monum ꝓmenſu ra accipiens ſieut

.

l
7g8 . 5
. ,,A
— P2 H
“

glievirtutce. Sed pietas donum

monetur ad releuandas eoꝛü miſe
rias ex aliquo diuino ſcilicet inq;
tum ſunt filij dei qꝛ pietas ⁊ virtꝰ
moꝛalis eſt ⁊ donũ ſpiritus ſãcti.
virtus eſt. cũ diſponit appetitum
hominis in cõmunicationibusvt

pꝛompte obediat rationi in hijs ꝗᷓ
ſunt ad alterũ accipiens ꝓ men⸗

ſura aliqd humanũ puta obſeruã
do decentiã vel debnũ eius qcõ⸗
municaciões facit. Sed vt donũ

ſpiritus ſancti eſt diſponit virtu⸗
tem appetitiuã in hijs que ſũt ald

alterũ vt pꝛompte obediat inſtin⸗
ctu ſpiritus ſancti accipiẽdo in eia
regulã ipᷣm deũ cõmunicãdo ſead
alterũ vtens deo vt ſcilicet ea que
ipſum decẽt.inhuiuſmodi cõica⸗
tiõibus quaſi deo vnitus exequa

tur. Et quia cõmunicatio que ad
diuina eſt.nomẽ pietatis habet iõö

2 donũ qð in cõicatõibus diuinã
nũ em̃ immediaciꝰoꝛdinat ad oeũ

quantũ ad modum operandi ſiue

menſuram operis q; virtus. non

aüũt quantũ ad obiectũ vel finẽ q;

uis ergo pietas virtꝰ. ꝗ latria di⸗

citnr ipſi deo exhibeat᷑ in hoc tam

accipit aliqͥd humanũ pꝛo menſu⸗

ra ſcilicet beneficiũ a deo acceptũ
ratione cuius eſt debitoꝛ ei.ſed pi

etas que eſt donum accipit in hoc
aliquid diuinũ pꝛo mẽſura vt ſcz
deo honoꝛẽ impendat.nõ qꝛ ſit ei
debitus ſed qꝛ deus honoꝛe dig⸗
nus eſt per quem modũ etiam ipſe
deus ſibi honoꝛi eſt Ideo ſacer⸗

dos cõpaciens aut benefaciẽs ho

minibus qui ei nihil boni faciunt

–—

—

Do òð GS ore

qꝛ eius ſimilitudine inſigniti vel

ad beatitudinẽ oꝛdinati a ſuo do
mino redempti pie viuit fm donũ
pietatis ãgelos imitãdo. Si aũt

cõpatitur eis aut benefacit ideo.

ꝛ ipſi benefecerũt ei iuſte viuit v
ideo benefacit qꝛ participes ſunt

ipſius nature vel qꝛ humano ali⸗

quo modo cõiuncti pie viuit vir⸗
tute pietatis.vtroq; modo agen⸗

do miſa ericoꝛdiam in extremo iu⸗
dicio cõſequet᷑ mat..bea ti miſe⸗
ricoꝛdes qm̃ ipſi miſericoꝛdiã cõ⸗

ſequent᷑.pietate tamẽ potiſſimum

colere debet homo deu gqꝛ eſt pꝛin

tipiũ eſſendi et gubernatiõis ho⸗

„
„

pꝛiuilegio ſtupet celũ mirat᷑ terra
cõtremiſcit homo qui ſcit de the⸗
ſauro ſuo ꝓferre noua plurimũ re
ueretur angelica celſitudo ſed vñ
hoc pijſſime ieſuvt ſacerdotes qui
ſunt ſicut nos vermiculi reptan⸗
tes ſuper faciẽ terre ſacerdotes in
quã qͥ puluis et cinis ſunt ita ſpe⸗
cialiter pꝛe omnibus alijs te pᷣſen⸗
tem habere mereant quẽ manibꝰ

p oculis hũñt qͥ totꝰet integer ſedes

ad dextrã patris qui vmus hoꝛe
momento a ſolis oꝛtu vſq; ad oc⸗
caſum ad aquilone ad auſtrũ pꝛe⸗
ſto es oibus totus in multis idem
in diuerſis non inquã hoc certe ex

minũ pꝛimũ.deinde parentes ⁊ pa debito ſed ex voluntatis tue bene
triam in qua nat⸗ et nutritꝰẽ ſᷣm placito pparaſti in dulcedine tua
b.tho.in ſeðᷣa ſcdᷣe.q.joj.ar... pauperi deus id eſt ſacerdoti hee

e dignitate et officio eſt vere celeſtis indulgentia hec eſt
. veere cumulata gloꝛia hec eſt vere

ſcerdotali.

Tag pre⸗
dictas ↄditiones ſacer
AAeotes in ſcriptura aliqñ
ungeli dicunk vt malachie.2. labia

ſuperexcellens gratia ſacerdotem
deũ ſuũ tenere ⁊ filijs dando poꝛ⸗
rigere o nouã ⁊ diuinã poteſtatem
cuius miniſterio angeloꝛũ panis
9 vita moꝛtalibus pᷣparatur quoti⸗
ſacerdotis cuſtodiũt ſcientiã ⁊ leæ die.hijs concoꝛdat beatus ambꝛo
gem requirẽt ex oꝛe eius qꝛ angelꝰ ſius libꝛo de dignitate ſacerdota⸗
Domini exercituũ eſt.⁊ in.c. ſacer⸗ li.c.ʒ.dicẽs hecvero cũcta fratres
dotibus.xi.q.i.poteſtas tamẽ offi nos ideo pᷣmiſiſſe debetis cogno⸗
cij eoꝛũ ſuꝑ angelos ẽ fᷣm vern. in ſcere vt oſtenderemus nihil eſſe in
tractatu ſuꝑ canone miſſe dicen hoc ſeculo excellẽtius ſacerdotibꝰ
tẽ felices igit᷑ vos ſacerdotes dixe nihil ſublimiꝰ epᷣis reperiri vt cũ
rim ſi tamen ſacerdotaliter viui« dignitatẽ epiſcopatus.epoꝛum o⸗
tis qm veſtro miniſterio ois gras culis demonſtramus ⁊ digne no⸗
tia reſumitur o ſacrũ o celeſte mi⸗ ſcamus quid ſumus ⁊ quid ſumꝰ
niſteriũ veſtrũ qð per vos pater et pꝛofeſſione, actione pocius q; nos
filius et ſpiritus ſanctus operat. mine demonſtremus vt nomẽ con
Credimus qꝛ nõ eſt poteſtas poſt gruat actioni.actio rñdeat nomi⸗
deũ ſicut por eſtas veſtra certe ſuꝑ ni ne ſit nomẽ inane et crimen in
poteſtate veſtra.ſuper tam inſigni mane ne ſit honoꝛ ſublimis ⁊ vta

4

ve foꝛmis ne ſit deifica pꝛoleſſio
cx ũlicita actio ne ſit religioſus a⸗

mictus et irreligioſus pꝛofectus

ne ſit gradus excelſus ⁊ defoꝛmis
erxceſſus ne habeat in eccleſia ſub⸗
limioꝛ et conſcientia ſacerdotis re

periat᷑ humilioꝛ ne locutionem ſi⸗
mulemus columbinã et mẽtem ha
beamus caninam ne pꝛofeſſionem
monſtremus ouinam et ferocitatẽ
habeamus lupinam nedigne no⸗

bis reſpondeatur ꝑ pphetamyſa.

