nnttere q̊d tam laborioſum ẽ obſen
uare ad het ego rſpodeo⸗ymmo n

ægo. ſed donmnnus · Rui poteſt in t

capere capiat · Hoc quippe ẽ quod
paulo ſuperius dixi,: qᷓa antequam

edificum inchoaes. prouidiſſe debu

eras vnde perficeres Nunc autem

vrait quidamaut non temptesà

per ficæ. Verum tamen nemo ſi caute

profitetur. pollicetur ſe vltra in nul

lo tranſgreſſurum. hoc eſt iam non
peccaturum· Alioquin aut periuãt
qᷓa ita iurat.aut eſt ſanctioꝛ illo qui
ait· in multis off endimus oẽs · C ̊Sᷣ
ſi conſequens falſum eẽ vid etur.vi
dẽdum eſt 2 de eo quod antecrdit⸗

ne foꝛte lex ꝗᷓ data eſt propter trãſ

greſſiones cohibendasnõ ſolum nõ

eas cohercratſed z augeatĩſuper

crimine periutxij · ſiq̃dem id promit
tere nos ĩ nrã ꝓftſſione credamꝰ2.
quod certum eſt non poſſete neri⸗
„ Araenda ẽ ꝓinde nobis i
duo vniuerſa hec obſerua
go regulaiĩis in p̃erpta vide

liert et remedia Preerptis inſtitiii

tur vita contra peccatum remedijs
roeſtituitur poſt peccatum innocẽõoaa
Sic ergo vtraqʒ iſta conplectit᷑ nrã

profeſſio. vt proſeſſus q̃ſqʒ cum in ali
quo foꝛte re gularium mandatorum
deliquerit- ſi ad reme dium eꝗᷓ regu
lare ↄfugeitet ſitõuiet᷑ tñſgreſſoꝛ
mandan nõ tamen pacti pᷣuaicatoꝛ

Holuũ itaq eẽ ſueẽ fregiſſe votũ · vio⸗
laſſe ꝓpoſitũ pactũ pᷣuaticaſſe: q et
peœptũ ↄtempſeit ? remediũ: am
illũ ſane dico ſecuruꝭ q̃ etiã ſi intduũů
obediẽ linntẽ pkierit: voſuliũ ñ reſpu
it penitẽae· Rigulares nãqʒ ᷑unnos
2 ſi ſepe deliqueit nõ euadit: qᷓ cſa
que ex regula ẽ diſaplinã nõ ſubt
fugit· Pars ſiq̃dem regule ẽ re gula.
es coꝛrepeo: 2 in ea inuemt᷑ nõ ſolũ
bone vite inſtruttio? h etiã emẽdacõ
pue Inueniũt᷑ in ea⸗ et ̃cepta obe
diẽ: à in obediẽ remedia? vt ne pee

cãdo qᷓdem a regula recædat᷑ ateoꝛ

ſane inpoſſibile cuiꝰ mortaliũ: vel
venialit inedũ non del inquere in
cæpiis obediẽ: h nulla iã de inpoſſi
bilitate jrela: quã doqᷓẽ et er re gu
la licʒ ið q quod crimnalit᷑ deliqui
kontigeĩt emẽ dare Ruod ergo dia
as a nullis poſſe obſeruari ad inte
guꝝ · qᷣc q̃d a mgus pᷣapit: vey ẽ Dz
leuis culpa inc bedie ẽ/z faclis cura
ei9 inuenit᷑ in re gula: ſiq̃dem fit tii/
greſſio abſque tontemptu: Si aut
et idipſu de eẽ aliquãdo nõ poſſe cõ
tendits: id quidem falſu ẽt net ta

lẽ tamẽ mobediãm ſine cura relmq̃t

diligenaa regularis Et liez foꝛaoi
gæge at curanonis me dicamẽtoꝭ carzʒ
namq; moꝛbo preuaricaaonis? mnii
cum et ipſum foꝛte medicamentum

tontempnitur . Eue cum ita ſint:

fruſtra de ĩpoſſibilitate cauſamur·
ꝗiii re gulam profitemur: fruſtra no
bis de pectandi neceſſitate blandi
mur. vt ideo iuſta inperia prelato
rum deo non inputanda⸗ ſed tamay
honmmnum contempnenda putemꝰ??:
ne rem vid elicet inpolſibilem cont

nere noſtra proſeſſio videatur? ſi tã
tum ex ea hominibus.quantum deo
obedienae deber aſſerimus. Cui
enim iam vel ita profeſſo mpolſibi
le · ymmo per dei gracam· non per
Ffaale fit cauere preuaricaaonem:

1

vbi non inobedienaa⸗ ſed inpenitẽ
aa conſtituit preuaiĩcatorem? Hoc

quippe vt iam dixi profitencium ne

mo lpondet · vt iam non pecct: at
ob hoe non continuo vt quiſpiam
aliquomodo nõ obedit preuaricato
xem ſe conſtituitniſi qni ſe forte ſic
profeſſo falſo exiſtmat/qualæs voꝛ
vntiqʒ aſſeritis eſſe non paucos De
quibus etiam ſi qui tamen ſut vt di
atig · verum eſt et quod ſubditst

quod nil vtqʒ aliud illa talis corum

credulitas. vel poous credulitas
in ſuis ipſerum operatur conlcena
is: quam noxia illa recumbenaum
in ydoleo libertas in aliemis Neteſ
ſe eſt enim qui huiul modi eſt · ex ꝓ
pria pire ſe ntẽea? quẽadmodũ in i
ſiꝰ ſãa clamat aplis infirmum pire
frẽm Et qmõ michil eſt coẽ itẽ Pe p
hibz qd cũ grãxy actione papit: mſi
ei qᷓ aliqᷓd putat eſſe cõe: ita? regu

latis ꝓſe ſſio- quantũ in ſe eſt damp
bilis non eſt. mſi ei qͥ dapnabilẽ pu
tat. &ð qᷓtenꝰ putaĩ oporteat: pu
to ſatis ſuperius demonſtratuum⸗

de y dol atitis pauli ſentencia:puto

quia nichil tommune ẽ in xp̃o ñ ei q
4. 11I17 -E 2 .
putat quid comune eæẽ illi comune ãä

Vnc iã reſpõdẽ dũ ẽ qſtiuũcu
le ꝗᷓ iadit vobis er occaſiõe
Oßſentis apoſtoliti capituli
Rueritis nempe vtrum nam iſta

t
dam

et rurſum ſi non commederit daßna
tus eſt·quia non ex fide in regulam

generalem trahi poſſit. quatinꝰ ma
lum cuiqʒ ſit bonum quoqʒ qð agit.
ſi malum eſſe credideit ac tantũ ma
lum quantum cre diderit uod ſi an
nuero.rurſum pergitis inquixẽ.cur
non econtraio tantum cuiqʒ bonum

