ñ pet oſtãtno⸗ ↄſulo tolerãda ꝓ
tpe ñ affetãda ꝓ debito⸗ Ad eate

po aꝰ iato: qͥn te ſao debitorẽ Et ſi
purpuatꝰ 2 8auat 9icedẽs ñ ẽ tñ d

ho rreas opaʒ curã ve paſtozlẽ paſt
oĩs heres
geliũ.q;ꝙ ſi nolẽs ewã geliʒes int

apłos eaã gła ᷑ Ewãgeliʒare paſl

ce ẽ. opꝰ fac ew ãgeliſte.2 paſtoĩs
opꝑꝰ ipleſti Dracões ĩq̃s mones me

paſẽc᷑e·⁊ ſcorpiões.ñ oues ꝓpt᷑ ĩ
quã magis aggrede eos⸗ij v'ñ ſer
ro &ð tu dẽuo vſurpae gladiũ tep
tas/quẽ ſeł iuſſꝰ es ᷣponẽ in vagi

nã? quẽ tñ q̃ tuũ negat ñ ſansmvi

bet attẽde. vbũ dicẽnsſic ↄnte gla

diũ tiũ ĩ vagĩaʒ/tuꝰ gæ ip̃e forſcꝗ

26 6 à erubeſcas ewan

=2—☛ 2

— — — —

——
= a☛,2☛ — –

1p
lertt
ern

tuo nutu: ⁊ ſi nõ tua manu euaginã

d9 Alio quĩ ſi nullo mõ.ad te ꝑtierz

2 is dicẽ̃tibꝰ apłis.eecx gladij duo
H.nõ vᷣſpõdiſſʒ dñs ſæꝑs ẽ h nims

Veqʒ g ecãe:⁊ ſpitual icʒ zmatia
Sʒ hijs qᷣdẽ ꝓ ecãa. ille vᷣo ⁊ ab ec

cleſia exerct dꝰ Ille ſac dons is mili

tis manu i ſane ad nutũ ſacdots. 2

juſſũ ĩpateĩs Et ð h alias Nũc vo
arripe illũ. q ᷑ ad feiẽdũ credit ꝰẽ· 2
wlnera ad ſalutẽ.ſi ñ oẽs.ſi ñ ł mul
tos:ẽte qͥs poſſis Nõ ſu ĩqᷓsmelioꝛ

as · ñ dico audiuit h ñ irriſit? Jdeo

tu iſiſte magis:ſi foꝛte audiãt ⁊ q̃eſ
cãt Inſiſte ⁊ vᷣſiſtẽt bzʒ dicĩ do ⁊ hec
foꝛte mimꝰ dicar Nã nrã illoꝝ vox:.

iſta optune ĩ oꝑtune Hũc ſi audesmi

mium app ellacõ ꝓhe papit clama
ne crſſes · Ad as n ad ſceleratos et

pc cõis? Annũca ĩq̃t populo meo
ſelera eoꝝ z domui iacob pccã eox
Prudẽt᷑ adũte ⁊ ſcrleàte s phiber

2 plm dñi Puta idẽ d hijs Et ſi ſœ

lerata· ⁊ſi ĩiq Eide ne audias d vm
ex mĩnns meis ñ feaſti nec m feaſti
Fate oꝛ ꝓpłm iſtũ erſtitiſſe vſqʒ ad

hue.dura frõte: 2⁊ ĩdomito coꝛde. h

vtxꝝ ne coã ĩde mabili neſcio vñ liqᷓ

do ſaẽ poſſis · p̃t fore ùd net dũ fuit

Si diffit is tu· I apð tũ ñ eit ĩpoſſi
bile oẽ vbũ · Si dura frõte ſut dura

to ⁊ tu ent tuã Nil tã duʒꝝ qͥd duioĩ
ñ crdat Bñs ad ꝓgghaz Dedi frotẽ
tuã duiorẽ frõtibʒ eoꝝ · Nnũ ẽ qͥd te
abſc luit ſi egiſti cum ꝓlovt poſſis
dicrre ·ꝓle meꝰ q̃ d t᷑ Sbui facre.⁊
ñ fea? Si ſic fe aſti · nee ꝓfeciſti · eſt
mũ q̃d facas· ⁊ q́d dicas Exi vvr

chaloꝝ/z diatoq̃a ⁊ alijs auitat

bʒz oʒ me ewãgeliʒaẽ Puts net peĩ
tebit exilij oꝛbe ꝓ vrbe cõmutato·
Eiamꝰ ad collaterales tuog
2 coadiutocs tuos.hij ſe du
Aue · hij ĩtii ſut Quão br? boĩ
ſi ſũt. t᷑ potiſſimũ ſut ſi mali eꝗᷓ pliꝰ
E Ne te dipeis ſanũ dolẽtẽ latera.
hẽ ne te bixeis bonũ? malis ĩ ntẽtẽ
Aut ſi bonꝰſis:boĩtas tui ſoliꝰ quẽ
fruetũ afferre p̃t? Sicut ĩ ſupioi li
bro dixiſſe me memĩ q̃ð ĩ; emolẽéa
afferret ecãs dei⸗tua vmꝰ hois iuſti
aa Vbi ſmã p̃uał alit᷑ aff cõoꝝ. Sic
nec tuta tibi boĩtas tua obſeſſa maf
ñ magis ꝙ; ſaĩtas vieĩio hpẽte· 268
z qͥ te ſubdutas malo ĩteſtio ⁊ egi

õe. bonũ domeſticũ eo ãpliꝰ qͥ ſe piꝰ

iuuat Dʒ ſiue leuẽt ſiue Fuẽt cui rã
us ĩputãdũ ꝙ t᷑ q̃ tłes à eligiſti à að
mſiſti? Nõ ð oĩbʒz dico · Nã ſut s
ñ eligiſti ip̃i te Ae ptãtes ñ hñt.
n quã tu eis à bueis:à ꝑmiſeis· ad
idẽ g rutiur Cibi ĩputa · qᷓcqd pꝛaa
eis ab eo q̃ſñ te p̃t face nichil DHijs
exœptis & et ñ ĩconſiderate· vt vi
des: eligẽdi cuiz ſeu colligẽdi ſut ĩ o
pꝰ miſte rij hꝰ Tuũ ẽ vñcũʒ euocare
2Z aſſiſ ᷑e ᷑. ex moyſi ſẽes ñ iuuẽes:

ſſenes ñ tã etate ꝗ; moĩbʒ qͥs tuno

ſti qa ſenes ꝓplᷣi ſũt An ñ eligẽdi de
toto oꝛbe oꝛbẽ iudicatũ? Sãe huic
ne gotio. qᷓ ſe kgek oga Cõnlio ñ
pᷣeœ agẽdũ ẽ.· Sũt qʒ nccio a nobis
rogãt᷑. à extoꝛq̃t ĩpoꝛtuitas à ncã
tas met᷑ ac iſtud i hijs ꝗᷓ nrã ſut Vbi
at ñ licʒ faœre q d volo⸗ q̃s locus ro
gãt Niſi foꝛte q̃ me rogat h vt qͥð
vwolt velle licæat m et nõ magis vt
velĩ Aliꝰ ꝓ alio alius foꝛte ꝓ ſe ro
gat. Pro quo rogaris ſit ſuſpectusʒ

