poſtea ↄſiderans que non bene fecerat de factis pemteret.

et facienda caueret? Sed ſciendum eſt. q ſicut pemtẽtia
dei non eſt mutata voluntas in aꝓpbatione faciendi. ſed oꝛ

do mutatus mn mſtitutione facti.ſic cautela eius non eſt p

ſidentis circũſcriptio. ſed ſubiectoꝝ coꝛrectio. Nam i m ma
lo faciẽdo tã cauet qui teꝛret ne fiat.ꝙᷓ qͥ tinet ne faciat.
De coꝛ de et delectatione. et cogitatõmbus.
Oꝛ:olla eſt. delectatio ſagimẽ. cogitationes. mu
ſce. Pꝛopterea vbi deſidena abundant. abundant
et cogitationes. Fit tamen nõnuncqᷓ.vt poſtꝙᷓ coꝛ
a malis deſiderijs emundatum fuerit. adbuc cogitatõnes

pꝛaue redeant. tam impoꝛtune nũc ꝙᷓ pꝛius immunde. Ibi

aci eulantes. hi mquietantes.ibi lutũ. bic pulms.
¶ De duabus vijs.

genere que p̃cioſa ſunt.rara ſunt. et que vilia ſunt.mme⸗
ro abundãt.Lata aũt via eſt ire quo labet.et facere quod
placet. Orta via eſt p̃ceptis regi.et deſidericꝝ fluxaſtrin
Sere ad regulam equitatis. Due ergo vie ſunt. vna moꝛtis

alia vite.et duo popuh malon et bonoꝝ. et due reges. di⸗

abolus er xp̃s. et pᷣcedit vterqʒ exercituum ſuum. vnus ad
moꝛtem et alius ad vitam. criſtus humilitatem. Diaboli

Ve ſunt vie. Vna lata ad Ppvitonem. alia arta ad
witam. Jlla que lata eſt multos habet mcedentes
P ſe. illa que arta eſt. paucos capit. In omm em

xyr.
elatione.xp̃us pietate.diabolus impietate.xp̃ns purieate.
diabolus impuritate. xp̃ᷣus obediẽtia. diabolus cõtumatia
Et quẽ quiſq; ducem ſe quit᷑ in via.habebit regem ĩ patria.
(De ſapientia mundi. et ſapientia der.
eriptum eſt qꝛ mundus m ſapiẽtia.ꝑ ſapientiã de
um nõ cognouit.placuit deo ꝑſtulticiã p̃ᷣdicatõis
ſaluos facere credẽtes. Mundus ſapiam habiit.pꝑ quã nõ
deum potuit cognoſcere poſitum ĩ ſapientia ſua. Sapien⸗
tia mundi fuit ratio humana. ſcdᷣm viſibiliũ rerũ naturã et
elementa huiꝰ foꝛmata Sapientia dei fuit eius meffabilis
maieſtas. et mcompꝛehẽſibilis bomtas. Erat et pꝛudentia
mundi circa cõmoda carms diligens circumſ pecuo. Sapi⸗
entia ergo mundi que humana ratione incedit negat fidem
Pꝛudentia aũt mundi que carms tantũ cõmoda querere de
cet. et vitare incõmoda.deſtriit bonã opationem. Dꝛop⸗
terea ſapientiam ſtultam reputat deus. pꝛudentiaʒ uudicat
a2immicam. quomam illa veritatt aduerſatur. iſta dilechom
Oꝛopterea utranq; deſtruxit deus.ſapĩam p ſtulticiã.pꝛu⸗
dentiã ꝓꝑ inſamam Quaſi em̃ ſtulticia quedã dei fuit ſeðm
humanũ ſenſum.qð ad abiecta et indigna ſibi. ſe humilia⸗
uit. inſama aũt reputata/q ſine neceſſitate dura ſuſtimit
Et tñ qui in ſapientia ſua cognoſci nõ potuit quaſi ĩ ſtulti⸗
cia agmtus eſt. quomam qui in ſua celſitudme manens nõ
potuit comp̃hendi/in ſua humiliatione cepit agnoſci Aua
ſi em̃ in ſua ſapientia deus fuit.qñ in eo q; ip̃ʒʒ decere vide
batur pmanſit.ſed ibi agmtus nõ eſt. donec quaſi deſipiie
et indigna ſuſcepit. Ibi dum ſapientiã mũ di deſtruxit.vbꝛ
ſe in eo qð ſtultum mundo videtur demonſtrauit. vt diſca
ret homo ſupꝛa rationẽ mundi eſſe qð videbat in natura ho
mis deum apparere Deinde aũt quaſi ꝓꝑ inſamam deus puu
dentiã carms euacuauit. quando contra eius eſtimationẽ
agens carnem ſuã ſine retractione ad penas et toꝛmẽta ex⸗
poſuit.et ſic eam ad incoꝛruptionẽ reſurꝛectioms eduxit.

. —

Deaben quomam nõ parcendo ſed caſngãdo et plequẽ
do carnem ſeruare opoꝛtet. Sic ergo quia in ſapientia ſua
p ſapientiam mundus nõ cognouit deũ. placuit deo ꝑ ſtul
ticiam pdicatioms ſaluos facere credentes. Stulta em̃ vi
debantur que dicebant᷑. ſed tñ per hec demõſtrata magis
ſũit ſtulta ꝗᷓ pꝛobabant᷑ et amabant᷑.qᷓ pꝛobabant᷑ rõe ſtul
ta. et qᷓ amabant᷑ dilectione inſana. Illa ſine veritate. iſta
lſine vtiliate. Stultum em fuit ſupꝛa carms ſenſum verita
tem dei pertinaciter nõ recipere. et ĩſama fuit pꝛopter car
ms commodum detrunentum amme patienter ſuſtinere
((NDe eo qð ſcriptũ ẽ. Que ẽ iſta ꝗᷓ aſcedit ꝛc̃.
ve eſt iſta que aſcendit per deſertum ſicut virgula
fum er aromatibus mirꝛe et thuris et vmuerſi
pulueris pigmentaru. Doeꝛmit et aſcendit. qui fo⸗
ris requieſcit et mtus doꝛmit. Deſertum eſt mundus.
Pter abundanciam mali. et mopiam bom. Deſertum eſt
coꝛ malum. quia cultum non eſt. et germinat noxia. et ĩ eo
beſtie habita nt. Quia em̃ in eo augricula non eſt xpᷣus. et
pater eius non ſeminat ibi verbum ſuum. ſurgunt germĩa
vicioꝛum, vrtice concupiſcentie. et ſpine ſollicitudims et
alia talia. et requieſ cunt ibi demoma. buia ñ ẽ qui extreat
Deſertum eſt iterum coꝛ bonũ.quia longe eſt a ſcrepitu et
tum ultu.et non ↄculcatur frequẽtia t trenaꝝ cogitationum
ſed virens pma net. et floꝛidũ. et germĩa virtutũ pꝛoducit᷑
et camt ibi turtur 1 pũs ſanctus. et non auditur ibi nox ho⸗
mims neque ad hominem pertinentis. Virgula recta eſt et
gracilis. et in longum poꝛrecta Qma tantũ ſurſum tendit
recta eſſe debet. et quia arta eſt via gracilis. et quia lon-⸗
Sa et poꝛrecta. Iterum non eſt vᷣgula li gni mſenſibilis et
Duri. ſed fumi qui ſpeciem habet, et ſubſtantiam non ha⸗
bet. Cum emm cermtur alquid eſſe videtur. Cum manus
appomtur mchil inuemtur. Sic bonus quiſque hic eſſe vi⸗
detur per carms ſpecie w. eo l bic non neſt Per dilectionem.

