ait. Qui eluadant me vitã eternã

deus? Quid eĩ ineᷓ tu cõſulis? Da

inquit gloriam deo qui gtis te pue

mit⸗ exatauit. imiaauit⸗ et viue dig
ne de crtero · quo te ꝓbes.⁊= Percæp

tis beneficijs non ingratum pera

piendis ydoneum. Vt ego bonũ cõ
ſilium das ſi dedeis et poſſe teneri ·

Omino wilhelmo⸗ ab
bat ſã theoderie: frat᷑

de grã ⁊ libro arbitrio
qͥd illa qua ſatis occaſione nuper a

quente me coram aliqn·
et dei grac in me conmen
dãte · quod ſcʒ ex ipſa me
Imn bono 2 prauientũ agnoſterem 2 p
uehi ſentirem et ſperarem perficen
dum ⸗ Quid tu ergoLait vnus ex ar
unNen lugoperaag l d mer
cedis ſpas vł premij.ſi totum faat

Siãdem non eſt eiul dem faealitatia
ſare quid faaendum ſit/ et facte-

quomã diuerſa ſunt tæco ducatũ/ac
feſſo prebere vehiculũ · Non quicũ

qʒ oſtẽdit viãprebet etiã viaticum

itinerãta· Aliud illi exhibet qui fãt
ne deuiet. et aliud qui pᷣſtat ne defi

ciat in via Ita nec qᷓuis doctor ſta

tam ⁊ dator erit boni qdcumqʒ docu
erit Porro michi duo neceſſaia ſut⸗

doceri⸗ at iuuari · Tu hõ rette q dem

conſulis i gnorãae ſalicʒ ſi veru ſen
at apoſtolus · ſpiritꝰ adiuuat infin

mitatem nrãm· Immo vero quim ꝑ
os tuũ adminiſtrat conſiliu: ipſe ne
cſſe ẽ miniſtret · et ꝓ ſuũ ſpitum ad

iutoriũ· quo valeam inplere àd con
ſulis Ecc eni ex huiꝰ munere velle

adiacet m perfſicere aũt ñ inuenio-
Sed nec aliquãdo me inuenturi cõ
fido. miſi qui dedit velle. det et perfi
cere ꝓ bona voluntate Vbi ergo ait
ſunt merita nrã aut ſpes nra? Audi
in quã. Non ex operibꝰ iuſticie qᷓ fe
amqnos i ſecũdui ſuã miſericoꝛdia

ſaluos nos feat · Ruid eni? tu foꝛte

putaueras tua te creaſſe merita tua
poſſe ſaluar iuſtica q̃ nec ſaltem
domnum iheſu dicere poteſt· mſi in
ſpiritu ſancto? Ita ne oblitus es qui
dix erit ſine me nichil poteſtis face

re et neqʒ currẽtis neqʒ volentis ſeꝰ
mſerentis eſt dei? eð igitur agit
ais liberi arbitum? Hreuit᷑ reſpon

deo ſaluat. T olle liberũ arbitrium⸗
non erit quoð ſaluet᷑. Colle gräãm ·
non eit vnde ſaluat᷑ Opus hoc ſine

duobus non pot᷑ effia. vno a quo
fit. altro cui · in q fit· Heꝰ auttoꝛ

ſalutis ẽ· Nibern arxbitriũ capax tñ

6

Nec dare illam niſi deus· net ca
pere poteſt miſi liberum arbitr⸗
um. Cuid ergo a ſolo deo et ſo
li datur libero arbitrio· tam abſzʒ
conſenſu eſſe non poteſt acapiẽ
bs. ꝙ abſq; graua dant s Et

ita grace operanta ſalutem. co

operari dicetur liberum arbitriũ
dum conſentit hoc ẽ dũ ſaluat᷑·
Conſentire enim ſaluari eſt ⸗ v
Proinde pe coris ſpiritis ſalutẽ
huiuſer modi mimme capit · eo
illi voluntarus conſenſus de
ſit, quo ſaluãti videlicet deo pla

ade obtemperet · ſiue iubent: at
quieſeendo · ſiue pollicrnt cre de

do · ſiue reddent gracias agen
do ⸗. Enzmuero aliud eſt volunta
rius conſenſus⸗ aliud naturalis
appettus. Poſteroꝛ quippe no

bis commums eſt cum irraaona

bilibus net valet conſentire ſpi
ritui.carmis irretitus illeerbris
Et foꝛtaſſis ipſe eſt qui alio no
mine ab apoſtolo ſapienaa car
nis appellatur vbi ait · Sapien
aa caamis minnca eſt deo⸗ legi
ennn dei non eſt ſubiecta⸗ net
enim poteſt · Punc ergo vt dixi
tonmunem habentes cum beſti
is:conſenſus voluntaius nos diſ
cernit Eſt enim habitus amim li
ber ſui · Siquidem non cogitur ·
non ertorquetur · Eſt quippe vo
luntatis non necæſſitatis. nec ne
gat ſe net prebet cuiqꝙᷓ niſi exvo
luntate Alioqunin. ſi compelli

valet muitus: violentus eſt non

voluntarius ⸗ Vbi autem volun

tas non eſt nec conſenſus. on
eſt enim conſenſus niſi voluntari
us. Vbi ergo conſenſus. ibi vo
luntas Poꝛro vbi voluntas · ibi
libertas · Et hoc eſt quod dia
puto liberum arbitaum⸗ SDed
vt mamfeſtius fiat quod dictur
et competeneus.ad ib quod vo
lumus veniamus. paulo alaus
eſtmmo tepetendum. In rebus
materialibus non eſt id vita q̊d

ſenſus/quoð ex ſingulorum diſſi

niconibus clatius eluc bit⸗ Eſt

enim in quolibet coꝛpore vita.

inte rnus at naturalis motus.vi

gens tantum intrinſecus Sen

ſus vero vitalis ĩ coꝛpore motus
vigens et extrinſecus · Appet⸗
tus aute m naturalis vis ĩ ammã

te mouendis auide ſenſibus atte⸗

buta ⸗ Kerum conſenſus⸗ nutus
eſt voluntaus ſpontaneus

Velcerte quod ſuperiis me dix

iſſe menmm habitus anim. liber
ſui · Poꝛro ve lunt as eſt motus
radonalis“ et ſenſui preſidens.
et appetitui :· Dabet ſane quocũ
qʒ ſe voluerit raaonem⸗ ſemper
tonnttem · et quodammo do pe
diſſequam non quodð ſemper
ex racone moueatur· ita vt mul

ta per ipſam arca ipſam· Hoc

eſt per eius quaſi nnniſteium cir
ca eius conſilium ſiue iuditium.
Vnde eſt illud ⸗ Prudentiores

