gans Ezech. z. dicit dñs cuilibet
ſacerdoti pecipue curam habẽti in

ens ? corrects Eqdẽ ipſos ad diſct
plinãdũ ſiue coꝛrigẽdũ ꝓ exceſſiꝰ

atoꝛẽ dedi te domui iſrł vt audi

es de oꝛe meo verbũ et ãnũciabis
eis ex me. Si dicẽte me ad impi-
um moꝛte moꝛieris.non annunci⸗
gueris ei neq; locutꝰ fnerꝭ vr auer
tatur a vis ſua impia ⁊ viuat ipſe
ipiꝰin iniqͥtate ſua moꝛiet᷑. ſangui
nem at eius de manu tua requirã
ſuꝑ qᷓ verba b. Aug.ĩ ᷣmõe dñice
detis q; ſit tacere ꝑiculoſum. moz-
ritur ille et recte moꝛit᷑ i inpietate
ſua ⁊ pctõ ſuo moꝛitur.negligẽtia
em eius occidit eũ nam paſtoꝛẽ in
neniet viuentẽ qꝛ ait. viuo ego di
cit dñs deus cũ fuerit negligens
nõ admonẽte illo qui ad h̊ eſt ppo
ſitus ⁊ ſpeculatoꝛ vt admoneat et
ille iuſte moꝛitur et iſte iuſte dam⸗
nat᷑. Iſidoꝛꝰ vᷣo de ſummo bono
libꝛo. J. ea.) 4. ait. Sacerdotes
populoꝛum iniquitate damnãtur
ſieos ignoꝛãtes non erudiant aut
peccantes non arguant. quia ſᷣm
beatũ Lhomã ſcda ſcdᷣe.q. 33· qr.
j. Coꝛrectio delinquẽtis eſt quod
dam remedium quod debet adhi
beri contra pecca tum alicuiꝰ.pec⸗
catum autem alicuius dupliciter
poteſt conſiderari. Uno modo in
quantũ eſt nocinum ei qui peccat
Alio mõ inquãtũ vergit in nocu⸗
mentum alioꝛum: qui eius pecca⸗
to ledũtur vel ſcandalizant᷑ ⁊ etiã

—PʒY.

*

—

— 4 „

p Prre 2£ 6 3** 3) 7

— — = EE —. 2 —
ð — — —

— —.
— —

8 —☛ „.

i⸗
68
r
r
n
.
d
hi
G
ter
I
et
li
1
ge
8 7

SPD

cuius luſticia ꝑ peccatũ homĩs ꝑ⸗

turbat. duplex ẽ ergo coꝛrectio de

linquentis vna quidem que adhi
bet remediũ peccato inquantũ eſt
quoddã ipſiꝰ peccantis ⁊ iſta eſt p
pꝛie fraterna coꝛrectio que oꝛdina
tur ad emendatõem delinquẽtis.
remouere ãt malũ alicuius eiuſdẽ
ratiõis eſt ⁊ bonũ eius pꝛocurare.
Fratris aũt bonũ ꝓcurare ꝑtinet
ad caritatẽ ꝑ quã volumus ⁊ oꝑa
mur bonũ a mico. vñ etiã coꝛectio
fraterna eſt actus caritatis qꝛ per
eam repellimus malum fratris ſcʒ

peccatũ eius cuiꝰ remotio magis

ꝑtinet ad caritatẽ q̃m etiã remo⸗

tio exterioꝛis damni vł etiã coꝛꝑa

lis nocumenti quantũ ↄtrariũ eiꝰ
ſcʒ bonũ virtutis magis eſt aſfine
caritati q; bonum coꝛꝑis vel exte⸗
rioꝝ rerum vnde coꝛrectio frater⸗

na magis eſt actus caritatis qᷣm
curatio iufirmitatis coꝛꝑalis vel

ſubuẽtio qua excludit᷑ exterioꝛ ege
ſtas. Alia vero eſt coꝛrectio q̃ ad⸗
hibet remediũ peccato delinquẽtꝭ
vm ꝙ eſt malũ alioꝝ et pᷣcipue no⸗

cumentũ cõis boni et talis coꝛre

ctio eſt actus iuſticie.cuiꝰeſt ↄᷣua

re rectitudinẽ iuſticie vniꝰ ad aliũ

et hec coꝛrectio maxime ꝑtinet ad
ſacerdotes ⁊ pplłi dei rectoꝛes Ad
pmã aũt ſeʒ fraternã coꝛrectiõem
omnis hõ ſub pꝛecepto obligatur
id eſt ſub pena peccati moꝛtał.cũ
autẽ tale pceptum ſit affirmatiuũ
non obligat ad ſemꝑ. i.qu olibet

tempꝑpe nec quolibet loco ſed tunc

cũ quis pᷣſumit de aliquo delinq̃n
te ꝓbabiliter ꝓꝙ in illo tꝑe et loco

HD ſe offerẽtibus poſſit ipm ſine ſcon

dalo a peccato retrahere nec pꝛeſu
mit eodem tempe et loco ꝙ ſit aliꝰ
qui melius poſſit ſi tunc dimitte⸗
ret coꝛrectõem ꝓpter timoꝛẽ vł cu
piditatem peccaret moꝛtaliter Et
verificaret᷑ de eo.illud Aug. inli.
de verbis dñi ᷣmõe. 16. dicens. ſi
peccauerit in te frater tuꝰ coꝛripe
eum in ter te et iᷣm ſolũ ſineglexe
ris peioꝛ es. Ille iniuriã fecit ⁊ in⸗
iuriã faciendo graui ſeipᷣm vulne⸗
re ꝑcuſſit tu vulnus fratris tuicõ
teimnis. Tu eum vides ꝑire et ne⸗
gligis peioꝛ es tacendo q; ille con⸗
uiciando ad hanc coꝛrectõʒ ex ca⸗

ritate.⁊ ſi omĩs hõ potens eam fa

cere vt pᷣdictũ eſt teneat᷑ ſub pᷣcep⸗
to grauioꝛ tñ eſt cauſa pᷣlatoꝛũ.vt
beatꝰ Augꝰðt li.j.de ciui . dei. Si
cut em̃ temꝑalia bñficia potiꝰ de⸗
bet aliquis exhibere illis quoꝛum
curam tꝑalẽ habet. ita etiã bñfi⸗
cia ſpũalia puta coꝛrectõeʒ doctri
nam ⁊ alia hmõi magis exhibere
debet ülis qui ſunt ſue ſpuali cure
cõmiſſi.ſᷣm hoc intelligendũ eſt ũ
lud Hieronimi. Sacerdotes ſtu
deant illud enãgelij implere ſi pec
Querit in te frater tuꝰcoꝛripe eum
q̃ſi p ceteris ſacerdotes ad h̊ plus
tenent.nihuülominꝰ omẽs chriſti fi
deles ad hanc coꝛrectõem obliga⸗
cerdotes q; reliqui fideles omnes
ſummã debẽt hre curam de hijs qͥ
pereũt.quatinꝰ eoꝝ redargutõne
aut coꝛrigant᷑ a pctis aut ſi incoꝛ⸗
rigibiles apꝑuerit ab ecclia ſeꝑen
tur.fit ãt hec coꝛrectõ frat᷑na cũ ſit
actꝰcaritatis tendẽs in emẽdatõʒ
fratris delinquentis ꝑ ſumplicem

