Si ex gula ſua non extinuit nimium care emere come
ſtibilia cum magno domus ſue detrimento.

—

Si ex gula ſcienter comedit cibaria ſibi nocina grauit
p. ? potuit eſſe moꝛtale. ac in oibus pꝛedictis potuit eẽ
moꝛ.ſi in eis ſuum conſtituit ſinẽ ſm theologos i.iiij.
Si ob delectationẽ cibi ⁊ potus nimis moroſe ⁊ diu ſte
tit in menſa.⁊ pꝑea nimiũ comedit cũ ſuo nocumẽto.
Si dubit auit ꝙ ula nimia comeſtio ipᷣm in luxuriam
aut vomitum inducere deberet moꝛ. fuit.
Si pp gule delectationẽ tm̃ bibitp inebꝛiat' ẽ moꝛp.
Si alicui tm̃ bibere dedit.ꝙ ad ebrietatẽ perduxit.vel

4

.

7

fipotuen
Gipropter
ſcos
cungbe

Liergolnt

Siincamnt
lis t clios
CMonadt

uoruine
ſanctum

Sinoninea
poſetagt
Gitenpore
Gipotenn
ſchingu
Ocynei
Achnec
(Gemiein
Sicben
ergviſin

Cdeſ

kafecte
Giernin
loͤfeare
ſchoveſta
fnenfeo
Sictani
Diſcore
düniin
latesmea
Siſunſte

igtalan⸗

doidino.
tenminop
zeſt.

tas mocns

lis cbie
mpecit
dinüBreg⸗
üriprini
rauepeſ.
ſuns pelin⸗
rempns/pe

tſibicibos
vinnſttao
ndoantſip
biobnoric.
abeztiſpſs
nt.
iſintfbici⸗
ricſect.
emerecone
no. „
eingautt
toonntei
ſogoslih⸗
ſerdünſte
onocnmin.
lumnmn

pinng

De Gul. frliiſ
ſi ĩ potu eius aliquid inductiuum immiſcnit moꝛ.p.
Si pꝛopter gulam paratus fuit eccleſie vel voti aut re
ligiõis ⁊ penitentie ieiunia infringere.vel aliud quod
cunq; pꝛeceptum moꝛp. .
Si ex gula frequentauit tabernas ł añ miſſaʒ comedit
Si in carniſpꝛiuio ꝑꝑ gulam poſt cenam comedit car/
nis ⁊ alios comedere ſuaſit moꝛ.p. ”MYYU
CNota hic ſᷣm canones.qꝙ abſtinẽtia carnis ⁊ lactiei⸗
nioꝛũ incipere dʒ a cens carniſpꝛiuij vſqʒ ad ſabbatũ
ſanctum incluſiue. vt habet᷑ de conſe. di. iij. c. de eſu.
Si non induxit ſilios ⁊ filias ⁊ alios ſuos ſubditos cũ
poſſet ad ieiunium.
Si tempoꝛe inſirmitatis ex gula nõ obediuit medicis.
Si pꝛo tempore vſus fuit illicitis vʒ carne ⁊ ouis ac ca
ſeo in guadrageſima ⁊ quattuoꝛ tempoꝛibus.
Si comedit in eccleſia vł bibit.qꝛ pccm̃ ẽ ꝑꝑ ſcandalũ
Si comedit pluries in die ieiunioꝛum vel bibit iĩ frau
dem ieiunij. qꝛ moꝛ.fuit.
Sicibaria pꝛetioſa ⁊ inuſitata ꝑꝑ honoꝛẽ ⁊ ambitionẽ᷑
exquiſiuit ?⁊ pꝛeparauit peccatũ.graue eſt m Aug.
CSe ſcurilitate ſecunda gule ſilia que ẽt ad luxuriaʒ
⁊ affectionis laſciuiam refertur.ſic interrogabis.
Si ex nimietate cibi ⁊ potus actus ⁊ geſtus adeo ſcuri

lers fecit ⁊ immundos.ꝙ vidẽtes ad luxuriã ⁊ ad alia

inhoneſta induxerũt moꝛ.p.⁊ multo magis ſi adhũc
ſinem feciſſet ⁊ totiens quotiens ipſos fecit.
Si etiam in ipſis ſcurilitatibus fecit alias ĩimundas
diſſolutiones. vt pote ventum eructationes ad excitã

dü riſuʒ ? chachinationes atqʒ alias inhoneſtas leui

tates moꝛ.eſſe potuiſſet pꝛopter ſcandalum.

Siſuaſit alicuivt talia in eius ſolatiũ faceret grauit᷑.p.

2 9 talia audiunt ⁊ patienter ſuſtinẽt multo magis.p.

Si inhoneſta ? fabulas vel frotulas ac allaverbavana

riſu digna in menſa dixit: que maxie indigna ſunt bo
nis moꝛibus grauiter peccauit:qꝛ ſcur ilitas. 2 turpi·
tudo:ac ſtultiloquiũ hoi chꝛiſtiano non ſunt noĩanda.

Be multilogo.iij.gule filiavbi nũqᷓ; deeſſe pᷣt pem̃.

Si incomeſtione leuia ⁊ ocioſa dixit verba veniale fuit
niſi ea in deriſioneʒ alicuius dixiſſet:qꝛ tunc moꝛtale.

Si ex vᷣbis ipᷣs itẽdebat aligbꝰnotabiłr diſplicer̃.m.p.

Si etiam non intendebat niſi ad ſolatium ea proferre:

ſed dubitabat alicuius diſplicentiam moꝛ.p.

Si ex verbis ſuis deriſoꝛijs aliquem retraxit woſito

benefaciendi.ſi etiam ad id non intendebat moꝛ.p.

Si ex multiplicatione verboꝛum:ea que habebat inte

creto tenenda reuelauit moꝛ.p.
¶Be inepta leticia quarta Gule filia.

Si ex gnla ſua ineptam oſtendit leticiã. vʒ demonſtrã
do ſuam mentis laſciuiam ⁊ leuitatem in inoꝛdinatis .

coꝛpoꝛis geſtibus ⁊ motibus.
Si ectiã in inſtrumentis muſicis. choꝛeis. ludis. ſacula

tiõibꝰ ⁊ actibꝰ ⁊ geſtibꝰ nimiũ laſciuꝰ ⁊ diſſolutꝰ fnit.

Si in riſu ⁊ chachinationibus ẽt extitit diſſolutus ⁊ ali

os ad huiuſmõi diſſolutiones ⁊ laſcinias pꝛouocauit.

Si in ipſis choꝛeis ſtrixit manꝰ vł vba ihoneſta dixit.

Si tripudiauit in quadrageſima aut alijs pnie rpibus

ſeu in eccleſia.qꝛ vltra moꝛ.ſacrilegium comiſit.
Si cũ religioſis pſo.tripudiauit qꝛ.m.rõe ſcãdali fuit.
Si tripudlauit cũ aliquo eccłaſt.aut relig.hitu.moꝛ.p.

