Gb351_fol
author: Bernhard, von Clairvaux, Heiliger

⸗
rUU

=èè”ͤ.

“

—;Rs 2

———

—

.

ð —

rrH

—

==

Rh “”ꝗ
JM —HLZ
l
* ”M „ ð

WTèðBUMU

*

ð

5«ð
.

”M W

H

„*

N 125 11989348 021
IIIIIINIILIIIIIIII In
UB Tübingen
.
S ₰ℳ

l .
. . . .
— .
*
6 7
.
. 0
.
4
„
.
. .
4⁶
j
*
.
.
„
. „* * .
. 4 4 =
.
.
.
.
—
„ .
.
.
2
1
6 .
2 .
.
.
⸗ 4 4
5
. „*
7 .
. . 4
.

4

In hoe opere ſequenti continentut
ubra a beato bernardo abbate clare
uallenſi dulalſimo at mellifluo doe
tore edit ac cõpilat⸗ In prims

De diligendo deum ad americũ car
dinalem⸗, In quo declarat preterc
tera quomo do eaam iudeus ac gen

Itr m de ſacramento altaris beuo
uiſſime tractat ex ſanctorum patrũ

tos ĩ vita artiua 2 coõt ẽplatua⁊c.

tra ĩſtitutũ ſãcti patrs bñdicti 2e

tilis deum nõ amare nõ poteſt.2 c

Item duo libelli ad fratres de mon
te dei · In quibus pulchre cẽ pomt
et oꝛdmat vitas teligio ſorum quo
ad m apientes. proficentes et pfec

m. Apologetcum eius ideſt ex
cuſaao ſua cõtra nigros monachos
Epre hẽdẽ do eos de abuſõe ĩ abis ·
pot bus/veſtibus ac ediſcijs con

vel ne et multa ctera talia⸗
tem de libero arbit tio et graca⸗

ate ſcʒ arbitrij pcã 2 mſeie 26·

de infrrno⸗?2 C.

onem et ſuiſpſius cogniaonẽ indu
contes ꝙ homo mchil aliud ſit m
ſactus ſtercoꝝ et abꝰ vermũ⸗⁊c.

Expliaunt tituli librorum in
hoc voluimne contentorume·

Item de preceptis et diſpenſat one
Vbi primo pulchre diet de erpts
mobilibus et inmobilibus · poſtea
ponit vbi abbas poteſt diſpenſare

in quo opere diet de triplia kber

Item · Ad eugeniũ papam de conſi
deracione in quinqʒ libellis in qbus
multa pulchra dict videlieet de ro
manis et de ſtatu eorum de nouem
oꝛdinbus angelorum de deo et

Item. Medit aaones beat bernar
di deuotiſſimas homnnẽ ad cõpücti

dyacono btmli. 2 cã
Aællario“ Hernard?⸗ ab
bas bictug de claraualle. domnno vi
uere et m donnno mori: Oraao

nes a mę z non queſtiones poſcrr

ſolebats et quidem ego ad neutrau

ydone um me elle condo · Voerum 4

lud ĩdiar profeſſio⸗z ſi non ita conũ
ſaao⸗ Ad hoc vero vt verum fate

ar ea michi deelſe videg que maxie

neceſſata videntur diligenaa et in
genium, Piacrt tamen fateo?

pro carnalibus ſpintualia petns-
ſiſane apud locuple aorem id fac
—– libuiſſet . Euia vero doctis et in
doctis paiter in iſtiu modi excuſan

di mos eſt- nec faala ſarur que ve
ey nnpetica queve ex verecũdia ex.
tuſaco prodeat ſi non muntti ope
nusobediẽ aa probat acepite ð mea

paupertata quod habeo⸗ ne tacendo

pps puter. Nec tamẽ ad õmia ſpõ
de diligendo deum queritis eſpo

debe quod ipſe dabit⸗ Hoce enim et

N

ſapit dulaus et tractatur ſecurius

et auditur vnlius⸗ Keliqua diligen

goribus reſeruate⸗ LulnS ergoa
me audire quare et quomo do dili
gendus ſie deus: Et ego· Cauſa di
ligendi beum deus eſt Modus ſine
modo diligere⸗ Eſt neh ſatis: Pozꝛ
taſſis vtiqʒſed ſapienti· CQeterum .HM
ſi et inrpiennbus debitoꝛ ſum⸗ pbi
ſatis bictum eſt ſapient? enam illis

gerendus mos. Item propte r ta-
diores idẽ profuhus ꝙ Prof⸗ ndius

CRuis enim⸗
ſpiritus conſiteturdeus deus me?

eepetere non grau aboꝛ⸗ O b dupli⸗
cem ergo cauſam deum dixerun *%
ter ſeipſum diligendum ſiue quia
ntichil iuſtius.ſiue quia nil diligi fru .

ctuoſius poteſt· Duplicem ſquidẽ?

paeit ſenſum cum queritur de deo cG
diligendus ſit · Hubitar namqʒ po 14

teſti quid potiſſimum dubitetur v
trum nam quo ſuo merito deus aut

eorrte quo noſtꝛo ſit commo do dili⸗
gendus Bane ad vtrumqz idem rel

ponderim non plane aliam michi

D dignam oc currere cauſam diligẽs di
ipſum preter ipſum Et peus de me—
nbo videamus .

m iligen us ſit deus.
Vltum quippe meruit S no
bis qui et m meritis dedit
ſeipſum nobis ⸗ uideni
melius eipſo poterat dare vel ipſe
Ergo ſi dei meritum queritur quen··
tur· cuin ipſum diligendi cauſa qug
ritur illud eſt precipuum: quia ipſe

