oracone loqui preſummus? inſen
ſan aurem ab ipſo auertimus: et
neſcio ad quasineptas et inanes fa
bulas coꝛ conuertimus. Magna
quoqʒ inſania eſt et grauiter vindi
canda, cum viliſſimus puluis oquẽ
tem ad ſe creatorem vmuerſit at
adiu dire dedignatur⸗ Ineffabilis ve
ro eſt diuine bonitatis dignacõ que
condie reſpiet nos mfelies aures
auertentes. obturantes coꝛdaet
mnchilonnnus clanat ad nos dicens
lNedite preuaticatores: ad coꝛ: vata
te et videte quoniam ego ſum deus

oquini mit hi deus in pſalmo · et
ego illi? net tamen eum pſalmum di

cb attendo cuius ſit pſalmus 69
eirco magnam miuriam beo facno⸗
tum illum precoz· vt preces meas

—

exaudiatquas ego qui IFundo non

intendat: ego vero ne qʒ michi ne

qz illi int endo · ſed quod deteruus
eſt inmundba et mmutilia in corde ver

audio⸗ Heprecoꝛ illumvt unchi

ſando fetorem hoꝛreibilem eiu⸗ aſpe

ribus i nugero fu g cordis.

—.— RM

14

um

ded

D

ber.

ſſt⸗

Im

nſen

ziet

Sa.

gn
mdi

gni

&πι- &£

Ichil eſt ĩ me coꝛde meo fu
gaeus quoð qucioens ms
deſerit et per prauas cogi
taaones defluit toaens deum offẽ
dit · Coꝛ meum coꝛ vanum vagum
et inſtabile dum ſuo ducitur arbi

non poteſt conſiſtere· Sed õni mo
bili mobilius per mfinita diſtrahit·

Et hac illacqʒ ꝑ in numera diſcurrit

t dum per diuerſa requiem qᷓrit

non muenit · Sed m labore miſcrã

nat ↄſilia mutat. Edificat noua.deſ
truit vetera deſtructa reediſicat E⸗

demq; i᷑um atqʒ it᷑qum Alio ⁊ alio
modo mutat et oꝛdmat quia wolt
non olt et nũg in ecodem ſtatu ped
manet. Sicut enĩ molendinum vol

nitur vgloater Et nichil reſpuit Dʒ

quicquid imponitur molit. Si aũt
nithil apponatur ſeipſum conſumit·
Sic coꝛ meum ſemper eſt in moti
et numẽꝙ; quieſat · Sed ſiue doꝛmin
am ſiue vigilem. ſopᷣniat et cogitat
quicquid illi oc eurrit· Et ſieut molẽ

dinum arena ſi imponatur extermi
nat pix inquinat palea occupat

Sie coꝛ meum cogitacõ amara tuis
bat inmunda maculat vana inquie

tat Et fatigat Et ita coꝛ meum dũ

futurum non curat gaudium net di
uinum querit auxilium ab ãmore eæ

leſtium eælongatur et in amore te rra

ſteum occupatur · ¶ umq; elabitut

ab illitz⸗ et muoluitur iſtis vanitagꝗ
Alud recepit cuioſitas deduat eupi
ditas alliat⸗ voluptes ſeduat . luxu
eia polluit · toꝛque᷑ muidia. turbat

iracunbia cruciat teiſtiaa ſieqʒ mi
ſeris caſibus ſubiungitur ommbug
vicijs . Ruid vnum deum qᷓ ei ſuffi
exre potat dimiſit · Per mult a gi

pergitur et huc et illue quert· vbi

quieſcere poſſit· Et nichil iuenit d
ei ſuffiaat donec ad ipſum redeat H
Acogitacone in cogitauonem de

duatur⸗ et per varias affectiones
variatur vt ſaltem varietate ipſa
rum rerum impleatur. quarum qua

lirate ſanati non poteſt · Sic labũ

nmi coꝛda mmſera ſubtratta biaiia

graaa Qumqʒ ad ſe reittitir et dii
eutt quid cogitauit ᷑ꝑit quod opꝰ

non fuit. Sed cogitaoo que com

ponit de mihilo multa⸗. Dic deniqʒ
deapit ymaginacio qᷓm demonum

formauit illuſio Imperat michi de

us · Net prebeam ſibi coꝛ meum. -

quia imperanti deo non ſum obedi

ens et ſubditus · Michi ſum rebellis
ett contrariusUnde mchi ſubiuga

ei non potero · Honet illi fuero ſub

ditus. Michiqʒ ſeruiam nolens ei
nolo ſeruire volens. Jdarco plura
machinatur coꝛ meũ vno momento
omnes honnnes perficere poſſ ẽt
vno anno. Cum deo non ſum. Et
ideo a meipſo ſum diuiſus · Cum il
lo vero vniti non poſſum.· Niſi per

