gentem tollendo et imperio ſub⸗
iugando eos ex pietate vt victos
de cerero nec vt hoſtes ꝑmittit vi

nere ſed vt ſubiectos.nec tertium
ſczʒ.c. quarto de vſu· facit pꝛo eis

vbi ſolü vlure imoderate vidẽtur
pPhiberi ꝑ iudeos exigia chriſtia⸗

nis qꝛ ̃m glo. ibidem nõ eſt ſumẽę
dum argumentu a cõtrario ſenſu

vbi contrariũ non poteſt ſuſtineri
ſeg eſt phibitũ vt hic vniuerſe em
vſure ſut ꝓhibite iudeis et accep⸗
te ꝑ iudeos a chriſtiams ſüt reſti⸗
tuende vt in. c. poſt miſerabilem
De vſu. Loncluſiue eſt ergo tenen
dü ſm verã theologoꝛũ opinionẽ
ac iuris canonici doctoꝛũ ꝙ nõ li⸗
cet iudeis fenerari a chꝛiſtianis et
ſi faciũt inuoluũtur crimine vſu⸗
rario ſicut ſi iudei fenerarent᷑ a iu
deis. Ex dietis ſequitur cũ vſura
iudeoꝛũ ſit petm̃ ↄtra ius nature
vt. Phũs.i.politicoꝝ eam lege na
turali deteſtat᷑ ↄtra ius diuinum
vtroq; teſtamento ꝓhibitũ ꝙ ec⸗
cleſia debet ſe ſntromittere de iu⸗

deoꝛũ vſura eam inhibendo vt fa
cit. c.poſt miſerabilẽ de vſu. Cum

eccleſia cuius poteſtas non ex ho⸗

mine ſed deo eſt de quolibet pecca

to moꝛtali quelibet habeat coꝛri⸗
pere maxime chriſtianũ yt in. c. no
uit de iudi.nec obſtat dictũ beati

pauli.j. Cox. 5. et in. e. qui ſincera

5. dil. et. cmulti. ꝛ. q. . quia. c. q

ſincera ꝑſe dat intellectũ quomõ
eccleſia ſe non ingerit de hijs que
foꝛis ſunt ſcʒ de eoꝝ ritibus iudi
cando an bene vel male fiant aut
penã ſpũalem ſᷣm illos ritus iniũ⸗
gẽdo. in multis tñ alijs eccleſia ſe
intromittit de iudeis videlicet ꝓ

hibẽdo ne nouas faciant ſynago⸗

gas. vt in c.ↄſuluit de iudeis ⁊ re
pellit eos a ↄmuniõe xpianoꝝ. vt

22. q.j.c.ſepe alia ponit glo. dicti

c.iudei Qua de re epᷣi in ſuis dyo
ceſibus plebani in ſuis ꝑrochijs

ↄtra iudeoꝝ publicũ fenꝰex aduer

ſo debent aſcendere ꝓphibẽdo.re
ctoꝛes cõitatũ inducere ne taliter
fenerantes a xpianis ſuſtineãt cũ
piculo aiaꝝ ſuaꝝ declarãdo eiſdẽ
rectoꝛibꝰ qui poſſũt effectualiter
ſudeos phibere a fenoꝛe ꝙ nõ ex⸗
cu ſant᷑ ppter bonũ quod ꝓpuenit

interdũ chriſtianis de vſura iude

oꝝ ſcʒ pauꝑes fame nõ pereunt
qui alias perirent totam poſſeſſio

nẽ de qua ſe nutriüt non perdunt

quã alias cogerent᷑ ꝓ media pecu⸗
nia diſtrahere nec ꝓppter maiꝰ ma

lum impediendũ ſcʒ furtũ latroci

niũ vſuram chriſtianoꝛũ quii ſuo

fenoꝛe non ſeruant modũ ꝓutte⸗
nentur iudei ſeruare iuxta pacta
cum rectoꝛibus inita.fractio fidei

et mercatoꝝ oimoda depauꝑatio
Contingit interdũ ꝙ mercatoꝛes
in nüdinis nõ poſſunt merces ſu,
as vendere vel ſi cogunt᷑ vendere
tñ maxima cũ iactura ꝓ medio va

loꝛe.tenẽt᷑ ſoluere ſuis creditoꝛibꝰ

in talibus nundinis ſub maxima

— — — õ
SES⸗ .

—

6

ſo
nt
1
n4

l
10
H
d
0

to
ð

ſH

ie
8N
ip
6

⸗2

fidecapiunta fudeis ſub vſur vi

q; ad futuras nüdinas aut miſſã

in qua emptoꝛes ↄfluũt ꝓ iuſto p

cio dictas merces emẽtes ꝗᷓ vendi
tõne etiã vſurã iudeis data recu⸗

perant ⁊ ſic pctõ infidelis iudei in
ſuũ bonũ vſi.minus em malũ tole
randũ eſt interdũ vt maius euitet᷑

Ä¶ꝗ4. diſ. deniq; In hoc ſciendũ eſt

V aliqñ eadẽ pſona eſt inter duo
mala implicata puta quia niſi ad

ulterium ꝑmittat᷑. faciet hoĩcidi⸗

um in hoc admittit᷑ ↄpenſatio qꝛ

potius ſibi ꝑmittendũ eſt.vt faci⸗

at minus malũ ne faciat maiꝰ.vt

ſic vt faciat adulteriũ qð eſt minꝰ

malũ q; homicidiũ.vt eſt tex. 33. q
2. c.ſi qð verius.et.iʒ. diſ.c. nerui
Aliqn duo mala nõ cadũt in ean⸗

dem ꝑſonã ſʒ in diuerſas vᷣbi grã

vnus vult interficere hoĩem inter

rogat me vbi ſit nunqd licet mihi
Dicere mendaciũ videlicʒ ꝙ neſciã

vvbi ſit ad Hvt euitet᷑ homicidiũ cũ
mendaciũ ſit longe minus pctm̃ q;
homicidiũ Et dicendũ ꝙ nõ.22.q
2.c.pmũ et c.ne quis.et.iXſ.q..c.

foꝛte.Et ſic mihi nõ licet cõmitte

re minꝰ malũ vt alius euitet maiꝰ
vel vt ↄſequatur maiꝰbonũ qꝛ ne⸗
mo debet aiam ſuã alienis impen

derecõmodis qꝛ talis ↄpẽſatio ꝓ

hibet in c. nõ magno ne cleri. vel

monach. vt nota.glo.de iſta ↄpen

ſatõe qñ malũ ↄpenſat᷑ ſẽla boni

vel vt vitet᷑ maius malũ q ↄpenſa⸗

tio inhibel intellige vt in diuer⸗

ſis ꝑſonis. tñ Joh. an. poſt hoſti

circa dictũ c.nõ magno clarius di
ſtinguit ſic ꝙ aut malũ qð ↄpenſa
tur eſt malũ ex lege ding 1 tüc non

