“ fae unt ) pceptũ ecclie. iiij. diſ. deniq;· de maio. Io be.
linſe ij. Bunt inſug nõnulli quibꝰ videt ſafficere vt capella⸗·
o nos habeant. Qui coꝛã eis dicãt hoꝛas a miſſas celebꝛct
ng dum ipſi latam vitã habeãt cõmeſſationibꝰ vacent.
iun Et qui vix quater in anno celebꝛãt miſſas. Et etiã in⸗
tp f tereſſe recuſant. Et ſi imerſimt choꝛi ſilent i fugienics
i⸗ cõ fabulationibinſiſtũt in ecclia. cũ tamẽ boe ſinꝛlia

— 5 =wẽni]eßm
N HKT.ℳ.ℳ —è M Dò

ℳ£

. LKLapitulu tercium
ſt pena ſuſpenſionis inhibeant᷑ in. c. Volentes. in de ce
kkle miſ⸗Contra quos etia btũs Bꝛegonein omel. ſuper
cen in gelio.⸗ eſignauit ihs ſic inuehtt. Quid nos paſto
res agimꝰ qui mercedẽ cõſequimur. Et t operarine⸗
quq; ſu mꝰfcuctꝰquidẽ ſancte eccleſie in ſtipendio quot
tidtano pcipimꝰ. Hed p eadem ecclia minimepdicãado
laboꝛam. Penſemus inquit cuiꝰ damnationis ſu ſine
ʒlaboꝛe hic pcipere mercedẽ laboꝛis ecce ex oblatione fide
“G liñ viuiimns. Bedad pao Kabns irltif iaboent⸗ igno
ram'. illa in noſtra ſtipendia ſumimꝰ que p redimẽdis
peccatis ſuis fideles obtulerunt. Hec tñ contra peccata
ecuadeʒ vel oꝛationis vel p̃dicationis ſtudio vt dignum
eſſet inſudam. Mec ille. Sũt adhuc aliqui apud ſe ma
le cogit antes. xeputũtes ſe nimis nobiles ad ſpũalia ex
ercenda videlz vt p dicent plbi 1 miniſtrent eis ſacramẽ
ta vt ceteris choꝝ viſitent a diuinas laudes decantant 4
aStch in ſuo oꝛdine miſtrent .· erubeſcunt xpo ſeruire ſa⸗
lluutem hoꝝ quoꝝ peccata comedũt pcurare. Mõ attene
Dentes hanc ſummaã Gageeruuratseſe pi militẽ. nec eſſe
eEervocellentius miniſteriũ q; diuina miſtrare ſacramenta 4
cuctocriminũ evpiatiua. ſed tu reputas te nobilem.
g amas canes.illũ vo ignobilem qꝛ nihil de canibꝰ cu⸗
. rat. Sed ſtudet amare deñ ſuum. tu vo ſeruus peccati. 1

MAuia olim dicebant nobiles quaſinõ viles. nũc añt no l
ſtas teib dieunt nobiles aulaſt in vtcijs notabiles. OHooo. g
. . ni vo dicunt milites a miniſtri ecclie aꝑ cõſequens an⸗/ 1
HHageli vocant. vthabet Malachie. ij. Cuna angelus dñi KH
WAcvercituũ̃ eſt imo dij vocantk. EF vo. vxij. Vbi dñs pce⸗ Kr
Pprit dicens. Bijs nõ detrahes. i. ſacerdotib⸗ qui ppterevx⸗ lue
cellentiam oꝛdinis officij dignitatẽ deoꝝn noĩe nuncu⸗
pant᷑. Sid quia hanc dignitatem nõ adnertentes ſine

.
=

de
e
daſt
ne⸗

t

cde
ſtſen
Meſi
ign
mids
cata
wum
Nſemg
lue
wumi
ntant
aſen
Cent

e

llilm.

ub

ati⸗
ütno
dned
dſepen
ppterch
eunen
noſt

cat
lanus regis grecie. oẽm ſuam philoſophiã ſacrxe thco
lo gie ſubiecit.: ¶ maxie ad laudem virginis fuit accẽſus

5 da us fidelis — lij regis.

Folium Xl

ernbeſcentia p:ecui ſan guinis pctã populi comedunt

Qnid uiſtius inde ſequet᷑ niſi ꝙ ps erubeſcat cos pᷣſenta
ri cũ electis patriſuo celeſti. Juxta illð.Qui me erubue⸗
rit meos ſermones hũc filiꝰ hoĩs erubeſcet cuʒz venerit
in maieſtate ſua. Luc. ix. Si quis vult venire poſt me
tollat crucẽ ſuã quotidie. nõ ſemel in anno videlz in eb⸗
domada palmarü /ſequat᷑ me. vt vbi ego ſum illic ſit
nminiſter me. eccexpᷣs nos pᷣceſſi dando nobis exem

plũ vt quẽadmodũ ipe fecit. ita 1 nos faciamꝰ. Pꝛotinꝰ
igit᷑ quottidie crucẽ nt̃am.i.ſanctã virtuoſam vitaʒ

ſequamur xpᷣm oꝛe co:de ſoꝑe.Hoc fac mi fraterꝛ ·
ues. ¶ Exemplũ ponã tibi de optimo ſacerdote videlzy· ⸗ AE
de biõ Johanne Bamaſceno cuiꝰ veſtigia debem ſequi Ee

ſi volumus venire ad dñm noſtrum iheſum xpm ad
eius gloꝛioſiſſimã matrem mariam. e quo ſcxibitrꝛS l ÜVaͤWff“
cronicis. Quia beatꝰ Johannes Pamaſcenꝰ fint in co⸗
ria ſoldani regis Babylonis noſna ge ſtrennuꝰ pe⸗

dpoſtq; fideʒ

olicã co gnouiſſet fidem acceperit a factus eſt capel

teaʒ coꝛde aĩo multis dictaminibꝰevaltabat ulchꝛua

libꝛum fecit de eius aſſumptione. Item tranſtulit libꝛnz
qui intunlat᷑ Barlaam ad Hoſaphat de greco in latuui
Accidit ain em poſt longumtempus quo de Boldano
ad regem greco: uʒ venit vt in pallacio regis grecoꝛum
dñt ſin quadam die ſerſin ipſius capellani lutere inne
1

nixent᷑ ipſius etiam ſigillo ſigillate. quoꝛum teno: talis

erat ꝙ ipſe capellanus regem ſuum porentio:cs grecie
pꝛtioꝛi domino ſoldano tradere vellet. Di cum cxercta

