capituli pᷣncipaliter vt inde ſumat

ncceſſaria. nõ at datur vt ſit mini

ſtratoꝛ eccleſie.ideo ſi aliqua rema

nẽt vltra pbendam debent cedere

capitulo cuiꝰbona ſunt pᷣbendarũ
LNiam ſatis eſt ſucceſſoꝛ habeat
coꝛpus pᷣbende vt inde viuat ⁊ ca⸗
pitulũ admiſtrabit bona adquiſi
ta ſic alia bona ↄmunia. ſʒ in alio
bfñficiato ꝑ ſe extra ↄgregatõz da

tur beneficiũ tanq; admiſtratoꝛi

eccleſie vnde quẽadmodũ htadmiĩ
ſtrare omia bona eccleſie ita et hec
adqſita intuitu eccleſie ꝑ ſuũ pᷣde⸗
ceſſoꝛẽ ⁊ iſte ſuccedendi modꝰpci⸗
pitur clericis tabulis vt obpᷣuetur
ſub pena potiſſimũ pᷣlatis eccleſia

frfriũ in c. qꝛ lepe de elec. in vi. vbi ðt
cgnon q; ſepe ↄtingit ꝙ cathedrali

.

ſipant ⁊ ↄſumant in earũ graue di
ſpendiũ ⁊ iacturã nos ipoꝝ auſus
repꝛimere ac ipſaꝝ indemnitatib⸗
pcauere volẽtes decernimꝰ vt hij q
pmiſſa de cetero pſumpſerint eoip

ſo ſint ⁊ tãdiu maneãt ab officio ⁊

bñficijs qbuſcunq; ſuſpenſi donec

plene reſtituãt nõ obſtantib⸗ qbu
ſcũq; puilegijs vel indulgẽtijs aut
Zrijs ↄſuetudinibus vel ſtatutis
iuramẽto ↄfirmatiõe ſedis aplice

aut alia qcunq; firmitate vallatis
que omia quo ad hoc auctoꝛitate
aplica reuocamus et irꝛitamus gc
nullius deinceps eſſe volumus fir
mitatis. Ex dictis clare habet ꝓ
capitulũ nõ ſuccedit plato ſuo qui
pꝓ ſe habet a dminiſtratõeʒ bonoꝝ
ſue plature que ſunt diſtieta a bo⸗
nis capituli.etiã ſi ex bonis cõibꝰ
capituli et plati ad ipᷣin ꝑueniſſent
cum clementina ſtatutum de elec.
dicat ſtatutum ſuꝑ bonis a platis

cathedralium regularium et col⸗

legiatax eccleſiaꝝ dimiſſis ⁊c.ſub

iungit aut alias vndecũq; In bo⸗
nis aũt cõibus qᷓ temꝑe obitus ad

huc erant plato et capitulo cõmu?
nia ſm archidyaconũ nõ ſuccedit

ſucceſſoꝛ ſed capitulũ nec ĩ hijs lo⸗
cũ hñt ſupꝛa dicta iura penalia.q̃ᷓ

güt platus ante obitũ diniſim re⸗

bvus ⁊ regularibꝰ ac collegiatis ec⸗ cepit iam nõ ſunt cõia ipſi ⁊ capis
leſijs vacantibꝰ capitula ↄuẽtus tulo hec vera ſunt de ↄmum iure.
cCollegia ⁊ ſingulares earundẽ ꝑſo poterit tñ in ſpeciali caſu aliter eti

—

— — — —— —

rale ð elec. in vi.vt g notatũ eſt nõ
video ratõʒz diuerſitat qͥn poterit

GW 5
hS

—

e iure obuari ſcʒ vt capitulũ vł

alius ſuccederet pᷣlato alicuiꝰeccle

ſie in rebus intuitu eccleſie adqui
ſitis ⁊ derelict is vbi in loco defun
cti tmvnus eſt oꝛdinãdus ſcʒ cum
fundatoꝛ de ↄſenſu oꝛdinarij epi
tpefuncarlia hoc oꝛdinaſſet vi⸗

elicet vt relicta defuncti platiet
vacatõis tꝑe obueniẽtia capitulũ
gut alie eccleſiaſtice ꝑſone ꝑcipent
pꝓut audiui in quadam collegiata
eccleſia in ſueuia fuiſſe factũ Cum
em̃ fundatoꝛ epo ↄſentiẽte de iure
tꝑe fundatõnis queat ſtatuere vt
fructus pᷣlature a ſe fundate vaca
tõonis rꝑe ſuos faciat iuxta c. gene

–

ſtatuere ꝙ bona a plato defuncto

derelicta intuitu eccleſie adqᷣſtta
cedant capitulo cuiꝰ platꝰdũ viue
ret erat caput. plus em ſꝑ in ſe ↄti
net qðò eſt minꝰ.eſt regula iuris i. ẽ
minus em̃ videt᷑ vt bona derelicta

a capite ſcʒ pᷣlato ad coꝛpꝰ ſuũ vi⸗

delicet capitulũ ꝑueniant qm ad

ꝓrſus extraneũ ſcʒ fundatoꝛẽ oe
coꝛꝑe eccleſie nõ exiſtentẽ Et in tli
caſu capitulũ ſine foꝛmidine cenſu

rarum c.qꝛ ſepe g alle.diſpenſabit
talia derelicta bona a ſuo pꝛelato
ꝓut diſpenſare debuit ipſiꝰ vnicꝰ

ucceſſoꝛ in dei videlicet timoꝛe.

Et notat panoꝛ.circa.c.relatũ ſu⸗
pꝛg alle. de teſta. ſuꝑ vᷣbo in dei ti⸗
moꝛe diſpenſet ꝙ bona adqſita ꝑ

pᷣdeceſſoꝛẽ nõ cedunt lucro ſucceſ⸗

ſoꝛis vt inde poſſit ad libitũ admi

ñõ

lati ex ſpeciali ↄſtitutõe ſucceder,
capitulũ in bonis derelictis habet
ius diſpenſandi vt platus ſi ſucceſ
ſiſſet nõ ius inter mẽbꝛa capitli di

uidendi etiã ſi potuerit diuidere

iter ſua mẽbꝛa bona derelicta fra

tris canonici defuncti Cũ aũt oia
iura loqntia ꝙ eccleſia hoc eſt col⸗
legiũ aut ſucceſſoꝛ defuncti clerici
ſuccedat clerico intelligẽda ſũt de

bonis qᷓ obuenerunt defuncto in

tuitu eccleſie nõ intuitu ꝑſone cũ

in hijs vt S dictũ eſt ſuccedãt ꝓxgio

ricus de eis teſtear.

