tale crimen penitere in exemplũ alioꝝn. Reſpondit cau

po plebano. Pgo ſeci qð feciſtis. Nonne ex cõcubina

vra que eſt ancilla vra a non vxoꝛ iſto anno quaſi oĩ

tet me ſeciſſe. Jdeo peto abſolui. Et ille eſt tibiſimilis.

anno generaſtis pueros publice in ſcandalũ ouim nẽm.
qñ ergo vos poꝛtabitis crucẽ ꝑ eccliam petõ vro/ego
ſequoꝛ vospoꝛtabo crucẽ poſt vos. Aſrehun
vos in adulterio ſequar vos etiã in pnia. Audiens hec
pleban? ſciens qꝛ verũ fuit abſcondit faciẽ ſuam ſubma
nibꝰpꝛe verecũdia aexiuit a pꝛeſentia abbatis dñi ſuita
cuit permiſit hoc peccatũ impunitũ. Ovalde turpe eſt
doctoꝛi cũ culpa redarguit ipᷣm. O bñ talibꝰdicit. Me⸗
dice cura teißm. O mi ener quot quãta peccata opoꝛ
tet te tin ſimiles diſſimnlare in periculuvðrm nomniʒ
vroꝛ ppter vrẽam lubꝛicã criminoſaʒ vitã. Ceci eſtis
duces cecoꝝ.iõ ambo in foueã eterne damnationis
cadetis, ductoꝛ pꝛimo deindeſecutoꝛ. Cur hoc qꝛ ignoꝛa
tis aſcixe nõ vultis que ſit vera cõtricio Iſufficiens. ſine
quanulla valet cõſeſſio⸗. Non am ſatis eſt dum quis de
Iane faciẽs cõſeſſionẽ dicit. Confiteoꝛ. qꝛ iſta nocte cõ

acuia condoꝛmiui cõcubine mee. a cũ ea peccaui. peni⸗

dicit tibi abſolutionẽ ambo peccatis nono pctõ moꝛ⸗

txitũ/tu vo ctiã peccas moꝛtaliter qꝛ ſuſcipis abſolutio⸗
nem nõ es dignꝰ. Ideo qꝛ non es vere cõtritus.qꝛ non
habes firmũ ppoſitũ ampliꝰnon peccare ſaltẽ moꝛtali⸗
ter vſq; ad moꝛtẽ incluſiue ſcientera tuaʒ ate remouere
cõcubinam oẽm occaſionẽ peccandi.qꝛ in his cõſiſtu
vera contricio quaʒ tu nõ habes nec vnq; habuiſti· nec
aliquis tibi ſimilis interim ꝙ nõ remonetis cõcubinas
veſtras quas plus diligitis q;ᷓ deum veſtrum Teternuz
gaudium. Hunc ergo quilibet veſtrum introꝛſum rer
diens alta conſideratione ex omnbus pꝛedtctis conſide
ret pexpẽdat quid cxedat quis qualis a vnde ſit aut

tali. Ile qꝛ abſoluit eũ quem deus nõ geſele ſ. cõ⸗

.—

ctgode
monmmti
Cicſts
wnczons
gige

fnnsn

mans
anoctec
canupenin
ſemlis
W
t ſnid⸗
oen
nsgrhon
emoraln
Aamol
ͤff
daiſton
cocubin⸗
n daung
Utmſnd
baſt
erſte

munt Neius ſan guinẽ bibit.

foliil XyX

quo tendat. Et quomõ hec leticia mũdana eſt quaſi
momẽtanea a eterne damnatiouis luctꝰeaʒ occupabit.
Quaʒ quidẽ ↄoſidexationẽ aut cognitionẽ nobis veraci
ter tribuat ihs xpᷣs marie filiꝰqui eſt in ſecula bñdictꝰ.
¶ De magna dignitate ſacerdotũ quapꝛopter merito de
bent eſſe ſancti. apem quintum

Agnaem̃ puritate ſanctitate pollere debent
hoẽs cletegutes zcoie antee guſaſe piii ſctm̃
HMAſanctoꝝ. Hã xp̃iſepulchꝛũ valde eſt glioſuʒ
in quo coꝛpꝰxpᷣi iacuit moꝛtuũ ꝑtriduũ modo multuʒ
dignioꝛa debent eſſe ſacerdotũ coꝛda in quibꝰ a moꝛte re
ſuſcitatꝰ quotidie dignet᷑ inhabitare⸗ gloꝛificatꝰ. Sed
beatus eſt venter qui nonẽ menſibꝰipſum moꝛtalẽ poꝛ
tanit beata debent eſſe coꝛpa ſacerdotũ in quibus filr dei
frequenter ſibi hoſpiciraſſumit. Sibtã ſunt vbera que
paruulus ſuxit ſanctũ debet eſſe os eiꝰ qui xpi coꝛpus ſu
eigit᷑ macules os tuum
p ſtultiloquiũ quo dei coꝛpus accipis mundiſſimũ.· Et
manꝰtue nõ polluant᷑ peccatis quibꝰ illud ſanctiſſimũ
coꝛpꝰtangis. Venter crapula nõ ingrediet᷑ in quo tam
venerabilis hoſpes recipiet. Attendite ergo quãta puri
tatea timoꝛe ad illud nobiliſſimũ ſacriſiciũ debeatis acx
cedere qð eſt vp̃s dei filius. Nua in re oĩpotens de digni
ficat᷑ hic a in celeſti patria ſi ſacerdotaliter vixexit. Mã
pꝛmo digniſicauit eos ſuꝑ oẽs reges pꝛincipes. Jexe.
· Ecce conſtitui te ſuꝑ gentes regna. hoc in iſto pʒ.
q; dignitas ſacerdotalis habet conſccrarxe reges ſed oẽs
reges pꝛincipes non poſſunt facere vnũ ſaccrdotẽ. Et
no eſt pꝛinceps tam magnꝰquin teneat᷑ ceruicem ſuam
inclinare coꝛã ſacerdote in ↄſeſſione loco dei. qꝛ vicarxiꝰ

dei .· Et bꝛeuiter de ſacerdotes exaltauit ſuꝑ oẽs creatu

Cap. Quintum
ras. Vñ quidã doctoꝛ ait. Si conditione eſtis hoĩes di
gnitate eſtis ſuꝑ oẽs hoĩes. Mã ſacerdos eſt altioꝛ regi⸗
bus.ſan ctioꝛ an gelis creatoꝛ ſui cxeatoꝛis. ¶ Secudo

