retinere ſine diſpenſatiõe tamẽ ta
liter ſuſpenſi a diuinis cum ſe eis
gqaquibus ſuſpenſi ſunt damnabili

ter ingeſſerint irregularitatis la⸗

queo le inuoluent vt ĩ. c.). de ſen.
et re. iu. in. . et. c. cuz medicinalis
de ſen. excõmuni.in ſexto Super

qua nõ niſi per ſummũ pontificez

poterit diſpenſari nec ſuſpenſus a
veneficio debet habere redditus
beneficij iuxta panoꝛ.in.c.apoſto⸗

lici de excep. tenent q; omnes ſimo
niace quecũq; beneficia ↄſecuti ad
yeddituũ ꝑceptoꝛũ reſtitutionẽ vt

ſt pe Sec illo
beneficio retento in quo fuit ſimo
nia comiſſa nõ poteſt agere penitẽ
Lia zyt in. c. inquiſitionis ve accu⸗
ſpenſus ctia quo ad alios et licte
renunciet beneficio eget tamẽ di/

in· .. grauis de reſti.ſpo.deductis
cũ expenſis factis gratis querẽdo
rum colligendoꝛũ conſeruandoꝛũ
fructuũ vt ibidem in glo. penſet
itaq; quilibet beneficiatus ingreſ

ſum beneficij ſui qui niſi fuerit ca

dinuicias quas ex beneficio deuo⸗

de vẽtre illius extrahet illas deus

et panis in vtero illius vertet ine
fel aſpidũ intrinſecus Job ⁊2 o.

Ri liceat plura heneficia⸗

ctuz;

“

ſTDWtiupꝛ:a iuxta mentem.b.
4A4. diſ. 15. 9. 3. aliqs ſi ſit d ignꝰ
et in digens poſſit pꝛo ſe beneficiũv

eccleſiaſticũ petere ſine cura aiarãũ

notanter dicitur indigens IJdeo
habens pꝛius beneficiũ ſufficiene

pꝛo ſuo ſiatu ſi petit aliud ctiã ſim

plex vt habeat vtrumq; videtur g
nicioſe petcre atq; idigne neq; eſt
exaudiendus pluralitas em bene⸗

ficioꝛũ nedum curatoꝛũ verũ etiã

vt in. c. qꝛ in ti de pꝛebẽ.pꝛecipue
tñ pluralitatẽ beneficioꝛũ curato⸗
rum canones 1
Dde pꝛeben. eo

pꝓhibẽt in. c:ad heo

ẽtitulo addẽtes pe

nam in. c. de multa eodẽ titulo vt

quicunq; receperit aliqð benefici⸗

unm curam habens animarü anne⸗
xam ſi pꝛius tale beneficiuʒ habe⸗

bat eo ſit ipſo iure pꝛiuatus Süt
tamen quinq; caſus quibus quis
poteſt habere plures eccleſias de

quibus gloe c,duduũ. . de eleetio⸗/

2

—

— N
—

86
6

2)

ne ⁊ habenk hijs metris. pauꝑtas

cLleſias retinere duas dat qðᷣlibet
hox. Sʒ nũc ipꝛouidẽtia collato
rũ hos caſus mime aſpiciens facit
ſextũ caſum ſciẽter ↄferendo in ꝑ⸗

pendens defectus gr̃a p̃uans Ec⸗

niciẽ giaꝝ ſuax hijs bñficia quos

ſciũt dus hie mi ſufficiẽs vel pla

notat tñ glo.ſupꝛadictic.dudum
hec vᷣba dicẽs. Notat ꝙ q ht pła

bñficia q́ alten ꝑ ſe ſufficeret. nõ
poteſt ſine pctõ moꝛtali retinere

aliud quã veriꝰvt ↄcłoʒ appꝛobat

dñs panoꝛ.in repetitõe ſolẽmi c.ex
tirpandi de pᷣben.S.qui vᷣo dicẽs
Pꝛima ↄcło ꝙ nõ ſolũ in dignira
tibus ⁊ curar ſʒ etiã in ſimplicib⸗

iure ſpẽali ceſſance phibet᷑ qᷣs eſſe

płalis Alia ↄclło eiuſdẽ.qqᷓ; bnfi⸗
cia ſimplicia iure ſpẽali inducente
reſidentiã nõ reqͥrant ꝑſonalẽ ne⸗

JZunt tñ de iure cõi regułr pła in

riũ libet clericꝰ comode viuerept poſſideat dñm et ipſe poſſidea
a dñno. ⁊ qliter debeat ſacerdos ſe
in vita exhibere ſᷣm ſuũ nomẽ vie
d8 uendo declarat Hiroꝰin alio loco

weyy,

cadẽ accumulari ꝑſona ſi ex illo⸗

⁊ tm̃ de pᷣma qꝗſtione

WMn extremo examine di⸗
ſtrictiſſimꝰiudex a ſacerdotibꝰre⸗

qͥret de eoꝝvita ⁊ ↄuerſatõe.q qua

lis debeat eſſe claret plurimum erx
nominũ interptatione ⁊c.

Alcerdotali
introitu tũ ad oꝛdines tũ
ad bñ; ficia diligẽtius diſcuſſo

Diſtrictuſimꝰ iudex ſacerdoti

bus hanc ſcdᷣam foꝛmabi q̃ſtõem

dicẽs interꝛogãdo quẽlibet ſacer⸗

dotẽ quũo vixiſti? ⁊ ſi de vita 2 bo⸗
neſtate clericoꝝ potiſſimũ ſacerdo

2 nois ſui diffinit

M * „9 G rrrn

tũ in vtreq; iure multa ſint ſcripta
etiã ſub ſpẽali titulo pñt tñ ſacer
dotes ex ſuo noĩe ſtatu et ↄditõne
leuiter ſcire quo debeãt viuere vt
in extremo examie queãt ad dictã

Aſtõem digniꝰrñdere.pᷣmo ex noĩe

inqͥt iuris ↄſultus.C. de offi·pꝛe.
oꝛ.l.j.vt tciat ex noĩe qͥd pᷣfecto de
beat᷑ annone Nomia at ↄueniẽtia
debẽt foꝛe rebꝰ Inſti.de dong.S.
ſʒ nos.qua de re b. Hiero.in epła
ad nepotianũ.⁊ hñt᷑ verba eiinc.
clericus.i⁊.q.j.remittit clericos ⁊
ſacerdotes ad intelligentiã ſui no
minis dicẽs. lericꝰ q xpᷣi ſuit ec⸗
cieſie interptet᷑ pᷣmo vocabulũ ſuũ
ffinitõe plata nitatur
eſſe qð ðꝛ Si em̃ tleros grece ſoꝛs
latine appellat᷑ ppterea dicũt᷑ cleri
ci qꝛ de ſoꝛte ſunt dñi vel aꝛ ipſe
dñs ſoꝛs.i.ꝑs clericoꝝ eſt ⁊ qꝛ vel
ſpſe ꝑs dñi eſt vel dñi ptem ha⸗

bet talem ſe exhibere debet vt ipſe

poſſideat dñm et ipſe poſſideatur

ad quendã ſuum leuitã ſcribens ⁊

habent verbg ei? in c.duo ſunt ea⸗

dem q̃ ſtõe ⁊ cauſa dicẽs duo ſunt
genere xpianoꝝ. eſt vnum genꝰ gað
mãcipatũ diuino officio ⁊ deditũ