mioꝛes ab inteſtato.poteritq; cleæ=z

gieſre

quis dubital

—

nis prionialibꝰclerici

vel alijs induſtria ſue ꝑſone adqͥ⸗

ſitis in vtilitatẽ eccleſie conuerſis
vtputa clericꝰ de ppꝛijs bonis me
lioꝛauit eccleſiã ſuã emendo pᷣdiũ
gut cenſus impignoꝛatos redimẽ⸗
do vel decimã ab eius eccleſia ꝑ in
feudatõem vel alio mõ alienatam

pecuniã de ſuis ſoluẽdo recuꝑat ?

nec in vita nec moꝛtis articulo id
in vtilitatẽ eccleſie nuerſum inue⸗

nitur eccleſie donaſſe defũcto tali
clerico quis in pꝛcio a clerico ſic

niſtratõem hre ſʒ cũ dei timoꝛe de

bet diſpenſare ſic diſpẽſat alia bo

nq eccleſie. Ideo cum in locum pꝛe

ſoluta ſuccedat. Quãuis hoc du⸗

bium claro iute ſit ſolutum.iꝛ.q.
4. ca. Quicunq;. vbi dicitur ꝙ ſi

galiquid pꝛo vtilitatibꝰ eccleſie aut
ſubſtantie expendit aut diſpendij

quantũ clericus impendit de ſuis

vecl perditionis quippiã ptuleritſi

hoc cõpꝛobare potuerat totũ illiæ
rebus eccleſie eiuſdem refoꝛmabit᷑
pꝛo cuius vtilitate id expendiſſe ꝓ

batur et c. immediate pcedente dꝛ
viciſſim qui lucrũ ſentiunt detri⸗

mentũ patientibus reſartient.ta⸗

mẽ panoꝛ.circa.c.vt vnuſquiſqʒ ð

pecu. cle. dicit vnde cõplectendo

trotam materiam diſtinguo ſic. ꝙ
gut conſtat pꝛelatum habuiſſe aut
non cõſtat aut Ddubitatur et hocvl
timo caſu ſubdiſtinguo ꝙ aut vu

clerici in eiſdem ſ̃ᷣm valoꝛẽ impen

—

bitatur vtru habuit bong ex qui⸗

bus potuerit adquirere illa de q⸗
bus eſt contentio aut nõ habuerit
uUla bona tẽpoꝛe ſue ꝓpmotiõis de

quibus eſt cõtentio pꝛimo mebꝛo
pꝛincipali ſi cõſtat ex quibus emit

ula bona tunc nõ eſt queſtio qꝛ üli

us erũt ex quibus reddirxibus ad
uiſita fuerunt vt in. c. inquiren⸗
britatur qꝛ pꝛomiſcue vtebat patri
mMonio et rebus eccleſie et tüc ſi va
tionem illoꝛum bonoꝛũ eccleſia ve

ro nõ nec in totũ nec in partẽ ⁊ tũc

ppriꝛeſumitur pꝓ herede qꝛ ceſſat hoc

caſu.pꝛeſumprio.c.i.e.ti.et tex.i?ꝛ.
q.J4.c.i.aut ecõtra qꝛ eccleſia ſolũ

erat ſufficiens patrimoniũ vero te

nue ſeu induſtria pſone et tunc pꝛe

ſumendũ eſt pꝛo eccleſiavt in.c.eo.

ti. Di vero vterq; erat ſufficiens
ad adquirendũ in totũ vel in par⸗

tem tunc fiet diuiſio inter eccleſiã

et heredem ſᷣm q:itatem patrimo

niſ et rerum eccleſie hec panoꝛ. Ex
his colligitur qn coſtat quid aut

in vtilitatẽ eccleſie ſuccedit heres

ſivt ſi dericus redemit ad ſuo eccle

ſiam decimã valoꝛis tricemoꝛum

floꝛenoꝛũ pꝛo centũ floꝛenis eccłia
Hẽ ĩ eccłia ſuccedit in centũ floꝛeis
iõ in decima tenetur em ſucceſſoꝛ
noie ecclie heredi red dere cẽtũ flo
renos in vtilitatem eccleſie impen

ſos foꝛte occupãs pecuniã aut in

feudũ habens cõſiderauit ius de⸗
cime eſſe penes eccleſiã ideo remiſ⸗

ſius vedidit vtilitatem ſuã in mul
to pꝛecium excedentẽ idq; foctum

in fauoꝛẽ eccleſie nõ perſone cedit

lucro eccleſie nec perſone. vt eſt ſᷣm

doctoꝛes dubiũ ꝙ eccleſia de ma⸗

nibus laicoꝝ auctoꝛitate epiſcopi

poterit decimas etiã abſq; ſimola
redimere imo ſᷣm wilhelmüũ ſi par
rochialis eccłia velit redimere hu

iuſmodi decimas nõ eſt neceſſania
auetoꝛitas epiſcopi qꝛ cuilibet lici

tum eſt redimere ius ſuũ tñ qꝛ nõ

dat tempoꝛale ꝓ ſpirituali ſed ta⸗
tũ tꝑale pꝛo temꝑaliſcʒ emẽdo fru
ctus decimarũ nam ius ſpirituale

recipiendi decimas remanet ſem⸗

ſoꝛ defuncti clerici ſoluit heredi eꝰ

impenſa de ſuis ꝓpꝛiüs in vtilitatẽ

eccleſie cũ iuxta. c. l. de ſolu. ſucceſ
ſoꝛ teneatur ſoluere debita pᷣdeceſ

ſoꝛis ſui pꝛo neceſſitate eccleſie con
tracta. Di. em̃ clericus ex mutua⸗
ta pecũia redemit bona eccleſie im
pignoꝛata aut alienatã decimam
tenetur hoc mutuũ ſucceſſoꝛ iure

Jr ce

deceſſoꝛ ſuus pꝛo eccleſie vtilitate piſtola ad nepotianum de vite cle
ð ſuis expoſuit SOi diceret ſucceſ ricoꝛum amico inquit ibidẽ quiꝰ
ſua pꝛo eccleſia impendere. fuiſſet frqudare ſacrilegium eſt. accepiſſe
merito (vt anteceſſoꝛes eius) con qð pauperibus erogandum eſt. t·
tentus de ꝓuẽtibus eccleſie quos eſurientibus plurimis vel cautum
inuenit. rndũ ↄſciẽtia ipſius opoꝛ velle eſſe vel timidum aut qð ape
tune eum coegi t. ſciebat em ſe ec pertiſſimi ſceleris eſt aliud exinde
cleſie ꝓcuratoꝛẽ ſᷣm.c. fraternita⸗ ſubtrahere omnium pꝛedonũ cru⸗
tem de dona.ideo cõditio eccleſie delitatem ſuperat. alter fame toꝛ⸗
ſuevt potuerit melioꝛẽ debuit face quetur et tu iudicas quoniam ve⸗
re vt inueſtiture tꝑe ꝓmiſit eccleſie tri eius ſatis ſit aut diuide ſtatim
vt ilitatẽ pꝛocurare. um aut con qð acceperis. aut ſi timidus diſpẽ
ſat clericũ de fructibꝰ eccleſie ſue· ſatoꝛ es dimitte largitoꝛem vt ſuia
aliquid in vtilitatẽ eccleſie ſue cõ⸗ iolſe diſtribuat.nolo vt ſub occaſi
paraſſe ſiue ſuo ſiue eccleſie nomie onemea ſaculus tuus plenus ſit ne
poſſideat poſt eius deceſſum eccle optunus diſpenſatoꝛ eſt qui ſibi
ſia ſuccedat vt in.c.vl.de pecu.cle.

