Gb371_qt
author: Forèsti, Giacomo Filippo

*

N12511978423 021

IHIHENIIIIIIIIII

us Tübingen

onſeſſionale ſen In
terroga toꝛium

Reuerendi patris fraa
tris Jacobiphi⸗
lippi noui
ter edi-
imm.

2

Re⸗ Sn ) — . 1.75

Ne v Br1 Sr — ——⸗ .„... *, g. Se

— 46 ,,—— Ben * „ 6 . .9
. — Be 92 Se-E.
. . - 1- „ 5
„ vN E We 9 * 2 ₰
= - 6 r — A
D W W Ta⸗fe- ve A 5-

— 55„ 4
E ° Sar 1 e 24

rr 1 „ Werf 6* 0 S

Sl 86 con9) NrZ roe ,O.. . y,s .
IOet A . . . 1- 5—

e- EE
8

?àYù
2222

„

CErater Jacobuſphilippns Bergomenſis oꝛdinis

Eremitaꝝ:pꝛi ſuo Renerẽdo religiòe pietateqʒ ac ſan
ctimonia inſigni Joanni marie dñici veneto benemert
to generali canonicoꝝ Regulariuʒ Sancti Saluato/⸗
ris. S. M. in domino Jeſu. è
Ut ex libꝛis Chꝛonicoꝝ nr̃oꝝ mii xpo reuerẽde⁊

collẽdiſſime pf̃ elicer̃ ꝗſqʒ pᷣt. Ab exoꝛdio ſacroꝝ oꝛdi/

nũ mendicantiũ vſqʒ i piñs ſemp alig extitere eoꝝ oꝛdi
nũ viri:in oĩ ꝗdem diſciplinaꝝ genere:ſed pꝛeſertim in
theologia ? iure põtiſicio pꝛeſtatiſſmi.QAui ⁊ ſacravo/
lumina ſubtiliſſimis cõmentatiomibus interpꝛetarent᷑:
diuinas res oẽs multis:ac magnis voluminib expli

carent. Qm̃ ãt q̃ ad nr̃am ſalutẽ ptinebant longe lateqʒ;

pimmenſuʒ ac ꝓfundũ theologie pelagus diſpſa erãt:
extitere nõnulli ſummo ingenio:Ingẽtiqʒ doctrina pa
tres ꝗ res eognitu digniſſimas:⁊ ſaluti noſtre maxime

neceſfarias vndiqʒ colligẽtes:iĩ quodã epithoma:quas

nos ſũmas appellare ↄſneuimꝰ redigerent. Quo ꝗdes
in genere vt de antigoꝛibꝰ taceamꝰ:duo mihi etate nr̃a
viſi ſunt:⁊ vtilitate reꝝ collectaꝝ:⁊ ſcribẽdi oꝛdine.⁊ di
cendi bꝛeuitate ac diluciditate oẽs anteiſſe Antonius
vz Floꝛẽtinus Archiepᷣs ex oꝛdine pᷣdicatoꝝ ad eã me
rito dignitatẽ aſſcitus.? Ang.clauaſius oꝛdinis minoꝝ

vir appꝛime diligẽs.⁊ ꝙ ego exploꝛatũ habeo bonus.

Hij in ceteris rebus nobis tradendis accurati diligẽ/
teſqʒ fuere:tũ ĩ hijs potiſſimũ qͥ ad peccatoꝝ cognitõeʒ
atqʒ ↄfeſſionẽ ptinẽt. C Cũ.n.ſupioꝛes ꝗ ea de re ſcri-
pſerant oẽs plegiſſent:⁊ ſcripta ab ipſis in vnum quaſi
coꝛpus collegere: æ multa abſe inuẽta nõ inutilłr addi-
dere. Qne vo res cognitu ẽt minꝰ eruditis facilioꝛ eẽt

i quaſdã ſumulas ⁊ interrogationes ea que maxime ne

ceſſaria ſunt viſa ↄiecerũt.Ego t cũ ⁊ alios quãpluri
mos ꝗ de hac re ſcripſerãt.⁊ hos quos noiaui diu mul

uͤzheat.
tummliag
nieiupnmlt⸗
pcolegerat
uocie⸗
ſczetateate
üͤczicone⸗

Ffelncabn

grewik
ſeſtvel
Coacb'it
qpom/
Ciobſaift

Gßtolis ,

türoſuma
fomäſak.
ſttietobßr
§imhiipſ
Plrimist
Porimäd
qnoadpo
ces iyolr
ſtaditar
latenece
liderüt
niopnun⸗
ceſtariss
eden
s
disen
ſfſecch
iues
ülider

fisoraint
eq gc ſan
benemen
Jaluato⸗

uerigen

oxoꝛdi⸗

coxoꝛci
Ertimin
cravo⸗
etarent:
b'expli
elateq;
erat
mnapa
axime
I. quas
oggez
gtenfa
ne.1di
tonins
eime
minop
onus.
llge⸗
ntöez
ſcri⸗
gvaſi
di⸗
r
nene
hlori
mol

tũqʒ plegiſſez. 2 lõga multoꝝ alioꝝ voluminũ lectione

tum młtaꝝ reꝝ diuturneqʒ ꝓfefſionũ auditionis expe
riẽtia ꝑ młta adhuc adijci poſſe depᷣhẽdiſſẽ.⁊ ipſe quo

qʒ collegerã q̃ mihi neceſſaria viſa fuerãt.? Epithoma

quoddã ↄfecerã nõ tã me hercule:vt alijſ q; vt mihi ipᷣi

iaʒ etate ↄfecto minꝰ i dies minuſqʒ; ad legẽdũ laboꝛã

dũqʒ idoneo nr̃ hic laboꝛ iduſtriaq;ʒ ꝓdeſſzʒ. Neꝝ cũ H̊

nr̃e lucubꝛatiões ad aures pᷣ deĩide ẽt ad manꝰ nõ nul

loꝝ grauiſſimoꝝ hoĩuʒ noſtriq; omatiſſimoꝝ pueniſſẽt
viſe ſt neſcio quo pacto ẽt alijs q;płrimis pdeſſe poſſe.

LCoactꝰ itaqʒ ſuʒ illoꝝ nõ mõ pᷣcibꝰ ꝗbꝰ ſatiſfacer̃ quo
quomõ foꝛtaſſe poſſez. ſʒ ⁊ charitate q̃ nõ agit pperam

cui obſciſti nõ poterat ea q̃ mihi ipſi colligiſſeʒ ſᷣuaſſez

qʒ ẽt alijs ꝓ futura iptireʒ ederẽqʒ. Illud igit᷑ ſic edi⸗

tũ ⁊ ↄſumatũ tue heme.p. cũ ſis religioſoꝝ tuoꝝ nõ ſo-
lũ vniũ ſalł.p.ſʒ ⁊ decꝰ ac glia ad iditiũ mee i te beniuo
lẽtie ⁊ obpᷣuãtie iſcribẽdũ ⁊ dicãdũ eẽ putaui.vt vel ex

