tur qui voluerit confiteri cũ ibos
auctoꝛitate noſtra liceat cõfeſſio⸗
nes audire ac penitentias iniunge

re ſedule amonentes.videns doli

artifex eccleſiã catholicã laboꝛibꝰ

pᷣdicatiõibus cõfeſſionũ auditio⸗
nibus dictoꝛũ fratrũ in dei ac ꝓxi
mi caritate caleſcere inuidit mille

nocẽdi modis niſus eſt paulopoſt

iniciũ oꝛdinũ caritatẽ curatoꝛũ et

fratrũ dictarũ oꝛdinũ vertere in⸗
emulationẽ arma alterutrũ ſe im⸗

pugnandi oſtendens firma. volue
runt em̃ a pꝛincipio dictoꝛũ oꝛdi⸗
nũ nõ nulli curati certe et modo
eſtimant q;uis fratres ſint pꝛiuale
giati ſuꝑ audientia confeſſionũ ꝙ
illã debeant facere ſ̃ᷣm modũ ⁊ foꝛ

mam cõcilij generalis eccleſiã rep⸗

ſentantis de quo in. c.oĩs vtriuſ⸗
q; ſexus de pe.⁊ re.vbi inno. tertiꝰ
cũ generali concilio añ oꝛdinũ pꝛe

K.
△

ISicto:ũ fundationẽ atq; cõfirma⸗
tieonẽ ius cõmune edidit vt omnis
Striuſqʒ ſexꝰ fidlis poſtq; ad an⸗
noos diſcretionis puenerit oĩia ſua
ſolus peccata ſaltẽ ſemel in anno fi

deliter cõfiteat᷑᷑ pꝛopꝛio ſacerdoti

ſubiungens Si quis tñ alieno ſa
cerdoti voluerit iuſta de cauſa ſua

con fiteri peccata licentiã pꝛius po
ſtulet et obtineat a ꝓpꝛio ſacerdo

te cũ aliter ipſe illũ nõ poſſit abſol

nere vl ligare in quo.ca.glo. Ber.
Dicit ſpecifice pꝛedicatoꝛes ac fra⸗

tr es minoꝛes vel alios nõ habẽtes

populũ nõ eſſe ꝓpꝛios ſacerdotes
vm hec verba ſʒ ecce ſi pᷣdicatoꝛes
vel fratres minoꝛes vel alij nõ ha⸗
bẽtes populũ habent pꝛiuilegiũ vt
glienos prochianos poſſint recipe
re ad penitentiã ſine licentia ppꝛij
ſacerdot dicas ꝙ nõ ſufficit pꝛiui

legiũ ſine licentia ꝓpꝛij ſacerdotis

qð ius vſq; hodie manſit firmũ in
coꝛrectũ neq; aliquo pꝛiuilegio ab
anno. 2). vſq; nüc dato pᷣdictis

fratribus ei inuenitur expꝛeſſe de

rogatũ ſed pocius pꝛiuilegia data
fra tribus ab honoꝛio tertio ⁊ gre
goꝛio..ſunt ab innocẽtio.ꝗ. do⸗
ctiſſimo iuriſta pꝛoꝛſus reuocata
atq; caſſata nec vt pᷣſumit᷑ pter ma
Agna cauſa Quãq; alexander quar
tus ſucceſſoꝛ imediatus pᷣdicti in
nocentij quarti reuocauerit eius
cõtra pꝛiuilegia fratrũ dictoꝛũ lit
teras atq; caſſatiões cõfirmando
pꝛiuilegia fratribus pꝛius data cõ

tulit eis clarius pꝛiuilegiũ incipi⸗

ens nõ ſine multa coꝛdis amaritu

dine in quo ponit hec verba Cum

exiã de licentia et cõmiſſiõe dut cõ

ceſſione romani põtificis ſeu lega

toꝛũ eiꝰ vel oꝛdinarioꝛũ locoꝛũ li⸗
cite poſſint pꝛedicare populis ⁊ cõ
feſſiones audire ac penitentias in
iungere ſalutares alioꝛũ inferio⸗
rũ platoꝛũ et rectoꝛũ eccleſiarũ ac

ſacerdotũ parrochialiũ aſſenſu mi
nime requiſito ⁊c̃. cõdẽnauit etii

Alexander quartus duos libros
contra dictoꝛũ fratrũ ſtatum edi⸗
tos deinde clemens quartꝰvir ſan
ctus ꝓphetico pollens ſpiritu an⸗
no. 126 3. dedit fratribꝰ andictis
pꝛiuilegiũ incipiens Quidam te⸗
mere.in quo cõd emnat dicẽtes ꝙꝓ

ſine licentia prochialis ſacerdotis

nõ debeat quis fratribus cõfiteri
et ꝙ ſubditi teneant᷑ pet ere licẽtiã
a ſuis curatis loquens in hec ver⸗
ba libere pꝛedicare poteſtis audire
cõ feſſiones abſoluere vobis con⸗

fitentes et penitentias eis iniunge
re ſalutares alioꝛum inferioꝛum

pꝛelatoꝛum ac rectoꝛum eccleſia⸗
rum et ſacerdotum parrochiali⸗
um aſſenſu nullatenus requiſito
Poſt Martinus quartus ama⸗
toꝛ religioſoꝛum dedit pariter aus
ctoꝛitatem audiendiconfeſſiones

dictoꝛũ oꝛdinum fratribus ſaluo

tamen ſtatuto omnis vtriuſq; ſex⸗
us de penitentia et remiſſione. Et
iterum conflictus inter curatòs ?
fratres ſuſcitatur anno.j293. quẽ
bonifacius octauꝰ illiꝰ noĩis ſuppᷣ⸗

ſit edẽdo ↄſtitutõezʒ ſuꝑ cathedrã
quã ſucceſſoꝛ eiꝰ imediatꝰ benedi
ctus.xi.pꝛiꝰ oꝛdinis pᷣdicatoꝝ fra

ter reuocauit faciens cõſtitutionẽ

„

rrzry s

incipientẽ inter cũctas quã vidẽs
Johãanes moõachi cardinalis reuo
caulit gloſ ſuꝗ qu pꝛius cõpoſu⸗

it ſuꝑ ↄſtitutionẽ bonifacij ĩcipiẽ

—„

perfecte declaratiõis pꝛioꝛis ſtatu
ti ſuper cathedrã ego coꝛreptus et
obiurga tus pꝛioꝛẽ gloſã ſeu inter
pꝛetationẽ meã penitus reuoco et
cancello et dicit ibidẽ ꝙ nõ eſt ne-
ceſſariũ ꝙ cõfeſſi fratribus iterato
ea dẽ peccata ↄafiteant᷑ ſuis ꝑrochi
glibus ſacerdotibꝰ addẽs vn ſi ali

quis ipᷣis fribus in annõ ſemel cõ⸗

felſus eſt ſua peccata et dicit ſe ni⸗
hli1l plus habere ad confitendũ ſed

oĩa eſſe ↄfeſſum in nullo plus tene

tur ꝓpꝛio ſacerdoti qꝛ tali ſimpli⸗
ci verbo tenet credere curatus ⁊ eu

—-

ca riſtiã mi ſtrare. Et merito hec

dicit ioh.monachi qꝛ cõfeſſus fri
iuxta cle.dudũ de ſepul.tam ſuffi-
cienter cõſecutus eſt ſacramẽtũ pe
nitentie ac ſi fuiſſet curato ſuo cõ⸗
feſſus licet quidã niſi ſt dicere P
cõfeſſus fatri teneat᷑ ↄfiteri ꝓpꝛio
ſacerdoti in ãno ſemel iuxta ſtatu⸗
ta oĩs vtriuſq; ſexus de pe.et re.nõ
ex defectu ſacrameti ſed ex obliga

tiõe ſubditi qꝛ voluntarie acceſlit
fratrẽ relicto patre ſpirituali cuiẽ
aſtrictus nõ fri ad quẽ vadit Ta⸗
liter loquentes videntur ſacramẽ⸗
tũ penitẽtie facere de iuriſdictiõe

