magnum fuit regi ſeculoꝛum/regem ſie⸗
ri hominum? Non eni rex iſrael chꝛiſtus
ad exigendum tributum: vel exercitum
ferro armandum/hoſteſq; viſibiliter de
bellandos:ſed rex iſrael: quod mentes
regat:quod in eternum conſulat: quod
in regnum celoꝛuʒ credentes/ſperãtes/
amanteſq; perducat. Dei ergo filius eqᷓ

lis pam pebi Rigupd facta ſunt om

nia: quod rex eẽ voluit iſrael: dignatio
eſt non pꝛomotio. Miſerationis indici⸗
um eſt:non poteſtatis augmentuʒ. Qui

enim apellatus eſt in terra rex iudeoꝝ:
KEt

in celis eſt dominus angeloꝛum.

inuenit ieſus aſellũ: et ſedit ſu⸗
per eum . Hic bꝛeuiter dictum eſt. Nã
quemadmodũ ſit factũ/apud alios euã

geliſtas pleniſſime legitur. Adhibetur

autem huic facto pꝛopheticum teſtimo⸗
nium:vt appareret quod maligni pꝛinci⸗

pes iudeoꝝ eũ nõ intelligebant: in quo

implebantur que legebant. Inuenit er⸗
go ieſus aſellum et ſedit ſuper eum:ſi/

cut ſcriptum eſt. Noli timere fili⸗

am ſion. Ecce rex tuꝰ venit:ſedeẽs
ſuper pullum aſine.In illo ergo po

pulo erat filia ſionnipſa eſt iheruſalem.

ne ſederat.

15

La. XII
Que ſion in illo inquam populo repꝛo⸗
bo et ceco erat:tamen fſilia ſion cui dice
retur:noli timere:ecce rex tuuſ venit ſe
dens ſuper pullum aſine.Hec filia ſyon
cui diuinitus iſta dicuntur: in illis erat
ouibus que vocem paſtoꝛis qaudiebant.
in üla erat mulritudine que dominum

venientem tanta deuotione laudabat:

tanto agmine deducebat. Ei dictum eſt
noli timere: illum agnoſce qui a te lau⸗
datur:et noli trepidare cum patitur: qa
ille ſanguis fuuditur per quem tuum de
lictum deleatur:et vita reddatur. Sed
pullum aſine in quo nemo ſederat: hoc
enim apud euangeliſtaſ inuenitur/intel
ligimus populum gentiũ qui legem do⸗
mini non acceperat. Aſinam vero quia
vtrumq; iumentum domino adductum
eſt: plebem eius que veniebat ex popu⸗
lo irael:non indomittam plane: ſʒ que
pꝛeſepe dõini agnouit. Hec non cog
nouerũt diſcipuli eius primum:
ed quado glorificatus eſt ieſus
ideſt quando virtutem ſue reſurrectio⸗
nis oſtendit: tunc recordati ſunt qͥa
hecſcripta erant de eo et hec fece
runt ei:ideſt non alia fecerunt ei:quaʒ
illa que erant ſcripta de eo. Recolẽtes
quippe ſecundum ſcripturam que ante
paſſionẽ vel i paſſione domini comple⸗
ta ſunt: ibi ⁊ hoc inuenerunt quod ſecũ
dum eloquia pꝛophetarum in pullo aſi⸗
Teſtimonium ergo
perhibebat turba que erat cum
eo quando laʒarum vocauit de
monumento et ſuſcitauit eum a
mortuis:propterea et obuiã ve-
nit ei turba:qa audierũt eũhoc fe
ciſſe ſignu. Phariſei ergo dixeft

cimꝰ Ecce mũdus totus poſt eũ
gbiit Turba turbauit turbã. Quid aũt
ĩuides ceca turba:qͥa poſt eũ vadit mũ
dus: per quem factus eſt mũdus:Erãt
tPty

Abk. dixerũt.

Eph. ij.

al. clarificet᷑

Ro. xj.

vt glorificeti

Joh. Tract.

autẽ gentiles quidaʒ ex his qui
aſcenderant vt adorarentin die
feſto. Hi ergo acceſſerunt ad phi
lippũ qui erat a bethtſaida gali⸗

lee: et rogabant eum diceteſ. Do

—

mine: volumꝰ ieſum videre. Cle⸗
nit philippꝰ:et dicit andree . An

Dreas rurſum et philippus r di/
cunt ieſu. Audiamuſ quid dominꝰ ad
iſta reſponderit. Ecce volũt eum iudei
occidere:gentiles videre.ſed etiaʒ illi
ex iudeis erant qui clamabant: Bene
dictus qui venit in nomie domini rex iſ
rael Ecce illi ex circũſione /illi ex pꝛepu
cio:velut duo parieres de diuerſo veni

entes:et in vna fidem chꝛiſti pacis oſcu
lo concurrentes. Audiamus ergo vocẽc

lapidis angularis. Jeſus autem inqᷣr

reſpondit eis dicẽs. Uenit hora

Hic quiſquã foꝛſitan putat iõ ſe dixiſſe

gloꝛificatum: quia gentiles eum vole⸗

bant videre. Mon ita eſt. Sed videbat

ipſos gentiles poſt paſſioneʒ et reſurre
ctionem ſuam in omnibus gentibus cre
dituros:quia ſicut dicit apoſtolus Ceci
tas ex parte ĩ iſrael facta eſt:donec ple⸗
nitudo gentiũ intraret.Ex occaſiõe igi⸗
tur iſtoꝛum gentiliũ qui eum videre cu

piebant:annunciat futurã plenitudineʒ

gentiũ:et pꝛomittit iam iãq; adeſſe ho⸗

ram gloꝛiſicatiõis ſi ngie uam factã in ce⸗
lis gentes fuerãt crediture. Vnde pꝛe⸗
dictum eſt. Exaltare ſuper celos deus:
et ſuper omnẽ terrã gloꝛia tua. Hhec eſt
gentium plenitudo:oe qua dicit apoſto
lus.Cecitas ex parte in iſrael facta eſt:
donec plenitudo gentiũ intraret.Sʒ al
titudinem gloꝛiſicatiõis/opoꝛtuit vt pᷣ⸗
cederet humilitas paſſiõiſ:ideo ſecutuſ
adiunxit ¶ Amen amen dico vo⸗
bis:niſi granum frumenti cadẽs
in terra mortuũ fuerit:ipſum ſo/

