ſeluendum · Eſt ergo quam paulus
eyſpectat corona iuſtice · ſed iuſti
ae dei non ſue Juſtum quippe eſt vt
reddat quod debet · debet autẽ d
polliatus eſt. Et hec eſt iuſtiaa de
qua preſumit apoſtolꝰ ꝓnnſſio dei⸗
ne ſi hane contempnens. ſuã velit
ſtatuereiuſticee dei non ſit ſubiectꝰ

Cuius tamen ſue iuſtiae de9 ipſum
voluit habere conſoꝛtem⸗ vt corone
fatetet promeritorem · In eo enim
ſibi iuſtiae conſoꝛtem. 2 corone ſta
tuit promeritorem · cum operum qꝗᷓ
bus erat illa repromiſſa habere dig
natus eſt coadiutores · Poꝛro co
adiutorem ſeat cum feat volentem

hoc.ſiue voluntati conſenaentem⸗
Itaqʒ voluntas in auxilium. auxili

um reputatur inmeritum Hi er
go a deo voluntas eſt: et meritum⸗
Nec dubium quod a deo ſit et vel
le et perſicere pro bona voluntate.
Deus aurtoꝛ eſt merit qui et vo
luntatem applicat operi. et opꝰ ex
plicat voluntau · Aſlioquin. ſi pro
prie appellentur ea que diamusnrã
merita. ſpei quedam ſunt ſeminaꝛa⸗

catitans incentuia-oc culte predeſti

nacoms iudiaa. future feliatatis
preſagia/via regni · non cauſa reg

nandi⸗ deniqʒ quos iuſtificauit.· nõ5

qͥs iuſtos muenit· hos magficauit.

¶ Expliat lber bernardi abband.

ipan
corone
denm
Meſta
em
dudi
wbentun
generm⸗
1axiili
Dier
cam⸗
itet vel
untite⸗
ziet v⸗
t op x
napro
amusrri
ſammii

¶ napit liber primus bi bernar

di abbats clareualles de coſidera
cione ad eugemu papam
— Vbit animum deãre ali
quid quoð te papa bea
tiſſime Eugemi vel ediſi
ert vel dele etet vel con
ſolet᷑ Ded neſcio quõ wlt.⁊ nõ wolt
exire leta quidẽ. ſed lẽta oraco dũ
crtati illi contraria impare cõten

dunt maieſtas atqʒ amor · Nẽpe

vrget ille inhibet illa. Sz inte rueĩt

dignaco tua? quia hoc ipſu nõ pre

episſed petis cum pᷣapere magis
te deceat· Maieſtate igit᷑ tã dignãt᷑
tedẽte⸗et quid ni decat vl deceat
pudoꝛ? Ruid enĩ ſi cathedram alſcẽ
diſti? Nec ſi ambules ſuper pẽnas
vẽtotim: ſubðduceris affectui⸗ A
moꝛ dñm neſat/agnoſat filiũ: ⁊ in
inſulis per ſe ſans ſubiectꝰ eſt:obſe
qtur ſponte?gratis o btemp erat᷑ li

bere Lcueret᷑ õ ſie aliqui non ſic hj
ant timore ad iſta ĩpellutur.aut cu
piditate · Dij ſut qui in fade benedi

cũt mala aut in coꝛdibzeoꝝ Vbãdi

untur corã:m netrſſitatibꝰ deficiut.

At caritas nũꝙ; exadit Ego vt ve
rum fatear vel matris libeãâtus ſum
offico ſed non dãpnatus affectu O

lim michi muiſterat ꝰ es:non tã faa

le erueris · Aſcende in te los · deſcen
de in abiſſos nõ reœdes a me Beqr
te quocũqʒ ieris.· Amaui pauperẽ
amabo et pauperũ et diuitũ patrẽ-

Nõ enim ſi bene te noui: q̃a pater

pauperu factus/ ideo nõ paupꝑ ſpñ
es In te hanc mutaconẽ factã eſſe
confido.non de te, nec prioriſtatui

tuo ſuccſſiue ꝓmocionẽ ſed ſucœſ

ſiſſe honebo ꝓinbe te nõ vt magẽ.

ſed vt mat᷑ plane vt amans Amẽs

magis videar · ſeð ei qui non amat

ei qui vĩ amoris nõ ſentit · EUnde er

go iã imnapiam? NLibet ab o ccupaao
mbꝰ? tuis: qᷓa im hijs maxime condo

leo tibi Condoleo dixeũ ſi tamẽ do
les et tu· Alioquĩ doleo magis dix

iſſe debuerã. quia non ẽ condolere

vbi nemo qui doleat. Itaqʒ et ſi do

les: condoleo⸗ Si non?do leo tamẽ

et marime. ſaens a ſalute longius
abſiſtere mẽbrũ⸗· quod obſtupuit:⸗
egrũ ſeſe non ſenaẽtẽ ꝑiculoſius la
borate. Abſit aũt? vt de te id ſuſpi
cer · Noui quibʒ deli eijs dules qui
etis tue.nõ longe ante hac fruebaè
Non poteſt diſſueuiſſe tã ato?: ita
ſubito nõ dolere nuper ſubtrattas
Plaga recẽs:dolore nõ caret· Ne
qʒeni iã o ccaluit volnꝰ: nec ĩ tã bre
ui vſuĩ ĩſenſibile ẽ. Ruameᷓ; ſi non
diſſimiles ñ deſt t᷑ iugis mat᷑ia iuſti
dolotis a cottidianis iacturis. Inui
tus ni falloꝛ auelleris a tute rachel
amplexibʒ/ et quonẽs id pati conta
gerit: totiẽs doloꝛ tuus renouet᷑ ne
cæſſe eſt. At quãdo non contingit
quot vis qens vis et mcaſſum q
aens moues nec peomoues quoc
ens conaris et nõ datur vltra: em
crtis et non obtines · partiis 2 nõ
patis · temptas et abripeĩiset vbi
mapisgibi deſias⸗ ⁊ dũ adhucoꝛdi
ris ſucadũt te · Venerut filij vſqʒ adð
partum ait ꝓpheta⸗et vires nõ hʒ ꝑ
turiens Noſa hec nemo te melius
Attrite frõtis es: et inſtar vitule
Effraym doetꝰ · diligẽ ktura · ſi pa
te tuaſic ſe tue res habẽt⸗ Abſit/

Hee ẽ pars illiꝰ ꝗͥ datꝰ ẽ ĩ reprobũ
ſenſũ ·ab hijs ſane cupio tibi pacm
nõ cũ hijs · Nichil plus metuo tibi
pacrx iſta· Miratis ſi vmꝙ; poſſit ac
adere ⸗ Eaã t᷑ dico. ſi res vt aſſolet
xꝑ cõſuetudinẽ ĩ incuria veneĩt Noli

ninns credere affectui tuo⸗q̃ nũc ẽ.

