is cruciat mi moleſtiꝰ ĩquietat? Nil
tamen apud mmſeros moꝛtales crle
brius . nego cijs eius: An non limi
am apoſtolorumplus iam ambicio

quã deuoco terit? An nõ queſo vo

abus eius veſtrum tota die reſultat
palatium? An non queſtibus eius
tota legum canonumqʒ dſaplina in
ſudat. An nõ ſpolijs eiꝰ omms ita
lica inhiat inexplebili auiditate ra
pactas Quid ita tua ipſius ſpiritu
alia ſtudia non ſaltem inte radith
abſedit. Ruotiens ſantta ac ſecũ
da tua abhoꝛreri ona feat inquietũ
et inquietãs malum. Aliud eſt qᷣd
ab oꝓpreſſis appellatur ad te Ali
ud autem quod abmnao in eccleſia

per te regnare mo litur⸗ eec de eſſe
illis.nec huic aliquatenus aſſentre
opoꝛtet · Ruã vero imque fouetur

illa ſpernũtur illi. Vtriſqʒ tamen e

bitoꝛ es illis vt eigas iſtis vt repei

mas. Et quomã inadit de appellat

onibus. proſequi aliquatenus non
erit ab re Magno in hijs 2 pio opꝰ

intuitu eſt· ne quo d magna necſſi

tate prouiſum male vtendo reddat
mutile Michi videtur et in multam
poſſe eas deueite pernicemſi non

ſumo moderamine actitentur· Ap

pellatur de toto mũdo/ ad te id q̃dẽ

mteſtmonium ſingulais primatus

tnii. Ac tuſi ſapis nõ primatu gau
debis ſed fructu: apoſtolis dittu eſt
In hoc nolite gaudere quod ſpitus

ſubicuntur vobis appeliat᷑ ad te vt
dixi et vtinam tã fructuoſe quã ne
ceſſarie Vtinã cũ oꝓpreſſus clamat.

ſenſiat oꝓpreſſus et non ſuperbiat
ipius vnde incendit pauper Ruid
tã decorũ vt ad muocationẽ nomis
tui oꝓreſſi effugiant/ vᷣſuti nõ refu

giant· Cuid eregione tã peruerſu

= 4 7 . 0 ℳ₰ N
tam ratti alienum vt letetur q̃ male
fꝑeat · 2 qui tulit in amter fatigetrr
In humaniſſiẽ non moueĩs ceega ho

minem cui illate miurie cumulauè
dolorẽ et laboꝛ itinetis et dampna
expenſarum- Sed nichilominus ig

nauiſſiẽ non in illum moueris q̃ͥ huic
tot calanntatum pti auctoꝛ ꝑtĩ exta

tit cauſa · Euigila ho mo dei Cũ hec
contiĩgũt moueatur mnſeratio moue
atur et indignatio tua Alterã leſo⸗
alteram ledeti debes · Conſolet ille
dãpnoꝝ reſar atu ſuoruũ ſatiſfactio
ne miutiarum ſiue calumpniarium⸗

doe

Cum iſto ita agatur vt pemiteat ſe
ciſſe quo ð non timuit facæreet non
de penis innocentis nideat, arbi
troꝛ idem debere pat illum. qui
fine cauſa⸗ foꝛte appellauit. ſor
mulam hanc iuſtiee prefigis ubi.
et diuine incommut abilis rano eqᷓ
tatis , et ni falloꝛ ipſa appellauo
nis lex · vt illicte vſurpata⸗ ap
pellatio net proſit apeilant· neè᷑
appallato obſit. Ut quid enim
Fruſtra ſat:igatus ſit homo. Ruam
plenum iuſtice vt ſeſe poaus le
ſerit qui voluit bonum proxrmum⸗
Apeellaſſe mique iniquum eſt. im
pune tranſire inique appellantem

imiquarum appellaconum fomes-
Iniqua autem omnis appellaoo að

quam iuſticie inopia non coegit·

Appellare non vt graues ſed ſi

graueris licxt· Appellandum 2

ſentenaa ante ſentenaam improbe

omn ino mſi ob manifeſtum. grauaꝰ

mẽ p̃ſumit appellacõ. Rui igit Fua

tus non appellat liqᷓt qᷓa aut graua
re intẽdit· aut tẽpꝰ redimere on

eſt ãt ſuffigiũ appelaco ſed re fugiũ

Ruãtos nouimꝰ pulſatos. qͥ ĩteẽ
liceret/qͥd nũꝙ licet. Nõ nullis ea

am q̊́ dvixerunt licuiſſe appellanoĩs
ſuffragio ne faria ſamꝰ. vbi cauſa⸗

inceſtũ adulteiũ. Ruale hoe eſt tur

pitudimi proanari⸗ aͤd velmaxime
foꝛnndai a pibꝰ opoꝛtebat? Quo
ulqʒ murmur vmüſe terre aut diſſi
mulas aut non auertis · uouſqʒ

dommtas 2 quouſqʒ nõ euigilat con

ſiderauo tua⸗ad tantã appellacionũ
confuſionem atʒ abuſionem? Pi
ter ius et faspreter morem ? ordi

nem fiut · Non locus non modus.

noñ tempus.non cauſa diſermtur
aut perſona · perſumuntur leuiter
paſſim plerumqʒ; ⁊ nequiter. Nolen
tes malignati nonne hijs potiſſimũ
terreti ſolebant. Nunc terrori ſole
bant Nuũc terroĩ ipſi magis ex hijs
fiunt atq; id bonis antidotum verſu
in venenum non mutacio dextre ex
celſi hec eſt Appellantur boni a ma

lis non vt faaant bona et ſupſedẽt

a vocæ tonitrui tui foꝛnidãtes. Oe
niqʒ appellantur epiſcopi ne illicita
audiant matrimo nia ſoluere aut ꝓ

hibere⸗ appellantur ne rapinas ne
furta:ne ſacrilegia/et que eiuſ moĩ

ſunt punire preſumant vel cohibere

vllatenus · Appellantur ne indig

nas? infames perſonas a ſactis of

ſicijs beneficijs repellere ſeu ammo
uere queant ⸗ Muod tu muenis re

medium moꝛbo huic ne quod reper

tum ad medium fuit repeiatur ad
mortem? ʒelatus eſt donnnus dom.⸗

oracionis Ffattam ſpeluncam latro
num⸗ Tu eius miniſter diſſimulas

miſororum refugium datum arma
imquitati · Eideas preripi paſſim
partes oꝓpreſſorum et prerumpe

re ad appellandum non tam gea

uatos quam graua re volenress
Ruod hoc nnſterij? Cuum eſt
tonſiderare non meum. commenta

ei illud ⸗Et eur inquis male ap
pellat non veniunt oſtenſuri ſuam
inno cẽaam maliaam coniuncturi?
Dico quoð dicere ad hec ſolent.
Nolimus vexari fruſtra. In cu
ra eẽ:q̃ ꝓcluuꝰfaueãt appelſãtibʒ
foueãt appellacões Ceſſuis rome-

nodes⸗
ſernte
rleuiten
n Polen
Potlſmi
rtaſo
Serhis
um verſi
xextre er
wmama
tfupſedet
atrs De
neiliatn
eralt
pmnas ne
etiulnei
lechiber
e endiz
ſetusf
ſuamno
uems
deper
nnntad
sdemi
m lw
ſimulas
m demd
mipeſi
ecump⸗
ntang?

