oꝛiũ tur ommo decl mare non poſſunt. In qiibus tin cum
laboꝛe Piculũ eſt ut eas quoti die ſentire neceſſe ſit. et in
conſentire eis nemo vnquã ſine graui detr unẽto polſſit 1
tera necelſſitas eſt bonoꝝ. ꝙ cũ inter malos quos declia⸗
re non poſſunt conuer ſantur. ex illoꝛum pꝛaua conuerſaco
ne quotidiana quadam perſecucõne vita eoꝛum affligitur.
Quos ita tolerare neceſſe eſt. ut nec ꝗꝓpter imquitatem ee
rum/odio ha beamus homines. nec ꝗpter amoꝛem hominum
imqutatis effictamur conſoꝛtes. Bed hoc ſine humllitate
et laboꝛe nemo facere poteſt. Humilitate videlicet. ne ſe
per ſuperbiam a conſoꝛtio vamtatis dimdat. et dum malo
rum ſocietatem habere contemmt quaſi de ſingulart ruſtt
cia ꝓmcioſius intumeſcat. Laboꝛe aũt opus eſt. ut quoꝛũ
ſocietatem non deſerit/ ſemp fugere quantũ poteſt ſtude⸗
at conuerſacõnem. Hoc eſt quod ſequitur. Wide humilita
temmeamet labozem meũ.

Womam milcda tua ance oculos meos eſt. et cõ⸗
placin m veritate tua. Miſcdia dai eſt qua ꝓcit.ve
rnitas qua coꝛri git. Der miericoꝛdiã pemtẽtes ab mdulgẽ
tia non repellit. per ventatem peccata pumẽs/cauſam nõ
perſonam reſpicit. Quiſquis ergo adiſalutem peruemre
deſiderat. hec duo neceſ ſe eſt medicime dei remedia non
temnat. Sine miſcdia eim vemam non conſ equitur. ſine ve
ritate non emendatur. Sunt vero nõ null/ qui dum culpal
ſuas ꝓ miſcdaʒ temeraria quadam. pꝛeſumpcõne a deo re⸗
laxari eypetunt. Sine coꝛcepcõis flagella patiẽt ſuſtinere
nolũt.et ſi foꝛtaſſis aliqua ſe pꝛo pcĩs luis aduer ſa ꝓtuliſle

vvn

cognouerunt. ſtatim tipo ſnper bie erguntur.eoq; minus
miſcdiam dei neceſſariã exiſtimant. quo ſua ſe ſatiſ factõe

apud diumũ examen plene purgatos putant. Quo contra

quid iſte dicat audiamus. iſcdia mquit tua ante oculoſ

meos eſt. et c.i. u. t. Nc ſi diceret. Miſc viam tuã vbiqʒ mi
chi neceſſariam eſſe video.et tamen coꝛrectioms tue ver⸗

bera quibus peccata mea diſtricte pums non ſolum non re
pello led et gaudens ſuſcipio.imo etiam m ip̃is miſc iam
tuam non deeſſe cognoſco. Complacui inquit in venitate
tua. Eleganter dictnm. Ilauda biliter dtum. dictum imita⸗
cõne digmſſimũ.complacui mi veritate tua. Quali dicat.

on michi mſi in tua veritate complaceo. quia quod tibi

m me diſplicet. hoc ipᷣe etiam re pꝛehendo. In tua verita⸗

te michi complaceo. quia dum mea peccata perſequeris

flagellando/letificas me amoꝛe coꝛre ctõms. Cur emm mi⸗

chi mutua veritate non placeam.qui in mea paus falſitate
male michi complacebam Cur ſalubrem medicamenti tuin

amaritudmem ad ſamtatem non diligam.·qui male delecta

cõms dulcedmem peſtiferã ad egrotacõnem diligebam?/
Quomam miſcdia tua ante oculos meos eſt. et complacut

im ventate tua.
(De. rxvj. pſalmo.
T videam voluntatem dommm. et u. t. e. videre
voluntatem domim.eſt veritatem a gnoſcere. VWiſi⸗

dito ta bernaculi pꝛotecti non ſunt. g in loco quietis
quiete vꝛuere nolunt.

„ * %

Atare templum domim. eſt veritatẽ diligere. Quo-
mam abſcondit me in tabernaculo ſuo Tabernaculum dei
eſt eccleſia catholica in qua fideles laboꝛant. et im pro⸗
cin ctu cuiuſdam ſpiritualis miitie contra aereas poteſta⸗
tes pugnaturi excubant. In hoc autem tabernaculo illos
deus abſcondit. quibus amoꝛem quietis inſprando/a ſtre
pitu huius mundi ſecretum expetere facit. Sed m abſcon⸗

Vi1
M (De. xxx pſalmo.õ.

Womã foꝛtitudo mea et i meu es tu. cont
via loqui videtur. Sem timet. quõ f oꝛtitudinem
ſe habere dicit? Et ſi non timet. quare refugiũ que
rits Sed mens humana mter ſpem et tinoꝛẽ ↄſttuta/dum
foꝛtitudinẽ adiutoꝛis ſui conſiderat. de victoꝛia p̃ſumens.
ſyonte pꝛouocat immncũ. cũ vero ꝗpꝛiam infirmitatẽ ad me
moꝛiã reuocat ſupari metuẽs querit refugiũ. Odiſti obler
uãtes va.ſu. va. VWox iuſti eſt pꝛeſentẽ felicttatẽ deſpiciẽ=⸗
tis. Supius ↄmẽdauerat ſpm ſuum deo. et quaſi nunc que
reres. quid de carne fieri vellet. reſpondit ſe carms curãa
non Hhabere quia vamtas eſt omms caro.quia bi etiam qu-
eam illcite et 1 uperflue amando omm ſtudio et diligentia
cuſtodiunt/a coꝛrupcõne ſeruare non poſſunt. Quos mi mi
rum odit deus. qꝛ dum nimis rem coꝛruptibilem diltigunt.
ad amoꝛem dei incoꝛruptibilem non aſſurgũt. Odiſti inqᷣt
vanit ates obſeruãtes ſuꝑuacue. Gene ſupuacue. qꝛ et ſi
tranſitoꝛia ad neceſſitatem apetmus. nunqᷓ; tamẽ ad ſup
fluita teu diligere debemuſ. carnẽq; monturam non in de
licijs fouere/ſed ab mcomodis /his pꝛecipue qᷓ ad ſalutem
anime mmus conducere videntur defendere. (De. xxx
OQOmmus diſſipat conſilia geniũ. r. a. c. p. et re. ↄ.
p. Gentes intelligũtur peccatoꝛes. pop uliſtulti.
prmecipes ſuperbi. Conſilũ gentiũ eſt concupiſcẽ
tia carms. Cogitatio ꝓpłoꝝ eſt concupiſcẽtia oculoꝝ. Cõ⸗
ſiliũ principũ eſt ſupbia vite. QOue omia ndeo deus repro⸗
bat.qꝛ mũdus tranſit et concupiſcẽtia eius. Gene tamen
populi cogitacõnes ha bent non conſ ilmũ. quia ſtulti in po⸗
pulis 1 1Smicancur.

