tens iniũgatur.⁊ ſi excommunicatus erat ad eum qͥ eum
excommunicauerat dirigatur.qui ſe illi vt iuri pareat re
pꝛeſentet. Qð vt faciat debet ab eo ſacerdos qui euʒ in
extremis abſoluit ſufficiẽtem recigere cautõnem. Qõ ſi

infirmus obierit excoĩcatns carebit ecciaſtica ſepultura.

licet penitẽs ſit donec per excommunicatoꝛẽ ſuum abſol⸗
uamr. a tunc de mãdato ipᷣius niſi aliud obſiſtat impꝑedi⸗
mẽtum legittimum poterit in cimiterio ſepeliri. Cum
autem anima multo pꝛecioſioꝛ ſit coꝛpoꝛe ꝓuideat ſacer
dos ne aliquis medicoꝛum vel aliqua mulier ſoꝛtilega
ꝓ coꝛpoꝛali ſanitate aliquid parrochiano ſuo egroto cõ
ſulat quod in eins amme periculum conuertatrr Sa
cerdos vero audita moꝛte parrochianoꝛum ſuoꝛuʒ eos
ſtatim abſoluere debet dicendo pſalmum. De pꝛoſun.

44

cum collecta. Inclina.ſi vir fuerit.vel cum collcã. Que
ſumus do mine ſi mulier fuerit. ulieres quoq; in ꝑ
to moꝛtue ſcindanmr. ſi tamen infans viuere credatur
CLapimlum nonum

De negocijs et officijs cle
vicoꝛzum

Ciant autem omnes ſacerdotes ꝙ innocentiꝰ
tercius in concilio generali de vita ⁊ boneſta⸗
te clericoꝛum oꝛdinauit in buncmodum.
Clerici officia vel negocia ſecularia non exerceant inbo
neſta. Mimis ioculatoꝛibus a biſtcionibus non inten⸗
dant ⁊ tabernas pꝛoꝛſus euitent.niſi foꝛte cauſa neceſſi⸗
tatis in itin ere cõſtituni.Ad aleas nõ ludant vel taxillos
nechuiuſmodi ludis interſint. Coꝛonam a tonſuraʒ ha
beant congruentem.a ſe in officijs eccleſiaſticis et alijs
bonis ſtudijs exerceant diligẽter. Qui ſi beneficiati ſũt
aut in ſacris oꝛdinibus conſtituti clauſa deferant deſuꝑ
indumenta.nimia bꝛeuitate vel longimdine non notã⸗
da. Pannis rubeis aut viridibus necnon manicis
aut ſotularibus conſuucijs.aut roſtratis. frenis. ſellis.
pectoꝛalibus.calcaribus deauratis. vel aliam ſuperflui⸗
tatem vel vanitatem babentibus non vtantur. neq; ca
pis manicatis infra eccleſiam. ſed nec extra qui ſunt ĩ ſa
cerdotio aut in perſonatibus conſtituti. Cultellum cum
cuſpide non deferant. nec comam nutriant niſi iuſti cã
timoꝛis.fibulas vel coꝛtigias.auri vel argenti oꝛnatum
habentes non ferant.ſed nec anulos niſi quibus com⸗
petit ex officio dignitatis.nec cuphias liness

Poꝛro negocia ſecularia ſicut dicit concilium magũ

tinum ſunt munera iniuſta accipere vel dare. Contenno

nes.lites.xixas amare.in placinis ſecularibus dilputare

excepta defenſione oꝛphanoꝛum vel viduarum. Lurpif

facti vel verbi eſſe ioculatoꝛem.vel iocum ſeculareʒ dili⸗
gere. In delicijs velle viuere.gulam ⁊ ebꝛietatem ſequi

pondera iniuſta vel menſuras habere.canes vel aues ſe⸗

qui ad venãdum.a omnibus quibuſiibet cauſis ſuperflu
is intereſſe. Quod ⁊ his ſimilia miniſtris altaris inter⸗

dicimus. De quibus ad Chimotheum ait apoſtolus.
Nemo militans deo implicat ſe negocijs ſecularibus vt

ei ſeruiat cui ſe pꝛobauit Sub pena ſuſpenſionis offi
cij ⁊ beneficij omnibus ſacerdotibo ⁊ clericis ĩ ſacris oꝛ⸗
dinibus cõſtitutis inhibetur. ne aliqua occaſione vel ne
ceſſitate in domo ſua vel alibi teneant vel habeant muli⸗
erem.aut frequentẽt locum in quo ipſa manet de qᷓ poſ⸗
ſit ſiniſtra ſuſpitio ſuboꝛiri vnde populus ſcandaliſetur

