Si duas ſoꝛoꝛes vl mrez filiã:aut duas ↄſanguineaſ.
qꝛ ſi id ſcient᷑ fecit pꝛiuat᷑ ᷣm canones ppetuo ↄiugio

2222

7 debet ſibꝛ penitentia.vij.annoʒ.vt.xxxiiij.q.vl.ſi gꝗs

Olo⸗
lins
Bico
nete
Gim⸗
Gia⸗
gloog
Giſae
bid
Him
neo

n
use
gim
guere
gech
Cunn
tecti
Sich
ſce
Giop
tſio

Aer

Rommn
Dimn
Kec⸗
hen
loco
C
aue

uc

ſibosn
ütalsni⸗
to goere
taſtunnt
Neauraſd
lde te
faan.
enemtire
Apetca

fanmsn
oluntaten
güſfmum
h.

ivarc⸗
lbuuſean
ſacocent

ſalgoſon
ndlgnus⸗

iüabuſs

ſiz germa

zingv

endriecſi

ſune⸗
hnuntte
pe,
nnen⸗
go⸗
nlig

Sl cognouit aliquaʒ quas p? aut frat aut ſanguineus

xvi

eius cognouerat ẽt ſi fuiſſet meretrix:inceſtũ comiſit
Si comatrem vel quã in baptiſmo vel in confirmatio
ne tenuerat aut vtramqʒ cognouit:inceſtuarius fuit.
Si matrinam ſuam veleius ſiliam cognouit.
Siadoptiuam ſiliam vei eius filiam cognoutt.
Si cognouit pater vxoꝛẽ adoptiui Rlii:iceſtũ comiſit.
Si ſcienter cognouit filiaſtrã ſuã vltra moꝛ.ampliꝰ de
bitũ abvxo.ſua nõ pᷣt petere extra ð aſa.ſi gꝗs filiaſtrã
Si mulier coniugata permiñi ſe cognoſci a conſangui
neo viri ſui inceſtum comiſit.
Be ſodomisa nunc dicendum eſt:que eſt turpitudo
in maſculuʒ ſeu feminam facta. Et iſtud eſt grauiſſi-
mus oium luxurie petõꝝ vt hr.xxxij.q.vij.capi.vſus.
Si maſculus cum maſcuio turpitudineʒ operatus ſit.
quere quoqʒ ab eo ſi cũ illo:in aliquo cõſanguinitatis
gradu conminctus erat.quia maius peccatum fuiſſet
cum fratre ⁊ conſanguineo qᷓ; cum alijs extraneis pe
te etiam ſi in tali actu fuit agens vel patiens.
Si cũ vxoꝛe ꝓpꝛia vel alia muliere id nephas exercuit:
idẽ pete a muliere ſi hoc a viro vł ab alio viro ꝑtulit.
Si optauit etiam illud ſceluſ comittere ⁊ cum quibus
2 ſi operam dedit illud perſiciendi.

Si ex hoc nephario opere aliquid lucratns eſt conſule

vt ommino eroget quiſquis ille vel ula ſit.
Si mulier cũ muliere hanc turpitudineʒ operata ſit in
Areqʒ qͥ fuerit ila mulier:ſi ſoꝛoꝛ:ſi cognata:ł ↄſangui
nea. Pꝛeterea quere cũ ꝗbus opꝑatsa ſit ſcelus ⁊ quo iĩ
loco ant qua die. ÆaHBe Belſtialitate.
Si cũ aliquo bꝛuto aliqð malũ operat ſit neqʒ opꝰ
ẽ querere cũ quo.ſʒ ſi in feſto ⁊ quotienti.⁊ ſi aliũ ad id
induxiu:cui debet᷑ penuẽctia.vij.an.ſᷣm antiquos cano.

5 —
. .
E. *

Si mulier ſuppoſuit ſe aliquo iumẽto:vel tenuit canes he
in lecto ratione alicnius voluptatis. Sin
— CBe pollutiorz. t
Si ſe coꝛrupitit pꝛopꝛijs mambus vel alio quouis mo Sir
do nõ ſeruato naturalis modo.z quotiès ⁊ ſi in feſtis. ic
Si aliquem ipſe coꝛrumpere fecitvel aliquod animal. Si
Sipermiſit? aliquo vel aliqua coxrumſ.
Sucmna coꝛrumpere fecit feminaʒ aut virum. Gin
Si ex aſpectu viroꝛuʒ vel mulieꝝ ſe coꝛrupit. . d
Si ex tactu viroꝝ ſe coꝛrupit:⁊ libent᷑ ꝑmiſit ſe tangi.
Si ex malis cogitationibus vigilando ſe polluit. ee
Si in ſomnijs aliquã habuit pollutionẽ ⁊ qua ex cauſa
vzʒ ſi ex crapula vel ebꝛietate aut turpi cogitatiõe me ſit
roſa:qꝛ poſſet eſſe ſine pctõ ẽt veniali:⁊ qiq;ʒ moꝛtali. cmn
Be turpi loquio. gi⸗
CSide luxuria libent locut eſt. ꝛ ſe ex boc ad alidd u
malũ ꝓuocauit:aut pꝑ boc alios pꝛouocare volutt. gin
Si inhõeſtas cãtilenas ad luxuriã ꝓuocãtes cantanit Din
Si libꝛos inhõeſtos frequent᷑ iegit. m. p. ⸗moꝛ.p. Arn
Si cantiones fecit vel legit:vel ſcripſit ſeu andiuit ec,
verbis laſciuijs cum multa delectatione ad ſe velac
luxuriam pꝛouocandum moꝛta.p. gen
¶ Be malis cogitationibus. u
CSi habuit malas ⁊ libidinoſas cogitationes eum gin
deſiderio peccandi ſemper moꝛtaliter. p.
Si carnales habuit cogitationis:⁊ in illis moꝛam tra⸗ Gif
xit:⁊ deinde ratione compꝛehendit id maluz eſſe:- ſed Di
delectatione attractus illam a ſe expellere non cura- il
nit:etiã ſi nollet opꝰ perſicere moꝛ.p. ⸗lectatus.᷑.
Si pp hoc habuit motꝰ carnales ⁊ in eis plurimũ de/ onn
Si ex &̊ nocturnas habuit pollutiones:qꝛ moꝛta.fuit. Dp
Si comedit electuaria ⁊ huiuſ.ad luxuriã pꝛouocãtia Nl
hac maxime NN

emnitemes

ogborispio
tfinſett,

WAinnd.

