ſus naſci hoĩeʒ. Quicquid iteꝝ ſit/illuſio
eſt: quicquid iterũ fit/luſus eſt. Hyſmael
ludit foꝛas mittit᷑. Niadueriit eos ſara lu
dentes:ait ſcriptura: ⁊ dixit abꝛae.Eijce
ancillã ⁊ filiũ eius. Diſplicuit ſare luſus

pueroꝝ:aliqͥd nouũ vidit pueros ludere.

fltiõne optãt hoc qᷓ filios hñt:videre ludẽ⸗
tes filios ſuos? Vidit illa ⁊ impꝛobauit.
Meſcio qͥd vidit in luſu. Illuſionẽ vidit ĩ
illo luſu: aſaduertit ſerui ſupbiã:viſplicu⸗
it illi: eiecit foꝛas. Nati ergo ð ancillis ad
hereditatẽ admittunt᷑ iacob. ⁊ natꝰ de li⸗
bera mittit᷑ foꝛas eſau: HNemo eni pᷣſumat
qꝛ de bonis naſcit᷑: nemo pᷣſumat qꝛ ꝑ ſan
cctos baptiʒat᷑ Qui ꝑ ſcõs baptiʒat᷑:adhuc
caucat ne nõ ſit iacob ſed eſau. Hoc ǵ fra

tres dixerim.meliꝰ ẽ ab hoĩbꝰ ſua querẽ⸗

tibus ⁊ mũdũ diligẽtibꝰ ꝙ ſigniſicatio eſt
ãcille baptiʒari: ⁊ ſpũ alit᷑ hereditatẽ qᷣre
re chꝛiſti vt ſit tanq; filius iacob de ancil⸗
la: quã baptizari per ſctõs ⁊ ſuꝑbire vt ſit
eſaui foꝛas mittẽdus:qᷓis natus ex libe⸗
ra.lHec frẽs tencte. Mõ vos palpamꝰ: nul
la ſpes vf̃a in nobis ſit. Nec vobis bladi⸗
mur nec nobis:vnuſqᷣſq; ſuã ſarcinã poꝛtʒ

—

9 3 5 w – 9 . . „ „ –
Krter 3 ð SPr. . 1* ₰ . Art

ob. Cract. xI Le

nus nicodemo ⁊ expõit ei.
Dico tibi:niſi qs renatus fuerit ex
qqua ⁊ ſpn‚ſancto: noñ poteſt tin/ t Alia litte⸗
trare in regt

ſci denuo. Spũᷣs vbi vult ſp

Moſtu eſt dicere ne male iudicemur: ve-
ſtrum eſt audire ⁊ coꝛde audire ne exiga⸗
tur qð damꝰ: Immo quado exigit᷑/ lucrũ

7

inueniat non detrrimentu. 1 Picit domi t At. lirtera
Ans am rũdit ie ſus

lin dei.Tu inqͥt carnalem ra introire.

generationẽ intelligis cum dicis. Nunqͥd

poteſt homo redire in viſcera matris ſuez·
Ex aq ⁊ ſpũ'ſctõ opoꝛtet vt naſcat᷑ ꝓpter

regnũ dei. Si ꝓpter hereditatẽ pf̃is hoĩs
tꝑalem naſcit᷑/ naſcat᷑ ex viſceribꝰ matris

carnalis:ſi ꝓpt᷑ hereditatẽ pf̃is dei ſempi
terna/naſcat᷑ ex viſceribꝰ eccleſie. Gene⸗

rat pvxoꝛẽ filiũ pater moꝛiturꝰſucceſſuꝝ.
enetge deue ve crcleil ſio⸗ nõ ſi A 1
ros ſed ſecũ mãſuros.(¶Et ſequit᷑. B
natum eſt t de carne caro eſt: ⁊ q r Alł.lihʒ ex

—

natum e r de ſpu ſpus e. Spũalit er⸗ t Al.l. hʒ ex

go naſcimur ⁊ in ſpũ naſcimur. Verbo et
ſacramẽto adeſt ſpũs vt naſcamur.Spũs
inuiſibilit᷑ adeſt vñ naſcaris:qꝛ ⁊ tu inuiſi⸗
bilit naſceris. Se quit᷑ enĩ ⁊ dicit. õ mi
reris qᷣa dixi tibi:oportet vos na⸗
irat

—

vocẽ eius audis:ſed neſcis vñ ve/

niat aut quo vadat. Nemo videt ſpm

—

et quõ audimus vocẽ ſpũs?: Sonat pſal-⸗
mus:vox ẽ ſpũs.Sonat euãgeliũ:vox eſt

Vocẽ eius audis/⁊ neſcis vñ veniat ⁊ qͥ
vadat:Sʒ ſi naſcaris ⁊ tu de ſpũ: hoc eris

yt ille. Qui nõ eſt adhuc natꝰ de ſpũ:non
ſciat de te vñ venias ⁊ à̊ eas: Hoc em ſe⸗
cutꝰ ait Dic ẽ oĩis:qꝗ ☛ Eex ſpirrt

.-— —

tu. Reſpõdit nicodei

leri. Et reuera car

Quõ poſſunt hec

nalit no intelligebat. In illo fiebat: qd di
terarpls. Dert ſpũs audiebat:⁊ neſcie⸗

at vñ venerat ⁊ q̊ ibat. Rñdit ieſu 67

dirit Tn es ingf in iſrgel: bec ig t Atł. litters

noras: O frẽs qͥd putamꝰdñim: huic ma habet ei·
giſtro iudeoꝝ ꝗſi inſultare voluiſſe? o ten

uerat dñis quid agebat:volebat illum na
ſci ex ſpiritu. Nemo ex ſpũ naſcit᷑ niſi hu⸗
milis fuerit:quia ipſa humilitas facit nos
naſci de ſpiritu: quia pꝛope eſt dominus
obtritis coꝛde. Ille magiſterio inflatus
erat et alicuius momenti eſſe videbatur:
quia doctoꝛ erat iudeoꝛum. Deponit

Joh. Tract. XII
at / verbi gratia: auſtrum euntem a meri⸗

die ad aquilonẽ: aut aliumventum venie
tem ab onente ad occidentem? Quomo⸗

ei ſupbiam vt poſſit naſei ve ſpi inſultat
tanq; indocto. Mõ quia ſuꝑioꝛvult videri

dñis: Quid magnũ ds ad hoiem: veritas

ad mendaciũ: Maioꝛ chꝛiſtꝰ q; nicodemꝰ2

dici debet:dici poteſt: cogitandus eſt. Si

Diceret᷑ maioꝛ chꝛiſtꝰq́; ᷓgeliridẽdũ erat.
Incõparabilit᷑ eĩ maioꝛ oĩ creatura:ꝑ quẽ
facta ẽ oĩs creatura:Sʒ exagitat ſuꝑbiaʒ

hoĩs. Tu es imgj in iſfrael:⁊ hec ignoꝛas⸗:

Tanqᷓ; dicẽs.Ecce nihil noſti pnceps ſup

bus naſcere ex ſpũ.Si eni natus fueris ex

ſpũ /vias dei tenebis:vt chaiſti hũilitateʒ

ſeãris. Sic enĩ altus eſt ſuꝑ oẽs angelos:
qꝛ cũ in foꝛma dei eſſet nõ rapinã arbitra

tus eſt eſſe ſe eqᷓlem deo ſed ſemetipſum

exinaniuit foꝛmã ſerui accipiẽs: in ſimili⸗
tudinẽ hommũ factꝰ ⁊ habitu inuentꝰ vt
hoꝛ—,mo:humiliauit ſemetipſum factus ohe
Alat. xxvij. dies vſq; ad moꝛtẽ:Et ne moꝛtis genꝰti

bat ⁊ inſultabat᷑ ei: De cruce ðᷣſcẽdere po
terat ſed differebat:vt de ſepulchꝛo reſur
geret. Pertulit ſuꝑbos ſuos dñs:medicꝰ

egrotos. Si hoc ille:qͥd uli quos opoꝛtet

naſci ex ſpũ? Si hoc ille verus męr in ce⸗
lo:non hoĩum tm̃ ſed ⁊ angeloꝝ? Si enim
docti ſunt angeli:verbo dei docti ſunt.Si
verbo dei docti ſunt:querite vnde? ⁊ iue

uietis. In pᷣncapio erat verbuz: æ⁊ verbum

crat apud deũ:⁊ deus erat verbũ. Tollit᷑

hoi ceruix ſed aſpera ⁊ dura:vt ſit lenis

ceruix ad poꝛtandũ iugũ chꝛiſti. De q̊ di⸗
citur: iugũ meũ leue eſt:æ ſarcina mea le⸗
Auge. h pte l eſt . Et ſequit. Si ter ena dixi vo⸗
rit ilũ textũ bis ⁊ nõ creditis:quõ ſi dixero vo
Amẽ amẽ di bis celeſtig credetig: Que terrena di
co tibi: quia xit fratres? niſi quis natus fuerit denuo:
qðſcimꝰ loqͥ terrenũ eſt: Spũs vbivult ſpirat/⁊ voceʒ
mur: ⁊ qð vi eius audis ⁊ neſciſ vnde veniat aut qͥ va⸗
oimus teſta⸗ dat:terrenũ eſt? Si de iſto vento diceret

mur:⁊ teſtio ſicut nõnulli intellexerũt: cũ quereret᷑ ab

niũ noſtrum eis: quid terrenũ dixerit dũs dum ait. Si
nõ accipitis terrena dixi vobis ⁊ nõ cteditis:quõ ſi ce
leſtia dixero credetis? Cum ergo quere⸗

retur a quibuſdã: qͥd terrenũ dixerit do⸗
minus? anguſtiaſ paſſi dixerũt.Quod ait

Spiritus vbi vult ſpirat:⁊ vocem eius au
dis ⁊ neſcis vnde vemat aut quo eat: De
iſto vento dixit. Quid enĩ no auit terre⸗
nũ: Loquebat᷑ de generatiõe ſpũali:ſe⸗
cutus ait. Sic eſt omiſ qui natuſ eſt ex ſpi
ritu.Deinde fratres quis noſtꝝ non vide

hic erat:
aliq̊d placeat:moꝛtẽ autẽ crucis. Pende⸗

do ergo neſcimus vnde veniat ⁊ quo eat

Quid ergo dixit terrenũ qð nõ credebãt
hoies:? An illud qð de templo ſufcitando

dixerat: Coꝛpus enĩ ſuũ de terra accepe⸗
rat:⁊ ipſam tei ram de terreno coꝛꝑe ſuſce

ptam parabat ſuſcitare. Hon ei credituʒ
eſt terraʒ ſuſcitaturo. Si terreſtria inquit

dixi vobis ⁊ non creditis: quõ ſi celeſtia

dixero credetiſ? Hoc eſt ſi non creditiſ qꝛ
templum poſſuʒ reſuſcitare deiectũ a vo-
his: quõ credetiſ qꝛ per ſpm̃ poſſintiboieęſ
regenerari? Et ſequitur. Et nemo aſcẽ⸗
dit in celum/ niſi qui deſcendit ð ce x
lo:filius hois gui eſt in celo. Ecce

t: ⁊ ĩ celo erat. Hic erat carne/⁊ in
celo erat diuinitate:ĩmo vbiq; diuinitate

Matꝰ de matre non recedens a pfe. Due

natiuitates chꝛiſti intelligunt᷑:vna diuina
altera hũana: Vna per quã efficeremur:

altera per quam reſiceremur. Ambe mira
biles:illa ſine matre / iſta ſine patre. Sʒ q
de adam coꝛpus accepat quia maria de
agdam:ipſuʒ quoq; coꝛpus ſuſcitaturꝰerat
errenũ quiddã dixerat:ſoluite templũ

hoc/c in tribus diebꝰ ſuſcitabo illud. Ce⸗

leſte autem quiddam dixit:niſi quis rena
tus fuerit ex aqua⁊ ſpi itu nõ videbit r⸗
gnii dei. Eya itaqʒ fratres deuſ voluit ee=
filius hoĩs:hoĩes nolunt eſſe filij dei. Ip⸗
ſe deſcendit ꝓpter nos: nos aſcendamus
pPꝓpter ipſum. Solus enĩ deſcendux⁊ deſcẽ
dit qui hoc ait. Nemo aſcendit in celum:
niſi qui deſcendit de celo. Non ergo aſcẽ
ſuri ſunt in celũ:quos facit filios dei? Aſ
cenſuri ſunt plane:hec nobis ꝓmiſſio eſt
erunt equales angelis dei. Quomo⸗
do ergo nemo aſcendit niſi qui deſcẽdit
OQuia v uſ deſcendit:vnꝰaſcendit.Quid
de ceteriſ qᷣd intelligẽdũ/niſi q; membꝛa
eius erunt vt vnus aſcendat? Pꝛopterea
ſequit᷑. Nemo aſcendit in celum:niſi qꝗͥ¶ de

celo deſcendit:filius hominis qui eſt ĩ ce
lo.Mirariſ quia hic erat ⁊ in celo? Taleſ

fecit diſcipulos ſuos. Paulum audi apo⸗
ſtolum dicentem. Moſtra enĩ ↄuerſatio in

celis eſt. Si homo paulus apoſtolus am⸗
bulabat carne in terra ⁊ ↄuerſabat᷑ in ce⸗

celo⁊ in terra: Si ergo nemo niſi ille de⸗

eto⸗
ſod
ban
teau
ltmo
amnon
Etnoß

wliinn

lennon
nigoir
ſeſſe
holim
noꝛte
hono⸗
lend
Aye
xern
duxit
ex⸗
hne⸗
od
ar
uir
ie

„ lan
eſt⸗

men⸗
jven
Momno⸗
gud eat
eltbit
ltando
accepe⸗
e ſuſce
rechn;
nquit
eleſtis⸗
inſge
14 v⸗
ſheief
ſe
ndat
0. Eae
Weam
huinitae
ſfe. Due
nadiuin
ſcerenu.
nbennnn
ge. G
mana de
red
elenpli
AeH
ber⸗
it ee
,
Amus
deſce
dlum:
aſẽ
Nie
iſioen
nond⸗
deſchit
tAnd
Nenhis
Neſes
iade⸗
jeſtice
aciapo⸗
erſanonm.
fusen
bainnck;
reſeth
ſllede⸗

