ere inquanta ſublimitate conditug
homo fuerit: ſed et opere eſt pvea
um cenſequenter attendere qᷓm gra

uiter coꝛruerit? minus penſando

quid er ſe vel quid eſſet en deo-

Peumus itaqʒ parens noſter para

diſi accola conſtitutꝰ eſt· domnus
cerre ſtabilitus eſt· cuius iheruſa
lem auitatis ſuperne deſignatusẽ?
domeſticus domini ſabaoth factus
eſt · Eius amore et cognicone
ditatus eſt conſozs angelorum fra
ter et coheres celeſtium virtutumd

nichil proꝛſus indigenae· nichil ſen
aens moleſtie· Cui erant in prompꝑp
tu que poſtulabat·non dito necxſſi

us ſod et pia voluntas· cum nichil
ſz in anima quod offenderet: mich

il in corpore quod puderet Hic ho

hec erat digmitas homnis proſpe
rari et florere in prennſſis: et hoc ox

deo · ¶ Sed poſitus in honore quid

ex ſe eſſet non intellexit: limus vi

de lieet et puluis. folium arridum⸗

ſtipula ſicca lutea et fragilis teſta-

pellis moꝛticna? ſed intumuit et

plane deſipuit honoris faſtidio de
lect anS⸗ et continuo in ſe exper
eſt: quod tanto poſt tempore hõ
de filis captuitatis prudenter adòᷣ
uertit et vera ater protulit diens⸗
Miui ſe putat eẽ aliq̃t cũ nihil ſit ip̃e

ſe ſe duat · Ve miſero ꝙ ñfuit qᷓ tũc

—

patus lius homms- Verbum qp
pe caro factum eſt Et iuxta prophe

tam omms caro ſi num⸗Comedunt
igitur angeli verbum de deo na t⸗·
ce medunt honmmnesverbum fenum
factum. Pane ſuo viuunt angeli
homnes ĩ terrs et ſaneti ſunt Etei
quippe iſtud de pra co virgmalis v
teri collettum / Factum eſt refettio

iumente rum: verbum enim vt ſenu

ſiet latuit in vᷣ gine: ſol in ſi ve ons
i veſye artifexĩ oꝑe⸗Noc at libera
liotis magficẽ oe donũ vtulit nobis

primo ĩ loco: ſæcroſcẽ vᷣbi pãs ĩcat

natõ: 2 vos ſe daio de die in diẽ hoc
ne bis cyhibẽdo mĩſtrat: gexcollate
ptãtis offiao Q pelà O venerãda

pts vrã/ Certe ñ ẽ pts pꝰ deũ: ſi
cut ꝑtãs vrã · Coꝛſitã ſe re woltis a
ꝑ aꝰ qᷓ nã ſit tẽta ptãs: cuim chil in
trlo mie hil ĩ kra p̃t ↄpai Ad qd ego

Cõſe ẽre videlicʒ coꝛpꝰ = ſangumeʒ

oñi. Sup ptãte vrã ſup tã ĩſig pᷣui
legio v ro ſtupʒ cœælũ m rat᷑ ra cotre
m ſoet hõ: ᷣuet᷑ pluimũ ãgelica ciſi

tido · Dz vñ h' nobis pijſſ ie ihũ vt
nos vmculi rptãtes ſuꝑ trã nos in

Im q̃ puluis ſum9 ⁊ ems te pñtẽ ha
bere née mur maibz otulis? qͥ to

12 2 ĩteg ſe des ad dext: tã prs qq en
am vmꝰhore momẽto a ſe ł' oꝛtu vſ
q;ʒ ad occaſu ab aq̃lone ad auſtru pᷣ

ſi o es oĩbꝰ vnꝰ ĩ mults idẽ ĩ diuſs
loos? Vñ ĩqm h? Certte ñ ex de bito

— — — 2 1
etr ñ ex meĩte nro:ſᷣ ex velũtaie dul

t dĩs he Lñplacete Pãſti eii dulee

tinetua pauꝑi deꝰ· Paup qdẽ fuit

bonũ iſtud celitꝰ idultu. Hec ẽ S⸗
erleſtis ĩdulgẽaa het ẽᷣůe eumulata

grã: het ẽ vᷣe ſupexcællẽs gła:ſacær
dotẽ?: deu ſuu tenẽ ⁊ alijs dado poꝛ

eigere· O noua ⁊ nõ ñ diuina ptãs:

de cuius mimſterio pams angelori

pams vite moꝛtalibus cotidie pr-
Paratur⸗ Pnis iſte per excllenaã

dictur eutchaiſtia ideſt bona graaa

In hot enim ſacramento non ſolu

quelibet graaa: ſed ille a quo eſt

omnis gracia ſumitur: Criſtus eni
pro ſalute mundi ſemel factus eſt

hoſtia ſalutaris et re concliaco ge

nerals: omnibus ſacramentis tam
precedentibus qm ſequentibus viẽõ
tutem dedit et efficacam? vt ex tan
ta et tali hoſtia fantificarentur om
nes lberandi per illam. Ende le gik

agnus ocuſus eſt ab mcio ſeculi

mmciο hijs ſalieet qui fuerunt ab

—

imo hoc eſt ad redemp. vonẽ⸗z ad
ſalutem ad recõſiliaaonem eorum qᷓ
fuerunt ab miao⸗ Ita vt per hoc ꝗ⸗

dicatur abimao: detetietuz non tẽp·
pus ocaſioms ſe d ſaluns. Priuus
ennn moꝛzs eius profuit qm fuit:

prus promſſio“ deindeexhibiao⸗

Ab miao igitur ſe culi ocaſus eſt?
quia ab imco ſeculi illi fuerunt pro
quibus in fine ſe culi eſt ocaſus. He
migniſſime ihefu nobile ſans ſpon

