Gb349a_qt_1
author: Heinrich, von Bitterfeld

ℛ+ —
. — £ ——,
= 2£ — — * Z .
= — — 2 „
— — . .
= —
*
—
v
w— ₰W ½0
GN =
—
8
—
w—
VN
V
G
—
8
„
„
4*
. *
.

De Septem hoeis Canonmicis Beueren⸗
ter * fructuoſe In eccleſia legendĩis aut de
cantandis

Spcies in die laudẽ dixi
tibi æc. vt in ps Quãuis
Demm deus ſemp imn omm
tpe a nobis ſit laudan⸗
doz benedicendꝰ?cõgru

ſia oedinatis a ſtatutis
ſpãliter a nobis eſt lau⸗
dandus De quo poteſt
ſumi ver bum p̃allegatũ ſ. Sepcies ꝛc⸗Nam

ibi deſcribitur hoꝛarũ ſufficiencia:cauſa mo⸗

A

Pn e ciua ſeu inductiua ⁊ intẽcio debita ·/eimo
. Iemm hic deſcribit' hoꝛarũ ſafficiehcia cum

Pnictitur ſepcies Vnde d Leuiti · xxj · Faron⸗ *
4 7

è2,tollet de ſanguine vituli æ aſpget digito ſep

cies cõtra ꝗꝓpiciatoeiũ ad oꝛiente · Raron eſt

quilibet cultui diuino deputatus qui nõ ha⸗

is tamen hoeis ab eccle

”

—

bet ſoetem cũ alijs tribubus iſrahel. h ſolũ

ſoes ⁊ pozcio eius eſt deus. hic digito · i. in⸗
ſtinctu ſpũs ſancti · ſangumem vituli · i. ſãg⸗
umem a paſſõem xpᷣi:aſpergit ſepcies · ĩ.per
vij· hozarum deuotã ꝓpſolucõem.Otra ꝗꝓpicia
toꝛiũ.i:in conſpectu ꝗꝓpiciacioms diume. vt
nobis deꝰ ꝗꝓpicietur · hoꝛe emm canomce ſunt
vij · tube quibus angeli ·vij.canebant.⁊ ſunt
ſeptẽ cãdelebea ante dommũ lucecia. in quo⸗
rum medio filius hommis exiſtit· vt in apoca

96 a lipſi ſeribitur. ¶Secundo deſerebit'cauſa mo

4 1 * 2„ „= .
* —, 4 D .

Nrc nnesenn

. . „Rr
2 „ Pyf en

— tiua ſen inductiua in hoc cũ addi. in die ad 7 4 4
een boezarũ em deuotã vlolucionem mouere de⸗ 2 N
1„C. ro bet nos ꝙ xp̃s in ſua paſſione tota die æ etiã
nocte ſine intermiſſione ꝓ nobis labozauit.
ſcᷣm illuò ps Tota die ↄtriſtatus ingredie⸗
bar. St iõ nos tota die. i. vij. hoeis ſtatutis
paſſionem xp̃i recole'deuote debemꝰ. vt ſecaua
ree m extremo indicio xpᷣo dicere valeamꝰ⸗ pS
vyr p . V iſtum Tota die expandi ad te manus meas 0
cercio deſcribitur intẽcio debita ſiue recta 0 *α „
OrEE im boc cum mfert' Laudem dixi ti bi. Hoee 5T2.l. õ
emm canomce ꝓpter hũanam laudem = vanãa
głam non ſunt decantãde. h ad dei laudem
⁊ 8lam.cui ſolũ ſcdm apoſtolũ debet honoe
2 gła: vt quilibet dicere valeat hoeas pſol⸗
4 uendo ið ꝑõ ꝑ ſingulos dies bñdi ti bi æ l·.n —d„
tttuu in ſ. m ſ.ſ.Quilibet emm beneficiatus .ꝗa
,Ewmw ecleſia ſine non beneficiatꝰcũ andierit cã RR
C Rpanam ad hoeꝛarũ pſolucõem nos inuitãtem
——5 -: cogitare debet deuota mente = dicere. Hoc ſeſpe
„„ ſignum magm regis eſt. eamus æ inquiramus er).
eyn.æ offeramus ei munera æ feucta labozio⸗ Seto⸗

rũ neõꝝ ec. Dr ergo Sepcies m die laudem
. dixi tibi ·. / Circa iſtam materiam vt in iure
canomeo repitur quedam ſunt notanda:Dei
w „ — * 4
fmo eſt aduertendũ qualiter hoze canomce di
7 5 ci debeant · debent emm celebrari peeſolui
ſtudioſe æ denote Nam hoc pcipitur in vir⸗
tute ſancte obediencie ex de cele.miſ.c.dolẽ
res. æ eſt racio:quia deus ꝑlꝰ reſpicit ammũ
quã clamezem vocũ.ſecundum illũ verſum-
Non clamoe ſed amoe pulſat in aure dei. VS

*
äH 4

“
—

e /* Aetiam m ſenbitur: de conlſe. di. . c. Nõ medioẽ ·
—8St elt verbüu b. Ilero. Mõ em verbis tm̃ FH coe