in bꝛeui in greciaʒ ſetranff erret. ¶uʒ aũt rex huiuſmõi
lras legiſſet. obſtupuit vehemeter vocato capellano
ſuo has lẽ'as coꝛam oculis ſuis oſtendit.qui vidẽs con
gruentiam ſcripture pariter a ſigillũ ſuũ Atñſciẽs inno
centiã ſuaʒ pterritꝰeſt dicens, Pe⸗ Anoiit vie arnch
fiant ſcit qꝛ innocẽs ſum huiꝰrei. Tunc quidã de circũ⸗
õ cõdẽnat. Tandẽ rex
hito oſilio crudeli moꝛte voluit eũ perdere. Sed recoꝛda
tus ſuoꝝ ſeruicioꝝ fideliũ iuſſit ſibi manũ dexterã ampu
tarine de cetero poſſet ſic eũ ſcribere. Qui ſic mutilatus
mox cucurrxit ad oꝛatoꝛiũ coꝛã imagine biẽ marie vᷣgi⸗
nis flexis genubꝰlugubꝛi voce apꝛofuſis lacrimis dice
bar Bece mater xp̃i merces mea.ecce fideliuz laboꝛum
meoꝝ remuneratio nrvard dña quõdã eras do⸗
lentiũ cõſolatrix. Buʒ v hmdi lamẽtationes vſq; ad
noctẽ q viyꝝ p̃ doloꝛe oculos clanderet. q̃ſi in extaſi ia⸗
ceret btã vᷣgo maria ei apparuit dicẽs ita. Amice cur le

ſionẽ tuã mihiß alijs iput as.cũ tñ manũ tuaʒ nõ iuſſer

rim amputare. Cuiille. O dña ſitibi placuiſſẽt mea car⸗
mina vtiq; ne manũ meã ꝑdidiſſem. obſtitiſſes taz ino
al⸗Sebſtlerarnro ampleſrweure⸗ veluthactenꝰ
feci nõ potero cõmẽdare. Cui beata vgo . Extende in⸗

quit bꝛachiũ tuũ mnutilatũ tibi manũ moꝛtuãĩ officiũ

pitiiſtinũ repabo.ne credas me tua dictannna cõtẽpſiſſe
gui manu recepta.mirxo aineftimabili gandio repleba
tur aſue dulcif ſime ſanatrici grates vt decuit referebat.
ipſa quoq; vᷣgo maria retulit ei ꝗqᷓliter filiꝰ ſoldani xegis
babylonie cinꝰqnõdã ſuerit pedago goad vlciſcendi ri
goꝛẽ ſcolaſtice diſcipline qua ſibi indeſinẽter adhibuerit
in iunẽtute p̃dictas ſcripſiſſet lras. occiuilte ſibi i pecu
lũ ſui xegis grecoꝝ ĩ palaciũ traſniſiſſet. NHaz idẽ pfid⸗

foliũ XI
adoleſcẽs foꝛmã ſigilli modũq; ſcripture mgriſui bene
nouit. Mane aüt ſco ſelix ille capell anꝰ ad celebꝛãdů
miſſam ſue pamande ſanatriciſe multũ hilariter deno
te put decuit p parauit. Fama igit dinulgata ꝗ capella
nus manũ ſuaz quaz pdiderat rehaberet. cõuenu vmuer
ſalitas vt cũ rege viderẽt taʒz inanduũ grande miracu
lum. Et finita miſſa rex cuz ſuis ad pedes capellanicoꝛ
ruit. poſtulans veniã de cõmiſſis quaz impetrauit. ſi⸗
biq; ſtatiz capellanꝰrem put geſta erat retulit. Auditis
vo ſermonibiſtis oẽs gloꝛificauerũt vginẽ mariã que
nõ deſerit ſpantes ĩ ſe. O mi frateroſidera vba arẽ geſtaʒ
aſcribe ĩ coꝛ tuũ q;; gloꝛioſuz 1 feuctnoſuʒ eſt ingiter ſer⸗
nire ſümo pꝛicipi celeſtis patrie dño nro ihn xpo Tcius
btiſſime Ennrin⸗ virgini marie in ſancta caſta vita
ſicut iſte vamaſcenus ſecite Jaz q;tucũq; dãnat ſibiĩ
obediẽtes. ſic zi infinitũ exaltat hic aĩ futuro ſeculo ſi
biſermeten⸗ , heu amatoꝛes hm ſecult. ſicut in es mi —

frater nõ attendũt iſta. ſed huic ſeculo oino ſunt cõglu
tinati qᷓuis plurxies ammonucant iaz pſpera iaʒz ꝑ adner
ſaiaʒ ꝑ vᷣba iaʒ ꝑ inſpicationẽ. tñ nõ curant quaſi inſa
ngbneriel errant. Sicut ait beatꝰ Jero. Ludere 1con
. —— ſeculo no eſt hois ſenſati. Sicfint iſte
amaſcen?qui coꝛ mundu nõ cuz ſeculo habuit iocun
dum aletuzʒ. ſʒ cuʒ deo eiꝰmatre maria. Mõ eſt. n. ve⸗
rio: inſamia q; hur ſeculi leticia. Augꝰ. Gaudiuʒzmun
danon eſt gaundiũ freneticoꝛ. 5qre multi intrãt in ꝑ
ditionẽ ꝑ latam ſpacioſam viam. Mec eſt ꝓut ſerin⸗

Ecclij. Deruerſi difficile co: igunt ſtulton infinuus
eſt numer“. qui heu potiveſpicuni pñteʒ vñntaã q; termi
num eisſequent Ouibꝰloquit riſoſto. d. lenaſput

asq; a pera ſui v a. ſzʒ aftede quo dirigit. nec cõſidera ꝙ

e SSð

arta ſed vbi deſinit. Ey qiiboelicit vnũ qð valde tinien
du eſt ſcz durate ſt tu moderni tꝑis iifinitis malis exis
gggstibꝰ qꝗ heu vbiq; texrxamiaʒ currũt.pauci exüt de nimme
ro ſuluandoꝛ. qð inuit ſaluatoꝛ. d. CMulti ſumt vocati.
pvaunci vo electi. Nõ abinitio mũdipauci ſaluentk. ſʒ
BIm doctoꝛes quo ad mititudinẽ dãnatoꝝ pauci dicũt.

nazʒ inter bonos malos hec eſt diſtatia. qꝛ mali volũt
facere ſeſtũ añ vigilia. Volentes in hoc ſeculo gandere
tpaliter rĩ futuro ſeculo faciũt vigiliã p feſto 5
buerũt eternaliter flebunt. Qð bene innit beatꝰ Gꝛeg.
iomel. xj. ſup illo vᷣbo. Ibi erit fletꝰ /ſtridoꝛ dentiũ. ſic

ſtach in ules pñtta gaudiaſecunt᷑ ppetua lamẽta. Hic
ſßs vnã letictã fugite. St illuc flere AMlugere timeatis.

nere ppꝛid carnẽ odio habere. d iñdeo tibi. dic mihi mi
frater vbiſunt amatoꝛes mundi qui ante tpa nobiſcuz

erãt. nihil ey ipſis remãſit niſi cinis vermis. ¶ omede

rũt biberũt riſerunt duverũt ĩ bonis dies ſuos 1ipun⸗

cto ad inferna deſcẽderũt. hic caro eoꝝ vermibꝰ illic aia
cox eteruis ignibꝰ deputat. Quicqd illis accidit tibi aci
cidere põt. qꝛ hõ es homo de humo lunmns de fimo. de ter

ra es. de terra viuis. in terraʒ ibis mi frater. Et hec de
tercio capirnlo. ä
¶ Re viclo luxurie ⸗de alijs vicijs. Caplm quartũ.