⁊ magna ẽ dignꝰpnia.vt extra ð vi.⁊ ho.cle.c.cũ ðcoꝛt.
Si ſe fecit laruam ſeu maſcaraʒ ⁊ ad laſciuiam ſifemi

neo habitu induit moꝛ.p.
Si mulier acefſit veſtimenta ſua pꝛo huiuſmogi laſci

nia vel cõpoſuit iuuenes in habitu muliebꝛi graui.p.

Si ſieri fecit a feminis turpes iaculationes cantus.⁊

Sibasob

atun
ſttan

CBeeb

latureſe

iexnim

fepneref
töeneſh

SBierſup

1 Re
CDes
circabe
eſtor.
ſpenm
lerlse
Gid dino
chorumg
nezcone
optauito
Sierſus
percuſſt
emniſitm

Gittäm
taniödeſ⸗
Gibonuſi
Gieraccie
ſeciſeris
Diauin
Aliggam
Siexoce

Uullapen

Bicztede

wm
untbo
mrpi-
tpen.

lefuit⸗

onale.
fmo.

wferre⸗

poſt⸗

t.
A inſe

ſri
inis

iacni⸗
, ſoi⸗
nstal
octut
1diri.
Pbos
1
ſiſnit
norp.⸗

zcoi.

ſfeni

ui
it.

ns

DBe aecidis. xliiij
geſtus inhoneſtos plerũqʒ moꝛ.è non modo in iſto
ſed ⁊ quaſi in pꝛedictis omnibus ſᷣm theologoſi.iiij.
CBe ebitudine ſenſuum quinta gule ſilia ? langore
nature ſexta gule filia.
Si ex nimia comiſtiõe defecit in diſcretiõe ⁊ cognitõe
reꝝ neceſſarioꝝ qꝛ tanquã graauatus ciboꝝ crapula/
tiõe neſciuit aliquid boni operare vel cogitare.
Si ex ſuperfluitate cibi ⁊ potusfuit pſepe ſomnolẽtus
⁊ coꝛde pregrauatus graue.p.eſt. .
CBe accidia ſeptio ⁊ vltimo capitali vicio.q̃ tediũ
circa bona ſpũalia.⁊ corpoꝛali quc ꝗdẽ de genere ſuo
eſt moꝛtale peccatum.eo qꝛ oriat᷑ charitati et qmaxie
ſi pertingat ad rõneʒ ⁊ hʒ cõplures ſilias que vt ex di

uerſis colligere poſſumus due ⁊ viginti ſunt.

Si ð dãno reꝝ tꝑaliũ vł alia quacũqʒ; tribulatiõe.ſcu
caroꝛum veil ſilioꝛum amiſione tantaʒ animi afflictio
neʒz concepit ꝙ in maximam deuenit triſtitiã adeo
optauit omnino non eſſe aut moꝛtuũ fuiſſe mor.p.
Si ex ſuis ifoꝛtũijs iĩ tãtã deſpatiõeʒ deuenit ꝙ le ipʒ
percuſſit ac capilloſ euulſitac implacabiles clamoꝛes
emiſit.mor.p. cuſauit.
Si has ob res ecclłiaʒ quaſi in deſpectũ dei intrare re/
Si tãtã triſtitiã ex aduerſitatibꝰ ↄcepit ꝙ multa pccã
tanꝙᷓ deſpatꝰ ⁊ nõ poſſe oio bñ oꝑari diſiſus cõmiſit.
Si bona ſibi adeo colata ex accidia vilipẽdit ↄſiderãs
Si ex accidia doluit aliqñ ſe bonũ aliqd alioꝝ bõa.
feciſſe ⁊ iam ob rem pꝛetermiſit bonum inchoatuam
aliquam diuenit infirmitatem.
Si ex occurrentibus ſibi aduerſis ſomnum cibuʒ ⁊ ſi
milia perdidit grauiter.p. cum ſe potuiſſet adiuuare.
Si ex tedio ⁊ accidia neceſſarios pᷣimiſit laboꝛes opa

Si ex infoꝛtunijs ſuis tantam concepit triſtitiã quodi

Bek accidia.
tiones:lectiones:ſtudia:cõtemplationes:oꝛationes:=
cetera pietatis oꝑa.m.p.tã in hoc qᷓ i pᷣdictis ſᷣm tho.
Si magis voluit miſer eſſe q;ᷓ aligd boni opari grauit
p.qꝛ tenet᷑ homo ſe occupare ſemꝑ in bonis cogitatio
nibꝰ locationibꝰ ⁊ opationibꝰ aliter culpabilis dos ẽ.
Si pꝛopter pigritiam niminz doꝛminit aut in lecto ſte
tit cum magno ſui ſcandalo. =ðJðUVMWẽdL6
Si iniuncta ſibi offf cia negligenter exercuit.
Si cum multo tedio audiuit miſſas:officium:pꝛedica
tiones ⁊ ſacias lectiones. “?J́JMM
Si cũ negligẽtia ⁊ tedio ſuaſ dixit oꝛoneſ⁊ offm̃:⁊ illaſ
dixit tarde iterrupte:coꝛꝛupte:idiſticte:inatente:iſipi
de:inaffectuoſe:atqʒ; alia intentiõe qᷓ;ᷓ dicere debebat.
Si negligẽs fuit circa ꝓuiſionẽ neceſſarioꝝ domꝰ ſue.

Si multum tempus perdidit in vanis ⁊ noxijs vᷣbis

2 in his perſepe operam dedit. YJUM
Si vniuerſam familiam ſibi creditam in exercitijs ⁊
operibus bonis exerceri non fecit.
Si etiam negligens fuit in erudiendo eaʒ in operibus
tempoꝛauübus ac ſpiritualibus.
Si deniqʒ pꝛopter negligentiam ſuam bona ſusa tem/
poꝛalia deperire permiſit qꝛ graue peccatum eſft.
¶Be Malicia ſcða accidie ſilia: que dẽ pctm̃ in ſpũs
ſcm̃:⁊ hʒ hec ſilia ſex ſpẽs:quaꝝ pᷣma dẽ pᷣſumptio de
ði miſericoꝛdia ſine vllis ſuis meritis.ſcõa deſpatio.
Si vni de dei miſericoꝛdia deſpatus fuit. =poſſet.
Si aliqñ cognitã veritatẽ ipugnauit vt liberiꝰ peccare
Si optanit nullũ in mundo eſſe bonũ:imo oẽs eſſe ma
los: ne eius mala vita ſibi confuſionẽ induceret:hec
etenim inuidentia fraterne gratie appellatur.
Si ĩ pctis obſtinatꝰfuit:lʒ a bona ↄſcia ſeu diuio timoꝛ

viũgeret a pctis ðſiſtere ⁊ noluit quoquomõ aſſentire.

