toꝛquet᷑. Quadazʒ alit vice poſt enommes plagas intro
uit maio:em eccliam ad honoꝛẽ ſancti mauricij conſe⸗

N
—

ro gans regine celi clementiã ſancti maurixij patroci⸗
niũ pꝛo illuninatione ſui intellectꝰain genij. Et ſic in
ecepoler⸗altſenl obdoꝛminit. C ui mater miſexicoꝛ
ie tandẽ apparnit ſibi dixit. Ego exaudiui tnã oꝛa-

pᷣmiũ grande conſequaxis. Sin aũt male coꝛpoꝛe aia

— „*

ũ gaudens. mox ſcolas moꝛe ſolito intrauit. Cũq; os

6⁰°

i uij

cLapituluũ Ay

loquit vtphs. Veinde poſt aliquos annos archießs mo
rit᷑ vdo ab oĩbus eligt. Et quia honoꝛes mutãt mo
rxes. ſed raro in melioꝛes. Ham conſiliũ beate marie vir

Seri⸗ cepit ne gligere a pꝛopꝛie ſalutis imemoꝛeſſe. Et

acultates eccleſie ſue inutiliter conſumere. imo non tm̃
ſeculares ſed moniales deo cõſecratas violare. abſq;
vllo timoꝛe ad oĩm flagicioꝛ genera relaxarc habenas

ontigit aũt vt vnam abbatiſſam de regali cenobio qð
tunc Oſterholcz dicebat. nũc vVo vallis lilio ti ciſtercien
ſis oꝛdinis dicit᷑ ſecũ in lecto haberet voceʒ terribiliter
intonantẽ andiret in hec verba. Ceſſade ludo. qꝛ luſiſti
ſatis vdo. His auditis riſum fecit ficticiũ repntãs.Et
mane facto iteruʒ delicijs inuoluit᷑ a factus eſt vt lapis
durus. Peinde nocte ſequenti vocem ſimilẽ audiuit. vi
delz. Ceſſa de ludo. q: luſiſti ſatis vdo. Stultus ille iten
paruipendens a nihil curanit. Tercia vo nocte apudp
fatam abbatiſſam cubans a cuʒz nephandũ opus libidi
nis evercuiſſet. Vox maghoſe goꝛe intonuit dicens.
Ceſſa de ludo. quia luſiſti ſatis vdo. Mac igit᷑ vo ce au⸗

dita vehemẽterexpauit.nõ tñ reſipuit. Mira dicturus

ſum ſed vera. Poſt menſes igit᷑ tres Canonicus quidã

ecclie Maydenburgeñ. noĩe Fridericus vir multuz ve⸗
nerabilis 1 deuotus quadã no cte in choꝛo ſancti Mau

ricij inſiſtens oꝛationi ꝑmãſit mox vidit vt ventꝰ va

lidus oẽs lampades ecclie eytin gueret. Reinde venerũt

duo iuuenes duos cereos Reſtares Tad altare ꝓcedentes
Atotã eccliam ineſtimabi

nißgreſſ duo quoꝝ vnꝰtapecia añ altare honeſte ſtatuit
ter vo duas cathedꝛas aureas deſup collocauit Poſt
illos intrauit qnidã pugil ſo:tiſſimꝰ enaginatũ tenens
gladiũ qin i medio eecleſie clamauit. Oẽs ſancti quoꝛũi

. Cic

õõ

ooi
Mter
voo

ilumine replẽtes. Poſt quoes

ſa⸗

R
ſocbet

hehie

cſtre

Gpnu
erde⸗
Uftode
ſtaunnt

ram

muc

Mdos
tnaſe
meo:i

W
ga
diyſt
guuea
lamnw
Npen

ufinan

uftaren
nrenſ.

mmünſthic

r e n

gticnt
sllescſtr

Adog
nicünpntis
ansgn⸗
nlid
Sultusflei
ondodd
tüdit
ttonurden
Peigen
i, Ooder
cuoniasß
vniemulu

eptrer⸗

Tendeden
ge

ersDS
rholeſt,

galue
uugtain
e

folium [XIIII.

reliquiehic habent. ſurgite . venite ad indicĩ dei. His

dictis apparuit maxia multitudo ſctp vtriuſc; ſexus

Deinde apparuerũt duodeciʒ viri gloꝛioſi ĩ quon medi

.

gradiebat quidaʒ ſplendidioꝛ regio diademate ceptxo
adoꝛnatus. Eihierãt duodeci apli 1 dñs ihs in medio
coꝝn. Tuũc mox oẽs ſurrexerũt. eñ adoꝛauerũt. ſuper
cached:a eü ſedere fecerut. Affuit etiã regina celoꝛ⸗ quã
clariſſima ſequebat᷑ mituudo virginũ. Necce poſtremo
apparuit ſanciꝰ manricieũ ſua legione dicẽs. Equiſſi

me index da iuſtũ indiciũ. 1 mox ceciderũt ꝑ texrxã co⸗
ram iudice. Et dña maria cũ oĩbꝰſanctis. Judex vero
ſtatim iuſſit adduci vdonẽ eßm. t continue duo abie
rũt miſerrimũ eßm vdonẽ de latere abbatiſſe miſerabi

litertrahentes adduxerunt eũ coꝛã indice. Quẽ ſanctus

4*

mauriciꝰſeueriꝰintuẽs dixit· Dñe index equiſſime. Ec⸗

ce iſte vdo nõ eßs ſed lupus. nõ paſto: raptoꝛ gregis
tue deuoꝛatoꝛ.· ſte etiã eſt cui dña noſtra maria mater
tuaſcĩam donauit. A cui hanc eccliam ad honoꝛez mei

meo:ꝛũq; ſocioꝝ cõſecratã cõmendauit. Pꝛedicẽs ſibiſi
Sin aũt male. moꝛtẽ

bene regeret vitã eternã poſſideret.

coꝛpoꝛis Naĩe ſuſtineret. Iſte etiã eſt qui ſemel ij . i· ad ·

—

monitus ſe coꝛꝛigere noluit. Et nõ ſolum hanc eccliaz
iĩmo oĩa alia clinodia ad niis redegit. ſpoͤſas ſuas
turpiter violare non timuit.

—

dev. Mis dictis dñs ſanctos ſuos reſpexit dicens. Qund

vobis videt · Oẽs clamauerũt reus eſt ortie⸗Prece .

igit᷑ dñs pugil foꝛtiſſimo vt caput ei⸗ amputaret · Sed

dixit quidã cõtine manũ tuã pauliſper donec abeo reli

qunie auferent᷑. Tunc quidã cum calice affuit ſtans co⸗
ram vdone. Et pugil cum pugno multis ictibus val⸗

de peuſſit. poſt quẽlibet ictum hoſtiax os epi exiẽs in

Ergo iudica equiſſime iu⸗

4 .