L Pmpe ſacerdotes vicio luxurie laboꝛãtes cõi⸗

her.r innumeris criminibꝰ q moꝛtalibꝰ peccatis

implicant᷑ niuolunnt᷑. Sicut ex infra ſcriptis
cert iſſime copꝛobabit TCato em̃ vno incoͤueniẽti plura
ſubſecunt. Pꝛopter qð ſacerdotes aclerici deberẽt eſſe cõ⸗
ti iẽtes caſti nec oĩno mulieribꝰcohabitãtes ſßm ꝗ cis
pᷣcipit᷑ extrxa de coha. ele. Imuli. c. anobis. Hen ſed i ap⸗

na xpi · Opeccatoꝛ tu ſacerdos noli me ampli affligere

ſtaãno reſidet. Aut pauloante ĩtuo recubuit lecto.
les ꝓ certo q;uis pferãt vᷣba canonis oꝛent labijs.cxpu

foliun XAXlilk

aſ multifaciunt ſacerdotes. qui quaſi totũ diẽ ců

oc partẽ noctis nõ modicã cõſumunt in ludis taxillo

rũ cũ quo ceodẽ die filiũ tractauerũt virginis mariepec⸗
cantes cõtinue moꝛtaliter.qꝛ ꝑ talẽ ludu abſq; intermiſ

ſione deſiderãt bona pyimi cumeiꝰdamno qð vtiq; eſt
cõtra fraternã carit atẽ cõtra diuinũ mãdatũ. Tales
em ſacerdotes indigne coꝛpus xpi ſumentes magis de⸗
linquunt q; hi qui eũ cruciſixexũt.qnia iſti quaniũ ĩ eis
eſt eum quottidie crucifigunt. Pe his aũt agfnnſe 2

—ᷓ ́ͦÿ

tins peccatis.Plus.n.ledit me vulnꝰ peccatitui qᷓ; vul

nus coꝛdis lateris mei. Nð pꝛobat beatus Amb:ꝛo. ſic di
cens. Qui indigne ſumũt coꝛpꝰ xßi idem eſt ac ſi um in
terficerent imo tales meretricibus equiꝑant᷑. Jere. iij.
Frons meretricis facta qt tibimioluiſti exrubeſcere. NHec
mirũ ſi meretricibus luxurioſi ſacerdotes aſſimilet᷑. cuʒ

apls dicat. Qui adheret meretrici vñ coꝛpꝰ efficit cũ ea

· Coꝛinth. vj. Meu heu quotiens fit ꝙ tu ſacerdos ſtas
coꝛꝑe in altaritractãs filiũ virgis manibꝰ tuis imidis
Icoꝛtuũ cõmctũ eſt meretrici q in domo tua ſeaſ in⸗
ita

unt tñ in facieʒ ſaluatoꝛis n tñ audent coꝛpus xpᷣi in os
ſuum ſoꝛdidum ſumere. minus malũ Rece⸗ ſi pſum
in lutũ picerent. de hoc dicit Augꝰ. Si ſacerdos fuerit
vas incõtinentiea libidinis. iuxta filiũ vᷣginis ſtatuet
ĩ altari ydolũ veneris/i.luxurie. Et Bern. ait. Turpiſ
Emneſt deo manꝰdicatas a ſaero criſmate ſacratas pu
ibũdus mulien in gerere. O q; temerariũ eſt a nephan⸗
duʒz manibꝰpollutis tractare filiũ virgĩs cuʒ quibꝰ paan
lo antetractaſti nimie ipudice carnẽ merxetricis/lcuʒ q̃

R⸗ e bel.

Capitulum Quartũ
co:tuũ plus coglutinatũ eſt in meretricio amoꝛe q;ᷓ enz
dño deo tuo in caritate. plꝰtimes offendere meretricem
tuã q; dñm deũ tuũ.Plus oꝛnas ↄcubinã tuã qᷓ; altaxia
dñt dei tui · imo in ſplendidioꝛibꝛindumẽtis bene dealba
tis incedit. Valida tua que eſt moꝛtis tue pabulũ quaʒ
eſt coꝛpoꝛale in quo tractas marie filiũ ihm vpᷣm dñm
deũ tuũ. Sed curhoc fit. Quia plus diligis talẽ mulier
culã qꝙᷓ; deũ tuũ.plus coꝛpꝰqᷓ; aiam iuã. Et qð deterius

eſt tales clerici nũq; cõfitent᷑. Et ſi cõfitent nũq; tamẽę¶

ſunt in firmo ꝓppoſito iſta dimittedi. Sed ſtatiz pacto
diuino officio poſtq; ſplendide comederint Abiberint
a vino optimo incaluerint repetũt aleam cũ cuxxẽtibꝰ
ũc intrat dalida oꝛnata pulchꝛis veſtibꝰ⸗ ſen ido⸗
lum veneris videlz ipſam dalidã ad certũ coll ocant lo⸗
cũ vt oẽs ad eaʒ ſi cõuenies fueku accedere valeant pal
pando oſculãdo pcaciter loquẽdo.vi ſic diabolo cuiꝰ
ipſa eſt inſtrumentũ valeant ſacrificare. Sʒ vidẽs dia
bolus ſcðᷣm qð ſcriptũ eſt. Cð vinuũ Amulieres faciunt
ſapiẽtes apoſtatare a deo. Et ſi vinũ deeſt clamant pꝛo
vino alta voce dicentes. Abſq; vino a mulieribꝰnemo
let abit᷑. On frauen vnd on wein mag nyemant frolich
geſein. Affer vinum optimũ qð reperire potes vt nihil
nobis deſiciat ꝙ coꝛ nẽm letificare valeat. Et ſic totuz
diem in grauiſſimis peccatis cõſumunt. Altera vo die
nõ bene euapoꝛati intrantes eccłiam nõ cauſa deuotio
nis ſz timoꝛis ſuꝑioris coactia cõpulſi celebꝛare miſſas
nõ timent. querũt cõſeſſiones ſuas no a virxo iuſto a lit
texato Itimoꝛe dei repleto.ſed quilibet a cõuiua ſuo ſibi
ſimili in vita ſua. abſolue me inquit 1ego abſolnamte
Et ſic ait latro ad latronem. Dic fiꝛit ſic erit ſimilis ſi⸗
milem ſibi querxit. Et ſic nullus conſequit᷑ abſolutionẽ