Sipon
ſar
petop⸗
ſu
erte
laqe⸗
Giexin

(Cde

tioder
Siſaie
ſuteuti
fehere

fuiſzin

tüer
C

Liden

Bidan
Siacl

Mzin

Siobt

catſe
ſarren
erp
hut
ire
m
D⸗
ſlte

Idef

nese
nſbo.
unit
Natio
dose,
loſte

eic

fi

nteiſdſi

ebebet,
nyſye.

sobis

ctiss
deribs

inten⸗
t.
jinſ⸗
ſptode
hero.
ſe.
lcce
eme
atehe⸗
mi
e

Be eccidia. xlv

Si woſuit aliqũ de pctis non penitere nec afiteri:ĩmo
oẽs eũ exhoꝛtãteſ cũ ꝓbꝛoa ſe reiecit.ac ſic pᷣdicte ſex
pctõꝝ ſpẽs:vʒ pᷣſumptio deſpatio ⁊ ipugnatio agnite
Sitatis inuidẽtia fraterne gre obſtinatio ⁊ ipenitẽtia
Dyñr.p.in ſpm̃ ſcm̃ qð irremiſibile dẽ:nõ qꝛ nõ poſñit re
mitti. ſed qꝛ Zrie diſponit hoĩeʒ ad remifſonẽ ↄñdaz.
Si ex acci.ẽ᷑t fuit malicioſꝰ iniquꝰ ⁊ doloſus vñ ⁊ ſpũᷣa
lia q̃ͥqʒ ac vtutes moꝛales ↄtẽpſerit ⁊ abhoĩatꝰ fuerit

Si ex imodrata m̃tiſtriſtitia młta machiatꝰ fuit mala.

CBe deſpatione ſcða accidie ſilia que ẽ falſa extima
tio de ði miſicoꝛdia ex petis cõiſſs vł bonis omims.
Si ſcient᷑ ⁊ aduertẽt᷑ crediditvł tenuit ꝙ ðs nõvelit pe
nitentibꝰ parcere aut ad pniam redeuntibꝰ graʒ afer
re hereticũ ⁊ grauiſſmũ.p.eẽt.ſecus ſi talis deſpatio

fuiſſʒ in ſubito animi motu aut ex ↄꝓplexione nãe hoĩs

qꝛ tũc veniale fuiſſet vel nullum. p.vt tho. ̃a ſe.q.xx.
¶᷑ De puſillanimitate tertia accidie ſilia.

Si damna reꝝ tempoꝛaliũ vel amicoꝝ minus timuit.
Si damna tꝑalia ſpiritualibus ⁊ eternis pꝛopoſuit.
Si aduerſitates mũdi nimiuʒ refugit ⁊ linguas homi
nuz in virtuoſis nimis foꝛmidauit.

Si ob timoꝛeʒ deſiciendi ab illis operibuſꝗbus aptus

erat ſe ſubtraxit.vtpote ab officio gubernandi domũ

vel rempu.ſuaʒ vel ſtudendi vela ieiunijs.

Si ex puſillanimitate deſijt facere bona ad ᷓ tenebat᷑
vtputa pp aliquod tꝑale vel coꝛpale bonũ omiſit coꝛ

—2—20—-

rigere delinquentem amicũ vel frèʒ qꝛ pᷣm theo.i.iiij.
moꝛ.peccaſſʒ.qꝛ oꝛdinẽ charitatis peruertit bona illa
plus amando q; aiaʒ pꝛoximi.veꝝ ſi nõ neceſſaria ad
ſalutẽ coꝛrigere dimiſiſſet veniale aut nullum fuiſſet.
W¶ BDe ranchoꝛe quodaʒ alio quarta accidie filia.
Si deſiderauituel qſiuit alicui aliqð malũ:eo qꝛ indu⸗

Be Accidis.
cere eũ volebat ad bñ opandũ:vł ad aligꝗd adiſcdũ.

Si ẽt optauit alicui aliqð malũ:q; eiꝰ increpabat pigri

tiã ⁊ ad bñ opandũ vł ad pniaʒ illũ iducere ſtudebat.

Be coꝛpore quinta accidie ſilia:⁊ iſta in ſe hʒ ocioſi

tateʒ pigritiam ⁊ tepiditatem.g

Si tepidus ⁊ ocioſus fuit nil pꝛoꝛſus boni opans: qꝛ ſi
pp hoc neceſſaria dimiſiſſet. vt regimen bonum do⸗

mus ſue ⁊ reipu ac alia ſpũalia moꝛta.peccaſſet.

Si in coꝛrigendo nimiũ rigidus ⁊ ſeuerus fuit.p.fuit.
Si potius ex vindicta coꝛrexit qᷓ; zelo iuſtitie moꝛ.pec.

vt.xx v.di.c.Qualis.
Si tepidus ⁊ ſomnolentus fuit in bonis peragendis ſi
ue tempoꝛalibus ſiue ſpiritualibus.
Si multa incepit opera bona ⁊ ad ꝑfectionem nullam
perducere didicit.
Si negligent᷑ fecit oꝛationẽ ſuã pſalmodiam lectiones
2 ꝓfemſonem ſuam ſine vlla deuotione ⁊ reuerentia.
Si ex negligentia inſero pᷣtermiſit dicere ane maria ⁊
⁊ in mane benedicere menſaʒ ⁊ poſt gratias exoluere

iſeroq; ⁊ mane dicere ſymbolũ ac ſigno crucis ſe ſi-

Be Euagatiõe mẽtis ſexta accidie filia. -gnare.
Si ad euitandũ tedium qð hẽbat in opere bono mul/
ta cogitauit impoſſibilia.vt p oꝛbeʒ mẽte diſcurrere:

⁊ caſtra ĩ aere fabꝛicare.optãdo dicẽſ ſi iuenirẽ peccu
niam vel theſaurum.vel aſcenderem ad talem velta

lem potentiam ⁊ dignitatem graue.p.eſt.

Si oꝛonibꝰ ⁊ alijs rebꝰ diuis habuit euagation ⁊ mẽ
tis diſtractiõem itavt nõ recoꝛdaret᷑.aliqñ nec ð miſ-
ſa nec de orone neqʒ etiam de ſeipſo. Ex quo dicebat

aliquando pater noſter intrauit in aue marria.
Si in diuino offi.ad qð ex debito obligat᷑ nõ attẽdit vł

ſe aligb⸗ negocijs occupauit.ita ꝙ ab eodẽ aim diſtra

fcpct

mo

Siexſ

nnti
nesa
Siſimt
ſzcio
gögeſf
Gideni

(gitat

maleg

Sipamn

meciun
Rdeip
C
Giphe
maär
Cecus
CRe
cide
clſere
ant
lppe
Sintſe
feezge
fugt
lieman
ecuſa
faulte
gnori

Cnee

uumne

idi.

din

ebat.

