annow. Bug quo verbo dicit beatꝰ Bernhardus. Ma⸗
ledictũ caput canũ a coꝛ vanum caput tremulum co⸗
emulũ.canicies in vertice 1 pnicies in mente. ſacies ru⸗

goſa lin gua nngoſs utis ſicca areligio ficta. viſus

caligans caritas claudicãs labium pendens 1 dens
detrahens. Virtꝰ debilis vita flebilis. Dies vberes fru
ctus ſteriles. Anni multi aactus ſtulti. Tales ſenioꝛes
pꝛeſbyteri digni eſſent nõ ſolũ ſimplici coꝛꝛectione.ſed
vt molendina aſinaria ſuſpenſa collo eoꝛ dimergerent
in pꝛiofundũ maris. Juvta vocẽ dñi ath. xvuj. Si
enim tales ſenes eſſent plati aut paſtoꝛes ouiuʒ xpᷣi. nũc
hm beatũ Gꝛegoꝛiũ admonẽdi eſſent ſubditi ne plus q;ᷓ
vpedit fuit ipſis ſubiecti ne cũ plus ſtudeãt quã neceſſe
eſt hoĩbus ſubici compellent᷑ eoꝝ vicia venerari. Sci
endũ ꝙ duplex eſt coꝛectio.

tio boni cois. Et illa nõ ſolum fu per ſimplicẽ amm
nitionẽ. ſed etiã qñch per penarũ inflictionẽ vt ipſe pec⸗/
cans· alijtimeãt hmõi penas.vt ſic a peccato deſiſtãät

et talis coꝛectio ſolũ ꝑtinet ad pᷣlatos iudices q alios
ſuperioꝛes ſechn ſuoꝛ inferioꝝ qui miſſiſunt. Vnde
quomodopßẽ

monitionẽ tendit ad emendationẽ peccãtis. Et q: hec
ammonitio eſt actus dilectionis.iõ cadit ſubpeepto di

eriendus eſt

plex eſt coꝛectio. Quedã poteſtatina quanõ
ſolũ intendit᷑ coꝛꝛectio fratris. ſed etiã intendit pꝛocura
fü per ſimplicẽ ammo⸗

icabunt niſi mittant ad oma. x. Se⸗
cunda vo coꝛꝛectio dicit᷑ fraterna que perſimplicẽ am:

4

ſop
nru
uriſi

hoptae

eepto
ſſcenda

atednee
Epchi
Awcete
ickcplt
uincfu
aidtn
—

lmdann
VlNan
Vcjdii
(ͤm n,
umn C
ulear
nagne
ſſnacche
(thcͤen

nnmme
mis pan

ZZ

hegnin
ſrinti
dnuzeede
Geenr

.„v

en
öpan.

therdenh
wmulurve
nre ſgcin

dens Ne

tanmhtſ
Amumt
daͤ

ſthmm
üit

Mannsde

nnditpoe
pliam
tintiſpe⸗
atodeſſt

vdictstc⸗
H n

omar. N

vrſnhlig

iñ ſciendũ ꝙ debitus modus debet ſeruari in coꝛꝛcctione

vitã iudicent. ſi quid foꝛtaſſe eos reßhenſibiliter agerevr

vt cũ diuio timoꝛe cõſtricti ferre abeis ingum reuerẽtie

nobis magnope attẽdẽdũ.

bemꝰnoſipos ſeducim?nõ eſt veritas in nobis. de con
ſe. di. ij. iterat. Nõ peccaxe ſoliꝰdei eſt. emẽdare vo ſapi
entis.pſeuerare aũt diabolicũ eſt. eſt em res pene ð natn

hocccaniũ Vos aut ſacerdotes qui alio iudices eſtis.

LV

Koliun
uino. pbat᷑ hocꝑ illud Math. xviij. Sipeccauerit ĩ te
ſcater tuꝰ. Et ꝑ gloſaʒ vbi dicit᷑. Ita bene peccat qui vi
det fratrẽ ſuũ peccaxe Atacet ſicut qui peccantinõ indu1

get. Sed ad indulgentiaz peccati oẽs tenemur ey diui
no pᷣcepto ſcʒ caritatis igit᷑ ſinnliter ad coꝛigẽdũ. Eſt

fraternaqꝛ: nõ oẽs eodẽ modo ſunt emẽdabiles. vt dicit
beatus :egꝰ. in tercio libꝛo moꝛaliũ. Et iomelijs ſuꝑ
Ezʒechielẽ in paſtoꝛalip plures ſimilitudines. Et pct
pue inſerioꝛes coꝛꝛigentes ſuꝑioꝛes nõ debent hoc facere
arro gater impetuoſe ſed reuerẽcialiter n humnliter vt
dicit apls . j. ad Thimo. iiij. Senioꝛeʒ nõ incxepancxis.
ſed obſecra ſicut patrẽ. Jdez hr. ij . q. vij. c. paulꝰ. Et gre
go. ĩ paſtoꝛali. Admonẽdi ſunt ſubditine ̃lato ſuoꝝ

dent. He vnde recte mala eoꝝ redarguunt᷑ inde perſpm̃
elatiõis in pfundüu inferni dimergant. Admonẽdietiã
ſunt ſubditi nerũ p̃latoꝝ ſuoꝝculpas cõſiderãt Otraeos
exinde audacioꝛes fiãt. ſed ſic apud ſemetipſos diudicẽt

nõ recuſent. Hõ em platoꝝ ſuoꝝ ſubditi demierita conſi
derare. cd qð dicũt iubent vt dicit cano⸗ ria⸗ c. 16 6
quales ſacerdotes dñi ſunt. ſed quid de dño loquant᷑ eſt

— . „ — „ .
iem dixit illos audiẽdos G Arr e
q ſupꝛa cathedꝛã moyſiſedebãt. quanto potiꝰquiſupia Py
cathedꝛã petrixeſident. Vñ ſi dixerimꝰ quõ petm nẽ ha

rã vt ſine petõ qins ſit. vxv. di. Et ſunt vᷣba Miero. ad

i,

4

4

. — ,

2 Jo

Capitulũ XIII —
Pꝛimũ auertite a vobis malũ deindea ſibditis vris.
alde em̃ turpe ſcandaloſum eſt vobis ſacerdotibꝰci

culpa redarguit voſipſos. Quia qui trabeʒ geſtat ĩ o cu⸗

lo ꝓpꝛio nõ põt bene educere feſtucaʒ tenueʒ ſine erroꝛe de
oculo fratris ſui.j·q. j. c. multi. In hoc em potiſſimu eſt

cximẽ ſacerdotũ vlira modũ deteſtabile ꝙ ſe nõ cuſto⸗
diunt a ſoꝛnicatione publica cũ eoꝝ cõcubinis ppter po

tractant.ſcʒ ſanctũ ſanctoꝝ deũ hoĩem ſub ſpeciebꝰpa
nis vini ipſis in pfundiſſimã penã eterne damnatio⸗

nis. C Mä legimꝰde quodã ſacerdote qui ſancta nocte
ddie natalis dñi noluit ſe cuſtodire nec cõtinere a luxux

ria cũ tñ eadẽ nocte die inſtabat ſibi celebꝛare. qꝛ ip̃ano

cte ttanſiuit ꝑ campum de vna villa ad aliam vt ibidẽ
ſßm cõſuetudinẽ diei tales miſſas celebꝛare in diuerſis ec

cleſijs. Cõtigit heu ꝙ vnamulier ſola occuxxexet ei cum
q̃ peccauit.nõ ponẽs añ oculos deũ. q opoꝛteret eũ ter
celebꝛare. Sed poſtq;ᷓ in pꝛima miſſa cõſecrauit a ſume
re voluit. Tunc colũba niuea venit Ieo vidente totuʒ

calicẽ ebibit roſtro ſuo hoſtiã ſumpſit eleuanit. VO/
dens iſta ſacerdos valde timuit ppter populũ circũſtä⸗ gmacje
tem. ſed tamen populus hocnõ vidit. Finita miſſa laun

des dixit. Item in ſecũda miſſa ſimiliter hec fecit ninca

colũba que in pꝛima. Tandẽ iſte ſacerdos miſer miſe
rabilis in ſe reueſus cõpunctus venit mox ad quenda

abbatẽ ciſtercieñ. oꝛdinis cõfeſſionẽ ei faciens tanti pec⸗
cati expoſuit reatũ. Videns vero abbas eius magnaz

cõtxitionẽ a lacximas ſciens ꝓ certo ꝙ deus coꝛ contritũ
jhumiliatũ nõ deſ pielt. In it ĩm ire ¶ moy celebꝛare
texciã miſſaʒ ppter populũ expectantẽ.xeſeruãs ſibi ꝑe⸗
nuẽtiã quoniſq; expedixet populũ ꝙ tũc reuerteret. Qin

Einnir

Umcbe
Mid̃
(oömle
ſcnoeſtg
(dnnng
AAmlun
Kup
tN

ſusſon⸗

innlpe

citlecen
toste

n
0eD

inape

cti ſorn
et. S
i en

fiertz

puncgn

ſiopſa
etttar

iirtis
ſucdetdi
wGeſtin
eſtrcne
mnhatſrin
gſtͤc⸗
Ohbimnoptn
nqnteſint
nſtbſen

tcne dannn

Anſeneon.

tcininncr
Ahur ß
Nlam wi

indinetm6

NNW

4

Kaangt
NNNee

gienchun
tneplich
Smmumſ
Khwſetn

dsnſin

notcdau
cnstar
dascͤſt /

ſwalele

. i

ſctr.

1IVI

foliun
dum celebꝛaret terciã miſſaʒ venit colũba poſint dnas
hoſtias cõſecratas quas pꝛius receꝑat.euomuit ſimy⸗
liter oẽm liquoꝛem ad calicẽ. ec videns pꝛeſ byter e
pletus eſt gaudio magno. qui mox ad abbatẽ reuerti
gei dininã cõſolationẽ recitauit vt eñ mong ũ ſaceret

humiliter ro gauit. Rñdit ei abbas dicens. Hon te iſto

iꝑe recipiã.ſed vo lo vt maxe trãſeas. Et p peccato tno

tribꝰ annie in hoſpitali infirmãtibſeruias. ſi tc reucr⸗

ſus fueris nullã a me patiaris repulſam. Iſtũ em labo⸗

rem apericulũ maris atq; itinerispꝛo pnia ſibi dedit. Fe

cit ille criminoſus pᷣſ byter qð abbas iuſſerat. poſt tres
annos reuerſus factus eſt pbatus monachus. Ex his

igit᷑ dictis patet ꝙ ad ſacerdotẽ qui debet eſſe iudex alio

rũ requirit᷑ ꝑfectio ſcie n multo plus ſanctitas vite ¶xo⸗

ſpectu ipſius populus grex dicat᷑ ipeplebanus paſtoꝛ

ouiũ xpi. Et ſic eſt magna differentia inter paſtoꝛe;,
oues. Sic magna debet eſſe differẽtia inter ſanctitatem
ipſius plebani ipſiꝰ populi. Sed hen iam pauci ntis
tꝑibꝰſunt viri litterati indices ſancti Iꝑfecti paſtoꝛes

aliarũ. Sed multi lupi rapaces deuoꝛãtes eas ac luxuri
antes cũ onibꝰſins ꝑ quẽ actũ tradũt ſe ſuas oues lix

pis infernalibꝰ· Et multiſunt mercenarij qui nõ lucrũ
aĩarũ ſed mercedẽ tpalis comodi aut lucri aut honoꝛis
querũt. Sed caueãt qui ſic locapaſtoꝝ occupant cu⸗
ſtodiã gregis mime implẽt. Ne dicat᷑ illis illð E ʒech.
iij. Speculatoꝛẽ dedi te domui iſelſi inpio locutus non

fueris vt ſe ab impietate cuſtodiat Nille perierit ſan gin⸗
nẽ eius de mann tua requirxã. ſtẽ

utua re Reg.ij. uſtodi virũ
hunc qui ſi lapſus fuerit rit aia tna p aia eius. Teinde
dñs ꝑ yſatam. viij. dicit. Clama ne ceſſes quaſituba

cxaltata vocẽ tuã annũcia populo meo eker⸗ eoꝛuz.

X

Zapitulum XIII

Onap:optexdebent plati oẽs curati ones ſuas eis com
miſſas a moꝛte culpe iehenne reſexuare. a diabolicoꝛũ
lupom incurſibocuſtodire. . G
dos ſi ppꝛiã vitã diſſipauerit alioꝝ tñ di igentẽ curaz
nõ habuerit . cũ pnicioſis in ichenniʒabit. Jſidoꝛus inde
ſummo bono ait. Sacerdores p iniquitate populo:uʒ
damnant ſi eos vt ignoꝛantes nõ erundiũt. aut peccan⸗
tes nõ arguunt. Et Gꝛego. ſup Ezechielẽ. Tot occidi
mus quot tacentes I negligetes ad moꝛtẽ ire videmus
Et Bernhardꝰ ad Eugeniũ papã ſic ait. DBe paruis vt
de caſtris villulis Ic.magnã curã habẽt. Pe magnis

uxta illud Croſoſt.

vo I& aiabus nullã vel nimiã gerunt curaz. Immoa

multis ex toto relinquit᷑ cura ſpualiũ ppter que mñ ſunt

tꝑalia cõtra. Et ideo qꝛ cõtra doctrinã apli pꝛudẽtes

apud noſmetipſos ſumꝰ plus ſapientes q;ᷓ opoꝛtet. Al
tiſſimꝰſtultã fecit ſaptẽtiã noſtrã vt ea vnã amutamꝰ

tꝑalia que ea nitimur acquirere cõſeruare. Vnde vide

mus heu ꝙ quanto cura noſtrap tpalibꝰ magis creſcit
tanto eccleſie in diuicijs magis decreſcunt. Sicecontra

olim qñ erat feruens ſolicitudo p ſpualibetüc eccleſte du
rabant᷑ in tꝑalibus ꝑ oĩa pꝛoſperat᷑ vtiq; ſitam ardẽter
Tdiligenter ꝓcurationt cõſeruationi augmentationi

ſpiritualiũ inſiſteremſicut tpalibus. iſta indubitanter

adiacerent᷑ diĩmodo illa pꝛimo pꝛincipaliter quererxen

tur iuxta pmiſſuʒ verit atis dicentis. Pꝛimũ querite re⸗

gnũ dei nuſticiaʒ eiꝰ. hec oĩa adijcient᷑ vobis Math.

vj. Sed qꝛ iſto tꝑe moderno pꝛimo ap̃cipue regnũ deia

iuſticia eiꝰnõ qrit᷑.iõ diuicie gloꝛie nõ adijciunt. ſed

que pꝛioꝛi tꝑe cauſa deuotionis adiectaſunt mõ auferũ⸗

etur ppter nimios exceſſus ſacerdotũ in quibꝰ maxie po

acer

hcen

imnarch

(pnrq
iciine
uiclen
tituatin

tenoen,
tenen
mipate

ſacigae

N

. Nd

in
Dn
hſſin
irann
4.Cad

ieviden

depanm
Kdeneg

Prguin

migids

mige

nagren

ſan Snt
iam

Foliun LVil

pulus comunis alaycalis ſcãdalizat. Mone mi frater

eſſet magnũ ſcandalũ in tota cinitate tua que tibi ſubic⸗
cta eſt quo ad cuxã foꝛtaſſis quatuo: milia aiarum. In

qua H laicus mechanicus cũ vxoꝛe legi⸗

tima cũ eadẽ haberet publice cocubinã vnã cũ pueris
ex cadẽ genitiuis. Immo vere eſſet enoꝛme quid. pꝛe⸗
cipue qn eſſet notũ publicũ.(odo mi frater reſpice in
te tinuenies q: tu talis es cũ tamen tu ſis vicarius xpᷣi⸗

Et tibi dixit · Quodcũqʒ ſolueris ſup terra erit ſolutum
Ti celis. Ha Prvos uienieanbr-Gino

ſpernit me ſpernu. Modo in ſcandalũ oĩm ſubditoꝛum

tuoꝝ tuã honeſtã vvxoꝛẽ videlʒz eccliam tuã parochialẽ

cũ qua merito ex oblatiõe voto ſacerdotalis dignita⸗
tis deberes caſte viuere ſancte ĩ edificationẽ n exemplũ
ouiũ tuarũ tibi a xpᷣo cõmendatũ .· ¶ Dodo in oppoſituʒ

agis tu miſerq miſcrabilis p̃ſbiteraretines publice vnã

meretricẽ in domo tua cũ tuis genitinis quos ipſa ex te
genunt.· Quõ ergo populus tuꝰ põt tuis pꝛedicationibꝰ
adhibere fidem cũ viderit te manifeſte oppoſituz facere

vtup̃dicas. Vñ vps pplo ſuo dicerepõt. Rii veſter ple ny rr Ft⸗ ⸗

ban? ſederit ĩ cathedꝛa moyſi. ĩmo ſcti petri 1 mei q̃ vo⸗

bis dicit facite. ßm aũt opa eiꝰnolite facere. q: mala ſunt
Eſt em publicꝰcõcubinariꝰ maluis⸗ cxriminoſus. a nõ
bonüũ exemplar vobis oĩbꝰ. Et 10 ipſe cuz ſua meretrice
deſcẽdet cũ ſuo dño in pfundu inferniſinõ emendaueri
ſuã vit am. Omi frater reuertere reuertere ad dim den
tuũ qui te elegit in paſto:eʒ onium ſuarum. O vtinam

reſpiceres dalidaz inam tam diligenter atergo ſicut ab

ante rt oculis tue mentis a non co:poꝛis ad ſtatim reice

res ate emẽdares vitã tnã in mel exemplo vni α

ſnonici pat anieñ: Qui fuit tibi ſilis qui totꝰerat lub:icus

uiij

2ð

1 s

—

aamato: mundi mulierũ doctoꝛ decretoꝝ maxiniꝰ
etiã plebanꝰmagwin quadã ciuitate. Nui cũ quadam

die ſolus ĩ camera ſtieret. ecce ĩ quoda angulo came
re vidit pulcerrima mulierẽ ad ſe venientẽ ua vt nuſq;

vidiſſet vel nũq; vidiſſet pulchꝛioꝛẽ . quam cũ magna
aimmiratione/ ſtupoꝛe ſalutauit diligenter ſu cepit.
Et illa oĩa mẽb:a antexioꝛa ei oſtendit. dixit pulchꝛa
ne tibi videoꝛ. At ille ait. Immo p oĩbmulieribꝰ quas

vnẽ; vidi. At illa dixit. Coſpice me etiam retro mox

vertit ſibidoꝛſuʒ. ecce plena fuit vermibꝰa ſetoꝛe vt fer

xe nopoſſe F ille qſiuit qᷓnaz eſſet . Rñdit. Ego ſum
mũdus. v ſic facio ſeruiẽtibꝛmihi. In h ſeculo eis bñſa2⸗
cio. tandẽ poſt moꝛtẽ vermes ipis miſtrabo. oẽm ſe

toꝛẽ ac penã inſernalẽ eternaluer. Expoſt ſtatim verte

bat ſe iſte canonicus ab amoꝛe muliterxũ totiꝰ crimmo

ſi ſeculi ad deũ ſuũ. Vñ Aug⸗. Oamatoꝛes mũdino eſt
xequies vbi qᷓritis vitã beata in regione moꝛtis. Hã qii

amat mũdũ amat traditoꝛẽ ſuũ. Naʒ mũdus diabolo

dicit h verbũ qð iudas iudeis dixit. Quẽcũq; oſculatus
fuero cũ aliquadigꝗnitate aut ꝓſperitate ipſe eſt quẽ tra
do vobis tenete eũ a ducite caute ne amittatis eum ali⸗

qua moleſtia aut tribnlatione.q; vexatio dat intellecti
Sear re a n. mulier dulciter cõcipit puerũ
Sed cũ doloꝛe parit eũ. Sic tu o mi frater cum dalida

dulciter doꝛmis gaudenter. ſed eyxtrema huiꝰ gaudij
nictoccnpabit⸗ Etq tibi plura ſcripſi exẽpla de docto⸗

ribꝰmgłis canonicis plebanis.Et qᷣcũq; ſe a via ma

laa danoſa vtit apð deũ graz mox ĩuenit. Sʒ q mali
cia ſua vſq; ĩ finẽ ſuũ pſeuerauerit penã duriſſimã Leter
nã accipiet.elige ergo ᷣm tuãvolũtatẽ qðcũq; voluerxiſ

aut cũ tua dalida ꝑſeuerãtiã q iuenics penã duriſſimaz

MNxpii
Wo
claod
(e
Pu

nnp,
uunyſi
fnert
ſg

.

lrbne

ine
tci⸗

ugle
deſch

niecot

ma
Czde
Mr

cncſecr
paimoſea

rcde

Mrigz

güggaden
aghcre
unnſh

Mrmg n

Gnſe.
ſRmrpie
mulenpe

mtaroAe

Giſtord
deLo⸗
ſelloceti
lnbo coin
ſſium pen

ncrocunee

awewde

mnrndhi⸗

4

Gnidusdin
icgſi
pecſt
ninusene
oderinilt

Cpleyiel

regnũ erat qjſiꝑſe ſubſtantiuũ. ſacerdotiũ qſi adiacens

Regnũ veteri teſtamẽto erat dign m eminen iꝰ q; ſa⸗
cerdotiũ. Vñ oẽs ſacerdotes m legẽ ſuberãt regibꝰ In

ue regale qꝛ rex ſp fuit. ſed eſt factꝰſacerdos 8 carnem

LVIII

ffpolium 1
Aut vite emendationẽ Arecipies diuinã eternã conſo
lationẽ. Et hec de capitulo tredecdim.
Differentiam inter ſacerdotiñ nom ve⸗

teris teſtamenti. Capuulũ.xiiij.
St quedam differentia interſacerdotinz noui
G veteris teſtamenti. Mã ſacerdotiũ leuiticuʒ
nõ dicebat regale. Vnde in veteri teſtamento

id eſt adiectiuũ. In nouo aũt teſtamẽto ſacerdotiũ po⸗

₰

nit᷑ ecõtrario ſubſtãtiue Arxegnũ adiectiue. hoc eſt dicere

nouo aũt teſtamẽto ſacerdotiũ./i.dignitas aplica ſiue
papalis dignioꝛ eſt impiali dignitaie. In hurrei ſignũ
papa hʒ coꝛonare imꝑatoꝛẽ cũ ſuis pedibꝰ. Et rõ hui⸗
eſt qꝛ ſacerdotiũ veteris teſtamẽti erat trãſitoꝛiũ.ſed iaʒ
ad expientiã pʒ. qꝛ iaʒz nulluʒ habẽt indeiſa erdotẽ. Mo
ſtrum autẽ ſacerdotiuʒ ſtabit ineternuʒ. Vi Dañ.iiij.
Quzʒ venit ſanctꝰſctõꝛ ceſſabit vnctio vr̃a. Vñ apls ad
Hebꝛe. vij. Plures facti ſunt ſacerdotes ßm legem eo ꝙ
moꝛte phiberent᷑ ꝑmanere. Jeſus autẽ eo ꝙ maneat in⸗
eternuʒz ſempiternuz hʒ ſacerdotiũ. dignitas autẽ regia
nõ manet ineternuz. imo Acaracter ſacerdotij manet in
eternũ.qꝛ ꝑ moꝛtẽ nõ delet᷑. Vñ ſi ſacerdos noui teſtamẽ
ti moꝛerxet᷑ reſurgeret verus eſſet ſacerdos vt N ante. nõö
autẽ ſic de ſacerdotibꝰ veteris teſtamẽti. Notandum ꝙ cr⸗ Josn
pꝛimũ ſacerdotiuz fuit regaleĩ melchiſedech qui fuit rex n .
aſacerdos. Secunduz fuit in aaron. Terciuʒ fuit ĩ xpo R .

22

aſſiimpſit ſe in ſacrificinz obtulit deo patri. Ded ſacer⸗
dotiuz nem a xpo eſt tranſlatuʒ in ſctm̃ Petruʒ dicente

Cap. XIIII
’ Dath. vvj. Itez de oꝛdinatiõe aploꝛ ad ſacerdotiũ ni⸗
. hil vel modicũ habet. ſed de ſctõ petro certũ habet ꝙ an
thiochie miſſam celebꝛauit. ſed potuit aplis ſufficere

HMoc facite in meã cõmemoꝛationẽ. vbi oẽs aplos oꝛdi
nauit in ſacerdotes in ep̃os. dedit eis a ſuis ſequẽtibꝰ

pꝛimatiua ecclia ſine ſolẽnitate oꝛdinatiois ad ſacerdo
tiũ ſunt pꝛomoti.vt hẽ dijſ · lxxx. Sʒ tñ qð deſiciti alijs

maio: ſuit tunc ſanctitas ſicut adhuc iſtis tpibꝰeſt ĩ ali

cõcupiſcendo q;ᷓ laicꝰin cognoſcendo qui viderit. Diffe

.

.
ᷣ̃ð

nũq; voluit intereſſe miſſe ſue ppter eiꝰ lubꝛicavutã nõ
credebat ipᷣm rectas miſſas celebꝛare. Qui dinn in feſti⸗
uitate in campo ſoluns ambularet plebano ſuo tuc tgis

dño. Uu es petrꝰa ſup hanc petrã edificabo ecckiaz meã

oꝛdinatione eoꝛy qð eſt a dño ĩ vltima cena dictu videlzʒ
ptãtem cõſecrãdiſacẽm euchariſtie. de cõſe. diſ. ij. Naʒĩ

oꝛdinibꝰhoc impleuit magna eoꝝ ſanctitas multo em̃

guibꝰlaicis ĩmo hen magis q i aliquibꝰepis. SDicit em̃
. HBꝛeg. ꝙ clericꝰin ſacris oꝛdinibꝰcoſtitutis plꝰpeccat iĩ

— ef rentia em̃ magna eſt inter petm̃ ſacerdotis ppli. qꝛ ſa⸗
. N cerdos nõ dẽ peccareꝑ ignoꝛaãtiã nõ em̃ licet ei mãdata
dei. in pplo aſit ſecus eſt. Et iõ meliꝰeſt hm Augꝰ. ſpꝛa
lia penitꝰobmittere q; indigne tractare. Idẽ ait. Nihil

eſt in hac vita mavxĩe in hoc tpe difficiliꝰ alix laboꝛoſiꝰ
piculoſiꝰqᷓ em ſineſacerdotis eſſe officio. Sed apud
. deũ nihil beatiꝰ ſieodẽ mõ militet᷑ quo nt iubet impatoꝛ
xl. di. Sed qꝛ nõ fit. ideo multi ſcandalizant ĩ eoꝝ vita
cximinoſa·poñis act eoꝝ ſpernuũt ſcz miſſas pdicatio
nes alios actꝰ ſacerdotij a pꝛochiales. Sicut in exem
uvuvuvyVldo legit de quoda layco. Hazerat audaͤſyretau
ßit vni parochieſatis populoſequicrat valde crimi⸗

goſe vite Imultũ ſcadaloſus in plebe. quidã qũt laiciis

Alſcmn
mnuv
fochigeſt
E
de⸗
Ficund
Rpichen
dasme
Bqn
hfet
Mang

ſta
niſch

miecrcp

Gachci

ſcdereän

hgie
Mſfn
Vaan
giscgſech
ſug
ts dſach
feric
ntas mulea
s dini
niwuc

e
ua nide

n ußfi
ulsagtenf
1,
fitri
tieog ia
kiin

Hanmneddn

Näßſpmae
rdou
idicſtlin
lbeäri,t
Ouiden
oro ſolii

ſutbiſti J

ergo ſtudeas intereſſe ei pᷣdicatiõibꝰa miſſis.

—.—

ð

folium L. IX
ĩ ecckia miſſaʒ celebꝛãte venit a caſu ad qnẽdã fõteʒ fluẽ
tem quo viſo cepit bibere modicũ placuit ſibi aq̃ vltra
modũ ĩ guſtu⸗viſu.q;to plꝰbibebat de tanto plꝰ dele
ctabat᷑ ampliꝰbibere.trãſiuit ipᷣe volẽs videre eiꝰoꝛigi
nẽ. Et cũ ſic tranſiret apparuit ei qdaz hõ ſenex 1 vene
rabilq dixit rchinr cũ alijs xpᷣianis ad audiẽdů diumnũ

officiũ no es hodie iſto ſctõ die ĩ ecckia. Nui ait vere dñe

nxr᷑ plebanꝰtaʒ enoꝛmẽ vitam ducit ꝙ nõ credo ipᷣm mũ
das miſſas deo placẽtes poſſe celebꝛare. Ad quẽ ſenex
Et quid hic oparis. Rñdit laicꝰ. VBñe ego qro oꝛiginez
huiꝰfontis fluẽtis.nã melioꝛẽ aquã diebꝰvite mee nũqᷓ;
guſtaui erꝰclaritati nũqᷓ; ſiem vidi. Tuc ſenex duxit
eũ ad oꝛiginẽ a fluxit fons iſte de oꝛe canis moꝛtuiq etiã
fetidiſſimi. Videns hoc laicꝰ expauẽs putabat ſe moꝛ
tem bibiſſe. Cui ſenex. Holi timere nullaz em moleſtiaʒ
generabit aqᷓ iſta quaʒ tu bibiſti q: ſuauiſſima a ſaniſſi⸗
ma eſt q;uis fluatꝑ os cani moꝛtin afetidiſſimi.· Sic ſi
mile accipe de vᷣbo dei qð tibi tu plebanꝰnex handiſſumꝰ

pᷣdicando de miſſa ei nullũ illoꝝ coinqnat᷑ de vita ſua

turpiſſima. bona eſt doctria⸗ eiꝰ. ſancta em eſt miſſa eiꝰ⸗
qui ſi malꝰeſt ſibi malꝰeſt nõ tibi. Vita erꝰnõ coinqnat
officiũ qð ſibi de ꝰoceſſit ad vtilitatẽ oĩm vrm. Fideliter
inquinamenta clericoꝛ coinquinare pñt altaris ſacim
Vim ſacramẽti nõ mutat vita miniſtri. Et his dictis

ſenex euanuit. Laicus vo ad eccliaʒz rediens ſuũ erro⸗

rem coꝛaʒ oĩbus in ecclia cõfitens. Pꝛeſ byter nouo au⸗
dito miraculo ſe emendanit. ſimiliter laicus. Sʒ oꝛit
ic queſtio. Curꝑ os canis moꝛtuia nõ altarius aĩalis
talis dulcis aq ua emanauit. Reſpõdet᷑ ꝙ ſepe ĩ ſcriptu

tis ſacerdotes canibus comperant᷑. Mam ſicut in cane

LCap. XIIII
Dquatuo: bona ſunt iuvxta hos verſus. In cane bis bina
unt ligue medicina. Haris odoꝛatꝰ amoꝛ integer atq;
latratus. Sic etiã ſacerdotes idonei cixca curã aiarum
S Aſolliciti in officio pᷣdicationis pniĩe qᷓtuo: has ppꝛie⸗
’rrrs ſilr debent obſeruare. Pꝛimo ꝓꝙſint inlingua medici
mulcendo videlz; lin gendo vulnera peccaton. Jaz du
re iam leniter interro gando peccata hoĩm. Jam infun
dendo oleo. iaz vinum. Jam in pᷣdicatione. iam in con
feſſione Ac. Maʒ diuerſis moꝛbis diuerſa ſunt adhiben⸗
da edtcarmnenea⸗ Vamn vulnera ſiue vlcera que canis
lambit ſiue lin git citius curant . Seci
ꝑodoꝛẽ nariuʒ vulpem vel lepoꝛẽ aut aliã feram querit
a inuenit. Sic ſacerdos mo:e canũ debet inquirere vul⸗
pinas ꝑpuerſitates hereticoꝝ a alia plurima occulta ho⸗
minũ in venditionibꝰ emptionibꝰdiuerſis mercatoꝝ
a alioꝝ hoĩm fraudes neqcias.eos inducerxe ad agẽ⸗
D dam pnĩam . ne deſperẽt de dei miſericoꝛdia qm bonꝰeſt
ddoeus. (ercio ſicut canis fideliſſimũ aial dicit . quia pꝛo
dño ſuo familiaſua Ipecoꝛibꝰdñi ſui cõtra malos ho
. mines aetiã lupos vitã ſuã ꝑiculoſe ponit. Sic ⁊ ſacer
dos ꝓ fide catholica ſalute aĩarum nõ ſoluʒ parochia

3

—
4

ponere debet audacter iuxta dñ verbuz. Bonus paſtoꝛ
aiam ſuam.i.vitã ponit pꝛo ouibꝰſuis. Iteʒ Johãnes
ait in canonica ſua.Sicut xpᷣs aiam ſuã pꝛo nobis po
ſuit. ita nos debemꝰaias nras p fratribꝰponere. Quav⸗/
to vltimo ſicut canis ſuo latratu fures pdit Atheʒau⸗
cum dñiſui ipſos tollere non pmittit. Sic ſacerdos fide

õ

bus moꝛtuus eſt deus homo rex celeſtis pairie. debet la

tratu ſuo.i·ppdicationẽ ſuã oroneʒ ſideliter repellere

ecundo ſicut canis

AAlſi8

lium ſuoꝛꝝ verum etiã oĩm ſideliuz xpianoꝛ vitã ei? ex

lis canis cuſtos theʒauriceleſtis regis aĩias nẽ̃as p qui

Gfemun

ienes
olesous

Mattend

nnspeſt
toreßt
ſpnatun
dalhig
Wnote
ſchdoc
ticiclber
et

Shnatge
ihen

ſworakſig
(ues ppir
hoguett
imag
Pppeerage

M Sl ð

Folium LX
omnes inſidias furum.i.demonũ ne taleʒz nobilem the⸗
ſaurum videlz aias noſtras ad imaginem aſimilitudi⸗
nez celeſtis regis cceatas ꝑ ſuas fallacias ſeducat Iſecũ
ad infernum trahat. He ſibi dicat᷑ illud Yſa. vj. Canes
muti non valentes latraxe.i.pꝛeſ byteri deſides ignari
neſcientes dei verbũ pᷣdicaren Aꝑmittẽtes lupos infer⸗
nales oues.i.aĩas fideliũ xpᷣianoꝝ auſerre Omi germa
ne attende diligenter quid ſcriptura dicat afac ſicut bo⸗
nus paſtoꝛ vigila ſuꝑ gregẽ tuũ verbo dei ſacra eru⸗
ditione ßᷣm tuã ſciam a deo tibi datam n decoꝛa ac con⸗
firmatuam doctrinã bono exemplo acõuerſatione ſan
ctan caſta:ne populus tuꝰtibi dicere habeat ꝓppter tuaz
dalidã. O medice cura teipſum. Et eijce pꝛimo trabem
magnã de oculo tuo.i.malaʒ illã dalidam eijce pꝛimo
de domo tua tuoq; latere ac menſa.atũc veniens eijce
a nobis quod vicioſum eſt. Naʒ valde turpe eſt docto
ri cũ culpa redarguit ipſum. Et hoc de. xiiij. capitulo.
¶ An publicis criminoſis ſacerdotibꝰ ſit roe⸗
uerentia adhibenda. Capuulu. xv.
Verit᷑ vtrũ publicis criminoſis malis ſacer
2 re ercar e Hiter onoꝛ reuerentia. Cũ
Atñ Gapie.xxviij. dicit. Qui ſibiipſi malus eui
bonus. Et ᷣm phm ſoli bonia virtuoſi honoꝛãdi ſunt
Sed moppo ſitũ eſt qð idem phs dicit. MWonoꝛ non eſt
in honoꝛato ſed in honoꝛante. Item ſacerdos eſt vica⸗
rius xpᷣia qnis malus ſacerdos de iure nõ honoꝛat᷑ . ho ”MB
noꝛat᷑ tñ quia vicariꝰ xpᷣi.Exemplũ habes. Mã ima⸗ & EH
gines vpi vel beate marie vir ginis ;uis fiant de vili li eDn
gno aüut etiam luto ſiue lapide.honoꝛant᷑ t̃ ꝓpter illos
quom imagines ſunt. Sic atn malũ ſacerdotem hono
ta ppter eius cuiꝰeſt ſacexdos i vicarxiꝰ. Vp̃s em hono⸗
1

AQQ .fG. pitulü xN9
raſnt ſacerdotes iudeo q;uis eſſent mali nobis in exem
on ꝛare ne ppter malos bonos cõtẽpſeris. ¶Melius e
em m alis iniuſta p̃ſtare qᷓ bonis iuſta denegare. Frequẽ
tec em de malo hoie bona doctrina peedit. Ecce em vi⸗

rũ pᷣcioſuʒ cõtẽpnit᷑.ſed ſicut aurũ eligit᷑ terra cõtẽpni
tur ſeu relinquit᷑. ſic vos a malo ſacerdote doctrinam
bonã accipite moꝛes er pꝛaues relinquite. Nã apib⸗
herbe nõ ſunt neceſſarie ſed floꝛes. Sic tibinõ ſut viiles
iniquitates ſacerdotũ ſed doctrina eo . Sed diceret ali

cati ſymoniaci alios mũdare.cũ tñ ppha dicit. Abimũ

ueã cadut. Et quiꝑ ſe ligatꝰa diabolo quõ poõt alios ſol
uere a nexib peccatox. Rñdet᷑ ꝙ duo cõſideranda ſunt
in ſacerdote malo videlz vita mala que eſteiꝰ. Et offu
ciũ ſanctũ ĩmaculatũ qð eſt ipſiꝰ ecclie H eſt nobiliꝰ cũ
ctis operibehu⸗mudi⸗ Ma alij ꝑeoꝝ officia lucrant᷑ di
uicias terrenas. ſz ſacerdotes ꝑ eoꝝ officia lucrant᷑ aĩas
xpᷣipᷣcioſo ſanguine redẽptas quas nras aĩas xpᷣs mul

B „ 2 ddzp
0 mim ð ð õs
H

emens vem emptãßcioſioꝛem eſtimat pᷣcio ꝓ quo emn
ʒMota diligeter qð dieo. Quis em in hoibꝰ tot aĩas dia⸗
Ppolo abſtulit deo tradidit ſicut officiũ ſacerdotale Cer
iitte nemo . uis eas in baptiſmo generauit niſi oꝛdo ſa⸗

cerdotalis. Quis eas exrãtes a vijs ĩfernixeuocat niſioꝛ
do ſacerdotalis. Quis eos ſacramẽto euchariſtie cibat

uiſi oꝛdo ſacerdotalis. Quis eos egrediẽtes de mũdo in⸗

lis terca pᷣcioſuʒ pducit aurũ. NHumquid ppter vilem an

quis quõ poſſunt mali ſacerdotes luvxurioſi ſuꝑbi excõi
do quis mũdabit᷑. Et ibiſi cecus cecũ ducit ambo in ſo

to melioꝛes ſanguĩeſuo reputauit qui ipſas redemt.q;

un git vt demõibꝰelabent᷑ tãqᷓ; munctireges ĩ celis co:
ronẽt᷑ niſi oꝛdo ſacerdotalis . quis müdũ vt ſola lanal

Riſacerd erem mu
n E⸗ s ait · Pꝛopter bonos ſacerdotes decet tinneſ d Nti

(etni
fſcnck

hühnt
(ccchasint
ſrtcdi⸗
beert
napii,
Ninmah
tbne⸗
ffrde e
ttaccach⸗
lykintirr
ſlim
D egoſane
ed
ldkhicke
Endecſ
Psdr
ſoccivr

ore

H

D
D
y

Wenn lnmninat ſna doctrina niſt oꝛ . XI.—
us ã müdus ſine ſole hoies ine ſa is. Quid plu
Nn it peni nihil. Ergo nolitetan ſauerdorio quid va⸗ R
NCere cerdos eos inhonoꝛado igere xpᷣos meos. i. ſa⸗ “
aaamus igit̃ bim̃ At aut de eis male loquẽdo. Audi ßUMU
un nsigir bem Auge. e dignitate Kcerd eaidt. S
mie ſſa celeſte mĩſteriũ ſacerdotale qi otali ſicintoo g⸗
vteeenne ſpuſſanct? tanta miracula opant ſi qud pater a filt? an⸗ —
. Hig niſterio vrẽo quo vno ceodẽ daneſanram nefiabreun⸗
tnön l n manlyvee eſti ſacrificio Kio deweginßie
Sdon bonle at obſtupet terra hoꝛꝛeſcit infer is. Quqppterce
woſſgeg weret hõ venerak q; plima angel nocõt vemiſcit dia
Sadet.ſte Snraten eſt officiũ atgoralecaſineen 5
in ñſim maieſtatis vᷣbis ſa 8 c tale qunb dat 3
e, manibꝰtenere oꝛe ſacris cõſccraxe.labijs benedicerc.
lade munde debet ꝓpꝛis ſumere cetexis mĩſtra
Kadaf im. nde debẽt eſſe manꝰ iſte ᷓ purũ os is miſtrare. O 5
ſt Naaug aculatũ coꝛ ſacerdotis ad qað to s ;ſcim̃ coꝛpus ᷓ
rectet puritatis. iõ ex oꝛe rignnt autan auctoꝛ
en nkreleedr diltnadte⸗ Kſaennit nu
s n rultaſnrlaen na e⸗ lehit lſe ſo
s Ge ntueri manꝰpureni celũe po xpt taʒ ſepi⸗
tis ſj4 re ſolet pureni celũ eleuare qᷓ creatoꝛẽ cel ſo
enee⸗ trectare. Maʒ ſe uare ꝗᷓ creatoꝛẽ celiat
rSoNK tare. Maz ſacerdotibei lege dẽ. Gcti ECE
1 vn eecer cin ſum dens e Phace drEna ĩeſtote
Mdle ricom. Si laicoꝛum. Sed vita vp̃i libe cricoꝛi
c er ie ent paulus Kodiratſnc diecn⸗ effe de
dadd kores meikſtorc ſente . Eſttamer icens imta⸗
— cerdos ſanctus dicit aerk ſet arhen ſcienduʒz ꝙ ſa
. 6SO deden Enarihſin⸗ ad lerdoen Vude d. r
Ecce ego ſum in manibꝰ veſtri . Dide gag
ag nteſtin onlis deian õ S
nne ⸗ ſioccideritis me ſan guinem reye. ſcitote n agnoſcite
Ghönſ. Aug⸗ O venerãda dignitas ſe 1c 5 a vobis reqinrant
ſacerdotüi inter quoꝛum

Capitulũ XIIII
manꝰdei filtꝰ velut in vtero virginis incarnat . Et idẽ
cxeatoꝛ qui creauit vos dedit vobis creaxeſe/ qin crea

e. J 9 ”lVU Secũdo eſt ſacerdos ſanctus quo ad virginẽ mariaʒ
— Mam que maria poꝛtauit ĩpᷣſepio reclinauit digne ma
nibus tractauit.Mũc ſacerdos in altari a in celebꝛatio/
. ne miſſe tractat Areclinat. ¶ Tercio quo ad angelos. qꝛ
eEeun —d e . tſicut angelicantant landan anethoni dei dicentes
Hanct? Banct? Sanctꝰ dñs deꝰ Ic. vt habet᷑ ĩ Apoc.
Gic ſacerdotes in miſſa cantant. Sanctꝰſanciꝰ ſanctꝰ
dñs de ſabaoth. Ei cui angeliin celis ſeruiũt. ſacerdo⸗

DMD

llos paſcit ꝑ ſpeciem ſuaʒ in celo.ipᷣm aũt ſacerdo⸗

—

tem p ſidem in euchariſtie ſacco. Vnde Am bꝛo. Reue

videre in celeſti patriaꝑ ſpeciem. NMemo em̃ dubitai an
gelos adeſſe in celebꝛatione in conſecratione ſacramẽ
ti. quia vbi deus ibi angelin mimſtri eius. Legit em in

Ser. è Riuhterenim acõſeruus tinis ſuʒ. ¶ Quarto quo ad omnes

rantes infideles tenent᷑ vocare ad fidem pphetarum
eſperantes ad ſpem patriarcharũ.
ad dilectionẽ aploꝝ: Evxcitarepauperes oppꝛeſſos in⸗
firmos captiuos cũ patiẽti martyrũ cõſolari.Carneʒ
fam nimis delicate nutrientes cñ abſtinentia cõfeſſoꝝ
coꝛigere Immũdos aluxurioſos ad caſtitatem virgi
. ßia ſanetarumvidnarũ animare. Et ideo o vos oẽs
Nryiani ſacerdotes diligite. qui ſic laboꝛant numerũ ve⸗
-a. e8 ſtrũ angere. ¶ Quinto vero quo ad inferos e dñs dixit

“

nit vos abſq; verbis creatur a vobis mediantibꝰ verbis

Deligaan

nnelſtr er lt in texris. iſti videndo. illi tractando
Ruii

ra nobiſcũ eſt deus ſed hocꝑ fidẽ donec mereamur ißm

ſancpe
Enoſan
(((1IldC
Miinoi
uecdeſt
N
vN
ſiechce
cchzerſade

Apoc. angelu dixiſſe Johanni. Holi me adoꝛare. fra⸗
ſanctos.qꝛ ſacerdos gerit typum oĩm ſanctoꝝ. Maʒ er

undũ amantes

nü reuocare. Superbos impudicos ad humilnatem

5

ſach

Wfalkd
(gian
notis
ſheie
gahi
cccdotes⸗
ctihr⸗

nlitg

ſres

Eaole

(avilin

ueNR
Warihd
Anndgn
bautinche

wcdent

onücde
Vhabeii

tſancſſan

lsſwüͤtſe
tire⸗
Gnaitſcd
enn A
navunuh
wad
ſcroſeſen
nersligii
lmcn
uogcden
inſanao⸗ 4
Dundiam

80 06 .
coſeir

4

ruutun
ſcorl

e

erat q regalis. E

qꝛ ego eoꝝ po

olium Lyl

Petro. Et poꝛte inferi nõ — aduerſum te. Eecce
vos maledicti demones quos vos ligaſtis funibꝰ eter⸗
no danationis ſacerdos ſoluit. 1qui digni fuerunt eter
ne moꝛtis. ipſi remunerant ßmio eterno. ¶ Sexto quo /
ad hoĩes qtna deus pꝛe ceteris hominibꝰeos pfecit. Mã
pꝛincipes terreſtres pꝛeſunt tꝑalibus coꝛpoꝛalibus. ſa⸗

terdotes aũt aĩabns. Maʒ dignitas ſacerdotalis pꝛius

pſe claudit nemo aperit · i⸗

t ſacerdotes a moyſe vſch ad reges po

pulũ regebant · Et poſt; reges ſurrexerũt ſacerdotib⸗
iñ ſubditi erãt . Arxeges qui noluerũt obedire ſacerdotibꝰ

maxime a deo puniebant᷑. ſicut ſaul qui ſeip̃m occidebat

Achas a ſeruis ſuis occidebat̃. Dʒias lepꝛoſus efficitur.
TDecius a demoniboobſeſſus male interit: aſemꝑ vnge⸗
bant a ſacerdotibꝰ. 1nõ ecõuerſo qð adhuc fit. Vñ p̈s.
Cõſtitues eos pꝛincipes ſuꝑ oẽm texxã · i. ſuꝑ oẽs hoĩes.
Et ideo in laude oim acerdotuz pꝛoꝛumpit ĩ hec verba
ſanct? Petrus. Vos eſtis genꝰ electũ regale ſacerdotiuʒ
gens ſancta popul⸗ acquiſitionis. Et Paulꝰ ad Eph.

1. Elegit vos de ante mundi cõſtitutionẽ vt eſſetis ſan

ctiniĩmaculati in conſpectu eius. ã ſacerdotis electio

patet in noĩs ſui interptatione. qꝛ clericus dicit a cleros

grece qð eſt ſoꝛs latine . q; in ſoꝛte dei ſunt. vel qꝛ ſoꝛs ipſo
rũ eſt deus. vel qꝛ de ſoꝛte dei. i. de elemoſyna debent viue⸗
rxe. Vnde dñs p Ezʒechielem ait · Mõ dabitis eis partes
ſeſſe⸗ ſum. Quicquid em̃ dño dat ipſe vi⸗
ceuerſa dat ſacerdotibꝰ. Bernhardus in yſona dñi ait.
AEgso elegi ap̃elegi mihiſacerdotẽ ad condignũ man⸗
ſio nis habitaculu. tãq; in vaſe vureo. Naʒ licet vitruʒ
ſit de vili materia. tũ dyaphanũ eſt ſplendidũ eſt. tranſ⸗
paxens eſt ſuꝑ aurũ⸗ argẽtũ. Codẽ modo ſacerdos eſt
i iij

Lnoituld A

ciũ lucei pꝛe regibus ducibus. Vnde Miero. Ele glre

vt euellas iram patris.peccati maculam. culpe pennaʒ.

Ncoꝛda hominũ edifices virtutes in eis plantes. in
eov ani nabas di
miles dei germane cõſideratuã dignitatem 1 q non es
electus ad aliqua turpia exercẽda. cz vt ſis liſſoꝛ. taber
nacius. teregmnne Mſne Sdeſo
deca ineffabtlẽ tuã dignitatẽ. Hã deus nos ſacerdotes p
cunctis hoĩbus honoꝛaui.. qꝛ licet cõduione ſim 'hoĩes
dignitatetñ ſumdij. ieo ſip oẽs hoies. Et pꝛobat hot
5Ps dicens. E go dipi dijeſtis. filij evcelſi oẽa. Etiam
habet᷑ Phã. xv. Ego elegi vos vt eatis 7 fructũ affe⸗

ratis. fceuctus veſter maneat. Er quis eſt iſte fructus
certe fructus aĩaruʒ quo fructu nullꝰ eſt deo carioꝛ. Pꝛo
quo fructu habẽdo filius dei ſuſtinuit paſſionẽ moꝛtẽ
iem̃xpes

anmariſſimam. ndiergo eſtote ꝛſancti.
adhuc exiſtens moꝛtalis tractari volui pꝛius manibꝰ
marie loſeph. quãto magis nos ſacerdotes ſtudere de⸗

*

bemus mundiciã coꝛdis mentis coꝛpoꝛis. quieundeʒ

tractamns ĩmoꝛtaleʒ. Quanta em inſania eſt in malo

ſacerdote qui longe eſt abeoꝝ ſanctitate conſtitutus ꝙ;

audet vecipere eum qiitiam eſt gioꝛificat. Aut vtiq; in
ſanit aut ſtree⸗

aret. qꝛ ſi vnũ iſton · adeſſet nunc eñ ta ger
rep̃ſumeret qꝛ vere eſt ibi ſin
nitate totus in humanitate. Eſt ibi verus deus verns
hbomo.totus dens homo totus. vera caro werſangu⸗
xp̃i. Bernhardus. Otemerariũ o qᷓ nephariuʒ pollinis

manibetractare. vᷣginis filiũ ĩmũdis labijs oſenlare

*

ſoꝛdido oꝛe ſumere. que mena non rapit ad exceſſum.
quis oculus nõ erubeſcit.quis audiuꝰnõ teret᷑ vbi mũde

hetalbe
nacicbbe
(incom

nAptine
osſald⸗
cim
ſolnato⸗
mncictone
mc
Müpioilln
eepoſti⸗
etahhe
ineneni
mügene⸗

ſipes vicioexroꝛes a hereſes. Ergo

N.

.

ommnt dubio totus in dun

—

Mils aſicd

humnn
oanemſi
ſionian
ee⸗

Ubeto v⸗
w

ho Ei
apar
uhrirh

Gamen

ſolſrek

psſctneen

Moreſi⸗
Kipnde
tlicin
ceſſi innn
Noce
Gr
uüpensne
cndetasſrenn
ns guin
ſonicſinn
eClſfunt
hrnngh
nunizeͤtag

tionẽ aeccenõ ſolũ ſcie munꝰtibitribuo.ĩmo etiaʒ poſt
moꝛtẽ archiepi tu ſucceſſoꝛ eius eris. Et ſi bene rexeria

punieris. ſic vᷣgo beata diſparuit. Euigilãs i le mul⸗e

tũ
ad loquen dũ aperinſſet cepit oibus diſputando conclu
dere. ANin omni ſcĩa peritiſſimꝰ apparcre. Stupebãt aut
cũ oẽs quieum andiebant. vnde hnic tam magna .
tam ſubito veniſſer. Et mirantes dixerut mutuo.
ne hic eſt Vdo qin hodie mactabat vt bos, Jam vero

Folium LXIII
peecili ptoijcit᷑ in ſterqautlinin ideſt in os indigne ſumẽ⸗
tis. Cui ſumumt indigne certe oẽs qui ſcienter in pecca⸗
tis moꝛtalibꝰſumunt.Sicut tu mi germane qui es xpꝑu
blicus cõcubinarxiꝰ oẽs tui ſimiles.Et lanſaua il

ciſſimꝰeßs Mydẽburgeñ. noie Vdo de quo inueni ſcri⸗

ptůin cxonicis, ¶ Quod anno dñi. d. cccc. l. Ottone. ij. Dae oen
regnante Nimperante apud pmiapolimi. maydẽeburg· Peſyvs⸗

in ſavonia cõtigit nimis hoꝛibile ꝓdigiũ oĩbus platis

Ip̃ᷣſ byteris nimis foꝛmidandũ. vt clareſcat quantum
malũ ſit in ſtatu pᷣlationis aut ſacerdotij turpiter vine⸗

xvpatinonin vsr. vs ecclieunnſte diſtrabereſenb
ditos ſcandalizare. ſpõſas xp̃i videlʒ ſancti moniales
do cõſecxatas violaxe.nam in pᷣdicta vꝛbe exat quidaz
ſcolaris noĩe Vdo inertis ingenij quãtũcũq; verberxibꝰ
