tabilis.quia ſᷣm c.omnis vtriuſq,
ſexus de peni.et remiſ.eſt oꝛdina⸗
ria. facta autem fratribus pꝛeſen
tatis et admiſſis eſt incerta ac du
bitabilis cũ non ſint oꝛdinarij nec

Dde facultate eoꝛum ita certe poteſt

conſtare populo ſicut de poteſtate
curatoꝛum.huic vltime rationi vi
detur conſentire frater angelus ðꝑ
Clauaſio magnus theologus ꝗac
iuriſta in ſumma ſua que intitula
tur angelica in titulo confeſſio.ʒ.
articulo.ʒʒ.dicens.et dic etiam ꝙ
tutius eſt confiteri ꝓpꝛio parꝛoch
iali ſacerdoti ſeu pꝛelato qᷓ; alteri
ꝓpter multas deceptõnes ⁊ illite⸗
rglitates que ſunt in alijs deputa

tis vnde ſemꝑ conſulo ꝙ nemo di
mittat ppꝛium ꝑrochialẽ pꝛo alio

deputato niſi clare conſtet eũ quz

cligit eſſe bone ↄſcientie et debite
pericie et melioꝛis q; ꝓpꝛius par⸗
r ochialis quia ſi ineſt aliquis de⸗
fectus in parꝛochiali magis excu⸗

ſatur ſubditus ei confitendo qᷣm
glteri cum ſuꝑioꝛes eum inſtituẽ⸗

do ꝓ ſufficienti eum appꝛobare vi
deantur Cũ aũt qlibet debeat di⸗
mittere incertum et certum tenere
De pe.dil.⁊. ſi quis merito conſu⸗
lendũ eſt volẽtibꝰ ↄfiteri.vt certa
ac tutioꝛi via ꝓcedant.Et licet pᷣ

dictus Richardus armicani coꝛꝗ

ſummo pontifice non ſit veritus p
dicta aſſerere tamẽ cũ nullum ſue
aſſertionis articulum ſufficienter
pꝛobaret nihil pꝛofecit ſed offecit
merendo ſue opinionis reuocatio

nem acdhemnatõem p conſtituti

AS N B.ce. v E

1

nen Eugeni uarti. ineipient?
gregis nobis crecliti curam.quã
MNicolaus quintꝰ ↄfirmando in⸗
nouauit ⁊ appꝛobauit in cenſtitu
tione incipiente puiſiõis noſtre q̃

ambo pontifices cle. dudum ↄfir

mantes et in hoc tres pmos erꝛo⸗
res armicani et ſuoꝛumademnãt
vt ex pᷣdictis clarere poteſt Quar

tum erꝛoꝛem eius ſcilicet ꝙ tutiuus

et ſecurius ſit confiteri curato ex⸗
pꝛeſſe damnant ꝑ hee diſpoſitiua
verba que in eoꝛum cõſtitutiõibꝰ
ponuntur ſculicet aſtruere publice
non verentur ꝙ confeſſio fratribꝰ
ſic electis ⁊ admiſſis facta dubita
bilis et incerta ſit vnde tenentur
omnes incertũ dimittere et ſic ſo⸗
lum ↄfiteri ſuis ſacerdotibꝰ curã
giaꝝ hñtibus ſub pena pcti moꝛ⸗
talis et q;uis ipſi frẽs admiſſi an⸗
ctoꝛitatẽ habeãt ↄfeſſiões audien
di ⁊ abſoluẽdi tñ eos accedẽdi po
pulus ſubiecrus ſine licentia ppꝛij
ſacerdotis nõ habet poteſtatẽ ⁊c.
Mos igitur et aiaꝝ et alia que pꝛe
miſſoꝛum articuloꝛum occaſione
inde pꝛodiuntes niſi confutarent᷑

enores ſuccedere poſſent pericula
trepidantes ac illis quantũ inno

bis fuerit obuiare cupiẽtes omes
articulos pꝛedictos vna cum vene
rabilibus fratribꝰ noſtris ſancte

romane eccleſie cardinalibus ma⸗

ture inſpeximꝰ ⁊ p diuerſos ĩ iure
canonico ac ſacre pagie ꝓfeſſoꝛes
diligẽter examiari fecimꝰ.et qꝛ ꝓ