il tã fixũ amimo⸗qͥd ne glettu 2 tẽ
ꝑe nõ abſoleſcat wolineri vetuſto et
neglecto callꝰ obduat et eo inſana
bile · quo inſenſibile fit· Demq; do
loꝛ cõtinuꝰ et acærbꝰ diutnꝰ eſie nõ
patit᷑. Nam ſi aliũde nõ extondit᷑⸗
neceſſe eſt edat vel ſibi. Enĩuero a
to. Aut de remedio conſolacõnem
recpiet: à de aſſibuitate ſtuporem⸗
NRuid nõ inũtat cõſuetudo? Quid
nõ aſſiduit ate duret? Quid nõ vſui
erdat? Euãts quod p̃ amaritudĩe
pruus exhoꝛre bãt · vſu ipſo malũ in
dulce cõuerſu eſt ⸗ Audi iuſtũ quod
lamẽtet᷑ ſuꝑ huiꝰmodi. Que peus
nolebat tãgere aia mea hec pᷣ ama
ritudine abi mei ſut. Primum tibiĩ
poꝛtabile vide bit᷑ anquiꝰ proa ſſu
tempis ſi aſſueſcas iudicabis non a
deo graue · Paulo poſt leue ſena
es? paulo puſt net ſenc es paulo pꝰ
ecam delect abit. Ita paulat: in coꝛ
dis dur aã itur⸗ et ex illa itur in añ
ſionẽ Sitc ẽ grauis et cõtinuus do
loꝛ:citũ vt dixi habiturus ẽ exitũ⸗

aut ſæamitatẽ. Proft cto aut inſenſi

bilitatẽ, huic ꝓꝛſus huic ᷑ t muiet
tmeo ſy ne delato ẽᷣme dio dolorem

non ſuſtinẽs.ꝑiculo te irreuocabilit᷑

deſperatus ĩmergas· Vere oꝛ inq;⸗
ne in medijs occupacombꝰ.qniam
multe ſunt· dũ diffidis finem⸗ fron
tem dures et ita ſe nſim tr ip ſum q̊

bammo do ſenſu priues iuſti vnliſqʒ
doloris · Multo prudentius te illis
ſubtrahas vel ad tempus ꝙᷓ paaua
re trahi ab ipſis et œrte paulatim
dua quo tu non vis Queris quo?
Ad coꝛ durum. Ne pergas quere
re quid illud ſit: ſi non expauiſti · tu
um eſt hoc · Solum eſt cor durum
quod ſemet ipſum nõ exhoꝛret: qᷓa
nec ſentit Quid ne mterrogas? In
terroga pharaonem⸗ emo dutt
toꝛdis. ſalutem vmꝙ; adeptus eſt
niſi quem forte nmnſerans deꝰ abltu
lit ab eo iuxta propheta eoꝛ lapide
um⁊ Sdit ei coꝛ carneũ Quid ergo

coꝛ duy? Ip̃m ẽ q̃d nec cõpũctione

ſandit᷑ nec pietate mollitnec moue
t p̃abzʒ · mis ñ edir · flagellis durat᷑
Intũ ad bñficeũ ẽ·ad aſilia infidũ:
ad iudiaa ſenũ· ĩuécũdũ ad t᷑pia Im

pauidũ ad picula: inhumanu ad hu

mana/temerariũ ad diuma. teĩto
rum obliuiſcẽs · pᷣſe naum negligẽs.
futura non prouidẽs Ipſũ eſt cui p
teritorum pᷣter ſolas imurias mchil

oĩno ñ p̃teit · pñ̃aũ nil xit: utori
nñ foꝛte ad vlalcĩ dũ ꝓfcõ ſe u acõ

ẽ Et vt in breui cũcta hoꝛebil mali
mala cõplectar ipſu ẽ qͥd nec deũ a
met.nec hoĩeʒ reueret᷑ En qͥ trahere
te habẽt occupacões hee malede
ſi tñ ꝑgis vt cœpiſtiidare ita te totũ

illis.nichil ᷑ tui reliquens · Perdis

tempꝰ ⁊ ſi licʒ ñc alt᷑ũ me t᷑ exhibe
ietro· tu qͥʒ ĩ hijs ſtulto labore cõ ſu
meis.qᷓ ñ ſut ñ afflittio ſps eꝰ cacõ
m ẽtis euacuacõ grẽ Nã cultꝰ horũ
q̃d ñ àneaꝝ tele? Queſo te qle eſt il
I& mãe vſj adveſpã litigaè à litigã
trs audiẽ? Et vtnam ſufficeret diei

2

õ

ſern
uar
Ves
pe⸗

der
ſn
Unm
i
duen
Seſt
beu
ergo
chone
moue
dunt
mſd:
R
1 u
ic
gis⸗
uiß
nehl
tori
⸗
te dun
inher
naledei
tr trtl
Peds
ahbi
nniii
er⸗
ctil
lagi
tdie

4
4

malicaa ſua⸗ on fſut libere nottes

Vix relquit᷑ neceſſitat nature quodð

coꝛpuſculi pauſacõni ſufficat ⁊ rur

ſum adiurgia furgit? Dies diei eru
ctat liteset nox no tti indicat mali
cam · vſqʒ adeo non eſt vᷣſpirare in
bonis: et non eſt alnã capeſc re re
quiẽ.vel non raro int᷑ſeri ona· Nõ
ambio te quoqʒ iſta deplorareat
fruſtra iſtud:ſi non emẽdare ſtudu
eis Inteũ ſic tamẽ ſemꝑ facias hoꝛ

toꝛ: nec te vnꝙᷓ; ad iſta duaueis qͥſ

et non doluerut · ait deus . Nichil t᷑
et illis. Juſti pocus tibi aptare eu
rator affectionem et vocẽ: qui ait.
Eue.n.foꝛtitudo mea vt ſuſtin eã-
aut quis finis meꝰ vt pacient᷑ agã?
Nec foꝛtitudo lapidum foꝛtitudo

mmea'nec caro mea caro enea ẽmagꝗ
virtus paaẽ.ſed non hanc t᷑ ad iſta
optauerim. Interdũ mpaciẽtem eẽ
ꝓbabilius. Tu ne approbes illori

paciẽcam quibus paul9 dicebat⸗
ſibenter ſuffertis inſpiẽtes. cum
ſits ip̃i ſepiẽtes Ni falloꝛ hyroma

exat et non laus?ſed ſuggilaco qᷣrũ

dam mãſuetudims: qui quaſi dats

manibus pſeudo apoſtolis: a quibz
et ſedutti erãt ad queq;ʒ ipᷣorũu pere

geꝛna. et praua dogta trahi ſe pacẽ

tiſſime ferrẽt · Vnde et ſubdẽs · ſuſti
netis enĩ inquit:ſi quis in ſeruitutẽ
vos redigit · Non bona paãa?: cum
poſſis eſſe liber· ſeruũ te pmittere
fieri NQolo diſſinnles ſeruitutem: in

quam certe m dies dum neſas redi

geris. Hebetat:i coꝛdis iudiaũ eſt:

ꝓriam non ſentite ↄſaõcam vexa

conẽ., Vexadco dat intellectũ aubdi

tuitait quidã⸗. Veru eſt? ſi mmia nõ
fuerit · Nam ſi ſit· non plaue mtel
lectum dat.ſed contemptũ Deniqʒ
lIpius cum venerit inprofũdũ malo
rum? cotempnit Expgiſtere ergo:

et peſſime ſeruitutis iugũ⸗ iam iaqʒ

iminẽs.ymmo iam non modicæ pre
mens/non tãtum caue h hoꝛre. An
ideo non ſeruus. quia nõ vni ſeruis
ſed omnibꝰ? Nulla turpioꝛ ſeruitꝰ
grauioꝛue ꝙ; indeorun? ꝙ quocũqʒ
ieãt poſt ſe trahunt/et vbiqʒ dños

vel inueniunt vel offendunt ſuos.
Tu quoqʒ dic queſo vbi vnꝙ ſis li
ber. vbi tutus · vbi tuꝰ? Vbiqʒ ſtre

pitus: vbiq; tumultus: vbiq; iugũ

tue ſe ruitutis te premit ec nuchi

nunt opponas apoſtoli vocẽ. q̃ ait.

¶ Cum eſſem liber ex omnibʒ: omniũ

me ſe ruum fea. Jonge eſt iſtud a te
Nũq;d ille hac ſerutute honmnnib9
ſe ruiebat.ĩ acquiſicone t᷑pis qſtꝰ?
Nuüquit ad eum de toto orbeoflue

bant abicẽſi auai ſymõiaa⸗ ſacrile
gi. concubiãrij· inteſtuoſi⸗et queqʒ

iſtiuſ modi monſtra hominũ. vt ip

ſius apoſtolita auctoritate vel opti
nerẽt honores eccleſiaſticos val re

tinerẽt · Ergo ſeruum ſe feat homo

tui xp̃ c viuere erat ⁊ moti lucrum:

vr plures lucti faceret xpᷣo non vt
lucra augeret auarice · non eſt igit᷑

de ſoleraſſima pauli induſtria et

caritate tã libera? ꝙ; liberali ſeruili

conuerſaconi tue patrociniũ ſuas.

uã tuo dignius apoſtolatu ꝙ ſa
lubeius tue conſciencie qᷓ; fructuoſiꝰ
ettleſie dei: audias po aus ipſu do
minantem⸗ Pre cio empt eſtis:no

lite effia ſerui hominuũ Quid huiliꝰ

indigm vſqʒ preſerti ſummo pon
tifia⸗ ꝙ; non dico õni die · ſed pene
omni hora inſuadere talibus rebus
et pro talibus?: Deniqʒ quando o
ramus? Muando docem ? populos:

Muando ediſicamus eccleſiã? Eñ

meditamur in lege? Et quidem coti

die perſtrepunt in palado leges-
ſed iuſtiniaĩ non n Pn⸗ ne enam
iſtud? Tu videris⸗ am certe lex
Sñi irreprehenſibilis conue rtẽs aĩ
mas. hec autẽ non tam leges ꝙᷓ li
tes ſunt cauillacõ es ſubuertanteg
iudiaum Tu ergo paſtor et epiſco
pus animarum.qua mente obſecro
ſuſtines coram te ſemper ſilere illã
garrire iſtas? Falloꝛ ſi non mo

uet tibi ſtrupulum peruerſitas hee

Puto quod et interdum compel
lat eaam te clamare ad dominum
tum propheta⸗ Narrauerunt

michi imnqui . Fabulacones ſed

non vt lex tua⸗. Ergo et te non

aude librum profiteri ſub tam gra

ui mole inconueĩẽee huius⸗ cui fas
non ſit ceruicem ſubducere
Nam ſi potes ⁊ non vis:multoma
gis ſeruus huius iphꝰ . tã peruerſe
volũtatis tue · An non ſeruꝰ cui do

minatur iniqiit as? Et maxime mſi

tu foꝛte indignius iudices·hominẽ
ebi ꝙ; viaum dominari Ruid inter
eſt vo lensſeruias an muitus? 12
et ſi coacta ſeruitus. niſerabilioꝛ.5
affettata miſerioꝛ eſt. Et quid me
vis facxte inquis? It t bi ab hijs ot
cupatuonibus parcas. Impoſſibile
foꝛtaſſe teſpondebis faalius cat he
dre valedicere poſſe · Necte hoc ſi rũ
pere et non magis mte rri pere iſta

boꝛtaret. Audi ergo quis tedaegu

am quiò ſuadeam. Si quod viuis

et ſapis. totum das actioni:conſi
beraconi nichil· Laudo te in hoc nõ
laudo. Puto ꝙ et nemo qui a ſalo
mone audierit qui minoratur actu⸗
ꝑaapiet ſapienciam. Certe nec ip
ſi actioni expedit conſiberacone
non preueniti⸗ Di item totus vis
eſſe omni. illius inſtar quo ommbꝰ

omnia faectus eſt laudo humanitatẽ

ſed ſi plena ſit · Ruomodo autẽ ple
na te excluſo?et tu homo es· Ergo
vt itegra ſit ⁊ plena humanitas col
ligat et te intra ſe ſinus qui omnes
teapit· Alio quin quid tibi prodeſt

iuxta verbum domini ſi vmuerſos

lucreris:te vnum perdens · Ruam
obrem cum omnes te habeãt. eſto

eaam tu ex habentibus vnꝰ? Quid

ſolus fraudaĩs munere tui Vſqʒquo
ſpiritus vadens et non rediens . Vſ
quequo non recpis te. ⁊ ipſe inter

alios viœ tua? Sapienubus et in

ſipientibus debitores o eugeni. et
ſoli negas te tibi: Sapientibus et
inſapientibus de bitores. Stultus