7 W N

ndmittitpenſatio aut ex legeca⸗
nonica ⁊ tunc ↄpenſari pᷣt auctoꝛi
tate pape cũ poſſit tollere malũ qð
ↄſtitutõ induxit.dñs panoꝛ.circa
dictü c.dicit. Tu potes ſic diſtin⸗
guere laciꝰ qð aut querit᷑ nũquid
debeat admitti ↄpẽſatio in diuer
ſis ꝑſonis aut in eadem. pmo caſu

dic ꝙ nõ debet q̊s ↄmittere malũ

vt aliꝰ euitet maius vł vt ↄſeqtur
bonũ ſpũale vel coꝛꝑale niſi ſupio
ris auctoꝛitas ad hoc hñtis ptů⸗
tem aliud indulgeat. Scðocaſu
ſubdiſtingue aut qrit᷑ nunqͥd poſ
en nartere mal vt ipe idem eui⸗
tet maius malũ aut vt ↄſequat᷑ ali
qð bonum. pmo caſu dic ꝙ in iure
nõ eſt dare pplexitatẽ ſcʒ vt aliqs
ſit inter duo mala ↄſtitutus.ita

alteꝝ euitare nõ poſſit.de q̃̊ ꝑ glo.

nota.jʒ. dil. inſüma ſʒ q̊ͥ ad fatuã
opinionẽ ⁊ ſcrupoloſaʒ ↄſciam qᷣs
ðꝛ ꝑplexus qͥ caſu ↄſuliturvt mit
tat minꝰmalũ vt euitet᷑ maiꝰ.ſcðo
caſu nõ licet ptextu boni ↄmittere
malũ ſiue ſit de iure diuino ſiue

iure poſitiuo niſi ſuꝑioꝛis aucto⸗

ritas ad hoc poteſtatẽ hñtis excu
ſet vt in c. gaudemꝰ ⁊ c. quãto de
diuoꝛ. vt eſt videre oĩ die cũ ꝑ di⸗
ſpenſatõem recedit᷑ a iure poſitio
et qñq; a diuio in cgſu ꝑmiſſo Ex

hijs ſequit᷑ ꝙ pncipes ↄmunitates

vel aſiliarij rectoꝛes ciuitatũ non
poſſunt iudeis dare licentiã fene=⸗

randi vel cũ eis paciſci vt feneren

cauſa maioꝛis mali vitandi vel ꝓ
pter bonũ qð inde ſequi ſperatur.
⁊ ſi faciant pari penavt ↄſentiẽtes
cũ iudeis fenerantibꝰ venient pu-⸗

menddi. vt in c. . de offl vcle. ein .

WR

6
9„
E2

4

quante de ſen. exco. Et pmo in eo

puniendi venient qꝛ obnoxij ſunt
rreſtitutõni in caſu quo iundei non
reſtituant. ꝓut rariſſime faciunt

gr. 7. ↄſenſus ſine quo iniuſta ob⸗

latio non poſſet fieri obligat ↄſen
tientẽ ad reſtitutõem ſi pncipalis

iniurians non reſtitueret nec que
unt tpales rectoꝛes fenus indeis
pmittetes aut quicũq; alij fauoꝛẽ

vel ↄſenſum iudeis ad fenus dan
tes ꝑ ius ciuile vel ſuꝑioꝛẽ pncipẽ

excuſare qſi auctoꝛitate eoꝝ et pꝛe
ſertim iuris ciuilis hoc ↄcedentis

ptotüũ titulũ.E. de vſur ⁊ peipue
ſ.i.vbi ðꝛ.ſi interꝛogatõne pceden
te pꝛomiſſio vſuraꝝ recte facta p⸗
betur licet inſtrumeto ſcripta nõ

ſit tamen optumo iure deb ent vbi

catholicus impato: iuſtian opti
mo iure deberi cenſuit vſuras hec

et ſimilia ꝗ de iure ciuili ꝓ vſuris
gdduci poterũt.ðt bar.circa autẽ
ticam ad hec E. de vſu.inqͥens ad
uerti h glo. q diſtiguit q iure petã
tur.⁊ vtꝝ ſint ꝑmuũſſe vel nõ tñ vᷣe
nõ poſſumꝰ? negare n vſure de iu⸗
re ciuili ſint ꝑmiſſe licet ꝑmitti nõ

potuert. nec ppterea heretit? fuit
impꝑatoꝛ.qꝛ moyſes ppter duriciã
ppli pmiſit diuoꝛtiũ qð ab initio

ſeculi ẽ ꝓhibitũ.ita imꝑatoꝛ ꝑmi

ſit vſuras.idẽ bar.circa.l.cũctos
pplos in de ſum.tri.⁊ fi·catho.ſic
ait. puto ꝙ de mente ⁊ volũtate iu
ris ciuilis eſt ꝙ vſure pñt exigi p᷑ᷣm

foꝛmã l.eos.C.de vſu.vt ptz in c.
nauiganti extra de vlu. Et ſi dica

tur qre imꝑatoꝛ iuſtianꝰ qͥ fuit ca

tholicus valde b ꝑmiſit. ad hec re

ℳ α d
D “ 1 »* 1 H

ſpondet glo. in decretis. . dil c.1.
ꝓꝙ fecit vt euitarent᷑ maioꝛa mala
vt ra pine ſimile. 33.q.2. c.ſi veriꝰ ⁊

6

iſta ralis ꝑmiſſio ñ ercuſat a petõ
et io tenendũ ẽ vſuras a nullo ex

igendas vt vſuras ſʒ vt inteſſe ſjm

pceptũ iuris canonici Et ↄcoꝛdar
Jo. an. in regla pctm nõ dunittik
in mercurialibꝰ dicẽs.Cõtractus

vſurariꝰ ſimplr eſt z ius naturale
cum ſit vicioſus ex natura rei et re

linquitur vlterius ꝙ ſit cõtra ius

diuinũ. qꝛ ius naturale eſt a iure

diuino deriuatũ ergo quidãd eſt
cõtra ius naturale neceſſario erir
contra ius diuinũ. Si ergo fiat

dicta queſtio ꝑ ius ciuile dicendũ

eſt ꝙ dictũ ius pᷣt ↄcedere.⁊ conce
dit pᷣfatum ↄtractum conceſſione
accepta.pꝛimo mõ ꝓut eſt idem ꝙ
ſumplex ꝑmiſſio ꝑ indulgentiã pe⸗
ne. Et ſubiungit ꝙ ius canonicũ
nullo pᷣdictoꝝ modoꝝ cõtractum

vlurarium ꝑmittit vel cõcedit.qꝛ
penã ↄminatur vel infligit vſura⸗

rijs facientibus dictum ↄtractũ.
nec pmittere poſſet cõtra vetus et
nouũ teſtamentũ. vt in c. ſuꝑ eo ð
vſu vbi Z cum ſacra ſcriptura p⸗
hibeat p alterius vita mẽtiri mul
tomagis ꝓhibẽdꝰ eſt quis ne eti
am p redimẽda vita captiui vſu⸗

rarũ crimine inuoluat᷑. Et eliciũt

Doctoꝛes ex dicto.ca.ſuꝑ eo ꝙ pa
pa nõ poteſt diſpẽſare vt vere vſu
re recipiant᷑ cũ ꝑ ſe dicat e.c. cum
vſurarũ crimen vtriuſq; teſtamen
tipagina deteſtetur ſuꝑ hoc diſpzʒ
ſatõem aliq; fieri poſſe nõ videmꝰ
et idẽ tener Jo. an.in mercu. circa

antedictã regula peccatũ vbi öt.