tinus illos falſos et erꝛ oneos ac

eiſdem canonibus aduerſos foꝛe
repperimꝰ illos de dictoꝛuin fra⸗

trũ noſtroꝝ ſancte fopan⸗ eccleſis

M

säs

cardinaliũ cõſtilio ⁊ aſſenſu auèto
ritate apoſtolica pꝛo falſis errone
is ⁊ aduerſantes ſacris canonibꝰ
damnatos repꝛobatoſq; declara⸗
mus atq; diſcernimꝰ ⁊c. Quãuis
hijs cõſtitutiõibus ſufficienter ſit
opinio armicani et eã ſequẽtiũ vt
erronea impꝛobata tñ motiuis eiꝰ

extat reſpondendũ.pꝛimo vbi di-

cit ꝙ parrochialis eccleſia ſit depu
tata ꝓ cõfeſſiõe.dicendũ ꝙ nec in
c:omnis vtriuſq; ſexrus nec in cle.
dudũ eſt aliquis locus pꝛo cõfeſſi⸗
onis audientia deſignatus Ideo
Ulud argumentũ nihil pꝛobat foꝛ
te in aliquibus ſtatutis ꝓuinciali
bus poterit pꝛo cõfeſſionis audiẽ
tia honeſtus locus deputari nõ tñ
curati per hoc artant᷑ quin in caſu
vbiq; ſuos ſubditos poſſint audi
re qꝛ vbilex nõ diſtinguit nec non
diſtiguere debemus expedit tñ vt
cõfeſſionis audientia fiat in loco
patenti ⁊ honeſto Ad ſcᷣm nega⸗
tur ꝙ loca fratrũ ſint interdicta ⁊
ſi aliquando interdicerent᷑ ſicut ec
cleſie ꝑrochiales poterint interdi⸗
ciex cauſis nõ minus in eis ↄfeſſio
penitentiũ fieri poterit iuxta.c.al⸗
ma mater de ſen. excõi. ino. dS. Et
ſi ſpecialiter interdiceret᷑ Ad ter⸗
ciũ nõ concedit᷑ ꝙ fratres inducãt
coõtra eccleſie phibitionẽ hoĩes ad

eligendũ ſepulturã apud eos nec

hoc per armicanũ neq;ʒ aliũ eſt pꝛo
batũ poterũt fratres medicantes
pari foꝛma ĩ curatos cauſari cum
eque pꝛohibeat᷑ vtriſaqʒ ſczʒ ſecula⸗
ribus ac religioſis ne inducat ho⸗
mines ad eligendũ penes ſuas ec⸗

cleſias ſepulturas vt patet in. c.)/ð

1 2 èðð 9 2 QApw P=

ſeul. in vt. incle. cupiẽtes de pe.

vbi infligit᷑ pena excõicatõis ipſo

facto in cõtrafacientes ſeculares

ſacerdotes ac religioſos Ad quar
tũ videlicet ꝙ curatus videt᷑ ma⸗
gis ſolicitus ⁊c̃.deberet equidem

eſſe ſʒ rara auis eſt iſta Cu ãt ſoli
citudo circa hoĩm ſalutẽ ex carita
te q a deo infundit᷑ pueniat ⁊ illa

põt in vtriſq; curato ſcʒ et fratre
eſſe ſᷣm menſurã donatiõis chriſti

quã menſurã ſolus deus nouit ⁊

nõ homo niſi pꝛo quãro in effectu
oſtẽditur ergo dubiũ quis in hoe

reliquũ excedat merito erit ſcruta

toꝛi coꝛdiũ relinquendũ poſſet tũñ
amplius pꝛo fratribus qui ex de⸗

bito nõ tenent᷑ audire cõfeſſiones

qᷓ; pꝛo curatis qui ad hoc nõ tenẽ
tur pᷣſumi qꝛ fᷣm bea. Aug.illa ſũt
in noſtris beneficijs gracioſioꝛa 4
cũ non debemus impẽdimus d
quintũ dicendũ ꝙ gliqñ magis a-⸗
liquando minus ↄfitentes verecũ
dantur coꝛam curato qᷓ; fratre ob
familiaritatẽ quã habent cũura
to que familiaritas contẽptũ pa⸗
rit et tunc maioꝛ verecundia eſtco
ram fratribꝰ reuera aliqñ verecũ

dia eſt impedimentũ ꝑfecte cõfeſ⸗

ſionis et ſic aliquã do melius eſt cõ
fiteri vbi quis minus verecundat᷑
quare iſta ratio nihil ꝓbat Ad ſex
tum dicendũ ꝙ cõfeſſionis obedi
entia reſpicit pꝛeceptũ ac ſtatutum
eccleſie ergo hõ confitẽdo ob edit
eccleſie ſiue cõfiteatur fratri ſiue
curato.facitq; deo reuerentiã ſta⸗
tutũ eccleſie implẽdo nec plus nec
minus obedit aut reueret cõfiten
do curato vel fratri nec cũ maioꝛi