—— NNN wW

N W— EDEEEE

vlulatu irrurt. qe poſt

uemret. acceſſum ad

kyj

Iterum fumꝰ de igne aſcendit.qꝛ deliderium ex amoꝛe ve

mt. et qualis fumus. Ex aromatibꝰ? miree et thnris et vmi
uerſi puluerts pig
et aromata virtutes. Mirꝛa carms moꝛtificatio hus men
tis deuotio. vmuerſus pulis pigmentari/ virtutũ ommum
multitudo. Sicut ĩ vitijs ita in virtutibꝰ? etiã muemtur. Di
citur m libꝛo iob. Exhoꝛtatõz ducum. et vlulatũ exercitus
Habet em̃ vitioꝝ multitudo regem. habet et dꝛ
et populos et exercitus Reęgina eſt ſuꝑbia. Duces vitia ca
pitalia. exercitus eſt vmuerſa mala ſubiſ equẽtia .
80 duces vition qᷓi i

—

Smétarij. Digmentan? eſt vp

ces. habet

ji in pugna exhoꝛtationẽ ſaciũt. q Poien
cũ rõne faciendi decipiũt Exercitus aũt poſtea quaſi cum
eimã ſuggeſttonẽ ſuſceptaʒ. tur ba
vitioꝝ ſequens in deceptam mentẽ cum violentia et tumul
tu impetum facit. Sic et in virtutibꝰ regina eſt humilitas
Duces peincipale es virtutes exereitus boneꝝ vmuerſitas
Et poſt ꝙᷓ; pme vᷣtutes ab hoĩe cũ qdã rõe ſuſcipiunt᷑.moj
vmuerſitas bonoꝝ ſponte ſubſequitur. JIdeo bic pamunm

Duces pol met. mirrã 2² thus. voſt exercuũ. vmue Kerfum pul
nerem Pis r. ””MBw

Lvntariz. 1. .
De micertcoebig e et ver. at te.
eus 1 urſum erat.et hbomo deoꝛſum „Weruas e erat i
celo cum ꝛudice deo. et mil eric oꝛdia in terꝛa cũ ho

mme iudicando. Wbi em miſericoe dia eſſet. ſi cum miſero

non eſſet. Deſcenderat em foꝛte neſatente veritate quomãꝗ
illam ad hommẽ venturaʒ ſctebat. et de lius aduentu me
tuebat. Deſ cẽdit ergo pa? miſericoꝛdia. ne ſi vernitas pee:
hominẽ ppᷣa poſtea nõ muemret. c⸗ 2
veritate deſcendit deus, vt

cepto igitur tempoꝛe aſſumpta

rationẽ poneret cum homi

nõ ignara duum oſulij. prexit in obuiã illi. deum cupies mi

tigare. et placatum adducere. Cernẽs aut veritatem obſti
nato vultu incedentẽ. primũ occurꝛit uh/roSοaas vt gradu

Ef “
1 MNeret. nec: mimus pꝛeparet. donec funderer oꝛationẽ ſu uã
ad dñm. Ibi ergo miſericoꝛdia et veritas obmauerũt ſibi
Tunc miſericoꝛdia clemẽti cauſatione querelã coꝛã deo de
poſuit. dicens egre ſe ferꝛe q ad hoc negociũ ſocia aduo⸗
cata non fuerat.pꝛeſertim cum nunqꝙᷓ deus ſine vtraq;! hac
ſocia vel comite. iter aliqð facere cõſueuerat. Cũ em iquit
ſcriptũ ſit. vmuerſe vie din miſericoꝛ dia et venttas.quomõ
ſola veritate contentꝰ. miſericoꝛ diã dommꝰ meꝰ non voca
uit. Pcipue cum nõ ſolum equalẽ ſed pꝛioꝛem etiam miſeri⸗
coꝛdiam eſſe debere. ſcriptura vbiqʒ dmemoꝛat: Neq; em̃
ſcriptum eſt. veritas et miſericoꝛdia. ſʒ miſericoꝛdia et ve⸗
nitas vmuerſe vie dñi. Quare ergo que pꝛima elſe debiut.
nunc poſtrema. et qð magis me grauat.ſa ad comitatũ tun
nõ vocata accedoz E cõtrarto veritas reſpõdix, in hac via
miſericoꝛdiam comitem dñ nec eſſe pol le nec debere. tum
q; confiliũ voluntati eiꝰ cõtrariũ oꝛdinatũ ſit.et iccirco in
eius ope pſe ens ipᷣa eſle nõ poſſit. tum etiaʒ qꝛ cum iĩpᷣo dño
egrelſſa non ſit. Dixit etiam ipſam miſericoꝛ diam magis oꝑ
tere rationem reddere. quare ipᷣa egrediẽti dño nõ affuerit
et abſentia eiꝰ magis leſum eſſe dñm.in tantũ vt vno comi
te iter carpe cõpulti us ſit. No hbec omma reſpondit ſe nec
mala mtentione egreſſam. nec malo ope occupatam. ſz ma
gis ſe honoꝛi et vtilitati dñi ſin ↄſulere. que nõ ꝓpdere ſtu⸗
Deat et deſtruere ſicut ip̃a ventas.ſed ſaluare. Illaz eſſe
notandam potius et acculſandã. que famulos et miſtros
dñ tantũ velit ĩmmm. vt cum omnes abiermt nullum pa⸗
ciatur ꝓꝑ moulgentiã alic leuan et reuocart. Verttas aut
reſpondit non eſſe decens. bonũ dñm et iuſ um malos ſer⸗
uos etĩ iiſtos habere. Ria dixit. tantũ dum line mmiſtris
eſſe non debere. Werntas affirmauit neqꝙᷓ; hoĩes merito de⸗
bere damnan. Mia reſpondit eos vt bom fierent ſpontanea
etiam pietate debere reuocart. Weritas diyit ſe nolle nec
polſe tot ſcelera hoĩim tollerare: . Nia reſpondit Sr am dui

