gere. Nſic demonem fugare. Mane aũt a pꝛio:e interro
gatus quid cõtrarij in nocte habuiſſet. Reſpõdit quia
diabolũ vidiſſet. Et requiſitus cuius ſoꝛme eſt. Reſpõ
dit hanc non poſſumꝰ deſcribere faciliter. hoc inquit di⸗

co. Sieſſet furnus ardens ex vna parten figura illiꝰ ex

alia parte magis eligerem intrare furnmm ardentem qᷓ;
videre illam hoꝛꝛibilẽ demonis figuram. Exinde dixn
quidazʒ ſenex. Credo ꝙ ſi quis viderit demones in ea foꝛ⸗
ma qua anmnertſolen cos videre non poſſet viuere. ſʒ
ſtatim moꝛeret. Vnde ꝛegodicit de Criſoſtimo ꝙ cũ
infirmaret᷑ vidit multuudinem ſibi aſtantiuʒ qin cepit
altiꝰ clamare. Inducias vſq; mane. inducias vſq; ma
ne. Et cũ hec verba diceret vertit ſe huc atq; illuc ne vi⸗

deret illos dmones. Apꝛe nimio timoꝛe vehemẽtiſſime

cõturbatſtatiz moꝛiebat᷑ · Ecce mi frater ; hoꝛubiles

gGeH 6Evyemplü.
Coõſtãtini iuni

calidiſſimũ intrani

LC.ap. Bextum
erũt in afflictu qui taliter occidũt ſolo ſuo aſpectu.
talis cõſideratio penarũ infernaliũ fecit quendã inuenẽ

drlicatũ filiũ comitis intrare religionẽ a ſanctã obſer⸗·

uantiã oꝛdinis p̃dicatoꝛũ. Veinde parentes miſerũt ad

eum pedagogũ ſuũ ſolẽnẽ magiſtrũ vt perſuaderet ſibi
egreſſum anq; pfiteret̃ dicẽs. Telicate nutritꝰes nõ po
teris ſuſtinere rigoꝛẽ oꝛdinis. Qui reſpondit. Wenerabi
lis magiſter ppter hoc intraui quia ſciui me delicatuʒ
aſperitates nõ poſſe ſuſtinere. Cogitans apud meßm
a0. audiuißdicare ꝙ pena inferni ſit mavima nimis.
mihiintollerabilis ideo elegi mihipotiꝰhanc ſufferre
pena es q; illũ infernalẽ ſuſtinere cruciatũ. MHa ſcrxi⸗
ptuũ eſt. ar wiu timet pꝛuinã irruet ſupereũ nix.
ãc igit magnitudinẽ penarũ vidit qui
dam miles de quo ſeribit Beda in geſtis anglon. ꝙ tpe
ioꝛis quidã miles defunctꝰeſt circa annoſ
dñi. ccc. vj. qui poſtmodũ vite eſt reſtitutꝰ. penis igitur

territus quas vidit. fugit ad heremũ. fecitq; cellã iuxta
quendã fluniũ in quo veſtibs indutus ſepe balneabat ꝑp

muttens veſtimẽta ad carnẽ cõgelari. poſtea vo balnen
B t. ſic cõtinue ſecit quouſq; moꝛeret
Et ci de iſto facto a videntibꝰ argueret. taliter reſpõde⸗

bat. Si vidiſſetis ea que ego vidieadẽ vel maioꝛa me⸗

cum ſaceretis. Nam ßm Gꝛego. ſup Job. GSup oĩa p⸗
nocat cõpunctionẽ viſio pene inſernalis. pduratio eiꝰ
cterna. Hã poſito ꝙ eſſet lapis de arena taʒ magnꝰvſad

ad octauã ſperam poſt mille annos vna arenula ſine

vnũ minutiſſimũ granũa dicto lapide tolleret. donec

totus lapis ad nihilu redigeret. an tunc eternitas pene

terminarek. Rñder non. ſed vix eſſet inchoata. NMaã
finiti ad infinitũ nullaeſt ppoꝛtio. vt di. ps. viij· phiſt

n⸗

ſen
m.

d

galis
on
ge
mode

Ma
Gpot
ſcſann
bife

Utuu

ſonon
hece⸗
hec⸗
dode⸗
bolt
thos
din
teiſun
hoth
nuleos
Ku
Nan
dens
modu
pldi,
fianen

ſenp
Eſe

a
Naionct
mice
nnſi
fudanſ
btwtnon
Noan
reAlcan
Pudnß
maſimi
ufe
ei Uir.
ing
ſg
igarmof
miisigtnn
zaclaur
daluhet
tuiobin
ßen
rnſdd
nau
Seing⸗
doratioe⸗
naged⸗
wenlaſt
lerc⸗ do
zemite
chwurft

folium XXIX

coꝝ. Hecetiam eternitas pene infernalis cõſideratio

einſ dem auertit falconẽ marſilieñ. Re quo nota exem2·

plum. Qin cu eſſet excellens ioculatoꝛ a vanitatibus ſe
culi deditꝰ ſemel cepit co gitgxe de eternitate pene gehen⸗
nalis. dixit in coldeſud. Giribi pꝛeponeretur vt in ali
quo molli lecto a bene ſtrato iacexes a nulla neceſſitate
cogente recederes tu nullo modo poſſes ſuſtinere. quo⸗
modo ergo ſuſtinebis ſempiternam a infernalem penã
Hac cõſideratione perxtexxitus reliquit omnia a factus
eſt pꝛobatus monachus.⸗poſtea a ſeviee⸗ the⸗
ſoſamus vir eximie ſanctitatis. Hec omniaſcribo ti⸗
bi frater vt tu facias ſaluus exis.peccaſti.quieſce ſiꝰ
cut pꝛecepit dominus. Et incipe ʒelare pꝛo domo dñt
ſermone n opere quod valde magnum eſt. Vnde Ni⸗
chardus de ſancto victoꝛe. Meſcio ſi pot homo a deo
in hac vita aliquid maius acciperxe q; vt eius magiſte⸗
rio peruerſi homines in melius vertent᷑. vt de filijs dia⸗
boli dei filij efficiant . An tibi foꝛte maius videtur moꝛ⸗
tuos ſuſcit axe. Non certe in inſinuum plus eſt animas
adimaginem dei creatas ſuſcitare. vt cum ſuo creato⸗
xe ineternũ viuant. Idem Richardus ſic ait. Abſq; du
bio nihil ſic placat deum ſicut zelus animarum. B quã
multos creaturaruʒ virtutum habentias aliqui ex dei
atia ſuſceperunt hunc zʒelum accipere non potuerũt
Tunnemicooweromms vodreſprnn panderes ſpe gau
dentes. charxitate feruentes.multum abſtinentes. ſupꝛa
modum patientes. ad ʒelum aũt animarum nimis te⸗
pidi a toꝛpentes.· Alij quaſi ad cuſtodiã humilitatis de
linquentis increpaxe nõ pᷣſumunt. Alij ne fraternã cari
tatem perxturxbare videcant᷑ peccantes axrguere metuunt
Et ſic diuerſimodenõ ʒelantes ꝓ. domo dei⸗ recipiẽtes