ęæt ſapienta ſeruus et liber diues z

pauper⸗vir et mulier ſeneꝝ et iuue
nis. clericus et laicus iuſtus et im
pius. omnes pariter partapant
te omnes de fonte publico bibunt
pectore tuo⸗ et tu deoꝛſum ſaens
ſtabis? Si maled ictus partem ſu

am faat deteriorem. quid ille qui ſe

penitus reddit expaꝛtem? Sane
deriuentur aque tue o eugeni in pla
teas homines ⁊z iumenta et pecora
bibãt ex eis qñ ⁊ camelis pueri abra

he potũ tribuas: int᷑ teteros bibe

iuig
on
Nend
d⸗
ac⸗
netip
wre
Sris
unb;
ntate
tiple
lrg
scol
mnes
wdet
lerſos
Qum
t, ſſe⸗
Ous
h
nerr
etn
me ct
duset
tlas
diues!
t ð
sctm
vapant
bibunt
n ſaens
eerm
ys
b
np
or
aben
bibe

tu de fonte putei tui Alienꝰ mquit
nõ bibat ex eco⸗ Nuquit tu alienꝰ?
Eui non alienꝰſi abi es? Heniqʒ
qui ſibi nequã:cui bonus? Memen
to pro inde non dico ſemꝑ non dico
ſepe:h vel mte rdum reddẽ teipſu t
Etere tu quoq;ʒ te int᷑ multos: aut

ceꝛte poſt multos· Ruid indulgen

aus? Doc eni dico ſecũdũ induigẽ
aam:non ſecundu iudiau Puto z
ipſo apoſtolo mdulgencorẽ me? in
hac parte. Ergo plus quã opoꝛtet

mquis? 25 mſicioꝛ? quid ſi ita oz ?ꝰ

Nam tu vt confido noſtra metitulo
ſa im foꝛmacone non etis ↄtentꝰ??

ſed habundabis magis. Bane ſie

decet?te ſciert habudaciorẽ ꝙ; me
audacorem eẽ. Ego quoqʒ tuaus
michi iudico apud maieſtatẽ timi
ditate? ꝙᷓ te meritate peritlital. oꝛ
taſſis haut ſe cus moueĩ opoꝛtuit ſa
piztem: vt ſit quot ſcrptum ẽ· Da
occaſionẽ ſapienti: et ſapiẽcoꝛ eĩt

Audi tamẽ apoſtolũ: quit de huiꝰ

modi ſentat · Sic non eſt ſapiẽs in

ter vos ait ille? qui iudicrt inter fra

trẽ et fratrem⸗ Et infert · Ad igno
miniã vobis dico. Cõtẽptabiliores
qui ſunt in eccleſia illos conſtituite

ad iudicum. Ita ſetũdum apoſtolũ
indigne tibi vſurpas tu apoſtolatꝰ
iudicũ vile? gradum conte mptibili
um · vnde et dierbat epiſcopꝰ? epm
inſtruens · Nemo mniitãs deo: ipli

cat ſe ne gocijs ſetularbus: Ego at
parco hbi. Non enĩ foꝛaora loq̃r:
ſed poſſbilia Putas ne hec tampo

ra ſuſtinerent:ſi homimbʒ ligitãtibꝰ

ꝓ tertena here ditate et flagitãtibꝰ
abſte iudiaũ voce domim tui reſpon

deres o homines quis me conſtitiu
it iudicem ſuꝑ vos? In quale mox
iudiaum tu venires? Ruid diat ho
mo ruſticanus et ĩperitus⸗ ignorãs
primatũ ſuum. imhonoras ſumam z5
pPrecælſam ſedem⸗ derogans apoſto
lice dignitat:? Et tamẽ nõ monſtra
bũt puto qui hie dicerẽt vbi aliqñ
quiſpiam apoſtoloꝝ iudex ſedit ho
nminum aut diuerſoꝝ terminorum.⸗
aut diſtributoꝛ terraru · Vtenſſe de
niqʒ lego apoſtolos iudicandos: ſe

diſſe iudicantes nõ lego: Eit illud⸗

non fuit. Ita ne ĩminutoꝛ eſt digni
tatis ſeruusſi nõ volt eſſe maioꝛ do
mino ſuo⸗ aut diſcpulus ſi non wolt
eſſe maioꝛ eo qui ſe miſit: aut filius
ſi non tranſgredit᷑ ᷑minos quos po
ſuerunt patres ſui? Cuis me conſti

tuit iudicẽ ait ille magiſter er dom
nus: et miuria ſeruo. diſapuloqʒ ñ
iudicet vniuerſos? ichi tamẽ non
vir bonus eſtimatoꝛ reru⸗ qui ĩdig

nũ putat apoſtolis ſeu apoſtolias
viris non iudicare de talibꝰ: quibꝰ
datum eſt iudicũ in maiora⸗ Cuid
m contempnãt iudicare de terrenis
poſſeſſiuculis hominuũ: qui mœ leſti
bꝰ et angelos iudicabunt. Ergo m
ctimimbꝰ nõ i poſſeſſionibꝰ poteſ
tas veſtra⸗ ꝓpter illa ſiquidẽ z non
ꝓpter has accœpiſtis claues regni
crloꝝ: preuaticatores vaqʒ excluſu
ri non poſſeſſores. Vt ſaatis ait qa
filus hommis poteſtatem habet in
terra dimittere peccata et œtera⸗
Eue nam tibi videtur maioꝛ digni
tas et poteſtas dimittendi pecca
ta⸗ an predia diuidendi? Sed non
eſtoparaciohñt hec ĩfima ⁊ ᷑rena-

jubicis ſuos reges et penapes ter
te ⸗· Ruid fines alienos muadits.
Euid falcem veſtram in alienam
meſſem extenditis? Non quia in
digni vos ſed quia indignum vobis
talibus inſiſtere? quippe pociorbꝰ
occupatis : Heniq; vbi necſſitas
exigit audi quid apoſtolus cenſe at
Si enim in vobis iudicabitur hic
mundus: idigni eſtis qui de mmi
mis iudicetis? Ded aliud eſt ina
benter exturrere in iſta cauſa qui
dem vrgente⸗ aliud vltro incum
bere iſtis: tamqm magnis digniſ
qʒ ·tali et talium intenaone rebus⸗
IJtaqʒ hec et mmunera talia dice
tem ſi foꝛea dicærem ſi retta ſi ſin
cẽra Nunc autem quoniam dies
mali ſunt ſufficit interum ammom
tum eſſe non totum te nec ſemper
dare attioni⸗ ſed conſid eracioni a
liquid tui et coꝛdis et temporis ſe
gueſtrare hoc autem dico neceſſita
tem intuens non equitatẽ ꝙquam
non ſit preter equum ecc leſie cæde
re necſſitati Nam ſi liceret quo d
dete ret abſolute per omnia ⸗ et in
omnibus preferendam et vel ſolam