ſen

tunck
mmert
jnalep
laun
mntia⸗
let⸗
jn ei
laeb⸗
swne⸗

Somn erdete ſaaus fateo? me nõ oĩ
no detrebete hjs · Quẽ das mi cau
ſa crebtis apꝓpellationibʒ q hodie ſi
unt᷑ qui ꝓ expẽſis itinetis vel num

mũ xeſtituerit illi quẽ foꝛte appella

rit? Miru vero ſi ita omnes · 2⁊ appel
lãtes iuſtii et apꝑpellat rei vrõ exa
minne inuẽti ſut· Diligite inquit · iu
ſtiaã qui iudicatis te rrã. Parum ẽ
iuſtieiã tenere.miſi et diligas Qui
et diligunt ʒelant: amatoꝛ iuſtiee ĩ
quitit iuſtiaã et perſequit᷑ eã PBoꝛ
ro omnẽ ĩiuſtiaã perſequit᷑ · Nichil
uabi et illis qui appellaaones vena
cõnes putãt pudet elogij.qͥd apud
ẽintos iã vᷣtitur in ꝓabolã duos no
ummꝰ ſeruos pingues: Nt miaus lo
quar plus fateee ꝙᷓ iuſtiae hie Tu
ſi amas iuſticã appellaaones non

affettas/ ſuſtines · Veruptamẽ q d

emolienẽti afferrz eccleſijs dei tua
vniꝰ hoĩs iuſtica vbi ſentẽca pre

uahʒ alioꝝ aliter affettoꝝ? Ar illud
loa illiꝰ erit.cũ crpuit vᷣſarique ear
ca te ſunt · Nunt vero non te exiſti
mes ocoſe vacare ↄſideâconi huic⸗
q̃ appellaaões ad legitimũ ſi fieĩi po

teſt reuoces vſu. et ſi hint mea que

ratur vel poaus curet᷑ ſentenaa vt

non contep̃nendas.ſic net vſurpã
das ommino Poꝛro horu qnid inſo
lenaus ernſeam aut facile dixerim

niſi quod vſurpano quandam vide
tur inducære contemptus neceæſſita
tem⸗ Ac per hoe foꝛte araus inſec
tanda que amplius notet · Aut nõ
vere nocentioꝛ eſt mala in ſe in par
tu peioꝛ? Nonne ipſa eſt que ipſũ
quoq; ius nature aut extenuat aut
eæxterminat, Non ſeperebus etã

precioſiſſimu. ptetcij gracram non
modo demit h adimit Ruid ſacra
mentis aceœptius? Eſurpata tamen

ab indignis indigne ve trattata nũ

me accæptantur Magis habẽt dãp
naconẽ q̃a debitã veneraanonẽ nõ
habent ·; ateoz grande et genera
le mundo bonum eſſe appellauões
idq; tam neceſſatium ꝙᷓ; ſolem ipſu
moꝛtalibus. ſieuera quidam.ſol iu
ſtice prodens ac redarguens ope
ra tenebrarum Proꝛſus fouende 2
manu tenende ſed quas extoꝛſit ne
ceſſitas non caliditas adinuenit
Eſurpatore ſunt eiuſmodi omnea

non ſubuenientes i neceſſiratæ. ſeðᷣ

opitulantas imiquirat: Ruid ni ve
niant in contemptum? Ruanta vt
talibus quoq; deferrẽt eaam de ꝓ
prio teſſere iure ne longo ⁊ in caſſo
itnere fati garentur · Plures tamẽ
ſua ammnttere ſe rentes apellacões
minus oportunas et celſa nmina
inpoꝛtunius contempſerunt.· Dico
aliquiꝰ quod ad rem pertinet exem
pli cauſa · Ruidam ſibi publice deſ
ponſauerat vxſorem ad eſt dies ce
lebeis nupoarum⸗ preparata õnia

inuitati multi. Et et ce homo cõſpi
ciẽs vxſorem proximi ſui in votem

appellauonis mopinate prorumpit

affirmans ſibi traditam prius ſuam

poaus eſſe debere · Stuper ſpon

ſus herent omnes ſaceꝛzdos non

audet progredi fruſtratur omnis
paratus ille deſcendit quiſqʒ in do
mum ſuam ſuam cenam manduca
turus ſponſa a menſa et thalamo
ſponſi ſuſpenditur quouſq; roma re

ditum eſt · Pariſius contingit hoe

nobili gallianem auitate ſede tegia
Rurſum in auitate eadem quidem ſi
bi deſponſata vxore diem eonſtitu
it nipaarum. Interim emergit co
lũpnia dicentibus quibul dam non
bdebete coniuguad iudicum eccleſie
cauſa delata eſt ſed non eyſpectata
ſentenca appellatum eſt ſine cauſa
ſine grauanmmne ſola fruſtratorie di

laoonis intuitu. At ille ſiue perde

æ que parat · ſine dilecte tam diu
Feuſtrat conſoꝛao no lens nichilomi
nus quoð propoſuerat contempta
hue diſſimulata appellaaone pere
git · Euid illud quod in anctiſio do
tenſi eccleſia nuper a quobam ado
leſcente preſumptum eſt ⸗ Nempe
befũcto ſa neto epiſcopovolentibus
“ elerias alium vt moris eſt eligere ſ

bi interuenit ille appellans et vetãas

ne fieret quouſqʒ iſſet et rediſſet ro
me. Cuitamen appellaaone net ip
ſe detulit · Nam cum videret ſi con
tempni tamqꝙᷓ; qui irracionabiliter
. appellaſſet aſſatis quos potuit ſibi
tencaa die poſt factam ab hijs electi
onem frot ſuam Cui ĩtaq; ex hijs ⸗
in nũis talibus liqat nõ, exemptu
gigmi vſurpaaonem · ſed ex vſurpa
cone coutemptum videris tu quid
ſRbi velit quod ʒelus veſter aſſioue
pene vindicat illum iſtã diſſimulat ·
Vis perſectius cohertere contemp