carit ate m NQec ſubia niſi per humi
litatem. Nec vere humnlis eſſe niſ̃
per veritatem⸗ Expedit ergo vt in
verit ate me diſcucaam ⁊ cognoſ cã·
S vilis qᷓm fragilis et quam labilis
ſum. Deniq; cum omnes miſeriaa
meas cognouero Neceſſe eſt vt illi
inheream per quem ſum. Sñ quo

mnichil ſum ⸗ ſine quo ad ipſum vᷣdire

–

et nithil facete poſſum. et qᷓa a deo
peccãdo tecæſſiꝰ* niſi per verã cofeſſi
onem. ad eũ redire non poſſum Fa
iuti ergo opoꝛtet quoð fatendũ eſt
qᷓa nũꝙ eo modo ã ea mteneõe qua
peccaui/peccata cofeſſus ſuũ⸗ neqʒ
oĩm recoꝛbatus ſu⸗ã propt᷑ vetuſta

tem aut ꝓpt᷑ multitudinẽ· que nůt

conſeſſus ſũ non pure ↄfeſſus ſu pèt
turpitudinã. Confeſſionẽ eaã meã
diuiſi⸗ vt diuerſa diuerſis ſacerdot
bus maniſeſtarẽet itavenia carni⸗
að quã per ꝑtes peruenire putaui
Execrando naq; fictõ eſt peccata di
uidere.2 ſuperſficetenꝰ radere⸗⁊ nõ
intãiſetus eradicare Mon eſt vtilis
confeſſio miſi fiat oris veitate“z coꝛ
dis puritate. Et ſitres ſut qui teſti
moniũ dant in erlo pater et filius ⁊

ſpiritꝰ ſanetꝰ. addamus tresſelicʒ
ſacœrdotem os et coꝛ: vt in oer dus
rũ vel triũ teſtiũ ſtet omne verbum
Sed dias ſuffiet mcthi ſoli deo con
ſitei q̊a ſacerdos ſine eo a peccatis

me ſaluare non poteſt: ad quod nõ

ego ſed beatus iac ob? rñdet diceens
Conſitomim alterutru peccata vrã

Conueniens nãqʒ valde eſt vt nos

qui deo peccãdo ↄtumaces fumus

penitendo ſuppliers ſacerbotibꝰ et
miniſtris eius ſimꝰ Et homo qui aꝰ

dei graaam tõſeruandã mediatote

guit· iã eam recuꝑare niſi ꝓꝑ media

torẽ hominũ non poſſit · Gemet er
go et ſuſpiret et anxiꝰ pro peccato

timeat et expaueſcatſollieiꝰ diſeus
vat.auxiliatores et inte rœſſores qᷓ
vat· ꝓſternat ſe humlite v hoĩ · qͥ huᷣ
liter aſtare noluerit crgatori 2am

⁊ hoc ſaluberaimũ eſt·ot homo coꝛ

te peniteatoet ore ſuum pełcatũ cẽ
fitæeatur quat enꝰ deꝰ qui piꝰ eſt aꝰ

eſt per gracam/coꝛ ad penitẽaam
cõpungatde inde aſſit qui cõfitenta

peccatorũ veniam tribuat· Ruo d
ſi forte peccatoꝛvere peniteat · ſed

ingruẽte neceſſitatis articulo ad cõ
feſſionem venire non poſſit · cõfidẽ
ter crebere debemus⸗ ꝙ ſummꝰ ſa

cerdos complet in eo·quoð moꝛtał

non petuit · Nam apud deum factũ
tonſtat quod homo quidẽ vere vo

luit ſed non valuit adinplere· qᷓa

tonſeſſionẽ non contẽptus exciuſit.

De emend aao ne peccan⸗

N eapittulo vbi peccata
emendare debui. peccatis
pectata addidi. cõ de illia

fendi.⁊ ĩpacient᷑ rñdi· ¶ u nullũ ſit
peecatũ a q̃ non ſim cõtaminatꝰ ali

33 modo⸗à cũtaminari nõ poſſun Ju
ſtum eſt vt remota omniũ occaſiõ⸗

emandaconem promittã⸗ vndecũz

aut a quocũq; clamer/ quatenꝰ ſic

liberativaleam a peccato perpetra
to del perpetrãdo · Multitudinẽim

gquitatũ meaꝝ expaueſœns aliorum

tranſgreſſiones ĩprehendere timui

cęt ideo moꝛtis auttoꝛ extiti: q̃a vi
rus qͥd clamãdo eypellere potui nõ

expuli · Indignatus ſum aduerſug
alios . qui me de vicijs meis repre
hendebant ⸗ et quos amare debui
odiui· JIla que michi nocrbant vel