. Caß. en
calicẽ conhit quas oẽs reginaceli acctpiens dcemerla⸗
uit . ¶ ſuꝑ altaxe in calicẽ poſuit. 1 deinde cũ ſua turba de⸗

pugll ſepe dictus aggrediens decollarnt Sicq; tota illa

cõgregatio diſparuit. Canonicus añt Eri
ſupꝛa homo iuſtus quihoc vidu nõ ĩ ſomnis. ſed aper⸗
tis oculis ſtupens Atremens. lumẽq; in cxipta reperiẽs

Toẽs lampades ecclie accendẽs. Cũ adhuc de facto din

bius anvius ſecũ miraret. Tandẽ reſumpta audacia
ad locũ iudicij pꝛoceſſit calicẽ quoq; cũ hoſtijs in altari
vidit Nipſi epi caput atrunco lon ius pꝛoiectũ necnõ
pauimentũ ſan guine madeſactũ. Lunc cepit clamare

Tdicere. O grande miraculũ. o vere tremendũ dei indi
ciũ.o qᷓ hoꝛꝛendũ eſt incitere in manꝰ ei viuentis. qua

guos din coͤuertant tollerat. nõ cõuerſus durius dame

nat. Poſt hec oẽs ianuas eccleſie obſerauit anullu om

nino in gredipmiſit donec iaʒ oꝛta ſole oẽs potentioꝛes

vꝛbis clericos laicos conuocauit.tunc voꝛtas eccleſie
aperiẽs ſeuiſſimũ dei vltionẽ cum vdone ep̃o in ſuo ſan
guine tabefacto oĩbus oſtendit. cuncta que viderat
audierat ꝑ oꝛdinẽ enarrauit. Et oĩbus magnũ timoꝛeʒ
8Sv o. incuſſerat. hoc factũ multũ hoꝛribile. ¶ Contigit eodẽ
die quo moꝛtuns eſt Vdo archieps ꝙ quidã ex capella
nis ſuis beuno. Ci legationẽ ſibi cõmiſſam peragiſſet
duz ad Maydenburg vemearer graui ſomno oppꝛeſſus

arborẽ quanda vmbtoſam vidit de equo deſcendit. Aſre

num ad bꝛachiuz ſoꝛtuterligans. ibidem foꝛtuer obdo:
minit Et ecce ingens multitudo ĩmundon ſpirituum

cũ tubia timpanis cũ gladijs Afuſtibꝰ cñ lanceis ſen

curibꝰad maydenburg

pperauit. Cũq; oẽs cõueniſſent

vex eis qui pꝛincepe eor videbat ſoliũ vnũ cõſtruen

deric? de quo

folium ILIX
tces ipᷣm deſuper poſuerũt· Veinde alter enneus venit cla
maiis.· hate locũ date locſ.ecce amicus noſtex vdo ap
pitꝛ:opiĩquiat. Mis dictis. Hatellites ſathane miſrã vdo⸗
nis aĩam in foꝛma coꝛpali cathena igneã in collo habẽ
tem ad ſuũ pꝛincipẽ adduxerũt. ¶Q ui ſathanas pꝛotinꝰ

L

aſſuxvexvit ſalutãs eũ verbis pacificis in dolo dicẽs. Be

ne veniſtis amice noſter chariſſime a dilatoꝛ regninri.

Ecce paxatiſumꝰtibi pꝛo exnicijs tuis talionẽ veddexe.
Cuq; vdo obmuteſceret. Sathan ait ſuis aſſiſtentibus
Amicus n ſatigaiꝰ eſt ex itinere huc veniendo. datt ei
mãducare. Et ecce crudeles miniſtri oꝛi ciꝰbuffoncs

ſerpẽtes violẽter impꝛeſſerũt. liquoꝛẽ ſulphureũ poſt⸗
modũ in ſunderũt. Teinde pᷣcepu eis vt ad balneũ pꝛinci
pũ duaceret᷑. Et ecce nõ pcul erat puteus copenulũ hũs
quo ablato flãma voꝛax vſq; ad celuzerumpebat. q nõ
Pk arboꝛes mõtes ereo mu etiã aquã fluentẽ ve⸗

ſtipulã cõſumebat. In quẽ puteũ infelicem illiꝰ vdo

nis aiam p̃cipitauerũt poſtmodũ extrahẽtes in mo⸗

dum ferri candentis totam igneã ſuo pꝛincipi cui in vi

ta ſeruiuit detulerũt. Qin ſubꝛidẽs dixit. Mõne balnenz

ſuaue habuiſti. OQamice noſter quã bene tibi fuit in hoe
balneo. Tunc vdo videns ſe dãnaiũ cepu blaſphema
edicens. aledictꝰ ſathan tu oĩs familia tna. oĩſe;

ſuggeſtio tua omne imperiũ tuũ. Malcdici ?deus qui

mecreaut. Maledictaterra que mepoꝛtauit. Maledi-

ctti parentes mei qui me genuerunt. Ermaledicta oĩs
creatura in celo in terra. Tunc oẽs demones vna cuz
piꝛincipe ſuo plauſerunt manibus dicentes. Veredignꝰ
eſt iſte manere nobiſcũ meternũ . qꝛ; optime ſcit cant icũ
noſtrum blaſphemie decantare. deducat᷑ ergo ad locum

danatoꝛiz vt videat audiat ſentiat addiſcat ampleꝰ?

cantum iſtũ inde non exeat in ſecula ſeculoꝝ ac. Viv
illa verba finierũt. ecce vnanimiterĩ üla odioſaʒ crea⸗
turã videlz vdonis aĩam irruerũt eamq; impetuoſe ad
taxtareũ illud baratrũ tart udo im ſerke. Neſicclam⸗

texraoẽs montes mũdi quaterent᷑. Capellanꝰaũt hec
oĩa in ſomno videns timuit vehemẽter. Tüc pꝛinceps
tenebꝛath oſtendens cñ digito dixit. Videte ne effugiat
clericus iſte qui nos aſpicit.ipſe enim ſemꝑ maloꝝ ſuoꝝ
coadiutoꝛ fuit. ergo merito debet eſſe particeps penaruʒ
ſuarũ. Ideoq; pijcite illũ ad dũm ſuũ. Quo dicto cñeũ
demones capere vellent mox de ſomno euigilauit Apꝛo
pter vehementẽ ipſisterroꝛez equus abhoꝛꝛuit inciptens
curxere trahens poſt ſe pꝛedictũ capellanũ.bꝛachiũ ipſi⸗
no erat freno alligatus penitꝰde iunctura eytraxit. De