Incumbit autem archidiaconis ⁊ archipꝛeſ biteris
decanis ruralibus vt tales epᷣis denuncient vel accuſẽt
vt animarum ſtrages quam ipᷣi faciunt ⁊ facto et ſcãda
lo per eoꝛum ꝓuidẽtiam euitetur Item indicit ſupꝛa

dicius innocentius tercius in ccilio generali. Caſte vi
uere ſtudeãt vniuerſi pꝛeſ biteri in ſacris oꝛdinibus con

ſtimti.⁊ ab omni libidinis vicio pꝛecauentes maximeil
lo pꝛopter quod venit ira dei in filios diffidentie.qua⸗

tenus in conſpectu omnipotẽtis dei puro coꝛde ⁊ mun⸗

do coꝛde valeant miniſtrare. Siquis tamen hac de

cã ſuſpenſus pbt celebꝛare diuina pᷣſumpit non ſolũ ec

cleſiaſticis beneficijs ſpolietur. verum etiam pꝛo duplici
culpa perpemo deponatur. Si quis vero concubine
ſue publice que pꝛopter ſoꝛnicationem quam cum ipio

—

Sãäz
—

commiſit excommunicata eſt. auſus fuerit carnaliter cõ

miſceri.ipo iure eſt excommunicatõnis vinculo ixrxetituſ
Vnde gregoꝛius papa nonus.Si cõcubine publice cle
ricoꝛum ecdaſtice cenſure diſtrictõne notẽtur.eoſdẽ cõ⸗
cubinarios non eſt dubium ſentẽtia maioꝛis excommu
nicationis inuolui qui poſt latam ſnĩiam communicãt in

eodem crimine criminoſis. Et ſciendum eſt ꝙ ſi in

iſta vel qualibet alia maioꝛis excommunicatõnis ſenten
tia clerici oꝛdines ſuſceperit.vel in ſuſceptis ſacxis oꝛdi⸗
nibus miniſtrauerint irregularitatem incurrerunt ſupꝛa
quam non niſi per ſedem apoſtolicam poterit diſpenſari.
ALaboꝛare debent etiam ꝓ viribo ſacerdotes ne clerici
aliqui vel laici publice habeãt in ſuis parrochijs concu
binas.⁊ ſi poſt trinam ammonitõem habuerint tam ipᷣe
qᷓ; ipſa ab ingreſſu eccleſie donec dimiſexint axceantur.
ANullus clerxicus debet dictare vel ſcribere aut ꝓnũ⸗

ciare ſententiã ſanguĩs vel l'as ꝓ vindicta ſangiis vſti
nandas. Exercere nec vbi exerceantur intereſſie nec do

mum ſuſpectã niſi cum grauibo perſonis ⁊ famoſis intra
re Item nullus ſacerdos habere debet curam duaruʒ
eccdarum quarum vtraq; ſufficit competẽter. niſi vna de
pendeat ab altera.⁊ niſi de diſpenſatõne ſedis apoſtolice
ſpeciali.Nullus etiam ſacerdos habens curam animarũ
debet eſſe vicarius in parrochia aliena Item ſacerdo
tes vicarijs alterius dioceſis indigentes anteqᷓ; eos ad
officium ſacerdotale admittant licentiam ab epᷣo obũe⸗