honoꝛauit eos in tpalibus dando eis illa que eis ſeruiũt

ſcz decimas oblationes teſtamentapꝛimicias ꝓ ſuſten⸗
tatione coꝛꝑis vt quietiꝰdeo ſeruiant in pualibꝰ. ¶ Ten
cio honoꝛauit eos ꝑ iuris emunitatẽ cõferendo eis ſic ꝙ
nullus terren pꝛiceps ſup eos iuriſ dictionẽ habeat. nec
aliquis hoĩm ſeculariũ audeat violentas manꝰ in eos
inicere. nec etiã in accolitũ cõuerſuʒ. Gppoſitũ faciẽs
eo ſacto eſt eycõicatus maioꝛi excòtcatione tam in celo
ᷓ in terra. imo des ſic ptegit eos vt nullus audeat tur⸗
bare verbis nec factis. qina reputant ſibi pactũ. Vnde
loquitur per Zachariam pꝛophetam. Qui tangit vos
2 — quaſi qui tan git pupillã uli mei.Et pſal. Molite tan
Sr 9 e gere criſtos meos. Vnde dixit dominus ad moyſen
aaron ñdicã bñdicẽtibꝰ vobis. Item nullus pꝛinceps
andet eyactiones facere in clerũ.itẽ nec aliquis debet re⸗
cipere pedagiuʒ a clericis. nec aßdicta excoõicatione ab⸗
ſolui põt niſi reſoluat. Quarto honoꝛaut in hoc ꝙ cõ
miſit eis aias fideliũ. i. ſanctã eccliaʒ catholicã. ſcʒ oẽs

†

credentes de quo Criſoſto. ait. Celo Tangelis a omniũ
cceaturxa honoꝛabilioꝛ eſt ecclia. vps etiã ampliꝰdilevit
qᷓᷓ; ſeipſum. Vnde de celo venit a terrã pꝛo ea moꝛieʒ
ſuſtinuit amarã. ideo dat ei coꝛpꝰ ſnũ iĩ cibũ aſangui⸗

nez in potũ. Et de ipſis ſacerdotibodivit. Vos eſtis lux

——

mundi. Naʒzʒ ſicut mund? nihil eſſet ſine luce ſic eccleſia

nihil eſſet ſine ſacerdotibꝰ. ¶ Quinto honoꝛauit eos in
0 : vult vt ſtricte obediat eis loco ſini ab oĩb⸗ hoiĩbẽ
uc. Vx. Cun vos andit me audit. qui vos ſpernit me
pernit. Ergo obediẽ dũ eſt eis tãq; xpᷣo vt qñ pᷣeipiunt

ch⸗
/
lese
e
iſa

fune

Pin

nor
por
gel
ge⸗
nim
Nerbi
dated
tenen
nlte⸗
lo⸗
cpit

yop
iſ

nede

hiun
W
ſei

N
i
wetſe
Nbeck
inen
ſiſi
minch⸗
Rwar
i D
tangtvos
Moltetat
morſen
spincg
misetn
ustantc⸗
uinhocge
Ali/ G
65omma
PlMlyt
glafnous
aſongen
docſtiͤn
eſtult⸗

bechhed
6

Göepun⸗

xps ꝑciperet. Sed quinõ obediũt illis cõminat᷑ dñs Le

noꝛauit eos dando eis ptãtẽ ligandia ſoluendi oẽs

cerdotes hñt miſtrare deo die noctuq; in ſeptẽ hoꝛis ca⸗

dosaeh corpꝰcõficit.Et ſicut imediateep
GetN.

Sõõ

folium 1D́MMMUVdẽ
hoĩbꝰieiunare ſeſtuiare debẽt tenere aeis obedire tãq; ſi
niti. xvij.dicẽs. Nui ſuꝑbierit nolẽs obedire ſacerdotibꝰ
impia moꝛte moꝛiat. Exepli dathan abyron acho
re qni rebelles fuerut Moyſi a aaron.iõ terracos viuos
abſoꝛbuit. vini em deſcenderũt in infernũ. ¶ Gexto r
0%
mines abeoꝝ penis a vinculo moꝛtis Math. xvj. ¶ð
cũq; ligauexis c. Et ptãs vno mõ intelligit᷑ de excõi⸗
catione que eſt gladiꝰ ſpũalis eſt muliũ timẽ da. Alio 1
modo de abſolutiõe D epᷣs qñ oꝛdinat ſacerdo⸗

R——

tes exufflat in cos.vt hr Joh. vx. dicit. Accipue ſpm̃·l⸗ ſ. r S
ſanein re Beytune hono:auit eos q: vocant᷑ ange
iĩ ſcriptuxis.vñ ꝛegꝰ. Vẽs qui ſacerdotũ cenſent no⸗
mine angeli vocant᷑.qꝛ: habent ſilitudinẽ angeloꝛum.·
Pꝛimo qꝛ angeloꝝ eſt miniſtraredeo hoĩbꝰ. Sic a ſa

purus.ſic quilibet ſacerdos tenet᷑ eſſe caſtꝰ.a du cere an⸗
gelicã vitã. Vñ in Pañ. hr. Abſtinẽtia a nuptijs eſt an
geloꝝ abſtinentia vita. Tercio angeli hñt ii ꝛmare
Nãmonere hoĩes ꝑ bonã inſpixationẽ.ſic ſacerdos per
verbũ dei. Quarto ngel deũ laudare. Vñ. p̃s.Lan
date dñm oẽs angeli eiꝰ.· Sic ſacerdotes quotidie hñt
tenent᷑ laudare deu in diuino officio⸗ ¶ Octauo honoꝛa
nit eos in hoc ꝙ ſacerdos eſt aliq̃litcx fiłis v gini marie.
¶ Pꝛmo ſic. ſicut vauns vᷣgo maria quinq; ꝓbis con ? d
cepit.vt hẽ Luc.x. Siat mihiſßm verbů mu. Girſacer e e.

nonicis hoĩbꝰcũ ſeptẽ ſacris. Scdo qꝛ cneltenne .

.

conſenſuʒ Marie fuit totus coꝛpus in vtero eius · Sic
imediate poſt pꝛolationem verboꝛum conſecrationis

apituilum Quintum

trãſſubſt antiat᷑ panis in verũ coꝛpꝰ xpᷣi. ¶ Scdo ſieut
beata vᷣgo maria vpm poſt partuʒ in m an ibꝰpoꝛtauit
ſic ſimiliter ſacerdos xpᷣm poſtoſecrationẽ coꝛaʒz omni
populo manibus leuat. eũ ad infirmos poꝛtat. C. Ler
cio ſicut beata vᷣgo pꝛiꝰfuit in vtero matris ſue ſanctiſi
anctiſte liſr taber

cata anteq; vpᷣm cõcepit· Vñ pſal.
naculü ſuũ altiſſimꝰ. Sic ſacerdos añq; oꝛdinat ſan⸗
ctiſicat᷑ ab epo ſuo nõ conſecrxat.qꝛ ſine oꝛdine nõ ↄſecxa

ret. Vñ laicꝰ quantũcũq; ſanctꝰnihil faceret etiaʒ ſi vba
oſecxationis diceret. ¶ Nono honoꝛat eos ſuꝑ angelos
in dignitate cuſtodie. qꝛ ſeacrle hʒ in cuſtodia plures

aias ſibi a deo cõmiſſas. ſicut plebanꝰ totaʒ parochiam

eßs totũ epatũ. papa totũ mundũ. Ded angelꝰhʒ cuſto
direſolũ vnaz aiam. Vñ Bern. Magna dignitas aia⸗
rum. vt vna queq; ab oꝛta natmitatis in ſui cuſtodiazʒ
habeat an gelů ſibi gvutatl Be o in tangendo 1 ſu
.

