tur in tenebeas.et nõ requirat eum deus deſup. et nõ illu⸗ tn
ſtret lumme. Illos ergo dies q intus ſunt potius debemꝰ ſe
amare. vbi lucẽ non ſequuntur tenebꝛe. vbi et em ſolis ſplẽ ”ÿZƷZV
doꝛe illuiantur oculi interioꝛes coꝛdis mũdi. De his diebꝰ cc
plſalmiſta cecimt. nũtiate de die in diẽ ſalutare eiꝰ QAuidẽ d
ſalutare eiꝰ?. mſi ibũs eiꝰ Sic em interpᷣtatur ipũs. hoc ẽ ſa
lutaris. Qui iõ ſalutaris de. q; ꝓ eũ hõ ad ſalutẽ refoꝛmat᷑ MUDU
De ſ̈o aũt iohãnes loꝗtur dices Lex inqᷣt ꝓꝑ moyſen data ẽ OUÝYJÿUVD
gra et vᷣitas ꝓ iom xpᷣ̃m facta ẽ. Itẽ paulꝰ aplus vocat xpᷣʒ
ilm dei vᷣtutẽ et dei ſapiam. Siigit᷑ dei ſapia ihũs xp̃ᷣus ẽ P
et ꝓ xpᷣm ibm pvitas facta ẽ.ↄſtat qꝛ ꝓ ſapiazʒ dei vitas facta
ẽ. Dies ergo ſapĩe ẽ vitas. De hoc die ſuo ip̃a ſapia möis
loq̃tur dicẽs. Nbꝛahã pꝓr̃ vr exultauit vt videret diẽ meum
vidit et gamſus ẽ. Werttas eĩ dei redẽptio ẽ generis huam
Hanc em̃ pꝛiꝰ peomiſerat. Quam mmirũ dũ poſtmodũ ex⸗ .
Hibut. qᷓd aliud ᷓ; ſeĩm veracẽ oñdit. Necte aũt ꝑ ſapiaʒ 1
bec vitas impleta c. a quo oĩs veritas ẽ. Nec ali? ad implẽ e
Dam veritatem mittẽdus fuit/mſi is in quo omis veritatis
plemtudo conſiſtat. Gene ergo abꝛabam ad diem verita⸗ 4
tis exiſtat. quia umpleri veritatem deſiderat. Quam pꝛo⸗ à
fecto diem tunc per ſpiritum vidit.quãdo dei filum ad re o
dẽptiõz hũam giis ĩ carnẽ ventm agnouit. dicat ergo Nü o
tiate De die ã di ſalutare ei? 2. Die ſc Dʒ de Die Peimo 1 diem

—
2
A .

xviij.

tercium. diem veritatis de die umoꝛis. in diem caritatt⸗
Rie⸗ Oꝛimum vnus dies erat dies timoꝛis. Vemt dies alter. d⸗
las. es veritatis. Ncceſſit non ſucceſ ſit.quia pꝛioꝛ non diſceſſe⸗
K Ecce dugs dies. ꝛterum eſt in diem tercium. in diem carit
len⸗ tig. ſed et ille cũ vemt. pꝛioꝛes non expulit. Beati dies it
lu Iſtis diebus homines implen poſſunt.vbi futuris ſuperu
oppde mentibus pꝛeſentes non tranſeunt. Obi numer? cum aug⸗
Sunt. tur. clantas multiplica tur. Pꝛimum hommes ſub peccat
netus conſtituti.per legem mcrepati ſunt. et ceperunt deum ti
erta⸗ mere iudicem. quia cognouerunt imquitatem JIJpm erge⸗
n: timere hoc iaz erat agnoſcere. quia pꝛofecto nequaqᷓ; tim
dbentd re poſſent. ſi nullo modo agnoſcerent. Jam ali quid lucis
M erat ipᷣa agmtio.iam dies erat/ſed necoum cdlarus.qꝛ pec⸗
dieh cati adhuc tenebꝛis caligabat. Wemt ergo dies veritatis
Nudi dies ſalutis / qni peccatum deſtrueret. claritatem pꝛioꝛis
wciſ diei Ilummaret.et timoꝛem non tolleret.ſed in melius cõ⸗
oemat mutaret. Bed necdum plena erat caritas. donec adiunge⸗
datae retur veritati caritas. Nam ip̃a veritas dicit Multa ha beo
atrß⸗ vobis dicere, ſed non poteſtis poꝛtare modo. Cum aũt ve⸗
nsi nerit ille ſpiritus veritatis. docebit vos omnem veritatem
gfackt Omms ergo verttas vt et mala tolleret/et bona refoꝛma⸗
zu ret. Ecce tres dies ſunt. dies timoꝛis/ qui mamfeſtat ma⸗
Nein lum. dies veritatis qui aufert malum. dies caritatis qui re
ghüen ſtituit bonum. Dies veritatis clarificat diem timoꝛs. dies
wir caritatis clarificat et diem timoꝛis et diem veritatis. do⸗
li nec perfecta fuerit caritas. et perfecte mamfeſtetur om̃is
mi verltas. et umoꝛ pene tranſeat in timoꝛem reuerentie. NQNun
* tiate ergo de die mn diem ſalutare eiꝰ?. De his diebus locu
* tus eſt oſee pꝛopheta dicens. Vunfica bit nos poſt duos
z dies. in die tercia ſuſcitabit nos. Nam qualiter dominus
noſter ibeſus chꝛiſtus. tercia die reſurgens a moꝛtuis m ſe
i nos viuificauerit et ſuſcitauerit. audiuimꝰ/et gauiſi ſumꝰ

Ded disnum valde eſt vt recõpenſemus ei bñficiũ ſuũ.er

quẽadmodũ nos ĩ io tercia die reſurgẽte reſurreximꝰ. ita
et nos pro ipſo et per ipſum tercia die reſurgentes / eum re⸗
ſurgere in nobis faciamus. Nec credendnm eſt quin a no⸗
bis ſib iße velit retribun/ quod prioꝛ ipe nobis uoluit imp⸗
tiri. Sicut ergo ip̃e ut noſtram in ſe et per ſe ſalutem ope⸗
raretur/tres dies habere voluit. ita et nobis vt noſtram m
nobis per ipſum ſalutem operemur/tres dies dedit. Sed

qma illud quod m ipſo geſtum eſt non tantum remedium/

ſed etiam exemplum fint et ſacramentum. opoꝛtuit vt viſi
biliter foꝛis fieret. quatinus illud quod in nobis mmnſibili⸗
ter fieri debint ſigmficaret. Dies ergo eius extrinſecus fu
erunt. noſtri dies mtrinſecus querendiſ unt. Tres ergo di
es habemus mtrmſecus quibus illummatur amma noſtra