kyij

ad indulgendum ſupabundare. Veritas dixt. Vnuſquiſ q;
pꝛout geſſit in coꝛpe accipiat. Amma dixit. Omms homo
magis conuertatur ad dñm. et viuat. his ergo ita ſibi obui
antibus. et addiuerſa voluntatem dei inclina re deſideran
tibus. videns deus tam diuerſas ſententias ad effectum ſi
mul pꝛocedere nõ poſſe. ait. Scriptũ eſt. OMiſericoꝛdiã et
ventatem diligit deus. Quas er go diligit vult ſ ibi ſemper
pᷣſto eſſe.et qꝛ rurſus dicitur de deo.in pace factus eſt lo
cus eius.nõ poteſt illas diſcoꝛdes ſuſtinere. Cõcoꝛdia aũt
eſſe non poteſt. vbi voluntas tam duerſa eſt. Veritas em̃
vult vt totũ imputetur. miſericoꝛdia vero vt totũ odonet᷑
que ſimul fieri non poſſunt. Pꝛopterea nego qui amatoꝛ pa
cis ſum compellar veſtrã ſocietatem relinquere. neceſſe eſt
vt vos ſtudeatis vtrimq; vras voluntates ad vnum oſenſũ
mclinare. ſld hec veritas reſpondit ſe miꝰ? laudabilem. ſi
aliquid inultum relinquatur. Oiſericoꝛdia dixit. ſe minus
amabilem. ſi non totum gratmta pietate ſoluat᷑. Tunc deꝰ
inteerogauit ſi vellent ambe ſuas voluntates in eius arbi⸗
trio ponere.et quod ip̃e inde diſcerneret. ſine ↄtradictõne
annuere. Quod vtraq; in qᷓtum fien poſſet. ſine dimmutõe
nomĩs.et digmtatis ſue ↄcedente. deus dixit. equũ ſibi vi
deri/ vt peccatũ hoĩs. et ex pte ꝗꝓpter ventatem pumatur.
et ꝓpter miſericoꝛdiam ex parte dimitta ᷑. In hoc ergo am⸗
babus ↄſentientibus ventas adiecit dicens. vt ſicut peius
miſericoꝛdia cum homine fuit. et ipᷣa in celo permanſit. ita
nunc ip̃a in terta cum homine ꝓꝑmaneat . et miſcdᷣia cũ deo
celum oſcendat. Seriptũ eſt em. Miſericoꝛdia et veritas p
cedent faciẽ tuã. Si ergo pꝛius miſcdia pᷣceſſit.et veritas
pmanſit. iuſtum eſt vt nunc mia pmaneat /et veritas pcedat
Tunc miſ ericoꝛdia/ rogãs veritatẽ.memoꝛẽ eſſe omums pa
cti. ſcz ne quic ꝙᷓ vltra conceſſum contra hommẽ emoliat᷑.
cum douino aſcendit. Wentas aũt intras mm coꝛ homims.
muemt ibit omia mala et digna peme. et clamare cepit de

xyij

terꝛa holem acculans. miericoꝛdia vero non deſiſtebat in
celo dñm oꝛare pꝛo bomme poſtulans. Homo in terꝛa per
veritatem ſtimulat?. peccaſſe ſe confitebatur. et deꝰ ĩ celo
p miſcdiam flexꝰ ↄfitenti mierebat᷑.MHomo ↄfeſſionẽ ad ſa
ſutẽ oꝛe ꝗꝓpꝛio faciebat. et mia pciblu uis dñm ad ꝛuſtiſicatt
onẽ hoĩs ↄpellebat. Ventas de tra oꝛta p cõfeſ ſionẽ hoĩs
oꝛiebat. et iuſticia de celo pꝛoſriciẽs. ꝓ miam dei ad tras
mittebatur. Weritas dixit pꝛiꝰ pumendũ qui pꝛꝝ? malũ fe
cerat, micdia dixit. poſtea iuſtificandũ et ſaluandũ ꝗ ma⸗
lũ ↄfuedo bñ fecerat.ꝓ veritatẽ accuſabat᷑.et ꝑ miam ꝓpt᷑
vertt atẽ iuſtificabatur/qꝛ veritas terꝛa oꝛta e/et iuſticia
de celo pꝛoſpextt Qma ergo miſcdᷣia cum deo pꝛo homme
erat. et iuſncia et veritas a deo cum homie erat/iam inter
deum et homiem iuſticia et pax erat/et aſcendit iuſticia ab
homie ad em pacè poſtulans. et deſcendit pax a deo ad
bominẽ uiſticiam amplectens et oſculans. Tunc ait ꝛuſticia
ad pacem Qunquid optimo ſatis ẽ mala dimittere/miſi eti⸗
am ſtudeat bona ↄfer: eaxauit peccata per indul gentiaʒ
nunc conferat dona virtutum per gratiam. Reſpondit pax
et dixit. Domimus dabit bemsgmtatem ſet terꝛa noſtra da⸗
bit fructum ſuum Nunc auteʒ in terim iuſhicia ante eumam
bula bit. et ponet m via greſſus ſuos. Quod audiens iuſii
cia pꝛecurꝛens reuerſa eſt ad hommenm / vt ab eo non dilce⸗
Pat / vonec dominꝰ ponat in via greſſus ſuos/et vemat.
Qmd mterſit/ inter virtutem et uſtittaam.
oe mtereſt mier virtutem et uſltiam/ quod virt?
magis eſſe videtur affectus rationalis / voluntas bene foꝛ⸗
matus / vel recte oꝛdmatus. iuſticia autem foꝛma vel oꝛdi⸗
natio eius. Cunc bene oꝛdmatur mentis affectus. quanda
1 ecundum dei voluntatem mouetur.

