labore ſtatis et auditis:ſʒ nos cũ maiore

ſtamus et loquimur Si laboramus ꝓpter

vos: conlaborare non debetis ppter eoſ⸗

dẽ vos Suꝑius ergo cũ diceret vẽit hora

adderet ⁊ nſc eſt:quid ſubiecit: Quãdo
moꝛtui audiẽt vocẽ filij dei: æ qui audie⸗

rint viuent. Mõ dixit om̃s moꝛtui audiẽt

et qui audierint viuent. Moꝛtuos em̃ ini

quos volebat intelligi. Et nunquid om̃s
iniqui obaudiũt enangelio? Aperte dicit
apłs:ſed non omẽs obaudiũt euangelio.

Tamen qui audiũt viuent: quia omes 4

obaudiũt euangelio trãſeunt ad vitã eter
nam ꝑ fidem. Hon tamẽ omẽs obaudiũt

et hoc nunc eſt. At vero in fine omẽs qui

ſunt in monumẽtis:hoc eſt: iuſti et iniuſti

gudient vocemreius et procedent

Quomodo noluit dicere et viuent? &m⸗
nes enim ꝓcedẽt:ſʒ non omẽs viuent: In

eo quippe quod ſupra dixit/et qui audie⸗
rint viuẽt: in ipſa audicione vitã eternaʒ

intelligi voluit et beatam:quã nõ omnes
habebũt qui de monumẽtis ꝓcedent.Jã
ergo et cõmemoracione monumẽtorũ et

expᷣſſione ꝓceſſionis de monumẽtis:a pte

intelligimus corpoꝝ reſurrectionẽ. Au⸗
diẽt omẽs vocem eius et ꝓcedẽt. Et vbi
iudiciũ:ſi omẽs audiẽt et omẽs ꝓcedẽt⸗
Si omnes audiẽt et᷑ omnes ꝓcedẽt:quaſi

totũ cõfuſum eſt: nihil video diſcretum.

Certe acc pſti poteſtatem iudicandi: q̃a
filius hominis es.Ecce aderis in iudicio

reſurgent corpora:de ipſo iudicio dic ali⸗
quid: hoc eſt: de diſcrecione malorum et Alia lr̃a

Bonox Et Hacon Auibene ſefe ut na
in reſurretcone vite t qui male ege Alia lr
ruut in reſurrectionem iudicii. Su⸗ mdia a vo

pius cum de reſurrectione mẽtium et ani⸗

audiendo viuẽt.At vero reſurgẽdo et pꝑ⸗
cedẽdo de monumentis:non omẽs ad vi⸗
tam eternã ibunt ſʒ qui bene fecerũt Qui

autẽ male/ad iudiciũ.hic enim iudiciuʒ

ꝓ pena poſuit.⁊ erit dirẽptio nõ qᷓlis mõ

eſt. Nam et modo ſeparamur non locis ſʒ

maꝝ loqueret᷑:nũ quid fecit diſcretionem
Sed omnes qui andient viuent:quia ob⸗

Alia lr̃a filij
dei

bo⸗

moꝛibus: affectioĩbꝰ/ deſiderijs /ſfide/ſpe/
charitate:Simul enim cuʒ iniquis viuimꝰ

ſegd non vna vita ẽ omniũ. In occulto di⸗

rimimur / in occulto ſeparamur: quõ gra⸗
na in aera:nõ quomõ grana in hoꝛreo:t

ſeparant᷑ grana in aera ⁊ miſcent᷑. Separã

tur cũ a palea expoliantur: miſcent᷑/quia

noõdum ventilant᷑. Tunc apta erit ſepara⸗
tio / ſicut moꝝ ſic ⁊ vite: Sicut ſapiẽtie ita
⁊ coꝛpoꝝ.Eunt qui bene fecerunt viuere

cum angelis dei: qui male egerũt toꝛqri
cum diabolo ⁊ angelis eius:⁊ tranſiet foꝛ

ma ſerui. Ad hoc certe pꝛeſẽtauerat vt fa
ceret iudiciũ:poſt iudiciũ perget hinc:du

cet ſecum coꝛpus cui caput eſt:⁊ offeret re

gnũ deo. Tunc plane videbitur foꝛma dᷣi
que non potuit videri ab iniquie quoꝛũ
viſioni foꝛma ſerui exhibenda erat. Dicit
et alibi ſic/ ibunt iſti in cõbuſtionẽ eternã
de quibuſdã ſiniſtris:iuſti aũt in vitã eter
nam. De qua alio loco dicit. hhec ẽ aũt vi
ta cterna:vt cognoſcant te vnũ veꝝ deũ/

⁊ quẽ miſiſti ieſum xpᷣm. Tunc ibi apare
bit: qui cum in foꝛma dei eſſet/non rapinã

arbitratus ẽ eſſe ſe equalem deo.Zũc ſe

Johᷣ.xiiij

oſtẽdet: quomodo ſe dilectoꝛibꝰ ſuis oſtẽ
ſurum ꝓmiſit. Qui eni diligit me ait man
data mea cuſtodit: ⁊ qui diligit me dilige

tur a patre meo/æ ego diligã eum: ⁊ oſten
dam me ipm illi. Quibus loquebat᷑ pᷣſ⸗ ens
eis erat:Sed foꝛmã ſerui videbant:foꝛmã
aũt dei non videbant. Per iumentum ad
ſtabulum ducebant᷑ curandi:ſed ſanati vi
debunt/quia oſtendã inquit me ipſum il⸗
lis: Quomodo oſtendit᷑ equalis patri /cũ
dicit philiſpo:qui me videt videt ⁊ patrẽ
meuũ. Non poſſum ego a meipᷣo fa⸗

cere quicqʒ:ſicut audio iudico ⁊ iun
Dicin meu iuſtum eſt. Et quia dicturi

illi eramus: ſi tu iudicabis/a pater non iu

dicabit quia omne iudiciũ dedit filio/nõ

ergo ſcdᷣm patrẽ iudicabis: adiecit. Non

poſſum ego a meipſo facere quicquã:ſed

ſicut audio iudico/⁊a iudicium meũ iuſtuʒ

eſt: Quia non quero voluntatem

mea:ſed voluntatẽ eius qͥ miſit me
erte ſilius quos vult viuiſicat:non que
rit voluntatem ſuam/ſed voluntatẽ eius
qui miſit illum. Non meã.non ꝓpriã:Hõ
meam/ non filij hominis: Non meã que re
ſiſtat deo. YFaciunt enim homines volun⸗
tatem ſuã/non dei:quando faciunt quod

Dico vobis nõ 1
cere quicqua ni ſ
trem facientem: Quecũq;
ter facit. hec eadem ⁊ filius:

ſta. qui no

yoluntnõ quod iubet deus. Quãdo aũt
faciũt qdðᷣvolũt vt tñ ſeq uãt᷑ volũtatẽ ðᷣi:ñ

faciũt volũtatẽ ſuã q;uis quod volũt fa
ciant: Holens fac quod iuberis:atq; ita ?