4. e-

P-

ier

W 5„ ₰ 2

Pr⸗

. Filin 1—

de oꝛãdꝰelſt deꝰ/ Quagpe' meliꝰ eſt. vij · pſal
moꝛ, decãtacio cũ coedis puritate ac ſinceri

tate ſpuali hylaritate ꝙᷓ tociꝰ pſalterij mo⸗

dulacio cũ anxietate coꝛdis atqʒ triſticia vt

Ho ibi Vñ nota hm Immo· ⁊ Hoſti ·qð tunc hõ

dilcõem nõ capit ip̃m cogat de alijs cogita⸗
re Verũtñ cũ him bem̃ Bern. Coe hõis ſit va⸗

Zũu 2 mobiliꝰ omm mobili nõ eſt ſy adeo fo⸗
tis hõ qð tales cogitacões q̃ ſibi occureunt

euitet Vñ nõ ſp in hijs peccat moetali. h ve
malidũ tñ qñ pcipit vitat tales cogitacões

eũ a hono ope diſtrahetes remoue' lz pluri⸗

es relabat qe him Grego· Cogitacio hõis q̃n
tũcũq;ʒ inmða cui rõ nõ ↄſentit nõ ẽ voꝛago
vicõn h pocius augm̃tũ vᷣtutũ nec mẽtẽ pol

luit cogitãtis Vñ d. Hoſti.ſuꝑ dictã dec· Do
leéres: Deæecipimꝰquidẽ dicat hoꝛe Intecio

nem ãt æ deuocõem.⁊a ſi ſuadeamꝰ eã tñ in p̃ᷣ⸗
cepto nõ pommꝰh ſolũ caueãt ne impedim̃tũ
deuociomÿpſtent · nã deꝰ ſy Patꝰ eſt den

dare ⁊ graciã ſi hõ patꝰeſſʒ recipe eas Scðo

eſt notadũ ꝗqᷓ ſint. NHota impedim̃ta ) q deuo

cionẽ mimiſteoꝝ eccleſarũ i in hoeis canõicis
q̃ dice æ pſalle’ in puritate oſci encie ammi
deuocõe dñt impediãt ꝙ pmõi hoꝛe p eos de

bite nõ pſoluãt St B; ponũ t in Cle.ex de ce

le. miſſ. c· Sni æ alibi.⁊ ſunt · vij impedim̃ta ·
Bimũ eſt qñ dñr hoee trãſcureẽdo· nã ho

P— Srr J. canomce dnt diſtincte apte dici ad intel

Sm

Pra— Rrſe
n6 dz alijs i mtende mſi nccitas vl vtilitas ꝗq

. =

Da Pe gubA

dA - . 2
8P E 7 4. -ſ
7 1 . r

4

oer fſIe. ligẽdũ:exẽplo Eſdrè q legit librũ legis. di⸗

“ ſtincte ⁊ apte ad mmntelligedũ · ⁊ ad cuiꝰ lcõm
aures vmuerſi ꝓpli erãt mtete Qui em̃ decã⸗
tat b ipozas ſeu lectiones a aliqd hmõi legit

.*

ſit trãſcureendũ. Nã cũ q̃s hoꝛas tranſcureẽ

do dicit . ſenſuũ boeũ nec ipſe legens pfecte

Pcipit.neqʒ audietes Peipe Pmccit · ad tłes
eñi in hoeis trãſcuraetes minꝰmtelligibili
licbdes æ hmõi legeétes p̃t choeꝰ dice 15 euã⸗
Seliũ. Sdiſſere nobis pabolã iſtã Hã paboli
. 2 M . – . „2
—- * * Hm nno. ꝙ 2 eſt m ium

fficijs nõ peccat
ſi id q; dicit ñ intelligat· coꝛ ſuũ ad deũ eri

J * –

qͥs lcõm b Hmõi in choeo legat que intellige⸗
neqas ꝓpt'legetis impedimtũ ꝙ honõ optet
te ↄſciam hr̃e dũmõ diligẽciã ad intelligedũ
adhibeas æ cũ deuocõe audias ꝓ eo vt dictũ
e· ꝙ ſi aliqð ab aliqꝰ legit ꝙ ipᷣe nõ intelligit
apt ſcie de fectũ mmime = in pctm̃ reputatur
. Scundü impedimentũ qñ hoæe dir ſinco⸗
1„ pãdo/ integee emm complete hoee canom
,95 ce debent pſolui ſtudioſe deuote. nã ipſa⸗
rũ ꝑſolucio ſeruitus appellatur In ſeruicio
em̃ alicui debito q̃libet debet eſſe fideł Ica.
qð nec apicem vel iotã pᷣtereat Sed integee
e 1 huiciũ ſuũ ſine fraude pficiat/Vñ ſeribit di.

