pigri ſunt currere: Currẽdũ eſt vt depo⸗

oh. Tract.

natur. Hec pꝛemit ſarcina ⁊ mergit. Ecce
Al. lit. ha⸗ audſtis qꝛ cũ r eſſet t dñs ieſus xps
bet autem. hieroſolymis in paſca in die feſto:
dlalitin hy multi crediderunt in nomine eius
rps. videntes ſigna eius que faciebat
NANAulti crediderũt in noĩc eius.Et qͥd ſe⸗-
Alia litte⸗ quitur: Ipſe autem rchriſtuſ nõ cre
ra hʒ ieſus debat ſeinetipſum eis. Quid ſibi er⸗
go vult: Illi crẽdebant in noie eius:⁊ ip⸗
ſe ieſus non credebat ſemetipſum eis. An
foꝛte non crede bant ei ⁊ fingebant ſe cre
didiſſe:⁊ ꝓpterea ieſus non credebat ſe⸗
metipſum eis? Sed non diceret euãgeli⸗
ſta: multi crediderũt in noĩe eius:niſi ve⸗
rum illiſ teſtimomũ diceret. Magna ergo
res ⁊ mira res. Credunt homines in chꝛi⸗
ſtum/ chꝛiſtus non ſe credit hominibus:
pꝛeſertim quia filius dei eſt. vtiq; volens
paſſus eſt:⁊ ſi nollet /nunq; pateret᷑. Qui
ſi nollet nec naſceret᷑. Si autem hoc ſoluʒ
vellet vt naſceret᷑ tantum ⁊ ñ moꝛeretur:
et quicqͥd vellet faceret quia omnipotẽs
patris filius omnipotẽs ẽ.Ex ipſis rebus
ꝓbemus:quia cuʒ voluiſſent eum tenere
diſceſſit ab eiſ. Loquitur euãgeliũ.Et cũ
voluiſſent eum de vertice montis pꝛecipi
tare:diſceſſit ab eis illeſus.Et qñ venef̃t
ad eum compᷣhendendũ iam vendituma
iuda vꝛoditoꝛe:cum ille putaret in pote—-
ſtate ſe habere tradere magiſtrũ ſuum et
dñm ſuũ:⁊ ibi oſtendit dñs voluntate ſe
pati non n ceſſitate. Nam cum eum com⸗
pꝛehendere nlei voluiſ ent uniec nts⸗
5 vviii Quem queritis? At illi dixerunt: Jeſum
Johã. x viy⸗ naʒarenũ.Et ille.Ego ſum. Hac voce au
dita redierunt retro ⁊ ceciderũt. In eo ꝙ
eos reſpondens deiecit/oſtẽdit poteſtatẽ
vt in eo ꝙ ab eis compᷣhenſus eſt oſtende
ret voluntatẽ.Ergo qð paſſus eſt/ mie fu
it. Traditus enĩ eſt ꝓpter delicta noſtra:
et reſurrexit ꝓpter iuſtiſicationẽ noſtram
Audi verba ipſius. Poteſtateʒ habeo po
nendi animam meam: ⁊ poteſtatẽ habeo
iterum ſumendi eã. Nemo tollet a me ani
mam meam'/ſed ego pono illam a meip/o
et iterum ſumo eam. Cuʒ ergo haberet tã
. tam poteſtateʒ cum eam dictis pᷣdicaret:
factis oſtenderet:quid ſibi vult qð non ſe
credebat eis ieſus quaſi aliquid nolẽti no
cituris: aut aliquid nolenti facturis:pᷣſer⸗
tim quia iam crediderant in noĩe eius:et
de ipſis dicit euangeliſta: crediderũt ĩ no

XI Ca. III

minis nouerat quid eſſet in homine:qð ip
probamus de petro quia non nouerat qð
in ipſo eſſet:quando dixit/tecum erovſq;
Amen amen dico tibi:pꝛius q; gallus can
tet:ter me negabis.Homo ergo neſciebat

rat quid eſſet in homine:crediderant ĩ no

rant in eum homines/manifeſtũ eſt / verũ

non credebat ſe metipſum illis. Et h ma⸗
nifeſtum eſt. ⁊ nullus chꝛiſtianus dubitat

Rabbi.

hec ſigna facere ꝗᷓ tu facis: niſi fue
rit deus cum eo. Ergo iſte nicodemus
ex his ert qui crediderant in noĩe eiꝰ:vi
dentes ſigna ⁊ ꝓdigia eius que faciebat.

crediderunt in noĩe eius. Quare credide
runt in noĩe eius:? Sequitur ⁊ dicit:viden
tes ſigna eius que faciebat. Et de nicode
mo quid dicit: Erat pꝛinceps iudeoꝛum

et ait illi.Rabbi ſcimus qꝛ a deo veniſti

MTTW—

mine eius 5 quibus dicit: ipſe autem ie⸗
ſus ñ credebat ſeipſuʒ eis.Quare:?t O& t Alia litte⸗

non erat vt quis teſtimoniũ perbhi
beret de homine. Ipſe eniʒ ſciebat
quid eſſet in homine. Plus nouerat
artifex quid eſſet in opere ſuo:quã ipſum
opus quid eſſet in ſemetipſo. Creatoꝛ ho

ipſe noſſet omnes:⁊ quia opus ei ra habet eo.

ſe creatus homo nõ nouerat. Nonne hoc

ad moꝛtem? Audi quia dñs nouerat: qͥd
eſſet in homine. Tu mecũ vſq; ad moꝛteʒ

quid eſſet in ſe:ſed creatoꝛ hominis noue

mine eius multi:⁊ ipſe ieſuſ non credebat
eiſ. Quid dicimus fratreſ? Foꝛte ↄſequẽ
tia indicabunt nobis. Quid ſibi vult my⸗
ſteriũ verboꝛum iſtoꝛum? quia credide⸗

eſt:nemo dubitat:euãgeliũ loquit᷑:verax
euangeliſta teſtatur. Item/quia ipſe ieſuſ

quia ⁊ hoc euangeliũ loquit᷑.et idem ve
rax euangeliſta reſtatur. Quare ergo cre⸗
diderunt illi in noĩie eius:⁊ ieſus non cre⸗

Rat homo exr phariſeis
nicodemus nomine prin-⸗ Alia litte⸗
ceps iudeoru. Hic venit ra bʒ autem.
ad eum nocte:⁊ dixit ei.·
bi: Jam hoc noſtis:quia rabbi ma⸗
giſter dicitur. Gcimus quia a deoveę
niſti magiſler: lemo imn Poteſt
1

„*=

ifue

Superius enĩ hoc dixit.Cum autem eſſet
hieroſolymis in paſca in die feſto: multi

nicodemus nomine. Venit ad eum nocte

magiſter. Et iſte ergo crediderat in nomi
ne eius.Et ipſe vnde crediderat? Hemo

Prron i ſen

debat ſemetipſuʒ illis: Seqntia videamꝰ Capitułkiij. ę

— .