„ „ C. — — „ . — ” E 3
— 5 ,- 2 .1 — 2- f 7 GSrenr PeE 4

—) Cln- 3 5 - 4. t 2*

ãmonitiõem et tali coꝛrectione ne

dum plati ſubditos veꝝ ſubditip
latos debito mõ pᷣuato ſcʒ cũ mãa⸗

ſuetudine ⁊ reuerẽtia ſine pteruia

et duricia tenent᷑ coꝛrigere. Sed

alia coꝛrectio que eſt actꝰiuſticie ꝑ
quẽ intendit bonũ cõmune qð nõ
ſolũ ꝓcuratur ꝑ ãmonitõem frĩs

ſed interdũ ꝑ punitõʒ vt alij a pec

cꝗ to timẽtes deſiſtant et talis coꝛ
rectio ꝑtinet ad ſolos pꝛelatos et

ſacerdotes qui nõ habẽt ſolũ am⸗
monere. ſed etiã coꝛrigere punien
do.hijs foꝛmabit᷑ ſpẽaliter a iudi

ce ſummo qᷓſtio ſupꝛadicta. Qũo
rexiſti ſcʒ ſubditos Tenet᷑ em pa⸗
ſtoꝛ vel ſacerdos duplicẽ ac de du

obus in extremo iudicio rationẽ

o

reddere ſ̃ᷣm Aug.ſᷣmõe dñice pme

poſt octauas paſche dicẽtẽ. Nam
eim quos in loco iſto de quo ꝑicu⸗

loſa ratio reddit᷑. dñs ſi nõ digni
tatẽ ſi nõ meritum noſtrũ ↄſtituit
habem? duo quedã plane diſtin⸗
guenda.vnum quod chriſtiani ſu
mus alterũ quod pꝛepoſiti ſumus
Illud ꝙ chriſtiani ſumus pꝛop⸗
ter nos eſt. ꝙꝓ autem pꝛepoſiti ſu⸗
mus ꝓpter vos. in eo ꝙ xpᷣiani ſu

mus attẽdit᷑ vtilitas noſtra.in eo
ꝙ p̈poſiti.nõ niſi veſtra Bunt ar

multichriſtiani ⁊ nõ ppoſiti qui ꝑ
ueniunt ad deũ facilioꝛe foꝛtaſſe

itinere ⁊ tanto expeditiꝰambulã⸗
tes quãto minoꝛẽ ſareinã poꝛtãt.

nos aũt excepto ꝙ xpᷣiani ſumus.
vnde rõem reddemus deo de vita
nr̃a ſumus et pᷣpoſiti vnde ratõeʒ
reddemus deo de diſpenſatõe no

ſtra. Ad hoc iſtꝗ difficultatẽ ppo
nimus vt ↄpatientes nobis oꝛetis

WB ☛ r N
1 1

pꝛo nobis. veniet em dies quo cũ⸗

cta deducent᷑ in iudicium. et ille
dies ſi ſeculo longe eſt vnicuiq; ho
minũ vite ſue vltimus pꝛope eſt.vt
illud in iudiciũ parati ſacerdotes
cum ſub ditis ↄmiſſis veniãt Ju⸗
dex hic miſtice in perſona joſeph.
BGeneß. 43. quiſat oicens. non vi
debitis faciem meã niſi fratrẽ ve⸗

ſtrũ minimũ adduxeritis vob iſcũ

Et. ʒ. Regũ.·2. cuilibet curato ðꝛ.
fuerit erit aĩa tua pꝛo aia eius. qꝛ

ſm Johem chriſoſtomu. Sacer

dos ſi ꝓpꝛiam bene diſpenſauerit
vitam alioꝛum vero non cum dili
gentia curam habuerit cum pniti
oſis in gehennam vadit.quia infe
rioꝛum culpe oꝛdinum ad nullos

mag referende ſunt qᷓ; ad deſides

negligentesq; rectoꝛes.vt in capi.
Necteorum g diſt. Et beatus
Bernardus li.ʒ. de ↄſideratione
ad Eugeniũ dicit. Faciẽtis enim
ꝓculdubio culpam habet qui qd
poteſt coꝛrigere negligit emenda⸗
re.vt in capi.facientis e.diſt. Jðo
ſacerdotes nedum ꝑ caritatinam
ämonitõem inſurgere contra lay⸗
coꝛum et potiſſimũ ſubditoꝝ erꝛo
res ac vicia debẽt. ſed etiam ꝑ di
ſcipline animaduerſiõʒ.Erꝛoꝛ em
cui nõ reſiſtitur appꝛobatur et ve-
ritas cum minune defenditur op
pꝛimitur. Negligere quippe cum
poſſis ꝑturbare puerſos. nihil eſt
aliud q; fouere.nec caret ſcrupulo
ſocietatis occulte qui maifeſto fa
cinoꝛi deſinit obuiare in c. Erꝛoꝛ
83. diſt. et in ca. negligere. 2. q. ·

Si enim coꝛ ꝑaliter languẽtibus

—

— =

☛

pꝓbatur moꝛtem infligere qui haͤc
cum poſſit non excludit.ʒ.diſ.
.j.et in.c.ſicut dignũ de homi. q̃d

de ſacerdote qui moꝛtẽ anime ſui
ſubditi poteſt et debet excludere.
et hãc negligit ĩ quo ſit ꝑiculo co
gitet. Sint ergo rectoꝛes populi

dei tam eccleſiaſtici qᷓ; ſeculares
ſoliciti vt inſurgant aduerſus pec
cata ſubditoꝛũ opponendo ſe mu
rum pꝛo deimandatis. Tenentur

enim er officio arguere increpare
interdũ ſuſpendere nõ nunquã li-⸗

ga re.vt in c.qualiter ⁊ de accuſa.

et mandat apoſtolus.⁊. Thio.
dicens Pꝛedica verbũ inſta opoꝛ

tune impoꝛtune argue obſecra in⸗

crepa in omni pacientia et doctri⸗
na. Increpatio pᷣdicatõis quãuis

ſpecialiter cõuenit eccleſiaſticis pu
nitio tamẽ et aniaduerſio publice
delinquentiũ.cõuenit nihuominꝰ
ſecularibus teſtante beato Cipꝛi⸗

ano cuius verba habent. 23. q. v.