Wdica dne no. m. e. i,m. Nocentes ſunt. qui voto maligni⸗
tatis mſidiantur. expugnãtes ſunt qu aperte pſequũtur.
Juſtus ergo occultos mimcos ſuos iudicari tantu. id eſt

ad fu turũ iudiciũ ſeruari.mamfeſtos expugnari. id eſt in
hac vita etiam pumri poſtulat. vt eoꝝ pena mamffeſta ali⸗

os ab ini quitate retrabat.quos prius eon malicia per ex.
emplũ ad miquitatem ammabat. Ideo deus omipotens /

manffeſtas mniurias ſeruoꝝ ſuoꝝ ſepius etiam in hac vita
vlciſcit. vt quanti meriti apð eũ ſit iuſticia aperte demon
ſtretur. quatenꝰ hoc alios ad amoꝛem iuſticie accendat.

qð pᷣe auctoꝛ iuſticie ſe eam tin diligere mamfeſtat ¶ Ap⸗

prehende arma et ſcutũ.et exſurge m adiutoꝛiũ michi. ar
mis pugnamus. ſcuto tegimur. Mũ dus em contra electoſ
duobus modis pugnat.verbo et gladio. Verbũ falſitatis
expugnamꝰ per ſapientiam. gladio aduerſitatis reſiſtimus
per pacientiam. In ſapientia igit᷑ accipimꝰ arma. et ſcutũ
m pacientia. Sed cur deo dicit᷑. aprehende arma et ſcu⸗

tũ.niſi qꝛ ille in nobis dimicans / aduerſarios ſuperat. qui

aos pugnaturos cõtra aduerſarios armat? Quia ſicut ab
ipſo dona eius accepimus. ita ſine ipo domꝰ eius vti ad
ſalutem non valemus. ¶ Eripiens mopẽ de manu foꝛtioꝝ
eius. e.et.p.a.d.e. Quoſoam dya bolus apta temptacõne
oprimit. quoſdam occultis inſioijs ſeducit. Vnde in ſc rip

tura ſacra dya bolus aliqñ ꝑ leonem/aliqñ ꝑ draconem ex

primitur. ꝓ leonem apta eius ſeucia/ꝑ dracone vero oc⸗
culta eius verſutia ſigmficatur. Vnde pſalmiſta hec duo
temptationũ genera exprimens dicit. Eripiens mopem de

manu foꝛtiũ eius.e.et.p.a.d.eum.Quis eſt em̃ moꝑſ.m⸗

ſi qni virtutum duntias non habet? Et quis eſt pauper.

mſi qui iam aliqua virtutũ dona accipe meruit.ſeo tamen
adhuc ad pfectionẽ virtutis non puemt? Inope ergo ma⸗

nus foꝛtioꝝ opprimit. paupem vero manus diripientiũ affli
git.qꝛ m mirũ antiquus hoſtis eos qui nulla vrtute robo⸗
rati ſunt violenter ſibi per conſenſum iniquitatis ſubicit.
Ab hijs vero qui iam aliqua ſpũalis lucri bona colligere ĩ
cipiũt. oculta direpcõe dona vᷣtutũ tollit. Hijs ergo quos

.

apta ſemcia pimit latro eſt. fur vo illis quos oculta frau
de ſeducit. Vnde et his foꝛtitu do neceſſaria ẽ. ut poſſint
apte impugnantẽ vmcere.ulis vo circuſpectõ/ vt poſſint
occulte mſidiantẽ cauere. Cum igit᷑ Sma pietas quoſ dam
ↄtra aptã ſeuiciã immci coꝛroboꝛã do/quoſdã aũt ↄtra oc⸗
cultas eius mſidias ꝓꝑ circũſpectõz illuiando cuſtodit. qd
aliud facit qꝙᷓ inopẽ de manu foꝛtioꝝ/et a diripiẽtibus pau
perẽe eripit. ut et ili euadãt dmium. et iſti caueant dãnũ?
¶ Surgentes teſtes ĩ. ꝗᷓ1. i. m. Oms miqui qui tpalia bo⸗
na etms pferũt. cũ in hac vita pꝛoſpant᷑/quaſi in teſtimo⸗
mũ ↄtra electos ſurgũt.qꝛ dum ipᷣa ſua felicitate viſibili:
bus nõ loqndo ſed pꝛoſpando teſtimomũ phibẽt. iudiciũ
bonoꝝ(qð de etms et muiſibilibus boms dant) ↄumcere
ſtudẽt. Vnde recte ꝗᷓ ignoꝛabã mqt introgabant me.Oa
li em bonos de pñti felicitate int rogant.qꝛ cum eis dulcis
ſit/mirant ꝙ illi ſe ad appetitum eius nõ imelmant Sed qe
hec nõ dulcis ſed amara boms eſt. quicq;d de eius laude
medmm proferunt. hoc bom p expientiã nõ cognoſcunt.
△ xpecta dñm et oꝛa eum. Perfecta hic nobis foꝛma
viuendi pᷣſcribitur. Rudi ergo homo qð dicitur ti⸗
bi. Subditus eſto dñno et oꝛa eum, Primum ſubditus eſto.
ne male agendo pᷣcepta eius deſpicias. Demde ſubditus
eſto. ut ad bona agenda de viribus tuis nõ p̃ᷣſumas. Nam
et ille quoq; deo ſubiectus eſſe renuit. qui aliquid ſe ſua v
tute poſſe pᷣſumit. Sed inquis nmchi. Si hoc ad obedienti
am ptinet vt mehil ex me eſſe mtelligazʒ. quid ergo fruſtra
conoꝛ? QAuieſcam potius et exſpectabo dñm vt faciat qðᷣ
ſuũ eſt Optie dixiſti. Expecta dñũm Sz vide quõ expectes
Naã et mõtes expectãt et hoĩes expectãt Sʒ mõ tes ałt/axr
hoĩes. Montes expectant durando. homies expectare de
bent deſiderando. Montes pluuiam. homĩies graʒ Ooõter
ne areſcant. hommes ne pereant. ſacut in pſalmo lesttur.