5

9
nul
a
but
cit

u
.

n

t

M papã non habere diſpenſatõz ſup

vſuris vel cauſa maioꝛis mali vi⸗
tãdi vel maioꝛis boni quod inde
oꝛiri ſperetur ⁊ mouetur ꝑ allega⸗
tumc.ſuꝑ co. Et ſi obijceret᷑ dec.

ſalubꝛiter.et c. queſtꝰ de vſu vbi
papa videtur cõcedere vſuras.im
mo pᷣnceps poteſt ius diuinũ mo⸗

dificare.vt notant doc.circa c.cũ

omnes. et c.que in eccleſiqꝝ de cõ

ſtitu. Dicendum ꝙ papa in dictis
capitulis nõ ↄceſſit veram vſurã.

vt patet recte intuentibꝰdicta ca.
Quia qñq; aliquid eſt malũqð a

liqua ratõnepᷣt fieri bonũ ⁊ tunc
papa poteſt interpᷣtari ⁊ modifica

re ius diuinũ vt ptz in c.licet de fe

rijs vbi dici. ꝙ inſtante neceſſita

te licutũ eſt piſcari diebus dñicis

et tamẽ ferie introducte ſunt iure
diuino. actus em̃ piſcandi eſt in
ſe licitꝰ quãuis rõne diei ꝓhibeat᷑
nq; aliqͥd eſt ita in ſe malũ ꝙ niła
rõne poteſt fieri bonũ.⁊ tunc non
poteſt illud interpᷣtari vel modifi

ca re papa vt inc.ſuꝑ eo vſu ð Ad
ð bene facit c.⁊ ſi łpᷣc de iureiur. ſiue ſi⸗ Et idem in c.n
9. 22. q.). Chriſtus dixit pilato non
haberes in me ptãtẽ niſi tibi datũ

quedã em phibentur. Tam
vſura eſt malũ qð nulla rõne põt

fieri bonũ.ergo papa nõ poteſt il
lud modificare vel interptari hoc
ſeqtur Hoſti. Jo.an. ⁊ ↄmuniter

doc. in c.a nobis de de ci. vbi di⸗
cunt ꝙ vbi in pceptis verſatur ho
noꝛ dei irꝛemiſſibilis vel humang

vtilitas publica.vt eſt videre in
ceptis decalogi papa nõ poteſt fa
cere aliquã diſpenſatõʒ vel remiſs

ſionẽ. talis em̃ remiſſio ſapit petm
ſed ðs nõ dedit licentiã peccandi

nec petro nec elus ſuccelloꝛibus.

5 XIhar
yvt dicit tex. in c. 40. diſ. Nec po⸗

terũt rectoꝛes ꝑmittẽtes vſuras ſe
excuſare ꝑ hoc ꝙÿ deus ꝑmittit ſeu
tolerat allegãdo illud Auguſtini.
.de ciui.dei ca.x. Quidqd pter
ſuam voluntatẽ patitur homo nõ
debet tribuere hüanis vel angeli⸗
cis vel cuiuſcũqʒ creati ſpũs volũ
tatibus.ſed eius potiꝰ qͥ dat pote
ſtatem volentibꝰ. Et li.xi.c.j.de
ciui. dei. dicit idẽ Augꝰ. deus ſic

naturarũ bonaꝝ optimus crea toꝛ

eſt ita maloꝝ voluntatũ iuſtiſſimꝰ
oꝛdinatoꝛ vt cũ ille male vtuntur
naturis bonis ipᷣe bñ vtatur. etiã
voluntatibꝰ malis.Et in pᷣncipio
capituli ſeqntis. Neq; em deꝰ vl⸗
lum nõ dico angeloꝝ ſʒzʒ vel homi

nü crearet.quẽ malũ futurũ eſſe p

ſciſſet niſñ ꝑiter noſſet quibus eos
bonoꝛum vſibus comodaret. Et
idem Auguſtinꝰ contra maniche
os.et habent?᷑ ̈ba eius in ca,quid
culpatur.23. q.i,.non habet q̃ſquã
poteſtatẽ niſi deſuꝑ datã.non em
poteſtas eſt niſi a deo ſiue iubente
ſiue ſinente Et idem in c.mouetur

eſſet deſuꝑ Joh.j9.⁊ Paulus ad

Ro. ʒ. non eſt poteſtas niſi a deo
Hijs dictis colligitur ꝙ omnia

bona fiunt iubente deo et omnia
mala fiunt ꝑmittente deo vel ſinẽ
te.ſi ꝗ̊ ðs ꝑmittit mala qͥ ſola voluũu
tate ptĩpedire ne fiant cur peccãt
recto:es mala ꝑmittẽtes quibꝰ po
terunt foꝛe impedimẽto cũ in hoc
videant᷑ verũ ſuũ dominũ imitari

qBui dicit Iſa. 5. ego dñs faciẽs

pacẽ ⁊ creas malũ.⁊ ainog. erit

malũ in eluttate qð dñs nõ fecerit

ſi dñs facit qũo phibebit miſter

imo mala agentes vident᷑ excuſari
Abſit a xpᷣianis ſic ſentire. data ẽ
em̃ lex ꝑ dominũ ⁊ moyſen iubens
bona. phibens atq; puniẽs mala
Exodi.⁊i.22.et.25. capituł.et Le
uitici.i9. et Eʒech. 33. c. vbi ðꝛ. ſi
dicente me ad impiũ moꝛte moꝛie⸗
ris et non ãnunciaueris ei neq; lo
cutus fueris vt auertat᷑ a via ſua
impia ipſe impiꝰ ĩ iniqᷣtate ſua mo
rietur.ſanguinẽ aũt eius de manu
tua requira. Itẽ et alij pꝛelati de⸗
bent delicta ſubditoꝝ coꝛrigere ⁊
ioꝛes refoꝛmare ne ſanguis ſub⸗
ditoꝝ reqͥratur demanibus pꝛela
tox.vt in ca.irꝛefragabili de offi.

