Si ex tali admiſtratiõe aliqua vnqᷓ; a panꝑibꝰ accepit
munera male fec:⁊ in aligbꝰlocis ẽ excõicatio õ tales.

Si extitit extiatoꝛ pꝛimonioꝝ ciuiũ ſuoꝝ vł diſtrictua

liũ odio vł iuidia:aut dolo plꝰ minuſue extimãdo ꝓxi
mũ vłl rẽpu.dãniſicauit moꝛ.p.⁊ ð dãno ſatiſfa.tenet᷑.
Si in ponẽdis collectis vel oneribus ciuitatis aliques
plus iuſto grauauit vltra moꝛ. ſatiſfacere tenetur.
Si exiſtẽs electoꝛ gubernatoꝝ ciuitatis:aliquẽ ex odlio
noĩauit ſciẽs eũ legitimã hẽe excuſatõeʒ.⁊ ſi hoc fecit
vt hr̃et cãʒz eũ vexãdi vltra moꝛ.tenet᷑ ad oẽs ſumptꝰ

litis quos fec in cã illiꝰ appellatiõis.⁊ hoc ẽt ſʒ leges.

Si exiſtens in ſilijs cõitatis aſenſit alicui malo:vł de
dit fraudulentũ aſiliũ grauit.p.⁊ leſis ſatiſface.tenet.
Si bona cõitatis ſue delapidari pmiſit aut in inutilibꝰ
comiſſionibus expendi male fecit.
Si partialis fuit ⁊ cuʒ partialibus ſe comiſcuit ant de
partialitatibus libent᷑ audiuit:qꝛ grauiſſimuʒ.p.fecit.
Si nouitates gueraꝝ ⁊ alia noua libenter audiuit.⁊ in
his confabulationibus tempus contriuit.

Si accepit in vxoꝛẽvſurarij vel raptoꝛis ſiliã quos ſcie
bat nihil pꝛeter vſuras hr̃e:qꝛ ipſaʒ dotẽ ſic acceptam

reſtituere tenetur: nõ aũt vſurario: ſed creditoꝛibus.
Si ipſe vxoꝛẽ ſuã in fraudẽ creditoꝝ dotauit ſatiſſace-/

fetenetn
Gidecept
bonspe⸗
fepoten

Giclge⸗
vpeſmtſ
ſndä-an
Giprincn
negocia
Tlucran
Siciali
cls min⸗
rſoͤciiz

Ginncrces

eteogei
Wuruauit
Giadten
munime
Sicanos
Siobig
bant ſi
Sipecun
tentione
locipan
Sicii
Retiaait
orpmt
Diſocios
crumme
lorum
Giired⸗

8
imr
ii⸗.
perut
vemr.
Pcita
.
um

ecit
zigles.
fmicm
dopr
tenet.
liqnez
w.
godio
oefecit
ſomp
3leges
onlde
etenei
utu

ar de
bſel.
n. ꝛm

osſcſe
ceptum
ubus,
iſace⸗

Be mercatoꝛe. lxi
re tenetur:alias tam vxoꝛ ꝙꝙ ipſe fur eſt ⁊ latro.
Si decepitvel fraudami fratres aut nepotes ſuos de
bonis paternis. C Et de multis alijs ciues interroga

re poteris:pꝛout habes duffuſe.ð.
((¶Amercatoꝛe auũt inquire ſic.
Si aliquas mercantias mauris ſiue turcis ſine licẽtia
pape miſit excõicatus eſt. vt extra de iudeis.c.ad libe
randã:alique tñ cõitates ſuper his licentiam habent.
Si pꝛincipaliter ꝑp auaritiaʒ ⁊ diuitiaꝝ ↄgregationeʒ
negociatus eſt moꝛ.p.⁊ maxie ſi in lucro ſinem poſuit
⁊ luerari intendit per fas ⁊ nefas.
Si cũ alus mercatoꝛibus auenit ne tales res vel mer
ces minoꝛi venundentur pᷣcio qᷓ; inter eos ↄuentũ ſit
2 ſi pᷣciuʒz illud ſit excefſiuuʒ:ꝓhibitũ eſt ẽt 'm leges.
Si merces maioꝛi pꝛecio vendidit ꝙᷓ valebant non tm̃
ex eo ꝓ ei terminũ fecit:ſʒ qꝛ eidem aliam pecuniam
mutuauit moꝛ. p. ? vſuram comiſit occultam.
Si ad terminũ vendidit ⁊ exceſſiuuʒ pꝛeciũ excerpſit:
maxime ꝑp dilationis terminũ vſuram comiſit.
Si carius i eodẽ loco ⁊ die vendidit qᷓ; emit male fecit.
Si ab ignoꝛante res emit multo minoꝛi pᷣcio ꝙᷓ vale⸗
bant.ſi ſcienter hoc fecit moꝛ.p.⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si pecuniã artiſici ad exercenduʒ dedit hoc pacto ⁊ in
tentione vt in oi euentu capitale ſit ſaluum vt aliquaʒ
lucri partẽ haberetvſurã cõiſit vt ĩ.c.pleriqʒ.xiiij.q.3.
Si cũ aliquo a iqð fecit baratũ:⁊ ſua multo magis ap/
pꝛetiauit qᷓ erant alterius:iniuſtitie crimen comiſit:⁊
moꝛ.p.mſi ⁊ alter eãdem ſibi iniuſtitiam feciſſet.
Si ſocios in cõi ſocietate decepit:retinens ſibi aliqð lu
crum moꝛ. p. 2 ſatiſfacere tenetur niſi certus fuiſſet ð
uloꝛum deceptione.
Si i reb ſocietatis nõ ita diligẽs fuit ſi᷑ debebat.g.p.

