xaco aũt intenſa adĩu eſtigandũ co
gitano vł inte ano anim mueſtigan
tis veru⸗· Cuã ꝙ ſoleant indifferen
ter ꝓmuicem vſurpati. Jam quoð
ad conſideracoms attinet fructum

quatuoz vt occurrent tibi conſide

tanda teoꝛ⸗ te⸗que ſub te⸗que arca
tæque ſupra te ſunt · A te tua con
ſideraeo ichoet ne fruſtra extenda
tis in alia te neglecto · Cuid tbi
ꝓdeſt ſi vniuerſu mundum lſucretia
te vnum perdenst: et ſi ſapiens ſis/
de eſt tibi ad ſapienaam ſit binon
fueris · Euãtũ vero? Ut quidẽ ego
ſenſerim totum ˖; Noueris lieet oĩa
miſteria noueris lata terre alta celi
ꝓfunda matis ſi te neſaeris eris ſi
milis edificati ſine fundamento: rui
nam non ſtrutturam facens · Ruit

quið exſtruperis extra te erit ĩſtar

congeſti plurmis venns obnoxiũ⸗

Non ergo ſapiens qui ſibi non eſt
Dapiens ſibi ſapiens erit et libet
de fonte putei ſui prmus ipſe A te
proinde imcpiat tua conſideracõ nõ
ſolum autem et in te finiatur. Euo
cumqʒ euagetur ad te reuocs cam
tum ſalutis fruttu. Cu pamus ubi
tu vltimiis: Sume exemplum de ſu

mo omni patre verbũ ſuum et emit

tente et retnente Lerbum ruum cõ
ſideracio tua. Que ſi ꝓcdit non re
redat Sic ꝓgrediaturvt non egre
diatur⸗ Sic exeat vt non deſerat⸗
In acquiſicione ſalutis nemo tibi g
manioz vnico mat tis tue Cõtra ſa
lutem ꝓpam cogites nichil Minus
diyi contra? pret᷑ dixiſſe debueram ·
MRuicq̃d ſe conſideraciõi offerat q̃ð

n5 qmodo ad tuã ipſius ſaluteʒ per
tneat reſpuẽdũ Et hec tui cõſidera

ao in ta qdã diuidit᷑ ſioſideras · qᷣd.

q̃s· et q̃lis ſis · uid ĩ natura q̃s ĩ
ꝑſona q̃lis ĩ moĩbʒ Quid vᷣbi cauſa
hõ Quis/papa.ł ſumus pontife⸗
uab benignꝰ mãſuetus l qcqͥd ta
le · Cuãqꝙᷓ; primũ illud phicuũ ſit ma
gis ꝙ; apoſtolicũ ĩueſtigareæ· Attñ
ĩdiffimcnone hoĩs⸗ quã dicũt aĩal

kacionale moꝛtale ;d diligẽaꝰ ĩ tueĩ

ſi libʒ licʒ. Nõ ẽ quod tue. in eo aut
ꝓfeſſioni obuiet à digtan? ẽ vᷣo qd
ſaluti afferrti qat Na ↄſiderãt: duo
hect ſił rõnale moꝛtaleqʒis t᷑ exinde

occurit fruttꝰ · Ut 2z moꝛtale qͥd in

te eſt.rõnale huĩliet.⁊ rurſu ronale
moꝛtale ↄfoꝛtet. q d neutru neglec
tui erit hoĩ arcũſpecto. Si qᷓ adhue
pñs ↄſiderãda req̃rit locꝰtrastabũt᷑

ifra et foꝛte vtiliꝰ ex ꝓtiũ collaaõe

Nunc quis ſis. et de quo ſis factus
aduertẽdum · Quã quod diri de
quo id michi p̃teiundum putẽ: tue
poaꝰ reliquẽdum agniconi· Illudð

dico ĩdignum tibi atra ꝓfectũ a ge

de tãta aſſumpta ꝑfe ctioneę · Muid
in erubeſcas mnimus iĩue nim imag
nis?q̃ te coꝛdaĩis magnũ ĩ minns

exſtitiſſe 25 es oblitꝰprime ꝓftſſi

oĩis Qõ exodit mẽta ꝗᷓ ſubducta eſt
manuiih ne affcuũi qᷓdẽ Jp̃aʒ adð ſĩgu
la tua ĩpia iudiaaiiſtituta hẽre pre
ocuł ñ eit ĩvtile hec ↄſivracõ te fãt

honoris ↄtẽptorẽ ĩ honoẽ ip̃o Arʒ

ið magnum⸗ Non recædat a pecca
tote·clipeus tibi eſt· vel a ſagitta
illa- om cum in honore eſſet non
intellexit · Jo quere ergo tibi. Ab
iectus erã in domo dei mei. Ruale

fer
gut
exa
di
fon
pee
re
tael
tel
nin
s

tali
mu
ſenſe
ii⸗
ſoꝛt
ſte
tr⸗
lur

mdera
aͤd.
nisi
naſe
ahſip⸗
ſeidt
ſt ma
Nt
emul
Rdei
neoaut
dod
n duo
cende
leqdn
vronal⸗
neglet
aoue
tabit
haoe
ittus
nede
1 tue
agi
Ood
ia ing
jnind
uti
nſy⸗
nn.
juſ⸗
peeca
gittn
ewn
D
Du⸗

ſt hoc de pauꝑe ? abiecto leuai ſu
per gentes et regna. Quis ergo⸗
aut que domꝰ patris mei? vt ſedeã

excælſis ſublinnoꝛ· Sane qui mechi
dixit. Amnce aſc ende ſuꝑi?: amn cũ
foꝛte ſidit· Si imnꝰ muemar nõ eꝝ
pedit quidẽ. Cuieleuauit et deice
re poteſt· Sera qre la qmam eleua
ta eſt aĩa mea · Non eſt d bl diat
celſitudo/ce lſit: do maioꝛ. Illa dilẽ
mẽ intendit hec anmicũ probat· Pic
acãgamur · ſi nolimꝰ tãdem cum tu
bore nouiſſumũ lo cum tene re⸗ factũ
ſupiorem diſſimulare nequimꝰ· Ssʒ
enĩ ad quid ommmodis attẽ dendu
Non enĩ ad dom mandum oꝑpinoꝛ·
Nã et prep heta cum ſimilit᷑ leuare
C audiuit t euellas et deſtruãs et
diſperdas et edifices: et plantes.
Euid hoꝝ factum ſonat? Kuſticam
ſudoris ſcrmate quo dã· laboꝛ ſpiri
talis ẽxpri ſſus eſt. Et nos igit vt
multũ ſent amus de nobis in poſitũ
ſenſerimꝰ miſterii non donmmũ da

