dis ſui. Ideo fecit eum dñs pontificem paradiſi.· Secñ

lſe
fecte
ſtet

des ducum ſuperbox deſtruxit deus 1

lte

ſtrt

(i

ſteru
ſepeen
wng
wehn

mn

K

ußn
benrth
ts
Oo
Minn

tos

nesd
icaß
lis vien

ldden
ohee

nis
Vſub

caro

hian

nin Ddus in ambit ione aſſumpſit. Nintranit eßatum Imale
Nnene. ſerexit. peſſime vixit. Ideo fecit eum dñs pontificem

ſenti. inferni. Ex quibus h abemus ꝙ quilibet noſtrũ cauti⸗
ajſfoꝛtius cõſexuat ſuam bonitatẽ Niuſticiã in imis q; ĩ

ſupernis. Immo ſanctus martinꝰ dixit de ſe ꝙᷓ maio
RMK rem gram ſanctitatis ſenſerit in ſe ante eßatũ ; in eßa⸗
zaſes tu· Ante eßatum duos mannob renſelkaui In eßain
nfri ich tm̃ vnum. Et hec d ſeptimo capiulo,.
ag Weplbrelcerebefele Caplin octauu.
R VEd de clericis qui be neſicioꝝ habent pluralita
uörlanltn Item ait Bernhardꝰ Ois redduabeneficioꝛꝝ pꝛo
mumn nomie xp̃iſunteo ꝙ xps pcioſo ſuo ſanguine
umni pyniuſmodi pmeruu. Ideo de illo clerici ſacerdotales nõ
Ngiumgun debent theſaurizare. nec cõſan guineos ditare. neq; mere
Haiſſeng trices veſtixe.nec in delicijs vel voluptatibus eõſumere
ſnn u Sed moderate ex his reddu ibꝛ ebent viuere 1ſupflunʒ
ié prie in man paupernz xpi fidelium elargiri . ac bacca⸗
Demn larios pauperes iuuare ad magiſteriũ n magiſtros ino
oſenic pes ad doctoꝛatum ad ſancte matris eccleſie deoꝛeʒ. fi⸗
Keiwormm dei catholice deſenſionẽ .· NMam quicquid pꝛeter neceſſita
giimt tis victum a ſimplicem veſtituʒz retines. tuũ non eſtra D
rmniß pina eſt. ſacrilegiũ eſt. Huic concoꝛdat Bonauentura
Gie es ſpecialiter de canonicis dicens. ꝓ ipſipaucis debent eſſe
Icontenti. Avnicum beneſiciũ cum deitimo:ehabere.
ulud deuote deſeruire. Bcientes ꝙ patrimoniũ ihu xpi
mit grr pꝛo peccatis populieſt deſignatum pꝛo ſtipendio ſerui⸗ —
Lehnß ei Seemeſerian eſt peccata populi mei comedunt? I B,
rimIH t ſubdit. Ve autem illis qui habent plura ben eſicia p
Smn vicarios diſtributa. Ipſi tollunt lanam. Sed de ouibẽ
hummti nuuhil curãt. Et verũ erit illis oð dicit. Qin pluralis eſt ĩ
ahſ niniißſicijs. pluralis etit ĩ pems, S; ipſi dicinn. ego habeo

X-—

aS le⸗- ſ

aey +☛9 L

—

trimonio tuo.qꝛ de elemoſinis hoc nõ licet. Et ſtatim

Capᷣ. Octauum

I: ſ diſpenſationẽ. Dic mihi. Munqind tecũ diſpenſare pot
papa vt ſis auarus.in cõgregando diuicias. vt accipi

as nõ deſcruias in miſſis I hoꝛis canonicis.vt res ec⸗
cleſie retineas vel expẽdas. Bico tibi ßm Hoſtieñ. q ſic

diſpenſare eſt cũ licentia pape in infernũ intrare. nota

bene hoc aduerbiũ ſic. Quia diſpẽſare ſine neceſſitate eſt

in infernũ cũ licentia intraxe. Itẽ aliqui dicũt replicat

obilis ſum aut doctoꝛ ſiue ma Kereheetegenaſe

ad honoꝛẽ meũ multũ indigeo. Rñndit beatus Bernh.

dicens. Vt gloꝛioſus coꝛã hoibeſſe velis . accipe de pa⸗

ſubdit. Pe altari tibi viuere cõcedit. Mõ aũt luxuriari

aut ſupbire. aut pompas exercere. Itẽ plures reperiunk

clerici.quiꝑ totã vita ſuã cõgregant theʒauriſant. vt

in fine vite ſee teſtamentũ diſponãt vel eccliam oꝛnent
picturis vel tabulis. vel vt ſuis caris amicis p̃ſ byteris

5p̃ſentias oꝛdinente in eoꝝ anniuerſarijs nõ ppter neceſſi

tatem. ſed pꝛopter vanã gloꝛiã. Meliꝰ vtiq; eſſet hmoi
bona in manꝰ pauperũ vpi egent iuz erogare. Sicut fe
eit venerabilis Guilhelm⸗ Sarſteießs pꝛout de eo in
libꝛo apũ. legit. Dinnliter in eodẽ libꝛo legit de alio ve⸗
nerabili archiepo Mauricio noĩe. Vbi inter ceteralau
dum eius pꝛeconia narrat᷑ ꝙ ipſe erat ſibi valde parcus

pauperibꝰ vero largiſſimꝰ. vix em̃ cũ patiẽtia potuit vi
dere ꝙ Pcuratoꝛes ſui pꝛo tota familia ſua ĩ dietres aut
quatuoꝛ libꝛas eypenderent.cum tamen eius elemoſy·

narius omni die decẽ aut duodeciʒ libꝛas ero garet · Ntẽè

cum pᷣdictus epiſcopus computaret annuos vedditue
ſue dioceſis ad duodec milia libꝛas dixit iconimis ſeu

pcuratoꝛibꝰſuis. Be his vij. milibꝰlibꝛis argenti p:o fa
miliant᷑a vietu nẽo duovltria milia ad marꝰſeruetis

rrl
Euiop

(ieſtt,

Chantia
Ginhna
de
Mers
la
lioong
n
e
ſnpd
ſunm
ſ
v⸗
watr
ſcdc
Pna
ſolinis
rathe
Eum
ncela
ſena
6 audi
hghan
nher⸗
crige
gnan
roettl
tſeſi⸗
ſ plin

haſrf
asag
Nmes
nig
ünreng
ſoenctſtat
drinm
rihwogi
en
Nsa
Nätnn
tharſch⸗
Aaglingnn
motſcſr
cſt⸗
lbplgite⸗

.1, A .
Vbiintm

luſuim.

