dẽ eccleſie in ipſoꝝ ac ſuoꝝ ſuſtẽta
tõe. à in dicto officio eis ſunt ne⸗
ceſſarij. Dictis tñ ꝓpuentibo decre
ſcent ib. ꝓuidẽtia atq; digna of
ficij executõne pꝛelati. deꝰ dabit

augmentũ eoꝛundẽ. cũ em̃ faciũt

debite ſuum officiũ: benignitas
dei augebit bene ficiũ. vti luce cla

rius patuit ĩ archiepo magdebur
geñ Friderico de bighlingñ co⸗
mite nato diue memoꝛie qui mibi

puriſſime ꝓpter deũ. Anno oni
milleſimo ꝗdringẽteſimo ſexage,⸗
ſimotercio et ſequẽti oẽs oꝛdines

ↄtulerat. et nedum mihi ſed omi⸗
bus quos ꝑ vitã ſuã oꝛdinauerat
gratis ꝓ deo oꝛdines dedit. Js
Fridericus comes ꝓceriſſime ſta

ture. foꝛma ſpecioſus. cx latcali

habitu (cũ eſſet añceſſoꝛis ſui ma

giſter curie qui erat de comitibꝰ

ſch wartzburg poſtulat?ꝰ in eᷣm
pꝰ obitũ ſui anceſſoꝛis.in depau⸗
peratũ ac deſolatum p acerbiſſi⸗
mas lites ſub ditoꝝ ↄtra epᷣm ipᷣiꝰ
anceſſoꝛem. ebatum. ſtuduit offi⸗
cium ſuũ ꝑſonaliter facere.baſili

cas dedicado. ſacerdotes oꝛdinã

do. nec quoad vixit permiſit ali⸗

quem titularẽ ſuffraganeũ in ſua

dyoceſi.epale exercere officiũ.ſed
ipſe ĩ ꝑſona ꝓpꝛia. eccleſiꝗas ac ca

pellas dedicauit. oꝛdines cõtulit
puriſſime ob dei amoꝛẽ nec ꝑmi⸗

2*

— — — —

— —NU—[W

1

ſam refectõem. ⁊ ne moꝛa lr̃aꝝ. q̃ᷓ

D N

ſit aliqᷣd recipi ꝓ intitulata oꝛdi⸗
nãdoꝝ.neq; lr̃is teſtimonialibo q̃
foꝛmata dicunt.ĩmo phibuit oẽs

quos oꝛdinauit. offerꝛe ad men⸗

ſam tpe oꝛdinatõis. ne aliqͥd im⸗
puritatis ↄmitteret᷑.⁊ ſingulis a
ſe oꝛdinatis pauꝑibꝰ.die oꝛdina
tõis nõ hñtibus ſoluere expeſas
in hoſpicijs. obtulit ad ſuã men⸗

—

foꝛmata dicunt᷑.alicui eſſet dam

no.poſt oꝛdinatõem q̃libet oꝛdi⸗

natꝰ ſuã foꝛmatã repꝑit in pileo
concellarij eius in eccleſia.qͥ gratꝭ
tri buit tales lras. nec ſponte ob
latum recepit quicq; ꝓ ſcriptura
Potuit ille digniſſimꝰ pꝛeſul le⸗
Rrund hr̃e cauſam admitteudo
uffraganeos titulatoꝛes pꝛo exe
quẽdis officijs epᷣalibus.cũ pan⸗
carũ eſſet lraꝝ pene laicus a önci⸗
pio ſue poſtulatõis.ſʒ ſpũſſanctꝰ
ad eius magnã diligentiã in ſtu⸗
dio lr̃aꝝ.tantã ei dedit gr̃am vt
ſingula officia ſua. tam ↄgrue tã
honeſte ꝑfecit.ac ſi ab ineunte eta
te lr̃is latinis adheſiſſet.lectõem
ſuã in matutino(qð diligẽtiꝰviſi
tauit) adeo ↄgrue legit vt docto⸗
ribꝰhaud diſſimilis videret᷑. Re
foꝛmauit deniq; multa ſue dyocꝭ
monaſteria nõ foꝛmidãs aduerſi
tates potentiũ oꝛdinũ:potiſſimũ
minoꝝ in ciuitate magdeburg.q̊ͥs
grandi laboꝛe refoꝛmauit. Eum

ſic in officio ſuo epali omipotẽti

deo ſtrenue ac fideliſſime milita⸗
ret.ſymoniacã labem vitãdo atq;
exterminãdo. dñs incrementũ tẽ

poꝛaliũ ei dedit ſubditoꝝ redijt
obediẽtia que anceſſoꝛi eiꝰ rebel⸗

„

721 C,LrD

lanerũt. monaſterioꝝ ⁊ ſacerdotũ
redditꝰ ſoluebant᷑ ⁊ hodie ſoluũt᷑
⁊ quantum aucte ſint dicte dy ocꝭ
facultates. ipſo regẽte ⁊ monaſte
rioꝝ ꝓuẽtusatq; pbende ſacerdo
tales.hodie claret.certũq; habẽt
hoies qui ante ⁊ poſt ipſiꝰ regimẽ
dictã dyocl.nouerant.aut vide⸗
rant nedum villas ſed ⁊ ciuitates
exuſtas. pꝛudẽter itaq;agerent re
uerẽdiſſimi epᷣi ac ceteri plati.quẽ
nunc audio miraculis coꝛuſcare
imitãdo.⁊ ꝑ ſe ipos ſuũ officium
exequẽdo.aut ſi nollent vel nequi
rent.ſuffraganeis ſuis. de benefi
cijs ecleſiaſticis. ꝓuiderent aut
alias de ſtipèdio de nouo fundã⸗
do.fundant᷑ em ꝑ incoꝛpatões de
cimaꝝ que de iure ↄmuni ſunt ec⸗
cleſiaꝝ ꝑrochialiũ monaſteria fũ
dantur ⁊ pdicature que ſũme ſũt
neceſſaria Equidem ⁊ vniuerſita
tes plłes. reſtat adhuc fundare ꝓ
uiſiones ꝓ dantibꝰ oꝛdines eccle⸗
ſiaſticos bñdicẽtibus eccleſias ac
capellas in dyoceſibo vbi pncipa⸗
les antiſtites ꝑ ſe ipſos hoc offici

um non exercent. vt ſine omi ſcru

pulo ſecurioꝛ fiat in eccleſis ſticũ
ſtatũ introitꝰ. ſicq; oꝛdiatoꝛes ac

bñ̃ dicẽtes baſilicas. ꝓ ſe ipſis fa⸗

milia ac notario habẽdo ſufficiẽ⸗
tem ſuſtentatõem. nihil aliud ab
oꝛdinãdis ⁊ bñdicendis eccleſija
reciperẽt.tunc omnes gloſe ac do

ctoꝛes varia ſentientes circa. ca.