Prioꝛ dilexit nos· Dignus plane q3 H
reametur præſertim ſi aduertatrr

quis quos quantumq; amauerit.
Nonne is cui omms

es tu quoniam bonorum meorum nõ
eges 1 vera huius caritas maieſta

us: quippe non querentis que ſua
ſunt: Quibus autem tanta puritas

exhibetur Cum adhut inquit mi

mia eſſemus teconſiliat ſumus deo

Hilexit ergo deus et gratis et ini
mieos. Ded quantum Euantum
diat iohannes · Dic deus dilexit
mundum vt vnigenitum daret ⸗Et

paulus Et Proptio filio non peper-

at ſed * nobis Gmnmit tradidit illů

Ipſe quoqʒ flus pro ſe Maio

tem inchuit caat atem nemo habet
vt animam ſuam ponat quis proæ
mais ſuis. Dic meruit iuſtus ab
impijs ſummis ab infimis· ab inſi·
mis omnipotens-Ded dicit ali

quis:ita quidem ab homimbus ſed

ab angelis non ita· Verum eſt cuia

neceſſe non kut .— Ceterum aui
honmimbus lubuenit in tali necel

ceſſitat?· Et qui homines diigẽ
do tales ſe at ne tales remanerent-·

ipſe eque diligãdo dedit 2 angelis

ſetales forent. Erubushee pa
lam ſunt palam arbitroꝛ elſe et cur

deus diligendns ſit hoc eſt vnde
diligi meruit Quod ſi infideles

hoc lateret deo tamen in prumptu

in ſe agnoſcat: non a ſe tamen·
Poꝛro virtutem qua ſub inde iplum

a quo eſt et inquirat non ſegniter⸗

et tencat foꝛtiter cum inuenerit⸗
Iraqʒ ingenium vnumquodq; ho
rum trium apparet · Dignitatem
ſolum nature prero gatiua ſed et po
tencia dominatus qua terroz homi
nis ſuper cuncta anmancia terrg in
menere decernitue“ Daenaa duo
qʒ duplex erit · ſi hanc ipſam digni
tatem vel aliud quodqʒ bonum in
nobis et nobis meſſe er a no bis
noneſſe nouerinus Poꝛro vir
tus et ipſa eque bifaria eſſe cognoſ
atur ſi auttorem conſequenter in
quirimus mnuentoqʒ in ſe parabilit
inheremus⸗ ADignitas ergo ſine

eſt ingratos confundere ſuper inua ſaenaa non prodeſt:illa vero ecaam

meris beneficijs ſuis humano gene obeſt ˖ ſi virtus defuetit Cuod

triet vſui preſtits et ſenſui manifeſ⸗
e alnpequis alusenminl ⸗
trat abum om ni veſcenti cernent
lucemſperanti flatum · Ded ſtu
tum eſt velle modo enumerare que
in num era elle non longe ante pre
fatus ſum .— Dans eſt ad exempp

lum pre opua protuliſſe panem ſolẽ
tet aerem precipua dico non quia es
cllen dora, ſed quia neteſſatiora-
Sunt quippe coꝛporis ℳ₰R Cuerat

enim homo eminencora bona ſu-

in ea parte ſui qua pre eminet ſibi
hoc eſt in amma ⸗ Cue ſunt dig
nita ſaencia et virtus Higni
tatẽ ĩ hoĩe libeꝝ dico arbitriũ ĩ ei
mimi? datũ ỹ coteisñ ſolũ p̃eminere⸗
ſe det preſidete aĩanti bus · Saãẽe
am vero qua eandem digmitatem

vtrumqʒ; raco ſubiecta declarat.
PHabere ennn quoð te habere neſean
as quam gloriam habet??* Poꝛro

quod habeas ſed quia a te non ha
beas ignorare-habet gloriam. ſed
non apud deum . Apud ſe autem
gloriati diatur ab apoſtolo Ruid

habes quod non acerpiſti· Di au

tem accpiſti quid gloriais quaſi nõ

acœpers· Non ait ſimpliater
quid gloriaris / ſed addidit quaſi

non accœperis· vt aſſerat reprehen
ſibilẽ, non qui in habitis h qi nõ ac

tepas gloĩat᷑· erito vana gla h?

mo di nũcupat᷑ vitans nimiꝰ ſolido
care sfũdamẽto Nerã eĩ glłaʒ ab hac
ita diſ enit Qui glat᷑ ĩ dño glet᷑h
ai veitate Reitas qpe dñs 6. Vtra
qʒ ergo ſeaas neceſſe eſt · et quid ſis

et quod a te ipſo non ſis ne aut om
nino non glorieri aut inamtar gio

netria⸗ Deniq; ſi non cognoueris in

qt tripᷣm · ager de pꝰ ſuggeres ſoda
liũ tuo ; Reuera ita fit -homo fartug
in honow rum honorem ipſum non

to comparatux petotbus velud qᷓ

buiſ dam preſentis ſue corupconis

et moꝛtaltats conſoꝛt. bus· fit er

raaonis munere creatura ieracona

num gregibus mapiat aggeeger

dum ignara proptie glore que a b
intus eſt tonfoꝛmandn foris rebus
ſenſbilibus ſuaipſius curioſitate ab

buatur „ efft aturqʒ vna de cete ein
gqguod ſe pre er te ris nichil accrpilſe

meelligat Itaqʒ valde cauanda hbaer
ignorancia qua de nobis minug no
bis ſent mus Foꝛte · ſed non minus

ymmo et plus illa ꝙ plus nobis tri
bunnus quod fit ſi bonum in nobin

elſſe et a nobit detrpn putem2? e
vero ſuper v eramqʒ ignorananm

declinanba 2 execrada illa preſip

ao aſt qua ſueng et prudens Forta

audaas de bonis non tuis tuam que
bere gloriam et quod errtꝰ? es a te

e bi non aſſe inde tqamen vłterius va

pere non vereatis hono rem. Pri
os equibem ignoranaa glotiam nõ

habet poſterios vero habet quidẽ ·

ſed non apud deum ⸗ Ceterum hoe
ternum malum quod iam ſaenter
eomnnt titur vſurpatur et contra S8
um⸗ Interim deniq; ignoranca il
la poſteriori hee arroganaa graui
oꝛ at pericnloſios apparet⸗ ꝙ pPen