29. a domino. populus hic labijs

me hono :ꝛat coꝛ autẽ eoꝝ longe eſt
à me Ergo fratres ſicut ſenatoꝛẽ
cllamis oꝛnat ſicut agricultura ru⸗
ſtiicũ ſicut barbarũ arma ſicut nau
rtõ noa uigartiõis peritia et ſingulos

quoſq; opifices operis ſui quali⸗
tas ipſos demonſtrat auctoꝛes ſic
epiſcopũ non aliud niſi epiſcopa⸗
lis opera deſignat vt ex bono ope⸗
re magis q; pꝛofeſſione noſcatur
plus meritis eſſe epiſcopꝰ q; qð no
mine vocitet᷑ qꝛ ſicut nihil eſſe dixi
mus epiſcopo excellentius ſie mihil

eſt miſerabiliꝰ ſi de ſancta vita pe

riclitet᷑ ſi ſacerdos in crimine tene

atur. Et vt leuius eſt de plano coꝛ
ruere ſic grauius eſt qui de ſubli⸗
mi ceciderit dignitate.qꝛ ruina d

de alto eſt grauioꝛi caſu colliditur

Hono: quidẽ epiſcopalis coꝛã ho⸗

minibus pclarus eſt. ſed ſi ruinam
ſuſtineat doloꝛ magnus eſt. nã q;⸗

tum pꝛe ceteris gradus epiſcopa⸗
lis altioꝛ eſt tanto ſi per negligen⸗

tiam delabatur ruina grauioꝛ eſt.
magna ſublimitas magnã debet
babere cautelam. honoꝛ grandis

grandio: i debet ſolicitudine cir⸗

Wè vPe⸗
/
„

cũ
eo exigitur hec ambꝛo. Laliter em̃
viuere debet ſacerdos vt laici etiã
magni delinquentes ſecure capita
ſua eis ſubmittendo medicamina
anumarũ per eos luſcipiant de eoꝝ
vita confidentes.ipſis tanq;. deo

obtemperent.

Sꝛcerdotes de redditib?

ecleſiarũ debent viuere. nõ luxu⸗

riari.Et ſi poſſint de bonis cccle⸗

ſiarum teſtari vel donationes fa⸗
cere. ̊G

bus eccleſiaꝝ viuere.nõ
locupletari qrant.teſtã
te Hiero.cuiꝰ vᷣba habẽt. 44· di.
q.j.vbi dicitur tibio ſacerdos de
altatio viuere non luxuriari per⸗
mittit᷑. Et ſᷣm ambꝛo.in ſᷣmõe de
ieiunio.gulã quã ſerpens in para⸗
diſo ſu aſit et regnantem inibi ex⸗
pulit ſumopere deuitent.abſtinen
tiã quã deꝰindixit que etiã expul⸗
ſum ad celeſtem paradiſum reuo⸗
cat conſeruent.ſedule meditantes
dumtaxat vſum licitũ reddituum

eccieſiarũ ſacerdotibus a vero eoꝝ
domino cõceſſum iuxta tex. ⁊ glo.

c.ſi quis de pecu.cle.vbi not anter

dicit glo. immo pocius cleri com⸗

parari poſſunt vſuarijs quibꝰ tm̃
ad vſum quotidianũ vti licet ⁊ i⸗

lam gloſam appꝛobat panoꝛ. ibið

—

vſuarius em̃ nudum vſum habẽs
nihil habere intelligitur nec vllis⸗
lij ius qð habet aut locare autven

dere aut gratis cõcedere põt cũ is

qui vſufructũ habet põt hec om⸗

nig facere inſti. de vſu et ha. cõcoꝛ

uallari. Cui plus credit᷑ plus ab

E redditi

—

2

gat archi. cirea. c. epiſcopi. 2. q. i.
V dicẽs vſus tantũ et nõ ꝓpꝛietas re
rum eccleſiaſticarũ tam mobilium

qua immobiliũ cõceditur clericia

idem ſuper illo verbo tibi o ſacer⸗

dos 14. di.ſuꝑiꝰ allegato Et jo.
de lignauo ſuper cle. graria de re⸗
ſcriptis dicit.talem ſacerdos ha⸗

bet vſum reddituũ eccleſie ꝙ ſibñ
ficiatus expẽdit de redditibus ec
cleſie voluptuoſetenetur ad reſti⸗

tutionẽ qð ſᷣm panoꝛ.eſt notandũ

nec ᷣm eundẽ diſtinguendũ eſt in

ter clericũ habentẽ adminiſtratio

nem et nõ habentẽ vt diſtiguit io.

an. in glo.c.pꝛeſent i de a ffi.oꝛ.lib.
6. ſed quecunq; beneficiatus habʒ
intuitu beneficij eoꝛũ eſt vſuarius
tantum iuxta.c.res eccleſie.iꝛ.q.2ꝛ
vbi papa vrbanus dt. res eccleſie
nõ quaſi ppꝛie ſed quaſi comunes

1 dñno oblate cũ ſummo timoꝛe nõ
in alios qᷓ; in pꝛefatos vſus ſunt

fiducialiter diſpenſanda ideo de
redditibus veneficij ſui clericus

nõ poteſt facere de iure quidqͥdvo
luerit ſed pᷣmo neceſſaria ꝑcipiat ⁊
qð ſupereſt expendat in vtilitates
eccleſie aut pauperũ ſᷣm ꝙ eſtimat
deum qui habet ꝓpꝛietatẽ bonoꝝ
eccleſie velle. Cum verũ dominiun
bonoxꝝ eccleſie ſit penes xpᷣm vt no
tat io.an.in glo.(.cũ ex eo de cleri.
in.6. ſuper verbo de chriſti patri⸗
monio ſublimatis dicẽs nota do
miniũ bonoꝛũ eccleſiarũ eſſe penes
xpᷣm de hoc.iꝛ.qi.expedit.i..ii
gqm qdqd de ver. ſig. cau.quã ſen
tẽtia etꝭ tenet panoꝛ.ſuꝑ.c.cũ ſuꝑ
decau. poſſet ꝓpᷣe. cũ ait ego dice
rẽ ꝙ ipſa bona eccleſiag ſt quo acd