Diẽ et c.j.de ſymonia ↄcoꝛdarẽt᷑
Sunmiliter ſentimẽta aliquoꝝ do
ctoꝝ aſſerentiũ ꝙ in actibꝰ qͥ ſunt
ſymoniaci ſolo iure poſitio cadit
pſcriptõ vt in receptoe moderata

P ſigillo aut la. vel ſuſtentatone

quid ab vno tũc ab alio ſine omi
poſſeſſione vel quaſi.foꝛte loquũ⸗

ſunt oꝛdini ſpũali. cũ aut ↄmitta
tur epis vt ꝓ oꝛdinibus nil reei⸗
piãt. poterit nõ imerito in dubiũ

vtputa ꝓ lr̃is qat aliqͥd recipi.ar⸗

ꝗliq cꝗ com

legati.vbi ius vult cui

ſo facto excõicatus et executioneʒ
oꝛdinis nõ ꝑcipiat vt in.c. ſtatui⸗
mus. ).
amohte tenẽdũ eſt vt ſupꝛa dere⸗

*

hHoc ſimoniaco introi

niã qͥd accepiſti? gram epalem ac⸗

miſtror in collatõne oꝛdinũ.Eſti
mo tñ tales nõ loqui depᷣſcriptõe
ꝓpꝛie dicta in qua reqͥritur ↄtinu
gItga poſſe ſio. cũ in dictis actibus
ntihil poſſideat᷑ ſʒ nunc recipit᷑ ali

ttfiwuur de ↄſuetudine. qꝗᷓ vtinã nõ eẽt
ſacris canonibus inimica. Tidẽ
tur em lre teſtimoniales cũ ſigillo
ept ad datos oꝛdines acceſſoꝛie
ſiſtc ſequi naturã pncipal iuxta re
gula in. 6. acceſſoꝛiũ natura ſequi C
congruit pncipalis.quare annexe

verti an ꝓ ↄiũctis oꝛdini aliqliter
gumẽto capli pterea de officio de

mittitur vident oĩa ad cm ſpectꝗ
tia cõmiſſa. Sumope itaq; puidẽ
dũ eſt cuilibet oꝛdinado.ne peio p
ce aut obſeqͥo ĩdebito ad oꝛdines
Pꝓmoueat ſimoniace excõicatiõez
incurrẽdo.cũ oĩs ſimoniacꝰ ſit ip

q. j. De pꝛecibꝰ et obſe

ligioſoꝝ introitu.b.etiaʒ ambꝛo.
li.ð dignitate ſacerdotali.c.S. De
uuſticũ ſtatũ ait.dic mihi pauliſper
frater coepiſcope. cũ dares pecu⸗

cepi. ergo interrogo te.hec gr̃a cur
tali vocabulo nuncupat᷑ ernñdetur
inqᷣs vt reoꝛ eo ꝗ, gratis dak. i

₰ℳ

1
gratia vocltat᷑.ergo ſi gratia gra⸗
tis dat᷑ ⁊ auro nõ eſtimat.cur gra
pecunijs cõpat᷑? rñdet nõ inquit
mihi daret᷑ ſi pecunijs nõ emerek
nec epᷣs fuiſſem oꝛdinatꝰ ſi pecu⸗
nias nõ dediſſem.ergo vt apparet
ex rñſionibus tuis.gram cũ oꝛdis
nareris nõ ſuſcepiſti. qꝛ gratuite
eã nõ meruiſti.⁊ iõ frater ſi gram
ñ accepiſti.qũo eps effici potuiſti?
nã ad diſcipulos ſuos d ns dixit
gratis accepiſtis gratis ds te IJd
de de peibus ⁊ ob ſeqͥo potit dici.

Ecudo in
quiret clerici ſeculares
quuo itrauerint ad eccle
ſiaſtica bñficia. Sũt at ſeculares
clerici in duplici differẽtia.q dam
de vita cõi.hñtes pbẽdas ſuas in
diuiſas ĩ cõi oia ſua poſſidẽtes vt
in pꝛimitiua eccleſia cõuerſi ex iu⸗
deis ad fidem Actu. 4. vbi dicit
nec quiſq;. eoꝛũ que poſſidebat ali
qᷣͥd ſuũ eſſe dicebat ſʒ erãt illis oĩa
cla. illis ſi incoꝛpoꝛant᷑ bñficia in
titulata. faciunt extingui titulos
in hoc plus vitã apłoꝛu ⁊ pꝛimitie
eccleſie volẽtes imitari.eſtimates
per hoc ſe magis de oꝛdine ſancti
petri foꝛe qᷓ;alios ſacerdotes ſecu
lares. cu tñ. b. petrus cũ ceteris a⸗
poſtolis intelligant᷑ vouiſſe ptinẽ⸗
tia ad pfectiõis ſtatũ.qn xpin re⸗
lictis oibus ſunt ſecuti.potiſſimũ
emittẽdo votũ pauptatꝭ. m aug.
de eiuitate dei. petrꝰ em in pſona
oĩm apploꝛũ dixit Ecce nos reliqͥ

WBe ingreſſu ad benefica—
eccleſiaſtica ⁊ pꝛimo de clericis coo ⸗
muniter viuentibus.

cõi. 4

HS1 C 5

mus oiĩd ⁊ ſecuti ſumꝰ te qð iſti ſa⸗
cerdotes ſeculares de cõi vita nõ
faciunt vt apłi.cum habeãt deci⸗

—

—

apli non habebãt. imo reli⸗

querũüt vt teſtat᷑ melchia des papa

cuius verba habent in.c. futuram

„

*

rãdo ĩnuit eũ loq̃ de hijs cleric
cõem vitã ꝓfeſſi ſunt cũ dicit ego

mas.pdia.cenſt us 2 poſſeſſiões in

ſcio q;ti mali ſir ꝓfiteri aliqd ſan/⸗
ctũ ⁊ nõ implere. Subdẽs.⁊ cleri
cus duas res pꝓfeſſus ẽ.⁊ ſanctita
tẽ ⁊ clericatũ.ꝓfeſſus eſt ſanctira
tẽ. ꝓfeſſus eſt cõiter viuẽdi ſocie?⸗

tatẽ. ꝓfeſſus eſt q; bonũ ⁊ qᷓ; i oc,u
dũ hitare fres in vnũ. Si ab ̊ ꝓ
poſito cecideritet ex manẽs cleriꝰ
cꝰ fuerit dimidiꝰ⁊ ipᷣe cecidit. qre
nõ ð oĩbꝰclericꝭ ſʒ ð ꝓfeſſis c»em

12. q.1. Dicẽs.futurã eccleſiã in gen
tibꝰ gpłli pᷣuidebãt.id circo pꝛedia
ininn iudea minime ſunt a depti ſed pᷣ
Ia tmmmodo ad fouedos pauꝑes.
Eoiter viuere et nihil ꝓ⸗ d old
DDttꝛi habere no eſt clericis ſeculari vitã aut imitari volentibꝰ apłoꝝ
3 bus neceſſariũ neq; pceptum. ⁊ xpi vitꝗ ſpẽali voto. intelligẽda
, 1111δ lunt v̈ba b. clement;. ⁊ hec intelli

LXquauis

iſte viuendi modus in
ſe ſit bonus laudabilis

gętia hr ex verb vꝛbani pape cotẽ
tis in. c. Scimus. i2. q.i. vbi ðt qͥ
cunq; vrm cõem vitã ſuſceptã ht.

