reri vẽm eſt ſapeintelligs.ↄ gnoſ
cxre⸗frui:. Magnũ ẽ hoc: arduũ eſt
hoc .h omipt ? bonꝰ ẽ deꝰ qui in vo
bis ẽ.piꝰ ꝓmiſſoꝛ·fidelis red ditoꝛ.
indefeſſus adiutoꝛ. qui magno eiꝰ
amore magna ꝓfitãtibꝰ.⁊ in fide ⁊z
in ſpe grẽ eiꝰ maioã vibz ſuis aggre
diẽtibꝰ. et voluütatem 2 deſideruum
ſuggeit in idip̃m. ⁊ qui grãʒ volũta
tis progauit? ſubrogabit eaã virtu
tẽ ad ꝓuectũ.ui cum fidelit᷑ fecrit
hõ.qð potueitcalupmiãte calũpni
atoreipᷣe miſeicordit᷑ pauꝑi ſuo iu
dicũ faciet ⁊ cauſam defẽdʒ· q̃a qðᷣ
habuit hoc feat Abſit tñ frẽs a cõ

ſaẽ vrẽ eſtimaaõe. a puitate et hu

mlitate vrã et ab ore vrõ õnis alti
tudo⸗q̃a altũ ſape mors ẽ· Et faale

⁊᷑ in alto ſe cõtuẽtẽ obſtupeſcere · et
devita peiclitar Nomẽ aliuðò ꝓfeſ

ſioni vrẽ ĩponite. aliũ titulũ opivrõ
inſ ebite geàs vos poaꝰindomitas
2 incaueatas.æ beſtias ꝗᷓ alit᷑ a cõi

hoĩm moẽ domari nõ pot᷑at? eſtiata

et epellate Tõge ſp̃ ves. vtutem tores. cũ debit a ymitauonis vuerẽz
coꝝ ſuſapiẽtes ⁊ gloiã admrate s. aa appellabnnmim a ſuc œſſoribz vñis
qᷓ ambi dextri fortiſſim ſicut aioth Euitqᷓt a vobis ſtatutũ: quit qᷓt vo
ille iudex il rł. q̃ vtraq; maũ vte bat bis tenentibus et ſeruãt: bus in con
ꝓ dextra · 2 ꝙ diu licet deuot. ſſime i ſuetudmem fueit nnſſum. abſqʒ om
tus vatatre amãt catræe ti cõt ẽplãde ni retrattacõe a poſteris veſtris te
vitatis.= cũ neceſſitas vetat · offi nendum erit et ſeꝛzuandum nec fas
aũ trahit. ꝓmptiſſime ſe foàs mutu etit ab aliquo immutaĩ Sic enim de
at.nõ dãt . ꝓ vitate adiplẽde caĩta vobis erit aput eos · ſicut de incon
Aue et:ã ſer Cns Ca⸗v. mutabilibus legibus ſumme.⁊ eter
ue dei.ne qſcũqʒ yvnntai nõ ne veitatis eſt aput vos·quas ſcru
vis daßͤnare videais tati omnibus expedit et ſare · nõ at
lo vt h'faaas in egtudine adhuc tu lict alicui diuidicare · Deo aũt gra
a:qð cũ ſaniſſimꝰ eẽt ſaebat q̃ dice aas quia nec indignum vobis nec
bat Venit xp̃s iheſ 9peccões ſaluos inutle eit poſteĩs · ſi pie/ſi fortiter.
facære· q̃ᷓn primꝰ ego ſu Neqʒ nõ h et vos tinueritis · et ipſi in vobis fi
dicebat paulꝰ mẽaẽdi papitaciõe⸗ deliter imitentur quod interi tene
ſed eſtnnãdi affcõe · Rui enmm pfcẽ ts. Et ſi quid adhuc aliter ſapere o
exaĩnã do ſemetipſum intelligit · ſuo poꝛtuerit · et hoc vobis deùs reuela
peccato nullius peccatũ ꝑ eſtimãt · bit. Saluo enim per ommia carthu
qð non ſicut ſuũ intelligit Volo er ſie ſanctitatis debito et cum omni
go vt nuſquã arbitreris luce ſolẽ cõ laude predicanda reuerenca- mul
munẽ diei · n in cxlla tua. nuſ ꝙ eẽ ſe ta in alpis illis hoꝛtidis ⁊ continu
renũ ñ aput te · nuſ ꝙ; oꝑaĩ grãz dei⸗ is fe goribus neœſſaria ſut·ꝗᷓ fruga
miſi incõſceaa tua. An ſolitarioꝝ de lem ſuffiaenciam et voluntaiã pau
pertatem ſectantibus · in hijs dum

us tãtu? ymmo ⁊ õnium · Miſeretar
enim ommũ deꝰe et mi odit eoꝝ que taxat regiombus. non a deo viden
feat Malo te cogitare vbiqʒ ſerenũ tur neceſſaia Intelligiris que dico?
dabit dominus vobis intellectum⸗

eẽ ñ̃ aput te⁊ peiꝰ de te · de aliqᷣ
alio eſtimare · Cum tmore et poaꝰ Gaudeo autem in vobis. et litrt
tremore vrãz ip̃oꝝ ſalutẽ opamni⸗ abſens coꝛpore · ſed preſens ſpitu ·
nec quales ſint alije'ſ quales ex vo et videns oꝛdinem veſtrum ſed fer
bis fiãt·quatũ in vobis ẽ cogitate. uorem ſpiritus: ſed habundanaam
Nõ ſolũmodo qᷓ modo ſunt · ſe det qᷓ paas.ſed grauam ſunplietatis · in
poſt vos futuiĩ ſut · qs in ſaneto ro propoſito eigorem . in dilectiõe mu
ſito ymitateres eſtis habituĩ Ex vo tua ipſ am ſancti ſpitus ſuauitatẽ⸗
bis enim ex vrõ ey ẽplo ex auttorita et plenã õnino incõſeruacone vrã
te vrã· in regione hac pendere habz foꝛmã pietatis· in ẽcordacõne mon
õns poſteitas ordinis vãñ huiꝰ ſãc tis dei totꝰ erulto.⁊ primicias ſp̃c
ti · Vos in eo prẽs · vos in eo inſtitu ſã ⁊ pignꝰ grẽĩ ſpe creſ cẽtis in eo

. ——
. A 1r.

