ſe defuerit⸗ nouerit ſibi deeſſe libeꝝ
complacitum non liberum perijſſe
arbiteum Di ergo liberum arbitta
um ita vbiqʒ ſequitur voluntatem.
vt niſi ila penitus eſſe non deſinat.
iſto nõ careat · voluntas vero ſicut

in bono ita eaam in malo eque per

durat ⸗ eque profecto et liberum ar
bittim · tam in malo.quam in bono
integer perſeuerat . Et quomodo
volũtas eaã poĩta ĩ miſeia.ñ deſũt

tet/

hoe

pſe
ſe
:
te
RRZZ
one⸗
uum
tal
ee⸗
fnat
dtn
tens
nser
mile
iſt vo
ſvel
Mda
dic
won
nt⸗
eetr⸗
n Wn
a
deont
velle.
zape
me
*
man⸗
ne⸗
plot
r
mar
o
1de
kſit

eſſe voluntas: ſed deiatur et eſtamn
ſceria volutas.ſicut ⁊ bona volutas⸗

ita nec liberum arbitriũ deſtruere⸗
ſiue quantũ in ſe eſt aliquatenus in

minuere poterit quicumqʒ aduerſi

tas: vel neœſſit as Ded licet vbiqʒ
patit᷑ ſine ſui dimmnutione pduret⸗
non tamẽ parit᷑ ſicut de bono potu

it ꝑ ſe in malum coꝛruereita qͥ; per

ſe de malo in bonum poterit reſpira
re Et quid mirumſi iacens non va
let ꝑ ſe reſurgere/quod ſtãs ĩaliqd

melius nullo ſuo conatu valeat ꝓfᷣ

cere? Heniqʒ dum adhuc duas ali
as libertates ex aliqᷓ parte ſecũ ha
beret· non potuit de infeioribꝰ illa

rum gradibꝰ ad ſupiores aſcẽdere⸗

hoc eſt de poſſe non peccare · et de

poſſe non turbari ad nõ poſſe pee

care:et non poſſe turbai Muod ſi
libertatebꝰ illis enã vt tumqʒ adiu

tũ non preualuit· tamẽ de bono in
meliꝰ ſe extendere quantominus

eiſ dẽ proꝛſus deſtitutũ. de malo iã

in id quod fuit bonum poteit per ſe

ipſum emergere? Habʒ igit homo
neceſſarium dei virtutem. et dei ſa
pienceã xp̃m · qui ex eo quod ſapi
enca eſt· verum ei ſape re reĩfũdat
inreſtauradone liberi conſilij⸗ et en
eo quod virtꝰ eſt plenum poſſe re
ſtituat in reꝑaconem liberi conpla
citiiquatinus ex altro ꝑfe tto bonus
peccatũ iam neſcat⸗ ex alto plene

beatus aduerſu mi ſenſiat · Ded ſa

ne iſta ꝑfe ctio in futura vita expee

tet᷑/quando vtraqʒ nũc annſſa liber
tas libero arbitrio plenarie èſtauã
bit᷑. nõ quomo do iuſto cui vis cui in
hoc ſeculo quantũcumqʒ ꝑꝓfecto⸗nõ

quomõ vel ipſis primis hominibus
datũ fuit eas habere in paradiſo⸗.h
ſicut iam nũc angeli poſſidẽt ĩ œlo.
Int᷑mm vero ſufficat in hot corpos
moꝛtis atqʒ in hoc ſeculo nequã ex
libertate quidem conſilij peccato ñ
obedire in concupiſcẽea Ex liberta
te aũt conplaaut: aduerſa nõ foꝛmi
dare ꝓ iuſtiaa Eſt aũt in hac carne
peccataet in hac diei maliaa nõ me

diocre ſapere. peccato et ſi non en

toto carete certe non oſentire · ⁊2
poſſe non paruũ. aduerſa et ſi net
dum omnino feliat᷑ non ſentꝛre⸗ vir⸗
lit᷑ tamẽ pro deritate contempnere⸗
Diſcendũ ſane hint ĩtim nobis eſt
ex libertate conſilj. iã libertate an
bitrij non abun. vt plene quã doqʒ

frui poſſimꝰ libertate ↄplacts Sic
ꝓferto dei in no bis reparamus ima

ginẽ. ſic ãtiqͥ honoĩi illi capeſſendo.
quem ꝑ pe ccatum amiſimꝰ. ꝓ grãʒ

preparamur Et beatus qui de ſe au

dire merebit᷑ · Quis eſt hic z lauda
bimꝰ eum. feat enĩ mirabilia ĩ vita
ſua qui potuit trãſgredi et non eſt

tranſgreſſus/ faœre malũ et non fe

et· Puto aũt in hijs tribꝰ libertat
bů ipſam ad quã cõditi ſumꝰ aucto
ris magmẽ atqʒ ſimnlitudinẽ conta
neriiet ymagmẽ q̃dem in libertate
arbitrij. in reliquis aũt duabꝰ bip
titã quandã conſignari ſimilitudinẽ

Pinc eſt foꝛtaſſis quod ſolum libeꝝ

arbitriũ ſui omnino deſeetum ſeu di
m mucuonẽ non pattur⸗quod in ip
ſo potiſſimũ et᷑ne ⁊ in conmutabilis
diumitatis ſubſtantiua quedã ima
go inpreſſa videatur⸗ Nam et ſi ha
buerit iniaũ⸗neſat tamẽ occaſum⸗

net᷑ ð eca ! gła capit augmẽtũ.net
de pecõ ſiue mieĩa det᷑mẽtu. Ruið

cłĩtat: ſiliꝰ qd ñ ſit et᷑tas? Poꝛroĩ

alijs duabꝰ libertat: bz· qmã ñ ſolũ

ex ꝑte miuiih ex toto anmntt ñ pñt·
acadẽtał qᷓdã magis ſilitudo ſapie

atʒ potẽee diuie ymagini ſẽ ducta

ↄgnoſat᷑ Deiqʒ ⁊ amiſimus illas x

culpã.⁊ ꝑ grãz recupauimus.⁊ cot.
die aliꝰ? qde plꝰ· aliminꝰ. à ĩ ip̃is ꝓ
fſicamꝰ .à ab ip̃is defiamꝰ Pñt ecã
ſie amitti.vt iã ñ valeãt vᷣcuperaĩ⸗

pñ̃t ita poſſideĩ. vt nec amitt qᷓat

àquõ nec mĩui Hꝰ biꝑtite ſiłlitudĩs

—

ſapĩe= potẽcie di eñ qdẽ gdu ſuͤmo⸗
hqᷓ iſti tñ eẽt ꝓxĩoꝛ hõ ĩ padiſo eon
dit9 . Euid ei vianius ad ñ poſſe

peccare ł tbai.ĩqͥ vtiqʒ iaſcõs ãge
los ſtare ·⁊ dñi ſꝑ eẽ · dubiũ nõ ẽ.