nil reſeruat. Et ſm Amb:oſum
Si autem dubitat an de eccleſie culus vervꝗ babentur in. c. ſiluut
gFnagg. reactis nihil reputas teagere ini
(Bumma cura debet eſſe quum. ſi tam multoꝛum vite ſub?
ſakerdotibus ne cij egreqiendum ſidia ſolus obturas. quis em tam
ſit e vita patrimoniũ xpiveniat ad iniuſtus tam auarus q; qui multo
eeos ad quos non pertinet. rum alunenta ſuum non vlum ſed

H M obpundanelaine delicias fgerne
Namnano, Genm minus eſt crim nis haben
Winope, aiollere. Geum poiſis et abun/
ſ ttfie curabit clericus ca? das indigen tibus denegare.eſuri
mMonicei eccleſiaſtiea bo entium panis eſt quem tu detines
na ingrelſus. caute hꝛogrellus vr nudosum indumentum g tu re⸗
ßfm iuſtificationes dei eius fiat e cludis miſero: um redemp tio eſt
greſſus ne patrimoiũ chriſti ↄtra et abſolutio pecunia qu tu in ter⸗
ipſius voluntatẽ aliquibus in ſue ram defodis tantoꝛũ te ergo ſciis
anime perniciem derelinquat. cõ inuadere bong quantis poſſis e
ſideret ſe clericus dum viuit ꝓcu⸗ ſtare q velis.
rum eccleſie teſte Hieronimo in e⸗

¶ Conſulẽdũ eſt omnibus
ſed clericis pꝛecipue. vt de tempo⸗
tralibus in vita et ſanitate ſe expe⸗
dliant vt in egritudine.eterna libe

Alius aſpiciant ⁊ cõcupiſcant.

Is ſancto

rum dictis mouemur cle

rici nõ multa de fructib?ꝰ

eccleſiarũ vſq; in extremã hoꝛã ſer

uare ſed in vita liberalins inpau⸗
peres diſpenſare. vt in illa hoꝛa li⸗
berius ſalutare dei valegmus que

ſtrüũ ſequendo qui pauperrimus in
cruce nihil terrenu habens matrẽ
Diſcipulo animã patriceleſti eõmẽ

dauit oicamus vere cum apoſtolo
cuius bonoꝛũ chriſti viuimus di⸗

tereferens aliud ad moꝛtisvtilita
ſuis poriſſimũ ſacerdotib⸗ in eua

gelij ꝑedicatiõe deferat᷑ obſequiũ

ergo ᷣm ambꝛo.lib.de bono moꝛ⸗

tis.c.2. viuere ſãcto xpᷣus eſt ⁊ mo-⸗

ri lucrũ quaſi ſeruus em̃ non refu⸗
git vite obſequiũ et quaſi ſapiens
Rert moꝛtis amplectitur.lucrum
eſt euaſiſſe incrementa peccati lu⸗
crum fugiſſe dererioꝛa et ad melio
ra traſiſſe.lucrum eſt peregrinati
onẽ ↄpleſſe. aduene et ꝑegrini hic
ſumus ſicut om̃s patres noſtri.iõ
quilibet finiturus ſuã peregrina⸗
tionẽ oꝛet remitte mihi vt refrige
rer pꝛiuſq; abeam et amplius non
ero põ.38. remitte mihi diſpẽſatõ

nem tempo:aliũ tuoꝛũ bono:ꝛũ ſi

5

8* ☛

r

quid impꝛudenter diſpenſaui. pꝛi
uſq; abeam vt refrigerer in vera pe

nitentia pꝛiuſq; dicedam de vita

Qui em hic no accepit remiſſionẽ
peccatoꝛuũ illicnõ erit.nec ſit gra⸗
ue ante moꝛtem diſpenſare qð in
moꝛte opoꝛtebit etiꝗ inuitos di⸗
mittere cum xps legifer noſter qͥ di

cit luce.ia.. omnis ex vobis quinõ

renunciat omnibus que poſſidet
nõ poteſt meus eſſe diſcipulus ſuf
ficiens ad reddẽdũ ſuꝑ omnẽ mo

dum et menſurã cõſola toꝛie dicit

ſemper grauaberis doloꝛibus.·ex
pecta pauliſꝑ et videbis celerem
finẽ maloꝛũͥ. veniet vna hoꝛa quã

do ceſſabit oĩs laboꝛ ⁊ tumultmo

dicum eſt ⁊ bꝛeue ome qð trãſit cũ
tẽpoꝛe.age ergo qð agis fideliter

laboꝛa i vinea mea ego ero merces

tua ſcribe legecanta geme tace oꝛa
ſuſtine viriliter ↄtraria.digna eſi
his omnibus et maioꝛibus peclijs
vita eterna. veniet pax i die vna qͥ
nota eſt domino et erit nõ dies ne

q; nox huius ſcʒ tꝑis ſed lux ꝑpe-⸗
tua claritas infinita pax firma ?

requies ſecura.nõ dices tũc quis
me liberabit de coꝛꝑe moꝛtis hu⸗

ius nec clamabis heu mihi qꝛ inco

latus meus pꝛolongatus eſt. qmpᷣ
cipitabit᷑ moꝛs et ſalus erit inde/
fectiua.anxietas nulla.iocũditas
beata ſocietas dulcis ⁊ decoꝛa o ſi
vidiſſes ſanctorũ in celo coꝛ onas

perpetuas quanta quoq; tüc exul⸗

tabũt gloꝛia qui huic mũdo olim

cotemptibiles et quaſi vita ipſi in
digni putabant᷑. ꝓfecto te ſtotim
vſq; ad terram humiliares ac oia

–

ſe q; vni pꝛeeſſe nec huius vite le
tos concupiſceres dies ſed magis
P deo tribulari gauderes ⁊ pꝛo ni

òBð

que in mdo bhabes pꝛonihilo du

ceres malleſq; illos q; te habere.

