fui
fin
Sil
ſin
erit
Sht
üte
Die
o
Sid
cati
nise
Sitn
pohie
pecca
Cde⸗
sd
Lihn
poret
Diap
Nuon
wor

modeſt

eeelline

1ggottc
nias conc⸗
ſanctiſfen⸗
echonepe
ſtcondnon

retribric⸗
nſfim'fu⸗
q;es

t:velqeoit
mfut.
velopt

imnnten.
s ingeni.

erus gui⸗
hortgle.
ebatdeit

ſuman
eſpeman
Irepctn
ni Mbt

De ſuperbia. xxv

Siffuit conſeruatoꝛ alicuius pꝛouici vel ciuitatis ⁊ ſe
intromiſit de his que non debuit vʒ pꝛeter qꝙᷓ in vio-

lentijs ⁊ mamifeſtis iniurijs.moꝛ.p.⁊ fuit ex tunc ipſo
facto a tali officio ſuſpenſus. Et ipſe ⁊ qui pꝛocura/
uerunt huiuſmõi exceſſuʒ i ſententiã excõmunicatio
nis inciderunt.nec debent abſolui niſi ſatiſfaciant de
expenſis vt de officio dele.lib.vi. Hac cõſtitutione.
Si cũ em̊ ignoꝛãs aliquod accepit publicũ officiũ:vt
fuit notarie.iudiciarie.⁊ huiuſmõi:ex ꝗbus dãnatus
fuit ꝓximꝰ.moꝛ.p.⁊ ð dãnis ſatiſfacere tenetur.
Si fuit iudex a cõitate ſua ad aliquas cãs deputatus
ſi in his ex ignoꝛãtia aliquã dedit iniuſtã ſententiam
moꝛ.p.⁊ de damnis ſatiſfacere tenet᷑.ſecus ſi in his
peritos conſuluiſſet.quia tun c non teneretur.
Si pꝑ ignoꝛantiã iudex partẽ dã nificauit vel grauauit
ad reſtitutionẽ tenet᷑ cum ſciebat ſe ignoꝛantem foꝛꝛ.
Si expoſuit ſe periculis peccatoꝝ moꝛtaliuʒ pbabilit
moꝛ.p.⁊ maxime ſi de periculo aduertebat.
Si de miſericoꝛdia dei nimis pᷣſumpſit:⁊ ex hoc ĩ pec
catis perſeuerauit.moꝛ.in ſpiritum ſanctum fuit.
Si aliquod peccatum ſub pꝛetextu future confefſio-
nis comiſit quia etiam moꝛ.in ſpiritũ ſanctuʒ fuit.
Si talis ac tantꝰ ſe exiſtimauit:ꝙ deꝰ eũ ẽt peccãtẽ nõ
punietvł a ſua mipicoꝛdia ñ excludet moꝛtalit᷑ a deo
peccauit:ac ſi diuinã iuſtitiã in oibus paruipẽdiſſet.
CBe ambitiõe.iij.ſupbie.ſilia que ẽ apetitus ioꝛdina
tus dignitatis ⁊ potentie.Et ideo quere.
Si ꝑꝑ ambitionẽ appetiuit dignitates ſpũales vel tẽ⸗
poꝛales.⁊ hoc ſolũ ꝑꝑ honoꝛẽ ⁊ bonũ tꝑale moꝛ.p.
Si appetiuit qualemcumqʒ dignitatem ſciens ſe indi
gnum. ⁊ pꝛo es adipiſcenda.paratus erat quodcũqʒ
Nmoꝛtale comittere.moꝛ.p.
„

BSDe ſuperbis.
Si idignationẽ aliquã oſtendit.ꝙ ſibi nõ exhibebatur
honoꝛ ſicut volebat.⁊ ſi ex hoc a conſoꝛtio ſocietatis
recefſſit magne ſuperbie ſignu m fuit.
Si aligꝗd dedit pꝛo bñficio vel officio ſeu eccleſiaſtico
vel ſeculari habendo ſimoniacũ moꝛ.fuit.
Si aliquid ex pacto mutuauit pꝛo officio habendo vſu
ram fecit.ſecus ſi pactum non appoſuiſſet.
Si ita inoꝛdinate ĩ gbuſcũqʒ rebus honoꝛeʒ q̃ſiuit ꝙ
ibidẽ quaſi ſuũ conſtituerit finem moꝛ.p.
CBe temerario iuditio quarta ſuperbie ſilia. ſex
modis moꝛtalibus comittitur.quia contradicit pꝛe/
cepto xp̃ᷣi.qui ait. Molite iudicare.
Si iudicauit aliquem de moꝛtali ſola ſuſpitione aut le
uibus inditijs. moꝛ.p.
Si iudicauit aliquem non ſeruato oꝛdie iuris.vel etia
ſeruato.ſed iniqua voluntate.moꝛ.p.
Si iudicauit aliquẽ quãtũ ad euẽtũ futuroꝝ.vʒ ꝙ ma
lus erit vel male finiet.⁊ ſimilia.male vtiq; fecit.

Si iudicauit factũ occultuʒ alicuius.qꝛ de intentione

alterius non debet nec poteſt recte iudicare.

Si pᷣdicauit aliquẽ eẽ bonũ cũ exerceret oꝑpa mala qꝛ
pp ſcãdalũ graue peccatũ.vhe ꝗ dicitis mal bonũ.

Si bona opera pꝛoximi iudicauit mala intentione eſſe
facta.vt puta elemoſynas ieiunia ⁊ oꝛatiões atq; alia
benefacta iudicauit mala moꝛtale fuit.
Si iudicauit aliquẽ hypocritã vſurariũ falſariũ ebꝛio
ſuʒ luxurioſuʒ malũ ⁊ huiuſmodi moꝛ.p.nõ tñ ſemp.
CBe deriſione.v.ſupꝑbie filia qñ ꝗs ponit malũ vł de
fectũ alicuius in ludũ aut deriſum vt erubeſcat.
Si aliquẽ per ſe vel per aliũ iriſit aut vilipẽdit chachi
nando aliquibus verbis aliqñ potuiſſet eſſe moꝛtale.
Si deriſione fecit ð viris bonis ⁊ eos ea de cauſa a bo

gohe
ſolun
Sie
ſena
giael
taim
Giſud
derih
mhoe
ſunt.
Side
Nins
fiſ

(CLer

Gdinn
S
ſenn
od⸗
ba⸗
Giye
cepe
Giße
erſi
Sipo
diuin
Dlinn

ſten

linet
guip
C
han
bhbe

bibebent

ſociels

cleſtaſtie⸗
–
.
ifutg

flin ſg
icit e

none autie
ris el eti

x. Hom
Gfectt
e intenrin
ge.
opamuug
malübonie
tentonetſt
es tchl

ſortüchlo

nöͤti ſen⸗
tmali n
beſc
idr bt
ſennrtal e.
auaeb

Be ſuperbia. xxvt

no incepto retraxit vel ab ingreſſu religionis: qꝛ non
ſolum moꝛtale.p.ſed ⁊ religioni ſatiſfacere tenetur.
Si ex deriſione vel ſubſanatiõe aliquem turbare ⁊ bla

ſffremare fecitmoꝛ.p.ſi hoc vilipenden di cauſa fecit.