hoc facias quod vis: et non voluntatẽ tu

am ſacies ſed iubẽtis.Quid ergo ſicut au
dio iudico? Audit ſilius ⁊ demonſtrat ei
pater: Et videt filius patrẽ facientem. Et

iſta diſtuleramus paulo enucleatius ꝓ vi

ribus pertractare:ſi tempus nobis ꝑacta
lecctione ⁊ vires remanſerint. Si dicĩ me
poſſe loqui adpuc: foꝛte ⁊ vos audire iam

non poteſtis: Item foꝛte auiditate audiẽ
di dicitis poſſ umꝰ. Melius ẽ ergo vt ego
infirmitatem meã fatear/ qui iam ſatigatꝰ
loqui non poſſum:qᷓ; vt vobis iaʒ bene ſa

ciatiſ:adhuc infundam quod non bene di

geratis. Pꝛoinde huiꝰ ꝓmiſſiõis quã ad

Hogdiernum tempus ſi ſupereſſet diſtule⸗
ram: tenete me adiuuante domino in cra⸗

ſtinum debitozꝛem

Erplicit tractatus. xir. Incipittra⸗
cctatus.xx. De eo quod ⸗ tu ein

uangeliocirca iopanne Amẽ amẽ
oteſt filiusg a fe fa⸗
uod viderit pa⸗
enun pa

—.Gʒ—

e
N

„
meithi⸗

* . .
— —

noſtri ieſu chriſti maxime que
iohanes cõmemoꝛat euangeli⸗
ne cauſa ſuper pectus domi
ni diſcumbebat/niſi vt ſecreta altioꝛis ſa⸗
pientie eius ebiberet. ⁊ qd amãdo bibe⸗
rat: euangelizando ructaret ita ſecreta
ſunt ⁊ pꝛofunde intelligentie vyt omẽs tur
bent qui peruerſo ſunt coꝛde/c omnes cx
erceãt qui recto ſunt coꝛde. Pꝛoinde ani⸗
maduertat caritas veſtra: ad hec pauca

que lecta ſunt. Videamus ſi quomõ poſ⸗

ſumus donante ⁊ adiuuãte ipſo qui ver⸗
ba ſua nobis voluit recitari :que tunc au
dita atq; conſcripta ſunt vt modo legerẽ⸗
tur:quid ſibi velit quod audiſtis dicere.

Amen amen dico vobis nõ t filiꝰ

aſe facere quicqʒ/niſi qð vidrit pa
tre facientẽ: Quecũq; eni pf facit:

ba domini⸗=

21S

S
—

Zoh. Tract. xk La. v

hec eadẽ ⁊ filius facit ſimiliter. VUñ

autẽ natꝰ ſit ſermo iſte:cõmemoꝛãdi eſtis

IZfpter ſuperioꝛa lectionis:vbi curauerat
dominus quendaʒ inter illos/qui quinq;
poꝛticibus piſcine illius ſalomonis iace⸗

bat:cui dixerat. Lolle grabatum tuum:⁊

* — — 2 „

vagde in domũ tuam. Hoc aũt fecerat ſab

batis: Vnde pturbati iudei calumniaban

tur:quaſi euerſoꝛem ⁊ pᷣuaricatoꝛẽ legis.

Tunc eis dixerat. Pater meus vſq; mo⸗

do operat᷑: ⁊ ego operoꝛ. Illi enim carna⸗

lter ſapicnteſ: ſabbati obſeruatõem puta

bant dñm poſt laboꝛem fabricati mundi

vſcq; ad hunc diem quaſi doꝛmire: ⁊ ꝓpte

rea ſanctiſicaſſe illum diẽ:exquo cepit ve

lut a laboꝛibus requieſcere.Eſt aũt ſacra

mentũ ſabbati antiquis patribus noſtris

pꝛeceptum/quod nos chꝛiſtiani ſpũaliter

obſeruamus:vt ab omni ſeruili opere.id

eſt:ab omni peccato quia dñs dixit/omis

qui facit peccatum ſeruus ẽ peccati /abſti

neamus nos:⁊ habeamus quietẽ in coꝛde

noſtro:id ẽ: tranquillitatẽ ſpũalem.Et qᷓ
uiis in hoc ſeculo id conemur/ad eã tamẽ

requiẽ ꝑfectam nõ ꝑpueniemus: niſi eũ de

hac vita exierimus:Sed ideo dictũ ẽ deũ
requieuiſſe:quia iã creaturã nullam code
bat poſtq; pfecta ſunt omnia. Quietẽ ve⸗
ro pꝛopterea apellauit ſcriptura: vt nos

Beneb. ij

ammoneret poſt bona opera quieturos.

Sic enim ſcriptũ habemꝰ in geneſi. Et fe⸗

cit deus omia bona valde: æ requieuit de
us die ſeptimo. Vt tu hõ cũ attẽdis ipſũ

poſt bona opera requieuiſſe: non tibi ſpe⸗
res requiem / niſi cum bona fueris opera⸗
tus.Et quẽadmodũ deus poſtea quã fe⸗
cit hominẽ ad imaginem ⁊ ſimilitudinem
ſuam ſexto die/ in illo ꝓpfecit omnia opa

.„

ſua bona valde: requienit ſeptimo die:
ſic et tibi requiẽ nõ ſperes niſi cũ redieris
ad ſimilitudinẽ dei in qua factus es: quã

ſunt: Quis ẽ qui poſt tantam operis facili
tatẽ quaſi poſt laboꝛẽ velit requieſcere⸗

peccãdo perdidiſti. Non enim dominus
laboꝛaſſe dicendus eſt: qui iuſſit ⁊ facta

Si iuiſit:⁊ aliqd ei reſtitit⁊ non ẽ factũ/⁊
vt fieret laboꝛauit:merito dicatur poſt la
boꝛem requieuiſſe. Cum vero et in ipſo li

bro geneſeos legamꝰ Dixit deus:fiat lux
et facta eſt lux/ dixit deus/ fiat firmam̃tũ/

et factum eſt firmamẽtum/et cetera ĩ ver⸗
bo eius continuo facta.Cui rei atteſtat᷑ et

pſalmus dicens: ipie dixit et facta ſunt / ip

ſe mandauit et creata ſunt: quomodo pꝰ

mundum factum/requiem quaſi vt ceſſa⸗

ret requirebat: qui in iubedo nunq; labo⸗
rauerat? Ergo illa miſtica ſũt:et ppterea

ita poſita vt nobis requiem ſperemus pꝰ

hanc vitam:ſi bona opera fecerimus. Jðo
dominus retundens impudentiã et erro⸗
rem iudcoꝛum et oſtendens eos nõ recte
ſapere de deo: ait illis ſcandaliʒantibus/

uod ſabbato operabatur hominũ ſanita
tem. Pater meus vſq; modo operatur tet
ego operoꝛ. Holite ergo putare quia ſab

bato ita requieuit pater meus / vt ex illo
non opercetur: ſed ſicut ipſe nũc operatur
operoꝛ ⁊ ego.Sed ſicut pater ſine laboꝛe:
ſic et filius ſine laboꝛe.Dixit deus ⁊ facta