lum manet. Si autem mortuum

—

fuerit:multũ frutcũ affert.Se aũt
ipm ihs dicebat. Ipſe erat granũ moꝛ⸗

filius hominig·

LEI TKCa. XII

——
—

tiſicandũ et multiplicandũ.moꝛtiſican⸗
dum in infidelitate iudeoꝝ:multiplicã⸗

dum in fide omniũ populoꝛũ. Jam ve⸗

ro exoꝛtans ad paſſionis ſue ſectãda ve

ſtigia. Qui amat inquit anima ſuã
perdet eam.Quod duobus modis in
telligi poteſt: Qui amat perdet:ideſt ſi
amas perdes Si cupis vitã tenere ĩ xpᷣo
noli moꝛi timere pꝛo chꝛiſto. Item alio
modo.Qui amat animã ſuã:perdet eã.
Noli amare ne perdas:noli amare ĩ hac
vita:ne perdas in eterna vitã hoc aũt
quod poſteriꝰ dixi:magis habere vide⸗
detur euangelicꝰ ſenſus. Sequitur enĩ.
Et qui odit animam ſuam in hoc
mundo: in vitam eternam cuſto
Dit eam.·Ergo quod ſupꝛa dictũ eſt:q̃
amat: ſubintelligit᷑ in hoc mundo: ipſe

itaq; perdet. Qui aũt odit/vtciq; in hoc

mundo:in vitã eternã ipſe cuſtodit eaʒ.
Aagna et mira ſententia: quẽadmodũ

ſit hominiſ in animã ſuã amoꝛ vt pereat

odiũ ne pereat. Si male amaueris tunc
odiſti:ſi bene oderis tunc amaſti. Feli⸗
ces qui oderunt cuſtodiẽdo: ne perdãt
amãdo. Sed vide ne tibi ſubrepat vt te
ipſum velis interimere: ſic intelligendo
quod debes odiſſe in hoc mondo anĩaʒ
tuam. Hinc enĩ quidã maligni atq; per⸗
uerſi homĩes et in ſeipſis crudelioꝛes: ⁊
ſceleratõꝛes hõicide: flãmmis ſe donãt:
aquis ſe pꝛefocãt:pꝛecipicio ſe collidũt
et pereunt. Hoc chꝛiſtus non docuit:im
mo etiam diabolo pᷣcipiciũ ſuggerẽti re

ſpondit: Redi retro ſatanas. Scriptum

eſt: nõ temptabis dominũ deũ tuũ. Pe
tro autẽ dixit ſigniſicans qua moꝛte cla
riſicaturus erat deũ.Cũ eſſes iunioꝛ cin
gebas te et ãbulabas quo volebas: cuʒ
autẽ ſenueris alter te cĩget: et feret quo
tu non vis. Vbi ſatis expꝛeſſit non a ſe
ipſo ſed ab alio debere occidi:qui veſti
gia ſequitur chꝛiſti. Cũ ergo cauſe arti⸗
culus venerit: vt hec conditio pꝛepona
tur: aut faciẽdũ eſſe cõtra dei pꝛeceptũ
aut ex hac vita emigrandũ: quoꝛũ duo
rum homo ſi cogatur alterũ eligere cõ⸗
minante moꝛtem perſecutoꝛe: ibi eli⸗
gat deo dilecto emoꝛi/quam oſffenſovi
uere:ibi oderit in hoc mundo animam

Math. iiije
Job xxj.·

.

.

Jobth⸗

* D

Joh. xiij.

Joh . H Tract. HKHE

ſuam yt in vitam eternaʒ cuſtodiat eam.
Gi uis mihi miniſtrat:me ſe⸗
quatur.Quid eſt me ſeqtur: niſi me imi⸗
tetur? Chꝛiſtus eniʒ pꝛo nobis paſſus eſt/
ait apoſtolus petrus:relinquẽs nobis ex⸗
emplũ:vt ſequamur veſtigia eiꝰ.Ecce qð
dictũ eſt:ſi quis mihi miniſtrat me ſequa⸗
tur.Quo fructu? Qua mercede? Quo pꝛe
niſter meus erit. Gratis a:netur:vt oꝑ
is quo miniſtratur illi:pꝛeciũ ſit eſſe cũ il⸗
lo. Vbi em̃ bene erit ſine illo: aut quãdo
eſſe male poterit cum illo? Audi euiden⸗
onorincabite ater meus.
onririe jniſi vt ſir bi filio eius? Qð
enim ſuperius ait: vbi ego ſum illic et mi⸗
niſter meꝰ erit.hoc intelligitur expoſuiſſe
cum dicit: honoꝛificabit eum pater meus.
Nam quem maioꝛẽ honoꝛẽ accipe pote⸗
rit adoptatus: quam vt ſit vbi eſtvnicus⸗
Non equalis factus diuinitati:ſed conſo⸗

—

quis me non ſequitur: non mihi miniſtrat
Miniſtrant ergo ieſu chꝛiſto : qui non ſua lij
querunt:ſed que ieſu chꝛiſti. Hoc eſt eniʒ Phi.ij.
me ſequatur: vias ambulet meas non u-
as:ſicut alibi ſcriptũ eſt Qui ſe dicit ĩ xpᷣo j. Job.ij⸗
manere:debet ſicut ambulauit ille:et iple
ambulare. Debet etiã ſi poꝛrigit eſurienti
panem de miſericoꝛdia facere nõ de iactã
tia:non aliud ibi querere quã opuſ bonũ:
ne: ciente ſiniſtra quid faciat dextera:id ẽ
vt alienetur intentio cupiditatis ab ope⸗ Mathʒ. v.
re caritatis.Qui ſic miniſtrat: chꝛiſto mini Math.xxij.
ſtrat:recteq; illi dicetur: cum vni ex mini⸗
mis meis feciſtis mihi feciſtis:nec tantum
ca que ad miſericoꝛdiã pertinent coꝛꝑalẽ