magis cõfoꝛmis pꝛimitiue ecclie
Iß in fraterna caritate honeſta ac
bong cõuerſatiõe.debita oꝛdina⸗

⁊ vouit ſe nil ꝓpꝛiũ hre.videat ne
pollitatõʒ ſus irꝛitã faciat.ſʒ hoc
q dño eſt pollicitꝰ fidelr cuſtodi

at.ne danationẽ ſʒ pmiũ ſibi adqj

tiõe.in vna domo.vno refectoꝛio né ʒ pmiũ ſibi adq
rat.qm ſanctiꝰ ẽ nõ vouere q; vo-

⁊ vno doꝛmitoꝛio fres in vnũ iocũ

de cõuiuũt.nõ tũ eſt clericis ſecu⸗

laribꝰ ad ſalutẽ neceſſariꝰ nec ſub
pcepto.vt qͥdã minꝰcaute nõ verẽ

tur ſuis ſcriptis ac dictis affirma
re.foꝛte ꝑmoti ex epla.quarta ve

ati clemẽ. cuiꝰ verba ſüt in. c. dile
ctiſſimis.j2.q.j.dieẽtis.cõis vita

oibus eſt neceſſaria fres.et maxie
hijs qui deo irrephenſibiliter mi⸗
litare cupiũt ⁊ vita spłoꝛũ eoꝛũq;

er expẽſis diligent inſpectꝭ. certiu
in eis valeatꝭ ponere nũer clerico

tũ put meliꝰpt nõ ꝑficere I d ihm
videt᷑ velle gregoꝛiꝰ nonꝰ papa in

c.qm ð vita ⁊ honeſtate clericoꝛiꝛ

vbi ſcribẽs epo ðt. Dtatuimꝰ vt
facultatibꝰecciaꝝ vraꝝ ꝓuentibꝰ

ru. ⁊ ſtatuere vt bona eoꝝ veniãt
in cõe.i vna domo veſcant᷑ c. vbi
papᷣ ñ pcipit vit cõemclericoꝝ ſʒ

ponit ĩ volũtatẽ epi cũ ðt valeat ·
Are cõis vita nõ ẽ de pcepto ſʒ de
ↄſilio clericꝭ ſua dẽda.nec de ncci
tate ſalutꝭ clericoꝝ.vt clare vide
b. tho. ſentire ĩ.⁊.2.q.cʒ.ar.es“

M”MVä diſcipuloꝝ imitari volũt.cũ tñ.b.
clemẽs nõ dicat ſimplicit cõmunẽ
vit ſacerdotibꝰ neceſſariã ſʒ hijs
qui deo irꝛephenſibiliter militare
cupiunt ⁊ vitãꝗ apłoꝝ eoꝛũq; diſci-⸗ b t 8 .
puloꝝ imitari volũr.qles vidẽt᷑ e qrens an epo liceat ꝓpꝛiũ habere
religioſi vt. b. aug. in ſer.).de cõoi rndęedo ðᷣt.q ad ea ꝗᷓ ſut ſugero⸗
vita clericoꝝ. vᷣba ſci clemẽt decla gatõis. null?tenet miſi ſpẽalr acd

iid voto ſe aſtringa t. maifell eſt

at ꝙ viuere abſqʒ ꝓpᷣo.ſuꝑeroga

tõis eſt. non em cadit ſub pcepto

ſed ſub cõſilio. vñ cũ Math. 9.

dixiſſet dñs adoleſcenti. Si vis

ad virꝗᷓ ingredi ſ̃ua mandata po
ſtea ſuꝑaddendo ſubdit. ſi vis ꝑ

fectus eſſe va de ⁊ vende omia ⁊c.
õ aũt epi in ſua oꝛdinatiõe ad
heoc ſe obligãt vt abſqʒ pꝛobpo vi⸗
uant nec etiã viuere abſqʒ pꝛopo
ex nccitate requirit᷑ ad paſtoꝛale
oſficiũ ad qð ſe obligãt. Et ideõ
noõ tenent᷑ epi ad hoc vt ſine ꝓpo
villãͤt. et ſi epi nõ tenent᷑ qui in lo
cu ſuccedũt apłoꝝ.ꝛi.di.c.ĩ nouo

? pfectõ:es debẽt eſſe alijs clericꝭ

ſeckarib?q in locũ ſuccedũt diſci⸗

ploꝝ. multo miꝰ inferioꝛes clerici

ſeculares q nõ vouer̃t vluere abſ

Nꝗ ꝓpꝛio.ad hoc tenent᷑. Si autẽ
potecrũt viuere ſeculares clerici ſa
lubꝛiter cũ ꝓpꝛio.poterũt viuere

puatim abſq; vita ↄmuni cũ viue
re cũ ꝓpꝛio ſit ↄtra rõem vite cõis
Allct. . et ſi canonice epi cũ ſalute
dieay ſuaꝝ poterunt hr̃e ꝓpꝛiũ. vt
eis pꝑmittit ↄſilium Agatẽſe cuiꝰ
verba habenk in c. epi. ꝛ2. q. j. vbi
dicit᷑ epi de rebus ꝓpꝛijs vel adqͥ;
ſitis vel quidqͥd de ppꝛio hñt he
redibꝰ ſuis ſi voluerint dimittãt
vel derelinquãt. multo foꝛtiꝰ infe
rioꝛes clerici quiad ꝑfectõem epa
lem nõ obligant᷑. ppꝛiũ hr̃e queũt
bᷣuatim canonice viuẽdo et ð ſuis
pPprpiꝛijs. egentibus in ↄmuni vita
ſubueniẽdo ſᷣm Urbanũ papã in
c. videntes.i2.q.J. Si aut bꝛe ſe

ferꝛent. volentes ↄmunẽ vitã cle⸗

ric is foꝛe ſub pᷣcepto.id að in ſuß̃

dicta epka Llemẽtis ſeqtur. Cõ⸗

munis vſus oĩm que ſunt in hoc
mũdo omibus hoibus eſſe debu⸗
it ſed ꝑ iniqͥtatem alius dixit hoc

eſſe ſuu.Alius illud ⁊c. Attẽdant

glo. ſuꝑ verbo iniqtatẽ. i. x ↄſue⸗
tudinẽ iuris gentiũ eqtati natn⸗
rali ↄtrariã nec digni viri de vita

cõmuni hoc obpᷣuat ⁊ ſi habeant

cũ ſuis fratribꝰ vſum cõem eoꝝ qᷓ
poſſidẽt nõ tñ cum oibus hoibꝰ

niſi in extrema neceſſitate ſicut et
alij ſacerdotes puatim vinentes.

Ex ſupꝛadicta glo.poſſent aliqui

elicere ꝙ ius natale dictaret oĩa

cõiter poſſidẽda et nihil foꝛe vt ꝓ
pꝛiũ poſſidendũ.ſed ꝓpꝛietas rezx
eſſet ↄtra ius naturale ſicq; nulla
res vt ꝓpꝛia ſine pctõ moꝛtali poſ

ſideretur. qð em̃ poſſidetur ↄtra
ius naturale.abſq; pctõ nõ poſſi⸗
getur. qd foꝛet abſurdiſſimũ nee

ſalua fieret omĩs caro Debẽt igik

vſus oĩm ⁊c.⁊ id qð dicit᷑ in e.ius

naturale.j. diſ. ↄmuũis oim poſſei
ſio et omniũ vna libertas ⁊ ↄſilia

ſ̃m b. Tho. in ſcda ſcðe.q.bb.ar.