ſunt:dixit xpᷣs languẽti/tolle grabatũ tu⸗

um ⁊ vade in domũ tuam.et factũ ẽ. Ca⸗

tholica autẽ fides habet/ꝙ pfris ⁊ filij ope
ra inſeꝑabilia ſunt ¶ hoc ẽ quod volo ſi
poſſum loqui charitati veſtre. Sed ſcõm B

illa verba dñi qui põt caꝑe capiat:qᷓ autẽ

caꝑe nõ põt/nõ mihi aſſcribat /ſed tardi⸗

tati ſue: ⁊ cõuertat ſe ad illum/q coꝛ ape⸗

itr vt infundat quod donat: Poſiremo ?=
ſi quiſquã ꝓpterea non intellexerit/quia

nõ a me ſic dictũ eſt vt dici debuit: igno⸗
ſcat humane fragilitati et ſupplicet diuine
bonitati. Habemꝰ eni intꝰ mgrm xpᷣm:qͥc
quid ꝑ aurẽ vr̃am ⁊ os meũ caꝑe nõ potu

eritis:i coꝛde vr̃o ad eũ cõuertimini:qui

et me docet qsð loquoꝛ:⁊ vobᷣ quẽadmo⸗

du dignat diſtribuit /qui nouit qͥd det/et

cui det.aderit petẽti/aperiet pulſanti:⁊ ſi
foꝛte non dederit:nemo ſe dicat deſertũ.
Foꝛtè enĩ aliqͥd dare differt:ſed neminẽ
eſurientẽ relinqͥt. Si em̃ nõ dat ad hoꝛam

exercet querentẽ: nõ cõtepnit petentem.
Nligete g ⁊ attẽdite qͥd velim dicere:⁊ ſi

foꝛte nõ poſſim:catholica fides h̊ hʒ firma
ta ſpũ dñi in ſctis eiꝰ cõtra oẽm hereticaʒ
prauitatẽ:quia pf̃is ⁊ filij opa inſepabilia
ſunt. Quid ẽ qͥ dixi: Quõ ipᷣe pr ⁊ filius
inſepabiles ſunt.ſic ⁊ oꝑa pfis ⁊ filij inſe⸗
ꝑabilia ſũt.Quõ pf̃ ⁊ ſiliꝰ iſepabiles ſũt⸗
Quia ipᷣe dixit:ego ⁊ p̃ vnũ ſumꝰ: quia
pater ⁊ filiꝰ nõ ſunt duo dij ſed vnꝰ deꝰ:

vbũ ⁊ cuiꝰ eſt verbũ vnus et vnicus de⸗:
ynus pf ⁊ filiꝰ caritate cõplexi/vnuſq; ca

ritatis ſpũs eoꝝ:vt ſiat trinitas pf et filiꝰ

et ſpũſſanctꝰ. Mõ ergo tm̃ pfis ⁊ filij/ſed

i iij

et ſpũſſancti ſicut equalitas ⁊ inſepabili⸗
tas pſonarum: ita etiã oꝑa inſeparabilia
ſunt: Adhuc planius dicã:quid ſit oꝑa in
ſeꝑabilia ſunt. MHon dicit catholica fides/
quia fecit deus pr̃ aliquid/ fecit filiꝰ ali

⁊ ſpũſſctũs fecit.Per verbũ enĩ facta ſũt
omiĩa:Quãdo dixit et facta ſunt:p verbũ
facta ſunt:per chꝛiſtũ facta ſunt.In pꝛin⸗
cipio enĩ erat verbũ/æ verbũ erat apð de⸗
um/⁊ deus erat verbũ/omnia ꝑ ipᷣm facta
ſunt.Si omnia ꝑ ipᷣm facta ſunt: dixit deꝰ
ſiat lux/⁊ facta ẽ lux:in verbo fecit:ꝑ ver⸗
bum fecit. Ecce ergo nũc andiuimꝰ euan
geliũ cũ reſpõderet ſtomachantibꝰ iude⸗
is:qꝛ non ſolũ ſoluebat ſabbatũ ſed ⁊ pa⸗
trẽ ſuũ dicebat deũ:eqlem ſe faciens deo
Sic eniĩ ſcriptum ẽ in ſuꝑioꝛi capitulo.Cũ
ergo tali eoꝝ errãti indignationi dei filiꝰ
et veritas reſponderet ait/¶ Amẽ amẽ
Dico vobis nõ pt filiꝰ a ſe kacere qᷣ
quã miſi qð viderit prem faciente.
Lanq́ᷓ; diceret. Quid ſcadalizati eſtis qͥs
pr̃eʒ meũ dixi deũ:quia equalẽ me facio
deo? Ita ſum eqlis:vt ille me gemuerit.
Ita ſum equalis:vt nõ ille a me/ſed ego
ab illo ſim. Hoc eni intelligit᷑ in his vᷣbis:
nõ põt a ſe filius facere quicqᷓ; niſi qð vi⸗
dcrit pr̃em facientẽ:hoc eſt:quicq̃d filius
Habet vt faciat/a pr̃e habʒ vt faciat.Qua
re habet a pr̃e vt faciat?: Quia a pr̃e habʒ
vt filius ſit: quia a patre habet vt poſſit:
quia a patre habet vt ſit. Filio enĩ hoc eſt
eſſe qð poſſe.homini non ita eſt:ex ↄpa⸗
ratione humane inſirmitatis /longe infra
iacentis. Vtcunq; coꝛda ſuſtollite.Et ne
foꝛte aliquis noſtrũ tangat ſecretũ ⁊ qua

ſi coruſcatione magne lucis hoꝛreſcẽs:ſa

piat aliquid ne inſipiens remaneat:non
tamẽ ſe totũ ſapere putet ne ſuꝑbiat:⁊ qð
ſapuit amittat. Homo aliud ẽ quod ẽ:ali
ud quod poteſt. Aliquando eni ⁊ ẽ hõ et
nõ poteſt qð vult. Aliquãdo aũt ſic ẽ hõ
vt poſſit quod vult. Itaq; aliud eſt eẽ ip⸗
ſius:aliud poſſe ipᷣius. Si enim hoc eſſet
eẽ ipius /qð eſt poſſe ipᷣius:cũ vellet poſ⸗
ſet. Deus aũt cui nõ eſt alia ſubſtantia vt
ſit/et alia poteſtas vt poſſit/ſed cõſubſtã⸗
taale illi eſt quicqͥd eius ẽ/ ⁊ quicquidęẽ:
da deus ẽ:non alio mõ eſt/⁊ alio mõ põt:

ſed eẽ ⁊ poſſe ſimul habet/qͥa velle ⁊ face
re ſimul habet.Quia potẽetia filij de prfe
eſt/ideo ⁊ ſubſtantia ſilij ð patre eſt:æ da
ſubſtãtia filij de patre/ideo potẽtia ſilij ᷣ
patre ẽ. Non alia potentia ẽ in filio ⁊ alia
ſubſtantia:ſed ipſa eſt potentia que ſub⸗
ſtantia: ſubſtantia vt ſit: potentia vt poſ
ſit. Ergo qᷣa filius de pr̃e ẽ:ideo dixit /nõ
põt a ſe filius facere quicq;:qͥa nõ ẽ filius
a ſe/ideo nõ põt a ſe. Videt᷑ enĩ q̃ſi mino
rem ſe feciſſe cũ dixit:nõ põt ſiliꝰ a ſe face
quicqᷓ/ niſi qð viderit pr̃em facientẽ.hhic
erigit ceruicem heretica vanitas: eoꝝ ſcʒ
qui dicunt filiũ minoꝛẽ eẽ q; pater:mino
ris poteſtatis/poſſibilitatis:nõ intelligen
tes myſteriũ verboꝝ chꝛiſti.Attendat au
tẽ caritas veſtra:⁊ videte quẽadmodum
in carnali ſuo intellectu mõ turbent᷑ in ip⸗
ſis verbis xpᷣi.Hoc aũt pauloante pᷣlocu⸗
tus ſuʒ: quia omia ꝑuerſa coꝛda pꝑturbat:
ſicut pia coꝛda exercet vᷣbũ dei: maxime
qð ꝑ iohannẽ euangeliſtã dicit᷑. Alta eniĩ
per illũ dicunt᷑:nõ qualiacũq; /nõ que fa⸗
cile intelligant iam here
te audit verba iſta :erigit ſe et dicit nob.
Ecce minoꝛ eſt filius qᷓ; pater. Ecce audi
verba filij qͥ dicit:non poteſt filius a ſe fa
cere qcq;ᷓ niſi qð viderit pr̃eʒ facientẽ.Ex
pecta quẽadmodũ ſcriptũ eſt. Eſto man
ſuetus ad audiendũ verbũ vt intelligas.
Puta enĩ me cõturbatũ eſſe his verbis/qͥ
dico equalẽ ptãtem maieſtatẽq; eẽ pr̃is ⁊
fulij:cũ audiui/nõ põt filiꝰ a ſe facere qͥc⸗
quã niſi qð viderit pr̃em facientẽ. ZLurba
tus his vbis qro abs te: qͥ iã tibi videris
intellexiſſe. Nouimus in euangelio filiuʒ
ambulaſſe ſuꝑ mare: vbi pf̃em vidit am⸗
bulaſſe ſuꝑ mare: hic iam ille turbatur.
Pone ergo qð intellexeras:et ſimul que
ramus.Quid ergo facimꝰ? Verba domi⸗
ni audiuimus:non poteſt filius a ſe face⸗
re quicquã niſi quod viderit pr̃em facien
tem.Ambulauit ipſe ſuꝑ mare:pater nun
quã ambulauit ſuꝑ mare.Certe non facit
filius quicqᷓ;:niſi quod viderit pr̃em faciẽ
tem. Redi ergo mecum ad id quod dice⸗
bam:ne foꝛte ſic intelligẽdũ ſit vt de que⸗
ſtione ambo exeamus. Nam ego ſ̃m fidẽ
catholicam: video quomodo exeam ſine
offenſione ſine ſcandalo.Tu autem circũ

Ecce iam hereticꝰ ſi foꝛ D

„. —
* „„

Math.xiiij

8 —

⸗
a⸗
ba
cine
geni
leſ⸗
ſi ?
.s.
e
.
,

R
.
*

ac⸗
da
lens
f;

tane gehi

batur.
Ulgoe
dom⸗
ſeſgel⸗
run
ſut
acẽ
dice⸗
qgͤe⸗
aficẽ
nſne
gancu

Joh.xiiij

.

BGene.j.

queris qua exeas/⁊ non inueniſ:niſi quia
per ianuã non intraſti:ſed per maceriã ce⸗
cidiſti. Ergo quẽadmoduʒz potes a ruina
tua collige te et intra per ianuã:vt ſine of
fenſionc intres/ et ſine errore exeas. Per
xpᷣm veni:nec ex coꝛde tuo afferas quod

dicas:ſed quod ille oſtendit:hoc loque⸗

re.Ecce fides catholica quẽadmodũ exit
de iſta ꝓpoſitione: Ambulauit filius ſuꝑ
mare: Pedes carnis fluctibꝰ impoſuit:ca

ro ãbulabat:diuinitas gubernabat. Quã
do ergo caroambulabat et diuinitas gu⸗

bernabat:pat᷑ abſens erat:? Si abſẽs erat:

quomodo ipſe filius dicit/pater autem in

me manens ipſe facit opera ſua: Si ̊ pa⸗
cer in filio manens ipᷣe facit opera ſua:am
bulatio illa carnis ſuper mare:a patre fie⸗
bat: per filiũ fiebat. Ergo illa ambulatio
opus eſt patris ⁊ filij inſeparabile:vtrun⸗
ꝙ ibi operantẽ video. Nec pater filiũ de⸗

ſeruit / nec filius a patre diſceſſit. Iaq; qᷣc
quid facit filius/non facit ſine patre:quia
quicquid facit pat᷑ nõ facit ſine filio.Exi⸗

tum eſt hinc:videte quia recte noſ dicimꝰ
inſeparabilia eſſe opera patris ⁊ fllij ⁊ ſpi
rituſſancti Mam quomõ tu intelligis/ec

ce fecit deus lucem ⁊ vidit filius pr̃em fa⸗

cientem lucem :ſᷣm carnalẽ inellectũ tuũ:
quia ideo vis minoꝛẽ̃ intelligere quia di⸗
xit:mon poteſt ſilius a ſe facere quicq; niſi
quod viderit pr̃em facientem. Fecit deꝰ
pater lucẽ. Quã aliã fecit filiꝰ? Fecit deꝰ
pater firmamẽtũ celuʒ inter aquas ⁊ aq̊s:
vidit eum filius ſᷣm intelligentiã tuã tar⸗
dam et groſſam: qa vidit filius patrem fa
cientem firmamentum et dixit: Mon po⸗
teſt filius a ſe facere quicq;: niſi quod vi⸗
derit pr̃em facientem. Da mihi alterũ ſir⸗
mamentũ:an tu amiſiſti fundamentſi? Su

peredificati autẽ ſupra fundamentũ apo

Roloꝝ ⁊ ꝓphetarũ :ipſo ſũmo lapide an
gulari exiſtente chꝛiſto ieſu: pacant᷑ ĩ chꝛi

ſto:nec cõtendunt ⁊ errant inhereſi. In⸗

telligimus ergo lucem factaʒ a deo patre:
ſed per filium. Omnia ergo per ipſum fa⸗

caa ſunt:et ſine ipſo factum eſt nihil. Ex.