diſplie bant deſideraui· vt nõ eẽnt

fui ꝓclamatꝰ. aut à mõ excuſ aui -
aut ex tocto negaui⸗ à ᷣd deti9 E de

õ =„ —

ic
tad
uam
ent
uod
ſed
dc⸗
Nſa
al

eo
ſt,

Saebam tamen quob ĩ natura ſua

erant bona et a bono factore facta.
ſed ideo michi nocebant quis ego
malus eramæt male cis vtebar
Nichil enmmn michi contrarium eſt

niſi ego ipſe meum eſt quicquid in

no cere poteſt.· et egoipſe michi ſum
ſarana O ptaui ecam vt deus pec
cata mea neſaret. aut punire nolʒ
aut punire non poſſet. et ita volui
deum elſe mſpientem imuſtum et
impotentem quod ſi eſſet deus nõ
eſſet Non eſt ſuperbia ſuper ſuper
biam meam propteria lõge a ſalutæ
meaverba belictorum meorum.
Duſpecta ſiquidem ẽ deo ſupexrbia /
nec fieri poteſt vt cum eo in graaã
tuertatur· Diuerſum vtriq; hoſpi
aum neqʒ in eodem cohabitant ani
mo. quibus non lituit cohabitare
in orlo· In colo nata eſt ſed velud

imemor peccati inde crceidit illue

poſtea redire non potuit · De aere
pluuia vel nimio colore vel frigoẽ

turbatus fui⸗cotra deum murmura

ui Omnia namqʒ que ad vſum vite
tecnpimus ad vſum eulpe conuert
mus⸗Mua propter iuſtum eſt . vt
in cunttis peccauimus . in cunctig
feriamur· Sepe ad faruim niſſteri
um voer m meam fregi. vt dulaus
cantatem magisſqʒ delectabar ĩ vo
uas moduladone qm in coꝛbis com
punctione⸗ Deus vero cui non ab
ſconditur quicquid illietũ perpeẽ
tur⸗non querit voes leuitatem ſedð
coꝛdis puritatem⸗ Nam dum can
toꝛ p̃opulum mulert ſuis voabus⸗
deum ire tat prauis moribus. Lies
nam loquendi vel aliquid fanendi

ſepæ nimia impoꝛtunitate vel calli
ditate a prelatis meis extorſi non
attendens miſer qnomam ille ſe de⸗

pit qui aperte vł occulte ſatagit-
ävät hoc ei pater ſpiritalis inningat
quod ipſe deſiderat Acum vel cul1
tellum- vel aliquid tale multooens
mimium deſideraui· nec confelſſus lſu.
ter rei vilitatem, verum tamen nõ
multum diſtat· quecumq; ſubſtan
na vilis vel precoſa quiratur · di
equaliter ſit cozruptus quirents
affettus Non enmm cultellus vicaũ
eſt ſe d cultelli appentus neq; auri

vicaum eſt · ſed auri appetitus⸗ ſiuæę

ceupiditas. In labore non laboraui
gquantum potui vel quantum debui
Iß ſilenoo ecam fui onoſus qu⸗d
eſt marimum petcatum In ſiieno
namq; nemo ſic debet eſſe onoſuz⸗
vt in co dem ſilencio nõ cogitet vti
litatem prorxmmi: neq; in opere ſit
attuoſus vt non requirat eotempla
onem dei ⸗ Parum enim proficit ſi

bi qui alteri non proderit cũ poteſt

NDe vicijs meis me aliquonens iac
taui purans eſſe in ſigno virtuta
obi erat lapſus crim nis De virtu
nbus eaam vica fea Juſtiaa enin
dum ſuum modum extedit crudeli
tatis vicium gignit. z nimia pietas
diſſolutionem diſopline partunt⸗·

Sie ſepe viaum eſt. quod virtus el
ſe put atur ſicut rennſſa ſegnides

manſuetudo creditur: et pigriae vi
num:quie nis virtutem mitatur⸗

ginxi me eſſe quod non eram Dixi

me velle quod nolebam · aliud ore
dicbam et aliud coꝛde volebam· ⁊

lea ſub agnina pelle wpinam ton
ſaenaam abſcondebam wolpina nã
q; conſaenaa eſt tepida conuerſa
aoapimalis cogitatõ·ſicta confel
fſobreuis et rara compunctio obe
dienaa ſine beuo none⸗ orano ſine
intencone lettis ſine edificanone⸗
ſermo ſine areumſpe ctione· O ãm
dura ſunt michi iſta que loquoꝛ q̃a
memetipſum loquendo ferio⸗ verum

tamen quia petcaro rẽ me nõ nego

foꝛtalſſe apud deum pium iudicem i

Hicam ergo ditam nnſerià meam

ſ. foꝛte pietas ſua moucat ipſum.
Hicam pectatum meum quoniam
no tcam peccati mitum eſt ſaluna
Magnam fero toronam · et veſtem
vtundam ⸗ regulam ſe ruo horis cõ
ſtituns ieiuniouim. ſtatuts pſallo
boris. ſed coꝛ meum longe eſt a deo
mæeo“ Exteriorem ſupe rficem intu