—

— — — — — — —

cfus

non
ere
ſen
di

ec
ne⸗
ane

Eligioĩs deuot? adoro Nã et ipſum
motis dei nomen bone ſpei preferto
meij ſaſʒ ſicut pſalmiſta diat de

mõte: dm habitatua ſit iea geneůcõ

qrẽaũ dominũ · qrẽaum faaẽ deiia

cob · innocẽs mambz 7 mudo coꝛde?
et qꝗᷓ non acpit m vano ammãa fuã

Ip̃a nõ eſt ꝓfeſno vrã quere deui ia

cob.non coi oim more⸗· h querere ip

ſam faciẽ dei⸗ꝙᷓ vidit iacob.q̃ dixit
Vidi domnü face ad facc: et ſalua

fcã eſt amma meaaaẽ enim dei⸗

hoc eſt 2gniao ẽʒ eius querere faae

ad faaẽquã vidit iacob/ et de qua

diat aplus Cuᷣe cognoſcam ſicut æz

ognitus ſu: Ern ne viden. p ſpeculu

im enigmate: tic aut facie ad faac:

et ſicuti eſt: Paci m hac vita querere

ſemxp per innoccam manuu et mũ
dica coꝛdis · ipa docz pietas: Que
ſicut diat iob cultus dei ẽ · Quã qui
non habet in vano acepit aiaz ſua:

hoc ẽ fruſtra viuir · vl oio nõ viuit:
dũ non viuit ea vi ita⸗ pt quam vt

in ea viuẽt accxpit aiaz ſuãa Ca: vi⸗

Jetas eĩ hec. ẽ iugis dei me

moia: ↄtmua itẽcoms acti

5 ad ĩte lligẽaã eiꝰ. ĩdefeſſa affectio

im amorem eiꝰ: vt nulla vme ſeruũ

dei mueniat ·nõ dicam dies h hora:

niſi vł m eacij labore ⁊ ꝓfiaẽdi ſtu

dio: inexꝑgenae dulcedie · et fruc
di gaudo. Frt eſt pietas · de qᷓ aplł
us Drati diſapulu admonet dicẽs

Excx teʒipᷣm ad pietatem. Nã coꝛ

ꝑalis excæretacio ad modicũ vtilis
eſt: pietas vero ad õne opꝰ bonum

vnlis eſt · habẽs ꝓnnſſionẽ vite que
nũc ẽ et future Pietatis enm nõ ſo
lũ mõ foꝛmã.h et virtutẽ in õnibꝰ·

er, pomnmib habit? veſter promit
nt: ꝓpoſitũ vrẽm requirit· Nã ſicut
idẽ diat apl us.ſut aliqui formã qui
dẽ pietatis hñtes: vᷣtutem aũt eius
abnegantes· Danc quicumqʒ veſt
rum non habet in conſaenaa: non
exhibet i in vita⸗nec excet in clla:
nõ ſolitariꝰ.ij ſolꝰ dicẽdꝰẽ. nec a
ei crll aeh rocluſio 2 carcxr ẽ Vere eĩi

ſolꝰeſt: cũ q deꝰñ ẽ⸗vere cluſus ẽ·

q̃ m deo liber nõ eſt Solitudo eĩ 2 re
ciuſio nommna m ſetie ſunt Cella at
neqᷓ ꝙ debz eẽ recluſio ncãtatis · ſe d
domiciliũ paes. oſtiũ clauſu.non la
tebre · ſed ſecretũ Cũquo enim deꝰ

eſt nũq; nmnnꝰ? ẽ ſolus.quã cã ſolus

Cu uc enim libre fruitur gaudio ſuo⸗

tũc ip̃e ſibi ſuꝰ eſt ad fruendu deo in

ſe et ſei m deo⸗ Tüci luc veiratis⸗

in ſereno mũdi coꝛdis: vltro patet

ſibi pura cõſciẽ̃aa ⁊ libre ſe ĩ ſe ĩfun
dit aſfecta de deo memoria.et vel il
lumnnat intellectus · et bono ſuo fru
itur affcũs · vl libre ſe ip̃m deflet hu
mane fragiiſtans defectus · Propt
hoc ſcᷣm formã ꝓpoſit vñ habitan
1æs in ce lis pocius quã in cellis: : cx
cluſo a vobis toto ſeculo⸗totosgvog

icluſiſtis cũ de. (Ca. vi.
Elle ſi qᷓdẽ et celi habitacõ

cognate ſut.qa ſicut celum

et ce
cognacionẽ nomimis· ſic ?⁊ pietatis
A celando enmm et celum⸗et cella
nomen habere videntur.2 quod ce
latur ĩ celis·hoc et in cellis Et quod
geritur m celis⸗hoc et ĩ celis Ruid
nam eſt hoc· Nacare deo⸗ frui deo⸗
Euod cum ſecundum ordinem pie
æ fideliter celebrat᷑ in cellis:audeo

la adĩuicẽ vidẽt᷑ habere aliquã

dicr re⸗ ſæntti geli dei⸗crllas habẽt
ꝓ clis. æ eque delcãnt in ex ilis ac ſi
in celis. ã cũ in cella iugit᷑ acticãt᷑
crleſtia œ lũ.cœlle⸗ z ſacramẽt ſuim

litudĩe 2 pietatis affcũ⸗ 2 ſu oꝑis ef
fcũ ꝓrimũ efficit᷑· nec iam ſpii orãti

vl etiã a coꝛpe exeuntaa clla in eæ

li-longa ł diſfiolis via iruemt- A
cella eni in crlũ ſepe aſci dit· VNix at

a cella in ĩfernũ vnquã deſcĩ dit emſi
ſicut diat pẽ Meſcĩ dant in iſernum
viuentesg.ne deſcẽ dant morientes.
Poc enm mõ cellariũ icole ſe pe deſ
eẽdunt in ifernũ. Sic eui aſſidue cõ
templãdo ciſere amãt gaudia cele
ſtia· vt ardẽaꝰ ea appetãt · ſic ⁊ dolo

res inferni vt hoꝛreãt 2 re fugiãt. et
hot ẽ qð iup̃tãt᷑ mimies ſuis: oran

tes vt deſcẽdãt in ifernũ viuentes⸗
Moiĩens ãt vix vnquã aliquis a cel
la in infernũ deſcẽdit · qa vix vnqᷓ; a
liqs niſi celo predeſtinatꝰ in ea vſqʒ
ad moꝛtem pſiſtit · Siliũ eĩi grẽ fruc
tũ vẽtris ſui cella fouet nuteit ãplec

titur · ⁊ ad p'tudĩeʒ ꝑFcõnis ꝑduot.
2 colloqo dei dignũ eſfiet · Aiienüũ

vo vł ſuppoſitũ. abdicat a ſe aaꝰ 2
ꝓicat Unde ait dñs ad me yſen Sol
ue calcamẽta pedũ tuoꝝ. locus eni
in quo ſtas terra ſantta ẽ· Moꝛtia
nũ aũt moꝛtuarũ affeõnũ. hominẽ
moꝛtuũ a coꝛde. locus ſanctꝰ. vel t᷑
ra ſantta non diu pat tur ¶ella ter
ra ſantta et locꝰ ſanttꝰ ẽ.in qua do
nnnꝰ et ſeruꝰ eius ſi pe colloquũt᷑ ſi
cut vir ad amicũ ſuum. In qua cre
bro fid elis amima verbo dei viũgit⸗
ſponſa ſpõſo ſociat᷑:terrẽis celeſtia

humanis diuina vmut. Siqdem ſi
tut templũ ſanctũ dei ẽ⸗ ſic cella ſer

ui dei ẽ· In templo eni et in cella di
uma trattanturſedò crebr:ꝰ in cella
In templo viſibiliter et figuratiue.
alñ criſtiane pietaus ſacramenta ce
lebrantur et diſpenſantur · In cellis
vero vel in clauſtris · ſicut in celo ip
ſa veritate ipſo oꝛdine·et ſi non dũ
ipſa puritatis maieſtate⸗vel eterni
tatis ſecutitate res ipᷣa omnium ſa
cramentorum fidei noſtre aſſidue ce
lebratur · Ideo ſicut dictum eſt alie
nũ qui non eſt filius graue caꝰ a ſe
proicit. quaſi ab oꝛtiuum a ſe euo
nnt tamqm in vtilem aut noxium e
bum. Nec diu talem pati poteſt in
viſcuribus ſuis off iana pieranus·
Venit enim pes ſuperbie et aſpoꝛ
tat eumman us peccatotis· et mo