NNAENNNN

stencioſa a rams eſt voluntarte

edrã quã ↄtra fratres
gloſauit Et licʒ reuocauerit pleri-⸗
qᷓ; tñ in fratrũ diſpendiũ plurimũ
eã appᷣciantur.cõſtitutionẽ autem
inter cunctas benedicti.xi.idẽ io⸗
hannes monachi ꝓ fratribus glo
ſauit dicens in ꝓlogo reuocatoꝛie
in hunc modũ rõne diminute ⁊ im

= 5

iuriſdictõis vt nota.archi.circa.c.

placnit de pe. oiſ. 6. imo ſic ſubdis

tus qſi in penã teneret᷑ iterũ ↄfite

ri ſemel in anno ſuo curato. c. quẽ
n0 deliquit cũ vſus ſit iure ſt u0 qðͤ
dat ipſi eccleſia ſcʒ vt poſſit cõfite

ri fri pñtato vtens aũt iure ſuo ne

mini facit iniuriã.c. cũ eccleſia de

elee.poſtea de anno.jʒ ð. Clemens

quintus cõciliũ generale vienne ce

lebrans in eo cõſtitutionẽ benedi⸗
cti inter cunctas caſſauit ⁊ aliã bo

nif acij octaui innouanu dicẽs du

dũ a bonifacio octauo c.que nũc
inſerta eſt clementinis et a iohan⸗
ne.22. ꝓmulgata qui ð fratrũ car
dinaliũ conſilio ſuã cõſtitutionem
q̃ incipit vas electionis pꝛo fratri
bus ſtatuit in qua diſpoſitiue di⸗
cit Qui pᷣdictis fratribus cõfitẽ᷑
nõ tenent᷑ eadẽ pctã iterũ confiteri

pluſq; ſi alias ea confeſſi fuiſſent

eoꝝ ꝓpꝛio ſacerdoti iuxta dictum
cõciliũ gñale vbi ioh.⁊⁊.fr̃es pari
ficat in hoc caſu curatis q;uis nõ
nulli dicãt iohãnẽ pᷣdictũ ſaiſte he
reticũ iõ ↄſtitutionẽ eiꝰ nõ obliga
toꝛiã,nõ iuenio eũ dehereſi ↄuictũ
nec declaratũ ſi aliqn fuiſſet de he
reſi ſuſpectꝰ foꝛte penituit neq; bo
neↄſtitutiõi de cõſilio cardinaliũ

facte obeſſet.in qua ꝑiculoſos er⸗
roꝛes magiſtri iohannis de poliga
co cõdemnauit Ea tempeſtate ſũůt

varie opiones in dicta materia cx⸗

oꝛte ac ꝓ maioꝛiꝑte ꝑ ſũmos pon
tifices funditꝰ extincte pꝛima fuit
dicentiũ fratres nõ poſſe de licens
tia ſummi pontificis et eoꝛump⸗

dicaqre et confeſſiones qudire hec

trtenuit wollhelinus de lancto amo⸗/

re et ſui. hec opinio vt falſa ⁊ erro⸗
nea ab alexandro. 4. eſt condem⸗
nara in eins aↄſtitutiõe que incipit

n ſine multa coꝛdis amaritudine
BSecudag opinio eſt eoꝛu qui dicüt
WVYfrattres dictoꝛũ o:dinũ ex pꝛiui⸗

legio pape et epoꝛum poſſunt audi

re cõ feſſiones ſed nõ ſine licentia

ſacerdotũ prochialiũ et hanc opi⸗
nionẽ tenet Berñ. magnus gloſa⸗
xoꝛ decretaliũ cuius nõ eſt pua in

iure auctoꝛitas neq; vtilitas glo⸗

ſando.c.oĩs vtriuſq; de pe.⁊ re.di
cit idem Berũñ. circa. S. ſi quis tñ
glieno ſacer doti voluerit iuſta de

cauſa ſus cõ fiteri peccata licentiã

yꝛius poſtulet et obtineat a ppꝛio
ſacergote ⁊c.vt ſupꝛa.licet opinio
Berñ pꝛoꝛſus ꝑ cõſtitutionẽ alex.
uarti incipientẽ nõ ſine multa ſit

eaſſata dum dicit alex. in lua coͤſti
tutiõe Eũ etid de licentia et comiſ

ſiõe romãi põtifcis ⁊c. Inquo dat

ſupꝛadictis fratribus iuriſdictio⸗

nẽ delegatã quã pontifex hʒ oꝛdi⸗

nariam cum aũt ſubditi curatoꝛũ

poſſint pape epo aut alteri oꝛdina
rio ſuperioꝛi ſine licentia ꝑrochia⸗

liũ ſacerdotũ cõfiteri qũo nõ pote

„

rũt eoꝝ cõmiſſarijs qͥ eadẽ aucto⸗

ritate eis tñ commiſſa er delegata

cõfeſſiones audiũt cõfiteri ſine li⸗

centia curatoꝛũ.diceret aliquis te
nens opinionẽ Ber. puuegiũ apo⸗
ſtolicũ dat fratribus facultatẽ au
diendi cõfeſſionẽ quã pꝛius nõ ha
bebat ſed pꝛiuilegiũ nõ dat eis iu⸗
riſdictionem ſuꝑ populũ mee ꝑro
bie Ideo ſi populũ meũ debẽt li⸗

gare aut ſoluere requirit᷑ neceſſa⸗

rio licẽtia mea ⁊ in hoc ſimiitudo
quã Ber.in glo.adducit p.l.ſi do
mus tua.ff. de ſer.vr.pᷣ.videt᷑ pba
re de duabꝰ ſeruitutibꝰ.habebat
cm̃ fratres añ puilegiũ duplex im
pedimẽtũ quo minus ſoluerẽt aut
liga ret plebẽ meã pꝛimũ qꝛ nõ ha⸗