Noeſſe

geſ
1do⸗

fri

Rcet .

lof
un

.
nit
dere
ſeſ⸗
mud⸗
mme
vecrn
lus

me
ni⸗
ebet

n

Be Accida. lvi
xit moꝛ. p.vt colligitur i.c.dolentes extra de celc.miſ.
Si ex ſua mala mentis euagatiõe ſinxit ſibi młiaſima
ginationis peccatoꝛum.⁊ mn eiſdeʒ queſiuit delectatio
nes ac ipſis delectationibus conſenſit.
Si ſimiliter vagatus fuit circa doloſas delectationes
vʒ qũo alicui noceret.aut qũo alteri imputaret maluz
qð geffit.ſen qũo cooperiret malũ quod agebat.
Si deniq; vagatus ẽ circa cogitatiões malicioſas vʒ ſi
cogitauit qũo bono reſiſteret aut maluz faceret ſeu in
male pſiſtere poſſj. Et hec vt plurimũ moꝛtalia ſt.p.
Si paruifecit peccata venialia ⁊ nullum adhibuit re-
medium ad illa pꝛecauenda.
Si de ipſis peccatis venialibus nõ doluit vt debuit.
CBe mala voluntate ſeptima accidie filia.
Si ꝑp tediũ ⁊ inſipiditatem boni ⁊ delectationeʒ mali
malã habuitvoluntatẽ vʒ malũ qðcũq; faciẽdi ad de
decus ði ⁊ damnũ ꝓximi ſeu ſui ipſiꝰ dãnniſicatiõeʒ.

¶Be ignoꝛãtia craſſa ⁊ ſupina ac affectata octaua ac

cidie ſilia quã vt plurimũ ſequi ↄſueuerunt.iſta vʒ in
diſcretio.incautela.impꝛouidentia. ruditas. incõpo
ſitio. ⁊ ideo ſic interrgabis. 7 bat.
Si ꝓ poſſe nõ laboꝛauitvt ſciret q̃ debebai.ꝛ ſiẽ debe⸗/
Si vt ſe poſſet excuſare de ignoꝛantia queſiuit ignoꝛa
re ea ad que tenebat᷑ ſcire vel ſi adiſcendi laboꝛeʒ te-
fugit. CEt nota ꝙ ex his tribus generibus ignoꝛãẽõ
tie maius peccatũ eſt affectata qᷓ; craſſa ⁊ ſupina nec
excuſat᷑ a moꝛtali.p.tał ſi ex affectata ignoꝛatia iano
rauit ea que erant ſibineceſſaria ad ſaluteʒ vt hz in.c.
ignoꝛãtia di.xxxviij.ſed ſi nõ erãt neceſſaria ad ſalut?
tũc pctm̃ non fuit vt.xxij.qꝗ.ij.c.in quibus rebus.
CNecſſaria aũt ad faluteʒ que quis ſcire dʒ ſunt im⸗
pꝛimis vniuerſalia ſidei ⁊ iuris pꝛecepta ac ſo ea que

Virtutes.vij.pecca.capi.oppoſite.
ſinguli ad eoꝝ ſtatũ ⁊ officiũ ſpectant.Et H̊ ̃m tho.
¶Eirtutes ſeptẽ peccatis capitalibus oppoſue.que
ſunt. HDumilitas: largitas: caſtitas: amicitia:manſue
tudo:abſtinentia:⁊ ſolicitudo.Et pꝛimo.
Si veram humiliratẽ contra ſuperbi am oppoſitam
non amauitvt queſiuit ⁊ debuit quia ſine ula placere
deo quis nequaqᷓ poteſt.

— . 4 ℳ₰

Silargitatẽ cõtra auaritiã ſuã nõ inſe oppoſuit ſed cir
ca pauperes miſeraſqʒ pſonas nimiũ parcus fuit.
Si veraã caſtitatẽ cõtra luxuriã ſuam non amanit ſed
omnẽ carnis delectationẽ tanqᷓ ſpurcus queſiuit.
Si verã amicitiã ð inuidiã hẽe recuſauit.imo ſolũ bo
nũ ſuũ ꝓpꝛiũqʒ comodũ optanit.⁊ nullũ aicuʒ qſiuit.
Si manſuetudinem contra iracundiam ſuam habere
non curauit.imo perſepe nimiuʒ auſterus extitit.aut
ſe taniqᷓ leonem ferrocem habere voluit.

— ₰ – „ —

Si nõ cũ mãſuetudie ⁊ animi trãglitate ſuos coꝛrexit

ſʒz ipioſus ⁊ auſterꝰ nimiũ fuit. Qꝛ mãſuetudo pctõ
re lſab erroꝛibꝰeruit nec quẽqʒ ĩ ꝑditiõiſ foueã ꝓpelit

Si abſtinẽt iã ↄ gulã ſuã ꝑp dñi nõ amauit imo potiꝰ

voluit ad explẽdã ſuã voluptatẽ eſſe ciboꝝ voꝛator.
Si ſolicitudinẽ atra accidiã ĩ his q dei ſunt nõ q̃ſinit.
Si ẽt foꝛtaſis ex nimia ſolicitudie reꝝ tpaliũ.quãdaʒ
inſe diffidentiã ⁊ dubietatẽ diuine bonitatis ⁊ ꝓnidẽ

tie oſtendit. ne ſibi oino neceſſaria ſpminiſtraret. ve

niale pctm̃ fuit qñ ex hoc nõ itellexit facere iuſticiã
Si etiam tantum circa ſpiritualia ſolicitus fuiſſet ;p
niſiones domus neceſſarias pꝛetermiſiſſet peccatuʒ
eſſet qꝛ ⁊ quedam temptatio dei fuiſſe.
Be ſeptẽ donis ſpũs ſcti q̃ ⁊ ipᷣa ſeptẽ pctis capita
libꝰ opponunt᷑ nüc dicendũ c.vʒ dono timoꝛis.done