NX

cluſus: q̃ris qua exeas: Qua intraueras
vide. Foꝛte nõ intellexiſti et hoc quod di
xi:qua intraueras vide:ipſum audi dicẽ⸗
tem. Ego ſum ianua. Mon ſine cauſa ergo

cute intelligentiam tuam: nec intelligen⸗
tiam vocandam/ſed plane ſtulticiã: De⸗
us pater fecit mundum. Quẽ fecit filius
alterum mundum? Da mihi mundum ſi⸗
lij. Iſte in quo ſumus/cuius eſt? Nic no⸗
bis:a quo factus eſt? Si dixeris a filio:er
raſti a patre.Si dixeris a patre nõ a filio.
reſpondebit tibi euangeliũ: Et mundus
per eum factus eſt:et mundus eum nõ co
gnouit. Agnoſce ergo eum per quem fac⸗
tus eſt mundus/et noli eſſe inter illos qui
eum non receperunt: qͥ eũ qui fecit mun⸗
dum non cognouerunt. Inſeparabilia er
go opera patris et filij Sed hoc eſt:nõ po
teſt filius a ſe quicquã facere: quod eſſet
ſi diceret/non eſt filius a ſe. Etenim ſi fi li

us eſt / natus eſt:ſi natus eſt /ab illo eſt de

quo natus eſt. Sed tamẽ equalem ſibi ge
nuit: Mon enim defuit aliquid generanti/
Aut tempus queſiuit vt generaret qui ge
nuit coeternum: aut matrẽ queſiuit vt ge
neraret: qͥ de ſe ꝓtulit verbũ:aut pat᷑ ge⸗

nerans etate pꝛcceſſerat filium vt minoꝛẽ
filiũ generaret. Et foꝛte dicit aliquis: qa

per multa ſecula in ſenectute ſua deus ſu
ſcepit filium. Sicut pater ſine ſeuectute:
ſic filius ſine incremento. Mec ille ſenuit
nec ille creuit:ſed equalis equalem genu

it:eternus eternum. Quomodo inquit ali

quis eternus eternum? Quomodo flama
tempoꝛalis generat lucem tempꝛoalẽ.Co

eua eſt autem flãma generãs luci quã ge⸗

nerat:nec pꝛecedit tempoꝛe flamma gene
rans lucem generatam. Sed ex quo inci⸗
pit flamma: Ex illo incipit lux. Da mi⸗
hi flãmã ſine luce:et do tibi deum patrem
ſine filio. Hoc eſt ergo / non poteſt ſilius a
ſe facere quicquã niſi quod viderit pr̃em
facientem: quia videre filij/ hoc eſt natũ

eſſe de patre. Mon alia viſio eius et alia

ſubſtantia eius: nec alia potentia eiꝰ alia
ſubſtantia eius. Totum quod eſt de pa⸗
tre eſt: Totum quod poteſt: de patre eſt:
quoniã quod poteſt et eſt/hoc vnum eſt
et de patre totum eft. ((Sequitur
et ipſe in verbis ſuis et male intelligẽtes
cõturbat:vt ad rectum intellectum reuo⸗
cet errantes. Cum dixiſſet: non poteſt ſi⸗

lis a ſe facere qcquã: niſi qd videnit pa⸗

ĩtellectꝰ vt auertet mẽtẽ ⁊ faceret ſibi ho
i iüij

Al nõ hẽt
facit et filiꝰ alia ſimilia:ſed quecunq; pat

quaſi duos fabros/vnũ magiſtrũ alterum

diſcipulũ quaſi attẽdentẽ mgrjm: vbi gr̃a:

faciẽtẽ arcã/vt quõ ille fecit arcã/ faciet ⁊
iſte alterã arcã ᷣm viſionẽ quã inſpexit in
mgfro operante:Sed ne tale aliqd ſibi du
plicaret in illa ſimplici diuinitate intelle⸗
ctuſ carnaliſ:ſecutꝰ ait. Quecunqʒ en
unmiliter. Non enĩ ait quecunq; facit pr

facit/hec eadẽ ⁊ filius facit ſimilit. Que il
le:hec et ipe.Aundũ pr/mundum filius:
mundũ ſpũſſctũs:Si tres dij/tres mundi
Si vnus deus pf et filius ⁊ ſpũſſctũs:vnꝰ
mundus factꝰ eſt a pre/ꝑ filiũ in ſpũſctõ.
Hec ergo facit filius que facit ⁊ pat᷑:⁊ nõ
diſſimilit facit.et hec facit ⁊ ſimiliter facit
Jaã dixerat hec facit: quare addidit ſimili
ter facit: Me alius prauus intellectꝰ vł er
roꝛ in anima naſceret᷑. VUides em̃ homis

opus:animꝰ eſt in hoĩe ⁊ coꝛpus. Animus

im pat coꝛpoꝛi:ſed multũ intereſt iĩter coꝛ
pus et animũ.Coꝛpus viſibile ẽ:animꝰ in
uiſibilis: Inter potẽtiã virtutẽq; animi:⁊
cuiuſuis licet celeſtis coꝛpoꝛis: multum
nitereſt. Imꝑat tñ animꝰ coꝛpoꝛi ſuo ⁊ fa
cit coꝛpus:⁊ qð videt᷑ animus facere/hoc
facit et coꝛpus. Videt᷑ ergo coꝛpus hoc
idẽ facere qð animꝰ:ſed nõ ſimilit. Quo⸗
mõ hoc idẽ facit ſʒ nõ ſimilit᷑ facit? Animꝰ
verbum apud ſe iubet lingue: ⁊ ꝓpfert ver
bũ quod facit animꝰ: Fecit animꝰ/fecit ⁊
lingua:fecit dñs coꝛpoꝛis/ fecit ⁊ ſeruus:
Sʒ vt faceret ſeruus:a dño accepit vt fa⸗
ceret/⁊ iubẽte dño fecit: hhoc idẽ ab vtro
q; factum eſt: Sed nunquid ſimilit: Quõ
nõ ſiłr ait aliquis: Ecce verbũ quod fecit
animus meꝰ/manet in me:quod fecit lin
gua mea /pꝑcuſſo aere tranſijt.et nõ ẽ.Cũ
dixeris verbum in animo tuo/et ſonuerit
ꝓlinguã tuam: Redi ad animũ tuũ:⁊ vi⸗
de quia ibi eſt verbum qð feciſti. Nunqͥd
ſicut manſit in animo tuo/mãſit in lingua
tua? Quod ſonuit ꝑ linguã tuã/fecit ling⸗
ua ſonans:fecit animus cogitans:Sed qð
ſonuit lingua/tranſijt:quod cogitauit ani
mꝰ/pmanet. Hoc ergo fecit coꝛpus qð fe
cit animus:ſed nõ ſimiliter. YFecit enĩ ani⸗
mus quc tenet animus:fecit enĩ ligua qð
ſonat ⁊ ꝑ aerẽ aurẽ verberat. Nñquid ſe⸗
qjueris ſillabas ⁊ facis vt maneant: Non

ergo ſic pater ⁊ filius:ſed hec eadẽ fa cit:⁊
ſi militer facit. Si fecit deus celũ quod ma
net: hoc fecit filius celũ qd manet. Sr fe⸗
lit pater hominẽ qui moꝛit᷑: eundem ſiliꝰ
hominẽ fecit qui moꝛit᷑. Quecũq; fecit pa

