Familiare dei cõſiliũ accpiſſe Vnde
2z vnũ exẽplũ pono · ᷣd octur rit de
ſampſone: qᷓ ſeipᷣm vna cũ hoſtibꝰ
opprimẽs inᷣfiat ð vtiqʒ factũ ſi
defendit᷑ non fuiſſe pectatũ:priuatũ
habuiſſe ↄſiliũ indubitãt credẽ dꝰ ẽ:
et ſi deſcriptura hoc non habemus ·

Am bo neẽriũ mcõmutabi
le qͥd acapi velm? Eqdem
nil ↄgruẽciꝰ qm d diuma
ATta conſtat ⁊ e᷑na rõne firmatũ: vt
nulla ex cauſa poſſit vel ab ip̃ᷣo deo
aliqten? mutai⸗ Sub h genere eſt
oĩs illa hmonis domma in mõte ha
bin ſpecial ẽdcõ: et q̃cq̃d dilãone ·
huilitate mãſuetudie · ertiſz vtut. bʒ.
tã in nouo ꝙᷓ in vet᷑i teſtamẽto· ſpe
aalit᷑ obſeruãdũ vr dit · Hec q̃ppe
talia ſut: ꝗᷓ nõ licæat neq; expediat
aliqñ nõ haberi · Eo ſiqdẽ imobilt a
2= naturalit᷑ bona?:nũ ꝙᷓ; n innocẽter ·
nũꝙ i ſalubrit · à ĩpat à obſe ruãtur
Omi tpe · oĩ ꝑſone? moꝛteʒ ↄt ẽpta
cuſtodita. ſalutẽ opant·
ſimã g ncãtat ẽ ſua cuiqʒ
fãt in ꝓmitt ẽdo volũtas·
ſcva pᷣapiẽtis auetoĩtas?
taã perpt: digtas · Hiffert ãt vt iã
dietũ ẽ. qbʒda a ſe ĩuicẽ Sdibz · tres
iſte ncãtates? nec vna oẽs ſeq̃ᷓt᷑ im
mutabilita ts firmtas. Nã ex pri

ma qdẽ qͥʒ effiat· ſi ñ peĩtꝰ imuta

bileitñ vix mutabile eẽ ↄſtat:dũ ſolł
ills lieæat mutac p̃ latis: 2 ' ñn fide
li ⁊ ꝓuida diſpẽſacoe ðvo fit ex
ſequẽti qᷓ Zmaioꝛ iſta ẽ: pene iã iomu
tabile: ſoli qᷓpe deo mutabile eẽ ſuꝑ
i9 demõſtratũ ẽ· Poꝛro qůd de nouiſ

ſia fit:tãq; oim maxĩa:oĩno icõmuta

bile ẽ: vtpute qd ne ißi qᷣdẽ deo mu

tare liberum eſt · Quod igitur nulli

honnnum fas eſt mutare miſi ſolis
prelatis: dia vix mutabile congrue

poteſt Ruod ſoli conſtat licere deo:
dicat᷑ pene inm ut abile: d ne ipſi

q̃dẽ pemitꝰ immutabile nomnnet᷑⸗
Ve cum ita ſint: vt ad ea
redeam de quibꝰ potiſſimũ
queritur: patet quod mag
na ex parte re gulais tradico ſubeſt
eius qui pre eſt:⁊ ſi non voluntat?
certe diſcrecioni Ded dicts uid
ergo reliquitur neceſſitat? Audite

quamplurimum · Primo quidem

quicquid de ſpirtualibus in ipſa re
gula traditum eſt: in manu abbats
vt ſupra taxatum eſt · nequa ꝙᷓ re

linquitur Deinde reliqua pars que

in coꝛporalibus conſtat obſeruana
is:ne ipſa quidem in eius ita volun
tate poſita eſt · vt eiul dem deſerui

at voluntat: ſ ma gis cartati· Ne

qʒ enim abbas ſupra regulam eſt?
cui ſemel ⁊ ipſe ſpontanea ſe prefeſ
ſione ſubinſit · Et ſi quod negan
dum non eſt · dei regula caritas re
gule ſaneti benedieti iure preponi

tur ; Eſto pro inde vt inter dum re
gule littera cedat pro te mpore ca

ritati: cũ rõ ncãt atis ex egit Abſit

tñ vt hoĩs cꝰpiã ſubdat volunt ati⸗ 1

*„

6

ee
Rd

di

Sup fẽm ſane trãſgreſſiones nõ ſi

per patruũ tradicones cõſtituiturqᷓ

abbas eligit᷑: mãdatoꝝ cultoꝛ:2 v

toꝛ vicoꝝ⸗ Arbitror nãqʒ ſantt as

illas obſeruãcas.· platoru prudẽae.
et fidei ereditas: nõ ſubditas volũta
ti⸗· Hinc ẽ quid idẽ legiſ latorĩ hijs

que abbat diſpẽſanda reliqd: cau

te nuſ ꝙ; vt memini⸗volũtatemſedð
aut cõſideraconẽaut dipoſiconẽ ·
aut ꝓuidenciã aut cexte arbitriũ.
ſeu aliquid huiꝰ modi pomt:volens
mimirũ · ꝓuidũ fidũqʒ diſpẽſatorẽ⸗
racionis vᷣbi foꝛte diſpẽſat ſequi iu
dicũ:non ſue plaatũ volũtatis· En

de et intimat ei nõ ſemel: qd de om

nibꝰ iudcijs ſuis· deo redditurus ſit

racionẽ. Jego ꝓfetto ĩ tegula hec cõ

ſiderato penes abbatem ſit:et hoc

vel illud eſſe inprouidẽaa łᷓ arbittio

hRue diſpoſicone abbatis: Vt aũt ꝓ

ſua voluntate ahquit mutet: me ibi
legiſſe nõ recolo Qui ymmo in oibʒ

inquit omnes magiſtrã ſequãt᷑ ᷣgu
lam: nec ab ea temere deuiet᷑ a quo
quãErgo nec ab ipᷣo abbate.Oẽs

inquit mgrãm ſequat᷑ regulam. eæ

mo igit᷑ ſuã volũtatem Ebi ſane nec
abbatem excpi puto⸗ Videts quã
tũ neteſſitat tri buit᷑: ſubtrahit᷑ volũ
tan? Ruid etiã? Nõne vgularis ip
ſa ꝓfeſſio. qua ſe ſumior ſponte ſub
dit priorieque alligat et priorem?

