ad octauã paſce icluſiue.Et a tribꝰ diebꝰ ante aſcẽſio
nẽ dñi vſqʒ adoctauã pẽthecoſtes icluſine: moꝛtalit
peccauit. vt extra de fer. c. capellanꝰ:⁊ caſus epᷣalis ᷣ

P.

Sm Jo.an.in.c.ſi epiſcopus.de pe.⁊ re.li.vi.
ASi traduxit vxoꝛẽ ſine publicis nuptijs.grauiter pec
canit.xxx.q.v.c. Nullum.
Si xit i gradibꝰↄſanguinitatis ⁊ affinitatis ꝓhibitis

ſcienter.nõ ſolũ moꝛtaliter.p.veꝝ ⁊ ipſo facto ĩ ſentẽ⸗
tiam maioꝛis excõis incurrit.vt in.cle.c.eos.qui:De
ↄſã. Gradus aũt phibiti ſunt a pꝛimo gradu vſq; ad
quartũ.ſ.cõſangui.⁊ affi.Et nota ꝙ.xiij.ſunt caſus:g
noõ ſolũ impediunt matrimoniũ ᷣhẽdũ:verũẽt diri⸗
munt cõtractũ.qui ↄtinètur in his quatuoꝛ verſi.vʒ.
Error:condictio.votum:cognatio crimen.
Cultus:diſparitas:vis.oꝛdo.ligamen:honeſtas.
Si ſis affinis.ſi foꝛte cohire nequibis.
HBec ſocianda vetant.cõnubia iuncta retractant

ee e eee = S - = —=

ſis

h.
dßſ

zmari
mis.

pſere⸗

ſtis
mrßz
ſciho
ontait
ls

terper

hibits
ſent⸗
nide
ſcge
ſsg
di⸗
ſis

isee

De extrema vnctione. vij

Quoꝝ ðclaratõeʒ ppter eoꝝ ꝓlixitates nũc pᷣtermitto

verum in ſummis oia difuſius videre poteris.
Si etiã aliq cõſcius vel particeps fuit.ſen cõſiliũ vel
fauoꝛẽ interpoſuit. vt matrimoniũ ab aliquibꝰ in ſu/
pꝛadictis gradibꝰ ꝓhibitis cõtraheretur.qꝛ ĩ eandẽ
excõis ſententiaz incidit.vt ibidem notatur.
CBe extrema vnctiõe.iiij.eccle.pꝛecepto.

Si quem ex ſuis ꝑꝑ negligẽtiam ſine eodẽ ſacramẽto

decedere ꝑmiſit.quia male fecit.
Si ipſe aliqñ ĩ extremo ↄſtitutuſ.illud non petijt.

Si dixit vel credidit extremam vnctionem:nõ eẽ adul

tis in moꝛtis articulo cõſtitutis neceſſariam.male fe
cit. ᷣm theologos in.iiij.di.xxiij. “
Motãduʒ ẽ ꝙ tale ſacramentũ ſᷣʒ theologos in.ilij.di.

xxiij.arti.vij.nõ niſi grauiter iſirmantibꝰ dat᷑.excep-

tis puulis ⁊ viris de nouo occidendis.dʒ tñ dari ſeni

beſenio efectis.ẽt ſi nõ infrmarẽtcũ tales ex ipꝛoui/
ſo perſepe moꝛiãtur.poteſt ⁊ ſepius:cũ opꝰſit iterari.
CBe decẽ deide legis pꝛeceptis interrogabis vt in
fra. Et in pꝛimis a pꝛimo pꝛecepto incoãdo interoga
bis de tribus vᷣtutibꝰtheologicis. vʒ charitate: ſpe ⁊
Fide. Deiñ de Incãtatõibꝰ Augurijs atq; alijſ ꝑ mł
tis ſuperſtitionibus. Be pꝛimo legis pꝛecepto.
VAnñn cole deũ.ait Moyſes legiſſatoꝛ.Ideſtvni ſo
li deo g in celis regnat ſeruies:⁊ alios nõ adoꝛabis
neqʒ eis ſeruieſ. Et pᷣ de vᷣtute charitatis iterroga
Sinõ ſeruiuit deo creatoꝛi ſuo:eo amoꝛe eoqʒ feruo/
re atqʒ eiſdeʒ operibus vt debuit.

Si enʒ toto coꝛde:tota virtute:tota voluntate:tota ani

ma:ac omni mente ſua nõ dilexit. vt debuitt.
Si euʒ dile xit pꝛopter aliquod bonũ tẽpoꝛale.qꝛ eius
amoꝛ nõ ſilialis:ſed mercenarius dicendus erat.

5

De.x.pꝛeceptis.
Si extiuit pecc& ñ ꝑꝑ eũ.ſʒ pp gehẽnã.ppvecũdliaãvł
ꝓp penã tꝑaleʒ.qꝛ nullũ aut paruũ fuit eius meritnʒz.
Si non dilexit pꝛoximũ ſuum pꝛincipałr ppꝑ deũ.imo
pvrp aliqð eius tꝑale vel coꝛpoꝛale bonũ:pecccatũ fuit.
Si nõ dilexit amicum in deũ ⁊ inimicũ pp deuʒ vt de
buit male fecit.Et ſi adid faciendũ magis cõmodi-
tas ꝓpꝛia cõmouit eũ qᷓ; amoꝛ dei grauiter peccauit.
Si illa deuotiõez ꝙᷓ hie debuerat i his q̃ dei ſt nõ bũi
imo magis ad oꝛzn ad miſſaʒ. ⁊ ad alia bona magis
ex quadã aſuetudie ꝙ vᷣa charitate accefſit grauit᷑.p.
Be bac materia diffuſius habebis infra iĩ pcõ accidie.
¶ Be ſpe. ðD—ðWᷣͤ
Si ſpð ſuã ſ ĩ creatoꝛ ſuo.ſʒ i ᷣtutibꝰſuis i dinitijs ĩ ſi/
lijs i amicis vł dñis tpalibus poſuit.qꝛ aliqũ potuiſſʒ
eſſe moꝛ. CBemiice.
Si ſidẽ nõ habuit erga creatorẽ ſuũ qᷓ; hẽe debuit.
Si ꝓ deo aliq; creaturã adorauit.vʒ ſolẽ vłlunã cũ ap
parer̃ icipiũt faciẽdo eis aliqᷓ; oꝛonẽ vł ſalutatõeʒ mo
re gẽtiliũ vl ſi adoꝛa.dyabo.moꝛ.p.vt.xx vi.q.v.c.ñ łj.
Si adoꝛauit deum iudeoꝛum ritu.i.ᷣm veteres obſer⸗
uantias moꝛ.p. L .
Si duodecim articulis fidei ⁊ ſacramẽtis ſancte Ro.
eccle. non credidit. vel de eis aliquid obſtinate male
ſenſit hereticus habetur vy. õäsl
Si non credidit deum patrem.foꝛe creatoꝛem viſibi-
lium omnium ⁊ inuiſibilium. ——
Si non crechdit Jeſum Chriſtum dominum noſtruů
habuiſſe ſuſtannas. diuinam.ſ.?⁊ humanam.
Si non credidit ipſum Jeſum Chꝛiſtum paſſum ſup
plicio crucis a moꝛtuiſq; reſurrex-iſe.
Si non credidit ſeu dubitauit ipſum ad futuꝝ iudiciũ
venturum.⁊ moꝛtuos omnes iudicaturum.

aclit
nenirz,
ei ime
Ntüfun.
uz de
ömoch⸗
ccunt.
inöbi
umags
rauit⸗
cde⸗

ſoif⸗
otwiſhz
debuit.
lici
toezmo
cih⸗
ober⸗

ſee
emue

hiſbi⸗
Noſri
nſi⸗
ddici

W

r Be fide. SJJMW vitj
Si nõ eredidit moꝛtuoꝝ oiuz futurã reſurrectionem.