folin AlII

n quia nullus intedit firmiſſime qð confitet imo quilibei
ene taliũ ſacerdotů duo noua pctã incurxrit. ¶ Pumũ quia
ke erfaſ cotſirr nõ habens ſirmü ppoſuũ dimittẽdi
de ad minus ſcirxe deberet coꝛã deo nõ abſolutũ. exquo non

inn i,tendit dimittere id qð cõfitet. Et ſic ſunt infinita ma
runmn la clericon. At merito oĩpotens dee poſſet etia catholi⸗
* cam vbiq; errer deſttnare. eun olun fecit ꝓpter pec
BASE cata ſacerdotu. Vñ ait ꝛegꝰ. Totã ciuitatẽ hieruſa/

AdH lem ci templo ſuo deus euerteret. ſi pietas nriredẽptoꝛis ⸗.
ern tamm gnandeſſet, CEvempla horubueſerivarnende⸗ — Dei. KE

mmikh mi frater peto ꝙ illud coꝛdi tuo diligenter impꝛimes. —
tdu Erant duo ſeculares clexici ambo in artibꝰmagiſtri.

ubo n ſe mutuno mavxime diligehãt. Sed heu vicio carna
an pl lis turpitudinis inherebat . qui etia infra legitimos an⸗

ba nos oꝛ dinati ſimt in pſbyteros. Qui ante ſocietatis vin
NAsdaad cula cõſtrictiſunt ꝙ inierunt paciũ mutuo vt qui pꝛioꝛ
ſiin eveis decederet. alteritercia die apparet aſtatũ ſuũ iudi⸗

mande caret. Quo vnus nõ multo tpe poſt hocmoꝛte ſubita⸗
in· nea ſublat?eſt. Sed in pſcripto termino nõ reuertebat.
nt Poſtea vo cñ ſocius ſu de illt egreſſu deſperaſſet. ſubꝛto
nhi apparut ei. aſi eñ reco gnoſceret queſimnt, Qui ſociꝰ. Be
ſetonan nete cognoſco. Sed cur tam tarde veniſti. ait. quia deo
N n placuit. Nunc ergo ſcire debes p innumenls meis
Nvorn peceatis 1pcipue pꝛo il ꝙ minoꝛ annis ſui ſciẽ
maua terad ſacerdotiü acceſſi. Qredeba em me decipere eßm.
ißſvchem termeißm decepi, Quia ſemp in excdicatie pa
hHHpe(dicaui ſiue clebꝛaui. Et ctiã vicio luxurie n publi⸗
H ce cõcubine me ſubieci. Er ideo grauiſſimis penis eter⸗
ſmioß⸗ naliter ſum deputatus. Et quocũq; me miſerũ dujerto
un ignẽ uſernalem mecũ d&ſero. Qui ſocius inquit. modo

Cap̃. Quartũ

ardes loquẽs mecũ.cũ iñ nulluʒ in te appareat ardoꝛis

indici. Cuiille. imo ſic. Sed vt fidẽ verbis meis adhi .

beas. Ecce gutta ſud oꝛis mei:quã cuʒ ille recipe noluit

tres ſup euz piecit. vnaz in frotem aduas in maxillas
cutem carneʒ citiꝰ cõburendo vſqʒ ad oſſa penetraue /
runt. Pꝛopter qð mox coꝝuens velut ad moꝛteʒ crucia

bat.“ unc damnat? ait. Surge. qꝛ nõ moꝛieris. Ecce

ĩ iſto modico poteris ſcire qtuʒz habeaʒ de ena cuz totꝰ
ſim talis .· Co gita igit᷑ qgraue ſit miſeris hitare ĩ ardoꝛ
ribꝰſempiternis. Et hec dicens dedit ſibi vnaz magnaz

rotulam vt legeret quam pꝛiceps demonioꝝ Beelʒebub

platis rectoꝛibꝰeccłliarum ex pfundo inferni tranſmit
teret. cuiꝰtenoꝛ talis erat ꝑ oĩa. ¶ Beelʒebub pꝛinceps de/

I Eeet. enr enoetaus ere polgen e
ef 2 . monioꝝadux tenebꝛan oum ſotellitibꝰ ſuis oẽſq; tarta

ree poteſtates. Archießp is. abbatibꝰ. pꝛepoſitis. decanis⸗
ſbyteris. ceteriſq; ecclRa rectoꝛibꝰſuis cariſſimis am
cis nunc qineternũ tartareas ſalutes inuiolate ſocieta
tis federa que diſſolui nõ pñt in eternũ. ¶agna nobis ſi
duciaeſt in amicitia vrẽa amici cariſſimi. multumq;dde
vobis cõ gratulamur.qꝛ ſentitis optune nobiſcũ. que
nẽa ſunt diligenter queritis vbiq; tuendo atq; fouendo
quicqind ad nẽm ius ptinerecognoſcitis Sciatis ergo

vos vniuerſitati nre multuʒz eſſe acceptos. I multa gra

ruʒ actione ſtudia veſtra pſequimureo q; infinite mul⸗
titudines aĩaruz ꝑ miniſterii vrm exemplaa vig ve⸗
ritatis abducte quottidie nobis captiue adducunt Vñ

regni nripotentia magniſice ro boꝛat᷑. Perſeuerate igit

tãq; fidles intinu nti in amicitia nr̃a t in ope qð cepi

ſtis. Nuod ꝓfecto parati ſum p oĩbus his vobis repen

dere retributionẽ codignam mercedé cogruam cx inſe
riobus in ſerni. Valetc. Et ſalue noſtra ſit vobiſenz in

dors

holrdtt.

Af
en
We
s Een
cnztor
riardo⸗
magtaz
Nlcdb

enſſn

encpdr

ſten

Mants⸗
ſms em
aarſpang
Rcdsf

Gituena

ſn ck
ruce

mmultage⸗
Hinteni
gadiin

.
.

ew dca .