Qui ipe rogat ꝓ ſe iã iudicat⸗ eſt.
Neci ite ꝑ ſe an ꝓ aliũ qs rogʒ Clen
eũ cuiã frequẽtatẽ qñ ſit ð eia ad
idẽ noiĩs pꝑtinẽ abigẽdi genꝰ. ad ulã

tẽ ⁊ ad plactũ cꝰqʒ lo quẽtẽ · vnũ ð

rogãtabz. puta ena ſ mirogauert.
cozpiõi ñ ẽifaane 4 forimdes .· h
Fũgit a cauda Si ad tun bladicag⸗-
20 tuũ vt aſſo lʒ molliri ſ eſeis memi
eis ſẽ epti⸗ Ois hõpemü vinu u bonũ
poiĩt cũ ãt ĩebriat: fue tit tũt id qd G8
ki9 6. Pa⸗i põde ſRimaueis ei⸗ ba
litatẽ q; timʒ: 2 q ſ Perat: „Niri callidi
2 doloſ ꝓpi ſolz es tuc ptẽdere huuli

htẽ cũ aliqᷣd optinere volueir. Me

Jlib: diat ſeptura. Eſt qſe huĩiat

neqt ⁊ ĩt᷑iora eiꝰ plena ſut do lo He

vebisip̃is ſume ſ ẽtẽae b2 euides 2
famliate exẽpli Quates d qs ſupli
*s admſitis: pꝰ modũ ſuſtiuiſtis
Jues iſolẽtes ↄtuati 8 belles 8
qdẽ ĩeiꝰ malũ te gũt priapia pꝰ tio

ra ꝓdũt· Verboſ⸗ adoleſtẽtẽ ⁊ſtudẽ

tẽ eloquẽae cu ſ⸗ pie ſit ĩanis ñ ali

ud & iuſtiae hoſte vputes · Prohꝰ

moĩ falſis fabʒ diet E mgẽĩ : Manus

ato nenũ ĩpoſueis Excluſo itaq; vni
uſo ÿ peſtilẽt; genẽ hoĩm.⸗ cure abi

ma xie ſit jtrod ucrte tales s pomo
dũ itroduxiſſe ñ ñpeĩteat. Turpe ẽ t
ſepius vctare d fecr is 2 iudiaũ tu

um frequẽt piclitaiñ decz . Diligẽt
ꝓide oẽ ! faacdũ eit tcta apud te
2 tũ hijs q te diligut. Tracta an ñ fae

tũe q̃a p2 factũ ſe ra reĩ ctio E⸗ SDapi
ẽtis ↄſilũ ẽ. oĩa fac cũ oↄſilio et pon

factũ ñ peite bis · Er hoct xſuade qᷣ
admittẽdi ſut · diffiale in cuia poſſe
ꝓbai ⁊ ideo ſi fieri p̃ᷣt viros ꝓbato⸗
ptete elegi ñ ꝓbãados Nosꝶ in mo

f fhfh sl ä 2
èðl èòèòUMU

naſterijs gapim 38. pe melior .

di· Ac cuia bonos faaliꝰ reaꝑe ꝙ;

Ffacere ↄoſueuit Ruod ſi plures in an

defeciſſe bonos ꝙ malos ꝓſeciſſe ꝓ
bauimꝰ ꝗqrẽdi ſane q̃bꝰ nec defcũs

nmeat nec Pfect opteturivtpo te
iã ꝑfertis Itaqʒ ñ volẽtes neqʒ currẽ
tes aſſumto⸗ h cũctãtes ⁊ renunaẽ
tes,: Eciã coge illos ↄpelle intrare.

In talibꝰ. Ut opmor reqeſcz ſpũs

19 3 q̃ nõ ſut attrite frõt.s · h verecũ
di · h amorat · Pt deuũ tñ nõ timeant

nichil n a deo ſperẽt · Eui aduẽtaa

um nõ manꝰ attendãt hncãtates
Eui ſtẽt vilit᷑ ꝓ afflictis et iudicẽ?t

in eqᷓ̃tate ꝓ mãſuetis ᷑re Cui ſint
cõpoſit⸗ ad mores· ꝓbat: ad ſancti

moniã Pân ad obediẽaã manſueti

ad panẽaã ſubiecti ad diſapliaʒ· ei

gidi ad cẽſurã catholic ad fiꝭ, fibe

les ad diſpenſe aonẽ ↄcoꝛdes ad pa
cẽ cõfoꝛmes ad vitatẽ · Qui ſint ĩ iu
diao rã · ĩ ſilio ꝓuidi ĩ iubẽdo dilẽ

nĩ diſponẽdo ĩduſtri ĩ agẽdo ſtrẽnnui
ĩ loquẽdo modeſti· adũſitate robul
t.ĩ ꝓᷣſpeitate deuon in zelo ſobrij m
mĩa ñremnlſi. i oao nõ 5oαο cura
fannliais rei. ñ anxij jaliene ñ cupi
di ſue ñ ꝓdigi. vbiqʒ ⁊ in oĩbzʒ arcaua

ſpecti. Eui legacone pro xpᷣo fũgi
quociẽs opꝰ erit nec iuſſi vennuãt:
nec non iuſſi affectent · Quid quod
verecunde excuſant:obſtmaaꝰ nõ nõ
recuſent: Cui nmſſi poſt aurum nõᷓ

eant.ſeð criſtum ſequantur· qui ql

tum legaaonẽ non eſtiment nec da
tum requirant · ſed fruetum · Rui
regibus iohannem exhibeãt? egyp

tijs moiſen· foꝛnicat: bus phinees

helyam ydolatris helyſeum auatia

ſue.
dan

ſſtan

peur

benm

klori
peg
zmeg
alep
Nkci
tpot
gcunmi
nunae
rare⸗
gſpis
veret
meant
uitia
ttes⸗
udicit
Gufint
olant
maen
iye
Ppe
tiu
Ae
nini
nb
eicp
hheri
“
mmwat⸗
de
mafnn
m
)
ed
eu
g
inets
ude

petri m mentientibq. paulum blaſ
phemantibus negoaantibus xp̃m
Qui wlgus nõ ſpernant · h docrãt

diuites nõ palpẽt: f᷑reãt paupes

nõ guẽt ſed foueãt: minas pãapũ

nõ paueant ſed cõtempnant · Eui

non cum turba intrent net exeãt.
qui eccleſias non ſpoliẽt ſed emen

dent ˖ Rui marſupia nõ exhauriãt·

ſed coꝛda reficant et crinnna coꝛtr
gant·fame prouideant ſue. nec in
uideant aline· Cui orandi ſtudium
gerant /et vſum habeant. ac de om

