Gb373_qt_Ex1
author: Onsshusen, Wernherus de

——

flm

orbhanden

Archyv

—
* X
N r
5
*
*

UB Tübingen

*
—Sʒ5
DZ 4 8 —,,— .
Sð
. G₰ l

N125311978209 021

UILIHIHAIIIIIAIIII

—EU—rr ð

Triñ q̃ſtionũ extremi iudicis ad ſacer-

( dotes an videlicet.ꝑ hoſtiũ intrauerint

rexerint.
¶De ieiunio quadrageſimali et ↄſuetu⸗

Tractatus fine qua in certon pꝛincpu curiis era2
Ebus quadrageſima datur bis cibo⸗
rum refecttioo 09„

¶Ve concoꝛdia ſacerdotum curatoꝝ
cum fratribus inendicantibus de audi
endis ↄfeſſionibus .

Ca dnice vixrerint. Populũ legittime
rint. Z

—

Eigram heinrici

Bebelu iuſtingeſis. Ad ſacerdotes
de tribus queſtiõib? extremi iudic.

vi ndicis hoꝛrendum timeas ſi foꝛte ſacerdos

Jugitcium.inferni et regna tremenda canis

Pec tria ſnnt animo ſemꝑ meditanda fideli
Ut ratio per te reddier ipſa queat

An bona queſieris iuſte eccleſtaſtica. turpi

ec pꝛebenda lucro parta vel empta tibi

Si bene ſi iuſte vitam vixiſſe pꝛobabis

Ffugeris et quicquid ducit ad ima ſtygis
Rerxeris an bene catholici curam gregis ls
Quem tibi cõmiſit it ſummꝰ in arce deus
Qſdeficias.ſi non purgabis amice
HPec tibi ꝓpoſita.et iure tenenda tibi
Ltumeo vt dicas(. cum buccina ſumma tonabit.)
Ab mallem in gelicdis montibus eſſe lopis
LXIXeeloꝰ
Ex Thubingen.

T ſi pa
ter mi

ſericoꝛdiarũ de

us noſtrum ſe⸗

eulum libꝛis copioſius decoꝛaue
it ſintq; ſanctoꝛum doctoꝝ qui
ſpirituſancto inſpirati ſunt locu
ti atq; ſcripſerunt vtilius ſic mul
tiplicata ſeripta vt non immeri⸗
to pctõꝝ libꝛi parui habeant᷑ le⸗
gentibuſq; ſint faſtidio Jam eqͥ

dem meſſis chriſtiane religionis

ſiclibꝛis abundat oꝛiginalibꝰvt

ad paupꝑes facile ꝓueniant deri⸗
cos nec foꝛte ſit neceſſarium neq;
vtile libellos aut tractatꝰ plures
edere ne multiplicatis hoſpicijs
familiaritas minuat᷑ poꝛro meſ⸗
ſoꝛes dominici tã abunde vidẽ⸗
tur omnẽ doctrinaꝝ ſegetẽ ſuis
colligaſſe ſcriptis vt ſingulis ec⸗
cleſie filijs merito ſufficiat. Uo⸗

luit nihilominꝰ verꝰ meſſis dñs

vt pᷣncipales ſui meſſoꝛes intme⸗
Cendũ ipſiꝰſegetẽ nõ vſq; ad ſolũ
meterẽt neq; cadentes ſpicas col
ligerent ſed paupꝑibꝰac ꝑegrinis
eas dimitterẽt colligẽdas Leui.
rix. ⁊.xxiij dimiſerũt itaq; diue
legis meſſoꝛes ac interpᷣtes intel⸗

ligentiaꝝ ſpicas certe interdum

manipulos nobis poſterioꝛibus
diuine ſapiẽtie pauꝑibus poſt ſe
cadere vt ex eoꝝ meſſe nõ noſtra
ſz ab eis ſeminata colligeremꝰic
qᷓ; nedũ volũtate ſed pᷣcepto dñi

OPꝛologuus

meſſis actũ foꝛe. nobis itacq; me⸗

dulla veri ſenſus ſcripturax qbꝰ
deficit ſie ſpicas colligere ex ſan⸗
ctoꝝ ſcriptis licet Qua fiducia
ego mgt wernherꝰð Onbhuſen
ꝓfeſſoꝝ theologice facultat at⸗

ʒ pontificij iuris doctoꝛ mini-⸗
mus fretus.dignüduxi pmul⸗

tos doctoꝝ ambarũ facultatum
meaꝝ incedẽs ſpicas eoꝝ colligẽ⸗
do pᷣſentẽ libellũ de tribꝰq̃ſtioni

bus extremi iudicis ad clericos

foꝛmãdis ↄſcribere nõ meas ĩ eo
ſed eoꝝ ſentẽtias recitando ides

—

ſi quid boni.vti nõ diffido.in

inuenitur lib ello nõ a me ſed pꝛi

oꝛibus me doctoꝛibꝰpncipaliter

eſt traditũ.neq; ego ſed ipſi ꝓ eo
veniunt cũ grãactione laudãdi
Nihil ego mercedis ꝓ meo labo

re.qm fideliũ clericoꝝ.quibu s li

bellus hic diligẽterlectus pmo⸗
tioni ſalutis erit.ad diſtrictiſſi⸗

mũ iudicem dꝛatões opto qtinꝰ
mihi in hac lacrimaꝝ valle ↄcede
re dignetur ↄgruas pꝛeꝑatõnee
ad infra dictas in libello qᷓſtios
nes dando reſpõſiones dignas
ſudici cuncta cernenti atq; acceg
tabiles. Quãquã a duobus do

ctiſſimis duaꝝ collegiataꝑ decos

nis eccleſiaꝝ fuerim rogatus vp
meũ ſentamentũ de ingreſſu ad
eccleſias in quibus ſtatuta pecaua
niaria ſoluũtur.ↄſcriberẽ.tñ ve
ritatis amoꝛe fratrũq; meoꝝ ſas
cerdotũ pᷣuate vite quos pᷣter in
ſtum reperio in quodã vulgato

Pꝛologus

tractatu laceſſitos defenſionem
in hoc libello ſuccur:ere quoad
potero ↄſciẽtijs timoꝛatis nitoꝛ.

inuenio in pdicto tractatu decõ

muni vita clericoꝝ intitulato in

Sncipio ſcdᷣi capituli ſic ſcriptũ.