. tN
,

folu XxxVIII
In reliquis redditibus nihil iuxis habeo. panperũ ſunt.
Et ideo paupexibꝰ diſpenſandi ſunt. quia me ſub mſto
iudice ſtrictiſſimã rõneʒ a cõputationẽ reddere opoꝛtet.

Quanti aũt ſit periculi pluxa habere beneficia eccleſiaſti

ca in pᷣnarrato libꝛo narrat᷑ vbiſic ſcribit᷑. Volo vt qui⸗
cũq; hic legerit ſciat me eo anno dni fuiſſe paraſius · vbi

venerabilis Guilhumꝰeßus pariſieñ. qui in theologia

rexerat cõuocationẽ fecerat fratrũ p dicatoꝛũ in genera
li congregatione doctoamagiſtroꝛꝝ ppoſita queſtio⸗/
ne de pluralit ate beneficioꝝ habita longa cõtrouerſia

diſputatione. Tandem finaliter pꝛobath concluſum
ſuit ꝑ dictũ eßm Guilhelmũ per magiſtrũ Hugonez

fratrem oꝛdinis p dicatoꝝ per cardinales vomane cu⸗
rie ſcʒz Ganfredũ aalios duos. Qð plura bñficia dum⸗
modo vnü quindecim libꝛas monete pariſieſ valeret
deifice ſimul poſſidere non poſſe. Et hec cõcluſio poſtea
in diuerſis diſputationibus generaliter eſt appꝛobata.
¶Item ante tres annos tꝑis pᷣ dicti etiã habita fuit valde
ſolẽnis diſputatio in pᷣdicta materia. In qua oẽs docto
res theolo gie vnanimiter pᷣdictã cõcluſionẽ cõcluſerũt
xceptis duobꝰquoꝝ vnus fuit magiſter Philippus
ueelar⸗Perſe magiſter Arnoldus poſtmodũ
epᷣs Ambien. ¶ Cuomodo aũt cũ p̃dicto Philippo con
tigit audiamꝰ. Agonizante p̃dicto Philippo pᷣdictus
Guilhelmoepᷣs Pariſieñ. cũ ex caritate viſitauit xo gãs
enz humiluer vt ſuã opinionẽ de plurailtate beneſicioꝝ
coꝛꝛigeret ſeu deponeret. ac ſua beneſicia vno cxcepto rxe
fignaret.pꝛomitiens ei ꝙ ſi cõualeſceret tunc vellet eide

redditibus ecckie cathedꝛalis pꝛouidere. Ille nolutt 1 di

kaſeſen opinionẽ experixi alibi videlz an damnabi⸗
eſit pluxa poſſidere bencſicia. Et ſic moꝛtuue eſt. Poſt

—

2*

L.apiruium Octauum

paucoo dies cũ pᷣ̃dictus eps matutinas nocte oꝛare vel⸗

et· vidit inter ſe Alumen vmbꝛã hoꝛibilem. hoc vidẽs

ſignauit ſe ſigno crucis.ap̃ᷣcepit ei per nomen dñi noſtri
ihu xp̃i ꝙ ſi poſſibile eſſet ꝙ tamẽ ei loqueret . Cuiin hec
verba vmbꝛa rñdit. Alienns ſum a deo. ſed tamen miſe
ra creatura eius ſum. Et eps ait. (Quis es tu. Cuirñdit
Ego ſum Philippus miſerrximꝰcancellarius pariſieñ.
eterna amariſſima moꝛte dãnatuſ. Vixit eßs. HMuius

daßmnationis que eſt cauſa. Rñdit. Tres ſunt cauſe.

Pumaeſt. Recentes annuos fructus contra pauperes

tumide reſernani. Veteres quos habni in vſus pauperũ

nsÿõ diſtribni. cũ tamen illox eſſent. Secũda. Quia plu⸗
calis in beneſicijs fui. cõtra veritatẽ ra plurimo

rum opinioneʒ meã de pluralitate beneficiox deſenſani.

Lercla cauſa lilla eſt grauiſſima oim. Quia victo lu⸗
vüyurie publice mnſeanvaa multoꝝ multo tve laboꝛaui.

]R⸗

O mi frater multũ p̃amãde hoc aduerte. Sihabes au⸗

res andiendi audi Nintellige ſtatum tuũ damnoſum

ſcandaloſum. Noliplus diligere tuã diabolicã dalidãa
qᷓ; deum. Viciũ luvurie qᷓ; eterna gaudia. ſetidam mere
tricem qᷓ; gloꝛioſam virginẽ mariã. ĩmundã peccatri
cem vitam plus qᷓ; cõnerſationẽ ſanctãa deo caram ne

tibi contingat ſicut huic philippo miſerrimo doctoꝛi

cancellario damnato. Qui etiã interro ganit ep̃m. Eſt

.

nemundus finitus. Rñdit es. Valde miroꝛ te eſſe litte

ratiſſimũ viram hoc interrogas. cũ me adhuc viuuz

cernas. me omnes viuentes neceſſario ſit pꝛius mo⸗

ci anteq; mũdus finit᷑. Cui damnatus. Holi de hoc mi
tari. quia nec ſcia nec opꝰ nec ratio eſt apud inſeros quo
tu pꝛoperas Eccłix.hec dicẽs vmbꝛa euanuit. Eps

. añt hanc viſionem clericis ſuis in p̃dicatione recitauit

pr

ſenmns
Nbttaret
Nbar
Commu⸗
mons!
Enade
ndimt
noe

Aingnt
Wcde⸗
Nccche⸗
Poynn
tumafe

r tumn/ ,
tamn.⸗

nrchn
chbornpe

unnſtatg
amnhc

Nüalle

mmn Mannt
uind
entrtſeit
nadhaedin
oſtpruun
diing⸗

inkni

Item de hac materia de terminatione doctoꝛuz tangit Z
Sane, Tho. in quodlibeto ſuo. xj. Volẽs etiã ſi quais⸗
dubitaret an liceat habere plura beneficia. manẽte ta⸗
li natier Peſte, adhuc retinet beneficia periculo ſe

commutit. Et ſic abſq; dubio peccat. vipote magis
amans lucrũ tempo:ale q; pꝛopꝛiã ſaluteʒ. Et ſic ſacit

cõtra doctrinã beati Auguſtini quiſic ait. Elige certũ

dimitte incertuʒ. ſed peſſima malicia excecat eos. Vt
no videãt viã qua uux ad aſtra. Et hec de octauo caplo

¶ Non liceat habere beneficiũ qui habet ſuffi

ciens patrimoniñ7,. Capitulũ nonũñn.

