nli S; mena maonalis s que

permemoriam intelligenaam-af

woluntatem- in illa dietate ineff

li. Conſiſtere autem in illa non po

teſt anſi eius menmneet · eumqʒ in
telligat· at diligat · Mennneru ita

eſt vt eum mntelligat ac diligat atz

golat tũ qſempez poteſt eſſe beata

Heata ſiquidem amima apud quam
deus requiem inuenit“ er in cuiꝰ ta

bernaculo tequieſcit. Meata eeam

que dicrte poteſt · qui creauit me te
quieuit in tabernaculo meo⸗ e

gare ſiquidem ei tequiem cæli nõ po

terit. Cur ergo deſermus nos et
in iſtis exteriotibz deum requitimꝰ?
qui apud nos eſt· ſi nos apud eum

elſe velimus. Reuera nobiſcum dbeꝰ

eſt et in nobis· ſed adhuc per fidẽ⸗
donet eum mereamurvidræ per ſpe

dem. oumus inquit apoſtolus

criſtum habitare per fidem in coꝛdi
bus noſttis⸗ quia eriſtus ĩ fide· ſdes
in mente. mens in coꝛdecoꝛ in pet
træ. Perfidem recolo deum crea
torem: adoro redemptorem? exſpe
cto ſaluatorem· redo videre ĩ om

mbus ereatutis: hab erxe in meipſo-

et ᷣd hijs oĩbz beaaꝰ iocũdiꝰ ẽ in
effabilit ngnoſcere ĩ ſeĩo⸗patrẽ nã

qʒ ⁊ filiũ cnſcõ ſpũognoſcs vita eſt

et. btitudo yfcã. ſuma iotũditaꝗ
Oceulus ñ vidit nec auris audiuit.
nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit. qnta clairas
Inta ſuauitas:2 qᷓnta io cũditasma

nz ĩ nobis ĩ illa viſiõe? qñ deũ facie
ad faoẽ videbimꝰ⸗ ꝗᷓẽ lux illuĩato

ru vqes exẽatatoꝝpat᷑a rdeuauũ⸗
vita viuẽ cũ.corona ctãaũ Itaĩ mã

tans pio. ad quã ſumã nitatẽ re

teolẽdã· ĩſpi aẽda: ? diligẽda · vt eiꝰ
Ecoꝛderĩea dᷣlecter· ⁊ eã cõtẽpler⸗

totũ id qd viuo debeo referre NMẽs
ymago dei ẽ ĩ ꝗᷓ ſut ta ſaʒ mẽoriaĩ
telligẽea⸗ ⁊ voluũt as mẽoĩe tbumnꝰ

os q;d ſam9 eaã ſi ñide cogitamꝰ.

Intelligẽ ee bunmꝰ oẽ qd veru co

gitã do inemmus qd enã mẽo rie cõ
mẽdamꝰ Per mẽolĩã pat᷑ ſ?es fã
ſum⸗ꝰ. p itolligena filio:ſpui ſcõ ni
hil tã ſłe ĩ nobis ẽ. ꝙᷓ volutas vł a
mooꝛ. ſiue dilettio⸗qᷓ excxllẽcioꝛ voli
tas õ Dilectio donũ dei ẽ⸗ita ᷣd nul
liũ hoc dono dei excr llẽcꝰ ẽ.⸗ Zilcõ
rnrnããq; ex deo ẽ. ⁊ deꝰ ẽ 2 ꝓprie ſpũs
ſtũs dieit᷑ dileõ·per quã caritas dei
Siffuſa ẽ in cordibꝰ nus · per quem
Sota trinitas in nobis habitat-·

e

W¶AEeumt extenorẽ hominz

— me fecxrut ante dampnatũ
S natum: petcatores petcaterẽ in

peccato ſuo genuerunt ⁊ de pecca
nutrierut. nnſcrimſerum m hãt
luas nnſeriam induxerunt⸗ Nichil
ex eis habeo niſi mſeriam et pecca
tum: et corruptibile coꝛpus hoc qͥd
geſto·ad illos vero feſtino. qᷓ morte
toꝛpis hinc exigerũt · Qũ eoꝝ ſepul
chra inſpicio non inuenio in eis niſi

anerem et vermem fetoremet hoꝛ

trorem ⸗ quod ego ſum illi fuerunt .
et quod ipſi ſunt ego ero:·

ttpig
heeq

hn
“
munt⸗

Quid ſum eo⸗ Hone de humsr te
liquido⸗ fui enim in moneta coneæp

aonis de humano ſemine conceptꝰ

Deinde ſpuma illa coagulatamobi-
tum creſcendo caro facta eſt⸗ poſt
ea plorans et eiulans traditus ſum
huius mundi exilio-et ecce iammo
naxr plenus iniquitatibus et abho
minaconibus? i ĩiamqʒ preſentaboꝛ
unte diſtrietum iudicem de operibz
meis racionem tedditurus Temi
thi miſero cum venerit dies illa iu
dicij et apern kuerint libri in quibꝰ
oymnes mei conatus et cogitacõnes
preſente domind rectabuntur⸗
Tune dimiſſo capite pre conkfuſio
gne male conſeenae · in iudiao corã
domino ſtabo trepidus et anxius.
vtpote tommemorãs commiſſaſeæ
leruin meorum ⸗ Et cum dicetur
dde me:etcce homo et opera eius:tuc
rxedutam ante oculos meos omnia
peccata et delicta mea uadã
namqʒ vi diuma fiet vt cuiq; ſua o
pera bona vel mala cuncta in memo
mam reuocentur? et certo mentis

intuitu mira celeritate cernantur⸗
vt accuſet vel excuſet g

conſaenca ita Atqʒ ſił 2 ſinguli om
nes iudierntur⸗ Judiaum faat geſ
ſtorum quiſq; ſuorum· ¶Cunctaqʒ
cunttorum runttis archana pate
but ⸗· Muod enim nunc confiteri
erubeſamus. tunc omnibus maniſeſ