Uan deus naſatur⸗ peꝛ ſtã contẽ

nitur in tantum priorl deterioꝛ at
deteſtabilioꝛ vt per illã pecoribus-

quippe ſ uperbia et delietũ maxim

tms beneficijs glotiam vſurparebe

nefia uãobrem tum duabus iſtis
dignitate atq; ſaencia opus eſt et
virtute que vtriuſqʒ fructus eſt

per quam ille inquiritur et tenetuł

qui omnium auttoꝛ et dator me
to gloriſicetur de omnibus Alioqn

ſaens et non faoens digna muitis

vapulabit: Quare: Vtq; quiano

luit intelligere vt bene ageret aà
gis autem iniquitatem meditatus
eſt in cubili ſuo dum de bonis que
a ſe non eſſe ex ſaenae domo certiſ

fime comperit boni deum gloriam
d(ruus umpius captare ſibi ymmo
tt raptare molitur: Jiquet igitur
abſqʒ ſacnaa dignitatem eſſe omim
no inunlemet ſcenaa abſ qʒ virta

te dampnabilem. Verum homo via⸗

tuts cui nec dampnoſa ſ aenaa nece
ifmetuoſa dignitas manet clamat

deo et ingenue confitetur nobis inq

ens domine non nobis ſed nomini
tuo da gloriam Hoe eſt Nilnobis

o domine de ſaenaa⸗ nil nobis de
digtate tubuimus. ſed tuo tannuam
a qno tvtum eſt nomini deputamꝰ
Ceterum penæ a propoſito digreſſi
ſumus dum demonſtraxe ſatagimꝰ
eos quoqʒ qui criſtum neſ aunt ſa
ns per legem naturalem er precæp
tis bonis coꝛporis animeq; moue
e quatinus deum propter deum et

ĩi diligere debebant am vt bre

uitas que ſuper hec dicta fut iterẽ?

quis vel infidelis ignoret ſuo cozæ
por: ab alio in hac moꝛtali vita ſu
pradicta illa neceſſatia imniſtrare
vnde videat vnde ſpirat vnde vide
lient ſubſiſtat m ab illo qui dat H
tam omni carm qui iſolem ſuum ot
ti faat ſuper bonos et malos „ Ee
pluit ſuper iuſtos et muſtos Ruis
item vel impius putet alium eius qᷓ
in anima ſplender humane dignita⸗
his auctorem preter illum ipſum gqui
in geneſi loquitur faciamus homi
nem ad5 ymagmem et ſim litudmem
noſtram⸗Quis alium ſaencie largi
totem exiſtnnet niſ eque ipſum qui
doeœt omnem ſcnencam⸗ Cuis run
ſum munus ſibi aliunde virtuts aut
putet darum aut ſperet dandnm ỹ S
itidem c manu donnm virtutum

Meretur ergo amari Propter ſeip

ſum deus et ab infideli⸗ quia et ſi ne
ſaat criſtum ſat tamen ſeipſum p
inde inexcuſ⸗ bilis eſt omnis eaadam
infide lis ſi nõ 5 dili git donmnnum deü
ſuum ex toto corde tota aniuia tota
virtute ſua Ciemat ei mntis innata
. non ignorata racom iuſticia quia.
ex toto ſe illum diligere debeat · cui
ſe totum debere non ignorat: Neru
id diſfiale ymmo impolnbile eſt ſu
is ſalicet quempiam liberi ve arbi
trij viribus ſemel aceœpta a deo ad
deum ex toto conuertere volunta
tem et non magis ad propria retoꝛ
quere eaqʒ ſibi tamꝙ; propria vtine

re ſicut ſcriptum eſt · Omnes que

runt qlie ſua ſunt · ¶ Et item proni

ſunt ſennis et cogitacões Pemmana: 8

rat et diat.

in ipſo id vel tantillum quod ſunt .
in tante dilertionis et dignaaonmis

in malum⸗ Contra quod plane K
delas norunt ꝙ omnino neceſſaium 8
habeant iheſum et hunc crucfixum
dum ammirantes et amplexantes
fuper eminentem ſoende caitatem

vicem non reprehendere confundu

tur faale proinde plus diligunt qui
ſe amplius dilectos intelligunt x
QCLui autem minus datum eſt mmus
diligit. Judeus ſane ſiue paga
nus nequaqm talibus aculeis mua
tatur amoris quales eccleſſam xx
peritur que ait · Vulnerata carita
ctiæ ego ſum · Et riſum Fulate d.
me flotibus ſtipate me malis quia
amore langueo Cernit regem
. ſalomonem in dyademate ſuo quo
coronauit eum mater ſua· cermtt
vnicum pateis trucem ſi bi baiulan .
tem cernit cæſum et conſputum do
minum maieſtatis-termit auctorem =?èM
vile et glorie confixum elauis. per
cuſſum lancra obprobꝛijs ſatura
tum tandem illam dilectam annnã

ſuam ponere pro amcs ſuis

Cernit hec et ſuamiphius anmam
magis gladius amoris tranſuerbe
ulate me floribus
ſtipate me malis quia amore lan
gyueo · PHec ſunt quippe mala pu
nica que in oꝛtum introducta diec
unſponſa carpit ex ligno vite a c
leſti pane propriũ mutuata ſaporẽ
colorema ſanguine ceiſti ⸗ Nidet
deinde moꝛtem moꝛtuam 2 mozꝛts
auctorem tanphaii videt S imeig