ſed oĩs bona opera ꝓpt xpᷣm facta. Zũc

enĩ erunt bona:quoniã ſinis legis chꝛiſtui!
ad iuſticiã omni credẽti. Miniſter eſt x-pi Ro· x·
vſq; ad illud opus magne caritatis: quod
eſt aiam ſuã ꝓ fratribꝰ pone:h̊̊ ẽ em̃ et ꝓ
xpᷣo ponè. qꝛ et h̊ ꝓpt᷑ ſua mẽbꝛa dicturꝰ

eſtcũ ꝓ iſtis feciſtis ꝓ me feciſtis.DNe tali

ciꝰ eternitatiuid ſit aũt miniſtrare chꝛi
ſto cui operi merces tanta pᷣponitur: hoc
pocius debemus inqrere.Si eni hoc puta
uerimꝰ eſſe chꝛiſto miniſtrare / ea que ſũt
coꝛpi neceſſaria pꝛeparare: aut cenãti ci⸗
cum coquere vel aponere / vk poculũ da
re potumq; miſcere:fecrũt hoc illi qui po⸗
tuerunt eum in coꝛꝑe habere pꝛeſentẽ / ſiẽ
martha ⁊ maria:quãdo et laʒarꝰ vn⸗ erat
ex diſcumbentibꝰ. Sed eo mõ chꝛiſto etiã
iudas perditus miniſtrauit. Nam et locu⸗
los ipſe habebat:et quãuis ex eis que mit
tebantur ſceleratiſſime furaretur:per illũ
tamẽ etiã neceſſaria parabantur. Hinc eſt
illud quod cum ei diceret dominꝰ: quod
facis fac celerius: arbitrati ſunt quidã qð
eum iuſſeri ꝓprer diẽ feſtũ neceſſaria pꝛe
parare:vel indigẽtibus aliquid dare Nul
lo modo igitur de huiuſcemodi miniſtris

diceret dominus: vbi ſum ego ibi et mni⸗

ſter meus erit: ⁊ ſi quis mihi miniſtrauerit
honoꝛificabit eum pater meus: quoniã iu
dam talia miniſtranteʒ:repꝛobatũ potius
quam honoꝛatũ videmus. Vt quid ergo
alibi querimꝰ quid ſit miniſtrare chꝛiſto:
et nõ potiꝰ in iſtis ipᷣis xbis agnoſcimus:
Cum em dixit:ſi quiſ mihi miniſtrat me ſe
quatur:hoc ĩtelligi voluit ac ſi diceret.Si

qᷣppe opere etiã ſe miniſtrũ facere ⁊ awel zoath.r
lare dignatus eſt:vbi ait. Sicut filius ho⸗ atb xx⸗
minis non venit miniſtrari ſed miniſtrare:
et animam ſuam ponere pꝛo multis.Hinc᷑
eſt ergo vnuſquiiq; miniſter chꝛiſti: vnde
eſt et miniſter chꝛiſtꝰ. Sic miniſtrantẽ chꝛi
ſto honoꝛiſicabit pater eiꝰ honoꝛe illo ma
gno vt ſit cum filio eius: nec vnqᷓ; deſiciat
felicitas eiꝰ.Cũ ergo auditis fratres dñm
dicentẽ: vbi ego ſum illic et miniſter meuf
erit: nolite tãtumõ bonos epiſcopos ⁊ cle
ricos cogitare:etiaʒ vos pꝛo modulo vrpo
miniſtrate chꝛiſto:bene viuendo/elemoſi⸗
nas faciendo:nomẽ doctrinãq; eius quibꝰ
potueritis pꝛedicãdo:vt vnuſquiſq; etiaz
paterfamilias/hoc nomine agnoſcat pa⸗

ternũ affectũ ſue familie ſe debere ꝓ chꝛi
ſto et pꝛo vita eterna. Suos omẽs admo
neat/doceat/hoꝛtetur/coꝛripiat: ipendat
beniuolentia/exerceat diſciplinã Ita ĩ do
mo ſua eccleſiaſticũ et quodamm epiſco
pale implebit officiũ: miniſtrãs chꝛiſto vt
in eternũ ſit cum ipſo. Mam et illam maxi
mam paſſionis miniſtrationẽ: multi ex ve
ſtro numero miniſtroꝛũ:multi non epinc⸗
ꝙ clerici: iuuenes et virgines: ſenes cum
iunioꝛibus.aMulti coniugati et coniugate
multi patres matreſq; familias chꝛiſto mi

Joh. Tract. II La. XII
niſtrantes: etiam animas ſuas in eius mar dit eam: nec permittoꝛ tantumõ mirari:ſʒ 4
tirio poſuerunt: et honoꝛificante patre co iubeoꝛ imitari.Deinde ſequentibꝰ verbis WDZ” 1
ronas gloꝛioſiſſimas receperunt. Si quis mihi miniſtrat me ſequat᷑: et vvbi Eeth iij
SG eccher ſum ego ibi et miniſter meus erit: munduz ete .
contemnere accendoꝛ: et in cõſpectu meo 4
”MZMB mihil eſt vilius vite huius. Totus quãtuʒ 5
Erplicit tractatus qnqᷓgeſimus lbet fuerit pꝛolixus vapoꝛ pꝛeſentis vite:
pmus. Incipit tractatus qnq geſi/ bee engel etemorg temporali mihi cun⸗ . 4
musſecudus. Ab eo qð ait. lunc cca vlleſcunr. Et rurſus ipſuʒ dominũ me
mt e es rre . .. um qui me iüllis verbis ab infirmitate mea 1
anima mea turbata eſt: et quid di Erapuit ad infirmitatẽ ſuam: audio dicen⸗ rh rri.
TIA Tait locu⸗ NN.H * . Ar— 4 b . 6
cam.vſq; ad id quod ait: hec dieſe tem: Hunc aima mea turbata eſt. Quid ẽ
tus eſt ieſus et abijt ⁊ abſcondit ſe hoc? Quomõ ſequi iubes animã meam: ſi ten
95 eis turbari video animã tuam? Quomõ ſuffe let
. èGU . ram:qð graue tanta firmitas ſentit? Qua⸗ ”?
„ð lemndamenti auera petra ſuccumbit?
98 Sed videoꝛ mihi audire ĩi cogitatiõc mea (
. Oſt quam 90 reſpondentẽ mihi dominũ meum et quo⸗ en
minus ieſus chꝛiſtus verbis le daãmodo dicẽtẽ: magis ſequeris quia ſic un
cctiouis heſterne miniſtros ſu- me interpono. Audiſti ad te vocem foꝛti por
os vt ſe ipſum ſequerent᷑ hoꝛtatus eſt:cu,ʒ tudinis mee:audi in me vocem infirmita⸗ “”
ita pꝛedixiſſet paſſionẽ ſuã:quod niſi gra-⸗ tis tue. Vires ſuggero vt curras.nec rep⸗ 6
num frumẽti cadens in terrã moꝛtuũ fue⸗ mo qð acceleras: ſed tranffero in me quo l
rir: ſolum manet: ſi autem moꝛtuũ fuerit/ trepidas:et ſubſterno qua tranſeas Q do =èè
multum fructum affert: vbi excitauit eos mince mediatoꝛ deus ſupꝛa nos/homo pꝛo gob tr.⸗ 6
qui eum ad regnum celoꝛũ ſequi vellent: pter nos:agnoſco miſericoꝛdiã tuam. Nã E
vt animã ſuam odiſſent in hoc mũdo:ſi eã quod tu tantus tue caritatis volũtate tur
in vitaʒ eternã cuſtodire cogitarẽt: ad no baris: multos in coꝛpoꝛe tuo qui ſue inſir⸗
ſtram rurſus infirmitateʒ ſuum tempera⸗ mitatis neceſſitate turbantur:ne deſperã⸗ i
uit affectũ:et ait vnde lectio cepit hodier do pereant conſolaris. DHeniq; homo qui ſui
na. Nunc ania mea turbata eſt · Un ſequi vult: audiat qua ſequatur. Acceſſit de
de turbata eſt domie anima tua? Nempe foꝛte hoꝛa terribilis:ꝓponitur optio: aut ca
pauloante dixiſti.qui odit ammã ſuam in faciende iniquitatiſ:aut ſubeunde paſſio n
hoc mundo:in vitam cternã cuſtodit ea,z. nis Turbatur anima infirma:pꝛopter quã win
Ergo ne anima tua qa in hoc mũdo amat ſponte turbata eſt anima inuicta. Pꝛepo⸗ N
ideo turbatur veniente hoꝛa qua ex hoc ne tue voluntati: voluntatem dei: Atten⸗
mundo egrediatur? Quis hoc de aia do⸗ de enim quid deinde ſubiũgat creatoꝛ tu e
mini audeat affirmare? Sed nos in ſe trä⸗ us et magiſter tuus qui te fecit:et vt te do ſ
ſtulit:nos in ſe ſuſcepit:caput noſtrum mẽ ceret factus ẽ ⁊ ipſe quod fecit homo em̃ d
bꝛoꝛum ſuoꝛum ſuſcepit affectum.et ideo factus eſt:qui hominem fecit:ſed deus in⸗ 1
ab aliquo non eſt turbatũ:ſed ſicut de illo conmuta bilis manſit:et hominem in meli .
dictum eſt cum lazʒarũ ſuſcitaret: turbauit us conmutauit⸗ W ergo quid deinde 1
V femetipᷣm. Opoꝛtebat enĩ vt vnus media ſubiungat.Cũ hec dixiſſet.nunc anĩa mea 3
toꝛ dei et hominũ homo chꝛiſtus ieſus: ſi⸗ turbata eſt: et quid dicam:inquit:pat᷑ t
. cut nos excitauit ad ſumma:ita nobis con ſaluifica me ex hac hora:ſed ꝓpter
S. trac.lj. pateretur ad infirma. Audi ſuperius dicc ea veni in hanc horaʒ: pater clarifi
tem. Venit hoꝛa vt gloꝛificetur filius ho⸗ ca niomen tuu:docuit te:qd cogites:do
minis.Si moꝛtiſicatũ fuerit granum:mul⸗ cuit qͥd dicas:quẽ iuoces:ĩ qͥ ſperes:cuiꝰ
tum fructũ affert. Audio:qui odit animaz voluntatem certam atq; diuinam tue vo⸗
ſuam in hoc mundo:in vitaʒ eternã cuſto⸗ lũtati hũane ifirmeq; pponas. Mõ iõ tibi b