WUWU NKe 0° Lv G . AAP2 2
1,B

dominiü et poſſeſſionẽ ipſax eecle

ſiaꝝ particulariũ ſed ipſe eccleſie ꝑ
ticulares hoc habẽt loco dei. pᷣm.
ꝓbo qꝛ noĩe cuiuſcunq; eccleſie ꝑ⸗
ticularis intentãtur actões reales

ſeu venditiones. itẽ actões ꝓ po⸗

ſeſſionibus recuperãdis vel retinẽ

dis loco dei poſſideant ettene

ant ꝓbat᷑ qꝛ bona eccleſiaꝝ dicun
tur patrimoniũ chriſti vt in.c. cũ
ex eo de elec.in.bõ.et oblata dicunt᷑
deo vt in. c. nulli et in.c.qui abſtu
lerit.iꝛ.q.2. Eccleſie vero vniuer
ſalis dicunt᷑ quo ad ſuſtentationẽ
qꝛ quilibet bonus et fidelis debet
inde ſuſtẽtari.id.q.j.c.ſi.et.i⁊.q.i
videntes. lerici nõ poſſident bo

na eccleſiarum nomine eccleſie ſed
ipſam eccleſiã ſeu dignitatẽ poſſi⸗

det quiſq; noĩe ꝓpꝛio.pꝛimũ patet
ex eo qꝛ pꝛo iuribus eccleſie ait re⸗
ctoꝛ noĩe eccleſie ſcõᷣm ptʒ qꝛ cleri⸗
cus poſt collationẽ ſibi facta põt
dicere beneficium eſſe ſuũ vt in.c.
ſi tibi abſenti de pꝛebẽ.li.õᷣ.⁊ agit

pꝛo eo nomine ppꝛio I deo ſᷣm in⸗
no. ſi vult clericus agere pꝛo ipo be
neficio non guͦt pꝛo rebus benefi⸗
ciqj vt puta qꝛ vult petere reſtitutio
nem beneficij quo fuit ſpoliatus

tuc ait nomine ꝓpꝛio. Sivero cle
ricus vł pᷣlatus vult agere pꝛo re⸗

bus ſen iuribus ipſius bñficij tc
debet intẽtare interdictũ ſeu actt⸗
ones noie eccleſie ⁊ nõ noie pp:ꝛio
cũ ille nõ poſſederit noĩe ppꝛio he
panoꝛ.iĩ eq dẽ ſnia c.b.tho.quodli

beto.6. qr.iꝛ.qrens an clerici pec

cẽt moꝛtaliter ſi ea que eis ſupflu⸗

unt i elemoſinas nõ largiant᷑.rn dẽY

do dicit ꝓ aliter videt᷑ le hre cirra

—

bona patrimoniolia t aliter circa
bona eccleſiaſtica nam bonoꝛũ pa

trimonialiũ vel licite adquiſitoꝛů

2

homo vere eſt dñs.vnde ꝙ;tumn ꝑ

rinet ad cõditionẽ ipſius rei pt re
ſua vti vt vult et ex hac parte no

gccidit peccatũ põt tñ acciderepee

catũ ex ioꝛdinato modo vtẽdi vel
pꝑ ſuphabundatiã dum ſcilicet in

utiliter cõſumit bona ppꝛia in ea
que nõ opoꝛtet vel im defectü. in
quãtũ ſcilicet nõ erogat ea in que

opoꝛtet vtroq; em̃ modo coꝛrũpit
virtusvt ðꝛ in. ꝛ. ethico.bonoꝛum

vo eccleſiaſticoꝛũ clerici nõ ſuntve

re domimi ſed diſpenſatoꝛes ſᷣm

illud.. ad coꝝ. 9. diſpenſatio aũt
mihi credita eſt. ptinet aũt ad di⸗
ſpenſatoꝛẽ vt fideliter diſtribuat
ea que eius diſt penſatiõicõmittũ⸗
tur ſm illud.j.coꝝ. . hic iam que
ritur inter diſpenſatoꝛes vt fide⸗

lis quis inueniat.in his ergo põt

vupficiter peccatũ contingere vno

modo ex cõditione ipſius rei: dũ
ſcilicet vſlurpat ſibi quaſi rem pꝛo

pꝛiam et in vſus ſuos cõuertit id
uod eſſet alijs erogãdũ.alio mo

oex in oꝛdinatovin eoꝝ que in x

tem ſuam cedũt ſicut ctiã de alijs
dictũ eſt. verum qꝛ hoꝛũ diſpenſa

tio fidei diſ enſatoꝛis cõmittitur
vt dictum eit ſi quis bona fide di⸗

ſpenſet eccleſiaſtica bona inde ac/
cipiena qð ſibi cõueuit ſm condi⸗
tionẽ ſtatus et perſone et alijs lar⸗
gitur ſm ꝙy ſibi videt bona fide⸗
expedire nõ peccat moꝛtaliter etiã
ſ foꝛte aliquid plus in ſuos vſus
conuertat q; opoꝛteat Lalia enim

nõ poſſunt her omnimodã certitu
dinẽ difſiniri. vnde ſi nõ multus
exceſſus ſit poteſt cõpati bonam fi
dem diſpenſatoꝛis. Si vero mu
tus exceſſus fiat nõ pᷣt latere ⁊ ita
nõ poteſt cũ bona fide diſpenſato
ris hoc agi. Si auũt nõ conſeruat

bonã fidem in diſpenſãdo peccat
moꝛtaliter. bona enim eccleſiaſtica

nõ ſolum ſunt diſpenſanda paupe
ribus ſed etiã eccleſie miſtris.vn⸗
de ſᷣm canones debent diuidihoc
modo vt aliqua ꝑs cedat in vſus
niſtroꝝ et in cultum eccleſie.aliter
ergo eſt dicẽdũ de iſt eccleſiaſticis
bonis que pꝛincipaliter ſunt attri
buenda neceſſitatibus pauperum
et ex cõſequenti neceſſitatibus mi
niſtroꝛũ ſicut ſunt hoſpitaliũ ali
oꝛum huiuſmodi et aliter de ülis
que ſunt pꝛincipaliter attributa v
ſibus miniſtroꝝ ſicut ſunt. pꝛeben
de clericoꝛũ.et alia huiuſmodi na
in pꝛimis bonis peccatũ cõmittit
nõ ·ſolũ ex abuſu ſed exiã ex ipſarũ
rerum cbditione dum aliquis in
ſuos vſus aſſumit qð eſt alterius
et ideo tenetur ad reſtitutionẽ tan
qᷓ; defraudatoꝛ rei aliene. in ſecun
dis vero bonis nõ cõmittit᷑ pecca⸗

