
ſtienſem? alios merentur ⁊ debent decapitari.

Si de defectibus eccleſiaſticarum perſonarum ad eũ

non partinentibus ſe intromiſit.qꝛ graue.p.eſt.

Si traxit eccleſiaſticas pſonas ad foꝝ ſuũqꝛ nõ ſoluʒ .

moꝛ.p.ſed ⁊ deponendus ec᷑t.vt.ij.q.i.c. Nullus.

Si z libertatẽ eccle ab eccłaſticis pſonis extoꝛſit.qꝛ vl
tra moꝛ. magna ect pena puniendꝰ.vt.xxv.q.ꝛ.ꝗcũqʒ
Si eccleſiaſticas pſonas cepit vel capere fecit aut icar

e non fecit:male vtiqʒ fe

ceranit.
Sideel
velletp⸗
pelloci.
gipobo⸗
ceſſarian
ciannue
Giiuſpn
ſiaſtica
Si cliqn
aliquob
Sipſus
emobi
Glipoſuit
eenpa
Diresece
tesinſan
ſen
Di dlen
niumco
Giinecc

Lieccle

Gaen
Sibone
tenpore
ctort
Glinbl
nonh
Sineea
ciggeb
Siei

nmpoe

dai⸗
iaeſ
n.

tenei,
miſtt.
ſench.

Rmas

deſiede

egreni.
16,aut
ſsmo

enek,
ran

n licet
Nochire

tiqze

Mertt

nulle⸗
nbo

deh

zſorz
“
ſan
gcicy
Nice

A dominis te mpoꝛalibus. liz
cerauit:qꝛ ſi non habebat licentiam. excõicatus eſt.
Si de ellectione cuiuſcũqʒ pᷣlati ſe ĩtromiſit.vt.ſ.quem
vellet pꝛelatũ eligerẽt. Et ſi ꝑꝑ hoc eoꝝ monaſteria
vel loca grauauit.qꝛ aſſentire noluerũt excõicatꝰ eſt.
Si ꝑp hoc ſuis ſpditis vetuit ne eiſdẽ eccleſiaſticis ne
ceſſaria rẽderẽt:aut eis in neceſſarijs ſeruirent.quia
ei annuere in electione noluerunt excõmunicatus c.
Si inuſpatronatus alicuius eccle ſie.vel alia bona eccle
ſiaſtica ſibi vſurpauit excõmunicatus eeefft.
Si aliquod munus recepit vt ſupplicaret pꝛelatis pro
aliquo beneſficio conferendo.
Si ꝓ ſuis ↄꝓſanguieis aicis idignis pᷣſonis ꝓcurauit
ↄferri bññicia eccłaſti.ſymoniã comiſitvt.i.q.ʒ.ꝑ totũ
Si ĩpoſuit taleas vł collectas ſuis ꝑſo.eccłaſti.ſine li/
cẽtia pa.qꝛ ſi admonitꝰñn deſiſtit i excõicatiõeʒ ĩcidit.
Si res ecdleſiaſticas vt pote paramenta coꝛtinas tape
tes in ſuos nuptiarum vſus accepit male fecit.qꝛ non
licet vt de conſe.di.pꝛima ad nuptiarum. H
Si aliquam pꝛeſumpſit vendere eccleſiam.qꝛ ſymo-
niam commiſit ⁊ venditio illa locum habet.
Si in eccleſijs poſuit ſtipendiarios vel equos.
Si eccleſias in bello etiam iuſto iucendit vel vaſtauit
qꝛ ad emendã ſ̃m hoſtien. tenetur.
Si bona eccleſiaſtica vel perſonarum eccleſiaſticarũů
tempoꝛe belli abſtulit.qꝛ ad reſtitutionem tenetur ni
ſi auctoꝛitate pape vel pꝛelati feciſſet. S=UWðMB᷑
Si in bello ad eccleſiã confugientes per vim extraxit:
qꝛ non lʒz niſi eccleſia fuiſſet caſtellata.
Si in eccła placita ſieri fecẽ̃:⁊ qmaxie vbi ð ſanguinis
cã agebat.qꝛ oio non lʒ.vt extra eo.c.Eccleſia.
Si etiã ibidem ſtrepitus iudicioꝝ ſecularium vel eo

rum pꝛoceſſus ſieri voluit:quia ipſo iure nibil value

h üüij

A duis tpalibus.

rmnunt extra eo.lib. vi.c. decet domm.
Si malefactoꝛes in eccleſia vel domo ep̃ᷣi ſen mõaſte

rio aut pᷣdictis lociſ aderenti capere fec qꝛ nõ debuit.
¶ L Be eoꝛum cxcõicationibus
Si ſentẽtias excõis vel interdicti nõ curauit aut excõi
catus in diuinis participauit: qꝛ moꝛtaliſſimum fuit.
Si pp eius defectus ipſius ciuitas vel dominium in/
terdicti aliquãdo fuerunt qꝛ ẽtgrauiſſimum eſt.
Si pp excõicationẽ in ſe vł ſuoꝝ lataʒ aliquẽ grauauit
ſacerdotem vel ſacerdoti attinentem in nouam iteruʒ
incidit excõicationem extra eo.c.Quicunqʒ.

Si nouaſaſtituit gabellas vł pedagia nõ hñs ſup hoc

ꝗ maioꝛibꝰ ſuis auẽtatem excõicatꝰ cẽ:vt ĩ cle.de imu.

Si ẽt antiqua augmẽtauit ſine licẽtia ſiłr excõicatus ẽ.

vt extra de treu.⁊ pactis.c.innouamuſ⁊ ſatiſfa.tenet᷑.

Si a ꝑpſonis eccliaſticis ꝓ ſuis neceſſarijs gabellas ex

toꝛqre fecit excõicatus eſt:tã ipſe qᷓ gabellarij li.vi.c.

Si nauigãtes depꝛedari fecit vł factũ ra⸗ Quãqᷓy.

tum habuit qꝛ in papalem incidit excommunicatõeʒs.
Si res naufragantium ad poꝛtus ſuos delatas ſibi re

tinuit qꝛ vltra rapine peccatum in excõis ſententiam

incidit niſi ablata reſtitnuit.

Si Emunitatẽ eccłaſticã aliquẽ ꝑ viʒ 8 ecckijs extra

here feẽ̃ qꝛ vltra ſacrilegij notã excõicationi: ſubiacet.
Si pᷣuilegia ecclaſticaꝝ pſonaꝝ violauit excõicatus ẽ.
Si repᷣſalias ↄ eccłiaſticas pᷣſonas ↄceſſit excõicatꝰ ẽ.

Si ꝓcurauit aliquẽ occidi facere per aſſaſſinos etiã in
excõicationis ⁊ depoſitionis ſententiam ipſo facto in

currit:vt extra de homi.li.vi.c.pꝛo humani.
Si ſe ſubtraxit ab obediẽtia Ro.pontiſi.excõ
W Be⸗Bello⸗

Si tra aliquos ſine legitima cã belluz monit moꝛ.p.

Fibomi

icat?eſt.