Cõmunis vita eſt vtilis iocũda
et meritoꝛia volentibꝰ ꝓficere in

via dei ⁊ eſt regula ſancti petri.b

uatim vᷣo viuere ẽ ex malicia ho⸗

minũ.ↄtinet᷑ in eodẽ tractatu ca

pitulo qnto ſic. Cõis vita eſt pᷣce
pta pcipue clericꝭ ꝛ ſacerdotibꝰ ⁊
appꝛobata mult canonibꝰ ⁊ ſcri

pturis ⁊ dictis ſctõꝝ.nõ eſt mibi

animꝰ ſugillãdi quẽpiã ne offen⸗
dam ꝓximi caritatè ſine qua nõ

eſt ſalus.ſi cõmunis vita eſt pᷣcep

ta ſacerdotibꝰ.cõtra pᷣceptum vi
ueremꝰ?nos de puata vita ſacer⸗

dotes in piculo maximo. diſtuli

ferme qͥnq; ãnis ↄtra dictam fal
ſom ſacerdotũ ſeculariũ pꝛiuate
vite dãnatõem ſcriptis occurꝛe⸗
re ſperans vt aliquis me doctioꝛ
atqʒ vtilioꝛ veritatis defenſio⸗
nem pꝛo ſacerdotibꝰ pᷣuate vite
in ſe ſuſciꝑet vſq; modo neminẽ
inueniẽs in hoc libello defenſio

nti me dedi confidendo vt libel⸗
lum hunc legentes arma parent

foꝛtioꝛa Ideoqʒ regiſtrum non
feci vt totus tanq; ſacerdotibus
putilis legatur De oꝛdinatiõe
vltime volũtatis clericoꝝ in hijs

que habent intuitu beneficioꝛũ

canones ſunt rigidi multiq; bo⸗

ni ſacerdotes merito ꝑplexi ca⸗
nones ſcientes in hoc libello in⸗

uenient ↄſolatiõem que ſola va⸗
let pꝛeeium totius libelli et ſi ni

pluris ↄtineret vtilitatis omni⸗

bus ſacerdotibus qui in extre-
mis ſua cupiunt oꝛdinare meri⸗

to fieret cariſſimus.Addidi du
os tractatulos magna occaſiõe
ꝑmotus. vnum de ieiunio qua⸗
drageſime de quo legi terꝛibile
ſcriptum in quoſe pleriqʒ docti
ſubſcripſerũt de hüs qui in qua
drageſima bis reficiunt ſuam fa
miliam ⁊ ſi ipſi bene ieiunẽt.hũc

tractatulũ pꝛelati monaſterioꝛũ

patreſfamilias attentius legant
Alterum annexui tractatulũ de

concoꝛdia ſacerdotum curatoꝝ

cum fratribus mendicantibꝰde
audiendis ↄfeſſionibꝰ quos cõ⸗
muniter hoſtis caritatis in qua
drageſima tentat in cõtrauerſiã
ex ſcripturis ꝑducendo et aliqñ
in ſcandalũ plebis.in hoc tracta

tulo iueniet quelibʒ partiũ quid
ſui iuris ſit quo cognito merito
ſuo erit ↄtenta.ex ignoꝛãtia ſepe
graues oꝛiuntur ſimultates que

in ſacerdotibus maxime eſt vi⸗
tanda qui docendi officium in
populo dei ſuſceperunt.ʒ.diſt.

F. Cum hijs et in hijs omnibus
coꝛrectioni directioni emendatt
oni ſancte ſedis apoſtolice matrꝭ
fidelium me vt chriſtianum obe

dientem ſubijcio ac cuiuſcunqʒ
diligẽtius ſcripta in hoc libello

atqʒ tractatulis ꝓbanti frater⸗
ne coꝛrectioni ac inſtructioni ex

miſericoꝛdia dedendo. nolo aũt

———
—

Regiſtrum

vt oleum peccatoꝛis verba abſq;
ſcripturis pꝛomẽtis impinguat
neq; impigat in caput meum qdᷣ
eſt ieſus ſaluatoꝛ meus eternali⸗
ter benedictus.

Eapitula queſtiõis pꝛime

CLapitulum pꝛimũ chriſtꝰ do

cult eccleſia ſticos et ſpirituales
tria ſcʒ. Per hoſtiũ intrare. Ca
nonice viuere. Populos legitti⸗

me regere. —
CLCapitulũ ſcdᷣm. Chriſtus in

Diſtricto examine tres ſacerdoti

bus foꝛmabit queſtiones.

Capitulũ terciũ.de ingreſſu

dQd ſtatum eccleſiaſticum.
apitulũ quartũ de ꝑiculoſo

ſymoniaco et abuſiuo ingreſſu

ad religionẽ certoꝝ monaſterio

rum

CLapitulũ quintũ. de ingreſſu

clericoꝝ ad oꝛdines et beneficia
⁊ de ſymonia que in hmõi frejfn

ter committitur

Caopitulũ ſextũ.ð ingreſſu ad
beneflcia eccleſiaſtica. et pᷣmo de

clericis muniter viuentibus

CLCabpitulũ ſeptimũ.ↄmuniter
viuere et nihil ꝓpꝛiũ habere nõ
eſt clericis ſecularibꝰ neceſſariũ

neqʒ pꝛeceptim
Capitulũ octauũ.ſacerdotes
comuiter viuentes in extremo ex

amine reddẽt rationem quomo

certas ecclias intrauerit ⁊ vſur⸗
pauerin..
Capitulũ nonum. de introitu
ſacerdotũ puatam vitã ducẽtiũ
qd beneficia eccleſiaſtica ⁊ ſymo
nia que in huiuſmodi ꝑſepe cõ⸗

iittitur

Capitulũ decimũ. vane excu⸗
ſatões ſymonie in adeptione cer
toꝛum beneficioꝝ dignitatũ etcs
cleſiaſticarnm—·
Qapitulũ vndecimũ.vt clariꝰ
reſpondeatur dictis excuſationi
bus notatur diffinitio ſymonie.
Capitulũ duodecimũ. Spirt

tuale in diffinitõnibus ſymonie

quid dicat᷑ et qũo accipbiatur.
Capitulũ tredecimũ. Reſpon
ſio ad pfatas excuſatões ⁊ qbus
licet redimere vexationes

Coaapitulũ.)4. reſponſio ad ſe

cũdũ de tolera ntia pape et epi⸗
ſcopoꝝ ↄſuetudinũ ſymoiacaxꝝ.

apitulũ.j5. Symoiace pꝛa⸗

uitatis diſtrictiſſima phibitio
extrauagantes
Capitulũ.jʒ6̊.M mala ↄſuetu
do dicitur coꝛruptela·
Capitulum.)2. Reſponſio ad

quartum ꝓꝙ etiã docti peccatis

ſuis excecantur.
Capitulũu.2. ad quintũ reſo -
ſio ꝙ deus non attendat magnu⸗
vel paruũ molis ſed volũtatis.
CCapitulũ.ʒ9.de introitu pᷣla

toꝛum et curatoꝝ ad honoꝛes et

celſitudines graduum eccleſiaſti

coꝛum

Capitulũ.20. Cü liceat petere

LCaapitulu. 2].

9

apitulũ. 20. Si licetat pete
re ꝓ cura animaꝝ aut alio benc⸗
ficio eccleſia ſttioo.
Contra ↄferen

*

tes beneficia cũ pactis

Lapitulũ. 22. de ingreſſu et
adquiſitõe ſimpliciũ beneficioꝝ.

Capitulũ.23. Siliceat plura

apitula ſcõe queſtionis
Kpitulũ./j. de ſacerdotali in⸗
neficia diligẽtius diſ cuſſo
EKapitului. 2. Dacerdos offi⸗
cio ⁊ vite imitatõe debet eſſe imi

troitu tũ ad oꝛdines tum ad be⸗

tato: angeloꝝ in.xj. ↄdcõibus.