Ild prumum diem moꝛs pertinet. ad ſecundum ſepultura.
ad tercium reſurrectio. Orimus dies eſt timoꝛ. ſecundus ẽ

veritas. tercius eſt caritas. Dies timoꝛis eſt dies potentie
dies patris. dies veritatis eſt dies ſapientie dies filij. dieſ
caritatis eſt dies bemgmtatis dies ſpiritus ſancti. Dies
quidem patris. et dies filn.et dies ſpinitus ſa ncti. in clari

tate diuumtatis vnus dieſ. ſed im noſtre mentis illummacõ

ne quaſi alium diem pater. alium filius. atq; alium habet
ſpiritus ſanctus.non ꝙ vllatenus credendum ſit trimtatẽ
que inſeparabilis eſt natura in opacõne poſſe ſepari. ſed

vt diſcretio perſonarum in diſtinctõne operũ valeat intel-

ligi. Quando ergo ommpotentia dei conſidera ta in ammi

racõnem coꝛ noſtrum excitat /dies patris eſt. Quando ve.-
ro ſapientia dei inſpecta agmtione veritatis coꝛ noſtrum

illuminat/ies filij eſt. Quando autem bemgiitas dei at⸗

tenta ad amoꝛem coꝛ noſtrum inflammat/dies ſpiritus ſan

cti eſt. Potentia terret. ſ. apientia illuminat. benignitas le⸗

tificat. In die poten tie ꝓ timoꝛẽ morimur. In die ſapiẽtie

p templacõeʒ vitatis a ſtrepitu hu? mũdi ſepelimur. In

bemgtatis ꝓ amoꝛ et deſ denũ ccnoꝝ bonoꝝ reſurgi⸗

— — — N

— - —

6

Ado.
inp
ope⸗
mm
Sed
um
tyin

mmtar
m. le
nteh
un

JIdeo emm chꝛiſtus ſexta die moꝛtuus eſt. ſeptmo die ĩ ſe
pulcro iacuit.octauo die reſurꝛexit. vt ſimili modo pꝛimum
potentia in die ſuo per timoꝛem nos a carnalibus deſide⸗
ris foꝛis occidat. demde ſapientia m die ſuo mtus im ab⸗
ſcondito contemplatioms ſepeliat. poſtremo bemgmitas
in die ſuo per deſideꝛium diuim amoꝛis viuificatos exur⸗
gere facit.quia ſextus dies ad laboꝛe.ſ eptim? a0 reqiem
octauus perenet ad rel urrechonem.

Incipit Folegusi m crackati de amma xp̃i. ad mag⸗ -
ſtrum. G.
NKKrrudenti ac reugoſo verbi dium inter cete⸗
ros et pꝛe ceteris ſcrutatoꝛi. g. b. peccatoꝛ
Hliiquotiens accidiſſe compi. vt m rerum dif
ficilium tractatione /aut inſipientia relatoꝛis
auditoꝛem coꝛrumperet/aut temeritas audi⸗
toꝛis relatoꝛem infamaret. QAuapꝛopter eque cauendũ mi⸗
chi videtur.vt potiſſimum illic vbi ſine peniculo aliud ſen
tiri non poteſt. nec facile noſtra pꝛeſumamus aſſerere nec
aliena temere iudicare. om emm quanta vt dicit beatus
auguſtinus.ſomma coꝛ humanum pariat. atq; eo iudicio
quo in ſii cogmtione fallitur. cetera quoqʒ; que pꝛeter ip⸗
ſum ſunt non recte conſpicatur. Quid emm hoc eſſe burn:
tis quod de rerum veritate tam dꝛuerſa ſentire ſolent ho⸗
mines. nunquid nõ vna eſt veritas? Ecce vt interim de deo
ta ceamus. quid eſt quod dialetica tot diuerſas et tam ad
uerſas.ne dicam peruerſas habet ſententias? Qunquid om
nes nouerunt vnum id quod eſt. ſed amoꝛe fallendi diuer
ſa finx erunt Mon ſic ego puto. Sed narꝛant quiq; ſomma
ſua.et ea qua pꝛimum ipſi in ſe opimone decepti ſunt.poſt
modũ alios neſcientes ſeducunt Et ſicut beatꝰ iob amicis
ſuis arꝛogãtibꝰ et de ſe pluſqᷓ; oꝑtebat pᷣſumẽtibꝰ dicit oẽs
lam nõ ſolũ ſecũ moꝛiturã ſʒ exoꝛtã quoq; a ſe ſapĩaʒ putãt

rantat de Aia v
Disgnum ergo eſt vt idipſum in noſtra nos al ſertione red⸗
dat timdos. quod min vmus alſſertione veritatis tot iam vi
Demus eſſe diuerſos. Quia emm de longe veritas videtur
diuerſa iudicia parit. et tantum de pa quiſq; poteſt quan⸗
tum ipe eſt. In nobis quipe eſt q; de rerum cogmtione p
cipimus.et eo modo coꝛdis intellectꝰ de his que extra ſũt
ad veritatem iudicat.quo ſe interius ammus m repꝛeſenta
tione figurat. Vnde neceſſe eſt, vt dum mens interius coꝛ⸗
rupta pꝛaue afficitur. intellectus quoq; in iudicio eoꝝ que
foꝛis ſunt decipiatur. Hec ipᷣa eſt cauſa que etiam aliquan
do m vmtate ſenſuũ ↄtrouer ſiaã vboꝝ generare ſolet. que