—

mendo coꝛpꝰvpᷣi. Mam ang

tangit a cum hoc ſumit quod non eſt datum angelo.

Trrxcio conſecxando coꝛpus xp̃i.aſic in hoc ſacerdos

nõ ſolũ angelos.ſed etiam digniſſimaz virginẽ mariaʒ

—w——

aliquo mõ pcellit.qꝛ ei nõ eſt data talis poteſtas. ſcilz cõ5
ſecrandi. Vnde ſacerdos minimus põt in terris qð nõ
põt maximus angelus in celis nec virgo maria. imo ꝓ

tibi ſacerdoti xpᷣs dñs deus tuus ad tuam cõſecrationẽ
obediens eſt moxv ſub ſpeciebus panis vini pꝛeſens eſt
Vã Bernhardus. O veneranda dignitas ſacerdotum
in quoꝛum manibus dei filius tamq; in vtero virginis
incarnat᷑. Ambꝛoſins. MNon dubüues aſſiſtere angelos
quando xps pꝛeſens eſt in altaxi in manibus ſacexdotũ

n⸗ oꝛ eſt videre deu. CMath⸗
xviij · Angeli eoꝝ ſemper vident faciẽ patris mei qui in
celis eſt. Et in hoc ſacerdos eſt maioꝛ an gelo qui videt

ſen

NReet

Fommu
4Er

lſchet⸗

gntne
t ſee

ooen
nizſit⸗
i
dagtrs
gwchian
cn
Ntsdis
uſtodic;
gndonſt
magen

ogun

mma
weſicc
emnen
tu ſhi
woad⸗
igin
cvnn
niprſeng
icden
rigi

us S

e,M,Me, Ü——,,ͥ⸗—
AA
folii XXII

P:opter quas dignitates oẽs põt deus dicere ſacerdoti⸗

bus illud Yſa. v⸗ Quid vltradebni facere nõ feci. q. d.

ad vos ſacerdotes. Ego oẽm caritatẽ vobis oſtendi

dedi meipſum vobis ad coͤſecrandũ tractandũ g ſumen
dum aoẽm ptãtem meã ſup oẽs hoĩes. Vt quẽcſiq; ſol
neritis erit ſolutꝰ coꝛã me. quicquid ligaueritis aut ey⸗
cõicaueritis exit ligatꝰ aut excõicatus apud mem celis
Et dedi vobis maioꝛeʒ ptãtem q; habent oẽs angeli
oẽs ſancti in celis.ĩmo q; amãtiſſima mater mea videlʒ
in conſecratione eucariſtie in qua vo bis ſempꝑ obediens
ſum. ĩmo infeliciſſimo crimmnoſo ſacerdoti ſicut ſan⸗
ctiſſimo. Nexalt aui vos ſuꝑ oẽs creaturas. tvos hen
vice verſa cõtẽnitis me pꝛoicitis me a vobis tãq; moꝛ
tuũ aboꝛtiuũ qui picit᷑ a matreataq; ꝑipſima qð retxo
ianuã picit᷑ cõſumpto pomo. In hoc videlz ꝙ plus dili
gitis mulierculas peccatrices vras infeliciſſimas cõcu
binas afetidiſſimã luxurie delectationẽ que momenta⸗
neaeſt quã me ſummũ bonũ celeſtẽ ↄſolationẽ gau
dia eterna. Inſupera vos me quotidi crucifigitis 1 in
imũdiſſimaʒ cloacã vẽam pꝛoicitis plenam peccatis
oĩm ĩmundicia totiens quotiẽs celebꝛatis nec valet ve⸗

ſtra cõſeſſio nec abſolutio. q; in vobis nõ eſt vera contri
cio interim ꝙ ſeruatis tales meretrices in domibus ve⸗
ſtris Anõ firmiter creditis ab oĩ malo actun voluntate
peccandi. Hec Bernhardꝰ. O mi frater quid tibi cuz mu
lieribus qui cũ deo in altari fabularis. Oquid tibi cõmu
ne eſt cũ coꝛpe xp̃i quiꝑ carnis feditatẽ ſactꝰes mẽbꝛum
antixp̃i · i. diaboli .· Et iõ oẽs maledictiones quas ſpirxi
tuſſanctus ꝑ os dauid pᷣnũciauit venient ſuꝑ vos. quia
noluiſtis benedictioneʒ. elongabit a vobis n venient
ſuꝑ vos ſacerdotes criminoſos maledictiones peſſime

KCArrn os

Cap. Quintun

damnoſe. Juxta illud Malach. Ego maledicã ma

ledictiomibꝰ vris. Quas maledictiones ſiquis bona fide
Lconſcia attenderet nequaq; in pctõ moꝛtali celebꝛaret.
n Ps igit coquerit patri angelis a hoĩbꝰde ſacerdotibus

indigne celebꝛantibedicens. Et dederũt in eſcaz meã fel.
Et iõ ſpũſſanctꝰp os dauid dicit. Fiat menſa eoꝝ coꝛã
ipſis in laqueũ quo ſpũaliter trãſgluciant᷑. Pꝛopter hec

igit grauia gicula dieit apls.j. Coꝛin. xj. Pꝛobet ſeipm
hõ. Mõ pbatanullatenꝰ accedat, Et ſiad centũ annos
deberet viuere minꝰ peccat ſi nũq; accedat q;ᷓ ſi quis ſolũ
modo ſemel indigne accedit. Nam oza ſubito eſt moꝛ⸗
tuꝰqui manũ ad archam extẽdit. qꝛ eadẽ nocte vxoꝛeʒ
ſuaz cognouit. Qua igit pᷣſumptiõep̃ſbyter qui cũ ſua
cõcubina ac meretrice pollut⸗ eſt. ad altaris ſacriſiciuz
qð infinutuʒ dignideſt q; archa audet accedere. Tales in

nocte ſacrificat beelphegoꝛ. in craſtino ſacrificat coꝛp⸗

thu xpᷣi. In nocte am
oſculat᷑ filiũ vᷣginis.
da oſculo filiũ

lectit filiam veneris.in craſtino

—

oĩs tradis.