pietatis. dono ſciẽtie. dono foꝛtitudinis,. dono cõſilij

Slſcie

oi
Gitim⸗
clitqe
facere
Gipiet
plane
heide

nitq⸗

ſiyſu

gifor
te

ſibea

Sicdſ
no
and
Olde
itc⸗
Side
cog
go
en
ſetin
CC
tine
Fine
N
Lie
c(j
die
ſeo

Be.vij. donis ſpũs ſancti. xlvĩ

ae Dono itellectꝰ.⁊ dono ſapiẽtie.de gbe ſic interogabis
nie Si timoꝛis dñi donũ atra ſupbiã ſuaʒ opponer̃ nõ ſtu
duit qð ꝗdem in timoꝛe pene? culpe cõ ſtit qꝛ ſi hoc
ſtan facere voluiſſet tot ⁊ taãta ſupbie mala nõ comiſiſſet
Ner Si pietatis donũ ↄ iuidiã ſuã ſibi ipſi nõ oppoſuit qð
plane donũ aſiſtit ĩ colẽdo deũ pura⁊ ſincera mẽte ſi
ſtdan ipe id ex aſuetudie qdã ꝙ vlla duotõe fec.q; male fec
i Si ſcientie donum contra luxuriam ſuam non queſi
lre uit. quod conſiſtit in recto vſu rerum tempoꝛalium.
i ſi vſus eſt ipſis potius ad pompã ꝙᷓ ad neceſſitatezʒ.
ibe Si foꝛtitndinis donũ ᷣ accidiã nõ q̃ſiuit qð ↄſiſtit in
ſii⸗ va Aſtãtia diuinoꝝ madatoꝛñ obſe eruandox.ſi ipſe in
bge S. becillis ? fragil fuit. aut modica tẽptatõe coꝛꝛuit.
ant Si cõſilij donũ cõtra iraʒ ſuam nõ oppoſuit.qð 2ſiſtit
in obſeruatiõe ↄſilioꝝ chꝛiſti. ſi nec cõſilia neq; man
nert dei ad minimũ quidem obſeruare curaut.
ri Si donũ intellectus contra anaritiam habere nõ cura
vet . rien non cognonit ſuam interioꝛem miſeriam.
op ideniq; ſapiẽtie donũ ð gulã nõ q̃ſiuit.qð cõſiſtit in
E cognoſcẽdis ſuꝑioꝛibꝰ.i.ſepe pᷣm editari illã ſupnam
gloꝛiã qᷓ deus daturus amantib ⁊ diligẽtib euz ſi
i, pax aut nihil de illa cogitauit.qꝛ ſi de illa cogitaſ
ſet in tot tantiſqʒ malis comiſſis minime cecidiſſet.
e CCirca quatnoꝛ vᷣtutes cardiales qͥ ſunt iuſticia foꝛ
ti Sinda eher ci⸗ ⁊ pꝛudẽtia.ſic itrogatiõeſ foꝛmabis
. inon reddiditvnicuiqʒ quod ſuuʒ erat.iĩmo aliquid
per vim alicui abſtulitt.
Si ꝑꝑ bonũ ſuũ particulare alijs iniurias intulit.
i Si etiã deo nõ reddidit qð ei debebat vʒ eũ ſolicite?
curioſe collendo.amſindo.ꝛ ſeruiendo eidem.
Si cum diſplicentia pꝛoximi ſui vixit.aut non curauit

hi ſeomnibus exhibere beniuolum.

“ Be.iiij.vᷣtutes cardinales.
Si pꝛopter delitias coꝛpoꝛis ſui paruipendit agere pe
mitentiam de ſuis maximis peccatis. aut penitentia
ſibi iniuncta apparuit nimis longa.
C¶ Be foꝛtitudine.
Si modicam aut nullam in tollerãdo aduerſa habuit
patientiam:ſed potius ex ipſis perſepe fractus fuit.
Si i ſeruiẽdo deo ac bonũ oꝑando paꝝ ſtrenuus fuit.

Si de oꝛonibꝰ ſuis nõ ſtati a deo exauditus fuit quaſi

3 ipᷣm? ſctõs eius quãdã idignationẽ ſuſcepit.
Si de ꝓſperitatibꝰ mim ã ſuſcepit letitiã ⁊ vice verſa
in aduerſitatibus iĩmode ratã cõcepit meſticiã.
BSDee Temperantia.
Si in cibo potuqʒ modicã aut nullã didicit habere ſo
bꝛietatem. ⁊ maxime circa damnoſa ⁊ nociua.
Si circa actus venereos ⁊ vxoꝛis maritiqʒ complexꝰ
mogdicam habuit temperantiim.
Si in ira ſua modicam ẽt habuit temperantiam aut ſi
bi ipſi nullum ſciuit ponere frenum.
Si de his que ſibi ex diuina pmiſſione euenerunt in
patientiam habuit ?⁊ murmurauit.
BDe Pꝛudeniiiaaa.
Si in regimine ſui ipᷣius ⁊ aie ſue impꝛudẽs fuit.

Si in regimine domus ſue vel aliarũ nõ pꝛudenter ſe

habuit.⁊ eiſdẽ malum exemplum dedit
Si i bõis pagendis paꝝ ſolicitꝰ fnit.ſʒ pociꝰ ĩ malis.
Si nõ pcauit picula aĩe ⁊ coꝛpoꝛis ac huius ſeculi vel
in locutione.opꝑatione alijſq; rebus iconſideratꝰ fuit.
Be quinque coꝛpoꝛis ſenſibus.qui ſunt.viſus.au⸗
dlitus guſtus adoratus ⁊ tactus.
CSiocnls vagabũdꝰ⁊ icõpoſitus vbiqʒ tã ĩ eccłijs
ꝙÿ; alijs i lociſ ſtado ⁊ ꝑ vias eũdo.mõ hic mõ illic cir
cũſpiciẽdo ⁊ ꝓcãdo cũ malo ꝓximi ſui exẽplo gra.p.

ſet

gin

ccon
Side
20n
Hiöe
ipp
moſt
ISim
Patn
ds
Side

ſrasy
admo
Ccin
Glan
les
Siac
e
Galc
Sien
nuln
Biro⸗
pobe

GVinne

Sien

mo
Dioc
ſer
in

gerehe
nütent

babtt

ns fuit

1sfuit.
it ned

it.
eſen
1

bere ſ⸗
mep
mantg

mntn

i.
wer’⸗

gls.
lire
funt
4,
uths
ſec
b⸗

Be. v. coꝛ. ſenſbus· xlviij

Si delectatꝰ eſt ſe videre foꝛmoſitatem mulierum ⸗

econuerſo pꝛocariri ad vicem.

Si delectatus ẽ ſe nudo coꝛpoꝛe reſpicere ꝑpp luxuria

⁊ carnis petulantiã.idẽ eſt de mulieribus.
Si ðlectatꝰ ẽ vider̃᷑ picturas ⁊ imagĩes ac alias res in
Si pꝓp delectationẽ carnalem ulas in do ⸗honeſtas.
mo ſua depingere fecit cum malo multoꝝ exemplo.

Si mlier poꝛtauit pactꝰ ⁊ alia ſui coꝛpis mẽbꝛa ĩ pꝛo

patulo.pꝑ eiꝰ płcritudinẽ.⁊ hoinũ ðlectationẽ. idex
dic ð viriſꝗ eã obrẽ nõ honeſte icedũt cũ bꝛeue hitu.

Si delectata ẽ mulier videre inpudice alioꝛũ carnem.
Si ſe expoſuit amatoꝛibꝰ ſiue vidẽdã.vt pote ad fene

ſtras vł ĩ eccłijſ.aut i limie domꝰ.vbi hoĩeſ diſcurrũt
ad pꝛocãdũ ſemꝑ moꝛ.fuit.ẽt ſi nolet malũ facere.qꝛ
occaſionè ruine talibꝰ pᷣſtanuit. C Be Augitu.
Si aures ſnas ad murmuratiões detractiões nouta
tes ⁊ alia inhoneſta audienda aperuit grauiter. p.
Si ad licita obturauit nõ audiẽdo paciẽter vtiles ad-
mõitiões.icrepatiões ↄſilia bona maioꝝ:doctrias ſa

rxcraſq; lectiões ⁊ pᷣdicatiões.⁊ ad iterioꝛeſiſpiratõeſ

i audiẽdo diuina:verba ab eis vacuus recefſitcum

nullum in eis ſapoꝛem habere curarſrert.