S mihi ipſi ĩ pꝑte ſatiſfeciſſe viderer:ꝗ tue bõitati tuiſqʒ

płrimis ⁊ maxis vᷣtutib vehemẽter afficioꝛ:ac me tibi
plurimũ ðbere ↄfiteoꝛ.Collegi igi᷑ memet ⁊ opuſculũ
quoad potui emẽdaui.ac dilucidũ r̃ddidi:vt paucoꝝ p
ces qᷓ;płrimis ſi fieri poſſet gratifſicarent᷑. Eſt aũt opꝰ
ſi aditaꝝ reꝝ copiã iſpicias ſane lõgũ.Sin vo eaꝝ vtili
tatẽ neceſſitatẽqʒ ꝓbꝛeue.Sũt.n.ad ea q̃ ſupioꝛes tra/
diderũt noua multa adiecta. Magna ðo illa teſtimo-
nioꝝ nubes ꝗbus illi iterdũ ĩ re nõ dubia minime ne/
ceſſarijs vtunt᷑ magna ex pte ðtracta.ea tantũ q̃ dubia
videbant᷑ eẽ poſſe.ſinguł ⁊ ꝗdẽ locupletiſſimiſ ac fide/
liſſmis teſtibꝰ ↄfirmata. Seruauimꝰ ẽt ĩ his explican
dis eundẽ quẽ oẽs ᷣuare ↄſueuere oꝛdinẽ:vt ⁊ pᷣcepta

tꝗ eccleſie qᷓ; decalogi ⁊ ſacramẽta ⁊ articulos ſidei ⁊

vtutes oẽs queqʒ his opponunt᷑ vitia. gbuſqʒ modis
tã ĩ deũ ꝙᷓ ĩ hoĩes delinqui põt.ſigillati ꝓſequeremur.

Sðõ

Os pᷣterea hſane vite ſtatus attingimꝰ pᷣter vnũ ſa/
cerdotalẽc ſiue eccleſiaſticũ.eius dignitati maieſtatiqʒ
parcẽtes. Nephas ⁊.n.iudicauimus eẽ vt ignominia
pulcherrimi ac ſacratiffimi oꝛdinis palã ab oibꝰ paſ/
ſimqʒ legeret᷑. MNevero aut a ceteris diſcrepar̃ viderer
ant a paꝝ multis itelligi poſſeʒ moꝛe ↄſueto hũilimo:
ac pene vulgari oꝛonis genere vſus ſum. C Addidi
deniqʒ t ꝓ ↄſitẽtibꝰ mulierculis ⁊ ſimplicioꝛibꝰ viris
foꝛmulã quaãdaã explicãde ↄfeſnõis iĩ oĩ pctõꝝ genere
diffuſa maxie neceſſariã cõi ⁊ vernacła ligua còpoſitã
vt ꝙ oĩuʒ ſaluti pfutuꝝ eẽt ab oĩbꝰ legi ⁊ itelligi poſſet.

Pnuto itaqʒ hac lucubꝛatiõeʒ noſtra q̃ oiuʒ copioſiſſ

ma ẽ nõ ſolũ imperitioꝛibꝰ ſed ⁊ eruditis quoqʒ viris
⁊ vtilẽ ⁊ iucundãa foꝛe cũ neqʒ oẽs oĩa legere neqʒ ea q̃ͥ
legerũt ad vnguẽ meminiſſe poſſint ⁊ qͥrendi laborem
pleriqʒ declinent. Huic aũt opnſculo titulus alius nõ

erit.qᷓ; interrogatoꝛiũ nouiſſimũ fratris Ja.phi.Ber

gomenſis. Poſtremo rogo te in pꝛimis collẽdiffime
pater:ac vnumquemqʒ qui exhoc Noſt laboꝛe ſe vel
frnctũ vel voluptatẽ aliquam percipiſſe intelliget me
ſuarum apud deum oꝛationum ſuffragijs impartire
non grauetur:vt igitur animunʒz meum erga.R.pater
nitatem tnã maximum foꝛe dignoſcas quantiqʒ faciã
dignitatem tuam: hunc interrogationis libellum tibi
dono mitto laboꝛis ⁊ ingenij ſane mei non foꝛtune mu
nuſculũ.Tui autem muneris offitium erit agere cum
ſipꝛeſſoꝛibꝰ vt ⁊ ceteri tue religionis ſilij ꝑticipes ſiant.

CTabula.
¶ Perſuaſio operis. car.ſ.
De ſententia exeommunicationis pꝛimo. car.i.

Be ſecundo cccleſie pꝛecepto. car.ij

nia
aſ⸗
rer
o:
li
1
fe
ni
ſ.
ſſſt

4
.
ſe

l
e

— —

.
4
.
4

1

—

De tertio eccleſie pꝛecepto.
De voto quarto eccleſie pꝛecepto.
De ieiunio quinto eccleſie pꝛecepto.

De auditione miſſe ſexto eccleſie pꝛecepto.
DBe decimis ſeptimo eccleſie pꝛecepto.

De ſeptem ſacramentis eccleſie.
De baptiſmo.

car.iiij.
car.iiij.
car. v.
car. v.
car. vV.

Be conſirmatione ſecundo eccleſie ſacramẽto.car.vi.

DBe matrimonio.
De extrema vnctione.
De decem legis pꝛeceptis.
De incantationibus alijſqʒ malis.
De ſecundo legis pꝛecepto.
De tertio legis pꝛecepto.
De quarto legis pꝛecepto.
De quinto legis pꝛecepto.
De ſexto legis pꝛecepto.
De foꝛnicatione.
De adulterio.
De ſtupꝛo.
De ſacrilegio.
Be ſodomia.
De beſtialitate.
De pollutione.
De turpiloquio.
Be malis cogitationibus.

De inceſtu.

Be luxurijs coniugatoꝛum.

De ſeptimo legis pꝛecepto.
Berapina.
BDe vſura.
Be ſocidis animalinm.
Be octauo legis pꝛecepto.
BDe ſuſurratione.

ar. vij.

car.vij.
car. viij.
car. ix.
cCar. xl.

Car.xiij.
cCar. xV.

ar. xv.

car. xv.
car.xve
car.xvi.
car.xvi.
car.xvi.
car.xvi.

car. xviij.
car.x viij.

((Ar. xx.
car.xx.
car. 22.
gr. 22.

car. 23.

BSe nono legis pꝛeceßto. cęar.23.
De decimo legis pꝛecepto. car. xxiiij.
De ſepteʒ peccatis capitalibꝰ ⁊ pᷣ de ſuꝑbia.car.xxiiij.
De pꝛeſumptione ſecunda ſuperbie ſilia. car.xxiiij.

De ambitione tertia ſuperbie fila. car. xxv.
De temerario iudicio quarta ſuperbie filia. car.xxv.
De deriſione quinta ſuperbie fiilia. car. xxv.
De curioſitate ſexta ſuperbie filia. car. xxvi.
De adulatione ſeptima ſuperbie fili. car.xxvi.
De byvpocriſi octaua ſuperbie ſilia. car. xxvi.
De pertinacia nona ſuperbie fſilia. car. xxvij.

De contentione decima ſuperbie filia. car. xxvij.
BDe diſcoꝛdia vndecima ſuperbie filia. car.xx vij.
De inobedientia duodecima ſuperbie ſilia. car.xx vij.
De iactantia decimatertia ſuperbie ſilia. car.xx viij.
De arrogantia decimaquarta ſuperbie ſilia. car. xxviij.

De vanagloꝛia decimaquinta ſuperbie ſilia. xxviij.

