iu durauit:laborandũ eſt quomõ illoꝛũ cul⸗
eſre pam quia non crediderũt poſſimus oſtẽ⸗
ido dere de quibus dicitur: non poterant cre⸗
ud dere. Deinde quid reſpõdebimus de alio
D Ro. xj. pꝛophete ipſius teſtimonio quod poſuit
aeſe paulus apoſtolus dicens?: Quod quere⸗
4 bat iſrael hoc nõ eſt conſecutꝰ:electio au⸗
tẽ cõſecuta eſt: ceteri vᷣo excecati ſunt:ſi⸗
cut ſcriptum eſt. Dedit illis deus ſpiritum
conpunctionis:oculos vt non videant: et
4 aures vt non audiant vſq; in hodiernũ di
. cvm. Audiſtis fratres mei pꝛopoſitam que
Ne ſtionem:nempe quã pꝛofunda ſit cernitis.
a Sed reſpõdemus vt poſſumus.Mõ pote⸗
rant credere: quia hoc Eſaias pꝛopheta
e pꝛedixit. Hoc autem pꝛopheta pꝛedixit:
elle quia deus hoc futurũ eſſe pꝛeſciuit. Qua
vere re autẽ non poterãt ſi a me queratur: cito
e reſpondeo:quia nolebant? Malaʒ quippe
he eceoꝛiũ voluntatẽ pꝛeuidit deus: et per pꝛo⸗
ſcuut phetam pꝛenũciauit ille cui abſcondi fu⸗
ono tura non poſſunt. Sed aliam cauſam inqᷣs
gelt: dicit pꝛopheta:non voluntatis eoꝝ.Quã
dlet: cauſam dicit pꝛopheta? Quia dediut illis
volu dDdDdeus ſpiritũ conpunctionis:oculos vt nõ
ꝛeui⸗ videant:et aures vt non audiant:et exce⸗
5hc cauit oculos coꝛum:et indurauit coꝛ eoꝝ.
edd/ Etiã hoc eoꝛũ voluntatem meruiſſe reſpõ
vera⸗ Aeo. Sic enim excecat: ſic obdurat deus
gve⸗ deſerendo et non adiuuando: quod occul

/

LCa. XI

to iudicio facere poteſt: iniquo nõ poteſt.
Hoc omnino pietas religioſoꝛũ inconcuſ

ſuʒ debet inuiolatumq; ſeruare: ſicut apo

ſtolus dicit:cum eandẽ ipſaʒ tractaret dif

ſicilimam queſtioncẽ: Quid ergo dicemꝰ in

quit:? Nunqͥd iniquitas eſt apud deũ: Ab

ſit. Si ergo abſit vt ſit iniquitas apud deũ
ſiue quando adiuuat/miſericoꝛdit᷑ facit:ſi
uequando non adiuuat/iuſte facit: quia

oĩa nõ temeritate ſed iudicio facit. Poꝛro
ſi iudicia ſanctoꝛũ iuſta ſunt:quãtomagis
ſanctiſicãtis ⁊ iuſtiſicãtis dei? Juſta ergo
ſunt:ſed occłta. Ideo cũ queſtiões huiuſ

modi in mediuʒ venerint:quare alius ſic:

alius autẽ ſic:quare ille deo deſerente ex
cecetur:ulle deo adiuuante illũinetur:non
nobis iudiciũ de iudicio tãti iudicis vſur⸗ Ro. xj.
pemus:ſed contremiſcẽtes exclamemꝰ cũ
apoſtolo.QO altitudo diuiciarũ ſapiẽtie ⁊
ſcientie ði: quã inſcrutabilia ſunt iudicia Ps.xxxv.
eius et inueſtigabiles vie eius. Vnde di⸗
ctum eſt in pſalmo Judicia tua abiſſus m
ta. Non ergo me fratres ad hanc penetrã
dam altitudinẽ/ ad hanc abiſſum diſcuciẽ
dam:ad inſcrutabilia per crutanda: expe
ctatio veſtre caritatis impingat. Agnoſco
modulum meum: ſeutire mihi videoꝛ etiã
modulũ veſtrum. Alicuius eſt hoc incre⸗
mentis meis.et foꝛtius viribus meis:puto
quia et veſtris. Simul ergo audiamus ad Eccleſia.iij.
monentem ſcripturã atq; dicentem. Altio
ra te ne queſieris:et fortioꝛa te ne perſcru
tatus fueris:non quia iſta negata funt no⸗ matb. x.
bis cũ deus magiſter dicat. NHihil eſt ocul x*.
tum/quod non reuelabit᷑. Sed ſi in quod
peruenimꝰ in eo ambulam ſicut dic apo- ·
ſtolus:non ſolũ quod neſcimus et ſcire de Phil.iij.
bemus: fed etiã ſi quid aliter ſapimus:id
quoq; nobis deus reuelabit. Peruenimꝰ Collo. ij.

gautem in viam fidei: hanc perſeuerantiſſi

me teneamus. Ipſa perducit ad cubiculũ
regis:iu quo ſunt omnes theſauri ſapien⸗
tie et ſcientie abſconditi. Nõ eni ipſe do⸗
minus ieſus chꝛiſtus ſuis illis magnis et pᷣ
cipue electis diſcipulis inuidebat:quãdo Joh.xy j
eis dicebat. Multa habeo vobis dicere: ſʒ
non poteſtis illa poꝛtare modo. Ambulãa⸗
dum eſt: ꝓficiendũ eſt:creſcendum eſt:vt
ſint coꝛda noſtra capacia earũ rerũ quas
capere modo non poſſumus.Quod ſi nos
V

vltimus dies pꝛoſicientes inuenerit:ibi di

ſcemus quod hic non potuimus. Si quis
autem iſtam queſtionẽ liquidius et meli⸗
nouit ſe poſſe et conſidit ex ponere: abſit
vt nõ ſim paratioꝛ diſcere quã docere:tã⸗
tum ne audiat quiſq; liberũ arbitrium ſic
defendere / vt nobiſ oꝛationẽ qua dicimꝰ
Math.vj; ne nos inferas in tẽptationẽ:conetur auf⸗
ferre:rurſus ne quiſq; neget volũtatis ar
bitrium:et audeat excuſare peccatũ.Sed
audiamus dominũ ct pꝛecipientẽ ⁊ opitu
lantem et iubentem quid facere debeamꝰ⸗
et adiuuantẽ vt implere poſſi, imus. Haʒ 2
quoſdam nimia ſue voluntatis ſiducia ex

tulit in ſuperbiã:et quoſdã nimia ſue vo⸗

luntatis diffidentia deiecit in negligentiã
Illi dicunt: vt quid rogamus deum ne vi
camur temptatiõe/quod in noſtra eſt po⸗
teſtate. Iſti dicunt /vt quid conamur be⸗
ne viuere:quod in dei eſt poteſtate O do
mine: o pater qui es ĩ celis:ne nos inferas
in qualibet iſtarũ temptationũ ſed libera

nos a malo. Audiamus dominũ dicenteʒ.

