĩ:qꝛ nõ a Rᷣo

factus eſt hõ. Ita ille miſer cuʒ tediũ paſ⸗

ſus ẽ a muſcis:muſca factꝰ eſt:quẽ diabo⸗
lus poſſidet. Beelʒebub quippꝑe interpᷣta⸗
ri ðꝛ pꝛriceps muſcarũ.De qᷣbꝰſcriptũ eſt.

Auſce moꝛture:exterminãt oleũ ſuauita

tis. Quid igit᷑ frẽs:qre iſta dixi? Claudite
aures coꝛdis vr̃i aduerſus dolos inimici:
intelligite qꝛ deus fecit oĩa:⁊ in ſuis gra⸗
dibus collocauit.Quare aũt patimur mul

ta mala a creatura quã fecit deꝰ:miſi qꝛ of

ih

ps. ciij.

fendimꝰdeũ? Nundd hec angeli patiunf.
Foꝛtaſſis ⁊ nos in illa vita iſta nõ timere⸗
mus.De pena tua peccatũ tuũ accuſa/nõ
iudicem. MNã ꝓpt er ſuꝑbiã inſtituit deus
vt iſta creatura mima ⁊ abicctiſſima ipſa
nos toꝛqueret:vt cũ ſuꝑbus fuerit hõ ⁊ ſe
iactauerit aduerſus deum:⁊ cũ ſit moꝛtał
moꝛtalẽ terrueit:⁊ cũ homo ſit/ꝓximũ ho
minẽ nõ agnouerit:cũ ſe erexerit pulicibꝰ
ſubdat᷑.Quid eſt qð te inflas hũana ſuꝑ⸗
bia:? Homo tibi dixit cõuiciũ:⁊ tumuiſti ⁊
iratus es:pulicibꝰ reſiſte vt doꝛmias.Co⸗
gnoſce quid ſis.MNã vt noueritis frẽs ꝓpt᷑
ſuꝑbiam nr̃fam domandã/creata iſta q̃ͥ mo
leſta nobis eſſent.Si populũ pharaõis ſu
perbũ potuit deus domare de vꝛſis.ð leo⸗
nibus:de ſeꝛpẽtibꝰ:cur muſcas ⁊ ranas ilł
imiſit? Vt rebꝰviliſſimis ſuꝑbia domaret᷑
QOia ergo ꝑ ipſum frẽs:oĩa oino ꝑ ipſuʒ fa

cta ſunt/⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil. Sed qͥ⸗

modo ꝑ ipſum facta ſunt oĩa:⸗
ctume: in
dici. Obð factũ eſt in illo:vita ẽᷣ. Ergo to⸗
tum vita ẽ:ſi ſic ꝓnũciauerimꝰ. Quid eni
nõ in illo factũ eſt: Ipſe eſt eni ſapia dei:
et dicit᷑ in pſalmo.Qia in ſapia feciſti.Si
ergo chꝛiſt? ẽ ſapia dei:⁊ pſalmꝰdicit/oĩa
in ſapia feciſti:oĩa ſicut ꝑ illũ facta ita ĩ il⸗
lo facta ſunt.Si ergo oĩa in illo frẽs chariſ
ſimi:⁊ qð in illo factũ eſt/iĩ illo vita eſt:er⸗
goꝛ terra vita ẽ:ergo ⁊ lignũ vita ẽ. DNici⸗
mus quidem lignũ vitam: ſed ſ̃m intelle⸗
ctum lignũ crucis vnde accepimꝰ vitã.Er
go ⁊ lapis vita eſt. Inhoneſtũ eſt ſic intel
ligere:ne rurſum nobis ſubꝛepat eadẽ ſoꝛ⸗
didiſſima ſecta manicheoꝝ:⁊ dicat.qꝛ ha
bet vitaʒ lapis.⁊ habet animã paries.⁊ re
ſticula habet animã:⁊ lana ⁊ veſtis.Solẽt
enĩ delyrantes dicere:⁊ cum repꝛchẽſi fue
rint⁊ repulſi:quaſi de ſcripturis ꝓferũt di

