ſtacio illuminateæ mentis· ad fruen
dum deo diu liet · Poꝛro gratcia
rum actio eſt in intellectu⸗et cognici
one gracie dei bone voluntatis inde
ficiens et irreflexa in deum inten
cioenam ſi aliquando val non ſitx⸗

vel toꝛpeat fiue actio exteriorx.ſi

ue interioꝛ affect io Hec enim eſt de
qua dicit apoſtolus Velle michi ad
iact · perficere autem bonum non
muenio⸗. Ae ſi dicat. Demper qui
dem ad eſt ſed aliquando iacet/ hot
cſt mefficax eſtqͥa bonum opus ꝑfi

cere queroſed non muenio. Hec eſt

caritas/que numꝙᷓ deficit · ipſa enĩ
eſt ſine intermiſſione oracio ſeu gra
ciarum actio⸗ de qua apoſtolus ait
Sine intermiſſione orate⸗ gracias
agentes ſemper. Eſt ennn iugis ꝗᷓ
dam bonitas mentis et bene conpo
ſiti animi/et ad deum patrem in fili
is dei bonitatis eius quedam ſimmnli
tudo orans pro ommbus ſemper et
gracias agens in omnibustot mo
dis in oracione vel graciarum actio
ne ſe in deum iugiter refundens. t
in ſuis vel neceſſitatibus⸗ vel conſo
lacionibꝰ ĩ proxiĩ etiã ł cũ paſſioĩbʒ ł
cõgratulacionibꝰ.cauſales ĩ hoc ma
terias inuenit pius aff ettus⸗ DHec
autem tota iugiter in graciarum ac
cionibus eſt. Cui ſic eſt · ſemper in
gaudio ſancti ſpiritus eſt· In poſtu
lacionibus ergo pie et fideliter orã
dum eſt. ſed non eſt illis ꝓtinaater
inherendum⸗ quia nos non ſcimus
ſed pater noſter qui in celis eſt·
quit ĩ temporalibus iſtis neceſſe ſit
nobis · Obſecracionibus vero inſiſ
rendum eſt ˖ ſed in omni hunmlitate
et paciencia:quia non afferunt fru
ctus. niſi in paciencia · Non num
quã enim cum cœlerius gracia non
ſubuenit · fit obſecranti celum ene

um. et terra ſua ſerrea⸗ et cum te

licta ſibi humani humani coꝛdis

Suricia a5 votum exaudiri nõ mere

tur/ anxietas deſiderãtis negari ſibi
eſtimat quit quit differtur· Cumqʒ

ſicut cananea illa preteriti ac deſpia
ſe in gemeſat: quaſi in imũdioam ca

nis preterita ſibi peccata ĩputarivel
improperari ymaginatur · Nonnũ
Sꝙỹ vero non ſine labore petentes ac
apit querens muenit· et pulſant
aperitur et coſolaciones ac ſuauita
tes oraconisinuenire · tãdem aliquã

do meretur laboꝛ obſecracionis ¶206
numẽꝙ; etiã pure oraconis aff ectꝰ⸗

et bona illa aſfectionis ſuauitas nõ
inuenitur/ſed quaſi inuenit · cum nõ
petentem.non querentem non pul
ſantem et quaſi neſcientem gracia
preuenit et tamꝙ; genus ſeruorum
ſuſapitur in menſa filiorũ: cũ rudis
adhuc z inapiens animus in eum o
rãdi aſſumitur affectum/qui pro p
mio ſanttitatis ᷣ ddi ſolet mitis per
fectorum · Ruod cum fit agitur · vt
vel in iudicum ſuum non licœat neſ
cre negligenti quid negligat: vt
prouocaco catitatis amorem in eo
racie vlero ſe offerentis accendat
gn quo prochdoloꝛ multi falluntur·
qui cum paſcuntur pane filiorum⸗
iam ſe filios eſſe arbitrantur et deſi

agentes vnde proficere debebant ex

viſitante graoa euaneſcunt a conſa
ænca ſua:/ arbitrantes ſe aliquit eẽ
cum nichil ſint: et ð bonis domini nõ
emendantur · ſed indurãtur et fiũt
de quibus diat pſalmiſta· Innmmia
domini mentit ſunt ei: et erit temp
us eorum inſecula Et illud ¶auit
ægos ex adipe frumenti: et de petra

melle ſaturauit eos· Paſcuntur ei

6

a patre do aliqnãdo dᷣe precioſioẽ
ſubſtanaa grade ſerui vt affettent
eſſe filij· ipſi vero gracia dei abuten
tese ff iciuntur immici Vt enim abu
tantur etiam ſcriptuis ſanctis ĩ pet
catis vel concupiſcencijs ſuis.rebe
untes ad eas poſt oracones dicũt
ſibi illud vxoris manue Si dominꝰ
voluiſſʒ nos occidẽ.nõ ſuſcipiſſet ſa

criſicium de manibus noſtris⸗

¶ ncipir ſcs libello be. H⸗ CaI.

Vam dilerta tabernatu
ia tua. domine virtutũ
in quibuspaſſer inuenit
ſibi domum et turtur ni
dum vbi reponat pullos ſuos Palſ
ſer inqᷓm naturaliter animal vicio
ſum eſt · mobile· leue⸗ impoꝛtunum
garrulum ac pronum in libidmem⸗
Et turtur luctus amicus: opatæ ſoli
tudimis fammliais incola:forma ſim
plicitatisexemplum caſtitatis Ille
ſibi in eis muenit domum quietis⸗⁊
ſecuritatis illa ſibi nidum vbi repo
nat pullos ſuos · Cuid ſunt hecen
ſi iuuenum naturaliter calidus ſan
guis et feruidus animus· etas labi
lis. cutioſitas mnquieta: 2 vilis ma

turitas-ſeius animus caſtus ſobriꝰ

pteſus extitiorum·et intra ſemerip
ſum ꝙtum poteſt recondens ſemet
ipſum · Quorum alterum ĩ taberna
culis domini virtutum in diſciplina
cellarum inueit ſibi ab omibusvicijs
quietem. firmamẽtum ſcabilitans
et mãſionem ſecuritatis alterumꝰe

ro ĩuleit ĩ ſecreto clle⸗ ſecreciorem

recœſſum cõſciẽcie· vbi reponat ⁊ nu
triat ſanctarum affectionũ ſuarum
fructꝰ/2 ſpũalis ſenſus ↄtẽplacõis