vel maxime colendã eam que ad

nia valet ideſt pietatem proꝛſus ir
refragabilis rauo monſtrat · uid
ſit pietas qeis? Vacare ↄſideraconi
Dicas foꝛſitã ĩ h diſſentire me ab il
lo:q̃ pietatẽ diffinit cultũ dei · Non
7 ita.ſi bñ ↄſideras illiꝰ ſenſu ĩ eis ex
pſſi ᷣbis ⁊ ſi tñ exꝑte· Cuid tã pta
nẽs ad cultũ dei ꝙ; qͥd ipᷣe hoꝛtat᷑ in
pſalmo· võte et videte qͥniã ego ſu
dñs? &8 ſane ĩ ꝑtibꝰ ↄſideracioĩs

pnpuũ « Quid deiñ tã valẽs ad cĩa

q̃ ipſius q; actionis ꝑtes bemigna 3ᷓ
dã p̃ſumptione ſuas fãt p̃agẽdo. q
dãmõ ⁊ preoꝛdinãdo qᷓ agẽda ſuut
Necſſarie ſanæ. ne foꝛte ꝗᷓ puiſa
2 meditata poterãt eſſe ꝓſfectui. p
apitata magis peiculo fiãt Quod

tibimet ſi recoꝛdaris in ipſis actibꝰ

cauſarũ et in magnis quibusſqʒ ne
go cijs magnaru ve conñilijs rerum
frequẽter acadiſſe non ambigo Et

primũ quidẽ ipſu fontem ſuũ idẽ mẽ

tem de qua otitur purificat conſide
racio · Deinde regit affectus. dirt

git actus · coꝛrigit excſſus·compo

nit mores: vit am honeſtat et oꝛdi
nat poſtremo diuinarum pariter
et humanarum rerum ſeenaam con
feꝛt · Pec eſt que confuſa diſtermi
nat hiãaa cogit: ſparſa colligit ſe
creta rtimatur vera mueſtigat ver
ſumlia erannnat. ficta et fucata ex
plorat · Dec eſt que agenda preoꝛ
dmat acta recogitat/ vt nichil in
mente reſideat aut in coꝛrettum ⸗
aut coꝛrecti one egens Hec eſt que
in proſperisaduerſa preſentit in að
uerſis quaſi non ſentit? quorum al
terum foꝛtitudinis alterum pruden

ae eſt· Ibi eaam aduertere tbi eſt
ſuauiſſimum quendam conceutum
cõplexumq;ʒ virtutum atqʒ alteram

pendere ex altera ſicut hoc loco vi
des . Foꝛtitudmis matrem eſſe pru

denaam noc foꝛutudmem ſed teme

ritatem eſſe quemlibet auſum. quẽ
non perturiuit prudenaa hec item
eſt que inter voluptates et neceſſi
tates media. qnaſi qued am arbi
tta ſedẽs?: vtriqʒ certis lnnit bz diſ
tmiat Fĩes · iſtis alligẽtis 2 phbẽs qd

tconſde
us, die
conmpo
tetoꝛdi
pnaret
zaunton
diſterm
grl⸗
Gr ver
enn
Gpero
chli⸗

Jatis 7: illis quot nimis eſt bemẽs?
et ſic exalo teraã foꝛmãs vᷣtutem
quã dicũt temperãciã · Nempe in
temperantem ipſa conſideracio cen
ſettã eum qui necæſſarijs ꝑtinacit

demt? ꝙ qui indulget ſuperfluis ·

Non ergo temperãcia in ſolis reſe
cãdis ſupfluis eſt ſed et in adunttẽ
dis neteſlarijs. Huiꝰ ſe ntence apo

ſtolus non fautoꝛ tẽtũ. ſed ⁊z auctoꝛ

aſſe videbat: qui curã carnis noſtre
docet non perfic ĩ deſiderio· dieẽs ·
ſiquidẽ euram carnis non perfia · ſu
perklua cohibet: addens in dendeio

neceſſaria non excludit? Vnde m vi

petur non ommino abſurde diffinire
tempetanciã· qui hant nec ptecide
neceſſitatẽ ne e excædè ditat: iuxta
illud terencij Ne quid minis. Jam
de iuſtiaa que vna de quatuoꝛ eſt.
nõoõne conſtat. ex cõſideracione mãẽ
tem pteuemiri/ vt ſe foꝛmʒĩ ea? Se
eniĩ neceſſe eſt prius cogitet: vt ex
ſe noꝛmã dutat iuſtioe:nec factura
diiqʒ alti⸗ q;d ſibi fieri nolit: nec qͥt
ſibi fieĩ velit negatura. In hijs nẽpe
duobz liquer inte gru elſe iuſticie ſta
tum. Ded nec ipſa ſolitatia eſt· In
tuete et enĩ nunc mecum et:ã huiuſ

modi pulchrã cõnexionẽ et coherẽ

aam cum temperãaa? zitem amba
rum cum duab 9 ſuperioribz ibẽ pru
dẽ aa et foꝛti tudme Nam eum iuſti

ce dicatur poꝛao“ quodð ſibi ñ volt
fieri quis alij non facere· poꝛro per

ſectio quod ait dñs quecumqʒ vwol
tis vt faoãt vobis homines 2 vos
faate illis:neutri horum erit niſ ip

ſa voluntas ᷣe qua tota duot᷑ foꝛ

naſic oꝛdmata fuerit vt nec ve lie

aliquoð ſuperfluũ nec neerſſarium
net teraum ſuꝑſtiaoſe nolit. qt
quidẽ temperancie eſt Deniqʒ ⁊ i
ſi iuſtiae: vt iuſta ſit tẽperanaa mo

dum ĩponit Noli nimium elſe iuſtꝰ

ait ſapiens: oſtendens per hot mi
nime a ꝓpbandã iuſtiaam: que tẽꝑ
ancie moderamine nõ frenet᷑ Ruid
et ipſa ſapienea hoc tẽpãcie fre

num non reſpuit: dominante paulo

ſecundũ ſapienaam ſibi a deo da

tam.non plus ſaꝑe ꝙ; opoꝛtet ſa

pere:ſedſapere ad ſobrietatẽ? Dz
eæconuerſo ꝙ temperãcie neceſſaria
ſit iuſtiaa: oſtẽdit dominus in ewã
gelio arguens illori tempranciãa? qᷓ

abſtin ebant vt viderẽtur ab homi
mibgq ieiunantes⸗ Erat in abo temx
anaa:ſeð non iuſtioa in amima q̃a
non deo placere · ſed homimbꝰ intã
debant. Cuẽõ rurſus vel illa ł iſta

ſine foꝛtitudinè cum conſtet fortitu

dinis eſſe at nõ mediocris tohibere
velle et nolle ſuu m inter anguſtias
parum et minis: vt ſit eontenta vo

luntas modo illo medio nudo.ſolo⸗
puro.conſtante ſibi equali vndiqʒ
ſui vt pote ex omni parte arcũeſio
quein ſolum conſtat eſſe virtues.