mun difficulterequũ aſcendẽs venit in Maydenburg⸗
Mox vero vt dñm ſuuʒ moꝛtuũ co gnouit oĩa que ſibi
acciderant patefecit. Ciues aũt audiẽtes hoc duriſſimũ
indiciũ dei timuerũt valde. Et illud inſeliciſſimũ cada⸗
ner longe ab vꝛbe in pallude iactauerunt. Tunc demo⸗
äs varjs texxeꝛibꝰinquicta
nerunt. Tandem inito cõſilio glebam illam maledictã
depalude trahentes. cõbuſſerunt Ipulueres in flunium
pꝛoiecerũt.Mira res tunc omnes piſces ſuum gurgiteʒ
celunquentes occeanũ adierunt donec letanijs a ieumijs
deum placuerunt. Et vix decima pars piſciũ redijt. In
huius aũt reippetuaʒ memoꝛiã adhuc inheret ſanguis
vdonis pauimento marmoꝛeo. Dupꝑ locũ aũt hũc vbi
ſactaeſt decollatio ſꝑ ſternunt᷑ tapecia. qñ ſup electinn
epᷣm iuxta moꝛẽ te deũ laudamꝰ canit᷑ tollũt᷑ tapecia vt
ibi ſe elect? ad oronẽ pſternat crno:ẽ ſui añceſſoꝛisvdo
nis cernẽs ſibi caueat ne foꝛte ſicut ille vdo tipe percat⸗

MUote
cNl
Eaniſa
iſn
ſa
es Nv
icſi
fpend
on
gicnſ
ſtſran
pcnn
unu
lrdarmn
oecdc

dencphe
ſubdito⸗
heciler

lctiſten
Wsſm

hunt ſ9

nitit

ſeneſan
Me
ſanpn

Rad
abefn

dicente
lepno⸗

Mrobli

8 1
uche

kupi
Dadbrg

ahecdun

n Cn
Amnhut
nundnin

ſunglgte

Gibltunn
cürds.
rat
ſaicithin
ſſen/
lot non
oM

H

5 8

folium LXVI

dño vo factũ eſt iſtud ad terro: oĩm illius ecclie cpo

xum nõ anrnittareſed 1oĩim pꝛelato res ecclie inutili
terdilapidantiũ. Vt audientes hoc terribile pꝛodigiuʒ
cõtremiſcãt ac timeant leſe maieſtatis terribile iundicinz

ac ſeuiſſimã vltionem in malos platos rxectoꝛes eccle
ſiarũ a in cunctos ſacerdotes publcſecemhaſ regen
tes. vt verificet in eis illud dictum pie. Puriſſimnz
indiciũ fiet his qui pꝛeſunt. qꝛ peccatahominũ ſubdito
rũ pendent in collo eox. Et pꝛo eis dabunt deo ſtrictaz
xõnem qꝛ eos or gen potuerũt. Anegligentes fuerun

etiam ſiperſe boni fuerunt. Vt heliſacerdos indeo ꝛum

—

foꝛſitan damnatꝰeſt. nõ pꝛo reatibus pꝛopꝛijs ſed filio
ſuoꝝ quos nõ coꝛꝛipuit ſeueritate qua debuit. Oẽ;hoꝛi
bile iudiciũ dei hoc eſt vt vnus ſanctus vir debet eterna⸗
liter damnari cũ demonibin inferno cruciari pꝛo alie

nis peccatis qui deũ non offendit pprꝛijs. Ded heu gind ⸗
denephandis pꝛelatis ac curatis qui nec ſuã nec alioꝛũ 3
ſubditoꝛ ſuoꝛ ſtudent vitã coꝛigere emendare ſicut xC

nec ille vdo in felix archiepiſcopus. O quam multos ha
bet iſte vdo infelix imitatoꝛes ex quo heli nõ habet pau

cos ſinnles. qui p ſe caſte deificeßm dei voluntatem vi

uunt. ſed ſubditos ſuos ſine omni diſciplina diſcedereꝑ
mittũt. Qinhabet aures audiendi certe andiat qund ſcri
ptura ſacra dicai de criminoſis pꝛelatis Toĩbus cuxatis
muipotẽs tñ deus vbiq; ſemp noſtrã querit ſalnteʒ
icut pius pater filioꝝ ſuo. Mam in via hui⸗ ſeeulifu
ientes ſumus. dies noſtri ſieaut vmb:apꝛeterennt nee
barennohe⸗ manentẽ ciuitatẽ · ſed fnturaz inquiramꝰ
dicente aplo. Vnde neceſſe eſt coꝛde ſollicito ſepiꝰ cogita
re ꝙ noſtra fragilitas noſtra moꝛtalis infirmitas cogi
tur obliuiſci. Hinc eſt gð nobis pius dñs ꝑ moyſen ſer⸗

uam ſul dedit conſiliu alutiſerũ dicens. Dente. vpif.
raisſepent nunellgerit ac noſſmapuderet. Di

liũ. Eſt aũt hec intelligẽtia gens abſ.

nltatẽ reſurgentiñ.
z mois periculũ.extremũ iudiciũ. eternuʒ ſuppli⸗

vt tibi ſit vita ſemper. S

pꝛudentiã poſſidebat. J
bat poeta paqanꝰ.multo foꝛtiꝰpurioꝛẽ pindentie oculſũõ
dbet habere clericꝰ vpianꝰ. Cũ tñ Eccliaſti. vij. ſcriptũ
ſit. In oĩbꝰopibus tuis.memoꝛare nouiſſima tua tin⸗
cternũ nõ peccabis. O vtinaʒ intelli geres. nſaperes que

Caß. xV

hec fecerim bñ nobis. Si vo nõ. ve nobis in ꝑpetuũ te⸗
ſtãte apło. Miſerabilio:es ſum oĩbꝰhoĩbꝰ &texioꝛes
Sed heu pauct intelligũt hoc deiſi⸗
q;oſilio ſine pꝛu⸗

dentia. vtina ſaperent petõꝛ cõmi ionẽ. bonoꝝ operũ

obmiſſionẽ. tꝑis gratie pditionẽ.
ſcʒ paucitatẽ ſaluã don.· multitudinẽ damnaton. diffi
erxcio vt puiderent nouiſſima. vi

ci. Qui vo hec vᷣba negligenter attẽdũt ipſi in moꝛeʒ
Zin eternã damnationẽ vadunt. O mi frater felix eris

ihmoi intelligas in coꝛdetuo quaſi in libꝛe ſeribas.

anc tibi vnã quaʒ trado regulã ſeruare ſtudeas videlʒ
b aligia vita viue deo gratis to⸗
ti mũdo tumulatꝰ. Carne nudatſemp ire paratꝰ. O qᷓ;
beatevir cuiꝰ aia circa hmõi ſtudiũ euigilat q; ſapiẽter
intelligit ac nouiſſima puidet. H

5

qun ſic ait. Dum intueoꝛ iob ſedentẽ in ſterquilinio. Jo⸗

hannẽ eſurientẽ in heremo. Petrũ ſuſpenſuz ĩ patibnlo.