ni re · plus fidant c raooni ꝙ; ſue in

duſtrie vel labori · Euorum ingrel
ſus paciſitꝰ moleſtꝰ exitꝰ ſit Euo
rum ſe rmo edificacõ ſit: vita iuſta.
preſencia grata: memoĩa in benedi
etione Eui ſe amabiles prebeant:
ſed actu non fatu⸗ Mui hunnles eũ
hunmnlebus: et cum innocentibus in

nocentes· duros dure redarguant ·
malignantes cohercrant. reddant

rettibutionem ſupe rbis. Qui non
de dote vidue · vel patrimonio eru

efixi ſe vel ſuos ditare feſtinet. gra
as dantes qd gqus acceperut · Ora

tis faco entes iuditium muriam pa
aentibus vindictam innacombus

increpacones in populis. ui de

tuo demqʒ ſpiritu ĩſtar illorim.lxx·
moyſi accœpiſſe ternantur.per quẽ
ſiue abſentes ſiue preſentes conten
dant placete tibi placære deo⸗ q̃ ad
te tedeant fatigat: quidem ſed nõ
ſuſfarenati· Simul glorianteg⸗nõ
ꝙ curioſa ſeu precoſa queq; terra
rum attulerint ſed ꝙ relmquerint
patem regnis⸗ legem barbaris: qᷓe
tem monaſterijs eccleſijs oꝛdinæ⸗

clerias diſaplinamSeo populũ ae
æptabilem ſectatorẽ bonoru oꝑm.
. Ignum ad medium venire
factũ⸗ dulas memoie mar
unni nii. Noſti hoc⸗ ſed an
menineris ignoro? Is cardmalis
preſ biter funtus aliquando legats
one indata. tam pauper remeauit
Ut pene expenſis. et equis deſiaen
tibus vix peruenerit florentiã Ibi
epiſcopꝰ illius loa donauit ei equũ
q piſas vſqʒ vbi eramꝰ9 tũt ꝓuect?
eſt? Poſt tridie ere do ſecutug epil
copus erat enim illi cauſa:eum að
uerſario/ et agendi aderat dies cæ
pit reqrere ſuff ragia amicoui⸗ Cũ
qʒ per ſingulos ſolliatarentur⸗ ven
tum eſt ad martauũ fibuaa erat ma
ioꝛ in illo, qui non poſſet ĩmemoꝛ
eſſe· recentis benefi cij. TCum mar

tmus decepiſti me inquit. neſaebã

tibi ĩminere negoaum. Tolle equ
um tuũ:æc ce ĩ ſtabilo ẽ. Et hora ea
dem relignauit ei Ruid dias mi en
gem? Nonne alteeius res eſt redil
ſe le gatũ de terra auti ſine auro trãſ

ſiſſe per terram argenti et argentũ

neſaſſe: donum inſuper quod pote
rat eẽ illico ſuſpiaũ vieaſſe Sʒ om̃

locum ſuauem vbi madit occaſio

mæmorandi er nominandi ſuauiſſi
mi o doris virum
Plſum loquoꝛ carnotenſã
ganfridum qui legacoõnem
AAn partibꝰ a quitanie ꝓ
prijs ſu mptibus ſtrennue amminiſ

trauit/idq;ʒ annos plures. Rem lo

quoꝛ quam vidi ipſe Eram cum illio

in terra illa cum a quodam preſbi
tero preſentatus eſt illi piſas quem

volgo ve cãt ſcurgionẽ percũctat?
legatus quata vemeit nõ atepio in
A3t nſi ẽceꝑis pᷣcum: 2 vſignauit ſo
lidos quiq;ĩuito ⁊ vere tundo jtã

cũ eẽmꝰ in quo bã aoppidodna illiua⸗
opidi optunit illi ꝓdeuoase cu ma

nuegio duas Itres parapſides pul

chras ligneas t.· Etuas alig diu in

hiẽs hõ ſcrupuloſe cõſ ãe laudauit
eas.ij nõ atqeuit acape: Cñ argẽ
teas accepiſiʒ qͥ ligneas futauit?

Nõ fuerut q̃ potuiſſent dicere lega
to dit aummus abrahã⸗ I pſe vero cũ

ſamuele libere conconabat᷑ ad om
nes-loquimmi de me corã ðño ⁊ co
rã xpᷣo eiꝰ vtrui bouẽ tuiui ꝙ; tulec⸗
aut aʒmũ Si quẽpiam calũpniatus

ſu ſi oppᷣſſ aliquẽ ſi de manu cuuiſ

munus accepi et eontempna illus
hodie vobiſqʒ; reſtituam·
Si tlũ virorꝝ darert copia:
qles ꝑſtẽxmm?ꝰ.·nũc qd fi li
.9. q illo io cũdiꝰ? ſeculo?

Nõne ſecũda ab enitate illox tbi

Sſu ꝓcederis ſtipatũ videres tã in
xlito agimẽ beatori? Si te noui te
habes et altũ trahẽs ſuſpiũ⸗ tetum
loqris: Putas fore poſſe qͥd diot᷑
putas hic ſumusquouſq; hec fiant?
Cuis det viue re⸗ et vide re contin
gat? Oſi viderem in vita mea eecle
fſam dei talibus innixam calupnis
O, ſi domini mei ſpõſam cernerem
tañnte commiſſam fidei tãte ereditã
puitati uid me beatus quid ve
ſecurius tum eiuſmodi arca me vi
te mee et tuſtodes ſpectarem ſimul

et teſtes quibus omnia mea ſecure

ſecrteta tommirterem? Cõmuĩcatz

conſlia: quibus me totum refunde
tem tamꝙ alteri michi · Rui ſi vel

lem aliquatenus deuiare non ſine
rent frenarent pracpitem · doꝛmitã
tem ſuſctarent · Ruorum me reue
renaa et libertas extollẽtem tepri

meret: excedẽtem coꝛrigerer Ruo
rum me conſtanaa ⁊ foꝛtitudo nutã

tem firmaret erigeret diffident em
Quorum me fides et ſanctitas að

queq; ſancta ad queqʒ honeſta að
queqʒ pudica: ad queqʒ amabilia

et bone fame prouocaret, Et nunc
reduc oculos im eugeni ad eum qui

nunc eſt curi ſeu ecc leſie ſtarum⸗ et
ſtudia prelatorum⸗ eorum preſe rtĩ

qui ſunt ĩ arcuitu tuo Sed de hijs

attenus ego palpaui non fodi par
etem⸗CTibi liert fodere 2 videre · vt

4

pote prophete filio · Michi progre

di fas non eſt · Vnum dico quod ĩ fa
a eſt Ridicule niniſtti veſtri veſt

eis ſe tum preſ biteris ante ferre to
nantur“ Non hoc raoo habet.
non antiquitas habuit: non conſen
tit auctotitas · Er ſide ſua con

ſuetudine calũpnia ſtruitux: melius
profſetcto illa quam ſummus oꝛdo cõ
tempnitur Friuolum tamen ſa
mns vnde maxnme id optinere volũt

