ſpiritus ſanetus deus cartas · cẽõ

per eum qui ieſt amoꝛ pattis 2 filj.

2 vnitas?⸗ ſuauitas⸗ bonum 2 oſea/
lum et ampſexus, et quicquid com
mune poteſt eſſe amborum ĩ ſumma·
illa vnitate veritatis et veritate v

nit atis hot idem hommi · ſuo modo

ſßit ad deũ à cõſubſtãciali vnitatz
filio eſt ad prẽm. patri ad filium.

tumi in amplexne et ofulo parus et

Eli mediam ſe quo dãmodo inuenit
beat tõſcencia cũʒ modo ineffabili
æg in cogitabili fieĩ met᷑ hõ dei.nõ de
us. h tñ qd deꝰ ẽꝛhõ ex grã· d deꝰ

ex natuà Undeĩ cathalogo ſpualiũ

eetioꝝ apłlus prudet meſeit ſ p̃ᷣm
ſancetũ dices; In caſtitateĩ ſãa in lo
gamitate ĩ ſuauit ate ĩ ſpun lcõ:i car⸗
tate nõ ficta in ᷣbo vir atis m vᷣtute

dei. Vide eĩ qᷣmõ tãqᷓ; oĩa facẽtẽ oꝛ

dinãtẽ viuificãtẽ in medio bonaꝝ v
utũ · ſicut coꝛ in medio coꝛꝑis cõſti
tuit ſp̃m ſanttũ⸗ Ip̃ᷣe ei eſt opᷣt art
ſex creans hoĩs ad deũ bonãvolũta
tẽ. dei ad hominẽ fãẽs ꝓpiaacõeʒ:
formas aff cõnẽ dãs Ztutem ꝓſpe
tãs vpraconẽ agẽsoĩa foꝛtit᷑ ⁊ diſ
ponẽs oĩa ſuauit᷑ Jp̃e viuiſicat ſpi
tũ hominis ⁊ cõtinʒ in vnũſicut ille
viuificat et in vnũ cõtinet coꝛpꝰ ſu
um.⸗ Hoĩes doceãt deũ qrere angeli
adorare.ſolꝰ ipᷣe ẽ qͥ docet inuenire ·
2 hrẽ ⁊ frui Ipe tñ ẽ ⁊ ſolliatudo bñ
querẽtis ⁊ pietas in ſpũ et veritate
adorãtis:æ ſapĩa ĩueiẽtis: æ amoꝛ
habẽtis ? gaudiũ fruẽns Muicqd
tñ de viſione ⁊ cognicõe dei fide libʒ
hic ĩpartit᷑·ſpeculũ et enigma ẽ·tã
tã diſtãs ufutura viſione ⁊ ↄgmicõs
qtũ a veĩtate diſtat fides Ityc ab a
En tate ñ cũ aliqñ fit ꝙ de eo ĩ libro

bt iob legit · q̃ abſc õdit lucẽ in mai

bů 2 epit ei vt rurſu oriat᷑et aãnũ
aat de ea delicto ſuo · ꝙ poſſeſſio eꝰ
ſit ⁊ ad eam poſſit xpuemire Ca· ie

tẽdit᷑. ſicut lumẽ elauſu in

Lecto t ⁊ dilecto dei viaiſ
AEſm lumẽ qddã wolt? dei ol

manibꝰ · q d patz 2 latʒ ad arbitaũi
tenẽts? vt x hoc qd qſ in tiſcurſu⸗

ł ĩ puctuvider: ꝑmitti᷑⸗exardel
cataĩmꝰ ad plena poſſeſſionẽ lumi
nis etni⸗ et heditatẽ plene viſionis
bei Cui vt ĩnoteſcat aliq̃tenꝰ id qd
ei de ẽ·nũꝙ; qſi ꝑtiſiẽs grã ꝑſtũgit
ſenſu amãts 2 eripit ipſu ſibi: ⁊ ra
pit in diẽ ſilacia qͥ ẽ a tumultu rerum
adgaudia cæleſtia⸗ z ꝓ modulo ſuo
ad momẽtũ ad puctũ idipſum oſten
des ei vidẽ dũ ſicut ẽ· inteñ etiam ⁊

ip̃m effiat in idipᷣm: vt ſit ſuo mõ ſi
cut illud z. Abi cũ dediceit · qd intſit

ie mũdũ ⁊ imdũ ddit᷑ ſibi 2 mntti

tur ad müdandũ coꝛ ad viſionæ· ad

aptaãdũu aĩmũ ad ſimilitudinẽ: vt ſi

aliqñ rurſu adimttatur ſit puioꝛ ad

hue⸗ ad vidẽ dũ · 2 ſtabilioꝛ ad fruẽ
düu · Nul ꝙᷓ; enm meliꝰ dephẽ dir ſe

modꝰ humane ĩpfectionis:qm in lu

mine voltus bei·2 in ſpetulo diume

viſionis · Abi in die q ẽ plus ⁊ plus

vidẽs. qᷓd ſibi deẽ emẽdat in dies⸗

ſimilitudine eꝰ? q̃cq̃d deliqͥt diſſimili

tudine: ſilitudine ei a ρnmquãs a q
lõge fattꝰ ẽ ꝑ diſſimilitudinẽ. Et ſie
expᷣſſionẽ viſonẽ · expſſioꝛ ſemꝑ ſili
tudo connttak · Impolſibile qpe ẽ
videĩ ſumũ bonũ/⁊ nõ amainec nõ
tatũ amai · ꝙᷓtũ datũ fueit videri·
uſq; amoꝛ ꝓfiaat ĩ aliquã ſiſntudinẽ
amoisilli9.q̃ deũ ſilem feat homini
p homliaconẽ hũane cõdicois: vt
hbominẽ ſilem deo cõſtituat ꝑ gloiſ
caaonẽ diuĩe ꝑptiapadonis Et tüe
duleœ ẽ homimm cohumiliar: ſuůme ma
ieſtan ↄpaupꝑai filio Si · diuĩe ſapi
ae cõfortari: hoc ſeneẽt in ſemet
ip̃o⸗ qd ⁊ im xpᷣo ihũ dño nrõ· DHinc
enĩ eſt ſapĩa cũ pietate⸗ amor cũ ti
more⸗ exultaco cum træmorei cum

. — — — —,,

— — — ec — — — ——UN

. eD

—

mardel
Mnilem
eniſons
ehid
nt
uſct
R
noNlo n0
in ſſten
türtan:
tno moſt
diremtn
oni⸗49
dmi deſ
ſeuord
mdd di
Aphihrt
nsnnl
eel ur
otſuu
dat n Ne⸗
it ini
nmus
dmi iſe
nenpfi

munete

er edeen
kat honn
R
vns lin⸗
duſin
in
uhn

cogitatur et inteligitur deus hum
liatus vſq; ad moꝛtemꝰmoꝛtem au
tem truas vt hominem tepararet
et exaltaret vſqʒ ad ſimlitudinem

diumitatis Hinc emanat flumma

impetus lenficans auitatem dei⸗
memoria habundande ſuauiratis

eius. in itelligendis et cogitandis
arta nos bonis eius. In quo cũ adð

dSeu amandũ: hominem faale addu
cãt penſatał cõtemplata eiꝰ ama

bilia per ſeip̃a in affcũ cõtemplãtis
elucẽ ca ſceʒ potenaa eiꝰ. vᷣtꝰ eius⸗

głęa⸗maieſtas/ boĩtas beattudo

potiſſimũ amãt ẽ rapit in amabilem
ᷣd ie ĩſi mzipo ẽ · qᷣcqd ĩ eo amabi
le ẽ. qui ẽ totũ q̊d ẽ· ſj tñ totũ quid