Lgqpit ulum ſextũ
angelum tenebꝛaruz pꝛo nga lucis.oĩa que ſunt ſua
querentes nõ que iheſu xp̃i. Si em̃ eßs debitũ honoꝛem
nõ recipit ap̃ſbytero.aut pᷣſ bytex a diacono. aut diaco
nus a lecto:e iraſcit᷑ I ꝑturbat᷑. Si aũt viderit eßs p̃ſ by⸗
terũ.aut pꝛeſ byter diaconũ circa obſequiũ eccleſie nonꝑ
manentẽ·aut ſubditos ſuos peccãtes in deũ neq; iraſeit
neq; cuxat.qꝛ oẽs de honoꝛe ſuo ſunt ſolliciti. de honoꝛe

aũt deipauci. Sipopulus decimas non obtulerit mur ⸗

murant oẽs·: Et ſic peccãtẽ populũ viderint nemo mur
marant cõtra ipſos.quid eſt ergo ꝙ ceteri hoĩss cuiuſ⸗
cũq; ſtatus nobis ulliſ Terte nõ poſſumꝰ dicere
ꝓ hec ſit cauſa ꝙ filij hui ſ
lucis.ſicut videlʒ yſmahel yſaac perſequebat᷑. eſan ia⸗
cob.quia non ſumꝰfilij lucis ſed tenebꝛarũ. quia non lu
cent opera noſtra coꝛam hoĩbus.vt gloꝛificent patrem

noſtrũ qui in celis eſt.ſed male agentes lucem odimus

Nõ ſumus yſaac. qꝛ noſipſos repꝛomiſſione frandamꝰ
Nec ſumus iacob.quia diabolũ non ſupplantamꝰ. ſed
potius coadiuto:es eius ſumus.Quã ergo cauſam alle
gabimus quare ſeculares ſunt nobis in er⸗ s occurx⸗
rit no bis alia cauſa niſi qꝛ tranſgreſſoꝛes leqis ſumꝰ nec
eam ĩ coꝛde diligimꝰnec eã in oꝛe vt p̃dictũ eſt pdicamꝰ

nec etiaz eam oꝑe adimplemꝰ. ſic abutimur ſacerdotij
dignitate. Quod hoc ſit verũ attẽdite quid ſcribit Ca⸗

lach.ij. Labia ſacerdotis cuſ todiũt ſcĩam a legem requi
runt ex oꝛe eius . qꝛ angelus dñi exercituũ eſt. Vbi moy
ſubdit. Vos aũt receſſiſtis a via ſcandaliʒaſtis pluri⸗
mos i lege. Irritũ feciſtis pactũ leui dicit dñs exercituñ
ꝛopter quod dedi vos contẽptibiles 1 humiles omni⸗
bus populis.quia polluiſtis ſanctuatia mea.hec tam
bene ↄſiderat ſicut in alijs. Naʒ qui deberent eſſetempla

4

uiꝰ ſeculi pſecunt᷑ nos tãq; filios

ho
ſsſ
Ge
mor
lun
lere
n
llet
Wacdh
ien
gtre
eſt⸗
Gbinar
nede
Uisf
ſit
ſnete
nuan

ſntfu
ihenten
Atdee
lſttnt
inchuſt
i hefe
tulunmn
thomofnn
iss alitf

dsiühſie
dei cſci
cuignll
angan
en Oerwe
weſrde
ammnf
0 ſendl
gsſn
iet Men
Ur ſcordot,
dſubi
Agemd
Bn
aliſtoſt
disenan
Pumigofn
mnuthen

mſeng

folik XXX
ſpi ſſancti fecerut deſeipſis ſpeluncas latre nũ ſeu demo⸗
nũ. Vbi em̃ maioꝛ emulatio peccatoꝝ mſi in ſacerdoti⸗
bus · qui nõ ſolũ in ſe omni miquitati ſunt pleni. ſed etiã
alijs ſumt oc caſio peccãdi.a ruine eterne damnationis.
ð bene deſignauit dñs cũ defleret ciuit atẽ irkn. Mam
mox intrauit templũ a coꝛꝛipuit ſacerdotes n eoꝝ expu
lui negociatoꝛes. Ac ſieijciens vendẽtes ementes di
cerer. Pos feciſtis errare populũ meñ. Vos eſtis caſus
illoꝝ.qꝛ nõ finſtis ſolliciti de amoꝛe ſalute eoꝛuʒ. ſed de

„
oblationibꝰ auaricijs veſtris ſollici fuiſtis.Ex quibꝰ Roi n SEr
vna cũ populo in ſuꝑbia alaſciuia voluptate vixiſtis
icut Nnũc ſacerdotes ſibi inuicem in iniquitate con⸗
gregant᷑. NHunc in adulterijs foꝛnicationibꝰ. nũc in in

ceſtibꝰcarnalibꝰ.nunc in mulierũ amoꝛibꝰ.nunc in cõ⸗
cubinarũ cohabitationibꝰ. in oſculis in amplexis. mn
meretricũ cõmercijs. Et ſic in talibꝰpeccatis ſtantes di
uinis ſe ingerunt grauiſſime peccantes. qꝛ de ſuũ cruci
figũt. eũ in ſeditiſſimas cloacas coꝛpoꝝ ſuoꝝ pijciũnt
in eternã damnationẽ ſuarũ animarũ. Nũqind indas

in tantum peccanit. Certe nõ. qꝛ iudas xp̃m ſemel tradi

dit. poſtea nimis doluit. Et pnia duct? lequeo ſe ſuſpẽ⸗
dit. deſperans de dei miſericoꝛdia. in quo plus deñ offen⸗

ℳ

dit. q; in eiꝰtraditione. qm ſi veni

la ſint conſeſſi . qꝛ nõ vere cõtriti · interim ꝙ cõcubinarij
ſuas mulierculas ĩ domo vel alibi retinent ppꝛietarius
ſua ppꝛia:ſymoniacus ſuũ bñficiũ qð per ſymoniaʒ ac·

quiſiuit⸗ Et eſt vere lamentabile quid 1 magnũ malũ.

veniã queſiuiſſet veniaz vt
petrus apud deum inueniſſet. Noſtri aũt ſacerdotes ßS⸗
cipue qui ſunt ſoꝛnicarxij aut aliunde luxurioſi· taberna
rij/luſoꝛes.ſymoniaci. ppꝛietarij. acĩ alijs peccatis moꝛ
talibꝰ celebꝛant de quibꝰnõ ſunt abſoluti. q;uis decies il /

