vel audierint verba Nos inqmuũt vidimꝰ illos. nos ab illis
legimꝰ. Sepe nobis loqᷓ ſolebãt. Illi ſũmi .illi famoſi. cog
nouerũt nos. Sʒ vtinã me nemo agnoſcat. et ego cũcta no
uerĩi. Platonẽ vidiſſe.ñ ĩtellexiſſe gloꝛiamĩ. Duto ĩdignũ
vobis ẽ deĩceps vt me audiatis Nõ ego ſũ plato nec plato
nẽ videre merui. ſufficit vobis /ip̃ᷣm phĩie fontẽ potaſtis.ſʒ
vtinã adhuc ſitiretis. Rex poſt aurea pocula. de vaſe bi⸗
g bit teſteo. Qud erubeſcitis? platonẽ audiſts. audiatis et
ſer criſippũ. In peouer bio ðe. Qð tu nõ nouiſti. foꝛtaſſis nouit
inf oſellus. Nemo ẽ cin om̃ia ſcire datuᷣ ſit. nec quiſqᷓ; rurſum
cui aliqd ſpeciale a natura decepꝑiſſe nõ ↄtigerit · Dꝛudens
igitur lectoe om̃es libenter audit. oĩa legit. nõ ſcripturã.
F nõ pſonã.nõ doctunã ſpermt. Indifferent ab omibꝰ? qy ſi
4 pi deẽ videt querit. nec quantũ ſciat.ſʒ quantũ ignoꝛet cõ
n ſiderat. Hinc illud platomcũ auũt. malo aliena verecunde
S diſcere. q; mea impudent gerere. Cur dicere erubeſcis. et
,. neſcire non verecũdaris? pudoꝛ iſte.maioꝛ ẽ illo.Nut qd ſũ
rrro ma affectas. cum tu iaceas m imo, Conſidera poti?. quid
ſtt vires tue ferꝛe valeant. Npertiſſime ĩcedit.q mcedit oꝛdĩia
es te. QAuidã dũ ma gnũ ſaltũ facere volũt. pᷣcipitiũ meidũt.
Noli ergo mmis feſtinare. hoc mõ citiꝰad ſapiam ptinges
Ab oĩbus libent dilce / qd tu neſcis. qꝛ huilitas cõmune ti⸗
int bi facere p̃t.q natura cuiq; ꝓpeũ fecit. ſapiẽtioꝛ oĩbꝰ eris
mi Ili ab oĩibus diſcere volueris. QAui ab om̃ibus accipiũt. om
ie mbus ditioꝛes ſũt. Nullã demqʒ ſciam vilẽ teneas.qꝛ oĩs
s ſcia bona ẽ Qullã ſi vacat ſcriptaʒ vel ſaltẽ legẽ ↄtẽnas.qꝛ
Ii n˙qchil lucrars. nec pdes aliqd maxime cũ nulla ſcripta
ſit hm meã eſtimatõz ꝗᷓ aliqd expetendũ nõ ꝓponat. ſi con
4 uemẽti loco et oꝛdine tractetur. ꝗᷓ nõ aliqd etiam ſpeciale

de
one

habeat q; diligẽs verbi ſcrutatoꝛ alibi nõ muentũ. quãto
rar?/tãto gratiꝰ carpat. Nichil tñ bonũ eſt qð melius tol
lit. Si oma legere nõ potes. ea ꝗᷓ ſunt vtilioꝛa lege.etiaz
ſi oĩa legere potueris. nõ omibus tñ idem laboꝛ impẽden⸗
dus ẽ. ſʒ quedã ita legẽ da ſunt ne ſint incogmta. quedam
vero ne ſint maudita. qꝛ aliqñ pluris eẽ credimꝰ qð nõ au⸗ O”””
dinmus. et facili? eſtimat᷑ res cu?fructus agnoſcitur vDi
dere nüc potes cᷓ neceſſaria tibi ſit hec humilitas. vt nul⸗ .
lam ſciam vilipẽdas.et ab oĩbus libenter diſcas. Simili⸗⸗:·
ter tibi quoq; expedit. vt cum tu aliquid ſapere cepenrnrrs.
ceteros nõ cõtemnas.hoc aut tumoꝛis viciũ hinc quibuſ⸗
dam accidit.q; ſuã ſciam minꝰ diligenter inſpiciũt.et cum
ſibi aliqd eſſe viſi fuerint.alios quoq; non nouerunt/tales
nec eſſe/ nec potuiſſe fieri putant. Hinc etiã ebullit q; nugi
gSeruli nũc qiidã neſcio vnde gloꝛiãtes. pꝛioꝛes patres ſim
plicitatis arguunt.et ſecum natã/ſecum moꝛiturã credunt
ſapientiã In diuuums eloquijs ita ſimplicem modũ loquẽdi
eſſe aiunt. vt in eis magiſtros audire non opoꝛteat. poſſe
ſatis quemqʒ; ꝓpꝛio mngemo veritatis archana penetrare.
Coeri gũt naſum/et valgiũ toꝛquent in lectoꝛes Duumta tis
et nõ intelligũt q; deo miuriã faciũt.cmꝰ vba ꝑulc ro qui⸗
dem vocabulo ſimplicia. ſed ſenſu pꝛauo inſipida pꝛedicãt
Non eſt mei conſilij hun modi imitari. Gonus em̃ lectoꝛ hu
milis debet eſſe et manſuetus. a curis mambus et volupta
tum illec ebeis pꝛoꝛſus alienus. diligẽs et ſedulus. vt ab oĩ
bus libenter diſcat. vnꝙᷓ; de ſcientia ſua pꝛeſumat.peruerii
dogmatis actoꝛes quaſi venena fugiat. diu rem ptractare
anteq indicet diſcat.nõ videri doctus ſed eſſe diſcat/vel DU
querat dicta ſapientiũ mtellecta diligat. et ea ſemꝑ coꝛaʒ iiiiͤ
oculis quaſi ſpeculum vultus ſui tenere ſtudeat. Et ſiqua te⸗
foꝛte obſcurioꝛa intellectũ eius no ammiſerint. nõ ſtatim m ſet
vituperiũ pꝛoꝛũpat.ut mchil bonũ eſſe credat mii q De m e
telligere potuit Mec eſt humilitas diſcipline legentuam. do