6 borgen
enc

Dlte . 8I
. . i

ſuuz moꝛtuuũ. Tic mihi queſo.

rgo exoꝛetuo egredir falſitas .

ritas.quõ oculitui vident vanitat

folium XXV
eternũ ac. Perlecta igit᷑ moꝛtiſera ſalutatione. lectoꝛ cõ
tremuit. totuſq; infremuit. mox honoꝛes ap̃lationes
ararhiaberareren contẽnere cepit dixit ad ſociũ
Si tibi in aliquo modo

ſuccurxxerxe valeam. Ait ille moꝛtuꝰ. Mihꝛ quidez pdeſſe

nõ poteris.ctiam ſite ignibꝰtraderes.qꝛ ꝑdidi tempꝰpe⸗
nitendi . Sed tibi ſempereſt tempus bene operandi⸗ lo
cus merendi. Qum hec plura alia mo:tuꝰ dixiſſet ena

nutt. Et ſocius eius monaſteriũ ſancti Molini ingreſ⸗
ſus eſt. pꝛius rebus ſuis oĩbus pauꝑibus diſtributis di⸗
uino ſe ſeruicio ꝓpetue mancipauu. Et ſactus eſt in bꝛe

nuipꝛobatus ꝗperfectus religioſus. O mi frater attende

diligenter. Ham quod huic acciderat tibi euenire pote⸗
rit. Site nõ ſtudeas emendare tuam a te reijcere dali

dam aſequi ſecundum fratxem qui relictis oĩbus benefi

cijs cunctis rebus ſuis xp̃i pauperibus diſtributis in
trauit ſanctã abſeruantia regularem. Tn quoq;ʒ fac ſi⸗
militer aſaluus exis.
cleſie quiꝑ totuʒ diem cũ ſunt apud homines ſeculares
vtriuſq; ſexus malũ p̃bentes exemplũ. Naʒ mẽdacijs
ſcurrilit atibꝰxiſibꝰ verbis luvxurioſis inſeruiũt. Cõtra
quos dicit apls. Yoꝛnicatio a ois imundicia nec noĩet
in vobis ſicut decet ſanctos. Quare tales aduertere debe
rent. quia os ſacerdotis efficitur ſepulchꝛuz xpi pquot⸗
tidianam ſumptionẽ ſacramenti. vnde Bernhardꝰ. &⸗ behan

unt inſuper nõnulli miniſtri ec

ſacerdos os tunz efficik quottidie ſepulchꝛum xpi. quõ

d ingredit eterna ve

„

qui vidẽt ſummaʒ

deiitatẽ, quare manꝰtue extendunt ad illicita. que tenẽt
tenentem oig. quaxe te in girgitas ebꝛietate. qui ſemper

eſſe deberes plenus deo Aoimm ſanctitate . Mec illeac.

.

—

Capitulum Quartũ

ua in re timendũu eſt eos qni tam impꝛudẽtex irrene· ſ
rẽtet intrepide ſacxis altaribꝰaſſiſtũt· Et a foꝛnicatto un
ne vel ebꝛietate. vel ludo taxilloꝛam ceteris vicijs nõ de⸗ D
ſiſtunt. Vel nõ rectã fidẽ habere dicunt᷑ videlz ꝓy ibi ſitb n
ſpeciebus panis a viniſit verus deus ah omo marie fi tice
lius ieſus vps. Vel eſſe quo dãmodo deſperatos Ntotali “
ter a diabolo cũ Juda traditoꝛe obſeſſos. Hõ habentes gg
differentiã inter carnes que vendunt᷑ infra maccella. mnn
inter carnẽ xp̃i que in ara cxucis ꝓ nobis imolat᷑. Mon ,
maio:ẽ facientes diligentiã ad celebꝛationẽ miſſarũ H 2
ad legendũ vnũ completoꝛuuʒ. Vix em depoſita caſula ni
ſcurrilitates ſuas exercent. cõmeſſationes ſollicitãt. inYę a
quirentes aßtereuntibꝰ vbippinat᷑ hodie melius vinũ h
ene talibꝰ videt dixiſſe pꝛopheta. Inimici dñi mentiti He⸗
ſunt ei erit tempꝰ eom iſ ſecult. Inde ergo venit / mul nhe
tis amarũ apparet dulce turpiſſimũ pulcherrimũ. Pe ſ⸗
quibꝰ Angꝰ ait. Quiſquis amat ranã ranam credit eſſe 4
dyanam. Bernhardus. O mira cecitas impioꝝ⸗ quima M
gis eligũt pᷣcio aĩe ſue emere diabolo vna fetidiſſimaz cnſe
cõſolationẽ. ſcʒ momẽtaneã delectationẽ vi eſtluyuria nten
ſine guloſitas q;ᷓ habere a do oipotentiſummã lexccel⸗ N⸗
e H— altiſſina cͤſolatwuẽ. rir g⸗ mncontinis vel en
E- foꝛnicariꝰpublicus hñs ſuã mexetricẽ publice ſecum in ſſfen

domo cu pueris ſuis. 1 quotidie celebꝛas diuina. OQ graä Nrc
dis ſcandalizatio oim fideliũ. D mira cecitas ipſiꝰ pᷣſby (rhdot
teri nõ perpedentis dicta ſanctoꝝ canonũ aſanctoꝛum Koicl
docton. O ; pfunde dimergit aiam ſuã in ꝓfunduz in / atac⸗

ferni. Et licet quottidie confiteat᷑ vt ſupꝛa dixitñ ſemn andied
ſibi ſimili. Nec conſequit᷑ abſolutionẽ. quias non inten? ſee
du remo nere ea que ſibi occaſionẽ dant peccandi videlz ffor
ipſam cõcubinã cũ ſuis genit iuis. O q; graniſſime pec ſnnn
“ZMVM uſs

dlirret
Penuete
s no
gief
pommeveß
tos goti
ſeheen
Cecclt
nſiec
ſts caſei
melins vin
1inmcntn
nttgt
Gemd⸗
macht
e
edſf
encſium
imnitir
En
NiceſNn
—R—SZ
siſeſſl
iſenaren
nngfninn

Pedniſ
unlind
J
gen eNE

cat ſe dinuns in gerẽdo. 1 niſi digne penituerit atq; ſatiſ
fecerit pfunde damnabit᷑ valde. dico aũt digne. qꝛ non

verbis ſed aduerbijs meremurßm doctoꝛes. Vñ ſi talis

veniã veraciteroſequi voluerit a deo opoꝛtet oino ꝙ cõ
txicio eius ſit vera Anõ ficta neq; falſa.ꝙ ſi vera nõ fue⸗

rit nõ ſolũ celebꝛãdo miſſaʒ grauiter peccat. Verũ etiaʒ

quãlibet actũ cuiuſlibet oꝛdinis ſacxi exequendo peccat
moꝛtaliter ᷣm ſanctũ Thoꝛin. iiij diſt xxiiij. q;j. arꝛ tij⸗
In ſolutione vltimi argnmẽti vbi ſic dicit. Clericus ex
iſtens in pctõ moꝛtali qncũq; exhibet ſe ĩ aliquo actu vt
miſtrũ ecclie moꝛtaliter peccat. totiens quotiẽs hmõi
actũ facit. Quia vt Vionyſiꝰ dicit in. j. ca: celeſtis ierar⸗
chie · Immũdus. nec õ
tangere phas eſt. Vñ qũcũq; tangũt res ſacras q̃ſi ſuo
officio vtentes peccant mnoꝛtdliter. Secus aũt eſſet ſi in
aliqua neceſſitate aliqð ſacramentũ tangerent ĩ exeque
xent᷑. In tali videlʒ caſu quo etiã laicis hoc liceret· Si⸗
cut ſibaptiʒaret in articulo neceſſitatis. Vel ſi coꝛpꝰxpᷣi
in terra piectũ colligeret. Mec ſanctꝰ Tho. vbi ſupꝛa.