ꝛdede

Sietii

ecclaſti
Gioligie

yeſeyſ
Lipotine

untgran

Hiinbel

Ginoua

Gi hofte
Sipled
abſtulita
Hinbele
nnipens:
Ofnmünon

QSipmik

infdͤe
Lietiin
heturt
habitis

ſaſfide
Zillbe

busint

ſtagran
Didone
Giinimn
hemde
multas

Kimt
inee

zcſte
uit.

excoi
ſfut.
min⸗
.
Wauit
llenz

pboe
eimr.
nsé,
denet,
luser
lii.
Aui.
(Notz.
ſibire
tom

n
eet.
nst.
ti.
mäin
ſcoin

ck.

⸗

Be Bells. liij
2 de damnis datis ſatiſfacere tenetur.

₰

Si etiã bellũ iuſtuʒ mouit ſine pᷣncipis ſui licentia ſeu

eccłaſtici ſeu ſecularis grauiter.p.vt.ꝛ2.q.i.ꝗd culpat᷑.

Si aliquo malo fine bellũ mouit qꝛ ñ lʒ niſi ꝓ repetitio
ner reꝝ ſuax vel ſue patrie defenſione:vt.ꝛ3.q. ij.
Si potius vindicte cauſa q; ad ꝓpulſandam iuriã mo

uit grauiter. p. vt extra de homi.c.ſigniſicaſti.

Si in bello guaſtũ inſontibꝰ dedit qꝛ ſatiffacere tenet᷑
Si noua pꝛopugnacula in alterius iniuriam erexit.

Si diebus feſtiuis ſine magna neceſſitate bellũ gemſt.
Si hoſtem vltra ſuuz dãnuz damnificauit qꝛ no licet.

Siltiple danificatus ſna auctoꝛitate rem damniſicãtis
abſtulit quã damniſicans ei accõmodauit qꝛ nõ licct.
Si in bello ſpoliauit clericos religioſos peregrinos ro

mipetas:mercatoꝛes:agroꝝ laboꝛatoꝛes:⁊ ſimiles qꝛ

omnino nõ licet:vt extra de treg.c. Innouamus.

Si ꝓmiſſões quas in bello ſpopõderat nõ obſeruauit
2 inſidelis extitit.m.p.⁊ reſtituere tenet᷑ ablata.ꝛʒ.q.i.

Si etiã mouit bellũ iniuſtũ qꝛ nõ ſoluʒ aduerſarijs te/

netur: ſʒ etiaʒ ſubditis ſuis ð vaſtationibꝰ ⁊ de daãnis
habitis tenetur ſatiſfacere. Et hoc ſi ipſi ſubditi bo/

na ſide vel coacti fecerer.

Si in bello iuſto aio craſſandi vaſtatiões ⁊ dãna hoſti
bhprus intulit cũ alłr ſibi ꝓſulere potuiſſi ſatiſface.tenet᷑.

Si homines in bello captos crudeliter affligere fecit:

yt grandes taleas facerent moꝛ.p.
Si domos incẽdit vel deſtruxit gratia habendi ferrũ.

Si inimicoꝝ bona militibus ſuis in pꝛedaʒ ⁊ direptio
nem dedit:æ atra eoſdeʒ crudelitates ⁊ inhoneſtates
multas fieri pꝛecepit vel permiſit.
Si młlieres ⁊ adoleſcẽtulas violauit vł violari pmiſit.

Siliin eccleſijs vel monaſterijs effudit ſanguinem vel

A iudicibus ſecularibus.

ſuis expenſis reconciliari facere tenetur.

pollutionem vltra moꝛtale ſacrilegium illam eccleſiiã

Si per vizʒ vel ꝑ furtum aligꝗd de eccleſia auferri fecit
atqʒ ibidezʒ moꝛtuoꝝ ſepulchꝛa apiri fecit: qꝛ vltra ſa
crilegiũ eẽt excõicatus:vt extra eo.c.conqueſtus.

CAliudicibus ſecularibuus
Si aliquam iudicandi iuriſdictionem ſibi vſurpauit:

qaꝛ ſemper offcium illud excercendo moꝛtaliter. pec.

Si ſue poteſtatis ſines ſcienter vel ex ignoꝛantia craſ
ſa exceſſit moꝛtaliter.p. v e

Si dolo aut ſna ignoꝛantia iniquaʒ tulit ſententiam:qꝛ
vltra moꝛtale ad totum leſi intereſſe tenetur: vt extra
de iniurijs ⁊ dam. da. c. ſi culpa:ac etiaz 'm leges mul

tas penas ſuſtinere deberet.

Si accepit peccuniã vt male iudicaret qꝛ vltra moꝛ. ſa
larium reddere tenetur:non tamen illi qui dedu:ſecd

Aeſo vt. a iubemus.

Si accepit aliquidd vt indicaret vel vt non male iudi
caret tenetur reſtituere illi ꝗ dedit.2.q.. c. Qui recte.

Si recuſauit oĩno iudicare cũ deberet:⁊ ꝑꝑ hoc aligꝗs
ſuum amiſit ius leſo ſatiſfacere tenet᷑:vt.23.q.2.dñs.

Si ignarus ⁊ impitus de iudicijs ſe intromiſit moꝛ.p.
Si per negligentiam ſtudendi quis ſusz perdidit cã,

qꝛ ᷣm canoniſtas ſatiſfacere tenetur.

Si ſuã hñs ꝓuiſionẽ aligꝗd pꝛo cauſis exegit: Iniuſte
accepit:⁊ ideo reſtituere tenet vt. ꝛʒ.q.i.c. Militare.
Si etiam oblsata ſponte recepit:qꝛ nõ debuit ꝑꝑ ſuſpi

tionem verũtamẽ reſtituere non tenetur.

Si delegatus a partibus aliꝗd accepit:qꝛ nõ niſi mo⸗

deratas expẽſas in cã ſibi cõiſſa accipe põt m Rayv.

Si ſine accuſatione ali
debuit vt extra de accu.c.ſi legitimus.

quẽ iudicauit grauiter. p. cſ nõ

Sidelie
ſcioten
Gifuita
potuitd
Sicontr.
non ſermn
Sigtigaan
Giappe⸗
Sialiqn

Sibpoft

auſan
Siole⸗
giteato
ſoncere
Cidebit⸗
Sifman
pocert
ſuntdo⸗
cemer
Siomit
gtirefien
Sinnda⸗
Siſinen
Plbgeh
ipero⸗
lumint
Sincig
mäce
biasca
Gietin
Nopzi.
Sipoo

teceſi

mi fecit
Ultraſt
us,

urpanit
rpet.
mi g

ntuma
emm
ges nul

wor ſ
echſec

gleindi
luifece.
Ne dls
rdis.

tnng.
ntch

Muft

e.

ſuſp⸗

ie⸗
Re.

Aliliudicibus ſecularibus. lin⸗
Si delicta reliquid impunita male vtiqʒ fecit:cuʒ ex of
ſicio teneretur vnicuiq; ius ſuum reddere.
Si fuit aduocatus in cauſa in qua erat iudex:quia non
potuit duo ſimnl officio exercere.

