adqs ↄtradictionis populi murmur
Eribiliter caſtigauit:dauid quoqʒ a

994 quã deſiderauerat potare timu
eita viriqʒ illi gebeoĩs qᷓ p auiditate

toto coꝛpore proſtrato de flumne
biberut digm ad pliũ ire non fuer̃t

Jam vero de labore manuũ qd gloĩ
amini⸗cum et martha laborãs imcre
pata.⁊ matia quieſcẽs laudata ſit.
2 paulꝰ aꝑte dicat.laboꝛ coꝛpotis
ad modicum valʒ. pietas aãt ad om
nia · Optimꝰ laboꝛ· de quo ꝓpheta
diebat · laboraui in gemntumeo· et
alibi Memoꝛ fui dei ⁊ delcãtus ſu ⸗
exerratatus ſu. At ne coꝛpoãale in
telligas exœranũ: ⁊z deſiat ĩqᷓ̃t ſpi

ritus meꝰ Vnde non coꝛpus h ſpus

fatgat᷑ſpuũalis ꝓculdubio laboꝛ in
telligitur. qᷓd ergo inquis? Sicãe
illa ſpiritualia pſuades, vt ecã hie
qᷓex gula habemꝰ coꝛporalia dap
nes? Neqᷓꝙᷓ ſeò illa opoꝛtʒ agete
et iſta nõ onnttere Alioquĩ cũ aut
iſta omitt neer ſſe :à iſta- iſta poa
us onnttẽda ſut quã illa Quãto eĩ
ſpũs coꝛpore melioꝛ ẽ.tãto ſpũalis

Im coꝛporalis exœratacio fructuo

hoꝛ. Tu ergo cũ de hoꝝ obſeruaao
ne elatꝰ alijs eadem non obſeruãti
bus derogas⸗ nõne te magis teanſ
greſſorẽ regule diuidicas. cui9 licxt
minima qᷓdam tenẽs. meliora deui

tas? De quibus paulꝰ Enula mini

nit kaiſ mata meliora Der̃ hẽdo qp
Eaagiaterre verls vdi .

huilit atẽ.ĩ qᷓ aliũ deprimis caitatẽ

que ſut ꝓculdubio taiſ mata melio 3

Tu tuũ corpꝰ młtis ieiunijs⁊ laboi
bʒ actis ac vgulaibʒ aſxitatibʒ moꝛ
tiſcã smẽ bra tua qᷓ ſut ſuꝑ trãa bñ fa
eas Dz qd iille quẽ ñ ſit it laboraãtẽ
diuidicãs modicũ qdẽ hẽat de hac q
ad moĩcũ vniliꝰ ẽ coꝛpaliſcʒ erata
tõe apliꝰ at ꝙ tu de illa q ad oĩa va
Hibẽ pietate Ruis qſo vrẽm meliꝰ 5.

gęaʒ tz? an ñ meliꝰ qᷓ melior? Euis
So melioꝛ huĩlioꝛ· à fatigaaoꝛa ñ
is qᷓ a dño didiat nins ce& et huilis
coꝛdeq̃ ⁊ cũ maria optmã ꝑtẽ eie
git.ꝗᷓ ñ aufert᷑ ab eo? C.ð ſ re gualẽõ5
ab oĩbʒ q̃ eã ꝓfeſſi ſut ſie ad litt᷑ ĩẽ ta
nẽdã cẽſes vt ñllã oĩo diſpẽſacõnẽ⸗
adimtt: padais aubact᷑ dicoinec tu
eã tẽs · net ille. !ã2 ſi ille ꝙtu qJdẽe
pyninʒ ad obhuãtiascoꝛpeas ĩ pluibz
offẽdit ĩpoſſibile ẽ tñte q; Ni vnomff
tnſgredi Sas ãt q̃a q ĩ vno offedir
oĩmẽ re? Dim vo oerdis aliqᷓ poſſe
mutai diſpẽſatoĩe ꝓculdubio tui
diſtect iꝰ. at ille foꝛtaſſe diſcre eus·
nez h dico qa hec ext᷑io negligẽda
ſit. à qᷣ ſe inl ñ cxertueit mox ide o
ſpuabł efficat · cũ poaꝰſpuᷣalia qqÿ
melioà n iſta àvix à nliaten? obtie
at Scripᷣtũ ẽ ita NQõ prꝰ ẽ q;d ſpũa
le h ad aĩale · dĩde d ſpũale Sicut
nec iacob ñ peiꝰ 2 gtlia vᷣſi datos ã
plexꝰ rachel muit obtine.· Vni pſal
mo Suite pſalmũ ⁊ date tipanum
C.8 ẽ dicẽ Suĩte ſpuũalia·h pri9 da
te coꝛpalia Opamꝰ at ille q̊ diſẽte
zagruc ⁊z hec opat᷑z illa. An vero
epłavt epſa maẽatfimẽda eàt qn
qdẽ 2 nrõs ð qᷓbʒ pr coqſtꝰ eſtis qd
oꝛdivrõ d herẽt ſatis qñtũ potui ſti
la corripui ⁊z me qͥ ab hꝰ moĩ falſa

—

(uſpicõe purgaui vt ðbni h aͤniã dã
nãis mime ꝓco⸗ ñ ñll de vris mnimũ ĩ
qbʒ ñ decz videoꝛ aſſ ẽtiẽ · pauca qᷓ Z
vobis dſplicẽ ↄg' ui⁊ oĩbʒ boĩs vitã
da eẽ ñ dubito · ncẽriũ voꝛ ſubiuügẽ

J q dẽ? ſi fieiĩ vidẽt ĩ oꝛdie Abſit tñ
vtſint de oꝛdine Nullus quippe oꝛ
do qiã re apit ĩoꝛdĩatũ · qd vo ioꝛ

diatu ẽ oꝛdo n ẽ vñ ñ aduſꝰ oꝛdĩez h

ꝓ oꝛdĩe deputae putãdꝰ ero ſiñ or
diĩeʒ ĩ hoĩbz· h hoĩ viaa rpᷣhẽdokt qᷓ
dẽ dilige tibz oꝛdĩiez ĩ hac rmoleſtuũů
me foẽ n tieo qͥnimo gtũ culdubio
accœptii ſut ſi pſeqniur: qdzip̃i ode
vt Di qbzvo ðplicueit ipi ſe maĩſeſt
At qa oꝛdĩez ñ diligut cꝰ vti coꝛrup
(Seʒ. idẽ vica dapnai nolũt p̃isita
q illud gre goianũ rñd eoMeligẽ vt
icãdalũ oriat᷑ ꝙꝙ veitas reliquatur ·
Jat᷑ vᷣacit ẽdit · ſcõs prẽsil
a vita iſtituiſſe 2 vt ĩ ea plu
WNiuss ſaluarẽt᷑ vſ ad infirmos
regule tꝑaſſe rigorẽ:ñ re gulã deſtru
xilſe aoſit ãt vt ẽdã tãtas eos ꝙ;tas
video ĩ pleiſʒ mõſtijs vaicates ac
fſupfluit ares pᷣcœpiſſc Iↄcſſiſſe · hi
tꝛ eceĩ vñ ĩc mõchos tãta ĩtxãaa
homeſſacoĩbʒ ⁊ põcõibʒ · ĩ veſtimnẽ
aus ⁊ lectiẽnijs⁊ eqᷓ̃tacuis: ⁊ oſtruen
dies edificijs ĩo leſcxre potuit⸗ qtin?ꝰ
vbi het ſtudioſiꝰ· voluptuoſi? atz ef