Paſſer ſolitarius in tecto·hoc eſt in

altitudme contempladonis calc àe

amae habitaaonem carnalis cõuer
ſacionisturtur in infiotibus fecũda
tur⸗ et gaudet in fructibus humilita
tis · Perfecti ennn quiqʒ · et ſpiritu
ales qui turturis nomine deſignãt᷑.
cum ad firmamentum ⁊ robur virtu
tis ſue per virtutem obiẽ ⁊ ſubiecti
onis peruemũt · premüt ſe ſeper ac
deicunt in id quod mapienaum eſt
Et vnde inkfra ſe deſcendunt · inde ſu
pra ſe aſœendunt ˖ Et humiliando ſe
magis ꝓfiaunt · ꝓpter fruetꝰ ſolitu
dmis. qui ſunt frequentes et ſubli

mes exœſſus contemplaconis. nõ

arbitrantes eſſe negligendam con
ſaenaam voluntarie ſubiettionis· v
ſum ſoaalis vite et dulcodinem Frat᷑
ne caritatis Jdeo vir ſpititualis eta
am coꝛpore ſuo ſpiritualiter vtens
ſeruitutem eius quam habet anima
lis per vim coactamracõnalis pen
tonſuetudimem ſubactam⸗ aceipere
meretur quaſi naturaliter affectam
Ebi illi ẽ obedienaa neceſſitatis · ip̃e
eã hʒ caritatis · Vbi illi virtuts · ipſe

hʒ ſibi eas conuerſas in mores Ili

vero paſſeres dei ſurſum tendentes
ad ea que perfettorum ſunt⸗ non
preſumpcone elacionis ſed amoris
pietate2 in paupertate ſpiritus ſui
ſublmata non repelluntur vt elat
ſed ſuſapiuntur vt deuon et aliquã

do merentur hoc expermi quo ſpiri
tuales Frui,- Et ſemper eorum affet
ant ymitari vitam actiuam ad qꝝ

arabiunt conſolacõnem contempla

tuam. Sicqʒ vno ſpiritu liœt non
vno greſſu gradientes eque proſie

unt ſpirituales in humli ⸗ et inapi

entes in ſublimi. Et hec ſunt cella
rum bene oꝛdmatarum⸗ ſancta cõ
meraa ſtudia veneranda⸗ ocane
gocoſa:quies operoſa. caritas o⸗
dᷣmata mutuo ⸗ in ſileneo ſibi collo
quiam abſenaa abmuicem ſe ad in
uitem magis Ffrui⸗ Proficere de mui
cem. et cum ſe non vibent adinuicẽ
in alio videre quod mitandum eſt⸗
in ſeipſo non niſ quod flendum eſt⸗
Ego vero ſicut diat propheta vir
videns paupertatem meam⸗ tcum
alienas diuicias conputo in memʒ
ipſo erubeſco et ſuſpiro⸗ quia quoð
tracto in alieno: mallem experiri in

proprio. De duobus quippe malis
tolerabilius eſt quod amas nõ vide

re. ꝙ; videre et id nõ habere: Suis
non ſit de bonis domin Hona enim

domini videre amare eſt amareve

ro· videre eſt · Ideo nitamur ꝙtu
poſſumus/ vt videamus. videndo
intelligamus/ intelligẽdo amemꝰ.

vt amando habeamꝰ· dñe ſup hoc

ante te omne deſideium meum ⁊ ge
mitus meus a te non eſt abſconditꝰ
Be rona

E aſmali ergo ſtatu trã
ſeuntes ad racionalem
vt de racionali tranſea
mus ad ſpintualem tra
ttãndo/et vtinam proficiendo⸗ pr⸗
mo ſcire debemus quia ſapiencia
ſicut in libro nominis eius legitur
preoccupat eos q̃ cõcupiſcũt eã ⁊ oc

curtit eis. 2z ondit ſe in vijs hilartt᷑·

—, — —

— — — — — — K

—

n
mne

ml
la
et
du

nial
pon

bax.
teh
auet
N
ſt

ſendn
1Xmui
nict
uneſt⸗
dumeſt⸗
gen de
Nme dm
vnem
gugerd
eperan
pemals
gnoͤniͤ⸗
rlis
manm
martt
mit
rrd⸗
mn

+

ſicut ĩpꝛofiaẽdo ſic eæ in meditãdo

in tractãdo attingens vbiq; ter
ſui mũdiciã. Adiuuat enĩ deus vol
tu ſuo ſe intuẽtem: mouet ac promo

uet: et attrahit ſpeces ſummi bomi
ſe contemplantem· Cumʒ racio pro

ficendo in amorem ſurſum aſcendit
et amãt et deſideranti graaa cõdeſ
cendit · vnum ſepe fiunt⸗que duos
illos ſtatus effiaunt/ que ſunt racio

æt amoꝛ · et que ex eis effiauntur⸗ſi

ſeaenaa et ſapienaa · Nec iam poſ
ſunt altrinſecus tractari vl cogitai:
que iam vnumet vnius operacioĩs
ac virtutis ſunt/⁊2 in ſenſu intelligẽ
tis et in gaudio fruentis Ruamuis
ergo diſtmiguendus ſit alter ab alte
:tamen cum ſit ſeres obtulerit⸗et
cogitandus et tractandus erit alter
cum altero et in altero: ¶ Ca· ij⸗
Via ergo ſicut ia ſupradic
tum eſt: quemadmodumiĩ
profeetu religionis ſtatus
animalis vigilat arta coꝛpus et ho
minem exteriorem cõponendum et
aptandum ſtudio virtutis: ſic raao
nalis arta ammum agere debet vel
faoaendum ſi non eſt · vel excolendũ
et oꝛdinandum ſi eſt · Primo viden
dum eſt quis vel quid ſit animus ip
ſeiquem racio racionalem faot: q̃d

ipſa racio que animal moꝛtale raco

nale faaendo hominem pꝓfiat · Ded
primo dicendum eſt de anima Ani
ma eſt res incorporea⸗ racionis ca

pax:viuificando corpori ac cõmoda

ta. Pec animales cõſtituit homines

que carmis ſunt ſapientesſenſibus

coꝛporis inherentes · Rue vbi per
fecte raconis incipit eſſe non tantũ

capaxſeð et ptieps. tontmnus ab

dicat a ſe notam generis feim: 2 eſfi
citur animus ꝓticeps racionis regẽ
do corpori accõmodatus. vl ſeipin
habens ſpiritus · Ruam diu enim a
nmima eſt . cito in id quod carnale eſt
effeminatur animus vero vel ſpir⸗
tus: non niſi quod virile et ſpiritua
le meditatur · Spitꝰ enim hommis
in appetitu boni ſubtilis et eff icacis
tõditus nature et in arte creæatricis