Si contra ius dilationes fecit:⁊ ſi oꝛdinem iudiciariũ

non ſeruauit moꝛtaliter.p.
Si aliquam partem contra iuſtitiam grauauit.
Si appellationes legitimaſ non admiũt.
Si aliquibus locum appellandi doloſe dedit. J
Si poſt legitimam appellationem:nihilominus in eaʒ
cauſam pꝛoceſſit.
Si allegationes friuolas admiſit qꝛ non licet.
Si fecit oppoſitiones ⁊ inquiſitiones ad quas reus re
ſpondere non tenebatur:⁊ quazʒ ob cauſam fecit.
Si debitas penas auxit vel minuit cum non poſſet.
Si vᷣm allegata ⁊ ꝓbata lʒ atra veritatẽ iudicauit ſciẽs
pꝛo certo innocentem foꝛe condemnatuʒ varie in hoc
ſunt doctoꝝ opiniones:ſed in hoc tho.potiſſimũ iudi
cem excuſatum hʒ.licet alij multi aliter ſentiant.
Si omiſit facere condẽnationes expenſaꝝ:ipſe de ſuo
ꝓti refundere tenet᷑:⁊ maxie ſi a pncipio petite fuerũt.
Si in dubijs magnis peritos conſulere neglextt.
Si ſine magna indigentia ⁊ cũ fraude aſſeſſoꝛem acce
pit:qꝛ nec debuit nec potuit:niſi de ſuo ſoluat.
Si perſonas eccleſiaſticas iudicauit grauiter.p.cũ nul
lam in ipſas habeat iuriſdictionen.
Si religioſum pꝛo aduocato admiſit:non licet niſi de
mãadato ſuperioꝛis.⁊ ſolum in rebus monaſterij ⁊ ad
pias cauſas vt.xvi.q.i.c.Vonachi.
Si etiam clericum admiſit cuʒ nõ debuit.qꝛ niſi in cã
pꝛopꝛia ⁊ pꝛo miſerabilibus perſonis aduocare põt.
Si pſonas eccłiaſticas aut pupillos ⁊ viduas ñ defen

SSSñõñů

A iudicibus ſecula.
dit ⁊? eiſdẽ de iuſtitia ⁊ aduocatis nõ ſubuenit gra.p.
7 de ſuo ipſe eoꝛum damnis ſatiſfacere tenet᷑ ſᷣm ca-/
nones. vt. xxij..v.c.adminiſtratoꝛes.ac ẽt m leges.
Si ſymoniace aut alio quocũqʒ modo iudicandi ba-
buit iuriſdictiones. moꝛ.p.vt extra Me pꝛelato.
Si etiam de aliqua quotta pꝛouentus vel lucri conue
nit ſymoniã comiſiſſe videtur ſᷣm hoſtien.
Si miniſter iudicis exiſtens ſcienter iniquam ſenten
tiam mandauit executioni grauiter.p.
Si frandulentet pꝛo teſtimonio ferrendo aliquã ad ſe
vocauit mulierẽ.nõ ſolũ moꝛ.p.ſed ⁊ ipſo facto exõi/-
catus eſt. vt in. c. mulieres de Ju. lib. vi.

Siln domo ſua baratariam tenuit. qꝛ vltra moꝛtale

etiã ſecundũ leges grauiter venit puniendus.
Si ſine pꝛecedentibus inditijs alicui toꝛturam fecit
moꝛ. p. ⁊ ad reſarciendum damnum leſo tenet.
St ẽt toꝛſit quẽ ð iure toꝛq̃re nõ debuit.ſic ulũ ꝗ erat
minoꝛ. xxiiij.ãnoꝝ.vel ſi toꝛſit modis idirectis vʒ dã
do eidẽ ſalſa ad comedẽdũ.vt ſiti cruciaret᷑ moꝛta.p.
Si pp lucrũ vĩaliquo pᷣctu młieris vel pupilli ĩ eoꝝ dã
mn ſuã ĩterpoſuit auctatẽ qꝛ vltra moꝛ.tenet᷑ ð danis
Si vt pecuniã extoꝛqueret aliqnẽ areſtauit.aut eiꝰ bo

ra per officiales ſuos deſcribere fecit.aut aliqð aliud

frandulentum modum extoꝛquendi adinuenit.gra/-
uiſſime.p. omnino ad reſtitutionem tenetur.
Si ⁊ ipſe pꝛouinciaʒ malis hominibuſ nõ purganit qꝛ
ſibi omne malum imputatur. S
Si ꝑplucrũ ſnias ĩ l¶gũ ꝓtraxit.qꝛ nõ ſolũ moꝛ.p.ſʒ ⁊
omnẽ pecuniã r̃ſtituere tenet.ac ẽt pti leſe ſatiſfacer

Sii ſentẽtijs aligbꝰ vnqᷓ;ᷓ aliquas clauſulas. tenet᷑.

obſcuras appoſuit. vt ille ð què dabat᷑ ſnia.nõ poſſet
ſe defendere.qꝛ vltra moꝛ.tenet᷑ ſatiſfacer parti leſe.

SGitcen

worleſc
Giinud
teſteson
Ginndip
fus qſin
potriaan
Sietiam
abſtulit
gedolol
Ginſie
ſmcovon
Giſuis dot
ſisſpedin
Neeias d⸗
Giaduert
Giadlo⸗
Sipoſe⸗
entul'ſa
Sicim
fii⸗rrl
Sich ſoo
malepei
Giicrit
ſostetes
Lialeg
nocacite
ſtßma
Cidiebr
Achpann
Diicimn
heintä

N1h.
mer⸗
leges,
lͤba⸗
.

conne
ſenen

ade
oepoi⸗

oetale

fecit
.
igenet
di
unp.
loxd
dans
teybo
zaſud
o

nird

ohßt
ſicer

Nnet.

