tus infinitus cuncta primtus appe
tere velle⸗ VJuſtus aut em non ita
Adiens nempe vituperacõnemm
. torum commoranaum in arcui
tntnumulti ſunt enim viam latam per
gentes que duet ad moꝛtem? * ipſe
ſibi regiam eiegit viam non decli
nans ad dexteram vel ſiniſtram·
Deniqzʒ at teſtante prephete:ſi nu
ta iuſti ꝛecta eſt: rectus calls uſti
. ad ambuladum: Pi ſuüt qui ſalube

02-—

compendio caut ſunt· moleſtũ hüu
et fruttuoſum vitate arcuitum:? ver
bum ndbreuiatum æ adbreuians eli
gentes · nõ cupere quecumq;ʒ vidẽt ·
ſeb vendere magis que poſudent
date pauperibus. Meat plane paa
peres: quomam iplorum eſt regnũ

telorum · Omnes quidem currunt:

ſed ĩter currrentes dil cermtur De
niqʒ nouit dommnꝰ viam iuſtorum:
æt iter impiorum peribit · Ideo au
teni meliꝰ eſt mo dicum iuſtoſuaper
diuicias multas: quomamquidem
vt ſapiens loquitur et inſipiens en
peritur? qui dingit pecumam non
ſanabitur pecunia? qui autem eſuan
unt et ſiaunt iuſticam. ſaturabun
tur juſticia ſiquidem raciõe vtentis
ſpiritus eſt. ſpititus eſt ebus vita?
et naturalis· pecunia vero ſicnon
mnuit anim Famem quomodo nee
coꝛporis ventus. Demq; ſ famei
eum honmnem apertis fauabus v·
to inflatis haurire buecis aerem er
nas: quo quaſi conſulat fami-non
ne credas inſ amire Sic non umnnois
inſanie eſt: ſi ſpiatum raconalem ·
æ bus putesquibus cumq; coꝛpora
libus non magis inflar ꝙ; ſanarie
Cuid namq; de coꝛporibus ad ſpi
rntus. ec illa ſpirt alis? nec iſt k

—„

etontra eregione tre fia coꝛporalibz

poſſunt· Henedit amima domino;
qui replet in bonis deſiderium tuũ ·

Replet in boms: eratat ad bona te
net in bono? preuenit ſuſtiet implʒ·

Ipſe faet vt deſideres: ipſe eſt à d
deſideras · Hixi ſupra cauſa diligẽ

di deum⸗ deus eſt Verum diri ⸗/ nam

æffiaens etfinalis? Ipſe dat oecaſo

nemaipſe creat affectionem. beſibe
aum ipſe conſummat ? ipſe feat vł
pro aua factus eſt vt amaretur ip
ſe ſperatur amandus feliaus ne in
vacuum ſit amatus. Eius amoꝛ noſ
trum preparat et remunerat. Pre

cedit bemgnioꝛ? ᷣpenditur iuſtioꝛ:
eæxſpectaturſuauioz· Diues eſt om

nnibus qui inuocant: nec tamen qd
H habet ſeipſo malius e dedit in

meritumſe ſeruat in premium · De
apponit in fectionem anmarum ſu
atum: ſe in redempeõnem diſtrahit
captiuarum. Honus es domine al

me querenti te · Euid ergo inueni

enti? Sed enimi hot eſt mrum qd
nemo te querære valet: niſi qui pri
us inuenerit · Nis igitur muenirivt

queratis: queri vt mueniaris Po

tes quid em queri inueniri⸗ nõ tamẽ

preueniri· am et diamus mane
orado mea preueniet te:non dubi

um tamen quin tepida ſit oratõ om

nis: quam nõ preuenerit inſpiracõ·
ABicendum vnde iam inchoat a
moꝛ noſter: quoniam vbi conſume
tur dictum eſt · Amoꝛ eſt affectio
naturalis vna de quatuoꝛ Qote ſut
non opoꝛtet nomnare. Ruoder
go naturale eſt · iuſtum quidem forz
primo omnium auttori deſeruire

nature: vnde ⁊ dietum eſt primum
æ maxnmum mandatum diliges do
minum deum tuum et crtera ⸗ Ded
quoniam natura Fragilioꝛ atʒ infir

mioꝛ eſt. ipſi primum imperante

neceſſitate compellit inſeruireæ⸗
Et eſt amoꝛ carnalis quo ante om
ſeipſum· ondum quippe ſapit niſi

ſeiplum. ſitut ſeriptum eſt: priug
quoð animale deinde quod ſpiritu

ale⸗ Net indiatur precepto: ſed

nature inſeritur. Quis nempe car
nem ſuam odio habuit · At vero ſi
eperit amor idem vt aſſolet eſſe ꝓ
fuſioꝛ ſiue prot liuioꝛ: et neceſſitatis
alueo minime contentus: campon
enam veluptatis exundans lacug

viſusfuerit occupare: ſtaum ſuper
fluitas obuiante mandato cohibe

tur cum dictur⸗ Diliges proximil
tuum ſicut teipſum⸗ Juſtiſſime qui

dem vt conſoꝛs nature nõ ſit exſoꝛs

et gracie illius preſertim que natu

—

mo fraternis non dito neœſſitatidꝰ
ſubuenite? ſed et voluptatibꝰ deſer
uire: taſtigat ipſe ſuas: ſi non volt

eſſe tranſgreſſoꝛ:· Ruantum volt in

dulgeat ſibi:· dum eque et proxumo
tantundem memnnerit exhibendum
grenum tibi temporanee imponi
tur homo ex lege vite 2 diſapline?
ne poſt contupiſernaas tuas cas ?
per eas: ne de bomsnature hoſti ſer
uias an me hoc eſt libitim· Ruam
iuſtius atz honeſtius coĩcas illa cõö
ſoꝛt ꝙᷓ hoſti ideſt prorino⸗Et qui
dem ſi ex ſapients conſilio a volup
tat bus tuis zuerteis et iuxta doetia
nam apoſtoli victu veſtitu conten
tuis. pauliſper ſuſpendete nõ graua
rs amorẽ tuum carnalibꝰ deſideriss
que m lit ant aduerſus aniam ſane-
quod ſubtrahis hoſti anime tue cõ
ſoꝛti natureputo non grauabetis
pꝑtiri. T ũc amoꝛ tuꝰ tontẽperãs eit
1t oꝛdo re ttus? ſi quod ꝓis ſubtra
hitur voluptatibꝗ frattis netæſſta