— 2

ta

——
—

— — ð — Q — * 82

e ſtudio querendi xp. H
tudit queredi ad exercitiũ ptinet / in quo exboꝛta
toe magiſqᷓ doctrina lectoꝛ indiget. Qm em̃ dili⸗
Zenter inſpicere voluerit. quid antiq ꝓpter amoꝛe?
ſa pientie ꝓꝑtulenint. q; memoꝛãdo poſteris vitutis ſue mo

mmẽta reliqrint. quãlibet ſuã diligentiã! mferioꝛẽ eſſe vide

bit. Nlij calca bãt honoꝛes.alij pꝛoiecerũt duntias. alij ac
ceptis mures gaudebãat. alij penas ſpꝛeuerũt.alij ↄtuber
ma hoĩm deſeretes. intimos receſſus et ſecreta heremi pe
netrãtes ſoli ſe phie dedicabant. vt eo ↄtemplatiom vaca⸗
rent liberius. quo! nullis ꝗᷓ virtutis iter impedire ſolent cu⸗
piditatibus ammu ſubieciſſent. Parmemdes phũs.xv. an⸗

ms i rupe egiptia oſediſſe legit. Et pꝛomethe? ob imo di⸗

cam meditandi curã imn mõte caucaſo vulturi expoſitꝰ me⸗
moꝛat᷑.Quia eĩ ſciebãt veꝝ bonũ nõ ĩ eſtimatõe hoĩm. ſʒ ĩ
Pura ↄſcia eẽ abſcõditũ.et eos iã ñ hoĩes eẽ / q reb?pituris
iherẽtes. bonũ ſuũ nõ agnoſe cerẽt. iõ quãtũ mẽte et itelli⸗
gẽtia a cetis differꝛẽc. ipᷣa locoꝝ diſtãtia demõſtrabãt ne
ima tene ret ha bitatio. quos nõ eadẽ ſociabat intẽo. Qu
dã phõ referebat dicẽs. Nunqd nõ vides/qꝛ te deridẽt ho
mies. et ille? Igrme inqt dendent. et eos aſim. Cogita ſi
potes quãti eſtimauerĩt laudan ab eis a qᷣbꝰ nec vitupari
timuit. De alio rurſũ legit᷑.q; poſt oĩa diicplĩaꝝ ſtudia.
et artiũ acumĩa.ad opꝰ figuli deſcẽderit.et altiꝰ cmuſ dã
diſcipuli cũ laudibꝰ magiſtrũ ſuũ effereẽt.mt᷑ ceta nec ſu⸗
toꝛie pitia eũ carere gioꝛiati ſũt. Hãc igit diligentiã ĩ no⸗

ſtris lectoꝛibꝰ eẽ vellẽ. vt nunch ĩ eis ſeneſceret ſapia. So

la a biſac ſunamitis ſenẽ.dð. calefecit. q; amoꝛ ſapĩe etiam
marceſcẽte coꝛpe dilectoꝛẽ ſuũ nõ deſerit. Om̃s pene vᷣtu
tes coꝛpis mutant᷑ ĩ ſembꝰ. et creſcẽte ſola ſapĩa dec reſce
ret cetera. Senectus em̃ uloꝝ qᷓ adoleſcentiã ſuã honeſtis
actibꝰ mſtruxerit. etate fit doctioꝛ.vſu tiitioꝛ. pꝛoceſſu teẽ

poꝛis ſa piẽtioꝛ. et veten ſtu dioꝝ dulciſſi imos fructz metit

„ò „ „

rii
Vnde et ſapiens ille grecie temoſtedes cũ expletis centũ
ſepte anms ſe mori cerneret. dixiſſe fertur ſeſe dolere qð
egrederetur de vita qñ ſape cepiſſet. Plato octogintaunũ
annos ſcribẽs moꝛtuꝰ ẽ Socrates.xc. ix. annos m docẽdi
ſcenbẽdiq; Doloꝛe laboꝛeqʒ cõpleut. Taceo cetos phõs pi
tagoꝛã. Democrituũ. zenocratẽ.zenonẽ. et heleantẽ.qui ĩam
etate longeua m ſapie ſtudijs floꝛuerũt d poetas vemo
bhomerũ. eſiodum. ſimomdẽ teſicoꝝ. q grandes natu. cig⸗
neum neſcio qd et ſolito dulciꝰ? vicina moꝛte cecinerũt So
pꝓbocles cũ poſt mmiã ſenectutẽ/et rei familiaris negligen
tiam a ſuis accuſaretur am entre. ediꝓpi fabulã quã nuper
ſcripſerat recitauit iudici. et tin ſapiẽtie m etate iam fra⸗
cta ſpecimen dedit. vt ſeueritate tribunali in fauoꝛẽ the⸗
atri ↄuerteret. Nec mirũ cum etiã catho cenſoꝛet romam
generis diſſertiſſimꝰ iam ſenex grecas las dilſcere/nec eru
buerit / nec deſperauerit. Certe homer? refert de lin gua
neſtoꝛis iam vetuli et pene dec repiti Dultioꝛ melle oꝛatio
fluxerit. Ammaduerte igit᷑.quãtũ amauerint ſapiaʒ quos
nec decrepita etas ab ei mqſitione potuit reuocan. Iſte
isit tantꝰ? amoe ſapie tanta in ſembꝰ? habũdantia congrue
etiã ex ipius ſup:adicti noĩs interpᷣtatõe colligit᷑. Interp⸗
tatur em abiſac pater meus ſupfluus. vel pr̃is mer rugit?

ex quo onditur habũdantiſſimũ/et vltra humanaʒ vocẽ in

ſenſibus duum ſermoms tomtruũ cõmoꝛari. Verbũ nanq;
ſupfluũ in hoc loco Flemtudinẽ non redundãtiã ſigmficat.

menter feruoꝛem ſa pientie ſigmficare poteſt.
De quatuoꝛ reliquis pᷣ ceptis xpvj.
vatuoꝛ que ſequũtur ſic alternatun dij rent ita ſlüt.

MDe qamete xvnj.
ate quies ſiue interioꝛ vt mens P ulicita deſidena

Poꝛero ſunamites in limgua nra coccinea ð ðe. ꝙ; ſatis conue

vt altm ſꝑ ad diſciplinã/altm ad exercitiũ ſ. pectet

mõ Diſ curzat. „laue extenioꝛ vt ociũ et opoꝛtumtas

— — —

— — —☚—

— —

1

— ☛ ie

—
—

/ 8. 6

boneſtis et vtilibus ſtudijs ſupetat. vtraq; ad diſciplmã

— De ſerutimo xvil. (pertinet
Acrutimu aũt.id ẽ meditatõ /ad exercitiũ ſpectat.
NVidet aũt ſcrutimũ ſub ſtudio qᷓrendi otineri Qy
ſi veꝝ eſt ſuꝑfluo repetit᷑.cũ in ſuꝑioꝛi pte annumeratum
ſit. Sʒ ſcienð ẽ hãc int᷑ hec duo eẽ dram. qð ſtudiũ q̃rẽdi