polſſe nõ peccare⸗ ñ tbaĩ⸗i 4 hõ ꝓfe
cto creatꝰẽ? A qͥ illo ꝓ peccatũ ym
mo nobis ĩ illo 2 cũ illo coꝛruẽtibus
riꝛſu ꝑ grãz ñ qdẽ ĩm · h ꝓ ipſo quẽ
dam infeiorem gradum recrpimus
Neq;ʒ eni pemtus hic poſſumus cẽ
ſine peccato z miſeria: poſſumꝰ ta
mẽ grã iuuãte⸗ nec pccõ ſupai. nec
nnſeia Quãquã tñ ſcript᷑a lo qᷓt᷑. oẽ

q̃d natũ ẽ ex deo nõ peccat· Dz hoc
dictü eſt de ̃deſtinats ad vitã·nõ
quod oĩno non peccẽt· h quodð pet

catũ ipſis non ĩputet᷑ quod vł puni
tur codigna penitenca · vel in caita
te obſcondit᷑. Caritas quippe opit

niultitud inem pecõꝝ. ⁊ beati quo -ʒ

remiſſe ſut imiᷓtates et quorũ tecta

ſut peccata et beatus vir cui nõ ĩpu
tauit dñs. Biume ergo ſimlitudi

nis ſũmũ gradũ ſumi angeli tenẽt·

nos ifimum⸗ adam tenuit medbium

7
2

Poͤꝛro demones nullum. Dupnis
nãqʒ ſpiriabꝰ datũ eſt ſine peccato
2z miſeria perdurare⸗ ade aut abſqʒ
hijs qᷓdẽ eẽ nõ eaã pꝓmanènobia
vo nec eẽ q̃dẽ abſz hijs · h ip̃istatũ ñ
crde Cetv diabolꝰ z mẽbra eꝰ ſicut

nũuꝙ; volunt reluctari pccõ· ſic nũq;
pñt dᷣcliare penã pcã · Cũ igit᷑ due

iſte libertates oſilij ſe cizʒ atz vpla cti⸗
ꝑ ꝗs rõnali create vᷣa ſopia⁊ poten

aa miſtrat᷑ ita ðo ꝓut volt diſpẽſa

te qbʒq; ꝓ ãs loas·tꝑibʒ variẽt·
ꝗtinꝰ ĩt᷑ris modicæ⸗ ĩ œleſtibzʒ plena

rie:mediott᷑ in padiſo/apud ĩferos

nullatenꝰ? hẽant᷑ Libertas vo arbi
ei· de ĩo ↄdita ẽ ſtatu aliqtenꝰnõ

mutet᷑ h eqlit ſy qntũ in ſe ẽ a œſ ·

ris. ĩfeis/poſſideat᷑· meito ille ſimli
tudim · hec ymagmi ðdputãt᷑ Et qdẽ
apud ĩſerosq;d vrẽqʒ libertas pieit
ille ſalicʒ qᷓ ad ſiſitudieʒ ptine dicun
t. ſceiptaꝝ teſtat᷑ auctoritas Qã v

um illic ſape · d vtiqʒ de vſilij liber
tate ↄapit᷑ oĩo ñ eẽ · lo cꝰ ille maĩſeſ

tat vbi legi Eðcũʒz pᷣt manꝰtua cõ
ſtãt᷑ opate·q̃a nec opꝰ· nec ro·nec

ſapiẽaa ẽ apud ĩferos q tu ꝓperas/

Poꝛtro ð potẽaa ꝗ ꝑ libertatẽapla

at dat᷑ ewangeliu ſic loqt/ ligans
maĩbʒz ⁊ pedibʒ ꝓiate eũ ĩ tẽbrasex
tiores Ruid nẽpe ẽ manuũ ligaco/

ñ oĩmoda ptãtis ablacõ? Sʒ diat

aliqᷓs · Quõ ñẽ vbi aliqͥd ſape· vbi
mala ꝗᷓ tollerãt᷑ cogũt peĩt᷑e malorũ
g fcã ſut Nuũqd ài — Iſt A
ꝗ fcã ſut: Nuqd à itoꝛmers qpia
ñ peĩte · à peĩt᷑e mali nõ eẽ ſape pt·
Hoc at re oꝓponẽt᷑ · ſi opꝰtãtũ pec

cati·2 ñ eaã volũtas mala puniret᷑

Nulli quippe dubiũ ẽ quod nemo .
intoꝛmentis poſitus actum intrare

n6
ſe⸗
dig
i
ſieut

due
lan⸗
bten
pila
ait⸗
lena
ſews
rbi
nnd
zal
fiml
ti
bint⸗
dan
gce
RW
znt
e⸗
tn
grs
huott
den
2
mube

ufe⸗
ipet
ni

emO

ntr⸗

pectat delectetur: Verũtamẽ ſi vo

litas ecã intoꝛmẽtis mala ꝑduat·
quid ponderis haber oꝑpis abnega

no.et᷑ ideo ſapere quis putet᷑ quod
iam in medijs flammis luxuriarti nõ
libeat? Deĩqʒ in maliuolã anmam
non introibit ſapiã vnde ãt proba

mus quod mala ⁊ in penis ꝑſeuet?
Certe vt crta o mitta:nollẽt oĩo pu
mii Juſtũ ẽ aut puniri qui pumẽda
geſſerunt. Nolüũt igit quod iuſtũ ẽ.
Sed qui ñ wit quod iuſtum ẽ iuſta
eius volutas nõ ẽ Eo ergo ĩiuſta ac
per hoc ⁊ mala eſt voluntas. qͥ iuſti

cie non concoꝛdat Duo ſut que in

iuſtam ↄproant voluntatem vł cũ
peccare:vel cum ĩpune peccaſſe li

bet . Quibz ergo peccare libuit. ꝙᷓ
diu licuit.et cum iam non poſſunt ĩi

vltũ remanere volũt quod peccaue
runt · quid in hoc vere ſapie · quid
bone volut atis apparet? Sed eſto.
penitzꝭ eos peccaſſe · Nũquid tamẽ
ſi opaio detur· malĩt ad hut peccaè
quã penan petcati ſuſt inere Et tñ

illud imquu eſt · hot iuſtum Ruãdo
vero volutas bona magis quo d mi
quũ ꝙᷓ quod iuſtum ẽ eligeret? Ce
terum non vere penitent qui tã non

dolent ſe ſibi vixiſſe · ꝙᷓ hoc ipſu iã

non poſſe DBeniq; foris oſtenditur
quid iuſtus agatur Nam ꝙ; diu coꝛ

pus viuit in Ilamma: tã diu cõſtat

ĩ maliaa perſiſtere volũtatem. Ita
qʒ de ſimilitudine qᷓ in cõſilij . itemqʒ
tonplaati libertate contmet᷑:apud
inſt mos pemii s nichil eſt. ne c eſſe