5
H

cõtritione alteri eoꝛũ cõfiteret᷑ et
cyui ſic confiteret᷑ coꝛa illo plus me⸗
reretur cõfitendo quare ratio illa
nõ cogit Agd ſeptimũ dicendũ ⁊ ſi
confeſſoꝛ ex pꝛioꝛi cõfeſſione pᷣt de
confeſſo pᷣſumere pluſq; de nõ ei cõ

feſſo nil tñ certitudinaliter põt ſei

re cũ potuit ei fiete cõfiteri et mox

poſt ↄfeſſionẽ in peioꝛa cadere po

terit em̃ eque pᷣſumere de ſubdito
cõfeſſo alij ſic cõfeſſo ſibijpſi cura⸗
to cũ alias nouit talẽ ſubditũ exte
rioꝛi cõuerſatione bonũ chriſtia⸗
nũ vt neceſſitatis tẽpoꝛe ei fuccur⸗
rat Ad octauũ dicendũ in hoc ꝙ
ſubditi cõfitent᷑ fratribus admiſi

ſis nõ contemnũt neq; vident᷑ con

temnere curatũ ſuũ cum vtant᷑ iu⸗

re ſuo deonerando curatũ laboꝛi

bus iĩmo in hocvidentur ipſum ho
noꝛare Reuerga ſi fratres cõ feſſio⸗
nes audiẽdo agant ꝓut de iure de

bent iuſtioꝛes reddent cõfitentes

de ſolutione decimarũ qᷓ; ipſe cufa
tus per ſe facere poſſet fratres em̃
iuxta cle.vl.de pe.ſub pena ibi ſta⸗

tuta cõfitentibus eis conſcientiãä

tenent᷑ facere ꝙ decias ſoluere non
omittant qð ſi curatunꝑſe faceret
ſuſpicarent᷑ foꝛte ꝙ in ſuũ cõmo⸗
dũ faceret minus ei crederent Ad
nonũ concedit᷑ ꝙ curatus eſt pꝛioꝛ
et potioꝛ iure oꝛdinario fratre ſed

nõ iure delegato LCerte ſunt eque

immediatiad audiendã cõfeſſio⸗
nem quilibet iure ſuo Et ſi eſſent
ſimpliciter pocioꝛes curati nõ ſeqͥ⸗

tur ꝙ confeſſio eis facta ſit pocio:ꝛ
cũ ſint ſuis capellãis pocioꝛes nec

tñ confeſſio eis facta eſt potioꝛ qᷓ;

dũꝙ b. Hieronimus et iura alle.
gata ac eis ſimilia loquunt᷑t demo

nachis laicis et ſi aliqn de ſæcerdo
tibus intelligunt᷑ de nõ admiſſis
per epiſcopos. admiſſis autẽ per
epos illa cõcedunt᷑ vt patet ꝑ.c.ex
auctoꝛitate.j6.q.j.vbi papa Gre
go.dicit Ex auctoꝛitate huius de
creti qð apoſtolico moderamine⁊

pietatis officio a nobis eſt cõſtitu

tũ ſacerdotibus monachis apoſto
loꝛũ figurã tenentibus liceat pᷣdis
care baptizare cõmunionẽ dare ꝓ
peccatoꝛibus oꝛaꝛe penitentia im⸗

ponere atq; peccata ſoluere.ſi hec
poſſunt monachi auctoꝛitate epᷣi

multo magis fratres admiſſi au⸗

ctoꝛitate pape ⁊ ep̃i poterũt cõfeſ⸗

ſiões libere audire Ad vndecimũ
eſto ꝙ plus pᷣſumat᷑ ð curatis qᷓ; de

fratribus admiſſis tanqᷓ; delega⸗
tis tũc vtiq; etiã de ftatribus ado

miſſis ↄſtabit tanq; de idoneis cõ

feſſoꝛibꝰ plus em̃ ſemꝑ in ſe ↄtinet

qað eſt minus ꝑ reg.iur.in vi.plus
nec ex hoc ſequit᷑ ꝙ plus curatis qᷓ;
fratribus ſit ↄfitendũ ceteris pari
bus Ad duodecimũ dicẽdũ ꝙ cõ⸗