(De e muſticia.
. hcia. alna eſt ſcᷣm vebitũ facitis. aha ſcdm meritũ ũ pa
trentis. A ticia ſcm de bien⸗ faciẽtis ẽ p tãtig. ꝛuſticia ſjm

Hrri)·
rt is eſt equitatis. Juſticia poteſtatis c. qua
ſine imuſiccia licet facrenti/ſi velit. qð eius ptãti debetur.
Juſticia eqtatis eſt. qua retribuit patienti/etiã ſi nolit qð
eius merito debet᷑ Cũ ergo deus pumt pctõꝛem iuſte facit
q eius ptãti debet᷑.vt hoc poſſit ſi velit/et iuſte patitur q
patitur.q ſcvðᷣm menitũ ſuum ei retribuictur/ qꝙ eius merito
debetur. et ẽ illic poteſtas iuſta/qua deꝰ iuſte facit.et ip̃e
auſtus eſt. hic retributio equa. qua pctõꝛ iuſte patit᷑.qua
tñ nõ ipᷣe ẽ iuſtꝰ.ſʒ pena eiꝰ iuſta ẽ Cum vo deus ꝛuſuficat
pctõꝛem/ ruſte agit. et iuſt? eſt miſticia ptãtis qua ei hoc li
cet.qͥ vero iuſtiſicatur iuſtus eſt iuſticia/ qua accepit. ſʒ nõ
m eo ꝙ; ↄtra meritũ ſuum accpit.ſi tñ muſtus nõ eſt. qe nõ
facit ipe qð accipit/qꝛ ꝓ ſe nõ a ccipit. ſed patitur tm̃ qð ac
cipit. et eſt iuſtus qui facit/qꝛ facit /iuſticia quã facit.et 6
ꝛuſtus qui accipit.auſticia quã accipit/nõ tamẽ qꝛ accipit.
qmna ſine iuſticia ſua ꝑ ſolã gratiam iuſticiam accipit.
N(¶De lectulo etferculo ſalomoma .
alomon eſt ypᷣus. lectulus ſalomoĩs co coꝛ otẽplantis
. Jferculũ ſalomoĩsſcor ꝓ bonaʒ opationẽ ſe circũfe⸗
bas /et exercentis. Quando de lectulo ſalomoms locuta
eſt ſcriptura.nõ dixit vñ factus ſit.q; ineffabiles ſunt aſ Pi
rationes ↄtemplatioms /que coꝛ illumĩat. De ferculo autẽ
ſalomoms dicit vnde ſit/et materiã eius deſcribit. qꝛ enar⸗
ran pol ſũ üt et Dici. ex ercitia virtutũ qᷓ vitã opantis edificãt
¶ De natura et gratia et do. 8
vatuoꝛ modis noticia dei coꝛdi humano mamfeſta
tur. Ouobus intus / duobus foꝛis. duobꝰ ꝑ naturã.
duobꝰ gratiã. Intus pꝓ rationem et aſpirationem. foꝛis
p ereatnrã et ꝑ doctrinã. nid natuꝛam ptmet ratio creatu
rata. ad graciã aſ piratio et doctrina. fuerunt ergo duo ſi
mul nata et gr acia.nõ ſola natura. neq; ſola gracia. ne ſi
natura totũ poſſet. gra nõ qreret᷑.aut ſi mhoil poſſet.culpa
excularet. In dei natura totum poſſe dixerüt. et gram nõ

rrij
queſiuerunt. gentiles quidem naturam mchil poſſe exiſti⸗
mauerunt. et culpã excuſauerũt. et vtriqʒ erꝛauerũt. Int
qtuoꝛ pama eſt rõeſcda crea tura. tcia doctrĩa.qurata aſpi
ratio. Natio ãueſtigat. creatura aꝗꝓpbat. doctrina explicat
aſpiratio firmat fidem. Tres ſunt teſtes agꝓpbatõis quo⸗
mã deus eſt. affectus. et defectus. et effectus. Rffectꝰ p
cedit. ſeqtur defectus. occurꝛit effectus. Affectus querit.
defectus exi&tt. efſectꝰ tribuit. qð nõ eſſet.ſi pꝛouidentia
nõ eſſet. Sunt alij teſtes tres in creatura.diumtatẽ crea⸗
toꝛis pꝛofitentes. magmtudo potẽtie.puleritudo ſapĩe .be
magmtatis vtilitas Deinde ſe riptura explicat.que ereatura
pꝛobat.pꝛimũ deũ eſſe.deinde vnũ eſſe.deinde et trinũ. et
ↄteſtatur ipᷣe deus fidei.ne teſtimomũ homĩs minus firmũ
foꝛet. Nnte legem dirit ſe eſſe.ſub lege vnum. ſub gf̃a tri⸗
num. vt paulatim creſceret cogmtio ventatis. Nnte legem
dirit ego ſum. et iterum ego ſum qui ſum. Et rurſum. Mec
dices filijs irahel. qui eſt miſit me ad vos. Sub lege dixit
Nudi iſrabel. deus tuus deus vnus eſt. ipᷣm adoꝛabis.et ei
ſoli ſeruies. Sub gratia dixit. Ite docete omnes gentes
baptizantes eos in nomme patris / et fili/ et Einens le ſanctt
C onfirmationem aſpiratioms. nouit ille qui accipit.·
(De ſuperbia et humilitattt.
eus bommẽ foꝛ mãs. et condens iudicio epolue ut m
eo quedam humilia/ quedam gloꝛioſa. Memt autẽ
ſuparbis et muemt excellentia quidẽ et decoꝛa / pulcra ad
concupiſcentiã. humilia autem et in firma turpia ad confu
ſionem / et gnomimã. et pᷣmitur vbi tumet.et ↄfunditur vbi
gloꝛiatur. Wemt aũt huilitas/et ↄſiderat pulcra/ſine ↄcu⸗
piſcentia.infirma ſine i ignomima. et placet ĩ vtroqʒ dditoꝛ.
In altero qͥdem qꝛ luã potentiã pꝛobat. ĩ altero vo qꝛ nr̃a⸗ʒ
pᷣſumptionẽ temꝑat.vtã vno vi deamꝰ qtum de ipᷣo pᷣſume
re⸗ poſt umd. i altero aũt qᷓ; humilia de nobis letire. debeane
(De contemplattone. èl