oſet
leſe

Abaduocato. 1

Si ſclenter inſuſtã aut ſuſpectã defendit cãm. qꝛvltra

moꝛ.leſo ſatiſfacere tenet᷑ ᷣm theologos in.iiiſ.
Si inaduocando ꝓduxit falſa inſtrumenta vel falſos
teſtes aut falſas allegationes allegauit moꝛ.p.
Si in diſpendiũ : grauamèẽ alterius partis nõ neceſſa
rias q̃ſiuit dilatiões ⁊ tminos.vt vʒ petẽdo teſtes a
patria alienos ⁊ ſilłia.qꝛ male fec.vt.iij.q.iij.c.ſpatiu.
Si etiam alio aliquo modo aduerſario bonam cauſaʒ
abſt ulit. vʒ faciẽdo oppoſitiões duplices cauilloſaſqʒ
ac doloſaſ.vltra moꝛ.tenetur de omni damno.
Si nõ ſideliter cauſas ſᷣm inſticiã defenſauit⁊ fauit qꝛ
ſᷣm cauones.ʒ.q.vij.c.ſigs aũt tenet᷑.⁊ ẽt ſᷣm leges.
Si ſuis dolis ⁊ fraudibꝰ adminiſtrationẽ alicuiꝰ tuto
ris ipediuit facis eũ accuſari pꝛo ſuſpecto ⁊ ſiłia.qꝛ
de eius dãno tenet᷑ ᷣm Monaldum in ſua ſumma.
Si aduerſario ſecreta ſui clientuli pꝛodidit moꝛ.p.
Si ẽt alio mõ ſuo eliẽtulo cauſaʒ pdere fecẽ vltra moꝛ.
Si ꝑp ſuã ipꝛudẽtiã vł negligẽtiã ſtudẽdi cli tenet᷑.
entulꝰ ſuꝰ cãz pdidit.vltra moꝛ.ad ſatiſfationẽ tenet.
Si cũ multo littigãtiũ dãno imoderatũ queſiuit ſala-
riũ.qꝛ vltra moꝛ.ad reſtitutionẽ tenetur.ſᷣm tho.
Si cũ ſuo cliẽtulo de quotta aliqᷓ vllũ vnqᷓ fecit pactũ
male vtiqʒ fecit. pp malũ exẽplũ.vt.iij.q.vij..arcẽt.
Si iduxit cliẽtulũ ſuũ ad negãdã oĩo vitatẽ aut vt fal
ſos teſtes iduceret. p̃m hoſtien.ð oĩ inteſſe aduſario
Si in allegationibus ⁊ aduoeationibus ſuis tenet᷑.
pꝛocaciter nimiũ ſe hũit.qꝛ vltra graue.p.eius ꝓceſ
ſus ſᷣm canones efficitur nullus.v.vt.q.iiij.c.in loco.
Si diebus feſtiuis pꝛopter lucrum multum in his ſe
occupauit grauiter.p.⁊ illud erogare tenetur.
Sii cã miſabiliũ ⁊ pauperũ ꝑſonaꝝ ꝑꝑ cupiditatẽ pa
trociniũ pᷣſtare recuſauit.male fecit.qꝛ tenet᷑ ad hͥ po

. Anota. ? pꝛocu.
tiffimum. ſicut etiam in alijs operibus miſericoꝛdie.
vt lxxxvi. di. c. Non ſais.
Si in cauſis feneratricibus aduocanit vel ↄaſuluit.
Si dictauit inſtrumẽta ſub vſuriſ qꝛ ẽt ſᷣm leges effi-
citur infamis ⁊ in vtroqʒ moꝛtaliter peccautt.
Si aduocãdo ſolũ ad oꝛdinẽ iudiciariũ ⁊ ũ ad merita
cẽãe attẽdit:nõ excuſat a moꝛtali ⁊ ab obligatiõe reſti
Si defendit cãʒ iniuſtã quo ad me- tutiõis dani.
rita quãtücunq; ad modũ ꝓcedẽdi ſit ioꝛdinata.qꝛ
oꝛdo nõ eſt inuctus niſi ꝑꝑ vitãdas deceptiones.
Si inhibitꝰ a iure aduocauit moꝛ.p.quibꝰ aũt ihibeat᷑
Qaduocare habent᷑ i canone.iij.q.i.c.ĩfames.nõ tñ oẽs
morꝛ.p. ſz ſolũ excõicati ⁊ heretici atqʒ iſideles qꝛ nul
lo mòõ aduocare obẽt nec pñᷣt.vt.xi.q.iij.c.excõicatos.
“ CA notario ⁊ pꝛocuratoꝛe.
Si imperitus exercuit tabellionatus officiũ. vʒ male
dictando vniuerſa inſtrumenta.pꝛetermittẽdo debi
tas clauſulas pꝛopter eius ignoꝛantiã moꝛ.p.⁊ de o
Dainno leſis ſatiſfacere tenetur etiã m leges.
Si aliqua falſauit inſtr̃a aligd addẽdo vel diminnẽdo
moꝛ.p. ⁊? ſʒ leges de oĩ dãno ſatiſfacere tenet᷑ ⁊ ʒ eaſ
dẽ moꝛtis pena vł amputatiõe manuũ vẽit puniẽdꝰ
Si aliqð afeeit teſtm̃ vł aliudqðcũqʒ inſtrumẽtũ eius
vz ꝗ erat mẽtecaptus ꝗ rationis vſuʒ nõ hẽbat moꝛ.
p. 7 de dãnis ⁊ litibꝰ inde ſecutis ſatiſfacere tenetur.
Si fecit ð iuramenta notarioꝝ aut nõ obſeruauit qͥ in
creatiõe ſui tabellionatꝰ facere iurauit.qꝛ ꝑiuri fuit.
Si in fraudem vſuraꝝ aliqua dictauit inſtrumenta vł
etiam contra libertatẽ eccleſiaſticam vltra moꝛ.i ex-
cõmunicationẽ incurrrit vt ĩ cle.ex graui.c.ð vſuris.
Si ẽt ſcienter afecit inſtr̃jm aliqð vſurariũ ꝑiurius eſt
3 hoſtien. nec ampliꝰ inſtra 2ſicere põt vt ex. ð teſti.

Jimelie
velipCſe
gidieb

trumetea
iitech
ultaſyne
Hipinſt
feſtine

Sinong
gentu
amnifoon

OIlipon ſ.
ſriopon

lteneke

Siapang
guod die

Segen

iner
Siennt
hotninit
lusere
Bittert

Kloſf⸗

Biinpot
Unalicu
Rianlee
Rpotze

C2
Piincoe

gefeefe
Dinödd
Gineny

nalte⸗
i.
geffi⸗
nerita
ereſti
8dani.
nes.
bibent
Stnots
Seul
calos⸗

wae
codebi
ꝛdeol
Hinutco
1ßzen
puniic⸗
tücus
emnor⸗
cheur⸗
nirqin
ſpfut
ennnl
rig⸗
pſns.

ſsct
ilet

Anotario ⁊ ꝓcuratoꝛe. wi
Si malicioſe publica inſtrumẽtaoccultauit vł ðſtruxit
vel ipſa alteri parti dedit.vltra moꝛ.de oĩ dãno tenet᷑.
Si dieb? feſtiuis ſine magna neceſſitate ſʒ lucri cã in-

ſtrumẽta gfecitvel extẽdit moꝛ. vã. vt extra ð feri.c.i.
Sii ecclijs ea dictauit ⁊ publicauit male fecit.⁊ ſʒʒ ſta
tuta ſynodalia in ſentẽtiã excõmunicatinois incurit.
Si ꝓ inſtrumẽtis ſuis immoderatũ ſalariũ accepit qꝛ
reſtituere tenet᷑.vt notatur in ſpe.de ſala..ij. H
Si non poſuit inſtrumenta ſua in poꝛtocoliis ex negli⸗
gentia moꝛ. videtur pꝛopter pꝛeceptum ⁊ periculum

amiſionis eõrũdem vnde lederetur pꝛoximus.

Si non ſe bene infoꝛmauit in renuntiatione alicuius
iuris ponẽda in inſtrumento partem que erat ignara
qꝛ tenet᷑ ei de dãno eo qꝛ fuit cã deceptiõis pꝛoximi.
Sia panꝑibus rogatus facere recuſauit.qꝛ tenet᷑ ᷣm

quod dictum eſt ſupꝛa de aduocato ⁊ iudice.