uet eumet expulſus nõ poteſt ſta

re⸗ſed fugit imſer nudus et treme
bundusſicut cayn a faae donnni ex
poſitus vicijs et demoibus · vt qui
prioꝛ mnuenerit eum moꝛte anime
affiaat eum et occidat · vel ſi aliqm
diu durauerit in ea non virtutis cõ
ſtanaa⸗ſed ptinati miſeia · ſic ei cel
la eſt quaſi carceraut ſicut viuenti
ſepultura Peſtilente autem flagel
lato ſapiens ſapiencioꝛ erit · et laua
bit iuſtus manus ſuas in ſanguine
percatvĩis Hicut ergo diat prophe
ra. Si conuerteris o iſrahel conuer
tere · hoc eſt perſi cte conuerſionis
culmen appreh ende · Nulli enim in
eodem ſtatu diu eſſe conceditur ⸗
Heruo dei. aut ſemper proficiendũ
eſt· aut deſicendum. aut ſurſum ni
titur/ aut ad inferiora vrgetur Ab
omnibus autem vobis perſectio ex
igitur.licet non vni foꝛmis ·

ie
ſ

e

Sed ſi mapis: inepe pfecte Di E
in ꝓfectu eset hoc ipᷣm iam ꝓfecte
age⸗ Si iam xfectioms aliqᷓd attigi
ſti teipᷣm ĩ temetipᷣo metie. ⁊ dic cũ
apło Non qð iam apphẽdeũ · aut ꝓ
fectus ſim·ſequor ãt · ſi foꝛte aſphẽ
dã. ĩ quo et conp̃henſus ſu. ELnu ãt
ẽncẽm Mue quidẽ retro ſut obliuil
cẽs ad ea qᷓ ſunt prioã extendẽs me
metip̃m/ad ſtinatũ ꝑſequoꝛ braui
um ſupne vocacoms ĩ xpᷣo ihu⸗ De
inde ait · Euotqͥt ꝗq ꝓf ſumꝰ. hoc
ſapiamꝰ In qͥ maifeſte ap:o docete
declaratur/qa ꝓfecta eoꝝ que retro
ſunt obliuio⸗et ꝓfetta in ant᷑iora ex
tenſio · ipa eſt iuſti hoĩs i hac vita ꝑ
fFão.et ꝑꝓfão huiꝰ ꝓfectioĩs ibi erit ·
vbi erit brauij ſuꝑne vocacom

fecta apprehenſio a⸗ vi⸗

oc ãt mõ ſicut ſtella a ſte lla
diſtat in claritate · ſic cella
a ella in conuerſaconeinapienciũ
ſellʒ et ꝓficẽcaum et perfectoꝝ Inci
piẽaũ ſtatꝰ poteſt dia amimalis⸗ꝓ
ſiaẽcium. racionalis· ꝓfectoꝝ · ſpitu

alis Ignoſcẽ dum eſt aliqñ in aliqui

bů eis qui adhuc ſunt ammales in
qbus ignoſa non debet eis qui iã ha
bẽtur qſi raaonales RKurſumq; rõna
bilibz in qbuſ dam ignoſat᷑ · in quibzʒ
nõ ignoſet᷑ ſpuũalibus.quorũ ꝓfetta
debẽt eſſe ommia⸗: ⁊ ymitacõe ⁊ lau
de poaꝰ ꝙ rephẽſione digna · Et cũ
ex hijs tribus hoĩm generibꝰ cõſtet
õnis ſtatus religioms.que ſicut ꝓpᷣ
is diſtĩgũt᷑ nomimibꝰ · ſic etiã dinoſ

cũt᷑ ex ſuoꝝ ꝓpᷣetate ſtudioꝝ · debẽt

oẽs filij diei in die q eſt diligẽter ꝓ
ſpicre ſempꝑ qd ſibi deſit vñ vene
t quouſq; ꝓꝑueneũt/⁊ in quo ꝓſia

ẽdi ſtatu ſingulis diebꝰ.vl hois ſua
ſe eſtmacõ depᷣhẽdat Süt etenim
ammales qᷓ ꝑſe nec racõ e agũt᷑:nec
attrahũtur aff cũ.et tñ aut vmitate
ꝓmoti aut doctrma cõmoniti vł ex
ẽplo ꝓuocata apbant bonũ vbi in
uene tit· et qſ cæ z ad manũ tracti
ſequntur hoc ẽ ymitãtur: Sũt racio
nales q̃ per racionis iubicium⸗et na
tualis ſciẽ diſcrecionẽ habẽt et ↄgmi
cõʒ bom et apꝓpetitũ · ſed nondum ha
bẽt affectũ Sunt perſerti · qᷓ ſpiritu

aguntur: qͥ a ſpũ ſaneto plemius illu

minant᷑: ⁊ hij qmi ſapit eis bonum
cuiꝰ aſfcũ trahunt᷑:ſapiẽtes vocat᷑.
Cuia vero induit eos ſpusſanetꝰ⸗

ſicut olm induit gedeonẽ. vt taãc;

ſpũs ſãcti in dumẽtũſpuᷣales appel

lant᷑. Peimus ſtatus habet ſe circa

corpus: Secũdus cica ammã ſe ex

crcœtC ertiꝰ nõ niſi in deo reqᷓem
habet ⸗Euon ſinguli ſicut hñt ctã

ꝓficiẽdi rõẽʒ· ſic in genere ſuo ctam

hñt pfectionis ſue mẽſurã · Iniciũ bo

ni m cõuerſacõe animali pfecta obe

diencia eſt Profectꝰ ſubige corpꝰ
ſuuum et m ſeruitutẽ re digẽ. Prefet
cõ⸗:vſus boni ſcilʒ.cõſuetudmẽ. ver

tiſſe in d elcãcionem⸗ Iniciũ vero ra

cionalis eſt mtelligere ea que in doc
teina fidei aꝓponuũtur ei Profectus

talia Parare: qualia apponuntur⸗

Prefão cum in affectũ mentis trã

ſit iudicium rõnis Perfão vero ho
minis rõnalimiciũ ẽ ſpũal. Profec
tꝰ eiꝰ tuelata facie ſpeclàri glaz dei
Perão vo tiſf oꝛri in eãdẽ ymagi

nẽ a claĩte ĩ claitẽ.ſicut a dñi ſpũ
tergo primũ paie Cark.
as &

liqmur de primo/animalit

bite modus ſenſibꝰ coꝛpis ſeruiẽs·

ſalicʒ cũ aĩa qſi extra ſe ꝑ ſenſus cor
pis ẽca dilcõꝝ delcãcões coꝛpoꝝ af
fcã.eoꝝ fruicõne paſet vel nuttit
ſenſualitatẽ ſuã · ſeu cũ int ſe regredi
ẽs:et in coꝛpa qᷓbus foꝛti glut no a
motis et cõſuetudis adheſit in locũ i
coꝛpe nature ſecũ ferre non pᷣualẽs.
eoꝝ illuc ſecũ ↄtrahit ymagmes et
anncabilit ibi cũ eis cõuſet · uibꝰ
aſſuef cã cũ nil putat eẽ. miſi ł quale

foris reliq̃t· vł qle intꝰ ↄt᷑xit diu

licʒ. iocũdũ habet ſecundũ delcãcio
nes toꝛpis viuere · Cũ ãt ab eis aũ
tit᷑ neſat ñ coꝛʒpa ymaginãdo cogita
te⸗ Cũ vᷣo ad cogitãda ſpualia l di

uina ſe erigit · non aliud de eis ꝙ de

coꝛpoĩbus vel corporalibꝰ poteſt
eſtiare · DPec aũſa a deo fit ſtultina-
cũ nimũ inẽ̃ ſemʒip̃am fuit remſſſa.
2 tã brutavt regi ł nolit ! non poſ