ſit quod operatur: quantum vel fal

ſo opinatur · Mirum quippe vobis.
ymmo et miuſtüm videtur⸗ vt plus
in malo quam in bono humane vale

to de malis quidem meritoita credi

tis et michi · non inmerito quoqʒ ꝓp
tor ſimplicem oculum idem eque pu

ex oculo nequam cuꝛpotis tenebrasg
eſtimai · indicauit et de ſimpl i lutcẽ

eque coꝛporis approbari Ded vide
te ne foꝛte non ſit vere oculus ſimp
ley qui fallitur· allitur enim tam ꝗᷓ
bonum malum. quã q malum bonũ
putauerit Satis autom neutru ho
rum.veæillud euitate propheticum.
ve qui dietis bonum malum et ma
lum bonum.cum tamen nemo q̃ hoc

velit cauetere maledictum⸗ de ve

ritas pronunaat/ quod ſit luas to

euus coꝛporis· idem operis arguma

tum: Ded abſit vt preco veritats.
clamet contra veritatem maledica
tis quoð illa probauerit. Ego vero
vt interior oculus vere ſimplex ſit.

duo illi eſſe arbitroꝛ necrſſaria. carꝛ

tatem in intenaone. et in elertione

veritatem. Nam ſi bonum quidẽ di
ligar ſed verum non eligat. habet
qᷓdem zelum dei . ſed non ſecundu ſaẽ

tam et neſao quemabᷣmodum iubi
ao veitatis, vera eſſe poſſit cum fal
ſitate ſimplictas Volens deniqʒ að
verã inſtruere diſapulos ſinpliata
tem ĩ gracia veritaseſtote inq̃t pria
dẽt es ſicut ſerpenteset ſimpliœæg
ſicut colübe · Premiſit ergo proui
denaam⸗ſine qua neminẽ ſatis eſſæ
poſſe ſimplicæm ſaret Quomõ deni
qʒ vere ſimplex erit oculus. cũ igno
tancia veritatis? alia vero vera dia
poteſt ſimpliatas. quã ſimplex ig
norat veritas? SDarptum eſt enim.
Ignorans ignorabitur⸗ Patet er
go laudabilem illam ⁊ a domino laa
datã ſimplietatem abſqʒ hijs duo
bus non eſſe bonis: bemuolencea at
qʒ prudẽaa vt oculus videlicert coꝛ
dis.nõ ſolum piꝰ.qui fallere nolit.
ſed et cautus ſit· q falli non poſſit.
Ceterum ſitut oculum ſimplicẽ.duo
iſta bona faaunt amoꝛ bomez cog
nicio veri ſic nequam oculum duo a/
regione mala conſtituunt craras
qᷓ fit vt vertatem non agnoſcat: et
ꝑuerſitas:qᷓ fitvt diligat miq̃tatẽ⸗
Oꝛro inter duo hec bonaa
q nec fallè nec falli ſnũr⸗ 2
duo illa mala/que tam fal
li quam fallere ſ acuntduo ſut me
dia. vnum q̃dem bonum per qͥd ocug
lus interioꝛ:et ſi falli queat ignorãa
aa veri.zelo tamen boni fallere pl-
mius non tõſentit/ alterum vero ma
Ium⸗quoð liert ver notiaam nõ in
pediat amorem tamẽ boni pre mali
cia minime ſentit. Et ni onis re⸗
melius diuiſione innoteſat. ſecũdũ
hoc duplex malũ.⁊ illud itẽ geminii
bonũ quadrifariũ⸗ diuid ãus oculiũ

coꝛdis in bonũ ? meliorẽ m malu 2
peiorẽ Et ſubdamꝰ exemplala Eſt
qᷓ bonũ diligit: et malũ nelaꝰ agit.·
Nuiꝰ9 bonꝰ qdem eſt oculus quia pi
us? non tñ ſimplex q̃a cœcꝰ?· Et eᷣq
bonũ 2 libẽt agit 2 prudẽt intelligit

ℳ

Iſtiꝰ reuera oculu non in meito ſim

7

plicẽ dixeñ: vtpute tui neut boni—
deſit: net zelꝰ ſcʒ bonꝰ nec ſãa HPuc

ꝓfetto reqͥrit oculũ deus:cũ reſpict

ſup filios hoĩm vt videat ſi ẽ intelli

gẽs aut reqrẽs deũ Eſt eotraĩo qᷓ bo

nũ q̃dem minime diligẽs ex maliaa

ignorãcã ſecus nõ ẽ uẽ q̃dẽ ideo
nõdũ appellaueis ne quã: qd ei licet
ad ſuũ malũ· vnde nõ deſit bonũ . id
7 ſãa · Sʒ ẽ q̃ bonũ foꝛte neſcaꝰ · qᷣd

nõ diligit ait: cui ꝓferto nõ ivgrue*⸗

id qd diat nequã aſſignaueñ: eo qᷣd

neutro careat malo? nec œatate ſcʒj
net puerſitate · Diert ſiqdẽ nequã ꝗq
ſi nequaꝙ: vt is ſe UHum nequã ap
pellet᷑ · qᷓ nequa hoc ẽ in nullo pe
nit9 apare at bonus ſed ſit vtrol
bono vacuꝰ: tã videlicz et ver non
ca quã beniuolẽaa: Aliꝰ eſt itaqʒ

piꝰ oculꝰ. non qdẽ fallere ꝓmptus.

tamẽ Falli vt dictũ ẽ ꝓmptus ſalz
de q ꝓheta? eff ram inqt qᷓſi colum
ba ſedutta non habẽs cor. alius is
quem dommnus ſimplicem diat tam
nec Fallere faalis- quam nec falli.
de quo et apoſtoli docentur tum eis
diatur? eſtote prudentes et ſimpli
cæs ſitut columbe. Et item alius eſt
oculus ſimplicter malus⸗ fallens
vtiqʒ libenteriſed non facle falſus?