re debent.qui niſi literas teſtimoniales epiſcopi ſui exhi

beant non debent admitti Officium diurnum pari⸗

ter ⁊ nocurnum dicere debent ſacerdotes diſtincte apex

te in quãtum dominus dederit ⁊ deuote ſcõᷣm vſum ee

eſie cathedralis, ⁊ enam clerici in ſꝛcris oꝛdinibus con

ſtituti quod etiam ad illos extẽditur qui ſunt in minoꝛi⸗
bus oꝛdinibus conſtituti ſi ſint initulati. Item dicit
innocentius tercius in cõcilio generali. Eccleſiarũ que⸗
ſtoꝛes quoꝛum quidam abuſiones nonnullas in ſua pꝛe
dicatione ꝓponunt.⁊ interdum erroꝛeſ.admitii niſi per
apoſtolicas.vel dioceſani non pꝛeteriti ſed pꝛeſennes lite
ras veras exbibeant ꝓbibemus.a tunc pꝛeter id quod in
ipſ continebitur litteris nichil pppulo pꝛoponere ꝑmit⸗

tantur.ſed indulgentiam ſi quam foꝛte habent abſq; pꝛe

Dicatione aliqua bꝛeuiter erponere vel per illius loci pꝛe
ſbiterum ſi queſtoꝛ ad alias eccleſias ire voluerit pote/⸗

rit indulgentia vera ⁊ elemoſina colligi. Quam ſi foꝛte

ſacerdos collegerit abſq; diminutõne queſtoꝛi reſtim⸗
at.ne a ſummo iudice furti iudicio condemnetur. nec pe
tat aliquid pꝛo laboꝛe.ſed ſit dominus merces eius.
Item queſtoꝛeſ non ſunt permittẽdi miſſas ſuper

erchas celebꝛare quoꝛum etiam litteras inſpicere debẽt

ſacerdotes ſtudioſe ne in ipſis autĩ ſigillo aliqua ſit fal⸗

ſitas ſuboꝛnata.et ſi inuenta fuerit non eſt recipiendus

queſtoꝛ ſed falſitas huiuſmodi epiſcopo eſt inimanda.
vel potius ei falſa littera deſtinanda Item ſacerdotel
niſi velint queſtoꝛibo neceſſaria non tenẽtur miniſtrare-
niſi epiſcopus expꝛeſſe in litteris ſuis hoc mãdaret. At/
tendere debent inſuper attentiſſime ſacerdotes ne pꝛedi⸗
cationes clamdeſtine fiant in parrochijs eoꝛũdem. hoc
enim repꝛobat dominus in euangelio dicens. Ego pa⸗

lam locutus ſum mundo a in occulto locums ſum nibil

quas ſi foꝛte qð derauertat in ꝑrochia ſua ĩuen erit labo
rare debet pꝛo viribus quantotins extirpare et nichilo⸗
minus epilſcopo nunciare. facti tamẽ deo auctore foꝛma
gregis pec ſanctam conuerſatõnem ipᷣi prel biteci incura

— —

*

ti ſancte pꝛedicatõni in eccleſijs ſuis inſiſtant ꝓ viribus
vt ſic ⁊ verbo pꝛedicent ⁊ exemplo.Alioquin vltionem
dDiuinam debent admodum foꝛmidare. Ait enim domi/
nus ad eʒechielem pꝛopbetã.Fili bominis ſpeculatoꝛeʒ
dedi te domui iſrabel.Audiens ergo ex oꝛe meo ſermoę-
nem annunciabis ex me. Si me dicente ad unpiũ moꝛ⸗
te moꝛieris ⁊ non fueris locutus vt ſe cuſtodiat impius
a via ſua·ipſe impius in iniquitate ſua moꝛiemr. ſangui
nem autem eius de manu ma requiram. Si autem anũ
ciante me ad impium vt a vijs ſuis conuertatur non fue
rit conuerſus a malicia ſua ipſe in iniquitate ſua moꝛie
tmur. poꝛro tu animam tuam liberaſti
Capitulum decimum

