ſuetus videtur:de iuſticia illi querẽda ca
lumnia eſt. Offeramus ei mulierem inad
ulterio depꝛehenſam:dicamus quid de il
la in lege pꝛeceptum ſit. Si eam iuſſerit la

pidare.manſuetudinẽ non habebit.Si eã

dimitti cenſuerit: iuſticiã non tenebit. Vt
autem manſuetudinẽ inquiũt non perdat

in qua iam populis amabilis factus ceſt:ſi
ne dubio eam dimitti debere dicturus eſt
Hinc nos inueniemus accuſandi occaſio⸗
nem:⁊ eum reum faciemus tanq; legis pꝛe
uaricatoꝛem dicentes ei.Hoſtis es legis/
contra moyſen reſpõdes: immo contra eũ

qui per moyſen legẽ dedit.Reus es moꝛ⸗
tis:cum illa ⁊ tuipſe lapidandus es.Poſ⸗

ſet his verbis atq; his ſententijs inflam⸗
mari inuidia:feruere accuſatio: flagitari
damnatio.Sed cui hoc? Peruerſitaſ recti
tudini/falſitas veritati: coꝛruptum coꝛdi
recto /ſtulticia ſapiẽtie.Quando illi laqᷣ⸗
os pꝛepararẽt.in quos non pꝛius ipſi ca⸗

put inijcerent.¶¶ Ecce dominus in reſpon ꝓ
dendo ⁊ iuſticiam ſeruaturus eſt:⁊ a man
ſuetudine non receſſurus. Hon eſt captuſ

cui tendebatur: ſed potius capti ſunt qui
tendebant:quia in eum qui eos poſſet de
laqueis eruere non credebant· Quid

— —,—— —N

— —

i

ſne
rüt
ſu

ai.

ole dii
En

Peo
lciz.
nſue⸗
gni⸗
nin

ad⸗
e
ſtis
mi⸗
rnio
A
due
enon
iler
rerit
mä⸗
daa
ad
de il
ih⸗
Ni

1
ſi
K
⸗
nre

en
nor⸗
boſ⸗
lun⸗
tan,

ni
i⸗
von .
nan
ptul
gu
tde
id

Joh. Tract. XxXXIII La. VIII

ergo reſpondit dominus ieſus? Quid er⸗
go reſpondit veritas? Quid reſpondit ſa

pientia? Quid reſpondit ipſa cui calum⸗

nia parabatur iuſticia: Mon dixit non la⸗

pidetur:ne contra legem dicere videretur
Abſit autem vt diceret lapidetur. Venit
enĩ nõ ꝑdere qð iuenerat:ſed q̃rere quod
perierat. Quid reſpõdit? Videte q; ple
nũ ſit iuſticia:plenũ maãſuetudĩe ⁊ vᷣitate
Qui ſine peccato eſtveſtrum inquit

—

ponſio ſapientie:quomodo cos intromi⸗
ſit in ſemetipſos. Foꝛis enim calũniabãt᷑:
ſeipſos intrinſecus non ꝑſcrutabant᷑. Ad⸗
ulteram videbant:ſe ñ perſpiciebãt.Pꝛe⸗
uaricatoꝛes legis legem implere cupiebãt
Et hoc calũniando non vere/tanq; adul⸗
teram a caſtiate damnãdo. Audiſtis iu⸗
dei: audiſtis phariſei:audiſtis doctoꝛes
legis:legis cuſtodeʒ: ſed nõdũ intellexi⸗

ſtis legiſlatoꝛem. Quid vobis aliud ſigni
ficat:cum digito ſcribit in terra? Digito ei

dei lex ſcripta eſt:ſed ꝓpter duros in lapi

de ſcripta eſt. Nunc iam dũñ̃s in terra ſcri⸗
bebat:quia fructum querebat. Audiſtis
ergo. Impleat᷑ lex:lapidet᷑ adultera Sʒ
nunquid ĩ illa punienda/lex implenda ẽ

a puniendis: Conſideret ſevnuſquiſq; ve
ſtrum:intret in ſemetipſum:aſcendat tri⸗

bunal mentis ſue:cõſtituat ſe ante conſci⸗

entiam ſuam:cogat ſe conſiteri.Scit enim
quis ſit:Nhuia nemo ſcit hominũ que ſunt

hominis:niſi ſpiritus hominis qui in ipſo

eſt. Vnuſquiſq; in ſe intendens:peccato⸗
rem ſe inuenit. Ita plane.Ergo aut iſtam
dimittite:aut ſimul cum illa penam legis
excipite.Si diceret non lapidetur adulte
ra:iniuſtus conuinceret᷑. Si diceret lapi⸗
detur:manſuetus nõ videretur. Dicat qð
dicere debet:⁊ manſuetus ⁊ iuſtus.Qui ſi
ne peccato eſt veſtrum:pꝛioꝛ in illam lapi

dem mittat. hec vox iuſticie eſt. Punia⸗

tur peccatrix:ſed non a peccatoꝛibꝰ. Im⸗

pleatur lex: ſed nõ a pꝛeuaricatoꝛibꝰ legiſ
hHec vox oĩno iuſticie eſt. Qua iuſticia il⸗

li tanq; trabali telo ꝑcuſſi/ſeſe inſpicien⸗

tes ⁊ reos inuenientes:vuus poſtvnũ
omnes receſſerunt:ſelicti ſunt duo:
miſera ⁊ miſericoꝛdia. Dñs autem cũ eos

illo telo iuſticie percuſſiſſet:nec dignatus

eeſt cadentes attendere: ſed auerſo ab eis

prior ini lam lapidem mittat. O re

obtuitu: rurſum digito ſcibebatin
terra. Relicta autem ſola illa muliere oĩ
buſq; abeuntibus: leuauit oculos ſu/
os ad mulierem. Audiuimus vocẽ iu⸗
ſticie:audiamus ⁊ mãſuetudinis.Plus eĩ
credo territa erat illa cum audiſſet a dño
dictum:qui ſine peccato eſt veſtrum: pꝛi⸗
oꝛ in illam mittat lapidem. Illi ergo attẽ⸗
dentes ſe ⁊ abſceſſu ipſo confeſſi de ſe:re⸗
liquerant mulierem cum grandi peccato
ei qui erat ſine peccato.Et quia illa h̊ au⸗
dierat/qui ſine peccato eſt pꝛioꝛ in illaʒ la
pidem mittat:ab illo ſe ſperabat punien⸗
dam in quo peccatum inueniri non pote⸗
rat.¶ IVlle autem qui aduerſarios eius re

—

.

pulerat lingua iuſticie:leuans in eam ocu
los manſuetudinis interrogauit eam.