2.vbi xs non ẽ · Cui bonoamoẽ ip

ſ9 bom ſic ſe ĩt ẽ dit pius affcũs. vt
non ſe inde re uocʒ donet vnũ k vn⸗

ſpũs cũ eo eff cũs fueit · ð cũ ĩ eo
fueit pfectũ·iã ſolo moꝛtalitat s hu

jus velo diuidit ae differt a ſãs ſtõ

rũa fũma illa btĩtudine ſuꝑ celeſtil
Qua tñ iam in fide et ſpe eiꝰ quẽ a
mat fruit᷑ mn ↄſccia · iã quod ſupeſt

vite huiꝰ? tollerabilioĩ pᷣſtulat᷑ paaã

Et hocẽ deſtĩatũ ſolitarij certamĩs
braulũ · hic fĩs · h prumũ ⸗het vᷣqui
eæs laboꝝſił et conſolaco doloꝝ Et

ip̃ᷣa ẽ ꝑfe ttio ⁊ vera hoĩs ſapiã/oẽa

plettens in ſe et cõnnens vᷣtutes
non aliũde collcãs· velut natualic
inſitas ſibi ad ſiltudinẽ illa dei· qua
ziße qᷣcqd ẽ Cũ ſeut deꝰ ẽ id qus
:ſic ẽca bonũ vtutis hab itus bone·
volũtatis in bonam mẽtem ſic ↄſoi
n vero a malis ſaencia temporaliũ
iiſt in quibus ſumus . et in quibus in
trratuim abſtinemus a malis ĩ quantu

dat et affectꝰ 7 vt ex ardetiſſima

boni incõmut abilisadheſfione nulla
unꝰ iam videat᷑ mutai/ polſe ab es

D

eſt · Cum eni fit ꝛca hom nẽ dei ·

aſſũpcõ illa domini · 2 ſancti iſahel
regis noſtri ſapiens et pius anmmꝰ
per illuminantem et adiuuantem

ℳ .

gracam in cotempladone ſumm/
boni ·ſpetulatur etiam regulas incõ
mutabilis veritatis i quãtũ ad eas
ꝑtingere meret᷑ in itellectu amoris·

et eyinde foꝛmat ſibimodum⸗

NENiuſ dã eleſtis ↄuſaconis
et foꝛmã ſ ãtatis · pclat᷑ eĩ
ſũmã vitatẽ.⁊ q ex ea v era

ſut ſumuũ bonũ.⁊ ꝗqᷓ ex ea bõ ſuntiu
mã eſſenaã 2 ꝗᷓ ex ea ſut Iͤllli vitati

Ali caĩtatiilli etnitan ſe cofoꝛmãs⸗

m iſtis ſe oꝛdinas. Illis non ſupuoli

2z iherẽs amãdo. iſta ſuſopiẽs ? eis
ſe coaptãs 2 cõfoꝛmãs: ñſñ diſcre
nonis iudiao: non ſine examie roa

naacĩs ? iudicio rõnis Ex q̊ cõapiũ

tur 2 oriũt vtutes ſcẽ· yma go dei
formatuꝛ in homine⸗ et vita illa dei

oꝛdĩatur a qua alienatos eſſe quoſ

dam homine sconquĩtur apoſtolꝰ.
et colligitur robur virtutis/ et duo

Ula in quibus contemplataue vite x

fectio conſtat et actiue.de qbus iux
la antiquos ĩte rpretes legitur ĩ iob

Ecc piet as eſt ſapiencia: abſtine
txe vero a malis ſaenaa eſt · Sapi
ecænaa enim pietas eſt hoc eſt cul
uu.s dei· amoꝛ quo eum videræ deſide
ranius. et videntes in enigmate et

nam hoc profiamus· vt eum vide

⸗ amus in manifeſtanone Abſtine

ad bonaſtudemus. Ad hãe ſãam⸗
ad hac abſtinenaã ſpcãreĩtelligũt᷑.
primo oĩm vᷣtutũ enatia: Sinde enã
orõ vite araũ hꝰ ĩ qᷓ vium diſapli
na⸗ Cuoꝝ alteri ideſt ſtudiũ vtutũ
teſpicere videt᷑ poaꝰ ad ſupetora.
quaſi ſupioris ſapiẽae p̃ſerẽ cia vir
tutem et redolẽaa ſuauitatẽ.alteru
quod orca coꝛporalia fit ecitiaeni

ſi fidei vᷣligione t᷑ligetur· mnſerere de

fluit in ĩfiriorum vanitatẽ In q̃bꝰ
tũ ſãẽaa ſit res ſiue taaone ſiue ſen
ſibꝰ coꝛpotis comp̃hẽſa =z memoĩe

tõmendata/ſi res bene perpẽditur

ið gpe quoð apphẽdimꝰ ſenſibus⸗
oĩo ſacee deputãdũ eſt. Cuod ve
ro ꝓ ſemetipſam taco ĩ huiuſ modi

enaa atq;ʒ ſapiẽaa ↄ᷑nnnãt · Quic
quid eni aliunde diſat ſalz p ſenſus

toꝛpis: quaſi alienũ zaduẽticũ mẽ

t ingeritur · Nuod vero ſponte ve
nit in mentem ſiue ex ip̃a vi ronis ſi
ue ex mcõmutabiliuũ legũ incõmuta
bilis veritat s naturali mtelligẽaa·

ex qua eaã impijſſimi homines nõ

nũqᷓ; reoſſime iudicare mueniuntur ·
hoc ſic inẽ ip̃i ranoni · vt hoc ipſu.
ipſa rauo ſit Nec tã cõmendat᷑ ei ꝑ

docteinã aliquam · vt ſaõẽaa ſitt ꝙ k

alio cõmonẽte.vel ipſa cõmemoran
te·hot ĩ m ſibi ineſie naturaliter in
te llectꝰ9 fit ei. In quo hoc po tiſſimũ
cũ quodð notũ eſt dei. deo natura
li᷑ reuelante mamit ſtum fit honnni
ecã inpio Deinde fit affectꝰ vᷣtutũ
natura lis? de quo licuit dicere ethni
cũ poetã,qᷓa oderunt peccare boni·
SItutis amo re Deinde fit ꝑ inquiſici
onẽ radonancaũ⸗quilibet diſcreao

txaconabiliũ. Inſima vero ꝑs7 ſãæ
2 deoꝛſuvergẽs ſenſibilium amima
lis expꝑienaa: que fit per quinqʒ ſen