ſg
1.
wwi
dc;
meo
ini
Vite:
(un⸗
üme
meg
len⸗
lide
n:ſ
uffe

bite

guo⸗
laſic

Math.iij

Joh. Tract. II

videat᷑ ex alto deſicere: qͥa te vult ab imo
ꝓficè: Nã et tẽptari dignatꝰ ẽ a diabolo:
a quo vtiq; ſi nollet non temptaret᷑:quem
admodũ ſi nollet non pateretur. Et ea re
ſpondit diabolo:que tu in temptationibꝰ
debeas reſpondere.Et ille quidẽ tempta
tus eſt ſed non periclitatus: vt doceret te
in temptatiõe periclitantẽ temptatoꝛi re⸗

ſpondere:et poſt temptatoꝛẽ non ire: ſed

Math. xxij.

de periculo temptatiõis exire.Sicut autẽ
hic dixit:nunc aia mea turbata eſt:ita etiã
vbi dicit:triſtis eſt ania mea vſq; ad moꝛ⸗
tem.⁊ pater ſi fieri poteſt tranſeat a me ca
lix iſte:oſtendit homĩs ſuſcepti infirmita⸗
tem: vt doceat ſic contriſtatũ et conturba
tum:quod ſequitur dicere. Verumtñ nõ

quod ego volo: ſed qð tu vis pater. Sic

Joh. xxj.

. .— .

em̃ homo ab humanis in diuina dirgitur:
cum voluntati hũane voluntas diuina p⸗
ponit᷑. Quid eſt autẽ:clariſica tuuʒ nomẽ:
niſi in ſua paſſione et reſurrectiõe? Quid
eſt ergo aliud:niſi vt pater clarificet ſiliũ:
qui clarificat ſuum nomen etiã in ſimilibꝰ
paſſionibus ſeruoꝝ ſuoꝛũ? Vnde ſcriptũ
eſt de petro:quod ideo de illo dixerat do
minus:alter te ciget et feret quo tu nõ vis
quia ſignifſicare voluit qua moꝛte clariſi⸗
caturus eſſet deũ.Ergo et in illo deus cla
riſicabat nomẽ ſuũ:quia ſic etiã in mẽbꝛis
ſuis clariſicat chꝛiſtũ. Uenit ergo vox
De celo. grificauũet iterũ clari
ficabo.Et clariſicaui ãtequã faceret mũ
dum: ⁊ iterũ clariſicabo cũ reſurget a moꝛ
tuis:et aſcendet in celũ.Et aliter intelligi
poteſt. Et clariſicauicũ de virgine natus
eſt:cum virtutes oꝑatus eſt:cum celo idi⸗
ce per ſtellam a magis adoꝛatus eſt:cuʒ a
ſanctis ſpirituſancto plenis agnitꝰ eſt:cuʒ
deſcendẽte ſpiritu in ſpecie colũbe decla

ratus:cum vocelde celo ſonante monſtra⸗

tus:cum in monte tranffiguratus:cum mi⸗
racula multa fecit/cum multos ſanauit at⸗
q́; mundauit:cum de pauciſſimis panibus
tantam multitudinẽ pauit: cum ventis et
fluctibus imꝑauit:cuʒ moꝛtuos ſuſcitauit.
Et iterum clariſicabo cum reſurget a moꝛ
tuis:cum moꝛs ei vltra non domiĩabit᷑:cuʒ
exaltabitur ſuꝑ celos deus:et ſuper omnẽ
terrã gloꝛia eius. Turba ergo que ſta
hat et audierat dicebat tonitruum