tum? Circa ĩ ipſo v ero peſſimo ma

tris prefocaĩ germen nequam quoð
ita fiet ſi vſurpaoo digna anima S
ſione multetur. Tolle vſurpauonẽ
eł contemptus extuſacnonem non

habet⸗. Poꝛro in exeuſabilitas au

ſum exploret Non ſit proinde vlur

patoꝛ et contem ptoꝛ nullus eit aut

admodum rarus. Henefaas tu ꝙ
aæppellaaonũ negato ſuffragio ym

mo ſuffuſo multa remitts negoca

ad cognoſcentes vel qui noſcere a
tius poſſunt· Ubi enĩ e raoꝛ at faa

lioꝛ noto ibi deaſo tuuoz expebi

aoꝛqʒ eſſe poteſi Quã plenum gra
ne quoð multorum prouide et labo

ebus pazes et ſump tibus · At qui
bus ſic credas · id tbi ommmodis
attendendum⸗ Poteram muita de

eodem veliter addere hijs ſed me

moꝛ; promiſſi mei contemptus inte
tim occalſionem dediſſe ad alia tran
ſeo. Et primum quod occurrit mini
me tranſeundi reor. Prees et ſin
gulariter ad quid: Egz t. bi dico eõ
ſideracione? Nunquid vt ſubdits

treſcas? Nequaꝙ · ſi dvt iyi de te⸗
priapem te conſtituerunt. ſed ſibi

non tibi Alioquin quo pacto·te re
put as ſuperio rem hijs· a quib9 be
neficium mendicas · Audi dominũ
Qui poteſtatem habẽt ſuper c0S*

beneficij votantur ⸗ At iſtud be

his qui iforis ſunt · Cuid a nos?
VCu id mendaater dicrris ſi non
tam benificus eſſe⸗ qᷓm benefics
preeſſe intendas · Parui deiecti
qqʒ cauſa eſt de ſubditis non profe

ttum querere ſub ditorum · ſed que

ſtum proprium In ſummo pꝛe
ſeꝛtim omni michilturpius⸗ Quã

pulchre mgĩ gẽaũ xentes filijs· nõ
flios debẽ cẽſuit the jauiſaẽ ꝑẽ tibʒ

a
vſur
ut
Joym
negcca
ſarea
xfia
rpehi
unen
crlabe
Rtqri
modis
uira de
ſed we
kus nte
natran
atmin
lt in
ots
boͤns
dete⸗
dſ⸗
tere
ihde
vnii
gettos⸗
tidde
hams
g ſimn
hmfe⸗
deut
1
ſque
ye *
Ous
list
initi

Noñn mediocris glorie. vop eſt illa

idemtide m ipſius non quero datũ ij

fruttũ. Ac iam tranſeamus et hic

ne quis moram in hijs meam auatri

cie in te notam inte rpretetur· Mue
ꝙ longe a te ſit · libro ſupeiori teſta

tus ſum ſaens quanta et in quanta
tua neceſſitate reſpueris ad te pro
inde ſeripſerim iſta non propter te

Nempe quod tbi ſeribitur ſoli pro
deſſe non decrt. Dic locus auariaã

tarpit a quo vicio ĩmunis ſans tua
opmio ẽ· an et opus tu videris· Vi
dnmus tamen vt oblata a paupeibꝰ
tate que tangere non acquieſcas:
germamcos detnuiſſe ſacros ſedð
precno non maſſa argentum reputa
tum eſt fenum ſummarij non leuat
ſaramis onuſti nichilominus repat᷑

ant vel muiti. Noua res.Cuando

attemis aurum ranonaliter fugit?
Et nunc romanorum cõſilio id vſur
patum non crednmnus Duo veneÿ̃t
ambo lo cupletes:⁊ am bo te.ſiquidẽ
vnus maguntinus. colonienſis alt
altti gratia grats vddita alter idig
nus cre do cui gratia dderetur audi
uit. Cum quali veſte itraſti eum ta
li egredieis O votr m magnificam.
votem proꝛlꝰ apoſtolice libertatis

Quid ab illa hec habuit ipecuĩa tua.
tecum ſit in perditione Niſ quodꝰ
in illa plus ʒeli: in iſta plus mollie

ſonuit Quid ille de tranſ marinis ꝑ
tbus. pene a finibus terte. terra
mari currens pro epiſcopatu ſuis et

alienis facultatibus emendo rurſus .
Jam enim emerat priusCTulit mui
ta.ſed retulit non omnia tamen In

adit miſer in manus alias acapere

ꝙ; date potentio res · Hene feaſti

tuas in vtroq; ſeruans iĩnoxias nec

imponere ſalicʒ ambiaoſo nec ſup
ponere in quo mammone acquieſ
cerent⸗ Non ſic a paupere epiſco
po continuiſti dans quod daret ne
inmunificus notaretur/ acapit clã
quoð palam dedit· Sic de tuo ſac
culo conſultum eſt verecundie viti.
Sie quoqʒ cueie mo rem gerẽstuo
beneficio muidiam declmauit eorũ
qui diligunt munera Non potes
abſcondere et facttum noumus et
perſonam audire grauat. Et ego
eo libentaus predico. qus tu id mo
leſtius audis· Si tibi ſic expedir⸗
et michi ſie·Tam non opoꝛtet xp̃i
gloriam me ſilere ꝙ nec te querere
tuam. Et ſi pergis murmurare adð
huc reſpondebitur tibi ex ewange
lio. Muanto eis preapiebat tanto
plus predicabant dicentes⸗ bene
omnia feat · Audi aliud · ſi ramen

aliud. Ad idem enm Foꝛtaſſis per
nnere quis dicat · Tua cõſideracio

viderit hoc · Michi videtur non lõ
ge a vero diſſentire quis id foꝛte
inter auariae ſpenes locandum pu

tauerit. Ego vero illius autem ſpe

ciem eſſe aut ſpenem habere nõ ne
garim.· Sane intereſt tue perfectio

niset malas res⸗ et malas pariter

ſpeties deuirare. In altero conſaẽ

cn in altero fame conſulisPuta a
bi non lic re. et ſi alias foꝛtaſſe lic-

at quicquid male fuert colerarum

Deniqʒ mter roga maiores tuos ⸗z
dicent tibi ab omni ſpece mala ab
ſtiete vos Vane miniſter domini do

minum mitetur quia ipſe ait⸗

Rui michi miniſtrat me ſequatur.
Etr habes de ilio dommus ragnuit
decoꝛem induit: ĩduit dommus foꝛ
titi dinem· Tu quoq; eſto foꝛns.in
ſide decorus gloria / et probaſti te
ymitatorem dei⸗foꝛtitudo tua⸗fidu
ra ſidelis conſaenee decoꝛ tuus