NRRogaui pꝛo te petre:ne deſiciat fides tua
Luce.xxij. MHec ſic exiſtimemus ſidem noſtrã eſſi ei li⸗
bero arbitrio: vt diuino non egeat adiuto
rio. Audiamus et euangeliſtã dicentẽ: de
Joh.j. dit eis poteſtatem ſilios dei fieri. Ne om⸗
ninp exiſtimemus in noſtra poteſtate non
eſſe quod credimus:verumtiñ in vtroq; il⸗
lius beneſicia cognoſcamus. Nam et agẽ⸗
de ſunt gratie qa data eſt poteſtas:⁊ oꝛã⸗
dum ne ſuccumbat infirmitas. Ipſa eſt fi⸗
Galatas.v. des que per dilectionẽ operatur: ſicut eiꝰ
Roma.xij. meuſuram dominus cuiq; partitus eſt: yt
ij. Coꝛ. x. qui gloꝛiatur / non in ſeipſo ſed in domĩo
gloꝛietur. MHon itaq; miruʒ eſt quia nõ po
terant credere: quoꝛũ voluntas ſic ſugba
erat: vt ignoꝛantes dei iuſticiã:ſuam vel⸗
oama v. lent conſtituere. Sicut dicit de ülliſ apoſto
Roma.x. luſ. Juſticie dei nõ ſunt ſubiecti.Quila em̃
non ex ſide ſed tanq; ex operibꝰ⸗ tumueft:
ipſo ſuo tumoꝛe cecati offenderũt in lapi
E dem offenſionis. ¶ Sic autẽ dictũ eſt / nõ
poterant:vbi intelligendũ eſt quod nole⸗
bãt: quẽadmodũ dictũ eſt de domiĩo deo
ij. Thimo. i Hoſtro: ſi non credimus ille ſidelis perma⸗
ij. Thimo.ij net: negare ſeipſuʒ nõ poteſt. De omnipo
tente dictum eſt / nõ poteſt. Sicut ergo qð
dominus negare ſeipſum non poteſt. laus

lus dicit. Teſtimoniũ ill per hibeo: qa ʒe

eſt voluntatis diuine:ita quod illi nonppyes=
terant credere:culpa eſt volũtatis humãe
Ecce dico ⁊ ego:quod tã ſuperbe ſi apiunt
vt ſue voluntatis viribus tantũ exiſtimẽt
eſſe tribuendum.vt negęet ſibi eſſe neceſſa
rium diuinũ adiutoꝛiũ ad bene viuendũ:
non poſſunt credere in chꝛiſtũ. Non enim
aliquid pꝛoſunt ſyllabe nominis chꝛiſti:et

ſacramenta chꝛiſti: vbi reſiſtitur fidei chꝛi⸗

ſti. Fides autem chꝛiſti et ſacramenta: eſt
credere in euʒ qui iuſtificat impiũ. Crede
re in mediatoꝛẽ: ſine quo ĩterpoſito nõ re
cõciliamur deo. Credere in ſaluatoꝛẽ qui Luce.xix.
venit quod perierat querere atq; ſaluare:
Credere in eũ qui dixit:ſine me nihil po⸗ Job'xv:
teſtis facere. Qui ergo ignoꝛans dei iuſti
ciam qua iuſtificatur impius:ſi uaz vult cõ
ſtituere qua conuincatur ſupbus: in hune
non poteſt credere. hinc et illi non pote⸗
rant credere:non quia mutari in meliꝰ ho
mines nõ poſſunt:ſed quamdiu talia ſi api
unt:non poſſunt credere: Hhinc excecãtur
et indurantur: quia negando diuinũ adiu
toꝛium non adiuuantur. HHoc de iudeis qͥᷓ
excecati et indurati ſunt deꝰ pꝛeſciuit:at⸗
; in eius ſpiritu ꝓpheta pꝛedixit.Quod
vero addidit:et conuertantur ⁊ ſanẽ
eos:vtrũ ſubaudiendũ ſit:non. ideſt. nõ
conuertantur: connexa deſuper ſententia
vbi dictum eſt:vt non videant oculis et in
telligant coꝛde: quia ⁊ hic vtiq; dictuʒ eſt
vt nõ intelligãt: Et ipſa em̃ conuerſio de .
illius gratia eſt cui dicitur: deus virtutuʒ Ps. xxix.
cõuerte nos. An foꝛte et hoc de ſuꝑne me
dicine miſericoꝛdia factum intelligendũ ẽ

vävt quoniã ſu pbe et puerſe volũtatis erãt

et ſuam iuſticiã conſtituere volebant: ad
hoc deſerentur vt excecarẽtur: ad hoc ex
cecarentur vt offenderent in lapidẽ offen
ſionis:et impleretur facies eoꝛuʒz ignomi⸗ Ps:lxxxij.
ma.atq; ita humiliati quererent gloꝛiã do
mint et non ſuam: qua inflatur ſuperbꝰ.ſʒ
iuſticiam dei qua iuſtiſicatur ipius? hoc
enim multis eoꝛũ pꝛofecit in bonũ:qui de
ſuo ſcelere cõpuncti in chꝛiſtũ poſtea cre⸗
diderunt: pꝛo quibus et ipſe oꝛauerat di⸗ Luce xxiij.
cens. Pater ignoſce illis:quia neſciũt qᷣd
faciunt.De qua eoꝛũ ignoꝛantia ⸗ apoſto

