bonvir
wsven⸗
GSitenuit
rijpoca
1 icomn

butdepo
ſinltere
ſcunsad
Oibnne
ſenum
reſecity
koelgen
Gifuttan
ſpoben
enate
Gimilter
Gidſubn
cakocia
Siofien
tablledu
Nedam
Meeptn⸗
lg

Lponig.
mordony

i aiqo

Me tenel.

nra l⸗

rie fii.
epin w

Nauareſ-y

eſſum.

pelanarteii

bosfiliͤch
tödamn,
Pauannitl
xie gvos e
cenid⸗
di.mirumen
emm mnctens
vnetfn

onibus ſcien

öve auniane

damdod

Nhiriisyl
ſuicomocl
hunt n
pann.

goffeibe⸗

raueriu⸗

. Besnaritia. xxxiiij
ipecdiuit. m. p.? m theo. in.iiij.di.xv. tenet᷑ ſatiſfa.ad
arbitriũ boni viri:ſecꝰ ſi feciſſʒ cã aſulẽdi ꝓpꝛie ſaluti.
Si ſe mia alicuiꝰ agri effodit vł arboꝛes pᷣcidit aut are

—– a —

ſfieri fec̃.m.p.⁊ tenet᷑ ̃ᷣm theo.ad tm̃ q;'tũ fructus agri

illiꝰ aut arboꝛis in illo dubio potuiſſent reddere.
Si ipediuit ruſticũ iniuſte ne opas ſuas exequeret᷑ vł
ancupes:ſeu piſcatoꝛes.aut venatoꝛes a captionibus
ſuis.m.p.⁊ ad recumpenſationẽ aliquam ad arbitriũ
boni viri tenetur.Qui conſiderabat ſi taliter impedi
tus veriſimiliter talem habuiſſet vtilitatem.
Si tenuit poꝛcos equos boues ones capꝛas ⁊ ſimiles
⁊ in paſcuis ſine cuſtode emiſit cum multoꝛum dãno
72 incommodo ſatiſfacere tenetur.
Si tenuit columbas:⁊ eas non debite pauit vel non ha
buit de poſſeffionibus ſuis circumcircha:tm̃ ꝙ veri
ſimiliter eas paſſere potuit ſatiſfacere tenetur damni
ficatis.ad arbitrium boni viri ſᷣm theologos in.iiij.
Si blanditijs vel pollicitationibus alicuius ſilium vei
ſeruum aut ancillã ſeducens a maioꝛibus ſuis fuge
re fecit vltra moꝛ.tenet᷑ nõ ſolũ ſbᷣtractos reſtituere:ſʒ
⁊ oẽ lucrũ qð ex ipſis ꝑcipiſſent ᷣm theologos in.iiij.

Si fuit cuſtos carceris vł animalium aut alterirei.⁊

ſi pꝛo huiuſmodi cuſtodia habebat mercedẽ ſi aligd
perdidit etiã ex leuifſima culpa ſatiſfacere tenetur.
Similiter ſi fuit nanta vel caupo aut ſtabularius.⁊ ali
quid ſub mercede cuſtodiendum accepit ſi ſua mala
cuſtodia aliquid perdidii reſtituere tenetur.
Siofficialis in aliquo pnblico officio fuit.ſi aliquod no
tabiule damnũ alicui ex ſua negligentia pꝛouenit moꝛ.
p.⁊ damno ſatiſfacere tenetur ſi ea de iure diuino ſibi

pꝛecepta aut ex ofr cio cõmiſſa erant.

Si aliqua mutuo accepit ⁊ ꝑp reſtitutionis mazill
4 ij

Be anaritis

perijt. tenetur in conſcientia ſatiſt facere illi qualiter cſᷣ

q perierit. M
Si ſideiuſſoꝛi ſuo ex culpa ſua aliquod damnum eue/
mit ipſe ſatiſfacere tenetur vt de fo. compe.c. fi.
Si aliquem ex debito in carcere detentum fugere fecit

moꝛ.p.⁊ de damno creditoꝝ ſatiſfacere obligat ſi de⸗

tentus ſoluere poterat alias non.
Si etiam aliquem pꝛo delicto in carcere detentum fu
gere fecit:ſi id fecit ad nutriendũ cũ in peccato moꝛ.
p.⁊ ad ſatiſſacienduʒ cuſtodi carceris tenetur: ſecus
ſi ex compaſſione feciſſet:qꝛ tunc non teneretur.
Si ncendit aliquam domũ agrũ vel ſyluã alicuius ex
cäulpa ſua moꝛ.p. ⁊ non ſolum tenetur de damno incen
dij.ſed ⁊ de rebus perditis pꝛo eodem incendio ſᷣm

canoniſtas extra de iu.iur.c.ſi.Eſt tam̃ hic aduerten-

dũ ꝙ hec pena locum non hʒ.miſi in voluntarijs ⁊ ſci-
entibꝰ vel qui ad hoc latam dediſſent culpam.
Si tpe incendij alicuius domũ deſtruxit.ne ſua vreret

ſ eius metus fuit iuſtus.vʒ qꝛ ignis iam peruenerat

pꝛope domum ſuã.⁊ pꝛobabiluer dubitabatur de in⸗
cendio non tenetur.ſcd ſi ignis a longe erat nec ven-
tus vllus erat.ſᷣm hoſt. ſatiſfacere tenetur.

Si cum damno vicini aliquid animo iniuriandivel no
cendi ediſicauit male vtiqʒ fecit ⁊ in conſcientia illud

tale quid echſicauit ſuis expenſis demoliri tenetur.
Si aliquid per repꝛeſalias illicitas ab alio q; a ſuo de-
bitoꝛe exegit male fecit.⁊ ſi cupit ſaluari ſatiſfacere te
netur ſᷣm canoniſtas in.c.⁊ ſi pignoꝛationes.

Si habuit aliqua bona mobilia. vei immobilia aliquo

rũ dãnatoꝝ. ⁊ poſtea a pᷣncipe reſtitutoꝝ ſatiſfacer̃ te
netur.vtputa aliquis pꝛinceps aliquẽ ꝑꝑ crimen dã-
nauit ⁊ poſtea ex gratia eum reſtituit.quicunqʒ ex eiꝰ

Salenſde

Iimnprtin

Hiiniuss,

lesinin

bonishak
tutiopꝛein
Piſtusinee

ſuiscrec

fochetur
Sialhchnan

cesin alie
ſamorp
lis vosi
hocidem
ompves ne

ſudicemſen
pomctcin
umsͤcne

Pinens:
ccegaln

MmMor

Sialigvo⸗
ſittene,
ſolvenes

Sienum

1Mreſtin
ſlegesi

(xtls eſt

Diyolit⸗
ldenſ⸗
Weehuſe

unt

num ene⸗
..ſ.