rima dtemplatio ẽ m viſibilibꝰ.ſcda de viſibilibus
HM“'ad iuiſibilia. tercia in iuſibilibꝰ?. Sic pꝛima erudi
ao in lirera⸗ ſcda de littera ad ſenſi um. tercia m 1 enſu u.
— ((Se tribus gradibus ſide.
res ſũt Sᷓdus fidei. Oꝛimꝰ ẽ ea ꝗ dr ꝑ pietatẽ lor ola
elisgeꝛe.ſcðᷣs ea q̃ electa ſũt ꝑ rõʒ aꝗpbare.terciꝰ ᷓ
ata ſũt ꝑ puritatẽ appꝛehẽdere. Quartũ genꝰ hoĩm ẽ.
Abꝰ ſolũ credere ẽ/fiði ñ ↄtdicere.qͥ tñ ↄſuetudie vuedi ma
Sts qꝙᷓ vtate credẽdi/fideles noĩant᷑ fideles aũt pꝛimũ per
pieta tẽ electõʒ faciũt. poſtea ex rõe eſtiatõʒ ↄcipiũt.nonnſ⸗
ſime ꝑ puritatem/aſſertõʒ ↄpꝛehendũt. Tribus itẽ S dibus
cgmtio fidei creſcit. alij audita ſine diſcuſſiõe credenda ſu
ſcipiũt. alij credẽda rõe diſcutiũt et credunt. alij diſcuſſa
et credita / effectu opꝛehendũt. Pꝛimi hñt fidei ↄgmtõʒ. ſe⸗
cũdi ↄgmtõis rõʒ.tercij rõms aſſertionẽ. Sic ꝑ tẽpoꝛa cre
uit fides. ante legẽ deus creatoꝛ credebat᷑.et ab eo ſalus
et redẽptio expectabat᷑.ꝓ quẽ vo/et qũo eadẽ ſalꝰ iplenda
ac pficiẽda foꝛet. exceptis paucis qbꝰ hoc ſcire ſingulari᷑
ĩ munere datũ erat.a cetis fidelibꝰ ñ agnoſcebat᷑. Sub le⸗
ge aũt pſona redẽptoꝛis mittẽda p̃dicabat᷑.et vẽtura expe
ctabat᷑.qᷓ autẽ ipᷣa pſona foꝛet/hoc ẽ hõ / vel angkus / vl de?
nõdum mamfeſtabat᷑.Soli hoc ↄgnouerũt. q ꝑ ſpm̃ ſingu⸗
larit a hoc illuĩati fuerãt. Sub gra aute maifeſte ab oibꝰ
jã et pᷣdicat᷑ et cdit et modꝰ redẽptõis / et qlitas pſone re
dẽ ptoꝛis.ſemperꝑ tñ in eccłia dei ab imtio/fides fuit ĩcar⸗
narõis et paſſiõis xpi.qꝛ nũqꝙᷓ ab imtio defuer᷑̃t.q hoc ↄgno
uer̃t. alij ſaluabãt/q; hoꝝ pfectõi fide ſimplici iugebat et
eos bñ oꝑãdo ſeqbãtur. Itẽ ſciẽduʒ qm alið ẽ affectõ aĩ qᷓ
coitur.ali ↄgmtõ ꝗᷓ pꝓcipitur qð cditur. In affectõe fides
ẽſi ↄgmtõe ea q̃ ꝑtinẽt ad fidẽ.alið ẽ g fides/ alið ↄgmtõ ſi
dei. et pᷣt qdẽ ermõi ↄgmtõ ſñ oĩ fide eẽ.fides ãt ſñ ↄvᷣtõe
oĩo ñ n pe ett tñ aqe ſuß 2mt: ßt. A fides ẽ etiã de fios

aS nunq; excidit. Ru
boc q verum erat. Muc aũt fr ca
ril ſime expenmenci .⸗ ſcio Ylane q caritas nunq
excidit. pegre pꝛofect? eram. et vem ad vos in terꝛam alie
nam. et quaſi aliena nõ erat. qin iuem amicos ibi. ſʒ neſcio
an paus fecerim/ an fact? ſim. Tamẽ inem illic caritatẽ et
dilexi eas⸗/et nõ potin faſtorre ꝗq dulcis michierat. et iple
m ſacculũ coꝛdis mel⸗ et qm anguſtꝰ ĩiuentꝰ ẽ/et nõ valuit
cape totã. tñ iĩplem ꝙᷓtü potm. totũ iplem qð ha bui/lſʒ totũ
cape n6 valmn 5 muem. NQ ccepi ergo eᷓtum cape potin. et
onuſtꝰ pcio pcioſo pondus non ſenſi. quomaʒ ſi ubleuabat
meſſarema mea-Nunc aut longo itinere ↄfecto. adhuc ſac
culum meump plenum reperio. etnõ excidit quicquain ex eo
quomã caritas nũquã excidit. Illic ergo frater cariſſiẽ int
cetera memoria tin primũ muenta eſt. et lignaui ex ea lIrfas
ſtas. eupiene et ſ. anũ ell eet 1 aluüñ m dno Tu. = meẽ re⸗

eopham “ aritto⸗ diuna in⸗ qua awparet. et ma⸗
nmtoſtat. deus. Di qꝗs omnez ereaturã cheophamã
—RZ bit. Ceophama potentie ẽ creatura
ru Wagmitude beopha ma ſapie ẽ. creaturaꝝ pulernitudo
iheophama boitatis creatura vtilitas. Pꝛimal ſimilitudo

creature ad deü eſt /qd eſt. 6 ſedaa ag vna⸗ ẽ. q om̃e qð eſt.ĩ
boc ẽ qð vnũ ẽ. ſʒ ex His fũ ut. alia ex vno ſüt vt
nat᷑ alit ſ imphi tia. alia ex plunb? vt apoſii ta. Illa aut qᷓ et
ſũt / et vnu ſn ut et ex vno ſũt. masgis do ſimila ſunt.peipue ſi
vmtatem ſuã quã ex pluribus nõ colligũt. ad plura m nõ effü
unt Tales ſunt nature ſ pirituales. que magis ad ſimil tu
dinem der accedunt. que nec ex pluribus ſunt/qe ſunt nata
ſimplitia. nec plura ex ipis, quia non poſſunt eſſe materia
n his duo poſe int der 8 b natura. duo ad foꝛmã. Mitam

xrv.

et ſenlum ad naturã. cogmtionẽ et dilecttonẽ ad foꝛmam.
ad vitã ↄgmtionẽ. ad ſenſũ dilectõz;. Hec duo ſ upma et iõ
pꝛoxĩa ſũt. et exỹ

ſſa imago. ↄgmtio vitatis et amoꝛ vtutis
uare conſcientie hoĩm velate ſint.
roptere deus ſcientias poim m vßt enti vita ad in

„ 2.