funꝰ fiſt · ibi oꝛdo meli⸗ tẽti dicat·

ibi maioꝛ putet᷑ religio Ec& enĩ ꝑa
tas put at᷑ auaĩaa ſobriet as auſtei
tas edit᷑ ſilẽaũ E᷑ſticia deputat · coẽ
remlſio⸗ diſẽcõ diat. effuſio libera
litas loquactas affabilitas cachia
co iocunditas mollides veſtimen

tozum 2 equorum faſtꝰ honeſtas⸗

lcõꝝ ſuꝑfluꝰ cultꝰ mũdiaa Cũz hee .
aléuty ip dim?⸗ caitas appell atur .*

. „
X

—

= — C — — —

mmii
aai
teisyiti
nahüge
Mleti
ed
adii
ndieß
ga Huͤt
itt

einoleſtiͦ

geudubi⸗
gdripiod
iſe maiſſt
achup
litſßsst
Meihint
Srlan⸗
piisri
netiapi
zrgA
sttn
R 1
gutii
3 u⸗
vkang⸗
bubll
deneli
bies ℳ
5 emen
õ
palnn⸗

Iſta cartas deſtruit racitatem. hee

biſcreco ↄfundit diſcrenonẽCTalis

miã crudelitate plena ẽ. qua videli

ert ita coꝛpori ſeruit᷑ vt amima iugu
let᷑ Que etenim caritas ẽ carnẽ dili
gere ⸗2 ſpitũ neglige? Que ve diſ

cretio⸗totũ dare coꝛpoi z amme ni
chil? Qualis vero mi eicoꝛdia ãal

lam vᷣſitr re:⁊ dominã intficxre? e

mo ꝓ hꝰ modi mia ſꝑ et ſe cõſeq mi
lericoꝛdiã. que mſeicordibz ꝓnmnt
tit᷑ ĩ wãgelio veitaus oxe dicetis.
Heati miſ eicoꝛdes⸗quoniã ip̃i mi

Ieritoꝛdiã cõſ equẽtur/ h crtiſſime
poaꝰpenam eyſpectet.quã talive

ita dicã ĩpio miſ ericoꝛdi ſanctꝰ iob

magis ꝓphetãdo ꝙ affectaãdo iĩpre

cat᷑.non ſit inquiens m coꝛda cõe·

ttonteratur quaſi lignum ĩfructoſũ
Higne plane retribucõnis cauſã⸗

mox infert ſans ydoneã dicẽs: Pa
. uit enim ſteruẽ⸗ et que non parit ⸗/2

vidue bene non feat Inoꝛdmata ꝓ
fetto atʒ irratõnabil mĩa ẽ ſteil 2
fruttuoſe caris:que iuxta vᷣbũ dñ̃i
ñ ꝓdeſt quitq; ⁊z ſetũdũ apłm reg

nu dei non poſſidebit adinplendis

muigilare deſivrijs. ⁊ de aĩe cuâ ſa

piẽtis ſaluberrimũ nõ curare ↄſiliũ

admonẽtis atqʒ dicẽt:s. Miſ erere
anime tue placons deo Hona mĩia.
mlſ ereri aĩe tue:nec poteſt non mẽ

e miſ eicoꝛdiã.q̃ fit vt placras deo

Alias at non miſ ericoꝛdia ſicut iã
dixiih crudelitas: nõ ẽ caritas ſed
iniquitas/nõ ẽ diſcreao h confuſio
ſterilẽ que non pait᷑ paſ ere· id ẽ in
vtilis carnis cõcupiſ cẽrijs iſ euie·
2 vidue nichil boni facære anime vi

delitz excolẽdis virtutibz nullã op

am Sate⸗ Crue vnaq; liet ineunpõ

ſoſit viduata celeſti ſẽſus tũ de ſpi

nitu ſancto ↄcꝑe ⁊ parere ñ deſint

imoꝛtales·qᷓ videlicʒ mcoꝛruptibił
celeſtiſ qʒ hereditas valeant eſſe ca
pacæsh ſi pium ſtuoioſuqʒ habeat
cultorẽ. Sub hat tamẽ abuſiõenaã
feræ vbiq; ſc ꝓ oꝛdine tenẽt᷑ fere ĩã

henſibiliter obſeruant᷑ · diſſumi
liter · Nõnulli qpe hijs omnibů tã
ꝙᷓ; non vtẽtes vtũtur⸗ et ideo à cu

nulla offenſ a à cũ mima: Aliquati

quippe het agunt ex ſimplicitae· ali
quſi ex carit ate aliquat ex neceſ
ſitate Quidã namqʒ ſimplict᷑ iſta

dam ar ne diſcoꝛditer abeis viuar
eum quibꝰ habitãt. ſectates in hijs
non ſuã libidinẽſed alioru paeæm⸗

Alij vero qa reſiſtere nõ valẽt mul

titudmi ↄtradicẽcumqui vtqʒ hec

tãqᷓ; ꝓ oꝛdine libera voc deſendut ·
æt qaens iſti aliqua ꝓut ro dictare
ſtringere vel mutare imnapiunt · k

mox eis tota auctoritate eiſtunt⸗

Cuis ĩ pãapio eũ oꝛdo ĩcꝑz moſti

cus ad tantã crederet monachos

mernãã deueĩire? O quãtũ diſtamꝰ

abillis · qui diebꝰ antonij extitere
monachi · Siqdẽ illi ctum ſe muicẽ ꝑ

tem pus ex catitate reuiſerẽt · tanta

abinuicem panẽ auiditate animaꝝ
ꝑpapiebãt vt coꝛpis abũ pemtꝰ ob
ſin.diẽ pleruʒ totu ieiunis vẽtribʒ·
hnõ mẽtibz tñſigent Et h eat rectꝰ
oꝛdo qñ dignioĩ ꝑa priꝰ ĩiſeruiebat᷑·
bee ſuma diſcco⸗ cũ apliꝰ ſumebat

qᷓ maioꝛ eàt hec demqʒ vera cairas

qᷓ̃maioꝛ erat het deĩqʒ vera caritag
vbi aie q̃ru carirate xpc moꝛtuꝰ tã
ta ſolliatudine focillabat᷑: Nobia

ar ↄueniẽtibʒ in vni⸗ vt vᷣbis api

vtaxr · iã nõ ẽ dñicã cenã maducare⸗

Panẽ qᷓpe œleſtẽ nemo ẽ q rqrat·

nemo q̃ tbuat Nichil de ſcaptuis.

nichil & ſalute agit᷑ aĩaꝝ h nuge ⁊2⁊ G
ſus 2 vᷣba ꝓferut᷑ in vetu⸗ Int prã
dẽð ũ/quãtu fauees dapibʒ tãtũ au

tes palſcũt᷑ tumoĩbʒ. qbzʒ totꝰ itẽtꝰ.
mo dũ neſaasĩ edẽdo Int ãt fercu
laſfercuł apponũt᷑ ⁊ ꝓ ſoł carnibʒ q̃

bʒ abſtinet᷑ grãdia piſaum coꝛpora

duplicãt Cũz poĩbꝰ fueis ſaaat.