pauperũ et aliqua pꝑs in vſum mi⸗

tũ niſi per abuſum ſicut de bonis

patrimonialibus dictũ eſt vñ non
tenetur qs ad reſtitutionẽ ſed ſo⸗

lum ad penitentiã peragendã ne⸗

q; tamẽ moderatus vſus diuicia⸗
trum neq; bona ſides diſpenſatio
nis ſaluari videtur in eo qui ſcien
ter ſuꝑfluas expenſas facit in vo⸗
luptu

oſis cõuiuijs et alijs huiuſ⸗

ſingularibus cſt coꝛu iudiciũ modi ſuper fluitatibus et ſic non

eſt dub iũ q in talibus peeeat moꝛ

taliter Hec beatus.Tho.poſſunt
tñ clerici de redditibꝰ beneficioꝝ

ſuoꝝ alere parẽtes ⁊2 2ſanguineos

ſuſtẽtare pauꝑes vt ĩ c.i.de coha.
cle.⁊ mulie.quibꝰ ſᷣm glo.ibidẽ po
tius q; extraneis tenentur eſſelibe
rales vt in c.nõ ſatis.⁊ in c.eſt etiã
ppbanda.86. diſ. immo ab illis de
bent ſuãꝗ inciꝑe liberalitatẽ ſi indi
gent.aliter tamẽ eſt ſi diuites ſunt
vel vt diuites eos faciant. vt e.c.?

12. q.2.ſi quis. Et nedũ põt cieric⸗
alere pentes ð redditibus bnficij

ſed etiam dotare ſoꝛoꝛes vel alias
ↄſanguineas ſi indigent vt ꝓpbat᷑
p idem c.j.de coha.cle ⁊ mul.⁊ per
gloſam cũ tex.c.oĩno ↄfitemur.j2
dil. vbi ðꝛ ꝙ clericus habẽs vel fi
lios põt eos paſcere de redditibꝰ
eccleſie ergo multo magis dotare
cũ cauſa dotis ſit fauoꝛabilioꝛ qᷓ;

cauſa alimẽtoꝝ.vt notat cy. facit
qð notat in.l.cui in plures. S.pe

nul. ff. dea dmiſt. ⁊ in. l. non omni
Le.ti in glo.⁊ h intelligendũ eſt ſi
indigent vt in glo.pᷣfati c.oino et
nõ ad pompam vel altũ ſtatũ ar.

eoꝝ que notant.4.. dil. in pnꝰ gꝛ

ſic tam dantes q; recipiẽtes tenerẽ

tur ad reſtitutõem hec vᷣa de hijs

bonis qꝗ habet clericus intuitu be

neficij.que aũt adqͥſiuit intuitu ꝑ
ſone ſcz ex ſucceſſione ꝑentum aut
alioꝝ cognatoꝝ vel donatõe aini⸗
coꝛum aut officij quia doctoꝛ erat
ſcripſit in cauſis aut docuit et ex
doctrina bona a dÄſiuit legẽdo in
ſcolis vel aliter docendo aut labo
rando manibꝰ ſcribedo ligando
libꝛos de ſic qdquiſitis poteſt face

êcðäͤ 2 *C YVse—

re teſtamentu ⁊ donatõͤz ſic vebᷣ
nis patrimonialibꝰ etiã diuitibꝰ

qꝛ haꝝ rerũ verũ habet dominiũ
iuxta c.qꝛ nos de teſtamen.⁊ c.reih
ſiſti e. ti. Et de ſic adquiſitis etta

intuitu officij ſpũalis qꝛ fuit capel
lanus magnatis a quo dona aece
pit aut dixit miſſas aut alias oꝛa⸗
tõnes ſpẽales e quibus eſt remune
ratus poteſt clericus pᷣter dubiũ
teſtari.vt in c.relatũ ⁊ de teſta.hec

intellige de hijs clericis qͥ de iure
poſſunt hre ꝓpꝛiũ quales ſunt cle

rici qui ſpẽaliter ad votũ volunta
rie pauꝑtatis ſe nõ aſtrinxert.ma

nifeſtü eſt em̃ ꝙ viuere abſq; ppꝛio
ſuꝑerogatõis eſt nec cadit ſub pᷣce

pto ſed ſub ↄſilio.vñ Mat.io.cũ

dixiſſet dñs adoleſcenti ſi vis ad
vitam ingredi ſerua mandata po-
ſtea ſuꝑaddendo ſubdit.ſi vis ꝑ⸗
fectus eſſe vade ⁊ vende omia que
habes ⁊ da pauꝑibus ⁊ veniſeque
rec. me. Iõ agüt epi neq; clerici ſecu⸗
lares in ſui oꝛdinatõe ad hec ſe ob

ligant ſcz vt abſq; ꝓp:io viuant
eetia viuere abſq; ꝓpꝛio ex ne⸗
ceſſitate reqͥritur ad paſtoꝛale ſeu
ſacerdotale officiũ ad qð ſe obli⸗

gant Et ſi dicat dñs DHath. j9.
Qadoleſceẽti ſi vis ꝑfectus eſſe va de
et vende oĩa que habes ⁊ da pau⸗
peribus ⁊ ſequere me nõ intendit
docere ꝙ ꝑfectio xpᷣiane vite conſi

ſtat in voluntaria pauꝑtate.ſʒ ꝙ;

voluũuta ria pauꝑtas iſtrumẽtaliter

opꝑetur ad ꝑfectionem vite. vnde

non opoꝛtet ꝙ vbi eſt maioꝛ puup

tas ibi ſit maioꝛ ꝑfectio.qͥnunmo
poteſt eſſe ſumma ꝑfectio cũ maxi

ma opulentia. Ilam abraam cui
58522929

diictunn eſt Geneß. 7. Ambula co
ram me et eſto perſectus. legitur

diues fuiſſe Neqʒͤ obligat epiſco

pos qut clericos ſeculares viuere

ſne ppꝛio quod chriſtꝰdicit apo⸗

ſtolis cos mittens ad pᷣdicandum

Matth. x. Nolite poſſidere aurũ

necq; argentum neq; pecuniã in 30
niis veſtris neq; id quod petrus ꝓ
ſfſeet alijs apoſtolis quoꝛum ſuc⸗

teſſores ſunt epiſcopi et alij cura⸗

ti ſacerdotes. 72. diſcipuloꝛum
vt ſupꝛa ptzʒ. dicit Matth.j9. Ec

cce nos reliquimus omia. quia fᷣm
Alug. libꝛo de conſenſu euangeli⸗

ſtarum illa verba intelligunt do⸗
minũ non pꝛecipiendo ſed magis
prnmittendo dixiſſe. ꝑmiſit em̃ eis
vt abſqʒ auro et argento et alijs
ſumptibus ad pꝛedicandum irent

gccepturi ſumptus vite ab hijs q

bus pꝛedicabant.vnde ſubdit di⸗

gnus eſt oparius cibo ſuo. Ita ta

men ꝙ ſi aliquis ppꝛijs ſumptibꝰ
vteretur in pᷣdicatione euangelij
Qoga ſuꝑperogatiõ em ꝑtineret. ſicut
Paulus dicit de ſe ipſo.j. Coꝛin.