Ille aũt exiſtit in peccatis acĩmũdus apud deũ qui nõ

eſt vere cõtritus q;uis etiã ſit rail⸗ conſeſſus. qꝛ multi
cõfitent qui nõ ſunt vere cotriti· MHam ſanciꝰ Tho. iij.
diſ · v. Cõſeſſio ſcm ꝙ eſt actus virtutis non valet ſine
cõtritione a caxitate que eſt actus apꝛicipiũ merẽdi. Et
ido talis fructꝰabſolutionis nõ ꝑcipit neq; meret᷑ abſq;

vera cõtritiõe.etiã ſi milleſies abſolueret᷑. Quihʒ aures

audiẽdi audiat intelligat. nã ex his certiſſime cõſtat
ꝙ ſaccxdos ſoꝛnicariꝰetiã q;tũcũq; occultus vel alio vi
cio moꝛtali laboꝛãs nõ dum bene cõtritus nec dignam
agens pnĩam vt opoꝛtetĩ eo ꝙ baptiʒat aut abſoluit cõ
ſitentes vel pꝛedicat vel mẽimoniũ ſolẽniʒat vel ſacẽm
C

6⁶

Capitulũ Quartũ

eucarxiſtie vel extreme vnctionis pᷣbet. vł moꝛtuos ſepe

lu. vel aquã a ſalẽ in dñica die exoꝛciʒat. at pplin aſper⸗
git. aut candelas ĩ feſto purificationis. aut ramos ĩ die
palmax vel ignẽ. cexeũ. aut baptiſmũ in paſce aut pen⸗
thecoſten bñdicit Vel qð mareſt his oĩbꝰ miſſam cele
bꝛat. ſacẽm eucariſtie cõſecxat atq; ſunut.aut alijs exhi
bet ſumendũ. In oĩbꝰhis nec nõ ĩ actibꝰalijs qui ſacrxis
oꝛdinibꝰſunt annexi. in quolibet ipſoꝛuʒ ſingulariter
quẽlibet evercendũ moꝛtaliter peccat.atotiens quotiẽs

aliquid vt ecclie miniſterexequit᷑ exercet. ſicut ex di⸗
ctis ſctĩ Tho. vt lpamangſiſineziat d etiã nõ

ſolu in dictis actib⸗. ſed etia ßm

BDionyſiũ vbiſupꝛa/ qñ
aquotiẽs ad aliquẽ hmõi actũ exequẽdũ induit ſiue ſu⸗
mit aliquã veſtem ſacrã. Vt qũ albam aut manipuluʒ
ſiue ſtolaʒ cetera. cõitervel d kiſim qð reuera ſatis eſt

oꝛendũ a ſtupendũ atq; periculoſum eſt valde in tali
videlʒ ſtatu nec nõ dignitate tot criminibꝰ ſubiacere ac

implicaxi vbiſibi nõ ĩmerito dicat᷑. quãto altioꝛ gradꝰ

tanto pfundioꝛ caſus. Ex his igit᷑ apparet manifeſte
qᷓ; mundꝰcaſtus qᷓ; ſobꝛiꝰ iĩpudicus. qᷓ iuſtus 1ydo⸗
neus q; puxꝰ ĩmaculatꝰ de ſalutis neceſſitate opoꝛtet

eſſe miniſtros eccłie.Exquo aimũdi impuri no bene
cõtriti puteſt oſtenſum tot criminibꝰinuoluunt᷑. Qua
in re ſummo ſtudio totiſq; viribꝰtotoq; conatu curan⸗
dum eſt impuris nĩmundis vt videlʒz ↄſciam emẽdãtes
veram cũ deo pacem faciant. Acſe deo veraciter Anõ ſi⸗
cte ꝑ veraʒ anõ falſaʒ cõtritionẽ Krioſe recõcilient. In 4
re nimirũ pleriq; ſacerdotes huiꝰſeculi. etiam litteratiſe
ipſos mire decipiũt videlʒ vere cõtritionis vim a virtu⸗
tem ac efficacid. vel nõ intelligẽtes aut nõ carentes ſiue
diſſimulantes. hodie peccata ſua cõfitentes a cras in id

forinti
Wenn;

e

„

Foliumn xVII

osſc ipſum veluti canes ad vomituʒ Iſus lota ad volupta
ehn brꝛüredeuntes. Sunt etia inter hos nõnulli qui putat lʒ
oside inſipienter ꝙ de aliter cũ ipſis q; cũ alijs acturus ſit. vł
tanhann ꝙ ves aliter ſe habeat ;ᷓ ꝙ deꝰ ꝑ ſacra eloquia repꝛomiſit
ſſmkk Vel qð ſaltẽ quid ĩ fine vite vere velint penitere. Volẽ⸗
ie es tunc demũ peta dimittere. duũmodo petã eos dimiſe
giſen rũt.nõ ipſi peccata. Hi vo grauiter exrãt in grandi la
nlimn boꝛantes perxiculo.at in lubꝛico ſunt cõſtituti. Iſti nãq;
6 nt ſunt duces cecoꝝ qui alios curare deberẽt mederi. Sʒ
r cv nãq; ipſi ſeipſos decipiũt. Vñ cuilibet tali merito illud
eced euangelicũ eſt dicendũ. ¶Medice cura teip̃m. Tales cer

uj eeterne moꝛtis piculũ ac ſinalis pnie difficultatẽ. Hec

nõ veredtritionis pondꝰ aut negligũt aut ignoꝛãt. Et
heſe OSn. .
ita grandi cͤnin emitrür. a G difftelli⸗ incerta
ſesſ Eeſales pnianõ deſiderkt. Qvtñ nobis Scotꝰegregi
Kintali octoꝛ ſup. iiij. ſen. diſ. xx. clare demonſtrat dicens. Pe
bigcde nitẽtia que videt haberi in eytremis vix eſt vera pnia ä
uig ſufflcies ad ſalutẽ Et hoc pptertnoꝛ vones . Muatue e
awaniſt veinaeſt arrune impedit᷑ vſus liberi arbitrij libere ra e n
uſs/n mn lin bera⸗ raeeß vt frequenterex timoꝛe doloꝛe inſi x
Uuncn nul inherẽtib vel vno eoꝛ ſingulariter inherẽte. Aci⸗ 8. -»
4 em diſplicentie de veccato ad hoc ꝙ ſit ſufficiẽs ad vera 1 V2„

ui. ☛ requirit liberũ arbitriũ / vſuʒ rõnis volũt atis
tuann n his aũt qui ſunt ĩ extremis de quoꝝ vita indicio me

dicoꝝ extat deſperatu. Vel qui notãter ſentiũt a vident
ater nie ſemroerö nideie nõ poſſe. vt eſt in ꝑiculo maris vnda
in eum vel b om aut ferarũ. vel in indicio damnatoꝛum
1 uis In hmöiergo eſt maximꝰdoloꝛ in ꝑte ſenſitina. vel ti⸗
ucn tn moꝛ intimus ppter moꝛtẽ iminentẽ. Et vtraq; paſſio
un vehemẽs nata eſt impedire liberũ arbitrii a liberũ vſuʒ
nes rõnis voluntatis/ex quibꝰdeberet oꝛici vera contricio
4 f

CcCoaap. quartũu
¶ Becunda cauſa. nã de hoc ꝙ diſplicẽtia valeat requi
rit᷑ ꝙ ſit volũtaria ppter deũ qð valde difficile eſt in ex⸗
tremis. Mã qui vſq; tunc nõ fuerit verꝰpenitens nõ vi
det᷑ tũc extoꝛquere a ſeipſo nouã pnĩam niſi timoꝛe pe⸗
ne ĩminentis.Pꝛeſumit᷑ em̃ ꝙ ſi remotus eſſet a peniten
tia ſicut pꝛiꝰ nõ extoꝛqueret a ſeipſo illã diſplicẽtiã ſicut
nec pꝛius. ¶ Texcia rõ eſt.qꝛ habitus vſq; tunc cõtinua
tus multũ retrahit ab actu penitentie.qꝛ delectabilia car
nis mũdi que illicite hocdilexerũt. iſta valde retrahũt
aimpediũt. ¶ Quartarõ eſt.quato aliquis eſt minꝰdñs
ſui actꝰtanto requirit᷑ intẽſio diſplicẽtia gd hoc ꝙ ſit diſ
poſitio ſufficiens ad delectationẽ culpe. Iſte aũt eſt mi⸗
nimꝰdñs ſui actus qꝛ nullo modo eſt dñs actus exterio

Scotus vbi ſupꝛa. Ponit Euſebiain libꝛo de moꝛte btĩ

Nieronymi ex eiꝰoꝛe ſic ſcribens. Inter triginta milia

DHyroim ex his qin pniam deſerunt in finẽ vix vnꝰ vere pe

„

cy 4 „ . — — „ . „% 2 2 -„———— — .
m 9,„2* 9ια tura ſic verã cõtritionẽ deſcribit. Vera cõtricio eſt bona

volũtas ꝑ gram excitata que de peccato ſumme dolet. ĩ

ſpe gre ſtrenue ſatiſfaciat. nũq; ampliꝰ peccaxe ꝓponat
q oĩa que ad peccatũ trahere poſſunt a ſe totaliter remo
neat.ita in dño ꝑſeueret. Quãdo aũt moꝛs inſtat raro
mens ſe ad iſta egerit. vel qꝛ nimis doloꝛ an git vel ena⸗

dere ſperans negligit vel multitudine peccaton confu⸗

fus deſperat. Si vo aliquid facit ſepius ex timo:e mo:⸗

ris ad penitendũ. Requireret᷑ etiã ſm ſtrict iuſticiam
intenſioꝛ motus diſplicẽꝛie ad euſtificationẽ erꝰ q; ad iu
ſtiſicationẽ ſani. cũ vixpoſſit habere eque intẽſuʒ. Hec

nitebit. Ecce ſtupenda res 1 nimis miranda. Cũ autẽ
abſq; vera cõtritione nequaqꝙ; valet cõfeſſio pꝛo tũc ſaltẽ
Had ſalut ẽ. Idcirco qualis eſſe debeat vera cõtricio ppter
Bona m* α ſimplices eſt neceſſario nũc Erungani. Vñ Bonauẽ⸗

NWn

„£

ſtemen.

meno
mnore
epenmn
itüſat
wöna
Ccbliget
umuht
imindis

Negſtde

Rücſtm
ansenm
iiſtien

icbihedun

Xmonebt
gmamtit
Kwer,
he ie
npwfi
in ,
peſtde
mmedel⸗
e p
Realictn
volſſnmn
e N
tünor N

xVII

Folium
is hoꝛ oꝛe pcedit ; ex amoꝛe dei. Et multi vident c
trui qui nõ ſunt ſed potiꝰcõterxxiti anguſtiatipptertur
pem ↄſciam ꝓptex moꝛtẽ inexꝑtã/ppterx viã ignota po⸗
dilexeruũt. Vñ ꝑpiculoſuzʒ

pter amiſſionẽ reꝝ tpaliũ quas dil
eſt vniciiq; hoĩm differre hoc qð ſtatim poſſi haberi.
Ide dicit ſacra ſcriptuxa. Ne tardes cõuerti ad dũm
ne differes de die in diẽ . Et iten añ languoꝛẽ adhibe me
delã. añ iudiciũ para iuſticiaz. Audiat nunc intelli⸗

gant hec qui aures coꝛdis Noculos mentis habent cõfu⸗
Merer eppende atq; põderent ſnĩas ſinguloꝝ verboꝛu

ã graue pondus ineſt vbis. vis grandis veritas in⸗
fallidilis imutabilis. Vñ dauid ait. Appꝛehẽdue diſci
plinã neqñ iraſcat᷑ dñs. pereatis de via iuſta. Cũ exar
ſerit in bꝛeui ira eiꝰ tũc loquet᷑ in ira ſua Tin furoꝛe ſuo
cõturbabit eos. Et ibix cõcladit dicens. Beati oẽs qui
cõfidũt in eo. Ex pꝛemiſſa nãq; verxe cõtritionis deſcri⸗
ptione quiſquis qui nõ decipi voluerit aut errarxe ſubtili
cõſiderat ione intelligere poterxit.ac ꝑpendere clarxe mẽtis
intuitu qualis videlʒ ape lateat coꝛdis cõtxicio.Pꝛe⸗
ſertim cũ etiã ſim ſanctũ Tho. in pꝛimo ſuo quodlibeto

q. v. ſic ait. Vuuſquiſq; vere cõtritꝰ tenet᷑ velle pati ma

gis quãtãcũq; penã q; peccare ampliꝰmoꝛtaliter. Inter
roget igit vnuſquiſc; ↄſcĩiam ppꝛiaʒ an ita ſit diſpoſuꝰ
ab intra. Et notanter dicit᷑ ibidẽ tenet ꝙ reuera impoꝛ
tat obligationẽ. Iẽ ibi dicit᷑ quãcũq; penam conſtat ꝙ
nulla excipit. Vis igtᷣ mavime ineſt verbis. Qln igit
aſe non remouet ea que ipſum ad peccatũ vniuerſaliter
trahere poſſunt. Vt mulieres qᷓ etiaʒ apoſtotarxe faciunt
ſapiẽtes. ĩmo ſanctos vixos.aut negocia talia ꝗᷓ ijm
ad peccatuʒ implicant. ſed ſpõte n abſq; impulſu adhuc
inheret ainſiſtu quid talis cturus eſſet. ſi ppenã aliq;

Capitulũ Quartuü
ro geret᷑ ad peccandũ. Cõſtat indubitanter ꝓtalis nüch

ctiã ſi penã minimã ſuſtineret añq; peccaxet. Quus igit᷑
eſt talis ipſe ſibi eſt teſt is ꝙ eiꝰ cõtritio mime vera ſußf⸗

ficiẽs eſt ad ſalutẽ. Nui em ꝑoſeſſionẽ abſolutionis bñſi

ciũ atq; ſalutis fructũ. veraciter indubie Oſeqini volue
rit atq; ꝑciꝑe ſtudeat oĩ conatu totiſq; ſui s vixibꝰlaboꝛct
Tveracitera nõ ficte ſumme doleat de peccatis. faciatq;
ſteẽnue qð faciendu eſt p ſatiſfactiõe n ſalute aĩe ſue ua
nõ ſit in cõtinens clexicꝰnec muliexibꝰ cohabitet vt ſu
pꝛa. Bi aũt ſacerdotes ſeculares taʒ grauiter peccant p
incõtinentiã aut alijs cximinibꝰ ſe implictes cõſideret
vnuſquiſq; 1 ppendet ſtudioſiſſime quãto grainnꝰ peccẽt
clanſteales Tcreligioſi in habitua ſtatu ꝑfectionis cõſti

tuti. Ma ſtatus cuiuſlibet app:obate religionis dicit eẽ⸗
ꝑ ſanctos doctoꝛes ſtatusſectionis. Si quis hʒ aures

andiẽdi audiat. qᷓ ſacra ſcriptura pnũciat. Et iõ mi fra

ter redi in coꝛ tuũ cõſidera coꝛ tuũ ſi vnq; habuiſti ve⸗

rã cõtritionẽ interim ꝙ tu poſſediſti tuã dalidã ſcðm ꝙ

mihiſſcripſiſti videlʒ ꝙ fuit tibi viginturibꝰ annis ci⸗
cta. de qᷓ plurxes gtõs vtriuſq; ſexꝰgeneraſti. v ereßm

illa ſcripta doctoꝝ nõ potes dicere ꝙ ſic. qꝛ nũq;ᷓ habui⸗
ſti firmã intentionẽ pabulũ moꝛtis eterne videlʒz eandẽ

meretricẽ cijcere a tequã vſq; huc plꝰq; den tuũ ſalutẽ
aĩe tue amaſti. Et iõ interim nũq; habuiſti verã coniti
tionẽ. . cõſequens cõſeſſio tnaꝑtaniũ tꝑis ſpaciũ fuit
nulla nec abſolut?es ꝑ tot ãnos a mĩmo peccato venia⸗ .

li nec moꝛtali.qꝛ deꝰnõ diuidit grãm ſua. PNunq;; enim

tibi remittit᷑ minimũ peccatũveniale niſi pꝛiꝰſis abſolu

tus ab oĩbus peccatis moꝛtalibꝰ.aꝑoſequẽs ſis in gra⸗

tia ĩ caritate dei. Nuũc Oſidera quãta Tquot pctã ſipte
accumulaſti.cũ in tot annis videlz vigintribꝰ nõ ſit tu

G

toſiß
nuigt
wulſi

Niodif

ndete⸗

ben
iag
aeſrn
bihtvſ
Peccanp
ſdert
neat
noſtisiſn

is itad

bzans
tüͤnifu

Rüſürg

anendcdi⸗
htanft

nüi hen

pieg nd

ni,ſan.

veracond

ſacüfte

cato Venin

Danizenn.

Folium XIX

diniuriumüercen Gelis ne ienenf
annos fuiſti. ſcit deꝰ cui omne coꝛpatet oĩs volũtas lo
quit᷑. Inſuꝑ nec tu nec aliquis aliꝰexiſtimet ea que in ſa
cra pagina evarata ſunt aliter ſe habere. Vera ſiquideʒ

ſunt imutabilia nſa retractione vᷣba dei eid teſti⸗
monia Ereſpibdafſnr. ui quidẽ veritatitanta atq; ta

lis de ſalutis neceſſit ate extat ſides atq; erudelitas adhi⸗
bẽda ꝙ hereticꝰiudicat᷑ quicũq; circa ſacrxe ſccipture ve⸗
ritatẽ male ſentit. vt hẽ. xxiij · q. iij. hereſis. Ecce mi fra .
ter narrabo tibi nõ fabula ſed rem geſtã. ¶ Erat quidã p bſpr
abbas oꝛdinis ſctĩ Bñdicti qui habebat in quadaz villa
plebanũ ibidẽ etia habebat cauponẽ cũ honeſta vxo⸗
re quos oẽs noui vidia⸗ſcio qꝛ verum eſt quod ſequit᷑.

ſte vero caupo poſtpoſito dei timoꝛe adulterauit cuʒ
ſua ancilla que cõcepit ab eo vpeperit puerum ex adulte

rio qð crimen erat publicũ manifeſtũ.per cõſequens

ſcandaloſum in populo. ꝓpter quod nephas plebanus
voluit ipᷣm publice punirxe.vt poꝛtaxet crucẽ nudus per
eccliam die dñico pꝛeſente populo. Ipſe vero omnino
recuſauit. Et plebanus accuſani eũ apud dñm abbatẽ
Qui vocauit ad pꝛeſentiã ſuã ambas ꝑtes plebanuʒ vi⸗

delicet Acauponem. Et divit abbas ad cauponez. Tu
inſelix adulter ſi publice peccaſti cur non vis publicepe

nitere. LQaupo vertit ſe ad plebanum aait . Pꝛo quo ac⸗
euſaſtis me apud dominũ meum. Reſpondit plebanꝰ
pꝛopter adulterium tuum quod cõmiſiſti hoc anno.

generaſti puerum de ancilla tua. habes honeſtaz ale⸗

gittimã vxo:em. hoc eſt publicũ.ideo publice debes