qualem profetto habent illi · qni or⸗

dñico aſtruũt · prudẽaores ẽe filjs

lucs ige neâtcρ ſua Et alius ne uS⸗
3

quẽ eẽ diffimmus⸗ quia ſit duplhia

₰

malꝰ: cui qpe 2 malicia parit igno
rãcia.2 ignorãaca maliciã opeit: ita

vt ſepe neſciẽs · 2 malũ q;d volt n fa

ciat: ⁊ bonũ faciat qd ñ volt Obſcu
ratu nẽpe ẽ inpiens coꝛ eoꝝ · qꝗᷓ iſtiuſ
mõi ſut? 2 ſi ia ditii re ꝓbũ ſenfũ⸗
bonũ omnino nec diligere nec dinoſ
erre queunt · De talibus ſeriptum E
Impius cum veneit in profundum
maloꝝ ↄtempnit. Nã qᷓ hꝰ moĩ ẽ· ca
uẽ ꝓſectũ malũ nec wlt etã ſi pol
ſit: nec ſi velit ſcit · Ruãobrẽ hunc
oculũ ĩſupioĩ diuiſione illo alto cẽſui
ſim merito peiorẽ? nõ qͥ malignioꝛ
ſit:h qͥa xiculoſioꝛ. Ignorãcia qᷣ'e
ſecuiore: ſecutas ſegmorẽ facit: nõ
neqorẽ· Eſt tñ er F ꝓtuldubio deki
oꝛ:qͥa ill e ſe lũ hʒ malũ malã int ẽ cõ
nẽ: iſte 2 falſam conſideracõnẽ Ille⸗
vno carz e duobz bois bono zelo: iſte
2 vo iudicio Et h itaqʒ peſſimo ocu
lo q neutꝝ bonũ hʒ·ꝛ itẽ er illo opkti
mo ꝗᷓ neutro carʒ: ſenciẽdũ zveitatẽ
diſſeruilſe: à tenebris obu olui totã
torpꝰ à lucæ pfũdi · Pã Lliq duo. ſd
neutꝝ vtyꝝz ã malũ hʒ à bonuũ: et i
ex ꝑte ꝓſut·: ñ tñ totũ ſufficiũt I lu
c daè coꝛyi ł tẽbras· Si igit vt iã
ad ꝓpoſitã qſtiũculam reũtamur· is
Ze oculꝰ nequã ẽ · qᷓ xuſ ꝰ pit et ercꝰ

bonũ ait zæ malũ credit: vtiqʒ rcẽ ox

ado h opinãdo iniq · bonũ ſibil malũa
Ztit: 2tãtũ malũ qnitã dideit: qndo
quidem iuxta domi m ſe nt ẽciam to
tũ coꝛpus tenebroſum iddit oculus
nequa · uid enim luci Elin q: vb
nec pia ĩtẽcio⸗ nec vᷣa opinio nueit ? i
Artñideo ſeqt ut qᷓ eoẽ mo malũ fãät

— —.—

—

—

—

—

ni

ctt boni putat . juxta ſuã fattionẽ ſi

mliter 2 ipe imueiat· Quare? on
quippe ſimplex oculꝰ illee qᷓ ex iudi
co veritatis, totũ coꝛpꝰ lua dũ redð
dat · qlẽ ꝓfecto ſupiꝰ diſtmi uimꝰ?⸗
Neqʒ eĩ ex toto adhuc tẽbre de ſut.

vbiig rãaa vitatis lucẽ obſcuã t vo
ũtatas· Cũ itaqʒ illæ ocu vt ꝝqʒ ma

lum is vo minime vtʒqʒ habeat bo
nü⸗nonne rõ videt exigere · vt plus
ille nocœat quã ꝓſit iſte Neqʒ eĩ cõ
ſequẽs ẽ vt tãtũ valeat ĩ bonũ bonũ

vnũ ⸗quãtũ duo mala in malũ. Et q
dẽ laude dignã dixeñ · vl ſola inten
nonẽ bonamnec plane codig na re
müeàcone fraudabit in oꝑe qᷣʒ nõ
bono ip̃a bo na volũtas/attñ ſñ ma

lo qc non eit decrpta ſimpliatas
Cur inqs? ũqᷓd nõ ex fide? Proꝛ

ſus ex fide h Falſa:ł ẽte poaus non
eæxy ſide qa fides falſa ſfides non eſt⸗

Heniq; de fide veãâ nõ falſa· puto

dixiſſe aplm· Omne qð ñ ẽ ex fide ·

peæec catũ 6·Neo at ex ſide veã,⸗bonũ

cre dit᷑ q malũ ẽ⸗ Eſt ei Falſu⸗ Pec

catũ igit᷑ ẽ Vtrqʒ; ꝓĩide aplectit᷑ pñs

capłm oẽ qð nõ ẽ ex ſide peccatum

ziz œteâ videlicʒ malica: et decep
tã innocẽaã qa qð a ncãtate fit et

bonũ ꝓꝛſus ↄdẽpnat intẽcao praua-

2 maluũ nõ penitꝰ excuſat reã Siue
itaq; malũ putes bonũ quod foꝛte a

gis ſiue bonũ malũ d operatis-

tꝝqʒ peccatũ ẽ· qa neutꝝ ex fide li
cʒſane leuiꝰ admodũ pecœt᷑· vbiſa
na tenaone ſola ep̃henſibilis aetio

ctiꝗ in nõ mala actioe ĩ tẽcõ Ven qᷣd
abſqzv elm imo Pf cõ nõ ẽ. puꝝ bonu

nuũme ?. Euo patto ergo bonũ nõ

puꝝ. purd malo cõpabit᷑ ĩ effiaẽaa⸗
hot ẽ tã eff icax ſit ad bonum illude·
quã ad malũ iſtud? Et hec ſup hac qᷓ

ſtione ſufficrãt · Euia ad ſupioes qᷣ
qʒ ſaus eẽ reor reſpõſu ſupiꝰ. Et qᷓ

dẽ vos eaſdẽ ſepiꝰ diſputacoẽs ite

ratis atqʒ ᷣuoluitis· h mea non intẽ
ip̃aꝝ toaẽs Epetere ſoluaoẽs HBuf
ſict eĩ ſemel ſoluiſſe: etram quod cre

briꝰ in queſtione verſatum fuerit⸗

Verẽtibz itẽ de obediencie
põde.· ſeu diſcrimie ĩobedi
7ae. icidit a latere vobis.
2 de meiĩto vtuſqʒ qrẽdũ · vtz vide

licrt inqᷓbꝰqʒ pᷣœptis quãtũ obedi
zciavalʒ.tãtũ grauat ĩobe diẽcia. vt
Sbi grã · labrahã de imolãdo filio ·

ille neſcõ qᷓs de filio it: dẽ furni incẽ

dijsexponẽdo /tãtũ diuie idignacõ

nis 2 vlcõis meito ĩcurriſſent · ſi nõ
obedilſent · quãtũ laudis et grẽ ᷣe=
peĩt · ꝓ eo ùd obedierut · Rð vobis
qdẽ 2 durũ videt. neceſſariũ. h nõ

zita Eniĩo ↄſtat nõnulla nec fiei ſi
ne gloia· poſſe nõ fieri ſine culpa⸗
ideoq;ʒ ſi fiat diꝗᷓ eſſe p̃ᷣmijs nec tñ
ſuplicijs ſi nõ fat · Nã? nõ tãgere

mlierẽ meĩt? nõ mediocris⸗ vt nul

li9 tñ delicti ꝓpriã aplecti cõiugem·

Migmodi ſut ꝗcũʒ ew age lio illi ca
pło ↄgrue pnt:qͥ ̃dt capere capiat.
Et rurſu p vrẽreuũ q dã ne gleã qdẽ of

fenſam vr hũt· h ipleta gloiã ñ merẽ
tur. ⁊ dapᷣnãt ↄtẽptorẽ · er auctorẽ

nõ gloĩſicãt Calia ſut qcũz diuĩtꝰ? le
ge publica ĩponũt homibz · ſine qbꝰ29
net ſaluai qũt · Hinc illud apud gẽ

tilẽ· Nõ fetci furtũ · nõ paſes in cru
ce coꝛuos Et in ewãgelio Si diligi

tis cos q̃ vos diligũt. quã mercedẽ

habebitis? Et ſi ſalutaueriis krẽs
tatũ: qͥd ãpliꝰfaoetis? Deĩqʒ ⁊vni
nſalit᷑: Qu fecritis inq̃t oĩia qᷓ mãda
ta fueũt vobis: diote qᷓa ſerui inuti
les ſumꝰ? qd facære debuimꝰ feamꝰ

