nec abiaas eam vt in gtus⸗ cũ fcũg

fuis ſanꝰ: tñ in reliquu alio ea mõ

vt ꝑ

mʒip̃o agẽ pᷣſuas medico in
ↄſulto: aqͥ ſi oꝑã medicãtis exſpect
as.nccẽ ẽ vt vlc ꝰtuũ ſꝑ ei detegẽ nõ
erubeſcas Erubeſcœ: ſed tñ vuela to
tũ: nec abſcõdas · Sũt ei q̃ cõfitẽ do
ſicut fabulã enarrant pccõꝝ ſuoꝝ hi
ſtoriã.et egritudmes aĩe ſue ſine cõ
fuſiõe dinuãnt. et pene ſñ pnia ſi
ne aff ectu doloris· ¶C ito eni muenit
lacrimas ⁊ reſoluit᷑ ĩ gemntũ⸗ qui ha
bet ſenſu doloris Sivo male egritu
dmi deſpabilioꝛ ſtupoꝛ accæſſeit.hic
in eo qd nõ dolet.quãto ſamitati vi

det᷑ eẽ ꝓpĩqoꝛ:tãto ab ea fit ĩmocioz

Quod ſi medicusqᷓi clemẽtior fuit·
et q̃i vnguentis ⁊ emplaſtris lemoi
bz vnguendo./oĩa curare voluirit: tu
age ꝓ temetip̃o/et remedij foꝛcõis
2 teleioris auidus ſanitatis ferrũ ẽᷣ
quire:cauteiũ expoſcæ Medicꝰ tibi
ſemp p̃ſto ẽ·patꝰ eſt Ne ennn hor
roĩ tibi ſit · tua ſolitudo · etvt tuaꝰ in
tella tua habites. tres tibi deputata
ſut cuſtodes: deꝰ ↄſciẽaa ſpualis px
Meo ðᷣbes pietatẽ cui te totũ mnpẽ

das ·cõſacẽce tue horẽ corã qua pec

trare erubeſcas.pu ſpũali obẽdicaã
caitatis ad quẽ de ommbʒ tecurras.
Inſuꝑ vt gratũ me habeas.addam

tibi et quartũ.⁊ ꝙᷓ; diu ꝑuulꝰ es.et

donec plemꝰ addiſcas diumã cogi
tare pnñaã pedagogũ tibi ꝑcurabo.
Elige tibi tuipᷣe cõſilio meo hoĩem ·
cuiꝰ vite exẽplar ſic cordi tuo ĩhẽ

àt iſideat tuerẽcavt qẽs eiꝰ cor

pext᷑iorẽ clauſurã foras vagai non
dat fuis:ad uerẽaam cogitat: aſ

furgas: et᷑ temetip̃m oꝛdĩes 2 cõpo
nas. Qui cogitat ꝰ ac ſipᷣſens ſit in

affcũ mutue caitatis emẽdet in te
nia emẽdãda⸗ et tñ nullũ paciat᷑ ſe
cret: ſui dãpnũ ſo litudo tua. Hic pre
ſẽs tabi aſſit qñcũʒ voluis⸗ occurrat
ſepe et cũ noluis ꝓncrepacões eius
deſcribet nbi· cogitata eiꝰ ſantta ſe
ueritas:cõſolacões/pietas ⁊ benig

mitas: exẽplũ:ſancte vite ſinteita⸗

Nã oẽs etiã cogitacões tuas cũ ab

eo videi cogitabis. ac ſi videatac

ſi anguat emẽdaræ cogeĩs Sic ſecũ
dũ pᷣœptũ apłi ſolliate temʒĩm eu
ſtodi Etvt te metipᷣm aſpiaas ·ſẽp
ab õmbꝰ oculos aute⸗ Egregium in
ſtrumẽtũ coꝛpis eẽt oculꝰ.ſi ſicut cæ
teã ſic etiã videre poſſet ſemetip̃m
Cuod cũ int᷑iori oculo cõœſſũ ſit.
ſi ad ext᷑ioris exemplũ ſeip̃m negli
gẽs vacat ẽca alienaetiã cũ multi
wlt nõ ſuſfiat redire ad ſeip̃m. Ci
bivaca:multa tuip̃e᷑ cauſa ſoliatu
dmis et mateĩa es E xclude etiã ab
ocul ext᷑ioĩbꝰ.qð cõſueuiſti vid ere⸗
ab intioĩbꝰ qd amareq̃a mil tã faa
le recrudeſat ſicut a moꝛ:maxime!
teneĩoribꝰ et recænaoribus animig

Vde eaã nõnũꝗqᷓ; (¶ a. xx·
ſapere et emulati catilma
melioàn z tu ip̃e t᷑ eſto ꝑ
abola edificacoĩs Alia cella tua ex

fioꝛ/alia interioꝛ: Exterioꝛ ẽ domꝰ
i qua habitat anima cũ corpe tuo.

ĩt᷑ioꝛẽ ↄſãa tua: quã ihabitaè debʒ
oim ĩt᷑ioꝝ tuoꝝ ĩt᷑ioꝛ deꝰ cũ ſpũ tuo.
Oſtiũ elaſure extoĩs.ſignũ ẽ oſtij ẽ
tũſtãae ĩtioĩs. Lt ſicut fẽſꝰ coꝛpis

xmittũt · ſic intiores ſ 19 ad ſuũ ſp
imti? cuhibeant Dilige g itiorẽ tei
lã tiã · dilige et extiorẽ · et vnicuiqʒ
ſuũ impẽde cultũ Tegat te extioꝛ ñ
abſcõdat.nõ vt pecas occulcius.h
vt viuas tuciꝰ. Nõ enim ſcis o ru
dis incola: qᷓt ælle debeas· ſinõ co
gitas qmõ in ea non ſolumõ curatis
avicijs tuis.h etiã nõ habes rirai cũ
aliems⸗ Neſas et:a quẽ conſce tue
debeas horẽ · qcũq; in ea non cxpis
grãʒ ſpᷣc ſã · et intne ſuauitatis dul
tedinẽ. Da & veqʒ cælle horẽ ſuũ ·2
tu tibi in ea vẽdita primatũ tuũ Diſ
c in ea ſcm coĩs inſtitut leges rgu
lã tu tibi pᷣeſſe ·⁊ vitã oꝛdĩare mores
cõponere · 2 temzip̃m iudicare · teip