De immunitate eccleſiarũ
Trewuz 9d egs pertinetiuʒ

Vpellecuilia ſacerdotum a etiam alioꝛum. aut
dolia vel carnes aut hoꝛrea vel arche niſi ad te
nendos libꝛos vel pannos aut veſtes eccie mi/

nime in ecdleſijs admitti debent niſi ꝓpter bhoſtiles incur

ſus aut incẽdia repentina ſeu ꝓpter alias neceſſitates vꝛ
gentes.quibus ceſſantibo res in loco pꝛiſtino reppnẽde
ſunt Item non ſnnt habendi in eccleſijs matricularij
ita ꝙ poſſint iure bereditario officium hmõi poſtulare.
Item nullus in cimiterio debet ediſicare nec domoſ
dirutas edificari iterum eſt permittẽdum teʒz labo/
rare debent ſacerdotes pꝛo viribus ne in cimiterijs vel
eccleſijs choꝛee ducantur.quia ſicut dicit beatus augu⸗/
ſtinus. Melius eſt in diebus dominicis arare a fodere

mñ choꝛeas oucere Illud autem tanqᷓ; venenum ſimo

niace pꝛauitatis eſt omnino cauendũ. ne illi quibo eccie
conferũtur eas cum noui cenſus impoſitione aut veteris
augmentatõne vel qualibet diminutõe iuris capellanie

ſuicipiant ſed in pꝛiſtina libertate. Sacerdotes quo

q; omnes ecciĩe ſue redditus in miſſalibo ſuis ſcribere de
bent. Ntem nullus res eccleſie ſibi commiſſe mobi
les aut immobiles alienare debet.ſed ſi ſunt aliqua alie

nata in quãtum fieri poterit debet vocare Nullus etiã
reſignare debet eccleſie ſue niſi in manu epiſcopi Mẽ

curare debent eccleſiarum rectoꝛes ne modum nouuʒ re
petendi decimas.pꝛiminas. oblationes.pꝛocurationes.
vel alia eccleſie iura inueniãt.vel laiciſ imponant abſq; li
centia epiſcopi vel mandato.ſed modus in parrochiap
bams ⁊ vſitatus a ſingulis in ſuis parrochijs obleruan⸗
dus eſt Ytem ſinguli ſacerdotes ſigillum habere de⸗

bent cum quo ſigillent. vt de citationibus ⁊ ammonitio

bus ⁊ alijs per eos factis nequeat dubitari
Capitulum vndecimum-

*

Acerdotes populũ inducere debent vt om

nes etatem habentes legituma obſeruẽt ie/
muäililunia poo ſuis viribus ab eccleſia inſtimta.
Sicut eſt ieiunium quadrageſime ⁊ quamoꝛ tempoꝛuʒ

avigilia natalis domini.ſancni iohannis baptiſte.ſancui
laurẽtij.aſſumptõnis beate marie.oĩm ſanctoꝝ ⁊ aploꝝ
maxime illoꝛum qui in his verſ bo ↄtinẽtur. Pett? et an

vꝛeas iacobo cum ſimone iudas. Vt ieiunemꝰnos imo
net atq; matbeus. AYb boc ieiunio excipitur vigilia bea⸗
iiobãnis euangeliſte. qui infra natale dñi eſt.⁊ philip⸗/

pin iacobi qui infia ſolennitatem paſchalem accidit.

Deobſeruatone ieiunioꝝ.

4

Eſt etiam commendabile ⁊ ſalubꝛe in aduentu domini.
ieiunare illis quibus dominus dederit volũtatem et fa
cultatem. Sanctoꝛum quoq; vigilie quoꝛũ feſtiuitates
in feria ſecunda accidũt.ſunt non in die dominico ſed in
pꝛecedenti ſabbato ieiunäde onere debent etiã ſa⸗
cerdotes parrochianos ſuos non tamen compellere vt
laudabilem cõſuetudinem quarũdam dioceſum imitan

tes in quarta feria ⁊ ſabbato niſi in neceſſitate vꝛgẽti vł
in ſolennitatibo pꝛecipuis ab eſu carnium abſtineant et
etiam in aduẽtu. Illiquoq; qui nec woto nec regula
ri abſtinẽtia ſunt aſtricti in oc Leri ſi in ea natalis do⸗

mini euenerit carnibo veſci poſſũt Si quis autem do
minica pꝛima quadrageſime carnes oua vel lacticinia co
medere pꝛeſumpſerit qð quidam ſoꝛnilegi in anune ſue
periculum facere referunmr durius corriganturr
Capitulum duodecimum