nabus non negetur Dic amo? carna

lis effiatur et ſoaalis: cum in coĩe ꝓ

trahitur· Si auten dum coicas ꝓxi
mo foꝛte tibi defuerint neœſſaia: q̃d
faaes. Quid ennm niſi cum omm fi
duaa poſtules ab eo qui dat omni
bus aſfluenter et non ĩproperat? q
aperit manum ſuam et anplet omẽ?
animai benedictione· Hubium ſiꝗd
dem non eſt ꝙ aſſit libenter in neceſ
ſarijs:qui et pleriſq; et inſuperfiu
is non deeſt · Deniqʒ ait Pemum
querite regnum dei ⁊ iuſtiaam eiꝰ
et het omnia adicient᷑ vobis · Spõ
te daturum ſe pollicetur neceſſatia
ſiperkflua reſttingenti: et proxmmũ
diligent: Noc quippe eſt querere
regnum dei er aduerſus peccatwi umn
plorare tyrannidem? pudicee poo
us ac ſobrietatis ſubire iugum qm
regnare pectatum in tuo moꝛtali
coꝛpore pauatis · Porro autem et
hoc iuſtide eſt. cum quo tabi eſt na
tura communis. nature quo qʒ cdum
æo munus non habere diuiſum. Rt
tamen perft cta iuſtiaa ſit dilſiigere
proxrmmum:deum ĩ cauſa haberti ne
caſſe eſt · Alioqum proximum pur
diligere quomodo poteſt? qui ĩ deo

non diligit? Poꝛro in deo diligere

non p̃t? qui denm nõ duligit · poꝛ
tes ergo deum diligi priꝰ?: vt ĩ deo
diligi poſſit et proximus· Fact er
go ſe diligi deꝰ qui ⁊ cætera bona fa

nt: fãt ãt ſic Cui naturã ↄdidit:ip
ſe ꝓtegit Nã ⁊ ita cõdita fuit vt
habeat iugit᷑ necriũ ꝓte ctorẽ⸗ quẽ

habuit 2 oditorẽ: vt qn ꝑ ip̃ᷣm ñ va

luit eſſe nec ſñ ipo valeat oĩo ſubſiſ

tẽe Hecundus gradus amotis 26

Pod ne lanerdeſea creahzi
ignoret· at proinde ſibi qd
abſit ſuperbe arroget be
nefiaa creatvis. Vult hominem cõ
bitoꝛ alto quidem ſalubriq) cõſlio
tebulatiombus excurerr⸗ vt cum
defeceeit homo et ſubuenerit deus
dum homo liberatur a deo⸗ deus ab
homnne vt dignum eſt bonoretur⸗
eabulaaonſs⸗ et eruam ke et heno

rſicabis me fit itaqʒ poc tali mo
d0 hema aĩal et carnalis qui p

um vel proptesſe amare ina

. quod in ipſo interim vt ſepe 3

expertus eſt omnia poſſit· que poſ
ſe tamen proſit: et ſine ipſo poſſit
nichil ⸗ Amat ergo iam deum ſed
propterſe mtarim abhuc non prop
ter ipſum Eſt tamen quedam prudẽ
aa ſars quid ex te quib ex dei adiu
toro poſſis :et ipſite ſe ruare ĩ offẽ
ſum?:qui te tibiſeruauit ilieſum Ae
ſifrequens ingruetit teibulaco ob

quam et frequens ad deum conuer·
ho fiat? et a deo eque frequens libe

rano tonſequatur?nonne et ſi fuerit
ſereum pettꝰ vel coꝛ lapideum to
cens liberat? emolli neerſſe eſt ad
graciam liberantis? quatinus home
diligat non propter ſe tantum ſed.
propter ipſum. Ex oceaſione quip
pe frequeneium neceſſitatũ-crebeig
neteſſe eſt interpellaanonibus deuũu
ab homine Frequentar? frequentãꝗ
do guſtan· guſtando probar S
uits eſt dominus⸗

¶ Teraus grabus amonse

—,—

Inuoca me in die

t= e vi as Siligenduan
pure deum plus iam allics
at ipſius guſtata ſuauitas

vrgeat noſtra necœſſitas: i ita vt

mplo famarit anorum dicenaum

tes dicamus merito Jam non Po
ter tuam neteſſitatem deum diligi
mus : ipſi enim guſtaumus 2 ſamꝰ

tarnis quebam loquela netrſſitas
æ benefica que experiendo probat⸗

geſtiendo renunaat ſa ſic afftcẽö
iam de diligendo proxnno implere
mandatum non erit diffiale Amat
quippe veraciter deum. ac per hor
que dei ſunt· Amat quippe caſte ·
et caſto non grauatur obedire mã

dato. caſtiſicas magis coꝛ ſuum vt

ſerptium eſt in obediemaa caritana H
Amat iuſtæ. et maudatum iuſtum
amplectitur libenter Amoꝛ iſte me
eito gratus quia gratuitus⸗Caſtus H
eſt: quia non inpeditur verbo neq
lingua: ſeò opete et vertate Juſtꝰ
eſxequon mam qualis ſuſapitur talilis
et redditur ⸗ Rui enim ſit amart·
– ſecus profecto ꝙ; amatꝰ eſt a
mat: ꝗres et ip̃e viaſſim non qhauYua
ſua ſunt ſod que iheſu xp̃i qusadmo
dum ille noſtra vel pPoqꝰ nos et n65
ſua queſuit.· Sic amat q diat. C5
fetemi? dño qmiã bonꝰ Rui dño ↄfitæ·

eñ nia ſbi qniã ſibi bonꝰ?:hiev eræ
dilige deuͦ⸗ et non propter ſeipfum⸗

mulieri que adelſe dominum nuneo
auerat: iam non propter tuam loq;
lam credimus: iph enim audium?.
et ſamus quia ipſe eſt vere ſalua
toꝛz mundi. Ita inꝙ et nos illorum
eremplo noſtram carnem allo quen

quia ſuauis eſt dominus. Eſt emuim

ä ..