mſtantiã ſigmficat oꝑis.ſcrutimũ vo diligentiã meditatio

ms. opus pa gunt laboꝛ et amoꝛ. ↄſiliũ pariũt cura et vigi

lia. In laboꝛe ẽ vt agas.in amoꝛe ut pficias. In cura ẽ vt

peouideas.in vigilia vt attendas. Iſti ſũt.iiij.pediſſeqᷓ qui
poꝛtãt lecticã philologie.qꝛ mentẽ exercẽt/cu ſa pĩa pᷣſidzʒ
Cathedꝛa qpe philologie ſedes ẽ ſapie.q his ſuppoſitis ge
ſtari ðe.qm ĩ his ſe exercẽdo pꝛomouet᷑. Vñ pulcre mue⸗
nes ꝗꝓpt robur a frõte lecticã tenere dñr.videlicʒ / philos et
cophos.id ẽ amoꝛ et laboꝛ.qꝛ foꝛis opus pagũt.a poſte⸗
rnoꝛi puelle/ vdelicz philemia et agrimma. qð int erpᷣtatur
cura et vĩgilia.qꝛ ĩtꝰ ĩ ſecreto ↄſiliũ pariũt.Sũt qdã q pu
tãt ꝓ cathedꝛã philologie hũ anũ coꝛpꝰ ſigficari/cui aĩa rõ
nał pſidz. qð miſtri.iij.poꝛtãt.i.un.elemẽta ↄponũt De
qbꝰ duo ſuꝑioꝛa.i.igms et aer.actu et noĩe maſculĩa ſunt

Duo vero mferioꝛa.id eſt terra et aqua femimna.

(d(SDe paretate xirxrxrx.
arcitate quoqʒ lectoꝛibꝰ ſuadere volunt. id ẽ ſup
flua nõ ſectari. q; maxie ad diſciplmã ſpectat Pin
Zuis em̃ vent᷑ vt ðᷣe.tenuem nõ gigmt ſenſũ. Sʒ qͥd ad hoc
ſcolares nri tpis rñdere poter̃t.q nõ ſolũ ĩ ſtudijs ſuis fru
galitatẽ ſeqᷓ ↄtemnũt.ſʒ etiã ſupꝛa id qð ſunt duntes vide
ri laborãt. Nec iã qͥd didicerit qſq; iactitat.ſʒ qd expende
rit. Sed foꝛtaſſis quia magr̃os mitari volunt.de quibus
quid digne dicam non iuem. M”MMMMV

De excio xrxrxr.

oſtremo tra aliena poſita ẽ.ꝗᷓ et ipᷣ̃a quoq; hoĩꝛem
exercet. Oĩs mundꝰ? phãntibus exiliũ eſt. QAma tñ

orr

vt ait qnidam neſeo qua natale ſolum dulcedine cunctos
ducit. et ĩmemoꝛes nõ ſumt eſſe ſui magnũ virtutis pꝛinciꝑi
um eſt. vt diſcat paulatim exercitatus ammꝰ viſibilia hec
et tranſitoꝛa pꝛimũ commutare. vt poſtmodũ poſſit etiaʒ
derelmquere. Delicatus ille eſt adbuc/cu patria dulcis
eſt. oꝛtis aũt iam cin omne ſolũ patria eſt.perfectus vo
cui mũdus totus exilium eſt Ille mũdo amoꝛem fixit.ĩſte

ſparſit. bic extinxit. Ego a puero exulau.et ſcio quo mero

re ammꝰ artum aliquãdo pauꝑpis tugurg fundum deſe⸗

rat.qua libertate poſtea marmoꝛeos lares et tecta laque⸗
ata deſpiciat.

Incipit quartus lhber⸗ de ſtudio ? en n⸗

Cripte q vł de do ſiue boĩs lurſibilibs
loqutur. nec oms nec ſole diuie appellã
de ſüt. In libꝛeis gẽtilm mita de etmta⸗
te dei et aiaꝝ ĩmoꝛtalitate. de virtutũ
peemijs ſempiterms pemſ qʒ maloꝝ.. a

rentes. totam pene de pꝛeſentis vite ſtatu et rebus m tem
poꝛe geſtis contertam cermmus.ra ro aliqua de dulce dine
eternoꝛum bonoꝛum et celeſtis vite gaudijs mamfeſte de⸗

pꝛim. Tamẽ has ſcripturas dunnas appellare fides catho

lica ſolet Phbiloſ ophoꝛum ſcripture/quaſi luteus paries
dealbatus.mtoꝛe eloquij foꝛis polleret. Que ſi quã do ve
ritatis pꝛetendunt ſpeciem.falſa admſcendo/quaſi quo⸗

tis pꝛobabili ratione leripta n muemmns.
quos tali vocabulo indignos eſſe nemo
Dubitat. Kurſus veteris et nom teſtamenti ſeriem percur

dam coloꝛe ſuperducto lutum erꝛoꝛis openunt Contra di

uma eloquia aptiſſime fauo comperantur. que et pe opter
ſimplicitatem ſermoms arida apparent. et intus dulcedme
plena ſunt.vnde conſtat qmna mertto tale voca bulum ſoꝛ⸗
tita ſunt.ꝗᷓ ſola ſic a falſatatis contagone aliena ĩuemunt

vt mchil veritati cõtranum continere pꝛobent᷑. Scripture
diune ſunt.quas a catholice fidei cultoꝛibus editas. au⸗

ctoꝛitas vmuerſalis eccleſie ad eiuſdem fidei coꝛroboꝛati
onẽ in numero dimnoꝝ libꝛoꝝ cõputandas recepit. et le⸗
gend as retinuit Güt peeterea alia ꝙq; plurĩa opuſcula a re
ligioſis viris et ſapiẽtibus diuerſis tẽpoꝛibꝰ ↄſcnpta.que
licet auctoꝛitate vmuerſalis eccleſie pꝛo bata non ſint.tam
q a fide catholica nõ diſcrepant.et nonnulla etiam vtilia
docent.inter diuina computãtur eloquia. que foꝛtaſſe enu
merando melius ꝙᷓ diffimendo oſtendimus.