feſſio qᷓ mõ fit fratribꝰ admiſſis

facta eſt certa et indubitabilis ꝑ
extra uagantẽ eugenij quarti inci⸗

pientẽ gregis crediri et cõſtitutio⸗
nẽ nicolai quinti incipientẽ ꝓuiſio

nis noſtre.imo auctoꝛitas audien
di cõfeſſiones nõ eſt minꝰ certa vł
dubitabilis qᷓ; auctoꝛitas curato⸗
rum cũ vtroꝛũq; auctoꝛitas in coꝛ

poꝛe iuriſcanonici cõtineat᷑ cura⸗
toꝛũ in.c.oĩs vtriuſq; ſexus depe.

2 re.fratrũ admiſſoꝛũ in cle.dudũ

,

44

facta copellanis Ad decimũ dice⸗ de ſepul. ac mult; alijs priuilegijs

5 .

nuper a ſixto. 4. ſolennt cͤſtitutio
neecofirmatis Qua de re fratrum
Qdĩdmiſſoꝛũ auctoꝛitas ð cetero nec

eſt incerta nec dubitabilis Ad di⸗
ctum et conſiliũ magni ac doct i vi
ri angeli declauaſio qui tñ ſuũ di⸗

ctũ nullo iure pꝛobat fuitqʒ fra-⸗

ter oꝛdinis minoꝛũ fundãs dictũ
fſuũ ſuper deceptiones et illittera⸗
litates alioꝛũ deputatoꝛũ dicendũ
vbipᷣſumerentur deceptiones aut

illitteralitates aut defacto fierent

vel eſſent vti foꝛte pſumi poterunt
gpud nõ refoꝛmatos ꝓut tꝑe dicti

ungeli multi erant tucius foꝛet cõ

fitericurato qᷓ; fratri qui manife⸗

ſte ſuã non ſeruat regulã vbi autẽ

hec nõ fiunt nec fieri pꝛeſumũtur

vävr apud fratres de obſeruantia q
ob dei amoꝛem in altiſſima pau⸗

pertate degunt die noctuqʒ ſacris

ſitteris inherẽtes eſtimo eque tu⸗

tũ eis confiteri cũ fuerint admiſſi
iuxta dictã cle.dudũ ſicut euratis
cõpertam habeo de quibuſdã fra
tribus ð obſeruãtia magnã diligẽ
iom in audientia cõfeſſionũ cura
tis merito icceptam Et cum ſint
per ſuos ſuperioꝛes ad cõfeſſionis
officiũ deputatiper oꝛdinariosvt
ſu fficientes a dmiſſi equaliter eis
cõfitentes excuſabunt ſi defectus
cõmitterent ac ſi per curatos com
mitterentur negligentie.
Dicceret quis deciſiones ac
ſolutiones per extrauagantes ſu⸗

perius adductas foꝛe inſufficien⸗

tes cũ omnia ac ſingula pꝛiuilegia
in dictis extraus gantibus fratri⸗
bus conceſſa ſint per calixtũ tertiũ
potiſſimũ in materia confeſſionis

.
—

”c
☛e N

exſſatà er reudeata in eius cõſtitai

tione incipiente ad perpetuam rei

memoꝛiã in qua idem calixtus ſic

dicit irrefragabili ſancimus edie

cto pꝛefatã decretalẽ ſeu cle.dudũ
vt pfertur innouatã ab omnibus
etiã per eos ad quos iuxta pᷣmiſſa
extenſa extitit in omnibus ⁊ ꝑ oĩia

iuxta illius ae innouatiõis et extẽ
ſionis huiuſmodi ſeriem et tenoꝛẽ
integraliter ac firmiter. et incon⸗

cuſſe vbilibet etiã in vꝛbe romana

obſeruandã foꝛe et obſeruari de⸗

bere Quecunq; pꝛiuilegia conceſſi

ones et indulta a quibuſuis roma
nis põtificibus pᷣdeceſſoꝛibus no
ſiris ⁊c.pꝛedicta auctoꝛitate caſſã
tes reuocantes et irritantes nulliꝰ
qʒ; decernentes cẽſendo foꝛe robo
ris vel momenti ⁊c.quibus verbis

calixtus omnia pꝛiuilegia fratri⸗

bus data pter cle. dudũ reuocat⁊
ſic per omnia nihil extat pꝛobatũ
Dicẽdũ et ſi aliqua pꝛiuilegia fra
tribus data per calixtũ papã fue⸗