2templatõi ⁊ oꝛõni ab omi ſtrei
tu tꝑaliũ reꝝ vacare ↄueit vt ſunt

clerici ⁊ deo deuoti ſcʒ ↄuerſi.cle⸗
ros em̃ grece latine ſoꝛs Inde hꝰ⸗

modi homies vocant᷑ clerici.i. ſoꝛ
te electi omẽs em̃ deus in ſuos ele⸗

git Hij nanq; ſunt reges id eſt ſea
lioſq; ſuis virtutibꝰregentes ⁊ ita

in deo regnü habẽt. JIlli em victaua

S . r

.

et veſtitu gtenti iuxta btm̃ Amb.

lie. pꝰ officioꝝ c. 36. deſpicientiã re

rum humgnan hre debent. ſz ſua

ſoꝛte. id eſt ſuo capitali qð eſt deꝰ

ſint cõtenti. ꝓut idem eoꝝ dñs in

ve.teſta. cũ pᷣmitus oꝛdinem ſacer

dotalẽ inſtituiſſet eos imonendo
Muüeri.is. dixit ad aaron in terꝛa
cox nihil poſſidebitis nec habebi

tis ptem inter eos. ego ps et here⸗
ditas tu in medio filioꝝ iſrael Fi
lijs at leui dedi omnes decimas

ilraelis in poſſeſſiõem ꝓ miſterio

quo ſᷣuiẽt mihi in tabernaculo fe⸗

eris. Sacerdos em nomen mini
ſterij ſiue officij eſt ꝑ quod quis di
uinis vſibus deputat᷑ et ad exeq̃n
dum diuinũ cultum ſpealiter de⸗
dicatur. ſiue ſit platꝰ ſiue ſimplex
Exr ipſo em noĩs ſacerdotal ſigni
ficatiõe ſacerdotes debẽet eẽ hoĩes
virtuoſi. Sacerdos em ethymo⸗
logiſat᷑ ſacer dux.ſacra dans. ſac
Docens. Sacer dux ꝑ vite ſanctã
ↄuerſatõz Sacra dans ꝑ ſacram

tonyn miſtratõem Sacra docens ꝑ

ſancte doctrine pᷣdicatõeʒ Iſte eſt
ecir ſacer dux q habet alios exem⸗
plariter pcedere exẽplo arietis qui
eſt dux gregis ouiũ cui dñs dicit.

vt ad dauid ait.2. Regũ.7. Tuli

te vt eſſes dux ſuꝑ pplm meũ iſrł.
Eſt etiã ſacra dans. Quia habet
glios ſacmentaliter paſcere. ideo
tales dicunt᷑ paſtoꝛes a paſcendo
quia ad ipos pertinet temꝑaliter

et ſpiritualiter ſubditos paicere?

nmnutrire. vt docet b Petrus.j.pet.
Efaſore q in vobis eſt gregem.
Eſt inſuꝑ ſacra docens qꝛ habet

Alios ſpualr inſtruere. Malach. 2

tiam ⁊ legẽ requirẽt ex oꝛe eius qꝛ

angel“ oni exercituũ eſt vbi ſacer⸗
dos angelus appellat᷑.ſᷣm b. Gre⸗
goꝛiũ in epła ad mauriciũ imꝑato
rem et in c.ſacerdotibꝰ.ii.q...

¶ Sacerdos officio et vite

imitatõe deber eſſe imitatoꝛ ange
loꝝ in vndecim ↄditionibus

õ

C 2

DVHn natu

ra ſacerdos eſt ange⸗
lus ſed officio ſiue vi⸗
te imitatõne decet inq; ſacerdotẽ
angelũ in vndecim ↄ ditõibus ſᷣm
Rupꝑtum holgot ſuꝑ li.ſa.lec.j88
imitari qui hus verſibus ↄtinent᷑
Paſcit ⁊ hoꝛtat᷑ ducit vehit exci⸗
tat arcet Oꝛat ↄgaudet punit lau
dat ſine ſumptuPꝛimo angelus
paſcit nos.ʒ. Regũ.j9. AEngelus
detulit panem et aquã ad helyam

eſurientem dicẽs. Surge ⁊ come

de grandis em tibi reſtat via ſic ſa

ſubſidio temꝑali ſi poſſit aut oꝛa⸗
tiõe.ob id pmo paſtoꝛi dixit ieſus
Joh. vltio. imon iohãnis dili⸗
gis me paſce agnos meos.ter dicit
paſce qꝛ ſᷣm Grego.li.i.paſtoꝛalis
c.i.penſandum eſt valde ad culmẽ
regimis quiſq; qliter veniat atqʒ

ad hoc veniens qualiter viuat et

bñ viuens qualiter doceat.⁊ recte

docẽs infirmitatẽ ſua qtidie qnta
ↄſideratõe ↄgnoſcat Ne aut hui

cerdotis off ciũ eſt paſcere populũ
Dei verbo doctrine.exemplo vite ?⁊

litas acceſſum fugiat aut ꝑuemtõi

8
6
0

vita Zdicat aut doctrina vitã de⸗
ſtruat aut doctrinã pſumptio er⸗
. tollat Dubgit eodem libꝛo c.x. il
le modis omnibus debet ad exem
plũ bene viuendi ꝑtrahi qui cun⸗
ctis carnis paſſiõibꝰ moꝛiẽs iã ſpi
ritualiter viuit qui ita ſe imitabi⸗
lem ceteris meritis q̃ agit inſinuat
vt inter eos nõ habeat ꝙ ſaltẽ de
tranſactis erubeſcat ſic ſtudet
viuere vt primor auech coꝛda a⸗
rentia doctrine valeat fluentis ir⸗
rigare. Sümope ergo ſacerdos
paſcere debet pplłm vite exemplo
angelicã puram vitam Dducẽdo ne