ens o mma m chi ſalua arbitroꝛ· nõ

ſanaens vermem intetiorem · qui in

tetiora corrodit · ¶õmederunt alie

m robur meum et ignoraui et ideo
totus pergens in ea que foris ſůr⸗·

poſſum quia tanta in me inuemo· qᷓ

digna ſunt reprehenſione et eonfuſi
oneet quanto ſi pius et ſubtlius

me diſtuſno⸗ tanto pletes abhomi

na aones in angulis coꝛdis inuenio

Ex qno namqʒ peccare cœpi · nunqm
vnum diem ſine peccato tranſire po
tui nec adhuc peccare ceſſo ⸗· ſed de
die in diem pectata peccatis addo

et ea pre oculis habeo nec gemo
Erubeſcenda video⸗ nec erubeſco⸗
dolenda intueoꝛ“ nec doleo · quod ẽ
moꝛtis ſiguum et dampnacioms iu
bicum membrum enim quod dolo

rem noñn ſentit moꝛtuum eſt· et moꝛ

bus inſe nſibilis eſt ĩicurabilis- leuis

M . 7
ſum et diſſo lutus : nec meipſum coꝛ

rqgo ſed ad peccata que con feſſus ſũ
cottdie redeo“ nec caueo foueam ĩ

quam vel ego cœadi vel alium cade

re vidi · ¶ umqʒ plorare et oraxe de
berem pro malis que f'a: et bonis
que facære neglexi prochdoloꝛ ver
fſum eſt michi in contrariim nam te

pui et feigui a feruoẽ oracioniset

iam ſine ſenſu frigidus remanſi: et

ideo flere meipſum non poſſum. q
mam lactimarũ graca retxſſit a me

peccata mea exlare non poſſum quo
niam quocumq; vado⸗ conſciencia
mea id ſecum portat quit quid in
ſeruat viuo reſtituat defuncto de

et ignar us inteiorum meo rum⸗ ſieut 2
. aqua effuſus ſum et ad nichilum ſu .
Snnsdactus. pketer:torum obliui teng
prreſenaum negligens. Furura non
. prenidens⸗ ingratus ab benefina.

1 pronus ab mala et tardᷣus ad bonæꝰ· pofitum:quod ſeruandum accpir·
De inſp oropria DBSinmale feerro adeſt illa. ſi autem
. I me non inſpieo neſao bene facere vibeoz et exiñ extol
meipſum ſi autem me iſpſi loꝛ adeſt ite rum adeſt viuo⸗ ſequi
ao tolleram meipſum non ur moꝛtuum vbic mn chi glorea vel
”“s tonbſfuſio inſeperabilis pro qualita

te bepoſit · ſic ſic in domo propria

et aà propria Failia habeo iccuſatõ

tes ludites et toꝛtores · Accuſat

me concientia teſtis eſt memoria

racio iudex voluptas carcer nimoꝛ

tortoꝛ. oblettamentũ toꝛmentu[m
Cuotquot enim fuerunt oblecta
menta mala tot erunt toꝛmenra.
Nã iñ puniemur vñ delcãbamur.

¶ De tebus mmaa

us quoniam mimic mei al
mam meam car cumde dert

ℳ alicrt coꝛ pus mundus et dyabolꝰ
Coꝛpus fugere non poſſum neqʒ

fugare⸗ arcumſferre illuð necæſſe ẽ.
quoniam alligatum eſt michi⸗pine
re non licet · ſuſt entare cogoꝛ ¶um

vero ſllud impimguo hoſtem meum

aduerſum me nuttio⸗ Si enim mul

tum comme do et id robuſtum fu eit

ſamitas eius aduerſatur michi
Mundus vero carcumanxit et obſe

dit me vndiq;ʒ et per quinqʒ ſenſus

coꝛporis mei⸗ quaſi per poꝛtas ſa
gittis ſuis me wolnerat er moꝛs in
trat per ſeneſtras meas· Reſpicit
otulus⸗ et mentis ſenſum auertit⸗
Audit auris.et ĩitenaonem coꝛdia

inflettit · O dorat o doratuset cogi

tationem mnpedit ⸗· Os loquitur et
Fallitur Ardoꝛ libidins pro aliqua
parua otcaſione exatatur. et niſi il
lico reſpuatur et expuatur totum
orpus occupat et eſtuat vrit et in
tendit primo carnẽ modicum titil

lat. deinde turpi delatacone ment

Siuua me domine de⸗ me

matulat ad extremum per conſen

ſum prauitatis mentem ſibi fubiu
gat. ¶ Poꝛro dyabolus quem vi

dere non poſſum. er ibeo minus ca
uete tetendit arcum ſuum et ireo
paraiit ſagittas ſuas: vł ſagittet