rint caſſata acreuocata tamẽ talis
reuocatio nõ diu ſtabat in vigoꝛe

qꝛ ſirtus quartus et tertiꝰ poſt ca
lixtũ eiꝰ cõſtitutionẽ reuocauit ix
ritando inſolẽ · in cõſtitutione ſic
incipiente ad perpetuã rei memo⸗

riam. Quia in futuroꝛũ euentibꝰ

ſic humana fallitur incertitudo iu
dicij ⁊ ſubiũgit motu pꝛopꝛio no

ad ipſoꝛũ fratrũ vel alterius ꝓ eis

nobis ſuper hoc oblate petitionis
inſtantia ſed de noſtra mera libe⸗
ralitate eiuſdem calixti pꝛedeceſſo

ris litteras pᷣdictas et in eis cõten
ta pꝛiuilegioꝛũ cõceſſionũ et indut
toꝛũ huiuſmodi reuocationẽ et ſi

= 2ð Z 3 O0 Ne

N 6

Srrr,
6

aue deſug alijs pᷣdeceſſoꝛibus no⸗
ſtris eiu
bus romanis pontificibus appꝛo
bationes emanauerunt. aucto⸗
ritate apoſtolica pꝛeſentium teno⸗
re ex certa noſtra ſcientia reuoca⸗
mus.caſſamus irritamus ⁊ annul
lamus er de libꝛis et regiſtris cui⸗
libet deleri mandamus ac pꝛiuile⸗
gia cõceſſiões et indulta pꝛedicta

llla omnia qualiacũq; ſint ac ſi de

verbo ad verbũ inſererent᷑ pꝛeſen⸗
tibus pꝛo expꝛeſſis habentes in ſu
um plenũ et pꝛiſtinũ robur nec nõ
pꝛefatos fratres mendicantes qui
bus concelſa ſunt in genere vel in
ſpecie quo ad illoꝛũ totalem in pꝛe
teritis pᷣſentibus et futuris nego⸗
cijs conſequendũ effectũ in pꝛũſti⸗
num et in eũ ſtatü in quo videlicet
erant anteq; littere calixti et reuo⸗
catio eius huiuſmodi quomodo⸗
libet emanarũt plẽarie reſtituimꝰ
repo nimus et reintegramus decer
nentes ea omnia in ſuis pꝛioꝛibua
viribus et efficatia foꝛe ⁊ effectum
etiam quo ad pꝛeterita per appella
tionẽ pendentia negocia ſoꝛtiri de
bere in omnibus et per omnia etꝑ
inde ac ſi pꝛefate littere calixtipꝛe⸗
deceſſoꝛis et in illis cõtenta reuo⸗
catio pꝛedicta nullatenus emanaſ
ſet nec nõ irritũ et inane ſi ſecus ſu
per hijs a quoq; quauis auctoꝛita
te ſcienter vel ignoꝛanter cõtra illa
attemptatũ foꝛſitan eſt hactenus
vel in poſterũ attempari Ex hijs
claret per ſupꝛa dictas extrauagan
tes ſufficiẽter pꝛobatum id ꝓ quo
adducunt᷑.cPer hec a capi
te reddita rõne)ſulo curatis quo

demq; calixti ſucceſſoꝛi⸗

rum vnus eram vt cõfelſos kratri⸗

bus admiſſis iuxta cle.dudũ de ſe
pul.ſemel in anno vel bis ᷣm lan⸗
dabilẽ cõſuetudinẽ que vim legis
obtinet ſtatuto eccleſie de quo in

c.omnis vtriuſq; ſexus de pe.⁊ re.

eſtimẽt ſatiſ feciſſe ad vlterioꝛa ta
les confeſſos fratribus etiã eoꝛũ

ſubditos videlicet licentiã ab eis
petẽdam aut ſemel in anno eis cõ⸗
fitendũ nõ agendo contra fratrũ

pꝛiuilegia Hãc cõcluſionẽ appꝛos

bat panoꝛ.cirea dictũ.c.omms v⸗
triuſq; ſexus. Quãuis idẽ panoꝛ.
circa.c.quid ꝑ nouale de verb.ſig.
dicat . pꝛinilegiũ valde nociuum
eſt hodie eccleſjs parrochialibus
nam hodie om̃s fere cõcurrũt ad
fratres relictis pꝛeſ biteris pꝛopꝛi

is. Secũdo conſulo fratribus ꝓ

audientia confeſſionis pꝛiuilegia⸗

tis ne ſine reſtrictione ſe reputert
eſtiment aut dicant pꝛopꝛios ſacer
dotes eoꝛũ quo:ũ cõfeſſiones au⸗
diunt cum hoc aggregatũ ꝓpꝛius

