epuũs Geegoꝛ? theolognus. et gre aSoris nazamenus epus.

xij

8 Rmbꝛoſius mediolanenſis epũs. Theophilꝰ alexandꝛinus
epᷣus. Johãnes ↄſtãtmopolita noepᷣ̃us Ciriulus alexã deinꝰ
l. ep̃us.Leo papa. DPꝛoculꝰ.iſidoꝛus hiſpalẽſis beda. cipꝛi⸗
n anus martir. et carthagineſis ep̃s.ieꝝ. pꝛſ bz. oꝛĩgenes cꝰ
ni ſcnpta nec oĩno refutat.nec ꝓ oĩa recipit ecclia.oꝛoſiꝰ.ſe
dulius.pꝛudẽtius.iuuẽcus.a ratoꝛ.et ruphinꝰ? multos li⸗
beos edidit. et ĩterp̃tatꝰ eſt quaſdã ſ cripturas. Sʒ qm be
ñ atus ieꝝ.ĩ aliqbus eũ de arbitrij libertate notauit. illa ſen
d9„ cire debemꝰ.q̃ et ieꝝ. Pelagiꝰ etiã fecit.v.libꝛos aduerſꝰ
neſtoꝛiũ et euticẽ. et tractatꝰ ĩ modũ ambꝛoſij. Itẽ libꝛos
lon )j. aduerſus arꝛiũ. Fecit etiã ſi acramẽtoꝝ p̃fata. et orones
8 et eplãs fidei. Diomſius ariopagita.ep̃s oꝛdinatꝰ coꝛĩthe
n oꝝ. multa ingemſ in poluia reliqt. Itẽ cromca euſebij ce
en ſariẽſis atz ec dẽ hiſtoꝛie eccleſiaſtice libꝛos.qᷓ;uis in pꝛrio

narꝛatõis ſue libꝛo tepuerit. et poſt ĩ laudibꝰ atʒ excuſati⸗
one oꝛigems ſciſmatici vnũ oſcripſerit libꝛũ. ꝓpt᷑ reꝝ tñ ſin
Sularẽ noticiã. qᷓ ad ĩſtructõʒ ꝓtinet. nõ vſqueqq; eccleſia

le ca. refutat Caſſiodoꝛꝰ? quoq; qĩ explanatõe pſalmoꝝ ſatis
vtile opus ſcpſit Sũt adhuc et alij ma. quoꝝ noĩa hic ta
d ¶ ue ſint apocrfe ſcripture xp. (Ceo
e inerariũ noĩe petri apli.qð appellat᷑ ſancti clem̃tis. ſlibꝛi
in vin. apocrifi. Rctꝰ ãdꝛee aplĩ ap̃ Rctꝰ noĩe tome apᷣ. Euã
. gelia noĩe barnabe aplĩ apᷣ. Euã gelia noĩe thome aplĩ apᷣ
Euãgelia noĩe ãdꝛee apli.ap.Euãgelia q̃ falſauit lucianꝰ
n apᷣ. Euã gelia qᷓ falſauit itiꝰ ap. Liber ð iĩfatia ſaluatoꝛis ap
m Liber de natiuitate ſaluatoꝛis. et de ſancta maria vel de
n: obſtetrice ei? apoc.Liber q apellat᷑ paſtoꝛis.apᷣ. Libꝛi om
uni nes quos fecit leutius diſcipulꝰdiaboli apᷣ. Liber q appella
tell tur füdamẽtũ ap. Liber q apellat᷑ theſaurꝰ apᷣ. Liber qui
wnt eſt de filiabꝰ? ade vel geneſis apᷣ. Centime trũ de xpᷣo virgi
leri liams cõpaginatũ verſibꝰ ap. Liber q appellat᷑ actus tecle
In6 et pauli apᷣ Liber qᷓ apellatur nepotis ap̃ᷣ. Liber peouerbi