Be auaritia ſecundo capitali vicio. car. xxix.
De ſymonia pꝛima auaritie ſilia. car. xxix.
BSDe pꝛoditione ſecunda auaritie filia. cCcar. 30.
Se fraudulentia tertia auaritie fila. car. 30.
De fallacia quarta auaritie ſilia. Cvor. zi.
De turpilucro quinta auaritie filia. car. 32.
Be ludo ſexta auaritie filia. car. 33.

De acceptione perſonarum ſeptima auaritie fi. J33.
De impeditione alicuius boni octaua auaritie fi. 33.
De inquietudine mentis nona auaritie ſilia. xxxv.

De immiſericoꝛdia decima auaritie filia. xxxv.
De pꝛodigalitate. xxxxvi.
¶ BDe luxuria tertio capitali vicio. car. xxxvi.

De cecitate mentis pꝛima luxurie filia. car.xxxvi.
De pꝛecipitatione ſecunda luxurie ſilia. car.xxxvi.
De inconſtantia tertia luxurie ſilia. car.xxxvi.

—

— — — ———N—

— feeer — -——8

H—́N—SUGʒNGGRGNW —rrLTLr- f ꝝ ꝝNL ʒ—ʒ

1 .
rii.
küi.
xiii.
xy.
Nxy.
rrr.
xyi.
ryi.
rvi.
wi.
.
ryij.
pij.
biij.
iif.
72
wir.
150.
H50.
ſo
3
zz.
33
p.
y.
wi⸗
rni
nl.

.

l⸗

De inconſideratione quarta luxurie flli. xxxvi.
De amoꝛe ſui quinta luxurie ſilia. car. xxxvi.
De amoꝛe ſeculi que eſt ſexta luxurie filia. xxxvij.
De hoꝛꝛoꝛe future vite ſeptima luxurie ſilia. xxxvij.
Be odio dei octaua lucurie ſilia. car. xxx vij.
De ſtultiloquio ⁊ ſcurilittte. car.xxx vij.
CBe inuidia.iiij.capi.vicio ⁊ de eius pᷣma fi. xxxvij.
De detractione ſecunda inuidie ſilia. car.xxxvij.

De odio tertia inuidie ſilia. cCcar. xxx viij.
De murmuratiõe quarta inuidie filia. car.xxxviij.
De ſuſuratiõe quinta inuidie ſilii. car.xxxviij.
De partialitate ſexta inuidie filia. car.xxx viiij.
De exultatiõe in aduerſis vij.iuidie filia.car.xxx viiij.
¶ ¶Be Ira quinto capitali vitio. car.xxx viiij.
Be tumoꝛe ſecunda ire ſilia. car. xl.
Be contumelia tertia irc filia. car. xl.
De baſfemia quarta ire filia. car. xl.
De maiedictione quinta ire ſilia. car.xli.
De indignatione ſexta ire fili. car. xli.
De clamoꝛe ſeptima ire ſilia car. xlij.
De rixa octaua ire ſilia. Caggr. xlii.
CBe gula vi.capitali vitio ⁊ ð pᷣma eiꝰ filia. car.xlij.
Be ſcurilitate ſecunda gule filia. cCar. xliij.
De multiloqnio tertia gule filia. Ccar. xliij.
Be inepta letitia quarta gule ſilia. car. xliij.

Be hebetudine ſenſuum quinta gule filia. cxliiij.
CBSe accidia.vij.⁊ vltimo capitali vitio. car.xliiij.

De malicia pꝛima accidie ſilia. car. xliuij.
Be deſperatione ſecunda accidie filia. car. xlv.
Se puſillanimitate tertia accidie filia. car. xlv.
Be rancore quarta accidie ſila.. cor. xlv.
Be toꝛpoꝛe quinta accidie filiia. cgr. cxlv.

Be vagatione mentis ſexta accidie filia. car. xv.

De mala voluntate ſeptima accidie filia. car.xlvi.

De ignoꝛantia octana accidie fili. car.xlvi.
. BDe virtutib. vij.pec.capitalibꝰ oppoſitis. xlvi.
Be ſeptem donis ſpirituſſancti. car. xlvi.
Be quatuoꝛ virtutibus cardinalibus. car. xlvij.

Be quinqʒ coꝛpoꝛis ſenſibus. car. xl vij.
CBe quinqʒ ſenſibus ſpirituallbbus. car.xlviij.
Be. vij.opibꝰ miſericoꝛdie coꝛpoꝛalibꝰ. car.xlviij.
Be. vij.opibꝰ miſericoꝛdie ſpiritualibꝰ cax.xlviiij.
¶NDMarticulares interrogationes fiende: 2 pꝛimo a
dominis tempoꝛalibus ⁊ pꝛicipibus. car.xlvilij.

A iudice ſeculari. cCear. lij. .
Al notario ⁊ pꝛocuratoe. car. v. ſe
A magiſtris ſcolarunm. car. lvi. N
A ſcolare. l cCar. Ivij. .
A medico. car. vij. in
Ab aromatarro. ar. viij.
Ab officiali communitatis vł pꝛincipis. car. lviij.
ACiue. H car. viuij.
A mercatoe. car. lx. m
Abartiſice. CCr. Ixij. hen,
Alanifiiie.. cCcar. Ixij. he
Ab auriſice ⁊ ferario. LCLr. Ixiif. i
A tabernario ⁊ hoſpite. caakr. lxiiijj. ns
A ſutoꝛe. Cgr. xiiij. ſeſ
Ab agricol1is. cr. Hiiij. hal
A datiarijs. “ car. lxxv. kle
A iuuenibus tam feminis ꝙᷓ maſculis a puerovſqʒ ad
acgoleſcentiam. H car. xv. i
CPoſtremo quaſdã abſolntiõum foꝛmas car.lxv. b
tem foꝛma abſolutionis a pena ⁊ a cuſpa. lxvij. eien
tem modus abſoluendi excõicatuʒ maioꝛi excõicatio lum
ne ab habente auctoꝛitatẽ id faciendi. car. lxviij. ſn

Explicit Tabula. g⸗

Avi.
Uvi.

vi.

Alvi.
lpi.
lvij.
pii.
hlij.
Mui.
mo
hii.
zi.
rl.
.ri.
yij.
yij.
pii.

Niſ.
lſ.
i.

hi
tij.
i.
ii⸗

4
r.
.
tio
ij.