tamen tunc magis vemalis fit. cũ pertinax nõ fuerit Hanc

1gitur nos qui ver bi dei tractatozes. et mquiſitoꝛes ven⸗
tatis eſſe videmur. ſi inter nos foꝛte vt aſſolet alhquando ĩ⸗
uenerimus. citius in idip̃m redeamus, ne ſi ceperimus no⸗
ſtra dicta pertinaciter defendere. aliqiud putemur ſapuiſ⸗
ſe. Illud quoq; quod de amma rp̃i caritas noſtra a me qᷓ⸗
rere dignata eſt. iam pꝛidem mter quoſdam ſapientes ven⸗
tilatum fuiſſe dimici. atq; ex his quid ſenſerint quibus ma⸗
gis credendum el ſe exiſtimamꝰ.tum alijs de ipᷣis. tum ipᷣis
de ſe referentibus agnom Ego autem cum ſepꝛus hac que⸗
ſtione pulſan ſoleã. talem me eſſe pꝛofiteoꝛ qui nollẽ huic
aliquid ab ommbus vel tam curioſe ac ſuperſticioſ e inqui
n vel tam videnter aſſeri. Vnde nunc quoq; Semma m hac
re conſiderare coartoꝛ. cum videam me et pꝛudẽtie veſtre
debere ſilentiũ et bomtati reſpõſum Inter hec ipᷣa etiã reir
Difficult as occuriit.ꝗᷓ foꝛtaſſis nõ poterit a me vta vt decʒ
cõpen dioſe diſcuti.cũ ego ſi moð indicẽdi trãſiero.timeã
ſ. upſtictoſ us videri. Wolo tamen vt multomagis volo ali⸗
qua m parte mſcitie argin. quam caritas contempꝑptoꝛ vwde
rl · et verba incopta habere quam coꝛ puerſum.

neipit tractatug dm bugoms dea mma xpti

— —— — —— —

*

— —
WG — — —

ed,
uny
dern
an:
tonep
tnaſi
eſen⸗
ns cor
ne
Dquan
t. ene
Par
8ven⸗
wo
s wo⸗
ul
pen⸗
ema⸗
ußr
ge
lehne
eimmi
inbe
paſte
tän
t dec⸗
tunei
loal⸗
e

Wactat de aa x.

Veritis de amma xpᷣi.id eſt de ullo rati
onali ſpiritu qui humanam in xpᷣo homi
ne carnem vegetaut. quem verbum cũ
carne ipᷣa et in carne ipᷣ̃a ſibi in vmtateʒ
perſone vmuit. vt eſſet vnus xpᷣs in vna
perſona duabus naturis tribꝰ eſſentijs
‚Quna videlicet perſona.quia idem homo
pꝛopter quod ſuſcepit.et deus pꝛopter ꝙ; fuit. duabus na
turis diuma ſcilicet atq; humana m d eo homme vno non
vms / tribus eſſentijs. dimtate. carne. et amma. ſine ſepera
tione diſcreus. ſine confuſione ſociatis. de illa mquam am
ma. qua mediante verbum caro factum eſt. et habitauit ĩ
nobis. Queritis vtrumne cum diumtate equalem ſcienti⸗
am habuerit. Ndicitis etlam/qua ſi illa amma que quãuis

creatrici nature meffabili habet vmta fuerat. moubitanter

tamen creatura erat. equalem cum dunmtate ſcientiam ha
buerit. tunc mmirum creatura creaton equalis funt. Non
poſſe autem creatoꝛi facturam ſuam in equalitate compe⸗

rabilem fieri.et ſi potuerit in conſoꝛtium vmtatis aſſumi.

Longe aliud eſſe vmri dignatione. et compari maieſtate.

Multa ſunt alia que in hunc modum foꝛtaſſe abſurda oſte
Ddere potuiſtis Sed ego ſic vna nobiſcum fallſa refellere cu
pio. ſicut vera pꝛofiteri. Quomodo emm deus immenſus
eſſet.ſi ad eius equalitatem aliqua quamlibet excellens.
qua mlibet ſingulars creatura pertingeret, Magnus inqᷣt

pſamiſta dommus eſt. et magna virtus eius.et ſapientie
eius non eſt numerus. Non eſt ſapientia. et non eſt pꝛuden
tia. et non eſt conſiium contra dommum. Obi quantũ nõ
eſt. tm̃ dici qͥd p̃t.poꝛtio qᷓritur vbi numerꝰnõ muemt᷑. Sa

pie ei? nõ ẽ numerꝰ?. Quid igit᷑ dicosaĩa xp̃i aut creata nõ

fuit, aut creatoꝛi eqri nõ potuit. imo vᷣo qꝛ creata eſt. crea
ton nõ dico equãdaʒ. ſͥ pl audeo dicere etiã coꝛꝑ ã a no e

de Aia xpi

Ergo dicitis. minoꝛem habuit ſapientiam qᷓ; verbum. Ita
pꝛofecto ſi aliam habuit ſapientiam ꝙᷓ verbum. ſed queſo
quid dicimus. cum amman ſapientem dicimus. Nunquid
non ſapientiam lapientem dicimus. Quis em̃ ſapiens eſt.

ſi ſapientia ſapiens non eſt? Et tamen aliter ſapiens eſt/

m quo ſapientia eſt. aliter ſapiens eſt. qui ſapiẽtia eſt Cre
atura ſapiens eſt. quia m pa ſapientia ẽ. creatoꝛ vero ſapi

ens eſt. qma ip̃e ſapientia eſt. Nullꝰ tamẽ ſine ſapientia ſa
piens eſſe poteſt. ſine ea quã habet.ſine ea que ipᷣe eſt m
ma igitur xpi ſi ſapiens eſt imo quia eſt. aut illa peoculdu⸗

bio ſapienta ſapiens eſt/quam habet. aut illa que ipe eſt.
Creatura aũt et ſi pticipatione ſapientie ſapiens eſt. ipſa