me. Narrauit vt abſcõderet laque

os et dixit quis videbit oos Taqueæ

os poſuit in auro et argento“ et in
omnibus hijs quibus abutamur⸗cũ
illis male delectamur illaquæamur
Neq; ſolum laqueum poſuit ſed et
viſcum Viſcuã eſt amoꝛ poſſeſſioĩs.
affettus cogitacuonis cupibitas ho
noriset carnis voluptas- quibus
anima muiſcatuł⸗ et irretitur ne pẽ
nmis contemplauonis per plateas
ſuperne iheruſalem poſſit diſcurre
re Sagitte dyaboli ſunt ira mnuidia
luxuria et œteraquibus anima vol
neratur⸗ et quis eſt ille- qui iacula
eius ignea polſet extinguee.

Prochboloꝛ hijs telis ſuperatur ſe

pe ſidelis Neu mithi quomiam

vndiq bella· vndiqz michi tela vo
lant· vndiq; temptamenta⸗ vndi
; pericula.quocumq; me vertam

nuilla ſecuritas et que me multent
et moleſtant timeo⸗ Eſuties et

xfettio ſompnus et vigilie. laboꝛ
cæt quies pugnant contra me non
minus ſuſpectus eſt michi iotus ꝙ;
iramultos ſiquidem io cando ſchan

baliſaui· Neqʒ minus vereoꝛ ꝓ
ſpera ꝙᷓ abuerſa/ proſpera namq;ʒ
ſuauitate ſua in cautum me decpiũt
Aduerſa vero qnia aliquid amar⸗
tudinis in ſe habent velud poaões
amare ſuſpectum et timidum me fa
aunt. Magis timeo malum quodᷣ

co in aperto⸗ malum namqʒ 8 L
numo videt· ſemo kæprehendit.

æt vbi non timetur teprehenſoxꝝ
ſetutiupatcedit teinptatorfat
lius perpetratur iniquitas 2i
umrum vtrobiqʒ bellum vtrobiqʒ
periculum vtre biq; tmendum /
Et ſitut in oſtili regione verlſan
tbꝰ hae illacqʒ artumſpicendũu
eſt ad omnem ſtte pitm arcuma

genda eſt oruix .— Caro ſug

gerit nichi mollia Mundus va
na ·ðyabolus amara Ruocnens

aliqua carnalis cogitaao mentẽ
meam nmpoꝛtune pulſat · de abo
be potu/de ſompno cæteriſqʒ ſim
libus ad curam carnis pertnent:

buscaro michi loquitur· Cum

vero de ambicone ſeculi de iactã
aa: de arrogancia“ cogitaco va

na in coꝛde mao verlatur de mun

do eſt · & uando autem ad itaeun
diamad iram àb amaritudimem

animi proue coꝛ · dyabolica ſug
geſtio eſt. cui non aliter qm ipt
dyabolo reſiſtendum eſt net ali
ter ab ea cauendum ꝗᷓm ab ipſa
dampnacone Demonum eſt ma
las ſuggeſtiones ingetere⸗ noſt
rum eſt illis non conſen tite 232
quo aens reſiſtmus · dyabolum

ſuperamus angelos letificamꝰ·
deum honor ficamus · Ipſe enim

nos hoꝛtatur vt pugnemus“ ad
iuuat vt vinditamus certantes
ſpettat · definentt 8 ſubleuat· vin
evntes coronat ·— Caro mea de
Auto eſt et ideo lutoſas et volup

G

Holas cogitaeões ab illa haben⸗
vanas et cuioſas de mundo⸗a dy
abolo amaras et maliaoſas. Iſti
tres mia me inpugnant et perſe
gquũtur nunc quidem aperte·nũt
vero oceulte ſempet autem mali
aoſe · Dyabolus vero plus conſi
dit ĩ adiut oĩo carnis mã magis
nocet domeſtitus hoſtis⸗ Nla va⸗

ro ad ſubuerſionem meam eum il
lo fſedus mijt · vtpote de petca
to nata ⸗ et in peccato nutrita·

icijs corupta“ in ipſa ongine ·
ſeò multo ampliusvicata praua
tonſuetudmæHinc eſt quod tam

Acriter concupiſat aduerſus ſpi
ritum⸗ quod aſſidue murmurat ⸗

ct impadcens eſt diſaplme quo d
illiat a ſuggerit⸗ neqzʒ abtempe
tat ſe raciom neqʒ inhibetur vl
lo timore⸗ hant accendit hant
adiuuat illæ toꝛtuoſus ſe rpens:

hoſtis humani generis⸗ cui nullu

ſt aliud deſdemum⸗ nullum ne
goaumnullum ſtudium miſ per

dere animas noſtras. Lic eſt

gqui iugiter malum machinatur⸗
à2 rgute loquitur artficõſe fugge
ut ⸗ callide deapit illiatos mo
tus inſufflat venenatas cogitaa

ones inflammat mouet bella

nuteit odia “ mnetat gulam· mo

inſtigat peccat. occaſiones pa
ratet nulle nocendi aribus coꝛ

da homnum puſſare non ceſſat ·

hint eſt qui baculo noſtro nos e

dit et manꝰ noſtras proprio an

gꝗqulo ligat. vt caꝛo qᷓ data eſt in

4

maliae

noiutorium fiat nobis in ruinam

et ſcandalum· Grauis lurtacio et

grande penculum contra domeſti
tcum hoſtem pugnaremaxnne cum
nos aduene ſimus et ille auis. ille