WWeorerſuaſo zj.
C Incipit nouiffimuʒ Herithoma ſen interrogatoꝛiũ
a venerãdo pꝛe fratre Jacobophilippo Bergomeſe

oꝛdinis heremitaꝝ nuprime ggeſtũ.

mnpumis quidez
tu pater gfeſſoꝛ cum oi charitate:vul
tuſqʒ hylaritate:ac moꝛuʒ grauitate i
terrogabis ↄſiteri volẽteʒ ſi vʒ fuerit
tibi incognituſ:de eius patria ſeuciui
ltate: 2 ſi abs tua iuriſdictõe cognoue
ris eũ alienũ:nullatenꝰ ð illo te itromitteſ:qꝛ nulla pꝛoꝛ
ſus ipſiꝰ foꝛet abſolutio:niſi aut tu:aut ille ſpecialeʒ vel
generalẽ ſuꝑ hoc haberetis auctoꝛitatẽ:vel foꝛet caſus
extreme neceſſitatis. Si vo ð tua fuerit iuriſdictõe:⁊ ti
bi ſimiliter incognitus extiterit:ſcðo iterrogabis ð ipni
us ſtatu:vʒ de ꝓfeſſiõe:De officio:de exercitio:Si vxo
ratus: Si paterfamilias: ⁊ qualeʒ quãtamqʒ habeat fa
miliaz vel ſi ſubditus ſit. Tertio interrogabis ſi ãno ſu
perioꝛe fuerit confeſſus:⁊ a quo ⁊ quã ob cãm ↄſuetuʒ
pꝛetermittit cõfeſſoꝛeʒ:atqʒ ſi eius monita vel peniten
tiã iniunctã i ſtatu ſalutis integre deuoteqʒ adimpleue
rit. Si etiã integre ⁊ cũ debita coꝛdis contritiõe ſua cõ
feſſus fuerit peccata:q; ſi ſecus vt infra dicemꝰ: nulla
pꝛoꝛſus fuiſſet ipſius cõfefſio.immo ſᷣm oẽs ↄfeſſfiõöem
iterare denuo tenetur. Quarto quoqʒ iterrogabiiſ:ſi qð
hʒ manifeſtum peccatũ: vt puta. Si cõcubinarius.Si
lenovel malas circõducat feminas. Si vſurariꝰ. Si lu
ſoꝛ ⁊ publicaʒ tenuerit baratariã vbi inſinita pemodũ
perpetraãtur mala ⁊ peccata. Si odium? publicas hẽat
inimicitias ⁊ iras. Si deniqʒ alienũ diu retinuerit ⁊ hu
iuſmodi: qꝛ ſi ſic illũ pꝛepeditũ depᷣhẽderis ad atrictio
uez ⁊ ſatiſfactiõem pꝛopoſſe ꝓꝑducere coneris. E ſi illla

peccata in ꝗbus infectũ euz depꝛebẽderis dimittere re
cuſaucrit ipʒ abs te tãqꝙᷓᷓ de ſua ſalute deſpatuʒ oino re
ice. Si aũt pꝛo virili ſua id ſe factuꝝ ſpoponderit ⁊ deo
creatoꝛi ſuo. ac ꝓximo tam in fama ꝙꝙ in rebus debite
ſatiſfacere:atqʒ ꝓximũ in moꝛibuſ malis offenſuz recõ
ciliar. Illicite quoqʒ acꝗſita itegre reſtituer:nec nõ ⁊ ir
rogatas ſibi iniurias ex coꝛde dimiiter̃ atqʒ demũ tuo
iudicio in oibus ſtare ⁊ parere decreuerit.dicas dñs ꝗ
in te bonuʒ incepit ipſe:qui oia põt:pſiciat cõfirmetq;.
deiñ ipʒ dulcit moueas vt genib flex. dicat. Cõſiteoꝛ
deo ⁊c̃.vſq; ad imneã maximã culpã:ꝓut.j.in vulgari cõ
feſ.hã. Quo dicto iterroga.ſi dnicaʒ ozont.i. NPater nr
ſiqʒ aue maria ⁊ apoſtoloꝝ ſymbolũ ſciat.qꝛ ſi ignoꝛat
tu magna cũ inſtantia impone illi vt vtrũqʒ oino ꝑdiſ-
cat:ac quottidie in mane ſeroqʒ denote cũ ſigno crucis
dicat. Hiſq; ex ſnia geſtis ad interrogationis oꝛdinẽ hͥ
mõ ꝓcede.ſed caue ne om̃s vno mõ:de oibus interro/
ges.ſed vnũquẽqʒ ſᷣm ſtatũ ⁊ adi.ſuã de pctis qͥ cõiter
hoies ſtatꝰ illiꝰ 2 adictiõis facere ↄſueuere.Et i pᷣmis
a. vij. eccleſie pꝛeceptis ſacramẽtiine incipies q quaſi
vnũ ⁊ ideʒ ſunt vt.ſ. CBSe ſenten. excõ. pmo.
CSi ab aliquo iud.ſit excõicatꝰvł i aliquã qͥ ð iure ſit
ceciderit excõ.papalẽ vł epᷣalẽ.ipᷣmqʒ de aligbꝰ ꝑticula
ribꝰexcõicatõibꝰ ſʒʒ ſtatũ ⁊ adi.ſuã ſic interrogãdo.vʒ.
Si quẽ aio irato ꝑcuſſerit clericũ vel religioſuʒ vł reli
gioſaʒ ẽt nouicioſ ant eiſdẽ aliquã intulerit iniuriã.qꝛ ſi
eęnoꝛmifuit pa.c.x vij.q.iiij.c.ſigs ſua.diabꝰ.veꝝ ſi ipᷣa

iniuria leuis fnit epiſ.ẽ ʒ io.an.⁊? alios i.c.cũ illoꝝꝑ ex.e.
Si quã cõiſit ſymo.qꝛ papał ẽ ꝑ ꝓceſſũ martini⁊ pan

Si ĩ aliquã cecidit hereſiʒ dãnatã.qꝛ pa.t. -li pape.
Si hereticoꝝ receptatoꝛ vł defenſoꝛ fuit.qꝛ papal eſt.

Si eccle.ł locũ religioſuʒ incẽdii qꝛ pa.ẽ ex.c.ↄqueſti.

Si pyrata fuit.qꝛ papalis eſt per pꝛoceſſum curic.

eefe
mnore
1deo
ebite
reco
ötir
imo
fsg
ch.
n
ganch
Neryi
Worot
pdiſ⸗
tucis
ineh
eno⸗
coter
ömis
janaſ
oͤmo.
fureſt
pticuls
do. v5.
reli
iaſ
ſiß
eſt⸗
Nlck⸗

aueſti⸗

Si dðtulit ł miſit arma ferꝑ ⁊ alia ꝓbibita fcis qꝛ pa.ẽ.
Si ſcyſmaticus fuit.qꝛ papalis ẽ per pꝛoceſſum curie.

Si ad ſtipendiuz ↄtra eccl.fuit.qꝛ papalis ẽ ꝑ ꝓceſ.cu.
Si ipediuit victualia ad roma. eccl. plata pa. p ꝓceſ.cu.

Sict romi petas romã accedentes vel inde redeũᷣtes
impedinit qꝛ papalis per pꝛoceſ.cn. ⸗ð elec. li. vi.

Si bona eccleſiaꝝ vacantiũ occupauit qꝛ papaliſ extra

Si dixit ro.eccl.nõ eẽ oiuʒ capᷣ nec ei tãq; capiti obediè᷑

dũ eẽ qꝛ ppᷣlis di.xix.c.nulli. extra ð cri.fal.c.dura

Si bullas ppᷣles falſauit ⁊ falſis vſus ẽ ſcient qꝛ ppᷣtis
Si i ſuis tris nouaſ gabelas ſeu pedagia ipoſuit.qꝛ pa

palis c. ⁊ ipſe ⁊ ꝗ ſcient᷑ illas exigit vt ĩ cle.in his qͥ ve
rum ſi recepiſſet a ſponte ſoluentibus non incidiſſet.