J D rũ officia quolibet die pſolue Et iõ ſicut il⸗

toto ſuo conamme diſtincte æ apte dz catare
ſen lege'. vt ip̃emet ſimli audietes ſenſum
DSboꝝ valeãt pcipe Ot rõ eſt qre in hozis nõ

ce ſic legentes loqᷓ wihat , Caͤrca qð tñ nota) ⸗ren

Sat a illi pſallat Sx q dcõ potes ↄumce'q ſi

xij· c·pſ br Seruitutis eſt clericoꝝ · vij.hozꝛa⸗

—

*½
5

x. — ——

ngtn

1

le qᷓ alicui qlibet die obligaret pſolue' ſeptẽ
marcas ε in pſoluedo aliquos denarios ſub

traheretad plenũ creditoei non ſatiſfaceret

Sic q dicit hoeas deo debitcas ſncopãdo. ex

toto nõ ſatiſfacit iõ peccat · qe deũ in hoc

offendit ¶ Hic nota exemplũ quõ dyabolꝰ⸗
cuidã hõĩi deuoto occureens cũ ſacco ait il⸗
li de vno collegio ſe vemre vbi aſſeruit ſe in
ſacco ſuo recollegiſſe dictiones · a ſilabas
ibidem in diumo officio p ſincopã obmiſſas
vt tales in die iudicij.de talibus negligenci
js accuſaret /Circa qð tñ eſt aduertendũ ꝙ;
ſi qͥs ex cauſa verlum aliquem obmittit non
peccat.a ſi obmitterettotꝰ põ.nõ òzʒ mmiſt
ad illu redire ꝓpt'’ ſcãdalũ impedimetũ qʒ
poſſʒ ex tali repeticõe euemre Debet etiã fa⸗

ce tũc ſicut faciũt vigellatoꝛes æ in inſtrum

tis muſicis ſiłr cãtãtes quoꝝ ſi aliqs in me⸗
dio ludi pt impedim̃tũ in coꝛdis vel aliud
pPtẽ cãtilene vł notas aliqᷓs obmittat ceteris
ſecũ pſallentibus in ſuis inſtrumẽetis ⁊ eq̃dezʒ
ꝓficiẽtibꝰ id qð re ſiduũ fuerit cum ceterisſe
pſallentibꝰ camt Cõtra iſtud faciũt qͥ ꝓpt
vſum b verbũ aliqð in choeo obmiſſum reu'⸗
tũt foliũ æ⁊ impediũt choꝝna melodiã cleri cõ
fũdũt ꝓ hmõi reuolucõm ⁊ de illis verifica
tur iðd pg Singłaris ferꝰ depaſtus eſt eã Siłi
mõ face'dzʒ qᷓ ex negligecia a aliqð vbũu.k
aliqð aliud ſic obmittit.nã nõ dzʒ ad illud re⸗

dire gpt p̃dictã cãm.negligẽciã tñ ſuã q eſt
nouerca diſcipline dz ↄfiteri tãqꝙ; de vemali

petõ nõ de moetali ⁊ age pñiam Caueat tñ

„ . „D „
J. 14 1
— . W; „ 1

N⸗ 5-

ſbi qð hmõi negligécia nõ ſit aceurata ł lat
. txa ſeu malicõſa alioquin peccat moetali? Rlo
o 1, gar ta etiã h mgr̃m.h.de gandauo in quolibeto
——, J. vſuo.xj.qxxix·qð dũ choeus dicit vnũ vᷣſam
j pfſalmodie æ aliꝰ alin ſinguli reputãt'totum
dixiſſe 2 facuũ eſſʒ ſibi ſup hofoꝛmare Oſciaʒ
repete in oee bũ ꝓ aliũ choꝝ lectũ x qꝰ
dicto potes norare ꝙ; illi facuã hñt oſciam
Qd io qð eſt ab officiatoze choei inchoarũ vł
legit'b a cãtoee impomt' ł intonat ł ab ali⸗
qo ł ab aliqbꝰ ſpãli decãtat' videlz Lnuita⸗
coeiu dilu ũ Capłm ?Colł·.⁊ ſiłia in oꝛe ſuo ſub
milſa voce idẽ dicũt repetũt Sufficit em̃ ita
diumũ officiũ ꝓfice veluti ab eccłia eſt oedi
narũ 2 huc vſch a ſctis pribꝰ eſt mſtitutũ et
4.. obſeruatum
— 1 &rciũ impedim̃tũ eſt. qũñ boris canomcis
7 ʒeexnea vana 4phane 2ε inhoneſta colloqa int'⸗
miſcét vt in dcõ. e. Suis St notabi dicit ex⸗
. nea aτ vana Na Pſ bil mmiſter choei p̃t qre
re ⁊ ad illa rñde infra hoeas beeuibꝰ vbis q
ſũt intranea æ vtilia id eſt ꝗᷓ ſũt ad diumũ of
ficiu ⁊ ad pſolucõzʒ hoeaꝝ ſpectãcia vt ſi q̃⸗
rat'ꝗs eſt intitulatꝰ.qͥs cãt abit iſtũ vſum · ⁊=–
hmõi.⁊ ſibr ad illa rñdeat' tab canõicꝰ ł tab
pbẽdari⸗ iſta em ſpectãt ad diumũ officiu 4 .3
156 licita ſũt Nã le ex de reg iuris Qð nõ eſt? l-
licitũ nccitas facit licitũ.loqᷓ em̃ tũc exneis
i.de ne gocijs ſcł aribꝰ ⁊ vams ·i.de mmutilibꝰ c 2
L. . 1. nõ lz Sicut aliqᷣ pᷣſ biteri faciunt qᷓ in choꝛo
dDdecimas ſuas ſolent locare aliozum pſallen-
ciun ⁊ legencium deuocionem impedientes £½

—

5 2
—J—

„ „
ℳ cf.