ſplendoꝛ bone opmionis Ita qneſo
induere foꝛtitudinem etennn gau

dium domim foꝛtitudo tua. Poꝛro
ſpiae tua et pulchritutidine tua.ni

chilominus tamꝙ propria ſimilitu

dine delectatur. Induere veſtinen
tis glorie tue veſtire dupliabꝰ qul

bus domeſticos ſuos foꝛts illa mu
lier induere conſueuit Lon ſit in cõ
ſaoenca nutans infirmitas modice

fidei. non ſit in fama neuus male
ſpei ·et veſtiris dupliabus. Et gau
debit ſponſus ſuper ſponſamz gau
debit ſup te deꝰ? tu?. Miratis quoꝛ

lum hec⸗ ignarus vſ qzʒ adhuc quid

bicere velim⸗ Non te tollo diunus
murmur loquar et querimonias ee
ect leſiarum · Truncati te clamant
ac demembrari· Vel nulle vł paua
aomodũ ſunt qᷓ plagam iſtam aut

non doleant aut non timeant Mus

ris quam? Subr rahuntur abbateæs
epiſ copis/epiſcopi archiepiſ copis

archiepiſ copi patriar ehis ſiue pu

matibus bona ne ſpes hec? Mira

ſi excuſari queat vel opus: Sit fae

titando probatis vos habere pleni
tubineʒ poteſtatisſed iuſtiae foꝛte
non ita⸗ faats hot quia poteſtas.
ſed vtrimꝰz debeatis queſtio eſt ho
norum at dignitatum gradus et oꝛ
dines quibuſ qʒ ſuos ſerruare poſi
ti eſtis inuidere nulli· vt quidã veſ

trori ait· Cui honorem honotem⸗

Spiritalis homo ille qui omma di
iudicat ne ipſe a nemine indicetur.

oẽ tempus opꝰ muum trina quadam
conſideracone preuemet Primum
quidem an liœæat demde an deceat.
Poſtremo an expediat⸗ Nam et
ſicõſtat ĩ xpᷣiana vtiqʒ philoſophia
non detere mſi quod ſicæat non ex

pedire niſi quod decxt et licet non

continuo tamẽ omne quod licet de
cere aut expedire conſequens erit⸗
Age aptemus ſi poſſimus tria
ipſa operi huic ·At quomo do
nõ inerdens tibivoluntate pro lege
vti: et quia non eſt ad quem appel
laris poteſtatem excr rcete ne gige
te racõem? Cu maioꝛ donnno tuo⸗
qui ait non vem facere voluntatem
meam? uamc; non nunng deiect i
ꝙ elati anim eſt· velut: racems en

pertem non radone ſeð pro libitu

Euid tam beſtiale? Et ſi mdignũ

cuius vtenta rauone viuere pecus.

qui in te reõre oĩ · tãta cõtumeliã na

ture · honois imuiã feat? Sic de ge

nerãda qͥd abſit generale ob ꝓbnũ
ſe aſti ũ . hõ cũ in honore eẽt nõ
intellexit cõpãàt ꝰ ẽ iumẽtis ĩſipiẽti
bꝰ 2 ſiis fcũs ẽ illis · uid itẽ tam
indignũ nbi. ꝙᷓ; vt totum tenẽs · nõ
ſis cõtentus toto niſi inimcias qᷓſ

dam atqʒ exiguas poꝛtiones ipſiꝰ
tibi credite vniuerſit atis tãꝙ; non

ſint tuie⸗ ſatagas neſoo quomodo
adhue fatere tuas? Ibi eaã memĩſ
ſe te volo ꝑabole nathã de hoĩe qui
centũ oues habens· vnam que eãt
pauꝑis eoncupuit · Duc qͥʒ veniat

Dtem⸗
mma d
atur⸗
dan
Damun
ſdeaat,
an et
ophi⸗
nonex
te non
lat d
ns ent⸗
nus tad
omodo
pw lege
mapel
negig
mono⸗
Untatem
deitt
rser
ſbien

factum ymmo fatinus ègis achab
qui rerum ſummam tenebat ⁊2 vine

am vnam affect auit. Auertit deꝰ

a te quod ille audiuit: occdiſti et

poſſediſti · Nolo aũt pret ẽdas im
chi fruttũ em ãepacoms ipſiꝰ nul
19 eſt enim⸗ miſi d cpiſcopi mſolen

qores mo nachi diſſoluaores fũt?ꝰ

Ruid pauperes? Inſpiate dingen

aꝰ taliu vbiqʒ libertorum et facul

tates et vitas ſinon pudenda ad

modü et tenuitas in hijs et in illis

ſeculantas muemtur Matris norie

libertats gemia ſobe les he e Ruid

ni lie ntus pecert vagum et male

ſiberum wolgus eum no ſit qui argu .
at? Quid m licctius quoqʒ ſpolie᷑
at deß detur ĩ armis religio cũ nõ ſir

qui deſe ndat? Quo enim tefugium
illis? Nũquid apud epiſcopos do

lentꝑs imuria? Ridentabus pro focto

aſſpiaunt oculis. ſiue illos qui faa

unt malaſiue que pacuntur Que
demum vtilitas ĩ ſangume iſto? Ee
reoꝛ ne illa quam in propheta comi

natus eſt de us ille mquiens miqui
tatt ſua motietur ſanguinem autẽ

eius de manu tua re quiram · Si eni
eytollitur qui ſubt rahitur ⁊ cui ſib

trahite r vt tur aui ſubtrahit quõ
mnecr ns? parum eſt ĩuo lummus ig

nem. Audi apertus. Di is qᷓ mur

murat ſe cundum amimam moꝛtuus
eſt qui inſtigat quõ viuit? Quõ ve
ro non reus moꝛtis am borum ⁊ ſue

bo more rẽturꝰ Hoc quod dixerã⸗

occr diſti et poſſediſti⸗ Adde quod
qui audiunt ſcandalizaãtur in digna
ter detrahunt et blaſpemant. hoc

eſt wolnerantur a9 moꝛtem 12 eſt

bona arbo:/ facens fruttus tales⸗
inſolentias diſſolutiones lapidaao

nes ſimultates ſcandala- odia q́d

q; magis dolendum inter eccleſias
muinutias graues ꝓpetes ; diſcoꝛdi
as. Fides ꝙ; ſit ſermo illæ verꝰ· om
ma mic hi liernt· ſed non ommia eꝝ
pediunt? Quid ſi foꝛte nõ? I gnoſ

ce michi⸗non faale a ddudoꝛ liatum
cõſentire quod tot illiata ꝑtuit · Cu

ne deniq; t:bi liatum cenſeas ſuis

eccleſias mutilate membris confun

dere oꝛdinem perturbare termios
quos poſuerunt patres tui Di iuſti

ae eſt ius cuiqʒ ſe ruare ſuum aufer

re cuiꝙᷓ; ſua. et iuſte quomodo pote

tit conuemre? Erras ſi vt ſumam.