Si fecit aliꝗd ↄ libertatẽ eccleñie aut immunitateʒ ipſi
us.:quia epiſcopalis extra.e.c. Mouerit.
Si nõ obſuauit iterdictũ i locis ſuis quocũqʒ mõ poſi
tũ vl coegit diuia celebꝛare qꝛ pᷣᷣlis vt ex.c.c.grauis.
Si aliqð dedit auxiliuzʒ ↄſiliũ vel fauoꝛcẽ õ libertatẽ et
immnnitatẽ eccleſie.Eplis.vt ibideʒ.c.nouerit.
Si exigit gabellas vel pedagiũ a pſonis eccle.de rebꝰ
ſnis neceſſarijs.qꝛ epᷣalis ẽ extra ð cenſ.lib. vi.c.qᷓ;ꝙᷓ.
vex ſi cã negotiatõis id facerent.qꝛ tũc ſoluere tenẽt᷑.
Si itroduxit indeos i tras ſuasad fenꝰexercẽdũvł ad
B 2ſenſuʒ pdit ſeu domũ loca.epᷣalł vt ext.ð vſu.i cle.

Si ẽt ſuꝑ h̊ dictauit ſcripſit pcã ſiẽda ĩt ipᷣos qꝛ epᷣał
Si hfticos ⁊ eoꝝ defenſoꝛes eccleſiaſtice tradidit ſe/

pulture.qꝛ epiſcopalis eſt vt in cle.de ſepul.c.eos qui.

Si publicos vſurarios vł hereticos:aut excõicatos ſe

pulture conſociauit epiſcopalis eſt vt.S.

Si mf̃imoniũ in gradibꝰ a lege ꝓhibitis pᷣxit vʒ vſqʒ

i quartũ gradũ ↄſangui.vł affi.icluſiue qꝛ epᷣalis eſt:⁊
diſpẽſatio apłica indiget:qꝛ alłr non eſſet veꝝ matri-
moninz bec excõio habetur in dedeaſens Ca cos.

== Be ſenten.excõ. pmo.
Si etiam matrimonium clandeſtinuʒ cõtraxit:qꝛ mul
tis in locis per ſtatuta ſynodalia excommunicatio ẽᷣ.
Si monaſteria monialium ſine licẽtia eoꝛum ꝗbus da
re ſpectat intrauit in excommunicatõem papalem in
aliquibus monaſterijs in aliquibuſ auũt epiſcopalem.
Si nõ ſoluit legata pꝰ an.vbi nõ eſt appoſitꝰ iminus ſᷣs
ſtatuta excõicatꝰ. Idẽ ẽ de notarijſꝗ legata eccłijs vł
locis pijs facta malicioſe vel negligẽtia nõ mãaifeſtãt.

Si ſilios ex dãnato coitu ſuſceptoſ exverecũdiavł aua

ricia ad hoſpitale miſit:qꝛ niſi ſatiſfaciat ĩ excõicatiõʒ

incidit:nec põt abſolui:donec in integrum ſatiſfaciat,
Si participauit cũ excõicato ĩ crimine ꝑꝑ ꝗð excõicatꝰ
eſt i excõicationẽ eãdẽ incidit vt extra.e.Si ↄcubine.

Si ex ↄtemptu cũ excõicatis participauit vʒ i ioquẽdo
comedendo:oꝛando:⁊ ſalutãdo:in ſniam excõicatiõis
minoꝛem incidit vt.ij.q.iij.c.ſicut. verũtamen quilibʒ
confeſſoꝛ ſᷣm hoſtien.⁊ alios eum abſoluere põt.
De alijs quoqʒ cõplurimis excõicationibꝰ iterrogare

poteris:ꝓut pſõe neceſſitas regrit:ac tibi viſuʒ fuerit

A gbus ſi vales eũ in pᷣmis abſoluere debes. Sin ãt
ad ſuperioꝛẽ ꝓ abſolutiõe illũ trãſmitte:qꝛ ̃ᷣj canões

in pꝛimis ſemꝑ excõicatiõis abſolutio fienda eſt poſt

modũ peccato. CCBe ſcðo eccleſie pꝛecepto.

Si oĩ anno poſt anos diſcretõis ſempꝑ cũ debita pctõꝝ

ſuoꝝ pᷣmeditatiõe:ↄtritiõe:integritate:⁊ ſatiſfatiõe cõ

feſſus eſt.qꝛ ſi ſecus afeſſio ei iteranda eſt ſʒ omnes.

Si afeſſoꝛeʒ ydonenʒ nõ elegit vʒ doctum bone fame

⁊ cõſcie virũ ac habentẽ auctoꝛitates:qꝛ ſi aliqð pecca

tuʒ ſcient pᷣtermiſiſſz aut et ſi aliqð pᷣtermiſiſſet qð du

bitabat foë moꝛtale aut eoꝝ aliquas neceſſarias circũ
ſtãtias ex malicia quã maxie aut obliniõe iexcuſabili
ſeu ignoꝛãtia craſſa vł ſupina dimiſiſſz: vel nõ hnti au

mn
Si⸗

R
5
Si

di⸗

eml
catiot,
busda
lem in
glem.
nusßz
ansyr
iichit.
R
icani
ſfacot.
cöicat
cubine.
vqbicdo
ſcaris
gnlibz
öt.
moyre
s fent
Sundt
Moes
pott
epo.
cop
töech
ſefawe
opeccs
tgodu
lucd
gſabilt
hütior

—ß Be ſo pꝛecept. liſij
ctoꝛitates cofeſſus fuiſſet:vel penitentiã ſibi ininnctä
nõ peregiſſʒ:aut ſine ðbita abſtinẽdi diſpõne ꝓfeſſus
fuiſſet.vel deniqʒ diuiſaʒ ↄfeſſtõeʒ feciſſet ſʒoẽs theo
logos ac canoniſtas eius confeſfio iteranda eſt.

Si nõ credidit ofeffonẽ ⁊ penitẽtiã ad ſalutez hoĩs fo

re neceſſariaʒ nec per alind remediũ poſt baptiſmuz;
poſſe deo recõciliari:qꝛ moꝛtale ⁊ hereticũ eſſet.

Si ſuis afeſſoꝛibꝰ vnq;ᷓ aliẽa peccata ſine magna ⁊ eui
9

dẽti neceſſitate ꝓtulii qꝛ magnũ eſt petm̃.veꝝ ſi aligd
diceñ.foꝛet ſp pſona occultãda ẽ ſᷣʒ theo.i.iiij.di.xvi.
Si ꝓfeſſuſ aliq fuit potiꝰad euitãdã ĩfamie notã:qᷓ; vt
ᷣbito ſatiſfacerz ꝙ ał ñ feciſſ̊ʒ moꝛ.p.⁊ te.iteꝝ ↄſiteri.
Si ꝓfeſſus ſolũ a ſuis pᷣlatiſ coactꝰalłl ab amicis iductꝰ
aꝙ als ñ feciſſʒ meritũ ↄfeſſõiſamiſit ⁊ vẽialr ſaltẽ.p.

Si aliquas pᷣtermiſit ſciẽter circũſtãtias que ad aliud

peccati genus trahunt ſᷣm theologos reiterare tenet᷑.
Si verbis obſcuris ſua palliauit peccata:qꝛ graue.p.᷑

Sm theolo.i.iiij. di. xvij. talit᷑.p.ſʒ tho.i.iiij.di.xxi.
Si aliqð tacuit pcm̃ qð dubitabat foꝛ moꝛtale qꝛ moꝛ⸗
Si ſuo ꝓfeſ.in actu ꝓfeſſonis mẽdaciũ dixit qꝛ moꝛ.p.