eabitur · et quicquid hit diſſimilãdo

palpamus · totum illie vinbex flam
ma tõburet⸗ Ignis vbiqʒ ferox rup

n8 rognabit habenis⸗ CQuahnto

nos deus diuals eyſpettat vt emẽ
demus. tanto diſteictius iudicabit

ſnsglexramus F zegs ran
t tempote iſtam vitã deſideramꝰ:
cet in qua quanto ampliug vinim?
tanto plus peccamus CQuanto
eſt vita longioꝛ:tanto eſt culpa nu
meroſio?· otrdie namqʒ treſcũt
inala et ſubtrahũtur bona⸗ aſſidue

variatur homo⸗/per proſpera et ad

uerſatet ignorat quando moriatur

Dieut eiſtella ĩ llo choruſcãg velo

at currit · et tepẽte deficit? et ſicut
ſintalla ignis ſubito exſtinguitur 2
imnn anerem redigitur: ſi ato finitam
datur iſt am cernere vitam · Dum
enim libenter ae iocundiſſime mo
tatur

mo ĩ mundo diuqʒſe victu
mum arbitratur? ac multa m longa

S tempora diſponit agenda: ſubito
trapitur in moꝛtemet ex inprouiſo
Aauſeretur a coꝛpore Verunpta
men cum magno metu magnisqʒ do
lfoeibus ſeperatur anima a coxpore⸗
. Veniunt enim angeli alſumere illa?
vt perducant eam ante tribunal iu

dias metuendi: et tunc illa memo

erzuns opera ſua mala et peſſima que
die nottuq; geſſit contremiſat: et
querit illa fugere induaasqʒ pete
rxe dicens Wate michi induaas
vel vnius hore ſpaaum /T une
quaſi loquencia ſimul eius opera di
cent; Tu nos egiſti: opera tua ſu
muse ſion te deſe rimus ſed ſemper
tecum erimus; tecum pergem? ad
judicum ⸗ vicijs quoqʒ multis et

multpliebus crimnibus eam accu
Nabunt. Multaqʒ falſa teſtimon nia

abiuierſus illã lueniẽt? ꝙᷓꝙ; vera a
dãpimtõoeʒ e9 poſſ it ſufficẽ. Demo
nes vο ebiliwoltu ? hoꝛerbili aſ vea

eam rEe DENe fuõte eam
perſequentur: ⁊ cõprehẽdent tã ter
tihilit ꝙ hoꝛtibilitvolẽtes cam ret:

nere et poſſidete· miſi ſit qd eripiat⸗

Tuüc anima inems oculos elauſos
ęæt osalioſqʒ eoꝛpouis ſenſus ꝑ qͥs
ſolebat egredi et delcãri in iſtis exti
otibꝰ.teuertit᷑ ad ſeeet videns ſe ſo
iam et nudã ingenti hoꝛrote cõcuſ
ſam: deſperacione deſicet in ſe⸗2 ca

det ſub ſe. Et quia amore mundi

eæt voluptate carnis, dei amorem de
exexeeliquerat: derelinquet᷑ a deo miſe
eę in hora tãte neceſſitatis atʒ demo
nib9 tradetut in ĩerno cruaãba:ſie
Anima pełcatois ĩ die qua ignorat.
eæt hora qua neſat rapitur a moꝛte.·
et ſegregatur a torꝑe. ꝓgitqʒ miſe
rijs plena.tremens ac dolens: ⁊ cũ
nnullã erxeuſatõnẽ habeat quam pro
pectatis ſuis poſſit obeenderet con
tabeſat.et ptmeſcit ante deumap

parẽ⸗ Inget hoꝛrore toncutitur⸗

eæt multiplia bꝰ cogitaconũ eſtibꝰ
agit atur⸗ Cũ vrgente ſolucone car
nis et ſubduas eme dio oĩbꝰ. ſe et
illum termnum cõſiderat/cui apro

pinquat.et poſt paululum hot ĩue

mnit quoð ĩete rnũ non potetit mutan
Conſiderat plane eternus iudex ꝙ;
diſtrittus veniat. et ate ſeueritatẽ
tte iuſtice quas racio nes vite ſue
ponat · Si enm cutta opera qᷓ intel
lige re p otuit deuit auit. ventura ta
mẽ corã diſtritto iubicæilla magis
gque in ſemetipſa non intelligit per
pmelat Creſceit pauoꝛ tum cogitat
ꝙ viã huius vite nequaqꝙᷓ; ſine cul
pa tranſire potuit. nec hoc quidem
ꝗquo dlaudabiliter vixit ſine aliquo

teatu eſt· ſi vemota pietate iudicet᷑
NMuis enim conſiderare valeat quã

ta mala per momenta tempoꝝ ꝓpe

tramꝰ. et quanta bona facere neg

ligimus· Sicut enmi peccatumeſt
perpetracõ mal ſie delictum eſt de

ſercio boni · Grauis ſiquidẽ iaetura

eſt.cum nec bona faamꝰ.net bona

—

cogitamusiſed cor noſtrui per vana
et mutlia deſetimꝰ vagari emmia

diſfiale eſt coꝛ tenere et ab illiata

cogitacone obſeruare Nimis enmm

difficile eſt frequent᷑ t errenas occu

paciones abſqʒ peccatis admiſtras
Quapropt᷑ nullꝰ ſe metipſu deludi

care et cõprehẽdere pfette poteſt⸗

ſed multis cogitaaombꝰ occupatꝰ
ſibimetipſi aliqmo do manet ĩcogni
his vt omnino quoð tuleât neſcat⸗.

