opatões ſpũales qꝛ virtute ſpũali

B6l/uyjuis iĩ ſe tꝑales ⁊ mẽſurabiles tꝑe
fiunt. Quarto oẽs pbende ecciaz

q conſiſtunt in iure ꝑcipiendi ꝓuẽ

tus ſeu redditus eccleſijs ſeu pijs
locis ſcʒ monaſterijs datos omẽes

decime ſingule res eccleſijs vel mo
naſterijs ſpealiter date ac deputa

te ſpuales ſunt nõ ſ̃m ſuã naturã

cũ ſint coꝛꝑales ſʒ ex quadaã cõne⸗

rxione ad ſpũalia. ſic em̃ hõ ꝓpter
ffoꝛmꝗ ſuã q ẽ aia ðꝛ ſpũalis q́;uis
FSpm ſuam natur ſit coꝛpalis Bic
bona eccleſiaꝝ in ſe coꝛꝑalia 2 ta

liea ſine quibꝰtñ ſpũalia nõ ꝓficiũt

6 . 4 . 5 2

Se e

ſumma Pte. 1. 9· 187 mẽeb: 0. +. gr.

·2ꝛ. dicit ꝙ ius ꝑcipiendi decimas
nõ eſt annexũ ville vel alicui parti

terꝛe ſed eſt annexũ oꝛdini clericali
vñ ſicut oꝛdo vendi non pt ita nec

ius percipiendi decimas Hec ibi.
Deꝰem̃ ipſe decimas oꝛdini deri?⸗
cali ãnexuit Nueri.i.dicẽs Filijs
qũt leui dedi omẽs decimas iſraeb
in poſſeſſiõem ꝓ miſterio qͥ ßuient

mihi in tabernaculo federi.⁊ Da

lachie. z. c. cũ ait. Afferte omne de
cimatõeʒ in hoꝛreũ meũ vt ſit cibꝰ
in domo mea ideo decime de iure
diuio debent᷑ miſtris eceleſie p eoꝝ

ſuſtentatõne. De reliqͥs vᷣo rebus

eccleſie datis ſiue mobiles ſint ſiue

imobiles.dicit Urbanꝰpapa ⁊ ha

bent᷑ eius vᷣba in c.ſaluatoꝛ.j.q.ʒ.
donũ quippe dei eſt ſpuſſanctꝰ? et
donũü dei eſt res ipſa eccleſie obla⸗
ta Dubiungens. quiſquis igitur
res eccleſiaſticas ( que ði dona ſũr
et a deo fidelibꝰ ⁊ a fidelibus deo
donant᷑ queq; ab eodẽ gratis acci
piunt᷑.et iðo gratis dari debẽt) pꝓ
pter ſua lucra vendit vel emit cum
eodem ſymone donũ dei poſſideri
pecunia exiſtimet ideles em dooꝛ

tantes eccleſias aut fundãates col⸗

legia monaſteria bñ ficia vel alia
pia loca qſi coꝛde cũ dᷣo hec loquũ

tur tua ſunt oĩa et ꝗ de manu tua

moLicet enim domini ſit terꝛa et

plemtudo eius nihuominus deo

libus dicunt᷑ ⁊ ſunt ſpũalia ſm b.
Tbo. 2.2.q.100. ar. l. in ſolutõe ſex
ti.ar. adherent em̃ ſpũalibꝰ velut
coꝛpꝰ hũanũ aie qð pᷣmo ptz de de
cimis. de qbus Alexað. de ales in

s

—

6
4

69

d 2 SR ? ☚ 2 QN
ſpẽaliter tꝑalia in ſuſtentatiõeʒ mi

niſtroꝝ eius ac pauperũ data a fi
delibus ſpirituali quodã mõ ſunt
ipſius dominio ſingulariter affe⸗
cta extra pphanos vſus in ſpũalẽ

quendã finẽ videlicet laudẽ ac glo
ria eiꝰ ⁊ pparationẽ gr̃e ab eo con

ſequende deputata qua de re ius
canonie qð ꝓuenit ex electionevel
receptiõe ius pꝛebende et quodli⸗
bet iis in bñficio eccleſiaſtico eſt

ſpaͤte imo illius iuris executio eſt

ſalis qͥdqͥd igit᷑ tꝑalitatis dat᷑
aut accipit᷑ ꝓ tali ↄſequendo iure
vel ipᷣius exercitio exequẽdo non

gratuito ſed pacto pꝓmiſſiõis mo

di ⁊c.vt ſuꝑius in de ſcriptõibus
onie dat᷑ et gccipit᷑ ſimoniace.

RReſponſio ad pꝛefatas
excuſatiões quibus licet redime

n Fallegate excuſatões de
vino admiſſionis ſtaru⸗

tis vel alijs que paſſʒ in ecclijs ca

thedralibus ac alijs dant᷑ lõ pꝛi
mag excuſatio quo ad dantes vinũ
admiſſiõis aut ſtatuta pecuniaria

etiã ꝓ oꝛnamẽtis eccłie ſub iuram
to vel cautiõe autvtroq; mõ ſic nõ

volũtarie ſʒ cõpulſi dicũt ſe vexa⸗

tionẽ ſuã redimere qð iure ipᷣis pu

tãt licere cũ pꝛiꝰ habeãt ius ĩ cuiꝰ
executiõe impediunt᷑ ⁊c. Rñ ſio ta

liter opinãtes ſeſe decipiũt ignoꝛã

tia.q mater eſt erroꝛis maxie in ſa

cerdotibus dei vitãda. 32. di. S.

j. nõ diſtinguẽtes inter ius ad reʒ
⁊ in re.e eetio em̃vel apłica gr̃a aut

Puiſio bñ det ius ad reñ aüͦt ius

*

re vt in gl.iohãnis andree.c.vl.
deſcõceſ.pbẽ.in.d.⁊ invarijs alijs
iuribꝰ ſʒ iura potiſſimũ.c. dilectꝰ
filiꝰ cũ ſua glo.de ſimonia ꝑmittẽ

da tꝑali dono redimerevexatiõe,

in iure ſpuᷣali pᷣter ſimoniã deiure
cõſecuto nõ ↄſequẽdo loquunt᷑ id
eſt de iure in re nõ ad rẽ Dicit em
abaſticulus circa pᷣdictũ capitulũ
In ſpũalibus vero ꝓ iure queren
do nõ eſt licitũ aliqͥd dare etiaʒvt
ceſſet impedimentũ facti qꝛ videt᷑
iſte ambitioſus dãdo pecuniã vt

facilius illud adòᷣrat nec tũc ppꝛie

redimiturvexatio ſed datur vt fa

cilius adqͥratur ius ſpũale ꝓpiure
güt queſito aut eſt in poſſeſſtõe il⸗

lius iuris ⁊ ſi moleſtet᷑ defactolici
tũ eſt aliqͥd dare vt ĩ dicto capitu
lo hec panoꝛ. Sed pᷣter dubiũ eſft
iurãtes ⁊ cquẽtes darevinũ admii
ſionis vel ſtatuta nõdũ ſüt in poſ⸗
ſeſſione qua adqrit᷑ ius in bũficio
imo añ poſſeſſiõis traditiõeʒ ſu⸗
pꝛa dicta iurant ac interdũ cũ hoc
cauẽt ⁊ niſi facerẽt poſſeſſio bñfi⸗
cij ꝗᷓ eſt ius ſpũale in exercitio bñ⸗
ficij eis nõ traderet᷑ nẽpe quaſi ad