CLapitulum. 3. ingulariter

in quattuoꝛ ↄdicõibus ſacerdo⸗

tes debẽt angelis aſſimilari.
CLapitulũ. 4. Sacer dotes aſ
ſimilant angelis in voto caſtita⸗
Capitulũ.S. Scðo ſacerdo⸗
tes imitentur angelos in ſobꝛie⸗

ta te coꝛꝑis reficiendo mentẽ po⸗/

tius pabulo ſapientie
Capitulũ.6. debent clerici pꝛe

cipue ſacerdotes ⁊ in ſacris oꝛdi
mbꝰoſtituti iuſte viuere deo ſer⸗
uire diligenter hoꝛas canonicas

perficere

LCapitulũ. 7. Qnomõ ⁊ qua⸗

lis attentio ſit oꝛatiõi neceſſaria

et ad eam requiſita-
Lapitulũ. 2. Sacerdotes de
bent iuſte et exemplariter viuere
ad ꝓximũ et pcipue in qttuoꝛ

Capitulũꝰ. clerici et pꝛecipue

ſacerdotes iuſte viuãt ad ꝓximũ

Fene eccleſiaſtica ſimul tenere

Capitulum.o. Sacerdotes
ſeruẽt hoſpitalitatem
Lapituluũ.jj. Sacerdotes ſer

uent modeſtiam

officio ſacerdotali.

Capitulũ. j4. Sacerdotes

de redditibꝰ eccleſiaꝝ debent vi
uere nõ luxuriari et ſi poſſint de
bonis eccleſiaꝝ teſtari vel dona⸗
tiones facere

tudo excuſare clericõs qui de bo
tibus ſolent teſtari.
Capitulum.6. Nuis bebeat
ſuccedere clericis in bonis eccle⸗
ſie nomine adquiſitis

nis eis intuitu eccleſiaꝝ ꝓueniẽ⸗

Capitulu.7. Si quis de bo

nis ꝓpꝛijs ſcʒ patrimonialibus
ↄpauit ⁊ emit fundum vel aliud

eccleſie ſi heredes ipſo decedente
poſſint hmõi recuꝑare de bonis
ccclei.
Capitulũ.j2. Summa cura

debet eſſe ſacerdotibꝰ ne cũ egre

diendũ ſit vita patrimoniũ xpi

Capitulũ.j2. debent ſacerdo
tes pie viner
Lapitulũ. jʒ. de dignitate et

Eapitulü. 5. Si valeat ſue

veniat ad eos ad quos non perti

Cabitulũ. 19. Cõſulendũ eſt

omnibꝰ ſed clericis pꝛecipue vt ð
tpalibus in vita et ſanctitate ſe

—

——

expediant vt in egritudine eter⸗

na liberiꝰ aſpiciant et ↄcupiſcãt.

Capitulũ.20. Quid ſit dilige
re deum et ꝓximum.

„

₰
v & e

ſingulariter curati diſtricte obli debeant ne eoꝝ ↄtrouerſia plebs
gati ſunt ad coꝛrigẽdũ exceſſus ſimplex in ſcandalum ꝑducatur.
ſluubditoꝝ nedũ coꝛrectõe frater⸗ De hoc vſq; in finem.
ng ſed poteſtatiua H

9920* 7 euyke

menlſa ad refectöem

ri ad peccatũ moꝛtale. cultatꝭ ac iuris pontifieij docto

RR Ea itula tercie q̃ſtionis. curatis ſacerdotibus ſalutifera

Eapitulumj. Qugliter rexe⸗ ſed eriam fratribꝰ ꝓ ↄfeſſiomia
runt. audientia puilegiatis quẽadmo
apitulũ.2. Sacerdotes et dum ſe inuicem pacifice habere

mαlruli. 3. Quattuoꝛ ſunt 3
2r Bmiſſonis equitur libellus et
Capitnlũ.4. Qualiter publi tribus queſtionibus
ca lupanaria ſint tolerandd quas chriſtꝰ iudex extremns in O
Eapltuli.. Si iudei ſint in diſtricto examine facier ad cleri
fenoꝛe tolerandi. cos pcipue curatos.⁊ ad omnes

Eapitulum. öᷓ. Om diſtricte in ſacris oꝛdinibus conſtitutos
anias ſubditoꝝ requirat iudex (:querẽdo qũo intrauerit ad ſta
iuſtus a pꝛelatis et curatis ſacer tũ eccleſiaſticũ ad oꝛdines ⁊ bñfi

dotibus nau raliglone. an canonice. an
— ’ʒðñ vymoigce c ο quo vixerint
KTractatus ð ieiunio quadra ad ſe. an iuſte vel iale glo d
geſimali. uiuerint an diligẽter hoꝛas coo HM

Capitulum.. de aſuetudi ne nonicas pfecerint. Tercio qali
4 “ . 4 . „ 1 D
qua in certoꝝ domibus ter in eb populi amiſſum Krertatag eS
domada quadraſime bis tegit Jlae ſubditorũ nedũ fratnte
Orei „63 poteſtatiue coꝛrexerint.) Col
Kapitulü. 2. Di quis poſſir lectus ab egregio magneqʒ expi
aliũ ſine peccato indicare etiq in entie viro magiſtro wernhero ð
hijs que poſſunt bene ⁊ male fieꝰ Onbhuſen ſacre theologice fa⸗

Capitulu.5. Judicare ſimilit ne nec nõ verbi deipdicatote 0ꝛ
ludicium ſumit mnultis modis. inar in Stutgardia feruen
Tractatus ſupioꝛibꝰ qnexrus. tililno⸗
eſt de concoꝛdia ſacerdotũ cura
toꝝ cum fratribus mendicãtibꝰ
de audiendis cõfeſſionibus In
quo recitantur opiniones diuer
ſimode de hac materia ſentien⸗
tiũ. Dantur deniq; aſilia nedum

JYMU MM
RK ðððMD
äsl SSaa

5 *

2

5 „ Wr
9
AACIES

cCoꝛ meũ ad facien
das iuſtificatiões
tuas in tun pꝛo
Pfal. jj8.

pter retributõem Pſal.jjs.
BDup quo verſiculo dicit bea
tus Amb. pᷣmõe.j4. dicti pſalmi
Qui retributõnem bonoꝝ operũ
ſperat a xpᷣo et ad eũ feſtinat.incli
nat coꝛ ſuum vt faciat xpᷣi iuſtici⸗
98. quas tantoꝑe pſalmiſta in di
cto pſalmo oꝛat a deo ipᷣmmet do
ceri dicens.bonus es tu doce me