112

—
— S

„..,

2 terras,de kris ad ſupernos cap
tuam duc captauitatem vt m nomi

ne iheſu omnegenu flectatur cæleſti
um terreſtrium et ĩſernorum aduer

tit tarram que ſpinas et tribulos

ſub antiquo maleditto prodixerat
ad noue benedictionis graaam in
nouatam refloruiſſe et m hijs omi
bus illius reco rdata verſiculi⸗ Er·

refloruit caro mea et ex voluntate

mea confit eboꝛ ei paſſionis malis

qua de arbore truas tulerat eupit

. lungerse et de reſurrectionis flon

bus quorum preſertim fraglanaa
ſponſum nd ſe crebruus ᷣuiſendam

muitet Deniqʒ ait ecce tu puiches
es dilerte mi ecce tu pulcher et de
eorus lectulus noſter floribꝰ Cue
letctulum monſtrat.ſatis quid deſi
deret apetit· ⁊ cũ floridum nũaat⸗
ſaus indicat vnde quod deſidera

obnnere preſumat · Pon enim de
fuis meritis ſedò de floribus agti cui

benedixit domimus Delectatur flo
ribus triſtus: qui in naʒareth cona
pi voluit et nutrii · audet ſpon
ſus œleſtis talibus odoramentis ?z
cordis thalamum frequent᷑ libent᷑ʒ
igreditur quoð huiuſ modi t᷑fertit·
fructibus floribus reſperſum inue

nerit· vbi ſue videlicet aut paſſioĩs
gradoam aut reſurrectionis gloria
ſedula inſpi at cogitanone verlari⸗

ibi proſecto adeſt ſedulus abdeſt li

bes. onmmenta ſiquidem paſſio

nis frurtus agnoſeœ anni preter

at omnium vtiqʒ vtqʒ retro tempo

eum ſub peceati moꝛtſqʒ imper:io
decurſorum tandem in plenitudie

eeſuttectiols nouos abuerte floteæ
tempoeis frequeutig in nouam reui
reſcentis eſtatem: quorum fructum
generalis futura reſurrectio in fineę
pertutiet ſine fine manſurum: Jam
enim inquit hyemps trãſijt ymber
abijt et receſſit· flores apparuerunt
in terra noſtra. eſtiuum tempus cũõ

ue vite tempeeem reſolutus i ecæx

ait noua faco omnia Cuius caro
ſenmnata eſt in moꝛte · ref lo ruit mi

reſur rettione · Ad cuius mox odo
rem in campo conuallis noſtre reui
reſcunt arida⸗ kecaleſcunt frigida

moꝛtua remiſcunt · PHorum ergo no

uitate floru at ftuttuum et pulehr
tud ine agti ſuauiſſimum ſpiranns

odorem ipſe quoqʒ pater in filio in
nouante omnia dele ttatur ita vt di
cat. Ecexr odor filij mei ſicut odoꝛ
agei pleni cui bene dixit dominus 1

Hene plem ð eidus Pler t bin om
nes acapimuus“ A tat
famliarius ex eo cum wolt ſibi flo
res le git et carpit poma quibus ꝓ

1 rie aſpergat intima tonſaenae et

intranti ſponſo coꝛdis lettulus ſua

ue redoleat · Opoꝛtet enim nos
ſi crebro volumus habere hoſpitem

eriſtum: eoꝛda noſtraſemper habe

te munita fidelibus teſtmmonijs · tãa
de nnſericoꝛ dia ſelicet morientis
Im de potenaa reſurgentis quo
modo bauid aiebat. Due hec au
diui: quia poteſtas dei eſt et abi do

mine mſericoꝛdia. Diquidemꝰ
triuſq; reiteſtimonia eredibilia fac
ta ſunt nimis criſto vtiq; moriente

4 2R

ponſa tamen

te propter iuſtit:ficacronem noſtra:
et mittente ſpirtum ad conſelano

tectionem noſt ram? et quandoqʒ; re
dituro ad con ummacionem noſtrã
Nempe in moꝛte nnſe ricordiam?
potentam in reſurre ctione: vtram

qexhibuit in ſingulis reliquorum⸗
Pec mula · hij flores quibus ſpon

*π

ſa ſe interim ſtipari poſtulat et ful
ari: cre do ſenaens faalevim ſe amo
teis poſſe tepeſtere et langueſcœre
quodammodo ⸗ ſi non talibus iugi
ter fouentur intentinis donec in

na ergo in generacione ſecul
preſenca in regno celorum· En
iſta glorificatur iam aſſumpta elec
tio? de illa inteã peregrinans gene
raco conſolatur· Sedintereſt ·

ſuperiis diperat: generntio et gene

orum?

que nam generacio capiat ex deire

coꝛbacone ſolamen · Nonenimn

generaco praua z exaſperans cui

diatur: ve nobis diuitibus qui ha
betis conſolaaonem veſtram? Ded
que dicre veraater poteſt? Ren
nmuit cõſolari anima mea V Puic
plhlane ⁊ credimꝰ· ſi ſe cuta adieterit

Memor fui deiet delectatus ſum
tupits exapiatur amplexibus et Juſtum ennn eſt · vt quos preſen
dicat. leua eius ſub eapitæ meo: et aa non deleetant Preſto eis ſit me
deptera illius amplepata eſt me- motia futurorum: et qui de remim