iuiieẽ capitulũ recipiẽdis in poſſei
ſionẽ bñficij paciſcunt᷑ facto.dicit

capitulũ iura de dando tꝑali 7 da
bumus tibi ſpũale.qð eſt ius in bñ
ficio Reuera ſi poſt inramẽtũ cau
tionẽ aut dationẽ vini admiſſiõia
ſtatutoꝝ vl alioꝝ q̃reret᷑ a date ꝓ
quo dediſti pecunias tuas veꝝ di
cendo cogeret᷑ ↄfiteri ꝓ ↄſequẽda
poſſeſſioe bnficij quã nõdũ habui
Deinge ſi qrere᷑ ab eodẽ qͥd ẽ iſta
poſſeſſio elt ne qd coꝛpale vel ſpũa

le.nõ rñderet verũ ꝙ ſeſtallet cho

3

An.

cũ aliqũ in eodẽ ſtallo etiã nõ pbẽ
gatiſtent Jõ cogetur vᷣe dicere ꝙ
ppoſſeiſiõz ei datã introductꝰ eſt
in ius pꝑcipiẽdi emolumẽta eccleſie
ac pbende redditꝰ.ſieq; ꝓ iure ↄſe
quendo dedit tꝑale qð ius eſt vᷣe
ſpuᷣale ſymoniã incur:ẽdo ipſo fa⸗
cto excõicatõʒ maioꝛẽ.⁊ ex ↄſequẽ
ti iniuſte in tali excõicatõne emoli

obligatꝰvigoꝛe üli? poſſeſſiõ ꝑcep
tõne de eiſdẽ ꝓuẽtibꝰ iudiciu ſibi

ci canonice ꝓpuideat᷑ de ſalute.hñt
inſupꝑ aliqui vinũ admiſſiõis ⁊ ſta
tuta vel alia recipiẽtiũ aut dantiũ
curã pleb annexa taliter a vicario
eoꝝ recipiẽdo cũ ipᷣm ad curã pleb

vt qntũ in eo eſt executõem clauiũ
dd plebẽ uõ habet. lcz erxecutõz li⸗
gandi ⁊ ſoluẽdi nec in h̊ ↄtẽti aliqͥ

tax eccleſiaꝝ cogũt aſſumẽdos ad
uiuiutoꝛes ſiue caplanos an eoꝝ aſſip
tcõem iuramẽta pᷣſtare pmouẽdo
bus facilept intelligi ꝙ aucupium
tpaliũ aut ad fabꝛicã vel alia tꝑa⸗

lem vtilitatẽ intendat ſicq; nec ad
iutoꝛes ſymoniã ⁊ excõicatõʒ ma⸗

perit ſʒ fide quâ ad ſacr̃ᷣm pnie ha

* 9 A

ro in quẽ introductꝰ eſt p illo niſt
aliud ꝑ talẽ introductiõz in ſtallũ
fuiſſet deſignatũ non tm dediſſet

menta eccleſie recipit ad reſtitutöz

mãducat ⁊ bibit niſi ꝑ ſedẽ aplicã

inſtituũt maioꝛe excõicatõeligant
capitulares cathedraliũ ⁊ collegia

coꝝ eccleſiam no addẽdo in ſpũali

ioꝛẽ euadunt parũ quantũ in eis
abſolutõis a petis populo impẽdẽ
do. non tñ ob h̊ populꝰ bone fidei

bet cũ credat ſe vere abſolutũ ſal-⸗
uatur iurxta glo. c. dudum eccleſfia

Meſponſio ad ſcom de to

. 4

lerantia pape et epoꝝ cõſuetudini

R
N 5 õ
“
5
5 2

ſecundũ

Ig⁊no ſeg pdicta coloꝛarenõ

nulli putant ſcʒ ſuꝑioꝝ tolerantia
eponꝝ ſcʒ ⁊ potiſſimũ pape in ſoluti

one vini admiſſiõis ſtatutoꝝ ac a

lioꝝ hijs quoꝝ iniuſticia habet ar

ma.rñdet Innocẽtiꝰ. ʒ. papa in c.
Lum iam dudũ de pᷣbẽdis dicẽs

Multa ꝑ paciam tolerant᷑ qᷓ ſi de

ducta fuerint in iudiciũ exigẽte iun

ſticia nõ debeant tolerari.glo.ſuꝑ

vᷣ̈bo pacientis dᷣt.⁊ tñ ꝑ talẽ paciẽ

tiam nõ fit diſpẽſatio.Eſto ꝙ lex

ſuꝑioꝛis hñs cõſuetudinẽ in ↄriũ

a pᷣncipiovcl expoſt facto tollat cõ
ſuetudine rõnabili⁊ pᷣſepta ſuꝑpio
re ſciente ⁊ nõ ↄtradicente iuxta c.

vltimũ deↄſuetudie Id tñ pt ſolũ
2ↄſuetudo cõtra ius poſitm̃ et non
diuinũ vt in eodẽ caꝰ. Reciꝑe aũt

tpale ex pacto ꝓ inſtitutõe ⁊ inue

ſtitura bñficij ſpũalis videt᷑ nedũ
ↄtra ius poſitm.ĩmo cõtra ius di⸗

ninũ q̊ legiſlatoꝛ diuini iuris ſan⸗
xit in euagelio Math. x. gratis ac

cepiſtꝭ gtꝭ date Jõ ſupdicta datio

7 acceptõ nõ eſt ſymoniaca qꝛ iure
poſitiuo phibita. ſed pꝛohibita

quia ſymoniaca Pꝛo q̊ ſciendum

ꝙ in oꝛdinatiõe clerico datur ꝑtäs
clauiũ in habitu ſʒ non in actu.cũ
in oꝛdinatõe ſacerdotis dicit ep̃s.
Cõſecrent᷑ ⁊ ſanctificent᷑ dñne maꝰ?
iſte vt qͥdquid ↄſecrauerint ſit ↄſe

cratũ ⁊ quecũq; bñ dixerint ſint be

?ð

„

collatone beneficij vatur executio

2 ——

ð

MD

1

e

1

ret executio.

3
4 M
2 Lyy „

16

Ulius ptãtis ter. eſt apertus in ea.

placet. S. ecce.i6. q.i.⁊ c. ſequenti

cunctis qᷓ quidẽ execu: lo eſt nexa
ipſi oꝛdini ſeu ſacramẽeto oꝛdinis

ergo vendẽdo executõem oꝛdinis

viget᷑ vendere ipᷣm oꝛdinem et dei
Donũ.i.q.ʒ. Si qͥ obiecerit et.c.