Ac ſi dicat Si ſolis ↄtent eſtis pre
ceptis et tradicombʒz ipoſite legis:

uñn ſponte etiã ꝑfectioĩis vos cõſilijs
2 ſuaſioĩbʒ mãapaueritas · liberi qᷓdẽ
eſtis a debito:nõ tñ ꝓ merito gl oſi
Euaſiſtis penam: non acq̃ſiſtis co
ronã.· Rue nam igit᷑ ncãtas cogit.
parẽ nos nnguß: qᷓ ũcta fuent·?2
formidare vlaonẽ de trãſgreſſiõe?:

2 de obhuadone ſperare rmunerac

onẽ? Ea ꝓpt᷑ in talibʒ general hec re
gula teneat᷑: vt in diffielioibʒ q dem
agendis obediao gracaoꝛz ꝙ Zuioꝛ

pᷣuaicaco iudicæt᷑: 2 in faalioibꝰ mi

nuſqʒ oneroſis ↄtemptꝰ dapᷣnabili
oꝛ quã actꝰ laudabilioꝛ eſtnnetur⸗.

¶ De loa ſtabilitate ·

ip̃a ꝗᷓ in ꝓftſſione firmai ſo

a bono ;d ſeł qᷓs voueit deſcẽ dere ñ

lieære 2 aò h' mutaẽ lotũ:quẽ ſibi qſ

quã elegeĩt. ⁊ cui ſe ſua vo lũtate et
vocr firmaueitoĩno nõ ↄſulo⸗ Sed

nec ſcũs papa gregoiꝰ Ait ei Per
fã q́; maꝗᷓ ſe diſcrenonis ſubtalitate
oſpiaunt: ne ad detriora vnꝗ; k in
ope. l in cogitacõne dilabãt᷑ Sʒz d

inc ſenſit vir aplicꝰ.hſe apłus in

plære gloiat᷑: q inqẽs retro oblit 7½„

Am? ſi de h'ſats ẽ? vidb'a
m qᷓtenꝰ etiã tenenda ſit

let lon ſtabilitas:⁊ qbꝰ ſi qᷣbʒ tñ ex
cauſis rupe illã !' lierat cuiꝙ; berpe
diat · Et hie ſiqdẽ dubitare vos dia
tS Ad qs inteñ it ſecurꝰ vᷣſpõdetĩ̃

að ea ꝗᷓ añ ſũt extentꝰ An et ꝓpha
ezechiel non idẽ ſigniſicauit cu de
ſancetis amimalibʒ diœret? non reũ
tebãt᷑ cũ inerderẽt h vnũqͥdʒ añ faa
em ſuã gͤdiebat? Et hij oẽs id ſenſa
edo: ñ aliud quã mgã ſui ſentẽaam
ſecuta ſut dicẽtis in æwangelio.? e
mo mittens manũ ſuã ad aratrũ⸗et
ſpicens rerro? aptus ẽ regno dei·
Preſcribat ꝓide ſtabilitas pactũ.
oĩ dein ceps remiſſo deſcẽſui? cõtẽſi
oſo dᷣſœſſui?vago ⁊ ciioſo vᷣſcurſui?
toaꝰ deĩqʒ ioſtãne leuitat:non tñ
hijs ꝗᷓ iprofeſſoĩs ſeie ſecũt et moy
videliz ↄvuͦſiomtet obediẽ q ſecũt᷑ re

gulã fit. ã ſi hy ibidẽ ꝓ inphitate

eo ad locij ali. vbinõ ipediat hõ

rebdere vota ſua ꝗᷓ diſtinxer̃t labia

ſua: Eqdẽ cũ ſcõ ſceũs eis? ⁊ cũ xuũᷣſo

puteĩs. Sane de religioſis ac bñ orꝛ
òmatis mõſterijs: ñllꝰ ꝓfeſſoꝝꝛ meo
ↄſilioene arciois qᷓdẽ vite deſiderto
ſñ licẽcia ſui ſemois egredit. Egreſ
ſ9 tñ ſi meliꝰ mueneit = elegeit? ni
chilonminꝰ? meo iã oſilio nõ vĩgre di,/s

ad infeĩ9 bonũ qᷣd rliqaàt 2 ↄtẽpſeat
p melioi: p̃ſertĩ ſi illud meliꝰ tale fue

eit qd eiꝰ prime ꝓfeſſioni ↄgruẽ vi

deat᷑. Ïe nẽpe vdieit qᷓ rõne qᷓ ve

int ẽcione alciora ſeu arcioã p̃fuſeit:

nam ad inferiora iam vel remiſſiora

mo conſulente nequaꝙᷓ; a apoſtata
bit ſi non tamen loci prioris viimia

reuocætur: quia devoto monaſteio.
nec ètmei q̃s regulaĩit᷑ pᷣtnet recipi
ſine cõſ ẽſi abbatis ſui. Et aecipite

mamifeſtiꝰ in exẽpl/hꝰ ſẽtẽcie rõnẽ

nimny atʒ irreligioſitate cohabitãca
umoptinere foꝛte nequerint: duer
ſpũ libertatis trãſire indubitãt᷑ ſua

— —.

—,—
WWn% 0b

— —— — — — —n

ne⸗
di

pbe
ude
ei
ihe
leria⸗
iann
Ne
miet
dei⸗
ti.
tiſt
eſui:
vnti
znoß
it e
bii

1ths

„ 9
W

ctiio

Foꝛte volt aliqusi derlumiacẽſibʒ in
ſtitutis ad cyſtereenſiũ ſeſe ſtrm
gere pauꝑtatem . eligens pre illi sni

nnrum conſuetudimbꝰ ⸗ magis regu

le puritatem · Si me conſulit nõ cõ

ſulo“ ſi non ſane id abbatis ſui vſur

paueit aſſenſu· Ruãobrẽ? Pruno
propter ſcandalũ ipſorum quos de
ſeĩt. deinde qa terta pro dubijs velin
quere tutũ nõ eſt. oꝛſan emm hot
tenere poteſt · illud non poteit Ter
ao ſuſpectam habeo leuitatem.qua
id ſepe qð faule volumus antequã
probemus expꝑt: iam nolumꝰ.vno

pe momento idipſum.et cupiẽtes
et reſpuentes tam leuiter quã irrao
onabiliter Ruales vtiq; non pau
cos Ffrequẽt᷑ experimur qui vna vix