Siẽt aliquẽ vᷣbis ł alijs mõis ihõeſte vituꝑauit qꝛ vl-
tra moꝛ.tenetur eum reconciliare aliqua reuerentia.
Si ſubſanauitẽt alicui ihoneſtis oᷣbis ⁊ truphis:⁊ alijs
deriſorijs ſignis.qꝛ graue peccatũ eſt ᷣm theologos
⁊ hoc notãduʒ eſt ꝙ deriſio ⁊ illuſio ac ſubſanatio idẽ
ſunt.differunt tamen a conuicio ⁊ contumelia.
Si de deo vel ſanctis.aut rebns ſacris.⁊a pꝛeceptis di
uinis ⁊ eccleſie atqʒ ſcripture.ſeu parentuʒ ſuoꝛuʒ de
riſiõeʒ fecit moꝛtaliſſime.p.⁊ totiens quotiens.
CBDe curioſitate.vi.ſuperbie filia que eſt quedam in
oꝛdinatio velle cognoſcere ꝙ non conuenit.
Si volnit audire vł vider̃ aut adiſcer q̃ ſine pcõ moꝛ.
ſieri nõ pñt.vt puta foꝛnicatiões incantatiões ⁊ huiuſ
modi moꝛ.p.hi ſunt qui ad loca inhoneſta vadunt ex
quadam curioſitate:qꝛ non ſine moꝛtali ipſa ſiunt.

Si voluit adiſcere a demonibus vel alijs gabus ſub pᷣ⸗

cepto pꝛohibetur moꝛ.p.vt.xxix.q.i.c.illud.
Si ſtetit ad audienduʒ peccata que quis conſitebatur
ex ſua curioſitate moꝛ.p.ſᷣm theologos in.iiij.di.xxi.
Si voluit experiri que non licẽt.vʒ ſi incantationes vł
Diuinationes aliquez habebant effectum moꝛ.p.

Si intendens curioſis doctrinis ⁊ lectionibus dimi⸗

ſit ea adiſcere que ad ſalutem vel officium ſuum per
tinebãt moꝛ.p.vt habetur.xxxvij.di.c.vnio.⁊ hi ſunt

qui poetas ⁊ alia libenter audiunt ⁊ legunt.

CSiex curioſitate diebus feſtiuis voluit videre ſpe

tacula curioſa ⁊ pꝛohibita ⁊ dimiſit dinina moꝛ.p.vt

habetur. xx vi.qi.c.qui ſine. 1
Ha in

Be ſuperbia.
Si ex curioſitate vł auiditate iduxit aliquẽ ad detrabẽ
dũ ⁊ faciendũ toꝛneamẽta ⁊ his ſimilia ꝓhibita q̃ fieri
ñ pñt ſiñ moꝛtali.moꝛ.p.vt hxẽ. lxxx vi.di.ꝗ venatoꝛibꝰ.
CSe adulatione.vij.ſuꝑbie ſilia que eſt vana laus ali
cui exhibita cum intentione complacendi.
Si laudauit aliquem de malo comiſſo ſen vindicta aut
aliqua turpitudine vt curiales per ſepe faciũt moꝛ.p.

Si laudauit aliquẽ:vt fraudulẽt᷑ ei nocet̃᷑ poſſʒ moꝛ.p.
Si in laudando aliquem exceſſit modum laudandi:iõ

ꝙ vim in vanaʒ gloꝛiaz induxit:cõmuniter eſt venia
le:poſſet tamen eſſe moꝛtale.

Si defunctos in ſermomibus funeralibꝰ aut alijs mo-

dis ⁊ epłlis plus iuſto laudauit. vt dona vel beneſicia
ab eis percipere poſſet.grauiter.p.

Si aliquẽ mẽdaciter laudauit vt alios ad riſumvel ei

deriſionèẽ pꝛouocaret male vtiqʒ fecit.
Si adulãdi gra alterius peccatum tacuit male fecit.
Si laudauit maluʒ alicuius dicendo bonũ eſſe moꝛ.p.
Si adulatoꝛibus ſuis aliquid dedit grauiter.p.

Si ſuis adulationibus aliquez ad maluz induxit:qꝛ eũ

vltra moꝛtale ad pcnitentiam reduccre tenetur. ſᷣm

22

theologos in.iiij.di.xv.

CBe hypocriſi octaua ſuperbie ſilia que ſub virtutũ

ſimulatione conſueuit calide palliare occultuzʒ viciũ.
Si ſanctitatem ſimulauit vt dignitates adipiſci vł fal
ſam doctrinam ſciere poſſet moꝛ.p.
Si ſanctitatẽ ſimulauit:vt largas elemoſynas acquire
re poſſet moꝛ.p.⁊ ea qͥ hoc mõ acgſiuit reſtituer̃ tenet

Si fecit elcmoſynas vel longas humileſqʒ oꝛones vel

comparandam moꝛ.p.
Si renuit honoꝛes ⁊ dignitates aut ſe vilibus iduit ve

aliud quid de genere bonoꝛum ad vanaʒ gloꝛiaz ſibi

Siſe

ſime
Giſe⸗
lsdi
decie
Sibee
inſi⸗
vona
ſiad

Sin
lyit
lſei
ſſboe

Aiſa⸗

volit
fuitc⸗
A
rbey
batn
Lipe
mio
CS
ſieri
Sicon
tiecor
Gie⸗
Ged
jer⸗

ltori
Morn
Zu

Adendd

Mbiäfen
penatond,
Malgus d

Aütwor-.
poſz mor⸗
laudands
iter eſt peni

tolſs no⸗
pel benefich

rifomvele
malefect.
ͤeſſe morn

ner.
indoxirac

ſrmustolin

ſhcinfi
is ſb

lmnslautf⸗

Vindictaet

De ſuperbia. xx vij
ſtimentis pꝛopter hypocriſiz:male fecit ⁊ peccatuzʒ.
Si ſuas negauitvirtutes:quas in ſe nouit eſſevt humi
lis diceretur:moꝛtaliter peccaſſet.quando doloſe ⁊ cã
decipiendi aliquos feciſſet.
Si bediſicauit monaſteria ⁊ eccłias vł hoſpitalia cu,zʒ
inſignibus ſuis ⁊ alijs in ſcriptionibus ad pompaʒ ⁊

vanaʒ gloꝛiaz peccauit: ⁊ ſuã recepit mercedeʒ:ſecus

ſi ad ex.ſucceſſoꝛuzʒ ſnoꝛuʒ feciſſet vt ſieri deberet.
CBe pertinatia nona ſupbie filia.
Si nimis durus ⁊ ptinax fuit in ſua opinione ita ꝙ vo
lnit oĩo a cõi alioꝝ ſnĩa ⁊ ↄſilio diſcrepare moꝛ:potuit
eſſe in hoc maxima cautella eſt neceſſaria: qꝛ raro ꝗs
in hoc cognoſcit erroꝛem ſuum.
Si ſua male dicta aut male facta obſtinate defendere
voluit. = pertinaciter in ſuo pꝛopoſito permanſit: ſi id
fuit contra bonum commune moꝛ.p.
Si diſcoꝛdauit ab his que oꝛdinabantur ad dei hono
rẽ z ꝓximi vtilitatẽ:⁊ maxie ↄᷣ eos quibus mala afficie
batur vel vt ſe alijs ſapientioꝛem oſtenderet moꝛ.p.
Si pertinax ⁊ rebellis fuit diſcipline⁊ coꝛꝛectionibus

maioꝛum ſuoꝛum. qꝛ grane.p.ſemper fuit.