8
nmn.
i
niſtſemg.
pollait.

uacrcde

gitatiöem
; ortali

c 10d dis
ne volun
Ines cannaui
„Ng
n audiutd
AſN

giones an

woramtt,
lo; eſeſt
e non ar-
un
nmüde⸗
muf
noili
enmarune

õ

Be malis cogitationibus. xvij
hac maxime intentione.moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.
Si mulier dedit ſilios ad lactãdũ vt liberiꝰ poſſʒ luxu
rie deſeruire.grauit.p.⁊ magna repᷣhenſiõe digna cẽ.
Si recepitvł ðdit mũera ⁊ dona gf̃a luxurie.m.p.⁊ co
gẽdus ẽ vt talia paupibꝰ eroget tñ nõ ẽ ð neceſſitate.
Si fuit leno vł mediatoꝛ huiuſmõi moꝛtaliſſime.p.vt

pe. di. i c. noli. ⁊ tenet᷑ talẽ ad ↄuerſionẽ r̃ducer᷑ ſi põt.

Si aſſociauit illũ quẽ nouerat ad ꝓcandũ vł aliud ꝗd

piã male faciẽdũ ire.ad faciẽdaſ matutiataſ moꝛ.p.

Si ſcripſit vł miſit ſeu poꝛtauit aut r̃cepit lr̃as amato
rias vł ad laſciuiã ꝓuocãteſ.ſi H̊ͥ aduertẽt fec̃.moꝛ.p.
Si diu philocaptꝰ amoꝛe alicuiꝰ mlieris.⁊ illã cũ ſuo
ſcãdalo quocũq; ibat inſequi voluit.moꝛ.p.Et ſi⸗
lebat tenet᷑ ei ſatiſfacere de iniuria infamie.
Si reddẽdo debitũ vxori ð alia cogitauit ⁊ ecõ.ſemꝑ
moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.hec deliberate fecit.
Si dedit licẽtiã viro ad alias mlieres acceder̃.moꝛ.p.

Si nimium ʒelotipus fuit de vxoꝛe ſua ⁊ econnerſo
vxoꝛ de marito quia nullũ bonũ ex hoc ꝓuenire põt.
Si vir mimus remiſſus fuit in cura vxoꝛis ſue.⁊ eã iu

uenem quocũqʒ velit placitare permiſit maie fecit.

Si mlier oꝛnauit ſe fncis.capillaturis veſtim̃tis diſco

latis ad voluptatẽ hoĩʒ alicic̃dã.m.p.⁊ totiẽs quotiẽs.

Si atẽta fuit plures habuiſſe amatoꝛes ⁊ ex hoc expo
ſſun ſe ad loca grata vt videri ⁊ pꝛocari poſſet moꝛ.p.

Si ex hoc vᷣba inhoneſta libent᷑ andimit vł dixit.m.p.
Si alicui ad malefaciendũ domũ vel locũ ↄceſſt moꝛ
taliſſimum fuu. Et ſi attulit ambaſiatas vel dona. vł
litteras idem eifft.

Si picturas ihoneſtas in domo vel alibi fieri fecit vt

in eiſdeʒ oblectaretur pp turpitudinẽ ⁊ amoꝛẽ᷑ moꝛ.p.

Si ymagineʒz ſue amantis ob amoꝛem carnalem ſibi

De luxurijs coniungatoꝛum.

depiger fec.vt de turpitudie ſepiꝰrecoꝛdaret᷑ moꝛ.p⸗ gleel
BSeluxurijs coniugatoꝛum. gece
¶ Si cognouit vxoꝛẽc extra vas debitũ moꝛtaliſſimũ Xxdoh
fuit.nec tał abſoluẽdus ẽ niſi oſiſtat.⁊ vxoꝛ qͥ H ptulit Veriſe
pꝛopter cõplacentiaʒ viri magna pnia ẽ plectenda. Apote
Si cognouit in vaſe debito.ſʒ mõ inhoneſto.ſi hoc ad
voluptatẽ fec.grauit᷑.p.ſecus ſi aliqua rationabili cã. C
Si cognouit vxoꝛẽ vel als mulieres mẽſtruatas ſciẽt cLi
moꝛ.p. ac ct vxoꝛ que ̊ indicare recuſauit. ſecꝰ ſi hoc m
fuiſſet ↄtinuuʒ.vel ꝑꝑ ſimpliceʒ vxoꝛis verecundiaʒ. “””
Si cognouit vxoꝛẽ in puerꝑio nõdũ mũdã male fel. al
Si ea cognouit partui pꝛopinquaʒ peccatuʒ ẽ pꝛopter I
pericnluʒ ? honeſtateʒ:non tamen moꝛ. uvuii
Si cognoſcendo vxoꝛem queſiuit euitare generatioo agi
nem vel in tali modo ſtetit ꝙ fueri non poſſʒ moꝛ.p.⁊? RKkaie
totiens quotiens. idem quãmaxime iterrogandũ eſt. dali
Si cognouit eã ꝑꝑ ſanitatẽ coꝛpoꝛalẽ ñ excuſat᷑ a pcõ. Ainn
Si vxoꝛ petenti viro ſine rõnabili cã debitũ reddere ech
noluit ⁊ ei peccãdi materiã ðdit a moꝛtali nõ excuſat᷑. Sicon
Si vir vxoꝛi reddere noluit grauiter. EKEE
Si cognouit eã diebuſ feſtimis et maxie ſolenibꝰ? tͥe ui
ieiunij venialiter.p. vt.xxxiij.q.iiij.c.quotiens. nne
Si nimis impudicus circa tactus amplexus ⁊ oſcula Sial
atq; alia inhoneſta fuit aliqñ moꝛ.eſſe potuiſſet:qꝛ ea in
ſacro non conueniunt matrimonio. .⸗ r
Si vxoꝛ ignominiam ſuam viro diſcoperuitvel ſe diſ⸗ uan
coperiri permiſit:expꝛobꝛatione digna eſt. . Sin⸗
Si vxoꝛẽ cognouit nõ ꝑp pꝛoleʒ vel debituʒ reddendũ ni
ſz ſola ſua ineffrenata ⁊ iſaciabili voluptate.Et ſe ꝑp
huiuſmodi intempantiaʒ periculis expoſuit graui.p. Sin

Si ſe adinuiceʒz ex tactibus impudicis extra matrimo hnen
nium coꝛruperunt grauiter peccauerun. A

blici.
msſeit
Kſe
fecanin⸗
imaleſti.
Epꝛopeer

eneratio⸗
zmorp.?
müͤt⸗
laia poi
füredcet
nöͤcrauſi

lenib'rte
ens,
1s Toſaun

iſet: e
twelſedi⸗

ſeccenli
. Etle
tg⸗
Mumim

Be. vij.. pꝛecepto. xviij

Si fecerunt actus inhoneſtos pñtibns ſilijs filiabuſq;

ac ceteris de domo:vt oſculando:tangendo:⁊ verba

occioſa dicendo grauiter.p.pꝛopter malum exemplũ.

Be alijs etiam ad luxuriam pertinentibus interroga-
re poteris:pꝛout habebis.j.in.capitulo de luxuria.
¶ Be ſeptimo legis pꝛecepto.