C habet ſufficiens patrimoniũ. vt habet xvj. q.

ti Hieronymi ad Bamaſu; papã. Clericos illos conue

nit ecclie ſtipẽdijs ſuſtent ari, quibꝰparentum ant ppin

quoꝝ nulla bona ſuffragant᷑. Nui aũt ey bonis parxen⸗

tum ſuis opibus ſuſtentari poſſunt ſi ülud qð paupe⸗

rum eſt. i. redduns beneficioꝝ recipiunt. ſacrilegiũ cõ⸗

mittunt. 1 ge ſions taliũ indiciũ ſibi manducãt a bi⸗
bunt. Quid aũñt ſit ſufficiens patrimoniũ relinquit᷑ arbi
trio boni viri.i.d

bebit eccleſiaſtica. vt habet᷑. xvj. q.. uoniaʒ quicquid

Tc. Mocctia ſentiũt notabilioꝛes doctoꝛcs ſacretheolo⸗
gie Niuris diuini dicẽtes ꝙ habẽs ſufficiẽs patrimonii

habet beneficiũ eccleſiaſticũ ea que beneficio ꝑcipit to⸗
taliter tenet elargiri in manius paunperũ.alias moꝛtali⸗
xex pececat:dicit cm̃ g

XYxXVIII

On ſolum añt clerico non licet habere plura be
neficia. Sed nec vnuz deifice poſſidere pot qui

ctamini recte rõnis ſcʒ ſißm qualita⸗
tem aſtatũ ſue ꝑſone habeat de ſuo patrimonio victũ
amictũ. Ex qinbꝰapʒ q; ſi clcrico ſufficiũt ppꝛia.non ha

loſa circa eanonẽ ſi periꝰallegatii.

C

apu ulum Nonñn
S: abundãtes aliquid recipiunt de bonis eccleſie. i. xed⸗
ditus beneſicioꝝ ſiue p̃ſentes ſiue abſentes. Licet em ßm
rigo:ẽ iuxis nõ poſſit ſua portio denegaxi. Quia nemo
tenet᷑ ſuis ſtipendijs militare . ¶ Ooꝛtaliter tñ peccat ſiex
ſua cupiditate reſeruant. Hoſtieñ. tñ ¶ Vricus dicunt
ð clericus qui habet ſufficiẽs patrimoniñ ſi xeſeruit ec
cleſie ſiue altaxi.põt de eius bonis ſuſtentaxi.Di vo nõ
deſeruit. vel in malos vſus conuertit peccat moꝛtaliter.
Scdm tñ pᷣdictã ⁊ verioꝛeʒ cõcluſionẽ ſcʒ Johãnis an⸗
dꝛee Laurentij alioꝝ ſecurius eſt I tutius quo ad con⸗
ſcientiã ſalutẽ ꝙ clerici quibus ſua ſufficiunt. Vel qui

ſeff⸗ hñt patrimoniũ nõ habeant ecckiaſtica bene

ficia. Niſi ſoꝛte vt boni diſpẽſatoꝛes redditus beneficij
vel beneſicioꝝ hmoõi totaliter diſtribnant pauperibus.
Et ſibüpſis nihil ex eis reſeruent. Nam ſcðm qð dicu
Pꝛopſper in libꝛo de vita contemplatiua ca. x. ERt ſunt
verba ſpũſſancti. Peccata populi mei comedunt. Vbi
ßm eundem aduertendũ eſt diligenter ꝙ nõ habennes p

pꝛia. vt religioſi vel monachi. vel alij paupes clerici qui

parum habent ſuſcipientes elemoſynã ſeu redditus . nõ

accipiunt peccata.ſed alimẽta. Qunbus p ſalerfſlie⸗

te indigent. Ita diuites hi quibus bona ſua ſufficiũt
percipiẽtes bñ̃ficioredditus aut oblattones. aut quot⸗
tidianas diſt eibutiones nõ pꝑcipiunt alimẽta. quia illis
abund ant. S. d aliena peccata ꝑcipiũt aſuſcipiunt no
deſeruientes apud deũ pꝛo vinis ¶mo: tuis. quibꝰ bonis
vtunð . qꝛ pcuratoꝛes ſunt. Debent em ſacerdotes caſte
ainnocẽter ſancte viuerxe.qꝛ de patrimonio xpi viuut
vt eoꝝ orones ſint accepte apud deum omn potentem
vt ſic poſſunt inuare aias in purgatoꝛio exiſtentes · que
pꝛo peccatis eoꝝ bonailla obtulerunt· Multum aum

ckurt

ltd
ario

asr

vademn.
luſode
Egoſ
lsfu
vade

eggamos
bis di
listenen

Etnof
num⸗

ſolhe

ulamn
aciproſ
mnaniga⸗
Mate⸗
nesecſe
Aenti
Nv

gign

1
zulcurh

n

müpcarf⸗
Wauda
mnta D
Acawri

i

rinsgon
natckaſttc

mnſcnesde.

tanden

rxe quanto deuotius potuit ad miſſam. Ete atã
hoſtiã haberet in manibꝰ cepit deum rogare ſubhis ver

Folium XL.
valet depꝛecatio iuſti aſſidua. ¶ Vnde legimus in vita
patrũ oꝛdinis pᷣ̃dicatoꝝ de fratre Jnone quõdã pꝛouin⸗
ciali in terra ſancta humilia deuoto ꝙ ſemel poſt matu
tinas oꝛans in eccłlia.cũq; leuaſſet oculos verſus lam/
padem. vidit vmbꝛã quaſi vnifratris ſtantis in habi⸗
tu ſoꝛdido nigro. Cũq; quereret ab eo quis eẽt. Rñdit

Ego ſum frater talis qui nupęæ obij viuẽs tibi ſpecia

lis fui. Querẽte aũt abeo quõ ſibi eſſet. Ait. In ſtatu ſal⸗
uandoꝝ ſum. Sed quindecim annis duriſſimam ſuſti
neo penã purgatoꝛij. Qũq; querexet abeo quatxe taʒ du⸗
re deberet puniri. qui tam religioſe xuote a feruẽter vi

viſſet. Rndit. Moli querere cur hoc fiat. Mã equiſſimũ

eſt udicium dei · Enia deꝰnõ põt errare. Sed rogo te vt
mihiſubuenias. Pꝛioꝛ vo pmiſit ſe libẽter facturũ quid
peteret. Cũq; dies illuxiſſet p̃dictus pꝛioꝛ cepit ſe pᷣpara⸗
iſſam. Et cũ cõſecratã

bis. Dñe mhu xpe.ſi ſoldanꝰ rex babylonie vnũ in vinen
lis tenexet. camerarxiꝰeiꝰ qui ei viginti annos ſeruiſſet.
Et pꝛo ſeruo ſuo talem captũ peteret ſibi donari.ſolda⸗
nus vtiqʒ einõ denegaret. Tñe deus me? non ſis ergo du
xioꝛ ſoldano rege ſarracenov. ¶amerariꝰtuꝰ ſum. ſer
uin iam tibi multis annis. Tenes igit᷑ captiuũ dileciũ
fratxẽ pꝛo ſernicio meo.peto mihi eum donari atua cle
mentia a miſericoꝛdia q eſt ſuper oĩa oꝑatua. Cũq; din
verba iſta cũ laccimis multũ nõ tm ſemel vel bis ſed plu
ries oꝛaſſet poſt multas lacrimas miſſam finiuit. Ger⸗
quenti vo nocte ſtans in oone poſt matutinas dictuʒ
fratrẽ vidit ante ſe ſtantẽ habitn candidiſſimo a pꝛecla
xo. Queſiuit ab eo quõ ſibi eſſet. Aeſpõdu .· Benedicta ſit

ho:a in qua natus es. Obdei em̃ gramatuã oꝛationcin

.

