nſſiun
Malate

ſie Sene
eiſn

mor lie
iſplocan
ſeglix

hotoſam

at öen

Gnlstn

ain caa
däheri
tonigie
ſmnügrſe
S
ie

rſenin n
dig

ſſetrtne .

Ccwl
Amm.

wocipt

Nomgrici,

ezgr ue

— — =

foliũ

eũ efficati puocaret. ¶ Terciavt nos ſibi magis obliga
ret. ¶ Quarta vt nos ad ſufferendũ tribulatioes )ſoꝛta ⸗

. *

ret. ¶ Quita vt nobis tribulatiões dulcoꝛaret. ¶ Sexta

vt nos ab eterno cruciatu liberaret. ¶ Septia vt nobis

celũ reſerarxet. Dixi pꝛo vt nobis ſuã dilectionẽ inſinua

rxet; Magn'eſt. n. amoꝛ dei ĩ coꝛde ſuo abſcõditꝰ ſciri nõ

poterat. niſiꝑ aliqð valde magnũ extriĩſecũ pbaxet᷑. Vñ

cũ dñs ꝑ Vſa. dixit. In caritate ꝑpetua dilexi te. Hõ du
re ceruicis credere no potuit dei vbis. Jo impꝛoperädo
dixit illud ppheticũ. Mada. xremãda. mãda remanda

itota die madas q;tũ nos diligas.ß niſi caritas trãſeaet

ꝓredẽptionẽ i effeetũ eredere no valemꝰ. Eſt igit p no⸗
bis paſſus vt nobis ſuũ amoꝛẽ inſinuarxet. Vñ Joh⸗ vj⸗

Maioꝛẽ caritatẽ nemo hʒ vt aĩaʒ ſuaz ponat qs p ami⸗
cis ſuis. Suꝑ quo vᷣbo dicit Bern. Tu maio:ẽ caritateʒ

habuiſti bone ihu tuã ponẽs aĩaʒz p inimicis tnis, Cuz
em̃ ßm aplim. Adhuc inimici eſſemrecõciliatiſum? deo
E filij eiꝰ. Dcdo dixi vt nos ad rediligẽdũ cũ effi
cati puocaret. Vidẽtes em ꝙ taz ſupꝛa moduz magna

mala ꝑtulit ĩ amoꝛẽ ntᷣm.ſiſaltẽ lapidei nõ ſumꝰcõtine

rxe nõ poſſumꝰ. Si aũt moꝛtui ſpũ ſimꝰ.ꝑ cõſequens
ſa Bern. Qui nõ era
vtiq; inſenſatꝰſic ait· Sup oĩa redditte mihi amabilez
O bone iheſu calix redemptionis nrᷣe quem bibiſti.Qnãa
to enim durioꝛa grauio:an maioꝛa ſunt que pꝛo nobis
tulit deꝰ homo tanto efficati? amoꝛeʒz nẽm ad ſe rapit
Et qꝛ facilitas creationis hoĩes ingratos fecit difficuls

inſenſati nõ erit vox neq; ſenſus. Mãa

tateʒ redemptionis nobis exhibuit. vt a nobis amoꝛe,z

maioꝛeʒ extoꝛqret. Terxcio divi vt nos ſibi magis obli⸗
gare nt. Quis. n. vidẽs dñm ſiiuz p ſe cruentatũ vſ; ad
moꝛteʒ .· moꝛte turpiſſima vdemnatũ. quõ aqbuſcũʒ

. 66
—–

ret

Lapitulum

laboꝛibꝰpoterit ſe abſtinere. Vñp̃s. Quid vetribla dſio
ßs. Q ſe

ſibi nõ retribuit qð tenet᷑. Vñ apłs. Hõ ſunt condigne

paſſiones huiꝰtꝑis ad futurã gloꝛiã quereuelabit᷑ in no

bis. Item Bernhard?ait. Quid rependã dño ꝓ omnib⸗

his nõ habeo. Nã quicquid ſum erit ſicut ſtella ad ſoleʒ
ſtilla ad flumẽ. puluis ad montẽ. quid ergo retribuam

dño ꝓ oĩbus que retribuit miht. niſi vt ipᷣm diligã. Ideʒ

ait. Qnid durũ aut diruz eſſe poterit cuʒz recoꝛdatꝰfueris

de tuus amaros cruciatus ſuſtinuit ne tu ꝑpetuos ſu
ſtineres. ¶ Quarto dixi vt nos ad ſufferentia cõfoꝛtaret
erudem vidẽs dñm ſuũ pꝛo ſe vulneratũ merito ani⸗

mat ad ſimilia ſufferenda. Vnde Oath. v. Mõ eſt ſer⸗

uus cõtra dñm ſuũ. Si em̃ me pſecutiſunt vos perſe⸗

quent᷑. Bern. Extremũ ſuppliciũ moꝛtis elegit deus vt
nullũ genꝰmoꝛtis martyres ſoꝛmidarent· Sic Petrns
Panlus Andꝛ:eas Stephan? Laurentius ex dñi paſſio
ne cõ foꝛtati moꝛteʒ quã oĩs creatura naturaliter abho:

ducis ſui vnlnera conſpicit grauioꝛa. Moc ergo lignuʒ

cxucis beato Andꝛee ſuaʒ crucẽ dulcoꝛabat qui dicebat.
O bona crux din deſiderata c. Et btõ Stephano lapi/
des de quo legit᷑. Lapides toꝛꝛẽtes illi dulces fuert. ¶ De⸗
vto dixi ꝙ tam amarã ſuſtinuit penã vt nos abeterno

cxuciatu liberaret. Vnde Bern. O hõ agnoſce q; grauia

diles nõ ſrn⸗ vulnera cũ

27

hunde

ctva⸗fno
ntuetg

enbind

güetnenar⸗
ſacitcien

(hdi Re
(ſccacn
dadinpe
Ainode
paliig

cleroice.

mecnnd⸗

mabarnd
ipſi quaſi epulas affectabant. ¶ Quinto dixi vt prr Eaſpautti
Eaſſtous amaritudinẽ noſtras paſſiões dulcoꝛaret
Muid enim durũ eſſe poterit pꝛo illo ſufferendum. Qni
tam amaram paſſionem. tam dulci animo a fideli affe
ctu pꝛo nobis miſeris Br rr Gee Cüp, paſſio
xp̃i ad memo:ꝛiaʒ reducit᷑. nihil tam difficile eſt qð non
equo aio tollerxet᷑. Augꝰ. ait. G.

uſtinb, 6
Verk Nu /,
aſdiin
NNE

idduafdt

. Poptadr
inn
ipcaecte

Wreſoliſ

Enlſeinte

Calscoet

ffolium FXXNI
dereg ſunt vulneratua p quibus opo:tuit dñũm tam atro citer
tſngnins S vulnerari. ſi nõ eſſent ad mo:tẽ ſempiternã.nũ qᷓ;p eo
ttandig DdDdẽz rencdio iliꝰ moꝛexet᷑. Ozeas pphetag ait. O moꝛs ero
lctem mo:s tua mo:ꝛſus tuero inferne. Et h factũ eſt poſt;
inhem pps in cruce expirauit. ſtatim aia er? ad infernu deſcedu
ſhadee Eripiens inde cos. pꝛo qiub ſan guinẽ ſuum fudit. Et
aglenmn ideo adhuc quottidie nõ ceſſat ad aiam clamare dicens
ndig) Oaia reuertere ad me. qꝛ ego ſuʒz quite taʒ nobiliter cxea⸗
todare i qui tibi eternaã beatitudinẽ tam copioſe landabili⸗
nemeng ker pparaui. Reuerxtere o aĩa mea cũ gandio te expectat
nmiiſn oes ſancti ad tuũ aduentu exultabunt oẽs angeli. imo
nme tuũ reditu pꝛeſtulant totiꝰtrinitatis abyſſus. Septimo
r Nſe vltimo dixi vt nobis celũ reſeraret. NHullus.n.ſancto
twwn rũ quantũcũq; ſanctꝰ ante dñi paſſionẽ celoꝝ regnũ po
gta e tuerat introire. Nic ſta cõtemplare dic deuota mẽte
Deheor Omi deus. ſihec ſe ita h abent quãtũ ego debeo te dili gere
circu e errabam reduxiſti. qñ peccabã me coꝛipuiſti. qñ iam pe
ueſin ne deſperaba me coͤſoꝛtaſti, Et hoc eſt ꝙ dicu beatꝰ Au⸗
Auſtin?. Si phas eſt dicere q modo mhil videt nuhi
–W aggere deus. niſi vt ſaluti aie mee puideat. Lita eum totũ
— ad cuſto diã meã video occupatũ quaſi oĩm alioꝛũ obli
dea tus mihi ſoli vacare velit. Nuibus verbis cõcoꝛdat bea
4 unden tus Bern. dicens. Audite fratres mirũ ſed veru. Anima
ARu videns nõ ſecus videt quaſi ſiſola vixat abeo. Qua
d Popter dic ex intimo amoꝛe coꝛdis tui · O dulciſſime do
ahmnmine ihu vp̈e infunde obſecro mltitudinẽ caritatis tue
eggin, mihi peccatoꝛi vt nihil terrenũ nihil carnale deſiderem.
Sſoe Sevd te ſolũ ſuꝑ oĩa diligã vt penitꝰxẽnuat cõſolaxi aäaaa
mea : niſi in te dulciſſimo dño deo meo. ſcribe digito tno
‚mimn tabulis coꝛdis mei memoꝛic meoꝝ que ꝓ meꝑtuliſti.

2. V A ¶ Alia contemplatio ſeria tercia de ſeptem

bat. Abomniforli en omni coꝛdis denottonemedit ane ganif
da. ¶ Pꝛimũ igit᷑ verbũ qð beatꝰ Lucas ſcribit. Et eſti “ Mae

—

HNulla vnq; obliuione delenda vt ea ſemper pꝛe oculis
habeaz delecter. Mõ ſolũ illa co gitare. ſed etiã ſi neceſſe
ſuerit p meo modulo tollerare. Et dulceſcat mihi non
ſ. lũ tibiex oĩbꝰ virxibꝰobſeq. ſ etiã ꝓpterteotumelijs af

(ibcdei
lilalian

ici⸗ vt certe moꝛte turpiſſima ſi neceſſe fuerit cõdẽnari. Peneſſep

unwnſcle

N T.* e-. H eſſirsſii
Ontempladũ eſt ſeruo dei. vt ſicut cythara ma nid n
(Ta 6 38 tadeoricve

, aſli

lis hñs lignũ coꝛdas deſup eytenſas daz
Vecucit᷑ dulce ſonnʒ reſonat. ſic cythara nfa ihs
xps crucẽ hñs p ligno cythare. coꝛpſuũ rite coꝛdaruz
pcuſſus dolonbꝰa obpꝛobꝛijs ſeptẽ vba ſalutifera omni
cõſolatione doctrina/caritate plena dulciſſime reſona Aen

lud. Paterignoſce illis. qꝛ neſciunt quid faciunt. Ecce ſinneir
quõ agnus ille innocẽs manſuetus in oĩbus pꝛeſſuris
ſuis. nec ſemel os ſuũ aperuit. vt aut querele aut excu/ſa
tionis aut cõminationis vel maledictiõis ſermonẽ ado
uerſus crudeles hoſtes ſuos dicerxet. quinĩmo potiꝰ none
bñdictionis verbũ qð a ſeculo nõ eſt andituʒ ſup inimi · Mſomh
o w io ynrizn
cos ſuos ex abundantia caritatis effudit. d. Paterigno M
ſce c. O ſeruedei fideliter recoꝛdare hoc verbũ ĩ co:ꝛdetuo Maa
vt quotiẽſcũq; ſeniũt cõttate inimici tui:(¶ emoꝛare il “
lius verbi ihu xpᷣi⸗Et ſicut ipſe ꝓ occiſoꝛibꝰſuis oꝛautt·
nõ quaſi nõ poſſit ipſis eoꝝ pec cata cõdonare. Sedrt i
doceret p ꝑſequentibꝰoꝛare. Immo ſm aplin cũ lachy nuin
mis p eis oꝛauit. Ad Mebꝛe.v.Cũ clamoꝛe valido Alaæ⸗ cchlldagl
crimis pces offerens c. Itẽ Bern. ¶Manus que foꝛma⸗
uerũt celuʒz. in cruce ſunt extenſe clauis affixe. Itotius mulelar
Verberat᷑/lancea latus ꝑfoꝛat᷑.quid multũ in co rmau

riſine ſit niſi lingna vt matrẽ diſcipulo cõmendaret. vt pꝛo
ſenin peccato:ibꝰdeũ exo:axet.nõ igit᷑ obliuiſcit᷑ amicoꝝ ſuo
tumg qui in tali articulo nõ eſt oblit pſecutoꝝ ſuo . Ecce
gqu6 vir iſte p oĩa artat ſpernit ad locũ caluarie du⸗
ſn. ctusnurra⸗ felle potat. in cruce ſublenat᷑ . Et dicit. Pa
terignoſce illis q: neſciũt quid faciũt. Qualis eſt hic qui
nghan. in oibepſſuris ſuis ne ſemel os ſuũ aperuit. aut aliquod
ſan ⸗ verbũ durũ aduerſus illos maledictos canes ptulit. d
‚cCVgo h viro manſuetus. qind benigniꝰ aĩa mea vidiſti.
ſünn „ lti igit᷑ eoꝝ qui aderxat cõpũcti ſunt coꝛde penitue
AIrũiit.quo coꝛ tetigit deꝰ. Et poterãt dicere quid eſt hoc
iſn . qsd audiuim⸗ Nos em oẽ malũ qð excogitare potuimꝰ
huyuic viro impendim?ipſe viceuerſa oꝛat p nobis. Si
gquid igit malicie aut pꝛauitatis ĩ eo eſſet vtiq; in tãtis K
R talibꝰpſſuxis exũperet. Axboꝛ.n. mala fructꝰbonos ꝓfer⸗
aann. tre nõ põt. Quappter ꝑcutiẽtes pectoꝛa ſua cõpũcti reuer
nanſe ſiſunt in domos ſuas. Dic ergo deuote. O dñe ihu vxpe fi
t —R lidei viui mũdi cxeatoꝛ redẽptoꝛ quiĩ ara crucis p tuis
osſcmen ccucifixoꝛibꝰdeũ patrẽ deuote lacrimabiliter exoꝛaſti.
ninoho ii DVa queſo mihi indigno peccatoꝛiꝑ gr̃am tuaʒ co:de
hin i i oꝛete p meis inimicis exoꝛare. Ieoꝝ mala ac inſidias ꝓ

DAn tulnoie gloia vatienter tollerare. Amen.
ſic e (Secundum verbum.

ene 2– Ecundũ verbũ ſcribit beatꝰ Lncas. eſt verbug
ſie n Poi acceptione dignũ qð dixn ad latronem ſero
Nar. OO 2 penitẽtẽ. videlʒ. Hodie mecuz eris in paradiſo
vepkntſne ⸗— Ecce q; liberalis ĩmo ꝓdigus factaeſt hodie xpᷣs qui la⸗
mediè rroniregnũ. crucifixo celuʒ. danato paradiſum ꝓ bꝛeni
Nnnst⸗6 petitione largit᷑. Cotẽplare hic diligẽter. qꝛ latroni hee
oeft Ccofeſſio in pñtia ſaluatoꝛis ſuffecit que ſibi in carcere nõ
ſuffeciſſet. Ex quo habes ꝙ ſanctũ a fructuoſum eſt in

prytia coꝛpali ihu xi vixlz coꝛaʒz ſacramẽto euchariſtie
cvo:arxe. O q; magna ſides in iſto latrone cõſideradaeſt

ui nec pptex pene quã ſuſtinebat acerbit arẽ.nec pꝛopter
carnis quã videbat in xpo in firmitatẽ fidei obnuſit con

feſſionẽ. d. Memẽto mei dñe duʒz veneris in regnũ tuuʒ

Manifeſte Eror ꝙꝓ nõ loquit᷑ de regno tpali. ſed eter⸗
no celeſti. Et x
eſſe celeſte eternũ. quẽ ſecũ vidit mirabiliter moꝛiente,z
I quẽ petxꝰ negauerat vidẽs ipᷣm ſepiſſime mixacula fa

t vere ſides magna qꝛ cofitebat illiꝰregnũ

cientẽ. Ideoq; latro meruit audixe a dño illud totiꝰ amo

ris gre verbũ videlʒ. Amẽ dico tibi.qꝛ ho die mecũ eris

in paradiſo. Mox.n. vt dñs expirauit ipſe m aĩaʒ ad

₰

inſferos deſcẽdit eadẽ die etiã aĩa latronis illuc puenit.

imbo vt ſic ſociaret᷑ eii gloꝛia qua deſiderabat

Hic ſta contemplare dñi bonitatẽ quã piꝰ a dulcis eſt

.

tro vult deteſtari. a ſic ad dñm toto coꝛde cõuertere. Et

dicat deuota mente. O mi deꝰ ego em̃ miſer a miſerabilis

qinfernali ſupplicio dignꝰ. Couerto me ad te. xvogote

Vt memo: ſis mei in tua miſexicoꝛdia. Latro ſumen

mecũ in gloꝛia. Et hoc de ſecũdo vbo.
¶ Tercium verbum.

ſperabit de tam pio exauditoꝛe. de tam celeripmiſſione

4

4

magnꝰapeſſimꝰqui meꝗ alios multos occidiĩ aĩa.qui
nüc in celo regnãs miſertꝰfuiſti latroni adhuc in infir⸗
mitate carnis ĩ cruce pendẽs. Et dic mihi benigniſſime
Gu. Modie.i. in pñti vita exis mecũ in ꝑadiſo.i.in mea
gra⸗ in futuro

“

itatdn

in
edncia

accneſier

(ſtuͤpee⸗
(otſnrd

fepirnti
eaſtengl
icſere
Wyallzt

Aaſacta eſt particeps illiꝰbeatifice fruitionis xpᷣi cũ ſctis d
uz adhuc eſſet ĩ pena. OQhõ exẽ lo latronis te ad dum
duʒz tuũ couerte in vera fide. ſpe ſrma carxitateq; pfecta.

ſiengeſſ
vtrotna,n

ihs qui taʒ cito ꝓmittit.aplus dat q; petit᷑. Quis em de ſene
de taz largo datoꝛe. Certe nullꝰqui ſaltẽ pctã ſicut hicla tereſtunr

—

Wrmmr,
nr.
hftiftitrn
egini

ſſtodoc

fſinganit

= =.
= =

“

andoise

WD

gſnide e.

napee

Webytſte

gürgiüen

kfnia

uilcgen
pt ciſ

NsNe
wtng
elernſ
cdte.re

lanſe

occdi

D

dſetin

4

Folium LXXXIII
Erciũ verbũ ſn beatꝰ Johãnes. eſt illud
([Mulier. ecce filiꝰ tuus. Et ad diſcipulü. Ecce

Hmater tua. Hic cõtemplare quð mater filio aſ⸗
ſiſtebat cũ ineſtimabili triſticia ſuꝑ tam mirabili cõtri⸗
tione vnici naturalis filij ſin quẽ diutnitꝰ cõcepit mi⸗
raculoſe genuit. inenarrxabili amare dilexit cuʒz ua iu⸗
vta crucẽ ſtaret illã carnẽ iheſu ſanctiſſimã quaʒ tam

caſte cõ cepit.taʒ dulciter aluit. A taʒ crebꝛo amplexata

oſculata fuit. duris clauis affixaʒ.ibi tribꝰhoꝛis ĩ pa-
tibulo pẽdentẽ atrociſſime cruciari vidit. Sic deuotiſſt⸗
me contemplare quõ dñs ĩ cruce diſtemꝰ. ĩ vliimo iaʒ

ſpũ cõſtitutꝰcũ nullũ ſuoꝝ mẽbꝛoꝝ iaʒ liberum haberet

vſuz oculis a lin gua exceptis De vtxoq; illox matrxi ſer

uire dignateſt reſpiciendo videlz n alloquẽdo vt pfecto

indicaret ꝙ ipſe eaʒ in ſuo geſtaret coꝛde. Jam de muüdo
iens quẽ illa in ſuo ſuſcepit coꝛpe imrantẽ in munduʒ
Eytrema.n.viſio amicoꝝ moꝛiẽtiũ coꝛdis intimaval
de ſolet infigere. diclit etem. Di oumm que circa me geſſit

amicꝰmepoſſem obliniſci.tñ illiꝰ aſpectꝰ quo me taʒ fi⸗
deliter eſt intuuꝰa mihi intime locutꝰcũ iam cito exala

ret ſpm̃ obliniſcinõ poſſum. Si ergo frẽs cariſſimi ma⸗
ter dei 1 materuta viſionẽ illã q̃ſiſagittã ſemꝑ in co:de

geſtanerat. CQuõ nos ei? matris adoptiui filij a frẽs dñi

cruciſivi mẽo:andã illaʒ viſionẽ obliuioni tradamus.

Näã vp̈s reginã ccli ipſi iohanni in matrẽ dedit. Et i

quodaitnodo alten xpm p ſedſtituit. Accleſtis regni co⸗
ſorꝛtẽ ſecit. ſic honoꝛauit. Iniquo facto nobis pec cato⸗

ribꝰinſinnanit quaz ad ipßaʒ hre debeamꝰſpem a fiduciã
qꝛ nõ eſt credendũ ꝙ dñs iſto pꝛunlegio ſollmodo iohã

nẽ ho noꝛauit. quaſi ipſe ſolbmarie filsſit adoptinꝰ. ime

moq nos oẽs eẽ poſſumꝰã volumꝰ.nec em falſe clamãat
111

Lagpitulůâ xxX—
ſideles dicentes. O mater 1dña nẽa oꝛa pnobis, Menol
ne em̃ textũ hin ſacri euan gelij. A pꝛopꝛiũ nomen euis.
cui maria in matreʒ eiꝰſignat. Hic nuſq; inuenies ſed
Pqnandã circũlocutioneʒ deſcribit que etia alijs q; iohã
lu pot cõuenirxe.Hanc ſpũſancto dictante Iquicũq; cũ
Johanne deſcriptionis particeps fuerit cnzʒ Johãne q̃ſi

marie fulderit. eſt iſta. Viſcipuluʒ ſtanteʒ iuvta crucez

quez diligebat ihs. Juxia crucem ſtat diſcipulus qñ dſni

paſſionẽ matris eiꝰ cõpaſſionẽ ſedule memoꝛat. Sed
tunc ihs diſcipulũ diligit qn abeo diligik. Sicut Salo
mon in pſong ſua ait. Ego diligẽtes me diligã. Certe
de iſto dicit vps ad matxẽ. Ecce filiꝰtuꝰ. Mos ergo frẽs

carxiſſimiſimꝰiuvta crxucẽ ſtantes diſcipuli quos diligit

ihs vt ſic vnuſquiſq; nem andire mereat᷑ a ihu illuddul

ce verbũ. Ecce matertua.O verbũ omni acceptione di
gnũ. Si maria eſt mater tua. ergo ihs eſt frater tuꝰ er⸗

go pater ereſt patertuus. ergo regnũ eſt hereditas tua.

Ecce mater tua ergo gra marie eſttheſaurꝰtuus. ma⸗
tres em theſauriſant filijs ſuis Ecce matertua. Cui oĩs

neceſſitas tua vſq; ad coꝛ eiꝰaſcẽdit. Cõmota ſunt quip

pe viſcera eius ſuper filio ſuo. Ecce matertua. ergo dili

—

ge illã veneraretãq; vbiq; pſenteʒ nec ampliꝰ expecta
Sed ab hac hoꝛa accipe eam in tuã duotionẽ ſamm/
lationeʒ. Nipſa tandem te aſſumet in ſuam gloꝛiã vbire

gnat cũ filio naturali ihn xpo queʒ deuota mente ſic oꝛa
ꝛdie · O dñe ihu xpe qui materne paſſioni cõpatiens eã
dilecto tuo diſcipulo cõmendare voluiſti nibi hodie cõ⸗
mendo aiaʒ meazꝑ coꝛpus meuʒz in illa fide dilectione
qua ta matrem virginem virgini cõmendaſti.

Quartum verbum.

.
R
D

5

4 lun
Ud

teli
6

R

ditſgcn
teſclcr⸗
Gncuben

aedee

laliſ
ſaninc⸗
topetee
gapza

amytge
is ilis ⸗
(uipſoſan
ſei nt⸗
tipincen

tamnanle

eppelltm

ſſclaecſtd⸗

aſoce

gnoſetge

tcpn

slotalt
emngtorpe

oliuum LXXXyYy
IV Vai verbſ ſcribit Mathe1 Carrus eſtt
mnc, ullud. Deus de me; vt quid dereliquiſti me. Hic
Kd - cetanplae q dus in cuee hoe vertu vocemas
gi a ptulit.nõ ex impatientia aliqua.q omnino nullã
i Hhabuit. Sed magnitudinẽ ſui dolons queʒ p nobis ſu
igi ſctinuit oſtendit. Et iſta derelictio nõ eſt referenda ad ſo

n luntionẽ vnionis pſonalis.ita ꝙ tũc humanitas fuiſſet
nen diuiniſa a diuinitate cuz ĩe dicat Joh. viij . De nõ reliqt
meſolu⸗ Evuo habeo q, nücß deſinchateſſe eſiue aiag
mori cõumcta fuerit coꝛꝑi ſiue abeo ſeꝑata. Haʒ aĩa illa ſeꝑs

Snd ta acogea eoenarten deverat. ſed referenda eſt
Gl ülla derelictio ad hoc ꝙ diuinitas expoſuit illa humani⸗
en tatẽ ſine deſenſione acptectione diumuatis ac ſi nõ fuiſ⸗

lashli ſet ei vnita. Caſſiodoꝛ dicit. Reuera manibꝰunpioꝛuʒ
lch Kgradi nõ poterat niſi deit as talia fieri pnuſſiſſet · Ex qui⸗
un vrys pz paſſio vpi oim nem paſſionũ fuit graniſſima.
uA (Gartyres em quãto durio: a paſſi ſunt exteriꝰ.tãto ma
thrdtan gis illis de aſtitit cõſolans a2foꝛtans interiꝰ. Vñpſal.
ema CTu ipſo ſum in tribulatione. Vñ beat? Laurenti?dum
lu ſup cratem aſſatiaceret dixit. Carbones iſti mihixrefri⸗

nain geriñ pꝛeſtant. Qina cõſolatio diuina interiꝰatq; ignis
u dininin coꝛde ipſiꝰtam magnꝰfuit ꝙ ignẽ materialem
mrdA ſus craticnla quaſi p nihilo reputanit Quia moiꝰmaio
iſem res expellüt minoꝛes. Pertaleʒ igit᷑ cõſolationẽ dummã

eit cõſolatꝰeſt d oẽs martyres in ſuis magnis to:mentis
umntſen qð ſi nõ feciſſet mlti defeciſſent. Sed ipſe figmentũ nẽm

iſen co gnoſcit q; caro ſumꝰapuluis. Sic lʒ aia vpi fuern ſo
ſtdhehe beata. ex cniꝰbeatitudinis conſolat ione abſoꝛberi poſſit

ſrim ois doloꝛ. ſictñ nonrſt faetũ · Sed relict aeſt illa huma
he nitas lotaliterpaſſioniqnaſi non eſſet vnita detati .· Et
ſuit maio: pena oĩbalijs penis:põt diei pena penarui

Capitulũ XX

Cnia ſine illa nulla finſſet pena. imo ſi oẽs penas hiniꝰ

mũdi oim daãnatori⸗ ſuo coꝛꝑe ꝑtuliſſet. mox deitas
abſoꝛbꝛiiſſet. tanq; ſcintillaã vnã totũ mare. Et hoc eſt

qð di cit bꝛatꝰ Augꝰ. Mallem eſſe cũ deo in pfun do infer
ni qᷓ;ᷓ ſine eo in celo. Moluu. n. vps in oibꝰpenis ſuis ca⸗

pere aliqð refrigeriuz a ditate. qꝛnõ ſicte vel apparenter
pati voluu. Ded veriſſime Leffectualiter. Quappter vi
rũ deuotũ decet hic altius fandiꝰ ſpecnlari. De magni
tudine acerbutate crudeliſſime paſſiõis iheſu xpi Teiꝰ
mo:te. Vic ergo in deuotiõe coꝛdis tui. Dñe ihu xpᷣe qui

ꝓ ſalute himana pendẽs ĩ cruce voce magna clamaſti

Helyhely lamaſabathani. Hoceſt xmeus den me⸗ vt .
quid dereliquiſti me. Ba mihi in o tribulatione n angn
ſtia mea voce magna co:dis meiadte clamare. Hein
me patiaxis velut atua miſericoꝛdia derelictũ repꝛobaz⸗

ri. Et hoc de quarto verbo.

¶(nintum verbum. ðð

Vintũ verbü ſcribit beatꝰ Johanes dicẽs. Vi

cũ felle mixtũ. Implentes ſpongiã pꝛedictis ad inuicez

diſtemperatis. Contẽplare hic diligenter quis iſte potꝰ

☛

nerit quo crearoꝛ a ſuis potat᷑ cxcatuxis. vere moꝛtiſerꝰ

inſernalis. CNuis vnq poſſet ſufficieter yco gitare crun

dens iheſus qꝛ oĩa conſumata ſunt. vt etiã im
pleret᷑ ſcriptura. Pſal. xviij. Vb. dicit ppheta
In ſiti mea potauerũt me aceto dicẽ⸗ quintũ verbũ vi⸗
delʒ Sicio. Coꝛpꝰem xp̃i icatũ aduſtuʒ erat ꝓpter
q dicebat ppheta. Aruit tãq; teſta virtꝰ mea. Quia hu “
moꝛ in xpi coꝛne pſudoꝛeʒ ſan gumeũ quaſi totaliter exy.
hauſtus fuit. S lrin fla llarlonein coꝛonatione. ma
nuñ apedum cõ ixione. Sed xpo ſic clamanti. Sicio.
Crucifivoꝛes dabant ei bibere vinin acetoſum. mirratũ

ail⸗
Phonu

Wude

nmtſppe

ſoſe
pord

ſeefwann

wott⸗

ſicaſaſt

cie

nehhco⸗
fullnu

Dnutan

ſeſtoaden

ſdicace

ſtraiͤſaln

ſamnmg

dhucden
ls.Seo⸗
ſanſep⸗
olu po⸗
Woreuar,
ſpotumnen
landestni

Nwinor

biiſcngti
prmend
ſeandalin

1

peoben

t wecnin
dernden

ürarbäm
gcorgt

4Ccha

Nalucrer
tioft.
nti Si⸗

mnnm
is dinne

usſtet

eumen
gin

ndeine
Usſtisn
lepne
Nm.
Deeg
ſuph.cd
nadamef
n W.
oneneg
1a. N

penas patiebat q;ᷓ ſitim. Se

Folium LXXXVI

dcelitat? iloꝝ peſſimoꝝ viroꝝ qui talem potum miſerri

mo homun in penis mavimie cõſtituto potuerũt depu
taxe. O iudcoꝝ malxia ſuper oẽm maliciã. Et dñi pa⸗
tientia ſuꝑ oẽm patientiã.· Eſt tñ firmiter credenduz
dñs noſter ihs xp̃s pendens in cruce nõ dixerit. Sicio⸗
ad potendũ potũ coꝛpoꝛalẽ.quia ſciebat ſe iam coꝛpoꝛa
liter moꝛituxũ. etid̊ alias quaſi ĩfirmitates ¶ magnas
dquem potuʒz ſiciebat ſons

ſalut axistoꝛ:ẽs voluptatis. Non vtiq; ſenſibilem ſed
ſitiebat noſtrã ſalutẽ. vt ſaturemus viceuerſa ip̃m deuʒ

viuũ. Minc eſt ꝙ Bernhardoait. Tantũ me dilexiſti bo
ne mheſu ꝙ imemo: fuiſti tui doloꝛis nõ fuiſti imemoꝛ

mee ſalutis. In cruce em dixiſti. Sicio. Et non doleo ·

De cruce taces. de ſe clamas.Opoꝛet vtiq; ꝙ talis ſi⸗

tis ſit valde mirabilis atq; magna. Inmmo ſic eſt . Ait
cri dñs ſi nõ verbis re tamen dicens. plus em̃ aĩarũ ve

ſtrarũ ſalus q; coꝛpoꝛis mei cruciatꝰme vꝛget · Ltiam

tam magna eſt ꝙ in me ceſſauit pena crucis. Sedi me

adhuc durat illa ſitis. Hã adhuc quotidie clamo de ce⸗

lis. Sicio. Hec vnq; in me extinguet᷑.qꝛ ſalutẽ veſtraʒ

icio ſempꝑa deſidero. Vnde valde ruſticand eſt ¶ indnra

tus qui xpᷣo diup ſalnte ſua ſicienti potũ negat potũ vi

delz gratiarũ actionis.potũ contẽplationis deuotio⸗
nis. potum emẽdationis pꝛo ſectus. Dic ergo in dolo⸗
re coꝛdis tui. O dñe iheſu xpᷣe qui noſtrã ſalutẽ ſitiẽs ace⸗
to vino mirrato cũ felle mixto potari voluiſti. fac me
vinũ deuotionis cũ mirra carnis moꝛtiſicationis ac ſel

le cõpunctiõis tibi digne offerre. acetũ aut infidelitatis

ſcandali nequaq; bibere guſtare.
- (ASvtñ verbũ⸗

ℳ

dd — — . . „„ .
G Evtũ verbñ ſcribit nobis Lncas dicẽs. Pater

m uj

in mancuas cõmẽdo ſpm̃ men. ð vbnʒ dixit in extre
mis dans nobis de h ſeculo migrandis excmplũ. q;uis

em ſciret aiam ſuaz patriſumme eſſe recomendatã/ hoc

divit ad nraz eruditionez . Ex quo em ipᷣe quipctmnul
luz habebat. qui nr̃a cximia tollere venit. patri ſic ſuaʒ
aiam comendauit. quanto magis nos in quibꝰpꝛiceps

mundi hud iniquꝰmultaqᷓ ad ipm ptin ent inuenit ma
nibꝰoipotentis dei ſpm nẽm debem?cõmen dare. ne ĩ ei

exitu a diabolo cõpꝛchendat᷑. Fecit auteʒ hec dñs poſt ʒ

fectũ a totale teſtamẽtũ ſuũ iten ad eruditionem nrant

HNã moꝛiẽs ſaluato: teſtamentũ ſuũ ſic diſpoſuit ꝗ ſibi

de oĩbꝰ ꝗ habuit nihil rerinuit. Pꝛimo. n. tpalia tũq; vili
oꝛa iaʒ dudũ comiſerat iude traditoꝛ eccliaʒ Petrxo ʒela“⸗
toꝛi coꝛpꝰſuiiʒ in ſacr̃o diſcipulis ſuis dedit. diſcipulos

ſuos deo patri cõmẽdauit. veſtes ſuas militibꝰ dimiſit.

coꝛpſuũ moꝛtale crucifixoꝛbꝰa matrẽ ſuã vᷣginẽ diſci⸗

₰☛R

mẽdauit· Ecce foꝛmatrãſmigrãdide h ſeculo quaz no⸗
bis reliqt. ĩ cruceↄſirmaiit. Ex quo pʒ ſiqᷓs ſpm̃ ſunʒ
ſalubꝛiter vnlt cõmẽdare. debet ſe pꝛiꝰ ab oĩbꝰ diligenter
cxpedire. ſi fuerãt a deo recomẽdata. Et ſic poſt võm
nudoegrediat ſemetipm ſpoliãs nõ ſolũ habitis qᷓ ſecuz
educere nõ põt/ß etiã habendi affectũ a dicat deuota mẽ/·
te. O dñe ihu xpe qii in cruce moꝛiẽs aiam patri coõmen
daſti · Da mihiĩ hae vita ſpũaliter ſic cõmoꝛi. qtenꝰtuĩ

ho:a moꝛtis mee aĩaz meã miſerã tibi digneris hre recõ

mendataz. O de pater fac vt in obitu meo tibipfecte ali
bere poſſum dicere. Pater in manꝰ tuas cõmendo ſym̃

meñ. Recipe me venientẽ ad te qui nunc cõſtuuiſti ter⸗
minũ vite mee Benspotcro pꝛeterire.
(Septinmmm verbum.

hyſer
penne

pefe

(

hiͤſini

(carde

buſte
ſirſd

bbſfel
ſſtoree
rcpol

bome

nſfaf

mdpor

lvſqzin

oarmtc

pünode

loniß
We

Kecden
müinpe
Ree
artſcͤ

1

Mten

Uuniſpe

ſlliscd

Folium LXXXVII

n Eptimũ verbũſcribit beatꝰ Johãnes. eſt il⸗
un Alad. Cõſumatũ eſt. Hic cõtemplare quõ de nie
Nen mia caritate nos dilevit. q nullo indigens oĩa
eftn ꝓpter ſe ſecit. 1 oia homini ſubiecit. ¶poſtq; ho oĩa pec⸗
iſſe cando pdidit. de eum pdere noluit. Ded legiſlat oꝛẽ ſip
ig eñ cõſtitnit. Iꝑ ꝓphetas diligenter inſtruens tandẽ pſo⸗
nruien naliter venit. 1carnis nre vtilitatem humiliter indint.
i Et poſt cxempla perfectiſſime caritatis Aſctĩtatis poſt
Negeff vVbsa ſcie ſalutaris . i.poſt miracula potentie ſin gularxis
ſontin. oĩbꝰbñfaciens.pꝓ oĩbꝰ mala patiens.ne nos eterna moꝛ⸗
ſga te moteremur ipſep nobis moꝛtuꝰ eſt. 1 que non rapuit
lutiin tunc exoluebat · Deinde cõtemplare qualiter dñs deus 8
De e tuus amantiſſimꝰmoꝛi app:opinquans incepit oculos
Nira dDepettnere palleſcere dicere vltimũ verbũ videlʒ Con⸗
dinit. ſumatum eſt. ſupple opus vedemptionis humani gene
de es ꝑpfectiſſime. quicqind de me pphetaiũ eſt · aut qinic⸗
inia gquid pꝛo redemptione humani generis facere debui. ſeci
bauefa 1 vſq; in fineʒ coſumaui. Dia em feci que bolt nus medic?
istſe ꝛo amico ſuo cariſſimo ain firmo facere cõſueuit. Qui
Plgent puno dietas taxat. Scðo ſudoꝛem peurat. Tercio mi
RK nntionẽ facit. Quarto potionẽ offert videlʒ mirratüũ vi⸗
nion num acetoſuz cuz felle mixtũ. Tempus ergo eſt vt re⸗
zueneni. uertax ad eum qui ine miſit vnde vem. Ecce quõ can,
* pnt nmꝓ delictis ntis acerbitatẽ ſuſtinuit paſſionis q;
H vſqp ad coſumationẽ oĩm ſcripturan que de er? paſſione
gien erant ſcripte tollerauit patiẽtiſſime. Ita anos ſi huiꝰca
w . pitis membꝛa eſſe volumꝰtunc in omnibꝰ laboꝛibus
ni aduerſitatibꝰ neis virtutẽ patientie ſeruemꝰ. vt ad nẽm

na puenimꝰfinem reciperxe mercamur ab eo ſplendoꝛẽ queʒ
. 7 . ⸗ — . . 9 . —ð . . „ „
iſiuf nullus adipiſet poterit. iuſi qui in bonis operibꝰ vſq;dRia
ſinein per euerancxit. Tic ergo in deus tione coꝛ dis tin.
ni iüuij

cap. XX

O dñe iheſu xꝓp̃e qui conſumationẽ totius paſſionis tue c d

in vna ſummadeo patri offerens dixiſti. Cõſumati eſt oldig
da mihi oĩaꝑ mete operxante bene acta a paſſa ad tuann ſling
laudem cõſumare. cõſumatap te deo patri dignanter mtlin
offerye. Et hec de verbo ſeptimo vltimgo. ſcſen
„5„ „ ¶ Alia contemplatio de penali expiratione dñi noſtri Minl
2 /1 1αα△ geſu xp̃t: Feria quarta. t
X☛ r Sntemplare deota mente penalẽ expirations tpebe
0 dñi tui iheſu xp̃i⸗circa quam cõſidera quatuo: nlem
W.Pumo q: talis expixatio ſacta eſt capite incli· fathen
nato.Secũdo qꝛ facta eſt ploꝛando. Tercio quia facta ꝓ ſöſtec
eSiSi’iſſt cü clamo: e valido. Quarto quia mox erꝰ aĩa deitatit (onmd
UMUD vnitati ad inferos deſcẽdit. De pꝛimo cõtẽplare qꝛ capyut pri
ſuũ duplicine cauſa uiclinauit. Pꝛimo dãs nobis ſignũ lugllpt
pacis t recõciliationis cũ deo patre ꝑſuaʒ moꝛtẽ. Mannꝛ liqgen
multis annis diſcoꝛdia fuit inter deu a gen? humanũp aräl
pter pctm̃ puimoꝝ parentũ. Sed ipſe fili?pſona medaa neppeis
ĩ trinitate ſe mediatoꝛẽ interdeũ apatxẽ. Et nos poſuitt eemunde
ipᷣm nobis ꝑ ſuã amariſſimã paſſionẽ benignũ apla⸗ hinceſtg⸗
cabilẽ fecit· Et in ſignũ huiꝰinclinauu ſe ad nos in ara caetat/
cxucis quaſi dans nobis oſculũ recõciliationis i pacis kiitmn
Et hoc eſt qð Bernhardus ait. Reſpice ſidelis aĩia vym nari
in cruce pendentẽ. Reſpice capitis inclinationẽ ad recõ ſichkeg
ciliationis oſculũ.bꝛachioꝛꝝ extẽſionẽ ad amplexũ. la⸗ niiech
teris apertionẽ ad pcin. mẽbꝛoꝛ extẽſionẽ ad remediuzz Amara
Scðo emiſit ſym inclinato capite p nimia pauꝑtate igimhi
eeſt in viaꝑ quã itur ad aſtra. Vñ dixit dñs in enã gelio ufihlsr
Bti paupꝑes ſpũ qm ipſoꝝ eſtregnũ ccloꝛ.NH ĩmagna ſiſen
paupꝑtate ihs vpᷣs eſt natꝰ. In maio:i panꝑtate adiev⸗ loni
ſit ate vivit in hmu do. Sʒ in eytremo ꝑ maximũ pau⸗ ſin
perxtatẽa miſeriã cxiuit de h ſeculo. Vñ bñ poterat illud alnng,

=“
N

o dasadtgre an egreſſuo ſin de vtero metrie Me att
d eareg er⸗ mnſcrijs p en reijertar illuc. Scðo cõ
Nue. ebere vps iradidit ſpm flendo. Hãa in ipſo ſamp ſun
Ga maioꝛ cõpaſſio ẽ; paſſio. Et iõ nũqᷓ; 2 „ EFe
Fd malos copa ᷓ paſſio. Et iõ nũq; legit᷑ fleinſſe ꝓpter
üni õ cõpaſſiue plurics. Na quater legit fle⸗
ninne⸗ vltuno⸗ Runs cõpaſſiue. Ded quarefleuiſti o
winii d nn enet ern⸗Cü potrerat gaudedu q; flen
nicn cruei dan noh oe medio er aff gee dece tte ena
eid Flen⸗ nnaͤ⸗ iabo um ſaluãs nos a moꝛte eterna ⸗
* acſie ſei erete ex magna cõpaſſione Oſideras. qina
R kſccn od ficeret ad redẽptionẽ oium hoim⸗ Sediñn
anc inre rion paucom reſpectu dãnatoꝝ Et hoc eſt
cg ag xps ĩ cõſecratiõe ſui ſanguĩs videlʒ. Hic eſt ſan
gus qunp multis effundet. qui ſan guis no ſuit effuſus
Nn oib anatad efficatiã· Et h cõquerit ꝑ Jeremiã · d.
Nwnaud Inuanũ laboꝛain videlz ꝗꝙ tanta recõpẽſaʒ ſatiſfactio
NsN nẽ ꝓ pctĩs ntis ſecit. que ctiã rõne doloꝛis waloꝛis mil⸗/
incpſt D le mundos liberaſſet . g adhuctam paucos liberauit.
igii hinceſt ꝙ alibi dicit ꝑ Jeremiã: Aſpexiterxrã ecce va⸗
Nosnag chaexgt Tcelos anõ erat lux ĩ eis.ac ſi dicat. Aſpexi ter⸗
Nd La.1,terrenoe hoĩes. ſunt vacni a cõſideratione mearũ
ſciſn penarũ. nec ſolũ illos. Sed etiaz celos/i. bonos aſpexi⸗
en qui celeſtẽ debẽt habere vitã. nõ eſt eis lux videlʒ cog⸗
mdn ps clamat d nos p beatũ Criſoſto. dices. Ego phter
ga vos ſum hõ fact ppter vos aliig ndelnſuns ceins 1
incneh⸗ cruciſixus vbi eſt tantarũ iniuriarli mearũ fruciꝰ. Vbi
gimo eſtßcin ſanginnis que effudip veſtra redẽptione. Ohõ
enge ſup glonã meã te dilexi apparens hõ ſupterraã moꝛtem
g iurpiſſima ppterteſuſtinui. Vbi eſt tante cariratis mee
INO. retxibutio. Et tu reſpondebis ci in ſpũ dieens. Ceue dñe

we

.

Xapitiuum XX

iheſu vpe in emẽ datione vuc mee eſt tua retribntio. ſin

Ypſexuus tuus beat Bernhar. ait. Penitentia mea o bo
ie ihu eſt cibus tuus quo veſceris.lacrime cõtritionis
mee ſunt potus tuꝰquo potaris. ¶ iſcebo inſuꝑ lac ma

tris mee cũ ſanguine tuo. faciaʒ tibi optimũ deuotiöis

Tcõtenmplationis ſalſamentũ dicaʒ. O dñe iheſu xpe

qui in ara cxucis oẽs hoĩes in quibꝰ tua amariſſima cu
ſtraret paſſio perfecte co gnouiſti . Et eoſ deʒ tũc mi dñe
acerbiſſime fleuiſti. Da mihi queſo ꝑ grãm tuã in meis

factis dictis co gitatis te nunq; offendere. Sʒ ſemper

tuãturpiſſimã moꝛem oĩa alia beneficia a te collata
pꝛe oculis mentis cunctis tꝑibus tenere. Quatenꝰ recoꝛ-
dationis ſanctiſſime paſſionis tne ſpũs meus ſeruoꝛe de
notionis accenſus amariſſimas lacrimas in conſpectu
tuo cõpatiendo tibi effundat. vt non ſim vnus quoꝛuzʒ

damnationẽ tu in cruce deploꝛaſti. Tercio contẽplare.

quia cũ elamoꝛe valido expirauit. mirabile tñvideẽ qui
iam in vltimo eõſtitutus eſt ¶qui vix pꝛe toꝛmentispe

tuit os aperxixe lin guaʒ mouere dicit clamaſſe valide.

Cu etiã ppheta dicat deeo Rauce facte ſunt fauces mee
Hic dici gloſa.HNos cũ nulla voce moꝛimurqnidetre
ra ſumꝰ. Ille aũt moꝛit᷑ voce exaltata qui decelo deſcens
dit. qui ppꝛia auctoꝛitate ſpm ſuũ tradidit að ſoli ho⸗
mini deo cõuenit. Iſtum clamo:ẽ celum audiuit. oẽs

angelom choꝛi ſunt turbati. Et hoc ſol quiſe habet vt

celi oculus demonſtrauit. quiꝑ eius ech pſim ſuꝑnatu-

ralem nobis tãq ſi fleret apparuit. illa oim angelan
deplan geret turbationẽ a ſui creatoꝛis moꝛteʒ· Et ſic te
nebꝛe facte ſunt in vniuerſa terra. q: dñs lucis moꝛtẽ pa

tiebat᷑ amaram. Et illetenebꝛe tribus hoꝛis durauert
videlʒ a ſexta vſq; ad nonam. qꝛ tam diu dñs viuꝰ pen

egad
(e o

ſoledene

hnt

Unnaͤm
Utden⸗

Mchins
Wlaſas
(ceſdo
MWagmw
amaſcd

no pen

inng

generthe

delh,

ſſſcin
Plmnglon

binore
nalonol

(no.P

ntpent
ſenoſtl,
üngfey

g RDrbatin cruce. Et etiam tam diu ſun adam in paradi⸗
ig . ſo. Item iſtum clamoꝛem audiuit templuʒ a velũ ipſiꝰ
Gn ſciſſum eſt a ſummo vſq; deoꝛſum quod vtiq; humani
ad 128 non eſt factum ſed per angeluʒ dei. Vnde ſi iudei nõ
a GH„ finſſent mẽte excecati coꝛde indurati habuiſſent vtiq;
materiã magne ammirat ionis timoꝛis ſe ad xp̃m cõ
niH nertendi. O duri indurati indci vos ſemper deo recalci
“K traſtis. NHotũ ſit vobis omnibus q ꝑtalem templi ſciſ⸗
* ſione danielis pꝛophetica eſt adimpleta qui longe ante
Wial p:ophetauit nobis dicens. Cuʒ venerit ſanctus ſancto⸗
tapwen rum.i.meſſias verus chꝛiſtus deus homo tunc ceſſa⸗

innnn bit vnctio veſtra. Et ecce venit in medio veſtrum cõ
* ner atus eſt ſed tanq; õ a matre ſic
pꝛoieciſtis eum extra cinitatem ixin in locum caluarie

* r’ deridendo ipſum crudeliſſime. Et ideo in moꝛte cius
ieg an magnmnn pꝛecioſum eſt ſciſſum ad deſignadũů
me d nisſn it a vobis omnem vnctionem regñ videlʒ ſu⸗
ſtakdh er poͤriſer phetarũ d&e quibehabuiſtis oẽm hono
ſtuna . ſene on in oleo ſancrificationis vngebant i atria
e n gen⸗ e oim. Iſta oia abſtulu⸗ abeis deus. adhuc in⸗
bfag 5t ulus manet inde⸗ . Itẽ iſtũ clamoꝛẽ aundiuit terra
co remutt. Hã crncẽ in qᷓ creato: eiꝰſuſpenſus fuit gra⸗
eed erſſeumr oſt o e ſe par ꝛu eſte oẽs cxucifixoꝛes eiꝰ
ſtat vVinos deglutixe. Sicut dathan abiron abſoꝛpti ſum
NHgquimulto minꝰ q; iſti peccauexũt. Sed pietas penden⸗
ſehimn itts in cruce terrã hoc facere nõ ꝑmiſu qꝛreddere malũ p
ſe malo noluit imo pauloante patrẽ celeſte p eis exoꝛaunt
8 ‚diicens. Paterignoſce illis ac. Iſtum clamoꝛem audic⸗
öͤnonie runt petre ſciſſe ſunt in maxim ntr̃aʒ cõfuſionẽ coꝛ⸗
NrREς" .m doris noſtri duriciam. quia ille creaturc inſenſibiles ain/

„ eſt. N— . .1 W ⸗ . „
ſASNA eoninatep quibus xps non eſt paſſus ſibi in eins moꝛte

apituum XX—
cõpatiehant᷑. Et nos miſexi hoĩes creaturxe erꝰ rõnales
ꝓ bꝰ filiꝰ dei eſt paſſus coꝛda nra lapixea ad cõpatiẽduzʒ
ſibiemollixe nõ poſſumꝰ.ĩmo durioꝛa ſunt adamãte.
qui tñ a calidi hirci fran git ſan guine. Item iſtũ clamo
xreʒ audierũt ſepulchꝛa moꝛtuoꝝ aperta ſunt. In cui
ſignũ debemus coꝛda noſtra aperixe. mundare ꝑ purã
Nintegcã cõ ſeſſionẽ.cõtritionẽ a ſatiffactionẽ.nec in cõ
ſpectu dei fetidioꝛes ſimꝰſepulchꝛis moꝛtuoy Vñ Bern.
ui ad vp̃i fletũ nõ turbat᷑.qui ad eiꝰclamoꝛẽ nõ excita

tux.qui ad eiꝰmoꝛtẽ nõ cõcutit᷑ Fee, eſt terra. durioꝛ

petra.fetidioꝛ ſepulch:o. Cõpaſſio em illarũ creaturarũ

inſenſibiliũ videlz ſolis vel terre. petrarũ ac ſepulchꝛoꝛuʒ
masggnã nobis pꝛeſtat matertã cõtemplandi coꝛdis nri
duriciã in cõfuſionem noſtrã ꝙ ille creature nos debent

pꝛecellere in nti redemptoꝛis compaſſione. Quapꝛopter
ipſe creatoꝛ nos in extremo iudicio de in gratitudinis vi

cio deibeneficioꝛum obliuione crudeliter accuſabunt.
¶ Qnarto vltimo cõtemplare quomodo xp̃s dumeyx
pirauit mox eius aĩa deitate vnita ad inferos deſcendit.
Cũq; tenebꝛarxũ terminũ quaſi quidam depꝛedatoꝛ ſplẽ
didus terribilis attigiſſet. aſpicientes eum tartaree le⸗

giones ac inſernoꝝ ianitoꝛes ceperunt inquirere. Quis

nãq; eſt iſte tam terxibilis tam foꝛtis pᷣclarus niuco