tamẽ ſapientia eſſe non poteſt. Que igitur eſt illa ſapien

tia/qua amma xpi ſapiens eſt. Qund dicit iohãnes de ver⸗
bo. Erat mquit lux vera. que lux illummat omnem hommẽ
vementem m hunc mundum. QAmd eſt verbum mſi ſapiẽtia
Idem em qui verbum dei a iohãne dicitur. p̈e ſapientia
dei a paulo nommatur. xpᷣ̃m em ait paulus dei virtutem et
dei ſapientiam. xpᷣus igitur pᷣe verbum et ipe eſt ſapientia
verbum ſapientia/et ſapientia verbum. Werbum ſapientia
quia eructamt coꝛ meum verbum bonum. Bapientia verbuũ
quia ego ſapientia ex oꝛe altiſſimi pꝛodun peimogemta an
te omnem creaturam. Sapientia igitur verbum coꝛdis. et
verbum ſapientia oꝛis qna dum verbum ex coꝛde.et ſapĩa
ex oꝛe pꝛodire dicit᷑ idem ſapientia eſſe et bũ demonſtra
tum. Itaqʒ ſi verbum illummat. ſapientia illummat. quia
nec illummare ver bum poterat/ſi ſapientia non erat Quid
em̃ facit verbum ſine ſapientias Verbum ſonat. ſapientia il
luminat. Ham et ipa ſaꝑpientia lux eſt. et deus lux eſt. quia
deus ſapientia eſt. Et cum deus illummat/ſapientia illu⸗
minat. et luce illummat.nec alia luce ulnmmat.ſed ea luce
que ꝛpa eſt. quia deus luxr eſt. et verbum lux eſt. et ſapien⸗

tia lux eſt. qnia verbum ſapientia eſt Det ſapientia deus eſt

—
—

De Na xß⸗

Erat in quit lux vera que illummat omnem homem vemen
tem in hunc mundum. Quid igitur? Malos illũiat lux iſta
Et malos deus illiiat. Auomodo ergo ceci ſunt. Nudi qd
ſeqtur. Et lux m tenebꝛis lucet. et tenebꝛe eam nõ ↄpꝛehe⸗

dent Tamen ipᷣa lux lucet et ilummat.ſed nõ om̃es eam vi

dent qui vident ꝓ eam. Lux lucet et ꝑ ſe lucet. lucet per ſe
et ilum mat ex ſe. QNam vt ſciamus ꝙ per ſe lucet.et er ſe
llummat.erat inquit lux vera que lummat omnem homi⸗
nem vementem m hunc mundum. Johannes lux erat. quia

vos eſtis lux mundi. ſed vera lux non erat. qꝛ lucerna erat

ardens et lucens. nec per ſemetipſum lucens. nec ex ſemet
ipſo illummans. Erat lux vera per ſemetipſam lucens et
ex ſemetipſa illummãs. Hec eſt emm lux vera per ſe tucẽs
et ex ſe ilummans. que illummat omnen hommẽ vementẽ
in hunc mundum. Non dixit bonos.non dixit ſpeciales.ſʒ
omnem hoĩem vementẽ im hũc mũdum Vnus em eſt ſol et

omms oculus peèr eum irradiatur. ſed non omnes qui per

eum vident agnoſcunt eum. Smiliter lux vera que illum
nat omnem hoĩem vementẽ in hũc mũdum/cunctis ſuꝑfun⸗

Ditur. inde omes clareſcunt. vmuerſos illuſtrat. ſed aliuius

per eam videt. alius eam nõ videt. Mahl illummant pt ce
tera videãt. ipl um per quem vident non vident.quia lux ĩ
tenebꝛis lucet. et tenebꝛe eam non compꝛehenderũt. Bom
vero illummãtur vt eum videant.a quo et per quem vident
vt ad eum referatet in eo ament omne quod vident. et eũ
ament ſuper omne quod vident. Omes ergo pꝑ eum illumi⸗
nãtur qui vident.ſed excellentius qui eum vident Der eum
illummãtur qui vident /et ex eo illummãtur. quia ipᷣe lux ẽ
a quo illũiantur. Vnde aũt lux illũiaret.ſi ex ſemetip̃a non
illummaret. Vnde illummaret. ſi id quod ipſa eſt partici⸗
pandum nõ pꝛeberet. Sed foꝛte timẽdum eſt ne polluatur
ab immundo. ne obſcuretur a tenebꝛoſo. et indignum ſit vt
ꝓphbams ſanctum. comquinatis impollutum erꝛãtibus veꝝ

De aa ·

cõmumcabile dicatur Superfluo iſta cogitantur. qmia lux
que in tenebꝛis lucet. ſicut nõ obſcuratur a tenebꝛoſo. ſic
nõ coꝛrumpitur a ↄta mmato. in tenebꝛis clara. et inter ſoꝛ
des coimqmata pſeuerans.Naʒ cum om̃ia in ipa et in oĩbꝰ
ipᷣa ſit. et tũ vmuerſe create. nec turpitudo turpis eſt. nec
malicia nocet.nec erꝛoꝛ erꝛat. Lucet ergo et illummat.nec
p aliud.nec er alio.ſed hoc q; ipᷣa eſt. et quo ipᷣa lucet om
mbus nlui andis cõicandum pꝛebet.et totum ipᷣa poſſidet
RKudite iteꝝ. Dñs in quit ſcriptura dat ſapiam. quã ſapiaz
Foꝛte aliqð accidens dat.quo nos afficimur vt ſapiẽtes ef
ficiamur. QAuid em̃ ẽ ſapĩias Nõne accidens. Dat ergo dñs
ſapiazʒ. quã ſapiazʒ. Ois ſapĩia a dño deo ẽᷣ. bñ.qꝛ oĩia accide
tia a dno do ſũt. a quo ſũt oĩa ꝗᷓ ſũt Nn foꝛte q dã accidẽs
a deo nõ eſt.qꝛ peccatũ ab ipᷣo nõ eſt Om̃is tñ ſapientia ab
ipo eſt. Quomodo ab ipo eſt. Foꝛte qꝛ donũ eius eſt ab ip
ſo eſt.qmia factura eius eſt ab pᷣo eſt. Qunqd nõ etiã om⸗
ms aĩma ab ipo eſt. et oĩs ſubſtãtia ab ipᷣo eſt. Qund mag⸗
num. quid nouum. quid mirum dictum eſt. oĩs ſapientia a
dño deo eſt. ſi accidens qdam ab ipᷣo ẽ.a quo oĩs ſubſtan
tia eſt. QAuo ergo oĩs ſaꝑia a dño deo eſt. Nut qꝛ opus eiꝰ
aut q donũ eius. Si ſapientia creatura eſt. ſtulticia quid
eſt. Creauit deus ſapĩaz. et nõ creauit deus ſtulticiã Ergo
quedam accidentia deus creamt.quedam alia eſſe habent
et ab ipᷣo non ha bent. Quis hoc aut dicere pᷣſumat. aut di
ctum appꝛobet.quia aliquid eſſe habet et a deo nõ habet.
Qmd dicimus Deus ergo accidentia nõ creaut. et alter q
dam eſt creatoꝛ ſapientie.deus aũt datoꝛ. Ergo dare ſa⸗
pientiam deus non potuit. creare nõ potuit. ergo aliunde
accepit qð dedit.et dedit qdð ſuum nõ fuit.et accipere po⸗
tuit qð nõ habiit. QOus hoc dicat? Quis ſam capitis hoc
vel in cogitationẽ ſuam admittat. Qualiter ergo om̃is ſa⸗
pientia a dño deo eſt. ſiue quia donum eius eſt.ſiue qꝛ fa⸗
ctura eius eſt. Nam ſi factura eſt nõ ſemper eſt.qꝛ ꝙ aliqr