9. vel m Chriſoſto. vt intelliga

tur illa dñm diſcipulis pꝛecepiiſe

quãtum ad illam miſſionem qua

mittebant᷑ ad pdicandum iudeis

vt ꝑ hoc non exterꝛerentur ad con
fitendum de virtute ipſiꝰ qui eis
abſqʒ ſumptibus ꝓuideret. Ex q̊
iñ non obligabãtur ipſi vel ſuccel

ſſoꝛes eoꝛum vt abſqʒ ꝓpꝛijs ſump
tibus euangeliũ pdicarent. Ideo
ſii inueniant᷑ aliq ſcripture que vi⸗

gentur clericis generoliter habere

“

ꝓpꝛium interdicere. vt üllud beati
Hieronimi ad nepotianũ cleros
grece ſoꝛs latine appellatur. ꝓpte⸗
rea clerici dicunt᷑ qꝛ de ſoꝛte dni
ſunt vel quia ipſe dñis ſoꝛs.id eſt

quid hal lericus. Et v
dicit beatus Tho. in loco pallega
to Ille cum deo alias ptes habet
cuis ſtudinm duminuit᷑ circa ea
¶ dei ſunt dum intendit hijs que

Sèð .

OYVY

—W

pars clericoꝝ eſt. qui aũt dominũ
poſſidet nihil extra dominũ habe

re poteſt. ſi autẽ aurũ ſi argentũ ſi

poſſeſſiões.ſi variam ſuppellectilẽ

haber cu iſtis ꝑtibus non dignat
les auctoꝛitates itelligi debẽt ᷣm

ſtatum omitie eccleſte. qñ nihil ꝓ

pꝛ:iſ poſſidebãt vel de religioſis q́
pꝓpꝛijs renunciauerunt. Et tñ ſic
git beat? Tho. in ſcda ſcde. q. j85

gr. 6. clerici nõ debent ſic ꝓpꝛium

poſſidere vt dum curant ppꝛia.de

fectum faciant in hijs que ptinẽt
ad cultum diuinũ alias non poſ⸗
ſent dicere ſicut cum effectu debẽt
pars mea dominꝰ Hoc enim dice
re nõ poreſt qui extra dominũ ali
babet. .qn. clerlcus. Et vt

mundi ſunt. Ex hijs dictis patet

licet clerici ſeculares tantũ habe⸗

ant vſum rerũ eccleſiaſticaꝝ tam
mobilium q; immobilium non p⸗
pꝛietatem. vt dicit archidyaconꝰ

cirea c.epiſcopi.jꝛ.q.j.pbans per

c. ſine exceptiõe e. cauſa. q.?2. pote

runt tamen habere ac poſſidere ꝓ

pꝛium de iure et cũ animaꝝ ſuarũ

ſalute nec abdicatio ꝓpꝛietatis re
rum eſt annexa oꝛdini clericali ſed

ò

—

K8

regule monchali. vt in e. eum àd
monaſterium de ſtatu monachoꝝ
iuxta determinationẽ generalis

concilij Agathenſis cuius verba
habentur in capło. Epiſcopi.j2.q.

.. pallegato vbi dicitur. epiſcopi
de rebus pꝛopꝛijs vel adquiſitis

vel quidquid de pꝛopꝛio habent

beredibus ſuis ſi voluerint dimit
tant vel derelinquant. Cum autẽzʒ

iuxta eccleſie determinationẽ cle⸗

rici poterint ꝓpꝛiũ poſſidere erit
pꝛeter dubium ꝓ ſingulariter et ſe
oꝛſum erxtra vitam comunem quã
do eandẽ non ſunt pꝛofeſſi queãt

ſalubꝛiter. iuxta mentem pꝛefati

concilij viuere quod etiã ſupꝛa in

vᷣma queſtione eſt pbatum. Poſ⸗

ſidere enim ꝓpꝛium eſt contra ra
tionem cõmunis vite in qua omia

debent eſſe communia Actuũ.4.

AUUbi dicit᷑ nec quiſquã eoꝛũ que

boſiacherallaulch ſuum eſſe dice
at. ſed erant illis omnia com⸗

munia. Nlec per hoc clerici com2⸗
munẽ vitam non pꝛofeſſi imitatio
nem perdunt angeloꝛum cum ple⸗

riq; ſancti clerici ſingulariter viuẽ
tes ſint ſaluati.vt ſancti epiſcopi
Vlricus Conradus Arbogaſtus
Lc.per eccleſiam canoniſati. debet
Deniq; quilibet clericus etiã extra

cõmunem vitam degens ſe pꝛocu

ratoꝛem ac diſpenſatoꝛem non do
minũ rerum ſe cognoſceꝛe eccleſia
ſticarum.iuxta ca.fraternitatẽ de
dona. videat vt conditionem eo⸗
rundem ſᷣm veri domini volun⸗
tatem faciat melioꝛem. nedum in

vita ipſis pꝛudenter in timoꝛe dei

rPrr SCA KWDLO
7

eui pꝛincipaliter a fidelibus ſunt
donata vtendo.ſed etiam in mo:⸗
tis articulo de reſiduis ſalubꝛiter

qꝗc caute diſponendo vt in eos voeo-,

niant vſus in quos a dantibus ca
nonice ſunt deſtinate nemo igno⸗

rat ꝙ dãs mobllia vel unmobilia

bona eccleſie ſeu eccleſiaſticis per⸗
ſonis intuitu eccleſie quin in hoc
laudem achonoꝛem dei augere in
tendat et anime pꝛopꝛie ſalutem ꝓ
curare. Idcirco de bonis mobilios
bus intuitu eccleſiarum ac benefi
cioꝛum eccleſiaſticoꝝ ad clericos
puenientibus de iure teſtari neqꝗᷓ⸗

unt ipſi clerici tamẽ ſui compotes

moderate valent aliqua de bonis
ipſis nõ ratione taſtamenti ſed in

tuitu elemoſine erogare ſimiliter

in egritudine conſtituti.vt in ca.
ad hec de teſta. cum de bonis eco
cleſie id ſolum ſit clericoꝛuzʒ quocd
pꝛobabili ratiõe cõſumunt. vt no
tat Jo.in capi.res eccleſie.i⁊2.q.j.
Et poſſunt clerici in egritudine
conſlituti intuitu elemoſine eroga
re. non autem de rebus eccleſie te
ſtari quia dando elemoſinam fa⸗
ciunt vt adminiſtratoꝛes eccleſie
ad quos ſpectat diſpenſatio ſecd
teſtando viderentur de eis oiſpo
nere nomine ſuo.quia de rebus a⸗
lienis quis teſtari non poreſt. vt

notat Glo. in capitło.quia nos

de teſta. dicens clerici de rebus ec

cleſie nullum poſſunt facere teſta-⸗
mẽtum cum pꝛopꝛietas eoꝛumns
ſit ſua cum earum ſolum vſum ha

beant ſed tantũ victu ⁊ veſtitu cõo⸗

tenti eſſe debeant. 12. q. clericus.