æpt᷑ea vrgente exitu maior:᷑retur
metu: q̃a ⁊ ſi illa qᷓ ſauit nunꝙ; ſe pᷣt

mſſiſſe meminit · foꝛmdat tamen
es queneſat
¶De digmitate aie et vflitate cois⸗

gine decorata ſinnlitudine
deſpõſata fide⸗ dotata ſpi

rtu ſaneto. tedẽpta ſanguine xp̃i·

deputata cum angelis capax btitu

dnsæs heres bonitatis: raconis pti

exps.quið tabi cum carne vnde iſta

pateris propt carnem aliena nbi

pecceta iputantur et tue iuſtice q̃ſi
pãnus mẽſtruate reput anturxatqʒ

tdtxtuipᷣa ad nichilũ es redacta. et qua
65 nichil iane rputata Nichil aliud
t caro. cũ quat᷑ tanta ſenetas ẽ⸗
n ſpuma caro fcã.fragili veſtita de

eore Dz eit ĩ ꝓximo tadauer miſeꝝ

Nima inſignita dei yma

S $Ub ——2288

SNIIN ̃ꝝ̃————N—(—*

G — — —

deinde miſene huids vies ezppofitus

is Nam quantum cumqʒ excolatus· et peccatis:ppoſteavermis et ab
an emPe caro eſt · ſi diligenter conſ vermium f uturus in tumulo⸗ Kuiẽ
un deresquið per os 2 nares cteroſ ſuperbis puluis et anis? ciius con
tcg qʒ coꝛporis meatus egrediatur· vi tepao culpa. naſa miſeria· viuere
mat lius ſterquilinum numqm vidiſti ⸗ pena.mori anguſtia? Cur carnem
* Diſingulaseius miſerias enumerg tam o homo precioſis rebus impi
.KW ge velis“ qm ſit onerata petcats⸗ Suas ⁊ adoꝛnas quam poſt paucoa
edei⸗ irtetita vicijs: pruriens concupiſes dies vermes deuoratue ſunt in ſe
Nntan eijs decupata paſſionibus. polla pulche'o⸗ amimam vero ruam non
ſemi N illuſionibus* prona ſemper in oꝛnas bonis operibus: que deo et
vilen malum2 in omne dicium procliuig ungelis eius preſentanda eſt in cæ=
migenm Plenam omni confuſione ⁊ ignomi lis. Cuare animam tuam vilipẽ
mosetn mia inuenies · Propter carnem dis:et ei carnem preponis? HDo
iti homo vanitat ſimnlis factus eſt. minam anallat“ et anallam domi
n deud quia ex illa vicum concupiſcnae nari: magna abuſio eſt · Totus
epettt⸗ teaxit quo captuus tenetus: et in ſiquidem mundus iſte ad vnius ani
xun curuatur vt diligat vanitatem et me pteaum eſtimari non poteſt
tticpgn miquitatem operetur- Attende Non enim pro toto mundo deus
rſan⸗ homo quið fuiſti ante oꝛti⸗ 2 quiꝰ animam ſuam daret quam pro ani
Znte as ab oꝛtu vſqʒ ad occaſum? atqʒ ma humana dedit DBublmiug
Fleßt quib eris poſt hant vitam? Po eſt ergo anime preaum que non ni
tunmn ſerto fuiſti quodð non eras? poſtea ſiſanguine w redmi potuit.· Quã
— de vili materia fattus? et in viliſſi ergo tommutadonem dabis pro aĩ
tls. mo panno inuo lutus⸗ menſtruali ma tuaqui pro nichilo dabis illa?
ſunguine in vtero materno fuiſtina Nonne filius dei cũ eſſet in ſinu pa
daym kxritustimica tua fuit pellis ſecundi⸗ tris a tegalibus ſedibus pro ea deſ
nlmdn⸗ na ⸗ ſie indutus et oꝛnat's vemſti cindit. vt eam liberatet a poteſta
—Rãq 2a nos net memoꝛ es ꝙᷓ vilis ſit os⸗ tł vpaboli ·· Muam cum peccats
niutßi gotul⸗ Foꝛma fauoz populi ſes Aum funibus irretitam⸗ iam iamqʒ
htiamn uoꝛ iuuemilis opesqʒ· Durrpu⸗ dbemonibus tradenbam. vt moꝛte
vonssye ererr trbi noſcere quid ſit homo⸗ 32i perpetua dampnatetur fleuit ſuꝑ
mdeit dil enim aliud eſt homo ꝙ ſemen fe illam⸗que ſe flere neſaebat. nec ſo
Hwtei ndum ſatcus ſtercorum abus zʒ ven lum fleuit ſeb enam ſe ocedi permi
ſuociß mium Poſt hominem vermig ſit⸗ vt preao ſanginis ſui eam xe
g pHoſt vermem fetoꝛ et hoꝛro?· Sie Dimeret Aſpice moꝛtais pro
t in nonhominem vertitur omnis ho te datur hoſtia talig ¶ ur homs
liis nnd. Cur ergo ſuperbis homon mirtars moroꝛ ne tu morars,Tek
etasi⸗ Attendens quoð fuiſti vile ſemen ⁊ Rs ſut claiii p s tua crimjna laui.
endi NRiñiguis congulatua ĩ vtero marta- Mottem moꝛte domo ne moiais õ

u mſe⸗

Agnoſas homo * nobilis eſt ani
ma tua et ꝙᷓ grauia erãt wluera eiꝰ
pro quibus neceſſe fuit xpriſtum do
minurm wlnerari⸗ ſi non eſſent hee

25 moꝛtem ſempiternam. nunẽꝙ; ꝓ

eorom temedio filius dei moteretur

Noli ergo vilipẽdere anime tue dig

miratem cui a tanta maieſtatetantã
vides exhiber cõpaſſionem⸗ fudit
ipſe latrimas pro te.laua et tu per

ſingulas nottes lectum tuum coꝛdia⸗
computtione et laceimarum aſſidui
tatefudit et ipſe ſanguinem ſuum
pro tua redempaione: funde et tu tu

um n cot diana vorpojs affiicione

potes ſaltem miciori ⁊ lõgiori mas
tirio quodam pone· No li atten
dere quid caro velit · ſed quid ſpir⸗
tus poſcat. Tunc enim gloriot ſus

etit cum ad domum fuam redierit⸗
ira tamen ſi de coꝛpore ſecum mini
. me tulerit · et deterſetit omne ſordi
. dum · Si vero diceis durus eft hic

ſirmo non poſſlum mundum ſperne

reet tarnem meam odio habere?