tade
cdis
dan
bi

s:
i4
ſtan
ge
aud
dis⸗
bert
d
bet.
tere

unde

po⸗
hoc
ſa⸗

iq

De aa xß .

cepit. non ſemper eſſe habuit. Quid ergo ait. Omms inqᷣt

ſapientia a dommo deo eſt, et cum illo ſemper fuit. et eit

añ euũ OMirũ ẽ ergo ſi accidẽtia ſp cũ deo fuer̃t Et ſi acci
dẽtia ſp cũ ðᷣo fur̃t.ſubſtãtie ñ fuert. n oĩs ſapĩa a ðo ẽ
et non ſapientia cũ deo eſt. abſit SGed om̃is ſapientia ab u
lo eſt.et om̃is ſapientia m illo eſt. et oĩs ſapientia cũ illo ẽ
et ſemper eſt. Et quid facimus de ſapia que accidens eſt.
Nunquid nõ ipᷣa ſemper cum deo eſt. Quomodo ergo oĩs

ſapientia a dommo deo eſt. et cum illo fint ſemper. et eſt
ante euum. Quid ergo de illa facimus Excludamus ab ab

dito ſapientie mſipientie figmenta. et fantaſias has neſcio
quales et ſomma vana que nobis vere accidentia ſũt. quia
nobiſcum crea ta non fuerunt. Ngnoſcamus veram ſapienti

am qua ſapimus quicunq; ſapimus.quic quid ſapimus.eti
am ſi eam non ſapimus.Ndò lucem lucentem in tenebꝛis at⸗

tendamus ne tenebꝛee ſimus. quia lux m tenebꝛis lucet et

tenebꝛe eã ñ ophẽder̃t Tenebꝛe inqͥt eã ñ ↄphẽder̃t.imo po

tinõ dep̃ẽder̃t. Quomodo em̃ inopꝛehenſibilẽ compꝛehe

dere potuerunt. Et tenebꝛe eam nõ compꝛehenderunt Lux
ergo quid fecit. Lux lucem compꝛehendit. Et que eſt iſta
lux. que vtiq; ſic lucem compꝛ ehenditur. Lucem compꝛehbẽ
Derunt. qui a luce lux fac/fa cti ſunt.lucem compꝛehende⸗
runt. qui a luce illummati ſunt. lucem compꝛehenderunt
qui eam lucentem ſuper ſe in ſe ſuſceperunt. Cõpꝛehende⸗

runt ſimilitu dine.nõ compꝛehenderunt equalitate. Moc ẽ
ergo vnum.et verum lumen ommum ſ pirituum ra tionaliũ.

pꝛecipue ſanctoꝝ quod illuminat omnẽ hominem vementẽ

m hunc mundum. Quod ſine diminutione ſut ab ommbus

participatur.et cum dem ſit in ommbus.non tamen ab om

mbus eodem modo percipitur. Ipſum em̃ quic quid/ eſt to⸗

tum eſt. nec minus aut maius in eo eſt. et tñ ſecundũ parti
cipatõis differentiã. minus et magis de ullo perciprunt om
nes qui ſecundũ ↄditionem ſuam aut donum gre largitoꝛis

DM.

munus. aut magis buiꝰ eiuſ dem cõmumcatioms ac paru
cipatioms ca paces ſũt. Participatio igit alias maioꝛ alias
mioꝛ ẽ. participatꝰ aut nõ alias maꝛoꝛ aut minoꝛ. ſʒ wem
ipſe totus.ac plenꝰ et pfectus vbiq; ẽᷣ. Cum igitur aĩimas

ſapientes dicumus. et ſapientia ſapientes dicimus. iſtam ſa

pientiam cogitemus. et ipᷣam ſolam eſſe credamus qua ſa⸗
piũt quecũq; rõales mẽtes vim itelligendi atq; diſcernẽdi
pPceperunt. Hec eſt inqt vita eterna vt cognoſcãt te ſolum
ven deü /et quẽ miſiſti ibi xpᷣm. Cogmtio itaq; dei. vita et
na ẽ. Et qd eſt cogmtio dei. Nunqd accidens. Ergo amoꝛ
Dei accidẽs ẽ. et beatitudo accidẽs eſt.et ĩ accidẽtibus ẽ
beatitudo nr̃a. Quare non magis deus ſit beatitudo ma.
Ivpſe ſapĩia qua cognoſ cimus.ipᷣe amoꝛ quo diligimus.ipᷣe
Saudiũ quo exultamꝰ. ergo vna ſapia eſt/qua om̃es ſapꝛuũt

nec tñ vno mõ ſapiũt.q; ꝑticipando ſapiũt &Oð ſi om̃s hac

ſapĩa ſapiũt quicũqʒ ſapiũt. multomagis hac ſapĩa ſapiit
illa aima que ip̃i ſapie umta fuit. Que nõ ſoꝛte ꝓticipatõis
ex ila viguit. ſʒ pꝛiuulegio vmtatis plemtudimnẽ poſſedit.
Quid em̃ de ſapia minꝰ hr̃e potat.cui ipᷣa plemtudo ſapĩe

incoꝛpata erat In quo ait habita oĩs plemtudo diuĩta tis

coꝛpaliter. De quo hoc dixit. nõne de xpᷣo Qũo ergo ĩ xpᷣo

habitat oĩis plemtudo duutatis. Tres eentie ſũt in xpᷣo.ca

ro/aĩma/diuitas. Quid er go habitat ĩ quosaut diuĩtas in
diuĩtate. aut diuitas in aĩima. aut diuitas in carne. Dʒ qᷣd
eſt diuitas habitat m diuitate Qunq hoc aut ↄgruũ erat