ſe tue dotaliaum indulſiſti? vt vel

ſic tene ret columba tua dulaſſinnuam
memor:ale dileeti ſui.· Qriſtus enmm·
pridie quam pateretur diſapulis
ſiis huius ſacramenta foꝛmam pre
ſeripſit . efficaaam e xplicauit? et·

fier: ꝓrecpit·

ide
dlet
lan
vopen
pis:
grlon
diepe
knaij

nſols
o eſt
geni
s aſt
coge
aum
dus vis
texren
drom
elat
ſck
e15

Foꝛme p̃ᷣſcapeõ ĩ pane ⁊ vino het
2? Nõte ordieʒ Cu adhue cenaret i

mẽſa ſurreyit diſapuloꝝ pedesdñs

vmũſitatis lauit: de hĩc ad mẽſã re
gereſſus oꝛdiauit ſacfieũ coꝛpis ſã
guĩs ſui⸗ſeoꝛſu panẽ ſeoꝛſu Edes et

vinũt: de pane ita dicens ac apite ⁊
comedite? hẽ eĩ coꝛpus meũ De vi
no ut ſie: bibite ex oẽs:q ẽ eĩ ſan
guis meꝰ: qᷓ ꝓ mł tis eæffũdet ĩ Lumlii

onẽ petõꝝ Effũdet᷑ dietũ ẽ qi paſſim

et vnlit᷑: quẽ vtq; pũcture vepriũ ·

foſſio manuũ ⁊ pedũ cũ clauis latis

apico cũ lãcra nnlitaĩ: ſñ vlla mĩa

exxt᷑xert atʒ fubert Erat tñ ſanguis

ille paoſioꝛ oĩ balſamo:ꝑ quẽ ſoꝛdi
un nraz kea 7 midacs. We S0iil

la æ na fuit mumeras z munꝰ abãs
eæet abꝰ· cõuiua 2 ↄuiuiũ offerẽs⁊ ob
latũ Ausviſtis ſaẽmẽti foꝛmã: audi

te efficaca Ex coĩone corꝑisz ſæng

nis dñi: 2 nos ihũ xp̃o et iheſꝰ xpᷣs
nobis vitate federamur ĩenarrabili

Sic eĩ ip̃e diat Eui mãducat car
nẽ meã ⁊ bibit meu ſanguinẽ? ĩ me

manz ? ego ĩ eo De boĩs tñ 2 digne
ſumẽ tibꝰ h' dũt axat ſenaẽdũ ẽ? nõ

de flagiaoſis 2 ĩ digis Dane ĩ mẽſa
vna ĩ cx nã vna dñi· de vno pane cõ

ſeẽto pet rꝰ 2 iudas accæpit:⸗ bonꝰ ĩ
b ñficũpeſſimꝰ ĩ teſtimoniũ: bonꝰ ĩ
fslutẽ. peſſimꝰ ĩ moꝛt ẽ Eð totũ vſ

qʒ abhut ĩ ecãa eõplet᷑ ĩ ſaẽmẽto al

taris: boĩs qᷣdẽ ĩ bonũ ſumẽt: bꝰ⸗ caĩ

b9 oz ĩmũdis ñ ſie anes ſut qui

irreuevztza idigne ace dut: 2 ideo iã
iudican abſerdũt · Qui eĩ ſeᷣm tar
nẽ viuũt et pꝰ carnalia euagãt᷑:ca
thẽa viooꝝ ↄpedin eũ iuda ꝓdito
r venenũ at apiũt: ⁊ ſuſpẽdij ſpita

lis laq icurẽt Zuiſſ ie eõdẽpnã di: ti

ꝓ multiplia reatu cũ ꝓ ſat᷑ abu con

tẽptu quẽ ſacmẽtalit᷑ ſolimõ ſuſapi
ur 2 nõ vᷣtuoſe quẽ ſoli ᷣapiũt ĩ eẽn

aa ⁊2 ñieffiaẽaa An ñ diſcernz ins
glebas: ꝗᷓ diſcreuit 2 me ſtellas⸗ En
amiabit ete argentũ: qͥ ĩm qͥʒ aurũ
pꝓbauit = probauit. Ecce audiſtis

fructũ ⁊ vtilitatẽ bonoꝝ ↄmuĩicãaũ:
audiſtis eaã et expauiſtis vt cre do
ꝑdicionẽ maloꝝ Audite mõ ⁊ obſtu
peſcẽtes adnmiramĩ: nulli angeloꝝ⸗

nullis ſuꝑnis ſpitibʒ h ſol hoĩbꝰ ner

tñ oĩbʒ h tãtũ oꝛdmi vrõ mãdatã eẽ
tãt telebracõeʒ ſaẽmẽn vt eõſectus
i ſacer dorẽ ꝓꝛſꝰ idẽipᷣm effiaat ĩ al

taĩ qͥd xp̃c effiat maibꝰ ſuis veneã

bilib i ena paſchali Expoſitis ita

qʒ foꝛma ⁊ efficaoa ſac mẽt:reſtat

diædu qbzĩ obis iſtud mãdauerat

celebrãdũ Hoe faate ait dñs ĩ meã

tõmemoracionẽ O v̈ba minis affec
tuoſa? o ᷣ̈ba puũgitiuaz penet᷑tia vſ
qʒ ad aĩaʒ Dot faate inqᷓt in meã tõ
memoraconem: ꝓgphã eaã dixerat
Memoriã habũdãce ſuauit atis tue
eruttabunt/O ſume pia et vere ſua

uis memoria annudare mortẽ dñi

donee veniat · Moꝛs criſti opus ſi

ne exẽplo humilitas ſine mo do? do
num ſine preno⸗ graaa ſine merito

Pãc propter nos ſubire voluit qui
peccata noſtra ſuper lignum in coꝛ
pore ſuo poꝛtauit: cuiꝰ liuore ſana
t ſumus · Muid faas homo indig
ne? quid facis homo ingrate? Ado
ra deuoaus recole frequenaꝰ in ſa
cramento altaris.ſa lutem mundi ꝓ
te paſſam vit am pro te moꝛtuã foꝛ

titudinem infirmatam- Si mẽbrum

—

ceſtis tompatere capitituo: 5 frat

etſti es commoꝛere fratt tuo: plã

ge . dole cum gem tu et lacrimis ſu
per moꝛte precioſa vmgemit di pa
rtis⸗Sinon compacie ndo comn O
rxeris-beliras de gnas beluam ſa
pis: letargiam pateris honmnem
diffiætis · Cetcrum vt amplius
mouearis ymmo vt magis mealeſ

cas in amore m tui tedemptoris: vo

luit criſtus vt coleretur per nnſt eri

um quod ſemel offere batur in prea
um: vt pe rhennis illa vietina ſem

per tibi viueret in me moria et ſem

per tibi preſens eſſet m graaa⸗

MNMuod et ita eſt⸗ Nitet ennmn Pecca
tum re trudeſcat in multis: generali
tas tamen originalis culpe ita proꝛ
ſus ablata eſt leuiat han verme ve
ne nato ĩ virtute fulgurant:s haſte
morts criſti iheſu tranſfixo: vt ad
expiaconem eorum que e cotidie a 5
nmttuntur criſtum denuo cru afigi
non opoꝛte at y mmo ſit omnium ſuß
fiaens mediana ſi per fidem et imi
taconem prete rite moꝛtis habeat᷑
in memora⸗ VA riſte iheſu moꝛtis
tue memotia tamam opus pigmen
tarij quaſi th us re dolens in diebus
eſtats quaſit Egio aromatum quam
purgent vicnia ſolig?: quaſi flores
r ſarum in diebus verms?: et qua