* —

bebant clauiũ executionẽ.ſcðm q

nõ habeboͤt iuriſdictionẽ ſuꝑ po⸗

— ⸗

pulũ meũ.pꝛimũ impedimentũ pꝛi

uilegio ablatũ eſt iõ ipi vlterioꝛili

centia nõ indiget cũ pꝛiuilegiũ der
ipſis executionẽ eͥarando eos ip
ſis qͥ a ppło ſũt electi vel qͥ ab epis
pplo pᷣficiunt᷑.ſeᷣm aũt impedimẽ
tu adhuc pendet qꝛ iuxta diſtincti
onẽ prochiarũ ecclias ſingulas ſin
gulis

nõ vident᷑ iuriſdictionẽ in pplmꝑ

plebanꝰ pt iuriſdictionẽ quã actu

hʒ pꝛogare in ppłm meü ſine mea

licẽtia nec ppłus meꝰ hoc pt. ſine 4

centia mes videt᷑ itaq; pꝛiuilegiũ

frm ſimile pꝛiuilegio qð dedit pa⸗

ritate ⁊ vſu palij in.c.ex tuarum
potueritvti pallio in aliena dioceſi

dü tñ is ad quẽ eccleſia ꝑtinet id ꝑ

mittat neq; in aliquo pꝛiuilegioꝛũ

fribus dato expꝛelſe inuenit᷑ ꝙᷣ ipſi
libere poſſint audire confeſſiones
volentium eis confiteri et ꝙ vo⸗
lentes ppli eis cõfiteri libere abſq;

licentia curatoꝛũ poterint eiſdẽ cõ

fiteri ⁊ ab eis abſolui.hec oppoſi⸗

tio cũ modica exiſtẽtia honeſtã hʒ
apparentiã ꝓ cuius ſolutioe nota

dũ ꝙ poteſtas clauiũ ſcʒ diſcernen

di ſcis ⁊ potẽtia iudicandi id eſtli

lis pſbiteris dedim vicit papa
33. q.j. Ideo fr̃es ex ſuo pꝛiuilegio

rochie mee habere ſicut nec vicin

rr

π☚e —

gandi et ſoluẽdi qua dignos reci⸗
pere indignos dʒ excludere a reg⸗
no eccleſiaſiicꝰ iudex m mgrm in
quarto ſẽtẽetiaꝝ di.js.Eſt duplex

quedã cõfert᷑ ex vi oꝛdinis vel oꝛdi

natiõis in ſacerdotẽ ⁊ hec ptãs in

oibus ſacerdotibꝰ eſt equalis tam
fratribus qm ſecularibꝰ ſacerdo⸗
tibus Vvt in. c. placet. S. ecce. 6. ·.J.

vbi eccecõis bñdictio ⁊ ex ↄſequẽ⸗

ti equalis ptãs oĩium ſacerdotum

et hec pot eſtas eſt inamiſſibilis ſi

cut caracter A'ia eſt poteſtas exe⸗
cutionis et hec eti eſt duplex que
dꝗã executionis ſumpliciter ſen nn/
ge ſine qua habens poteſtatẽ dꝛi
mã neminẽ ligat vel ſoluit et he a

liqñ cũ oꝛdine nõ accipit᷑ vt ĩ.c.ſta
tuimꝰ.j.q.i.ſicut cũ q oꝛdinatur

ab epo qui epiſcopatui renuncia

uit vel qn oꝛdinaĩ ab epo nõ ſuo ſi
ne licentia ſui epiſcopi vel quãdo
q̃s oꝛdinat᷑ ab epiſcopo excõicato
degradato vel ſuſpẽſo quoꝛũ oĩm
vna rõ eſt qꝛ epiſcopi oꝛdinãtes in
pᷣdictis caſibus nõ habẽt poteſta⸗
tem huius executiõis iõ ad alios

illã nõ trãſmittũt qꝛ nemo dar qdð

nõ hʒ. ff. de offi. pconſulis.l.obſer
nare Et idẽ cõtingeret ſi foꝛent ea
dẽ impedimẽta ex ꝑte oꝛdinati po
teſtas igit᷑ pdicta executõis accipi
tur cũ oꝛdine qn non occurrũt im
pedimenta pᷣdicta Alia ptãs exe⸗
cutionis eſt iuriſdictiõalis que ſu
perioꝛitatẽ ſuꝑ aliquã plebẽ ſiueꝑ
ſonã tanq; materis ſupꝛa quã exer

ceri debet tam pꝛima q; ſecunda

vt faber vel alius artifex nõ pt o⸗
perari ᷣm artẽ ſus niſi materia de

. 7

tur in quã vel circa quã opere¶ Omas

teria vero in quã ſiue circa quã ope

rat᷑ poteſtas clauiu eſt peccatù ꝑſe
⁊ per accidẽs peccatoꝛ Inſuꝑ iuri

dictionis poteſtas quedꝗ eſt oꝛdi⸗
naria qñ ſcʒ ex officio bñficio vel
dignitate alicui cõpetit ex eodem
ipſo iure.alia eſt poteſtas exoꝛdi⸗
naria ſiue cõmiſſavel delegata Cũ
autẽ frates oꝛdinũ pꝛedictoꝛũ ſa⸗
cerdotes per apoſtolica pꝛiuilegia
pꝛeſertim cũ pᷣſentant᷑ ſm foꝛmam
cle.dudũ de ſepul.a papa et epo re
cipiũt iuxta pꝛiuilegiũ poteſtatem
audiendi cõfeſſiones eis volentiũ

ↄfiteriet hec poteſtas quã recipi-

unt nõ eſt oꝛdinis ſacerdołlis nee
pꝛime ſcʒ nu de executionis cũ ũlas
pꝛius anteq; pꝛeſentantur habeant
opoꝛtet ꝙ in pꝛeſentatione det᷑ eis
poteſtas iuriſdictionis quã nõ hba
buerunt ſᷣm oꝛdinationem eccleſie
poſt diuiſiones parrochiarũ q;uis
aliter fuerit ante talem diuiſionz
In traditione qautem huius po⸗
teſtatis iuriſdictionis confertur

fratribus materia in qua poterüt
exercere poteſtatẽ ĩ oꝛdinatiõe eis
datam qn eis dicebatur quidqd

cõ ſecrauerint cõſecratũ ſit ⁊c.qua
de re papa ⁊ epus in pꝛelentatione
conferẽdo fratribus pꝛedictis po
teſta tem libere audiend i confeſſi⸗
ones tradunt eis materiam in quuũa
aut circa quã ↄfeſſoꝛ operat᷑ id eſt
peccatũ ſiue petõꝛes illiue dioceſis
ſubijciẽdo eis cũ voluerit ipſis cõ
fiteri tradẽdo fribꝰ iuriſdictionẽ