Cõmunis equidem patti pari reoꝛ

vtꝝqʒ neeſſitate teneĩ: fieiqʒ duos
ꝑ vmꝰ ſpõſionẽalterutꝝe debitoẽs:

fidelis cure vnũ⸗ alteru humnlis obe
diẽae. Ruid nã igit᷑ iã voluntati r

liquit᷑:vbi ⁊ p̃latꝰ debiti neceſſitate

tene? Sod 2 de hoc itẽ nõ pax p̃la

t p̃ſeribit᷑ volitati:quoð qᷓ ꝓfitetuir
ſpodet qᷓdem obediẽaam.no tamen
oĩmoda⸗ ſe d det ate ſecũdũ re gulã⸗
net aliã quã ſancti beneditti: vt a

poꝛteat eũ q̃ p̃eſt non frena ſue lax
ate volũtat: ſuꝑ ſubditos ·ſed p̃ſixã

ex vgula ſibi ſare mẽſurã:⁊ ſic demũ
ſua inperia moderari arca id ſolum
quod rettũ eẽ cõſtiteit: nec qdlibet
tectũ · ſed hoc tãtũ quoð p̃dietꝰ pat᷑
inſtituit· aut certe quoð ſit ſecundũ
quod inſtituit. Sic ſe qpe habet ꝓ
feſſio. Promitto non qᷓdẽ vᷣgulã.i

„

obe diẽciã ſecudum vgulã ſã Hene

dicti · Non ergo ſecũdũ volutatẽ p
poſiti. Proinde ſi ꝓfeſſo ſetũdũ illq
regulã· abbas meꝰ maliud foꝛte in
ponete t ẽptauerit · quod nõ ſit ſecũ

duũ rᷣ gulã· aut etã quod non ſit ſetũ
dum iſtã⸗ Inſtituta vᷣbi cauſa Maſñ

lij · Auguſtimi· Pachomij.qᷓ nichi
qſo ĩ hac re necxſſitas ĩminʒ obſequẽ

di? Dolum qpe id a me poſſe exigi

uod ꝓmili⸗
dens ergo iã obediẽae li
mites qͥs req̃riis? Si mo
dus ẽ obediaonis tenoꝛ ꝓ
ſeſſiomis:nec ſe valet extendere po
teſtas imperãtis miſi ꝗtenus attige

arbitroꝛ

rit voti ꝓfitẽts. ꝓfetto atra et vlẽ

necnõ etiã ↄtra quid aliud quã obe
diẽce limitas qͥſ dam cẽſuerim et
hijs ſuis fminis tutẽ eãdem artũ
cludi? Quãobrẽ q̃ſ qʒ ꝓfeſſus ĩ qͥuis
genere ſalutifere vite⸗ne vltra obe
diẽae legem cogendꝰ. net atraẽ in
hibẽdus· quã ſua ipiꝰ videt cõplec

h ꝓſeſſioꝰ Ruãto minꝰ ↄtra? Is er

go q̃ mediꝰ eſt vite moðꝰꝰ.p̃fixꝰ vo
to ꝓfeſſione firmatꝰ tãc lignũ qð

erat᷑ in medio padiſi? ſolꝰ ſine dubis
legi erit ſubiertꝰ .obnoxiꝰ iuſſioni⸗
Ergo pᷣlat iuſſio ꝓhibico: nõ p̃te
teat tios ꝓfeſſioĩs· et vł ext edi:

nec cõthi ar · Nil me p̃latus ꝓhibe

at hoꝝ qᷓ ꝓmiſi? nec piꝰ exigat quã

ꝓmſi Vota mea nec augeat ſñ mea
volũtate? nec minuat ſine cta ncãta

te· Ncãtas qpe non hʒ legẽ: et ob

h excuſat diſpẽſacõnẽ Volũtas 3o
qmiã ſola meret᷑ buconẽ:? etiã ſola
nõ ĩmeito gradum aloorẽ vſurpat·

Alioqn 2 abſqʒ ncãtate ᷣnnſſio vo
hñ diſpẽſacõ h priuaitatõ ẽ? zᷣſtr
ctio otra volutatẽ murmur ẽ nõ ꝓfe

ctꝰ9 Ponãt ergo Poſit metã obedi
faue ſubiectoꝝ ex votis labioꝝ ipoꝝ

non ſuoꝝ deſiderioꝝ⸗ monẽtes eos⸗

noñn cogẽtes ad eælſiora: cõdeſcẽ den

tes eis cũ nccẽ fuerit ad remmſſiora⸗
non cadẽtes cũ eis · Ceeʒ ſubiertꝰ⸗

7

h29cœ modi obediẽaã · qᷓ vot fimbus
cohibet᷑ noueit inpfertã· Nã pfetta
obediẽaa legẽ nelat? Emmnis nõ ar
tat᷑: neq; cõtenta anguſtijs ꝓfeſſio
nis lar giori volũtate fert᷑ in lat tudi

nẽ catitats: ⁊ ad omẽ quod adiũgi
ſpõtanea · iu gore liberalis/alacs
qʒ aim modũ nõ oſiderãs · in ſfinit
lbertatẽ extendit Hec eſt illa de 4
ſignãter apoſtolꝰ? petrus caſtigan
ites inqt coꝛda vrã · in obediẽaa caĩ
tanstpulchre ipſam per hoc ſeque
ſtrãs ab illa in era⸗et ſe eruili qᷓdam

3 1

modo obediẽaa net caritat: mp
ta :ſed obnoxia ncãtat· Nec iuſti
illius cui lex poſita non eſt propria
eſt: non quod ille perfect?ꝰ viuere de
beat ſine lege· ſed quia non ſit ſub
lege: minime quippe contentus vo

ſue cuiuſ cumq; profeſſionis. quã
ſuperat anim deuocone: Ruãq̃m
nec iſtam regulã ipſa tacuerit: vbi
monet . ſi fũ iĩpoſſibilia iiũ gãtur ; vt

cõfidẽs de adiutorio dei obediat ex
caritate. In eadẽ deniqʒ regulater
aus deſcribit huilitatis gradus⸗ vt
dmm obedia moch ſe ſubdat maioĩ

Hicẽs qpe oĩ. ñ volt nos iĩ obediẽ
do mẽſura eẽ ↄtẽtos ꝓfeſſioĩs · ñ at
tẽdere ꝓmmſli debitũ: nõ de pacto ſu

mete mõomi tüſire alatt eaã votũ.

z2 obedire ĩ oib? Eſt ſane qdẽ obdiẽ

lmmes ſecũdũ tpꝑeipᷣa tꝑis enitas:
vt is ſit Eminꝰ obediẽ q vite Hũt
nobis marie vmgenit ↄmẽdat exẽ

plũ:q̃ fcũs ẽ pã obediẽs vſq ad mor
Ec ergo qaẽs inkru ¶ tẽ⸗
it: mobediã dicet· et pec
Eeatũ2 tũſgreſſio ſiue puaiĩ
caczꝭ. Dʒ int ẽ ſane qua cauſa quo

affectuqua intenaonequo preenpi
ente: in quo ve precœptomalum

tõmittatur. Et quidã nullã Pꝛſug

jnobedienaam dieo p uipendenda:

non tamen omnem pan eſtimandã
perculo· Enimmuero mandatum dei
eſt: non occides: Cat ergo duos ho