Noñ ſie amal de quo diatue · eonſi

tebitus t:bi tum benefecaris ei⸗ I

tee eſt teraus amoris gradus quo

iam propter ſeipſum deusdiligitue

Felix qui meruetit ad quartũ vſqʒ

pertingere gradum? quatinus nec

ſẽipſum diligat homo niſi zpt deũ

uartus Rrabus

Amoꝛiſte mons eſt excal
Aſuszreuera mons coaguia
tus mons pinguis Cuis aſeœn

bet in montem domini? Euis da
bit michi pẽnas ſicut columbe eto
labo et requieſcam? Faetus eſt in
pacæ locus eius:et habitano hec in
fypon.Heu michi quia incolatus me
us prolongatus aſt· Caro er ſan
vas luteum terrena inhabita
no quando capit hoc⸗ quãdo huiꝰ
temodi experitur affectum vt diui
no debriatus amore ammus o blitꝰ
ſui fattuſqʒ ſibijpſ tamqm vas per

ditum: totum pergat in deum 2 aò

herens deo vnus fiat tũ eo ſpiritus
et dicat · Heſiat caro mea et coꝛꝛ
meum deꝰ coꝛdis mei: et pars mea
deus in eternum· Heatum dixmꝰ2·
ſanctum cui tale aliquid ĩ hac mos
tali vita. raro interdum aut ſemel
et hot ipſum raptim atqʒ vniꝰ vin
momeut: ſpano expeciti donatum
aſt. Te enim perdere quo dammo

do noñ ſas et omnino te ipſum nõ

ſentare et a teipſo exinanir et pene
anullar:? cæleſtis eſt cõuerſaaonis
non humane affettionis, Et ſi quis
de mo rtalibꝰ quiſpiam ad illuꝰ raz

em interdum vt dictũ eſt et ab mo

ſtiaa tua ſieut montes i

mentum abnnt titur? ſubito mudet
ſeculum neqm. perturbat diei mali
nacorpus moꝛts aggrauat“ ſolll
atat carnis neceſſitas: defectus cos
rnupuonis non ſuſtinet quodq; his·
violenaus eſtreuocat fraterna a—
eitas· Deu redire in ſe v᷑edere in ſua .

compellitut et nnſerabiliter exlla

mare · Domine vim paao? reſpon
pro me. Et illud. Infelix ego ho
mo q̃s me liberabit de coꝛpore moꝛs
ns huius . Quoniam tamen ſcriptu
ta loquitur deũ omnia ft eſſe prp —
ter ſemetipſu, Erit quandoqq pr
Eetto vt factura ſe confoꝛmet etreaen
teoꝛdet auttori Opoꝛtet pro ĩde ĩi ei
dem quantumcumq; tranſire vt auoo
modo deus omnia eſſe vo luit pop —?“
nosipſos net aliud aliquid feaſſeek?
eſſe velimusniſi oqquie propter ipfſfu·?
ob ſolam ipſius videlicet voluntats
fnon noſtram voluntatem· Deletatt
bit ſane non tam noſtra nulla ſop
ia neceſſitas vel ſoꝛ tita feliatas am·
gquidem eius in nobis 2 de nobis vv
luntas abimpleta videbitur⸗ quod
et cotibie poſtulamus in oranone
tum diam? Piat volunt as tua ſerr
1 dulas et ſuauis affeos O pura
tet defecata intẽao volũtatis? eo &te
deſetator 2 puioꝛ: q̊ i ea de ꝓ ö
abmixtũ iã reliq̃tur eo ſuauio? 2 dul
noꝛ qͥ totũ diumũ qd ſentit᷑ Dit afi·
da deificare eſt · Euomo do ſtilla aqᷓ
mo dica multo infuſa vino deficere
a ſe tota vibetur dum et ſapotem
vnm in duit et colorem: et quomo

do fermim igmium et cadens igni

5
.. . „.
. .

——

4

aum foꝛma. Et quomodo ſolis lue
perfuſus aer? in eandem traſf oꝛma
tur lumnis clatitatem: adeo vt
non tam illuminatus qm ipſum lu
men eſſe videtur⸗ ſit omnem tunt
in ſ⸗ anttis humanam affectio nem
quodam ineff abili mo do neceſſe eit
a ſemetipſa liqueſcæte atq; in dei pe
nitug tranſfundi voluntatem Alio
qumn quomodo omnia in omnibus
rit deus: ſi in homine de homine
gquit im ſupereet ·— Manebit qui
dem ſubſtanaa: ſed in alia forma.
alia gloria- alia potenaa⸗ Runn
do heet? Quis het videbit? Ruis

poſſidebit? Ruando veniam et ap
pare bo ante faaem dei? Honmne

deus meus tibi dixit coꝛ meum/ ex
quiſuiit te faues mea? facem tuam
dommne tequiram⸗ Putas videbo
templum ſanttum tuum? Ego pu
to ſane⸗ non ante perfe ete unpletũ
jri · Wiliges dominum deum tuum

ex toto coꝛde tuo:et ex tota anima

tua et ex tota virtute tua: quouſqʒ
ipſum coꝛ cogitare iam non coga
tur de coꝛʒpore? anima eiuſ dem ĩ hor
ſtatu viuiſicando et ſenſifitando m
tondere deſinat et virtus eiul dem
releuata moleſtijs in dei potencia
roboretur· Impoſſibile namqʒ eſt
cta ex toto ad deum colligere et
diuino infigere wltii⸗ qm diu ea hu
ie fragilizæ erumpnoſo intenta et diſ
centa necſſe eſt ſubuenire Itaq;
in corpore ſpirtali et inmoꝛtali in
toapore inte gro plaado plaatoqʒ·