ſi in his ve

roilſ ria Per fecit ⁊ filius inſtantia qꝛ
ſimiliter fecit:⁊ quecunq; fecit pater tem⸗

quia non ſolũ ipſe fecit/ſed ⁊ ſimilit fecit.
Pater eni fecit ꝑ filiũ:quia per verbũ fe⸗
cit pater omnia. uere in patre ⁊ filio
ſeparatõem: nõ inuenis. Sed ſi aſſurrexi

poꝛalia / hec eadem fecit flliꝰ tempoꝛalia:

ſti / tunc inuenies: Si aliquid ſupꝛa men⸗

tem tuã retigili tunen inuenies. NHam
in his verſaris que ſibi errans animꝰ fa⸗
cit:cũ imaginibus tuis loqueris/non cum
verbo dei.Fallunt te imagines tue/tran⸗

ſcende coꝛpus ⁊ ſape animũ: tranſcẽde et

animũ et ſape deum: non tangis deum ni
ſi et animũ tranſieꝛis: quantominus tan⸗
gis:ſi in carne manſeris: Illi enim qui ſa
piunt carnem: quꝗ longe ſunt a ſapiendo
quod deus eſt: quia non ibi eſſent etiaʒ ſi
animũ ſapent.Recedit homo multũ a vðᷣo
quando ſapit carnaliter.⁊ multũ intereſt
inter carnem et animũ: plus tamen inter⸗
eſt inter animũ et deũ. Tu ſi in animo es
in medio es:ſi infra attendis/coꝛpus eſt:
ſi ſupra attendis /deꝰ eſt. Attolle te a coꝛ

poꝛe:tranſi etiam te. VYlide enĩ quod dir

it pſalmꝰ:⁊ qmoneris quẽadmoð ſapiẽdꝰ põ

ſit ðs. Facte ſunt inquit lacrime mee pa⸗

nes die ac nocte:cum dicit᷑ mihi quotidie
vbi eſt deus tuus.Tanquã pagani dicãt.
Ecce dij noſtri/deus veſter vbi eſt? Oſtẽ

dunt eni illi quod videt᷑: nos colimus qð

non videtur. Et cui oſtendamus? Homi⸗

ni qui non habet vnde videat.· Nam vti⸗
q; ſi ipſi deos ſuos vident oculiſ⸗hahemꝰ
et nos alios oculos:vnde videamus de⸗
um noſtrum. Ipſi oculi mũdandi ſunt:ut
videamus dominum noſtrũ. Beati enim
mundo coꝛde: quia ipſi deum videbnnt.
Ergo cum ſe cõturbatum dixiſſet cum di⸗

citur illi quotidie vbi ẽ deus tuus:hecme
ditatus ſuʒ inquit quia dicitur mihi quo⸗
tidie vbi eſt deus tuꝰ.Et quaſi volens cõ
pꝛehendere dominum ſuum :hec medita⸗
tus ſum ĩquit:et effudi ſuꝑ me aĩiam meã
Vtg attingerẽ deũ meũ de quo mihi di⸗
cebat᷑ vbi ẽ ðs tuꝰ/nõ effudi aĩiaʒ meã ſuꝑ

— — — — — -—r——ʒ—ʒ—ʒ—VUNG

dita⸗
mes
hidi⸗
iſue

terra? Hon carne tranſis/ſed mente Ab⸗
ihce ⁊ ipſa. Quãuis luceãt/coꝛpoꝛa ſunt:
duãuis dc celo fulgeãt coꝛpoꝛa ſunt. Tle
ni: qm̃ foꝛte non te putas hahere quo eas
cũ cõſideras iſta omnia. et vltra celeſtia
coꝛpoꝛa quo iturus ſuʒ inquis:⁊ quid mẽY
te tranſiturus ſum? Conſideraſti iſta oia?

Conſideraui inquis. Vnde conſideraſti⸗

Ipſe cõſideratoꝛ apareat. Ipſe eni conſi

Deratoꝛ iſtoꝝ omniũ diſcriminatoꝛ/diſti⸗

ctoꝛ ⁊ quodãmodo appenſoꝛ in libra ſapi⸗
entie:animus cẽ. Sine dubio melioꝛ ẽ ani
mus quo iſta omnia cogitaſti:qᷓ; iſta omia
gue cogitaſti. Animꝰ ergo iſte: ſpũs ẽ nõ
coꝛpus. Tranſi et ipᷣm. Cõpara coꝛpoꝛa ip
ſi animo pᷣmo: vt videas quo trãſeas.Cõ

para illũ carni. Abſit:nec digneris cõpa⸗

—

rare Compara illũ fulgoꝛi ſolis/lune/ſtel
larũ:maioꝛ fulgoꝛ ẽ animi. Pꝛimo celeri⸗
tatẽ animi ipius vide. Vide ſi non vehe⸗
mentioꝛ ſcintilla eſt animi cogitantis ꝛq;

ſplendoꝛ ſolis lucẽtis. Solem oꝛientẽ tu
vides animo:motus ipſiꝰ quã tardꝰ ẽ ad

animũ tuũ Cito tu potuiſti cogitare qð fa

cturꝰ ẽ ſol q; ille facturꝰ ẽ: ab oꝛtu⸗ oc⸗
cidentẽ venturus ẽ. Jã ex alia parte cras

oꝛit᷑. Vbi hoc fecit cogitatio tua : adhuc

ille tardus ẽ:⁊ tu omĩa ꝑagraſti. Magna

ergo res ẽ animus:Sed quomõ dico tran
ſi ⁊ ißm? Quia ipſe animus mutabilis eſt:
qᷓuiſ melioꝛ ſit oĩ coꝛpe.aodo nouit:mo
do non nouit:mõ obliuiſcif/mõ recoꝛdat᷑:
mõ vult. modo nõ vult: mõ peccat:mõ iu⸗
ẽ.Tranſi ergo oẽm mutabilitatẽ mon
ſolũ omne quod videt᷑ ſed ⁊ omne 5 mu
tat᷑. Tranſiſti em̃ carnẽ que videt᷑. Arantt

celũ/ſolẽ/lunã ſtellaſq;: trãſi ⁊ omẽ qð mu

lak. Yã eni iſtis tranſ actis yeneras ad ani
muiũ tuum: ſed ⁊ ibi inueniſti mutabilitatẽ