Si nõ credidit quicquid credit ſacro ſancta mater ec

cleſia. quia id ſimpliciter credere ſuſfſicit rudibus.
Si ſacrã ſcripturã vʒ Biblie hiſtoꝛias ⁊c̃.queqʒ i ea
ſ. nouo ⁊ veteri teſtamento contentas falſas aſſeuera
re pᷣſumpſit.qꝛ ſi ̊ ptinacit teneret heretic? diceret.
Si credidit aiazx cũ coꝛpe.pꝛſus moꝛitura here. fuiſſz.

Si dixit vł nõ credit foꝛe infernũ ł purga.ẽt here.eſſʒ.
Si cum inſidelibus aut iudeis ſine magna neceffitate

conuerſatus eſt:qꝛ non licet õm thomam. a.ſe.q.C.
Si comedit vł mercãtias cũ eiſdẽ exercuit.aut ab ipᷣs
medicias accepit. ſiue eoꝝ ſilijs lac ðdit.ant eoꝝ ob/
ſtetrices ad ſe vocauit.⁊ huiuſ.qꝛ nõ licet.pꝛout habe
tur in multis locis iuris canonici.
Aeyʒ ſi inueneris aſidentem adeo ignarum? rudẽè
de articulis ſidei nullã habeat noticiã. Tu illi ſym
bolũ expõere poteris ſᷣm ipſius capacitatẽ⁊ igemũ.
¶Se incantationibus alijſq; malis J
¶ Si ſidem pꝛeſtitit incantatiõibus artibus magicis
vel augurijs atqʒ alijs plurimis malis ⁊ maleficijs.

Si feẽ bꝛeuia vł ſieri fec.⁊ illa ſup doꝛſuʒ poꝛtauit ma

le fec. ⁊ maxie ſi inibi aligd ignotũ erat ad inuocatio

nẽ demonũ ptinẽs. qꝛ taleſ magna rephẽſiõe digni ſi
gtalia agũt vł credũt⁊ grauit. p. vt. xx.q.vij.c.nõ obß

uetis. Sim plices tamẽ ⁊ bone ſidei in hoc excuſant᷑.
Si ad ſanitatẽ ↄſequendã incantatiões de oleo fancto
yl aqua baptiſmali fecit vel fieri fecit aut contra ali⸗
quẽ pꝛocurauit.qꝛ moꝛtaliffimũ ſacrilegium fuit.
Si aliqna maleſicia contra aliquem vel aliquam fecit
vel fieri fecit.ſen ꝓcurauit aut ſcire optauit moꝛtaliſ⸗
ſimum fuit. vt. xx vi.q.v.c.nec mirum.nec talis abſol/
nendus ẽ donec id tale deſtruat vel deſtruere faciat.

De incantationibus.

Si aliquid turpe ↄtra aliquẽ fecit vł ſieri fecit. Ant ſi

mulier viro ſuo aligd ad comedendũ vel bibeduũ de
dit: vt pls eã ceteris amart. vł cũ aliquẽ vł aliq odio
bẽret etiã ea ipſa õ̊ eos fecit:vt ſe adiuicẽ odirẽt.vł ſe

zluũgi n poſſent. moꝛtaliſſime.p. nec ſurr talis abſoluẽ

Qus ẽ donec tale ꝗd deſtruat.vt extra de homici.
Si aliquos ps dixit.vel miſſã pꝛo moꝛtuis dicere fecit
vt inimicꝰ ſuꝰ moꝛeret᷑ moꝛ.p.vt.xxvi.q.v.c.qðcũqʒ.
Si ad aliꝗd ſciendũ vel ineniendũ aliquas diuinatio
nes ꝓcurauit.aut ĩ aliquo Aſtrolabio ꝓſpexitvł auos
pꝛoſpicere fecit.moꝛ.p.vt.xxvi.q.v.c. Nec mirum.
Sivſus fuit arte Nigromantie vł notoꝛia ad aligd oc
cultũ ſciendũ.moꝛ.fuit.Et ſi hẽt huiuſmõi libꝛos p-
cipe vt omnino comburat. aliter eũ nõ abſoluas.
Si vſus fuit aligbus ligaminibus vel caracteribꝰ pꝛo
ſanitate dãda vel adipiſcenda. qꝛ valde deteſtabile 2
grauifſmum.p.fnuit.vt.xxvi.q.v.c. Nimirum
Si ſoꝛtibus vł alijs ſuꝑſticiõibꝰ vſus fuit.qꝛ moꝛ.p.vt
xx vi.q.v.c. Soꝛtes. Secus ſi ex leuitate aligd feciſſʒ
vt a curioſis ꝑſepe ſit.qꝛ veniale vel nullũ ẽ vt pote ſt
ieciſſet taxillos ad aliquid expiendun.
Si vſus fuit litteris.puũctis:aperitie libꝛi:: hninſmõi
ad ſciendum futura. moꝛ. p. extra. de ſoꝛ. c. ex tuoꝛuz.
Siꝑ aſtra diu nare voluit que ad liberũ hois arbitriũ
pertinẽt. Aut ſi ex phinoſomia credidit hoieʒ ad bo
nũ vel malũ cogi.hereticũ fuiſſet.vt.xxvi.q.v.illos.
Si aligd ſupꝑſtitioſuʒ fecit.vt ſuũ vel alioꝝ ſcire poſſet
infoꝛtuminz. moꝛ. fuit. vt xx vi.q.iiij.c.ſciendum.,.
Si fato credidit ita ꝙ aliter facere nõ poſſet.moꝛ.p.
Exvi.q.vij. Mõ obſeruetis. ßÿMdU
Si dedit poculum vel quidpiam aliud alicni dedit vt
eum amenteʒ ⁊ inſanũ faceret moꝛ.p.⁊ ſi illa amẽtia
ſit perpetus

it Zurf
bicie
alicyocdo
rigle
s abſolnt
mici.
icerefec⸗
cgcig
diinntn.
Uirplalos
min.
laliggoe
bꝛos p⸗
us,
nb'po
ckabler
m
ſnoN
igdteatß
inpoteſ

hrinſnii
1 toꝛuz
Abimü
ſezadbo
Hallos.
nepoſſe
um.

Necht ſt
omen
cpenun

ſic perpetua. eidem de damnis datis ad arbitriuz bo
ni viri per omnia ſatiſfacere tenef.
Si ex effuſione vini:aque oley vel auiuʒ garituvel can
tu:vt puta coꝛui vpupe ⁊ huiuſ.aligd boni vel mali ꝓ
noſticauit repꝛehenſibile ⁊ vanũ oĩino ef.