micidas: et vnum quidem ſpoliãdi

cupiditate alterum vero neceſſita

tro. ſeſe defendẽ di facin? ppetraſſe

An nẽ hit ſatis euidẽt int leprã et

lepram cauſa ſepat: faciens vtiqʒ

diſparem valde tulpam vnius eiuſ

dẽq; traſgreſſionis? Ruid vo ſi hůe

ſubita ira: illum ſtudioſa malicia⸗

17

aut vetus odium· 2 foꝛte ad idẽſte
. lus impulerit Nuquid eam ſimili
penſandum erit iudicio: quoð tam

diſſimili factum conſtabit affertu⸗

Nil deinde inerſtiꝰ obeenid ue· quã
illas filias loth pat᷑nũ vſurpaſſe con

cubitũ: z⁊ tamẽ quis non videatquã
—— — 7 44
tũ euacueit.aut attẽuaueit ᷑pis ne

fandiq; flagitij reatũ pietas itenao
mis et intenco pietatis? Jã vero de
illo q preapit · et item de eo qð pre
apit᷑.huiꝰ crmodi adutenda eit ſecũ

du rauonẽ diſtictio · vt cuiꝰ int᷑ pre
cæptores reuerẽcioꝛ nobis im ne bit
auttoiĩtas eiꝰ grauioꝛ foꝛundet᷑ offẽ

ſoac maioris cuiuſqʒ mãdat: tranſ

greſſio · dapßnabilioꝛ eſtimet · Meli

us ẽ ſiqᷓdem obedire deo quã homini

bꝰd.⁊ m ipᷣis meliꝰ magiſtris:quam
cõdiſcipulis: Poꝛro ĩ magiſtris:me
liꝰ nãs quã extraneis: uibꝰ aũt
melius cõſtat obedire · ip̃is ꝓculdu
bio 2 non obedire deteſt abilius eſt

Et de mandatis ſimlit. Maioribus

6⁰

Iq́ ꝓpe maioz minoibꝰ mmnoꝛ opera

nrã et cura debet᷑:de quoꝝ et cõtẽp
tu iuxta eandẽ ↄſid eàconẽ⸗ grauioꝛ
leuioꝛ ve offenſa contrahit᷑ Hoꝛw
maiora minoraqʒ mãdata dixeũ. ſe
cũdũ quod magis minꝰ ve velle cõ

ſtiterit · iᷣm qui pᷣapit· ſiue honnnẽ

ſiue deuũ. Eſt vᷣbi grã mandatũ non

furaberis et ẽ mandatum⸗ ommni pe

tenti te da · vtruqʒ q̃dem magnũ· q́;
niã vtruqʒ diumũ. h de non furado
maiꝰ·uis eĩ neſaat eq̃ſſimo deo⸗

non eque diſplicere tenaceæs atqʒ fu

xegez qᷓa de duobʒ malis plus velit
nos tenere quã nrã tollere aliena2
ita minꝰ peccare q̃ non tribuit ſua.
Sỹ q non ſua furatur? Ded? in man
datis hominũ rara eqlitag iuenitur
cũ ꝓ varijs necrſſitan bꝰ.vł vtlita

abus agendorũ inigenani aff ectis

variet · quoðqʒ putaueũt rettiꝰ vel
cõmodiꝰ.hoc amplius cupiãt et exi

gant obſeruai⸗ Tam ergo qlitas p̃

exptoꝝ quã auttoiĩtas pcpiẽ auet
obediẽae pᷣfigit metã. et mobedien
cie ᷑mnat culpam⸗ quãdo vt dittũ

eſt in pᷣlatis qᷓbpuſqʒ grauiois aueto

ritatis:z eoꝝꝶ mandatis quibꝰqʒ ma
ioĩs vtilitatisqͥ diligencioꝛ obſeq̃n
di debet᷑ cura: eoqʒ culpa guioꝛ icur
ritur de ↄtemptu · Hijs itaqʒ diſticti
ombus aiaduerſis. et obediẽae mo
dus . 2 pondꝰ inobediencie faale te

perit᷑ · Dijs gradibꝰ non ſoluũ int di

em ⁊ nottem. NHot ẽ bonum obediẽ
ae ⁊ inobediẽne malũ diſcernit · ſed
eciã int᷑ diem et diẽ/ itemqʒ int᷑ noct

em ? noctem · int bonũ videlicʒæ me
liusmter malũ et peius

Onus qᷓdem obediẽae gra
dus ẽſi iuxta mgẽ nü ſen
tencã ꝓpter metu ghehen

ne. ſed ꝓpt᷑ ſancta ꝓſeſſionẽ quã ꝓ

Keſſus ẽ quiſpiã obedierit:melioꝛ ta
mẽ cũ ex dei amore obedit᷑. Illa qᷣp
pe obediẽcia neceſſitatis ẽ iſta cat
tatis ẽ. Alu auũt optimũ dixeũ obe

diencie grabũcũ eo animo opus in

iũctũ cipit᷑.quo et p̃cipitur. Cũ eĩ
ex volũtate iubẽtis pẽdet intentio
exequẽtis.fit vt nec maiꝰ mioribʒ⸗
nec minꝰ maiotibꝰofuſe vt aſſolʒ að
inpletũ⸗quod iniũ git᷑ ſubicti ſtudiũ
inpẽ datur · ſed moderãte aimo que
qʒ ꝓ ſua digtate mpꝑia· modũ ſciat
vttobiqʒ ſeruare.tã mobſeruãdo vi
delicʒ iuſſa:ꝙ in cauẽdo prohihita.

non qð minimũ hoꝝ que iubẽt᷑ con

tempnẽdũ putet·⁊ ſi tamẽ minimũ
qð minimũ ã reputet/ſed minimum

eæ ↄpatõne maioꝝ Nouit ver? hui

lisq; obediẽs ⁊ rmima nõ ↄt ẽpne⸗
2zZ maxiĩe curare qᷓ maxima ſut:iĩti mo
qdã deuont ſinceiqʒ ai ſapoẽ dienẽs
ꝗbʒ de mãdatis ei q p̃ẽ ſuis q dãmõ
factis rſpõdeat cũ ꝓpha Tu mãda

ſti mãdata tua? cuſtodiri nimis Nbi

qᷓa nõ diat vmũſa li᷑ õma: illa tatũ

oʒ intelligi: q̃ qmã nõ ſine gradi cul
pa ꝗqcũʒ occaſione vio lãt᷑ ideo nõ ſi
ne gui penaqmõcũqʒ violata donã
t᷑: vrputa nõ ocades. ⁊ ſi qᷓ hꝰ modi

ſut:q̊ꝝ nũquã pᷣt eẽ obuacio imuſ

ta ł mala: nũquã bona liata ve tuſ
greſſio: &ſpẽſaciõe dũtaxat huãna

Eła ꝗ Ik appoſitis d᷑ſpẽſaco
ne admittũt · q̃a leuioi cẽſu
ra neglcã pumũt᷑: leuioã di
cũt᷑. Ex hijs vᷣbi grã dico eẽ l eiſũ in
edictũ ł mdictũ ſil?aũ. Hec ſiq̃dẽ ſi
cõt᷑ mãdatũ nõ vemũt: nec pccã ſut