5

iuſtificatões tuas vt diſcam iuſti

. S“

re.cuſtodire in eis meditari. nee
obliuiſci. in ipſis ſibi legẽ dari vt
poſſit ſemꝑ in eis exerceri ⁊ demũ
ꝑ eas viuificari.cum ait qꝛ ĩ ipſis
viuificaſti me.ſciens cũ extremꝰ
iudex acceꝑit tempꝰ.iuſticias iu⸗
dicabit. Pſal.74. UVbi dicit.b.
Aug. quado iudicabit iuſticias?e
cũ acceꝑit tꝑꝰ.non dũ eſt ipᷣm tꝑꝰ
pᷣus pᷣdicet iuſticiã.⁊ ſic iudicet iu
ſticias Maã ſi anñ vellet iudicare q;
pᷣdicare.quis inueniret᷑ liberãdꝰ?⸗
quis ſaluãdus occurꝛeret? mõ g
fpocicatõis tempꝰ eſt. Jdðo ait pſal
miſta. Narꝛabimꝰmirabilia tua
et dixiumpijs.nolite inique agere
2 delinqntibꝰ nolite exaltare coꝛ⸗
nu Et ſi dei mirabilia ſunt narꝛã
dga.mirabiliſſimũ ſcʒ ꝙ deꝰverus
filius dei factus eſt hõ verns. vt
ꝓlſe ipᷣm. homies vtiles iuſtificati
ones doceret.neq; eſt obticendũ.
qð ꝓpheta credens gloꝛiat᷑ dicẽs
Eraudiuit ons depcatõem meã
Ins oꝛõʒ meq ſuſcepit.ps. . Ci

dum eaſdẽ inclinando. cũ ipſo di
ccẽt. ſic decet nos implere oẽm iu⸗

extremo iudicio reqͥrendo exami
nabit. potiſſimum tñ ſacerdotalẽ

ficatões tuas.optatr eas deſidera

uere. Dopulos legittime

ſit hoſtiũ dicit. Ego ſum hoſtiũ

cos in oꝛtẽ
ſacerdotibꝰſcʒ a

ſcipulis qbꝰ ſuccedũt alij ſacerdo
tes pcipue curati(ſ.2i.dil.c.in no
uo) canonice viuere. tradens eis
viuendi regulã Matt. x. dieens.

aüt dei filius diuin inſpiratõne
ope ac doctrina. iuſtificatões ds ⸗
ipſe iudicaturꝰeſt. pᷣus hoĩes dos
cuerit.merito labia eoꝝ ipſi him2
nũ eructabũt.coꝛda ſua ad faciẽ⸗

ſticiã. Quaqᷓ; aũt omnes homies
deceat implere iuſticias quas dei
filiꝰ in hũana natura docuit ⁊ in

ſtatũ.cui plus donauit.vberiꝰ ſi u
as luſticias docendõ inquiret di
Ehriſtus docuit eccleſia
ticos ⁊ ſpuales tria ſcper

oſtiũ inirare canonice vvi

.

Dcuit nẽ-·
pe ieſus magr verus in·
ſtatũ eccleſiaſticum cors
de ad faciendas iuſtificatõnes eHE
hoſtiũ iuſticie intrare Joh.x. di⸗
cens. Qui non intrat ꝑ hoſtiũ in
ouile ouiũ ſʒ aſcendit aliũde.ille
fur eſt ⁊ latro Subiũgens qͥ; qd

ſcʒ qͥ ſum iuſtus dñs iuſticiã dili⸗,⸗
Scðo docuit eccleſiaſti
ſus s elegit in pᷣmis
ſcʒ aplis qbus ſucc
dunt epᷣi.⁊ ſeptuaginta duobꝰdi

3

Nolite poſſidere aurũ neq;argẽ⸗

P4 4

tuin:c. Eſtote pꝛudẽtes ſiẽ ſpen⸗
tes ⁊ ſimplices ſic colũbe.⁊ Lu.o.

cũ qait Nihil tulerit ĩ via ꝛc. Hec

tñ ſingularit aplis. qͥs vt ꝑfectio
res elegit iniũgens.nõ obligauit
oẽs ſuos diſcipłos ad tã artã vi⸗
uendi regnlã.cũ ioſeph ab arma⸗
thia diues ⁊ diſcipulꝰieſu Mat
27. quidã alij.tante pauꝑtatis
regulã nõ obfuauerint. Scimꝰ
nihilomiꝰ ex euãꝰ. qũo filiꝰ dei in
h mõo abulans vixerit.⁊ nos ſa⸗
cerdotes. qͥbus pcipue viuẽdi foꝛ
mã tradidit debẽꝰ in ipſo ꝑ cari⸗
tatẽ manẽdo qad poterimꝰſic am
bulare.j. Joh. 2. Hꝰ ãt canonice
vite ſacerdotalis ſanũ intellectũ

beatꝰ Hiero. nobis aperit. cuiꝰ

verba hñt᷑.i2. q.j.c.duo ſũt gña
xpianoꝝ Eſt aũt vnũ genꝰ qð mã

cipatũ diuino officio ⁊ deditũ cõ

tẽplatõi ⁊ oꝛatõi.ab omi ſtrepitu
tꝑaliũ rex vacare ↄuenit.vt ſunt
clerici ⁊ So deuoti illos ðᷣs ĩ ſuos

elegit. illi victu ⁊ veſtitu ↄtẽti ſint

36. dicẽs. Debent em ſacerdotes
bene viuere. nõ ſufficit eis bñ do
cere.qꝛ bñ docẽdo populũ ⁊ male
viuẽdo.deũ inſtruũt qũo eos con
dẽnare debeat.videlicʒ ſi neſciret

vᷣm Chri.⁊ ĩ c.multi ſacerdotes

Ao. dil.ↄcoꝛdat Greg.27.moꝛa.

c.23.dicẽs. Quia dum ea q agere
reſpuũt pᷣdicãtes inſinuãt.ſuis ſe

vocibꝰdãnatos dãnãt.⁊ illi ↄvuᷣſi
ſit i arcũ pꝛauũ. Arcꝰqᷣppe

iyᷣm a q̊ intendit᷑ ꝑcutit.T.
xpᷣc docuit eccleſiaſticos

doctrina. populũ pᷣcioſo ſanguĩe

ypᷣi enptũ pꝛudẽter ⁊ caritatie re

bit queſtiones ·

As tres le

gere. Jdo petꝝ cui oues ſuas ↄmi
ſit tercio interrogauit an ſe dili⸗
geret Joh. ꝛi. In b em̃ ↄguimus
caritatẽ dei nos ſeʒ docentis.vt
quẽadmodũ ipᷣe fecit ⁊ nos facia

mꝰ. qm̃ üle aiam ſuã ꝓ nob poſu

it.⁊ nos debẽꝰ ꝓ fratribꝰaĩas po
nere. i. Joh. z. ꝓ loco ſcʒ ⁊ tꝑe.ad
qð ſᷣm Aug. curati potiſſimum
tenent ur *

ctiones igr et iudex nr
ciuũ ad iudicãdũ venerit
ſacerdotes a quibꝰiudiciũ ſuũ in
cipiet.j. Pe.A.ſerioſiꝰexamiabit
ſim tres dictas lectõm doctrias⸗
tres eis ſim Ruꝑtũ holgot ſuꝑli

briſte in diſtricto erami
etres ſacerdotibꝰ foꝛma⸗

bꝛum ſapie.ſuꝑ ulo ᷣbo.ſa.b. Ju

diciũ duriſſimũ in hijs qͥ pᷣſũt fiet
lectõe.78. qᷓſtões foꝛmabit.inter

rogãdo ſcʒ quẽlibet eccleſiaſticũ
quũo intraſti?qũo vixiſti.qũo rexi

ſti? dura qᷓſtio ð introitu. durioꝛ
9

de ſacerdotũ vita.duriſſima de
eozꝛum regimine.