¶Mõ furtũ facies:ingt Moy ſes legiſlatoꝛ.in quo ſa

ne pᷣcepto ꝓhibet᷑ ois atractatio rei aliene inuito dño
per furtũ aũt interpꝛetatiue accipiemꝰhoc in loco ois
rei aliene illicita poſſeffio:⁊ ideo ab ipſo furto incipiẽ

do ſᷣm gdictio.pſone ſic iterrogare poteris.Et pᷣmo.

Si pecuniã ſupꝛa dñi:ſupꝛa iuſtitiã:ſupꝛa pꝛoximũ ſu
pꝛa vᷣtutes dilexit.adeo ꝙ eius gr̃a ola illa ↄtẽpſiſſet
qꝛ qñ id aio deliberato feciſſet. ſemper moꝛ. fuiſſet.
Si aliꝗd furatus c.qꝛ moꝛ.p.⁊ ad reſtitutionẽ oĩo cõ
pellẽdꝰ ẽ.niſi res fuiſſet modici pᷣcij.vt.xiiij.q.vi.c.ſi.
Si rem paruam furtim sccepit cum intentione plus
accipiendi ſi potuiſſet.moꝛtaliter pec.
Si furatꝰ ẽ aliqua aialia.vt pote.pullos.anſeres.aues.
ſeu canes venales. Equos.vitulos.oues.capꝛas:aut
plãtas.arboꝛes.viridarios.⁊ huiuſ.qꝛvltra moꝛ.tene
tur ad reſtitutionem. ⁊ cogendus eſt ſatiſfacere.

Si aliꝗd inuenit cũ aio retinẽdi:⁊ retinuit furtũ fecit.

vt puta ſi iuenit aligꝗd ex naufragio.vel incendio.aut
ex Ruina.vel alio quocunq; modo.que non habe/
bantur pꝛo derelicta. moꝛ. p. ⁊ ad reſtituttonẽ tenef.
Si accepit lignamina vel alie quecunqʒ res a flumi-
nibus poꝛtate.ſiue in mari cauſa aleniande nauis ia
ctata reſtituere tenetur.aliter furti reus eſt.

Si innenit aialia ſilueſtria vel piſces aut aues ⁊ ſiłia

in rethibus alioꝛum.ſi non reſtituit.furti reus eſt.

Si ĩ alia naturaliter domeſtica deꝑdita iuenit.vtpote

d ij

. Be. vij. legis pꝛecep.
boues:capꝛas:oues:poꝛcos:equos:gallias:anſceres:
ggneras:pauones:accipitres:⁊ canes:⁊ illa cepit:⁊ ñ re
ſtituit. m. p. qꝛ ſm egtatẽ bone ↄſcie reſtituere tenetr᷑.
Si t᷑t aliquas res accepit illoꝝ ꝗ icẽdiũ paciebant᷑ ma
licioſe ad reſtitutionẽ tenet᷑.vt extra de iniur.c.ſigs do
mũi:ſecꝰ ſi ſe expoſuiſſʒ ꝑiculo k habebaãt᷑ ꝓꝑ derelicto.
Si optauit multa furari.qꝛ ſemper moꝛ.sp.
Sialiqua bona ſibi mala ſide pꝛeſcripſit furti reus eſt
7 illa cum fructibus reſtituere tenetur.

Si ad hoc vt furtũ fieret aſiliũ fauoꝛem vel aſcenſum

aut laudatione aliquid ſimile pꝛeſtitit: quia tenetur ſi
alias non feciſſet ſᷣm theologos in.iiij.di.xv.

Si ad furtum faciendũ aliquod ferramentũ vel ſcalas

aut ſcoꝛtam vel aliam quãcunqʒ opem ↄtulit moꝛ.p.?
ad reſtitutionem tenetur etiaz ſi mibil habuiſſet:⁊ ſua

cooperatione id ſolum fecit.
Si furtis faciendis fumi vel ignis ſignũ dedit aut ver
bis exhoꝛtatiuis animauit vltra moꝛ. ad ſatiſfactionẽ
tenetur ᷣm ino.
Si ignem in aliqua domo poſuit vt fnres in alia domo

facilius furta cõmittere poſſent vltra moꝛ.inſolidum

tenetur m inno. YZUVMU
Si cum aliquo fure ſocietatis non furandi cauſa acceſ

ſit: ſed defendendi vltra moꝛ. ſᷣm inno.tenetur ſi fur

alias non feciſſet niſi eius ſocietas affuiſſet.
Si mandauit furtũ ſieri ẽt ſi mhil vtilitatis habnit ad
reeſtitutionẽ tenetur de omni dãno vt.ij.q.iij.iulianus

Si ſcienter rem furataʒ recepit qꝛ tenetur reſtituere.

Si ratum habuit furtũ ſuo noie factũ mor.p.⁊ ad reſti
tutioneʒ inſolidũ tenet.ſi dammiſicatus ex ſua ratiha
bitione rem ſuam conſequi non potuit.ij.q.iij.qui.
Si fraudauit iuſtas gabellas ⁊ pedagia poꝛtãdo mer⸗

Mil

les
lbſo
mili
feg
Giſa
Nr⸗
Jiyr
conn
verd
gui
con
Sit
ſan
ſoͤte

gici
Jim
cult,
Sin
tum
Sinn
guan
necet

Limm
berec

ſpſe
Sim
foco
Cben
con

ſſcere
bitrüre

Tetenei.

bant m
tſigsdo
erelicto⸗

üneset

aſcenſun
teneturi

llals
tmor
ſeraſus

uanter

Kiſfactod de

aludore

inſoidunn

cnſane
jeturſ

1
habtat
ijiulanns
feſtimon,
uttl
iuſuin
iſc,
zaonme⸗

Be. vij. pꝛecep. xirx
ces hinc ⁊ inde furti reus ẽ ⁊ ſatiſfacere tenetur:nec
abſolui debet niſi ſatiſfaciat.ſecus ſi pꝛo vſu ſuo ⁊ fa-
milie aliquid attuliſſet de iſtis etiam tenetur ſatiſface
re.quãdo tales gabelle ꝓ vniuerſali bono poſite ſunt.
Si ſcient᷑ de furto comedit aut dubitabat fuiſſe furatũ
vltra.p. ꝓ tãto ſatiſfacere tenet᷑ ſᷣm theo.in.iiij.di.xv.
Si vxoꝛ viro ꝗd magnũ furto accepit vt in rem ꝓpꝛiã
conuerteret moꝛ.p.ſecus ſi in cmune cõmoduʒ con
uertere intendebat vt.xiiij.q.vi.c.ſi. Sð
Si filius patri vel auo aut alijs de domo maioꝛibus ?æ
quibuſcunqʒ ſuis aliquid furatꝰ fuit. vt ĩi malos vſus
conuerteret moꝛ.p.
Si ſilia pentibꝰſuis furata fuit qꝛ vltra.p.tſtituer̃ tenet᷑
Si cognata vel nurus ſoceris ſuis.vel frater fratri aut
diſcipulus magr̃o.ſen ſeruus vł ancilla dũis ſuis.nec
nõ ⁊ colonus patronis ac laboꝛatoꝛ conductoꝛi ſuo.?
huiuſmodi furati ſunt vltra moꝛ.ad reſtitutionem co
gẽdi ſunt nec omnino abſoluendi donec ſatiſfecerit.
Si mater vni ſilio de rebus alioꝛum ſilioꝛum aligd oc
culte dedit furtum comiſit.
Si vxoꝛ de rebus mariti occulte parentibus dedit fur
tum comiſit. ſecus ſi fuiſſet quid minimum.
Si vxoꝛ de rebus mariti ðdit ſilijs alterius mariti ꝗd
quam furtum fecit niſi in magna fuiſſent conſtituti
neceſſitate.qꝛ tunc licet cum honeſte tamen.