Nos ſumus inquiunt qui in omni

cælebrietate domino pape cõiuneti
ores aſſiſtimus ſedent: propriores

niſibemusp retedent em poſteiores

precdimus: PHoc totum nõ dig

nitatis priuilegium ſed ſedulitans

debitum eſt. diaconi nomen ſolemp
ni ipſa amminiſtranone interpre

tans Deniq; preſ biteris oꝛdinata

—

— =– =

Abe
der

de

re
mt
ele
pa⸗
Du⸗
uti
nten
16)
a25
bilin
nunc
nqi
mct
rſſeri
ehis
ipie
t
e
iti

deſt
6
bet⸗
nen
ten
nehus
1d
enſ
wolut
tomm
iunt
e
Nus
123
unß
pu.
nata

tonfeſſione ambientibꝰ maieſtatẽ.

vos ad pedes ſedetis proptiotes al
ſiſtitis vt habeat pacoẽs In ewã
gelijs legimus quia fatta eſt contẽ

cio inter diſapulos quis eorũ vidbe

ketur eſſe maioꝛ. Heatus eſſes ſi ſit
crteta arta te tenerentiuius·

Edet iam euie exeundũ pa
latio dom eyſpettant nos
ij no n mo do arca ſe quo

dãmodo intra te ſunt. Non eſt ſup

uacua cõſideratoqua intendis diſ
ponere do mui tue prouidere bis
in ſinu tuo · ⁊ in grenno tuo ſut Ego

dito z neœſſatiã. Paulũ audi · Di

quis domui ſue preeſſe neſet mõ
eccleſie dei diligenaã habebit? Itẽ
ſi quis ſuoꝝ maxime domeſtitorum
curam non habet ſidem negauit.
et eſt iſ fideli deteriori⸗ Et hec dicẽs
non te moueo ſupernis oceupatũ ĩ

tendere infimis et quaſi minutum fi

eri nüums inpendere quoð marimia
debes. uid te intees vnde erpu
it te deꝰ. Pec inq̃t ommia adicẽtur
vobis · Ver ptemẽ et hec opoꝛtet
fatxreet illa ñ omittere.at illa per
te agens ꝓꝑ te eciã oʒ ꝓuideas q̃ ꝓ
te de hs ꝓuideãt. Nã ſi vnus eſt

ſerus ꝑ ſe non ſuffiat ſimul et cuſto

die iumentori et menſarũ cure tu ꝑ
te quõ ĩtendere valeas ⁊ tue domui
et dñi xiter dᷣ qua ſcerptũ eſt· O yſ

rahel ꝙ, magna eſt domꝰ dñi · Vacu

um ꝓꝛſꝰ a ſolliatudĩe reꝝ minoꝝ et

viliũ oʒ eſſe animũ tã magnis 2 tam

multis intentum rebus:Opoꝛtet li
berum quem nulla ſibi vendicet vi
olenta occupato· Opoꝛtet ingeni

um quem nulla deozſum trahat in

digna affectio · Opoꝛtet rectũ quẽ

nulla ſeoꝛſum auertat ſniſtra ĩtẽ cõ·

Opoꝛtet cautum quem nulla ſubue
hat furtua ſuſpiao. Opoꝛtet vigi
lem quem nulla ab ſeſe abducat ꝑe
Grina er cutioſa cogitaao Opoꝛtʒ
firmum⸗quem nulla concutiat repẽ
tina turbatio · Opoꝛtet inuittũ quẽ
nulla fatiget vel continua tribula
a0ο Opoꝛtet aãplum quem nulla co
artet rei temporalis amiſſio. Dija
te non dubites/ et bonis priuandũ⸗
et feriendum malis/ſi ammum diui
dens et dei rebus et tuis pariter re

iculis nolueris inpartui⸗

Rocurandus quem impli
crS. q̃ pro te molat pro te
dico. non tecum · Ruedã
per temet faues quedam per te et
alios ſimulquedam pꝑ alios et abſ
qʒ te Cuis ſapiẽs ⁊ intelligit hee?
Ps ẽ quod inter iſta dornitet ton
ſideratio tua⸗: Ego vero agenda do
mus tue ſub eo genere quod nouiſſi
mum poſui locanda œnſuerim Per
alium vt dixi illa faaes. Ac is ſi ſi
delis non fuerit fraudabit · ſi nõ fu
erit prudens fraudabitur. Cuerẽ
dus promde fſidelis 2 prudens quẽ
conſtituas ſuper familiam tuam-
Adhuc mutilis eſt ſi teraum beſit ·
Eueris qᷓd hoc· Auctoĩtas. Quið
enim prodeſt ei velle et ſare diſpo
nere queqʒ vt neteſſe eſtſi quod ſit
et wlt non poteſt anda ergo fa
cultas agendi pro libitu⸗Si ĩ preiu
ditũ raconis putas hoc fui memẽæ
to fidelem qui agere nichilominus

ped eaaõne volet · Attende prudẽ
temqui agere nichilominus ſaet ꝓ
ratioe, Sed fidelis ſolersqʒ volũta
tuile proderit cum ei affatim ſuppe
tet vnde tota faalitate mãepetur
eſfettui cũctis ſine cũctaaone oba
dien tibus. Sub dendi igitur omẽg
nullum padatur contradittorem.
Nemo qui dicat cur feaſti ſic pote
ſtatem habeat exeludere et admit
tere quosvolueit mutare miniſtros
tranſferre miniſteia ad quos zquã
do voluerit. Ita ti moti ſit omnibug⸗
vt ſit et vtilirat· Preſit omnibua
vt omnibus proſit et de ommbus.
Clamdeſtinas et fuſurratas delaa
ones non reapias aduerſus eum.
magis detractiones cenſuens⸗ Et

hãc vel generalẽ tibi cõſtitutas re

gulam vt omnem qui palam veret᷑
dicœre quod in aure locutus eſt ſul
biaum habeas . Cuod te iudican
te ditendum coram ille renueit dela
torem iudiœs nõ accuſatorem Ita
jʒ vnus ommbus fauenda nmüugat
et vni omnes reſpondeant . Tu ili
habeas ſidem vacans tabi 2 etcleſie
dei · Si quo minus aut ſidelis inue

nmiatur aut prudens fideli ponus eẽõ

umttendum⸗ Sane e duobus tue?
hoc uãꝙᷓ; ſi idoneus non repeĩtur

et ſiminus fidelem ſuſtinete pouus

tonſulo⸗ ꝙ te inmergere laborinto

huic. Memento ſaluatorem iudam

pconimum habuiſſe Quid epiſcopo
turpiꝰ ꝙ; icumbere ſi ꝓpele ctili ſue⸗

ſerutati omnia /ſciſatare de ſingulis

queqʒ perdits vel neglecta“ a5 ve

retundiam dico quorudam eiuſ mo
di ſcrutaneium cotidie omnem ſub
ſtancam ſuam numerant um ſingu
la de minuus et quadrantibus ex
igentium racõem . Nõ ita ulle egip
tius qui ioſeph ommbꝰ tradits ig
norabat quid haberet in domo ſua.
Erubeſcat xpᷣianus et xpiano ſua
non credens homo ſine fide · fidẽ cũ
ſeruo⸗ſuper omma bona ſua conſti

tuens eum Et hie erat alicenigena.
Mira res Danss ſuperqʒ epiſcopi

ad manus habent quibus animas
tredant et cui ſuas cõnnttant fa
culatulas non inuemunt · Optmi

videlicet eſtimate res reʒ qui mag

nam demninns paruam aur nullã

de maximis curam gerant· Ved vt
liquido datur intelligi paoenaꝰ fe

rimus xp̃i iacturam⸗ ꝙ; noſtram ¶o

tidianas expenſas cotidiano ræec
protamus ſcrutinio et continua do

nnnia gregis detrimenta neſamug

De preco eſcari m et numero pa
num cum miniſtris cotidiana diſcuſ
ho eſt raro admodum cum preſbi

teris celebratur collacio de peæccatis
populorum· Cadit aʒzima · et eſt

qui ſubleuet eam⸗ perit annna et
nẽo q̃ reputet etc mirum tum nec
noſtros quidem ſenaamus defect9