— — — — — —

— —

D
ſlin

Job. TCract. XI

lie⸗
W
Keinhin
erdi
uern
funn
oꝛho
goip
hoc
tq
ovſq;
qd
nonez
scan
lebat
noue
mino
ebar
ſguc
mj⸗
ile⸗
ſei
en
ſeſut
Pne⸗
nt
re
e⸗
e⸗

cpiubih.
Ceyin i

A line⸗
n ahzauen
·
⸗
he⸗

—

e/
15
1
et
ti
de
gen
de
um
ce
ſf
mo

poteſt h ſigna faeere que tu facis. niſi fue-

nit deus cum eo. Si ergo nieodemus de il:
lis multis erat qui crediderã. in noĩe eiꝰ:

iam in iſto nicodemo attendamꝰ: quare
ieſus non ſe credebat eis: Reſpõdit ie⸗

ſus ⁊ dirit ei. Amen amen dico ti-

uniſi quis renatus fuerit denuo
non poteſt videre regnũ dei Ipſis
ergo ſe credit ieſus:qui nati fuerit denuo
Ecce illi crediderãt in eum:⁊ ieſus non ſe
credebat eis. Zales ſunt omnes cathecu⸗
mini: ipſi iam credunt ĩ noĩe chꝛiſti:ſed ie

ſus non ſe credit eis. Intendat ⁊ intelli⸗

gat charitas veſtra. Si dixerimus cathe⸗
cumino / credis in chꝛiſto: Reſpondet cre⸗

do 1 ſignat ſe. Jam crucem chꝛiſti poꝛtat ĩ

fronte:⁊ non erubeſcit in cruce dñi ſui.Ec

ce credidit in noie eius. Interrogamꝰ eũ.

AManducas carnem filij hoĩs ⁊ bibis ſan⸗
guinẽ fllij hominis: neſcit quid dicimus:
quia ieſus non ſe credidit ei.Cuʒ ergo ex
eo numero nicodemus eſſet:venit ad dñʒ
ſed nocte venit: ⁊ hoc foꝛte ad rem perti⸗
net. Ad dñm venit ⁊ nocte venit:ad luceʒ
venit ⁊ in tenebꝛis veniu. Renati auteʒ ex

aqua ⁊ ſpintuſancto quid audiũt ab apo

ſtolo? Fuiſtis aliqũ tenebꝛe:nũc autẽ lux
in dño:ſicut filij lucis ambulate.Et iteruʒ

Mos autem qui diei ſumus ſobꝛij ſimus.

Qui ergo renati ſunt: noctis fu eft / ⁊ diei
ſunt: Tenebꝛe fuerũt/a lumen ſunt. Jam
credit ſe illis i ſus:⁊ non nocteveniũt ad

ieſum ſicut nicodemus:non in tenebꝛis q

runt diem. Lales enĩ iam etiam ꝓfitemur
acceſſit ad illos ieſus:facit in illis ſaluteʒ
quia ipſe dixit:Miſi ds manducauerit car
nem meã?⁊ biberit ſanguinẽ meum:nõ ha⸗
bebit in ſe vitam.Et ꝙ ſignũ crucis habẽt

in fronte cathecumini:iam de domo ma⸗
gnaiſunt:ſed fiant ex ſeruis filij. Nõ enim

nihil ſunt:qui iam ad domũ magnam per
tinent. QAuando autem manna manduca⸗
cauit populus iſracl? Cũ tranſiſſet mare
rubꝛum. Mare autem rubꝛum quid ſignifi

j. Coꝛinth.x cet: audi apoſtolũ. Molo autem vos igno

—

rare fratreſ:quia omnes patres noſtri ſub

nube fuerunt ⁊ omnes mare traſierũt. Vt
quid per mare trãſierũt? quaſi quereres:
ſecutus ait.Et omnes in moyſe baptizati
ſunt:in nube ⁊ in mari. Si ergo figura ma⸗
ris tantũ valuit:ſpecies baptiſmi q;tũ va
lebit? Si qs geſtum eſt in figura / traiectũ

. . „ 2
n e E 7* . E 2. AEE S
— 8 A1e t.
ro
7

populum ads manna perduxit: Quid exhi
bebit᷑ chꝛiſtus in veritate baptiſmi ſui ra⸗
iecto per eum populo ſuo? Per baptiſmũ
ſuũ traiecit credentes occiſis omnibꝰ pec
catis tanq; hoſtibus ↄſequentibus:ſicut ĩ
illo mari omnes egyptij pierunt. Quo tra
iecit fratres mei Quo traiecit ꝑ baptiſmũ
ieſus:cuius figuram tunc gerebat moyſes

qui ꝑ mare traijciebat: Quo traijciebat:

ad manna. Qð eſt manna? Ego ſum inqt

panis viuus:qui de celo deſcendi.Man⸗

na accipiunt fideleſ:iam traiecti per mare
rubꝛu ʒ. Quare ⁊ ꝑ mare rubꝛuʒ?:? Jam ma
re:quare rubꝛum? Significabat mare illð

rubꝛum ba tiſmũ chꝛiſti. Vnde rubet ba

ptiſmꝰ chꝛi ſti? niſi chꝛiſti ſanguine conſe⸗

cratus:Quo ergo perducit credentes et
baptiʒatoſ? Ad manna.Ecce dico manna

Notũ eſt quid acceperint iudei/populꝰ

üle iſfrael:notum eſt quid illiſ pluiſſet deꝰ
de celo: ⁊ neſciunt cathecumini quid ac⸗
cipiunt chꝛiſtiani Erubeſcãt ergo quia ne

ſciunt. Tranſeant per mare rubꝛum: man

ducent manna: vt quõ crediderũt in noĩe
ieſu/ſic ſeipſis credat ieſus. Ideo intẽdi⸗

te fratres mei:quid rñdeat iſte qui nocte
venit ad ieſum. uis ad ieſum venerit:
tamẽ quia nocte venit/adhuc de tenebꝛis
carnis ſue loquit᷑:non intelligit qð audi⸗
uit a dño:nõ intelligit quõ audiuit a luce
que illuminat omnẽ hominẽ venienteʒ in

hunc mundũ. Jam ei dñs dixit. Niſi quis

renatus fuerit denuo:non videbit regnuʒ

dei. Dic ad eũ nicodemꝰ. Quomo

-

0 piritus ei oquitur: ille carnem ſa⸗

pit. Carnem ſuam ſapit: quia carnem chꝛi

ſti nondum ſapit. Cum enĩ dixiſſet dñs ie

t Alia litte⸗

ſus/niſi quis manducauerit carnem meaz

et biberit ſanguinẽ meum non habebit in
ſe vitam:ſcandaliʒati ſunt quidaʒ qui eũ
ſequebant᷑ ⁊ dixerunt apud ſemetipſos.
Durus eſt hic ſermo:⁊ quis poteſt eũ au⸗
dire? Putabant enim hoc dicere ieſum
qo eum poſſent conciſum ſicut agnũ coq⸗
re ⁊ manducare: abhoꝛrentes a verbis ei⸗
us receſſerunt: ⁊ amplius eum non ſunt
ſecuti. Sic cuangeliſta loquitur:⁊ dñs ip⸗
ſe remanſit cum duodecim.Et illi ad eum
Dñne:ecce illi dimiſerunt te.Et ille.Mun⸗

quid ⁊ vos vultis abire? Oſtendere vo⸗

lens quia ipſe illis erat neceſſarius:nõ il⸗

Joh.vj.