H ita et ſolam inſtitutam a deo veſtrã
Te ſtolicam poteſtatem exiſtimas

ihoc ſenns diſſents ab eo qui a
it. Non eſt poteſtas ñ a deo. Pro

inde qnod ſequitur qui poteſtan re
ſitit · dei oꝛdmataoni reſiſtit et ſi pũ

qpaliè ꝓ te faot non tamẽ ſingulai

ter· DHenmq; idẽ ait· Q mnibꝰ õnmia

ptãt bzʒ ſublmioĩibz ſubdita ſit · 15

ait ſublimioĩ tãꝙ; vno h ſublimioibʒ
m multis · Non tua ergo ſola ptas
a dñoſunt et medioeres ſut et infe
riores Et quõ quos deus coniũxit
non ſunt ſe parãdi. ſedò nec quos cõ
iunyxit comparandi. Monſtru faas
ſi manu ſubmouens. digitum faes

pendere de capite ſuperiorem ma
nui brachio collateralem: Tale eſt⸗

ſi in criſti coꝛpore“ membra aliter

locasqᷓ; ipᷣe diſpoſuit ñ tu putas ali
ũ eẽ qͥ poſuit m æc ca:qͥſ dã qᷓdẽ apo
ſtolos quoſ daʒ aut ꝓphetas, alios

vero ewangeliſtas alios doctores

2 paſtores ad ↄſumaconẽ ſanctoꝝ

inm opꝰminiſte rij ĩ edif caaonẽ coꝛꝑ

is ꝓpᷣi · Atqʒ hoc coꝛpꝰ qͥd tibi ipᷣe
paulꝰ· ſuo vere apoſtolico figurãs
elo q̃o ⁊ capiti ↄuemẽ tiſſ ĩie aptãs.
etũ ex eo ↄpatctũ ꝓhibʒ ⁊ cõnexũ ꝑ
omnẽ iũctaꝝ ſubmiſtracõis ſecũdũ

opacuonẽ ĩ mẽſura vmustcuiuſqʒ mẽ
bri augmẽtũ oꝑacionẽ corꝑis fae
erns in ediſicaaonem ſui in catitate

Nee vilẽ repute s foꝛmã hãtc:iq̃a in

kus e explar habʒ e œlo⸗ N1eqʒ eĩ
flli9 p̃t faœre q̃tquã · n que viderit

—

cnoie ditctũ ſit. Vide oĩa fauas ſecuñ
duiũ exẽplar qͥd nbi ĩ mõte mõſtratũ
eſt. Nideĩit hoc qᷓ diebat . Nidi aui
txatẽ ſantctã iheruſalẽ nouã deſcẽoen
tẽ de celo a deo patã. Ego enĩ ꝓpt᷑ ſ

mnlitudinẽ dictu reoꝛ qd ſicut uͤlic ſe

raphi z cherub ĩ atʒ ceti quiqʒ oſqʒ
à-d archagelos et angelos oꝛdmãt᷑
ſub vno capite deo ita qʒ ſub vno ſo
mo põt:ſice⸗ primates ' priarche⸗
urchießpi ei pᷣſbit᷑i vł abbates 2⁊
liq in huc modũ. õ eſt ꝑuidẽ dum

qͥd et deũ habʒ auctorẽ z œlo dutit

deiginem Ruod ſi dicat epũs nolo

eſſe ſub archiepo⸗ aut abbas nolo
obedire epᷣo⸗hotc de celo non eſt niſ

tu foꝛte angeloruũ quẽpiã dicõtẽ au
diſti. nolo ſub archãgelis eſſeaut
ey alio quolibet inft iorum oꝛdinum
aliquẽ non ferẽtem ſub eſſe cuiq; niiſſ
deo.⸗ Quid inqs? Prohibes diſpen
ſare? Nõh diſſipac Qõ ſu tã rudis
vt ignorẽ poſitosvos diſpẽſatores
hi in ediſicacdonẽ nõ ĩ deſtructionem

Deniqʒ queritur inter diſpenſato

tua.ſi plebes clericis. ſi cleria ſacex
dotibꝰ· ſi ſacrꝛdotes deo· in ea qua
opoꝛtet hunmlitate ſubiecti ſunt. ſi
in monaſterijs 2 religioſs loas ſer
uetur oꝛdo⸗ vigilet diſaplma Di ſu

kes ot fidelis quiſqʒ inueniatur Ebi

neceſſitas vrget/ excuſabilis diſpẽ
ſacio vbi vtilitas prouocat diſpẽ
ſaoo laudabilis eſt . Vtilitas dico
cõmunius non propria · Nam cum
nichil horum eſt · non plane fidelis

diſpenſacio ſed erudeus diſſipauo⸗

Non nulla tamen monaſteria ſua ĩ
diuerſis epiſcopatibus quod ſpir

talius pertinuerint ab ipſa ſui fun
dacuone ad ſedem apoſtolicam pro

volnntate fundatorum quis neſaa

nir? Sed aliud ẽ quod larg.tur de
uo no aliud quod molitur ainbicio

impadens ſubiectionis et hec dcã
VVper eſt vt generaliter ſu
per vniuerſum eccleſie ſta
tum intendat conſibetacio

pra praua opera er dogmata. cn

ſura eccleſiaſtica vigeat · et ſi flote
ant vinee honeſtate⸗⁊z ſanctimonia
ſWaterdotum. Siflores fruttus per
turiant⸗ obediẽaã fidelium populo
trumet ſi demumv eſtra ipſoꝝ apolſ
eolica mandata et inſtituta.ea qua

dignum eſt ſolliatudine obſeruen

t?᷑. ne qd ĩ agro dñi tui· neglcũ ĩ cul
tũ à fraude ſubreptũ ĩueĩat᷑ Poſſe ĩ

ueiri ne dubites Michi ĩprõptu ẽvt

multa ? ĩnua pᷣennttã qꝗᷓ paſſim neg

lcã iacẽt. nõ nulla eaã ex hijs qᷓ plã
tauit &xta tua ↄnulſa mõſte. nõne

ostuũ ĩ rmẽſioſilio ſubiecta capitula
ꝓmł gauit? qᷓs ea tʒ? uis tenuit?
ꝓmbł gauit? q̃s ea tʒ? Muis tenuit?

chid
infr⸗
dit
ſuſe
1de
nes
vit
ced⸗
tuſ⸗
rd
ady
lig v⸗
reſtr
ſecut
et ſe

el
dpi
pi
sReo
mdum
eſelg
na⸗
aaj
dſpie
nukun
anpe
oneſan
jturde
nbiao
ee dã

Meri
ſeſeſt
detoo
aſhar
194
untiſ
asͤſer
Hil
men
(or
emon
tuspe
popi⸗
in
, .
hſeruen
is
vin
nneg
none
ial