ſuam ihabitat regionem. nos exu
les ſumus et perigtim⸗ Maximum
quoqʒ diſcrimen aduerſus dyaboli

æ& fraudis aſtuaas tam crebros
ymmo continuos ſuſtinere conflie

tam ſubtilis ꝙᷓ longa excæratauo

(Be emendaaone vite⸗

Aoderunt mequoniam con
foꝛtant ſunt ſuper me · Ego autem
qui vſqʒ að hunc diem contra me

vixi iam per tuam graaam michi

viuere inapiam Sic enim viua

re d ebemus. vt cum coꝛpus eœpæe

rit a vermibꝰ deuoraiiſepulchro⸗
amima letetur tum ſanctis in telo⸗
Illuc ſpitus dirigẽdus eſt · quo itu

uis eſt· Jlluc ſeſtinare debemus⸗

vbi ſemper viuamusg.et vbi nun ꝙ;
amplius moti timeamus⸗ ſi ſic ama
mus iſtam labilem vitam et cadu
cam/vbi cum tanto labore viuims.
vbi commedendo bibendo doꝛmi
endo vix næœſſitatibus carnis ſatiſ

łaamus. Multo magis amare de

Ripe me de immias meis
deus meus et abij hijs qui

bemus eternam vitam vbi nullum
laborem ſuſtinebimus vbi ſemper

ſumma io cunditas⸗ ſuma felictas⸗
ſumma libertas.et felix beatitudo⸗
vbi ſimiles arunt homines angelis
dei · et fulgebunt iuſti ſieut ſol m eg.
no patris ſui. Cualis putatis tunc
ſplendoꝛ amimarum erit: quando ſo
lis ſplendorem habebit lux coꝛpo
mim nulla erit ibi teiſtiaa nuuila
anguſtia:nullus doloꝛ-nullꝰ timoꝛ.
nullus laboꝛ. nulla moꝛzs· ſed per
petua ſanitas ibi perſeuerabit·
Non ſurget ibi maliaa. neqʒ caris
miſeia⸗nulla ibi egeitudo⸗nulla om

nino necrxſſitas- non fames non ſi

ns.non frigus non eſtus: non laſſi

ntido ieiunij⸗ neqʒ temptacio mimi

aenec peccandi voluntas/nec bilin
quendi facultas.ſed tantum lenaa
totum exult aao po ſſidet honnnes

qʒ; angelis ſoaatiſine vlla carms in

ſfirmit ate in perpetuum ſinnles ma
nebunt Ibi iocunditas infimita⸗
beanitudo ſempiterna. in qua qui
ſe vel ſuſapitux ſemper tetnetux⸗·

. bieſt requies a laborib us.pax ab

oſtibus: amemtas de nouitate⸗

ſecurit as de eternit ateſuauitas at
q dulcndo de eterna dei viſione.et

quis non illice vehementer habitare
deſideret propter patem. propter
amenitatem. propter eternitatam
et propter dei viſonem⸗ Nullus
ibi peregrinus.ſed quicumqʒ illicveæ
mire merebuntur ſecuri in pattia ma
nebunt · ſemper letiiet ſempet ſaa
na de viſione dei · Et quanto quis

Fles Mqnis alio obediens pro deo

Kittãto ibi ãpliorẽ mcrdẽ ᷣapiet

Et quantd amplius deum amabit dus et murus. et inue teratus di exii

tanto ptopius vibebit quemcerna? malorum tebellis virtunet verita
vs ſituite⸗ hminncus eru as criſti⸗ deridet in
* notentem et tranſeuntem ſimpliete
* ambulat in magnis⸗ et in mirrabili
bus ſuper ſe · Arrogancia eius plꝰ
ꝗm foꝛtitudo eius⸗nullum timet nul
lum ;retun. dict inſipinenca ſua
non eſt deus ; TCabeſat bonis et ma
lis paſetur· mmundis cogitaconi
bus poritur et non fatigatur in il