Si dedit ſidem in ſomnijs ⁊ in eis obſtinate aliquid

boni vel mali pꝛonoſticare voluit moꝛtale fut.
Si ad aliꝗd ſcien.vł faciẽdũ demões inuocauit moꝛ.p.
Si incantauit ſᷣpentes canes ⁊ alia aialia male fecit: qꝛ
tales vt plurimũ repꝛobant᷑ eo qꝛ ſit cum quibuſdã
obſeruantijs ⁊ per demones ſoꝛtiuntur effectuʒ.

Si in colligendo herbas medicinales obſeruauit dies

egyptiacos male fecit.Idem eſt ſi in incohatione ali
cuius rei eoſdem obſeruauit.vt.xxvi.q. vij.
Si in kalendis ianuarij pꝛo bono augurio aliquid do⸗
nauit male fecit:qꝛ pꝛohibitum eſt vt. S.

Si co die aligd omnino inchoare voluit pꝑ nouum an

num hereticum fuit vt.xxvi.q.vij.c.ſi quis.
Si in natiuitate dñi vel alia die aliquas ſuperſtitiones
fecit pꝛopter grandinesvel aliud ſimile vt ſeruare de
ligno ipſo die ſuper ignẽ poſito vel ſuſpendere carbo
nes qꝛ dyabolicũ eſt atqʒ peſtifeꝝvt.xx vi.q.ij.c.illud.
Si credidit mulieres in gattas auerti aut in aliud aial
vel ire cũ dyana paganoꝝ dea vel cũ inumera mulieꝝ
multitudine de nocte ſuper fuſtes egtando:⁊ i momẽ
to multa terraꝝ ſpacia peragrare:qꝛ falſimimum eſt ⁊z
magnum peccatum talia credere vt.xxvi.q.v.c.epᷣi.
Si cum magicis incantationibus domũ ſuam luſtra/
re conſueuit qꝛ moꝛtaliffime.p.⁊ ſᷣm antiquos cano-
nes talibꝰ debet᷑ pnia gnqʒ ãnoꝝ vt.xx vi.q.v.c.ſi gs.
Nota hic ꝙ ſoꝛtilegij diuini ⁊ maleſici ſeculares ſʒ an
tiquos canones quadraginta dieꝝ penitẽtia eẽnt ple-

Be.ij.legis pꝛecepto.
ctendi:etiam ſi iloꝛum peccatuʒ eſſet occultum. ¶lo⸗
mnifeſti autez multo plus. vt extra de ſoꝛti.c.i. Et hoꝛũ Biltn
Abſolutio ʒ appꝛobataʒ oſuetudinẽ epis reſeruatur. boc
Sunt : alie quaſi innmerabiles hoium ⁊ ſuꝑſtitiões ⁊ Glin
tpõ̃ꝝ obſernatiões.quas de iĩduſtria iſtic omitto. verũ Giun
pꝛudẽs cõfeſſoꝛ poterit ſm nationes ⁊ perſonas puu tſin
dẽter perquirere. vt habet᷑ diffuſe ĩ canone.xxvi.q.i. iar
2 per totuz. Interrogare iterũ poteris confitentem ſi tond
ꝓp buiuſmòl maleſicia magis elegit ðo creatoꝛi ſuiuo ui
diſplicere iꝙᷓ ſuã ifrigere volũtatẽ.⁊ male citius crea Aiin
turis ꝙᷓ creatoꝛi ſuo placere qꝛ grauiſſimũ ſuit pctm̃. antt
¶Be ſecundo legis pꝛecepto. ”è
C Mon aſſumes nomen dei tui in vanum dixit mo- ſup
ſes legiſſatoꝛ. In quo pꝛecepto interrogandũ ẽ ma- Hau
rxime de falſis iuramentis. Et in pꝛimis. Hiun⸗
Si in cantilenis fabuliſqʒ ac alijs truphis etiã verbis lali
turpibus nomen dei noſtri vel ſanctoꝛũ ſcienter mi- Glrt
ſcuit quia moꝛ.videtur.⁊ totiens quotiens. Siis
Si diuina vᷣba in truphis ⁊ iocis nuſcuit grauiter.p. iſe
Si ex mala conſuetudine iurauit per deum per coꝛ- ine
pus xp̃i per coꝛpus virginis marie:per virgineʒ ma Olin
riam:per talem ſanctum:per ſancta chꝛiſti euangelia ſten
per animam meam:⁊ ſimiha.grauiter peceaet. min
Si leuitatis vel ioci cauſa etiã ſine aliqua ſui vtilitate ALie
qualitercumqʒ; iurauit ad ſancta dei enangelia per leſie
fidem dei bnñdictam: per ſidem meam dicendomen- gik
dacium moꝛ.p. Sii⸗
Si vituperoſe per membꝛa dei vel ſctõꝝ iurauit.quis Miic
blaſfemia ⁊ quidẽ grauiſſima fuit.⁊ deberet anathe⸗ Giin
matiʒari ſʒʒ canones.vt.xxij.q.i.c ſi quis ꝑ capiluz. baͤr
Si mrauit per crcaturam exhibendo ei diuinam reue Sy⸗
rentiaʒ moꝛ.p. pᷣm tho. ſecũda ſecunde.aq.lxxxix. E

2

n e „

Libid Si iurauit p celſ.pꝑ grãm deti.ꝑ ſetm̃ baptiſmũ.⁊ pꝑ ali
ſernaun. as creaturas.vel ꝑ alios iurãdi modos veniale fuit.
kmͤtst Si iurauit ad coꝛpus dyaboli.qꝛ vaniſſimũ reputatr᷑.
noo veri Si iurauit aligꝗd facer̃᷑ vlñ facer̃᷑ ꝙ poſtea ñ obᷣuauit
onas pin 7 ſi erat charitatẽ ði ⁊ ꝓxi.gra.p.nec obſᷣuar̃ tenet᷑.
wigi. Si iurauit ꝗd ex impetu.ſuꝑ quo ſi plene deliberaſſet
etenſi non vtiqʒ iuraſſet. Id ſi licitum erat.⁊ non obſerua/
non ſoo uit.moꝛ.p.⁊ periurio puniendus eſt. H
tinser Si iurauit aligꝗd licitũ. vt pote dabo tibi cras tale ꝗd
ſarpanf. aut ad te vemã. aut ſeruiam tibi. ſiue talem aloquar
pꝛo te. ⁊ ſi hoc ex lenitate fecit.vt ſepe ſit. veniale eſt
nitmoy⸗ ſm Ray. æ.xxv.di. S. criminis.
liema⸗ Si etiã ex lapſu lingue iaduertent᷑ iurauit.veniałr.p.
Si iurauit malũ aliqð ſe factuꝝ. vt puta aliquẽ pcuter
jieds vel aliquem occiſurum ⁊ huiuſ.moꝛ.p.nec tenet exe-
cter „Qui. vt. xxij. q. iiij.
Si i vẽditionibꝰ ſuis ſen emptionibꝰ iurauit ſe vẽdi/⸗
Nauterg. diſſe vł emiſſe tale ꝗd tali pcio.qꝛ qñ id mala ↄſuetu
rcn, dine fac:nõ ſine magno pctõ iurauit.vt ex.e.tua nos.
nez Si iurauit aliquod veniale peccatũ facere ſi ilud po/-
Cumgel ſtea fecit ſm vᷣb.moꝛ.p. Quia vt ait impia dicitur ꝓ
n. miſſio.que ſcelere adimpletr᷑.xxij.q.iiij.c.i malis.
M Si iadu ct᷑ ⁊ falſe i iudicio iurauit ac ct extra.ſiue ſpõ
liu er te ſiue coacte.ſemꝑ moꝛ. p.ʒ Archi.i.c.hẽmus.xxii.
– q.i.Et tali ʒ canones ðbet᷑ pnia.xl.dieꝝ i pãe ⁊ aqua

