matmonium reuiſere animas in pta
ma ſtola: ſecũdam panentiſſime ep

ſpeckantea multomagis tunt inſta

bit loquens cum propheta. Vnam

peeij a domino hañc requiramvt in
Pableezi domo domini omnibꝰ die
bus vite mee⸗ Videan volun⸗der⸗
vi ·te eius · Ruid m ibi videatur coꝛ
dei · qd ni ibi probetur que ſit volun

tas dei⸗bona et beneplacens et per

fecta? Hona in ſe placens in effecti

bus beneplacens fruentibus⸗ per
ſfcta · pfectis er nil vltra qjrẽtibz·

Atent viſcera mſeĩcuꝛdie

diuimne ſalutisomſteĩa bo

ne voluntatis“ benignitatis archa
na que clauſa moꝛtalibus eaam ip
ſs elettis ſuſpecta ſunt. J9 quidem
ſalubriter ne deſinant timere dum
nete dum digne amare idones inue

nmiuntur cornere eſt in hijs qui ſera

phi appellãt᷑ quõ amʒ· qᷓvñ amʒ ñ hʒ

hHẽ. ⁊2 q̃ nichil hoꝝ q feat odit.qsſal

uãdos quõ foueat. quõ ꝓuehat.qᷣ
mõ aplexet᷑· quõ delicta elcẽ iuuẽtu

us 2 paleas ignoraaaꝝ eꝰ· igis ille
oſumẽs ipſa ſibi purgatiſſiaʒ ⁊ ſuo

anmoõ digniſſ ĩaz vddat· Cernẽ ẽ in
cherubi q̃ pleĩtudo ſaẽae diat deuz
Faẽctiũ dñm eẽ q̃ ſolus ſolã neſaat ig

noraciã q̃ totꝰ ſit lux/ ⁊ tẽbre in eo

nõ ſint vlle· totꝰ? ſit oculꝰ⸗⸗ qᷓ mime
aliqñ fallit᷑ qᷓa mĩme claudit᷑ q̃ ext

ſe ñ qrat lumẽcui ãmoueat᷑ vt vide
At. ipſe qii videt · ipſe vnde videt⸗
Coernere eſt in thronis: ꝙ non ſul

pectus innoœnae iudex ſedeat in

hijsqᷓ arcuuenire nolit iareũuenir⸗
nsõ poſſit qe ſit amãs ſit vidẽs

patent cogitaciões paas

= — — „ —¶ % +☛rß S. - —ʒð

andie

paas

rabe
znch
unp
in
An

De voltu th iudiaũ meũ ꝓdeat op
to.cui ĩſit amoꝛ erroꝛ abſit. abſit ⁊
ꝑturbacio· Cernere ẽ in dñaconibʒ
quãte ſit dñs maieſtatis cui nutu ĩ
ꝑiũ cõſtat ⁊ ĩperio vniñſitas atʒ et᷑
nitas ᷑nũ ſut · ¶ ernere ẽ ĩ pãapat:
bꝰ papiũ ex qͥ oia et quõ a cardĩe

oſtiũ ſit ab ip̃o regi vmũſitatẽ Cer
nẽ ẽ ĩ ptãtibus ꝙ ptãtẽ idẽ prcepa
qs regit ꝓtegit cõtrarias poteſta

tes arcẽs ⁊ ꝓpulſans. Cernere ẽ in
vtut. bꝰ vnãa vbiqʒ eq̃lit᷑ pᷣſto eẽ vᷣtu
tẽ ꝑ quã oĩa viuiſicã efficacẽ inuiſi

bilẽ imobilẽqʒ oĩa tñ mouẽtẽ vtili

teretenẽtem foꝛtit᷑· Eue eũ ĩminꝰ
viſitata effetta apð moꝛtales eruꝑ
it miracula ſiue ꝓdigia vocãt. Cer
nere poſtremo ⁊ mrai ẽ ĩ ãgel et in
archãgelis vitatem atʒ exꝑiẽtiã vo
as iſli'qiiomiã ip̃i cura ẽ de nobis.
Qui tłiũ nos ⁊ tãtorũ ñ deſũt iocũ
daeviſitacõibz ĩſtruẽ tuelacõibʒ ſug
geſtioĩbʒomouè ſe dulitate ſolatiai.
EEc oĩa cõtulit · illis ſpiibꝰ
ipe ip̈e eĩ q̃ ↄdidit illos:v
nꝰ atz idẽ ſumꝰ ſpᷣt diuidẽs

ſinguy ꝓut voluit hec oꝑatur illis
hec dedit oꝑpari 2 illis ſe aliter Ar
dẽt ſeraphiß igne dei · Hpoadꝰ igne

qntũ deꝰ nec quõ: JIucẽt cherubin =

ĩ ſãa eminẽt ꝑtapacione vitans

Ac ꝑ hoc ñ vr veitas.nec quãtũ
Sedent throni· h ĩſdẽtis benefiao
Judicãt ⁊ ipi cũ ᷑ᷣnq̃llitate ad mẽ
ſurã modũve pacis patãtis paas ꝗᷓ
exſuꝑat omnẽ ſenſu. Hñant᷑ dñaa

ones h ſub domino dñant᷑ ſed ſerui
üt pait᷑· Ceuid hoc ad ſuůmũ ſempit

nũ ſingulare dommniu? Preſt᷑ pãa

patꝰ et regũt ſed re gũtur/et ipiita
vt regere iã ñ nort ſi regi deſideut
Precellit ĩ poteſtatibus fotitudo⸗
ſed cui debẽt ꝙ foꝛtes ſutiæ alit᷑ eſt
foꝛtis ⁊ plus. Nec tã foꝛtis.ꝙᷓ; ip
ſa foꝛtitudo ẽ· Virtutes ꝓ ſuo mini
ſterio potentatu ſatagũt · exatare
coꝛda toꝛpẽaa hoĩʒ muo cacõne ſig
norũ · vtus vo manẽs ĩ eis ip̃a fãt
opera.faciũt ⁊ ille ſed in cõpaaone
eiꝰ nõ faaut: Deniqʒ tãtũ ĩtereſt.
vt q̃ſi ſingulait᷑ ꝓpheta dicat ad de
um Tu es deus qͥ nirabilia fãs⸗Et
itẽ de eo · Eui fans mrabilia mag

ſolꝰ? Aſſunt ãgeli z aꝛchangeli.hil

le germamoꝛ nobis q̃ ñ mõ adẽ ſedð
ineſt · Quot ſi dicas poſſe ĩeſſe ⁊ an
geælũ ñ ifiaoꝛ · Memĩ ſcriptũ ⁊ ange
l q̃ loquebat᷑ mn me· At qui drã· =
in hoc immẽ agelꝰ ſuggerẽs bona non
ingerẽs· In eſt hoꝛtãs ad bonũ nõ
bonũ creãs · Deꝰ ſic inẽ vt affiaat

vt infundat vel poaꝰ vt infũdatur
⁊ ptiupet᷑ ita vt vnũ ꝓiñ cũ noſtro

ſpirit um eſſe dicære qs nõ tꝛmueĩt ⸗
ſi nõ vn ã pſonã. vnã ve ſubſtãaã⸗
Habes enĩ qui adheret deo vnus
ſpitus ẽ. Angelꝰ enĩ cũ amimadeꝰ
in aia Alle vt cõtubernalis aĩe mẽ.