R

texpoſt ei ſubiun git. me⸗

litibi eſſet ſinatꝰnõ fuiſſes. ã tales ſacerdotes triplex

comittũt peccatũ videlz homicidiũ in pximũ, pditionẽ
in deũ. patricidiũ in patrez. q: idem dñs noſter ihs xp̃s
eſt pvim noſter deꝰ pater. Et oĩa mala hec fiunt ẽ cle

ro.qꝛ in ſacra ſcriptura nõ ſtudent. ãqui intermoꝛta

les inimicos eſſet cõſtitutus gratias ſibi referret qui gla

dium ei u medt bnn ſnos hoſtes hoſſet expugnarr⸗

Nos igit᷑ in medio triũ oſtiũ habitam?qui nos ptine
re feſtinãt. videlz caro mund?ꝰq diabo mie Comnes quos
hoſtes quiſibet noſtrũ debet accipe gladiũ qui ĩ celis eſt
fab:ꝛicatus ap ſiliũ dei nobis trãſiniſſus dequo ſaluatoꝛ
noſter ait. Hõ vem nittere pacẽ in terrꝗ ſed gladiũ iſto

digeid dicet tibi dñs ihs. OQ iu⸗

—ʒ— rH” 2
.

e
c
gen
zml
hn
nis.

äma
enafee

n

rt
zmiſt
ſucpot

ins ſoi
eſtmon
rde
i
ſanſan
te
noſſen⸗
ho
dungeefe
Netamet
mniͦn
ſn lont
efunri
ntertnona
mnang
ugim
hospen
kanmgt

gniit

Peſtunn
düſt

folium XXIII

gladio poteris iſtos faciliter expugnare. Et iſte gladi⸗

nõ eſt alius niſi ſacra ſcriptura ꝑ quã vpᷣs tribꝰ vicibus

vicit diabolũ en impugnantẽ dicẽs. Si filiꝰ dei c. Et
qꝛ cuilibet iſte gladi neceſſariꝰeſt. ideo de ipſo dicit xpᷣs
in euãgelio.Qui nõ hʒ gladiũ videlʒ ſacre ſcripture ven
dat tunicã ſuã nemet gladiũ. In quo inſtruimur ꝙꝓpa
trimoniũ tunicas.equos.cetera vendere debemꝰ ato⸗

tũ qð habemꝰvt gladiũ verbidei ANacre ſcripture habe
re poſſumdad co gnoſcendũ quid ſacere aut dimittere de
beamꝰ. Cũ quo gladio id eſt ſacraſcriptura poſſumus

nos a ſubditos nrᷣos ducere ad celeſtẽ patriã. ¶ Mota⸗
dum tñ eſt ꝙ quadꝛuplex eſt cathedꝛa doctoꝝ. In pꝛi⸗
ma ſedent qui nec bñ docent nec bene faciunt qui nec ſci⸗
entiã nec ↄſciam habent. vt paſtoꝛes malt qui nec pꝛedi

cant nec bñ viuunt. ¶ Secundi en qui bene p̃dicant

amale viuunt.vñ in euangelio. Sup cathed:a moyſi

ſederunt ſcribe c. tales em̃ ſunt in via eterne damnatio

nis. ¶ Tercij ſunt qui nõ docent nec pdicant ſed bene vi
uunt.aqui paucã hñt ſciam.ſed magnãa bonã ↄſciaʒ
tales ſunt in via ſalutis.ſi nõſunt curati.qꝛ meliꝰeſt ha
bere magnam conſciam paruam ſciam.qᷓ; magnam

ſciam nullaʒ oſciaʒ pꝛimi ſunt in via ſalutis. ſecundi
in via eterne damnationis. Et dehis ponaʒ duo exem
pla. ¶ Quarti vo ſunt ſedẽtes ĩ cathedꝛa qui bene docẽt
bñ viuũt.quihñt magnã ſciam cuʒ magnaa bona

ↄſcĩa.iſtiſunt optimi Alaudabiles.¶ Exẽplũ pꝛꝛmi
refert petrꝰclunaceñ.ꝙ; eẽt quidã p̃ſ byter qᷓ quotidie ce⸗

lebꝛaret p deſunctis valde deuote. qꝛ aliaʒ miſſaʒ legere ne
ſciret. Qua ĩ re accuſatus eſt apud epᷣm. iõ ab officio
ſuo ſuſpẽſus eſt Cũ aũt ep̃e ĩ magna ſeſtiuitateꝑ cimite
riũ ad matutias trãſixet.õ eũ ſurrxexert moꝛ:tin dicẽtes

2

Capitulum Quintum

Ille eps nullas miſſas dat nobꝛs inſuꝑcapellanũ no⸗

ſteum abſtulit. ſed certe niſi emendauerit cito moꝛietur

Quo andito eps ſacerdotem officio ſuo reſtituit. intelli

gens q; bonus iuſtus eſſet.qᷓ;uis ignarus. Et deinde
etiã eßs libẽterp defunctis celebꝛauit qð multũ fructuo⸗
ſum eſthomint. qꝛ ipſi defuncti in purgatoꝛio exiſtẽtes
ſunt filij dei qui liberati a carceribus purgatoꝛij in con,
ſpectu ſummi deipꝛo ſuis oꝛatoꝛibꝰo:abunt.¶ Simile
etiã exemplũ legit in legendaſctĩ Thome cantuarieñ.
epi qui etiã vnũ deuotũ ſimplicem p̃ſbyterũ ſuſpẽdit ab
officio ppter ipſius ignoꝛantiã . qꝛ neſciuit legere miſſaz
niſi Salue ſancta parens. quaʒ o die coꝛdintime legit.

.

Beatai⸗

git virgo apparuit ei dixi

ſeðm hoc regere. ne tibi talia cõtin gant. qꝛ es magiſter

artium. Iper conſequens pꝛeſto eſt tua ſcia. ſed vide vbi

r

ſit tua conſcia. ¶ Quidã magiſter erat pariſius famo⸗

ſus I fons oĩm artiũ ſic ꝙ nõ erat ſimilis ſibiĩ tota vni⸗
uerſttate . qui tandẽ cepit maximeegrotare. In gredien
tibꝰaũt magiſtrxis ſocijsſuis amicis ſuis ad coſolãdũ
eum. Infirmus vo magiſter cepit coꝛã eis amariſſime
flere Iſic velnd in cõtricione maximade hoc ſeculo mi

vt te reſtituat ad officiũ tuũ in ſignuz huidic ſibi.quia
refoꝛmaui ſibi cilicin ſuũ ſanctꝰ Chomas reſpexit cili
ciũ ſunʒ inuenit refoꝛmatũ /credidit p̃ſbytero. ĩ mopx
eundem reſtituit ſuo officio aſſumpſit eum ad curiaz
ſuam vt quottidie ſicut pꝛius celebꝛarxet officiũ ſuũ iho
noꝛe ſanctiſſime marie vᷣginis. Et ſic bene a ſalubꝛiter
pot ſtare pauca ſcia cuz bonaa lucida conſcia.nam qui
xpm beneſcit ſatis eſt ſi cetera neſcit. Sed magnaſcia
ſine conſcĩa eſt valde dãnoſa. de quo dicaʒ tibi exempliã