ES

do poteſt homo rnaſci cũ ſit ſenex. ra hʒ renaſci

Ab. lit. ĩ vẽ ꝗ
trẽ mr̃is ſue

Ab.l:fnaſci

Joh. Tract.

li erant chꝛiſto neceſſarij. Ne Qquiſ texreat
chꝛiſtum quando dicitur vt ſit chꝛiſtian?:

quaſi beatioꝛ erit chꝛiſtuſ:ſi tu fueris chꝛi
ſtianus. Bonum eſt tibi vt ſis chꝛiſtianus
Nam ſi non fueris: malum chꝛiſto nõ erit
Audi vocem pſalmi.hixi dño deus meuſ
es tu:quomodo bonoꝝ meoꝝ non eges.
Ideo deus meus estu: qm̃ bonoꝝ meo⸗
rum ñ eges. Si fueris ſine deo/minoꝛ eriſ:
ſi fueris cuʒ deo: maioꝛ deuſ non erit. Nõ

ex te ille maioꝛ:ſed tu ſine illo mino?.Cre
ſce ergo in illo:noli te ſubtrahere vt qua⸗
ſi ille deſiciat. Reſicieris ſi acceſſeris:defi⸗

cies ſi receſſeris. Integer manet te acce⸗
dente: integer te cadente. Cum ergo dixiſ

ſet diſcipulis:nunqͥd⁊ vosvultis abire: re

ſpondit petrus:petra illa voce oium. Do

mine ad quem ibimus? Verba vite et⸗
ne habes. Bene ſapuit ĩ oꝛe ipſius caro
dfi. Dñs autem expoſuit eis ⁊ dixit. Spi⸗

ritus eſt qui viuiſcat:caro autem non ꝓ⸗
deſt quicqᷓ;. Cum dixiſſet/niſi quis mãdu⸗
cauerit carnem meam ⁊ biberit ſanguineʒ

meum non habebit in ſe vitam: ne camali
ter intelligerẽt:ſpiritus eſt inquit qui vi⸗
uificat:caro autem nihil ꝓdeſt. Verba au

tem que locutus ſum vobis:ſpiritus ⁊ vi⸗
ta ſunt. Hunc ſpiritũ ⁊ hanc vitã non ſa⸗
piebat iſte nicodemus:qui nocte venerat
ad ieſum. Ait ei ieſus. NHiſi quis renatus
fucerit denuo.non videbit regnum dei.Et

ille carnem ſuam ſapiens / in cuius oꝛe nõ
dum ſapiebat caro chꝛiſti:quomodo inaat
poteſt homo naſci cum ſit ſenex: Nun⸗/

uid poteſt ti vtero matris ſue ite

rum introire ⁊ fnaſci: Hon nouerat
iſte niſi vnam natiuitatẽ ex adaʒ ⁊ eua:ex

deo ⁊ eccleſia nondum nouerat. Non no⸗

uerat niſi eos parentes qui genuerant ad
moꝛtem mondum nouerat eos p arentes qꝗͥ
genuerant ad vitaʒ. Non nouerat niſi eoſ
parentes qui genuerant ſucceſſuros mon⸗
dum nouerat eos qui ſemper viuẽtes ge⸗
nerant ꝑmanſuros. Cum ergo ſint duc na
tiuitates:ille vnam intelligebat. na eſt
de terra:alia de celo. Vna eſt de carne:

alia eſt de ſpiritu. Vna de moꝛtalitate:

alia de eternitate. Vna eſt de maſculo et
femina:alia de deo ⁊ eccleſia.Sʒ ipſe due
ſingule ſunt:nec illa poteſt repeti nec illa

Recte intellexit nicodemꝰ ſed natiuitatẽ

carnis.Sic ⁊ tu intellige natiuitatẽ ſpiri⸗

—
4 R
en Puae

— . 7.
5eü
.

XI

tus: quomodo intellexit nicodemꝰ nati⸗
uitatem carnis. Quid nicodemꝰ intelle⸗
xit: Nunquid poteſt homo denuo in ven
trem matris ſue intrare ⁊ naſci?¶ Jvam natꝰ
ſum de adam:non me poteſt iterũ genera
re adam.Sic quicũ q; tibi dixerit vt ſpiri⸗
tualiter iterum naſcaris:reſponde ꝙ dixit
nicodemꝰ. Nunquid poteſt homo in ven-⸗
trem matris ſue intrare ⁊ naſci? Jam natꝰ
ſum de adam:non me poteſt iterũ genera
re adam. Jam natus ſum de chꝛiſto: non
me poteſt iterum generare chꝛiſtus.QWu
modo vterus non poteſt repeti:ſic nec bo⸗-
ptiſmũ. Qui naſ cit᷑ de eccleſia catholica: Señ.xxj.
tanq; de ſara naſcit᷑ de libera naſcit᷑. Qui Gal.iiij.
naſcit᷑ de hereſi/tanq; ð ancilla naſcit᷑:ſed
ex ſemine abꝛaam. Aduertat charitas D
veſtra ad magnũ ſacramentũ.Teſtat᷑ deꝰ
er dicit. Ego ſum deus abꝛaam ⁊ deus yſa Exo.iij.
ac ⁊ deus iacob: Mon erãt alij priarche:i
erat ante iſtos ſctũs noe qui ſolus in toto
genere humano cum tota domo ſua meru
it de diluuio liberari:in quo⁊ filijs eius fi
gurata eſt eccleſia? Ligno poꝛtante eua⸗
dunt diluuiũ. Deinde poſtea magni quoſ

nouimus quos ſancta ſcriptura cõmẽdat:

moyſes fidelis ĩ tota domo eius:⁊ illi treſ
noĩ antur quaſi eum ſoli ꝓmeruerint.Ego
ſum deus abꝛaam ⁊ deus yſaac ⁊ deus ia
cob. oc mihi nomen eſt ĩ eternũ.Sacra
mentũ grande. Potens eſt dñs:⁊ oꝛa no⸗
ſtra aꝑire ⁊ coꝛda vr̃a vt dicere poſſimus
ſicut reuelare dignat“ eſt: ⁊ caꝑe poſſitis /
ſicut exrpedit vobis.Tres ergo iſti priar⸗
che:abꝛaã yſaac ⁊ iacob. Jam noſtis filij
iacob qꝛ duodecim fuerũt: ⁊ inde populꝰ
iſrael qꝛ ipſe iacob iſrael:a pyłs iſrael ni⸗
bus duodecim:ꝑtinẽtes ad duodecim fili
os iſrael Abꝛaam yſaac ⁊ iacob:tres pfes
et ppłs. Tres pr̃es tanq; in pncipio popu⸗
li: Tres patres a qbꝰſigurabat᷑ płs.⁊ pls
ipſe pꝛioꝛ pñs ꝓpłs. In plo enĩ iudeoꝝ ſi
guratus ẽ gls chꝛiſtianoꝝ Ibi figura:hic
veritas: Ibi membꝛa:hic coꝛpus:Dicente
aplo. Hhec autem in figura ↄtingebãt illis
Vox ẽ apoſtoli.Seripta ſunt inquit ꝓpt᷑

nos: in quos finis ſeculoꝝ obuẽit. Recur⸗ xxxij .q.iiiji

rat nũc animꝰ veſter ad abꝛaã yſaac ⁊ ia- Recurrat
cob. In iſtis tribus inuenimꝰ parere libe⸗-
ras/parere ⁊ ancillas. Inuenimꝰ ibi ⁊ par
tus liberarũ:inuenimꝰ ibi ⁊ partus ancil⸗
larum. Ancilla nihil boni ſignificat: Eijce

at⸗
en
na
nen
ſin⸗
dixit
ven⸗
llar⸗
lerg
non
ai Beß ttj.
ſed
ws P
iNH
is ſa En
rchei
AtotO
einsſ
ela⸗
lguof
ſidat:
lieſ
E.,
1
nu⸗
o⸗
19
4
12
i⸗
fli
ſes
e⸗
ls.
ne
n
. ſri g
1e Beum
de⸗
ger ,
ic⸗ Philippᷣ.j⸗·

Joh. Tract. XI Ca. III

ancillam inquit ⁊ filium eius: non eni be
res erit filius ancille cuz ſilio libere. Apo

ſtolus hoc cõme moꝛat:⁊ in illis duobꝰ ſi⸗

lijs abꝛae dicit apoſtolꝰ fuiſſe figurã duo

„7 ,

rum teſtamentoꝝ: veteris ⁊ noui. Ad ve

poꝛalium:dilectoꝛes ſeculi.Ad nouũ te⸗

ſtamentũ dilectoꝛes v te eternẽ. Ideo il⸗

la hieruſalẽ ĩ tra / vmbꝛa erat celeſtis hie
ruſalem matriſ oĩium noſtrũ:que eſt in ce

lo.Et hec apoſtoli verba ſunt.Et de iſta

ciuitate vnde ꝑegrinamur: multa noſtis
multa iam audiſtis. Inuenimꝰ auteʒ rem

miram ĩ iſtis partubus. id eſt. in iſtis feti⸗
bus: in iſtis generatiõibus liberarũ ⁊ an⸗

cillarum qrtuoꝛ ſcilicet genera hoium:in
quibus ſcilicet qtruoꝛ generibꝰ/complet᷑
figura totius populi futuri chꝛiſtiani:vt ñ

ſit mirum qðs in illis tribus dictũ eſt. Ego

ſum deus abꝛaam ⁊ deus yvſaac ⁊ deus ia

cob. In omnib“ eni chꝛiſtianis fratres in-

tendite:aut per maloſ naſcunt᷑ voni:aut ꝑ
bonos naſcunt᷑ mali:aut per bonos boni:
aut per malos mali. Amplius ſſtis q̃ttuoꝛ
generib“ non poteſtis inuenire. QAue iteꝝn

repetam:aduertite retinete⁊ excucite coꝛ

da veſtra:nolite pigri eſſẽ. Capite ne ca⸗
piamini. Quomodo q̃ttuoꝛ genera ſunt
oĩum chꝛiſtianoꝝ: Aut ꝑ bonos naſcunt᷑
boni.aut ꝑ malos naſcunt᷑ mali:aut ꝑ bo⸗
nos mali:aut ꝑ malos boni. Puto qꝛ pla⸗

nũ eſt P er bonos boni:ſi ⁊ q baptiʒãt bo

ni ſũt:⁊ qui baptiʒant᷑/recte credunt:⁊ in
membꝛis chꝛiſti recte numerant᷑. Per ma⸗
los mali:ſi ⁊ qui baptiʒant mali ſunt:⁊ ꝗͥ
baptiʒant᷑ duplici coꝛde accedunt ad deũ
et non tenent eos moꝛes quos audiũt ĩ ec
cleſia vt ibi non ſint palee ſed frumentum

AQus eni multi ſint nouit charitas veſtra
Per malos boni. aliqñ baptiʒat adult᷑: ⁊?

baptiʒat᷑ iuſtificat᷑. Per bonos mali: ali
quando qui ba ptiʒãt ſancti ſunt: qui ba⸗
ptizantur:tenere viaſ dñi nolunt. Puto g
fratres notum eſſe in eccleſia ⁊ quotidia⸗

nis exemplis ea que dicimus:ſed in pꝛio⸗

ribus noſtris patribꝰ ea ↄſideremꝰ: qꝛ ha
buerunt ⁊ illi iſta qttuoꝛ genera.Per bo⸗

nos bõi:ananias paulũ baptiʒauit.Quid

per malos mali. Dicit apoſtolus quoſdã

pᷣdicatoꝛes euangelij: quos dicit non ca⸗

ſte annũciare ſolere euangeliũ: quos to⸗

lerat in ſocietate chꝛiſtiana ⁊ dicit.uid

. .

enim duin oſno ſiue p occaſionẽ ſiue ꝑ ve⸗
ritatem̃ chꝛiſtus annũciet᷑ ⁊ ĩ hoe gaudeo
Nunqd maliuolus erat:⁊ de alieno malo
gaudebat: Sed quia ⁊ ꝑ malos verum p-⸗
dicabat᷑:⁊ ꝑ maloꝝ oꝛa chꝛiſtꝰpᷣdicabat᷑:ſi
quos iſti ſui ſimiles baptiʒabãt/mali ma-
los baptiʒabãt.Si quos iſti baptiʒabant
tales quales admonet dñs cuʒ dicit: que
dicunt facite:que autẽ faciunt facere noli