BDalnuatoꝛ ibidẽ ſeqnte in quibꝰ

ecutõem pttis qᷓ non ꝓuenit ſine
oꝛdine videt᷑ ven dere ipᷣm oꝛdinẽ
de hoc eſt glo. ſingularis in c. Licʒ

ð̈ penis ⁊ eſt finalis que apriſſime

dicit ꝙ in recipiẽdo pecunias a vi

carijs vt pmittat᷑ eis celebꝛare in
vicarijs venditur ipſe vſus oꝛdis

cũ oꝛdo ſit ſacramentũ cui adhe⸗
eem vendẽdo oꝛdi⸗
nis executõez videtur vendere do
num dei. hoc em̃ puenit ex dono

dei ⁊ non papead hocc.verbũ. de
pe. diſ.j. Vñn oꝛdinis executio ðꝛ

oꝛdinis ꝑfectio vt ex tex.⁊ glo.in

.qui ꝑfectõem.j.q.j. Hec aũt p⸗

iurib? cauet ꝙ qui vendit vnũ ſine
quo alter nõ ꝓuenit neutrü inuen
ditũ relinquit. ⁊ ſic in vendẽdo ex

hibita ſunt qꝛ ſymoniaca vñ ven⸗

dere oꝛdinem ⁊ eccleſiã ſeu altare.

id eſt executõem altaris equaliter

ꝓhibentur et vtroq; caſu appella⸗

tur ſymoniaca hereſis. vt in c. pꝛe-⸗
ſbiter. j. q.j. vbi dicit᷑ quia altare

et decimas et ſpmſanctũ emere vel

vendere ſymoniacam hereſim eſſe
fideliũ nullus ignoꝛat.qua de reſi
ſupioꝛes paciẽter tolerent ſupꝛadi
ctam ſymoni in vino admiſſiõis

ſtatutoꝝ et glioꝝ cõmiſſam nil re⸗

leuaret cũ ſit contra ius diuinũte
ſtante Innocentio. 3. papa in c. ex
diligenti de ſymonis vbi abſoluit

ab homaͤgio ꝓ beneficio pꝛeſtito
archidiacono dicens.hoc diuinis
et huanis legibus conxraire. Ilcc
video ꝙ ſuꝑioꝛes pᷣſertim ſummi
pontifices tolerent pᷣdicta ſcʒ da⸗
re vinum admiſſiõis ſtatuta ⁊ reli
qua cum clament in cõtrariũ ſuis
iuribꝰ de vino admiſſiõis ac pꝛan
dijs in c. Jacobꝰ ⁊c.veniens deſy-

2

monia qbꝰ iuribꝰ dicit papa ↄmit

ti ſymoniam ſi detur aliquid ꝓ pa
ſtu vel pꝛã dium canonicis a nouo
canonico vigoꝛe ↄſuetudinis Si
mile eſt de vino gdmiſſiõis quod
diuiditur inter canonicos contra
ſtatuta que paſſim in eccleſijs ca⸗
thedralibꝰ ⁊ collegiatis dantur.

riſſime in capitulo.ex multis.j.q.
3. vxbi Alexander papa dicit.ʒ

omnes miniſtros ct ſeruitoꝛes ecæs

cleſie gratis et gbſq; vllavenalita
te in ſancta eccleſia ſtudeant oꝛdi
nare. Subiungens Conſtituuꝰ
et eodem modo firmamus.vt nul
lus cuiuſcũq; gradus clericus pꝛo
eccleſie beneficio audeat aliquid
cõferꝛe aut fabꝛice eccleſiarum vel
in donarijs eccleſiarum ſiue etiim
pauꝑibus ſit tribuendũ quia te

ſte ſcriptura qui aliquid mali acii
pit vt bene diſpenſet grauatur pvo.
tius qm inuetur quod ſialiqs dis

uinoꝛum pceptoꝛum et animarum

ſalutis immemoꝛ pꝛefatum benefi

eiũ iam eccleſie iniqua cupiditate

duct⸗ vel vedere vel emere temera
rio quſu pᷣſũpſerit ſic ĩ calcedoneñ

conſilio diffinitum eſt gradus ſui

periculo eam ſuͤbigcer dilcerni⸗

pariter pontifices inhibendo ea

Jð

dari ſuis iuribus diſponunt ca⸗

mus nec miniſtrare poſſet eecleſle

quã pecuia venalẽ Hcupiuit ⁊ ĩſu

per terꝛibili anathematis mucro
ne pfoſſus niſi reſipuerit ab eccia
dDei quã leſit modis oĩbus abſci⸗

tur Hec ibi.

2

82 yvmoniace pꝛauitatis
diſtrictiſſima ꝓhHibitio per
extrauagantes.

geerni pontifices nõ to⸗
leerxrant imo diſtrictiſſime

ſymoniã phibent pcipue Marti
n? qnt? in cõcilio ↄſtantien electꝰ
2tra ſy moniacos talẽ edidit ↄſti
nmntntõ em dicẽs. multe ↄtra ſymoni
ggcã pꝛauitatẽ abolite ſunt ↄſtitu
xyoes quibꝰmoꝛbus ille nõ potuit
extirpari volẽtes de cetero vt poſ
ſumus ꝓuidere ſacro appꝛobãte
oilio declaramꝰ ꝙ oꝛdinati ſy⸗
moniaci ab executõe ſuoꝝ oꝛdinũ
ſint eo ipſo ſuſpenſi Electões aũt
poſtulatões ↄfirmatõnes ⁊ quis
pPpfpmotões ſymoĩiace eccleſiaꝝ mo
naſterioꝝ ⁊ dignitatũ ꝑſonatuũ
oOofficioꝝ ⁊ bñficioꝝ quoꝝcũq; de⸗
icceps facte nulle ſint ipo iure. nul
lũq; ꝑ illas ius cuicũq; adquirat᷑
nec ꝓmotiↄfirmati ac ꝓuiſi faci
ciant fruct?ſuos ſʒ ad uloꝝ reſti⸗
tutõeʒ tanqᷓ; iniq teneant᷑ ablato
ruüũ pcipiẽtes Statuẽtes inſuꝑ ꝙ
Dauantes ⁊ recipiẽtes ipſo facto ſen
tentiã excõicatõis incurꝛãt etiã ſi
pontificali aut cardinalatꝰ pful
geat dignitate. hec Martin? qᷣͥn
tus in ↄſilio Conſtañ. idẽ marti
nus qntus in alia extrauagati fa

cta qno ſcdᷣo pontificatꝰ mantue

Die iouis ſctã fecit publicari exx⸗

datàqᷓ incipit dznabilẽ 5firmat

oẽs excõicatões ſuſpenſiões pua⸗
tões interdicta ⁊ alias cenſuras
latas a ſũmis pontificibꝰↄtra ſy

moniacos qs vult incurꝛere ipſo

facto oẽm ſymoniacũ occultũ vel
manifeſtũ vbicũq; ſymoniam cõ

milerit cuiuſcucg ſtatus ertam 14

epatus aut cardinalatꝰ vel quis
alia eccleſiaſtica vel tꝑali pᷣfulge⸗

in extrauagati ꝗᷓ incipit vereſta⸗
bile.⁊ paulꝰ ſcõs in ꝓceſſu quẽ in

cõicat oẽs ſymoniacos tã in oꝛdi
ne qᷓ; in bnficio.abſolutõʒ reſuat

ſibi vel ſucceſſoꝛibꝰ eius pterqᷓ in

moꝛte. nec vult ſic nec martin?

poſſint abſolui exqcunq; cõceſſio
ne niſi faciat menõz de ſymonia
Igdẽ facit ſixtus qrtus ⁊ ſic tenen
dũ eſt.ꝙ omẽs ſymoniaci in oꝛdi

ne vel bñficio ſolũ ſint excõ icati.