₰½ 6
7

Expectãs expectaui dñm et intendit michi. QAui em duran
do expectat.ſ eo deſiderãdo nõ expectat. expectãs nõ ex⸗
pectat. q vᷣo pſeuerat et deſiderat/hic expectans erpectat
Expecta ergo.et ñ ſolũ expecta.ſʒ expectãs erpecta. i. Pp
ſeue rãs deſidera et deſirãs pſeuera. et ñ fraudaberis de
4 ſideriotuo. ſicut et ille fraudatꝰñ fuit qͥ dñũm expectãs / ex
er pectãs expectauit. Wide ergo quoõ iſte expectauit. Cump̃⸗
cibus expectauit. cũ deſidero expectauit. et qð ipᷣe tũc fe

nt

ct. hoc tibi nũc pᷣcipit. Nam cũ diriſſet.ſubditus eſto dño
no⸗ ſtatim a diũrit. et oꝛa eũ. ut et ſubditus deo ſis de te nõ p̃⸗
. ſumedo. et oꝛes eũ/eius auxiliũ expetẽdo. Nam quid eſt a
l liud deũ oꝛare.mſi mente humili atq; deuota ad eius miſe
ct ricoꝛdiã ſꝑ reſ picere? Droptea em nõ dirit tibi oꝛa eũ hoc
ſiue illud.ſed tm̃ oꝛa eũ.qꝛ mi aliud a te ꝙᷓ affectũ bonum
in exigit.qui tuã neceſſitatẽ etiã te nõ loquete cognoſceit. Cũ
dAH ergo oꝛas. quẽ petas potiꝰ ꝙᷓ quid petas cogitare tibi duil
ei ce ſit. et ip̃e quẽ petis quicquid tibi petendũ fuerat pꝛoun
t, debit. Sicut in alio loco pſalmiſta idẽ teſtat᷑ dicẽs. Oculi
mei ſp ad do.qꝛ i.e.de l.p.m. ¶ Educet quaſi lumẽ ꝛuſti⸗
na ciã.t. et.i.t.t.m. Juſticia bonoꝝ nũc oculta eſt.qꝛ ibi ſe
ur iuſtificari ſatagũt.vbi ab hoĩbus videri nõ pnt. Et qhuis .*
. iam in eis luc eat exẽplũ bom opis.ſed in abſcõdito eſt vir
ur tus intencõms. In futuro aũt quaſi lumẽ iuſticia eoꝝ edu⸗
n cit.qꝛ qui mõ bona opa ſua ab hũana laude abſcõpũᷣt. ve
45 mẽte iudece/ i iam ſecure pꝛo eis in etna claritate ghiabũtur
1 Vnde et in alio pſalmo dicit᷑. Vanũ eſt vobis ante lucem
n ſurgere. i. ante futuri iudici! claritatẽ exaltart. ſed ſurgi⸗
3 te poſtꝙᷓ ſederitiſ.qꝛ tũc fructuoſa ibi erit vr̃a exultacõ/ſi
4 prius vos m huꝛꝰ? vite exilio ſponte ꝓpter deũ humiliatis.
4 Sequit᷑. Et indiciũ tuũ tanqy merwiẽ. Juſticia bonoꝝ / eſt

opus virtutis qð faciũt.iudiciũ eoꝝ eſt pmũ vᷣtutis qð eli
gut. Deus ergo educet iuſticiã ſcõꝝ.qñ mamſeſtabit oꝑa
vtutũ qᷓ fecer̃t. Educet iudiciũ/qñ mãifeſtabit quale bom

pmi elegerũt. et ideo iuſteia tanq; lumen. vundictum
vero tanqᷓ mendies. io eſt clarum lumen educitur. qꝛ m⸗
noꝛ e om̃s claritas bom opis/ claritate eterne retribucõis
(Ge.x. xxvij. pſallo.
truerunt et coꝛrupte ſunt eicatrices mee a facie
ymſ pientie mee. Conſideranti michi hunus verſicu
li virtutẽ. non poteſt iam legenti elſe meogmtum.
qd totiẽs eſt pacienti ex ptum. Sed vtinã michi vel expiẽ
tia cogmeõez non dederit. vel ſi aliter cognoſcere non de⸗
bueram. ĩp̃a potius cogmtio data nõ ſit. Qz ſi ſic neceſſe
furt. et ſine manu valioa erudimt nõ poterã. vtinã iam nũc
vel a mea cogmtio michi ſic ſapet. quatinꝰ p pteritoꝝ do
on expientia a futura me imquitate coerceret. Sed quia
ties poſt expientiã maloꝝ deſipinſſe me video. ipos ad
ke amaritudims guſtus ꝓtimeſco. Dicam ta mẽ/et nõ ſine
Doloꝛe dicam. Dutruerũt et coꝛrupte ſũt cicatnces mee a
facie inſipiẽtie mee. Et licet hoꝝ verboꝝ expoſitio mebi
non ſit neceſſ aria. qꝛ tamẽ multi feliqius eam nõ nouerunt.
Pppter eoꝝ inſtructionẽ non eſt ommo tacẽda. Outruerunt
maquit et c. ſ. c. m. Duigetins oſiderãti quatuoꝛ hic gene⸗
. ra hoim occurrũt. Primũ eſt eon qui nunꝙqᷓ;l vulnerati ſũt.
Secũdũ eſt eoꝝn qu poſt vuinera pfecte ſut ſanan.Terci⸗
um eſt eoꝝ qmibus oboncta qui ſũt vulnera. et tñ adhuc
Pmanſerũt cicatrices. 1. vulneruũ ſigna. Quartũ eſt eoꝝ in
quibus ip̃a adhuc vulnera Hiantia! ſũt. et necdũ obduci ce
perñt. Siigi᷑ p vulnera pctã intelligumnꝰ. qin in pcii deſi
derio pmanẽt. quaſi vulnera aꝑta hnt. Qm po pctĩ deſe
rüt. et tñ adhuc a reatu petĩ ꝑ ſatiſfactionẽ plene purgat ti
nõ ſũt.ĩ his quaſi ꝗᷓ ſana⸗ ſigna vulnerũ ꝓmanſerũt. Qu aũt
poſt ppetrata ſcelera/et peccã di affectũ deſ erüt, et rra⸗
tũ pcti plena ſatiſfactõe obducũt. ab! hijs etiã ĩpa vulnerũ
ve ſtigia diſceſſerũt. Sic ſanatus erat paulus. qi poſt tã
ta mala dicebat mchil mic ha ↄſcius ſũ qꝛ m mmu ter tox