—

—

2

—

—

locu tus eſt. Reſpondit ieſus et di
xit. Nõ propter me hec vox venit:

Ipropter vos. ſai oſtendit illa voce

lion ſibi indicatũ quod iam ſciebat:iſed eiſ

quibus indicari opoꝛtebat: Sicut autẽ il⸗

la vox non pꝛopter eũ:ſʒ pꝛopter illos di⸗

uinitate facta eſt:ſic anima eius nõ ꝓpter
eum ſed pꝛopter alios voluntate turbata
eſt ¶ Attende cetera. Nunc inquit iudi
cium eſt mundi. Quid ergo expectan⸗
dum eſt in fine ſeculi.Sed in fine quod ex

pectatur indiciũ erit iudicandoꝝ viuoꝛũ

tur

et moꝛtuoꝛũ: iudiciũ erit pꝛemioꝝ penaꝝ

q; eternarũ Quale ergo nunc iudiciũ eſtꝰ
ʒ5 in ſupioꝛibus lectionibus quantũ po⸗

tui cõmonui caritatẽ veſtram:dici etiã iu⸗
diciũ non damnatiõis ſed diſcretiõis Vn
de ſcriptũ eſt. Judica me deus et diſcerne
cauſam meaʒ de gente non ſancta.Multa
autẽ ſunt iudicia dei. Vnde dicitur ĩ pſal
mo.Judicia tua abiſſus multa. Nicit etiã
apoſtolus. & altitudo diuitiarum ſapien
tie ⁊ ſcientie dei: quã inſcrutabilia ſunt iu
dicia eius Ex quibus iudicijs etiã hoc eſt
quod hic ait dominꝰ ⁊ nunc iudiciũ ẽ mun
di:ſeruato illo iudicio ĩ fſine vbi nouiſſime

Pẽõ. xl j⸗

Ps.xxxv.

Ro. xi.

viui et moꝛtui iudicãdi ſunt. Poſſidebat

ergo diabolus genus hüanum:et reoſ ſup
pꝓlicioꝝ tenebat cyrographo peccatoꝛuʒ.
Dominabatur in coꝛdibus infidelium ad
creaturam colendã deſerto creatoꝛe: de⸗

ceptos captiuoſq; pertrahebat: Per chꝛi⸗
ſti autẽ fidem que moꝛte eius et reſurrec⸗

Nie firmata eſt: per eiꝰ ſauguinẽ qui in re

miſſionẽ fuſus eſt peccatoꝛũ:milia creden
tium a dominatu liberantur diaboli:chꝛi⸗
ſti coꝛpoꝛi copulantur:et ſub tanto capite
vno eius ſpiritu fidelia membꝛa vegetan⸗
tur:.loc vocabat iudiciũ: hanc diſcretio⸗
nem:hanc a ſuis redemptis diaboli expul
ſioneʒ. Deniq; attende quid dicat.Quaſi

querẽemus quid eſſet quod aut. Nunc iu⸗

diciũ eſt mundi:ſecutus expoſuit.Ait em̃
Nuuc princeps huis mũdi eicie⸗
tur foras. Audiuimus quale dixerit eſ⸗
ſe iudicium. MHon ergo illud quod in fine
venturum eſt vbi viui et moꝛtui iudican⸗
di ſunt:alijs ad dexteram alijs ad ſiniſtrã
ſeparatis:ſʒ iudieiũ qͥ pᷣnceps huiꝰmundi
eiciet᷑ foꝛas. Quomõ g intꝰerat: Et qͥ eũ

factum eſſe: alii dicebant angelꝰ ei eiciendum dixit foꝛas? Nunqd nã in muũ

— *
Rrye

Joh. Tract.

do erat:et extra mundũ miſſus eſt foꝛas:
Si eni de illo iudicio diceret quod in ſine
venturum eſt: poſſet aliquis opinari ignẽ

cternum quo mittendus eſt diabolus ⁊ an
geli eius ⁊ omnes qui ſunt ex parte eiꝰ nõ

natura ſed vitio.Nõ quia creauit aut ge⸗

nuit:ſʒ qꝛ pſuaſit ⁊ tenuit: Poſſet ergo ali
quis opinari illũ ignem eternũ extra mun
dũ eſſe:et hoc eſſe dictum eicietur foꝛas.
QQAuod vo ait. Nunc iudiciũ eſt mundi:et
exponens quid dixerit. Munc inquit pꝛin

ceps huius mundi eicietur foꝛas:hoc itel⸗

ligendũ eſt quod nunc fit.non quod tan⸗
tum poſt futurũ eſt in nouiſſimo die. Pꝛe

uidebat ergo dominꝰ qð ſcie bat poſt paſ⸗

ſionẽ et gloꝛificationẽ ſuã:per vniũſũ mũ

dum multos populos credituroſ:in quoꝝ
cCcoꝛdibus diabolus intus erat: cui quãdo
D ex ſide renũciant/eicitur foꝛas. ¶ Sed di
cit aliquis. Nunqd de coꝛdibus patriar⸗
charũ ⁊ ꝓphetarũ veterũq; iuſtoꝛũ ñ eiec
tus eſt foꝛas? Eiectus eſt plane. Quomõ

ergo dictũ eſt: nunc eicietur foꝛas?c uo⸗

modo putamus: niſi quia tunc quod ĩ ho
minibus pauciſſimis factũ eſt:nũc in mul⸗
tis magniſq; populis:iam mor futurũ eſſe
Johh.vij. pꝛedictũ eſt? Sic ⁊ illud quod dictum eſt
Spiritus aũt nondũ erat datus:quia ihᷣs
nondũ fuerat gloꝛificatus: poteſt ſimilem
habere queſtionẽ et ſimilẽ ſolutionẽ. Nõ
enĩ ſine ſpirituſancto futura pꝛenũtiauer̃t
ꝓphete: Aut nõ etiã dominũ infantẽ ĩ ſpi
rituſancto ſymeõ ſenex ⁊ anima vidua co
glouerũt:et ʒacharias et eliſabet: qui de
Luce.ij. illo nondũ nato ſed iam concepto tanta ꝑ