ſcendit ⁊ aſ cendit: que ſpes ẽ ceteris? Ea

ſpes eſt ceteris/quia ille ꝓpterea deſcen⸗
dit vt in ülo⁊ cum illo vnũ eſſent:qui per
illum aſcenſuri eſſent. Hon dicit ⁊ ſemini

bus quaſi in multis:ſed tanq; in yno ⁊ ſe⸗
mini tuo qui eſt chꝛiſtus.Et fidelibuſ ait:
Tos autem chꝛiſti.Si autem chꝛiſti.ergo

ſemen abꝛae eſtiſ.QOð dixit vnũ thoc dixit

omnes nos eſſe. Ideo in pſalmis aliquan

do plures cantant:vt oſtendatur quia de
pluribus ſit vnus:aliquãdo vnus cantat/

vt oſtendat᷑ quid fiat de pluribus. Pꝛo⸗

pterea vnꝰ ſanabatur in ülla piſcina: ⁊ qſ⸗
quis alius deſcendebat mon ſanabat᷑.Er

go iſte vnus cõmendat vnitatem eccleſie.
De illis qui oderunt vnitatem eccleſie:⁊
partes ſibi faciunt in hoĩbus: audiant il-⸗

lũ qui volebat eos facere vnũ i vno.Ad
vnum audiant illum dicentẽ. Nolite vos
facere multos.Ego plantaui apollo riga⸗
uit:ſed deus incrementũ dedit. Sed neq;

qui plantat aliquid neq; qui rigat: ſʒ qui

incrementũ dat deus. Illi dicebant. Ego
ſuʒ pauli/ego apollo/ego cephe ⁊ ille.Di
uiſuſ ẽ xpᷣſ: Invno eſtote:vnũ eſtote:vnꝰ
eſtote. Nemo aſcendit ĩ celũ:niſi qͥ de ce
lo deſcendit.Ecce volumus eſſe tui:dice⸗
bant paulo. Nolo ſitis pauli:ſed eiuſ eſto
te cuius eſt vobiſcũ paulus.Deſcẽdit eni
et moꝛtuus eſt:⁊ ipſa moꝛte liberauit nos
a moꝛte.aHoꝛte occiſus: moꝛtem occidit.

Et noſtis fratres:quia moꝛs iſta per dia⸗

rantur moꝛtales.

boli inuidiã intrauit ĩi mundũ.Deus moꝛ

tem non fecit:ſcriptura loquit᷑. Nec letat᷑
inquit in perditione viuoꝝ.Creauit enim
vt eſſent oĩia.Sed qͥd ibi ait: Inuidia dia
boli moꝛs intrauit in oꝛbem terrarũ.Ad
moꝛtem a diabolo ꝓpinatam: non venirʒ

homo vi adactus.Non enim cogendi po⸗
tentiam diabolus habebat: ſed perſuadẽé
di verſutiam:Si non ↄſentires:nihil inue

xerat diabolus:ↄſenſio tua te o homo ꝑ⸗
duxit ad moꝛtem. A moꝛtali moꝛtales na⸗
ti:e x moꝛtalibus moꝛtales facti: Ab adaʒ
omnes homines moꝛtales. Jeſus autem ſi
lius dei: verbuʒ dei per qð facia ſunt om

nia:vnicus equalis patri moꝛtalis factus
eſt: quia verbum caro factum eſt ⁊ habita
uit in nobis. Si ergo moꝛtẽ ſuſcepit ⁊ moꝛ
tem ſuſpendit in cruce:de ipſa moꝛte libe
es. (Quogd in figura factũ
eſt apud antiquos:cõmemoꝛauit illud do

minus. Et ſieut inquit moyſes exal/

tauit ſerpentẽ rin heremo ita exal / t Alia litte⸗
tari oportet filium hominiſꝛvt om ra in deſerto

nis qui credit in reum non pereat/
ſed habeat vitam eternam. AMagnũ
ſacramentũ:⁊ qui legerunt nouerunt.De

inde audiant vel qui non legerũt:vel qui

foꝛte lectum vel auditus obliti ſunt:Pꝛo⸗

t Alia litte⸗
ra in ipßfo

ſternebatur ĩ heremo populus iſrael moꝛ⸗

ſibus ſerpentum:fiebat magna ſtrages m?
torũ moꝛtuoꝝ: plaga enim dei erat coꝛri⸗

pientis ⁊ flagellantis vt erudiret.Pemon
ſtratum eſt ibi magnũ ſacramentũ rei fu⸗

ture. Ipſe dñs teſtatur in hac lectione:vt

nemo poſſit aliud interpᷣtari q; ꝙ ipſaveri

tas de ſe indicat. Dictum eſt eniʒ ad moy

ſen a dño vt faceret eneum ſerpentẽ ⁊ ex.

altaret in ligno ĩ heremo ⁊ admoneret po

pulum iſrael:vt ſi quis moꝛſus eſſet a ſer⸗
pente:illum ſerpentem exaltatũ attende
ret:⁊ factum eſt.M0oꝛdebant᷑ hoĩeſ:intue

bantur ſanabant᷑.Quid ſunt ſerpẽteſ moꝛ

dentes: Peccata de moꝛtalitate carnis.
Quis eſt ſerpens exaltatus? Moꝛs dñi in

cruce. Quia enim a ſerpente moꝛs:per ſer

pentis effigiem figurata eſt moꝛs. Moꝛ⸗
ſus ſerpentum letalis:moꝛſus dñi vitalis

Attenditur ſerpens:vt nihilvaleat ſerpẽſ
Quid eſt hoc? Attenditur moꝛs:vt nihil

valeat moꝛs:Sed cuius moꝛs: Moꝛs vi-
te /ſi dici poteſt moꝛs vite:ĩmo qꝛ dici po⸗-
teſt: mirabilit᷑ dicitur. Sʒ nũquid nõ erit