Etiam quia teſtamentum confir⸗
inatur moꝛte teſtatoꝛ.is. vt in cꝗ.
cũ marthe de celebꝛa. miſſe. ⁊ tem
poꝛe moꝛtis clerici eecleſia eſt ſolu

taa lege eiꝰ ſic vxoꝛ a lege virivt in
c.fi.de ſedᷣis nup. Cõcludit itaq;
clericoꝝ in ſua repetitõne circa. c.

ci eſſes de teſta.poſt multa vtilia
dicens Loncludo ꝙ clericus bene

ficiatus etiã ſi careat admiſtratio
ne licet de rebus ꝓpꝛijs teſtari poſ

ſit ex ſuo beneficio pceptis teſta⸗
mentum condere nequit. Et dicũ
tur illa bona ꝓpa clericoꝝ quead
eos intuitu ꝑſonarum puenerunt

yt patrimomiũ ſi habent et ea q ex tius conſeruare q; bona dei diſe
ſipare Nam ex officio ſuſcepto nõ

ecodem pꝛoueniũt et que artificio

veel doctrina adquiſierũr aut que

Dongta legataue ſunt eis ꝓ miſſis
vigilijs vel alijs opibus etiam in⸗
tulitu clericatus nõ tamen benefi⸗
cij. Lonſulte inquã facerẽt clerici
delſignates in vita ſug que bona ꝑ

nenillent ad eos intuitu pſone ſcʒ

cxxx ſucceſſione intuitu artificij do

cleſie quia in hijs que habẽt intui

tnu pſone teſtar poterunt aut ſuc⸗
cedunt pꝛopinqui ab inteſtato. in

glijs ſuccedit eceleſia etiq ſi teſtati

fuiſſent Cum em res confuſas de

relinquũt niſi conſtaret eos habu

iſſe res ꝓpꝛias pᷣſumitur p eccleſia
vt in c.j.de pecu.cleri. Qnñ aurem
conſtat ipſos habuiſſe bona ꝓppa
Debet fieri diuiſio inter eccleſiã et
heredes clerici iuxta nota.ĩca.cũ
in officijs de teſta. Ideo clerici le⸗
gantes in ſuis pᷣſumptis teſtamen

tis bona que intuitu cecleſiarum

7 Oèðñẽü
ö“””ñ

adquiſierunt non inclinant eoꝛ ſu
um ad faciendas iuſtificationes.

Immo iuxts Panoꝛ. vbi ſupꝛa in
ſimpliciter beneficiatꝰ ſuis credi⸗

toꝛibus de fructib⸗ ſuis beneficij
ſatiſfacere nequit niſ dehita dꝛo
ſui ſuſtentatõe contracta fuiſſent

ar. ca. peruenit de arbi. Conclu⸗

dit panoꝛmi. tercio ꝙ clerico be⸗

neficiato de rebus intuitu eccle⸗
ſie adquiſitis vt teſtamentum con
dere poſſit etiam papa ſine cauſa

papa ſit verichriſti vicarius tamẽæ

tius conſeruare q; bona dei diſe

licentiam peccandi ſed neceſſitatẽ

bene viuendtaſſccutus eſt. vt in

4o. diſt. Quia hec ſunt bong ec⸗
cleſie conſeruata vt ex fructibus
ipſoꝛum ſubueniatur egẽtibus in
ca.videntes.2. q.j. et nulla ratio
permittit vt quod pꝛo comuni vti
litate datum eſſe dinoſcitur vſibꝰ
cuiuſq; applicetur. vt in ca.ratio
de pꝛeben. Item qui ſubtrahit bo

na eccleſie dᷣicitur homicida.quia

videtur necare illos pauperes qui

fuiſſent ex huiuſmodi bonis ſuſtẽ

tati in ca. qui chriſtl. Et c. quiab⸗

re non poteſt.

ouenientibus ſolent te⸗

excuſare clericos quide bo
nis eis intuitu eccleſiarum

M.
Bden

uentiũ obſeruantia qui paſſim te⸗
bijs rehus que intuitu eccleſiarum

per epos per capitula eccleſiarum
cathedraliũ ac collegiata:ũ appꝛo

. rs —

reelſtantur cleriei eccleſiarũ ſine ſcri
pptis certo em̃ die cõuenientes qui⸗

ac alioꝛũ tunc pᷣſentiũ .ſi illo anno
moꝛitur teſtatus deceſſiſſe habet᷑
glio teſtamto ſñi facto nec certũ ha

—

hec faciant.terribile foꝛet ſi oms

quiſitis teſtati decedentes extra
dei iuſtificationes hic ad iuſtiſſ⸗

— –– —ð

tteecõſuetudine cõtra manifeſta iu
S ra. Qug de re ſi clericus de bonis
intuitu eccleſie adqſitis q;uis ſint