Ugerefect
ugaiſide⸗

Ctentvmnm
eccR e.

netur:ſeas
eretur.
jacuns
Amnoibcen
cencdio in

cacene
Nrarisrſ

Apan.
geſuumerti
pervenenn
baurden
rar vec ſey⸗
I.
indinavo
ſcnuuld
lcnenr.
z ſode⸗
Uſfaecrete
65.

lu Alo.

ſicate
incn 3,
ncgzeyel

cgtus eſt vt extra de ſen.ex.c.nouerit.

Be auarittiis. rxrv
bonis habutt oſo reſtituere tenetur. ſecus ſi illa reſtti
tutio pꝛeiudicaſſz alteri q; ipſi pꝛincipi ſolo ᷣm cano/
niſtas in.c. Quãuis de reſcriptis.lib.vi.
St alcui dedit vel impetrauit litteras emunitoꝛias. ne
a ſnis creditoꝛibus poſſet ad ſoluendum cogi de dã/
no tenetur.ſi debitoꝛ illa ſatiſfacere poterat.
Si ahqu ando impediuit ne frumentũ vel alias mer-
ces in aliqua terra venirent. vt ipſe carius vẽdere poſ
ſet moꝛ. p. ? illud plus ꝙ vendidit reſtituere tenetur i
lis quos impediuit.ſi damnum aliquod paſſi ſunt.Et
hoc idem ſentiendum eſt de illis qui emunt merces
omnes vt poſtea carius ad libituʒ vendant.
Si impediuit malicioſe quemqᷓ; ne poſſet ad quemqʒ
iudicem ſeu foꝛum pꝛo cauſis ſuis. velad nundinas
pꝛo mercãtijs ſuis accedere.ſiveriſimiliter ex hoc dã
num aliquod pertulit ſatiſfacere tenetur. H

Siin ſuis venationibus conculcauit agros:⁊ ſegetes

ac vineas ⁊ ſepes deuaſtauit.aut cuʒ canibus ſuis oc
cidit gallinas:anſeres:poꝛcos.vel agnos pauperum
moꝛ. p. niſi damno ſatiſfecerit. aut fuerit ꝗqd parum.
Si aliquod ſtatutũ fieri fceit.aut ad hoc conſenſuʒ pᷣ/
ſtitit ne.ſ. vſure ſolute exigi poſſint.ſeu ꝙ homineſ ad
ſoluendas vſuras cogi poſſent.qꝛ vlttra excõicatiõis

moꝛ.ẽt ſatiſfacere leſis ipᷣe tenct᷑.vt.ij.q.iij.c.g ↄſentit.

Si etiam aliquando conſcius fuit.vt mala ſtatutavel
leges inique conderentur non ſolũ moꝛ.peccauit.ſed
⁊ ad reſtitutionem damniſicatis ex hoc obligatus c᷑.⁊
ſi leges ulle finſſent contra libertatem eccleſie excõi⸗
Si volũtarie tales iniquas leges obſeruauit ẽt moꝛ.p.
Si deniqʒ ambaſiatoꝛ fuit.⁊ in ipſa ſua ambaſaria do
loſe pluſquã expediret ſtetit illas expenſas coͤt i he
1

Be auaritia.
reſtitnere tenetur pᷣm omnes doctoꝛes.
¶ HBe inquietudine mentis nona auaritie ſtlia.
Si nimiaʒ ſolicitudinẽ habnit in diuitijs ↄgregandis
ꝓ qua ct neceſſaria ad ſalutẽ pᷣtermiſit.vt pote miſſas
ofrones ↄfefſones pꝛedicationes parentumqʒ ſuoꝛuzʒ
Dderfunctoꝝ memoꝛias ? huiuſ.moꝛ. videtur. ſi o non
onmiſit neceſſaria ad ſalutem. veniale fuit.
Si etiam tantam in ipſis habnit ſolicitudinẽ ꝙ mẽtẽ ⁊
ſpm̃ ſibi adeo ſuffocauit.vt ettam ſui ipſius curã hẽe
neſciuit atqʒ diuinaꝝ rerum conſiderationem poſtpo
ſuerit.moꝛ.p.vt.xxviij.q.i. IJdolatriXä.
Si er ipſa ſua effrenata acquirendi inquietudine vni-
uerſam domũ ſuis clamoꝛibꝰ pturbauit. vʒ vltra mo
dum die noctuqʒ laboꝛare cogendo graue.p.fuit.
Si ex parua dei conſdentia illam nimiaʒ ſolicitudinẽ᷑
ſuſcepit.graue.p.fuit. l
¶ ¶ De inmiſericoꝛdia decima auaritie ſilia.
Si nimium tenax?⁊ crudelis fuit in elemoſynis erogã
dis moꝛ.potuiſſet eſeq.
Si circa familiam ſuam inhumanus nimium fuit.nõ
pꝛeuidens eis ſᷣm ſtatum ſuũ in cibo ⁊ veſtitu eoꝝ ac

Alijs neceſſarijs.grauiterp.
Si infirmis domus ſue ꝑp ſuaʒ tenacitateʒ non pꝛoui
dit de medicis ⁊ alijs neceſſarijs ꝑꝑ ꝙ ĩ moꝛteʒ ⁊ gra
ueʒ langoꝛeʒ inciderunt. grauimtmuʒ fuuit.
Si ꝑp ſuã inhũanitatẽ ⁊ tenacitatem ſilias ⁊ ſoꝛoꝛes ⁊

ancillas matrimonio coniungere noluit.ſed eas i do

mo ſeneſcere permiſit grauiter. p.⁊ rapinã comiſiſſe
dicẽdũ cẽ. Sed pauci de huiuſmõi peccato ↄſciam fa⸗
cere ſibi volunt.vnde ⁊ in pꝑditioneʒ omnino labũtur.
Si de arte ⁊ induſtria ſua miſerabilibus cũ potuit:nõ
ſlſubuenitvt ſunt medici pꝛocuratoꝛes aduocati ⁊ ſimi

Liectuam

gilſaas
uancs

nE
AIliſonſ

ſesnon

Sipanp

tuttron
Gimeopt
pefet

mpatr

Patot

CDep
ptuee

st floo

Mis ie⸗
hiſus

itage

(bns

ſserpen
Siado
fueep

Gylna
eqosb
terpecc⸗

gei
Peno⸗
gos dee
Copꝛec
Alqnatt
logere

eft.
egandis
emiſſes
Pſuoꝛuz

ſfonon

ie

Sräbie
enpoſto.

line rn⸗

Plera mo
futt.
ictdine

fu.
niscci

n ſet ſd
nmape

honpori

tz1G

ſoest
desido
comniſfe
ſeumt⸗
tuitno o
Hi

De auaritis. rxxvt
les moꝛ.videtur. H
Si pauperibus in magna neceſſtate conſtitutis cũ po
tuit non ſubuenit moꝛ. videtur.
Si pꝛopter ſuam inbumanitatem ⁊ tenacitatem pau⸗/
peres exoꝛut ⁊? exacerbauit.