poteſt ym agine tamẽ etiã illic per

liberu arbit rium ĩmobili pmanente

Szʒ neqʒ in hoc ſeculo eque inu emiri

quiſpiã poſſet ſimilitudo ſeð adhue

hie feda et defoꝛmns iacuiſſet yoma
goſi non cwãgelica illa mulier luẽ
nam accẽderet ideſt ſapiã in carne
appareret⸗ euertent domũ viaorũ
videlicʒ dragmam ſuã req̃reret quã
ꝑdiderat · hoc eſt ymaginẽ ſuam ꝗ
natiuo ſpoliata ðᷣcore · ſub pelle pet

cat ſoꝛdẽs.tãꝙ; ĩ puluere laticabat

muentã tergeret⸗ et tolleret de regi
one diſſimlitudimis⸗ priſtinãqʒ im
ſpeaẽ re foꝛmatã faceret ſimlẽ illãa ĩ

gloria ſanctoru.ĩmo ſibi ipſi qudo

qʒ ꝑ omnia redderetvfoꝛmẽ⸗ cũ ila
ſcriptura ĩplebit᷑. Samꝰ quia cum
apparuerit · ſimles ei er mꝰ⸗ qniam

videbimꝰ? eum ſicuta ẽ Et reuera cnui

pocus h opis ĩgruebat ꝙ; dei fino⸗
qui cum ſit ſplendoꝛ gloĩe et figura
ſubſtãcie ei9 poꝛtans derbo vmuer
ſaex vtroqʒ faale mũitꝰ apparuit ·
⁊z vnde refoꝛmaret defoꝛmẽ.⁊vnde
debilem ↄfoꝛtaret dũ et de ſple doẽ
ſigure fugans tenebras peccato?
redde ret ſapiẽtem · et ey vᷣtute vᷣbi
cõtra tyrãmide m demonũ potentẽ
efficeret? Veit ergo ipᷣa foꝛma⸗cui
con foꝛmandũ erat liberu arbitriũ ·
quia vt priſtinã v᷑ape ret formam⸗
ex illa erat refoꝛmãdum.ex qua fu
eât confoꝛmatum. foꝛma aũt ſapia
ẽ. ¶ õfoꝛmaco · vt facat ymago i
coꝛꝑe·d foꝛma faat ĩ oꝛbe Poꝛro

illa atcingit a fine vſqʒ ad finem fo⸗

titeret diſpomit omma ſuauit᷑. At
cungit a fine vſqʒ ad finem. hoc eſt
a ſumo crlo vſqʒ ad mferas partes
terre. a maximo ãgelo vſqʒ ad mi
mimum vermiculum⸗ Atangit at

foꝛttet - nõ qᷓdẽ mo bili diſcurade-

vel locali diffuſione. vł ſubietcte cre

ature, tantum ammnniſtrauõe ſpiri

tuali · ſed ſubſtaneali quadam.et v

biqʒ preſenti foꝛt tudĩe q; vtq; vm
uerſa⸗potentiſſime mouet.oꝛdmat
adnmmſtrat Et hoc omma nulla ſui
cogitur faceære necæſſitate, nec enim
aliqua in hijs laborat difficultate
ſed diſpomt omnia ſuauiter plaa
da voluntate. vel eærte actingit a ſ

ne vſqʒ ad finem. hoc eſt aboꝛtu cr⸗

atute vſq; ad finem ſtinatum a cre

atore ſiue in quem vrget natura

ſiue quẽ accœlerat cauſaſiue quẽ te

dit graaa⸗ Attangit foꝛtiter dum

nil horum euemt · quod non pro vt
volt * tenti preoꝛdmet prouiden
ca; Dic ergo et libernim arbitreium

ſuo conetur ptæ eſſe coꝛpori⸗ vt pre
eſt ſapiencia oꝛbi. atungens et ip
ſum a fine vſq; ad finem ſoꝛtiter. ĩ

parans ſaliœt ſingulis ſonſibuset
artubuſtam potenter quatinus nõ
ſinat regnare peccatum m ſuo n oꝛ
tali corpe nec membra ſua det arina
iniquitata ·ſi b exhibe at ſe ruire iuſti

cie Et ita iam non homo ſeruus pec

tati cum peccatum non fecrtita q;
vtiq; liberatus. iam libertatem ra
cuperare conſilijiam ſuam vendica
re inapiet digmit atem· dum diume

in ſe ymagim condignam veſtierit

ſimilitudmem ymmo ante ꝙ; repa
rauerit venuſtatem. ¶ uret autem
hoc agere non minus ſuauiter qm

foꝛtiterhoc eſt non ex ttiſticaa aut

necrſſitate⸗ quoð eſt miaum⸗ non
plenitudo ſapienciæ, ſed prompta
et alacei voluntatæ, quodð faat ac

eptum ſacriſiaum q̃m hylarem da

torem diligit deus. Dicqz Per om
nia mitabitur ſapienaa. Hum et
vicijs reſiſtet foꝛtiter. et in conſe
encia requieſcet ſuauiter· Verum cu
iusad talia prouocamut exemplo-
indigem d?et auxilio.quo ipſi videli
cet per ipſam confoꝛmemur⸗ atqʒ
in eandem ymaginem tranſf oꝛme
mur a claritate in claritatem. tam

ꝙ a domini ſpitu. ergo a dominiſpi

ritu iam non a libero arbitrio. Ne
mo proĩde putet ideo dictũ liberum
arbitrium quod equa inter bonum
et malum poteſtate. vel faalitate
verſetur · cum cadere quidem per ſe
poterit/ non autem reſurgere niſit

peꝛ donmni ſpiritum · Alioquin nec

deus nec angeli ſaneti⸗ cum ita
ſint boni quoð non poſſint enam eſ
ſe mali:næc preuaricatores tunc an
ge li cum iam ita ſint mali quod iam
non valeant eſſe boni liberum arbi

trium eſſe diexntur ⸗ Sedet nos il

lud poſt reſurrectionem amiſſur ſ

ſumus quin mſeperabiliter ahj bo

nis, alnj malis admxti fuetimus.
Ceterum nec deus caret libero ar

bitrio, nec diabolus. quoniam d

i le non po teſt eſſe malus non inſir
ma faat neœſſitas. ſe d firma faet
in bono voluntaset voluntaria fir
mitas quoðq; is non valet in bo
num reſpirare. non aliena faat vio
lenta oꝓpreſſio.ſed ſua iĩphus in ma

lo obſtmata volũtas. ac volitatia

obſtĩacõ Nũc igit᷑ ex eo poaꝰ libe

rũ atbitñ diat᷑ q;d ſiue ĩ bono⸗ ſiue ĩ

malo eqᷓ liberã fanat volũtatẽ. cũ
nee bonꝰ q̃ſpiã nec tũe mal die dbe
at à e valea t.n volẽs.tli iã rõeñĩ