. . » 4

te: mali bonos baptiʒabãt: Poni malos
baptiʒãt:quomõ a philippo ſancto ſimon

magus baptiʒzatuſ eſt. ¶ Mota ſunt ergo E
iſta q̃ttuoꝛ genera fratres mei: Ecce itez
ea repeto tenete illa/nũ eratèe illa:adutite
illa:cauete ꝗᷓ mala ſũt:tenete q̃ bona ſũt:
Per bonos boni naſcunt᷑/cum ꝑ ſctõs ſan
cti baptiʒãt᷑: Per malos mali: cũ ⁊ qͥ ba⸗
ptiʒzant ⁊ qui baptiʒant᷑ iniq; ⁊ impie vi-
uunt. Per malos boni: cum mal ſunt qui
baptiʒant ⁊ boni qui baptiʒant᷑. Per boz⸗
nos mali/cuʒ boni ſunt qui baptiʒzãt/⁊ ma
li qui baptiʒant᷑ Quõ inuenimꝰ iſta in tri
bus iſtis noibus:ego ſum deus abꝛaaʒ de
us yſaac ⁊ deus iacob? Ancillas accipia⸗
mus in malis:liberas accipiamꝰ in bonis.
Pariunt libere bonos:ſara peꝑit vſaac.
Pariunt ancille malos:agar peꝑit hyſma
el. Habemꝰ in vno abꝛaam ? ilud genus
cum per bonos boni:⁊ hoc genus cum per

malos mali. Per bonos mali vbi figurati

ſũt: Libera erat rebecca vxoꝛ yſaac:legi
time peperit geminos. Vnus erat bonuſ:

alter malus.Habes aperte ſcripturã dicẽ
tem dei voce. Jacob dilexi: eſau autem

odio habui. Iſtos duos genuit rebecca ia
cob ⁊ eſau. Vnus indẽe eligitur ꝛalius im⸗
ꝓbatur. Vnus ſuccedit in hereditatẽ : al⸗
ter er here dat᷑. Mõ facit populũ ſuũ deus
dẽ ſau:ſed facit de iacob. Semen vnuʒ:
diuerſi qui concepti ſunt. Vterus vnus:
diuerſi qui nati ſunt. Nunquid non libe-

ra pepit iacob: que libera peperit eſau?⸗
eſt rebecce cum ibi luctaren᷑ Huo popu⸗
li ſunt in vtero tuo: Duo hoĩes: duo po⸗

puli: Bon populus: malus populus: Sʒ
tamẽ in vno ventre luctabant᷑. ti mali
ſunt in eccleſia:⁊ vnus vterus poꝛtat do⸗

nec in fine diſcernẽt᷑:⁊ boni aduerſus ma⸗

los clamat:⁊ mali aduerſus bonos recla⸗
mant:⁊ in vniꝰ viſceribꝰ vtriq; luctantur.
Nunqͥd ſemꝑ ſimul erũt? In ſine exit᷑ ad
Hr H .. . . . . Sð e uij

’ð’MU

Luctabant᷑ in vtero matris ſue: ⁊ dictum Geñ.xxv.

₰

.

Joh. Tract. xN

lucem: declaratur natiuitas:que hie in ſa⸗

29. III

—ᷓOODÝZðZð

— 4
—

cerat hyſmael puero yſaac: quia ludebat

cramento figuratur. Et tunc aparebit:ia⸗ cum illo: Sed illa luſio/illuſio erat. Illa
cob diulexi eſau autem odio habui. Jã er⸗ luſtio deceptionem ſigniſicabat: Nam ma⸗
go inuenimꝰ fratres ⁊ de bonis bonos: de gnum ſacramentũ: attendar charitas ve⸗
libera yſaac: ⁊ de malis mal? s:de ancilla ſtra. Perſecutionẽ illam vocat apoſtolus
hyſmael De bonis malos:eſau ð rebecca. ipſam luſionem:ipſum luſum ꝑſecutioneʒ L
Et ð malis bonos vbi inuenimꝰ? Reſtat vocat. Ait enim. Sed ſicut tunc iülle qͥ fᷣm
iacob / vt in tribus patriarchis / qttuoꝛ ge⸗ carnem natus erat ꝑ equebat᷑ eum d ̃ᷣm ſ
nerum iſtoꝛum ꝑfectio ↄcludat᷑. habuit ſpiritum ita ⁊ nunc.id eſt.qui ᷣm carnem “
vxoꝛes iacob:habuit ⁊ ancillas. Pariunt nati ſunt:pſequunt᷑ eos qui ᷣm ſpiritũ na “
libere pariũt⁊ ancille:⁊ fiunt duodecim ſfi ti ſunt.Qui ſunt ſᷣm carneʒ nati: DNilecto
lij irael.Si numeres omnes de quibꝰ na- res mundi:amatoꝛes ſeculi. Qui ſunt ſᷣm
ti ſunt:non omnes de liberis/ non omnes ſpiritũ nati? Amatoꝛes regni ccloꝛum:
de ancillis:ſed tamen omnes ex vno ſemi dilectoꝛes chꝛiſti: deſiderates vitam eter⸗ “
ne. Quid ergo fratres mei? nunqͥd qui na nam: gratis colentes deum. Ludunt ⁊ dic̃ 6tr.
ti ſunt ð ancillis /non ſimul poſſeder̃t ter⸗ apoſtolus ꝑſecutionẽ. Mam poſtea q; di⸗
ram ꝓmiſſionis cum fratribꝰ ſuis? Inue⸗ xit hec verba apoſtoluſ:⁊ ſicut tunc ille q HDM
nimus ibi bonos fllios iacob natos de an⸗ fm carnem natus erat pſequebat᷑ eum ꝗ
cillis: ⁊ bonos filios iacob natos de lib⸗ ffjm ſpiritum ita ⁊ nũc:ſecutus eſt ⁊ oſten⸗
ris. Mihil illis obfuit natiuitas de vteris dit de qua ꝑſecunione diceret: Sed quid
ancillarum: quando in patre cognouerũt dicit ſcriptura:? Eijce ancillam ⁊ fſiliuʒ eiꝰ 2
ſemen ſuũ: ⁊ ↄſequenter regnũ cum fratri non enim heres erit ſiliuſ ancille cum ſilio S
dus tenuerũt. Quomodo ergo in fllijs ia⸗ meo yſaac.Queramus vbi hoc dicat ſcri⸗ d
cob non obfuit illis qui nati ſunt de ancili,⸗ ptura vt videamus vtrum aliqua pſecu⸗ Mo
lis quo minus tenerẽt regnũ: ⁊ terram re⸗ tio pᷣceſſerit hyſmaelis in yſaac: ⁊ inueni⸗ +
ꝓmiſſionis cuʒ fratribꝰ ex equo accipent: mus hoc dictum eſſe a ſara quando vidit
non iüllis obfuerunt natales ancillarum ſʒ pueros ludentes ſimul.Quã luſionem di⸗ R
pꝛeualuit ſe vẽ paternũ: Sic quicũq; per cit ſcriptura vidiſſe ſaram: hanc ꝑſecutio⸗ H
malos baptiʒant᷑:tanqᷓ; de ancillisvidenꝭ nem dicit apoſtolus.Plus ergo vos pſe⸗ 9
nati:ſed tamen quia ex ſemine verbi dei quunt᷑:qui vos in ludendo ſeducũt. Ve⸗
dgð figuratur in iacob/non ↄtriſtent᷑: ſinul ni veni: baptizare bic.hic habes veruʒ ba⸗ ð
hereditatẽ cum fratribꝰ poſſidebũt. Secu ptiſmũ: Moli ludere: vnus eſt verus. Ille SSð
rus ergo ſit qui de ſemine bono naſcit᷑:tã uſus eſt:ſeduceriſ.⁊ iſta ꝑſecutio grauis “”URDRDU
tum non imitetur ancillam. Si de ancilla tibti crit. AMelius tibi erat:ſi hyſmaelem lu
naſcitur: ancillaʒ malam ſuꝑbientẽ ñ imi⸗ crareris ad regnũ. Sed non vult hyſmael n
tetur. Vnde enim filij iacob ð ancillis na quia ludere vult. Tene tu hereditatẽ pa⸗ n
ti poſſederunt terraʒ ꝓmiſſionis cũ fratri tris ⁊ audi.Eijce ancillam ⁊ filium eius:ñ ur
bus: hyſmael autem de ancilla natus ex· cmm heres erit ſilius ancille cuʒ ſilio meo 1
pulſus eſt de hereditate? Vnde niſi quia vſaac. Iſtuetiam audent dicere quia pſe⸗
ille ſuperbus erat:illi humileſ. Erexit ceer cutionem ſolent pati a catholicis regibus d
uicem ⁊ voluit ſedu ere fratrẽ ſuũ: ludes aut a catholicis pꝛincipibꝰ:q̃ in ꝓfſecutio⸗
F cum illo. ¶aagnü ibi ſacramentũ. Lu⸗ ne tolerant afflictionem coꝛpoꝛis. Si ta⸗
Geñ:xxj. debant ſimul hyſmael ⁊ yſaac: vidit illoo men aliquando paſſi ſunt aut quomodo . 1
Sal uij. ſara ludentes: ⁊ ait abꝛae Eijce ancillam paſſi ſunt / ipſi ſciant: aut conueniãt cõſci uigii
et filium eius:non eni heres erit filius an- entias ſuas.Tamen afflictionem coꝛpo⸗
cille cum filio meo yſaac. Et cum ↄtriſta- ris paſſi ſunt: Perſecutio quam faciunt
tus eſſet abꝛaam: ↄfirmauit ei a dño ange grauioꝛ eſt. Caue quãdo vult ludere hyſ⸗
lus dictum vxoꝛis eius. Jam hic manife⸗ mael cum yſaac: quando tibi blandit᷑ qᷓn⸗
ſtum eſt ſacramentũ: quia neſcio qͥd fuuu do offert alterum baptiſmũ: re ponde ha⸗
trum panuriebat illa res geſta. Ludentes beo iam baptiſmũ. Si enim verus eſt iſte
vigit ⁊ dicit: Eijce ancillam ⁊ filium eius. baptiſmus:quiſqqs vult alteruʒ dare/ ile⸗
Auid eſt hoc fratres? Quid enim mali fe ludere vult. Caue anime perſecutoꝛem: B
.
.