Si mater ſiliabus ſuis a patre dotatis cõtra volutatẽ

heredũ aliꝗd dedit furtũ cõmiſit niſi de rebus q ad
ipſaʒ ptinebant etiam ſi in ꝓꝛia domo adhuc foꝛent.

Si mulier alienũ partũ ſibi ſuppoſuit vel de alieno vi

ro concepit furtum commiſit ⁊ quantuʒ in ſe eſt here
dibus ſatiſfacere tenetur. l
St conſtat alicuius eſſe adultere ſilium niſi reſtnat
üifſſ

Be. vij. pꝛecepto.
hereditatem veris heredibus furti culps reus eſt ſi
id pꝛo certo ante pꝛeſcriptioneʒ ſciuit:alias non.
Si in numerando menſurandovel ponderando aligad
ſurripnit furtum comiſt. .
Si ſcienter in alieno agro vel ſolo inſcio domino agri
ediſicauit furtũ comiſit:æ dño agri ſatiſfacere tenet᷑.

Si terminos vel ↄſines alterius poſſeffonis remouit

vt ſua iura ampliare videretur furti reus fuit.
Si rem furatam perdidit vel deterioꝛauit:quia ad oł
damnum ſatiſfacere teneteur..
Si vſus fuit pignoꝛe ad ſui vtilitatem contra volunts
tem domini furtum comiſit ſᷣm tho.a pe.q.lxxviij.

Si rem accomodataʒ ſibi retinuit furtũ fecit ᷣm theo

logos in.iiij.di.xv. niſi tantumdeʒ de ſuo haberet qo
alio modo conſequi non valuiſſet.
Si aliqð depoſitũ fraudulenter ſibi retinnit:qꝛ nõ ſo/

lũ ad ipfius reſtitutionẽ:ſʒ ⁊ ad oẽ eius itereſſe tenet.

Si rẽ ſu apud aliquem depoſitatã:vt eũ accuſare poſ
ſet furti ſurripuit:nõ ſolum moꝛ.p. ſʒ ⁊ furti reus eſt.
Si ſcienter aligd emit de rebus furatis vel raptis.m.
p. ⁊ vſqʒ in inſinitũ:vero dñno reſtituere tenet etiam ſt
publice in mercato emiſſet. Ac etiam ſi illa alienaſſet
vel perdidiſſet:aut ei violenter ablata fuiſſet: ſemper
tenetur ſᷣm hoſti.xij.q.ij.ar.c.vulterane.

Si aliquid vſurario vel dño ſuo ſurripuit vt elemoſy

nas ꝓ eis faceret:male fecit.qꝛ non ſunt facienda ma
la. vt veniant bona. vt.xiiij.q.v.c.foꝛte aliquis.
Si aliquid de eccleſia furatus fuit.non ſoluʒ furtuʒz. ſʒ
7 ſacrilegium comiſit. VUM
Si etiã aliqð ſacrũ de non ſacro furtiue abſtulit.vltra
furtum. èt ſacrilegium cõmiſit vt.xvij.q.iiij.ſiquis.

Si pꝑp furtũ faciendũ effregit locũ ſacrũ vel religio/

.
nüt
Nten
Gin
don
tr
Gita

„ %

fiür
Gir
res
po⸗
S
Hin
fetin
Sian
Nl

ls

Sie
ſen
ſo

Dip
mnit
turo
diin
fur
ſic
ſid
ſan
etig
ie

oeſt
n.
ſoaigd

no agn

e tenet.
temonuit
.
aado

1 wolne
lrxvig
n bbe⸗
bererch

gend 6
eſſetenti.

cuſarepet

ineusck
napron
eiaunf

ſgienaſae

t:ſenpc

denoſß
udumi
furm

it mn
ſani.
ſeigo⸗

Be rapina. xx
ſuʒz.qꝛ vltra furtũ ⁊ ſacrilegiũ excõicatus .ſʒ añ de⸗
nũtiationẽ a dyoceſano poteſt abſolui.poſt vero nan.
vt extra de ſenten. excom.c.conqueſti. HM
Si fures ⁊ latrones raptoꝛes ac pyratas defendit ĩ ⁊
domos ſuas.ſeu poꝛtus ſuos recepit ſatiſfacere tene
tur.vt.ij.q.iij.c.qui conſentit.
Si tacuit furtũ cũ ex officio pꝛohibere potuiſſjʒ tenet᷑.
ſi ñ rſtitit furto cũ ei ex offõ ↄpetebat ſatiſfacer̃ tenet᷑.
Si rẽ furatã ĩ iudicio vocatꝰ non manifeſtauit ipſe ad
reſtitutioneʒ teneri vẽ.⁊ maxime vbi periculũ ſui coꝛ
poꝛis non imminebat.vt extra de fur.qui cum fure.
Si reſtitutiõeʒ furtoꝝ impediuit occultando vʒ rẽ fu
rataʒ. vel latrones vt dictuʒ eſt ipſe ſatiſfaccre tenet᷑.
Si indiſtributione elemoſynarum ſibi aliquid furtiʒ
retinuit vltra moꝛ. tenetur ſatiſfacere illis indigẽtibꝰ
Si a miſabilibꝰpſonis vł ab adoleſcẽtuł nubilibus p
dotibus vel elemoſynis ꝓcurãdis ſibi dona ⁊ ſpoꝛtu
las accepit furtum comiſiſſe vã.⁊ reſtituerc tenetur.
Si elemoſynas pauperũ indignis ⁊ ifamibus pſonis
ſeu parentibus erogauit.qꝛ ſi id mala intẽtione fecit.
moꝛ.p.⁊ in conſcientia ſatiffacere tenetur.
CBe rapina que conſiſtit in publica violentia.
Si p viʒ alicui aligd abſtulit maius peccatũ qᷓ; fur co
miſit.qꝛ ſᷣm oẽs doc.eſt maius furto ⁊ vltra moꝛ.tene
tur omnino ſatiſfacere nec abſolui poteſt niſi 76.
Si in rapina aliquã efficacẽ cãz pᷣſtitit.qꝛ idẽ eſt ſiẽ de
furto dictum ẽ.vʒ ſi illam ſieri mandauit ſi conſuluit.
ſi conſenſit.ſi laudauit.ſi receptauit.ſi participauit.
ſi defenſauit.ſi emit.ſi non obuiauit ⁊ ſi non manife-/

ſtauit. qꝛ inſoliduʒ de omni damniſicatione tenetur.
etiam ſi tacuiſſet cum ex officio tenebatur.
Si alicui aliquid per metũ aut ob aliquas reuerentiazʒ

Be vſura. ”UUMUĩ
ſeu impoꝛtunitatẽ extoꝛſit:rapina comiſit:⁊ reſtituer

tenetur ſᷣm hoſti.extra de his que vi me.ca.c.ſi.
Si aliꝗd recepit ꝓ ceſſando a vexatione alicuiꝰ indebi

ta rapinam fecit:⁊ ad reſtitutionem omnino tenetur.