hora in vna volũtate morãte S. aura

ſeuitatis impulſi, vagi er inſtabiles

hac et illac velud ebrij nutant.
mutantque pro experimento iu
dicum⸗ ymmo ſine iudico fluctuan
tes et tumultuantes · tot de ſe conſi
lia preſumunt qð loca reuiſunt· ſem
per quodð non habent cupientes.2

quod habent faſtidientes. Et qmõ

ſecundum rgulam cum bona queam

degere conſaenaam? Si quidem vo

uens et nõ ſoluẽs/quid mſi ꝓiuro?
quaſi nõ multomagis habeas vnde
cõquei alibi q; poſſis. cũ er peĩs pu

tæ iuxta re gulam ↄuerſaĩ. Proſecto

etiam tuncet qua nam inq̃es conſi
enaa habitare ſuſt meã extra domũ

meam prioremque me de ſeculo fu
giẽtem ſuſcepit/inicauit ad bonũi·
ſignificauit in ſalutem. moleſtus fi
hus. inobe diena ſenioĩ · ſtabilitans

inſuper᷑ preuãticans pactum et pin

mam irtitam facens fidem⸗ Veruta

men neutra iuſta quetimomia ẽ. 2
qui ſe ideo periuruũ putat/qð ad pu
rum regulã nõ obſeruat videtur m
non ſatis attendere quid iurauerit.

Nemo quippe qui proſitet᷑ ſpondet

regulamſed detiãte ſecũdum regu

lam ſui quiſqʒ conuerſionemſuamʒ
demeœps cõuerſaconem ſeſe dirige
re pollicetur Hec proferto huiꝰ tem
Poris ominbus ferme monachis cõ
munis proſeſſio eſt. Et licet in diuer

ſis monaſterijs diuerſis et obſeruã

cijs deo ſeruiatur. quam diu tamen

q̃ſqʒ ſui lon bonos vſus ſeruat haut

dubium quin ſecudũ gulam viuat⸗
quomãqᷓdem boni vſus a regula nõ
diſcoꝛdant Quiſqͥs itaqʒ tenet· d
toneri inuenerit bonum vbi profite
tur · proferto viuit ſicut promittit.

q̃a non aliud pro culdubio q̃ſqʒ pro

mittit:quam qͥd habere eoꝝ pia vi
ta vidatur. cum qᷓbꝰ demeps viuẽ
diſponit et elegit · Quid enim? Nu
qᷓd verbi graca aut in maioĩ mõſte
to vſus cluniacrſium. aut iſti ſoꝛte
illoru titus. aut vero vttiqʒ.cyſtera
enaum diſtrittionem litteratotiam
profitentur? Attamẽ omnes ſecun
dum regulam profitemur⸗ vna q̃dẽ
oĩs· vbiqʒ promnſſio⸗ ſed qᷓa nõ vna
eſt ommbus coꝛdis inteneo⸗ poteſt
indubitant᷑ ſine dettimẽto ſaluns.
et ſine dampno profeſſionis/operis
q̊ʒ nõ vna vbiq; obſeruado telebra
ri· Sicut enim non omnes õma te

nent etiam boni criſtiani ꝗqᷓ m ewan
gelio ſunt · omnes tamen ſecundum

æwangeliũ viuũt. Nã qui cõceſſia

ahigart coniugijs contenti Kutkens⸗

ideo tamen credunt ſe reteſſiſſe ab

ewangelioquia ewangelici ſubli

ntatem conciulij de cele be ducenda
vita nõ eligerut: ita ſane ſi in ᷓduil
lo inferiori legitime ac fideliter con
uerſentur: ſic quoqʒ qui i ſecundum
te gulam viuere ſtatuũtiet hi non adð

vnguem vt diatur totum cuſtodiut

et ſi qua pro ſui clauſtri ritu⸗ velmu
tant vel pretermittunt: a tegulari
tamen omnino proſeſſione non teæ
dunt: donet tamen et iuſte· er pie
pro ſuorum moribus viuere non de
ſiſtunt. SHemq; regula ipſa tradit
octauum humilitatis gradum? vt
nichil agat monachus · niſi quod coõ
munius monaſte rij regula. vel ma
iorum cohortantur exempla· Excæp .
uas proinde cyſtereenſibuset qui il·

lorum Foꝛte ritu non tam viuere ſe

cundum re gulam quam ipſam cp
itogro pure ad litterã vt ſe ſane ꝓpꝓ
feſſos eſſe putant tenere curantꝛde
cetero neminem obedienter degen
tem regularis moueat ſollempnis ꝓ
feſſio in qua non ſit de tota regula
prommſſio: in hijs dumtaxat monaſ
terijs in quibus oꝛdo et diſoplina
ſeruatur, cum bonmis conſuetudimbz

Saluai igitur ſua cuiqʒ manet in er

nobijs bene ordmatis profeſſio? ta
tũ ſi ſana fuerit et ĩteneo Ceteru qᷓ
inquietus eſt et ita credere non po
teſt: ſeb magis credens et cedens
ſtimulat conſcence exit et querit
vbi ſoluat quoð ſuo in loco ſuo vt
qʒ iudico vouerat quidem / ſed non
ſo luerat:ſicut non laudo quod egre
ditur ita vt regrediatur non conſni

lo:ſi tamen ab remotum ignotumg
monaſterium mmgrauerit. Curita?
Tum propter pauli ſent ẽaam qua
beatum manifeſte pronunaat qui
ſeipſum non iudicat in oo quod pro
bat: tamen ex noſtti auctoritate

magiſtri qui talem et ſuſapi iubet 2

retineri:inuentum quoqʒ bonum et
vtilem ſuaſione allia: profeſſione li
gari Meniqʒ ſuadeatur ei inquit t
ſtet Et ne forte Priotis ſui monaſte
rij · memoꝛ remoꝛdente vt aſſolʒ cõ
ſaenda inepiat denuo derupta ſta

bilitate cauſari: geneàlem ſuper hu

iuſ modi ſcrupulo conſolato ĩiam pro
fert ſentenam dicens Vbiaz enim ꝰ

ni deo ſeruitur: vni regi miitatuse
Porm de viano prohibe et quod iu
t et de peregrino? ne vianitas in
ter monaſteria fomes ſandalexe
mate tia ſitiſi alterutrum respe mo
nachos acqᷓeueũt abſqʒ mutuo dũ
taxat aſſenſu⸗ Euod toaens equi
dem experinur? quociens talis vH
piã monachorum ſuſcæpao plane nj⸗
n ↄtᷣ de cretũ re gulare Pſunmmt C8 e
tã ſi pꝰ hy fũs ita vgulaĩt –
qecorẽ 6 Foꝛte aim pulſauerit tcoꝛda
cõ 5 ſcãdali · qd diſer dẽs fubz zs deſe
ruit feat:⁊ qa opoꝛteat emẽdai ſuo
reditu⸗ ad exdilceſſu 8liqrit? prudẽ