vulnerum m ſe. nec ſigna quidẽ inuemre poterat. quem de
anteacta prauitate ↄſcientia non accuſabat Mos ſequũtur
hij. qui et ſi vitam ſine pctõ ducere nequeũt.nunqᷓ tñ cul⸗

pe crimmalis vulnus pceperũt. Primũ genus eſt peccan⸗

tiũ. ſecundũ eſt pemtentiũ. terciũ eſt eoꝝn qui ꝑ pemtentiã
ſũt coꝛrecti.quartũ eſt eoꝝ qui ꝓ imquitatẽ non ſũt coꝛru⸗
pti. Primi ſunt egri.ſecũdi ſut ad ſamtatem auerſi.terci
ſũt ſanati.quarti ſunt ſam. Ex hijs ſatis colligi p̃t.de quo
Senere hoĩm iſte ſit qui cicatnces ſuas að coꝛrupcõnẽ re⸗
uerſas plangit. Demtere em̃ iam cepat. et pctim̃ iam volũ⸗
tate deſeruerat/ſed reatus peccati nondũ adhuc in eo ple
ne ſanatus fuerat. et priuſqꝙᷓ pueniſſet a d integrã ſamtatẽ
vulneris. coꝛruptus eſt ꝓ iteracõnem imquitatis. Vnð re⸗
cte prius dicitur. putruerũt. ac deinde adiũ git᷑. coꝛrupte
ſunt cicatrices mee. Oriꝰ em̃ praua deſideria ad mentẽ re
deũt. et ſic quodãmodo cicatrices obducte intenus ↄpu⸗
treſcũt. Demde vero cũ volũtas mala vſq; ad opacõnem
ire ꝓmittitur. iam ipᷣe cicatrices quaſi ex ſuphabudanti ſa
me coꝛrũpuntur. Cauſa quoq; coꝛrupcõnis cxplanatur cũ
dicit.l facie inſipiẽtie mee Sapiẽs a ſapiẽdo dicit᷑.nõ il⸗
le qii ſapoꝛes palato oꝛis recipit.ſed ille qui veritatẽ iu⸗

dDicio mentis comp̃hendit. Vnde etiã coꝛ qð veritatis ex⸗

pers eſt/nõ abſurde inſipiẽs dici poteſt. Notandũ vero ẽ
q nõ quelibet vitatis cogmcõ ꝓprie ſapiẽtia dicit᷑ mſi illa
que nõ ſolo auditu/ſed ꝑ ipam exxientiã reꝝ ↄpat᷑.famili
arius em̃ qdᷣammodo atq; pfectiꝰ? expta ꝙqᷓ; audita cogno⸗

ſcimus.et cogmcõnem veritatis quã in nobis doctnina in⸗

choat/expiẽtia ↄſũmat. Ipa etem̃ reꝝ natura docẽte didi⸗
cimus q; cuiuſlibet rei qualitatẽ pfectius ꝓ ſin ↄtrarij er⸗
pientiã iudicamꝰ?. qꝛ et bona qᷓlibet tũc iocũdius et dele⸗

cta biliꝰ amplectimur.cũ poſt longã miſeriã fatigati reſpi⸗

ramus.Hoc quoq; eſt qð dei micðiam tãto ampliꝰ in nr̃a
liberacõe diligimus.quãto nobis e vicino ſapit ipᷣ̃a miſeria

rf

de qua erepti lumus. Et derelicti aliqñ melius p tribulacõ
nem cognoſcumus ꝙqᷓ ſtricte teneda fuerat gr̃a.quã tpe qui
etis mmus foꝛtaſſis amabamꝰ?. Proptea ĩ quodã loco ſcri
ptura nos ammonẽs dicit. Fili m tꝑe maloꝝ ne ĩmemoꝛ ſis
bonon. et m tpe bonoꝝ ne imemoꝛ ſis maloꝝ. Oẽoꝛa nã⸗
q; bonoꝝ in tꝑe tribulacõis aĩim ꝑ ſpem erigit. et mẽoꝛia
maloꝝ m tpe proſpitatis ad cuſtodiã ſin cautioꝛẽ reddit
Cũq; alt᷑no ſapoꝛe ſe vtrũq; ↄtemꝑat/nec aduerſitas ꝑ de
ſperacõneʒ deicit. nec proſpitas ꝓ manẽ leticiã mentẽ dil⸗
ſoluit. Hmc populo iſrabel a moyſe ꝑ increpacõeʒ dicit᷑.
Gens abſqʒ ↄſilio eſt et ſine prudẽtia.vtinã ſapent et in⸗
telligerẽt ac nomiſſima pꝛouiderẽt. Quia em̃ nec pᷣſentia
dei bñficia cognoſcere/nec ſua picula futura pᷣmndere pote
rãt. quaſi prudẽtie ſapoꝛẽ in mẽtis palato nõ heẽbãt. Duo
igit᷑ ſũt qᷓ nobis ſp ſaꝑe debẽt. et mala videlʒ nr̃a qꝗᷓ euali⸗
mus. et gras dei quã ↄſecuti ſumꝰ. Mens etem̃ ſtulta/cum
malon delectationũ laboꝛẽ nõ memit. eaſ dẽ tẽptacõnes ſi
qñ pulſata fuerit tẽptacõe /iterare nõ ptimeſcit. et quẽad⸗
modũ mulier cũ anguſtia pariẽdi p̃mit᷑/ↄcupiſcẽtie carna⸗
lis delcãcõez abhoĩnat᷑.ſed cũ memoꝛia doloꝛis a mete re
ceſſerit. iteꝝ carms illecebras ↄcupiſcit. totaq; a uditate
ad eaꝝ expientiã rapit᷑.qꝛ eis quãtus admirtus ſit doloꝛ/
nõ recoꝛdat᷑. Nam ſi bene memone ſapet.doloꝛ ip̃e ꝗq ma⸗
lã delectacõezʒ ſeqnt᷑. nequac; ita mfrems mẽs ad eiꝰ ap⸗
petitũ theret᷑. Ipa quoq; gra accepta ſi aimꝰ ab eius re⸗
coꝛdacõe nõ deſipet/ab imuria ↄditoꝛis vel ſolo pudoꝛe
nos coercere potuiſſet. Qua igit᷑ cicatrices pctõꝝ nroꝝ
nequaqꝙᷓ; apirent᷑ ad actũ. mſi pꝛus putrefacte eẽnt ꝓ deſi⸗
deriũ.neq; vllo mõ ꝑ praua deſideria mẽs intus putreſce
ret.ſi nõ ꝓriꝰ a memoꝛia pᷣteritaꝝ miſeriaꝝ ſuaꝝ / et pntis
bnfici/dei conſidera cõne deſipuiſſet. plangat iſte inſipi⸗
entiã ſuã et dicat. Putruerũt et coꝛrupte ſũt cica.m.a fa.
m. m. Ded libet adhuc ↄſiderare quare nõ ſlimpli cit dixit.