¶ De oꝛdine et numero libꝛron eij.

nmuns dimma ſceriptura in duobus teſtamentis con⸗
tinetur. in veteri videlicet et nouo. Vtrunqʒ teſta
mentũ tribus oꝛdtimbus diſtinguꝛtur. Vetus teſtamentum

continet legem. ꝗphetas agiogphos Nouũ auũt. euangeliuũ

aplos.patres. Pꝛimꝰ oꝛdo veteris teſtamẽti.i.lex quã he
bꝛei thoꝛath nominãt.pẽtatheucũ habet. id e quĩqʒ libꝛos
moyſi. In hoc oꝛdine pꝛimus eſt bꝛeſith. qin ẽ geneſis. Se

cundus belleſmoch. qui eſt exodꝰ Tercius valechꝛa. qui ẽ

leuitic?. Quartꝰ vaiedaber. q numeri. Qumtꝰ? adabari.
qui ẽ deutronomi?. Secundus oꝛdo eſt ꝓphetarũ. hic con
inet. vij. volumima. Pꝛimum. woſue. bennun . id ẽ filũ nun
qun et ioſue.et ihũs.et ihũ naue nuncupatur.
ſophtim. qui eſt liber uudicum. Tercium ſ amuel. qui eſt
pꝛimus et ſecundus regum. Quartum mala chim. qui e ter

eius et quartus regum. Quintum pſaiam. Sex tum ibere⸗

miam. Septimum ezechiel. Octauum thareaſra. q eſt duo
decim pꝛophetarum. Deinde tercius oꝛdo/octo libꝛos ha⸗

bet. Pꝛimus eſt ob. Secundꝰ? daud. tercius maſloth. q

grece pa bole.latie pꝛouer bia ſonat videlicz ſalomoĩs. in.

coelech.q eſt ecchiaſtes . Quitz. ſiral urim, i. cã tica cãticoꝝ

————

⁶

xvj.
Serxtus da mel.ſeptimus dabreiamm.q eſt palipomenon.
Octauus heſdras.nonus heſt᷑. Omnes ergo numero ſunt
xxij. Sunt p̃terea alij qdã libri. ut ſapiẽtia ſalomoĩs. liber
ũ filn ſirach.et liber iudith. et thobias et libri macha⸗
beoꝛum. quileguntur quidem. ſʒ nõ ſcribuntur mcanone.

Peimus oꝛdo nou teſtamenti. quatuoꝛ ha bet volumma.

Mathei. marci luce.et iohãms. Secundꝰ ſimilit quatuor
epłas pauli numero. xtiij.ſub vno volumie cõtextas. et ca⸗
nomcas eplas. apocalipſim. et actꝰ apoſtoloꝝ· In tercio
oꝛdine primum habent locum decretalia/quos canones id
ẽ regulares appellamꝰ. deinde ſanctoꝝ prjm. et doctoꝝ ſẽp
ta. ieꝝ. aus. S. ã bꝛoſij. yſidori oꝛigems . bede. et alioꝝ

multoꝝ oꝛthodoxoꝝ.qꝗᷓ tam ĩſimta ſunt/vt numerari ñ poſn

ſint. Ex quo pꝛofecto apparet quãtũ in fide xp̃iana feruo⸗
rẽ habuerũt.peo ciiꝰ aſſertione tot et tanta opa memoꝛã
da poſteris reliquerũt. Vñ nra quoq; pigritia argiit᷑ ꝗle
gSere nõ ſufficimꝰ qᷓ dictare illi potuerũt. In his aũt oꝛdi⸗
mbus marime veruſq; aparet cõuementia/q; ſicut poſt le

gẽ ꝗꝓphete/ et poſt ꝗꝓphetas agiogphi. ita pꝰ euãgeliũ aphi
et poſt aplos doctoꝛes oꝛdine ſucceſſerũt Et mira quadã
diuie diſpenſatõis rõne actũ eſt. vt cũ ĩ ſingulis plena et

pfecta ventas ↄſiſtat. nulla tñ ſupflua ſit Hec bꝛeuiter de

ordine et numero diuinoꝝ libroꝝ pſtrinximus.vt que ſibi

ſit preſeripta matena lector agnoſcat.
(De actortbus diumon libroꝛ an.

ip̃e ſamuel ſcripſit.ſequẽtia vero vſq; ad calcẽ dauid OOa

lachim iberemias primũ in vnũ volumẽ collegit nã antea
ſparſus erat ꝑ ſin guloꝝ regũ hiſtorias.plai as. iberemias
eʒechiel.ſinguli ſuos libros fecerũt.qui inſcpti ſũt n oiĩbus
eoꝝ. Liber etiã.xij. ꝓpbetaꝝ. actoꝝ ſuoꝝ neĩitꝰ? p̃ᷣnotatur.

q; libros legis moyſes ſcripſit. ibri ioſue. ĩꝛdẽ
noſue cuiꝰ? noĩe inſcribit᷑, actor fuiſſe credit ¶( ibrü
iudicũ a ſamuele editũ dicũt. Prumã partẽ libn ſamnel·

quoꝝ nomia ſũt oſee.iĩohel.amos.abdias.ionas.nmicheas.

nau. abacuch. ſop homas .ag geꝰ. acharias. et malac hias
Quꝛi ꝓpterea mmoꝛes dicuntur.quia ſermones eoꝝ bꝛeues
ſunt, vnde et vno volumie ↄpeehẽduntur. yſaas aut et ie

remias. et ezechiel. da mel. hij qu atuoꝛ maioꝛ es ſũt ſinguł

ſuis volumibus diſtincti. Libeum iob. alij moyſen. alnj vnũ

ex ꝓpbetis. nõnulli ipᷣm iob ſcripſiſſe credunt. Libꝛum pſal⸗
m Damd edidit. heſdꝛeas aut poſtea ta uUt nunc ſunt 022

dmauit. et titulos addidit. Parabolas aũt et eccleſiaſtẽ

et eantica canticoꝝ/ſ alomõ ↄpoſuit. Damel ſin libꝛi actoꝛ
fuit. Liber heſdꝛe. actoꝛis ſui titulo pᷣnotatur. m cuiꝰ tex.

tu eiuſ dẽ heſdee neemeq; ſermones pariter ↄtinentur. N⸗
bꝛum beſter. heſ dꝛas conſ cripſiſſe. Liber ſapientie apud
hebꝛeos nuſꝙᷓ eſt. et ipᷣe ſtlus grecam magis eloquentiam
redolet. Hunc qii dam indei ꝓhiloms eſſe affirmant. Li⸗
beum eccleſiaſticum certiſſime iheſus filus ſirach iheroſo⸗
limta nepos ieſu ſacerdotis magm cmius memmt zacha
nas compoſut. Mic apud hebꝛeos reperitur. ſed int apo⸗
criploos habetur Judit vero et tobi.et libꝛi ma chabeoꝛum
quoꝛum ut teſtatur herommus ſecundus magis grecus ee
peobatur. quibus auctoꝛibus.ſcripti ſint mmime conſtat.
S (De bibliotheca ununn.
blio theca de greco nomen accepit. eo ꝙ; ibi liber
recondantur. Nam biblio libꝛoꝛum theca repohtio
Vinterpeetatur. Gibliothecam veteris teſtamentt.
heſoꝛas ſcriba poſt incenſam legem a chaldeis dum mnder
re greſſi ſunt. in iheruſalem diuini afflatus ſpiritu repara
uit. cunctaq; legis ac pꝛophetarum volumina que fuerãt
a gentibus coerupta coꝛrexit. totumqʒ vetus teſtamentum
m vigintiduos libꝛos conſtituit. vt tot libei eſſent in lege·
quot habebantur et littere. Poꝛro qumq; littere duplices
apud hebꝛeos ſũt. caph. mem. num. phe.ſade ſliter em p
has ſcribunt pꝛincipia medietateſq; verboꝝ. aliter fines.