⸗ — „ 0 ℳ
lum dei habent: ſed nonſ. ecundũ ſcientiã Voma x

Sonnl gii
vet
nie⸗
fuen
geli
Miß

lie

O

po

Piunt
imst
eceſa
endi:
nenin
ſtuer
ichei⸗
tar eſt
ede
nore

igre:

luſ
c
ldune
jpote⸗
clooho
laſapi
citur
dadiu
gesq
lunat⸗

ſoni
Ho
e
rin
t

mz Dole .·
me

güe
crir
mad
cex
offen

onn⸗ Pölnd.

lido
Neß
hoc
lde
ge⸗

1
oſto
gaze Honar⸗
ni

ho⸗ Pohe

di LMeyi

5

* 9% à

Tunc eteniʒ hoc ſubiũ xit:atq; ait:ignoꝛã
tes eni dei iuſticiam et ſuam volentes co⸗
ſtituere:iuſticie dei nõ ſũt ſubiecti.. Hec

dixit eſaias: quando vidit gloriaʒ

eius:et locutus eſt de eo. Quid vide
derit eſaias. Et hoc quomõ ad dominum
chꝛiſtum pertineat: in libꝛo eius legendũ

et ĩtelligẽdũ eſt. Vidit enũ nõ ſicuti eſt ſʒ

modo quodã ſigniſicatiuo: ſicut pꝛophe⸗

te viſio fuerat infoꝛmanda. Nam vidit et

moiſes:et tamẽ ei quem videbat dicebat:

qui luen Exo. xxxiij. Si inueni gratiaʒ ante te: oſtende mihi te
metipſum manifeſte vt videaʒ te:quia nõ

videbat ſicuti eſt. Quando aũt nobis hoc
futurum ſit: idem iſte ſancte iohãnes euã⸗
geliſta in epiſtola ſua dicit. Dilectiſſimi ſi

j. Johᷣ.iijj. lij dei ſumus: et nondũ apparuit quod eri

mus. Scimus quia cum apparuerit ſimileſ
ei erimus:quoniã videbimus eũ ſicuti eſt
Poterat dicere quoniã videbimus eũ: et
non addere / ſicuti eſt. Sed quia ſciebat a
quibuſdã patribus er pꝛophetis viſum ſʒ
non ſicuti eſt.ideo cũ oixiſſet/ videbumus
eum:addidit /ſicuti eſt. Hemo eni vos fal
lat fratres eoꝛum qui dicunt inuiſibilẽ pa

trem::et viſibilẽ filiuʒ. Hic enĩ hoc aſſerũt

1

2

.

quiputant eũ eſſe creaturã: nec intellgũt

. Job 1x: ſecundum quod dictũ eſt: ego et pat vnũ

ſumus. Pꝛoꝛſus in foꝛma dei in qua equa
lis eſt patri:etiaʒ filius inuiſibilis eſt. Vt
autẽ ab hominibus videretur/foꝛmã ſerui
accepit:⁊ ĩ ſimilitudinẽ hominũ factus/vi
ſibilis factus eſt Oſtendit ergo ſe etiã an⸗
tequã ſuſciperet carnẽ oculis hominũ ſic
voluit in ſubiecta ſibi creatura: non ſicuti
cſt.aundemus coꝛda per fidem:vt illi in

Aꝑath. v. effabili: 1 vt ita dicã: inuiſibili viſioni pꝛe

paremur. Beati enĩ mundo coꝛde:quoni

aaomm ipſi deum videbnnt. Nerumtamen

„

et ex principibus multi crediderũt
in euʒ: ſed propter phariſeos non
confitebatur: vt de ſinagoga non
eijcerẽtur. Dilexerũt eni gloria ho

minum: magis quam gloriam dei

Videte quẽadmodũ notauerit euangeli

ſta: et impꝛobauerit quoſdã quoſ tamẽè in
eum credidiſſe dixit: qui in hoc ingreſſu ſi
dei ſi pꝛoficerent: amoꝛẽ quoq; hũane glo
rie ꝓſiciendo ſuperarẽt: quam ſuꝑauerat

Sala. vj. apoſtolus dicens. Mihi autẽ abſit gloꝛari

tertius
gelunuse 18.
ieſus. Aui credit in me:non credit

niſi in cruce domini noſtri ieſu chꝛiſti: per

quẽ mihi mundus crucifixus eſt ⁊ ego mũ
do. Adhoc eni et ipſe dominus crucẽ ſuã

vbi eum dementia ſuperbe impietatis irri

ſit: in eoꝛũ qui in illum crederẽt frontibus
fixit vbi eſt quodammõ ſedes verecũdie
vt de nomine eius ſides non erubeſcat:et

magis dei gloꝛiam quã hominũ diligat.

Explicit tractatus quinquageſimꝰ
ncipit tractatus quiqua⸗

quartus.Ab eo uod au

—,,,0

in me.ſed in eum qui miſit me: Uſ⸗

q; ad id quod ait. Sʒ qui miſit me

7

pater: ipſe mibi mandatum dedit

quid dicam et quid ioquar.

Paquente dox=

mino nro ieſu chꝛiſto apud
iudeos/et tanta miraculo⸗
rum ſigna faciente:quidam
crediderunt pꝛedeſtinati in

vitam eternam quos etiam vocauit oues
ſuas: quidaʒ vero non crediderũt nec po

terant credere: eo quod occulto nec tamẽ

iniuſto iudicio dei fuerãt excecati ⁊ indu

rati:deſerentc illo qui ſuperbis reſiſtit:hu
milibus aufẽ dat gratiam. Eoꝛum autem

qui crediderunt / alij vſq; adeo confiteba⸗

tur:vt palmarũ ramis acceptis veniẽti oc
currerent:in eadẽ laudis confeſſione le⸗
tantes. Alij vero ex pꝛincipibus non au⸗
debant conſiteri vt de ſinagoga non eij⸗

cerentur:quos notauit euãgeliſta dicens:

quod dilexerunt gloꝛiam hominũ magis
quam gloꝛiam dei.Eoꝛũ etiam qui nõ cre

diderunt:alij erant poſtea credituri:quoſ
pꝛeuidebat vbi ait.Cum exaltaucritis fili
um hominis:tunc agnoſcetis quia ego ſũ
Alij vero in eadem inſidelitate manſuri:
quoꝛũ imitatrix eſt etiam iſta gens iudeo

rum:que poſtmodum debellata ad teſti⸗
monium pꝛophetie que de chꝛiſto ſcripta
eſt / in toto pene oꝛbe diſperſa eſt. His ita

ſe habentibꝰ et ſua iam pꝛopinquãte paſ

v ij

* 2
. „
E —

ſione:ieſus clamauit et dixit: vnde le
ctio cepit hodierna. Qui credit in me
non credit in me ſed in eum qui mi
ſit me. Et qui vi

et me: videt euʒ qͥ

Joh. vij. miſit me.Jaʒ dixerat quodã loco. Mea
ſupꝛa tracta doctrina non eſt mea:ſed eiꝰ qui miſit me

tu.xxix.