ſuper eos quia niſi hoc fieret nn“-

bil eis vigoꝛe pꝛiuilegij ipſorum in

pꝛeſentatiõe cõferretur eũ oia alia

väy6tet pꝛeſbiter curatus pꝛius habue

runt Cuũ aũt in pᷣſent atiõe fratrũ

pecca toꝛes dioceſis in qua ſunt p
ſentati ſubijciuntur eoꝛum iuriſ⸗

dictioni delegate.habent ſubditi

Ulius dioceſis nedũ licentiam pa

pe ⁊ epii ſed etiã quoddã ius eis cõ

fitendi cũ eoꝝ cõmiſſaria iuriſdi⸗

ctio ſit iure ſuffulta ideo impedi⸗

mentü ſecudum de quo in oppoſi-

tiõe pꝛincipaliter pꝛiuilegio eſt ab

latũ ⁊ ſi in pꝛiuilegio nõ dicat᷑. po
puli libere poterint eiſdẽ confiteri
cuũ illð ſit et eſſe debeat mens pꝛiui
legij alias pꝛiuilegiũ nihi valerer
peiuilegiũ em̃ cũ ſit lex pꝛiuata in⸗
telligenda ſunt verba eiꝰ vt res de
qua agit᷑ valere poſſit pocius q; pe
rire vt i. c. abbate de ver.ſig.ꝑ hec
ſufficienter ſoluta ſũt motiua ber.
gloſatoꝛis qꝛ ſubditicuiuſlibet cu
rati in dioceſi in q dicti fratres
lunt pñᷣtatilicentiam nedũ pape et
epi illius dioceſis ſed quoddam
ius videni habere eis cõfitẽdi nec
ingdigent licentia ſui curati ideo ſi
militudo quã Ber. adducit ð du

plici ſeruitute nihil facit neq;. c. ex

tuarũ de quct. et vſu pal. ibi papa
Dat archiepo puilegiũ tale ſi is ad
anẽ eccleſia ꝑtinet id ꝑmittat. fra

tribus aũt datũ eſt pꝛiuilegiũ ſim⸗

pliciter vt libere cõfeſſiones audi⸗

ant pſentati iuxta cle.d udũ de ſe⸗

pul.nec obſtat.c.paſtoꝛalis de pꝛi⸗

nile. ſed pocius eſt ꝓ fribus dicẽs
cũ indulgentia ſũmi põtificis hoe

cotinet poſſunt religioſi ꝓpꝛia au⸗
ctoꝛitate intrare polſeſſionẽ et ec⸗
ccleſias ſuas in ꝓpꝛios vſus cõuer⸗

fere epiſcépo inconſulto ſic poſ⸗
ſunt fratres libere plebẽ curatoꝛũ
audire in cõfeſſiõe incõſulto ple⸗

bano cũ hoc eoꝛũ pꝛiuilegiũ videa

tur cõtinere hac veritatẽ tenet io.

an. in glo. dicte cle. dudũ ſuꝑ ver⸗
bo libere dicens libere denotàt

nõ eſt neceſſe licentiã ſacerdotis ꝑ

rochialis habere et hãc glo.appꝛo
bat panoꝛ.circa dicta cle.ſcribens

dicit glo. in ver. libere colligit no⸗
tabiliter ex quo nota ꝙ iſtud ver⸗

bũ libere impoꝛtat ꝙ nõ exigiturli

centia alteriꝰ ſatis mihi placet di⸗
ctum gloſe cũ dicti fratres in hoc

equiparentur curatis et dictã glo

ſam tenet wilhemus de möte lau.

⁊ pau.dicit em̃ wilhelmus demon

te lau.ꝙ de rigoꝛe et veritate ſacra

mẽti quãtũ ad culpã moꝛtalẽ ⁊ pe
nã ppetus fratres in ſacramẽto pe
nitẽtie reputant᷑ ꝓpꝛij ſacerdotes
et ſic ſatiſfactum eſt ſtatuto ecchie
de quo in.c.oĩs vtriuſq; ſexus Et
merito in hoc caſu fratres pſenta-⸗
ti reputãt᷑ vt ꝓppꝛij ſacerdotes im
mo ſunt inquantũ opponitur alie
no Si em̃ papa et eps delegantes
fribus poteſtatẽ cõmittẽdo eis cõ
feſſiõis iudiciũ ſunt ꝓpꝛij oꝛdina

rij iudices eoꝝ ſuꝑ quos cõmittũt
dictis fribus poteſtatẽ opoꝛtet ꝙ

ffes ſint ꝓpꝛij delegati iudices eo
rũdẽ cũ fres nõ cognoſcãt auctoꝛi

tate ꝓpꝛia ſed cõmiſſaria ſczʒ dele⸗
gantiũ qui ſunt ꝓpꝛij iudices ⁊ ſa
cerdotes etiã ꝓpꝛij tocius plebis
in dioceſi. fres em nõ vtunt᷑ ꝓro⸗
gara ptãte qꝛ tunc cognoſcerẽt au
ctoꝛitate ꝓpꝛia vt foꝛte ſenſit ber.

ſed delegata mirũ eſt ꝙ ſimplex ſge⸗

. Eeee .

cerdos plebẽ nõ habens quẽ aſſu⸗
mit plebanus magne parrochie ſo
lu in adiutoꝛẽ audiendarũ cõfeſſi
onũ poterit libere audire om̃s de

pa rrochia et abſq; licentia ſinguli

illius ꝑrochie vr ꝓpꝛio ſacerdoti
poterũt confiteri bei faciẽdo ſta⸗
tuto eccleſie ⁊ quẽ dat papa ⁊ epᷣus
ex iuris oꝛdinstiõe ſubditi pape⁊
epᷣi nequirent libere abſq; licentia
inferioꝛis ſcʒ plebani adire ei con
fitendo ſtatuto eccleſie ſatiſi facien
do neq; in hoc coꝛrigit᷑ reuocat᷑ vel

leditur ſtatutũ generale eccleſie de

uo in.c.oĩs vtriuſq; ſexus neq; p
atres iuxta cle.dudũ pᷣſentatos
derogat᷑ dicto eccleſie ſtatuto ĩmo
verius ampliat᷑ atq; extẽdit᷑ dictũ
ſtatutũ in.c.oĩs vtriuſq; ſexus ſi⸗

militer. c.placuit de pe.diſ.vi ⁊ glo
ſa eius dicens ve ſcolaribus qͥ va⸗

dunt ad incluſos ꝓ penitentia pa⸗
pa em̃ inno.tercius cũ cõcilio ante
qᷓ; eſſent dicti duo oꝛdines fratrũ
cõfirmati ſtatuerũt ꝙ oĩs vtriuſq;

ſexus fidelis poſtq; ad annos di⸗

ſcretionis ꝑuenerit oĩa ſua ſolus

peccata ſaltem ſemel in anno fide

liter ↄfiteatur ppꝛio ſacerdoti ⁊c.
oſtea pontifices ſicut potuerunt
bo⸗ nomẽ ꝓpꝛius ſacerdos exten⸗
derũt in ſuis pꝛiuilegijs ad ſacer⸗
dotẽ delegatũ ſic ꝙ nũc iu ſtatuto
eccleſie ꝓpꝛius ſacerdos accipit᷑ la
cius vigoꝛe pꝛiuilegij fratrũ ſcʒ ꝓ
ſacerdote ꝓpꝛio oꝛdinario ⁊ dele⸗
gato fratre qð foꝛte pꝛius nomen
accipiat᷑ ꝓ ſacerdote ꝓpꝛio oꝛdi⸗
nario ⁊ a ſe delegato nõ fratre nec
pꝛiuilegiũ ſic extendens ſtatutum

eccleſie ad dictos fratres eſt cura⸗

iee

⸗ððẽ

2

tis pᷣiudiciale oneroſum odioſum
⁊c.vt videĩ ſentire panoꝛ.circa.c.
quid ꝑ nouale de ver.ſig.et aliqñ
cõqueſtũ eſt pontificibus pᷣiudici
um eiĩ nõ fit alicui niſi ei ſubtraha⸗
tur qð eſt in fauoꝛẽ ipſius indultũ
iuriſdictionis aũt ptãs nõ eſt com