EC adũᷣtat q̃ h cogitat ſcãdalum.ſcã cã
dalo · ñ bñ em ẽdai Qual deiqʒ emẽ
dacõ eit: ſi vt alijs ſcãdalũ tollas.

alios ſcãdaliʒas? Ruãꝙqᷓ; ꝓfecto ?
tolleãbiliꝰ ſcãdalũ illuð ſit ?æ veĩiali
us- 4 Fatctũ ẽ itẽcõne pfiazdiimeli
us: quã qd facẽ cogitas adð dekiꝰ a
poſtatãdo Sz 2 añ q;ʒ liez ñſ ſcada

lo. tucius tuã ſine dubio ad id quod.

tasm
. ne

deggi

Puthi, mellus ſecutus eſt conſaene
am⸗ quã ſi mpriori bono et loco c con
tra conſa enciam pmaneres. ꝙꝓquãa
ſe cure id poſſes ſiſaen him ceandem
tuã ipᷣiꝰ ↄſeẽcã rddere ſi cura poſſes
Eua propter quod de manducate
decernit apoſtolꝰ. vſurpem? 2 2 nosi
noſtre huiꝰ diſputaaũ cule concluſio
nem.vt et qui propria conpellente
conſeenaa ſuum deſerit locũ⸗ne ſuũ
quod putat deſeat votum · non deſe
rentem nõ ſpernat.⁊ qui ſecura cõ
ſaenca fraternum ſcandalũ amens
fratres non deſerit deſerentem non
iudicet · Et de hijs me acapite ſane

quod ſenco reſpõdiſſe. ſine pᷣiudiao
ſamus ſendentis

Tẽ poſtulatis ablolui vobis.
cur vel beatus gre goius. neſ
ao quem venancium habitum mona

thilem quem pie ſuſœperat · ĩpieqʒ
reiecãt.non ſolum reſumere non co
egit · ſed etiam omnem legitur idu
ſiſſe cõmunionem apoſtate ꝑduran
tia vel ſanctus auguſt inus comu gij
legi vo tum quodamodo ſubiaat cõ

tnenae ita vt in libro de vir gimta
te aſſe rere vide aturnec telibis qui

dem vite Propoſitum copule poſſa

preſcribere coniugali⸗quom nus i in
diſſolubile mãeat⸗ etiam quod a cõ

tinentabus fallente dyabulo fracto

ſanttitaus votomitum fuerit ma?-
monium⸗ Et ad hoc nichil ad pᷣſens

ceraus breuiusqz reſpond endu oc
currit· niſi qd ita ſancti atiſtites ſa
puerunt · recte ne ipſi viderint; 122
ego in ſenſibus actibusqʒ illuſteum

patꝝ cautus ꝓfecto ſum non õnino
aliud eſtmmare· ꝙ quod beato teſte H

apoſtolo jseia lam inter er diſpenlate
res⸗ vt videlicet fidelis quis mueni
atur Certus ſum enim ſiue in ſuo ha
bundauerit ſonſu ſiue t in deiſpiritu⸗
ſicut in crteris. ita et m hijs ambos
extitſſe fideles. illuĩ diſponedo . à8
p maibz eãt · iſtu i ſcbẽdo ᷣd ſẽſeat
Vod deniqʒ qrins de qᷓbuſ
dam epiſcopis:quos ſanct
us item papa gꝛe gorius adð tempꝰ
in mõſterijs pro eorum exceſſib⸗ le
Zitur recluſiſſe· vtru nam in ſuo an
in mõſtico interim habitu· habitaue
ũt cum monachisego neſao ñ qᷣd
credibilius videtur⸗ nequ aꝙᷓ illos j
ſignem religionis habitũ ſuſ. piſſe
quem nõ erat perpetuo habitui· ſed

tamen ꝗqſiſſe q qetem ĩ ſecretis moͤſtei

orum et opoꝛtunitatem penit ẽcie.
dire et hot witis a me.
vnde inter ertera peitẽae
inſtituta moſteialis diſapli
na meruerit hac prerogatiuam⸗ vt
ſecudni bapelt ma nũcupetur Arbi
troꝛ ob perft ctam mũdi abrenũaa
aõeʒ ac ſin gularem excllẽaam vite
ſpiritalis. qua premmẽs vniuerſis
vite humãe generibꝰ Huiuſcermodi
cõuerſ aco. prefeſſores z amatocẽs
ſuos angelis ſimiles. diſſimiles hoi
bus faat; ymmo diuinam in homie
refoꝛmat ymagmem: cõfigurãs nos
criſto inſtar baptiſmi⸗ Et quaſi de
niqʒ ſ ecũdo baptiamur· dum per

id quoð moꝛtificamus membra nrã.

que ſut ſuper terram rurſum cnſtũ ĩ
dumus⸗ cõplãtat: deuo ſimilitudimi
moꝛtis eius Sede et quin in baptil
mo exuimur de poteſtate tenebraꝝ

2z ĩ vᷣgnü tñf geimur Klaitatla eene⸗

ita et mſã huiꝰ ſetũda qdã regene
racone propoſiti · de tenebris eq̃ nõ
vmꝰ originalis. ſed multoru actua
lium delictorum in lumen virtutũ e
uadimꝰ:reaptãtes nobis illud apo

ſtoli · nox pᷣcrſſit dies ãt a ꝓpinquit ·

prõcnet᷑: hoc eſt ſi m moꝛte vel depo

ſiaone prelati plꝰ aliq̃d libertais
Aubditis relaxetur? quo vtiqʒ poſſit

eo licenaus articulo temporis mig

te quo voluerint: altero necdum vi

delitet ſubſtituto · Ad quod reſpon
deo Nequaꝙ;· Etenim ſponſio pro
feſſiomis. quando ex moꝛe fit in ora
torio? de abbatis vita nõ ſumit ter
minum ſed de preſe naa teſtmmomũ
Profitenti itaqʒ modꝰ ſit ſua vita:
non aliena.· Attendat deniqʒ quid

legiſ latoꝛ ipſe ide nõ ſolũ ſenſerit: h
et tradiderit · Vt ſi quando inquit a
liter fecrtit. videlicet quam pronmnt
tit? a deo ſe ſaat dampnandum quẽ
irridet · Item diat · quod net ſui iã
coꝛporis nouiaus habiturꝰ ſir pote
ſtatem Et item Perſcuerantes ait
in monaſterio vſqʒ ad moꝛtem · SDSal
uis igitur exœpaon bus quas ſupe

rioꝛ diſput auo perſtrinxit: de cete

ro nulla lieæt occaſione monacho lo
cum cui profeſſus eſt atra moꝛtem
ſuam deſerere: ſuo dumtaxat arbi
trio Alioq̃n preuaicator ẽ? dãpna
cõnẽ hapẽs qa primã fidẽ irritã fãt
Ed vos pergitis amplius
ſaſatari et diatis · Ruid ſi
non poteſt · niſi cum ranco