ſu apud temʒzip̃m accuſaẽ · ſepe etiã

2 cõdẽpnare nec inpũtũ dimittere⸗
Sedeat iudicãsiuſtica:ſtet rea⁊ ſe
mʒip̃aʒ accuſ ãs ↄſ ãa Nãẽo te plꝰ te
diligit · nẽo fideli iudicabit Mane ·
Ptite noctis fac a tomʒipᷣo ex accio
nẽ⸗2 vẽture diei tu tibi idiato caua
onẽ · Veſpe · pkite diei ronẽ erige · ꝛ
ſupuemiẽtis nottis fac iudictionẽ.
Dic diſtritto · neqqᷓ; aliqñ tabi laſa
uie vacabit · Siglis hois ſceᷣm coĩs
ſſtitut: cãonẽ. ſua diſtribue e?caa.
ctui ſpũaliaſpũalia · cui coꝛpalia:coꝛ
pvalia. In qᷓbzʒ ſic exſc luat oẽ debitũ
ffßc deo · coꝛpꝰ ſpũi · vt ſic qt fuit in
enmſſũ · ſi qd neglectũ ·ſi qt ipfe ctũ⸗
ſuo mõſuo loco“ ſuo tꝑe non abeat
inpunitũ ·'irrecõpẽſatũ. Inqᷓbʒex
tra illas hous de qbz diot pha · ſeꝑ
aes in die laudẽ dixi tibi · matutinũ
acveſꝑtnũ ſacfiaũac me die nottis
marnmne ẽ obſeruãdũ · Nõ ei fruſtra
ait ꝓpha · Mane aſtabo t᷑ ⁊ videbo ·

. ”õ “ “ê s
4 4 4
2 .
1

qa tac a cues ext᷑ioĩbʒ adhuc ſumun
leiumi⸗ Et dirigat oro mea ſicut mc=
ſu in cõſpectu tuo.eieuacio manui
meaꝝ ſat᷑ficũ veſptinũ⸗qa tunc ab

huigmodi ĩpedimeris iã q dãmõ iue

nimur digeſti · Eui eciã i nocturis
vigilijs neis · qbꝰ media nocte ſurgi
mꝰ ad ↄſitendu nõi dñi · cõfeſlioms
eiꝰ dẽ texẽs oꝛdinẽ· ĩ die inq̃t bula
aonis meeæ deũ exqᷓſui manibʒ meis
nocte cõt᷑ eũ.⁊ nõ ſũ deceptꝰ.⁊ cte
ra ꝗᷓ ſequũt᷑. Iſtis eĩ hoĩs potiſſimũ

noſ mzip̃os corã deo debemꝰ cõſtitu

ere.ꝗqᷓi face ad fauẽ ⁊ in liſe voltus
ei9 ꝓſpicẽ tᷣbulaconẽ et dolorẽ no
bis de nobis ip̃is muenire · 2⁊ nomen
dñi ĩuocare · ſcopẽdo ſp̃m noſtrũ do
nec incaleſcat: abiẽdo ad mẽotiã ha
bũdãae ſuauitatis dñ · donec ipe in
coꝛdibʒ nũs dulceſcat· Et tuc maxi
me agendum eſt nobis quod diat a
poſtolus · Malo in eccleſia loqui q̃n
qʒ verba ſenſu meo · ꝙ decẽ mlia
verborum ſine intellectu. Et illud.

Pſalam ſpiritu pſallam et mente

orabo ſpiritu · orabo et mente · Tunc
enim menti? ſpritui aggre gãdi ſut

fructus ſui: vt exinde !H in habundã

ca benedictionis dei in quietem noc
tis relax emur vel ſurgentibus no
bitz ad laudes dei omms exinde te
noꝛ operis noſtris in ipſis laudibus
dei foꝛmetuzac viuificetur. Id ar
co in vigiljs preueniẽdis noctuenis
non expedit multitudine pſalmori
obruere inte llectũ et ex haurire ſpir⸗
tum vel extinguere · ſed quam diu
ſobrius eſſet inponituæ· pietatealß
figendus eſt et ſuo itinere dirigen
dus eſt ad deum ⸗ donec dilatato

4

toꝛde currere mapiat vſqʒ ad finem
opis dei · pꝰ modũ feruoris ſui habi

turꝰ9 tenorẽ⸗ niſi vel magna int᷑ada

tur negligẽaa vel onmnttatur volun
taria mſeria⸗ Ca-xxi.

Cit etiã quicũqʒ habʒ ſen

ti expediat · ꝙtũ huu dei ·
ſeruum redemptoris criſti deceat z

diei ⸗ paſſionis ipſius ac re dempceo
mis attencius recolligere beneficia
ad fruendum ſuauiter in conſcenci
a⸗ et recondendum fideliter in meõ

rtia · quod eſt ſpiritualiter mandu

care coꝛpus domini et bibere eius
ſauguinem: inmemoriam eius. qui
omnibus in ſe credẽtibus precrpit
dicens · Hoc faate in meam comme
moracionem· In quo etiam preter
eccatum inobiẽ quam impium ſit
Pormifteme⸗ tante dei pictatis eẽ im
memorem. palam ommbꝰ eſt: cum
amia hominis abeuntis ſub quolibʒ
ſigno cõmendatam memotiam⸗ ne
9

as ſit obliuiſa· Si quidem ſanete

huius ac reuerende commemoracio

nis niiſterium ſuo modo ſuo loco ſuo

tempoꝛe licrt œælebraẽ paues homi
nibꝰ quibus hoc creditum eſt miſt
erium rem vero niſterij · in omm tẽ
pore· et in omni loco dominaaonis
dei mõ q ẽditũ eſt hoc ẽ debite pieta
tis affcũ agere ⁊ trattare ⁊ ſumere ſi
bi in ſalutem oĩbꝰ in ꝓmptu eſt: qui
b diatur⸗ Vos aũt genus elertũ re
gale ſat᷑ doaũ.gens ſcã · ꝓplũs acqui
ſiconis: vt virtutes aãnucetis eiꝰ.
tui de tenebris vos vocauit in ãmã
bile lumẽ ſuũ ã ⁊ ſa cramẽtũſicut