Si vocãti ðᷣo ꝓ iternã aſciẽtie vocationẽ nõ reſpondi

pꝓ obediẽtiã ad bene opandũ ⁊ malum euitandum.
CBe Buſtu. S=
Si inoꝛdinate guſtauit res delectabilles
. CBeodoꝛadat.

Si cum mimio ardoꝛe bonos odoꝛes odoꝛauit. atqʒ
muſchium ⁊ alia odoꝛifera ſuper ſe poꝛtaut.

Si odoꝛauit inhoneſta ad voluptatem carnis cõmn/

niter veniale eet. [Be Tactu.

*

Sipo libidinẽ delectatꝰ ẽ tãgere młlieꝝ ſecreta.m.p.

.
. . re .. . „N

Be.v. ſenſibus ſpũalibus.
Si mulier delectata ẽ tangere ſecreta viroꝛſi alienoꝝ
vel ſe fecit aut ꝑmiſit a pluribus taniigg
Si ſe ipſaʒ voluptuoſe tetigit i quocũqʒ coꝛpoꝛis ſuilo
co gra.p. Idẽ ẽ ð hoĩe.qñ ſe ex H̊ͥ ad malũ ꝓuocanit.
Si ſe homoa mulieribꝰ vel ab alijs ꝑſonis ꝑꝑ ðlecta
tionẽ tãgi fecit aut libenter aſenſit.qꝛ moꝛ.p.
Si inhoneſta bꝛutoꝝ tetigit pꝛopter libidinem.
Si filium vel ſiliam libidinis cauſa tetigit vel ample
xata aut exoſculata fuit grauiterp.?
Si aliquem oſculata fuit aut exoſculari permiſit.⁊ que
in loco vel quam ob canam.

CBDe quinqʒ ſenſibus ſpiritualibus vʒ cogitatiõe at

.

fectiõe.intentiõe.rxememoratione ⁊ locutione.
Si potins cogitauit mala q́; boon.
Si malis cogitationibꝰ ꝓpoſſe repulſaʒ non dedit.
Si ſuã aftectionẽ poeiꝰ ĩ rebꝰ mũdialibus qᷓ;ᷓ diuinis
Si eius tota itentio fuit.vt bene paſerek. ⸗polnit
beneqʒ indueretur ac bene ei eſſet tempoꝛaliter ⁊ ſu
um ventrem ſibi conſtituit deum.
Si ſua bõa oꝑa poti reſpectu hoiuʒ qᷓᷓ dei ſui fecit.
Si multa mala pꝛetermiſit magis timoꝛe hoium.aut
terrore gehẽne qᷓᷓ dei creatoꝛis ſiu.
Si ſua preterita peccata cum delectatioue ad memo
riam aliquando reduxit in eiſdem diupermanſit.
Si verba ſupflua ⁊ vana plurima atqʒ inconſiderata
perſepe in medium ꝓtulit: Quia quandoq; moꝛtalia
ſunt.ſedvt plurimum venialia exiſtimantrr.
CLirca ſepteʒ opa miſericoꝛdie coꝛporalia que ſunt
viſito.poto/cibo.redimo.tego.colligo.⁊ condo.
Siinſirmos non viſitauit amicis ⁊ facultatibus deſſi
tutos.⁊ quã maxieſuos ꝓxi
Si negauit cibũ vł potũ poſcentib in neceſ.aſtitutis.
Si religioſis

Binon

Con

lglio
iuo

os.⁊ ñ ᷣniuit.aut pᷣnit᷑ fec.

Firel
hoſßt
coxc
Giero

GBirecl

Ginör⸗
cranta

losſe
Giad
peres
Giaſſo
tzaut
ginonv
efnig⸗
Gietan
wabe
ſuaon
noͤoi
tmog

coͤſule

Snie
W
Giaffl
ſedin
Giñy
Siini
vele
Kau

ner
ſuito

canit.
deca

lampe

ſteaee

nnöes

kiit.
diinis
pſbt
tertſu

ſt.

un. A

en⸗
nite
denis
oalia

Peſit
,

if ſ

kintis
ons

Be.vij.opa miſeri.coꝛpalia. xl viiij
Si religioſis pauꝑibꝰ elẽoſynas ñ eroganit vł dari ciũa
poſſz fecit ad eoꝝ ſuſtentationẽ: qꝛ ex debito tenet ꝑꝑ
eoꝝ cõe bonum ſᷣm patreʒ Augin lib. de vita xpiana.

Si ex odio aut indignatione recuſauit eis benefacere.

Si recuſauit bñfacer illis ꝗ nequeũt ſuis mãibꝰ labo/
Si nõ redemit captiuos gꝗ in moꝛtiſ articulo rare.
erant conſtituti ⁊ non poterant ſe redimere.
Si non ſepelliuit moꝛtuoſ vel ſepellire fecit quos nul/
lus ſepelliebat:qꝛ tenebatur.
Si ad ſepulturã nõ aſſociauit ꝑꝑ odiuz vel ſuꝑbiã pan
peres erant ⁊ aſſociare erubeſcebat ad ſepulchꝛum.
Si aſſociauit ad ſepłturã iterdictũ vł publicũ excõica
tuz aut vſurariũ vł hereticũ qꝛ nõ lʒ vt.ẽ. dictum eſt.
Si non veſtiuit nudum q; ſi ſua inbumanitate moꝛtuꝰ
ex frigoꝛe fuiſſet homicida diceretur.
Si etiam nõ collegit miſerũ ⁊ peregrinũ receptatoꝛeʒ
non hntem:qꝛ in hoc ⁊ in ceteris pꝛedictis oñ quis ex
ſua omiſſione notabiliter leſus fuiſſet: ⁊ potuit bono

mõ oia adimplere ⁊ non fecit moꝛ.p.ſi vʒ habebat v

tra ↄdecentiam ſui ſtatus aliter veniale babetur.
CECirca etiã ſepteʒ oꝑa miſericoꝛdie ſpũalia que ſunt
cõſule:caſtiga:doce:ſolare:remitte:fer:oꝛa.Etpꝛimo.
Si alicui bonum conſilium negauit pꝛopter quod in
aliquod detrimentum anime ⁊ coꝛpoꝛis inciderit.
Si nõ caſtigauit familiã ⁊ ſubditos ſuos delinquẽtes.
S ignoꝛan tes cum potniſſet comode non docuit.
Si afflicto conſolationem quam poterat non pꝛeſtitit
ſed in perditioneʒ eum deuenire permiſit.
Si ñ viſitauit meſtos ⁊ triſtes ⁊ eis ſalutis mõita ñ p
Si iniuriatꝰ iiuriatoꝛi veniã petẽti.⁊ ꝓ poſſe ſtitit.
velle ſatiſfacer̃ ſe offerẽti rãcoꝛẽ ex coꝛde nõ dimiſit
grauit᷑ peccauit qꝛ nõ lʒ xpᷣiano aliqueʒ odio Habefe.