oꝛ. ⁊ c.fi.de regula ⁊ ſimilibus Et

rex debet furta cohibere. adulte⸗
ria punire.impios de terꝛa ꝑdere
parꝛicidas ⁊ ꝑiuros ñ ſinere viue
uere.filios ſuos nõ ſinere malea⸗

dabitũ eſt Qua de re ⁊ ſi deus ꝑ⸗
miſit olim. pmittit nunc iudeis fe
nerari gentibus. et omne malũ qð
fit a deo ꝑmittitur. non tamen re
ctoꝛ aut platus debet illud ꝑmit⸗
tere.ſed quantũ pᷣt cohibere ac pu
nire ne ſanguis ſubditi requirat᷑
de manibꝰeius. deus em̃ ᷣm cõem

legem cõmiſit in hoc ſeculo recto⸗

ribus populiſui delictoꝝ coherti⸗
ones. qð aũt hic punitũ non fuit
ſuo iudicio reßuabit puniendũ ⁊
illam penã qua malos puniturus
eſt hic nõ emẽdatos ſᷣm Iſa.alle⸗
gatũ ſupꝛa ipſe creat.⁊ ſᷣm ꝓphetã
amos facit.maluũ aũt culpe nec cre

at nec facit niſi ꝑmiſſiue.neq; vult

2ðèð
4
7 . 3

voluntate benedlaciti. ſʒ ſolů vo⸗
lũtate ſigni ꝑmiſſiui vt oſtendat
ſue bonitatis omnipotentiã qua
de malis hominũ actibus bona o
perari ↄſueuit.vt in ca.relegentes
13. . 5. quod cũ rectoꝛes inferio⸗
res nequeãt deo ſi is qui platus
eſt dominico debitoꝛi culpas im⸗
pune dimittit nõ mediocriter pꝛo
fecto offendit.qͥ debita celeſtis re
gis ⁊ dñi ſua pſumptõne reſoluit.
Ea nanq;ʒ q in nos ↄmittunt᷑ faci
le poſſumus dimittere es vo q in
deũ ſunt ↄmiſſa cũ mag diſcretõe
nec tñ ſin e pnia poſſumꝰ relaxare.
vt in c. ſi is. ⁊3. q.4. Ex h̊ ſequit᷑
ꝙ rectoꝛes tam eccleſiaſtici qᷓ; ſecu
lares iudeos in fenoꝛe tolerantes
in ſuis diſtrictibus in maximo de
gunt animaꝝ ſuaxꝝ piculo cũ fenꝰ
eoꝛũ ſit ↄtra ius diuinũ. vt ſupꝛa
oſtenſum eſt. de quo eccleſia con⸗
tra infidelem ſe habet intromitte
re quod et facit vt claret ex pꝛedi
ctis ⁊ ſpecialit in c.ſuꝑ eo de vſu
palle.Et potiſſimũ in cle.ex graui
de vſu. In qua ↄcilium eccleſiam
repᷣſentans fert ſententiã excõmu
nicatõis in cõmunitates.ipſaꝝ po
teſtates capitaneos rectoꝛes con⸗
ſules iudices ↄſiliarios aut alios
quoſlibet officiales quodãmodo
pꝛauitatem vſurariam cõtra iura
diuina pariter et humana appꝛo⸗-
bantes qͥ ꝑ ſtatuta ſua qñq; iura:
mento confirmata vſuras exigi 2
ſolui nedum concedunt ſed ad ſol
uendũ eaſdẽ debitoꝛes cõpellunt.
ſcienter ac iuxta ipſoꝝↄtinentiam
ſtatutoꝝ grauia ĩponendo plerũq;
vſuras repẽdẽtibo onera.ſta cle.

.

—
—

t

A

t

n
10
.
13

11
1
4

.

,
6

nedum intelligitur de vlura chri⸗
ſtianoꝛũ ſi eis ad iudicat᷑ aut repe

ti impedit᷑ ſed etiã iudeoꝛũ vt pa⸗
ter ibi per gloſã in verbo cenſura.
Ex eadem cle.etiã videtur ꝙ que⸗
cunq; cõmunitates aut earũ recto

res adiudicãtes vt vſure xpᷣianis
vel iudeis ſoluantur aut ſolute nõ

repetantur ab eiſdem ſint ipſo fa⸗
cto excõicati pariter paciſcẽtes cũ

iudeis vt poſſint ſub vluris mutu

gre chriſtianis. Et idẽ de illis qui

interponũt decretũ ꝙ vſure debe⸗
ant ſolui iudeis ⁊ ꝙ eis reddat᷑ iu

ſticig de vſuris. nam talia decreta

vel pacta facta ab illis qui habẽt
poteſtatem condendi leges vel ſta
tuta dicuntur legesvel ſtatuta vt

in.l.d onationes.C.de dona.ine⸗
ter vi. et vx. et in.l.ceſar.ff.de pu⸗
bli. etvtrobiq; ꝑ bar.dicentẽ circa
l.donatiões ꝙ ſi ciuitas iſta facit

aliqua pacta cũ aliquo publicano
vel cñ alia ciuitate ꝙ iudex huius
ciuitatis debet pacta illa ſeruare
ſic ſtatuta cõitatis licʒ alias pactũ

nõ nocet nec ꝓdeſt de ſe niſi paci⸗

ſcentibus vt in.l.ſi vnus.S.añ oĩa
ff.de pac.tamẽ pactũ ciuitatis po⸗
terat nocere omnibus quibus ipa
ciuitas poterat imponere legẽ Nlã

nedũ facientes talia pacta cũ iude

is ſe intendunt obligare imo pꝛin
cipaliter volũt obligare oẽs de ci⸗
uitate et diſtrictu.S.ſoluendas v⸗
ſuras iudeis mutuantibus et ob⸗
ligantur ex hijs pactis etiã illi qui
nõ conſenſerũt.cõſiderent ergo ci⸗
ues ciuitatũ qnoꝛũ rectoꝛes in qͥs
ipſi tranſtulerũt regimen ciuitatũ
pacti ſunt cũ iudeis de fenoꝛe exer

(r 22 L, AvSEE

eendo in quanto ſunt piculo giaꝝ
ſuarũ ac rerũ cũ ipſi cũ rectoꝛibus

ſuis obligati ſint ex diccis pacttis.