—

mmmmmmn

Sic ꝙꝑ vnã miſſam penam vi

cerd

C O0Q b. Nonuů
liberatus ſum aboĩ pena quindeciʒ annoꝝ. Et ecce ad
ſocietatẽ beatoꝝ vado. Petiſti em me tibi darxi a dño.

e ,- lir dedit me tibi. his dictis euanuit. Vñ pᷣs. Ecce qᷓ; bonũ

Aqᷓ;ᷓ iocundũ habitare fratres in vnũ. Pꝛo hac vnione
cõcoꝛdia oꝛabat vñs ad patrẽ dicẽs Joh. xvij. Pater
ſerua eos quos dediſtimih
ſumꝰ. Bonũ eſt ergo I multũ neceſſe poſt moꝛtẽ habere

vnũ bonũ fidelem amicum qui oꝛet pꝛo eo. Omi fra⸗
ter perpen de⸗ mente deuota auſculta. S
fuiſſet acerdos lubꝛiens habuiſſet pulchꝛa dalidaʒ ſio
cut tu habes. aut fuiſſet pꝛopꝛietarius aut ſy montacus
ſuperbus luſoꝛ aut alio vicio moꝛtali quocũq; macula
tus.nõ ſic vtiq; eiꝰ oꝛationes fuiſſent accepte apud denz

ed ſi iſte pꝛioꝛ

4

ipſius purgatoꝛij velaxare potuiſſet fratris vniꝰ. O q;tũ
valet oꝛatio vnius iuſti aſſidua.

lebꝛas totiens ipſuʒ deum quẽ placare deberes ad iracun
diam. quantũ in te eſt pꝛouocas.nõ ſinecauſa. Quia
totiens eũ crucifigis a in cloacã iĩmundiſſimã coꝛpoꝛis

aie tue crudeliterpꝛoicis ac. Quomodo poteris placa
re indicem cũ tu plus qᷓ milleſies reus ſis moꝛtis eterne.

Cuiꝰ filiũ tam crudeliter inhono:ꝛaſti. Vñ Gꝛegoꝛins

Cũ his qui diſplicet ad intercedendũ mittit᷑.iũc iudicis
ammꝰplus ad iracundiã pꝛouo cat᷑ qᷓ placat᷑. Si vero
tu atniſimiles aliquid p aĩabus facitis opoꝛtet q; hoe
fiat ꝑ ſacramentũ euchariſtie quod ita puruz integrũ
eſt in manibus veſtris. ſicut in manibus ſanctiſſinn ſa
otis.· Et hoc ideo. quin vos eſtis miniſtri ſancte ec

vt ſint vnũ ſicut nos vrii

ouglii
dehz quindecim annoꝝꝛ k
(Monibe⸗
unc cõſidera mi frra
tertu LNtui ſimiles in tali ſtatu. In quo heu iam cũ tua
dalida perſeuerans ꝑ vigintitres annos fuiſti. quot ani
mas liberaſſes a purgatoꝛio. Cſi tñ quotiẽs tu diuina ce

1hehen
lctgee
Künknr
N
ſanledin
tgenne
“ tugeh
aſznemn

imero
nsper
fuand
State

d

0

O
ot,

apv,/,

Merdeͤ

Cl

Tetö

Dohene

lſn wer

ſtmian
pothdn.

nch:iede
uſſtene
icpocigie
nacgegt
nunncen
ut h
wöfwnit
efuſticpe

Perinnn
eeNd

nin
nun ſiche
mren
sfun
inisn
72 .

mgiie

nẽ tenent᷑.

.

olium XLI

cleſieqnã deꝰ diligit is peccatores ſitis. Sed ſeriptũ
eſt · C iuſtü eſt iuſte exequeris. Ei is ſanctiꝰeẽt obmit
tere ſanctũ opus iuſtũ.niſi ſancte a iuſte ꝑficere᷑. Mõ
em̃ verbis meremur ſed aduerbijs. Mã aĩe in purgato⸗

rio exiſtẽtes bene ſentiũt qñ vnꝰ bonꝰſanctꝰ ꝓ eis oꝛat
aut qñ vnꝰlubꝛicꝰ criminoſus.¶ Nã legit᷑ exempluʒ
quidã poſt moꝛtẽ apparuit amico ſuo Ariſano u
interro gauit eum de ſtatu ſuo qui dixit ſe in magnis pe

er

ms purgatoꝛij eſſe · Ro ganſq; vt pꝛo ſe oꝛationes fieri
faceret. Lum añũt ille diceret an vellet aſuo plebano hẽe
qui erat totus vicioſus publicꝰcõcubinariꝰ. Ille nihil

reſpõdebat. ſed moꝛe renuẽtis caput mouebat᷑. Teinde

noĩauit ſibi quendã heremitã caſtũ pꝛobũ ⸗ ſanctũ vin

gatoꝛij liberaret.· Et hecde nono capitulo.
brbie qu xedditus beneficioꝛum dant

no indigentibus. Capitulu. x.

bus. ſed ſuis diuitibꝰ amicis. Ticit Moſticñ.