ipſius vita a ppło deſpiciat.qꝛ ſᷣm

bitm Gregoꝛiũ omel. 39. et in c. ↄg
nitoꝛes. 3. q. 7. cuiꝰ vita deſpicit
reſtat vt eius pᷣdicatio ↄtemnatur
Bcyoõm officiũ angelor eſt hoꝛ
tari Math.). et. ꝛ.capitulis ange
lus domini in ſomnis Joſeph hoꝛ
tando dixit. Surge accipe puerũ
et matrẽ eius et fuge in egiptũ tale
oſficiũ imitatur ſacerdos conſilia
ſana puatim populo ſuggerendo.
vävoysprãsr picula vite et pctõꝛum eternam
maoꝛtem euadendo. ¶ Terciũ offi
ciüiu angelox eſt ꝑ bong ac ↄgruam
ↄuerſatõem in hac pegrinatõe de
ducere Thobie. 5. dixit raphael
angelus thobie ſenioꝛi ego ducam
et reducam eũ ad te. Sic deus cõ

miſit populũ ſuum ſacerdotibus

vt eum hic ducant et ad ipſum re⸗
ducant et ſicut victoꝛia exercitus
gloꝛie eſt boni ducis ita ſanctitas

populi attribuitur ꝓ merito ſacer

daoti. vnde Chriß de dignitate ſa⸗
cerdotali bñ agenti populo vnuſ⸗
quiſq; ꝓ merito ſuo remunerabit.

r O 7 , N e ẽW

Sacerdos àutem p bonis omni-⸗
um. Habebit enim ꝓ meritis pꝛo⸗
pꝛijs auream. ꝓ adquiſitiõe alioꝝ
aureolam.idem Chri ſuꝑ math.

ca.2].ſuper illo verbo.intrauit ie⸗

ſus in templũ dicit Si ſacerdoti
um integrũ fuerit tota eccleſia flo
ret. Subiungẽs ſi videris popu⸗
lum indiſciplinatũ ⁊ irꝛeligioſum
ſine dubio ↄgnoſco qꝛ ſacerdotiũ
eius non eſt ſanũ ſcʒ bene ducedo
populũ ad deũ eoꝝ. ¶ Quartum
officium angelox eſt vehere. id eſt
tranſpoꝛtare animas in celũ Luc.

16,M endicus poꝛtabatur ab an

gelis in ſinum abꝛae. Sic ſacerdo
tes de terꝛenis deſiderijs ad amo
rem celeſtiũ tranſferꝛe debent po⸗
pulum. potiſſimum eis ↄfitentem
.i. Petri.2.peccatis moꝛtui iuſti⸗
cie viuamꝰ omi conamine laboꝛan
tes vt vehant populũ eis ↄmiſſum
in ſinum dei. Quintum angelo
rum officium eſt excitare. Actuu.
12. angelus ꝑcuſſo latere petri exci
tauit eũ dicens. Surge velociter
Petrus in carcere doꝛmiens eſt
peccatoꝛ mala conſuetudine in pec

catis quieſcẽs inter duos milites
moꝛtem ſcz et dyabolum. moꝛs in
ſidiatur coꝛpoꝛi. dyabolꝰ qnime.
due cathene ſunt amoꝛ deliciandi

pudoꝛ reuelandi.duo cuſtodes ne
homo ꝑↄfeſſionis hoſtium exeat
ſunt venie pᷣſumptio. et vite plixe
ↄfidentia.huic doꝛmiẽti debet ſa
cerdos aſtare.coꝛripiendo ipſum
excitare latus coꝛdis exemplis at⸗
qʒ ãmonitionibus ꝑcutere.vicia
diſſimulando non palpare. ſed vt
ſanctꝰ Ambꝛ:o.cum pctõꝛe ꝓ pecca
Din kerdeeke

tis lacrimare. Gertum angell of/
fltcium eſt arcere demonũ poteſta⸗
tem ſicut Raphael aſmodeũ qͥ ſuf
focauerat ſeptem viros ſare appꝛe
hengit ⁊ relegauit ipm in deſtum
ſuperioꝛis egipti Thobie. 8. Sic

ui atiõibus ⁊ oꝛatiõibꝰne noceat
bonis homibꝰ. Similiter malos
homies arcere debet cenſuris ec⸗
cleſiaſticis ne officiant pꝛsobis.
Beprtimũ angeli officiũ eſt oꝛa
e.vt Actuũ.icb. paulo appuit an⸗
gelus ꝑ viſum in ſpecie viri mace⸗

amadiuua nos qui angelus dicit᷑
mascedonibꝰ pꝛepoſitꝰfuiſſea pau
lo pecijt eoꝛum ſalutẽ. Sic ſacer⸗

vt.).q.j.c.ipſi ſacerdotes ꝓ popu
lo interpellant ⁊ peccata populico
medunt qꝛ ſuis
atqʒ ↄſumnnt. Octauũ angeli
officium eſt ↄgaudere penitẽtibus
de petis Luce.5ð. Oaudiũ eſt an⸗
gelis dei ſuꝑ vno peccatoꝛe pniam
agente. Sic populi penitetia gau
dium ſit ſacerdoti ad quã quoad
rit populũ verbo ac ope ꝑpdu⸗
HNonũ officiũ angeli eſt pu
.Regũ.i9. Venit angelus
dñi ⁊ pcuſſit in caſtris aſſirioꝛum
centũ octua gintaqnq; milia. Sic
ſacerdos noxios ac rebelles ſentẽ
tijs excõicatiõis et alijs cenſuris
DdDeoebet ferire. bonos ab eis ſecuros
reddẽdo miniſtꝝ moꝛtis ſathane
in iĩteritü carnis tra dere vt ſpiritꝰ
I ſaluꝰ fiat.i.ad Coꝝ.ꝰ.¶ Decimũ
gongeli officium eſt laudare Iſa. 6.

R2

E SAE e

ſacerdos arcere debet demões cõ⸗

donis dicens. tranſiẽs macedoni

dos ꝓ ſalute populi tenetur oꝛare

pꝛecibus ea delent

clamabãat alter ad. gltex Dancet?

Sanct? Sanct? deus exercituũ

hoc pᷣcipue ↄuenit ſacerdotibꝰ.i.
Elſdre.ʒ Steterũt ſacerdotes in
oꝛnatu ſuo cũ tubis vt laudarent
deũ.
ſumptu Lhobie. 5. vbi angel? ra⸗
phael magne fuit vtilitat thobie.
pauci ſumptꝰ. Dixit em angelꝰ ibi
demc.i⁊. Uidebar vobiſcũ mãdu

Vndecimo angelꝰ eſt ſine

care ⁊ bibere ſʒ ego cibo inuiſibili
vtoꝛ. Sic ſacerdotes ſinecupidi⸗

tate reꝝ tpaliũ de ſuis deputatis
viuant ſpualia miſteria gratis tri

buẽdo nihil p eiſdẽ exigant ne in

ſymonielaqueos incidat Hijs of

agar.
L ngulariter in quattuoꝛ
bibꝰ ſacerdotes debẽt ange⸗

lis aſſimilari.