affectares pocius omnibus ſubel⸗
ſie nec huius vite le⸗

hilo inter homines cõputari maxi

perent er ꝓfunde ad coꝛ tranſirẽt

quomodo auderes vel ſemel con⸗

queri nõne pꝛo vita eterna cuncta
laboꝛioſaſt

lucrari aut per

in celu ecce ego et omes ſancti mei
qui in hoc ſeculo magnũ habuere

certamen mõ gaudẽt modo cõſo⸗
lantur modo ſecuri ſunt et modo

requieſcunt⁊ ſine fine in regno pa
tris mecũ permanebũut pꝛo quo re⸗
gno ſm augſt. ſi qtidie opoꝛteret
nos toꝛmenta pferre ſi ipſam gehẽ
nam paruo tẽpoꝛe tolerare vt xpᷣm

videre poſſemus in gloꝛia venien⸗

tem et ſanctoꝛũ eius numero ſocia

ri nõne dignum erat pati om̃e qð

triſte eſt vt tante gloꝛie pticipes ei

ſemus de quo clarius beatus aug.
in lib. de

teret qu

ſam gehenna lõgo tempoꝛe tolera

re neceſſe eſt vt xpm videre in glo⸗
ria mereamur vel poſſemꝰ ſanctis
eius ſociari nonne eſſet pati oẽ qd
triſte eſt vt tanti boni tanteq; glo

idie toꝛmẽeta ꝑferre ſi ip

rie pticipes haberemur inſidiant᷑

ergo demones parant ſuas tepta⸗
tiones. frongit co:pus ieiuni pꝛe

èRN 9 .

in lib. de manugli verbo dei dicit
in hec verbg o qnima mea ſi opoꝛ⸗

rern „

exiccant vigilie clamet iſte inquie⸗

tet meille frigus manuũ conſciens
tia murmuret caloꝛ vrat caput d o
leat anxietur pectus inflet᷑ ſtoma⸗

chus palletur vultus infirmet to⸗

tum coꝛpus deficiat in doloꝛe vi-⸗
ta meg et anni mei in gemitibus .
ingreciak putredo in oſſibꝰ meis
et ſupterſeateat et requieſcã in die

tribulatiõis et aſcendam ad popu

lum accinctũ noſtrũ quecrat iuu-
ſtoꝛũ gloꝛia qm grandis ſancto’i

iocunditas o iocũda
tos videre et cͦ ſan⸗
deũ vigere

oc ſedu⸗

2

8

dia hec toto coꝛde affecta

cctantes om

nium tempoꝛaliũ a ffectũ ante moꝛ

tem deponẽd

3

pauperibus qð no

bis ſupereſt diſpenſemus ſic torã

legem veteris ac noui teſtamenti

ante vite terminũ implendo q: ſ̃m

aug. in lib. de vita chriſtiana. dili
ges dominũ deu tuuũ ex toto coꝛde

tuo et exr tota qnima tua et ex to⸗

tis viribus tuis et diliges px imũ

pſũ legis et pphetaꝝ

pꝛecipuũ hoc mandatũ eſſe domi⸗

ni ac ſalu toꝛis nri teſtimonio cõ

pꝛobatur dicentis in his duobus

mandatis vniuerſa ler pender ?2 p

phete. Et vere iſte legis cõſumatoꝛ
et lactoꝛ eſt quinec in deu nec in⸗

muͤnt veſtimenta laboꝛes grauent

oc toto deſi

5

um. quid pximũ

Sterire minime ac diſſimulare co⸗
uenit. deũ diligit qui luis in om⸗
nibus mandatis obtemperat. deũ
diligit qui leges eiꝰ ac pꝛecepta cu
ſtodit.deũ diligit quivt ille ſancrꝰ
ſanctus

eſt et ipe ſe ſanctificat ſici

7

„

ſum dns deus veſter. deu diligit
qui ⁊ illud ꝓphete implet eloquiũ
n diligitis dñm odite

maluũ.deum diligit qui non nlia q
celeſtia cogitat.deꝰ em nõ niſi ſan
cctitatis iuſticie et pietatis amatoꝛ
Altſt. Et ille deũ diligit q non aliud
Fs deus amare videt operatur
Et ille ꝓximũ ſuũ tanq; ſeipſũ di/
ligit qui ei nõ mali aliqd facit qðᷣ
nec ſibi vult fieri ſed ſi quid boni
ꝓut ipſe ab oiĩbus recipere optat ? querere debent nõ que lug ſum ſʒ
ertit. qꝛ nõ ſolũ que Jeſu chriſti vt vinentes ei pla
oca⸗ ceant cui ſe pꝛobauerũt coꝛda ſua

celeſtia cogitat. deꝰ en

2ſequilibẽter imper
a chriſtiano queriti
reat ſed vx exercea
ſi nec qͥd mali nec b

ſed gehenne nbre mancipatur
hec.b. Aug vbi ſupꝛa.ſtudeamus
itaq; ante huius ſeculi exitũ deum
diligere qð tunc ſm ꝓſperũ in li.

de vita cõtẽpleriua et habet᷑ in. c.
Caruas dil.2. facimꝰ qñ eum oc⸗

cupamus animo cõcipiendo fruẽ⸗
ge eius affectũ. peccati odiũ.mun
di faſtidiũ.animũ noſtrũ ad deũ
Dirigere debemus cũ ipſo nec tem
poꝛalibus occupare.viſionis eius
fruende a ffectũ ↄcipere ꝓpter ipm

nein ei? qmoꝛe nos impediat.tpa⸗
Alla faſtidire Pꝛoximũ vt nos di⸗

ag eterne vite pꝛemiũ nõ admitti

3

1
4

o lgere et. vt ei velimus que nobie

recta ratione fieri vellemus ipſi tẽ
poꝛalia quoꝛũ ſumus diſpenſato
res ante vite terminũ redderead
ipſum quẽ ſpectat et ſic ſecuriꝰ po
terimus moꝛi merces em bonevite
eterna eſt quã q diſcunt chriſtiani .⸗
ſunt. Cum aũt ſᷣm Ambꝛo. lib. i.
officioꝛu ca. 26. Nlihil ſit qð ma⸗
gis ꝓficiat ad vitam honeſtam qᷓ;
vt credamus eũ iudicẽ futurũ quẽ

et occulta non fallant et indecoꝛa
offendant 1 honeſta delectent. et
ſi omnes homines facta cogitata
ac dicta agant ante oculos iudi „/
cis cuncta cernentis.maxime tam
tionũ ſuarũ affectent dicẽ⸗

opera ſacerdotũ ſuo que faciũt ex
officio reſpicit cũ idipſum pꝛinci⸗
do deus in adiutoꝛiũ meũ intẽde.