Nonne ad ſingulas ſupputaconeꝗ
iſtas iraſamur vrimur anxiamur?
Euam tollerabilius rerum qm mẽ

tium ſuſtineremus iacturã? Guaẽ

ſo tu q̃ aliũ doces doc teip̃ᷣm ſi tñ iã

ate
euuſno
nem ſu
mßnge
ntuser
leeg
mdinsg
no u⸗
ano ſud
4 KRi
acortt
len gena⸗
gepiſcopi
Sammes
mttantf

Oyrm
rquinag
☚ ula
Heͤrt
naßſ
mo
m0 ea
nmuade
alammud
umerd
mmadla
n heiſtl
pelcins
a⸗ tck
mnae
mumne
15 fe
o
cmt.
nin ni
e
ſebu

nhtii⸗

nõ docuiſti ·pluris te habe re ꝙᷓ tua·
Tranſitoria iſta que ſtare tibi nullo
parto queunt fat vt a te tranſeãt.
non ꝓ te · Riuus qua fluir cauat ter
ram.ſic decurſus temporalium.con
ſcienaam rodit · Si poteſt toꝛrena
in agros exturrere ſine leſione ſato
rum et tu te iſta ſine wlnere mentis
poſſe tractare confſidito. Ommmo

dis cõſulo:ſtudeas a te auertere cõ

curſus horum. Multa neſaas plur⸗
ma diſſimles nõ nulla obliuiſcaris.
Unt tamẽ que ignorare te
nolim mores quorumq; et
ſtudia. Non opoꝛtet vt vi
ca domus tue vltimus ſaas. quoð
ꝙᷓ pluinms nouimꝰ contigiſſe Rua
propt᷑ vt diximꝰ ali9:alia diſpẽſet

de diſaplina tu ꝓuide Jlud nemini

cre das· ſi inſolentioꝛ coram te vel
ſermð ſonueĩt. vel habitus apau
erit manus tua ſuper huiuſ modi tu
vlciſeete miuriam tuam Impunitas
auſu parit auſus exceſſum · Homũ
epiſcopi deet ſanttitudo · decet mo
deſtia õ horu diſapli
na cuſtos. Sacerdotes domeſtia
ceteris hõeſtiore s aut affabiliores
ſint· In woltu in habitu⸗ in inteſſu il
lorumqui orca te ſunt Nil reſidere
impudicum mi indecens paaatis.

PDiſcant a te coepiſcopi tui. cõatu

los pueros:et comptos adoleſten

tes ſetum non habeze⸗ Certe inter

ntratos diſcur rere calamnſttatos
non decet · Et memento quoð ſapi
ens ammonet dicens filie tabi ſunt
noli fanem tuam hylarẽ ad eas oſtẽ
dere Nec auſteritatem tameñn ſua

verbo ſerus ·

miores fugat hec repeimit leuioẽg

AIlila ſi aſſit odibilem het ſi deſit con

temptibilem reddit. In omnibus
tamen modꝰ melioꝛ. Ego nec ſeue

rius velim nec diſſoluaus Ruid

hat medioctitate graaꝰ vt nec de
ſeueritate ſis oneri nec familiaĩtate
contemptui⸗ In palacno papam do
mm te pat rem fannlias exhibe⸗ A
ment te domeſtic tui⸗ ſinõ fauo vt
timeant. Vtlis ſemp cuſtodia oĩs
que tamẽ affabilitatisgranam non
excludat · Ergo vbiqʒ refrenanda
lin gua precæps maxime aut in ton
uiuio. Sr⸗ conuenientioꝛ habitusſi
attu quidẽ ſeuerus ſis wltu ſexenꝰ.
Appellam tui:⁊ qui tecum
iugiter diumis interſut ol
ficijs non ſint ſine honore⸗
Tuum 7 tales tibi prouidere q̃ dig
m ſunt Deruiatur eis ab emd; tã
ꝙᷓ tibi · Neceſſatia de manu tua at
apiant/ hijs contenti ſint que tu ꝓ
uideris illis · tu vide ne egeat. Dup
hoc quem foꝛte ab abuentatibꝰ pe
tere deprehendes iudica iezicã.
de oſtiarijs id de ceteris offinalibz
decernẽdum · Verum hoc ex habũ
banti non foꝛmam iſtam iam olm
a te expoſitam recoꝛdamur · Ruid

tuo dignius apoſtolatu? Quid ſa

lubrius ad conſaenaam honeſtius
ad famamvtilius ad exemplum?ꝰ

Optnmus canon⸗ qui proiet auara

cam ex calumpnia ho c eſt non a cõ
ſciencia tantũ⸗ Jicet iam ⁊ hũt clau
dere librum. ſed in calce aliqua ve
lim vel antedicta quaſi epilogando

repetere vel addere pretermnſſa.

Onſideres ante oĩa ſanetã
rõnaʒ eccleſiã cui deo auc
tore pᷣes eccleſiaru matrẽ
elſe mon dñam. te vero nõ donnnũ
æpiſtoporũ.ſeð vnũ ex ipſis :· Poꝛ

to fratrẽ diligẽaũ deũ et ꝑꝓtiapẽ t
mencũ eũ⸗ De cœtero opoꝛtere eſſe

conſidera foꝛmã iuſtice ſanttimõie
ſpetulũ.pietatis exẽplar aſſertorẽ

peritats fidei defenſorẽ. do ctorem

BSan.Fianoy vucs- amicſilpponſi
ſyonſe panihhü cleri oꝛdmatorem

paſtorem plebiũ⸗ mgẽm ĩſipiẽaũ re

fugiũ oppſſoꝝ.pauꝑʒ aduocatũmi
ſeroꝝ ſpẽ.tutorem pupilloꝝ.iudicẽ

viduaꝝoculũ crcoꝝ⸗ liguã mutio

rumbaculũ ſenũ · vltorem ſcœleru⸗

maloꝝ metũ⸗ bonoꝝ gloriã: virgã

potentiũ⸗malleũ tyrãnoꝝ · regũ pa
trem⸗legũ mo deratorem/canonum
diſpẽſatorem. ſal re orbis lumẽ.