ſum xp̃i ꝙᷓtũ xpᷣiane pieta

vtile ei ſit vna ſaltem aliqua hora

acapit adð vitã dignꝰ.ſic adꝰ moꝛtẽ

ſuã et in iudiaũ indignus: vem vero

ſactramenta nemo atapit niſi dignꝰ

et y doneus · Sacramentũ enim ſñ
re ſacramenti ſumenti moꝛs eſt tes
vero ſacrament etiam preter ſacra
mentum ſument vita eterna ẽ· Si
aũt vis et vere vis ommbus horis
tam diei ꝙᷓ; nottis· hoc tibi in cella
tua pᷣſto eſt · Ruociens in cõmemoã
aonem eius qui ꝓ te paſſus eſthu
ic facto eiꝰ pie ac fidelit᷑ fuis affcect
tus:coꝛpus eius manducas et ſan
guinem eius bibis · Ruam diu in eo
manes per amorem ipſe vero in te
per ſanctitatis 2 iuſtice operacõeʒ:
i eiꝰ coꝛpe ⁊ in eiꝰ mẽbtis ↄꝓputaris
Emde ecã c᷑tis (Caxxij⸗
horis ẽte lcõi vacadum eſt
FPortuita enim et vaia leet
io z quaſi caſu reperta nõ edificat:
ſed eddit animũ mſtabil em: et leui
ter admiſſa:leuius recrdit a memo
rtia. Sed ẽtis ingenijs inmmorãdum
eſt: et aſſuefaaẽdus ẽ animꝰ. uo
enim ſpũ ſcripture fc ſunt · eo ſpiri
tu legi deſiderant: eo eciã intelligen
de ſunt· Nu enim ingredieris in
ſenſum pauli: donec vſu bone inten
conis in lectione eius et ſtudio aſſi
due meditaconis ſpritum eius inbi
beris · Numc intelliges dauid: do
nec ipſa expergenea pſalmorum e
ius ipſos affectus indueris · Dicqʒ
de reliquis · Et in omni ſcriptura tã
tum diſtat ſtudium a leccone tũ
amicicia ab hoſpicio⸗ ſocialis aſf ee
cio a foꝛtuita ſalutacõe· Sed et de
cottidiana lcõe aliq̃t totidie in ven
trem fidelis memoĩe demittẽdũ ẽ·

quod fidel ius digeratur et r vſum

reuocatum crebrius rummnetur ; d
propoſito conueniat· quod intena
ni profiaat⸗ quod detinear animu·

vt aliena cogitare non hbeat. DHau

riendus eſt ſepe de lecconis ſeie af
fectus: et foꝛmanda oraco que lec

aonem interrupat · nec tam nnpedi

at interrupendo; ꝙ putiorem con

nnuo animum ad intelligenaam lec

tonis reſtituat Intenaoni enm ſer
uit läo, Si v̈e in lcõne deũ qtit qui
legit ·oĩa ꝗᷓ legit cooꝑãtur ei m hoc
ip̃m· 2 captuãt ſenſu legẽts 2 iſer
uitutẽ redigũt õnẽ leõnis inte lleetũ

in obſequium xpi Si in aliud decli

nat ſenſus legetasoĩa ẽ̃hit pꝰ ſemʒ
ip̃m. michilqʒ tã ſe netũ · ta pii inue

m in ſcriptuis: qð ſeu vanã glotn

am. ſcu x diſtortu ſenſu ſeu pꝑpᷣuũijĩ
tellectũ ·nõ applicʒ ſue ' maliae vel
vanitati: In ombz ei ſcriptuis legen
t. imaũ ſapiẽ debz eẽ tmoꝛ dñi · vt

j eo primũ ſolidet᷑ ĩteneo legẽtis · et
ex eo exurgat z oꝛdinet toaꝰ icoĩs

intellectus velſenſus. (Ca.xxiij·
Spũalibꝰ . Ga ri
palia nũꝙ; longe l! in te tũ

teœdat᷑ faale ad ea poſſet

ſe rebire animus aſſueſcat · 2 cũ illis
ſe mutuat iſtis ſy inhereat · Sicut

enim iã ſuß dietũ ẽ· non vir ꝓpt᷑ mu

lierẽ · h mulier ꝓpt viru creata eſt ·
nec ſpũalia ꝓpt carnalia. ſed carrna
lia. propter ſpirituaha Coꝛpoꝛa

lia. So nũc ecaa diamꝰ?qᷓ̃ manu

ali oꝑe coꝛꝑalit᷑ encẽt᷑. Nã ſut zZ a

lia corpis excerciaa ĩ qᷓbʒ necẽ ẽ coꝛ
pꝰ9 laborare · ſicut ſut vigilie ieiunia

2z alia huiusmodi ꝗᷓ ſpualia nõ nmnpe

diut h adiuuãt. ſi cum rone 2 diſcre
cõe fiãt Eue ſi ex in diſcretõis vicõ

ſic agãt᷑ · vt vł deficẽte ſpũ⸗vel lan

guente coꝛpore ſpiritualia inpediã

turqui ſic coꝛpori ſuo tulit bom ope
ris effectum · ſpiritui affettum· prox
imo exemplum. honorem deo ſacle
gus eſt · et horum oim in deum reugs
I25 quod ſc dm ſenſum apoſtoli nõ

videat᷑ etiam humanum hoc⸗et non
doceat⸗? iuſtum non ſit aliquando

caput in ſeruiao dei dolere · quod o

lim ſepe vſqʒ ad dolorem laborauit

in vanitate ſeculi. eſurire ventrem

vſ qʒ ad rugitum: qui ſepe ſuppletꝰ

eſt vſ qʒ ad vomitumſed modus ẽ i
ommbus habendus ˖ Affligendum
aliquando corpus eſt· ſed non cõte
rendum. Nam et corporalis excer
atatem ad modicum quidein valz.
ſed tamen vtilis ẽ· Propter quoð
etiã ad modicũ diat · h ẽ nõ in cõcu
piſ cẽcijs · ſ cu ra carms habẽda eſt
Agẽda vo ẽ ſobrie · ⁊ cũ ſpũali qua
dã diſ aplina· vt neqʒ in mõ eiꝰ: ne

qʒ inꝗᷓlitate · neqʒ in ꝙuãt tate appa

reat aliqᷓd qͥd non deceat ſeruũ dei

Eis enim ꝗᷓ in honeſta nrã ſut habũ
daaorẽ hõrẽ ẽcũdare debemus. ho
neſta vo nrã nulli9 egẽt · Nõ ſolum

autem nos.ſed et õnem vitam noſt
ram ꝙ;uis hominibus occultam ex

hibere debemus deo ſanctam et ho
neſtam omnemqʒ cõuerſaconẽ noſt

ram ſanctis angelis conſ picabilem

agere 2 delectabilemquamuis inẽ

domeſtitos patietes inclauſam-⸗

Omnia veſtra ait apoſtolus honeſ/

te fiat Grata deo res hoẽſtas et

ſcõꝝ amita ãgeloꝝ Propt qd atiã

dof
am
zut
ea⸗
/,
nat.
pleat

aeit

tzten
nnegt
isdi
medi
et n
dult
eſtm
dit

lbo.
tata
codin
tomen
toaupi
. ſaten
füpie
nierp
niͦ

vico
glan⸗
dia
nee
pen
olack
nes
tol

jubet aplus velari mulieres ꝓpter
angelos Rui cum procul dubio ta

die ꝙ nocte vobiſcum ſint i allis ve
ſtris vos cuſtodiẽtes et ſtudijs vñs
ↄgaudẽtes? coopantes: placet eis⸗
ſi etiã nullo homine vidẽte · ola ve
ſtra honeſte fiãt · Siue ergo mãdu
caris ſiue bibitisſiue aliqᷓd aliud agi
us: oĩla in noĩe dñi agite⸗pie: ſcẽ et