ſi ſetũdꝰ attigeis:videbeis t᷑ necdů
gutaſſe piſer s Tãta qpe a ccuraa
one ⁊ arte coq; cũtta apparãt᷑ qtiꝰ
qtuor à qᷓnq;ʒ fertulis deuoâts prs⸗
ma non impediant nouiſſinia- nec
ſFacetas imnuat appettum. Pala

tus quippa dum nouellis ſe duatus

eõdimẽtis paulatim diſſueſcrre ↄg

nita. et ad ſucus extraneos velut:
andhuc ieiunus: auide renonatur in
deſideria · venter quibem dum nel

at oneraturſed vaietastollit faſti

dium Quia enim putas vt eas na
tura c auit epulas faſtidimus dũ

alijs alije multafatie premſœntur-·
eæt ſpre tis naturalibus quas deus in
didit rebꝰ· quibuſ dam adulternus

gula prouotatur ſaporibus. tranſi

nir nimirum meta neaſſitatis. ſeꝶ

nec dum delectaoo ſupatur · Quis

enim dicere ſuffit quot modis vt

exteta tatramſola oua verſantur⸗
et verantur quanto ſtudio euertũt᷑

et ſubuertitur liquantur burantus
diminuũtur et nũc quidem frixa

X

—
2
r ⸗ʒ—

nunc aſſa farſa⸗ nunt᷑ mixtienunc

ſfingulatim apponuntur. Et quid au
tem hec oĩa miſi vt ſoli faſtidio cõſua

latur. Ipſa etenĩ qualitas rex.talis

de foris apparere curatur: vt nõ mi
nus aſpectus quam guſtus delecte

tur· er cum iam ſtomachus crebtis
ructibus vpletum ſe indiœnt· necdã

tamen curioſitas ſaaatur⸗ Sed du

oculi coloribus palatum ſaporibꝰ
allicunt. mfelix ſtomachus cui nec
colores lucent: nec ſapores demul.
cent· dum omnia ſuſapere co gitur.

oppreſſus magis obruitur quam vfi
atur· Jam vero de aque potũ quid
dicã qñ nec vllo qᷓdẽ pacto vinu aqᷓ

tũ adnnttit᷑ Oẽs ninnꝝ ex qͥ mõchi
ſumꝰ.ĩfirmos ſtomachos habemꝰ.
tñncctiũ apłi de vtẽdo vmo cõſiliũ
meito nõ negligimꝰ· modico tñ d
ille pᷣmſit. neſco cur ptintto Et v

nnã ł ſolotũ etiã puru ẽ atẽti ſimꝰ

Pudʒ dicere⸗ h magis pudeat ara

tcati.2 ſi pudʒ audiri: non pudeat e
M mipaaB
vl qt ſemiplenũ calicẽ repoꝛtaĩ.qᷓtꝛ
nus diuerſis vmis magis odoratis

gideas vno in prãdeo ter

quã potatis nec tã hauſtis.quã ac
tactis ſagaa ꝓbaciõe· ⁊ œlati ↄgni
aõe · vnũ tãdẽ ẽ pluibꝰ qd foꝛaꝰ ſit

eaaigat᷑. Cuales at illud d nõnuſla
mMöõſtia ex moẽ obhuaè dicũtĩ m gis

feſtis vĩia delibuta mellepigmẽto

rm reſpſa pulueibʒ.ĩ ↄuẽtu bibẽ.Nũ

qd ⁊ h fieri dicemꝰ pt firĩtatẽ ſtẽ
thi? ego v ad michil aliud valẽ vi

beo⸗ ñ vt ãpliꝰ bibat᷑ ł delcãbiliꝰ.
MW Sz cũ vene vemo fuerit i gurgata
te toto in capite palpit ãtes ſic ſux

gẽt amela · qd aliud ñ doꝛmis libzẽ

—

zenmne
guidau
o coſ
Retals
Rwmi
Nete
taheg
nt⸗necd
deodi
poabz
anet
s demul
ogtlen
uanti
Ntüquid
dmnda
eqwoch
haben⸗
nociſ
“
unbi
nſe⸗
ANne
npodnt
Noktet
otii qt
dorats
gie
D
dforadt
3 ünſ⸗

einin

En
eirtiſlo
mllin⸗
bid.
negats

Sſie ſut,

ilb⸗

Di aüt ad vigilias ſurgere indige

ſtum cogis.nõ cantũ · h plãactũ poa

aus extoꝛzquebis. Cum vᷣo ad ertũ
deuenero reqſitꝰ in cõmodũ plago⸗

non crapule pecca tũ. h quod mãdu

care non queo. Ridiculũ vero eſteñ

tamẽ veri eſt. quod relatũ m a plui
bů qui hoc ſe ꝓ certo ſare dicr bant ·
reticondũ e& nõ arbitror Aiunt eĩ.

incolumes et validos iuuenes cõuẽ
tHũ ſolere deſerere⸗m domo infirmoru
ſe qui infirmi nõ ſut collocare·carni
um eſuqui vix egrotis dutaxat et

omnino debilibz ex uᷣgule diſcreciõe
ꝓ viriũ repaaone cõcedit᷑.nõ quidẽ

coꝛzporis mfirmãtis ruinas reficere
p incõmodo.h carms luxinantis cu
ram pficrxre in deſiderio⸗ Rogo que

eſt hec ſecuritas int᷑ frẽ denaum vn

digqʒ hoſtiũ fulgurãtes haſtasz ar
cãuolãca ſpicula tãqꝙ; fimto bello⸗
2 triũphato adũſaio⸗ ꝓicere arma.
2 aut brandijs incubare longioibꝰ?.

à nudũ molli volitai in lecto? Quid

p' ignauie ẽ o boni mlites? Docijs
m ſanguine = cede vſantibꝰ à vos
delegitis abosdelicatos/aut ſoõnos
capitis matutinos Alijs inꝙ; nocte

2 die ꝓuigili cura ſt ſtinãtibꝰ dimè
tempus⸗qmiã dies mali ſut·vos en

trario et lgas noctes doꝛmẽdo cõ
ſumit: 3.2 dies fabulãdo duet: 8oti
oſos An diatis pax: Et non ẽ pax

Cur nõ ! veretũdam ni ad ex ꝓbra

conẽ aplice indignacoĩs? Nodum
enim ait iſtitiſtis vſqʒ ad ſanguinẽ
Immo iã ad eiuſ dẽ terribilis valde
coõnnnacioĩs tomtruũ expgiſamini⸗
Cum dixecũt inqᷓt pax et ſecuritas:
tũc repẽtinus eis ſuꝑueniet intertꝰ

modi ine paas?