deus vt vita. Ita ſicut aĩa videt in
oculis audit imn auibꝰ odorat in nata

bů in fauabꝰ guſtat tãgit in v᷑liquo
toto coꝛꝑe ſic deꝰ diuſa in diuerſis
ſpinbꝰ operat᷑ vᷣbi cauſa ĩ aljs amã

tẽ ſe exhibẽs· in alijs cognoſœntẽ.

in alijs alia faaẽtem ſicut vnicuiqʒ
dat᷑ manifeſtaco ſpitꝰ ad vtilitatẽ
Euis ẽ iſte tã cõmumꝰ in vocbz tã
lõge in rebꝰ? Ruõ que noſtris loqᷓ
tur v̈bis in ſua recõditus maieſtate

noſtros peĩtꝰ et aſpettus vfugit et

affectꝰ? Audi ip̃m q;d loqᷣt᷑ hoĩbꝰ·

Sicut eꝑxaltat᷑ cli a ᷑ra ſic exaltate
ſut vle mee a vijs vis et cra Oia
tur amare et deꝰ diat noſſe 2 deꝰ 2
multa in huc modum⸗ vt deꝰ amat
vt catas nouit vt veitas ſedet vt
eqtas : dnat᷑ vt maieſtas regit vt
priapiũ tuet᷑ vt ſalus.operat᷑ vt vᷣ
tus reuelat vt luxaſuſtit vt pietas
Eue oĩa faauũt ⁊ aãgeli fac mus et

nos h loge mfe riori mõ . 25 vtiqʒ
bono d ſumꝰ h d papiamus.·

Vnc iã traſi ſpiritꝰ iſtos ſi
foꝛte cũ ſponſa dicœre poſ
ſis 2 tu⸗ Paulinũ cũ prran

ſiſſem eos ĩuem quẽ diligit aĩa mea
Muis. ?? ſane occurtit melius

S q̃ non ẽ hoc ip̃e de ſe voluit ärñder⸗

hoc docuit dicẽte moiſe ad populũ

ip̃o qdẽ imũgẽte · ui eſt mſit me
ad vos · Merito qᷣde. Nil cõpetẽti

us et᷑nitati⸗ deꝰ ẽ Si bonũ ſima
lũ. ſi beati· ſi ſapiztẽ vel qcd tale
de deo dixcis ĩ hoc vᷣbo ĩſtauat qd ẽ

. Nãpe hocẽ eĩ es · aͤd het oĩa eẽ

DSi ? talia addas nõ recæſſiſti ab eẽ.
Si ea dixeis mchil minuiſti a. Bi

vidiſti hoc tã ſingulare ꝙ; ſumũ eſſe

nõne iĩiopacone h9. qᷓcq̃d hoc nõ ẽ.

iudicas pociꝰ nõ eẽ ꝙᷓ eẽ? Ruid itẽ

de 9 Dñ nichil ẽ. tã nichil eẽ ſine
ipſo · ꝙᷓ nec ie ſine ſe pt · Ipſe ſibi
ip̃ᷣe oĩbus ẽ: Ac x hoc quo dãmo do

ſol9. ip̃e ẽ q̃ ſuũ ipᷣiꝰ ẽ ⁊ ommium eẽ
Cuid ẽ deꝰ ? pẽapiu et hoc ip̃m de
ſe reaſponſuũ dedit · Multa ĩ rebz dicũ
t᷑ piapia h ẽſpcũ poſteioꝝ Alio q̃n

ſi aliq̃d pᷣedẽs reſpiaas· ip̃m pociꝰ
pãapiu dabis Cuãobrẽ ſi qras ve

1uũ ſimplexqʒ pãapiũ · ĩueĩas oʒ 3*⁹
priapium non habuit ex quo vni
uerſum cepit profecto ipſum nunmm

me crpit . Nam ſi œpit aliunde cr
pit nee elſe eſt · aſe ennn cepit mhil

Niß foꝛte quis putauerit quod nõᷓ
erat ⸗ dare ſibi potuiſſe vt eſſæ ma

perz aut fuiſſe aliquid anteqᷓm eſſ⸗

uod vtrumqʒ quia rado non con
ſentit conſtat michil ſibimet extinſ

ſe prinapium Muod vero aliudð

prinapium habuit primum non ku

it ˖ Verum ergo peincipium nequa
qm cepit ſedð totum ab ipſo cœpit

Euid eſt deus? ¶ ui ſecula nec ac

cxſlerunt nec decrelſerunt nec coeter
na tamen · Ruid eſt deus? Ex quo

omniaper quẽ omnia ĩ quo omnia
Ex quo omma cræabiliter nõ ſemi

naliter · Per quem omnia ne aliu

auctorem atqʒ alium opificm ar

bitreris⸗ In quo ommia non qua

ſi m loco. ſed quaſi in virtute Ex

quo omnia quaſi vno pñcpio · auc

tore omnmium · Per quem oĩa ne al

terum iudicatur peapium artifex
In quo oĩa ne cereus iudicat᷑ locꝰ.

Ex quo oĩa: non de quo qᷓa nõ ẽ ma

ceria deus. Effidens cauſa ẽ nõ ma

terialis · fruſtra phĩ materiam quæ
runt: non eguit materia deus⸗ Nõ

anim offienam queſiuit. non artifi

cem⸗ Ipſe per ſe in ſe omnia feat.

Vñ? HBe nichilo · Nã ſi ex aliq feat

illud non feat · Ac per hotc nec oĩa
Abſit vt de ſua ĩ coꝛrapta ĩcoꝛrupꝑ

tbiliqʒ ſubſtãca tam multa fecærit
æt ſi bona coꝛruptibilia tamẽ. Rue

tis ſi in ipſo omnia ipſe vbi? Nichil

umnus inuenio Ruis capiat loc?

i
um
1
dnd

ich⸗
con
uhl
nud
onlu
egua
pit⸗
ac ae
heter
rquo
omma
ali

Qucris vbi non ſit? Nece hoc qui
dẽ dixc u. Euis ſine deo locus? In

cõpreheſibilis de? 5ſed nõ pan ap

phẽ diſti ſi hoc tibi de deo cõptũ eſt
quod nuſ ꝙ ſit q̃ nõ claudit loco⸗ 2
nuſꝙ; non ſit q̃ nõ excluditur loco⸗
Suo ãt illo ſublmmi atz ĩop̃hẽn bili

mo do. ſicut oĩa in ipᷣo ·ſic ip̃e in oi
bů ẽ · Deĩq; licut ait ewãgeliſta mn

mũdo erat: alias vo vbi erat ãteꝗ;
mũd fieret · ibi ẽ Non ẽ qd vltra qᷓ
ras vbi erat · pte r ipſu me hil erat ·
g in ſe o erat. Quid ẽ dy Quo
nichil meliꝰ cogitaĩ pᷣt. Si aꝓpbas
ñ oʒ aſſencaris eẽ aliq̃d qᷓ̃d deꝰ ſit.
2 quod deus nõ ſit. hoc eni ſine du
bio melꝰ Ruõ ñ meliꝰ deoe ſi deus
ñ ẽ d deo dat vt ſit? At meliꝰ illã
diuimitatẽ qᷓ dicũt deũ eſſe nõ aliud
Gꝙᷓ deũ eſſe fateamur Hon ẽ ĩ deo ñ
de9. Ruid mqut? Negas deu hrẽ
diumtatẽ? Non · ſe d d hzʒ hoc eſt
Negas diummtatẽ deũ eſſe? Nõ · h
non alia qᷓ; q ip̃e ẽ· Ac ſitu aliã ĩue
niſti · adiuuct me ᷑nitas deus aduer
ſus illã te ta me cũ fiduaa eigo Rua
en tas oꝛbẽ diſternãat · non ſignat