miſſa alicui homini in fauoꝛẽ ſuũ

ſed in vtilitatẽ plebis ⁊ in honoꝛẽ
dei Et ideo ſi ſuꝑioꝛibꝰpᷣlatis ex⸗
pedire videat᷑ ad honoꝛẽ dei ⁊ ple⸗
bis vtilitatẽ pꝛomouendã ꝙ alijs
qᷓ; curatis que ſunt iuriſdictionis
cõmittant in nullo fit pᷣiudiciũ in⸗
ferioꝛibꝰplatis niſi illis qui qrunt
que ſua ſũt nõ que ieſu chrilſti et qͥ
gregi pꝛeſunt nõ vt eũ paſcãt ſʒ vt
paſcant᷑ ab eis hec.b.tho.ĩ ſcripto
T. circa di.j⁊. Neq; vere ſupradi
ctũ pꝛiuilegiũ eſt curatis oneroſuʒ
ſed potius gracioſum ac ſubſidio
ſum Cura em animarũ ars arciũ
onus eſt ipſis etiã angelicis hume
ris foꝛmidandũ vt dicit b. Berñ.
ſer. 2. de aſcenſione dñi curatis ad
ferendũ per eccleſiã impoſitum per

eandẽ in pꝛiuilegio fratres dãtur

eis coopatoꝛes et adiutoꝛes vt le⸗
uius onus cure ferant.pontifices

em et epi qui ↄmittũt oꝛdinariam

curã ſacerdotibus ꝑrochialibus

cõmittũt fratribus pſentatis quo

ad cõfeſſionis audientiã delegatã
neq; dictũ pꝛiuue giũ datũ fratri⸗
bus eſt odioſum cũ ſit in honoꝛem
dei et pximi ſalutẽ datũ Quãtũ
ꝓfectũ fratres oꝛdinũ fecerunt in
nouiſſimis tꝑibꝰ. quot ex eis ſint
canoniſati qᷓ; vtiliter ſcripſerit. he
reticos conuicerint ad fidẽ inf̃ide
les reduxerint pauci in eccleſia do/

y

B= AE

eret alicui tis re
de qua tenet᷑ rõnẽ reddere ob hoc

AIN
„ S õ
C „ * W

6

—

neſciũt Et ſi nõ omnes pꝛiuile⸗
gio in caritate vtant᷑ qꝛ nõ omnes
in monaſterijs pficiunt m aug.
2 in.c. quatũlibet. 7. diſ. vbi di⸗
cit difficile exptus ſum melioꝛes qᷓ;
q in monaſterijs pꝓfecerũt ob quo
rũ caritatẽ ac ꝓfectũ nos ſecłares

ſacerdotes benigne ſuſcipimꝰ atq;

merito ceteros toleramus
EEercia fuit opinio dicentiũ

ffe es poſſe pdicare cofeſſiones au⸗

dire irreqſitis prochialibus ſacer
dotibꝰ ſed nihuominꝰ tenẽt᷑ eadẽ

peccata ſi alia nõ hñt iterato ofite
ri ſuo prochiali ſacerdoti ꝓpt ſta⸗
tcũ eccleſie in. c. oĩs vtriuſq; ſexus

Us errr fsèsðsſ 4
S „
1
G e .

AAXKBoH e A

7

M 9

Teuent etiã p incõuenienti vnius

hoiĩs eſſe plures iudices immedia

tos qꝛ ſi pciperẽt contraria neutro

polſet obediri ⁊ generaret᷑ cõtẽptꝰ

ſed vnicuiq; ſua luriſdictio eſt ſer

uanda iuxta.c. puenit.xj.q.j.Cõ⸗

trariuũ huiꝰopiois tenet aſuerudo
ecclie. qꝛ nemo peccata fribus cõ⸗

felſa recõfitet curato ⁊ hec ↄſueru
do eſt optima legũ iterpꝛes. ? ßm
b. tho. i. 4. di. /. nullꝰ tenet 2fire

ri peccata qᷓͥ nõ hʒ ſi ↄfeſſus fribꝰ

huius opinioniæ fuit Godfridus

de fontib? henricus de ga ndauo.
Jo. mo. pꝛĩo ioh. ð poliaco ac qui
Jdanm alij magni viri fundantes ſe

ſup extraua gantes inno. 4. z mar
tini. 4. pontificũ qui in ſuis con⸗
ſitutoibus ſtatuerũt ꝙ cõfeſſi fra

tet itaq; ſtatutü ecclie ĩtelligi ð ha
bẽtibꝰ pctã moꝛtalia vel vt. Ofitaen
tur vẽialia nec ĩno.4· nec martin?ꝰ

tribꝰ etiã nihilominus ſuis cura⸗

eelſe curatũ vł cui ipe ↄmittit nec in
dSuilegijs fraty id foꝛe capitulü re⸗/
uocatũ Curati tenent᷑ cõfeſſis fra

Anno cofiteri deberent. fundar ſe
cetiã in tali rõe volẽtes iuxta.c ois
väytriuſq; ſexꝰ ppꝛiũ ſacerdotẽ pᷣciſe

tribus miniſtrare eucariſtie ſacra

mentüũ ſimiliter ꝓ eoꝛũ aĩabus ra⸗
tionẽ reddere ſed irratiõabile vi⸗
ſubtrahere notitis rei

„

tnosq; greges cõſidera qð nõ me/
liis q; per cõfeſſionẽ putant fient

oĩa pctã ſua.ẽ ab eis abſolutꝰ qũo
eadẽ petã q ãplius nõ hz ↄfitebit᷑

curato nec potuit intẽtio eccłie in

Hᷓ ſtatuto eſſe vt ↄfiteret᷑ pctẽ qͥ nõ
hʒ cũ dicat᷑ ĩ ſtatuto.ſua pctꝗ.iðõo

hec opio neqt vt vᷣa ſuſtineri opoꝛ

4. ĩ ſuis ↄſtitutõibꝰ dicũt ꝙ eadẽ

—

pctã fribus ↄfeſſa deberẽt iteꝝn cõ
fiteri neq; plus ſubtrahit ↄgnitio

tis ſ̃m. c. oĩs vtriuſq; ſexꝰ ſemel in ſubditi ꝑ ↄfeſſionẽ quã facit fra-

tri qm ꝑ ↄfeſſionẽ ſubditi factam

capellano curati ſufficit curato cõ
ſcientiã ſubditiĩ hoc ſcire ꝙ dicat

ſe cõfeſſũ fore ⁊ abſolutũ vel ꝓ ta⸗

i ſe in ipo ope offerre niſi ſciuiſſet
ipᷣm in peccato notoꝛio a quo non
potuiſſet ꝑ frem abſolui tũc nõ ſuf