(e

ult)
ſupee
ldn
Nenn

Ems
däe
doo⸗

ns
idls
probat
ſula
rauno⸗
hichen⸗
ae
zinbe⸗
nnhe⸗
pꝛam⸗
go.
lots c⸗
chet 6
iſſtrpi⸗
Uustec
lect
6 gif
ndope
Popſemna

nalaßſe

n
Aaiͦte
nnen
s. L

lecanrsvi
iſaſpedite
lgoanmiſe
dinnumelegt
i Diccd
dieſi g
uoͤtſſchtcl
imin
amcde

don ſc
corſcis han⸗
Gn
gteef
GAnner/,

gtnae

aſddirt
perſtoeft⸗
sſwitonn
naz
ſusede⸗
ume,

4

==

6

=

rpeeſu .

S

Folium XXIIII
graint. Habebat aũt vnũ ſpecialiſſimũ ſocii amicuʒ
queʒ pꝛe oĩbus alijs diligebat . cin quadaʒ noctetri ſtis 7
ſqualidus in vmb:a obſcura apparuit. Quẽ ille intuens
vehementer obſtupuit dicebat. Ach magiſter aman
tiſſime quid ptendit hic habud?obſcurus. Cun ille. So⸗
cie mi chariſſime.noueris me intollerxabilibꝰpenis cterx⸗
naliter cruciari vultũq; benigniſſimi mei creatoꝛis ꝓch
doloꝛ inſpecturũ. Cui ille ait. ¶Magiſter pclare nũquid
pfuit vobis ſcia veſtraßclara gloꝛioſa. imo etiã ĩcxtre⸗
mis ↄtricio lacrimoſa. Cui ille. Noſtiquid apls dicat.
Aĩalis homo nõ pcipit ea que dei ſunt. Et iterũ ſcriptũ
eſt. Perdam ſapiam ſapientũ . Ipꝛudentiã pꝛudentũ re
pꝛobabo. Vbi ſapiens. vbi ſcriba. vbi inquiſitoꝛ hinus
ſeculi. hec ſimilia nihil curaui · NHam ſciam meã non
curaui oꝛare bona cõſcia. Et ſcĩa mea plus pfuit mi⸗
hi ad eternã damnat ionẽ. qꝛ nullꝰ audebat me coꝛige⸗
re cũ ego eram magiſter oĩm alioꝝ ꝑtotã vniuexſitateʒ
in his que dei ſunt nihil curani ſeu delectabar. ſed ſoluz
in his que ſunt mudia vane gloꝛie multũ delectabar ſu⸗
pꝛa modũu. Ded qucris cur mihi nõ pfuit lacrimoſa cõ⸗
tricio. Rñdeo.qꝛ nõ fleui p multiplici offenſa mei crea⸗
toꝛis.ſed quia me amicos meos dilectos amittere opoꝛ
tebat. hec fuit cauſa mei fletus. Ecce fidem xpᷣianã legi
inſtruxia deſendi ſennlur tenui.ſed nullis bonis oꝑxi
bus eandẽ oꝛnaui. Et verbũ qð in euangelio dicit᷑ vide
licet. Mõ oĩs qui dicit dñe dñe intrabit in regnũ celoꝛuʒ
ſed qui facit voluntatẽ patxis mei.nõ curaui adimplere
ideo piectus ſum in explicabilẽ penã tãq; abo:tiuusa
pipſima oĩm clexicom. Et his dictis diſparuit vmbꝛa.
Et iõ Bern. ait. Sapiens eſt qui reliquit ſeculaxia tãq;
mala pᷣſentia vana. deſiderat futura Jcterna gaudia

. e e* PeSe e 2
apiulu ſextum
ta optuma. Gira ergo regira de pedibꝰ vſc; ad verti

A

cein, de ventre ad doꝛſum a nune; muenies requiẽ. Bo⸗

iec inuenics vpᷣm hicꝑ gram illic per gloꝛia
Pe ſacerdotibus ciratis neſcientibus pꝛedicare. Et ſi
ſciunt nolunt. Capitulü ſextum

Vnt quidain ſacerdotes qui curã aiarũ habẽt

uib'ſolenis doctoꝛ Heinricus de gaudano in

libꝛo uo.xiij.dicit Piſti curati ſunt ĩ ſtatu dãnationis

quißpdicare neſciunt aut qun ſciunt nõ tñ pᷣ dicant ſcðm
requixit indigentia populitꝑe opo: tuno. Et poſtea
ſubdit. ð minꝰidoneꝰ tenẽs curã aĩar cũ videt ꝙ ma

gis idonens pot haberi ſtudere debet vt magisy doneꝰ*

pꝛeferat᷑. Alioquin videt tũqᷓ; raptoꝛ ſpoliare pꝛiuaxe
Eyuln oĩmpꝛofectu q; a magis ydoneo poſſet habere
zheu iſta 1plura alia que ad clericos ſacerdotes re⸗

quirũt nõ aduertũt. infecti lepꝛa ſuperbie cupiditatis.

Vnde dñs dicit ad beatã Birgitã. Ego elegi erecuin
qui volũtatẽ meaʒ voce clamaret ope oſtẽderet. Sed
ipſe clericus factus eſt lepꝛoſi us mutus. Quia oĩs qui

.

querit in clero videre pulchꝛitudinẽ mo:um a virtutunuz
recuxxit retro turbam viſu abhoꝛꝛet accedere ad euz pp

pter lepꝛã ſupbie cupiditatis ſue. Si vo querit euʒ an⸗
dire mutus Pirtnoeſt clericus dei laude a garrulus ad
laudẽ ppꝛiã. Quomodo ergo aperiet via ad celeſtẽ pa⸗
triã acquixendã ſi ille non eſt abilis qui debet pꝛecedere.
Et quo modo audiet᷑ ſuauitas illa celeſtis. ſi ille minꝰ
eſt qui debet clamare. Nam nõ ſolũ nõ ſkuder dei gloꝛiaʒ
TIhonoꝛẽ quererequomodo lucret᷑ deo aĩas. ſed ſolũ quo
modo repleat marſupiꝰo greget duncias placeat ho
minibus. Moc totũ aplijs Daulus pꝛedixerat dicẽs ad