Zob. Cract. xI

MHNlam ſi a pꝛincipibꝰcatholicis aliqͥd paſ⸗
ſa eſt pars donati aliquando/ſᷣm coꝛpus
paſſa eſt:non m uluſionẽ ſpiritus. Audi⸗
te ⁊ videte in ipſis veteribus factis:omĩa
futurarũ rerum ſigna indicia: Inuẽit᷑ ſa

ra afflixiſſe agar ancillam: Sara libera eſt
Poſtea quã ſuꝑbire cepit ancilla: queſta

xit aduerſum me ceruicem ſuam: Et qua
ſi ab abꝛaam fleret: de abꝛaam queſta eſt
mulier: Abꝛaam vo qui non in ancilla li-

eſt abꝛae ſara ⁊ dixit:Eijce ancillam:ere⸗

bidine vtendi tenebat᷑ ſed officio generã⸗
di quõ ſara dederat vnde ꝓlem ſuſciꝑet:

ait ei:Ecce ancilla tua:vtere ea ſicut vis:
Et afflixit eam grauiter ſara ⁊ fugit a fa⸗
cie eius:Ecce libera afflixit ancillam: ? ſi

illam vocat r ſecutionẽ apłs:Ludit ſeruꝰ

xxiiũj. q. iiij.
Quando

cuʒ dño:⁊ ꝑſecutionẽ vocat:Afflictio iſta
non vocatur pſecutio:⁊ luſio illa vocatur
pfecutio. ¶ Quid vobis videt᷑ frẽs:nõne
intelligitis quid ſignificatũ ſit? Sic ergo
qñ vult deus concitare poteſtates aduer⸗
ſus hereticos/ aduerſus ſciſmaticos/ ad⸗

uerſus exſufflatoꝛes chꝛiſti/aduerſus blaſ

phematoꝛes baptiſmatis:non miret᷑:quia

deus ↄcitet vt a ſara verberet᷑ agar: Co⸗

miliata diſcederet a dña ſua: occurrit ei
ãgelus ⁊ dixit ei:QAuid ẽ agar ancilla ſa⸗

gnoſcat ſe agarꝛponat ceruicem:qꝛ cũ hu

re? Cum queſta eſſet de dña ſua:qͥd audi
uit ab angelo? Reuertere ad dñam tuam.

Ad hoc ergo affligitur:vt reuertatur:atq;

vtinam reuertat᷑:qꝛ ꝓles eius ſicut filij ia

cob cum fribus hereditatẽ tenebit. Mirã⸗

tur autem: qꝛ cõmouent᷑ poteſtates chꝛi⸗
ſtiane aduerſus deteſtãdoſ diſpenſatoꝛeſ

eccleſie: Non ergo mouerent᷑: ⁊ quõ red⸗

derẽt rationẽ de imperio ſuo deo? Inten

dat charitaſ veſtra qͥd dicam.qꝛ pertinet

hoc ad reges ſeculi chꝛiſtianos/vt tꝑibus

Danielis. iij

ſuis pacatã velint matrẽ ſuam eccleſiam:

vnde ſpũaliter nati ſunt. Legimꝰ danieł
viſiones ⁊ geſta ꝓphetica. Tres pueri in
igne laudauerũt deum : miratus eſt nabu

chodonoſoꝛ rex laudantes deum pueros
et circa eos ignem innocentẽ:Et cum am⸗
miratuſ eſſet:qͥd ait nabuchodonoſoꝛ rex
non vel iudeus vel circũciſus ille qͥ ſtatu
am ſuam erexerat:æ ad eam adoꝛandam
omnes coegerat/tamen laudibꝰ triũ pue⸗
roꝛum cõmotus:vbi vidit maieſtatẽ dei pᷣ
ſentis ĩ igne qͥd ait?: Et ego ꝓponã decre