qhuc

ficijs ſacerdotes angelos debent

—+
3

2

——

. „

in qᷓ̃ttuo:ꝛ ↄditõibus

ſte ſobꝛie iuſte ac pie viuẽdo Sut

eis aſſim lari.ſcʒ caos

em̃ angeli ſube imateriales et ſeꝑpa

te intellectuales pleni ſcie ⁊ verita
ꝛbiũ motoꝛes et hoĩm rectoꝛꝛes
o ę

Bacerdotes alſimulen
angelis ĩ voto caſtitatis

Bimo ange

li ſunt imateriales.ſpus em̃

ſunt.carnẽ ⁊ oſſa nõ hñt. tales de
beẽt eſſe ſacerdotes ꝑ votũ caſtita⸗

6

tis qð in ſuſceptõe ſubdyaconatꝰ
emiſerũt iuxta c.nullũ.⁊9.diſ.vbi
ðꝛ nullum facere ſubdyaconũ pᷣſu

mant epiſcopi niſi qui ſe caſte vi⸗

ccturum ꝓmilſerit eo ipſo em̃ quo
oꝛdinem ſuſcipit ꝑpetua caltitatẽ

i

in

vouet quia eccleſia occidẽtalis vo
tũ caſtitatis pꝛo oibus clericis in
maioꝛibus cõſtitutis emiſit etiam

ſi ipſi tꝑe oꝛdinationis ſpecialiter
nihil dicant vt in.c.aliter. 3j. diſt.

et in glo.c.cũ olim de clerieis con
iugatis idq; votũ in ſuſceptiõe oꝛ
dinis ſacri ſolemniſat᷑ vt in.c.vni⸗
co de voto et vo.redem.in.b. Et

merito ſᷣm Hiero.ↄtra iouinianũ

et in.c. Di laicus.ʒj.di.ſi la ycus
et quiſq; fidelis nõ põt oꝛare niſi
careat officio cõiugali ergo ſacer⸗

dos cui ſemper offerenda ſunt ſa⸗.-
crificia. ſemperq; oꝛandum eſt ⁊ ſi
ſemper oꝛandũ ſemꝑ matrimonio

carcduũ eſt. Id ſaluatoꝛ noſter ſᷣm
Piero.in epiſtola ad virgines de⸗

dicatas docuit cũ ꝓpter ſalutem

huma ni generis hominẽ dignare
tur aſſu mere non aliud qᷓ; virgi⸗
nalẽ vterũ elegit. Et vt huiuſmo⸗

di plurimũ ſibi placere mõſtraret
2 pudicicie bonũ vtriq; ſexui inti⸗

maret᷑ virginẽ matrẽ habuit vᷣgo

manſurus. Si terrenus pꝛinceps
in ſuis ſubditis caſtitatẽ obſerua
ri deſiderat vt in autentico de le⸗

no. coll. ʒ. S. Dancimus igit. ho⸗
mines quidẽ ſᷣm ꝙ pñt caſtitatein

ggere que etiã ſola deo cũ fiducia
poſſibilis eſt hoim aias pñtare qᷓ;
to magis celeſtis pꝛinceps qui ſa⸗
cerdotes in ſuã ſoꝛtem delegit et

ipſe ſoꝛs eoꝝ eſt in ipſis caſtitatem
requiritvt ſedule cogitent que do
mini ſui ſunt nõ que ſintvxoꝛis ne
ſit diuiſus dei miniſter neq; ſtude
at etiã honoꝛabilicõnubio et tho
ro immaculato replere terrã ſʒ vir
ginitate ꝑadiſum.ʒ2. q·j. uuptie.

* Pecornve S

—

*

HM H2
.
èrr

nec tamen voͤnent lacerdotes non
mechari aut nõ foꝛnicari cum ad

hoc ex pcepto diuino teneant᷑ ſed

caſte viuere ad qð pꝛius añ ſuſce⸗

ptionẽ ſacri oꝛdinis non teneban⸗

tur.votũ em̃ melioꝛis ꝓpoſiti con
ceptio ẽ animi deliberatiõe firma
ta merito ergo qui angeloꝛũ cibo
quotidie veſcitur ipᷣm alijs dãdo

ac manibus tractando angelicm
PYut poteſt vitam ducat in carne
pꝛeter carnẽ viuendo in hoc ange⸗

licam gloꝛiã adquirendo qð ma⸗

ioꝛis eſt meriti qᷓ; habere per na⸗
turã q;q; ſ̃m aug.dura ſint caſtira

tis pꝛelia tñ ab oꝛdine ſacerdota⸗
li ſunt aſſumpta ob maxims pᷣmia
atq; ſacerdotalis vite cõmoda.ſi

em̃ ſacerdos vxo:ẽ legitimã habe
ret vti in oꝛiẽtali eccleſia ſacerdos

nõ eſſet ſolius dei miniſter ſʒ deo

et vxoꝛi cõmunis nec poſſet ambo

bus bene ſeruire cũ ſepe illi domi⸗

ni fierent ztrarij nemo em duobꝰ
oñis ſeruire põt potiſſimũ cõtra⸗
rijs Matt. b. deus em̃ cũ ſpũs ſit

ſpũalia ſeruitia requirit vxo: car⸗

nalia.timere haberet ſacerdos ab
vtriſq; negligi cũ naturale vicium
ſit negligi að cõiter poſſidet᷑. Ex⸗
pientia hec docet in ſacerdotibus
oꝛientalibus vxores legitimas ha
bentibus neglecti em̃ ſunt atq; de

ſertia deo cuius eccleſias ac borna

pꝑdiderunt pariter abyxoꝛibus qa
infideles thurci ac ſaraceni eis

abſtulerunt. degant ergo ſacerdo

tes vitam cum angelis ſpiritua⸗

nus ielus ſie viuendo ipſis pꝛes⸗

Scvo ſacerdotes imiten
tur angelos in ſobꝛierate coꝛpis re

cerdotes inſtar angelo

pa bulo victurã in ꝑpetuũ mentem
curantes reficere q; ventrem moꝛi

Fm Brego. omel. 2. Angeli em̃ füt
intellectuales pleni ſcientie et veri
tate hoc iubet vniuerſale ↄcilium.
cCcuiꝰverba habent. 32. dil. c. Igno
rantia dicens.ſciant ergo ſacerdo
teers ſacras ſcripturas et canones ⁊
omne opus eoꝝ in pᷣdicatõne ⁊ 0
ctrina cõſiſtat qꝛ ſi in laycis vide⸗

ſii in laicis qua de re.vt b. Grego.

ebent ſemp inſiſtere ſunt em̃ hoꝝ
ſucceſſoꝛes qbꝰ dñs dicit Matt.
5. Clos eſtis lux mũdi.ſuceedunt
eñ̃ epi aplis.6S. diſ.c.quox ac alij
ſacerdotes potiſſimũ curati ſeptu
ggginta duobꝰdiſcipulis qͥ tunc ſpi
ritualiter ſua doctrina dũ viuerẽt
mundũ illumiabant. Sic mõ ſa⸗
cerdotes mundũ illumiare debet
Igeo lumine ſcie oꝑtet eos foꝛe il
luminatos qꝛ nemo dat qð no ha
bet. 1. q. vlti. dahibertu. et. Z. q. j.
c.opoꝛtet᷑ eum qui docet ⁊ inſtruit
gias ru des adpme eſſe eruditum
ac doctum Gobꝛietgsat tus ẽE
Pſpẽaliter ſapie depuiens Eccs. 2.
Loogitaui in coꝛde meo abſiinere

A vino carnẽ meã vt aqnimũ meum
tranffer:ẽ ad ſapiaz. Deuiraremq;

ficiendo mentem potius pabulo ſtultitiam. Jdo apls. . ad Thio.

hijs ↄcludit b. Lho. in ſcdᷣa ſcðe.