ficit ſe dicere abſolutũ niſi oſtẽdat

gut cũ ſcluiſſet fr̃em etiã ab occul⸗

viget curato dictũ puer.7. dili⸗/
genter agnoſce vultu pecoꝛis tui

tis ñ potuiſſe eũ abſoluereob fris
excõicationẽ vel aliud ipedimẽtũ

nec eti tenet᷑ curatus vultũ pecoꝛ
neq; põt ꝑↄfeſſionẽ ſufficiẽter ſci⸗

re cõfitent em̃ hoĩes qð volũt ⁊ cre
it eis in tali indicio ꝓpſe 2 7tra ſe

õ

—,, ——

oc
ieit

iſer

ell
ffi

don
ſch⸗
10

e

—

„ „ * e I
Et qũo cognoſcit curatꝰ qũ capl

lano eiꝰ ↄfitet᷑.ſed iſta agnitio ſa⸗
pientis intelligẽda eſt de exterioꝛi
cõuerſatõe gregis quã ehdoloꝛ
foꝛe et par
um ſe opponũt Canon etiã puenit
allegatus non oino phibet duos

vidẽt ↄtra dei pꝛecepta

eſſe iudices vniꝰ hoĩis ime diatos
cũ ſubditi plebanoꝛũ habeãt iudi
cẽ ſecularẽ imediatũ ⁊ cũ hoc cura

tũ imediatũ epᷣm ⁊ pꝛincipem in eo

dẽcrimine adulterij vt in.cj.de of
fi.oꝛ.et eſt locus puẽtiõi.hʒ pleba

nũ et eiꝰ capellanũ abos immedia

tos ſpirituales et põt ad quelibet

ire pꝛo cõfeſſione ſed vult in dicto
c. Grego. ꝙ vnicuiq; epo ſua iuriſ⸗

dictio debet conſeruari et in ea qͥs
cõuẽiri iudices aũt ſuboꝛdinatos

vnius hoĩs nõ ꝓhibet.hac falſam
damnauit Jo.22. in ↄſtitutõe ſua
vas electionis.fuit em̃ pꝛimus er⸗
roꝛ iohãnis de poliaco dicentis ꝓ
cõfeſſi fratribus habentibꝰ licen⸗

tia generalẽ audiendi cõfeſſiones
tenerent᷑ ea dẽ peccata que confeſſi
fuerant iterũ cõfiteri ꝓpꝛio ſacer⸗

doti. ſecũdo tenuit idẽ ꝙ ſtãte ſta

tuto oĩs vtriuſq; ſexus edito in ge

nerali cõcilio romanꝰ pontifex nõ
poſlſet facere ꝙ parrochiani.nõ te
ner ent᷑ ↄfiteri oia ſua pctã ſemel in
ISne ppꝛio ſacerdoti quẽ dicebat
ꝓrochialẽ curatũ.tertio ꝙ papa ñ
pt dare licẽtiã ⁊ ptatẽ generalẽ au⸗

diendi ↄfeſſiões ĩmo nec deus qn
ↄfeſſi hñtes generalẽ licẽtiã teneã
tur eadẽ iterũ confiteri ſuo ꝓpꝛio

ſacer doti quẽ dicebat curatuũ pro
chialẽ.quos erro:es Idẽ iobãnes

rome in ↄſiſtoꝛio reuocauit et Jo⸗

ð .— H

ðð

nid fuit aſſerentium ꝙ confeſſi rraa

tribus teneantur ex debito ſemel
in anno pꝛopꝛio ſacerdoti confite
ri iuxta.c.omnis vtriuſq; ſexꝰ ᷣm
pꝛiuilegia ĩno. 4.⁊ martini. . hu
ius opinionis fuit henricus de gã
dauo quꝗ tamen bonifacius octa
uus. benedictus. xi.⁊ cle.quintus
iohan.22. ſufficienter videntur re
uoca ſſe atq; caſſaſſe in ſuis cõſtitu
tionibus Alexander enim quartꝰ
expꝛeſſe reuocauit indultũ ino..
in extrauagante Romanus ponti
fex. ſʒ indultũ martini.quarti eſt
ſublatum per conſtitutionẽ ſuper
cathedram vt dicit iohã.monahi
in expoſitione eiuſdem in pꝛĩcipio

nec per cle.iſtam pꝛeiudicat᷑.c. ois

vtriuſqʒ ſexus ſed bene compaci-
untur ſe cle. et.c.vt patet in ſolu⸗
tione ſecunde opinionis. Tegent
enim cõmuniter theologie et iuris
doctoꝛesvt beatus LCho.in.4..cir
ca.diſt.j7. Et in tractatu contra
wilhelmũ de ſancto amoꝛe ꝙ con

feſſi pape epiſcopo vel legato vel a

licui penitẽciario earundẽ vel etiã
fratri per papam vel epiſcopũ ſeu
legatum inſtituto ⁊ admiſſo ſemel

in anno.non tenentur ſuo curato

vel eius capellano niſi voluerint
confiteri cum iam üũlle cõfeſſus vni
expꝛemiſſis pꝛeter curatum et eius
capellanũ ſatiſfecerit.c.omnis v⸗
triuſqʒ ſexus in hoc ꝙ confeſſus

eſt tali qui eſt pꝛopꝛius ſacerdos

vtputa pape epiſcopo legato vel
coopergatoꝛi habenti vices alicuiꝰ
iſtoꝝ vt ſũt fratres pᷣſentati⁊ ad⸗
miſſi ptetea ſi capitulũ oiaviriuſ 5

N

q; ſexus añ editionẽ cõſtitutionis

ſuꝑ cathedr debuiſſet ĩtelligi tm

de ꝓpꝛio ſacerdote hñte iuriſdicti

onè oꝛdinariã vt puta oꝛdinario

curgto et eius ſuperioꝛibus ſcʒͥ pa
pe epo vellegato et ꝓ hijs qbus a⸗
liquis iſtoꝛũ uig innit dictionẽ de⸗

legauerit tñ poſt editionẽ ↄſtituti
onis ſuꝑ cathedrã Bonifacij oc⸗
taui ⁊ inouationẽ eiuſdem ꝑ cle.S

in cõcilio viẽnenſi factã ⁊ poſt in
tionẽ eiuſdẽ ↄſtitutõis ad ius cõe
ſcʒ clemẽtinaꝝ ⁊ pmulgationẽ fa⸗

ctã ꝑ Jo.22. ꝗq in audiẽtia ↄfeſſio⸗

nis fres pñtatos ⁊ admiſſos pari⸗

ficat curatis vt patet in cle.dudũ
ve ꝑ huiuſmodi aut ꝑ inde eſt ſeu
idẽ ꝙ aliquis ↄfiteat᷑ fri pᷣſentato
⁊ admiſſo vlcurato ⁊ ecõtra qꝛ qð

cũq; eoꝝ fecerit iã ſuo ꝓpꝛio ſacer

doti vel oꝛdinario curato vel dele

gato ſi fri ↄfeſſꝰ ðꝛ ⁊ ꝑ hoc capitu

lo oĩs vrriuſq; ſexus ia ſatiſfactũ
eſt Quiĩta opinio eſt dicẽtiũ ꝙ licʒ
pñtati ſᷣm cle. dudũ ð licẽtia pape
⁊ epᷣi poſſint libere ↄfeſſiões audi⸗
re et ſubditi libere eis ↄfiteri⁊ ab
eis abſolui nihilominꝰ eſſe ↄſiliũ
decens ſeu equũ ⁊ vtile vt ſemel in
anno etiã poſtqᷓ; fratribꝰ ſũt ↄfeſſi