ſt Cũ vo ip̃a ſibi ꝑ ſupbiã exẽ ſe ni

mü fuerit abrepta · fit prudẽca can
nis. 2 ipᷣa ſibi ſopiẽca eſſe videt · cũ
ſtultiaa ſit · dicẽte apłlo · Dicrntes
ſe eſſe ſapiẽtes ſtulti fã ſut · Poꝛro
ad deũ ↄũſa fit ſcã ſimplietas·hoc ẽ
eadẽ ſemꝑ ẽca idẽ volutas· ſicut fuit
iob vir ſimplex? rectꝰ ac t mẽs deũ
Proprie eĩ ẽ ſimpliatas/ꝓfcẽ ad de
um ↄuſa volutas:vnã petens a dño
hãc reqrẽs: non ambiẽs młtplicat

in ſeckło. Vel ẽ ſimplictas·ĩ ↄũᷣſacio

ne vera humilitas ſalicʒ tutis ma
gis amplettẽs ↄſaẽaã q; famã· cũ ñ
tefugit vir ſimplex videri ſtult? in
hoc ſecło. vt ſicut ſapiẽs in deo. vel

ſimpliatas ſola ad deũ volũtas ſaliʒ

nondũ roõne foꝛmata. vt amor ſit.

vł Foꝛmata volũtas nõdũ illuiata

vt ſit catas. hoc ẽ amois iocũdiras⸗

Snppliatas ergo imaũ aliqd in ſe

ip̃a hñs creature dei: hoc ẽ volũtatẽ
ſin plicẽ ⁊ bonã · qᷓſ futuri bom hoĩs

infoꝛmẽ mateĩã in primoꝛdijs couer
ſionis ſueæ autctoĩ ſuo eam offert for

mandam. Jam ennn cum bona volũ

tate habens etram miaũ ſapiencee⸗
hoc eſt timorem domini · ex ipſo col
ligit· nec per ſe eam formari poſſe ·
nec q̃t ꝙᷓ tam expedire ſtulto ꝙ ſer

uire ſapienti itaqʒ homim ſe propt᷑

deum ſubicens ipſam ei bonam volũ
tatem cõmittit in deo foꝛmandam⸗
in ſenſu et ſpitu hunmli Jamqʒ aimo

re dei incipi ente operai omnẽ virtu
tũ plenitudinem · dum per iuſticiam
5 — —
defert maioĩ · per prudẽtiam nõ cre

dit ſe ſibi.per temganciam vfugit

diſẽne· ꝑ foꝛtitudinẽ totũ ſe obe di

zcie ſubdit · nõ diſ enẽde h adiplen

de . Dec ẽ ei vxoꝛ cui a dño pcipit᷑
Et ad viru tuũ eit ↄuͦſio tua⸗ Vir eꝰ.

rõ ſp̃e ẽ · ſuꝰ ł altetꝰ · NDuic eiviro
rcẽ obedit · vir ſimplex et rcũs inſe
ip̃o.rãꝰ ãt ſepe at tutiꝰ ĩ alo ꝙᷓ in

ſẽʒip̃ᷣo. Et p̃teepto g dñi ⁊ ipᷣo oꝛdſe
natus habe debʒ vxoꝛ ad virũ aĩali
tas ad ſp̃m ſuũ ad ſpũalẽ viru ali
quã ↄũſionẽ legittiaʒ· h ẽ obediẽciã
Erfcã vero 4 Efca G L.x. .x.

obediẽcra maxnne in icipi
ẽte indiſcreta ẽ· hoc ẽ non
diſẽnẽ · q̃t k qre p̃cipiat᷑ · h ad h'tãtũ
n ta vt fidelit᷑ z huilit᷑ fiat qdð a ma

lore p̃cipit᷑. Nignũ enm ſãe boni et
77 9 — 7 . — ⁷%
mali in padiſo cẽſuãâ diſ crecõnis ẽ in
ↄũſ acõne ligionis penes prẽʒ ſpũ

alẽ q̃ diudicat õma“ ipſe vero a ne

mine düudicat Jpiꝰ ẽ diſ ẽnẽ · alioꝝ

——

=

pee
ad
tn
ter

dras
dinſe
itti
r e
er
ſntf
nwla
ienae⸗
l
poſſe⸗
oſer
ppe
nwl
An⸗
o
end
ſncan

eſt obediẽ Adam guſtauit in maluũ
ſuuũ de lin gno vet to · edo ctus ab eo
qᷓ ſuggere do aitꝰ Cuare perpit vo
bis deꝰ: vt de ligno nõ comedẽt. 8.

Ecce diſ ẽcõ cur p crptũ ſit · Et addi

dit · Saebat ei qa qᷓ die comedeitis
aperiẽtur oculi vũ et erius ſicut dij
Ecc q̃t pᷣe ptũ ſit: ſcllʒ ꝙ deos fieri
non ſinat · Diſcreuit comedit iobe

diens factus ẽ:et de pãdiſo ꝓiettus

eſt Sic ⁊ aĩalẽ diſcretũ· nouicũi pru
dẽtem. inapiẽtem ſapientẽ.in cclla
polſſe diu cõſiſtẽ · in cõgre gacõe du
rare ĩpoſſibile ẽ Stultꝰ ergo fiat vt