ſ lilia que ſunt in tranſitu aque·

CGratulare ſponſa. gaude incompa
rabiliter. letare ſingulariter? preſi

dem habes et rettorem ſponſum tu

um criſtum in preſentis exilij mmli
aa: pignusha bes arram tenentes⸗
ꝙ ei feliater vnieris i prara · Glo
ua et amabilisſponſa in terra ſpon

Rrm tuum Habeg i in ſacrameneo:in
crlo habitura ſine velamento: et

hic et ibi veritas ſed hic peꝛ aliata

et ibi mamfi ſta: hic vtiq; ſponſum
habet eceleſia ipſa veritate ſuo or
diine et ſi nondũ ipſa p uritaus ma
ieſtate vel etermtatis ſe curitate?
hic reuera quaſi dulce preludium et
io cunda deſponſaao? ibi nupaale

conuiuium et beata fiet coniunctio

cum de fibe ad ſpeciem:. de menſe ad

monſem de ſabbat⸗ ad ſabbatum

de calore panem ad eternalis con
uiuij calo rem tranſcribinus n
de ſuſpirat ſponſa et diat cum moi
ſe. Oſtende michi teipſum /
Isec in merito Ipſe enim qui
dulas eſt in vocr dulcis in faae dul

at in nomine dulceis in opere? dul

cor apparebit in diumit atis viſio
ne⸗ Vere dulas in vocr: de cuius
ore mel et lac protcedit: diffuſa enĩ
IFraaa inlabijs ſuis. Vere dulas

in faae, Specoſus enm eſt non
ſolum pre filjs hom num: ſed eaã

pre miibus angelorum⸗ Vere dul

as m nomine? dulce enmn nomen 27

ſuaue iheſus conſecratum ab eter
no? nunaatum ab angelo⸗ prophe
tutum ſalomonis oraculo qui ait.
Oleum effuſum nomen tuum
Non eſt enim aliud nomen in quo
nos ſaluati opoꝛteat? nam ipſe ſo
lus eſt qui ſaluum faat populum

ſuuum a peccatis eorum⸗ — Ve

re dulas in opere: in clebratis
mraculis· in peccatoribus conuer
ſis: in ſacramento preaoſe moꝛ
us quod pre omnibus blanditur
humane infirmit ate⸗ den⸗

aut
dun

la⸗
apot
ntae

Anm

Nec
dit

nntoi
nd; et
n Aata
3ſponſun
er h0
gatansn
cuetite,
uoiumet
inupaale
onunctio
menſe ad
abbatum
nalis con
s
tamwoi
hn⸗
ſ tnmn qi
n ſaur ,
rt /
us niſ⸗
Ne aius
ei
duas
neſtnon
ſdech
eedil
mnomen!
n M ent
R
aloquan⸗
bum *
nen n i⸗
mniſſ
. vepulur
n3* l⸗
lebtans
stonuet
aſe nor
unditur
1

?

In hoc enim amplius caitas preful
ſit: pietas magis emncuit· gracia

plus radiauit. Ceterum longe dul
aoz erit in diumntatis viſione: quã
do manifeſtabit ſeipſum vſidiens ſu
per ſolium exœlſum z eleuatumet
tunc ſacnabitur deſiderium noſtrum

quodð propheta deſiderans aiebat
Tibi dixit coꝛ meum exquiſiuit te
faoes mea: facem tuam domine te

gquiram. Quid enim nnchi eſt in ca

lo:et a te quid volui ſuper terram?

Et adimplebis me lencaa cum voltu

tuo: Precioſioꝛ eſt enim amate fa

aei viſio:? ꝙᷓ eius putetur frequens
conſpectio⸗ Non enim pari omni

no iotũditate ſumitur coꝛtex ſacra
mentet medulla frumenti? fidbes ⁊z
ſpeaes:memoria et preſenciaeter
nitas et tempus · ſpeculum et vol
tus?: forma ſe rui et ymago dei⸗· Dic

autem ambulamus per fibem: nec
dum per ſpenem⸗ Interem belinar

et gaudere debemus in ſacramanto

altaes in cuius confectione fibelis

mniſter inuemt ſeipſum in medio
patris et filij et ſpintus ſantti:aſtã
tibus ecaʒ ex omni latere ſupernis
oꝛdimbus angelorum⸗. Noc facra

mentum prenobile miſterium ſuper

excellentis glotie affettat et teqᷓrit

plurimum adeo feſtiuam eœlebrta

tem perſonarum tam illuſttium.
uicquid be aſſenſu ſacvrdotis in
illa hora ſeu profectu cogitar: vel di

ei poteſt:? longe et longe infra dig
nitatem verit atis eſt· Ibi delicatus
animus boni ſacerdons ſeipſo ala

oꝛ effettus conatur· ſeſtinat aſœn
dit: craſat per deſdernum ·— Et

quemadmodum virgula fumi dan
tomagis ſurſum tollitur:t anto am
plius extenatur: ita et iſte omnem

terrene ↄcupiſœnae nebulam eua

porans totus ſpirit alis effectos ho

minem in homine exiuit:et ĩ abſcõ

dito fauei domini gloriater? Nec

enmm ab intuitu propiaatorij et ſan

cti ſanctorum mens pia thutiſicans

et deuoao ſacrificans prohibetur:

Sed rari ſunt quos ad profundita
tis huius cardmes pucitas admit

taturquos ad huius culmen ſantti
tats integritatis rapiendo ſuſto lit

Videt itaqʒ ſanctus miniſter et ſen

nt ſpiritualiter deum qui pater eſt
omnium per ceeaconem? ſuum ſpir⸗
tualius eſſe patrẽ per dignanonẽ?