ſut filij ſeculi h. filijs lues in ge
tatõe ſua.et rurſũ Sapiẽtes ſut

5
—

vt faoant malũ.eq; eni ſapiẽaa
vl prudẽaa in eſſe creature poteſt·
vel in malo. niſi vtiqʒ ꝝꝑ taaonem/
Eſt vero raco data voluntati⸗ vt in
ſtruat illam non deſtruat Heſtruẽt
at.ſi necæſſitateʒ vllã ei iponeret⸗
q̊ minꝰ libere ꝓ arbitrio ſeſe volue
ret.ſiue in malũ conſencens appeta
tui:aut neꝙᷓ; ſpiritui⸗vt ſit ammalis
non perapiẽs vel certe pſequẽs ea
que ſunt ſpiritus dei: ſiuæ ad bonum
graaã ſequens. et fiat ſpiritualis ꝗᷓ
omnia diudicãs ipſa a nemnne iudi
xtur: Di in quã horu quo dlibz ꝓhi
bente racione voluntas non poſſet.
voluntas iam non eſſet⸗Vbi quippe
neceſſitas iam non volũtas. Muoð
ſi ex necſſit atz et abſqʒ cõſenſu pro
prie voluntatis mala bona ve fieti
poſſet/rõnalis creaturaaut nnſera
ꝓfetto eſſe nulla rõne deberet· à be
ata pènitus non poſſz cui ninnru in
utrauis parte id de eſſet quod ſolũ
in ea miſerie. ſiue beattudis capax

eſt ideſt volũtas· Ceta ſiquidẽ que

ſupra memorata ſut vita⸗ſenſus.
vel appettusnet mſeru per ſe fac
unt·nec beatũ: Alioqui et arbores

exvita:q; peccudes etiã ex ẽᷣliquis

duobz P! mmſeĩe poſſent eẽ obnoxie.
vel idonee beatitudmi · qͥd ommno
impoſſibile eſt · ¶ õmunem itaqʒ ha
bentes vitã quidẽ cum ar boribus
ſenſum vero et appetitũ· et eꝗᷓ vitã
tum petcatoribʒ id quoðd diet volũ

tas nos ab vtriſq; diſcermit. cuius

volũtatis conſenſus vtiqʒ volũtaiꝰ
nõ necrſſarꝰ· dum aut iuſtos ꝓbat
aut iniuſtos:etiã merito beatos fa

at vel mſeros Is ergo talis cõſen

ſus obvolũtatis i amiſſibilẽ liberta
tẽ·et racõis quẽ ſecũ ſemꝑ ⁊ vbiqʒ
poꝛtatin declinabile iudiaũ. nõ in

congrue dicet᷑ vt arbitroꝛ liberu an

bitriũ ipe liber ſui ꝓpter volũtatez·
iudex ipſe ſui ꝓpter raaonẽ · Et me
tito libertatem comitat᷑ iudiaum.
qmam q̃dẽ qͥd liberum ſuiẽ. ꝓfecto
vbi peccat/ibi ſe iudicat. Eſt aũt iu
diau · qa iuſte ꝓfecto ſi peccat qͥd
nolit patitur. qui nõ peccat niſi ve

lit. Ceteꝝ quod ſui liberum non eẽ

cognoſatus/ quo pacto vel malũ ei
łbonũ ĩputat᷑: Excuſat nẽpe vtru

q; neceſſitas.Porro vbi necxſſitas

eſt. libertas non eſt · Vbi libertas

non eſt? net meritũ⸗ ac per h̊ net iu

diceũexcepto ſane ꝑ omnia oĩigina
li peccato quod aliam cõſtat habẽ
racionẽ De cetero q̃cquid hanc nõ

habzʒ volũtarij ↄſenſus libertatem.

ꝓculdubio ⁊ meito caret qʒ iudião
Proinde vniuerſa ꝗᷓ honnnis ſunt

Ste r ſolam volũtatemab vtroqʒ li

bera ſunt. quia ſui libera non ſunt·

Vita ſenſusappetituꝑ. memoria.in

geniũ · et ſi qua talia ſut ·eo ipſo ſub
iacẽt neceſſitati⸗ qͥ non plene ſubdi
ta ſut volũt at. Ipᷣam vo q̃a inpoſſi
bile ẽ de ſe ipſa ſibi nõ obedire nẽo
qᷓpe ãà nõ volt qd wolt · à wlt d nõ
wit · etia ipoſſibile eſt ſua priuari li
bertatæ :· Poteſt quidẽ murari volũ
tas:ſed non niſi in aliam volutatẽ.
vt numqꝙ; amittat libertatemtam
ergo non poteſt priuari illa⸗ ꝙ; nec

ſe ipſa Si poteit homo aliquando:

aut nichil onino velle⸗ aut velle ali
quid et non volũtate poterit et a
rere voluntas libertate⸗·Hinc ẽ àd

/
,
7

m ſani s vr infanabus itemq; doꝛ
mientibus. nichil quoð fauant vel
bonumvel malum imputatur· quia

nimirii ſicut ſue ñ ſut cõpotes rois

ſic net vſum retnent proprie volun
tatis. Ac per hoc nec judicũ liber
tats⸗ Qum igitur voluntas nichil
liberum habeat niſi ſe: merito non
iud icatur niſi ex ſe· Siquidem nec

rardum ĩgeniumnec labinis memo
trtia nec mquietus aetitusenec ſã

ſus obtunſus nec vita languens re
um per ſe ſtatuunt hominem. ſicut
nec contrala innoentem et hic nõ
ob aliud. niſi quia hic necſſatie ac
preter voluntatem poſſe prouenire
probantur. Sola ergo voluntas
quoniam pro ſui ĩgenita libertate
aut diſſentire ſibi. aut preter ſe in
aliq; ↄſetire· nulla vi.nulla cogit᷑ ne
reſſitate⸗non ĩ merito iuſtami vel in

iuſtam · beatitudine ſeu miſeria dig

nam actapacem creaturam conſti
tuit pro vt ſalicet iuſtiae muſtiae
ue conſenſerit. Ruapropter huius
mo di voluntarium liberumqʒ cõſen
ſum. exquo et omne ſui ex hijs que
dicta ſunt conſtat pendere iudicli⸗

puto non incongrue id quod ſupra

diffinuimus eſſæ quod ſolet liberum
arbitrium appellati⸗ vt liberum ad
voluntatem⸗ arbitrium refferatur

ab raaonem⸗ Sed ſane liberum nõʒ

illa libertate de qua dicit apoſtolꝰ.