ſapiencie omnium coꝛpore melioꝛ.

omni etiã luœ coꝛporea lucidioꝛ ac
dignioꝛ · ob ymagmem cõditoris/2
capatitatem racionis: vicio tamen
tarnalis originis inplititus pecta
ti ſeruus effectus eſt· et captiuatus
in lege peæccatique eſt in membris
Nec tamen omnino amiſit arbitii
um idem iudiciũ rationis in iudican
do et diſcernẽdo: quam ꝙq libert atẽ
eius amiſcit involendo et agendo⸗
Nam in penam peccat et teſtimoni
um annſſe dignitatis natuãlis poſi
tum eſt ei mn ſignum arbitrium · ſed
captiuum: quod etiam ante conuer

ſionem et liber ationem volũtatis

numqᷓ; perdere poteſt ex toto vlla
auerſiõe ipſius volũtatis Inquo e
tiam cum eo abutitur in eligẽdo ma
lum pro bono ſitut dietuʒ ẽ.melioꝛ ẽ
et digioꝛ oĩ coꝛporea creatura. ñ in
ſe ſed in arte ctreatricis veritatis.
JYiberatur verovolũtas.quãdo effi
citur caritas:cum caritas dei diffũ
ditur i coꝛdibus noſtris per ſpiritũ
ſãctum:qui datus eſt nobis: Et tũe
tacio vere eſt racio: hoc eſt habit

mẽtis per oĩa cõueĩẽs veritati⸗Cũ

ei liberata voluntate per liberantẽ

*

graciam. ſpiritus agi incipit liberra
racione tunc ſuus hot eſt ſeipſo libe
re vtens efficitur et fit anmmus et
bonus anmmus⸗· Animus inquantũ
bene anmãs et perficiens anmmal
ſuum. ſupplemento libere racionis
Hong autem iquãtum iam amans
bonum ſuum⸗ quo bonus ſit · et ſine
quo nec bonus· ne c animus eſie po

tuit. it autem bonus ammus ⁊ ra

aonalis diligens donnnum deum ſu
um in toto coꝛde ſuoet ĩ tota anima
ſua et in omni mente ſua⸗ ⁊ imn omni
bus viribus ſuis et non nifi in ipſo

ſeipſum. et proxnmum ſuum ſicut ſe

ipſum⸗ Fit bonus animus timẽs de
umet mandata eiꝰ obſeruans. hoc
eſt enim omnis homo⸗ Radco vero ſi
cut diffinitur a diffinientibus · vl de
ſeribitur a diſcribentibus aſpectus
animi eſt · quo per ſeipſum non per

corpus verum intuetur ait ipſa
veri ton templaco aut ipſum vera
quodð contemplatur/ aut vita raco

nalis⸗ velradonale obſequium · in

contemplate veritat confoꝛmatur·
ſõaonado vero eſt raconis inquiſ

ao.hoc eſt aſpectus eiꝰ mocno· per
ea que aſpiaenda ſunt Racoonacõ
querit · raco inuenit · aſpectus autẽ
hic in rẽ aliquam coniectus:cum eã

videt. ſaenaa eſt · cum nõ videt · ig

noranaa eſt hominis Dec ergo ra

ao eſt ⁊ inſtrumẽtum per quod ope

ratur et opus quoð operatur· Hec
ſemper excerceri amat in eo quod v

nle et honeſtum eſt/ exceracio proſi
aẽs · deſidia vero in ſemetipſa mar
ceſens. Nullum vero dignius et v

alius excvaaum eſt homnni cam ha

☚

henta, qm in eo quod melius ha
bet/et in quo œteris animantibꝰ
et cteis partibus ſuis preminet.
que eſt ipſa mens vel anmmus⸗
Ment vero vel animo cui cetera
pars hommnis regenda ſubdita
nec dignius aliquid ad queren

dum eſt. nec dulaus ad muenien

dum⸗ nec vtlius ad habendum⸗
qᷓm quod ſolum ipſam men tem ſu
per ennnet. ideſt ſolus deus ec
longe eſt ab vno quoqʒ noſtrum
quia in ipſo viumus: mouemr et
ſumus. Et non ſicut in aere iſto
ſic in domino deo noſtro ⸗· Ded in
ipſoviuimus per fidem· mouemus
et promouemur per ſpem⸗ ſumus
ideſt manemus ⁊ figimur per amo

rem. Ab ipſo enim ad ipſum cou

ditus eſt radonalis animus⸗vt að
ipſum ſit eius couuerſio · vt ipſe
ſit bonum eiꝰ. Nic autem ex illo bo
no bonus ad ymagmem et ſinnlitu
dinem eius cõditus eſt · Dot eſt vt
quam diu hic viuitur quam pro
pius po teſt ace dat· ad eum ſimn
litudime“ a qua ſola teer ditur diſũ
mlitudine vt ſit hic ſanetus . ſicut
ille Tanetus eſt. in futuro futumis
beatus · ſicut ille beatus eſt/

Enique hot ſolum mag;

num bonum· magnus et

bonus anmus ſuſ cipit

mnmratur; et aff ert at· quod ſupra
eum eſt· et adherere feſtinat ſimi
litudini ſuæ ymago ſua deuota⸗