ſe ſatis ſobriam. ſobrietas
tua pornet Et cum mandu
cãsneꝗqꝙ tetꝰ mãduces: ſed coꝛpꝑe

am ñ oĩo ſuã negligat:h ð m eõſa ſu
auitaus d ñi vł ſcripturaruũ: aliqᷓt qð

æã paſcat mie ditãdo⸗lſæltem meõrã

do ſecũ rüinet 2 digerat · Sz et ip̃a

ncãtas nõ ſeculait᷑ non carnaht᷑ ex
pleat᷑ · ſed ſicut decrt mõachuũ⸗ ſicut

cõu eit ſeruo dei · Nã etiã quo ad ſa
nitatem abus to honeſtiꝰ? et oꝛdi

nacꝰ ingerit·tãto faaliꝰet ſalubri
us digerit · Obſeruandus ẽ ergo ſu

mẽdi modꝰ 2 tempꝰ/ abi qualitas ·

eæt quãtitas · fugiẽda ſunt ſupf lua ⸗

adulteina condmmẽta · Obſeruãdꝰ

eſt modꝰ. vt nõ eff undat qui come

dit animam ſuã ſup omnem abum.⸗
Cẽpus. ne ante horã· ualitas qᷓ
libꝰ vtitur coĩtas frat᷑nitats erxep
ta cauſa manifeſte ĩfirmtatis · De
cõdimentis vo ſuſf iaat obſecro· vt
comeſtibiles fiant abi vã.non etiã
tõcupiſabiles vel delectabiles Duf

ficit enim cõcupiẽ malica ſua Que

cũ vix à nullo mõ ptñſiẽ poſſit ad ſi

nẽ explẽde ncãtatis · mſi ꝓ viã quã

tecũq; delcãaoĩs: ſi æpit acepꝑe irr

Imanducas⸗ meſam tuãa p

tuo ſuã refectionẽ ꝓcurãte:mens ſu

taenta ab eis ᷓppætuũ ſuſeœpẽ belſi
adũſꝰ eiꝰ oblectamẽta fiüt duo cõr
vnũ ⁊2 ꝑicł icat᷑ cõtinẽca (Ca· xxv.

Eide ſicut dictũ ẽ de abo ſic
etiã de ſompno Caue ĩcytũ
potes ſerue dei ne totꝰ ali

qñ dormas · ne ſit ſompnꝰ tuus nõ
reqᷓes laſſi. ſepultura coꝛꝑis ſuffo
cati⸗ nõ Epacio i extictio ſpũs tui.
Suſſpecta res ẽ ſompnꝰ·z ex mag
pte ebrietati ſilis · Excœptis enĩ vie
is qᷓbꝰ in dornnẽte cũ coꝛꝑe · doꝛmi
tãte rõe nõ ẽ q̃ cont᷑ dicat · ꝙᷓtũ ad de
bitũ cõtinui ꝓfcũs.mil txis tã ðpeit
de vira nrã · ꝙᷓ qð ſompno deputat᷑
Iturus ergo in ſompnũ ſempꝑ aliq̃d
deſer tecuũ m meõtia vel cogitacõe.
in q plaade obdoꝛmias · qd nonnũ
Sᷓ etiã ſompmiare iuuet: qd ecã eui
gilãtem te exapiensin ſtatum te he
ſterne intencoĩs reſtituat · Sic tibi
nox ſicut dies illuminabitur· et nox
illunminacio tua erit in delicijs tuis⸗
Plaade obdormies in pace Lquieſ
ces. Facille euigilabis.2 ſur gẽs Faeol
et agilis eris adredeundum in id vn

de non totus receſſiſti Vobrium eni

cibum ⸗ ſobrium potum. ſobriumqʒ
ſenſum · ſobrius ſequitur ſompnus
Carnalis vero ille ſompnus et bru

tuset ſieut dictur lete ꝰab hominã

dus eſt ſerno dei · De quo vero pꝰ
cõgruã qetẽ facile ẽ ſenſus coꝛꝑis ⸗
mẽtis euocaẽ· ⁊ qi ſeruos domꝰ pa
triſfaĩlias ad oꝑa ncẽria ſp̃m ſuſci
tare 2 mittẽ· huiꝰ mõi ſõpnꝰ? etpe

ſuo · mõ ſuo · aſpnãdꝰ nõ ẽ¶ C· xxvi ·
ce eĩ prudẽs aĩimꝰ ⁊ deo de
dit hẽe ſe dz ĩ eella ſua ? i
ↄſãa ſua: ſicut prudẽs pa⸗

diat ſalomon in do mo ſua muliezem

lingioſam carnaem ſuam. led ad ſo
brietatem mori geratam.⁊ aſſue fac
tam ad obedienciamet ad laborem

paratam ·vbiqʒ inſtitutamet eſuri
re“ et ſauari ⁊ habudare et penuri
am pati· Habeat ſenſus exte tiores

non dues? ſed ſcruientes. inte tio
tes ſobrios et eff icates Dabeat om

nem omnmo domum vel famliam

togitaconum ſuarum ſic oꝛdmatã z

diſaplinatam vt dicat huic vade⸗
et vadat/et alio vei ⁊ veiat. et ſer
uo ſuo coꝛpori: Fac hoc et abſqʒ cõ
tradictione faaat Cui ſic ſemet ip

ſum vgit et oꝛdinat m oſciẽcia ſua.
optime ſibi credẽdus eſt et commmt
tendus in cella ſua . Sed hoc eſt per
feõꝝ.ł ꝑfᷣc iã ꝓfiaẽcaũ:qð ideo po

nimꝰ ĩapiẽtibʒ ? nouicijs. vt ſaat
qt deſit ſibi · 2 in q̊ habẽt extendere
intenaonẽ ſtudij ſu· (Ca. xxvij⸗
Ciẽdũ vo ẽ.qᷓa cũ de carna

li ł aĩali ſenſu.ł de ronali ſ.
ẽaa: vł de ſpuali ſapiã dil

in qͥ ſecũdũ diũſos ꝓfFcũs.⁊ ꝓſectuũ
puëtus 2 intencoĩs aff cus.hec oĩa

iuſis tpibzʒ poſſibile ẽ muemri 2 ta
hominũ geneàâ ſingła ſcᷣm hoꝝ ſta
tuũ ꝓprietates in ꝓfeſſione rligiois
in cellis ſit militãaa⸗ ;uis cr lle dig
tas et ſantte ſolitudis ſecretũ⸗⁊ ſoſi
taie ꝓfeſſionis titulꝰ.non ñ ꝑpfãs cõ

ueite videret᷑. q́ꝝ ſicut diat aplũs ſo
lidꝰ ẽ abꝰ.⁊ q̃ ꝓcõſuetudine oꝑata
tos habẽt ſenſꝰ ad diſcreconẽ boni
mali. In qͥ ⁊ ſi ronal qᷓ ꝓximꝰẽ ſa
piẽti vtcũʒ videret᷑ eẽ tolerãdꝰ. ſe d