1. ſic intelligi. ꝙ ↄmunitas rerũ at
tribuit᷑ iure naturali nõ q: ius na
turale dictat oĩa poſſidẽda cõiter

et nihil eſſe qſi ppꝛiũ poſſidendũ.

ſed qꝛ ſᷣm ius naturale nõ eſt di⸗
ſtinctio poſſeſſionũ ſed magis ᷣm
hüanũ ↄdictum qð ptinet ad ius
poſitiuũ.S.diſ.quo iure. vbi dici

tur vnde quiſq; poſſidet að poſſi

NI.N 5*

det.nõne iure huano: quare ꝓpᷣe

tas poſſeſſionũ nõ eſt ↄtra ius na

turale ſed iuri naturali ſupaddit

padinuentõem ratiõis humane.

etid quocũq; mõ ius naturale ca⸗
piat᷑ de qᷓttuoꝛ modis ↄtentis in
glo. Inſti. de iure naturali gentiũ
et ciuili ⁊ in glo. ius naturale diſ.
.j. ſm naturalia pcepta deiqᷓ etiã
dicunt᷑ ius naturale habet᷑ ⁊ intel

ligitur ꝓpꝛia reꝝ poſſeſſio in hoc

. deus pcepit in veteri et nouo te
ſta mentis nõ furtũ facies. Furtũ

em eſt ↄtrectatio rei aliene inuito

dño frauduloſa lucri faciẽdi gr̃a
vel ipſiꝰ rei vel etiã vſus eius poſ⸗
ſeſſionisue qð iure naturali phi
bitũ eſt admittere.ff. de furtis.l.

j.S.furtum. Ex quo claret ꝙ ius

naturale rem alienã phibet furto
glienare⁊ ſi furi eſt aliena erit vti
q; ꝓpꝛia illi cui aufert᷑ aut nunq;
ↄmitteret᷑ furtum qð ↄtrariũ eſt
diuine ratõni furtum phibenti..
Declarat tñ liquidiꝰ b.tho.ſcðᷣa
ſcde. q. 7. ar. Ʒ. ppꝛiũ reꝝʒ vſum
foꝛe ſim ius naturale ⁊ nõ contra

imo vtilẽ ſic dicens. ius ſiue iuſtũ
naturale eſt qð ex ſua nata eſtad
equatũ ſiue ↄmenſuratũ alteri.h̊
aũt pᷣt ↄtigere dupłr.vnoꝰ ſ̃ᷣmab
ſolutã ſui ↄſideratiõʒ ſic maſculꝰ
ex ſui rõne ht ↄmenſuratõʒ ad fe
mina vt ex ea generet ⁊ parens ad
fuiũ vt eũ nutriat.Alioꝰaliqͥd eſt
ↄmẽſuratũ alteri.ñ ſᷣm abſolutã
ſui rõem ſed pſᷣm aliqͥd qð ex ipſa

ↄſeqͥtur puta ppetas poſſeſſionũ

ſi em ↄſideratur iſte ager abſolu⸗
te.non habet vnde ſit huiꝰmagis
q; illius.ſed ſi conſideret᷑ quantũ

qd opoꝛtunitatẽ colendi et ad pa

cifieum vſum agri. ᷣm hoc quan
dam habet cõmenſuratõem ad h̊ͥ
ſit vnius et nõ alterius vt patz

„

Pper phm. 2. politice. abſolute uüt

appꝛehẽedere aliquid non couenitr
homini ſolum ſed etiã alijs aninas
libus Et ideo ius quod naturale
dicitur ᷣm pᷣmũ modũ.cõmuneẽ
nobis ⁊ alijs animalibꝰ.a iure at
naturali ſic dicto recedit ius genꝰ

tium vt iuris conſultꝰ dicit.quia

qd id quod ex ipſo ſequit᷑.eſt pꝛo⸗

pꝛ iũ rõnis et ideo hoc quidem eſt
naturale homi ſ̃ᷣm rõnem natura
lem qᷓ hoc dietat IJdeo ðt Saius
iuris conſultꝰ.ff.de iuſ.⁊ in l.o?s

populi.S.quod vero naturalis

hoc idem videtur velle Alexãder

de ales in ſumma ꝑte.ʒ. q.27. mẽæ

bꝛo.A.ar.iquare gloſa ſuꝑiꝰ al⸗
legata ſuꝑ verbo iniquitatẽ.id ẽ

ꝑↄſuetudinẽ iuris gentiũ eqtati
naturali oriam largiſſime vtitur·
ↄtrarietate ſcʒ ꝓ diuerſa ↄſidenra

tione reꝝ. Cõtrarietas em̃ ppꝛie

debet fieri qad idẽ aut ꝑ ſuꝑaddi
tõem. vel ideo ðᷣt iniqͥ tatem qꝛ ex

vſu rerum ꝓpꝛio multꝰ ſequitur

abuſus naturali equitati cum ſe·

offert neceſſitas in qᷓ oĩa debent

eſſe cõia ↄtrariꝰ. Seqtur nihilo
minꝰ ex ꝓpꝛio rerum vſu vtilitgas

mlta ſcʒ diligẽtia circa res ꝓpas

bona cultur ac cuſtodia qᷓ cDrrra
cões nõ fit iuxta.l. meminimꝰ.dI.

id omnibꝰ anĩalibus. hoc ſolum
hoibus inter ſecomune eſt. Con
ſiderare autẽ aliquid compando

ratio inter omnes homies conſti
tuit id apud omẽs gentes ꝑeque
cuſtoditur vocat᷑q; ius gentiũ qᷓſi
quo iure omẽs gentes vtuntur.et
ſi naturalis ratio cõſtituit.ius gẽ
tiũ erit ius naturale hbumanum.Kð