Dicere. aut neceſſitas audire Ergo ĩ hũüamtate xpᷣi habitat

plemtudo duũtatis xp̃ᷣi. Oð ſi plemtudo duiita tis xpᷣ. er⸗

So et plemtudo ſapie dei. QAuid ẽ duumtas xpi. mſi ſapieẽ

tia dei.ergo plemtudo ſapientie dei. habitat in humamta

te xpi. vbi. In carne aut m amma. aut ſimul in carne et in

amma.vel ꝓ carnem ĩ aima. vel in carne ꝑp aiĩam. In carne
ergo ſapientia ha bitaret. et non habita in amma. abſit Se
Ddes ſapientie amma uuſti. et domus ſapientie amma xpi. et

— —

—— — — — — S1

De a.

quid dixi. Domus ſapiẽtie aima xpᷣi Kmplius Ddicere debur

ſi amplius dicere potui. Quia em ſapientia in ea habitat.
ideo domus diri ſed quia coꝛpoꝛaliter habitat.ideo ampli
us dicere debui. Quid eſt coꝛpaliter habitat? Vnum facta
eſt cum illa in qua habitat. et ꝓ illam vnum etiam cum illo
in quo ula habitat. Quomodo vnum. Non verſibilitate na
ture.ſed vmtate perſone. vna pſona.non vna eſſentia. Er⸗
go incoꝛpoꝛea eſt diuimtas habitaculo ſuo.cui plemtudi⸗
nem infudit veritatem ſociauit. Sapientia edificauit ſibi
domum. excidit columnas ſeptem. quales. Requieſcet ſu
per eum ſpuùs dñi ſpiritus ſapientie et intell ectꝰ.ſpũs con
ſilij et foꝛtitudims.ſpũs ſcientie et pietatis.et replebit.
eum ſpiritus timoꝛis dm. Ecce columne ſeptem in domo ſa
pientie Excidit colũnas.vjnj. vnde excidit. de monte excidit
de quo monte. De monte vmbꝛoſa et ↄdenſo.de quo mõ⸗
te. De monte etermtatis. de monte diuine maieſtatis. Ex
cidit colũnas.vij.excidit/ſed nõ abſcidit. accepit/ſʒ nõ ab⸗
ſtulit. Colũnas de monte abſciſas in edificiũ domꝰ poſuit
et tñ montem nõ minuit. Et quid mirũ ſi ſapĩa ad fabꝛican
dam domũ ſuam colũnas erexit de monte exciſas. et a mõ
te nõ ſeparatas que ad habitandã domum vemt. et tamen

vnde venerat ibi pmanſerat. Sapientia edificauit ſibi do⸗
mum. qualem domum. In quo habitat oñis plemtudo di⸗

ummtatis coꝛpaliter. Et iten quia in ipſo complacuit omnẽ
inhabitare.et ꝓ eum reconciliare omma in ip̃m. pacificans
p ſangumem crucis eius ſiue que mn celis ſiue que in teras
ſunt. Videte quid facimus.Npoſtolus plemtudinem teſta
tur ibi eſſe.et nos dicimus quia tota ſapientia nõ eſt in do
mo ſua.ergo dumdia intꝰha bitat.et dimidia foꝛis.Et vbi
queritur ſi domum nõ inuemtur. In quo habitat om̃s ple⸗
mtudo diuimtatis coꝛpaliter. vbi plemtudo eſt. mchil de
eſt. vbi mchil deeſt. totum eſt. Sed foꝛte plemtudo diuim

tatis ibi eſt. et plemtudo ſapientie nõ eſt Dicit iterum. In

De Ma xp̃

quo ſunt omnes theſauri ſapientie et ſcientie abſconditi.
ſed dicitis.bene. Omnes theſauri ſapientie et ſcientie ibi
ſunt.ſed abſconditi ſunt.poꝛtat et non videt. Abſit autem
ab intellecta noſtro. vt ſic ſentiamus. ſed abſconditi ſunt.
non pvt ab eo abſcondantur. ſed ne in eo ab impijs vwean⸗
tur. Ilbſconditi ſunt. vt tempoꝛe opoꝛtuno videantur vel
peoferantur. abſconditi ſunt et reconditi ſũt. abſconditi ne
per eum mdigms aperiantur. reconditi. vt m eo digne cu⸗
ſtodiantur. reconditi ſunt ne obfuſcentur aliqua rubigine
peccatoꝛum ne polluantur aliqua ſoꝛde crimmum/aut co⸗
gitatione vitioꝛum. Neconditi ſunt velut in vaſe ſincero ve
lut in habitaculo mundo. ne foꝛte quis valeat eis maculaʒ
mgerere. et t uc incipiat oppꝛobꝛium ſuſtinere Rppꝛehẽdent
ſeptein multeres vrum vnum i die illa dicentes. Danem
noſtrum ↄmedemus.et veſtimentis noſtris operiemur.tan
tum muocetur nomen tuum ſuper nos. aufer oppꝛobꝛiũ no⸗
ſtrum.ergo conditi in eo ſunt.ſed abſconditi ab eo nõ ſũt
Deum mquit nemo vidit vnce;ᷓ. Vmgemtus qui eſt in ſinu
pa tris.ipſe enareauit/et vioꝛt. Vnde hoc pꝛobans Qu de
terꝛa eſt. de terea loquitur. qui ve celo vemt ſuper omnes
eſt. et quod vidit et audiuit hoc teſtatur. er go vidit.ĩ quo
vidit. in diuimtate aut m humamtate. Foꝛte in duumtate
vidit, in humamtate enarꝛauit. Illi ergo qui audierunt. in
quo vierunt. aut ſi nõ viderunt/quare audierunt Widit er
So in duumtate. vidit et m humilitate.tamen ex diumtate
ſicut et illi qui audierunt.nõmſi ex illuſtratione dunm lu⸗
mims videre potuerunt. Erat igitur plemtudo diuimtatis
min amma xpᷣi. erat et plemtudo ſapientie/plene ſapiẽs erat
amma xpi. ergo inqmiũt tantam ſapientiam habet aĩma xp̃i
quãtam deus habet. Quid facit comperatio. vbi vnus ſo⸗
lus eſt. Vna eſt ſapientia dei/qua ſapiens eſt/aĩma xp̃ᷣi.nec
participando ſapiens eſt. vt hoc vel ilud in illa et per illã
lapiat.ſed plemtudmem habendo vt totum poſſideat.Nõ