ſacerdos ſit analogũ ad curatos ⁊

ad eos ſimpliciter pꝛolatũ accipit᷑

pꝛo curato tanqᷓ; famoſioꝛi ſignifi

cato curatus ita perfecte eſt ppꝛi⸗
us ſacerdos ſui ſubditi ꝙ põt eius

cõfeſſionem iure audire et cũ hoc
tenetur requiſitus per ſe vel alium

et ſubdito licentiã alteri co nfiten

di dare et alia ſacramenta cõferre
plus enim curatus eſt appꝛopꝛia⸗
tus ad ſubditum et plus ei obliga
tus et econuerſo qᷓ; frater etiam pᷣ
ſentatus. Admiiſi em̃ fratres ex
pꝛiuilegio ſolum confeſſiones li⸗
bere habent audire in dioceſi in

qusa ſunt pᷣſentati licẽtia Süt dare

ð
R

alteri ↄfitẽdi nequeũt aut alia ſa⸗

cramẽta ↄferꝛe niſi ex ſpẽali puile
gio vel licetia. licet g̊ fres in admiſ

ſione m cle.dudũ ⁊ alia eoꝝ puile
gia recipiant aliq; ꝓpetat aucto⸗
ritatẽ ſuꝑ ↄfitẽtes eis cũ ſint ſuis
gↄfitẽtibꝰ ſacerdotes oĩno alieni.
Fe em pᷣt dicere ↄfitens fratri. ille
frater eſt ↄfeſſoꝛ meꝰ ꝓpus.nõ tñ
xantã ꝓpꝛietatis auctoꝛitatem ha
bet frater ſuꝑ filium aut filiam ei
ofitentem quantã habet curatus
ipfius neq; ita ꝑfecte dicitur fra⸗
rer ꝓpꝛius ſacerdos eius vt cura⸗
tus qui habet plenioꝛẽ ſuꝑ ipſum
poteſtatẽ ac maioꝛ eſt obligatio in
ter curatũ et ſubditũ q; inter frẽm
et fuium ↄfeſſiõis eius Et ſic in c.
omis vtriuſqʒ ſexus hoc aggrega
tum pꝓpꝛiꝰ ſacerdos dupliciter ac⸗

cipitur. Uno modo ſtricte in. S.

Si quis tamen alieno.vbi dicit.
ſi quis tamen alieno ſacerdoti vo
luerit iuſta de cauſa ſua confiteri
peccata licẽtiam pꝛius poſtulet et
obtineat a ꝓpꝛio ſacerdote ibi ꝓ
pꝛio ſacerdote accipitur ꝓ curato
ille poteſt dare licentiã. nõ frater
confeſſoꝛ admiſſus.ſed in pᷣncipio
eiuſdem c. omnis vtriuſq; ſexꝰ ibi
ſemel in anno fideliter cõfiteatur

ppꝛio ſacerdoti vbi nunc extẽſum

eſthoc aggregatũ ꝓpꝛio ſacerdoti
cle.dudum vt ↄmũiter nunc ac⸗
cipitur ꝓ pꝛopo oꝛdinario vel de⸗
legato. ð
NQUaarijs attentis ſupꝛa me⸗
mmoꝛatis pontificũ ↄſtitutõnibus

nõ eſt mirũ ſi digni atqʒ docti cu⸗

rgari cum deuotiſſimis fratribus

ſup:adictoꝛum oꝛdinum in mate⸗

W

EE
.—— N DE 2 vy ⸗

giti
capax ſiue ſit liber ſiue ſeruꝰſiue ꝓ

ria pᷣdicta diſſentiendo non ſemꝑ
eodem incedant ſpiritu cum pon⸗
tificũ ſummoꝝ totiens ſint varia⸗

te ↄſtitutõnes Indignũ autem vi
detur ꝙ de ſepulturis. de quib? iu
ra ſunt clarioꝛa diſſentiant. Jus