Siato m queſo ſi potes ctui nam po

tiſſimũ trium haꝝ virtutum medituil

lium hoc dãdum tenſeas: quodð ita

cunctis contermmũ eſt. vt videat᷑

ꝓprium eſſe ſingulorum? An ipſum
virtutis eſt· et nichil aliud? Sʒſie
virtus non eſſet multaplex?ſi eſſent
omnes vnum. An poaus qa ſine
eo virtus non eſt · omnium quodã
mo do intia vis vna eſt? æ medulla

virtutum in qua ſic vmũt᷑⸗ vt vna

vna pet inde videãtur hominedpre

ſertim: quod non illud paraapan

do communicant ſed totum a ſingu
lis atq; inte gru poſſidet? Vbi caula
Cuid tam iſtiae ꝙ modus? Alio
quin ſi quid extra modum vliquit.
non plane cui tribuit· quod ſuum
eſt:quoð tamẽ ſuum ipſius eſt face
que non aliunde profecto temperan

aa eſt niſiquoð mil imoderatum ad
mittit? Sed puto fatebete eaam

nonminus eſſe foꝛtindmis cum vł

maxnme ipſa ſit que ab irruentibꝰ

vicijs. et quaſi ſuffocare huic et ĩde
conãti bꝰ puru illud potenter eruit
et vendicat in quoddam ſtabile fũ

damentum boni ſebemꝗqʒ virtutis.

rgo modum tenere iuſticaa eſt.tẽ
poranaa eſt · foꝛtitudo eſt · Sed vi
de ne in hot differant vt iuſtiae qui
dem in affectu tes ſit. a fFoꝛtitudine
autẽ efficaua eius. poꝛro poſſeſſio
atqʒ vſusapud temporanciã⸗ ſieſt
nt vt doceæamꝰ ab hac cõione.prudẽ

tam non excludi⸗· Nõne ipſaẽ que
modum diu aĩmi neglecti. pꝰ habi

tũ et vicorũ muidia quaſiĩ abdias

recluſum et coopertũquadã vetuaſ

tans caligine⸗ prioꝛ te pperit et adũ

tit? Proptea dico tbi a pauas ad
uertit᷑: quia paucorũ prudencia eſt
Juſticia itaqʒ qrit· prudẽ aa inueit:
vẽditat foꝛtitudo⸗temꝑanaa poſſi

det 15 m hoc loco ꝓpoſitũ de tuta
bůdiſputaẽ Dʒz hec dixeã hoꝛtãsað
vatãdũ ↄſideracõi cuiꝰ bñfitõ hec
2 ſilia adũtũt᷑ Cui tã pio tãgꝙ; vtili o

eao ennllã ĩ vita opã dare.ſñine vitã
ꝑdẽ ẽ Ruid tñ? Si te philoſophie

uid tam rurſum temperanaez

huie totũ ipẽte deuoueĩspvceſſoca
tui ñ ita cõſueuer̃t. eis moleſtus S

plubeiʒ qᷓſi q̊ a patrũ veſtigijs Suia
ris: Nẽpe id visberis:agẽ ĩ ſuggil

laconẽ eoꝝ ſ notabere wlgari pnůᷣ

bio qᷓ hoe fãt q;d nullus mirãt᷑ os ·
veluti q̃ cupias admnraconi foreæ
Nece potes oĩa.eoꝝ ſił ⁊ ſubito vł
errata corrigere l exœſſus rdigere
imoðdũ ·Eit eũ acœpis tempꝰ vt ſe
cũdũ ſapiẽaã t᷑ datãa deo paulat
2 optũe isꝰ ſtuas Inteũ ſane malo
altiꝰ vte ĩ bonũ qd potes · Quã
ſi de boĩset ñ & nouis ſumamꝰ exõ
pla. Non defuere romaiĩ põtificæs ꝗ́
ſibi oaa int᷑ maxia negoca ĩuemirẽt
Obſidio vrbi 2 barbaric9 enſis⸗ a

uiũ ceruiabꝰ ĩminebat uũqᷣt eñ iſt

ud beatũ papã gregotiũ ruit quo
minus ſapiẽaam ſceriberet in ono?
Eo nempe temporis quod ęx eius

ipfſius verbis liquet obſcuiſſimam

et extremam partem eʒechielis tã
diligẽter ꝙ eliganter expoſuit· Sʒ
eſto alius inoleuit mos dies alij ſut
et alij hominum mo res⸗ et tempo
ra periculoſa nõ iſtant iã.hexſtant
fraus et areſuenao et violẽaa iua
luerũt ſuper terrã: ¶ alipmatores
młt defẽſoꝛrarꝰ· Vbiqʒ potẽcores

oppeimũt paupeĩores: nõ poſſum2

de eẽ oppreſſis non negare iudiaũ
iniutiam pacentibus. Niſi agiten
tur cauſe audiantur partes inter ꝑ
tes iudicari quid poteſt Agitentur

cẽ h ſicut oz Nã Is modꝰ q frequã

tat᷑ eper̃bił plane:⁊ q̃ nõ dico eccle

ſiã h nec foꝝ decerʒ · Miroꝛ nãʒ quẽ
admõm Lᷣligioſe aures tue o eugeni;

audiẽ ſuſtinẽt· hꝰ mõi diſputatões

inn

dia
uge
E
dis⸗
m hore⸗
D
Agere
otſe
llni
e nal
Dß
mng exi
aits
iemtit
tnſts/a
Gtenit
ut g⸗
nhao⸗
tus
Dron
clsti
it 9
Sire
eunge
tſenn
Niain
maches
tichets
peſin
ludion
4 gtm
nter,

nace
ine
ugen.
tbes

aduocatoꝝ et pugs vᷣboꝝ qᷓ magis
adſubuſi onẽ. qᷓm ad ĩuẽconẽ ꝓfia
ũt vitatis Coꝛrige puũ morẽ:? 2⁊ ᷣa
de linguas vamioqs ⁊ labia doloſa
claude Hij ſut q̃ docuer̃t liguas loqͥ
mẽdacũ? deſert aduerſus iuſtiaã ·

eruditi profalſitate Dapiẽtes ſunt
vt facant mala. eloquentes vt in

pugnent veru· Nij ſut qui inſtruũt

a quibꝰ fuerat inſtruendi⸗aſtn unt

non cõpata ſed ſua: ſtruũt de ꝓprio
calũpnias innocendie deſtruunt ſim
pliatatem veitatis? obſtruunt iuſti

ae vias · Nichil ita abſq; labore ma

niſeſtam faat veritatem: vt hreuis
et pura narrauo⸗ Ergo illas quas
ad te neceſſe erit diligẽter velim h
breuit᷑ deadere aſſueſtas fruſtratori
aſq; ⁊ venatorias preciere dilaao
nes · Cauſa vidue intret ad te: cau
ſa pauperis· ⁊ eiꝰ qui nõ habet qᷣd
det? Alijs alias multas poteus cõ

mittere terninãdas: ꝙqᷓ plures ne

dignas audiẽcia iudicare· Ruid ei
opus eſt adimttere illos quoru pec
cata ſut mamft ſta pᷣtedencia adiudi
cium? Canta eſt ĩpudẽaa ñ nulloꝝ.
vt cum mamſfeſte ambiooĩs pruig
ne ſtateat tota fauescauſe eoꝝ?nõ
erubeſcãt audiẽaã flagitare⸗ pub
licantes ſemetipſos ad multoꝝ con