Si ẽt auquẽ ad piurãdũ iduxit.vł aſuluit.aut coegit ⁊
huic ꝓ moꝛtali ullo pctõ öbet᷑ pᷣdca pnia.vi.q.i.ꝗcũqʒ.

ung Si iurauit per verbum credo ꝙ in veritate nõ crede
n bat ſic eſſe.quo ad dni periurius eſt. ⁊ moꝛ.p.
ch ſt Si vi metuqʒ canſa aliquid iurauit.⁊ non obſeruanit.
unl periurius fuit. m Ray. extra. e.
Si vn iuranuit.nõ ſᷣm itentionẽ᷑ pᷣſtatis.ꝑiurins fuit

c ij

*
õ

niſ ille g pᷣſtitit inique ⁊ doloſe pꝛeſtitiſſet: ſicut viri
ꝗ ſuper adulterio vxoꝛibus iuramenta pꝛeſtant:⁊ qm̃
illud inique exiguũt.⁊ ipſe ſᷣʒ eaꝝ intentiões ſine pec
cato iurare pnt:⁊ ꝙ dico de vxoꝛibus intelligeñ.ẽ etiã
certeris ſimilibus m tho.
Si aliquid in iudicio pꝛo certo iurauit ꝙ dubiuz habe
bat moꝛ. p.vt.xxij.q.v.c.ille.
Si aligꝗd ſecretũ tenere iurauit:ẽt ꝙ nullũ nocumentũ
glicui attuliſſz:ſi illõ adũtent reuelauit.m.p.ac ẽt illi ꝗ
illũ ad h̊ iduxit ſciẽs illð foꝛ? ſecretũ:vt hẽ i.iiij.di.xxi.
Siẽt aliꝗd nudo pacto vel mala ꝓmiſfione aliuiꝓmi-

ſit:?⁊ nõ obſeruauit ſᷣm theo.in.iiij.di.xxxviij.moꝛ.pec
cauit ⁊ maxie qñ in illa ſua pꝛomiſſione ſe intendebat
obligare ad id faciendũ vel dandũ:ſecus ſi ꝑ erroreʒ

Si iurauit ſeruare ſtatũ aliqð ⁊ nõ obſeruauit moꝛ.p.

⁊ totiens quotiẽs illud nõ obſeruat. Niſi ſtatum fuii

ſet abrogatum per contrariam conſuetudinum.
Si exegit iuramentũ ab illo quẽ dubitabat deierarevł

non obſeruare ſᷣm patrem Aug.moꝛ.p.vt.xxij.q.ij.g.

Si litigando iurauit de calummia ⁊ poſtea cõtrauenit.

Si iurauit nũq pacẽ facer̃ cũ ꝓxio ſuo moꝛ.p.Et hbuic
m canones deber᷑ pnia vniꝰ anni.xxij.q.iiij. ꝗ ſactcqo.
Si iurauit non ſe aſiteri vł non facere elemoſynas.vel

aliud bonum:aut aliqua miſericoꝛdie opera non ſe fa
cturum moꝛ.p.⁊ periurus dʒ dici vt habetur ibi.ẽ.
Si vxoꝛis ſue iuram̃ta iritauit male fec:ſecus ſi cũ eiꝰ
ſcãdalo ⁊ dãno adipleta fuiſſẽt ᷣʒ tho.ſᷣa pᷣe.q.lxxxix.

Sia iuramentis factis ſine legitima cã ſe fecit abſolui
male fecit. nec tali beneſicio ̃m canoniſtas vti debet.

Si aliquẽ adiurauit ꝑ inuocatiõem diuini noĩs ⁊ huiꝰ
intendens illũ obligare ad aligꝗd faciendum moꝛ.p.
Si ſe adiurauit dicẽs niſi fecero tibi tale malũ vlł ſi ie

Meies

foit⸗

Gietia

coali
CVel

(Ceſft

COob

(oint

Dalon

woci

topt

chſen
ſpeuuti
gte⸗

slob

neceſf
Giemt
ſeupe
Siſine
vigan
Sici
clter
pedti
Gino⸗
iuscon
morp
Giadr
Me⸗
Diqn
Sippe
zmi
Jun

ſoathiri
anrrgi
sſinepen

geneei
inz babe

cumnenti.

pachlli
uipni
moꝛ per
tencebat
Pernrorez
numar.

mumfuid

mum.

etne.
mign

„7

ötrauent.

Etbuia
ghan,

ſmustel
nonſeſa

ibis.
ſich e

Gtobloe.

tiahe.
iͤthub
non.
zglüie

BBe.iij.legis pꝛecepto. xi

roi tali loco diabolꝰme expoꝛtʒ łtale quid male fecit
Sietiaʒ adiurauit demones pꝛo ſciendo vel obtinen
do aliquid ab eis moꝛ.p. ᷣm tho.

—

¶ Be blaſtemia at dei ⁊ ſctõꝝ diffuſius. j. videbis in

c. de inr. ¶ LCBe. ij. legis pꝛecepto.

¶ Sabbata ſanctiſices ingt Moyſes legiſiatoꝛ. In

quo interrogandũ ẽ de pᷣuaricatiõe obpᷣuatiõis feſti.
Adſunt tamẽ multe cauſe quibus legitime excnſantur
hoiĩies ſi diebus feſtiuis laboꝛauerint. vt pote laboꝛis
mogicitas. operis neceſſitas. coꝛdis pietas. ac euita⸗
tio publici piculi. Nõ tñ laboꝛãtes pᷣd ictis de cãis ex
cuſant᷑ a moꝛtali ſi diuina illis diebus pᷣtermittũt niſi
ineuitabilis foꝛet neceſſitas. Itaqʒ ſic interroga.
Si in feſtis ab eccleſia vł ab epᷣo aut ꝑꝝſuetudinẽ pᷣce
ptis laboꝛauit vel laboꝛare fecit ſine magna ⁊ euidẽti
neceſſitate moꝛ.p.⁊ totiens quotiens.