MS8 fa⸗

centes. Vt qͥd dictũ eſt/qð factuʒ eſt ĩ ip⸗

ſo vita eſt: Si eniĩ omia in ipſo facta ſunt:

ſo vita erat. Põt eniʒ ſic

1

omiavita ſunt. Non te abducant. ꝓnũcia

ſic:qð factuʒ eſt.hic diſtingue.⁊ deinde in
fer:in illo vita eſt. Quid eſt hoc? Facta ẽ

terra.ſed ipſa terra que facta eſt non ẽ vi

ta.Eſt autem in ipſa ſapientia ſpũalit ra⸗

tio quedam qua terra facta eſt: Hec vita

eſt. Ergo qð factum eſt: in illo vita eſt. q⸗
modo poſſum dicam charitati veſtre. Fa⸗
ber facit arcam. Pꝛimo in arte habet arcã

Si eni in arte arcam non haberet:non eſſʒ

vnde fabꝛicãdo illaʒ ꝓferren. Sed arca ſic
eſt in arte.vt non ipia arca ſit que videtur

oculis. In arte iuiſibilit᷑ eſt:in opere viſibi

liter erit.Ecce facta eſt in oꝑe. Nunqͥd de
ſtitit eſſe in arte? Et illa in opere facta eſt.
et illa manet que in arte eſt. Maʒ poteſt il
la arca putreſcere: ⁊ iterum ex illa que in
arte eſt alia fabꝛicari. Attẽdite ergo arcã
in arte:⁊ arcam in oꝑe.Arca in oꝑe non ẽ
vita:arca in arte vita eſt:quia viuit aia ar
tiſicis vbi ſunt iſta oĩa anteq; ꝓferantur.
Sic ergo frẽs chariſſimi quia ſapiẽtia dei
ꝑ quã facta ſunt oĩa:ᷣm artẽ ↄtinet omia

anteq; fabꝛicet oĩia. Hic que fiunt ꝑipſam

artem:non continuo vita ſunt:ſed quicqᷣd
factũ eſt/vita in üllo eſt. Cerramvideſ:eſt
in arte terra. Celum vides:eſt in arte celũ
Solem ⁊ lunam vides: ſunt ⁊ iſta in arte.
ſed foꝛis coꝛꝑa ſunt:in arte vita ſunt. Vi⸗
dete ſi quõ poteſtis:magna eni res dicta ẽ
et ſi nõ a me magno.aut nõ ꝑme magnũ:
tamen a magno. Non enĩ a me paruulo di
cta ſunt hec: ſed ille non eſt paruulus ad
quẽ reſpicio vt dicam.capiat quiſq; vt po
teſt inq;tum poteſt:⁊ qui non poteſt:nutri
at coꝛ vt poſſit. Vnde nutriat? De lacte

nutriat vt ad cibum ꝑueniat:a chꝛiſto per

carnem nato non recedat/donec ꝑueniat
ad ſpjrituʒ ab vno patre natum:verbũ de
um apud decũ:ꝑ qð facta ſunt oĩia.quia il⸗

la vita eſt: que ĩ illo eſt lux hominũ.hoc
enim ſequitur ¶ Et vita erat li 6 ho⸗ J
lum

minũ.·Et ex ipla vita:homines illumina

tur. Pecoꝛa non illuminant᷑: quia pecoꝛa

non habent rationabiles mentes.que poſ
ſent videre ſapientiã. Homo autem factꝰ
ad imaginẽ dei:habet rationalem menteʒ
per quam poſſit perciꝑe ſapientiã. Ergo
illa vita per quam facta ſunt oĩa.ipſavita
lux eſt:⁊ non quoꝛũcunq; aĩalium ſed lux
hominũ. Vnde paulopoſt dicit. Erat lu⸗
men verum:qð illuminat oẽm hoĩem ve⸗
nientem in hunc mũdũ.Ab illo lumiĩe illu
9*° uii