Vbi intelleximꝰ eum doctrinã ſuam dixiſ

ſe verbum patris quod eſt ipſe: et hoc ſig
nificaſſe: dicẽdo mea doctrina nõ eſt mea
ſed eius qͥ me miſit: quod a ſeipſo ipſe nõ
eſſet ſʒ haberet a qͥ eẽt. De ꝰem̃ de deo/ſi⸗
lius pf̃is. Pat᷑ aũt ñ deꝰ de deo:ſʒ deꝰ pat

filij. Nunc aũt qͥd ait/ qui credit ĩ me nõ
credit in me ſʒ in eũ qui miſit me:quomo⸗

do intellecturi ſumus:niſi quia homo ap⸗

parebat hominibus cum lateret deus? Et
ne putarent hoc eum eſſe tantumõ quod

videbant: talem ac tantum ſe volens cre⸗
di: qualis et quantus eſt pater:qui credit
in me inquit/ non credit in me. ideſt in
quod videt: ſed in eum qui miſit me: id
eſt in patrem. Sed qui credit in patreʒ:ne

celſſe eſt eum credat eſſe patrem. Qui au⸗
tem credit eum patrem: neceſſe eſt vt cre⸗

Joh. j.

Põ. lxxxj.

dat eum habere ſilium Ac per hoc qui cre

dit in patrem: neceſſe eſt vt credat in filiũ

Sed ne quiſq; hoc credat de vnigenito ſi⸗
lio quod dehis qui dicti ſunt filij dei ſecũ
dum gratiam non naturã: ſicut ait euange

liſta: dedit eis poteſtatem ſilios dei fieri:

— .

vnde et illud eſt quod ipſe dominus com
memoꝛauit in lege dictũ:ego dixi dij eſtis
et filij excelſi omnes: pꝛopterea dixii:qui
credit in me:non credit in me:ne totum qð

de chꝛiſto creditur: ſecundũ hominem cre

deretur. Ille ergo inquit credit in me qui
non credit in me ſecundũ id quod me vi⸗
det:ſed in eum qui me miſit:vt cum credit
in patrem: credat eũ habere filium ſibi eq̃ᷓ
lem:et tunc vere credat in me. Nam ſi pu
tauerit euʒ non habere niſi filios ſecundũ
gratiam qui ſunt eius vtiq; creatura: non
verbum ſed facta per verbum:nec habere
filium equalem ſibi atq; coeternũ: ſemper
natum: pariter incòmutabilẽ:ex nullo diſ
ſimilem atq; imparem: non credit in patrẽ
qui eum miſit: quia non eſt hoc pater qui
eum miſit ¶ Et ideo cum dixiſſet/ qui cre
dit in me: non credit in me ſed in eum qui
miſit me ne putaretur ſic yvoluiſſec parrem

qui me videt:videat eũ qͥ me miſit.

„. S . . . —
„2 . 27
4 . —
△ SSS
— — —
——

intelligi tanqᷓ; patrem multoꝛũ filioꝛũ per
gratiaʒ regeneratoꝛũ: mon vnici verbi eq̃ᷓ
lis ſibi: continuo ſubiecit. Et qui videt
me:videt eum qui miſii S
ait:qui videt me:non videt me.ſed euʒ qᷓ
miſit me. Sicut dixerat/qui credit in me:
non credit inme:ſed in euʒ qui miſit me?
Yilud namq; dixit:ne ſicut videbatur cre⸗
deretur tantũmõ filius hominis.hHoc au⸗
tem dixit. vt patri crederetur eq̃lis. Qui
credit in me inquit:nõ credit in hoc quod
videt me: ſed credit in cum qui miſitmme.
Aut cum credit in patrem qui ſibi equal?
genuit me:nõ quomõ me videt:ſed ſic cre
dat in me/ quomõ in euz qui miſit me. Vſ
q; adeo eni nihil diſtat inter euʒ et me: vt

— 7. .

Apo⸗

grece apoſtoli/latine miſſi apellãtur.Nũ
quã tamẽ aliquis apoſtoloꝝ dicere aude
ret:qui credit in me non credit in me ſedĩ
eum qui miſit me. Omnino eni non dice⸗
ret/qui credit in me: credimus enim apo⸗
ſtolo:ſed non credimus in apoſtolũ: NHon

enim apoſtolus iuſtiſicat impiũ.Creden⸗

*

5

„
.——*

Roma. üij.

Luce.vj.
ſtolos ſuos certe ipſe dominꝰ chꝛiſtus mi··
ſit.quod eoꝛũ etiam nomen indicat. Nam
ſic grece angeli:latine nũcij vocantur:ita

ti enim in eum qui iuſtiſcat impium. deu

tatur fides eius ad iuſticiam. Poſſet dice
re apoſtoluſ:qui recipit me recipit eũ qui
me miſit:vel qui audit me/audit eum
me miſit. Hoc enĩ eis ipſe dominus ait.qͥ
vos recipit me recipit: et qui recipit me re
cipit eum qui me miſit:quia doininus ho⸗

noꝛatur inſeruo:et pater in filio:ſed pater

tanquã in filio:dominus tanquã in ſeruo.

Filius autem vnigenitus recte dicere po

tuit: credite in deũ et in me credite.Et qG;d;··

nunc ait: qui credit in me:non credit ĩ me

ſed in eum qui miſit me:nona ſe abſtulit ſi

deʒ credentis: ſed nolui in foꝛma feruire
manere credentem: quoniã cuʒ quiſq; cre
dit in patrem qui eum miſit: pꝛofecto cre
dit in filium ſine quo patrẽ non eſſe cogno
ſcit:et ita credit vt credat equalẽ:quoniã
ſequitur: et qui videt me.videt eum qui
me miſit. Attẽde cerera.Ego lux in mũ
duz veni:vt oinnis quũi crediti me
ui tenebris no maneat.Dixit qͥdã lo

Joh. xiiij.

co diſcipul ſuis. Vos eſtis lux mudi. Mõ

V

—

iper
ai
idet
unad
elz
nne:
tme⸗
rae⸗
can⸗
Qui
lod
ge
V
zpr.
o⸗Nce.
en
ſta
ude
dice⸗
apo⸗

Pon gona i
⸗ Ponril

Nce
4
iu Harhp⸗
4
ere
po⸗
Mer
nuo.

tine gob ni⸗
Ati

mine
zae
ge
no
iä

Job. v.