1ſ C* 2
4 5

—
7

m hoc peccãt ſaltem vemaliter Et nota qd

maxime ꝗꝓphana æ mhoneſta colloquia in di-

umo officio fieri ꝓhibent Mam ſi ſcᷣm enã⸗
geliũ de omm verbo ocioſo qñeũqʒ; et vbi⸗
cũqʒ dicto ſeu ꝙlato debeat dari racio in ex⸗

tremo iudicio.maxime tamen reddetur qñ in
debito tpe:æ loco incõgeuo videlicet infra
diumũ officiũ æ in loco deo dicato ꝓpbana
æ inhoneſta colloquia ꝓferunt? St nota qð
dicit intermiſcent Donatur emm ꝙ aliquis
omma = ſingula ad diumu officium ptinen⸗
cia añ hmõi diffabulacõnem ſen poſt integ⸗

liter dicat.peccat tamen qe inter miſcuit in⸗

vtilia vana zc. Sxemplum Hui? eſt Si qs
tibi peandium aliqò ꝓcuraſſet multa fercu
la honeſtati tue ↄpetencia mmiſtraſſet æ inter
lHmõi mmiſtracõnem ſeu appoetacionem ali⸗

. .
* —
* * 2*
4

quoeum ferculoꝝ medio tempe aliqð feti⸗

dum ſeu mmundü ad menſam ante oculos tu
os poſuiſſet puta bufonem vtiqʒ ille te offen

diſſet quãuis etiam nullũ ferculum tibi ↄpe⸗

tens abſteaxiſſet Sic ſimili modo eſt in ꝓpo⸗
ſico.
1. Vartum jmpedimentum eſt qñ tarde ad
choꝝ quis vemt vel ad eccleſiam ip̃am abſʒ
cauſa rõna bili an fimem officij exit feequent
Et eſt cauſa quare iſta in diumo officio fieri

Sbibeant Nam in omm bono ope duo ſunt

re P

„ „
.*₰
Ibat ſaluatoe diſcipulis Sine me inquit mchil
1

D

— 1e

„

„

‚
7„

—JKW . „

—114 H

facienda, Deimo emm eſt inuocandũ diumũ = Tr

auxilium ⁊ adiutoꝛiũ ſine quo mchil bom in/ 20 „
cipere neqʒ perficere valemꝰ/ Scðm qð dicel

cy»KS

. 4
.

—

èM

—

„ „ „7 „
— ,

„ðð
—7 — , 1
5

„ —

„

5
Srr.

„ 14

poteſtis facere Contra quod faciunt quiòã
qui ex qᷓdam toepoee aut deſidia pꝰ mceptũ
offi eiũ ad choꝝn cõuemunt ac ſi dicant diui⸗

n0 adiutoeio non indigemꝰ labia opa nr̃a a
nobis ſunt qͥs nr dommus eſt Tales emm nõ

ſunt ſolliciti vt in choeo diumũ adiutoꝛiũ
Hhor. deo deuote ꝓpſoluendis cum ceteris in⸗
uocent dicetes poſtulantes Domme labia
mea apies.⁊æc. ⁊ à Deus inadiutoeiũ meũ in⸗
cende ꝛc. Qui em̃ ſeculari ſeu tempali dño lo
qui hret renera tps pᷣuemret ad loqndũ cũ
eo ſe diligent' diſponeret ldeo ille q cũ deo

ſuo loqui ꝗꝓpomt tempus debet puemre ip

ſum expectare dicendo ps illum Sxpectans

expectaui dñm.⁊ intendit m. Similit'de ope

bono poſt eius ↄſumacõnem ſunt deo grarũ
actiones referende Nam opa noſtra bona ip⸗
ſe operatur in nobis ⁊ ideo in fine hoꝛarum

q ipſas deo cooꝑãte deuote pſoluimꝰ dici⸗

mꝰ bene:d.d. 8. Vt em̃ gr̃arum actiões ꝓ ſu
is beneficijs referamꝰ vt cũ psõ dicamꝰ Bñdi
cã dñm q̊ᷓ mihi tribuit intellectũ &tc ꝗpterea
Hij qui tarde ad choꝝ ex deſidia Ouemunt æ
ꝓpter ꝓlixitatẽ hozarũ abſqʒ racõnabili cau
ſa vel neceſſitate añ finem recedũt ſic recedẽe⸗
tes minꝰ pfecte diumũu officiũ ꝓloluũt · ac de

um cui ſeruiũt offendut in hè peccãt. St HB

nota exemplũ quõ b. Bñdictus vidit ꝙ dya
bolus qndã monachũ ꝓ fymbriq veſtimenti
eiꝰ ſepe a diumo officio eduxit ? Circa iſtudò