Nemo te condemnauit: Reſpon

dit illa: Domie:nemo:Et ille: Nec

ego te condemnabo.A quo te foꝛte

amnari timuiſti:quia in me peccatum nõ
inueniſti: Nec ego te ↄqdemnabo. Quid ẽ
domine? Faues ergo peccatis? Hon pla-
ne. Ita attende quod ſequi᷑. Uade de

inceps iam noli peccare. Ergo ⁊ do⸗
minus damnauit:ſed peccatum non homi
nem. Nam ſi peccatoꝛum fautoꝛ eſſet dice

ret/nec ego te condẽnabo:vade ⁊ viue vt
vis: de mea liberatione eſto ſecura. ego
qᷓ;dtumcũq; peccaueris te ab omni pena eti

am gehenne ⁊ inferni terro:ibus liberabo

Non hoc dixit. Intendant ergo qui amãt

in domino manſuetudinem: ⁊ timeant ve
ritatem. Etenim dulcis ⁊ rectus dominus
Ama qð dulcis eſt:time qð rectꝰeſt Tãqᷓ;
manſuetuſ dixit tacui:ſed tanq; iuſtus/nũ
quid ſemper tacebo? Miſericoꝛs ⁊ miſera
toꝛ dominus. Ita plane. Adhuc adde lon
ganimis. Adde adhuc ⁊ miſericoꝛs. Sed

põ.xxiiij.

time qð eſt in nouiſſimo ⁊ verax. Qõ eniʒ

modo ſuſtinet peccantes: iudicaturus eſt
ↄtemnẽtes.An diuitias longanimitatis
manſuetudinis eius contemnis: Ignoꝛas
quia patientia dei ad penitentiam te ad⸗
ducit? Tu autem ſᷣm duriciam coꝛdis tui
et coꝛ impenitẽs:theſauriʒas tibi iram in
die ire ⁊ reuelationis iuſti iudicij dei:qui

reddet vnicuiq; ſcõm opera ſua. Mnanſue

Rhoma. ij.

tus dominus/longanimis dñs/miſericoꝛs

dñs:ſed⁊ iuſtus dñſ/⁊ verax dñs.largitur

4

tibi ſpaciuʒ coꝛrectiõis: ſed tu plus amas

dilationem q́; emendationem. Malus fu
ſti heri:hodie bonꝰ eſto. Et hodiernũ diẽ
i malicia ꝑgegiſti: vel cras mutare. Semꝑ
expectas:⁊ de miĩa dei tibi plurimũ polli⸗
ceris. Quaſi ille qͥ tibi ꝑ patiẽtiã ꝓmiſit in
dulgẽtiã: ꝓmiſerit tibi etiã ꝓlixioꝛẽ vitã.
Vñ ſcis qͥd pariat craſtinꝰdies:? Recte di
cis in coꝛde tuo.quãdo me coꝛrexero: de
us mihi omnia peccata mea dimittet. Ne⸗
gare non poſſumus:ꝙ coꝛrectis atq; con⸗

quo ꝓpheta mihi legis quia pꝛomiſit cor⸗
recto indulgentiã:MNon mihi legis quia ꝓ

miſit tibi deus longam vitam. Ex vtroq;

igitur homines periclytant᷑:⁊ ſperando et
deſperando. Contrarijs rebus/contrarijs

affectionibus. Sperando qui decipitur?⸗

qui dicit: Bonus eſt deus: miſericoꝛs

eſt deus:faciam quod mihi placet quod
libet: laxem habenas cupiditatibꝰ meis
impleam deſideria anime mee. Quare h·
Quia miſericoꝛs eſt deus:bonus eſt deus

manſuetus deus.ſpe iſti ꝑiclytant᷑. Deſpe
ratione autem:qui cum inciderint in gra⸗

uia peccata:putantes ſibi non poſſe iaʒ ig

noſci penitent bꝰ: ⁊ ſtatuentes ſe ad dam

nationem ſine dubio deſtinatos: dicunt

apud ſemetipſos. Jam damnãdi ſumus:
quare nõ qð volumus facimus? Animo
gladiatoꝝ/ferro deſtinatoꝝ.ideo moleſti
ſunt deſperati. Jam enim qð timeant non
habent:⁊ vehementer timendi ſunt. Iſtos

deſperatio necat:ſpes illos. Inter ſpem æ-

deſperationem fluctuat animus.Metuen
dum eſt ne te occidat ſpes:⁊ cum multum
ſperas de mĩa/incidas in iudicium.AMetu
endum eſt rurſus ne te occidat ðſperatio:

et cum putas iam tibi non ignoſci que gra

uia cõmiſiſti:non agas penitentiã ⁊ incur⸗
ras in iudicem ſapientiã que dicit:⁊ ego
veſtre perditioni ſuꝑridebo. Quid ergo

gagit dñs cum periclytantibꝰvtroq; moꝛbo

Ecẽc.v:

Eʒech. xviij

Illis qui ſpe periclytant᷑:h̊ dicit. Ne tar⸗

des conuerti ad dñm:neq; differas de die

in diem. Subito enim veniet ira illius: et
in tẽpoꝛe vindicte diſperdet te. Illis qui
deſperatione periclytãtur quid dicit:? In
quacunq; die iniquus conuerſus fuerit:

omnes iniquitates eius obliuiſcar: Pꝛo⸗

pter illos ergo qui deſperatione penicly⸗

tantur: ꝓpoſuit indulgentie poꝛtum. Pꝛo
pter illos qui ſpe periclytant᷑ ⁊ dilationi⸗
bus illuduntur: fecit dieʒ moꝛtis incertuz

qñ veniat vltimꝰ dies neſcis. Ingratꝰ es
qꝛ hodiernũ ha bes:in q̊ coꝛꝛigaris? Sic g̊
dixit ad iſtã mulierẽ:nec ego te ↄdẽnabo:
Sʒ facta ſecura ð pᷣterito/caue futura: nec

ego te ↄdemnabo. Deleui quod cõmiſiſti

obſerua qð pꝛecepi vt inuenias qð ꝓmiſi.

cti n⸗ Erxplicit tractatꝰ triceſimus tertiꝰ:
uerſis indulgentiã deus pꝛomiſit. Nam in

Incipit tractatus triceſimuſquar

tus.ð eo qð dictũ eſt:Ego ſum lux

mũdi:qui ſequit᷑ me non ambulat
in tenebris ſed habebit lumẽ vite

audiuimus ⁊ intenti accepi⸗
. mus cum ſanctum euangeliũ
— geretur: non dubito ꝙ om⸗
nes etiam intelligere conati ſumus: et

qjuiſq; noſtrum de re tam magna que le⸗
cta eſt:pꝛo ſuo modulo cepit qð potuit:et
poſito paneverbi:nemo eſt qui ſe querat᷑.

nihil guſtaſſe.Sed interim non dubito:qꝛ

difficile quiſq; eſt qui totum intellexerit.