Ipſe enim ymago bei eſt · et per
ahoc quot ymago eius aſt ⸗

net.
guen
ſſta⸗
mat
pien
ſter

tat

thra
pitzn

ldp

ſnarn
dbite

nelius 1
mmanab

Kmmnet

Wmmmus,

zaen

N Kbden
idern
d menen
abendun⸗
nentem

Nus ſet

Ztum
nolemr et
n nerr iſn
n9, Dedn
nwelem
Hen md
murpermne
plunh
mus/vtad
tep
m ie lobo
tamben
pe⸗ Kvt
an ped
Raumfm
gadet

intelligibile ei fit. 2 polſe ſe 2 debete

iĩherere ei·cuius y mago eſt Ideoqʒ

2 ſiĩ terris git corpus ſibi commſ

ſummeæliore tamẽ parte ſui memo
riaſ·et ĩtleligẽcaet amore ibi ſẽ
per cõuerſari amat · vñ quit qt eſt ·
quitquit habet ſe nouit accpiſſe/2
vbi inperpetuum ſe manſurum/⸗ et
cum plena dei viſione plenam ſimli

tudinem ad epturum · Nuantum im

hoe homini ſperandus eſt · ſperare

ei licet: ſi bone ſpei⸗ vitam ſuam nõ

negligat cõf oꝛmaẽ Aluc ergo ſpec
tat vnde pendet: plus cũ honmmmbꝰ
cõmorãs vt viuificet eos vita dei ad
querenda er capienda diuina · ꝙ vt
animet vita iſta moꝛtali et humana
Sicut enim coꝛpus quod amimat
naturali ſtatu ſuo erigit i e lum· qð
natura et loco et dignitate ⸗ et loca
ommia et coꝛpora omnia ſuper emi

net:ſic ſpiritualis ipſe natura:ad ea
que in ſpiritualibus preennnet hoc

eſt ad deum⸗/2 ad diuina erigere ſp
amat ſemetipſum · non ſup erbe ſa
piendo /ſed pie amando · ſobrie et iu
ſte et pie viuendo ˖ Mui ꝙ; to alaus
eſt quo nit tur·tãto Ffoꝛcoribus ep
catiorum ſtudijs excendus eſt ˖ et qᷓ

eum non perfundant · ſed intingan
ter ſicʒ efficiãt vt ꝓficiãt⸗ vV⸗
Tudia vero hec 2ſi en⸗
adiuuantur aliquando et

ſenaenaa ⸗ Eue et ſi fotis excẽtuꝛ ĩ
tus poaus aguntuz ĩ ſpiritu mẽtis

vbi renouatur homo· induens nouũ

vtuntur·nõ tamen littera
tria ſunt.non cauillanaa non dii/
putanaanon garrula:ſed ſpiritua
lia. pacfica humilia humnlibus con

hominem⸗qui ſecundum deiim crea
tus eſt ĩ ſãctitate et iuſtica vitatis
Ibi emim fit animus.ibi fit mtellect
uus bonus ommbus facientibus eũ:
ſecundum regulam ab apoſtolo da
tam. In omnibus exhibeamus noſ
metipſos ſicut dei miniſtros: in mul
ta pacenaa in tribulauonibus.iĩ ne
cæſſitatibꝰ⸗in anguſtijs:in laboibꝰ.
in caſtitate⸗ in ſceneain lõgammta
te in ſuauitate.in ſpiritu ſantto⸗m
catitate non ficta:in verbo vitatis.
i virtute dei· per arma iuſticie a dex
tris.et a ſiniſtris: per gloriam et ig
nobilitatem. per mnf amiam et bonã
Famam⸗vt ſeductores/ et veratrs⸗
ſicut qui ignoti et cogniti⸗quaſi mo
tientes z ecœ viuin. ꝰ. vt caſtigati.
et non moꝛtificat:: quaſi triſtes: ſy
autem gaudentes ſicut egẽtes:mul
tos autem locupletantes: tamꝙᷓ; ni

chil habentes. et omnia poſſidẽtes:

in labore et erupna· in fame et ſia
in frigore et nuditate Hecet huiuſ
modi ſut ſtudia ſancta: ecata apo
ſtolica:in qunbus ſolum cum deo diſ
cutit ſe animus· et ĩiuenit. et emen
dat.mundans ſe ab omni ĩiquinamẽ
to carnis et ſpiritus·perfiaẽs ſanct

taficadonem i timore dei Studia 6

ſilenaum amant·quietem deſiderãt
cordis ĩ labore coꝛporis· pauperta
tem ſpiritus :et pacem ĩ exterioribꝰ

preſſuris· bonam cõſcenciam⸗ ĩ om

ni purit ate coꝛdis et coꝛporis Hec
faaunt animumquia vnde faciant

habent Vanavero illa nugigerula⸗

verboſa.cõt ẽſioſa: curioſaꝰ ambici

oſaieham Ffactum animum vel iam

pfectũ diſſipãt ! coꝛũpũt · Nec ſtu
dia ſcrutãt᷑ vᷣtutũnõ tã flores ꝙᷓ; ra
dices. nõ vt luceãt h vt ſint · nõ vt
ſaãt᷑ih vt habeãt᷑ · vicõʒ vᷣo plus in
ſemʒip̃is metuũt appetitũ· ꝙ; ab ali

is inpetũ. ꝓlus coõtagium⸗ ꝙ mali

aam. Sicut enim magno aliquãdo
labore et ſtudio perſeuerancie virtu
tes trahuntur in aff ectum z mentẽ
bonãſic viaa leuiſſima remiſſionis
et liencie opoꝛtunitate tra nſeunt
incõſperſionem· et quaſi naturalia

gffiauntur⸗ ¶ Ca. vi⸗

dnullum viaum natuãle
eſt omnis vero virtꝰ homi
naturalis eſt· Conſuetudo
Kkamen vel voluntatis coꝛrupte vel
molitere negligẽee ·pluima ſepe vi
na quaſi naturalia in neglecta con
ſceenaa efficere ſolʒ · ¶ õſuetudo qᷣp

pe ſicut phiſia dicere ſolent · ſetuda

natura eſt · Omnis tamẽ malus ami
mus priꝰ in dureſcat malicia eiꝰ
molliti poteſt. ſed nec poſtq; idurue
rit · deſpera ndus eſt · Dec enim eſt
malediccio ade.2 in ra laboris nũ⸗
et in agro coꝛdis vel coꝛporis noſt

rn. vt noxia vel inutilia Sruito paſ

ſim vbiq;ʒ proueniant · vtilia vero !