C I

mnaturale. C. quando et qui. de.
quarta pars ex bo.decu.li.j o. vbi
vicitur naturale quidẽ vicium eſt
negligi qð cõmuniter poſſidet᷑ vt

q̃s ſe nibi habere qð nõ totũ ha⸗

beat arbitret᷑ Et ariſtotiles ſcdᷣo
politi.dicit minime em̃ cura ſoꝛti⸗
tuir qð plurimoꝝ eſt cõe de ꝓpꝛijs
gut maxime curant. ꝓbat ↄtra ſo
cratem qui voluit omnia eſſe co⸗

munia qua de re nõ ideo rerũ cõi⸗

tas pꝛefertur ꝓpꝛietati earũ quia
illa eſſet ſᷣm naturale ius hec con⸗
tra.cum ſic ſemper peccatum foꝛet

gliquid vt ꝓpꝛiuzʒ poſſidere quod
eſt abſurdum credere cũ ſancti ſa⸗

cerdotes ppꝛia poſſederũt vt ſan⸗
ctus vdalricꝰepus auguſiñn. San
ctus conradus epᷣus conſtañ pleri
qʒ alij ſed pocius ideo qꝛ vita com
munis nedũ clericoꝛũ verum etiã
laicoꝛum plus accedit ad vitã xpi
et apoſtoloꝛũ atq; pꝛimitiue eccle⸗
ſie ſtatum in qua flagrauit dei ca

ritas obq; multas cõmoditates

vtilitates ac ſuffragia ambulandi
in domo dei.ſi cum conſenſu cari⸗

tatis eatur Inibi frater adiuuat᷑

sa fratre fitq; ciuitas firma contra
vicia cum alter alterius onera poꝛ
tat. vnus curam domus ferendo

in tempoꝛalibus alter in ſpiritua
libus vnuſquiſq; ᷣm ꝙ eſt diſpoſi

tus ſeſe in caritate fouendo cadẽ⸗
tes ſubleuã do ſocietate emolimẽ⸗
to gandendo qð in tꝑalibus com
mertijs perutile agnoſcitur cum
alterutrum fides ſocietatis ſerua
tur coeunt em̃ negociatoꝛes ſocie⸗

tatem obqueſtum vberioꝛem. ff. ꝓ

ſocio.l/coiri ſocietatem.ſed poteſt

vnus ſocius renunciare ſocietti
ante tempus nec tenet᷑ pꝛo ſocio in
actione ꝓ ſocio.qui ideo renuncia
uit qꝛ ↄdictio quedã qua ſocietas
erat coita ei non pꝛeſtatur aut ſi
tam iniurioſus aut damnoſus ſo
cius ſit vt nõ expediat euzʒ pati.ff.
eo.l.ſi conuenerit.S.vltimo hac ra
tione quãuis ſocietas vite cõmu⸗
nis in ſe bona cõmẽdabilis ac plu

rimũ bene ſeruata ſit vtilis ſacer⸗

dotali ſtatui eſt tamẽ intermiſſa ei
qʒ iuſta rõne extat renunciatum a
multis bonis ſacerdotibus qui eẽ
nõ vouerunt pꝛimo qꝛ cõdictio vi
delicet caritas ſocietatis ob quã
coita eſt cõis vite ſocietas nõ pꝛe⸗
ſtatur ſed ꝓchdoloꝛ iam refriguit
caritas multoꝛũ Matt.24.cũ ca
ritate nihu ſit ra rius inquit aug⸗
ſermone ſcdᷣo de cõmuni vita cleri
coꝛum hac cõpagine deficiente cõ
munis vita clericoꝛuz collapſa eſt
multi em̃ ſocij talis ſocietatis ſũt
iniurioſi inuidioſi inquieti dam⸗
noſi vti exꝑientia rerũ mgra per⸗
docet ideo iure licuit a tali ſocie⸗

tate cõmunis vite diſcedere ipſazʒ

nõ aſſumendo.certe pꝛimi filij ade
cõmunem vitam diſſoluebãt qua

in paradiſo tenuiſſent cũ abel iu⸗

ſtus obtulerit de pꝛimogẽitis gre
gis ſui ecce pꝛima iuſti poſſeſſio ꝓ
pꝛietatis. Querit itaq; alexan⸗

der de ales in ſcripto tertij ſenten

tiarum an ille qui pꝛimo ſibi ali⸗

quid appꝛopꝛiauit moꝛtaliter pec

cauerit rñdẽdo dieit ꝙ abel habu

it ꝓpꝛiuz Similiter multi lancti

⁊ omnig eſſe cõmunia in ſtatu in⸗
nocentie fuit pceptum nature ſim⸗

4

⸗

pliciter ſʒ in ſtatu nature coꝛrupte
nõ ſimpliciter ſed ſub cõdictione
imo videt᷑ deꝰ diſpenſaſſe in illo pᷣ
cepto cũ dixit ade in ſudoꝛe vultꝰ
tuiveſceris pane tuo ⁊ in tali ſtatu
nõ erat cõtra ↄſciẽtiã aliqͥd appꝛo
bei re ĩmo pocius cõſcientia dice⸗
at in cõtrariũ ꝙ niſi fiat apꝛopꝛi
atio in rebus ſe habẽtibus vr tũc
malũ eſſet. ergo ſᷣm H̊ minꝰ mal ũ
eſt vt clerici ſeculares diuidant cũ
nõ poterint cõiter viuere ſine lite
⁊ pugna qᷓ; ſi nõ diuiderent cõce⸗
dimꝰ ꝙ ita ſit nec ſimile de mona⸗
chis qui volunt ſibi appꝛopꝛiare

qmvouerũt ſolenniter nõ hr̃epꝛo
ꝛiũ. his permotus rõnibus atqʒ

eccleſiaꝝ ↄmoditatibꝰ ſanctꝰdio⸗
niſius papa ⁊martir qni anno dñi
126 4. poſt ſanctũ ſixtũ cuiꝰbeatꝰ
laurentius erat leuita cathedram
beati petri tenẽs eccłias ſingulas
ſingulis pᷣſbiteris dedit ꝑrochias

vt. . q.j.c.eccleſias dicens Eccle
ſias ſingulas ſingulis pꝛeſbiteris
dedimꝰ prochias et cimiteria eis

diuiſimꝰ et vnicuiq; ius ꝓpꝛiũ ha
bere ſtatuimꝰ ecce ppꝛietatis ius
dat᷑ ſacerdotibus in bonis eccleſi⸗
aſticis a ſancto pontifice indubie

n ſancto ſpiritu ꝑmoto in eccleſia⸗

rũ vtilitatẽ Ideo vita ↄmunis nõ
eſt ſacerdotibus ſub pꝛecepto Si
em cõitas rerũ eccleſiaſticarũ eſſet

de iure naturali qð nec variat᷑ tꝑe

ſed imutabile ꝑmanet. S. di. S..
nemo potuiſſet diuiſionem facere
quã tñ iura admittũt vt in.c.nulli
epoꝛum.j2.q.j.S.hijs ita rñdetur
vbi ðꝛ Sicut ꝑfectione caritatis

manente pᷣm diſcretiõeʒ eccleſia rũ

diſtributõ fit ecckiaſticaꝝ faculta
tũ vbi archidiaconꝰ ait ſicut res
oĩm eccłiaꝝ lʒ ſint cões ↄgrue tñ
diuiſe per diuerſas eccłias ita res
vniꝰecclie q;uis ſint cões licite pnt
dinidi ꝑ diuerſas pꝑſonas eiuſdez
ecckie.reoꝛ tñ nõ defoꝛmare ſʒ de⸗
coꝛare ſtatũ eccłiaſticũ.ſacerdotũ