c.rex debet furta cohibere adulte
ria punire impios de terꝛa ꝑdere
parricidas et ꝑiuros nõ ſinere vi
uere filios ſuos non ſinere impie a
gere. quia ſᷣm Hieronimũ cuius
verba habent e.cauſa.⁊.q.c.regũ
enim eſt officium ꝓpꝛiũ facere iu⸗
diciũ atq; iuſticiam et liberare de
manu calumniantiũ vi oppꝛeſſos
et peregrino pupilloq; et vidue qͥ

facilius oppꝛimuntur a poteſtati
bus pꝛebere auxiliũ.Et notat pa⸗

noꝛ. circa c.j. de officio oꝛ. allegãs

dictum c. rex ðbet. ꝙ iudex ſecula
ris de adulterio ↄgnoſcere poteſt

Buniliter etiã iudex eccleſiaſticꝰ

et locus eſt pꝛeu entioni inter eccle

ſiaſtieum ? ſecularem iudicem q⸗
uis quo ad ſeꝑpationem thoꝛi ad⸗

ulterium ſit 'm Johãnẽ anaree.
crumen eccleſiaſticũ Et poteſt ad⸗

ulterã maritus accuſare coꝛam iun
dice ſeculari ad penam legalem vt
in c.tue fraternitati de pꝛocura.

poteſt etiam iudex ſecularis pena
pecuniaria punire adulteria. vt

notat Bogo de ro. in ſinglaribꝰ
ſuis.ſingulari quod incipit iudex
poteſtatis ſic pariter de periurio.
Conſideret tamen iudex eccleſia-

ſticus et quilibet ſacerdos ſeip⸗

ſum antequã coꝛrigat ſubditum
ex officio.ne ſeipſum cõdemnet.in
q̊ em̃ alteꝝ iudicat ſeißm ↄdẽnat.
ad Roma. quod bearne Fho.
in ſcripto.ꝗ. dil.i9.q.2.arti.ꝛ.q.
2. ſic dat intelligere dicens. duplr
enim aliquis coꝛripere poteſt.vno.
modo ex officio ſicut pꝛelati ſic ille
qui eſt in peccato ſimili vel maio⸗

ri non poteſt alium coꝛrigere ſiuue
illud occultum ſit ſiue notoꝛium.
Pꝛopter h̊ ꝙ alterũ iudicans con

tra ſeipſum ſententiam pꝛofert.qꝛ
quãdocunqʒ aliquis indigne vti
tur officio ſuo peccat.ille auten
qui in peccato moꝛtali eſt. etiam
occulto indigne vtitur officio pꝛe
lationis vnde peccat coꝛripiendo
vel quidquid aliud pꝛopꝛij offici,j
exequatur. Alio modo aliqͥs coꝛ-s
ripit ex celo caritatis nõ vt ecclke
miniſter.⁊ tũc in coꝛreptõe nõ põt
eſſe pctm̃ niſi rõne ſcadali qð non
ↄſurgit niſi de pctõ notoꝛio. Pec
b. Tho. In pauoꝛe igit᷑ merito ſ
erunt ſacerdotes qui ex officio te⸗
nent᷑ arguere increpare ⁊ inſtruere

vt ſupꝛa in c. qliter ſinon exequũt
officiũ peccàt ⁊ peccata populi ſua

iterũ peccant. bene ergo ðᷣt b. augꝰ

in epla ad valerianũ. ⁊ hñt᷑ verba

eiꝰ in c. ante omia. o. diſ. ihil
eſt in hac vita etiã boc tꝑelaboꝛio
ſius et difficilius et ꝑiculoſiꝰ pᷣſbi

F2.c. ð:. mundamiq fert; vaſa do

ciũ pece ata populi ſua mini. dni etem vaſa ferũt qui ꝓxi
faciũt.ſi in moꝛtali pctõ poꝛrigũůt

teri aut diaconi vł epiſcopi officio

ſed apud deum nihil beatius ſi eo
modo militetur quo noſter imꝑa
toꝛ iubet.quis aũt ſit modꝰ nec a
puericia nec ab adoleſcẽtia didici
ſi beatus Augꝰ nõ didicit quis ſe
modũ ſcire offitij ſacerdotalis au
debit pᷣſumere ſp tñ in dei timoꝛe
miniſtrare ſacerdos debet coꝛrep
tõeʒ cũ ꝓficere ↄfidit nõ obmitte
reg ſe ipſo incipiẽdo.qꝛ ſᷣm Gre.
li.j. paſtoꝛalis. c.j2. Lm ʒ actõzs
populi actõ tranicẽdere pᷣſulis q̃n
tum diſtare videt᷑ a grege vita pa⸗
ſtoꝛis.opoꝛtet nãqʒ vt metiri ſe ſo
licite ſtudeat quãta tenenda recti
tudinis neceſſitate cõſtringũ ſub

—

cuiꝰeſtimatiõe populꝰgrex vocat.

Sit ergo neceſſe eſt cogitatõe mũ

dus actione pᷣcipuus diſcretus in

ſilẽtio vtilis in verbo ſingulis cõ⸗
paſſione ſit ꝓximꝰpᷣcunetis ↄtem⸗
latoõne ſuſpenſus bñ agentibꝰ ꝑ
buntrate ſocius ↄtra delinquẽtiũ
vitam ꝑ zelũ iuſticie erectꝰ.ſubiũ⸗
gens c.ſequenti.rectoꝛ ſit cogitati
one mundꝰq̃tinus nulla hũc imũ⸗
dicia polluat qui hoc ſuſcepit offi
ciũ vt in alienis quoqʒ coꝛdibus
pollutiõꝭ maculas tergat qꝛ ncceẽ
vt eſſe munda ſtudeat manꝰq dilu
ere ſoꝛdes curat ne tacta queqʒ de

terius inqnet. hinc ꝑ ꝓphetã Iſa.

moꝝ aias ad interna ſacraria ꝑdu

centes in ſue ↄuerſatõis fide ſuſei
piunt apud ſemet ipſos ̊ quantiũ

debeant mũdari ↄſpiciant quiad

eternitatis templũ vaſa viuentia

in ſinu ꝓpꝛie ſponſionis poꝛtant.
Sit deniqʒʒ rectoꝛ actione pᷣcipuꝰ
vt vite viam ſubditis viuẽdo de⸗
nunciet Et grex qui paſtoꝛis vocẽ

moꝛesqʒ ſeqtur ꝑ exempla melius

qᷓ; per verba gradiat᷑. Qui em̃ loci
ſui neceſſitate exigitur ſũma dice⸗
re ac eadẽ neceſſitate ↄpellit᷑ ſũma
monſtrare Illa naqʒ vox libentiꝰ
auditoꝛũ coꝛ penetrat quã dicẽtia
vita ↄmendat qꝛ qð loquẽdo im⸗
perat oſtendẽdo inferat Et ſubiũ
git beatꝰ Greg. eodẽ li.c.jẽ.⁊ hñt᷑
illa eiꝰ ꝓᷣba in c.ſit rectoꝛ. 3. diſ.
SDit rectoꝛ diſcretꝰ in ſilẽtio vtił
in ᷣbo ne aut tacenda ꝓferat aut
ꝓferenda reticeſcat. Naã ſicut in⸗
cauta locutio in erꝛoꝛem ꝓtrahit
ita indiſcretũ ſuentiũ hos q̊s eru⸗
dire poterat in erꝛoꝛe derelinquit