Benat quippe tunc et probabit v fluentaa qualibet affluenaa deſpi
niuerſa dile ttionis teſtnonia: que

aunt conſolar· recoꝛdado deleeret
in priore aduentu tamjm de ſimiſtra lllos eternitatis Et hec eſt gene
dileeti acceperat pre multitudine raao queren aum domnum: queræz
duler dinis amplexantis dextere aum non que ſua ſunt? ſed faaem
contempnenda et omnino ia quafß dei iacob. Hei ergo querentibꝰ
ſabtus habenda Denaet qud et ſuſpirantibus preſengam: pre
audierat · caro non prodeſt quitm ſto intetim et dulas memoria eſt
ſpiritus eſt qui viuiſicat“ Probs nontamen qua ſacentur: ſedò qua
bit quod legerat: ſpintus meus magis eſurient vnde ſaaentur⸗
auſuper mel dnlas·v CEued veroſe Hoc ipſum de ſe abus iſte teſtatur
quiturmemoria mea in generags dieens⸗ Eui edunt me adhuc eſu
ne ſe culorum: hoc dict “ quitm rient · Et qui eo abatus eſt ſaca
diu ſtare preſens ſeeulum ermtur· boꝛ inquit cum apparuerit gloria
imnn quo generaco aduenit et prett tua · V Heati tamen iam nunc ꝙ
nunt: non deerit elettis conſolaao de eſuriunt er ſiaunt iuſtiaam? quoni
memortia quibus de preſenea plena am quandoq; et ipſ et non alij ſa
“ rxefettio nondum indulgetur· vN VEuon— turabuntur VVe nbi generaao
de ſcriptum eſt⸗ Memoriam habun praua atq; peruerſa: væ tbi popu
danae ſuauitatis tue eruct abunt

“ le ſtulte et inſipiens qui et memori
Deut dubium qumn hij quos Pauloeo ain faſtidis 2 preſenaa expaueſaa

treodutta quãdoqʒ in cubiculum diu

——

mertdquideminet enim modo lbe
tati vis de laqueo venanaumſiqui
dem⸗/ qui volunt diuites fieri in hoc

nec tunt a verbo aſpero poteis libe
rari. Overbum aſperum? o ſermo
ge⸗ male ditti in ignem eter
num ⸗ urior plane atqʒ aſperioꝛ

durus

lllo? qui condis vobis de memoria

paſſionis replicaturĩ eecleſiaRui
manducat carnem meam⸗ et bibit
ſanguinem meũ: habet vitam eten
nam. Hoc eſt qui recolit᷑ moꝛtem
mæeam et exemplosmeo moztiſieat
membra ſua qua ſunt ſuper terram
habet vitam eternam Hoc eſt ſicõ

patimini et contegnabitis Et tamẽ

pleriqʒ ab hac vote reſilientes et ab
euntes tetroꝛſum:· dieq; wſpon
dent non verbo ſed fatto. Hurus ẽ?
hit ſermo quis eum potert audite,

Itaqʒ generado que nõ direrit coz
ſuum⸗ et non eſt creditus cum deo

ſpiritus eius⸗ ſed magis ſperans i m
icerto diuierarum?: verbum mõ eru
us audire Sre ac memotiam
paſſionis ſibi iudicat oneroſam. Ve
lum qualiter verbi illius ponꝰꝰ in
preſenaa ſuſtine bit? ite malaeditti
in ignem eternum 8 paratug eſ?k
byabolo et angelis eiua⸗ DSuper

quem proſe tto ceaderit lapis iſte?

profetto tomte tet euum. Ae ver⸗

genetacio tattorum banediertur? qᷓ
vmq; tum apoſtolo ſiue abſentes ſi
ue preſentes contenbunt placekte
deo. Deniqʒ audient⸗ Vemite bene

ditti patus mei et ceẽtera Tunce i illa
que non direxit coꝛ ſuum · ſero qni dẽ

arpenætur: qᷓm in illius comparauo

—

de golons iugum eriſti Kaner onꝰ?
leue fuerit:? cui tamꝙ; graui et aſpe
to duram ſeruicẽ ſuperbe ſubduxit

Non poteſtis o miſeri ſerui mamo

ne ſimul gloriari in crucs domini no

ſtri iheſu criſti: et ſperare in pecuie
theſauris: poſt aurum abire et en
bare ã qm ſuauis eſt dominus⸗
inde quem ſunuem non ſentitis ĩ me
moria?proculdubio aſperum in pre
ſencia ſencietis Ceterum fibelis ami
ma ⁊ ſuſpirat preſenaam inbiãter:

ęæt in memoria requieſat ſuauiter?z

donec ydonea ſit ruelata faoe ſpe
tulati gloĩiam dei: truas ignominia
glorianr· Dic profetto ſie ſpon
ſaet criſti columba pauſat ſibi in

terim et doꝛmit i iter medios cleros

ſoꝛtita iam in preſencarum de me

moria babundanae ſuauitatis tue

domine iheſu pẽnas deargentatas
innocẽcie videlicet pudicccqʒ can

dorem⸗et ſperans inſuper et imple

ri letiaa cum voltu tuo: vbi caam fi
ant poſteriora deoꝛſi eius in pallo

ve auri? quando introdueta inſplen
doribus ſanttorum⸗ tum gaudio ſa

pienae fuerit plenius illuſtrata ful

Zoribus:? Merito proinde iam nuũt

gloriatur et diot. Neua illius ſub ca
pite meo :et dextera illius amplex

abit᷑ me. In leua reputãs recoꝛda
nonem illius caitatis qua nulla ma

ioz eſt? ꝙ animam ſuam poſuit pro
amitcie ſuis In dextera vero be
atam viſionem quam promiſit ami
as ſuis. et gaudium de preſenaa
maieſtats Merito illa dei et deiſi
ca viſio illa diuie preſenae ieſtuna

bilis delectaao ĩ dexta vputat᷑: de

qua et dilert abiliter canitur Delec·

tat ones in dexcera tua vſqʒ in finẽ⸗
Merite in leua adumxabilis illa me

morata ſemper memoranda dilec

to collocatur, ꝙ donec pertranſe

at imquitas ſuper eam ponſa recũ
bat et re quie ſcat· Merito ergo le
ua ſponſi ſub cupite ſponſe? ſuper
quam videlicer caput ſuum reclina

ta ſuſtentet· hoc eſt mentisſue inten

aonem ne incuruetur et inclinetur
ad carnalia deſderia? quia coꝛpus

quod coꝛrupitur aggrauat amma?