ßdicare neſciut. ſi ſceiunt nõ tñdicant. Fe

(Mr

. 4

M
ore
Gori⸗
Onant
ſunts
fine⸗
ſinp
Cm
laput⸗
w
cecdot
ſuaun
o
ſcten
ſedun
Pian

at⸗
hodie

ſen
beſcan

ſbustn
talt.N
ſchiad⸗
1rle
oſty
n
ites⸗
lnonte

11

ſſnde
umid
ng⸗
üſan

Agrde
udingen

ar i

aͤrdayn
mgedo
vſthate
ſerdotesr
1cpiditans

am1ni

Mrade

rn’g
grmlu
cdecoſtepe
Kapecch
is ſen
ege
sſdſi
L

4
eeg ire

NnK

XXV

Folium

chimothen. Erunt inqint hoĩcs ſeipſos amãtes. lo⸗

ſa. Mã ülli dicunt ſeipſos amare qui comodaſua ſuuz
onoꝛẽ tpalem plus diligunt q; honoꝛez dei. Jam pain
ciſſimi reperiunt᷑ viri eccleſiaſtici qui zelũ habeãt aiarũ

Quantos enim defectus videmus in ſpiritualibꝰ. Nuot
ſunt loca carentia pꝛedicatoꝛibus veritatum. Quot ho
mines ſeducunt᷑ ab ignaris malis cõfeſſoꝛibus. Quot
ſimplices exemplis peſſimis ſacerdotum coꝛꝛumpunt
Cumenim laici repꝛehenduntur de ſua vita inoꝛdina⸗
ta · puta de incontinentia. laſciuia. auaricia . ſuperbia ·

vſura. omnes concoꝛditer ſe excuſant per clerxicos 1 ſa⸗

cerdotes dicentes. Tamen iſti taliter taliter viuunt
aciunt qui ſcripturas no ignoꝛant ſpirituales exiſtũt
ideo non ſunt tantapeccata nobis non minus q; ip̃is

licet talia perpetrare. Et ſic populo ꝑeunticlerici vicio⸗
ſe viuentes ſunt acceſio autoꝛes moꝛtis.Pꝛoculdubio

ia fiunt a quottidie pullulant au

tanta mala in ecc

gent. clerici ſunt in cauſa ſoꝛiginaliter epᷣs plati quia

Hodie nobiles 1 potẽtes diuites pueripmouent ad be⸗
neſicia curata: qui nec ſciunt nec ſcrire volunt. ĩmo eru

beſcant diſcere alios docere Ipuerſos coꝛꝛigere ſpũa⸗

libus intendere. Nui vero ſciunt verecundant᷑ q non cu
tant. diqnant nattediant ̃dicare. cofeſſies audire
acũ indigentijs ſimpliciũ occupari. Vnde crnhard?
Inſolertia clericoꝝ cui⸗ magiſtraeſt negligentia eßon⸗
Apꝛelatoꝝ vbiq; terraxũ turbat moleſtat eccliam. Et
oſt panca ſubdit. Clerici alienis lo cupletãt. comcdit
Enctns terre abſq; pecunia. 1 pꝛodijt quaſi ex adipe ini⸗
quitas eom. Vnde ſcriptura de talibus ait. Sedit popu
lus mandncarxe bibere ſuxrexerunt ludere. Peutro.
vveij. ſcriptum eſt. jucraſſatꝰeſt dilectꝰrecalcitrauit.

0 OW°◻p. Bertüuü
Et ideo de talibꝰcõquerit᷑ dñs ꝑ Ezech telẽ pphetã. xxvij.
ca·dicens Sacerdotes co nẽpſerũt legẽ mea pollne⸗

runt ſanctuaria mea. uꝑ quibus verbis ait Criſoſto.

acerdotes fidem pᷣ̃dicant ain ſideliter agunt. Pacem

alijs dant ſibi eam nõ ſeruãt. veritatẽ laudant. men
daciuz diligunt. Anariciã damnant ipſam exercent.

quis em pꝛo tranſe greſſoꝛibꝰlegis interceſſerit ad deuʒ cui

ipſi qui ad intercedendü ſunt miſſi inueniunt᷑ legis euã

gelice traſqꝗreſſoꝛes. Et nõ ſolii nos TItrãſgreſſoꝛes legis

ſum. ſed I multos videme rales tacem 1d reſiſtendo

eis . Ihoc ideo vt in pace⸗ voluptate vinamꝰ. ſic pol⸗

luti maneamꝰ. Quid tñ digniꝰ ſacerdotib⸗ qui ſupꝛa ca

thedꝛã moyſi cõſtitutiſunt a dño udices populoꝝ. ha⸗
bentes ptãtem ligandi at; abſoluendi in celo a m terra

quibus pᷣcepit dñs oia obedire dicens. Bia quecũq; di⸗

xerint vobi

cere. dicũt em 1nõ faciũt. onera grauia impoꝛtabilia
ponũt in humeros hoĩm. di gito aũt ſuo nolunt eamo
t· Quis em aliqn vidit clerici cito pe
bennlinnig nõ ideo

dolet q: peccauit. ſed dolet qꝛ cofundit gloꝛiã ſuã pdit
erubeſcit em aliqñ videri reus.qꝛ ſemper ſuit alioꝝ iudex
quanta eſt ſacerdotalis dignitas ſi rõnabiliter obſer⸗
unet᷑ .· Paſtoꝛes em ouiũ ſunt dnici gregis. Dʒ pchdoloꝛ

oues paſcere neſciũt. nec illi qui ſcint volũt. Ecce ones

ſicut Gieg⸗. dicit lame moꝛiunt᷑ vite paſcua nõ hñtes.
Et ſubdit. Mõ debet fieri ruſticus qui neſcit arare. non

deet fieri miles qni neſcit pugnare. nõ debet fieri nanta

qui neſcit maris periculũ vitqre. Sic ſilt non debet fieri

paſto: dñici gregis. qui neſcit paſcere ones. alit qui non

sſeruate n facite (Math. vviij. Sed hoꝛen⸗
dum eſt að ſequit. videlʒ. Scm aũt opa eoꝝ nolite fa⸗

ah
Rte
Nuta
N
acken
Ave
Gem
ftate
h
pt⸗
totrl
ddon
tin
oſem
le
KCe⸗
Weiq
mde
magi
nehel
huls/
niſten
licn
iige
cſte

Pentie
.
ſublimn
dcet
nosſ
cacs

Nin Folium XxNXVI
aen⸗

vult. hen qnociens ſit in oppoſitũ. Aideo hoꝛenduz eſt

cu qð ait Gꝛego. Audue miſeri qui nobis dixit. dij eſtis. M
AC dixit nobis.vos aũt ſicut homĩes moꝛiemmi.ſicein
Nrh vndde pꝛincipibꝰcadetis . ac ſi diceret · feci vos pꝛincipes
Knn ecclie mee.fſacerem a vos deos filios meos.ſed imitarxi
8 4

deũ vrm noluiſtis paſcere oues vras verbo dei 1 bono
ſg exemplo p quibꝰouibꝰmoꝛtuꝰeſt filiꝰ dei. Conſidera mi
hnn gul frater oẽs tui ſimiles qꝛ oẽs moꝛituri eſtis neſcitis qñ
ſg qnnihilcertiꝰmoꝛte. nihil incerti?hoꝛa moꝛtis. Cogita R
Phoͤſft ergo te ſemꝑ moꝛiturũ.qꝛ neſcis quãdo talis pᷣmedita
an ſee tio trahit te a multis malis. xemplũ legit᷑ in libꝛo 80 — DL