vt ſuis curatis ↄfiteant᷑ ꝓpter ſa⸗
cramẽto:ũ admiſtrationẽ ⁊c.vt no

tat wilhelm? de mõte landuno cir
ca cle.dudũ de ſepul.pᷣſertim in pa

ſchate.pꝛimo ne curatus cõtemna

tur. Scdo ne a dicente ſe alteri

cõfeſſum decipiat᷑.tertio vt agno⸗

ſcat pecoꝛa ſua que pane celeſti pa⸗
ſcere debet.quarto vt eis ſubito a

liqua infirmitate pᷣgrauat et loqͥ

neſciẽtibus ſcire poſſit curat? aut

N LDA E 7 S d—R Te

eis capellanꝰ qliter m eox diſpõz

ð viatico ⁊ extrẽa vnctõe ꝓuidere
poſſit qꝛ periculoſũ eſt hijs ſacca
eccleſiaſtica miſtrare de qbus neſci
tur an ſint boni catholici vel here
tici excõicati aut alijs cẽſuris gra
nati. quito qꝛ etiã ꝓ oĩbꝰ ſuis ſub

ditis in extrẽo iudicio rationẽ red

dere debet. ſexto qꝛ equum ⁊ vtile

eſt vt voluntaria cõ feſſio fratribꝰ
facta neceſſariã nõ excludat.ſepti

mo qꝛ hoc ſentire vident᷑ multi et
magni. albertus ſanctꝰ tho.circa
quartũ ſententiaꝝ diſ.j7.bonauẽ?
tura ibidẽ benedictus.xl.in ſug cõ
ſtitutione inter cũctas hoc ↄſuluir
poſt cõſtitutionẽ bonifacij octaui

Itẽ iohãnes in ſumma ⁊ multi iun⸗

riſte pbantes hoc cõgruũ eſſe ⁊ cõ

ueniens ꝓprer meritũ cõfeſſionis

nõ ex neceſſitate obligatiõis vł de
fectũ ſacramẽti ſed ꝓpter augmẽ⸗

tũ meriti ⁊ diminutionẽ pene pec⸗

catis debite motiuo caritatis.
Ad hec dicendũ licʒ olim tꝑe bene

dicti.xi.iulud cõſiliũ fuerit inuen⸗
tũ ꝓ pacifica cõcoꝛdia curatoꝛũ ⁊
fratrũ videns aũt clemẽs..illud

cõſiliũ occaſionẽ parere erroꝛis cõ

ſtitutionẽ illã inter cũctas reuoca

uit ⁊ cõſtitutionẽ bonifacij. S. in
qua id nõ cõſulit᷑ renouquit acco⸗
irmauit Si illud cõſiliũ laicis p⸗

dica ret᷑ eſtimarẽt leuiter fribus fa
ctã eis nõ ſufficere Et cõſiliũ cũ nõ
ſit obligatoꝛiũ poterit omitti ſine
peccato ne induceret erroꝛẽ et ad

modicũ fuit vtile Ad pꝛimũ tn di
citur confitens fratri pꝛeſentato
cum facit alias ſuo curato iura ꝑpꝓ

rochialia nõ videt᷑ eum cõtemnere

.

94

”õ
2
“
„

ſz aie ſue fulere nec facit ei iniuri
am cũ vtat᷑ iure ſuo Ad ſcom ſi qͥs
nõ ↄfeſſus diceret ſeↄfeſſum ñ in

hoc curatꝰdeciꝑetur ſʒ ipſe dicẽs.

qꝛ in foꝛoↄſcie tenet᷑ curatꝰ ſubdi
to ꝓ ſeet ſe niſi manifeſte ſciret
Zriũ credere.Ad terciũ curatus q̊ᷓ

ad interioꝛẽ ↄſciam nõ tenet vul⸗
tũ pecoꝛis ſui ↄgſcere niſi inqntũ
pecꝰ ei manifeſtat ſcʒ ipſiↄfitendo

vel ↄfeſſũ dicendo ſʒ qͥ ad exterio⸗

rem ↄuerſatõeʒ ſceʒ foꝝ ↄtentioſũ
tenet᷑ vultũ pecoꝛis agſcere ex ma⸗

nifeſtis documẽt vt ſi ſciuit ibᷣm
excõicatũ nõ tenet᷑ credere abſolu
tũ niſi oſtẽdat abſolutiõꝭ documẽ
tũ.vt ðᷣt b.tho.⁊ Ruꝑtus hollꝛot
cardialis. ⁊ hec ↄgnitio ſcʒ vt cre⸗
dat ſuo ſubdito qͥ ad interioꝛa ſuf
ficit curato ſᷣm eos ad ſalutẽ Ne⸗
qʒ quarta rõ vrget qꝛ ex hoc ꝙ cu
ratus aliquẽ ſanũ paſche audiuit
ↄfiteri neſcit ↄſciam eiꝰ poſt dimi
diũ ãnũ vel alio tꝑe ſi talis ſubito
infirmat᷑ multos audiẽs qũo ſin⸗
guloꝝ ↄſcias retinebit nec ſciuit
codẽ die an aperuit ſufficiẽter con
ſciam ⁊ ſi aperuuſſʒ tñ hõ nunq; in
godẽ ſtatu pꝑmanẽs potuit in here
ſim pꝰↄfeſſioʒ mox cadere aut pec
cata alia guia neq; curatꝰ de ſeipo
nec q̃ſcunq; aliꝰ ſcit an odio vel a⸗
moꝛe dign ſit. etis cũ ſacmẽta cũ
bona rõne ꝑcipit qũo g̊ de ſibi cõ
feſſo nũc infirmo ſcire pᷣt ſʒ ſigna
vel nutꝰ reqret a loqui neſciẽte vti
faceret ſi ipſi paſche fuiſſʒ ↄfeſſus
⁊ talia ſigna aut nutus ad cõican
dũ vel inungendũ talẽ infirmũ cu
rato ſufficièt niſi alið legitimũ ob
ſtaret puta amentia ſine legitimo