ſecłariũ varietatẽ ſcʒ aliqͥs viuere

in cõi aliꝰ pꝛiuatiʒ vt eccłia ſpõſa
xpi etiã ĩ ſecularibꝰſacerdotibus
circũdata ſit varietate qͥlibet ſua
vocatiõe cõtentꝰnõ ꝓpter ſtatũ ſz

dei ac ꝓximi maioꝛeʒ caritatem ſle
glxeripzefereno.
Sacercotes cõiter viuc

tes in extremo examĩelreddẽt rõoez ⸗
quo certas eccleſias intrauerint

et ſibi vſurpauerint. „
ſacerdo
Z tes ſeculares cõis viteve
lint alios dignitate añ ire in extre

mo iudicis examine cogent᷑ pꝛius

alijs venire ⁊ tũc qret᷑ ab eis poſt
oꝛdinis examẽ. qũᷣo intraſtis iſtã
eccłia ac eiꝰbona vſurpaſtis nũ⸗

qd illa eccłia cũ ſuis bonis fuit a⸗

lijs ſacerdotibꝰex fundatiõe aſſi⸗
gnata quoꝛũ erat ꝓpꝛia ⁊ ſi bona
uer int eccłie. tunc poterit iuderx
cauſare nomĩe fũdatoꝝ ↄtra meſß
intentionẽ ꝗᷓ fundaui ꝓ ſingulari

ſacerdote cũ ſpẽalititulo ⁊ vitima

mea volütate ꝗᷓ ꝓ lege uãda erat
in autentica de nuptijs coll. quar
ta ⁊ qſi naturali obligatõe ex maag
vltia volũtate oꝛta dictam eccłiã

eſtis ingreſſi mea volũtateviolata

rñdebũt foꝛte et merito.iuſtiſſime
iudex ñ temere ſʒ auctoꝛitate ſum

mi pontificis et tui vicarij ? patro
nox cõſenſu dictas eccłias et bene

ficia ſacerdotũ de vita pꝛiuata in
grediebamur Sciuimus enim ꝙ
ea que ad certum vſum largitione
ſuns deſtinata fidelium ad ülum

Debeant nõ ad aliũ ſalua quidẽ ſe

dis apoſtolice auctoꝛitate cõuerti
vt in clementina qꝛ cõtingit.de re

ligioſis domibus iudex diligenti
us examinã do poterit dicere qũo
prnmotus eſt meus vicarius ad dan
AQum vobis ingreſſuʒz in illa ⁊ non

in aliã eccleſiaʒ quid illi pꝛiuatim

viuentes ſacerdotes pᷣ alijs deliqᷓ⸗

runt vt iure ſuo pꝛiuarent᷑ fuerũt
ne vnqua per patronũ ſuo oꝛdina

rio accuſati aut ſuꝑ iuris ſui pꝛi⸗/

uatiõe vocati Si vixerãt ita dif

foꝛmiter accellerate vt vita cõmu

nis fuerit merito in eoꝛuʒ eccleſijs
aut collegijs erigenda potuit eps
loci cõmunẽ vita clericis pꝛius ini
bi exiſtentiũ ⁊ diuiſim viuentiũ oꝛ

dinare iuxta. c. qm de vita ⁊ ho.
cle.nõ obſtante cõtraria conſuetu

dine. Si fuerit inhoneſtatis aut
peccati nutritiua vt ibidem notãt
Doctoꝛes hanc arbitroꝛ vite cõis
vnã cõſideranda vtilitatem vt ſit

ſacerdotũ ſeculariũ diuiſim viuen
tium nedum exemplar viuendi ve

rum etia honeſtatis cõpulſoꝛium
cuũ potuerit ob inhoneſtatem vite
ag cõmunem vitam cõpelli nec vi

Qeo hoc cõtrariari vltime volun⸗
tati fundatoꝛũ qui in hoc merito
iuricõmuni ſe debebãt cõfoꝛma⸗

re poterũt em̃ patroni quibus lici
tum eſt ſolertiũ habere circa eccle

ſigs aut beneficia quozũ patrona

tũ gerüt ſi ſacerdotẽ aliqd er col⸗

D

latis rebus defraudare ꝓuiderit
aut honeſta cõuentione cõpeſcere
aut epo aut iudici coꝛrigendo de⸗
nunciare vt in.c. filijs.ib.q.⁊. ad

Hoc cũ epo laboꝛando ſi ſenſerint

eccleſie cõgruere vt ſacerdotes eiꝰ
adminꝰin ↄmuni viuant vt in nõ
nullis collegijs ciuitatis magde⸗
burgen. hügeſſeñ ⁊c.viuũt in qui⸗
bus canonici maioꝛum eccleſiarũ
7 ſi habeant ꝓpꝛias curias fami⸗
liam et expenſas doꝛmiunt tñ ſivo
luerint viſitare matutinũ qð no⸗

ctu canit᷑ in vno doꝛmitoꝛio ⁊ vi⸗
car ij pariter in vno ſub tect eccle⸗

ſiarũ ſub quibus ⁊ coꝛales cogunt᷑
doꝛmire. Sunt ĩ eiſdẽ ciuitatibꝰ

collegia minoꝛa ſeculariũ ſacerdo

tum doꝛmientiũ ſub vno tecto ve
ſcentiũ in vno refectoꝛio quaſi vi⸗
uendo iuxta.c.pꝛeter. 32. Diſ.et.c.
neceſſaria. 2.q.j.Illoꝛũ clericoꝝ
officine et habitatiões ad eccleſiã
ſunt cõſtructe quilibet tñ eoꝛũ pꝛe
ter cõmune refectoꝛiũ habʒ ſtubel
lam ꝓ ſua neceſſitate.⁊ poſt ratio
nem annuã cõmuniũ expenſarum
qð ſugꝑeſt inter ſe diuiduut ꝓ alijs
eoꝛũ neceſſsatibus conuertendo
Talem viuendiritum olim obſer⸗
ua baãt colſegiati vniuerſiiatis bꝛa
genſis et hodie ſeruant collegiati

omniüũ collegioꝛum ſtudij lypzeñ.
vnus eoꝛum fert curã tꝑalium co⸗

quine emouendo:ũ cenſuũ ꝑ an⸗
nũ. claudit collegium ſtatuta ho⸗
ra vt nulli pateat introitus vel exi
tus denocte vocatq; ppoſitus.per

iſtumviuendi modu familiaritas
mulierũ interdum decipiẽs bonũ

e
ni⸗
ri
mi⸗
ivo
o
t
40
e
in
40

eſi

pe
bd
tio

ndo

“

nn

cler ſacerdotibus adimeretur de

multa ſolicitudo ꝓuidẽede ꝓpꝛie

coquine colligendi redditus ſine
qua beatus paulus vult eſſe ſacer
dotes vt liberius deo ſeruiendo
officiũ ſuum qo in hoc mungo eſt
ſummuz impleant Comendabile
etenim foꝛet ob legitimas cauſas
aliquãdo ſacerdotes pꝛiuatim mi

nus caute viuentes canonice ꝑ oꝛ⸗

dingrios aut ſedem ꝗpoſtolicam
in cõmunem vitã reduci ſed metu
patronoꝝ pꝛeter eoꝛũ culbam con
cuſſione aut alijs circũuentionibꝰ

„.