quia ipſe eſt pater ommũ pupillo

rum per gracuam. quibus vldelicet
eſt moꝛtuus pater: nequaqm ideſt

mundus: et moꝛtua mater peſſima
id carnalis concupiſcenaa Meatus
qui audʒ qui dicere poteſt pater
meus et mater mea dereliquerunt
me: dominus autem aſſumpſit me

Videt quoq; et ſentit filium dei fra

trem ſuum amantiſſimum eſſe? qui
paruulus pro nobis Ffactus frater
eſt reuera paruulorum ideſt hamili

um.Narrabo inquit nomem tuum
fratubus meis ⸗ Nidet eaam et
ſentit ſpiritum ſanttum a pat re ꝓ
tedentem et filio domeſticum ſibi

eſſe ſonum Ffautorem atc defenſorẽ

ſuum: quia ipſe conſolatoꝛ eſt vere
peniteneaum et aduocatus in ſe ſ pe
raneum. Videt michilominus et

ſentit angelicos ſpiritus profectibʒ

ſuig deuoaus applaudentes: et vt

tonauis ipſorum alſcribi mereats
attenaus mhiantes Eccleſia
qnidbem primituorum qui in ceælis
coſcripti ſunt huic eccleſie que ſuſ
penſisoꝛ ganis ad huc ſuſpirat ſupen
fumina babilomis origmali cogna
aone coniungitur: et nat urali aſſi
nitate moribus et votis vnitur:
Ab eo itaqʒ miniſtro qui huiusmo
di eſt vitulus ſeginatus mteger et
perſectus agnus agniculus plenꝰ 2
inmaculatus cum omni ſuauitate

duleſſimo ſapore gratſſima iotun

ditate perapitur: et ſumptus non
conſunntur⸗ Cibus enim vite eſt?
qui deſcrndit de celo⸗ Hoteſt ne l
eſtimari quale et quantum eſt hoc
ſanctum ſanttorum hic amor amo
rum: hit duleedo omnium duler di

num? Pec ſuut vere feſta paſcha

lin. her funt gaudia et fercula vita
ha iuſtorum: hee ſut ſpiatuales de

lia⸗ ſanctorum: hic bibuntur in lo

co vberi toꝛtentes lactis⸗ Flumina

mellis. liquores balſami cæleſtis:
hit effiatur vna caro⸗ ſponſa cum

ſponſo: anima ſantta cum eriſto⸗
Experienca horum et ſimilium: ſ pi

etus eſt et vita· Nec homo ani .

malis horum ſenſu fruitur vel ac
crſſu ⸗ Amci vero ſponſi ideſt

boni epiſcopi boni abbates et eete

e quitumqʒ tmorat vir et te ligio
ſa dee ad hoc eletti? guſtaue runt
et pleniſſime ſunt expert quod di
emns: ideoq; ad menſ am altaris
fr-que naus acc dunt omm tempo
re tandida faaentes veſtnnenta

fua ideſt coꝛpora prout melius pot

ſunt: vrpote deum ſuum manu et

ore ↄtractaturi et colloquentemſi/
bijpſis audituri. Ibi ennm œlebra
tur famiiare colloquium inter de

um et moyſen anmncum ſuum et ſer
uum? hoc eſt amicum bonum et ſer
uum fidelem ⸗ Ceterum ſermoil

le non eſt ſonans ſed eſt penetrans
non eſt loquax ſeð efficax:? non ob
ſtrepens auribus ſed bſandiens af

fectibus. Dermo ille non eſt po
pularis ſedð angulatis et priuatus?

non ſonat in foro nec audituz in pu

blico: ſecretum conſilium ſectetum

querit auditum ⸗· Auditui tali

proculdubio dabit deus gaudium

et letaam? ſſobrna cordis aure⸗
perapitur ·¶ Audi iſtahel et taaz

diat domnus ⸗Reſpondet fide
us ſeruus pie fannliacitatis auſu
nec tamen vocali aplaum ied ſua
ui planctu? dicens cum ſamuele⸗
Toquere dommne: quia audit ſer
uus tuus⸗ Et cum propheta⸗

Audiam quid loquarur m me do

nminus deus⸗ Certe loquitur
ibi ctiſtus cum nmimſteo ſuo ? pen

ſa inquit iugiter: repone fideliter

ample etere ſuauiter: quod vides
quoð agis quod tenes Am

plectere inquam pie deuo aonis
affeetu? et ſancte mitaconis ef

fectu? quaſi ſaens quonmiam talia
opoꝛteat te preparaz Appa
ratus menſe iſtius non eſt hominis

ſed dei: non faanorum ſed miſterij

nõ temperalis almanti ſed eterni⸗

ts⸗
tst
pr

mo⸗

guit
none
pend
ſem
eſten
non:
durfn
10
kom
non
men
tumm⸗
ſeͤn
noͤmn
guer⸗
ſedad⸗
tondan
umg
en
jn
reſt
uen
ſang
peat
culom
lmm .
et pinn
ſalun

ſuͤn be
Atemmn

ſtnete

apel
nn et
mums
alhe
mor de
metler
netſer
temoil
Atrans
nonob
zengaf
niſtpo
uads;
tunpi
ſeenden
otiti
uudun
5r
lale
t
un
1d
le⸗
tſe
0 nN

c

Eui ſum aueto? munetis: ipſe telł
nis ſum veritats · Altate cui aſſii/
tis trucerm quam pro te ſuſtinuiĩ· —
preſentat? calix ſepulchrum ĩ qus
moꝛtuus quieui: patena lapidem ſua
prapoſitum? coꝛporale ſudariumꝰ
ſubſtratoria coporalis lint heamina

quibus muolutus fui · Hoſtia iam
non eſt panis: ſed caro mea que pe
pendit m cruce pro mundi vita Sa⸗
ne mutacio iſta benedictionis opus
eſt non originis: virtus hoc faet

non vſus: effertus potence non

curſus natute? dignano non ta
nos mſericordia non mſetia? non

tommune eſt ſed ſolim diumum eſt
non humanum? pietatis eſt ſacra

mentum non diuimitatis detrunen

tum · Cibus iſte non eſt venti s
ſeð ments· Non enim datus eſt
nd muinas ſuſtentandas huius vitt
que vapoꝛ eſt ad modicum pares?
ſed ad eternam vitam anime confe

rendam . Iſte eſt panis angelo

rum qui neſeit putreſcere⸗ non va

dit in ſea ſſum ſed tendit in excelſu⸗
Illud reduat honnnem: vnde traxit
ꝓpmaginem · Caro autem mea ve
re eſt abus · Sinmliter liquor iſte
quem vides iam non eſt vinum: ſe d
ſanguis meus quem pro te fudi in
pPre cium tibi teſeruans in altati po

culum in tua peregrinacione peeſidi HD
um in exitu de egypto conductum

et viatcum. Ego botrus carnis

pro ſalute tua portatus ſum ad tos
cular erutis? inde eliquatum eſt mimu
ſtum tue redempeonis ⸗ Sanguis
autem meus vere eſt potus?: Mira