eł per omnia ſubierto ſpirhn? ſpe
teet ſe anima quartum apprehende
re geadum amoris ., vel po aus in
ipſo apprehendi · quippe quod dei

potende eſt. dare tui wolt. non hu
mane induſtrie aſſequi⸗ Tunc in
qᷓm ſummum facile obtnebit gra
dum? cum in gaudium domini ſui

promptiſſime et auidiſſime feſtinan

tem⸗ nulla iam retardabit carnis
illebra nulla moleſtis carnis con
turbabit Putamus ne tamen
hanc gracam vel ex parte ſanttos
martires aſſecutos: in illis adhuc
vittorioſis coꝛporibus tonſtitutoa
Magna vis prorſus amo ris illas a

mimas introſum rapuerat que ita

ſua coꝛpora foris exponere et toz⸗
menta contempnere valuerunt
Ac profecto dolons acœ vimi ſenſus
nõ potuit ñ turbare ſe renũ: er non

perturbare ⸗ quid autem tam ſolu

tas coꝛporibus· Immenlas ex to
to credimus inmenſo illi pelago

terni luminis et luminoſe eternita
Ins · BDed ſi quod negatur velint

toꝛpo ta ſua retr piſſe aut terte rea

pere deſiderent et ſperent liquet

—

proculdubio net dum aſe ipſis beni
tus deeẽ de proptio quo vłĩ modica
intenao inflettatur· Honer er

go abſoꝛbta ſit moꝛs in victoria er
noctis vndiq; terminos lux perhẽ?

nis muadat et occapet vſquequa
qʒ quatinus eciam in toꝛ poribus

glona cæleſtis effulgeat non Poſ

ſunt ex toto anima ſe ipſas expone

rast tranſire ĩ deum · nimiru ligate⸗

co:ponbu eaam tuntæ ſinonſeſi
ſu vel vitaicerte aſfertu natuâli ita

vt abſit hijs· nec velint nec valeãt

tonſimmari⸗ Jtaqʒ ante reſtauran
onem to ꝛporum eit ille defertus al
marum⸗ qui perfettus ſummus eſt

ipſorum ſtatus ne carnis iam ſane

tõſoꝛaum ſpiritus non vquireret⸗

to abſqʒ proſectu anime nec ponit᷑
roꝛpus net reſumitur· MDeniqʒ pre
noſa in toaſpettu dbomini moꝛs ſan
ttorum eius: uoð ſi moꝛs precio
ſa in ceñſpertu domimi:quid vita z
illa vita Netc mirum ſi coʒpiiiam
glorie tonferre videtur ſpirtui: ᷣ
et infirmum et mozꝛtale conſtat ipi
non mediocriter valuiſſe · O ꝙ ven
lo cutns eſt qui dixit · Biligentibꝰ
Seum ommiaa cooperantut in bonũ
Valet deum diligentꝛ anime coꝛpꝰ
ſuum mfitmum⸗ valet et moꝛtuum
valet et reſuſatatum. Premo qui
dem ad fruttum penitencietſecũdo
ad requiem poſtremo að conſum
maconem. Merito ſine illo perſfies
non wolt / quo d in omni ſtatu in bo
num ſibi ſubſeruire perſennt · Ho
nus plane fid uuqʒ comes caro ſpiri
tui bono/que ipſum aut ſi non iuuat
exonetat · Primus ſtatus laborio
ſus ſeð fruttuoſus:ſecundꝰ ocoſꝰ/
ſed mimme faſtidioſus: Ceraiis p

ſectttus et gloriſus. Audi at ſpon

ſum in tantieis ad profettum hunc

trimo dum inuitantem· Comedire
inquit amici mei: bibite et inebtia

mim cariſſimi· Jaborantes m coꝛpo
re vocat᷑ ad abum: iã poſito coꝛpe
ad potum muitatꝭ teſumentes coꝛ⸗

Heta vt inebenenkur ipellit Eenoa
muotat᷑ cariſſimos. mimirum carita

te pleniſſimos: NZam et in toteri9

pellat differẽ aa eſt vt hij quidẽ qui
in carne adhuc grauati gemunt? ea
ri habeantur pro tarit ate quam ha

bent: qui vero iamſoluti carnis eõ
pede ſunt eo ſint cariotes qͥ et prõn

cores et expediciores facti ad amã

dum. Poꝛro pre vtriſq; merito

non nominantur cariſſimi retæpta
lam ſecumda ſtola in coꝛporibꝰ vtr

q; eum gloria refumptis, taco in dei

amoꝑem feruntur liberiotes et ala
cuoteg quanto et be pfoptio mil iã

iſibium eſt quod eos aliquaten?
ſollicitet vel tetatdet · Ruobd quidẽ

naut᷑ ſibi reliquorum ſtatuum ven

dicat/cum et in priori voꝛʒpus cum

labore poꝛtetur et in ſecundo quo
q; non ſine aliqua proprieta e deſf·
derij exſpettentuꝛz · Primo igitur fi

delis anima comadit panem ſuum⸗?

ne quippe manens nohuc ambulat
per ſidbem? quam ſane operari per
dilertionem necoſſe eſt⸗ quia ſi non

operatut moꝛiua eſt · Poꝛro ip ſum
opus abus eſt dicente domino? me

us ebus eſt ot faaam voluntatem

patris mei⸗ De hine carne exuta iã⸗
pane doloris non abatur⸗ ſed vmo

amorig tamꝙ; poſt abum plenius

haurite permittitur noñ purum ta

men ſed quomodo ſub ſponſe nomi

ne ipſa diat in tanneis. Hibi vmü
meum cum latte meo Vino emmm di

umi amo tis miſœt eaam tunc dul
tedinem naturalis affertioma qua:

*½ .

SSeenene

—.