Tamen etiam ſi eſt qui cmnia verba do⸗
mini noſtri ieſu chꝛiſti modo ex euange⸗
lio recitata ſatiſ intelligat:toleret miniſte
rium noſtrum:quouſq; ſi poſſumuſ ulo ad

iuuante tractando faciamus:vt vel omẽg

vel multi intelligant quod ſe pauci intel⸗
lexiſſe letantur.qð ait dĩs: Ego ſuʒ lux

mungdi Clarũ puto eſſe eis qui hãbent
oculos:vnde huius lucis participes fiant.

Qui autem non habent oculos niſi in ſola

carne:miraãtur qð dictũ eſt a dño ieſu chꝛi

ſto. Ego ſum lux mundi. Et foꝛte non de⸗

ſit qui dicat apud ſemetipſum: Nunquid
foꝛte dſis chꝛiſtꝰ ẽ ſol iſte:qui oꝛtu⁊ occa⸗

ſu peragat diem? Non eniʒ defuerũt here
tici qui iſta ſenſerunt. Manichei ſolẽ utũ
oculis carneis viſibilẽ: expoſitum ⁊ publi

cum non tantum hominibus ſed etiam pe

coꝛibus ad videndũ:chꝛiſtum dñũm eẽ pu⸗

tauerunt. Sed catholice eccleſie recta fi⸗

des impꝛobat tale comentum:⁊ diabolicã
doctrinam eſſe cognoſcit. Non ſolum ag⸗
noſcit credendo:ſed in quibus poteſt cõ⸗

Bod modo

ho ii

—,—

d⸗

ent
ant.
ſole
chri
nde⸗
uis
A⸗
ge

bi
Ne
⸗

lic
4,
o⸗

uincit etiam diſputando. Impꝛobemus

itaq; huiuſmodi erroꝛem:quem ſancta ab

initio anathematiʒzauit eccleſia. Hon arbi
tremur dñim ieſum chꝛiſtum hunc eſſe ſo⸗

lem quem videmus oꝛiri ab oꝛiente: occi⸗
dere in occidente:Cuius curſui nox ſucce

dit: cuius radij nube vmbꝛantur:qui cer⸗

to de loco in locum motione commigrat.
Non eſt hoc dñs chꝛiſtus. Non eſt do⸗
minus chꝛiſtus ſol factus: ſed per quẽ ſol

factus eſt. Omnia enĩ per ipſum facta ſũt

et ſine ipſo factum eſt nihil. Eſt ergo lux
que fecit hanc lucem. Hanc amemus:hãc

intelligere cupiamus. ipſaʒ ſitiamꝰ:vt ad

po. xxxv.

ipſam lucem aliqñ veniamus:⁊ in illa ita
viuamus:vt nunqᷓ; oino moꝛiamur. Iſta
enim lux eſt:de qua ꝓphetia olim pᷣmiſſa
ita in pſalmo cecinit.Homines ⁊ iumenta
ſaluabis dñe:ſicut multiplicata ẽ mia tua

B deus. Pfſalmi ſancti iſta vᷣba ſunt.¶¶ Ad.

uertite quid de tali luce antiquus ſctõꝝ
hominũ dei ſermo pᷣmiſerit: homines in⸗
quit ⁊ iumenta ſaluos faciesdñe:ſicut mł
tiplicata eſt mia tua deus. Quõ enim deꝰ

es ⁊ habes multiplicem miam: ꝑuenit ea⸗

dem multiplicitas mie tue non ſolum ad
homines quos creaſti ad imaginẽ tuam:
ſed etiam ad pecoꝛa que hoĩbus ſubdidi⸗
ſti. A quo eni ſalus hominis:ab illo ſalus
et pecoꝛis. Non erubeſcas hoc ſentire de
dſio deo tuo: Immo pꝛeſumas ⁊ fidas et
caueas ne aliter ſentias. Qui ſaluuʒ facit
te:ipſe ſaluũ facit equũ tuũ:ipſe oueʒ tu
am. Ad mĩma oĩno veniamus:ipſe galli⸗

ü nam tuam Dũui eſt ſalus: ⁊ iſta deꝰ ſaluat

Aouet te /interrogas: miroꝛ qͥd dubitaſ

Dedignabit᷑ ſaluare: qui dignatus ẽ crea
re? Dũñi eſt ſalus. Angeloꝝ hominũ peco⸗
rum:dñi eſt ſalus.Sicut nemo eſt a ſeipſo
ita nemo ſaluus eſt a ſeipſo. Pꝛoinde ve
riſſime pſalmus atq; optime ait:homines

et iumenta ſaluos facies dñe.Quare? Si

cut multiplicata eſt mia tua deuſ.Tu enĩ
es deus:tu creaſti:tu ſaluas.tu dediſti eẽ
te das ſanũ eſſe.Si ergo ſicut multiplica⸗

ta eſt mia dei/ab illo homines ⁊ iumenta
ſaluantur:nonne homines habent aliqͥd

aliud quod eis deꝰ pꝛeſtet creatoꝛ: qð iu

mentis non pꝛeſtet? Nulla ne diſcretio ẽ

inter animal factum ad imaginem dei: et
animal ſubditum imagini dei? Eſt plane.

Pꝛeter ſalutem iſtam cõmunẽ nobiſcum

Tract. XXXIIII Ca. VIII

animantibus mutis: eſt q nobis p̃tet de
us:ullis autem non pꝛeſtet. Quid eſt hoc?