et ſicut in vtero habẽtis 2 non eff u
giẽt. Delicata ẽ mediãa mimis pri
us alligai. ꝙ vulnerati mẽbrau⸗ non
tcuſſum plãgeræ ⁊ necdũ ſuſcepto
ittu admouere manũ⸗foue vnguen

to. vbi non dolet. emplaſte adhibe

rxæ vbi ceſuà non ẽ. Ad diſcernẽdu

demũ int᷑ ſanos ⁊ male habẽtes·ba

culos in mambꝰ geſtare iubẽt egro

tãtes.pꝓlane neceſſarios · vt ꝙ; pal

loꝛ in vultu macieſqʒ nõ indicet.ba
culus ſuſtentãs mẽciat᷑ mvalitudinẽ
AKidendas an lugendas dixen h?ce

Bic machariꝰ vix

it? Sic blaſiꝰ docuit? Sic anthoni

us inſtituit? Sic prẽs in egypto cõ

iſati ſut? Sic deniqʒ ſã viodoma

iolus · odilio.hugo quos ſe vtiqʒ oꝛ

dims priapes ? p̃ceptores gloriãt
habere⸗à tenuerut, aut teneri cẽſu

erut? Bed ſiõnes hij ſancti· unmmo

qᷓa ſantti fuerut:a ſaneto apoſtolo

non diſſenſerut. qui ninnꝝ ita loq̃t:

habẽtes vittũ 2 veſtitũ.hijs atenti

ſimꝰ· obis aũt eſt pro vittu ſaae

tas.nec veſtitũ appetimꝰ.ſeð oꝛna

tũ.Mutrit᷑ abĩduẽdũ non quod vti
li9. h quod ſubtiliꝰ iueniatur⸗ non
qs repellar frigus.ſed quoð ſẽᷣbire

cõpellat non deniqʒ iuxta regulam.

quod viliꝰ poteſt ↄpari · ſed vtra re

g lam q venuſtiꝰ. ynimo qð vani
us poſſit oſtentari · Heu me miſe ra

qualẽtũʒ monachũ cuꝛ adhuc viuo
videre ' ad id deueniſſe ordĩez nẽm *
oꝛdinẽ ſcilʒ qui primus fuit ĩ ecãa
mo a qͥ cepit eẽ eccleſia.quo nullus
terra angelies ſimnlioꝛ oꝛdimbus
null vicinioꝛ ei qui in celis ẽ ihẽm

mat᷑ nrãſiue ob decorẽ caſtitatis.

Rue ꝓpt᷑ caritat ardorẽ. t9 apli in
ſtitutores cꝰ hij qͥs paulus ta ſepe
ſcõs appellat. in choatores exſtite
ruũt Et qdẽ int illos cũ nichil qd ſuũ

æẽt q̃ſpiam retiuiſſ · diuidebat vt

ſeptũ ẽ. ſingulis ꝓut cuiq; opꝰ eaàt
aõ igit᷑ qſqʒ pueilit᷑ geſtire poteàt
Sane. vbi tãtũ qͥd opꝰ eàt acopie
bat ibi ꝓculdubio mehil ocoſu ad

mittebat᷑ Ento magis nichil curio

ſue quto magis nichil ſuperbum d

opus inquit erat· hoc eſt quantum

ad indumenta · quod et nuditatem
te gerer et frigus rep elleret? Pu
talne ibi quicꝙ; galabrunum z iſen

brunum⸗ querebatur ad mduendũ ·

cuiq; mula ducentorum ſeloꝝ para

batur ad equitandum? Putal nei
Sꝙᷓ cuiuſpiam ibi lectulum opertoriu

cactmum- aut diſcolor barticanus

operiebat · vbi ſingulis diuide batur

pro vt cuiqʒ opus erat/ Non illic
arbitror valde curatum fuiſſe · de p
aode coloxede tuſtu veſtimẽtoꝝ ·

vbi tam indeſe ſſum merat ſtudium⸗

m concoꝛdia morum animorum co
herenaa · profettuqʒ virtutũ · Multi
tudĩis mqt cre denaum erat coꝛ vnuũ
2 aĩa vna; Vbi nüt illud vnaninnta
us excercitũ: Fuſi ſumꝰ exteriꝰ · 2 de
regno dei quod intra nos zre lictis
veris at perhennibus bonis. foris

querimus vanam tõſolaaonem· de

vamitatibus et in ſanijs falſisac iã

religionis antique non ſolum virtu

tẽ amſimꝰ· h nec ſp̃e émmemꝰ⸗ Ec

c eĩ ip̃e habitꝰ nẽ q̊d 2 dolẽs dico ·

chis nũ tẽpis ĩſignũ geſtat᷑ ſupꝑbie⸗

△ .

VWVirx iã in nãs ꝓuicijs inuenimus· qᷓ

3sl

vã dignemuir Miles et mochus eE
æodẽ pãno par aut᷑ ſibi cucullãz cla
midẽ. Cuiuis de ſeculo ꝙ tumlibz

honoratꝰ etiã ſi rex a ĩꝑatoꝛ ille fue

rit:non tamẽ nrã horrebit idumẽta
ſi ſuo ſibi modo Parata fueũit et ap
tata. Ceterum mquis non eſt reli

gio. ſed m coꝛde · Mene At tu:quã
do cucullam empturꝰ luſtras vrbes
fora arcuis. percurris mundinas⸗
domos ſcrutaris negoaatorum

tunctã euertis ſingulorum ſuppellec
alem. in gentes explicas cumulos
pannorũ attrettas digitis admo
ues oculis. apponis radio ſolis quic
quid groſſum quicq̃d pallidum oc
turrerit· reſpuis ſi quid ſin puritatæ
ac nitore pl acuerit · illud mox quan
tolibet preao ſatagis tibi remmere
Kogo te ex torde het faas an ſic p̃a
pit᷑? Cũ deniqʒ ↄt᷑ ĩ gulã ñ d viliꝰ
occurreĩt· h ſtudioſiſſ ĩe qris. d qa
ijuenit᷑ pcõſiꝰ emit᷑· ignoras fãs h⸗

an ex ĩiduſttia? Ex coꝛdis theſauro

ſme dubio ꝓerdit qᷣcqd foĩs appaet
vicõꝝ Vanũ cor vaĩtatis notã igeit
coꝛpi:2 ext᷑ioꝛ ſupf luitas ĩtioĩs va
mnitatis indiaũ ẽ Collia dumẽta·
anime mollic indicãt · No tãto eu
ract᷑ corpis cullt9. ñ pr:.ꝰ neglcã fu
iſz mẽs inculta vᷣtutibʒ Miroꝛ ãt cũ
egla dicat ad mgẽm reſpicè q̃cqᷓS
a ᷣſapuł dᷣlinqͥt ⁊z dñs ꝑ ꝓphaʒſã
guiẽʒ ĩ pecõ moĩẽaũ ð maũ paſtoꝝ ẽ
rẽ dui eẽ miet᷑ qũo abbates nũ tlia
fiei paciãt᷑: ñ forte ſi audeã dicere:
nemo fidẽt vp̃hẽdit · in ᷣ ſe eẽ irre p
hẽſibilẽ nõ ↄfidit Si q;d huãnitatis

eſt omnium in quo ſibi quiſqʒ mdul

get ⸗ alij non vehementer irala⸗

— fi ☛☚

uen
eth
mch
letue
mitn
dtetip
neſul
tuqui
Syrbes
dmas⸗
um
pellet
umulos
ndmd
ls grie
damot
petarr
norqu
leennere
nſey
6 nile⸗
id̃⸗
aſes⸗
theſaun⸗
1stt
riͤipt
6
R
otire
negoif
genti
ßri 5
l
ti
ii e
2
7e

a⸗

„

veꝝ dicã Euõ lux mũdi obtenebra

ta eſt? Euomõ ſal terre ni fatuatũ
eſt? Ruoꝝ vita via vite eẽ debuit⸗
dũ exẽplũ in ſuis attibꝰ oſtendunt