Ex hijs ptz liquidius ꝙ ſũmi põ

tifices nõ paciẽter ſed multũ ipa⸗

cienter ſymonia quã ſub tantꝭ ꝓ

hibent penis tolerent ⁊ ſi facta qᷣ

at dignitate. H idẽ Eugeniꝰ qrtꝰ

bus ſymonia incurꝛit᷑ vt dare vio⸗

nũ admiſſiõis ſtatuta vel alig ſy⸗

moniace dant᷑ ſcirent ex cã foꝛte

ſilendo nihil releuaret daͤtes vel

cipiẽtes vt ex ſuꝑioꝛibꝰ claret cũ

HE facts ſint ↄtra ius diuinũ ꝗᷓ de

re epoꝝ ſilentiũ aut tolerãtia mi⸗
nus excut.
meſponſio ad terciũ ⁊1

mala cõſuetudo potiꝰ ðꝛ coꝛrup⸗

tela et abuſus

quo )ſuetudo pᷣtendi᷑

NM

O⸗

?
d

12

cxei ſatõtsloco Rñdeo ꝙ idnon

poterit cõſuetudo recte dici ſed

potiꝰcoꝛruptela cũ ſit ↄtra diui⸗

nũ ius. Jdo niſi citius radicitus

euellat᷑ ĩ puilegioꝝ ius ab impijs
aſſumit᷑ vt in c.mala ↄſuetudo.8

diſ. ⁊ ſi foꝛet cõſuetudo veritate

ſiam manifeſtata cedat ↄſuetudo
veritati q: cõſuetudinẽ⁊ ratio et
veritas ſꝑ excludit eadẽ diſ.c.ve

ritati Na ↄſuetudo ſine veritate

vetuſtas erꝛoꝛis eſt.c. cõſuetudo
eadẽ diſ. Quãobꝛẽ dare vinũ ad
miſſiõꝭ ſtatuta aut alia cũ ſir ð rõ
nẽ nõ poterit etꝭ iuri poſitio face

repᷣiudiciũ. foꝛte aliquis hodie

f

darer ⁊ cras moꝛeret᷑ qͥd inde cõſe
cutꝰ eſſet.nec tñ recipiẽtes ſupꝛa

dicta ex ↄſuetudine recipiũt ſʒ ex
ſtatuto vt dicũt ſue eccleſie quod
grauius eſt q; ſi ex conſuetudine.
Statutũ em non habet pncipiũ

voluntariũ ſʒ neceſſariũ et paria
ſunt petere expꝛeſſe vel cũ editiõe

ſtatuti.ſed ↄſuetudo pᷣt hre pᷣnci⸗

piũ voluntariũ nam ex pietate vł

liberalitate potuerũt nouit᷑ recep
ti aliqͥd dare vtilitati eccleſie ap⸗

plicando ⁊ ex iſtis oblatõibus vo

xta pꝛacticã illiꝰ capituli vt nõ ex

iuramẽto puio aut pacto reciꝑet᷑
vel cautione pᷣſtita Ideo ſtatutũ

ma gis incuſat recipiẽtes ⁊ dãtes
GB6B excuſet. notat panoꝛ. cu Fer⸗

rienſis de ↄſtiun.
MRuiſio ad quartũ et ꝙ

—

docci peccatis ſuis

excecantur

H

Gq;uis młti notabiles do
cctoꝛes theologie iuris pbö
tificij alijq; docti tale vinumad
miſſiõis dederũt.ab alijs recepe⸗
rũt ꝛc. rñdetur faciẽtes ſupꝛadi⸗
cta qntũcunq; docti fuerint cũõ

ꝛus diuinũ ac ſacros canones gs

gat ſpmſanctũ nõ incõgrue vidẽ

tur blaſphemare.25. q.j. violarto

res nec ſua ſecłi ſapia excuſare qᷓ

apud deũ ẽ ſtulticia.j.ꝗd Cox.ʒ.⸗

Hij ſequunt᷑ viã balaan ex baſoꝛ
quimercedẽ iniqᷣtatꝭ amauit. coꝛ
reptõem vᷣo hũit veſanie ſubiuga
le mutũ.ꝛ. Pe.⁊.et.⁊.q.j.ſecuti.

Multi eĩ catholicoꝝ in tm̃ amãt

mercedẽ iniqͥtatꝭ vt etiã docti ab
indoctis clerici a laicis merito re
darguant᷑.bnficiũ em cũ ſit beni

nola actio tribuẽs gaudiũ capien

tibꝰ ĩ vſum. feu. titulo qᷣbus cqu.
ſen.a.c.vnico intm̃ gaudiũ a pnꝰ

collatiõꝭ eos inducit vt gaudiẽetes

nõ intelligãt ⁊ vidẽtes nõ ↄgno⸗
ſcant ius ↄtra ſe vidẽdo ſequunt᷑

turbãꝗ ↄtra dei phibitõz Exo.25
o dickétis nõ ſeqris turbã ad faciẽ⸗
lũtarijs potuit inducilaudabilis
aſuetudo. vt in c. ad apłicam de
ſymonia ⁊ tunc oꝑteret ſᷣuari iu⸗

dũ malũ. nec ĩ iudicio plurimoꝛ

adqeſcas ſnie vt a vo deuies Cõ

ſtat lroſch ſm feculum doctos
maifeſtꝭ pctij obnoxioſ. tuli ſuꝑi
oꝛibꝰ qnis in quadã inſigni ciui⸗
tate cũ duobꝰdecanis duaꝝ col⸗
legiataꝝ eccleſiaꝝ vno theologie
altero decretoꝝ doctoꝛe ð ꝑiculo
vini admiſſiõis ſtatutꝭ dandis ⁊
alijs.vterq; rñdit in ſua eccłia ſie

obfuari cu aliqͥd de ſupꝛadictꝭ iu

ribus coꝛq eis allegallem piculũü⸗

́”M H .
= Cd v»GeN
ee D .