Ebi ſpiritus ibi libertas· Eſt enmn
illa libertas a peccato· ſicut alibi di

at · Cum enmm ſerui eſtis peccati⸗
liberi:fuiſtis iuſtiae · Nunc autem⸗

habens fruttum veſtrum in ſanct⸗

ſicaaonem, ſinem vero vitam eter
nam Muis vero in carne peccat
a peccato ſibi vendicet libertatẽ?
Hac igitur libertate dictum meito

nequaquam opmoz · liberum arbi
trium⸗ Eſt item libertas a miera.

de qua indem apoſtolus,Et ipſa in

quit creatura libeaàbitur a ſeruitute
coꝛrupcionis in libertatem gloie ſi

liorum dei· Sed numquid et iſtam

ſibi quiſpiam in hac moꝛtalitate

4

ſumit · Et hac itaqʒ liberum nomti

nari arbitrium non in merito abnui
mus. Eſt vero ꝙ; magis ei congrue

arbitroꝛ libertatem G dicere poſſu

mus a necvſſitate eo quoð neœſſar

um voluntatio contrarium eſſe vide

atur· Biquibdem quoð ex necœſſita

te fit· iam non eſt ex voluntate et e
conuerſe ſimliter · Com igitur pro
ut interim potuit oc currere nobis.
tepler ſit propoſita libertas?a pec

cato a mſeria: a neœſſitate? hanc

vltimo loco poſitam cõtulis no bis

in condicone natura. In prmam re

ſtauramur a graaa media nobisre
ſeruatur inpatria· Dicatur igitur
prima libertas nature. ſecunda gra

ae teraa vite vel glorie⸗ primo nẽ

pe in liberam voluntatem⸗ ac volun

tatiam libertatem conditi ſumus·
nobilis deo creatura Decundo refoꝛ
mamur in innocenciã. noua in xpᷣ̃o
creatura terao ſublimamur in gioz
am pfectã ſpũ creatura Prima g'li
bertas habet multum honoris. ſecũ
da pluimum virtutis. nouiſſima cu
mulum iocunditatis Ex prima quip
epreſtamus crtetis animantibus
ſecunda carnem ⸗ per teraam

etar

moꝛtẽ ſubiamꝰ. Vel certe nũc ſicut
in prima ſubieat deus ſub pebibus
nũis oues:et boues: z petora cãpi.
ita q́; per ſecundã ſpuales beſtias
huiꝰ aeis de quibʒ diat Ma tradas
beſtijs animas confitentium tibi· ꝓ
ſternit eque et conterit ſub pedibꝰ9
nũs In vitma tãdem nos ipſos no
bis plemꝰ ſubnnſſurus per victoriã
coꝛtupceionis ? moꝛtis quã do ſalicʒ
nouiſſima deſtruet᷑ moꝛs:⁊ nos tran
ſibimꝰ in libertatem gloĩe filioꝝ dei
Eua libertate nos xpᷣe libeãaint·cũ

nos vtiqʒ tradet regnũ deo et pat·
De hac eniẽt item de illa qua dixi

mus a peccato · puto qͥ; d iudeis aie
bat. Si vos filius liberauerit vere
liberi erias · Niberu arbitriũ libera
tote indigere ſigniſicabat. ij plãe q̃
illud liberaret⸗ non a necrſſitate ꝙᷓ;
voluũsatis cum e ẽt pemitꝰ ñ noueãt.
ſed a pectato in quod tã libere ꝙ; vo
luntarie coꝛtuerat/ſił qʒ a pena pec
cati:quã ĩtautũ ĩcurre rat · ĩuitũqʒ fe
re bat · qᷓ vtroqʒ malo liberai oino ñ
poterat niſi ꝑ illũ q̃ ſolus hom num
factus eſt inter moꝛtuos.l.liber vi
delicz a peccato qui pecc⸗tũ ñ ſeat.

net inuetus ẽ dolꝰ in ore eiꝰ. Poꝛ

ro ⁊ a miſeia qᷓ eſt pena peccatha
buit mchilonmmnus libertatem . h po
tenca non actu Nemo quippe tolle
bat ammam eiꝰ ab eo⸗ h ipſe pone
bat eam Deniqʒ teſte ꝓpheta obla

tus eſt qa voluitſicut ⁊ cum voluit

natꝰ ex muliere fattus ſub lege vt
eos q̃ ſub lege erãt tedimeret. Fuit
itaqʒ ⁊ ipᷣe ſub lege nmnſeĩe h fuit q̃a
voluit · vt liber inter mieros 2 pet

catores vtrumqʒ iugum fraternia

ex ceruiabz excuteret Habuit itaqʒ
totas tres ibertates. ꝓprimã ex hu

mana naturavliquas ex diuina po

tenca. Ruarum duas poſteriores
vtrũ ⁊ primꝰ homo in paradyſo ha
bueit · vel qmodo⸗ vł quatenꝰ gas

habuerit poſtea videbim. hoc aũt

indubitãter ſcendũ. vtrãqʒ plenã⸗
et ꝑfectam pfettis meẽ aĩiabus. car
ne ſo lutis: cum deo parit᷑ et xp̃o eiꝰ
at qʒ angelis ſuꝑc leſtioꝰ· eãa ſanc
ns anmimabꝰet ſi necdũ coꝛpora re