carentur. et bates ofun derent. Tant⸗ etem wala ane ĩ coꝛ
de homis verſantur ſi paterent.et videntibꝰ mutuo eſ ſent
incitamentũ ad culpam. et habentibꝰ teſtimomum ad igno
mimã. Peopter hoc velata ſunt occulta coꝛdium. vt futu⸗
ro iuditio locus eſſet Eſt aũt velamẽ coꝛdis habit? coꝛdis
babit? cospis ſiue maifeſti?. ſiue dubi. et bom ſet malt.
— (De qum q; ſeptem.
vin q; ſeptena ĩ ſac ſcriptura fr iuem. 5 volo 4 1 pol
ſi ſicut Poſtulas pꝛi ſigillati enumerãdo ab iuicé
dnt guere. poſtea vo quã int ſe habeãt ↄuemẽtiã eadẽ ſibi
p ſingła ↄferẽdo demõſtrare. pꝛimo loco. vij. vitia ponũt᷑
Deima ſuꝑbia. ſcdᷣa iuidia. tcia.ira.quarta triſtitta. v. aua
ritia. ſex ta Fula. vij. lururta. Contraj hec ſcdᷣo loco ↄſtituũ⸗
cur. vjij. petitões qᷓĩ dñica orone dtiment. Pꝛima ꝗᷓ ve deo.
ſanctificet᷑ no. t. ij. 8:. adue, r. t. uj. qᷓ ⸗ kiat. v. t. l. . in. c.
et. . t. inj qᷓ ð'/panẽ n. q. d.n. h. v. qᷓ ðʒ/dimitte n. d.n. ſ. et
n. d. d. n. ſexta. qua dicitur /ne nos mdu. i. t. ſeptima. qua
dicit᷑. libe.nos a. m. amẽ. Poſtea tcio loco ſequnt᷑.vij.do
na ſ pũs ſacti. Dꝛimũ ſpũs timoꝛis dñi.ſjm ſp̃s pietatis.ter
cuũ ſpᷣs ſcie.uij.ſpᷣs foꝛtitudĩs.v.ſpᷣs ↄſilij.vj. ſp̃s mtelle⸗
ct2. vij. ſps ſapie, Demq; quarto loco/ſuccedũt ſeptẽ vᷣtu
tes. Pꝛima pauptas ſpᷣs.i.huilitas.ij.mãſuetudo ſiue be⸗
mgmtas.tercia compunctio ſiue doloꝛ.uij eſurtes iuſticie
ſiue deſideriũ bonũ.qita mĩia.vj.coꝛdis mũditia.vij.pax.
Nouiſſime quinto loco diſponuntur ſeptem! beattudmes.
Pꝛima regnum. c.ij. poſſelſio terꝛe ventiũ.nj. ↄſolatio.
iuꝓ. uſticie ſacietans. quinta miſericoꝛdia. ſexta vilio dei

klxxv.

ſeptima filiatio dei. Her ita peimo loco diſtingue. vt mtel⸗
iigas ipſa vitia quaſi quoſ dam eſſe amme languoꝛes. ſiue
vulnera mterioꝛs homis. Ipm vero boĩem quaſi egrotum
medicũ deũ. Dona ſpuᷣs ſancti antidotũ Virtutes ſamtatẽ
Bea titudies/felicitatis gaudium Sunt ergo ſeptẽ vitia ca
pitalia ſiue pemcipalia.et ex his vmuerſa mala onunt Hij
ſunt fontes abiſſi tenebꝛoſe. de qbꝰ flumia babiloĩs exeũt
et in omnẽ terꝛã deducta. ſtillicidia imquitatũ diſfundunt.
De ꝗbus flumibꝰ pſalmiſta ĩ pſona. ꝓphᷣ fidelis cecimt di⸗
cens Oup flumma babiloms illic ſedimus et fleumꝰ?. dum
recoꝛdaremur ſion. In ſalicibꝰ ĩ.m. e. ſ. o.n. De hijs ergo
ſepte; vitis vaſtatoꝛibꝰ?. et vmuerſaz nature itegritatẽ coꝛ
rũpentibꝰſimulq; maloꝛum ommum germia pꝛoducẽtibus.
qntũ ad pñs negotiũ explicandũ ſuſſicere putamꝰ loqᷓmur
Deptẽ ergo ſũt.et ex his tria hoĩeʒ erpoliãt Quartũ expo
Lratuz flagellat. Quimtuʒ flagellatuʒ eicit Sextuʒ /eiectum
ſeducit. Deptimũ /ſe ductů ſzurtuti ſubicit. Supbia em̃ au⸗
fert hoĩ deũ Inuidia/aufert ei pꝛoximũ. Ira aufert er ſeip̃⸗
Triſutia/ſpoliatum flagellat. Nuaritia. flagellatum eicit.
Gula/ eiectum ſeducit. Cuxurta ſeductu ſeruituti ſubicit.
Nunc reuertẽtes. ſingula ꝓ oꝛdinẽ explanemꝰ Diximus qð
ſupbia aufert hoĩ deũ Supbia nã q; ẽ amoꝛ ꝗpꝛie excellẽtie
quando mens bonum quod habet ſingulari diligit. id ẽ ſi
ne eo a quo bonum accepit Opeſtifera ſuꝑbia qᷣd agis. cur
au des riuulo vt ſe a fonte dimdat Cur ſuades radio.vt ſe
a ſole auertat.cur mſi vt et ille dum ĩfundi deſumt areſcat.
et iſte duʒ ab illuiante ſe auertit tenebꝛoſus fiat. vterq; vo
dum accipe ceſſat/id qð necdum hʒ / vtinuo ulð etiã qð hʒ
amttit. Hoc peofecto tu agis/ cuz doces donu; ext deum
diligere vt ꝗ ꝑtẽ bom q; ab illo datũ ẽ puerſe ſibi vĩdicat.
totum bonum quod millo eſt amittat Sicq; fiat vt nec id
qð phʒ. vtiliter bre poſſit.dum illud ĩ eo a quo hʒ/ñ diligit
Sicuc em̃ om̃e bonuʒ veraciter a deo eſt. ita nullũ bonum

”

lxxxyj

extra dommũ vtiliter habert poteſt. imo vero ꝑ hoc.idipᷣm
qð habet᷑.amittit᷑.qð in eo et cũ eo a quo habʒ nõ amatur
Nam quicũq; nõ nouit mſi hoc qð hʒ in ſemetipᷣo diligere
neceſſe eſt vt dum in altero bonũ qð nõ hʒ aſpexerit.tanto
amaruus ſua eum ĩpfectio toꝛ queat. quanto eũ in quo om̃e
bonũ ↄſiſtit nõ amat. Et iccirco ſupbiã ſemꝑ muidia ſequ
tur. qꝛ qui illic amoꝛẽ nõ figit vbi ome bonũ eſt. quantum
de ſuo puerſe extollitur. tanto graus de bono aheno toꝛ
quetur. Sua igt᷑ elatiom iuſtiſſime pena deputata ẽ. pp̃a
quã de ſe gigmt inuidia.qᷓ q ↄmue ommũ bonũ diligere no
luit. recte nüc bom alterius liuoꝛe tabeſcit. Quez pꝛofecto
aliene felicitatis ſucceſſus nõ vꝛeret.ſi illũ in quo om̃e bo⸗
num p amoꝛem poſſideret. Nec eiĩ alienũ a ſe udica ret bo
nu alteri2. ſi lſuũ abi diligeret. vbi et ſuum et alter ? bonuʒ
ſimul poſſideret. Nunc ergo quantũ ſe p elationẽ ↄtra cre
atoꝛem extollit.tantũ ꝑ liuoꝛem ſub pꝛoximo cadit.Et q̃n
tum ibi fall acit erigt᷑. tantũ hic veraciter p̃cipitatur. Sed
neq; hic ſiſtere poteſt. ſemel cepta coꝛruptio. Mox ei vt de
ſupbia nata fuerit ĩiuidia aram de ſeip̃a parit.qꝛ miſer am⸗
mus ꝗꝓpterea iam ſibup̃i de ſua impfectõne raſcit᷑.qꝛ de bo
no alten? ꝓ caritatẽ nõ letatur. Ntz ideo id etiã qð habet
ſibnp̃i diſplicere incipit. qumã ĩ alio id qð bĩr̃e nõ pt agno⸗
ſcit. Qui ergo pꝑ caritatẽ in ðo totũ hre potiit.id etiã qð
p elationẽ extra deum hr̃e conabat᷑.ꝑ inuidiã et iram amit
tit.qꝛ poſtqꝙᷓ ꝑ ſuꝑbiam deũ amiſit. ꝓ ĩuidiã pdit pꝛoximuʒ
et ꝑ iram ſemetipm. Quia ergo oĩbus amiſ ſis mcbil ſuꝑẽ
vnde gaudeat mfelix conſcientia. ꝓ triſtitiam in ſemetipſa
colliditur. et que de alieno bono pie letari noluit. de ſuo
malo iuſte cruciat᷑.poſt ꝙᷓ; ſuꝑbiã ergo et iuidiã et irã qᷓ̃ ho
mies ſpoliãt. ↄtinuo triſticia ſeqᷣtur. que nudatũ flagellat.
Cui deinde ſuccedit auaritia que flagellatũ eicit.quia in⸗
terno gaudio amiſſo. foꝛis conſolationem querere compel
litur Poſtea accedit gula que eiectum ſeducit.quia ammi