Põ.c.

ſtituta. MNeq; accendũt lucernam et po⸗
nunt eam ſub modio:ſed ſupra candela

bꝛum. vt luceat omnibꝰ qui in domo ſũt

Sic luceat lumen veſtrum coꝛam homi⸗
nibus vt videant opera veſtra bona: et

gloꝛificent patreʒ veſtrũ qui in celis eſt

Non tamẽ eis dixit: vos lux veniſtis in
mundum: vt omnis qui credit in vos in

tenebꝛis nõ maneat Nuſq; hoc legi poſ

ſe confirmo. Lumina ergo ſunt omnes
ſancti:ſed credendo ab eo illuminãtur:
a quo ſi receſſerit/tenebꝛabitur. Lumẽ
autem ullud quo illuminantur/a ſe rece
dere non poteſt: quia incõmutabile om
nino eſt. Credimus ergo lumini illumi⸗
nato:ſicut pꝛophete:ſicut apoſtolo Sed
ideo illi credimus vt non in ipſum cre⸗
damus quod illuminatur: ſed cum illo
credamus in illud lumen a quo illumi⸗
natur: vt et nos illuminemur /non ab il⸗
lo:ſed cum illo a quo ille. Cum autẽ di
cit:vt omnis qui credit ĩ me in tenebꝛis
non maneat: ſatis manifeſtat omnes ſe
in tenebꝛis inueniſſe Sed ne in eis tene

bꝛis maneant in quibus inuenti ſunt:de

bent credere in lucem que venit in hũc
mundum: quia per illam factus eſt mun
dus . ¶ Et ſi quis audierit inquit
verba mea et cuſtodierit:ego nõ

indico eum. Aementote que vos au
n ieneſoalbus lectionibus noui:⁊

qui obliti foꝛte eſtis recolite: et qui nõ
affuiſtis ſed adeſtis audite quomodo
dicit filius:ego non iudico eum: cum di
cat alio loco:pater non iudicat quẽquã

ſed omne iudiciũ dedit filio:niſi quia in

telligendũ eſt:mõ non iudico eũ? QOua
renõ iudicat modo? Attende quid ſeqͥ
tur. Non enim veni inquit vt iudi
cem mundum: ſed vt ſaluificem

mundum:ideſt vt ſaluum faciam mũ

dum. NHNunc ergo eſt tempus miſericoꝛ⸗
die:poſtea erit iudicij: qͥa miſericoꝛdiã
inquit ⁊ iudiciũ cantabo tibi domĩe.Sʒ
de ipſo etiam futuro nouiſſimo iudicio

videte quid dicat· Qui ſpernit me

et non accipit verba mea: habet

—-

qui iudicet eum. Sermo quẽ lo

poteſt ciuitas abſcondi ſupꝛa montẽ cõ

Joh. Tract. IIII TLa. XxI

cutus ſum: ille iudicabit eum in
nouiſſimo die.MHon ait qui ſꝑnit me

et non accipit verba mea:ego nõ iudico

eum in nouiſſimo die. Hoc enim ſi dixi

ſet: non video quomõ poſſet nõ eſſe cõ⸗
trarium illi ſententie vbi ait: pater non
iudicat quemq; ſed omne iudiciũ dedit
filio.Cũ vero dixit/qui ſpernit me ⁊ nõ
accipitverba mea habet qui iudicet eũ:
expectantibus autẽ quiſnã ille eſſet:ſe⸗

cutus adiunxit:ſermo quem locutus ſũ

ille iudicabit eum in nouiſſimo die: ſa⸗
tis manifeſtauit ſeipſum iudicaturuʒ in
nouiſſimo die. Seipſum quipe locutus
eſt: ſeipſuam annunciauit:ſeipſum ianuã

poſuit: quia ipſe ad oues paſtoꝛ ĩtraret

Aliter itaq; iudicabuntur qui nõ audie
runt:aliter qui audierunt et contempfe
runt.Qui eni ſine lege peccauerunt:ait
apoſtolus.ſine lege et peribunt:et qui ĩ
lege peccauerunt:per legem iudicabun

tur. quia ego inquit ex me ipſo nõ
ſum Peet eo ſe dicit non locu⸗
tun ex ſeipſo:quia non eſt ex ſe ipſo. Jã
hoc ſepe oiximus:iam hoc tanqᷓʒ notiſſi
mum non docere ſed admõere debemꝰ.
Sed qui miſit me pater ipſe mi/
hi mandatum dedit:quid dicam

i loquar. Mon làboꝛaremus:
ĩcum eis nos loqui ſciremus:cum qui⸗

bus ſuperioꝛa locuti ſumus: et cum eiſ⸗

ipſiſ non omnibus:ſed qui audierũt me
moꝛia retinentibus. ¶ Nunc vero qᷣa
foꝛtaſſe aliqui aſſunt qui non audierũt:
eiſq; ſunt ſimiles qui obliti ſũt quod au
dierunt: pꝛopter illos perferant moꝛas
noſtras qui audita meminerunt. Quo⸗
modo dat mandatum pater vnico filio⸗
Quo verbo loquitur verbo: cum ſit ip⸗
ſe filius vnigenitꝰ verbum? Nunquid ꝑ
angelum:cum per ipſum creati ſunt an⸗
geli? Munquid per nubem: que quãdo
ſonuit ad filium/non pꝛopter ipſum ſo⸗

nuit quod alibi dicit etiã ipſe: ſʒ ꝓpter

alios quos opoꝛtebat ita audire⸗ Mmun
quid per ſonum labijs emiſſum qui non
habet coꝛpus:? An aliquo locoꝛuʒ inter
vallo filiꝰ a patre ſeparatur: vt ſit inter
illos aer mediꝰ:quo percuſſo vox ſlat ⁊

ad aureʒ veniat:? Abſit:vt talia de illa ĩ

V iij

Rho. jj.