cperunt · deeſt qdem de gloia ſed ni
hil ꝓꝛſus ineſt de mſeĩia⸗ Veru liber

tas a neœſſitate eque ⁊z indifferẽten
deo vmüſeqʒ tã male ꝙᷓ bone ronali
ↄuenit creaturenec peccato net mi
ſeria anmntti᷑ vel mnuit᷑. net maioꝛ
in iuſto ẽ ꝙ in peccatore/ net pleni
oꝛ in ange lo ꝙᷓᷓ in homine Ruomõ
nãqʒ ad bonum cõuerſus ꝑ graaã⸗
humane voluntatas conſenſus. co
libere bonũ· et in bono liberu homi
nem Faat.quo volũtatiꝰ9 effict᷑. nõ
inuitus ꝑtrahit᷑ ſic ſpõte deuolutus
in malũ. in malo michilomnnꝰ tã libe
rum ꝙ ſpontaneũ cõſtituit· ſua vta
qʒ ductũ.non aliunde coactũ.vt ma
lus ſit· Et ſicut celeſtis ange lꝰ aut
etiã ipſe de pmanʒ libere bonꝰ. ꝓ
pria videlicʒ volut ate. non aliqua
extũſeca neœ ſſitate⸗ ſic ꝓfetto dia
boiꝰ2.eque liberuũ in malum et coꝛru
it · et ꝓſiſtit. fuo vtiqʒ volũtario nu
tu non alieno mpulſu. Manet ergo
volũt ats libertas vbi etiã fit cap
tuitas mentistã plena quidẽ et in
malis·ꝗqᷓm et in bomis ſ.in bonis o⸗
diadooꝛ tã itegra qͥʒ pro ſuo mõ ĩere
atuã qᷓm ĩ creatoẽ⸗hi illo potenao

Euod ãt ſolẽt hoiẽs conqueri et di
tere · volo habere bonã volutatẽ et
nõ poſſum/neq̃ꝙ; hĩc ꝓſcribũt liber
tata. vt qſi vĩ à neceſſtatẽ in hac x
te volũtaspaciat᷑.hᷣ plane illa liber
tate qᷓm dicit᷑ a peccato⸗ſe carè teſ
tãt᷑ · Nã q̃ volt habere bonã volũta

tẽ.non eĩ wlt habere bonã mſi ꝑvo
lũtatẽ Quodð ſi volutatẽ.⁊ liberta

tẽ: ſeð libert atẽ a neœſſitatæ⸗ nõ a
ccõ Nẽpe vt non valeat cũ velit
aber⸗ bonã · ſentit qᷓdẽ ſibi de eẽ li
bertatẽ h ꝓſecto libertatẽ a pceõ.
quo vtiqʒ dolʒ primi nõ ꝑnnivolũta
tẽ· Ruãꝙ; iã ꝓculdubio vt cũqʒ bo
nã habz vbi habere wlt · Honũ q̃̊
pe ẽ qͥd volt Net poſſz bonũ ve .
niſi bonavolũtateſicut nec velle ma
lũ niſi mala volũtate Cũ bonũ volu
mꝰ bona eſt volũtas. cũ malũ volu
mꝰ.eſt volũtas mala Ltrobiqʒ vo
lũtas⸗⁊ vbiqʒ libertas.cæS& ſiq̃dẽ vo
lunt ati necœſſitas ¶ũ aũt non vale

m?23 àÃ volmus⸗ſentin? quid ip̃aʒ

q dãmõ libertatẽ peccato cẽ capti
uam⸗velinſcram⸗non tamen amil

ſam.Ex hac ergo tantum libertate
qua liberum eſtvoluntati ſe ipſam

iudicare· vel bonam ſi bono · vł ma

lam ſi malo conſenſetit:quipe que
in neutro miſi eorte volendo conſen
tire.ſe ſontit/liberu⸗ arbitrum ere

dimus nomnari· Nam ex illa que
dietur a pecc ato“ congruenaꝰ foꝛ

ſitan lberum conſilium. ⁊ item ex il

laque ditta eſt annſeĩa liberum po
aus complaatũ poſſet dici ꝙᷓ arbi
eũ Arbitũ q̃pe iudioũ ẽ ſicut vᷣo iu
dicij ẽ diſcernẽ q̃d liœat ł̊ nõ licæat.
ſie proſetto cõſiliũ probare quid ex

ł——

pediat⸗vel non expediat: ſie com
plaat quot experiti quid libeat vł
non libeat · Vtinam tam libere no
bis conſuleremꝰ. ꝙ libere de nobis
iudicamꝰ. vt quemadmodum libe
re ꝑ iudiaum licta illiataqʒ diſe r
nimus: ita per cõſilium ⁊ liata tãꝙ;
tommoda nobis eligere. et illiata
tamꝙᷓ noxia reſpuere liberu habere
mꝰ. Jam enĩ non ſelũ liberi arbitrij
ſed ⁊ liberi ꝓculdubio iuditij· ac ꝑ
hoc et a peccato liberi eſſemus SDʒ
quið ſi totum ſolumq; quod expedi
ret vel liceret. eaã liberet? None li
beri quot eſſe complaciti merito di
cremur · quippe qui ab omm proin
de quod diſplicere poteſt · hoc eſt
ab omni nos miſeria liberos ſentire
mus? Nüt ãt cũ multa per iudiaũ⸗
vel ad mittenda vel onnttenda eſſe

decernamus⸗ que tamen per couſi

lium nequaqꝙᷓ; pro iudicij rectitudi
ne aut eligimꝰ aut conte mpmimꝰ.
rurſumqʒ non omnia que tamꝗᷓm re
tta et commoda conſulte obſerua
mus eciam vt beneplaata libenter
amplectnmnur. ſed inſuper quaſi du
ra at moleſta vix eqᷓnimiter fſerre p
duramus: liquet quia nec lib erum
nec conſilium habemus nec conpla
atum · Alia queſtio eſt ſi vel ante
pec tatũ ĩ pᷣmo hoĩe habunnꝰ .qd lo
co ſuo ñ diſcuaet᷑ Ceruſſĩe ãt habi

tui ſumꝰ . cũ o miſerãte obtiebunꝰ
qͥd oramus fiat volutas tua:zc· H

nẽpe ↄplebit᷑ qñ id qͥd ñc paſſĩ ↄcte
rõnali vt iã dictũ ẽ cature ↄẽ videt᷑ li
beꝝ a necte arbitũ erit enam ĩ elãs
poĩbʒ vn iã ĩ ſãsẽ ãgłis:⁊ cautum a
pteõ ⁊ tutũ a miſeia ꝓbãtibꝰ tãdem

no
dis
we
llar
lat
bere

ey

—
nel

tuplies libertatis f'lia expienaa-

que ſit bonavolũtas dei ⁊ bñ placẽ̃s
et ꝓfecta· Quod quia necdu ẽ. ſola
interim manz in hommnibꝰ plena in
tegraqʒ libertas arbitrij Pa liber
tas conſilij/ exꝑte tantũ ⁊ hic ĩ pau
cis ſpititualibus q̃ carnẽ ſuam crua
fixer̃t · cũ vicijs ⁊ ncupiſcẽcijs vt iã
nõ regnʒ peccatũ ĩ eooruũ moꝛtali cor