De feſtiuitatibus
Olennitates obſeruande ſunt iſte videlicB nas
talis domĩ cum tota ebdomada.circumciſiõis
epiphania ipᷣius. Item feſtiuitas annuncia
tionis beate marie ſemper virginis. Item feſtum inuen
tionis ⁊ exaltatõnis ſancte crucis.⁊ ſanctum paſca cum
Duobus ſequẽnbus diebus.Aſcẽſio domini. D.ies pẽe
thecoſtes ⁊ duo dies ſequẽtes. Feſtum ſancti iobpanni,/
bapuſte.⁊ omm ium apoſtoloꝛũ. Sancen laurentij. San
liii michaelis. Ommium ſanctoꝛũ. Sancii martini. gFe⸗/
ſtum patroni eccie dedicatõnis ipᷣius. Et omnes dies
domĩci. De aduẽm autem domini ſciendum.ꝙ ſem
per pꝛima eiuſ dñica eſt illa que ꝓxima eſt feſto ſancti aan·
dꝛee aplłi· ſiue ante ſiue poſt ſiue in ipſo eiuſdeʒ apoſtoli

feſto dominica euenerit. VUnde veeſus.Andree feſto vi
cinioꝛ oꝛdine quouis Aduentum dñi pꝛima colit feria.
Sicadit in lucem dñi celebꝛatur ibidem. Cap̃. xiij
De biſexio
Ciendum eniam eſt ꝙ in anno biſeruli compu
tantur ſuper. vi. kaleñ.marcij vbi eſt littera. ſ⸗
duo dies.in vlumo celebꝛamr feſtum ſancti
mathie apoſtoli. VUnde verſus. Diſextum ſexte martis
eenuere kalende. Poſterioꝛi die celebꝛantur feſta ma/
bie (CLCapitlum vecimüquartuz
Dee die paſce
ECE die paſce ſciendum eſt ꝙ ſemper celebꝛatur
in domica tercia lunationis illius que pꝛio oc⸗
curcit noua poſt nonas marcij. Unde verſus.

Poſt martis nonas lune pꝛimoꝛdia queras. Eius lux

terna domini pꝛebet nibi paſca. pꝛebet inquaʒ ſiue ſit an
nus biſexuilis ſiue non. Lercia vero lux domini dicitur
bpic tercia dies do minica pꝛedicte lunationis que ſellicʒ
occurrit de nouo poſt pꝛedictas marcij nongs Siaut
vis ſcire vtrum p̃ſens annus ſit biſexulis an nõ.diuide
annos ab incarnatione domĩ per quaternarios.quibꝰ oi
uiſis ſi nichil temanet indiuiſum noueris annum pñteʒ
eſſe bilerulem Alioquin totis eſt annus poſt biſerum
quot anni remanẽt ſiue ſit vnus ſiue plures. VUnde ver/
ſus. Si per bis binos domini oiuiſeris ãnos.Qui ſue
rxint ſupꝛa biſexii ſint ibi ſumma. Quem nibil inuento
plus nec minus eſſe memẽto Etnota ꝙ de mille du⸗
entis ſexaginta annis diuiſis per quamoꝛ nibil remam
diuidẽdum. Vnde anni qui extũc ſunt vſq; ad annunʒ

— -— — —

— — — —— —NR

pꝛeſentem ſupſunt.ſolummodo dinidantur clarelcet
vtrum pñ̃s annus ſit biſextilis Capᷣm decimũquintũ

De leiunijs quatuoꝛ tem
Poꝛuum

E ieiunijs quatnoꝛ tempoptenendum eſt ca
nonice celebꝛãtur in quarta feria. que occurrit