Accœdẽte mãdato· ſiminꝰ iã obh

uãt᷑ in peccatũ reputãt᷑: nec tñ in cuai
men: ita ſane ſi ꝑ ſubrepaonẽ à ob

liuionẽ: nõ aũt ꝑ cõtemptũ hoꝝ tiſ

greſſio cõt geit. Media q pe ſut e
ꝗqbus illa videlieæt p̃tepta cõſtituũ
kur.ꝗᷓ vos factica nomiats: Iõge v

tiqʒ diſparem a naturalibʒ quãtũ in

ip̃is ẽ gerẽna ncãtatẽ: cũ tamẽ nec
ſine off ẽſa negligi nec cõtempm ſi
ne crimne k ipa qãt· imũeta ab hijs
dütaxat de qbus ꝓprie diat: qᷓ vos
audit me audit: ⁊ qvos ſpnit me ſp
nit⸗ Nicet nãqʒ ip̃a ꝑ ſe imũcti oꝑis
qlitas imnoxia nt: Adiũtte tamẽ au

ctoritatis pondus obnoxiũ manda

to⸗mandatũqʒ pccõ noxiũ faat?: nõ
magno tamẽ ſi contemptꝰ defuerit

PHet ergo genralis regula ſit vmuſo
rum⸗ qne per ſe aut propteꝛ ſe nec
bona nec mala ſut aut diuma inſtitu
cione aut propria cuiuſqʒ profeſſio
ne fixa non ſutꝭ: vt non iuſſa qᷓdẽ lia

te vtiilibet. vel admittãt᷑.vel ommt

tãt᷑: iuſſa vᷣo ſine culpa nõ negligãt᷑i

ſine crimine non contemnantur.⸗

erae eſt · contemptꝰ vero ſuperbie

tumoz: Poꝛro contemptꝰ in omni
ſpeae mandatoꝝ . pari põdere gra
uis z cõmunit᷑ bap nabilis ẽ? neglæc
tus aũt mfixis grauioꝛ: tolerabilioꝛ
imobilibꝰ mandatis Viquidem ad
ulteium quocumq; modo: quotum
qʒ perpetres annmo · turpe flagiaũ
eſt ac criminale peccatũ? cur tamen
leue verbũ in tempore vel loco ſien
cij⸗foꝛte per obliuionem ſubreptũ⸗
tiſus ve per inpetum magis excuſ
ſus quã preſumptus contra preœp
tumquod vtqʒ animi negligentis
aut diſſoluti ſpiritus indicum eſt:
eo faclime veniam promere atur⸗
quo vix vel peccatum reputatur⸗
Muid cum ſaenter 2 ex deliberaao

ne in verba ocioſa ſilencio licrt non

indieto lin gua laꝝatur? Numquiꝰ
phoc tamen neget quiſpiam vſurpa
ti: contra re gulam veritatis? Vnde
nimirum et raco exigẽda eſt ifutu
ro iudico? iudicæ ipſo tertiſiæ admo
dum commmnante: quia de omni
verbo ocoſo⸗ reddent homines ra
conem in die iubitij⸗ Heu nobis?

Hiqʒ eni et culpabilis neg
lectꝰ ꝛer contemptꝰ damp
nabilis ẽ. Differuũt autem
quoð neglectus quidem languoꝛ in

hf———— — ʒ— M —

oãt —— —

ni
enet
ſtt
aſo
he
oemt
2

aneg
enp
tem
noꝛn
etbie
nomm
znegze
H
den⸗
wen
1
enra
coſei
upti⸗
n⸗
neß
Grds⸗
un
t
tane/
lbene
ietme
vict
l
nd
m
nesn

obis⸗

que nã poterit re ddi rõ de ono? Ali

oquĩ oaũ non ẽ: ſi non ommino rone
vacuũ eſt · Et tamẽ q̃s neſcat vnun
detractionis vᷣbũ: quãtũ etiã ĩ nume
ris talibꝰ.id eſt oaoſꝰ Poderet ad
delietũ meituʒ dapnaaoms? Quid
ita? Videlicʒ q̃a diſcreco ẽ in mãda
tis: cõſequẽt᷑ 2 in culpis: vt ſicut di

eram maioꝝ grauioꝛ leuiorqʒ mioꝝ

cenſeat᷑ traſgreſio mãdatoꝝ Sʒ mã
dãanaü non ita. Diue enim de 9. ſiue

omo vicaiꝰ dei · mãdatu quodcũqʒ

tradideĩt: pari ꝓfi cto obſequendũ ẽ

cura: pari reuereaa deferẽdũ: vbita
mẽ cõt᷑ria deo non pᷣapit hõ Cuoðd

ſi cotingeit: ꝓꝑgendũ in dubitater cõ

ſulo in petri ſentẽaã“ qᷓa obedire oʒ

deo magis ꝙ homim bz“ Aut ennn
hoc vᷣſpõdẽ dum eſt cũ apoſtolis: aut
cũ phaiſeis exrte audiẽdum. Quare
et vos traſgre dimim mãdati m dei:
ꝓpter tradicones vrãs? Si ãt dolʒ

contempni magiſter hõ p illo qui do

crt õnẽ ſaẽaã: cõſolet᷑ illa ꝙᷓ; ⁊ vos

po ſuiſtis ſamuelis ſentẽcaa: qᷓ int᷑ le
prã videt᷑ diſternere ſic Di peccaue
rit vir in viꝝ: ꝓpiaus ei eſſe poterit

de? Di aũt in deũ peccaueit: quis o
rabit ꝓ eo? Ego igit᷑ ſ hoc me angi
articulo ſenaã. vt à deũ à hoĩnẽ ol
fendere neceſſe ſit: deũ poaꝰ libẽter
eligo nõ offende. Et qᷓdẽ tuaus iuſti
uſqʒ : Pabeo nẽpe ex p̃ſent: ꝓphete
capło de honnnis leſione coſolaco

nẽ meã. deiſalʒ ꝓpiaaconẽ⸗ Ceteꝝ
deo off ẽſo⸗quis orabit pro me? Si
ad hominẽ cõfugero· id quidẽ ſcrip
tus ait qui ſpem pomit in homine
Meito ꝓinde. ſi aut in deũ peccaue

tit · erã ſi ſubintelligatur pt᷑ hom
nẽ:quis orabit inquit ꝓ eo? Neut
eq̃dem. Nam? a qͥ off enditur ·⁊ ob
quem offendit᷑ eque v᷑uſqʒ oracio
execrãda decrrnit᷑ apud ip̃m qui of
fendit᷑: hoc eſt apud deũ. Tal ergo
reqrẽdꝰ ẽ ad orãdum · q̃ ſit ydoneus
ad placãdum· Poꝛro culpã ſi qua ẽ
qð hõ off enditur cũ er nõ obeditur:
aut multũ extenuat/aut penitꝰ adð
nullat cauſa melioꝛ· Qua ꝓpt᷑ cũ di
at᷑ ſi peccaueit vir in viꝝ. ſubaudiẽ
du eſt pt᷑ deum: qð nullatenꝰ leſio
tuiꝰcũq; proximi ne dũ p̃ᷣlat exciſe
tur a culpa.ſi ſolꝰ defueit ĩ cauſa de
us. Ahoqn paulo cõtradiat q̃ ait.
Dic enim in frẽʒ peccãtes. in xpᷣm
peccatis. Nã de PPoſitis crrtũ tene