Et ſi dicerẽt rectoꝛes ſe pactos ſo

lũ cũ iudeis ne vltra certã qntits

tem recipiant ab eoꝛũ ſubditis fa

cientes ſtatutü ey nullus pꝛo vſura

recipiat vltra duos denarios ꝓ li
bꝛa mutuata in menſequo ſtatuto
nõ incidũt in penã ſupꝛa dicte cle⸗
mentine vt tenet gloſa in verbo fa
cere quã gloſam imitat᷑ franciſcus
de zabꝛellis ibpam appꝛobando di

cit nota gloſam qꝛ ſingular et ꝑ eã

infertur ꝙ ſtatutu a contrario noõ
trahitur ad caſum alias diciſum

⁊ cũ gloſa tenet Guulhelmus delã

duno dũmodo ceſſat fraus diecẽs
ꝓ ꝓhibendo de maioꝛi non ꝑ hoc
ꝑmittit de minoꝛi.j.I.di.c.j.et.ʒj.
q.j.hac ratiõe Idem etiã paulus
qui põderat litterã que ad hoc vt

ſit locus pene exigit ꝙ ſtatutũ ve⸗

lit ꝙ vſure ſoluantur vel ſolute nõ
repetãt᷑ qð nõ vult ſtatutũ pᷣmiſſũ
ſcʒ vt in ſe ſonat Si aũt rectoꝛes
ꝑ ſuũ ſtatutũ vt fit vellent ꝙ duo
denarij ꝑ mẽſem ꝓ libꝛa et nõ vl⸗
tra ſoluerentur ſic ꝙ iudicarentvt
ſe taliter iudeis obligantes litte⸗
ras ſuas ſeruarent ꝓmiſſa implen
do nec vſurã nominarẽt vt aliqui
filij ſeculi cenſurã euadere volen⸗
tes faciunt contra vim clementine
agendo in eam cõmitterent Gci⸗
unt em cũ iudeichriſtianos impe⸗
tunt ꝙ vſurã cõiter poſtulant qna
litercunq; littere ſint ſcripte aliud
cõmerciu iudei raro cũ chriſtiãis
agunt poſito ꝙ cõitatum rectoꝛes

officiales Veluicuncaliᷓ ludeis

ad fenus cõſentientes ſine quoꝛũ

fſuis ſubtilitatibus pene dicte cle⸗
mentine que odioſa eſt cum ſit pe
nglis euaderent reſtitutõem tamẽ
vljlurarũ. vt ex ſupꝛadictis claret

usãtur ꝓpter ſtatutũ qð vim legis
habet piculoſiſſimũ eſt in talibus
brus iudeis fenus pmittit᷑ hax cõ

lum ſuũ dehijs periculis eis de fe
naoeꝛe iudeoꝛum eueniẽtibꝰnõ aui⸗
ſantes neq; cõſcientiã foꝛmantes
quid reſponſuri ſint ad iudicis ꝗqᷓ
ſtii merito cogitabunt. Judex ille
trfunc non acceptabit excuſationes
ecercuſantiũ ſe in peccatis vt modo
fit. Conquerunt᷑ enim nunc non
nulle cõmunitates allegantes co⸗
ram eoxpaſtoꝛibꝰmagnas ſuas et
flſuox neceſſitates dicendo. merca⸗
tum noſtrum nundinas miſſas no

tum noſtrũ ſalus totius cõmuni⸗
tatis noſtre ſine iudeoꝝ fenoꝛe ſer
uare nequumꝰ.pꝛedicare ↄtra hoc
fenus eſſet ſine gladio populũ no⸗

lando noſtrã. reſpondebit verita

ipfe dñs dicit Exodi.25. non ſeqᷓ

tentle. vtg vero deuies Agnoſcat
rectoꝛes ſine fundamento rectitu⸗

oↄſenſu nequeunt fenerari.vtcũq;ʒ

viyx euadent pᷣncipalibꝰ vſuraris
noõ reſtituentibꝰ.ex quo aũtſubdi

ſiitiras e quibus pendet nutrimen⸗

ſtrum occidere ciuitatem depopu

tis iudex docendus eſt populꝰ nõ
ſequẽdus. 62. Diſt. c. docendus er

Qinis ſupꝛd dictà pꝛo excuſatione
ſuoxꝝ ſcelerum pᷣtendẽtes quomõ
regnis magnis inclitis ciuitatibꝰ

nundine maxime miſſe mercantia
vtiliſſima celebꝛant. vt patet in re

gno francie.in quibus iudeoꝛum
fe

enus non ſuſtinetur neq; ipſi iu⸗

dei tolerantur. oleum autẽ pecca
toꝛis ſic noſtro euo impinguauit

capita multaꝝ ciuitatũ alemanie.
vt abſq; peccatis diffidat 1 ep oſſe

oꝛum requirat iudex iu⸗

ſtus a pꝛelatis et curatis ſa

*

“K
4

ac alij curati clerici has
ecercuſationes in peccatꝭ
non attendant conſiderando quo

modo triplici fune ði populo ſint

alligati quibus nõ ſufficit ad de

um venire niſi populum cõmiſſum

et quaſi eis colligatum ſecum ad⸗/
ducant. ipſi enim ſunt populi dei
paſtoꝛes ideo dicturus eſt eis in

bus iudeis fenus pmittit hay cõ ( WM diſtricte animꝗs ſub
munitatũ paſtoꝛes ac clerici popua ꝗ

iudicio extremo ludex.illud PHie⸗

remie.iʒ. Ubi eſt grex qui datus

eſt tibi pecus inclitum tuum quid
dices cum viſitauerit te ſupple et

inuenerit te nõ adducentem ei po

pulum paſto:ali cure tue ↄmiſſum

toꝛes quibꝰ in ſenio et in fine mũ

ris turbqͥ ad faciendũ malum nec
in iudicio plurimoꝝ ꝗa dqᷣeſces ſen

mihi de venatione tua vt comedã

ſuo multos venatoꝛes. iuxta illud

R

id eſt in populo verbo tuo ad me
gllato delecter. ſʒ xpᷣc miſit pplo

7

Pratru2.
rl 4 2

Fe

nitõne tunc erit ſuꝑ furem ↄfuſio
⁊pniq et denotatio peſſima Ecci.
7. Cognoſcent em̃ tunc clarius qᷓ;
modo: deum coꝛum furtũ vidiſſe

„

„*
1

£ . E

monte et de omni colle et de cauer
nis petrarum. Faciunt aũut clerici
noſtro temꝑe moꝛe venatoꝛum cla

mant mulrum captiuant parum.

Bunt tercio populi piſcatoꝛes.

ideo dicturus eſt ipſis iudex tem⸗
poꝛe iudicij extremi.illud Joh.2j

Afferte de piſcibus quos pꝛendi⸗
diſtis nunc dicit eis dominus ꝑ

Hieremiã vbi ſup. Ecce ego mit⸗
tam piſcatoꝛes multos et piſcabũ

tur eos.ſed multi in extremo iudi
cio reſpondebũt üũlud petri reſpo⸗
ſum Luce.S. Per totam noctem

laboꝛantes nihil cepimus. Et hoc
pꝛopter alium triplicem funiculũ
qui difficile rumpitur quia impu⸗
re intrauerunt iudigne miniſtra⸗
uerunt et fructu temꝑaliũ abuſi
fuerunt nec in nomine pᷣceptoꝛis

chriſti rete larauerũt ſed ſua que⸗

ſiuerũt dominũ dimittendo Jðᷣo
ſacerdotes tunc pᷣ ceteris ↄfundẽ
tur Hieremia teſtante c. . Do⸗
mine omnes qui te dereliquerunt

cõfundent᷑ recedẽtes a te.in rerꝛa

ſcribentur pᷣcipue quadruplici cõ

fuſione ſacerdotes plebem cõmilſ⸗
ſam domino ſuo non adducentes

in iudicio et ꝑpetuo ↄfundentur
ex ſctõꝛ viſione.Lercio ex aſpectu

cSO

dãnatoꝝ. Quarto ex inſpectu pec
catoꝝ. pᷣmo ↄfun dent᷑ ex dei cog⸗

quia vt fures ad beneficia eccleſi⸗

äl

Piere. ib. Mittam eis mltos ve
natoꝛes et venabütur eos de omi

rubebunt reſtituere non vglentes

cleſia ſticis pꝛeſbiteri intendebant

fuſio faciẽ meã.ps.6.