ſr. — —tñ eſt aduerrendum quod ſi aliquis nõ inter⸗

kuit i in peincipio officij ſine malicia æ dolo ñ

len

v. 4

4 ro

rel

vvt ſupꝛea dictum eſt æτ nõ diſtracto coede nã

—. — S — — ☛

eptet qdð a capite meipiat Idem dicimus de
fine ſi ei intereſſe nõ valeat. Si tũ magnã ꝓte
negligeret peudẽet' faceret ſi illuo neglectũ
obmiſſum diceret qð etiã hoſti.æ I0. m ſu⸗
ma ↄfeſſ.dicunt eſſe tutũ 99
Vmtum impedimetum eſt qñ qs dicit ho⸗ M
ras.aueg ſecũ ad chozum poztando ſen poez 6 2 rr
tari faciendo. aut canes venaticos ſecum du⸗
cendo? Racio autem qre iſta ꝓhibeãtur hec
eſt. qe diumũ officium debet deuote pſolui

2*f . —

nota ea qᷓ offerunt hm voluntate offerenciũ

reſpicit dens: vt:xxiiij.q:. c Odi. Sed qcuz HHE E O,
circa alia ꝓtunc ſe occupauerit diumũ offi⸗ Z 7 HD

cium denuote adimplere nequibit Quaꝗpter
tempus diumi auxilij circa opus aliquod ex
trinſecum ſen manuale ꝓ tunc non expedies
minime occupari debet qe p pmõi opus de⸗
uocio tepeſcit in hõiej Contra tales emm q⸗ EE
relando ait xp̃e ꝓ yſaiam Æ Bam dicens Do e e-
pulus hic labijs me honoeat coæ ãt eoꝝn lö⸗ 2
ge eſt a me Deus aũt incuetur coz a plus a⸗
ſpicit coꝛda quã verba Vñ dicit' di. xc · ij. c.
cãtãtes Qð in eccłia cũ deuocõne coꝛdis eſt
cãtandũ æ theatrales cãtus non ſunt exercẽè⸗
di quia nõ ꝓnocãt deuocõm Deeterea ſi opa
ſeruilia ommbus in diebus ſolenmbus ideo
ſunt ꝓhibta ne occaſione illoꝝ qᷣs a cultu =
huid dei ꝓtunc abſtrahat .merito illi q̃ iugi⸗
ter cultun diuimo ſunt mãcipati.ac deputati
certa exterioea occupari nõ dñt qð tñ faciũt
qñ deo ſuo ſubtrahüt huiciũ ⁊⁊ debitũ quod

„

S b-5L

N. ..ee Pſoluere eenencur Nec emim quinqs inpedi
mmmiaenta peedicta in pᷣalb. der'. Graui mmirum ſolu
concilij vienn eñ plemus ponunt ac ꝓhibé⸗
tur. Allilu
LP. . ,.n FSxtum impedimentum eſt quãdo quis be ſen
neficiatus eſt in eccleſia æ ſine racione bosas 1
——eeʒeeer ⸗⸗ ſuas dicit excra eccleſiam Vnde dicit'. x. q. . 77
= mn. c· vmo. g qui beneficiatus eſt in eccleſia. 7 Rè⸗ E.
. * »-

tenetur officiare ipſam. Omnes emm eclerici
einuſdem eccleſie in qua beneficiati ſunt dũt gel
mſimul ad eam cõuenire vt ipſam officient en
diumum officiũ ꝑſoluant · vt.vij.q.j.c. ../ ʒ 1 cen
Mon nulli tñ ſi in cõpulſacione campanarum en
cicius conueniũt æ attendunt cottidianã di⸗⸗ ſge

ſtribucionem qᷓ tunc erit danda plus quã at⸗ “ ſeo
tendant diumũ officium pagere aut perſol⸗ Res
uere que ſi non daretur tardius aduenirent ſ len
æ talium intencio quo ad diuinũ officium eſt (a
coerupta æ peccant venialiter Si autem Pãc a
attencionem continuant ſymoniam cõmit⸗ AKreruu
7 tunt tunc peccant moetaliter:non conſide⸗ ſiid
rant enim quod nõ ſolum ꝗpter officium ſedò lege
etiam beneficium quod in eccleſia obtiment dDdua
. „ 2 diumu officium pſoluendum ſunt aſtricti ale
er e Sicut = omnis clericus etiam æ nõ beneficia mn
tus tenetur q de ſtipendio eccleſie ſuſtentat bch
—6 Et ſimiliter alij qui non ſunt clerici eiuſdem cele
eccleſe quando poſſunt.pocius debent offiẽ p
cium dicere in eccleſijs quam in alijs locis ls
N. quia eceleſie adhoc ſunt deputate de ↄſe ·di. oß
EH· ptotũ Doſſunt tamen clerici beneficiati ex perk
cæauſa racionabili ab eccleſijs ab eſſe vt qn Ren,