Si etiam pauperes delicate nimiuʒ pauit veniale fuit

ſm patrem Kuguſtinum.
Si ſuas diuuias in tanium amauit. ꝙ pꝛo eis conſer⸗
uandis paratus fuit facere contra pꝛecepta dei moꝛ.
p.⁊ totiens quotiens fuit in pꝛopoſto.
CBe pꝛodigalitate que medium liberalitatis coꝛꝛũ⸗
pit. que etiam peccatum inducit:ſed minus eſt ꝙᷓ aua
ritia.Et ideo ſic interroga.
Si ſuam ſubſtantiam in veſtimentis tam ſuis q; vxo⸗
ris ⁊ ſilioꝛum.ſumptuoſiſqʒ ediſcijs picturis ⁊ alijs 4
ſignibus.atqʒ ludis pompis coͤuiuijs ? 7 feminis ma⸗
lis expendit moꝛ.p.
Si ad concurrentiam amicoꝝ ſen emulo⸗ ſuor ſuper
flue expendit ſuperbia potius dicenda eſt q pꝛodiga
litas.?⁊ magnum.p. eſf.
Si vltrs ſtatum gradiumqʒ ſunm tennit canes. aues.
equos barchas ſeruos ⁊ ancillas ad pompam graui
ter peccauit.qꝛ ſapiunt notabilem exceſſum.

¶Q¶ Be luxuria terno capitali vitio que eſt quedam coꝛ

poꝛis incontinentia naſcens ex pꝛuritu libidinis qͥ ⁊ ĩ
omni ſua ſpecie ſemper eſt peccatum moꝛ. ſed aliqua
eſt grauioꝛ altera ⁊ non ſolum opus.ſed ẽt deliberata
intentio.atqʒ conſenſus cum delectatione ſᷣm theolo
gos. de quibus omnibus ſpeciebus ſatis. . in ſexto le
gis pꝛecepto dictum eſt. Nunc autem de eins filiabꝰ
aliqualiter dicemus.licet opus non ſit multum inter⸗
rogare.qꝛ difficiles ſunt.
f üij

“ Be luxuria.
BDe cecitate mentis que eſt pꝛima luxurie filia.

Si circa carnalia adeo mente obcecatus fuit ꝙ de des

alquid cogitare voluitvel neſciuit ⁊ maxime que ad
ſalutem neceſſaria erant moꝛ.ſemper fuit.
Si ẽ᷑t ĩ tꝑalibꝰ ſe ita occnpauit ꝙ occupatiõeʒ qᷓ deo ex
hibere tenebat᷑ pᷣtermiſit grauiter.p. vtpote:qꝛ in die
bus feſtiuis i ꝗgbus aliqua hoꝛa per oꝛones vel gtem

platiões vacare debebat⁊ nõ fecit grauiter peccauit.

CC BDe pꝛecipitatione ſecunda luxurie filia.

Si ex luxuria ſua ita rõe abſoꝛtꝰfnit ꝙ ⁊ ĩ agẽdiſ nullũ
Zſilium vel exaiationez hẽe volueru:ſed quaſi ſine in

tellectu ſubductus ſtetit.p. grauiſſimuʒ fuit.
Si .ꝓp luxuriã ſuazʒ ſe vel alios mille moꝛtis ꝑiculis ex
poſuit.eundo per loca ꝑiculoſa ⁊ pᷣcipitoſa in ꝗbus ſi
reptus fuiſſet de facili potuiſſet occidi moꝛ.p.

Si eam obꝛem nocturnis vel diurnis tempoꝛibus cũ

armis vel ſine contra pꝛohibitionem rectoꝛum ſuoꝝ

inceſſit ſerenatas vel matinatas mulieribus fecit cuʒ

magno earum ſcandalo moꝛ.p. ”
Be inconſtatia tertia luxurie filia: que hominis ra
tionem perſepe extinguit.

Si pꝛopter luxuriam ſuam valde mutabilis fuit?⁊ bo

num quid agere conſtituit ſepius ex amoꝛe concupi-
ſcentie pꝛetermiſit grauiter.s..
¶ LBe inconſideratione quarta luxurie ſilia. que eſt ꝗ-
dam defectus circa actum iudicij.

Si vbi im minebat aliquod periculuʒ incautus fnit: vł
vbi etiam timendũ erat de leui ſeu leuiſſima culpa: 2

ſi aliquãdo excuſari poſſit de moꝛtali nõ tamẽ excuſa
tur quin nõ obligetur ſatiſfacere fame ⁊ honoꝛuillius
mulieris cni famam ⁊ honoꝛem tahter abſtulit.
Be amoꝛe ſui quinta luxurie ſilia.

Lidolun

Imu

ipote
Oitnodi
dendob⸗
oibusnn
liprüde
1 C

itvitn
Kmon
Siaüte
ret vin
¶Ve

deeanul
bus noe
Fidei
Naupſſ
D

Cde
Sipſie
Adpe⸗
dircty
niceg
emnena.
CDey
tenoge
Tnri
Cögre
gieſe
loꝛali
gußn
Upoo

De luxuria. xxxvij

ſin Sipꝛopter luxuriã ſuã ſeipſum nimiũ dilexit querẽdo
Ededeo oimocdã ſui coꝛporis quieteʒ ⁊ delectationeʒ in come
hequead dendo. bibendo. doꝛmiẽdo.delicateqʒ coꝛpus ſuuʒ i
. oĩbus nutriẽdo talis amoꝛ ſui quãdo ↄduxiſſet ipʒ acd
cdeoey ⁊ↄtẽptũ dei moꝛ. fuiſſet tñ ðnatura ſui ſꝑ veniale cẽſe.
aindie Be amoꝛe ſeculi qui eſt ſexta luxurie filia.
l en Si ppꝑ luxuriam ⁊ voluptates huius ſeculi nimiũ ama
Tecaſt. uit vitam iſtam trãſitoꝛiã.ita ꝙ nullo mõ ſi poſſet no
uun let moꝛi:qꝛ ſi id tanqᷓ; delicatus appetiuit venialii.p. .
Giciſnani Si aũt cũ deliberatione voluntatis vellet perpetuo ſta
nuſiſpenn re ⁊ viuere iſte amoꝛ fuiſſ̊ moꝛ.ſᷣm theo.in.iuj.di.xxi.
CBe hoꝛroꝛe future vite ſeptima luxurie filia.
piculiseet Si pꝛopter luxuriam ſuam futuram echoꝛuit vitam ⁊
n gbusſ de ea nullo modo audire voluit ſen reminiſci atqʒ oĩ-
. bus modis deſcipiuit ⁊ deſpexit.
Mribns i CBe odlio dei octaua luxurie filia.
Nun ſes Si deũ ⁊ eiꝰ legẽ odiuit eo qꝛ voluptates? luxurias ac
s feclch ↄcupiſcentias ꝓhibet.hoc eſt maximuʒ oĩum pctõꝝ.
¶ CBDe ſtultiloquio ⁊ ſcurilitate ⁊ ipſe luxurie ſiliie.
bomninon Si vſus eſt verbis libidinoſis⁊ inhõeſtis ſiue geſtibꝰ
ad. ꝓuocandũ alios ad luxuriã.qꝛ totiẽs quotiens ipᷣs
sfurttbo⸗ Dixit vel fecit moꝛ.p. De huiuſmodi vitijs peccatuz
Yancnp⸗ valde piculoſum c᷑.qꝛ nulla aut parna ſit coꝛrectio ſeu
emendatio:⁊ magna ſcandala pſepe ex his oꝛiuntur.
gect⸗ CBe Inuidia.iiij.capitali vitio:nunc foꝛmãde ſũt in
terrogatões:que ꝗdẽ de ſuo genere moꝛtale.p..eo qꝛ
fik Zrariat᷑ diuine charitati que de bono ꝓximi ſemper
gauln cõgaudet. Et id qñ eſt cumvolũtate deliberata.ſecus
mig qũ eſſet in pꝛimo motu⁊ ex ſurreptione mẽtis.dĩ do.
woutlus loꝛ alieni cõmodi ? infoꝛtunij gaudiũ.habet igitur iii
SãW dia. ſᷣm diuuʒ Grcgoꝛiuz ꝗnqʒ filias. quaꝝ pꝛima eſt