Minc ↄſidera quantũ deꝰ ĩ futuro puniat quss repꝛobat

Aai nouiſſima eoꝝ puidere recenſeat q ſic eos hic affligit

qnos amat. Hec ille. Legit em in poctria ꝙ Arqus ha⸗
buit caput centũ lunnnibꝰ illuſtratũ. Qdð iterũ põt intel
ligi ꝙ ex oĩ parte ſui intra mentis ſue circũſpectionem
deo ſitanto ſtudio cautele polle

decudo intelligerent

eerr ſanercchege. 3

ſo
lſerE
ee
ſfonr

urrſt

fnäſraa
Pandd

iRbed

mmonNn
ſtarr o

iistict

3
D

imng
cabllupe
wrn

uUrſlmd
Mbtcuzt

he
egrotcnt

ſat vul

noſinde⸗

ſhrinann

.
8

ztenea

ſiſrc
ſiendaod
möon
torehoͤn

Pwerefe
lus ſam

Punt
.
ehenß
fſen
ern g
inclien
manz,

tnopiſen
jammſi

itpſinner
fanſhye
ſales/
dess
Rond
ſa
glaiſe⸗
ile

irnlro.

utlninll
vhecftigt
Amehe

mnptitt

iſpeneſem
docantee
demte
ſſſin
ſſmimen
6/1ſcu

LXVII

foliunm
di ſunt. Et que mundi ſunt pfecto denz timeres. ſupna
apppeteres. mundana coõtempneres. infernũ hoꝝeres
Illã vtiq;d nimis metuẽdã hoꝛã panefrene. Bn q̃ exi⸗
ger ate vſc; ad ictuz oculi oẽ tempꝰ viuendi tibi impen

ſum q̃litera te fuerit expenſuzʒ Tunc quippe cõdẽnabit
quicquid fueru muenuz opis vel ocij ſermonis vel ſilen

tij vſc; ad co gitationẽ. O mi frater quis tunc amicoꝛuʒ

tuoꝝ veniẽs cuʒ gladijs a armis poterit tibi auxiliuʒ p
ſtare. nõ eſt qin tunc cõſolet te ex dibocaris rais R
ciẽs tũc exis ad auxiliuiz hoĩm. ß refugiuz tuuz tunc erit
tm̃mõ apð deuz. Ecce mifr qd tunc facies cuz te inume
rabilia pctã accuſabunt. MHã ipᷣe verꝰ iudex erit I tuꝰ ac
cuſatoꝛ qm ipſiꝰfinſti manifeſtꝰpeccatoꝛ. Cunc iuſtus
vix ſaluabit᷑ impiꝰ peccatoꝛ ſic dẽhenſus quõ vbiap

parebit cuʒ tunc latere exit ĩpoſſibile.⁊ apparexe itollera⸗
Rua Runmrene

bile. O vtinã ſapes ſitelligeres ac noin
Sapes pꝛimo hoĩs exituʒ de hoc ſeculo · qꝛ cũ hõ incipu
egrotaxetunc pᷣ multitudine pctõꝝ ſuoꝝ coꝛ eiꝰ expaue

ſcit. vultus paleſcit. facies nigreſcit.oculꝰtenebꝛeſcit. au

ris ſurdeſcit. na ne Pereſen obtumeſcit. coꝛpꝰ tabe⸗

Eirctars marceſcit. Fene carnis pulchꝛitudo efficit
toꝛ pntredo.atotꝰ hõ in cinexẽ reſoluit᷑ ꝛin vermen

werie Ecceſaris omibit ſpectaculuz. Qm̃ nulla artis
medicinanullaq; doctria ſic ſupat ſupbiã ſic vincit ma
liciã.ſic extĩguit libidinẽ nec ſic calcat mundi vanitatẽ

ſicut huhoꝛẽde moꝛtis recoꝛdatio.naʒ nihil ẽ qd hunuie·
mðdo tmvileſcat ſicut hõ moꝛtuꝰqꝛ itommobf⸗
2

toꝛe nõ ꝑmittit᷑ ſſtatĩ vt vile ſterefoꝛas pijcit ni pfin
duʒ terre abſcõdit putredini tradiẽ vmibꝰeſca dat . a ca

dauer efficit. Erubeſcat ergo infelix peccatoꝛ q nõ po-

tius aĩam ſuã diligit que eſt etena ad imaginem dei

creata tale vile coꝛpus. Item ſecũdo intelligeres qnã

bonũ eſt viro qui poꝛtat in gum dñi ab adoleſceniia ſua

Qua in re dicit nobis dñs ꝑ moyſen ſeruũ ſuuʒ. Dĩs aĩa
que nõ Fcreſtterudi huhidn eſaniier. Hocb

ſic intelligit. Nia que afflicta nõ fuerit ꝑ diſciplinam

moꝛũ coꝛectionẽ.ꝑ pnie ſatiſfactionẽ. Per coꝛdis cõ⸗

tritionẽ conſciĩe purificationẽ. Et dicit᷑ notanterhac

die id eſt in pñtitꝑe gratie huius vite. Quoniam qui
nẽõ ſuſcipit modo pniam poſt moꝛtẽ nõ inueniet indul⸗
gentiã. Et ideo mi frater quicqnid alij agunt ſis ſemp
memoꝛtui.vileſcat tibi mũdus tua amabilis dalida
ſtude potidamare xp̃m q; mundũ oĩa que ſunt in mũ
do · Nattende diligenter ad illaz miſerabilem hoꝛam qñ
qatua itura exit de coꝛpoꝛetuo ĩ quo peccaſti. Mox
aderant honibiles demones velud leones rugientes vt
rapiant peccatricem aĩam.tunc ſubito patebunt hoꝛꝛi⸗
bilia loca penarũ chaos tenebꝛarum aſpectus penalis
demonũ Seinde nimis impetus eoꝝ. Mam ſi diabo
lus auſus fu
qui erat gẽma ſererborl quã aĩam euntem in celũ cuxa
bat impedire. O qᷓ; timendũ eſt tibi peccatoꝛi ſi nõ emen
daueris vitaʒ tua,: Et quõ põt ſen poterit ſtare anima
peccatrix ad hoꝛꝛendũ aſpectũ vultus eius. Qð pꝛophe
ta ſanctus expaueſcit. ad oꝛationem cõſurgit dicens.
Exaudide oꝛationẽ meaz cũ depꝛecoꝛ a timoꝛe inimici
eripe aiam meaʒ. Ecce nõ dixi a ptãte ſed atimoꝛe. Ad
miſinuandũ ꝙꝙ maxima pena ſit tintollerabilis aſpectꝰ
eius.O quanta exit pena eius tactus eius pena eterna
Oſtulti a vani filij hoĩm de vobis dicit. Vir inſipiens
nõ cognoſcet. a ſtultus nõ int liger hec. Gt ideo ſimul
inſipiens a ſtultus perbunt. Sed quid diſtat uner ſtul

it facere impetum in aĩam ſancti martini

ſniilſr
eegne

CNiten
MWnah,
netuv
ſcdanent
(odſd
flntüͤſte
mnſcror
(Cy heen
ſtauditt
rac in
dencpn
onpete⸗
igkuatar
tichedri
lameccper
iningen
miniſto⸗
ſerinszn
Ultitoſa