dicendũ qs fuit faciendũ? Ego dubitẽ di

cere:qð dis pꝛo me dignatus eſt facere:
Monne vua chꝛiſtus? Et tamen moꝛtuꝰ ẽ

chꝛiſtus.Sed in moꝛte chꝛiſti/moꝛs moꝛ⸗

tua eſt:quia vita moꝛtua occidit moꝛteʒ:

ylenitudo vite deglutiuit moꝛtẽ. Aſſum⸗
pta eſt moꝛs in chꝛiſti coꝛpoꝛe. Sic ⁊ nos

dicemus in reſurrectione: quando iam tri
umphãtes cantabimꝰ. Abi ẽ moꝛs contẽ⸗
tio tua? vbi eſt mors aculeus tuus? Inte-
rim modo fratres vt a peccato ſanemur:
chꝛiſtum crucifiruʒ intueamur: quia ſicut

moyvſes inquit exaltauit ſerpentem in he⸗

remonita exaltari opoꝛtet filium hominis
vt omnis qui credit in eum non ꝑeat ſed
habeat vitam eternaʒ. Quomõ qui intue

bantur illum ſerpentem: non pibant moꝛ

ſibus ſerpentium:ſic qui intuent᷑ fide moꝛ

teʒ chꝛiſti: ſanantur a moꝛſibus pecenox

=
,

Joh. Cract. XxI Ca. II

Sed illi ſanabantur a moꝛts ad vitã tem
poꝛalem: hic autem ait vt habeant vitam:
HMHooc enim intereſt inter ſiguratam imagi⸗

Pꝛermittit᷑ nem: rem ipſam. YFigura pꝛeſtabat vitaʒ

hic textꝰ. Si tempoꝛalem:res ipſa cuiuſ illa figura erat

eni deus di⸗ pꝛeſtat vitam eternam. Non enim mi⸗

lexit mundũ ſit deus filium ſuũtvt iudicet mun

vſq; ſed ha- pum:ſed vt ſaluetur mũdus pip/
beat vitã et⸗ n ſeg velen in medico eſt:ſanareve

nam. nit egrotum. Ipſe ſe interimit:qii pꝛece⸗

Alia lr̃a hʒ pta medici ſeruare non vult.Venit ſalua
in mundum. toꝛ ad mundũ.Quare ſaluatoꝛ dictus eſt

mũdi/niſi vt ſaluet mundũ:vt non iudicʒ
mundum: Saluari non vis ab ipſo:ex te⸗

ipſo iudicaberiſ. Vide qd ait. Qui cre/
dit in eum non iudicatur.Quiau⸗

tem non credit: quid dicturuʒ ſperas:

niſi iudicatur? Additurus erat. Jam in⸗

quit iudicatus eſt.mõduʒ apparuit iu

ij. Timot.ij. dicium: ſed iam factuʒ eſt iudiciũ. Nouit

enim dñs qui ſunt eius:nouit qui perma⸗
neant ad coꝛonam:qui ꝑmaneant ad flã⸗
mam. Mouit in area ſua triticum ſuũ/no⸗
uit ⁊ paleam:nouit ⁊ ſegetem:nouit ⁊ zi-
Nõ cõmẽo⸗ ʒaniam:iam iudicatus eſt qui non credit.
rat᷑ hic textꝰ Quare iudicatus eſt: Qnia non ge⸗/
iſte. Oĩs enĩ dit in noie vnigenitifilij dei. Hoc

q̃ male agit eſt autem iuqiciũ:quia lux venit in

oair lacem. mundu: ? dilexerunt hbomines ma
ern venitag gis tenebras ; lucem. Erant eni
lucem: vtnõ mala eorum opera. uoꝝ opera bo⸗
arguant᷑ ope na inuenit dñs: Nulloꝝ. mnia eni ope⸗

fecerunt veritatem.⁊ venerũt adlucẽ?⸗Et

E hoc eni ſequitur.¶
nitatem venite d lucem: vt maniſe/
ſtentur opera eius quia in deo ſũt
eta bmoalde quid⸗ n bong ererut.
vt venirent ad lucem.id eſt.chꝛiſtum?: Et
quomodo quidam dilexerunt tenebꝛas⸗
Si enim omnes pctõꝛes inuenit:⁊ omnes

a peccato ſanat.Et ſerpenſ ille a quo figu
rata eſt moꝛs dei eos ſanat qui moꝛſi fue-

rant: ⁊ ꝓpter moꝛſum ſerpentis erectus ẽ
ſerpens. id eſt.moꝛs dñi ꝓpter moꝛtales

homines quos inuenit iniuſtos. Quomo⸗
do intelligit᷑ hoc eſt iudiciũ/ quia lux ve-
nit in mundũ:⁊ dilexerũt homines magis

tenebꝛas q; lucem: erant enĩ mala opera
eoꝛum. Quid eſt hoc? Quoꝝ enim erãt

bona opera: Hõne veniſti vt iuſtiſices im

pios: Sed dilexerunt inquit tenebꝛaſ ma

gis q; lucem. Ibi poſuit vim. Multi enim
dilexerũt peccata ſua:multi confeſſi ſunt
peccata ſua: Quia qui ↄfitet᷑ peccata ſua
et accuſat peccata ſua:iam cum deo facit
Accuſat deus peccata tua:⁊ ſi tu accuſes
ↄiungeris deo. Quaſi due res ſunt/homo

et peccatoꝛ. Qð audis homo /deus fecit:
quod audiſ peccatoꝛ / ipſe homo fecit. DPe
le qð feciſti:vt deuſ ſaluet qð fecit. Opoꝛ
tet vt oderis in te opus tuũ:æ ames in te

opus dei.Cum autem cepit diſplicere qᷣ
feciſti: inde incipiunt bona oꝑa tua:qꝛ ac

cuſas mala opera tua:Initiũ operũ bono

rum: confeſſio eſt operũ maloꝝ. Facis ve
ritatem:⁊ venis ad lucem. Quid eſt facis

veritatẽ? Non te palpas/non tibi blandi⸗

ris/ñ tibi adularis:non dicas iuſtus ſum/
cum ſis iniquus:⁊ incipis facere veri taté.