lxyrvyj
exterioꝛibꝰ inhiantẽ: hoc vitiũ in pimis quaſi e victno tep
tans. ꝓ ip̃m naturalẽ aſpecrtum ad exceſ ſum ulicit. Poſtre
mo ſuꝑueme luxuria.que ſeductum violenter ſeruuun ſubi
cit.quia peſtꝙ; caro ꝓ crapulã mflammata eſt. ardoꝛem ha
bidims lapuementem emollitue atz ener uter reſolutus am
mus vincere non poteſt. Seruit ergo ſeuſſume domĩatiom
mens turpuer ſubacta. een mſi exozaca ſubuemat ſaluatoꝛis
pietas. non erit iam vnde captiuo ſerinentt amiſſa reſtitua⸗
tur ir libertas. Dequntur itaq; ſepi peutiones ↄera ſepꝑtẽ vi
tia. quibꝰ? ille oꝛatur vt ſubucmat. qui nos et oꝛare vocuit
et t q ozanttb? ſpiritũ bonum a ſananda vulnera nra et ad
ſoluentũ iugum captuntatis noſtre daturus ellet repꝛom
ſit. Sed nos anteq; ao erplat nattonem haꝝ vemamus / pei⸗
volumus ala adhuc ſumlituome demõſtrare quantam ĩ no
bis coꝛruptionem ſupꝛadicta vitta generent. vt quanto pe
riculoſioꝛ langues oſtenditur. tantomagis necãria medicia
opꝛobetur Per ſuꝑbiã igit᷑ coꝛ iflat᷑.pnuidiã areſcit.ꝓ mã
crvepat. ꝓ criſtitiã ateritur et qᷓr ĩ puluere redigit᷑. p auaritiã
dilſꝓgit᷑. ꝓ gulã inſicit et qᷣſi humectat᷑. ꝓ luxuriã oculcat᷑
et m luiũ redigit᷑ ita vt iam miler ricere poſſit. infixꝰ? ſum
m limo pꝛofũdi. et nõ ẽ ſubſtãtia. Cunq; binc limo pꝛofũ u⸗
vi a ĩmus fuertt mfixꝰ? et luto eomqumatioms et imunditte
obuolut?. euelli nequaqᷓ poteſt milra ulũ clamet et eius
auxilii poſtulet de quo plalmiſta daenne ducs. Sxpectãs
expectam dnm. et mtẽdit. m. et exau p. m. et. e. m. d. la.
m. et. D. lu. fe. Pꝛopt᷑ ea igitur ipe no cut 't to⸗
tũ bonun nrĩjm ab ipo. et vt qð permi et g ketẽ tes aceipr⸗
ma.eiꝰ Donũ nõ nẽm ce meritu itelhigamꝰ. Pꝛima igieur pe
titõ et ſupbiã ẽ. q; So dieim ſanctificetur nom̃ tuũ. hoc ei
petim vt der nobis nmere et vene rart nom ſuũ quatinꝰ et
per humilitatem ſubiectil qurp ſupbiam rebelles et
contuma ces oretimug. Seae⸗ petutttoni datur Donum ſpri⸗
tus timoris vommi. vt ile cτ peniens. nintutem eo. „

xxrvij
creet humilitatis. que ſupbie moꝛbum ſanet. qᷓtin? ad reg
num celoꝛum quod angelus ſupbus ꝑ elationem perdidit.
homo humlis puemre poſſit. Secunda pettitio eſt cõtra
imnuidjiã. ꝗᷓ . duemat regnũ tuã, Negnũ ſiquidẽ dei ẽ ſa
lus hoĩm. ꝙ tũc deꝰ in hoĩbus regnare ðꝛ. qn ipi hoĩes ðᷣo
ſubitiũt᷑. et mõ ei adherẽ do ꝑ fidẽ et poſt ĩheredo ꝓ ſpeciẽ
Qui ergo petit vr regnũ dei aduemat. ille pꝛofecto ſalutẽ
querit hoĩm. ac ꝑ hoc dũ pꝛo cõmum oĩm ſalute poſtulat.
liuoꝛis vitiũ ſe repꝛobare demõſtrat Huic petitõi dat᷑ ſpᷣs
pietatis. vt ipᷣe ad coꝛ ve mẽs/ſ ad bemgnitatẽ illð accẽdat
quatinꝰad eandẽ hõ eterne hereditatis poſſeſſionẽ ad quã
alios puemre cupit.ipᷣe puemat. Tercia peticõ ẽ ↄtra iram
qua ðꝛ.fiat volũtas.t.ſ 1. c. et i. t. Nõ em ot endere vult qꝗ
dicit.fiat vo.t.ſʒ ſi pl acere ĩdicat qᷣcqͥd volũ tas dei ſiue ĩ
ſe. ſiue ĩ alns / ſym arbitriũ ſue dignatois diſ pẽſat. Huic er
go petitioni dat᷑ ſpᷣs ſcie.vt ipᷣe ad coꝛ vemẽs erudiat illud
et ſalubꝛit ↄpugnat.vt ſciat hõ malũ qð patit᷑ ex ſua culpa
pꝛouemre. ſi qᷓd aũt bom habuerit ex der mĩa pꝛocedere/ac
p boc diſcat ſiue ĩ malis qᷓ ſuſtinet ſiue ĩ boms ꝗᷓ non hʒʒ ⁊t
creatoꝛẽ nõ iraſci.ſʒ ꝓ oĩa patientiã exhibere Optie ergo p
ↄpunctõʒ coꝛdis ꝗᷓ ſpũ ſcie oꝑante interiꝰ ex huĩlitate naſci
tur. ira et ĩvignatõ aĩ mitigat/qꝛ ecõuerſo ſtultũ ira intſi⸗
cit.qñ in aduerſis ꝑ impacientie vitiũ agitatꝰ? atz cecatꝰ?.
vel malũ qð patitur ſe meruiſſe. vel bonũ qð habet ꝑ graʒ
accepiſſe nõ agnoſcit. Hanc virtutẽ /id eſt ↄpunctionem ſi
ue doloꝛem. pꝛemiũ ↄſolatõis ſeqᷣtur. vt qui ſe hic ſpõte co
ram deo per lamenta affligit. ullic verum gaudium et leti
ciam muemre mereatur. Quarta petitio eſt /contra triſtiti
am. qua dicitur. Panem noſtrum quotidianũ da nobis h.
Triſtitia nanq; tediũ eſt/aĩ cũ meroꝛe. qñn mens quodãmõ
tabefacta. et vitio ſuo amaricata intna bona ñ appetit.atz
oĩ vigoꝛe e moꝛtuo.nullo ſpãlis refectõis deſiderio hilare⸗
ſcit.ꝗpta ad ſanãdũ hoc vitiũ dep̃cari nos opoꝛtʒ miſcviaʒ