.
*

“ Be mercatot.
Si exercuit mercaturaʒ que de ſui natura illicita erat⸗ Giol
nõ excuſatur a moꝛtali:qꝛ quecunqʒ peccata que earũ Ilpecl

occaſione facta fuere eideʒ aſcribunt᷑.ij.q.i.Nouum.
Si fraudauit vel fraudari fecit iuſtas briige e peda ⸗ 8
gia dicens vnam rez aliam eſſe: vel aliud eſſe pondus nlls⸗
7 ſimilia qꝛ vltra moꝛtale tenetur ſatiſfacre. uni
Si falſas expendidit monetas moꝛtaliter.. Siepſte
Siiullas totundit quia vltra moꝛtale in max imam in- locin
currit pnaaeem. lanns:
Si aliquã fraudulentã fecit ſccuritateʒ peccatum eſt: meree
aſſecurando aũt merces per marevel per terrã ſi ali- nſef
gd inde recipit non eſt malum qꝛ ſe periculo exponit. Ilte
Si traudem in ponderibus ⁊ menſuris fecit moꝛ.p.? Giſten
ſatiſfacere tenetur aut amoꝛe dei erogre. vehe
Si pꝛo rebus acceptis ſuis creditoꝛibus in termino ? Sinnale⸗
loco non ſoluit ad ſuum intereſſe teneter. nsa
Si ſuis mercenarijs mercedem laboꝛum ſuoꝛum red dwün
dere diſtulit vltra terminũ ſuuʒ aut eis aligd de p̃ᷣcio Slam
qguento ſubtraxit:vel eiſ aliqd falſuʒ dedit ſatiſt.tenet᷑. ai
Si eis nõ dedit pecunias vt pꝛomiſerat.ſed pannũ ſy Sſen
ricum vinũ bladũ ⁊ ſimilia.illicite egit maxie ſi con nrori
tra eoꝛum voluntateʒ ⁊ damnuʒ id fececeit. priuati
Si mercaturꝗ exercuit diebus feſtiuis moꝛ.p.niſi fuii
ſent nundine:qꝛ illo tunc audita miſſa liceet. Siſee
Si a diebus feſtiuis ratiocinia fecit vel ſieri madauit. fonp
aut litteras multas ſcripſit ⁊ nũcios citro vltroqʒ ma niinlen
dauit.m. p.niſi magna fuiſſʒ debitoꝝ necefntas. iannf⸗
Si in loco ſacro emit vł vẽdidit male vtiqʒ fecit cũ oio unel
ſit phibitum:vt.xlij.di.c.Non opp. ceas
Si negociando vſus fuit mendacijs piurijs iuramen entert
tis ⁊ deceptionibus q; in vltimo ſemꝑ eſt moꝛtale.in Biinar
alijs vero aliquãdo eſt moꝛtale ⁊ aliquando veniale. ürt

.
eari
num.
peckh

ns

min⸗

umeſt

jſial⸗

tpont.
ne

iinoe

nnd
ehei⸗

müß
ſmn

Henet.

Be mercatoꝛe. lxij
Sipꝑplucrũ ſcienter ſe moꝛtis ꝑiculo ſe expoſuit.m.p.
Si pecumã aliqũ ſub noĩe depoſiti accepit reſpõſu.de
poſitario ſex ꝓ cẽtenario ⁊ inde ipſe ex illis lucratꝰẽ in
malis ↄᷣctibꝰ.x.⁊ plꝰ ꝓ cẽtenario duo comiſit moꝛtalia
vnum in mutuando ⁊ aliud in vſuram accipiendo.
St exiſtens in aliqua ciuitate oĩs inarrauit vel emit i⸗/
lius ciuitatis mercaturas.vtputa aromata.cotonum.
lanas:ſyricũ:ceram ⁊ ſimilia ex eo ꝙ audiuit ſimues
merces illuc venientes foꝛe demerſas grauiter pecca
uit ⁊ ᷣm leges exilij pena mulctandus eſſet.
Si res raptas ꝑ mare vel ꝑ terraʒ emit reſtitue.tenet᷑.
Si ſcienter maloꝛum contractuuʒ mediatoꝛ fuit moꝛ.
p.⁊ ipſe de ſuo leſis ſatiſfacere tenetur.
Si in alijs ↄtractibus mediatoꝛ fuit.puta vendẽdi do
mos.agros.pannos.aĩalia ⁊ ſimilia.⁊ emptoꝛi ac ven
ditoꝛi male cõſuluit tenetur ſatiſfacere.
Si ẽt matrimonioꝝ mediatoꝛ fuit.⁊ multa ibidem mẽ
dacia i pꝛeiudiciũ alterius partis dixit. moꝛ.ſemp.p.
Si ſe ad partes longinquas ꝑ malta ißs abſentauit ?
vxoꝛẽ iuuenẽ dimiſit.non videt᷑ excuſari a moꝛtali ꝑp
pꝛiuationem pꝛolis ac qꝛ vxoꝛi oecaſionẽ mali pᷣſtitit.
Ab Artiſice 2 echanico.
Si fec artẽ oĩno illicitã vt thaxillos facere ſᷣuire vſura
rio vł pyratis ĩ arte ſua.aut militi i iiuſto bellovł leno
ni in lenocio.m.p.nec abſoluẽdus ẽ niſi oĩno dimittat.
Si artiſicium aliquod fecit qð ⁊ ad bonum ⁊ ad malũ
vſum eſt indifferens.vt facere balliſtas ſagittas lanꝰ
ceas.gladios.venena.⁊ ſimilia ſi ea ad maluʒ ſineʒ ſci
enter fecit moꝛtaliter.p.vt.ij.q.i.c. Notum.,.
Si in arte ſua mendacia ſcienter dixit aſſerendo ſe ĩta
li arte foꝛe peritiſſimum ſi ex tali ignoꝛantia aliquem
leſit moꝛtaliter.p.⁊ oino leſis ſatiſtacere tenetur.

Be LZaniſice.
Si et arte ſua medatia dixit.ſi ex hoc nõ ttendebat ne⸗

minẽ nocere.ſ ſe indemnẽ cuſtodire veniale fuiſſet ſʒ
qñ talia ĩ ꝓſuetudinẽ ðduxit moꝛ.ſemp ẽ ſᷣʒ hoſtien.

Si adinuenit modum falſandi menſuras vel põdera.
? illis vſus fuit moꝛ.p.⁊ ſemp⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si huũectauit mercesvt põderoſioẽs eẽnt.m.p.⁊ tenet᷑
Si alioꝝ exercitia vel opa aut merces diffamauit. vt
ſua meliꝰ vẽderet ⁊ ad ſuã apothecaʒ traberet.
Si nouitatum inuentoꝛ fuit ⁊ alijs peccandi occaſio⸗
nem dedit. ſᷣm tho.

Si aliquem in arte ſua decepit.quivʒ ſue ſidei ſideliter

ſe comiſit moꝛ.p.⁊ ſatiſfacere tenetur.

Si ſignum alterius artiſicis noiati ſibi aſſumpſit cum
ipſe non fuiſſet ita bonus grauiter peccauit pꝛopter
deceptionem vt dictum eſt ſupꝛa in ramis auaritie.

¶ A lanifice aüt quere.

Si dolũ Iĩ arte ſua aliañ fecit nõ faciẽdo panos iĩ ſua bo

nitate.⁊ eos tanqᷓ pᷣcioſos vendẽdo ſatiſfacere tenet᷑.