Falliris ſi tenei putas. Si nõ putas
ipᷣe peccaſti:à ſtatuẽs qᷓ non tenerẽ
tur à ꝗq nõ tenẽt diſſimulans Prea
pnmꝰ aiſti vt tã ep̃i ꝙꝙ cleia·neqʒ in

ſupfluitate · ſeu ihoneſta varietate

colorũ auc fiſſura veſtiũ· neqʒ ĩtoſu
xra ĩtuẽt:ũ quoꝝ foꝛma ⁊ exemplum
eſſe debẽt ·˖ offendãt aſpectum h po
ti9 ita in ſuis actibʒ errata ↄdẽpnẽt
2 amorem ĩnocæntie coũᷣſacione de
mõſtrẽt ſicut digtasexigit oꝛdiscle

ricorũ · Ruot ſi monia ab ep̃is ſuis

ifra.xl.dies nõ optpaueũt ecãaſti

as beneficijs eorüdem pontificum

—

auct oĩtate pruientur · Epi vero ſi p
fixam penã irrogare neglexerut q̃a
ĩferiorum culpe ad nullos magis te
ferẽde ſunt ꝙ; ad deſides ne gligẽtes
q; re ctotes tã diu ab offiao ponbſi
cali abſtmeant donec penã a no bis
conſtiti tã clericis ſibi ſubiectis ĩpo
nant? Alud eni duximꝰ annectẽ dũ
vt nullꝰ m archidiacõatũ·ł Scanũ⸗
ñ dyaconꝰ et p̃ſ biter ordĩetur Ar
chidy acom vᷣo decam et Hoſit qui
infra oꝛdines pᷣnoĩatosſunt ſiĩ obe
diẽtes oꝛdinari cõtempſerit honore
ſuſer pto priuent᷑ Prohibemꝰ ãt ne
adoleſce ntibꝰ vel infra ſacros oꝛdi
nes conſtitutis ſed qui pridentia et
vite merito clareſcunt predicti con
crdantur honores⸗ Verba tua hee.

tu ſaænxiſti adhuc q̃ ĩfra ſacros ſunt

oꝛdĩes in ecclenſa ꝓmouent᷑ Ruodð
ad primum capit tulum pertiet lupꝑ
us veſtium inte rdietus. Ded non
reſtrictus pena dictata ſed minime
ſecuta eſt Jam quartus annus eſt.

ex quo datum mandatũ audiuimꝰ.·

æt neminem adhuct clericorum pee

mnuſqʒ ſinœꝝ ẽ

uatum benefiao: neminem epiſco
porum ſuſpenſum ab officõ luximꝰ
At lucku amariſſimo dignum qd ſe
tutum eſt Quid hoc? Impuritas⸗
incurie ſoboleæs. inſolentie mate rora
dix ĩpudẽtie tranſgreſſionũ nutrix ·
Et beatus ſi oĩ ſatagas cura oĩ pei
mã parẽtẽ cauere ĩ cuiã Dʒ adhuc tu
opaʒ dabis · Et nüc leua oculos tu
os ⁊ vide ſi ñ eqᷓ vt priꝰpellicula diſ/
coloꝛ: ſacrũ oꝛdinẽ diſcoloàr.ſi nõ
eꝗᷓ vt pui9 fiſſura ĩ noꝛmis pene in
guĩa denudat Volẽt dicere Nũ q̃d
de veſtibz eura ẽ deo et nõ magis de
moĩbʒz At foꝛma hec veſtiũ · defoꝛ
mitatig mẽtiũ ⁊ moru iudicum eſt⸗
CQuid ſibi wolt qd cleĩa ad eẽ ad vi
deĩ ve lũt? Jd qᷓdẽ minusqʒ caſtũ ni
ẽpe habitu nnlites
qſtu cleicos actu neutrũ exhibent.
Nã neq; pugnant vt m lites neqʒ
vt cletia ewangeliſant⸗ Cꝰ oꝛdĩs
ſunt cũvt᷑ꝰ qʒ eẽ cupiũt ⸗vtꝝqʒ deſe·
riſt · vtraqʒ ↄfundut. vnꝰ q̃ſq; ĩ ſuo
oꝛdĩe Lvᷣſurget. Iſti in ? An q̃ ſine
o ꝛdie pccãuer̃t Iñ oꝛdĩe xibũt An
ſi ſumme ſapiẽtes deus veraot᷑ ẽ die
a ſummo vlqʒ deoꝛſũ/nihil ĩoꝛdĩatũ
liqre · vᷣeoꝛ ñ alibi oꝛdĩãdos ꝙ; vbi
null9 oꝛdo · h ſẽpitnꝰ hoꝛroꝛ ĩhĩtat

—

O mierãdã ſpoſam tłibʒ ẽditã xja

nĩphis qᷓ aſſigta cultui eiꝰ. ꝓPo r᷑tie
re qſtui nõ verẽt᷑· Nõ amia ꝓfeeto
ſponſi ſed emuli ſunt . Et de hijs ſa
tis qui ſub te ſunt et ſinon ad mate

rie copiam ꝗᷓ ẽ młta nimis cte ad id

q̊d οHâgo Uiſ ẽda iã qᷓ arca te⸗
ſunt h ad ea oſtiũ nobis liber quar

(Inapit liber Artus bt bernatbi .

Im plem?9 innotuiſſes.
amãtiſſime eugempio
ra qualit accxptais ſecã
dyoũ y vel fidẽaꝰ? ĩ reliquũ
pafſiſem. łcauaꝰ aut certe ſubſti

tiſſem oĩno⸗ Nũc vo q̃a ob locorũ

diſtaneã⸗ ib numme dat nõ mreis
ſi ꝓdit exilioꝛ ſermo ã aeps verecun

de fateoꝛ ad mediũ veĩẽs Primis

itaqʒ cõſideracoĩs ꝑt:bʒ libris prioĩ
bꝰ ꝑtractatis in maibʒ ẽ de hijs ad
dere qᷓ arca te ſut Et ipa qo abte.
H q peiora eo ĩpoꝛtuĩora t.· Nempe
orã poſita in cuiã ñ adimttũt ñ dil
ſimulacionẽ ñ obliuionẽ vehemẽéan?
vrgẽt. turbilẽaꝰ iꝛruunt vreendũ
ne obruãt. Circa h modi ꝙ ſobrira