Be ↄtentione decima ſuperbie ſilia que veritati cõ
ſueuit impugnare:cuz ↄſidentia clamoꝛis ſui.
Si contra veritatẽ ſcienter in rebus alicuius ipoꝛtan-
tie contentioſus fuit moꝛ.p.niſi fuiſſent parue res.
Si cum maioꝛibus contendit:vt puta cũ patre matre
que domino ſuo.aut viro ſuo.quia ſi ex hoc blaſfema
re ⁊ alia mala eos dicere fecerunt moꝛ.fuit.

Siſecularis 2tendit pᷣ aliquos laudatoꝛes alicuiꝰ do/

ctoꝛis dñij familie. vel religionis ⁊ ſimilium ſi ex hoc
pꝛorupit in detractionibus ſimilium moꝛ.p.

Si aduocatus vel doctoꝛ ſeu diſputatoꝛ de quacunqʒ
e iiſj

Be ſuperbias.

re in impngnando falſitatem modũ exceſſt: 2 ex boe

aliquod ſcandalum fuit exoꝛtuʒ:grauiter.p.qꝛ ipſa ad
ſubuerſi onem audientium fiunt.
CBDe diſcoꝛdia vndecima ſuperbie ſilia.
Si diſcoꝛdauit ſe ab alijs in cõi cõſilio ſcienter a bono
dei vł ꝓximi ne illud ſequatur: aut ne alios ſequi vi/
deatur aut ſe plus alijs ſcire oſtentaret moꝛ.pec.

Si ex odio vel diſplicentia quã hẽbat aduerſus aliquẽ

impediuit ⁊ diſcrepauit alijs in conſilio:ne quod pete
bat obtineret.moꝛ.p.
Si odio amoꝛe timoꝛe vel pꝛemio in conſilio veritatez
tacuit ſiue falſitatez dixit.aut alio quocũqʒ modo ma
luzʒ conſiliuʒ dedit.ſi ex hoc aliquod damnuʒ alicui ꝑ
ſone vel rei pu.ſecutuʒ eſt ad reſtitutionẽ tenetur ſᷣm
theologos.in.iiij.di.xv.
CBDe inobediẽtia duodecima ſuꝑbie filia ſatis dictũ
eſt. S.in pꝛeceptis eccleſie ⁊ in.iij.legis pꝛecepto ac ẽt
ſ. vbi de ſtatibus tractabitur multa dicentur verum
tamen etiaʒ hec ipſa hic interrogare potes.
Si non obediuit maioꝛibus ſuis:ac legibus taʒ muni
cipalibus q; cõibus atqʒ canonicis in rebus ⁊ pꝛece/
ptis rationalibus moꝛ.p.⁊ id totiens quotiens.
Si ſuo confeſſori in rebns ad confefſioneʒ:⁊ ad ſalutẽ
pertinentibus non obediuit moꝛ.p.⁊ confeſſioneʒ illã
iterare tenetur.

Si deſpexit ſtatuta ſynodalia vel pꝛouincialia a pꝛela

tis ⁊ alijs inferioꝛibus oꝛdinata.

–q

Siẽt ſue ciuitas vel cõis ſtatuta deſpexit vtpote de nõ

poꝛtando arma vel non ire de nocte vel deponere ſu/⸗
perfluas vanitates ⁊ ſimilia. graue pcccatuʒ fuit.

Si non obediuit bone conſcientie ac etiaʒ erronee i re

bus ad ſalutem neceſſarijs.grauiter.p.

gilein

(
Siſei
n
ſmie
Sidee
Siſen⸗
laruri
duse
Giſer
tella
deſo
Gbo
ipuſe

Piclal
ſerhe⸗
medat
Siinct
Giiben
ctis⸗
Nme⸗
Nn

Bihy⸗

ſoso⸗
losimo
peſtte
dovbin

Siberi
Cbe⸗

inmnog
osine

Rofe

nabee
Gipſasd

ii.
era bono
ſeani vi⸗
et.
fſos aia⸗
echodpene

oeritat,
moco m
z alicui
eneturpn

ſatisdici
cepto d
ntur venun
6.
nsti;
hus? ec⸗
tiens.
ekadſe
feſfone⸗

inant⸗

tyot dei

iziit
honelte

4

= S

Cetbi⸗ reputatur ⁊ peccaiũ grande eſt.

Be ſuperbia. xxdiij
Be iĩactantia tertiadecima ſuperbie ſilia.
Si ſe iactauit ð aliquo malo a ſe geſto ꝙ corruperitvir
ginem ꝙ fecerit vindictaʒ. ꝙ fecerit iniuriam vel qð
ſimule moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.
Si de aliquo veniali ſe iactauit venialiter.p.
Si ſe iactauit de malo non facto.vt puta foꝛnicationezʒ
luxuriaʒ ⁊ ſimilia fecerit moꝛtalifſime.p.nec abſoluen
dus eſt niſi redicat.
Si ſe iactauit de vxoꝛe filijs filiabus de nobili paren/
tella de honoꝛibus perceptis.de diuitijs.de ſcientia.
de foꝛtitudie:ð agilitate coꝛpis:ð pulchritudine alijſ
qʒ bonis nature gratie aut foꝛtũe veniale vt plurimũ
ẽ poſſet tñ moꝛ.eẽ ſi ſe ex quadã elata ſuꝑbia iactaſſʒ.
Si ſe iactauit pagraſſe mũdũ vidiſſeqʒ magna ⁊ młta
picula ſtrenue ſupaſſe.atqʒ ciuitateſ imuneras luſtraſ
ſe ⁊ his ſimilia nõ ſine peccato dici pñt. tum pꝛopter
medatia.tũ etiã ꝑp ſuperbiam ⁊ pꝛoximoꝝ ſcãdaluz.
Si iactant᷑ ſuũ aſiliũ dictũ vel factum alijs pꝛepoſuit.
Si iactauit ſe vel laudauit de multis operibus ⁊ exer
citijs factis.vt cõſueuerũt artiſices medici.atqʒ alij.
vt magna lucrarentur.⁊ ſi ex hoc pꝛoximuſleſus fuit
vltra moꝛ.tenetur damno ſatiſfacere.
Si pp iactantiaʒ ſuã noluit videre nec audire parẽtes
ſuos paupes ⁊ egenos atqʒ veſtibus laceratos ⁊ icul
tos ĩmo ex hoc pꝛeʒ ⁊ alios parẽtes qui ſibi beneſicia
pꝛeſtiterunt deſpexit ⁊ a ſe reiecit:qꝛ hec maxima ſu/

i hac ẽt de cã dixit ſuos parentes ad ſe non ptinere.
CBe arrogantia quartadecima ſuꝑbie ſilia.q̃ hoĩes
in magnã ſui extimatõezʒ adducit ⁊ eos ad deſpicien/
dos inferioꝛes ſe adducit.⁊ ideo ſic interrogabis.