Aut pꝛiuent᷑ ben

¶Cui ille dixit. vtinã ille p me oꝛarxet cito me apeuis pur

Ehis qui redditꝰ bñficioꝝ dant nõ indigenti⸗

talcs raptoꝛes ſunt. Ipaupibyad retributio⸗

redditꝰ pceperunt. vt pʒ. xij.q/ ij. Gloꝛia epi. J. c. Siilli

Apeccant mo:taliter.nõ tm qꝛ pauperibꝰ ſubtrahũt. ſcd

etiã quia tuxpibus perſonis non indigentibus tribuunt

vt . lvxxvj. di. Quia venatoꝛibꝰ. J. c. Conarc. Et ideo

— 1.
— .⸗
— 8„ t. — £

foꝛnicarie aliepſone turpes ſiue quecũiq; alie ſunt non

indigentes recipieẽtes a ꝑpſonis eccleſiaſticis. teneneur re
ſtituere ipſi eccleſie. Niſi foꝛte fuerit eis datiun canſãa ele
moſyne in ſumma neceſſitate. quia tunc eſt debuſi eoꝛũ

lvxxv vj. diſ. Paſce. O frater mipꝛeamande coꝛde perxen

de quando ſit talis reſtitutio ate abalijs tui ſimilibiis

Cap̃̊. NHonũü
Rariſſima eſt illa auis in terra noſtra. Cũ m̃ dicat bea
tus Augꝰ. Peccatũ nõ dimutit᷑ niſi ablatũ reſtituatur.
Omne peccatũ delet cõtricio cõfeſſio pᷣter hoc peccatuʒ

qð nulla contritio delere põt. niſi cõmittet᷑ reſtitutio ſi
ſieri põt ad impoſſibile nemo obligat. Sed tamen tale

poſſe obligat ſe ad purã mendicitateʒz. Qui habet aures
audiendi audiat quid ſeriptura de talibꝰ clericis dicat.
Vnde de ipſis loquit᷑ Adam parieñ. ſubtilis doctoꝛ. Hi
ſunt quax iniquitas ex adipe pcedit. qꝛ de xpi inopia di

nites factiſunt. de xpiignominioſa gloꝛioſt, de obpꝛo ⸗

bꝛio honoꝛari. d ſeruitute nobiles. de contẽptu venera⸗
biles. de an guſtia delicati. d cilicio ſexicati. de patrimo⸗
nio xp̃i luxnrioſi ſuperbi. Solliciti quideʒ nõ ſmmn de

animabꝰ. Sed de auibenõ de pauperibꝰ. Sed de canibꝰ

lucris potins intenti execrandis qᷓ; ſacramẽtis venera⸗
dis. Mam de his dicit pꝛopheta Pauid. In laboꝛe ho⸗
minũ nõ ſunt. cũ hoĩbꝰ nõ flagellabunt᷑. Ideo tenuit

os ſupbia.ps.lxxij. ce hacnota exemplũ. ¶ Fuernunt
duo canonici regulares mutuo ſe maxime diligentes.

qui etiã ad inuicẽ cõiurauerũt.vt quipꝛius de hac vita
decederet alterũ de ſtatn ſuo certificaret. Cum aũt vnus

eoꝝ moꝛtuus eſſet. alium de ſtatu ſuo certificare vellet

apparuit ei dicens ſe eternaliter damnatũ. Et ille inter
xogauit eũ depenis.Et qui moꝛtuꝰfuerat iact auit dn⸗
as guttas de ſuo ſudoꝛe in faciẽ alteriꝰ. Et cũ ſle quaſt
moꝛiuꝰp̃ nimio doloꝛe cecidiſſet. Dixit moꝛtuꝰ. Mon ti

me quia nõ moꝛiexis de hac re. Et extrahãs vnã llam

de ſinn ſuo. dedit illi · Cuiꝰtenoꝛ talis erat. Pꝛincipes in

ferni a recto:es teneb:arum. Vniuerſis eccleſie platis ca

nonicis ⁊pꝛeſbytexis cuiuſcũq; ſtatus tam religioſie q;ᷓ
vegulaxibꝰtartarcã ſaluteʒ. Quoniã optin:c que noſtra

(ton

rne

ſh

de⸗
U
want

chne⸗
ſinil
ace
ſchn

leyrſ⸗
olſern

ſfmer
(ahed
on
enan
locre
ton
Negyrl

ſpt

ſanci⸗
Chminof
nuncht
ſimite
tiͤng
ſancta,
lapeg

ir

Folium XLHI
iſdech⸗ ſunt vobiſcum ſentitis. Itot aĩas trãſmittitis ad infer⸗
ärfun uũ ꝙ via lata ſpacioſa vix eas capiat. Sciatis vos

erperr dignã habere retributionez apud nos in tye opounno.
nr ¶ vo ille cũ ſtupoꝛe ſic legiſſet. Et queſiſſet ab eo ſi ali⸗

em quid ei poſſit pdeſſe. Illo vo dicente ꝙnon mox diſpa⸗ .R
Nuheen ruit. Ille vero viuẽs canonicus ſuis xebꝰ oꝛdinatis in⸗
rauit obſeruãtiã regularẽ. Et factus eſt pbatus mona

j chus . ſagaciter iſte canonic fecit qui foꝛtaſſis fuit
ſimilis in peccatis ſocio ſuo. Jam heu damnato vt in⸗/

kn traret religtonẽ ꝓ oĩbus ſuis peccatis tanq;ᷓ veniens ad
N— ſcðm aptiſma. ñ Bernhardin tractatu de diſpenſa
* tione Ipcepto dicit pfeſſionẽ ſancte religionis eſſe ſcðm
*R baptiſma. eandẽ grãm oſequunt religionẽ pꝛobataz
rane Tobſeruantiã ingrediẽtes quã cõſequunt᷑ baptiʒati ba⸗
e pteiſinate ſalutis. quo ad dimiſſion oĩs bene ) peccetis a,
ulpa vo dimittit ꝑ cõtritionẽ verã ſufficientẽ. Icõel d
ſeſſionẽ pure factã vni cõfeſſoꝛi. qui habet talẽ auctonta
Ne tem eundẽ abſoluere ab oibꝰpeccatis ſuis. ab oĩ vinan
W. (en lo excõicationis qitcregularitatis. Sic em̃ bene abſolt
umN to mintegraliter ex poſt relinquit. ſolũmodo ſolntio pe
eip en ne queroralter collep cſtons enerereligiannd cer
Cimln⸗ ſi eſſet pena mille aunoꝝ. Mõ aũt in greſſus veligtonis
emfunm pctã. Ded ſolũ cõfeſſio abſolutio ſufficiẽs tollit. OQ mi
Eleog ſrater cõſidera deuota mente pertracta ; ſapienter hie
augmnd. criminoſus canonicus ſecit qin ſic ſuã eternã penaʒ cõ⸗
Sällecy mutaunit in ſanctã obſeruantiã regularẽ. Tu quoq; fac
worud. ſimilitera ſaluus exis. Tico notãter in ſanctã obſeruan
his di tiã regularẽ ahec cniuſcũq; app:obati oꝛdinis fuerit a
Nt. Dcr ſancta matre ecclia. vbi iſta tria eſſentialia ſcz volinitta
euletſ ria paupertas· obediẽtia caſtitas veqularitexrebicrui/
umtlii tur. Mõ em valet neq; ꝓdeſt alicui untrare nie naſteriũ