tunc omnes damnati cognoſcent ⸗

neglexerunt quꝗqᷓ pꝛocurare debu⸗
iſſent ac potuiſſent illi tunc dicẽt
eis.illud Iſa.i. Quomodo ceci
diſti lucifer noſtri ſmilig faet es.

aſtica nõ ꝑ hoſtium quod chriſt?
yt ſupꝛa in pᷣma qſtõe et vt fures
bona chriſti pᷣter veri domini vo
luntatem ↄtrectauerunt.tunc ſtos

in ere cum nihu habeant luent ꝑ⸗
petuo in anima et coꝛpoꝛe et ſimul
ti ſacerdotes modo hoc ſciant ob
dei diſſimulationẽ nõ ↄfundunr.
ſed de venia nunc ſibi blandiunk
Remediũ cõtra hanc ↄfuſionen
eternã.eſt ↄfuſio.i.vera penittia
qꝛ hec eſt confuſio adducens glos
ria mergratla. Sechdoof undẽé⸗⸗
tur ſacerdotes tales ex lanctoꝝ vi /
ſione.nõ em̃ ſolus ðs videbit eoꝛꝛ
peccata et negligẽtias quibus ne⸗
glexerunt populi ſibi crediti ſalu⸗
tem. ſed etiã tota ſanctoꝝ contio
in celeſti curia que gauiſa fuiſſet
de adductione animaꝝ in eox lo⸗
cietatem. videbunt tunc ſancti in
ſpeculo eterno.quid in actibus ec

plus tꝑalia qᷓ; eterna magis ſuũ et
ſuoꝝ ↄmodũ qm ↄmiſſaꝝ aĩaꝝ ſpi
rituale ſubſidiũ hec ↄfuſio addit
poꝛi ſic furis cũ manifeſtat᷑ ꝑ iudi
cem eius furtũ toti cõitati anteq;
ſuſpendit᷑.tunc dicent operuit cco·
ercio cõ) ⸗

fundent᷑ ex aſpectu damnatoꝛum n⸗

peccata ac negligẽtias ſacerdotũ
et potiſſimũ quoꝛum ipſi ſalutem

coꝛruiſti in terꝛã qͥ vulnerabas gẽ pꝛobaripoterit. licet qppꝛobatꝰſit
tes ſcʒ malo tuo exẽplo ⁊ negligen ff. oe mu.⁊ hono.l.vt gdatim ho⸗
ti documento ꝑpetuo plebs dana noꝛes.S.repꝛobari vt. 43. dil. ſit
ta paſtoꝛibꝰ ſuis dãnatõm eis ma rectoꝛ Et uüli qui eũ appꝛobare et
Aledicet dicens pditio nra ex te eſt. examinare debuerũt ad illud qðᷣ
NDNDuarto ↄfundent ex pcrõꝝ ſuoꝝ ſalario recepit tenẽtur reſtituere.
inſpectu ſcʒ interioꝛi.inſpiciẽt em̃ ¶x?4. dil.c. ſi fuus abſente. et. ⁊ .
tunc ſua ꝓpꝛia pctã ↄſiderãdo q; dilſ.qn.vbi ðꝛ. Quãdo eps facere
fedã aiam ſuã fecerũt turpẽ ac fes oꝛdinatiões diſponit a latere ſuo
tentẽ. ↄfundent᷑ em ab iniquitati bet eligere ſacerdoteſ ⁊ alios pꝛu
bus ſuis Eʒech.43. exꝑient᷑ tune dentee viros gnaros diuine legis
qᷓᷓ malũ et amaxꝝ eſt eos reliquiſſe et exercitatos in eccleſiaſticis ſan
Dſm deũ ſuũ ⁊ n fuiſſe timoꝛẽ eiꝰ ctõnibꝰq oꝛdinandoꝝ vitã genus
apud eos cũ nõ ſᷣuierint ei in timo etatẽ patriã inſtitutiõʒ locum vbi
re neq; in ſanctitate ⁊ iuſticia fue-z educati ſunt ſi ſint bene lrati ſi in
rint in exercicijs ſacroꝝ coꝛã deo lege dũi inſtructi ante oĩa inueſti
jdeo ↄfuſio illoꝝ cũ ipſis ſine inter gent diligenter. Conſile dicit pa⸗
miſſiõe. Ecci.2 0. Sacerdotes vo noꝛ.circa.c.nõ poteſt de ſen. ⁊ re.
leentes has ↄfuſiones euadert ⁊ fu iudi. de ꝓmouendis in doctoꝛes
gere a ventura ira imitẽtur ↄſiliũ hijs vbᷣ adduco vnũ ſile in appꝛo
bti Joh. baptiſte Math. 3. Faci batõe pmouẽdi ad doctoꝛatũ.de
ant dignũ fructũ pnie ꝓ ſuis pctis bet em̃ app:obari ab oꝛdine id eſt
docẽdo verbo ac exemplo creditã a collegio.vt.lmgr̃os .de ꝓfeſ.
ſibi plebẽ ꝑiter fugere dictas ↄfu et me.li.x.⁊ tamẽ requirit᷑ pciſe nu
ſiones.ad h̊ multũ pmoueret oꝛdi merus ſeptẽ doctoꝝ ad minus. vt
nãtiũ ſacerdotes puidẽtia vt hos nota.glo bar.in dicta.l.mgros.⁊
Qa regimia eccleſiaꝝ pmouerẽt ꝗ pꝓbatur im. l. ſi quis in archiatric.
fſfſfſeeipſos noſcerẽt gubernare. pmũ txi. vbi talis eſt tex.ſi quis in archi

oꝛdinãdos in aniaꝝ regimẽ qð eſt atri deſuncti eſt loco ꝓpmotionnis
ars artium ꝑ ſeipſos vel alios ido meritis aggregãdus nõ ante eoꝝ

neos diligẽrer inſtruẽdo necũ ig ꝑticeps fiat q; pmis qͥ in oꝛdine re
gnaris a ſe oꝛdinat grauẽ vltionẽ piunt᷑ ſeptẽ vel eo ampliꝰ iudican
incur:erent Si em vt ðt arch. cir tibus idoneꝰ app obet᷑ hec merio
ca c.de quibuſdã.37. diſ. liberali ↄſiderarẽt doctoꝛes vniuerſitatũ
um artiũ ac theologice facultatis qͥ minoꝛi nũůero ꝓmouent admittẽ
mmgfi debeãt eſſe viri idonei lrati do examine nõ ꝓbatos foꝛte ex ᷣ
tales qͥ docere poſſunt extra de uilegio aut diſpenſatõe videãt an
magiſtris qꝛ nõ nullis ⁊ ſi aſſumꝰ hec ſint legitime ipetrata vt a iure
tus impitus eſt tenet᷑. ff. ad.l.aqui cõmuni qð in antiquioꝛibꝰ obſer

liã jdem iuris. S.j. id eſt tenet red uatur ſic queãt recedere cum mõ
gere dana. et ſi docere nõ poſſit re ſit doctoꝝ copia ⁊ numer ſtatut⸗

poterit habere facilius Sitanta (?