Jes hominis ſirut vmbra lis tranſgrediens vſz ad knem diſ
ſuper terram.⸗ et nulla eſt pergit et diſſipat pro pria ſicut pro
–moãò tpis tranſeuntis cum digus. cupit et rapit aliena ſicut a
ſtare videtur. Cur ergo theſaut⸗ uarus⸗ t᷑pitudinem et ignominiam
ſat in terra⸗ tum ſine dilatione trã Ktcut ſimlans et callidus prouocat
ſeat et illud quod colligitur et ip iram dei · Domo iſte totus imn peceaa
ſe qui colligit:et tu homo quem fru us natus eſt· et ſic nutetus· amicꝰ
tum eyſpettas in mundo.cuius fru miquitatsfilius moꝛtis vas ire in
ctus ruina eſt⸗ cuius finis mo?s eſt-· contumeliam aptus ad interitum ·
Vtmam ſaperes et intelligeres ge Lui cum talis ſit enarrat inſticias
nouiſſima prouideres. Item fii me dei et aſſunnt teſtamentum eius
motate noinſſima tua et ineternit.l ñn· osſuum odir biſaplinam proiet do
peecabis. Sao quendam qui per mnnuin poſt tergum ſuum ⸗ cum vi
muitos annos tecum vixit fammlia det furem eureit cum eoet tum ad
rit ab mẽſ ã tuã ſedit· abum de maug ulterius poꝛconem ſuam pomt ad
ma ſumpſit/et in ſinu tuo doꝛmuit⸗ Aerſus filiũ matris ſue:· nnt tit ſepbzʒ
eum voluit tecum colloquium habu dalumſuper te enim theſauiſat irã
it hie iure hereditario ſeruus tuus nmn die ire⸗ volt a te hereditatẽ tua
eſt· ſed quia ab ineunte etate delica Auſerre ⸗ et deſuper memoriam tu
ta nutriuiſt æumvirge peperaſti· anm tollere ⸗ et tu tantam imuram
contumax eſſfertus eſt· leuauitqʒ non vinditas; ſed diſſimlas⸗ neqʒ
. AKaicaneum ſuum ſuper caput tuum · ei durum verbum loqueris⸗ neqʒ
er te in ſe ruitutem rede git. 2 tui cau voltum iratum o ſtendis · ſed blan
deliter dominatur Ded loꝛtaſſis di dienti tibi arridesludis cum illuſ
c⅜ Guis eſt hie⸗ vetus homo tuus rxe. an ne as⸗ quia iſmahel eſt quu
aqui conculcauit ſpirituum qui pro ni tecum ludit · ludus iſte non eſt zpu·

chilo habet terra deſi derabile mquu eriae neqʒ ſimpliatatis vel in
ſola que carnis ſunt ſapit PHom noerncie ſed eſt illluſio anime
iſte a nat uitate ex cus eſt, ſed et u x Bed eſt perſecuao· Sed eſt

. „

. 7„
.— . à2
„ . .
D
„14

— — — ——

—
=
—

R

—

moꝛs Jam te in koueam quam featł᷑
præapitauit/iam effeminatus iam
iugo mnſere ſeruituans præſſus
ſub pedibus eius viliter eonculca
r8 miſer et miſerabilis ho
mo:quis te liberabit de vmculo im
properij huius⸗ Exurgat deus et
cadat armatus iſte- cadat et conce
ratur Jmquus homo contemptoꝛ
dei · cultoꝛ ſui amicus mundi⸗ſeruꝰ
dyaboli · quid tibi videtur⸗ Si rette
ſentis mecum. dias⸗ Reus eſt mor
tis. Cruafigatur. Noli ergo dilſi
mlare no li differre· noli ꝑcere ·ſed
audenter Keſtinanter ardenter inſtã
ter eruafie hominem illum · ſed cru
er criſti in qua eſt ſalus er vita. ad
tuem ſi ex to to toꝛde clamaueit eru

afixus tuusaudiet bemigne reſpon

dentem ho die mecum eis in parady
ſo. O euſti pietas ĩopinata eãt
ſalus miſeri⸗ ſed ram gratuita eſt 2

prob ata dei dilectio⸗ tamqʒ mopĩa

ta dei dignacio, ram ſtupenda dul
eedo⸗ tamm inuicta manſuetudo⸗
vt qui ad deum clamauerit exaudi

at illum quoniam miſercoꝛs eſt · O

meffabilis eſt mutaceo dextre excel
ſi. Peri erat ĩ tenebris · ho die ĩ ſplẽ

dore luas⸗ hert in ore leonis⸗ hodie
in manu mediatoris ; heri in poꝛta
inferi: hodie in delicijs paradyſi⸗