ſus coꝛporis ꝑ cõcupiam et exper

ienciam carms· ſiue oculoꝝ ſiue ſuꝑ
bie huiꝰ vite · Cum ergo raoo ſapi
æncieę conformatafoꝛmat ſibi cõſa
ẽciam et oꝛdmat vitamin inferioti
bꝰ ſaẽae aptat ſibiſeruitutẽ et ſuſ
Racciã natuè in racooanaoomibꝰ.
et in raaonabilibꝰ oꝛdinẽ vite·ĩ ob⸗
tenu viꝛtutu foꝛmã cõſcenae Sic
q; ab iferioribʒ ꝓmota /a ſuꝑioĩbʒ
adiuta⸗ꝓgens ĩ id quod rectũ eſt·
et iudino romiset aſſenſu volũtatis
et mẽtis aff eetu et oꝑis affectu eri
pere ·˖ feſtinat in libert atem ſ pus
et vnitatem: ve ſicut iam ſepe dictũ

dſidelis hõ vnus ſpititꝰ efficat᷑ cũ

deo Et ip̃aẽ de qua iã paulo ante
diximꝰ vita dei ⸗que non tã ronis ẽ
ꝓſectꝰ?: ꝙ iam i ſapiẽaa ꝑfectioĩs
affettꝰ. Dec eſt eĩ qua ſ apiũt ſapi
entes: qua ſapiẽs eſt qui factus eſt
vnꝰ ſpũᷣͥs cum deoet ſpũalis ẽ Et
hec in hac vita hoĩs ẽ pfeetio· Jã eĩ
qui hactenꝰ erat ſolitaeiꝰ. vel ſolꝰ
effiaturvnꝰ.⁊ ſolitudo coꝛpocis ei
vertitur in vnitatẽ mẽts⁊impledᷣ
in eo quod deꝰ ꝓ diſapulis ĩ clauſu

la omnis pfettioĩs orauit dicẽs Pa
Evolo · vt ſicut ego et tu vnũ ſumꝰ?:

ita et ipſi vnũ in nobis ſint. Dec ei

vnitas hominis cũ deo. vel ſilitudo

ad deũ in ꝙᷓtũ a ꝓpmnquat deo ĩtãtũ

inferi9 ſuũ confoꝛmat ſibi.inſimum
illi. vt ſpũs et aĩa et coꝛpus ſuo mo

oꝛdinata:ſuis loas diſ poſita: ſuis
meins eſtimataſuis eaã prietati

bo cogitentux: vt mapiat hõ ꝑfcës=

π B.„ —— —

+ rr — — — £☛

—,— – –

=

teſa
mngzſen
zinrſih
odſa
ſmtiſ
nnſtacc
nteetſu
dao nbo.
nerioh⸗
mar Die
zipioi
nciͦeſt⸗
wolctats
Arctueri
anſpis
nſepe eti
br
lii
u lansdl
nalil

tio/Fei

. velſch
ꝛnpees
6,mnhli
urdiis
tri in,
ſt⸗ he li
velaitid
t eo
x uls
ione
Fii⸗

Molſe ſeipſami pet tognicõnem ſu
Pꝓfiuendo aſcendere ad cognoſcẽdũ

deum Ruo cum primũ aſſurgere 2

aſpirare cæpeiĩt profiaents affcũs⸗
m cogitacone huius ſimlituduns⸗

pluimum cauendus eſt erroꝛ diſſimi

ſitudims · ſcʒ vt 2 ſpiritualibus ſpũ
la. et diums diuma coopãvo nõ a

habet Cogirans ergo animus ſimi

litubiẽ ſui et dei primo ĩ hoc foꝛmʒ

2 aptet cogitacionem ſuam⸗vt om

mnno fugiat ſecũdũ coꝛpꝰ cogitare
ſeipm.deum vero non ſolnm non ſe

tũdum coꝛpus ſicut loralẽſeð neqʒ
ſecundũ ſpiritũ ſicut mut abilẽ Cue
eni ſpiritualia ſut· tantũ diuiſa ſunt

acoꝛpoꝝ qualitate et natura: quan
tiũ ab õni locali arcũſcripaone mo
ta · Quse vero diuina ſunt in raãtum

ſupeminẽt omnia et coꝛporalia et
ſpiritualia:quantũ ab omni lo a vel
tempois lege⸗ l mutabilitatis ſuſpi
nõe aliena⸗ in ſue ĩcõmutabilitatis
et etermtatis beatitud me⸗ meõmu
tabilia manent et eterna⸗ In quibz
ſicut que coꝛporalia ſut diſcernit a
mmus per coꝛporis ſenſum.ſic que
ſunt raconabilia vel ſpiritualia dil
ternere non poteſt. niſi per ſemʒip
ſum. ꝗᷓ vo ſunt dei⸗ nõ niſi a deo que
rat. vel exſpectet᷑ perinteilettum.
Et quidem de nõnullis que ad deũ
ſpectant fas eſt et poſſibille homimi
xaconem habent aliquãdo cogita
re ⁊ diſ quirere/ ſicut de duleedie bo
nitatis eius de potenaa virtuas et
alijs huiusmo di⸗ ipſum vero idipᷣm
quod eſt 5 quod· 6„ cogitari nõ lom
nimno poteſt/ niſi quãtũ ad hoc ſenſu

illuminasl Amons Attigit⸗ Crebẽ

dus tñ eſt deus et in quatũ ſpiritus

ſanctus adiuuerit cogitandus qdã
vita eterna viuens et viuiſicas · in
mutabilis mutabilia omnia immuta
biliter Factens intelligens ? creãs
o mnũ mtellecti 2z intelligente⸗ ſapi
Zza faoens hominẽ ſapiẽtem var
tas fixa ſtãs imdeclmabilis⸗ ex qua
vera ſuũt omma que vera ſunt· m ꝗᷓ
ſut ete rnaliter racones reꝝ ommũ

euemẽaũ tempali Cuiqʒ vita ipſa

eſſæncaa ẽ ip̃a natura cui vita viuẽs

ipſe ſibi eſt · que eſt ipſa diumit at⸗
eæternitas magmiudo bonitas 2 vir

tus iſemetip̃a exiſtẽs et ſubnites·
eæxycædens omnem locum virtute na
ture illocalis eternit ate vero omõẽ
tempus. quod vel racione: vel opi

nione vp̃hẽdi p̃t·qᷓ lõge veĩꝰ ẽ ⁊ ep
cellẽaꝰ · ꝙ qᷣlibz ſenſaẽdi genere ſen
cat᷑· Ceraꝰ tñ ſeuſu huĩlis 2 illumi
nati amoris q;q̊libʒ cogitatu ronis

attigit᷑ et ſꝑ meliꝰ eſt ꝙ; cogit atuꝛ

meliꝰ tñ cogitat᷑ ꝙ, diat Ipa ẽ ſum
ma æẽnaa:⸗ꝗᷓ oẽ eẽ ꝓfiaſat ip̃a ẽ ſu
ma ſubſtãaa: nõ ſubie cta pᷣ̃dicamẽ
tS vocũ.h reru õniũ ſubſiſtẽs cauſa
le pãapiũ. in qͥ eẽ nẽm non mori⸗
intellectꝰ nõ erat amoꝛ. nõ off edit᷑ ·
qui ſemper querit᷑: vt dulaus mue
niatur dulaſſime inuenitur · vt dili

genaus queratur Doc ergo in effa

bile·cũ non niſi ĩeff abiliter videat᷑⸗
eui wolt vibere coꝛ mũdet⸗quia nul
la coꝛporis ſimilitudme doꝛ mienti
et nulla coꝛpꝛrea ſpede vigilanti⸗
nulla rauonis mdagine niſi mundo
coꝛde humiliter amantis vider po
teſt. val apprehendi⸗