Si eos debito mõ tingere nõ fecit.aut eoꝝ tincturas

ſophiſticauit. qꝛ vltra moꝛ. ? leſis ſatiſfacere tenet᷑.

Si pãnos vltra mẽſurã artis trahere fecit.⁊ eos ꝓ bo

na mẽſura vendidit. leſo ſatiſfacere tenetur.

Si caligas vel alias veſtes vendidit de pano nõ bal/

dneato cũ magno ementium incomodo graniſſime.p.
tuʒ pp dãnũt tuʒ etiã pꝑ ementiuʒ perturbationem.

Si vendidit pãnos ad tyratoꝛium laceratos aut male

textos ⁊ huiuſmõi pꝛo boms occultans eoꝝ defectus
quia vltra moꝛ.tenetur ſatiſfacere.
Si tradendo lanã ad ſilandũ dedit.xiij.oncias pꝛo li-
bꝛa male fecit:⁊ ſatiſfacere tenet᷑ mſi talis ſit mos.
Si dedit laboꝛatoꝛibꝰ ſolutionè ſᷣʒ cõuentiones inter
ipſos pactas vel diminutas aut dedit panẽ ⁊ vinum

ſeen
Sinnt
Siopẽ
Giife
ſnem
lit.
Sive⸗
mor.

Sien
ſticos
Giemi
Slafin
Gilven
che
wone
Sien
fobe
Gi⸗
Siin⸗
cos
Gice
Simo
aßn

iöle

Sie⸗
iizo
Diglio
ethere
Didic
Nin⸗

ne⸗
ſerß
jen.
dera.
wr.
enet
t

aſio⸗
delte

c
ppter
lte,
nabo
enet.

turas
et

bi⸗

ne

olͦ
6,
nter
um

BDe Auriſice ⁊ ferra. lxiij
ſen pannum ⁊ ſimilia.aut aliquid decerpſit de ponde
re eoꝛum laboꝛis iniuſte egit ⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si in textura pannoꝝ aliam ſpeciem lane miſcuit.
Si oparijs ⁊ creditoꝛibꝰ ſuis debita ⁊ mercedẽ ſolue
St i feſtis lanã lauare ⁊ ad ſolẽ extẽdere re diſtulit.
ſine magna neceſſitate fec̃.⁊ iuſtas gabellas frauda/
unit. Ab auriſice ⁊ ferrario.
Si vẽdidit aurũ vł argẽtũ alchimicũ ꝓ vero:qꝛ vltra
moꝛ.tenet᷑ dãniſicatis ſatiſfacer̃ ſʒ tho.veꝝ ſᷣʒ quoſdã

doctoĩs:ſi poſſʒ expẽdi ſine aliqᷓ falſitate foꝛme ñ pec

Si emit calices ſacroſ ñ ꝗflatos ⁊ alios ecclia caret
ſticos theſauroſqꝛ ñ lʒ cũ ꝓhibitũ ſit vt.io.q.ꝛ.c.ᷣ ius.
Si emit aliꝗd furatũ.vt annulos zonas cyfos ⁊ ſilia.

Si ↄflauit vel totõdit monetas.qꝛ graue peccatuʒ eſt.

Si vendidit lapides annuloꝝ vel iocaliũ falſos pꝛo p
cioſis ⁊ bonis:vel aliud in operibꝰ ſuis occultauit.vt
ponderoſioꝛes eẽnt:qꝛ vltra moꝛ. ſatiſfacere tenetur.
Si emit lapides pꝛecioſos pꝛo vilibus ab his g igno
rabant ſatiſfacere tenetur.
Si ipᷣe cãpſoꝛis officiũ exercuit.qꝛ oino non licet.
Si in vendendo ⁊ emendo dedit vnicuiqʒ; ſuum pon

dus vel non ſeruauit iuſtitiam

Si cudit monetã ſine licentia pꝛincipis moꝛ.p.
Si monetam eneam inaurauit vel inargentauit moꝛ.

p. ?7 m leges multipliciter deberet puniri.

Si ð laboꝛibꝰ ſuis exceffiuũ extoꝛſit pᷣti ſatiſfa.tenet᷑.
Si ad deceptiones ⁊ fraudes multum inſudauitt.

Si i zonis ⁊ alijs rebꝰ ihoneſta ſculpſit.qꝛ graue.p.eſt.

Si alioꝝ artiſicũ oꝑa vel inſigna vituꝑauit.⁊ ſua ſuper
ethera extulit male fecit.⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si diſcipulos ſuos pꝛout pꝛomiſit non ſideliter inſtru
xit in ipſa arte ac eos inhoneſte tractauit.

Si gabellas fraudauit dei fraudari fecit moꝛ.p.⁊ ſatii
facere oĩno tenet᷑. HMã ſiles ꝑꝑ comoditatẽ entaͤct
rres ptioſas. de facili i hũc erroꝛẽ ſepe cadũt.
SDi ferrũ ꝓ calibe vididit.cũ ſit ferrarius tenetur.
Si fecit claues a ſciẽter volẽtibꝰ furari.moꝛ...
Si ẽt alia iſtrumẽta fecit ad aperiẽduzʒ hoſtia vel cap
ſas moꝛ. b. cũ ſcieret aut dubitaret de malo.
A Tabernario ⁊ hoſpite.

Si vẽdiditvnã ſpeciẽ vini p alia.⁊ ill cũ aqua miſcuit

aut nouũ ꝓ veterivẽdiditvlł iĩ eo aligd miſcuit nociuũ
Si ðbitas nõ ðdit mẽſuras.qꝛ ⁊.m.p.⁊ tenet᷑ ſatiſfacet
Sitotũ vinũ nõ aſignauit gabelle.⁊ ſi ſuo iuramẽto di
xit vas nõ eſſe maioꝛis capacitatis. vltra moꝛ. ſatiſfa

Sicarnes vni ſpeciei dixit eẽ alterius. ⸗cere tenet᷑.

Et comeſtibilia iaʒ vẽdita furti hoſpitibꝰ ſubtraxit.
Si fenũ ⁊ bladũ de nocte equis ſubtraxit.vel quid ali
ud hoſpitibus ſubtraxit vel furatus eſt.
Si culpa ſua pdidit ſibi ĩ cuſtodia tradita.qꝛ ſi res vt
Dcũz c. z. iauaritia regrebãt diligẽtẽ cuſtodiaã ſatiſ.ten.
Si dieb' ſeſtiuis pꝛincipaliter ꝑp lucrũ vedidit no
rans de miſſa nec de alijs diuinis.mnoꝛ.p.

Si vẽdidit ſciẽter vinũ ſe iebꝛiare voletib'. moꝛ. p.