2 ĩtẽpta eõſderatio ene⸗op?! ſit ꝓPo

te exꝑnnẽto edoctũ ſatis nõ 5 abigo

Alioqu ſinõ eauta oꝑtunaʒ in᷑ue
mat oſidetacio occupaao vtanuabit
2 vexaaonis ñ erit moðꝰ 2= ſolliatu
dĩs nõ eit finis:· Nõ tempꝰ vacuũ.
non eoꝛ ſibeꝝ plꝰ laboĩs.⁊ minꝰ vti
litaus· Hico ãt inſtãaa tua illa co

ndiana:ab vrbe a cuia a domeſtica

ſpeaalit᷑ ecclæſia tua Dec inꝙ; arca
te ſut clerꝰ z populꝰ tuꝰ cui iſpeaa
li᷑ epiſcopais· ac F ſpecalis cus
tenens debitoꝛ .· Hñ q̊ quit eoti die

aſſiſtũt ſeniotes populi oꝛbis iudi

ers ⁊ q̃ te itẽ domo de mẽſa tua ſut⸗
tappellami tubicularij miniſte qui
e diuerſis deputat officijs in obſe

quiũ tii Hij te famlianviſitz fez

quẽaus pulſant. moleſtiuſqʒ ſollie

rãt · hij ſut qui non verent ſuſetate

dilczãz et anteꝙ velit.

perperam agit᷑ te preſente · id tbi

turpius inte reſt glorie ſanctitatis

tue Vt qͥs pre oculis habes.ita oꝛdi
nan ita ſint ĩfoꝛmati qᷓ̃tinꝰ toaꝰ ho

neſtatis ⸗ oꝛdĩs · ĩi iſpeculu ip̃i ſin

foꝛmaꝰ Inueĩant᷑ p̃ œteris oʒ expe

din ad offiaa ydonei ad ſacramẽta
a plebes erudiẽdas ſollicin arcum
ſpecti ad ſemet cuſtodiendos i m om

m caſtirate

diffide; curã exigeis ñ curacõeʒ

niqʒ audiſti cura illiꝰ habe⸗ 2 ñ ñ cura “
oł ſana illũ Verũ qᷓda dixit · N5 =i
medico ſp Luelet᷑.· Vt eger At me
liꝰ de tuis Wono t Paulꝰ lo qᷣt plꝰ9
oĩbꝰ laboraui. ñ ait plꝰ oĩbꝰ ꝓfui
aut plgoĩbꝰ fructificaui: vbũ ĩſolẽs
rligioſiſſ ie vitãs · Alias at noueat
bõ quẽ doeuit deꝰ q̃ qa vnꝰ qſqʒ ſecũ

dũ laborẽ ſuũ acceppiet · nõ ſecũdũ ꝓ

uentũ · Et ob hoc in laboribꝰ ponus

Sỹᷓ in ꝓfectibus gloriandũ putauit

ſicut big q̊ hẽs ip̃m dicentem in la
boribus Pplutimig. Ita queſo fac tu
qdtuũ ẽ·nã dezzd fz ſats abſqʒ

— T primũ quidem elerũ illiů
☛ oꝛdinatiſſimũ eſſe decetiex
quo p̃apue in omnẽ eccle

ſiã cleri foꝛma pcſſit Meide quod

3
Vid de populo loqe popu
lus romanꝰ ẽ. ec bre ui ?
potui⸗ nec expᷣſſiꝰ tñ aꝑp ire
de tuis prochianis d ſentio · Quidð
tã notũ ſeculis ꝙ ꝓteruia⁊ faſtꝰ ro
manoꝝ/ ẽs inſueta pac tumultui
aſſueta „Gus i imitis 2 intractabilis
Vſq;ʒ adhuc ſubdi neſaa niſi cinon
valet refiſtete · Eij plaga tabi ĩcũbit
cura hec diſſinniare nõ licʒ diœæs ne
foꝛſitã fore icurabilẽ plagã· ſei

hua ſollictudĩe anxietate turabit-

Pianta.riga.fer. curã/et tuas ex
plicuiſti ꝑtes Dane ĩctemẽtum vbi

voluerit dabit de non tu Ubi foꝛte

nolueit · ᷑ depit nichil dicente ſcrp

tura ſReddet deꝰ mererdẽ laboꝝ ſcõ

rom ſuoꝝ. Secur laboꝛ quẽ nullꝰ

vahʒ euacuare defectus.Et h dixeũ
abſqʒ pᷣiuditio diuine potẽae ⁊ boĩ
tat: sä Dao ĩduratu coꝛ populi hui9
ſ̈ potens eſt dñs de lapidibus iſtis
ſuſatare filios abrahe. Euis ſat ſi
cõuertat᷑ et ignoſcat. ↄuertet et ſa
nʒ eos. Si nõ ẽ ꝓpoſin m dcãre deo
qᷓd facere debeat t᷑ vtnã poſſim ꝗᷓ
oʒ et ꝓut oʒ ſuadere · Ac locus du
biꝰ 2 ſcrpuloſa ĩedit diſputaco.
Nã vbi adoriar dicrre qd ſencõ vi
deo ſats qd ĩmĩet ¶ lamabit᷑ inſue
tũ.nã iuſtũ negai ñ pot᷑it.· Ego vᷣo
ne ĩſuetũ q̃dẽ aſſenſet · Nẽpe aſſue
tũ fuiſle ſao⸗ at p h idiſſuetũ potuiſ
ſe veire h ñ redire ĩ ĩſuetũ An vero
aſſuetũ qᷓs negʒ qͥd ↄſtat ñ mõ aliqñ
Ffactũ: aliqñ diu factitata? Quid