pore · Poꝛro vt non regner liber

tas facit conſilij. Vt tñ non deſit ex
integro⸗captiuitas eſt liberi arbiti
Cũ aũt veneit quod perfectum eſt
euacuabitur q;d expte eſt hoc ẽ cũ
plena fueit libertas ↄſilijnulla iam

erit captuitas arbit rij· Et hot eſt

quoð quondie petimus ĩ oratione
tũ didmꝰ deo⸗ Adueniat regnũ tu

um. Regnũ hic nondũ ex toto ꝑpue

nit ĩ nog · quotidie tñ paulati aduẽ
kat · ſenſimq; ĩdies magis zæ magis
dilatat tminos ſuos · in hijs dutay
at:quoq; ꝓ adiutoriũ dei· int᷑oꝛ hõ
Enouat᷑ de die ĩ diem· Inqntũ ergo
grẽ regnũ dilatatur· in tantũ poteſ
tas peccati minuitur. Inqntũ vero

minꝰ eſt adhuc ꝓpter corpus mor

tis:q̊d aggrauat animã ? ob neceſ
ſitatem ᷑rene ĩ habitaaonis· vnqʒ
prmẽtis ſenſuũ multa togitãtem
neceſſe habẽt etiã q̃ perfett io res ĩ
hac moꝛtalirate vident᷑ confiteri 2

dicere. In multis offẽdun? omẽg.

eo ſi dixerimꝰ q̃a petccatu non habe
mꝰ.noſipſos ſeducimꝰ et veritas ĩ

no bis non eſt. Rua ꝓpter orãt et

ipſi ſine intermiſſiõe dicntes. Adð
ueniat regnũ tuũ quoð non erit vel

in ip ſis conſumatũ quouſq; pecca
tum non ſolũ non regnet in eoruim

moꝛtali coꝛpoòè ſed nee ſit⸗ nee eſſe
oſſit ommino ĩ moꝛtali iã coʒpoẽ:
han de libertate ↄplact in hoc ſe
culo nequã. qᷓd dicmꝰ vbi vix ſuf
fict diei maliaa ſua: vbi õnis crea
tura ingennſat et parturit vſqʒ ad

huc. vanitati nimnru ſubiecta nõ vo

lensniſi vita hominis temptacõeʒ
ſuꝑ terram vbi viri quoqʒ ſpiritua
les qui primicas ſpiritus iã acepa
runt· in gemiſcunt et ipſi in᷑ ſemet
ipſos: exſpectãtes redẽpeaonẽ coꝛ
poris ſui? Nũquid nam inter iſta lo
cus vllus eſt huiꝰ œmodi libertat:?
Cuid in liben noſtro vᷣlinquimur
ↄplaato · vbi totũ occupare videẽ

miſeria? Neqʒ enĩ vel innocẽaa ſeu

iuſtiaa quẽadmo dũ a peccato/ita
etiã a mſeria tutæ eſſe hij poterunt.
vbi iuſtꝰ exclamat-Infelix ego hõ
quis meæ liberabit de corpore moꝛ
as huiꝰ?Et iteru⸗ Facte ſunt lacri
me mee mpanes.die ac nocte · Vbi
noetes dieſq; m merore ↄnnuãtur·
nullũ ꝓfecto tempois ſpacaum con
plaeoto vatuũ relinquitur·Deniqʒ
qui volũt pie viuere ĩ xpᷣo· ipſima
gis pſetutonem pattur⸗ quoniã
iudiciũ a domo dei mapit Ruoð 2
pᷣcapit · Ameis inqẽs mepite· S3
et ſi non virtus· viaũ foꝛte in tuto
eſt·⁊ aliqua mem enparte frui po
teſt con plauto⸗ cauere miſenamꝰ

Abſit · Nan qui letãt᷑ tcũ male fecẽ

eint⸗ et exultãt in rebꝰ peſſimista
le eſt quoð faaũt. quale cũ rident
frenetia. Nulla auũt verioz miſeia-
Sꝙ falſa letiaa· Deniqʒ in tantũ mi
ſeia eſt quoð videt᷑ felietas in hoe
ſe culo⸗vt ſapiens dicat Melius eſt

ire ad domum luctus ꝙᷓ ad dbomum
tonuiuij · Eſt quidem in boms coꝛp

is non nulla iocunditas. videlicet

in edendo . bibendo.⸗ calef acẽdo. ce
taris talibus fomentis vł tegumen

tis carnis Sed nõ quid vel iſta va
cant aliquatenus a miſeria? Honꝰ⸗
eſt pams. ſed eſurienti· Potus de
lectat ſed ſinentem.· Hemq;ʒ ſatura

toꝭabus potuſqʒ nequaꝙᷓ; ſunt gra

ta ſed grauia. Tolle famemet pa
nem non curabis. Tolle ſium et lim
pidiſſimum fontem ac ſi paludem ẽ
ſpiaes· Dimnliter vmbram nõ que
rit niſi eſtuans· Solem non curat

niſi algens ſiue caligans. Alioqᷣn

nichil horum libebit · ſi non preceſſe

rit vrgens necſſitas Mue ſi perfe

tte tollatur erebus ſtaum in crdiũ
atq; moleſtiam conuertturipſa S
videtur in hijs eſſe iocunditas. Fa

tendum igitur et ĩ hac parte omne
quod preſents vite occupare miſe
riam niſi quo ð in contnuis trbula

ao nibus grauiori m laborum vt qʒ

leuiores qualiſcumqʒ ſunt conſoſa

toet dum foꝛte pro tempore ac te
rum euentibus viaſſim ſibi grauia le

uiaq; ſuccædunt. minorum experien

aa aliqua miſerie videtur interpo

latio vt cum aliquando poſt exper

ta plura grauiſſima immnus foꝛte
moleſta eua ditur. ſeliatas putetur

An tamen fatendum eſt eos qui x

eꝑcæſſum cõtemplaconis rapia qñ

qʒ in ſpitu· quãtulũcũqʒ de ſupne fe

liatatis dulcrdine deguſtare ſuffia
uut/ tocens eſſe liberos a miſeria?