4

ab inſipientia mea. vel pꝛopter inſipientiam meaz. ſed a fa
cie inſipientie mee. vtrum ne aliquid nobis iſta adiectione
ſignare voluerit. Peimum ipᷣe modus loquendi conſideran
8 Dus eſt.qua ſepe mn dunno eloquio ſimils poſitio muem⸗
1 tur. cum dicitur a facie domim vel a facie immici. ſiue etiã
1 magis obſcurum eſt/cum de rebus humana figuratione
carentibus coꝛpoꝛeis. nonnunqꝙᷓ; etiam incoꝛpoꝛeis agitur
de facies memoꝛatur. quod in vſu loquendi nunc mimme eſ ſe
4 asnoſcitur. tunc tamen fuiſſe dubium non eſt. quod ſatis
t. ex tam frequenti ſcripturaꝝ poſitione colligi poteſt. QAuia
kr em̃ vbiq; occurꝛentis faciem declmare non poſſumus.con⸗
H grue min ſcriptura ꝑ faciem pꝛeſentiam. ſiue inſtantiam. atʒ
ſte impoꝛtumtatem ſigmficamus. Qurd eſt ergo quod cica⸗
uo trices non ſolum ab mſipientia. ſed a facie mſipientie pu⸗
truiſſe et coꝛrupte eſſe dicũtur. mſi quia dei gratia nequa⸗
un qꝙ; nos vſq; ad lapſum peccati deſereret.ſi nõ pꝛius nr̃a in⸗
ſ ſipientia deo in nobis habitanti diu impoꝛtuna fuiſſet Am
d cum per longam negligentiam nram a nobis recedere inui
, tuus cogtitur. ſtatim cicatrices vulnerum noſtroꝛum non ſo⸗
lum per pꝛaua deſideria putrefiunt.ſed vſq; ad operatio⸗
1 nem pꝛauam coꝛrumpuntur.
o7 e. xxxpilNA, V
Otum fac michi domine finem meum. Mia iſta pꝛe
4 ens beeuis eſt. mala eſt. incerta eſt. quia mcerta
ſ eſt / dic deo. Notum fac michi domine finem me⸗
er um. Quia bꝛeeuis eſt / dic deo. Ecce menſura biles poſuiſti
. dies meos. Quia mala eſt/ dic deo. ſubſtantia mea tanꝙᷓ
4 mchilum ante te eſt. Vmuerſa vamtas omĩis homo vuens
Rua eſt vamtas qᷓ; m rebus iſtis viſibilibus cermmus. alia
4 eſt vamtas quam m nobis muiſibiliter ſentimus. Iſta exte

Tioꝛa vana ſũt.qꝛ cũ in coꝛruptõzʒ labũtur ſpẽm ſuã ꝓdunt
Nia aũt q̃ ꝓ imqtatẽ defluit.magis miſerabili vamtate iu⸗
ſticie decoꝛẽ amittit. Vmuerſa igit᷑ vamtas oĩs hõ vinens

,

fl.

qꝛet foꝛis ꝓ moꝛtalitatem pterit. et mtus pꝑ im quitatem
qui ſi ſaltẽ m altero ſiſteret / vmuerſa vamtas nõ fullſet.
” De. xxxix. pſalmo.

Wlta feciſti tu dne deus meus.m.t. et.c.t.v. e. q
L ſ. ſ. t. Omia que ſũt deus fecit. et tamen ſpecialit
Alla deus feciſſe dicitur. ꝓ que homo ad deum reuocatur.
Alla igtur mirabilia deus quaſi non ſua fecit.quoꝝ ammi⸗
ratio humanam mentem ab amoꝛe ĩius auertit. Illa aüt
mirabilia que hommem ad amoꝛem dei reuoc ant. quia nos
ſ uos faciunt. quodam ſingul ari priulegio. ſua dici polſfũt
Qua igitur ſupius pſalmiſta beatum dir erat.qui ad hu⸗
ius mundi vamtatem non reſpicit. vbi fructuoſa poſſit eſſe
ammiracõ conſequenter adiungit dicens. Multa feciſti tu
diñe. mrabilia opa tua. ſeʒ opa reſtauracõms nre. quec(neĩ
eis faſtidiũ metuas) multa ſunt numero. et ne facilitatẽ cõ
temnas/profunda in ſacramen to. Hoc eſt em quod cũ diri
ſſet.multa feciſti tu dne deus mirabilia tua. ſtatim ipſam
eoꝛum profunditatem demonſtrare volens adiunxit. et co⸗
gltacõmbus tuis non eſt quis ſimilis ſit tibi. vt et multitu⸗
do mirabil iũ varietate delectacõnem afferat. et profundi
tas exercitaconenm.
De. xl. pla

–☛

T u ingrediebatur ut videret va. l.c. e.c.ĩ.ſibi.
oꝛa gnũ malum eſt curioſitatiſ.ſeq; a vicio alienũ
mon eſſe mndicat. quiſquis ammũ ſuũ ad ſuſpicõnem facile
inclmat. Neq; em aliem peccati ſuſpectus coꝛ eius vreret
ſi non prius eiuſdem peccati affectus m eo radicaſſet. Ju
ſto ergo iudicio/dum ex ſui coꝛdis prauitate/falſam de a⸗
lio exiſtimacõnem colligit per eandem ſe exiſtimaconem
m affectum prauitatis amphus accendit. et inde veracct
mens ſua coꝛrumpitur/vnde fallaciter aliena actio mſimu⸗
latur. Propter quod pſalmiſta contra eiuſmodi loquens/
dielt. Et ſi ingrediebat vt videret / vana loqbat. Cunol⸗

etem̃ quiſquis tũc quaſi ad vdendũ ingreditur qñ

ſecretũ ſagaci ſtudio ꝑſcrutat᷑. Vana loquit᷑.qꝛ ut minuſ
ſuſpectus eſſe poſſit.eos a quibus cauerti nõ vult ſed dili⸗
gere fingit. Deinde iiqi ta te vgregat.qꝛ cũ libere admil⸗
ſus fuerit.quic quid rep̃henſibile muemre poteſt. fraudu⸗
lenter in coꝛda ſuo coaceruat. Cõgregat aũt paulatim mi
mma. vt poſt longũ ſilentiũ cũcta ſimul obiecta plus noce
ant.qᷓ minus opimonẽ lederẽt / ſi p ſe ſingula pꝛolata fuiſ⸗
ſent. Sed qꝛ hoc nõ coꝛrectõis ſed leſiõis affectu imquus
opatur.ſibi potius nocitura colligit.qꝛ ſicut dictũ eſt.vn
de aliena actio fallacit ꝑ infamiã obfuſcatur. inde vaciter

mẽs eiꝰ? ꝓ nequiciã ↄtabeſcit. ¶De. xlj. pſalmo.