ſit ſapiẽs: ⁊ hec oĩseius ſit diſcrecõ:
vt ĩ hoc ei nulla ſit diſcre cõ DHec oĩs
eius ſapiẽaa ſit: vt in hac ꝑte nulla

ei ſit In eo vo in quo ſe ſibi aĩalitas

racõ qʒ ↄt᷑mãnt: in natuâ aie huma
ne relittꝰ ẽ a creatoẽ bonoite llettꝰ
eæt ingeniũ:⁊ in igemno ars In quo

tõſtituit deꝰ hominẽ ſux opa manu
um ſuaꝝ: et oĩa ſetulaia iſta ſubieat

ſub pedibꝰ eiꝰ· Aiali ſuꝑbo in teſti
moniũ natuàl dignitatis eiꝰ et ſin
tudims dei a mſſe: ſimplia vᷣozhu
mili in auxiliũ cuperãde digmtats

et tõſeruãde ſimlitudinis jn h' q ð̊

notũ eſt dei :mamfe ſtũ eſt in illis. In
hoc eſtimat᷑ de creatuã creatoꝛ. In
hoc cognoſet᷑ iuſtida dei⸗et qa qui
bñ agũt᷑ digni ſut vita:qui vᷣo alit᷑
digm ſut moꝛte In hoc cre atuã que
ſpõte hoĩ bono ſeruit ad naturãſub
ict᷑ ⁊ aptat᷑· vt ſeruiat ad eã que ex
pecõ ẽ ncãtatẽ:et ad volutatem et

ad voluptatẽ: hinc qt ⁊ ꝙᷓta vite hu

ic neccaria: et bonis ⁊ malis vtilia⸗
et in genere ſuo pulcherima et a bo
nis et a mal hoĩbz facta ſint et fiãt·

ommbꝰ? mamffeſtũ ?: DHine eium lit

teis vł in artaficijs. uł opifſicijs.vł

edificijs ꝑ ĩ mãbilit᷑ multiplics ho
nminũ admuẽtioẽs tot ꝓœſſerũt mo
diſtudioꝝ. tot geneã ꝓfeſſionũ ·ſub
tiltates exq̃ſiteſãe⸗ arteseloquẽ
ciæ dignitatũ offiaoꝝqʒ vaietates.
et in nüerabiles cõqͥſiaones huiꝰ ſe
culi:quibꝰ homines illi etrã qᷓ dicũt᷑
ſapiẽtes huiꝰ mundi cum eis ꝗᷓ ſunt
ſimplices filij dei patit᷑ vtũt᷑ ad ncã
tatẽ et vtilitatẽ Sed illi abutũt᷑ eis
ad cuioſitatẽ et voluptatem ⁊ ſupbi
am:hij aũt ſeruiũt in eis ꝓpter ncã

tatem: alibi hñtes ſuã ſuauitatem.

Ibeo illos ſeruos ſenſuũ ſuoꝝ et coꝛ
poꝝ ſuoꝝ ſequũt᷑ frcũs carnis ſue qᷓ
ſut fornicacõ imũdiaaluxuria.ſimi
acie ↄtẽcoẽs:emulacoẽsire:tixe
diſcẽcoẽsiĩuidie⸗cõmeſſacoẽs⸗ebra
etateset hijs ſimlia:qᷓ q̃cũqʒ agũt
regnum dei non cõſequentur Dos
autem fructus ſpiritus: qui ſunt ca
ritas,gaudium/ pax.pacienaa.be
nignitas/lõgãimitas·bonitas.mã
ſuetudo⸗ fides: modeſtia⸗ caſtitas
continen ca et pietaspromſſionẽ

habens vite que nunc eſt et future

ij vtriqʒ Capittulũ.xi.
qᷓm diu ſimul ſunt ĩ actu ho
IIm nes vident ſimles actio
nes: deus autem voluntates diſcer

mt et intencones Qum vero vnul

quiſq; vᷣdit in ſua:vnumquemqʒ ex
Ffructibus mtencionis ſue paſat con
ſaencia ſua: Nec tamen ab vtroqq
eque ad conſaenciam reditur⸗quia
nemo að eam redire amat poſt act
oneæmñ qui recta intẽaone ad agẽ

da ab ea profiaſet᷑ · qui tñ cum vᷣdit

4 S ð

ad coſ ãam.ſi nõdũ viet cõcupiaʒ ſu

am inueniet ibi de ip̃a ↄcupia ſua· l
ſuaues delcãcões· vł graues coꝛroſi
onesz2 iñ multiplicat cogitaaões
Eui vo iã cõcupiſcẽciã viat · ꝙ diu
tñ veri boni maioꝛ cõcupiſeaa·vel

maioꝛ delcãdo mẽtẽ eiꝰ non obtinu

eĩt. cũ exoſa qᷓdã voluptate geſtoꝝ
viſoꝝ. auditoꝝ · patitur ymagiaano
nes? Unde i vtroqʒ ũbi implẽt illu
ſionibʒ delectaconũ · et ad cogitãdũ
ſpũalia· diuina.lumẽ oculoꝝ ſuorũ
2 ip̃ᷣm non ẽ ſecũ · Cũ.q̃ pugnat cõ
tra ↄcupiſcẽcias · moleſtias patitur.
qᷓ a adhuc vincẽ nõ p̃ualʒ ad ꝑfectũ
aff cõnes: Rui vo iã ad libertatem
aſpiàt excutere a ſe non p̃t aff cõnũ
ymaginacõ es ⁊ noxias łoccupato
rias. vel ocoſ- 28 que exinde paſſim
oĩũt᷑ cogitatões. Hinc in tꝑe pſal

modie ⁊ orõnis/ cxtoꝝqʒ erceraao

rũ ſpũaliũ in coꝛde ſerui dei etã nolẽ
tis 2 reluttãtis ymagĩaciones volu

unt᷑ 2 fãtaſmata cogitaaonũ vᷣſan

tur. a qᷓbꝰ velut auibꝰ in mũdis inſi

dẽtibꝰ· et ẽcũuolãtibus ſatficũ de

uodonis · ᷣ oĩo rapit᷑ de manu tenen
tas . ſepe polluit᷑ vſqʒ ad laẽmas of
ferẽtis · fitq miſerabil = imiq̃ inſere
aĩie diuiſio·ſpũ et rõne volũtatẽ coꝛ
dis z intenconẽ⸗ ⁊ coꝛꝑis ſibi ꝓmp
tũ obſeqᷓũ defendẽte · ajali vcro in ꝓ
bitate aff ectũ ſibi p̃ripiẽte ⁊ ite llect
um. mẽte ſepiꝰ ſine frcũ remanẽte ·
Pinc in ĩfirmioĩbzʒ aimis ĩ qᷣbʒ acu
piãẽ carnis ⁊ ſcłi.necdũ ꝑfc moꝛtiſi

cate ſut · paſſim viaa cuioſitatis eb

ulliut · Hinc ſolitudinis ⁊ ſilẽcij qᷓ rũ

tur moꝛdiãte⸗2 ꝓpoſito imice vſola
canesĩ via gia ↄmuniũ iſtitucõnũ⸗

furtaua ꝓptie volũt atis diũticula.ſo
litorũ faſtidiũ ·p̃ᷣſũpaoo nouitatũ⸗qᷓ

qᷓdẽ egri animi prutitũ ⁊ tediũ qᷓi cõ
frica do vidẽt᷑ ad horã lemireiſed cale

facũt et accẽdũt/ et vt poſtmodũ
neq̃ ferueat·⁊ vt ãpliꝰpruriat effi

aut Hinc enim cotidie fiit noue oc

cupacõnesnoue accõnũ vel laboꝛ

admuẽcõnes.lcõnes diũſe · nõ ad e
diſcadũ animũ·h ad fellẽdũ tardã
tis diei te diũ · vt cũ dapᷣnauerit ſoli
tariꝰ onia vetera/õma ſolita 2 deſe
crãt noua⸗non vſtet ñ odiu celle et
fuga matura⸗ (Ca: xij.
Kopt᷑ q pia ſimpliatas⸗2
inprofi ſſiõe rligiois ? ſolitu
dims nouꝰ hõ · q nõ hʒ b rõ