„

S A dominis tempoꝛalibus.
nec põt abſolui niſi remittat vt.23.q.iiij.c. cum in lege.
Si impatienter honeroſos ⁊ defectuoſos ſuppoꝛtauit
Si iimicũ ppꝑ deũ ñn amauit aut eũ a cõi oꝛone excluſit.
CExpeditis generalibꝰ interrogatöibus pᷣceptoꝝ.ſ.

ecclie decalogi:ac ſeptẽ pctõꝝ capitaliũ nec nõ ⁊ qnuqʒ

ſenſuũ coꝛpalium ⁊ ſpũaliuʒ atqʒ opum miſericoꝛdie
coꝛpaliuʒ ſpũaliuʒ ⁊ alioꝝ pcõtꝛuʒ. Nunc aliqua par
ticularia ſunt ponenda in ꝗbus ſpecialiter hoĩes ſunt
interrogandi ſᷣm ſtatum ⁊ condictiões ac officia quo
rumcunqʒ cõſitentium. Et pꝛimo.
A Dñis igit᷑ tpalibꝰ ⁊ pncipibꝰpᷣmũ incipienduʒ c.
Si ſuuʒ dominiũ vel dignitateʒ iniuſto ſibi acꝗſiuit ti
tulo:qꝛ moꝛ.p.⁊ ſemꝑ in moꝛtali obuerſatur quouſqʒ
ſibi iſtum acgſiuit titulum ar. de pe. di. v. Falſas.

Si neglexit facere iuſtitiam vt ſibi acquireret amicos

vt ex hoc in dominio vel dignitate ſecurius manere
poſſet moꝛ.p.⁊? leſis ſatiſfacere tenetur.
Sialiquam fecit iniuſtitiam multo magis tenetur ad
reſtitutionem ⁊ ad reſarciendum damnum leſo.
Si pontiſici romano ⁊ alijs eccleſie pꝛelatis vel domi
nis tempoꝛalibus ipſe inobediens fuit:⁊ eoꝛuʒ admo
nitiones paruipendit ⁊ contempſit moꝛ.p.
Si circa honoꝛes nimiũ ambitioſus fuit.⁊ ꝓ ↄſequẽ⸗
do potẽtiã ⁊ honoꝛiſicẽtiã paratꝰ fuit facere quodcũ/
q; malũ moꝛ.p.⁊ totiens quotiens ĩ tali fuit opinione.
Si ſuos ſubditos iĩ talijs ⁊ exactionibus mimiũ graua
nit.qꝛ vltra moꝛ. ſatiſfacere tenet.vt.xiiij.q.vi. ſi res.
Si contra iuſtitiam collectas impoſuit.qꝛ vltra moꝛ.
ſatiſfacere tenetur.vt.xviij.di.ðe enlogijs.
Si publica vendidit officia cum ſub ſubditoꝝ ſuoꝛus
grauamine. moꝛ. p. dãna ſibi imputantur ſ̃ᷣm tho.
Si ſubditos volentes domicilium tranſtferre ſpoliauit

ldenee
Gibonad
ſtaitale
ſuisuib
Hiſenda

Uicium

Giiplev⸗
Siipſee
feuur⸗

Sifſllias

cedere
Giobit
Ginimin
Jlbomnia
arocie
Diſegen
Gitome
ſenpen
Siluo
Giturp
c(lofe
Sinim
valdiſ
Bietian
fuitcon
Dnnn
Mpecn
Diie
f
lpob
Liopl
litgn

vonauit⸗
excaſt.
teptor
rgnc

Ncordie

ignapar
Oies ſunt
fichn goo

Menchze⸗

egſfintei

guouſq;
ſ.
amicos
manere

neturad
leſo.
el domi,
tzedmo

ſean’⸗
Nocci⸗
inione.
igens
nimo:.

ſr;
bo.
olauit

A dominis tempoꝛalibus. 1
qꝛ de neceffitate m canoniſtas ſatiſfacere tenetur.
Si bona decedentium ſine ſilijs ipſe vſurpauit. vel te
ſtari tales pꝛohibuit.tenetur reſtituere:talem in locis
ſuis qui habuiſſet iuriſdictionem.
Si feuda vaſallis ſuis iniuſte denegauit vel etiam ſer

uitium illis debitum denegauit.

Si ipſe vaſallus exiſt ens domino ſuo infidelis fuit.
Si ipſe etiam domino ſuo aliquam intulit iniuria. v

feudum alienando ⁊ ſimilia

Si ſilias ſubditoꝝ ſuoꝝ cogit nubere alteri vt eis ſuc⸗

cegere.qꝛ moꝛ.potuiſſet eſſe pᷣm qualitatem rei.

Si ab ſubditis ſuis ſeruitia indebita extoꝛſi t.
Si nimium vindicatius fuit.
Si homicidia vel mutilationes aut incarceratiões e
ira ⁊ odio fecit aut ſieri permiſit.
Si ſegetũ vaſtationes ⁊ incẽdia fecit vel permiſit.
S toꝛneamenta ⁊ duella in ſuis terris permiſit. quia
ſemper moꝛ. fuit. vt.ij.q.v.c. Monarchia.
Si ludos ⁊ ſpectacula vana ⁊ pericnloſa ſieri fecit.
Si turpes repꝛeſentationes cũ magno populoꝝ ſcan
dalo fieri permiſit vel non pꝛohibuit moꝛ.p.
Si nim s8 durus ⁊ inexoꝛabilis fuit.vʒ ad parcenduz

vel diſpenſandum in quibus debuit? potuit.

Si etiam ad parcendum delinquẽtibus nimis facilis

fnmit contra iuſtitie oꝛdinem.

Si penas ⁊ emẽdas delinquentium pꝛopter auariti

in pec uniam conuertit.

Si ẽt penas moꝛtis coꝛpoꝛales ꝑp eandẽ cupiclitates
⁊ auaritiã pecuniarias fecit.qꝛ vltra moꝛ.tenet᷑ leſis
ſi ꝑp hoc aliqua ſcelera facilius ſunt perpetrata.
Si xꝑ lucrũ publicos vſurarios in terris ſuis tollera
nt. qꝛ vltra moꝛ. tenet leſis ſatiſ⸗ lacere.

A dominis tempoꝛalibus.

Si ſuis officialibus ⁊ ſtipendiarijs ſua ſtipendia non
ſoluit.qꝛ ad eoꝛum damna teneteur.
Si blaſfematoꝛes ⁊ ſodomitas ⁊ conſimiles non puni

uit vel puniri permiſit.moꝛ.p.ↄ.

Si pꝛouinciam ſuam malis ⁊ ſceleratis viris non pur

gauit moꝛ.p.⁊ ſᷣm leges magna dignus eſt pena.
Si vias publicas cũ poſſet non tenuit ſecuras:tenetur
de damnis illatis. ᷣm pa.de reſti.ſpo.c.non licet.
Si pupillos ⁊ miſeras pſo.noluit audire dãdo eis ali

q̃s pub. audiẽtias qꝛ vltra.m.tenet᷑ ð dãno ꝙ eis ifert
Si pꝛedictoꝝ curam non habuit ⁊ legata ad eos ſpe/

ctantia non dedit:aut dari non permiſit.