NVemadmodũ deſi.c.ad f. a.i.d.a.m.ad te d.lq
uũt dona dei.fons aquaꝝ auctoꝛ eſt donoꝝ fonte
aque deſiderat. cuiꝰ deſideriũ nõ impleuit donec
ad deũ puemat. Qm dona dei ꝗpter deũ nõ amãt. hi quaſi
aquas et nõ fontẽ deſiderãt. Summũ aũut bonũ weo pkali
noĩe fontiũ exprimit᷑.qꝛ licʒ in ſe vnũ ſit.oĩm tñ oꝛgo bo⸗
noꝝ in ip̃o ↄtinet᷑. Viuus fons qꝛ vunficat. Pinus fons qꝛ

indeficies pſeuerat. Ideo ſicut ceruus deſiderat. q; vetu⸗

ſtatis defectũ repare exoptat.ſed differt᷑ deſideriũ vt ere
ſcat. Sed qꝛ oĩs moꝛa deſiderãti lõga eſt/exclamat.qñ ve⸗
mã?qñ ꝓuemãsqñ appe bo ante faciẽ dñi.ut nõ videri ſed

videre incipiã qᷓ́; pꝛꝛus viſus nõ videbãs Sed hoc nüc deſi
derari poteſt. haberi nõ poteſt. Quid ergo mterimsfuer̃t
michi la. m. p. d. ac nocte. Daſcar doloꝛibus. requira fleti

bus.vocabo ſuſpirijs.lac rime nutriẽt deſideriũ.donec p⸗
ſentia ſatier affectuũ.flebo.qꝛ abeſt qð deſidero. flebo
qꝛ adeſt q nõ amo. Nõ amo pnñtem infelicitatẽ. deſidero
futurã btitudinẽ Irriguũ ſuꝑius.qꝛ deſiderat aĩa mea ad
deũ fontẽ viuũ.irriguũ inferius, qꝛ ðꝛ m. c.v. eſt d.t. Hoc
ad pñtez mſeniã ptinet ꝙ oꝗpbꝛia moloꝝ ſuſtico. qꝛ t᷑renã

felicitatẽ nõ amo. Et quia me in pnñfti felicitate derelictum

19 . /

4 „½ „

eii⸗
alſpiciunt. me deum non habere mſultantes dicunt Mis igi
tur inſultattombus fractus tedere ceperat. ſed mo x ad ſe⸗
metipſum reuerſus. et qualis ſit pꝛeſentis vite conditio cõ
ſiderans. a tali ſe meroꝛe caſtigat dicens. Hec recoꝛdatus
ſum quomam tranſibo per tabernaculum ad domumid eſt
per la boꝛem/ad requiem. quaſi dicat. Cum de pꝛeſentis vi⸗
te/moleſtia contriſtatus ſum. qualis ſit pꝛeſentis vite con⸗
Ditio recoꝛdatus non ſum. Qunc autem recoꝛdatus ſum.
quia nemo poteſt ꝓpuemre ad requiem. qui pꝛꝰ? noluerit eqᷓ
minter ſuſtinere laboꝛem. Quia tranſibo per tabernacu⸗
lum ad domum. Cabernaculum eſt peeſens eccleſia, do⸗
mus eſt celeſtis patria. In tabernaculo locus tutus eſt qe
extra fidem tuta manſio eſſe non poteſt. Nec ſolum tranſi⸗
bo per locum tabernaculi. ſed in locum tabernaculi.id eſt
de infidelitate ad fidem de fide ad beatituomem. Ideo in
locum.vt fidem rectam non ſolum tenere mepiam. ſed vſ⸗
qʒ m finem m ea permaneam. Nec terꝛere debet laboꝛ cer
tamims. quia mirabile eſt tabernaculũ. et multa iam m eo
fulgent exempla virtutis. Et quia ꝑ tabernaculum ad do⸗
mum. id eſt per laboꝛem ad requiem tranſitum eſſe agnom
weo aĩiam meã iam amplius extra me non effudi. Bicut an⸗
Suſtia ammũ conſtringit. ſic leticia diffundit Quiſquis er
ZSo m rebus trãſitoeijs letari appetit extra ſe ammaʒz ſuã ef
fũdit. Supea ſe autem amma effunditur. qñ ꝓ ↄtemplatio
mas gaudium m amoꝛze conditoꝛis dilatatur. Sed cum am⸗
ma mtra ſe effunditur. ſtatuim ammalitas que exterioꝛez de
lectationem amat contriſtatur. quazꝭ vnuſquiſq; fidelis nu
tu ratioms coꝛrigere debet dicens Quare triſtis es amma
mea. Quare doles te perdere. quod non potes retinere.
RMuare conturbas me. Qma ubi per naturalem affectum
ccomunctus ſum. m tua turbatione ego inturbatus eſſe nõ
poſſum. Epera m deo. quia ſi nunc pꝛo eo tranſuoꝛias de⸗
lectationes ſponte reſyus. permanſuras poſtmodum ipſo

riüij.

