bus ac bonis chriſtianis abſq; pcc

cato tolerari poterit et ſuſtineri.

Caute tamẽ ageret quilibet domi
nus ac prfamilias vt in pꝛincipio
gquadrageſime familia ſuã ꝑ ſe vel

aliũ auiſaret ac inſtrueret de inten
tione ſue cõſuetudimis dicẽdo ter
in ebdomada huius qua dra ge⸗
ſime quã oẽs attingentes.⁊ꝛj.annũ

ieiunare deberẽt dabitur bing re⸗

fectio non potentibus ex rõnabi⸗
libus cauſis totã quadrageſimam

7

ſeiunare nec eſt intentiõ s mee da⸗
re bis comedere obligatis ad ieiu
nandũ totam quadrageſimq ex p⸗
ccpto.ↄſulat itaqʒ vnuſquiſq; ſuũ

gquadrageſiiue peccat moꝛtalit ab
Bergo peccato ego volo foꝛe un⸗
munis cũ coꝛda veſtra ac cauſe ie⸗

ꝗgq: ſine cauſa frangens vnum diem

nem iudico relinqaendo vos con
ſcientijs veſtris. dicet foꝛte aliqs
cõtra hec.taliſmodi ꝓteſtatio vel

uvat eũ a peccato familie cuius ne⸗
dũ generalẽ ſed et ſpecialẽ curã ge⸗
rrere debet iuxta ülð apłi.j.ad thi⸗
mao. J. ſi qͥs ſuoꝛũ ⁊ maxime dome

ttt eſt infideli deterioꝛ. pleriq; em
ma gnates ac patreſfamilias dili⸗

teem inuenient aliquos vtriuſq; ſe
rus de qnibus merito pᷣſumptio⸗

to dei timoꝛe pᷣter cauſam excuſan
tẽ a ieiunio plus allecti gula q; ne⸗
ceſſitate comedant poteruntq; de
ber moꝛalem habere certitudinẽ.

poſlſunt bene et male fieri. ad pec⸗
catum moꝛtale. —
qua nõö⸗-
nuulli innixi Johannis
er ſon dictis aſſerüt ꝓ
rumũ ad peccatũ moꝛtale indicari

AWrieeno

gfeſſoꝛẽ nec ſit immemoꝛ ſue ſalut

iuniũ frangendi mihi ſint incogni
te et cũ mihi nõ ſit certitudo nemi

gaimonitio patriſfamilias nõ rele

ſticoꝛũ curs nõ habet fidẽ negauit

gentius conſiderando ſuã familiã
bis diebus ſupꝛa dictis comedene

nẽ foꝛmabũt violentã ꝙ poſt habi

pPpeccato iudicare etiam in hijs que

poſſe etiam in bijs aue Poſſunt be
ne et male fieri dicit em̃ JIdem ger
ſon libꝛo ſuo quarto de conſolati

one theologie pꝛoſa.⁊. Certitudq
vna eſt ſuꝑnaturalis.alia naturas

lis.tertia moꝛalis ſiue ciuilis Cer
titudo ſuꝑnaturalis ita ſe habet
ꝙ nõ ſtat aliquẽ ſic aſſentire et fal⸗
li et hec iterũ certitudo diuidit᷑ qiꝛ
quedã eſt euidentie clare et intui⸗

tiue in patria beatoꝝ.altera euidẽe

tie reu elate in illuſtratione ꝓphe⸗

tarũ.tertia ſolius adherẽtie in ſpe

culo et in enigmate que nõ euiden
tie rationis innititur ſed aucroꝛis
tati diuine qualem certitudinẽ fi
des habet ⁊ pꝛeſtat in coꝛdibꝰfide

lium. Eſt em quelibet huiuſmodi

certitudo tanta ꝙ per nullã poten
tiam etiã diuinã ⁊ abſolutã fallax
eſſe poteſt alioqͥn deꝰ negaret ſeip
ſum qð eſt ↄtra apł'm.ꝛ. ad Thio.
2. hanc philoſophoꝛũ ſcola non vi
dit neq; ſtoicoꝛũ neq; ꝑipathetico
rum neq; achademico:ũ hec certi⸗
tudo pꝛo tertio diſtinctionis mẽ⸗
bꝛo fidelibus oibus dum peregri⸗

nantur in via cõuenit quos tanta
certitudiue nedũ duodecim arti⸗

culis fidei ſed toti ſacre ſcripture
credere neceſſe eſt actu vel habitu
implicite vel explicite qualiter cre⸗
dendo certi ſunt neq; falli poſſunx
alioqͥn dubius in fide infidelis eſt

hanc certitudinẽ in martitibꝰvidi

mus vt abſq; vlla dubitatiõe mal
lent relinquere vitam qᷓ; fidem.ce⸗
terũ paulus hac ſubnixus expꝛeſſu
rus vehementiã certitudinis aſſe⸗
ruit cõditionalẽ cuius antecedẽs

gſſeruit impoſſibile etiã inquit ad

f— — -—U

õ

gał.j.neqʒ nos aut angelꝰ pe celo
eusgelizaret vob pterq; qð euan⸗
gelizauimꝰ vobis anathema ſit ne
aʒ tamẽ negandũ eſt qͥn paulus vl
tra certitudinẽ adherentie per fi⸗
dem certitudinẽ habuerit euiden⸗
tie ꝑreuelationis illuſtratiõem et

quodamodo in tranſitu ſeu raptu

gloꝛiam. poꝛro certitudinẽ aliam

qꝗ naturalis dicitur inuenimus qᷓ
talis eſt ꝙ non ſtat ꝑ naturã ꝙ ali

quis taliter aſſentiat et fallat᷑ hac

ariſtotiles ⁊ ꝑipatetici ⁊ ſtoici phi
poſuerũt nobis poſſibilem in pꝛi⸗

mis pꝛincipijs pꝑ ſe notis cognitis
videlicet ex ſola terminoꝛũ appꝛe⸗
henſione vt ꝙ quodlibet eſt vel nõ

eſt poſuerũt et in ↄcluſionibus de

moñnſtratis et in euidẽti conſequẽ
tia deductis per talia pꝛicipia quẽ
admodũ dixerũt mathematicam
cciẽtiã eſſe certiſſimã.achademici

vero in qbus ſocrates carneades
⁊ cicero de hinc poſterioꝛes aliqui
nouã viſi ſunt induxiſſe ſcientiam

nihil ſcire ĩmo nec hoc ſcire ꝙ ni⸗

hil ſcimus ita tollere voluerunt in

medio certitudinẽ omnẽ dicentes

de omni read vtrãqʒ ꝑtẽ ex equo
diſputari poſſe et ita neqʒ pꝛimã

dequa locutiſumus certitudineʒ
ſupernaturalẽ neq; naturalẽ puta

bant vllã eſfe. deniq; certitudo qᷓ

moꝛalis dici poteſt vel ciuilis tan⸗
gitur ab ariſtotile vna cũ pꝛeſente
certitudie pꝛimo ethicoꝝ circa pᷣn⸗
eipiũ cuius ſentẽtia eſt diſciplina⸗
te eſſe in vnaquaqʒ re certitudinẽ