+. + –. – 2 +. S-

a.

rom
met
wila
und
np⸗
iriden
eq
oeme
tan
mmiſpi
ſe
bemm
vnum
ltate
perſe
ne nin
ninnet
cum ea
namel
uncan
dum
abi
wosi
ueñ

n bo

wmus

heroer
zani
men nft
m. ſet
raſ
lend

grue dict᷑ að bonũ ſe 2 ad mal ha

bere eq̃lit᷑· qd vr biqʒ vide liczʒ p ſit
ei·non qᷣdẽ in electione faalitas
volũtate libertas.hac ſine digtats
vt dictũ ẽ p̃rogataua rõnalẽ ſĩgulai
ter creatura ↄditor iſiguit · qͥd quẽ
admodũ ipe ſui viris erat ſueqʒ ipſi

us volũtats, ñ ncãtatis eàt quo d
bonꝰ erat · ita ⁊ in illa qͥ ſui qᷣdãmõ
viris in hac ꝑte exiſteret. qᷓanꝰ nõ

n ſua volutate à mala fieret ⁊ iuſte
dãpnaret᷑à bona maneret· ⁊ meri

to ſaluaret᷑.nõ qͥd ei ptima ſufficere
volũtas poſſʒ ad ſalutẽ.hj qᷣd eã nul

latenꝰ.ſine ſua volũtate coſeqret᷑.

Nemo qᷓpe ſaluat᷑ ĩiuſtꝰ. Nã qᷣd

legit᷑ ĩ ewãgelio nemo veĩt ad me.
n pat᷑ meꝰ traxeĩt eũ· Itẽ in alio lo
co⸗ ↄpelle mm re· mhil ĩpedit · q̃a pro
fetto qᷓntoſcũqʒ ↄpelle re⸗ l t̃hete vl
deat᷑ ad ſalutẽ benignꝰ pat᷑. qᷓ oẽs

vlt ſaluos fieri:nullũ iudicat t ñ ſa
lute dignüũ quẽ añ nõ ꝓbauit volun

ℳ₰

tarũ ·h qpe intendit cũ ret à peu

tit. vt faciat volũtaĩos, nõ ſaluet ĩ

uitos.qᷓtinꝰ dũ de malo mutat volũ
tatẽ ĩ bonũtrãſf eât ñ auferat liber
tatem · Quãquã tñ nõ ſemꝑ inuiti t
himur · Nec enĩ cætꝰ aut feſſus con
tſtat᷑ cũ thit᷑ Et paul9 abmanꝰ tra
ctus ẽ dãmaſcum vtiqʒ nõ inuitus.

rthi deniqʒ ſpũalit᷑ volebat· qᷓ 2; ho

ipᷣm magnope flagitabat ĩ cãtas

the me poſt te.ĩ o dorẽ vnguentorũ

tuoꝝ currimꝰ.deĩqʒ qͥd ed giõe ſerip
tũ ẽ. vnꝰq̃ſq;ʒ temptat᷑ a ꝓpria ↄſaẽ
aa abſtract9 2 illectus. illuò coz⸗

pus qͥd coꝛrũpit᷑ aggrauat aĩaʒ. et
deprinnt ᷑rena cogitaceo ſenſu mul

ta cogitãtem.2 itẽ illnd apli⸗ Inue

m ⁊ aliã legẽ mẽbris meis rpugnã
tem legi mẽtis mec et captiuli me

ducetem ĩ legẽ peã que ẽ m mẽbris
meis Nec oĩa putai pñt cogere vo
lũtatẽ. ⁊ pᷣapere libertatẽ. At ve

ro qntis libʒ qͥs ĩtro foĩs ve tempta

coibʒvrgeat᷑libera ꝓfcõ ſemp qn

tũ ad arbit᷑u ſpectat volũtas eit · li
bere qpe nichilommn9 vſenſu iudica
bit. Ruãtũ at ꝑtinet ad oſiliũ.ſiue

ↄplaatũ:carnis int᷑rituũ/ↄcupiſcẽcia

viteq; miſeia vuelãteæminus qdẽ ſe
liberã ſentit ꝓꝛſſus nõ malã dum
malo nõ ↄſentit Oniqʒ paulꝰq cap
auũ ſe ĩ legem tᷣhi peccat: ↄquerii·
Haut dubium quĩ ex minꝰ? piena li
bertate ↄſilij ·tñ ſanũ atq; ĩ bono q́

qʒ ex magna pte ſe hrẽ liberu gkhat.
ſa nõ ĩqẽs oꝑor illud.vñ hoc ↄfidis

o paule Quomã ↄſencio ait legi di
qmiã bõ ẽ Et rurſu ¶õlcõꝛ eĩ legi di
ſaẽdũ int᷑iorẽ hoĩeʒ Oculo exiſtẽte⸗·
ſimplio:totũ coꝛpꝰ luedũ eẽ preſu
mit Dano oſenſu trattũ licʒ pecõ

captauũ nnſeia. liberu ſe ĩ bono non
dubitat ꝓfitei,. Eñ ⁊ fidẽs generali
ꝑñifert · Nichil ergo daãnacionis
hijs ꝗ ſut in xpᷣo ihu⸗Sʒ videamua

de hijs qᷓ penaru morts ve timor
fidẽ vᷣbotenꝰ negare ↄpulſi ſunt · ne
foꝛte iuxta hanc aſſeraonẽ à eupa
nõ fueit· qd vote negar̃t.à cogii
eulpã ⁊ volũtas potuerit.vt vellet
videlicz hõ q;d eu 2z nolle ↄſtiteĩt 2

pieit libera Es qa ĩ poſſibile erat .

velle qᷓpe ⁊ nolle ideſt eodẽ tempe
nõ põt᷑at · qᷓrt᷑ vñ malũ neqᷓ quã vo

lẽnbz debuit ĩputai· Neq;ʒ enĩ tale

ẽ hoc · q̃le originale peccatũ⸗qͥd nõ
ſolum nõ cõſentẽs veri plerũqʒ

et neſaens alia racione conſtring
tux necdum renatus batiſ mate⸗
Eẽgxempli cauſa vemiat ĩ medium pe
trus apoſtolus: pſe quipꝓpe viſus

eſt negare veritatem contra ρnã

voluntatem ⸗Diqdem aut negare
anut᷑ mori neceſſe erat · Moritimens
negauit. Negare nolebat. ſed ma
gis nolebat mori Itaq; inuitusqui
dem ſed negauit tamen ne monet᷑.
NMuod ſi lingua et non voluntate
loqui homo compulſus eſt. quoð
nolebat. Imgua mota eſt contra
voluntateæm⸗h numquið et mutata

voluntas? Muid enim volebat?