t⸗ Non ſu ego maioꝛ gpheta et ſi

foꝛte par poteſtate: ſeðd meĩtoꝝ nõ
eſt cõxacoο het loquert t bi et docx
teipſu:qni alios doe s. Puta te ve

lut vnũ aliquẽ de ꝓphetis An non

ſatis ad te et nimũ. Sed dei grã
es quoð es? Ctuid? Eſto quod pro
pheta Nũq uid plus ꝙ gheta? Si
Tapis eris ↄtontꝰ. meſura quã t᷑ mẽ
ſus eſt deꝰ Nã quod ampliꝰ ẽ à ma
lo Wiſcr ex ẽplo ꝓPphet eo Pſide re
non tã ad ĩpeitandu. ꝙᷓ; ad factitã
dum d tempꝰ requirit · Diſc ſcar
culo tbi opꝰ æẽ:non cœptro vt opꝰ

facas ghete⸗. Et quiẽ ille nõ reg
turus aſcendit h exſtirpaturus Pu

tas ne ⁊ ru mueias aliq̃d elaborãdũ
in agro dñi tui· Et plurimũ⸗2õ pla
ne totum quiuere emũdare ꝓphete?
aliq̃d filjs ſuis aplis quod agerẽt
reliquærut: ipſi aliquid parẽtes tuaii
tibi · Ved nec tu ad omne ſufficies·
aliquid ꝓfecto tuo relicturus es ſuc
cſtorieet ille alijs et alij alijs vſqʒ
in finẽ Circa vnde amã deniqʒ horã

oparij ocoſi arguütur et nnttütur

m v meã añeœſſores tui apoſtoli au

dierut quia meſſis quidẽ multa ope

rarij vero paua Patnã ᷑ vẽdicato
hereditatem Nã ſi fii9:2 heres vt
probes heredem: euigila ad curã: 2z
ñ ono toꝛpeasne et ᷑ dicat Ruid
hic ſtas tota die o coſus? lto m
nus optet muemiri aut delicijs reſo
lutum aut reſupmũ põpis.Nil hoxꝝ
tibi tabule teſtatoris aſſignãt· Sʒ
quid? Si illarũ teno re cõtentus ſis
curam poaus heredit abis et opã
ꝙᷓ gloriam et diuiaas · Hlandit ca
thedra Specula eſt. Inde demqʒ
ſuper intendis ſonans tibi epiſcopi
neĩe · nõ donnmü ſed offiau uid

ni locxtis in emnenti vnde omnia
pꝓſpectes: qui ſpeculatoꝛ ſuper om

ma conſtituetis? Eniuero proſpectꝰ
iſte ꝓanctum parit non ouũ⸗Ruo
modo enmm libet gloriari vbi oca
ti non licrt? Nec locus eſt ono:vbi
ſedula vrget ſolliatudo o mnium ec
cleſiarum · Nam quid tibi dimnſit a
liud ſanttꝰ apoſtolꝰ⸗. uod habeo
iquid hoc tbi do uid illiud? Vnũ
ſeo? Non eſt aurum neqʒ argentũ:
cum ipſe dicat.· Argentui et auri
non eſt nichi Di habere contigat.

vtere non prolibitu· ſed ꝓtẽpore ·

Sic eris vtens illis quaſi nõ vtens

Ipſa quidem quod ad animn bonũ⸗
ſpectat net bona ſunt. nec mala⸗
Vſus tamen hoꝛum bonus⸗ abuſus
malus.ſollicitudo peioꝛiqueſtꝰ tur

pioꝛ · Eſto vt alia quacuũqʒ raaone

hoc abi vendices· ſed non apoſtoli

co iure · Qec enim tbi ille dare · qd
nõ habuit potuit Ruod habuit hoc

dedit ſolliatudinem vt dixi ſuper ec

leſias. Nuũquid dñacuonẽ? Audi
ipfum/nõ dommantes ait in clerum
ſed facti foꝛma gregis. Et ne dictã
ſola humilitate putes: nõ etiam veĩ

tate vox dommi in euangelio⸗ Ae

ges genaum do minantur eozunm et

qui poteſtatem habent ſuper eos

benefſici vocantur. Et infert. Vos
autem non ſic . Planũ eſt. apoſtok
inteꝛdiot᷑ dnãtio. Igit᷑ et tu⸗ 2 tibi
vſurpare aude⸗ ant dommans apo
ſtolatuʒ. aut apoſtolicus dommatũ
plane ab altut ro prohiberis Si
vtrumqʒ habere velis perdes vtruz
alioquin nõ te exceptum illoꝛum nu
mero putes de quibus queritur deꝰ9
ſic· Ipſire gnauer̃t · ⁊ non ex me pũ
upes extiterunt. et non congnoui.
Pan ſi regnare ſine deo iuuat ha

et gloriam ſed non apud deum .

Alt ſiimterdum tenemus audiamꝰ
edictum · Rui maioꝛ eſt veſtrum
ait.fiat ſicut mmoꝛ ⁊ qui pꝛoœſſoꝛ
eſt · ſicut qui miniſtrat · forma apo
kca hec eſt · dommacio mterdiatur
indiatur miniſtraao. Mue 2 ↄomen
dat ipſius exemplo legiſ latoris qᷓ
ſecutus adiũ git· Ego aũt in medio
veſtrü ſum ſicut q̃ͥ inĩſtrat · Cuis ſe
iam titulo hoe ingloioſu putet · qᷣ ſe

pridꝛ dñs glorie pᷣſigniuit?: Merito

paulus gloiatur in eo dicĩ s. Miſttii
criſti ſut ⁊ ego Et addidit Et unnd
ſapiens dico plus ego in laborib9
plurimis incarcetibz hñdãcePin la
gis ſup̃ mo dũ in moꝛt: bʒ fæequeter
O pᷣclaꝝ mĩſterũ Ceuo id ñ gloro
ſius prineapatu⸗ Di glortiari oʒ foꝛ

ma t᷑ ſanttoꝝ p̃figit᷑. aploꝝ ꝓponmit᷑
gloia. pua ne t᷑ illa videt᷑· (Auis m
xribuat ſiliem fiei in gloĩa ſcoꝝ· Cla

mat ꝓpheta? m aut mims honorat⸗

ſunt aima tui deꝰ n mis cõf oꝛtatꝰ?