ecch

ſiaſticunm.
um aut in
troitꝰ in ſtatũ eccleſiaſti
cũ ſit duplex.vnus ꝑ oꝛdinis ſac⸗
mẽtalis aut appꝛobate religiõis
ſuſceptõez. Alter ꝑ bñficij eccleſi
aſtici collatõeʒ.· In pꝰ inſignit᷑ ad

oſficiũ ſpũale. In ſcdᷣo dat᷑ ius ſti

pendij ꝓp exequẽdo officio.qꝛ bñ⸗
ficiũ dat᷑ ꝓpter officiũ ca.qꝛ ꝑ am

eingreſſu ad ſratum

ℳ — —— ———ↄ⸗ — —

,— — ”

6

bitioſa de reſcrip. in. 6. Sed in
via q ãbulat᷑ ad eccleſiaſticũ ſta⸗
tũ.abſconderũt ſuꝑbi demones
laqueũ.nec vnũ tm̃ ſʒ fere tot q̃t
vidit b. Antoniꝰlaqueos inimici
ſuꝑ vniuerſam terꝛã extentos qui
ſuſpirando dixit quis hos pote⸗
rit tranſire.vt habet᷑ in vitasprᷣm
Ete.⁊.c. de virtute pacientie ⁊ hu
militate. Poterũt nro euo haud
imerito intraturi ſtatum eccleſia
ſticũ cũ Anthonio id ipᷣm dicere.
ↄſiderantes iura de mõ intrandi
dictũ ſtatũ loquentia.hunc enim
ſtatũ aſtutiſſimus hũani generis
inimicus frauduletia ſua ab oꝛi⸗
gine crudeliꝰẽ ꝑſecutꝰ.pᷣmo mar⸗
tirũ occaſiõe. Scðo hereſum in⸗
fectõe.Ulidẽs at hijs duobꝰmo⸗
dis dictũ ſtatũ nõ deficere ſʒ ꝓfi
cere ĩmo floꝛere.excogitauit peſſi
ma zʒiʒzania.ſymoniacã videlicet
pꝛauitatẽ vere in ſingulos actus
eccleſiaſticos ſuꝑſeminare.maxĩe
in ſtatus eccleſiaſtici introitũ.vt
pncipio mala inchoata vix bono

exitu ꝑagant᷑. ſexageſima pꝛima

RM iſ ca miramur. ⸗
Be piculoſo ſymoniaco
abuſiuo ingreſſu ad reli

H Taen. gionẽ certoꝝ monaſterioꝝ

Xxperiẽtia

certũ hẽmꝰ q̃lis ſit ins

B troitꝰad nõ nullas reli
giones. que tñ vti vernantes in
dei iuſticia ⁊ caritate floꝛes.ſtatũ
eccleſiaſticũ deberẽt oꝛnare diuer

ſimode.ſʒ ꝓchdoloꝛ mõ clauſi.i.

clauſtrales defecerũt reſiduiq; cõ

ſupti ſunt. cũ ex pacto ſimonia co

,
InE/ .“H C

ad ſe ingredientes vtriuſq; ſexus

excipiũt.qñ regentes monaſteria

cũ volentibꝰingredi vel eoꝝ ↄiun
ctis ꝓ ingreſſu de tẽꝑpali dando
paciſcunt᷑.ꝑ quẽ ingreſſum recep
tus aſcribit᷑ ad ſpũale officiũ ſicq;
ↄmittit᷑ inter ↄtrahẽtes ſtudioſa

voluntas emẽdi vel vendẽdi illð

ſpũale aut ad minꝰſpũali annexũ
cũ talis ingreſſus ſpũali fini an-
nectatur.ſuo ſcʒ oꝛdini.Lalipa⸗
cto recipiẽtes atq; religiones in⸗

trates.nõ inclinant coꝛda ſua ad

faciẽdas iuſtificatões dei.qui ðt
Math. x. Gratis accepiſtis gra
tis date. et in c. in tm de ſymonia
Poterũt foꝛte taliter recipiẽtes
vere dicere. nos nõ gratis accepi
mus.ideo nec gratis damꝰ. ſic in
trauimꝰ. hanc legem in nr̃o mo-⸗-
naſterio inuenimꝰ.ſi voluerit no⸗

bis confoꝛe. ſ̃m hãc legem debet

moꝛi.cõſuetudõ em̃ eſt optima le⸗
gum interpꝛes.nec leuis auctoꝛita
tis de cõſue.cũ dilectus. Qui
bus ius rñdet ꝙ allegans ppꝛiam
turpitudinẽ nõ eſt audiẽdus.nec
quelibet cõſuetudo eſt legũ inter⸗
pꝛes ſed appꝛobata.vt in eodẽ ca⸗
pitulo ðꝛ qualis non eſt allegata.
Excuſari etia nitunt᷑ aliqͥ dictum
pactũ et recipiendi modũ.tum in
tentõne bona ꝓ monaſterij ↄmo
da.tũ pauꝑtate eiuſdẽ.tum dict
wilhelmi rodonẽſis.tum Johis
gerſon. hij excuſatiões querũt in
pctis.neſcientes vim huiꝰnomis
intentio.qð nomen duo ↄplectit᷑
ſcʒ actũ rõis ⁊ volũtatis.ſᷣm Bo
nauenturã circa dil.ʒ..li.2.ſniaꝝ
.q.vltima.rõnis vt pꝛeponentis

vt tendeétis in finẽ oſtenſum.ↄcoꝛ
dat b. cMMo. in ᷣma ſcõe:q.i2.gr.j.

Intẽdẽs igit᷑ bonũ monaſterij. v8eq/

eiꝰintẽtio ſit bona ⁊ excuſans.oꝑ
tet ꝙ rõne vᷣa ⁊ illuiata pᷣcedente
in bonũ tendat.cũ deus nõ ſit pn
cipa łr remũeratoꝛ noĩim ſʒ aduer

puitatẽ ſʒ incuſat᷑.vt nõ inclinãs
ſʒ declinas coꝛ ſuũ in dei iuſtifica
tões.nec monaſterij pauꝑtas reci
piẽtes aut dãtes tꝑale ex pacto ꝓ
igreſſu excuſat a ſimoĩa.q ẽ pctm̃
hereſi in aliq̊ nõ diſſiłe.cũ nõ ſint
faciẽda mala vt veniãt bona.ad
Ro. 3. Poterũt ãt degẽtes ĩ pau

pere mõaſterio.qð nõ ſufficit pe⸗

tentẽ ingreſſũ nutrire. gtis qdem

ingreſſü exhibere. niſi aliud cano

nicũ obſtaret. ꝓ victu ⁊ veſtitu p⸗
ſone in monaſterio recipiẽde.ali⸗

mõaſterijs ſuis aliq recipiant᷑ in

ſoꝛoꝛes. niſi q̊t poterunt de ipſoꝝ
monaſterioꝝ bonis ſiue ꝓuẽtibꝰ
abſq; penuria ſuſtentari. ſi ſeeus
actum fuerit irꝛitũ ibi diſcernił.
nec video ꝙ glo. Bernardi circa⸗