RREùa& „ £

=—
—,—

☛ △☚ 2.

glorficarum Seſiberat. Eſtut en
go iam tunc ſancte cattatis pota
ta vino: ſed plane nondum vſqʒ a“
ebrier atem: quomam temperat in
terim ardorem illum huius lactis

permiytio. Ebrietas deniqʒ ſolet

eæuerte re mentes:atqʒ omnino redꝰ

bere ĩmemores ſui⸗ Ac noneꝝ to

co ſui oblita eſt? que adhut de pro

pno tozpore cogitat ſuſtentando⸗
Ceterum hot adepto quod ſolum

vtiqʒ deerat quid iam impedit a ſe
ipſa quodammodo abire et ire totã
n deum. Eoqʒ ſibi penitus diſſinnli
mam fier: quo beo ſimlimam effia

do nat:CTũc demũ ad crateram adᷣ

miſſa ſapiencie illa de qua legitur?
Qoalix meꝰ inebrians quam precla
ruS ẽ⸗ Muid mrum ſi inebriatur ab
vbertate domus deiicum nulla moꝛ
bente cura de ꝓre prio ſe curabit pu
tum et nouum illud cum criſto ĩn do
mo eius:Hoc conuium taplex œele

brat ſapienaa et ex vna complet

tatitate- ipſa abans laborantæs-ip

ſa potans quieſerntes ipſa regnã

ees in ebrians · Enomo do autem

in conuiuio coporali ante cabus ꝙ
potus appomituꝛ: quoniam ⁊ tali o⸗
dine natura requirit: ita et hoc pr·
mo quidem ante moꝛtem in carne
mortali labores manuum noſtrarũ
manducamus cum labore quod glu
gendum eſt maſticantes Poſt moꝛ

tem vero in vita ſpirituali iam bibi
mus ſuauiſſima quabam faalitate
q̃s perapitur tolantes tandem ra

diuiuis coxporibus in vita coꝛpo

eali inebriamur mira plemtudine eꝝ
uberantes · Het pro eo quod ſpon

Assin cintian diat comidbite amic?7

bibite et inabriamini caciſſimi.Co
medite ante moꝛtem? bibite pꝰmoꝛz

tem? inebriamini poſt reſurrettio

ate inebriantur: merito inebtiat:

nui ad nupaas agni introdua merẽ
lur? edentes at bibentes ſuper mẽ

ſam illius in tegno quando ſibi iam
exhibet gloriam eccleſiam non ha
bentem maculam neq; rugamaut
aliquid huiuſmodi. Tunc proꝛſus
inebriat cariſſimos ſuos tunc toꝛrẽ
teemvoluptats ſue potat quomã
gquidem in cõpleru illo areſſumo et
caſtiſſimo ſponſi ⁊ ſponſe flummis
Impetus letificat auitatem dei⸗

Quod non aliud eſſe arbitroꝛ ꝙ di

flium qui tranſiens mimſtrat quem
admodum ipſe promiſit vt ex hoe

iam iuſti epulentur et exultent in

conſpertu dei et delertentur in let
aa-Pint iam illa ſauetas ſine faſti

dio Lint inſaaabilis illa ſine inqui
etudine turioſitas. Dinc eternum
atqʒ imexplebile deſidenũ neſaẽs
egeſt atem· Hinc demiqʒi lla ſobria
ebrietas:vero non mero ĩgurgitãs⸗

non madens vmo ſed ardens deo⸗

dus perpetuo poſſidetur cum ſum

me et ſolus diligitur deus quia nec

noſipſos iam niſi propter ipſum dili

gimn9. vt ſit ipſe premiumæternum
amancum ineternum · Memim me
dudum ad ſanctos fratres carthuſi

enſes ſcripſiſſe epiſtolã ac de gradi
boᷣhijs ip̃is ĩ ea int᷑ certera deſeruiſ
ſe· oꝛte ãt alia ibi 2 ſinon aliema

de caritare locutus ſum et ob hoc

cquedᷣã huic qᷓ; ſe rmoni ſubiungere
non mutile duco preſertim cum ffa
alius ad manum tranlſeribere habe
am iam dict ata ꝙᷓ noua interim dic
tare⸗ Hlla vero inꝗm et ſincera eſt
caritas et omnino de coꝛde puro et
conſciencia bona et fide non ficta a
tenda procedere qna proximi bonũ
eque vt noſtrum diligmus. am
qui magis aut certe ſolum diligit
ſuumi conuin atur non caſte diligere
bonũ qnod vtiqʒ propter ſe diligit
non proptex deum Et hic talis non

poteſt obe dire prophete qui ait-

Confitemini domnno qumiam bonꝰ
Confitetur quidem quia foꝛtaſſis
bonus eſt ſibi:non autem quoniam
Vonus eſt in ſe· Qua propter nou-
rint in ſe dirigi illud ab eo prophe

ta ob probrium. Confite bitur tibi

tum benefe etis ei, Eſt qui confite

tur domino quomam potens eſt Et
eſt qui confite tur donmmno quo mam
ſbi bonus eſt · Et item qui confitet᷑

bomno quoniam ſimpliciter bonꝰ

eſt.· Primus ſe ruus eſt ⁊ timet ſibi
DBecundus mercenarius et cupit ſi
bi. T eraus filius et defert patti.