Si pp lucruʒ pᷣncipalit᷑ tenuit malas feminas Dies
aleaꝝ latrones bãnitos ⁊ ribaldos ac barros.atq; eis
malefaciendi occaſionẽ pꝛeſtitit oium pctõꝝ ſuoꝛuʒz
particeps efficitur. vt.ij.q.i.c. Notum.
Si carius peregrinis ⁊ ignotis vẽdidit.quia piecipue

eis pꝛohibitũ eſt. vt extra de Emp.⁊ vendi.c.eii.

Si hoſpitium ſuum non ſernauit mundum. .
Si aliqñ fuit in ſuſpitione moꝛbi pꝛopter cupicitatem
hoſpicium viatoꝛibus apperuit.moꝛtaliſſime.p.
Si viatoꝛes ab hoſpitijs alioꝝ deuianit vel ſubtraxit
diſfamando vel vllipendendo eoꝝ hoſpitia moꝛp.

giole

Biecuo

Etſip
cuctort
Siequn
nicidͤit

Biequo

ganec
Gieqo
lisad

Apan

biccren
Gihini
aſet
(Gar
Lide
lbor
ſtas
Giive
Gilan
iop⸗
danike
didic⸗
Nuit
Siglie
(ali
Sper

iya

ie
dpve
honet

kſat
ltäct

f.

p

genn
hociun

iſcer

niodi
Nniſſn
cne.
rit,
da

N
ten.

SNüu

9.
ſuts
gas
N;

ine
un

,

nert

19

Si collocauiti lateter malas feias Ilectis hoſpitu. m.
Si equos vicioſoſtrãſeũtibꝰ fraudulẽt locauit.m.p.
Et ſi pp hoc aliquod notabile damnũ ſubſecutũ ẽ cõ
ductoꝛi reſicere tenet᷑.vltra moꝛtale.p.cõmiſſum.
Si equuʒ vicioſuʒ vel defectuoſuʒ ignoꝛãte emptoꝛe
vẽdidit mercatũ reſſcidere tenet᷑ ?⁊ damnũ reſarcire.
Si equos locauit carius qᷓ debebat viatoꝛibꝰ in ma⸗
gna neceſſitate conſtitutis grauiter.p.
Si equos ſibi ſidelit᷑ comiſſos male tractauit.aut eos
alijs ad naulum locauit ſatiſfacere tenetur.
A ſutoꝛe quere.

Si pp cupiditatẽ młta ꝓmiſit facere que oino ſciebat

pficere nõ poſſe.male facit ⁊ grauiſſime peccat.

Si pãnũ ſyricuʒ telã bombicèẽ ⁊ ſimilia furatꝰ fuit.m.
Pi. 7 ſatiſfacere tenet. niſi ad minimuz fuiſſz. vel niſi fe

ciſſet pꝛo ſatiſſacione ſue mercedis.

Si dieb“ feſtiuis ⁊ eoꝝ vigilijs vſqʒ ad media noctez

laboꝛauit vel laboꝛare fecit niſi fuerit maxima neceſ
ſitas a moꝛtali non excuſatur.
Si iueſtiendo mulieres inhoneſte ſe habuit moꝛ. p.
Si ĩ arte ſua nouaſ poꝛtaturas ⁊ minꝰ hõeſtaſadiuẽit
Si pꝑp ignoꝛãtiã veſtes ðſt ruxit.qꝛ de dano ? itereſſe
dãniſicatis ſatiſfaeere tenet᷑.vt i.c. 2ſuluiſti. ij. q. v.
Si diſciplos aut famlłos mercede gductos nõ ſidelit᷑
docuit aut male tractauit ł ñ ſoluit qꝛ vltra.p.ſatiſ.te.
Si alioꝝ veſtes pignoꝛauit aut alicui accomodauit..
cũ aliquo ſuo bñſicio ſatiſf. luc.pceptũ r̃ſtituer̃ ten.

Si p erroꝛẽ alicuiꝰ veſtẽ alteri ðdit ñ excuſat᷑ ſʒ tenet᷑.
Si valde impaciens circa opus ſuũ fuit.⁊ pp hoc ſe/

Lin deuz ⁊ ſanctos ac magiſtruʒ ſuuʒ blaſftemauit.
i pueros quos conduxit grauiter pcuſſit.atqʒ eis in
honeſta dixit. 7 maledixii.ac blaſtemauit.

Ab agricollis 1⁊ ruraliuus.
Si pꝛopter damna alijs illata aliquomodo fnit exct⸗
catus.aut cum excõmunicatis ſcienter participauit.
Si oĩ anno ꝓfeſſus eſt cõionem ſanctam recepit.ac pe
nitentias ſibi iniunctas a cõfeſſoꝛibus integre ꝑfecit
Si dieb feſtius miſſaʒ pᷣtermiſit ⁊ laboꝛauit? labo-
Si afi matꝰc ⁊ ſuos ↄfirmari fec.qꝛ tenet. ⸗rar fec.
Si decias obitas nõ ſoluit ⁊ ð bõis nõ ðdit qꝛ moꝛ.p.
Si parrochiano ſuo inobediẽs fuit i his que dei ſunt
vel ei detraxit aut maledixit:aut cõmunicatus eſt.

Si ð agris vicinoꝝ ſuoꝝ aliꝗd furatꝰẽ ⁊ maioꝛa furã⸗

di intẽtionẽ habuit.m. p.⁊ totiẽs quotiẽs ⁊ tene᷑ reſti.
Si ſua aialia in alienis pꝛatis ⁊ agris ad paſcenduʒ mi
ſit:aut ea ſine cuſtodia emiſit: cuʒ multo dãno ꝓximi
ſni:qꝛ vltra peccatum ſatiſfacere tenetunr.
Si alioꝝ aialia ſibi dãnũ inferẽtia interfec vkł intoxica
nit:aut grauit᷑ vulnerauit:qꝛ vltra.p.damm extimatio
nez reſarcire tenet᷑: vt ex. de iniurijs ⁊ dã.da.c.ſi lepit.
Si nocuit vicino ſuo per ſe vel per familiam ſuaʒ fran

gẽdo ſepes ⁊ ſuccidendo arboꝛes ⁊ nemoꝛa:aut aquã

furtiue de nocte aufferendo. ð)
Si terminoſagroꝝ mutauit:vł aligꝗd ð agro vicini ſui
ademit ⁊ ſuo addidit:qꝛ i oibꝰ ſatiſfa.tenet᷑ alr abſol-⸗
Si poſſeſſões dñoꝝ ſuoꝝ nõ bene tra⸗ /uẽdus nõẽ.
ctauit: ? eis fructꝰ ſuos itegre ñ reddidit ſatiſfa.tenet᷑.
Si boues dnoꝝ ſuoꝛũ nõ bene tractauit nimis fatigan
do:⁊ de eis curam non habendo ſatiſfacere tenetur.
Siarboꝛes dni ſui ex poſſeffione ſua ſine lnia ſuccidit.
Si aialia tenẽs ad ſocidũ:nõ rñdit itegre de lana caſeo
ſetibꝰ ⁊ huiuſ.dñis ſuiſ:qꝛ vltra furtũ moꝛ.ſatiſf.tenet
Si ð tẽpeſtatibꝰalijſqʒ flagelliſ nimiũ ipaciẽs fuit ⁊ ꝑpꝑp
hoc de deo turpia dixit: qꝛ ſi deliberate ea dixit.m.p.
Si in laboꝛibus ⁊ cũ iumeutis ſuis ipatiens ſuit ſemꝑ