. CECcudo ſa

rũ ſobꝛie plus ſapientie mn et epis
eccleſie miſtris quimente deuota

ture carnis terꝛene. pamis ſaciare

bꝛietas indicitur

rtuun intolerabilis inſciẽtia quanto
ma gis in hijs ꝗpᷣſunt nec excuſaiit ſteqꝛ eoꝝ di 18 er
luſticias diligit equitatem videt

dicit li. . paſtoꝛalis. Sacris iris

ſter tenest dno ſuo debitũ erhibe

2 pſalmo. 2. cruite dño in timo

ciales miſiri in eius ſoꝛtẽ aſſumpti

c.1. de celebꝛatõe miſſaꝝ dicuntur

fuitiũ ſacerdotũ in ſeptẽ hoꝛis ca

3. Dicit opoꝛtet epᷣm ſobꝛiũ eſſe Ex

q.j39. ar.]. Ddicẽs. Jdo ſenibus in
quibus rõ debet vigere gd alioꝛũ
eruditiõem et epis ſiue qbuſlibet

debent ſpüalibꝰ officijs inſiſtere ⁊
regibus qͥ ꝑ ſapiam debẽt populũ/
ſubditum gubernare ſpẽaliter ſo⸗

Bebent clerici pꝛecibue 0%
ſacerdotes ⁊ in ſacris oꝛdinibꝰ cõ “
ſtituti iuſte viuere deo ſeruire ⁊ di
ligeẽter hoꝛas canonicas pficere.

Ebent ter

9

tio ſacerdotes viuere iu 6
ſte qꝛ eoꝝ dñs iuſtus et

vultus eius pialmo. x. Juſte autẽ
viuere eſt ſᷣm habitũ iuſticie vine⸗
re Juſtieia güt ſm b. Tho. 2. 2. q.
58. eſt habitꝰ ᷣm quẽ aliquis con⸗
cuiq; tribuit. Cũ aũt de iure mini

re fuitiũ itimoꝛe Malach.j. Si H
ego dñns veſter vbi eſt timoꝛ meaus

re Sacerdotes auũt cũ ſint dei ſpe

iuſte ſm iuſticiꝗ viuẽdo tenentur ’
ſpealia ſuitia o impẽdere que in “

penſum fuitutis eoꝝ. ? 2ſiſtithorc “

nonicis ad qa clerici in ſacris m⸗
ioꝛibꝰoꝛdinib? exiſtentes et omes

N.

SeNE E 1 16 d6

beneficiati eccleſiaſticis beneficijs
religioſi pꝛo feſſi pceteris homini⸗
bus d uuino iure tenent᷑ m panoꝛ.
circa ca.j.de celebꝛatõne miſſaꝝ et
docet Pſalmiſta. Septies in die
landem dirxi tibi ſuꝑ iudicia iuſti⸗

cie tue quibꝰ hoꝛis ſacerdotes in

die naturali ſepties ex iuſticia te⸗
nentur honoꝛare ac laudare oñm
deum ſuum ꝓ beneficio creatiõis

⁊ potiſſimũ redemptõis in quo ſu

ſtinuit ſeptem bncipales ↄtumeli⸗
gs.qꝛ ſᷣm beatũ Lho.quodlibeto

6. q. 8. Clericus ex hoc ipſo ceſt

clericus et pᷣcipue in ſacris oꝛdini⸗

bus oſtitutꝰ tenetur dicere hoꝛas

canonicas vident᷑ em tales ſpecia⸗

liter aſſumpti ad laudẽ diuinã fᷣm
illud Iſa.z. populũ iſtũ foꝛmaui

laudem meã narꝛabit. Bed inqn

tum eſt clericus beneficiatꝰ in cer⸗

ta eccleſia tenet᷑ dicere officiũ ſᷣm
moꝛẽ illius eccleſie.vt.j⁊.diſ.c.de
hijs et in c.inſtitutio de con.diſ.2
Talis aũt officij inſtitutio ſcʒ mo
dus dicendi hoꝛas canonicas eſt
de iure poſitiuo Ideo circa ipſum

poteſtncilium ſine papa oꝛdinare

atq; diſpen ſare.vt in Cle.2.de ce⸗
in hoꝛis canonicis dicẽdis eſt
e iure diuino Jdoqʒ ſi in aliqua
eccleſiqaꝝ hoꝛe beate virginis ſiue

etrntoe miſſax. non aurẽ circa id
d

officiũ moꝛtuoꝝ dicuntur ſicut oꝛ

dinarie ꝑtinentes ad eccleſie offici
um ꝓut tota eccleſia in die aigʒ
dicitur officiũ ꝓ moꝛtuis et in qli

bet eccleſia eſt aliqua ſuꝑ hoc ſpe⸗

cialis cõſuetudo puta vt dicatur
oꝛdinarie officium moꝛtuoꝝ ſemel
in ſeptimana vel qualitercuũqzʒ ali

modi officium moꝛtuoꝝ tenet᷑ cle⸗

ricus beneficiatus in tali eccleſina

in ſcolis aut alibi exiſtens Aliquã
do vero dicitur officium moꝛtuos
rum vel aliquid aliud extraoꝛdi-
narie ꝓpter aliquã cauſam ſpecia
liter emergẽtem. vtputa ad pꝛeces
alicuiꝰpſone aut ob alið ad huiu:
modi officium moꝛtuoꝛum non te
netur clericꝰ in ſcolis vel aliter ra⸗
tionabiliter abſens.quia ſᷣm wil⸗

helmum a laicis idcirco dati ſunt

redditus clericis vt ipſi in officio
vices laicoꝝ qui ſuũ cregtoꝛemac
red emptoꝛem obligantur honoꝛa
re impediti hoc negligũt laude ſa⸗
cerdotum ſuppleant qð in ſe minꝰ
faciunt I deo beneficiati tenentur