is. oꝝ ab hereticis ↄſc riptꝰ.et ſancti ſixti nomine ſignatꝰ a

rͤW

NReuelatio que qpellatur pauli apec. Neuelatio que ap⸗
pellatur thome aplĩ ap. Neuelatio que appellat ſtepbam
ap. Liber qii appell atur tra nſitꝰ? ſancte marie apᷣ. Tiber ꝗ
appellac pemtetia adam apᷣ Liber diogie noĩne gigantis ꝗ
poſt diluuũ cũ deacone ab hereticis pugnaſſe ꝓlibet ap̃.
Liber gun appell at teſta mentu iob aß. Liber ꝗᷣ appellatur
pemtentia ongems apᷣ. Liber ꝗ appellatur pemtẽtia cipꝛia
m apᷣ. Liber qui appellatur iamne / et mãbꝛe ap̃. Liber ꝗ ap
pellatur ſoꝛs apłoꝝ apᷣ Liber luſan apᷣ. Liber canonũ apo⸗
ſtoloꝝ ap̃. Liber phiſiologꝰ. ab Hereticis ↄlcriptus. et btĩ
ambeoſij noĩie phignatꝰ ap. Hiſtoꝛia euſ ebi pamphili ap̃.
Opuſcula terculliam. ſiue afucam apᷣ. Opuſcula poſtumia
m et galli apᷣ. Opuſcula montam et peiſcille.et maximiile.
aßp . Omma opuſcula fauſti mamchei ap. Opuſcul a alteri?
clementis alerandꝛim apᷣ. Opuſcula caſſiam pꝛſbẽi galliaꝝ
ap. Opuſcula victoꝛim pictauienſis ap. Opuſcula fauſti re
ginenſis ap. Opuſcula frumẽtij ap̃ Epka mhũ ad abgarũ ap
Dalſſio cirici et ulite apᷣ. Paſſio geoꝛgj ap · Scripta qᷓ ap
peltł᷑.ſalõ ms otradictio ap. Philacteria oĩia ꝗᷓn 6 ab angelo
vt uli confingunt. ſʒ magis a demone ↄſcripta ſũt apᷣ. MHec
et his ſimilia ꝗᷓ ſimon magus. mcholaꝰ.cherinthꝰ.marciõ
baſilides. ebion. paulus etiã ſamoſatenꝰ?. fotinꝰ et bonoſ⸗ꝰ
qin ſumnili erꝛoꝛe defecerũt. Montanus quoq; cũ ſuis obſce
mſſimis ſequacibus.pollmaris. valentinꝰ ſiue mamcheꝰ
fauſtus ſabelli?.arꝛius. macedomꝰ?. eunomiꝰ?. nouatus. ſa⸗
batius. calytus. donatus.et euſtaciꝰ. Nabianꝰ.pelagius
aulianꝰ. et lacienſis celeſtinꝰ?. maximmianꝰ. pꝛiſciullianꝰ ab hi
ſpama.ampedius dioſcoꝛus. eutici?. petrus et alius pe⸗
trus. e quibus vnꝰ alexandꝛiã. alis antiochiã maculauit.
om̃es hereſes quas ipᷣi eoꝝq; dilcipuli ſuie ſciſmatici do⸗
cuerũt vel ſcriplerũt.quoꝝ noĩia mĩme retinemꝰ?. nõ ſolum