Si ꝓpoſuerat aliqð pccm̃ nõ cõſiteri niſi interrogatus
moꝛ.p.eſt ᷣm canoniſtas.
Si ſuam penitentiam iniunctazʒ vnqᷓ;ᷓ in cõfeſſoꝛuʒ ſuo

ruuz3 vilipèdiũ ſecularibus ac alijs dixitqꝛ moꝛ.p.fuit.

Si ẽt ſua pcã ſeculari.iactãtie grf̃a dix.qꝛ mõtalia.m.p.
Si gauiſus młta moꝛtalia ⁊ enoꝛmia oiſiſſe pcã.m.p.

S i dolnit plura nõ comiſiſſe enoꝛmia: qꝛ moꝛtale fuit.

Sið pcis ſuis poti doluit reſpectu mũdi ⁊ pene qᷓ; di
creatoꝛis ſui amoꝛ vł tioꝛ:qꝛ nõ meritũ ſʒ potiꝰ.v.p.
Si in ſuiſafeffiõibus ſe excuſando inculpauit diabolũ
mũdum ⁊ carnis fragilitatem. .

Sicofeſſus ẽ aliqñ pp inanez gliaz aut aliñ mlg ines

moꝛ.p.qꝛ tũc ſacr̃ʒ nõ ſuſcepiſſʒ:ſʒ magis te.reiterare.
Si in aliquo ſe moꝛtis periculo expoſuit ſine ↄfeſſione
vt puta in periculo maris per longum tempus ⁊ peri
culoſum vel in bello ⁊ ſimilibus male fecit.
Si qñ puer erat cuʒ alijs pluribꝰſocijs pueriſvnqᷓ; ꝑfeſ
ſus fuit nõ bene fecit ⁊ ſacerdos ille ꝗ illũ ita audiuit
moꝛ.ſᷣm aliquos peccauit:qꝛ fecit illũ eccłie pᷣceptuʒ
pꝛeuaricari vt extra de peni.⁊ re.c.oĩs in ver.ſolus.
Si pluries in anno pꝛont ſtatum eius requirit:non fuit
confeſſus non ſine peccato fuit. —W

Si alieno ſacerdoti ꝙᷓ ſuo vnqᷓ confeſſus fuit: qꝛ non

licet ſᷣm tho.⁊ alios in.iiij.di.xviſ.
Si ſurdo aut doꝛmienti libenter confeſſus fuit moꝛta.

p. 7 illa talis confefſo debet iterari eo q; talis nõ fuit

verns iudex ex quo non andiebat.
Si abſolutionem per metum aut aliquo pꝛecio vnquẽ
extoꝛſit.qꝛ vltra moꝛ.nulla fuit ipſa abſolutio.

Si excõ icato vel ſy moniaco aut ↄcubinario ſcient᷑ cõ

feſſus fuit.qꝛ ẽt neceſfitate vꝛgente talibꝰ ↄſitendũ nõ

eſt nec talis ꝓfeſſio valida è ̃ʒ canoniſtas de pe.di.vi.
Si filios ⁊ filiaſ ac alioſ quoſcũqʒ ſibi ſpᷣditos ñ fec vł
pmiſit ↄfiteri.m.p.⁊ tot fuerũt moꝛtslia quot ꝑſone.

CBe.iij.eccleſie pꝛecepto.

CSi adminus ſemel in anno in paſchate reſurrectio
nis ſe commumcauit moꝛ.fuiſſet niſi id de cõſilio ſui

confeſſoꝛis aut eum legitima canuſa excuſaſſet.

Si poſt anos diſcretiõis nõ ſe cõicare incepit.qꝛ moꝛ.
fuit i.xi.vel duodecio eteiʒ ãno ſᷣm tho.incipe tenet᷑.

Si ſuos ſpᷣditos rõnis ⁊ etatis capaces vʒvxoꝛẽ:ſilios
ſoꝛoꝛes:ſᷣuos ⁊ ancillas non cõicare ꝑmiſit moꝛta.p.

Si cũ ↄſcia peccati moꝛtalis ad cõionezʒ acceſſit.in.p.

Si de vero coꝛpoꝛe chꝛiſti conſecrato dubitautt.
Si dixit vel dubitauit ſacrʒ illð oibus pꝰ an.diſcretõis

terne,
ſekone
81)eni

ni
1audiut
han,

tnit
:a

emort.
no fait

nqui

lenicd
nduno
..dl.pi⸗
ſſten
plone⸗

mecti⸗
ſlioſni

emor.
lenel⸗
fios
ouap.
ſmp⸗
4
etois

Be voto. luz

ad falut nõ foꝛeneceſſariũ.qꝛ moꝛ.⁊ hereticũ foꝛet.
Si non ieiunus ad illud vnquã accefſit: quia moꝛtale.
Si pollutus ea nocte ẽt aliqua illuſiõe ad ſacramentũ
accefſfit qꝛ non Iʒz niſi ex hoc ſcandalum oꝛiretur.
Si pꝰ cõionẽ eo die vxoꝛẽ cognouit.qꝛ ũ h nec exigere
nec reddi attñ moꝛ.nõ eſt niſi feciſſj in contemptum.
Si mulier mẽſtruata ad cõioneʒ acceſſit.qꝛ pꝑ reuerẽ
tiam ſacramẽti non debuit verũtñ moꝛ.non fuit.
Si ante partũ nõ ſe cõicauit ⁊ feſſa fuit.qꝛ male fecit.
Si poſt cõioneʒz ſtatim ſpuit vel comedit.qꝛ non licet.
Si ad ſanctã cõionem nõ ſe pꝛeparauit cũ ea reueren
tia ⁊ deuotione vt debuit qꝛ repꝛehẽſibile valde eſt.
Si etiam poſt communionem in eadem deuotione nõ
ſe continuit ſed ad vomitum mox redijt.
Si aliquẽ a ſctã cõione retraxit:⁊ quã ob cãm:qꝛ moꝛ.
potuiſſet eſſe ⁊ ẽt meritoꝛium aut nullum peccatum.
Si cõionem ab excõicatovel ſuſpenſo ſeu ꝓcubinario
recepit qꝛ nulla rõne aut neceſſitate ᷣm doctoꝛes per
mittitur. ¶ Be voto.iiij.eccle.pᷣcepto.
CSi aliqð emiſit votũ ⁊ de tꝑe emiſiõis illi:qꝛ poſt
graz adeptã differre gra. petm̃ c᷑.tenet᷑ eteiʒ ʒ oẽs ſta
tiz adiplere:niſi tᷣs pᷣſixifſʒ.⁊ ſ̃ʒ theo.i.iiij.di.xxxviij.
Si õ votũ ſuuʒ ẽt ſimplex abſqʒ mag.⁊ euidẽti necefſ
tate venit.qꝛ moꝛ.⁊ totiẽs quotiẽs.et ſᷣʒ antiquos cano
nes tribꝰ an.penitere deberet vt. xxvij.di.c.ſi vir.