DPrima poſt exaltationem ſancte crucis.poſt fe⸗
ſtum ſancte lucie. ⁊ poſt dies cinerum. ⁊ poſt diem pen⸗

thecoſtes. VInde verſus. Ault crux lucia cineres cariſ⸗
mata dya. Vt det wota pia quarta ſequens feria. Ex bĩ
perpendit᷑ ꝙ ſi duo feſta mẽoꝛata.ſ.ſcẽ crucis ⁊ ſcẽ lucie

feria quarta euenerint non in ipᷣa ſed in ſeq̃nti quarta fe⸗
De ſentẽtia excoicationis
REBEſcq;literis non d bent credere ſacerdotes ſu
per excommunicatõnibo ferendis vel abſoluno
nibus faciẽdis. Sentẽtias vero ab epᷣo vel ab
officiali ſuo vel a iudicibus a ſede apoſtolica tranſmiſſas
audaciter ferre debent ⁊ latas diſtricte ſeruare.non par⸗
centes nimoꝛe alicui vel amoꝛe.cum compaſſione tamen
eas denuncient.nõ tanq;ᷓ malicioſi ⁊ emuli ſed vt prẽs.
Illi aũt qͥ excoĩcatõiſfett ſnĩaʒ diligẽter attẽdãt illð qð
dicit inno.terciꝰ in ↄci.generali. Sacro appꝛobãte ↄci.
ꝓbibemꝰne qᷣs in aliquẽ excoĩcatõnis ſniaʒ niſi competẽ
ni ammo niuone pꝛemiſſa ⁊ pſonis ydoneis pñnboꝑ as
ſi neceſſe fuerit poſſit ꝓbari monitõ ꝓmulgare pᷣſumat.
qð ſi ↄtra pᷣſumpfit enam ſi iuſta fuerit excõmunicatõis
cauſa ingreſſum eccleſie per menſem vnum ſibi nouerit

ria ſunt ieiunia celebꝛãda. Caßm ſedecimum.

interdictum. De boc etiam dicit innocentius quartus.
Auiſquis excommunicat in ſcriptis ꝓferat ⁊ cauſam ex
peeſſe cõſcribat ꝓpter quam excommunicatõ ꝓferatur
Exemplum vero huius ſcripture tenet̃᷑ excõmunicatoꝛ
tradere infra mẽſem excommunicato ſi fuerit requiſiuus
ſuper qua requiſitõne fieri wolumus publica inſtrum̃ta
vel litteras teſtimoniales cõfici ſigillo auctentico ſigilla
tas. Si quis autem iudicium huius cõſtimtõnis teme⸗
rarius vio latoꝛ exiſtat.per mẽſem vnum ab ingreſſu ec/
cleſie ac diuinis nouerit le ſuſpẽſum.et bec eadem in ſu
ſpenſionis ⁊ interdicti ſentẽtijs volumus obſeruari
Caueãt autem eccleſiarum pꝛelati ⁊ iudices vniuerſi ne
peꝛecdictam ſuſpẽſionis ſentẽtiam incurrãt.quomam ſicõ
nigerit eos ſic ſuſpẽſos diuina officia exequi vt pꝛius ir⸗
regularitatem non effugiẽt. ſuper qua cum eis non niſi
per ſummum pontificem non poterit diſpẽſari. Elt
autem penam pꝛedictã parrochiales ſacerdotes poſſint
euadere a ne pꝛopter ſuſpenſionem ⁊ irregularitatem ſu
perius memoꝛatas quaſ incaute excõmunicãdo poſſent
incurrere oiuine laudis oꝛgana ſuſpendantur. Cauere
debent ſollicite ne aliquam ſentẽtiam ꝓferant generaleʒ
vel ſpecialem. niſi cum magna deliberatõne.a in caſu in
quo liceat ᷣm foꝛmam debitam Semum vniuerſos
ſingulos pꝛeſ biteros in domino depꝛecamur quate⸗
nus elemolinas et iura pauperum. et lepꝛoſoꝛum.vidu
arum. et oꝛphanoꝛum. et aliarum miſerabilium perſo⸗
narum conẽtur pietatis intnim in parrochijs ſuis pꝛo
viribus pꝛomouere. Exemplo beati Silueſtri pape.de
quo in vita ſua legitur in bec verba. Nulla inops vidus

tnullus oꝛphanus indigens in totavꝛbe romana poterat

lueniri cu? nomẽ in ſua matricu a ñ heret conſcriptum.