coꝛpoꝛea et ineffabili ſubſtantia ſuſpice

mur. Filius vnicus eſt verbum patris:⁊
ſapientia patris: in illa ſunt omnia man
data patris. Neq; enĩ patris mandatum
filius aliquando neſciebat: vt eum ne⸗

ceſſe eſſet ex tempoꝛe habere quod an⸗

Joh. v.

tea non habebat. Ita eni a patre quod
habet accepit:vt naſcẽdo acceperit: de

doritq; illi gignendo. Mam et vita eſt:

accepit vitam vtiq; naſcendo/non pꝛiuſ
ſine vita exiſtendo:quia et pater habet
vi tam:et quod habet eſt:nec accepit ta

men/quia non ex aliquo eſt. Filius au⸗

tem accepit vitam dante patre a quo ẽ:
et ipſe quod habet eſt. Ha bet enĩ vitaʒ
et vita eſt. Ipſum audi loquentem:Si⸗
cut habet inquit pater vitam in ſemet⸗
ipſo:ſic dedit et filio vitam habere in ſe
metipſo. Nunquid exiſtenti et nõ habẽ
ti dedit. Sed eo dedit quo genuit qui
vitam genuit:et vita genuit vitam: ⁊ qꝛ
parem genuit/non unparem genuit vi⸗

fam:ideo dictuʒ eſt. Sicut habet ipᷣevi⸗

tam in ſemetip o: ſic dedit et filio vitaʒ

habere in ſemetipᷣo. Vitã dedit:quia gi

gnẽdo vitam quid dedit niſi eſſe vitaʒ⸗
Et qa eterna eſt ipſa natiuitas. Nunqᷓ;
non fuit filius qui eſt vita:nũquã ñ fuit
ſilius ſine vita.Et ſicut eſt natiuitas et᷑⸗
na:ſic eſt qui natus eſt vita eterna. Ita
et mandatum non quod filius non habe

bat pater dedit: ſed ſicut dixi/ in ſapien

tia patris quod eſt verbum patris:om⸗

nia mandata ſunt patris. Dicitur auteʒ

mandatum datum: quia non eſta ſe ip⸗

ſo cui dicitur datum. Et hoc eſt dare ſi⸗
lio ſine quo nunquã ſilius fuit:quod eſt
gignere filiũ qui nunquã nõ fuit. Se

quitur autẽ.Et ſcio quia mandatũ
eius vita eterna eſt. Si ergo vita et

.

ipſe filius.et vita eterna eſt man⸗

datum patris: quid aliud dictũ eſt/quã
ego ſum mandatum patris? Pꝛoĩde et
id quod adiũgit et dicit: que ego lo

quor ſicut dixit mihi pater ſic lo⸗

quor:non accipiamus dixit mihi:qua⸗
ſi pater verba locutus ſit vnico verbo.

aut egeat dei verbis:dei verbum. Dix⸗

Joh. Tract. IIm TLa. XII

it ergo pater ſilio:ſicut dedit vitam filio
non quod neſciebat vel non habebat. ſʒ
quo ipſe ſilius erat. Quid eſt autẽ/ſicut
dixit mihi parer ſic loquoꝛ:niſi verbũ lo
quoꝛ: Ita ille dixit vt verax:ita iſte lo⸗
quitur vt veritas. Verax autem genu⸗

it veritatem. Quid ergo iam diceret ve

ritati? Non eni imperfecta crat veritas
cui verum aliquid adderetur: Hixit er⸗
go veritati:quia genuit veritatẽ. Poꝛ⸗
ro ipſa veritas ſic loquitur vt ei dictum
eſt:ſed intelligentibꝰ quos docet vt na⸗
ta eſt. Vt autem crederent homines qð
intelligere nondũ valent: ex oꝛe carnis
yverba ſonuerunt:et abierunt. Trãſuo⸗
lantes ſoni ſtrepuerunt: peractis moꝛu
lis tempoꝛum ſuoꝛuʒ. Sed res ipſe qua
rum ſigna ſunt ſoni:traiecte quodãmo⸗
do in eoꝛũ memoꝛiaʒ qui audierunt:eti
am ad nos per litteras que viſibilia ſig⸗
na ſunt peruenerunt. Mon ſic loquitur
veritas: Intelligentibus mentibus intꝰ
loquitur:ſine ſono inſtruit. intelligibili

luce perfundit. Qui ergo poteſt ĩ ea cre

dere natiuitatis eius eternitatem: ipſe

illam ſic audit loquentem: ſicut ei dixit

pater quod loqueret᷑. Excitauit nos ad
magnum deſiderium interioꝛis dulcedi
nis ſue:ſed credendo capimus:ambulã
do creſcimus:pꝛoſiciendo ambulamus:
vt peruenire poſſimus.

—–

4

Erplicit ractatus quinqua⸗

geſimusquartug. Incipit tracta

tus quinquageſimusquintus.

Ab eo quod ait. Ante diem feſtũ

—

paſce ſciens ieſus quia venit ho

ra eius.Uſq; ad id quod ait.Cie

—

—

Capinlun⸗

Eſgieliß

Lolj.

us
ſa
dülo
telo⸗
enu⸗
ye

ter⸗

*RRSKE = . S. § .ℛ S 5 S. & S

Capitulum.
xiy⸗

Elaie liij.

ſecundũ iohannẽ adiuuan⸗
te ipſo debitis eſt explican⸗
da tractatibus:⁊ vt nobis poſſe donaue
rit explananda. Ante diem autè fe⸗
ſtuʒ paſche: ſciens ieſus quia ue
nit hora eiuſ vt traſeat ex hocmũ
do ad patrem: cum dilexiſſet ſu⸗

os qui erãt in mundo.in finẽ di⸗
e ſ.

lexit eoſ. Paſcha autẽ fratres nõ ſicut
quidam exiſtimant grecum nomen eſt:

ſed hebꝛeũ. Opoꝛtuniſſime tamẽ occur
rit in hoc nomie quedã cõgruentiavtra
rumq; linguarũ. Quia eni paſſio grece
σιρα dicitur: io paſcha paſſio pu⸗
tata eſt:velut hoc nomine a paſſione ſic
appellatuʒ eſt. In ſua vero lingua.hoc
eſt bebꝛea: paſcha tranſitus dicitur pꝛo
pterea/quia tunc pꝛimũ paſe cha celebꝛa
uit populus dei:quando ex egipto fugi

entes rubꝛum mare tranſierũt. Nunc er

go figura illa ꝓphetica in veritate com
pleta eſt. cum ſicut ouis ad immoladuʒ
ducitur chꝛiſtus: cuius ſanguine illitis
poſtibꝰ noſtris.i.cuius figno crucis ſig⸗
natis frontibus noſtris:a perditiõe hu⸗
us ſeculi tanquã a captiuitate vł inter

eymptione egyptia liberamur: ⁊ agimus

sl

Colo.j.