ſacer dotẽ altiſſĩ. vicarũ xpᷣi · xpᷣm

dñ ⸗ poſtremo deu phaoms⸗ Intel

lige qꝗ dico · Dabit t dñs intellectũ
vbi malica iicta ẽ potenae aliqd t

ſupra hominẽ pᷣſumẽdũ . wolt at tu
us ſuꝑ facẽtes mala⸗T meat p̃m
ire tue qui hominẽ nõ veret᷑· gladiũ
non formdat⸗ Timeat oronẽ qui
ſmoniaonẽ cõtepit. Cui iraſcatis

tudeũ ſibi ira tũ.nõ homnẽ putet·

Qui te non audierit audituru deũ⸗
et cõtra ſe paueat· Eð reliquũ eſt
be hijs qᷓ ſupra te ſut · ĩcubit ia diſpu

taco⸗ Muã vno libro deo adiuuan
te ſoluere ſpero et me parite abſel

uere pronnſſione mea⸗

Enapit liber quĩt? bti bernardi.

Ibe ſuperio res et ſi de
conſiderauone inſcribã
tuł⸗ plutimum tamẽ ha
bent actionis admixtũ·
bum res aliquas non conſiderãd as
ſed agendas docent '? mouent· Ac
qui in manibus modo eſt.· ſola in cõ
ſideracone verſatur· Rue enmm ſu
pra ſunt id quidem inſtat actu non
indigent ſed mſptũ · Non eſt quoꝰ
in eis actites que vno modo ſut ſp
et ineternum. Poꝛro aliqua et ab
eterno · Et hoc velm ſolerker adu
tas vir ſagatiſſime eugeni quia to
aens peregematur conſideracõ tua
quoaens ab illis rebus ad iſta de
flectitur inferiora ⁊ viſibilia· ſiue in
tuenda ad notiaã ſiue appetanda
ad vſum ſiue pro officio diſponẽda
vel attitanda. Si tamen it a verſa
tur in hijs vt per hec illa reuirat
haut proculexulat. Si conderare
apropirare eſtꝰ
. Ub lmmioꝛ iſte preſenaum
ate diumioꝛ vſus rerum cũ
iuxt a ſapiexnaam pauliĩ vi
ſibilia dei per ea que facta ſunt: in
tellecta conſpiauntur⸗ Sane hac
ſcala aues nõ egẽt. exules Rð vi
dit ip̃e hꝰ ſẽtẽae auctoꝛ · qᷓ cũ dicetʒ
inuiſibilia p ĩuiſibilia ĩtelligi ſignãt
poſuit a cræatura mũdi Etvere q̃ð
opꝰſcalis.tenẽti iã ſoliũicræatuã te
li illa ẽ p̃ſto habẽs· Per qͥd poeius
iſta ĩitueat᷑. Vidʒ vbu et ĩ bo facta
ꝑ vᷣbũ.nec opꝰ habʒ ex hijs ꝗᷓ facta
ſunt fattotis noticaam mendicare
Neqʒ; enim vt vel ipſa nouerit ad
iſta delcendit ⸗ que ibi illa vider
vbilonge melius ſunt q; inſeipha·

ne⸗
yn⸗
virt
lnd⸗
valli⸗
guaf
pht

por
ſpie

Vnde net mediũ requirit ad ea cos
poris ſenſum ſenſus ipſa ſibi ſeip̃aʒ
ſenaens · Optimum vidẽdi genꝰ.
ſi nullius egueris ad omne quod li
bueit te contentus Alio quin iuuai
aliũde obnoxium fieti eſt mnuſq; a
perferto illud ⁊ minus libeꝝ uid

inferiotibus indiges . Nõ pre po

ſterum hoc et in dignum plane ſuꝑi
orum quedam miuria eſt infeiorum
operam deſiderare A qua mmiuia ne
mo honmmnum perſerte vendicabit
niſi cum quiſq; euaſetit in liberta

tem filiorum dei ⸗ Nempe erunr hi

omnes do c biles dei · et nulla imter
nemente cre atura:ſolo beat: deo Rie
pattiaſſe eit hoc exiſſe de pata coꝛ
pꝑʒ in re gionem ſpirituum · Ipſa eſt
deus noſter:maximus ſpirt 9 max
ma manſio ſpirituum beatoru⸗ Et
ne quit id hic ſibi vſurpz ſenſus ſeu

ymaginacio veritas eſt ſæ pienaa ẽ

virtus eti rnitas ſummum bonum⸗
Unde interim abſumꝰ z vbi ſumus
vallis eſt. et valiis lacrimarum in
qua ſenſualitas regnat/ et contem
platio exulatin qua libere quidem
2z tum po teſtate ſe exeit ſenſus coꝛ
poreꝰ ſed intricatus caligat oculus
Vid igitur mirũ ſi ope indi

lix ſecundum tempus via
toꝛ qui cuium benefieum ſine quo
tranſire non poteſtiin obſequium ſi
bi conuertere potuit: vtens nõ fru
eæns. vrgens nõ petens exactoꝛ nõ
ſuplex. Magnus ille qui vſum ſen
ſuum veluti qual dam opes expẽde

re exagit, diſpenſando m ſuã et m

gine aduena indiget Et ſe

torum ſalutem · ec ille minoꝛ qui

hunc ſibi gradum ad illa muiſibilia
philoſopando conſtituit. niſi quoð
hoc dulaus⸗ illud vtilius · hoc Hlita

usS. illuò foꝛtaus eſſe conſtat:ac om

ni maximus qui ſumpto ipſo vſu re
rum 2 ſenſuum. quãtum quidem hu
mane fragilitat fas eſt· non aſcen
ſorijs gradibz ſed inopinatis exceſ
ſibus auolare interbum cõtemplã
do ad illa ſublimia eõſueuit. Ad h
vltimum genꝰ illos pertinere reo⸗
exceſſus pauli. Exœſſus non aſcen
ſus. Nam raptum potiusfFuiſſe ꝙ;
aſcendiſſe ipſe per ſe perhibet · In
de ẽ quod dicebat · Siue mẽte exce
dimus deo⸗. Poꝛro hec tra ita con
tingunt: cum conſideàno“et ſi in lo
co põgrinatioĩs ſue. vtuts ſtudio
et adiutotio gracie facta ſuperioꝛ
ſenſualitatẽ à prinnt ne inſoleſcat?
aut cogit ne vagetur aut fugit ne
inquinet⸗ In primo potentioꝛ in ſe
cundo libetioꝛ. in terceo piioꝛ Pu
titatis ſiquidem ⁊ ala eritatis pari
alis ſit ille volatus. Vis tibi has con
ſideracionis ſpeces proprijs diſtin
gui nomimbus
Icamꝰ ſi placrt primã dil
enſatiuam.ſecundam eſti
matiuam tercam ſpeculat
uam horum nomini raoones. difft
nicones declarabunt · Diſpenſaat
ua conſideraco eſt ſenſibus ſenſibi
libusq; rebus/oꝛdinate ⁊ ſocaliter
vtens ad promerendum deum⸗ Eſ
timatiua eſt conſideraao prudẽter
ac diligenter queqʒ ſcrutãs ⁊ põde
rans abmueſtigandum deum SGpe

culatiua ẽ ↄſideracõ ſe ĩ ſe colligẽs.