Dic michi vbi ſunt amatotes mim

di⸗qui ante pauca tempora no biſ

cum erant nichil eʒ eis remanſit:

miñi aneres et vermes: Attende

ergo diligenter quid ſunt et quid
fuerunt:honmnes fuerunt ſicut tu.
eommederunt et biberunt tiſe runt

duyxerunt in bonis dies ſues et in
puncto ad inferna deſcenderunt · hie

taro corum vermbus et ulie oin

l r

ma ignibus deputatur⸗ donet rus

ſus inſe lic collegio colligat ſempi
ternis inuoluantur i incencijs⸗ qui
ſocij fuerunt in vcijs. vna namqʒ
pena implicat quos vnus amoꝛ li
gat in ceimine · Quid profuit il

lis inanis glotia.breuis letiaa. mũ

di Po tencaerarnis voluptas· Falſe
diuide magna familia/et mala con
cupiſœnea: vbi riſus vbi iocus
vbi iaetanca vbi aꝛro ganaa: He
canta letica quanta triſtiaa poſt
tantam voluptatem tam grandis
nmnſeria ⸗ de tanta exultadone teci
ve runt in magnam miſerram . gra
uem rumam. et magna tormenta⸗
DQuidq illis acaditt᷑ acadere po
teſt quia homo es · homo de humo⸗

Lena⸗ de limoeterra es et de kerra

venis et in terram reuerteris quan
do veniet dies vltima⸗ que ſubito
veniet et foꝛſitan hodie erit · Cer
tum eſt quod morieris · ſed intertũ
eſt quando aut quomodo aut vbi⸗
gquoniam moꝛs vbiqʒ te exſpectat. .
Tu quoʒ ſi ſapiens fuens vbiqʒeã
epacrzbi⸗ Sit carnem ſeque
us. in carne punietis ⸗ Sit in car

ne delectaris⸗ cruaaberis i in carne

L cutioſas veſtes requitis· pPro
oꝛnatu veſtium ſubter te ſterne!
tur tinea et operimmentum tuum e
ent vermes .— Juſtiaa enim dei

Aliud iuditare non poteſt · niſ. quod
merentur opera noſtra — Eui e

nim plus diiigit mamdum ÿ deumꝭ

(

NN r — ——K ——- eee —— — —

E

ua
npi
unc
worl
fuil
nü
kale⸗
een
ſeug
De
mndis
na
nmenta⸗
upe

uno⸗

hito

ſeculum elauſtrum:? gulam qm ab

ſtimenaam? luxuiam qm caſtitatem

ſequitur dyabolum et ibit cum eo
in fupplicum eternum Quis pu
tas tunc memoꝛ erit“ quis luerus
que triſtida cum ſi perabuntur in
iuſticia conſozco ſanttorum eta
viſione dei. et trabentur m poteſta

tatem demonum et ibunt cum ips

inn ignem eternum. Ibiqʒ ſemper
erunt ſine fine· in luctu et Samn⸗
proculquippe a beata patria p

dyſi exultat cruciabuntur in ghe E

naperpe atua numqꝙ; lucem viſuti nũ
Im refrigermim adeptuti/ ſeðd per
milia milium annorum in ĩſe rno eru
nandi. net vnqm inde liberandi⸗
vbi net qui toꝛquet aliquando fat
gatur. nec qui toꝛquetur nd

moritu r ſic enim ignis ibi ↄſumit
vt ſelnper reſeruet ſic toꝛmenta
augentur vt ſi mper renouẽtur.
VJuxta vero qlitatem culpe ſuſti
nebit vnuſ qſaʒ penã ghenne · et 6
milis culpe rei ſuisſimlibus iu
tur crucandi. Nil alhud audietur

ibi⸗ niſi fletus et planttus gem tis⸗
æt vlulatus· merores et ſtridores dẽe
aum Nichilqʒ bi videbitur nili ver

mes 2 laruales fades toztorum at

qʒ teterrima monſtra demonmoꝝ⸗

Vermes trudeles moꝛdebut ĩnimn

coꝛdis. Hinc dolor inde pauoꝛ ge
mitus ſtupoꝛ et timoꝛ hoꝛrens
Ardebunt miſeri in igne eterno in
eternum et vltra · In carne truna

buntut per ignem. in ſpiritu per eõ
ſuente vermem⸗ibi erit doloꝛ intol

letabilis. ſetoꝛ intomparabilis. ti
moꝛ horibi llis. n meꝛ8 roꝛporse et aĩ

mo. ſi ne ſe v vemie et miſee toꝛdie
ſit tamen morientur vt ſemper vi

uant et ſic viuent · vt ſemper mort
antur Ita anima peccatoris aut in

inferno pro pectats cruaabitur⸗
in paradyſo pro bonis merins col
locatur. Nunc ergo vnum e duo
brus eligamus⸗ aut ſemper cruaari
cum impijs aut perpetualiter leta
n cum ſanttis: bonum ſiquidem et
malũ moꝛs ⁊ vita ante nos ſut poſi
ta vt ad quod voluerimus manum

extendamus⸗ſR tozmenta nõ 5 terrẽt

nos · ſaltem premia muitent

(De premno vite eterne⸗

qui erit omnia in omnibus

DPabere deum inherere deo⸗qui eſt

ſummum bonum: et vbi eſt ſummũ
bonum · ibi eſt ſumma feliatas: ſum
ma iocunditas. vera libertas: per
ſetta caritas⸗eterna ſecuritas.et ſe
cura etermtas. ibi eſt vera lenaa-
plena ſaenaa omnis pulchritudo

et omnis beattudo. Eſt ibi pax

pietas bomtas lux vᷣtus honeſtas-

Gaudia letiane dulerdo vita perhẽ

nise Gloria laus requies amoꝛ ⸗
roncordia dulcis · ſit cum deo bea
tus homo erit m cuius conſaenaa
peccatum inuentum non fuerit · vi
debit eum ad voluntatem · habebit
nd voluptatem · fruetur ad iocundi
tatem. In eternitate vigebit
In veritate fulgebit⸗ In bonitate
gaudebit· Sic habebit permanẽ
di eternitatem · ſie cognoſcendi