Proꝛſus quod erat: criſti oſſe diſa

ulus⸗. Muid loquebat᷑? Neõ noui
3 Moꝛtem vole

ommem Cur ita?

bat euadere Sʒ quid iſtud cruminis
fuit? Buas apoſtoli tenemus vo
luntates. vnam qua voluit nõ mo
ri penitus inculpabilem. alteram et
multum laudabilem qua ſibi eõpla
eebat quoð eſſet criſtianus In quo
ergo culpabatur. an in eo q;d men
hti ꝙᷓ moiĩ voluit? Nec plane vo lũ
tas p̃hẽſiõe digᷓ fuit. qᷓ coꝛʒpis ma
gis ꝙ; aĩe voluit huare vitã Os nẽ
pe qͥd mẽtit᷑ ocodit aĩaʒ Et pccãuit
firme q̃dẽ ⁊ miſe te j plane libere·
Pecãuit ãt ñ ſpernẽdo àà obedien
do xpᷣmeh ſe minus amãdo · Nec in
hũtc puᷣſu amorẽ ſuiꝰ volũtatẽ metꝰ
ille ſubitꝰ opulit · eẽ ↄuĩat Lã tũe
ꝓtuldubio tłis erat. ſed neſaebat
qñ ab illo quẽ faœre nõ pot᷑at audi
uit . Pr? ꝙ gall9 cãtet ᷑ me nega
ber itaqʒ volñtatis ĩfirmitas⸗
ꝑ ĩcuſſũ timorẽ nõ ñ oꝛta/notũ feat

g·⁊ ñ abſq; sſenſu ꝓpe volũtatis ĩ

qtenꝰ ſe. qtenꝰ xpᷣm amaueĩt· 20

—–

tũ at nõ xpᷣo·ſed petro.ã xp̃c et
añ ſaebat q̃d eẽt ĩ hoĩe. EQuatenꝰ

rpᷣm diligebat iñ ꝓꝛſ ꝰ Snegãdũ
ñ ẽ paſſa illa vo lũtas. vt ↄtra ſe lo
qtet · qᷓtenꝰ vᷣo ſe. volũtaĩe ꝓculdu
bio ↄſenſit vt ꝓ ſe loqret᷑. S xp̃m
ñ amaſſz·ñ negaſſz ĩuitꝰ. Veꝝ ſi ſe ã
pliꝰ ñ amaſſz: ñ aliqᷓ̃tenꝰ negaſſet.

Fatẽdũ igit hoĩeʒ fuiſſeꝰ pulſũ volũ
tatẽ ꝓpa:2 ſi nõ mutare⸗ occultare

tñ Cõpulſu ĩquã ñ qdẽ tecædere ab

amore diacedere tñ aliquãtulũ amoẽ

ſui Euid g? Foꝛte diſſoluta ẽ tota
ſupioꝛ aſſerao de libe rtate volunta
as qa nimiru inuẽta ẽ cogi potuiſ

ſe voluntas? Eſt plane. ſed ſi cogi
ab aliquo plane potuit ꝙᷓ; a ſe ipſa

Es ſi ſeſe ipſa coegit compulſa et
compellens. vbi amittere · ibi et re
cipere viſa eſt libertatem. Enm qᷓp
eꝙ ipſa ſibi mtulit · a ſe pertulit

oꝛro quoð aſe voluntas pertu

lir· ex voluntate fuit · Quod ex
voluntate fuit · iam non ex necxſſi

tate.ſed voluntatium fuit. Si au
tem voluntartium⸗ et liberum RQuẽ

ſua deniq; ad negandum voluntas
compulit · compulſus eſt quia volu
it · ymmo non eſt compulſus. ſeð

conſenſitet nõ aliene potenee ſed

proprie voluntati⸗ illi vnq; qua
moꝛtem omnimodis euadere volu
it. Alioquin quando vor muliercu
le linguam ſacram in verba foꝛma

te nefanda valuiſſet. ſi non lingue

domina voluntas anuiſſet? Deni
qʒ cum ſe aſui poſtmodum illo tem
perauit amore et criſtum cepit

vt debuit toto coꝛde⸗ tota anima

abi
uie
far
pot
ſbe
noſea

dar

ntz

e

ateng
da
uſel
palde
naſez
gaſtt⸗
lüvol
eultare
dere ab
amoe
nitota
volenta
ipotuͤl
dheog
zſepe⸗

idRä

cota vᷣtute diligere? nullis iã valuit
imnnis⸗ IH penis extoꝛq̃re aliq tenus
volũtati dare liguã:arma ĩiqᷓtan·h
potius audatter accõmodãs veita

tii obedie ĩq̃t oʒ magis deo ꝙ; hom
mbus. Eſt ſane gemina ↄpulſio.ſe

tũdũ qͥd à pat aliq̃d à agẽ ↄt᷑ pᷣmã
togimur volutatem Ruaꝝ paſſiua

qdẽ.ſic eĩ ptima illa rcẽ noĩat᷑ pt nõ
nũꝙ; fiei abſqʒ ↄſ ẽſu volũtaio paaẽ
tis h attiua nuqꝙ; Proinde malu qd
fit ĩ nos: ſiue ð nobis ẽ iputãdum no
bis ſi tñ ĩiuitꝰ.cr fũ qd fit?æ a no bis.
iã ñ ſine culpa ẽ volutatis Velle pla
ne ↄuĩ amur qͥd nõ fieret ſi nollemꝰ
Eſt g ↄpulſio qdã etiã actiua. ſi nõ
habʒ ex cuſacionẽ cũ ſit z⁊ volũtaĩa
Cogebat xpᷣianꝰ negate xpᷣm.⁊ q̃
dem dolẽs.non tñ n volẽs. Nolebat
nimis gladiuũ vitare feiẽtis. atz illa
talis lutas intꝰ p̃ſidens os apie
bat.nõ gladius q̃ͥ foris apparebat.
Poꝛro illã tñ volũtatẽ eẽ conuĩce

bat gladiꝰ nõ cogebat · Ipa igit᷑ ſe

in culpã nõ gladiꝰ ſpellebat · Deni
q; in qᷓbʒ ſena erat illa volũtas/oc
eidi poterãt flecti neq̃bãt · hoc ẽ qd
eis p̃dictũ fuerat. facẽt in vos qcũ
q; volue tit· im mombra nõ coꝛda.
N256 vos facietis ꝗqᷓ volueñt · h ipſi
faaẽt. vos pacemini mẽbra eruci
abũt.hj volũtatẽ nõ mut abũt Se
uiẽt in carnẽ.aĩe ãt nõ habe bũt qd
Ffaciãt · Sic licet corpꝰ patentis in
poteſtate toꝛquẽtis ſ volũtas eſt

libera. Infirma ſi fueĩt ſeuiẽ do cog
noſcent.nõ eẽ cogent ſinon fuerit.