in pꝛoſperis pꝛoximi afflictio.ð qua ſic interrogabis.

„

Be innidia.
Si de pꝛoſperitate vel honoꝛe pꝛoximi deliberato alo
Ddoluit repnutans illud foꝛe pꝛopꝛie excellentie ⁊ gloꝛie
diminutionem grauiſſimũ fuit peccatum ⁊ ſᷣm docto
res eſt peccatum in ſpiritum ſanctum.

Si etiam nimiũ do uit de alteriuſ pꝛelatione dignitate

officio:beneſicio:ſapientia ſcientia:eloquentia:opnlẽ⸗

tia filijs victu veſtitu:⁊ his ſimilibus graue peccatuʒ

fuit ⁊ totiens quotiens.
St in pꝛedictis eum ſe equari vidit maxime ab illis ꝗ
bus pꝛeſſe cupiebat.ſi inde multam triſtitiaʒ ſuſcepit
cum deliberatione moꝛ.s.p.
Sierx inuidia alicuiꝰ ꝓfectũ vel lucrũ impediuit:qꝛ vt
Dictũ eſt in peccato aunaritie ? moꝛ.p. ⁊ ſatiſface.tenef.
Si mercatoꝛ vel artifex de ↄcurſu vel ꝓſpitate salteriꝰ

doluit moꝛ.p.ſi fuit cũ deliberatione:ſecus ſi ſine deli

beratõe q ẽt in viris pfectis hac pſepe euenire ſolet.

BDe detracnõe ſecunda inin die ſilia: que eſt quãdo

alterius famam p verba ſecreta denigramus.

Si ex inuidia alicuiꝰ famaʒ vel nomẽ aut cõmodũ ſuis

detractionibꝰ minuere vel extinguere qneſiuit. m. p.

Si ex inuidia aliqðò malũ qð ðᷣ.ꝓximo ſciuit vł audiuit

dixit aut aliqd adiunxit vt malus haberet᷑ vel reputa
retur acvt illius famã ꝑderet moꝛ.p.⁊ totiẽs quotiẽs.
Si malicioſe bonũ quod de aliqno dicebat᷑ negauit aſ
ſerens pp iuidiam illud no eſſe verum moꝛ.p.
Si etiam malicioſe bonum quod de aliquo pꝛopalare
comendare debuerat tacuit moꝛp.
Si alterius bona facta ex inuidia dixit mala intentiõe
facta ſi hoc dixit:vt tolleret eius bonũ nom̃ m.p.
Si alicuius viciũ occultũ ex quada garrulatione dixit
his gꝗ illð neſciebãt:ſi ex H̊ ifamia ſubſecuta fuit.m.p.

Si alicuius bonũ pᷣmo dixit ⁊ poſtea detrabẽdo malũ

Aitoc⸗
tracone
clans iu
morohn
tutionem
Liohigun
(Auntlen⸗
titec
Lidechte
(liius n
Pocbern
Ab inch
cͦs
MAlperech
goobkaod
Mpacti
dmme
Digicr
tsctuſa
tpein
tiensinh
Rienum:
bomflior
ſenope
lecgetia
Sierin
ſem ine
Dieinmn
Giinine⸗
tnon

rao di⸗
nen gone
Emdocto

dignitate
nnopoli⸗
Neccarnz

necb usg
npzſuſept

uir ent
Hetenet.
me Aerd
ſifiedeli
ennre ſoer.
eck pic
nus.

önocſis

neſutn⸗
tyradt
relnyn⸗
sotis,
Necent
ep.
popture

inmnmd
amp
Toſeort
tifuum.
bich nui

4

Ve inniclia. trvu
aliquod addidit moꝛ. p. C Atqʒ ita pꝛedicte ſeptẽ de
tracriones quocũqʒ modo fuerũt pꝛolate ſiue verbis
claris ſiue obſcuris aut nutibus vel litteris ſemꝑ fuit
moꝛ.p.ſᷣm theologos oẽs in.iiij.di.xv.⁊ ad fame reſti
tutionem de necemſitate tenetur.
Si ꝑp inuidiã de aliquibus defectu fecit vel fieri fecit
cantilenas ſonetos aut cedulas ⁊ in eius infamiã can
cuit ⁊ cantari fecit moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.
Si dedita opera ſtetit ad audiendum detractiones ali
cuius notabiles.⁊ ſi ule deliberate ꝑꝑ inuidiam ſibi
placuerunt moꝛ.p.ſᷣm tho.vᷣa ße.q. liij.
Sl ẽt incdirecte alicuiꝰ detractiõeʒ audiuit nõ ꝓ eũ de
tractiõis pctm̃ placeret.ſʒ ꝑꝑ quẽdã humanũ timoꝛẽ
vel verecũdiã ſen negligẽtiã tacuit veniałr.p.verũ ſi

ex officio detrahenteʒ compeſcere debebat ⁊ nõ fecit
moꝛ.p.ac ct ſi ex hoc magnũ ſcandalũ ſubſecutũ fuit

etiam moꝛ.p.licet ex officio illũ cõpeſcere nõ tenerer᷑.

Si aliqð notabile malũ de ſeipſo dixit: ct ſi bumilita⸗

tis cauſa dixiſſet moꝛtaliter.p.ſᷣm tho.
CBe odio tertia inuidie filia que eſt moꝛta. peccatũ.