ſupbie.cœci Ffacti ſunt duces ſeco2ꝛ

CEuod enimvt ceteâ taceã ſpeamè

huilitatis ẽe cũ tanta põpa ⁊ eq̃tatu

imcedete tantis homni crinitoꝝ ſti

pari obſequijs: qᷓtenꝰ duobus epis

vnius abbats ſuffiaat multitudo⸗

Mencoꝛ ſi non vidi abbatẽ ſexagin
ta equos ? eo ãpliꝰĩ ſuo ducære comi
tatu⸗ Dicas ſi videas trãſeũtes nõ
patres monaſteioꝝ .h dominos caſt
elloꝝnon rettores aĩiaꝝ. paapes

ꝓuinciaruũ. Tũ deinde geſtari iubẽt
⁊ mãtice. ſuffartnate⸗nõ ſtramẽtis
h oꝛnamẽtis lettoꝝ · Vix deniqʒ · qtu
oꝛ leuas a ſua quiſpiã domo redit.

niſi cũ tota ſuppellectile ſua⸗tãq; ſit
iturus vel ad excerctũ. vel ꝑtñſitu
nis ꝑ deſertũ vbi nõ poſſint ĩueniti
necſſaria An non poſſet eodẽ vaſ
culo z aqua manibꝰvergi ⁊ vinũ bi
bi? An nõ poſſet ardere lucerna⸗ni
ſim tuo quod poꝛtas candelabro⸗ et
hoc auteo vel argento⸗· An nõ poſ

h doꝛmiri · niſi ſuꝑ vatium ſtratũ.

ſub ſilueſtri cooptorio? An nõ vnd

aliquis miniſter poſſet iumẽtũ liga

rez ad mẽſam ſexuiẽ.⁊ lettulũ pre
parare? Nũt ergo tãte multitudini
graconũ ac ium ẽtoꝝ. cur vl ad ſola

auũ mali nobiſcũ necxſſaĩa nõ ſfrimꝰꝰ

qtinꝰ hoſpites non Juemꝰ. Sʒz hee
ꝑua ſut.vemã ad maiora Sed ideo

viſa minora·q̃a vſitacora QOmit to
Oratonaꝝ inmẽſas altitudinesſup

tuoſas depoliaones⸗cutioſas depie
nones ⸗ qᷓ dũ in ſe orãcũ retoꝛquẽt
aſpectũ/ipediũt et affectũ. 2 nichi
quodãmõ rep̃ᷣſentãt antiquũ ritũ iu
deoꝝ Dʒz eſto fiãt hec ad honorẽ dei
Illud aũt int᷑rogo monachus mona
thos·qð ingẽtbꝰ gẽtił arguebat⸗

Diate ait ille pontifices in ſantto
quit faat auꝝ? Ego auũt dico. Dia

te pauperes 2õ enim attendo ven
ſumh ſenſũ Diate inꝙ; pauperes

in ſancto q̃t faut auꝝ? Ego autez di

co⸗ Hiate pauperes. 25 enim at
attendo verſum h ſenſum . Diate

inꝙ pauperes.ſi tamẽ paupetes
ſancto qt faeut aurum? Et qdem alia
cauſa ẽ epiſcopoꝝ:alia mochoꝛum.

Samus.nãqʒ qð illi ſapiẽt:ibꝰ 2 in

ſipientibus debitores cum ſint can

nalis populi deuocionẽ.q̃a ſpititua
libus non poſſunt/coꝛporalibꝰ exa
tant ornamẽtis · Nosvero q̃ iam de
populo exiuimus · q̃ mũdi qqʒ pᷣao
ſa ac ſpedoſa pro ctiſto v᷑ᷣlinquimꝰ.

qᷓ omnia pulchre lucẽea ecanotxe mł

cncia ſuaue olencia:dulcæ ſapien

aa ·:tattu placẽaa cũtta deniqʒ oble
ctamẽta coꝛpoꝛea arbitrat: ſumug

vt ſtercoã· vr criſtum luceifaaamꝰ
quoꝝ q̃ſo in hijs deuocionẽ exatare
intendimꝰ· Ruem inꝙᷓ; ex hijsfriic
tum requitimus ſtultoꝛũ amimãaa
onem.ſimpliaũ ve oblaaonẽ? An

quoniam ↄmixti ſumꝰ inter gẽtes.

Foꝛte didiamus opa eorum⸗/2 ſerui
mus ad huc ſculpalibꝰ eoꝛũ? Et vt

apte loquaran hoc totu Faet auaĩ
raa que eſt y doloꝛum ſeruitꝰ. ⁊ non

tequirimꝰ fructũſed datuũꝰ Si que

us quomodo·miro inꝙ; modo⸗Cali

4

dã arte pargit es · vt mlłtiplicrtᷣ.
exꝓ edit Vt augeat ,2 effuſio copiã
pait · p̃o qᷓpe viſu ſupᷣtuoſaʒ· ſed

umrãdaruũ vamtatũ acc dũt hoiẽs⸗

magis ad offerẽdũ ꝙ ad oꝛandum
Sic opes opibʒ hauriũt᷑· ſic pecuia
petumã thitq̃a neſeao q pacto vbi

apli9 diuiaan cermt · ibi offert libẽ

aꝰ Auro textis relq̃is ſignãt᷑ oculi
2z apeunt᷑ loculi Oſtẽdit pulchiia

formaſã⁊z ſcẽ alicꝰ.· et eo creditur
ſanttior · toloracior videt Currut
hoiẽs ad oſculãdũ inuitat ad donaã

dum ⁊ magis mirat᷑ pulchra· ꝙ; ve
nerãt᷑ ſac· Ponũt᷑ deiñ ĩ ecãa gem

mate nõ cõne“ hrote cẽcũſe pte lãpa
dibz. hnõ minꝰ fulgẽtes inſertis la
pidibz Cermimꝰ etiã ꝓ cãdelabris
arbores ꝗᷓſ dã erettas ml to eris põ
dere miro artiſies oꝑe fabricatas
net magis choruſcãtes ſuꝑpoſits lu
enis ꝙ ſuis gẽms . Ruid putas in
hijs oibz qrit: pei
tuẽciũ amiracõ? O vaitas vaitatũ
jnõ vanioꝛ ꝙᷓ iſanior· fulget ecãa
in xietibʒ.2 m pauꝑibʒ eget. Suos

lapides iduit auro⸗ ⁊ ſuos filios nu

dos deſeit De ſup̃ti bʒz egenoꝝ ſerui
z ocuł diuitũ Inueſũt cuioſi qͥ delcẽn
c.z nõ lueniũt miſeri q̊ ſuſtinẽtẽ · Vt
q̃t ſalt ſcõn ymagĩes ñveneremur⸗
qᷣbʒ vtiqʒ ip̃m qͥ d pedibꝰ calcat᷑ ſca
tet pauimẽtũ? Sepe ſpuit᷑ more an
geliſepe alicuiꝰ ſcoꝝ faaes caleibꝰ
tũ dit᷑ tñſeũeũ⸗ Et ſi uon ſactis yma

gunbz cur nõ parat᷑ lpulc hris coloĩ

bʒ? C ur decoras qd mox fedãdu *
Cur depingis · q;d necẽ ẽ cõculcari?
Euid ibi valẽt venuſte foꝛme · vbi
puluere maculãt· aſſiduo? Deniqʒ