ad hoꝛas nedum ex ſtatuto eccleæ?⸗

ſie. verumetiã ex obligatõe. datur

enim beneficium ppter officliam
in ca: quia per ambitioſam deres
ſtri.in.d.qua de re ᷣm eundẽ wilꝰ

helmũ. ⁊ Heinricum de gandauo

in quodlibeto clericus beneficias⸗̃

tus aut in ſacris vel pꝛofeſſus per
appꝛobatam regulam ſ̃m foꝛmam
eccleſie non dicens hoꝛas canoni-
cas peceat moꝛtaliter niſi aliqua
neceſſitate puta pꝛopter defectum

viſus infirmitatem gqut pauꝑtatt
quia libꝛo caret excuſetur. recum2⸗

penſabit tamen talis equiualens
per pſalmos vel oꝛationẽ domini⸗
cam vt tamen ſepties in die deo
laudem dicat. Et debent clerici

tanto ſuo domino omipotenti ſer
uire in timoꝛe et exultare ei cũ tre⸗

moꝛe regputando ſe indignos mix

niſtros tam digniſſimi domini e
4

cum omia fecerint que a domind
pꝛecepta ſunt eis dicãt inutiles ſer

ui ſamus. Omipotẽs em dominꝰ
ſibiüpſi ſufficietiſſimus noſtro nõ

ingliget ſeruitio. Tlult tamẽe a ſua,
c eatura röngalibonoꝛari et gloꝛi⸗
ficari iuxta ülud Iſa.42. Bloꝛiã
meam alteri non vabo. et hic ho⸗

no: in adoꝛatõe latrie deo umpen⸗

ditur. creatura inq; oꝛans deũ cũ
ſuo creatoꝛi loqtur. vt dicir Augꝰ
ſupꝑ pſalmũ.sↄ5. Oꝛatio em eſt pe⸗
titio que ad deũ dirigitur vel ad

pſonas vel ꝑſonã ꝓpter ipſum in⸗

quit wilhelmꝰ de diuina rhetoꝛi⸗
caq Merito igitur pᷣcepit generale
Acllium. et habetur in c. dolentes
De cele.milſ.vbi dicitur clerici viui

nü officium nocturnũ piter ⁊ diur

( N „

ria. Scðo aliqd dicit᷑ neceſſariũ
ſine quo res non poteſt ↄſequi ſuũ
effectum Eſt aüt triplex oꝛationis

effectus. Pꝛimus q dem cõmunis

omibus actibus caritate infoꝛma
tis qui eſt mereri et ad hũc effectũ
nõ ex neceſſitate requirit᷑ e atten⸗
tio aſſit oꝛatõi ꝑ totũ ſed vis pᷣme
intentiõis qua aliquis ad oꝛandũ
accedit reddit toꝛã oꝛatoõem meri
toꝛiã ſic in alijs meritoꝛijs accidit
actibus. Dcos oꝛatonis effectus

eſt ei ꝓpꝛiꝰ qui eſt impetrare et ad

hunc effectum etiam ſuſficit ma
intentio qua deus pncipaliter at⸗
tendit. Si autẽ pma intẽtio de⸗
eſſet oꝛatio neqʒ meritoꝛia eſſet ne
qʒ impetratiua.Lercius oꝛatiõis
effectus eſt que pncipaliter oꝛatio

„

num quantü eis dederit deus ſtu
Liieoſecelebꝛent ⁊ deuote. Ubiem
flflfoqmur terꝛeno pᷣncipi ſtudioſe at
Gattente ſingula agimꝰ a foꝛtioꝛi
regi regum deo loqntes ſtudioſiꝰ
Itcq; attentiꝰ loquamur iuxta men
teem plalmiſte. rex omis terꝛe deus
pſallite ſapiẽter qꝛ ſᷣm Grego. illã
oꝛatõem deus non audit cui iſte qͥ

efficit ſcʒ quedam ſpũalis refectõ
mentis et ad hoc de neceſſitate re⸗
quirit᷑ in oꝛqtione attentio. vñ ðꝛ
.j. ad CLoꝝ. 14¼ Si oꝛem lingus
mens mea ſine fructu eſt. Poteſt
tamen triplex attentio oꝛatõni ad
hiberi. Una qua attenditur ad
verba ne quis in eis erret. Scða
c qua attenditur ad ſenſum verboꝝ
oꝛat non intendit. Tercia qua attendit᷑ ad finẽ oꝛati
oonis ſcz ad deum et ad rem pꝛo
NAQuomòet qualis atten? oꝛatur que quide maxie eſt neceſſa
t oꝛationi neceſſaria et ad eãẽ ria et hanc habere etiam poſſunt

requiſita. ideote et quã doqʒ in tantũ abun⸗

D B 1411 aat bec attentio qua mens in deũ
t enim fertur vt etiam omniũ alioꝝ mens
ttttttentio oꝛationi ſᷣm obliuiſcatur. ſicut dicit PHugo de

to ſi

b. Tho. ſcda ſce. q. ſancto victoꝛe. caueat tñ clericus
83.gr. 13. neceſſaria duplici neceſſi ꝗ libet ne officiũ qð ſibi cõpetit ex
tate. Pꝛimo em neceſſariũ dicit᷑ ꝑ oꝛdine indigne faciat quia quod
qð meliꝰpuenit᷑ ad finẽ et ſic atten iuſtum iuſte exeqndũ eſt Deut. 19
tio ad oꝛoem ſimpliciter eſt necelſſa Et dicit beatus Tho. in ſcripto

d

N

=

6

8

SanmHe „ O Ner.
quarti. Diſt. 24. q. . ar. . queſtiun

cula quinta.quicũq; cum peccato

moꝛtali aliquod ſacrũ officium ꝑ

tractat non eſt dubium quin indi⸗

liter peccet. Dic clericus luſte vi⸗
uendo coꝛam deo reddit ei obedi⸗
entiã honoꝛem ac reuerentiã

rumũ piter ſacerdos iuſte

viuere ipſi caritatis debitũ reddẽ

do cunctos vtcunq; poteſt vᷣbo et

exemplo edificando vt ſinguli vi⸗
deant opera eiꝰ bona et gloꝛificẽt

patrẽ qui ĩ celis eſt. hoc potiſſimũ
ſuadet apłs.j.ad Thio.ʒ. p hec q̃t
tuoꝛ ſcʒ oꝛnatũ pudiciciã hoſpita
litatẽ et modeſtiq ipm facere debe
re.ꝑ oꝛnatum videlicet interioꝛẽ ⁊

exterioꝛem. Interioꝛ quidẽ oꝛna⸗
tus aſiſtit in virtutibꝰ. vt in pſał.