¶ Ne ieiunio quadrageſi⸗
Paleltnginedeherliber d amid melergckeer dgant
et aliarum facultatũ mgri ppomo certoꝝ pꝛincipũ curuũs anii
neri in quibus minus eſt ꝑiculum oꝛũ domibꝰ tribus diebus
quãta ꝓuidentia ac cautela ſunt per quadrageſimam datur
pmmouendid aum mario picnlo v bis ctbozuii teſectig.
aiabus quas filiꝰ dei acerbiſſiiii ꝛvn die t1 .
moꝛtẽ paciẽs ſanguinẽ ſuũ fundẽ pꝛedict N
do redemit in extremo iudicio ſũt ceril habet piculu ſa d⸗

reſponſuri in quo iudicio de lege
cõmuni nemo certus eſt an ꝓ ania
ꝓpꝛia digne reſpõderi valeat job

teſtante.9. c. ſi repente interꝛoget

quis reſpondebit ei qͥ etiã ſi habu
ero quippiã iuſtum non reſponde
bo. ſi innocẽtẽ oſtẽdero pꝛauũ me
ↄpꝛoba bit eti ſi ſimplex fuero G

nos ſacerdote
merito iudicẽ noſtu depcabimur

cerdotes pᷣ ceteris iudicãdi

ad ſupꝛadictas queſtiões dignis
reſponſionibꝰ ipſius cũ adiutoꝛio
qui nõ delectat᷑ in ꝑditione hoim

nec vult moꝛtẽ peccatoꝛis ſʒ vt cõ

uertatur ⁊ viuat coꝛda noſtra ad

faciendas eius iuſtificatiões pꝛe⸗
parando. Quod nobis pᷣſtare di⸗
gnetur qui iudicaturꝰeſt viuos et
moꝛtuos et ſeculũ ꝑ ignem me cũ

hijs incompte ſcriptis ſubijcio ro
mane eccleſie infoꝛmatõni. obedi
entie atq; ꝑitioꝝ directioni Coꝛ⸗
ripiat me quilibet doctioꝛ iuſtus
in miſericoꝛdia nec oleum pctõꝝ

caput meũ impingusbit Amen

+

cerdotũ qui nedũ pꝛo
ſuis verũ et ↄmiſſaꝝ plebiũ culpis
in extremo iudicio rõm ſunt red
dituri q̃ nõ ſolũ in pᷣcepta decalo⸗
gi ſed eccleſie mandata ſacrosq;
canones ſanctiſpũs inſtictu ac do
no dictatos ↄmittunt᷑ quoꝝ epᷣi ac
reliqui ſacerdotes debent foꝛe cu
ſtodes inſurgẽdo in eoꝝ tranſgreſ
ſoꝛes et ſe muꝝ ꝓ domo iſrael.i.ec
cleſie pᷣceptis atq; dei mãdatis op
ponere Eʒzech. j3. et in c. ſit kectoꝛ

4A3. diſ. alias vt canes inuti nõ va
lentes latrare ab extremo arguent᷑ Z
eis pctã populi quẽ a trãſgreſſiõe

nõ ꝓphibuerũt iputando. 86. diſ.
Inferioꝝ. poterũt nihilominꝰſa⸗
cerdotes etiã phibere valentes. ſi
ne culpa a ꝓhibitiõe abſtinere nõ
ſperãtes ſʒ maius malũ pᷣlumẽtes
ex tali ꝓhibitõe occaſionẽ ſumere

fm b. tho. in ſcpto. . circa diſ. zʒ3

ſic nõ phibent᷑ ſʒ tolerant᷑ lupana
ria publica.ſᷣm b.aug.in li. de oꝛ⸗
rectoꝛes ↄmunitarũ vtriuſq; ſtatꝰ
qſi nolẽtes publica mala fᷣm Chri

ſoſtomũ pmittũt ad vitandũ ma⸗

ioꝛa mala.vt in c.bac rõne.ʒj.q.j.
ſtione hñt᷑ ergo ſacerdotes ſꝑan⸗

tes coꝛrectiõʒ ex ꝓhibitiõe maloꝝ

ut hec clarius ſupꝛa in tercia d,

— &Nerno

que cötra mandata aut dei eut ee

cleſie vident ↄmitti a ſuis ſubditiſ

cuũ multo aie piculo ceſſant phibe⸗

tepotiſſimũ delicta maifeſta quo

ruim vni pene oms lacerdotes co⸗

rra ſacre qua drageſime ieiuniũ pu
blice fieri nõ ignoꝛant qð tamẽ ie⸗
iumiũ in paradiſo eſt miſtice deſi⸗
gnerũ.a filijs iſrgeli heremo. o.
anis errantibꝰ ẽ figuratũ a pphis
moyſe helya obſeruatũ. ſaluato⸗
rlies ieſu actione cõmendatũ.ab ec⸗
cleſia pꝛeceptũ ꝑ ſanctos patres fe
re vſq; ad nos ſtrictiſſime cuſtodi

rum. lichilominus videt᷑ paſſim

nedu labefactariſed quaſi pꝛo ni⸗
hHijilo duci pcipue in magnatũ vtrie

uſq; ſtiatus curijs in quibus ad
minus tribus diebus ciuiuſlibet

ſeptimãe quadrageſime bis dean
tiquo moꝛe cum menſe pᷣparatõne
manifeſte cibus offertur nedũ eta
te laboꝛe moꝛbo vel alia legitima

cauſa a ieiunio excuſatis verũ in⸗

differenter ſingulis cõmedere vo⸗
leribꝰ liber patet gcceſſus plus foꝛ
te conſuetudine q; neceſſitate per
motis ſic q claret ferme mos intro

ductus ꝑ totã alemaniã in domi⸗

bus patrũfailias hoſpitũ mecha⸗

nica rũ platoꝛũ pꝛincipũ pᷣcipue in

quoꝛũ curijs interdũ ad hanc ce⸗
nanm datur ſignu nec huic moꝛi cõ
tra eccleſie pᷣceptũ de ſacre quadra
geſime ob ſeruatione vt leiunia in
ca.pꝛeter dies dominicos ꝑ nemi⸗

nem niſi quẽ infirmitas unpedie-

rit vllatenus ſoluãtur de con. diſ.