6 eccleſie ipſe tñ potuit invita vti ac
. diſpenſare. neq; omnia diſpeſauit
4 ꝓuidens bona intentione ſue ne⸗
. ceſſitati in extremis diſpenſatio⸗
YMM nem taliü teltamẽtarijs luts relin⸗

quẽs eccleſiã ſuã. intuitu cuius ea

„ habet aut chriſti pauperes qbus
„ . ii vita totaliter no diſtrib uic he⸗
0 rredẽ inſtituens in locis vbi de mo
0 re clerici ſoliti ſũt teſta ri confiden
4 dũ eſt ↄſuetudine adiuti extra dei

iſtificationes non ablcedlere. etia

D 6
HKrHD 4 r

mmD.n pꝛedicta eſt cõis
QAQLleericoꝛũ ſingularitervi
ſtantur et eoꝛũ teſtamẽta etiam de

gdquiſierũt teſta mẽta vt officioſa

bantur et exequunt᷑ equidẽ in non

libet pꝛout vult nominat ſuos te⸗
ſtamentarios in pꝛeſentia notarij

beo an pꝛiuilegio vel cõſuetudine
clerici de rebus iutuitu eccleſie ad

mum iudicem tanta iniquitatẽ ſe⸗-
cum ferentes tra ſirent tali duran⸗

C QO22

ſi cognatis vłagnat qbꝰi vita vt

paupꝑpibꝰ poterat diſpenſare aliqᷣd

de talibus bonis relinquat hanc

limitatõnẽ iuriũ ſupꝛadictoꝝvide
tur.c.relatũ.⁊.de teſta.cũ dicit cõ

ſuetudinis tñ nõ impꝛobande eſt
vt de hijs pauperibus et religioſis
loci et illis qui viuenti ſeruierunt
ſiue cõſanguiei ſint ſiue alij aliqua
iuxta ſeruicij meritum cõferant᷑.ſi
militer panoꝛ.circa.c. cum tibi de
ver.ſig.dicẽs pꝛimo notabili no⸗

ta ꝓꝙ valet cõſuetudo vt clerici poſ

ſint diſpõere de bonis adquiſitis
intuitu eccleſie er ꝙ ꝓpinqui ſuc⸗
cedant eis ab inteſtato in huiuſ⸗

modi rebus et tene hoc mente. vi

deamꝰ tñ ne nomẽ cõſuetudo nos
fallat vt intelligamus cõſuetudio
nem id foꝛe qð lepe etiã quocunq;
modo fit ſed nomẽ conſuetudo in
iſto notabili panoꝛ.accipiendũ eſt
pꝛopꝛie vt iſido..ethimo.et iura
eo vtuntur cum dicunt ↄſuetudo
eſt ius quodda moꝛibus inſtitutũ
qð ꝓ lege ſuſcipitur cũ deficit lex.
ſic accipiendo nõ differt a lege niſi
in hoc ꝙ lex eſt ſcripta. cõſuetudo
nõ ſcripta.lex em̃ cũ ſit ratiõis oꝛ⸗

dinatio ad bonũ cõe ab eo qui cu⸗
ram cõmunitatis habet pmulga⸗

ta ſᷣm.b.tho.in.i.2.q.9 o.ar.. et
ſᷣm iſidoꝛũ vbi ſupꝛa legẽ ratio cõ
mendat poꝛro ſi ratione lex cõſtar
lex erit omne iam qð ratiõe cõſtite
rit.ideo ſi cõſuetudo rõne conſtat
merito lex erit di.i.cõſuetudo Cũ
autem canones lupꝛa allegati pꝛo
hihentes cleri cos de rebus intui⸗
tu eccleſiarũ adquiſi:is teſtari bo
na ratione.que anuma coꝛũ eſt. cõ

ſtent videlicʒ vt bona eccleſie apð

ipſam ꝑmaneant ipſum in quem

deſtinata ſunt finẽ veniant vtpo⸗

WRNTPDα

relicta ad bias càuſas Idẽ ba rto.

te in vſum miniſtroꝝ eccleſiarũ et

pauperũ.ſi in aliquo loco noua ra

„ 6

tio iſta ret ob quꝗ merito clerici ö

bonis intuitu eccleſiaꝝ adquiſiti

teſta rent᷑ et pꝓpinqui ab inteſtato

ſuccederent et ſic.xl:annis genera
liter animo pſcribendi obſᷣuaret᷑

iſta ↄſuetudo ſic rõnabilis et legit

tima pſcripta poſſet canonibus pᷣ
dictis derogare clericos ſᷣm talem
oſuetudinem teſtantes tutos red
dendo quia talis ↄſuetudo in me
lioꝛi rõne q; canones fundata lex
nyõ ſcripta foꝛet ⁊ canon ũ ratõem
extingueret ſʒ nõ video in aliquo
occidentalis eccleſie loco ↄſuetudi

ns tali roöne ↄſtantem. dico tñ cum

Richar. de media villa circa diſ.

A4S. libꝛi qrti ſniaꝝ ꝙ tenet oꝛdia⸗

tio ſupꝛa dicta clericoꝝ iure pie et

vltime volũtatis et no iure teſta⸗
mentiqꝛ heredis inſtitutio funda
mentũ eſt totiꝰ teſtamenti vt in. l.

iubemus S. optet. C. de teſta. Cle

rici aũt cũ nõ ſint ſupꝛadictoꝝ bo⸗

noxꝝ qᷓ habent intuitu eccleſie etiã

mobiliũ dñi.ſʒ admiſtratoꝛes he⸗
redẽ inſtituere nõ poſſunt ſʒ qꝛ bo
na illa debẽt pauꝑib? diſtribui ꝑ
admiſtratoꝛes et etiã alijs qͥ eiſdẽ
agmiſtratoꝛibꝰ honeſta exhibue⸗

runt obleqᷣa. Jõ ronablle eſt ꝙ de

iülis bois pᷣdictꝭ legare valeãt ⁊
talia legata teneãt iure vlrime vo⸗
lũtatis.hãc ſniam Richar. panoꝛ.

viget᷑ appꝛobare circa. c. judicãte

de teſta. ſcðo notabili dicẽs vbi
elegit qs decedere inteſtat? valent

cireg.l.habeat C. de ſacroſanc.ec⸗
de. Dico g̊ ꝙ non eſt idẽ ius teſta⸗
menti ⁊ ius vltie voluntatis ⁊ ius

donationis cauſa moꝛtis quãuis
inter ſe habeat magnam ſimilitu
dinem qꝛ in donatõe cauſa moꝛtꝭ
vltime ſpẽi ſcʒ cũ quis gicnlo moꝛ

tis nõ ſic det vt ſtatim faciat acci

pientis ſed tunc deinũ cum moꝛs

fuerit inſecuta ſtati tenet donatio

nec pendet ſed dominij tranſſatio
ſuſpenditur.vt dicit gloſa.l.et.ff.

de moꝛ. cau. dona ſed in pꝛedicta
oꝛdinatione pie et vltime volunna
tatis donatio non ſtatim tenet.
ſʒ moꝛte inſecuta iuxta voluntatẽ
oꝛdinãtis ſᷣm hec. dictum panoꝛ.

circa c.cum tibi ſupꝛa allegatũ po
terit limitari cum dicit valet con⸗
ſuetudo vt clerici poſſint diſpone

re de bonis adquiſitis intuitu ec⸗
cleſie. non dicit teſtari.cum id ſit
eis iure phibitũ et hec vltima vo
luntas clericoꝛum eſt obſeruanda
cum de ea cõſtat. iʒ. q.i.c. vltimo
Uoluntas non dicit vltimã volũ

tatem teſtatoꝛis ſed defuncti. Et
ne caſus conſuetudinis dẽ quo fa
cit panoꝛ.mentõem ca.pꝛeallegato

ca.cum tibi de ver. ſig. videatur

pꝛoꝛſue impoſſibilis et pꝛo nihilo

datoꝛi beneficij in ipſa eius fun⸗

datione ante ↄfirmatiõem poteſt
gliquid de beneficio conſtitui vt
redditus vice tributi ſeu penſiõis

de conſenſu cõmuni vt in ca. pꝛete
rea de iure patro. et ĩ ca. Eleuthe
rius. 18.q. 2. Immo ſᷣm iohanem
an. in glo. ca. generali de ele. in vi.