ſut fratres que legins de ſacramen

to iſto? fides eſt neceſſatia ſaenda
vaaonis ſuperuatua ymmo noaua
Saenaa racione et intellectu colli
gitur? fides ſola auetorit ate india
tur· Poc ſacramentum fides cre
dat intelligeneia non requirat: na

aut nõ muetũ putet ĩeredibile? aut
repertum non crebat ſingulare-

DPec ſut fratres que necæſſario fidẽ
exigunt: racionem omnino non aᷣ
mittunt. Expetunt ſimplicem ere
ditorem arguũt inprobum diſcul
ſorem: et ideo credi opoꝛtet ſalubra

Hic eſt ille toꝛrens quem tranſua

date propheta non potuitæ 2
lite itaqʒ nolite querere quomodo
fiat: nolite dubitare vtrum fiat:
Deus enim eſt: per quem panis
miſterialitar mutatur in carnem
Deus et homo eſt: qui teſtatur pa
nem veraater fieri carnem ſuam.

Vas electioins eſt · qui minatur iudi

eum non dijudicanti tam ſanttam
carnem · Idipſum o criſtiane de
vino ſenaas: id honores in vjno-
Creatoꝛ vimi eſt: qui vinum proue
hit in ſanguinem criſti· Criſtus

ipſe eſt euius teſtimonio bibẽshoe
vmum, bibit ſangumemcriſti /Oè

ctoꝛ genaum eſt cuius aſſeraone
mortem bibit: bibens indigne ſan

gumem criſti Et ſaendun ꝙ aãd

mmxta cum vmo · notat vmonem
membrorum tum capite ſuo Aque

enim multe? populi muln · Tres
autem pociones que in altari fiunt
de coꝛpore criſtitènſticam figniſica
gooaonem habent · Eſt enim coꝛpus
cxriſti vmuerſalis eccleſia caput ſaʒ

eum Smm bus membris? et inuem
untur in coꝛpote iſto quaſi tres par
ees? ex quibus totum coꝛpus con
ſtat · Vna pars eſt ipſum caput?
quodðd eſt criſtus · aput enim et
caput eſt: ⁊ pars coꝛporis eſt· Jta
qʒ caput ipſum eſt · vna Paas corpo
eis: caput inqᷓm quod iam inmmoꝛtà
le et inpaſſibile reſurterit: non mo
riturum neqʒ paſſurum amplius·
Altera pars coꝛporis eſt i im mem
bris illis que iam cum capite ſuo d
ſi in ſabbato tequieſeunt: vnam in
moꝛtalitats ſtolam peRoenersd, 3n
htim aò amimas in erlo⸗ De tali
bus dietur⸗ Gaudent in celis ani⸗
me ſanttorum· Dunt igitur due
iſte partes ſimul ſcliert caput teild
tis et altera pars toꝛporis hoc eſt
bom defuneti? qnoruin toꝛpora e
quieſcunt in ſepulcheis et amime
cum triſto ſunt· ¶ Propterea in al
tar due partes reſeruantur extra
calieem quaſ extra paſſionem: quis
boni nłlã iã ſencũt dolorẽ? quoniã
eis hit priora tranſierunt XTer
na poꝛao quam in ſanguine pom
mus. illam eccleſie partem ſigmiſ̃
cæat: que calierm domini adhut bi
bit hic in terris ideſt criſti paſſises

zmit atur cuiĩ apoſtolos dietum eſt

In me patem habebitis: in mundo
autem preſſuram Odoꝛ ſpenes
et ſapoꝛ remanent in hoc ſacramẽ
eo ad miſſterij ritum et ad guſtus

ſuffragiũ? vt hoꝛroꝛ penit 9 tolla?z
et fides meritum ſc? antur Ete
num ne humana infirmit as eſum car
nis et p otum ſanguinis in ſumpao

3 ne hoꝛrerer criſtuꝶ delaci et pallia
ti illa duo voluit ſub ſpeaebus pa

nis et vmi? que inter humani gene
asg:? dittualia tenent quodammo
do pñapatum Pam ad licteram

quidem pre abis ommibus panis

coꝛ homnis confirmat: et vmum
letificat coꝛ honmnis ·¶ Dic vaqʒ

coꝛpus et ſa⸗ amguinem ſuum ſumen

da propoſuit? vt ſenſus in vno fo
ueretur et fides in altero edificaræ
tur·¶ Fouetur enim ſenſus in vno

dum ſolita tantum et conſueta Pro

ſpict? edifitatur fides in altero?

dum otulo carnis vidente aliud en
tetiuis , oculus coꝛdis aliuò ſentit
et reueretur interius ‚ Aliud

namqʒ latet aliud patet: quia pe

ſuit tenebras lat.bulum ſuum ⸗ ⸗
Quemadmodum enim ſpeaes il

lic videntur quarum res vel ſubſtã
cie non ibi creduntur: ſic res ibi

veraater et ſubſttnaaliter prelẽ 68

creditur cuius ſpeces non crrni
tut. — Videtur⸗ ennn ſpeces panis
et vini: et ſubſtanaa panis er vi
ni non treditur? ereditur autem
ſubſtanaa coꝛporis et ſengumis

etiſti et tamen ſpeaes non cerni

tur· Proponitur i igitur ſpeaeg
panis et vmi: vt doceatur plena
et perft cta reftetio abus et potus

Cibus autem et potus humanam?
ſuhſtancie ſunt prinapales panis z
vmum⸗ Et cum vinum ſit ſacra

mentum: tria ibi diſtret a propo

nuntur ſealicet ſpeaes viſibilis er
veritas coꝛporis et virtus gra

cs ſpietalis ·

zutt pzlis
Nachug pa
Enam gen
cdemne
nidleren
nidis pang
e,eym
einn
unm fumen
gn vnofo
n ediſicart
mas mn vr
nletape⸗
n Alter!
Nntt 2luden
snnd ſent
6* s
urr / aupe
,:
n peaes 4
nel i
beusbbi
tr pei⸗
ſon am
gashins
ſns 2
demn Mrn
8 ſngunt

us on an

Aliud eſt viſibilis ſpeaes que viſt
bitlite r ernitur? aliud ẽ ventas cozꝛ

poris que ſub viſibili ſpeae inuiſibi

liter treditur: atq; aliud graca ſpi H
rialis que cum coꝛpore et ſanguñue
inuiſibiliter ſpiritualiter a ſolis dig

ne communicantibus per apitur?