paiapatꝰ eoꝝ Clamat aplus. mãt

Abſit gloĩari mſiĩ cruc dni mei ih ü
riſti ; Hoc glorietis ſp opto oꝑtio
gñſe glorie.q apli. qd hete de
lege re ſibi · traſin ſe te t᷑ agnoſce he

ditatem tuã in ctiſti crucæ m laboibz

plurinis fe lix qᷓ dier re potuit plꝰom
mbzʒ laboàui Cloĩa ẽ h mlĩea ĩaneæ⸗

nil molle.mi re ſupinũ. Si laboꝛ erz
merces muitet Lnuſ q̃ſz enĩ ſe dm ſu
ũ laboꝛẽ acapiet Et ſi ille plus om
nib ꝰle borauit· nion tamen totũ ela

boꝛauit· Et adhuc loc us eſt · Exi in

agrum dommi tui et conſidera dili
gẽt᷑ hodieqʒ quãtis adhuc devetei

maledicto ſilueſcat ſpuns ac ebulis

E xi inꝙ; ĩmũdũ.ẽ enĩ ager mũdꝰ

isqʒ croditꝰ t᷑ Exii ilũ ñ tãq; dñs h

tãꝙ; villic9. videre⸗? ꝓcuàre vñ exi

gẽddes ratonẽ.Exi dixe ñ qbuſ dã
paſſibʒ tue ĩtente ſolliatudĩs.⁊ ſe lii

ate ĩtencõis Neqʒ eĩ p̃i q iuſſi ſut·
ire ĩ orbẽ vmũſu. oꝛbẽ ẽ cuierut· pñ

aa coꝛpis h mẽts ꝓuidẽtia. Et tu
leua oculos qͥſ dã ↄſideò cõis tueet

vide tegiones. ſi non ſunt magis
ſiece ad ig nem qm albe ad meſſem.

—

Cuã młte tu qs putaueras fruges
diligent inſpecte vepres potꝰ a
bunt · Immo ne vepres quidẽ an
noſe et vet᷑noſe arbores ſut: Dzʒ nõ
Efe tto fructift re:niſi foꝛte gladum
aut ſiliquaꝝ:quas poꝛt: maducant
Cuouſqʒ occupãt ᷑ram? Nõne ſi
exis et crrijs iſta.pudebit onoſa m

iacere ſecurim· Pudebit ſine cauſa

falerm apoſtolicã acœpiſce In hũe
quondam agrum: yſaac patareha
exierat?: cum ptimo te becca ocurrit
ei:et vt ſcriptura habet exierat ad
meditandu. Ile ad meditaãdum? tu
ad exſtupandum egtediais neæceſſæ
eſt · Tibi iam preerſſiſſe mebitacio
det tempus fanendi premanibus
i nunc heſitare inapias ib quidẽ
ſero: Ante iuxta conſilium ſaluato
tis ſe diſſe de bueras?:ante eſtimaſſe
opussmetui vires ponderaſſe ſapiẽ
tiam:meita comparaſſe ſumptus cõ
put.ſſe virtitumage ergo puta tẽ
pus putacioms adeſſe ſitamen me
ditaceon s preiuit · Si coꝛ mouiſti
mouẽda iam lingua mouẽda eſt et
manꝰ/ac ẽ gere gladio tuo gladio
ſpiritus quod eſt verbũ dei Cloriñ

ca manũ et brachiũ dextrum⸗ in fa

aendov indictam in nacõmbʒ: incre
pacones in populis. In aligando
reges eoꝝ ĩcõpedibdꝰet nobiles eo

rum in manias ferreis⸗ Si hec fãäs

honorificas miſteriũ tuumet te mi
niſtrum⸗ Non mediocris iſte pãa

patus. Exturbare ẽ hoc malas beſ
tas a mĩs tuis: quo greges tui ſe
curi in paſcuaedificant. Bomabis
lu posh ouibꝰ non domnaberis ·

Paſcndas vtiqʒ non premendas

ſuſcrpiſti Si bene conſideraſti qui⸗
ſishec te oportet facere non igno
ras:poꝛro ſaẽt ⁊ ñ faaæti:peccatũ
E ẽ Nõ es oblitꝰ vbi legeris Ser
uus ſaens voluntatem donmnni ſui⸗
et non faaẽs digna plagis vapula
bit multis Sic prophete ſic apoſto

li facti tabant· Foꝛtes fuere m bel

lo:non molles in ſerias. Si es apo
ſtolorum filius et prophetarum et
tu fac ſimliter. Vendica tabi nobile
genus ſinnlibus moribus·q;ò nõ ali
ũde no bile ꝙ moꝝ in genuitate? et
ſidei foꝛtitudine fuit. ꝓ hãc vicrrut
regna/oꝑati ſunt iuſticamadeptu

ſunt ꝓmſſionẽ· hoc cyrogphũ pat
ne tue hereditatisquo d tibi euolu

imus vbi inſpitias poꝛcionem ꝗᷓ te
ↄtigit Induere foꝛtitudinẽ 2 here

dit aſti · Poſſide fidẽ poſſide pieta
tẽ poſſide ſapiãʒ.i ſapiãʒ ſcoꝝ · ip
ſaũõẽ timoꝛ dni ⁊ hẽs q̊ùd tuu eſt· hẽs
Iſi defraudacuone ĩtegru pr̃nũ fun
dũu. p̃conſiſimꝰ fundꝰ9 virtꝰ eſt. bo

nus funòꝰ humlitas/ in quo omne
ædifiaũ ſpirituale conſtructũ creſcit
in templum ſanctũ ĩ domino · p hãc
eaam nõ nulli poſſedere ecam poꝛ
tas immicoꝝ. Rue enĩ virtutu eqʒ

pot᷑it demonũ oẽm Sbellaè ſupbiã

⁊ tyrãmdẽ hoĩm? Cetũ cũ oĩ ĩdiffe
rẽt᷑ pſone hec ſit qᷓdã t᷑tis foꝛtitudi
nis a fane imici neſao qͥ pactotñ
vis eꝰ maioꝛ ĩmaioĩbʒ ⁊ ĩclatioribʒ

claiĩoꝛ ↄprob at Nulla ſplẽdidioꝛ gẽ

ma ĩ oĩ pᷣ̃apue oꝛnatu ſumi põtifias

Quo eĩ ælñoꝛ cet᷑is eo in huĩlirate

appast illuſ toꝛ ſeĩo · Arguar foꝛ
ſitã d nõ ſatis prunis expliatis ꝓ
tibzʒ ĩ ſecundas neſao qmodo ſtilus

extuxłerit? deſcribere inchoãs qua
lẽ te oꝑteat eſſe? cũ nec dũ quis ſis
plemiꝰ exp̃ſſiſſʒ. Credo erubeſceres
in ſumo poſitũ apicæ videi hoĩez nu

dũ feſtinauit ĩdue iſigbꝰ ſuis · Abſz

hijs nẽpe eo defoꝛmoꝛ q́ illuſttioꝛ

pares · Nũquid p̃t auitatis ſupra

mõtem poſite abſcondi deſolaao?
Aut latere fumꝰ lucerne extncte

ſup̃ candelabru? Simea ĩtecto: rex

fatuꝰ ĩ ſolio ſedẽs · Et nüc audi con

ſliũ meũ min? fuaue h ſalutare MhH.