Dua de re clerici in tota ſua vita
gquerere debent nõ que ſua ſunt ſ-

as diligit inclinando.
V ertia queſtio u5 foꝛ⸗ oh

mabit iuſt/ iuder in extremo iudi⸗ ¶i⸗
cio ſacerdotib? qliter ſcʒ rexerint.

in eius iuſtificationes qui iuſtici

tiſſimã vite clerico

ddilcuſſionẽ ſapientiſſi
mus iudex eiſdem hanc foꝛmabit
tertiam queſtionem inter:ogãdo
qũo rexiſti. feci inquiet te ac alios
clericos regnũ ⁊ ſacerdotes deo ac
.certe ſm Hiero.

patrimeo apoc.i/certe m Hi
vt in. c. duo lunt. i2. q.i.chriſtꝰ fe

2
—

—TMNMõ

pulo

nis ad des eſt fieri nequeat ſur
opere ſapiẽtia ꝑ qnã hüana mens

—
——=

— ———
„
— ☛ —

is virtutibus regetes et ita in deo
regnü habest et he deſignat e
ns in capite. pcetenis itaq; bomini
bus ſint eruditi ſapientia ac alijs
Vilrtutib? iuxt a id pv. 2. Et nune
reges intelligite erugimini qui iu⸗
dleatis terrã. per ſapienti inquã
reges regnant et legu conditoꝛes
inuſta decernüt ꝓuer. S. per ſapien
tis em põt ſacerdos diſponere po

8 et natiões habere ſubditas
ſapie. S. debent em ſacerdotes ſe
et populũ dei ſic regere vt ad et᷑nã
biecti beatitudi⸗

ſine cognitione

deſignat coꝛo

ri nequeat ſum⸗

RRS Ye G 24 7 EH

it ſacerdotes regesvt ſealioſq; ſu

piemia nequeunt perficeremerito

lumen ſapientie debẽt diligere ßm

em rectoꝛ ac inſtitutoꝛ nature lu⸗

men ſapientie quibuldam magis

quibuſdã minꝰ coicans voluit vt

ſapientes ſint inſipientiũ rectoꝛes

id eſt etiã m naturã reſpectiue cõ
ſideratã rerũ cũ dicat ariſto.i.po

diſponit ad ſequendũ inſtinctum

ſpiritusſancti.in dei⁊ diuinoꝛum
2gnitione erit eis neceſſaria. Eon
ſiiderat inquit ſapiẽtia ipſum feli⸗
citatis obiectũ qð eſt altiſſimũ in⸗
telligibile et ſic altiſſimã cauſam qᷓ
veus eſt per quã decauſis inferio
pientia hab et iudiciũ de omnibꝰ
glijs virtutibus intellectualibus
ett elus eſt oꝛdinare omnes.ipſaq;
eſt architectonica oim. docens co
gnoſcere pꝛimã regulã humanoꝛũ
actuũ. Ount em actuü humanoꝝ

due regu eſm qs vt boni ſint de
ulari ſcz humansa ratio et

due regule ᷣm qs vt boni ſint de⸗
bent regulari ſcz himnat
deus ſed deus eſt pꝛima regula a

qua humana ratio etia eſt regulã⸗

da ad hanc regula ſapientia p cete
ris donis ſpirituſſancti attingit.

Lum aut officiũ ſacer dotũ ſit ſᷣm
dei reguls viuer e. iub ditos vt id
Eplum faclant inſirigere qv linje ſa

id ſapientie. 6. diligite lumẽ ſa piẽ

,

liticoꝛũ Eſt natura ſeruus qui pt

ribus reguntur vt coꝛpus ab ani-⸗

ma bꝛuta animalia a ratonalibus
ct. impꝛudentes a pꝛudentioꝛibus

ingdigeãt regula riab eis et in fmẽ

tate terꝛena ſ̃m ariſto. .politico
rum duplex inuenit regimen ſiue

tus vnu iuſtũ aiud iniuz

ſtuͦ et quodlibet hor inuenitur trt

plex iuſtü interdu eſt vbi vnns iu⸗

9

. *

mũ vbi vnus vicioſus regit et dꝛ

vicioſi vocatq;
mocrachia. Sic in eccleſia mili⸗

gimen regnum Seom vbi regunt
pauci virtuoſi et vocat᷑ ariſtocra⸗
chia Tertium iuſt vbi malti vir⸗
ruoſi regunt et dicit policia. Sic
ꝛ iniuſtum regimen eſt triplex pꝛi⸗

tirannidis.ſcomvbi regunt pꝛauci

₰

ioſi regunt et dicik de⸗

tante que edificatur vt ciuitas no

naq; vt ſponſa oꝛnata decelo de⸗

ſcendit cuius regimen chriſtus ſa

cerdotibꝰ commiſit pncipalit vni

a pꝛincipio ſcʒ beato petro quem

in eccleſta catholica vlcariñ conſti

trus et ſug hanc petram edificabe

aligarchia. tertiũ

. MZ

ð

ceccleſiam meã et in. t. nͦud. 21. di.

vbi dicitur in nouo em teſtameto

poſt chriſtũ dñm a petro ſacerdo
talis oꝛdo cepit q: ipſipꝛimo pon⸗
tilficatus in eccleſia chriſti dat? eſt
Hic em ligandi ſoluẽdiq; poteſta
tem pꝛimus accepit a dno pꝛimus
qq; ad fidem populũ virtute ſue pꝛe
dicationis adduxit.ceteri vero a⸗
poſtoli cũ eodem pari cõſoꝛtio ho⸗

noꝛem et poteſtatẽ occeperũt ipſũ
q; pꝛincipẽ eoꝛũ eſſe voluerũt. qui
etiam inbente domino in toto oꝛ⸗
be diſperſi eus geliũ pꝛedica uerũt
voluit itaq; xp in ſua eccleſia re⸗
gimen foꝛe regale vt ſcilicet vnus
eam loco ſui regeret ſicut vnꝰ pꝛin

ceps deus totũvniuerſum ideo pn

cipaliter dixit petro chriſtus ioh.

vl. pa ſce oues meas vt ſic vniuerſe
eccleſie per oꝛbẽ cõſtãtesvnus thas
lamus ſint chriſti. Et eam eccleſiã
ſcʒ romanã in qua petrus verꝰ xpi

vicarius ſedit et ipſius ſucceſſoꝛes

of̃s eccleſte alie oꝛbis ſupꝛemò ac

magiſtram recdgnolcat vt. 1. di.

c. deniq; eiuſq; pontificem vt ſum
mü pꝛincipem venerenk. qui ſolna

habet iudicare de omnibus et de
ceo nulli iudicare permittit᷑.8. q.