Si aliquod notabile malũ ꝓximo ſuo optanit? quauto

tpe in illo pſeuerauit.q; ſemꝑ moꝛ.fuit ⁊ totiens quo/
tiens in huiuſmodi deſiderio mentem occupauit.
Si etiam deſiderauit modo malũ pſone modoqʒ ma/
lum filioꝛum parentum ⁊ pꝛopinquoꝝ aut reꝝ totieni
ſe moꝛ.peccaſſe cõſiteatur naʒ ſicut ſunt diuerſa ſub⸗
iecta etiam diuerſa moꝛtalia fuiſſe dicas.
Si ex inuidia contra aliquem odiuʒ habuit aut ranco

rem in coꝛde retinnit.

Si etiam ex inuidia alicuius moꝛtem optauit. moꝛ. p.

Si inimico neceſſitatem pacienti ex odio nõ ſubuenit.

aut non ſubueniendi aliquando ꝓpoſitũ babuit.m.p.

Be innidis.

Si inimico veniam bumiliter poſtulanti er coꝛde nõ
pepercit: æ rancoꝛis ſigna non dimonit. male vtique

fecit quia ſᷣm theologos in.iij.tenet᷑.

Adnuerte ĩ hoc piculoũſſimo peccato ac p̃põdera dili .

gẽter oĩa circa H̊ pctm̃.qꝛ matura põderatiõe ſũmo⸗
pe diſcutiendũ c.qꝛ quotiès ad illud rationis ↄſenſuzʒ

aſqʒ addicit.totiẽs ſe moꝛ.peccaſſe exiſtiet ⁊ 2ſitea᷑ꝗ.
Be murmuratiõe.iiij.iuidia ſilia.q̃ ẽ q̃dã qrella qᷓ

2ſueuit fieri contra dñi vł pꝛelatos p impatientiã.

Si murmurauit ↄtra deũ.ꝙ nõ ↄtribuat hõibus pꝛo
ſperitatẽ vel aduerſitatẽ. ̃m eoꝝ merita vł ömerita.

.

Si murmurauit de tẽpoꝛe contra deum.vʒ calido. fri
goꝛe.ſiccitate.pluuia.niue.grandine.pꝛuuina.moꝛbo
2 homnium beſtiarum. ac terre ſteruitate. H
Si murmurauit de amiſſione filioꝝ.parentũ ⁊ caroꝝ.

Si murmu.vꝓp ſilioſ ꝓ ſui bñplacito generar̃ ñ potuerit
Si murmurauit de põtiſice magno.cardinalibꝰ epᷣis

pᷣſbyteris.monachis.fratribus ⁊ ſanctimonialibus.

Si de pꝛincipibus tempoꝛalibus rectoꝛibus iudicibꝰ

2 alijs magnatibus murmurautt.

Si de parentibus ſoceribus cognatis fratribus auri

bus ac alijs familiaribus ⁊ domeſticis ſnuus.
Si de puellis nubilibꝰ pꝛo qua pſepe ſolet ipediri eaꝝx
maritalis ſucceſſus.qꝛ graue peccatũ fuiſſet ⁊ hono
ri eaꝝ ſatiſfacere tenet᷑. Hec itaqʒ ſunt moꝛtalia pctã
qñ. dixit vel credidit ex p̃dictis dñi foꝛe iniuſtum.

¶ Be ſuſuratiõe ꝗnta inuidie ſilia.que ẽ oblocutio qᷓ

dã S ꝓximũ occulte facta ad diuidẽdaſeaꝝ amicitiaſ
Si diſcoꝛdiã iter vicinos ⁊ ↄciues ſuos ponet᷑̃ q̃ſiuit.
S' inter fratres ⁊ conſanguineos inter virum t vxoꝛt
inter cognatas.? inter nurum ⁊ ſocrum ſtudioſe retu
lit mala moꝛ.p. ? totiens quotiens.

LEifait

ð

.

CSl

uuuiſſeti

Nborit

ſenonnt

Pttaceti
ſromhie
furest
mindad
C

autolb
ſominn
Oialiai
ernalie
giglcuß
Gliucicn
deeopi
Sialin
ſtegimg
nitenet

Aſeait

Sicnp
monecl
ſoabott
ommniäfe
CDee
Sipoyt
Gan
vie n

(beg
laerie

dade ö

wine

eſümo⸗

89ſenſeß

19iteat .
iica.

tienn.

Abus O

kömeria

lido.=rn.
motꝛbo

rer..

ſhonert

alip eßis

onialbos.

sindce

buszon

3
edinici;
t bono

fmm.

cnnhc

amictu

ntfrotl
etens

nlispctrti

De Inuidia. xxxix
CSecd ſi icõſiderate aliꝗd dixiſſet veniale fuiſſet po
tuiſſet tũ moꝛtale eſſe ratione maloꝝ ⁊ ſcandali.

In hoc ẽt aduertere ðbes ꝙ diſcoꝛdie vitiũ ſen petm̃
ſempꝑ maius ẽ detractiõe.que:vt dictũ eſt: famaʒ eri

pit ac eti cõtumelia.q̃ bonoꝛẽ ledit.Et pᷣdicti ſuſuro
nes młto magis obligati ſunt ad reſtitutionẽ fame qᷓ;
fures ⁊ raptoꝛes ad reſtitutionem rerũ.Et ideo ne/
minẽ abſoluas niſi amicitias ablatas r ſarcir̃ ſtudeat.
¶ Be partialitate ſexta inuidie ſilia.

Si fuit partialis vʒ guelphus aut gibellinꝰ. ſeu niger

aut albus ⁊ huiuſmodi.qꝛ grauiſſimũ eſt.p.etiam vł
nominare.pꝛopter ſcandalum.

Si alicui parti nocuit vel nocere fecit.⁊ ratione ipſius

partialitatis.moꝛ.p.⁊ ſatiſfacere tenetur.

Si alicuiꝰ ptis deſtructionẽ q̃ſiuit vł optauit.moꝛ.p.

Si iudicauit vel dixit aliquẽ foꝛe partialeʒ ⁊ eã ob rem
de eo plurimum murmurauit.
Si aliquẽ iniuſte bãniuit vel bãnire fecit vt eiꝰ bõa po
ſtea impetraret moꝛ.p.⁊ de dãnis datis ad reſtitutio
nẽ tenet᷑.ᷣm inno.extra de his q̃ vi.me.cã ſiunt.c.fi.
Si ſeditiões ⁊ ſcandala vbiqʒ queſinit ⁊ optanit.
Si etiã ptialitatis diuiſias poꝛtauit vel poꝛtaripcura.
moꝛ.p.cũ ſupᷣdictis ſex capituus.Hec quẽpiã omni/
no abſoluas.niſi iſta dyabolica penitus dimittat.qꝛ
omniũ fere maloꝛum materiam ſubminiſtrant.
CBe exultatione in aduerſis.vij.inuidie ſilia.
Si pꝛopter inuidiam de damno maloqʒ ꝓximi nota/
bili gauiſus eſt moꝛ.p.⁊ tociens qnotiens.
Si ex inuidia etiam libenter detractiones andiuit 2

gratum habuit.