et deptimmt te rrena inhabitano ſen.
euſum multa cogitantem Muid nam
q; faaat aliud conſde rata tanta et
tan indebita mſeracõ⸗ ram gratui

tact ſic probata dilectio: tam muic

ta manſueti do⸗ tam ſtupenda dul

e do: quid mqm hec omma faaant

diligente r conſiderata? mſi vt conni
deruntis animum ab omni pemtus

prauo vendicatum amore ad ſe mii

rabiliter rapiant vehementer affi
nant facant q; pre ſe contempne
re quit quid mii in contemptu horũ
appet non poteſt · Ni nmnrum pro
inde in odore vnguentorum horum
ſponſa currit alacriter amat arden
ter et parum ſibi amare ſic amata
videtur. ecam cum ſe totam in amo
re perſtenxerit· Nec inmeritov
Cruid magnum enim tantoet tan
tiecompenſatur amoĩ ſi puluis cxi
guus totum ſe ad reamandum col
legerit quem illa ni miri maieſtas
in amore preueniens tota in opus

ſalutis eius incenſa conſpictur⸗

*

DSeniq; ſic deꝰ dilexit mundum vt
vnigenitum daret; haut dubium

quuin de patre dicat Item Trabidit

im moztem anmam ſuam⸗ nec dubi
um loquat᷑ A ir ⁊ de ſpiritu ſancto
Spiritus paraclitus quem mittet

paterim nomine meo ille vos dore

bit omnia et ſuggeret vobis om
nia quecumqʒ bixerovobis · Amat
ergo deus et ex ſe toto amat: quia
tota trinit as amat ſi tamen tota di
a poteſt de infinito et incomprehẽ

ergo hec credo ſatis agnoſat qua

re deus diligendus ſit: hoc eſt vnde

diligi mereatur. Ceterum infidelis

non habens filium nec patrem: pro
inde habet nec ſpiritum ſanctum.
Eui enim non honorificat filiũ nec
honorificat patrem qui miſit illum:
ſe d nec ſpiritum ſanttum quem m

minus agnoſat⸗ minus et diligit ⸗

Attamen 2 ipſe totum eiſeſe debe “

re non igno rat?quem ſui toaꝰnon

i,gno rat auctoren: Quid ergo ego
qui deum meum teneo vite mee non

ſolum gratuitum lar gitorem largiſ
ſimum adiminiſtratorem · pium con
ſolatoremſolliatum gubernatorẽ?
ſed inſuper copioſiſſimum redemp
toremeternum conſe ruatorem:di
caorem glorificatorem? Sicut ſerip

tum eſt Copioſa apud eum re

dempao. Et item. Introiuit ſemmel
in ſancta eterna redempaone inuẽ
ta⸗ Et conſeruacone⸗ Non relinqt
ſanttos: in eternum conſeruabunt
Et de locupletaaone Mẽſurã bonã

2 tõferta 2t0 agir atã 2 ſuperfluen .
trurſum Mec oculus vidit: nec aujg:

audiuit nec ĩ coꝛ homim s nex nidit:
que preparauit deus diligentibus
ſe. Et de glor: ſicacone · Saluatorẽ

exſpectamꝰ dommnum noſtrum ihe

fum criſtum? qui refoꝛmabit coꝛpꝰ
hunnlitans noſtre configuratu cos
pos clatitaris ſue. Et illud Non
ſunt condigne pallioneshuius tem
poris: ad futuram gloriam que cue
labitur in nobis⸗Et iterum⸗ Id qᷣd

in preſent eſt momentaneum et le

tubulacioms noſtte ſupra mo da
in ſublimitatem ete rnum glotie pũ

dus operatur in nobis: non contẽ

plantibus que videntur ⸗ ſed que

non videntur⸗ Euid rett:ꝛ buam do

unno pro ommbushijs? Ilum racõ
vrget et iuſtica naturals totum
ſe tradere illi a quo ſe tæ tum habet

et ex ſe to to debere dilligere NMichi
profe cto fides tãto plꝰ indiat amã
dum quanto et eum meipſo plutis
eſtimandum intelligo: quippe illum
non ſolum mei ſed quoqʒ ſuijpſius
teneo largitorem · Hemq; nondũ
tempꝰ fibei aduenerat· nondum in
notuerat in carne: deus obierat cru
te. probierat de ſepulchro redierat
Nondum inm tom
mendauerat in nobis ſuam multam
dile ctionem illam de qua iam multa

locuti ſumus? eum iam mandatum

eſt honnni diligere dominum deum
ſuum ex toto coꝛde tota anima tota
virtute ſua ideſt ex omni quod eſt

quod ſat quoð poteſt. Net tamen
muſtus deus? fuum ſibi vendicans

opus et dona Et quid enĩ non ama

tet opus art: ſtemi cum haberet vn

le id poſſet· Et cur non quantũ om

mno pollit quod nichil omnino nimn
eius munere poſſet· Ad hec quod
de nichilo quod gratis qᷓdem in hac
dignit ate conditum eſt et deditum⸗