W MM
.* 8 N
*

Nddi opoetet eos intendere ad miniſtracionẽ tem⸗
uamh poealium dmodo diumũ officium alias per
be⸗ ſoluant ⁊ ſicut mmiſterium abſentis peodeſt
illis qui ſunt in eccleſia ita et officium illo⸗ ’JMJMW
zbe rum qui ſunt in eccleſia peodeſt eis qui ſunt
% excra eccleſiam in ammmiſtracione cum oim·

i⸗ Ota bic peopter quozundam inſtancias

W ꝓ clericus in ſacris oedmibus exiſtens vel
e beneficiatus tenetur ad hoeas etiam ſi ab ec
M cleſia tenuem vel nullam Habeat ſuſtentacios ”M
N nem huiꝰ habetur. xxxii: a. v. Floerendꝰ. Ta ⸗=2 — 4
n lis emm cũ apoſtolo dicat · Scio habundare . CE
N frio z Penuriã patiæ omma poſſum in eo qui „
e me ↄfoetat.æ manns ſue ſi opteat ſibi mmi⸗· —„ I
e 9. 2 ſtrent neceſſaria. vt di. xij · Quod die „ 7
ſeen H Sptimum vltimum impedimentum ellt =9
n gnando quis in cho⸗o exiſtens ſine cauſa lex .
i Serit matutmnas æ alias hoeas ſuas ceceris —
Ne; ibidem congregatis eaſdem hoeas deuoꝛte „
ſe⸗ legentibus decantantibus peo eo vt alias =-y Lye⸗ ag
iſed oeaciunculas medio tempe legere dicere .
ent valeat ſicut faciunt illi qui cum choeus cõ⸗ H
icki mumter cantat legunt. vij. ꝓps vł Quam di
ci ecta. vel graciaruu actiones poſt miſſam ꝙ; DW
ndo celebrauerunt ad chozum redeuntes legunt
den in peiuato loco vigilias ozõnes vel oeaciun DðD
ofii⸗ las peiuatas æ huiuſmodi vocem ſuam a cho H
cl8 ro furtiue abſtrabentes tales emm mmus
di⸗ perfecte diumũ officium perſoluunt Nam vt
nA peemiſſum eſt illi qui ad aliquam eccleſiam

ſpectant debent ipſam officiare æ cottidia⸗
num officium pſallere cum alijs ibi congee⸗
gatis ⁊ non legere ſecundum id ps pſallam
deo meo quam diu fuero. æ id In conſpectu
angeloeum pſallam tibi: debemus emm ſedẽ
itii m cheono pfallere in vnum Vnde eria ait
50. b.Iherommꝰ Ingratum elt ſpiritui ſancto qt⸗
qd obtuleris neglecto eo quod ex debito te
neris Religioſus etiam dũ ↄmumter diumũ
officium a chozo perſoluitur faciens aliqᷓs
“ Peiuatas ozꝛaciunculas vt dictum eſt furtum
2= Dnmittit St de alieno deo oblacionem Facit.
2,00 =—. Ham ſcöm iura ille cõmittit furtum qre alte
17 2 rius vtitur contra voluntatem illius qui eſt
dominꝰ einſdẽ rei.⁊æ ideo cum omms religio
ſus nec velle neqʒ nolle habeat ⁊ ſit in ma⸗
nu ſui ſupioeis æ ipſe ſuperioꝛ ſiue peelatus
ipſum inferioꝛem ſuum velit pſoluere hoeas
cum ceteris pſallendo cantando ſubditus
ac inferioe vocem ſuam que eſt ſui ſuperioeis
. tunc a choꝛi officio ex peopeio arbitrio ab⸗
N.M ſtrahens furtum cõmittit æ per conſequens
peccat qe re alterius vtitur ad vſum ſibi non
conceſſum contra mentem ſui ſuperioeis Et
quãuis aliquis multas oẽoes medio tempo⸗
re dum cõmumter a choeo pſoluitur diumũ
officiũ dicere perficere poſſt ab hmõi ta⸗
men debet abſtmere · choꝝ iuuare 2 poſt
completum choꝛi officium ſe talibus peiua
tis oeaciunculis occupare Nam om̃e bonũ
ſemp peeferendum eſt ſingulari · ⁊= Rmiliter
obediencia ad quam obſeruandam ex debi⸗

„

dit
te
mi
8
um
it.
lte
eſt
gio
na⸗

to tenetur omma talia ſupplet qʒ quãuis ma
lum peopter obedienciam nõ ſit faciendum
eſt tamẽ peopter obedienciam a bono aliqñ

abſtmendum. vt. xj. q.nij. Quidò ergo St foe⸗

RrD *Ricut alij plallentes ideo cboeum iuuare ne⸗

lego nec cum ceteris canto Beſpondeo quod
m cemplo dommi nõ ſolum erant vaſa aurea
ſed etiam argentea erea Et ſimiliter in oe⸗

gams non ſolum ſunt parne fiſtule « acute.