tam deteſtabilis abuſhs recitan
do rogabant me pariter cũ in pa⸗

triam redirem equa miſſus legati
one fungebar dignerer eis de iſta
imagteria aliqͥd laciꝰ reſcribere qua
tinus occaſione habita ſuos con
fra tres poſſent de hijs piculis cõ⸗
monefacere. paulopoſt occaſione
ſfſcribendi per eos mihi data inci⸗

piens eis moꝛẽ gerere intellexi am

bos vita functos.doctoꝛatus in⸗

q; et ſcientia ſunt circũſtantie pec

ccatiũ aggrautes nõ excuſates de⸗
berent pocius docti capitulis ex⸗
cegdere q; in tam grande peccatum

coõſentire.audiui quendaʒ in iure

Doctum in quoda capitulo cuzʒ de

mg teria ingreſſus ſimoniaci tra⸗

ctaret᷑ dicentẽ.nos legem habemꝰ
et ſin hanc debet moꝛi foꝛte inde⸗
liberate dices minus doctis erat
vnicioſus exemplo atqʒ dicto cũ
erx hoc cõualeſcente antiqua con⸗

ſuetudine hic erroꝛ tanqᷓ; lex cnſto

gitus eſt Oapientie. 4. de hijs

ſapientibus dicit dñs per Jeremi

aomquarto ſapientes ſunt vt faci⸗
vnt mala bñfacere aũt neſciunt.in
ooculis ſuis et nõ dei ſapiẽtes ſunt
Tãc iudex cuius oculus oĩa videt
ſerutans corda et ꝓbans renes ip

ſos erxaminando quos doctos ha

buit mũdus. pdam ſapientiã ſapi
entü et pꝛudentiam pꝛudẽtiũ re⸗

pꝛobabo ⁊ cophenda ſapientes in

aſtucia eoꝝ. Limẽdũ nihilomin⸗
ceeſt pacientiſſimũ iudicẽ nõvſq; ad
crxtremũ iudiciũ ſunoniace puita⸗
tis penꝗ dilaturũ ſed vti in oꝛien⸗
tali eccleſia puniuit ſic in occiden/
tali puniturũ.tr dunt em hiſtoꝛie

armenus potiſſimũ ob ſimonidcã

pꝛanitatẽ a tartaris contritus ac
noblillſſimg ciuitatẽ eoꝛũ Am in
qua erant mille eccleſie xpianoꝛuz

⁊ centũ milia familiarũ in duode⸗/
cim diebus atartaris captam ge⸗

oꝛgianus pariter hoc vicio fla⸗
grates abinfidelibus ſic afflictus

vt parũ de religione xpiana apid
ipſos remanſerit.inclinẽt ergo coꝛ

ſuũ docti atq; ſinguli eccleſias ca⸗
thedrales collegiatas aut quaſcũ
alias ingreſſuri vt ſᷣm dei iuſti⸗

icationes et ſanctoꝛũ canones in

deus no attẽdit magnũ vel par
uum molis ſed intentiõis ⁊ volun

ſcilicet pꝛetoꝛ modicũ

onẽ ſummus pꝛetoꝛ ꝑ ſeipſum ſol⸗

uit lu.jo.dicẽs qui in modico ini⸗

quꝰ eſt et in maioꝛe iniquus eſt et
qui fidelis eſt in minimo et in ma
ioꝛi fidelis eſt nec iudex extremus
iudicans attendet pꝛĩcipaliter mo

dicũ vel magnũ quãtitatis molis
ſed virtutis ipſe em̃ intuebit᷑ coꝛ

nõ penſans quãtũ ſʒ de quali coꝛ

de dicens pauꝑculã viduã qᷓ̃ miſit

era minuta in gagzophilaciũ plus

oĩbus miſiſſe cũ in quãtitate mo⸗

lis modicũ miſiſſet ſic quis modi
cũ nõ viciet niſi modicũ iure ſoli.
aliter tñ eſt iure poli. vbi remune⸗
rat᷑ multũ ſimiliter ⁊ punit᷑ multũ

cũ fit multa mala volũtate vt pꝛe⸗

Aa quintũ reſponſio et

no curat ſʒ vinũ admiſ
ſionis ſit modicũ ⁊c. hanc obiecti

4
7
(

Paas Pe „

¶ Be introntu pꝛelatoꝛũ et
curatoꝛũ ad honoꝛes et celſitudi⸗

AIuret pᷣlatos ac alios cu⸗
rfatos qꝗ; aſcenderunt ad
honoꝛes et celſitudines graduum

in ſummã pte. 2. q. 338. 7. mebꝛ o
gr. 3. ſic petes ꝓ ſe bnficiũ curatũ e

ſimõiacꝰ 2. b. tho. 2. ?. q.joo.ar. S .

ĩ ſolutiõe tertij ar.⁊ in ſcripto..
di. 25.q. vlei lolutoe qrti ðt· mu·
nus ligue duplexẽ vl qð ĩ ipo actu
ligue aſiſtit ſic laus vel qd ex liguag

initiu ſumit ſiẽ cũ qͥs ex hͥ ꝙ pcibꝰ

alicuiꝰ ſatiſfacit fauoꝛẽ expectarq

ris foꝛmidandas ſ̃ᷣm berñ.ſer. 2.

—

dus eſt ita fugiẽtibꝰ offerẽdꝰſicut

—

1

Saiu eccleſiaſticis foꝛma intrãdi

eccleſiaſticoꝝ etiã angelicis hbume ci dar aliqð ſpũale ꝓfauoꝛe vłlaua
de qdqͥreda nõ ẽ dubiũ qui ſimoni

5= ——

de alcenſiõe a quoꝝ manibꝰ et of?: am ↄmittat qñ gᷣpces fint ꝓ indi⸗

ficio redemptoꝛ noſter non querit gno ſar apparet ꝙ nihilaliud mo
gurü vel argentuͦ ſed aninas teſtã uet niſi fauoꝛ aut et ꝑiculũ euirta
te.b. grego. pꝑte..regiſtri diceddõ dũ qꝛ etſcarere malo qddã bonũẽ
vt ðt phs ĩ..ethi.⁊ iõ qñ fiũt dꝛe
ces ꝓ idignovł aliqͥ potẽte qͥ ꝑicu
lũ oↄmiat᷑ q dicũt᷑ pces armate mai

cuilibet eoꝛũ quo intraſti cũ illis

ſariũ eis erit ̃m hac intrarevt poſ feſta ſimõia ↄmittit᷑ ſi ꝓpt h̊ bnfi

ſit bñ rñdere iudici cuncta cernen ciũ eccliaſticũ det᷑.ſi aut ꝓ digno
ti Dicit em̃.b.grego.in regiſtro ? fiant quantum ad iudicium hoz

habet᷑.a.q.j.c.in ſcripturis qꝛ ſi minũ pꝛobabile eſt ꝙ dans magis

locꝰ regimis deſiderantibꝰ negan moueatur intuitu dignitatis per
id onen ſone q; fauoꝛe pcum ⁊ ideo nõ re⸗
ſcriptũ eſt nec qᷣſq; ſibi ſumat ho⸗ putat᷑ ſimonia ſi tñ pꝛicipalit moOz
oee e n. uegt fauoꝛe pcũ vel timoꝛe rogatz
debet em̃ad hanc ſolicitudinẽ ſc,ʒ q;tũ ad diuinũ iudiciũ ſimoma co
giarũ curã vocari ſᷣm Hiero.ſuꝑ mittit ⁊ rogatꝰ ⁊ rogãs ſi B inten·
leuitico ⁊ in. c licet ergo. e. cꝗ ⁊.q. dat ſiue aliqs ꝓ ſe roget ſiue p s
vbi dicit qͥ pſtancioꝛ eſt ex oi popu lio pt em aliqᷣs ꝓ ſe perexe ſi dignnꝰ
lo.q doctioꝛ.q ſanctioꝛ.qͥ in oĩ vir ſit bñ ficiũ ecchiaſticũ nõ hñs curz
iaarũ ſi idiget ſed nõſi habeat eauax
rã animarũ qꝛ pſũptuoſum eſtnec
iarũ aut alio bnficio eccłiaſtico. tamẽ eſt ſimonia niſi ꝓ tanto ꝙex
ipſa pꝛeſumptione indignus red⸗/

noꝛẽ ſed qͥ vocat᷑ a ðᷣo tãq; aaron.