Be Ira quinto capitaii vicio.qne eſt quedaʒ immo

derata animi indignatio. atra quodcũq; ſibi oppu/

—

Be Js.
gnãs:? hec ſʒ theologoꝝ de ſuo gener̃ moꝛtale pctũ (qafſetkre
eſt ſʒ pꝑ ipfectioneʒ actus ꝑſepe venialis effcit. EꝑEt· rto
hec ipſa ẽt inłtas habet ſilias. Quax pma ẽ vidica.

Si ex aliquo ſuo ðfectu ſiue ſpuali ſiue coꝛpoꝛali adeoo f
ſibi iratus aliquando fuit.ꝙ deliberate cõcupiuit vel Cöintn
queſiuit ſibi aliquod malum inferri moꝛp. ((cib
Si ppꝑ aliquod malũ ſibi aut ſuis amicis illatũ optauit tto
vindictã notabilẽ quocũaʒ modo ſieri moꝛ.p. d 4
Si aliquem hoꝛtatnus eſt vindictam facere.⁊ ſi ad hoc 8 din
auxilium. vel conſilium aut fauoꝛem pꝛeſtuit moꝛ.p. täne
ſed multo grauins pꝛedictoo. un
Si quocũqʒ mõ aut vbo aut facto vindictã fecit attgs *
de huiuſmodivindicta gloꝛiatus eſt. moꝛtaliſſime.. Aiil

Si ad quandam ſui oſtentationem gloꝛiatus eſt fecdioa Hnutf

ſe vindictam ꝙꝙᷓ non fecit moꝛ.s.p. gleii
Si filijs ?⁊ qbuicũq; anibꝰ ſuis ſub quadã iterming gleſn
tiõe vt facerẽt vidictã pᷣcipiẽdo mãdauit vł eiſdẽ in n
ſcriptis legauit. aut ſe factuꝝ iurauit moꝛtaliſſime. pb.. Anekn
Si ad vindictã alicuiꝰ blada vel domns ſuceẽdit. voei Olcuntmn
eius interfecit aut vulnerauit aialia. vʒ Equos bo 6Puire
ues poꝛcos canes oues galinas ⁊ anſereſſiue deſtra Aodn
xit ipſins ſepes muros Aqueductus.aut pꝛecidit ar (Dezn
boꝛes ⁊ ſimilia que ſolent homines ex vindicta pꝛs tz ib
ximo inferri moꝛtaliſime peccaiit. lerhen⸗
Si ob vindictã inferendam inimici ſui matrimonis Dimmne
impediuit vʒ filioꝝ filiarũqʒ ac ſuoꝛum agnatoluum. Slcconer
Si eam ob canſaʒ violauit vel vituperauit inimici ſui Menf
ſiias ſoꝛores ⁊ ancillas ſeu vxoem. Munn
Sii vindictꝗ aliquod ĩboneſtũ vel defoꝛme fecit vo lnmni
ſfieri pꝛocuranit ſup domos ſuper oſtia. aut ſuꝑ ſepi iclini
crũ immici ſui:qꝛ in oibus ſemper moꝛ. fuut. nob
Si młtos vidicãdi ſe excogitauit modos.qꝛ moꝛ.po⸗ ne⸗

ici, E
bidlcta.

Aliadeo

plunt vel
joptand

9.
ſiadhoe
ltmorg

cit attz
limey.
eſt fegi

nermina
leicein
lichmey⸗
kchve
gos bo⸗
edeſru
Necidktar
ſun

nimonis
tolum,

ictſni.

fickfr
iylen

.
orpe“

leperd

Be yra xI

tuiſſe eè velveniale ſᷣʒ exceſſuʒ.⁊ hoc t petm̃ admo-⸗
duʒz piculoſum c ⁊ bẽt inſe diuerſa moꝛtalia vʒ qn trã
ſiuit de vno malo i aliud cũ deſiderio ſe vendicadi.
CBe tumoꝛe ſecunda ire fia.
CSi noluit log cũ ꝓxio ſuo.nec cum recõciliari ſibi
imo cũ obuiauit eũ i via ðclinauit ab eo aut eũ toꝛuo

aſpexit vultu ⁊ ſimilia grauit.p.qꝛ talia ſigna ſunt in

dicia maxume inimicitie. vt no.lxuj. di. c. cum ludi.
Si ẽt alia ſigna inimicitie inimico ondit.vt vʒ qꝛ nolu
it cũ eo amicablir auerſari nec eidẽ ſᷣuitiũ facere aut
ab eo poſtulare recuſauit.neqʒ cũ eo ex moꝛe guerſa
tus eſt grauiter.p.ſecus ſi fecit vt getius viueret.
Si mims ⁊ imoderatis clamoꝛibꝰ ꝓtulic ſue ire ſigna
ex ꝗbus aliquod ſcandalum oꝛtũ fuit grauiter.p.

Si ex ira ſua illi cui iraſcebatur aliquod notabile ma⸗

lum appetiuit moꝛ.potuit eſſe licet ex ſuo genere nul
lam peccati moꝛtalis habeat rationem.
Si cum immoderata tutella ⁊ clamoꝛoſis vocibꝰ vbi
qʒ fine reſpectu vociferando exceſſiue ſe defendit ꝓp
pter odium ⁊ vindictã ⁊ obſtinato aio grauiter.p.
CBe ↄtumelia tercia Ire ſiia q̃.ſ.culpe ſolũ ipoꝛtat

Si ſuis ſubditis contumelioſa verba dixit.quia gra⸗/

uiter. p. etiã ſi coꝛꝛectionis cauſa dixiſſet.
Si atumehas ihoneſto mõ aligbꝰ dixu venialiter.p.

Si ex contumelia aliquem vocauit pꝛoditoꝛem fene-

ratoꝛem furem ebꝛioſum ſodomitam lenonem ac li-
toꝛem moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.
Si iniuriaãdi cã de parẽtibꝰ alicuiꝰ aliqð malũ dixit.
Si aliquẽ vocauit furciferum ⁊ huiuſmodi.

Si expꝛobꝛando aliquem vocanit ignoꝛantem ſurdũ

cecum claudum gibum ſpurium ſeu baſtarduz.

Si ex Irs dixit alcui młieri vᷣba obpꝛobꝛioſavocãdo

De Jra.
eam meretricem. Pꝛiaz. maleficam. lehonã: 2 ſimilia.

Si expꝛobꝛauit vel vituperauit vxoꝛis ſue matrẽ ſoꝛo

reſqʒ atqʒ alios ſue agnationis parentes.

Si etiam coꝛrigendo ſuos aut alios verba dixit infa-

matoꝛia vocando cos traditoꝛes nebulones lenones
ſodomitas ? hmuſ. non ſolum moꝛ.p. ſʒ ⁊ ad fame leſe
reſtitutionem tenetur ſᷣm tho.⁊ alios.