☛

Mentg

dung

.Nded

S

„Oronm
G ſes
igceſantu⸗
bilmborgt
ufi
sugente
ahranetd
. Hanſa
anſonimr
mnonincchen
aunſtimn
n ſurand
eprph
frgidene
grimewownn
Oarndt
ſandeet⸗
ci Deiſ⸗

Folium LXVIII

tum tinſipientem diligenter cõſidera. Inſipiens nãq;

eſt qui a paradiſi gaudijs peregrinum ſe eſſe nõ conſide
rat nec quiſe exulem in exilio nõ intendi. Stultus ve⸗
ro eſt qui licet illa co gnoſcat liberaxi.tñ abhuius nun⸗
di miſeria ꝑ vite meritum nõ intendit. Item inſipiens
eſt qui non credit futura ſupplicia repꝛoboꝝ eſſeꝑpetua

gaudia iuſtoꝝ eſſe eterna. Stultus autez eſt qui licet

hec credat tñ vt mo:tem eternaʒ euadat a gloꝛiã eternã

caſte viuendo pie cõuerſando acquixat non intendit.
Juſto igit᷑ dei iudicio inſipiens ſtultus ſimul peribũt.
Oð tñ non fierent ſi ſaperent ac nouiſſima pꝛouiderent⸗
O ſtulti filij hoĩm a vani. vt quid diligitis vanitateʒ

queritis mendaciũ. Eñs deus dicet vobis. Ego inquit
in interitu vr̃o ridebo ſubſanabo qñ vobis qð timebi⸗

tis aduenerit. videlʒ chaos caligo tenebꝛan doloꝛ hoꝛ
rende viſionis hoꝛꝛoꝛ tremende mãſionis. ibi erit locus

flentiũ ſtridoꝛ dentiũ. moꝛſus vermiũ. clamoꝛ lugentiũ

a miſeroꝝ vox clamantium. Ve ve ve vobis filij Eue

Cũq; hec 1his ſilia ĩmo milleſies plꝰ qᷓ; dici põt aia mi⸗

ſera audiet viderit ſenſerit quantuſq; texroꝛ q tremoꝛ

exit eiqᷓ lingua põt dicexe quis liberexponerxet. Omi deus

quid tunc pꝛoderit ſcĩe iactantia.ſeculi vanitates mun
dipompa terrene dignitates carnis mollicies. ventris
ingluuies.nobilitas genexis.pulchꝛitudo coꝛpoꝛis.fſoꝛ
titudo virxiũ.ſuꝑfluitas ciboꝝ.acquiſitio pᷣbendarũ.cõ⸗

gregatio diuicicarũ. Nunquid oĩa iſtapoſſunt miſerã
aĩam eripere de oꝛe hoꝛendi hoꝛꝛibilis leonis ac de ma

ledicta fauce dꝛaconis. Iſta oĩa effugere poſſumſi ſal⸗
tem in iſto tꝑe gratie volumꝰ.ſi boni paſtoꝛes aĩiarum
ſuerimꝰnõ ſumus cõcubinarij.ppꝛictarxij.ſymoniaci

criminoſi. luſoꝛes 1ebꝛioſi 1c. Criſoſ. ait · Multiſunt p⸗

lati ſiue ſacerdotes curati noĩe ſed panci xe virtiiũ ra⸗
tione. Apls ait. Meliꝰeſteſſe paucos vt les. Et ideo
cõquerit᷑ dñs dicens. Meſſis quideʒ multa. operarij vo
pauci.ſideles vtiles. Bonus em paſtoꝛ aliaʒz ſuã ponit
pꝛo ouibꝰſuis. QNuappter dixit dne Peirs Werr amas
meplus qᷓ; tuos carnales amicos. Secũdo petre amas
me.plus qᷓ; tuas res tꝑales. Texcio petre amas meplus

RKr

trũ ad quemlibet aliuʒz ſihabes iſtos tres amoꝛes in te
tunc ſis paſtoꝛ ouiũ mearum.Pꝛo quibꝰegoipſe moꝛte
o.— turpiſſima moꝛtuus ſum. Si aũt amas aiaʒ tuã plus

fl. ̃̃ me, imo plus q; oues meas.non ponens aiam tuuam

⸗ —* “ pꝛo ouibꝰ meis ſicut ego feci non es me dignus. Et ideo
nolite mtrxomittere ad paſcenduʒz oues mieas. vt paſtoꝛ
carũ fias. Ded heu apls dicit. Erunt hom ines ſcipſos

amantes. Obi dicit. Illi dicunt ſeipſos amare qutho⸗

noꝛem ſuũ tempo:ꝛalẽ dignitatem a pꝛopꝛiũ comodũ
prlus qᷓ; dei honoꝛẽ diligunt. Tales eniʒ non ſuſcipiunt
curã aĩarum pꝛopter oues ſiue ppter dñi iugum. ſed p⸗
pter honoꝛem mundanũ pꝛebende fructũ. Mõ vt gre⸗

4

id eſt paſtoꝛibꝰ ouiũ ſuarum ait. Amen dico vobis nõ
videbit is faciem mea donec adducitis fratrem veſtruz
minimũ.OQui em̃requirit minimũ maioꝛis non obliui

ſcant a grege. Vnde verus ioſeph. i. xs fratribus ſuis

—
–

nde ſanguinẽ eiꝰ de manu tua requixã.i.animã
Mam tot moꝛtib digni ſunt vt ait Gꝛegoꝛr negligen
tes paſto:es quot aĩas negligunt quas non paſcunt dei
verbo bono exemplo. Ad tales eniʒz dicit dñs. Amice
quomodo huc intraſti nõ habens veſtẽ nuptialẽ id eſt

—

caxitatẽ· Quia ppter caritatẽ id eſt den qun eſt veracha⸗

1.