—

De Na xß .

ergo dicamus tanta aut quanta. ſed dicamus tota ſapien⸗
tia dei in amma chꝛiſti eſt. et ex tota ſ apientia dei amma
chꝛiſti ſapiens eſt. nec ta men equalis deo amma cheiſti eſt
quia ſapientia dei non eſt oꝛro longe aliud eſt ſapien⸗
tia ſapere, et aliud ſapientiam eſſe. quia qui ſapientia ſa
pit quod habet aliund e accipit. qui ſapientia eſt ex ſemet⸗
ipſo habet quod ſapit. Illic gratia hic natura.et idem il⸗
lic gratia quod hic natura.nec tamen illic gratia naturam
ad immenſitatem commutat. nec hic natura ad menſuram
gratiam coartat. Qui ergo audet dicere plemtudinez ſ a⸗

pientie non fuiſſe in amma chꝛiſt.dicat plene ſapientem nOö

fuiſſe ammam chꝛiſti. Tota igitur ſ apientia dei erat in am
ma chꝛiſti. quia tota ſapientia dei vmta erat et incoꝛpoꝛa⸗
ta amme chꝛiſti.nec tamen equalis deo erat amma chꝛiſti.
Non emm natura coꝛpoꝛari poterat. quauis ſine menſura
gratiam acceperat.quia cum immenſa gratia erat paſſibi⸗
lis natura. QLam illuo quod intuliſtis quia ſi haberet equa
lem cum deo ſcientiam etiam beatituomẽ equalẽ haberet
quomodo ſibi nec cohereat.in pꝛeſenti mi attinet dicere.
quia equalitatem comperatioms tollimus. vbi ſingulanta
tem vmtatis demonſtramus. N longe almd eſt dem habe
re et idem eſſe. quia habere pertinet ad gratiam. eſſe per
tinet ad naturam. Sed eſto multit udo ſapientiarum ſiue
ſcientiarum comperationem admittat. nunquid equalem
beatitudinem facit equalis ſapientia Ergo et maioꝛ maio
rem et mmoꝛem minoꝛ et demones tanto homimbus beati
oꝛ es ſ unt. quanto eos ſcientia antecedunt. Et quid de ca⸗
rita te dicam? Scientia inflat. caritas edificat. Non ergo
quicunq; amplius ſapiunt ſtatim de maioꝛi dilectione pꝛe⸗
ſumere poſſunt. quia longe aliud eſt vid ere. aliud diligere
Nunc mquit et viderunt et oderunt et me. et patrem me⸗
um Nichil tamen hic interẽ vtrum equalem notictam cuiuſ
cunq; rei equalis amoꝛ comitetur. quia vbi vna eſt ſapiẽtia

en
ſicut nõ poteſt eſſe comperatio ꝓplurium. ita nec equalitas
Diuerſoꝛum. Poſtea adieciſtis et dixiſtis. Cum ſapientta
ſit magnum et ſpirituale bonum. tunc ſi amma chꝛiſti equa
lem habet cum deo ſapientiam. falſum ent deum in omm
bono maioꝛem habere ſufficientiam quaz eius creaturam.
Et demceps. Sicut non poteſt creatura equari creatoꝛi.
ita nec bonum vmus. bono alterius. Sed hoc bene et vera
citer ibi dicitur. vbi creature bonum aliud atque diuer⸗
ſum a bono creatoeis muemtur. Pbi vero vnum et idem et
vplum eſt mauns ac mmus eſſe quid poteſt Quod eſt emm
verum bonum creature pꝛecipue rationalis aliud pꝛeter de
um? Nut quod eſt bonum dei ahud pꝛeter ipſum. Si ergo
verum et vmcum bonum creature deus eſt. et bonum dei.
ahud pꝛeter ipſum eſſe non poteſt. nunquid iccirco deus
mimoꝛ aut maoꝛ ſeipſo eſt. quia creature ſue pariter et ſu
um bonum iple eſt. Ceſſet ergo tandem tam crebꝛa repeti⸗
cio comperatioms. vbi ſingularitas eſt vmtatis.
ad compeobandam pꝛopoſitam aſſertiones? adduxiſtis ver
ba apoſtoli.quibus aſtruere putatis mmoꝛem deo ſapien⸗
tiam habuiſſe ammam chꝛiſti. Dicit ergo. Quis emm ſcit
hominum que ſunt homims.mſi ſpiritus homims qui eſt in
homine. Ita et que dei ſunt nemo cognouit. mſi ipiritus
del. Ergo vt videtur non cognout amma chꝛiſti. ſi nemo
cognouit mſi ſpiritus dei.mſi foꝛte quis vobis reſpondere
velit. et chꝛiſti ammam fuiſſe ſpiritum dei. Que tamen ſũt

iſta dei que nemo cognoit mſi ſpiitus dei. Que mſi illa
de quibus ibidem dicitur. ſpiritus omma ſcrutatur etiam

pꝛofunda dei. Que mſi alla de quibus dicitur. deus ocu⸗
lus non vidit abſq; te que pꝛeparaſti bona diligentibus te.
Que nec oculus vidit.nec auris audiuit. nec in coꝛ homi⸗
ms aſcendit. Iſta ergo nemo nouit. mſi ſpiritus dei. Et

quid eſt quod ſequitur. nobis autem reuelauit deus per
ſpinitum ſuum, Quem ſpiritum. Nos autem non ſpintum

Deinde

——

n:

De M.