fatcultat? & teqnieſcondi felieta

tem g Ciuis quibem etit ilti
us ſantte auitans tuius angen
aues ſunt· deꝰ pater templum⸗
fliua eius ſylendoꝛ ſpiritus ſan
etus caĩtas·O auitas cleſtis
mãſio ſecura:patria totum conn
nens quod delectat populus ſi
ne murmute incole quietihonn
nes nullam indigenaam haben
gra. Ruam gloroſa bicra ſunt
de te aintas dei⸗ſicut letancum
omnium habitado eſt in te
Omnes ktantur in lenoa et exul
taeoſie- mnes delertantur
de deocuius aſpertus piusfae

et decora eloquium dulce e

lectabilis eſt að vid en dum⸗ ſua
uis ad hab ẽ dũ⸗ dulas adð perfru

endum V Ipſe per ſe platet · et

per ſe ſuſſiet ad meritum et ao
ptermum⸗ neciextra illum quid

Im aliud queritur quia totum

in illo inuenitur⸗ quic quid deſide

ratur⸗ Saemper libet illum alii
lectari et ilio perfrui In illo ca,a
nficatur inte llertus⸗ Et puriſica
tur effettus ad toguoſœnoam z
viligendam vertatt met hoc eſt
totum bonum hominis . cognol

cete ſaliert et amare treatorem

hum⸗ Mue ergo nos angit ve
ſania viciorum ⸗ ſitite abſinthe
um mun di hulus: ſe qui naufragi

um vitt labentis: pati infortuni

um impie trannidis· ferre domi
num et non magis conuolare ad
ſanttorum felictateme ad ange
lorum ſo cet atemad ſolemꝑpnita

tem ſupeene letace⸗ et að io eun
ditatem eonteplatiue vite? vt

poſſimus introite in potenceiag

domini · et videre ſuperhabandã
tes biuicaas bonitatis eius IJbi
vacabimus et videbnnus quam
dulas eſt dominus⸗ et qm mag

na multitudo dulcedimis eius vi
debmmus glotie decorem⸗ ſancto

tum ſplendorem. et regie poteſ
tatis honorem· Cognoſcemug

pattis potenciam . fiiij ſapiener

am. ſpiritus ſancti benigmiſſimã
ęlemenciam et ita habebnnus
notiaam illius ſumme trinitatis
Nune coꝛpora poſt conpus vi

bemus ⸗ ymagines enim eoꝛpo

ꝛum per ſpiritum cernimus· tunc
vero ipſam veritatem puro men

us intuitu vibebimus⸗ O beata

eiſio videre deum in ſeipſo vide
re in nobis · et nos in go feliet io
eunditate et iocunda ſrlictate.
MNMuicquid deſiderabnmus habe
bimus totum nichil amplius de
fßderantes⸗ et quicquid videbi
mus amabimnus ipſo amo re bea
. Meat dulcedime amoris. et
d(ñmuauit ate contemplaconis het
erit ſumma illius feliatatis quo
niã in ſuo puro eſſe inte lliget ſin
cra biuinitas. Cõprehẽdet᷑ tũc
mncop̃heſibilis enitas. patebunt
anchana diuinitatis,· vibebit et
amabit᷑ deꝰ et het viſio er dilcõ
cotũ coꝛ hoĩs ĩplẽs et ſaaãs·to

ta eit illiꝰ bttidmms cõſumano⸗

vna eit oĩm lmngua⸗ iubelacõ ĩde
feſſa vnꝰ affcũs/amoꝛ etnꝰ pa
tebit vertas: implebit cartaa/

cæt ceit inte gra cozpers et anime ſo

aetas. ulgebit ſieut ſol humaĩtas
glonficata quieta etit et concoꝛs
carmis et ſpiritus ſanitas: Angelo
tum et homnum vnũ erit gaudiũ⸗

vnum collo quium vnum conuiuiũ.
Non languebit amoꝛ. non liquefi

et dilettio · pre ſenti bus omnibus
bonis.nulla etit afflictio dilaconis
quoniam beatiſicata diuine maiel
tatis preſencia omnibus etit om

nia et erit communis on nium/om

nipotenaa ſapiencia pax iuſtiaa 2z

dinenſitas linguarum. ſeð paaſica
et concoꝛs concoꝛdia morum et af
ſettuum· In toꝛrente illius volup
tatis nichil appetet vltra cumulata
ſoaetastanta erit feliatas Ibi ſi
qnidem erit cumulus fe licitatis ſi
perennnen. gloria⸗et ſuperhabun

dans letica · ſed ad hec quis ydone
us:proficto verug penitens. bonꝰ

obediens, amabilis ſe aus fibelis
ſe ruus Verus penitens eſt ſem
per in labore et dolote · dolet de pre
teritis laborat pro futuris cauen

Sis⸗ vera ſiquidem penitenca eſt ſi
ne interimſſione temporis de prete

ting malis dolere Sit plangit ctom
umnſſa vt non committat plangẽda
Jenſoꝛ namqʒ eſt et non verus pe
nitens/qui adhue agit quoꝰ pemis⸗

2–« Di ergo vis verus pemiteng eã

eæſſa a pettato er ampliua noli pet
tate⸗quomam ianis eſt penitenes

quam ſequens coinquinat culpa-
V Honus obediens dat ſuum vel

leet ſuum nolle⸗ vt poſſet dierte pa
vatim coꝛ meum deus paratum coꝛ

meliin· paratian quecumq; precpe

eis facete? paratum ad nutum tuum
atius obedire. paratum gibi vaca
te⸗ propximis miniſtrate⸗ meipſum
euſtodire,et ĩ œleſtium contempla
cone requieſcre Amabilis ſo
aus ommibus eſt offiaoſus. et nul
li oneroſus Omnibus eſt offiaoſꝰ.
quia deuotus ad deum benignus

ad proxnnum. ſobrius ad mundu.