Sequerce in eodem pſalmo. Filij aũt ho⸗
minũ ſub tegmine alarum tuarum ſpera⸗
bunt.Habentes modo ſalutem cõmunem
cum pecoꝛibus ſuis: fulij hominũ ſub te
gmine alarum tuarum ſperabunt. Ali⸗
am habent ſaluteʒ in re:aliam in ſpe.Sa⸗
lus iſta que in pꝛeſenti eſt: hoĩbus pecoꝛi
buſq; cõmunis eſt. Sed eſt alia quã ſpe-⸗
rant homines ⁊ accipiunt qui ſperant:nõ
accipiunt qui deſperant. Filij autem ho⸗

minũ ſub tegminc inquit alarum tuarum
ſperabunt.Qui auteʒ pſeuerant ſperant:

a te pꝛoteguntur ne de ſpe a diabolo deij
ciantur: ſub tegmine alarum tuarum ſpe⸗
rabũt.Si ergo ſperabunt/dquid ſperabũt
niſi ꝙ pecoꝛa non habebunt? Inebꝛiabun
tur ab vbertate domus tue ⁊ toꝛrente vo

luptatis tue potabis eos.Qualevinũ eſt.

vnde inebꝛiari laudabile eſt? Quale vi⸗
num eſt? Oðõ non turbat ſed dirigit mentẽ

AQuale vinũ eſt? Qð facit perpetuo ſanũ
non inebꝛiando facit inſanũ. Inebꝛiabũt᷑

Vnde? Ab vbertate domus tue ⁊ toꝛren
te voluptatis tue potabis eos. VUnñ ? Qm̃
apud te eſt fons vite. Ipſe fons vite am-
bulabat in terra. Ipſe dicebat:qui ſitit ve
niat ad me.Ecce fons. ¶ Sed nos de lu⸗
mine loqui ceperamus ⁊ ꝓpoſitaʒ ex euãꝗ
gelio queſtionẽ de lumine tractabamus.
Lecta eſt enim nobis dicẽte dño/Ego ſuʒ

lux mundi. In de queſtio:ne quis carnali

ter ſapiens ſolem iſtum intelligendũ pu⸗
taret. Venimus inde ad pſalmũ.Quo cõ
ſiderato:inuenimus interim dñũm fontẽ vi

te: Bibe ⁊ viuc. Apud te inqᷣt fons vite:

ideo ſub vmbꝛaculo alarum tuarum ſpe⸗

rabũit filij hominũ / inebꝛiari iſto fonte q̃⸗

rentes. Sed de lumine dicebamꝰ:ſequere
ergo. Nam ꝓpheta cũ dixiſſet: apud te ẽ
fons vite:ſecutꝰ adiunxit: ⁊ ĩ lumine tuo

vigdebimus lumen:deum de deo:lumẽ de

lumine.Per hoc lumen factum eſt ſolis lu
men.Et lumen qðò fecit ſolem:ſub quo fe⸗

cit⁊ nos:factũ eſt ſub ſole ꝓpter nos.Fa⸗
ctum eſt inq; ꝓpter nos ſub ſole lumẽ qð
fecit ſolem Holi ↄtemnere nubem carnis
Nube tegitur / non vt obſcuretur ſed vt
temperetur. Loquens ergo per nubẽ car

nis lumen indeficiens: lumen ſcientie:lu⸗

men ſapientie: ait hominibꝰ. Ego ſum lux

1 Al. ãbulat mundi:q ſeq̃tur menõ rambulabit ĩ

tenebris ſed habebit lumen vite.

AQuõ te abſtulit ab oculis carnis: z reuo⸗

cauit ad oculos coꝛdiſ? Non enim ſufficit
dicere.qui me ſequit᷑ nõ ambulabit in te⸗
nebꝛis ſed habebit lumen:addidit enĩ vi
te:Sicut ibi dictũ eſt/quõ apud te ẽ fons
vite. Videte itaq; frẽs mei:quõ verba do
mini cum illius pſalmi veritate ↄcoꝛdent:
et ibi lumen poſitũ eſt cum fonte vite.⁊ a
dño dictuʒz eſt: lumen vite. In iſtis autem
vſibus coꝛꝑalibꝰ aliud ẽ lumẽ:aliud fons
Fontẽ fauces querũt:lumen oculi. Quã
do ſitimus:querimus fontẽ. Qñ in tene⸗
bꝛis ſumus.querimꝰ lumen. Et ſi foꝛte no
cte ſitiamus: lumen accendimꝰvt ad fon⸗
tem veniamuſ. NHon eſt ſic apud deũ. Qð
lumen eſt:hoc eſt fons. Qui tibi lucet vt
videas:ipſe tibi manat vt bibas. Videtiſ
ergo frẽs mei:videtis ſi intus videtiſ:qua
le hoc lumen eſt:de quo dũs dicit:qui me
ſequitur non ambulabit in tenebꝛis.Seq̃⸗
re iſtum ſolem:videamꝰ ſi non ambulabis
in tenebꝛis.Ecce oꝛiẽdo exit a te. Ille cur

ſu ſuo ad occidentẽ ꝑgit:tibi foꝛte ad oꝛiẽ

teʒ:pꝛofectio eſt. Miſi tu in ↄꝛiã ꝑtẽ ꝑgas:
non qua ille tendit: ſequẽdo eum ꝓfecto
errabis:pꝛo oꝛiente occidentem tenebis.

Tu eum in terra ſi ſequaris errabis. Nau

ta ſi eum in mari ſequatur errabit. Po⸗

ſtremo videtur tibi ſequendum eſſe ſo⸗

lem:⁊ tendis etiaʒ ipſe ad occidentẽ quo
et ille tendit. Videamꝰ cũ occiderit:ſi nõ
ambulabimꝰ in tenebꝛis. Vide quẽadmo
dum ⁊ ſi nolueris eum deſerere tu:ipſe te
deſeret:ſeruitutis ſue neceſſitate pagens
O diem. ¶ Dñs autem noſter ieſus chꝛiſtus
interim ⁊ cum per carnis nubem non om⸗
nibus apparebat: ꝑ ſapie poteſtatẽ omĩa
tenebat.Neus tuus vbiq; totus eſt.Si nõ
ab illo facias caſum: nunq; a te ipſe facit
occaſum.Qui ergo me inquit ſequit᷑ non
ambulabit in tenebꝛis:ſed habebit lumen
vite. Qð pꝛomiſit/futuri tempoꝛis verbo
poſuit.Hon enim ait habet: ſed habebit
lumen vite. Non ait tamen qui ſequetur
me:ſed qͥ ſeq᷑ me. In eo qð facere debe⸗
mus / pꝛeſens tempus poſuit.Qð auteʒ ꝓp
miſit facientibus:futuri tempoꝛis verbo ſi
gnauit. Qui ſequitur habebit.odo feqᷓ
tur:poſt habebit.odo ſequit᷑ per fidem
poſt habebit per ſpeciem. diu enim ſu

mus in coꝛpoꝛe ait apoſtoluſ:pꝑegrinamur
a dño. Per fidem eni ambulamuſ non per
ſpeciem. Quando per ſpeciem? Cum ha⸗
buerimus lumen vite:cum ad ullam viſio⸗
nem venerimꝰ:quando nox iſta tranſierit
De illo quippe die qui exoꝛturꝰ eſt dictuʒ
eſt. Aane aſtabo tibi ⁊ ↄtẽplaboꝛ. Quid
eſt mane? Tranſacta nocte ſeculi huius:
tranſactis erroꝛibus temptationũ: ſupera
to illo leone qui nocte rugiẽs circũit quẽ
deuoꝛet querens. Mane aſtabo tibi ⁊ vi⸗

debo. HNunc vo quid putamus fratres hu

ic tempoꝛi congruere:niſi qð rurſus ĩ pſal⸗

ij. Coꝛint. v.