mſedes prima⸗ ⁊ vita y maligua

magloqua et manꝰ ocoſla: Sermo

mult? et fruct nullꝰ . wleꝰ grauis
et att9 leuis ingẽs actoritaset nu

tãs ſtabilitas· Admoui ſpeculum 1.

fe dus ſe in oo voltꝰ aguoſcat tu tuũ
gaude diſſimlẽ inuemei · Inſpice tñ

2Z tu ne foꝛte et ſi ſit vñ merito plac
astibi eciã in quo diſplicere debeas
non deſit. Vo lo glorieris teſtinoio
cõſcae h non minꝰ vt eo dem iß5ßo
humlieis Rara vor nichil m cõſaꝰ ſů

Caucoꝛ in boms abulas. ⁊ ſi mala

nõ lateãt · Cuão brẽ vt dixi noueis
te inteꝛ anguſtias que non deſunt
fruaris cõſaencie bono.magis aũt
vt ſaas quid deſit abi NHam cui nõ
deſit · Paa illi deſut qui nil ſibi deeẽ

putat. Nuid ſi ſumꝰ põtfex ſis Nã
nfimum noris eſſe⸗ ſi ſumũ putas
uis ſumꝰ?? Cui addi ñ poſſit Gra
uit᷑ erras ſi te illũ exiſtnnes⸗ abſit.
Nõ tu de illis es, qui digtates vᷣtu
tes putãt Cibi añ exꝑta vᷣtꝰ· quã⸗

illam ſentenaã alnſz qui diumis co

s qᷓa ſumus pontifex ideo ſumꝰ?ꝭ⸗

ſi honoribʒ ñ timuerunt/ vbi graea

nabugo donoſcz · Allexãdro · at hio
cho herodi. Tu vero cõſidera nõ cõ
ſumacione ſummum te dia ·˖ ſed com
paracone⸗ Nec me putes compa
ratione dicere metitorum ſedemſte
tiorum. Dic te exiſtimet homo vt
mimiſtrum xp̃i:et quod abſq; pre iu
dico cuiuſpiam ſanctitat s dix eũ:
ſummum plane inter mimiſtros Ali
as nit te ad ſummum velnn non pu
tare ſummum aut velle putari ante
ſs Nam quomodo profiaS. ſi ia
ſuffias t bi Non ſit proĩde tibi aut
pigrum veſtigare quid deſit à fate
ri quod deſit vere cundum Loquere
et tu vocr antecrſſoĩs tui non quod

jã acerperm aut ia perfectus ſim·

Et rurſum Ego me non arbit roꝛ ap
prehendiſſe: hec ſaenca ſanctoru⸗
hec longe ab ea que inflat hanc qui
lor m hunc nemo vmq ſepiens ſub

terfugit . Eſt quippe me dionalis do
loꝛ per quem ſtupoꝛ ille letalisaĩn

duri et inpenitents excluditur. Et
ideo ſapiens qui dicxre petuit· ⁊ do
loꝛ meus ĩ cõſpectu meo ſemꝑ Nũc
reliquie iã re petende ſi que ſut loa
illiꝰ a quo paulo añ diuertimꝰ Age

indagem? adhuc diligẽaꝰ quis ſis
quã geras pro toempore videliet p
ſonã m eccleſia dei- Quis es? Dac
dos magnus. ſummus pont:fix TCvu
princps epiſcopoꝝ Cuheres apo
ſtoloru · Cu primatu abel. guberna

tu noe, pãarchatu abrahã⸗ oꝛdine
melchizedech digtate zon auctoita

te moyſes iudicatuſ amuel ptãte

petrus vnct ione xpriſtus · Tu es

tto p⸗
wibt
ttifi
fner

luxt
nudin
votat
Atat
inh

iͤthio
not
ndion
eong
dmſte
mo yt
Ppau
dreu;
Mi
nonpo⸗
nante
asſii
nbiaut
tiaͤfate
ocpere
dnquod
fm.
uwꝛap
ncton⸗
nequi
ſd
nsſb
s de
Saimn
de⸗ tt
t, d
ſt loo
1
zsfs
lath
3tve⸗
ef; 4
“
Nrmd
None
totti
hin
Cuc

rui tradite clauescui oues tradite
ſut. Sũt quidẽ ⁊ alij celi ianitores.
et gregũ paſtores.h tu tato glorio
ſiꝰ.qᷓ to et differẽeꝰ9 vtrũq; p cete
ris nomẽ hereditaſti: NHabet illi aſ
ſignatos greges·ſinguli ſingulos
tibi vniũſi credite⸗ vnus vmi· Nec
mo do ouiũ: et paſtoꝝ tu vnꝰ oim
paſtoꝛ vnde id ꝓbem queris? Ex v
bo dñi C ui enĩ ñ dico epiſcoporum/
ſed etiam apoſtoloꝝ ſic abſolute et
indiſcrete tote vmnſle ſut oues? Si
me ĩq̃t amas petre. paſter oues me
as⸗Euas? Jui⸗ vel ilnꝰ populos
cuitatis aut re gionis · aut terte vᷣg
mẽ Ques meas inquit· Cui nõ pla
nũ ñ deſignaſſe aliqs ſed aſſignaſſe
0 mnes.⸗ ichil excipit᷑ vbi diſtigui

tur michil⸗ Et foꝛte preſentes teteri

diſapuli erant tum cõmittens vni
vnitate m omnibz ↄmendaret ĩ vno
grege ⁊ vno paſtore ſe cũdum illud
vna eſt coluba mea. foꝛmoſa mea:·
ꝑfetta mea: Vbi vnitas ibi ꝑfect io ·
Reliqᷓ numer: ꝑfectionẽ. non habẽt
h diuiſionẽ· recædentes ab vnitate ⸗·
Inde ẽ quod alij ſinguli ſigulas ſoꝛ

nut ſut plebes ſaentes ſacramẽtum
Heniqʒ iacobʒ q̃ voõbat᷑ colũpna ec
ãe vna tõtentꝰ iheroſolmitana pe
tro vniſitatem cædẽs · Pulchre ve
ro ibi poſitus eſt ſuſctare ſe mẽ defũ

tti fũs vbi oceſus ille· Nã diet 9
frat᷑ dñi: poꝛro cædente dñi frẽ· q̃s
ſe ingerat alt᷑ pet᷑ progatiue? Ergo
iuxta canones tuos alij in ꝑtẽ ſollia
tudims tu in plenitudine poteſtatisg
vocatus es aliorum poteſtas œrts

artatur limitibus: tua extenditur 2

in ipſosqui po teſtatem ſup ex alios

atccperunt· Nõne ſi cauſa exſtit᷑it
tu epiſcopo celum claudere tu ipſum
ab epiſcopatu deponere æcã trade
re ſat hane potes? Stat ergo in cõ
cuſſum priuilegium tuum tibi tã in