necſſaria cum labore · Virtus tamẽ

quoniam nature res eſt· cum venit
in animum. aliquando non venit ſi
ne labore · ſed venit in locum ſuum ·
et ſedet fideliter· et bene cum ea na
ture cõuenit cum nullius pocius pre

mium ſit ei. ꝙ in deo conſaenaa ſui⸗

Viaum vero cum nichil aliud eſſe cre
datusquam priuacõ boni virtutis
tamen vaſtitas eius et enoꝛuntas.
tãta nõnũqm qſi ſenti᷑· vt obruat

opprimat ſeditas tãta vt iqᷓnzʒ? ĩ ſi

ciat. adheſio tã prinax ↄſuetudis.vt

vix eã a ſe excuaat natura:. Ois eĩ

vicij fruſtra ſiccat᷑ riuꝰ· ſi fõs n fuit
obturatꝰ· Verbi grã · KRennſſa volũ
tas fãt mẽtis leuitatẽ ex qᷓ ꝓdeũt
iſtabilitas mẽtsioſtanaa moꝝ. va
na letiaa“ ſepe vſqʒ ad laſauiã car
nis · vana t᷑ſtiaa: nõnũq̃m vſqʒ að
egtudieʒ coꝛpis. ⁊ młta aia ĩ negli
geaa · !tñſgreſſiõe ꝓpoſiti.ex leuita
ts vicõ veiẽaa· Sic etiã ſuꝑba exu
ſuvolũtasĩ maꝗᷓ ſepe cuꝛdis ĩopia⸗
tumẽtem eſfiet aim? Unde ꝓcerduũt
vana gloria · fiducia ſui: negligẽcia

dei ⸗iactãcia· jobediẽaa · cõtẽpt9. p

ſupcio · ⁊ etere aĩ peſtes ꝗqᷓ ꝓfiuè ſo
lẽt ex tumoẽ etvſu ſupbie⸗ Et in hüc
modũ oĩa geneã vicioꝝex aliq̃ ma
le volũt atis affcũ:l male cõſuetudis
vſu ſuã ſigula ducũt matcẽ originẽ⸗
Eue quãto diuciꝰmẽt ĩolita ẽ tãto
foꝛciꝰ hẽt·⁊ foꝛcioĩbʒ remedijs egʒ
2 curã vqeit diligẽciorẽ Hꝰ modi eĩ
peſtes vicõꝝ vſz in vltiaz ſolitudinẽ
ſolitaũ pſequũt᷑ · Et ſicut bñ ↄẽta ð
t9 2 fidelit᷑ aĩo inſidẽs poſſeſſorẽ ſuũ
in ſñlla deſeit mltitudine. ſic viciũ cõ
ſuetudimis poſſeſſũ ſuũ libeꝝ eẽ ñ pa
tik in qᷓlibz ſolirudĩe Nã ñ ptĩat ſtu
dio ⁊ prudẽti oꝑa · expugta fuit con
ſuetudo leniri pt · vinci vixpt · Et q̊;
cũʒ ſe ↄpõat/annnꝰ heret · ⁊ ĩ;uis
ſolitudme.ſecretũ ł ſilẽciũ coꝛdis eẽ
ñ patit᷑ Cui q̃ maiorẽ ↄtigit ĩ eẽ vſũ
ↄſuetudmis ⁊ wlũtatiseo neq̃ᷓoꝛ ⁊z
Ebellioꝛ ĩ eo inueĩt᷑ · ñ tã malicia ſpũ
al.ꝙ; qᷓi maĩbʒ expellẽda mſtaplex qᷓ
dã collcõ.⁊ dura coꝛpulẽcia ncãta
as Ca. vij.

Rig⸗

in .
4 puiß
rnzi⸗
*

nitit
eg
ſuct

tutis Ruid eſt virtus
lia raconis: ſed magis gra
ae Vis enim quedam ex natura eſt:
vt autem virtꝰ ſit· habet ex graaa
Vis eſt ex iudioo approbantis raco
nis: virtnc autem ex appetitu illumi
nate voluntat s. V irtus emm eſt vo
luntatius animi in bonum aſſenſus
Virtus eſt equalitas quedam vite:
per oĩa congruens rauom: vtꝰ eſt
ad iudiaum racionis vſus libre volũ
tatas· Virtus quedam eſt humlitas
Virtus qᷓdã paaẽcia qdã obediẽaa
Virtutes ſut prudẽea· tẽperãca · iu
ſtiaa fortitudo. alie ꝙ; plues: ĩ qbz
ſingulis nõ eſt aliud virtus⸗ ꝙ ſicut

dictum eſt ad iudaum raconis vſus

libre voluntatis. vin*

Ona enim voluntas in ani

mo eſt origo ommum bono
rum et oim mater vͤtutu: ſi

cut econtrario mala voluntas omm

um malorum ⁊z vicorum mater eſt ·
Ideo cuſtos aĩme ſue valde ſollictꝰ
eſſe debet arca cuſtodiam volũtatis

ſue: vt prudenter intelligat 2 diſer
nat e quid intotum velit vel volẽdũ

ſibiſit: ſcut ẽ amor dei · quid P ills
ſicut eſt amoꝛ proximi i Ut enim in il

lo tuta ſit omnis indiſcrecio: in hoc
ſempꝑ ſecundum obiẽ gulas. cauta

ſemp ⁊ prudens eſſe debet et diſcre
ta dilectio In dilertione quippe dei ⸗

non alia rado non alia diſcreno ẽ.

niſi vt ſicut ille cum dilexiſſet ſuos/
in finẽ dilexit eos:ſic ſi ſei pᷣt ifimiti
diligamꝰ eum nos: ſicut beatꝰ vir ·
qui m mandatis eius cupit nimis

Sed cum nullum finem et terminũ

Ed rede amus ad laudẽ vis

haberd debeat⸗ amanti8 deuotio:ta
men termmnos ſuos et fines et regu

las· habere debet actio operants·

vbi ne oberret aliquando nimna vo
lũtas: necxſſe ẽ evt ſemper: aſſit medi
ante obediencia cuſtodiens veritas
Nichil enm in bonum hominis ĩ de
um proficientis. tam ſibi conuenit
S voluntas et veritas-Hec autem
duo ſunt que ſicut dominus dicit: ſi
conſenſerint i mi vnum⸗quocumʒ pe
cietint ·fiet eis a patre deo· Di duo
heci in vnm perfeete conſenſerint: 5
nem in ſe contnent virtutum pleni
tudinem⸗ ſine vicio intercurrente⸗
Omnia poſſunt in homine etiam la
guente · omnia habent et poſſident
m homine nichil habente dat mutu
at/conferunt.proſuntin homine ſ ſe
cum quieſente⸗ loraet diuicie in
conſciẽcia beæati viri illius⸗ er fratr:
bus bone volutatis eius. Coris ve
ro ñ ey vno latere ſicut ſcutu huiꝰ mũ
di · ſed vndiqʒ eũ circumdat ſcutum
veritatis dei ⸗ Hylarem enim eum
et iocũdum intus ſemper efficit bo
na volũtas exteriore vero attiõe⸗