Venis autem ad lucem vt manifeſtentur

opera tua quia in deo ſunt facta:quia ⁊2

ipſum qð tibi diſplicuit peccatũ tuũ:non
tibi diſpliceret niſi deus tibi luceret: ⁊ eiꝰ
veritas tibi oſtenderet.Sed qui etiã am⸗
monitus diligit peccata ſua/odit admonẽ
tem lucem ⁊ fugit eã:vt non appareãt ope

ra eius mala que diligit. Qui autem facit

veritatẽ /accuſat i ſe mala ſua:nõ ſibi par

cit:mon ſibi ignoſcit vt deus ignoſcat: qꝛ
dʒõ vult vt deus ignoſcat ipſe agnoſcit et

venit ad lucẽ.Cui gratias agit:qð illi qͥd

in ſe odiſſet oſtẽderit. Dicit deo. Auerte
faciem tuam a peccatis meis.Et qua fron

te dicit niſi iterum dicat/quia facinus me

NAuce: Et unm ego agnoſco. ? peccatũ meuʒz coꝛã me

eſt ſemper: Sit ante te: qð non vis eſſe an
te deum. Si autem poſt te feceris pecca⸗
tum tuum/retoꝛquet illud tibi deus ante

oculos tuos: ⁊ tunc retoꝛquet qñ iam pe⸗
nitentie fructus nullus erit. Currite:ne te
nebꝛe vos comp̃hẽdant. Fratres mei eui⸗
gilate ad ſalutemveſtram: euigilate dum

tempus eſt:nullus retardet᷑ a remplo dei:
nullus retardetur ab o ꝑe dñi: nullus auo
cetur ab oꝛatione cõtinua:nullus a ſolita
deuotione fraudet᷑. Euigilate cum dies ẽ

lucet dies. Chꝛiſtus eſt dies: paratus ẽ ig

noſcere reis ſed agnoſcentibꝰ: punire au⸗
tem defendentes ſe ⁊ iuſtos ſe iactantes:
et putantes ſe eſſe aliquid cum nihil ſint.

n dilectione autem eius ⁊ in mia eius q ⸗
ambulat: etiam liberatus ab illis letalibꝰ

Joh. Tract. XIII Ca. III
enun et grandibꝰ peccatis qualia ſunt facinoꝛa nouerat didicit iohãnes in dño ꝑ colum⸗
ſunt pominũ: homicidia: furta: adulteria: pet bam: cum iam eum noſſet qñ venienti vt
AaAa lllla que minutavident᷑ eẽ: peccata lingue baptiʒaretur ait:ego a te debeo baptiʒari
dfat gaut cogitationũ aut imoderatiõis in rebꝰ* et tu venis ad me:nñ ei dñs reſpõdit:ſi⸗
ales conceſſis:facit veritatẽ ↄfeſſionis ⁊ venit ne modo:vt impleat᷑ oĩs iuſticia. Nuũc er⸗
bono aa lucem i opibꝰ bonis. Quõ minuta plu go ad eundẽ iohannè / cogit nos oꝛdo le⸗
een irsa peccata ſi negligant᷑: occidũt: Ainute cctionis reuerti. Ypſe eſt ille qui ppheta⸗
Ir De ſunt gutte que flumina implent: minute tus eſt per eſaiam. Vox clamantis in de⸗
Opoꝛ ſunt arene: Si młta arena imponat᷑ pmit ſerto/parate viam dno:rectas facite ſemi
inte atq; opꝛimit. Hoc facit ſentina neglécta: tas eius. Tale teſtimoniũ reddidit dNů e
reqs qð facit fluctus irruens. Paulatim ꝑ ſenti ſuo. et qꝛ ille dignat?ẽ: amico ſuo: Dñſq;
ꝛac nam intrat: ſed diu intrãdo ⁊ non expauz ipaͦus ⁊T amicus ipſius phibuit teſtimoniiu
dono niẽdo: mergit nauim. Quid eſt autem ex⸗ lohanni. Dixit eni ð iohane. In natis mu⸗ AMatth.xj.
dsye haurire:niſi bonis oꝑibuſ agerevt non ob lierũ nemo ſurrexit maioꝛ iohanne bapti⸗
fnis ruant peccata:gemẽe do:ieiunãdo:tribuẽ⸗ ſta:Sed quia illi ſe pᷣpoſuit: in hoc quod
lndr⸗ do:ignoſcẽdo. Iter autem huiꝰſeculi mo. plus iohane deus erat: qui autem minoꝛ
Efun leſtum eſt plenũ temptatiõib: in rebꝰ ꝓ⸗ eſt inquit in regno celoꝝ maioꝛ ẽ illo.Mi
entue. ſperis ne extollat: in rebꝰ aduerſis ne frã noꝛ natiuitate:maioꝛ poteſtate: maioꝛ di⸗
tenm gat. Qui tibi dedit felicitateʒ huiꝰſeculi/ umitate / maieſtate / claritate / tãq; in pnci⸗
giath ad ↄſolationẽ tuam dedit: non ad coꝛxru⸗- pio erat verbuʒz: ⁊ verbum erat apud deũ
num ptionẽ. Rurſus qui te flagellat in iſto ſe, et deus erat verbum. Sic autem ghibue⸗
rte culo: ad emendationẽ nõ ad da nnationẽ fatrin ſuꝑioꝛibꝰ lectionibꝰ iohãnes dño te
liun⸗ facit. SFerto patrem erudientẽ me ſentias ſtimoniũ vt filiũ dei quidẽ diceret: deum
u iudicem punienté Hec quotidie dicimus nõ diceretnec tam negarer . Tacuerat oe
ice vobis:⁊ ſepe dicẽda ſunt:quia bona ⁊ ſa⸗ um:nõ negauerat deum ſſed non oĩno ta
ncipit tractatus tredecimus Ab vinſunt holcg lui dei Rirttar tite ex
OH ſcriptum eſt. Hoſt hec venit aenten teiletn, non eſſet ipſe di⸗
PE pEe mnus coꝛrigiam calciamenti eius ſoluere.
l ,. ieſus ⁊ diſcipuli eius in iudes ter· DIZam magnitudo iſta multũ dat intelligi:
e ram ⁊ illic demorahat cuʒ eiſ. vſcq cuiꝰ nõ erat dignꝰ coꝛrigiam calciamenti
ſe qad id. Qui habet ſponſam ſpon / ſoluere ille quo nemo ſurrexerat miaioꝛ i
n ſus eſt: amicus autem ſponſi eſt q natis mulierũ. Plus erat oibꝰ hoibus et
ne ſtat ⁊ audit eum: ⁊ gaudio gaudet angelis. Ham angelu inuenim ꝓhibuiſſe
ecn propter vocemſponiſi. io homo illi ad pedes caderet.Cum enim
a⸗ A & IXI —, queda in apocalypſi angelus oſtẽderet io
. „ 0 lectiois Hannte 4 ſeripe hoe euageliu:aent ma⸗
1n AiIuunnnituine viſiois iobanes cecidit ad pe-
uãgelice pᷣm Johannẽ ſicut dag an geli Er ilſe. 1Le ee
poteſtis memiſſe qᷣ iean ge es daden ann :ss. sſeru malaſuiner Apocal. ki
enun iitis pfectus veſtri ita ſequi fratrum tuoꝝ. Cadere ergo ſibi ad pedes
t tur: vt hec que modo lecta eſt: hodie nob hominẽ angelus ꝓhibuit. Mone manitfe⸗
4o tractanda ꝓponat᷑. Ab ipſo pncipio vſq; ſtui eſt quia ſuper omes angelos eſt: cui
iun in hodiernã lectionẽ que ſupꝛadicta ſunr talis homo quo maio? nemo ſutrexit ĩ na
nn memiſtis iam eſſe tractata.Et ſi foꝛte in- tis mulierũ /dicit indignũ ſe eſſe 1 li nA
ls manet in yfa memoꝛia: que hinc audieri⸗ dentius dicat iohannes: quia deuſ eſt diif
can⸗ tis ð baptiſmo iohãniſ.Et ſi ñ tenetiſ oĩa: noſter ieſus chꝛiſtus igenkaf 9 o⸗ wi⸗
ntes. audiſſe vos tamen credo qꝗð teneatis que ſenti lectione: quia 1 foꝛte de eageg
ie dicta ſunt: etiam quare ſpũſſanctus in co⸗ nn regnantt deus ſuper omneterr: D
aie lumbe ſpecie aparuerit: ⁊ quõ illa nodo⸗ tra qð ſurdi ſunt:qui putant eum in a fri⸗