quos ſic exedunt: Ni plane ᷣd
negandum non eſt eaam in hac car

nee karo liert raptimqʒ complacit li

bertate fruuntur:qui cum maria op

timam partem eligerunt. que non
auferetur ab eis: Qui enim iam te
nent quoð auferẽ dũ nõ ẽ expiũtur

vaq; quod futurum eſt Ded quo d

Ffuturum ẽ feliatas eſt. Poꝛro felia
tas et miſeria eodem tompore ſimul

eſſe non poſſunt:quooens igitur xp

ſpiritum illam partiapant tocens

iſtam non ſenaunt. Jtaqʒ in hac vi

ta ſoli contemplatiiu poſſunt vt cũ
qʒ frui libertate complaati. hic ex

parte et parte ſats modica: meæ
qʒ rariſſima. Poꝛro libertate conſi

lij fruũtur eaam quilibet iuſti⸗ ex p

te quidem. ſed non modica⸗ Cete
rum libertas arbitrij⸗ vbi ſupra liqᷓ
do apparuit cũctispiter raaone vtẽ

tibus conuenit· non minoꝛ quantũ
in ſe ẽ ĩ malis ꝗ; in boms tam plena
in hoc ſeculo · ꝙᷓ et in futuro⸗ſed et

hic aperte monſtratum eſſe puto.

qͥd hec ĩa tñ libertas mime aut mi

n plene conntãt᷑prinnt q diu illã

due alie libertates nec aliũde nẽ ille
defect? veit ·˖ de q̊ apoſtolꝰ· vt niſt⸗

qcũ qʒ wlts ait illa faaatis. Velle
ſiq̃dẽ ineſt nobis ex libero arbitrio
non ecam poſſe que volumus- non
dico velle bonum aut velle malum.
ſed velle tantum. velle et ennn bo

num ⸗ profectus eſt· velle malum⸗
defectus: velle vero ſimpli ater ip

dm eſt quod proficœre vł deſicere⸗

Poꝛro ipſum vt eſſet. ereans gra
aa fecit· vt profiaat. ſaluans gra
aa faet.vt deſiaat.ipſum ſe diat·
Itaqʒ liberu arbitriũ nos fact vo

lẽtes grã beĩuolos. Ex ip̃o nobis

—-—

—
—

an
Wop
enon
unde
üne
dqod
wkila
eſmul
Gerp
Haens
ha vi
r vt i
rhieer
mee
teconſt
ſi⸗ exp
1 Cet:
apeali
ne yti
anti
tyhn
ſehet
puto.
Mm
diuili⸗
nide
rt nſ
s bele
zebito⸗
u5/non
malunm⸗
mnmnd⸗
nan,
lan
char⸗
59
592
ict
t v⸗

eſt velle. ex ipſa bonũ velle. quẽad

modũ nãqʒ aliud ẽ timere ſimplia

ter⸗ et aliud timere deu. et aliud

amarealiud amare deum Tmere
qᷓpe et amare ſimpliat᷑ qdẽ ꝓlata.
affectiõescum additamẽto. ãt vᷣ
tutes ſigficant.· Simpliers autem

affectiones m ſut naturalit᷑ nobis /

tãꝙ; ex nobis:additamenta ex grã
nec aliud eſt niſi q graaa oꝛdĩat·
ꝗqs donauit cræaco vt nichil àd ſit

vᷣtutes ꝙ oꝛdiate affcõnes. Scep

tũ ẽ de qbuſ dã quod illie trepidaſ
ſent timoræ. vbi nõ erat timoꝛ· Ci

mor fuit · ſed moꝛdinatus⸗ Ordma
re illũ in diſapulis volebat dominꝰ

cum diceret Oſtẽdam vobis quem
timeatis:et dauid Neite ait filij au

dite me timorẽ dommm docebo vos

Item de amore ĩoꝛdĩato arguebat
homines q̃ dicbat Ego lux veni in
hunc müdum⸗/et dilexerut homĩes
magis tenebras quã lueæm. Jd ar

to poſtulat ſponſa in cãtios dicẽs
Ordmate in me caritatem Dmnmili
ter quoqʒ de moꝛdinata volũtate

arguebãturquibus ditebat᷑. eſ
citis quid petatis · Sed ad lineam
rectitudnmns edotti ſut diſtoꝛtã ẽdu
tere volũtatem · cum audierut · Do
reſtis bibere calice m quem ergo bi
birurus ſum? ⁊ tũe qᷓdem verbo. ſed
poſt mo dũ ecã exemplo voluntatẽ
oꝛdinare docebar · Cũ orans inſtã
te paſſione vt tranſferret᷑ ab eo ca

lix dicẽs. verumtamẽ non q;d ego
volo · ſed quod tu vis A deo igitur

velle quomõ et time teqmo do et a
mare accepimꝰ · in cõdiciõe nature⸗
vt eſſemꝰ aliqua creatura. Velle ãt

bonum. q mo do et timere:⁊ amaræ
deum acœpin9 in viſitacione gre⸗
vt ſimꝰ dei creatura Creat q̃pe q
dãmõ noſtri in lib erã volutatem·
ſi dei effiamur ꝑ bonam volũtatem
Poꝛro bonam qui liberã fact.2= ad
hoc bonã⸗ vt ſimus miaum aliquoð
creature eiusqmã expedit ꝓfcõ no
bis magis oĩno nõ fuiſſe. ꝙ noſtros
ꝑmanere · Nam qui voluerut ſui ec⸗
vtiqʒ ſaentes bonũ et malum.facti

ſut non tamẽ iam ſui⸗ ſeð et diaboli
bona dei · Ad hoc ptinet quod die

tur · Nouit dominꝰ q ſut eius. 2
illis qui eius non ſut · Amẽ inquit
dico vobis· neſao vos. Dũ ergo ꝑ
malam volũtatem ſumus diaboli. q
dãmõ veim nõ ſumdꝰ? dei ſitut cum per
bonam volũtatem efficmur dei. deſi
mimꝰ iam eſſe diaboli · Nemo ſiq̃dẽ
poteſt duobus dominis ſe ruire Dz
ſiue dei ſinꝰ.ſiue diaboli. non tamẽ