Ideo ꝑ ꝓphetã Iſay.ſacerdotem
dñs qmonet dicens. 8.c. Clama
ne ceſſes ſic tuba exalta vocem tu“
pᷣconis quippe officiũ aſſumit q lſ⸗-

quis ad ſacerdotiũ accedit vt ad

uentũ iudicis qui terꝛibiliter ſeq̃t
ipſe ſcʒ clamando gradiat᷑. ſacer⸗

dos ergo ſi pdicationis eſt neſciꝰ

quã clamoꝛis vocẽ daturꝰ eſt po
mutus. hinc eſt ꝙ paſtoꝛes pᷣmos
in linguarũ ſpecie ſpũſſanctꝰ inſe-⸗
dit. nimirũ quos repleuerit de ſe

pꝛotinꝰloquẽtes facit.hinc moyſi
Exodi.⁊S. pcipitur vt in taberna

—

—

— . f ð

—

ü8 fvf ——L

culũ ſacerdos ingrediens tintinà

bulis ambiat᷑ vt videlicet pᷣdicati

onis voces habeat ne ſuꝑni inſpe⸗
ctoꝛis iudiciũ ex ſilentio offendat
ſcriptũ quippe eſt vt audiat᷑ ſonꝰ
quãdo ingredit᷑ et egreditur ſan⸗

ctuariũ in ↄſpectu oni et nõ moꝛi⸗

atur Sacerdos nanq; egrediens

vel ingrediens moꝛitur ſi de eo ſo

nitus non audiat᷑.qꝛ iram ↄtra ſe
occulti iudicis erigit ſi ſine pᷣdica
tiõis ſonitu incedit. Apte aũt tin
tinabula veſtimẽtis illis deſcribũ

tur inſerta. veſtimenta eteni ſacer

dotis quid aliud qᷓ; recta opera
debemꝰ acciꝑe ꝓpheta teſtante qͥ
ait. Sacerdotes tui induãtur iu
ſticia ⁊ veſtimentis itaq; illis tin⸗

tinabula inherent vt vite viam cũ

lingue ſonitu ipᷣa quoq; oꝑa ſacer
dotis clament. ſed cũ rectoꝛ ſe ad
loquendũ p:eꝑat ſub quanto cau
tele ſtudio loquatur attẽdat ne ſi

inoꝛdinate ad loquendũ rapiatur
erꝛoꝛis vulnere audiẽtiũ coꝛda fe⸗
riant᷑.⁊ cũ foꝛtaſſis ſapiẽs videri

deſiderat virtutis ↄpagem inſipi⸗
enter abſcindat.ob hec ꝑicula ſcti

viri diuinis cariſmatibꝰ pleni vi

tutibus et moꝛibus honeſtis pꝛe⸗
diti vita eximij zelo diuini amorꝭ

et aiaꝝ ſalutꝭ feruidi ſcʒ ambꝛoſiꝰ
guguſtinꝰ btüs gregoꝛiꝰ ac multi

alij fugerũt pᷣlationes eccleſiaſti⸗
cas ĩmo aliqui coꝛꝑis infirmitatẽ
alij moꝛi optabant ad eas vocati

ne ↄſequerent᷑.quas nr̃a tempeſta

te ꝑphas ⁊ nephas pᷣdictis donis
curꝛẽtes aſſequi nitunt᷑. Cum ſᷣm
Gregoꝛiũ li.j.paſtoꝛalis c.9. vir⸗
tutibꝰ pollens coactus ad regimẽ

C „ 2 G —- 9 &1 æ è””Mc . N

.

veniat. virtutibus vacuus nec co⸗
actus acce dat Ille igitur ſᷣm gre⸗
goꝛiũ ibidẽ c.x.modis omibus de

bet ad exemplũ bene viuendi ꝑtra

hi qui cunctis carnalibus paſſio⸗
nibus moꝛiẽs iam ſpũaliter viuit
qui ꝓſpera mundi poſtponit.qui
nulla aduerſa ꝑtimeſcit.qui ſola
interna deſiderat. qui aliena capi

enda nõ ducitur.ſed ꝓpꝛia largit᷑.

qui ꝑ pietatis viſcera citius ad ig

noſcendũ flectitur.ſed nunq; igno

ſcens ab arte rectitudinis inclina

tur. qui nulla illicita ꝑpetrat. ſed
pꝑpetrata ab alijs vt pꝛopa deplo⸗
rat.qui ex affectu coꝛdis alieni in⸗

firmitati ↄpatitur.ſicqʒ in bonis
pꝛoximi ſicut in ſuis ꝓfectibue le
tatur.qui ita ſe imitabilem ceterꝭ

meritis que agit inſinuat.vt inter

eos nõ habeat qð ſaltẽ de tranſa⸗

ctis erubeſcat.qui ſic ſtudet viunes-

re vt ꝓximoꝝ quoq; coꝛda arentia
doctrine valeat fluentis irꝛigare.
qui oꝛatõis vſum ⁊ exꝑimẽto iam
didicit Hec Greg. Tales in extre

mo iudicio paſtoꝛes euadent ma⸗

ledictõnem quã deus ↄminatur ꝑ

Exzʒechielẽ.ʒ4.c.dicẽs ve paſtoꝛibꝰ

in iſrael qui paſcebant ſemetipos
lac comedebatis ⁊ lanis operieba
mini et quod craſſum erat occide

batis gregem aũt meũ non paſce

batis quod infirmũ fuit non con

ſolidaſtis et quod egrotũ fuit nõö

ſanaſtis qð confractũ eſt non alli⸗

gaſtis et qð abiectũ eſt nõ reduxi⸗

ſtis et qð ꝑierat nõ queſſtis.ſʒ cũ
auſteritate imꝑabatis eis ⁊ cũ po

tentia viuo ego ðᷣt dñs. Ecce ego

ipſe ſuꝑ paſto:es requirã gregem

. “—
.