Itaqʒ qui tmet et qui cupit vtaqʒ
pro ſe agunt. Sola que in filio eſùt
catitas non querit que ſua ſuntt

lMuamobrem puto de illa dietum

Aex dommni inmaculata conuertens

ammas:quod ſola videlicxt et ſit ꝗᷓ

b amore ſui ⁊ mundi auertere poſ
ßtit animum et in deum dirigere⸗
Net timoꝛ quippe net amoꝛ prua
nhs conuertit animam mutat inter

dom voltum vel actum affertum nil

ſe ruus opus dei ſed non ſpont᷑ in
fua adhuc duricia permanere cog
noſ. atur fact et mercrnarius. ſed
quia nõ grats? propria trahi cupi
ditate couinatur:poꝛro vbi propii
ettas ibi ſingularitas. Vbi autem ſin
gularitas ibi angulus vbi vero an
Zulus ibi ſine dubio ſoꝛdes ſiue rubi
8. Sit itaqʒ ſeruo ſua lux timoꝛ
ipſe quo conſtringitur · Sic itaqʒ
fua me reœnatius cupidit as qui et
pſe artatur quando temptatur
abſtractus et illectus · Sed harum
nulia aut ſine macula eſt aut ani
mas conuertere poteſt· Caritas
conuertit animas quas facit et vo
luntatis· Poꝛro in eo eam dixe
trim mmatulatam quod nichil ſibi de
sfHo re tinere conſueuit· ¶ui nem
pe de proprio nichil eſt · totum pro
fFfetto nempe quod habet dei eſt.
CLuod autem dei eſt mmundum cẽ?
non poteſt · lex ergo domnini in
maculata catitas eſt que non quoed
ſibi vtile eſt querit ſed quod mul
ngS⸗ Aex autem dommi dic tur ſi
ue ꝙ ipſe ex ea viuat ſue quo d ea
nullus mſi eius dono poſſideat.·
Nec abſurdum videatur quod bixi
ecam deum viuete er lege cum non
alia ꝙ; catit ate dixer m · Cuid ve
rro in ſumma et beata illa trnitate
ſummam ⁊ ineffabilem illam conſer
uat vnitatem ñ caritas. Yex eſt er
go et lex dommni caritasque trinita
tem in vnit ate quodammo do cohi
bjq32 colligat ĩ viculo paaus: Nemo

tñme eſt imz cæritatẽ hit ac ape ãli
tatẽ vł alqͥd ace dẽs: alio q̃ᷓn in deo

dic rẽ qᷣd abſit eẽ aliquid quod de⸗ .

—,,

ſis

ſten
69
ſed
hengit
prope
tenſn
%
eub
mo⸗

aq
liet

dum
Nan
detas
etdo
nndie
libid
ſuinen
unpt⸗
ſeſt⸗
dumei
mmmn
quod
d ul
oturſ
edi
dent
godin
um ton
Cudu
tanitati
m vnſa
hucke
taniej
ocohi

ſeno

cal
e
in deo

dden

noneſt⸗ ſed atſtana aa R Alam diui
nam quod vnqʒ nee nouum nec in
ſolitum eſt dicente · Johanne· Deꝰ
æarias eſt · Diatur ergo rette cam
taset deus. et dei donum · Itaqʒ ca

titas dat caritatem ſubſtantia aca

men ſubſtanae eſt: vbi donum qua

litatis. Dec eſt eterna treatrx et
gubernatrir vmuerſitatis. Diqui
dem in pondere et menſura et nume

ro per eam facta ſunt vninerſa⸗ et
nit hil ſine lege requiritur⸗cum ipſa

quoq; lex omnium ſine lege non ſit
non tamen alia ſe ipſa⸗ qua et ſe

ipſam et ſi non creauit re git tamẽ·
VCeterum ſeruus et me rernan?

habent legem non a domnoꝛ:h 45
ipfil ſe cerrunt ſibi: ille de um non amã
do⸗ iſte plus aliud amando· NHabẽt
inqm legem non domin · ſed ſuam?
illi tamen que dommni eſt ſubiertã⸗
Et quidem ſuam ſibiquiſq; legem
facxte potuerunt? non tamen eam
inconmutabili eterne legis orduamn
ſubdutere potuerunt. Tunc autem
dixerim quemq; ſibi fe aſſe ſuam le
gem quando communi et eterm le
gi propriam pretulit voluntatem.
ꝑuerſe vn qʒ volens ſuum creatorz
imitar vt ſi cut ipſe ſ bi⸗lex ſuiqʒ iu
ris eſt? ita is quoqʒ ſeipſum reger
et legem ſibi ſuam faceæret volunta
rym Eraue vticq;ʒ et inpoꝛtabile
iugum ſuper omnes filios ade Peu
inclinans et incuruans crruicrs no
ſtras? adeo vt vita noſtra infe rno
appropinquarit. Inſe lix ego homo
quis me liberabit a corpore moꝛt K
ihpuius? Quo vnq; prme⸗ et pene

oprimoꝛ .ita vt nin bo minns adin

uit me paulominus habitaſſet in in
ferno anima mea. Sub hoc onere

grauatus gemebat a qui dicebat·

Cuaꝛe po ſuiſti me contratium tibi

et kactꝰ ſum michi metipſi grauis?

Vbi dixit factus ſum mchi metipſi

grauis oſtendit ꝙ lex ipſe ſibi cet⸗
nec alius hoc qm ſibi ipſe fecſſet.
NRuod autem loquens deo premi
ſit.poſuiſti me contratium tibi⸗dei
non ſe non effugiſſe legem ĩdicauit

Hot quippe ad eternam iuſtamq

dei legem ptinuit: vt 3 inoluit ſua
uiter regiipenaliter a ſeipſo regere⸗
tur: quiq; ſpõte iugum ſuaue et onꝰ

leue caritatis abiet proprie volun
tats onus impoꝛtabile ſuſtineret
inuitus Miro itaqʒ et iuſto modbo
eterna lex fugitiuum ſuumet poſu
it eid em ipſi contrarium et retnuit
ſubiertum: dum videlicet nec iuſti

aie legem pro meritis euaſit: nee
tamen cum deo in ſua luce:in ſua rre
quie in ſua gloria remanſit: ſubies
tus poteſtati et ſubmotus feliatatnt