ſiſſima qſtio ſoluta ſit:qꝛ neſcio qͥd qd nõ

ca ſola regnare. Hon enim nõ dictum eſt

. . * , . . 9 . *
de chꝛiſto:cum dictum eſt:regnauit ſuper hannes teſtimoniũ. ¶ Po ſt hec venit OH ſ
omnẽ terram. Quis eſt eni alius rex no-⸗ ieſus⁊ diſcipuli eius t in iudea ter t Alia litha
ſter: niſi vñs noſter ieſus chꝛiſtus? Jpſe ẽ ram: ⁊ illict demorabat᷑ oum eis et bet tenau⸗
„ rex noſter. Et quid audiſtis in ipſo pſal⸗ baptizabat. Baptizatus baptiʒat. Nõ deam
pð.xlvi. mo recẽti verſu modo cantato? Pſ allite in eo baptiſmo baptiʒat:quo baptiʒatꝰeſt Alia litte⸗ .
deo noſtro pſallite: pſallite regi nro pſalli Sat baptiſmũ dñs baptiʒatꝰ a ſeruo:oſtẽ ra bʒ moꝛa⸗
te: Quem dixit deum ipſuʒ dixit regẽ no⸗ dens humilitaris viam ⁊ pducens ad ba⸗ batur 4
ſtrum / pſallite deo noſtro pſallite: pſallite priſinſi dñi: hoc ẽ:baptiſmũ ſuũ/pꝛebẽdo n.
regi noſtro: pſallite intelligent᷑. Ne in nna humilitatis exemplũ:quia ipſe non reſpu .
parte velis intelligere cui pſallis: quomo it baptiſmũ ſerui. Et in baptiſmate ſerui 4
do rex oĩs terre deus.Et quõ eſt oĩs ter⸗ via pparabat᷑ dño:⁊ baptiʒatus dñs viaz
. re rex: qui viſus eſt in vna parte ter: ſe fecit venientibꝰ. Ipſum audiamꝰ. Ego Joh. xiii.
rarum/i hicroſolrma/in iudea ambulans ſum via ⁊ veritas ⁊ vita. Si veritatẽ que⸗
inter hoĩes:natꝰ/ſugens/creſcens/mãdu⸗ ris:viam tene. MNam ipſe eſt via que ẽ vez
cans / bibẽs / vigilanſ/ doꝛmiẽs/fatigatad ritas. Ipſa eſt quo is:ipſa eſt qua is mon
puteum ſedens: compᷣhenſus flagellatus per aliud is ad illud: nõ p aliud venis ad
ſputis illitus:ſpiniſ coꝛonatꝰ:ligno ſuſpẽ? cꝛiſtum. Per chꝛiſtũ ad chꝛiſtum venis.
ſus:lancea ꝑcuſſus moꝛtuſepultuſ: Qο, Oumodo p chꝛiſtũ ad chꝛiſtũ? Per chꝛi⸗
modo ergo rex ois terre? Qð videbat᷑ in ſtum hoĩem:ad chꝛiſtum deum: Per ver⸗
loco:caro erat:oculis carneiſ caro apare- bum caro factuʒ:ad verbum qð in pꝛinci⸗
bat:in carne moꝛtali maieſtas ĩmoꝛtałl o pio erat deus apud deum. Ab eo qd ma,
cultabat᷑: Et quibꝰ oculis maieſtas imoꝛ: ducauit homo:ad illud qð quotidie man ⸗
talis penetrata compage carnis poterat ducant angeli.Sic enim ſcriptum eſt.Pa po.lxxvũ.
,„ intueri:⸗ Eſt alius oculus: eſt interioꝛ ocu-⸗ nem angeloꝝ manducauit homo : panè ce
Tobie.iiij. lus.Nõne enim nullos oculos habebat et li dedit eis. Panem angeloꝝ manducauit .
tobias:qũñ cecus oculis coꝛpoꝛeis filio da homo.OQuis eſt panis angeloꝝ: In pꝛin⸗ j
bat pᷣcepta vite. Ille patriſ manũ tenebat cipio erat verbum:⁊ verbũ erat apud de⸗ 1
vt pedibꝰ ambularetille filio ↄſiium da-⸗ um:⁊ deus erat verbum. Quomodo panẽ s
bat vt viaʒ iuſticie teneret.Et hac oculos angeloꝛum manducauit homo: Et verbũ tin
video/⁊ hac oculoſ intelligo:Et melioꝛes caro factum eſt: ⁊ habitauit in nobis. Sed
oculi dantis vite ↄſilium: qᷓ; oculi tenen⸗ quia diximus manducare angelos fratreſ in
tis manũ.Cales oculos querebat ⁊ iefſus ne putetis moꝛſibꝰ fien. Nam ſi hoc intel⸗
quando ait philipo. Lanto tempoꝛe vo⸗ lexeritis:quaſi dilaniat᷑ deus quem man⸗ id
biſcũ ſuʒ ⁊ nõ cognouiſtis me? Tales ou ducant angeli. Quis dilaniauit iuſticiaʒꝰ ſop
los querebat cum ait. Philippe: qui videt Sed rurſum mihi aliquis dicit. Et quis ẽ
me videt ⁊ patrẽ meum. Iſti oculi in inte qui manducat iuſticiam? Vnde ergo bea A
ligentia ſunt:iſti oculilin mẽte ſunt. Adeo tni qui eſi uriunt ⁊ ſitiũt iuſticiã: qm ipſi ſa⸗- dc⸗
cum dixiſſet pſalmus/quõ rex omis terre turabunt? Cibus quem manducas ꝑ car⸗ l
deus:ſubiecit ſtatim / pſallite intelligent. nem vt reſiciaris tu / ille deficit: vt reparet b
Qð eni dico / pſallite deo noſtro pſallite: te/conſumit᷑. Manduca iuſticiaʒ:⁊ tu refi r
deum dico regem nr̃m. Sed regem nj̃m in eris: ⁊ illa integra ꝑſeuerat. quomõ vi⸗ n
ter hoĩes vidiſtis: tanq́; hoĩem vidiſtis: dengdo iſtam luceʒ coꝛpoꝛeã reficiunt᷑ ocu li lre⸗
paſſum crucifixũ moꝛtuſ. LCatebat aliqd oculi noſtri: ⁊ res eſt coꝛpoꝛea que videt᷑ ipenan ti
in illa carne:qð oculis cameis videre non oculis coꝛpoꝛeis.Multi enim cum fuerint tlalee G⸗
potuiſtis. Quid illic latebat: pſallite in⸗ diutius in tenebꝛis:infirmat᷑ acies ipſoꝛuʒ mnbnnſe
telligent. Holite oculis querere:qð men⸗ quaſi ieiumo lucis fraudati oculi cibo ſuo
te ↄſpicit᷑. Pſallite lingua:quia inter vos Luce quippe paſcunt᷑.defatigant᷑ ieiunio Allr eo
caro.Sed quia verbum caro factum eſt ? et debilitant᷑:ita vt ipſam lucem qua reſi⸗ rlohizen
habitauit in nobis: Reddite ſonũ carni: ciunt᷑ videre non poſſint.Et ſi diutiꝰ afue e
reddite dño mentis obtuituʒ: Pſallite in rit:extinguũt᷑⁊ tanqᷓ; moꝛit᷑ in eis ipſa aci⸗
telligent:⁊ videtis quia verbum caro fa⸗ es lucis.Quid ergo? Quia tot oculi quo⸗ fe
ctum eſt: ⁊ habitauit in nobis. Dicat ⁊ i⸗ tidie iſta luce paſcũt᷑:minoꝛ ñ fit.et illi re⸗