/

rcöt⸗
Gu.
ee
ſectt
lbo⸗
ſec,
dp.
ſm
t.
furi⸗
reſti
mi
imi

ice
mnio
leßt.
n
1
iiii
ot.
cnet.
tigan
en.
cacit
1cni⸗
nnc⸗
n
ee

Ab agricolis. lxv

maledicẽdo:iurãdo:ac blaſfemãdo.⁊ turpia dicẽdo.
Si teſtimonium falſum quoquomodo pꝛotulit.qꝛ non
eſt abſoluendus cũ ſit caſus epᷣ̃ał niſi oĩo ſatiſfaciat.

Si nimiũ iuidioſus fuit ⁊ ppea vicios iiuſte accuſar̃ ñ

erubuit.vʒ apð officiales ſuos vltra.m.ſatiſta.tenet᷑.
Si ñ gubernauit bñ failiã ſuã ſʒ pᷣcepta ði ⁊ ſan.ec.ro.
Si ſuo ſacerdoti apꝛeciatiue aligd ðdit p mifſis pnia.
bñdictõe nuptiaꝝ baptiſ.⁊ extre.vnc.ſymõiã comiſit
Si aliquas falſas hũit ſuꝑſtitões ñ ẽ abſoluẽdꝰniſi oĩo
dimittat. ess ⁊.n.ſupſtitões nũeratas hẽs.S.i.i.leg.pᷣ.
Siadactꝰad diurnos laboꝛes nõ ſidelit᷑ ⁊ ſolicite labo
rauit.ſʒ ſepiꝰpauſauit ⁊ cõeſtões lõgas fec̃ ſatiſfa.te-/
net᷑.lʒ pauciffimi ð HG̊ vnqᷓ ſibi ↄſciaʒ vllã facer̃ velit.

Si ſeruiens alicui magiſtro aliꝗd ſibi occulte ſubtra-

xit ſatiſfacere tenetur.
Si potius voluit eẽ mendicus ⁊ miſer qᷓ; laborare.
Sed ⁊ ð eox rixis ↄtẽtiõibꝰ maledictionibus ebꝛieta/
tibus luxurijs choꝛeis ꝑpiurijs iuramentis imune/
rabilibuſqʒ mendatijs ac inhoneſtiſſimis verbis cũ
oĩ diligentia inquirere debes:qꝛ ruſticoꝝ vt plurimũ
vita i talibus ifectaẽ᷑. Atqʒ de eoꝝ arrogãtijs.qꝛ i his
impudentiffimi vt plurimuʒz ſunt vt ẽt h diſt. xli. F. i.
Si facta ſue cõitatis ꝑtractauit ⁊ in his iſidelit᷑ ſe hũit
quottidie comedẽdo ⁊ litigãdi occaſiões ſempꝑ q̃rẽdo
vbi ſi expẽdit vnũ dixit ſe quatuoꝛ expẽdiſſe.Et ſi pp
hoc ſibi bona cõitatis vſurpauit ſatiſfacere tenerur.
Si ex culpa ſua.ipſa ſua cõitas in generali vel ſpeciali
damniſicata fuit vltra.p.ſatiſfacere tenetur.
Si ſine aliqua neceſ.ſʒ pꝛo factis ſuis ſup expenſis ſue
cõitatis abſens ſtetit vltra.p.tenet᷑ ipᷣi cõitati ſatiſfa.
, A datiarijs vero.
Si icãtanit gabellas ſeu datia illicita male vtiqʒ fec eo
KR

qꝛ ð iur diuſo canõicoqʒ ac ciuili ſi fpꝛobata niſi ex lõ

ga aſuetudie aut ab ĩpatoꝛ fuiſſẽt ꝓbata qꝛ ſi tales ga

bellas exegit vltra moꝛ.ẽ excõicatꝰ? ẽt reſtituer̃ tenet᷑

Si ab eccłaſticis ꝑſonis ꝗbuſcũqʒ ð rebꝰ ad vſuʒ ſũuũun

ptinentib gabellas exegit excõicatꝰ eſt ipſo facto vt
dictũ ẽ.S. nec põt abſolui niſi facta reſtitutione.
Si ẽt exegit gabellã a laycis ð rebꝰ quas poꝛtãt ꝓ vſu

ſuo male feẽ niſi ſit appꝛobata ↄſuetudo ad bonũ cõe

Si extoꝛſit gabellã de rebus quibuſ ſolui non tenet vł
exegit pluſqᷓ; debuit moꝛ.p.⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si ̊ aliquẽ falſas ⁊ cauilloſas adinuentiões adiuenit
ſ. ꝙ datium frandauerit.qꝛ vltra moꝛ.tenet᷑ ð oĩ dãno
Si tñ accepit penam a fraudantibus gabellã nõ male
fecit.mõ non acceperit vltra id qð ius ſibi concedit.
Si ſocios ſuos aliquo mõ decepit ſurripiendo furtine

pecunias gabelle vł cũ mercatoꝛibus ð aliqua quota
aueniendo pinrius ⁊ falſarius eſt ⁊ ſatiſfacere tenet᷑.

Si exiſtens depoſitarius pecuniarũ gabelle nõ ſideli
ter in omnibus ſe habuit vltra.p. ſatiſfacere tenetur.
Si malos ſtratarios poſuit ꝗ ipedimẽta tranſeuntibꝰ
inferrant grauiter.p. cum talia ſi bi nota erant.

CAl iuuenibꝰtã feminis ꝙ maſ.vſqʒ ad adoleſcẽtiẽã.