em̃ funerandi ſeu moꝛtnos ſepeli⸗

endi eſt de iure ꝑrochiali.qꝛ ſᷣm

inno.circa c.j.de ſepul.⁊ panoꝛ.cit

ca c.certificari e.ti.de iure cõi ſolũ

eccleſie hñtes populũ ius ſepeliẽdi
hñt. vt in c. eccleſias.jʒ.q.j. Reli⸗

que vᷣo eccleſie nõ habẽtes populũ

ex pᷣuilegio hr̃e poterũt nõ de iure

cõti vt fratres pᷣ dicatoꝛes ⁊ mino⸗

res habẽt hoc ius ex puilegio Bo
nifacij octaui iuxta cle.dudum de

tõibꝰ nr̃is adijcimꝰvt frẽs dictox

oꝛdinũ in eccleſijs ſuis vbilibet cõ
ſtitutis liberã vt ſeqtur habeãt ſe

pulturã videlicet ꝙ omẽs ad eam

reciꝑe valeant q ſepelire elegerint
in locis ⁊ eccleſijs memoꝛatis.⁊ ſic

icti frẽs habent ius ſepeliẽdi ne

dum ſuos. ſed oẽs qui apud ipos
ſepulturã elegerint et ex cõſe equẽti
bñnt cimiteria. recipit tñ hoc eoꝛũ
ius limitatões aliquas de iure cõ

muni traditas.vt in.l.ſi quãdo C

de in offi· tel. Cuũ aüt omis hõ le⸗
me etatis id eſt pubes ratõnis

7* *

pꝛij iur vel ĩ alteriꝰptãteↄſtitutꝰ
polſit ſibi eligere ſepulturã etiã ex
tra ſuam prochiã vt in c. j· et in c.
in noſtra ð ſepul.ſitqʒ in loco qu?z
elegerit ſepeliẽdus. eſt pter dubiũ
TAigentes ſepeliri apud fratres
ſint ſine ↄdictõe in eoꝝ locis ſepe-
liendi. iuxta cle.dudũ palle. Qüo

ait electio ſepulture fieri debeat

ſupꝛadicta iura ſufficiẽter nõ de⸗
terminant ideo loci ↄſuetudo vbi

ius nõ eſt clax eſt inſpiciẽda videt
tñ ſic opoꝛtere fieri vt de ea ſi cu⸗

ratus velit ei fides fiat et ſic coꝛã

duobus ad minus teſtibus debet

fieri electio ſepulture ſiue tłes ſint

viri vel mulieres quauis mulier in

teſtamento nõ ſit idonea teſtis.vt
ff. de teſta. l. qui teſtamento. l. mu
lier et inſtitu.de teſta.oꝛ.S.teſtes

tamen in codiculis ⁊ in omnibus

alijs caſibus ciuilibus ſᷣm accur⸗
ſium recipitur et in c.ex eo.jʒ.q.ʒ.

LCum aüt hec electõ nõ ſit teſtamẽ
tum imo codicillo minoꝛ.erit mu

lier idonea teſtis in ſepulture ele⸗

ctione. Si quis aũt decedat moꝛ

—

te ſepultura dũ viueret non electa

debet in ſua prochiali eccleſig aut

in ea potius in qua maioꝝ ipſiꝰ ex

titit ſepultura tumulari dũmodo
abſqʒ periculo ad ipſam queat de

putari.vt in c. Is qui de ſepul. in
6. Jdᷣo vbi maioꝛes alicuiꝰad fra
tres non hñt ſepulturã Is niſi ad
eos ſepulturã elegerit de iure ad
ipſos nequit ſepeliri niſi aliud ha
beat cõſuetudo vel pacta vbi ma
ioꝛes alicuius habent ſepulturam
ſiue apud fratres ſiue alibi inibi

eſt decedẽs pꝛeter ſepulture electi

onem. iuxta c.j.de ſepul.et ibi hoc
notat panoꝛ. et in ca. Is qui e.ti.
in.b.habetur relicta tamen debi⸗

ta poꝛtione eccleſie parꝛochiali.

Que autem ſit ſepultura maioꝛũ.
dicit Abbas circa capᷣ.j.de ſepuj.
ꝙ ſepultura paterna pꝛe omnibus
ponderatur.vt notatur in ca.fra⸗

7 R = WD 4.
N
eE „ 6

ternitatem de ſepul. Illa auteem
iura ponderantia ſepulcra maioz
ab antiquo faciunt illam pondee
rationem ad excludendam eccleſi
am parꝛochialem non reſpectu ſe
pulcri paterni hec de ſepultura il⸗

loꝛum qui eam per ſe eligere pote⸗

runt. De hijs autem qui ſepultu⸗
ram per ſe eligere nequeũt vt ſunt
impubes. maſculus ſcilicet infrra
decimũquartũ annũ.femia infra

duodecimũ et vſu rationis caren
tes ſepeliendi ſunt.ſᷣm ca.licet de

ſepul.ĩ.d.vbi dicit textus.licet pa

ter minoꝛes filios qui nequeunt
antequa ad annos pubertatis ge
neniant eligere ſepulturam.poſſit