dilectionis mamifeſtius faot et ex

actum iuſtiotem oſtendit Ceterum
quantum putamus beneficij in ad
iectum⸗cum homines ? iumenta ſal
uauerit quemadmodum multiplica
uit mſericoꝛdiam ſuam deus 1
dico qui mut aumus gloiam noſtrã
in ſimnlitudinem vituli commedẽts
fenum peccando comparati iumen
tis mſipientibus. Euod ſi totũ me
debeo pro me facto: quid adam iã
pro refecto et reſectio hoc modo?
N⸗ ee enm tam faale refettus qm

factus Siquid em non ſolum de me

ſrd de omni quod factum eſt: ſcrip

tum eſt · Dixit et facta ſunt At ve

ro qui me tantum et ſemel dicendo

ſeat: in refinendo profecto et dixit
multa et geſſit mra⸗ peꝛtulit dura⸗
nec tantum dura ſed 2⁊ digna Nuid
ergo retribuam domino: pro omni
bus hijs que retebuit miehi? In
prenno opere me mchi dedit⸗ Inſe
tundo ſe. Et vbiſe dedit: me nichi
teddidit. Batus ergo et Ldditꝰ?:
me ꝓ me de beo et bis debeo CNuid
beo rettibuas pro ſe? Nam ecam
ſime milies pendere poſſem: quid
ſum ego ad deum · ¶ Prioꝛ me di
lexit nos tãtus et tãtum et gratis .—

ymmo ꝙ ſine modo a no
bis deus amari meruerit? qᷓ

prioꝛ ipſe dilexit nos tantus et tã
tum et gratis tantillos et tales⸗
En quod in penapio nie dixille me
mini: mo dum eſſe diligendi deum:
ſine modo diligere · Beniqʒ cum di

lettio que tendit in deum tendat ĩ

inmenſumtendat in infimitum e

et infinitus eſt deus inmenſus? quis

nam quaoſo debeat finis eſſe noſtti ł
modus amors uid quod amoꝛ
ipſe noſter non iam exitus impendi

tur ſed tependitur gratuitus Amat

ergo inmenſitas- amat eternitas: a

mat ſuperennnens ſoentie en

amat deus cuius magnit dims nõ

eſt fins?cuius ſapiencie non eſt nu

merus:? cuius pax exſuperat omnẽ
inte llertum et vicem rependmus
cum mern ſura· DMiligam te donnne

Ffoꝛt tudo mea Rrmamentum meum

et refugium meumet liberatoꝛ me
us. Demqʒ quicquid e ptabile atzʒ

amabile die poteſt. Seus meus ad

jutor meus diligam te pro dono tuo
et mo do meomnus quidem iuſto?
ſi d plane non poſſe meo Potero
vero plus cum plus donare digna
beris? nunꝙ; tamen pro vt dignus

habers. Impftetum meum viderut

oculi tui⸗ ſed in libro tuo omnes ta
men ſeubentur:qui quoð faaunt-
et ſi quoð debent non poſſunt · Da
ts quantum teoꝛz apparet.2⸗ quo nã
modo deus diligendus ſit videamꝰ
Sed quantum eſt et in hoc videre
noſtnm ad id quod eſt⸗ Ne tamã

4 Ie puminn vide quomodo

vt Pauas quod dittum eſt ẽ petam

quod widetur tacendum eſt? 2 ſi nõ

omnĩo videtur vt eſt · Duperus ca

propoſitum eſſet quare ⁊quomo do
diligendus ſit deus duplicem dixi
parere intellectum id quod queri.
vt aut quo ſuo merito⸗aut quo noſ
tro commodo diligendus ſit vtrum
libet pueri poſſe proinde videatur
RBeõ proinde de merito dei non
vt dignum ej: ſed pro vt datum mi

chi ſuper eſt vt et de primo anod

item dabitur ;

Es Emmobo quate Siüiens &

One enim ſin ine premio dill

uixppe non querit que ſua ſunt af

fectus eſt non tontractus⸗ nec acqᷓ
ritur patto. nec atquititur ſponte⸗
affiat et ſpont aneum faat. Verus
amoꝛ ſeipſo contentus eſt · Habet
proennum id quo d amatur Nam
quicquið propter aliud amare vidæ .
aris ? id plane amas quo amons fi
ms pretendit. nõ per quod tendit
aulꝰ9 non euãgelizat vt cõe dat
ſed comedit vt euangelizet. eo ꝙ a
met non abum ſeð euangelium Ve
rus amoꝛ premnum non requirit· H
meretur; Preminm ſane necdum
amans proponitur: amant debet⸗
perſeueranti redditur⸗ Beniq i in
rebus inferioribus ſuadendis mui
tos prom ſſis vel premijs inuita
mus et n non ſpontaneos

.

gitur deus. et ſi abſqʒ pre
mij ſit intuitu diligendus
dacua namqʒ; vera caritas eſſe non
poteſt:nec tamen merernnarius ẽ·

●

Cuis enim munerandum pomins

pit? Nemo vetbi graca condumt
aut eſurientem vt commedatꝭ aut
ſiaentem vt bibat: aut corte matrẽ

vt paruulum ablactet filium . ver
fui· An vero quis putet precæ vel

predo quempiam commonendum-
fuamipſius vel ſepire vineam vel

arbo rem arcumfodera⸗ velſtrutta

ram proꝝre domus etigere: Euan

tomagis deum amas anima aliuꝰ

preter deum ſui amoris premium

non requirit Qut ſi alud, inqui
rit: illud pro certo non deum diligie
Ineſt omni vtenti racone nat 2ali
ter pro ſua ſem per eſtimacione at

qʒ intenhone appet ere pociora? et

nulla te eſſe contentum cui quo d de
eſt inditet preferendum Namet
qui verbi graca vxorẽ habet ſpe