5S.quadregeſima Et neq; ſacerdo

tes nec religioſi neq; timoꝛati laici
ſeeientes bina cõmeſtione die ieiu⸗

ℳ*

nij ioſum frangi ſe obponut debẽt

em ieiunãtes potiſſimũ in quadra

geſima iuxta eccleſie romane con⸗

ſuetudinẽ ac moderationem ſemel

tim̃ in die comedere vt dicit beaatꝰ

tho. in ſcõa ſcdᷣe.q.i7.ar.ä.⁊ de

hac vti aliqui opinant᷑ qui.c.ſolẽ=t
decõ. diſ.j. minus ſufficienter in
telligũt nullũ ſtatutum foꝛet ſola

ↄſuetudo ieiunanciũ in occidẽtali
eccleſia ſufficeret que vt lex eſt ob⸗
ſeruanda.c.in his.xj.di.vbi ðꝛ in
hijs rebus deqbus nihil certi ſta⸗
tuit diuina ſcriptura mos populi
dei ⁊ inſtituta maioꝛũ ꝓ lege tenẽ
da ſunt ⁊ ſicut pᷣuaricatoꝛes legũ
diuinarũ ita cõtemptoꝛes cõſuetu

dinũ eccleſiaſticarũ cohercẽdi ſũt
Eccleſiaſticarũ em̃ inſtitutönum
quaſdã ſcripturis quaſda vero as
poſtolica traditione per ſucceſſoo

ꝛes in miſterio cõfirmatas accipi⸗

mus quedã vero cõſuetudine ro⸗

boꝛata appꝛobauit vſus quibus
par ritus et idẽ vtriuſq; pietatis

debetur affectus. e.di.c.eccleſiaſti

carũ Quꝗ qᷓ; multe atq; varie con⸗
ſuetudines apud diuerſas natões
de obſeruatione ieiunioꝝ ⁊ modo

ieiunandi inueniant᷑.vt dicitur in
hiſtoꝛia triꝑtita lib. 9.c. ʒ8. eccle⸗

ſia tamẽ romana ſeruat ritũ pꝛedi
ctũ de ſemel comedendo a ieiunan
tibus in die ieiunij nec aſſerẽs bis

comedentes ſcʒ pꝛandio et cena in

vna die ieiunare. Queritur an ſu
pꝛadictus mos de offerendo tem⸗

poꝛe quadrageſume diebus ieiuna

bilibus tribus pluribus aut pau⸗
cioꝛibus bis cibũ bona cõſcientia
abſq; peccato moꝛtali per ſacerdo

2

1

.

S AEAAQAEE 5 ey ATe

latoꝛis qm qui deuiata legis oꝛdi
natiõe intentioni aũt legiſſlatoꝛis
obuiat qui ex cotemptu vel ſine a
liqua rõnabili cauſa oꝛdinatione
nõ ſeruat in qua gũt pbabilit ecre
di nõ põt ſi legiſlatoꝛ a deſſet umm
obligare nõ velle nõ eſt reputandꝰ
trãſgreſſoꝛ Et ideo nõ eſt necemſfſſaus
riũ ꝙ quicunq; aliquẽ diẽ ab ecllhe
ſia inſtitutũ ad ieiunãdũ omittit
ieiunare moꝛtaliter peccare ſit in“
dicandus põt em hoc aliquandq
ſine peccato cõtingere aliquando
ſine moꝛtali tñ cũ veniali interda
tñ cũ moꝛtali ⁊ hoc ſcõm diueraas
occaſinoes qbus hõ inducit᷑ ad ie
iuniũ frangendũ hec.b. tho. in. 4·.
ſniarũ di.j.q.ʒ.ar.j.q.aA.in ſo.x.
Tene?᷑ em̃ dñs domꝰ ac qlibet pr⸗
familias ad neceſſitatẽ ſuã paſce⸗
re familiã q̊ debito ſubtracto iniu
ſticiã pmitteret a pctõ moꝛtali vix
excuſandã qcũq; mouẽte ſuſpitiõe
inducit nihilominꝰ pᷣdictus mas
hoien in bonũ ieiunij cũ tres dies
iĩ ſeptiana q̃ſi ieiunare ſtatuũt bꝰ
cibũ niſi ſemel etꝭ hij qͥ ex pceprtoile
iunare nõ obligant᷑ accipiũt.ea de
re ↄſuetudo an dicta a ſacerdoti

tes bonos q; xpᷣianos laicos in cu
rijs pꝛincipũ monaſterijs domibꝰ
pꝛiuaroꝛũ hoĩm obſeruari poterit
eſto ꝙ offerentes veriſimiliter pꝛe
ſumat abuſum atq; fraudẽ circa
hunc moꝛem cõmitti cum manife⸗
ſte bis cõmedant de quibus ſuſpi
catur pater familias aut aliꝰ ꝙ co
traq pceptũ faciat eccleſie equidem
talis moꝛis obſeruatio videt᷑ non
modicã dare occaſionẽ pceptũ ieiu
nij puaricqdi. Ququis ad hanc qᷓ
ſtionẽ tanq; ad ꝓblema poterit ad
tranq; ꝑtem argui bꝛeuius tñ di⸗
co ſupꝛadictũ moꝛẽ ab antiq̃ etiã
a bonis obſeruatũ nõ facile argu
endũ neq; pꝛeter neceſſitatẽ abijci
endũ cũ pꝛo antiqͥtate nedũ ſit pꝛe
ſuumendũ verũ ſtandũ.ff.de aqua
plu. ar. l.)· S. vl. ⁊.l.in ſumma ĩpn.
eæ.ti.⁊.l.in finalibus.ff.fi.regũ.pꝛe
ſumendũ inquã eſt qꝙ ab antiquo
ob ſeruata bonũ habuerũt nunciũ
bene qᷓ fieri queant et ſi aliqui eis
abutant᷑ fuit nihilomĩꝰ pio incho
gta pncipio vt de pꝛelibata cõſue⸗
tudine bis qbuſda diebꝰ in qua⸗
Arageſima ieiuna bilibꝰ offerẽdo
noõ nullis cibũ quo frangit᷑ ieiuniũ

pᷣſumẽdũ ẽ ꝙ pꝛo his offerał᷑ quos

ſub pcepto legiſlatoꝛ atq; ecclia di
ctis diebus ad ieiunã du noluerüt
aſtringi.et ſunt qui etate ĩfirmita

te laboꝛe mẽdicitate ſenectute aut
qualitate a ieinnio excuſant᷑ qua⸗
drageſimali pᷣceptũ em quadrage
ſimalis ieiunij ẽ iuris poſitiui qð
ius magis obligat ex intentiõe le⸗
gillatoꝛis qᷓ; ex ipſis verbis iõ trãſ

8 greſſoꝛ talis uris magis eſt repu⸗
tandus qui obuiat intentiõi legiſ