querere iuxta exigentiam materie

qua vicioſum eſt inquit perſuadẽ
tem querere mathematicum ⁊ mo

ð

ralem demõſtrantẽ nõ em̃ conſur⸗
git certitudo moꝛalis ex euidentia
demõſtrationis ſed ex ꝓbabuibꝰ
cõlecturis groſſis et figuralibus
magis ad vnã partẽ qᷓ; ad alteram
Talem certitudinem ſi penitus ne
gauerint achademici ſi nõ eampᷣ⸗
terea ſufficientẽ dixerint ad aliqᷣd
moꝛaliter oꝑari.viderint. qua ra⸗
tione pꝛeſumpſerint aliquid vel a⸗

ere bonũ vel omittere malũ cons
foꝛmiter ad iudiciũ rõis qle debert

eſſe certum ſic certa eſt in ſe virtus
alioqn virtꝰnõ eſt. dicit idẽ iohan

cancellarius in tractatu de cõtraa
ctibus ꝙ pꝛobabilis certitudo ſuf

ficit in moꝛalibus vt non exponat
ſe quis periculo vt dicunt docto⸗
res de celebꝛante miſſam et ſimili⸗

bus vbi reqritur ſtatus gratie ꝓ
ſufficit ad hoc pꝛobabilis cõiectu
r4 qꝛ certitudo alia ſine reuelatõe
nõ habetur ꝓut in moꝛalibus di⸗

cit ariſtotiles ſumendã eſſe certi⸗
tudinẽ groſſe et figuraliter q certi
tudo nõ remouet in vna parte om
nem ꝓbabilitatẽ vel opinionẽ alte

rius ptis licet magis declinet ad
iſtam vel ad aliam qð ſufficit EE
hijs dictis iohanis gerſon quida

volunt cõcludere ꝙ ex hac moꝛali
vel ciuili certitudine paterfamili⸗
as vel quilibet alius poterit nõ ie

iunantẽ diebus quadrageſime iez
iunabilibus iudicare ad peccatia

moꝛtale ſic ꝙ cõtra hoc ſuũ pꝛopꝛi
um iudiciũ dando ei bis comede⸗
re faceret cõtra pꝛopꝛiã cõſcientiã

edificdo ad gehennam peccaret

9

moꝛtalr Et foꝛte volunt ꝙ ad cu⸗
rã quãẽ ðᷣbet ſue familie pertineat

ev groſſis figuralibus cõiecturis
æã iudicare. hijs ad ieiunandũ foꝛ

tes et idoneos quos pᷣſumit cibũ
vis diebus ieiuniabilibus denega

do. Quod ſupꝛadictus doctoꝛ l10

phannes cancellarius ſane dicta ip
tendere neq; dicere cũ in pꝛedictis
verbis quibus loquitur de certi⸗
tudine moꝛali habita ex groſſis fi
guralibus ↄiecturis nõ loquatur
de iudicio ꝓximi ſed de iudicio ꝓ
pꝛio quo homo ſeipſum iuxta di⸗

ccti apoſtoli.j.cox.xi· Oebet iudica

revt patet cla rius dicta ac mate⸗
riam de qus loquit intuenti.

.¶ Judicare ſimiliter iudici

um ſumitur multis modis.

materie clarioꝛi intelle⸗

ctu notandũ ꝙ iudicare

eſt iure diſceptare. ius dicere. de⸗

termĩare cauſam vel iudicio dam⸗

nare. Similiter hoc iudiciũ mul⸗

tipliciter accipit᷑ vt in.c.foꝛus de
ver. ſig:⁊ nota. archi.circa.c.pꝛece
pta. 5. di. et glo. ſuper re in iudi⸗
cijs de re. iuris in vi. Eſt em iudie
diciũ auctoꝛitatis miſterij appꝛo⸗
bationis examinatiõis diſcuſſio⸗

nis ſed in ꝓpoſito loquoꝛ de hoc
vocabulo iudiciũ pꝛout recta de⸗
terminationẽ vel diffinitionem iu
ſtoꝛũ tam in ſpeculatiuis q;pꝛaeti
cis.in oibus tñ ad rectũ iudicium
duo re quirunt᷑ quoꝛũ vnũ eſt ipſa

virtus ꝓferens ludiciũ et ſic iudi
cium eſt actus rõnis determinare
em vel diffinire aliquid rõnis eſt.

ſius intelligendo minime videt᷑ in

aliud aũt eſt diſpoſitio iudicãtis

ex qua bʒ idõeitatẽ ad indicandua
recte et ſic in his que ad iuſticiã ꝑ

tinent iudiciũ pꝛocedit ex iuſticia
ſicut in hijs que ad foꝛtitudinem
ptinent ex foꝛtitudine ſic ergo iu⸗
diciũ eſt actus iuſticie ſicnt ł᷑clinã
tis ad recte iudicaudũ pꝛudentie
aut ſicut iudiciũ ꝓferentis.ſic er⸗
go ſumitur indiciũ in ꝓpoſito vt
eſt actus ſineſis que impoꝛtat iudi
cium rectũ nõ quidẽ circa ſpeculaz
bilia ſed circa particularia oꝑabi⸗
lia circa que eſt etis pꝛudẽtia. Eſt
ergoĩ ꝓpoſito iudiciũ firma dez
liqua re vel perſona ratiõis ſenten

tia vt innit Alex. de ales in ſümna

ſug parte. 2. a. 4. et bea tho. in
ſcda ſcdᷣe.q.o. Rectũ em̃ iudiciiũ

ſm b. tho. ſcõᷣa ſcðe.q. j.ar.ʒ. n

hoc cõſiſtit ꝙ vis cognoſcitiua aa
pꝛchendit rem aliqus ſᷣm ꝙ in ſe
qð ꝓuenit ex recta diſpoſitiõe vir

tutis appꝛehẽſiue ſicut in ſpeculoſi

fuerit bñ diſpoſitũ impꝛimunt᷑ foꝛ
me coꝛpoꝛiſi ſᷣm vlut ſi vero fuerit
ſpeculũ male diſpoſitũ apparẽt ibi
imagines diſtoꝛte et pꝛaue ſe ha⸗
bentes aüt virtus cognoſciti⸗

ua ſit bene diſpoſita ad recipiẽdũ

res ſᷣm ꝙ ſũt contingit adem ra⸗
dicaliter ex natura ↄſũmatiue aut

exercitio vel munere gratie et hoc
dupliciter vno modo directe ex pz⸗
te ipſius cognoſcitiue virtutis pu

ta qꝛ nõ eſt inbibita pꝛauis conce

ptionibus ſed veris ⁊ rectis ⁊ hoc
ptinet ad ſineſim ſᷣm ꝙ eſt ſpecia⸗

lis virtus Alio modo indirecte ex

konadiheſtonenhreriehepifi ..