tute eminẽtioꝛ ꝛꝛ.
iliceat petere pꝛo cura

„

datur et tunc preces ſue ex hoc ip

Equo babe

tur ꝙ aiarũ curã nõ licʒ de- ſo ꝙ rogat ꝓ ĩdigno fiũt.hec tho.
ſiderare nec eã ꝓ ſe quiſq; dz pete Igem tenet glo. c.oꝛdinatiões.j.
1 eł g.j.vbi dicit archidiaconus ⁊ idẽ
Em hugo. Ray. hol. b. tho. alexã. ſentit Ray. ꝙ quis quauis dig⸗
Oe ales etpano;. dic ei alex. ales nus nõ poteſt pꝛo ſepetere eccleſiã

re qð faciẽdo ſimonia cõmitteret᷑

„R

vel dignitatem vel aliud bñficiũ
hñs cura viarum annexã ⁊ in hoc
ſentit cum hugone et multis alijs
qui dicũt ꝙ qn quis oꝛdinat᷑ aut

eligit᷑ ſuis pꝛecibus quãtũcũq; ſit

idoneꝰ i ſimonia.S.q.j.ĩ ſcripturꝭ

in. c.oꝛdinatões ⁊ de iure prona

tus ꝑ nr̃as.beneficiũ vero ſi indi⸗
get et ſentit ſe dignũ pᷣt petere abſ
q; metu peccati ⁊ ſimonie de reſcri
ptis ad aures ⁊ de pꝛeben.c.⁊.⁊ in
hoc ſentit cũ alijs. Si vero nõ in⸗
diget peccat.cõcoꝛdat panoꝛ. in.c
per noſtras de iure patronatus et
inn.c.pꝑ inq̃ſitionẽ de elec.dieẽs ad
li de cõfeſſione pꝛebende li.b.que
dicit nõ eſſe ambitioſum nec dam
nü ꝙ pauper clericꝰ ſibi impetret
bñficiũ ar.in.c.cuz ſcdöᷣm depᷣben.

ſed dic ꝙ nõ debet ita inſtare ꝙ elt

gatur ad dignitatẽ qꝛ illam videt᷑

Vvcurare ppter ambitiõnẽ ⁊ nõ ꝓ⸗

pter paupꝑtarẽ hane veritatẽ tenet
b. Berñn. ad engenium de cõſide⸗
ratioeli.quarto dicẽs q ipᷣe rogat
ꝓ ſe iaʒ iudicatus eſt ⁊ q;uis rõ.b.

tH6ho. ⁊ alioꝝ dicentiũ cũ quis petit

ꝓle beneficiũ curam habens ani⸗

marũ videtur ambitioſus ⁊ pſum

ptuoſus ac ex iſta pſumptione red

itur indignus ex cõſequenti ro⸗

gat ꝓ indigno et ſic efficitur ſimo
niacus. magna em̃ pᷣſumptio eſt ap

perere ſen roga re vt in extremo iu
dicio rñdeat ꝓ centũ vel pluribus

animabus nelcius an ꝓ aia ꝓpꝛia

ſola queat digne rñũderecũ neſciat
hHhomo an odio vel amoꝛe dign ſit

Eccleſia.9. Leſſante tñ ambitiõe

d plumptioecum quis mundats⸗

5

calculo per ardentẽ ſeraphin alla⸗
to appeteret ob veri paſtoꝛis dile⸗

etionẽ oues eius paſcere alias non

ſperarẽ talem caritatẽ iᷣma ſimo⸗/
nia tueri.et rodoneñ.ac alioꝝ opi

nionem in ipſo ſuſtineri qͥ dicunt
Zquis poſſit pꝛo ſe ipſo curatũ bñ

iciuz petere cũ indiget et dignus
eſt. Ded valde rarũ eſt vt qͥs ſe ſci
qt calculo ſeraphico purgatũ acve

ri paſtoꝛis caritate ad paſcendum

oues eius ductũ cũ ↄmuniter oss
que ſua ſunt querãt.⁊ nõ q ie ſũt

ieſu chriſti et qð raro fit ſicut ve⸗

tus ſapientia docet nõ obſeruante
legiſlatoꝛes ĩ auctẽ. vt ſi phi.ma.
S.quia vero coll.ſeptia Ideo ſan

cti doctoꝛes et eoꝛũ ſequaces dicẽ

tes ꝙ petentes ꝓ ſe dignitatẽ auur
animarũ curã ſymoniam ipſo fa⸗
cto in currant nõ id quod raro ſʒ
qð frequenter cõtingit inſpexerãt
et ab hac ſententia nõ lõge diſtat
Johannes gerſon.li.ʒ.de conſola

tione theologie ad queſtionẽ mo⸗
nachi querẽtis quid de homibus

noſtre etatis rentibne expectati
ones ad beneficia quibus annexa

eſt alioꝛũ cura rũdet viderint ipſi

qlis ſua ſit intẽtio et quẽ ſibi finẽ

pꝛincipaliter cõſtituunt põt itaq;

fieri vt idoneus aliqͥs ſeruire deo

in regimine publico querat illud.