——

repudiata verũrtiam ab omi catholica et romana eccleſia

xiij.
elimmata atq; cum ſuis actoꝛibus actoꝛumq; ſequacibus
. ſub anachematis in diſſolubili vmculo in eternum confite⸗
mur eſſe dänata. (uedam ethimologie
Od lectionem ptinentii xvi.
odex multoꝝ libꝛoꝝ ẽ. liber vmꝰvolums. et dictꝰ
codex ꝑ trãlatõʒ a codicibꝰ arboꝝ ſeu vithiũ qua⸗
4 ſi caudex. q; ex ſe multi tudinẽ libꝛoꝝ qᷓ ramoꝝ cõtineat.
Volumẽ ðꝛ a voluẽdo. Liber ẽ ĩterioꝛ coꝛtex arboꝛis.ĩ quo
4 antiqui añ vſum carte vel mẽbꝛanaꝝ ſcribere ſolebant. Vñ
et ſcriptoꝛes libꝛarios vocabãt.vñ dictus eſt liber volu⸗
men. Sceda cuiꝰ? diminutiuũ eſt ſcedula grecum nomẽ eſt
Et de ſceda ꝗꝓpꝛie ꝙ adhuc emenda tur. et necdum ĩ libꝛis
redactum eſt. Cartarũ vſus pꝛimum apud memphi cunta⸗
3 tem egipti mnuentus eſt. Dicta autem carta q; carptim pa⸗
piri tegmẽ decerptum glutinatur et ſic carta conficitur.
cuiꝰ genera plura ſunt. Dergamenũ dicitur a pgamis. vbiꝛ
mnuentum eſt. Dicuntur etiã membꝛana. quia ex membeis
. pecudum detrahpũtur. fiebant aũt membꝛana pꝛimum lu,.··
thei coloꝛis.poſtea rome candida membꝛana reperta ſunt
Omelia dicitur quaſi ſermo popularis. ſicut vbi verbum
er fit ad populum. Tractatus eſt vmus rei multiplex expoſi⸗
o tio. Dialogus eſt coll atio duoꝝ vel plurimoꝝ. quã latim
ſſermonẽ dicunt. Derm o autẽ dictus. quia ſertur int vtrũ
ſ q; · Cõmentaria dicta quaſi cum mente /vel a commimſcoꝛ.
4 Sunt em mterp̃tationes. vt cõmentaria ꝛuris vel euãgeli
1, Dicut quidã cõmenta appellanda gentiliũ libeoꝝ expoſiti⸗
8S ones aut diuinoꝝ Gloſa grecum eſt/et interp̃ᷣtatur lImgua
b quia quodãmodo loquitur ſigmficationẽ ſubiecte dictioĩs
e⸗ NHãc philoſophi aduerbium dicũt quia vocẽ illam de cuiꝰ
, M re quenitur vno et ſingulari verbo deſignat.verbi gratta.
pävärt conticeſcere eſt tacere. ”M
¶ Vncrpit liber quintus. De quibuſ
dam in ſacre ſcriꝑture xeopꝛietatibus.

—

— —

„N

NOn debet oneroſum eſſe ſtudioſo lectoꝛi/
cwYA tam varie multipliciterq; numerum et
oꝛdmẽ et vocabula diuĩioꝝ libꝛoꝝ tracta⸗
mus.q ſepe accidit ut hec mimma iĩigno⸗
rata/magnaꝝ reꝝ et vtilium notictam ob
ſcurẽt. Quaꝓpter / ſemel ſe expediat lectoꝛ
ut his quaſi quibuſdã clauſulis/pꝛima fronte reſeratis/li⸗
bero greſſu poſſit deinde ꝓpoſitum iter currere. ne in ſin⸗
gulis libꝛis noua rudimenta querere opoꝛteat. His ergo
expeditis. deimceps cetera que ad ꝓpoſitum opus valere
vide buntur tractabimus.

ßMß De triplici imtelligentta ij.

vmo omm melligendũ eſt q; diuina ſcriptura tii
pucem habet modũ intelligendi. id eſt hiſtoꝛiam.
allegoꝛiam. tropologiã. Sane non om̃ia que in diumo re⸗
pꝛuntur eloquio ad hanc intoꝛquenda ſunt interpꝛetac õeʒ
ut ſingula hiſtoꝛiã. allegoꝛiam. et tropologiã ſił continere
credantur. QAuod et ſi in multis ↄgrue aſſignari poſſit.
vbiq; tamẽ obſeruare aut djfficile eſt aut impoſſibile. Si⸗
cut em in citharis et hmoĩ oꝛgams muſicis nõ qᷣdẽ oĩa que
tan guntur canoꝛum aliquid reſonant. ſed tm̃ coꝛde, cete⸗
ra tamen in toto citare coꝛpe ideo facta ſunt ut eſſent vbi
connecterentur. et quo tenderentur illa que ad cantilene
ſuauitatem modulaturus eſt artifex. ita imn duums eloqui
is que dam poſita ſunt que tantũ ſpualiter mtelligi volut.
quedam vero moꝛum grauitati deſermũt. quedam etiam
ſcõm ſimplicem ſenſum hiſtoꝛie dicta ſunt. non nulla aute
que et hiſtoꝛice et allegoꝛice et tropologice conuemẽter
expom poſſunt. Vnde modo mirabili omis diuma ſcriptu⸗
ra ita per dei ſapientiam conuemẽter ſuis ꝓptibus aptata