ſed etiam graues 2 magne.geoſſum ſonum
emittentes que etiam totam melodiã oenant
mchoant terminãt Sic voces tubales mul
tum oenant melodiam choei vnde a cõmum
tate choei non ſunt tales voces abſtrahen⸗

de Mam quilibet ſecundum graciam ſibi col

latam creatoei ſuo debet ſeruire ⁊ feuctũ la⸗
boeioꝛum ſuoꝝ reddere eidem. vnde de hijs
dicitur in pſalmo:Dſallite dommo in cyrha
ra τ in voce pſalmi in thubis ductibus ec⸗

Tercio vltimo notandum eſt quando hbo

re ſint dicende ſeu decantande Et dicendum
debitis tempibus debent diei mſi vtilitas
vel cauſa aut neceſſitas ſubſir Tunc emm ſe
cundum⸗h.de gandauo in quolibeto ſuoxj

q· xxix · ⁊æ etiam ſecundum Ioh̊.de confeſſjʒ.
in ſum·ſua:poteſt quis dicere hoeas ſił vſqʒ
ad võ ⁊ de ſero võ cũ cõpletoeio.æ ſimiliteꝛ
quando dicuntur matutme de nocte ſecun⸗
dum ꝙ ipſi ibidem nareant/DHeima cum ma⸗
entinis Foæte dici poteſt quia hꝰ conſuetũ eſt

te dicis æ arguis vocem bonam non habeo

queo·peopterea hoeas per meipſum dico er

4

. ———GM —

„
7

ð

—

.
A◻
2
4

7 „
*ι
7

5

„

1

in capella dommi pape. ve Sicit Inno.quod 6
quacũqʒ; hoea noctis dicuntur matutme con
rinue ſub vno peetexen dicit' peima Hec om R
„ — ma:-P-de ganbauo ibidem Qui etia habee 13
re— 9; Crn cauſam legittimã poteſt dfceere matutmã le⸗ der

4

bir quentis diei de ſero Si vero facit quis apten mm
- W6 laſciuiam vt quiecius ſompnolencie * volun e fa⸗
. tati vacet non ſed abſq; peccato blota etiaz
2 bic ſecundum Detra de plande m.nj. ſuo qdH
6 AAaqgui obmiſit vnam hozam puta terciam s Di⸗ „. he, 6
—ccat boezam ſextam ſen Hoeas ſe⸗ uentes nron d
ͦm2 „r ee EEraim en eas ene .:
opoetet q dicat omnes alias iterato h ſuffi⸗ 2
7 cit ſolam obmiſſam dicere dum recolit. alijs ur
— rite dictis non repetins ora eciam ſcom di⸗
vuilhel. ille qui renstur ad boeag canom⸗ “ iin
io cas. ſi ex induſtria aliq; prermittit ſine neceſi⸗ un
tate coæpoeis mmfirmitatis ł alicuius raciona , der
bilis impedimenti nec aliquid in recõpenſa- ſRbe
cione facit vel facere peopomt peccat moe⸗- o
taliter iniuriam inferendo peoximo cuni peo “
tempoealibus non refundit ſpiri tualia p̃ſer⸗ ſee
tim cum adhoc ex peecepto eceleſie teneatur Si
St quancto pluries ſic obmittit tanto graui⸗ cer
us peccat · dixi autem ex induſtria quia ſi. ex t⸗
obliuione obmittitur non peccat moetaliter pe⸗
pVrmmo ſi illa obliuio cauſat ex legittima cau⸗ et
. ſa· credo quod nullum ſit peccatum. Nota fin
rrrreeere e. 8 etiam ꝙ illi peccãt qui hoeas ſuas ſecunduů
Vdedmarum ſuũ ⁊ ſecundum regulã ſuam non Ml a
.EVeruant . ſicut faciunt illi qui tenent feſtũ de a he
aliquo ſancto dum nocturnum tenere debe⸗ W
rent Quamuis etiam idipſum nõ ex pigricia

ſ⸗

od ſeu deſidia ſed ex deuscione faciat ꝗpter au
con toeitatem beati ſĩerommi palligatam. nam
” ingratum eſt ſpiritui ſancto quitquid obtule
bet ris neglecto eo ad quod teneris. quia ſi qs SèðèMUd
le deberet dicere peimam.a peo ps Deus in no MA.n —ES
pten mme tuo· dicerer pſalmũ Frtendite. nõ ſatil·· .„.D—
olen⸗ faceret ſic varianda peopter racõnem iam di
glie tam quia tenetur dicere quod eſt de bitum
r) Oltremo ota de infirmis. qo ad hoas Ien n e
von . 1 dicendas quod mfirmi bene excuſantur adrdr bir
üffi: cęnòo hozas æ ſimiliter ab andiendo vt dui
lijs cit hoſti. Sed talis debet eſſe mnfirmitas in qᷓ
In directe vel occaſionaliter ab eſſet vel ab eſſe
e timeretur ſi celebraciom diumoꝝ interelſſz
ceſc tahibus emm mfirmis non eſt lex poſita· ex E .
on , L. de obl.· ieiu: c. Conſiliam ota etiam lecudu⸗ ./4½ ( mA
iui· *— hoſti quod ſit tanca infirmitas quod ex to I .
oe. to impediatur infirmantem tunc talis mfir⸗ - EShE .
peo mus non tenetur hoeas dicere poſt conuale . ——— , —622
⸗-⸗ ſcenciam.nec pemtenciã ex neceſſtate agere 1
tnunzx Si tamen ad cautelam ex deuocione velit fa
⸗ cere non repeobat Vbi vero infirmum ſe finx
er it æ face Potuit neglexit certum eſt qð te⸗
er netur confiteri æ agere de eo pemtenciam i —
u⸗ etiam eſz verns quartana vel alia modica mn⸗ p =: † .-
e⸗ firmitas 2 tolerabilis qua non obſtãte alia rre
wi ſua quis negocia ꝓcuraret ſecus eſſet de ex⸗ S