be itatẽ · Heꝰ tᷣnitas ẽ.deus Kc᷑um ſin

gula ꝓſ õarũ Si qᷓrtã diumtatẽ ad
jcere placxt. inten· ego hãcq;ʒ deus
non ẽ ꝑſuaſim non adorãdã Puto
q̊d et tu: Nẽpe dñm deũ tuũ adora
bis et illi ſe li ſe ruies · Glorioſa vo
diuimtas que ſibi honorẽ ñ audeat
arrogare diuinũ ac meliꝰ quartu h
modo reſpumꝰ .· Mlta dicũt᷑ in deo
2 quidem ſane cat holicæqʒ ſed młita

vnũü · Alio qui ſi diuerſa putemꝰ ñ

qua ᷑mitatem habemꝰ ſeð cẽtenita
tẽ. Verbi cauſa:Hicamꝰ magnum

bonũ.iuſtũ.et nu tlia·ſed ñ omnia
vnüũ in deo et cũ deo ↄſideres habe

qᷣd cogitem melius vo eiꝰ modi dℳ
tuo. Queris qᷓd? Mira ſimpliaras
vero indicõ.natuâ ſimplex:młſtapli

añfert᷑. Sao à⅜d ad het reſpõder

ſolẽt · Non mult a mnquiũt ſed vnã
tamẽ diuimtatẽ que omma illa fut
deo vt ſic cõſeꝛre aſſerimꝰ. Aſſeris

ergo · et ſi non multa plicẽ duplicẽ de

um ⁊ nõ ad meru ſimpiex ꝑuemſti
neqʒ ad id quod meliꝰ cogitart non
Ft. Cã non ſimpleꝑẽ. quod vm fu
erit obnoxiũ foꝛme· quã nec virgo
vel vm cognita viro. Securꝰ loqꝛ
nec is quidẽ ·qui vł duplex ẽ eit me
us. habeo enĩ meliorẽ eſto ᷣd hüc
vniuerſo et multiplia añponã h pla
ne pro ſimplia ſpno .· Meus deꝰ ip̃e
catholice ẽ· tã nõ habet hoc et illud
Sᷓ hec et illa: Eſt qui nõ ẽ que ẽ· pu
rus ſimplex· ĩite ger . pfectꝰ. cõſtãs.
ſibi mhil de tempoibus· mihil de lo
cs nichil de rebꝰ trahẽs in ſe. nichil
ex ſe deponẽs in eis non habens qd
ad numru diuidat nõ qᷓ colligat ad
vnũ. Vnũ quippe ẽ ſed non vnicum
Non ptibꝰ cõſtat· vt coꝛpus non
affectibꝰ diſtat vt anima ñ foꝛnmns
ſubſtat vt omne quod factũ ẽ Ded
neqʒ foꝛme vt iſtis viſu ẽ. Magna
laus videlicet deo vt ſe ab infoꝛmi

tate vẽdict. foꝛma vna eſſe cõten
tũ · hoc eſt dicere · Cetera plurimis

deũ nõ niſi vni debere qd ẽ Cuid?
¶Cuiꝰ beneficio ſut. que ſut ip̃ᷣe pro

ſuo eſſe alteri bñfino ĩcliabit · L(aus

iſta vt wlgo diat᷑ · blaſphemiã va

let an ñ pluis ẽ nullo egere ꝙ vno⸗

illi ebuas. Di cor tuũ hueulq; aleæn
dere potuit· deũ tuũ mifra quõ colio
cabis? Ip̃e ſibi forma ipſe ſibi eẽn
aa ẽ· In hoc inteñ gradu ſuſpitio il
lũtt ſ aſt᷑ ponoꝛ appatæret iiiũ po
n Darẽ Zuqᷓd veræoũ ne cogitacõ

rrãſuoler illũ? Euãtiicũqʒin ai u p

fiaat vltrea ẽ. Infra qͥd hõ cogitare
poſſisaltũ qᷓrere ribiculũ ẽ ſtatuere
ipiũ · Vlera non arra qrẽdꝰ ẽ aſcẽde
adhue ſi potes ad coꝛ alaus 2z exal
labit᷑ deꝰ 5 ẽ foꝛmat9 de. foꝛma

eſt · Nõ ẽ affectꝰ deus affe etio eſt.

Nonẽ eõpoſitꝰ deꝰ meri ſinplex
eſt. Et vt liqdo no ueis qd ſimplexꝝ
dicã⸗ idẽ qd vnu⸗ Cã hmpiex deus

eſt ꝙ vnꝰ ẽ· Eſt at vnꝰ 2 quõ? Ai

ud nichil Di die poſſit vmſſimꝰ eſt
Vnꝰ ẽ ſol ꝙ non ſit al⸗ vna luna ꝙ
eque alta non ſit· Atqʒ id qᷓdẽ deꝰ
pl9. uid piꝰ? Und eſt eaã ſibi.
Et hot vis nbi declaraĩ Itẽ ẽ ſempꝑ
et vno mõ. Nõ ſicut vnꝰ ſol nõ ſice
vna luna. ¶ lamat veqʒ nõ eẽ vnũ

Rbi ille mo tibʒ..illa 2 defectibz ſuigs
deꝰ aũt non mõ vnꝰ ſibi.et vnꝰ? ⸗

alténaaonẽ habz non in fubſtã aa al

to vnũ in nullg ẽ nüͦs nullum in es
aliud p̃ter id qd ẽ. eqʒ enl ſubiee
tũ fieri p̃t.foꝛma enĩ ẽ Q¶õpara huit

omẽ qͥd vnũ dia p̃t. Et vnũ nõ eĩt

Teinitas ẽ tñ deꝰ Mund ergo? Dil
krunnꝰ q́d dictũ ẽ de vĩtate: qa ĩdu
emꝰ ᷑nitatẽ? Nõ Sʒ ſtatuim 9 vni

tatẽ. Hiemꝰ prẽʒ. dicemꝰ filiũ. dia

mꝰ ſp̃m ſanetũnon tñ tres deos i

vnu⸗ Cuid ſibi volt iſte vt ſic loqe
abſq; nuo nũs? Si ea quõ nõ nũs?

—
H =–

teritatẽ Dic de deo boeaꝰ Doc ve

Si vnũ vbi nůs? Sʒ habeo ĩqs qͥð
numerẽ ⁊ quid non numerem Sub
ſtanaa vna eſt⸗: perſone tres ſunt⸗
Euid eſt nirum. quid vel oblcur
in hoe? Nichil ſi perſone ſeoꝛſum a

ſubſtãaa cogitontur · Nũc vero cũ
tres ille perſc ne illa ſubſtanaa ſint⸗

et vna illa ſubſtanaa- ttes ille per
ſone quis numeru neget? Nam ve
te tres ſunt. Euis numeret tamen
Nam vero vnum ſunt. Achipu
tes·id facile explicatu.diato tres⸗
Hiato quid numeralti MNatu
tas? VUna eſt. Eſſenaas? vna
eſt Hubſtanagas? Una eſt di

Ded perſonas numero ĩquis Caue
non ſunt illavna natura.illa vna eſ
ſentia:illa vna ſubſtãaa illa vna di
uimtas⸗Cat holicus es non hoc da
bis/ pſonaru proptietates non ali
ud ꝙ; pſonas:ipᷣaſqʒ aliud ñ ꝙ; vnũ
deũ ⸗· UVnam diumam ſubſtãca. vnã
diuinã naturam vnã diumam et ſu

uimitates: Una eſt Non hec.