Sane infirmitas eus a ſe ipᷣa ẽ.ſa

nitas non a ſe · j a dñi ſpũ. Sanat᷑

aũt cũ renouat: Poꝛro renouat᷑ cũ

quẽadmodũ docz apkus ſpeculãädo

gloriã dei · m eã dem ymaginẽ rral
Ffoꝛmat᷑ a clatitate in claitatemhoc

de vtute in vtutem. tã; a dñiſpu⸗
Int᷑quẽ vtiqʒ diumũ ſpitũ ⁊ carmis
appetitũ tenʒ mediũ quendã locũ · id
q̃d dict᷑ m hoĩe libeꝝ arbitum ideſt

hũana volutas.⁊ tãꝙ; ĩdeuexo late
e montis admodu ardui m vtruqʒ

pẽdens ita in appettu imfirmat᷑ per
taenẽ. vt ñ ſpritꝰ ſedulo adiuuet im
firmitatem eiꝰ per graaã. non ſolũ
nõ valeat iuſtiae ꝗᷓ ẽ iuxta ꝓpherã
ſicut mõtes dei · aſcẽdo de vtute in
vͤtutem afphẽdere culmẽ. ſed eaãa 8

vicio ſemꝑ in viaũ ſuo ipᷣius põdere

de voluta ruat in preceps pᷣguata

mimirũ non ſolũ lege pectata origia

lit᷑ mẽbtis mſita: veꝝ et ↄſuetudine
trene mnhabitanonis vſualit᷑ affecti
ombz mollita · &ð humane volun
tatis videlicʒ vtrumqʒ quamẽ vno
breuit᷑ vᷣſiculo ſcriptura ↄmemorat
dicẽs Coꝛpus qͥd coꝛrupit᷑ aggqᷓuat
animã ⁊ deprinmnt ᷑rena ĩihabitaao
ſenſu multa cogitãtem. Et hec duo

29 moꝛtalitatis malaſicut ñ nocẽt
H exœ rcẽt ñ cõſeneẽtesſic nõ excu
ſant ſed dap̃ᷣnant cõſencẽtes· vbi

nec ſalꝰ nee dampnacio vlla rõne ſi

ne p̈erdẽtioſ ẽſa volũtaĩo poſſit he.

bertati arbit᷑i Ruão brẽ id d ĩ cre
atura diat᷑ libeꝝ arbitũ/ ac iuſte ꝓ
fecto dap̃nat᷑ dũ ei ad peccatũ nulla

vi piudicet᷑ extãſeca aut miſericoꝛ

dit᷑ ſaluat᷑ cui ad iuſticã nulla ſuffi
at ſua Dane in oĩbz cogitet lectoꝛ
otigmalis pcã ꝓꝛſus exapi rõnem

De cto libero arbitrio. nec extra

ipſum queratur dapᷣnanonis cauſa

quoð iam non dapᷣnat niſi proptia

culpanec ab ipſo ſalutis meita qd
ſola ſaluat niſe ricoꝛdia. Cuius qp
pe coronatus ad bonum et caſſi ſunt
ſi à graua non adiuuentur⸗ et nulli
ſi non exatentur C eterum in malũ
ſunt proni dicente ſeriptura ſenſus

et cogitaaones honmmnum. Proin
de nõ ei a ſe vt dictum eſt ſed de ſur

ſum eſt poeus a patre lunmnnũ deſ cẽ
dete merita putentur: ſi tanien non
inter data optima et dona perſetta

ipſo merito per que ſaluseterna co

quiritur deputentur · Deus namqʒ
rex noſter ante ſeculaicum operatꝰ
eſt ſalutem ĩ medio terre. dona ſua

que dedit honmimibus inmerita diui
ſit· et prema vt et preſenaa per li

beram poſſeſſionem noſtram iteñ
fierent merita: et futura per gratui
tam ſponſionem exſpectaremus.
ymmo expeteremus vt debira⸗

Vtraq; paulus commemorans. ha
betis mqᷓt fructum veſtrum inſancti
ficaaonem finem vero vitam eter

nam ⸗ Itẽ et nos ipſi ait prmiaas

habentes⸗ingennſamus ad opino
nem eyſpettantes filioru dei · prini
cias ſpitus vocans ſanttificatonẽ-

ideſt virtutes quibus inp̃ᷣſenaarũ
ſauttificamur a ſpũ· vt merito con
ſequamur ad opeonem Rurſum in

ewangelio⸗ eadem ſeculo abrenun
nant promittuntur vbi diatur Cẽ

tuplum at apiet et vitam eternam
poſſidebit. Itaqʒ nõ liberi arbitrij.

ſed domini eſt ſalus· Immo ipſe ſa

lus · ipſe via eſt ad ſalutem qui ait
Salus populi ego ſum·qui tunt x

hibet· ego ſum via⸗ De feat viam
qui et ſalus erat/et vt non gloriet
omnis caro⸗ Si ergo bona vie ſunt

merita⸗ ſitut et patrie ſalus z vita

et᷑ verum eſt quod ait dð. non eſt q̃
faciat bonum non eſtvſqʒ ad vnum.
Illum videliet vnum de quo itẽ di
ctur nemo bonus miſi ſolus deus?
dei ſunt proculdubio munera. tam
noſtra opera. ꝙᷓ noſtra premia et
qui feat debitorem in illis. ſeat et
nos prompaores ex hijs · Ad que
tamen credenda merita. dignatur
ſibi adhibere cre aturaruũ mimſteĩa⸗
non quibus egeat. ſed quibus per

bec. vel de quibus proſit Obpera

tur ergo illorum ſalutem⸗ quorum
nomina ſunt in libro vie⸗ aliquan
do per creaturam cum ipſa. Multa
proſetto fiunt hommmbus ſalubria

per mſenſibilem et item per ixrraao

nalẽ creaturã que idcirco diri fieri:

ſine ipſa: quo ð non queat ĩtellectu

carens:eſſeconſca. Multa quoqʒ
multorum ſaluti vtlia faut deus ꝑ
malos ſiue homines ſiue angelos.
ſed quoniam inuitos ideo contra
ipſos· Nam dum nocere cupientes
iuuant. quantum alijs valet valis
actio. tantum ipſis peruerſa nocet

intenao. Poꝛro per quos et cum
quibus operatur deus. bom ſunt

angeli vel homines quicquid wlt
deus et agunt pariter et volunt·
ui enim bono quoð opere com
plent. voluntate conſenaunt· op9
omnino quoð per eos deus expli
cat/ ipſis communicat. Unde pau
lus cum bona plurima que deus
per ipſum fecerat enar raſſet· non