intendẽs ex cõſequenti et tanq; ſe
cundarie ſuſtẽtationẽvite ꝓpᷣe ſuf

ficientẽ habere quatinꝰ abſq; mẽ⸗
dicitate vel im ppoꝛtionato ſibila
boꝛe ſeruiat in hoc ſtatu liberioꝛi
quiete deo nec eſt leuiter hoc impu

tadu ſimoniace pꝛauita ti. Et idẽ

NW —

44 ò

S

one coꝛdis:ↄſideratione.ʒ6. dicit
põt ex pꝛemiſſis elici qualiter lices⸗
clericalem aut religioſum imo ad
curam animarũ aut ad platuram

quatinus poſſit habere ſuſtentati

onẽ vite ſue ſine ſolicitudine tema

poꝛalis exercitij ita tñ ꝓ illa liber⸗
tatem vel ociũ referat pꝛincipali⸗

ter ad honoꝛẽ dei et eius obſequi
et alioꝝ ſpiritualẽ ſalu
opponitur ꝙ nullus pot

appetere platurꝗ licite ⁊ mius illꝗ

querere.hac rõne qꝛ ad officiãs dua
Debite in ſtatu pꝛelature neceſſaria
eſt gratia dei de qua nõ poteſt às
certus eſſe an habeat illa videtur
ergo pᷣſumptionis eſſe ſe ingerere
Rũñdemꝰ ꝙ fallat hec rõ q;uis ma

gnoꝛl ſt docroꝛu quom er imilt
ieret argumẽtũ ꝙhomo nõ poſ⸗
ſet appetere aut querere ꝙ celebꝛa

ret miſſam vel ꝙ eucariſtia accipe⸗
ret. Vubiungens ſequẽti cõſide⸗
ratiõe dicit alia eſt certitudo euiꝰ

dẽtie ſicut eſt in pꝛimis pꝛincipijs
et in rebus expertis.alia eſt certi⸗

tudo moꝛalis que colligitur ⁊ tra⸗

ditur ex pꝛobabilibus cõiecturis
et ſignis et talis requiritur et ſuf⸗

ficit in caſibus pᷣmiſſis concludit
demũ idem iohanes Dcimus tñ
pꝛochdoloꝛ ꝙ ipſa certitudo nibi

lominus paucoꝝ eſt ꝓpterea dixe

runt ſancti ↄſiderãtes ea quevt in
pluribus accidũt ꝙ videlicet in ta
li appetitu et requiſitione peſſen⸗

di ſit peccatum q;uis in caſu poſ⸗
ſit eſſe meritũ magnü. Similitu⸗
do tñ quã adducit Jo.de celebꝛa⸗

r W

tiõe et eucariſtia nõ eſt per omnia
equa qꝛ illa ſunt ſub pcepto tñ af⸗
firmatiuo ſed appetere curã eſt ꝓ

hibitum ad heb. 5. Contra ſupꝛe
dict verꝗ doctoꝛũ ſniaʒ ð ingrel
ſu ad animarũ curã( quo nihil in
hac moꝛtali vita videtur periculo

ſius teſtante.b. aug. in epła ad va
lerianũ et habet᷑..diſ.c.añ oĩa)

nedũ per indoctos ſed et doctos
fit introitus.raro em nro eno qa
2 ſequit᷑ dignitatè aut beneficiu—₰z
curatum niſi per ſe ⁊ ꝓpſe petat ncee
fit tam deteſtabilis ingreſſus pꝛiĩ

noꝛantia que tn omnino nõ excu-⸗
ſat cũ ſit iuris magis qᷓ; facti.ve⸗

ni aliqudo ferme ante vigintian
nos in quandã carthuſiã digniiſ⸗z

ſimoꝛũ prĩm in qua dũ demanead
miſſam ſtarẽ vidi mitos ſeculares

ſacerdotes eccleſiam carthuſienꝰ

ſium igrediẽtes ſciſcitabar a quo
dam carthuſieñ.doctoviro ad qdd
tot ſacerdotes venirent rñdit no⸗

bis in noſtra ꝓrochia moꝛtuꝰ eſf

plebanus veniunt rogaturi ꝓ be⸗
neficio vt moꝛis eſt quilibet eoꝛu,z
petet ſeoꝛſum quemlibet patrẽ co
pituli rogantibus ſingulis delibe

ramus de melioꝛi ſᷣm noſtrã eſti-

mationẽ.dixi tũc ego carthuſieñ.
ſi ad pꝛeces pꝛo ſe ipſis petentibus
cõfertis curã animarũ non abſq;

piculo ſimoniace pꝛauitatis et ma

ioꝛis excõlcationis vobis et pet⸗
tiↄfertis mirando carthuſien.rn
dit hec pꝛius nunq; audiuicui de⸗
beret cõferri talis cura niſi petẽti.
miſi de liberaria ſcdᷣam ſcdᷣe.bea.

thomeafferri oſtendendo in libꝛo

5

S

fidẽ. viro de dictis faciendo poſt.
1os 9fratres attonit? reddebat.
(KXKontra conferentes be⸗

nt patroni ſecula⸗

feacien
rreoees cüũ ſic oberrent regu⸗
lares quoꝛũ aliqui nedum ad pꝛe⸗
ces hoe eſt munus lingue cõferüͦt
curarta beneficia eis incoꝛpoꝛata
verum etiam ex manifeſtis pactis
que nõ inſunt beneficijs ante pꝛe⸗
ſentationẽ cogendo pꝛeſentandũ
epiſcopo certa capitulo iurare ſei⸗
litcʒ ꝙ velit coꝛpoꝛi ei aſſignato ſta
recontentus de nullo monaſteriũ
amplius inquietã do ⁊c. put vidi
nuper in quad cedula ſᷣm cuius
tenoꝛẽ quida plebanꝰ pᷣſentatus
9 quod refoꝛmato als bono ab⸗
bate. iurguit poſt factü me cõſu⸗
lens de multis capitulis inibi con
tentis que pꝛo maioꝛi ꝑte abſq; ſi⸗
monia paciſci nequibar ꝑ hec pa⸗
cta iur ata nitunt᷑ digni patres de
obſeruantia beneficia iuris potiſ
ſimũ clemẽtine vt cõſti.de iure pa
tronatus pꝛeſentãdis auferre ſue
quieti ꝓpuidendo ſe ipſos ac pᷣſen⸗
tatos ſimoniaca voꝛagine illaque
agnt populo cuius ipſi ſunt veri ba
ſtoꝛes minus canonice ꝓuidendo
ligant em a pꝛincipio cuipopulum
ſoluendũ amittũt nec excuſat eos
iuiuinpericia que culpe eſt anumeran
da. quilibet em̃ tenet᷑ ſcire quid ei
cvuvr officio ſuo cõpetat facere Ideo
patronus alicuius bñficij. debet
ferire et ſi neſciat diſcere qũo ad be
neficiũ ſit p’ñtandum et ſi cõditio

6

rs ea

5

4
põſſit addi beneficio vacanti pi⸗
Diuino cultn et ſic cõferri ſm.c.ſi⸗
gnificatũ de pꝛebẽ,nõ tamẽ deber
paciſci cũ pſona pſentanda de ali

quo qð beneficio nõ ineſt. dz em̃

omnis in ſpiritualibus pactio ceſ
ſare.c.vltimo de pactis nec oꝛitux
aliqua obligatio ex talibus pacti?

onibus mirũ eſt ſuperioꝛes nõ in⸗

ſentandis paciſcentes ſed verũ di
cit. b. bern.li..de cõſideratõe ad

Eugeniũ.epiad manũ hñt quibꝰ
animas credant cui ſuas faculta⸗
culas cõmittant nõ inueniũt opti

me eſtimatoꝛes rerũ qui magnam

de minimis ꝑuam aut nullò ð ma

rimis curã gerant. Sed vt liqᷣde

datur intelligi pacientius ferimꝰ

xpᷣi acturã q; nram quotidianas

expẽſas quotidiano recipꝛocamꝰ

ſcrutinio etↄtinus dominice gre
gis detrimenta nelcimus. de pcio

eſcarũ et numero panũ cũ miſtris

quottidiana diſcuſſio.ẽ. raro ad

modũ cũ pᷣ-ſbitenꝭ celebꝛat᷑ collatio

de peccatis populoꝝ.cadit aʒing
? eſt qui ſubleuet perit aĩia ⁊ nõ eſt
qui reputet. hec berñn. Siplati p
ſentatos eis ad inueſtiendũ ꝑ paz

tronos inquirerent de mõ pñtati
onis defectus aliqñ emendandos

inuenirent. dato ꝙ aliquis ad cue

ram aiarum vocet nec per ſe nec t
aliũ petens tñ ante collationẽ etia

vocatus flexis genibus ſm moꝛẽ

aliquarũ eccleſiaꝝ cogitur benefi⸗
cium petere quaſi nõ ſit alius niſi

petendo cõferendimodus.

ne ſimpliciũ beneficioꝛu.