Si ſcit ↄfiteoꝛ ðo oĩpotè᷑ti ⁊c. Si pꝛ nĩ ⁊ Aue maria.ſi
ſymbolũ aplłoꝝ.ſ.Credo.Et ſi credit ꝑfecte ea q i eo
ↄtinẽt ſi ct ſcit decẽ pᷣce.leg. Et ſi neſcit iniũge vt oĩo

—

adiſcat arqʒ mãe oqʒ cũ ſigno ſã.cru. qnotidie dicat.

Si ſingulis annis feſſus fuit ſi penitentiam iniũcta,

fecit ⁊ communionem ſanctam recebbit.
Si miſſam ⁊ pꝛedicationes ⁊ alia diuina offi cia diebꝰ
feſtinis cum potuit non libenter audiuit.

Si diehus feſtiuis tẽpus in iocis laſciuijs alijſqʒ mul

tis peccatis ⁊ laſciuij s omnis generis ↄatriuit.

Si ĩ ecc.ſacriſq; locis placitauit aut aliqd ihõeſte egit

ſier
lesga
tenet
Hſui

lxvi
Si aliquẽ ꝑcuſit clericũ ⁊ in minoꝛibꝰ aſtitutũ excõi⸗
catus ẽ.⁊ ſi ꝑcuſio fuit leuiſ abſolui pot ð licentia ep̃ᷣi.
vel niſi ipſe ab clerico pᷣmũ ꝑcuſſus.ad ſe ſuaqʒ de/
fendẽdo repcuſiſſ.qꝛ tũc non fuiſſet excõicatus.ſᷣm
abbatẽ in.c.oliʒ.de ſente.excõi.li.vi.Et eodẽ mõ pꝛo/
uocatus nõ ẽ excõicatus.ſed nec peccauit ꝓcutiẽdo.
Si aliquod monaſteriũ momialiũ ſciens eẽ ꝓhibitum
aliquando ingreſſus eſt in excõcationem incidit.
Si ex mala coꝛruptela ſcienter iurauit vel periurauit
2 mentitus eſt aliquem. ſemper.moꝛ.p.
Si nullam veritatem in os ſuum permittit ſibi inue/
niri ⁊ innumera cum iuramento dixit mendacia.
Si blaſfemauit deum vel ſanctos aliaſq; inferioꝛes
creaturas ac etiã ſeipſum.⁊ magiſtrũ ⁊ parẽtes ſuos
quoſcũqʒ:qꝛ iſta etiam in paruulis ſunt moꝛtalia.
Si nõ honoꝛauit parẽtes ſuos Auos patruos ⁊ magi
ſtros ſuos ⁊ alios antiquos ⁊ honoꝛabiles pſonas.
Si rebellis ⁊ iobediẽs ac ꝓtumax ↄ oẽs fuit ⁊ maxie
matrẽ auiam materterã ⁊c̃.moꝛ pſepe eſt.

Si ſupbe nimis ↄtẽpſit pᷣdictoſ⁊ noluit obedire.moꝛ.

Si in ſcholis alijſqʒ locis inſolens ⁊ rixos. fuit.
fuit ⁊ erga ſocios contumelioſus fuit.
Si maloꝝ repoꝛtatoꝛ fuit.illũ dure repᷣhendere ðbes.
Si alijs detraxit vel detractoꝛes libenter audiuit.
Si innidus vel goloſus ⁊ in victu inoꝛ dinatus fuit
Si cũ lapidibꝰ łniue ł alijs rebꝰ aliquem moleſtauit.
Si legit libẽt vł audiuit libꝛos ihõeſtos ⁊ ꝓhibitos.
Si luſit ad cartas ł taxillos aut ad pugnos ł lapides ⁊
huiꝰ.⁊ ĩ hiſ aliquẽ vłnerauit ł ꝑcumſit.m.p.⁊ totiẽſ.quo.
Si ſemetipᷣʒʒ płries ĩ mltis picuł.m.expoſuit.vʒ natã
do i lociſ ꝑicłoſis.⁊ equoſ furioſos egtãdo⁊ ſilia.m.p.

Si venãdo poꝛcos vel alias feras ad quãdas ſui oſtẽ

k ij

tation ẽt ſe ĩ moꝛtiſ ꝑiculo expoſuit.⁊ ĩ his venationi
bꝰ alioꝝ ſata ↄculcauit vel vaſtauit ⁊ agroꝝ ſepes de⸗
Si aliqð carnale pctm̃ ꝑ ſe.vel cũ pueris -ſtruxit.
aut puellis comiſit.aut ipſe i eodẽ paciens fuit.
Si alicuiꝰ puelle vel ð pluribus philocaptꝰ fuit ⁊ qto
tpe.idẽ dic de puella ⁊ ſi eã cũ ſcãdalo ꝓcando vbiq;
pſecutus fuit.⁊ eã ipudice concupiuit.
Si eam verbis litteriſqʒ ac nuntijs vel munnſculis
ſo licitauit ⁊ nocturnis tempoꝛibus ad eam cum pe-
riculo vite ſue acceſſit.⁊ ſerenatas eidem fecit.
Si ð ea ʒelotipꝰ fuit.ac eã ob rẽ alios odiuit ⁊ ðᷣtraxit.
Si cũ ea loquendo verba impudica ſepius dixit:vt eã
dg peccandum inducere poſſi ſemp moꝛ.p.
Si eam exoſculatus fuit ac alios tactus inhoneſtos
circha illam exercuit.quia ſemper moꝛ.p.
Si donaria multa coꝛꝛupta intentione obtulit.

Si ob amorem uüllius veſtem mutauit virilem vt eam

facilius aloqui poſſet moꝛ.p.

☛

Si his ð cãis tpũs pdidit multũ ꝑ plateas aliaqʒ loca

gironagãdo ꝓcãdo ⁊ multa ihõeſta ⁊ ðteſtabilia faci
noꝛa quotidie dicẽdo ⁊ faciẽdo ac tãqᷓ iſenſat vbiqʒ
clamãdo ⁊ multa dãna ⁊ ipedimẽta alijs iferendo.
Si ꝓmiſit alicui adoleſcẽtule eã neſciẽtibꝰ parentibꝰ
accipere ĩ vxoꝛt᷑ ⁊ ſi clandeſtine ꝑ vᷣba ð pnti ↄxit.
Si multa vota emiſit que non impleuit.
Si ſe fecit laruam ſen maſcharam cuʒ moleſtia ⁊ ma
lo exemplo multoꝛum.⁊ ſi induit ſe in habitu religio
ſo.⁊ pꝛedicando vilipendit ſacram ſcripturam.
Si multas fecit incantantiones ⁊ auguria.
Si ipꝛeſſit in terra vel i lapide humi poſito ſignũ cru
cis qꝛ male fecit ⁊ grauiſſima pena veniret punicdus