meũ de mann eoꝝ ? ceſſare faciam
vt vltra non paſcant gregem meũ
nec paſcant amplius palſtoꝛes ſe⸗
metipſos ecce ego ipſe requiram
oues meas et vilita bo eas. q ver⸗
ba tractat btũs. Aug.in ſermone
dnice pꝛime poſt octauas paſche
dicens. Infirmũ quippe animum

gerit ouis quando temptationes

ſibi ꝓfururas nõ credit.paſtoꝛ em
neglig ens quando ſic credit talis
infirmus.nõ illi dicit fili accedẽs
ad ſeruitutem dei ſta in iuſticia et

tidmoꝛe et pꝛepara animã tuam ad
tempratõem qui aũt hoc loquit᷑

cõfoꝛtat infirmũ et ex infirmo fa
cit firmum. Et quod erꝛabat nõ

reuocaſtis et quod perijt nõ reqͥſi⸗

ſtis.hinc inter manus latronum ⁊
dẽtes lupoꝛũ furenciũ vtcũq; ver
ſamur et cõtuma ces oues qꝛ que⸗
runtur erꝛantes alienas ſeſea no⸗
bis dicunt reuocabo erꝛantem re⸗
quiram pꝑditum et ſi me lanient in
gquirente ſi neglexero erꝛantẽ atq;
pereuntẽ et eum qui foꝛtis eſt de⸗
lecta uit erꝛaꝛe arq; perire cupio lu
cra exterioꝛa ſed timeo plus dam⸗
na interioꝛa. Audi quod ſeqͥtur
de negligencia malorũ ĩmo falſo⸗
rũ paſtoꝛum. Et cum diſperſe ſũt
oues mee eo ꝙ non ſit paſtoꝛ et fa⸗

cte ſunt in ↄmeſturã omnibus be⸗

ſtijs agri furantur lupi inſidian⸗

tes rapiunt leones fremente s.ta⸗-

men oues non herent paſtoꝛi nam
pꝛeſens eſt paſtoꝛ ſed male agenti⸗
bus non eſt paſtoꝛ et inherent pa⸗
ſtoꝛibus ſeipos non oues paſcenti

bvus, et letalis erꝛoꝛ.Et ſubiungit
Aug . in ßmone pꝛimo dñice ſecun

de poſt octauas palche dicẽs Sa

cerdotis eſt in pace populũ admo

nere quid debeat agere.populi eſt

in humilitate audure ꝗqᷓ monet ſa⸗
cerdos. Quidquid nõ licet paſto

ris eſt phibere ne fiat. plebis eſt

audire ne faciat.atq; vnitatꝭ vin

culũ omnes debent prelati ſimul
et ſubditi in fide et dilectione per
oĩa ſeruare quia ſine pace nõ ſuſci

pitur ſacerdotis oꝛatio nec plebis

oblatio.de quo cõcoꝛdat beatus.
Chriſo. cuius verba habentur.
Al. q.ʒ.c.nolite eos timere q occi
dũt coꝛpus ne foꝛte ꝓpter timoꝛe

moꝛtis nõ libere dicatis quod au
diſtis nec fiducialiter non pᷣdice⸗
tis alijs omibus quod in aure ſo

li audiſtis.ſicut ergo ex hijs ver⸗
bis oſtenditur non ſolum illepꝛo
ditoꝛ eſt veritatis qui tranſgredi
ens veritatem palam pꝛo veritate
mendaciũ loquitur. ſed etiam ille
qui non libere veritatem ꝓnuner

gt quam libere ꝓnũciare opoꝛtet

aut nõ libere veritatem defendit

quã libere defendere ↄuenit ꝓdi

toꝛ eſt veritatis. Nam ſicut ſacer
dos debitoꝛ eſt vt veritatem qua

audiuit a deo libere pꝛedicet ſi
laicus debitoꝛ eſt vt veritatẽ qua

audiuit a ſacerdotibus pꝛolatam

quidem in ſcripturis defendat fi

ducialiter. qð ſi non fecerit pꝛodi

dit veritatem hec. Chriſo. vocent
itaq; ſacerdotes in domũ diſcipli
ne id eſt in eccleſiam ſubditos di⸗
cendo eis ilud. Ecci.vlti. Appꝛo⸗
piate ad me indocti et congregate

vos in domum diſcipline. et inibi
debent potiſſimũ contra vicia po

H
—

— £

— — ☚

— —0°Wò — —

ponere arguendo et diſciplinãdo
pceptũ dñi.Iſa.?S.dicentis.an⸗
;nuncia p opulo meo ſcelera eoꝛum
implendo ꝓut eis videbitur expe⸗
dire.qð ſi neglexerĩt vt canes mu

*
iim
„

ne *Cy O

P

puli aſcendereet ſeſe vt murũ op⸗

ti non valctes latrare cũ ſubditis
ꝑpibunt. Et dicitur notanter ꝓut
eis videbitur expedire qð ſᷣm.be.
Cho. in ſcripto. 4ti. di. 53. q. 2.
gr. ꝛ.q.2.ſic accipiẽdum eſt. aliqͥs
qui poteſt phibere non peccat ſi a
ꝓhibitione abſtineat nõ ſperans
coꝛrectiouem ſed magis malũ eſti
mans ex tali ꝓhibitione occaſio⸗

nem ſumere ⁊ ſic accidit moyſi vñ

Diuina auctoꝛitate fretus libellũ

repudij non ꝓhibuit ſed etiam vt
dñs dicit. ¶ Matth. 9. qm moy⸗

ſes ad duriciam coꝛdis veſtri per
m Aos dimittere vxoꝛes vras
uattuoꝛ ſunt modiper

uat

₰ 2. 4

miſſionis

qᷓttuoꝛ ꝑmiſſiõis modi
vy89.)v—yn p puationẽ pceptõ
vt qñ maius bonũ nõ pcipit᷑ minꝰ
bonum pmittatur ſicut apoſtol⸗
non pᷣcipiendo virginitatẽ matri⸗
moniũ ꝑmiſit.j.Coꝝ.7.
puatõʒz ꝓhibitõ ſic veialia dicũt
ꝑmiſſa qꝛ nõ ſũt ꝓhibita. Terciꝰ
bᷣuatõz cohibitõ ⁊ ſic oĩa dicũt᷑
ꝑmitti a deo inqntũ nõ ĩpedit cũ
ipedire poſſet. Quartꝰꝑ puatõeʒ
punitõis ⁊ ſic libellꝰrepudij ꝑmiſ⸗
ſus fuit nõ qͥdẽ ꝓpter aliqð maiꝰ
bonũ ↄſeq̃ndũ ſic fuit diſpenſatõ

de plurib vxoꝛibꝰhñdis ſʒ ppter

maiꝰmalũ cohibendũ ſcʒ vxoꝛici⸗

vnt enim

Scðsꝑ

dium ad qð iudei ꝓni erãt ꝓpter
coꝛruptõʒ irâ ſcibilis ſic et ꝑmiſſũ
fuit eis extraneis fenerari ꝓpter
coꝛruptõʒ ↄcupiſcibil ne ſcʒ fribꝰ
ſuis fenerarẽt᷑.⁊ ꝓpt᷑ coꝛruptõzʒ ſu
ſpitõis in rõnali fuit ꝑmiſſũ ſacri
ficiũ ʒelotipie ne ſola ſuſpicio apð
eos iudiciũ coꝛrũpet Et de hac ꝑ
miſſiõe ðᷣt b. Chritᷣ.⁊ hñt᷑ vᷣba eiꝰ
in c.hac rõne.ʒj.q.j.cũ ait.Aliud
eſt em̃ pᷣciꝑe alið ꝑmittere.qð em
Peaiitti nolẽtes pᷣcipimꝰ qꝛ malas
hoĩm volũtates ad plenũ ꝓhibere
nõ poſſumꝰ. ſiliter intelligẽdũ eſt
dictũ Aug. ð adulterinis ↄiugijs
li.2. et habet᷑ in c. ſi qd veriꝰ.ʒʒ.q
2.ſi em facturꝰẽ qʒ nõ lz iam faci
at adulteriũ ⁊ nõ faciat hoĩcidiũ
vbi glo. ſic S ꝑmittit᷑ minꝰmalũ vt
vitet᷑ maiꝰ. Et ſi qͥs poterit abſq;
pctõ h̊ mõ ꝑmiſſiõ ꝑmittere minꝰ
petm̃ vt maiꝰpctm̃ vitet᷑ nõ tn pot
ↄmittere mĩꝰpctm̃ vt vitet᷑ maiꝰ.ſ