mã ſubſtãtiã maieſt atem catholica

confitetur· Numera igitur ſi potes
aut ſine ſbã ꝓſc nasqʒ ipᷣa ſut à ſine
pſeĩs ꝓetates ꝗᷓ iᷣe ſut. Aut ſi di

uidere⸗ q̃s conet᷑ I pſenas aſ bã· v

Petates a ꝑſoĩs. Neſao quõ emta
tis ſe ꝓfiteri cultorẽ poſſit q̃ in tãtã
teꝝ excrſſerit nũoſitatẽ.· Dicamus

itaq; tres ñ ad p̃iudionũ vnitatis-
dicamꝰ vnũ/h non ad ↄfuſionẽ ᷑ni

tats. NQeqʒ; oĩa vacua ſut⸗nec abſz
ſigniſicanaa caſſæ voœs Ruerit qᷓs
quõ hoc poſſit eſſe: ſuffiaat ei tene
re ſic eſſe· Atqʒ hoc nõ raconi per
ſpiaum nec tamen op moni ãbigu
um · ꝑ fidei perſuaſum. Sacramẽtũ

ſeis

unt⸗
Nlcuen
aAm
ded
Ahntn
leper
an ve
amen
chpu
dees⸗
1ti
ynd
deſtdi
nhec⸗
vnael
d
ed
nal
rni
n
ſ
olie
os
Aſine
aſd
bäet
Zinti
ntäti
ml
tans
itn
ß
ti⸗
me
er
iu

hot magnu eſt⸗ eaã quidẽ veneran
dũ nec ſcrutãdũ Cuõ pluralitas im
vnitate 2 hac vmtate aut ipᷣa ĩ plu
ralitate Scrutati hoc temeitas cre
dere pietasnoſie vita:⁊z vita et᷑na
eſt. Vñ ſi oꝑe p̃aũ cẽſes o eugeni ꝑ
currat nüũc ↄſideracio multa vna⸗ͤ
eminẽaa huiꝰ ſingulais vmus fiat
euidẽtioz“ Eſt vmtas que collettia
p̃t dia cũ vᷣbi cauſa mula lãpides
facut aternũ vnũ⸗ Et ẽ vnitas con

ſtitutia.cũ młta mẽbra vnũ coꝛpꝰ

multe ptes vnũq;daz cõſtituũt. Eſt
2= cõiũgatia qua fit/ vt duo iã ñ duo

ſint.ſed vna caro⸗⁊2 ẽ natua qᷓ aia z

caro vnꝰ naſet᷑ hõ. Eſt vitas ptãtia
qua homo vᷣtuts ñ inſtabilis ñ diſſi
mlis⸗h vnꝰ ſibimʒ ſy nitt᷑ inueniti⸗

Eſt cõſentanea tũ ꝑ catitatẽ mł toꝝ

hominũ ẽ coꝛ vnũ ⁊ aĩa vna . Eſt et

votiærcũ aĩa votis oĩbʒ adherẽsdeo·.

vnꝰ ſpitus ẽ. Et ẽ dignua vnitas qj

lunmnj9 noſter a dei v̈bo in vnã aſſump
tus ẽ pſonã· Veru het oĩa q́a ad ali
ud ſumũ /atqʒ vt ita dicã dieæ vnũ⸗

vbi vnitatẽ cõſubſtantalitas faet
huit vno quodvis illorum ſi aſſimn
les eit quo quõ vnũ ſi ↄꝑates nullo

Igie it oia. vnũ ecte diatk ares

tenet vitas qua tres ꝑſone vna ſub
ſtãaa ſut. Secundo loco illa perllit

qua ecõuerſo tres ſubſtancie vna in
rßpo pſona ſut · poꝛro hec et qcumqʒ

alia dici vna pñt ſumè illiꝰ vnit atis
imitacone nõ copacõne vna appel
lari vera ſebriaqʒ ꝓbat cõſideraao
Nee abduemur ab hac vnit ans ꝓ
ſeſſione/alſſeraone t᷑ũ. cũ in enitatæ
nõ reapiamus mulapliatatẽ ſicut
nec ſolitud inẽ in vnitate Ruãobrẽ

numir?ꝰ qui eſſenceiã non mulaplicat

non variat non ꝑtit? Kurſum cũ di
co tria non me arguit ĩtuitus vnita
tS. ꝗᷓ illa qcũq; tria. ſeu illos tres.

nec ĩcõfuſionẽ cogit nec ĩi ſingulai

tatẽ re digit · Item me ſentite cõfite

oꝛ 2 de illa vnit ate · cui ſetũdũ ab il

ta int᷑ fa vna honorẽ dedi · Dico

in xp̃o· vᷣbumanimã et carnẽ ſine

cõfuſione eſſenaarũ vnã eſſe pſonã
at item abſqʒ pᷣiudioo ꝑſonalis vni
tatis ĩ ſua numroſitate mane. Nec

negaueñ hãc ad illud quoqʒ genus
vnitatis ꝑtinere qᷓ aĩa et caro vnꝰ ẽ
homo. Decuit eniĩ familiar:ꝰ ſimili
uſaq; cũ hoĩs ↄuenire tõſtitunone q̊d
pꝓ homine cõſtitutũ ẽ ſacramẽtum
Hecuit et cũ ſumma que in deo ẽ.⁊

deꝰ ẽ vnit ate cõgruere Et quõ ibi

tres pſone vna eſſenta ita hic cõue
nientiſſina quadã cõtraietate tres
eſſenÄae ſint vna perſona. Vides ne
pulchrã int᷑ vtrãqʒ vnitatem hane

collocari in eo vtiqʒ qui cõſtitutus ẽ
mediatoꝛ dei hoĩſqʒ homo xp̃s ihũs

pulc herrima inqm conuenienea vt
ſalut are ſacramẽtũ congrua quadã

ſimlitudine ambobꝰ reſpondeat et

ſaluãt videlicæt 2⁊ ſaluato. Ita heèe

vnit as duarum cõſiſtẽs media vni
tatũ alteri ſuccũbe re⸗ alteri pᷣmĩer⸗
cognoſcitur· ꝙtũ ſuperio re nifetioꝛ
tãtũ inferiori ſuperioꝛ. Cãtũ deniqʒ
tãqʒ; expreſſam vnius vnm iſe pᷣfert
ca pſona ĩ qua deꝰ et homo vnꝰ eſt

r,ßps · Et ſi duo illa de ſe inuicem pdi

tes non erraueris. deũ videliez hoĩ
nẽ. ⁊ hoĩnẽ deum vere catholieqʒ
ꝓnũaãs · Non ut ſimlit vel caxnẽ

de ꝛia vel aiaʒ de carne i abſurdilh

me pᷣdicas⸗ 2 ſi ſili᷑ aia et caro vnꝰ

ſit hõ· Nee mru ſi nõ eque poteſta

ng ala ſit ſua⸗ illa vitalis et ſit vali
da mtẽcone cõnettereatqʒ ſuis af
e etibꝰ aſtũgere ſibi carnẽ. Et ſibi

diuimitas honmnẽ illũ qͥ p̃deſtiatus

eſt ſiliꝰ dei in ᷣtutelõga cathenm æ
foꝛti aſttgẽdo diuma pᷣdeſtĩaciõe.
ab et᷑no ẽ enĩ. uis logiꝰ etitate?