ſimliter deſinimꝰ eõ et noſtritanʒ

qᷓpe vtrobiq; libertas arbitrij per

quã maneat et cauſa merit vt me

rito vel pumamur mali. qui tãᷓ; li
beri ex ꝓpria volũtate effiamur⸗vł
gloiſiccemur bomi.qui niſi eque volũ
tarij eſſe non poſſumꝰ. Sane diabo
lo noſtra nos mãcpat volũtas. nõ
ipſiꝰ poteſtas.deo ſubieat eiꝰ grã⸗
non noſtra voluntas⸗ Noſtra qpe
volũtas bona quoð fatendum ẽ a
bono deo creata. ꝓfecta tamen non
erit/quouſqʒ ſuo creatoti pfecte ſub
ieeta ſit· Abſit aũt vt ipſi ſui ipſꝰ
ꝑfettionẽ. deo autẽ tãtum creaaonẽ
tribuamus · cum lõge melius ſit eſſe
ꝑfettam quam factam · et dictu ip
ſo nefas eſt dicere deo quob mnus

nobis quod excællenaus ſit attribu

ete · Sengens deniqʒ apoſtolus qᷓ d
ex natura eſſet: quið ex graua ex

ſpectaſſet. aiebat. Velle adiacet
mnmchi perfitere non muemo. Dae
bat profecto velle ſibi meſſe ex libe

ro arbitrio · ſed vt ipſum velle per

ſectum haberet. gracam ſe habere
neceſſariam⸗ Si enim velle malum
deſettus qiudam eſt voluntats . v
tiq; bonum veile profectus eiuſ dẽ
erit · ſufficere autem ad omne quodð
volumus bonum · ipſius perfectio ·
Vt ergo velle noſtrum quod ex li
bero arbit᷑o habeꝰ· pfectũ hẽamꝰ ·
duplicis gcie mune re ĩdigemꝰ. 2 vo
vide licet ſapere quod eſt voluntta

tis ad bonum conuerſio⸗⁊ pleno ea

am poſſe? quod eſt eiul dem in bono
tonfirmacio · Poꝛro perfecta con
uerſio eſt ad bonum vt nil libeat ni
ſi quo d deceæat.velliccat Perfecta
in bono conſfirmano ⸗ vt mi deſit iã
quod libeat Cunc demum perfrcta

erit volũtastũ plena fueĩt bona: et

bene plena habet ſiquidẽ duplex in

ſe bonum ab imco ſui · vnũ quidem
generale ex ſola cre aaone· quodð a

bono ſcilicʒ deo non potuit creari mi

cuncta que fi crrat· et erãt valde bo
na⸗. Alterum ſpiritale ex libertate
arbit ri m qua ad ymagmem vtiqʒ
ipſius qui cre auit eſt condita. Cð
ſi his duo bus bonis ac cerdat et ter
aum⸗conuerſio ad ereatorem repu
tabitur non ĩ meito pepfecte bona
bona nimirum m vmuerſit ate⸗ meli
oꝛ in ſuo genete optuma ex ſui oꝛdi

nacone⸗ Eſt AnEn oꝛd madco omni

moda conuerſio voluntatis ad deũ.
et ex totaſe voluntaria deuotaqʒ
ſubiertio⸗huic vero tam perfecte iu
ſtiae debetur · ymmo iungitur glo
tie plenitudo.quia ſit ſe comit antur
iſta duo · vt nec iuſtica poſſit habe

ri perfi ctio niſi in gloria.nec glorie
plenmitudo abſq; perfecta iuſtiaa⸗
Et merito talis iuſtiaa non ert ſine

gloria.cũ gloia ñ ſit ñ de tali iuſtina
Ende recte dict᷑ · Heati qui eſuriũt
et ſiaunt iuſtiaam quomam ipſi ſa
turabuntur⸗ Nec autem ſunt illa
duo / que ſupra nominaumus verũ
ſapere/et plenum poſſevt ſapere
ad iuſtiaam. poſſe referatur ad glo
riam. Ded verum et plenum addi
ta ſunt. alterum ad diſtrictionem
ſapiencie tarnis que moꝛzs eſt· itẽ

qqʒʒ ſapiencie mundi que ſtultaaa eſt

apud deum⸗ quia et ſa pientes ſut
apudð ſemetipſos homines vt fae
ant mala Alterum ad illorum diffe

rengam · de quibus dictur Poten

tes potente r toꝛmenta padentur

Nã verũ ſapere. aut plenũ poſſe

omnino non mueniuntur⸗ niſi vbi li
bero arbittio. iam illa duo coniun
cta ſunt. que item ſupra memoraui

mus liberum videlicet conſilium li
berum complaatum⸗ Volum proſe

cto dixerim vere ſapientem plene
qʒ potentem. cui iam non tantum

velle adiacrt ex libero arbitrio. ſed

ex reliquis quoqʒ duo bus mnuenit

æt perfiere, dum nec velle valeat

quoðd malum ſit net orare quod ve
lit. quorum alterum eſt ex libert a
te conſilij verum ſaperæ⸗ alterum
ex libertate cõplact: plenũ poſſe

— — — —— —

— – — — —

—

= – —

paſa
tilla
zveri
ſaper
ch
madd
onen
aacſt
is ſit
tfaa
diſfe
Doten
entur⸗
ipeſe
whil
. cofun
cmo“
lundl
n zf
1/ gen
mem
want
dnt
ove
berte
ternn
poſe⸗

ſed quis talis ac tantus eſt ĩ homini
bꝰ qui in hot gloietur⸗aut vbi.aut
quã do iſtud obtinetur? Nũquid nã
in hoc ſeculo? Sʒ ſi quis qui eẽt eiꝰ
modi maioꝛ eẽt paulo. qui confitet᷑
dicẽs · pficxre non inuenio.Nũquid
adam in paradiſo? Vʒzñ habuillet ·

nũquã exul eſſi a paradiſo· Jotus ẽ

ꝑuidẽdi quod ſupra diſtulin.ꝰ· vtru
ſciʒ totas tres libertates illasquas
diximdg ideſt arbitrij⸗ ſilij⸗· conpla
ta. vł alijs noĩbus a neœſſitate. a
peccato/a miſeria primi homines
in paradiſo habuerint:an tãtum du
asan vnam ſolũmodo.et de prima
quidẽ iam nulla queſtio eſt· ſi memi
nerimus quã aperte. et iuſtis eam

et petcatotib 9 meſſe equalit raao
ſuprioꝛ edocuerit. De duabus reli
quis qᷓritur non in merito · an vng-
gæas adam habueit. aut ambas vel

vnam⸗ Nam ſi vllã habuit · quid a

mſit? Arbitrij vtq;ʒ kbert atem ta

poſt peccatũ ꝙᷓ añte · ſemp tenuit ĩ
concuſſam. Si ergo mil annſit⸗quid
ei obfuit eiectũ fuiſſe ð padiſo? Eð
ſi vnam quãlibet illarum habuit. qᷓ
modo amiſit? Nam tertum ẽ· q̃a ex
quo peccauitnet a peccato ꝓꝛſꝰ.