entgenH iij

Aapitulti EMJl “
fen oꝛdinẽ vbi nõ viget regularxis obſeruantia ſtricta En
oim p̃dictoꝝ cuſtodia. NHã potius daret ſe ad ſtatuʒ ſi · anten
2 ue iter eterne damnationis q;ᷓ ſaluationis. qꝛ vouere nſhie
. no veddere eſt erernã ſibi dãnationẽ acqurere. agna tan
. em eſt diſtantia inter monaſteriũ refoꝛmatũ a nõ refo: (Ecuſta
matũ. Et eſt cerie tanta quanta eſt inter celũ Tinfernh Muu
aeſt infinita. Et nullo modo adinuicem ppoꝛtionata ſoſh
Et hec de decimo capitulo. èGÿ unßl
¶De duplici abuſione cleri. Caplin. vy. ſeinr
Veſunt — in clero ſatis magne. Pꝛiꝰ ctN
maeſt ꝙ multi clerici religioſi ab oꝛbaindiffe ohu
“ renter accipiut. Be qua abuſione dicit᷑ in gloſa cpe
ſupꝑ Clemeñ. Attẽde tibi o tu qui elemoſynã ſuſcipis. vt vpo
nullo modo accipias.niſi ea que ſunt acquiſita ex labo ii
ribus fcuctibꝰiuſtis.Et hoc cũ timo:e⸗ tremoꝛetãqᷓ;ᷓ ſcdlr
de manu dñi ad tuã neceſſitatẽ accipias. que ſüt ex vſu Mofta
ra. xapina.furto. fraude. Si tibi allata fuerint pꝛnnꝰ fund
xefuta ne cũ offerentib damneris. Et memẽto laboꝛis uſhe
afflictionis antiquoꝝ patrũ in heremo. Et ſic man hn
bus tuis laboꝛa vt reqniras vñ iuſte vinas. Oñ Petrnrs onm
BHamiani ait.Pona oblatiões ab iniquo ſuſcipe quid ynhjce
gulind eſt q; animam ppꝛiã ex dantis ſanalote ſchare. nndiee⸗
Rvemplüreſert Helmãdus de venerabili abbate ſte DD
pphano elſtercieñ. oꝛdinis. cũ quadã die ppter deſectũ ſEie
victualiũ cũ vno cõuerſo monacho iniſſet mendicatũ epovi
Adbas ꝑ vnã plateã, cõnerſus ꝑ aliã. Et cõuerſo reuer inge
ſo vidit abbas ſacculu duerſi multo plenioꝛẽ q; ſuũ.vbtii ſabdins
tIf collegiſſet vel quis et tm̃ dediſſet interro ganit. Re⸗ bettclin
ſondu coõnerſus. Certe illeß ſbyrertam habitans in ilj· (ha⸗
ala platea quẽ optime noſtis qnaſi ſacenlũ ſolus mihire oarne
pleint. Qð audiens abbas ingemuu dicens. Pꝛeſ bytre

nunſen
ſenn

M
ſ
ain tnöͤtt
tiaufen
nppore

nnagne
ddicein
eNotige
fniſſßne
upniuglo
ummtetih
fan

☛=

nhetiunn
gliilol
moh

bet talia opera facere.

Folium AlII
alle ſymoniace poſſedit ſuũ beneficiũ. Et ideo quic quid
ab ea recipiſti rapina eſt. Ideo de omnt illo qð nobis de⸗
dit nihil guſtabimꝰ. Abſit em̃ vt panẽ illiꝰ comedamꝰ.
Inobis incoꝛpo:emus.Qonuocatiſq; paſtoꝛibꝰquip:o
pe ciuitatẽ erant eis totũ conuerſi ſacculũ in eoꝛuʒ ſinu
euacuanit. Et hec de prima abuſione. ¶ Secũda abu⸗
ſio eſt hec ꝙ multi deſiderant pᷣferri alijs ambiendo ſta⸗
tum plationis paſtoꝝ aĩarũ ouium dei nõ vt fructũ
faciant. Sed vt Ronoridos ceteris extollant᷑.The quibꝰ
dicit Auguſtinus in li. de ciui. dei. ꝙ locus ſuperioꝛ ſine
quo loco regi nõ põt aſi adminiſtrat᷑ vt decet.tñ indecen

ter appetit · Cuiꝰratio eſt ßᷣm ſanctũ Tho.ij.quodlibe
to ſuo.ꝙ quicũq; pᷣlationẽ appetit iniuſtus eſt. aut ſuꝑ⸗

bus. Et nullꝰſuo appetitu debet ad p̃lationẽ ſiue ad pa
ſtoꝛalẽ curxã qð ꝓ eadẽ recipio puenirxe. ſed ſolũ indicio
diſpo ſitione dei . ſcðm ilnd Apoſtolit ad Mebꝛeos.ij.
MNemo aſſumit ſibihonoꝛem. Sed qui vocatur a deo
tanq; aarxon.Poteſt tamen quis licite appetere ſe eſſe di

Genrin pꝛelatione vel opere boni pꝛelati.quibus debetuxr

onoꝛ.Ne quo ctiaʒ ait ſanctus Thomas ſcða ſcðe. q.
vxviij· Contingit locũ ſuperioꝛem appetere pꝛopter alti
tudinẽ gradus/ ad quem ſequit᷑ reuerentia honoꝛ: aſuf⸗
ficientia tempoꝛaliũ. Hed hoc modo appetere illicituʒ
eſt. Et ptinet ad cupiditatẽ ambitionem. Ded appe⸗

geel vltenngr ch⸗ ſe laudabile q;uis pſumptua

oſum eſſe videatur ꝙ aliquis pꝛeeſſe appetat. Adhoc

ſubditus pꝛoſit. poteſt tamen abſq; pꝛeſumptione quili
outigerit eum ighroſtieto
Item Bonauentura ſic ait
Moderno tꝑe regimina periculoſa ſunt a cetera. vt ſi 2
pꝛa⸗ Vñ Gegorius. Sciant ergo pꝛelati ſipernerſe

ic
eſſe. Mec ſanctus Tho. ¶

tiij

S
R
R
ðU
“
R
M
H
H
D
D
S
D

Capitulũ Xæ
aliquid ꝑpetrant ꝙ tot moꝛtibus digni ſunt quot exem
. pla perditionis ad ſubditos tranſmittunt . Talis enim
debet eſſe platus in moꝛũ ſanctitate.in diſcretione ſtrẽ
nuitate ꝙ co erigneleſins ceteri merito grex dicant