Tria quippe in ſacramento altais
debes attendere:? ſpecem panis ve
ritatem criſti coꝛporis virtutem gra

ae ſpitalis. Vſq; ad ſpeaem panis
ſenſus ꝑtingit exterioꝛ? ad veitatẽ
carnis fides interior:? ad virtutem

P ſpiritalis catitas ſuperioꝛ.

Spedem panis rodit aliquando ſo
tex paruus? veritateʒ eaam carnia

criſti veapit homo peſſimus? virtu
tem grade ſpiritalis non perapit

qʒ videmus ſpeces eſt pams et vi
m? quoð autem ſub ſpede illa credi
mus verum eſt coꝛpus et verus eſt
ſanguiscrſti:quoð pependit in tru
tuet qui fluxit de latere Comeſtio

illa ſacramentalis quantum ad viſi

bilem ſpeciem et quantum ad coꝛp

is criſti verit atemꝭ conuenit boms

et malis commumter⸗ Sed eſt alia
comeſtio ſicut iam diximus bonorũ
ſolummo do: quam per dei graaam
2 fidem erꝝ dilectione operantem vi

te meritum ęfficet᷑: et affectus mena

um in coꝛdibus vel miniſtranaum
vel perapiencium intertedente ſpi
ritali et ſubtiliore quadum vnione
capitis et membrorum Unde eſt il
lud? vt nobis fiat coꝛpꝰ et ſanguis
filij tui. No bis inquit fiat:fit enim
protuldubio coꝛpus domini in men

ſa altatis ſemper cum ſolẽpne iſtud

celebratut miſterium tilu quo vbz·

ſed non ſemper eis fit per quos fit⸗

Unde et iſtud eaam oratur in cann
ne. Vt quotquot ex hac altarispar

tapacõne ſacroſanctum filij tui coꝛ
pus et ſangumem ſumpſerimus? om

ni benedictione cœleſti et graaaͤ rz

pleamur· Non enim omnes qui co

po raliter coꝛpus domini ſumunt
er par tiapacione altaris: ſpiritali

ter illa benedictione et graoa œle

quod temporaliter gerimus eten

nis gaudijs conſequamur. Jtem.
Vt que viſibilibus miſterijs ſumen

do perepimus: inuiſibili conſehdluua
mun eſfectu. Et multa in hunce mo
dum NHoc itaq; ſacramentum ab

eterno repoſitum dyabolo eelatu⸗

prophetis reuelatum. ſolliatudini

veſtre creditum · debita eſt graaaꝝ
attione proſequendum⸗ O ſacrum

et crleſte miſterium veſtrum:lauda

bile deſiderium inſigne ſpectaculũ:
ſolempne miraculum · Deꝰ qui mi

tabilis eſt in omnibus ſeipſo nira
bilioꝛ quantum ad vosoſtendit᷑: dũ
mrabilio ra per vos operatur.
Muid plura? Sacerdotes dei bene
diate domino? digne deo ſatagen
tes ne fiat vobis in runam?: quoð
digne ſumentibus prouiſum eſt ad

medelam · Sacerdotes dei non ime

rito vos dixerim: ſi viuitis ſacer do
liter in domo domini · Non enmm ꝓ
uenit digtas ex hoc nomine quod ẽ
ſacerdos·non imqm ex nomine ſeð
ex vita et conuerſaauone?: non ex
offido ſed merito nonvocabulo ſed
ſanctitate?:non miſterio iᷣ religioĩs⸗

puritate · Ende quedam ſcrpkura di operum Fodite igitur kariſſimi 50
at. Sacerdotales viros querimꝰ ** meſtitos pariete sponite coꝛda ve
qii plures ſacerdotes habemus ⸗½ ſtra: ſatagite quantum poteſtis te
Plures imqm numero non mertos dimite ato in quibus offen ditis⸗
nRimulaconæ nõ fide: ſpece non vir Dies enim domini ſicut fur ita n
tute Bunt autem quidam qui lo na nocke veniet Dicut ennm nithil ter
tantum manibus:? illotis tamen ope tigmoꝛtæinihil ita hora moꝛtis ĩẽtaꝰ
ubus cruenta conſaenaa aetedunt Euod prout dignum eſt penſate
ad bi uma ſattifiaa · Comedunt ſi et ad penſandum arcumſpeetius
ne timore et teuetenaa carnes agni muigilate: hoc enim deo eit ad glo
qui preſidet in cælo: ſicut carnes ag tnam augelis ad letaam: ſubditis
ni qui venditur in foro ⸗ Mon ſicut veſteis odoꝛ vite ad · vitam vobis
ſaterdote Saſiſtunt altaio:ſed ſicut autem ad coronam Et 2 hoc cril
carniſices in macello⸗ Graus igitur tus ſuos adiuuare dignetur miſtrãa
pondus? graue periculum eſt hone do auxilium gracie ſue ꝛqui eſt ſupen
ris iſtius . Orad? quippe iſte grad? omnin deus bñdict? in ſecula ame⸗
cauſalis eſt gradus iudicralis eſt?:
niſi meitis illuſtretur dignitas vne
toms nobilitate morum⸗ exerceta 4
none virtutum⸗ inſtanaa bonorum 4

im
torda ve
caſte
mndrs⸗
tfutan
mnehle
onnsien
ſt penſat
nlpettius
nt adgio
ſbdins
n wbis
dhoecel
nr wiſtri
niſt uptl

olr me:

—
25

vaas

rrdni

4

napit prefaco epiſtole beat bet

nar di abbans ad Fres de monte dei

Omims ⁊? fratribus
H pꝛiore Het w⸗

Pene ipudenter et
plus qm decrbat os
meũ patet ad vos. kmii xp̃o frẽs:
non poſſu deꝰ ſat:ignoſate michi.
qa cor me um dilatatum eſt. dilata
mini et vos obſecro in viſeribꝰ ve

ſtris, et capite nos: quia totus ve

ſter ſu m eo ĩ cuiꝰ viſceribus muicxʒ
cupimus nos deo exqͥ receſſi a vo
bis vſʒ nũc qlẽcũʒ laborẽ meũ condi
anum ſtatui dedi dedicare nõ vobis
qni non indigens: fratri ſtepha
no et ſocijs eius iumoribꝰ et nouici
is vemẽtibus ad vosquoꝝ deus ſo

lus doctoꝛ eſt: vt habeãt et legat.