BDonnne deus meus cur non tol
lis peccatum moum · et quare non
aufers imquiratem meam vt ab

ietta graui iſarana proprie volunta

tis.ſub 1 eui onere reſpirem carita
tis.net iam ſeruili timore coercear⸗
nec mertenaria cupidirate illicean -·

iz agar ſpiritu ſancto·ſpiritu liberta
us quo aguntur filij tui · qui teſti
monium reddat ſpirtui meo: qet
ego ſim vnus ex filijs dum cadem
nchi lex fuerit que et tbi et ſicut
tu es ita et ipſe ſim in hoc mundo⸗
Hij ſauidema qui heefaaunt: vt ait

apoſtolus nemini qnibquam de
beatis ñ vt inuicẽ diligatis? p-

euldubio ſicut deus eſt et ipſi
ſunt in hoe mundo nee ſerui mer

tenarij ſunt ſed filij ·— Jeaqaʒ

net ſilij ſunt ſine lege · niſ for
te aliquis alter ſenaat propten

hoc quoð ſerptum eſt iuſtis non
eſt kx poſita·¶Ded eſt ſaan
du ꝙ alia ẽ lex ꝓᷣmulgata a ſpis

tu ſeruitutis in timore⸗ alia 2

Zen libertatis data eſt ſuanai
tate Net ſub illa eſſe cogim “
maßlij⸗ net ſine iſta paauntur

Vis audixe quoð iuſtis non ſit

leyr poſita .⸗— Non axcpiſtis “
nit ſpiritum ſeruitutis in timo
te⸗ vis audite ꝙ ſine caritatiꝰs

lege non ſint Hed arcepil

tis inquit ſpiritum adopconia
ſilionumm · Deniqʒ andi iuſtum
vtrumq;ʒ de ſe fatentem æ ꝙ non

ſit ſub lege ⸗· netc tamen ſit ſine le

ge · Factus ſum inquit hijs qᷓ
fub lege exant uali ſub lege el
ſem. cum ipſe nõ elſem ſub lege:
bijs qui ſine lege erant tamqm
ſine lege eſſem· cum ſine lege dei
non eſſem · ſed in lege enim ceſti
Vnde apte non dictur iuſtinon

habent legem aur iuſti ſunt ſin e

lege: ſed iuſtis non eſt lep poſita 1
Hot eſt nontamqm iuitis impo
ſta: ſed voluntarijs eo liberali
ter data quo õ

Vnde et dominus pulchre“ Tol

Uite iugimn meum ſuper von a c

ſdieret — Non imßono inuf .

oquin non tequiem: ſed laborem
muemehs amimabus eR

Hona vtiqʒ lex caritas er ſua

uis: que non ſolum leuiter ſuaui
ternqʒ poꝛtatur? ſed aciam ſeruo
rum ⁊ mercenariorum leges poꝛ

tabiles at leues reddit quas vtr·
qʒʒ non deſtait ſed faat vt mpleę
antur dicente domino — on
veni legem ſoluete ſod admmple S

te⸗. Illam temperat iſtam oꝛdi
nat · vtramqʒ lenigat *Nunqjm

exrit carit ag ſine timote ſeò caſtoꝛ:
nunqm ſine cupiditate? ſed oꝛdi
nata Implet ergo catit as ile

gem ſerui cum infundit deuo ao
nem: implet et merernarij cum

oꝛdinat cupiditatem ⸗ Poꝛ
ro timore perimxta deuono ip

ſum non annullat ſeð caſtiſicat.
Pena tamen tollitur ſine qua

eſſe non potuit dü fuit ſeruilis:
et nmormanet in ſeculum ſetuli
gaſtus et filialis Nam quo d

legitur . Pefſeeta caritas Foras
mtit tmotem? pena intellige n
ba eſt que ſcruili vt dixmmus ti
mor non nunquam deeſt · illo ſa

lieet genere locuaonis quo ſepe
cauſa ponit pro effertu⸗ De

inde tunt cupiditas tette a ſupe vx
ueniente caritate oꝛdinatur cum
mala penitus teſpuuntur dbo

is vero meliora preferuntur =Wð
net bona niſi propter meliora

ge
e

po
„a

Non

meliora appetuntur · Ruob tum le

ue per dei gracam aſſetutum fue
rit. diligetun coꝛpus et vniuerſa
coꝛporis bona:tamen propter am

mam , amma propter deum⸗ deus

propter ſeipſum ·Veruntamen

qa carnales ſumus ⁊ de concupilcen
aa carms naſlamur: neerſſe eſt ctaua

piditas vel amor noſtera carne in

apiat · Eur ſirerto oꝛdine diligi

tur quibuſ dam ſnis gradibds du

& grana proſinensſpititutandem
tonſummabitur? quia non prius òd

ſpitutuale ſed quod animale deinde

gquod ſpirituale Et priis neceſla
eſt p oꝛtemus ymagmem terreſteis
demde celeſtis In prums ergo

diligit ſe homo propterſe· Caro
quippe eſt et nichil valet ſapere p̃

ter ſe· ¶ umqʒ ſe videt perſe non

poſſe ſubſiſtere deum quaſi ſibi ne
eeſſanum: inapit per fidem inquire
te et diligere Diligit itaqʒ in ſe
eundo gradu deum: ſe d propter ſe

non propter ipſum: At vero cum

ipſum tcæperit o ccaſione proprie ne

eeſſitatis colere et frequẽtare⸗ cogi

Endo lagende orando obediendo.
quadam
paulatim ſenſimqʒ de us innoteſat
conſequente r et dulceſſit·et ſic gul
tan do qᷓ ſuauis eſt dominus tranſit
ad tercium geadum vt diligat deũ
non ĩãñ propter ſe ſed ipſum · Sane
in hot gradu diu ſtatur⸗ et neſao ſi
a quoqᷓm hominum quartus in hac
vita perfecte apprehenditurvt ſeſe
homo diligat tantum propter deu.
Aſſerant hec ſi qui axperti ſunt mi
chi fateoꝛ inpoſſibile videtur· Erit

huiuſcer modi fammliaritate

autem protulòubio cum introduet

us fueit ſeruꝰ bonꝰ2 fideł in gaudiũ

domini ſui et inebriatus ab vberta
te domus dei ⸗ Ruaſi enim nmuyro
quodammo do oblitus ſui et aſe pe
nitus velut deficiens totus perget
in deü r deincopsa dherens ei vn?