R„

——

itẽaũ opũttio⸗anĩ

q̃t hec ad paupꝑes: ad mõchos. a8
ſpitales viros? Niſi foꝛte ⁊ hit adũ
ſus mẽoratũ poete iã vᷣſiculũ ꝓpphe
ticũ illud ᷣſpõdeat᷑ Oñe dilexi deco
rẽ domꝰ tue ⁊ locũ habitacioĩs gloĩe
tue.· Aſſenco paaamur het fieri in
eæccleſia- quia et noxia ſunt vama
et auatis· non tamen ſimpliabus 2
deuotis. Ceterum in clauſtris corã
legentibus fratribus. quid faot il
la ridiculoſa monſtruoſitas:nnra qᷓ
dam deformis foꝛmoꝛſixas. er foꝛ
moſa defoꝛmitas? Ruid ibi ĩmunde
ſymee quit fieri leones quid mon
ſtruoſi centauri: quid ſemihonues⸗
qᷓd maculoſe tygres · quid milites
pugnantes · quid venatores tubi
anãtes? Videas ſub vno capite mul
ta corporaet rurſus in vno coꝛpore
capita multa Cernitur hinc in qdru
pede cauda ſerpẽtisillint in piſcæ ·
equũ · capra tᷣhẽs ĩtro dimidiã. hic
coꝛnutũ aĩal equũ geſtat poſteriꝰ.

Tãamlta deniqʒ tãz mira diuſaꝝ foꝛ
maꝝ appacëtvbiʒvaĩetas vt magia

legẽ libeat in marmoibʒ: ꝙ in codici
bʒ. totũqʒ diẽ occupare ſingula iſta
mirando ꝙ in lege dei meditando.

Prodeo ſi in epciarum non pudet⸗
cur non piget:vel expenſ arum Mł

ta quidem et alia ſuggerebat addẽ
da larga mateĩa.ſeò auellit me ⁊ p
pria ſats anxia occupacio et tua o
Frater o gere nimis feſtina diſ eœſſio·
qui videlicet nec morar diucius ac

. quieſcis. net abire tamen vis aſ qʒ

recẽti opuſculo Stacio itaqʒ qdvia
et te dimittoet ſermonem breuio.
pſerti q̃a vtlioâ ſũt pauca cũ pauc⸗

quã multa cũ ſcandalo Et vtnã het
pauta ſcripſe ũ ſine ſcandalo · Eniue
ro viaa carpẽs ſcio me off ẽdere vi
cioſos Poteſt tamẽ fieri deo volẽte
aliquibꝰ quos me timeo exalꝑaſſe⸗
poaus placti ru eſſe · ſed ſi dennant
æſſe vicoſi:ſi videlicet ⁊ diſtrittioẽs
deſinãt eſſe detractores remſſoẽs
aputent ſuꝑfluitates Si ſic bonum
quiſq; teneat qnod tenet⸗ vt aliũ
aliud tenentem non iudicet. Di qs
tepit iã eſſe bonus non inuideat me
loribꝰ. et qui ſibi videt᷑ agere meli
us. bonũ nõ ſpernat alteriꝰ · Di qui

diſtrictiꝰ viuere poſſunt eos qui nõ

poſſunt · nec aſpernẽtur: nec emulẽ
turet qui non poſſunt · eos qui poſ
ſunt ſic mirẽtur vt nõ temere imitẽ
tur⸗ Sicut enim uõ licet hijs qui ma
ius aliquid foꝛte vouerut · ad id að
minus eſt deſcndere. ne apoſtaten
tur ſic non ommbus expedit de bo
nis minoribus ad maioã trãſire·ne
preapitent· Sao quippe nõnullos

41

de alijs cõgregaaombus? inſtituca

ombus ad nẽm ord inẽ puolaſſe · pul

ſaſſe.intraſſe Rui hec qᷓdem agẽ do
et ſuis ſcandala reliquerunt et no
bis nichilomin? attu lerunt · dũ quã
tum illos ſua temeraria diſ crſſione.
tantum nos turbarunt ſua nnſeĩa tõ
uerſacione · et quomã ſuperbe ſpre
uerunt quod tenebant · et temere

ſumpſerunt quod non valebãt⸗ dig

no deus exitu eorum tandem pateſe

tit ignauiamquia et impudenter⸗

deſeruerunt · quod inpudentur art⸗
puerant · et turpiter redierunt· ad
id quod leuiter deſeruerant · Cum
enim clauſtra noſtra ſui pocius ordi
nis ipaciencia· ꝙ deſideio noſtti ex
pecierunt · oſtendunt quod ſunt · dũ
a vobis ad nosa nobis ad vos iſta
bili leuitate puolantes. et nobis et
vobis 2 ommbus bonis ſcabalum fa
ciunt· Euamꝙ; ergo nonnullos eo
rum nouerimus qui et foꝛtiter deo
auctore œperut:z ipo ꝓtetctore foꝛ
cius perſeuerant · ſecurius eſt tamẽ
vt perſeueremus i bono quod œpi
mus ꝙᷓ; quod mimcipiamus vt nõ per
ſeueremus/ et hoc pariter õnes ſtu
de amus.quo ſetundum apoſtoli cõ
ſilium omnia noſtra in caritate fi
ant. Dec eſt noſtra de noſtro et ve
ſtro oꝛdme ſentencia.hec de noſtria⸗
hec non de vobis .· ſed vobis me ſole
re dicere nullus melius nnchi teſtis
etit· quam vos· 2 ſi quis nouit ſicut
vos · ue in veſtris laudabilia ſut⸗
laudo et predico · ſi qua reprehenſi

bilia ſunt vt emendentur vobis 2 a

lijs anncis meis ſuadere ſoleo·hec
nõ eſt detractio:ſed attrattio·quoð
vt nobis avobis ſemper fiat omni
no precoꝛ ⁊ ſupplico Valete in dño