D quoqʒ vobis inſinuari
precamim an abbatis mu
taao monaſterium ſuũ mu
tate volentibus monachis in aliquo

te ꝓpetuo ai ibidẽ manẽ:ob minꝰ vi
delicz ẽ gularẽ· minꝰ ve amabilẽ ab
batis eicõnũ? Subit aio ñc illud de
ewan gelio: qd de coniugij lege do

centi domino dilcpuli reſponderunt

Si ita eſt inquiunt non expedit nu

bere magna reuera anguſtie· Si te

nueit exoſam:nichil oneroſius Si

dimiſerit in vitam: nichil in criſtia

nius · An non ſimili necœſſitate con

ſtringitur: qui nec deſerere valet

locum ne frangat votum: net mane
tłe in loco· ne cum rancore viuat· et

viuat et vitam perdat? Quid con
ſulam huic? Vt diſcedat? Non licrt
propter profeſſionẽ Vt ſtet? Prop
ter rancorẽ nõ expedit · Duo michi

eque inoueĩiẽcia: eqᷓ piculoſa gni

tis vt qᷓcquid rñderovobis mmime

ꝓſit. Cueitis nẽpe q̃d e duobʒ mõ
cho tuaꝰ ſit: ᷑ſidẽ ĩ ꝓprio mõſterioꝰ
ſub irt gularit᷑ eletto eum rãcore?è an

ad q̃eaꝰ viuẽdũ alias migre Eð qᷓ

dẽ haut ſecꝰ ac apio: quã ſi vqrar ꝗ
nã moꝛte pire ↄſulã. eũ q̃ ſepᷣm foꝛ
te prmere volt: incẽdio an paapio.

ſeueã nãqʒ ⁊ vrit᷑ q̃i odio na, et
q̃ frãgit ꝓpoſitũ:ĩ pᷣœps ruit · Ded
vos me in hac difficultate ↄſilij faa
le expeditis:cũ dide ſeq̃mi.⁊ qᷓtinꝰ
H ipᷣm adopi velitis: qͥd appellats
irt gulaè aꝑriẽdo ſubiugitis · Preh

tã ſi e lectioĩs ir gulaitas a deo inuo
luta ſit:⁊ ĩtoꝛta: vt licet de eo corãa
deo nõ dubitet᷑ corã hoibʒ tñ ſlate
n9 à vix ↄuicat᷑. Veit ñc qͥʒ imẽtẽ ſa
pientis elogiũ: occaſioẽʒ qrit ꝗᷓ volt
cedere ab amico · Ruoniã mõ vos
iri gularẽ diatis elcõnẽ:q caſſai ᷣgu
larit᷑ ñ valʒ à pbai? Et qdẽ legit ·

ne
d
ton
nis

vo
nme

uod ꝓbari non pᷣt. nichi n fe rtũ
eſt · Dz diatis Et qs obediat ſaent
indigno⸗ ſi non mamſeſto? Frẽs.

nõne legiſtis 2 in vrã 2 in vitatis re

gula Duper cathedrã me yſiſi deẽt
ſeribe ⁊ phariſti ·que dicũt facte · ſe
cũdũ vero opera eoꝝ nolite fac re?
Am de mutãdis vel lauadis
veſtibz ob nocturnã illuſionẽ.
acapite bre ue cõſilũ · Juxta titi ſui

loa quẽʒ facrxre ↄſulo de huiꝰ? mo di ·

que diuerſis modis diuũſis in mõſte
rijs certum eſt obſeruauaiuim·
Ehyjs qᷓ in pluibus moſterijs
ſitentur. quod pene oblitus
fuerãputo ſatis reſponſu eſſe ſupꝑi
uscum de loa ſtabilitate diſputatũ
eſt et non eſt necæſſe vt ropetam·
Keÿnntto et aliqᷓ de canomb⸗
que vos reꝗritis ·tũ ùmã talũ

nrã non eefert · q monachi ſumus tũ

q̃a in libris eadeʒ ipſi facile reperite
poteſtis ſi qᷓrere non grauennni⸗
rurſu nrã epiſtola cõtmẽt · vbi

peimu inte rrogatis quid nã conſulã
honnmi.qui aduſus quẽpiam cõmo

tus fueĩt·h nõ a deo vt ledere eum
ipſe velit. a deo tam ẽ vt libẽter aca

piat ſi mo do aliũde ledi vtagerit.
ſit ne vide licrt tutã ita cõmoto ad al

tatæ acctdere an ſe ſabẽhere ĩte rim

deat · donec cõpeſcat᷑ cõmooo· Nũ
ꝙ m contingat tutbati ad paas ac
cdere ſactciſeũcũ ira ⁊ diſer ptacio

ne contĩgete ſacramẽti in quo deus

indubitater ſine dubio eſt. mũdũ re

conſiliãs ſibi. Certe non recepit᷑ mu
nus quoðcũqʒ meũ quod defero ad

altaò·ñ añ placato frẽ quẽ me foꝛte

nio ad illa tria que in altera

ipſum non peccauero priuss
bʒ illis pauli ſentencijs. cõ

uſacio nrã m cœlis eſt · ꝙ diu ſumus

in corpore pegrinamur a dno⸗ quo

mõ videlicʒ amma eodẽ tꝑe poſſit⸗

e in coꝛpore pegeinai a dno z ĩ œlis

ſimul eſſe cũ dno.ipſe ſoluit apoſto
lus cũ alibi diet · Expte ↄgnoſamꝰ.
2 exꝑte ꝗꝓphetamꝰ· Inquantũ qppe

tognoſamꝰ.tãꝙ; pñea cõtẽplãtes·

iam cũ domino ſumꝰ⸗. Inquantũ ad

huc tãqᷓ; de futuris ꝓphet amus cre
dentes quẽ non intelliginꝰ ſperan

egeinamur⸗æ in coʒpore· Cu at ve
neit quod ꝓfectũ eſt · hoc C gloie ple
nitudo⸗ que in eſurrectione futuã ẽ.