ce coꝛdaꝝ ſpũalis ĩtelhgẽtie ſuauitatem pſonet.aut ꝓ hi⸗
ſtoꝛie ſeriem et litere ſolivitatem miſterion dicta ſparſun

atque diſpoſita eſt. ut quicqud in ea continetur. aut vi,

xx

Polita continens et quaſi in vnũ connectens ad modũ ligm

concau ſuper extenſas coꝛdas ſimul copulet. earum q; lo⸗

num recipiens in ſe. Dulcioꝛem auribus referat. quem non
ſolum coꝛda e didit.ſed et lignum modulo coꝛpoꝛis ſu foꝛ
mauit. Sic et mel m fauo gra tius. Et quic quid maioꝛi ex⸗
ercitio queritur. maioꝛi etiam deſiderio inuemtur. Opoꝛ⸗
tet ergo tractare ſic diumam ſcrituram. vt nec v biq; hiſto
riam. nec vbiqʒ allegoꝛiam.nec vbiq; queramus tropolo⸗

Stam. ſed ſingula in ſuis locis.pꝛout ratio poſtulat compe
tenter aſſignare. Sepe tamen in vna eademq; littera om⸗

ina reperiri poſſunt.ſic et hiſtoꝛie veritatis et miſticum ali

qud per allegoꝛiam inſinuet. et quid agendum ſit pariter

per tropologiam demonſtret. H

cura .

ciendum eſt etiam quod in diumo eloquio non tan
tum verba. ſed etiam res ſigmficare habent. qui
mo dus nona deo m alijs ſcripturis mnuemri ſolet. Philo⸗
ſophus ſolam vocum nout ſigmfica tionem.ſed excellenti⸗
oꝛ valde eſt rerum ſigmficatio qᷓ vocum. quia hanc vſus
inſtituit. iꝛllam natura dictamt Hec hommum vor eſt illa

vox dei ad hommes. Hec pꝛolata perit. illa creata ſubſi⸗

ſtit. Wox tenuis eſt nota ſenſuum. res diuine ratioms eſt
ſimulacrum. Q ergo ſonus oꝛs qui ſił ſubſiſtere incipit.
et deſimt ad rationem mentis eſt. hic omne ſpacium tem⸗

poeis ad etermtatem. Ratio mentis triti ſecum verbum
eſt / quod ſono vocis.id eſt verbo extrinſeco mamfeſtatur.
et diuma ſapientia quam de coꝛde ſuo pater eructauit m

Quod res etiam ſigmficent in diuma ſcrp⸗

„ „ „

uij.

xii ſ

ſe fnulibilis per creaturas. et in creaturis agnoſcttur. Ex
quo mmirum colligitur peofunda in ſacris lit teris requi
renda ſit mtelligentia vbiper vocem ad mtellectum. per
intellectum ad rem per rem ad rattonem. per rationez per
uemtur ad veritatem. Quod dum quidam mmus docti nõ
conſiderant. nullam m eis et ſubtilitatez eſtimant mii exer
ceri poſſint ingema. et ob hoc ad apoſtoloꝛum ſcripturas
ſe rraul feruut.quia pꝛofecto mi aliud ibi concipiunt mſi ſo
lam littere ſuperficiem. virtutem verttatis ignoꝛantes. QOð
auten rerum ſigmticatione ſacra vtantur eloquia. bꝛem
quodam et aperto exemplo demonſtra bimus. dicit ſ crip⸗
tura. Viglate quia aduerſarius veſter diabolꝰ? tancᷓ; leo
rugiens circuit MHic ſi dixerimus leonem ſ igmficare diabo
lum. non vocem. ſed rem mtelligere debemus Bi emm due
hee voces.id eſt diabolus et leo. vnam et eandem rem ſig
mſicant. incompetens eſt ſimlitudo eiuſ oem rei ad ſeip̃aʒ
NReſtat ergo ut hec vox leo ammal ipſum ſigmficet. aĩmal
vero diabolum deſignet.et cetera omma ad hunc modum
accipienda ſunt.vt cum dicimus vermen. vitulum. lapidẽ.
1 erpentem. et alia Puiuſmodi rpm. ſigmficare.