nẽ ducẽtẽ.łaffectũ thẽtẽ. diſcreti

onẽ moderãtẽ · h vi qᷓdã nititur in ſe
mzipm · tã a figulo figmentũ · lege
qdãa mãdatoꝝ dei qᷓi mambz aliẽis

faciẽdꝰ foꝛmãdꝰ ẽ. in õm paciã⸗et

in rota volubiłl obiẽ. ⁊ in igne ꝓba
cõnis ſueplaſmatoĩs ⁊ foꝛmatoĩs

Kai volũtati ⁊ arbito ſubdẽðꝰ Ham

2 callet ingenioſi vigʒ arte · ſi pᷣemi
nz intellcũ · inſtrumẽta ſunt het tã vi
cioꝝ qꝙᷓ; vᷣtutu. Nõ g refugiat doceri
vt eo in bono· qͥ et in malo vti p̃t

riũ vᷣtutis ẽ opꝰ· Ingeniũ coꝛ
pus adaptʒ/ ars naturã infoꝛmʒ·in

tellecũs nõ elatũ faciat animũ⸗ h do
cibilẽ Ingeniũ qᷓpe ars⁊ intellcũs.
2 alia huiꝰmodi gratuito habent᷑/a
lit virtus . Virtus enim doceri wolt
cum hunnlitate queri tum laboteæ⸗
haberi cum amore⸗cũ omnibus hija
digna ſit. nec aliter vel doceti vel
queei vel haber⸗ poſſit ·

ðõ

pe⸗

ſo⸗
1e⸗
a
d
eſ
eoc

a9e

xdi
tſol

64

temi taqʒ doeẽdus zrubis
incola here mi/ſtum aplicã
pauli mſtitucõʒ. vt exhibe

deo placẽtem · ronabile obſequiũ ſu

um· Mui etiã conpeſcens in nouicõ
feruorẽ aĩalis hois qui nõdũ ꝓcpit
— 7 — ₰ — — 9
ea que ſpũs dei ſut/cca ſpualia ac di

uina.preproperã ⁊ cuioſam inqſnicõ

nẽ ſubiũxit dicẽs · Hico aũt x grãʒ
que data ẽ me ommbꝰ? qui ſunt mter

vos:nõ plꝰ ſæ ꝑe:quã oꝑteat ſaꝑe·
ſed ſaꝑe ad ſobrietatem· uia eni
omnis vel precpue aialis hoĩs inſti

tucõ ẽca corpꝰ eſt. et cca extioĩs ho

minis cõpoſiionẽ. docẽdus ẽ rõna

biliẽ moꝛtificare coꝛpus ſuũ ⁊ mem

bra ſua que ſut ſuꝑ terram⁊ int᷑ car

nẽ et ſp̃m·que muic iugit᷑ adũſu ſe
tõcupiſcũt · iuſtũ rõnis ac diſcræcõis
habere iudiaũ · nec alicuiꝰ eoꝝ in iu
dico acepere ꝓſonã · Docẽdꝰ ẽ ſic

hrẽ coꝛpꝰ ſuũ ſicut egrũ cõmẽdatũ⸗

cui etia multũ volẽti in vtilia ſut ne
ganda ˖ vtilia vo et:ã nolẽti ſunt in
gerẽda · ſit de eo agè⸗ ſicut de ñ ſuo ·
ſed eiꝰ a quo pᷣmo magno empti ſu

mus/vt glorifimus eũ in coꝛpore

nrõ.· Rurſuqʒ docendꝰ ẽ cauẽ · quod
pccõti populo dñs ꝓ ꝓph am ꝓpeãt
dicẽs. Proieaſtis mquit me pꝰ ter

gũ vrẽrm · Multũqʒ eẽ cauẽdũ. ne ꝓ

ncẽrijs vite huiꝰ vel comodis a ꝓpo
ſiti rãtud ine vl dignitate natue in
amorem l! honorẽ coꝛporis ſui ſinat
in aliquo aliqñ denegare ſp̃ᷣm ſuum
Ideoqʒ duriꝰ quidẽ tractandũ ẽ coꝛ

pus. ne Lbellet · ne inſoleſcat · ſic tñ
vt ſeuire ſuffiaat · qᷓa ad ſeruiẽdum
ſp̃m datu eſt Jec ſic hñdũ eſt · tacỹ

propter illud viuamus ſeò tamq;
ſine quo viuere nõ poſſumꝰ edua
eĩ qdð habeꝰ cũ coꝛꝑenõ qñcũqʒ vo
limꝰ poſſumꝰ abruꝑe legittmam
eiꝰ reſolucoẽʒ paoẽtern os exſpett
are oꝑtet/⁊ inte ũ que legittim ſut
fedeis obſeruare Sic g cũ eo nobis
ↄuemiẽdũ eſt · q̃ſi nõ diu nobis ſit cũ

æo cõmorãðᷣ.ſicqʒ vt ſi alit᷑ eueneĩt
nõ vrgeamur ad exeũdũ · In mul

tũ· ſcrupuloſeqʒ; laborãdũ ·et ꝑiculo
ſe ſepe fuàt errãdũ miſi lex obie z æl

le plenã coĩs iſtituaoĩs foꝛmã ſemel
dẽs igrediẽt · de victu ⁊ de veſtitu⸗

de labore et quiete de ſilẽao et ſoli

tudie-‚et omnibꝰ que ad ext᷑iois ho

minis cultũ vł ncãtatẽ ſpectãt · frẽʒ
obediẽtẽ · pacẽtem et quietũ in vᷣli
quũ cautũ redderʒ ⁊ ſecuꝝ In q̃bꝰſi
ſemel ẽcũſeſa ſut omnia ⁊ pᷣſaſa ſup

flua ſic intra ↄgrue ſuffiaẽcie t᷑inos
et generalis continencie lmmites cir

cum ſcripta ſunt omnia necæſſaria.

vt ſit et quod fortes capiant.2= qðᷣ

infirmi non refugiant.nec vlterius
quantiras cõceſſoru ledere à fedare

poſſit in aliquo vteneium cum gracs

arum actione cõſaẽaã. nec que ſut
amputata temptare aliquatenꝰ de
beant in ſeruo dei coꝛpis bene mori
gerati: et recte educat: ſuſficiencã
Inqᷓbꝰ ſicut ſalomõ dicit·q̃ ãbulat
ſimplicit᷑ ãbulãt ↄfidẽt᷑: q̃ vᷣo mẽtis
ẽ dure corruet in malũ · Nicet eĩ ncã

tas ſic ſit ordinatavt nec qᷓrele vl
tiꝰ ſit locꝰ vllus.et omnis ſit ſupflu

itas amputata/ſi q̃t tamẽ vł publi
te vel priuatin addẽdum ſit vel mi
nuẽdum. hoc inprioĩs eſt axbittio ⸗
abſqʒ omni ſcrupulo obedienaum

N

—

ſubditoy vel piculo- ¶Ca. xiiij.