Et item ßm Gie goꝛiũ. Nõ debet homo ducatũ ſuſcipe
qui naſa oĩes bene viuẽdo pire. Vnde Hugo de ſctõ
. victoꝛe. Dupꝑio:es oẽm iuſticiã debent implere. qui ne⸗

ceſſario habẽt oẽm iuſticiã docere. vt eon exemplo ſub
diti diſcant qualiter viuere debeãt. Coꝛꝛipiet inquietos
cõſolet᷑ puſillanimes. Suſcipiet infirmos. patiens ſit.
ad oẽs ſectans foꝛmã apli dicentis. Argue. increpa. ob⸗
ſecra. miſcens tꝑibus tꝑa.terroꝛibꝰblandimenta. Vñ
ʒſaaanctns Bonauen. ſic ait. Pꝛelatus ſiue quilibet curat⸗
è NNAui habet regere populũ. debet in ſuo officio eſſe ſollicu⸗
A I. Vt ſubiectos ſuos ꝑ bonũ exemplũ ad faciendũ alliciat
pfrequentẽ doctrinã infoꝛmet.ꝑ diſcip linã a iuſticiam
coꝛꝛigat compeſcat.Iꝑ beneficia ſuſtentet. Per oꝛatio
nes adiuuet. pꝑ cõſciam fideliter pugnet Iſubditos ſu⸗
osꝑptãtem ſuà nõ offendat.nõ amicos.nõ cõſangui⸗
neos eligat. ſed litteratos iuſtos.nõ nobiles paventela
ſed moꝛibus. Tebet etiã p̃latus ecclie res expendere pau
peribꝰ nõ hiſtrionibꝰ. Bebet eſſe in oꝛatione. nõ in vena
tione. viſitare hoſpitalia . nõ ludere in alea. nõ ludere in
carxtis. Et in oĩbus ſe gerere vt vicariũ xp̃i. vi dñs poſ⸗

ſit ſibi dicere illud qð dixit ad dauid. JInueni virum ßm
omne coꝛ meũñ qui facit oẽs volũtates meas.Et vt ait
Angnuſtinꝰin ſua regula. Ille qui nobis pᷣeſt nõ ſe exiſti
met iure poteſtatis dominantẽ ſed caritate ſeruante eſſe
ſſeclicẽ. Et Gꝛegꝰ. Totiẽs p̃latꝰ oĩs curatꝰ in appoſta
ſie crimine labit᷑. quotiẽs peſſe delectat᷑. Illi em̃ veri ſumt
pꝛelati qui ad hoc tm laboꝛant vt plures ſccuʒ ad deum

Gtcon
Ulscin

wroetſfi

nift
Pogds
lng
gann
wicingin
6.pan⸗
ne incnpet

ndenette

nlbetahr
oſ
gendacla⸗
aeiſte

naDren

ſutdi⸗
.nociſe
obelsen
oe⸗non N
uder
iͦnmer

mmivinmm

and E
heſtnoſen

antnif,
Ponwy
sha

XLIIII

folium
trahant. quos delectat onns no honoꝛ.catitas nõ ptãs

Evxemplo apli dicentis. ¶ uin eſſem liber in oĩbus oim 21 1 H

me ſeruñ fect. vt plures lucri ſacerẽ. ĩmo exemplo vm⸗
magni amatoꝛis aiarum. ¶ Reperi em̃ in ſcripturis ex

emplũ ꝙ erat quidã ciuis cui arriſit maxima foꝛtuna i

tꝑalibus· qui etiã cõſueuit pluries inuitare religioſos vi

ros timent es deũ quauis ipſe perſe deũ nõ haberet p ocu

. .

lis,q: nunq; fuit confeſſus multo tpe. qui cepit maxime

infirmari. Miſitq; pꝛo certis vixis religioſis ni hoꝛta⸗
bant᷑ euʒ ad cõfitendũ. ſed nihil pfecerunt. Vnotamen
coꝝ maximus amatoꝛ aĩarum. O mi frater vtinam tu
talis eſſes oẽs curati.qui dixit ad infirmuz. Acquieſce
cõſilijs meis da oĩa peccatatua mihi pꝛo oĩbus bonis

operibemeis. Et hoc iuramẽto fide data coꝛã potio⸗

ribus ciuitatis ad huiuſmodi cambiũ rmiter ſe aſtrin
xit. Et ille infirmus cõſiderans ſalutiſerum cambium
conſenſit; Cui ille religioſus Imaximꝰ amatoꝛ aĩaruʒ
Hunc ſcire volo quid quãtũ peccaueris vt ſciam illa

peccata penitere in hac vita quod mihi neceſſariuʒz erit.

Ille vidit ſe mirabiliter circuũuentũ timens ſi nõ teneret
cambiũ ſibi male in articulo mortis ſuccederet. DViſcedẽ
tibus oĩbus ipſe religioſo viro mox cũcta ſua crimina
publicauit ſumptis eccleſiaſticis ſacramentis eadeʒ no
cte feliciter expirauit. Cuius aĩaʒ frater ule vidit ab an
gelis ad celos eleuari· Exinde iſte amatoꝛ aarxũ. cepit

coꝛpus ſuũ affligere quottidie vigilijs 1oꝛationibus

ieiunijs pꝛo delicijs ſuis ſibi aſſumptis. Et dum conti
nuaſſet ꝑ annũ audiuit voceʒ dicentez ſibi. ima tu pꝛo
ſalute pyimi tui fideliter laboꝛaſti · pnĩiam quam indeſi
nenterpꝑ quad: aginta annos peragere debuliſſes. Manc
hun anni ſpacio di ina miſcricoꝛdie relaxanit. poſt

„

huius cactis ſpaciũ dnplici pꝛemio letaberis. Conſide
ra mi frater quantã caritatẽ habuerunt antiqni patres
pꝛo ſalute animaxum.P:o quibꝰ certe moꝛtuus eſt ihs
Xps verus deus 1 homo. Ualis amatoꝛ fuit Bonauen
a qui de ſe ſcribit dicẽs. Kateoꝛ in coꝛde meo latere. ꝓ
ſtcereiſſim eſſem nunq;ᷓ deberem frui deo meo. Hihi
ominus tñ ad honoꝛẽ ſuũ velle lidentiſſime pꝛo qua⸗
libet aĩa peccatrice ſemel moꝛi. Ã ita tot moꝛtes in ßjᷣ/
ſenti ſuſtinere. quot ſunt in mundo aie peccatrices. vt
ipſe conſequerent᷑ gratiã in pñti. gloꝛia in futuro quã⸗
tomagis ſipoſtmodũ deberem ſecu gloꝛiari. cille.
Rin⸗ diligenter auſculta mi frater. q; longe diſtas aß
dictis amatoꝛibꝰaĩarũ:.cũ nõ vis vnaz tmimodo mere⸗
tricem a te remouere pptertuã ppꝛiã aiam. Iaias tno⸗

rum ſubditoꝝ qui ſcandaliʒant in te. quibus peſſimũ

ꝛebes exemplũ. Quia publicus cõcubinarius ĩ mani⸗
Kearspercutotcsnt ſcandaluz oĩm ſubditoꝝ tuoꝛuma
alioꝝ· Si enim vnã mulierculaʒz meretricem non vis
ate remouere pꝛopter tuã ppꝛiã aĩiam aĩas tuoparo
chianoꝝ. Ip̃cipue pꝛopter ſummũ eternũ bonũ qued
eſt deus. quomodo ergo vis moꝛ pꝛo ſalute omniũ aia
rum que ur tuo pendent collo. Sicnt ille magnꝰdoctotꝛ
oſter cardinalis BHonauentura deſe ſcribit. ĩmo etiaz