PHec eſt enim fades dei: quã nemo
poteſt videre et viuere mudo· Hec
eſt ſpedes· eui cõtemplãde ſuſpirat

omms qui affectat diligere dñm de

um ſuũ in toto coꝛde ſuo et in tota a

mima ſua: ⁊ imn omni mente ſua:⁊ in
omni mente et in onimbus viribus
ſuis: Ad quoð eaam non deſinit ep
atare proxmmum ſuum ſi diligit eü
ſicut ſemetipſum: ad quod ſi aliquã

admttitur in ipſo lummne veritatis

indubitanter videt preuenientem
graciam: cum inde repellitur in ipſa
cratate ſua: intelligit puritati eius

non conuenire in mundicam ſuam ½
et ſi amat flere duleæ habet? et non

ſine multo genntu cogit᷑ die ĩ cõſa

ernaam ſuã Ad quod cogitandum

omnino impares ſumꝰ · hagnoſat
quod amamus·⁊ de quo dignenos
non polſe vl cogitare vl dicere con

(Solet liber ſecundus beat bet

mꝰ amorxe eiꝰ vel amote amotig e9
puocamur et trahmur: Cogitãtia
ergo eſt ĩ ommbus humiliare ſemet
ipſum et glorificare in ſeip̃o dñm de
um ſuum ĩ contemplacoe dei vileſ
cere ſibi: m amoræe creatoisſubieetũ
elſſe oõni humane creature exhibere
coꝛpus ſuũ hoſtiam ſanctam · viuã
tenm deo placentem · racionabile ob
ſequium ſuum⸗ Pre omnibz ãt non
plus ſape qꝙ; opoꝛtet ſaꝑe: ſed ſa

pere ad ſobrietatem · et ſecũdũ da

tam a deo menſuram fidei·bona ſua

non ponere in ore hominũ h elare

in cella ſua. r conderein cõſoenaa
vt hunc quaſi titulum et in fronte

conſaenae et in fronte celle ſemper

habeat. Secretum meum michi⸗
ſecretum meum michi.

nardi ad fratres de monte dei⸗

– —T-—-—ʒ—ʒ—

gitnon
e ſedſa
üdda
ona ſud
halare
tnfwit
eſenge

ummneh⸗

Erle
1n

—

nerabili patti · wo· fra
tri · · fkratrum qui in
ctlara valle ſunt mutalis
ſeruꝰ.· ſalutẽ i dño Vſqʒ
mõ ſi ꝗᷣ me ſcriptitare iuſſiſtis · à in
vit 9 à nullatenus acquieuinon qᷓa
negligerẽ qd iubebar · hine pᷣſume
rẽ quod neſciebã · Nunc vero noua
vrgente cauſa/priſtia fugatur vere
cũdia: et vł pite vł ipte dolori meo
ſatiff atere cogor fidutiã dante ip̃a
necœſſitate Ruomõ namq; ſilenter

audire poſſum vrãʒ huiꝰ cemodi de

nobis qrimoniã · qua ſci miſerrimi
hoĩm i pannis et ſenu de caunis vt
ille ait. dicimur iudicare mũdũ · qd
qʒ ĩter cæt era ĩtollerabilius eſt etiã
glorioſiſſimo oꝛdim vrõ derogare·
ſãs quiiĩ eo laudabilit᷑ viuũt ipudẽ
ter der̃here 2 de vmbra nrẽ iguobili
tatis mũdi luminar bꝰ iſultare· Ita

ne ſub veſtimentis ouiũ · non qdem

lupi rapaceseh pulices moꝛdaces

ymmo tinee demolientes bonoꝝ vi

tam qᷓa palã non audemꝰ · in occul
to coꝛro dimus/nec ſaltem clamorẽ
inuectionis· h ſuſurriũ detrattionis

emittimꝰ? Sihoc ita ẽ⸗ vt qd ſine
cã mortiſicamur tota die: eſtimati

ſicut oues ocaſionis.ſi ita inꝙ; phai
ſayca iactanaa ceteros homines et
quod eſt grauiꝰ 2 ſuꝑbiꝰ nobis me
liores deſpiamꝰ? Ceuid nobis pro
deſt tãta ĩ noſtro victu patas et aſꝑ
itus. ĩ veſtitu nobilis illa vilitas ac

Siuͤſitas · in opere manũ coctidiana

de ſudacõ ·ĩ ieiunijs et vigilijs iugis

appollogeticum beat:

æxcærctacio · toaꝰ deniqʒ vite nrẽ l 1

glaris quebam atqʒ auſterio? ↄueꝭ·
ſacõ? Niſi foꝛte omnia opeãâ nrã fa
amꝰ. vt vide amur ab hominibus.
Sed diat xpᷣc · Amen dico vobis⸗
receperũt mertedem ſuã. Nõne ſij

hac vita tãtũ in xpᷣo ſperãtes ſumus
mnmſerabiliores ſumꝰ omnibꝰ homini

b9?* Aut vero non in hac vita tãtů

ixpᷣo ſpamꝰ ſi de criſti ſeruico tpᷣa

lem tãtũ gloriam qrimnꝰ? Miſerego
homũcio qui tanto laboẽ ⁊ induſtria

ſtudeo nõ eſſe vel poeꝰ videri· ſicut

crteri hominũ nnnus tamẽ acceptu
rusĩmo guius cruaãdus ꝙ qlibet
homnũ . Dicane ergo non inuenie
bat᷑ nobis via vt ita dicam vtcumʒ
tolleâàbilioꝛ ad mfernũ? Si itaneceſ

c erat. vt illo deſcẽderemꝰ? cur ſalti
illã ꝙ multi ĩ cdũt viam ſeculi latã.

que duat ad moꝛtem nõ elegimꝰ· qᷓ

tenꝰ vel de gaudio 2 nõ de luctu ad
luetũ tñſiremꝰ? O ꝙ feliaꝰ eſt vl q̊;

rũ eſt reſpeetus moꝛti coꝝ⸗ et firma

mẽtũ in plaga eoꝝ:qui in labore ho
minum non ſunt⸗ et cum hommbꝰ

non flagellabũtur · Cui et ſi pecca

tores ac ꝓ gaudijs t ̃alibꝰ ꝓetuis

cruciatibꝰ adðdicti⸗ ſalti habudãtes
in ſe culo obtnuerut diuiaas Ve poꝛ

tantibꝰ crucẽ. non ſicut ſe luatoꝛ ſu

am. ſed ſicut ille cyreneꝰ alienã · Ve
cytharedis cytharizantibꝰ· non vt

illi de apocalipſi in cytharis ſuis.h

vere vt ypocrite in alienis Ve ſel⸗
ve iteꝝ ſupbis pauperibus Ve inꝗꝙ;
ſemel· et ve iteꝝ portantibus crucẽ

domini et nõ ſequentibus dominũ⸗

qui mimirũ cuius paſſiombꝰ pꝓta

pantur · humilitatẽ ſectar negligũt

Huplici enim cõtuiaone cõtarũtur:

* . 1 * * 6. — EEE TTMW 3 *
. 4 “

gui eimi ſut quãdo = hie ꝓtẽpali

Gloia tpᷣalit᷑ ſe affligũt. 2 ĩ kuturo ꝓ
inmtna ſuꝑbia ad et᷑na ſuppliaa ptra
hũt᷑ᷣ laborãt cũ xp̃o:hj cũ xpᷣo ñ reg
nabũt. Sequunt᷑ xpᷣm in pauꝑtate
ſua h̊ głam euiꝰ nõ conſequũt᷑· De
toꝛtente in via bibũt ñ exaltabũt
caput in pata lugẽt nũc ſ̊ tũc non
cõſolabut᷑ Et merito · Muid eni fãt
ſupbia ſub pãnis humlitatis iheſu?
Nuũquid nõ habet quo ſe palliet hu
mana malica miſi vnde in voluta eſt
ſaluatotis in faãaa. Et qmodo intra
preſepiũ domini ſimulatrix arrogã

aa ſe coartat ac pro vagitibus inno
crntie malum verbi detraetionis in
murmurat · An nõ illi ſuperbiſſimi
de pſalmo. quoꝝ prodijt ex adipe
miquitas eorum multo tucus oꝑt
ſunt imiquitate 2 in pietate ſua · qm

nos qui latemus ſub ſanctitate alie

na: Ruis enüm magis ipius an ꝓp
ſitens ipietatem an menciẽs ſantti
tatem· Nõne is qui enam mendaci

um addens geminat ipietatem? Et

quid dicam? Vereor ne et ego ſuſ

pettus habear foꝛte · nõ quidem vo

bis pater non vobis cui vriqʒ noui
me notum ꝙtum in hac caligme ho
mo homini innoteſcere poteſt 2 ſpe
caliter de hac te ſao vos nõ ignora
re quid ſenaam ſed propter illos qᷓ
me nec ita vt vos cõgnouerut/ nec
ſicut vobis loqui ſoleo loquẽtem au
dierunt ſcribo vobis quod et frequẽ
ter audiſtis vt quoniam ego per ſin
glos ire et ſingulis ſatiſt acere non
tuæo ex me habeatis vnde quod de

me cœrtiſſime ſatis eis pro me veriſ

ſime perſuadeatis⸗ Neq; eni timeo

Smnium oculis ſcribere quicquid de
hac re ĩ aure vobis locutus ſũ. Quis

vnꝗ; me aduerſus oꝛdinem illum k

cCoram audiuit diſputantem vel clã
ſuſurrantem? uem vn; de oꝛdie

illo niſwi cum gaudio vidi niſi cum ho

nore ſuſcepi? z niſi cum cuerencia al

locutus? niſi cim humlitate adhoꝛ
tatus ſum? Dixi⸗et dico⸗. Modus
quidam vite ſanctushoneſtatus⸗
caſtitate decorus/ diſcrecone prea

puusa pattibus inſtitutus⸗a ſpũ
ſcõ p̃oꝛdinatꝰ.animabꝰ ſaluãdis ñ

medioctit᷑ ydon eꝰ Ego ne dãpno

ldeſpico · quẽ ſic pdico?ꝰ Minime.
Memmi me aliqñdo ĩ aliq̃bʒ eiuſ dẽ

oꝛdmis mòſterijs hoſpicõ ſuſcæptũ

fuiſſe heddat dᷣñs ſeruis ſuis huma
nitatem ꝙ; infirmanti mvltra qᷓm ne

ceſſe fuit exhibuerut: ⁊ honorẽ quo
me plus q̊z ꝙᷓ dignꝰ fui dignat: ſut
Ipſorum me cõmẽdaui oraconibʒ⸗
intfui collaaonibꝰ.ſepe de ſcriptuis
⁊z ſalute anmmaru habui ſermonem.·
cum multis et publicum in capituł
et priuatum ĩ cametis quẽ vnꝗꝙ; vel
cla vł palam aut ab illo diſuadere
a ad noſtrũ vt veniẽt pꝓſuadere tẽp
taui? An pocꝰ nõ multos cupien
tes venire Lpreſſi: veniẽtes et pul
ſantes reppuli? An non fratrem ni
tolaum ad ſanetum nicolaum/et vo
bis duos de veſtris. vobis teſte vᷣmi

ſi? Sʒ duobꝰ quibuſ dã eiuſ dẽ oꝛdi
nis abbatabus qͥn ne nola ꝓdã⸗ ip̃e

eos optĩe noſ as.⁊2 nichilominus ꝙ;
amica michi familiaritate iugatur
ſatis ñ quidẽ ñ tamẽ ad alium oꝛdi

nẽ qð et vos ñ latuit migra? deſide
rãtibus iamiamqʒ vᷣliberãnbꝰ nẽm

eis diſſuaſe riũ cõſilium obuiauit⸗/ac

ne ſuas deſererẽt cathedras effiat⸗
Cur igitur oꝛdinẽ dap̃nare putoꝛ ł
dicoꝛ cui amncos meos deſc ruie ſua
deo: cui ſuos ad nos veniente s mo

nachos Eddo · de quo et m oracões
tam ſolliate requiro⸗ tam deuote ſul

apio? An Foꝛte q̃a iuxta alium oꝛdi
nẽ cõuerſati videoz ꝓptea huic ſul
pettus habeoꝛ? Sed eadẽ racõe et
vos nrõ derogatis· quicũq; aliter vi
uitis· Er go et cõtinẽtes et cõiuges
inuicẽ ſe dap̃nare putent᷑ · quod ſu
is quiqʒ legibus m eccleſia ↄuerſen
tur· Monachi quoqʒ ac regulares
clerie ſibi muicẽ derogae putãtur q̃a

ꝓprijs ab inuicẽ obſeruãcijs ſeparã

tur. Sed et noe; et damelem · 2 iob
in vno ſe regno pati non poſſe ſuſpi
cemur · ad quod vtqʒ nõ vno cos ẽ
mite iuſtiae ꝑuemſſe cognouimus
Mariam demqʒ 2 marthã necrſſe ſit
au t vtrãq; aut alte rã ſaluatori diſ
plicere· cui nimrã tã diſſimli ſtud io
deuocacio nis coõtendũt ambe placx
re. Et hac racone in tota eccleha-
que vbiqʒ tã pluribus tãqʒ diſſimli
bus variatur ort imb ꝰ. vt pote vᷣgi
na que in ꝓſalmo le gitur ẽcũam cta
varietatibus nulla pax/nulla pror