De ſeptem re ulis E

lud quoq; diligenter attendendum eſt. ꝙ ſeptem eſſe in⸗
ter ceteras regulas loqutionum ſanctarum ſcupturarum.
quidam ſapientes dxierunt. Peima regula eſt de dommo.
et eius coꝛpoꝛe. que de vno ad vnum loquitur. atq; in vna
perſona modo caput. modo coꝛpus oſtendit. ſicut yſaias
ait. Induit me dommus ueſtimento ſalutari. quaſi ſpon⸗
ſum decoꝛatum coꝛona.et quaſi ſponſam ornataz momlib?

J“ fiis. In vna emm perſona duplici vocabulo nommata. et
n caput.id eſt ſponſum. et eccleſiam. id eſt ſponſam mamfe
er ſtauit. Pꝛo mde notandum eſt m ſcripturis. quando ſpecia
e⸗ lter caput ſcribitur. quando et caput et coꝛpus. aut quan
no Do ex vtroq; traſeat ao vtrunq;/aut ab altero ad alterum.
er ſic q; quid capiti quid coꝛpoꝛi conuemat. pꝛudens lectoꝛ
1 intelligat. Secunda regula eſt de domim coꝛpoꝛe vero et
ſo permixto. Pam videntur quedam vm conuemre perſone
5 4) tamen non eſt vmus. vt eſt llud. Ouer meus es tu iſra⸗
=WðWðWJMã hel.ecce deleui ut nubes imquita tes tuas. et ſicut nebulã
t⸗ pcetã tua. Conuertere ad me. et repimã te. Hoc ad vnuim
ſeo non congruit. Lam altera pars eſt cin peccata delemt. et
4bo cui dicit meus es tu. et altera cui dicit conuertere ad me.
deo et redimam te. qm ſi conuertantur. peccata eoꝛum delen⸗
1 tur. Per hanc emm regulam ſic ad omnes loqintur ſcrip⸗
, tura. vt et bom redarguantur cum malis. et mali lauden⸗
al tur pꝛo boms. ſed qui ad quem pertmeat qu pꝛudenter
m legerit dilcet. Tercia regula eſt. de litt era et ſpiritu. id eſt
5 de lege et gratta. lege per quam pꝛecepta facienda ammo
. nentur. Sratia per quam ut operemur adiunuamur. vel qð
lex nont m̃ hiſtoꝛice.ſed etiã ſpecialiter ſentienda ſit Nãq;
et hiſtoꝛice opoꝛtet fidem tenere.et ſpecialiter legem mitel
li gere. Quarta regula eſt. de ſpecie et genere rer quam
. pars pꝑꝛo toto.et totum pꝛo parte ac cipit᷑. veluti ſi vm po⸗
pulo vel cimta ti loquatur deus.et tamen mtelligatur om⸗
w nem contingere mundum. Nam licet aduerſus vnam cunta
o. tem babilomam per pſaiam pꝛophetam dommnus commme
tur. tamen dum contra eam loquitur. tranſit ad Senus de
13 ſpecie. et conuertit contra totum mundum ſermonem Cer
3 te ſi non diceret aduerſus vmuerſum oebem. non aoderet

Srxv.
immfra generaliter. et di perdam omnemterꝛam. et vilrta bo
ſuper oꝛbis mala. et cetera que ſequntur adiintentionem
muni pertinentia vnde ec adiecit. Moc eſt conſihium qð
cogtam ſuper omnem terꝛam. et hec manus extenſa ſuper
omnes gentes. Item poſtꝙᷓ ſub perſona babilome arguit
vmuerſum munaum. rurſus ad eandem quaſi de genere ad
ſpeciem reuer titur. dicens que eideʒ cuntati ſpecialiter cõ
tigerunt. Ecce egoſſuleitabo ſuper eos medos. Nam reg⸗
nante balthalar. a medis obtenta eſt babiloma SBic ex per
ſona vmus egipti totum vult mteiligere mundum dicen⸗
do et concur:ere faciam egpuos aduerſus egiptios-reg⸗
num aduerſus regnum. cum egiptus non multa regna ſed
vnum hHabilſſe deſcribitur reguum. Quinta regula eſt de
tempoꝛibus per quam aut pars maxima tempoꝛis per par⸗

tem. mmcꝛem moucitur. aut Pars⸗ mmma tempoꝛis P Par⸗

tem maioꝛem intelligitur. Sic eſt de tnduo domimce ſe⸗

pulture. dum nec tribus plems diebus ac noctibus iacue⸗

rit in ſepulcro.ſed tamen a parte totum triduum accipi⸗

tur. Wel ſicut lun non quademgentis anms pꝛedixerat
deus filios iſrahei ſerunturos in egipto. et ſic inde egreſ⸗
Qu tamen dommate ioſeph. egipto dommati ſunt.