et quãtũ diuimitꝰ adiuuat᷑ rebꝰ hü
mais eximẽs ad ↄt ẽplãdũ deũ rapi
E. FEut vigilãt᷑ adũutis aliaꝝ hanc
cẽ Fen crtas ſi nõ vferãt᷑ ad iſtam
qd dicũt᷑ videri poſſe h nõ eẽ· Et pra
oꝛ qᷓdẽ abſq; nituitu hꝰmulta ſerit ⁊

michil metit. SDequens voñ ad iſtã

ſe dirigat· vadit h nõ euadit Ergo
qd prima optatſecũda adoratter
cia guſtat Ad quẽ tñ guſtum pdu
ũt . 2 cætẽ ⁊ ſi tardius n qͥd prima
laboioſiꝰ ſecũda q̃eeꝰ ꝑuemt᷑⸗

æciã q; aſcẽdẽdũ dicere hẽs⸗
Falleris ſi id ſperas Inef
fabile ẽ· Tu me exiſtimas loqui qd
oculus nõ vidit neqʒ autis audiuit⸗
net in coꝛ hoĩs aſ cẽdit· Nobis inq̃t

Luelauit deꝰ ꝑ ſp̃m ſuũ⸗ Ergo qᷓ ſuß

ſut nõ vᷣbo docẽt h ſpũ reuelãt · Ve
rũ q ſermo nõ explicat ↄſideracõ ꝗᷓ
rat/orõ expectat:mereat᷑ vita⸗pui
tas aſſeqᷓt · Sane eoꝝ aãmonitꝰ.ꝗᷓ
ſup̃ te ſut· non te exiſtimes mitt a
me ſuſpicere ·ſolẽ· lunã ſtellas.ñ ip
ſu firmamẽtũ⸗ ñ aqs qᷓ ſuꝑ celos ſũt
Iſta ſiq̃dẽ oĩa.⁊2 ſi ſupra loco pᷣao in
fra ſut ⁊ digtate naturæ · Sut enm
coꝛpa:Tui poꝛtio ſpũs ẽ·qͥ ſupius
qpiã fruſtra qᷓris qͥd non ſit ſpũs.
Poꝛro ſpũs ẽ deꝰ. ſut ⁊ angeli ſã·

Et hij ſuß te · Dz deꝰ natura angeli

racia ſupetiores ſut ·
de ſiquidẽ tui ⁊ ãgeli op
timũ ro ẽ. Deꝰ vo non ſui
aliqᷓd optimũ hʒ vnũ opts
mũ totꝰ Id et q̃ cũ eo ſut btĩ ſpũs
tᷣb us modis velut vijs totdẽ⸗ nrã
ſut cõſideraaone veſtigãdi opmio

Ixiſti ĩqs ſatas qᷓ aſcẽdat᷑⸗

ne ſide· ĩtellen. Quoꝶ ĩcellcũs roõni

inmitit᷑·fides auctoꝛtitat: opĩo ſola
vei ſilitudĩe ſe alit᷑ ſeſe tuet᷑. intuet᷑.

Habẽt illa duo certã veritatẽ h fi

des clauſam ⁊ iuolutã ĩtelligeneaa
nudã 2 maĩſfeſtã Ceꝝ opĩo certe nil
habẽs verũ ꝑ veriſiſia qtit poaꝰ ꝙ;

aßfphẽdit . Oĩno ĩ hijs cauẽda ofuſio

ne aut ĩcertũ opĩoĩs fibes figat à ꝙ
firmũ fixũqʒ ẽ fidei opĩo reuo œt in
ꝗqſtionẽ· Et hocſaẽdũ qa opĩo ſihʒ
aſſeraonẽ temeraia eſt fides heſita
conẽ ĩfirma ẽ Itẽ ĩtellcũs ſi ſigta ſi
dei temptz irrupè reputat᷑ effrartoꝛ

ſcrutatoꝛ maieſtats Mult ſuã opi

mionẽ ĩtellcũʒ put auer̃t ⁊ errauerut
Et qᷓdẽ opĩo pᷣt putari ĩtellcũsĩtel
lcũs opimo nõ p̃t · Vñ hoc acadit?
Profecto qa hec falli pt.ille nõ p̃t⸗
Aut ſi falli potuit · ĩtellectꝰ nõ fuit
hßopmio · Verꝰ nẽpe ĩtellcũs certã
hʒ nõ mõ veitatẽ h notiaã veitatis

Poſſumꝰ ſingula hec ira definire ·
Fides ẽ volũtaĩa qdã z eerta pliba

co necdũ propalate veritatis. In
telleetꝰ ẽ rei cꝰ qʒ iuiſibilis certa et
manifeſta nonaa Opmio ẽ q̃i ꝓvᷣo

hrẽ aliq̃d qd Falſi eẽ neſaas Ergo

vt dixi fides ãbiguũ nõ hʒ aur ſi hʒ
fides non ẽ h opinio. Cuid igit᷑ dil
tat ab ĩtelleũ? Nẽpe ꝙ et ſi nõ hʒ in
tertũ nõ magis ꝙᷓ; intellcũs hʒ tñ in
volucrũ qͥ;d nõ intellectꝰ. Deĩqʒ qᷣd
intellexiſti nõ eſſe de æoo quod vltra

queras aut ſi eſt nõ mtellexiſti.?il

enim malumus ſare quam que fide
iam ſamus Nil ſupererit ad beati

tudĩem cumqʒ; iam arca ſunt no bis
erunt eque riuida⸗

n
ſola
uet⸗
ihf
Z
rteml
aih
fuſo
ta .
atm.
heti
ſetaſ
racto:
niͤopi
auerit
düs ir
Nadie
no t
nohut
ari
tans
⸗
Pbn
60 in
ea
1 pio
leg⸗
zuſih
jtin
eigi
.
ſe⸗
bent
ea

Jis itaq; expeditis aliter

i eã⸗ ꝗᷓ ſurſu ẽ iheruſalẽ mẽ
nrã ac totis ̃bʒ mẽoatis vijs caute
2 vigilãt᷑ veſtigẽus ĩueſtigabilia qᷓ
tenꝰ tñ lieʒ Imagisqᷓtenꝰ nobis dõ
bit᷑ Et primo q̃dẽ aues ſpc eẽ illie
potẽtes glioſos · btos diſtictos · ip