Silegata ad pias cas facta non manifeſtauit ex mali

tia in excõieationẽ incidit ſᷣm ſtatuta ſynodalia.

Si extitit notarius epᷣi ⁊ pꝛo ſcribendis oꝛdinandoꝛnuʒ

nominibus aliꝗd exegit ſy moniam comiſit.ſi ſalaria
tus erat.vt extra eo.c.pꝛimo.

Si et extitit ꝓcuratoꝛ ? iniuſtã cãs defendit moꝛ. p.

Si i officio ſuo inſidelit ⁊ negligẽter ſe hũit grauit.p.

Si in poſitionibꝰ ponèdis vel reſpõſionibꝰ periurauit
aut alicuius periurij cauſa fuit moꝛ.p. 2S=ð
Si cauſas ſuas nõ defendit ꝑ media iuſta ſʒ indebita
vt puta cũ mẽdacijs ⁊ piurijs ⁊ huiuſmõi.moꝛ.p.
CA magiſtris ſcolariũ ſeu pꝛeceptoꝛibus.

Si indoctus ⁊ ignorãs pᷣſumpſit doctrine cathedram
exercere ꝗa vltra moꝛtale ſalariũ reſtituere tenetur.

Si nõ ðbitã ſolicitudinẽ i diſcipuloꝝ ꝓfectũ adhibuit.

Si non vtilia ?2 neceſſaria docuit.

*

A magiſtris ſcolarum.

Si ſe alijs negocijs occupauit ⁊ implicautt.
Si alijs pᷣceptoꝛibꝰ ex iuidia oᷣtraxit aſſerẽdo eũ isns
rãtiſſimũ ⁊ vicioſuz.vt ei diſcipulos aufferret moꝛ.PD.
Si lucri cã notabilẽ comiſit negligẽtiã.qꝛ ſatiſfa.tene k½
Si malũ exẽp.ſcholaribꝰ ðdit docẽdo ⁊ legẽdo turpia

2 ihoneſta ⁊ ad turpitudies ꝓuocãtia cũ noſcet.m.p.

Si diebus feſtiuis illos ad pꝛedicationes miſſas ⁊ ad

veſperos perduxit.

Si de eorum bonis moꝛibus ⁊ diſciplina nõ curauit.
Si aliquam collectam ſcholaribus impoſuit male fe
cit. qꝛ potius pᷣm Hoſtienſez debere de ſuo ꝓnidere.
Si ſcolares ob hanc cauſaʒ de ſcolis expulit aut eis li
bꝛos abſtulit pꝛo eo ꝙ ei dare nolebat. quod petebat

grauiter.p.ſᷣm canoniſtas.

Si ꝓ feſto celebꝛando quod a ſcoalribus feſtãdũ erat
aliquid exegit vltra moꝛ. ſy moniaz comiſit m Rav.
Si etiam noluit legere infeſto ꝙ de ſe celebꝛandũ nõ
erat niſi data pecunia ſimile ſy moniã cõiſit Im Rav.
Si in coꝛꝛigẽdis ſcholaribus mimiũ furibundus fuit:
ecos attrocit᷑ pberãdo.grauit᷑ p.qꝛ talia eis ñ ꝑmittůt.
Si clericum in minoꝛibus conſtitutuʒ grauiter verbe
rauit excõmunicatus eſt. vt extra eo. cum voluntate.
Si ſcolares in ſuis exercitijs occupauit.⁊ eos adiſce

re non permiſit male fecit.

Si ſe de multis iactanit. vt tales iactabũdi facere cö⸗
ſueuerũt vel bi alioꝝ ſcripta ⁊ vtutes aſcripſit: ali/

quãdo moꝛ.eſſe potuiſſee.

Si in veſtitu nimium pompoſus fnit.

Si ſciẽtias ꝓhibitas legit vel docnit.vt nigrom ſtiã
notoꝛiaʒ artem ⁊ ſilłia. moꝛ.p.ſᷣm canones.vt.xxxvij.
di. c. ideo.⁊ ſi hẽt huiuſmõi libꝛos.oĩo nõ abſoluatur

niſi eos cõburat. CAſcolare.
Si ſuo
»* .

Giſuol
Giſect
utt el
giglio
guchre
Slrixa
Silec
tus!
Siid
Sioſt
Giad
Gioci
Glierp
honeſt
Guce
We⸗
Gipe
ction
Siin

Siie⸗

Siſn
mor
Sici.
Uith.
me
Oin
ſtana

Liſi

larn
Sin⸗
ſhr

ſio

morp.

tenei.
turpia

amp.

crautt.
tmale te

pnidefe.
nteisl⸗
petebet

äcat.

ncher.
ndi 5

nR.

Gus fit⸗

15: f d

Pmirii .

er ſabe .
adl

cntch .

ſra

nitq id

uun

35 ſi⸗

Be ſcolre. lvij

Si ſuo mgto vx? doctoꝛi i his ad q̃ tenebat᷑ ñ obediẽs
Si ſectas ⁊ ꝑtialitates i vniuerſitate ſuſcita-⸗ ⸗fuit

uit ⁊ enutriuit.moꝛtaliſſime peccauit.

Si alios ſcolares a ſuis doctoꝛibus ſubtraxit. vt ſuuz
audirent.quia vltra moꝛtale ſatiſfacere tenetur.
Si rixas ⁊ contentiones cum alijs fecit.
Si lectiones ⁊ ſtudiũ nõ ſolicitauit:⁊ nimiũ ſomnolen
tus ? negligens ac vagabundus fuit.
Sii diſputationibꝰ ↄtra vᷣitatẽ pꝛocaciter contendit.

SDi ð ſuo igenio ⁊ ſcia nimiũ ſuꝑiuit alios vilipẽdẽdo.

Si ad mailũ ſinẽ ſtuduit.vʒ luc aãbitiõis vł honoꝛis cã.
Si actus ſuos i eccłijs exercuit.qꝛ nõ lʒ.vt ex.ð imu.c.
Si i expendẽdo nimiũ pꝛodigus fuit.⁊ in- decet
honeſtas mulieres in domo tenuit.
Si luſit ⁊ veſtes ac libros perdidit ⁊ miſſas ac ieiu⸗
nia eccleſie non ſeruauit.
Si poetas ⁊ alios libꝛos ardenter legit ⁊ parum de le
ctionibus ſuis curauit.
Si iuramenta ſue vniuerſitatis non ſeruauit.
Si aliquã excõicationẽ ſiue a iure ſiue ab hole lcidit.
CA medico.
Si ſine ſufficienti ſcientia ſe ad pꝛaticanduz expoſuit
moꝛ.p. cum multa damna infirmis tales conferant.

Si cũ eſſet peritus circa iſirmos negligẽtiꝰſe hũit gra

uit.p.qꝛ negligẽtia cũ ignoꝛãtia eiuſdè culpe exiſtimã
tur. vt. lxvuj. di. c. i. vey ſi negłia fuit parua non ita.p.