. d . . õäl
i. cuſacione hoꝛarum Et ſicut Iacob ſeruiuit .

e Biaachel ſeptem anms abtinuit ſic qui deuo
Te ſeptem hoeas cottidie deo perſoluit vitã
i eternam obtinebit Quam nobis concedat qᷓ

,4

ZZæ „

ſine fine viuit aà regnat ?c. De boris dicta

Alffficiant.

uocatis cogitacõibus ſuis ponat cum eis ra
cionem diligentee cogitans qᷣd ipſo die cogi
racione locucione vel opere deliquerit pub⸗
lice vel peiuatim p ſingulas noctes lectũ
ſuum lauanshoc eſt peccata lacrimis æ do⸗
loee purgans diligenter de ſmgulis ↄputet
in craſtimo publice de aptis.de occultis ve⸗
ro ſecreto facturus confeſſionem.qᷓ vt ꝓpfecta
ſit.tria da habere.ſczʒ vt ſit voluntaria.nuda
munda· voluntaria.i. ꝗꝓpria deliberacione
* ꝓpoſito:nuda vt nude Yut geſſit petm̃ ſuũ
confitea munda.vt de pctõ pura ſimplici

intencione ſe accuſet· ⁊ tunc ad celebeacõem

miſſe accedat ſecurus·

ter volens celebrare miſſam poſt cõpletorãä

ſmgulis diebus Capitulum ſibi teneat.⁊ cõ⸗⸗⸗

5

—

r

„
:9
„* V

licd

. ν ☛ ⏑
. . .
„*
—
.
.
.
.
*
7
N .

——— —

ð

—

————-—

4

c 9 ſε Aetiam ſcribitur de conſe.di. v. c. Nõ medioc-

— St eſt verbu b. lero. Mõ em verbis tm̃ h co⸗

.

7e . „
7/ —
trbetn

de oeãdꝰ?eſt deꝰ/ Quagpt' meliꝰ eſt. vij · pſal
moꝛx decãtacio cũ cosdis puritate ac ſinceri
tate ⁊ ſpũali hylaritate ꝙᷓ tociꝰ pſalterij mo⸗

dulacio cũ anxietate coꝛdis atqʒ triſticia vt

hꝰ ibi Vñ nota hm Inno.⁊ Hoſti .qð tunc hõ

nõ dʒ alijs mtende mſi nccitas vł vtilitas qᷓ

dilcõem nõ capit ip̃m cogat de alijs cogita⸗
re Verũtñ cũ hm bem̃ Bern. Coe hõis ſit va⸗

gũ mobiliꝰ omm mobili nõ eſt ſp adeo fo⸗

tis hõ q tales cogitacões qᷓ ſibi occureunt
euitet Vñ nõ ſꝑp in hijs peccat moetalir.h ve
malidũ tñ qñ pcipit vitat tales cogitacões
eũ a bono ope diſtrahetes remoue' iʒ pluri⸗
es relabat qe hm Grego: Cogitacio hõis q̃n
tũcũqʒ inmðòa cui rõ nõ ↄſentit nõ e voꝛago
vicõ h pocius augm̃tũ vtutũ nec mẽte pol
luit cogitãtis Vñ d.NHoſti.ſuꝑ dictã dec.Oo

lẽres.DHeecipimꝰquide ꝙ dicãt' hoee Intecio

nem ãt æ deuocõem.⁊a ſi ſuadeamꝰ eã tñ in p̃⸗

cepto nõ pommꝰꝑ ſolũ caueãt ne impedim̃tũ

deuociompſtent · nã deꝰ ſy patꝰ eſt deuocõm
dare a graciã ſi hõ ꝓatꝰeſſʒ recipe eas Sco

eſt nocãdũ qᷓ ſimt. Neta impedimta ꝗq deuo

ℳ. cionẽ mmniſteoꝝn eccleſiarũ in hoꝛis canõicis
q̃ dice pſalle’ in puritate ↄſci encie ammi
deuocõẽe dñt impediãt ꝙ hmõi hoee ꝑ eos de
bite nõ ꝓſoluãt:St G ponũ t in Cle.ex de ce
–lee. miſſ. c.· Sni æ alibi. æ ſunt. vij: impedim̃ta;
wiln T- 1J Bimũ eſt qñ dñr hoee trãſcuresdo· nã ho
Sir re canomce dñt diſtincte æ apte dici ad intel
-

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*-

. OE 9 * 1

Balance

e

Focus

N

10

WBr ret
Da rPe gertre

6

—

5

4

3

— Copyright 4/1999 VXVMaster GmbH Wwww.yXyVmMaster. com

2

1