Dalel

et oſtendẽtis voluntat i finem cã

debitis circumſtãtijs. volũtatis dat modũ pauꝑi monaſterio vo⸗

neq; Joh gerſon voluiſſe q; beatꝰ
bioꝝ glo. in. c.j.de collu. detegen
da.nõ igit excuſat᷑ ꝗ pctõ q inten⸗
dit bonũ monaſterij ꝑ ſimoniaca ſteriũ eſt tenueet indigẽs. nõ eſſe

mõ nõ fiat ꝓ ſpũalibꝰ ↄferendis

multa monaſteria monialiũ ſic in

piant in ſoꝛoꝛes. ꝓut ↄquerit᷑ n
nocẽtiꝰ.ʒ.in dicto.c.qm ſimonia
ca de ſimonia. Conqrunt᷑ cõiter
pꝓſone religioſe qntũcunq; mona-⸗
q́dd recipiendo. ſi ad H̊ monaſterij)
opes mĩme ſufficiãt. SƷꝓ igrel⸗
ſu monaſterij nõ licet aliquid exi
gere lacciꝑe qſi pciũ hecẽ ſnia b.
tho. in. 2. 2. q.c.ar. 3. in ſolutõe vl
tumiargumeri. Et dictũ ẽ notant
niſi aliud canonicũ obſtaret. ꝓpt᷑
monaſteria monialiũ nõ mẽdican
tiũ.qbꝰ in c.piculoſa de ſta.mo.ĩ

pertate. debitis gugmibus ꝛc. nec

ritas.recipiẽdas ad ſe ꝑſonas in⸗
troire a deo ac eius amoꝛe ⁊ fun⸗
datoꝝ ↄmodo atq; intentõne dii
poſitas pauꝑculas ꝓ quibꝰmona

fundarũt ꝑpetuas elemoſinas ꝓ
eis in euũ oꝛantibꝰtalibꝰin mona

Z

c. qm̃ ſimoniaca de ſimonia. vbi

lenti reciꝑe.vt dicat non hẽemꝰ .
demꝰ?tibi ꝓ victu niſi poꝛtes tecũ:
ſufficiat in hoc ca ſu. niſi pꝛius au
geat ꝓpuẽtus monaſterij vt ſine pe
nuria poterit inibi ſuſtẽtari. Nec
aliud videt᷑ wilhelmꝰ rodonẽſis

Tho. licet alijs loquãtur verb1tiss.
dũ etia rodonẽſis dicit. cũ mong

ſymoniacũ paciſci in talibus. důũ

ſed tmmõ ꝑ expenſis ⁊ recõpẽſan
dis.addendũu etiã eſt nec ſpuali-
bus annexis. qᷓ annexa pꝛudẽtiſſi
me foꝛent ↄſideranda ne ignoꝛan
tia mater erꝛoꝛis ilaqueet. Cum

fecerit vt vix aliqs ſine pcio recis-

ſteriũ in tꝑalibꝰ abundet.de pau

ſinüt ꝑ hoſtiũ qd xpc eſt ⁊ dei ca⸗

ſteria talia funt fundata ſed ma-
gnatũ ac diuitũ filias.haud pen H
ſantes fundatoꝝ intentõem qui

. õ

ſterijs.. Vidẽtur itaq; religiofſi
vtriuſq; ſexus.quibꝰ ſufficiũt tꝑa
lia ꝓ ſuſtẽ tatiõe ꝑſonaꝝ certi nuz-
meri iuxta fundatoꝝ intentõem.·

recuſantes idoneas pſonas non bus ob ingreſſum monaſterior er
ferentes ſecũ tꝑalia reciꝑe.cõtra heredari qno minus monaſteriũ
3 . dei iuſtificatões agere.nituntur in qð pꝛo eſſi ſunt loco eoꝝ ſucce⸗
4 inquã tales.xpᷣi milites.ↄtra apki dat vt in c.nõ liceat.j9.q.vltimg.
u doctrinũ.j.ad Coꝝ.ↄ.⁊ in c.eccle ſicqʒ ꝓ bonis ac viribus noĩe pꝛso
e. ſigs. 1z. q.j Cogere.ſuis ꝓpꝛijs ſti feſſi monaſterijs qffectis.poterüt
c. pẽdijs militare. reuera cum auge regentes ea ↄuenire. paciſci 2 con
ſ . rentur eoꝝ tpalia deberet augeri coꝛdare cũ ꝑentibus agnatis cog
ꝑſonaꝝ nũerꝰ vt no. panoꝛ.circa natis vel quoꝝ intereſt. tpaliainn

M ca, cũ in ferꝛariẽſis de ↄſtitutõni
3 bus. Cõfidendũ ſpꝑ eſt de omipo
e tenti pncipe ꝙ ſuos fideles famu

diem aut in pᷣſentiaꝝ recipiend
ſ̃m ꝙ vtriſq; videtur tãẽ monaſte
rijs qi agnatis ↄmodiꝰ.hijs vt
ſe a monaſterio liberent illi vt cõ

4 los ac famulas nõ dimittat fſame
s moꝛi.cũ queat eos paſcere.q;uis
inmn aut ſpualia ſine tpalibus nõ pfici
.. ant.j.q.ʒ.ſi quis obiecerit. tamẽ
i nöõ ſunt ſpũalia in tꝑalia ſed ecõ⸗

modũ in vitaà pſone ceuiꝰonus ſen
tit aliqualebaͤbe t. ſintq; ↄſcien⸗
tie vtri uſq; ꝑtis ſecure Diceret
quis.iſta foꝛent pacta ſuꝑfutura