qᷓ; teipſum atuã coꝛpoꝛalẽ vuã. Ac ſi diceret dñs ad pe⸗

gem ſuum dei verbo bono exemplo paſcant. ſed vt a

7

oeen
nnſn
leeſt
Crtüinten
tiiceday
ſasſbi
flüninde
verame
bushyeni
tcuüvt
ſnnhegt
cri
Agodenoch
ſlitfun
ſangoey
aliomnai⸗
kai
nnholacn
ſſnigentn
ancthen
(opſtchce
Miftpeik
utioregn
iahlery

ſinit
mEide
unari

anncs
ð
sanotet
egziſenn
asdiczit

Nins cien.
Nitne,i
ſras rp
riterſecc

Namad
pohrütcon
ninanſecge
iingnn
cnt ſon
ſanlu

ndrcd vi

fummdoeſt

snanc

Napiti i

Zaebng:

nen p

Neidis ,,
„ etede
ſſtinnnien
enfmmi⸗

=

—

pus hur mũditantũ date eide toꝛmentis vt ardeat nũc

queris. vt pene reſpondeãt culpe. quia tociens deum tuũ pP -n 1l
crucifiviſti n in cloacam ĩmüũndiſſimi coꝛpoꝛis hieciſt

ioꝛ eſt alijs gallis.atñ nõ ſicut alij galli cantat.nec ali⸗

Folium LXIXz
citas cuxaʒ tuã intraſti.vt gregẽ tuũ paſceres dei verbo
bono exemplo.ſed vt abeis paſceris voluptuoſe lu⸗
vurioſe viuendo. Et ideo dicet tibi dñs. Ligatis mani
bus ne poſſit defendere ſe. pedibꝰ ne poſſit affugere · pij⸗
cite eũ in tenebꝛas exterioꝛes.ibi erit fletus ſtridoꝛ den
tiũ.qꝛ dilexit plus ſuaʒ dalidaʒ a lucrũ tꝑale q; ꝑpetuas
aĩas ſibi comiſſas. ad imaginẽ dei creatas ſan guine
filij dei xredemptas. Et qᷓ;tũ gloꝛificatus ſuerit ĩ delicijs
vite cum ſua dalida. Ain alijs multis delicijs honoꝛi⸗

—————————— õðõ

ain euũ vt in flãama oleum. Vnde Eſaia⸗ de talibus pa
ſtoꝛibꝛait. Biſperdet te ſicut gallu gallinaciũ qui de foꝛe
capite dimiſſo pedibus ſurſuz exectis poꝛtat᷑ in olla de½

coquit᷑. Sic tu in olla iehennali varxijs cruciatibꝰ deco , *

”
r 94— △

quotiens celebꝛaſti · Et etiã quia nõ cantaſti.i.pdicaſti
ſalutiſeram doctrinã. nec populũ dei tibi cõmiſſuʒz bono
ſancto exemplo caſta vita generaſti. tamen coꝛaz
alijs maio: reputaberis. Sicut gallus gallinarius ma

os pullos generat. Sicii vir cum muliere qꝛ caſtratus
ideo ſterilis . Ad quid valet niſi ad ollã mittat᷑ 1 moꝛia
tur in olla coquat᷑. Sic paſtoꝛ inutilis eſt aſcandalo
ſus ſi nõ penituerit de foꝛo poꝛtat᷑.i.de hac tranſitoꝛia vi
ta. ad iehẽnã eternã pꝛoijcit᷑. Vi em alicui beneficiciũ
ponigit᷑ valde gaudet ſua queſtio nõ exiſtit quis ſan
ctoꝝ ſit ibidẽ patronꝰ. ſed quantum ſoluat Kin va
leat in iꝑalibus.Te quibus ait Grego:ius. Si quis ea
intentione gradus eccleſiaſticos vel beneficia querit vt
inde hal eat vite neceſſaria hieperuerſo ddige merca⸗

.
4
—

vult celeſtia.longe em̃ melius eieſſet mendicare aut ara
re vnde neren. hann au nõ intrat ad ouile per in
ern — d eſt ꝑ vßm. ſed aſcẽdit aliunde hic fur eſt latro⸗. Scri
Ppptuz eſt em. Cepit ihs facere docere. Et exemplo ipſi
oss ſacerdotes deberẽt pꝛimo facere deinde docere. quia
“ multũ validioꝛa ſunt exemplaqᷓ; verba. Ma Hicxon.
ait · Quid aliud eſt bona pdicare puerſa agere q;ᷓ oꝛe p⸗
pꝛio ſeipm cõdẽnare. Nem ait. ho ctoꝝ vt ſunt oẽs cu⸗
rati eſt lapſis manũ poꝛ:igere adiutricem.aerrantibus
iter oſtendere veritatis. Cuiꝰaũt vita de picit᷑ ait
veſtat vt eius pᷣdicatio cõdempnat᷑.

iergo vis appa⸗

rere ſanctus ait Criſoſ. Tunc cõtra vitã tnã eſto auſte⸗

tus. cõtra vo alioꝝ vitã ſis benignus. Audiãt te hoĩcs
parua mandantẽ a grauia facientẽ. Sed heu qund di⸗

cendũ eſt de ſacerdotibꝰmanifeſtis concubinarijs Apꝛo
pꝛias oues violantibꝰ ipᷣceipue ſponſas vp̃i. De quibus

HMiero. Sieut celeſtius eſt ſacroſanctã eccleſiã temera⸗

rie cõburerxe q domũ plebani vel alteriꝰ vicini. Nta mul
to peius eſt ſponſum xp̃i violare qᷓ; ſponſum pvimitui

dunt ad illicita qui tractãt tenentẽ oĩa. qnare te ingur⸗
gitas ebꝛietate qui plenus eſſe deberes oĩ ſan ctitate. Idẽ
att. Vere ſacerdotes qui m carnẽ ambulãt deo placere
non poſſamt. Turpiſſimũ eſt em man deo dicatas a ſa
cro criſinate cõſecratas pndibũdis mulierũ in gerere. O
qᷓ;temeraxiũa nephariũ eſt pollutis mamnbine ſiii virx⸗
ginis tractare a oꝛe ſoꝛdido ſumere. que mens ad exceſ⸗
ſum nõ rapit᷑. Quis oculus nõ erubeſcit.quis auduꝰnõ
teret. Vbi mundi pꝛeciũ pꝛoijcit᷑ in ſterquiliniũ.i.in os
pꝛeſbytericximinoſi iꝑ cõſequens ſacerdotis ſceleratiſſi

Vnde Bernhardus. Oſacerdos quare manꝰ tue exten⸗

mi Mirum Ptales nõ verent᷑ ſtantẽ iuvta ſe dei ange⸗

—

N
P⸗

Etciſc⸗

ctrſen
ee

Aragaruh

eatert⸗

un ſtp̃
buspeu

Megeen
ſchlern
(ſhctqden
ſterbonit
lptot

Mtriapo

etcern
aftecdi

dugefen

fſallrnien
obſigne
Walvege
Went
cogih

te

nrein

un Se
orpeſ
Khn g
Mhen
ſagnihn
ſortdiz
mAaut
zicta

goen

imͤcſent
Morirehei

bnarſs
Deen

dcitne

Prin. en

onſong

EmarstN

gur

iſnenm

SS
NoNotestſt
cn ſ
cmsfür
enmndn
nbad
Ngtlniii,
ndnsſen
ineſpu⸗

vrouertat᷑ᷣa vinat.