—

tum oĩbus tribubus ⁊ linguiſ in omni ter⸗

ra. Quale decretum? Quicunq; dixerint
blaſphemiã in deum / ſydrac myſac ⁊ ab-

denago / in interitu erunt:⁊ domus eoꝛum
in perditionẽ. Ecce quomodo ſeuit alie⸗
nigena ne blaſphemet᷑ deus iſrael/qꝛ po⸗
tuit tres pueros ð igne liberare.⁊ nolunt
yt ſeuiant reges chꝛiſtiani quia chꝛiſtꝰ ex
ſufflatur:a quo non treſ pueri ſed oꝛbᷣ ter

rarum cum ipſis regibus a gehennarũ ig⸗

ne liberant᷑. Nã tres illi pueri fratres mei

liberati ſunt ab igne tempoꝛali:nunqͥd nõ

ipſe deus machabeoꝝ:qui⁊ trium puero⸗

rum: Illos ab igne liberauit:illi in toꝛmẽ
tis igneis coꝛpoꝛe defecerũt:ſed in legiti⸗

mis mandatis animo ꝑmanſerunt.Illi ag
te liberati ſunt:illi occultre coꝛonati ſunt.
Plus eſt liber ari de flamma gehennarum
qᷓ; de foꝛnace poteſtatis humane:Si ergo
nabuchodonoſoꝛ laudauit ⁊ pꝛedicauit ?
gloꝛiam dedit deo quia liberauit de igne
tres pueros.⁊ tantam gloꝛiaʒ dedit vt de
cretuʒ mitteret ꝑ regnũ ſuũ/quicũq; dixe

ntit blaſphemiã in deum ſydrac myſac et

abdenasgo in interitu erunt ⁊ domus eoꝛũ

in perditionẽ: quomodo iſti reges nõ mo

ueant᷑ qui non tres pueroſ attendunt libe
ratos de flamma:ſed ſcipſos liberatos de
gehenna:quandovident chꝛiſtuʒ a quo li
berati ſunt exſufflari in chꝛiſtianis:quan⸗
do audiunt dici chꝛiſtiano/dic te non eſſe
chꝛiſtianũ.Talia facerevo lũt:⁊ ſalteʒ ta
lia pati nolunt.Nam videte qlia faciunt:
et qlia pati patiunt᷑. Occidunt animaſ/af

fligunt᷑ in coꝛpoꝛe. Sempiternas moꝛtes
faciunt:⁊ temꝑales ſe perpeti ↄquerunt᷑.

Et tamen que patiunt᷑: ꝓferunt nobis ne

ſcio quos in ꝑſecutiõe ſuos martyres. Ec

ce marcellus de petra pᷣcipitatus eſt:⁊ ec
ce donatus bagaienſis in puteum miſſuſ ẽ
Quando poteſtates rhomane talia ſuppli
cia decreuerũt:vt pᷣcipitaren᷑ homines?⸗
Quid autẽ reſpondent noſtri? Quid ſit
geſtum neſcio. Tamẽ qͥd tradunt noſtri?
quia ipſi ſe pꝛecipitauerunt:⁊ poteſtates
infamauerunt. Recoꝛdemur conſuetudi⸗
nem poteſtatum rhomanoꝝ : videamus
cui credendum ſit. Dicunt noſtri illos
ſe pꝛecipitaſſe. Si non ſunt ipſi diſcipuli
ipſoꝛum qui ſe modo de ſaxis nullo per⸗
ſequente pꝛecipitant: non credamus.
Quid mirum:ſi fecerunt illi quod ſolent?

Joh. Tract. XII

MHNam poteſtates rhomane nunqᷓ; talibus

ſupplicijs vſe ſunt:non eni non potuerunt
occidere aperte:ſed illi qui ſe moꝛtuoſ co
li voluerũt:famoſioꝛẽ moꝛtem non inue⸗
nerunt: Poſtremo quicqͥd illud ẽ/ nõ no⸗

ul: Et ſi paſſa es o pars donati coꝛpalẽ af

Nõ replicat

flictõnẽ ab eccleſia catholica:a ſara paſſa⸗

eſt agar:redi ad dñam tuam. Locus qui⸗

Aug. ĩ hoc dem neceſſarius aliqñ diutius nos tenuit

trac.xj.vlti⸗ vt textum totum euagelice lectiõis expo
ma verba te nere mime valeremꝰ:ſufficiat interim cha
xtus in rub⸗ ruati veſtre fratres:ne hec que dicta ſunt
ca notata vi dicẽdo alia excludant᷑ de coꝛdibꝰ veſtris

delicet: Am Hec tenetc talia dicite:flãmantes illuc ꝓ

amen dico ti cedite: accẽdite frigidos.¶ Explicit tra

bi: niſi ꝗs re ccatus vndecimꝰ: Incſpit tractatꝰ

natus fuerit on Imo. E
eraa eſpu⸗ Uodecim?. Ab eo ꝙ ſcriptum eſt

20 5 — 98 natum eſt de carije caro ẽ: et
ſto na vrer natum eſt ex ſpiritu ſpiritug e v

troire in re⸗ RReier! Ip B
Gi dei . Sʒ d id quod ait: Qui auteʒ facit ve⸗-⸗
in tracta. ſe⸗ itacem venit ad lucem vt manife -

.

——

——

ſtentur eius opa qᷣa ĩ ðo ſunt facta

qnti. circa ſi
nem eadem
v̈ba repetit.
A

no die intentã fecimus chari

Valacrius ⁊ numeroſiꝰ ↄueniſ⸗
ſe: Sed interim lectioni euãgelice ex oꝛdi
ne ſermonẽ debitũ reddamꝰ ſi placet.De
inde audiet charitas veſtra de pace eccle
ſie vel quid egerimus:vel qͥd adhu agẽ⸗
dum ſperemus. Nunc autem.tota inten⸗

tio coꝛdis ad euangeliũ ponat᷑: nemo eni

aliunde cogitet.Si enĩ qui totꝰ adeſt vix
capit:qui ſe ꝑ cogitatiões diuerſas diui⸗
dit/ nonne⁊ qð ceꝑat fundit? a eminit au
tem charitas veſtra dñico pꝛeterito q́;tum
dyis adiuuare dignatus eſt diſſeruiſſe de
ſpiritali regenerati e:quã lectionẽ vobiſ

iterum legi fecimus:vt que tunc nõ dicta

ſunt/in chꝛiſti noie adiuuantibꝰoꝛationi⸗
bus veſtris implea nus.Regeneratio ſpi⸗
ritualis vna ẽ:ſicut generatio carnałl vna
eſt.Et ꝙ nicodemus dño ait verum dixit:
quia non poteſt homo cum ſit ſenex redi⸗
re rurſum ĩ vterum matris ſue ⁊ naſci.Il

le quidem dixit/quia homo cuʒ ſit ſenex
hoc non poteſt:quaſi ⁊ ſi infans eſſet poſ⸗