Zte aĩalis. qᷓ non papit ea ꝗᷓ dei ſent

ſeimꝰ/et vnũ honnnẽ diſcabimus.

penit? putaret arcẽd. Sy occurrit

peætrus apoſtolus dicens de qᷓbʒdã.
Di ſpitũ ſanctum accœperunt ſicut
er nosego quis eram vt prohiberẽ
deum? Dpiritus emm ſanct9 bona
voluntas eſt Nec enim ſine grandi

ſcrupulo mentis a quacumqʒ promf

ſiomis altitudine arcendus eſt⸗ cui
teſtis inhabitantis et trahentis ſpi
titus ſancti bona voluntas ad eſt⸗
Siquidem ex duobus homnum ge

neribus cellarum habitacio ſupplen
da eſt · vel de ſimpliebus.qui et ſen

ſu et voluntate ad aſſequendam re

ligioſam prudenaam. feruentes ap
Paruerint et abiles · vel de prudent:
bus · quos religioſe et ſantte ſimpli
atatis conſtiterit eſſe emulatoregs⸗

Stulta vero ſuperbia vel ſuperba
ſtulnaa a tabernaculis iuſtorũ ſem
per procul ſit · Eſt autem omnis ſij
pPerbia ſtulta: qᷓ;uis non omms ſtul
ticia ſuperba · Stulticia eni ſine ſu
perbia nonnũquam ſimplicitas in
uenitur. que ſi ignorat fegtan eſt
docibilis · ſi nequit docæti. foꝛſitan ẽ
tractabilis. Et eſt propria tefugij
ciuitas ſimplicitat: cohabitacio reli

gionis·. miſi ſit talis que nolit humi
liati vel tam bruta. vt non poſſit

regi vel tractar · Hona tamen vo
luntas. et ſi multum eſt bruta non

tamen eſt deſerenda⸗ ſed ſalutati

conſilio ad labonoſam et actuoſam
vitam tranſmittenda⸗ Huperba

autem quantumuis ſibi prudens

videatur dimittenda eſt ſibi et abi
genda: Sieni admittitur ſuperbus
prima die qua ingre ditur habita
re incipit leges dare, Cnmium

enn
unt ſiut

niebed

na⸗ ong
mngerd
nchpukl
geſte au
hansſi
6 30 eſt⸗
mnum Ge
dſplen
gietſien
endamte
ntrg
ihndenn
ncrfept
runtrg
lipe
Coiſen
omns/
nusſal
niſneſ
atn
tnnc!
Kemi
ari
nendt
lehen
n
NTN
ata
ſar
R
bapertn
deng
aabi
gerblis
irn

miun

do ſtultus diſerte non pt zs iuenit ·
Sollicite ergo et prudent ppẽdebũ
eſt quis adnmurtat᷑ ad habitadũ ſecũ

Eui enim habitat ſe cũinõ mñ ſeip
ſu qlis ip̃e eſt habet ſecũ· Malus g½
homo nũꝙ; tuto ſecũ habitat: qͥa eũ
malo hoĩe habitat et nemo moleſti
oꝛ ei ẽ ꝙᷓ ipᷣe ſibi · Nam ⁊ inſ ami ⁊ ni

mũ dolẽtes. ⁊ q̃ non ſans q̃cũqʒ de
cauſa mẽtis ſue bene cõpotes ſut⸗

cuſtodiri ſolẽt net ſibi reliq̃ ł cõmit
ti?ne ſollitudine ſua male abutãtur
Admittãtur ergo aĩaleshunmnles
paupes ſpũ ad cohabitacoonẽ erlla

rut hvt hat ip̃i roõnales ac ſpuales?

nõ vt ꝓpt᷑ eos ip̃i qui hoc ia eſſe me
rzueruũt conuertãtur tetroet effiaãat

aĩmales Duſeapiantur in oĩ beniuo
lẽaa caritatis· poꝛtẽtur m oĩ paaẽ

na benigtatis: ſed qui eis compae
unt non cis ↄfoꝛmẽtur: nec ſic quae
rãt eoꝝ ꝓftcttum? vt ꝓ eoos togã
nuir ĩcurre re ꝓpoſit in vligiõe rigois
Nde eĩ ſubintrauit iam de

Ca Nxx vin⸗

ere alieno ſuptuoſa⸗ ⁊ ꝙtũ

hoc oẽs effã ſimꝰ aĩales Himiſſam

ci nobis a pãbus nũs iure heredita
rio foꝛmã pauꝑtatis et ſcẽ ſimplia

tatis ſpeciẽ. verũ decorẽ domus del

alienates a nobis et a cællis nes: ꝑ
manꝰ artificũ exquiſitorũ cællas nõ
tam hetemitcasquam aromahtad
edificamꝰ nobis· ſingulas ĩttulo cẽ=

pudoꝛ ſinit ambicaoſa cealla
edificaco?et abie cta ſ cã ruſtiata
teſicut ſalo mõ diet ab altſſimo ere
ata. qſi religioſas qᷓſ dam nobis cre
amꝰ habit agonũ honeſtates:ĩ qᷣbʒ
tantu ẽ cõpaſſum aĩalibʒ? vt peneĩ

Rim ſoliborum tõcupiſcõcas otuloꝝ
noſtrorum de ele moſims pauperu.
Awmputa domine ob probriũl centũ
ſolidorum a cœllis pauperum tuoru-
Cur non pociꝰ centum denariorum
Cur non po aus nulloru. Cur non
pooꝰ grat: S filij grẽ ipi ſibiediſñcat
Cuid reſponſum eſt moiſ · cũ cõm
maret tabernaculum: Nide mqt om
nia fauro ſecũdum exẽplar⸗ quod
nbi in mõte oſtẽſu ẽ · Nõ enĩ a ſe cu

li hommnbz. detet fier tabernaculũ

dei cum homimbꝰ ipſi quibꝰ in aln
hidine mẽtis oſtenditur exempilar
veri decoris domus dei · ipſi edilicẽt
ſibi ꝓpñ quibus ſollietudo imteioru
ſuorumcotemptum 2 negligẽaam
dict ommũ exteiorum ſuorum ipi
cdiſicent ſibi oꝛmam paupꝑtatis z

