eſt ex oĩ populo qui doctioꝛeſt. qui ſanctioꝛ.qui in virx⸗ (
tutibꝰeminentioꝛ eſt debet eligt in ſacerdotẽ. platũ pa Kſen
ſto:ẽ eccliarũ aĩarũ. viij.q.j. Licet ergo. Sed hen vbi mſt
iam ſunt funiculi caritatis conſcie quibꝰſancti patres Hr⸗
trahebant᷑. Certe ambitio deuo:auit eos. Et ideo umne aa
pꝛo noſtris tꝑibus cõtendunt intrareꝑ phas a nephas. lnttgi
IJutrauit aũt ſm Bernh. vt vulpes. regnãt vt lupi· nxo hyofn
riunt᷑ vt canes. Et expergentia quottidiana declarat lſt
hoc eſt manifeſtat. ĩmo luce clariꝰvidemꝰ. In oĩ enimn MWy
cõgregatione alicuiꝰ electionis.Quilibet licet ſtrictiſſi ſunſr
me iuret ad ſancta dei euan gelia ꝓ velit eligere ſicut ſuu k
perius tactũ eſt. videlz pꝛeſtantioꝛem. doctioꝛem. ſan⸗ ard
ctioꝛem. Et in virtutibus eminentioꝛem. Atq; etimi lsſd
ſpiritualibꝰ ſagacioꝛẽ.tñ quilibet elegit ſibi imilẽ. Hed (eſaie
quia emꝑ maio: eſt nimerus illiteratoꝝ. q; litteratoꝛii doile

ord
ülte⸗
dedte
sMm
Mtpeh
fancſcgg
ndſänt
Pccluͤrt
Genſi

Punf⸗
ſunaſte

17

Noſe N
onpeteſee
ſinſi
Ppaltt

in
i Nu
6Ctdrenn
rs

üdelepD

diens dalan
6. ncien
digerſor
Noctintn⸗
mn Nr⸗

ffoiiiij XLVYI
Et ideo plus ſemper pꝛeferẽ ignoꝛans qᷓ ſenſatus do
ctus. Et hoc in maximũ detrimẽtũ fideiſctẽ matris
ccclie.qꝛ ignoꝛantia eſt mater oĩm erre 1· xxx viij. diſt.
c. Ignoꝛantia. In ſacerdotibeigit qui habent alios re⸗
gere oĩno vit andaeſt ignoꝛãtia. Qui docendi officeium
in populo ſuſceperunt . q valde ſunt periculo ſi. Vnde iĩ

—

cuan gelio dicit· Si cecus cecũ ducit. ambo in foueam

cadunt. ¶ath/ xv. Qui em legeʒ ——— dei ? Le,
deang. biõ Hiero.ſuꝑ illo Aggei. Interroga

☛

te. Sacerdotes legem dei ipſe ſe arguit no eſſe ſacerdotẽ
dñi. Et ſic ſacerdotes maxime tenent᷑ habere ſcĩam ſa⸗
treſeriprnre. Rberehtee gieſare ſcripture tales nõ ob
ſcurant mundanas iniqint ates. xxx viij. diſ. Vñ Arc⸗
ſtotiles in quada epla ad Alexauden ſic nquit. Sicut

conſeruatiuũ coꝛꝑis eſt ſanitas.ſic cõſeruatiuum aiceſt
eruditio. i/ ſtudin philoſophie. Vera aũt philoſophia
eſt ſacra ſcriptura. Ideoq; ſacerdotes in egypto neſcilʒ
viui ſepelirent. aĩe moꝛte moꝛerxent᷑ ceperunt philoſo
phare. Moſtris aũt pideineipimk hoftſare dialea lu⸗
dere. alia qplura vicia cxercere. Ideo srmsr enn
litteratũ eligi ab illitteratis carnalibꝰſit ideo. Quia ta
lis nõ ſm ſuã ſciam viuit. Sed ßm carnẽ n1 humanam
cõuerſationẽ. Aut fit ꝑ oꝛdinationẽ gcpotentiã dimnã
cni nemo reſiſtere põt c. Sciendũ tñ q;ʒuis eminẽs ſcia
ſemp ſit in platis querenda. cõpetens tñ eſt tolleraãda de
lec. Cum olim nobis. Sed nuuc imperſectionẽ ſup⸗
plere debet pfectio caxitatis. Sed querit hic que ſitemi⸗

nens ſcia que cõpetens. Reſpondet᷑ ꝙ ille dici eminẽ

tis ſcie qui ſcit reſpondere ad oẽm queſtionẽ. ſine quere.
ed ille dicit coõpetentis ſcĩe qui ſcit reſpondere ad oẽm
queſtionẽ cñ quere.· Ax quibꝰſequit᷑ ꝙ ille dicit nullius

8

“
4

Egpitulum XI

reputationis vel ſcie qui ad oẽm queſtionẽ neſcit reſpoõ⸗

natũ ppter quandã cõſan guinitatẽ aut affinitatẽ con⸗

ſerunt᷑ iaʒ bñficia curata cotra xi goꝛẽ dium iuris. PDH⸗
Bernhardus. Infans em̃ qui vix ſtricturã faſcie euaſit
ad ro gatus magnatoꝝ beneficijs curatis pᷣfici᷑. Dʒ ſa
cile eſt in talibus diſpenſationẽ habentibus dare. ded

his nõ habẽt dare firmiſſime dum maneãt ſctõ patri
timo. OQð quidã Saſer ſtne pꝛopter ignoꝛantiaz;
artis gramatice. Quia cõfeſſus fuit ſe nũq;ᷓ donatuz le⸗
giſſe. Et ecce nt̃is tꝑibus dpr. t. Mo deponuntur
ignoꝛantes ſicut oliz factũ eſt.

„

Tlo gica·ſine quibꝰ vera theolo gia non capit. Quapꝛo

pter ſtatutũ eſt ꝙ nullus in doctoꝛẽ theologie ymoneas
tur. niſi ſit bonus magiſter artiũ ſubtilis logicꝰ. Sed
heu quid dicam Sunt em̃ quidã ernnbenekrante
q; acqui⸗
ſierut ſibi fundamentũ in artibepfatis vt pꝛocedant ad
matrẽ oĩm ſciarũ videlʒ theolo giã aut ad eius ſiliã im

in artibꝰ. Ip̃ cipue in lo gica. nõ ſeſtinãt poſ

ediatã ſcz ius diumnũ. Vales vtiq; ſine culpa nõ erũt

ꝑ conſequens nec ſine pena inſto dei iudicio. Mam de

tali re legimus nõ fabnlã ſed rem geſtam. ¶ Exemplũ
Erat quidã ſtudens pariſienſis qui die ac nocte ſtude⸗
bat in artibus Npcipue in logica. in qua ipſe valde tritꝰ .

dere nec tñ quere nec ſine quere. Et ꝑ cõſequẽs ipſuz foꝛe
intelligibilẽ ad oẽm curã aiarũ ſiue pᷣlationẽ. Quiꝰ op⸗
poſitũ oino videmꝰ ꝙ qñq; pꝛius qui nqᷓ; legerunt do

tMp
(tpib
uſſteſn
fiuma

goeg

aſ

cſtfih
unſacht

ſt. Ged nunc potiꝰ eligun
ignari⸗ nobiles q;ᷓ ſcia eminẽtes. O diſpenſatio vana a/
diabolica que hec ota oꝑarxis.potiꝰdicenda es legis ¶ iu
ris diuini diſſipatio q;ᷓ diſpenſatio. Hoc ſciẽdũ iñ eſt
oẽs nos oꝑtet pꝛiꝰſtudere ĩ artibꝰ. Tpᷣcipue ĩ grãmatica

. — „ N.— 3 „ „ ſamnſad
decreta. Cũ tñ in decretis legimꝰ de etate ¶ qualitate.c.l

mneſe
ſogt

Erat nihil curabat de alijs ſcientijs nec dedeo ſernicio
aus. Cũ rñ initii oĩs ſapictie aſcie ſit timoꝛ dm.· Et iõ
ceertis tpibꝰeſt deo ſernien dũ acertis lꝑibus ſtudendum
nn Os ſſte ſtudens no fecit. Et ideo poſt moꝛtem ſepultus
Itin mavinns henis. Et quad nocte apparuu ma⸗
iſtro ſuo in quada cappa vbiq; habens ſcriptuz, x⸗
go-ergo. ergo. Picens hec cappa videt tibi leins Aſplẽ⸗
dida. ſed gramoꝛ eſt q; turris maxima ſuꝑ terrã. In qᷓ
D ego vꝛoꝛ miſer inenarrabiliter. Er his dictis vnã gut⸗
ſe tam ſudons eius ſup manũ magiſtri ſui miſit que pꝛoti
Pplligte nus perſoꝛata eſtqꝛ cruciabat ſupꝛa modũ.Et ai hos
geaia verſus. Linquo coax ranis.gra coꝛuis vanaq; vanis

Bnpun
wbignt
ſetadnel

agsn.

ini

1

Nlofthn

niggiß⸗n

uphnn

ld logicã pergo que moꝛtẽ nõ timet ergo c. Id eſt ad

ſanctã obſeruantiam regularẽ qui bꝛeui tꝑis interuallo
monacheffect?eſt valde pꝛobatꝰcõdẽpnẽs laudẽ n glo
riam huius mundi. Vnde

reſtotiles dixit ſuis diſt⸗

.
. .

Oiĩs em̃ gloꝛia huiꝰmunditãqᷓ; fios agri cito tranſiens
Quis vnq; potentioꝛ Alexandꝛo n hoc magno. Et dũ

ülle quadã die in aquis nauigaret. quidaz ſenex derupe
petrarũ apparint ei. danſc; ſibi lapidẽ pulcherrimũaß̃

cioſuz. dixit ꝗ ipſi pondere agnoſceret valoꝛẽ ſuüpſiꝰ.

alia lance ponebant᷑. Cooꝑtns aũt puluere nihil penitꝰ

ponderabat. ſed ei pponderabat ſeſtuca mĩma. perhoc

di pᷣponderabat. Bepultus vᷣo pꝛo minima feſtuca re⸗
putarek. Vnde Gꝛegꝰ. Que maio: mnſenta Br⸗ dele⸗
ctgtione momentanea perpetuis ſe obligare ſupplicijs.
Efthecte vneecent capuulo dicta ſufficiunt.·

dabat intelligi viuẽs in dignitate oẽs reges mũ⸗

c ipulis in extremie .Rumiliatintraui in huncmüduũ
anxius vixi.Et turbatꝰ nunc exeo neſcius ignarus:

Mal lapie ilſ poſttꝰin ſtatera oĩa p ponderabat que in

=

=ð = 2 ð”ðU a 700 — MM M
. WW Gon . ⸗ Weſe 2 EPIC . 2 “
29 ee AA N. v⸗ 2— .* ₰We U 122 4 „ . R

e = INDr. rYgpitn “
.r e quadꝛuplici domo dei. Caphn. vij. „
Q Ther Se Wad:uplicem domũ dei in ſripturi iuent⸗ lehese
( mus qud ſibi dñs deputauit ꝓ ſpeciali habita⸗ n en
Aaculo.cuius delicie ſunt eſſe cü filijs hoim. Do
nerbioꝝ.viij. Qui etiã ſuis fidelibus repꝛomiſit in conꝰ ur
ſolationẽ dicens. OHath. vltt. Vobiſcu ſum vſq; ad cõ Füheusn
ſumationẽ ſeculi. Helnne. igit domꝰ dei eſt quelibete onm⸗
cleſia materialis ad honoꝛẽ dei dicata. The qua ipſe dis wln
dicit. Joh. ij. Molite facere domũ patris mei domum
negociationis. Et alibi. Math. xj. Jvomꝰ mea domꝰẽ
“” an voebe cenide domũ diſpoſuit ſibi de odine
8 Se )us ſpualem. Et heceſt duplex. Specialis videlz 1coo; mnlu
munis. Specialis eſt quelibet deuota aĩa ad imaginez Alugtih
darfata e qua dicit ppheta.omũ tuã dñe decet ſan Mrpma
Ltitndo in logitudine dieru c. ¶ Vercia domeſt ſpꝛua ſilltan
2 lis ſed cõmunis.tota videlʒ ecclia catholica que ſupꝛa doſdnn
p̃m velut ſip:ꝛa firmã petram eſt fundata. Pꝛoner. vy.
Sapin ediſicauit ſibi domũ excidit in ea colũnas ſeptẽ
tranquilla que eſt ecclia triũphãs oĩm beatoꝝ. Te qug ſi
ps. Beati qui habitãt in domo tua dñe. in ſecula ſeculo lahf.
rũ laudabunt te. Item Joh. vuij. In domo patris mei imnt c
manſiones multe ſunt. Sed pchdoloꝛ in qualibet illa⸗- t ſalge⸗
domoꝝ fit tanta abhommatio nt᷑is modernis tꝑibus nriivo
tantaq; violentia quas merito oẽs humili coꝛde ꝑpen· Ngerg
dere debemus. vt poſſimeas lacrimo ſis oculis deplan mgmsd⸗
gere deplãgendo vemediuz opoꝛtunũ adño ſalubꝛiter annhee⸗
impetraxe.Pꝛimo igit᷑ abhominatio aviolentia in pi camtam
ma domo ab ipſiſmet domus incolis. ſ. clericis in eaß⸗ beiit a
bendatis. qui moderno tꝑe raro viſitãt domũ dei. ima Attales
rarxiſſime cauſa oꝛationis querentes ib: deũ. Olun petrꝰ R

—
—
⁰
—

*

⸗

.

Nne
Peraln
ſeaahe

füſnng

Nictke

1Decbigt

nsnei an

dorpa

iieſti

clsvid
citcdifg
Smiia
dorifſi
Nacsaeſ
daron
nucſnus⸗

Norecpeen.

intuut,
Ni iiule⸗

1Nomottd⸗

eitgulbcil
– o⸗
Gmicode
ſsdelis

fi Noſn
onigenne

sſcnehe⸗
ſti Nefü .

edi i⸗

GE—

riantiũ clexicom.i. laſciuie
ceant amaſijs ſuis.

Folium XLViII

iohãnes aſcendebãt ad templũ ad hoꝛã oꝛationis no⸗
nam. Actu. ij. Bed iaz pmptiſſin
tionis querẽtes ibi nũmuʒ no deũ.

d iaz pmptiſſime viſitãt ea cauſa poꝛ
Iſti ſunt de quib dẽ
Jerxe.vj. Aminoꝛi vſq; ad maio:ẽ oẽs auaricie ſtudent
Iſti plus intrãt eccliam ppter ſalutẽ ventris qᷓ; ppter ſa
lutem mentis. The quibꝰ dicit apls ad Phil. iij. Quoꝛuzʒ
de venter eſt. Et tales ſunt filij geli a filij belial. Ve qui⸗
bus dicit. j. RKeg.ij · Exat aũt peccatũ pueroꝝ heli gra⸗
de coꝛã dño. qꝛ retrahebant hoĩes a dñi ſacrificio. Dic
hodierna die ppter auariciã.gulaʒ luxuriã clexicoꝛuʒ
multi laici ab oblationibꝰaſacrificijs vetrahunt᷑. Item
alia eſt abhoĩatio que fit in eadẽ domo ab ipſis qui vi
tant ipᷣm cauſa vane gloꝛie.vt oſtẽdãt ſe eẽ bonos atq;
ſubtiles cantoꝛes qui ſangot notas a voces vt placeãt

nõ deo ſed mulieribꝰ. diſcantizãt hofizant vt ab audiẽ
tibꝰlaudentẽ . cipne a mulieribꝰ. Jam mutet as. iam in
oꝛganis. iam in alijs inſtrumẽtis muſicalibꝰplus dele⸗
cationẽ Alaſciuiã querẽtes qᷓ deuotioneʒ · Et multiin

ulũ finẽ intrat eccłliam vt audiãt tales cantus quibꝰdele

. R

ctant᷑. Vñ Hugo de ſctõ victoꝛe libꝛo de clauſtxo aĩe ſie

in quit. Quid pꝛodeſt dulcedo vocis ſine dulcedine me⸗
tis. frangis vocẽ. frange ppꝛiã volũtatẽ Geruas cõ
ſonantiã vocis. ſerua cõcoꝛdiã moꝛis. Immo ſanctus
Augeggeraete dicit. Plus placet deo latratus canuzʒ

nugitus boum. grinnitus poꝛcoꝝ.q;ᷓ talis cantꝰ luxu

Vide quãtã iniuriã templo dei iſtt
faciãt. Faciut em ex eo tabernã ſiue domũ tripudij vbi

ſolsẽt tales laſciin cantus exerceci. it adhuc alia abher

minatio violẽtia longe grauioꝛ: in domo dei ab ipſis

lubꝛicis qui veniũt ibidẽ ad inſpiciendiz multeres. At

8

urioſe cantantiũ vt pla

1

ℳ —

25 —
.

— male atlin guoſẽ

tato plura talia in ea fiũt. evev
te mplũ dni. Illi maximã violẽtiã domuidei faciũt ců
x templo lupanar efficiunt. Illi veriſſime ſunt de quibꝰ

dhannis baptiſte dicẽs. I

uſpitiant᷑ abeis. Immo pudendü eſt. Sed t heu ver⸗

eſt qð dico ꝙ iſtis tpibus nõ eſt aptio: locuis ad pꝛocan
dum vbi fiunt tales pcationes qᷓ in templo dei t quã

t0 eſt ecclia ſolẽnioꝛ niaioꝛ: vt plures clerici ſiunt in ea⸗
eve ve illis qin ſic polluñt

illud dici põt Saluatoꝛis. G ath. xxij. Domꝰ mea do⸗
mus ołoms vocabit᷑. vos aſit feciſtis illaʒ ſpeluncã la⸗

tronũ. Vbi vos pcatis mulierculas malas quas vos

muliũ diligitis plus q; ſummũ eternũ bonũ ſaluato⸗

vem oim ihm vpᷣm,quinos vos oẽs redemit de moꝛte

eterna. Et de cuiꝰpatrimonio viuitis. vras muliercu
las ſplendide educatis. TPe aũt noſteregenus a pauper

nõ in ſeipſo. ſed in ſuis pauperibus quos enutrire debere

tis. nõ facitis in maximũ damnũ veſtrũ. Et dico no

tanter malas mulierculas. Quia bone honeſte nõ po⸗
tiunt᷑ ſe a vobis pꝛocari:ſed mala inhoneſta cui?ma⸗
licia exuperat oẽm maliciã poſt diabolũ. aũt hoc ve
rñ ſit pꝛobat Johannes in ſermone de decollatione Jo ½

ulla ergo in hoc mũdo beſtia

ſimilis eſt male mulieri. Cnid inter quadꝛupedia leone
ſeuiꝰ. Ded nihil ad hanc. e nſerpenti⸗ quid dꝛaco⸗
ne atrociꝰ,nec hoc quidẽ iuxta mulierẽ malã linguo⸗
ſam coͤſerri põt· Nam leo dꝛaco in malo inferioꝛa ſut

AUUeſtat huic ſermoni meo ſapientiſſim⸗ Salomon di ·
tcens. ¶ohabitare leoni dꝛaconi melius eſt q; mulieri
t ne putes ſapientẽ virũ in ronia di

xiſſe. Ex ipſis rebediſce manifeſti. Daniclẽ in lacu leo
lſis reueriti ſunt, Juſtü vo Naboth jeſabel interſecit.
Cetus Honã iu vẽtre ſuo cuſtodunt. Balida ant Sam

Manneb

—

drhi
as ſemne
ſſidicer

nellc
du

nmades
poecditt

dgt vhar
caſos
G
mam

hospone

Nalcched
Uenicdar

charfig

garij⸗

ſuclante

mͤnſn
aizerlet

ſoepboe
Unccaet

ihreig

ucpen
Gſi
nudn
eſnd
Nn
3ſlung,
s gnasn
idwriſchne

Wort Nen

Irisstntae
mnuie
uenrr

Kicdon
Nihercni

ſenſann
wiihe

wolaicn

edole,

ueniebat niſi canos oẽs euellebat.

olium „XLAKE

ſo nẽ ilecebeis circũnenit raſo capue

altationis accepit. Hec ille. Et ideo dicit Sapie vlij⸗

n medio mulierũ nolicõmoꝛari. e veſtimẽtis enim
pꝛocedit tinea. Sic a muliere iniquitas. ¶ Andirxem ge e s.
ſtam de duabus mulieribus vno pꝛeſ bytero qut habe E ⸗ NS
bat vnam fetulam aliã iuueneulã. Nui qñq; in loco xer⸗
quieſcẽs ponebat caput ad ſinum vetule vt ei canos cri

nes extraheret. Vetula vero intra ſe co gitabat. Sitibi
canos extr

nencule adherebis. Et ppter hoc vetula ei capillos ni⸗

gros eyxtrahebat canos ꝑmißit ſtare. Aliqñ vVo ideʒ ſa⸗
cexrdos ponebat caput fuũ in ſinuʒz iunencnle. petebat

vt ei canos crines extraheret. que ſic fecit. Et cñ nõ in⸗

hebat nigros umencula canos. Et ſic remſit idez ſa

cexdos &caluatꝰq depilatꝰ.ecce qualis deceptio miulicri
Re quarũ malicia dicit metriſta. Adam ſam ſonez. da
id ege ſalomonẽ. Atq; areſtotilem alexandꝛuʒ ſimul
oẽs.cmma decepit quis modo tutꝰerit. emina falle⸗
caua piſcibꝰ.ac mare

re falſa dicere quando carebit.

fluctibꝰante carebit. tem infinita ſunt adhuc eulo gia

in ſacra ſcriptura clamãtia in malicia malarũ mlieri

quã tu ſacerdos amas ſup autn gtoras

8 ¹

b oꝛmatü alienige
nis ſcz philiſteis tradidit. Racones Naſpides 1 coꝛnute
Johannẽ baptiſtã viuentẽ ſubdita veritate reuerentt
cxodias vo caput abſtulit atanti viri moꝛẽ in pᷣ ciuz

Audirem gewen Ag
aherẽ vt innenis videaris me refutabis. A iu⸗

icq; vetula extra ,⸗

von. imo ſiper
ſcio ꝙ bona honeſta pudieca mulier nõ erit tui foꝛnica
ria nec alterius ſi diuiſt fueritis cõtinue abinuiceʒz. Oii
enim caſte viuerxe voluerit.opoꝛtet eũ vitare oẽm occa
ſionẽ luviuxiandi.p̃cipnc mulicrum pꝛeſentiã. Mde

“

*V

H

s

C —

in i
ti mulierũ pᷣſentia poſitos cupiſcentia cemoleſcere facit

Aunguſtinꝰ ait· ¶ Darꝰ vtiq; eſt qñq; virũ ſanctũ cõmo⸗
rari cõuerſari cñ mulieribꝰa nõ coinquinari ab eis q;

e ſo . — ſuſcitare mortuos, ¶ EÆ.vempluũ capias. Mã ſicut ferc̃

cap̃.

gnẽ poſitũ demoleſcit. Sic viros ſanctos in frequẽ⸗

Et ſicut ey cõcuſſione duoꝛ lapidũ frigidoꝝ ad innicẽ
ignis excutit᷑. Dic nimia familiaritate viri a mulie⸗
cis q;uis etiã antiquoꝝa ninns frigidoꝝ cõcupiſcentia
oꝛit᷑. Quis em frigidio: eſſe potexit q; qui in extremis la
boꝛat ic. Tñ refert Gꝛeg⸗. in dialo go de quodam ſene
ſancto in extremis labo:ante. Cui cũ quedã mulier fa⸗
cie ſibi appꝛopinquarxet vt ſcixet an adhuc ſpiraret. Ille

vir dei voce qua potuit clamauit. RKecede mulierrecede
tolle palliũ.qꝛ adhuc viget igniculus in me. Vñ Angꝰ
Crede mihi ꝙ ex familiaritate feminar multos cedꝛos

libani:.i.ſanctos vixos cecidiſſe agnoui:he quom caſu
nõ mindtimebã qᷓ; Ambꝛoſij Hiexonymi. Vnde illud
periculũ nemo euadere poterit niſi qui cõſoꝛtia mulierũ

vitauerit etiã q;tũcũq; deuotus treligioſus fueru. Vñ
Hieron. Crede mihinõ põt cũ deo toto coꝛde ambulare

qui feminarũ acceſſibꝰ copulat᷑.O mi frater attendedili

generqueſcribã tibi,no ego ſed ſancttdoctoco . Huq;

em in via ſalutis ſtare poterxis tna dalida tecũ cõmoꝛa⸗

te. Si enim magniſanctilitterati 1 miraculoſi viri per

ſeminas ceciderũt. tu miſer imiiſerabilis cũ tua concubi
na.quõ poteris ſaluꝰſtare quã tu plus diligis qᷓ; de tuh
Aoẽs creaturas celeſtes Atexreſtres. Et cũ non ſit apti
inſtrumentũ ipſius diaboli ad decipiendnʒ hoĩcs a via

recta iuſta q; mala peccatrix mulier. Han: diabolſ?*
agitqñq; ꝑ malã mulierxẽ qð non poſſet facerxc os mna
giſtros a docto:cs oim facultatuʒ. (ð a t verü ſit ſcri

4

Ah,
vlke
(agſahe
ſe

cvtbi
Ggnund
ginnuno⸗

p

gadaie
Amm

hrſi

chota/

Tcin

ocens

pisſoente
cula dd

tmndh⸗
ndin⸗ 0
cka

hiſna⸗

ſuumsded
eumngnich
eſumn
⸗ icam

loeſhen

ſoriae
Nncheh

upifhi

uencrfe
ge end

un H
Ncgin

ninenumm
Nenden

dee.

Rprr
Nuchmlan

un i. .

nanbitnn
am

. Rtonoße
demonẽ in in

amanti coͤſentire nolnitt in hanc canicu
heſu⸗ minauite.
bo
s veſten hor e⸗ ocio. Junenẽ em talẽ irtegcan⸗
tempſi. nolunteteoft entixe. Qui anus.

Folium 1.
mnen vem Eſenin gaaadam cinit ate npeanmiue⸗
ginam diabolicã muliereʒ. ꝛopter ad negociũ tu
em as mulieres plus q; vnũ

excibꝰſuis ad alias pꝛouincias. Erat enim
quidã inuenis ciuis in cadẽ ciuitate qui adamabat ean
xm mrniers ſip:amotſ anpins uultclodad candeʒ
honeſtã mulierẽ direxit ad pcanduʒz vel pcurandũ. ſed
vacuos. cũ indignatione magna repuliteoſ dem aſe.
dẽ iuuenis cepit langueſcere. Cuiqnedam vetula
occurxẽs cãm ſui languoꝛis queſiuit.quipꝛ:imo coꝛ ſuũ
celans ei. Sed illa foꝛtuer inſtetit ꝙ tandem ei quod in
coꝛde habuit maniſeſtauit. Cui illa ait. Ego te celeriter
iuuabo. O mulier teufel. diabolus weib. Ipſavero cani

culã quã habebat tateehn zen cogens tercia die
panẽ cõſectũ ſynapi dedit ei OQue pꝛe amaritudine ſyna

pis foꝛtiter lacxrimare cepit. Pergens ergo illa cum cani
cula ad domũ pᷣdicte fenine que fuit honoꝛifice ab ea ſu

ſcepta. Videns ergo dna caniculã ſic lachꝛimãtẽ qu eli⸗

uit quid haberet cauſe flendi. Aut iſta antiqᷓ begina. Ca
ra dña. Molite meinterrogare de cauſa huiꝰ fleiꝰ. Ma/

AInaeſt em̃ mea triſticia magnꝰeſt doloꝛ meꝰ. Et ob
hoc dña magis inſtabat vt eidiceret; Cui antiq̃ vetula
. dipi. Odna⸗ mea.

canicula fuit filia mea pulchꝛa
oꝛ Due cuidã iuueni pſan ardenter
õ ſenh hec vetula dia⸗
ican mendav. Tuc m R tego ſimnlie ſuʒ

ul vobis mi
g in

ãa maledictior

Erat quidaʒ mercatoꝛ in quadã 9 Ü½½
nuctcqmibairtat caſtaz Ahoneſtaz vxoꝛem qui per⸗
gens pꝛo m

lis qᷓ multas veyationes Tqviolẽt:as pa/it. Apſa quidez

ſeercimi veſtei ne vobis cõtin gat talia. efficiamint ca⸗ iſſte/
nicula ſicut hec filia mea. Cui dña ait. ogo te ppter re
den vt quantocitius poteris ꝓcures mihi eum,ego ei unhp
. ((ſentia ßmoẽm volüt atẽ ipſius . Oð illa infelix mini mwncht
OUMUN niſtra diaboli. apoſtola ſathane audiuit. adeum ſta nmob
tim pperanit. Et eos ſimul in actu luxnrie ſocianit. damad
mi ſcater co gita q; cruenta beſtia fuit hec diabolicamg ian
lier. Mam foꝛis apparebat ſancta. quia begina fuiſſe di cclie
cit᷑.i.oꝛat ioniſoꝛoꝛ. Intus vo fuit plena demonibus. Fomt
Quis em̃vnqᷓ; doctoꝛ aut magiſtroꝝ tale co gitaſſet ne iipeſin
phas vt ꝑ vnam caniculã tam honeſtã a caſtã muli⸗ Tin
rxẽad luvxuriãdũ pꝛouocaſſet. ¶odo tales diabolice me orlſr
vetrices ſunt dij vri. Nuia ßm Auguſtinũ. Moc ab myrv,
mine colit᷑ ſupplep deo qð p ceteris omnibꝰdiligit. 9.% ußacnt
pꝛiũ em eſt dei vt aboĩbus ſuis cvaturis p:e oĩbꝰdiligark ßiCie
Et talẽ dilectioneztu Ntui ſimiles in pdictis cõcubinis NeSde
NVeſtris quas contra deũ tenetis contẽpnitis. qꝛ eas pwins amſ
B deu amatis in penã eterne dãnationis veſtre. Iteʒ no darn
O— 8-Ns rerirenn dico de malis mulieribꝰ. Quia ſcio pꝛo ceto clchioft
Tbona honeſta !l pudica mulier nõ erit foꝛnicaria.no umßſen
ni eniʒ multas bonas a honeſtas mulieres. I in omne evmmmmi
opus bonũ pꝛomptas.quarũ vitam merito meopoꝛtet an
laudare. Qina omm lande ſunt digniſſime. Has enim aphli
amare honoꝛare in deo hononficũ eſt. De qua ſcribit ſcynerin
Sapie. ¶Mulierẽ foꝛtem quis inueniet pꝛocul. ⁊de vlti erci
mis finibus pꝛecii eius. Sicut fuit Aucretia de qua ſu· enſteg
periꝰhabes que indubitanter nõ fe et que iſta ſecit Et ir
ſi decies fuiſſet in caniculã mutata. Ex. uo ſeipſam in nn S
kerfecit pꝛo nephario facto quod vi a contra oẽm eiꝰ vo isan
Ja⸗ luntatẽ breaſheen ſint⸗ cunda dom dei aiaroͤna ungſieſ

unhoeſ

len
untz
anh
uiſtumn
iger
weſcnt)
dar
ggneſiß
4denoen

+☛

lcogiteſden

ſäm
ddicholet
hes
nohlee
rihigt
södhn
Praguaßt
muofn e
Cruſinfnc⸗
aiſtnune
Nuns,10ℳ

nen .
i Hedif

Neggaſcrb⸗

5

el

D

folin

veneris.bellicoſus phanũ martis. Sicq; młtis modis

aia ntr̃ᷣa rõnalis ꝗᷓ deberet eſſe domdei ſit dom? y doli dia
bolici pphani. Hõ aũt tu fac ſic mi frater. Sed poꝛntꝰ
exclude venerez bachũ/ martem. Apꝛepara deo tuo ihu
xpo crucifixo ĩ aia tuatẽplũ ſanctũ caſtũ.ꝑ iugem mẽo

—

coꝛdie ſue. Et de hcapias exemplũ de venerabili eßo no

tia habuit imaginẽ crucifixi.Et ꝑ cõſequẽs totã paſſio

*

gi. Ded clerici eũ cõtẽpſerũt deriſerunt. Cum aũt die

vna miſſaʒ cantaret a dñs vobiſcũ pfexxet. Clexicis roe
ſpõdere nolentibꝰimago crucifixi rñdit. Et cũ ſpũ tuo
cũctis qui aderãt audiẽtibꝰ. t hoc ad maximũ hono
rem ipſiꝰa in ſcãdalũ oĩm ſuoꝝ clericoꝝ. actu eſt ane

t moꝛexet᷑. cũ co:pus eius ante maiꝰaltare locareturx.

Imago crucifivi ad altare oculos ſuos reuoluit. iſᷣm
coꝛpꝰ diligentiſſime inſpexit. Cũ aũt ſepulture traderek
pꝛeſ byter in fine miſſe diceret. Requieſcat ĩ ſancta pa-

ce. Clexici vo nũc cõuerſi co gnoſcemẽ eius ſanctitatem

Ipſa imago crucifixi alta voce rñdit oĩbꝰ andientibus
Amen. Sic cruciſixus ſuũ honoꝛantẽ honoꝛaint hiciẽ
terris.quanto ampliꝰhec ei in celo fecu. O
qquoq; fac fimiliter. a habebis cñ indnbit ater te honoꝛã
tem in hoc ſeculo⸗ Et multo foꝛtius in celeſti patria c.

Pefalnagalu ſeu doloꝛe nõ reſpondernnt. Amen.

mi fratertn

nſeſtat wero Penbie flumine auaricie. a pluuia lu
xurie. Nã oẽ qð eſt in mũdo aut eſt cõcupiſcẽtia carnis
aut ↄcupiſcẽtia oculoꝝ.aut ſupexbia vite. Itẽ de hac do
mo dei ebꝛioſus ſacit phanũ bachi. luxurioſus phannz

H oĩm vulnerũ ac crucis eius patibuli
ic indubitater habebit memoꝛiã tuini viſceribꝰmiſeri

mine Hono:ato. ¶ Ve quo Eien in magna reuerẽ⸗

mygChantſtnplevlaus⸗ et diuinitus tñ in ẽmeli

4
H

E

apit uium XII

etiã fit abhoĩatio.a licet oĩis abhoĩatio que fit in pꝛinia

in ſecũda ecclia etiã fit in tercia. Eo ꝗ iſte due inclu⸗
dunt in iſta tercia. tñ plures enumerabo. Pꝛima igitur

enumeratio eſt ꝙ plures ſunt clexici qui volũt habere be
neſteia. Sed nolüt ſufferre beneſicioꝛ onera redduꝰ vo
lunt elleu ſet nalm hoꝛas canonicas dicere. nee cho
rum viſitaxe. Sunt aalij bñſiciati qui credunt ſe ad ho
cas nõ obligari.niſi recipiant ſacxos oꝛdines. Ded eſti⸗

mo ßm rectã rõnez ꝗ diſtrictiꝰtenet᷑ talis clericꝰ bñſicia

—iinfſine ſic ait. Miroꝛ cin? oꝛd .
Ar ſee Aetenieteporkibabese vi laici. In appa

ratu nobili vt milites. Ju acqſittõc xedduui vt clerici.·

tus Anõ oꝛdinatꝰq;ᷓ clericꝰoꝛdinatꝰnõ bñſiciatꝰ. Quia

pꝛimtã; mercede conducteſt ad legendũ hoꝛas cano

nicas. Sicut eccłia inſtituit eas. Alter autez ad hoc efſ
ſpontane?libera voluntate obligatꝰ. Sed ſub maioꝛi
pena tenet᷑ hoc quis adimplere ad qð mercede cõducit

ß ad qð ſponte ſe cõſtrinvit. Itẽ alia abhominatio fit

ĩThac domo. Hã clerici iſtis tpibꝰredditibꝰa bñſicijs vo

lunt eſſe clerici. ſed habitu a couerſatione laici. Comaʒ
nutriunt cũ muliexibꝰhabitu calciamentis aſſumilant᷑

militibꝰ tabernas lupanaria viſitãt cũ garionibꝰ Au

dite quid dicit Augꝰ. de talibus elericis in lib:o de contẽ⸗

ptu mundi.Quiſquis igit᷑ talis ad ſoꝛtẽ dñi vocatꝰ qui

comã nutrit capillos reddere vel tondere erubeſcit. p⸗
fecto nõ ſe de dei. Bed de mundi ſoꝛteeſſe teſtat. Quanto
em̃ quis crines plus fouet tanto coꝛ ſuũ nõ in celis. ſcdi
terra fixum eſſe oſtendit. Extirpet᷑ igit᷑ penitus pᷣſunn
tio talis ne qð abſit a des expellat᷑ eine oꝛatio. Mec ille
en Bernh ardus ad En geniuz papam libꝛo quarto
ro: cinꝰ oꝛdinis ſint noſtri clerici. Hã

mi

“
.

ia domus deieſttota eccleſia catholica. In qtla lrn

ulin
everot

(Whakel

sni
emns
inhe
moſſb⸗
dooble
öiUfft
nh
Are
dnln

ece

G⸗
Dumc
dpet
Hedee

clthomn

WMiirſni

cern

d
Wuſenn
(kapdec
Uulid
line
ſophepe
ſpondet
uarriote

foliiuiui LII
huhe Et tñ nõ laboꝛant vt layci.nee pngnant vt milites nec
uſtügen euan gelizant vt clerici. Et tñ vtriuſq; oꝛdinis cupiunt
ſd eſſe. Avtrũq; deferunt vnuſquiſq; in ſuo oꝛdine reſurget
dnn AZAſte vero in qno oꝛdine neſcio. cũ m deus ſüme ſapiens
hen eLredat nihil inoꝛdinatum relinquat. Qua in re timeo
wendenr iſtos nõ alibi locandos niſi vbi nullus oꝛdo ſed ſempi⸗
sdun ternus hoꝛoꝛ inhabitat. Iẽ adhuc alia abhominatio
Ndunſc fit in hac domo a clericis ſcilz ꝗ ipſi mutuo occultis
ins, S moꝛſibꝰq apertis laniant vnꝰ aliũ ſarnande detrahẽ⸗
dw⸗ do obloquẽdo increpando in iudicio extra· Et intan
ſcreh tum ſeua a magnaeſt iſta peſtis in clerico ꝙ iaz religio
wihne ſidetrahũt ſecularibꝰ./aſeculares religioſis. vnuſquiſq;
emhe inuidet alteri de ſtatua honoꝛe Et ex illo laici plurimũ
R ſcandalizant᷑. Etꝑ cõſequens nõ credũt que ipſi pꝛedi⸗
iei cant. HMec etiam tenent clericũ in veuerentia debita vr de

if (cret. Et ſic iſta dom ledit graui ruina. Nec mirum.
Nebſfu Dum em̃ paſtoꝛ ꝑ abꝛupta gradit cõſequẽs eſt · vt grex
erlnear 9 ecipitiũ ſequat᷑. Vt dicit Gꝛegoꝛins.· in paſtoꝛ ali⸗·
—Z Mie dicẽdũ eſſet de criminoſiſſimo eßo Maydburgeñ. Pikrz.
mmnie Vdo. Ceui hen nõ clericaliternec e aliter vivil. vt
nn exitus reidemõſtranit. Sed ſernabo tibi eandẽ hiſtoꝛiã
Sðũ vſq; in finẽ hniꝰcarte. Et dicã tibi de vno alio eßo qui
Nrranbeſit. erat hõ carnalis multũ libꝛicus.qꝛ publicus cõcubina
tian r19. Sed c dunno vꝛgente indicio idem ad extremum
tdincci eueniſſet · neqʒ cofeſſionẽ. neq; ſacrm euchariſtie vel ſa ⸗
ccram vnctionẽ accipe volebat. Vñ cuʒz amici eiꝰ de hoc

ih⸗ multũ dolẽtes. vt ſic wiatico moꝛi vellet. Peniq; qundã
filieius carnalis eũ ſuphac re multũ ro gabat. Cui epi
en owf ſcopus pater eiꝰ vehemẽter indignans ſibi muhuz dure
ftereſpondit Tatt. Fili pracaciſſime merttricis no melater
uuintentio tnepfidementis. ſeio g morte meaz deſiderater

.

, 1* —tempnit. Ma indigne ſumẽtes 4 m penã incurrunt

— E M 5 RWfl 3

AXApitulum XxlI
evpectas vt facultates meas habeas. Et ideo mov pꝛe
ceput cubuulaxijs ſuis vt cũ eo exixent Ahoſtiũ clande⸗
rent · Neñ quieſcere ꝑmitterent. ne etiã intrarent niſi iſo
iubente. qinb egreſſis aliquãdiu. Qum itaqʒ aliqui ſcire

volentes quid ageret introierũt. ſed eñ in lecto minime

reperierũt. Cũq; eñ in ſingulis an gulis quererent anõ

inuenirẽt. tandem ſurſum reſpicientes viderüt cadauer
eiꝰ moꝛtuũ piectü in excelſum trabẽ. Vñ cũ nõ eſſent ibi
ſcale nec alia inſtrumẽta quibꝰad eandẽ trabema cede
re potuiſſet aaiſſi neharait g demonibꝰeſſet aſſocn
tus· ad illu locũ ſubleuatus. Ita nõ ſolũ punit qui coꝛ
nnſ ſe etiã qui ſumere indigne con

nia diabolus in talibꝰmaioꝛẽ hʒ ptãtem. vt dẽ Joh.
viij · de Juda. ꝙ poſt buccellã panis introiuit ĩ eũ utha
nas. uis in eo pꝛi erat. Et tñ illa buccella nõ erat vp̃s
ſed diabolꝰ in ipſi? aĩam in rauit. qꝛ auſus eſt accipe buc
cellã de mann dni cuſciret ſetraditoꝛẽ eius. Ip cõſequẽs
criminoſum hoĩeʒ valde. Vñ Aue⸗ ait. PHullus mali⸗
gnus ad coꝛpus vpinecedat ne qd Judas ſuſtinuit pa⸗
dat Gient finit il

nitere. nec comunicari. Bed quia credidu qð heu qplin
res adhuc hodierna die e M in periculũ animaruz

.

.

cro ꝙ eo citius moꝛexet᷑. Et theʒaurus ſmꝰ quifunt ma⸗
nus ſuccedere deberet filio ſue ſouri q8 2
Paslve mmpea dictũ eſt. ideo diabolo ſuadente in cuid
ptãte fuerat ſacramẽta euchariſtie ſacxe vnctiomis A cõ .

feſſionis vecuſauit. dño ſuo diabolo cii i Vita Erut⸗

etlibimee

le epe ⁊oẽs concũbinarij ſibi ſimiles.
Eſt iñ ſciendũ miſte criminoſus eßs ſuſtinit hancpe
nam a diabolo. Hon ſo limn ideo quia non voluit Nen

ſuarum de extrema vnctione. Quia ſi innngeret oleo ſa

Fyelehia

Eiceocor

disbl
ſainſa
etaſto
dahone

angelua

Fnmen

iluimnonn
Aimuil

ii a,
ſthmsee
ſ
thdſſt

4

inn obediutt eñ quo ad danmationem erernã tranſiuit.
RK”õ Et ideo co:pus eius in trabem ſuſpendit. ain hoc dia⸗
n d lus Kin unn honoꝛauit. ¶ mifſoater reuerte a ſerni
n io diaboli. hot Raraſtfnamener Knnn d te cxca
m Ult. ANinſuper ſua turpiſſima moꝛte redemit. Vt ei ſcrui
nga es caſto coꝛpoꝛea mundo coꝛde. Qui mulinʒ alias ha
in bet honoꝛare ſeruos ſuos in celeſtipatria. Qum oĩbus
ciͤn an gelis atq; beatis.qᷓ; diabolus in eternis penis. Cogi⸗
in ta mi fcater qꝛ mometaneũ eſt qð delectat. ſed eternũ eſt
viſtſ ga ð in pfundo inferni ineſtimabiliter cruciat. Vere ergo
inmiann ila momẽtaneã fetidiſſimã delectationẽ luxurie in in
ndge eſtimabile gloꝛiã eternũ bonũ a gaudumm celeſtis pa
d rrie, jpſe em dens miſericoꝛs expanſis ſtat manibꝰa pa
N ratiſſimms ſrcßſerre coꝛ contxitũ a humilatum
t iaa devnoõ deſpiciet. Di vo neglexeris tẽpus gratie ſicut iſte
daf eßs ripenſis heu fecit quod iße imnenu iu inucuics. no
chagn liimitari veſtigia eiꝰ. Po dica em hic penitentia ac qgui
rit tibi magnã gloꝛiã aſempuernũ gaudiñ. Exemplũ e S Laten
Hübund accipe de latronibꝰmaleficis ad moꝛteʒ diidicatis. qui
doſſtmn gauderẽt vehementerſi p auriculo abſcindenda poſſer
ſ euadere moꝛtẽ coꝛpoꝛalem. Vun qnoq; gaude aletare qꝛ
fm cũ parua pnia potes euadere moꝛtẽ aie eternalẽ. acqui
nrol rere tibi gloꝛia ſempiternã. Et dicere illud Eccl vliio.
ehauatn Videte oculis veſtris quia modicum laboꝛam. inue⸗
ammm nimihimagnarequiẽ. Gloſa. in hoc tpe gratie 1 miſe
ngride ricoꝛdie. ic heu ccontra tpe iuſticie videlʒ poſt moꝛtẽ n. 4.
ſecgintn karn acgnmen tenme Nadeen erſl⸗ homo ibt . —
fime Paruaacqinrerereqniẽ. Audi diligenter aind dicat Eſi- nrn Aienn