õ — —— ☛ n V
D
ðð
.
. .
. . .
1 —
S
H
S

(In apit ꝓlogus in libꝝ ſequẽtem

O nino abbati coluben
ſi: ftẽ bernardus: valere
in dno ſemper · Reſcrip
tũ meũ ade piſtolas duo
rũ carnotenſiũ quorudam mõchoꝝ⸗
vobis primũ vt ꝓnnſerã deſtiare cu
raui:Ebi et aliud quoqʒ iĩpletum eſt
quod iuſſiſtis Nã cũ breuiter reſcm
bere decreuiſſem. 2 epłis epiſtolam
tãtũ redde te velle cæpiſſem: hoꝛtatu
vrõ in libti vt cermtis lõ gitud inẽ p
traxi ſtilu: vt et ĩ pluibꝰ plures poſ
ſit ediſcai & opꝰ cũ a ve bis ꝑiect
um fuit: tic nõ ipſis ad quos fartũ
eſt·ſed eoꝝ priꝰ reddatur abbat:z
ſie demũ ad ipos ſi iuſſerit abbas/ꝑ
ueniat · Monachi quippe ſut: et ex
lege ſue regule. ſine nutu abbatis ſi
tut dare:ita ⁊ acepere datas ꝓhibẽ
tur epiſtolas Lã ⁊ ob hoc maxime
diu ſicut ſatis· multũ licrt rogatꝰ ab
eis reſpondere trattaui: quoð vt mn

videbat ignorãte abbate· illas epiſ

tolas ſcribere 2 nunttere pſup̃ſiſſent
Tec Ffalſo id ſuſpicatus ſum: vt pꝰ
modũ liquido compei⸗ Ego erptoo
ꝑi quod q dem legentibꝰ aꝓparebit⸗
eplłe nomen indide rã: h niam ꝓ no
mine modũ vrõ obuiante mandato
non ſeruaui vt ꝓnmſe rã: liber ſi iudi
cat: s nõ epiſtola cẽſeat᷑ Et q̃a inter

multas queſtiones que ibi a me ſol

uütur · id Papue vtiliꝰ ſubtliuſqʒ
trattat: que nã licæat p̃eepta⸗ et ꝑ
quos et quatinus diſpẽſari: det᷑ ei tꝛ
tulꝰ de Ppto et deſpẽſacone: niſi

vobis aliud Foꝛte ↄgruẽaꝰ vide

ac.

Ea mente iam tacæbo?
Eua fronte tamen lo
quar? Crebris epiſto
Als et nucijs cogitis me⸗
aut ꝓpriam ꝓpdere ĩperiaam:aut ołl
fiauũ rẽnuere caritatis: At ego ma
lens ſine illa que inflat.quã abſqʒil

la que ediſicat inuemii: victus tabẽ

pabus vñs⸗ duris mico nodis vn

gues teneros. et vt vereoꝛ ego nõ

aliud quã terẽ dos Sed hoe incaſſ ũ

Nam meã me vt ſcribitis et p̃ſeribi
tis:tã abſentis ſcripta quã verba p

ſentis arguuũt excuſantem Ruis ei
iã reliquit᷑ m vel de poſſibilitate cau
ſandi locus:p̃ᷣſertim apud vosqui

ex ore et corde meo ſatis eertũ tene

re vos creditis:quãtũ poſſum in tali
bůidei ꝓmde vrẽ non meo fidẽs
ingenio ˖ abiſſum in gredior queſtio
uũ:neſciẽs deꝰ ſot qua emerſurus.
Preſto caitas erit: vtinam ita ⁊ ve
utas. Si quo minꝰ excuſet effertũ
defertꝰ poaꝰ imigenij. volũtatẽ cer
te non culpabitis· Cemprabo auũt e

aſ dem ſi potero queſtiũculas.ſub e

piſtolati cũctas breuit ate vᷣdigere:
⁊ ſi non epła breui: Miru ſiqnidem
non ẽ· ſi fuero ego lõgioꝛ in exponẽ

do · cũ vos tãtu eas ponẽdo duas et

ip̃as ſats lõgas eplłas texuerins.
gulam nrãʒ verſat᷑ de qua
niſi Falloꝛ =æ ᷑lique oẽs aut
pene omnes orit· Rueritis nẽpe⸗
regularis illa inſtituao⸗quomõ et ꝗᷓ
tinꝰ ſit pẽſanda ꝓſitentibꝰ eã. Ntꝝ
videlicz cũcta que continet putãda
ſint eẽ pᷣerpta.cõſequẽter ⁊ dapᷣno
ſa tranſgrediẽtian cõſilia tãtũ vel

n

monita. 2 ob hoc nulliꝰ à non mag

ſit põdeĩis. ipᷣoꝝ ꝓfeſſio.nulliꝰ à no

grauis culpe ipᷣoꝝ pᷣuaicaco ?:an cte
qdã ſut deputada ĩperijs: qᷓdã ꝓ oſ
lijs eputaãdaqͥ ꝑt ea liœat pti ñ li

cat oino pᷣtgredibt ſiß vlumũ det

diſtigui a me tũc demũ ctos ac pro
prie cuiꝰqʒ ꝓꝑtislimites flagitatis:
ne cui foꝛte ꝑ varias ſui ſenſus opi

miones? licẽaꝰ vagãdi det᷑ occaſio?

ſicqʒ liquare culicẽ· ⁊ camelũ glutire
ↄtingat: ſi neſaat quãtũ cure ł oꝑe
ſue qbuſqʒ debeat obhuãcijs⸗ Nic ẽ
quãtũ recolo totꝰ vrẽ illiꝰ ꝑtiaoĩs
ſenſus: et ſi non ba.Eð auũt ſubiũ
gitig. z pergitis inq̃rere de obediã ·
qbus gradibʒ diſtiuat᷑ · qbʒ claudat᷑

limitibꝰ? ad eandẽ ptinere arbitroꝛ
diuiſionẽ:? qᷓpe ꝗᷓ in decretis regula
tibʒ p̃apua habet᷑:⁊ puto cũ ad illã

ſatis reſpõſu fuerit · de iã iſta mi ſuꝑ
erit quod ambigatur·
Taqʒ; vt ſenco ego⸗ ᷣgula
ſancti bñdicti oĩ hol ꝓponi
tur: ĩpomit nulli Prodeſt ſ

deuote ſuſopit᷑ z⁊ tenet᷑. non tñ ſi n5

ſuſapit᷑ obeſt. Eð aũt in volũtate
ẽ ſuſapiẽti 2· nõ in ptãte onẽtis:
vo lũtariũ meĩito dixerim non neteſ

ſarium. At tamen hoc ipſum quod
dico volũtarium⸗ſi quis ex propria

voluntate ſemel admiſerit · 2⁊ promi
ſerit deinceeps tenendum? profecto
in neœſſarium ipſe ſibi cõuertit: nec
lam libeꝝ habz dimittere⸗ quoð añ
tamen non ſuſopere liberum habuit
Ideoqʒ quod ex volũtate ſuſcæpit
ne cſſe eſt eũ reddere vota ſua que

dpiſtinxerunt labia ſua? et ee ore ſuo

aut cond empnati iam aut iuſtiſicai

Ceterum felix ut quidam ſanctorũ
nit neœſſitas: que m melius cogit

Mnia proinde ſanceti bene
dicti inſtituta⸗ exceptis ſa
ne nonnullis de ſpirituali

bus⸗ verbi cauſa caritate⸗ humli

tate manſuetudine? que non tam ip
ſum conſtãt iſtituiſſe quam deum⸗
2z ob hoc penitus non eſſe mutada?