ſi forte aliq̃d ibi muenect vtile ſibi
ad ſolacũ ſolitudinis ſue⸗ et ſancti
ꝓPoſit inetamentũ. Off ero quod/
poſſum bonã voluntatem: ipᷣaʒqʒ a
vobis vpeto cũ frabus ſuis Bauid
ſaltando platuit deo: non ꝓpter ſal
tum: h ꝓpter affertũ · SVmiliter et
mir que vnxit pedes dni laudataẽ

a domino. non q̃a vnxit. q̃a ama

uit: et qᷓa quod habuit hot feat: et
in eo iuſtiſicata ẽ. Beiĩde vobis eaã

arbitratus ſu dedicandum aliud qð

dã opuſculum⸗ qð ĩ conſolaconem

ſuam: et in adiutotiũ fidei facẽ me

tonpulit fratri quorudam plus an
xia ꝙᷓ periculoſa ncãtas: qru triſ

ticia pluimũ m ſolet facære gaudiuũ:

niſi qa eos cont᷑ſtatos videre non
poſſum · Qui p̃ magnitudie quippe
nõ ſolum fidei h eciã amoris. exoſa

*

a deo habent ꝗᷓcqᷓs videt eſſe contra
ſidem: vt ſi v?ł admodicũ ſeu ex ip̃o

ſpũ blaſpeme. ſeu ex ip̃o ſenſu car
ms ſuper hot fueñt actẽptata ł pul

ſati:quaſi ex ſolo auditu ł attactu.
leſam oĩo inſemetip̃iseſtimẽt conſa
ence pietatẽ: et miſeãabilit᷑ defleãt
ſemetipᷣos quaſi re ꝓbos circa fidẽ.
Euibꝰ eciã otiĩgit a ſeculi tenebrig
ad purioĩsvite exeraaa vemẽtibd.

qð8 ↄungere ſolet repente ꝓdeũtibꝰ
à0 luce a diutinis tenebris: vt ſicut
in ip̃is lux ipᷣa qua cæteâ vidẽda ſut
prumo irruzs infirmos oculos mole
ſtat · ſic ⁊ iſti ad pᷣmũ fidei lumẽ œcu

ciãt: nec inſolitos noue luas radios
poſſit ſuſtiere: donec ip̃o luas amo
re aſſuæſſcDan
moipt epła beat bernardi ad fra
Rat ribꝰ vᷣe mõte dei or
entale lumẽ: et ãtiquũ il
lum ĩ Lligiõe egipaũ fen
uorẽ. tenebtris ocaduig

2 gallicaĩs frigoĩꝛbus inferentibus.

vite ſahz ſolitaie exẽplaret cœleſtis

foꝛmã conuerſacoĩs. occurre 2 con
curre aia mea ĩ gaudio ſantti ſpuũs.
et riſu cordig.ĩ feruore pietatis.et ĩ

oĩ obſequio deuote volutatis Quin

etenm epulai oportet ĩ dño et gau

dere: qa xpĩane religionis ſpecoſil

ſima porco/qᷓ œlos ꝓpĩquiꝰ tange
re videbat᷑ mortua erat et reuixit:
peierat de mũdo et muẽta eſt · Au
ditu auris audiebamꝰ. netc credeba

m2 · legebamus in libris et miraba

mur de antiquavite ſolitaĩe glã⸗et
mag i ea grã dei⸗cũ ſubito ĩuenimꝰ
— 7 — 6 ers 1772 —
æa in capis ſiluę m mõte dei imn mõtæ

pingui. vbi iã de ea pin gueſcüt ſpe
coſa deſerti⸗ exultacõne colles ac
ãgũt᷑ Ibi ei iã ꝑ vos ſe offert õmbz·
2 m vobis ſe demõſtat ignota ha
etẽ9 innoteſat in paucsſimpliabz 3
ip̃o vobis eã ingerente:ꝗᷓ in pauas
ſimpliabzte tũ müdũu ſ. bi ſubiect · ip
ſo mũdo mrant ,,7K
Icʒ enim mag ? diuĩa plãe
luect mcula · qᷓ dñs gel it
in kris · htñ vnũ ſup õma a
ſia emicuit· 2 ceta cũtta illuſtrauit.
qd ſieut dictũ ẽ in pauas ſimpliabꝰ

cotũ mũdũ⸗2 oẽʒ ſapiẽae e9 altitud!

nẽ ſibi ſubiugauit · adð ⁊ ic cepit op
er in nobis. Ita ita pẽ · nia ſic be
neplaatũ ẽ ãte te ·

et Luelaſti ea puul· Nolite g tiere

puſillꝰ grexr ait domind. h õnino ↄfi
dite maplacuit deo pat᷑ rgnũ da
te vobis · Videte võͤaõez vrãz frẽs ·
Vbi ſapiẽs ink vos? Vbiſcriba? Vbi

conquiſitoꝛ huius ſe culi? Nam et ſi
AInt aliqui inter vos ſ apientes· per
ſim plices tamen ſæpientes agote
gauitqui reges oli et philoſephos
mundi huius per piſcatæe res ſibi ſu
iecit. Sinite ergo ſinite ſ. pientes

huius ſe culi · de ſpiritu mundihuius
tumentes alta ſapientes- et terra
lingentes⸗ ſapienter deſcendere ini

fernum⸗Vos autẽ dum fodit᷑ pecra
tori Fouea · ſicut cæpiſtis ſtult facti
ter deum; per ſtultum dei quod
ſapiẽaus eſt ommibus hominibus⸗
plinam aſcendi in celu Vra enim ſim
pliatas iã multos puocat ad omul