Vnde et quinq; libei a plerilq; duplices eſtimantur Samu
el. malachim. dabretamm. heſdꝛas. iberemas cũ eynoth.

zd eſt lamentatiombus ſuns.
T e mterpeetibus P-

Nterpꝛees veteris reſta mentt. Deimum 1 eptuaginta quos
ptholomeus cognomento philadelphus rex egipti omms
litterature ſagaciſſimus cum piſiſtratum athemenſiũ tirã
num qui peimus apud grecos Viblioteca mſtituit. et ſeleu

cum.mchanoꝛem/et alexandeum. et ceteros pꝛioꝛes qui ſa

pientie operam dederant. m ſtudio bibliothecarum emula

retur. non ſolum gentilium ſcripturas.ſed etiam diumas

litteras m ſuam bibliothecam conferens ita ut ſ eptuagita
milia libeoꝝ interpꝛetatur eius alex andꝛĩe muemrentur ab
eleazaro pontifice petens ſcripturas veteris teſtamẽti. in
grecam vocem ex hebꝛea ling
guli im ſingulis cellis ſeparati. ita omma per ſ piritum ſan⸗
cti interpeetati ſunt. vt mhil in ancmꝰ ecꝝ codice muentũ

eſſet. quod m ceteris vel in verboꝛum oꝛdine diſcreparet.

pꝛopter quod vna eſt eoꝝ interpꝛetatio. ſed iherommꝰ? di
cit huꝛc rei non eſſe ahibendam fidem. Secundam et ter⸗
ciam et quartam. factunt aquila. ſummacus. et theo doci⸗
on. quorum primus.id eſt aqula iudeus fuit. Simmacus
vero et theodocion ebiomte heretici O btinuit tamẽ vſus
vt poſt ſeptuaginta interpretes eccleſie grecorum eorum
reciperent exemplaria/et legerent. Quinta eſt vulgaris.
cuius auctor ignoratur. vnde ſpecialiter ſibi vendicamt.
vt quinta appell aretur. Sexta et ſeptima ẽ ongems.cuiꝰ
codices euſebius et pamphilus vulgauerunt. Octaua eſt

iherommi. que merito ceteris añfertur. nam et verboꝛum

tenatior eſt. et perſpicutate ſententie clarior.

Sua interpꝛetari fecit Sed ſin

MD

xrvüj.

lures euangelia ſ. eriplerüt. Sed quidam ſine ſpin
tu ſancto magis oonati ſunt oꝛdmare narꝛatione.
cqꝙ biſtoꝛie texere veritatem. Vnde ſancti patres p

ſe pirittum ſanctum docti.quatuoꝛ tantũ in auctoꝛita tem re⸗

ceperunt ceteris repꝛobatis. id eſt mathei.marci.luce et
io hãms.ad ſimilitudinem quatuoꝛ flummũ padiſi.et qua
tuoꝛ vectium arce. et quatuoꝛ ammalium in ezechiele.Pꝛei
mum matheus euangelim ſuum ſcripſit. hebꝛaice. Secũ⸗
dus marcus grece Tercius lucas inter omes euangeliſtas
greci ſermoms eruditiſſimus quippe ut medicus. in grecia
euangelium ſcripſit teophilo epiſcopo.ad queʒ etiam actꝰ

apoſtoloꝝ idem ſcripſit. Auartus et vltimus iohãnes euã

gelium ſcrpſit. Paulꝰ.xinj. ſcripſit epłas.x.ad eccleſias
quatuoꝛ ad perſonas.vltimam aũt ad hebꝛeos plenqʒ; di⸗
cunt non eſſe pauli, eandemq; aln barnabam ſ cripſilſe. alij
clementem ſuſpicantur Canomci epiſtole. ſeptem ſunt/vna
iacobi.due petri.tres ĩiobĩs. vna iude. Qpocalipſin ſcup⸗
it rohannes apoſtolꝰ? in pathmes inſula exilio relegatus.
Ceera elſe apocrifa. quio ſit apocrifum vil.
i ſunt ſcriptoꝛes ſacroꝛum libꝛoꝛum. qui per ſpiri
tum ſanctum loquentes ad eruditionem noſtram B
ꝛecepta vmendi regulamq; conſcripſerunt. Dꝛet

Per alia volumma apocrifa nuncupantur. tpocrifa autem

dicta.id eſt ſecreta.quia in dubium vemunt.Eſt emm eo⸗
rum occulta oꝛigo. nec patet patribus a qubus vſque ad
nos auctoꝛtas veratium ſcripturarum certiſſima et notiſſi
ma ſucceſſione peruemt. In hbis apocrifis et ſi inuemt᷑ ali-
qua veritas.tamen pꝛopter multa falſa nulla eſt m eis ca-⸗
nomca auctoꝛitas.que recte iudicantur nõ eſſe eoꝛum cre
denda. quibus aſcribuntur. Nam multa et ſub nomm bas

AIpheta rum et recentioꝛa ſub nomimbus aplo ab! gerbeien

peoferuntur. que omma ſub nomme apoer fenn an au uctoeitat
canomca diligenti examinatione remota ſunt.