datis clauibus ꝙᷓ in onibus comen

datis · Acape aliud qd nichilom

nus prerogatiuam confirmat tibi.
Hilepuli nauigabant et dominus
apparebat in lictorequoðq; iocun

dius erat in coꝛpore rediuiuo.Sa

ens petrus quia donnnꝰ eſt: imn ma
re ſi miſit · ⁊ ſit venit ad ipſumalijs
nauigio vemient bꝰ. Quid iſtud?
Nempe ſignum ſingularis pontiſi
cij petri· Vt per non nauẽ vnã· vt
cæteri quiqʒ ſuã h ſeculũ ipſum ſuſc⸗
perit gubernandũ Mare eni ſeculãũ
eſt.nauis ec cleſie Inde eſt quod al

tera vice inſtar domini gradiens ſu

per aquas.vnicum ſe xpᷣi vicaruim

deſignauit qui non vm populo ſed

cunetis preeſſe deberet Siquidem
aque multe populi mult Ita cum

quiſqʒ ceterorum habeat ſuam tibi
vna comnſſa eſt grandiſſima nauis
facta ex ommibusipſa vniuerſalis
eccleæſia.toto oꝛbe diffuſa En quia

es ? ſed noli obliuiſa eram quidd
Nam ⁊ ego non ſum oblitusid ma
pronnſiſſe .· repetiturum in opoꝛtuni
tate· Muã opoꝛtune cum eo“ quis
es eciã àͥ añ eras cõſideras Quid
dico eras.⁊ nũc es? Quid deſinas
intueri d non deſiuiſti eſſe? Vna ſa
ne conſideratio eſt quid fueis et qᷣ d
ſis Nãâ q́s ſis factꝰ ala. Nõ oʒ vt
iſta ext ẽdat illã ĩſcrutinio tui. Es ei
vt diri adhuc d eras et nõ minus

hoc es · ꝙᷓ qd factꝰ es poſt foꝛte er

magis· Deĩq illud natus esmutu 2

atus hoc non m hoc mutatus

Non reiectum illud ſed iſtud adiee
tum trattemus vt rmqʒ ſimul nam
vt prefatum me memm collocate

rxmuicem ambe res vt liores fiẽt.
Dixi ſupra conſiderãta quid ſis na

turam orcurzere qua eſt homo.
Nam homo natus es, poꝛro per

tunctat: quis ſis. perſone reſpon

debit nomẽ quo d eſt ep̃e. qd quidẽ

factꝰ·non nat ꝰ es.qͥd nibi hoꝝ vide

tur ad puꝝ eẽ tui paapaliꝰ ptinere

quod factꝰ an qd natꝰ Nõne quod
natꝰ ? Moc ergo cõſulo tibi. cõſides
maxie q́d maxiæ es hoiem videliczʒ

qlis natꝰ oʒ attendas ſi nõ vis tue

conſideracioĩs fcrũ et vtalitate frau
darie Tolle ꝓinde hereditaria hec
ꝑiʒomata pñt hec dia folia qᷓbꝰ te

gebãt ſe prim pẽtes vl veſtis laba

lis ex folijs cõterta ſiue femoalia

ab ĩiao maledeã.Diſrupe velamẽ
folioꝝ œælãaũ ignomĩam non plagã
turãcuũ. Dele fucũ fucaas honoris

huiꝰ. et male coloàte nitorẽ glone.
vt nude nudũu cõſideres⸗ qᷓa nudus
egreſſis es de vtero mãs tue Nũq̃d
ifulatꝰ?? Nuũqᷓd micãs gẽnns à floĩ
dus ſcricis: aut coronatus pẽms⸗ 3

ſuffarcomnatꝰ metallis? Di cũcta hec

velut nubes quaſ dã matutias ve

loci᷑ traſeũtes ⁊ ato ꝑtrãſituâs diſ
ſipes ⁊ eyſuff les a facie cõſideraco
ims tus occurtet tibi homo nudus 2z
pauper ⁊ mſer ⁊ nnſeàbilis·homo
dolens quod homo ſit erubeſcns

quod nudus ſit · plorãs quod natꝰ

ſit· murmurans quod ſit natus ho

mo a9 labotem non aò honotem⸗
homo natus de mul re ⁊ ob hoc iũ

reatu breui viuens tempore. Jdeo
qʒ cum metu repletur multig nnſe ti
is · et propterea cum fletu et veræ
multis quia coꝛporis et anime ſił
Cuid enmm calamta vacat naſœn

ti in peccato fragili coꝛ pore.et mẽ
te ſteril? Vere ergo repletis cui m

fimtas coꝛporis et fatuitas coz
dis cumulatur traduce ſoꝛtis moꝛ
tis addictione Dalubes copulavt

togitans te ſi mmum pont:ficrm at

tendas parte r viliſimum anreem
non fuiſſe ſe d eſſe · Inntetur cogita
no naturam · inntetur 2 quod digni
us eſt auctore m natuc ſum ma pyma
qʒ conſc aans. Nõne natura in per
ſona hom ms · vili ſimo · vite ſpira
tulum colligauit Nnone auctoꝛ

nature in ſui ꝑſe na verbum dqmum

qʒ cotom pera uit? IJta t bi ſi me foz
q3 P

mam tã de noſtre ↄcreacnone orgi

nis · ꝙᷓ de ſacramento redempcõms

vt altus ſedensnõ alta ſapiens ſis
ſed huilia de te ſenaens humlibus

qʒ conſenaens· Pre inde ſi conſide

ras quantus es cogita etiã qualis

et maxime hec te conſideraco tenʒ
in te nec ate auolare ſunt non am
bulare ĩ magnis neqʒ in mrabilibꝰ
ſuper te in te conſiſtito · Non in

fra deia non attolli ſupra non eua
dere in longius non extendi in laa
us Tene mediũ/ſi ñ vis ꝓꝑdᷣe mo dũ

locꝰ mediꝰ tutꝰ ẽ Mediũ. ſe des mo
di et modꝰ virtꝰ. mnẽ extra mo
dum manſionem ſapiẽs exilium re
putat ꝓptea nõ ẽ illi habitare in ion

S0 àà d vlt ra modum ſit. ne in laco

ſohm⸗
hoed
Ro
unſet
avere
ummeft
enaſan
utmi
stum
s toꝛ
ds mo:
Püarte
ſamet
anteem
rtogta
ddign
maynd
unmper
iryr
:
mun
nelor
begi
tons
ns ſs⸗
us
torde
ncotin
t nonen

gbilt
ſyonn
rone
Ambe
eN
nd
And
un te
mien
n

quidem quodð extra ſit poꝛro nec in

alto vei ymo quod alte rũ ſup alteꝝ

infra ſit· Demq; et longitudo ext᷑

nmmũ habere ſelet et dylatio ſaſiu

ram et altitudo ri inam/et ꝓfũdum

abſeꝛꝑtacionẽ. Mico hec plamus·

ne me putes ea loqui que apoſtoiꝰ
cõptehendere hoꝛtat᷑ cum ommbus
ſanttis longitud inẽ lat: tudinẽ ſubli
itate m et ꝓfundũ.quod altenus
etit et diſputaaoms ⁊ tẽꝑis · Nũt
aũt longũ dico cũ ſibi homo longio
rẽ ꝓnnttit vitã. latũ cum ĩ ſupfluas