domini ſeruus. prormi ſocus.mũ

di dñs⸗ ſupeioâ habz gaudiũ. eqjlia
2 conſozaum inferiora ſeruiaum

nulli eſt oneroſus · ſed inferiora redi
it ad vnlitatem mediorum er ad
Ftomm ſuperiorum. ſuperiora tra
hens· infeiora linquens ab illis poſ-
ſeſſus iſta poſſidens ·¶ Fidelis ſer
uus eſt in contemplaoone dei⸗ 2 eu
ſtodia ſui Cuſtodire ergo tue prius
adhibe omnem diligenaam. deinde
intelliges te niꝙ; poſſe ſufficrrei adð

ceuſtodiendum tuam induſtriam · di

uinam implora clemenaiam. Jtem
qʒ ad complendam ĩ te cretoris tui
voluntatem bonam et beneplacen
tem ·/atqʒ perfettamangelitam ex
ora tutelam patrocniaqʒ omnium
ſanctorum cum criſto regnanaum⸗
ſuper te roga.Curre per ſingulos.
ſupplica ſingulis et ſimul ommibus

elama et die niſeremini mei miſere
mini mei vos ſaltem amie mei⸗⸗

ſReepite fugitiũ veſtrim ſed et fra
tuelem.⸗ öconlngangetn in ſan
gume redemptoris · ¶ En pauper
ſtat ad hoſtium elamat et pulſat
apeeite pulſanti? et coducite eum

adregem:vt proſtratus coram eo⸗

ſudicæm ei oẽs miſemas 2 ncãtates

rmeaz quas pacioz. Ad extremum
vero ptc lato tuo cor tuum cum om
mi pragenie reſi ra⸗ nullum in eo re
maneat peccatum quodò non pnra
conſeſſione deleatut⸗ Iheſum criſtũ
eaam ſuper coꝛ tuũ pone ſicut ſig
naculum⸗Cum enim criſtus oſtium
cuſtodit et coꝛdis oſtisarius eſt · vt
per illum ingrediantur et egredian
tur omnes coꝛdis fannlie: conſequẽ
ter aſſiſtunt milia milium angelorũ
ad fores exteriorum ſenſuum execu
banaum. Mec aliemigena audet ir
trumpere te rribiles illas aaes prop
ter hoſtiarij reuerenaam et angelo

mim cuſtobiam

De dilcuſione Propee vite·

exploratoz· vitam tuam to

Artende diligenter quantum pro
Fas: vel quantum defies· qualis ſis

in mor bus· et qualis in affectibꝰ.
Im limnlis ſis deo et qm diſſinnliss
Im prope et qᷓm longe non locori

inte ruallis ſed morum affectibus·

Stude cogno ſcere te⸗ quia multo

melioꝛ et laudabilioꝛ es ſi te ↄgnoſ

as ꝙᷓ ſi te neglecto cognoſteraæs cur
ſus ſiderum vires herbarum cõplec
nones hominum. naturas animali
um: et haberes ommium eleſtium
et ter reſtrium ſaenaam⸗ ſRedde er
go te tibi:z ſi non ſemper aut ſeps

——

ndiana diſ cuſſiõe examina

Nitegritatis tue ſiscuioſus 5

ſaltem interdum⸗ Kege tuos aff ee
tus. dirige attus coꝛtige exœſſus .

nichil in te remaneat indiſaplinatũ
Poẽ omnes tranſgreſſiones tuas

ante oculos tuos · Statue te ante
te tamꝗm ante alium et ſic temetip

—

ſum plange · Plora imquitates tu

28 et peccata quibus deum offendi
ſti. Indica ei miſertas tuas oſtende
ci malicas aduerſariorum tuorum
Q¶Qumqʒ te coram eo in lacrimis ma

ttaueris p̃coꝛ te vt memoꝛ ſis mei⸗

Ego enim ex quo cognoui te imn cei

um. Ad altare namqʒ domim cum

preccatoꝛ ſto ſed ſacerdos tua me co
mitatur memoria · Tu vero nuchi
veitem reddes ſi me amaueris et ora
conum tuarum partiapem me ſecz-
tis · ibi cum recoꝛdacone tecum el
ſe doſibero preſens · vbj pro te· et
tuis f amliaribus preces deuotas
coram deo fundis Nec mireris ſi
diyxi preſens quomiam ſime amas
vyrovdeo amas quia ymago dei ſum⸗
ita tibipreſens ſum · vt tu ipſe nbi
Cvicquid enim tu es ſubſtancali
ter hot ego ſum. ymago enmm dei
eſt omnis anima raannalis,- prom

de qui in ſe ymagmem dei querit tã

proxinium qm ſe querit et qui illam

to diligo te· et illud tue menaonem
deſtro ; vbi 2 illiata cogitaco fuppli
num.et honeſta promeretur premi

bes me vides quia nichil aliud ſum

quam tu⸗ et ſi tu deum diligis me

ymaginem dei diligig⸗ et ego dili
gendo deum diligo te: et ita dum

— — — — ——

— —

—
— –☚ —

Sma

4
eN

ta
nem

Gualter ſit orandunm.

vnum queamus et ad vnumtendi
mus: ſemper nobis muicem preſen

tes ſum? ſed iĩ deo ĩnos diligimꝰ

fluctuanaum cogitacõnũ

tumultum exterus linqee: curam
æxtetiotum penitus o bliuiſcære“ vt
ſoli deo dacate poſſis. fiert enmm non
poteſtvt aliquando cum deo loqua

tus qui cũ toto mundo eci taceng

fabulatur. Intende ergo illi qui in
tendit nibi: audi illum loquentem
tibi · vt ipſe exaudiat te oqueneem
ſibi. Ita fiet ſi diums laudibus ſol
uendis cum de bita re uerenca et ſol
liatudine aſſiſtas. ſi ſingula verbꝰ
diume ſcripnuæ diligenter ĩtendas
Non ꝙ ego iſta fado que dico.ſed
quod facere veliem⸗ et non fecſſe
penitet. et non fatere piget· Cu

vero cui maioꝛ gracna concſſa eſt

in ve tis ⁊ deuo tis precbus pias au

res domim ad te flecte lactimis et

ſuſpirijs. et pro tuis exceſſibus illũ

clementer exora⸗ atqʒ ſpirtalibus
cant as in ommibus operbus ſuis
illum lauda et glorifica: Nil ennn
magis ſupermis auibus ſpectare li
bet · mi rigi ſummo iocundius exhi
betur ſicut ipſe teſtatur· ſacriſaũ

laudis honoriſicabit me ¶¶¶ ꝙ fe

lix eſſes ſi ſpitualibus oculis ſemel
intuer poſſes quomo do preueniunt
penapes coniuntti pſallentibus in

medio iuuentularum tympaniſttia
nim · videtes proculdubiua cura q;