Sentarveum 4 quinq; Polkaniääbus eenr. Pen

neſis. eo dicitur ꝙ; generatio ſeculi in eo continetur. Exo⸗
Dus.ab exitu filioꝝ iſfrabel de egipto. Lemticus eo ꝙ leu
tarum mimſtena et diuerſitatem victimaꝝ exequitur. Qu
meroꝝ liber vocatur/eo q; in eo egreſſe de egipto tribus
enumeran tur. et. xln. p beremu manſiones. Deuter?. ver⸗
bum grecum eſt diſſullabi, et interpꝛetatur ſecundus. no
mia interpꝛetatur lex. Inde dictus eſt deutonomiꝰ. quaſi

ſecunda lex. quaa in eo replicãtur ea que in pꝛecedentibus

tribus Diffuſius dicta ſunt. In libꝛo ĩioſue quem hebꝛei io⸗

ſue bennum dicunt.terꝛa pꝛomiſſioms pro dundit.Liber

uudicum dictus eſt a pꝛmcipibꝰ qi iudicabãt wlm ilrahel
anteqꝙᷓ; reges eſſent in eodem ꝓpło. Huic quidã cõpingunt
hiſtoꝛam ruth ſub vno volumme. Liber ſamuel dictus eſt.
quia natiuitatẽ eius et ſacerdotuũ et geſta deſcnbit. QAu
licʒ etiã hiſtoꝛã ſaul et dauid ↄtineat. vtriq; tñ ad ſamu⸗

el referuntur. quia vnxit vtrunq; Malach hebꝛaice. latine
regum interpꝛetatur. vnde dictus eſt malachim. pꝛo eo q;

reges iude et iſra heletice gentis. geſtaq; eoꝝn per oꝛdinez
digerat.yſaias euangeliſta potiuſqᷓ; pꝛopheta edidit libeu
ſuum. cunus omnem reatum eloquentie pꝛoſa incedit, Can
n vero exametro. et pentametro verſu diſcurꝛit. e⸗
remias ſimiliter edidit libꝛum ſuum cum threms eius quos
lamenta vocamus.eo ꝙ; in triſtioꝛbus rebus funeribuſq;
adhibeantur. in quibus quadꝛuplicem diuerſo metro com
poſuit alphabetũ.quoꝛum duo pꝛima quaſi ſaphico metro
ſcripta ſunt.quia tres verſiculos qui 1 bi nexi ſunt. et ab
vna tantum littera meipꝛunt. heroicum comma concludit.
ſt. et a terms lit⸗
teris. idẽ terni verlus ĩ icipiũt. Quartũ alpha betũ ſiłe pꝛĩo
et ſcdᷣo habet᷑ SGechiel Peincipi et finẽ / oble curioza ha bz.

Tercium alpha betum trimetro ſcriptũ eſ

2
. D

ta em grece. qumq; .theucus volumẽ vocatur. Ge

Vnum eſt volumen.xij.ꝗphetarum. Peincipia et fines libꝛi
en nob/apud hebeeos peoſa orone contexta ſunt. OMedia autẽ
be iʒzip̃ius ab eo loco quo ait. pereat dies in qua natus ſum. vſ⸗
qʒ ad eum locum vbi ait. iccirco ip̃e me repꝛebendo et ago
pemtentiam. omma heroico metro diſcurꝛunt P ſalmox la
ber grece pſalteriũ.hebeaice nabla.latine oꝛganũ dicitur.
Ideo aũt vocatur pſalteriũ. qð in eo ꝗꝓpheta canente ad
pſalteriũ ↄſonãdo reſpõdit Huc.v.libꝛi mnciſiombꝰ et vno
pſalmoꝝ volumme cõpeehendũt Pfſalm os damd cõpoſuut
ſed eſdeas poſtea oꝛdmaumt. Omes aũt pſalmi et lamẽtati
ones ibereme. et omma ferme ſcripturaꝝ cantica. apud he
bꝛeos metuce compoſita ſunt. vt teſtatur iber. oꝛigenes.
aoſephus.euſe bius. ceſartenſis. Nam in moꝛem romam. fla
bel cti. et greci pindari. nunc alij iambo curꝛunt. nunc ſaphico
mtent.trimetro/vel tetrametro mcedentes. Tribus nomi
mbus vocatum eſſe ſalomonẽ ſcuiptura mamfeſtuſime do
cet. Idida. id eſt dilectum dñmi.qma eum dilexit dnñs. Coe
leth, id eſt eccleſiaſten. Eccleſiaſtes autez greco ſermone
ne appellatur. qni cetum. id eſt eccleſiam congregat. quẽ nos
nuncupare poſſumus ↄcionatoꝛem. qi loquitur nõ ad vnu
ſpecialiter. ſed ad totam concionẽ populi. Poero pacificus
vocatus eſt. eo ꝙ in regno eius pax fuertt. Is itaq; iuxta
ni numerũ voc abuloeꝛum tria edidit volumina. pꝛimum ꝙ he
n bꝛaĩce maſloth. grece. parabole. latine pꝛouer bia inſcribi⸗
e⸗ tur. e q; in ̃o ſub compatua ſimilitudme figuras ver⸗
s boꝛum.et imagines ventatis oſtenderit. Que videlicz. pa
bole in fine ab eo loco in quo ait.mulierem foꝛtem quis in
1 uemet alphabeto texuntur. ſicut lamentationes iheremie/
no ttt cetera quedam ſcripture cantica Scom ꝗ hebꝛaice coe
% leth. grece eccleſtes. laune concionatoꝛ dicitur. eo quod
t. ſermo eiꝰ nõ ſpecialit᷑ ad vnũ. ſicut in pꝛouer bijs.ſʒ ad vm
t uerſos generaliter. qi ad totã concionẽ.et eccleſiam diri⸗
gatur. Cercium ſiraſirim. iĩo eſt cãtica cãticoꝝ.qð ẽ quaſi

õä

epithalamum id eſt carmen nuptiale xpi et eccleſie. In
pꝛouerbijs puulum docet.et quaſi de officijs per ſenten⸗
tias erudit. vnde et ad fihumer crebeo ſermo repetitur.
In eccleſiaſte vᷣo mature vnũ etatis inſtituit/ne quicqꝙᷓ in
mũudi rebꝰ putet eẽ ꝓpetuũ.ſed caduca et bꝛema vmuerſa

que cermmus. Nd extremũ iam conſumma tũ virũ et calca

to ſeculo pꝑpatũ/in cantico canticoꝝ ſponſiꝛũgit amplexi
bus. Haud pꝛoculdubio/ab hoc oꝛdie doctrinaꝝ/et phi⸗

loſophi ſuos ſectatoꝛes erudiũt.vt pꝛimũ ethicã doceãt.