ſe plus preſunnt ꝓfundum cũ plus

ſe deiat. ui igit longa ſibi metiẽ
tẽꝑa nõne vere mgre dit᷑ iter exłmi

nij tranſiẽs vite termmnos ꝓfundio
ti ſolliatudine · Inde eſt quod homi
nes quod in pre ſent a ſeſe exules ꝑ
obliuionẽ in alia ꝑ in anẽ ſe llictudi
nem mngrant ſe cula non profutura
ymmo nec futura. SVmilt᷑ amimus

diſcentꝰ in multa mults lacxtet᷑ cu

ris neceſſe eſt· Nẽpe ĩmoderata ex

tenſio extenuanonẽ et extenuaco
nimia ſaſſionẽ faet.] am vero alta
pſumpcio quid mſi ruinoſa pᷣapita

o legis namq; ante ruinam eral
tabitur coꝛ Euid ẽ ere gio ne ninmme

puſillanim tans deiectio⸗ mſi deſpe

rata quedam abſoꝛpeõ? In hãt foꝛ

ts non deit tur pr dens longiocisvi

te non abducetur in er rto modeſt9

modera bitur curas temperabit a ſu
perfluisnon de eĩt neerſſarijs poꝛ
ro iuſtus alaora ſe non preſumet h

loquetur eum iuſto Si iuſtus fuero
non leuabo caput · Tuergo in hae

conſideraaone tui caute ambules et

tota equitate verſeris/ vt nec plus
vero t᷑ tribuas nec plus iuſto pcas
Poꝛro plus vero tribuis nõ mo do
arrogando tabi quoð non habes bo
num ˖ ſed quod habes alſcrib endo⸗
Ligilanter diſcerne· qualis ex te et
qualis ſis dono dei · et non ſit in ſpi
ritu tuo dolus· Erit autem niſi fideli
ter parciens: tua tibi⸗ que ſut dei.
deo ſine fraude reſignes. Ex te ma
la. bona a domino eſſe perſuaſum ti
bi non ambigo Sane meer conſide
randum qualis ſis etram qualis fue

tis àd memoriam teuocandum con

ferenda poſteriora priortbꝰj. Oro
feceæris ne in virtute in ſapiencia in
inte llectum ſuauitate morum: An
ab hijs foꝛte. quod abſit deſeceris.
paaentioꝛ ſis. an inpauentioꝛ. ſoli
to iracundioꝛve leuioꝛ inſolẽtioꝛ an
hummlioꝛ. affabilioꝛ an auſterioꝛ exo
rabilioꝛ ã diffialioꝛ puſillioꝛ ammo
an magnaĩmoꝛ ſeuerus magis an
pluſculum diſſolutꝰ timoratioꝛ⸗ an
foꝛte fidenaoꝛ ꝙᷓ opoꝛtet. Quam
latus tibi patet cãpus in hot gene
re conſiderandi · Memoꝛ ego pau
ca. veluti quedam ſem inatia prof?
rens non tamen ipſe ſerens ſed dãas
ſemen ſerenti · Opoꝛtet innoteſcat
tibi ʒelus tuus: clemẽaa tua.diſere
ao quoq; moðderattix earudem vir

tutum. qualis videlicet ĩ donandis

in iurijs qualis ſis in vlaſcendis
quam in vtroqʒ prouidus modi lo
a temporiſqʒ obſeruatoꝛ Proꝛſus
conſideranda tria hec in vſu virtu
tum harum ne non ſint virrutes ſi
pᷣter hee reperiãtur · Nẽpe eiꝰ moi
non natura vᷣtutes h vſus fãt · ?q

ex ſe indiſt etenter eſſe noſcuntur⸗
Tuũ eſt aũt abutendo ⁊ tõfundẽ do
facere viaa/ aut bene oꝛdimnateqʒ
vtendo virtutes. Solẽt diſcrecõis
oculo caligãte alterutru ſibi preri
pete loca terminos occupare poꝛro

caligims due ſunt cauſeira ⁊ molli

oꝛ affettus · Js iudicij conſura enar

mat illa pre apitat· uomõ ab al
tero non peric litatur:aut Pieeae cle
urbatus

mentie aut zʒe li rectitudo?
pre ira o culus clementer mil intuet᷑⸗
ſuffuſus fluxſa quadam et muliebr⸗

molliae aĩ wltus rcũz nõ vidz. õ
gis innocẽs ſi à pumas eũ cui forte
parcendum eſſet aut parcas ei qui
fuerat puniendus In tribulaaoni

bus quoqʒ qualem te inueneris no
lo diſſimules Si conſtantem ĩi tuis
condolentem in alienis: gaude. RKã

tordishoc Eregiõe peruerſiſſimi eñ

inproprijs deprehendaris foꝛtaſſe
ipadens mĩme tamen in alienis cõ
pacens ſencaaris · Muid in proſpe

reis. Nichil ne eſt quod conſideracõ

nem ſolliatet? Et vtqʒ ſi diligẽter

attendas ꝙ rarus ſemper extiterit

qui non vel modice in proſperitate

amimũ relaxatit a cuſtodia diſapli
na: Cuando hect in cauts non fuit

ad diſaplinaʒ· quod ignis ad cerã⸗

quod ſolis radius ad miuem vel gla

nem? Sapiensdauid ſapienaoꝛ ſa
lomon fuit. ſed blandientibz nimis
ſeculi rebus alter ex paꝛte alter ex
toto deſipuit · Chagnus qui inadẽs
in aduerſa non exadit vel parum a
ſapiencia net minoꝛ cui preſens feli
atas ſi arriſit non irriſit· Muãc fa

eiliꝰ iueneis ꝗᷓ ſapiẽciã retnuert cõ

traria ſiue Foꝛtuna ꝙᷓ qni propiaa

non perdiderunt preſtrendus ille⸗

et magnus eſt cui inter proſpera ſal
tem tiſus indecæentioꝛ⸗ aut ſermo in
lencoꝛ.aut ĩmoderacioꝛ curaveſtis
vel coporis non irrepſit. Et ſirette