VUm ad orandũ ſiue ad pſaß
lendum eccleſiam ĩtraueis

ve tepuidio inte rſunt cantant bug ·
aſſiſtunt orantibus aſſunt me ditan
tibua⸗ ſuperſunt quieſcnabus pro

uident: bus atq;ʒ proturantibus prs

ſunt. Hiligunt ſiquidem ſuos cona
ues ſuperne poteſtates? ⁊ pro hija⸗
qui hereditatem capiunt ſaluns ſol

liata congaudent. ↄfoꝛtant inſtru

unt · protegunt; prouidentqʒ omni

bus omnes in ommibus · Jpſi ennn

deſiderant aduentum noſtrum · quo
niam de nobis eyſpettant auitatis
ſue rumas reſtaurar· Diligenteer
queruñt et libenter audiunt bona
de no bis: ſolliate diſcurrunt medij

inter nos et deum? noſtros gennt?

25d eum fideliſſime depoꝛtãtes
Non dedignabuntur eſſe ſocij noſ
tri⸗ qui iam facti ſunt mimiſtti noſ

tri⸗Eyxultare eos feamus quan
doqʒ conuerſi ſumꝰ ad peniteneaã·
ameruͤs ergo de nobis eorum
eciam a diunplere, Ve tibi quicũqʒ

es· qui deſideras reuerti ad vonin
tum. redire ad lutum putas ne pia
catos habebis in uudioo quos tan
to et tam ſpato gaudio vis priuare⸗
Exultauerunt quando venimus ad

ligionem tamqm ſuper hijs quos
ab ipſa infrrmi poꝛta cernerent re

uocari⸗ Euid vero nunc ert?è ſi

ab ipſa paradyſi ianua viderint re
dire? er ret roꝛſum abire/eos quijã
altærum pedem habent in œlo nam
ſi eoꝛpora inferius corda ſurſum ha

mus⸗ CQurramus ergo non paſſi

bus eoaporis · ſed affectibus · ſed
ſuſpirijs. ſed deſiderijs quomiã non

ſolum ãgeli ſed angelorum creato?: .
nos eyrſpectat · Exſpectat nos

—

—
—

deus pater tamquam fkos è*
berebes⸗ vt conſtituat nos ſiu
per omnia bona ſua Expe
tuat nos beifilius temquam fra
eres et eoheredes vt fructu
m ſue natauitatis et precũ ſui ſan
guims offerat deo pa tr⸗ Enx
ſpertat nos ſpiritus ſanctus.ip
ſe ſiquidem eſt bonitas et benig
nitags · in qua ab eterno predeſi

tinat ſumus · Nec dubium⸗

anin predeſtinacionem ſuam ad
implete velit Ergo quia om

nnis cteatura cerleſtis nos exſpe

tat et deſderat daßdermusg
eam quanto poſſumus deſide
no ·¶um magna namqʒ con
fuſione et rubote ad illam per

ueniet quiſquis eam vehemen

ter videre non deſiderat. Rui

ceumqʒ vero iugi oraaone et aſlſi

dua cogitacione in illa conuerſa

tur? ec ſecurushint egredime en

magna let aa ſpictur mean

Vbicumqʒ ergo Jueris intra te
met ipſum ora⸗ ſilonge fueris

ab oratot:io. nioli locum quere

re quomam tuipſe locus es⸗

OSi fueris in letto aut in alio lo

ro ora et ibi eſt templum * fre .

gquenter orandum et flexo toꝛ

pore mens ẽ erigenda ad deum ·

Sicut enim nullum eſt momen½
Hn- quo homo non Faiatur 4

vtatir dei bonmitate et mſoeicoꝛ .

dia ⸗ ſic nullum debet elle mo

mẽtũ à̊ eũ nõ habear pſentẽĩ me

mola Sz dias cotudi⸗ oro ? orea
aonis mee.nullũ fruttũſenao.⸗
ſicut acc do ad illam. ſie et rete⸗

do ⸗ et nemo michi reſpondet⸗
namo michi loquitur⸗ neino mi
chi quippiam donat · et ſic incaſ
ſum laboraſſe videoꝛ / ſic loqui

Kur humana ſtultiaa⸗ et non at
tendens quid promttat vert
tas ditẽgs Amen amen dico
vobis quitquid orantes penm
ns credite quoðꝰ acapietis et fi
et vobis · Noli ergo vilipen
dere o oracaonem tua quoniam ill-
2 59 quem oras non vilipendit e .
am · ſed antequam egre diatur
de ore tuo ipſe eam ſer bi iubet .
in libre ſuo ⸗ et vnum e duobus .
indubit anter ſperare debemus /
quoniam dabit nobis quaò pen .
mus ⸗ aut quoð nouit eſle vtai
us — Cogita itaq; de deo quic ẽZ
quid melius poteset de te quic
quid deterios vales — De te—
vero et de illo amplius credere
debes. quaim cogitare potes ·
Omne tempus in quo de deo nö⸗
togitashoc ta computa perdidil
ſe · mms ſiquidem reæs aliæ
na eſt a nobis ⸗ tempus tantum
noſtrum eſt vaca ergo et vbicũ
qʒ fueeis ibi tuus eſto Noli

te rebus tradere ſed commenda

te Muo cumqʒ loco conſiſtis
cogitauones tuas tracta et ali
quodt ſalutare in animo tuo ver
tr Ois isſhiat lo cus ad wiedirn⸗