mus.ipiꝰ veĩtatis teſtmomũ · ſic lo

quẽtis ad ipſos.Mui vos ſpmit· me
ſpermit · Ded ⁊ de qᷣlibet frẽ nolite

ait ↄtempnè vnũ ex hijs puſillis. et

q̃ ſce ndalizauerit vnũ ex hijs puſil
lisqð ſeqᷓé auertat deus a nobis
Ed nõ ommũ ſcandala. eꝗqᷓ
ſut lacr penſanda. Aliter
naqʒ accpiẽda ſut ſcãdala
puſilloꝝ·⁊ alicer phaiſeoꝝ⸗de q̃bus
apłis timẽnbʒ. et mtimantibus.qð
ſcãdaliʒata eẽnt ĩ ſermone veitatis

uſpõſu eſt.ſinite illos.cæa ſut dues

ercoꝝ. Jioꝝ qᷓpe ſcandalũ ex igno

rancia iſtoꝝ de malicia ꝓerdit⸗ Illi
ſcandaliʒãtur. q̃a veritatẽ neſciut.

iſti quia oderut, Unde et puſillos il
los arbitroꝛ appellari⸗ qð᷑ volũtatis
quidẽ bone h nõ magne ſciẽtie exiſt

entes · zelũ d ei habeãt⸗ ⁊ ſi nõ ſe cin

dũ ſãã Taliũſcãdala curã ñ irã pro
uocaẽ ſolẽt ſpũaliũ dũtaxat virorũ⸗

paulo ita doconte · Vos qui ſpiritua
les eſtis: huiuſ modi inſtruite in ſpi
titu leuitatis· Indignum ſiquidem
valde eſt humanam eos mereri in

dignaaonem qui diuinam tã faale
ↄſecũt᷑ mſeàaonẽ Nã hij qz q dũm
cruafixerũt mag qᷓdẽ ptcõres, h pu
ſilli eſtmmatores?? ſi ex vno irã⸗ nũ

It nõ tñ ex aléo vemã meruerunt?

eati qᷓdẽ fuiſſent: ſi iuxta vᷣbũ dñi

i ip̃o ſcãdaliʒan nõ eẽnt · Nüc vero

du miſerer? Sz tamen 1 miſerãdi

Probat h pia illa ĩcrue pacẽtis ·
hnichilomĩꝰ cõpaaẽtis ſupplica ao.
Pat ĩq̃t ignoſcæ illis:Et quaſi q̃re

ret᷑ indulgẽae rõ in tã hõrẽdo faano
re· ſeqᷓt qᷓa neſaũt q̃t faciunt · Ac ſi

diceret ; Eo digni venia: q 2 puſilli

ſaẽaa ſut · Igit᷑ ignoſco illis: qa ig
noſcoꝛ ab illis: Si ei cognouiſſent:
nũc; dñm gle cruafixiſſent. Sůt qᷓ

bʒ nõ ita ignoſto: ̊s vtiqʒ nõ igno

ro.⁊ vidiſſe 2 odiſſe⸗ me ⁊ prẽʒ; meu
Pro hd mõi puſillo in ſaenea ᷑rens

paulꝰ eũ q̃ cũ habeat ſãaʒeneſat tñ

odeſcẽdere infirmioĩbze et pibit inqt
in tua ſãa fẽ ꝓ quo ep̃ꝰ mortuꝰ eſt·
Vod ſitãto tꝑe cauẽda ſut

ſcandala puuloꝝ quãto ã

ſputat illoꝝ 2æ uerẽeã et ↄtẽptum·

ſpecalit᷑ ↄteſtãs eis · qui vos audit
me audit. 2 quivos ſynit me ſꝑnit?
An nõ deniqʒ hot ip̃ᷣmiet vgula nrã
phibʒ vbi ait: obediã qᷓ maioĩbʒ Pbe
nr deo exhibet? Quãobrẽ qcq̃d vi

te dei Papit hõ qð nõ ſit tamẽ certi

vᷣſplicere · deo haut ſecꝰ oĩo acapiẽ
vũ ẽ quã ſᷣ p̃apiat de?. Euid ei in

pli9 platoꝝ: q;s ſibi deꝰ eqᷓ
re qdãmõ in vrẽqʒ pte dĩtꝰ ſibimet

vt ꝑ ſe an ꝑ ſuos miniſtros. ſiue

homines ſiue ãgelos. homnibꝰ in

noteſcat ſuũ plaatũ deꝰ? Sz hoiẽs

inq̃s faale Falli in dei volũtate de re
bz dubijs papiẽda etifaopied fal
lere pñt · Dʒz ennm qd here

ni excercituum certum reddatur

quo diuma pocius conſilia requiren
tu r:quam ab illo cui cre dita eſt deſ
penſacio miſteiorum dei? Apſum ꝓ
inde quem pro deo habemus? tam
quam deum in hijs qne aparte non
ſunt contra deum audire debemus
Nec ſane contraĩa loquimur ſaneto
prophete ſamueli: quaſi in hat par
te diuinam honnnibus tribuentes
autoiĩtatemcum ille in ſupra memo
rato capitulo plane dil crrnere inter
vtrumqʒ videatur. Diquidem d
nos alſſeemus de dubijs · hoc ille ne
gat de manifeſtis: vt cum ait · ſi
pectauerit vir in virum / ſubaudia
tur propter deum? cui aperte con
na homines homnibus frequen
teꝛ mandare preſumunt · Ded hinc

vos ſumẽteæs mateiã. ſiue occaſionẽ

argumẽetadi aſſeitis· ſi h oſtiteit vt

ert tua qᷓ
ↄſaꝰ nõ es. p̃ᷣſerti cũ teneas ð ſerip
tutis · q̃a labia ſacdotis cuſtodiũt ſa
gaã:.2 legẽ ex ore eꝰ vqrut/q̃a ãge
19 dñi exatuũ ẽ? Requirut dixeri le
gẽ non quã ł autẽtica vlla ſcriptura
tradiderit khrõ maniſfeſta ꝓbauit: D8
hui modi q̃pe nec pᷣeæptor exſpec
tandus . nec prohibitoꝛ auſcultã
dus ẽtſed qd ita latere aut obſ curũ
eſſe ↄgnoſetur · vt in dubium veni
te poſſit vtꝝ nam deꝰ ſit an alit· foꝛ
te velit · ſi non de labijs cuſtodient⸗
bus ſcicnaam⸗⁊ ex ore angeli domi