Secerdotes autem A clerici curam animaꝝ bẽntes

tanto dẽnt o mnia ſeruare ſupꝛadicta diſtrictius quan⸗

to ex omiſſione alicuius non ſolum dei offenſam.ſed eti⸗
am ꝓpter hoc penam grauem infligẽdam a ſuis pꝛelatis

poſſint non immerito foꝛmidare Explicit manuale

parrochialium ſacerdotum actũ Anno dñi. O.cclv

Begquiur de allocutioe
ſacerdotis ⁊ mun in inductione adoſitendum. Debet
enim ſacerdos ꝓponere de dilectõne dei patris quomõ
miſit filium ſuum ꝓpter pctõꝛes in mundum.a charita⸗
te xpᷣi qualiter pꝛo peccatoꝛibo redimendis moꝛtuus eſt
Spinis coꝛonatus.lancea pfoꝛatus.manibus ⁊ pedibo
clauis affixrus. Cum omnibo diues eſſet ꝓ nobis pauꝑ
factus eſt vt nos inde ditaremur. Confiteatur vt moꝛs
xpᷣi ſibi pꝛoſit Item vpᷣs non venit ꝓpter iuſtos ſed ꝓ

pter peccatoꝛes. Item nolo moꝛtem peccatoꝛis ſʒ vt ma

gis ↄuerxtatux ⁊ viuat. Atem ſi confiteatur g au ium fa⸗
cit angelis dei. Item cõfoꝛtet eum negatio petri.perſecu

tio pauli.peccatũ magdalene.cõfeſſio latronis.adulteri⸗

um dauid. Qui tamen omẽs q;uis grauiter peccauerĩt
ven iam per penitẽtiam obtinuerunt.facta confeſſione ſa
cerdos debet inducere penitẽtem ad tria. Pꝛimo vt fir⸗
miter ꝓponat abſq; iuramento vel voto vt decetero ab⸗
ſtineat a peccato moꝛtali. ⁊ ab his que confeſſus eſt ⁊ pᷣn
cipaliter de luxuria. Secundo vt omnem rancoꝛem di⸗
mittat ſi habet.Tercio vt ſihabet aliquid de alieno vel
iniuriam fecerit alicui q́;citius poterit ꝓ poſſe ſuo ſatiſfa
ciat.⁊ ſi aliquid facere noluerit non debet ei dare peni
tentiam.ſed potius innoteſcere vt non communicet. et
ꝙ li ſic moꝛeretur damnaretur. Conſilium tamen poteſt

ei dare vt non ceſſet a bonis operibus. vt dominus det
ei coꝛ melius penitẽs. Si vero iſta tria vult facere debz

attendere vtrum ſit in excommunicatõne vel nõ. Si ſit

in excommunicatõne ad eum non pertinet. ad eũ mit⸗
tat cui pertinet. Si vero poſit abſoluere abſoluat cñ di⸗
ſciplina ⁊ plalmo Miſerere. Si vero minoꝛi excommu

nicatione ſolo verbo abſoluat. et dicat. Miſereatur tui

deus ꝛc. Quibus factis debet benitenti ã̊ iniungere quã
boſſit poꝛtare. Si eum inuenit in aliquo peccato quod
pertineat ad epiſcopum mittat illuc

Coaſus ſeruadi epiſcopo

ſunt iſti. Incendiarij. De votis fractis. Iniectõnes ma

nuum in parentes. Homicide. Oulieres necantes pu
eros vel aboꝛſum ꝓcutantes. De monialibus ſtupꝛum
Inceſtus de parentela vel conſanguinea vel affini. per⸗

iurij peccatum.peccatum contra naturam. Sacrilegiuʒ

Soꝛtilegium. cum bꝛuttis
AFlrſti caſus ſeruandi ſunt pape MM
Ald papam clerum feriens falſarius vꝛens.
Eeccleſis. ſimon audẽs celebꝛare ligatus

*

3
⸗

—

„

.
*.
.
4
*
R
4
“
2

——

4 . *
rHM

1981O elesocng-„Pepuels Toloeſesqe-el, uOO'eSeEIANXA MMAM HHDO J91SE KAXA 666 IUBLAdOO

2 A X M 61 81 ZI 91 891 vI Eel * 1I 01t 6 9 4. 9 8 t £

90ueſeg O Snoo- N

.