5 .=

buſet de dono timoꝛis ꝙ quidã magnephs dateſt mũdi va⸗
Npllt,n nitatibꝰ amoꝛi mulierũ ſicut tu mi frateres. Audiens H

onun Vo ſemel legere de longa vita ererccrat e⸗

icrigdi bat᷑ ſemꝑ ad quẽlibet illoꝝ illud Geñ. v. ca. Et moꝛtuꝰ
Soheemn eſt. Cogitauit ille intra ſe ꝙ etiã ſibi euenire poſſet quan
Nongief⸗ tũcũq; tꝑis viueret ſuꝑ texxãex hocↄcipiẽs contẽptum
inpetetl mũdi intrauit oꝛdinẽ pᷣdicatoꝝ in quo ſactꝰeſt parxiſius
andltu magiſter in theolo gia. vir eximie ſanctitatis. B qᷓ be
tcmiian ne habuit p oculis illud pſalmiſte. Momo vanitati ſi⸗
atnod milis factꝰeſt. Et illud.Et ep̃atũ eiꝰaccipiet alter. iõ
uſſim mi fratertpalon f noli tibi pmittere. He dicat tibiillð
aloziin Luc. vij. Stulte hac nocte demones vepetẽt ate animaʒ
clinatſt tuã:que aũt paraſti cuiꝰerũt. Mancom frater moꝛtis
Gpchdo neceſſit atẽ 1 humane vite bꝛeuitatẽ cõſiderabat qindam
. Kucei Baneer noĩe Rerſes de quo ſcribit Miero. in epla ad
ſuanihin eliodoꝛ ſic dicens. Rerſes ille potentiſſimrex cum de
ur i Eebleni loco cerneret infinitã multitudinẽ ſui exercitus
Wrfeien icit᷑ fleuiſſe ex eo ꝙ nullꝰeoꝝ quos cernebat po ſt centũ
nchrfn annos ſupuiueret. Nam homo comꝑat᷑ arboꝛi ad cinꝰ
uatſuin radices ſedent duos mures: vnꝰ albꝰn alter niger. t. dies

S

S 122 7— .J
Kapitulũ ſertun
noyhut⸗ arboꝛis radices miceſſanter coꝛo dentes. Et
hoc ſiue homo vigilet Ka doꝛmiat ſemxꝑ curru ad moꝛ

tem.⸗Moc oſidera mi ater ꝙ moꝛiturus es neſcis qi

ne perdas ꝑ moꝛtẽ tuã tempus Saneiſen feuctuoſuʒ
in quo poſſis dolere oĩa peccata tua. lã ſi oẽs damna

ti haberent de üllo tꝑe gratie vna mediã hoꝛam omnes
poſſent ſe liberare abeterna danatione Iſibi acqnirere ce
leſtem aeternã conſolationẽ o nõ pot fieri. Maʒ in
6 ſeripſi nõ mintabo ſmiaz
ac ferr meã. ¶ Exemplũ. Nam accidiſſe legit᷑ apud clara val
lem ꝙ quidã ſanctꝰ vir cũ eſſet in oꝛatione audiuit quãa⸗
dam vocem flebilẽ lamentantẽ .cij inquixeret ꝑ nomYę

ſtus iudey dicit. CQuod ſcripſi

5

iheſu vpiquid hoc eſſet. Reſpondit quedaz rauca vo)1v
ego ſum aia cuiuſda damnati meã infelicẽ deplango

pena. Et cũ ille vir ſanctꝰde pena quereret. dixit aia ꝙ
unueroia toꝛmenta nihil in tm cruciat damnatos ſicut
amiſſio tpis gratie ſibi dum viuerẽt a deo collate in cin⸗

parua moꝛula potuiſſent egiſſe pnĩ am que eos ab infer
nalt pena liberaſſet. Operemur igit bonu dumtempus

gratie habemus ne vobis cõtin gat ſicut pꝛimo angelo

quẽ fecit deus quaſi deum. aſecit eñ quaſi filiũ dei vnunʒ

de pꝛincipibus ſuis potẽtiſſimis.

ed angelus pſuꝑbiã

peccauit deus eſſe deſinit de pꝛincipatu cecidit factus

eſſe demon hoꝛꝛibilis non tñ monuus eſt quia non exat

xes moꝛtalis. Vos aũt tua tui ſimiles moꝛiemini caz

⁶

detis ab omni dignitate v⸗ oteergo v
cecidiſtis pꝛimo opa facite ſacerdotalis digni atis ho
noꝛẽ veſtrũ ſeruate. nõ vocemini cõcubinarij. meretri⸗

carij.i/ publici peccato:es mali exemplares. ſed bete
veſtris ſubditis bonũ exemplũ vt digne ſup cathedꝛa
ſe deatis. vt ſic merito vocemim ſacerdotes veri 1 bon

8
utif

AWr
ormeſt
(ache
ditedo
cheef

gnitate veſtra. ¶ementote ergo vnde

kant

NNv

aucte

ltasfi

mmol
giuſe

corl

(hed

ſcün⸗
noche
kolncde

tpidi

uny

rglisg
Hiht
lenoͤ
frinden

tu
chotis
Ncle

DemesE
Wcd
ugſieſidi
nufump
ſiisdon
Noechontn
ſicgren
onm boſit
pedarie
mmnnnr
ag
e g
tNArtcie
mnakds ſa
(leince
Prevchif
üdomon

tnimn

in
Niͤpti
ite

ns oncet

grenminiee

orecrgoe

Gnar, mur
glans ſdit⸗
S
tstanſi⸗

F olium XXVII
Vrces legem dñi in coꝛde eam medullitus diligẽdo
cũdo in oꝛe alijs dicando. Tercio in omni vita ve
ſtra eã ſanado⸗ Bed heu quis veſtrũ eſt quiſeruat eaʒ ĩ
coꝛde vt de eo dicat᷑ illud p̃s. Lex dei in coꝛde ipſiꝰ. Aut q̃
ſeruat eam in voce. vt deeo dicat illud Malach. Lexve
ritas fuit in oꝛe ipſiꝰ. a iniquitas nõ eſtinuenta in labijs