huins mundi accepimus. ſed ſpiritum xpᷣi. vt ſcramus que
data ſunt nobis. Ergo et ſpiritus dei nouit /et ſpiritus xpᷣi
nouit. quia ſpiritus dei ſpiritus eſt xpᷣi. et illi etiam noue⸗
runt.quibus ea per ſpirit am reuelata ſunt Ergo amma xpi
multomagis hec nouit. et plene ac pfecte nouit. que ipius
ſpiritus pl emtudinem accepit. Non em mquit ad menſurã
dat deus ſpiritum. et vidimus glonam etus gloꝛiam qua⸗
ſi vmgemti a patre. plenum gratie et veritatis. Nos etiam
quicunq; hoc noſcere meremur.et quantũcunq; noſcere me
remur de eius plemtudme non plemtudinem. ſed gratie
poꝛtionem accepimus. Dater mquit reuelaui nomen tuum
hoĩbus quos de diſti michi. Quid eſt reuelatio nomĩs. mſi
aſpiratio co gmtioĩs. er go ipe alijs nomen reuelauit. cui?
cogmtionẽ nõ habuit. abſit. rurſum. Cum autẽ venerit ſpi
ritus ille veritatis quem ego mittaʒ vobis. docebit vos om
nem veritatem. Quare pꝛiꝰ ipe ab ilo ſꝑũ veritatis om̃em
veritatẽ nõ magiſter didicit.quẽ ad docendã omnẽ vernita
tem diſcipulis miſit.ſed miſit ſy m.et ſpm̃ nõ amiſit.cuius
cha riſmata homibus fidelibus pꝛout voluit diſtribuit. et
piemtudinẽ ipᷣe retinuit NRlijs em̃ infudit.ſed eum a ſe non

effudit. Alios replens ſe non euacuans.ſe non mmuens ali

os ditans. Ergo quod ſpiritus dei nouit.et am ma yp̃i per
ſointum dei nouit. et plene nomt / quia ſpiritus dei plem⸗
tudinem habuit. Poſtremo quedam verba beati ambꝛoſij
in medium adducttis. et ne aſſertiom veſtre contrare vide

antur. qualiter intelligenda ſiue determmanda ſint demõ

ſtratis. Dicit emm ammam xpi omma habere per gratiam
que deus habet per naturam. Quibus verbis fere adiun⸗
gendum putatis.ne ſi foꝛte ſine temperamento iſto omma
peoꝛſus que deitatis ſunt.eam habere dixerimus. creature
que imtium habut/eternitatem. et que termmum habuit.
immenſit ateʒ. et que muta bilitati atq; paſſibilitati ſubiace⸗
re potuit incõmutabilitatem et cetera que e ſoli diume nate

competere noſcuntur. tribuere videamur Sz hec derermia
tio qᷓuis non ommno refutanda videatur. eſt tamen mut⸗
to competenuoꝛ et commodioꝛ ex poſitio ad quam ſenten⸗
tia hec accommo dari poſut O;mma nanq; xp̃i. ccirco omĩa
habere dicitur per gratiam que deus habet per naturam.
quia plemtudo deitatis in verbo ei vmta eſt ex tempoꝛe p
gratiam que in deo ex etermtate fiit per naturaz. boc iſta
ex temꝑoꝛe habet. quia accępit quod ille ex etermtate ha⸗
buit. quia fuit. IRtc cepit. non vt in eius quod accepit natu⸗
ram mutata tranſiret. ſed vt in eius conſoꝛtium ſublimata
aſcenderet. Iſta accepit quod nõ habut. ile nec accipere
potuit quod non habuit. nec delijt eſſe quod fuit Qumd er
So accepit aima xpis Plemtudinẽ deitatis.plemtudinẽ ſa
pie. ꝓlemtudinẽ virtutis. Totũ qð deus eſt accepit. quo⸗
modo accepit. Non verſibiutate nature. ſed vmtate perſ o⸗
ne accepit. non quia in illud eſſentialiter mutata eſt. ſed qꝛ
meffabiliter illi vmta eſt. Nccepit non vt illud eſſentialiter
fieret. ſed vt cum illo perſonaliter vnum eſſet. Totum ta⸗
men accepit/et totum habet.quod ille non accepꝑpit et ha⸗
bet. ergo anima xp̃i. etermtatem habet/immenſitatem ha⸗
bet. ſi totũ habet quo deus habet. Qud mEcce dica⸗
tur licet in omnibus neceſſ arium non ſit verboꝛum vſum
ad emſmodi ammittere. immenſitatem habet /etermtatem
habet.omnia per grauam. que deus habet per naturam.
quomodo habet. foꝛte qmia dicunus etermtatem habet.
quia dicimus immenſitatem habet hoc cogitemꝰ vt pem⸗
cipio careat quod eſſe cepit. interminabile ſit quod cir⸗
cumſcnptionem recipit. nunquidetiam quia deum habz vt
Deus ſit? Qut qꝛ nõ eſt.ideo nõ habet. Quomõ tam habet
Sed habet ꝓlonaliter vmta. nõ naturaliter inſita. ¶ abet
totum.non ; creatura eterna /aut immenſa eſie poſſit. ſʒ
quod eterno et immenlſo vmta ſit. Quid em̃ eſt etermtas.
aut immenſitas. Nunquid acctdenstergo etermtas. et um⸗

de Mayf.

mẽlitas dei accidentia ſũt. Abſit. Cũ ergo diert deus hoc
habet ꝑ naturam. intelligtur quia deus hoc eſt. Cum ve⸗
ro dicit᷑ amma yp̃i hoc habet ꝑ gratiã.qð deus ẽ ꝓ naturã

nec tamen inde ſequitur quod creatoꝛi opus ſuum equale

. ſit. qma cum immenſitatem gtatie acciperet conditionem
ep nature non amiſit. Rccepit quod non habuit. ſed non de⸗
ſt ſiſt eſſe quod fuit. Nccepit plemtudinem ſapientie in qua
a et per quam plene ac perfecte ſapiens eſſet. non tamen ac⸗
1 cepꝑit vt ſapientia eſſet. Et quid neceſſe eſt ſingula pꝛoſe⸗
SS qui. Pꝛeuiter vobis quid michi in hac re ſentiendum eſſe vi
de detur oſtendam. Plenam ac perfectam et totam dei ſapi⸗
der entiam in amma cheiſti fuiſſe credimus. et ex ipſe a ſapien⸗