ſuros. G *

nec ſtatim poſt quadeingentos annos egreſſa ſunt vt fue⸗

rat repꝛomiſſum. ſed quadꝛingentis triginta peractis. ab

egipto receſſerunt Eſt et alia de tempoꝛibus figura ꝓ quã
quedam que futura ſunt. quaſiam geſta nareant.vt eſt il⸗

lud. Foderunt manus meas. et pedes meos. di. o. o. meos
Et dunſerunt ſibi veſtimenta mea. et his ſimilia m quibꝰ

futura tanqꝙᷓ ſi lam facta ſint. ita dicuntur. Sʒ cur que ad⸗
huc facienda erant iam facta narꝛantur? Qma ea que nobis
futura ſunt apud dei etermitatem iam facta ſunt Quaꝗpter

— — - — — — —— — — —

capitulatione. Necapitula tio eſt emm dum ſcriptura ten⸗
dit ad illud cuius narꝛatio iam tranſierat. ſicut cum filios
fulioꝛum. noe ſcriptura commemoꝛaſſet. dixit illos fuiſſe

m linguis et gentibus ſuis et tamẽ poſtea quaſi hoc etiam
in hoc oꝛdine tempoꝝ requiritur. erat inquit omms terꝛa

labium vnum et vox vna ommbus erat Quomodo ergo ſe
cundũ ſuas gẽtes.et ſcdᷣm ſuas linguas erãt.ſi vna limgua
erat oĩbꝰ.mſi qꝛ ad illð qð iã traſierat recapitulãdo re
unerſa narꝛatõ. Sepuma regula ẽ de diabolo et eiꝰ? cope.
qᷓ ſepe dñr ip̃iꝰ capitis.qᷓ ſuo magis ↄuemũt coꝛpꝑi. Sepe
vero vident eẽ dicta mẽbꝛonꝝ.et nõmſi capiti congruũt.Ex
noĩe qype coꝛꝑis.ĩtelligit᷑ caput.vt ẽ ĩ euãgelio de zzʒam)s
tritico admixtis.dicẽte dño.immicꝰ hõ hoc fecit.hoiem ipzʒ

diabolũ vocãs. et ex noĩe coꝛpis caput deſignãs. Item ex

noie capitis ſigficat᷑ coꝛpꝰ/ſicut ĩ euãgelio ði. Duodecim
vos elegi.et vnus ex vobis diabolꝰ ẽ. iudã vtiq; indicans.
quia diaboli coꝛpus fuit. Rpoſtata quippe angelus omm⸗
um caput eſt imquoꝛum, et huius capitis coꝛpus ſunt om⸗
nes imqui. ſicq; cum membꝛis ſuis vuus ẽ vt ſepe quod coꝛ
poꝛi eius dicitur ad eum potius referat᷑ Rurſum quod illi
ad membꝛa ipſius iterum diriuetur ſicut m iſaia vbi dum
contra ba bilomam.id eſt dum contra diaboli coꝛpus mul
ta dixiſſet ſermo pꝛopheticus.rurſus ad caput.id eſt dia⸗
bolum oꝛaculiſententiam diriuat dicens. Quomodo ceci⸗
diſti de celo lucifer qui mane onebaris. SðJMVMW

l vv'j.
quando aliquid faciendum eſſe pꝛonuntia tur. ſecundũ nos
Dicitur. quãdo vero que fatura lunt/iam facta dicuntur. ſe⸗
cundum dei etermtatem accipienda ſunt. apud quem iam
omma facta ſunt/que futura ſunt. Sexta regula eſt de re⸗