ſtituendꝰ ã g nou⸗ here

mita ad coĩs iſtitucoĩs noꝛ

mã ↄcupiãs carnis ſue p̃te

ritarũq; culparu vica pemit ẽaa ↄti

nua domare et contempnendo cete
ra ad ſui ipſius contemptum veniẽ⸗
premuniendus eſt aſſidue cõtra tẽp

taciones acrius“ in ſolitarium noni
aum deſeuientes“ cum ſeruum dei
gratis deo ſeruientem nõ erſſent ſol

ſiatare viaa⸗ mercedẽ oblate delet

tacõnis.diabolo ſuggerente: carne

ſi diligamꝰ eum an nõ ·nõ ipe qſi ne

ſaẽs agnoſcat:hvt h' plemꝰ ĩ ĩa tẽ

ptacõe nobis ĩnoteſcat· Sʒzilie tẽp
tacões faale vimcut᷑, 2 faale a rõne

oecurtit illis. ꝗqᷓ vel ſuſpette ſut vel
prima face male ĩnoteſcũt Eue vo

ſub ſpẽ boni ſe ĩgeẽt · ⁊ diſficliꝰ dil
enũt᷑ 2 xiculoſiꝰ adim ttũt᷑ · ſcut etiã

ↄcupiſcẽte ſcło ↄcupiſcẽda ingerẽte
Tẽptat etiã nos dñs deꝰnẽ · vt ſaat

—

diſficalume tenet᷑ modus in eo qð bo

nũ eẽ credit᷑ · cũ non ſemp tutꝰ ẽ ois
boĩ appettꝰ Oĩm ãt · ⁊ temptaaonũ
2 cogitaaonũ malarũ et ĩutliũ ſenti
na ẽ ouũ Sũma eni mẽts malica ẽ

ocũ iners · Nũe; ocolꝰ ſit ſeruus

dei⸗ quãuis a deo fiͦt? ſit dies · ¶O10o

mẽ qᷓpe tã ſuſpectũ ⁊ vanũ ⁊ molle·

rei ta ete tã ſantte tã ſerene ĩponen

dũ non ẽ· Oaũ nõ ẽ vacare deo ym
— — △ —
mo negocũ õniũ negocoꝝ ch ẽ E 8

qcũq; in cella nõ agit fidelik 2 ſeruẽ
ter· decũq; agat qð vt h'nõ agat.

onat᷑ Obi ꝓ vitãdo oco ocnoſa ſect

ar tidiculu ẽ. Oaoſu ãt ẽ · qd vl nul
ã hʒ vtilitatẽ· vł vt:litats intẽao

nẽ · Nõ ãt hoc agẽdũ ẽ tãtũmõ · vt

4 2 . — %
cã aliqᷓ delcãaone · vl ſine grãdi nau

ſea ocij dies tnſigat᷑. h vt etꝛã de ꝑ
acta dieta ad profectum mẽts ſem
aer in conſaencia aliquid reſideat·
et aliquit cotidie in theſ aurum men
tis congeãtur⸗. Nec ea die bonꝰ cel

lita ſe vixiſſæ debet eſtmare⸗in qua

nil ſe eoꝝ egiſſe re colit· propꝑter que
m cella viuitur⸗ axv.
Veris quiꝰ agas ĩ quo te
occupes; Primum extra

cotibianum oracionum ſac

ficium. vel leetionis ſtudium⸗cotidi
ane conſciencie diſcuſſioni emend a
cioni compolicioni⸗ pars ſua diei
neganda non eſt? Deinde operan

dum eſt etiam manibus aliquid qd
in iungitur· non tam ꝙ anmum de
lectando ad horam detmeat· quam

quod ſpir:tualibus ſtudijs delectacõ
nem conſeruet et nutriat. In quo
rennttatur ad horam annnus⸗ non
reſoluatur. vnde facile mox vt ſibi
ad ſeipſum tedeundum eſſe viſum
fuerit ſe expediat/abſqʒ controuer
ſia inherentis voluntatis abſqʒ cõ
tagio contracte delectacionis vel

memorie ymagmantis. (Ca xvi ·
On ennn vir propter · mu
lierem. ſeod mulier propter

irum ereata eſt · Non ſpi
ritualia excercicia ſunt propter coꝛ
poralia ſed coꝛporalia ſunt propter
ſpiritualia⸗ P
creato collatum vel compatum eſt

adiutorum ſimile ſibi⸗ et ex ipſa

ſubſtancia homtinis. ſic cum in adiu

torum ſpirmialis epcicij neceſſaria

ſint Qõ tamẽſpꝑ in h oueniẽ vidẽt

omnia coꝛporalia epciâcia , ſed que

eopterea ſitut viro

——, — —

u
ſpͤ

woli
ſen
r⸗
it

—

cu ſpir tualib 2 ꝓpiorem ñt ſctudi
nõ zaffinit atem q mquiorẽ · ſicud
a edificaco ẽm ſpualẽ meditari qð
ſcribatur/ et ſcribere quod legatur⸗
Subdiualia enim excicia et coxaſi
cut ſẽſus diſtrahüt · ſic ſe pe etia ſpi
rtũ exhauriũt· niſi tũ grauioc rara
liũ oꝑũ laboe fit magna cont᷑ co coꝛ
ꝑis vſqʒ ad cõtriaonẽ et humliacno
nẽ coꝛdis⸗ 2 fatigacois ſin pᷣſſura.
exprimũt ſepe vehemẽcoĩs affectũ
deuocoĩs · Cuod etiã in labore ieiu
mioꝝ vigiliaꝝ et oim in qbꝰ aff ſictio
corpis ẽ crebro fieĩ mamfeſtũ ẽ· De
rius tñ et prudens ammꝰ? ad omnẽ
ſe tõpat labore: nec in eo diſſoluitur
i p eum magis in ſeipſum vᷣcolligit
Mui ſy pre oculis habẽs.non ta qð

agit ꝙ qð agendo intendit · oĩs cõ

ſumaconis attendit finẽ: quo ĩq; tũ
verius nitit᷑ · in tãtũ etã feruẽaꝰ et
fidelius manibꝰ opat᷑: toaꝰ ſibi coꝛ
xis ſui in hoc ſubiaens ſi ruitutem⸗

Cogũt᷑ enim in vnũ ſenſus a diſapli
na bone volutatis nec laſainẽ eisva

tat a pondere labois: h ſubacti 2 hui
liati in obſequiũ ſpũs docẽtur cõfoꝛ
mari eiiet in laboris ꝑtiapacione 2
in exſpettatõe cõſolaaoms·. Exoꝛdi
nata eni natuâ ꝑ peccatũ. et a cõdi
coiĩs ſue rãtudine exoꝛbitans.ſi adð
deũ fuit ↄuᷣſa recuꝑat ato pro mõ ti
moris ⁊ amois quẽ habet ad deum.
quecũqʒ ꝓdidit auũſa⸗ Et vbi cepit
ſpũs refoꝛmati ad ymaginẽ cõdito
ris ſui:mox etiã refloreſcæns caro ex
volũtate ſua cõſitet᷑ illi:⁊ imapit cõ
formati refoꝛmato ſpitur · Nam et
tõtra ſenſum inepit eã delettare q̃t
q̃t delectãt ſ ̃m ſuũ: inſuꝑ et ꝓ mul