n ſpualis ꝓpter allatõem tꝑaliũ cõ q̃ſtiõe C. de pactis Rñſio. talia
n feratur.qð ſi fiat. tunc merito in pacta de voluntate ipſiꝰ de cuius
ſai⸗ penã tollit fiſcus. videlicʒ tꝑales hereditate paciſcit᷑ de ture admlit
1) defenſoꝛes cenobioꝝ cũ ſuis vena tunt᷑ vt eadẽ.l.Alias ſic.paciſcůũ
0ug toꝛibus ⁊ canibus.qð nõ accipit em̃ aliqñ parentes cũ monaſterijs
ter xpe in ſuis diſpoſitis pauꝑibꝰ ad de quoʒꝝ hereditate fit ſucceſſio
H religioné., inqt Aug?? inc. maio⸗ aut eis moꝛtuis.tunc eſt pſens n
hu. res. 16. q. 7. Lonſulte itaq;agunt futa hereditas. debet tñ hec ↄpo
nee⸗ religioſi vtriuſq; ſexus ingredien ſitio fieri pꝰ ꝓfeſſiõem recepti cũ
icg⸗ tibus ad ſe religionẽ. ob dei glo? iam hereditas eſt monaſterio af⸗-
bin riã et honoꝛẽ. caritatiue ac pure fecta. Indſiti religioſi vtriuſq;ʒ
fun locũ dando.coꝛda ſua in dei iuſti ſexus ĩ extremo iudicio.an intro⸗
dil ficatões inclinãdo.habituri du⸗ itus eoꝝ fuerit purꝰ a munere ma
vou plicem retributõem. pᷣmo dei lau nus qð ſapientũ excecat oculos.
ma/ dis angmentũ cũ habeant ſecum inquirent᷑ de munerelingue ac ob
le nouum dei laudatoꝛẽ. gloꝛig em̃ ſequij indebiti.Tria em ſunt m
gul magna eſt ſequi dñm. Eccs.⁊ 5,. nera., ſcʒ a manu. a ligua. ⁊ ab ob
1 Scðdͤoᷣ habituri tꝑalia in grediẽ⸗ ſequio.ut in c.ſunt 10 mulli. j. q.1
ns tis ſiqua in mundo habet ⁊ aliag quoꝝ quodlibet ſymoniã induce
ioſ non diſpoluit. que poſt ꝓfeſſionẽ re põt.impenſũ ꝓ ſpualt eſſentia⸗
is monaſterio afficiũt᷑ vt noĩe ipſius liter vel ꝑticipatiue ibidẽ.Cũ em
nu⸗ ꝓfeſſi ſuccedat ĩ omia eius bona pᷣncipaliter ob pꝛeces magnatum
H ac iura. uec poterũt liberi a ꝑenti

. trg oꝛdinã da.vt oꝛdo aut religio

*

hereditate de iure repꝛobata l. è8&

vel diultü aut quopennch. ꝑlona
3 3

in oꝛ dinẽ aliquẽ recipit᷑ ſpnalem. aut eoꝝ pᷣlatꝭ. Ut eoꝝ pueri gna
fauo:e temꝑali qui interdũ pecu⸗ ti vel cognati in ipſis recipiant. ſi
mnia einitur ſpuũalis religio qaucu⸗ hoc fiat pacto. ma nifeſta eſt ſino
patur. aut aliquo tpꝑali q time- nia. c ſuitin pecunia eſtimet Di
tur monaſterio infer: qð ſimiłr pter pactũ tñ pncipali intentione
pecunia poteſt ↄparimunere lin alias monaſterio vel plato eſſent
gue. ſic perſone recepte ſcʒ fauoꝛe fpuituri.niſi ob receptõem ꝑſoner
aut timoꝛe petentiũ. ſymoniacã eſt occulta ⁊ interpratia ſimonia.
pꝛauitatẽ merito foꝛmidabũt.po pt nihilomi intentio ſuiẽtiũ mo
tiſſimũ tunc qñ recipiètes ad pꝛe naſtertjs reetificari et coꝛ in iuſti⸗
ces.pncipaliter attendunt fauo:ꝛẽ ficatioes dei inclinari hoc mõ.vt
petentiu adquirere. vei ipſo ine uiẽtes monaſteriſs ob fidelia eo
gignatõnema ſe monere.alias ꝑ⸗ rum fuitia eo libẽtiꝰ recipiãt tłia
ſonam nõ recepturi.vt pch doloꝛ monaſteria ipoꝝ pueros aut ↄiũ⸗

paſſim ↄtingit.cũ clauſtrales ma
gnatũ vel eoꝝ ↄſiliarioꝝ petentiũ

galiqñ ꝓ indignis indiſpoſit mo⸗

nagſterijs inutilibꝰet ꝑ ↄñs mona

ſteria grauantibo. pᷣces fauoꝛe vel

timoꝛe exaudiũt.plꝰ timẽtes moꝛ

tales q; dñm vite ⁊ moꝛtis. talis
igreſſus nõ fit ꝑ ver hoſtiũ xpm.
ob cuiꝰamoꝛẽ ac honoꝛt᷑. bncipali

ter receptio in ſpualia eſt faciẽda.

prpter q ſcʒ dei amoꝛẽ ⁊ honoꝛem

icdoneitateq; ꝑſone etꝭ ↄcurꝛẽtib⸗

uoꝛib? augendis. diſcidijs amo⸗

creat᷑.dei iuſtificatões nõ infrin⸗

gunk. timebũt etiã merito poten⸗
tes pces ꝓ recipiẽdis in monaſte⸗
rijs poꝛrigẽtes. nei eoꝝ pncipalr
ad pces recipiant᷑ niſi caute ob di

itaqʒ p

ctos. vtpote ſuis fidelitatibꝰt oi
ligẽtijs dando reſtioniũ monaſte
rijs future duligẽtie atq; ſpei filio

rũ vel ↄiũctoꝝ.nõ intẽdendo bn⸗

cipaliter vt ob eoꝝ tꝑalia ſ̃ᷣnicia
recipiant᷑ ſʒ dei amoꝛẽ. Ded nrfo
cuo multi pᷣuiũt oñis tꝑalibꝰ. vt
eon filios filiaſue aut alios ↄiun⸗
ctos.in monaſteria pmoueãt. In
terdũ etiã hꝰgra minꝰ pꝓ ̃uitio re
cipiẽdo.aut cũ ipſis dñis ſuꝑ hoc
pacſſcẽdo.aliqñ ſola ſpe ↄfidẽdo
in his nequnt cogitatõnes hoim
oĩpotẽti deo occultare in c.in ciui

tate de vſuris.qͥbus cogitatiõibꝰ

tꝑaile ᷣuitiũ nitunt᷑ ſpuali recepti
one in ſeligton? adeqre. deberẽt
res ⁊ matres monaſterioꝝ
pces ꝓ filijs aut ↄiũctꝭ ſᷣuitoꝛibꝰ
dnoꝝ merito hre ſuſpectas.timẽ

landẽ ac monaſterij vtilitatẽ pceu do taliũ receptõʒ etia ſi boni apn
tur vel ob bonũ recipiẽdi teſtino cipiog⸗ perent in fectam. ne aliqñ
niũ.quẽ putãt idoneũ ac in mona monaſteriũ ob ſic receptoꝝ malũ

ſterio tali ꝓfectux. Inſuꝑ pleriq;
n indebiti; obſequiu ppꝛium aut
ſuoꝝ. in monaſteria recipiunt᷑. ſer

Auiunt oeliqn pentes monaſterijs

exitũ penã ſentiret vꝛi ſepe viſum
eſt aciũt aliqtiens magnates ac
eoꝝ pᷣuitoꝛes cũ ſuis liberis.moꝛe

venatox cũ catulis nouiter editi.