ſerium ⁊ grauemtutum at ſe curum

reddit veritas . Jdeoqʒ ſuper greſ
ſus humana homo ille ſemper in ſe
rẽo eſt · ſicut de aere illo honnẽs feẽ t
qui ſuper globũ luẽ eſt⸗. ( Cix.
Olũtas naturalis quidam
aĩ appettus eſt· Alius in
deum ⁊ circa interiora ſua
Alius circa corpus et circa exterio
ra et coꝛporalia Pec cum ſurſum tẽ
dit ſicut igis ad locum ſuum ab deſi
derium eſt⸗hec cum ſociarur verita
ti et mouetus ad alciora· amoꝛ eſt·

cum vero promouetus æ lact at᷑ a grã

dulertio ẽe cum aꝓprehẽdit ·cũ tenet⸗
cum fruit᷑:caritas eſt· vmtas ſpᷣct ẽ.
de? eſt Deus enim caritas eſt⸗ In
hijs cum conſuaueit homo tunc ir a
pit. ꝗqᷓa nullum horumi hac vita ple
na perfectio eſt · Cũ vero dec linat
in ea ꝗᷓ carnis ſut. cõcupiſcena a car
nis eſt· cum in cuioſitatẽ ſeculi:cõeu
piã oculorumcum in abicõnẽ glorie
vel hõris ſuperbia vite eſt · Kuam
diu tamẽ in huiuſ modi vtilitati.ſeu
neceſſitat: nature ſeruit·natura eſt ·
vel appetitus eius: ¶ um vero in ſu
perflua ſe exponit. vel noxia vicũ
eſt nature vel ſui ipſius Cuorũ prt
mo appet:tu vel aſſenſu⸗ de temetip

ſo tibi licet capere hoc ar gumentum

¶ um in eis que ad coꝛpus ſpectãt.
in rebus necæſſarijs voluntas primo

appetitui finem faut natuâlis ammi

appettus eſt · cum vero in appeten
do ſemper ad vlteriora progredit᷑.
ipſum ſe prodit· quia iam non tã vo

luntas. ꝙ vicium voluntans ẽ⸗ aua

rica viz vel cupiditas · vel aliqᷣt hu
igmodi ⸗ Voluntati enim in huiꝰ moi
ato ſatis eſt· vicijs vero eiꝰ mi vn
ꝙᷓ ſets eſt. Hec in ſpintualibus et

in hijs que ad deum ſunt · cum wit

quoð poteſt·laudanda eſt/ cũ ve łt
quodð non poteſt·et plus ꝙ; poteſt·
tegendaet refrenanda eſt · cum nõ
volt quod poteſt· exatãda ⁊ prouo
canda eſt Sepe enim ſi non frenat᷑
impetum Facit:2z agitur inprecœps·
ſe peſi non exatatur/ dormit ⁊ tar
dat ·et obliuiſatur quo tendebat⸗et
faole declinat quaſi alatere in obli
gaaones oblate delettacõnis Jdes

ſicut in coꝛpore et ſolet frater. meli

us enim coꝛpꝰ hominis ab al o per
uidetur⸗ quam iphim ſe vide at. ita
in huiuſ modi nos melius ſepe videt

alienus oculus. ꝙ noſter. Et aliug

qui non eſt pariter in feruore ei9dz
voluntatis rectior ſe pe noſtre iudeꝝ

eſt attionis Quia ſepe vel negligẽ

cia priuato amore noſtti erramꝰ
in nobis. Hone ergo cuſtos volun
tatis eſt obediencia. ſiue nnperxij il
la ſit · ſiue conſilij.ſiue ſubiectionis·
ſiue ſolius caritans Puriꝰ enim ac
dulaus ſepe ſetundum apoſtolum
petrum ad pares ſeu et: am ad mio

res ſuosfilij obedienee caſtiſigant

coꝛda ſua in obedienaa caitatis.
ad maiores ſubigant per obediena

am necvſſit atis· In illa enim ſola vł

preapit vel conſulit et obedit car
tas⸗Dic ãt penãł timʒ ł mĩat᷑ ĩpio
ſa auttoritas · I meticuloſa ncãtas.
Et in illa obediẽt ſepe debet᷑ maioꝛ

głlai iſta vᷣo ĩ obediẽti maioꝛ ſp ĩtẽ

tat᷑ pena. Ergo in hoĩe ſurſu coꝛ hñ
te ꝓpt᷑ ext᷑iora ſua gẽda.moderan
da cõponẽda palã oĩbus ẽ.ꝙᷓ; ncẽaa
ſit volũtati cuſtodia ſua: ampliꝰ ãt
ꝓpt᷑ n᷑iora ſua: Aio nãqʒ ſepe ſe ip
ſu ł deũ cogitãt:. volũtas ip̃a in o¶ĩ co
gitacone pñcæps ẽ, et nẽao pñᷣapi
um volũtatis ſeq̃t᷑ oĩs tenor cogita

cionis · Tria enim ſunt que cogita

cionem facunt. ipſa voluntas me
mota et intelleetus⸗ Voluntas co
git memoriam vt proferat mateti
am · cogit intellectum ad foꝛmandũ
quod proſertur adhibens inte llet
tũ memoĩle. vt inde Foꝛmet᷑· ĩ tellcũi
vᷣo acẽ cogitãtis: vt ide cogitet?