animi tui NMunquid mutabilis ẽ deꝰ? Trã

— — — — —

carnem meꝗ ſed ſup me:Trãſcendi me vt
Allü tangerẽ. Ille em ẽ ſuper me qui fecir
mBe. Hemo eum attingit:niſi qui ſe traſie⸗
riit. Cogita coꝛpus:moꝛtale / terrenũ ẽ:ꝛ
fragile /coꝛruptibile ẽ. Abijce. Sed foꝛ⸗
te earo temꝑaliſ ẽ Alia coꝛpoꝛa cogita: ce
leſtia coꝛꝑa cogita:maioꝛa melioꝛa :ſplẽ⸗
diga ſũt Attede ⁊: ipſa velut fulgura vol
uuũt᷑ ab oꝛiẽte ad occidentẽ:nõ ſtant:vidẽ
tur oculis non ſolũ ab homie ſed etiam a
peccoꝛe. Tranſi ⁊ ipſa. Et quomõ inqᷣes

tranſeo celeſtia coꝛpoꝛa: cum ambulo in

ſi ergo ⁊ animũ tuũ:effunde ſ upꝑ te animꝗ

—

—

tu vt cõtigas deũ: de quo tibi dicit᷑ rybi
eſt deus tuꝰ. e putes te aliquid factuꝝn

quod hõ nõ poſſit hoc fecit ipſe iobanes

— 7

terzã q; calcauit: traſcendit maria que vi⸗

debat/ tranſcẽdit aerẽ vbi alites volitãt:

tranſcẽdit ſole/tranſcendit lunam.trãſcẽe⸗
Dit ſtellas:tranſcẽdit oms ſ pũs qui nõ vi
dentur / tranſcendit mentẽ ſuam: ipam ra⸗
tionẽ. animi ſui. Tranſcẽdens iſta omnia
ſuꝑ ſe effundens animã ſi uã/quo guenit?
Auid vidit:? In pꝛincipio erat verbũ :et
verbum erat apud deũ. Si ergo ſeparati⸗
onẽ nõ vides in luce: quid ſ. eꝑatõem q̃ris

in oꝑe: Tlide deũ/vide verbũ eius/ Inhe

re verbo diceti:quia ipᷣe dicẽs nõ ſillabiſ
dicit ſed ſplẽdoꝛe ſ apie fulget. Hoc ẽ di⸗
cere / qð dictũ eſt de ſapĩa ipius:cãdoꝛ eſt
lucis eterne. Attẽde candoꝛẽ ſolis: in ce⸗
loeſt/a expandit candoꝛẽ ꝑ terras omẽſ/
per mania omnia: ⁊ vtiq; coꝛꝑalis lux eſt.
Si ſeparas cãdoꝛẽ ſolis a ſole:ſ epa vbuʒ
a pfr̃e.De ſole loͥꝛ. Lucerne vna flamu⸗

la tenuis q̃ vno flatu poſſit extingui:ſpar

des: ſexpatõem nõ vides. Intelligite frẽs
cariſſimi prem ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũſanctũ inſe

pabilit᷑ ſibi coherere:trinitatẽ hanc vnum

deñ ⁊ oĩa oꝑa vniꝰ dei:hec eẽ pfis/hec es

filij/ hec eẽ ſpuſſãcti. Cetera q ſequuntur

que ꝑtinent ad ſermonẽ ipᷣius dñi nf̃i ieſ u

xpᷣi in euãgelio: qm̃ ⁊ craſtino die ſermo
debet vobis: adeſtote vt audiatis

Erxplicit tractat 2.xx. Incipit tracta
tus.xxj.Ab eo qð ſcriptu e. Date

eni diligit filiũ ⁊ omnia demoſtrat
ei qᷓ ipſe facit.⁊ maiora his demon
ſtrabit ei oꝑa: vt vos miremini. vſ
q; ad eu locu vbi ait:vt omnes ho
norificent filiũ ſicut honorificant
prem:q nõ honorificat filium non
Pom ificat patrem qui miſit illu.

Eſterno die

quãtũ dñs donare dignat⸗
eſt: qua potuimus facul⸗
— tate tractauimꝰ ⁊ qᷓ potui⸗
mꝰ capacitate ĩtelleximꝰ: quõ inſepabilia
ſunt opera patris ⁊ filij:nec alia facit pa⸗

euangeliſta.Tranſcẽdit carnẽ/tranſcẽdit

it lucẽ ſuã ſuꝑ cũcta q ſubiacẽt: vides lu
cẽ ſparſã a flaãmula generatã:emiſſionẽ vi

„Pr 6*

4

2 4
.
1
7 .

Job. Grac. wal.

ꝑ ſiliũ:ſecutus alt quod hodie lectũ audi
uimus ¶ Pater euim diligit filiñn:ꝛ, eet
omig demonſtrat ei que ipſe factt. B
Rurſus moꝛtalis cogitatio perturbat᷑ He
monſtrat pater filio que ipſe facit: Ergo
agit aliquis Seoꝛſuʒ pater facit:vt poſſit fi
lius videre quod facit. Rurſus occurrunt

ter / alia filius: ſed omnia pater facit ꝑfi⸗
liũ tanquã per verbum ſuũ/de quo ſcrip⸗
tũ ẽ:omĩa ꝑ ipᷣm facta ſunt et ſine ipſo fa⸗
ctum eſt nihil. Sequentia verbã hodie vi
deamus /et ab eodẽ dño eiꝰ miſericoꝛdiã
et depcemur ⁊ ſpemus:vt pᷣmũ ſi dignũ ip
ſe iudicat intelligamꝰ quod veꝝ ẽ. Si au

tẽ nõ potuerimꝰ nõ eamus in illud qðs fal
ſum eſt. Melius eſt enĩ neſcire qᷓ; errare:ſʒ

ſcire ẽ melius q; neſcire. Itaq; ante omĩa
conari debemus vt ſciamus: ſi potuerimꝰ
deo gras. ſi at ñ potueriꝰ interi ꝑuenire ac
veire ad vitatẽ:nõ eamꝰ ad falſitatẽ. Qui

eniĩ ſumꝰ et qͥd tractẽꝰ“ cõſiderare dẽmꝰ.
Hoies ſumꝰ carnẽ poꝛtãteſ ĩ hac vita äbu

lantes:⁊ ſi iã de ſemine vbi dei renati/ta⸗

DODia inqͥt demõſtrat ei

humane cogitatiõi tanq; artiſices duo.ve

lut ſi faber voceat filiũ ſuũ artẽ ſuam ⁊ de

monſtrat ei quicquid facit: vt poſſit etiaʒ
ipſe facere quod viderit patrẽ facientem

q̊ ie fat. Cũ ̊ pr

fac filiꝰ nõ facit:vt poſſit vidᷣre filiꝰ qð pa
ter facit. Certe omia ꝑ ipᷣm facta ſunt ⁊ ſi⸗
ne ipᷣo factũ eſt nihil. Hinc videamꝰ quẽ⸗
admodũ pater demonſtrat filio quod fa⸗