Si i offcijs ſuis cũ ſit i arrogãs noluit aliquẽ paciſice
e üiij

H.

Be ſuperbia.

loꝗ nec audire:ſʒ quadã petulatia auctoꝛitatẽ oſtẽtaf. le
Si neſciuit aliꝗd pꝛecipe vel iubere niſi cũ quodã im-/ Gide
perio ⁊ vilipẽdio ſubditoꝝ ſuoꝝ ꝗbus pꝛecipe hẽbat ſi
Si pp ſuã arrogantiã oẽs deſpexit nulliq vxlogꝗ. Gide
honoꝛẽ nec vᷣbis nec ſignis exhibere didicit.⁊ ſi quez ebe
ipſi honoꝛẽ aut in ſalutãdo aut in ſedẽdo vł aſſurgẽdo
2 locũ eidem cedendo exhibitus fuit nullatenus ipſe 3
rependere curauit.hoc fuit graue peccatũ. .
Si in inceſſu ſtatu habitu ⁊ in oibus ſuis motibꝰ tanqᷓ 8
vento diſtentus arrogantiam demonſtrauit: voluitq; B
moꝛe phariſeoꝝ ab hoĩbus vocari dñs ⁊ magiſter. K*
Si ex h̊ titulos dignitatis ⁊ pereminẽtie ſibi aſcripſit. Se.
Si alios verbis clamoꝛoſis expꝛobꝛauit vilipẽdit⁊ de A
ſpexit ⁊ vituperatiões multas in eos euenit:qꝛ vt plu 9
rimum moꝛtale fuit. num
CBe vanagloꝛia ꝗntadecima ſupbie filia: q̃ ẽ huma Lien
ne laudis inoꝛdinatus appetitus que ſemper de ſuo ſe
gernere ẽ peccatũ moꝛ. licet ſint qui dicant id eẽ atra m
rium ideſt veniale. Et eſt pꝛedictarum filiaruzʒ caput iin
Si in oibus oꝑibus ⁊ verbis ſuis vanagloꝛioſus fuit. un
Si fam ⁊ gloꝛiam de re ſalſa deliberate optauit?⁊ que CS
contra gloꝛiam dei fuerit moꝛ.p. cun
Si młto płꝰgliã mũdi qᷓ;ᷓ dei ſui q̃ſiuit kamanit ⁊ ꝓ ea Liee
adipiſcẽda nõ extimuit pᷣceptis ᷣhire diuinis moꝛ.p. hn
Si de opere pecccati moꝛ. vanamgloꝛiam habuit qꝛ Linn
ſemper moꝛtale habetur ſᷣm theologos. wenne
Si de foꝛtitudie pulchꝛitudie:inuẽtute:ſanitate:agili- i
tate: 2 nobilitate: qᷓ ſi bõa coꝛpalia vanã głiaz habutt. Qu
Si de bono intellectu:memoꝛia ingenio ſubtili diſcre/ Dint
tione naturali:⁊ de diſpoſitiõe ad vᷣtutes que ſunt bo- ieſti
na naturalia ⁊ ſpiritualia vanazʒ gloꝛiaʒ habuit. Sil

Si de ſcientia ⁊ peritia ⁊ hniuſ.que ſunt bona ſpiritu n
Adicd

lioſtni,
noänn⸗
ſpe bobe
llo
taſi guc;
aſtorgic⸗

hnenns e

.
pou'tng
nitpolutg
nogſſte
bi aſcnpſt

lipictte

nir genth
Nrächen

nitrengi
luzbani
btlidict
Peſutty
ebt.
n hinmn

Be ſuperbia. xxix
lia acquiſita vanam gloꝛiaʒ habuit.
Si de gratijs virtutibus miſericoꝛdia obedientia pa/
tiẽtia que ſunt bona infuſa vanaʒ gloꝛiaʒ habuit.
Si de gratia oꝛandi pꝛedicandi legendi cantandi vꝛba
ne loquendi vel pulchꝛe allegandi ⁊ perite cõſulendi
q̃ ſunt bona ex oꝛe ꝓcedentia vanã gliaʒ habuit.
Si de elemoſynis ieiumijs oꝛationibus peregrinatio-
nibus vanam gloꝛiam habuit.
Si de dinitijs potentia honoꝛibꝰ dignitatibꝰ fanoꝛibꝰ:
amicitijs ⁊ laudibꝰ q̃ ſũt bona tꝑalia vanã glłiaʒ hũit.

Si elemoſynas ⁊ ieiunia atqʒ alia opera bona pꝛopter

vanam gloꝛiam tantum fecit moꝛ.p.ſed non ſemper.
Si laudes hominum ⁊ renerentias pꝛopter vanã glo
riam magnopere optauit ? queſiuit.
Si expẽſas ſuꝑfluas ĩ hediſicijs domoꝝ in picturis ⁊
alijs põpis. In cõuiuijs.famłis.Equis.canibꝰ veſti
mẽtis atqʒ alijs ſũptuoſis ipẽſis vltra ↄdecentiã ſui
ſtatus pᷣncipali᷑ ꝑp vanã gloꝛiã.moꝛ.p.ſi ibi ſuũ ſinẽ
conſtituit. CPꝛo mulieribus.
CSi fcmina oꝛnanit ſe ad vanam gloꝛiam moꝛtaleʒ
cum ſcandalo dei ⁊ pꝛoximi.moꝛ.p.
Si ſe oꝛnauit cã ꝓuocãdi hoĩes ad ſui carnalẽ cõcupi
ſcentiã ⁊ laſciuiam. moꝛ.p.Et totiens quotiens.
Si vxoꝛ ſe oꝛnauit etiaʒ ad induceudũ marituʒz extra
metas honeſti matrimonij vʒ ad laſciuiã.moꝛ.p.
Si vxoꝛ in poꝛtatura veſtimentoꝛum exceſſit ſtatum
⁊ facultatem mariti ſui grauiter peccauit.
Si vt ſe oꝛnaret vltra patrie conſuetudinem varias
veſtimentoꝛum adinuentiones fecit.moꝛ.p.
Si cum vana gloria quottidie tripudiauit.⁊ eam ob
cauſam multum tempus comſumpſit.grauiter.p.
Si ad pulchꝛitudinem ſuam hoſtentandam pꝛopter

Be augaritia.

vanaʒ gloꝛiaʒ aligbus figmentis ſe colloꝛauit moꝛ.p.
ſecus ſi ad celandam aliquaʒ ſuam turpitudinem.
Si voluit habere veſtes nimiuʒ caudatas:decollatas
affrapatas polymitas ⁊ pꝛecioſas vltra condictioneʒ
ſuã:magna increpatiõe eſt digna pꝑ pctm̃ ⁊ ſcãdalũ:
Si hʒ annullos plurimos perlas zonas ⁊ alia veſtimè
ta plurima qꝛ cõſtringenda eſt vt oĩino dimittat.
Si multum tempus in lauando pectinando oꝛnando
ſpeculando conſumpſit.
Si diſcoꝛpto capite ad eccleſiã accefſit ⁊ quaʒ ob cãm
fecit:qꝛ non licet ᷣm apłm niſi tempoꝛe nuptiarum.