Si quid proſunt hee lit tere ammo
maonis mũ deleas de liyro conſas
tue litteras moꝛtis · Ctuid proſunt
hec ſceiptura et mtrellect a mſi temet

iplum legas et intelligas Da ergo

o peram interne lectioni · vr legas
et cognoſcas teipſum⸗ vt legas et
diligas deum; vt pugnas et vicas
mundum⸗et omnem mcuin · quate
nus laboꝛ tuus conuertat in requiõẽ⸗
luct 9in gaudiumet poſt tenebras
huius vite videas oꝛtum ſurgentis
aurore: videas ecam mer:dianum
ſelem iuſticie · in quo ſponſum par

ter cum ſponſa proſpices vnum

eundeme; dommum glorie · Rui
vruit et regnat per omnia ſecula ſe
culorum amen⸗

Erxpliaunt meditaeones beat

bernardi abbatis doctois melliflus

—

—

4 7

—

—

—
˖ͤ *

*R

*

*

„ —

õs

èð

. —
SUM 2—

*

l

* 4 * MW

*

.
l

R *
W SG

ð

””
..Ʒ--
W 5

— S .
——MG 4

*

“slä
“l

*

ν r W☛ SJSJSS –. ⸗C —

et quod a te ipſo non ſis. ne auè om

rers⸗ Heniq; ſi non cognoueris ii
q̃t teip̃m. ager de pꝰ ſuggeres ſoda

lũ tuo ; Reuera ita fit homo fartas

2 1

in hono cum honorem ipſum non

intelligit talis ſue ignorancie met
to comparatut petotibus velud qᷓ
buſdam preſentis ſue corupaonis
et moꝛtalitats conſozt bus ſit er
go vt ſeſe non agnoſcendo egergia
tmaaonin munere creatura irraconta

hum gregibus inapiat aggtegan

dum ignara proptie glorie que ab

intug eſt tonfoꝛmandn Foris rebus

ſenhibilibus ſuaiphus curioſitate ab
buotur. effiaturqʒ vna de eetæeia
uod ſe pre er te ris nichil accæpiſſe

meelligat Jtaaʒ valde cauenda hae

ignorancia qua de nobis mminus no

bis ſent mus foꝛte: ſed non minus

ymmo et plus illa ꝗ; plus nobia tri
buimus quod fit ſi bonum in nobin

aſſe et a nobis detepti putemꝰ .D

vero ſuper v ramqʒ ignorananam
betlinanba 2 exeerada illa preſip
ao aſt qua ſaengꝶ et prudens Forte
audaas de bonis non tuis tuam que
bere gloriamet᷑ quod crrtꝰ es a er

abi non eſſe inde tamen vlłterius ra

os equibem ignoranaa glot᷑ia mnõ

habet poſterios vero habet quidẽ.
ſed non apud deum⸗ ¶eterum hoe

teraum malum quod iam ſaenter
comunt titur vſurpatur et contra S8
um.⸗ Interim beniq ignoranta il
la poſteriori hee arroganaa graui
oꝛ at perienloſios appatst. ꝙ pen

Uanm deus neſatur⸗ peꝛ iſtã contĩ †

nitur in kantum priorl deterioꝛ ae

deteſtabilioꝛ vt per illã pecoribus-

per iſtam demo nibꝰ ſocemur: Eſt

quippe ſuperbia et delictũ maxim

vt dats tamꝗ; mnatis Et ĩ aræp
neſia Quãobrem tum duabus iſtis

dignit ate atqʒ ſciencia opus aſt et
virtute que vtriuſqʒ fructus eſt·

peꝛ quam ille inquiritur et tenetur
qui ommum auctoꝛ et dator mert
to glorificetur de omnibus Alion
lſaens et non facens digna muitis
vapulabit: Euare: Vtiq; quiano
luit intelligere vt bene ageret a

9

gis autem iniquitatem meditatus
eſt in cubili ſuo dum de bonis que

a ſe non eſſe ex ſaenae domo certiſ

fime comperit boni deum gloriam
ſſ ruus impius captare ſibi ymmo
et raptare molitur: Liquet igitur —
abſqʒ ſacnaa dignitatem eſſe omnii
no inutalemet ſcenaa abſ qʒ vira·
te dampnabilem⸗ Verum homo vin
tutis cui nec dampnoſa ſ aenaa nee
ifaietuoſa dignitas manet clamart
deo et ingenue confitetur nobis ind
ens bomins non nobis ſed nomini
tuo da gloriam Hoe eſt Nilnobis
o domine de ſcenaa⸗ mi nobis dæ⸗

digtate tribuimus. ſed tuo tantum
a qno totum eſt nomini deputamꝰ

Ceterum penæ a propoſito digreſſi

ſumug dum demonſtraxe ſatagimꝰ

eos quoqʒ qui criſtum neſ aunt ſa

ts per legem naturalem ex precæp

es bonis coꝛporis animeq; moue
e quatinus deum propter deum et
ipi diligere debebant am vt bre
uitas que ſuper hec dicta ſut iterẽẽ

15 20 25

10

15

8 T 0 V

R

Balancde Q

H J K K M. N Focus O

G

F

E

—

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyriꝗht 4/1999 VXVMaster Gmbh www.yXymaster. com