.

s

— — 2 —————— — — — —
f—— E– — — — — .e fhfhfhd”

W

N

dicet de appetibilibꝰ 2 ſic bonum
virtutis iudiciũ conſequit᷑ habitꝰ
virtutũ moꝛaliũ ſed circa fines ſi
neſis aüt eſt magis circa ea que ſüt
Qd finẽ᷑. Ex hijs ſequit᷑ ꝙ ad rectũ
Diffinitiuũ rõnis iudiciũ de re ali
qua aut pſona requirit᷑ cogmtio
coꝛũ certa ex quibus ratio firmat
ſententiã et nõ ſufficit ſola ſuſpi⸗
tio que eſt acceptio vnius partis
cũ foꝛmidine alterius qꝛ ſpᷣm ariſto
tilẽ. : ethi. vnuſquiſq; iudicat bñ
cognoſeit et hoꝛũ iudex eſt bonꝰ
Fm ergo vnũquodq; bene iudicat
in vnoquoq; eruditus ſumpliciter
güut qui circa omnia eruditus ẽ cũ
aũt cauſa ꝓxima peccati moꝛtalis
ꝗ̃ eſt voluntas hois alieni ſit nob

incognita ſᷣm illud opli qͥs ſcitho

minũ qᷓ ſunt hoĩs niſi ſpus hoĩs qͥ

in ipo eſt nõ poſſumꝰ de peccato ꝓ

ximi noſtri a pꝛioꝛi habere cogniti
onẽ neqʒ ſcientiꝗ qͥ eſt rem ꝑ cauſã
cognoſcere ⁊ qm̃ üllius eſt cauſa et
nõ cõtingit ſe aliter habere pꝛimo
poſterioꝛũ nõ poſſumꝰ ꝓximũ iu⸗
dicare ad peccatũ moꝛtale a pꝛioꝛi
Qusa de re indiciũ quo ꝓximũ iu

dicamus moꝛtaliter peccare opoꝛ⸗
tet foꝛe a poſterioꝛi ſcʒ ex effectibꝰ
ximũ qui ſũt oꝑa eius q cogno⸗
cimꝰ ſenſibili cognitiõe hec autẽ

opa interdũ ita manifeſte ſũt ma⸗

la ꝙ neaueüt bñ fieri iõ manifeſte
iudicant malã volũtatẽ pximi et

ſic eis cognitis rõ firmat ſentẽtiã

male voluntatis ex hijs opibꝰ põt

vnus homo ꝓximũ ſuũ ad pecca⸗/
tüũ moꝛtale iudicare iuxta bũ oñi
Mathei.7. ex fructibus eoꝛũ co⸗
gnoſcetis eos.que em mãifeſta ſũt

. ꝓhibent vt ſi quis videret pꝛo⸗

xumnũ ſuũ foꝛuicari.parentẽ ſuum

pꝛeter neceſſitatẽ verberare. blaſ⸗

phema verba in deũ dicere. poteſft

firmare ſententiã iudicando iyßm

moꝛtaliter peccare cognoſcẽdo em̃

talia opera certe cognoſcit malam

voluntatẽ ex qua talia opera pce⸗

dunt cũ ex bona ꝓcedere nequeoõt
et ſic cognoſcũt cauſam ꝓximam

peccati moꝛtalis que eſt mala vo⸗

luntas ex qua contra legem dei ꝓ

cedunt. Sunt aur alia opera que
poterut ex mala etiã interdum ex

bona voluntate pcedere et ſic aliꝰ

qñ bene.aliqñ male fieri etiam ſi

habeat multũ mali apparentiã ſioa
que nõ ſunt ſigna ſufficientia ma⸗

le voluntatis ratiõi certitudinem

generantia qua poſſit firmare ſen
tentiã de re vel perſona ſed ſemper
relinquunt foꝛmidinẽ alterius ꝑ⸗

tis ſcʒ ꝙ foꝛte ex bona volun tate

pꝓceſſerint talia opera cũ potueriit

ex bona volũtate ꝓceſſiſſe. Ex his
operibus q̃ poſſũt bene ac male fie

ri ꝓhibet ons ꝓximũ iudicare io.

7. dDicens nolite iudicare ſᷣm faci⸗

em ſed iuſtum iu diciũ iudicateſis
militer Mathei. 7.vbi dicit nolio
te iudicare ⁊ ñ iudicabimini noli⸗

te condemnare 2 nõ condemnabi
mini qð exponẽs beatꝰ Aug.ſer.
⁊02. de tempoꝛe dicit audiuimus
euangeliſtã dicentẽ fratres cariſſi
mi nolite iudicare vt non iudicez
mini qͥd eſt fres cũ ipſe dñs in alio
loco euãgelij dixit nolite ſᷣm faciẽ
iudicare ſʒ iuſtũ iudiciũ iudicate
et alibi ðꝛ iudicium verũ iudicate

n5 em ſibilectio Straria eſſe poteſt

ſed itellectũ ſob:iũ querit in ↄuer⸗
ſatione humana. dilectiſſimi fra⸗
tres ſunt aliqua que rationabili⸗
ter repꝛehendunt᷑ ſuntvero quedã

que nõ ſine peccato iudicant aper
ta em mala et iudicari et argui de

bent. Illa vero que ignoꝛamus
vtrũ bono vel malo animo fiãt ſei

re nõ poſſumus.iudicare penitus

nõ debem verbi gratia vides ho

* 5 * 4

minẽ frequetius ieiunantẽ cõgau⸗

de et noli nimis laudare qꝛ poteſt

hoc ⁊ pꝛo humana gloꝛia fieri ſed
2 noli vituꝑare qꝛ poteſt et ꝓ deo
2 ꝓ anime remecdio ieiunare vidi⸗
ſtigliũ indicto publico ieiuniovel
le pꝛandere cũ dilectione admone
ſi dixerit ꝓ ſtomachi laſſitudie ſe
leiunare nõ poſſe crede noli iudica
re qꝛ vtrũq; poteſt fieri vt per gu⸗
lam vel luxuriam pꝛandere velit et
pꝛe infirmitate ieiunare nõ poſſit
maxrima em pars generis humani
ingdiſcreto iudicõ ad rephendẽdũ
pꝛompta et parata eſſe ꝓbatur cũ
tñ nõ ita ſe velit ab alijs iudicari

gqũo vult alios iudicare h.baug.
Tale iudiciũ de ꝓximo etiã ꝓhi⸗
bet beatus Paulus. j. coꝝ. 4. di⸗

cens nolite ante tpus iudicare do
nec veniat dñs et illuminet abſcon
dita tenebꝛaꝝ.que verba exponẽs
b. aug. ſer. 23. 7. de tempoꝛe dicit.