Arr el
di per
X teſte
ne iNet
4 tenn
uaiſ̃
ſtui
vilneglei
acran;
laswlun
coms⸗
Gemae
Ppoſtolen

n 1dnio

oRaget
crse
er hehie
nnt
glniti
clrit
Abeeni
nmußt
nacti
orde
i
nrrcht
terhi
Nbezn
en,
0
s

eæt faoli quo dam nutu concopulat:
acogẽdo cogitaco nomen accpiſſe

videtur⸗ Vinc fiũt cogitacoõnes om
nes: alie bone TTantte ⁊ digne deo:

Alie male et peruerſe que ſepanta
deo: alie ſine intelle ctu ideſt ooſe

et vane:a quibʒ ſe aufert deus Hic
et enim dietur· quia perue rſe cogi
taeoones ſeꝑpant a deo. æt quia ſpiri
tus ſanttus auſert ſe a cogitauoni
bus que ſunt ſine inte llertu · Inqui
bus verbis aduertendum eſt⸗quia
ſine oĩni intellettu nullatenus cogi
tati poteſt 2 nulla omnino cogitar

ao ſine onũm inte llectu eſt Ded ali
us ? ĩtellectꝰ ex vi naturalis roms.

aliꝰ ex tute ment:sS ronalis· Intel

lectus quidẽ idẽ ip̃e ẽ· qᷓ̃ quocũqʒ ſi
le in bonũ ſe u in malũ appliat s fu
erit:naturaliter viget. ſed alius in

uenitur ſibi relictus. alius a graaa

illuminatusS. Jile ſeculi rebus et ſemn

is et nugatorijs ſe non negat · Hie

autem non mſi dignis rebus er ſibi
ſimlibus ſeipfſum accommodat· ¶
le ſepe operatur ſi cut ſibi relietus et

vicio infectus ex vi raaonis ⁊ viao
toꝛrupte voluntatis: terẽs peruoev
ſas cogit aauones/quibꝰ ſemet Hie
qui cogitat ſponte ſeꝑat a deo Nic

aute m ſemper ſicut illuminatus.erx

virtut ſemper affectus. operatur
pietattm. que cogitãtem coniũgit

deo · Que verro ſetũdo loco ponũt

cogiracões ſine ĩtellcũ.ip̃e ſutvane

ille zodoſe neutro inte llectu per co-

gitantis intenaonem ſe applicãtes

non repente pimentesſed ſenſmæ
Paulatim coꝛrumpentes/ occupan

Es tempus. neceſſaria ĩpebientes

et ammum infidentes: non tam co

gitanones⸗ꝙ ex veris vel ymagĩa
eijs tecoꝛbauonibus ſimulacra que

daʒ cogitaaonum-ſeu ipſe recoꝛda

aones vlteo ⁊ multipliat᷑ de memo
tia ſcatutientis. In quibus paſſio
quedam voluntatis poaꝰ eſſe vide

turꝙᷓ; attio cum nulia ſit in eis cogi

tantis mtenao cum quoð ſponte e
bullit de memoria. formãdum ſe ol

ſert inrelleetui non curanta. et quit

quid agitur videt᷑ poaꝰ agi in ſõp

nio doꝛmitis ꝙᷓ in ace ſtudio cogi

tantis· Ebi tamen: et ſi repellere a
ſe ſpritum ſanctum non eſt in voto

cogitantisfit tamen ex culpa neg
lientig. vt ſpitus diſaplme⸗ meito

ſe auferat a cogiraaombʒ ĩdiſaplia

RS Rue quamuis fiant per vim
quandam occultam rauonis. nõ ta
nmeaen funt er raaone:2 hitur ĩ ens

intellectus cũʒ nullus m eis ſit intel

ligentis aſſenſus. Ebi vero ſerio de
rxebus ſerijs bene cogitatur· volun
tas libero arbittio de memoria eauo
cat quocumq; opus habet et intei
lectum foꝛmantem memorie adhi·
bet. foꝛmatũqʒ quicquid illud eſt m
telleetus adhibet adei cogitanas
et ſic pera gitur negoaum cogitaa
onis (um vero de eis que de deo .
a% beũ ſunt cogitatur et voluntas

eo profiat vt amoꝛ fiat. cõnnuo ꝝ

viam amoris infũdit ſe ſpitus ſanc
tusſpiritus vite, et oĩa viuiſicat.
adiuuãs ſeæu ĩuocatõe⸗ ſeu ĩ medita

aone ſeu ĩ tractatu. ĩfirnntatẽ cogi

tãtis. Et cõtinue memoria effititurr
lapienca cum ſuauiter ei ſapiunt

— .— — „

„—

2
*
4*
7

bona dominier quod er eis cogita
tũ eſt et foꝛmandum in afftũ adhibz
intelicũ Intellcũs vero cogitantis
effiatur cõtẽplaco amantis et foꝛ
mans illud in quaſ da ſpitualis · l di
uine ſuauitatis expiẽaas afficit en

eis auẽ cogitãtis illa vo effict᷑ gau

diũ fruentis. Et tüt de deo cogitat᷑
bene· ſecũdũ humanũ modum ſi ta

mẽ cogitatõ dicẽda ẽ· vbi nil cogit·
nil gaget. ſed tãtüme do in menioria

habũdanae ſuauitatis dei exultat᷑

iubilat᷑. et vere ſentit᷑ de dommno in

bonitate⸗ab eo qui ĩ ſimpliatate coꝛ
dis qſuit illũ. Ded modus hit cogi

tãdi de deo nonẽ in arbitrio cogitã
ns. ſed in grã donãts · ſalicz cũ ſp̃e

ſcũs · qui dbivolt ſpirat · quadovolt
et quomo do wlt · et quibus wit⸗

in hot aſpirat · Sed honmnis eſt
iugiter preparare toꝛ voluntatem

expediendo ab aff tionibus alienis⸗

racionem vel intellecrũ a ſoliatudi

nib9. memoriã ab oaoſis vel nego
goſis:nõnũ ꝙ; et a necſſarijs oecu
padaonmibꝰ. vt ĩ die bona dñi · ⁊ in ho