ps. v.

mo dicitur? Lauabo per ſingulas noctes pð.l.

lectum meum:lachꝛymis meis ſtratũ meũ

rigabo. Per ſingulas noctes inquit flebo
in deſiderio lucis ardebo. Tlidet dñs deſi
deriũ meum: Quõ dicit illi alter pſalmus
Ante te eſt omne deſideriũ meum:⁊ gemi

tus meus a te non eſt abſconditus. Deſi⸗

deras aurum:videri poteſt. Querens enĩ
aurum:manitfeſtus eris hominibꝰ. Dheſide
ras frumentũ/interrogaſ qui habeat:⁊ cu
piens peruenire ad id qð deſideras/ indi
cas te.Deſideras deum:quiſ videt niſi de
us:? A quo enim petis deum ſicut panem.
ſicut aquam:ſicut aurum: ſicut argentum:

ſicut frumentum? A quo petis deum niſi

a deo? IYpſe petitur a ſeipſo: qui ꝓmittit

ſeipſum.Extendat anima cupiditatẽ ſuã

et ſinu capatioꝛe querat comphẽdere:qð
oculus non vidit nec auriſ audiuit nec in

coꝛ hominiſ aſcẽdit. Deſiderari poteſt/cõ i· Coꝛinth.ij

cupiſci põt / ſuſpirari pᷣt: ĩ illud poteſt di

Ergo fratres mei: qð dñs bꝛeuiter ait.
go ſum lux mundi: qui me ſequitur non
ambulabit in tenebꝛis:ſed habebit lumen
vite.Quibus verbis aliud eſt qð iuſſit:ali
ud qð pꝛomiſit. Faciamus ꝙ iuſſit:ne im⸗

pudenti fronte cõſideremus qð pꝛomiſit:

ne dicat nobis in iudicio ſuo. Feciſti euiʒ

quod iuſſi: vt petas qð pꝛomiſi? Quid

ergo iuſſiſti dñe deus noſter? Dicet tibi
Vt ſeqreris me.Conſiliũ vite petiſti.Cu
ius vite? niſi de qua dictũ eſt: apud te eſt
fons vite. Audiuit quidam. vade vende
omnia que habes ⁊ da pauperibꝰ ⁊ habe⸗
bis theſaurum in celo ⁊ veni ſequere me:
triſtis abſceſſit:non eſt ſecutus. Queſiuit
magiſtrum bonum :interpellauit doctoꝛẽ
et contempſit docentẽ. Triſtis abſceſſit:

põ. xxxvij.

gne cogitari ⁊ verbis explicari non poteſt E

han.ir.

an tii

r iKonn
c

.
ſo⸗
ent

ge⸗
be⸗
.

6

.

F nebꝛis:? Quia dñs illuminat cecos.¶ Gllu

Zohan. ix.

Johan. xii

ligatus cupiditatibꝰ ſuis.Triſtis abſceſ⸗
ſit:habens grandem ſarcinam auaricie ſu
per humeꝛos ſuos.Laboꝛabat/eſtuabat:
et qui ab illo ſarcinaʒ deponere voluit: ñ
eſt ſequẽdus putatus ſed deſerẽdus.Po
ſtea vo qᷓ; dñs per euangeliũ clamauit:ve
nite ad me omnes qui laboꝛatis ⁊ onerati
eſtis ⁊ ego vos reficiam.Tollite iugũ me
um ſuꝑ vos ⁊ diſcite a me quia mitis ſum
et humilis coꝛde:qᷓ; multi fecerunt audito
cuãgelio /qð ex oꝛe ipſiuſ audito diues il
le non fecit.Ergo modo faciamus:ſequa⸗

mur dñm:ſoluamus compedes:quibꝰ im⸗
pedimur ſequi. Et quis idoneus ſoluere

tales nodoſ niſi ille adiuuet cui dictum ẽ:
dirupiſti vincula mea: De quo aliuſ pſal
mus dicit. Dñs ſoluet cõpeditos:dñs eri⸗

get eliſos. Et quid ſequunt᷑ ſoluti ⁊ ere⸗

cti niſi lumen a quo audiunt / ego ſum lux
mundi:qui me ſequit᷑ non ambulabit ĩ te

minamur ergo modo fratres:habẽtes col⸗
lyrium fidei.Pꝛeceſſit eniʒ eius ſaliua cũ
terra:vnde inũgeret᷑ qui cecus eſt natus.
Et nos de adam ceci nati ſumus:illo illu⸗
minante opus habemus.Miſcuit ſaliuam
in terra.verbum caro factum eſt ⁊ habita⸗
uit in nobis.aMiſcuit ſaliuam cum terra:
ideo pꝛedictuʒ eſt: veritas de terra oꝛta ẽ

Ipſe autem dixit:ego ſum via veritas et

vita. Veritate ꝑfruemur cum viderimus
facie ad faciem:quia ⁊ hoc ꝓmittitur nobᷣ
Mam quis auderet ſperare:qð deuſ nõ di
gnatus eſſet vel polliceri vel dare? Tide
bimus facie ad faciẽ:apoſtoluſ dicit. Nũc
ſcio ex parte/nunc in enigmate ꝑ ſpeculuʒ
tunc autem facie ad faciem. Et iohannes
apoſtoluſ in epiſtola ſua. Dilectiſſimi nũc
filij dei ſumus:⁊ nondum apparuit qᷣͥd eri⸗
mus.Scimus quia cuʒ aparuerit/ ſimiles

ei erimus:quõ videbimus eum ſicuti eſt.