inkuallo gaꝛ Stritio ſgnis oſtenſa
Ht ↄfeſſiõʒ in voto ꝗ ſaluatĩ caſu
cũ oꝛe cõfiteri neqͥt. q̃nta rõ mime
cogit qꝛ ⁊ ſi curato ſuo aliqͥ nõ co⸗-⸗
fitent᷑ ranto minꝰ ꝓ eis rñdere h̊t
ſed frater audiẽs vt eiꝰ ↄfeſſoꝛ in
hac ꝑte reſpondendo ꝓ eo curatũ
alleuigbit. Ad ſextũ ↄfeſſio cura⸗
to nccio faciẽda mõ eſt ablata per
cle.dudũ iðo nulla volũtaria eam
excludit cũ mõ non ſu nccia.qꝛ rõ
nulla nec a pᷣnꝰ c. oĩs vtriuſq; ſexꝰ
fuit necia vt curato pᷣciſe fieret.po
tuit em ſubditꝰex varijs cauſis al
teri qᷓ; curato ſuo ↄfiteri. vt pts ꝑ
glo.dictic.oĩs vtriuſq;. Ad ſepti
mã rõem q videt᷑ aliqlit vrgere.di
cẽdũ ꝙ ũli magni imo ſcti viri.vt
b.tho. bonauẽ.albertꝰꝛc. q ↄſulue
rũt ꝙ afeſſi fribꝰſemel in ãno ↄfi⸗
terent᷑ etiã ſuis curatis eo tꝑe ↄſu
luerũt q̊ id ↄſiliũ etiã dederũt ſum
mi pontifices ſcʒ.inno.q̃rtꝰbñdi⸗
ctus.xj.tunc em̃ nõ decuit eos ↄſu
lere ↄ ſedẽ aplicã ⁊ pꝰiſtos ſcripſit
Arch. circa c.iudicet ð pe.diſ.j.di
eẽs nihiloiꝰtenet᷑ ↄfiteri ꝓpo ſac⸗
doti ſemel ĩ ãno.⁊ĩ c.placuit ð pe.
dil.b.q;uis dicat b.tho.ĩ ſcpto.q
circa diſ.). ſi nollet ↄfitens ꝑere
ↄſilio. nihilominꝰ eũ abſoluere de
bet poſt tꝑs at cle.dudũ q̃ nullam
mentõʒ de Hhↄſilio facit ſcʒ ꝙ ↄfeſ
ſis frib ſit ↄſulendũ vt ſemel ſaltẽ
in ãno ↄfiteani ſuis curatis reue⸗

ra tłe ↄſiliũ videt᷑ ꝑnicioſũ erꝛoꝛis

inductiuũ merito nõ dandũ neq;
legit᷑ aliquis ſanctꝰpꝰↄfirmatõeʒ
cle.dudũ tale ↄſiliũ ampliꝰdediſſe
neqʒ mõ eſt dandũ cũ cle.dudum
iam ꝑ eccleſi gefteek ab eyꝰ ꝓ

we ⸗ e 9Y

. . H .

mulgatoe vlq; nüc obſeruak. NMee
dicendũ eſt ſctõs ac magnos ſuo

euo tale ↄſiliũ dantes ertaſſe.ſicut
em hüans ſiatuta m tom variera
tẽ pnt variari de ↄſangui.⁊ affi.c.

no debet ſic 1 9ſilia poterũt varia
ri. debet em̃ lex ↄuenire loco ⁊ tꝑi
4A.diſ.erit aũt lex ſic potiſſime ↄſi
liũ dictoꝝ patꝝ ↄueniebat tunc lo

co ⁊ tꝑſmõ aũt nõ.idðo ab illo ↄſi

lio ceiſatũ ẽ ci bona rone a pmul
gatõe cle. dudũ de ſepul. pterea de

Ano dñi. 6o. oꝛtq ẽ octaua opio
Richardi armicani pmat hibnie

q̃ coꝛã ſũmo tũc pontifice ſᷣmonẽ
incipientẽ iuſtum iudiciũ iudicate
faciẽdo.i nter cetera ſubſcptos ʒ
fres mendicãtes pᷣdicauit erꝛoꝛes
pmꝰꝙ nemo a fribꝰpoſſit abſolui

niſi pus gfeſſus eſſet ppᷣo ſacerdo

ti. on. pctã eis ſemel ↄfeſſa eẽnt
reiterã da pbe ſacerdoti id ẽ cura
to ſ̃m eũ.

u. Lerciꝰ; nõ obſtare ofel
ſione facta fratribꝰ adhuc ſemel

tenerent in anno ↄfitericurato ne

ex toto auerterẽt a curato. Quar
tus ꝙ tutiꝰ⁊ ſecuriꝰeſſet ↄfiterip
pꝛio ſacerdoti idẽ curato ſm eũ qᷓ

fribus deputatis ob motiua ſeq̃n

tia. pmo rõe loci cũ ꝑrochialis ec
cleſia ſit deputata ↄfeſſiõi nõ loca
fratꝝ. ſcðo qꝛ loca fratrũ ſunt in⸗
terdicta iðo ↄfeſſiõi non apta.3ꝰ

qꝛ frẽs ſunt cõiter excõicati. ꝓpte

rea qꝛ inducũt ↄ ius hoiĩes ad eli⸗
gendũ ſepulturas apud eos.qrto
qꝛ curatꝰ videt᷑ foꝛe magis ſolicitꝰ
circa ſubditos ſuos.ex ꝗͥ de eis vi

uit. quinto q: magis verecũdant᷑

coꝛam ſuo plebano taliſqʒ erube⸗
ſcentia eſt magns pꝑs ſatiſfactiois

2

Setts qꝛ duplex habet meritum
ſubditꝰ curato ↄfitẽdo ſcʒ obedi⸗

* S

OW Pry Pe G P 1

entie ſtatuto eccleſie obediendo et
reuerẽtie ꝗd ſuũ curatũ reuerẽdo
eius ꝑſonã. ad fratres tm̃ vnũ ſe⸗
meritum obidiẽtie ſtatuto eccleſie
obediẽdo. Septimo qꝛ magis ex
pedit vt ille ſciat ↄſcientia ſub diti
q̃ tenet᷑ nocte ac die alia ſacramen
ta ipſi miſtrare potiſſime neceſſita
tis tꝑe ⁊ citiꝰ pᷣt ſuccurꝛere cũ pᷣus

one. Octauo qꝛ tales vident mi⸗
nus curatos ſuos ↄtemnere fiunt
q; iuſtioꝛes in ſoluendis decimis
2 aglijs iarid vanochiſe debitis.
Nono aꝛ prochialis ſacerdos eſt
antiquioꝛ in iure ergo potioꝛ ꝑ re
gulam iuris in.õ. Qui p eſt tꝑe
potioꝛ eſt iure. Decimo qꝛ curati
ſunt monachis quo ad ſtatũ eccle

ſiaſticum dignioꝛes m b. Hiero.
cuiꝰ verba ſunt in c.alia càuſa. et

c.ſequẽti.j6.q.j.vbi d.alia cauſa

eſt monachi. alia clerici Clerici o⸗

ues paſcunt ego paſtoꝛ et e. canſa
7.q.c.placuit cõmuni nr̃o concilio

vt nullꝰ monachoꝝ lucro terꝛe⸗
no ⁊c. neq; pnĩam dare. videret in
quã cõtra rõem monachi (qui ðꝛ

cuſtos vnius id eſt ſui ipſius) con
feſſiones audire penitentiã dare
vt in c. nemo.j6.q.j.vbi dicit. ne⸗
mo poteſt eccleſiaſticis obſequijs
deſeruire. et in monachia regula
oꝛdinate ꝑſiſtere Undecimo plus

pᷣſumitur de oꝛdinario qᷓ; de dele⸗
gato cum ſint oꝛdinarij cercioꝛes

et iudices delegatis notioꝛes ſed
curati ſunt oꝛdinarij confeſſoꝛes.
fratres vero delegati . Duodeci-⸗

l .
D⸗
4

mo confeſſio faetà curdtis velca⸗
pellanis coꝛum eſt certa et indubi