paulũ ad Ro.ʒ. qꝛ taliũ dãnatio

iuſta eſſet. ⁊ b. Aug.aſſerit liꝰ.qᷣſti
onũ ſuꝑ geneſim. ⁊ hñt᷑ vᷣba eiꝰ in
c.qð ait.ja.diſ.vbi bona glo.cũ
qᷓ ↄcoꝛdat be.Tho.in ſcpto.qrti
di. 9.q.a.ar.⁊.q.j.dicẽs ꝙ nõ de
bet qͥs peccare venialiter. vt alius
liberet᷑ a pctõ moꝛtali.

ria ſint toleranda

LAli permiſſi
onis mõ ꝑpᷣlatos ⁊ rectoꝛes
vkuſq; ſtatꝰ eccie ꝑmittũt᷑ publica
lupanaria in locꝭ qbꝰ ab antiq fue
rũt ⁊ ipſi ſic inuenert ꝑmiſſũ nec te
nent᷑ rectoꝛes eccleſiaſtice cõitatis
talia lupanaria dponere aut plati

¶AQualiter publica lupana

„ OO

4

ð

contrà ea pᷣdicare ſed contrà foꝛ⸗
nicationẽ ctiã ſimplicem que in eis
fit cũ ſit pctm̃ moꝛtale iuxta illud.
i. Coꝝ.6. neq; foꝛnicarij regnũ dei

poſſidebũt et ilud ad Sal.. ma

nifeſta lunt opera carnis que ſunt

fo:nicacio ⁊c qui talia agunt regez⸗

num dei non ↄſequẽtur. nihil em
excludit a regno dei niſi pctm̃ moꝛ
tale cũ aũt ſimplex foꝛnicatõ ab ea

excludat ↄſequ ens eſt ꝙ ſit pecca⸗

tũ moꝛtale.Lolerando ergo pub⸗
lica lupinaria ad vitandũ maius
malũ ſcʒ adulteriũ ſtupꝛũ inceſtũ
peccatũ contra naturã nolendo a
ræcctoꝛibus ꝑmittitur.quia ſᷣm.b.
mmaen deriuatur a dluino et ipſum
debet imitari deus aũt quãuis ſit

omnipotens et ſumme bonus per

mittit tñ aliqñ mala fieri in vni⸗
nerſo qᷓ ꝓhibere poſſet ne eisſub⸗
latis maio:a tolerentur vel etiam
maioꝛa mala ſequerent᷑. Sic igi⸗
tur in regimine humano illi quipᷣ

ſunt recte aliqua mala tolerant ne

aliqua bona impediant᷑ vel etiam
ne aliqua mala peioꝛa incur:atur
Siẽ dicit. be. Aug. in li.de oꝛdie

Aufer meretrices de rebus huma⸗

nis turbaueris omnia libidinibꝰ
Sic igitur quauis infideles pec⸗
cent in ſuis ritibus poſſũt tñ tole⸗
rari vel ꝓpter aliquod bonum qðᷣ
ex eis pꝛouenit vel ꝓpter aliquod
malũ quod vitatur.Ex hoc ꝙ iu⸗
dei ritus ſuos obſeruant in qbus
olim pᷣfigurabatur veritas fidei
quã tenemus hoc bonũ pꝛouenit
ꝙ teſtimoniũ fidei noſtre habemꝰ
ab hoſtibus et quaſi in figura no

—

bis repſentatur quod credimus ?
ideo in ſuis ritibus toleratur. ali
quoꝛũ vero infideliũ ritus qui ni

hi veritatis aut vtilitatis afferür
non ſunt aliqualiter tolerandi ni
ſi foꝛte ad aliquod malũ vitandũ

ſcʒ ad vitandũ ſcandalũ vel diſci

diũ quod ex hoc poſſet pꝛouenire
vel impedimentũ ſalutis eoꝛũ qui

paulatim ſic tolerati ad fidem cõ
uertuntur ꝓpter hoc etiam hereti
coꝛũ et paganoꝛum ritus eccleſia
aliqñ tolergauit qñ erat infideliã
magna multitudo hec.bea. Tho
Ex hijs habetur ꝙ publica lupa⸗

naria ſine pctõ moꝛtali poterũt to

lerari non aũt ꝑticularia quia hec
oñs pſeipᷣm videtur pꝛohibuiſſe
MNũẽeri..dicens ad moyſen pꝛeci

pe fllijs iſrael vt eijciat de caſtris

omnẽ lepꝛoſum et qui ſemine fluit
pollutuſq; eſt ſuꝑ moꝛtuo.tam ma
ſculum qᷓm feminam eijcite de ca⸗
ſtris ne cõtaminent ea cum habi⸗
tent vobiſcũ.vbi deus pcipit tria
genera hoĩm pꝛoijci e caſtris ſczʒ le
peoſum ſemine fluentẽ ſcz meretri
cẽ.ſemine em̃ fluit.⁊ pollutũ ſuper
moꝛtuo.i.lenonẽ.Lales em̃ tanqᷓ;
putride carnes ⁊ ſcabioſa ouis a
caulis repellenda ne tota domus
maſſa ⁊ coꝛpus et pecoꝛa ardeant
coꝛrũpant᷑ putreſcãt intereãt . ᷣm
PHiero.cuiꝰverba hñtur in c. reſe
cande.⁊ 4.q.ʒ. Rectoꝛes em̃ tam
ſpũales q; ſeculares eccleſiaſtice cõ

munitatis quantũ ſine ſcandalo ⁊

ꝑiculo bonoꝝ poſſunt. lInpanaria
puata ⁊ meretrices ꝑticulares te⸗
nentur phibere. a bonis repellere
aclenones pla giũ ↄmittẽtes cũ ſe⸗