(uo ſtudrum imrediat p.
c certã materiã ꝓſcripſi m lectoꝛi. et eas lcrp
turas ꝗᷓ ad Duma paipue Penent⸗ lectõz ſuis noĩb?
Snan do derermamurmus. conſequens videtur. vi etiã
dDe modo et oꝛdme legendi aliquid dicamus quatinus ex
lis que dcta ſunt agnoſcat cun rei ſtudium impendere de⸗
beat. ex hhis vero que ſunt dicenda eiuſoem ſtudi ſun mo⸗
Dum et rationem accipiat. Qma vero facilus quid agen⸗
Dum ſit intelligmus ſi pꝛius quid non ſit faciendum agno⸗

uerimus.mſtruendus eſt pꝛimũ quio cauere debeat. ac de

mde mifoꝛmandus qualiter ea que ſunt agenda perfictat.
Dicendu mq; eſt quid ſit quod ex tanta turba diſcentium.
quoꝛum multi et mgemo ꝑollent et vigẽt cxercitio tam pau
ciet mnumerabiles muemantur. quibus ad ſcientiaz perue
mre contingat. Et ut de illis taceaʒ qui naturaliter ſunt he
betes et tardi ad intelligendum.hoc maxime me mouet. et
dignum queſtione vdetur. vnde hoc ac cidit q duo pari
in gemo.et equali ſtudio vm lectiom intendunt. nec tamen
ſimili effectu eius mtelligentiam conſecuntur. Olter cto
quod querit appꝛehendit NNlter diulaboꝛat. et parum pꝛo
ficit. Sed ſciendum eſt quod in quolibet negotio duo ſunt
neceſſarna.opus videlcet.et ratio operis. que ita ſibi con

nexa ſunt. vt alterum ſine altero. aut mutile ſit aut mmus

efficax. Merumtamen melioꝛ vt dieitur pꝛudentia eſt foꝛu
cud me. quià et pondera aliquando que viribus mouere nõ
pol ſumus arte leuamus. Sic mmirum eſt in omm ſtudio.
qui ſine diſcretione operatur.laboꝛat quidem ſed non pꝛo
ficit. et quaſi aerem verberens. vires muentum fundit.
ſpice duos panter ſiluam tranſeuntes. et hunc quidem
per cema laboꝛantem.illum vero rech itineris compendia

—

DRLLZ 2ð ”s

legentem. pari motu curſum tendunt. ſzʒ non eque puemunt
Quid autem ſcripturam dixerim mſi ſuam. cuius ſenten⸗
tias quaſi fructus quoſdam dulciſſimos legendo carpi⸗
mus.tractando rummamus? Quid ergo in tanta multitudi
ne libꝛoꝛum legendi modum et oꝛdmem non cuſtodit.qua⸗
ſi in condenſitate ſaltus oberzans tramitem recti itineris
perdidit. et ut dicitur ſemper diſcentes et nunquam ad ſci
en tiam peruementes. Cantum emm valet diſcretio.vt ſi⸗

ne ipſa et omne ocium turpe ſit. et laboꝛ matilis. vt aut em

vmuerſaliter complectamur. Tria ſunt que pꝛecipue ſtu⸗
Ous legentium obeſſe ſolent. negligentia. impꝛu dentia.foꝛ
tuna. Negligentia eſt quãdo ea que diſcenda ſunt vel pꝛoꝛ
ſus pꝛetermttimus. vel mmus ſtudioſe diſcimus. Impꝛu⸗
dentia eſt quando congruum oꝛdinem. et modum in his qꝗ
diſcimus. non ſeruamus. foꝛtuna eſt in euentu. caſu.ſiue
naturaliter contingente. quando vel paupertate vel infir⸗
mitate vel naturali tarditate. ſiue etiam doctoꝛum raritate
quia aut non mnuemuntur qui doceant/aut qui bene doce⸗
ant.a pꝛopoſito noſtro retrahimur. In his autem rebus de
primo quidem. w eſt negligentia lectoꝛ ammonendus eſt.
de ſecundo vero.id eſt impeudentia inſtruendus . de ter⸗
cio autem.id ẽ foꝛtuna/adiuuandus “”M