Si noluit aligd adiſcere vel o ꝑari ⁊ nimium fuit ne

gliges ad oꝛãdũ i mane⁊ ſero⁊ ſi nimiũ i lecto ſtetit

Siin
Am
Gico
prob

coicad
gucto
ach
fraa
ſeng
paler
lution
triape
oi
facnr
camt
Cano
hiſin
ytne
turg
he de
tercih
bosß

lalse
miſe
gentn
tniben

kapt
Cann

S lxvij
Si impꝛecatus fuit moꝛtem vel aliquod malum patri
⁊ matri aut ſoꝛoꝛibus ⁊ fratribus.
Si cominatus fuit percutere patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ eis vᷣba
pꝛobꝛoſa petulanter reſpondit.
Q¶ Ac ſic tandem hic finis erit
CPoſtremo hic quaſdã abſolutionũ foꝛmas taʒ ex
cõicationũ maioꝝ ⁊ minoꝝ qᷓ; alioꝝ pctõꝝ habentium
auctoꝛitatẽ eligẽdi ſibi ↄfeſſoꝛeʒ ꝗ eos abſoluãt a pena
⁊ a culpa ſemel i vita ⁊ i articulo moꝛtis diſtinctas in/
fra apponemus.Et nota pꝛimo ꝓ abſolutio a peccatis
ſempꝑ dʒ eſſe abſoluta ⁊ noncõditionalis qꝛ aliter non
valeret vt habet᷑ extra ð re.iur.li.vi.c.actus. In abſo⸗
lutione vero ab excõicatiõe debes quaʒ maxie ſᷣuare
tria pꝛo vt canonũ iura exigũt:pᷣmo vt exigas ab excõi
cato iura mẽtũ ꝙ parer̃ ðbeat mãdatiſtuis.ſᷣo vt iuxta
facultateſ ſuas ſuficiẽtẽ leſis pᷣſtet emẽdẽ.iij.vt facias
eum iurare ſeu pꝛomittere ne de cetero contra illum
canonẽ veniat j quẽ faciendo icurrit in cenſuram illã
niſi in caſibus a iure cuiqʒ conceſſis. Sic.n.iura volũt
vt nemini aufferratur iuris beneſiciũ.Quartus addi
tur ꝙ ðbes abſoluer̃᷑ excõicatũ cũ aliquo pſalmo ⁊ oꝛo
ne dñica ⁊ alijs foꝛmis ↄſuetis.vʒ verberando eũ leui
ter cũ vᷣga aut cũ coꝛꝛigia.ſed id tantũ modo i homini
bus vᷣuat᷑ in feminis vero minime ᷣuandum eſt.
CFoꝛma itaqʒ abſolutionis que cõiter ab oibus ſᷣuat
talis eſſe dʒ:in pᷣmis dicas miſereat᷑ tui oiĩpotẽs ðs ⁊ di
miſſis oĩbus pctis tuis ꝓducat te invitã eternã.Indul
gentiaʒ ⁊ abſolutionẽ ⁊ remiſſionẽ oĩuʒ peccatoꝝ tuoꝝ
tribuat tibi omnipotens⁊ miſericoꝛs dñs. Amen.
¶Abſoluo te aviculo excõicatiõis maioꝛis ⁊ mioꝛis
⁊ a ꝑticipatiõe excõicatoꝝ.⁊ reſtituo te vnitati ⁊ ſcis ſa
cramẽtis eccleſie. In noie pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpuᷣs ſcti amen.

Iten dominus Jeſus xp̃s p ſuã ſanctiffmã paſſiones

te abſoluat:⁊ ego auctoꝛitate qua fungoꝛ te abſoluo ab

oibus pctis tuis mihi vere ↄfeſfiſ ↄtritiſ⁊ oblitis ⁊ oĩa
bona que feciſti ⁊ facturꝰ es.⁊? oĩa mala pateris ⁊ patie

ris ſint ad laudem ⁊ dei ⁊ in remiffione peccatoꝝ tuoꝝ.
Aade in pace ⁊ noli amplius peccare: In nomine pa-
tris ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti amen.
CEt tüc poſt increpationẽ de peccatis ſuis cõdignaʒ
ſeu exhoꝛtationẽ pijentiſſimã pꝛout neceſſitas expoſtu
labit penitẽtiã leueʒ.vt puta pater ⁊ aue maria ſiue alið
quidpiam leue qᷓᷓ poſſit gfeſtiʒ ante recidiuationẽ exple

re pꝛo ſacramentali pnia impones. NPoſtmodũ aliam

eidẽ impone qᷓ;ᷓ veriſimiliter etiaʒ euz implere credas.

Aerũ eideʒ bonũ eſſet notiſicare penitentiaʒ quas ᷣm

iura canonũ mereret᷑. vt animaduertat grauitateʒ pec
catoꝛum ſuoꝛum periculumqʒ anime nne.
CFoꝛma abſolutionis a pena ⁊ a culpa.ſ.pꝛo his qii
habent bullas domini pape:ꝙ poſſint abſolui ſemel in

vita ⁊ in articulo moꝛtis a quolibet cõfeſſoꝛe ab oĩbus
peccatis quãtũcunqʒ enoꝛmibus. Et pꝛimo dicat:mi-
ſereatur tui ⁊c. Indulgentiam ⁊ abſolutionem ⁊c̃.

CEgo auctoꝛitate dei oĩpotentis ⁊ apoſtoloꝝ eins pe

tri?⁊ pauli ac ſanctiſſimi dni noſtri pape.M.in hac par/

te tibi conceſſa ⁊ mihbi comiſſa:⁊ inquãtuʒ claues eccle
ſie ſe extendunt. abſoluo te ab oĩ vinculo Excõmunica
tõis maioꝛiſ⁊ minoꝛis ſi quã incurriſti ⁊ reſtitno tevni
tati fideliuz ac ſctis ſacramẽtis eccleſie vel ſnia ſuſpen

ſionis ⁊ interdicti ⁊ reſtituo te vnioni ⁊ participationi

ſideliũ. In noĩe patris ⁊ ſilij ⁊ ſpũs ſancti.Iterũ eades
auctoꝛitate tibi hac vice conceſſa ? mihi comiſſa te ab-
ſoluo ab omnibꝰpeccatis tuis yfeſſis ↄtritis ⁊ oblitis ⁊
a tranſgreſſione ſtatutoꝝ tuoꝝ ꝑ te ꝑpetratis quoquo/
modoa die natiuitatis tue vſq; in pꝛeſentẽ hoꝛã.Et vl