R

LCapᷣ. Sextum

Nam ſtai p̃ſbyterũ ad triginta annos aut plus eſſe ců
cõcubina.aut religioſum in monaſteriũ cum ppꝛietate

ſua Ac. cui in tot annis non eſt dimiſſum minimũ etiaʒ
peccatũ quotiens eſt confeſſus.etiã ſi pape fuiſſet conſeſ
ſus. qꝛ de peccatis oĩbus nõ eſt contritus.a qꝛ deus grãm
ſuã non diuidit. vtetiã ſuperiꝰhabes. Et ſic tales quo⸗

tiens celebꝛãt totiens ſibipenã quã ſuſtinent ayphas
1Pylatus augmentant.O mi frater coꝛdintime atten⸗/
de ſi mihi aliud in ſacra ſcriptura qð coꝛtuũ induratuz
molliciet ad reijciendũ a te tuã dalidam a oẽm aliã pec
candi occaſionẽ. Merito verba beati Auguſtini omni
memoꝛia digniſſima deberent coꝛtuũ ad verã cõtritio⸗
nẽ emollire .· Et hec ſunt vᷣba beati Auguſtini . Mallez
ſuſtinere penam Cayphe Herodis pilati q; penaʒ ſa⸗

cerdotis indigne celeb:ꝛatis.modo indigne celebꝛat oĩs
qui ſcienter in peccatis moꝛtalibꝰcelebꝛat. Vt ſunt oẽs
pꝛopꝛietaxij.cõcubinarij.luſoꝛes in cartis c. Omi fra⸗

ter quotiens tibi penas iſtoꝝ triũ damnatoꝝ in vigin⸗

titribꝰannis acquiſiſti interim quo tuã cõcubinã poſſe⸗
diſti. certetotiẽs quotiens interim celebꝛaſti· O mi dens
ᷓhüſpfunde tnã aĩiam in pfundũ baratri eterne dãnatio⸗
nis dimerſiſti. Nec mireris ꝙ; ſanctꝰauguſtintalia di

cit verba. Judas em̃ ſemel indigne cõicauit. in euʒ ſa⸗

thanas intranit. In iſtos etiã quotienſcũq; ſumunt in
trat eos poſſidet . qꝛ ſibt indiciũ manducant a bibunt.
nõ diiudicantes coꝛpus dñi a cibo pphano a imundo.
Sicut dñs cõquerit᷑ ꝑ Ezechielẽ pphetã ca. xxij · dicẽs
Inter ſanethh nproph

pollutũ a mundũ nõ intelleverut. Ve ebꝛietatibus ſacer
dotũ tabernas frequẽtantibꝰ qui peccãt de mane vſq;
ad veſperam. eſtaſt vino vbi reſonat cithera . lyra 4

anũ nõ habuerũt diſtant iaʒ inter

epe

Npeg

rt

Genis

Mote

luche

noſo
daar,

en

laſte

is
ſG
ſer
Eſrn
Vcank
tusin

ſuſe

ſtun

ſnwe
Kofi
NRäe
ugnna
gond
ſtan
niG
olorn

üftae

Wð

upus
amppiu
munmüci

gdsge
ſunen
munCa
ꝛmütren
oenglipe
Ggeſtnionn
gſin
nihrntz

ecclcbect de

Rron 6

k denn
nah inn
ebhißt

õ

imt dict
iccled
t iteonſe
gſerumn
Atabe
o auͤnnn
diſtmwer

Kannhiſ,

Srmdt

cclhent

timpaniũ iii cẽuunjs con. aopus dñi nõ reſpiciunt. We

ve ve q: nõ ſuſff icit talibꝰſacerdotibꝰebꝛietati deſerutẽti⸗

byus vt hic danent ſiue comunionepꝛiuent᷑ coꝛpis ¶ ſan
guinis dñici vt dicit i canonibꝰaploꝝ. Sʒz vt bibãt de

vino terxe t replcant᷑ amaritudine fellis a inebꝛient᷑ ab
ſintheo a fleiua ſtridoꝛe dentiuʒ ſine fine ppter qð dicit
ftna apperuu os ſuũ abſq; vllo termino aꝛ
nõ ſolum ipſi ſed etia eoꝝ ſubditi damnant ſicut ibideʒ
dicit. Pꝛopterea captiuꝰductꝰeſt populus meꝰ videlʒ in

infernũ ſicut populꝰiudaicus in babylonẽ, q: nõ habe⸗

bant a ſuis ſacerdotibꝰſcĩam qui pocius ſtudent in deli⸗
cijs qᷓ; in oꝛatione oꝑe pdicationis.Et qui poſiti ſunt
oĩm paſtoꝛes hiſtudent ipſius diaboli eſſe venatoꝛes.
n ſignũ cuius paſcũt canes niſos accipitres. quipa⸗
ſcere deberent coꝛpaliter a ſpualiter paupes a xp̃i fideles.
¶ũ ſcriptũ ſit. Polite ſanctũ. id eſt xp̃i patrimoniũ da⸗
re canibus.ſed potiusſanctis in quibꝰeſurit xps. Vnde
ſau venatoꝛ erat.quia peccatoꝛ erat.Et peni
nſe anare Grdh⸗ nõ inuenimus aliquem ſanctũ
fuiſſe venatoꝛẽ. Ded heu quid naz dicã. qinda venant
feras in ſiluis. quidã vo ſeminas in choꝛeis. Oquãta in
ſania ſacerdotũ neſciũt miſeri qꝛ quot ſaltus faciũt ſur⸗

ſum. tot ſaltant paſſus in infernũ. nõ ducant chox an⸗

geloꝛy ſiue xpᷣi ad dexteram in eius iudicio collocadas.
vt cũ eis audiant Venite benedicti patris mei pcipite
regnũ qð vobis paratũ eſt abo:igine mũdi. Sʒ ducũt
choꝝ diabolicuz ſiue hedos ſetentes in luxuria ad ſini⸗
ſtram vbi cum eis audiant᷑. Ite malediett in ignẽ eter⸗
nũ. Sicut quondã fecerũt romani Ip̃cipue ſacerdotes

idolor idolantres coꝛam idolis ſaltabant ſe incurnua
baãt flectentes mitiſoꝛmiter genua ſua mẽbꝛa vt idola

agpituum Bextum
ad miſericoꝛdiã pꝛouocarent. Bic nũc ſacerdotes in de⸗
dicatione eccliaruʒ ſaltant vt ydola. i.meretrices ad ſui
voluntatẽ laſciuiam implendã inuitent. Gmi frater
nõ ſufficio de vobis ſacerdotibꝰ ammirari ꝙ tam negli
gentes eſtis ad reſiſtendũ vicijs a pꝛecipue pctõ luxurie
cũ tñ nõ ſit viciũ qð vos ita dehoneſtet. aiam veſtraʒ
denigrat ſicut luxuria. Nam ſi pꝛeſ byter ſit auarꝰ. vſu⸗
raxiꝰ.guloſus ac.ſolũ nõ ſit H beitohe
minibꝰhabet᷑ ſanctꝰ honeſtus. Si vo de alijs vicijs