ſapiens hoꝛtatur ſapienciam ſcribi

in ono cauendum et in ono ocum ẽ
fugienda proinde ocoſitas mat᷑ nu
garum nouerca virtutum⸗ Idter ſe
culares nuge ſunt/ĩ ore ſacrdotis
blaſphenne ; Interdum tamen ſi m
cndant ferende foꝛtaſſis et re fe r de
nũꝙ; · Magis inte ruem ẽdum caute
et pri dent er nugaatat· pror. mpẽ
dum ſane in ſerium quid. quod non
modo vtliter ſed libenter audiant
et ſuper ſe deant ocoſis Conſecraſ
hos tuum in cwaogelio tahbꝰ iam

apeire illiatu maſſueſc re ſacralegi

um eſt Labia ſacerdotis ait cyſtodi

unt ſapienaam. et legẽ requirũt de

ore eius non nugas profi ctto vel fa
bulas. Verbũ ſcurile q;d facrti vrba
mi ve noiĩe colorãt ñ ſufficit ꝓegnari

ab ore procul ⁊ ab aure relegandũ.

fede ad cathirnmos moucĩis ſe diꝰ mo

ues. poꝛo dthẽ à der hẽt ẽaudiẽ q̃d

hoꝝ daßpnabili?ſit nõ faale dixet⸗
e auaica non ẽ· qd tuũ fatigẽ in
tuitũ cũ pecuĩã tãq; paleã dicaishrẽ

Neõ ꝓꝛſus nõ ẽ. qd ñ ninꝰ ſe pe nec

noxie nnnꝰ ĩſideaĩi iudicãt bꝰ ſoh de
q̃ maxie q̃d ĩ tua lateataↄſeẽcialate
re te noli · Quid illud ſit quers? ae
repao ꝑſonaꝝꝶ. Non pui te reũ pcã
exiſtimes ſi faces pccõꝝ ſumis· ⁊ ñ

poaus cauſas iudicas meritorum

Eſt item viaum cuius ſi te imunem
ſentis. inter omnes quos noui⸗ ex·

fam
R
mn

guas
oꝛbe⸗
eme
tti v
Oi⸗

neiuſ

kien
etinf

pia
le⸗
Aſal
ron
ars
iree
ſtabi
uni
en
terſe
dets
mkm
Kude
Caute
anpe
dnon
diant
ſen
torn
talgi
ſtodi
t
elt⸗
etba
ndi⸗

9m.

did
deero⸗
egin
nshi
net
gen
50,
i
6
N
nem

Hijs qᷓ cat hedras aſernde ẽt ſe de bis

me iudicæ ſolitaiꝰ qᷓa verauter ſingu
lariterqʒ leuaſti te ſup̃ te· iuxta ꝓ
phetã faalitas credulitats hec ẽ eꝰ
callidiſnẽ wlpecule magnoruũ nem

nẽ cõperi ſets cauiſſe verſuaas In

de eis ipſis ꝓmchilo ire multe⸗ inde
innocntũ frequens addictio ẽ. In
de pᷣiudicia ĩ abſentes. ratuloꝛ aãt
tibi net enĩ aſſentaaoĩs apud te ve

reoꝛ incurrere notã gratuloꝛ inq;

ſidere te vſqʒ adhuc abſqʒ hoꝝ õmu

quere la multa an er ſine culpa tu vNi

ders ; Nunc ad ea que ſub te ſunt .

cõſideraeo intendẽda At alterius
pñ̃apiũ hoc ſi quidẽ tuis occupaao

mb ſermo breuioꝛz ↄpetẽtioꝛ ẽ⸗
¶ Explicit liber ſcdus Inapit aus⸗

Ajnis ſuꝑions libri huic

pũcpium ponit· Itaqʒ

oꝛb in oꝛbem vmũſum dictũ ẽ
illis⸗ Ipſi vero vendentes tumtas
emere gladios · ignitũ eloquiũ et ſpi

rnitũ vehemẽtem arma potẽcia deo

uo nõ venerut victotes ĩclin filij

excuſſorũ? RQuo non ſagitte poten
nũ aeute cũ carbomibzʒ deſolatorijs?

Et quidẽ ĩ omnẽ trã exiuit ſonꝰ eoꝝ
et in fines oꝛbis terre verba eori.

enetrabant et intendebant vex

iuxta ꝓmmſſum illiq cõñn
derada que ſub te Eue
mnam ſint illa non eſt quod a me que
rẽdu putes ſacrrdotu opt: me euge
nirectiꝰ foꝛtaſſe que non ſint qᷓras
Orbe exeũdũ ei qui foꝛte nolet ex
plorare que non ad tuã ꝑtinẽt curã
Parentes tui deſtinati ſut non ali
quas regiones. ipſum debellaat

ba illa cenſa igni quẽ dñs miſit in
kram. Occumbebant ſtrẽnuiſſimi
bellatoæs. ſed ſuccũbebant· trꝛium
phabant et moꝛtui · Neimis confoꝛ

tatus eſt pricpatis eorum. Conſti
tuti ſut pricpes ſup̃ omnẽ terram.

Eis tu ſuccœſſiſti ĩ hereditatẽ Ita tu

heres.et oꝛbis hereditas. At qte

nus hec poꝛco te contigat. aut ↄti
geit illos /id ſobria ↄſide racione pẽ
ſandũ⸗Nõ enĩ reoꝛ ꝑ omnẽ modu.
h ſane dãtenꝰ Vt michi videt diſ
pẽſaco t᷑.ſuꝑ illũ ẽdita eſt nõ data
poſſeſſio Si ꝑgis vſurpare et hãt
cõtradiot t᷑ qui diat. Meus eſt oꝛ

bis erari et plemitudo eius. Nõ tu

ille de quo ꝓheta. Et eit oĩs terra

pvroſſoſſio eiꝰ· Crit? hie eſt qui poſ

ſeſſionẽ ſibi vendicat et iure creata

oniset merito redẽpeõnis et dono

pateis · Cui eni alt eri dictũ ẽ poſtu
laa me ⁊ dabo tibi gentes heredita

tem tuã et poſſeſſionẽ tuã emnos

terre? Poſſeſſionẽ et domium cede
huictu curam illius habe pars tua
hec· vltra ne extẽdas manũ Cuid

mquis? Non negas preeſſe:2 domi
nai vetas? Plane ſit. Quaſi non

bene preſit · qui preeſt in ſolitudine
Nũquid non et villa villico et par
uulus dominus ſubiertus eſt peda
gogo? Nec tñ ville ille. nec is ſui
domini · dominꝰ eſt. Ita et tu preſis
vt prouideas: vt cõſulas vt procu

res. vt ſerues. preſis vt proſis.p̃
fſis vt fidelis huꝰ·z prudẽs quẽ ↄſti

tuit dominus ſuper familiã ſuã Ad

q̃dẽ Ur des ill eſca ĩtpe⸗ hẽ vt dil

pẽſes. ñ ĩpes H'fac z dñaĩ affcẽs

ne hoĩ hõ· vt ñ dñet᷑ tii oĩs ĩiuſtiaa

At latis ſupz id intimatig ſupꝛa cũ
Is ſis diſputare addo tamẽ z hec⸗
nã nullũ tibi venenũ ⸗ nullũ gladiũ

plus formido.quã libidinẽ dñandi

Certe vt multi tibi tribuas.ſi mul
tum deceptus non es nil te exiſti
mas plus accpiſſe a magnis apo
ſtolisRe coꝛdare nunt vodas illius
ſapinetibus et inapientibus debi
toꝛ ſum Et ſi non indebit am tipſam
ernſes⸗ hoc quoqʒ ſimul memento
bebitons moleſtum nomen ſeruiẽ
ti poaus qᷓm domin anti cõgruere.