ſet. Oiĩno enim non poteſt ſiue recens ab
vtero ſiue annoſa iam etate redire rurſuʒ
in materna viſcera ⁊ naſci: Sed ſicut ad

tatẽ veſtrã: intelligimuſ vos

La. III

natiuitatẽ carnalem valent muliebꝛia vi⸗
ſcera ad ſemel parienqũ:ſic ad natiuitatẽ
ſpiritualem valent viſcera eccleſie:vt ſe⸗

mel quiſq; baptiʒetur. Pꝛopterea ne quiſ

foꝛte dicat /ſed iſte ĩ hereſi natus eſt⁊ iſte
in ſci mate natus eſt: amputata ſunt om⸗

nia ſi meminiſtis que vobis diſputata ſũt
de tribus patibus noſtris quoꝝ deus di

ci voluit:non quia ſoli erant/ ſed quia in

his ſoł impleta ẽ integritas ſigniſicãdi po

puli futuri. Inuenimus tamen natum
de ancilla ⁊ exheredatũ:natum de libera

heredem. Rurſum inuenmimus natum o li⸗

bera exheredatum:natum de ancilla he⸗
redem. Natus de ancilla cxheredatꝰ hyſ⸗
mael:natus de libera heres yſaac. Natus

lis heredes ſilij iacob. In illis itaq; tribuſ

patribus:omnis futuri populi figura per⸗

Geñ. xxj. e

BGal. iiij.

de libera exheredatus eſau: nati de ancil

fecta eſt. Nec ĩmerito deus inquit: Ego

ſum deus abꝛaam ⁊ deus yſaac ⁊ deus ia

cob.Hhoc mihi nomen inquu in eternum.

Abagis meminerimꝰ:quid ꝓmiſſum ſit ip
ſi abꝛae:hoc enim ꝓmiſſum eſt yſaac: hoc

ꝓmiſſum eſt ⁊ iacob. Quid inuenimus/in

ſemine tuo benedicent᷑ omnes gẽtes.Cre

didit tunc vnus qð nondum videbat. vi⸗

dent homines ⁊ excecantur. Complertum
eſt in gentibus qð ꝓmiſſte um eſtvni. ⁊ ſepa
rantur a cõmunione gentiũ: qui ⁊ qð im⸗

pletum eſt videre nolunt. Sed quid illis

ꝓdeſt quia videre nolunt:? Vidẽt velint
nolint: aperta veritas ⁊ clauſos oculos fe
rit. Reſponſuʒ eſt nicodemo q ex eiſ erat
qui crediderãt in ieſum:⁊ ipſe ieſus nõ ſe
credebat eis. Quibuſdam enĩ non ſe cre⸗
debat:cum iam ĩ illum credidiſſent. Sic

habes ſcriptum. Aulti crediderũt in no⸗
mine eius.vidẽtes ſigna que faciebat. Ip
ſe autem ieſus non credebat ſemetipſum

illis. Non enim opus habebat: vt quiſq;

teſtimoniũ perhiberet de homine. Ecce
iam illi credebãt in ieſum: z ipſe ieſus nõ
ſe credebat eis. Quare? qꝛ nõdũ erant re

nati ex aq⁊ ſpirituſctõ. Vnde hoꝛtati ſu⸗
mus ⁊ hoꝛtamur frẽs nfos cathecuminos
Di enĩ interroges eos: iam crediderũt in
ieſum. Sed quia nõdũ carnem eius ⁊ ſan

guinẽ accipiũt:nõdũ ſe illiſ credidit ieſuſ
Quid faciant vt ſe illis credat ieſus? Re⸗

naſcantur ex aqua ⁊ ſpũſancto: ꝓferat ec
cleſia quod parturit.Cõcepti ſunt/edant᷑

Joh.ij.

—

—
—2

—

i⸗
ae
iſe⸗
guif
rige⸗
on⸗
ſüt
usdi
lain
ipo
n

S
le Beßetn

he⸗ Balliſ.

Nſ⸗
ms
lal
uſ
er⸗
go
ſa
N
in
Kre
,pi⸗

no⸗

um ,,g,
iiß h
e
ſõ
ſe
ſo⸗
nos
Uin
ſen
jeul
Re⸗

. — Wo
.
4 „
4 . . . .

in lucem:habent vbera quibus nutriant᷑.
HNlon timeat ne nati ſuffocent᷑:ab vberibꝰ
maternis nõ recedãt. Nulluspᷣt hõ redire
in matris viſcera ⁊ iteꝝ renaſci: ſed de an
cilla neſcio qsnatus ẽ. Munqͥd tũc qꝛ na⸗
ti ſunt de ancillis/redierũt in vteꝝ libaꝝ
vt denuo naſcerent᷑ Semẽ abꝛaam in iſ⸗
mahel: ⁊ vt poſſit facere abꝛaam filiuʒ de
ancilla:vxoꝛ auctoꝛ fuit:nat“ eſt ex ſemie
viri:⁊ ñ vtero.ſʒ ſolo placitovxoꝛis.Nũ⸗
dqòd qꝛ de ancilla iõ exheredat᷑: Si ꝓptea
exheredatus qꝛ de aucilla nat eſt. Mulli
ancillarũ filij admitterent᷑ ad hereditatẽ.
Filij iacob admiſſi ſunt ad hereditatem.
Hyſmael ãt nõ qꝛ ex ancilla natus exhe⸗
redatus ſed qꝛ ſuꝑbus mr̃i ſuꝑbus in filiũ
mfr̃is:mr eni eius magis ſara q; agar. Illiꝰ
vyterus accõmodatꝰ: illiꝰ volũtas acceſ⸗
ſit Mõ faceret abꝛaã qð ſara nollet:magiſ
ergo ille filius ſare.Sed qꝛ ſuꝑbus in frẽʒ
et ſuꝑbus ludẽdo.ludẽdo qꝛ deludẽdo:
Quid ait ſara: Eijce ancillã ⁊ filiũ cius:ũ
cni heres erit filius ancille/cum filio meo
yſaac.Mõ & illũ viſcera ãcille eiccerũt fo
ras ſed ceruix ſeruilis.⁊ ſi liber ſuꝑbus ſit
ſeruus ẽ: Et qð peiusẽ male dñe ipſiꝰ ſuꝑ
bie. Itaq; frẽs mei:rñũdete hoĩ ũ poſſe rur