ſancte ſimpliaraus ſpeciem· ⁊ pat

ne frugalitatis hqniamenta nulla ſic

apt abit artiſicum induſtria⸗ ſicut

eorum negligenaa Ergo obſecro ĩ
pere grinatõe huius ſeculi ĩ miliaa
hac ſuper certam edifiemus nobdis
noñn domos ad habitandum ſed ta
bernacula ad deſerendum vtpute
ato inde euo candi et migratuiĩ pa
triam et auit ate m noſtram et in do
mum eternitatis noſtre· In caſtts
quippe ſumus. in alieno militamꝰ?ꝰ·
in alieno laboramus aale eſt quie
quid naturale eſt · umquit non fa
alẽ ſolitario. eſt et ſufficecens nature
et congruum conſcienae ipſum ſibi
tellam de virgis contexære · de luto

plaſ maẽ Vnekjopere decẽtiſſine

rendum! Credite michifratres et
venam vobis experiti nõ cõtigat⸗

„

quia pulch tudĩes iſte ⁊ Forẽſes iſts
honeſtates cate vile 45° ſitum ener
uãt⸗ 2 maſculinũ animu effeminat.
Nã et ſi ſepe ĩpo vſu ſapiũt eaꝝ de
leetaciões· æſi ſut aliqui qvtãt᷑ huiꝰ
modi ß⸗ non vte ntes · tñ coõtemptu
meli ꝙ vſu extctur 2 dicũt huius
miodi affcões· Cõferut eaã ñ modi
cũ intioĩbʒ nũserxtiora nrã ad ſumli
tudimẽ mẽtis aptata et cõpoſita. ⁊
bono oſito ſuo mõ rñdẽ ca · Pau
perioꝛ cultꝰ in aiijs frenat cõcupiſ
cœnaam⸗ m alijs e circa amorem pau
pertatis affiat cõſaẽaam · Sed et
intentum intenoribus ſuis animum
magis decẽt iculta oĩa et neglerta
exteriora quibus incola domus ani

mus ipſe ſe pius alibi conuerſati di

noſatur · ſe qʒ al bi magis occupatã

intencio ſancta denũcat et eficaa

ter bone cõſacae cõſiliat mterio raꝰ

eui oĩa extetiora viluiſſe renũcat.·

Obſſe cro ergo vt maneant celle ille
delicaciot s ſicut facte ſut· ſed non

creſcat numierus earum ⸗ ſintqzin
ualitudinaria fratribus aĩalibus ee
i firmorbz donet cõualeſ cãt· hoc

eſt maplãt deſiderare non valitudi
natia infirmorum⸗ſed tabernacula
mlitaneaum i in caſtris domini · Ma
neãt etiam m exemplum poſtris ve
ſtris a E tles habuiſtis 2 ſpreuiſtis.
Vos at qᷣſ Pit ales eſtis. ſicut hebrei
ideſt tüſeutes · ñ ñ hutes hie auitatẽ
manẽtẽ h f utura mrẽtes edificate
vobis ſicut cpiſtis caſulas ĩq bʒ ha
bitens In caſulł eĩ habit auert pꝛẽs
nu habitantes in te rra pmiſſioĩs qſt
m aliena cum coheredibus promil
Gonis eyſ pectantes fundamenta

babentem auit atẽ cuius artifex 3
conditoꝛ eſt ipſe deus: nõ acœptia
repromiſſiombus· ſed a longe eas
aſpiaentes et ſalutantes et conſi
tentes⸗ quo miam pere grini ſunt et

hoſpites ſuper te rram Mui enĩ hoc

ditunt ſigmficant ſe patriam inqui
rere me lio rem .· hoc eſt eeleſtem · 7
arco patres noſtri in egypto et the
bayda ſancte huius vire ardentiſſi
mi emulatores. et in ſolitudimbus

de gaetes auguſtiat⸗ aff licti.qbꝰ dig
n ñ erat mudꝰ. iß̃i i bi æilas fabri

cãt in qᷓbꝰ tecti tatũmõ ⁊ ccũſvptia

tirbine ⁊ a pliuia tutabãt In qbꝰ
hemin te fru galitatis delicijs aff iu

Etes locuplet abãt multos. ipſiegẽ

tes Jp̃i s q noĩe digmꝰ appellẽ neſ

no⸗hoĩes cæleſtes an angelos treſt

ees · degẽtes ĩtris h vuſatõeʒ habẽ

tes in œlis · laborabãt maĩbus ſuis.
2⁊ de labore ſuo pauperes paſœbãt

eælurientes ipſi· et de vaſtitate here

im vrbium carteres alebant 2? infir
mos et in quibuſlibet neœſſiranbꝰ
poſitos ſuſtentabat · viuentes de la
bore manuum ſuarum · habitantes

2 in n abore manuum ſucaꝝ ( Q· rxxix·
. Vid ad hec diccemus nos

non animales, ſed anima
lia terrena⸗ adherẽtes ter

. Te⸗ et ſenſibus carnis noſtre ĩ ſenſu

carnis noſtre ambulantes et ex ali
enis mambus pendentes? Ruam
uis ↄſolat᷑ nos ĩ hocip̃m aliqte nꝰ il

ie qui cum diues eſſet pauper pro

nobis Fattus eſt et qui voluntane
paupertans dedit precœptum / ip̃e
eiul dem paupertaus m ſemetipſo

nobis formã dignatus ẽ Bmoſtrare

õ

a

fert
aptg
drtag
atanſ
rtit
unihe
zmingti
den
wetthe
rxnnil
dmbus
ſoddig
Esfabe
Gptn
p⸗
sl
ipfagi
pllin
grostat
R
teni
Nb
nanta⸗

snes
ſdum
heitetn
ſtriſni
sttein
1n
ird
upriß⸗
um/
uchi
ola

Vr enim ſaant ewangelia pauꝑes

quid eis facendũ ſit ipᷣe et:ã a fide
lius paſci voluit: nonnũꝙ et ab infi
delibus. hvt fideles facxret · vite ne
eeſſaĩa nõ recuſauit acape· Ded et
inprimitua ecãa paupes illos ſcõs
qui ꝓ xpᷣo rapmam bonorũ ſuorum
perpeſſi fuerãt vel ſecũdum ꝓfertio
nis cõſilium omnia reliquerant ! vẽ
diderant et fratribus fidel bus coĩa
efficerant quãta ſollictudine · quan
ta pietate ſancti apoſtoli alendosa
ſidelibus procurabant/et liber actu
um apoſtolorum et paulus in epiſt
lis ſuis manifeſte de monſtrat· C ð
et ſi conce ditur libenaushoc ipſum
domino pre apiente et oꝛdin ante e
wangelium annuaãtibus ex aplo