—

:

Johãnis Cracu

minatus erat qui dixit: In pꝛincipio erat
verbum: ⁊ verbum erat apud deum. ⁊ deꝰ

rat? II ALog.

erat verbum. Ergo illa vita lux eſt homi⸗
num. Sed foꝛte ſtulta coꝛda adhuc cape⸗
re iſtam lucem nonvalent:qꝛ peccatis ſuiſ
aggrauant᷑ vt eam videre non poſſint: nõ

ideo cogitent quaſi abſentem eſſe lucem

q̃ eã vide nõ poſſunt. Ipſi eni ꝓpter pec⸗

cata tenebꝛe ſunt:et lux i tenebris lu/

cet. et tenebre eam non compben⸗
derunt. Ergo fratres quomodo homo
poſitus in ſole cecus / vᷣſens eſt illi ſol. ſed
ipſe ſoli abſens eſt. Sic omnis ſtultus.oĩs

iniquus.ſic oĩs impius cecus eſt coꝛde.pᷣ⸗
ſens eſt ſapiẽtia.Sed cum ceco pᷣſens eſt.

oculis eius abſens eſt:MHNon quia ipſa illi
abſens eſt.ſed quia ipſe ab illa abſenſ eſt.
Quid ergo faciat iſte? Mudet vnde poſ⸗
ſit videri deus. Quoniam ſi ꝓpterea vi⸗
deri non poſſit qꝛ ſoꝛdidos ⁊ ſaucios ocu

los haberet:irruente puluere aut pituita.

oculo tuo quicqᷣd mali eſt vt poſſis vide⸗

re lucem oculoꝛuʒ tuoꝝ. Puluis.pituita.

fumus: peccata ⁊ iniqtates ſunt.Tolle in
de iſta oia ⁊ videbis ſapientiã que pᷣſens
eſt: quia deus eſt ipſa ſapientia, Et dictuʒ
C.Bti mũ do coꝛde: qm̃ ipſi deũ videbũt.
(Frblicit tractatus prinus.
Incipit tractatus ſecundus.De
eo quod ſcriptum eſt. uit homo

miſſus a deo cui nomen erat ioha⸗

gratie ⁊ veritatis.

tres chariſſimi vt textum di⸗

27 Bnum efra⸗

uinarũ ſcripturarũ ⁊ naxie

ſancti euãgelij / nulluũ locum
ßptermittentes ꝑtractemuſ ꝓut poſſumus.
vt ꝓ noſtra capacitate paſcamur ⁊ miſtre

mus vobis vnde ⁊ nos paſcimur. Capitu⸗

lum pꝛimũ pꝛeterito die dñico tractatum
eſſe memimꝰ.id eſt. In pꝛincipio erat ver

bum:⁊ verbum erat apud deũ:⁊ deuſ erat

verbum:hoc erat in pꝛincipio apud deum
Oiĩa per ipſum facta ſunt:⁊ ſine ipſo factũ
eſt nihil. . factum eſt: in illo vita eſt. Et
vita erat lux hominũ:⁊ lux in tenebꝛis lu
cet:⁊ tenebꝛe eam non compꝛchenderunt
Hucuſq; tractatum eſſe credo. Re coꝛda⸗
mini oes qui affuiſtis: ⁊ qui non affuiſtis

nes: vſq; ad id quod ait. Dlenum

credite nobis ⁊ his qui adeſſe voluerunt.