ſpiritũſanctũ pꝛedixerũt.Sed ſpiritus nõ

dum erat datus.ideſt.illa habundãtia gre
ſpiritualis: qua cõgregati linguis omniuʒ
loquerent᷑:ac ſic in linguis omniũ geutiuʒ
futura pꝛenũciaret᷑ eccleſia:qua gratia ſpi
rituali populi cõgregarent᷑: qua longe la
teq; peccata dimitterent᷑: et milia milium
deo reconciliarent᷑. Quid ergo:ait quiſpi
am:quia diabolus de credentiũ coꝛdibus
eicitur foꝛas: Jam fideliũ neminẽ tẽptat:
imo vero temptare non ceſſat: Sed aliud
eſt intrinſecus regnare:aliud foꝛinſecꝰ op
pugnare.MNam et munitiſſimã ciuitatẽ ali
quãdo hoſtis opugnat:nec expugnat.Et
ſi aliqua tela eius miſſa perueniũt: admo
j:Theſ.v. net appoſtolus vnde non ledant:cõmemo
rat loricã ⁊ ſcutũ fidei Et ſi aliquãdo vul

la irrumpat ex parte:nulla nos fraude: n

nerant:adeſt qui ſanat: quia ſiẽ pugnanti
bus dictũ eſt. ec ſcribo vobis:vt nõ pec
cetis. Ita qui vulnerãtur: quod ſequitur j. Joh ij.
audiunt.Et ſi quis peccauerit:aduocatuʒ
habemus apud patrẽ ieſum chꝛiſtũ iuſtũ:
et ipſe eſt ꝓpiciatio peccatoꝝ noſtroꝛum.
Quid enĩ oꝛamus cũ dicimus:dimitte no⸗
bis debita noſtra: niſi vt vulnera noſtra ſa Math. vj.
nentur? Et quid aliud petimus cum dici,
mus:ne nos inferas in tẽptationẽ:niſi vt il
le qui inſidiatnr vel certat extriſecus: nul

la nos poſſit virtute ſuꝑare? Quãtaſiibet
tamẽ aduerſum nos erigat machinas:quã
do nõ tenet locũ coꝛdis vbi ſides habitatt:
eiectus eſt foꝛas: Sed niſi dominus cuſto⸗ Ps. cxxiiij.
dierit ciuitatẽ:inuanũ vigilabit qui cuſto⸗
dit eam. Holite ergo de vobis ipſis pꝛeſu
mere:ſi non vultis foꝛas eiectũ diabolum E
intro iteꝝ reuocare ¶ Abſit aut vt diabo⸗
lum mundi pꝛincipẽ ita dictuʒ exiſtimemꝰ
vt eum celo et terre domĩari poſſe creda⸗
mus. Sed mundus awellatur in malis ho
mimibus:qui toto oꝛbe terrarũ diffuſi ſũt:
ſicut apellat᷑ domus in his a quibꝰ habi-
tatur. Secundũ quod dicimus: bona do⸗
mus eſt vel mala domus eſt: non quando
repꝛehendimus ſiue laudamus edificium
parietũ atq; tectoꝛũ: ſed quãdo moꝛes vł

bonoꝛum homiuũ vel maloꝝ.Sic ergo di

ctum eſt pꝛinceps huius mũdi:ideſt.pꝛin⸗
ceps maloꝛũ omniũ qui habitãt in mũdo.
Apellatur etiã mundus in bonis:qui ſimi

liter toto terrarũ oꝛbe diffuſi ſunt. Vñ di⸗

cit apoſtolus. Deus erat in chꝛiſtoꝛmũdi
reconoiulians ſibi. i ſunt ex quoꝛũ coꝛdi⸗ ij:Coꝛ.v.
bus pꝛiceps huiꝰ mũdi eiciet᷑ foꝛas.Cũ er
go dixiſſet. Nunc pꝛinceps huius mũdi ei
cietur foꝛas: et ego inquit ſi exa an
fuero a terra omnia trabam t po

me: Supꝛa dixerat dominus vt audiſtis Ali. ad me

—— ℳ— ₰—

ũ euangeliũ legeret᷑: omĩa traham poſt ipſum.

me.AQue omnia? Niſi ex quibuſ ille eici⸗

tur foꝛas:? Non autẽ dixit omnes:ſed om
nia. Non eni omniũ eſt ſides Hon itaq; B
ad vninerſitatẽ hõim retulit:ſʒ ad creatu⸗
re ĩtegritatẽ.i.ſpũm et aiaʒ ⁊ coꝛpꝰ:et illð
qð intelligimꝰ: et illud qð viuimꝰ:et illud
qð viſibiles et ↄtrectabiles ſumꝰ Qui eni
dixit:capillus capitis veſtri non peribit Luce.xxij.

omnia trahit poſt ſe? Aut ſi omnia ipſi

homines intelligendi ſunt. Omnia pꝛede

7

—

nti
pec
ur e.
ſtü:
um.
n
111 e,
* Grhn
lytll
SlI
zk
bbet
n
um
o
m
ca⸗
300
ſüt:
A⸗
do⸗
do
t
bi
⸗
0.
mi
de⸗
Aat
lüͤer
diei

.
un
u⸗
v
e
⸗
ls
Nud
ſeai
ſble Aucetn,
Ae

a

Joh. Tract. III T

ſtinata ad ſalutẽ poſſumus dicere:ex qui⸗
bus omnib“ ait nihil eſſe periturũ:cum ſu⸗
pꝛa de ſuis ouibꝰ loqueret᷑. Aut certe om
nia homininũ genera ſiue in linguis omni

bus:ſiue in etatibus: ſiue in gradibus ho⸗
noꝛum omnibꝰ:ſiue in artiũ licitarũ et vti
lium ꝓfeſſionibus omnibꝰ: et quicqͥd ali⸗

ud dici poteſt ſecundũ innumerabiles dif
ferentias quibus inter ſe pꝛeter ſola pecc⸗ dat. S
cata homies diſtant ab excelſiſſimis vſq; ſionis et petram ſcãdali: quod fuit domi⸗
nus cecis iudeis: ſicut credentibus lapis
guem repꝛobauerũt ediſicantes: factus ẽ
in caput anguli·. hinc dedignani ſunt cre⸗
dere in chꝛiſtü: quia eoꝛũ impietas contẽ
pſit moꝛtuũ:riſit occiſũ: Et ipſa erat moꝛs
grani mulnplicãdii et exaltatio trahentis
poſt ſe omnia. D

nia inquit trahã poſt me: vt ſim caput eo⸗

rũ et illi membꝛa mea.Sed ſi exaltatus in
qt fuero a tra: hᷣ eſt cũ exaltatꝰ fuero.Nõ

enim dubitat futurũ eſſe: quod venit ĩple
re. Hoc refertur ad illud quod ſuperiꝰ ait

Si autẽ moꝛtuũ fuerit granũ: multũ fruc⸗
tum affert. Maʒ exaltationẽ ſuã: quid ali

uad dixit: quã in cruce paſſionẽ? Quod et
ipſe euangeliſta nõ tacuit: ſubiũxit eteniʒ