– —

tor

horn
mn
uͤu
Mme

zfunt

autem ego ait/ ſed grana dei mecũ

Potuit dicre ꝑ me⸗ ſed qa minnus

erat · maluit dicære mecũ⸗preſumẽs

ſe non ſolum operis eſſe miniſtru x
effectum⸗ſed operantis quo dãmõ
ſocum pet conſenſu videa mꝰ ſecũ

duũ triplieem dei operaaonẽ quam
poſſumus quid creatura quo qʒ pro

ſui miniſterio mereat᷑ · Et illa quidẽ
per quã ſine qua fit miſi iram? Eð
et cum qua fit niſi gracã? In prima
itaqʒ nulla. ĩ ſequẽti mala in vlti
ma bona merita conquirun tur NQec
enĩ pecudes cum per eas bonum à

malum quod cũqʒ ſit boni quippiam

merẽtur aut mali:non habent quip
pe vnde bono maloue conſentant
Młto ãt minꝰlapides cũ nec ſ ẽaãt
Ceterum diabolꝰ· vel homo malꝰ.
cum vigeant et vigilẽt rõneiam qᷓ
dem merentur⸗ ſed non niſi p enam
pro eo quod a bono ᷣſſenti at Pau
lus aut qui volens euangeliʒat:ne
ſi muit 9 diſpẽſaco ei credita ſit. ⁊
quicũq; ſimnliter ſapiũt· qui qᷓdem
er conſenſu voluntatis obediũt · re
poſitam ſibi eſſe cõfidunt coronam
iuſticie· Etitur autẽ deus in ſalutẽ
ſuoruũ irrauonali.et tune inſenſibili
ere atura tãq; iumento vel inſtrumẽ
to.que iã expleto opꝑe nuſ qꝙᷓ; erut
Vtitut creatura racionali. ſeðò mali
uola⸗ quaſi virga diſapline quam
coꝛrepto filio ĩ ignem proij at tãq;
ſarmentũ mutilæ⸗ Ntitur angelis et
homimibus bone voluntatis tam ;
commlitomibus et adiutoribus ſu

is quos peractavictoria: ãpliſſume

munerabit Hemqʒ paulusde ſe ſui

qʒ conſimilibꝰ audacter pronucat

Coadiutores enim dei ſumꝰ bi ita
qʒ deus homini merita cõſtituit vbi
per ipſum et cum ipſo boni quippiã
operari dignanter mſtruit DHinc co
adiutores· cooperatores ſpir9 ſan
cti·promeitores regni nos eſſe pre
ſunnmus.quod per cõſenſumviqʒ
voluntarium diume volütat coniu
gimur⸗ uid igitur? hoc ergo to
tum liberi arbitrij opus.hoc ſolum

eiꝰ meritum eſt quodð conſentit? Eſt

proꝛſus:non quidem quoð⁊ꝛ ipſe cõ
ſenſus.in quo omne meritum ↄſiſtit
ab ipſo ſit cum net cogitare quidem
quodð minꝰ eſt.quam conſenture ali
quodð a nobis⸗ quaſi ex nobis ſuffi
cientes ſimus · Verba ſur non mea⸗
ſed apoſtoli q̃ omne quod bomi po
teſt eſſe⸗ idem cogitare et velle⸗ et
Perſees- pro bona voluntate attri
uit deo non ſuo arbittio Di ergo
ded tria hec. hoc eſt bonum cogita
re⸗ velle.perſicrre- operatur in no
bis · primum profeeto ſine nobis ſe
tundum nobiſcum.teraum per nog-
faot · Siquidem immttendo bonãa
cogitaconem nos preuenit: immu
tando etiam malam volũtatem ſibi

per conſenſum iungit. miniſtrãdo ·

et conſenſui fatultatem et faalitatẽ

foris ꝓꝑ aꝑtũ opꝰ noſtruũ inenꝰ opi
fex innoteſct · Sane ipſi nos pre

uenire nequaꝙ; poſſumꝰ. ui aut
bonum neminem muenit⸗ neminem

ſaluat:quem non preuenit Adeo
ergo ſine dubio noſtre ſalutis fit ex

oꝛdiũ.nec per nos vtiqʒ nec nobii/
cum⸗ Verum conſenſus et opus. et

K non ex nobis· non iam tamen ſine
nobis Nec primum vtaqʒ m q qᷓpe

nos nihil faamus nec vltimum qᷣd
plerumq; extoꝛquet aut nmoꝛ inu
tilis aut ſimulaco dampnabibk. ſed
tantum medium nobis reputabitur
inmeritum Sola nempe interdum
bona voluntas ſufficit. crtera non
proſunt ſi ſola defuerit. Nõ proſut
dixerim⸗ ſed agenti non cernenta⸗
Valet itaq; intencõ ad meritumate
tio ad exemplum · vtramqʒ preue
niens cogitaco tantummodo adᷣ
epatandum⸗ Cauendum ergo ne
tum hoc inuiſibiliter ĩtra nos ae no

biſcum actitari ſentimusaut noſtre

volũtat: attribuamus que infirma
eſt · aut dei necœſſitati que nulla ẽ.
ſed ſi ſoli graae qua plenus eſt· Jp
ſa liberum eratat ar bitrium. cum
ſeminat cogitatum · ſanat cum mu

tat affettum: roborat vt perducat

ad actum. ſeruat ne ſenaat deſe ttũ

Siic autez iſta cum libero arbittio

operatur vt tantum in primo illud

Faenegarel crtetis comit᷑ teturad

oc vtiq; preueniens. vt iam ſibi

deinceps cooperentur· Ita tamen

quoð a graoa œptum ẽ pariter ab
utroqʒ perfiatur · vt mxtum nõ ſin

gillatim ſimul nõ viaſſim per ſingu
los proſi ctus operentur õ parti

grã · pti libei arbit rij h totu ſingula
opere indiuiduo peragunt. Totũ

4.2

quidem hoc et totum illa.ſed vt to

tum in illo.ſic totum ex illa. C tedi
mus placere lectori quod aſſenſu a

poſtoli numꝙ; tecedimus · er ;qG

verſum euaget᷑ oracoin eadem pe

ne ipſius verba frequenter readi
mua Cuid enim noſtra aliud ſonãt

quam illud/ ergo neq; volentg ne

qʒ euttentigſe ð miſerẽts dei? E S

ſane non ideo diat · quaſi quis vel
le aut currere poſſit iuanum ſe8ᷣ

quodð is qui volt et currit. non in ſe

ſed in eo a quo accepit et velle et
currere debeat gloriar? deniqʒ a
it · Quid habes quod non accepiſ
ta Creatis ſanaris ſaluatis?