–
—

☚ — —— — —,– —

59 ſar
nhen
pi
a Re
aia
tta;
5 lep
dtüitſ
zůͤge
Reeüle
tapen
bautt
rntht
ulculti
ohleuei
um vn
n Aleif
uſtodien

zuſſa libz Pomng vel iſtituta⸗ diui
ne auctoritatequo pondẽ eſtimã
da ſint · hom nẽ ſub honnne aut vix
aut periculo ne quaꝙ poſſe ſaluari:
cũ in tãto populo madatoru ꝗ 43 Flat
etiã x* incuria ſe pe pᷣapiũt intdu⸗ nõ

pᷣuaicar:aut dificlle ad modu aut

omnino mnpoſſibile videat. Et qdem
non nego? difficultatẽ tate in eẽ pes
Set . cũ ip̃a coꝛde pfe cto pſuit ·
Oꝛro in ꝓfecti coꝛdis2 in
firme ꝓrſus indicũ volunta
uas eſt/ſtatuta ſenioꝝ ſtudi
bſius diſcutere. herere ad ſingula ꝗᷓ

iniügunt. exigere de quibuſqʒ racio
nẽ· et male ſuſpicati de omĩ pᷣœæpto
cuiꝰ cauſa latuerit/ nec vmꝙ libent

obe dire · miſ cũ audire conti gerit qd

foꝛte libuent aut quod non aliter li
cære ſeu expedire mõſtraueit vel aꝑ

ta raco vel indubitata auctotitas.
Helicata ſans, ymmo nims moleſ

ta eſt huiꝰ modi obediẽaa Non pla

ne hec illa que ex regula traditur.

obedieaa ſine mora⸗ Diſputare pro
fe ttio hoc eſt maſtuaa coꝛdis nõ in
auditu auris obedire. Iſtiꝰ modi er

goc carnalæ animã non modo prim h

etiã oꝓprimi pondere Pſupte Efectio

ms necæſſe eſt· quia non p̃t poꝛtare

caro infirma qð ſolꝰ9 ſpiritꝰ pmptꝰ

expeĩt· iugũ eſſe ſuaue 2 onus leue⸗

xp̃i qpe iugũ et onus ẽ et omnino ĩᷣ
poꝛtabile · mſi cnſti eque ſpui. Hinc
itaqʒ ſi diat: s§ legem Egule ſubitraſ
ſe vt habudaret delictu⸗ veꝝ dicit
Ceteri hec culpa non eſt date legis
aut dantis lagemeh. in ꝓuide ꝓfiten
uss et inpie puaicãtis · Mandatũ qᷓ 43
8* ſaneti et nn.9 tu te nominis eẽ

. 21 non potuit vſumare?
diats. Ergo ne it a ꝑfectus quiſpiã

tarnalẽ venũ datũ ſub pettats Ter
hoc ante puidiſſe debueras · quo tur
ris huiꝰ ewãgelicr nõ priꝰiaceres fü
damenta.quã ſedens cõputares.ſi
haberes ſuptus ad ꝑfiaẽdum Nũc
auũt q̃t èſtat miſi vt aut toꝛreptus o
be dias ſemoribꝰ· aut ↄfuſꝰ audias
ab illuſoibꝰ.hic homo cr Pt edificac
ed foꝛſan

mue mit᷑ cui non vel minimũ aliquid

imnteordu ſubr⸗ piat᷑ de tam multsac
minutis que paſſim v a ne gligent

bus oſias imperãtur Minime qui
dem cuiquã hoc ego dedeñ⸗ cũ ipſi
quoqʒ de ſe fate ãtur apli· In mltis
oſfendimꝰ omẽs· Et ſi dixerim? qᷓa
peccatũ non habem? . ip̃i nos ſe due
mů. Ded non cõtinuo vt aliquid ỹ
terimꝰ pimꝰ p̃ſerti cum nos ſcriptâ
cõſolet: ſi quis peccauerit inqᷓens.
aduocatũ hab emꝰ dñm iheſum xp̃m
iuſtũ .⁊ ipᷣe eſt ꝓicaao ꝓ. peccatis
nus Heniqʒ ꝓpheta de ipſo teſtat ·
quod trãſ⸗ ſgreſſoribꝰ rogauerit vt
non perirẽt/ Ebi ſane notandũ eſt ·
qa et ſi ꝓ traſgreſſoib? non tamẽ ꝓ

cõtemptoibʒ legit᷑ ſup lic aſſe · Nerii

illi amõ peie poſiunt: ꝓ qbus ſælua
toꝛ rogat ne pereãt? Quãobrẽ non
video cur ita omnẽ nobe dienci et

traſ greſſionẽ vel minimoꝝ quorali

bet madatoꝝ exaggerandam puta
ueritis. vt exclamaretis. Ruid er
3⁰ monacho iam poteit veniale pec
catim eſſe. vel leue⸗cuius vmuerſe
acaom ctimen inſidiatur mobedien
ae? GBed hoc inde videlicet conſta
re cre ditisquod prelatorum iuſſio
nibus tantum tubuendum aſſeritur

Stñ ſi diumitꝰ Eẽ derẽt· Cuaſi o=*ε
ip̃a ewãgelica pcepta ñmłtũ int ſe
diſctrepẽt: ⁊ meito obſeruadoĩs· et
tñſgreſionis xiculo Cetz ſicut non
ola vniꝰ eẽ oſtat IH ncãtatis vtlita
ts ! digtaus: ſic nõ vna de oĩm tiſ
greſſione fert᷑ ſnĩa: ꝑia manẽt diſẽ

mia diſpes culpas· DPoꝛro net paĩ

culpa negligũt᷑ qᷓ nõ paĩ cura p̃api

unt᷑. nec paĩ ꝓĩde pena pumũt᷑ Ece⸗
enĩ ewãgeliũ tã flagicũ crapule?

A5 foꝛmicacõis ᷑pitudinẽ dãpnat

eꝝ qs magis nõ hoꝛteat e duobꝰ
malis pitudĩe fedai: quã abo ſatu

rai? Nõne deniqʒ veitas in ewãge

lio ſub noĩbʒẽ bis ⁊ veſtueœgraues
leuesqʒ diſẽnit in obediẽ culpas?
Nã ip̃a diſp utãte ymmo diffiniẽte
is diſtinuit ꝗᷓ cui reatui

gradatiĩ no
pena debeat᷑: dũ aliũ iudiao · alium

aſilioaliũ ⁊ gehẽna reꝝ eẽ ꝓteſtet᷑ ·

VP enãg cõſequ ẽdincãtas

nullu iã ideo m oͤcho leue à veniale

peccatũ inueniri p oſſe putet: et db
eiꝰ vmiũſe accõni ẽmẽ infidiet᷑ inobe
diz? Eſto:ſit ẽmẽ cui penał illa ghe

hãẽna⸗ l ghehẽnal pena aſſigt᷑: qle
ãſo illud diff iniemꝰ eẽ ẽmẽ. d vita

te iudic teꝝ tãtũ faat iudiao? Det
tamẽ diffite bit᷑ e atũ:? qd ł hatte

nꝰ reum ſtatuit Eð ſi watũ: ⁊ pet
catũ Porro pne peccatũ: contra dei

mãbatũ pſumit · Nuod ãt vtra mã

datu p̃ſunmnt: inobediã dicik. Hinc
colligit: iraſa fẽ z inobediã ſit/
2 crumẽ nõ ſit. En vnũ inuẽtũ eſt mòᷣ
cho leue 2 veniale peccatu: daʒ nõ

cogit · vt ſi mgũs duina de

huãni⸗ h diumni mãdat ſtatunt tral
greſſorẽ In y generæ tñſgreſſiois
ſut nõnula ſtullti loq̃a L vaniloqat