.
as tribuente conſequeris. AQuomam adhuc confiteboꝛ ilr.
ocj Cum adeptus fuero quod ſpero. tunc laudabo illum et cõ
R fiteboꝛ illi. de quo dubitandum non eſt. qna ipe eſt ſaluta⸗
* re vultus mei. 1 eſt ſimintudims mee idem homo. et eſt
Ee deus meus. Non eſt dubitandum quin moztalibus pꝛomiſ
ch ſam hereditatem tribuat. quem pꝛo ſalute moꝛtalium aſ⸗
. ſumpſiſſe moꝛtalia conſtat. et qui pꝛo nobis noſtram moꝛ⸗
uumn. tem pati voluit. multomagis nobis vitam ſuam donabit
Nte quod poteſt facere quia deus eſt. vt nec de voluntate eius
nacn: dubites qui pꝛo nobis homo factus eſt. nec de poteſtate.
do⸗ quia deus eſt. d meipſum amma mea conturbata eſt. ad
iſtg me ſolum referendum eſt.qma mſi peius peccatum meum
raf, pꝛeceſſiſſet. caro foꝛis coꝛrupta non eſſet. et ideo eius coꝛ
deſt ruptio ad meam conturbationem iuſte reducitur. quia ex
deonn mea culpa pꝛimum eius coꝛruptio oꝛiebatur. Vel ad meip
Dyſ : ſum. id eſt in meipſo.qma et ſi foꝛis conturbationem non
oꝛcer muemat..ipſa eam ſue conditiomis coꝛruptio conturbat.
meo Id eſt licet extenoꝛa incitamenta peccati deſinant. ipſa
ddo⸗ tamen vicia ex naturali me coꝛruptione oꝛta conturbant.
dou Que ergo adhibenda ſunt remedia contra recidua pecca
tar⸗ ta. Baꝑptizari iterum non pol ſumus. et tamen vice baptiſma
user tis contra quotidiana peccata. quotidianum fontem lacn
S”ß marum babemus et ſi ſepius baptizart pꝛohibemur per
lauo adquam. nunquam peohibemur per pemtentiam. Sequitur
nan⸗ ergo nos gratia pꝛimi baptu maris m pemtentia. ſicut po
wde pulum iſrabel per deſertum gradientem aqua de petra.
urn vt quotiens in hums vite deſerto per peccatum areſcimus
ine p pnĩaz reficiamur. qꝛ ergo quotidie aĩa nra ad noſmetipᷣos
. ↄturbat᷑.mẽoꝛes dei ſimꝰ de tra ioꝛdams.vt ſcʒ illã adhuc
An remiſſionẽ qᷓramus ĩ pemtẽtia ꝙᷓ olim accepimus in aqua.

et tãto fiducialiꝰ. qto nos ipiꝰ ſacramẽto ſigtos eẽ ↄgno
ſcimꝰ. Quid eĩ pꝑ ioꝛdanẽ rectiꝰ accipit᷑ qᷓ; baptiſmꝰ.et qᷣd
P trã ioꝛd ams.niſi huana nat᷑a abluta fkonte ba ptiſmars.

ſen
de⸗
ri⸗

„ 4 *

De terra ergo ioꝛdams memoꝛes dei ſumus. quando ear⸗
dem ablucõnem qrimus in pemtẽtia. quã olim memimꝰ noſ
ab eo accepiſſe m a ua. Sequitur. Et hermonij a monte
modico. ſubaudit᷑. memoꝛ ero tu. Hermomum interpᷣtat᷑
ana thematilacõ. In baptiſmo aũt dyabolũ cũ oĩbus oꝑi⸗
bus et põꝑis ſuis anathematiſauimꝰ. et xpᷣo ↄfoꝛmes facti
a membris dyaboli ſepati ſumus. Homo igit ꝓ baptiſmũ
a dyabolo ſeꝑatuſ.fit hermõ mõs ꝓ vᷣtutẽ.modicꝰ ꝑ huũli
tate QAuã do vtaq; ꝑ pemtẽtiã a deo vtutũ dona ꝑ pctm̃ a⸗
miſſa reqrimꝰ. quaſi de modico mõte hermonij eiꝰ mẽoꝛes
ſumꝰ qꝛ lic oli a dpabolo ſeꝑatoſ.et ꝓ vᷣtute exaltatos/et
p humilitatẽ oↄfoꝛmatis xp̃ᷣi tpatos memimꝰ. De tra ioꝛda
ms ei? memoꝛes ſumꝰ.qñ ei eãdez naturã quã priꝰ ꝓ aquã
baptiſm a pctõ abluit.ꝓ pnĩaz nũc abluendã offerimꝰ De
mõte modico hermom ei? memoꝛes ſumꝰ. quãdo p̃camur
dona vtutũ cũ humilitate nobis reſtitm. qui prius nos ab
ipo accepiſſe memimꝰ?.qð vtrũq; memoꝛia dðꝛ.qꝛ hoc ĩtato
petimꝰ qð prionos accepiſſe recoꝛdamur Et neceſſe ẽ pem
tere.qꝛ abiſſus abiſſũ muocat.id eſt iudicium dãnacõis ad
ↄfir macõeʒ ſuã adducit udicium moꝛtalitatis.ſi videmus
verum qð primo hoĩ peccãti minatꝰ es moꝛtem. credamus
etiam ven eſſe qð peccãtibus et in pctõ pſeuerãtibus mia
ris damnationem. biſſus igit᷑ id eſt udicium damnatõis
abiſſum.id eſt uditum moꝛtalitatis muocat.qꝛ hoc illud
Ofirmat. Wel iudicium igms fut᷑ m. uudicium aque pᷣtenitum
Vel nouum teſtamentum qð pnñiaʒ p̃cipit.ad hoc confirmã
dum vetus teſta mentum adducit. Wel abiſſus diume ſapi⸗
entie.muocat abiſ ſum conſcientie humane.quia deus qui ꝑ
ſapientiam ſuam occulta noſtra ſubtiliter penetrat. cadez
ipſa conſcientia noſtra accuſante condemnat.ilc per hoc
valde nobis neceſſartum eſt ei? nunc miam pemtẽ do que⸗
rere.m cuiꝰ? iudicio teſtis non qritur.qꝛ ſua quiſqʒ conſcia
accuſante ↄemnatur. Hoc autem totum vbl cognommꝰ?

5

Frv.