rum tamẽ auctoritate non ne gatur

etiam ewangelice viuẽtibus; ſicut
et ſanctis illis pauperibus qui tunt

erant in iheruſalem · Rui etiam ob

hoc pauperes ſanttivocantur: quia

improfeſſione ſanttitats et coĩs vi

te nomen dederant · et ſemzipſos in

hoc ipſum ſponte pauꝑes effecxrãt

Euod enim apoſtolus ſe uetiſſima
auẽte quibuſ dam denũaat . vt qui

non wt operari non manducet ; cõ

tuo oſtẽdẽs ð qᷓbꝰ dicẽt ſubiũxit di
cẽs :· Audiuimus emm quoſ dam in

ter vos ambulantes inquiete nichil

operantes: ſe d curioſe agẽtes Nijs
autem qui huiuſmodi ſunt denunda
mus et obſecramꝰ ĩ dño iheſu xp̃o.
vt cum ſilenao perante ſuum pa
nem manducẽt. Duum / hoc eſt ſuo

labore paratum et acquiſitum⸗ Et

tam. ne illos ꝙ,tumuis inquietos

mil operantes curioſe agentes no

H — „ —„ ——
nomen tamen domini ſuper ſe inuo
catũ habentes· quaſi expoſuiſſe vi
deretur et abieciſſe: ſtatim intulit di

txcens; VLos autem fratres nolite deſfi
cœre benefacẽtes: in criſto iheſu do

nnno noſtro · Act ſi dicerer Et ſi illi

perſeuerant in negligẽaa ſua: vos

tamen in ſuſtentandis eis nolite de
ficere a benefiaẽaa veſtra. ¶um er
go ſeueriſſime ſuperius denunaaue
rit, non manducaudum.nõ volenti

bus operari poſtmodum vero non

valentibus operari/ſed mihil operã

nbus aliꝙ; to ſe exhibuerit clemen

caorem:poſſemus dicẽ ſecũdum tex

tum verborum eius nec omnino ab

ertaret a vo.nõ volẽtibus ꝙ;uis va
lẽtibus intent atam eſſe illam ſcueri

tatem. volẽt: bus vo et nõ valẽtibꝰ

indulgenaam illam Ded cum etiam

iſtis denunaet. et obſecret in domi

no ih eſu criſto · vt cum ſilẽco panẽ
ſunm mianducent ; Videntur non ſu

um panem maducaè mſi ſuum eum

eſfiaãt operãdo. q;tum opeâti poſ

ſunt ſub teſtmmomo dei z cõſcienne

ſueæ· Ignoſce donnne ignoſce excu
ſamus ter guiſamur ·ſe ð nõ eſt qui

Abſcõdat ſe a lumme vitatis tue.q8

ſicut illuminat cõuerſosſic etiã fe it
auerſos · Non eſt enim occultum a
te os noſtrum⸗quoðd feoſti ĩ occulto

hominum. Nos autem nobis met
ipſis faomus illud occultum⸗qa vix

eſt às qui in eis que ad te ſut experi
ri velit quit poſſit · et q promptiſſi

me poteſt quãdocumqʒ ſecũdum cat

nem vel ſe culũ ſiue timoꝛ impuleit⸗
ſiue cupiditas traxerit · Ded et ſi
Fallmus homines inſcios:non noa

permittas quaſi volẽtes Fallere te
fallamus noſ metip̃os· Non labora
mus qᷓa non poſſumus vel nõ poſſe

nobis videmur ·; vel a cõſue tudine o
cij et deliaaꝝ noſtraru nos nõ poſſe

effeamꝰ?· Adoremus ergo et proa

damus ſemp et ploremus coram te

qui feaſti nos · et qui in hoc ipᷣm pec
cato noſtro mamſeſto· iudiao tamẽ
tuo occulto foꝛmaſti nos · vt foꝛſitã

q̃a non multũ hoc volumus non poſ
ſumus.ł q̃a noluimꝰ cum potuimꝰ.
cum volumus non poſſumus.Veſca

mur ſaltem ſecundũ penam ade pa

ne noſtro ſi non poſſumus in ſudore
voltus nuũ⸗ in ſudore coꝛdis noſtri.

in lacrimis dolorisſi non poſſumus
in ſudore labotis · Magnam hãc iac
turam ꝓfe ſſionis noſtte ſupp leat pi
etas ac deuocio humnliate cõſcenee

Sint nobis laẽme noſtte panes die
ac nocte⸗ ꝙᷓ diu dicit anime noſtre ·
vbi eſt deus tuus. hoc eſt ꝙ; diu pen
egrinamur a domino deo noſtro · et
a lumine woltꝰ eius. Nnũ quidẽ erat
necſſarium · ſed qui nec in vno figi
mur.nec in multis excerœmur 'in aͤ
oꝛdine cõputabimur? Vnnam cum
illo de quo apoſtolus dietei qui nõ
opatur credenti autẽ in eũ qui iuſtiſ
cat inpium. reputatur fides eiꝰ adð
iuſtiaamſecundum propoſitum gra
ae dei · Vtinam cum peccatrice illa
cui multum dimiſſum ẽ⸗ qͥniã multũ
dilexit. Et beata anima que hoc iu

diao apud donnnum meruerit iuſti

ficari iudieo diligencuum nomen do
mini vt obmiſſa omni iuſtiaa opꝑm
et ſiduaa meitorum. ĩ hot ſolo· iuſti
ficetur⸗ quoniam dilexit multu⸗2

D

et indulgẽdo te de? Lteibuaso magꝗ

eſt diligeuti conſaende ipſa dilão
tua· demde vero vita eterna⸗ Sir
fratres obſecro nõ excuſemus nos⸗
ſed accuſemus nos et confiteamur
Et qui magni uominis vmbram et
perſonale quddam perfertionis fig
mentum apud homines indumm?ꝰ?
apud deum vſcenae noſtre cognoſ
centes paupertatem non vſqʒqua

qʒ recdamus a veritate t? vent.
liberabit nos⸗ Caxxx.