xpᷣo dute hunmmlem aphendite diſa

acionem⸗ vrã ſu

— Abſcõ diſti ennn
hec a ſapiẽtibʒ ⁊ prudẽnbʒ hui ſcli ·

ſfiaenaa 2 dirnſima

pauptas · iã multorũ cõfondit cupi

diratem · vẽm ſecretum iam earum
terum que tumultũ facere vidẽtur⸗

pluribꝰ incunt hoꝛrorem Si quaer

go conſolaco ĩ criſto · ſi qdð ſolaaum
catitatis ſi qua ſocnetas ſpiritus · ſi
qua viſcera umſeĩcoꝛdie · iĩplete gau
diũ⸗non meum tantũmodo · ſed oim
diligenaum nomẽ dñi · vt in vaieta
te veſtitus deaurati de auro ſapien

ae dei regine aſſiſtentis a dexrris

ſponſi· vro ſtudio · vrã inſtanaa ad

dei gloriam et magnam coronã ve
ſtrã· et gaudium oim bonorum⸗ hoc

ſanete nouitatis ĩſtauretur oꝛnamẽY/j·

—

guas neꝙᷓ a quaru co ntradictiõe ab

tũ · Nouitatem vero dico propt᷑ lin

ſcondat vos deus in abſcondito fa

aei ſue · Doim dico impiorũ. qui cůũ

maiĩfeſtũ lumẽ veĩtatis obnubilaẽ ne
queũt · de ſolo nouitatis noĩe cauil

lãt᷑. Netés ipſi et inueterat mente
neſciẽtes noua meditai⸗ vtres vete

ℳ-

res. ñ capiẽtes vinũ nouũqð ſi eis
ifũdẽt᷑ ruperẽt Szʒzhec nouit as ñ ẽ
nouellavaĩtas ſiesei 7 atiqᷓ cligiois

xfão fũdate ĩ xpᷣo pietatis · atiqᷓ hẽ
ditas eccłe dei a tꝑe ꝓpheraʒ pmõ

ſtrata. iãz noue głẽ ſole ex oꝛto.ĩ io

he bapnſta iſtaurata et imnõta⸗ ab

ip̃o dño fãiliaiſſ ĩe clebrata · ab ei?

diſcipul ip̃o pñte ↄcupita ¶C uiꝰ9 tiiſ

figuacõnis glrãz cũ vidiſſ ẽt · qᷓ cũ eo
in mõte ſcõ erãt ↄtiuo petẽs in eco qᷓ
dẽ abẽptꝰ ſibi? neſciẽs qd dicẽt · qa

guſtata eꝰ ſuauitate· optim ſibi iudi

cauit ĩh ſy eẽ: vita hãc iĩotuberio dñi

viſa maieſt ate dñi⸗ cõe bonũ intra
priuatũ ſuũ miſ? acluſiſſe. in eo at
p Stiſſ i9 nbi? ſe cletiſſ i qd dicet · qa

l

ver
gul
e⸗
ber
no

— 2 22

.N
.

2z auium ſuꝑnorum/quod cum eo vi
derat cõ cupiuit die ns Oñe bo nü ẽ
hic nos eſſe: faaamꝰ hic a taberna
cula·tibi vnũ⸗moyſi vnum · et helie
vnũ. In quo ſi auditus fuiſſet · Fcũ
rus ꝓculdubio poſtmo dũ fuerat ali
a triaſibi vnũ. Jacobo vnũ · et Jo
hanni vnũ · Poſt paſſionẽ vero do
mim · calente adhuc in cordibusfibe

lium eff uſi eiꝰ ſanguinis re cænti me
motia⸗ſolitariã vitam hanc ꝓfitenti

bꝰ. pauptatem ſpiritus ſectantibʒ
et in ſpiritualibꝰ eacijs et cõtẽpia

rone dei pingue ocuũ altero ĩ alterã

zelantibʒ· deſerta vpleta ſut Ex qui
bus legmus. paulum machaiũ · an
thoniũ⸗ arſemuũ⸗ et alios ꝙ, plures:
in ſancte huiꝰ conuerſacioĩs v᷑publi

ca cõſolares viros: egregia noia mm

ciuitate dei nobiles et triiphales ta
tulos habentes · de victoria ſeculi⸗2

prinapis huiꝰ mũdi · ⁊ corpois ſui

de cultu animiet domim dei ſui

Sileãt g qᷓ m tẽbris deluce iudican

tesvos arguũt nouitatisex habũdã
tiã male volũtatis/ip̃ᷣi pocus argu
ẽdi ſut vetuſtatis⸗ nitas Can.

datores p̃terite· et quoð bonũ ĩ vo
bis amãt: h ĩ eis amate · Detratto

res diſſimulate⸗· et ꝓ eis orate·= ob

liti que retro ſunt · ptergreſſis ſcãda
lis:que iuxta iter vobis ⁊ a dextris
et a ſiniſtris poſita ſunt· in ant᷑iora
veſtra vos extẽdite Si ennm ad ſin

gula volueritis- laudatoribꝰ rñde

re⸗ vel cum detractoibʒ litigare.tꝑc

perditis: cuiusmpropoſito ſantto.

nõ leuis iact at᷑ eſt. A terriseni adð

ed z laudatores ? ttoeæs iꝑp
eſtis habituti.ſicut ⁊ dñs Lau

elos fſeſtinantem.qui moratur et ſi
non detmet · plutimũ tamen nocet⸗
Nolite negligere⸗ nolite tardare⸗
grãdisenĩ vobis eſtat via Altiſſima
enim ẽ ꝓfeſſio vrã:cœlos tiſit· par
archãgelis eſt⸗ ãgelice ſimlis ẽ puĩ
tati · ?õ ſolum enim vouiſtis omnẽ
ſanctitatemh et omnis ſanctitatis
ꝑfectionẽ ⁊ õnis cõſumaconis finẽ.
on ẽ veſtrum lãguæ arca coĩa
precepta/ neqʒ hoc ſolũ attẽ
bãtes que ſit voluntas dei bona:et
bñplacns et pfecta Aliorũ enim ẽ
ſeruire deo⸗ vẽm aũt adhe. Alio
ru ẽ denᷣ credere ſere amare·reu-