Si emit veſ vẽdidit aut aliquos contractus emptiõis

ſeuvenditionis illis diebus fecit contra pᷣceptũ fecit.
Si ſine magna necefſitate itinerauit: equitauit aut na
uigauit vel ſuos facere pꝛecepit.qꝛ magnum.p.fecit.
Si cũ ſuis laboꝛatoꝛibus vel debitoꝛibus computũ fe
cit ⁊ ratiocinia ac litteras ſcripſit vt in craſtinum ex-
peditioꝛ fuiſſet male fecit.
Si notarius ſine mag.neceſ.inſtru.afecit vel aduoca
tus conſilia edidit vt lucrum aliquod conſequeretur
moꝛ.p.⁊ illud lucrum erogare tenetur.
Si ad mercatum vł nüdinas ſine mag.neceſ.acceſſit
male fec: nõ tñ moꝛ.p.niſi ꝑꝑ hoc miſſam dimiſiſſet.
Si quottidie luſit vel ludentes aut coꝛizantes aſpexit
Si ipſe coꝛiʒanit vel venatũ aucupatũ aut piſcatũ iuit
7 miſſaʒ omiſit ⁊ alios perdere fecit moꝛ.p.
Si natauit ⁊ ꝑꝑ aliquã ſui oſtentatiõem ſe dienuſs ſub
c ii

QWDRM
Sõ

Be.iiij. legis pꝛecepto.

merſionis expoſuit. Idem eſt de egtaturis ? aſtũud e
is.vbi multa occurrunt moꝛtis pericula.quia ſemper 8
fuere moꝛtalia:⁊ totiens quotienss. kint
Si p plateas pꝑ poꝛtas ⁊ alia loca publica ſtetit vbi m Him
ta vba ðᷣtractoꝛia ⁊ ihõeſta dixit Laudiuit:⁊ alijs mul⸗ tena
tas peccãdi occaſiões pᷣſtitit.moꝛ.p.⁊ totiẽs quotiẽs. s
Si tabernas ⁊ alia inhoneſta loca frequẽtauit ⁊ ibi ali Sco⸗
quod moꝛtale comiſit duo moꝛtalia comiſiſſe dom ·· Sigin
2 HH ſ̃m oẽs theo. eo ꝙ moꝛtale comiſit ⁊ opns ſimile mhn
fecit.? veꝝ eſt ratione reatus:non autem rõne actus. Sn
Si ad miſ.ad pᷣdicatõʒ:⁊ ad alia diuia ire ↄtẽpſit.m.p. t
Si dieb'feſtiuis diuina bñſicia nõ ↄſiderauit atqʒ ſua fmn
pctã nõ excogitauit grauit p.qꝛ ex pcepto ꝑ al quÜ o 1M
rã ſaltẽ de peccatis nr̃is tenemur dolere ᷣm oẽs doc. ſi
Si pꝛo gratijs exoluendis debitas oꝛones nõ dixit. id
Si debitas oblationes in miſſa non fecit ad quas ð bo anes⸗
na aſuetudine tenet male fecit:non tñ moꝛ.p.etiam ſi p
pꝛetextu alicuius conſuetudinis non obtulit. Dir⸗
Si pꝛo benefactoꝛibus defunctiſq; ſuis diebus feſt, · MUlt
uis non oranit vt debuit. Jile
Si diebus feſtiuis in bonis opibus miſerricoꝛdie tẽ Si
poꝛalis ⁊ ſpũalis atqʒ alijs vᷣtutibus nõ ſe occupauit. ofe
Siaduocatꝰ vel pcuratoꝛ diebꝰ feſtuns pceſus ⁊ als Si
leges vidit pᷣncipalr röe lucri.m.p.⁊ erogare tenetur.
Sit fuit cythariſta ⁊ ſonatoꝛ ⁊ p totã diẽ pulſauit ⁊ cho i
reas duxit. pncipalr ꝑꝑ lucruʒ ñ excuſat᷑ a moꝛtali ſe Ban
cus ſifeciſſz pp aliquoꝝ. recreatöeʒ pncipalr Iʒ ßfario M
pꝛopter lurrum. C Be. iij-legis pꝛecepto. I
Habeas i honoꝛe parẽtes:ingt Moyſes legiſlatoꝛ Iz
quo in loco non ſolum patrem ⁊ matrem:ſed ⁊ auum ſ
auiamqʒ:ac omnes eccleſie pꝛelatos:⁊ ſuperioꝛes:se ite

maioꝛes omnes intelligendi ſunt. Ni
1-

Klut
ſemper

pbim
ſsmul⸗
botis,
1lbi ali
tdmi.
ns ſmmie
neoaws⸗
pürng⸗
atq; ſur
qvahe
bes doc.
dirt.
asddo
Ctum

.
busſet—

enchet⸗
ptut.
ſistals
etenenu⸗
nittcho

alſe

t ari⸗
necepie
lecuet
DtuK
ſons N

xij
C Et ĩpᷣmis ſi pꝛi vł mr̃i ðbitã ĩ licitis nõ pᷣſtitit reue
rentiã ⁊ obedientiã moꝛ.p.ſᷣm oẽs ⁊ totiẽs quotiens.
Si non dile xit coꝛdialiter vt tenetur vel eoꝛum moꝛ
tem optauit moꝛ.p. òẽ
Si eis non ſᷣuiuit vt ðbuit ĩ oibus eoꝝ neceſſitatibus.
Si cos faſtidiuit ⁊ exhoꝛuit qꝛ graue peccatum fuit.
Si alimenta eis denegauit qꝛ moꝛ. p.⁊ ſi cum murmu
ratione ⁊ turbido vnltu eiſdem ipſa contulit.
Sunt eteiʒz ſex generatiões ꝗb tenet᷑ quiſq; ſi potens
eſt facultatibus ſub pena moꝛtalis peccati alimẽta b
ſtare. Et pꝛimi ſunt filij parẽtibus ⁊ econuerſo.vᷣi vir
⁊ vxoꝛ.qꝛ ſi vxoꝛ ſit locuplex tenetur viro.Tertij fra⸗
tres adinuicem:ſi aliquis eoꝛuz egens ſit Quarti ſer
ni a dominis.Quintinurus a ſoceris ſuis. Sexti tu⸗/
toꝛes pupilloꝛum quia tenentur alere matres ⁊ ſoꝛo/
res ipſoꝛuʒ pupilloꝛum ⁊ hec ſᷣm canoniſtas. .
Si rebellis ⁊ contumax aut pꝛoteruus aduerſus illos
fuit moꝛtaliter.p.⁊ totiens quotiens.
Si illos deſpexit vł irriſit eis ꝓuicia irrogando.m.p.
Si cõicatus fuit eis.aut aliquod ſignum verberandi
oſtendit moꝛta.p. M
Si eos oberauit qꝛ moꝛtaliſſimũ ẽ ⁊ cãus c epᷣalis nec
dzʒ abſolui ſine mag.pnia cũ ſatiſfatiõe ſcandali dati.
Si ad iracũdiã ⁊ ad maledicendũ ſe eos pꝛouocauit.
Si cum eis pertinaciter contendit:nullam eis ſiliales
reuerentiaʒ aut timoꝛeʒ exhibendo moꝛ.p.

Sipatrem ſtultum fatuumqz ant ebꝛium vocauit.