Hrei

Dñi vt ip̃e ſolita pretate amme tedio ſuo languenti interne
refectioms pa bulum ammoueat vt ꝙ ip̃a ablens neſcit appe
tere. Suſtu pꝛeſentis viſitatioms admomta incpiat amare
Datur ergo huic petitiom ſpiritus foꝛtitudims.vt fanfes
tem ammã erigat. quatinus illa peiſtim vigoꝛis virtute re⸗
cepta a defectu ſin tedij ad deſideriũ interm ſapoꝛis ↄuale
ſcat. Creat ergo ſpiritus foꝛtitudis ĩ coꝛde famem ꝛuſticie
vt dum hic ꝓ deſiderium pietatis foꝛtiter accenditur. illic
peo p̃ᷣmio plenam beatitudis ſociletatẽ ↄſequat᷑.Quinta pe
titio eſt ↄtra auaritiam qua e. Dimitte nobis debita no⸗
ſtra. ſ. et.n. d. d.n. Juſtum em̃ vt ĩ reddẽdo debito nõ de
beat eſſe anxiꝰ quii m exigendo noluerit eſſe auarus. tz iõ
cu a nobis ꝑ dei graʒ vitiũ auaritie tollit᷑. qualiter a noſtro
Debito abſolui debeamꝰ.expoſita ſalutis ↄditõe docetur.
Hunc ergo petitõm datur ſpũs ↄſilij.qui doceat nos ĩ hoc
ſeculo libenter peccantibus in nos miſericoꝛdiam impende
re.quatinus in futuro cum pꝛo peccatis noſtris rationẽ red
dituri ſumus. mereamur miſericoꝛdiam inuemre.Sexta pe
tido eſt contra gul am. qua dicitur. Ne nos inducas. idẽ ꝓ
mittas induci in temptationẽ. Hec eſt temptatio qua nos
illece bea carms ſepe ꝓ naturalez appetitum ad exceſſũ tra
here mtitur.et latenter voluptateʒ ſubicit. dum mamfeſte
nobis de neceſſuate blanditur. In quã pꝛofecto temptati
onem tunc nequaqꝙᷓ; inducimur. ſi ſic ſtudemus ſecundũ mẽ
ſuram neceſſitatis nature ſubſidium impendere. vt tamen
meminerimus appetitum ab illecebea voluptatis coherce⸗
re. Quod vt implere valeamus. nobis petentibus ſpiritus
intelligentie tribuitur. vt interna refecho verbi dei appeti⸗
tum exterioꝛem cohibeat. et mentem cibo ſpirituali robo-⸗
ratam.nec valeat coꝛpoꝛalis egeſtas frangere. nee carms
voluptas ſuperare OPꝛoptera nanq; et ĩpſe dominus temp
tatoa ſuo.dum eſurienti ſibi fraudulentaʒ de extenoꝛis pa
ms refectione ſuggeſtionem faceret. reſpondit dicens.

Non in ſolo pane vnit homo. ſed in omm verbo quod peo
cedit de oꝛe dei.vt aꝑte demõſtraret qꝛ cum mens illo mte

rius pane reficitur.nõ magnope curat. ſi foꝛis ad tempus
famem carms patiatur. Datur ergo contra gulam. ſpiritꝰ

intelligentie. ſed ille ad coꝛ vemens emundat illud atz pu⸗

rificat. et lum interioꝛem oculum. ↄgmitione verbi der Ii

quodã collirio ſanãs. eouſqʒ lumioſuʒ atz ſerenũ efficit. vt
ad ĩpaʒ etiã deitatis clanitatẽ ↄtẽplandã pſpicax fiat.Cont᷑

vitiũ igit᷑ gule remediũ oppomt ſps ĩtelligẽtie. ex ſpũ aue

itelligẽtie. mũditia coꝛdis naſcit᷑. Mũditia vᷣo coꝛ dis.viſi⸗
onẽ dei pꝛomeret᷑.ſicut ſcriptum eſt Geati mũdo coꝛde qñ

ip̃i deũ videbunt. Septima petitio ẽ ↄtra luxuriaʒ. qua dꝛ.
Libera nos a malo Cõuement᷑ ſane ſeruꝰlibertatẽ petit.et

iccirco huic petitõi dat᷑ ſps ſapie.q amiſſã captiuo liberta
tẽ reſtituat. et iugũ imqᷓ dãnatõis/qð ſius viribꝰ ille nõ va
luit.pꝑ gram adiutꝰ euadat. Sapia nanqʒ a ſapoꝛe ðꝛ. cum
mẽs guſtu int᷑ne dulcedĩs tacta. totaʒ ſe ꝑ deſideriũ intus
colligit. ne foꝛis iam eneruit ĩ carms voluptate diſſoluat᷑
qꝛ totũ intꝰ poſſidet/ĩ quo delectat᷑. Cõgrue igit᷑ ↄtra ex.
terioꝛẽ voluꝑtatẽ intioꝛ dulcedo oppomt᷑.vt qnto illa plus
ſape et placere incepit.tãto liberiꝰ atz libẽtiꝰ iſta ↄtenat᷑

Tandemq; in ſemetipᷣa mens pacificata dum mchil eſt qð

foꝛis appetat.tota pet amoꝛem mtus⸗ reqmeſcat. Spinitus