Si pectus ⁊ faciem pꝛopter laſciuiam ⁊ vanam gloꝛiã

perſepe in ſpeculo reſpexit moꝛ.p.

Si planullas nimis altas detulit:⁊ capillos capitis ni-

miuʒ criſpatos cum cvncinis compoſitos.
Si capillos adulterinos ſeu moꝛtuos deffert graue.p.
c:’ſi ad id advanã gloꝛiã facit:ſecus ſi de ſuis nõ habe
ret vel ad inueniendũ virũ qñ nubilis eſt:vel ad com
placendum viro ſuo:tunc licet ſine peccato moꝛtali.
Si docuit puellas vanitates pᷣdictas facere:qꝛ a moꝛ/
tali non eſt immunis. =
CBe auaritia ſcðo capitali vitio que eſt imoderatus
reꝝ tpalium extrinſecaꝝ appetitus:que de ſuo gene-⸗
re ſempꝑ eſt moꝛtale peccatum. Et iſta multas ⁊ innu
meratas videt᷑ habere ſilias quarũ pms eſt ſymonia.
Be ſymonia que ſemper eſt moꝛtale.

Si pꝛo aliquibus ſacramentis vel beneſicijs habẽdis

aliqno tpale ꝓꝑ modum pꝛecij dedit vel aceepbit.
Si ꝓ religionis ingreſſu aut ſctõꝝ reliquijs:oleo ſctõ:

chꝛiſmate:ſepultura eccleſia: altari aqua baptiſmali:

? alijs rebus ſaeris pecunias appꝛeciatiue dedit vel
accepit moꝛtaliſſimum peccatuin fuit.

0
o⸗

Siep⸗
ptpot
moct
ſpyne⸗
Sipꝛo
tatem

Moril

Giac⸗
Aiud
netn
Sie
Gens
Mene
Galg
ſessinea
urſet
Sibeb
mnorg
ay⸗
perep
ore
Sinoj
fecepi
tutione
Fibon⸗
ma.
Diern
Peeptt
boeß

fnm

ma⸗
Minen.
decolltas
ncdictione;
ſciali.
uveſtime
mar.
and

weobcin

Uptamm

num goii

capitisi
.
ngu,
nnis nöbi⸗
welademn
tomortli

feqgewo⸗

noderims
Nſ
Ulvptinnn
fenoni⸗

Secundo capitali vitio xxx
Si appꝛeciatine pꝛo ſpũalibꝰ exercitijs pecuniaſ dedit
vtpote. ꝓmiſſis ↄfefſonibus pꝛedicatiõibus ⁊ huiuſ
modi ſymoniam comiſit:ſecus ſi per modum elemo
ſyne aut bona conſuetudine.
Si pꝛo ſe aut aliquẽ ex ſuis aliquod beneſiciũ vel digni
tatem eccleſiaſticam ſymoniace impetrauit: qꝛ vltra
moꝛ.illud reſignare tenet᷑ aliter nõ eſt abſoluendus.
Si ad ꝓcurandas ecclaſticas dignitates vel bñſicia vł
alind ꝗd ſpũale ex pᷣcio ↄuenit moꝛ.p.⁊ ſᷣm Inno.te/
net᷑ illã ꝓceptã pecuniã erogare alłr nõ eſt abſoluẽdꝰ.
Si ali qð beneſiciũ accepit ꝑ ſe vel per ſuos nõ inten
dens ꝓmoueri male vtiqʒ fecit:qꝛ iniquã v habuiſſe
intentionem ᷣm pa.in.c.ad audientiam de cle.non re.
Si aliqð beneſiciuʒ eccleſiaſticũ acꝗſiuit ſuis ↄſangui
neis indigniſ⁊ inhabilibus moꝛ.p.⁊ de tali dano tene
tur ſatiſfacere illi eccleſie talit᷑ leſe de ſuo intereſſe.
Si habuit plura beneſicia eccłaſtica ⁊ iniuſte poſſedit
moꝛ.p.Et ſi abſolutioniſ beneſiciũ debuerit optinere
opʒ ꝙ oia reſignet in manu illiꝰ qui reſignationẽ acci
pere põt.Etiã ſi i articulo moꝛtis foꝛet neceſſe eſt reſi
gnare:ac etiã fructus ꝑceptos reſtit. tenet ᷣm Inno.
Si nõ interſint ꝑſonaliter canonicis hoꝛis cuʒ poſſet⁊
recepit quotlidianas deſtributões male fec ⁊ ad reſti
tutionem tenetur vt de ele.non reſi.lib. vi.ca.vnico.

Si hoꝛas canonicas oẽs qnottidie nõ dixit non ſolum

moꝛ.pꝓ.ſed ⁊ fructꝰ pceptos ſᷣm Jo.cal.reſtitue.tenetr᷑.
Si exiſtens in notoꝛio pciõ moꝛtali ⁊ eccłe ſue fructus
cepu indubitãter tenet᷑ eos reſti.cũ ſit ſuſpenſus.Et
hoc ſᷣm Ant.de bu.in.c.vẽa de coha.cle.⁊ muli.
CBe pꝛoditione ſecunda auaritie filia.
Si pꝛodidit aliquem populum vel ciuitatem aut ca-⸗
ſtrum pꝛo pecunia in manus inimicoꝛum: quia vltra