— —0 — ———

——

..ðõ

—

— — — —

qf ——— — SS

one ſceleris huiuſmõi exponi neq;

permiſimus ſceleratos lenones ſi
qqd dederint eis hoc ab eis aufer⸗

re ſed etiã ipos lenones iuſſimus

extrahant feliciſſimã ciuitatẽ fie⸗
ri tanq; peſtiferos et cõmunes va
ſtatoꝛes caſtitatis ſi in hoc recto⸗

res vtriuſq; ſtatus negligentes cũ

punire ſcelus tale poterint cũ de⸗
linquentibus pari pena plectẽtur

ꝓ iudicem ſummũ vt in.c.quante

de ſen. exco. publice em̃ vtilitatis

intereſt ne talia crimina cũ ſint cõ

munitatibus plus q; publica lu⸗
pangria noxia remaneant inpuni
ta vt in.c.vt fame de ſen.exco. Et
dictum eſt notanter pmittuntur
publica lupanaria in locis vbi ab
antiquo fuerunt. Edificare enim

noua lupanaria ſine peccato non
poſſunt cũ tales edificatoꝛes vide

rentur cõſentire peccato cum vide
sInIntur ad peccatũ foꝛnicatõis coo
perari. Debemus aũt pocius que⸗
libet mala tolerare qm malo ↄſen
tire vt.in.c.ita ne.32 q. v. et in · c.
ſaaeris de hijs qᷓ in me

2 4
Q S

ductas ꝑ ſe puellas in publica lu⸗
ppanaria vendentes vel in ꝑticula⸗
ria ad lururioſũ queſtũ locantes
penam legis fame de plagiarijs qᷓ
habetur.l.vlti. Cad.l.fa.de pla.
imponẽdo qꝛ ſi eſt ſeruus vel liber
tate donatbeſtijs ſubijciatur in⸗
genuus aut gladio cõſumatur vel
dad minus ſᷣm nouiſſima autẽtico
rum dicta cũ lenonibꝰ agendo vt
in auten. deleno. Col. ʒ. & San
cimus ſtatuẽtes iullis puellis ſic vẽ
ditis aut ſeduxtis ad queſtũ. om
nem quã cõtingit cautiõem occaſi

¶Siludei ſint tolerãdivt
viuant de vſur

Ev his dic⸗·
tis bea. Thome gcqus
ruun da alioꝝ poſſent alt
qui etiã docti occaſionẽ capereto
lerãdi iudeos ĩ fenore quod pub⸗

lice accipiunt a chriſtianis eſttimãa

do cõmunitatũ rectoꝛes ſic iude⸗

os q̊s a fenore tali in ſuis diſtricts

tibus ꝓhibere valerẽt tolerantes
non peccare moꝛtaliter cũ ob ali⸗
quod inde ꝓueniens bonũ videli
cet pauperũ et mercatoꝛũ releuati⸗
onẽ ac maius malũ vitandũ ſcʒ ne
chriſtiani fenerent᷑ tolerent dicen
de hijs qui foꝛis ſunt iudicare nã
eos qui foꝛis ſunt deus iudicabit
videt᷑ ergo licitũ vti malo iudeoꝝ
fenoꝛe in bonũ ch riſtianoꝝ aut vi
tatõem maioꝛis mali ſicut dicit.b
Aug. ad publicolã ꝙ licet vti iura
mẽto eius qui ꝑ falſos deos iurat
et tñ ille qͥ iurat 4 falſos deos pec
cat ſicut ille q̃falſum iurat. Certe
non nulli chriſtianoꝝ doctoꝛes ni

tunt᷑ iudeos in fenore quod a chri
ſtianis recip iunt excuſare a pctö

moꝛtali dicentes ꝙ ſit eis ꝑ moy⸗
ſen eoꝛũ legiſoatoꝛẽ ꝑmiſſũ.Deu.
255. vbi dicit non fenerabis fratri
tuo ad vſuram pecuniã nec fru⸗
ges nec qualibet aliq rem. fed ali⸗
eno. fratri aũt tuo abſq; vſura id
quod indiget cõmodabis cũ aũt
chriſtiani iudeis ſint alieni lege et
cõditione videt᷑ eis ꝑmiſſũ a chri⸗
anis fenus accipere.Quod aucto
ritate btĩ ambroſij niſi ſunt robo

—

*

rfare cinusverba habenk. 4. . 4. feſte inequalitas cõſtituitur ꝗᷓ iu-

c.qbillo exige vſuram cui merito

nocere deſideras cui iure inferunt

arma huic legitime auferunt vlu⸗

rre quẽ bello vincere nõ potes ab
vylujras exige. ergo vbi ius eſt belli
ibi ius vſure quibus verbis vide⸗
tur velle ambꝛoſius ꝙ vſure ab ho

ſtiibus licite capiuntur iudei autẽ

ſe reputant chriſtianoꝝ hoſtes po
tilſſimũ eoꝝ qui imperio ſubſũt ro⸗
mano qð imperiũ ipᷣis bellü indi⸗

cens eos vincendo. ab eoꝝ patria

quã deus eis dedit fecit exulare

Pꝛeterea eccleſia generali cõcilio

reprꝛeſentata videt᷑ nõ oĩno iudeis
vlſuras interdicere ſed immodera

tas vt in.c.quãto de vſn.vbi dicit᷑

voletes in hac parte pſpicere xpᷣia

nis ne a indeis imaniter grauent ſi

nodali decreto ſtatuimꝰvt ſi de ce⸗

rero quocunq; ptextu iudei a chri
ſtianis graues imoderatas ve vſu

ras extoꝛſerint chriſtianoꝛũ eis ꝑ

ticipiũ ſubtrghatur. ergo modera
tas vſuras cõciliũ iudeis videtur

pꝓprmittere a contrario ſenſu.25. di.

qualis.qð em̃ devno negat᷑ de qui
buſdam cocedit᷑ ⁊.ff.de iudi.cum
pᷣter. hec arma ⁊ plura alia habet
ſeuiſſima iniuſticia iudeoꝛũ fauto
rũq; eoꝛũ cõtra que inclinã da ſunt
coꝛda ſacerdotũ in dei iuſtificatio
nes vt rõnabiliter ſciant populo h
ſcelus vſure fiducialiter vt ſᷣm ſe

ininſtum ac peccatũ moꝛtale annũ
cient in veteri ac nouo teſtamento
pꝓhibitũ qꝛ ſᷣm.b. tho.in ſcðᷣa ſcðᷣe

qj.78. ar. i. accipere vſurã ꝓ pecu⸗
niig mutugta eſt fm ſe iniuſtum aꝛ
vengditur id qð nõ eſt. ꝑqð mani⸗