illud ſic dicã 2ñ ꝓdeit · Cur? Ruia

nõ placebit ſatraꝑis plꝰ maieſtat
ꝙ; vitati fauẽt bʒ fue t añ te q̃ſe to

tis ouibʒ paſcẽdis expõerẽt Paſto
ris oꝑe ⁊ noĩe glãtes mi ſibi ᷑putã

tes ĩdignũ n qd ſaluti ouiũ obuiare

putarẽt Nõ qrẽtes qꝗᷓ ſut· I impẽdẽ
tes Imp ẽdẽ curã ĩpedẽ ſubſtãaam

ipẽdẽ ⁊ ſeipᷣos Enð vnꝰ illoꝝ ⁊ ego

ait ſupĩpẽdar ꝓ aĩiabʒ vãs Et tag

dicr rẽt ñ veĩmꝰ miſtraĩ ſj mĩſtrare·
ponebãt qᷓtẽso poꝛtuiſſʒ ſ ñ ſumptu

ewãgeliũ vnꝰ eàt ſubdit:is qſtus

vna põpavnaqʒvolũtasſi quõ eos

poſſ ẽt pare dño ꝑfcãʒ plebẽ Jd oi

moĩsſatagebat etiã ĩ młta tbulaa
one coꝛdis et coꝛꝑis.ĩ laboè ⁊ eriꝓ
naĩ fame ⁊ ſitiãĩfrigore et nudita
te Ubi nunt qſo ↄſuetudo hec? Dub
ijt diſſilis valde. loõge ĩ àd mutata⸗
ſut ſtudia/ ⁊ vtinã ñ ĩ peiꝰ Cura tñ
2 ãxietas ⁊ emulacõ ⁊ ſolliatudo fa
teoꝛ ꝑſeuerãt.CTrãſlata hecñ ĩmu
tata Cẽſcionũ vobis ꝑhibeo qͥd nec
ſubſtãtie ꝓatis ñ magis ꝙ; añ.Hiũ
ſa ãt lõcio diſſilitudieʒ fãtſhagᷓ ab
uſio pauci ad os legiſ latois ad ma
nꝰ oẽs v᷑ſpioũt Nõ ĩ meito tñ · Oẽ
papᷣle negociũ illi agũtiquẽ dabism
8 tõ maxĩa ĩ vxbe q̃ te ĩ papã v᷑apit
pᷣcõ ſeu ſpe p̃cij ñitueĩẽte? Et tunc
poriſſ ĩim volũt dñaĩ cũ ꝓfeſſi fueũt

huitut ẽ: files ſe ſpõdẽt vt oꝑtuĩus
fdẽtibʒ noceãt Ex hñ eitoſiiũ ᷑ a q̊

ſe arcẽdos pntẽt ñ ſectũ qͥ ſe ñ inge
rãt Si ſtãte ꝓ foibʒ q; illoꝝ morã
lmodicã fecrit oſtiaiꝰego tũc ꝓ illo
ñ eẽ volueri Et ñt exꝑire pauas no
ueñ ⁊ ne ł ego aliq̃tenꝰ mores gen
tS Añ oĩa ſapiẽtes ſũt vt faaũt ma
la:bonũ ãt neſaũtHij ĩuiſi᷑re ⁊ t-

lo vtriqʒ inicere manus impij in de

umtemerarij in ſancta. ſediaoſi in
uicrm emuli in vianos in humani in
extraneos. Ruos neminẽ amãtes

amat nemo ⁊ cum timei affectãt ab

oͤmbus omnes timeant neeœſſe eſt.
Hij ſunt qui ſub eſſe non ſuſtinent p
eſſe non norunt ſuperiotibʒ ĩſideles

infeioribus impoꝛtabiles DHij vere

eundi ad petendum. ad negãdum
fructuoſi· Dij impoꝛtum vt acapi
ant. donec at apiant in quiet: ingta
vbi acaperint. Docuerunt linguã
ſuã⸗ gndia lo q̃ eum opent᷑ exigua.

Yargiſſi pnnſſoes 2 ꝑaſſĩ exhibito

res Mladiſſĩ adulatores 2 moꝛda

eſſi detractores Sipliaſſ ĩ diſſimu
latores:2 maligmiſ ĩ ꝓditores. Ex
rutzrimꝰ huc plem? te atqʒ exp̃ſſi

ãmonẽdi putates horu qᷓ arcate ſut
in hac pte. Ja ad oꝛdinẽ vcurramꝰ
Quale ẽ qͥd de ſpolijs eccleſiarum

emüt . qᷓ dicũt tibi euge euge? Pau
Eʒ vita in plateis diuitu ſcinat᷑ Ar

gentũ micat ĩ luto· accurit᷑ vndiqʒ

tollit illud non pauꝑioꝛ h foꝛaoꝛ:

aut q̃ foꝛte ati9 precurrit. te tñ
mos iſte. vt pocus moꝛs iſta nõ c
pit in te vunã deſinat Sz reliq pſe

qmur. Interea tu paſtoꝛ procedis
deauratꝰ.tã multa varietate: oues
qð capiũt? Si auderẽ dier te? demo

nũ · magis ꝙᷓ ouiũ.paſcua hec. Da
licʒ ſic factitabat petrusſic paulus
lugebat? Kides honmmnẽ ecc leſiaſti
eũ zelũ feruere ſola ꝓ digmitatr tuẽ

da.honoĩ totũ dat᷑ ſ. Anttitat nithil
aut paurui Si cauſa reqrẽte· paiilo

ſunmnſſius agete.ac ſonalius ter hr5
temptaueris? abſit inqut.non decz:
temꝑi nõ cõgruit maieſtat ñ vueit?
quã geras pſonã attẽdito⸗· De pla
ato dei vltima mẽtio ẽ ꝙ iactura ſa
lutis nulla runetato ẽ miſi q̊;b fubli

me ẽehoc ſalutare dicamꝰ.⁊2 qd glo
riã redolet id iſtũ. Ita oẽ huile pdu

cit᷑ int᷑ palannos vt faaliꝰ q eẽ ꝙ qᷓ

apparere huĩlis velit ĩueĩias Cimoꝛ

ñi ſimpliatas reputat, ne ditã fa
tuitas · Viru artũſpectũ. 2 aĩcũ ꝓpe

cõſaẽae calũpmat᷑ ypocritã. Poꝛ
ro amatotẽ q̃etis2 ſibi jnt᷑dũ vacã

tẽ· inurilẽ dicũt · Quid ergo tureui
gilas ne adhuc ad iſtos qᷓ arcũdede

vit te laqueis moꝛtis? Cueſo ſulſti

ne pauliſper ⁊ ſub poꝛta me ymmo
da veniam non tam temere ꝙ; timn
de hec loquentremuloꝛ te emulaoo
ne bòz vtinã tãvehemẽticã. Sao

vbi habitas ĩcreduli z ſubuerſorez

ſunt te cum: lupi non oues ſut. tali
um tamen tu paſtor. Etilis eonſide
raao qua forte mueneis quomo do
ſi fieri poſſit conuertas eos“ ne ipſi
ſubuertant te Quid diffidunꝰ poſ
ſe reuert: in oues e quibus vern in

lupospotuer̃t h ñ ꝑco t᷑ vt pcat ðꝰ·

Aſtorẽ te populo huicte
à nega:à exhibe õ nega
bis. ne c9 fide tẽs. te negʒ
hodẽ Perrꝰ? h ẽ q̃ neſaot᷑ ꝓceſſiſſe ali

qñ ł gẽms ornatꝰ ł ſeiasncc tec
tꝰ auro.nec vectꝰ eqͥ albo nec ſtipa
t19 mlite nec ar cũſtrepẽnbʒ ſeptꝰ
miſtris abſz hijs tñ ẽbidit ſæas poſ
ſe ĩple ſalutare mãdatũſi anfſAsme

Paſæ oues meas In hijs ſuca ſſiſti