II

—

cnit n
ater Al
egct dem
ho denm
zapeſ tA
nooſte dh

d be⸗ bann
Nehe,
eſp
teſani
y
Cr Pbri
eile⸗
een
on
nisad
nens.
ache
eren⸗
ochc⸗
cn⸗
deman
hin
mece
ducauit
Ppen:
pdbe⸗
cni
nemi
bell
e
tel⸗

põ. xxxv.

potuit deus de luce coꝛpoꝛea coꝛpoꝛeis

ficiuntur: ſed ipſa integra permanet. Si B

oculis exhibere:non exhibet mundis coꝛ⸗

peruenias ad fontem/queris lucem. Et ſi
dies non eſt: accendis lucernaʒ: vt ad fon
rem peruenias. Fons ille: ipſe eſt lux. Si⸗
tientibus fons eſt: ceco lux eſt. Aperiant

dibus lucem illam infatigabilẽ / integra/
pſeueranteʒ: nulla parte deſicientẽ? Quã
lucem? In pꝛincipio erat verbum: ⁊ ver⸗-
bum erat apud deum. Videamus ſi lux ẽ
Quõ apud te eſt fons vite: ⁊ ĩ lumine tuo
videbimus lumen: In terra aliud eſt fons

aliud lumen. Sitiens queris fontem: ⁊ vt

oculi vt vide nt lucem: aperiant᷑ fauces

coꝛdis vt bibãt fontem. Qbõ bibis / hoc vi⸗
des hoc audis:totum tibi fit deus:qꝛ hoꝝ
que diligis / totuz tibi eſt. Si viſibilia at⸗
tendaſ:nec panis eſt deus:nec aqua ẽ deꝰ

nec lux iſta eſt deus.nec veſtiſ eſt deꝰ:ꝛnec

domus eſt deus. Omnia enim hec viſibi⸗
lia ſunt ⁊ ſingula ſunt.Qð eſt panis non h

eſt aqua.⁊ qð eſt veſtis non hoc ẽ domuſ

et qð ſunt iſta non hoc eſt deus. Vliſibilia

enim ſunt: deus tibi totuʒ eſt. Si e urieriſ
panis tibi eſt.ſi ſitis aqua tibi eſt: ſi in te⸗

nebꝛis es lumen tibi eſt: quia incoꝛiuptibi

lis manet:ſi nuduſ es/iĩmoꝛtalitatisveſtis
tibi ẽ:cum incoꝛruptibile hoc induerit in⸗
coꝛruptionẽ:⁊ moꝛtale hoc induerit iĩmoꝛ
talitatẽ. Omnia poſſunt dici de deo:⁊ ni⸗
hil digne dicitur de deo. Mihil latius hac

inopia.Queris congruũ nomen:nõ inue⸗

nis. Queris quoquõ dicere:oĩa inuenis.
Quid ſimile agnus leo?de chꝛiſtovtꝝq;
dictum eſt. Ecce agnus dei.Quõ leo? UVi
cit leo ð tribu iuda. Audiamus iohannẽ.

Baptiʒabat ieſus.Diximus quia baptiʒa

bat ieſus. Quõ ieſus? quõ dñs:quõ dei fi

t Alia litte⸗
ra hʒ ennon.
Alia litte⸗

ra habʒ illic

lius:quomodo verbum:ſed verbum caro
factum eſt. Erat autem et iohannes
baptizãas in fenon iurxta ſalim.Co⸗
cus quidã enon intelligitur qꝛ lacus erat
quia aque multe erat ribi:Etvenie

ant et baptizabant᷑ · Nondũ eniʒ

1 Al. lit. fue⸗ Nliſſus terat in carcerem iopanes.

rat iohãnes.

.

¶ Di memineritis:ecce iterum dico quod
dixi. Quare baptiʒabat iohannes? Quia
opoꝛtebat vt dominꝰ baptiʒaretur. Qua

re opoꝛtebat vt dominus baptiʒaretur?