51. Sacerdotes tui induãtur iu⸗

ſticia quã iuſticiã xpᷣc ſacerdos in

eternũ in baptiſmo ſuo impleuit q̃

eſt vera humilitas vt in c. vltimo.

4o. diſt. Nihil em ßᷣm Gregoꝛiũ

in epiſcopali ceruice ſplendidiꝰful

get q; humilitas.et habetur in c.
cotra moꝛẽ?.ioo. diſ. Hũilitas em

cuſtos oĩm virtutũ eſt p̃m eundem

BGreg.li.i9.moꝛaliũ c.jA. dicentẽ
perit omne qð agitur ſi nõ ſolicite
in humilitate cuſtodit᷑.qꝛ humili
bus ſacerdotibꝰ deꝰ dat gram vt
nemo ab eis ſcandalizʒet᷑ ſed multi

ꝑ eos edificen?. Hieronimꝰem̃ ðᷣt
nihil eſt q nos hoibꝰ ita gratos
⁊ vo faciat q; ſi vite merito magni
humilitate ſimus infimi.humili⸗
tate certe adꝗritur ſapia qua ſacer

dos digne ad deü et pxrimũ cõuer
ſatur Pꝛouerb. xj. vbi humilitas
ibi ſapia.humilitatis via ieſum ſa

cerdos imitatur Ideo dicit beatꝰ
Berñn.ᷣmõe.a.de natiuitate dni
cõfoꝛmami uᷣli et renouamini ſpũ
mentis veſtre ſtudete humilitate,z
que fundamentũ eſt cuſtosq; vir
tutum ſectamini illã que ſola põt

ſaluare aias veſtras. idem Berñ.

mõe.ʒ. De aſcenſione dñi dicit ꝑ

hanc humlitatẽ aſcendatis quia
hec eſt via et non alia pꝛeter ipſam

qui em aliter vadit cadit potiꝰ q;
aſcendat quia ſola eſt humilitas
que exaltat ſola que ducit ad vitã
merito pꝛe ceteris ſacerdotes hus

militate oꝛnentur cũ ſint in ꝑiculo

ſiſſimo ſtatu ſ̃m Auguſtinũ ad va

lerianum et in c. ante omnia. 4ͥ.

dil. dicentem. Nihil eſt in hac vi⸗
ta etiam hoc temꝑe laboꝛioſius et
difficilius et ꝑiculoſius pꝛeſbiteri

aut dyaconi vel epiſcopi officio ſʒ
apud deum nihil beatius ſi eo mõ

militetur quo noſter imꝑatoꝛ iu⸗
bet. tenent em̃ ſanctoꝝ loca. ſm be
atum Berũ.vbi ſupꝛa.ꝑati ad ho

noꝛes ad celſitudines graduũ ec⸗

cleſiaſticoꝝ ipſis etiã angelicis hu
meris foꝛmidandas ad ſequendun
autem te domine ieſu vix inueniũn

tur qui vel trahi ſe ꝑmittant qui

velint duci ꝑ viam ma ndatoꝝ tu⸗
oꝛum.Debet inſuꝑ ſacerdos oꝛna

tum exterioꝛem habere decentem.

— K Pp M
vnuſquiſq; m ſuũ ſtatum. regula nus hoꝛror inhabigtt.
ries ſm ſuũ oꝛdinẽ Secularis ym /Elerici et pꝛecipue ſacer:⸗—
eccleſiaſtici iuris ↄſtitutionẽ vt in dotes iuſte viuant ad pꝛoximum
c.clerici de vi.et ho.cle. Sit itaq; per pudiciciaam. SSS

ſuacerdos etiam ſecularis exterius
oꝛnatus vt in ſuo habitu nõ ſit no

tabilis ſʒ mediocris nõ pꝛecioſus

nec nimis vilisvt nec in actiõe nec

vefſtitu videatur rephenſibilis iõ.

Ali. di. S. i. dicitur opoꝛtet illũ eſſe

ꝛnatũu in exterioꝛibus habitu ſc,3

ett inceſſu. habitu vt nec fulgidis
nec ſoꝛdidis veſtibus ſe oꝛnet.ait
em Hieronimus.b. nec affectate

ſſoꝛdes nec exquiſite delicie laudẽ
pa riunt Ideo decreuit conciium
vyt in.c.clericus.4 .di.dicens cle
ricus pfeſſionẽ ſuã et habitu ⁊ in

ceſſu ꝓbet nec veſtibus nec calcia
mẽtis decoꝛẽ querat Sicut enim

in cibis moꝛes eoꝛum cum quibus
viuimus obſeruare monemur ſie
ect de indumentis intelligendũ eſt

Duiſqs em otemptis bijs c qui
bus viuit laucioꝛa ſibi vel auſteri⸗

oiꝛa pꝛe ceteris indumenta vel ali⸗

menta querit aut intemꝑans ſui
eſt qaut ſuperſticioſus eſt ſed clerici
noſtro euo ᷣm. b. berñ.li. ʒ. de cõ⸗

ſi.ad eugeniũ in fine aliud eſſe ali⸗

ud videri volũt nempe habitu mi
lites queſtu elericos actu neutrum
exhibent.nam neq; pugnare vt mi
lites volunt neqʒ vt clerici euange
liʒant cuiꝰ oꝛdinis ſunt iõ cũvtri
uſqʒ eſſe cupiũt vtrũqʒ deſerũt v⸗
trũq; ↄfundũt vnuſqſqʒ in oꝛdĩe
ſuo reſurget iſti in ̊ an qui ſine oꝛ
dine peccauerunt ſine oꝛdine peri⸗
bunt verioꝛ ne alibi oꝛdinandus
; vbinullus oꝛdo. ſed ſempiter⸗

do ſacerdos ad pximum

luluſte vi uere per pudiciciã
quo à pudoꝛe nomẽ ſumit in quo

verecundia ſignatur Eſt em̃ pudi

cicia circa ea de quibus homines
magis verecundant᷑ vt ſunt actus

venereoꝛũ exia ſigna venereoꝛũ ſi⸗

cut aſpecrus impudici oſculalet ta

ctus et qꝛ hec ſolent magis depꝛe⸗

hendi ideo pudicicia magis reſpi

cit huiuſmodi exterioꝛa ſigna.ca⸗
ſtitas aũt magis ipſam venerea cõ
mixtionẽ Ideo pu dicicia ad caſti
tatem oꝛdinat᷑ nõ quaſi virtus ab
ea diſtincta ſʒ ſicut expꝛimẽs caſti

tatis quandã circũſtantiã cũ aũt

ſacerdos qd caſtitatẽ voto ſit ob⸗
ligatus iuſtum eſt vt eã pꝛoximo ꝑ

ſigna exterioꝛa que ad pudiciciã ꝑ
tinent oſtendat abſtinẽdo ab om⸗

nibus quibus caſtitas poſſit ꝑicli
tari aut in ſuſpitionẽ periculi ve⸗

nire. Ideð dicit. b. aug. in li. de fi
de xpiana et habetur in. c. nec ſo⸗

la. 32. q.S. Nec ſola affectu et ta⸗
ctu ſed aſpectu quoq; appetit᷑ ⁊ ax
petit cõcupiſcẽtia feminarũ nec di

catis vos aĩos habere pudicos ſi
habeat oculos impudicos.quia

impudicus oculꝰ impudiei coꝛdis
eſt nũciꝰ nedũ em̃ a malo ſʒ ab om
ni ſpecie mali abſtinendũ eſt.j.ad