Muid diuimitate ꝓt ẽaꝰ? Iñ eſt qd
net moꝛte madẽte vllatenꝰ? intera

bi het vĩtas potuit et ſi carne et aĩa

abmuicẽ ſepatS. Et foꝛtaſſis ſen

ſit ille qᷓ ſe mdignũ ꝓfeſſus 2 ſoluere
toꝛrigiã calaamemt huius. Ded 2

illa tria ſata de ewãgelio mxtum
eæt ſtrmẽtatu. ĩ panẽ vnũ ſi quis ad

hect tria bixerit ꝑtinere nõ inↄgrue
ib michi videbit᷑ faete.· Ruã bene

ea mulier fermẽtauit vt nec diuiſio

ne qdem Fcã carnis ⁊ aie a caxrnæavł
ab anima verbum diuide retur⸗
Mãſit ⁊ ĩſepata iſepeaàbilis vnitas
Nec ennn qu a parte conngit ſeꝑ-
aaopotuit vnitati preſeribere per

manenti in totis tbus ſiue cõiũctis

ſue diſiũctis duobꝰ nichilominꝰ ꝑ

ſcuerauit. in ᷣbꝰ vitas xꝑſonalls Eqᷓ

vnꝰ xpᷣs vnaqʒ pſona. vbũaĩa-et

earo.eañ moꝛtuo hoĩe ꝓduranit Inñn
vtero vᷣginis vt ſentio ego amixtio

hecz fermẽtatio Fatta ẽ et ip̃a muli

er qᷓ miſcuit ⁊ fermentauit· Nã ſer
mẽtũ non ĩmei to foꝛtaſſe dixeũ fidẽ

marie· Plane btã ꝗᷓ credidit qmã p

ſecta ſut in ea qᷓ̃ dcã ſunt ei a dño ꝑ
fecta aũt non eent ſi qͥ minus iuxta
vbũ dei eẽt fermẽtatu totum⸗2⁊ pe
tuo fermẽtatũ ſeruãs nobis tam in

mobtẽ ꝙ; ĩ vita pit᷑ vnũ atqʒ itegri

mediatorẽ dei et hoĩm· cũ ſua dieta
te hominẽ xp̃m iheſu⸗· Adũce ĩ hoc
mrabili ſacramento iuxta numerũ
ſatorũ mite et decentiſſime diſtictio

nis gradusnouum atiquũ eternũ⸗

Nouũ. aĩaʒ que de nichilo tũc crea
ta creditur cũ infuſa : Antiquum
carnem que a primo homine idẽ ex
adam traducta cognoſatur· Eter
num. verbum quod ab eterno płeẽ

coete rnum illi genitum indubitata

veritate aſſeritur Et in hijs triplex
ſi diligenter aduertas diume potẽ
ae genus quod factum ſit de nichi
lo aliquid & vetuſto nouum eternũ
beatumqʒ de dampnato et moꝛtuo
Cuod hoc ad noſtrã ſalutem? l
tum per omnem modum.· Primum

quidem quod per peccatum vᷣda cti

in nichili · per hot quo dammodo ire
rato creati ſumꝰ vt ſimus vertium
aliquoð cereature eius· Deinde q̊d

eæx vetuſta ſeruitute in liberratem

Rliorum dei tranſ lati: in nouitate

ſpititus ambulantes Poſtremo

quod poteſtate tenebrarum voca
n að gnum claritans eterne ĩ qu
uam et conſedere nos ſe at in criſto⸗
Alieni ſint a nobis q̃ ceiſti a nobis
carnem alienare tonantur⸗ nouam
ere aturam in virgine non de virgi
ne ſumptam impij aſſerenas · Pul

chre prophencus ſpiritus longe an

te occurrit huit ſetenee ymmo blaſ
phemie inpiorum. Egreditur
mquiens vizga de radie yeſſe et
flos de radie eius aſeendet⸗ vt
vnde virgam inde florem duxiſſe

digieʒ Smõſtrarʒ Iñ igit᷑ fũpta caro

ooy „„ ᷑——— —— ☛r — r9„ — —

eta

hoe

che
nni⸗
cce⸗
zuum
eer
leer
pi
bitate
apler
poti
enichi
iterni
norn
nicht
amun
daai
wi
tum
. 6
zum
nrate
en⸗
n w
neiqg
toſto⸗
znobis

Nevrg

5 P
ngen

ne
rde
ſ«

tſſe
0

vnde oꝛta go⸗ net noua in Iͤgine
que ꝓdijt ex radice dixiſſe potat ⸗

Fflos de vᷣga ſed maluit ð radicæ foꝛ
te ſtomachaĩs ſi adhuc pꝑgimꝰ qre

re quid ẽ deꝰ cũ q̃a toaẽs iã queſtũ
tu qa diffidis muẽtu ir: NDico tibi
pat᷑ eugem ſolꝰ ẽ deus qa fruſtra nũ
quã queri p̃t.nec cũ muemiri nõ pᷣt
Hocrat te de hoc exꝑimẽtũ tuum.
Aut ſi non expꝑto credito non m i
ſantto qui ait bonꝰ es dñe ſperant
bů in te aĩe querẽt te · Cuid ergo ẽ
de? ð ad vmuſum ſpectat fims

qd ad electos ſalꝰ Quod ad ſe iße
nouit · Quid ẽ deꝰ? Volutas oms

bemuolẽtiſſima vᷣtus.lumẽ et᷑nũ·in
tõmutabilis racio ſumma btĩtudo⸗
creãs mẽtes ad ſe ptapãdũ viuiſi
cãs ad ſenaẽdũ afficẽs ad appeten
dũ dilatãs ad capiẽdũ iuſtiſcãs ad

ꝓer dũ accẽ dẽs ad ʒelũ⸗ fe cũdas
ad fructũ · dirigẽs ad equitatẽ. Foꝛ
mãs ad beniuolẽcãimoderãs ad ſa

piẽaã ·roborãs ad vᷣtutẽ · Niuificãs
ad cõſolanonẽ · illunnmnãs ad cogni
cõnẽ Perpetuãs ad ĩmoꝛtalitatẽ.ĩ

plẽs ad f. hctatẽ.earcũdãs ad ſeeuia
tatẽ. Cuid ẽ deꝰ Non mmnꝰ pena
puerſc ri ꝙ; huĩliũ gloĩa: Eſt enĩ rõ
nalis qdã equitas.dire ttio ĩcõuert:
bilis atz ĩde clabilis quippe attĩgss
vbiq; cui illiſa oĩs prauitas ↄturbe

tur neceſſe ẽ. uid ni in hanc oõẽ tu

nmndũ vel diſtoꝛtũ ĩpingat et cõqſſe

tur Ve vmũſo quoð obuiũ foꝛte of
Ffẽderit cœdere neſcea rectitudo. Nã
et foꝛtitudo ẽ Ruid inqᷓs voluntat
bů tã cõtrariũ⸗ ꝙᷓ ſemꝑ conati ĩpin
gere ſemp ⁊ fruſtra? Ne oꝓpoſits vo
lũtatibʒ ſolã ſueæ ꝓfecto ãduerſioms