demde pꝓhiſicã interp̃tent᷑ et què in his pꝛofeciſſe pſpexe

rint/ad theologiã vſq; ꝑducãt. Damel apud hebꝛeos non

inter ꝗphetas ſed inter agiographos habetur. Hũc ſcdᷣm
Ixx. interpᷣtes catholica ec cleſia nõ legit.eo q; multũ a
verita te diſcoꝛdet. Damel maxime et eſoras ꝗp

bet ſocietatẽ. Damel apud hebꝛeos nec ſuſanne habet bi⸗

ſtoꝛiã. nec himnũ triũ pueroꝝ. nec belis dracomſq; fabu⸗
las. Paralipomenon grece dicit᷑ qð nos p̃termiſſoꝝ vel re
liquoꝝ dic ere poſſumus. q; ea que in lege vel regũ lbꝛis
vel omiſſa vel nõ plene relata ſunt /in iſto ſummatim ac bee
uiter replicant. Hic hebꝛaice ðe dabꝛeiamm. qð interpᷣtatt
verba dien.qð ſigmficãtius cromcon totiꝰ dᷣine biſtoeie
poſſumus appellare. Liber eſdꝛe quartus eſt. in quo eiuſdẽ
eſore neemieq; ſermones ſub vno volumie ↄtinent᷑. Secũ⸗
dus tercius et quartus apocnifi ſunt. Liber qui ſapientia
ſalomoms inſcribitur / ideo ſapientia vocatur. qꝛ in eo xpi
aduẽtus(qui eſt ſapiẽtia pris) et paſſio euidẽter expꝛimit
Liber iheſu filij ſirach ido eccleſiaſticus dᷣ/q de totiꝰ ece⸗
cleſie diſciplia religioſe ↄuerſacõis/magna cura et racõe
ſit edituſ. De his duobus iero. ſic dicit. fertur panethoſf
iheſu filij ſirach liber. et alius pſeudograꝑhꝰ/ qui ſapiẽtia
ſalomõis inſ cnbit᷑.quoꝝ pꝛioꝛẽ hebꝛaicũ repi.ñ eccĩaſticũ

na ꝓs iheremie/ hebraicis quidẽ Iris ſed chaldaico ſermo
ne ↄſcrnipti ſunt. Job quoqʒ cũ ara bica lingua plurimã ba⸗

ut apud nos. ſed pabolas pꝛenotatum. Cm ꝛmundt erant 2
enj eccleſiaſtes et cantica canticoꝛum. ut ſimilitudmem ſalo⸗
u. moms /non ſolum libꝛoꝛum numero/ſed etiam meteriarum
Hin genere coequarent. Secundus apud hebꝛeos nuſquã eſt
rli gee et ipᷣe ſtus grecam eloquentiã redolet. Et non nulli
le⸗ ſcriptoꝛum veterũ/hunc eſſe iudei fůoms affirmant Sicut
en ergo iudith et thobi et machabeoꝛum libꝛos.legit quidẽ
bi eos eccleſia.ſed inter canomcas ſcripturas eos non reci
it. pit.ſic et hec duo volumĩa legat ad edific acõnem plebis⸗
ere non ad auctem eccleſiaſticoꝝ dogmatum ↄfirmandam.
non Quomo do ergo vigintiduo elementa ſunt per que hebꝛai⸗
dn ce ſcribimus omne quod loquimur. et eoꝛum imcijs vox hu
tü⸗ mana compꝛehenditur. ita vigintiduo volumna ſupputant᷑
t„x gquibus quaſi lris et exoꝛdijs in dei doctrina tenera adhuc
ett lactans viri inſti eruditur infantia. Qudam hyſtoꝛiam
ruth et lamentacõnes iberemie ſeoꝛſum per ſe inter agto⸗
b Frapha computantes. et hos duos pꝛec edentibus viginti
duobus addentes. vigintiquatuoꝛ veteris legis libꝛos nu
merant.figura et numero vigintiquatuoꝛ ſemoꝝ. qui in a⸗
pocalpſi agnũ adoꝛant. 18ððUDW——

(De nouo teſtamento wr. H
Icut em̃ omis ſcriptura veteris teſtamenti lex ap
pellari poteſt. ſpeãliter tamen libꝛ moyſi quinq;
7 lex dicuntur. ita generaliter totũ nouũ teſtamentum euan
, gelium dici poteſt. ſed tamen ſpecialiter iſta quatuoꝛ vo⸗
lumina. mathei ſcilicet et marci. luce atq;ʒ iohãms. in qui⸗
p⸗ bus facta et dicta ſaluatoꝛis plane explicantur. nücupari
nn meruerũt. Euã gelium ĩterpꝛetatur bonum nũcium. qꝛ eter
na bona pꝛomittit. non terrenã felicitatẽ ut vetus teſta⸗
be mẽtum ſcdm lram itellectum. Mß
ol (De canombus euãgelion x. (SFitauit.
til Iunões euãgelionꝝ ãmomꝰ? alexãdꝛie pꝛimus exco⸗

cᷓ poſt ea euſebius ceſanenſis lequcus plemus compoſuit
qui ideo facti ſunt.vt per ecs muemre/et ſcire poſſimus qᷓ
reliquoꝝ euangeliſtar um ſumilia aut pꝛopꝛia dixerunt Sut
autem numero decem. quoeum pꝓpꝛimus continet numeros in
quibus quatuoꝛ ea dem dixerunt. matheus. marcus. lucas
iohãnes. Secundus ĩ quibus tres. matheus. marcꝰ?. lucas .R
Tercius in quibus tres.matheus.lucas.iohãnes Quartꝰ
in quibus tres. matheus. marcus. iohãnes. Qumt?ꝰ in qui
bus duo. marcus. lucas. Sextus in quubus duo. matheus
marcus. Septimus ĩ quibus duo. matheus. iohanes. Octa
uus in quibus duo. lucas. marcus. Lonus: in quibus duo.
lucas. iobãnes. Decimus. m quibus ſinguli eoꝛum pꝛopꝛia
quedã dix erunt Quoꝝ expoſitio hec eſt Per ſingulos emñ
euangeliſtas numerus quidam capitulis affirus adiacet.
quibus numerus ſubdita eſt era quedã m imo notata.que
indicat ĩ quo canone poſitꝰ ſit numerꝰ c in ſubiecta ẽ era. H
vbi Stia. Si ẽ era pꝛima ĩ pꝛimo canone Si ſcda in ſcvᷣo.ſi
tercia ĩ tercio.et ſic ꝑ oꝛdinẽ vſqʒ ad decimũ puemes. Si
igit᷑ apto quolibzʒ euã gelio placuerit ſcire qͥ reliquoꝝ euã
Seliſtaꝝ ſilia direrit. aſ ſumes adiacẽtẽ numen capłi. et re
quires ipᷣm numeꝝ ĩ ſuo canone quẽ indicat. et ibi ĩnemes
qur et quid dixerint.et ita demum in coꝛpoꝛe inquiſita lo⸗
ca/que ex ipᷣis numeris indicantur per ſingula euangelia
de eiſdem dixiſſe innemes.
(De canombus concilion rj.