de cetero reliqua vniuerſa⸗non pro

fitent: bꝰ quidem momta tantũ ſe u
conſilia cenſenda ſunt.nec grauant

non obſeruata? cum tamen profitẽ
tibus in precpra:preuaticantibus
in crinina fiant: ſiue vt veſtra vo
bis reddam: illis voluntaria vel fa
ctiaaiſtis neœſſaĩia⸗ et tãqꝙ; natutxa

lia ñ in merito reputant: Ita ſane

ncẽtia dixeũ: vt ex eis mime pᷣiudi

cxrt᷑ ncẽrijs rõnabilibʒqʒ ðſpẽſacõibʒ

Sʒ ñ oibʒ in hꝰ mõi credita ẽ ðdſpẽ ſa

aoñ hijs dutarat q̃ cũ apło dicere
pñt Sic nos exiſtimz hõ vt miſtrog

pxp̃i: ⁊ ſpẽſ atoès miſteioꝝ dei ꝛo
uit at fidel ſeruꝰ 2 pru dẽs·quẽ oſti
tuit dominꝰ ſuꝑ fannliã ſuãibi tãtũ
vſurpaẽ ᷣſpẽſauonẽ: vbi vnd e bo
nã poſſit habere cpẽſaaõeʒ · Die

qᷓe qet᷑ int diſpẽſ atores ꝛvt fide
lis q́s mueiat᷑: Et eadẽ foꝛtaſſe fide
litas a ſubditis nichilonnnꝰ? exigit᷑

obtẽpãdo.· ꝗᷓ a ſpoſiis ĩ diſpẽſaãdo

Cõſtar igit᷑ ex hijs ꝗᷓ dcã ſut· vraz il

lã diuiſionẽ ĩtegrã eẽ ac. ſuff iaẽtẽ:

ſi mõ pſone diſtimuãt᷑ 2⁊ tempora?dũ

ſubditus qdẽ ſit omnis regularis in

ſtitucio quantum dumtaxat ad coꝛ
porales obſeruancias pertinet an
ta profiſſionem voluntaria⸗ poſt

—–— — — .. ☛

ꝓſeſſionẽ necæſſatia: platis vero ꝑti
volũtaia. vt que muẽta ab honnne.
ꝑtim necœſſaria.vt q̃ fuert diuimtꝰ

mũ · cõgrua et luculẽta magis
endẽ diuiſio appacbit. ſi eꝰ mẽ bʒ qð
dictũ ẽ necæſſariũ⸗ rurſum in tria hec
ſubdiuidat᷑ſtabile· muiolabile · icõ
mutabile Et quiðẽ ſtabile dixerim
qð ita ẽ neceſſariũ/ vt nõ quilibʒ ho

minũ mutare illud fas ſit· ñ ſolis diſ

penſatoribʒ niſteioꝝ dei · id eſt po
ſias: vt vᷣbi grãregule ſanctorum⸗
Haſilij⸗· Auguſtmi⸗ Heneditti.
nec non et autentia canoneset ſi qᷓ
ſit alia ecãaſtita inſtituta digne au
ttoitatis· Rue quomiã a ſanctis tra
dita ſut.ſcã ſtabiliter ꝓſeuerãt nec

omnino cuiuis ſubiectoꝝ.ea aliqᷣmõ

vatiare aut mut are ↄcr dit᷑ · ue ta
mẽ ab homimibʒ conſtituũtur · etiã ꝓ
homines locoq; ⁊ offf ico illis canoni

ca electione ſuccrdentes liete inter
dũ inoxieqʒ ꝓ cauſis/ lons.ꝑſonis

et temporibʒ diſpẽſantur · Abi ſane

qui hec legit attend at caute ·me nõ⸗

bicere ea poſſe. vł ab iſtis leuiter ꝓ
volutate mutatiſeð ex racione fide

liter diſpenſari · Ideo aũt hant ip̃aʒ
mutacionẽ.taliter et a talibʒ renpe

xæ poſſunt/⸗ qͥniã nõ naturaliternec
ꝑ ſe bona ſut. Poꝛro muẽta atqʒ in
ſtituta fuerut non quia aliter viuere
nõ licretſed qð ita magis expedi

tet.nee plane ad aliud.quam ad lu

cvii 2⁊ cuſtodiã catt atis Quãdiu er

go caritati miitant: omnino⸗lmobi

litex·fixa ſut:mutariqʒ ne ab ip̃is q̃

dem oſitis ſine off ẽſa poſſunt At

Vamobrem foꝛtaſſis tũ ponſli

ſi eotraĩo ↄtraia foꝛte aliquãdo rat

tat viſa fuent Hijs dũt axat quibz
hoc poſſe videre datũ eſt.⁊ prouide

re creditũ eſt. nõne iuſtiſſimuũ elſe li
quet vt ꝗᷓ pro caritate mnuenta fue

runt. ꝓ caritate quoqʒ vbi expediẽ

vide bitur. vb ommttãt · vl inennttã
tur: vł in aliud foꝛte cõmodiꝰ demu
tentur/ ſicut e regione imquũ ꝓcul
dubio foret · ſi ſtatuta ꝓ ſola catita
te⸗cõtra caritatem tenerẽt᷑? Cenẽt
ergo fixã firmãqʒ inmobili ratem e
aã/apud pᷣlatos: qᷓ ex ſtabili neceſ

ſaio ſut · ſed qᷓtinꝰ caitati deſeruiũůt

Nuũq̃t ãt hoc ego vel ſolꝰſenao.vel
primꝰ dico? An non z papa· Oela
ſius hoc ipᷣm ſenſit? Ait ſiquidem⸗
Ebi neceſſitas non ẽ.incõmutabilia
maneãt ſcõꝝ patꝝ decreta Leo quo

qʒ papa/ Vbi mmquit necrſſiras non

eſt· nullomõ violẽt᷑ ſancttorum patꝝ
inſtituta: Et infert Vbi ergo neceſſi
tas fuerit ad vtilitatẽ ecãe⸗qui po
teſtatẽ habet ea diſpẽſet. Ex necel
ſitate emim fit mutacio legis
Eteſſariũ deinde qð muio
labile noiãui. illuð ĩtelligo
uod non ab honmne tradi

deo qui tradidit mutari omnino nõ
patit᷑/ vt exẽpli cauſaenõ otades.
non mechabrisenon fruttũ faues.2=
Eliqua illius tabule legis. Cue et ſi
nulla prorſus humanã diſpẽſauonẽ
adimitunt⸗ nec cuiquam hominũ er
hijs aliquid aliquo mõ ſoluere aut li
tuit/ aut licebit: deus tamẽ hoꝝ qð
voluit · qñ voluit ſoluit · ſiue qñ xph
ẽaʒ cũ muliè foꝛnicaia miſcei:ſiue cũ
ab hebreis egipaos ſpoliai p̃cepit⸗

tu.ſed diuimitus ꝓmulgatum miſi à

Quoꝝꝶ vtae alty qᷣb i graue furt

facnus altz q̃dẽ ñ flagicij pitudo
t̃putact: ſi ñ excuſaſſʒ:vtꝝqʒ fattũ.
auctoĩtas ĩperantis? Sane vbi ſile
aliqd ali qndo a ſãs hoibz kuiſſe legi
t᷑ vſurpatũ. ſcriptura nõ indicante
qͥd deꝰ ita pcpit: à eos peccaſſe fa
tẽdũ ẽ ſicut hoẽs:à ẽte ſitut ꝓphas