uid horum tbi ex te o hõ? Cuid
horum non mmnpoſſibile ſibero arbi
trio? Nec creare qui non eras.nec

iuſtificare peccatoz: nec moꝛtuuz
poteras te ipſum ſuſatare. vt cete
ta preterunttam bona. que aut ſa
nandis neeeſſaria ſunt. aut ſaluan
dis repoſita · Ruod diunms de pri

mo patet et vltimo · Sed et de me
dio nemo dubitet. niſ qui ignorãs
dei iuſtiaam. et ſuam volens conſti
tuere ·iuſtiae dei ñ ẽ ſubie ctꝰ Ruid

enim? Agnoſas creantis potena
am.ſaluantis gloriam.et ſanantis
ignorans iuſticam? Sana me ait
et ſanaboꝛ. ſaluum me fac et ſaluq
ero⸗quoniam laus mea tu es. Iſte
dei iuſtiaam agnoſcebat · a quo e
que ſpeàbat tam ſanar: a peccato⸗

quam a miſe ria liberati.et ideo lau
dẽ illũ ſuã non inmerito ſtatuebat ·
Propter hoc er dð. ingeminaãs ñ

nobis inquit domine non nobis. h

nomini tuo da gloriam quod vtrã

qʒa deo ſtolã et iuſtice ſa exſpee

taret 2 glorie: Quis eſt q ignorat

dei iuſtiaã? Cui ſeipſum iuſtificat
qui ſibi meita aliunde preſumit quã

a graaa⸗ Ceterum qui feat quod

ſaluaret eaam dat vnde ſalua
ret Ipſe inquam merita donat.
qui feat quibus donaret⸗

gu
ton
wer

ao

Euid retribuam imquid domino ꝓ
ommbz que retribuit nnchi? Et qᷣd
et q̃d iuſtus eſt: a deo cõfitet᷑. ne
ſi vtrumlibet negaret · vtrüqʒ pdet
amittendo vtqʒ vñ iuſtus eſt z ſic
dampnando quod eſt⸗ Sed ſic vel
te rao loco mnuenit.quod viciſſim ᷣ

pẽderet? Calicẽ ait ſalutais acapi H

am.Calix ſalutaris:ſanguis eſt ſal

quod vel ſecundis donis dei rekbu

as⸗ vnde tibi ſalutem pᷣſumis· o
men inquid domimi· muo cabo · Eð
nimirum quicumq; muocauerit/ſal
uus erit. Igitur qui recte ſapiunt⸗
tonfitentur operaconem.nõ quo d
liberi arbitrij · ſed diume graae in
ipſo ſiue de ipſo · Prima creaco ·ſe
cunda refoꝛmacio. tercia conſuma
tio: Primo namqʒ in xpᷣo creat in
libertatem voluntats · ſe cũdo refoꝛ
mamur per xp̃mĩ ſpiriti. m liberta
tis:cum xp̃o de inde conſummandi⸗
inſtatum eternitats iquidem q̊d
non erat. nullo creati opoꝛtuit:qui
erat· per formam refoꝛmatri defoꝛ
mem. membra non perfic niſi cum
capite· Ruod vtiqz tunc c omplebi
turꝰ cum omnes oc curreimus mniꝝ
perfettum⸗ in menſuram etatis ple
mitudimis xp̃i quãdo app arẽte xp̃ᷣo
vita noſtra.appare bimus ⁊nos cũ
ipſo in gloria· ¶um gitur confuma
no fieti habeat de nobis· ſiue etram
in nobis:non autem a no biscrea
co vero fatta ſit et ſine nobis: ſola
que nobiſcum quo dãmo do fit ꝓpt᷑
conſenſum voluntarium noſtrum · in

merita nobis.re putabitur refoꝛma

ao Ipſa ſut ieiuma noſtra · vigilie·

continenaa et opera miſertordie⸗
cxteraqʒ virtutũ excraa“ per que
vtiq; conſtat interiorem hominem
noſtrum refoꝛmai de die in diem · dũ
et intentio terrenis incuruata euis.
dennis paulatim ad ſuperiora reſuꝝ
git·et affectio arca carnis deſibeia

languens ſenſum in amore ſpiritus

conualeſcit: et memoria veteru op
um turpitudĩe ſoꝛdens. nouis bomſ
qʒ actibꝰ candidata in dies by larel
at · In hijs nẽpe tribzʒ interioꝛ reno
uacio cõſiſtit· ᷣctitudime ſimnliter in
tentiomis puitate affectiomis vcoꝛ
dadone bone operaconis/per quã
bene ſibi conaa memoria eniteſceit·
Verum hoc cum cærtũ ſit ĩ diumo no
bis aditari ſpiritu · dei ſunt munera⸗
Euia vero cum noſt re voluntatis
aſſenſu noſtra ſunt merita⸗nõ enim
voseſtis qui loquimimi·ſed ſpiritus
patris veſtri qᷓ loqᷓtur in nobis. Et
ap oſtolus· An experimentum que
ritis inquit eius qui in me loquitur
criſtus? Di ergo criſtus. vel ſpitus
ſantto loquitur in paulomnon etiam
itidem operatur in ipſo? Non enmnmn
loquoꝛ ait · ꝗᷓ ꝑ me non efficit deus
Cuid ergo? ſi non pauli.ſed dei lo
quentis in paulo⸗ vel operantis ꝑ
paulum ·⁊ verba ſunt ⁊ opera.vbi
iam pauli merita? Vbieſt quod tã
ſidenter aiebat · Honum certamen
cert aui curſum conſummaui fidem
ſe ruaui De reliquo repoſita eſt mii
chi corona iuſtiae quẽ reddet michi
deus in üla die iuſtus iudex? An in
æo foꝛte cõfidis ſibi coronã eſſe ᷣpo
ſitam · quod per ipſum illa fiebant?
Sed multa ꝑ malos⸗ ſiue angelos

ſiue homines fiut bona:nec tamẽ re
putãtur illis inmerita · An quia po
aus cuin ipſo hoc eſt cum eius bona
volũtate fiebant · nam ſi inuitꝰ inq̃t
ewaugeliʒauero. diſpenſaco michi
credita eſt Si aũt volens gloĩa mi
chi eſt⸗ ceterum ſi k ipſa volutas de
qᷓ omne meritũ pendet · ab ipſo en
lo non eſt · qͥ pacto eam quam ſibi p
ſunmt᷑ repoſitam coronã vocat iuſti
cie? An niam iuſte iam ex debito
requiritur· quodcumqʒ vt gratis
permittitur? Dniq; ait. Sao cui
credidi et tertus ſum · quia potens
eſt depoſitum meum ſeruare dei pro
mnſſum ſuum appellat depoſitũ. qa
credidit promittenni. fidẽter ꝓnnſ
ſum tepetit · Promſſum quidem eꝝ
mmſeicoꝛdia· ſed tam ex iuſtiaa per