uplia ſuo defcũ expẽa ptãmultapli

ct᷑ ſiaẽs ad deũ ñnu; etiã ↄtẽdit p
cædere reõrem ſuũ⸗ Delectaaões eĩ
n pdimꝰ/⸗ ſed mutamꝰ:a coꝛpe ad a
mimũ :a ſenſibꝰ ad conſaenaã⸗ Pa
nis furfureꝰ et ſimpler aquaolera
vel legumia ſimpliaa neq̃ꝙ; res de
lect abiles ſunt: ſeð in amore xp̃i et
int᷑ne delcaconis deſideio· vẽtri bñ
morigerato gratanter ex hijs ſatiſ
faœre poſſe valde delectabile eſt⸗
Cuot nnlia paupꝑ ex hijs vel ex ali

qjuo hoꝝ delettabilit᷑ ſatiſfacuunt na
ture Faalimũ quippe et deleetabile

ecẽt adiũcto dei amotis condnẽto

ſecũdum naturam viuereſi in ſam

a noſtra nos permitteret:qua ſana
ta ſtatim naturalibus natuãà arridet
Eodem modo ⁊ de labore. Buſticus
duros habz neruos. foꝛtes laẽtos /
excercitacõ hoc fecit. Vine eum coꝛ

pere: molleſcit Eolũtas facit vſum

vſus epcicium. excicium vires ino
labore ſubminiſtrat · a. xvij⸗

ed redeamus að propoſitũ
hoc omnibus modis agat
et laboꝛ et ocium noſtrum⸗
vt numqi; ſimus ocioſi. Et hoc ſit ſp

negocium noſtrum: vt perfecte cõſu

metur in nobis quod dicit apoſtolꝰ

ammalibus et icipientibus· Duma
num inquitlico propter ĩfirmitatem

carnis veſtre · Sicut enim exhibui
. g. *°
ſtis membra veſtra ſeruire immundi

cie et niquitati ad miquitatem: ita

nunc exhibete membra veſtra ſerui

re iuſticie in ſanttificacõnem⸗ Au

diat h' hacten? amicũ corpis ſui mã
cipiũ aĩalł hõ: qui iã incipit coꝛpus

ſubdere ſpii et ad aptate ſemʒzip̃m .

ad ea ꝗᷓ dei ſut ꝓapiẽda · vt ad exu
endã fede ſeruitutis ncãtatẽ ⁊ caris
ſue dñantẽ ↄſuetudinẽ ſe acangat ·˖
ncãtatẽ ſibi faaẽs ↄtra ncãtatẽ⸗ et
oſuetudinẽ ↄtra ↄſuetudinẽ · 2 alf ect
um ſibi Foꝛmãs ↄtra affectũ· donec

plenã mẽat᷑ acaꝑe delcadoẽʒ cõtra

delcãcõezvt delcãcõibz ſcli ac carnis

ſc gm oſiliũ apli ſalteʒ tãtũ eũ 8lectʒ

cat᷑e · Stũ eũ primũ delcãbat eas ha
bere· tatũ eũ delectz de mẽbris ſui coꝛ
ꝑis ſeruire iuſtice in ſãficacoẽz· qn
tã eũ priꝰ delcãbat ſeruire imüdicie

2 imqtat ad miq̃tatẽ · NHet ẽ eĩ per

fão hoĩs alalis in ſuo ſtatu. nouicij
adeſt mapiẽtis · Qui cũ ↄſumaueit
hoc aĩiale ł humanũ ·ſ nõ reſpexerit
retro ſi fidelit᷑ ſe in antiora extende
tit · cito pueiet ad illud diumnũ · vt .
apiat aſphẽdere ſicut aſfphẽſus eſt.
2 cognoſcere ſicut cognitꝰ eſt Poc
ſt opꝰ non fit in vno momẽto auũſio
nis. non ẽ vniꝰ diei⸗ h mlt tẽpoĩis⸗
młn laboĩs. młt ſudoris · ſcvᷣm grãzʒ
dei miſerẽtis et ſtudiũ hoĩs volẽts
et currentise½ a⸗x viij⸗
mniũ vᷣo bonoꝝ hoꝝ offiãa
O 7 clla.et ſtabił xſeuerãca
mea. In ꝗᷓ cuicũʒ cũ bñ ↄue
nit pauptatæ ſua diues ẽ Ruicũz bo
nãvolũt atẽ ſecũ habueĩt hz qcqd ei
ad bene viuẽdũ opꝰ ẽ· Ruãuis
ne volũtata non ſy credi expedit. h
frenãda ẽ. igẽda ẽ maxime in ĩa

piẽte· Regat ſcẽ obiẽ ẽ gula bonã vo
lũtatẽ illa vo coꝛpꝰ.· Doceat illud

poſſe ↄſiſtere in vno loco“cœ llã pat
ſecũq;ʒ morai qd inprofioẽte bone s

poſiaõis miaũ ẽ. ⁊ ctũ bone ſpei ax

gumẽtũ · Impoſſibile ẽ enim· homi
nẽ fidelit᷑ figere in vno animũ ſuũ· qꝗᷓ
non prius alicui loco perſeueranter
affixeriti coꝛpus ſuum Qam qui eg

tudinẽ animi migrando de loco ad lo

cum effugere nititur ſic eſt ſicut ille

qui fugit vmbram coꝛporis ſui· Se

ipſum fugit · ſeipſum arcumbert . lo
cum mutat non amimumeundem v
bicumq; ſe inuemt · niſi ꝙ deteriorẽ
faat ipᷣa mobilitas · ſicut ledere ſolʒ
egrum quod circumſerendo concut
tur. Egrum enim ſe ſciat · et vatet
circa cauſaãrias partes egritudmis
ſuæ. Si non interrumpitur quies re

media continuata cito proficient.2
ſanatus amimus a captuit atibus 2
alienacionibus ſuis totus in deo ſuꝰ
efficietur · Cura eĩ egʒ nõ modita · ñ

tãtũ inquinata ext᷑iꝰ h mfecta intiꝰ
natura· Incubat g eger imobiliter
valitud mario ſuo·ſic enim appellas

ſolent medici valitudmum curanda

rum off icinã⸗⁊ remedij ſuſcrpt pro
ſequat᷑ vſu vſʒ ad ſanitats exxmmnẽ

tũ Valitudmariũ tuum o egrote o la

guidecella tua eſt · kemedium in à

cuũri cæpiſti obiã eſt· ſed obiã vera

Scito qᷓa remedia erebro mutata
nocent naturam turbant ; 2 egrum
diſterumnant . Qam et qui aliq; ten
dit. ſi vnã et rectã viam tenuerit ci
to puentet quo tendit.et itineris ⁊
labotis fatit finẽ · Si vᷣo multas ag
gredit᷑ vias errat/nec laboris aliqñ

finem facit. quia erroꝛ non haber

finem. Non ergo te mutes nec ali
ud pro alio accipies·. ſed vſaz ad
terminum perfecte ſa anitatis medi

cinalis obediencie remedio vtere⸗

tulg.
ztiſ⸗

vom
i;
Mr
ez
atil
de
Eenv
moei
uſch
nenn
at
dms
use
rhs:
i
n.r
i
md
r
netl
dudd
o
m
4
nin
certd
etmes!
nl

esi