„ Foliun LNX
lum qui ſecat im ꝑ mediũ. Nã Ambꝛo. dicit. Qui undi
gnixpᷣm ſumit idem eſt ae ſi ĩm interficerent. Et ideo
ait Aug. Melius eſt ſpnalia penit ?obmittere q; umpu
retractare. Hec tibi ſunt ſcripta mi frateer.

C Kßſi fratris ad frem valde

n valde cpuicta. Caß xvj.

ter tibi vtiq; dixi. vt caritas mea fraterna ppo
. dſuit tibi que merito te abhnius mundi vanita
te deberent retrahere 1ĩ amoꝛe dei ſolidare. Sed qm̃ ma⸗
ximꝰ ſis potẽs vltimꝰoĩm hoĩm .aſſeris te deũ tuũ oĩ
potentẽ ſepiſſime ad irã puocaſſe. Inſux innumerabili⸗
bus peccatis grauiter oneratũ eſſe ſic ꝙ ppꝛiatua cõſcĩia
indicet te condẽ natuz foꝛe. Et ideo dicis te neſcire quid
facturus exiſtas.aut quo a facie deitui fſugias. Rñdeo
tibi o mi germane multũ laudo tuã ſic erga deũ accu⸗
ſationẽ. necnõ eternetue dãnatiõis cognitionẽ. Certuʒ

eñm̃ eſt ꝙ dei miſcðꝛa ſupat oẽm effuſionẽ. Mã ſuate mi

frater bonitas creauit.ſua nãq; miſcðia creatũ ab oꝛigi
nali pctõꝑ baptiſmũ te mundauit. Sna inſup magna
patiẽtia poſt illã emendationẽ baptiſmi in alijs petõn

voluptatũ ſoꝛdibꝰhactenꝰtollerauit nttriuit expa⸗

uit. Inſup dns dixit. Nolo moꝛtẽ peccatoꝛis ſʒ magis
vt cõuertat viuat. Et qdeſſet ꝗꝙ dixerat nolo moꝛteʒ

pctõtꝛis ſi te ad ĩm clamantẽ ad infernũ ſepeliret an tru

deret ad infernũ eſt nolo moꝛtẽ pctõris an hoc eſt volo
mertaf oliteignoꝛare mi frater qm min
ti ſcelerati. multi lnvurijs dediti. multi concupiſcentijs
ſeculiſignati. bonitate erdad indul gẽtiã puenerüt. NHõ
ergo abnegat ventadrturebootalit K coꝛdare ergo cur
de celo venit ihs vßs deꝰ ſaluatoꝛ noſter quid in müdo
ſecit ad quid ſe moꝛt tradidit non niſi vt peccatoꝛes ſal

4

naret. Cnis em̃ valet enarrare tantã caritatẽ quap
ůoꝛes dilevit. Audi henricu de haſſia in omel. de lancea

. trahere potuiſti de celo adterrã. O ; foꝛte eſ

clauis vulnexatũ.O caxitas tu vulneraſti impaſſibileʒ

ligaſti inſupabilẽ. traxiſti incõmutabilẽ eternũ feciſti
moꝛtalẽ.· Mec ille. Iteʒz andi ſanctuũ Bernhardũ queſi⸗

—–

tiue ad ſaluatoꝛẽ dicentẽ. Obone ieſu quid voluit tus
tantꝰ amoꝛ.vel quid co gitaſti q amara pati voluiſti.
. quaretibi ppiciꝰnõ fuiſti qð vtiq; licuiiſſet ſitibi placuiſ
do hoc me facere nõ ꝑmiſit.caritatis flãma in metantũ

excxenit ꝙ in nullo mihi placere volm nec potui. Hec il

le. Ecce mi frater hec fecit caritas vt duxa coꝛda pecca⸗
tom ap̃cipue amatoꝝ mulieruʒ quoꝝ tu pꝛinꝰhuc vſc
fuiſti poſſit emollixe in amoꝛẽ dei ↄuertere. N ergote

ineternũ vlteriꝰ fran gat aut inficiat mulierũ pulchꝛitu

do. dulcis cũ eis cõuerſatio.delectabilis earũ aſpectꝰ. cre
bꝛa mununſcula earũ affectꝰ. Nemo em inquit Hiero.

mumutter ſerpentes 1ſcoꝛpiones ſecurus ingredit. nzeree
ſalomone nõ es ſapientioꝛ. nec dauid ſanctioꝛ qui ſcm
x coꝛ dei vir erat electus. poſtq;ᷓ em̃ ambulauit ĩ cenaculo
dromſue berſabee captus eſt peduz nuditate n adulterio
de aqui vnus nudus milleꝑpſecut? eſt viros armatos
poſteaĩ dalide capiebat᷑ amplexibꝰ. Sic tua dalida du
it te multis annis – captũ. Mala em herbamu
ier mala. Sepe em̃ altũ ſcolaſticũ ſecit fantaſticũ.Ma⸗

bundantẽ fecit mendicantẽ· VDñm ſupꝑbũ trãſmutauit i

Sodſi ſic dicenté. Ocaritas quataeſt vis tna queſola denz
vinculunz

lis tuis alligatũ. Adduxiſti illum ſagittis tuis lancea

iunxi homicidiũ. Sampſon ſoꝛtioꝛ leone durioꝛ lapi

6eent

Ase

8 . .

he

u

uſcäu

as
NspeAM

een Het
9d

Npencheen
ieiſglit

S

mnt
M l
Cingnſchn
Gtiche

acdn
ndinn

dn
Zcnade
Näfe
ünmn

vx. ac pijſſimũ dũm niẽm ihm xp̃m placare. unſeißmy
pter te exinaniuit. foꝛmã ſerui accepit.quibꝰ coſi

aſſumẽs ipᷣm in meã grãʒ. M
deũ tuũ iheſum vp̃m interro
optimiũ aconſililin dicene illud Math
iv · Siquis vnt ven:xe poſt me abneget ſemetipſum⸗

—

rolium LXXNI
ſeruũ. Querit es obulũ grofferz A floꝛenn. Hõ qrit hono
res nec tendit ad pudoꝛes. bilingnis mulier ac velud in⸗