4

¶Be ingreſſu ⁊ ad quiſitio

.

2

Mliciter beneficiatos de
eoꝛũ introitu et ſi pꝛo ſimplici bñ⸗

ficio quis poſſit ꝓ ſe et etiã ꝑ aliũ

cum indigeat idoneus ſit petere
abſq; ſimoniacepꝛauitatis timoꝛe
ſi tñ veriſimiliter pſumeret aut ſci

3—

ret ꝙ collatoꝛ etia ſimplicis bene⸗

ficij pꝛinc ipaliter ꝙ ꝓpter pꝛeces

ſuas vel alioꝛũ cõtuliſſet nõ eſſer
a ſimonia oino tutus. poteſt hoc

ſciri ex circũſtantijs petentis et pe

titi Si petens pſumeret ꝙ exau⸗
diendo eius pꝛeces patronus intẽ
deret humanũ fauoꝛẽ aut aliqð tẽ
poꝛale per hoc retinere vel adqui⸗

rere merito ſciet ipi ſpirituale p⸗

pter tꝑale collatũ vt quando pe⸗
tens eſt vtilis in tẽpoꝛalibꝰ in ſe

ant ſuis collatoꝛibꝰhabebit pᷣces

ſuas ſuſpectas.vti ſunt filij poten

tum diuitum vel ſeruitoꝛũ patros

noꝛũ quoꝛũ aliqui ad hoc ſeruiũt
patronis vtriuſq; ſtatus vel eoꝛuʒ

filij pmoueant᷑ nedũ ad ſimplicia

beneficia ſed etiã ad animarũ cu⸗

ram imo petendo p ſe ferunt obſe
quia pſtita munus lingue et tꝑa⸗
lis obſequij cumulã do interdum
munus a manu addẽdo dicunt ſe
minus hac gram expectãdos pꝛo
ſeruitio recepiſſe hec ſunt occulta
pacta qᷣbus ſimonia icurrit᷑ et pa⸗
tent manifeſte cũ indignis eccłia
ſtica cõferunt᷑ ſcʒ hijs qui reſidere

in beneficio ꝑ ſe nõ valẽt nec curã
e* exercere aut iuxta fundationẽ

bñficij nõ eſt idoneꝰ etate vł alia

qualitate vt q; ſimplex bñficiũ ex

fundatiõe debet ↄpferri actu. ſacer

doti qᷓ füdatio ſic obligat ſᷣm cal.
et panoꝛ.in.c.cũ acceſſiſſent de cõ
ſti.ꝙ eps nõ põt diſpenſare ↄtra

inſtitutionẽ bñficij vel ſam mu⸗
ine coſen

tare aut cõtra eã venireſine coſen
ſu proni Si ergo ex inſtitutõe be
neficij collatio eſt fienda pᷣbitero

nõ põt eps ſine licẽtia proni diſpz
ſare vt cõ ferat᷑ nõ pſbitero hec a
noꝛ. et ſimile in.c.ſi cui de pben. in

ſexto.moꝛtuo ergo prono füdato

recuius vltia fuit volũtas vtr bßin⸗
ficiũ ꝑ eũ fundatũ actn pᷣſbitero
ↄferat᷑ que voluntas cũvim legts

habeat alterius cõſenſus nec ſuffi
cit vt eſt argumẽtũ bonũ in cle. qꝛ
tingit de reli. domibus. vbi dici
tur ea que ad certũ vſum largitio

ne ſüt deſtinata fideliũ ad illů des

beant nõ aliũ ſalua quidẽè ſedis qe

poſtolice auctoꝛitate cõferri.ergo

—

in collatiõibꝰ ſimpliciũ bñficioaꝛ

pꝛimo tenoꝛ fundatiõis eſt inſpici
endꝰ cũ etiꝗ ppt Deũ pꝛicipaliter
ↄferunt᷑ qð parit fieri dʒ in oibꝰ

bn ficijs conferendis cũ ſint dona

dei ipſi data et ꝓpter ipᷣmpꝛicipa

liter eꝰ fuitoꝛibꝰ donã do ⁊ ſinon

habeãt ſimplicit beneficiati curã
gqnimarũ nihilominus tenent᷑ cu⸗
rare ꝓ aiabꝰ füdatoꝝ vt iuxta ilꝰ-

loꝝ fudatiõeʒ ſatiſfacit qᷣruũ bod

na ↄmedũt· iõ nedũ curati ſʒ ꝛSſim
plicit bñ ficiatidiliget inclinẽt coꝛ
ſuũ ad ſacicdas iuſtificatiões per
canonicũ ingreſſũ vt neq; pᷣcio pᷣce

qʒ ſpãlit᷑ iſpecta neq; idebito ßuis

tio igrediat᷑ ad titulu bñ ficij ſimo
niacx.ↄcludit ei panoꝛ. aſſumẽdo
dets ino.circa.c.tqta ð ſimõia di·

— 25 H
2ð

ꝙ aũt quis eſt ſimoniacus in oꝛdi
ne aut in beneficio pꝛimo caſu ſu⸗
ſpenſus eſt quo ad ſeet quo ad a/
lios nec ꝓdeſt renunciare benefi⸗
cionec diſpenſal cü eo niſt per pa t
i. . q. .c. gram Si vero eſt
ſimoniacus in beneficio tunc ſi eſt
occultus nõ eſt ſuſpenſus quo ad
alios ſed quo ad ſetantũ⁊ ſi renũ

pã ſolũ.j.q.j. c. grom ☛

CLiat beneficio põt oꝛdinẽ ſuũ exeꝗ
Ppoolt peracta peritentis &

ſpenſatione. ſicut quilibet notoꝛiꝰ
criminoſus de tꝑoꝛibus oꝛdinati
onum ſed poteſt cũ iſto veſpenſa⸗

riper epᷣm dũmodo nõ ſit illeepns
qui cõmiſit ſimoniã et intelligitur

De notoꝛio de curus ſcientia com⸗
miſſa eſt ſimonia. Secus ſi eo ig⸗
tunc nõ eſt ſuſpeſus quo ad alios

ſed nõ poteſt licite illud beneficiũ