ſi conſuetudo ter:e id habeat quo

voluerit ſepelire.hoc tamen nõ po
teſt vbiↄſuetudo huiuſmodi non
habetur ſed ſunt cum ſuis maioꝛi

bus vel in parochiali eccleſia tu⸗
mulandi. poterunt nibilominus
pꝛioꝛes conuentuales aut guardi⸗
ani minoꝛum cum rectoꝛibus par

rochialium eccleſiarum ſuper ho⸗
neſto modo ſepulture impuberũ
conuenienti loco in quo degunt
paciſci ab eoꝛum ſuperioꝝ conſen
ſu debentq; talia pacta obſernari

ſm capitulũ quia de pac.in oᷣ.Cõ

ſulte itaq; agunt rectoꝛes pꝛochi
arum et fratres vt in caritate ſine

qu a nemini eſt ſalus in honeſtum

conueniant modum nedum de ſe⸗
bulturt verum de ſingulis e qui⸗

bus poterit cõtrauerſia inter eos

ac ſcandalũ in populo oꝛiri pꝛo lo
co ac tempoꝛe alterutrum conde⸗
ſcendendo linguas ſuas inantea
vt gladium acutum in ſe inuicem

coꝛuim ſedens aduerſus fratrem
locqueban et aduerſus filium ma
tris tue ſcilicʒ ſancte eccleſie pone

aunm contra faciem tuam. debet in
quã denunciationẽ caritatiua coꝛ
rectio pꝛecedere.iuxta c.licet hely
dee ſymo. Et ſi peccauerit in te fra

et ipſum ſolum.⁊c. Subiũgit do
minꝰ. ſi non qaudierit eos dic eccle
ſie. hanc chriſti corꝛectionis regu
lflanm illi palam tranſgrediuutur. q̃
mpor ad relationem antique vetu⸗
le aut vetularij denunciant clamo

brus opinatos multam plebem cũ
ſfſcandalo turbãdo.quid lucri in⸗
Ae ſequatur habet rerum magi⸗

tee noſtro euo oꝛta inter curatum

moſi atq; clari opidi Eſlingen ᷣ
pvoſt nõ modica ſcandala laboꝛes

no domini. 1 † 78. per non nullos
diuigniſſimos cardinales de confir
matõne pontificis Sixti quarti
ſtc ſunt concoꝛdati vt neutra ꝑci⸗
um de victoꝛig multů habeat glo⸗

inibi iuxta ſua pꝛiuilegia vtipꝛius
an concertatiõz egerut Hec ſunt
ſſpectabilis pater atq; domini colẽ

M
==

dDiſſimi que ſub veſtra atq; cuiulſli

bet melius me ſentientis emenda⸗

S S * „
4 ,„ „
OH D eee n Q=

non vibꝛando ne indet euius ocu
lus omnia videns dicat cuilibet

bas ſcandalum arguam te ⁊ ſtatu

ter tuꝰ. va de et coꝛripe eũ inter te

roſe exceſſus interdum de fratri

Aira er perientia in graui ſimulta⸗

plebanum ⁊ fratres imperialis fa

et expenſas tandem rome de an⸗

riari aguntq; fratres mendicates

8

teone de materia mihimiſſa dig
mnum conſultiue duxi veſtris dig⸗

ſemper in omnibus obediencie ac
directõni ſancte ſedis apoſtolice
Er famoſa Tubingñ vniuerſi
taàre Anno. ) ooo.

Se 2 8
nationibꝰreſpondẽdo aſſerere me

*

—

Archlvyfimm
vorhanden

—

£
ES
=
III
. „ .

4Tri qſtionũ extremi iuglcis adſ
ores an videlicet.pꝑ hoſtiũ intraue
Canonice vixerint: NHopulũ legitt
erint.
7 Fzana gansdageepelt
ce nci
ractatus gcr auahcrnior omius. tribu
gu quacdrageſima datur bis ci

4 e 15Rtededia . acerdotum cura
m fratribus inendicantibus des .

VierfarbSelector Standard*-

enchs s8 oſeſſionibus c 1c.
„ S
. E
6
2
4 £ E
E
S

N⸗S