beneficijs eoꝛum ſpollare ob com

munis vite inductione quã necvri
litas nec nccitas expoſtulat pfuto

extremo iudici min?gratũ cũ nẽo

cũ alteriꝰ iniuria vel iactura debe
at locupletari nec b. Aug?.voluit
exheredato filio eccleſiã heredẽ fi

eri ne caritatẽ lederet.occaſiõeʒ in

uidendi filio daret. cautiꝰin oĩbꝰ
opib? ſacerdotes de cõi vita pui⸗
gebüt cu ipſi vt fidelioꝛes atq; vi⸗
cinioꝛes xpᷣi diſcipuli ob quẽ oĩbꝰ
renunciauerũt ne frnam caritatẽ
ſine ꝗᷓ nõ eſt ſalus ſacerdotũ ſecu⸗

lariũ pᷣuatim vinẽtiũ violẽt nedũ

em̃ pceten i iuſtificatõibꝰ dñi ſui
debẽt meditari ſʒ ⁊ exerceri po.us
Beruꝰat tuꝰ eercebat᷑ ĩ iuſtifica⸗

tiõibꝰtuis.malignꝰ inq; ſpũs non

celſſans circuire qrendo quẽ deuo

ret maxie illos qͥs ardẽtioꝛes in ſ⸗

uicio ſaluatoꝛis eiq; familiares in
uenerit tentat.3ʒ.q.i.nulli. Nulli

em̃ dublũ eſt bonũ ac iocundũ fo⸗
re frẽs in cõivita in vnũ hitare ſʒ

necq; bonũ neq; iocundũ eſt contra

fratnã caritate ꝓxim laceſſire qͥ ð

re ſacerdotes cõis vite nedũ iudi⸗
ci rñdebũt quo oꝛdines eccleſiaſti
cos intrauerint ac eoꝝ ↄgregatõʒz

venetiã quo loca eccias decimas ł

alia eccleliaſtica bona ſm dei iuſti
eBo intrquerint.

cleſiaſtica ⁊ ſymonia que in hmöi

D 7

pſepe ↄmittitur.

gex inqre
ſeculares qͥ puata du
cebãt vitã.pmo ð oꝛdinũ introitu
vt g de regulariũ qſtõne.ſcdᷣo qũo
bñ ficia eccleſiaſtica.platu rꝗs.dig
nitates. canonicatus.eccleſias cu⸗
ratas. ſimplicia bñficia.ĩtrauerir
dicẽdo qũo intraſti Qui rñdebũt

metuẽde iudex ſm ſiatuta eccleſlie·

in qua fui receptusintraui. Inter
rogas iudex dicet que fuert ſtatu
ta i eccia cathedrali vel collegiata
vel quis alia Rñdebit qͥlibʒ recitã

do ſtatuta ſue e cie aliqͥ tũc dicent

an mes inſtitutõez ac iuris eccleſie
cui ſᷣuiui introductõeʒ ad ſctã dei

ceus gelia iuraui puare ſtatuta ⁊ ſta

tuẽda neq; ſufficiebat capitulari⸗

bus tale meũ iuramẽtũ ſʒ cogebar

facere fideiuſſoꝛiã cautiõʒ ꝓ vino

admiſſiõ ac ſtatutis ſoluẽdis atʒ
pꝛandio dando. ꝓ vino admiſſioõꝭ

dedi pecuniã in ꝑſonas capitula⸗
res diuidẽdã neq; dediſſʒ mihi ca
pitulũ ius ſpũale in eccleſia niſi tłi

cautõe facta Alia ſtatuta inüera⸗
ta pecunia ſolui quã foꝛte capitlimn

vertit in vſus vel ãminicula pben⸗
dax. dicet iudex ſ intrandoman

eintroitu ſacerdotũ pii
uarã vitq ducentiu ad bficia ec?

4
4 .

teſtã cõmiſiſti ſymoniã tpale p ſpũ
ali dando m omẽs doctoꝛumb.

Tho. H oſtien. in ſumma ac glioꝝ

mnie in adeptone certoꝝ be
et digntatüͦ eccleliaſticaz

. . U nc C eſſa/

bhbhbununt excuſatõs in pctis

rant dicẽdo coactꝰ fui dicta iura

mmaenta pꝛeſtare tꝑalia ſoluere vexa

tõnem mes pecunia redimere iure

eoc ꝑmittẽte in c. dilectꝰfilius de

ſymonia vbi tex. videtur ↄcedere

Elo. clare dicit in hec vᷣba . Sed
verl? et equiꝰ videtur ꝙ cũ iniuſte
veratur poſſit redimere ſuã vexa⸗
tionẽ ſine petõ loquẽs de ſpũalibꝰ

beneficijs in quibꝰ ppoſitus ꝑ ar⸗

chidyaconũ Eboꝛaceñ. mult/ gra
uaminib?a fficiebat. ſic nõnulli in

iure docti 3 pdictã ſymoniã ſe ſe

Aſolantur dicentes Jus ꝑ qpoſto

licã ꝓuiſionẽ gut canonicã electio

nem habuim in quo ꝑ capitulũne

iuris ipſiꝰexecutõez haberemꝰ vex
abamur qua veratõem pecuniam
dando ꝓ vino admiſſiõis ac ſtatu
tis pꝛandiũ faciendo redemimus
Scvo quidã victã mamiffeſtã ſy⸗

moniã niſi ſunt excuſare ꝑ ſupio2ꝛ
tolerantia dicẽtes epi imo ſummꝰ

pontikfer ſciunt has in eccleſijs ca
thedralibꝰcollegiatis ac alijs foꝛe

ↄſuetudies ſi eent tã ꝑnicioſe egs
nõ tolerarẽt certe ſumm? pontifex
ſciens et tolerans videt᷑ in ipſis di

ſpenſare cũ ſint ſymoniaca qꝛ ꝓhi

bita iuxta glo. c. ex ꝑte.Il. de offi

H
d . ½
— õsůz
r EE
5
„

„

cio delegati. Tercio ſic excuſãt cõ
ſuetudo eſt optia ſegũ interpꝛes c·
cũ dilectꝰde ↄſuetudine ⁊ ↄſuetun⸗
dinis vſusq; longeui non eſt leuis

auctoꝛitas c.ſequeti eodem titulo

imo tanta auctoꝛitas vt iuri poſi⸗
tiuo non ſolũ piudiciũ generet vel

deroget veretiã ꝑ eã ius poſitiuũ

tollatur abrogetq; Sz in multis
eccleſijs talis ↄſuetudo inuiolabi
liter a tanto tꝑe eſt ob̃uata ꝙ nõ
eſt in meõ:ia hoim ꝙ aliter ſit ob
uatũ Quarto taliter ſe tuent᷑. non
eſt pᷣſumẽdũ ꝙ tꝗ multi notabiles
Doctoꝛes ſacre theologie.iuris pbõö
tificij ſic pmiſſum eſt ingreſſi tales

eccias ſue ſalutꝭ fuerint imemoꝛes
dederint ac ab alijs receꝑint vinũ
admiſſiõꝭ ⁊ ſtatuta tpe ſue inſtitu
tõis. fuiſſent eqͥde in piculoſiſſiõ
ſtatu ſi id agere fuiſſet ſymoniacũ

ac moꝛtale pctm̃ ipo facto excõica
tõem minoꝛẽ inferẽs pſumedũ ẽe ꝰ2
hec picula ipſos ſciuiſſe ſuffragia.
Quito de modico nõ curat pꝛeroꝛ
ff. de ſuc. bo.l.ſi debitoꝛes ⁊ modi
cũ nõ viciat.ff. de ver. obli. Ged
vinũ admiſſiõis ẽ modicũ vni ca⸗
nonico foꝛte qrta vniꝰfloꝛeni id in
tãta gra pſumit᷑ liberaliter datum

q non foꝛet tã ingtus ꝙ in ſuo io⸗

cũdo aduetu ad tanta frat᷑nitatẽ
libere receptus vellet oĩino imemoꝛ
bñficioꝝ videri ſicq; in ſignu grazʒ
actionũ videt᷑ vinũ admiſſiois in

troductũ ac ỹ ingratos pena cau⸗

tõis fideiuſſoꝛie inuẽta ne ingrati
melioꝛis ſint ↄditõnis qm grati
nec videt᷑ intentio obligantiũ paci

ſeicum recipiendo.