noſam petulanti oculo vel annno
reſpiat pulchtiorem et qui veſte

predcioſa indutis eſt prenoſiorem
affectatet poſſidens multas diuiaa

as. inuidet dicori Videas iam mul

tes predijs et poſſeſſionibus ampli

atos adhuc tamen vides agrum a

gro copulare atq; infinita cupidita

re dilatare terminos ſuos · Videas
et que in re galibʒ domibus amplis

q; habitant palacijs nichilominus

. in eis ſummum ſingulariter vel opts
mum non łeperiturꝭ? Et quið mirum

ſi inferioribus et deterioribus con

ttum non ſit quoð arta ſummum
vyvel optmum quieſcre non poteſt
Sed hoc ſtultum et extreme demen
ae eſt ea ſemper appetere que num
HS non dieo ſaaent · ſed nee tempe

rent appe titum: dum quicquid tali

um habueris nichilominus non ha
bita concupiſcas? 2 ad queqʒ defue
eint ſp anheles⸗ Ita enim fit · vt ꝑ
vartiazæ fallaaa mundi oblertamẽta
vagabundus animus inani labore
dilſcuttens fatigetur: non ſanetur
dum quidquid kamelicus ingluae
nit: parum reputat ad id quod ſux
eſt deuorandum⸗ ſemperqʒ non mi
nusanxie cupiat que deſunt ꝙ que

29̃ ſunt lete poſſideat · Cuis eĩ ob
nneat vniuerſa: Ruamqmet modi
cum id quod quiſq; eum labore obn
nuerit cum timore polſſideit:? certꝰ
quidem non ſit quando cum dolore
Inmttat: ctertus autem ꝙ; quando
qʒ amttat · Dic non direrto trami
te volunt asperuerſa contendit ad
opnmum feſtin at ad id vnde poſſit
nunpleri: ymmo vero hijs emfracti
dbus ludit ſecum vanitas⸗ mentatur

unquitas ſibi · Di ita vis adunplé

uod vis. hoc eſt ſi illud apprehen
dere vis quo apptehenſo nil iam am

tcotidie coniungere domum ad do

mum et in quieta curioſitate ediſi

care diruuere mutare quadrata ro
tundis· Quid homines ſublimatos

hono ribꝰ an: nõ mnſanabili ambic
one magis ac mags tons viribug

conari ad alaora videm?? Et horu

omnium ibcurco non eſt finis: quia

plius velis quidò temptare opus eſt

et œtera. Cures per deuia: et lon
ge ante moteris ꝙ hoc artuitu per
uemias ad optatum · Hoc ergo in

arcuitu mnpij ambulant naturali
ter app etentes vnde fineant appe
nitum:et inſipient er reſpuent es vñ

propinquẽt fim:fini dito non cõſũp
aoni ſed conſummanom“ Euamob
rxem non beato ſine confſummati⸗h

tonſumi vacuo labore aecrlerant?
qui reruin magis ſpe m au etore de
lkertat: priis vmuerſa percurrere

et de ſin gulis cupiunt experiri qm

2 ipſum curent deum vniuerſitans
domnum peruenire · Et quidem
perunirent ſi quandoqʒ voti compo

tes effia poſſent: et omnia preter

ommum prinopium ſaliert vnus a
liquis obtneret · Ea namq; ſue
tupiditatis lege qua in rebus tete
as non habita prohabitis eſurie⸗
et pro non habitis habita faſtidire
ſolebat · mox omnibus que in crlo et
qus in terra ſunt obtemptis et con
temptfis tandem ad ipſum procul
dubbio curreret qui ſolus beeſſet om
mnium deus⸗ EPoꝛro ibi quieſcrret:
quia ſitue atra nulla vuocat quies,
ſite nulla vltra iam inquietudo ſolli
ntiat. WPiceret Pro certo⸗ Mi
chi autim adhere re dee bonum eſt ⸗
diceret⸗ Auid enim mechi eſt in
erloꝛ et a te quid volui ſuper terram
Et ite m. Meus coꝛdis mei et pars
mea deus ineternum⸗ Ditc ergo
vt dictum eſt ad id que d optum
vm eſt quiuis eupidus peruemret·
ſquidem ante quod citra cupit aſſe
qui poſſet · Verum quomam id om .
nino impo ſſi bile preſtruit et vita
breuioꝛ“ et virtus infummoꝛ et con
ſors muneroſioꝛ; · Jongo proſecto
innere et caſſo la bore deſudant? qui
dum queqʒ deſiderant attingere vo
lunt ab cunctor m deſ derabilium

nequiunt pertingere finem- Et

vtinam attingere vmuerſa animo
et non experimento vellent: hoc eĩ

faale poſſent et non incaſſum⸗ 2

et anmus ſenſu quidem carnali tã
to velecoz“ quanto et perſpicac
oxꝛ ad hoc datus eſt· vt illum ad om
nia perueniat? nilqʒ audeat con
nngere ſenſus⸗ quod animus pre
currens vtile ante non probauerit⸗
DNinc enim arbitroꝛ dictum à Om
nia probate qued bonum eſt tone
teæ . vt videlicet ille hinc prouideat
net is ſuum ve tum niſi ad illius iudi

conſt quatur· Alioquin non
andes in montt m domni nec ſta

bis mn lo co ſantto eiꝰ.ꝓro eo quod G
in vano arimam tuam hot eſt ani
mum raconalem dum inſtar peco
es ſenſum requitis · racione quidẽ
ocoſa et non reſiſtẽte in aliquo⸗ 5
Cuorum itaq; raao non pᷣuenit
greſſus · currunt ſed extra viam.
ac proinde apo ſtoli ſpreto conſilio
non ſie currunt vt aprehendant.
CKuanto et enim prehender :
quem ꝛprehendere nil poſt omĩa
. volunt Hiſtoꝛtum iter et orcu