Si circa inſirmũ nõ debitã adhibuit diligentia vz vi⸗

ſitando eũ coꝛpałr ⁊ eius ſigna inſpiciẽdo grauiter.p.
Si ſuſpectas medicinas infirmis dedit dubitans de
earum pꝛofectu moꝛ.p.
Si nõ admonuit iſirmos a pᷣncipio Aſiteret moꝛ.p.
ꝑpx trãſgreſſiont᷑ pᷣcepti canonũ vt extra ð pe.⁊ re.cũ
i

infirmitas. excuſaret᷑ tũ amoꝛtali in caſu repentino.
Si infirmis ſuaſit foꝛnicatiões ⁊ ſimilia ꝓ ſanitate cõ.
ſequenda moꝛ. p. NHam in. c. cum infirmitas eaconſi-
lia medicis interdicunt᷑ ſub excõmunicationis pena.
Si quã ðdit mediciaʒ.q̃ i ei? arte ñ reꝑpit᷑.m.p.vʒ hoſt.
Si medicinas conſicere permiſit ⁊ rebus vetuſtibꝰ q̃̊
virtute carebant grauite.
Sia paupibus regſitus viſitare renuit grauit᷑.p.qꝛ ex
ðᷣbito q̃ſi tenet pauꝑibꝰauxiliũ pᷣſtar᷑.vt.lxxxiij.di.c.i.
Si medicinas nimis violentas tribuit ſi ex his inſir/
mo nocumentum aliquod tribuit grauiter peccauit.

Si multos ſub cura ſuſcepit inſirmos ita ꝙ omnibuſ

vt decebat ſubuenire ⁊ viſitare non pottit.
Si in medendo ſocium habuit iudeum.quia non licet.
Siab egrotis imoderatũ recepit ſalarium.

Si lucri gratia ꝓlũgauit curã moꝛ.p.⁊ ſatiſfacer tenet.

Si in dãdiſ medicis nõ ſtuduit.ſʒ ſua pᷣtica aut faãtaſia

nimiuʒz ſiſus fuit moꝛ.p.ſᷣm canoniſt. in.c.de homi.
Si nimis facilis fuit ad inducenduʒ debiles ad tran-

. 4.

gendum eccleſie ieiunia.

.

Si etiam qnaq; ſanis deſuaſit obpᷣuafr̃ ieiũia eccłe gte⸗
ſtans ea ſibi foꝛe nociua.moꝛ.p.vt de pe.di.i.c. Noli.
Si pꝛegnanti medicinas dedit occidẽdi puerperij cau
ſa homicidium comiſit.
Si pᷣgnãti mulieri aſilinʒ dedit vt aboꝛſuʒ faceret aut
illã ea de cã flobotomauit.m.p.vt in.c.cũ infirmitas.
Si ſuo iuram̃to iudici r̃tulit falſũ ð qlitate vulneꝝ ſi id
ob lucrũ fec̃ vltra.m.leſo ſatiſſ.tenet᷑ vt ex.ð homi.c.ſi
Si nõ anũciauit iſirmo moꝛtẽ ꝓpinquã gniſicaſti
pp parẽtũ cõplacentiã:ita ꝙ nõ oꝛdinauit facta ſua vʒ
aie reꝝ tpaliuʒ moꝛ.p.pp ndirectum ꝓximi danum.
Si alijs medicis emulationis cauſa detraxit vel aliud
eis dãnuʒ intulit qꝛ vltra moꝛ.in vtroq; ſatiſfa.tenet᷑.

Siſtotn
feiuran
Giſecca
uit g.
Sifobo
Gibabe
gltiea
firmis
Giviſt
genco

OGirrsne
pporn’
Giitſcie
Giicöpe
anedi
ö
Dierp
Gdebi
ue
Jicon
toſs p
Dipae
deſtlota
ven
Mrame
Diit
Diinn⸗
Diclen
ecam
Simone
hicen

nino.
tatec
Nonſi⸗
pena.
zhoft,
ſib' q

WE
iditi⸗
disinir⸗
eccahit,
mnibuf

onlicet.

ftenek,
tfinaſia
ehomi.
Adfrun⸗

ceon⸗
Hol⸗

„

Cian

retant
mias.
onicſ
ifciti
1ſu;
Dinum.
Aunod

DZDehAromatario. tviij

Si ſtatuta medicoꝝ nõ obſernauit ⁊ que maxie obpua

re iurauerat moꝛ.p.⁊ totiens quotiens. ðGðð
Si ſeccãdo aliquẽ ex ignoꝛatia diſpoſitionẽ nõ obpᷣua
uit.g.p.qꝛ tutiꝰ fuiſſʒ dimittere quã ſecare ⁊ moꝛ.p.ſᷣʒ
Si flobotomãdo debitã diligẽtiã nõ adhibuit. -hoſt.
Si habens apothecã aromatariã ſuos inſirmos coe-
git ĩ ea ſuas emere mediciuas:qꝛ ſi ex hoc aliquod in

iIrmis illatum ẽ damnum de oi dano illato tenetur.
Si viſitando muliereſinſirmas non ſe honeſte in tan

gendo habuit moꝛtaliter peccauit.
. Ab Aromastario. ð=)
Si res vetuſtas ꝓ nouis ⁊ malã ꝓ bona vł cera mixtã
ꝓ pura.aut res viles ꝓ pᷣtioſiſ vẽdidit.qꝛ vlt.m.tenet᷑
Si ẽt ſciẽter vẽdidit rẽ marcidãvel ðfectuoſaʒ ꝓ bona.
Si ĩ cõponẽdis medicinis vel ↄꝓfectiõibꝰ ea nõ poſnit

q̃ medicꝰ oꝛdiauerat.cũ nõ haberet gra.p.⁊ tã medi

cus qꝙᷓ; ipſe.ꝗ ad hoc ðbitã adhibere ðbebat diligẽtiã.
Si ĩexꝑtꝰ pᷣſũptuoſe ad cõponẽdaſ mediciaſ ſe poſuit.
Si debitã memoꝛiã nõ adhibuit ne erraret dãdo vni
qð aueniebat alteri.qꝛ id graue pctm̃ ⁊ piculoſum eſt.
Si aromata ſophiſticauit comiſcendo res viles ꝓ pꝛe
tioſis vt frequenter tales facere conſueuerunt.
Si vẽdidit piperuʒ ꝓ cynamomo.vel aquã fontis pꝛo
deſtilata ⁊ ſimilia.qꝛ vltra moꝛ.de dãnis tenetur.
Si in vendendo excefſit pꝛecium vt ſieri cõſuetuʒ eſt
vltra moꝛ.ſatiſfacere tenetur. MMG
Si ĩ vẽdẽdo nõ dedit ementibꝰ põdus ſuũ. fuit.
Si piurijs ⁊ mẽdatijs ac alijs fraudibꝰĩ arte ſuavſus/

.

Si alicui pꝛĩcipaliter pecuniã mutuauit vt ad ſuã apo

checam ire teneretur vſuram comiſit
Si imonetã falſaʒ inaduertenter receptã pꝛo b

bona ex⸗
pẽdit male vtiqʒ fecit.qꝛ nullo modo lcet. H
.