ſtola ad oceanum et habetur in. c.

hoſpiciolu. 32. du dicit hoſpiciola

2

tuũ dut rard aut nunq; mulierum

WH
* kE 2

peqdes terant qꝛ nõ põt toto coꝛde

habitare cũ deo qui feminarũ ac⸗

ceſſibus copulat᷑.femina coſciẽtiã
ſecũ pariter habitantes exurit nũ

ÿ de mulierü foꝛmis diſputes fe⸗
mine nomẽ tuü neſciant.

ſpitalitatem.

Ertio de⸗
bet ſacerdos ad ꝓximũ
iuſte viuere per hoſpita⸗

Sacerdotes ſeruent ho/

litatem de qua dicit.beatus pau⸗
lus q d hebꝛe.iʒ.hoſpitalitatẽ no⸗

runt quidã angelis hoſpitio recee
ptis et.j.petri..hoſpitales inni- omnibus mediũ ſeruado
Berñ. li. 2. de cõſide. dicẽtem Te

lito obliuiſci per hanc em̃ placue⸗

cem ſine murmuratioõe qui em apo
ſtolũ ſecutꝰ alios ad hoſpitalitatẽ

Debet inuitare qũo hoſpitalitatis
exhoꝛta toꝛ poterit eſſe qui domũ
ꝓpꝛiam hoſpitibus claudit.oꝛdi⸗

nandus itaq; ſacerdos ad memo⸗

riam reuocet quo abꝛahã et loth.

per hoſpitalitatis opera deo place

re et angelis hoſpitio meruerũt et
quomodo angeli zodomis hoſpi⸗
talem domũ ingreſſi.loth cũ fami

lia liberauerũt quomodo etiã ſᷣm
b. Hiero.aliena rapere conuincit

qque vltra neceſſaria ſibi retinere ꝓ

==è
“ .

batur.mẽoꝛ itaq; ſit ſacerdos ver⸗

bi iudicis extremi illius matt.2.
Hoſpes fui et collegiſtis me.

cerdotes ſeruent

mogeſtiam.

—

„ N. * .

⸗ r

WK

per ſacerdos ad pꝛoximum iu⸗
ſte viuere per modeſtiam que a
modo ditcitur facit enim modes

rgationem ⁊ refrenationẽ circa mo

tus et actus coꝛpoꝛales vt ſcʒ decẽ⸗

ter et honeſte fist tam in his que

ſerio qᷓ; in his queludo agunt᷑.dif
fert tamen in hoc modeſtia a tem⸗
perantia ſᷣm bea.tho.ſcdᷣa ſcðᷣe.q
6. ar. J. Quia temperantia mo⸗
derationẽ adhibet cirea ea in qui
bus oiſficillimũ ẽ moderari ſcʒ cir
ca concupiſcentias delectationes

tactus ¶ DHodeſtia aũt eſt modera

tina in alijs mediocribus inquibꝰ

nõ eſt ita difficile moderari vt ſũt

ver ba in ioco ⁊ ſerio ꝓlata geſtus

coꝛpoꝛis que qualitatẽ indicãt in
hijs omnibus mediũ ſeruãdo ſᷣm

ne medium ſi non vis perdere mo⸗

dum. ondat ſe ſacerdos iraſci ſine
peccato ↄtra vicia.fouendo virtu

tes ipſoſq; virtuoſos pter adulatti

onẽ laudando. Quia vt dicit tuli

us in tuſculis queſtionibꝰ onus iu
uat artes in gloꝛiamq; accẽdimur
om̃s.potiſſimum in admonitione
pdicationis modũ ſernando teſte

grego. li.2.paſtoꝛalis aliter admo
nendi ſunt viri aliter femiĩe aliter

iuuenes aliter ſenes. aliter leti atq;
gliter triſtes. aliter ſubditi alirer
pꝛelati aliter ſerui aliter domini?

ſic de ſingulis hoĩm generibus de

bitũ modũ circa vnũqðq; ̃nando

hoc docet ᷣm andreã cum mode⸗

ſtia ad quã vltra pꝛedicta perti

net diſcernere quid ſit faciendum
et quid dimittedũ quid et quo oꝛ
dine ſit agendũ et in hoc firmiter

SDebe

pꝑſiſtere dignũ eſt vt ſacerdos me⸗
dius inter deũ et plebẽ q;tum pote
rit in omnibus ſuis actibus exte⸗
rio:ibus medius incedat ne qͥd mi
nus qgendo.ne qͥd nimis agendo.

⁊ cũ angelis vt ſupꝛa dictũ eſt cõö⸗

petur. vita atq; viuendi eius mo⸗
gus angelũ luc is ipm populo oſtẽ

er modeſtiam.

Ebet quar
tea ſacerdos angelos imi
taando pie viuere q;uis eĩ
pietas ad omnia vtilis ſit ꝓmiſſi
onem habens vite que nüc eſt 2 fu
ture .j. Thimo. «. ſuper ꝗᷓ verba
dicit. b. ambꝛo. pietati aũt operã
Dandã cõmonet q; grandẽ habet
pꝓfectũ qui em miſcðie ſtudẽt ſeni
oꝛibus vicem reddentes parenti⸗

bus. ⁊ in pñti vita auxilis deinon
deerunt illis et infuturo immoꝛta

litatem habebũt cũ gloꝛia. pietas
eceirm ſᷣm Luliũ et.b. tho. ſcda ſcðe.
g. jo1. ar. 2. exhibet officiũ ⁊ cultũ

väväytgtt officiũ referatur ad obſequiũ

noꝛẽc. Quia vt aug.ait.x. de ci.dei
dicimur colere homines quos ho
nonficatione vel recoꝛdatiõe vel
pꝛeſentia frequẽtamus. accipitur

tñ ibið ſᷣm aug pietas moꝛevulgi

ꝓ miſericoꝛdia.q;uis a miſericoꝛ⸗

Qisa differat qꝛ milericoꝛdia ſiudʒ

dQdg relenandas miſerias ꝓximoxꝝ
cx hoc ꝙ ſunt cõiuncti vel ſangui⸗
ne vel familiaritate vel ſaltẽ natu⸗
re ſimilitudine. in oĩbus aliqͥa hu