Be auaritia.
moꝛtale tenetur de omni damno inde ſecuto. At
Si tradidit aliquez ĩ manus inimicoꝛum occidenduʒ ð
vel capiendum. aut a negotijs vel itineribus ſuis im Ja
pediendũ.quia ſimiliter vltra moꝛ. tenet᷑ fatiſfacerc. —
Si pꝛodidit res pꝛoximi ſui volentibus eas iniuſte mn
arufferre. quia vltra moꝛ. tenetur ſatiſſacere. mni
Si ſecreta dñi ſui vel comunitatis aut clientuli ſui ad Sile
uerſarijs reuelauit tenetur de damnis datis. og
Si bona vel pecunlas dñi vel amici ſui.ſua pꝛodictio ene
ne in manus inimicoꝛum ſuoꝝ deuenire fecit. hni
Si aſſociãdo aliquẽ perduxit ſpoliãdũ i manꝰ hoſtiũ Siy
Si aliquoꝝ litteras apperuit vt eas legeret.⁊tra volũ zu⸗
tatez illoꝝ quibus mittebantur moꝛ.p. ? pꝛo falſario pet⸗
mereretur puniri.ſᷣm docto.i.c.olim de reſcriptis. Aixe
Si notariꝰ vł ſcriba ĩ ĩſtrumẽtis ſuis malicioſe aliqua iie
abſentiũ noĩa appoſuit.vł ſigillũ aliqð furtiue ſurri- Giti
puit. moꝛ.p.⁊ falſariꝰ fuit.vt.c. Quanto de iureiur. WðWW
Si habita ſub ſecreto vł ſigillo confeffionis reuelauit Sin
moꝛ. p.? traditoꝛis officiũ fec.ſʒ teologoſi.iiij.di.xxi. i
Si habuit volũtatẽ deliberatã comittẽdi ſilia moꝛ.p. m
Si aliquẽ ad hec iduxit vł ſuaſit moꝛtaliter peccauit. it
Si ſciebat aliquẽ hec facturus.⁊ non reuelauit.⁊ qua/ ESi
maxime pꝛoditiones in quocunqʒ modo moꝛ.p. he⸗
Si ſecreta mercatoꝛum vbi agebatur de magno queæ Sien
ſtu mercatoribus alijs reuelauit.de dãno dato tenet. gft
Si oliquã ſeditionẽvł tumultũ ad pugnã excitãdã fec e
moꝛ.p. ad omne dãnũ iĩde ſecutũ tenet᷑ ſatiſfacere. d
idẽ ſi ſecut ẽ tales tumultus vł partialitates moꝛp. a
CBe fraudulentia.iij. Auaritie fillia. e
CSi fraudauit artẽ ſuaʒ quãcũqʒ.qꝛ ſemꝑ moꝛ.fuit. a
Si artifex exiſtẽs.alicuius boni artiſicis vel mercato en
ris ſuo in artiſiciovel mercatura appoſuit male vtiq; ſi

to.

sſuisin
tiſtocere.
8 iniuſte

Nlſcisl
s.
oeich⸗
fecit
any bofi
gtrapoi
nofillnd
eſcripcs
oſedlin
rtineim⸗
eiunein,
sfendlui
ſiündir
Uu mon
. peccuni
Gunttl
nor⸗
nagno
ototenen
ctidiſi
ſtiſtneen
tesmay

,
nmfii
Anmn
nie nih

cidendrg

Secũdo capi.vitio. xxxi

fecit pꝛopter mendatium ppłoꝝ deceptionẽ vnde ⁊
quicꝗd pluris de ea mercãtia accepit.erogare tenet᷑
Idẽ ẽ de accipiẽtibus inſignia alicuiꝰ pncipis vł po
tẽtatꝰ aut nobilis familie.vt huiuſmõi pᷣtextu aligd
malũ facilius ꝑpetrare potuiſet. aut aliquas expio/
ratiões feciſſ peſſime fecit.?ẽ magna dignus ẽ pnia.

Si egi fraudẽ fecit.vtputa vxoꝛ finxit ſe vẽdere mari

to ꝙ donare nõ poterat.vł tutoꝛ exiſtẽs cũ nõ poſſet
emere bons pupilli.aliã pſonã iterpoſuit qᷓ emeret.⁊
huiuſmõi grauit peccauit.qꝛ ĩ ↄſpectu ðᷣi nõ excuſat᷑.
Si vendidit vinũ liphatũ ꝓ puro.pãnũ vniꝰ generis
pꝛo alio.carnes ẽt vnius generis ꝓ alia ⁊ huiuſ.moꝛ.
p.? ſatiſfacere aui errogare tantumdeʒz tenetur.
Si vendidit equos boues aſinos ⁊ ſimilia malos vel
infectos pꝛo bonis moꝛ.p.⁊ ſatiſfacere tenetur.
Si falſas mõetas fec łemittit vt illas expẽderʒ.m.p.
⁊ de oĩ dano ꝗbnuſcũqʒ illato ſatiſfacer̃ tenet᷑ ᷣm oẽs.
Si monetam raſit vel tonſit aut alia malitia dimimuit
videlicet aliquã particulã auri vel argenti cum aqua
ex moneta detrabendovltra moꝛ.tenet᷑ erogare geꝗd
inde detraxit ſᷣm pa.in.c.quanto de iur. iura.
Si ſcienter falſas monetas expẽdit.quas ẽt ignoꝛãter
ipſe recepit moꝛ.p.ſecus ſi fuiſſet vſualis numus.
Si falſaʒ monetã ĩ domo ſᷣuauitvł i terrã fodit:qꝛ iniq
egit ⁊ grauit᷑.p.vt hẽ in.c.quanto de iureiur. ’
Si egit vel conſuluit pꝛincipem monetam aliquã frau
dare. vʒ valentem repꝛobare. æ minus valentem ac-
ceptare vt de repꝛobata bonum foꝛum haberet. illã
poſtea ex ſuo nomine cuderet moꝛ.p.Et de lucro pꝛe
cepto vel de damnis datis ipſe populis ſatiſfacere te

netur. ct ſi nihil percĩpiſſet vt i.d.c.quanto de iure. Et

falſarius etiam habetur.

”s

Be auaritia.
Si Alchimiã fecit.⁊ illã pꝛo vero Argento vendidit
mmale fecit.⁊ ſᷣm doctoꝛes reſtituere tenet᷑ geꝗd ex ea
babuit qꝛ exercitiuʒ illud a doctoꝛibꝰ repꝛobat.cũ ſit
ↄtra vtilitatẽ publicã ⁊ illoꝝ ꝗ hmuſmõi opꝰ exercẽt.
Si fraudauit dleſcũqʒ ocias eccłaſticas. ſatiſfacer̃ te.