Si fuit nũtius vel officialis alicuiꝰ palacij ſeu foꝛi aut
curie ⁊ aligd ex imoderata impꝛobitate a litigantibꝰ
extoꝛſit:rapinã comiſit:niſi fuiſſʒ ꝗd paruũ ⁊ ad reſti
tutionem tenetur ſᷣm canoniſtas ſi ſalariatus erat.
Si aliquid tur piter acꝗſiuit:vʒ dolo fraude deceptiõe
metu aut extoꝛſione ⁊ ſimilibus modis rapinaʒ comi

ſiſſe dicendũ eſt. Et quibus extoꝛſit reſtituere tenet.
Be vſura que ſemper eſt peccatum moꝛtale: nunc

interrogationes foꝛmande ſunt.

CSipeccumi vl alis ꝙvſu aſumnit ſub ſpe lucri taci

to vł expᷣſſo mutuauit vſurã cõiſit.xiiij.q.iij.ſi fenera.

Si mutuanit ſuꝑ pign rei mobił vel imobilis ⁊ interi

fructus percipit vſuraʒ fecit extra de pigno.illo.

Si accomodauit aliꝗd cũ ſpe alicuiꝰ ſeruitij ↄſequen-
di:vtputa ſubuentione perſone:bouũ:equi:adnocatio/
nis pꝛocurationis in palacio:⁊ ſimiliũ vſuram comi/
ſit:⁊ ad reſtitutionem talium beneſicioꝛũ perceptoꝛuz

222

tenetur:vt.xiiij.q.iij.c.pleriqdq.
Si accomodauit tabernario vt gratis
rarius dicendus eff.

Si accomodauit luſoꝛibus cum pacto vt de lucris ali

quid perciperet:vſuram comiſit.

Si pecuniã peneſnegociatoꝛẽ poſuit:cũ itentiõe aligd
vtilitatis pcipiẽdi ẽt ſine aliquo alio pacto:ſj vult oino
ioĩ euẽtu ſuũ capitale ſaluũ ecẽ:vʒ doc.in.iiij.di.xv.vſu
raʒ comiſit:ſecꝰ ſi voluit de dãno ⁊ lucro participare.

cõmederet: vſu

„

Si alicui H̊ pacto mutuauit vt ⁊ ipſe tantũdes ſibi vel

alteri noie ſuo remutuet:vſurã comiſit.qꝛ illa pecunia

fin
Sia
coc
ſinn
ſtus
Giol
luſu

Lide

luit
Gia
vel
ſ⸗
O⸗

luf
Siini
tyn
Ginn
inlo
Sim
Pltr
cii⸗
Sig
ſoiu⸗
ſer

Dien

ſcn
Bire
vene
Sinm
eten
ais

tinie

.
inohi
tenetu.
foriant
gunnib
ad rekt
sera.
deccprie
inez coni
eretenei
ge:pune

lucritach
fener.
Stiteri
o.
lecven
kocn
famcon⸗
erctpouu

Nderettit
pal
töecli

ukcin

nirnhi⸗
nncyn,
gſeiſl
el Cnin

Be vſura. FFrrf
ria ia obligatio pꝛecio extimari põt: vt ex graui: in Cle.
Si alicui hoc pacto mutuauit vt aligd ab eo emat vel
coquat i ſuo furno:aut in ſuo molendino molat:vł ꝗd
ſimile ad ſui vtilitatem faciat: vſura fuit ᷣm canoni-
ſtas ſed ad reſtitutionem non tenetur.
Si alicui mutuauit cũ hac conditione:ꝙ res pignoꝛa⸗
ta ſua fieret niſi tale tempoꝛe perſoluinſet: vſurã fecit.
Si debitoꝛibus ſuis pꝛoꝛogationẽ termini facere no/
luit niſi ahqua data pecunia vel ꝗd ſimile vſura fuir.
Si alicui rem accomodataã dimittit quãdiu ſibi ſeruit
vel ꝗdpiam ſinguliſ anis offert:⁊ ob hoc patieter poſ
ſidere permittit:alias non:vſurarius eſt.

Si pecuniã ꝓ ſimuli pecunia:aut aliã ꝓ ſimili alicui tra

didit:ſperans tempoꝛe reſtitutionis plus valere: vſu
ra fuit.ſi hac ſola intẽtiõe fec vt melioꝛationẽ lucraret᷑
Si ini eadeʒ vſurarũ alicui.x.bꝛachia panni ꝓ alijs. x.
iʒ vſura expꝛeſſe non fuerit:tamẽ facere nõ licuit.
Si mutuauit pecuniã recepturus alteriꝰ generis alio
in loco vł tpe vt ĩ extimatõe lucraret᷑ vſura fuit hoſti.
Si mutuauit mercatoꝛi ad negociationem eunti aligd
vltra ſoꝛteʒ recepturus eo ꝙ in ſe ⁊ pecuniarũ ⁊ mer-⸗
ciũ periculũ ſuſcepiſſz vſura cõiſit extra.e.c.nauigãti.
Si granũ vetꝰ dedit nouũ poſtes recepturus.⁊ ſi hoc
ſolum fecit reſpectu melioꝛationis vſuram fecit bm
Rav.in.ca.conſuluit extrate.
Siemit fructus agri ſeu arboꝛis młto vilioꝛi pᷣcio po
ſolutiõis pᷣmaturationẽ vſurã fec ſʒ cano.c.nauigãti.
Si res ſuas cuiuſcũq; generationis fuerit plus iuſto
vendit ratione dilationis termini vſuram fecit.
Si mutuauit cõitati vel alteri pſone cũ pacto ꝙ dura
te termino nõ teneat᷑ ſoluere collectas legitime iponẽ
das vſurã fecit m canoniſtas in.c.conſuluit extra.e.

Bevſuras.