æa beneplacit ei9. cũ audieit vocem
ſpuũs ſpirãtis ea ꝗᷓ cogitacionẽ faa
unt⸗cotinuo libre ↄcurrãt ſibi et co
opentur in bonũ 2 ãß ſimbolum faa

unt in gaudium cogitatis volũtag

exhib endo in gaudiũ dni purã affeõ
nẽ:memoria mat᷑iam ſidelẽ· intelle
tus e xpiencie ſuauitatam Sie ergs
vtlũtas neglcã faot cogitacones
onolas et indignas deo⸗coꝛrupta⸗
puerſagque ſe pant a deo ita re cta
ncãtas ad vſu vite huiꝰ· pia effica
g ad fructi ſp̃c et ad fruendũ deo
gu ckꝰ ſpe ſut · Reut dicet apłꝰ ca

eitas gaudiũ pax paci lõganũtas
poĩtas benignitas mãſuetudo fides

modeſtia continenaa caſtitas Et in

omni genere cogitacionis omnia
quecumq; cogirant occurrunt ofoꝛ

7

mantur intenconi voluntas agen
te m eis miſericoꝛdia et iudicio dei ·
ot iuſtus iuſtificetur adhuc qui in
ord. bus eſt ſoꝛdeſcat adhuc · Jdeo
pomini deum volent vel amantiſu
us ſemper conſulendus eſt annnꝰ?
et aminanda conſaenaa: quid ſit
quod in torum velit · propter quod
wlt quit quid aliud wolt . quicqd
ſpiritus odit.contra illid quod caro
concupiſat· Inadentes enim quaſi

extrinſecus et decedentes cogitaa

ones. 2 preteruolantes quiꝰ modo
wlt. modo non wolt · nequa o inter

voluntates. ſed pene inter oaoſaa

. deputande ſunt cogitaciones· Nã
2 ſi aliquando fiunt vſqʒ ad delecta

7

goñnem animiato tamen inde ſe ex
cutit aiimus compos ſui Ruod au
tem in totum volt Primo conſiderã
dum eſt quid illud ſit · quod ſie ve
lit. deinde quantum velit 2 quomo
do valit . Di quod in totum wolr · de
us eſt · diſcuaendum ei eſt · deum

quantum et quomo do velit⸗ et vtꝝ
vſqʒ in cõtemptum ſuͤjp ſius omni
umqʒ que ſunt veleſſe poſſunt Ep

hoe non tãtum ex iudico rauonis·
ſed eaam en affectu mentis· vt iam
voluntas plus quam voluntas ſit ·

vt amorſit · vt dilectio ſit · vt ſit ea
ritas · vt ſit vnitas ſpietus · Die
annm diligendus eſt deus · Magna

ana voluntas ad deum amo? eſt
dilectio adheſio ſiue coniunctio

rien
ades
36 een
onmd
f
nn
udagden
nergun
ue⸗ſoe⸗
Indnn/ſ
tmnm⸗
qudſit
gd
lanuicqd
uden
nmquſ
13ntin
6 hned
ayyne
trtoacſes
mns ſ
1holet
t deleer
Ouda
tnſheu
od ſeve

atskeuſen. Fanitas v verd⸗ ſpie L
Kuscum deo ho mini ſurſu coꝛ habẽt⸗

ꝓficẽnis in deũ volũt ats eſt ꝑfcõ⸗

tum iam non ſolũmõ wolt quod deꝰ
wit · ſed ſic ẽ non tãtũ effectus:ſed
eciã in affettu perfectꝰ. vt non pol/
ſit velle n qᷣd de volt Velie at quod
de? wl hor eſt iã deo ſimiẽ eẽ PRel·

non polſe velle niſi quod wolt deꝰ.
hoc eſt iã eſſe quo d deꝰ eſt· cui iam

turq̃a tunc plene videbimꝰi ipſu ſi

tuta ẽ⸗cum ſinnles ei erimꝰ. Doc ẽ⸗/
erimꝰ. quod ille 6. uibz enimpo
teſtas data eſt filios dei fiei:data z⸗
ptãs ·nõ quidem vt ſint de ·. h ſiinnt
tamẽ quod deꝰ eſt· Dic ſint ſancti
futi plene bean.quod: deꝰ 5 ec
aliũde hic ſaneti· net ibi futuri ben

ti·; *6 deo qui eoꝝ ſanctitas ⁊2 btĩ

tudo ẽ⸗ Et hoc hominisꝑ fectio ẽſi
militudo dei Perfe⸗ ctũ at nolle eſſe⸗
delinquere eſt Et ideo huic pfertiõi
nüt rienda eſt ſemꝑ volũtas: amoꝛ
ſemper Handusoluntas cohibẽ
da ne in alienã diſſipetur amoꝛ ſens
uandus ne inquinetur· Propt hoe
enim ſolum 2 creati ſumꝰ 2 viuimꝰ?ꝰ.
vt deo ſinnles ſimus⸗ cum ad y ma
ginem dei ſumus creati. gx
St ãt ſimlitudo queda 8i
auãn nemo amittit viuẽse.
Amſi cũ vita hec exuit᷑: qua
omni homini ĩ teſtimonium anmnſii
ſe⸗melioris 2 digniois ſimilitudnis
creatvꝛ ommum hominum re liquit⸗
quã a habet 2 volẽs 2 nolens.⁊ qͥ eã
togitare pt. 2 tã hebesẽ⸗ vt eaam
cogitare nõ poſſit. ſaʒ ꝙ ſicut vbiq
eſt deus / et vbiq; totus eſt deus et

voluntatis eius ſit vell.
eſt alia deon magis pro inqua n SðZDMDMDU
tum voltara ̊ in vtutbʒ coſiſtit.—
in 1: q anmnꝰ vtutis ymaginẽn umil! ”M
ni qi ymitari geſat magtudi ine⸗ E —
ſeuorãte in bono conſtãaa enitaius
eciaꝰ incs mutabilitatẽ Dux hac alt
adhuc alia ſimilitudo dei hec dequaæg

biag StuS7 z Iereati ſua⸗ ſie ĩ co⸗
pore ſuo omnis viuens amima Etr ſi

tut ſemper ſibi indiſſimlis deus in

diſſimliter diſſimlia i in creatura oꝑ
atur · ſic amima homnis quamuis
totum coꝛpus viuif cans in diſlimli

vita · imn ſenſibus tamen coꝛpotis .

et m cogitacnonibus coꝛdis mdiſſi

mmlitor operatur aſſi due diſſimlia⸗
DHec ſimilitudo dei in homine quan
velle et eſſe idipſu ẽ Vnde bene dia
deum eſt momenti cum —

pum ad meitum eius nullius apud

iam aliꝙta dieta ſunt· i tãtũ Prie

Ppria vt non iam ſimilitudo ſedoni
tas nomimnetur cum fit homo cũ deoeo
vnus ſpiritus. non tantum vnitate
idẽ volendi · ſed expreſſiore qbam l
vrit ate virtuts· ſicut iam dictůẽz
aliud velle non valendi Biaturau⸗
tem het vnitas ſpiritus. non tantũ O”J”ÿMB
ꝗqa effiat ea. affiat ei iſp̃m oĩs ſbit
nitꝰ ſanctus · ſed quia ipſa ipſe eefft·