⁊ ait. Hoc autẽ dicebat:ſigniſicans
qua morte eſſet moriturus. Reſpõ

dit ei turba. los audiuimus erl

.

ge: quia chriſtus manet ineternuʒ

Et quomõ tu diasg oportet exalta-
ri filin hominis⸗ Et mo eſtiſteſt⸗

lius bominis: ¶ Memoꝛiter tenuerũt

quod domin“ dicebat aſſidue ſe eſſe filiũ
hominis. MNam hoc loco nõ ait:ſi exaltatꝰ

fuerit a terra ſiliꝰ hõinis:ſed ſuperiꝰ dixe

rat:quod heſterno die lectũ atq; tractatũ

eſt: quãdo nũciati ſunt gentiles illi qͥ euʒ

videre cupiebãt: vẽit hoꝛa vt gloꝛiſicetur

filius homĩs. Hoc itaq; iſti animo retinen

tes: et quod nunc ait.cum exaltatus fue⸗-
ro a terra:moꝛtẽ crucis intelligẽtes: que⸗

ſierunt ab illo et dixerũt: Nos audiuimꝰ

ex lege:quia chꝛiſtus manet ineternũ. Et

quomõ tu dicis opoꝛtet exaltari filium ho
minis: Quis eſt iſte filius homis? Si eniʒ

chꝛiſtus eſt inqunt:manet ineternũ Si ma

het ieternũ: quomõ exaltabit᷑ a terra:idẽ.

quomõ crucis paſſiõe moꝛietur: Hoc em̃
eum dixiſſe intelligebant: quod facere co

gitabant. Mon ergo eis verboꝝ iſtoꝛũ ob
ſcuritatem aperuit infuſa ſapiẽtia:ſed ſti⸗

4

mulata conſcientia. Pixit ergo eis ie⸗
—ſus Aghuemoe cu lume i vobis

ſt. Minc ergo ẽ quod intelligitis:qa chꝛi
tus manet ineternũ. Ergo qnbulate

dum lucem habetis: vt no tenebre

Peclocumn⸗ eſt ieſus:et abijt:et ab

Ca. XI
ʒʒͤ4WèͤGWW

vos coprehendant. Ambulate: acce⸗
dite: totum intelligite:et moꝛiturũ chꝛiſtũ
et victurũ ineternũ: et ſanguinẽ fuſurum
quo redimat: ⁊ aſcenſurũ in ſublimia quo
perducar. Tenebꝛe autẽ vos cõpꝛehedẽet
ſi eo modo credideritis chꝛiſti eternitatẽ.
vt negetis in eo moꝛtis huilitatẽ. Et qui

gt. Sic pot

eſt offendere in lapidẽ offen

n lucem ingura⸗
recne m lucemn:vt filij lucis
ſitis. Cum aliqd veri auditu habetis:cre
ite i venitarẽ: vt renaſcamim in veritate:

condit ſeabeis. Hon ab eis qui crede
re et, diligere ceperat: non ab eis qui cũ ra
mis palmarũ et laudibꝰ obuiã venerant:

ſed ab eis qui videbant ⁊ inuidebãt: quaa

nec videbant: ſed in lapidẽ illum cecitate
offendebant:Cũ autẽ abſcõdit ſe ieſ uoab
eis:qui eum occidere cupiebãt: quod ſe⸗
pe pꝛopter obliuionẽ cõmonẽdi eſtis:no⸗
ſtre infirmitati conſuluit:non ſue poteſta⸗—

ti derogauit.

Explicit tractatus quinq̃geſimꝰ

ſecundus. Incipit tractatus quin⸗

uageſimũs tertius. Ab eo quod
ri uͦ eſt. Cum aut tanta eguec
ciſſet coram eis non credebantin
eum.vſq; ad id quod ait.Dilexert
gloriam Pominig nagis qua dei-

Benũclata do?
mMinus chꝛiſtꝰ paſſiõe ſua ⁊ moꝛ
te fructuoſa in exaltatiõe ſanc⸗
te cruciſ.vbi dixit ſe oĩa tracturũ eſſe poſt
ſe:cum intellexiſſent iudei qð de ſua moꝛ⸗
te dixiſſet: ⁊ pꝛopoſuiſſent eis queſtioneʒ
quomõ diceret ſe eſſe moꝛiturum:cũ ex le
ge audierint quod chꝛiſtus manet ineter⸗
num:hoꝛtatus eſt eos vt dum adhuc mo⸗
dicum lumen in eis eſſet quo chriſtü eter⸗
num eſſe didiciſſent: ambularent vt totuʒ
diſcerent: ne cõpꝛehenderent᷑ a tenebꝛis.

Eſaie.liij Au

Joh. j.

Et cum hec eſſet locutus: abſcondit ſe ab

eis. Hec in ſuperioꝛibꝰ dominicis lectioni

bus verbiſq; didiciſtis. Deinð tulit euanz
geliſta:vnde hodiernũ capitulũ recitatũ
eſt. et ait: Cum autem tanta ſigna fe⸗

ciſſet coram eis non credebati enu:
1P

vt ſermo eſaie ꝓphete impleretu
uem dixit. Domine quis credid

auditui noſtro: et bꝛachium don
ni cui reuelatum eſt: Abi ſatis
dit bꝛachiũ domini ipſum filiũ dei nuncu⸗
patum:non quod deus pater figura deter
minetur carnis humane Bꝛachiũ domini
filius dicit᷑ qð oĩa per ipſum facta ſunt:ei

qʒ filius nõ tãqᷓ; mẽbꝛũ coꝛꝑiſ hereat:ſʒ da

omnia per ipſum facta ſunt: ideo bꝛachiũ
domini dictũ eſt.Sicut enĩ fuũ bꝛachium

per qð oꝑaris: ſic dei bꝛachiũ dictũ ẽ eiꝰ

verbũ:quia per verbũ oꝑatus eſt mundũ
Cur enĩ homo vt aliquid bꝛachium oꝑe⸗

tur extẽdit:niſi quia nõ cõtinuo fit quod

dixerit? Si autem tanta poteſtate pꝛeua⸗

leret.vt ſine vllo motu coꝛꝑis ſui quod di

ceret fieret: bꝛachiũ eiꝰ verbũ eius eſſet:
quia verbũ non eſt cogitabile vel ſonabi⸗
le.Sed dominus ieſus vnigenitus dei pa

tris filius:ſicut non eſt paterni coꝛpis mẽ⸗

bꝛuʒ:ita non eſt cogitabile vel ſonabile ac
tranſitoꝛiũ verbum: quia cũ omnia ꝑip⸗
ſum facta ſunt:dei verbũ erat. Cum ergo
audiuimus bꝛachiũ dei patris eſſe dei ſili
um:non nobis obſtrepat cõſuetudo carna
lis.ſed quantũ illo donante poſſumꝰ: vir
tutem dei et ſapientiã cogitemus: ꝑ quaʒ
facta ſunt omnia. Tale qpe bꝛachiuʒ nec
poꝛrectũ extẽdit᷑: nec collectũ ↄtrahitur.
Non ẽ em̃ ipᷣe qui pater ſed vnũ ſunt ipᷣe
et pater et equalis patri:vbiq; totus eſt ſi
cut pat᷑:ne aliqua pateat occaſio deteſta⸗

bili erroꝛi eoꝛũ qui dicũt ſolũ eſſe patrẽ.