Si mr̃emqʒ ſtultũ ſcoꝛtũ ⁊ huiuſ.vocauit qꝛ ſx moꝛ.p.
Si ſuã Nouerchã deſpexit vł vᷣberauit.aut de ea tur
piter obloquutꝰ fuit.ſiue cũ ea ↄcubuitvel ꝗd ſiłe co/
miſit.qꝛ grauiſſmũ fuit ⁊ moꝛte coꝛpoꝛali dignus.
De pꝛiuigno hoc idem interroganduʒ ẽ.qꝛ idem.p.ẽ᷑.
c iiij

Si hec ipſa circa aunum vel auiã ſuaʒ.⁊ alios maioꝛes
ſuos:vʒ patruos tutoꝛes gubernatoꝛes ⁊ magiſtros
fecit.qꝛ quaſi vnum ⁊ idem peccatum ef.
Si parentibus ⁊ maioꝛibus ſuis loquellꝗ retinuit:nec
bonum eis reſponſum vnqᷓ; dare volnit.
Si maioꝛibus ſuis ſenibus.vʒ auo ⁊ patribus atqʒ ali
is moꝛtem vel eis maledictiones impꝛecatus fuit at
; eos cum diabolo tranſmiſit:qꝛ aliq potuit eẽ moꝛ.
Si eoꝝ vltimas voluntates pp auaritiã ipediuit vł ad
eos cũ iſirmi⁊ ſenes erãt ſacerdotes acceder̃ nõ ꝑmi
ſit moꝛ.p. Et tales z leges hereditate puari poſſunt.
Si ipᷣoꝝ quorũcũqʒ maioꝝ ſuoꝝ legata nõ ĩpleuit. vel
multũ iplere diſtulit cũ potuiſſet.⁊ ꝑp hoc eoꝝ aias
maledixit moꝛ.p. Et ſᷣm canones rapinã ⁊ furtũ.atqʒ
ſcrilegium comiſiſſe videtur vt.xxij.q.ij.c.amico.
Si etis ipſis legatis non fatiſfecit minus legitime fcis
ꝓp ignoꝛãtiã notaꝛioꝝ mõ aſtet eis de voluntate te/
ſtantis qꝛ nõ potuit teſtamẽti foꝛmã obſeruare moꝛ.
⁊ ſatiſfacere tenetur in foꝛo conſcientie.ᷣm omnes.
i parentuʒ ſuoꝝ vota ſibi ex teſtamento relicta nõ ad
ipleuit.non ſolũ moꝛ.p.ſʒ ⁊ hereditate pᷣua ſi deberet.
Si poſt moꝛteʒ ipſoꝛuʒ animaruʒ immemoꝛ fuit.qꝛ in
gratitudinis magne ſignuʒ eſt.
Si vxoꝛi ſuepba cõtumelioſa dixit vocãdo eã ſcortũ ⁊
obijciẽdo ei ðfectꝰparẽtũ ſuoꝝ.i eiꝰ tumeliã grani.p.
Si eã ſine cauſa eaʒ verberauit magna cũ ira moꝛ.p.
Si nõ ꝓuidit vxoꝛi ſue ⁊ failie i necemtatibus ex auari

tia male fecit.quia eis malefaciendi occaſionẽ pᷣſtitit.

Sivxoꝛ non fuitviro obediens ⁊ ſubiecta in licitis: vt
debuit vel non delexit enz vt viruʒ ſuuʒ male fecit.
Si mulier contra viruʒ ſuũ rixoſa ⁊ irreuerens fuit ⁊
ad blaſſemanduʒ euzʒ pꝛouocauit:moꝛta.pec.⁊ maxie

ſioes
gitros

mitenec

aqzoli
fultat
temor.
itylad
fhöpn
poſtun.
vit. pel
op ains
nüatz
Moo,
nmmefcis
ntate te⸗
gre Nn.
nomnes
ctanöd
debere,
itgein

ſeort?
ump.
xauart
eͤſn⸗
ana
t.
fut
nurie

Si eos ſpꝛeuit ac de eis murmurauit.

Be.v. legis pꝛecepto. xiij
quando nonit naturam ſu.

Si mul ier ſoceros ⁊ cognatos ſuos ñ honoꝛauit ⁊ ma

le tractauit ſiue eos oſpexit ⁊ obiurgauit ac faſtidiuit
atq; eoꝝ moꝛtẽ ſũmope optauit.nec nõ ⁊ viro ſuo eoſ

Si eiſdẽ ũ ꝑmiſit obedire ⁊ ſeꝛuire filios ſuos ꝑꝑ odiũ
⁊ ranchoꝛeʒ moꝛ.fuit ⁊ totiens quotiens.
S mulier non honoꝛauit cognatoſ ſuos ⁊ maioꝛes ſe:
ſed diſcenſſones ⁊ lites ꝑ ſepe in domo ſuſcitauit gra
uiſſime peccauit nec eſt abſoluenda niſi deſiſtat.
Si ſcholaris diſcipulus famulus ⁊ ſubditꝰ nõ debitã
magfis rectoꝛibus ⁊ dñis ſuis obedientiã ⁊ reueren
tiã nõ detulit grauiter.p.eo qꝛ ⁊ ipᷣi oẽs pꝛes habiti ſt.
Si pr̃ibus ſpũalibus vʒ in pᷣmis pontiſici Ro.ceteriſ

Oʒ inferioꝛibus pꝛelatis ↄfeſſoꝛibꝰpꝛedicatoribus ac

alijs religioſis non debitã reuerentiã ⁊ obedientiã in
his que ad eos pertinent detulit grauiter.p.
Si ſacerdotẽ ꝗ ipCʒj aut alios bap.blaſfemat᷑ pᷣſumpſit.
Si pꝛinos qui eum ad bap.tenuerunt non honoꝛauit.
Si důos tẽpoꝛales ⁊ alios vrbium ⁊ locoruʒ rectoꝛes

non honoꝛauit:ſed eis turpiter murmurauit.

Si leges⁊ ſue terre vel cinitatis ſtatuta ex cõtemptu

non obſeruauit. moꝛ. pec.

Si etiam ſtatuta ſynodalia non obſeruauit ⁊ contem-

Vſit qnia idem peccatuʒ fuit.

De huiuſmõi pctis plłimis iterro taãdis plura videbis

in pctis ſuperbie ⁊ ire qͥ de induſtria hic omittuntur.

CBe quinto legis pꝛccepto.
CNãõ occiſoꝛ eris inquit Moyſes legiſlatoꝛ.i.nulluzʒ
homicidiũ facies qð quadrupłr ſieri aſuenit factovʒ
⁊ vbo volutate ac malo exẽplo.Et pᷣ interroga de fctõ.

exoſos redder̃ ſtuduit moꝛ.p.⁊ magna ẽ digna pnia

Be. v. legis pꝛecepto.