anon aũut grece. latine regula interp̃ᷣtatur. Negu⸗
la aut dicta. ꝙ recte ducit. nec aliqũ deoꝛſum tra⸗
hit. lj dixerũt regulam dictam / vel q; regat/vel 1
qꝙ noꝛmam recte viuendi pꝛebeat. vel diſtoꝛtum pꝛauum

q; coꝛrigat. Canones aũt generaliũ ↄcili oꝝ. a tẽpoꝛibꝰ cõ
ſtantim ceperũt. In pcedẽtibus nanq; anms. plecutõe fer
ute docẽdaꝝ plebium mimme dabatur facultas.inde xpᷣi ſ
amtas ã diuerſa ſciſſa hereſi . q; nõ erat licẽtia epiſcopis u

83 in vnum ouemre. mir tẽpoꝛaliter ſupꝛadicti impatoꝛis.iĩp̃e
Bit em̃ dedit facultatẽ xpᷣiams libere cõgregandi Bub hoc eti
in am ſancti patres in cõcilio mceno de omm oꝛbe terꝛaꝝ cõ
cas uemẽtes.iuxta fidẽ euangelicã et aplicam. 1. coõm poſt apo
is ſtolos ſmbolum um tradiderunt
n Auatuoꝛ eſſe pꝛmcipales ſinodos. xri.
an Prer cetera aut concilia/quatuoꝛ eẽ venerabiles ſinodos
s que totã pꝛincipaliter fide ↄplectant᷑ quaſi euangelia. vel
n otidem padiſi flumma. Harũ pꝛioꝛ mcena ſ inodꝰ? trecen
* toꝝ.xvñj.epõꝝ ↄſtantino auguſto impante peracta eſt. in
rin qua arnane pfidie condemnata blaſphemia ꝙᷓ; de mequa⸗
se, litate ſancte trimtatis idem arrius aſſerebat. ↄſubſtantia⸗

lem deo patri deum fuiũ/eadẽ ſancta ſinodꝰ ꝓ ſimbolũ dif
fimmt. Scðdða ſmodꝰ. cl. patrũ ſub theodoſio ſemoꝛe cõ
d ſtantmopolim ↄgregata eſt.qᷓ macedomũ ſpm̃ ſanctũ ne⸗
gantem deũ eſſe.ↄdemnas cõſubſtãtiales patri et fuio ſpi⸗

tum ſanctũ demonſtrauit. dans ſimboli foꝛmam quaʒ tota
8 Srecoꝝ et latinoꝝ ↄfeſſio in eccleſ 1 pᷣdicat. Tercia ſino
us dus epheſina pꝛima.cc. epõꝝ ſub umoꝛe theodoſio augu
tite ſto edita eſt. que neſtoꝛũ duas pſonas in xpᷣo aſſerentem
nes ruſto anathemate ↄdemnaut ondens in duas naturas vnã
rlo Dñni ihu xp̃i pſonam Quarta ſinodus calcidonẽſis. de. xxx.
den⸗ ſacerdotũ. ſub marciano pꝛincipe habita eſt. in qua euticẽ
oſtantinopolitanũ abbate. verbi dei. et carms vnã naturaz
peonuntiantẽ. et eius defenſoꝛẽ dioſcoꝝ quendã alex andꝛi
gu⸗ nũ ep̃m. et ip̃ʒ rurſum neſtoꝛũ cum reliquis hereticis.vna
nag⸗; patrum ſententia peedamnamt. pꝛedicans eadem ſinodus
voll xpᷣm deũ ſic natum de virgine.vt min eo ſubſtatiã et diuine
uum et humane cõfiteantur nature. Mee ſunt quatuoꝛ pꝛincipa⸗
c les ſinodi. fidei doctrinam plemſiime pꝛedicantes Ded et
fen ſqua ſunt concilia que ſancti patres ſpintu dei plem ſanxe
r⸗ runt. poſt iſtaꝝ quatuoꝛ auctoꝛitatem om̃ manst ſtabilita
46 rvisoee. quoꝝ geſta m hoc ope continentur dita Smodu

n

autem er greco interpꝛetari cõmitatum vel cetum. roncili
vero nomẽ tractũ ex moꝛe romano Tꝑe em̃ quo cauſe a ge
bãtur. ↄuemebant om̃s mvnũ. cõmumqʒ; intẽtõe tractabãt
Vñ et ↄcihiũ a cõnmtentõe dictũ.q; ↄſũ.Nã cilia oculo
rũ ſunt. WVñ et ↄſidiũ ↄſilium.d.m.l.lłr̃a trãſeũte. Cetus
vero ↄuentꝰ ẽ. vel ↄgregatio a coeũdo.i.ↄuemẽdo in vnũ
Vñ et ↄuentꝰ eſt nücupatꝰ.ſicut ↄuentꝰ cetus vel cõciliũ/
a ſocietate multoꝝ in vnũ. Epła grece.miſſa mterptat. la
tine epłe canomce. i. regulares. qetiã dñr cat holice.i. vm
uerſales.qꝛ nõ vm tm ꝓpło. vel cimtati.ſʒ vmuerſis gẽtibꝰ
generaliter leripte ſunt. & ctà apioꝝ peamoꝛdia fidei. xpia⸗
ne in gentibꝰ et nalectis ecclie Hiſtoꝛiã digerut et aplonꝝn
geſta narrant. vñ etiã actus apłoꝝ vocantur. Npocalipſis
ex greco ĩ latinũ reuelatio interpᷣtatur ꝛuxta q; iohãnes di
eit. Npocal lpf is ibũ xp̃i. quã dedit illis deus s Palam farere
ſeruo ſuo obanm.
Qu bibliothecas f kecerüt xin,
pud nos pãphilus martir. cu? vitam euſebius ce
arienlis cõſcripſit. piſiſtratum in ſacre bibliothece ſtudio
adequare cõtendit. Hic em̃ in bibliotheca ſua ꝓpe trigita
milia volummũ huũit Jerommꝰ?quoq; atzʒ geẽnadius.eccleli
aſticos ſeriptoꝛes toto oꝛbe querẽtes oꝛoine pꝛoſequti ſũt
vonc; ſtudia in vno volumĩis mdiculo compeehbẽderunt.
((Due ſcripturxe ſunt autenticce xm.
e nris apud Srecos. ongenes in ſcripturaꝝ laboꝛe
tam grecos. ꝙ latinos opm ſuoꝝ num ero ſupauit
Demq; iperommꝰ? ſex milia libeoꝝ eiꝰ? ſe legiſſe fa⸗
tetur Hoꝝ tñ oĩm ſtudia auguſtinus ingemo vel ſcia ſur vi
eit. Nã tãta ſcripſit.vt diebzac noctibus nõ lolũ ſenbere li
bꝛos eiꝰ quiſqᷓ; quidẽ.ſʒ nec legere occurꝛat. Scripſerunt
et alij catholici viri multi.et inſigma oꝑa. athanaſiꝰ? alexã
demus epuüs. Hilarepiciamens epus Haſilcapadocenus