Si aliqueʒz iniuſte vituperanit.qꝛ ſᷣm theologos ad fa

mc ſue reſtitntionem tenet᷑. Attamen in atumelie pec
cato ſemper reſpiciendum eſt ad intentionem pꝛofe-
rentis.qꝛ contumelia ⁊ conuitium ſi non animo deho

noꝛandi ſed cauſa coꝛrigendi dicta ſunt:non moꝛtalia

ſed venialia peccata dicenda ſunt.

C¶ CBe Bleſfamia quarta Ire ſilia. ꝑ quã deo attribui

mus vel remouemus ꝓꝙ ei de dirrecto conuemt. vel
creature attribuimus quod ſoli deo conuemt.

Si denm ⁊ eius ſanctam genet eʒ ac ſanctos oèsad

uertenter blaſfemauit. qꝛ ſi id enoꝛmiter 2 publice fe
cit moꝛtaliſſime peccauit ⁊ eius ꝛabſolutio epiſcopo re
ſernatur ᷣm Pau. extra de male.c.ſtatuimus.

Si in blaſtemijs ſuis ſexum femineum deo attribnuit.

dicendo verba enoꝛmia ⁊ contu melioſa moꝛta.pec.?
totiens quotiens.
Si blaſfe mando beatam virginem de ea dixit verba

inhoneſta vocando eam meretricem aut eius ſexum

cum obpꝛobꝛio nominauit.
Si dixit non poſſet facere hoc vel illud.
Si dixit ad deſpectum dei⁊ Luctorumei eius faciã hoc
vel non faciam negando eius potentiam.
Si maledixit cunctos paradiſi ſanctos.
Si maledixit vel blaſfemamt ſanctũ petrũ ſcm̃ paulũ
ſcm̃ Marcũ ſcm̃ Ant. ſanctũ Enricũ ⁊ alios ſanctos
Si blaſfemauit

D

4

Biale
bi

Libl

Atu

cast
Sidiri
unpen
fehtpr
nader
nia
lentis

tablt
On
lei

r

iu

din

aie⸗
Giign

cogi
Sedp
homne
Gila
ns
tco
Gigle
Din⸗
tanri

G

mari ſoo

dixit inia⸗
eslenones
famelete

Mgos daſ
Mumelepee

Mem peoſ⸗
Amimmo den

on mortals

Neoattrbui

muenn vel
nn.
etos osd
2 poble
veplſcopon
Wimos,
Neo utnboit

mouspec⸗

dintrirbe

ausſerunn

1sfaciiber

.

jſäüpznti

vos ſnct

Kenom

4

Be Ja. rxrli
Si blaſfemauit ſctãz catherinã.ſctãʒ agatã ⁊ alias ſan

ctas.⁊ in eaꝝ impꝛoperiuʒ noĩauit ipſoꝝ ſexvum.
Si dixit dñi partialẽ.dñi pꝛoditoꝛẽ foꝛe ⁊ alia aſimilia

tfurpitudinis vᷣba:qꝛ tales ſine vlla miſericoꝛdia me-/

rent᷑ puniri grauiſſima pnia vt hzẽ in.c. ſtatuimus ex-
tra de male.In quo ꝗdeʒ.c.aſſignatur blaſfemis pꝛo
pnia.vij.dies ieiunij in pane ⁊ aqua:atqʒ; alie etiã peni
tentie:eo ꝙ moꝛtaliſſime peccauerunt.
Si aliquẽ aĩo deliberato blaſfemauit optando eius no
tabile maluʒ moꝛ.p.ſecus ſi ex ſubito ire motu.
Si parentes etiã ex ſubito ire motu blaſfemarunt ſi
lios ſicut quottidie fit non moꝛtale ſed veniale videt᷑.
Si blaſfemauit animas parentũ ſuoꝝ defunctoꝝ aut
alioꝝ vel ẽt ſeipᷣm ꝑ impacientiã blaſfemauit moꝛ.p.

Si blaſfemauit ſacerdotẽ.ꝗ eũ vł alios baptiʒauit.m.p.

Si blaſfemauit irrationabiles creaturas quaſcũqʒ in

alicuius damnum moꝛtale videtur.
Si blaſfemauit celuʒ.terrã.frigus.eſtus.pluuias.grã
dines ⁊ niues in vilipendium dei moꝛ.fnit.
Si ignẽ quoqʒ aquã.ſolem ⁊ lunaʒ ⁊ alia blaſfemauit.

Si deniqʒ dyabolũ blaſfemauit qꝛverbũ occioſuʒ eſt.
C¶ Be maledictione gnta ire ſilia q̃ blaſfemie ſoꝛoꝛ hẽ

eo ꝙ idem ſit cũ blaſfemia.vt colligit᷑ in.c.ſtatuimus.

Sedq ꝓpꝛie maledictio eſt impꝛecatio ⁊ quedam opta⸗

tio mali aduerſus ꝓpximum.⁊ ideo ſic interrogabis.
Si aliquẽ maledixit deliberato aĩo dicẽdo tibi eueniat
moꝛsvel aliõ malũ.aut dyabolus aſpoꝛtet te ĩi anima
7 coꝛpore.⁊ hoc intendens maluʒ ſunʒ mor.p.
Si alicui in pꝛecatus fuit rabiem vel aliud ſimile.
Si ſanguinis egeſtionem vel apoſtema impꝛecatus fu
it aut ignem ſancti antoni ⁊ malũ ſancti Lazari.
Si febrẽ tertianã vel quartanam vel quottidianaʒ aut
g

ſiſtulas ſen cancaꝝ ⁊ vermẽcanis ⁊ ſimilia.qꝛ ſemper
moꝛ. videt᷑ niſi ex quodam impetu ire dixiſſet:qꝛ tũc
veniale diceret᷑ vt habet᷑ in canone.xxiiij.q.iij.ſi igit᷑.
QOZi maledixit diei natiuitatis ſue aut quando venit vł
iuit in tali loco aut talem domum.

Si maledixit diei in quo ſe nupſitvel quibus fecerunt

eum vxoꝛem aut maritum habere. aut pꝛimum ꝗ vn
quã de huiuſmodi re verbum fecit.
Si ſeipſum in anima ⁊ coꝛpoꝛe maledixit.
Si maledixit patrem ⁊ matrem qui euʒ genuerunt:v
patrinos ? agnatos ac dños ſuos tempoꝛales.
Si maledixit ſilios ⁊ filiaſ ⁊ qũ eos vnqᷓ; genuit vrenn
triuit.qꝛ moꝛ. videtur:niſi ex impetu ire aut coꝛrectio

nis cauſa dixiſſet poſſet tũ moꝛ.eſſe quando in ↄſue

tudinem deduceretur ſᷣm theologos.
C¶BDe indignatiõe ſexta Ire ſilia qͥ cõiter veniale.p.ẽ
niſi ꝑ accidens rõne ſcãdali.⁊ idcirco ſic iterrogabis.
Si nimiũ indignabũdus fuit.⁊ ꝓ minimo recuſauit lo
Aqui vxł rñdere aut audire vłvidere aliquẽ veniale cõi
ter reputat᷑:niſi deſtitiſſʒ in caſibꝰ i gbus ð pᷣcepto te/
Si in iniurijs ſibi a ꝓximo illatis impatiẽs ⸗nebaĩr̃.
fuit:vel aliqua viciſcitudinem rependere queſiuit.
Si pꝛo aduerſitatibus aliquam indignationeʒz atra de
unm ſuſcepit dicendo quid ego contra deum feci plus
qᷓ; ille ⁊ ille atqʒ ita de deo murmurauit.
Si ꝑ ipatiẽtiã inocauit dyabolũ vt eũ aſpoꝛtaret.