,5 eſt congruus- Tota ergo facultz quomiam vnus ate oculoꝶ iubias
t ammum colligẽs libere tecum cuntta eernentis ¶ um illo tam⸗?
hrabita et in lantudine coꝛ dis tui⸗· ſemper es ſecurug ⸗ ſi talente pre
4 L beambulãs ibidem ceænaculum grõ⸗ Puanms. vt tecum eſſe dignetur.
te ſtratum criſto exhibe. Mens nã SDiſ tecum non eſt per graaam ad
nel ꝗqʒ ſemper ſapientis eſt apud daum eſt tamen per vindietam. ſed ve ta
gi . iem ſemper ante dculos haber bi ſi ita tecum eſt. ymmo ve ubi ſi
K bebemus per quem ſumus vium?7 ita tecum non eſt Jlli namqʒ iral
nen ſapimus ipſum namqʒ vt eſſemꝰ atur deꝰ. quem peccantem non fla
dee hauemus auctotemipſum ecam vt gellat — Nam quem hic flagel
pen ſapientes ſunus habemus doetorẽ. lando non emendat infuturo damp
ttf et vt beat: ſimus inne ſuauitats nat · CLertum eſt quod moꝛs vbi
lyn . habemus largitorem: ⁊ in hoe yma cq nbimnatur⸗ dyabolus imnſid eat᷑
nik gmem eius. hoc eſt illius ſumme tan yt animam tuam rapiat quando e
R mnitans in nobis cognoſamꝰ am gredietur de coꝛpore Cu vero
8 ſieut ille eſt et ſapiens eſt et bonua noli amere⸗quomiam deus qui in te
en eſt: ſit et nos pro modulo noſtro- habitatſi tamen habitat erpiet tæ
ubet et ſumus et nos eſſe ſtimus⸗ et id à moꝛte et a demone. fidelis enin
bus eſſe et noſſe diligunus · UVtere er ſoaus eſt net deſeret ſperantes in
us⸗ go teipſo velud dei templo ⸗ prop ſe·niſi prioꝛ ipſe deſeratur. Deſe
tex illud quod in te eſt ſinnle deo⸗ eritur autem cum coꝛ per prauas et
a4 honoꝛ ſiquidem ſummus eſt deo⸗ inutiles cogitacones vaga mente
illum veneran et ymitari Iumtaris diſcuꝛritur Idarco omni ſollia
4 ſpius es · CTemplum enim ſane tudine et cuſtodia illud debes cuſto
8. tum eſt deo mens pij⸗ et altare optaꝛ diere et tenere⸗ vt in illo deus re
mum coꝛ eius· Veneraris ſi mſe quieſ cere poſſit·¶ In omni namqʒ
du tcoꝛs es.ſieut ipſe omnibus inſenrꝛ xcreatura que ſub ſole mundamis vv
15, eoꝛs eſt ·Poſtia namq; aeœpta nitatbus occupat᷑ nichil humano
ot⸗ bilis deo ẽ. facere bonum ommbus coꝛde ſublimius. miehil nobilius·
S prodeo · Fac omma ſicut ſilius michil deo ſimilius reperitur⸗ qua
bei · vt dignus ſis eo· qui dignatus propter nichil aliud querit a te niſi
bic vero que agis deum eſſe preſentem puram tonfeſſionem ⁊aſſiduam ora
tognoſæ⸗Caue ergo ne in eo aonem · vt mundo toꝛde deũ videre
. gqued male delettat cogitacõ tia mo poſſis: per continuam dei arcum
tetuæ net dieas aut fanas quod nõ ſpettionem. In omni loeo eſto ei
licet etiam ſi libet? nee aliquo ſigno ſubiettus. æ intus compone mores
vel fatto beum offendat ⸗ qui vbi tuos. vt ſis in te pacatug⸗. Dili
qʒ preſens cærnit quicquid faas. ge omnes homines et omnibus te

Magna cuſtodia necſſaia eſt tibi⸗

ama bilem eyhibe⸗ vt ſis paaficus

et dei filius. ſic eeis bonꝰ monathꝰ9
ſanctut: humlis et rectus⸗ et cum
talis mei memento. Ve nnchi qiſſta
dicoet nn faeo et ſi aliquãdo fa
eo non iperſeuere Iſta habeo in
memoria et nõ 5ͤ ſeruo in vita habeo

in ſermombus et non in moeibus⸗

legem in coꝛde et obe tota die nuumi

no. contratia legi faao. lago mn ea
de religione et plus diligo lectionẽ
ꝙ oracionem Verunptemen nicd.
aliud docæt me diuina ſeriptura- niſi
one amareveritatem ſe rua
caſtitatem tenete caritatem hbabe
te. Ego aũt aaus curro ad lectionẽ
Hꝙ ad oracionem libeneus volo la
gere ꝙnnſſas auſcultare Exſpeetat
me quandoqʒ aliquis volens be ne
cſſitate ſua loqui nichi. Ego vero
librum aliquem acapio⸗ quem ille

vl ille haber⸗ veltz· lego ĩeo⸗ legẽ

do in eo amitto caritatfruttum. pi
etatis effectus- cõpuũctionis fletia
mnmſſanim vnlitatem cœleſtium / con
timplanon nem qua nichil in hac vi
ta dulaus ſentitur nichil auidius ſu
mitur⸗ nichil ita mantem ab amore
mundi ſeperat · nichil ſic animum
raborat contra temptaciones nichil
ita hominem exatat et adiunat ad

omne opus boru. et ad ozlabor. .

.

—
.

E⸗ eeniepe.

. *

srerem mei eiteuse queman
ibi plus pecco vbi pecta
ta mea emendare debeo .

tfenaone⸗

ñnon Rateynde auid diro⸗ * Ore⸗ anie
Orod · ſed mentem foris vagãtem ora
1 aonis fructu priuo: coꝛpor⸗ ſum
interius ſed coꝛde exteriuus? et ideo
perdo quoð dico Parum ennmn pro
deſt ſola vocr cantare ſine coꝛdis in
ropte rea magna per 2
uerſitas ymmo magna inſania eſt⸗
quando cum donnno maieſtatis in