ſus concor dia eſſe putabit᷑· Que er

enim ſecuã quies:quis tutꝰin ea ſta
tus muenit tur· ſi vnus q̃libet homo
vnũquẽlibet oꝛdinẽ eligens alios a
liter viuentes aut ipſe aſpnet᷑ · aut
ſe ab ipſis aſy ni ſuſpic tur? preſertĩ
cum tenere impoſſibile ſit · vel vnũ
hominẽ omnes oꝛdines . vel vnũ oꝛ⸗

dinem omnes homines Non ſum tã
ebes: vt non cognoſcam tunicam io

ſeph.non illiꝰ qᷓ liberauit egiptu⸗h
illiꝰ q ſaluauit mundu⸗2 hoc non a
fame coꝛpoĩsſed a moꝛte ſil anime
et coꝛporis Not:ſſima qpe eſt. qᷓa
polimita⸗ideſt pulchertima vaieta
te fuit diſticta.ſed 2⁊ ſangume appa
teret intĩcta.nõ qᷓdem hedi q̃ pecca
tũ ſigt. ſed agmi q mnocẽaam deſig
nat hec ſuo ipſiꝰ.non alieno Ip̃e ꝓ
fecto eſt agnꝰ manſuetiſſimꝰ.q corã
non q dem tondẽte ſed ocadente ſe
obmutuit ·qᷓ peccatum nõ featſedᷣ
abſtulit peccata mũdi: Miſe rut ait

q̃ diceret ad iacob Danc muenimꝰ
vide vtv? tunica filij tui ſit an nõ. Vi

de et tu dñe.vtꝝ tunica hec ſit tui fi
lij diletti · Recognoſce õnipotẽs pẽ
eã quam fecſti xpᷣo tuo po imitã dã
do qᷣdẽ quoſ ðã apoſtolos. quoſ dã
ãt ꝓpph etas alios vero ewãgehlſt
asalios paſtores et dottores⸗ 2 c
tàn que eius oꝛnatui zæ miſino decẽt

appc ſuiſti:adcõſumacionẽ vnqʒſcõ

ru occurrenciũ imn viru pfertum imn mẽ

ſuram etatis plenitud inis xp̃ᷣi Dig

nare etiã deus p̃coſiſſimi purpurã
ſangumis quo aſpſa ẽ ᷣcognoſcere
et in purpura p̃claru iſigne ac virto
rioſiſſimu iudicum obediẽcie Rua
te inqᷣt ergo rubrum eſt veſtimentuů
tuũ. CTorcular ait calcaui ſolꝰ· et de
gentibꝰ nõ eſt vir mecum taqʒ qñ
qdem Fatctus ẽ obediens patri vſqʒ
ad toꝛculaꝛ cri cs:quoð vtiqʒ ſolus

calcauit· ſolũ qpe brachium ſuũ au

xiliatũ eſt ei iuxta illud ĩ alio loco ſi
Gulaciter ſu ego donec tranſeã⸗ 75

ergo exaltauit eum deꝰ 2 donauit
ei nomẽ quod eſt ſuꝑ omne nomen.

vt mi nomine iheſu õne genu flertat

eleſtiuũ ereſtriũ 2 ĩfernoꝝ· Aſcẽdẽs
im altum captiuã duxit captuitatẽ
dedit dona hominibz . Rue dona?
Keliqᷓt videlicʒ ſpõſe ſue ecãe pignꝰ
heditatis Jp̃aʒ tunicã ſuã tunitã ſcʒ
polimitã eãdẽqʒ ino ſutlẽ · ⁊ deſup

otextã ꝑ totũ· Sʒ polimtã obm

toꝝ oꝛdmũ qᷓi ea ſut · mltiodã diſti
ttioẽʒ · ĩoſutilẽ ο idiſſolubilcai
tatis mdiuiduã vmtatẽ Quis me in
qt ſepabit a caĩtate xp̃i? Audi quo
mõ polimitã. Diuiſiones ait grarũ

ſut. idẽ ãt ſpũs· Et diuiſiones oxza

nonũ ſut idẽ o dominꝰ. Deide diũ

ſis enuâtis cariſl matibʒ tãꝙ; varijs

tuniteæ coloĩbꝰ. qbꝰ cõſtet eã eẽ poli
mitã vt oſtẽdat etiã incõſutilẽ et de

ſuꝑ cõtextã ꝑ totũ adiũgit · Pec at
opat᷑ vnꝰ atq; idẽ ſpũs diuidẽs ſin
gulis ꝓut volt · Caritas qpe diffu
ſaðẽ in cordibz nũs. ꝓ ſpiritũ ſanttũ
qui datus ẽ nobis Non ge diuidituꝛ
ſed totam et integram heredit ario
iure ſorcatur ecãa qᷓaet de illa ſcrip

tum eſt: Aſtitit regina a dextris tu

is in veſtitu de aurato arcũdatavaiĩ
etate· Itaqʒ diuerſi diuerſa acapi
entes donaaliꝰ quidem ſic/ aliꝰ vo
ſic.ſiue cluiacẽſes · ſiue ciſteraẽſes ſi

ue clerie regulares · ſiue etiam laya

fſideles: omnis deniqʒ oꝛdo omm⸗

lingua: omnis eras omnis ſexus.

ommis condico · in ommi loco/ per 5
ne tempus · primo homine · vſqz ad
nouiſſimum⸗ nam et propter hoc ta

laris dicta eſt quod a fine vſqʒ ad ſi

nem ptingat; dicente propheta · et
non eſt qui ſe abſcondat a calore ei

us nimrum congruens eicui 2 fat
Ka eſt qui perhibente videlicet alia

fſeriptuã Et ie attigit a fine vſz ad

finẽ Foꝛtit᷑ z⁊ diſponit omnia ſuauit᷑.

„„ △ 2 5 6* .
Oẽs g paĩt᷑ occurramꝰ in vna tun

ca.⁊ ex omnibꝰẽ vna Ex õnibꝰ inqᷓ;

vna Nã ſi ex pluibꝰdiũſisvna ẽ ta
mẽ colũba mea: formoſa meaper
fecta meęa: Alioqumnec ego ſolꝰ·

nec tu ſine menec ille abſqʒ vtroqʒ

ſed ſimul omnes ſumꝰ m illa ſi tamẽ

ſolliati ſumus ſeruare vnitatem ſpi
tus in vinculo paas. Non inꝙ tan

tum oꝛdo noſter aut ſolꝰ veſter . ad
illam ptinet vnam . ſed noſter ſimui

et noſter: niſi Foꝛte quod abſit mnui
crm muidentes inuicem prouocan
tes⸗ muicem mordeamus⸗et abmui

cem conſumamur ⸗ et ſic non poſſit
apoſtolusvni nos illi viro⸗ eui et de
ſpõdit vginẽ caſtam exhibere xp̃o·