MQuia multi ↄtempturi erãt baptiſmũ: eo
Ylam maioꝛi gratia pꝛediti viderent᷑:qᷓ

—.e.⅞yPeK2

—

viderent alios fid eles. Verbi gratia: ↄiu
gatus iam contin enter viuens cathecumi
nus:ↄtemneret coniugatũ ⁊ diceret ſe me

lioꝛem:cum ille ſit fidelis.Ille cathecumi
nus poteſt dicere in coꝛde ſuo. Quid mi⸗

hi opus eſt baptiſmũ accipere vt hoc ha⸗
beam qð ⁊ iſte quo iam melior ſum? Ne g̊
ceruix iſta pꝛecipitaret quoſdam de meri

tis ſuis plurimuʒ elatos: baptiʒari voluit

dñs a ſeruo:tanq; alloquens ſilios capita
les. Quid vos extollitis? quid erigitiſ? qꝛ
habetis ille pꝛudentiam/ille doctrinam/il

le caſtitateʒ/ille foꝛtitudinẽ patiẽtie.Nũ⸗

quid tantum habere poteſtiſ q́;tum ego q

dedi? Et tamen ego baptiʒatus ſum a ſer⸗

pleatur omnis iuſticia. Sed dicit aliquis.
Su fficiebat ergo vt baptiʒaret dominum
iohannes. Quid opus erat vt alij baptiʒa
rentur a iohanne? Et hoc diximus:quia ſi
ſolus dñs baptiʒaretur a iohanne: non de
eſſet iſta cogitatio hommibꝰ:qð melioꝛeʒ
habebat baptiſmũ iohannes q; dñs: Dice
rent enim. Vſq; adeo magnũ erat baptiſ
mũ quod habuit iohannes:vt ſolus chꝛi⸗
ſtus illo fuerit dignus baptiʒari. Ergo vt

oſtenderetur melius baptiſmũ qð daturꝰ

erat dñs: ⁊ illud tanq; ſerui ĩtelligeret᷑:il⸗
lud tanq; dñi:baptiʒatus eſt dñs vt pꝛebe
ret humilitatis exemplum. Non ſolus au
tem baptiʒatus eſt ab eo:ne baptiſmũ io⸗
hannis melius baptiſmo dñi videret᷑ Ad

hoc autem viam pꝛebuit dñs noſter ieſus

cchaꝛiſtus ſicut audiſtis fratres ne quis ar⸗
rogans qð habeat abundantiã alicuiꝰgra
tie:dedignaretur baptiʒari baptiſmo dñi.
Etucunq́; enim cathecuminus pꝓficiat:

adhuc ſarcinam iniquitatis poꝛtat. NHon

illi dimittit᷑:niſi cuʒ venerit ad baptiſmũ.
OQuomodo non caruit populus iſrael po⸗
pulo egyptioꝝ niſi cum veniſſet ad mare
rubꝛum:Sic pꝛeſſura peccatoꝝ nemo carʒ
niſi cum ad fontem baptiſmi venerit. g⸗
cg eſt rergo queſtio ex diſcipulis r Alia litte⸗

iohannis cum iudeis de
tione. Baptiʒabat iohs:baptiʒabat chꝛi
ſtus: Moti ſunt diſcipuli iohannis:ↄcur⸗

rebatur ad chꝛiſtum:veniebat᷑ a iohanne
Qui enim veniebant ad iohannem: mitte

bat illos ad chꝛiſtum haptiʒari:non mitte

zabantur.Turbari ſunt diſcipuli iohanis
et ceperunt queſtionem tractare cum iu⸗
f iij

S

uo:vos dedignamini a dno.hoc eſtvt im Matth. iij.

Puriſica/ ra habet aũt

bantur ad iohannem qui a chriſto bapti⸗

deis: quomodo ſolet fieri:ſi intelligas di⸗

xiſſe iudeos maioꝛem eſſe chꝛiſtum: ⁊ ad
cius baptuſmũ debere concurri. Illi non⸗
duz intelligentes: defendebant baptiſmũ
lohannis. VUentum eſt ad ipſum iohannẽ

vävt ſolueret queſtionem. Intelligat chari⸗
tas veſtra. Et hic vtilitas ipſa humilitatiſ
agnoſcitur ⁊ oſtenditur: vtruʒ in ipſa que
ſtione cuʒ errarent homines: gloꝛiari apꝰ
ſe voluit iohãnes. Foꝛtaſſe enim dixiſſʒ:
verum dicitis/recte ↄtenditis: baptiſmuʒ

meum eſt melius. Naʒ vt noueritis quod

baptiſmũ meum eſt melius:ipſum chꝛiſtũ
ego baptizaui. Poterat hoc dicere iohan
nes baptiʒzato chꝛiſto. tũ ſe ſi vellet ex

tendere:habebat vbi ſe extenderet. Sed
melius nouerat apud quem ſe humiliaret
Quem ſe nous rat naſcendo antecedere:

illi ſe voluit ↄfitendo cedere. Salutẽ ſuã
intelligebat in chꝛiſto eẽ. Jam dixerat ſu

Joh.j:

eius accipiunt:niſi ille ſit deus? Nam ⁊ ſi

ille homo ⁊ non deus:de plenitudine dei
accepit ipſe: non deus. Si autem omnes

homines de plenitudine eius accipiunt:

perius:nos omnes de plenitudine eius ac
cepimus. Et hoc ↄfiteri deum eſt. Quo⸗
modo eni omnes homines de plenitudie

ille eſt fons: illi bibẽtes. Qui bibũt:⁊ ſi⸗

tire pñt ⁊ bibere. Yons nunq; ſitit:fons ſe
ipſo non eget. Fonte egent homines ar⸗
dentes viſceribus:aridis faucibꝰ currunt
ad fontem vt reſiciant᷑. Fens fluit vt reſi-⸗
ciat:ita ⁊ dũs ieſus. Videamus quid re⸗

Alia litte⸗ ſpõderit iohãnes.U

ra habʒ.Et nem:et dixerut ei ·

eſt. Quid dicis? non ſunt ꝓhibend
märaa te potius veniant? Reſpondit ioban
nes et dixit. Nõ poteſt
accipere:niſi ei datum fuerit de ce/
lo.De quo putatis hoc dixiſſe iohannẽ:
DSDSDe ſceipſo. Quaſi hõ accepi ait de celo.
D Intendat charitas veſtra. MHon poteſt
homo quicq; accipere: niſi fuerit ei datuʒ

de celo. Ipſi vos mihi teſtimoniuʒ

Alia litte⸗ Perhibetis:qð dixerim tego non
ra non ſum ſumc S. Tan⸗ vo⸗
ego chriſtus fallitis: Voſipſi mihi qui modo ꝓpoſui⸗
ſtis hanc queſtionẽ:qui mihi dixiſtis:rab

hriſtus. Tanq; dicẽs. Quid vos

bbiquierat
tecum tranſiordanem cui tu teſti/
moniũ perhibuiſti:ecce hic bapti⸗

t Alia litte⸗ vat:et omnes eurrunt ad llu⸗ Po .

homo qcq;

XIII

Ca. III

bi qui erat tecum tranſioꝛdaneʒ: cui tu te

ſtimoniũ perhibuiſti: Hoſtis ergo quale

teſtimoniũ illi perhibui: Mn do dicturus
ſum non eſſe illum:quẽ dixi eſſe? Ecce qͥ
aliquid accepi de celo vt aliquid eſſem:
inanem me vultis eſſe vt loquar cõtra ve

ritatem. NHon poteſt homo accipere qcG

niſi fuerit illi datum de celo. Ipſi vos mi⸗

hi teſtimoniũ p rhibetis quod dixerim.

ego non ſum chꝛiſtus. Mon es tu chꝛiſtuſ?-