9

eſt innoxiꝰſed vacet ſolũmodo luxurie cõtẽnit ab oĩbꝰ

hoibꝰtanq; pᷣſbyter vicioſus. Cũ tñ vos viri ſitis.i.viri

hicrates cõtra mũdũ carnẽ diabolũ cõtra oia
vicia. Ded mulier dẽ quaſi mollis aer. Et iñ reperiuntẽꝛ

mulieres qð in mavimã dico cõfuſionem vram qui in

uincibiliter pugnãt cõtra oĩa vicia cõtra carnis ima
diciã Ip̃cipue luvxuriã vſq; ad moꝛtẽ.quappter tibi oĩ
bus ſimilibus tui ſacerdotibus. a hoc in erubeſcentiam
oĩm veſtruʒz ſcribam de vna matro na legittima. de qua

ſcribit beatꝰ Aug. in li.de ciui. dei ſic diceẽs. ¶ Rrat que⸗
dam mulier romana nobiliſſima moꝛibꝰa gra noie lu⸗
crecia.vxvoꝛ collatini.qui cũ vna dierũ filum toꝛquini
imꝑatoꝛis noĩe Bexvtũ ad caſtrũ ſuũ inuitaſſet. Sextꝰ

vᷣo mox captus pꝛe pulchꝛitudine illtꝰ muliexis Lucxe⸗
cie. Et iñ nõ ſuit auſus quicq; deſideraxe. ſed eypectauit
tempꝰopo:tuuũ quo imꝑatoꝛ a vir mulieris de vomare

cederent in negocijs imperij tunc ipſe mox eſtad caſty
reuerſus. ibidez ꝑnoctauit.nõ vt hoſpes. ſed vt hoſtis
cubiculũ Lucretie intrauit. euaginato gladio cam vi
turpiter oppꝛeſſit. ſic mox leoeſſi Contigit vna dien
vt illa ſic violen ter oppꝛeſſa pꝛe doloꝛe patreʒ maruũ
vnũ conſulem imꝑato:is amicũ ſim vocarct, con 3

ccopore
neinum
tinstone
nulherg

i

Khee
n
phamda
gloycie
pe oy⸗
ninsgee
rurasy
magnäde
ödepeche
dutnmee
lieppini
henent⸗
henolunt
amaledie

dene voc⸗

enig
HZZM
Ktenng
hienſ
ni
mn cbo
trüinicd
Nbetini⸗

inmntifi
anadden
unere
slbun⸗
rbarſiuen
iun
nulrs uc
ſderpea
lens Aron
moveſtt
Cwe
40 6
Lomgtn,

„mR. AY
remg 1

ACtNGl

o

dom

Folinm XXXII
olbus dixit. Vxr pamande noneris veſtigia virialterxiꝰ
finſſe in lecto tuo narrauit xem geſtaz. Et ſubiunxit.
Verũtñ licet ſit violatũ coꝛpus meũ innocens eſt tamẽ
animꝰmeꝰ. Et ideo ſaluo me a culpa nõ tñ a pena. Et
ſi aliqua mulier velit capere exemplũ a mea culpa non
negligat etiã capere exemplũ de mea pena: ſic gladio
occulto ſub clamide ppꝛia mann ſſſvuſezp terimen
ſum doloꝛem quez habuit de taliturpi actu. Quo ſacto
amici eius gladio o iurauerũt ꝑ ſanguinẽ Lucre
cie opoꝛtet pgeniem Toꝛquini imꝑato:is eijci de croma.
ne in futurũ regnet in ea quod fecerunt. NHam coꝛpus
eius rome ad indictũ deſerunt. Iſeditionẽ magnã in po
pulo excidant. Toꝛquinũ ſuperbũ imꝑatoꝛeʒ exulare
cõpelliſt. Sexto filio eius cexriminis auctoꝛe interempto
O mi frater conſidera magnã triſticiaʒ hnius mulieris
de iſto nephãdo actu in quo tñ nõ peccauit.quia ſcriptũ
eſt. Omne peccatũ adeo voluntariũ eſt ꝙſi nõ eſt volũ⸗

tariũ nõ eſt peccatũ.tñ a crimine ſe puniuit · ppter ne⸗

phandũ actum. O mi frater vbieſt pugnatua oium
alioꝝ cõcubinaxioꝝ cõtra oẽs actus luvxurie. alioꝛum
peccatom. Cum tñ eſſe deberetis ſanctiſſimi inter oẽs ho
mines qꝛ excellentiſſimi⸗ dgruſſun eſtis inter cũctas
creaturxas vt ſup:a patuit. Di vero vram excellentiam
a magnã dignuateʒ bonis virtuoſis operibꝰ/verbis
nõ decoꝛabitis. tunc indubit anter dimerſi eritis in pfun
dum maris.ſ. inferni ſub omnibꝰpaganis.iudeis ma

lis vpᷣianis.qꝛ eſtis oleo ſanctificationis vncti. Ideo ve

hementiꝰ ardebitis in flamma ichennali. q; benedictio⸗
nẽ noluiſtis elongabit᷑ a vobis. veniet ſuꝑ vos eter.·
na maledictio. Kogo mi frater. Vnde hoc ꝙ verecun⸗
dant vocari ſacerdotes quidam tonſurã non deſerunt.
„—

cD. Bertu
quidã coꝛonã abſcondüt. AnwamieeA te, hill
ſuis xto:quent a incriſpant.quidã nitoꝛẽ hat t in ſa⸗
cie vt meretrices fucate. quidã reſplendẽt in veſte vt ba
bylonis filie. vt ſepulchꝛa foꝛis dealbata. intrunſeca autẽ
oſſibꝰmoꝛtuoꝝ plena.atales decoꝛati ſunt ab extra: in⸗

tus vVo pleni ſunt fetoꝛe luxnrxia. quidaã vo incedüt no
tati ſtricti anguſtiatt int antij q tunica ſtrictioꝛ ſit an
1 multũ bꝛen acafonnſen
eſt niſi quia ſunt luvurioſi. itẽ quidã oꝛnant equos ſuos

te ſiue ventre 1 multũ bꝛeuis.

in fretus ſellis calcaribꝰq militaribꝰſen ſecularibꝰ armis
N veſtibꝰ vix notari⸗ oſſut an ſint milites diaboli an
xpi. Nuidaz vo cingulos auxeos. axgẽteos aſexicos de⸗
Kat udcoedeneer re⸗ diligẽter adaptant ne ali⸗
deferũt / roſtratos. vt oculis hoĩm Ipᷣcipue mulieribꝰ
placeant. Vñ hec oĩa niſi ey ocio quia non ſtudent nec
oꝛant nec p dicant. Cert

ne ruge appareãt. Et ſic calceos ſue otulares ſtrictoſ
4 8 5

naq; turpe loquit᷑ aliꝰturpe lucra ſectat᷑. Alius exercet

nram. Alins cõmutit ſymoniã. Vndede his oĩbꝰ ait
ꝛobili nobilẽ de

Mieron)'mꝰ. Megociatoꝛẽ clericũ dis
paupere dinitem ſeit ſmetine a lene cia intrant. non
oſtiũ veritatis. ſedꝑ mendacia falſitatis. ſine per falſas
ꝛomotiones. ſine etiã ꝑ falſos titulos.ſiue falſas lr̃as.
Mlns vero ꝑ amicoꝝ interceſſoꝛes vbinon ꝓPpter deuz.
ſed pꝛopter carnẽ a ſangninem amiceñ tribuunt benefi⸗
cia. Alius per cupiditatẽ anõ recipit ſacerdotiũ ant be⸗
neficiñ vt deo ſernit. ſed vt ditet ocier. Alius aũt cum
ieſi vendit ſpũſſancti gratiã. vendẽdo ſepulturas ares
ſacras ſacramenta. vel iniungendo pnias quadꝛage⸗

2

nas ſine ꝑegrinationes vtp eis cõmodũ accipiat ſczpe

Certe ſixpi patrimoniũ vndiq ma
le expẽdimſient ille diuerſimode male acqjrumꝰ. Alius

—

is
vab
usßrt

fncp

actid
giim
nün
tmloſeg
tſeter
nerenoͤpe

agde

hoͤcſtyet
rrirc

adtcbt

Ghe

ndann

ſiluctce

aliſae

tbip
hoelyaſi

R ſhoraen
uitbſiet

ihira
triczina
Wiſtsge
Vtpeennig
ſclidis.

nes hoin

gin
uncheme
wincin
ieſtinſt
aſgoinſ⸗
anregosfi
alar
lnsdtole
ndetſe
tadeptantſte
ſnlarsſg
Gptemntend
nonſtadehen
n

DNhetit

ual oi
ſirſſe

non Nude

wbanmnden
eetüctt
Nsdüm
ſailui
Niacpe

Foliuiin X
cuniã. Ahꝰaũt cũ ſymone emit ſpm̃ſanctũ ſiue p oꝛdini
bns vel bñficijs cuxatis ¶ nõ curatis. Sed quãta ſit ini
quitas ſymonia neſciũt.cũ cetera pctã ĩ cõparatione ſy⸗
monie ꝓ nihilo reputent . Et anled eh alrarien cõgre

gãt. in luxuria expendũt vel potiꝰ in alea ſiue taxillis
carxtis. Quãta ſit illoꝝ maledictio nõ facile cognoſcit.
q; ii mẽdaciũ.ibi ꝑiuriũ.ibi blaſphemia.ibi lites.ibi ho
micidia.ibi cetera vicia ſine nũero. Ragakſirerdoe
tu luſoꝛ qð eſt᷑ lucxũ tuũ in taxillis cartis. Si lucxaxis
reſtituere tenexis ſaltẽ paupibꝰdãdo.qꝛ male acqᷣſitũ te⸗
nerxe nõ poteris. Si pdis tibi nõ reſtitint᷑ qꝛ indignes ve

cine qð peſſima volutate deo Zꝛia pdidiſti. Poſtremo

nõ eſt ꝑs tibi in hereditate dñi. nec in dñicis ſacramẽtis

vt dẽ in canonibꝰaploꝝ. Eps aut p̃ſ byter aut diacon⸗

alee aut ebꝛietati deſeruiẽs. aut deſinet aut certe deponet.
ubdyaconꝰaut lectoꝛ aut cãtoꝛ: aut pſalmiſta ſilia fa
ciens aut deſinat aut cõione pꝛiuet᷑. ¶uxhoc qꝛ ois luſoꝛ
ſi lucrat᷑. lucrat᷑ infernũ. ſixdit. pdit celeſte regnu. Sũt
Talij ſacerdotes qui bonafairrioni tebi rr lan
dent᷑ ab ipſis de quibus pſalmiſta loquit᷑. Naudat᷑ pecca
1oꝛ in deſiderijs aie ſue miquus bñdicit᷑. A quibus autẽ

ſit hoc certe nõ ab angelis vel a ſanctis vel a ſenſatis ho

minibꝰſed ab hiſtrionibꝰvel ſilis ſileʒ ſibi laudat. Süt
adhuc alij ſacerdotes a clerici qui ſacramẽtis abutun
tuxĩ cõiurationibꝰꝗ in cõmutationibꝰ vel in ſoꝛtilegijs
velĩſuis nouis aut pꝛimis miſſis.ahoc amoꝛe mulien
vt pecunia ducti Pꝛio cĩ gũt ſe cin gulis ad ſupſtitiões
faciẽdas. Itẽ ſunt qui ſupbũt õ feb:ꝛes aut alias infirnii
tates hoĩm ſeu aĩaliũ caractaxes.vłfiguxas cũ ignotis
noĩibꝰſupponũt.ant hoſtiã ant cedulã. Scribũt aũt ſic

5

.4

—

cap. Gextu

Jheſus aũt tranſiẽs ꝑ mediũ illo ibat. Lntũ ſecit ds
ex ſputo liniuit oculos ceci ac. Et hoc ſolũ quãdo ta⸗
le euan geliüũ le git in ecclia nõ alio tꝑe. an ſi illa verba
cuan gelij nõ valerent alio tꝑe ſcripta. nec tunc qñle git
euan geliñ hoc eſt ſupſticioſuʒ. Vel faciunt cruces in

die palmarũ qñ paſſio dñ nri ihu xp̃i ant. ſie de alijs
multis. Sacerdotes quihas ſupſtiutiones ve
ſa faciũt vel ꝑmittunt fieri ſcienter nõ phibent vt dicit
iegoꝛiꝰ. Mõ ſunt ſacerdotes dñi noſtri ihu xp̃i. ſed be
lial arioli nõ vpᷣiani nec pᷣſbyteri.Ecce quõ cotra altiſſi
mũ deũ leuamꝰ calcaneum etenim comedẽtes de menſa
ipſius panem vinũ.i.coꝛpus a ſanguinẽ iheſu vxpiſu⸗
mentes de quolibet noſtrũ dicat illud ps. Momo pacis
mee in quo ſperabam. a qui edebat panem meũ magni
ficauit ſuper me ſupplantationẽ. Et iterum. Qui mech
dulces capiebas cibos leuaſti calcaneũ cõtra me. Etiõ
t duriſſimũ verbuz in oẽs criminoſos ſacerdotes.
Veniat moꝛs ſuꝑ illos deſcendunt in infernũ vinẽtes
Quare hoc qꝛ contẽpſerunt legem meã. polluerũt tem

plũ ſanctũ meũ. videlicet corpa eonpluvxuriã. Omi fra
oc volue Are⸗

terde hoc dicam tibi grande exemplũ
r helo⸗ wneee rubabent religio carthuſien⸗
ſiũ. quod cũ magna cõpaſſiõe audire debes. ſicut patres
narcauerũt nobis. ¶ Qð fnerit magnꝰ doctoꝛ ãſbyter
regens actu pariſius in theolo gia magni noiĩs atq; fa⸗
me. ſed lubꝛicus atq; peccatoꝛ qut ad ſuna vite pꝛodu

ctus eſtterminũ amiſſione tanti viri vtpute tam magi
ſtri q; alij clerici vniuerſi pariſius nõ modicũ cõtriſta⸗
bant᷑ ad cuius obſequias vt moꝛtis eſt cõnenerũt. Om
nibus igit᷑ qui ad exequias pertinebãt honoꝛifice Arite
petactis. peruentũ eſt ad hoc vt defuncti coꝛpus ponn de

ſupſticio

tariſe
ouſa
GGandee

ſtpeſe

Caſtinin
tioduz
mornp⸗
magea

llr

ſolarin
dintdten
Whulots
nnnr⸗
ohnen
legodie
imag

mde

tanonicn
magre⸗
ſac
a
ſlcgtin
tefs
rnen
Gſtere
mundiß
cec
Myii⸗
lgsitz

.

ſen

Wannnſi
ſammn
cſſce
nansAſhi

nibken

kaapiin
conesdn
ngnilaf⸗
aheng
umnin
ndn
i

=

S=S

nanpelu
Pichent⸗
rolene⸗

aſfüinen
Getholaſi/

beret ii ſepulchꝛo·. Circũſtantibꝰaũt clexicis qin deſun/⸗

ctus exat clamauu dicẽs. Jnſto dei iudicio accuſat?ſuʒ.

ð audientes dicti clexici ſacerdotes ĩ mgt̃i nõ ĩmeri
to ſtupefacti.inito Ocilio retulerunt coꝛpꝰin eccliam in
craſtinũ reſeruãtes. Sequenti die excquijs ircrũ celeb:a
tis duz vellent coꝛpꝰponere in tumulũ iteruʒ clamauit
moꝛtuꝰ. Juſto dei iudicio iudicatꝰſum. Vũc magis ac
magis admirati dicti magiſtri ac ſacerdotes cõquerxen
tes inter ſe quid faceredeberet. dixerũt ꝙ iudiciũ poterit
ſonare in bonũ vel in malũ. Vñ fuit cõmune cõſilium
oĩm vt etiã vſq; in ſequentẽ diẽ qui deſunctus erat intu⸗

mulatus ſeruaret᷑ qð factũ eſt. Biuulgato igit᷑ pdictoꝝ

rumoꝛe ſequenti die venit pene vninerſa ciuitas. cum

ponerent moꝛtuũ in ſepulchꝛo p̃parato clamauit iterũ
Atercio dicens. Juſto dei indicio cõdẽnatus ſum. Dicti

igit᷑ magiſtri audito hoc verbo Itractatu habito dili⸗

genti dixerũt eũ eſſe damnatũ. Erat aũt tũc tpis quidãa

canonicus Renieñ: magiſter ĩ theolo gia noĩe Bꝛuno
magne ſanctitatis pfundi ingenij. Nui attente reʒ cõ

ſderge vocauin an ã de ſcolaribꝰſuis ſecrete aait il⸗

is. Ecce videte cariſſiun Nauſcultate quid agere debea⸗
mus. Si ho tanteſcietãte vite fame dicit ſe accuſatũ
iudicatũ cõdẽnatũ.quid nos miſeri pctõ:cs ſperare de

bemꝰ. Ipſi vo ſcolares quos vocauerat dicebant. Ma

giſter in oibꝰparati ſumꝰtuo acquieſcexe ↄſilio. Ait ma
giſter. Lõſulo nobis oĩbꝰ vt fu giamꝰmũdũ. oĩa qune
mundi ſunt a habitemein ſolitudine. Juxta uluds.
Eccecls gaui fugiẽs a mãſiĩ ſolitudine.a recipiamꝰ oꝛ
dinẽ prnie aſecuritatis. Et addidit etiã. Eſt quidã eßs
ſanctoin ꝑtibꝰ burxgũdie in cimtate granopolitana vbi
in eidepatu ſunt loca deſerta pene inacceſſibilia eamꝰ⸗
e iij

LCapitulũ Bextu⸗
ad eñ qeius cõſilio oĩa faciemꝰ. Venerũt ergo ſeptẽ uli
viri vnanimes a vniꝰvolũtatis. ¶ũ vero intrarẽt pᷣdi⸗
ctã ciuitatẽ accidit vt vix ſanctꝰſcʒ ep̃s obdoꝛmiret i ca⸗
mnera ſua. viditq; in ſomnis. Et ecce ſeptẽ ſtelle cadebãt
añ pedes eiꝰ.poſtea aſcendebãt ꝑ diuerſos mõtes. mł
ta deſertavſq; ad locũ quendã hoꝛꝛibilẽ valde abhoibꝰ
ſemotũ ſteterũtq; ibi.Euigilate aũt dicto ep̃o de viſio
ne ſtellarxũ co gitãte. adeſt magiſter bꝛuno cũ ſocijs ſuis
Oadentibꝰaũt pᷣdictis ſeptẽ viris ad pedes eiꝰ cõſerebat
in coꝛde ſuo de ſeptẽ ſtellis. Ma iſti etiã ſeptẽ exant viri qᷓ
iacebant ad pedes eiꝰ. Alleuabat aũt eos benigne deoſcn
lans eos. Et inquiſita cau ſa dẽ intellecta quare veniſ⸗
ſent dixit ad eos. Bcio locũ vrm vobis a deo paratum
duxit eos nõ ſine grandi laboꝛe in locũ vbi ſteterũt ſe⸗
ptẽ ſtelle. Et ait. Eece locus veſter. Jbi igitur ipſo epᷣo
ſancto iuuante ceperũt edificare pꝛimã domũ Carthu⸗
ſieñ. oꝛdinis. que domꝰcarthuſia vero noie nuncupat᷑.
Et ſic frater ßamande fſugiamusde hoc müdo Pbes
muri ſancta religiõe obſeruãtia regulari. Ibi homo
vinit purius.quieſcii ſecuriꝰ:moꝛat᷑ frequẽtiꝰ.cadit ra⸗

rxius.reſurgit faciliꝰ.incedit cautiꝰ.moꝛit᷑ cõfidentius.

purgat᷑ citiꝰ. pᷣmiat᷑ copioſiꝰanõ eſt vita in toto mũdo
tam apta ſecura ad appꝛehendũ pꝛauiũ eterne felicita
tis ſicut obſexuãtia regularis. Et hoc de ſexto caplo.
¶ [Pe hie qui puerſa intentione acquixunt᷑ ſib:
beneficia eccliaſtica. Capitulũ ſeptimi.
Vidergo dicem quipuerſa intentione ad pdi
ccta bñſicia acqrẽda anhelãt. vt luxurioſi atq;
ſplẽdide voluptuoſe vinãt. alijſq; pᷣſint 1 do
minentẽ

tur ppter qð nullã curam hñt neq; conſciaʒ quibus do⸗

raut

avt ab hoĩbus tãq; honeſti habeant 4 venerẽ⸗

ſeAdr

rlfft

tfcot/
Nrequot
ſſtchis
anomi
berlua
Nean
Rne
ladopt
füſpäa
ſsnten

mumnh
ſimntc
öheel

lanc
Gupt⸗
atdote
ools
phlopin
chinde⸗

ianat
fagchl

icnne

lyndee
gilec
Nuer

.
agſgil
winwh
ermiri
Piſtclecan
Nosrtönain
ae
inpchei⸗
nociſpcſeß
Nes encſ

ſwiienede

dedmigede
lec onc
hüitftmn/
Pannſch

wner n⸗
ſiß
Nut Nn⸗
ittoto ,ni
ſiame ſlct
ſrvcg
apicuiſt
mäſpem
Etcntiatec

.

nimof⸗
4

edeni
ſügcdis⸗

Folium XXXV

lis aut quibus fraudibus pꝛece vel muneribus menda⸗

cijs vel detractionibꝰfalſis teſtimonijs violent ijs aut in

iurijs bñficia acquirxũt dũmodo valent poſſeſſiones be⸗
neficioꝝ obtinere nõ verent᷑ neqʒ erubeſcũt ꝓxĩos ſuos
ledere quos bñſficijs ſpoliãt.aut illoꝝ locũ ſibi vſurpant
ſic alijs keſe⸗ nõ pdeſſe cupiunt. Vñ ßm Bern. ſuper
canonica. Bum p̃lati. i. xectoꝛes eccleſiaruʒ poſſunt ha⸗

bere lucrũ pecuniarũ nihil curant ꝑditionẽ aĩaruʒz. imo

ppter anariciã N innumera publica mala ſcʒ foꝛnicatio
nes. vſuras. adulteria.ſymoniã tollerando diſſimu⸗
lando pmittũt. ¶Quantũ aũt malũ auaricia ſacerdo
lũ faciat in plebe. Audite cũ hoꝛꝛoꝛe. Petrus em rauanẽ
ſis tractãs illud Exo. xxxj. qð dixit aarõ. Aurũ dede⸗
runt mihi pieci illud in ignẽ egreſſus eſt hic vitulus
ſic inquit. OQauare ſacerdos audi aurum tibi datũ eſt.
nõ habes illud detuo patrimonio vel laboꝛe. ſed ex obla
tione fideliũ. Bed acceptũ aurũ ĩ ignẽ mittere eſt ĩ ipſiꝰ

cõcupiſcentia co:da hoim inflãmare. IAgnis⸗ em ſignat
ardoꝛẽ auaricie. Et in hũc ignẽ abeis mutit᷑ quoꝝ exx⸗

emplis maxime agit᷑ nardẽter ardet maxia em in po⸗
pulo ꝑturbatio eſt clericoꝝ auaricia deĩde luxuria ſu⸗
perbia. Pꝛopter qð m ſanctũ Vern. In diſtricto dei iu⸗
dicio iudicant᷑ nõ ſolũ qꝛ in his peccauerũt ſed etiã ide⸗
q; ſuis nephandis exemplis rudibꝰn ſimplicibꝰ occaſio
nẽ peccãdi dederũt. ꝓpter qð etiã in hac vita coꝛda eoꝛuʒ
indurant᷑ ꝙ raro aut nunq; penitẽt. p̃cipue hiqui peſte
luvnrie aut auarxicie infecti ſunt. q; a nullo volunt coꝛi

*

gi nec alicutꝰin foꝛmationẽ accipere. Cicitenim decem

laici vel pluxes aberroꝛe ſuo reuocant᷑ q; vnus clexicus

vel litteratꝰ puerſe vinẽs · Et ideo in ſenſum rep:ꝛobum

4

Capitulũ ſeptimum
multi tales tradunt᷑.cecitate iuſto dei indicio pentiũt᷑
Ttenebꝛe pctõꝝ obſcurant᷑.vt lumen gratie ꝑcipere non
poſſint. Et de talibꝰclericis ait beatꝰ Augꝰ. di. Marꝰp⸗/
indiciũ deus ab hoĩbus in mũdo nõ patit q;ᷓ a ſacerdoti
bas caxentibꝰſcia vita ap̃cipue vita vt ſupꝛa habes.

Nrẽ. lxvvr ij. diſ · in c. Mer no. vbi dẽ · NHemo in eccleſia

ampliꝰnocet q; qui ꝑuerſe agit nomen oꝛdinẽ ſancti⸗

tatis vel ſacerdotij habens. qꝛ hunc nullus redargnere

—

pſumit.q;ᷓ turxpiter clexici iaʒ viuant pʒ ad oculũ. Quia

eſt vix tam vile ⸗ fficiũ taʒ abiectuʒ opus quin reperiat
ſacerdos qui illud acceptet. dum vndeſt pcuratoꝛ. alter
coquinarxius.aliꝰtheoloneariꝰvniꝰnãq; raptoꝛis· alter
tabexnariꝰ.alter camerarxiꝰ vel vernaculus vniꝰ mulie

ris. Iſte diſcurrit p tabernas medicãdo alter per villas
ſeducendo. Ille pagit negocia pꝛincipum. Alter canſas
militũ atq; alias vtilitates.hoc tãtũ pptertpalelucx

lli vo depatrimonio iheſu xp̃i ac elemoſynis fideliuʒ
ditati ſunt in cibis potibꝰ veſtibꝰdelicate viuunt cum
magna familia tãq;ᷓ pꝛincipes aut barones. Pompoſe

incedũt in vanitatibꝰmundanis frequẽter exultant.
oĩa ſolacia ludos deductiões ſeclares cũñ puellis acmu
ſq; varijs hoĩbus quaſi ſibi licita exercent. n

lieribꝰali
ſug ſzienlnart nolũt neq; redargui. Immo ex his hone
ſte cõuerſari ſociales vocari volũt. Ninde etiã laudari
Ac ſi bñ