—

Q y8 Je S

fundans et dotans eccleſiam de
dyotheſani conſenſu poteſt hoc
ſtatuere vt fructus ipſius eccleſie
cum vacauerit ſuos faciat. ſic vi⸗
dentur fundatoꝛes beneficioꝛum
poſſe de conſenſu oꝛdinarioꝛum
ſtatuere ac clericis poſſeſſoꝛibus
dictoꝛum beneficioꝛum concede⸗
re teſtandi facultatem vt qʒ pꝛo⸗
pinqui ipſoꝛum ab inteſtato ſuc⸗
cedant ſicqʒ tales bona ratõe fun
darent teſtandi conſuetudinem
non obſtantibus iuribus pᷣdictis
pꝛohibentibus clericis teſtamenti
de bonis intuitu eccleſie adqͥſitis
factõʒ.ſʒ cũ iſte caſus ſit rarus de
ceo cõditoꝛes canonũ nõ multũ cu
rauerũt Cõſultiꝰ itaq; nos clerici
faceremꝰ in vita qᷓ nobis ſuꝑſunt

paupibꝰ tribuẽdo ſꝑ de vlterioꝛi

ꝓuiſiõe dño nr̃o cui ſeruimꝰ cõfi⸗

dendo qͥ eſt veritas nõ cõſuetudo

8.diſ.ca.cõſuetudinem. innuere
habemus ꝙ mala cõſuetudo que
pernitioſa eſt coꝛruptela in hoc te

ſtandi caſu pleriſq; alijs extra dei

iuſtificationes nos deuiare fa⸗

is eccleſie no⸗

ſuccedat clericis in bo⸗
nis nomie eccleſie adqͥ
ſitis ab eis derelictis determiatũ
eſt ꝑ ↄcilium lateran. cuiꝰconcilij
tenoꝛ habet in c. relqtũ et de teſta.
vbi dicit᷑ relatum eſt auribus nr̃is

uis debeat ſuccedere

ꝙ quia ſtatuimꝰ in laterañ. conci
lio vt bona ꝑ eccleſiã adquiſita ad

eam ꝑ clericoꝝ obitum deuolunnk
dubitgtis an hoc ſit de ĩmobilibꝰ

tantũ vel de mobilibus ſentiendũ
Et ita reſpondemusꝙ generaliter
bona quelibet ꝑ eccleſia adquiſi⸗
ta eis debẽt iuxta lateranẽ.ↄciliiũ
poſt adqrentis obitum remanere.
Noie eccleſie nõ epᷣs vel ſucceſſoꝛ
clerici moꝛiẽtis vbi eſt collegiũ cle
ricoꝝ ſed cõis ↄgregatio intelligi
que rerũ illarũ debet habere cano
nicã diſtributõʒz ⁊ curam. vbi aũt
in loco defuncti tm̃ vnus eſt oꝛdi
nandus is ea bona hꝰ mõi ſicut et
glia ipſiꝰ eccleſie in dei timoꝛe di⸗
ſpenſet. licet ãt mobilia ꝑ eccleſiã
adquiſita de iure in alios ꝓ moꝛiẽ
tis arbitrio tranſferꝛi nõ poſſunt

ↄſnetudinis tñ elt nõ ipꝛobande.

vt de hijs paupibus et religioſis

locis et illis qui viuẽti ſuierunt i
ueaſanguinei ſint ſiue alij aliqug
iuxta ſeruicij meritù cõferantur.

Ceteꝝ q ex hereditate vel artificõ
aut doctring puenerint diſtribnẽ
tur ꝓ arbitrio decedentis. Quia
vo nõnulli in diuerſis eccleſijs bn
ficia poſſiderũt diuidant᷑ que ha

buerant ꝑ eſtimatoem cõgrug in⸗

c. notat pmo panoꝛ. ꝙ appellatiöe

bñficioꝝ nõ ſolũ veniũt bona mo
bilia ſed etiꝗ imobilia ⁊ omia alia

cuiuſcũq; qlitatis ſint vnde cõpꝛe
hendüt᷑ actões ſeu noĩa debitoꝝ ?
etiã iura incoꝛpꝑalia q ppꝛie no di
cunt᷑ mobilia ſʒ faciüt terciã ſpim
Secdo notat ꝙ̈ böa dicũt adſita
Eeccleſiam licet rectoꝛ eccleſie adqͥ

dgX

6 . 5

1. „ . B ,„ —
ne bong a pꝛelatis ipſax dimiſſa

ſierit. ex quo tñ intuitu eccleſie ſuc

„
ceſſit adquiſitõ. Et ideo ſi clericꝰ vel vacatõnis tꝑe obueniẽtia qͥ in
de redditibꝰ eccleſie emat equũ vł vtilitatẽ dictaꝝ eccleſiaꝝ expendi
pꝛediũ hec pñũt dici adquiſita ꝑ ec vel futuris deberẽt ſucceſſoꝛibus
cleſiã ⁊ ſic noĩe eccleſie nõ venit ſp figdeliter reßuari occupant inter ſe
coꝛpus inaiatũ ipſius eccleſie. ſed dDiuidunt ſur:ipiũt dilapidãt diſ⸗

quandoq; capitulum eccleſie qnq;
ſucceſſoꝛ. Lercio notat ꝙ adqͥ ſita

ꝑ canonicũ intuitu eccleſie ſeu pꝛe

bende nõ cedunt ſucceſſoꝛi in pbẽ⸗

Aa ſz capitulo ipſiꝰ eccleſie. vbi aũt

bñ ficiatꝰnõ eſt de ↄgregatiõe ſed
t beneficiũ oĩno ſeꝑatũ.puta qꝛ
rectoꝛ eccleſie prochialis.ppoſitus
vel archidiaconꝰ nõ beneficiatꝰ a
capitulo.tunc bona adqſita intui
tu beneficij cedũt ſucceſſoꝛi nõ ca
pitulo. Rõ diuerſitatꝭ eſt qꝛ cano
nico datur pᷣbenda ex bonis cõib⸗