Si exns tutoꝛ vel factoꝛ pupilloꝝ vł alioꝝ pecuniã de

dit advſurã ad pᷣdictoꝝ vtilitatẽ ad reſtitutionẽ ipſaꝝ
vſuraꝝ vltra moꝛ.ipſe ð ſuo tenet᷑ ʒ Inn.i c.michael
Si ſimiliter talis exigiſſet vſuras ex gtractibus vſura
rijs a pꝛe pupilloꝝ factis tenet᷑ ipſe reſti. ſi illi nolent.

Si exiſtens ſimiliter factoꝛ alicuiꝰ viri viuentis ?⁊ apo
eũ reſidebat tanquã pꝛincipalis auctoꝛitatis ſui dnij:
⁊ ſub vſuris aliquid mutuauit nomine ⁊ beneficio do
mini ſui ipſas vſuras reſtituere tenetur: ſi dominus
ſuus reſtituere nolet:eo ꝙ ad effcaceʒ cauſam pꝛeſti

tiſſe viſus ſit ar.in.c. epiſcopus de pꝛeben.lib.vi.
Si emit pignoꝛa a publicis vſurarijs iã pdita male feè
cũ nõ ſit in eis tranſlatum dnium.tamẽ moꝛ.non fuit.
Si gerẽs negocia ſtipẽdiarioꝝ mutuauit aligbꝰ ex eis
in neceſſitatibꝰ conſtitutis certũ quid vt inde recipet

certũ ſalariũ donec recipent pagas ſuas vſurã cõiſit.

Si exiſtens collectoꝛ ſue cõitatis vel dominij aliꝗd ac

cepit pꝛo expectatione alicuiꝰ ſpacij tempoꝛis ſi rõne

ſolũ expectatiõis fecit:vſurã comiſit ᷣm tho.ſa be.q.
lxxviij.ſecus ſi ratione laboꝝ ⁊ expenſaꝝ ſuaꝝ feciſſʒ.
Si buletas cõitatis ab aliquo multo minoꝛi pᷣcio emit
ꝙᷓ fuerit eaꝝ continẽtia vſurã fecit niſi ad ſuuz inter/

eſſe vel laboꝛem reſpectum habuiſſet ſᷣm tho.ibi.ↄʒ.

Si domũ vel pꝛedium multo minoꝛi pꝛecio emit cum
pacto de retronendendo quotiens voluerit venditoꝛ:

vſura videt᷑ extra de emp.⁊ vendi.c.ad noſtram:ſecꝰ

ſi iuſto emiſſet pꝛecio qꝛ tunc licitum fuiſſet.
Si alicui quidpiam ad certum tpᷣs dare debebat:⁊ ad
creditoꝛis pꝛeces ſtatim dimidiuʒ ſoluit pacto vta re
liquo liberatus eſſetvſuram comiſit pᷣm theologos in
iiij.di. xv. eo qꝛ tempus moꝛa fecit negocium illud i⸗
licitum.licet ſint qui aliter teneant. Sððð

Miipſ
micheel
us pſar⸗
linolen.
tist ad
sſuidii⸗
eficod⸗
ldominas
ſamperti
lbeypi.
maleel
non fui.
beres
encipen
naͤ coiſt
iaigde
ris ſroe
hokabe
np feſß
ichoent
ſunz ine⸗
eſmit
penaiton
mumſes

.
eber144
cortent
v
niil⸗

BDe vſura. xxij
Si aliqñ accepit vxoꝛẽ? p ſe vel ꝑ filiũ ſunz ? a ſocero vl
ab alijs cautonẽ accepit ð ſoluẽda dote ĩ certo imino
⁊ interi ex pacto a ſocero vł ab alijs ꝗnqꝗʒ ꝓ cctenario
recipit vſurã cõiſit ſᷣm cano.i.c.ſalubꝛit extra.e.aſſe-
rnnt tñ equiſſimũ eẽ debere maritũ a ſocero alimenta
pcipere pꝛo honeribꝰ mf̃imonij:nõvt pecunie fructũ
Et ĩ hoc caſu ſine ſcrupulo poſſet ð alimẽtis auenire.
Si mulier vidua vel eiꝰ hãdes aligd pignꝰ ab hꝛchbꝰ
mariti pꝛo dote reſtituenda recepit vt interiʒ fructus
ꝑꝓcipiat niſi fructus in ſoꝛteʒ cõputauitvſuraria cẽſet᷑.
Etiã ſi ſtatutũ fuiſſet ꝙ hẽdes tenerent᷑ ad alimta et
qꝛ tale ſtatutuʒ doctoꝛes nõ appꝛobant in.c.ex graui.
Si ſciẽter accepit dotem ab patre vxoꝛis ſue vſu rario
q; non licet ſi nil alind hẽbat niſi de vſuris alit᷑ vo ſic.
Si ſuo conſilio aut conſenſu aliquis pꝛiuatus vel com
mune pecuniaʒ ſub vſuris dedit? ipſe vſurarius ſuit
extra.e.c.conqueſtus.
Si aliquomõ vſuraꝝ mediatoꝛ fuit.qꝛ ſi magha abſaz
neceffitate ⁊ rationabili cã fec moꝛ.p.vł renitentẽ ad
hoc quaſi ſua ipoꝛtunitate iĩduxit magnu pcomiſit. H
Si accepit mutuo ſub vſuris vt luderet vel vt in ma⸗
los vſus expenderet moꝛ.p.
Si aliquid dono aut alio quocũqʒ modd ab vſt urario
accepit ſi nil niſi ex vſuris hẽbat.reſtituere id tenet᷑.
Si cambium non reale ſed ſictum fecit vſuram comi
ſit m omnes canoniſtas. Ipſa ⁊ enim cambia in
magnis ciuitatibus fieri conſueuerunt. de e gulbus
multi tractatus confecti ſuunnt.
CBe ſocidis animalium.
C Si aialia aliqua ad ſocidũ ðdit.⁊ cõductoꝛẽ nimiũ
grauanit.iniuſticiã moꝛtalè fecit.nõ tũ vſuram.
Si ſocidãdo aialia capitale voluit ſaluuʒ eẽ vſuras feẽ.

Be. viij legis pᷣcep.
Sitradidit aialia ad paſcendũ vel cuſtodiendũ alicui
2 in ſe periculũ nõ retinuit.ſᷣui ðð.ctus fuit illictus.

Si ſcienter emit animalia a ruſtico non extantia.⁊ iſßa

eidem ad ſocidum locauit.vſuram pꝛo certo comiſit
ſecus ſi id verum eſſe arbitrabatur.

Si dimiſit facere ↄctus illicitos potius ꝑpꝑ mundanũ

timoꝛem q; diuinum. moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.

Si credidit vł dixit vſurã foꝛe licitã ⁊ nõ pctm̃ ſi bor

pertinaciter aſſeruiſſʒ hereticꝰ eẽt extra.e.Ex graui

¶ Be octauo legis pꝛeceptt.

₰

Non falſum teſtimonium dices inquit MMoyſes
legiſſatoꝛ. In quo pꝛecepto pꝛohibetur omne genns
ſiue pernicioſi:ſiue iocoſi:ſiue officion. Et

„½

mendatij
ideo ſic interrogabis.