Deruus in euangelio audit quan

tum debes domino meo⸗ Ergo ſite
agnoſas ſapientibus et mſpien
tibusnon dñatozem debitoꝛem.
curãdũ ſumoꝑe tibizæ totavigilãaa
ↄſiderãdũ quũo ⁊ q̃ñ ſapiũt ſapiãt/
2 q̃ ſapiũt ñ deſpiãt·⁊ qͥ deſipuere
re apiſcãt. At nullũ genꝰ iſipiẽtie
infidelitate vt ſic loquaꝛ ĩapiẽciua
Ergo ⁊ꝛĩſidelibꝰ debitoꝛes iudeis.
grens ⁊ gẽtilibꝰ. Interẽ ꝓĩde tua-
dare oꝑã quã poſſis:vt ĩc reduli cõ
uertãt᷑ ad fidẽ · vuñſi nõ auũtãtur⸗ aũ

ſi reuertãt᷑. Doꝛro pũſioꝛd inẽt᷑ ad

rãtud mẽ.ꝑꝓũſi ad veitatẽ reuocẽt᷑ ·
Subüſoꝛes in victis rac onibꝰ coñ
luicãt᷑ vt vel emẽdent ipſi ſi fieri pᷣt
velſi ñ· ꝓdãt auctoĩtatẽ facutaltẽ
qʒ alios ſubũt endi.· on oĩno ⁊ ab
boc ĩſipiẽ aũ gñe peſſ imo t᷑ diſſimu
landũ⸗ Hito aũt heretices ſaſmat
eosqʒ; na hij ſut ſubuſi 2 ſubuͦſores.
tanes adſaſſionem. vulpes ad frau
dem⸗ Erunt ineꝙ; eiuſmodi mayime
hio ſtudio aut corrigendi ne pere
ant aut ne perimant cohercendi⸗
Eſto de iudeis excuſat tempus ha

neliu .⸗

bent terminum ſuum qui pꝛeuenien

non poterit Plenitudmẽ gencum

preire opoꝛtet: Sʒ de ipſis genti bʒ

Aquid reſpondens? Immo q; d tua cõ

ſideracio reſpondet tibi percũctan

u ſic. Muid viſu eſt pateibʒ ponere

methã in euangelio ⸗ vᷣbum ſuſpen
dere fidei donec mfidelitas durat⸗

NMua racone putamꝰ ſubſiſtit velo
ater currens ſermo dei? Quis per
mus inhibuit hũc ſalutarẽ curſum?
Et illis cauſa forte ꝙᷓ; neſamꝰ aut

necſſitas potuit obſtitiſſe nobis ꝗᷓ

diſſimulãdi rano eſt? Qua fiduaa⸗
qua cõſaẽaa xpᷣm vel non offerimꝰ
cis q̃ non habent? An veritat ẽ dei

in ĩiuſticra detinemꝰ· Et qdẽ qñqʒ p

ueniat plenitudo gẽoũ neœeſſe eſt.

Exſpectamꝰ vt in eas ĩadat fides?

Cui cedere caſu contigit? Eũo cre

dent ſine ̃dicante? Petrus ad coꝛ
hüippus ad eunuchümſ
ſi ſunt · Et ſi exemplum recuneus

quetimus⸗ Auguſtinus a beato

gre goꝛio deſtinatus eſt foꝛmam fi
dei tradere angelis · etde hiys tu ita

tecũ⸗ Ego addo et de pertnen

ca grecorum qui nobiſcum ſunt
et non ſunt iuncti fide⸗ pace diui

ſi ⸗ qᷓmꝙ; et in fide ipſa claudicaue

runt a ſenntis rectis · Et item de he

reſi que clã pene vbiq; ſerpit· apð

aliquos ſeuit palam. Nam par
uulos eccleſie paſſim et publice de

lutire feſtinat? Queris vbi hoc ſit?

Veſtri qui terram auſtricam ſepe vi
ſitant · Et ecce hij ſaunt et poſſunt
bicẽre tibi. Eunt et redeunt per me
dbium illorum aut tranſeunt ſecus

Sed quid boni adhuc cũ ill egeũt

enan
geen
iͤtni
lamen
heue
Am

abu
pah⸗

ſud⸗
liea
paa
alia
nbſa

itine
1 9
dz

neirne
ginaum
gennh⸗
Rtac⸗
ercücan
Pponn
n ſiſpen
Sdure⸗
ſtt velo
Quispe
turſum
ſamgaut
nobsi
5 duaa⸗
oſfeemg
aratid
gig⸗
neſſecſt
Neßdes;
Mocx
345co:
hünt
anaus
beade
mun
rsumn
perdnen
m ſint⸗
poct duu
udicue
endehe
nt⸗ ͤ
n
læ .
e
pev.
oſnt
erm
ſecs⸗

nec dum audiunmmꝰ. Et foꝛſitã audi
uiſſemꝰ niſi pre auro hiſpanie ſalus
populi viluiſſet. Tuũ eſt et plage

huic remedium p rouidẽ · SVz eſt inſt
pientia que ipſam qͥ iam prope mo
dũ ſtulta fet ſapiẽcam fidei Euo
modo et ipᷣam cat ho licã pene totã
hoc üurijs infeat · Nã dum et in ip
ſa quiq;ʒ que noſtra ſunt queim fit
vt inuicem mmuidẽces ĩuicæm prouo
tantesexcercramur ad odia aĩme
mur ad miutias armemur ad lites-
cauillemus ad dolos ſeramur ad de

trattiones prorupamus ad maledi
eta oppemamur a foꝛooribꝰ oppri

mamus infirmiores Quam digne
et laudabiliter occupatur meditacõ
coꝛdis tui: aduerſus tã peſtilens in
ſipientie genꝰ quod coꝛpus ipſum
criſti que eſt multi tudo credencum
ocupaſte conaderas O ambico abi
entium crux/ quomo do omnes toꝛ
quens: ommibʒ plaæs? Nil aceibu