NDuid eſt ante thus niſianteq; eoꝛ

ſa inuicẽ videatis et qñ erit tem⸗
pus donec veniat dns ⁊ uluminer
gbſcondita tenebꝛarũ manifeſta⸗
bit cogitationes coꝛdis et idẽ pau

lus in hacmateria dicit ad roma.
4. qui nõ manducat manducan⸗

Nere DrYvO

tem nõ iudicet tu quis es qui iudi

cas alienũ ſeruũ.ſuꝑ que verba di

cit beatus Ambꝛo. manifeſtum eſt

ſeruũ nõ debere cõſerui voluntatẽ
iudicare cui lex in hac partetra⸗

dita nõ eſt nã qua conſciẽtia edat

vel nõ edat deus iudex eſt cuiꝰ ſer
uus eſt. Ex his cõcluſiue ſᷣm bea.
tho. in ſcðᷣa ſcdᷣe.q.do. ar.2.dicen

dum eſt ꝙ iudiciũ in tm̃ eſt licitum
inquantũ eſt iuſticie actus ad hoc
aũt ꝙ iudiciũ ſit actus iuſticie tria
requirunt᷑ ſoꝛimo qͥdẽ vt ꝓcedat
ex inclinatione iuſticie Secundo
4 ꝓcedat ex auctoꝛitate pᷣſidẽtis
Tertio ꝙ ꝓferatur ̃m rectam ra⸗
tionẽ pꝛudentie. qdcunq; aũt ho⸗
rũ defuerit eſt iudiciũ vicioſum et
illicitũ.vno quidẽ modo qñ eſt cõ
tra rectitudinẽ iuſtieie et ſic dicit᷑
iudiciũ peruerſũ vel iniuſtũ Alio
mõ quando homo iudicat in hii⸗
in quibo ñ habet auctoꝛitatẽ et ſi
dicit᷑ iudiciũ vſurpatũ Tertio mo
do qñ deeſt certitudo rõnis puta
cum aliquis de hijs que ſunt oc⸗
culta per aliquas leues cõiecturas
iudicat et ſic dicitur indiciũ ſuſpi
cioſum vel temerariũ. Tale etiam
videtur eſſe iudiciũ ꝓcedens ex cer
titudine moꝛali videlicet ex ꝓba⸗
bilibus coniecturis groſſis ⁊ figu
ralibus magis ad vnam partẽ am
ad aliã inclinantibus quali iudis
cio beatus paulus qd roma.j. ꝓ
hibet ꝓximũ iudicare dicens Tu
quis es qui iudicas alienũ ſeruum
dñno ſuo ſtat an cadit qui nõ man
ducat manducantẽ nõ iudicet Cõ
tingit ex tali certitudine moꝛali qᷓ
elſt vᷣa ſuſpitio cum ſit opinio mali

hh fh fhf.

—

-e-.?l

de pximo er leuibꝰ iudieijs iudicã

tem ꝓrimũ guiter peccare ᷣm tres
Fara uſerd alm Saua eſken

õ iudicijs de bonitate alicꝰ dubi

tare incipiat.⁊ H̊ eſt veniale et leue

petm̃. ꝑtinet em̃ ad tentatõeʒz hũa
nãa tanq; ſine ꝗᷓ vita iſta nõ ducit᷑.

vt habet in glo. ſuꝑ illd. i. Coꝝ. 4

–

Tolite añ tps iudicare. Scos q
dus eſt cũ aliqͥs p certo maliciã al
teriꝰeſt imat ex leuibꝰ iudicijs.⁊ B

ſi ſit de aliq gui eſt pctm moꝛtale ĩ

.

Vntũ nõ eſt ſine ↄteptu ꝓximi. vñ

glo. ibidẽ ſubdit. ſi ̊ ſuſpitões vi

itig tñ. id ẽ diffinitões firmaſq;
ſnias ↄtinere debẽ?ꝰ. vt in c. incer⸗

ta.ʒ0. q..vbi dꝛ Incerta.n.nulla

tenꝰ iudicẽꝰ. Cõcoꝛdat wilbelmꝰ

2 4. dices Si aliq̃s credit malũ ð

aliqᷓ ex aliqͥ qð ipſemet ꝑcipit.hᷣ pt

eſſe dupir aut illð pᷣt fieri bñ ⁊ ma

le aut tmꝰ male ſi pt fieri bñ ⁊ ma⸗

le g vt cõiter illð nõ fit niſimale.

licet in caſu ſingulari ⁊ raro poſſit

fieri bñ aut freqnter fit bñ et fre⸗

Inter fit male ſi Pcaſu aliqᷣs cre⸗
dat petm̃ moꝛtale de alio peccat

moꝛtalit᷑ qð eſt iudiciũ temerariũ

caritatẽ quã hr̃e debet ad pxim

Di aüũt cõiter fit male raro bñ ſu

ſpicãdo malũ de ꝓxio non peccat

moꝛtalit.peccat tn firmiter credẽ
do malũ de ipſo.vt ſiqͥs videret a
liquẽ in aliũ multũ iratũ crederet

w vellet eũ occidre exẽplũ.ʒ4A.diſ.

c.j. Terciꝰ gradꝰẽ qn aliqͥs iudex

cx ſuſpitoe ꝓcedit ad aliquẽ ↄdẽ⸗
nãdũ.⁊ h̊ directe ad iiuſticiq ꝑtiet
FVn eſt petĩ moꝛtale . hre em mala

=ð Sy Pyoveee

lũ. Judicari de oꝑibus pᷣt eſſe qñ

opinionẽ de alio abſq; ſufficienti
cauſa iniuriat᷑ ei ⁊ ↄtenit ipm. nul

lus ãt debet aliũ atenere aut noon·

mentũ qdcũq; inferꝛe abſq; cauſa

feſta iudicia de malicia alicꝰdebe
mus eũ vt bonũ hr̃e in melioꝛẽ ꝑtẽ
interpᷣtando qð dubiũ eſt etiam ſi
freqntiꝰ fallamur.meliꝰẽ em̃ ꝙ ali
qͥs freq ntiꝰfallat᷑ hñs bonã de ali

malo hoĩe q; ꝓ rariꝰ fallat ybäũẽ
malã opiõem de aliq̊ hoĩe bono g

ex h̊ fit iiuria alicui.nõ ãt ex hᷣmo
QDua de re cũ nõ habẽ? certitudi⸗
nẽ actuũ ꝓximi ꝑ eius ↄfeſſionem
agut legitimã teſtiũ ꝓpbatõʒ ł facti
cuidentiã qᷓ nõ pᷣt aliq tergiuerſa⸗
tõe celari debemꝰ iudiciũ eoꝝ deo
cõmittere qͥ eſt ſcrutatoꝛ coꝛdiũ et
Oↄgnitoꝛ ſecretoꝝ Hiere.i7. ⁊ in c.
tua nos de ſymo. eos in meliꝰ intp

tando ne alios iudicãdo noſipos

2deẽnemus. hanc ſnĩiam appꝛobat
ſupꝛa dictꝰcancel. Joh. gerf. ĩ tra
cratu ð ↄgnitõe pctõꝝↄſideratõe:

F5.dDicens. Judicare aliũ firmiter

eſſe malũ erga deũ ⁊ iuſte dãnanð
pꝓctm̃ eſt moꝛtale cõtra bonitatem
ſpũſſcti. Eſtq; ſtultũ ⁊ iniuſtũ iu⸗
dicare de G̊ qð neſcitur qð citius
iudicari debet ad bonũ q;ad ma⸗
opa de ſeipſis ſunt talia ꝙ qcun
mõ ipſa fiant non pñt bñ fieri nec
per bonã intentõem nec alioꝰ⁊ ibi
pᷣt bene pcerto iudicari ꝙ ſunt ma
la ⁊ 'alter male fecit. Si oꝑa ſũt
indifferentia vel talia ꝙ poſſunt
bene et male fieri iudicare ꝓ certo
ꝙꝙ mgla ſint niſi gliter appa reat eſt
petm moꝛtale qꝛ tã cito ĩmo citius

L A

„

1.

indicari debet bonũ q; malũ qñ fi

eri poterat bene. In hoc tñ caſu
et alijs haberi poſſunt ſine moꝛta

li peccato ſuſpitiões et indicia le⸗
nunia quaqua bonũ ſit eas cauere.
Igdgem Joh. gerſon loquens de coꝛ
reptiõe ꝓxumi.tractãs illð DHat
thei. j8. Si peccauerit in te fra⸗
ter tuus coꝛripe ipᷣm ⁊c̃.ðt coꝛre-⸗
tio ꝓximi eſt in pcepto ſi tñ iſte ſex

ↄditões ↄcurꝛãt. Pꝛima eſt certa

ppcti ↄgnitio qꝛ ex ſola ſuſpitõe nõ
Debet fieri. Scðda eſt maſuetudo
in coꝛripiẽdo.Tercia ꝙ in alio ſit
optitudo ad coꝛripiẽdũ. Quarta
elſ ſpes ꝓbabilis de coꝛrepti coꝛre
ctõne Quinta ꝙ pctm̃ ſit moꝛtale

nõ tm̃ veiale. Dexta ꝙ nõ ſit ſpes
hñdi melius opoꝛtunitatẽ tꝑis
d co:rigendũ ſeu coꝛripienð Iſt
ſex ↄditoibꝰnõ ↄcurꝛentibꝰ. licet

bp̈cepto ligetur nõ tñ ligat᷑ ad exe/
gquendũ id ẽ coꝛripiendũ ſʒ pt dif
ferꝛe ſine pctõ Ex hijs dict claret maius malũ fficax.
minus malũ. Cum g& interptamur
opa noſtra in deterioꝛẽ ꝑtem nos

intentio dicti Joh. gerſon ꝗ in ſu
pioꝛibꝰ ſuis dictis bus loqrur ðᷣ

certitudine mo: ali nõ intendit ꝓ
cernr ſola certitudine moꝛali ꝗᷓ eſt ſu
ſpitio niſi alia certitudo cõcurꝛat

ſit ꝓximꝰ ad petm̃ moꝛtale iudieaã
dus cũ in pma ↄditõe velit ꝙ fra⸗
ter nõ teneat᷑ coꝛripere niſi habeat
cert pcti agnitõez ⁊ hanc certitu

dinẽ vult foꝛe diſtinctã a certitu⸗
dine moꝛali ſubiũgens ex ſola ſu-⸗

ſpitõne non debet fleri aꝛ ſuſpitõ
eſt certitudo moꝛalis. Si nõ tene

tur prfannlias vel qᷣlibʒ alius coꝛ

ripe familiã tanq; ꝓ pctõ moꝛtali

er lola mo:ali certitudine minus

Wrrnno

debebit eam ad pctm̃ moꝛtale iu⸗
dicare ex tali certitudine cibũ foꝛ
te neceſſariũ ſubtrahẽdo quẽ pr⸗

familias tenetur ſuis miniſtrare.

Duãqus quilibet ho teneat erp

cepto oñico ꝓximũ ſuũ ſic ſeibdᷣm
diligere nõ tũ tenet eü vt ſeibᷣm iu

dicare neqʒ facta eius vt ſua ppa

interptari. dubia em facta pximi
ſcz ea que bono vel malo anio po⸗

terũt fieri tenet᷑ in melius interp

tari ex qua ds hũanitate ꝑſonam
ꝓxĩ ex eis ad honeſtiꝰiudicando.
etiã ſi mali ſuſpitõnem generent.
Ffacta autẽ ꝓpꝛia dubia debet in
deterius interpᷣtari et ꝑea ſeipᷣm

Paae iudicare.Et rõ diuerſitatꝭ

oꝝ iudicioꝝ. ſjm btm̃ Tho. vbi

ſupꝛa eſt. de opibus em̃ ꝓpꝛijs que
male fieri pñt debemus iudicare
remediũ bonitatis quod eſt ꝑ gra

Remediũ aũt qð eſt efficax cõtra
maius malũ etiã eſt efficax contra

ipos malos iudicãd o etia ſi foꝛẽt

bona nemini facimus iniuriã ſed

nobis ꝓfectũ.remediũ gre optan

doſcʒ vt deo ſint grata maioꝛ gra
poterit nob is erh
iudicio dari.qꝛ deus reſpicit in o
rationẽ humiliũ. piarũ em̃ mẽtiũ

oc humili nr̃o

eſt agnoſcere culpas vbi culpa nõ
eſt. inquit beat? Aug. ⁊ habet. in
c.ad eius.ð.diſ.et in c.conſiliũ de

obſer. ieiu. Sic ſanctꝰ job inter

tatus eſt oꝑpa ſua dicẽs Job. 9.c.