Si in indicio falſum teſtimonium contra aliquem tu⸗
lit.quia tria moꝛtalia comiſit.pꝛimo quia piurauit.ij.

quia iudicem iniuſtã ſententiã ferre fecit.iij.quia ꝓ⸗

xrimum turpiter leſit. ⁊ iccirco de omni damno leſo ſa

tiſfacere tenetur.vt.xiiij.q.v.c.Non ſane.

Si pꝛo teſtimonio ferrendo etiaʒ iuſto aliquid habere

voluit.quia moꝛ.p.vt xiiij.q.v.eodem..

Si pꝛo ralſo teſtimonio ferrẽdo aliquid accepit. vltra “

moꝛ.reſtituere tenet᷑ ei iniuriã tulit.xiiij.q.v.

Si aligd recepit vt nõ accuſaret de peccato comiſſo-⸗
turpe lucrũ fecit:⁊ de bono cõſilio reſtituere tenetur·

Si aliquid recepit:vt nõ accuſaret de malo ꝑppetrãdo.

moꝛ.p.⁊ ad reſtitutionem cogendus eſt:non eidem

qui dedit ſed pauperibus.i.q.i.c. JYubemus.
Si calũnioſe aliquẽ accuſauit.vł alicuiꝰcrimẽ ñ ex ca
ritate ſʒ ex odio aut lucri gr̃a önũcianit vltra.moꝛ.ad
ſatiſtactõez dani dati tener᷑.ſʒʒ hoſti.iti.ð peni..qbꝰ.

Si fuit officialis publicus ad accuſandum damnik/

7

ien Be. viij legis pꝛecep. xxiij

ue cantes.? non fecit. vltra periurium moꝛ.⁊ de dam-
cuni nis etiam ipſe de ſuo ſatiſfacere tenetur.
m Siteſtificando rem dubiam. pꝛo certo aſſeruit. moꝛ.
lund p. ſi iurauit periurij reus fſiii.
ndani Si alicuius falſi inſtrumẽti ſciẽter teſtis fuit.moꝛ.p.
. Si alicui iſtrumẽti fenoꝛis ſcient teſtis fuit.male fec.
ſe Si pꝛo cã matrimoniali vel cõſimili teſtiñcãdo aliꝗd
Egui pꝛeter expẽſas habere voluit.ſʒ tho.ſymomiacꝰ fuit
Si in iudicio litigauit.ſciens non iuſtam fauere cau/
ofſe ſam. vltra periurium. moꝛ. tenetur de omni damno.
Negeims Si litigãdo a iudice iniuſtã hũit ſentẽtiã.qꝛ poſt cogni
. OH tionẽ illius iniuſticie:ſi nõ retractauit moꝛ.p.nec ſal-/
nari põt niſi ſatiſfaciat. ſᷣm pa. in.c.i.ð concel.pᷣben.
memt⸗ Si ĩ ꝓceſſu alicuiꝰ ſui litigij cognouit ſe iniuſtã fouer
urauſt⸗ caʒ.ſi nõ deſiſtit moꝛ.p.⁊ ð dãnis datiſ ꝑti aduerſe ſa
ana . tiſfacer̃ tenet.ʒ canoniſtas.ar.c.domꝰ.ð ſᷣis nuptijs.
noleot Si coꝛꝛupit alterius partis iudicem vel teſtes.ſeu ad
uocatum. vltra moꝛtale tenetur ſatiſfacere.
dbaber Si falſauit iſtrumẽta vł libꝛos alicuiꝰ.aut ðſtruxit vł
Abuſſit ſen occultauit.ñ ſolũ moꝛ.p.⁊ ad reſtitution
Hi totiꝰ itereẽ tenet᷑ ẽt ſʒ leges magna pena dignꝰ erat.
, Si a iudice interrogatus in iudicio mendaciũ dixit ẽt
oniſ non iuraſſet periurij reus fuit.vt ſupꝛa dictũ eſt.
eNenmr. Si negauit vł petijt aligd qð ipſe vł aliꝰdare ðbebat
d. vel hr̃e ñ ðbebat.vltra.moꝛ.ð iiuria ſatiſſacer̃ tenet᷑.
den Si extra iudiciũ negauit.id qð aligs ꝓxio dare ðbue
rat.cũ ſibi ð veritate ↄſtaret.vltra moꝛ.ð dãno tenetr᷑.
lica Si extrs iudiciũ aliquẽ iniuſte ifamauit ant accuſauit
gmral didcẽdo ip[ʒ latronc ⁊ ſilia.ſʒ hoſti.i.c.ſi culpa extra ð
iſch⸗ iniu. ad r̃ſtitutõez tenet.nec abſolmip̃t.dõec ſatiſfaciat
Gune Si aliqð ꝓnitioſuʒ dixit mẽdaciũ.qð ̊ honoꝛẽ ði vł ꝓ

ximi fuerit notabile.ſemꝑ moꝛ.fuit. vt dicendo foꝛ-

DBe.ix. legis pcep. 4

nicationem vſuram ⁊ ſimilia nõ eſſe peccatam.
Si mendacia dixit in emendo:vendendo:garulando
etiaʒ cauſa ſolatij.vel cauſa exaltationis veniale fuit
Fᷣm tho.niſi aliquod ſcienter addidiſſet iuramentum
quia tunc moꝛ.fuiſſet.? totiens quotiens.
Q¶ LBe ſuſuratier..
¶ Si fuit ſuſuro ⁊ biliguis diſſeminãdo iter amãtes
dDiſcoꝛdias. dicendo vni malũ de alio:⁊ econuerſo.qꝛ
mnoꝛ. 7 grauiſſimũ ſempc᷑.⁊ multo maiꝰ qꝙꝙ furtũ. nec

oĩno tal abſoluẽdꝰ niſi ſatiſfaciat.qꝛ filiꝰ diaboli hẽf

Si detrahẽdo alicui:ꝗd notabile ipoſuit.qꝛ vltra moꝛ.
oĩo ⁊ ipᷣe ſatiſfacer̃ tenet᷑.niſi ꝑiculũ coꝛpis ſui imief̃t
Si alterius peccatum narrando aliquid addidit quia
fame tenetur ſatiſfacere. ́”M
Si alterius peccatũ occultum cã diffamandi mani-
feſtauit.moꝛ.p.⁊ quantũ in ſe eſt tenetur ſatiſfacere.
Si etiam occultum alicuius peccatum ex quadam lo
uacitate maifeſtauit. veniale potius ꝙ; moꝛtale fuit.
Si peccata manifeſta iniuriãdi itentõe narrauit.m.p.
Si aliquoꝝ defunctoꝝ defectus ĩ obpꝛobꝛiũ ſuoꝛum
parentum recitauit. moꝛ. p. ? totiens quotiens.
Si alioꝝ bona facta dixit mala intentione geſta.vʒ ad
quandã hypocriſim ſeu ſuꝑbia oſtentandaʒ. moꝛ.p.
Si tacuit bonũ alteriꝰ cũ opus erat ad eũ exaltanduʒ
vel eñ liberandum.⁊ ſi ex malicia tacuit.grauiter.p.
Si alioꝝ diffamatiões ⁊ detractiones libẽter audiuit
moꝛ.p. ⁊ totiẽs quotiẽs.ſecus ſi ex quadam leuitate.
Si Rectoꝛ vł paterfamilias ſiniſtras relatiões audiẽ
do cũ poſſzʒ nõ coꝛꝛipuit.moꝛ.p.vt.xxv.di.S.alias aũt.
eo quia id ad eos potiſſimũ pertinere videtur.
. CBe nonolegis pꝛecept./.ꝛ
CNõ cupiſces vxoꝛ ẽ ꝓximi tui.nõ ancillã ⁊c̃.inat