Si aliqd ðdit ł vẽdidit aut docuit vt aboꝛſuʒ iduceft.
Si vẽdidit venena eis quos abuſuros credebat.m.p.
Si diebus feſtiuis indifferenter vendidit aut vende-⸗
re fecit.qꝛ non licet niſi in caſu neceſſitatis magne.
Ab officiali communitatis vel pꝛincibis.
Si ex diſpoſitõe ſui maioꝛis aligd a ſpditis exigẽs plꝰ
dbito extoꝛſit vltra moꝛ. reſtituer̃ tenet᷑.vt.2ʒ.q.i.c.mi
Si officiũ ſuũ nõ iuſte ⁊ ſidehter exercuit. Iitare.
Si acuſſlonis crimen comiſit. vʒ ſi noluit iuſticiaʒ mi
niſtrare niſi data ſibi pecunia.vel ſi p metum aliquid
extoꝛſit. qꝛ vltra moꝛ. tenetur ſatiſfacere.
Si etiam ppꝑ pecuniam pꝛetermiſit aliquaʒ iuſtitiaʒ fa
cere:qꝛ illam reſtituere tenetur.
Si inquantum potuit:nõ obuiauit mał ⁊ dãnis ꝓximi
cũ potuiſſʒ ſiñ ſui magno piculo.m.p.⁊ tenet᷑ iſolidũ.

Si in oſilijs cõibus mala ⁊ fraudulẽta dedit aſilia xↄp

q̃ alicui dãnũ aliqð ſubſecutũ ẽ leſis ſatiſfacer̃ tenet᷑.
Si ipᷣe exiſtẽs ĩ ꝓſilio cõitatis vł pᷣncipis.vbi aliqð ma
lũ oliberatũ fuit. qð cedebat i dãnũ alicui ꝑſo.pub.ł
puate. vʒ de iponẽdis collectis ⁊ ſilia ſi in hoc aſenſit
tenet᷑ ſatiſfacere leſo ſi obuiar̃ poterat ⁊ ñ fec̃ tñ.m.p.
Siẽt ſuo pᷣncipi aliqd iniuſte agẽti ei ꝓ poſſe i ſno of
cio non odixit vltra moꝛ.ipſe ð ſuoleſis ſatiſfcere te⸗
ner᷑.vt panoꝛ.in.c.cum nos.de his que ſi.a pꝛelatis.
Si alicui iura ſua vel bona ex ceffione litterarum pᷣn

cipis impedinit vel vſurpauit. vtputa ne creditoꝛes

poſſent ſuos ↄuenire debitoꝛes vel ſuas pꝛoſequi cau
ſas ⁊ huinſmodi vltra moꝛ.ſatiſfacere tenetur.
Si bona alicuius a pꝛincipe inique ↄſiſcata:ſibi dari fe
cit ea retinere non poteſt:vt extra de reſcrip.li.vi.
Si ex cupiditate lucrandi apud pꝛincipeʒz interceſſitvt
aligꝗs iuſte dẽnatꝰliberaret᷑ moꝛ.p.ipediẽdo iuſtitiã.
Si poſſeſſiones locoꝝ pioꝝ aligbus ſuis circumuen-/

foriben
Cicguit
Sidali
ſuenien
gpone
Sierad
godin
Sietian
laroria
Sißnei
extoꝛan
Sicinta
cichtten
Finoobet
Giemtos
niasglian
Siheben
ſeexton
ceptüre
Diqnos
pteraua
Slnonae
fammento

roſe

ſeere
ſtexolort
Siſliosf⸗
kxercitio⸗
Zitr
Tiizeal

eeft.
mmo.
encke⸗
ne.

is
lcmi
i
dngvid

titiczſi

primi
ſldu.
finpy
mnei.
ligöm
ſopob
Nt
time⸗
ſooßf
ere⸗
chts⸗
min
ſtoꝛes
vi a

.
ſjdae
ini
affn
tii.
muen⸗

De offi.cõi.vel pꝛin. lix
tionibus paruo pꝛecio in detrimentũ eccleſie ſibi vẽ/
dicauit reſtituere vel de reſiduo ſatiſfacere tenetur.
Siẽt aliquas ſibi ↄuicinas ea poſſeſſõesvſurpauit ad
iueniendo aliquas occaſiões.vʒ calũniãdoviroſdñoſ
apð pᷣncipẽ.vt ſibi eas vẽder̃ cogcrẽt᷑ ð danis tenet᷑.
Si ex adulatione laudauit pꝛincipem de bono aliquo:
quod in eo non erart.
Si etiam laudauit eũ de malis ſuis.vtpote de rapina
luxuria vindicta ⁊ huiuſmodi ĩ vtroqʒ moꝛtaliter.p.
Si pᷣncipi aliqua pſuaſit vt a ſuis ſubditis indebitas
extoꝛqueret pecunias moꝛ.p.ẽ᷑t b pᷣnceps nõ exegiſſz.
Si ciuitates ł loca ſue fſideicomiſſa alicui ꝓditoꝛie tra
didit tenet ð oĩ dãno vo dño vt extra ð iniu.⁊ dã.c.⸗
Si nõ obſuauit q̃ obſᷣuare iurauit.moꝛ.p. ſi culpa
Si emit officium aliqð.aut ſuꝑ illud mutnauit pecu⸗
nias aliquas:aut ꝓ alijs in hoc mediatoꝛ fuit.
Si habens ſoluere de pecunia domini aliquid ꝓ hac
re extoꝛſit.vʒ tm̃ pꝛo ducato ſi ſalariatus erat illð ac-
ceptũ reſtituere tenetur alias non.
Si quos innenit de nocte contra ſtatuta non puniuit
pter auaritiam moꝛ.p.
Si non accuſauit quos tenebatur ex officio:qꝛ ſi ex iu⸗
ramento tenebatur.moꝛ.p.alias non.
CAcine vero ſic queres.
Si ocioſe ſine vllo ꝓꝛſus bono exercitio vixit male vti
qʒ fec.qꝛ ocioſitas ẽ viui hoĩs ſepultura.qvndiqʒ feto
rẽ exalat teterrimũ. Et iõ tales pꝛohiciẽt᷑ ĩ tenebꝛas.
Si filios familiamqʒ totam ſimiliter ſine aliquo bono
exercitio viuere ⁊ ſtare permiſit.qꝛ graue.p.eft.
Siẽ᷑t eoꝝ mala opa ⁊ vicia non caſtigauit grauiter.p.
Si ipᷣe ad taxillos cartaſq; ſeu ſchacos quonſan nchk

Si per plateas apothecaſqʒ tempus ſuuz conſumpſit
⁊ ibidem verba detractoꝛta ⁊ luxurioſa atqʒ mẽdatia
innumerabilia euomit. ibidem ſedendotibias como
uit. ⁊ ſilia mali exẽpli opa accerrime repᷣhẽdẽdus c.
Si i domo quottidie degẽs familiã ſuã clamoꝛibꝰ⁊ v/
bis faſtidioſis pturbauit.vt multi facere conſuenere.

Si i ꝗmeſſatõibꝰ⁊ ebꝛietatibꝰ⁊ doꝛmitõibꝰſupfluis ſe

infecit atqʒ in talibꝰ bona ſua inanit᷑ ↄſumit grauit.p.