amultos auertit ab iniquitate ſua. Aut quis veſtrũ eſt

qui ſeruat eam in opere. vt nõ ſolũ ſit pdicatoꝛ. ſed fa⸗
ctoꝛ legis.ſcðᷣm qð dẽ Jacobi:j. Et quãuis quodlibet

debeat in ſe habere ſacerdos. tñ pcipue debet eam habere ĩ
oiꝛe ne ſit quaſi canis mutus nõ valens latraxe ↄtra pec⸗
cata hoĩm vt habet᷑ Ezech. iij. Filij hoĩs ſpeculatoꝛẽ de
dite domut iſck. Di vo nõ annũciaberis eis vt impius
auertat᷑ a via ſua mala in ſua iniquitate moꝛiet ſan⸗

guinẽ id eſt aiam eiꝰde manu tua reqinrã. Vupꝑ qinbus

verbis dicit beeatꝰ Gꝛegꝰ. Penſandũ eſt nobis quantũ

ſibi cõnexa ſunt peccataſubditoꝝap̃latoꝛ· qꝛ vbi ſubdi
tus ex ha moꝛit᷑ ibi iſte qui pᷣeſt qꝛ tacuit reus moꝛtis
tenebit᷑. Tot em̃ occidimus quot ad moꝛtẽ ire quotidie

H tepidiagracenntee vienn ſeug ub en moꝛientis de ma⸗

nu requirit᷑ ſpeculatoꝛis. Surget igitura iningilet in

malis actibꝰcõtradicat ſi vnlt euadere moꝛtem⸗ Vnde
Etzʒechielis eodẽ caplo. iij · Si añt annſiciaueris impio
nille nõ fuerit conuerſus ab impietate ſua . ipſe quidem
in impietate ſua moꝛietur.tu autem animam tuam li⸗

beraſti. Nem Gꝛegoꝛius inuehit contra illos dicens.

nl vj. Eccetotus mundus plenus eſt ſacerdoti⸗

us. ſed tamen in meſſe raro reperitux operatoꝛ. quiaof
ficium quidem ſacerdotale ſumimus. ſed officium ſa⸗
cerdotis heu non implemus. fructus quidaʒ ſancte ma
tris eccleſie in ſtipendio quottidiano Kicipnnen tamẽ
iiij

pꝛo eadem ecclia in pᷣdicatione minime laboꝛamꝰ pen⸗

ſemꝰcuiꝰ damnationis ſit ſine laboꝛe ꝑcipere mercdem

labo is. Vivxp culpa ſua apperta quupiam rephẽdimꝰ
Tadhuc qð eſt grauis ſipſona fuerit in mundo. hoc ali⸗
cuiꝰ potentie eiꝰ ſoꝛtaſſis errata laudant ne ſi aduerſan⸗
turg iracundiã munus aut gram ſubtrahat qð pꝛidim
pendebat. Ded debemſine ceſſatione meminiſſe qð oſee
ſeriptũ eſt. Comedũt pctã populimei. Curaũñt peccata
populi comedere dicunt᷑ niſiqꝛ peccatadelinquentiũ fo⸗
nent.ne tꝑalia ſtipendia amittant.
oblatione fideliñ viuimꝰ quas illip peccatis ſuis obtule
runt. Di comedim? tacem pculdubio petã mandu⸗
camꝰ. Ergo cui criminis reus ſit apud denʒ pꝛeciũ mã
ducare anil contra petãp̃dicãdo. aut oꝛando agere di⸗

ligẽter auſcultare. Et ideo ʒelũ feruẽtis ignitieloquij
dei in oꝛe vrẽo habete. verbuʒ p̃dicationis veſtre quaſi

facula ardeat. contra vicia inflãmet oĩno caueatis

ne oppoſitũ ſaciatis veſtre p̃dicationi. Hinc mi frater

rediin coꝛtuñ cõſidera diligenter. qꝛ potentioꝛ es in ci⸗

uitate tua inter oẽs pᷣſbyteros.quis ergo audet te coꝛi⸗
gere in ofeſſione evtra. certe nullus ne perdat tuã ami
citia ¶gratiam. Vident em te nimi habere amoꝛeʒ ad

*

dalidã tuã ate nimiũ delectari in eius aſpectu. mi fra

ter auerte viſum tuũ abea cõuerte teipſum ad imagi⸗

nem crucifixi 1vide cõſidera qᷓ mirabiliter fuerit moꝛ
tuus. vt tu eternaliter ſecum viueres. Noliplus amare
cxeaturã qtum creatoꝛẽ.nec tuos gtõs qᷓ ſo cietatẽ oĩm

ſanctoꝝ angeloꝝ. Pꝛomttto enim tibiſi nõ ceſſaueris

ab amoꝛe concubine tue ante fineʒ vite tue tũc riſus E.
vertet tibi in luctũ maximũ a gaudiũ in meſticiã. Et
nuq; habuiſti tantũ gaudiũ in aſpectu tue dalide concu

icut a nos qui ex

n,

p

.
be
E
en

e

wor
1

V
M⸗

g
ſce

nobe
fu

dia

o

Rar
gode
mea⸗
ſtatn
infi
glts
e
Nr
r

Marhten⸗
Nanſe

Amane
noihid

echrn
ninſtcde
uraüenn
Wnnnif

u,nnsgni
risſinchtl

pgänad

ndoetrd
gritclogn
dino cabbtt
Dinewiſtn
nantioraͤn
Pandet
erdettuidn
Mranac
un Mnf⸗
madimag
erſveden
Aipiusan⸗
tonin
ſin r
Urtſecſt

1,1
nedds

ſeen

foliũ XXVII
bᷣime pneroꝝ.qꝛ in infinitũ habebis maioꝛeʒ penam de
aſpectu oim demonũ. De magnitudine penari que ha⸗
bet ex viſu demonũ andi exemplũ. ¶ Erat quidam ſe⸗
culaxis criminoſus multũ qui militauit diabo lo in lu
xuxia ꝙ cetexis peccatis multis annis. tandẽ in vno ſer⸗
mone vbi audiuu pdicare de eternis penis infernalibus
yde hoꝛibili aſpectu demonũ. tandem deo inſpirante co⸗

punctus qui non vult moꝛteʒ. ſed magis vt cõuertat᷑
viuat. intrauit obſernuantiã regularez. Qõſiderans hoc

diabolus qꝛ ſuus miles cuperet recedere abeo ꝑ ingreſſuʒ

rxeligionis.cum vna noctiũ do:miret in doꝛmitoꝛio cũ

ceteris fratribꝰ apparuit ei diabolus in ſpecie valde hoꝛ

ribili. qui cepit vehementer clamare. 1 cuz veniſſent ad
eum fratres videbant eum fixis oculis ad parietem m⸗/

mobiliter pꝛoſpicientem. hoꝛꝛibili timoꝛe concuſſum⸗
Fratres vo ceperunt oꝛaren locum aqua benedicta aſp