Uerebar omig oꝑa mea Cũ enim
nelciat hõ vtru gmore an odio di

–
õõ

C OS PDPp

gnus ſit Eccs.9.qũo poterit oꝑa
iua in melius interptari que ex di
gratia ipſi incognita ſfm cõmunẽ
legem. bonuratem recipiunt. Sic

etiam poterimꝰfacta ꝓximi ex ſup
poſitõne in deterius interptari cũ

dDoebemus malis pximoꝝ remediũ
agdhibere. vt fit in iudicio penitẽ⸗
tiali vbi ꝓximꝰ ↄfitetur mala ſua
etiã que potuerũt bono anio fieri

Similiter in iudicio cõtentioſo

iudex remediũ moꝛbo ꝓximi vo⸗

lẽs adhibere iudicãs ſm allegata
mala ex facto ↄtra legẽ coꝛã ſe p⸗
bato aut ↄfeſſo pꝛeſumit de mala

volütate iudicãda. volũtas enim
rebus aut ipſis factis declarat᷑.ff.
dDde legi. l. de quio?ꝰ Secus in nr̃o

iudicio quod eſt rõms vetermia⸗

tio vel diffinitio vbi ſindereſis ꝗ

ſemꝑ recta eſt ponit maioꝛẽ dicẽs

nmnullũ petm̃ eſt faciendũ.ratio ſub
ſumit minoꝛẽ dicendo omũs bingꝗ

comeſtio in die ieiunij eſt pctm̃.cõ

ſcia ↄcludit g nulla facieda eſt bi
nnag comeſtio in die ieiunij.in celan
tes. claret ratoem falle et erꝛonee

ſubſumere cũ multi ſint caſus in

quibus bina comeſtio die ieiunij
nõ eſt pctm̃ vt ptz ex ſupꝛadictis.

ꝛ ratio in minoꝛe erꝛando peccat

ſeducendo voluntatẽ que rone eſt

regulanda. Aliter em debet ratio
noſtra interprari res pꝛorimi ali⸗

ter ꝑſonã eius.in rerũ iudicio de⸗
bet niti ratio ad hoe vt interpꝛete

tur vnumquodqʒ ſᷣm ꝙ eſt. In
iudicio autem ꝑſonarum vt inter

pꝛetetur in melius niſi ſit iudiciũ

ex ſuppoſitione vt ſupꝛa.hoc etiã

vtruimqʒ ius appꝛobat. vt. ff. de

27

re. du. l. g

tationem.ſequi non minus iuſtiꝰ

eſt q; tutius et in regu.iuris.Eſto

te miſericoꝛdes vbi Beda. ⁊ regu
la vicit hoc loco nihil aliud nobiſ

otiens. 2 fl. de re. iu. l.
ſemꝑ in rebus dubijs benignioꝛa
pꝛeferenda ſunt et.l.que in partes
in re dubia benignioꝛem interpꝛ e

pꝛecipi eſtimo niſi vt ea facta que

dubiũ eſt quo animo fiant in me⸗

lioꝛem partem interpᷣtemur.quod

enum ſcriptum eſt ex fructibus eo

rum cognoſcetis eos de manife⸗

mo fieri.vt ſtupꝛum blaſphemie.

ſtis dietum eſt que nõ poſſunt ani

furta ebꝛietates et ſimilia de qui⸗

bꝰ pmittitur nobis iudicare.vbi

Panoꝛ.in dubijs melius eſt repꝛe

hendi de miſericoꝛdia qᷓ; de ſeue⸗

ibidem ꝙ factà dubia que poſ⸗

ſunt inferꝛi ad peccatũ et non pe

catum debemus ſemper interpꝛe⸗

tari in bonam partem et vt euites

tur peccatum ſubiungit. aut ſu⸗

mus in contractibus ſeu in pꝛiuts
legijs. et tunc in dubio debemus

“

interpꝛetari rem vt potius vale⸗

at.⁊ tunc pars dicitur melioꝛ.aut

tractamus de re odioſa puta in
penis imponendis. et tunc debet
interpꝛeta ri in melioꝛem partem.

penis de regu. iuris in. 6. gut ſu⸗

mus in concernentibus periculuzʒ

animarum. et tunc debet interpꝛe

id eſt benignioꝛem quia odia de⸗/
bent vt in regula odia. et in re in

tari in melioꝛem partem id eſt ſe⸗-

curioꝛem.quia illa eſt melioꝛ q̃ ſe⸗

curioꝛ glo.in c.vnico de ſcrutinio
Ioꝛ:fa. Et niſipᷣdicta glo.ſeipᷣam

⅝ *

H
De

diſtinguẽdo limitaret nõ modicã
Generaret opiõem in hac tota ma⸗

—

2 rrerr Pe

mã equſam totius qdrageſime ell
violatoꝛ peccãdo moꝛtaliter. Cũ
gut ego de ſero certis diebꝰieiuna

teria dicit ei glo.ſoluẽdo ↄtraria
hoc generale eſt. vt vbi piculũ aie
ver titur pſumit᷑ in deterioꝛẽ pꝑtem
infra ð ſpon. iuuenis. 2.78. dil. P

ſbiteri ſed licet videat᷑ deterioꝛ tũ

melioꝛ et tutioꝛ ẽ ſile de ↄſe. diſ.
puulos ſubiũgit glo.e.alias circa
ſudicia potius pſumit᷑ tuſium vel
bonũ qᷓ; ecouerſo. 86. diſ.ſiquid
xj.q.ʒ.in cũctis.22.q.ꝗ.innocẽs.
ff. de ꝓba. ab ea pte. ꝛ ſic videtur
glo. iſta diſtinguere inter pluůptbz
et iudiciũ vt vbi pᷣſũptio eſſet ĩ de
terioꝛẽ ꝑtem iudiciũ fiat in benig

mnioꝛẽ cu iudiciũ vt hic ſumit ſeců

ferat ſniam qð in ambiguis rebꝰ
nõ debet eſſe. vt. 3ʒ. dil. c. habuiſſe

ꝛinc.graue.xj.q. ʒ. vbi tex. graue

ſatis eſt ⁊ indecens.vt in re dubia

certa detur ſnia. Ex hijs omibus
crr elarie ſeqͥtur ꝙ patreffamiligs

Pochgeaaoalä bia vontraimdic⸗

bus leiunioꝝ

.

amilie aut hoſpiti⸗

bus ſuis poſcẽtibus comedere ob
hoc nõ ſunt iudicandi moꝛtaliter
peccare niſi ↄtra ſuã ↄſciam hoc a
ger ent nec ipſi tenent teliter in di
ctis diebus nõ ieiunãtes iudicare

ad moꝛtale petm. ſʒ hũaniꝰ ð ipis

ſentire pſumẽtes ꝙ nemo ſit imme
moꝛ ſue ſalutis.. q. 7. ſancim; vt
at cure quã paterfamilias aut qᷣli

bet alter ſupioꝛ tenet᷑ ipendere ſue
familie aut domeſticis ſatiſſiat ꝓ

teſtet᷑ coꝛã eis in pnꝰ qdrageſime

hijs aut ↄſilibus verbis dicendo.
Sciatꝭ ieinniũ qdrageſime ſic fo
re ab eccleſia pceptũ vt q vnũ diẽ
non ieiuna do fregerit pter legiti⸗

libꝰ ꝑmitto ſcdo tegere mẽſam ꝓꝰ
ſcõa refectõe facio dũtaxat ꝓ his
qᷓ ex cauſa legitima ſunt a ieiunio
excuſati quoꝝ coꝛda mihi ſunt in
ↄgnita. Qua de re quilibet ſuum
ↄfeſſoꝛẽ ↄſulat notificãdo eiſuos
defect? ac de eiꝰ ↄſilio ieiunet vel
comedat vt tutus ſit coꝛã o. ego
nequeo vos iudicaræ.ↄfeſſoꝛ atz
deus iudicent vos ⁊c. Pleriq; em
apparẽtes idonei ad ieiunãdũ oc
cultos hñt defectus q́ͥs ſi ſciret
milias aut quilibʒ alius in ſßuitio
vel alia cõicatione eos minine reti
neret quos ſecure poterũt ↄfeſſoꝛi
pandere ⁊ ꝗd ipſiꝰinfoꝛmatõʒz age
re. Illis ſi prfamilias cibũ bis in
die neceſſariũ ſubtraheret contrra
iuſticiã agendo peccaret.ſimiliter
hoſpires nõ tegant hoſpitibꝰ bia⸗
menſam diebus ieiunioꝝ cũ apa
reant idonei ad ieiunandũ niſi in
terpellati tunc dict eſt pceptũ ies⸗
iuniũ tñ ſi vtiqʒ vultis ad ↄſciam
veſtrã dabo vobis comedere. Ccag
ueant nihilominꝰ tam dantes d
bis cibum in die leiunij capien/
ndalum quantũ poſſuntne
facto ſuo alijs dent occaſionẽ rui
ne in peccatũ.vbi Augꝰ vbi ſupuas
ſermõe.⁊02. de tꝑe dicit.vidiſti
lium indicto publico ieiunio vele
lepꝛandere cũ dilectione admone
Et ſinõe. . de tpe Qui ieiuna re⸗
nõ pusler ſecretiꝰ ſibi ſoli aut ſi eſt
alius infirm cũ ipſo in vomo ſua
pparet qd accipiat.⁊ illos qui ieiu
nare pualent ad pꝛandiũ nõ inui⸗

7

tes ſcandalu

bilibus eſt ſcðo menſa ad refecti

vel

dinatũ quarenõ .

tet qꝛ ſt hoe fecerit nõ ſolũ deusſʒ
etiã hoĩes poſſunt intelligere illũ
non ꝓ infirmitate nõ poſſe ſed ꝓ
gula ieiunare nõ velle. ſufficit illi

ꝓꝙ ipſe ieiunare nõ pualet ⁊ magis

cum gemitu ⁊ ſuſpirio ⁊ animi do
loꝛe manducet ꝓ eo ꝙ alijs ieiunã

tibus ille abſtinere nõ poteſt. QOS
opus eſt vnicuiqʒ infirmo ſecretiꝰ

aut ſibi ſoli aut cum alio ſimiliter

infirmo faciat pꝛeꝑari.qꝛ nõ opoꝛ

tet vt aliquẽ ſanum roget ad pꝛan
dium ne ſibi etiã de alterius gula

augeat peccatũ ꝓ eo tñ ꝙ nõ pᷣt ie⸗

iunare ampliꝰ debet erogare pau
peribꝰ vt pctã q̃ non pᷣt ieiunasndo
curare poſſit in elomoſinis dando
redimere Ex hijs capiãt hoſpites

ac q̃libet alij hñtes multã familiãä

doctrinã.vt cũ in diebus ieiuna-

onẽ pꝛepanda vt ſecretius pᷣpent

vitando quoad poterũt ſcandalũ

ſic faciendo cũ pꝛeuia admonitõe
caritatiua ac inductõe ad paren-
dũ mandatis eccleſie de ieiunãdo
vt ſecreta pꝛeꝑatiõe dantes bis re

fectionẽ die ieiunij caueant ſcan⸗
dalum actiuũ qð poteſt eſſe ſpeale
peccatũ qꝛ ſcãdalũ eſt dictũ vel fa
ctum minꝰrectũ pꝛebens occaſio⸗
nem ruine.ad hoc aũt ꝙ ſcandalũ

actiuũ ſit ſpẽale peccatũ.⁊ ꝑ ſe ᷑ᷣm
Tho. ſcða ſcdᷣe. qj.3.ar.ʒ.reqri⸗
tu galice ſuo inoꝛdinato dicto
acto intẽdat aliũ trahere ad
pctm̃ qð preſfamilias ſupꝛadicto
mõ bis pꝛeꝑantes diebꝰ ieiunio2ꝝ
non faciunt nator factũ eſt inoꝛꝛ
ſcandalũ po⸗ę-

* 2 .

terũt tñ interdũ hoſpites die pꝛe⸗
cepti ieiunij ſcandalũ actiuũ com
mittere ⁊ moꝛtaliter peccare cũ de
ſero ſcdo tegunt menſam hoſpitis
bus dicendo. volentes comeckeere
locent ſe ad menſam intendentes
pꝛouocare ad frangendũ ieiuniũ
ob ſuum lucrum vel dantes ea ꝓ
collatõne quoꝝ eſu frangitur ieiu
nium.dicendo bonos aſſatos pi-
ſces aut gelatius ſi placeret appoꝛ
tarem cũ intentiõe alliciendi ad ie
iuniij fractionẽ. Paſſiuũ aũt ſcãa
dalũ poteſt eſſe ſine peccato eiꝰ ex·
cuiꝰ facto aliquis ſcandalisatur
ſicut cum aliquis ſcandalizat᷑ de
hijs que alius benefacit.ſic poteſt
ↄtingere aliquẽ paſſiue ſcandali⸗
zari ex bina cõmeſtione diebus ie
iunioꝝ iudicando ipſum moꝛtali

ter peccare pꝛeter neceſſitatẽ ſcð e

comedendo.debet tamẽ non ieiunos
nãs(ſtatuto ad ieiunandũ quang
tum poterit ob pꝛoximi caritatem

ex qua vnuſquiſqʒ tenetur ſaluiit

ꝓximi ꝓuidere.) cautius ac ſecre
tius ſue infirmuati comedendo

ſuccurꝛere omittẽdo interdum iinn

publico binam comeſtionem que
poſſet ei licere cum non expediat.
Ex hijs ſatiſfactũ ꝗrbitroꝛ ſupa
dicte queſtioni:eti ſim verũ intel
lectum doctoꝛis Johãnis ger on
dicentis in regulis ſuis moꝛalib
capitulo de gula.ieiunijs eccleſie
vel alteri abſtinentie nemo cũ no⸗
tabili et pꝛecognito grauamie ſu
coꝛpoꝛis et vſus rationis obliga⸗
tur ſecluſo ſcandalo.nemo tamen
leuiter ſibi fingat grauaming ex