Si aliquẽ ex ꝓpoſito deliberato occidit. moꝛtalifame ((
p.⁊ abſolutio cõiter pape reſeruat᷑.⁊ ᷣm theologos in tio
iiij.di. xv. pꝛimo leſos placare tenet᷑: deinde pꝛo ſati- =è
factione culpe debet totã vitam ſuã coͤſumere in or̃o gi⸗
nibꝰ ⁊ ieiunijs ⁊ alijs bonis operibus iugiter inſiſte/ ge
re.verũtñ oĩa ſunt hodie in arbitrium confeſſoꝛis ha F
bentis auctoꝛitatẽ.ſʒ ſuper oia tenet᷑ leſis ſatiſfacere. Sie
Si aliquẽ adeo vulnerauit ꝙ eidẽ mẽbꝝ abſcidit atqʒ ſec
eũ intilẽ reddidit. ꝙ ꝗdpiã laboꝛare ñᷣ valuit.qꝛ nõ ſo da
lũ tenet᷑ de culpa moꝛtali.ſʒ ⁊ ad eius placationt᷑.⁊ ad Si
medicoꝝ ipẽſaſ.atqʒ ad lucrũ cẽſans ſatiſfacer tenck a
Si etiã aliquẽ adeo pcuſſit: ꝓ aliquot tpũs nõ valu n
it laborare m theologos in.iiij.di.xv.vltra moꝛtale vw
tenet᷑ ei de tpᷣre perdito in ipſa infirmitate. C5
Si mulier ex ꝓpoſito vel nimio laboꝛe.aut ſua ſcuria aſe
feẽ aboꝛſuʒ.ſi fetus foꝛmatũ erat homicidiũ comiſit Si
vt extra de his ꝗ filios occidunt.caſus aũt epᷣalis eſt. l
Si mulier ex woſito vel ex negligẽtia ſuũ ſuffocauit gi⸗
partũ.⁊ ſi illũ tenebat ſecũ i lecto.vltra homicidium a
excõicata ẽ. extra. de his ꝗ in.c.ↄſuluiſti.⁊ talis mere ni
tur penitentiã ſeptenẽ. vt.i.di.c.ſi qua. 6
Si occidit vxoꝛẽ ðbet᷑ ſibi aſpera pnia atqʒ ꝑpetua ᷣ⸗ 1
canones antiquos vt.xxxiij.q.ij.c. Admonere Sie
Si occidiſſet matrem vel patreʒ:debetur in pnia ſe⸗/ ſoſt
ptẽnis. vt ibidem ſupꝛa. c. latoem. Oia
Si quem ab iniuſta moꝛte cũ poſſet nõ liberauit.m.p. a
Si quẽ occidit inaduertent᷑ dando oꝑam rei illicite vt i
iaciendo baliſtam: ludendo ad ſaxa velad gladios: ?: gj
huiuſ.non excuſatur a peccato ⁊ pena homicidij. z.
Si etiã dabat opaʒ rei illicite:ſed debitã nõ adibuit di Sir
ligentiaʒ. vtpote phiciendo tegulas de tecto ⁊ huiuſ. 8

non excuſatur a moꝛtali vt extra. e. cap. Joannes.

ame
logden
oſani⸗

re inosio

infiſte⸗

ſonsha

fuere.
Cdrarg,
nanoͤ
loni.1
certenel
n palu
morꝛtae

ſcuri
comniſt
eßalset⸗
ſufocaui
miciciun

lsern

weruß
r.
pnis ſe⸗

ümo.
ictert
niur
icſ
gbor

es.

929

xiiij
VSecundo verbo ſfit.
Si mandauit vel conſuluit homicidiũ vel mutila
tionem ſieri aut factum appꝛobauit moꝛta.p. vt.l. di. ſi
quis viduam ⁊ tenetur de dammis datis.
Si alicui aſſamino pecuniam dedit vel pꝛomiſit cã ali-
queʒ occidẽdi:vlł ſi aſſaminos occultauit vel defendit
vltra moꝛ. excomunicatus eſt.
Si queʒ mandauit vulnerari vel mutilari pꝛo quibus
ſecuta eſt moꝛs homicidij reus eſt. vtextra de iniu.?
Dam. datis. c. nullus.⁊ leſo tenetur ſatiſfacere.
Si aliquẽ iniuſte ad moꝛtẽ accuſauit:moꝛ.p.⁊ ſi ex hoc
occiſus fuit debet᷑ ei pnia.xl.dieꝝ in pane ⁊ aqua.vti
c.accuſaſti.de acc.nec talis debet abſolui.ſed ad ſedẽ
gpoſtolicaʒ mitti. CAoluntate.iij.ſit.
CSi adbellũ occaſiõe aliqueʒ occidendi accem̃t.m.
p.ſiue illud fuerit iuſtuʒ ſiue iniuſtũ ſ̃ʒ Canoniſtas.
Si ſibimet moꝛtem optauit vel impꝛecatus eſt deſpe
rationis vel tedij cauſa:quia perſepe moꝛ.eſt.
Si alicui ammo deliberato moꝛtem optauit.⁊ quaʒ ob
cauſaʒ:quia potuiſſet eſſe ſine peccato veruʒ ſi ex ana
ritia vel odio ſemper moꝛ.eſt. 8
Si alicui quidpiam ad comedendum dedit vt aboꝛ⸗/
ſuʒ faceret aut ne acipe poſſʒ moꝛ. fuit vt ex.e.ſi aligs.
Si cauſa homicidij vendidit venenum vcl res vene⸗
noſas.moꝛ.p. ðMdẽ
Si aliquaʒ medicinaʒ vel aliud medicamentuʒ alicui
cauſa moꝛtis dedit etiã ſi aliquod nõ ſecutum fuit ma
lum vel moꝛs nibhilominus moꝛp.
Si medicus vel aromatarius aligd infirmo nõ ſʒ ca
no. medicine dedit. ꝓ quo ſbſecuta moꝛs hõicida ẽ.
Si vir pregnantẽ vxorem vel aliam adeo percuſſit q
aboꝛſum fecit homicidij reus fuit.

+
⸗

Si etia e nimiũ laboꝛare fecit ? buiuſ. moꝛ.p. ? caſus
Si muktr ẽt aligꝗd fecẽ̃ vel cõedit vt ſterił cẽ epᷣalis.

efficeret᷑ moꝛ.p.⁊ ablło huiuſmõi caſus epᷣo reſᷣuat᷑.
Si defendendo ſe exceſſit defendendi modũ ⁊ ꝓ mini
ma re ex leuiſſima iniuria aliquẽ letalit᷑ vulnerauit:qꝛ
a ꝓpoſito exceſſit moꝛ.p.⁊ de damno dato tenetur ſa-
tiſfacere vt Inno. in. c. Olim de reſti. ſpol.
Si ſe ad multa moꝛtis pericula expoſuit vel alios ad

hec induxit moꝛ. ſemꝑ fuit. Anterrogaqʒ circa hoc

de multis ꝑiculis ſᷣm adi.pſone vt i natando:lapides

iaciendo. Equos furioſos equitando: ⁊? ſimilia.

Si fecit vel fieri fecit toꝛneamẽta ⁊ aſtiudia ⁊ ſimilia

q; ſp moꝛtalia ſũt.Et ſi ſtetit ad ſpectãdũ ea qꝛ.g.p.ẽ.

Si aliquẽ iniuſte detincri fecit vł icarcerari fecitvltra

moꝛ.ad ſatiſfatõeʒ dãni dati tenet᷑ vt.xiiij.q.v.c.pẽale.

Si ifirmo vel indigẽti hoĩ elemoſynã petẽti nñᷣ ſᷣuenit

⁊ moꝛs ſᷣſecuta ẽ ini homicidas ↄputat᷑ ſʒ ambꝛo.
CMalo exemplo.iiij.ſit.

Si hõicidiũ ſpũ ale cõiſit ꝙ młtis modis comittit᷑.vʒ.

Si aliquẽ ad malefaciẽdũ induxit vel ei peccãdi occa
ſionẽ pᷣſtitit ſeu peccãti nõ ↄdixit hõicidiũ ſpũale fuit

Si ſuo malo exemplo aut ſua mala auerſatione alicui

ſcandalum dedit quia moꝛ.fnit. vt de pe.di.i.c. Moli.