ſaluberrimũ tranſitum:cũ a diabolo trã

ſimus ad chꝛiſtum: et ab iſto inſtabili ſe

culo ad eius fundatiſſimũ regnũ. Ideo

quipe ad deum permanentẽ tranſimuſ
ne cum mundo tranſeunte tranſeamuſ:
De hac nobis collata gratia deum lau⸗
dans apoſtolus dicit. Qui eruit nos de
poteſtare tenebꝛarũ: et tranſtulit in reg

num filij claritatis ſue. hoc itaq; nomẽ

ideſt.paſcha quod latine vt dixi tranſi⸗
tus nuncupatur:velut interpꝛetans no⸗

bis beatus euangeliſta: ante diẽ inquit

feſtum paſche ſciẽs ieſus quia venit ho
ra eius vt tranſeat ex hoc mndo ad pa
trem.Ecce paſcha: ecce traſitus. Vnde
et quo: De hoc ſcilicet mũdo ad patrẽ.
Spes membꝛis in capite data eſt:quod
eſſent in illo tranſeunte ſine dubio ſecu

7„
2

„ Tract. IVY Ca. XIII

rura. Quid ergo iuſideles et ab hoc ca⸗

pite atq; ab eius coꝛpoꝛe aliem? Mõne
et ipſi tranſeunt: quia non permanent⸗

Tranſeũt plane et ipſi. Sed aliud ẽ trã⸗
ſire de mundo:aliud eſt tranſire cuʒ mũ

et egiptij tranſierũt: non enĩ perſequẽ⸗

do manſerunt. Mõ tamẽ tranſierũt per

mare ad regnum:ſed in mari ad in teri⸗
tum. ¶ Sciẽs ergo ieſus quia venit ho⸗

ra eiuſ:vt rranſeat ex hoc mundo ad pa

trem: cum dilexiſſet ſuos qui erat
in mundoꝛin fine dilexit eos Tti

; vt et ipſi de hoc mundo vbi erant/ad
ſuum caput quod hinc tranſiſſet eius di

lectione tranſirent. Quid eſt eni in finẽ

niſi in chꝛiſtũ? Finis eniʒ legis chꝛiſtus
ait apoſtolus ad iuſticiam ommi creden
ti. Finis perficiens:non interſiciens.Fi
nis quouſq; eamus:non vbi pereamus.
Sic omnio itelligẽdũ ẽ: paſcha nr̃jm im
molatꝰ eſt chꝛiſtus. Ipſe eſt finis noſter
in illum eſt tranſitus noſter. Naʒ video

poſſe iſta verba euangelica quodã hũa

no modo etiam ſic accipi: tanq; vſq; ad
moꝛtem chꝛiſtꝰ dilexerit ſuos:vt hoc vi

deatur eſſe in finem dilexit eos.hhuma⸗

na eſt hec ſentẽtia:non diuina. Neq; em̃
nos hucuſq; ille dilexit: qui ſemper ⁊ ſi
ne fine nos diligit. Abſit vt dilectionem
moꝛte finierit:qui non eſt moꝛte finitus.
Etiam poſt moꝛtem quinq; fratres ſuos
dilexit diues ille ſuperbus atq; impius:
et vſq; ad moꝛtem nos dilexiſſe putan⸗
dus eſt chꝛiſtus? Abſit cariſſimi Nequa

quã ille noſ diligendo vſq; ad moꝛtẽ ve
niret:ſi dilectioneʒ noſtram moꝛte fini⸗
ret:niſi foꝛte ita ſit intelligendum/ in fi
nem dilexit eos /vſq; ad moꝛtem dilexit
eos:quia tantum dilexit: vt moꝛeretur
pꝛo eis. Hoc enim teſtatur dicens.AMa⸗
loꝛem hac charitatẽ nemo habet: quam
vt animam ſuam ponat quis pꝛo amicis

ſuis Ita ſane non pꝛohibemꝰ intellgi in
fineʒ dilexit:vſq; ad moꝛtẽ dilexit.i.vſ⸗
q; ad moꝛteʒ illũ dilectio ipſa perduxit
Et cena inquit facta:cum diabo⸗
lus la mi et m cor vrn gefet

Rho. x.

j. Coꝛ. v.

Luce. xyj.

Joh. xv:

Al. exiuit.
Al. miſit

Ephe. vj.

eum iudas ſimõis ſcariothis:ſci
enſ quia omnia dedit ei pater in
manus: et quia adeo rexiit et ad
deum yvadit:ſurgit a cena: et po⸗
nit veſtimenta ſũa.Et cum accpiſ

ſet lintheuʒ precinxit ſe. De inde

mittit aquam in peluim:et cepit

lauare pedes diſcpulorũ:et ect⸗

ere lintheo quo erat precinct?.
Nonita debemus intell igere cenam
factam:veluti iam conſumptã atq; tranſ
actaʒ. Adhuc eni cenabatur cum domi
nus ſurrexit et pedes lauit diſcipulis ſu
is Naʒ poſtea recubuit:et bucceliã ſuo
traditoꝛi poſtea dedit vtiq; cena nõdũ
finita: hoc eſt dum adhuc panis eſſet in

menſa.Cena ergo facta dictum eſt/iam

parata:et ad conuiuantiũ menſam vſuʒ
ꝙ; perducta. Quod autẽ ait:cum dia

bolus iaz miſiſſet in cor vt trade
eum iudas ſimõois ſcariothis.Si
queris quid miſſum ſit in coꝛ iude: hoc
vtiq; vt traderet eum.Miſſio iſta:ſpiri⸗
tualis ſuggeſtio eſt. MNon ſit per aurẽ ſʒ
per cogitationem:ac per hoc non coꝛpo