Einde etiam docendus eſt
animalis incipiens. et xp̃i
tirũtulus deo appropinqua

xæ vt et deus appropinquet ei Dic

enim nos ãmouet propheta Appro

pinquate deo⸗et ipſe aꝑpropinqua

bit vobis · Non ſolum enim foꝛman

dus eſt homo et faciendus · ſed 2 vi

uiſicandus · Primo enm deus foꝛ
mauit hominem ˖ deinde inſpirauit

in faciem eius ſpiraculũ vite⸗z fcũs
ẽ homo ĩ aiam viuẽtem · Cormacio

hommis iſtructio ẽ moralis· vita eiꝰ
amoꝛ dei ẽ· Hũc fides cõtipit · ſpes
pꝓturit carit as foꝛmat et viuiſicat
Amoꝛ enim dei . vl amoꝛ deus. ſpi
ritus ſanttus amoni hominis et ſpiri
tuiſe ĩfũdẽs. aff icit eũ ſibi:⁊ amãs

ſemetipm de hole deꝰ vnũ ſecũ effi
cit 2 ſpm eiꝰ et amorem eiꝰ. Sicut

eni nõ hʒ coʒpus vñ viuat · ñ de ſpũ
ſuoſic affcũs hominis q̃ amor dici
tur ñ viuit: hoc ẽ nõ amat deũ ñ de
ſpiritu ſantto· Amorem ergo deiĩ

homie ex gracia genitum letctio lac

tat:me ditacio palſcit · oratio confoꝛ
tat et illuminar⸗ Animali vero et
nouo in ceiſto homini ad excitanda

eius interiora/ melius et tuaus pro

ponunt legenda et meditada Ldẽp
toris noſtri exteriora ad oſtendedu

ei in eisexemplum humnlitatis, pro

uocaconem catitatis·2 affectum pi
etatis: et de ſcripturis et tractatibꝰ
ſanctorum patrummoralia queqʒ
et plamora: Ponẽda ſunt etam ei
geſta et paſſioes ſanctoru: vbi nec

laborandum ſit ei in planice hiſtori

ali: et ſemper aliquit occuràt quod
nouicij ammum exatet ad amorem
dei 2 ad cõtemptum ſui Poꝛro alie
hiſtorie deleetant quidem cum le gũ
turſed non edificãt: quĩ pocus mẽ

tem inficunt. z tempore oracionis.

velſpitualis meditauonis. in vtilia
queq; vel noxia faaunt ſcaturie de

memoria. Jectionis quippe modum

ſimilis meditaco ſequi ſolet · Diffi
alium etiam lectio ſcripturarum ani
mum fatigat:nec reficit teneriorem
animum.ſed frangit intenaonem:

hebetat ſenſuł ingemũ · ( Ca· xxxi·

O◻’

Dcndus etiam eſt in oàa
one ſua ſurſu coꝛ leuare ſpi

N tuali᷑ orare· a corpoibꝰ vl
torporũ ymagimbus cũ orat vl de
um cogitat ꝙ; longe poteſt re cedere
Ammonendus eſt · ꝙta poteſt pPuĩ
tate coꝛdisintendere m eum cui ſac᷑
ficuum oraconis ſue offert: ſeipſum
attendere qui offert: intelligere q̃dð
et quale ſit quod off err Ruantum
emm videt vel intelligit eum cui of
fert: tantum ei in aff eetu elt · et ei a

moꝛ ipſe mtellettus eſt Euantumʒ

ipſe ei in aff ectu eſt tantum ſapit ei
hoc ipſum · ſi dignum deo ẽ quod of
fert: et in eo ſibi bene eſt Huiuſ mõi

tamen homimi orant: vel meditanit

ſicut iam dictum eſtmelius ac tuaꝰ
proponitur ymago dominice huma
mitatis et natiuitatis paſſionis eiꝰ

æt vſurrexionis Ut infirmus animꝰ

qui non nouit cogitare niſi coꝛpora

et coꝛpoꝛalia: habeat alq̃t cui ſe af

fiaat:cui iuxta modum ſuum:pieta
tis intuitu inheat · Eſt quippe m Ffoꝛ
ma meditatoris · in quo ſicut le git
in iob. homo viſitans ſpeaem ſuam
non peccet · Doc eſt cum intẽſioĩs
ſue intuitum in eum digit · humanã

in deo ſpeaẽ cogitando⸗ a vo vſqʒ

quaqʒ nõ recædit: vt dum per fidem
deum ab homine non diuidit ˖ deum

aliquando in homine aſphẽdere ad
diſcat· In quo pauperibus ſpiritu z
ſimplicoĩbusfilijs dei:tanto primũ

ſolet eſſe affectus dulaor· ꝙ; to huã
ne nature propiquioꝛ:poſtmodũ vᷣo
fide migrante in affertum ampleꝝ

ates in me dio coꝛdis ſui⸗ dula amo
tis amplexu criſtum iheſum totum

homi nem · propter hominem aſſ ũp

tum ˖ totum deum propter aſſumen
tem deum ˖' inapiunt eum iam non

ſecũdum carnem cognoſcœre ꝙ;uis

eum necdum ſecũdum deum plene

poſſint cogitare Et ſant: ficando eũ
in coꝛdibus ſuis offerre ei amãt vo

ta ſua que diſtixerunt labia ſua po
ſtulaciones: obſecraciones oracio
nes.graciarum actioneg: ꝓ tempo
re pro cauſa congruẽtes · Düt enm

oraciones:alie breues ac ſimplices
ſicut eas foꝛmat volũtos ſeu neſceſ
citas orãtis pro cauſa ĩcidẽti : Alie
ꝓlixioẽs et rõnabiles.ſicut ĩ ĩqſiciõe

vitatis. petẽtes.ꝗqᷓrẽtes · pulſãtes

donec inueniant · acepiant et apet
riatur eis Alie alacres ſp ituales et
fecunde in aff ectu fruentis et gau
dio grade illuminantis. Et ipſe ſut
quas apoſtolus alio ordine d inume
rat. obſecraaones oàaones poſtula
caones: et gracarum actiones⸗Nã
poſtulaoo eſt ꝙᷓ primam poſuimus
arca obntienda temporalia 2 neteſ
ſaria aliqua vite huius in qua de9
poſtulantis quidem approbat bonã
voluntatem⸗facit tamẽ quodð meliꝰ
ipſe iudicat et dat libẽter ſequi be
ne poſtulatem Ipſa eſt de qua pſal
mſta ait:quoniam adhuc et orauo
mea in beneplaotis eorum. Hec eſt
etiam hominum nnpiorum · qa õmũ
cõmuniter eſtſed maxime filiorum
huius ſeculi · deſiderare ſalice t trãql
litate m pacis/ſanitatem coꝛporis·
temperiem aetis et alia que ad vi
te huius ſpectant vſum et neceſſita
tem. et ab vtenaum voluptatem⸗
Pro quibus qui fideliter poſtulãt.
Suis non ea poſtulent· ñ ad neceſſi
tatem⸗ tamen et in hocipſo volunta
a dei ſuam ſemper ſubicunt volunta
tem⸗ Obſe cracio vero ẽ exterecijs
ſpiritualibus anxia ad deum inſtan
aa In quibus ante gracam ſuccur
rentem qui apponit ſaenciam nõ ap
ponit niſi dolorem · Oracio vero eſt
hominis deo adherẽtis affeetio· z fa
miliatis quedam et pia allocucio et