Si qð abſtinẽtie ⁊ huiuſ.emiſit votum: qꝛ illð ex pꝛo/

pꝛia anẽte minime ifringere debuit etiã ſi dubitaſſet:
ꝙ illud adimplere potuiſſet. Mã tales cuʒ pñt m oẽs
pꝛo ↄſilio ad ſupioꝛes accedere tenent᷑ alias moꝛtale.
Si ante pubertateʒ religionis votũ emiſit.qꝛ quãtũ in
ſe eſt illud adimplere tenef.põt tamen a patre vela ſu
perioꝛibus reuocari vt.xx.q.ij.c.puella. b lif
ii

Be voto

Si poſt pubertatem ulud idẽ vonit.⸗ poſtes de facto

matrimonium contraxit.moꝛ.p.⁊ nũquã ſine peccato
moꝛtali:eã carnaliter cognoſcere poteſt:niſi a Ro.põ
tiſice diſpenſatonem obtinuerit: exactus tñ reddere
tenet᷑.huiuſmõi abſolutio:ſcilicet a peccato tranſgreſ
ſiõis voti epiſcopo reſᷣuat᷑:ñ tñ eidẽ diſpẽſatio ↄcedit᷑
Si ãte ãnos pubertatis aliqð votũ vouit:qð ad ſui pſo
nã ptiebat:⁊ nõ ipleuit moꝛ.p.ſʒ tho.ᷣa pᷣe.q.lxxxviij.
Si vir ⁊ vxoꝛ caſtitatis votũ emiſerũt:⁊ nõ obſeruaue
runt moꝛ.p. ⁊ tociens quotiẽs.vt.xxxiij.q.vi.c.ꝙ deo
Si vxoꝛ abſqʒ viri licẽtia vonit adimplere non tenet᷑.
ſi vir contradicit alias ſic. èM
Sie aliquod ſtultum emiſit votum. vt nõ lauare manus
aut caput ⁊ huiuſmodi peccauit nec adimplere debʒ.
Si aliqð malũ ſe factuꝝ vouit:grauit᷑.p.nec tenet᷑.obſᷣ.
Sivouit alicui bonum nunquam facere peccauit:⁊ illõ
ſine aliqua diſpenſatiõe infringere tenhe.
Si votũ fecit ð re bõa ꝑꝑ malũ ſinẽ:vʒ vt talẽ poſſʒ cõ
ſeg voluptatẽ:aut talis inimicꝰ ſuus moꝛeret᷑.moꝛ.p.
Si ſilius ꝓpꝛe moꝛiẽte ſua pmiſit vota adimplere:vel
ei ex teſtõ dimiſit: ⁊ nõ adipleuit moꝛ.p. extra.e.c.lzʒ.
Hic itaqʒ notãdũ ẽ ꝙ epᷣi i ſua dioceſi oĩavota pñt ⁊ cõ
mutare ⁊ diſpẽſare:preter quattuoꝛ:vʒ caſtitas pere⸗
grinatiõis terre ſctẽ:ſctiqʒ Jacobi.Et liminũ aplłoꝝ
pet.⁊ pau.veꝝ religioſi ꝓfeſſoꝛes ꝗcũqʒ ⁊ pꝛochiãi ſa
cerdoteſ de ipſoꝝ diſpẽſatõe aut pꝑmutatõe nullo mõ
ſe itromittere pñt ſine licentia ſpali epᷣi:: hoc ſᷣm oẽſ.
Se ꝗJeinnio quinto eccle.pꝛeceppto.
Si eccle. Jeiũia:vt pote quadrageſime tote.Quat
tuoꝛ tpᷣoꝝ ⁊ oiuʒ vigiliaꝝ ſine euidẽti neceſſitate fregit
qꝛ in quocũqʒ pꝛetermiſſo moꝛ.fuit. Sũt tamẽ quedã
vſonaꝝ geuera que de huiuſmodi Jeinnioꝛum obli

gͤt
Siinvi
lctien
Sijcit
miete

Giſeiun

guotien
Giade
tez co
Siala
gnuͤ
Sfriſp
Hibun
Hianrer
menpe
Gitemp
üomt
Sipyi
ſetvic
CSit
petot
etiam
Zifem
mnonp.
Diipeen
erite
Blanch
vape
veegr,
e
phus
Tnc

Si ipſe miſſaz nõ audiuitvł nõ itellexi

SSõ

Be ieiunio.
gatioibꝰ excipiuntur. vt in ſumis pluribus habetur.
Si in vigilijs ⁊ quattuoꝛ tpibus vbi cõſuetudo nõ erat
lacticinia comedit.peccauit verum ſi ſecus nõ.
Sipdictis diebꝰcarnes ſine magna neceſſitate cõedit
male fecit:nõ tñ peccatũ ẽ ſi id de ↄſilio medicoꝝ fec̃.

Si ieiunia voti vel penitentie fregit.qꝛ moꝛ.p.⁊ totiẽs

quotiens:niſi magna neceſſitas compuliſſʒ.
Si ad collatiões inſero panẽ vł magnã fructuũ qtita
teʒ comedit:⁊ id in fraudẽ ieiunij ieinniũ fregiſſe dẽ.

Si aliquos ad frãgẽdũ ieiũia eccle.ĩduxit.vʒvxoꝛes b5

gnates lactãtes qͥ maritos i ſocietatẽ cẽe iducũt.m.p.

Sivilipẽdit ⁊ blaſfemauit ieiũia.⁊ ꝗ aꝑſtituer̃t illa.m.p.
Si hoꝛam pꝛandij pꝛeuẽit tempoꝛe ieiunioꝝ peccanit

Si ante hoꝛam pꝛandij pluries bibit:quia nõ licet atta
men pꝛopter hoc ieiunium non fregit.

Sitempoꝛe ieiunioꝛum in domuz ſuam impaciens ni

mium fuit.vt multi facere cõſueuere.

Si pp ieiuniũ nimiũ in vno pꝛandio comedit:qꝛ nõ ca

ret vicio. C Be auditõe miſſe. vi. eccle.pꝛecepto.
CSi diebus feſtiuis miſſam integrã nõ audiuit moꝛ.
p.⁊ totiens quotiẽs ex negligentia commiſit. tenetur
etiam andire.vt de conſe.di.pꝛima.c.miſſaſ.

Si familiam ſuam omnem ad miſſam ire nõ permiſit

moꝛ. p.ſi id ſine legitima cauſa fecit.

3n5. llexit. z ſacerdotẽ vi
derit celebꝛãtẽ:pᷣcepto nõ ſatiffecit:cũ facer̃ potuiſſz.

Si audiẽdo miſſaʒ de pᷣcepto dixit oꝛoes quas ex voto

vel pnia ſeu rõe oꝛdinis dicere dẽbat ᷣʒ aliquoſ.m.p.
vt ar.e.Ex litteris ſecus ſi ex deuotiõe aligd dixiſſet.
Si audiẽdo miſſaʒ coꝛde ⁊ oculis adeo vagꝰ fuitvt ſui
ſipſius etiam aliquando nõ recoꝛdaretur malum eſt.
Si audiẽdo miſſaʒ alicui tẽptatiõeʒ dedit vᷣba.iſ.illicita

SSõ

De decimis.
⁊ inhoneſta dicendo ſeu aliquaʒ pꝛocaciter reſpiciẽdo.

Sipꝑ eccleſias placitauit.⁊ ibi aligd inhoneſte egit.qꝛ

ꝓbibitum ẽ.vt in cle.de cele.miſſ.ex grau.
Si in miſſis plurimũ riſit:⁊ alios ridere fecit.⁊ ſacer/
dotes celebꝛãates iriſit.⁊ ad id alios induxit grauit᷑.p.