Verũptamẽ illa vna diatt ĩ cantica
cãticoꝝ · Oꝛdinaui ĩ me caitatẽet ſi
vna ĩ catate diũſa tamẽ ſit in oꝛdĩa
aone Ruid g?Ciſteꝛaẽſis ſů. Dã
no igit᷑ cluniacẽſes? Abſit · Dz dili
go ·h ỹ̃dico · hmagfico Cur g inqs
illu oꝛdinem nõ tenesſi ſe laudas.
Audi. ꝓpt hec qð ait aplus· LVnul

quiſq; in ea vocatone qua votatus
eſt permaneat · Cuod ſi queris cur

a prinapio non elegerim ſi talem ſa
ebam. Reſp ondeo⸗propter id quodð

rurſ9 ait apkus. Omnia mlicẽt ſedð
nõ onia expediũt · Nõ qð ſalet oꝛ
do ſanctus et iuſt nõ ſit · h qa ego
carnał erã venũdatus ſub pecõ tlẽʒ
aĩe mee lãguorẽ ſẽaebã tui foꝛeoꝛ
eẽt poco ncẽti Er diũſis moꝛbis⸗

dinſa vuẽũt medicamẽta 2 foraoĩ
bʒ foraora. Fac duos hoĩes febribꝰ

6

axiari qrtãis vnũ / alterũ teraanis

—

— — – — - ——

eige⸗
fuaute
matum
ihne,
Gmit
nene
Prng
Hatani
turmſpi

tncytan

eſter⸗ 35
ſeerſiml
abſtt mu
Pndcn
rhrti
emnpoſt
eauicti
gbery⸗
oticmuas
ntrtitſi
ſenordin
6, Di
1 dil
lahni⸗

tomẽdet ſt qui quartanis laborar
taano aꝗq;⸗ pira. et frigida ⸗ qᷓʒ ſu
manda-cu tamẽ ip̃e ab hijs abſtme
at. vinũqʒ et crteâ calida vtpote ſi
bi cõgeꝛuẽaa ſumat · Cuis ergo hic

ꝛæum recte rep̃hendat? ſi diteret ille

cur tu aqua nõ bibis ꝙ italaudas.
an non rette reſ põberat/⁊z tibi eam
Koeliter tr:buo ⁊ m ſalubtit᷑ ſubẽ ho
Heniqʒ teqrat᷑ ecam a me cur cum
omnes oꝛdines laudem omnes nõ

teneo Taudo enim omnes?æ diligo⸗

vbicũqʒ pie et iuſte viuit.ĩ eccleſia
Vnũ ope teneocœteros caritate fa
net auũt caritag · fidet᷑ loquoꝛ. vt ne
illoru quibẽ fructu frauder⸗ q inſti

hita non ſequoꝛ Pius aliquiðꝰ dicãẽ
Tu tibi caute age · Poteſt nãqʒ ſie
eri. qᷓa fruſtra laboraueis· vt ego

fruſtra biligã bonũ quod oꝑatis.ſi
eri oĩno non poteſt: O quanta fidu

aa eaetatis-akꝰ? oꝑpat᷑ non amans

et aliꝰ amat nichil operãs. AMie qui
dem ſuũ opꝰ pdit · illiꝰ veto caĩtas
nũq excdit · Et quid miru · ſi m hot

exilio ꝑegnãee adhuc eccleſa qdã
hui9ceemodi ſit vt ita dicã pluralis

vnmitas vnaq; pluralitas cũ in illa
qͥ; patria quado iã ip̃a regnabit ni
chilominus foꝛte tał aliqᷓ diſpaꝛ à
dãmõ eꝗlitas futura fit? Inde etenl
ſernptũ eſt In domo pates mei mã
ſiões multe ſut Sicut it aqʒ illie mił
te mãſiones in vna domohoc mõ lj

multi ordines ſut in vna eccleſia Et

quõ hic diuiſiones graaarum ſunt⸗
idem aũt ſpũs·ita ibi diſtinttiones
gloriaꝝ · ſed vna domꝰ · Poꝛro vni
tas tam hie ꝙᷓ ibi eõſiſtitin vna ca

atate diuͦſitas at hic quidẽ in ordi

i vel oꝑpaaonũ młn faem diuiſiõs
Illie uero in qdam meritorũ notuſ
ma ſed oꝛdmatiſſima diſtinctione
ntelligens beniqʒ ecãa hane ſuam
qͥdãmodo diſeoꝛdem ↄcoꝛbiamcon
coꝛbem voero diſcoꝛdiã⸗ deduxit ig
inquit ſuper ſemitas iuſtioe ꝓpt no
mẽ ſuũ pones qᷓe ſenntas plurali
ter⸗ 2 iuſtiae ſingularit᷑ nec diuerſi
tatem pᷣtermiſit operaconumnec
vnit atem operanaũ⸗ Promde quo
qʒ ⁊ illam in celeſtibʒ diſceetã vmea
tẽ futurã deuotiſſime lera decantat

Platee tue iheruſalẽ ſternent᷑ auro

mũdo“2 per omnen vicos tuos alle
luia cantabitur· Audiẽs enmm pia

tras et vicos. coronas et glas diuů
ſas intellige. In auro q́̊ vno metai

lo illa auitas oꝛnata deleribitur ct᷑
Ivno alleluia quod cãtãdũ ꝓhibet᷑⸗

diſſimilii ſpẽrũ ſimlem pulchritudi

nẽ et mult arũ mẽauũ vnã deuooone

nttende · Non igitur vna tãtu ſemi

ta cõceditur qᷓa nec vna eſt maſio z
tenditur. Vidit ar vnuſ qſqz q ceuqʒ

lcœdat · ne ꝓdiuerſitate ſenitanim
abvna iuſtina vᷣcedat. ꝙ; ad qmlibz
mãſionum ſua quiſq; ſemita xpuene
urab vna domo parris exſors nõ
eærit Verum tamẽ ſtella ab ſtella dif

fert in claritateſit erit ⁊ ſurte etio
mortuorum⸗ Zam 2 ſi fulgebũt iuſ

ta ſitur ſol: in vegno patris eoru ali

is tamẽ alij ampliꝰ pro diuerſitate
meritorum⸗ Que ſane merita- ſaẽ
duũ non ſit in hoc ſeculo vt in illo fa
ale ab homine poſſ. diſcerni · q̃pe

cũ bic tã ti opera videãturillic eaã

coꝛda nichil mnpediat intueri⸗ Di

dem radiante vbiqʒ ſole iuſtice tůc

maniftſta erunt abſcondita coꝛdi
um. et ſicut non eſt nunc q̃ ſe abſcõ
dat a calore eius-ita tunc non etit
uiſe oceultet a ſplendore ipnus.
E de operibus quidẽ ſepe meærta -
et ob hoc periculoſa fertur ſenten
ca“ cum muitociens nnnus iuſtiae
habeãt qui magna operantur⸗ Vn
de muũtc conuemiendi ſunt quidam
de origine noſtro · quiotra illã ſentẽ
ti nolite ãte tẽpꝰ iudicare⸗qᷣaduſ
qʒ vemet dñs q̃ ⁊ iudicabit abſcõdi
ta tenebraꝝ ⁊ mamſfeſt abit ↄſilia coꝛ
diũ alijs oꝛdimbz dero gare di cũt ·
ſuã iuſtic volẽtes ↄſtituere iuſtiaæ
dei ñ ſut ſubie cti · Nuos ꝓftetoſiqᷓ
tñ hꝰ cœæmoĩ ſutnec nũ nec cꝰ piã oꝛ
dims eẽ verꝰ dixeu· qᷓpe q̃ ⁊ ſi oꝛ
dĩate viuẽtes ſuꝑbetũ loquẽtes.a
uesſe facũt babiloĩs ideſt cõfuſio
nis · ymmo filios tenebraxꝝ ip̃iꝰ ghe
hẽne vbi nullꝰ oꝛdo h ſempitng hoꝛ
roꝛ inhabit at· Robis g ine; frẽs · qᷓ