ſonasdiſpoĩtos ĩdigtate sabiniao

ſtãtes ĩ oꝛdĩe ſuo·ꝓfcõs ĩ genẽ ſuo·

toꝛꝑe ethere os imoꝛtalitate ꝓpetu

os/ĩpaſſibiles ñ catos i fcõs ideſt

grã ñ natuà mẽte puros/affcũ beig

nos.v᷑ligiõe pios caſt ĩonia ĩte gros
vnaninntate ĩdiuiduos⸗ palce ſecu
ros/a deo ↄditos/ diuĩs laudibꝰ et
obſeq̃isditos hec oĩa legẽdoopĩꝰ
.fide tẽmꝰ Cuã ð coꝛpibz hoꝛꝝ · ñ
mõ vñ ſint h an aliq̃tenꝰ ſit · het ſẽ

tẽzaa aliq; Eñ ſi q̊s ⁊ ĩter opiabilia
magis ideo ponẽdũ cẽſucĩt ñ ↄtẽ do
Poꝛro ĩte licũ p̃ditos ñ fide · ñ opio
ne hitellcũ capimꝰ“ qa ñ pũt hꝰ ep
ꝑtes.⁊ di ſi xtapes eẽ Sũt et no
mina ꝗqᷓdã nõ nobis ſili᷑ ex auditu ꝑ

quẽ haꝝ btitudinũ eaam q̃ nõ liq̃do
moꝛtaliũ ꝓcipit auditꝰ offica meri
ta · Fᷣdꝰ. oꝛdĩes. Nt cũqʒ a nobis cõ
apiæ diſ ẽm qũt Sʒ eĩ d ex auditu

ſñ̃ẽ. ſã ñ ẽ ex fide · Nã fides ex audi
tu⸗ Itaq; opĩando iſta diximꝰ· At
q̊d eĩ celeſtiũ noĩa ĩnotuer̃t ſiñ opĩ
ari qᷓdẽ ſalua fide aliq̃d licʒ de rebz ͤ

rum noĩa ſut. Angeli. Arehãgeli⸗

Viꝛtutes ptãtespnicipatꝰ.dñaao
nes throni· cherubĩ⸗ et ſeraphĩ hec
noĩa qᷓ ſigficata ooꝝ Nulla ne int il
los ſp̃t q̃ ſimpliot᷑ ãgeliꝰ⁊ eos q̃ ar
cchhãgeli nũcupãt᷑ diſtãna? Ruid ſi
bi g wlt galis diſticõ hec? Pute

age iam digatur ↄſideracõ

m ãgelos dia ñ tuↄueĩẽaꝰ aliqͥð cõ

ſideraſti. qᷓ ſin guli ſingul hoibꝰ dat
credũt᷑ .miſſiĩ miſteriũ ſecũdũ pauli
doetrinã ꝓpt᷑ eos q̃ hereditat ꝭ capi
ũt ſalutis De qbʒ ſaluatoꝛ Ange
li ooꝝ ſemꝑ vidẽt faaẽ prs. Pute
mohijs pᷣeẽ archãgelos qᷓoſcij miſte
rioru diumoꝝ ñ n ob p̃apuas⁊z max
imas cauſa S. Ex qbʒ ille magnꝰ ar
chãgelꝰgabriel miſſus legit᷑ ad ma
tiã ob cauſam vtiqʒ qᷓ maioꝛ eẽ nõꝰ
potuit Putemꝰ ſupꝑ iſtos vᷣtutes eẽ
qᷓꝝ nutu ł oꝑeſiꝗᷓ et ꝓdigia ĩ elemẽ
tis ſiue ex elemẽtis apparẽt ad ↄomo
nicõnẽ moꝛtaliũ Iñ ẽ foꝛtaſſis ꝙ cũ

lĩewãgelijs legas erut ſiᷓ ĩ ſole·⁊ lu

na·⁊ ſtellis.paulo pꝰ hẽs nã virtu
tes celoꝝ moue bũt᷑ Dij nimiru ſpũs
ꝑ q̊s ſiᷓ ft · Putemꝰ ptãtes ſuꝑi
otes iſtis qᷓru vᷣtute ptãs tenebrarũ

oprimit᷑ 2 cohercet᷑ maligtas aeris

huiꝰ ne quãtũ wlt nocœat ne malig

ri ñ vt ꝓ ſit poſſit· Putemꝰ priapa

tus hijs qͥʒ pᷣlatosqrãũ moderamĩe⸗
2 ſapiẽtia oĩs ĩ ᷑ᷣris pñeipatus ↄſti
tuit᷑ git᷑ limtat᷑ trãſfert᷑ mutilatur
mutat᷑. Putemus dñacones a deo

tũttis ſupeminere p̃fatis oꝛdibꝰ vt

reſptũ horũ teti videãt᷑ oẽs admiſt
ratorijſp ũsad iſtostamq; ad dños

ĩſe rre re gimĩa prapatuũ tutam ina

ptãtũ oꝑpaciones vᷣtutũ ᷑uelatõnes
archãgeloꝝ. curã Z⁊ ꝓuidẽaã ãgelo
rũ putemꝰ thronos alto ab hijs ec
am euolaſſe reœſſu q̃ ex eo ꝙ ſedẽt

throni dicuntur et ex eo ꝙ ſedentun

vel q;d ſedeat ĩ eis deꝰ. Neq;ʒ eni ſe

dere ĩ eis q̃ ñ ſederẽt poſſet Rueris

d illa ſenſet ſeſſiõez? Dũm trãqt

litatẽ placdiſſimã ſerenitatẽ paceʒ

que eruperat omnẽ intellecku. Tak
eſt q̃ ſeder in thronis dñs ſabaoth

iudicans omma cum tranquillitate
plaudiſſimꝰ ſereiſſimꝰ pacatiſſimꝰ

Et tales ſibi cõſtinit thronos ſimnli
mos ſibi⸗putemꝰ cherubi ex ip̃o ſa

piẽtie fõte ore altiſſim hauriente a
et refundẽtes.Ffluẽta ſaẽae in vmũ

hig auibꝰ ſuis. Et vide ne is ſit quz

ꝓheta loquebat᷑ fluĩnis ĩpetꝰ leti
ficas auitatem dei · Putemus ſera
phi ſpus totos diumo igne ſuccen

ſos in vninſis⸗ Vt ſint ſinguli aues.

ſingule lucerne ardẽtes et lucẽtes/
ardẽtes caritate lucẽtes cogniaõne

O eugeni ꝙ; bonũ eſt no shic eſſe ꝙ;

fore meliꝰ. ſi qñ tñ ton ſequemurq́
eyx pte preceſſimꝰ· Affectus iacent
Præcdimus animo er ne ipſo qui
dem toto ſed pte⸗ et ꝑte moditca ni

mið; Affettus iatr'nt mole coꝛpreaꝛ

pregrauati et luto herẽtibus deſide

ſiberacio preuolat: et tamen eꝝ ran

tillo quod iam datur libet exclama

re · domine dilexi decotem domꝰ tuas

2l.h.get. Quid ſi tot am colligat

ſe anima? reductis affectibus e cũc

ns loas quibus cap tꝛui tenentur ti
mando que non opoꝛtet amando qꝗᷓ
non decet dolendo vane gaudendo
vamus. cum hijs ineat tota volun
tate et libertate volatum/pulſet in

mnmpen ſpiritus et in pinguedĩe gra
ne illabatur onne cum œpeit ar

cnire luodas manſiones et ſinum
illum eciam abrahe curioſiꝰ perſtru

tceari et ſubaltari quo dcumqʒ ẽ illuð