ſtabilis ger. Pecipit q;ᷓ plures velud ĩ nocte fures. O mi
es intelligeres ac nouiſſima puide⸗

germane vtinã ſapes/ cs ac nouiſſima puide⸗
tes. Cuſcribis mihiiteruz ſuppᷣmiſſis vbis. mñdeo quõ
tnũ ſaxeũ coꝛfcigidũ nimiũ mollificaui.ac in amoꝛeʒ

Ni couerti. Sic ꝙᷓ gelicidiũ pectoꝛis tuiĩ aquas deuolio
nis petas cõuerti.

deſideras. Qu

nſuꝑ magno feruoꝛe a me cõſiliuʒz
Quoßſcripta toꝛmentoꝝ genera poſſis euade

ijs te
totis vixibꝰin mĩmo ac maxĩo ſpõdes acqeſcere. Rñßio
udi mi frater dñm ihm xpm quẽ placate deſideras qui
tetãq; ouem centeſimã in deſerto perditã. i. in ho cmun
do criminoſo dãnoſo multis annis queſiuit tandeʒ
teꝑtuã magnã verxã cõtritionẽ a firmũ ppoſitũ emen

dationis tue. vt tehabere aſſeris innenit. ponẽs te in hu

meros ſuos.quouſqʒ oẽs ciues celeſtis patrie dicẽs ais.
Cõgratulamini mihi vobiſipſiↄ gaudete. qm̃ maius
eſt vobis gaudiũ ſuper vno peccatoꝛe pnĩiam agente q;

ſepnoneguranond iuſtis qui nõ indigent pnĩiam.Ec
rat.· multis annis ſe inuoluẽdo innumerabilibꝰpcaĩs cũ
ſuaↄcubina. ſic moꝛtuus exat. multos auertit a via

ic plebanꝰpeccatoꝛ maxim⸗ eſt inuentus qui perie⸗

recta iuſta ꝑ ſuũ malũ exemplũ a criminoſaʒ vitã. qꝛ

cõcubinariꝰfuit maniſeſtꝰcoꝛã oĩ populo in maximuz

ſcandalũ. Hic cõnert it ſe ad me. lego eõuertime ad euz

unc ergo pijſſimũ dñũm⸗
ei.xvj. Et Luc.

it .

6
PP⸗ T

a.· tibi dabit reſponſunn

caß. NI

Secundi. Et tollat cruceʒ ſuã. Terciũ. Et ſcqnat me

NQuibꝰtribꝰcõſilijs pꝛemit hoc verbũ. Siquis vult ve⸗
nire poſt me. per qð verbũ pmiſſuʒ dat intelligi ꝙ in vo
luuntate cniuſlibet hoĩs eſt venire poſt eũ in celeſtem pa⸗
s triã. Et ſic innuit beatꝰ Augu. his verbis. Cun creaint

„ .

. Pile t Le. ſinte te. nõ iuſtificauit te ſine te. NHõ em deꝰ anmis vult

ꝓ in iſtis tribꝰcõſilijs ihu xpi cõp:chẽdunt tria eſſentia

ſeculares querũt ſuas delectationes. Sicut tu mi frater
multis ꝗſiuiſti annis.aut in ſuꝑbia. aut in luxuria · aut
in auaricia. Et ſi que plurestales ſunt alie cõpꝛehendũ
tur ſub iſtis. Et Beſt qð beatꝰ Johes dicit in ſua pꝛima
canonica.c.ij. Nolite diligere mundu. nec ea q in mun

ö1n eo. Qm omne qð eſt i mdo. aut eſt cõcupiſcentia cax⸗

auũt hoĩes vt ſunt viri veligioſiõ iſtas delectati

E SS 5

e. de nis.aut cõcupiſcẽtia oculoꝝ.ain ſupꝑbia vite. Sp

—

lupvun em̃ opponũt votũ ꝑ etue caſtitatis. Cotra ſuꝑ
biã votũ ꝑfecte obedientie. Cõtra auarxiciã votũ pauꝑ⸗
ſiue ↄſilia cõpꝛchedunt

tis volũtarie. Et iſtatria vota

innßdictis vbis dñi nriihu xp̃i videlʒz. Si quis vult ve⸗
ſt ergo pꝛimũ oſiliũ votũ ꝑfecte obe

a. nive poſt me /c. ¶ Eſter ſiliũ⸗
. 1. Ir dientie qð tangiẽ cũ dẽ. abneget ſemetipm. poð homo
. cfficit᷑ frater ſoꝛo: 4 mater vpi . Math. vvij Si quis fe⸗

cerit volũtatez patris mei qui in celis eſt ipſe me⸗ frater
ſ ꝛꝛ:matereſt. NHã inobediẽtia clanẽ regni cclop ann
ſit. obediẽtia eã recuꝑaui:. Etiõ ſjmonipetxo.i.vero

Ddare regnũ celom. quico acti ad molendinũ deſerunt ſac
cos frumentoꝝ Peo nõ placent ſeruicia coacta. ſed hi⸗
larem datoꝛ? i. ſernitoꝛẽ diligu deꝰ. Et eſt hicſcienduj

lia totiꝰxeligionis oim oꝛdinũ.Ham hoiĩes carnales

do ſunt. Siem quis diligit mũdũ nõ eſt caritas patris

iales
di qnibatot infici᷑ mũdꝰ. Opponũt tria ſerta: Contra

(Mine
ndüde

ſone
lylisl,
ntene

ſonoſt

ſödoth

ine ebedienti dictü eſt Math vj. Tibi dabo claucs regni

DGIn
ug=nn.
initfne

Nrinlun

üſapan

narcdon

CCertdsße

cpiſetdan

D

Gevdti

l
nuivonie
crchon
RZ

iwuͤhen
zin h
m⸗

ſſt nn

=

4

E
E

4

Nicgnc ,

=

ortpan

d. Et ſequat᷑ me. videlz in volũ
Vult ad xpᷣm venire debet ſicut xyp̃ᷣs ambulauit ipe am
venit. Acuz multo maio:i pauꝑtate in hoc mũdo vixit

cceloꝝ.ĩmo etiã ſimilis efficit᷑ ꝓpo qui ad patrem dixit.
i on qð ego volo.ſed qð tu vis pater fiat volũtas tua
&Et ideo xps ne perderet obedientiã maluit ꝑdere vitaz

klis angelis qꝛ vita caſta nõ eſt vita humanaſed ange

lica. vt dicit Hiero. In carne viuere pᷣter carnez non eſt
humanuz ſed angelicũ. SHed ſanct? Ambꝛo. exaltat eã
ſuꝑan gelicã vita dicens. Maioꝛ eſt victoꝛia virginuʒ
San gelon. Angeliem ſine coꝛpe vinunt. Sed vere xpt

virgines in carne triumphãt. Terciuz cõſilinz eſt votũ