5

referẽtibꝰ penã Muid tã penale ꝙ
ſemꝑ velle quod nũquã erit? Ruið
tã dãpnatũ ꝙ; volũtas addicta huic
necſſirat: volendi nolendiqʒ ve ad
vtrulibet Nã ſicut non miſi puerſe·
ita nõ niſi mnſere moueæat᷑ Inet᷑nũ ñ
optie bit quod wlt.⁊ quod ñ wolt:
ine᷑nũ nicilonnnꝰ ſuſtiebit Digne
oĩo vt qui ad nichil affiit᷑ vmꝗꝙ; qͥd
deceat · ad nichil vm quod bene
euadat· Ruis hoc faet? Rectus do
nnnꝰ de? noſter qui cũ puerſo xũ
ttur· Nũquã recto prauoqʒ cõueni
at: Nec eni ſibi ĩuic aduerſant᷑ et
ſi non inuicẽ ledãtleſio alteiꝰ ẽ.ab
ſit vt dei Durũ ẽ tibi mquit contra
ſtimilũ calatrare Hoc ẽ non ſtimnu
lo durũ.ſed calatrati Eſt et turpiũ
pena deꝰ lux ẽ enĩ Et quid tã muiſu
obſteĩs flagico ſisqʒ mẽtibꝰ? Pro
fetto oĩs qui male agit odit lucæ Sʒ
dico Nüuquid non potuerut declia
re? im me oĩno luert v biqʒ ⁊ in oĩ
bꝰ. Demq; ĩ tenebris lueœt ⁊ tene
bre eã non cõphẽderut · Videt tene
bras lux.cui !“ videre qᷣd lucere⸗
ſed non viaſſim a tenebris: ipſa vi
det᷑ qa tenebre eã nõ cõp̃hẽderut ·
Et vident᷑ ergo vt confudãtur ⁊ ñ
vidẽt ne cõſolẽtur. Nec mo do a lu
te et in lueœ vidẽtur.a quo vłl a qᷓbꝰ
vel ab oĩ vidẽte Vt ꝓmultitudme in
tuẽaũ ſit cõfuſio młta At nullꝰ de
tãta nunmroſit ate ſpert ãaũ moleſt
ioꝛ o culꝰ ſuo cuiꝰqʒ Non ẽ aſpectꝰ
ſiue in erlo ſiue in terra quẽ tenebro
ſa cõſaæncia ſuffugere magis velit⸗
minꝰ poſſit · Non latent tenebre ł
ſeipſas. Se vident que aliud non
vident · Opera tenebrarum ſecũtur

illas. nee ẽ qͥ ſe abſcõ dũt ab ilł net
iĩtenebus q̃dẽ Hie ẽ ᷣmis q̃ ñ mon
tur mẽoia pᷣteitoꝝ· Seł ĩ iectꝰ ł po
nꝰ ĩ natꝰ ꝑ peccatũ.heſit firmit᷑ ne
quꝙ dierps auellẽdus Zec exſſat
rodᷣe ↄſaẽaã eaqʒ paſtꝰ. eſca vnqʒ
inoſupᷣt: bili ꝓpetuat vitam Hoꝛreo
vmẽ moꝛdatẽ⸗ ⁊ moꝛtẽ viuacẽ⸗ hoꝛ⸗
reo ladve ĩ manꝰ moꝛts viuẽtis et
vite morãtis Dec ſecũda moꝛs·ꝗᷓᷓ
nũꝙᷓ; oc adit h ſꝑ ocadit Quis det
illis ſeł mori qa ñ moriat᷑ ĩietnũ qͥ di
eũt mõtibꝰ cadite ſuꝑ nos et collibꝰ
cooꝑite nos? Quið n moꝛtem moꝛ
ts bñſido aut finire à euaveꝶe volũt⸗

eioeber moꝛtẽ ait ⁊ nõ ve

niet· Intuere id clae:ꝰ· Cõſtat laioꝛz

talẽ aĩaʒ ez, nect aliqñ abſ. ſua ma

mola viuere⸗ ne nõ aĩaʒ aluiqn eẽ cò
tigat. Ita durãte aĩa⸗ durat ⁊ mẽo
ea· Dz alis ſe da flagicijs. hoꝛrida
faanoibꝰ. vaĩtate tumda ↄtẽpeu
hiſyida.2 neglcã⸗ Que priora trãſi
erit. ⁊ nõ traſierit⸗Craſiert a mat
hñ a mẽte: & factũ ẽ fattũ nõ eẽ.

nõ p̃t · Proiñ ⁊ facere ĩ tpꝑe fuit.ſeðꝭꝰ

ſeaſſe iſempit᷑nũ man ſ ?5 trãſit eũᷣ
tꝑe q̃ tꝑa trãſit? Inet᷑nũ ergo nces
⁊crucʒ qͥd perperã te egiſſe ĩet᷑nũ
memineis⸗ Ey pirt eit hoc veritate
voas illiꝰ.arguã tæ ⁊ eẽ ſtatutã cõ
tra fanẽ tuã. Hñs lo cut ꝰ ẽ· tui oẽ
adaſum. ⁊ ſibi adũſati nccẽ ẽ vt ſit

ſera qrela· ¶ cuſtos hoĩm qre poſui

ſti me cõtratũ t æ fcũs ſum m mʒip
ſi quis? O eugeni itaẽ Non t deo
eſſe contrarum quod, et ſibimet co
bere ſed qui arguetur a deo argue
tur et a ſi ipſo. Nõ ẽ ſane iam tune
P aut veritatem diſſimulet rano.

aut᷑ taconis intiitum aia declinet⸗
Aabrupta mẽbtris coꝛpis ĩ ſeſe collcã

MNuo eĩ volat ſopitis cõcluſis i moꝛ
te ſenſibꝰ? ꝑ qͥs vtiqʒ cutioſiꝰ exire

et a ſe ire ſolebat ĩ ea q pᷣteit mundi

hp2ñKgurã? Vides turpibz nichil de es
ad ↄfuſio nẽ. cũ ꝑducẽt ĩ deſpectũ ſi
eri deo ·ãgelis hoĩbꝰ ſibip̃is. O ꝙ
male mali hoizs lõtm ſunt. vtiq; op
poſiti torrẽt huit dircẽ eq̃tans.et
huic lumĩ ꝓpalate veitatis expoĩti.

Noõne h'ẽ Petuo tũdi etuoqʒ ↄfũ
di? Ouplia ↄtcõe ait illicõtere eos
oñe deꝰ nẽ · Cuid ẽ deꝰ? lõ gitudo⸗

latitudo. ſublnntas ?æ ꝓfuduũ Quid

iqs tẽmꝰ qᷓtnitatẽ quã abhomĩatꝰ
es. ꝓfeſſionẽ?? iĩme abhomĩatus

ſumez abhomĩoꝛ. Viſus ſum ꝓtuliſ

ſe plnrimah vnũ ẽ Vnꝰ deꝰ ſigtꝰ ẽ

ꝓ captu nrõ·ñ ꝓ ſuo ſtatu · Diuiſ 9
hic ẽ ñ ille Voces diũᷣſe ſemite milte.
ſeðò vnũ ꝑ eas ſigſicat᷑ vnꝰ qri᷑ 25
ſũt diuiſiões ſ bẽ ĩ qcnaio iſto expᷣſ
ſe:ſunt ñ dimẽſiões qles icoꝛpibus

intuemur ñ diſtĩctio pſonalis q̃le in
tenitate adoram? nõ nuũs petatũ

lẽ ꝑſonis ipſis ĩeẽ fatemur ⁊ ſi non

aliud a perſonis:· Alioquin hoc ſin
gulum horum in deo⸗quot quatuo⸗

ſimul.hoc quatuoꝛ ipſa quoð ſingu
lum eſt Qobis autem quia nõ poſ
ſumus cum deo contendere dum cõ

tendimus apprehendere vnum. oe
eułrit veluti quadruplicatum· a

nt hoc ſpeculũ et enigma x quod ſo

lũ inteñ videre datux. ¶ um aũt vi

Sebimus faae ad faoem · videbi

mus ſicut eſt* Nec enim iam tunce

fragilis aaes mentis noſtte⸗ꝙ;tuli
bʒ vehemẽter intendens aliqᷓtenꝰ

2 — —+⏑ W☚πà — —

t
ſc̃
no:

endi
l

05
Bop
eet
in⸗
ga
eos
ndo⸗
guid
ian
ins
vall
thi

Eſiliet diſſiliet· Veĩ ſuã pluralitatẽ.
colligz ſe magis adunabit/ↄfoꝛma
bitz vĩtati illiꝰ poaꝰ vitati illi vt
vna vni⸗faaes tſpõdat faciei⸗· 2

pe ſiłes ei erunꝰ qa videbimꝰ eũ ſe

cuti ẽ btã viſio ad quã merito ſuſpi

rauit ꝗᷓ ait Exqſuit te faaesmea fa

aẽ tuã dñe vqrã Et q̃a adhut inqrẽ
do res ẽ mt᷑i alcẽdamꝰqᷓdtigã vt po

te ĩfirmi et ibealles ĩdigẽtes tli ve
hiculo ſi foꝛte ł ſic apᷣhendamꝰ ĩ qͥ

apphẽſi ſumꝰ idẽ h ipiꝰ vehiculi rõ

ne 2 h' momtũ hẽmus ab ip̃o aui
ga.⁊ primo currꝰ h ex hibitoẽ vt
ſtude amꝰ coõphẽde cũ oĩbz ſãs qᷓ ſit
lõgitudo latitudo ſublim tas:et ꝓfũ

duũ Cõphẽdẽ diat ñ ↄgnoſtere vt ñ
tiioſitate ↄtẽtiſ ãe tõ cura fructui ĩ
hiemꝰ? Nõ ĩ ↄgicõeẽ fruttꝰ .h ĩ coỹ
hẽſiõe Alioq̃n ſaẽti bonũ et ñ fadẽ
t. vt ait qᷓdã peccatũ eſt ei⸗Et ipſe
paul alio loco ſic curite ĩq̃t⸗vt cõ
p̃ᷣhẽdatis Quid ſit ↄpᷣhẽ dere ĩe i de
clabo uid ẽ igit deꝰ? Nõgitudo ĩcy

Muid ip̃a? Etitas. hec ta lõga· vt

ñ hẽat tim ñ magis loa⸗ꝙ; tpis Eſt
x lattudo Et qd ip̃a? Caitas. Rui
bz 2 iſta Emis aguſtet i deo qa mhil
odit hoꝝ ꝗᷓ feæit? Deĩq;ʒ ſolẽ ſuum
oꝛni fãt ſuꝑ bonos? malos⁊ pluit ſu
ꝑ iuſtos ⁊ uſtos Ergo ⁊ imicosin
cludit ſinꝰ ille· Nec h qͥ; ↄtẽtꝰ eua
dit ĩ ĩfita· Qmnẽ ñ mõ aff cõnẽ·h 2

ↄgĩaonẽ excedit adioẽte paulo et
dicẽte Sare ecã ſup emĩẽtẽ ſãe caĩ
tatẽ ÿ Gruid plꝰ dicã? Eena ẽ Niſt

qo h plꝰ foꝛſitãẽ qa et᷑itas ẽ Nides
tãtã eẽ lattudineʒ quãtã ⁊ lõgitudi

nẽ? IVt nã ſic vivas ñ tãtã eẽ h ipᷣaʒ
jo eẽ. vnã qd altrã ñ minus vnã⸗ ꝗq;

buas nec plꝰ duas ꝙ vnã Deꝰ? et
nitasdeꝰ caitas ẽ lo gitudo ſñ ꝓtẽ
cõelattudo ſñ diſtẽcõe In vtroqʒ
xit loͤles · qdẽ excœdit tẽpaleſqʒ an
guſtias h libertate nature nõ enoꝛ
mitate ſubſtãae · Ch mõ ĩmẽſꝰ ẽ q
oĩa feat ĩ mẽſura:⁊ ꝙuis ĩmẽſꝰ hic
eñ modꝰ ⁊ ip̃ius ĩmẽſitats · Ruið
itẽ deꝰ Dublimitas 2 pfũdũ · In
alo ſupᷣ oĩaĩt᷑ oiĩa ĩ alo Liqt ĩ dei
tate nuſquã claudicare eqlit atẽſta
te eã vndiqʒ firmit cõſtare ĩmobilit
ſibi Dublime potẽaã· ꝓfũdũ ſapi
zaã ciꝰ ↄſidera Ex q̊ itaqʒ ᷑ſpõdẽt
ſibi dũ ſublimitas ĩ attĩ gibil et ꝓ
fũditas eꝗqᷓ iſerutabil ↄgnoſet᷑ pau
lo ãmirãte ⁊ exclamãte · O altitudo

diuicaꝝ ſapie 2 ſãe dei ꝙᷓ ĩſcrut abi

lia ſut iudiea e9 2 iueſtigabiles vie
eius.libʒ ⁊ nos exclamare cũ paulo
hoꝝ vtuq;ʒ ĩtuẽtes ĩ deo ⁊ cũ deo ſi
pliaſſ ĩaʒvĩtatẽ O ſapĩa potẽsatti
ges vbiqʒ foꝛtt. O Potẽeaſ apiẽs
diſponẽsoĩa ſuauit: ſRes vna affcũs
młaplex opaciões diuᷣſe Et illa vna
xes erlogitudo ꝓpt᷑ ettatẽ. lat:tudo
ꝓpt᷑ caĩtatẽ/ ſublimitas ꝓpt᷑ maieſta
tẽ. ꝓfũditas ꝓpt ſapiẽaã· Nouei
mus H'ñ ideo arbitramur nos vp̃ᷣhẽ

diſſe .· Nõ ea diſputacio ↄphendit⸗

hſãtas.ſi mõ tñ ↄp̃hendi pt · qdĩ
ↄp̃henſibile eſt · Ac ñ poſſzñ dixiſ
h apk9· vt ↄpᷣhendamꝰ cũ oĩbʒ ſãs
Sãigit᷑ cõp̃hendũt Queris mõ?
Si ſaet9 es ↄp̃hendiſti ? noſti · Si
ſi⸗eſto.⁊ tu expmiento ſaes: Sãct
um Faat affão ſcã·et ipſa geĩinata
moꝛ dñi ſanttꝰ. ⁊ ſcũs amoꝛ hijs ꝑ
Fcẽ affcã aĩa velut: qᷓbꝰ dã duobus
brachijs ſuis ↄprehenbit ãplectit⸗

ſtengit· tenet et ait Timui cũ net
dinnttã· Et tunoꝛ quidẽ niblimi et

ꝓfundo.amoꝛ lato iongoqʒ veſpon
det. QNuid tã amendũ ꝙ poteſtas.
cui non potos reſiſtere· ꝙ; ſapĩa cui.
abſcõdi nõ potes? Połat mmnus tr

mer: deꝰ· alt᷑iꝰ carẽs. Nũe ãt ꝓfcẽ
oʒ timeas illũ.cui nec oculꝰde ẽ om

nia vidẽs, nec manus potens oĩa-
Muid itẽ tã amabile ꝙᷓ amor ipᷣe⸗
nuo amaset qͥ amatis? Amabilio
t tñ iuneta eemitas fãt· qᷓ non exa

igit᷑ pſeuerãt᷑ 2 longanninit. et hẽS

longitudinẽ. Oelata amorẽ tuũvſ
3 ad mimitoset latitudmẽ tenes:

ſto eaã ĩ oĩ ſolliatudĩe nimoratꝰ⸗

et ſublime ꝓfundumqʒ apphendilbi
Aut ſi maiꝰ qtuoꝛ eq; tuis diuinas
qtuoꝛ reſpondere fãs hoc ſi ſtupes.
ſi paues.ſi feruesſi ſuſtines Seu
pẽda plane ſublimitas maieſtatg.
ꝓauẽda abiſſus iudiaoꝝ⸗feruorem
exigit cantas e᷑nitas perſeuerãciã

ſuſtinẽdi⸗ Cuis ſtupet niſi qui con

templat᷑ glocã dei⸗· Quis pauet ni
ſi q̃ſcr tat᷑ ꝓfunda ſapizee? Enis
Fruet niſi qui meditat᷑ caetatẽ dei?
Euis ſuſtinet et pſeueratin amoẽ
mſi qui emulat᷑ enitatem taitans
empe et᷑nitatis quãdã ymaginẽ
ꝑſeuærãca p̃fert. Heniq;ʒ ſola ẽ cui
etenitas reò dit᷑ vel poaꝰ9 ꝗqᷓ enita

n hominẽ vddit dicẽtem dño q per

ſeuerauerit vlqʒ in finẽ hic ſaluꝰ eit
Et nunt aduerte ĩ qnatuor iſtis cõ
templationis ſpeties quatuoꝛ. Des
ma et maxmia contemplacio ẽ am

miraoo maieſtats Hec quirit eoꝛ

pur gatum et a vicijs liberumatqʒ

*

ex oneratum peccat⸗ Faale 293 ſu

perna leuet · interdum quoqʒ velꝑ

aliquas morulas ſtupore et extañ

ſuſpenſum teneat ammtatem. Se

cunda autẽ neœſſaua ẽ huic. Eſt ei

intuens iuditaa dei⸗ Quo ſane paui

do aſpectu. dum vehemenaus cõts

nut intuentem fugat. viaa fundat
virtutes miaat ad ſapienaam hu

militatem ſeruat. Nirtutum ſiquidẽ
bonum quoddam ac ſtabile funda
mentũ humiitas. Zempe ſi nutat
illa virtutum aggeegaoo. non mſi
ruina eſt · Tercia contemplaco ot
cupatut. vel poaus oaat᷑ arca me
mortiam beneſiaorũ et ne dimttat
ingratum ·ſolliatat memorãtem aðᷣ

amorem benef cõris · De e alibꝰ di

at propheta loquens ad dominum
Memoriam habundãcie ſuauitaus
tue eruttabunt. Muarta qu tetro
(ſumt obliuiſœns ĩ ſola vquieſat ex
ſpettacone promiſſorum Que cum
meditatõ eternitatis.ſiquidem que
promittũtur? eterna ſunt long ami
tatem alit et perſeueranee dat vi
gorẽ Puto iã faale ẽ qᷓtuoꝛ noſtea
het qᷓtuoꝛ ilł apli aſſignare dum lõgi
tud inem comprehendit meditaco
promiſſorum / latitubinem te coꝛda

daao beneſiaorum ⸗ ſublime cõeem

platio maieſtans. profundũ iſpec
tus iudiooꝝ Ruered adhur fuerat
qᷓ̃ nee ſatis adhuc ĩuẽtꝰ ẽ qᷓe mimia

pᷣt · Adorando foꝛte ꝙ diſputãdo

digniꝰ qᷓtit᷑ et ĩuemit᷑ faaliꝰ Proiñ
is ſit fims libeiej nõ finis qrẽdi⸗

Expliat liber de eoͤſibera ese bu

bernardia atʒs ad eugeĩiũ papa-

G

2

iſta exteriora deſerentes iteiora ſua
quibus ĩtetioꝛ eſt deus. Id arco ab
eptetioribus tedeam ad ĩteriora; Et
ab infſerioribus ad ſupetiora aſcẽdã

vt poſſim cognoſcœre vnde venio à

0 vado · Ruod ſim ⁊ vnde ſim. =

ita Per⸗ eogniaonem mei valeã Ber .

uenire ad cognitionem dei⸗ Euãte

namqʒ; in ↄgnicone mei i proſino tãõ
to adð cogmiaonem dei Aceedo De
tundum interiorem hominem⸗ tria
in mente mea inuenio per que deũ D
tetolo conſpico et cõcupiſco Vũt

aũt hec triamemotia intelligenea
et voluntas ſiue amoꝛ: Per memo
ram teminiſcoꝛ· Per mtelligenciã
intueoꝛ· Per voluntatem aplerctoꝛ

Cum dei miniſcoꝛ i in memolia mea

rum muenio ⁊ in eadem de eo dlcõs
ſecũdum ꝙ ipſe michi date dignat ·
Intueoꝛ intelligenca⸗ Ouid p ip̃e de
us in ſeipſo Quid in angelis Quid

in ſanttis. uid in creaturis et q d
in hominbus. Inſeipſo eſt incõpr·

henſibilis vel eternus qᷓa prinapi
um et finis. Pemapium ſine prina

pio. ꝗmis ſine hine,· Ex me intelligo
=è ̈ incõprehenſibilis ſit deꝰ quoniã
meißm intelligere ñ poſſum e quẽ i
ſe feat In angelis eſt deſiderabilis
quoniam in eum deſiderant angeli

proſpicere. Inſanctis eſt laudabil

aquoniam in eum felies letãtur In

Ple mulaafauuk eſei;
ſos neſaunt· Alios iſpi
aunt et ſemetipſos deſe
kunt⸗ Heum querunt p

ete atitis eſt amieabills qlia onia
potenter creat ſapiẽter gubernat
Et benigne diſpenſar· In homim
bus eſt amabilis. quia eorum deus
elſt et ipſi ſunt populus eius on
dedignatur ſingulos neqʒ viuerſos
ERuisquis n memnnit cum mtel
ligit atʒ diligit cum eo eſt · Eum de
bemus diligere quoniam ipſe prios
dilexit nos et ad ymagmem 2 ſimi
litudmẽ nos plaſmauit· ueb nul

li alij creature donare noluit. Ad
ymaginem dei facti ſumus DHoc eſt
ad intellettum et notcaam filij per

quem intelligimus et cognoſe ain
patrem et aceſſum habemꝰ ad eũ⸗

Tanta dignitas eſt tanta cognana

mternos ⁊ dei filium ꝗ; ipᷣe ymago
dei eſt et nos ad ymaginem eiꝰ fã
ſumus. uam cognacionem ipſaſi

mmlitudo teſtatur Ruoniam non ſo
lum b ymaginem et ſim litudinem
eius facti ſumusz⸗ Opoꝛtet ergo i
quod ad ymaginem eſt cum ymagi
ne tonuenire ⁊ non mnuacuum nullũ
ymaginis partaparehep̃ſentemꝰ
ergo mn nobis ymaginem eiꝰ⸗ in ap
petitu paas in intuitu veritatis in a
more caritatis⸗. T eneamus eum in
memoria poꝛtemus i im conſacaae et
H vbiqʒ preſentem veneremus Mẽs
quidem noſtra ex ipſoy magoeſt
Cuo eiꝰ capax eſt eiuſqʒ Pticpes

eſſe poteſt. Non perpera eſt eius
ymago quia ſui meminit mens ſegʒ

ſtelligit ac diligit. Dz quia poteſt
meminiſſe intelligere ac diligere
quo eſt facta · Cuod cum feat ſapi
encia ipſa ſeat. Nichil enim tam ſi
mile akii