WM 1 2 6 3 *
S SSèðð beE

☛ S“ ο 4 S/ ,„

lfleiunij abſtinetig. qm ex ipſa pau⸗
cioꝛes pereunt q; ex gula.vnumtꝗ
maen omẽs patreſfami. domini ac ſcilicet fer vltimi
chhhriſtia ni populi ſpirituales ac tẽés pꝛiuij laicoꝛum cuius die in nocte
poꝛales rectoꝛes merito aduerte- amici ſe ſe viſitare conſueuerãt fis
rent ſcilicet ꝙ dies cinerum qui pᷣ ebatqʒ curſus ferme ad ſingłos)
mus eſt dies quadrageſime ieiuz- interdixit ſub temꝑalipena ne de
nandus et ſub pꝛecepto eccleſie vt cetero iſto die ſed die pꝛecedente
vltimus paſſim tũñ ferme ꝑ omnẽ lune ſcilicet pxima die poſt Eſto
familiã ex laſciuia ac mala diſſue mihi qui vellent ſuũ tenerent car⸗
tudine ſine legitima cauſa frangi niſpꝛiuiũ ſe muruo viſitã do vt ci⸗

inutiles erbẽſas (nedum ſemiꝑdi
tas verum norxias fieri die mart!
ſcilicet feria tercia vltimi carniſ⸗

tur. eo em die familia non laboꝛat
mirabili et indecẽtipetulantie in⸗
tendẽs quodam pacto de ſero cra

bicarniũ reſidui ſequenti die vtis

lius abſumerent᷑ neqʒ poſt mediũ

noctis vt fieri aliquando potuit

carnibus inconſiderati veſcerent᷑
ſine contradictõne.hoc rationabi
le edictum a ſubditis aſſumptum
plurimũ laudatum in bonam per
nenit ↄſuetudinem Conſimiliter

pulando frangẽs ieiunium. certe
puniuntur ꝑ collegium aut ſocie⸗
tatem non couenientes ad talem
petulãtiam neqʒ arbitrantur in⸗
itio ſancte qdrageſime ſatiſfactã in ſuetuau
niſi ieiunij initio fracto ipſum cũ rectoꝛes populichriſtiani poterüůt
peccato inchoarẽt.de hoc publico ſub pena temꝑali inhiberi ulicitũ
pctõ vtriuſqʒ ſtatus xpiani recto cõuentum mechanicoꝛum ac fami
res ac familiarũ patres opoꝛtunũ lie ipſa die einerum maleↄſuetum
remediũ deberẽt apponere nõ ad er ſi qui exr antiquo moꝛe conueni
pibentes huic moꝛbo coꝛrectõnia re vellent facerent die pꝛecedente
megelã videbũt ſi diſſuetudine in ſcilicet feria tercia.in caritate ſan
cxtremo iudicio excuſent᷑ nec eſti⸗ ctam quadrageſimã poſt medium
mo eos ſententia beati Gregoꝛij noctis eiuſdem ferie incipienten.
qque habetur in c. deniqʒ. 4. diſt. deuotius atqʒ melius inchounns
excuſandos in toto vt taliter inie o..
iunio publice excedentes cum ves Dehot fiis
nia ſus ingeni⸗ ſint reliquendi cũ ss

poterit iſte abnſus bene in chriſti
anis ſine piculo phiberi et ablgq
c5ſiderandosbuſus varios aÜra —

WEEe hvh hvh fhfvfvfh f — —

— —

—
—

fſfſfſi mis domino ludoui⸗

cxo vergenhan vtriuſq; iurin do⸗

ctoꝛi ppoſito eccleſie ſancte crucis

in ſtutgardia ceteriſq; canonic e⸗

iuſdẽ ecclie dñis ſuis digniſſimis
Spectabiles dñi paucis retroa⸗
ctis diebus mihi capitulariter in⸗
iunxiſtis vt deliberate cõſulerẽ de

auctoꝛitate ac mõ audiendi cõfeſ⸗

ſiones per fratres pᷣdicatoꝛes Et
ſi grauis foꝛe ſciã ĩperitie velle do⸗
ctioꝛẽ docere ſitqʒ ſolẽ facilius vel

le iuuare nihilominꝰ vt videar do

moꝛẽ ſequẽtia cõſcribens eoꝝ atq;

me peritioꝛũ emẽdatiõi dignũdu⸗
xicõmittere Miſericoꝛs deꝰin no
niſſimis diebus quibꝰ nouit peri⸗

culoſa inſtare tꝑa ex alta ſue pui⸗

dentie ſpecula frigeſcẽtẽ ſuã reſpi⸗
tiens eccleſiã ſuſcitauit in ea oꝛdi⸗
nes mendicantiũ potiſſimũ pᷣdica

toꝛũ et minoꝛũ quoꝛũ fr̃es nõ ſua
ſed que ieſu querentes ipᷣa m eccle⸗

ſiam atq; eius mẽbꝛa ſuis doctri⸗
nis oꝛationibꝰ exẽplis gc operibꝰ
illuminãdo cõfouerẽt eſſentq; cu⸗
ratis ſacerdotibꝰ idonei coopera⸗
toꝛes laboꝛũ eoꝝ in caritate pꝑtici⸗
pes ob hoc ſũmi pontifices dictis
oꝛdinibus multa pᷣuilegia cõceſſe

rũt quoꝛũ aliqua in coꝛpoꝛe iuris
cõtinent᷑ vt in.c.nimis iniqua ⁊.c.
nimis pꝛaua.de exceſ.pᷣla.nõnulla
vt extrauagantes habent᷑ ⁊ a do⸗

ctoꝛib? allegant pᷣſertimqᷓ nõ ſũt
reuocate vt decretales epiſtole. ſi⸗

.— 5
2— .

öö
– .
6
Sõ = ☚ äl
2

libus atq; viris doctiſ

.AN ahe,;

cut extrauagãs iohannis. 22. vas

elecriõis quã allegant doctoꝛes in
iſta materia circa.c.oĩs vtriuſq; ſe
xus de pe.⁊ re. Cõtulit inquẽ ho⸗
noꝛius tertius vtrũq; oꝛdinẽ ſcʒ p

dicatoꝛũ ac minoꝛũ cõfirmãdo ſu
per altiſſima paupertate anno dñi

216. fratribus pdi catoꝛũ oꝛdinũ
auctoꝛitatẽ pᷣdicandi ⁊ cõfeſſiões

gudiendi Cui honoꝛio imediate

ſucceſſit gregoꝛius..q̃ in extraua
gante incipiente Quoniã abun⸗

dauit iniquitas ſupꝛadicta abbbo

noꝛio collata cõfirmando dicit in
ter ceterg mandantes vt bene reci

pere curetis ac populos nobis cõ⸗
miſſos vt ex oꝛe ipſoꝛũ verbũ dei

ſemen deuote ſuſcipiant ⁊ ↄfitean