ſaenaas:in quo vel ſuo ſolius pote

rant ſatis confũdi iudico. 2õ fuit

qui ᷑tũde ret attrit as frotes:⸗ ideo
plures fatti ſut et magis indurueẽt

Sed et neſco quõ vinoſus conſaẽ

cas vicioſoꝝ nõ refugit? et vbi om

nes ſoꝛdent. vmus fetoꝛ non ſentit
Euis enĩ verbi cauſa auarꝰ auaꝝ·
imundus imundum⸗luxurio ſus lux

urioſu erubuit? Plana eſt ambiao

nis ec cleſia? non eſt iã quod hoꝛret

inſtudijs 2 molliconibꝰ ambicoĩs-
non plus quã ſpelunca latronis? in

ſpolijs viatoru. Si xp̃i diſapulus
es:ignoſcat ʒelus tuꝰ·exurget auc

toritas aduerſus ĩprudẽ aam hane
et generalem peſtem Intuere ma
giſtrũ ſic faaẽtem et audi domnã
tem.:qui nchi niniſtrat me ſequat᷑
Non parat aures vt audiat:ſed fla
gellum quo feriat: Nerba nec faat

nec reapit: nec eni ſedit iudicãs· h

inſe quitur puiens: ¶auſam tamen
non tacet quod videlicʒ domũ oraa
ois:negoda aoiĩs feaſſent · Ergo et
tu fac ſimliter. Exubelcant woltum
tuũ iſti mo di negatores ſi fieri po
teſt:ſi nõ timeãt ⁊ tu flagellũ tenes
CTimeant numulai nec ſidant in nũ

mns · ſed diffidant: abſeondãt es ſu

um a te: ſaẽtes effundere ꝙ; acaꝑe

paraciorẽ · Hoe ſtudioſe et conſtã
ter agendo multos luetifacxs t᷑piũ
ſectatores lucroꝝ: honeſtioribʒ offi

cijs in dicendo multos.ne vel aude

ant huiꝰmodi attẽptare ſeruabis
Abier illud quod nõ paru ꝓficiet:
et ad ferias quas abi ſuadebo? Ita
nẽpe nõ pauca t᷑ momẽta tꝑm redi
mes aduacãdũoſid eàcõi:qdã vt di
xi negoaanec audiẽdo qᷓdã alijs cõ

mittẽ do? qᷓ tua diꝗᷓ putaueis audis

aaſi8li q dãz accomõ ip̃i cauſe ↄpẽ
dio Kmĩando De qᷓoſidacõe hijs adð
dẽe cogito: h ſubalt᷑iꝰ ſane pnti libiꝛ
Atz h̊ ſit fis iſtius:?ne duplo te one
ret minꝰ ſuauis orõ: ſi ⁊ lõga fueit·

(Epgpliat liber pemm bi bernarbi.

Mapit ſev̈s liber ba bernadi-
Emoꝛ ꝓnmſſi mei q ecer
iam aliq; diu tẽoꝛ apuð

o ab ipſo abſoluere me
łſero Puderet dilanonis ſi m ↄlſa
us forẽt icuie aut coõtemptꝰ.nonẽ
ita⸗ Vz inadimꝰ vt ipᷣe nola tẽpꝰ
Jue · qͥd et ipi pene viuendi vſui vi

bebat᷑ indicere ceſſionẽ· ne dum ſtu

dijs. Cum ſaʒ dñs ꝓuocatus pcãs
nũs añ tempꝰ q̃dãmõ viſus ſit iudi
caſſe oꝛbẽ re in eq̃tate qdem h mi

ſuo non ſuo noĩ · Nõne dicũt ing⸗

nbꝰ vbiẽ deus eooꝝ? Nec miru.
cleſie filij/et qͥ xpᷣiano cenſent᷑ noĩe
ꝓſtrat ſunt m deſerto aut intft cti
gladio.aut fame cõſupti Effuſa ẽ
eõtentio ſuꝑ prapes. ⁊ dñs erratre

Facit eos in iuio ⁊ non in via Con

kao ⁊ infe liatas ĩ vijs eoꝝ pauoꝛ ⸗
meroꝛ et confuſio in pe nebnibꝰre
gum ip̃oꝝ. uã cõfuſi pedes anũos
anaũ pacẽanũcaanau bona⸗ Dixi
mꝰ pax et non ẽ pax ꝓm ſimꝰ bona
et eccr t baao · Cuaſi vᷣo temeitate
in ope iſto aut leuitate viſi ſumus.
¶Cucurtimꝰ plane ĩ eo non quaſi in
icertũ ſed te iubente ymmo ꝑ t deo

Euare ergo ieiunaumus et nõ a,=

pexit·humiliaunmnus animas nrãs
et neſauit. Nam in hijs ommbus
non eſt auerſus furoꝛ eiꝰ, ſeð 2 ma
nus eius extenta. Muã pagenter

interim⸗ adhuc audit voces ſaerie

gas et egipaos blaſphemantes
quia calide eaduxit eos vt o cederet
in deſerto⸗ Et quidem iudiaa domi
ni vera· Muis neſaat? Ad iudiaũ

tevir optie eugem⸗ vo

hocabyſſus tanta vt vidbear miehi

non ĩmerito pronunciare beatum qᷓ

non fuerit ſcandalizatus in oo ⸗ Er

quomo do tamen humana temeitas

audeat ᷑;ehendere⸗quod mumm⸗
comprehendere valet· RKecoꝛdemur
ſupernorum iudicõrum que a ſeculo

ſunt ſi foꝛte conſolacio ſit · Nã qui
dam ita dixit · Memoꝛ fui iudicoruũ

tuorum a ſeculo domnne et conſola
tus ſum liem dico igno tam nemini·
et nune nemini notam · Nempe ſie