ʒ.c. epo. S.ſola.ad illam ſcilicet ec⸗
cleſiam romanam ac eius pontifi

cem de qualibet mundiparte ap⸗

pellandum eſt. ab illa aut nemo eſt

appellare pmiſſus. et illa ſine vlla

ſinodo pcedente ⁊ ſolnẽdiqð ſino
dus inique damnauerat et dam⸗
nandi nulla exiſtente ſinodo quos

opoꝛtuit habuit facultatẽ et hoc

t us apoſtolus petrus domini vo

“

L ,„A„
ee et tenuit ſemper et tenebit e. can
ſa ⁊.q.c.cuncta Et lub hoc pꝛinci
patu quẽ beatus petrus a chriſto

accepit multi ſunt alijs in eccleſijs
particularibus ac eccleſiaſticis cõ

munitatibus rectoꝛes in aliquibꝰ

regit vnus iuſte. in alijs pauci⁊ bo

ni. in ceteris multi iuſti Cõſidera⸗
bunt tamen merito doctrinã chri
ſti eccleſiaſticã gerarchlam inſtitu
entis et mat.⁊o.dicentis diſcipu⸗
lis Seitis qꝛ pꝛincipes gentiũ do
minantur eoꝛũ et qui maioꝛes ſũt
poteſtatem exercent inter eos. non
ita erit inter vos ſed quicunq; vo⸗

luerit inter vos maioꝛ fieri ſit vos

ſter miniſter et qui voluerit inter
vos pꝛimus eſſe erit veſter ſeruus
ſicut filiꝰhoĩs nõ venit miſtrari ſ,-—
miſtrare ? dare aiam ſuã redeptio
nẽ pꝛo multis qᷣ dicto et iuſte ymo
tus ſuͤmus chriſti vicarius ſcribit

ſe ſeruũ ſeruoꝝ dei.ſi taliter de ſe-⸗

ſumus eccleſie pꝛinceps ſentit hu:
milibus cõſentiendo nõ aliter re-
ctoꝛes eccleſiaꝝ aut populi dei ſub
eo de ipſis recte ſentiant vt nõ ſint
quaſi dominantes in cleris ſed vt
humiliter eiſdem ſub ſuo pericu⸗
lo ſeruientes de quo beatus bern.
in quadam epiſtola dicit Speret
ergo graduz miſterij qui dominij
cũ paſcere gregẽ ſatagit Quod mi
niſteriũ chriſtus beato petro pꝛio
paſtoꝛi coõmiſit interrogate ſimon
iohannis diligis me plus his ⁊ re
ſpondente domine tu ſcis q: amo
te dicit ei dominꝰ paſce agnos me
os et vltimo paſce oues meas que
verba tractans in pꝛedicta epiſto⸗

la beatus Bern. dicens tripliciter

E — 7 H Aren H
WSECE SE e
. *

oues chriſti paſcere debet paſtoꝛ ꝗ
xpᷣo datus ſcʒ exemplo ↄuerſatõis

verbo p̃dicatõis ⁊ fructu oꝛatõis
Et paſcere ad mandatũ xpᷣi.vt ne

mo hunc ſibi ſumat honoꝛẽ ſʒ qui

fuerit a deo vocatꝰtanq; aaron.ꝑ

hunc nempe ſi quis intrauerit ſal
uabitur et paſcua inueniet.ſin ꝰo

nitate triſtis qᷓdam amaritudõ vi
uendi. Scientiã ſibi ꝑiter pſtari
iploꝛat vt nouerit ſciẽter ſapiẽt᷑qʒ

diſtinguere q ſint tmini bonitatt
⁊ quã debeat hr̃e diſciplĩia meſu⸗
ram ne foꝛte qaut nimie remiſſiõis

vicio bonitas incõſulta fedet aut
diſciplina durioꝛ ipſa ſui auſteri⸗

aſcenderit aliunde plane fur eſt ? tate crudeleſcat.vis frater bonus

latro Jam qui ꝑ xpᷣm ſibi in ſoꝛtẽ

miſterij huiꝰ introiſſe videtur de

cetero quẽadmodũ ei ſeruiat quẽ
admodũ miſtret quẽadmodũ pa⸗
ſcat triplicit᷑ vt diximus gregẽ do
mini ſolicita ſecum examiatoe di⸗
ſcutiat. Indignꝰ em̃ lacte et lana
cõuincitur ſi nõ paſcit oues ſinon
vigilat in cuſtodia gregis iudici lenſise nis
aſtans omnes paſtoꝛes qauiſando

um ſibi manducat ⁊ bibit Poꝛro
ptaãte accepta magꝭ i malo q; in bo

no vti abuti eſt. hec ſunt q̃ paſtoꝛi

ↄueniũt bonitas.diſciplina.⁊ ſci⸗

ẽtia.bonitas attrahir.diſciplina
coꝛripit.ſcia paſcit.bonitas ama⸗

biuẽ.diſciplina mutabileẽ. ſcia do⸗

cibilẽ reddit.iõ b. Aug.ſ·A.li.?0

omeliaꝝ.paſtoꝛes amando vᷣt.ſoli

citius itaq; frẽs intendite q̃s ſibi

potiſſimum virtutes tribui rex ꝓ

pheticus depꝛecat᷑ bonitatẽ.⁊ di⸗
ſciplinã inqͥt et ſciam doce me dñe
vere nouit recte viuere qui nouit
recteoꝛare.nõ em̃ petit mũdanaꝝ

diuiciaꝝ theſauros nõ regna fini
tiua nõ tꝑa ꝓlixioꝛa viuẽdi ſʒ bo⸗
nitatẽ ſe doceri ſimul ⁊ diſciplinã
poſcit. Bonitas em̃ facit amabilẽ
diſciplinã.⁊ diſciplia efficit incul⸗

pabüẽ bonitatẽ Nec quẽq; latere

puto qꝛ bonitas ſine diſciplina de
ictoꝝ mater eſt ⁊ diſciplia ſine bo

eſſe peccẽti.benigne quidẽ facꝛvt
vere ſis bonus vigoꝛem ei adhbibe

diſcipline vt tuga illi bonitas pfi-⸗
ciat ad ſalute. Conſiderent Spa⸗-

ſtoꝛes ouiũ xpᷣi ſuum officiũ vr pꝰ

paſcant bonitate id eſt vite exeplo
de quo beat?ꝰ Hiero.moꝛiturꝰ no

uiſſimis ſuis verbis.vt teſtat᷑ Eu
ſebius cremon enſis eius extremis

dixit Quot em̃ vł veſtro exemplo
vel vri negligetia peccatis moꝛiuk

tot de manu veſtra requiret qm6

quãto em eſtis a ltioꝛes gradu tan
to maioꝛibꝰcruciabimini cruciati

bus nõ eſtis dñi ſed paſtoꝛes.vnꝰ

dominꝰ eſt et vnus paſtoꝛ pncipa⸗
lis qui ↄgnoſcit oues ſuas et exq⸗
ret eos de manibus veſtris heu qt
hodie in eccleſia non paſtoꝛes ſed