⁊ qᷓq; ocõſe dcã · fcã ⁊ cogitata DH⸗

modi ennn: nũꝙq; n cõrra mãdatũ⸗

2z dei mãdatũ⸗vſurpant᷑⸗ Peccata

quippe ſunt· ⁊ deꝰ ꝓhibet oẽ pecca

tu: z= tamẽ venialia z non ennnalia

reputãtur: excœp to cum per᷑ ↄtemp

tũ vertuntur in vſum · et conſuetudi
nem:? et tunc non peccati ſpeces.

ſed peccantis intenno penſatur⸗

aao quippe cõtempnẽns
atqʒ inpenitentis obſtina
aoin minimis zmãdatis

culpã faut non mmnimam: et couer
tit in ceimen grauis rebellionis ne

vnde ſatis leuem ſimplios trãſgreſ
ſionis. Deniq; in quo inobedienae
crimen et abſqʒ dubio ſit: apudò ſa
muelem aduertite· Ruaſi inqᷓt pec
catũ ariolandi eſt repugnare?z qua
ſi ſœlus ydolattie nolle acquieſceere
Nam ait non acquieſeœre“ ſednol
le acquieſcere:? vt non iuſſionis ſiim
plex ipſa trãgreſſio·ſed voluntatis
ſuperba contempco ſcælꝰ ydo lattie
reputetur · Non eſt ennn idipſum?
nolle obedire 'et non obedire · Poc
quippe interdum erroris eſt nonnũ
ꝙ et infiemitatis: illudð vero aut
odioſe ꝑtinace: aut contumacie nõ
ferende Euod et ipſum repugna
re eſt. et reſiſtere ſpiritui ſancto? et
ſi ad moꝛtem vſqʒ perduraueit blal
phemia eſt: et non mittenda ſRiue
m hot ſeculo⸗ ſiue in futuro⸗ on
ergo qualiſcumqʒ manbat preteat

ao cuminalem faat inobediõaamꝭ

— —

= *

— —

— —

pee

ſen

un

ſed ꝛepu gnare: ͤ nolle obedire Ce
te ; quat ablaʒ illa peſſima vbeiii

volütate nõ obediut · Ruomõ itaqʒ

monacho crimẽ inſidiat᷑ ĩobediẽae ·

ſi tocẽs ſine crimine traſ gre ditur⸗ qᷓ
cãẽs in trãſgreſſione de fuerit huius
modi recaleatrãs 2 ↄtẽaoſa voli tas
Kuſtra autẽ cõpant quidã
vt diatis qᷣſ libet mobediẽ
aasãtique illi que facta eſt
in paradiſo que nimiꝝ valuit nõ ſo
lũ obligare ꝑpſonã. h et vierare nat
ra. Arbitroꝛ tamen et ipam primã
grauiſſimaz p puaicaaonẽ · aut nõ ali
ude aut ide maxnne iudicatã graunſ
ſimam hoc eſt ex rebe llone defenſio
ms · que ſecuta eſt · quã do deo requi
rẽte cauſam peccat: vt pccõras ad
penitenaã ꝓuocaret · nol lebat qᷓppe
moꝛtem ip o eß ma agis vt conuer te

rẽtur et viueret. ip̃i maluerũt decli

nare coꝛ ſuũ in ᷣba maliae . ad ex
cuſandas excuſaaones in peccatis
Et quidẽ gemina malicia pectatoĩs
Primũ 38 nec ſui nnſertꝰ ẽ“ vt cul

pam ri a fateret et ſanaret᷑. dein
de quod et vxore vt ſe fallact excu

ſaret crudelit᷑ aceuſauit · uid eſt
quod deniqz diatis in oĩ acaone mõ
3 inſidiari crimẽ ino bediẽae⸗ qua
ſià furtim ſubrepat neſcenaut ca

ſu accdat in felia aut non valétim

plere quod p̃apitur⸗crmims calũp

mnia ſtruat᷑ de inpoſſibili? Ita ne me
monacho trimẽ inſidiat ĩobediẽae ·
tum 2 antiquatã nota? tã noxia p

uaricaci Fadle vt credit᷑ mdulgen
ai cõſe quetur · dũmodo confe ſſio et
non defenſio ſequeret᷑t Neqʒ enĩtã
tu vt dietü ẽ nocuit ſimplias accio

nis uis ex de liberacione trãſgeel

ſo · quůtũ adiũete excuſacionis cum
p̃meditacoone obſtinaao · Dʒ nũq̃t
foꝛte in lege quidẽ diuina habẽda ẽ?
hec cõſideraco grauioĩs leuiorisqʒ
lnobedis. non ãt ita 2 in cgula nrã?
Sed quis ſane dicat · plus tribuen

du humanis quã diums tradicom

bus⸗plurisqʒ quoð ꝑ ſuos deꝰ. quã
quod ꝑ ſcipᷣm inpeat eſtimandũ?
An non demqʒ ? apud ſanctũ bene
dietũ prie et diſtinete ab muicẽ ſen
tẽcie muemũt᷑ alia de leuioibꝰ.alia
de grauioĩbꝰ iſcripte tulpis? Cuid
eſt at leuioꝛ culpa/nmiſi mobediẽcia
leuioꝛ? Tradũt᷑ igit᷑ a p̃laus int᷑dũ
minima mãd ata⸗quoꝝ tranſgreſſio
leuiora pait ſe cũdũ re gulã Peccata.
et tamẽ ĩ deũ nichilominꝰ puaicacio
fit · àaens abbans iuſſio pterit · Di
quidẽ et ex ore ip̃ᷣo dei non eq̃lia fut
ꝓmulgata.et ideo non eqh cũcta vi
gilancia obſeruãda Sʒ alia cura ex
hibẽda eſt ei ꝓculdubio ; quod ipſe
hibet primũ æ⁊ maximũ mandatũ⸗·
et alia hijs que alibi diſeernens ꝗᷓ

ſoluerit iqt vnũ de bijs mimi meis
mandans⸗Ruid ergo? Audimus
ex re gula grauiores et leuiores cui
pas.legimnꝰ ⁊z in ewãgelio maxima

minmnaqʒ mãdata/ et mãdatorum

trãſgreſiones vniuſas dicemꝰ equã
liter maynas? Non eſt ergo neœſ
ſe vt concedã quod dicitis aut deo
ſcilieʒ non tribui omne qð ab homie
magiſtro aecipit · quod nõ ſit cõẽ de

um⸗ aut mocho nullũ poſſe muesnirt
leue ſeu veniale peccatũ. ꝗᷓa et ſi to
ciẽs deo quod fatendũ ẽ mobediẽs