(der

pnon

Alen
wor⸗
Zlten
fule
der
A
(A
k⸗
We
Gioao
lese
fepr
Zen
Uit
bus
mnal

Cn
ſesle

ſlius

Roh

Ktis

Dic
uſti
lotie

diorp

ſenp
Mee⸗

De. x.legis pcepto. xriiij

n. AMNMlſpoy ſes legiſlatoꝛ.vbi ſᷣm doctoꝛes ꝓhibetur ois
rulapd coõcupiſcentia inferioꝛ. pꝛout ẽ in cõſenſu rationis nõ
iele ſlt — pꝛont in ſuggeſtiõe.Et ideo ſic iterrogabis.
mmennn Si cõcupiuit qualitercũqʒ comitere pctm̃ carnale.cũ

aliena młiere:qꝛ ſi id ðliberate.⁊ cũ ↄſenſu rõnis fuit
moꝛ.p.⁊ totiẽs quotiẽs.talis ðliberatio ⁊ ↄſẽſus fuit.

nemts Interrogaqʒ qͥ fuenit ſpẽs ipſiꝰ ↄcupiſcẽtie.qꝛ qualis
uetoan. fuis tale 1 peccatũ. ? ſi mutauit cogitationẽ aliquado
dfurti de perſona ĩ alia. Et ita ſi pluries mulieres:vnã poſt
dabel ie·j aAlis vtdiſſet cũ concupiſcentia eaꝝ:totiens moꝛ. pec
ꝛphrim. caſſet.vt. xlix.di c.hanc. Et ideo valde periculoſum
sſlinie eſt huiuſmodi peccatum.quia vix quis poterit cogi/
achcrei tare quot ⁊ quantas moꝛtales habuerit cogitationes.

Si concupiuit habere amatrices vel amatoꝛes mul/
tos:quia vt ſupꝛa dictum eſt:etiam ſi noluiſſet pecca

güt re pꝛopter ipſius tamen delectationem. moꝛt. pecca.
gluln Interroga deniqʒ quatũ ĩ talibꝰcogitationibꝰ pſeuera
notirft it. 2 ſi i feſtis.ᷣſi i eccleſijs:ſi ĩ locis ſacris.ſi cũ affini
mmutn bus vel puellis. vel religioſis:vel coniugatis.vel cuʒ
A maſculis:qꝛ iſte circũſtantie neceſſario ſunt afitende.
ͤ n B CBe decimo legis pꝛecepto.
nhi CNon concupiſces rem pꝛoximi tui:inquit Moy⸗/
Nnad ſes legiſlatoꝛ:non bouem:non aſinum.nec cetera que
z nn illius ſunt. In quidem vltimo pꝛecepto parifoꝛmiter
icndtmn. pꝛohibetur omnis concupiſcentia ſubſtantie aliene.
tgu Et ideo ſic interrogabis. M
Ne um Si cöcupiuit res pximi ſui:qualitercũqʒ habere ſie
mnlunn tiiuſtitia aut cum iuſtitia ⁊ hocanimo deliberato:quia
ncpt totiens.p.moꝛ.ſicut dictum in pꝛecedenti pꝛecepto.
ſals ni⸗ Si optauit aliquem decipere quocunqʒ modo: quia
dAu ſemper moꝛta. p. Et hec vt plurimum contigit circa
D mercatoꝛes 2 artiſices. ́MU

Be Superbis.

CC DBBe ſeptem peccatis capitalibus. Et pꝛimo de ſuꝑ

Si bona q hʒ credidit ſibi a deo data.ſʒ pp ſua merita.

bia que eſt im moderatus affectus pꝛopꝛie excèllẽtie

ſic interrogabis.

₰

Si dno deo ſuo ingratus extitit ei ingentia quottidia

naqʒ beneſicia non cognoſcendo.eiq; gratias condi-
gnas pꝛo poſſe non exoluendo.atqʒ eius ſanctiſſimo
nomini in omnibus laudes aſcribendo.necnon ⁊ pꝛo
his eum ſuper omnia diligendo.qꝛ hoc eſt continuuʒ

hominum moꝛtalium ſuperbie vicium.

Si ð bnficio ꝓximi ſuſcepto ingratꝰ fuit ñ retribuẽdo
ei viciſſitudinẽ i neceſſitate ↄſtitutꝰ:ingratiffim fuit.
Si de beneſicijs perceptis murmurauit atqʒ ea cum

ſuo benefactoꝛe contempſit.
Si ſuo benefactoꝛi mala pꝛo bonis retribuit: vel quid
in contemptum eius fecit qꝛ moꝛtaliſſimum fuit.

Si bonũ qocũq; habuit vel habet a ſe ipſo vel pꝛopꝛio

ingenio aut pꝛopꝛio ſtudio ſe habere exiſtimauit ⁊ nõ
a deo ſuo vtpote honores.dignitas.diuitias.ingeniũ.
ſcientiam. eloquentiaz. ſanctimoniã ⁊ ceteras quaſqʒ
virtutes aut gratias quãdoqʒ potuit eẽ moꝛtale.
Si ſe laudauit habere virtutes quas habebat dei alie
nas ſibi ſcripſit grauiter peccauit.

Si vt ſingularis appareret alios vł als deſpexit.qꝛ in

pꝛedictis quatuoꝛ caſibus magna ſupbia reputatur.

CBe pſumptione q̃ ſibi libẽter alioꝝ bonũ aſcribit

Si aliqð offm̃ exercuit qð neſciebat i ꝑpiculũ pximoꝝ

ſuox.vt ꝓfeſſõeſ audire:mederi iſirmos ↄſulet ꝙ ne
ſciebat moꝛ.p.vt colligitur in.iij.ſen di.xxvi.
Si poſuit etiaʒ ſe facere que erant.s.facultatem ſuam
vt facere officia ad que non eſt oꝛdinatus nec conſti-
tus moꝛ.p.ſᷣm theologos.

Si fuit )buata

Sit
ſyt
lent
ſict
hern
nist
ap
Sie