raliter ſed ſpiritualit. MNeq; em̃ ſpiritus

le quod dicitur:ſemper in laude acciꝑi⸗
endum eſt. MHouit apoſtolus quedã ſpi

ritualia nequicie in celeſtibꝰ: aduerſus

que nobis colluctationẽ eſſe teſtat᷑. NMõ
autem eſſent maligna etiſ ſpiritualia: ſi
non eſſent etiã maligni ſpiritus.Ab ſpi⸗
ritu enĩ ſpiritualia nominãtur. Sʒ quo⸗
modo iſta fiant vt diabolice ſuggeſtio⸗
nes ĩmittentur: et humanis cogitationi

bus miſceantur: vt eas tanq; ſuas depu

tet homo:vnde ſcit homo? NHec dubitã⸗
dum eſt etiam bonas ſuggeſtiões a bo⸗
no ſpiritu ita latenter ac ſpiritualit᷑ fieri.
Sed intereſt quibꝰ nam earũ mens hũa
na conſentiat diuino auxilio / vel deſer⸗
ta ꝑ meritũ:vel adiuta per gratiam Fa
ctum ergo iam fuerat in coꝛde iude per
imiſſionẽ diabolicã vt traderet diſcipu
lus magiſtrũ:ſed quẽ non didicerat de⸗
um. Jaʒz talis venerat ad conuiuium ex

ploꝛatoꝛ paſtoꝛis / inſidiatoꝛ ſaluatoꝛis:

venditoꝛ redemptoꝛis:iam talis vene⸗

Joh. Tract. LV 4 . XIII

rat et videbatur: et tolerabatur:et ſe ig-

noꝛari arbitrabatur: quia in eo quẽ vo⸗
lebat fallere fallebatur. At ulle iſto ipſo
coꝛde intus inſpecto neſciente: ſcien⸗
ter vtebatur. Selens uia omnia
degit ei .
ipſum traditoꝛẽ. Nam ſi eum in manib⸗

non haberet: non vtiq; illo vteretur vt

vellet Pꝛoĩde iã traditoꝛ traditus erat
ei queʒ tradere cupiebat: atq; ita malũ
tradendo faciebat:vt de illo tradito bo
num flieret quod neſciebat.Sciebat eni
dominus quid faceret pꝛo amicis: q pa
cienter vtebatur inimicis. Ac ſic oĩa de
Datar Hater in mame eius: et in vſũ ma
a:et in effectum bona. Sciens etia
quia adeo exiit et ad Sen vacgit⸗
Flec deuʒ cum inde exiret: nec nos de⸗
ſerens cum rediret. hec ergo ſaẽs:ſur
git a cena: ⁊ ponit veſtimẽta ſua

Et cum accepiſſet lintheũ: precin

xit ſe. Deinde miſit aquam in pei
ui et cepit lauare pedes diſcipu/
loꝛu: ⁊ extergere litheo quo erat
precinctus. Ae bemus cariſſimi ſẽ
lum euãgeliſte diligenter attẽdere.LCo
cuturus quippe de tanta domini humili
tate:pꝛius eius celſitudiuẽ voluit cõmẽ
dare Ad hoc pertinet quod ait:ſciẽs qꝛ
omnia dedit ei pater in manus: et quia
8 deo exijt et ad deum vadit. Cũ illi er
go omuia pater dediſſet in manus: ille
diſcipuloꝛum non manus ſed pedes la⸗
uit. Et cuʒ ſe ſciret a deo exiſſe et ad de
um pergere: non domini dei ſed homi⸗
nis ſerui impleuit officiũ.Ad hoc auteʒz

pertinet quod etiã de traditoꝛe ipſius

quia iaʒ talis venerat:qui nec ab illo ig
noꝛabatur:pꝛeloqui voluit:vt hoc quo
q; ad maximũ cumulum hũ ilitatis acce
deret:quod etiã illi non dedignatus eſt
pedes lanare:cuius manus iaʒ pꝛeuide
bat in ſcelere. Quid autẽ mirum ſi ſi urre
xit a cena et poſuit veſtimenta ſua: qui
cum in foꝛma dei eſſet ſemetipſum exi⸗
naniuit: Et qͥd miꝝ ſi pcĩxit ſe litheo:q
foꝛmã ſᷣui accipiẽs habitu iuẽtꝰ ẽ vt hõ
Quid mirũ ſi miſit aquã in peluiʒ vnde

ater in manus. Ergo et

—„
—
2

Uerit. ſl

ſel

Joh. Tract. VI

lauaret pedes diſcipuloꝝ: qui in terrã ſan
. guineʒ fudit:quo immũdiciã dilueret pec
o caatoꝛum? Quid miruʒ ſi lintheo quo erat

peecinctus pedes quos lauerat terſit: qui

nii carne qua crat indutuſ euãgeliſtarũ veſti
966 gia confirmauit? Et linteo quidẽ vt ſe pᷣ⸗
lb⸗ cingeret:poſuit veſtimenta ſua que habe⸗
bat. Vt autẽ foꝛmam ſerui acciperet quã⸗

doo ſemetipſum exinaniuit: non quod ha⸗
i perbat depoſuit: ſʒ quod nõ habebat acce

bo pit.Cruciſigẽdus ſane ſuis expoliatus eſt
ni veſtimentis: et moꝛtuus inuolutus eſt lin
3 teis:et tota illa eius paſſio / noſtra purga
e tio eſt. Paſſurus igitur exicia:pꝛemiſit ob

ſequia:non ſoluʒz eis pꝛo quibus erat ſubi
turus moꝛtem:ſed etiã illi qui eum fuerat

humane humilitatis vtilitas: vt eã ſuo cõ
mendaret exemplo etiã diuĩa ſublimitas:
quia homo ſuperbus in eternũ periret: ni
ſi eum deus humilis inueniret. Venit em̃
Luee.ix. lius hominis querere:et ſt aluũ facere qo
perierat. Perierat autẽ ſuꝑbiam decepto
ris ſecutus:ergo humilitatẽ redemptoꝛis
ſequatur inuentus.

—

1
musquitus. meipitacramSan
quageſimusſextug. Ab eo quod
ait. Cenit ergo ad ſunonem petru
et dicit ei petrus·. Domine tu lauaſ
mibipedes/ iqʒad id quod ait.
Mui lotus eſt no idiget niſi vt pe
des lauet: ſed eſt mundus totus.

.
.
d — —

¶ Explicit tracatus quinquageſi⸗

S& — K=— —:☛ e e. —e e.

Bm lauaret