.

mo⸗
ſt⸗
1eo

Ni,
tdi
lſe

db

nies
nfo
o

N

oſfe

oe
0

un.

chul
s
net
i⸗

K 22 êð

3ſiderãdo q̊s futuros ĩ opꝰvena⸗

tõis melioꝛes eſtimat hos nuten
do debilioꝛes ac defectuoſos in
foſſa vijcicdo. in q du viuut ſine

glimeto vlulant. piter magnates
nobiles ⁊ eoꝝ ᷣuitoꝛes agut cũ ſu

is puerꝭ. melioꝛes ad mudũ educã

do. debiles ⁊ defecuoſos in moa

ſteria ꝓijciẽdo. qbus a pnꝰ multa

pollicent᷑. ꝓfeſſiõe facta de ipſoꝛꝝ

fletu ac calaitate paꝝ curãt.haud
verentes de ſe natos ełinas come
dere. qs ſciũt eos mime poſſe deſ

uire. expientia em̃ ꝗ rex ẽ mgr̃a ꝑ

docet talibo inutilib vrriuſch ſex

us.magnatũ nobiliũ atqʒ diuiui·
pᷣcibus minis. ſᷣuicijs vtcũqʒ mo
naſterijs intruſis.pleraqʒ defeciſ

ſeatqʒ mõ monaſteria deficere.

nt o tñ euo ſpẽali dei gra fauente
ac ſancta refoꝛmatõe adiuuãte in
ſpũalibo ⁊ tꝑalibo nõ nulla vires
reaſſumũt.q ſi in aſſumẽdis ꝑſo⸗
nis plus dei iuſtificatões qm tꝑa
liea müera man? ligue aut obſeqᷣij
indebiti in futuꝝ intẽdẽt.vberio
rẽ dei gram inueniẽt.nõ trepida⸗
tes ꝓpter iuſticiã ac mõaſterij ſui

i ſpualibꝰ vtilitatẽ.incurꝛere tpa
lẽ indignatõʒ.b.petri iugiter di⸗

ctũ meõꝛantes cũ ðt. Siqͥd pati

mini ꝓpter iuſticiã bti.cũ talibus
em̃ plus metuẽtibꝰ deũ qᷓ; hoĩes.
dñs erit ĩ tribulatõibꝰdando po
tioꝛes adiutoꝛes q; dyabolus ac
mõos offenſoꝛes. aſſumũt eqͥdẽ re⸗
ligioſi in exẽplũ ve. te. religioſos
beliam ac ceteros ꝓphas Johem
baptiſtã. ptãtibꝰ trenis vſqʒ d

necẽ ob dei iuſtificatões ↄ ̃uan⸗
das nõ cedentes. Diſcuſſo in ex⸗/

2

tremo iudicõ religioſ. e veral
ſexus examie qͥ in hoc mudo in ſta

tu fuere ꝑfectiõis ð eoꝝ introitu.
interꝛogabit iudex eiuſdẽ qrens

quo in religione vixiſiſ examinan

do vnqueq; iuxta ſuã ꝓfeſſiſem
regul acↄſtitutiões ꝑuihabens
omẽs diſpenſatões ſine cauſa rõ⸗

T2mittiu

rirſſimꝰ. velint nolint. ſa⸗

introitu ſcʒ ad oꝛdines ⁊ bnficia

duriꝰintrogado videlicʒ an pcio

pce aut obſeqᷣo fuerint oꝛdinatiꝰ
ſanctoꝝ.qͥ ſpuũſancto inſpiratiloꝛ
cuti ſunt.decreta.q nulliphas eſt
ſine ſtatus ſui periculo temerare.
bla ſphemare em ſpmſanctũ nõ in
cõgrue videntur. qui contra ſa⸗

cros canones.nõ neceſſario comng

pulſi ſed libenter. aliquid pterue
agunt aut loqui pſumũt.qut face

re volentibꝰ ſponte ↄſentiunt. in

quit Damaſus papa.25. q.j.c. vJi
concilia ſpirituſancto ↄgre
nil ꝓ oꝛdinibꝰ(niſi gralis oe

olatoꝛes. Decrenerunt enimuero

ata.
era

tur ) recipiendũ.vt ↄciliũ gabillo

nenſe. de q̊ᷓ in c. Statuimꝰ.i.q.i.
dicẽs. Dtatuiꝰ vt ſic ꝓ dedican
dis baſilic ⁊ dandis oꝛdinibꝰ ni
hil accipiẽð eſtꝛc.⁊ Greg. ĩ gunali

ſinodo vt in c. Sicut. i. q. ꝛ. vvi

a 4

in hmoi frequẽr

erdotes ſeculgres. ð duplici eon

dꝛ.ſicut epᷣm nõ decet manum quã

imponit vendere.ita miſter vel no
tarius nõ debet in oꝛdinatiõe 5

vocẽ ſuã vel calamũ venũdare Jð

ſcribentẽ Johi coꝛintheoꝛ et

habek. c.j.de ſimonia Et ꝑ grego.
.c. de oꝛdinatõibꝰ. . . . dicentẽ ð

.

oꝛdinatiõibꝰ aliqͥd accipe ſub di⸗
ſtricta interdictõe decreuiꝰ.

tet ergo vt neq; per donum neq; p

gratiam neq; per quoꝛundam ſup
plicationem. aliquos ad ſaeros

oꝛdines ↄſentias vel pmitras ad

duci Reuera (vt in e. eos qui.j.q
.j.) tolerabilioꝛ videtur hereſis
macedonij qui ſpmſanctũ creatu

ram aſſeruit.q; petĩ eoꝝ qui oꝛdi

nes ꝓ pecunia dant vel recipiunt

gerſon omĩa ſupdicta decreta ac
alia 2ſilia extra canſam neceſſita
ris eſſe intelligenda cũ neceſſitas
legem nõ habeat ſed ipſa ſibi le⸗

gem eir....renuſſier vaſſet

equidẽ ſe o

eſt abſtinendu. O fficiũ em reue⸗
rẽdiſſimoꝝ epoꝝ.quos vt patres
debeo obſecrare ⁊ in nulloↄppen

e offerꝛe tanta oꝛdinato
ris inopia vt ꝓ ſua ſuſtentatöne
gliquid nõ in pꝛeciũ oꝛdinis colla
tſed ſuſtentatiõis gra accipe ab
oꝛdinato.nõ foꝛet illicitũ.qua ne
celſſitate ceſſante nõ liceret.j.q.j.
c.qð ꝓ neceſſitate tꝑis.neq; eſti⸗
mo in tota almania foꝛe eßatum
tam tenuem qui nõ ſufficiat ſuo
cpo in redditibus ꝓ ſuſtentatõne
honeſta In caſu aut quo redditꝰ
ei nõ ſufficerent. tenerent᷑ nedum
oꝛdinãdi verũetiã oꝛdinati cõtri
bryuere. et hoc foꝛte honeſtiꝰ vide⸗
ret᷑ qᷓ; ſolum reciꝑe ab oꝛdinãdis
quibꝰ in oꝛdinatõe donũ dei cõ⸗
fertur.in quo ab omi ſpecie mali

dere.eſt oꝛdines ↄferꝛe.vt in c.re⸗

liqui ſacerdotes. 6. diſ. ꝓ quo

officio habent eccleſie ſue bñficiũ

cũ redditiba ac facultatibꝰ eiuſ-⸗