— – — — —

—

men ita in xpᷣo innouati: vt nõdum peni⸗
tus ab adã expoliati. Quod eni noſtrum
moꝛtale ⁊ coꝛruptibile aggrauat aĩiaʒ: ex
adã eſſe apparet ⁊ manifeſtũ ẽ: qð aũt no⸗
ſtrũ ſpũale ſubleuat animã: ð dei dono
mia cius qͥ vnicũ ſuũ miſit cõicare nobiſ⸗
cum moꝛtẽ nr̃am ⁊ ducere nos ad imoꝛta⸗
litatẽ ſuã.Hunc habemꝰ mgr̃m ut nõ pec

cit:cũ pater nihil faciat niſi quod ꝑ filium
facit. Quid fecit pater: Æundum: Itane
factũ mundũ demonſtrauit filio:vt ipᷣe ta
le aliquid faceret: Det᷑ ergo mundusno
bis quẽ fecit filius.Sed ⁊ omnia ꝑipᷣm fa
cta ſunt/⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil.Et mũ⸗
dus ꝑ ipm factus eſt. Si factus per eum
mundus/omnia ꝑ ipᷣm facta ſunt. Et nihil

cemus: z defenſ. oꝛẽ ſi peccauerimꝰ ⁊ cõfeſ
ſi atq; qͥuerſi fuerimꝰ: et interpellatoꝛẽ ꝓ

nobis ſi qd boni a dño deſiderauerimꝰ:et
datoꝛẽ cum pfe qꝛ deus vnusẽ pater et ſi

lius: Sed lodbat᷑ iſta hõ homibꝰ.deus oc

cultus/hõ mauifeſtus /ut manifeſtos ho⸗
mines faceret deos:⁊ filius dei factꝰ filius
homis ut hominũ filios faceret filios dei.
Qua hoc arte ſapientie ſue faciat:in eius
verbis agnoſcimus.Loquit᷑ eni paruulis
paruus/ſed ipſe ita paruus vt et magnꝰ:
nos aũt parui/ ſed in illo magni. Loquit᷑

enĩ tanq; fons fouẽs:et nutriens lactan-

tes ⁊ amãdo creſcẽtes. Dixerat nõ poteſt
filiꝰ a ſe facere quicq;: niſi qð viderit pa⸗
trẽ facientẽ. Intelleximꝰ aũt qꝛ nõ ſeoꝛſũ
aliqͥd pater facit. quod cũ viderit aliqͥd

filius faciat et ipſe aliquid tale inſpecto

opere patris ſui: Sʒ id quod dixerat:nõ
põt ſilius a ſe facere quicq; niſi quod vi⸗
derit patrem facientẽ/quia de patre ẽ to⸗
tus filius:⁊ tota ſubſtãtia ⁊ potẽtia eiꝰ ex
illo eſt qui genuit eũ. M.odo aũt cum di

xiſſet ⁊ ſe hec facere ſimiliter que facit pa

ter: vt nõ intelligamus alia facere patrem
Alia filiũ/ſed ſimili potentia facere filium

eadẽ ipſa que pater facit/cum pater facit

facit pater quod nõ ꝑ filium faciat. Vbi
demõſtrat filio pater quod facit: niſi ĩ ip

ſo filio per quẽ facit? Quis enĩ locus vbi

demonſtret᷑ opus patris filio quaſi extra
faciat ⁊ er̃ ſedeat:⁊ ſiliꝰ attẽdat manũ pa

tris quẽadmodũ faciat: Vbi eſt illa inſe
parabilis trinitas? VUbi eſt verbũ de quo
dictum eſt: quod ipſe eſt virtus ⁊ ſapien⸗
tia dei? Vbi quod de ipſa ſapientia dicit

Cadoꝛ eſt enim lucis eterne? Vbi quod
de illa iterum dicit/ attingit a fine vfq; ad

ſinem foꝛtiter ⁊ diſponit omnia ſuauiter:
Si quid facit peter: per ſilium facit. Si xꝑ
ſapientiam ſuam ⁊ virtutem ſuã facit/nõ

extra illi oſtendit quod videat: ſed in ip⸗

ſo illi oſtendit quod faciat. Quid videt
pater:vel potius quid videt filius in pa⸗
tre vt faciat: Et ipſe poſſum foꝛte dicere:
ſegd da iaʒ qui poſſit capere:aut foꝛte poſ⸗

ſum cogitare nec dicer e:aut foꝛte nec co⸗.

gitarc. Excedit enim nos illa diuinitas
tanquã deus homies: tanquã imoꝛtalis

moꝛtales: tanq; eternꝰ tꝑales. Inſpiret et

donet ð fõte illo vite:nũc aliqd irroꝛare
dignet᷑ ⁊ ſtillare ĩ ſitim nr̃am:ne in hac he
remo areſcamꝰ.Dicamus ei dñe:cui didi
cimns dicere pater. Audemꝰ enĩ hoc da

Math. yj

ihen
ndusno
Hönf
.Eini⸗
ereun⸗
nEnbt
. R
t:nii
loalsſdi
em
mi
ie
eo
dr⸗
Nark
guod
ſchad
wuer:
169
io
ni⸗
4ic
nne
icer:
em⸗
0
itas
als
ret &
roe
ache.
weht

aliud ſumus qñ nõ videmꝰ niſi nõ viden

ipᷣe voluit vt auderemꝰ/ſi tñ ſic viuamus
vt nõ nobis dicat·ſi dñs ſum:vbi ẽ honoꝛꝛ
meus.Dicamꝰ ergo illi. Pater nr̃. Cui di

cimus pater nr̃: Patri xpi · Qui ergo pr̃i
xpᷣi dicit pater nr᷑/ quid dicit xpᷣo niſi frar
noſter? Non tñ ſicut xpᷣi p: ita ⁊ nr̃ pat.
Nũquã eni vpᷣs ita nos cõiunxit:vt nul⸗

lã diſtinctõem faceret inter nos ⁊ ſe. Ille

enĩ filius eq̃lis pñ ille eternus cñ pr̃e:pf̃i
qꝙ; coeternus: Mos aũt facti ꝑ filiũ: adop
tati ꝑ vnicũ. Pꝛoinde nunq; auditũ e de
oꝛe dñi nr̃i ieſu xpᷣi cũ ad diſcipulos loq̃⸗
ret᷑ dixiſſe illũ de deo ſũmo patre ſuo/pr
noſter/ſed aut pr̃ meꝰ dixit/aut pf̃ veſter:
vſq; aðo vt quoda loco poneret hec duo
Vado ad deũ meũ inqᷣt ⁊ deũ vrm. Qua
re nõ dixit deũ nrjm? Et pr̃em meũ dixit