tut euacuabit quod ex pte ẽ· coꝛpo

tis videlicʒ omnis coꝛrupooex qua
ſine du bio cõtẽgit hec. ꝗqᷓ adhuc ex pꝑ
te manet nrã m coꝛpore ꝑegtinacio
Hoc ẽ qð ĩ ſe miſcabilit᷑ ĩigennſcẽs.
plãgit 2 ait· Infſi lix ago hõ· qs me
libeabit a ccꝛpore moꝛts huꝰ? ? 25
qut᷑ de coꝛpe tantũh de coꝛpe moꝛ

us · hoc ẽ eiꝰ q adhuc duàt coꝛrupa

onis mõſtrãs nõ coꝛpus h coꝛporis
moleſtiascãʒ eẽ ꝑegnaanomis Coꝛ
p9 qᷓpe q coꝛrupit᷑ aggquat aĩam.
Nõ coꝛpꝰ ſimplicit·h coꝛpꝰ qð coꝛ
rupit᷑· vt corrupco coꝛpoĩs onei ſit

no natuâ Unde 2 qᷓ in ſemzip̃os in

genmſcũt· xe depcõnẽ exſpectãt cor
pois ſui nõ amnſſionẽ· Meito ꝓpmde
Guan corpis ncãtate nõ ſonetatæ.
cupimnꝰ? dilſolui eẽ cũ xp̃ovt id qð
manz; ex pꝑte adhuc exiliũ firmat᷑ et

que ex pte iã crpit erleſtis habita

no pficat᷑: à te conũᷣſaco nrã in
eſt. qᷣmõ idẽ diat aplus · Vpe enim
ſalui fã ſumꝰ· Depe itaqʒ m cæleſt.
bo ia habitamꝰ. cũ adhuc re ip̃a in

eris pe gnemur? in coꝛꝑe Vel aliter
Habemus ⁊ vnde coꝛpi · vnde dño
ihereamꝰ Illud viuificado et ſenſiſi
cado:illũ credẽ do ⁊ diligẽdo Neqʒ

eni pᷣſencoꝛ nẽ ſpũs ẽ. vbi animat⸗

qua vbi amat: n foꝛte magis eẽ pu
tet᷑ vbi muitꝰ ex ncãtate tenet: E
q̃ ſponte ł alaẽ fert᷑ volutate · Dem
qʒvbi ẽ theʒaurꝰtuꝰ ibi ẽ ⸗ coꝛ tuũ ·

tẽ Di deũ amans aia ex ipo viuit

vt coꝛpꝰ ex ipſa:qͥ pacto q̃ſo pnña

oꝛ eẽ ↄtẽdit᷑ vbi dat · quã vñ acapit
vitã?t Fõs ſiqdẽ vite caitas eſt? nec

viuere aiaʒ dix eñ · ꝗᷓ be illo non hau

ſcit Dauire poꝛro modo p̃t:n pñs

fueĩt ipi fot: qᷓ catas ẽ.q̊ ð9 Pre
ſens igit᷑ deo ?· q̃ de amat inq; tu a
ane⸗ In ̊ eninmmnus : mat: abſens

ꝓfecto ẽ.· In eo at minꝰ deũ amare
cõuict᷑: q; carnis adhuc ncãtat bꝰ

occupat᷑: Illa vᷣo ca coꝛpꝰ occupa

ao · ꝗqtqᷓd ẽ ñ a deo abſentaco: et ab

ſentaco ñ pegnacoo? Et xpegnamur
ergo a dñoet in coꝛꝑe ꝑe gnamur „

cui9 nrã nimiru et intenceo Pendit᷑
erũpnis: 2 cuis caitas fatgat᷑·

us· q̃d ſaẽdum arbitrer de
eo qd in ewangelio nobig
ꝓmittit · ectr enĩ mercxs vrã młta
in œælis: mirãtes mayxmne ſanttum

auguſtinũ dixiſſe ſuꝑ hoc nõ crlos

iſtes viſibiles et coꝛporeos opoꝛte

reæ intelligi⸗ ne merces nrã in rebug

—

N ſine ſecũde eple ĩtro ga

mobilibʒz volubilibzqʒ videat᷑ collo

cai. ideoqʒ ſpualia qᷓdã firmamẽta

eẽ itelligeda: de qbz neſatis vt dica

tis · q̃d ł ſuſpicati debeatis Sʒ ſi at
tẽditis qd legiſtis rĩ gnũ dei int vos
7. habitare xpᷣ̃m ꝑ fidẽ in corꝑibꝰ

vũs tãꝙ; vtiqʒ gẽĩ rᷣgno ſuo?:⁊ nõ

ſut ↄdigne palſſioes huiꝰ tpis ad fu

turã gł aʒ qᷓ rue labit᷑ nobis ñ q̃dẽ qᷓ

reuclabit᷑ nobis. velud aqd extiꝰ.

in nobis qᷓi int?iã manẽs nuũdũ

apparẽs: 2 itẽ oĩs gla eiꝰ fuiie re gis
ab mtꝰ2 aſcẽdʒ hõ ad coꝛ altũ.h et
aſcõſiões in coꝛde ſuo diſpoſuit. rur
ſuqʒ aĩa iuſti ſedes ẽ ſapiẽ ·cꝰ ſñ du

bio illa vor ẽ· cælũ m ſe des ẽ. ſihec

iꝙ; hijsq; ſia.nõ pauca in ſẽptutis

adũtits: ꝓfecto ſtudebits ad inqrẽ
dü regnũ dei iuſtiaã eꝰ mᷣre poa

us ad vos ꝙᷓ; ext᷑ exire Laſcõdẽ ſup̃ᷣ

Sz ſup̃ ſane ł ext᷑ dixeũi lon poſiio

ne: ſicut cr lũ a a locũtʒ extiorẽ:ſol
luna ⁊ ſydeã ſuꝑiorẽ Nã eadẽ ipᷣa

ꝗqᷓ ĩ nos ſut· ſubtilioĩ ſue natuẽ juiſi
bilitate? etiã ſup̃ vos ſut ſubliori ex
ællẽae digrate⸗ æ ext᷑ qz imẽſitate
maieſtat:S Sʒ altiſſima ſut hec agẽ?
aa vtiqʒ z? diligẽno ᷣſputacõe⸗et
doctoĩ diſput atore · 2 oꝑe ꝓlixion ·
Ego enim put auerã modum in hijs
tractãdis epł arem neꝗqᷓꝙ; excœſſum

iri: h ſermo vt video ꝓcelſit in Bb giꝰ

Im ſpaui Proinde vos ſi placz libʒ

epłaʒ nominate. nã ego ſiue in pau

as ſiue in multis vrẽ debui quod et
ſtudui ſatiſf acere voluntatit ꝭ?

tol

¶ BHeatus bernard9 de gra

libero arbitrio⸗

Hernardus Opuſculũ

greſſus ſum · deo adiuuante pegi vt

potui. Vereoꝛ ãt ne aut grandia nm
nus digne locutus inueniar/ aut p
rattata a pluribꝰ ſuꝑfluo vrctaſſe.
legite illud ꝓinde primꝰ9. et ſi iudi

catis ſolꝰ9. ne ſi ꝓferatur in mediũ.
magis foꝛte ſcriptotis publicxt᷑ te

mitas ꝙ lettoris caitas edifiertur·
Esð ſi palã fiei ꝓbaueĩts · tuc ſi qdd

obſcuri? dictum aduertias · qð in re

obſcura ſeruata ↄgrua breuitate di

a planiꝰ potuiſſet. non ſit vobis pi
gru aut emendare ꝑ vos · aut michi

reſignare emendandum ſi fraudari⸗

non wlus ꝓnnſſione illa ſapiẽae ꝗᷓ