Munc ergo quia non poſſumus ſemꝑ oĩa
replicare ꝓpter eos qui hoc volũt audire
qð ſequitur:⁊ oneri eſt illis ſi repetant᷑ pᷣo
ra cum defraudatiõe poſterioꝝ:dignent᷑
qui non aderant non pᷣterita exigè: ſʒ cũ
his qui aderant ⁊ nũc audire pᷣſentia.Se⸗
quitur. Fuit homo miſſuſa deo cui

nomen erat iohanes. Eteni ea qᷓ di⸗

cta ſunt ſupius fratres chariſſimi.de diui⸗
nitate chꝛiſti dicta ſunt ineffabili læ pꝛope
ineffabiliter. Quis enĩ capiat In pꝛinci⸗
pio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud deum?
Et ne vileſcat tibi nomen verbi ꝑ conſue⸗
tudinẽ qnotidianoꝝ verboꝝ:⁊ deus erat
verbum. Hoc verbum idipſum eſt:vñ he⸗
ſterno die multũ locuti ſumus:a pᷣſtiterit
dñs vt vel tanta loquẽdo aliquid ad coꝛ⸗
da veſtra pduxerimus. In pꝛincipio erat
verbum. Idipſum idipſum ẽ. eodem mo⸗
do ẽ ſicut e: ſꝑ ſic eſt: mutari non poteſt.h̊
eſt / de eſt. Qð nomẽ ſuũ dixit famlo ſuo

moyſi.Ego ſum qui ſuʒ: ⁊ qui eſt miſit me Exodi.iij.
Qui ergo hoc capiet cum videatis omnia

moꝛtalia mutabilia.cum videatis non ſo⸗
lum coꝛpoꝛa variari per qualitates.naſcẽ
do.creſcẽdo.deſiciẽdo.moꝛiendo. ſed eti
am ipſas animas ꝑ affectum diuerſarũ vo
luptatum diſtendi atq; diſpergi.cumvide

gagtis hoies a percipere poſie ſapientiã ſi ſe

illi luci ⁊ caloꝛi admouerint:⁊ amitte poſ⸗

ſe ſapientiã ſi inde malo affectu receſſerit

Cuʒ videatiſ ergo iſta oĩa eſſe mutabilia:
quid eſt qð eſt/niſi qñ tranſcẽdit omnia ꝗᷓ
ſic ſunt vt non ſint?: Quis ergo hoc capit.
aut qͥs quõcũ q; intẽdeit vires mẽtis ſue:
vt attingat quõ poteſt ad id qð eſt:vt cuʒ
ad id vtcunq; mente attigerit/poſſit per⸗
uenire: Sic eſt enĩ tanq; videat quiſq; de
longinquo patriaʒ: ⁊ mare interiaceat.vi
det quo eat:ſed habet qua eat. Sic ad il⸗
lam ſtabilitatẽ nr̃am: vbi qð ẽ eſt: qui hoc
ſolum ſemper ſic eſt vt eſt: volumuſ perue
nire:interiacet mare huius ſeculi qua imꝰ
et ſi am videmus quo imus. Nam multi
nec quo eant vident. Vt ergo eſſet ⁊ qua
iremus:venit inde ad quem ire volebamꝰ
Et quid fecit? ¶ Inſtituit lignũ:quo ma⸗
re tranſeamus. NHemo enim poteſt tranſi⸗
re mare huius ſeculi:niſi cruce chꝛiſti poꝛ⸗
tatus.HHanc crucem aliquando complecti
tur ⁊ infirmus oculus.⁊ quia nõ videt lon
ge quo eat.non ab illa recedat:⁊ ipſa illuʒ

*

iͤe
bs
yb
M:
ino
bitur
qu
ledet
ciſſt
linu
humm
hoc
won
lune
quo⸗
Ing
apo⸗
hoc⸗
lon
no
ſu
4
nnt:
ſophie
geute
euuiri,
ſumii kolo.
hiil
ſpicir
diuir
ung
eus
rar

ſai

4

J. Joh —„ Tract.

4 . . 8 . .
. . ☚

n perducet. Itaq; fratres mei hoc inſinuaue
äfre rim coꝛdibus veſtris:ſi vultis pie ⁊ chꝛiſti
iii ane viucre:herete chꝛiſto ᷣm id quod pꝛo
gan nobis factus eſt: vt perueniatis ad eũ m
ſl id qð eſt ⁊ m id qð erat.Acceſſit vt ꝓno
gd. bis hoc fieret: quia hoc pꝛo no bis factuſ ẽ