Si ex impatientia optauit ſibi aliquando moꝛtem.

Si ex idignatõe pᷣtermiſit aliqð bonũ qðcũqʒ ichoatũ
Si idig nationẽ ſuſcepit.qñ loquẽdo ñ fuit admiſſa eiꝰ
ꝓpoſitio ꝓ vt volebat.⁊ eãobꝛem indignabundus ex
conſilio ⁊ ſocietate receſſit cũ malo exemplo alioꝛum.
Si erx indignatione noluit comedere.nec in domum
amici introire ſeu ab illo ſᷣuitiũ expetere.⁊ huinſmõi

Plpnye

glcoivn
ſxctum fu

CLeche

tniſpe

Kiporer
dociſcen

dinckg
Sichm
velconct

Siddchin

ſnomag

(Sena

Puiuatusg
Kierkafe

czch

Gdfenci
Sirinsr
bolcäos
Gibanee
czolſs
Sopboe
clenqum
Sinenin
tuseſt pel
tamma
Nadrir
ſiſteſat
lumelä⸗
Aporixe
Uweyron
lciobre

agſenpe
ilſertatie
ſqijſigt.

clo pen N.

bus fecefunt
Dumumgnn

n.
genuennef
Wales.
enuit ken
ur coreci
ncoinglhe⸗

eniiei
ienogdbe⸗
wecuſavth
nepenitech
sößetpole⸗
is hĩ
regeſuit.
tzannde
un ſtaſplus

ontaret.
mortem.
icgichot
Aamifu⸗
3bonenut⸗
—
ndomu
boininit

Slt pꝛopter indignationem aliquod diſplicentie ſignũ

aucui vnqꝙᷓ oſtendit.quia ſi cum ſcandalo pꝛoximi id
factum fuit graue peccatum extitit.

¶ vee clamoꝰ ſeptia Ire ſilia q cõiter ẽt vẽiale pctm̃

eſt niſi ꝑ accidẽs.ſ.ratiõe ſcãdali. Et ideo ſic q̃res.
Si pꝛo re minima in domo nimiũ clamoꝛoſus fuit aut
pcifſice nil log didicit.pp ꝙ vniuerſaʒ domuz ſuam
ad indignationem ⁊ blaſfemias pꝛouocauit.
Si clamando contra aliquem nimium inoꝛdinatus
vel confuſus aut inoꝛdinatus extitit.
Si cũ clamaret noluit acquieſcere monitoꝛi vt taceret
imo magis ac magis clamare cepit grauiter. p.
CBe nixa octaua ire ſilia q ẽ puatũ bellũ int᷑ pſonas
pꝛiuatas geſtũ.⁊ eſt ſemper moꝛ.⁊ maxie i incipiẽte.
Si ex ira fecit rixam cũ aliquo pcutiẽdo ſe adiuicẽvin

dlicãdi vlł iniuriãdi cã ſi adultus eſt moꝛ.p.ſecꝰ ſi fec

cò ðfendẽdi ſe vł ſuos.⁊ vltra moꝛ.tenet᷑ veniã pete
Si rixas vbiqʒ ſuſcitauit ⁊ ad hec alios ↄcitauit dya/-
bolicũ offm̃ exercuit ⁊ ꝑꝑp ea moꝛtaliſſimũ.p.comiſit
Si hanc obrem aiuratione s ⁊ ſeditiones i cinitatibꝰ
atqʒ alijs in locis excitauit.
Si pp hoc arma ⁊ alia offẽſibilia poꝛtauit ⁊ ad hoc fa
ciendum alios concitauit. =
Si vt rixam ſuſcitaret aliquẽ ꝑ gulã vel ꝑ caput mẽti⸗
tus eſt vel alia verba in eius ↄtumeliam dixitvocãdo
eum ruſticum furciferum ? huiuſmodi moꝛ.p.
Si ad rixã ꝓcitãdãa lapides poſt tergũ alieniꝰiecit. vł
iriſit.⁊ ſubſanauit.aut imũdicias de domo in eius cõ
tumeliã vel danum proiecit ? huiuſ.ſemꝑ moꝛ.p.

Si ꝑpꝑ rixam ſuſcitandam alicuius filium vel ſiliã aut
iumentum percuſffit moꝛp.

Si eã obrez partialitates enutriuit⸗ eas contraaliquã
s ij

—“ De Gula. e.ene.
ptẽ ↄcitanit.qꝛ vt pᷣdictũ ẽ.vltra moꝛ.tenet᷑ ð oĩ daͤno.
Si etiam eas ob res paratas fuit cuʒ ſuo exterminio ꝓ
ſequi voluntateʒ ⁊ partez ſuaʒ moꝛtaliſſimuʒ eſt.
Si deniq; excogitauit varios ſuſcitandi rixis modos
ꝗqꝛ ſemper moꝛtale fuit.⁊ totiens quotiens·
¶ De gula ſexto capitali vicio.q ẽ irratiõabilis cibi⁊
potꝰaffectõ.qð ⁊ ſi nũereĩ int᷑ ſeptẽ moꝛtalia pccã.tñ
ex ſuo genere ẽ vẽiale.⁊ płes hʒ filias ſʒ diuü Greg.
Si ex gula pᷣuenit ts ⁊ hoꝛã comedẽdi.vñ ⁊ qpꝛimũ

—⏑

exijt lectũ voluit comedere aut bibere graue.p.eſt.

Si nimium comedit ⁊ vltra qᷓ eius neceſſitas vel in-

firmitas.ſeu conditio.vel complexio.vel tempus.ve
locus.vel ſocietas requirebet.
Si pꝑpꝑ gulam ſuã nimis delicate pꝛeparauit ſibi cibos
vz in ſapoꝛe.in condimento ⁊ nouitate ciboꝝ inuſitato
rum vel ſi nimiã adhibuit curã in pᷣparando.aut ſi ꝓ
ppter gulã comedit fructuſ imaturos ⁊ ſibi obnoxios.
Si nimium auide appetiuit.vel ſumpſit cibuzʒ ⁊ ĩ ipſis
cibis ⁊ potibus plurimum delectatus fuit.

Si cum nimio ſtudio pꝛeparauit vel acquiſiuit ſibi ci-

bos aut cum nimio labore? ſolicitudine id fecit.