In voce catharactaꝝ tuaꝝ. id eſt in ſermone pᷣdicatorũ
1 tuoꝛum. Qu predicatozes ideo catharacte dicutur. quia
. eis plumam doctrine ſtillatibus/coꝛdis humam terra mfü⸗
5 ditur. In voce ergo catharactaꝝ audmumus. q ſicut oli
a caſſa nõ fuit peccãtibus om inatio moꝛtis.ita nunc quoq;
ri caſſa non erit in peccato pſeuerantibus commatio damna
cõms. Quomodo autem ſcimus ꝙ antiqua ↄmmatio caſ⸗
’ ſa non fuit?O m̃es iam expimento didicimus.quã mims ve
rum fuerit quod peccanti homim olim ↄommatus eſt deus.
es H Quomodo didicimus?s Omia excelſa tua et fluctus tin ſuꝑ
ſt me tranſierũt. Sicut volumma vndaꝝ ſup naufragũ alia
5 poſt alia tranſeũt et obruũt. donec ↄquaſſatũ et cõfractũ
u deoꝛſum demergãt. ſic pene et paſſiones vite hunus ſuꝑ
bominem moꝛtalem alie atq; alie ↄquaſſantes et ↄfringen
tes ptranſeũt. et tandẽ deficientẽ in profun dũ moꝛtis de⸗
6 mmeaiergüt. Fluctus ſunt ↄmunes et quotidiane penalitates.
4 Excelſa ſunt excreſcentes et ſingulares adnerſitates. que
nun nec eedem omibus / nec eiſdem ſemp euemüt. omes tamẽ
do auuiquibus/alique ombus. Qma ergo preſens iudiciũ tam
ul graue ſẽtio.merito futuꝝ iudiciũ ptimeſco Et weo vt pol
n. ſim ulud euaders dũ adhuc tps ſupeſt neceſſe e pemtere.
i⸗ Qusõ ſcis ſi recipiat᷑ pnia tua? Scio.q; ĩ die mãdaut dñs
z„ miĩaʒ ſuã. Miſ cdᷣia dei ẽ q; pctm hoĩs ĩ pñti vita pumt vt e
1 tnã dãnacõzʒ euadere poſſit.Hãc ergo miaz ſuã deꝰ? P pdi⸗
n catoꝛes ſuos hoĩ mãdat.vt pñtis moꝛtalitatis vtilitatẽ ag⸗
noſcẽs/pꝛo liberacõe ſua futura libent iſtas penalitates ſu
ſtineat. Hãc aũt miſcdiaʒ ideo ĩ die hoc ẽ in pꝛoſpitate mã
d.at. qꝛ hõ minꝰ pato aĩio ſuſcipet qcqd in tbulacõe poſitꝰ
4 de vtilitate tbulacõis audret. Se qmitur ſicut alia tra nſ⸗
ia tio bhabet. et nocte declaramt. ſubauditur ipam milſeri⸗
coꝛdiam. Quod emm m die id eſt m proſperitate de vtili⸗

tate huius cõmums miſerie verbo docuit. hoc m nocte.i.
MV ĩaduerlſitate p ſin ares qᷓſoã tbulacões exẽpꝑlo declamt

Quales emm in futuro pacientie fructus ſit ſatis innotuit
cum m pꝛeſenti etiam vita nonnunquam quã neceſſarie ſint
tribulationes oſtendit Quod ergo m die mandat in nocte
declarat. quia quod ver bo dicitur. experimento compꝛoba
tur. Wel ſicut alia tranſlatio habet. In die mandauit do⸗
minus miſencoꝛ diam ſuam. et nocte canticum eius. Quod
ſic intelligi poteſt Oandauit/hoc eſt per nuntios ſuos pꝛe
cones/ſcilicet veritatis pꝛomiſit mſericoꝛdiam ſuam.id eſt
quod nos de miſeria huius vite liberaret. In die. id eſt cũ
claritas vite eterne pulſis tenebꝛs moꝛtalitatis illuceſce⸗
ret. et ideo interim in nocte vite huius mandauit canticum
eius.1 eſt laudem ſuam. vt ſi in futuro die. eius miſericoꝛ⸗
diam percipere volumus. in pꝛeſenti aduerſitate. ab eiꝰ? lau
de non recedamus. Dignum eſt emm vt ſi in gloꝛia ſua pꝛc⸗
pitium eum habere volumus.m noſtra hunc miſeria iuſtum
pꝛedicemus. QAma igitur peccauimus. quia flagellum ſuſti
nemus.quia ereptionem expectamus.m peccato confitea⸗
mur noſtram culpam. m flagello laudemus eius iuſticiam.
in ereptione ſperemus eius miſericoꝛdiam. NPpud me oꝛatio
pꝛo imquitate. deo vite mee m coꝛreptione. dicam deo ſu⸗
ſceptoꝛ meus es m miſeratione. IORlpud me oꝛatio. m ſecie⸗
to. m abſcondito. quia per eam non homimbus ſed deo ſol
placere concupiſco. Deo vite mee. quia dum me foꝛis fla⸗
gellando moetificat.mtus vunficando aſpirat. Dicam deo
In futuro cum ſuſceptus ad glonam fuero ſecurus dicam
ſuſceptoꝛ meus es.quod m dubio conſtitutus adhuc dice⸗
re non pꝛeſumo. Vel m pꝛeſenti dicam pꝛeſumens de pꝛo⸗
miſſione quam habeo iam m ſpe. quia iam quaſi factum te⸗
neo. quod faciendum ſine dubitatõe expecto QAnare oblit?
es meiimꝰ amãtis et pauẽtis ad diuerſa rapit᷑.nũc de pꝛo
miſſiõe ghiat᷑.nũc ð dilatõe ↄq̃rit᷑.Nũc ſe derelictũ ꝗpt põ
dus tribulatõis. nüc ſe ſuſceptu ꝗpt fiduciã repꝛomiſſiõis.
qre oblitꝰ es mei. Daruulus de dicaiꝰ xꝑri amãti iraſcit ur.

xrvj.

et qe nõ ad omĩia vota reſpondet. de oblimone cauſatur.
Enumerat etiã mala que patit Quare triſtis incedo? Et
ne videatur ſupflua triſticia. dũ affligit imquit me immic?
. Et qꝛ ſepe plus gaudendũ ꝙᷓ triſtandũ eſt in afflictõe coꝛ⸗
poꝛ. exasgerat caʒ adiusens etia detrimeta virtutis. Du
* ofringũtur oſſa mea. ib eſt virtutes deſtruũtur. Poſtremo
ſũmam malirriſionẽ immicoꝝ. Exprobauerunt michi qui
ei tribulãt me immici mei. In quo non vnus leditur. ſed t ota
ſocietas ꝑ infamiã obf uſcatur. Hec omnia patioꝛ dũ ince⸗
do.id eſt dũ in via recta gradiendo proficio. Vbi occulte
an meritum imnut. dum ſe et bona agentem / et mala patien
ta tem dicit. M
— (De. xlil. pſalmo.
n⸗ dica me deus et diſcerne cauſam meã de gente nõ ſancta
m NRlind eſt iudiciũ ſcõm cauſam. et aliud ſcᷣm retribucõeʒ.
t Bom ergo qui m pñ̃ti inter malos ſũt.et tñ in cauſa eis v⸗
: mti non ſũt. orant vt eis primũ eoꝝ cauſaʒ diſcernat. et ſic
n. iudicet.qꝛ tũc nos ſalubriter in retribucõe iudicat ſi pri?
o. cauſam nram bic a gente nõ ſancta diſcernat. Qmia tu es
: de? foꝛti. mea. Ideo ꝑ te ab eis ſepari peto.qꝛ cũ eorum
ſe⸗ maliciam grauiter poꝛtem. non tamẽ ab eoꝝ ſocietate me
ol per ſupbiam et fiduciam virium meaꝝ diſiungo. Bed dif⸗
, fertur qð petitur. Ideo clamat. Quare me repuliſti?
D Emitte lucem tuam et veritatẽ tuam. Per fidem umma.