ſticie cõtrariat᷑ ad cuius euidẽtiã
ſciendũ ꝙ qued res ſunt quarum

vſus ẽ ipaꝝ ↄſũptio ſicutvinũ ↄſu

mimus eo vtendo ad potũ et triti

cũ ↄſumimꝰ eo vtendo ad cibũ vñ
in talibus nõ debet cõputari ſeoꝛ
ſum vſus rei a re ipſa.cuicũq; con⸗
ceditur vſus ex hoc ipſo cõceditur

res ⁊ ꝓpter hoc in talibus per mu

tuũ traſfertur dominiũ ſi quis er⸗
go ſeoꝛſum vellet vendere vinũ et

ſeorſum vellet vendere vſum vini

venderet eandẽ rem bis vel vende

ret id qð nõ eſt.vnde mãifeſte per
iniuſticiam peccaret. Et ſimili ra⸗
tione iniuſticiã cõmittit qui mus
tuat vinũ vel triticũ petẽs ſibi dus

as recõpenſationes vns quidẽ re⸗
ſtitutionẽ equalis rei aliã vero pꝛe
cium vſus qð vſura dicit᷑. Quedã
vero ſunt quoꝛũ vſus non eſt ipſa

rei conſumptio ſicut vſus domus
eſt inhabitatio.nõ aũt diſſipatio
et ideo in talibus ſeoꝛſum pᷣt vtrũ

q; cõcedi puta cũ aliquis tradit al

tern domũ repuato ſibivſu domꝰ2
ad aliqð tꝑs vel ecõuerſo cum ali-
quis cõcedit alicui vſum domus
reſeruato eiꝰ dominio/et pꝛopter
hoc licite poteſt homo accipere pᷣ⸗

cium pꝛo vſu domus et pꝛeter hoc

petere domũ ↄmodatã ſicut patet
in cõductione et locatione domꝰ.

pecunia aũt ſᷣm phm in..ethicoꝝ

7.Jᷓ.politicoꝛũ pꝛincipaliter inuen⸗

ta eſt. ad cõmutationes faciẽdaæ
⁊ ita pꝛopꝛius et pꝛincipalis pecu⸗

nie vſus eſt ipſius cõſumptio ſiue

diſtractio ſᷣm ꝙ in cõmutationes

expẽditur et ꝓpter hoc ſm ſe eſt il

8

2 o E
H liecitũ pꝛovſu pecunie mutuate reci/ na gregorij vt habek.jʒ. di. c.ner⸗
pere pꝛeciũ qð dicit᷑ vlura et ſicut ui.⁊ eſt cõparatiua ꝑmiſſio pociuſ
alia iniuſte a dquiſita tenetur ho-⸗ q; dicit᷑ tolerantia q; ꝑmiſſio mun,;·
mo reſtituere ſic tenet᷑ reſtituere pe ta em̃ per pacientiã tolerant᷑ queſi·
cuniam quũ per vſurã accepit quu deducta fuerit in iudiciũ exigente
do ſcilicet recepit alienũ ꝓ mutuo iuſticia nõ deberent tolerari vt in
ſuꝑ ſuam ſoꝛte a quocunq; id rece c.cũ iam dudũ de pᷣben.⁊ dig. nec
perit ſiue iudeus achriſtiano ſiune illa permiſſio excuiat a peccato v
chriſtianus a iudeo vel gentili cũ ſupꝛa de modis ꝑmiſſionis.immo
vſura ſm ſe ſit illicita iðo oti homi moyſes poſtea reuocauit ꝑmiſſio⸗
ni eſt ulicita. per ſe em ſiue ſᷣm ſe p nem fenerandi factam iudeis de⸗
ſupponit vnã de omni.pꝛimo po⸗ utro.2c. vbi dicit feneraberis gen
4 ſterioꝛũ/Aautem iudeis deutro. tibus multis et ipſe a nullo fenus
4 23. ꝓhihitũ fuit acciperevſuram a accipies Aduena fenerabit tibi
fratribꝰ ſuis ſcilicet iudeis ꝑ hoc tu aũt nõ fenerabis ei Et ideovbi
datur intelligi ꝙ accipere vluram iudei poſſunt phiberi a feneran
. a quocunq; hoie eſt ſimpliciter ma do debent. ne dent ad vſuras. qᷣ
lum debemus em omnẽ hoĩem ha⸗ fieri põt in terris chriſtianoꝛũ in
bere quaſi ꝓximũ et fratrẽ et pci⸗ quibus ſunt iudei. Nã poterunt
pyue in ſtatu euangelij ad quẽ om⸗ dñi illarũ in totũ arcere iudeos a
4 nes hoĩes vocant᷑.vnde ĩ ps.j.ðꝛ fenerando et in toto eoꝛũ auariciã
s abſolute qui pecuniã ſus nõ dedit cohibere vñ debẽt pꝛincipes chri
4 ad vſurã et ezech.jS.qui vſurã et ſtiani eis interdicere ne dent ad vꝰ
ſuꝑabundantiã non acceperit ſuras. als nõ carebũt ſcrupulo oc
3 aüt ab extraneis vſurã acciperẽt culte ſocietatis.Ad illð aũt qð de
4 nõ fuit iudeis cõceſſum quaſi lici⸗ dicto ſancti Ambꝛoſij allegat᷑ pꝛo
tũ ſed permiſſum ad minus malũ iudeoꝝ fenoꝛe tanq licito vt habe
1 vitandũ ne ſcilicet a iundeis deum tur in.c.ab illo.j.q.⁊c.S.allega⸗
colentibus vſuras acciperent pꝛo/ to dicendum q;uis ille textus mul
pter auariciã cui dediti erãt vt ha tos habeat intellectus vt ibi patet
de betur iſa. ð6. Nlã iudei recipiebat ꝑ archi.⁊ iohãnẽ de fantucijs quẽ
vſuras a iudeis ⁊ a gentibus.moy allegat.ſuppoſito tñ ꝙ ab hoſtibꝰ⸗
5. ſes vt reſtringeret eoꝛũ auariciam quibus licite poſſũt arma moueri
4 pꝛo parte videns ꝙ ipſam in toto poſſint vſure licite exigi cuiꝰ tra⸗
. nõ poterat cohercere ꝑmiſit vtvyſu riu tenet ray.ꝑ hoc tñ nõ infert᷑ P
4 ras exigerent a gentibus ⁊ ex hoc iu dei licite accipiãt vſuras a chri⸗
1 ceſſarent exigere a iudeis lã vbi ſtianis qꝛ xpᷣiani nõ ſũt hoſtes iu⸗
4 guis inter duo mala eſt implicitus deoꝛũ imo pietas xpᷣiana tolerat
6 ita ꝙ alterũ eſt oino facturus cõſu ludeos vt in.c.⁊ ſi iudeos de ſude
. lendũ eſt ei vt pociꝰ faciat minus is.certe xpᷣiani ꝓhibent᷑ iudeis in

malũ vt euitet maius et eſt doctri

iurias inferre vt i.c.ſic iudei ibidẽ

C *
EEWPreU A

et chriſtianoꝛũ ſerui ſunt iudei pa

ragti ſeruire eis.23. q.2.c. diſpar.

Habent etiã iuder ius ciuiũ roma
noꝛũ in indicijs ac cõmercijs vt in

l. iudei et ſe.c. de iudeis qre ho⸗
Die non ſunt hoſtes chriſtianoꝛũ
Et ſi olim romani iĩꝑatoꝛes ipos
8äyʃãt hoſtes ĩiperij vicerũt locum et