—

lx viij
tra eadẽ quoqʒ auctoꝛitate ⁊ ptãte abſoluo te cũ plena/
ria indulgentia ⁊ remiſſiõe ab oibus penis in purgato
rio tibi debitis ꝑꝑp culpas ãs deũ creatoꝛẽ tuũ tuãqʒ
aĩiam ac ꝓximũ tuũ comiſiſti:⁊ reſtituo te illi innocẽtie
in qua eras quãdo baptizatus fuiſti. In nomine patris
2 filij ⁊ ſpũs ſancti:amẽ.Si vo hatx vice nõ moꝛieris re
ſeruo tibi plenariã indulgentiã ꝓceſſaʒ tibi a dño papa
ꝓ vltimo tue moꝛtis arti.vt ĩ ea indulgẽtia ↄtinet᷑.
CMogdus abſoluẽdi excõicatum maioꝛi excõicatiõe
ab hñte auctoꝛitatẽ id faciẽdi.pᷣ ↄfeſſoꝛ exigat ab eo ea
q̃ paulo dicta ſunt.vt iuret ſtare ⁊c̃.deinde modũ iſtuʒ
ↄſuetũ ſᷣnet.pᷣ ðnudatis eiꝰ humeris ſi ẽ vir ꝑcuciat eũ
virga vł coꝛrigia dicẽdo pſalmũ miſerere totũ cũ glłia
pꝛi.vł aliuʒ pſalmũ ex penitẽtialibꝰ dando ad quẽlibet

vᷣſuz. Poſtea kiriel.xpᷣeł.kirieł.pꝛ nr̃ ⁊ aue:Saluũ fac

ſeruuʒ tuuz. R. deꝰ meus ſpanteʒ in te.v.Eſto ei turris
foꝛtitudinis. G. A facie inimici.v. Nihil pꝛoſiciat ini-
micus in eo.H. Et ſiliꝰ inigtatis nõ apponat nocere ei.
v. DBomine exaudi oꝛationez. E. Et clamoꝛ meus ad
te veniat.ðv.dñs vobiſcũ.R.Et cum ſpiritu tuo. or̃o.
CBeꝰ cni ꝓpꝛiũ ẽ mipᷣeri ſemꝑ ⁊ pcere ſuſcipe depᷣca
tionè m:eã:vt hũc famulũ tuũ quẽ excõicatiõiſ cathena
ↄſtringit:miſᷣatio tue pietatis abſoluat:ꝑ xpᷣʒ dñʒ nr̃m.
CBßs nr ieſus xpᷣs ꝑ ſuã ſctiſſmaʒ paſſionẽ te abſol
uat:⁊ ego auẽtate mihi in hac parte aceſſa te abſoluo a
vinculo excõicationiſ qᷓ; incuriſti ꝑ taleʒ defectũ:⁊ reſti
tuo te ſacram̃tis eccleſie:in noĩe pꝛis ⁊ filij ſpiritus ſan
cti.amen. CAel ita dices.
CAbſoluo te a vinculo huiꝰexcõicatiõis q;ᷓ mihi nũc
ↄfeſſus es:ac alia ſi teneriſ inqtuʒ ðbeo ⁊ poſſuʒ ⁊ reſti
tuo te eccłiaſticis ſacr̃is:in noie pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpᷣs ſcti.
CImpꝛeſſum AVenetijs ꝑ Bernardinuʒ Benaliũ.

.
4
4
*

—— S

Nrelvt.
Nvi.

ar. xAlvi.
r xlvi
relyij.
.xlvih.
rlvii.
vuii.
Mumos
r. piti.
car li.
Corly.
ar. pi.
I.vj.
rlvij.
rlviij.
nlwii.
rlvüi.
aarly.
rr ej.
aa i.
i⸗
lri,
rlxiui.
.liij⸗
rlxv.
ſſha
clxy.
nni.
raſati
rlevii.

WVerſuaſio. 5.
CIncipit nouiffimuʒ Herithoma ſeu interrogatoꝛiũ
a venerãdo pꝛe fratre Jacobophilippo Bergomeſe
doꝛdinis heremitaꝝ nuprime ggeſtũ.

tu pater ꝓfeſſoꝛ cum oĩ charitate:vul
tuſqʒ bylaritate:ac moꝛuʒ grauitate i
terrogabis ↄfiteri volẽteʒ ſi vʒ fuerit
WWtibi incognituſ.de eius patria ſeuciui
tItate:⁊ ſi abs tua iuriſdictõe cognoue
ris eũ alienũ:nullatenꝰ ð illo te itromitteſ:qꝛ nulla pꝛoꝛ
ſus ipſiꝰ foꝛet abſolutio:niſi aut tu:aut ille ſpecialeʒ vel
generalẽ ſuꝑ hoc haberetis auctoꝛitatẽ:vel foꝛet caſus
extreme neceſſitatis. Si vo ð tua fuerit iuriſdictõe:⁊ ti
bi ſimiliter incognitus extiterit:ſcõo ĩterrogabis ð ipſi
us ſtatu:vʒ de ꝓfeſſõe:Be officio:de exercitio:Si vxo

ratus: Si paterfamilias:⁊ qualeʒ quãtamqʒ habeat fa

miliaʒ vel ſi ſubditus ſit Tertio interrogabis ſi ãno ſu
perioꝛe fuerit confeſſus:⁊ a quo ⁊ quã ob cãm ↄſuetuʒ
pꝛetermittit cõfeſſoꝛeʒ:atqʒ ſi eius monita vel peniten
tiã iniunctã i ſtatu ſalutis integre deuoteqʒ adimpleue
rit.Si etiã integre ⁊ cũ debita coꝛdis contritiõe ſua cõ
feſſus fuerit peccata:qꝛ ſi ſecus vt infra dicemꝰ:nulla
pꝛoꝛſus fuiſſet ipſius cõfeſſio. immo ſᷣm oẽs ↄfeffiõem
iterare denuo tenetur. Quarto quoqʒ iterrogabiſ:ſi qð
hʒ manifeſtum peccatũ: vt puta. Si cõcubinarius.Si
lenovel malas circõducat feminas.Si vſurariꝰ.Si lu
ſoꝛ ⁊ publicaʒ tenuerit baratariã vbi infinita ꝓpemodũ

perpetrãtur mala ⁊ peccata. Si odium ? publicas hẽat

inimicitias ⁊ iras. Si deniqʒ alienũ diu retinuerit ⁊ hu
iuſmodi: qꝛ ſi ſic illũ pꝛepeditũ depᷣhẽderis ad atrictio
ueʒz ⁊ ſatiſfactiõem pꝛopoſſe ꝑducere coneris. ſi illla

u pamns quide;

—

Focus O Salance Q

N

Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH wwwW.yXyVMaster. com

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset