Gb350_qt_1
author: Jacobus, van GruitrodeandMeskirchius, Johannes

=
.

N12c511886373 021

IUNIIIIIIIIIIIING —,—

Us Tübingen

4

„
—
—;ðõ
5

Raii.
WeN

ð,
F
D

z .

fI Folium 1

4 ¶ Incipu lauacrum co nſcientie omniũ ſacerdotum.

laycoꝝ. vt habet᷑. viij e. j.

nali voluptuoſa luvurioſa quã duxiſti pluſq; ad vi⸗

lũ exemplũ.nec audeas vt deberes publicanũ peccatoꝛ·

Pꝛefatio

huius libeiꝛ

FVYAuamini mu R
ſſH ſdi eſtote Iſa. j. Ex qu· c.N ʒ
O nos ſacerdotes omni R
no nõ cõmunẽ ſtatum
cũ popularibꝰſed ſegre⸗
gatũ ab eis habemus
longe dignioꝛem. quia
clerici ſumus ſacerdo

alis. Ded exquo mi fra⸗ ee Al
ter apꝛeamande germane mihi in quadã epla ſiue miſ
ſiua ſcribis ex intimis deſiderij coꝛdis tui quõ ad intra
pias deuotas ammonitione emẽdandi vitã tuã in
melioſepiꝰhabueris recedere intendas ab iſta vita car

E

Eineitres annos. interim videlʒ ꝙ rexiſtituã parochia
lem eccliaʒ in ciuitate· M. Sed cũ receſſeris aboꝛationebe = ſr e
nibꝰtuis.intres tue habitationis domũ.tũc occurxrat HD
tibitua dalida cũ ſuis genitiuis. ad quã nimio carnali H
amoꝛe afficiaris. que mox cxpellat dtuinũ ac ſpiritua⸗
lem amoꝛẽ a coꝛde tuo⸗ ſic Pabeas cõtinuũ bellũ intra
te. Sed amoꝛ concubine tue ꝗpueroꝝ tnoꝛum ſuperent
oẽm amoꝛẽ dinnũ.vt nõ poſſis temetipᷣm ſupare.xerd·⸗
inde mihi ſcribis ꝙ tup̃beas oĩbꝰ parxochianis tuis ma⸗·

Nadulterũ vtriuſq; ſexus coꝛꝛigere. cũ tuipſe ſis talis vt
aà i

7

.
D
.

Nꝛefatio

in tali auitate aſſeris neceſſariũ eſſet. Et petis a me inp

fata epła vt ſcxibã tibi aliquas ↄſolationes inſoꝛmatio
nes deuotas. necnõ ſtrictas ammonitiones pex quas
poſſis teipᷣm vincere redire a via tua mala peſſima
Iꝑ cõſequẽs damnoſa.O germane cariſſime. eplam a

ʒte miſſaz le gi iterũ ꝑlegi. ex vna parte cũ lacrimoſis
ooculis deploꝛaãs tuñ damnoſum ſtatũ . ex alia pie cuʒ
magno gandio cõſiderãs ey ſcriptis tuis. Quia miſeri

2 S *

coꝛs deus viſitat coꝛtnũ pulſat cũ magna carxitate ad
tue mentis ianuã. Stude ergo ſibi aperire coꝛ tuũ a pꝛe

kacn ei habitationẽ in aĩa tua. ad hec cooperari volo
i

eEHEE⸗

.—

Kerc,

bentiſſime. Sed eſt mirares ꝙ mihiſſcribis pꝛo infoꝛ⸗
matione /auxilio cũ tu ſis meſenio: imo doctioꝛ. ex
quo tñ aſcendiſti gradum magiſterij. ego vo in gradu

baccalaureatus ꝑmãſi. Ecce mi frater hoc eſt qð ante

plures annos loqbamu mutuo.qꝛ tibi multũ fuit con

trariũ ꝙ ego intraui ſad ctã obſeruantiã regularẽ.quia
tenuiſſes me libentiſſie in ſeculo. Nego te libentiſſime
duxiſſem ad ſanctã religionẽ ad vitã artaʒ ſtrictã per

quam itur ad aſtra. me ſequi noluiſti. Sed vltra mo

dum placuit tibi cõuerſatio mũdanoꝝ hoĩm vtriuſq;

ſexus. Ac mundana leticia cuiꝰtamen extrema luctus
eterne danationis occupabit. Atamen non ſecimus.

¶ Exemplũ. Sicut quidã duo fratres de quibus legit
quoꝝ vnus erat fatuus alter ſapiẽs. ibant pariter in
eadẽ via. Cũ aũt veniſſent ad quo ddã biuiũ vbi erant
due vie. vna delectabilis pulchꝛa. reliqua vo diſtoꝛta
Naſpera. fatuus videns viam delectabilẽ dixit ſapiẽti
ezmus per hanc viã.ſapiens dixit. nõ frater. quia q;uis

hec via ſit delectabilis. ducit tñ in hoſpiciũ valde malũ

Vnde cõſulo ꝙ per aliã viam tranſe amꝰ. NHaʒ ẽuis ſit

– —

na
1
ſts
n
ſ
ech
1rr
vol⸗
ſen
Rech
ade
ante
con
iſſne
gape
won
muſß
lucus
nus

bietant
diſtong

tſcrin.
ncn

demgli

inif

4 O₰W WE

ſos

debuiſſet me tam faciliter ſecut E fuiſſe per viam quam

Folium M
aſpera dura. ducit tñ ad hoſpiciũ valde honeſtum a
quietũ. Rñdit fatuus. agis credere volo meis ocu⸗
lis qᷓ tibi de his que nõ vides. Et poſuit ſe fatuꝰ ad viã
delectabilẽ K amenã. ð vidẽs ſapiens nolens eũ relin
quere ſecutus eſt eũ. Pergentes igit᷑ ſimul ꝑgerũt ĩlatro
nes 5 eos ab inuicẽ ſepantes poſuerũt ĩ carceres diuer

actũ eſt aũt vt rex illiꝰterre ꝑciperet quadã die oẽs
incarceratos coꝛã ſe adduci vt ipſos indicaret. Venien
tes aũt iſti duo fratres inter alios cũ ſe mutuo viderẽt

ſapiens frater dixit regi. O dñe mi rex Niudex. ego val⸗

de cõqueroꝛ vobis de iſto ſcatre meo. nã cũ eſſemꝰ in via

pariter. ipſe frater fatuꝰfuerit. ego vo ſapiẽs reputatꝰ

nolebat mihi credere vt iuiſſemꝰ ꝑ viã bonã quam ſibi
demoͤſtraui . fecitq; me Ken ire per quandã viã vbi ceci⸗
dimus in latrones vnde reubeſt mee moꝛ:tis. Fatuꝰ vᷣo
ecõtrario dixit regi. Non. Sed cũ ipſe ſapiens erat nõ

ſeiuit ſoꝛe malã. qð ſi feciſſet redijſſem vtiq; · cũ ſecutꝰ

fuiſſen Apᷣſens periculũ nullatenꝰ incurriſſemꝰ vnde ve

re reꝰ eſt moꝛtis mee. His vᷣbis Futreh parte auditis

Reyx taleʒz ptulit ſniam dicens. Tu fatue noluiſtiſapiẽ

ambo iã debetis ſuſpẽdin moꝛte dãnari. Sic erit in die
iudicij. tunc exibunt aie de latibulis coꝛpoꝛa de ſepul⸗
chꝛis ad recipiẽdũ iudiciũ de cõmiſſis oĩbus obmiſſis
Nã coꝛpꝰfatuũ quia noluit ſequi cõſiliũ aĩe ſapiẽtis.
ſpiritꝰſapiens quia ſecutꝰeſt coꝛpꝰfatuũ . Jgu damna

bunt᷑ ambo ĩ indicio eytremo. Et hac de cauſa ſnia in⸗
dicis dicit gladivex vtraq; ꝑte acutus. Hã pꝑcutiet tũc

quo ad coꝛpꝰquo ad aiam miſerũ peccatoꝛem. Vñ er
go dicit Mathei. x. llum timete qui habet co:pue⸗

D As –

ti credere. Et tu ſapiens ſecutꝰes fatuũ in itinere .· Jgik·

““ Sey
*

Lapitulũ Mꝛimum
aiam perdere in gehẽna. Ex his dictis mi frater colli⸗
ge quis inter nos duos ſit frater fatuus. Vel quis ſit fra
ter ſapiens quis ſtultus. O q; ſapiẽter ego feci ꝙ te nõ
ſum ſecutus in itinere ſcilz in iſta vita ſeculari crimino⸗
ſaa dãnoſa. Tu enim intertot latrones infernales coꝛ⸗
ruiſti.quot peccata moꝛtalia cuʒ tua dalida ac in vita

mua cõmiſiſti· DSuſcipe mi frater dete exemplũ ex eua⸗
gelio de diuite vulene Alazaroᷣ

aup:imo. ti cõſidera⸗

ℳ*

ſti pꝛicipiũ ĩpſentia cũ diuite.

exitus mo:s eoꝝ.Hã moꝛit᷑ diues aĩa eiꝰa demoni⸗

bus ſepelit ĩ infſerno. Moꝛit᷑ laʒarus ANaĩa eiꝰa ſanctis
an gelis depoꝛtat᷑ in ſinũ abꝛahe. vbi gaudet cũ oibꝰ ele⸗

ctis coꝛã deo in celeſti pat ſinaoĩ carentia a defectu.
Viues vo toꝛquet᷑ in inferno cũ demonibꝰ atq; danatis
ſine fine in oĩ deſectu Apeſuria. Quia ro gauit iã multis
annis ꝓ vna erna4 eanõ eſt exauditꝰ. nec ineter/
nũ exaudiet᷑ . Et ſic ibunt hij in requiẽ ſempiternã. Iſti
Vo in ſuppliciũ elrmu. Oornetanen eſt vo qð delectat.
Sed hen ſempiternũ eſt qð cruciat. Qua in re colẽde ac
amantiſfime germane ſcribã tibie oĩbus alijs ſacerdoti
bus tibiequalibꝰſanã doctrinã ſcðᷣm ꝙ mihi dñs dederu
Oꝛemꝰdñm pꝛo gratia ſua. Explicit pꝛolo gus

¶ We oꝛnamentis ſacerdotũ. C apiena pumg.
Obi pꝛimo

Auamini mundieſtote vbi ſupꝛa.
ſciendũ ꝙ clerici debent eſſe oꝛnati duplici oꝛna
Amento ſcz interioꝛi exterioꝛi. Oꝛnamentũ inte

clnus cõ ſiſtit in virtutibꝰ in quibꝰ debẽt cõmunẽ populũ
pcellere · alias viliſſimi ſunt. Quia viliſſimꝰ eſt qui pſtã
tioꝛ.i.dignioꝛ eſt· niſi etiam pꝛecellat alios in ſcientia

go vo finẽ. Tu eterna
ſupplicia ego gaudia ſempiterna cũ laʒaro. Cõſidera
ᷓ diſſimilis ſit vita eoρα. Sicpcoſequens diſſimnlis eſt

los linguam a oĩa membꝛ:a coꝛpoꝛis ſui ſub freno caſti⸗
tatis a modeſte exercere.vt nõ ſint leues in moꝛibꝰ. nec
pꝛoni ad riſum. nec curioſi nec verboſi. nec ĩ eis aliguuid
appareat qð cuiuſcũq; poſſit offendere aſpectũ. Scddo
exterioꝛ oꝛnatus clericoꝝ cõſiſtit in habitu decenti put

extra de vi. ho. cle. Hõ em̃n

eſtote. Vſa. j. Supꝑ quib verbis ait Criſoſto . Seruus SveN
dei non debet habere veſtitũ ad decoꝛẽ viſionis . neq; ad

tum nuditatis. Vñ ait apoſtolus. j.ad Thimotheum
bus oꝛnemur. his contentiſumus. Vnde Yſaac abbas

nes humiles habere nõ poteſt. Quia coꝛ exterioꝛibus ſi⸗

Folium IIIIII
ſanctitate. vt habet. j·. q. j. Viliſſimus . Tebent etiaz cle⸗
rici pꝛe alijs eſſe caxitat iuicõpaſſiui· humiles . beninoli
atientes continentes pꝛe oibus hoĩbus. Et ſic nõ ſo'rn·
uͤnerens dedent eſſe oꝛnati vixtutibꝰ. ſed etiã exterius err
tãq; lucerna ſuꝑ candelabꝛũ poſita lucere debẽt in eyxem
plũ Rè——— enim oꝛnamentũ conſiſtit in
bono regimine ſuupſius. debent enim clerici auxes.ocu⸗

ſtatuta ſynodalia edocent ſcz vt deſerant veſtes nõ inci
ſas vel regulatas.neq; varij coloꝛis neq; rubeas.neq;
virides nec nimis an nimis bꝛeues. vt. c. clexici
undiciã veſtiũ ſed coꝛdis
icit᷑. Lauamini mundi

a nobis deus requirit. Et ide

molliciem ſen delectationem carnis · Sed ad tegumen

vj. Habentes veſtiuz quibus tegamur. nõ dicit qui⸗
Syrie ait. Qui diligit ſplendida indumenta. co gitatio

gurationis confirmatur. Et clericus neq; in veſtibus
neq; in calciamentis debet decoꝛẽ exterioꝛẽ ſeun oꝛnatum
ptendere. Vnde. vxlj. di. Clericus . Quia ſcðm Gꝛegoꝛiiuiui
nemo veſtimẽta pcioſa qrit niſi ad inanẽ gloꝛiaʒ.· Hec
aliqs induit veſtimẽta pcioſa vbi abhoibne videri 1ns
pot. Vñ ille diues de quo in euangelio legi? Anc. v.ꝛ ot ⸗·
a iii; HZ

õ

Capitulũ Pꝛimum

ſupꝛa in plo go ex nullis alijs cauſis damnatus eſt niſi

quia quotidie epulabat᷑ ſplendide induebat᷑ purpura

byſſo. Et iõ dicit apłs. Mõ in veſtepᷣcioſa. Et Hu/⸗

go de ſancto victoꝛe. Tanto quiſq; intꝰpolluit quanto
ad inanem gloꝛiã exterius oꝛnat᷑.quia nõ nitoꝛ veſtiũ

ſed ſplendoꝛ moꝝ oꝛnat clerxicũ. quanto exterxio: pul⸗

chꝛitudo diligit᷑ tanto interioꝛ minus oꝛnat · Ded heu

quid dicã in oppoſitũ faciũt multi clerici de quibꝰ egre
giꝰdoctoꝛ ſacretheolo gie Petrꝰde pulta in quadam ait

—0 ſermone quẽ fecit in cõcilio Cõſtantieñ. vbi inter cetera
ſic dicit. Incedũt nõnulli clerici in veſtibꝰ indecenter ſi
guratis impudice videlʒz quadꝛimaꝛie vſq; ad nates.

aut cin gulũ inciſis vt palã pateat pceritas crurxũ ful⸗
gidꝰcaligarũ coloꝛ cũ bambaſijs coꝛꝑibꝰipſoꝝ miro ar

tificio curioſiſſime coapt gis. imo qñq; turpitudo nude

carnis cum manicis aptis latis lõgis vt potiꝰad in

4

bulare. paulopoſt ſicllit. Tales abhoĩationes vos re
nerendiſſimi patres apꝑtis oculis quotidie cernitis ĩ ſoꝛo

ſtar vulturũ videant Made icedere ᷓ moꝛe hoĩm am

in choꝛo ĩmo in veſtris hoſpicijs mẽſis aſtare mini

ſtrare vobis diſſimulatis. Ma vri ſunt obedientes fa
mulinulla eſt vobis difficultas eos emẽdãdi. attamẽ
dicitis ipſis ſacite ſacuit. Pꝛoſecto diſſimulãdo talia

vobiſipſis teſtimoniũ phibetis . qꝛ in eoꝝ leuitatibꝰ cõ⸗

placentiã habetis. hec ille venerabilis doctoꝛ. Mos vo

ßſ byteri pꝛe oiĩbꝰalijs hoĩbꝰdeberemꝰeſſe imitatoꝛes xpi
gqui fuit de homo. rex regũ dñs dñantiũ. Pe quo nõ

legimꝰ eũ habuiſſe alia veſtimenta niſi duas tunicas.

vnã incõſutilẽ.aliã vo cõſutilem.nõ camiſias.nõ pal/⸗
lea:nõ capuciũ aut mitrã.nõ bambaſiũ.nõ al aten

vltimo nõ vſus eſt calceis. O mi deꝰ quã paucos habes

Ger

0
4

len
na
ctern
terſi

iſtn
roct
onnd

al⸗

gted e

Padin

imem
vosd
iſon

Gn

antts
ctani

etid
Posi

7 1

orspi

degond

tunust

do tt

Ternna

l

dligt/
coshetn

gauit quedã alia mulier dicens. Vñe quid valet mea cõn 1, 5a; 2

ſcientiã tuam /conſidera tua nimis pcioſa varia ve⸗

tionis tue. NHam vlteriꝰnõ poteris villicare. Vt ſcias e

ſa que habent᷑ vliiij · diſ. Coͤtinua. 1. c. Pꝛo reuerentia. e
¶ Pꝛimũ vt vita abſentiũ no moꝛdeat᷑. ¶ Secũdũ vt Re
pᷣſentes nõ ixrideant᷑.¶ Terxciũ vt verba inania ſeco⸗n·

folium IIII

imitatoꝛes benigne ieſu · Item legitẽ etiam ꝗ quipꝛim⸗

vtebat᷑ purpura a fulmine eſt ꝑcuſſus . ſic obijt. Ex
emplũ. Legimetiã in miraculis ꝙ quedã co mitiſſa ſo
lümodo ꝓpter oꝛnatũ veſtiũ ſit damnata. a quo nemo

potuit eam retrahere. Pꝛopter qð ſanctũ viruʒ interro⸗

—

feſſio cũ habitũ ſupbum retineo eum dimittere nolo.

Quidixit. Nihil. Nam niſihabeat homo firmiſſimũ ð
oſum oĩa peccata ſtrictiſſime vitare Ipᷣcipue moꝛ ðW
alia. Et omnes occaſiones cunctoꝝ peccatoꝝ aſere⸗ R

ijcere. beneficiũ abſolutionis omniũ ſuoꝝ cximinũ noõ
conſequit᷑ · Quia pꝛincipaliſſimũ eſt vera ſtricta con
tricio in cõſeſſione ſalutiſera. Hic mi frater redi ad con
ſtimenta quid facgat auxũ argentũ in cingulis tuis
acultellis. in pera. in coclłaribus. ciphis multis alijs
Teinde fulgida tue dalideig dumenta oĩm genuino
rum tuoꝝ cognoſce quia c oĩaſunt bona pauperũ.
ꝓhabe pꝛe oculis tuis hoꝛam illam vltimã quando ce⸗
leſtis ille paterfſamilias dicet tibi. Redde rõneʒz villico⸗⸗

quid ſibireſpodeas. Et dehocpꝛimo capitulo. t

¶ wehoneſta ſumptione victualium Alargitione ele⸗
moſynarum. Capitulum ſecundum

ℳ. „„„

Rnamenta elerico etiã maxime cõſiſtunti · .
¶Allargitionee

lemoſynaruʒ victualiũ ſobꝛia

honeſta ſumptione obſernãtes iſta ſex imen⸗/r. —

laria nõ recitent. ¶ Quartuʒ vt verba ſacre ſPrure le⸗

.
⸗ „
4 4 4

ðð .—

Capᷣ. Secundu

gant᷑. ¶ Quintũ vt cibꝰ nõ niſi ad ſuſtentationẽ ſumar

¶ Dextũ vt in pꝛicipio ain fine deo laudes referant᷑ qui

nobis nãq; neceſſaria tribuit pcurat ſine nto magno
laboꝛe cura. Vñ Haug. Biwlunm r annona xp̃i.iu⸗

ſtum eſt vt laboꝛemus in ſeruicio xpi. de reliquijs mẽ⸗

„

ſarũ noſtrarũ cibemus xpᷣm in ſuis pauꝑibꝰ. de quibus

dicit. Quicquid vni ex minimis meis feciſtis mihi feci
ſtis Math. xxv. Pꝛo quo ſciendũ ꝙ, manſacerdotum

oleo inun gunt᷑ vt nihiltẽpoꝛale eis adhereat. Sed to⸗

tũ ꝑ largitatẽ elemoſynaruũ effundant. Vñ in eccliaſt.
ſcribit de ſacerdotibus. Mon ſit manus tua ad accipien

du poꝛecta. ſed ad dandu collecta. Et Iſaias ait. Pꝛi⸗
cipes tui infideles ſunt ſocij furũ. oẽs diligunt munera

pupillo nõ iudicãt cauſe vidue nõ ingrediunt᷑ ad eos

A mino:e vſq; ad maioꝛeʒ eẽs = ſtudent a dicũt
pavx nò eſt pax quaſi dicerxet. Sa

cerdos dicit peccaſti
fac miſſas celebꝛare. aff mihi pecuniã. Arecipias re⸗
miſſionẽ peccatoꝝ tuoꝝ Et ſic faciunt paceʒ cũ dño.
nõ eſt pax niſi quia celeb:atio miſſarũ cedit eis in lucrũ

Et pᷣdicatoꝛes pdicãt pacẽ dicentes. Da vnũ denariuz
ahabebis remiſſionẽ omniũpeccatoꝝ. Et adhuc non
eſt pax. Sed qꝛ ſolicitudo ouiũ xpicomiſſa eſt paſtoꝛi

bus. Pꝛecepit igit᷑ eis dñs vigilarep̃dicando ⸗ bene ope

cando. ſiclupos a ſuis ouibus axcẽdo. Vñ Jacob ad

laban ait. Dues tue ſteriles nõ fuerunt. Nam ſterilitas
onium id eſt peccata paſtoꝛibus imputant. Wñ ſcribit

Mumeri. vvyv. Qu do ſoꝛnicatus eſt populus cñ filia⸗
bus Ovab. divit dñs ad Moyſen. Tolle cunctos pꝛin

cipes de populis ſuſpende eos in patibulo derſtn⸗ ſolez
Pecea. Neium ſubditoꝝ redundãt in capita latoꝛ. i.
cursto? ¶ Vnde ſi hec perpẽderent hoĩes pꝛincipatijs nõ

—,I;, — - — — — ———

— rfb— —

—

10
ſt
ſit

09.4

or,
rhon
cope
obad
blitcs
ſabi⸗
flin
dopen
ſol⸗
torſi⸗
ue

folium V

ambigerent. Duriſſimũ indiciũ fiet his guip̃ſunt. Po⸗

tentes em̃ potentertoꝛmẽta atient. ¶ Vnde quida reli⸗

gioſus bonꝰ qui cũ in ẽm fuiſſet electus noluit accepta

rendixit vni poſt moꝛteʒ· Si de numero epoꝛ fuiſſem

de numero damnator iam eſſem. Cur hec· Quia multi

ſant curati qui obſtruũt oculos ſpñales apexiũt ocu/
os beſtiales. quia nõ vigilant cũ vpo in oꝛatiõe. ſed cũ
Inda in cupiditate. Quia iudas alijs diſcipulis doꝛmi
entibꝰ vigilauu vt dñm ſuũ traderet ꝓppter pecuniã ha⸗
Sede. Dic curatiſi vocant᷑ a diuitib ſtatim veniunt
ed ad paupibꝰſin gũt ſe eſſe occupatos ¶nõ veniunt
Et timeo mi frater ꝙ paſto: factus ſis. nõ vt aias deo
acquiras. ſed vt diuicias multiplices dicas. Bñdict⸗
deus quia diues factus ſum. Mec aũt grarum actiones
ſunt latronũ raptox qui gũ benedicunt. duz diuicias
ꝑ furtum aut rapinã ac quirunt. Si aũt nõ habes panẽ
verbi deinec veſtem virtutũſ niruʒ eſt ꝙ oues ꝓ quibꝰ
xps fudit ſanguinẽ ſuũ in curam tuã pᷣſumis accipere.

potiꝰdeberes dicere cũ Iſaia. Dñe ſum mendicus in do
mo mea nõ eſt panis neq; veſtunentũ. nolite me cõſti

tuere in pꝛincipem populi. M quo copꝛehendunt colla
toꝛes beneficioꝛ qui adulatoꝛibus cõſanguineis ſins

bonſe v⸗ cõmittunt · Quibus pꝛecat᷑ Abacuck dicẽs

Ve his quiedificant ſyon in ſan uinibꝰ id eſt eccleſias
conferunt conſanguineis ſuis · Et hoc dico niſi digni

inueniant᷑. Pominus enim cõſanguineos ſuos in apo

ſtolatum pꝛomouit. vt patet in ſancto Jaco bo a fratre
eius beato Johanne qui fuerunt filij ſoꝛoꝛis marie ma⸗
tris vßi. Notandum vt ſuperius dixi ꝙ multũ oꝛnat
clericũ exercitiũ in operibus pietatis.vt eſt dare elemo⸗
onam. hoſpitarepauperes . ingenioſo⸗ ad ſtudium

Capitulum Becundu

iuuare vt creſcant ꝓ ecclia ſancta aĩ fide catholica. qm̃

s clericon ſuni bona paupem. Et iõ ad hoſpitalitatẽ
AAelemoſina tenent᷑.vt hẽ. xvj. q· j. qm. vbi dicit. Quic

ʒqgquid habent clerici pauperu eſt. 1 domus eoꝝ ſeruire de
bent ſuſceptioni peregrinoꝝ pauperũ. Mec dicta ſunt
de clericis in generali. inter quos ma gis obligant᷑ ſacer R
dotes curati p̃lati ad obſeruantiã pᷣdictoꝝ.Quia quã
to ſtatus altioꝛ eſt tanto debet eſſe vita ſanctioꝛ.ne alijs
ʒ Pdicantes ipi efficiant vepꝛobi. Vñ Hiexro. Quid alind
fr mas eſt bene p̃dicare puerſe agere q;ᷓ ppꝛio oꝛe ſeip̃m condẽ
nare. Ieem qui benepdicat 4male vꝛuit. deũ docet qua
liter eñ condemnare debeat. vt hr. vxl. diſ .· Culti. Vnde

Giꝛegoꝛiꝰ. vij moꝛal. Zelus alaru eſt acceptiſſimuz ſa
crificiũ deo. S vt homo pꝛius ha⸗

itñ oꝛdinate fiat ſc
beat curã ppꝛie ſalutis. poſtremd alioꝝ. Alioquin ni⸗
hil piodeſt bom oͤrt ſivniuerſuz mundum lucret. aĩe ve
ſue detrimentũ patiat Oath. xvj. Haʒ vita ſacer⸗
Dotü eſt alijs in exempluͦ imitationis poſita. vt ex in⸗
teerptatione nois patet. Quiaßſbyter dicit quaſipbens
iter populo ducatũ in vᷣbo dei bono exemplo. Hinc
ait Grege Deequiſacerdotts noie cenſent᷑.an geli vo⸗
cant᷑. Altum eſt em hoc nomẽ ſacerdos. In vita non
eſt inferioꝛ. Et ideo libenter debet dare vßi pauperibus
elemoſynam. In hoc em maxime edificant homines
alij in largitione elemoſynarũ ſacerdotuʒ. Scribit᷑ em̃
Genñ. vviij. Quod abꝛaham Loth hoſpitales erant.
Tideo angelos recipere meruerunt. ed heu timendũ
eſt ꝙ hodie pauci ſacerdotes merent᷑ angelos recipere.
Cum ſint pauciſſimi ſacerdotes quoꝛnʒ foꝛes ſint aper⸗
te peregrinis pauperibus. Sed potius cõſanguinceis
potentibus diuitibus. quod peius eſt hiſtrionibus

Folu A

ameretricibnec pauper foꝛis clamans audit. Ideo dẽ

P:ouer. xxj Qui declinat aurxes ſuas ne audiat panperẽ
clamabit ripſe. Et non cxandiet. Et Bernhardus ad
perũ. Clamant nudi famelici dicite põtij ici. In freno
a quid faciat aurũ.quid cõferunt mutatoꝛia veſtium in
4 parietibꝰextẽſa. NMoſtrũ aiunt eſt pauꝑes. nobis cru/

deliter ſubtrahit qð vos inaniter expenditis. Itẽ Bern.⸗

4 hardad fulconẽ ait Quicquid pter neceſſariũ victum·
de de altari retines tuũ nõ eſt rapina eſt ſacrilegiũ eſt. O s
caute opoꝛtet nos gloſare, Et qtuʒ opoꝛtet nos neceſſ ⸗
NX ſitatẽ exponere ſihuiuſmodi verbirigidã veritatẽ debe
mus euadere. Inos de rapina ſacrilegio excuſare. 4
6 dicit Criſoſt. Diuicie eccłiarũ ſiue beneficioꝛ no ſuntp n
pꝛie noſtre ſed dei. Oranes nos voluit eſſe diſpenſato fao ‚
ic toꝛes nõ dños.Et quia ſtipẽdia ecclłliaſtica ſunt panes
pauperũ iuxta cõcoꝛdem ſnĩ en ſanctoꝛ patrum nullo
diſcrepantes. Mõ eſt dole Pnewepannn filioꝛa dare
nn canibus. videlz meretricibus hiſtrionibꝰ. O q; grande
W peccatũ eſt imolare demonibus videlʒz coneubinis ¶ va
nitatibꝰ?huius ſeculi. xvj. q.j· Si cupis. Vñ Mierony⸗
vo⸗ mus ſic ait. Qui dat hiſtrionibꝰmeretricibus imolat
non demonijs. Sacerdotes igit᷑ vt ſint efficaces hoꝛtatoꝛes
abns ad miſericoꝛdiã. pꝛimo debent eã opere exercere Mon
nines em̃ ſufficit diuina eloquia pᷣdicare vel audire niſi com⸗/
bſken pleant᷑ opere. Quia dñs no eſt cognuus dum duo diſci
cant puli quibꝰin via apparuit loquent᷑ de eo. Et tñ digna⸗
m tus eſt noſti duʒz paſcit abeis. Ecce miſericoꝛs deꝰ eoꝛzũ
r. ſidei ſubuenit. quos miſexicoꝛdes reperit· Et vt nos mi en E en
ren ſericoꝛdes ſumus hoꝛtat nos dñs in euangelio. a cipitrt·

is dicẽs. Pſtote miſericoꝛdes. Luc. vj. Hinc eſt ꝙ iuſtus
ſbus G J

4
4

„

Capitulum Secunduü
ſoꝛtis Ipatiens a miſerxicoꝛs in die calamitatis miſe⸗
rie nõ dicit. Venite potẽtes. Ded ve vo bis qui itaq; po
tentes fuiſtis ad bibendũ. vinũ a viri foꝛtes ad miſcẽdã
ebꝛletatẽ. Nec dicit. Venite ſapiẽtes. ſed ve vobis qui ſa
pientes fuiſtis in oculis vr̃is. coꝛã vobis metipſis pꝛu
dentes. Mec dicit. Venite diuites. ſed ve vobis diuitibꝰ

Aui habetis hic coſolationẽ vraz Luc. vj. Sed ſolis mi
E(EFrico:dib dicit illud ſuauiſſimü eterne

elicitatis eulo/⸗
giũ omniũ amenitate iocunditate refectů. Wenite be
nedictipatris mei poſſidete paratũ vobis regnũ. Et /p
cauſa aſſignat oꝑa miſericoꝛdie cũ ſubiungit. Eſuriui

ʒAQAddediſtis miht manducare. Sed heu nris tpibus inter
yP/ 'ſacerdotes refriguit caritas.ſed malicia A carnalitas K

er

eſt miſericoꝛdia. non eſt ſcia det in terra. maledictum
mendaciũ. homicidiũ furtuʒz. adulteriũ periuriũ in
undauerunt. Iſanguis ſanguinẽ tetigit. Haʒ id quod
egenis paugibus dare debemgð eoxeſt ſubtrahimus
ipſis peſſime ¶ damꝰ ↄcubinis pueris noſtris in maxr
mũ piculuʒ aĩaruʒ noſtraꝝ. Et tõ inſto dei iudicio cru⸗
ciabimur ab ipſis in penis infernalibe in ſeculum ſeculi
Ve hoc mifrater accipe exemplũ. ¶ Ham Rabanꝰnar

tcat qꝙ in dioceſi monaſterieñ. erant duo fratres ſacerdo⸗

ees qui perant duabꝰparochijs. Pꝛimꝰnoĩe Petrꝰ polle

bat bonis moꝛibus ſacris ſcripturis frequẽter inſiſte⸗

bat opibus pietatis miſericoꝛdie. Hecundus vero di
ctus Haymo multo tpe vt iumẽtum in ſoꝛdibꝰluxurie

computruit ppterx quod ab officio diuino fuerit ſuſpen

ſus licet nõ curauerii. Quadã aũt vice cuʒ dictus Hay⸗
mo in lecto cum concubina ſua pauſaret. tonitruum de

pcipue amoꝛ ↄcubinarũ intantũ inualuit ꝙ pauci ſunt
pꝛoni ad miſericoꝛdiã. Vñ gſee. iizj. Hõ eſt veritas.nõ

folff VII

cclo cũ in genti frago:ce cecidu q eos citius cxtinxit· Qð
aundiẽs frater eiꝰ Petrꝰmultuʒ lugebat . ſed ecce cũ tercia
die poſt obitum fratris eiꝰ ipſe Petrꝰpoſt matutinas de
ambularet vidit leenaz mire magnitudinis cũ magno

ſtrepitu ad ſe venire que fratrẽ ĩ doꝛſo poꝛtabat . Deinde

in humeris ciꝰſedebant buffones ip m coꝛodentes. Et
caput eiꝰhincinde mouẽtes.aoꝛi eiꝰ virus igneũ inſpuẽ
tes. In pectoꝛe vo eiꝰſedebat ſymea ignea qᷓ intima coꝛ⸗
dis ſui moꝛtiferis õ frater
eisagnoſcẽs eũ ait. Meu heu frater mi . Quia turpiter vi
1 uinke crudeles habes ſocios. Rñdit ille miſer n ait .

uſtü dei indiciũ eſt. Quia ſcriptuz eſt que hõ peccat ꝑ

hec Atoꝛquet᷑. Na hec leena ignea eſt mea cõcubina mi

hiolim multũ amabilis qᷓ mecũ in lecto iacẽs fulmine
vna me ſierift. Symen Et iſta eſt filia mea pulchꝛa
nimis. Sʒ buffones toꝛquẽtes ſunt nati mei. Pꝛopter
quos deũ nõ timui.Et iõ abeʒ toꝛqueoꝛ ĩ ſeculuʒ ſeculi
uibꝰ dictis miſer ille euanuit. Sed Petrfrater eiꝰ bo⸗

—

nus in bonis opibꝰ Eereran in dño obdoꝛmiuit. Sic
dñs iuſtꝰ malos ma

alos malepdet ¶ bonos honoꝛifice coꝛonat
ec oꝛaſcribit Rabanꝰin dictis ſuis. O mi frater h ex⸗

cemplũ merito deberet tepuocare ad magnã cõtritioneʒ

coꝛdis tui ne tibi talia cotingerẽt. Naʒ em̃ oĩa habes qᷓ
aille infelix haymo habuit. Ecceĩ me etiã habes frem
vterinũ tuũpᷣſentẽ. deinde cõcubinã tuã nimis decoꝛã

Aſiliam in ſimili ſpecie Anatos tuos tibi cariſſimos.

Quid enim reſtat niſi emẽdaneris timeo maxie tu ibis
viã illius miſerrimi plebani. Mec ſcribo tibiex intimis
coꝛdis mei.Et iõ timendũ eſt ꝙ eßi aplati.paſtoꝛes cu

rati. beneficiati aſſumant pᷣlaturas aĩarum curã ſolũ

modo vt honoꝛent᷑ duent᷑ vt laute delicate paſcant

õð

Abr.

ℳ.
R
2ðͦ

4

“
“ 3 „

*
—

tilitate dimi

.

LCapitulum Secundn

MNã vt panperibſubneniãt. nec ſalutẽ aĩarũ ſubditoꝝ
ſuoꝝ querant. Sed ſolu vt ſcõm eoꝝ voluntatẽ vinãt

in venere bacho ocio ludo. cũ tñ honoꝛ nõ eſt ſine one
re.nec dignitas ſine officio laboꝛe · Hoſpualem igit᷑

opoꝛtet eſſe ſacerdotẽ a elemoſynarũ diſtributoꝛẽ. quta

res eoꝝ ſunt pauperũ. Maʒ fidelis magiſter dñs nr ihs

Vvßs docet nos modũ cõuiuandi dicẽs Luc. vx. Cũ facis
couiuiũ voca pauperes.i.debiles claudos cecos. re⸗

tribuet᷑ tibi in reſuxrectione iuſtoꝝ. Vñ Hiero.ait. Hõ
memini me mala moꝛte legiſſe moꝛtuũ qui libẽter exer

cuit opera pietatis. Mabet em mltos interceſſoꝛes. 1 im

poſſibꝛle eſt pᷣces multoꝝ nõ exaudiri. Et eſt ſciendum

wvꝓante tẽpoꝛa clerici etiã ſeculares habuerũt oĩa cõmu⸗
nia. Act. ij. Et hoc multis annis fuit. Sed poſtẽ; ec⸗
cleſia tẽpoꝛe ſctĩ Silueſtrippe
rxries cepit creſcere in vniuerſo mũdo. Tuc ſancta mater
ecclia que ſpũſancto regit᷑ vt ſeculares ſacerdotes poſ⸗
ſent habere ppꝛia indulſit ppter hoſpitalitatẽ pauperli
Nperegrinoꝝxp̃ianom.:qui cõuerſi erant ad fidẽ de gen
ſſe oĩbꝰ ſuis ſecuti ſunt xpᷣm. vt quicquid
pter ſimplicẽ neceſſitatẽ reſiduarent in vſus pauperum
ſideliter diſtribuerent. 1 maxime in domeſticos fidei vt
patet in decretis in multis locis. GS
tẽpoꝛis clerici nullũ illoꝝ faciũt.nec cõmunẽ vitam du
cunt cũ apoſtolis. Itñ dicũt ſe habere oꝛdinẽ ſancti Pe⸗

õſtantini imperato

9

tri qui feruentiſſimus fuit amatoꝛ cõmunis vite. vt pa
tet in condẽnatione crudeliſſime moꝛtis Ananie Sa
phire. Hec etiã hoſpitalitatẽ a largitionẽ lenaſynach
amant. Ded heu terciñ qð eis eſt ſtrictiſſime inhibituʒ
1 videlz theſaurizare . Vnde habedt facere teſtanientumn
ʒueuſuis carxis amicis ſocijs carnalibꝰ aut fundare anni⸗

ed heu iam pſentis

4 —

Folium VilI

1 uerſariũ ſiue miſſam aut coͤſimilia poſt moꝛtem facre
cc nolũt attendere dictü magiſtri Heinrici de haſſia quai Lt
n dicit ꝙ vnus denarius quẽ tu das in vita tua plus pito—
gk deſt tibi q; mille marce aurxi date poſt moꝛtẽ. QNuia ma
na gnaeſt diſtãtia intertempꝰ merendi anõ merẽdi inter
s tempus gre N—.——— tempus ſtrictiſſi
os me iuſticie dei Sed diceres. Ecce iaʒ volo dare me vi
n neente p perpetua miſſa. Ego dico tibi ꝙ plus valeret
q iaz dares pauperibꝰ xßi . qm ipſoꝝ eſt ſcðm oẽs cano
or nes doctoꝛes . odo ingratũ eſt ſpſancto quicquid
ſin obtuleris neglecto eo ad ad teneris. Et ſi mille miſſe fũ

*“M dares noõ tibi cedũt ad ſalutẽ. Sed potiꝰ paupibus illis
In quibꝰtui iniurioſe in ma na neceſſitate ſubtraxiſti · eo
e qꝙ eis nõ donaſti qð illoy uit eſt. Adhuc igit ipſis ce
dit ad ſalutẽ nõ tibi. Iſo et ã eſtregnü celo. E⸗ õ em̃

.⸗ inuanũ dicit᷑ veritas in euãgelio. Facite vobis amicoſ
ℳ de mãmona iniquitatis qui abẽt vos veciꝑe ĩ eterna ta 4
. bernacula. tquiſunt hi amici quoꝝ ſũt eterna taber e
en nacula certe ſunt boni voluntarij pauꝑes xp̃i.quoꝛu
n eſt regnũ celoꝝ.Mõ eoꝝ qui inuiti cõpulſi ſunt panpe ⸗
cd res.i qui murmurãt cõtra deũ ipᷣm blaſphemãtes ſtul
ͤ te arguentes dicentes. Nuia de? dat vni quo decẽ eſſent
ſNe cõtenti · Nõ cõſiderantes ex impatiẽtia eoꝝ ꝙ deꝰ errare
ſenttes nõ põt. ¶ Attende etiã diligenter Apꝛe oculis mẽtis tene
unda dictũ beati Ambꝛoſij ſic dicẽtis · Mo mino:is criminis Ir
iea eſttollere quicq; cũ poſſis abundas indigẽtibꝰ denega en ,
tN4 re. Mã eſurientiũ panis eſt quẽtu detines. Viduaruin bie
eS w dumentũ eſt qð tu recludis captiuom redemptio Mabie⸗ 7
inm .cctio eſt pecunia quã in terra fodis ſiue in ciſta nequiter
etn abſcõdies. Pt quicquid tibi retines aut ꝓ te cxpẽdis p̃ter
Pentuon neceſſariũ victũ cenſeris raptoꝛ ſacrilegus . Aſ⸗ ꝛtioꝛi
h

Agpitulũ Becundu
igiẽ clerici qui cõſanguineis ⁊ hiſtris nibꝰmeretrieibus
ſiue cõcubinis bona eccleſie diſtribuũt raptoꝛes ſunt cẽ⸗
ſendi aſacrilegi. Gunt adhuc nõnullierrates vehemẽ

.

tir putãtes recipere ſtatim poſtq; fundauerint anniuer
ſariũ pꝛenniũ a deo pꝛo oĩbus miſſis quarũ alique vix le
gunt᷑ foꝛtaſſis poſt centũ annos. Mõ attendẽtes dictũ
ſcti Thome dicentis. Nullũpᷣmiũ dat niſi poſt finẽ la
boꝛis · Nia em exiſtens in purgatoꝛio nõ recipit alicuiꝰ
miſſe fructũ niſi ſit totaliter ꝑacta a cõpleta iſta miſſa.
Coõſiderãtes em nõnulli hoc dictũ ſcti Ihome. Cauti⸗
ꝓcurant ſalutẽ aĩarũ ſuarũ hoc modo. ¶ Auſcultãt em

quidã monaſterxia vbi vigei reqularis obſeruãtia vbi

regnat volũtaria panꝑtas aꝑfecti viri ißm inhabuãt
quibꝰpꝛeſtãt certos libꝛos qui abuti nõ poſſunt. aut eis

aliqua neceſſaria ediſicat· aut alijs neceſſitatibꝰeoꝛ ſub

ueniũt. quatenꝰſin gulis ebdomadis duas vel tres nnſ⸗

ſas tandẽ ꝑ vnũ integrũ annũ aut certe duos pꝛo alute
aiarũ ſuarũ in vita aut poſt vitã iſtaz celebꝛent. ſton
igit᷑ viroꝝ ſagacitatẽ multũ laudo Tappꝛobo/qꝛ caute
ambulant. Et ideo notanter tñ ꝑfecti viri⸗ refoꝛmati.
In quibꝰgra di inhabitat. quoꝝ oꝛatio eſt multü aci/
cepta apud deñ. de quibꝰ viris ſubinferã vnũ exemplum
¶ Eñ qindã ciues ditiſſimus migraſſet de hoc ſeculo per
quendã ſcolarẽ filiũ ipſiꝰfratribꝰ in quoddã mõaſterio

refoꝛmato quos ille diues in vita diligebat pprer eoꝛus
monaſticã vitã deſtinabat. ly. marcas argẽti vt rogãs
aiam eiꝰdenotis oronibꝰdeo coõmen darẽt. Illico abbas

cõnocatis fratribꝰ in pᷣſentia illiꝰfilij ptulit hane oronẽ
ARequieſcat in ſancta pace. Cõöuentu reſpõdẽte. Amen.
Mð andiẽs ſcolaris ſiliꝰerꝰdixit. Parũ eſt pater qð diri
ſtis· Vellem em ꝙ pſalteriũ 1ceteras miſſas pꝛo aĩa ei⸗

—
du
he⸗

n

ia⸗

is

be

Foliun NX

ntcch legeretis · Tñcßpcipiente abbate allata eſt ſtatera vba
chend pᷣdicta ſcʒ Kequieſcat in ſancta pace.ſcripta ſunt in cen — eſt pP-
nmine dula. quã cedulã ſup vnã partẽ ſtatere poſuit dicẽs Po
ewiple nrlenarchenratunl aliã ꝑtem. Qð cũ feciſſet · Jecce
mimutiſſima cedula ad ima deſcẽdit · Atãti argenti maſ