ſe habent mo ꝛtalium coꝛda quoð

ſamus cum neceſſitate non eſt· ĩ ne

ceſſitate neſamus: Moyſes eductu
rus populum de terra egypt melio
tem illis polliatus eſt terram am
qñ ipſu aliter ſequeret᷑ populus ſolã

ſapiẽs f᷑rã? Eduxit eductos tñĩ ter

ram quã ꝓmſc rat non introduxit

Nee e quod duas tem ritat ĩput aĩ

queat teiſtis et mopiat: euentus

Omnia facebat dño iperãte dño

cooperãte opꝰ cõfirmiãt e ſequẽta
bus ſignis · Ded populus ille ĩquis
dure ceruicis fuit: ſomper cõtenco
ſe agens contra donnnum et moy

ſen ſeruum eiug Hene illi mereduli
2 rebelles hij ãt qᷣd? Iples méroga
uid me dicere opꝰ ẽ aͤd fatẽt ipi

Dico ego vnũ. Quid poterãt ꝓſi

cere q̃ ſemꝑ t᷑uerte bãt᷑ cũ ãbularẽt
Eñ et iſti totã viã ñ ẽdierẽt coꝛde
in egyptũ? ð ſi illi æaderut 7 pie
rũt ꝓpt᷑ miq̃t atẽ ſuã:miramur iſtos

æadẽ fãẽtes eadẽ paſſos Dʒ nuũqd li
loꝝ eaſꝰ adũſus ꝓmiſſa dei· Ergo

nee iſtoꝝ? NQeq; eĩ aliqñ ꝓmiſſiões

Si iuſtiee pᷣiudicãt di Et audi illud.
Pecauit bẽyamĩ adãgũt᷑ viq oꝰ

mee
ſpo
dai

uſpt

me

ik

pe
detz
Rt
n

4

ne

aon

nſch

peſie
quod

ine J

duchu
men)
lan
sleli
ſitr

857
dio
uin
ris
uncd
10),

ad vltionẽ.nec ſine nutu dei · Dem
qʒ ipſe preſignauit ducẽ p̃liatutis ·
Itaq; pᷣliantur fret: ⁊ manu validi
ori et cauſa poaori ⁊ qͥd hijs maius
eſt fauore diumo⸗ At quã ter tibil
deus in conſilijs ſuꝑ filios hommnũ⸗
Terga dedoè ſcerleratis vltores ſcæle
ris et paucoribꝰ plures· Szreeur

rũt ad dominũ et dominus ad eos

Aſcendite ĩquit aſerndũt denuo.⸗
denuoqʒ fuſi et confuſi ſut· Ita deo
primum quidem fauente.ſecundo ⁊
lubente iuſti iuſtum certamẽ in eũt
et ſuccũbunt Sed quo inferiores in
tertamen eo fide ſuperiores muenti
ſunt · Ruid putas de me facerent

iſti jet nunc meo hoꝛtatu iterato al
tenderent iterato ſut cuberẽt? Eñ

me auditent monentem terao tpe
te it᷑ etẽ opꝰin qͥ ſemel iã · et ſecũ
do fruſtrati forent. Et tamẽ yſrahe
lite vnam et alteram non reputãtes

fruſtratio nem terco parant et ſuꝑ

ant. Ded dicunt forſitan iſti. Vnde
ſemꝰ quoð a domino ſermo egreſ
ſus ſit · Que ſigna tu faas ⁊ vt cre

damug tibi · Non eſt quod ad iſta
reſpondeam perndum eſt vecũdie

mee/ ſeſponde tu pro me et pro te

ipſo ſecundum ea que vidiſti et au

diſtiet aut certe ſecundum quode

inſpirauerit deus Ded foꝛte mirais
me proſequi iſta. qui aliud ꝓpoſue
rãfacio non oblitus ꝓpoſitſe d q̊d
a ꝗpoſito non iudicẽ aliena. Nẽpe

de cõſideraaone vt memĩſermo m

iſta res. 2 egens conſiderauone nõ

mnnima· E& ires magnas a mag
mys conſiderati opoꝛtet.cui eque id

ſtudij vt tibi cõpent⸗ et 4 parem
ſuper terram non habes Si tu ſecũ
dum ſapienciam et poteſtatem da
tam tibi deſuper faaes ð hoc õ ẽ
mee humilitatis dittare tibi ſic vel
ſic fieĩi q̃tq; Duffiat inamaſſe opoꝛ
tere aliquid fieri vnde eccleſia coõſo

lertur et obſtruatur os loquenceũ in

iqua. PHec pauca viœ apologie di
cta ſunt vt ipſa qualiacũqʒ habeat
conſcienaa tua ex me vnde me ⁊2 te
pariter habeat excuſatum. Et ſi nõ
apud eos qui facta ex euẽtibꝰ eſti
mant certe apud teipfu. Perfecta
cuiqʒ z abſoluta excuſatio teſtmno
niũ cõſaẽcee ſue. Michi pronnnimo
eſt vt ab illis iudicer qᷓ dicunt bonũ
malũ et malũ bonũ ponẽtes lucẽ te
nebras et tenebras lucẽ⸗ Et ſi nccẽ
ſit vnũ fieĩi e duobꝰ malo ĩ nos mur
mur homnũ ꝙ; m deũ eẽ· Honũ m
ſi dignet᷑ me vn pro clipeo libẽs ex
apio vicẽ clipeiin me detrahennũ
linguas maledicas et venata ſpicu

ig blaſphemoꝝ vt nõ ad ipſu puemi
at · 2õ vᷣcuſo in gloriꝰ fieri vt nõ ir
ruat᷑ in dei gloria Cuis m der gloi
Aari in vocx illa⸗ qma ꝗpt᷑ te ſuſtmui
opprobtiũ opuit cõfuſio faaẽ meã.
loia m ẽ cõſoꝛtẽ fieri ᷣ c9 vox illa

æ obria ex ꝓbrãtũ t᷑ cccidert ſup
me Pac iã r̃currat ſtilꝰ að ſuã mat᷑i

am ? in ea ꝗᷓ ꝓpoſueramꝰ ſuo trami
te gradiat᷑ oraco Et primo qᷣdẽ ip

ſam ↄſidera conẽ qd dicã cõſidera⸗
Nõ eĩ id ꝑ oĩa qd cõtẽplaconẽ ĩtel
ligi volo d hec ad reru certitud mẽ

illa ad iqſicõeʒ magis ſe er gar

quẽ ſenſu pᷣt ↄtẽplacõ q̃dẽ diffim ve
rꝰetꝰqʒ intuitꝰaĩ de quacũqʒ re ſiue

apptehenſio veri non dubij. Cõſide