5äl

— — —— . — -— R

—
—

„
2
8

4
2– .
H K

MMl
H Pñðõ
8 „
—

dicti

Vt clarius reſpondeatur
dictis excuſatõibꝰ Totatur diffi⸗

,Cagüt bone

2ſcie ſupdictis atq; aliss

tegnis circuneniant᷑ rõ ſymonie ꝗᷓ

indicat quid ſit ipſa ſᷣm Areſt. 27.

metaphiſice. eſt duigentiꝰ ↄſiderã
da qua cognita poterũt acrus pti
culares an ſint ſymoniaci melius
ſciri ac excuſatõibꝰ in pctis citius
rñderi.Diſfinit em b. Tho..2.2. q
Joo.gr.j. Symoniã dicens. Dy

moniag eſt ſtudioſa volutas emen⸗

di vel vendendi aliqð ſpũale vel

ſpüali annexũ Quã rõem ſymonie

clariꝰidẽ quaſi in ſnia Hoſtieñ. in

ſum. eo.titulo de ſymonia ſic poit

SBymonmia elt ſpuͦaliũ vł ann exoꝝ

ſpüaglib?pcedente pacro ꝓmiſſiois

ↄditõis modi puicij pcij vel cꝰæuis
tpalitatis receptio ſiue donatio.

Alij adhuc apertius deſcribũt ſy⸗

moniꝗ ſic Symonia ẽ ſpnjaliũ vel

ſpualibus annexoꝝ aut a ſpualibꝰ

dependentiũ vel ↄſequẽtiũ vel ad

ſpũalia antecedẽter oꝛdinãtiũ pꝛe
cedente pacto ꝓmiſſiois obmiſſio

nis ↄdictõnis modi fuitij pcũ vel
cuiuſuis tꝑalitatꝭ receptio ſiue do

natio. hee diffinitões ſic reſpiciũt

P nomen ſpujale ꝙ eo nõ bene ↄgni

to lufficieter nõ intelligunt᷑

tus Tho. in ſcripto qr⸗

ti circa diſ.⁊ 5.q.ʒ.ar.

.q.j. Et richardus ð media villa

9

¶Spügle in diffinitõibus
Vmonie q̃d dicat᷑ et qũo accipiat᷑

circa eandẽ diſ ar. 5. q.2. in ſoluti⸗

one pᷣncipali declarãt quid ſit ſpi⸗

rituale.de quo in diffinitõibꝰiſy⸗

monie fit mentio Et dicit Richar

dus in hec verba Aliqᷣd ſpũale da
pliciter põt dici vel ꝑ ↄpatõem ad
ſym̃ſanctũ vel ad ſom humanum.
Pꝛimo mõ aliqua dicunt᷑ ſpualia
p eſſentiã vt ſunt gratie et tutes
et hec nec de iure nec de facto vens

di poſſũt.quedã ꝑ cauſam inſtrus

mentalẽ vt ſacramta hec de facto
vendi poſſunt. non tamen de iune

Quegda quaſi ꝑ effectũ vt ea q ai
cui ex aliquo ſpũali dono vel offi⸗
cio ↄueniũr. Et hec etiam de iure

vendi nõ pñt quãuis aliqũ alidqd
poſſit accipi ꝓ igboꝛe in ſuſtentati
onem vite Bpiritualiũ etiam per

2patõem ad ſpirit humanũ qutes
dam ſunt ſpũalia ꝑcauſam vt vũo

ctrina. quedã ꝑ eſſentiam vt ſcien
tie philoſophice qᷓ ꝑ inueſtigatiõʒ
et doctrinam humanam adquirũ
tur. doctria pᷣdictarum ſcientiaꝝ
poteſt vendi de facto et de iure cũ
doctoꝛ non habet gliquod ſtipenꝰ
dium ab eccleſia quo docere tenaa
tur Pec Richardus. Sed beatꝰ
Tho. vbi ſupꝛa in ſolutiõe vltima
dicit Opũualia in pᷣdicta deſcrip⸗

tione accipiunt᷑ vt dictum eſt auuue
ſunt ſpũalis gratie cauſa ſicut ſa
cramenta Sed ſpiritualibus an⸗

nexa qͥ ad vſũ hoꝝ ſt᷑ deputata ſic
calices. ⁊ bona eccleſiaſtica q̃ ſunt
ad vſum miniſtroꝝ. Non autem
dicunt᷑ ſpũalibus annexa quibus
poteſt eſſe vſus in ſpiritualibus ſi

nõ ſunt ad hec ſpẽaliter deputata

Ex hijs faclle poteſt in q̃ res ſit

ſpũalis et que nõ. pmo inq; virtu⸗/
tes que a ſpuſancto homi imedi⸗

ate infundütur. ſimiliter et gratie

gratũ faciẽtes ⁊ etiã alique gratis
Ogte. de qbus apls.J. ad Coxꝝ. 12.
clil dicit diuiſiones vo graꝝꝛc.ſᷣm
ſuã nam ſunt ſpũales.ſcdᷣo oĩa ſac
menta eccleſie q;q; ſ̃m ſus naturã
ſint ſenſibilia ſigna ſunt tñ inuiſi⸗

bilis gre imago ⁊ cauſa fm mgrjm

ꝗ. ſniaꝝ dil. i. Jdo lunt ve m eſſe
efficiẽtie ſpũalia qꝛ cauſant ſpnalẽ
gram ⁊ vitã ſpũalem homini id eſt

pncipale in ipſis qre ſpũalẽ virtu⸗

xẽ ſpũſſancti includunt qua gram

cdulſant imo ſpũſſanctꝰagit i ipis
ꝓpꝛiꝗ oꝑatõeʒ ſacmentalẽ. Tercõ

oummẽs opatões q cõueniũt miſtris
eccleſie militãtis ex eoꝛũ officio ec⸗

cleſiaſtico vel dono eis in collatõe
oꝛdinũ aut bnficioꝝ dato ſũt ſpũ
gles opatões vt oꝛdines eccleſiaſti
cos ↄferꝛe.eccłias aut capellas de⸗

Qicare. baptizare. miſſam celebꝛa⸗
re ⁊ alia ſacr̃a miſtrare pᷣdicare ſũt