ſicut nobis in exemplu fecit ihs vps de noſter⸗ quimot
te turpiſſima in ara crucis pꝛo ſalute oim noſtruʒ moꝛs
tuus eſt. Otu miſer a miſerabilis non vis ſibi in recom⸗

enſandã vnã meretricem ate reijcere. Oco gita qᷓ; iuſte
amnaberis tu oë:niſimiles. Se ſic morte pꝛeuenti

fueritis qð deus mi frater a ate auertat. Sed der tibi coꝛ
cõtritũ humiliatũ ante ſinem vite tue. Ille qui dixit.

NHiolo moꝛtẽ peccaro:is.ſed magis vt Ouertat᷑ vuꝛrt

—

cnti

pran
tgoc
umddi⸗
dndli
dirnac
Durſſ
potentet
Mu
Opln
ſanet
mühi

Gun,
ca
ſnsſil
fffüfte
ſfore
agkanis⸗

ſantde
ey
pemon

nan
oti⸗

lylue

ide
guſtooe

nue
8

loſio⸗,

Nhecegt

anixr,

C
npan
ncſh
n
mlang
om ſe
ſnne
tmonti⸗

Laarries

mwn
gtise
ſmodotnen
cicst
uspeſin
iusdmarw
NuFun
n
ashope
müdnügen

utortnid
unnxn
t ithoct

ginno⸗
oymon

biin O

nonepant
Hedttie
lgudnn
t 1

folium XLV
ciendu tñ eſt ꝙ nõ ſuffieit crato p̃lato. vi carnem
ſuã crucifigat.in ſexuitutẽ redigat.niſi etiã curã gerat
de ſuis ſubditis. Munẽ; em videi dei viſionẽ. niſi 1 mi⸗
nimũ fratrẽ ſecũ adducat. Et hoc intelligit q;tů in ipo
paſtoꝛe conſiſtit. Et hoc eſt valde durũ verbi omnibꝰ
curatis. Et ideo merito debent facere oẽm aſummã di
ligentiã in verbo dei n bono exemplo. Ipſi em debent eẽ
ſicut vigiles in vꝛbe obſeſſa. Toꝛmitio em vigilum eſt
valde piculoſa ſibupſis alijs. Siem hoſtes inrabunt

prꝛmo inſeinunt in vigiles ſi inueniũt eos doꝛmientes.
Pſalmiſta. Ecce non doꝛmitabit neq; doꝛmiet qui cu⸗
odit iſch. Quia nõ doꝛmit diabolus qui impugnat iſrk

upus em infernalis circuit querens quẽ deuoꝛet. Ideo

paſtoꝛ cixcuixe debet. vt ab eiꝰ oꝛe pꝛeda accipiat: Opoꝛ⸗

tet ergo curatos vigilarxe. Quia dum accipiũt cuxã aĩa
rum obligãt ſep ſubditis. Quis enim tam fatuꝰ qui eu

ram alioꝝ audeat accipere. qui ſeipᷣm non icit cuſto

dire . ac pꝛo ſe võneʒ veddere . Cũ tñ ſcriptũ ſit Dapie. ij⸗
Vuriſſimũ iudiciũ ſiet his qui pᷣſunt. Ibi dicit. Potẽtes

potentertoꝛmẽta patient᷑. Et Jeremie.xxv.ſcribitur.
WVllulate paſtoꝛes clamate aſpergite vos cinere. quia
completi ſunt dies veſtri. videlz vt interſiciamini glo⸗
ſa.eterna moꝛte. Ch:egoꝛiꝰ.Mirxoꝛ.ſi quẽ ſaluari conti

gerit ex his qui pꝛincipant᷑ alijs.i.qui curã habent alio
rũ. Et de hoc in ſuo paſtoꝛali lariſſtme ſcribit. Itẽ An⸗
guſtinꝰ an. Quiſqus in loco regiminis ſublimat᷑.quã
to in hoc ſuꝑioꝛi eſttanto in maioꝛi pexiculo verſatur.
Itẽ Hugo.Quato gradus ſublimioꝛ.tanto caſus peri
culoſioꝛ. Vt cui plus cõmittit᷑.plus abeo exigat᷑. Gꝛã
de peccatnʒ eſt ſibiipſi vinere alijs tꝑalia a ſpixitualia
Pioni vre. Pic cuxam ſui gererxc vt alios non negligat.

S
2

☛☚T

Sic de alijs co guare vt ſeip̃m obliuiſcendo non derelirn 6o
quat. Sic pcurare tꝑalia vi nõ refrigeſcat a ſpualibus.
Sic inhiare ad ſpualia vt etiã ſollicitus ſit detpalibus i
Cui quãto plus exteriꝰhono:at᷑tanto plus den timeat eñſt
atq; ſeipᷣm deſpiciat. Et eos a quibꝰ ei honoꝛ: impendit Inn
in cogitatione ſuipᷣponat. Tanto em maioꝛ eſt quſſa mom
apud deü. quãto vilioꝛ humilioꝛ eſt apnd ſeipm. HDYic ntch
ergo vt ait Bonauen. ceteros in virtutib pcellas tutius nchs
in loco infimo q; ſupꝛemo teipm cõſeruas. Scienduü l
ad Romanos. x. ſcribit. Quõ vero p̃dicabunt niſi mmt· n
rant beligank. A ebte⸗, Me quiſc; ſene ſibiho ⸗ E
noꝛẽ. niſi qui vo cat a deo tãqᷓ aren oſa. A deo vo ill
cat᷑ qui recte canonice eligit᷑. In cuiꝰcompatione cete unſen
ri grey dicunt. vxv. di. Pebẽt etiã pcellere ſcta Iſetĩtrte lil
j . q. j. Viliſſim dem reput andꝰ eſt qui alios pcellit digni fylu
tate. niſi etiã pcellat ſanctitate ſcia. Vñ quip̃ſtantio: Wcun