Si turpes luxurias ⁊ ↄcnbitus abvxoꝛe exegit moꝛ.p.

2 totiens quotiens.vt dictum eſt.S.

Si vᷣba ꝓtulit i domo ihoneſta cũ ſcãdalo familie ſue.
Si legit potiꝰ vana ⁊ inhoneſta qᷓ; diuina ⁊ moꝛigera.
Si alijs voluit pᷣdicare ⁊ docere q̃ ipſe ager̃᷑ recuſauit.
Si ſe ð płibꝰiactauit:q̃ in eo minime ſi aut vnqᷓ fuer̃.

Si ex auaritia vxoꝛẽ ducere recuſauit:ſed magis alio
rum vxoꝛes tenuit ⁊ ſuas pediſequas violauit.

Si ſuis colonis ⁊ alijs pecunias cum aliquo beneficio
ſuo tacito vel expreſſo mutuauit vſurã comiſit:ſecus

ſi auxulij gratia non lucri id feciſſet.

Si ruſticis bladũ qñ vile erat mutuauit accepturꝰ tan

tũdẽ qñ erat cariꝰ vſurã comiſit.ſi id ſoiũ lucri cã fec.
Si ruſtico pecunias accõmodauit ꝓ Gualdo vel aliõ
ſimile ſeminando in agro ꝓpꝛio accepturus immode
ratos pꝛouentus ſatiſfacere tenet᷑ de iniuſticia.ſed in

hoc pꝛudent intellige bene gↄuentiões inter eos fcãs.

Si ſuos collonos iudebite agrauauitvecturis.ſ.⁊ alijs
ſeruitijs. vt multi perſepe faciunt qꝛ ſatiffacere tenet᷑.

Si eoꝝ filias vel ſoꝛoꝛes ant vxoꝛes multis ꝓmiſnõi⸗

bus decepit vel alij
ſublata tenetur ſatiſfacere.

Si equoſ ſuoſ⁊ alia aialia ſuꝑ cõi puẽtu depaſcer renu
triri voluit ſiñ alia recũpẽſatõe ſui colõi ſatiſfa.tenet᷑.

Si ẽt poꝛcos.pulloſ:ãſeres:⁊ pauões aut anas expẽſis

s modis ſeduxit:qꝛ eis de puditia

ſulcolo
Siaucn
egse

Slcoon

böemn
Gidecin
Hiemt
ſcebat
ſſocidu
Bietian
ters
Sigialia
Sipeaun
ölycon
Giptrac
Plopnd⸗
Sipecon
inſuam
(dtam
Liexigs
tinait r
Sialig
pelalter

n adod
itfiueſ⸗
ſeheturg

Siccüͤbe⸗

ZDicanes
agos

Siexiſt

gelopb

umpſi
nichn⸗
scomo
idus .
b'ry/
venere.

finisſe

Nami⸗.
umap.,

müieſue.
norigers.
ccyſavr.
nij er⸗
gis alio
i.
deneſcio

ſirſtens

Hr tn

iciſei⸗

peland
inmnoce,
in hain
is.
ſealiss
etene,⸗
nicho⸗

epodits

erlan
ſutenet⸗

veptis

ſui coloni enutriri voluit.magnã iniuſtitiã comiſit.
Si aucupãdo vł venãda quottidie ꝑ alioꝝ blada cum
egꝗs ꝑtrãſiuit ⁊ eoꝛum ſemia aꝓculchanit.grauiter.p.
Si colonos ⁊ famulos ſuos diebus feſtiuis ſine audi⸗/
tõe miſſe hicide traſmiſit.m.p.ſi ſiñ mag.neceſ.id fecẽ
Si decimas vt tenetur non ſoluit integre moꝛ.p.
Si emit boues:vł oues:aut poꝛcos.a pauꝑibus quos
ſciebat h dubitabat nõ hẽe atqʒ ita eos ñ extãtes eiſdẽ
iſocidũ:aut ꝓ annua penſiõe locauit vſuram fecit.
Si etiam ſcienter fructus terre emit ab illis maxie qui
terras minime habebant vſuraz comiſit.
Si aialia ad ſocidũ ðdit capitali oĩio ſaluovſuram fec̃.
Si pecuniã apð cãpſoꝛẽ ł artiſicẽ poſuit nõ itẽdẽs niſi
ð lucro tm̃ pticipar̃ vſurã comiſit ſᷣm oẽs i.iiij.di.xv.
Si ptractãdo alioꝝ bõa.vtpote cõitatis hoſpitaliũ.pu
pilloꝝ nõ iuſte ⁊ fidelit᷑ egit.mor.p.ẽt q̃ſi ð leui culpa.
Si pecunias ſibi ꝓ aliquo bono vel vtili rei pu.datas
in ſuam vtilitatem expẽdit aut ſibi retinuit vltra pec
catum in duplo reſtituere tenetur. H
Si exigẽdo aliquas ſue cõitatis collectas aligꝗd ſibi re
tinuit vltra moꝛ.ſᷣm leges in duplũ ſatiſfacere tenet᷑.
Si aliqð pignus accepit ⁊ illo in ſni vtilitatẽ vſus fuit.
vel alteri accomodauit ſin volũtate dñi furtũ comiſit
Si aliqð extruxit ediſiciũ ĩ dãnũ ⁊ iacturãvicini ſuivʒ
pᷣuãdo domũ alteriꝰlumiĩe.aut alteriꝰ venaſaq̃ ãputa
nit ſiue ſupᷣ alteriꝰmuꝝ ediſicauit⁊ ſimilia ſatiſfacere
tenetur aliter moꝛ.p. vle fecit vt dictum c. ð.
Si colũbaria ſine paſtura in dãnum alioꝝ tenuit ma-
Si canes vel alia aialia educauit ꝗ anſeres.⁊ poꝛcos:
⁊ agnos paupeꝝ occidũt ad dãni extimationẽ tenet᷑.
Si exiſtẽs admiſtratoꝛ ł rectoꝛ alicuiꝰ loci pij ñ ꝓui⸗
de eoꝝ bõa ⁊ iura gubernauit ⁊ rexit aut ꝓuẽt illius.

2

.i üiij

gquibus debuit nõ diſpenſauit moꝛ. p.? dictũ eft. ö.
Si de bonis eoꝝ locoꝝ pioꝝ inuentariũ nõ fecit:⁊ ma/
rime ſi ſuper hoc iuramẽtũ ſibi pᷣſtituʒ fuit grauit.p.
Si ꝓnentus ipſoꝝ locoꝝ pioꝝ in ꝓpꝛios vſus cõuertit
male vtiqʒ fec̃:qꝛ nullatenus lʒ:⁊ de damnis tenetur.
Si ꝑp negligẽtiã ſuã bona ⁊ iura ipſoꝝ locoꝝ deꝑdita
ſunt.magnum.p.comiffit vt.xij.q.iiij.c.Quicunaʒ.
Si ex ſui negligentia collapſe ſunt domus ⁊ ipſoꝛum
hediſicia vltra peccatuʒ tenetur ſatiſfacere.