Si aliquid vnq in fraudem creditoꝛum accepit.quia

male vtiqʒ fecit ⁊ reſtituere tenetnrr.
Si aliquid doloſe vel malitioſe emit vel vendidit in-
iuſto pꝛetio.quia vltra moꝛ. mercatum reſindere te/
netur. ac etiam de damnis datis ſatiſfacere obligat᷑.
Sirẽ pluris vẽdidit qᷓ; valebat:⁊ hoc reſpectu dilatio
nis tpis. ad reſtitutionẽ tenet᷑.niſi ad eius impenſas
⁊ damna reſpexiſet.quia tunc licuiſſet.
Si arma offenſibilia aut venena vẽdidit vel dedit his
quos ſciebat abuſuros moꝛ.p. Et peccata que inde
ſubſecuta fuerũt.eidẽ aſcribunt᷑.vt.v.q.iij.c.pᷣcipuo.
Si taxillos ⁊ cartas fecit ac vendidit grauiter.p.eo qꝛ
eoꝝ vſus frequenter cum moꝛtali exercetur.
Si in arte ſua nouas fecit adinuentiones:quia non li-
cet ſecundum theologos.
Si fraudulentũ conſilium vlli vnqᷓ; dedit.moꝛ.p. Et
ſi ꝑp ulõ aliqð ſubſecutũ ẽ malũ.qð aliaſũ pᷣſumpſiſ/
ſet niſi dediſſet.de damno ſatiſfacere ipſe tenetur.
Si in conſilio ſuo ciuitatis exiſtens aliquod malũ con
ſenſit vel tacuit cum loquẽdo obuiare potuiſſet.moꝛ.
p.⁊ ᷣm theologos:tenetur de damnis datis.
Si ipſe mercatoꝛ.cũ alijs mercatoꝛibus cõuenit vt ſo

lus pꝛo oibus venderet.illicitũ vtiqʒ fuit.ſᷣm hoſti.
Si idem a ſua ciuitate impetrauit.quia vltra graue.p.

ſ̃m leges multa pena eſſet plectendus.
CBe fallacia quarta anaritie ſilia.
¶ Si aliqᷓ dõationẽ extoꝛſit ab eo g donar᷑ ñ poterat

ſor
Siaie
ſce
Sideft
Pturas
ſiencl
Sipob
tione
ſelunt
Silf⸗
cauta
Biali⸗
Mcans
Gitalan
ſorisfe
Giſche
aren
Sipol
iͤe⸗
cöͤſen
Siloe
Glcon⸗
Ntoſe

Aiſiri

lne
ftitani
dioͤſß
feznec
Giren
cſtl

.

Pirem
ent

vendidt
gegderen
oncſt
exerci⸗
tiſfacerte.
Cepit qgi

endidir in⸗

eſindere⸗
ge obigt⸗
ectudlac⸗
inpenſe⸗

Adecitho
gue inc

l n

lter peog
.
ianon

tnenh
iſunpſe
etenenn,

Ddmniin
tniſttn .

tis
venter⸗
nbofi
cy⸗

1
fipoe

Secundo capitali vitio. xxxij
moꝛ.p.⁊ ſ̃ʒ doctoĩs ð neceſſitate ad r̃ſtitutionẽ tenet᷑.
Si aliqð iſtrumẽtũ.libꝛũ aut teſtamẽtũ falſauit vł fa
ſiſicationis auctoꝛ fuit.moꝛ.p.⁊ de oĩ damno tenet᷑.
Si deſtruxit vel celauit aliqua inſtrumenta vel ſeri-
pturas vltra moꝛ.multa ſecundũ leges pena eſſet pu
niendus.⁊ ad ſatiſfationem leſi tenetur.
Si publicas mẽſuras ⁊ pondera falſiſicauit.ad reſtitu
tionẽ dãnoꝝ tenet᷑. Et ꝓ penitẽtia falſi deberet᷑ ſibi
ieiuniũ.xxx.dieꝝ i pane ⁊ aquavt extra ð emp.⁊ vẽdi.
Silr̃as aplicasvł dnoꝝ tpaliũ aut aliqua ſigilla falſit
cauit.qꝛ vltra moꝛ. excõicatꝰ c.⁊ ad reſtitutioeʒ tenet᷑
Si aliquas litteras ſurreptitias ipetrauit.vbi in ſup/
plicatiõe reʒ falſaʒ expᷣ̃ſſit.grauit.p.⁊ ſatiſfacer̃ tene:
Si fallatiã aliquã gabellarijs in ponderibus vel men
ſuris fecit vt minus ſolueret.ſatiſfacere tenetur.
Si ſuper pꝛedictis faciendis conſilium vel fauoꝛem
aut auxuium dedit.moꝛ.p.
Si voluntatẽ habuit ipᷣa perpetrãda ⁊ feciſſet.niſi ma
gis extinuiſſet hõies ꝙ; deũ moꝛ.p.⁊ totiens quotiẽs
cõſenſum deliberatũ ſuꝑ huiuſmõi volũtate habuit.

Si locauit reʒ vitioſaʒ vt puta Equũ reſtiuũ vel clau

dicantẽ aut domuʒ ruinoſam ⁊ huiuſmõi.de damno
dato ſatiſfacere tenetur. vltra graue peccatum.
Si ſilłr locauit aliqð vas vitioſũ vł marcidũ cẽt ignoꝛi
ter.ꝓ quo vinũ ↄductoꝛis effuſuʒ ẽ vł emarcuit.ad
fſtitutionẽ vini tenet᷑ nec ignoꝛatia eũ excuſare põr.
Sið ſupᷣdictis ⁊ alijs rebꝰ lõcatis cũ videret cõducto
reʒ necefſitatũ nimiũ pꝛeciũ exegit ſatiſtacere tenejĩ.

Si rem locatã ante tẽpus ꝓductoꝛi ſine rationabili c⸗j

abſtulit grauit. p.?⁊ de damno dato ſʒ Ray. tenetur.
Si aram aliquaʒ pꝛo emptione vel venditione aliqn⸗
accepit.⁊ poſtea a cõuentione ⁊ pꝛomiſſione receſſ:

Be auaritia.

inſidelis fuit ad ſatiſfationem omnino tenetur.
Si iniuſte ſe appellauit animo.ſ.grauandi aduerſariũ
aut cauſe moꝛaz afferendi moꝛtaliter.p.?⁊ amnis
Datis ſatiſracere tenetur vt.ij.q.vi.c. Quicundq.
Si fuit arbitratoꝛ alicuius cauſe ſi ex dolo vel culpa la
ta terminũ pertranſire permiſit moꝛ. p. ⁊ de damno lc

ſis ſatiſfacere obligatur:niſi ſe obtuliſſet expediturů.

Et multo magis ſi iniuſtam dediſſet ſententiam.
Si operarios nimis vili pꝛecio conduxit.ac etiam eiſ⸗
dem non dedit mercedem ſuam.
Si ct ipſis oꝑarijs non pecunias conuentas ſed dera-
tas ðdit:quas eis oppoꝛtuit vẽdere vilioꝛi pᷣcio:q; ti

K ſatiſfacer tenet: nii a pncipio ſic int eoſ auẽtũ fuiſſãs.

Si oꝑariꝰ ſen magr̃ aductus nõ ſideliter ſed ignoꝛant

7 negligenter miniſterium ſuum exercuit pꝛopter qõ
magnũ aductoꝛi ſubſecutũ ẽ damnũ ſatiſfaceſ tenek.
Si reʒ ſibi locatã male tractauit:vʒ domũ agrũ equz„s

boues veſtes vtẽſilia:⁊ quecũq; alia ſ atiſfacere tenet.
Si doloſe induxit aliquẽ ad vendẽdũ qð nõ erat vendi

turus:⁊ id vilioꝛi pꝛecio vẽdere fecit ſatiſfacere tenek
Si ſinxit emere granum vel vinum carius cõſueto:vt

ſuo pꝛecium accreſceret maxima fallacia dicenda eſt
2 magna dignus eſt penitentia.
Si vt careſtiam introduceret ſinxit nouitates guera/
rum ⁊ ſimilium moꝛ.p. ðUMUõ
CBe turpi lucro quinta auaritie filia.
Si acquiſiuit aliquid per acultcrium.ſodomiam.leno
cinium. æ huiuſ.moꝛ.p.⁊ erogare tenetur.id tamẽè de
conſilio.nõ de neceſſitate.