Si diebus feſtiuis pꝛopꝛiã miſſam pꝛo peculiari dimi

ſit vt quidam facere cõſueuere.pꝛecepto contradixit.

„

7

poſſet audire male fecit ⁊ grauiter.p.

Si miſſam ſacerdotis concubinarij audiuit cum alias

Si ẽt miſſaʒ in ferialibꝰdiebꝰcũ poſſz ũñ audiuit pʒ doc.
grauit.p.maxime qñ ex negligẽtia:vł quadã auaritia
reꝑꝝ tꝑaliũ pᷣtermiſit.qꝛ magne igratitudinisſignuʒ ẽ

¶ /Se decimis.vij.eccle.pꝛecepto.
Si decimas pᷣdiales ſingulis annis ſuis eccleſijs atqʒ
ſacerdotibus non ſoluit quia tenetur.

Si ð ðtioꝛibꝰ fructibꝰmalicioſe ðdit qꝛ ſatiſfacer̃᷑ tenet᷑

Si nõ dedit decimas vʒ elemoſynas pꝛo decima reli-
Hinns paupibus ⁊ alijs miſerabilibus pſonis ð ommi
us lucris tam perſonalibus qᷓ; realibus.qꝛ tenetur.

De mltis ãt iterrogatõibꝰcirca hãc deciaꝝ materid ſᷣ

me extẽdo cũ mihi ſupnacua videãt᷑. Qꝛ circa mate
riã hãc doc.młta diſputant. C Be. vij. ſacr̃is.eccele.

De ſacf̃is aũt eccl.nũc ẽt formande ſunt interrogatio

nes.Et ipſa ẽt ſeptẽ ſt.vʒ Baptiſmꝰ ↄſirmatio peni

tẽtia.cõmunio.extremo. vnctio. matrimoniũ ⁊ oꝛdo.

Et qꝛ ð pnia ſeu afeſſtõe ⁊ cõmuniõe ſatis ẽ dem̃ etias

omittẽdo oꝛdinis ſacr̃m de quo alibi dicet. Ad reliꝰ
quoꝝ quatuoꝛ interrogatõeʒ ꝓcedẽtes ſic ĩterrogare

poteris vʒ bp. Be baptiſmo.

Si quẽq; ſuoꝝ filioꝝ aut nepotũvnqᷓ; ſine bapᷣ.pire

pmiſit.qꝛ ſi ex negligẽtia aut ex lõga dilatiõe moꝛ.p.

Si üllloꝛuʒ baptiſmuʒz ad pompaʒ diu diſtulit.quia nõ

ſcich.

egi. e

ſacer⸗
alit.
fidim
adiri.
melin⸗

zdor
orit
lj

tq;

tenet
eli⸗
onnn
ſetur.
kenii
maE
cccle.
giti⸗
peni
co.

enaz)

reli⸗

e.

it
nd

⸗ð

Be. vij. ſacramentis. vti.
licet ? grauiter.p.quia ſe periculo expoſuit.

„½

Si płes opatres ſin Inia epᷣi ſuſcepit qꝛ ñ lʒ niſivnũvł

tres ad płs ð erꝰ Inia pmittũt᷑ vt ð al.di.iiij.nõ płes.
Si a ſacerdote ↄꝓcubiario vł notoꝛio ſinñ magna neceſ.
filios baptiʒare fecit:quia nõ licet ſᷣm Tho. Pa pᷣe.q.c.
Si pꝛopꝛium ſilium in bapᷣ.tenuit qꝛ nõ licet amplius
ab vxoꝛe debitum exigere ſine moꝛtali vt hoſti. teſta
tur:ſecus ſi per erroꝛem feciſſet.
Si mulier pꝛeſente aliquo viro in caſu neceſſfitatis ali
quem baptiʒauit male fecit. quia non licuit ꝑꝑ digm-
tatem viri vt de conſe.di.iiij.c. Romanus.
Si aliquem vel aliquam ad compaternitatem lucri cã
vocauit.quia ſy monia mentalis fuit. R
Si aliquem ſinxit ad bap.tenere:vt ſine ſuſpitione poſ
ſet ad matrem ire vel econtrario mo2ꝛp.
Si dixit illũ vł ulã fore ſuã comatrẽ q̃ mime erat:vt ſe
ſiñ ſuſpictõe comiſcerẽt.qꝛ moꝛ.fuit ⁊ totiẽſ quotiẽs.
Si non credidit bap.fore ad ſalutem neceſſariam ⁊ ꝑ
ipſum remitti oĩia pẽ̃a.quo ad culpaʒ ⁊ ad penam ſᷣm
theologos in.iiij. di. iiij. moꝛ. p.⁊ vt hereticus habet᷑.
CBe conñirmatione.ij.eccle.ſacramento.
Si dixit vel non credidit ↄfirmatiõez ſeu chriſma
non eẽ ad ſalutẽ neceſſariaʒ:qꝛ lʒ non ſimpłr nihilomi
nus eius cõtẽptus dãnabilis eſt ſ̃ʒ theologos in.iiij.
Si ipſe non ↄſirmatus:aut ſuos conſiramari neglexit
ſi id fecit ex ↄtẽptu.moꝛ.p.ſecꝰſi ex quadã negligẽtia.
Siipſe non eſt ↄfirmatus alios ad conſirmationeʒ te
nuit. grauiter peccauit cuʒ non liceat.
Si ad id ſacramentũ non ieiunus acceſſit.qꝛ non licet
ſm tho.in.iij.parte.q.lxxij.verũtamẽ nũc tollerabile
videtur pꝛopter conſuetudineʒ iã diu introductã.vñ
potius dõm ẽ id ſieri debere ex aſilio ꝙᷓ ex pꝛecepte.

BDe matrimonio.

Be matrimonio.iij.eccleſie pꝛecepto.
CSizꝑtraxit matrimõiũ ꝑ pba de pñti nõ ꝓfeſſus vel
non cofeſſa:cum conſcientia peccati moꝛtalis.moe.p.
Si ſilios vł ſilias ſine bñdictiõe ſacerdotali ad copula
carnalẽ giũxit.vbi talis ↄſnetudo ſeruat᷑.moꝛ.p.
Si cõtraxit matrimoniũ nõ hñs itentionẽ Zhẽdi.ſj ſo

liũ copulã carnalt extoꝛquẽdi. moꝛtale.p.fuit.⁊ matri

moniũ illð nõ fuit.veꝝ illaʒ dotare tenet᷑ ᷣm omẽs.
Si contraxit exiſtẽs excõicatus.qꝛ moꝛtale fuit.
Si contraxit poſt dotum caſtitatis.moꝛ.p.⁊ caſus epi
ſcopalis eſt vt iam dictum ẽ ſupꝛa in votis.

Si cohabitauit cũ adultera vxoꝛe.qꝛ nõ licet.ſi pſene/

r⸗at ĩ adulterio:bᷣm theologos.in.iiij.di.xxxij,
Si õxit cũ copła carnali ĩ tꝛibꝰab eccłia ꝓhibitis vʒ
vxb aduẽtu vſqʒ ad epyphaniã:⁊ a ſeptuageſſima vſʒ