æẽ ↄuincit · qciẽs eiꝰ q̃ per hominis

mãbatum pro deo ſibi eſt· quod qui

bem iuſtide non repugnet preter
greditur: ſicut tamen non partura
in exequiſicone exigitur:?ſic nec pa
tulpa contrahatur ex tranſgreſſiõe
Et ſi quippe vnus eſt quo offendi
tur:non tamen vnius ponderis que

iubenter? nec vnius ſub inde diſcoa⸗

minis · iuſſorum eſt ommum cenſen
dat ranſgreſſio · Unde pater bene
dictus? ſecudum quippe mquit mẽ

ſuramet exconmunicadonis erten

batur menſura⸗

aut terremini aut terrere
cogamin de obediencie ꝓp
miſſione que fit ex regulari profeſſi
one? quaſi non oporteat promitte
re quam conſtat nec integre poſſe
teonerianec ſine crimine preteriti: ſi
quidem deo quicquid miniſter dei

homo nõ perperam iuſſeit inputam

dum conſtiterit· fruſtra inquam erx
hac occaſione malum ita ĩobediẽcie

erx aggeratis· vt a tam necœſſario

bono promittende obdiencie terre

atisquia et ſi diffiole cauetur · vbi
qʒ ſubtipiens vel inſidians vt vos

biatis mobedientia in tam varijs
et innumeris que a ſenioribus indi

cuntur? non ſemper tamen dampna

biliter ſeu crimnabiliter⸗ quod ỹ
apitur non inpletur· Et ſi enim om
nis inobedientia excuſe biliter ſit
culpabilis nulla tamen eternaliter

dampnabilis. niſi quam romedium
penitentie non ſanat? nulla eſt leta

liter criminalis“ niſi que cõtemptũ

ſuperbie non euitat· Magna igitur
ſecutitas filijs obediencietet reuera

Kuſtra proinde vt videts

bere vel iubere? Et ſubdits
cum a mulas credatur⸗ liert a pau
nas vel etiam a nullis ad integrum

pax hominibus bone voluntatis⸗
qnando in omm mobediencia ſola

dampnatur m penit enaa· ꝙ neſat
qui diligit deum:ſola inẽminat᷑ ſuꝑ
bia: qᷓm faale cauet q̃ timʒ gehẽnã
Sz exẽplis claiꝰ eluceſſʒ qd diamꝰ

DSi iubente ſeniore vt ſileam. ver
bum michi foꝛte per obliuionem el

abitur? rerum me fateoꝛ mobedien
ae? ſed venialiter · Si er contemp
tu ſaens et deliberans ſponte in v
ba pro rupero · et tei pero ſilencij le
gem:preuaricatorem me conſtituo:
et criminaliter⸗ Et ſiimpeniteus ꝑ

ſeuero vſqʒ ad mortem? peccaui et

dampnabiliter· An et hoc durum
foꝛte videatur? Hec quippe ſunt
verba veſtra ſibene recolo: cum
difficultatem/ſeu impoſſibilitatem
vt vobis videtur tenende obedi
encie vel cauende mmobedience con
ſiderantes? in vitam ita monachi
cam exclamantis· Hecane eſtilla
eo ſetutioꝛ;⸗ quo arcioꝛ eo crrtior.
quo magis ardua veniendi ad deũ

via:? vt monacho neturaliter mala

vix cauere: nati raliter vix bona ꝓ
tommumi mfirin tate valont imple

re non minoꝛ tamen necxſſaria ſit
cautela ad cauenda vel obſeruan

datque ſibi prelatus ſuus vel prohi
& uod

ob ſeruetur: quid aliud operatur ta

lis ſentnae credulitas/quam qð il
la ab apoſtolo tãtũ culpata mãducã
di y do lat ca lib ertas? Nil plane a

liud:ſi ita eẽt vt diatis hene ꝓꝛſꝰ

vt p t conſcius eſſe ſibi · qᷓ ſe nõ iplã

+qfZ. =

—

du

ns⸗
ſol
nelat
nae lp
hinn
ddiang
m. der
anem el
behien
ntemp
ntemn d
lencnie
nſtino:
ntelsp
auniet
Ndun
ipe ut
o; anm
lraen
. obebi
nc
Dl
riſtille
aroor⸗
nde
tea
ebeo;
nt npe
ſoen
ae⸗
velpe
shu
hati;
„
.
ßi

lere
vepi

—

tõſidit · qad debẽ ſe cre dit. ¶ vedit s
itaqʒ vt verboꝝ nrõꝝ ſenſu breuiter

colligã· qð ad integri mandata dei

obſeruai viy valeãt abbat:s nõ va

leãt. cũ veritas ipᷣa teſtet᷑ ne vnũ qᷓ

dem iota preteritũ ir⸗ QCeterum qui

ita ſentit videtur mihi vt veſtra pa
ce dixerim necdum guſtaſle quomã

ſfuauis eſt dominus. ſub iugo legis

gemere adhuc nondum vſpirare ſub

graaa.ſuaue criſti iugũ nequaq; eẽ

expertus · ideoqʒ tertiſſime adhucĩ

firmati per carnem quia ſpiritus nõ
cgiuuat eius iſirmitatem· Quid ve
rxo ſibi volt iſta diſtinctio ; qu od dri
Idem vel vix · prelata vero
nequaq; omnino⸗ a qͥlibʒ iuſſa poſſe

onmnis

te neri⸗ prohibita ve conce dit S. qſi
vero illa qᷓ ant abſq; iſtis integre cuſ
todiri? Ded ſiattenditis de male q;
qʒ viuentibus prelatis: dei pœptu

eſt · que dicunt faute Igitur q̃ non

faat- aperte non in honnne tantum

ſed in deum preuaicatoꝛ exiſtit Jta

ne ergo nullus mãdata perſette ex

eqtur ſui magiſte? Quam obrẽ pu
tatis. Ruia nolimusaut quia non

poſſumus? SDed ſi volumus et non

poſſumꝰ.ſecuri ſumus. Si poſſ umꝰ

et nolumus ſuperbi ſumus: Poꝛro

ad cauẽdam ſuperbiam. illam vere
annuerim necœſſalam eſſe cautelam
quam diatis ne foꝛte ĩcurratur ino

bedienae crimen uod ſi inpoſlibi

ł vos putatis⸗ vt non videlicet ĩpe

rijs prelatorum per tontemptum ĩt
dum Eſiſtatur ſuperbie · ſatote non
paucos ſed innumeros aliter omino

ſentire nec aliud quam 1 propro

dibierrunt erpyimento. Di autẽ nõ

inpoſlibile quidem⸗ ſeb kamen diſſt

ale eſſe ſentitis magiſtros non con

tæmpnereet dũ ideo cõſentitis qm

anm grauamini non ſuperbe ſapere

murmuratis aduerſus obe diẽae le

. gemaſfirmantes periculo ſum pro