cum eo ſpiritus etit · Arbitroꝛ hoct

prophetam ſenſiſſe cum diceret · In

troibo inpotẽaas domm · donmne

memoraboꝛ iuſtide tue ſolius Dae
bat profetto cum int roieret in ſpiri
tuales potenaas donnni exutum ſe
iti vmuerſis infirmtatibus carnis

t iam mi de carne haberer cogita

re ſed totꝰ in ſpiritu memoraret iul
tice dei ſolius · Tunt pro certo ſin
gula criſti membra ditere potuerut
de ſe quod aiebat de capite Et fſi
cognouimus ſecundum carnem cti
ſtum ſed nunc iam non noumus
Nemo ibi ſe cognoſcet ſecundum
carnem quia caro et ſanguis regnũ
dei non poſſidebunt· Non ꝙ car
nis illie ſubſtanaa futura non ſit
ſed qnod carnis neceſſitudo õnis ſit
de futura carniſ qʒ amor amore ſpi
ritus abſoꝛbendus et infirme que
nunc ſunt humane affectiones in di
uinas quaſ dam habeant cõmutara
Tunt ſagena caritatis que nũt tra
ctata per hoc mare magnum =⁊ ſIpa
cioſum ex omni genere piſaum con
gregare non delinit cum perducta
ad lirtus fueit malos foras mittẽs
bonos ſolummo do ret ne bit Diqni
dem in hac vita ex omni genere pi
ſaum intra ſinum ſue lantudinisca
ritatis rette concludit vbi ſe pro
tempo re oĩbus cõfoꝛmãs oĩm qʒĩ

*

ſt ſut adue tſaſiue proſpera traia

ens ac ſua quodammodo faaẽs nõ

ſolum gaudere tum gaudentibus h
æaam flere tum flentibꝰ conſueuit
Ded eum peruenerit ad littus ve
lud malos piſceæs omne quod triſte
patitur foras mittens ſola que pla
cœre et iocunda eſſe poterunt reti

nebit. Nunquid enim tunc verbi

gracia paulusaut infirmatur cum in
firmis aut vtetur pro ſcãdaliʒatis-
vbi ſeãdala ⁊ infinmitas procul cẽt

Aut certe lugebit eos qui non a

gent penitenciam vbi certum ẽ nee
pexcantem fote nec penitentem
Abſit autem vel qui ignibus eter
nis cum ðy abolo et angelis eiusde
putandi ſunt plangant et defleant
m illa auitate quam fluminis mipe
tus letificat cuius diligit dominug

poꝛtas ſuper omnia tabe rnacula

er ſi quando gaudetur de vietora la

boratur tamen in pugna et plerum

q; periclitatur de vita. In illa aurẽ
patria nulla proꝛſusaduanttetur að

uerſitas ſine triſtiaa quemadmodũ

de illa canitur Dicut let ancium om
mum habitado eſt in te. Et rurſum

lIencia ſempiterna erit eis · Emis

igitur deſideiorum noſtrorum eriſtꝰ

tunc etit qui ſine fine videbitur.ſiñe

faſtidio amabitur.ſine fatigacuone
laudabitur Deniq; quomo do miſẽ

ricoꝛdie tetoꝛdabitur vbi memora

bitur iuſtice dei ſolius Dromde vbi

iam non erit miſericordie locꝰ aut

miſericoꝛdie tempus:nullus pſecto
eſſe poterit miſeranonis affettus⸗

¶ Expllat liber beat Hernarde

dediligendo deum 26

toral
Pleum
anr;
trd
ndno
naunon
tnrfimn
ins
merſt⸗
nir ſiſe
naone
dmſe
nemod
e
ehu
us pic
fecs

[Bermo bean Hernarbi abbane

de ſacxamento altans
Anem agelori maͤnd ͤ

reatata eſt: licet in verbis ſuttĩicta

fit ſenſuum t amẽ ſ piritualium male
ſtate multum eſt fecunda⸗Nobis au
tem potiſſime incumbit pre ceteri ⸗
audire atteneus quod propoĩmꝰ?
æx quod deo auetore proſequi temp
tabimus.⸗ ec ſolum audire ſed 2 f
delius reponere: et tamqᷓm anmmna
lia munda propenſius debess nimli
nare⸗ Heatus ille dauid propheta
eum exnmius a ſecretis,·2 cariſſimꝰ
dei viuentis raptus in ſpiritu ante
ſedentem in throno legerat in qu⸗
danm miſteriorum ſanttuario que er
quanta dominus naufragant mũ
do per veſtrum elemenaus etat ex
hibiturus offictum? qui 2 tamꝙ ami
aſſimus noſter conſilij celeſtis farx
us inter pat res gratulanbo pſalle
bat dicens Panem angelorum mꝰ
dutauit homo“ Unde ad expremen
dam rei tam frurtuoſe certitudi

nem: ſignanter elegit ponere pre

tertum pro futuro · Panem inqui
ens angelorum manducauit homo
O ſtupenda dei miſ eraco· verbu
dieeret ei Quid ſupbis tra ? anis?
Kepẽtia g ↄuᷣſiõe ſe ip̃m ĩueĩt inſer
bõ: ẽ p᷑ ĩfirmntatẽ iacẽtẽ ĩ ſtabulo
Dtabuiũ qpe mũdꝰ 2.2 ꝓ't pecoĩ
nã fil itudinẽ ĩdigẽs feno· Ea pa
b29 fup er leſtis mutauit ſe in pabulũ
pecois: hoĩe mutato ĩ pecꝰ Panis

carnem deus anerem figulus luti
vita moꝛtiemum induit: vt iumẽa

manducarent. Pomo enim cum in

ratus eſt iumentis inſipient bus et

ſmilis faetus eſt ills⸗ Non eſt
indignum ymmo fi ſtiuum eſt reto

patet ad vos domini a
reuerendi ſacerdotese⸗
BDeries iſta que in auribus veſtiiis