ſm Ddoaus ait cm ſic, St habes ſapiam ſalomie me p ulchꝛ NS
mmiudiu abſo lonis. velocitatẽ aſahelis pſpcritatẽ ale xi⸗⸗ R
den votenti octautanudinicigs creſi⸗lõgenitatẽ enoch

=

zZapitulum xI

quid pſunt ſi in fine caro tua vermiby der Naia c demo

SSAN

nibus ui inferno eternaliter collocet. Oec ille. O mi fra⸗

—

ter co gita ꝙ tua nouiſſima fiant quatuoꝛ iſta videlicet
moꝛs iudiciũ. ichenna gloꝛia · Quid hoꝛꝛibilius moꝛ
te. quid intollerabilius iehenna. quid iocundius cterna

la. ſtude. lege . vel oꝛa. ſic fac ꝙ nulla ſine fructu tran
athoꝛa. quid em̃ quiſq; ſeritᷣſentis gratie vite. Moc
ibi meſſis erit cũ dictt. ite venite · Motandũ ꝙ nos ſpi⸗
rituales viri taʒ ſeculaxes q;ᷓ religioſi deberem dare iſtis
ſecularibꝰꝑſonis foꝛtẽ ſtrẽnuũ modũ pugnãdipꝛo pa
tria celeſti · Modo qñqʒ fit oppoſitũ ꝙ ipſi ſut foꝛtioꝛes
in milit ando multũ feruẽtioꝛes ſe ad artam aſtrictaz

gloꝛia · Qua in re dico tibi cũ merkiſte Surgemmiſre

vitã dando. oẽm gloꝛiã pompãac porentiaz huius
mundi poſtponẽdo vt vitã poſſideant eternã· hoc in

magnü ſcandalu / erubeſcentia nobis. CMale unne

quidam miles diu vixerat male in toꝛneamẽtis hat
aiudiie r olib⸗ multis alijs vanitatibꝰ hui ſeculi.

Rex aũt illiꝰterxre volebat irxe ad terram ſanctam cof GS
itabat ꝙ interim iſti militi cõmuteret totu regnũ. l„
aut intelligẽs hoc cogit abat intra ſe ulnd cõmune p
nerbin. Waun derſchimpff am beſten iſt ſo ſol man da
von laſſen. Tu diu militaſti regi terreno tempus eſt vt
incipias militari regi celeſti ꝓeterna patria que nunch
ↄgregauit ad ſe oẽs amicos ſuos ſau
toꝛes tãq; habiturus magnã expeditionẽ vt ſibi un au⸗

auferet ate. E

vilin venirem aſſignans eis diem locũ. Illi vo tanq;

ſui amicia fautoꝛes venerũt in magna mltitudine die
ſtatnto. diverunt quo ſumus iturt. Jpſe divit. Non

dicam vobis quouſqʒ illuc venercinins. ne fore hoſti cõ

ſen fiant. Et iſte miles ſtrẽnuus pugnatuxus en oibus

J

ponius
ſſtnehel

Ultoſe
Alacont

tadoce
ſcumme
nmn

moeſt
cbüſent

ſrngd
indoln
kin

shebu
Gitbipr
uers

ciag

weſ

cde

Wiſsrde
Nandunsen

ann

Nruri
tandägte
Gams
wgiäd
ſir
icnmmi

Gt NNen

unnmin
rntf

manſne

muuaiuni

ſoln

masſnͤ,
N. bon

abbas. rex aut papa. quid inde. Que ſunt ſub ce
ſint cũcta. quid

e
. MA

LIIII

Foluunn«
demonibus dreri dec ſuũ ad claram vallẽ. Cũ aũt ve

niſſet pꝛope clauſtrum divit ad ſuos. Hic me inuadunt
multi hoſtes muiſibiles ſcilz dmones. quis mecũ intra
bit bellũ contra eos qm hic intendo me ſepelirxe in mona
kerio⸗ abꝛenũciando mũdo oĩbus eins pompis. Et

ho:tabat᷑ eos multũ ad introitum oꝛdinis. ſed ipſi nole
bant dicebant. O nolitetaʒz ſtulte agere. nos ſic dimnt⸗

tendo. parati em ſumꝰ oẽs vobiſcũ intrare bellũ ĩ vobi⸗/
ſcum moꝛi. Quibꝰ miles ait · Holite mecũ moꝛi tpaliter
ſed intrate 1 viuere eternaliter. Et ſic intrauit miles ille
monaſteriũ. ſecutus eſt eũ ſolũmodo armiger eiꝰ.quẽ
ab infantia nutrierat. Et ſic reſpiciens retro vidit ſolũ
armigerũ a multũ gauiſus eſt 1 dixit · TDu ſequeris me.

——

ſicut bonlatro ſecutus eſt xpm in paradiſum. Et foꝛ

tati in dño intrates monaſteriũ habitum ſuſceperut 4
fEi eiſerteenb dño adiuuate. Omi ſcatertu quo q

ac Ean e oade deludit᷑ arte. Nam bene iſte pfatus mi
S habuit pꝛe oculis quedã verba poetica videlicet iſta
Sitibi pulchꝛa domus. ſi ſplendida menſa. guid inde.
Si fueris diues. ſoꝛtis. pulcerue. quid inde. Si pꝛio: vl
oſitua
nde. Tam cito ptereüt hec oĩa qð nihil

inde. Hola manet virtus qua gloꝛiabimur inde. Item

aliametra. Foꝛma genus moꝛes ſapia res honoꝛes.

Moꝛte cadũt ſubita ſolũ manent merita. Vnde Apoc⸗
oaeor ſeanme loe⸗ Et hec de · xij· capitulo.

cerdotũ ſiue coꝛreptio Caplm. xiij⸗
AVerit᷑ vtrũ cõ ueniens ſit talis increpatio ſacer
dotũ ſiue coꝛꝛeptio. Cũ tñ apls dicat. Pnioꝛẽ

. atene increpaueris. KRñdet᷑ ꝙᷓhec regu blencti

Eapitulä NIIllI

Pauliſeruada eſt. vt õ ver

ba beati Gꝛegoꝛij ſic dicentis. Cuʒ culpꝓa ſenioꝛis.i. ſa⸗
cerdotis ſuo exemplo nõ retrahit ad interituʒz coꝛda iu⸗
nioꝛũ. vbi aũt ſenioꝛ ſiue ſacerdos unienib⸗ exemplum
P̈bet ad interitu ille diſtricta increpatione fe.
TLaqueus iuuenũ. Et rurſum maledictus puer centum