ſil ſa tãq; pluuia ſurſum aſcendit. Et ait abbas. Vide fili
miq; ponderoſum q; virtuoſum eſt illud verbü videlz·

c
ür Requieſcat in ſctã pace. qð tu paruuz reputas. 1; leue
Cu exiguũ eſttuũ argẽtũ að tu magnü reputas. NQuo vi
lch ſo ſeolaris ſeculũ deſerens religione intran/ Cui pater
.*N tercia die cuʒ oꝛationi inſiſteret ſplendido habitu appa⸗
pekel ruit dicens. Bene eſt mihifili mi qaꝛeuaſipenas tricento
* ryũ annom ꝓppter deuota oronis ploꝛationẽ abbatis 1cõ⸗
unſib uentus. V ergo oĩa que reliqui pauꝑibꝰ xpin eccliaſti
ni cis viris reſoꝛmatis dinaxardeñ timẽtib diſtribue. Et
wſalu his dictis euanuit. Et ex iſto inoleuit ꝗꝙ ſtatim andita
moꝛte vnrſubiũgit᷑ · Nequieſcat in ſctã pace. O mifra⸗
t ter amande cõſidera quãta ſit diſtantia inter caſtũa de⸗
ce uotũ virũ einter lubꝛ.icũ aindeuotũ virũ a clericũ. Tã
eng ta vo eſt diſtantia · ſicut inter angelũ bonũ a diabolum
muli maledictũ. ac inter amicuz dei diaboluz. O mi germa
anplin ne cõſidera diligenter quantuʒ apud deuz valeant caſta
ſclobe ſdeuota coꝛda que ſic taʒ cito poterant ipſam liberare a
hosſteao. penis tricentoꝛ annoꝝn⸗ intellige qtum tunc officiuʒ
geticn miſſe deuote dictuz atalib ſan ctis Acaſtis pfeciſſet. Ex
roge quo tm̃ potuerunt iſta bꝛeuiſſima verba. O ſi iſti viri fu
ldcens iſſent ſymoniaci cõcubinarij ꝓpꝛietarij minime tantaz
hanngteni vim hec vᷣba habniſſent Srude ergo eis ſimilis fieri in
,Anen. vita. dimitte tuã dalidã. 1 diſce amare geſum a eius
mtſdr caſtiſſunmam matrem vginez ariam ſußp oẽm creatu
oit rain. Et bec de ſecundo caplo dicta ſufficinnt. r
4 ij

capᷣ. tercium

¶ We laboꝛe ꝛatione ſacerdorů. Caplin terciñ.

no manducet tũc digne mercedẽ accipimꝰ.
¶I]eſTipꝛius boni oparij fuerimꝰꝙ ſi nõ laboꝛam⸗
manducamꝰ,.tanto maioꝛis criminis ret erimꝰ. quã⸗
to beneſicia dei indigne ſumimꝰ. Opoꝛtet ergo vt ſeruia
museia quo paſcimur. Si ſine piculo aĩe ſumere volu
mus hec que nobis diſtribuunt. Et tamo ſolliciti eſſe
debemus in bono ope aſeruicio dei. quanto eapcipimus
ſine magno laboꝛe. Mam quid mirũ ſi qund tpalibꝰ ne⸗
gocijs occupant᷑ minus ſtudioſe viuüt ſi frequenter co
4 gitationibus locutionibus actibus ſuis deum offen⸗
Ddunt. Exvquo vſus ſeculi hominem qñq; inuitum ad
peccandüu trahit. E ij vo quibꝰ cura mundi peccandi
occaſio deeſt quãto minns reli gioſe viuũt. tõto graui⸗
indicez ſupernũ offendũt. Vnde Pfal. In laboꝛ? hoĩm
nsõ ſunt.cũ bonis hoĩbus nõ flagellabunt ideo tennit
eos ſupbia. Bernhardꝰait. In laboꝛe hoĩm nõ ſunt va⸗
ni ocioſi ſacerdotes. Cu em cuncti ſtatus hoĩm aliqd
laboꝛis habeãt aliqd voluptatis. Clerici quideʒ inter
hec nouo quodã artificio diſcernẽtes. totũ qð delectat ĩ
quolibet ſtatu elegerũt. totũ qð moleſtat reſpuũt. Et
ideo quia orarhornesſimegen Pemua nõ flagel

alaabunk. ideo cũ demonibtoꝛquebunt. Mam ſacerdo⸗
ites non ſolu ey caritate fraierna. ſed exp cepto Niuſticia

7 41 ,g acerdotes p oibus oꝛare debent quia elemo ſy⸗

“
.

Anas qoblationes recipiũt. Gunt etiã ſuꝑ populum dei
(Cſtituti. vite diſpendia eis dant vt in ieuinio a fletu
” planctu. ſicut olim plo: abaut ſacerdotes alcuite petã
Hèpopulique comediſt deploꝛẽt Johel.j. Et vt moꝛte bo⸗

Poſtolus Paulus ſic ait. Quinõ vult opari

kK6 t o Deer tenent᷑. vt hẽ in. c. quia acerdotes. x. q...

Folinm
i. noꝝ paſtoꝝ vigilias nocctis ſuꝑ gregẽ ſuũ cuſtodiant
he ain oronibꝰvigilent. Et quanto ſacerdotes dignioꝛes
nn. ſunt tanto faciliꝰ ĩ neceſſitatibꝰ p quibꝰclamãũt exaudiuũ
anp tur. j: q. j. Ipſi ſacerdotes. ¶ Itẽ nõ ſolũ ſacerdos ſed
ahin oẽs clerxici maxie beneficiati beceerheſieere e⸗ —-

ſwn ſtieie tenent ad hoꝛas. Vñ etia clericus bñficiatꝰ ctiã „
d in minoꝛib'oꝛdinibꝰcõſtitutus eticüq ſimplex bene⸗· r
riſ ficiũ hʒtenet᷑ ad hoꝛas duplici rõne. Pꝛimo rone pᷣcepti
pinm de cele. miſ · Bolentes. Be cle. cõiu. Qð ate. Scdo rone Mers beſre
RWM iuſticie.qꝛ idcirco a laicis dati ſunt redditꝰvt ipſi in offi
nnerc ciũ eoꝝ vices ſuppleãt. alias ſaciunt pximo imuriã cii
aſene p tpalibꝰ nõ refundũt ſpũalia. cũ tñ beneficiũ darĩ pppter
tunch officiũ. vt pʒ in. c. Quiaꝑ ambitionẽ de nup. li. vj. Rõ
um beec eſt ßm Moſt. Quia ſicut vir tenet vxoꝛi neceſſaxia
gun miniſtrare · Aſic ctiã vßoꝛ vito debitũ reddere nõ poſſet
an Pond wi.. PppoſuſtrSie rtaliaclerteus ſpoſe nd
hrnti puale i. ecc baſ Kerarioon V
nae ecã adhuc inofficiare, Et dicat cuz aplo Haulo. Vcio
naich ſearieſune r abendare per erl an noſtun.
mzi eo qni me cõfoꝛat. Et ad Dhll.iij. Sʒ heu ſunt mul
mgi ticlertciqinns ex carit te oꝛar alijs nec p ſe· nec mo⸗
iiEr nent eypeepto ecclie nec inſticia ad vddendũ ſt naliap
ſͤfugt tpaliboque pcipiũt. cũ tñ dimittentes hoꝛas aut alia ad r e .
ics be ex pcepto ecclietenent᷑ peccẽt moꝛtaliter. coc; facta