Si aliquid accepit ab eccleſiaſticis perſonis vela con
iugata vel ab alijs qui donare non poſſunt reſtitnere

tenetur eccleſie ſeu ſuperioꝛibus ſuis.
Si acgſiuit

Slaeo
crr

Mdte

Aiccl

Siae
Giſen
n
Sdiel
cora
han

Gia
dicie
nubo
ore⸗
ſcile
nngaa
Didi
f
gn

Siocd
ſst⸗
mo⸗
dicq
funmd
Bipie
emd
us⸗
Siy
poli
Jiy⸗

Dn

De anaritia. xxxiij

. Si acquiſiuit ex turpi hiſtrionatu vel toꝛneamentis.
lduereori Si ꝓfecit iſtrumẽta i fraudẽ vſuraxꝝ turpe lucrũ fecit.
Wonns Si ſeruiendo vſurarijs in illo opere ⁊ aliquid lucratꝰ
nd. eſt turpe lucrum fuit.
velcalprh Si diebus feſtiuis emendo vel vendendo ant ſcribẽ
RN Dann do ⁊ alind quidpiam faciendo lucratus eſt ſine ma-
edi / gna neceſſitate turpe lucrum fuit.
tentun. Si acquiſiuit ex falſa accuſatione ac etiam iuſta turpe

Mund 4 lucrum fuit. damnis ſatiſfacere tenetur.
Si acꝗſiuit anꝗd ꝑ cõcuſſionẽ aliqueʒ vʒ cõminando

tas ſeda ⸗ dicẽs niſi tale vel tale ꝗd feceris vel dederis ↄdem⸗/
nicoi nabo te in talẽ pecumã vel ſententiã contra te feram
ſAucifi⸗ moꝛ. p. vt. xxiij. q i.c.militare. Et iſte talis acuſſoꝛ ſi of
ſdian fſcialis erat ifamis c effectus m leges. ſʒ canones
uen⸗ in quadruplũ pumri deberet. ⁊ ad reſtitutionẽ tener᷑.

Si aliꝗd recepu ex timoꝛe reuerẽtiali vel vt ſibi ſolue

. u
in ret q ðbebat.aut aliqð malũ euitaret reſtituere tenet᷑
ifaeaem qꝛ tal datio extoꝛſio ſecreta ẽ niſi ileliberalit dediſſʒ.
nöcrtnt . Be ludo ſexta. auaritie fila.
ſfrertt Si ad taxulos cartaſqʒ cũ deceptione luſit.aut cũ fal/

ſis taxiullis vel cartis atqʒ mendatijs plnris.qꝛ vltra
moꝛ.reſtituere pdentibus tenet᷑ m theologos.
Si cũ aliquo ð cota auenit ⁊ ſe vinci permiſit vt ſotio
nescn rum bona ſurripet moꝛ.p.⁊ traditoꝛis vices geſnt.
iuns Si vicit ab his qui alienare nõ pñt.vt ſunt ſilij famili
as mulieres ſerui religioſi ſeu clerici cu uſcunqʒ gra

ſuscoſenn
is diecnu

flin 4 dus.qꝛ vltia moꝛ.reſtituexe tenetur maioꝛibus ſuis.
enin Si vicit ei quem ſua impoꝛtunitate ad ludũ traxitvel
ilundt volẽtẽ a ludo recedere dennuit oio reſtituere tenef.
Nr Si vicit in locis vbi ex lege mumcipali pꝛohibebatur
nidun ludus z2 moꝛ pz reſtitucretenemur.
Uelefine Sialuquẽ ad ludẽdũ in ludis pꝛohibitis compalit. gꝛ

ginin H H

Be anaritia.
vltra pctm̃ graue.ẽt a iudice ſeculari öberet puniri.

Si conceſſt domum luſoꝛibus.quia vlira moꝛ. domꝰ

illa ᷣm leges deberet publicari.

Si pecumas vel taxilos aut lumẽ vł bãchũ ꝓ aliquo

lucro gceſſit moꝛ.p.⁊ tales pecunias errogare tenet᷑.

Si publicam tenuit baratariam.⁊ ſi ibidem vitra lu⸗

dum alia comiſſa fuerunt mala. Ʒ”M
QBe ecceptione perſonaꝝ ſeptima auaritie ſilia.

Si in iudicio vel comiſſo fuit pſonaꝝ acceptoꝛ vni ma

gis perione qᷓ; alteri ratione amicine aut auaruie fa-
uendo.qꝛ moꝛtale potuiſſet eſſe ᷣm exceſum.
Sii diſtribuẽdis officijs cõibꝰ ꝑp amoꝛẽ vel auaritiã
ſe iiuſte habuit idignos.ſ.ꝓmouẽdo ⁊ ꝓbos r̃futãdo
dgut ptialitate aut alia de cã moꝛ.p.? tenet᷑ ð damno.
Si ſe reperijit a ſcrutiniũ ſue ciuitatis ⁊ pp auaritiã vł
odiũ.aut ptialitatẽ ieptos admiſit.⁊ maxie quos cre
debat ad talia ofſicia foꝛe noxios.Et hoc etiã pp ali-
dqõ odiũ vlvidictã. moꝛtalimmime.p. vt.lx. di.miramur.

Si ſciẽter comiſit aliquã adminiit rationem indignis

qꝛ tenetur de mala eoꝛum adminiſtratione. ᷣm In⸗
no. in.c.ex ratione.de eta.⁊ quati.
Si in imponendis oneribus⁊ collectis conibus ſcien
ter vnũ grauauit magis ꝙꝙ alterũ ⁊ hoc rõne amicitie

par entele ſeu pꝛemij vltra moꝛtale ð omni damno de

to tenetur ſi ſolus in hoc malo fuit.
Si indiſtribuendis elemoſynis alicuius hoſpitalis vł
miſericoꝛdie aut loci pij vł teſti pꝑp aliquã ſui comodi
tatem nõ recte ⁊ ſideliter vt debuit ſe habuit.qꝛ vltra
periuriũ moꝛtalis peccati ſatiſtacere obligatur.
CBe impeditione alicuius boni octaua auaritie ſilie.
Si aliquẽ a ↄſecutione alicnius hereditatis.officij.be⸗

nencij.lucri.vł alteriꝰ boni aio deliberato ex auaritis

Ilipedin

litehutct

ſoedlet
grbifriü
Siſeni⸗
ſerifeon
libautan

aucupes
ſuis mp