ſtatũ coꝛã hoĩbus dñm tenerant. Min ſolacijs vani ,/)
tatibus ſemꝑ viuant. Quod vtiq; fundatoꝛes bñficioꝛꝝ
nõ intendebant. vt ad talẽ abuſum reddit bñficioꝛ ex⸗
penderent᷑ · Et ppter hec a his ſimilia multi laycoꝛũ ab
elargitione elemoſ ynarũ.a fundatiõe bñſicioꝝ retra
hũt᷑. Sicq; viluit ſacerdotiũ Iquottidie vileſcit. I mu
“H eWiie

cia ſint ppterea fundata 1eis data vt magnũ

Ulggl

coſa
(raeft
heſaen
Nocgee
mapom
dos
dhee
ſtam
Men
nispon⸗
ricimmn
nſn
no/wa
ginenci⸗
gemmnape
aſts
Maon

ti
Aen
andnl
ncpul.
liollneg
Ntpafn
hdctane
akä
ſiyrg
gilates
pench
gentyde
poſtnode

dengeni
ð
özeſec
nfmſe
ciſe
nulrsen
pzadeall
Pronn
Mggtrte
Nualsny
aemn AMwaiſ
Stangiän
mnnuft
honshifß
ierirtit⸗
mainnlt
mmvephoͤhao
ſumälende
dats dewes
nſclacis tne
rdrrorbſͤ
ddi ffn,
lummlnloen⸗

i ieA

evlkſiif⸗

pvopuli. ¶ Vñ legit in Cronicis ꝙ qunda paganus duʒ

tendat quãtis ſollicitudinibꝰa miſerijs refertus. nec ia⸗

ſireputant ſe infelices.cũ vocant᷑ exterioꝛes curas di⸗

XXXVI

tiernbeſcunt clerici fieri. vel ſuos permittere clericari ſi

folium

clexici eſſiciunt᷑.iñ ꝑuerſa intẽtione hoc f t. Mã diuites
hoc faciũt pptex pin guioꝛes pꝛehendas . Pauꝑes vero
ideo.qꝛ leuioꝛi melio:i modo ſe nutriri poſſunt. qð iñ
maxime repꝛchẽdit beat? Gꝛe goꝛi dicẽs. Hi quis gra⸗
dus eccleſiaſticos ea intentione vel bñſicia acquixit · vt
habeat inde vite neceſſaria hic peruerſo oꝛdine vult cele
ſtia mercari. lõge em meliꝰeſſet ſibi mẽdicaxe ant ararxe
vnde viueret. mi deus vbi nunc ſunt funiculi carxita⸗
tis.ꝑ quos antiqui patres trahebant᷑ adpᷣlatuxas. cu
rã aĩarũ. oẽs vero cõbuſti ſunt. Mã q;tũcũq; difficilio
res fuerunt anteceſſoꝛes noſtri. Canto nunc pꝛomptio
res velo cioꝛes ſunt moderni patres ad ſuſcipienduʒ re
gimen aĩan. Vñ Bonanẽtura ſic at. Moderno tpere⸗/
gimina periculoſiſſima ſunt ppter annexam ſuꝑbiam
ꝓpterſubditoꝝ inſolentia. ꝓpter regendi impericiem.
ꝓpter creſcendi malitiã. Ex quo pʒ ꝙ quipᷣlaturas aut
beneficia curata appetunt magno periculo ſe cõmittũt
Reperimꝰem in ſcripturis ꝙ iſti gentiles pagant in⸗
creduli fuerũt valde difficiles ad ſuſcipienduz regimen

ei oblata fuiſſet coꝛona veſtis impialis reſpiciens iſta
ait. OQpannü magis nobilẽ qᷓ felicẽ. quẽ ſi quis debite at

centẽ ĩ luto tolleret. Et ideo viri timoꝛati a boni religio

gnitates platoꝝ. Et vere infelices ſunt. qꝛ mlis malis
periculis expoſiti ſunt magnis.¶ Exemplũ capeĩ cõ Ppoe
uentu dñi in qno dñs duos p ceteris exaltanit. Qin tñ M
poſtmodũ p alijs lapſi ſunt ſcz petrũ in ſpualibꝰn inda
in alibne⸗ Ie legit exemplũ ꝙ quidam canoncus

ap. ſeptimum

Thuroneñ. qui intranit oꝛdinẽ ciſtercieñ. Poſt obitnʒ

vo ſuũ apparuit in pontificalibꝰ veſtimentis. in clarita

te magna cuidam olim canonico ſuo a dilecto amico
dicẽs. qꝛ fugi dignitatẽ a gloꝛiã ſeculi ne eps eſſem. Mã

bene intellexi me a vobis eligi in ẽm tanq; magis ido
neũ.modo quid dicam ob hoc fecu me deus eßm para
diſi. ecõtrario de alio epo legit᷑ qui ĩtrauit ſicut vulpis

regnauit ſicut leo.tandẽ exiuit ſicut canis. Mã qui⸗
dam deuotus homo erat in ciuitate Turoneñ.quicon⸗

ſueuit venirxe quottidie ad matutias.vna vᷣo nocteeſti⸗

mabat ꝓꝙ eſſet alaacu v venit ante boꝛa vcinneni ia
nuã ipſius eccleſie apextã.qui intrauit oꝛauit retro ſta

tuam ſiue columnã. Tandẽ vidit lumen maximũ in⸗

trare. angelos appo:tãtes th:onũ lucidũ a ſummũ inu
dicem ſedentem in illo thꝛono. Jangelos er aſſiſtentes⸗

Tunc venit beatꝰMartinꝰ cñ multitudine ſanctox act
cuſantes epm illius ecclie multis flagitijs. Et ꝗ tazin
dignus auderet occupare cathedꝛã bti ¶artini. Cua⸗
ille 1 mox adeſt indutus pontificalib⸗ oene menthe

dꝛa accuſat᷑ de multis malis ſuis. Ipſe vo obmutuit qꝛ
vera erant ra Tere dñs index quaſi indignat? ad ac
cuſationẽ ſancti Martini alioꝛũq; ſanctoxeum cnʒ pe

& euertit. ſic iudev receſſit ⁊ oẽs ſancti cũ eo. Ile aute,z

qui viderat mox ad domũ epi eucurrit familiã excita
uit ro gans vt viderent quid erga dñm eo ageret · Nui
inquixentes eum moꝛtuũ in lecto inuenexũt.qꝛ deꝰ euev/
tit ſedẽ ſuam. voluit illaʒ alteri meliouſe dare⸗ Jupta
illud Ecckl. x. Sedes d
ſedere ſecit mites p eis. Opamande frater cõſidera exituʒ
iſtoꝛum duoꝛ⸗Pꝛimus fugit eßatuʒ in humilitate coꝛ