Si ſuaſiõibꝰ ſuis aliquẽ ad malefaciẽdũ induxit vt pu
ta ad furãdũ:foꝛnicãdum periurãdũ ⁊ huiuſ.moꝛ.p.
Si aliquẽ libellũ famoſũ ↄ aliquẽ vł aliquã ſcripſit ho
micidiũ ſpũale cõiſit ⁊ maxio ſupplicio dignus ẽ᷑.nec
talis abſolnẽdus ẽ niſi famꝗ reſtituat:famãa p aliuʒ in
gZriũ cantãtẽ.⁊ vltra ad ſatiſfactionẽ ð dã.datis tenet᷑.

Si aliquẽ ł aliquã ſua murmuratiõe occidit anferẽdo

eis famã ⁊ honoꝛẽ dðo eũ furẽ vſurariũ pꝛoditoꝛẽ:ſo
domitã.Concubinariũ.deceptoꝛẽ ⁊ ſimilia ⁊ meretri

7 „*Rr
4

681
dim
Eſſen
hocl
feni
ntiq;
fliee
nir

Ct
lor
n
i
hUfer

Cde

bitet
Siip
dpe
ceſſ⸗
Sig
Dian
tiens
Ce
alune
Gipe
gaie
Diin
nü⸗
Giit
Wai
en

4caſs
iehas.
reßuni,
1pmint
rouia
eturſo⸗

Nios 1d
crcaboe
olopides
li.
ſmiiu
e,.
cktpltra
cha.
ſbbaenit
amdꝛo.

miti
cicioet
pütlefii
e alen
ic Noi
rttpr
morp.

ipſtboo

ns hee
dlipzin
istenei
eich
imnaſ⸗

De.vi.legis pꝛecepto. xv
eeʒ ebꝛiã fatuã:maleſicã ⁊c.qꝛ vltra moꝛtalia:tenet᷑ ð

oimoda ſatiſfatiõe vt.vi.q.i.c.detractoꝛes.

Eſſent pꝛeterea ⁊ alie multe iterrogatiões fiende circa
hoc ſpuũale homicidiũ quod in aiabus multis modis
ſieri cõſueuit.vt qñ pꝛelatus vel paterfamilias male
vtiqʒ viuunt ⁊ ex nimia eoꝛum auſteritate ſubditos ⁊
ſilios ac alios ad deſperationem inducunt ⁊ ſimilia q̃
infra vbi de ſtatibus dicemus reſeruantur.
C Be ſexto legis pꝛecepto.
CMõ mechaberis ingt Mop ſes legiſlatoꝛ.i.nulluzʒ
luxurie pctm̃ facies.in quo ſane pᷣcepto ꝓhibet᷑ oĩs il
licitus coitus ⁊ mẽbꝛoꝝ pudẽdoꝝ vſus.vt ẽt hꝛ.xxxij.
q.iiij.c.Meretrices.in quo illicito vſu colligunt᷑ octo
differẽtie que ſemꝑ i oĩ ſpecie ſunt moꝛtalia peccata.
CBe foꝛnicatione pꝛimo que eſt inoꝛdinatus concu
bitus quo ſolutus cognoſcit ſolntam.
Si ipſe ſolutus cognonit ſolutas ⁊ quantas ⁊ quotiẽs

id peccatũ ppetrauit:qꝛ numerus pꝑſonaꝝ ⁊ pctõꝝ ne

ceſſario eſt conſidendum.⁊ ſi in feſto id comiſit. .
Si ↄcubias publice tẽuit⁊ ſi ex ilł aliq̃ fuer̃t pediſeq̃.
Si ad mereices accefſit atqʒ alios ſecũ adduxit.⁊ quo
tiens ⁊ ſi ĩ feſto qꝛ duplex pctm̃ fuit rõe reatꝰ:ñ ãt⁊ꝛc.
CBe adulterio quod eſt alieni thoꝛi violatio.⁊ id ali
quando eſt duplex ⁊ aliquando ſimplex.
Si ipſe ↄiugatꝰ cognouit puellã vel meretriceʒ ſiue vi
duã ſimplex fuit adulteriũ.pete quoqʒ i Hͥ ð numero.
Si ipſe aiugatꝰcognonit ↄiugatã qꝛ duplex adulteriũ.
Si vx.pmiſit ſe cognoſci ab alio vł ſibi ſuppoſuit alie/
nũ partũ aut ex adulterio cõcepit:qꝛvltra pctm̃ tenet᷑.
Si ita ardent᷑ amanit vxoꝛẽ ꝙ ct ſi ñ fuiſſʒ vxoꝛ fuber
voluifſz cũ ea vel eð:vxoꝛ viꝝ adulteriũ comiſiſſe iter
pretatiue dicit. Nena aũt adulterantium eſt ꝙ olim

capite plectabant᷑ 2 hodie deberent carceribus man

cipari atqʒ ius petẽdi debitũ pdũt ſi notoꝛiũ als nõ.
CBDe ſtupꝛo eſt virginũ illicita defloꝛatio quere.
Si aliquã puellã ſuis pollicitatõibꝰ ſeduxit ⁊ ſtupꝛauit
qꝛ vltra moꝛtali tenet᷑ eã aut ſibi deſponſare aut ei do
teʒ ↄſtituere ſᷣm theo.in.iiij.di.xv.⁊ canomi.de aduite
rijs nec oino abſoluendus ẽ inſi cautionẽ faciat.
Si aliqua volenteʒ deſloꝛauit vltra moꝛ.tenetur eã re
dnucere ad penitentiam.peteqʒ quotiens id peccatum
comiſit ⁊ cum quantis ⁊ ſi in feſto.
Si aliquã violentiaʒ alicui mulieri cuiuſcũqʒ ſtatus in

tulit vʒz ſi aliauã violauit per viʒ vel ↄtra voluntatem

maioꝛũ ſuoꝝ e domo rapunt:qꝛ vltra moꝛtaliſſimum
capitis abſciſione ſᷣm leges plectendus eſt.
⸗ C¶Be ſacriegio.
Si cuz perſona deo dicata vtpote moniali vel reli-
gioſo cuiuſcunq; ſtatus vel gradus concubuit ſacrile
gium comiſit:⁊ quotiens id fecit.
Si al.ud luxurie genus in eccleſia vel loeo ſacro comi
ſit quia ſacruegium fuit.⁊ ſi cuʒ perſona religioſa du
plex ſacrilegiuz fuit. Et maxima penitentia dignus ẽ.
pete de die 2 numero.
¶ De inceſtu qui eſt ↄſanguineoꝝ vel affiniũ abuſus
Si cognouit auqnuã ↄſagumeũ ſuũ vt puta frẽʒ germa
nuʒ pꝛeʒ patruũ ⁊c̃.vſqʒ ad quartũ gradũ ↄſang.vel
affi. qꝛ caſus epᷣalis è ꝑ ſtatuta ſynodalia: ⁊ maxie qñ
hoc nefas a viris ꝓpetrat.tamẽ mulieres poſſunt ab-

ſolui niſi in ᷣmo gradu qꝛ tũc ad terroꝛcẽ mittunt᷑ epᷣo.

Si cognouit aliquã cognatã ſuã vel vxo.ↄſanguineaʒ.