net a miſcia. manẽs i coꝛpore liber

fuit Ceteru quãcumqʒ illarũ ſimul
accœpit/ nullatenꝰ amittere potuit
Alio quin ꝑfe ctũ ne c ſapẽ net poſ
ſe iuxta quod q̃dem duo hec ſupriꝰ
diffinita ſut· habuiſſe conumatur⸗
qui nimirũ et velle potuit quod nõ
debuit. et reapere quoð noluit An
dicẽdꝰ eſt aliquo qᷓdem modo illas
habuiſſe ⸗ ſed quia non plenatie po
tuiſſe amittere? DHabzʒ ſiquidẽ vnaqᷓ

qʒillarum duos gradꝰ. ſupiotem
inferio rem . Superioꝛ libertas con
ſilij eſt non poſſe peccare⸗ inferioꝛ

poſſe nõ peccare tem ſupioꝛ liber
tas conplacitnon poſſe turbari in

ferioꝛ· poſſe non turbari. Itaqʒ infe
riorem vtriuſqʒ libertatis gradũ ſi
mul cũ plena libertate arbitrij ho ĩ
ſui condicione acapit · et de vtroqʒ
coꝛruit cum paccauit. Coꝛruit aũt
de poſſe non peccare: annſſa ex to
to conſilio libertateitemqʒ de poſ

ſe non turbai. amiſſa eꝝ totu copla
P

cit libertate. Sola remanſit ad pe
nam arbitrij · ꝑ quã vtiqʒ ceteras a
miſit· ipſam tamẽ anmnttere non po
tuit Per ꝓpriam qᷓpe voluntatem
ſeruus factus peccati: meito perdi
dit libertatem conſilij · Poꝛro per

peccatũ fa ctꝰ debitoꝛ moꝛtis:quo
modo iam retnere valebat liberta

tem conplaot? Dd hijs ergo tribʒ

lbertatibꝰ quas acœperar abutẽ?

do illa que diatur arbitrij · reliquis
ſeſe priuauit In eo aũt abuſus eſt
quod illa cum ac œpiſſet ad gloiã.
tonue ri ſibi intontumeliam“ iuxta
teſtmmomum ſcripture dicentis; Cõ
paratus eſt iumẽtus mſipientibus⸗
ſimilis factus ẽ illis:Soli mter ani
mãaa datũ eſt homini potuiſſe pet
cara: ob prerogatiuã liberi arbit᷑i⸗
datũ aũt non vt proinde peccaret ·
ſed vt gloioſioꝛ appareret ſi nõ pec

caret:cum peccare poſſ · Ruid nã

qʒ gloĩoſiꝰ ei eſſe poterat quã ſi de

ipſo dicretur · quod ſcriptura phi
bet dicẽs. Quis eſt hic. et laudabi

m eum? Vnde ita laudandus eſt?

Feãt eĩ mirabilia ĩ vira ſua. ue?

Eui potuit inquit tranſgtedi⸗ et

non eſt tranſgreſſus. Ffacere mala
et non feit· Nunc ergo honotem
quam diu abſq; peccato fuit ſerua
uit?: amſit cum peccatum. Pecca

uit autem quia liberum ei fuit. nec

aliunde proferto liberum . nili ex li

bertate arbit rij · de qua vtrq; ine

rat ei poſſibilitas peccandi. ec
fuit tamen culpa dantis. ſed abu
tentis· qui ipſam videliœt Fatulta

tem . conuertit jnuſum peccandi.

quam acœperat/ ad glotiam non
bpeecandi · Nam et ſi peccatum ex
poſſe quoð aceepit · non tamen
quia potuit. ſed quia voluit. Net

enim priuaricante diabolo et ange
lies eius enam alij priuaricat: ſunt.

non quia niſi potuerunt. ſed quia
noluerunt · Peccantis igitur lap
ſus non dono aſſcribendus eſt pote
ſtatis· ſed viao voluntatis. Lap
ſug tamen ex voluntateæ non eque
æx voluntate reſurgere iam liberum
habet quia et ſi datum fuit volun

tat poſſe ſtare ne caderet. non tam

en reſurgere ſi caderet. Non ennn
tam facie quis valet exire de foue
a · qᷓm faale in eam labi: Ceadit
ſola voluntate homo ĩ foueam pee
cati · ſed non ex voluntate ſuffiet
et poſſe reſurgere cum iam et ſi ve
lit⸗ non poſſit non peccare⸗

Muid ergo? Perijt liberum arbi
trium quoniam non poteſt non pec

care? Nequaqᷓm. ſed liberum per
didit conſilium ⸗ per quem peus
habebat poſſe non peccare⸗ quo
modo et ꝙ iam non valet vtiq; non
turbari⸗ inde nnſero acadit quod

⸗—

complacit: quoq; libertatem amiſe
rit · per quam et ante habuit poſſe

nõ ᷑hari Manʒ ergo ecã pꝰ pecta

tũ liberũ arbitrium et ſi miſerum
tamen integrum ⸗ et quod ſe homo
per ſe non ſuffiat extutere a pecca
to“ ſiue miſeria · nõ liberi arbitrij
ſignat deſtruttionem · ſed duarum
reliquarum libertatum priuaauonẽ-
Neq;ʒ; enim ad liberum arbitrium
quantum in ſe eſt pertinet⸗ aut ali
quanòo pertinuit poſſe: vł ſapere.
ſeò tamẽ velle. nee potentem faot

ereaturam net ſapientem. ſed tan

tum volentem Non ergo ſi potens

aut ſapiens. ſed tãtum ſi volens eẽ

deſierit · liberum arbitrium anmſilſe

putanda erit. Vbi ennm non eſt vo

luntas.nec libertas nõ dico ſi vel
le bonum.ſed ſivelle omnino creatu
ra deſierit. fatendũ ſine contradiceti
one · vbi non iam ex voluntſte boni
tas.ſeð ipſa ex toto voluntas pit ·
eaam liberum arbitrium deperire⸗
Quod ſi velle bonum tantum non
poterit⸗ ſignum eſt · quod ei de
ſit liberum non arbitrium. ſed conſi
lium⸗ Si autem non quidem velle.
ſed ad id quoð iam volt bonũ ei poſ