æciã pꝰ auditã illã dñi de phaĩſeo =

pubuncano pabulã · de vrã iuſtiaa ß

ſumẽtes:a ᷑os aſpramĩ Dictis vt

diot᷑ ſolos vos oĩm eẽ iuſtosã oĩbʒ
ſanttiores/ſolos vos mõchoꝝ Evgu
lait᷑ viuẽ:ct᷑os vᷣo regule poaꝰ e-
iſtẽ tñſgreſſores Primo qᷓd ad vos
bec alieis ſe ruis? Suo dño ſtãt I enz
dut. Quis vos oſtituit iudicæs ſup
eos Heiĩde ſiita vt diet᷑ nrõ oꝛdi
die pᷣſuĩtis qᷓł oꝛdo ẽ· vt añq; de ſu
q̃ſqʒ trabẽ eidat in fẽm ocuł tã cunai .
oſe feſtueas pq̃ratis? Quid ĩ regulua
glłamĩ Quroẽ re gulã der̃hins? ur
⁊t᷑ euãgelicã añ tꝑc curot᷑ apłm alli
ẽos ſeruos iudicatis? An regula ñ
vↄcoꝛdat ewãgelio aplo? Alioq̃n

tegula iã nõ ẽ regula:q̃a nec tecta.
Audite ⁊ diſate oꝛdinẽ. qᷓ cõt᷑ oꝛdi
nẽ afmjs oꝛdĩbʒ derogatis ꝗpocrita
inq̃t eiœ ptimo vᷣbẽ de oculo tuo et
tuc videbis eicè feſtucã ð oculo fãg
tui Rueis quã trabẽ? An ñ grãdis
2 groſſa trabs ẽ ſuꝑbia: qᷓ te putãäs
àqdoẽ cũ nichil ſis· ĩ ſaĩſſime t᷑ tãqᷓm
Ianꝰ exultas ⁊ alijs vaĩiſſime trabz

poꝛtãs defeſtuas inſultas? Grãs a
go ᷑ deꝰ qa ñ ſu hcut œteri hoĩm. in

iuſti rapto res adulti· Deqre M gct

dic detrattores ¶ eqʒeĩ mĩina ẽ hec
feſtuca ĩt᷑ alias · uac cũ tã diligẽt
alias enũeras iſtã tacxs? Si ꝓ niia
a minima habes. audi aplm 2eqʒ
muledã ait regnũ dei poſſidebut.·

audi ⁊ dñm ĩ pſalmo ↄminãtẽ· Ar

guã te iqᷓt et ſtatuã cõtra faaẽ tuiũ.

q; qa detractoĩ loqᷓt · Zt ẽ ex p̃e dẽ

tubꝰEt qᷣdẽ iuſte ad ſe retvꝛquẽdꝰ
intueti:q̃ auertẽsfacẽ ſuã a ſe a

liena pooꝰ mala ꝙ ſua ſol cuĩoſiꝰ p

ſcrutai At ĩqut.quõ regulã tenẽt⸗

qui pellicijs induuntur ſani caribꝰ9
aut carmum pinguedine veſcuntur
tria vel quatuoꝛ pulmentaria vna

die d regula prohibet adinttů t.
opꝰ manuum quod iubet non fama·
unt multa deniq; pro libitu ſuo vel
mutant vel agent vel minuunt REec
te. Non poſſunt hec negari· SDed⸗r
nt tendite in regulam dei: cui v’niq⸗
non diſſonat inſtituco ſaneti ben

dicti · ſegnum dei inquit intra “

Vos eſt · Poc eſt · Non exterus in
veſtimmẽtis aut alim entis coꝛpois.
ſed in vᷣtutbus ĩteriois hoĩs vñ eta
plus ſiegnũ dei nõ ẽ eſc et ponuuis·
iuſtiaa ⁊ pax ⁊ gaudiũ iſpũſ es8s —

idigit
pil
in ſuig
Mdehit⸗
mäͤti⸗ N
infchi
vmid
i1le
air
Eunit⸗

ſarnte

nen W.

emttt⸗

enonkes
to
muunti
du o
ſnchbn

Et rurſus. Regnũ dei non in ſermoe
aſt. ſed in virtute. De corpo ralibz
itaq; obſeruãtijs: fribꝰ calumnias
rnit et que maiora ſunt regule.
ſpũalia ſalicʒ inſtituta hqᷓtis came
luq; gluoẽtes cuiicẽ ſiquatis ag
na abuſio. Maxima cura ẽ. vt coꝛ
pus te gulatter induatur⸗ ⁊ ↄtra t-
gulã ſuis anima nuda veſtibz deſen
tuł‚/ Cũ tãto ſtudio tunica ⁊ cuculla
eoꝛꝑi ꝓcurẽtur· quatenꝰ cui de eẽt
monachus non putet᷑· cur ſimliter
ſpũi pietas et humlitas. qᷓ̃ ꝓfeetoe
ſpũalia ſut ĩ dumẽta. nõ ꝓuidẽtur?
Tunicat et elati abhoꝛremꝰ pellie
as. tãꝙ; melioꝛ non ſit pellibꝰ inue
luta hunnlitas. ꝙ tunicata ſupbia
pᷣſertim cum ⁊ deꝰ tunicas peliaas
prims hoibus fecrrit⸗ et iohannes
in hèmo zona pelliaa lũbos acãxit.
et ip̃e tunicaꝝ inſtitutoꝛ in ſolitudi
ne non tunicis: ſed pellcijs ſeſe idu
erit · Repleti deinde vẽtrẽ faba:· mẽę
tem ſuꝑbia:abos dãpnamꝰ ſagina

tosꝶʒ quaſi nõ ſit melius exiguo ſan
guine ad vſu veſti quã vẽ toſo legu

mine vſqʒ ad ructum exſaturai· p ar

pue cum ⁊ eſ aunõ de carne h de lẽ
te ſit depre hẽſus⸗ ⁊ de ligno adãñ
be carne dãpnatꝰ.⁊ignatas ex gu

ſtu mellis: non carnis moꝛti adiudi
eatus: Ecõt᷑ ᷣo helyas in noxie caꝝ
nem comedeit · ab rahã ãgelos gera

tiſſime caribʒ paueit⸗⁊ SD Pi⸗ ſua ſi
eti ſatriſiaa deꝰ ᷣerꝑit

tatem ꝙᷓ młta aqᷓ ingurgitati ꝑ aui

dit atem q̃a et paulꝰthimotheo me

dico vino vtendũ ↄſuluit. ⁊ dñs ip

ſe bibit ita vt etiã vini potatoꝛ ap

niꝰ eſt modico vmovti ꝓpter ĩfemi

pellatus ſit aplis quoqʒ bibendum
bedit. inſuꝑ et ex eo ſacramenta ſui

ſuanguimis cõdidit· cũ ecõttio aquã
no nupaas bibi nõ paſſus ſit:et ad