ſed pꝛo diuerſitate cauſaꝝ ipſum dici filiũ
ipᷣm dici ſpm̃ſctm̃: et in his verbis audent
dice: Ecce videtis quia ſolus eſt pater ſi
bꝛachiũ eius eſt filius:nõ enĩ due ſed vna
perſona eſt homo et bꝛachiũ eius:nõ intel
ligentes neq; adutentes quomõ verba de
rebus alijs ad res alias tranfferantur:pꝛo
pter aliquã ſimilitudinẽ etiã in locucioni
bus qͥtidiãis ð viſibilibus et notiſſimis re
bus: quãto magis vt nobis ineffabilia q̃li
tercũmq; dicant᷑:que dici ſicuti ſunt omni

H
“

iſatis oſten⸗

turus &S

XII

—— —
—

no non pofſſunt. Nam et hõ alterũ homi⸗
nem per quẽ ſolet agere quicqͥd agit/bꝛa
chiũ ſuuʒ appellat.et ſi ei auferatur dols
dicit bꝛachiũ ꝑdidqi:et ei qui abſtulerit dis
cit:bꝛachiũ meum mihi abſtuliſti. Intelli
gant ergo quomõ dictus ſit filiꝰ patriſ bꝛa
chiũ per quod pater oꝑatus eſt omia: ne
nõ hoc ĩtelligẽdo ⁊ ĩ ſui erroꝛis tenebꝛis ꝓ
manendo:ſimiles ſint iudeis ipſis:de qui⸗
bus dictũ eſt: et bꝛachiũ domini cui reue
latũ eſt ¶ loic occurrit altera queſtio. HDe
qua quidẽ vt competent aliqd diſputet᷑: B
et omnes eius latebꝛoſiſſimi ſinꝰ perſcru
tentur et excuciant᷑ vt dignũ eſt: nec mea
rum viriũ eſſe arbitroꝛ:nec anguſtiaꝝ tem
poꝛis:nec veſtre capacitatis. Tamẽ quia
tranſire ad alia veſtra expectatõe nõ ſini
mur: niſi aliqͥd inde dicamus: accipite Gd
poterimus: et vbi veſtre expectatiõi non

ſuffecerimus: ab illo ĩcrementũ poſcite q

nos plantare poſuit ⁊ rigare: quia ſicut di
cit apoſtolus:neq; qui plantat eſt aliquicd
neq; qui rigat:ſed qui incrementũ dat de j:Coꝛ.iij
us.Quidã ergo inter ſe muſitãt:⁊ vbi poſ
ſunt aliquãdo pꝛoclamãt: et turbulẽta di
ſceptatiõe contendũt dicẽtes. Quid fece
runt iudeivel que cłpa eoꝝ fuit:ſi neceſſe
fuit vt ſermo eſaie pꝛophete ĩpleret᷑ queʒ
dixit:domĩe quis credidit auditui noſtrẽʒ
⁊ bꝛachiũ domini cui reuelatũ eſt?⸗ Anibꝰ
reſpondemus deũ pꝛeſciũ futuroꝝ/per ꝓ

phetam pꝛedixiſſe infidelitatẽ iudeoꝛum:

pꝛedixiſſe tamẽ non feciſſe. Non em̃ ppte
rea quẽquã deꝰ ad peccandũ cogit: quia
futura hõinũ peccata iã nouit.Ipſoꝝ enĩ
pꝛeſciuit peccata non ſua:non cuiuſq; alte
rius ſed ipſoꝛũ: Qua ꝓpter ſi ea que ille
pꝛeſciuit ipſoꝝ non ſunt ipſoꝛũ:non vere
ille pꝛeſciuit.Sed quia illiꝰ pꝛeſciẽtia fal⸗
li nõ poteſt: ſine dubio non alij ſed ipi pe
cant:quos deus peccatoꝛes eſſe pꝛeſciuit
Fecerũt ergo peccatũ iudei quod eos nõ
compulit facere cui peccatuʒ non placet:
ſed facturos eſſe pꝛedixit quẽ nihil latet:

Et ideo ſi non malũ ſed bonũ facere volu

iſſent non ꝓhiberent᷑:et hoc facturi pꝛeui⸗

dentur ab eo qui nouit quid ſit quiſq;; fac

turus: et quid ei ſit pꝛo eius opere reddi⸗ .
ed que ſequnt᷑ euangelij verba
plus vrgent:et pꝛofundioꝛem faciũt que:

ſtionem. Adiungit etenĩ et dicit. Pro⸗

— —

n Eilaie. vj. pterea non poterãt cedere: qa ite⸗
s rum dicit eſaias· Excecauit oculos
td⸗ eorum et indurauit cor eorum: vt
hull non videant oculis et intelligant
nlda orde: et conuertantur et ſanem il⸗
nde lon Sielnn em̃ nobis.Si non potucrunt
us credere:quod peccãtũ eſt homĩs non fac
eqi⸗ entis quod non poteſt facere? Si autẽ nõ
reue⸗ credendo peccauerũt: potuerũt ergo cre⸗
,De dere et nõ fecerũt Si ergo nõ potuerũt:q̊
tet: B modo dicit euaãgeliũ /pꝛopterea non po⸗
fſan . terant credere: quia iterũ dicit eſaias/ex
nes cecauit oculos eoꝛũ et indurauit coꝛ eoꝝ
Nien äSyrt quod eſt grauius ad deum referat᷑ cau
gi ſa qua non crediderunt quandoquidẽ ip
1 ſe excecauit ocłoſ eoꝝ ⁊ idurauit coꝛ eoꝝ
te S Non em̃ ſaltem hoc de diabolo dicitur:ſʒ
inon de deo:quod ipſa pꝛophetica ſcriptura te
ireg ſtatur. Haʒ ſi arbitremur hoc dictũ de dia
un bolo quod excecauit oculos eoꝝ et coꝛ in