mercenarij ſunt ad quos non pti⸗
net de ouibus ieſu xpᷣi qnimmo vt

et vera dicam ⁊ ipſimet ſciunt ſůt

lupi rapaces qui⁊ oues rapiunt ?z

diſpgunt. Certe nihil peius nihiü
abomiabilius q; cũ ille qui cuſto⸗

dire debet diſſipat heu quid ho⸗

die in aliquibꝰ eccleſie nõ paſtoꝛi⸗
bus ſʒ deſtructoꝛibꝰ quoꝝ nõ eſt
pars minoꝛ. factũ eſt. ſubſtantias
laboꝛes hominũ tanq; infernꝰ in⸗
ſaciabuliter deglutiunt er nõ ſolã

2

4

cuius verba habenkt. xi.q.z. c. pꝛeci

4

„

„ 4
PPrp „ TCN

ceos a peccatis non emendant. ſeld
et ipſimet vel ex ſui negligetia vel
lſuis peſſimis miniſtris vel ſuis ne
fandis opibus cos otrahuũt ad il
licita. ita quidẽ vica hos tales ſi
iPpunes deus relin queret de? apliꝰ
non eſſet. Et ideo vt ſepe dictu eſt

Filij cariſſimi dum viuitis ſeruite

Hiero..Cũ quo ↄcoꝛdat b. Gre.

r pue dicens. deterius quippe plati

aggcLeeteri puniunt. ſcire pꝛelati debẽt
HAY ſi puerſa vnq; ꝑpetrant tor moꝛ
tibus digni ſunt q̊t ad ſubditos

ſuos ꝑditõis exẽpla tranſmittunt
NQuia qð agitur a platis facile a

eſt vt tanto ſe cautiꝰ a culpa cuſto
diant q; per pꝛaua que faciũt non

ſcʒz exemplo vite nedum pᷣlati ſed

oèss ſacerdotes oues xpi debẽt pa

ſcere vt ſinguli laici videntes oꝑa

eoꝛuin bona gloꝛificent patrem q
in celis eſt. Et ſi non regant pote⸗
ſtate iuriſdictionis dirigant ta⸗

oño in timoꝛe ⁊ exultate eicũ tre⸗
maoꝛe appꝛehedite diſciplinã eius
ne qn pereatis de via iuſta. Hec

Delinquũut ac p hoc grauius ipſi q;

ſubdit trabii in exemplũ in c. ma
gIne de vo. ⁊ vo. redep. Uñ neceſſe

ſoli moꝛiunt᷑. Et hoc paſcẽdi mõ

men regula exemplaris oſtenſiõis

BSunt inqua ſacerdotes medij in
teer deum et peccatoꝛes Ideo ſicut
hunnma na ratio eſt regula humane
vite ſub pꝛima regula que diuina
ratio eſt ſic ſacerdotes ſunt quaſi
regula laicoꝛum. Cum em̃ populꝰ
iſrael Joſue. 4. tranſiret joꝛda⸗

nem ſacerdotes ꝑgebant ante po⸗
pulum poꝛtantes arcam dni popu

9

luſqʒ ſequebatur ꝑ ioꝛdanein ſic
modo vulgus in hoc mũdo ſequi
tur ſacerdotes citius in malo ad
quod ab adoleſcentia ob peccati
oꝛiginalis coꝛruptõeʒ omẽs ſumꝰ2
pꝛoni Geneß. Z.et.it.q.i.c.omnis
etas Sacerdos itaq; peccans fa
cit delinquere populũ leuitici. 4.
cum ei ſuo malo exemplo occaſiõʒ
peccandi pꝛebet mereturq; ↄtra ſe
terꝛibilem chriſti audire ſententi
am Matth. ie.ſcriptã. Qui ſcan

dalizauerit vnũ ð puſillis iſtis qͥ
in me credunt expedit ci vt ſuſpen

dat mola aſinaria in collo eius et

dimergatur in pfundum maris

Ue homi per quem ſcandalum.
venit Alttendant itaqʒ graui⸗

tatem ſui peccati qui multos ſuo
peccato ſcandaliʒant. vti ſunt ſa⸗
cerdotes.publici foꝛnicarij vſura

rij ſymoniaci ſuꝑbi blaſphemato

res criminatoꝛes luſoꝛes ꝛc.de ta⸗

libꝰ ait Aug.ſer. pᷣmo pꝰ octauas
paſche dicẽs. Si non bonã rõem
reddit qꝛ nõ queſiuit erꝛantẽ que?s
lem facit qui fecit erꝛantem. lau⸗

—.

dabitur atq; remunerabitur a iu⸗

dice ſᷣm bti Jacobi ſententiã ſiue

habuerit inductionẽ ſiue non qui

te et operit multitudinẽ peccatoꝝ

quantũ eternaliter ↄfundet᷑ ſacer

dos etiam nõ habẽs iuriſdictõeʒ

ſuꝑ populo qͥ ſua mala vita eũ pec
care fecit in eternã moꝛtẽ ꝑducen
do. Sed clerici qui vite ſueboni
tate poſt ſe ad regnũ di laicos tra
here deberent. vt in pmitiug eccle
ſia faciebãt mõ ᷣm b. Bern. 3. li

Zuerti fecerit peccatoꝛẽ ab erꝛoꝛe
vie ſue ſaluabit animã eius a moꝛ

veraciter credit᷑ a ſummo vſqʒ de

dezſideratiõe.ad Eugeniũ in. fi.
aliud eſſe.aliud videri volunt.nẽ
pe habitu milites queſtu clericos
actu neutrũ exhibent neq; pugnat
vt milites neq; vt clerici euangeli⸗
zant cuiꝰ oꝛdinis ſunt cũ vtriuſq;
elſe cupiũt vtrũq; deſerũt vtrũqʒ
2ↄfundũt vnuſquiſqʒ inquit in oꝛ
dine ſuo reſurget.iſti ĩ quo? an qͥ
ſine oꝛdine peccauerũt ſine oꝛdine
pibunt aut ſi ſumme ſapiẽs deus