Si eccleſias ⁊ eaꝝ bona ⁊ iura vt ðcuit non defenſauit

grauiter peccauit.vt.xxiij.q.v.c.pꝛinceps.

* 22

Si acubias ⁊ malas femi.cũ ſcãdalo pploꝝ tẽ

Si ſuas ancillas ⁊ pediſequas defloꝛauit.

Si fuos ⁊ ancillas volẽtes honeſte viuere non pꝑmiſit.
Si malam familiam tenuit ⁊ de eoꝛum malavita nul⸗/
lam curã hꝛe voluit.qꝛ ei totũ imꝑnitiem aſcribitur.

Si augurijs ⁊ ſoꝛtibus ac maleſicijs vſus fuit.

Si incantatoꝛes ⁊ diuinos i curia ſua tenuit.ac illis fa

uit.qꝛ moꝛ.p.vt habetur.xxvi.q.v.c.augurijs.

Sileges iniquas edidit. vt vʒ de iniurijs vnuſquiſq;
ſe vindicare poſſit ⁊ ſimilia moꝛ.p.nec poteſt abſolui

niſi tales leges abrogentur.

Si leges bonas ⁊ iuſtas non obſeruauit aut obſerua/
re fecit ⁊ malefactoꝛes.luſoꝛes.blaſfematoꝛes.fures.
latrõ es.⁊ alios iniuriatoꝛes nõ puniuit grauifſime.p.
Si leges conſtituit.vtvſure ſolute repeti non poſſint.qꝛ

vltra moꝛ.excõicatus eſt extra eo.in cle.ex graui.

Si malefactoꝛibꝰ⁊ homicidis aut ðbitoꝛibus ꝓ ðbito
aut alia quacũqʒ re litteras ⁊ boletios emunitatis de

uit pub.

dtcont
cesteisde
ſytacrec
ciciüpock
piſſimepe
Giconupt
elexdra⸗
Gictaias
Giſecicti
Giparti
tos ſose

Ligimion

Girolvet⸗
Giinveſtin
borchisan
Gdonair
Bimdos
ſuitgerin
gvencis
obeispe
Sialiane
teminſte
Sialios
Gioligc
Siickſri
hmutmnm
Diinaeh
Fropſt
Slnndie
indie
Amnon
Iiyenen

A dominis tempoꝛalibus. l

unm dit contra bonum rei pup. vel puatoꝝ pᷣſonau. vʒ c li
ceat eis de nocte ire.armaqʒ poꝛtare. vel quod nõ poſ
npont ſint a creditoꝛibus ad ſoluendum cogi.vel ꝑꝑ homi
cidiũ poſſint ivune in loco pmanere ⁊ huiuſmodi gra
onpor uiſſime peccauit.vt.viij.di.c. que contra moꝛes.
n. Si coꝛꝛuptus pecunia aliques indebite condemnauit
renetur vyel extra dictionem ſuã expullit ⁊ banniuit. -uit·
. Siẽt alia aliqua irratiõabili cã aliquos exilio damna/
deis d S i ſedictiones ⁊ ſcandala libenter queſinit.
eoſſee Si partialitates ? ſectas atqʒ diſcenſione inter ſubdi-
os ſ⸗ tos ſuos enutriutt. ẽ
Sinimium ſuperbus ⁊ arrogans fuit.
ſnſauit Si volutt a ſubditis ſuis in oĩbus ẽ᷑t ĩ illicitis obediri.
Silin veſtimẽtis iocalibꝰfamulis.equis.canibꝰ.auibꝰ.
tpub. barchis apparatibꝰplurimis nimiũ põpoſus fuit.ſua
qʒʒ bona inutiliter expoſuit q̃ indigẽtibꝰ dari deberẽt.
ni. Simalos rectoꝛes ipioſqʒ ac crudeles ĩ officijs pu.po
Gitarek ſuit. ꝗ iniuſte ĩ oibus ſe hñt ⁊ nimis ſubditos in extor

fbbiur. quendis pecunijs grauabant.⁊ hoc ꝓpter lucrum qð
ab eis percipiebant. aut pꝛopter auaritiam.
esſ⸗ Si aliquam iniuſtitiam vel violentiam. aut iniquita-
RL tem in ſubditos ſuos exercuit.
ſnts Si alios malos conſiliarios ⁊ pꝛaue conſcie tenuit.
bti Si aliꝗd ꝑ vi aut metũ a ſditis ſuis extoꝛſit reſtituẽ/
Si idiſtribuẽdo officia pu.officialibꝰab eis -tenet᷑.
mutuum aliquod accepit vſuram comiſu ſᷣm tdeolo.

4
nu Si indebitas operss a ſuis ſubditis extoꝛſit.vt pote
nen agrox ſuoruʒ culturas ⁊ victuras bouum ⁊ equoꝛuʒ.
ſſnrai Silin diebus feſtinis ea ipſa ſieri pꝛecepit.
Si in diebus feſtiuis venatum iuit. pꝛopter hoc miſ
itt ſam non audiuit. nec alios audire per miſit. .
ode Si venando ſegetes ⁊ alia agroꝛuʒ ſemina rigeauit,

A dominis tempoꝛalibus.
Sipp venationes contra eius pꝛeceptum a ſubditis

ſuis factas aliquem condemnauit vel mutilauit:qꝛ ſi
id liuoꝛe vindicte vellibidine venandi fecit.moꝛ. p.?⁊

ſatiſfacere tenetur.
Si permiſit vel mandauit ſuis famulis furari.

Si bõsa cõitatũ cõia ſibi appꝛopꝛiauit ſatiſfacer̃ tenet᷑.
Si ipſe iuſticiã non fecit vel miniſtrari non permiſit.
Si iniuſtam cãʒ vel bellũ iniuſtum ſcienter defendit.
Si delicta populorũ ſuoꝝ impunita pmiſu:aut malas

conſuetudines ſuſtentauit grauiter.p.

Si damnatos vltimo ſupplicio ſacramenta eccleſie de
negauit ea:qꝛ eoꝛũ anime de manibus eius regrentf᷑.
Si in ſuis terris iniqua põdera:malaſqʒ mẽſuras: aut
iniuſta reꝝ venalium pꝛecia permiſit. ſiue falſas mo

netas expẽdere vł cudere fec:qꝛ de oibꝰdanis tenet᷑
Si iudeos iĩ terris ſuis officia pu.babere ꝓmiſit:qꝛ nõ

licet omnino vt.xvij.q.iiij.c.ſi conſtitit.

Si nouas ſynagogas eos erigere pmiſit:q; non licet.
Si in diebus lamentationis in publicum eos pꝛodire
voluit aut hoſtia clauſa tener

cit.vt extra eo.c.in nonnuliis.

Si eos nõ coegit ſignũ poꝛtare vt ab alijs diſcernerẽt
male fecit.qꝛ tenent᷑ poꝛtare vt extra eo.in nonnullis.
Si eos chriſtnz blaſfemantes non puniuit.qꝛ m Ho