Hec eſt magna ꝓmiſſio. Si amas ſequere
„ Amo inquis. Sed qua ſequoꝛ? Si dixiſſʒ
tibi dñs deus tuus/ ego ſum veritas ⁊ vi⸗
ta:deſiderãs veritatẽ:concupiſcẽsvitam:
viam qua ad hec ꝑuenire poſſes ꝓfecto q̃
reres ⁊ diceres tibi.Magna res veritas:
magna res vita:ſi eſſet quõ illuc ꝑueniret
anima mea.Queres qua? Audi eum dicẽ
tem pꝛimo:ego ſumvia.Anteqᷓ; diceret qͥ:
pꝛemiſit qua. Ego lum inquit via. Quo

via: Et veritas ⁊ vita. Pꝛimo dixit q̊ ve⸗

Tract. XXXIII Ca. vIII

nias:poſtea dixit quov Sias. Ego ſum via
ego ſum veritas:ego ſuʒ vita:aAanẽeſ apð

patrem: veritas ⁊ vita. Induens ſe carne:
factus eſt via.Mon tibi dicit᷑ laboꝛa que⸗
rendo viam:vt ꝑuenias ad veritatẽ ⁊ vi⸗

tam. Mon hoc tibi dicitur. Piger ſurge:

via ipſa ad te venit:a te de ſomno doꝛmi⸗

entem excitauit. Si tamẽ excitauit: ſurge

et ambula. FYFoꝛte conaris ambulare:⁊ nõ

potes quia dolent pedes. Vnde dolent

pedes? An iubente auaricia ꝑ aſpera cu⸗

currerunt? Sed dei verbuʒ ſanauit ⁊ clau
dos. Ecce inquis ſanos habeo pedes:ſed

ipſam viam non video. Illuminauit ⁊ ce⸗
cos.hoc totum per fidem:qᷓ;diu ꝑegrina⸗

mur a dño manẽtes in coꝛpoꝛe.Cum autẽ

ꝑambulauermꝰ viam ⁊ ad ipſam patriam
ꝑuenerimus:quid erit nobis letiuſ? Quid

erit nobis beatius? Quia nihil pacatius:

nihil eni aduerſus hoĩeʒ rebellabit. Müũc
vo fratres difficile ſine rixa ſumus.Ad cõ
coꝛdiã quidemvocati ſumus:iubemur pa

cem habere inter nos:ad hoc conandũ eſt

oĩbuſq; nitendũ viribus:vt aliquando ꝑ⸗
ueniamus ad pfectiſſimã pacẽ.AModo au
tem litigamꝰ plerũ q; cum eis:quibus con
ſulere volumus. Ille errat: tu vis ducere
ad vitam. Reſiſtit paganus:Diſputas cõ⸗
tra erroꝛes idoloꝝ ⁊ demonioꝝ. Reſiſtit
hereticus:Diſputas contra alias doctri⸗
nas demonioꝝ. Malus catholicus ñ vult
bene viuere.Coꝛripis etiam interioꝛẽ fra⸗
trem tuũ:tecum manet in domo ⁊ ꝑditas

vias querit.Eſtuas quõ illud coꝛrigaſ:vt

de illo bonam rationẽ dño amboꝝ reddaſ
Ote vndiq; rixarum neceſſitates? Ple⸗
rumq; homo tedio affectus dicit apud ſe⸗
metipſum. Quid mihi eſt pati ↄtradicto⸗
res:pati eos qui reddunt mala pꝛo bonis
Ego volo conſulere:illi volunt ꝑire Con
ſummo vitam meam litigãdo: pacem non

habeo. Inimicos inſuꝑ facio quos amicoſ

habere deberem:ſi beniuolentiã conſulen
tis attẽderẽt. Quid mihi eſt iſta perpeti⸗
redeam ad me:mecum ero:deum meũ in⸗

uocabo.Redi ad teipſum:ibi inuenies ri.
xam.Si cepiſti deuʒ ſequi: ibi inuenis ri⸗
xam. Quam rixam inquis inuenio? Caro

concupiſcit aduerſus ſpiritũ:⁊ ſpiritꝰ ad⸗
uerſus carnem. Ecce tuipſe es:ecce tu ſo⸗
lus es:ecce tecũ es:ecce aliũ nullũ hoiem

pateris. Sed vides aliam legem in mem⸗

0

Rhoma. vij

ZJoh.

ract. XxxxXV Ca. vVIII
bꝛis tuis repugnantem legi mentis tue:et pheticas accendit ⁊ miſit.De his etiã erat
captiuantẽ te in lege peccati que eſt ĩ mẽ⸗ lohannes baptiſta:cui tam magnũ ipſum
bꝛis tuis.Exclama ergo ⁊ a rixa interioꝛe lumen quod eſt dũſ chꝛiſtus/phibuit teſti ehnr
clama ad deum: vt tibi paciſicet te. Miſer moniũ:quale nulli hominũ.Ait enim: In enſ.
ego homo:quis me liberabit de coꝛpoꝛe natis mulierũ:non ſurrexit maioꝛ iohan⸗
moꝛtis huius? Gꝛatia dei per ieſum chꝛi⸗ ne baptiſta.Hic tamẽ quo nemo erat ma⸗
ſtum dñm noſtrum:quia qui melinquit ſe- ioꝛ in natis mulierũ: dicit de domino ieſu
quitur non ambulabit in tenebꝛis ſed ha-⸗ cchꝛiſto. Ego quidem baptiʒo vos in aqua
bebit lumen vite.Finita tota rixa/imoꝛta Qui autem venit foꝛtioꝛ me eſt: cuius nõ .
litaſ conſequetur:quia nouiſſima inimica ſum dignus calciamentum ſoluere. Vlide .
deſtruet᷑ moꝛs.Et qualis pax erit?: Opoꝛ te:quẽadmodũ ſe lucerna dieiſſubmittat.
tet coꝛruptibile hoc induere incoꝛruptio⸗ Lucerna vᷣo ipſum iohannem fuiſſe doni .
nem:⁊ moꝛtale hoc induere ĩmoꝛtalitatt. nus ipſe teſtatur. Ille erat inquit lucerna Johan. v. .
Quo vt veniamus quia tunc erit ĩ re:nũc ardens ⁊ lucens:⁊ vos voluiſtis ad hoꝛaʒ
ſequamur in ſpe eum qui dixit. Ego ſum exultare in lumine eius. Quando autem .
lux mundi:qui me ſequitur non ambula⸗ dixerunt iudei domino:dic nobis in q̃ po
bit in tenebꝛis ſed habebit lumen vite. teſtate iſta facis:ſciens dominus quia io⸗
“ hannem baptiſtam pꝛo magno habebant
xplidit tractatꝰ triceſimuſquar etꝙipſe queʒ pꝛo magno habebant / eis ö
tus: Incipit tractatus triceſinuſ/ domino teſtimoniũ perhibuiſſet reſpõdit
Dixerunt ergo phariſei:Tu dete de celo an ex hominibus?: Turbati illi in⸗
ipſo teſtimoniũ perhibes teſtimo traſ emetipſos cogitabant quia ſi dicerẽt 4
nium tuum non eſtverum:vſq; ad ab hominibus:lapidari poſſent a turba:q
id quod dictum eſt: Uerum eſt te⸗/ iohannem pꝛophetam eſſe credebant. Si
ſtimoniũ meum: quia ſciovnde ve viccrenro celoreſponderct eis. Ille quẽ
Mnennnh mnernir⸗LAi conſitemini de celo habuiſſe pꝛophetiam
ni et quo vado: mihi teſtimoniũ perhibuit:⁊ ab illo audi⸗
*₰ ſttis in qua ego ina Seiaen oteſtate. Eli⸗
A 2 WRNRNR derunt ergo quodlibet hoꝛum reſpondiſ- .
verbis O0/ ſent in laqueos ſe caſuroſ:⁊ dixerunt. Ne Matthᷣ.xxj.
mini noſtri ieſu chꝛiſti vbi ait ſcimus Et domin“ eis. Nec ego dico vo⸗
Ego ſum lux mundi qui me bis:in qua poteſtate iſta facio. Non vobᷣ
ſequitur non ambulabit ĩ te-⸗ dico qð ſcio:quia non vultis fateri quod
nebꝛis ſed habebit lumen vite: heſterno ſcitis. Juſtiſſime vtiq; repulſi: confuſi ab⸗
die qui affuiſtis diu diſputatũ eſſe memi-⸗ ſceſſerunt. Et impletum eſt qð in pſalmo
niſtis.Et ſi adhuc velimus de illo lumine per pꝛophetam dicit deus pater: paraui
diſputare diu loqui poſſumus: Nam non lucernam chꝛiſto meo.id eſt.ipſum iohan .
poſſumus explicare compẽdio. Itaq; fra⸗ nem. Inimicos eius induam confuſione: põ.cxxxji.
tres mei ſequamur chꝛiſtũ lumen mundi: ſuper ipſum autem effloꝛebit ſanctiſicatio
ne ambulemus in tenebꝛis. Tenebꝛe me⸗ mea. Habebat ergo domin“ ieſus chꝛiſtꝰ
tuende ſunt moꝛuʒ:non oculoꝝ.Et ſi ocu teſtimoniũ pꝛophetarũ ante ſe pꝛemiſſo⸗ ſe
loꝛum/non exterioꝝ ſed interioꝛum. In rum: pꝛeconum iudicẽ pꝛecedentiũ.ha⸗ n
de diſcernitur non album ⁊ nigrum/ſed bebat teſtimoniũ a iohanne: ſed ipſe ma- t
iuſtum ⁊ iniuſtũ.Cuʒ hec ergo dixiſſet do ius teſtimoniũ erat quod ſibi perhibebat
Textꝰ ha⸗ minus noſter ieſus chꝛiſtus.t Reſpon / Ilh autem inſirmis oculis lucernas que
ber dixerunt derunt iudei:Tu de teipſo teſtio / rebant: quia diẽ ferre non poterant¶ Nã B
Sei phanſei nium icis:teſtimoniũ tuum non iobannes idemipſe apoſtolus cuius euan Nedele⸗
Al. phibes eſt õ . gelium in manibus habemꝰ: in ipſius euã
eſt verum. Anteq; veniret dñs noſter ie gel ſui capite ait ð ioh
ſus chꝛiſtus:multas ante ſe lucernas pꝛso⸗ gelu ſui capite ait ð iohanne. Erat homo
nergv e miſſus a deo:cui nomen erat iohãneſ.ic

erat
ſum
eſn
n
.
Ama⸗
vleſu
gua
lon
Nige
m.
om!
m hany
3
en
0.
o⸗
at
eisd
odit
none
leeſt
liin⸗

ert⸗ ,

i
9
1.
⸗

.

7

e Mantr

ℳ
ob
lodh
ab⸗
no
raui
pon . „D
ne⸗ ilihh
no
g7
⸗
var
ge⸗
ſis
un
cus
no
Hie

Zob. Groct. Xx

Johnn. j.

venit vt teſtimoniũ perhiberet de lumine
vt omnes crederent per eum. Mon erat il⸗

le lumen:ſed vt teſtimoniũ perhiberet de

lumine.Erat lumen verum: quod ulumi⸗

nat omnem hominẽ venientem in hũc mũ
dum. Si omnẽ: ergo ⁊ iohannem. VUnde
dicit ⁊ ipſe iohannes. Hos omnes de ple⸗

nitudine eius accepimuſ.Diſcernite ergo
iſta vt pꝛoficiat mẽs vr̃a ĩ fide chꝛiſti Ne

ſemper infantes ſitis vbera querentes ⁊ a

cibo ſolido reſilientes. Debetis apud ma⸗

trem ſanctam eccleſiam chꝛiſti nutriri ⁊ ab
lactari:⁊ ad eſcas ſolidioꝛes accedere mẽ
te non ventre. hoc ergo diſcernite:aliud
eſſe lumen quod illuminatur:aliud quod
illuminat. NHam ⁊ oculi noſtri lumina di⸗

cuntur:a vnuſquiſq; ita iurat tangẽs ocu⸗

los ſuper lumina ſua:ſic viuãt lumia mea
Vſitata iuratio eſt. Que lumina ſi lumia
ſunt:deſit lumẽ in cubiculo tuo clauſo/pa
teant ⁊ la ceant tibi. Non vtiq; pñt. Quo⸗

modo ergo iſta in facie que habemus ⁊ lu

mina nuncupamus ⁊ quando ſana ſunt et
quando patẽt / indigent extrinſecuſ adiu

toꝛio luminis:quo ablato ⁊ non illato/ ſa

na ſunt/aperta ſunt nec tamen vident: ſie
mens noſtra que eſt oculus anime/niſi ve

ritatis lumine radietur ⁊ ab illo qui illu⸗

minat nec illuminatur mirabiliter illuſtre⸗
tur: nec ad ſapientiam nec ad iuſticiã po⸗

terit peruenire. Ipſa eſt enim vita noſtra

iuſte viuere. Quomodo autem non of⸗

fendit invia:cui non lucet lumen? Ac per

hoc in tali via videre opus eſt:in tali via
videre magnũ eſt. Ma tobias in facie ocu
los clauſos ha bebat/⁊ filius patri manuʒ
dabat:pater flio viam pꝛecipiẽdo mon⸗
ſtrabat. Reſpõderunt ergo iudei.Zu de

te teſtimoniũ dicis. ZLeſtimoniũ tuum nõ⸗

eſt verum. Videamus quid audiant:au⸗

diamus ⁊ nos:ſed non ſicut illi. Illi contẽ
nentes:nos credentes. Illi occidere chꝛi⸗
ſtum volentes:nos per chꝛiſtũ viuere cu⸗
C pientes. ¶ Interim iſta diſtantia diſtin⸗
guat aures menteſq; noſtras:⁊ audiamus
quid reſponderit dñs iudeis. Reſpon⸗/
dit ieſus et dixit eiſ: Et ſi ego ð me
Al .· de me⸗ teſtimonin perhibeo verum eſtte
w ſtimoniũ meum: Quia ſcio vnde

veni ⁊ quo vado.Lumen ⁊ alia demõ

ſtrat ⁊ ſeipſum. Accendis lucernam:ver⸗

XxV La. VIII

bi gratia :vt queras tunicaʒ:⁊ pꝛeſtat tibi

ardens lucerna vt inuenias tunicam. Nũ⸗
quid accendis lucernam:vt videas arden
tem lucernaʒ? Lucerna quippe ardẽs/ ido
nea eſt ⁊ alia que tenebꝛis operiebantur

nudare: ⁊ ſeipſam tuis oculis demonſtra⸗

re.Sic⁊ dñſ chꝛiſtus/⁊ inter fideles ſuos⁊
inimicos iudeos/tanq; inter lucem ⁊ tene
bꝛas diſtinguebat:tanq; inter illos quos
radio fidei perfũdebat/⁊ illos quoꝝ clau
ſos oculos circũfundebat. Nam etiam ſol
iſte: ⁊ videntis faciem illuſtrat⁊ ceci. Am
bo poriter ſtantes ⁊ faciem ad ſolem habẽ
tes illuſtrantur in carne:ſed non ambo il⸗
luminantur in acie. Vidcet ille:ſed ille nõ
videt. Ambobus ſol pꝛeſens eſt.ſed pᷣſen
te ſole vnꝰ abſens.Sic ⁊ ſapientia dei ver
bum dei dñs ieſus chꝛiſtus vbiq; pꝛeſens
eſt:quia vbiq; eſt veritas:vbiq; eſt ſapiẽ⸗
tia. Intelligit quis ĩ oꝛiente iuſt iciam:in
telligit alius in occidente iuſticiam Mun
quid alia eſt iuſticia quam ille intelligit:
alia quã iſte? Separati ſũt coꝛꝑe:⁊ ĩ vno
habent acies mentium ſuarum. Quã vi⸗
deo iuſticiam hic cõſtitutus ſi iuſticia eſt:
ipſam videt iuſtus neſcio quot manſioni⸗
bus a me carne ſeiunctus: ⁊ ĩ illius iuſti⸗

cie luce coniũctus.Ergo teſtimoniũ ſibi ꝑ

hibet lux:aperit ſanos oculos:⁊ ſibi ipſa
teſtis eſt vt cognoſcatur lux. Sʒ quid agi
mus de infidelibus? Nunquid illis nõ eſt
pꝛeſens? Eſt pꝛeſens ⁊ illis: ſed quibus
eam videant/oculos non habent coꝛdis.
Audi de illis ex euangelio ipſo pꝛolatam

ſententiam. Et lux lucet in tenebꝛis: æ te⸗ Johan.j.

nebꝛe eaʒ non compꝛehenderũt. Ergo ait
dſs ⁊ verum ait.Et ſi ego de me teſtimo⸗
niũ perhibeo:veruʒ eſt teſtimoniũ meuʒ.
Quia ſcio vnde veni ⁊ quo vado. Patreʒ
volebat intelligi:patri gloꝛiam dabat ſili⸗
us.Equalis gloꝛificat eum a quo eſt miſ⸗
ſus:qᷓ;dtum debet homo gloꝛificare euma

quo eſt creatus? Scio enim vnde veni ꝛ q

vado.i¶ Iſte qui in pꝛeſentia vobis loq⸗ D

tur / habet qð non deſeruit: ſed tamen ve

nit. Non enim veniẽdo inde diſceſſit: aut
redeundo nos reliquit. Quid miramini?
Deus eſt. non poteſt hoc fieri/ſed ab ho⸗
mine. non poteſt hoc fieri / ab ipſo ſole.
Quãdo pergit ad occidenteʒ/deſerit oꝛi
entem:⁊ donec oꝛiturus redeat ad oꝛien⸗

tem / non eſt in oꝛiente: Dñs autem noſter

0 ij

Johan. j.

Joh. Tract. XXXV Ca. VIII

ieſus chꝛiſtus ⁊ venit ⁊ ibi eſt:⁊ redijt ⁊ H
eſt. Audi ipſuʒ euangeliſtam alio loco di
centem: ⁊ ſi potes cape.ſi non potes crede
Deum inquit nemo vidit vnq; niſi vnige⸗
nitus filius qui eſt in ſinu patris:ipſe enar
rauit. Non dixit fuit in ſinu patris: quaſi
veniendo deſeruerit ſinuʒ patris. Hic lo⸗
quebatur:⁊ ibi ſe eſſe dicebat.QOui ⁊ hinc

Mat. xxviij · diſceſſurus quid dixit? Ecce ego vobiſcũ

ſum omnibus diebus vſq; ad ↄſummatio⸗
nem ſeculi.Ergo verum eſt teſtimoniũ lu
minis ſiue ſe oſtendat ſiue alia: Quia ſine
lumine non potes videre lumen: ⁊ ſine lu

mine nõ potes videre quodlibʒ aliud qdᷣ

non eſt lumen. Si idoneũ eſt lumen ad de
monſtranda ea que non ſunt lumina: nun

quid in ſe deficit?: Nunquid ſe non aperit

ſine quo alia patere non poſſunt? Locutꝰ
eſt pꝛopheta verum:ſed vnde haberet ni⸗

ſi de fonte hauriret? Locutus eſt iohãneſ

verum:ſed vnde locutus eſt/ipſum inter⸗
roga. MNos inquit de plenitudine eius ac⸗
cepimus.Ergo idoneus eſt dñs noſter ie⸗
ſus chꝛiſtus:qui ſibi perhibebat teſtimo⸗
nium.Sed plane fratres mei:in nocte hu⸗
ius ſeculi audiamus ⁊ pꝛophetiam inten⸗

te.Modo enim ad fragilitatem noſtrà no

cturnaſq; coꝛdis noſtri intimas tenebꝛas:
humilis voluit venire dñs noſter.hHomo

venit contẽnendus ⁊ honoꝛandus: venit
negandus ⁊ confitendus. Contemnẽdus

et negandus a iudeis:honoꝛandus ⁊ con⸗
fitendus a nobis. Judicandus iniuſte:iu⸗

dicaturꝰiuſte.Talis g̊ venit:vt opoꝛteret

ei lucernã teſtioniũ phibere.Nũ quid opꝰ

cerat vt iohanneſ tanq; lucerna perhiberet

teſtimoniũ diei:ſi dies ipſe ab inſirmitate
noſtra poſſet videri: Sed non poteramus
Inflrmus factus eſt infirmis. per infirmi⸗

tatem ſanauit infirmitatem: Per moꝛtalẽ
carnem carnis abſtulit moꝛtem. De coꝛpo