oꝛſum nihil inoꝛdinatũ relinqre

vereoꝛ nõ alibi oꝛdinq dos q; vbi
nullꝰ oꝛdo ſed ſempiternꝰ hoꝛroꝛ

inhabitat.hec Bernardus In pu

clerici viuere debent que in duobo
in querenda ſcʒ gloꝛia dei ⁊ vtili⸗

tate pximioſiſtit vt in omibus ſczʒ

ritate deniqʒ coꝛdis pꝛe ceteris

actibus vel dictis ſuis nihil qrat

ſpũs eiꝰ ſuũ ſʒ tm̃ dei honoꝛẽ aut

ſalutẽ ꝓximoꝝ aut vtrũq;. hoc em̃
agens implebit officiu pontificis
Em ethimologiã noĩs pontẽ vtiqʒ
faciens ſeipᷣm inter deũ et ꝓximũ

ptingit pons iſte vſiqʒ ad deum ea
fiducia qua nõ ſuã ſʒ illiꝰgłiam q

rit ꝑtingit vſqʒ ad pximũ üũla pie
tate q ⁊ ipſi nõ ſibi ꝓdeſſe deſide⸗

—-=
4

qʒ exemplis ⁊ ſuis mag qᷓ; alienis
nã ſi alienis ⁊ nõ ſuis ignomia eſt
et pecus ita nõ ꝓficit. Si em vbi
cauſa ego qͥ videoꝛ inter vos paſto
ris gerere euramvobis oppoſuero

moyſi mãſuetudinẽ pacientiã iob

ſamuelis mificoꝛdiq dauid ſan⸗
ctitatẽ ⁊ ſiq ſunt eiuſmodi exẽpla
bonox ĩmitis ipſe ⁊ impaciẽs atq;

imiſericoꝛs ⁊ mime ſanctꝰ.ſᷣmo vt

vereoꝛ minus vobis ex nobis eſt.

lunc qͥʒ bonus paſtoꝛ hoc curæ⸗⸗
bit vt ſm euangeliũ inueniat᷑ hre

ſal in ſemetipſo ſciens qꝛ ſale ßmno

conditus qntũ placuerit ad gram

tm̃ pꝛoderit ad ſalutem.ſicq; vite
ſacerdos bonitas in exeplo poſt ſe

laicos attrahit. addit nihilomi⸗
nus beat?ꝰ Bernardus vbi ſupꝛa

dicens. ni falloꝛ ad ſolam ciuitas
tis cuſtodiam vt quantũ ſatis eſt
opus eſt viro foꝛti ſpiritali fideli.
foꝛti ad ꝓ pulſandas iniurias.ſpi

ritaliad dephendẽdas inſidias.fi

deli qͥ nõ ꝗ ſua ſunt qrit. Poꝛro
ad moꝛes honeſtãdos vł coꝛrigen
dos qð vtiq; ad decoꝛẽ ꝑtinet ſpõ
ſe eccleſie quis nõ liquido agſcat

ꝓneceſſariũ foꝛe cum multa q dem

rat offert deo bonꝰ mediatoꝛ pꝛe⸗

ces ⁊ vota pploꝝ repoꝛtans illis a
deo bñdictõem ⁊ gram.ſupplicat

maieſtati ꝓ exceſſibꝰ delinquẽtiũ

vindicat in peccates iniuriam dei

Diligẽtia diſcipline cenſurãq. iõ ðꝛ
ſupiꝙ ſcðo ↄuenit paſtoꝛi dñico
diſciplia qua oues coꝛripit. Qua

de re dicit apoſtolꝰ.qad Hebꝛe.2.

inãtis ipꝛoperat bñficia pietatis.

ↄtemnẽtibꝰpotẽtie ſeueritatẽ inſi

nuat.vtriſqzʒ tũ nihilomiꝰplacere
ſtuder.qꝛ ſᷣm Bern.ſuꝑ cañ. ſer.

77. boni pa ſtoꝛes ſolicitiqʒ ipin⸗

gugre pecus nõ ceſſat bonis electi

2

In diſciplina perſeuerate ꝙ ſi ex⸗
tra diſciplinã eſtis cuiꝰ ꝑticipes.
Cuiꝰ vtilitatẽ ſcũs dauid ↄſiöõrãs
ait. pz.i. diſciplina tua coꝛrexit
me ĩ finẽ diſciplina tua ipᷣa me do
cebit oꝛãdo ðᷣt ps.ii.bonitatẽ di
ſciplinã et ſciam doce me ⁊ ſapiẽs.
ꝓuer. 3. Diſciplinã dñi fili mine

abijcias ne deficias eum ab eo eoꝛ
riperis ſubiungẽs cauſam Ibidẽ
.F. dicit Ipſe moꝛiet᷑ qꝛ nõ habun
it diſciplina. ⁊ eodẽ li.c. u⁊. qͥ dili⸗
git diſciplinã diligit ſciam.qui at

ad Ephe. 6. noĩe xpᷣi hoꝛtatur pa
ſtoꝛes gregis dei qui ſunt ei pres
Dicẽs. educate illos in diſciplina
⁊ coꝛreptõne dei ex quibꝰvᷣbis col
ligitur ꝙ diſciplina multipliciter

ꝓ ſciẽtia ꝓut eſt in diſcipulo.⁊ ſic

Doctrina vt eſt in mgro. Alio mõ
et magis ad ꝓpoſitũu diſciplina eſt

ferioꝛi nõ eſt alis obligatꝰ inqn⸗
tü eſt inferlor. d tñ aliqs ſuꝑioꝛi
obligari vt inferioꝛibo puideat.

2⁊ pꝛudẽs quẽ ↄſtituit dñs ſuꝑ fa⸗
miiliã ſuã vr det illis cibů in tem⸗
poꝛ:e ⁊ hoc mõ diſciplina eſt ãnexa

iuſticie.ſicut coꝛrectõ certo modo
accepta eſt iuſticie actus.

Sacerdotes ⁊ ſingulari⸗

„

nedum co: rectiõe fraterna ſed po

D

Acerdoti

SFSPfecit potiſſimu ↄgru

4
6

oglit increpatões inſipiẽs ẽ.⁊ apo.

in ſcriptura accipitur Uno modo

deriuat᷑ a verbo diſco ſicut ſcia dꝛ

SIZImonitio caſtigatio aut verbera⸗
tcio. 1 ſic venit a bo diſpliceo. qꝛ
bec cõiter diſplicent. q;eq; m btm̃
Zho. ſcdᷣa ſcde. q. So. ar... ad ter⸗
ciuũ argumẽtũ. hec diſciplina non
Debeat ex debito neceſſitatl. qꝛ in

Fm uülud Matth. 24. fidelis puꝰ

ter curati. Diſtricte obligati ſunt
dqd coꝛigendũ exceſſus ſubditoꝝ.

bprus q̊s s ſuo poplo to ledũtur vel ſcandalizant ⁊ eti
inquatũ eſt nociuum boni ↄmũis

2
„

4

ſubditos ſub maxio debito obli⸗