¶ ind ſit fructus dunne lectoms vx

uiſquis ad diuinam lectionem erudiendus acceſſe
rit. pꝛimum qualis ſit fructus eius agnoſcat. 1⸗
chu emm ſine cauſa appeti debʒ. nec deſideria tra⸗
hit quod vtilitatem non pꝛomittit. Geminus eſt diune le⸗
choms fructus. q; mentẽ vel ſciam erudit. vł moꝛibꝰ oꝛnat

Docet quod Icire delectet.etquod muuari expediat. Quo
rum alterum. id eſt ſcientia. magis ad hiſtoꝛam et allego
riam. alterum. id eſt inſtitutio moꝛum. ad tropologiam ma
Sis reſpicit. Omms diuma ſcriptura refertur ad hunc finẽ

Bane quamuis expediat magis iuſtum eſſe ꝙᷓ; ſapientem.
ſcio tamen ꝓlures m ſtudio ſacri eloquij ſcientiam querere
virtutem. Ego autem quomam neutrum impeobamum
ſed vtrunq; neceſſa rium et laudabile eſſe cenſeo.quid cinꝰ

q; intentiom competat paucis abſoluam. Et pꝛimum qumi⸗

Dem de eo qui moꝛzalitatis gratiam a

plectitur expedi⸗
Am. B

coerechoem moꝛzum. vn

matur ſollerter in quirite. Vtrunqʒ bonum.vtrunq; neceſſa
um. amate et querite. Si amoe eſt. octoſus eſſe non poteſt
Peruemre deſideratis.diſcite quomodo peruematur quo

tenditis. Hec vero ſcientia duobus modis comperatur. vi

Delicet/erxemplo et doctrina. Exemplo, quando ſanctoꝛum
Ffacta legimus. doctrina qñ eoꝝ dicta ad diſciplinam nr̃am
pertinentia diſcimus. Inter que beatiſſimi gregoꝛi ſingu

lariter ſcripta amplexanda eſtimo. que qꝛ michi ̃ ceteris

☚

Quomodo legenda ſit ſeriptura dunna ad

Nqvi vir tutum noticilam. et foꝛmam viuendi m ſacro
quenit eloqmo. hos libꝛos magis legere debet. qui
Houig mundi contemptum ſuadent. et ammamad
amoꝛem conditoꝛis ſin accendunt.rectu mq; viuendi trami
tem docent.qualiterq; virtutes acquiri et vitia declinani
poſſint oſtendunt. Peimum emm inquit quente regnum
Dei.et muſticiam eius. ac ſi aperte dicat. Et celeſtis patne
Saudia deſiderate. et quibus ꝛuſticie meritis ad ea perue

rviij

⸗ Dulcia. et eterne vite amoꝛe plena viſa ſunt.nolo ſilentio
A pꝛeterire. Opoꝛtet aũt ut qui hanc ingreſſus fuerit viã.in
A libꝛis quos le gerit.diſcat non ſolum coloꝛe dictamims ſed
n virtutũ emulacõne pꝛouocari. ut eum nontã verboꝛũ pom⸗-
prolitas aut concinnatio ꝙᷓ; veritatis pulchritudo delectet
e Sciat etiam ad ꝓpoſitum ſuũ non conducere ut inam rap⸗
un tus deſiderto ſcientie/ obſcuras et pꝛofunde intelligentie
fu⸗ ſcripturas exquirat. in quibus magis occupetur ꝙᷓ edifi⸗
mn⸗ cetur ammus.ne ſic eum ſola lectio teneat. ut a bono ope
di⸗ vacare compellat. Criſtiano philoſopho lectio exhoꝛtacõ

debet eſſe non occupacõ. et bona deſideria paſcere/nõ ne

1 care. Nelatum michi aliquando memim de quodam ſatis
pꝛobabilis vite viro.qui tanto ſanctarum ſcripturaꝝ amo
re flagrabat. ut eis continuũ impenderet ſtudiũ. Cũq; in
zgOo. Ddies creſcẽte ſcientia creſceret et deſideruũ eius/ cepit tã⸗
dem ſapientiam zelatus impeudenter (ſpꝛetis ſ implicioꝛi⸗
d bus ſcripturis) pꝛofunda queq; et obſcura rimari.atqʒ e⸗
zm mgmatibus ꝓphetarum enodandis. et miſticis ſacramen⸗
aau toꝛum intellectibus vehementer inſiſtere. Sed mens Huͤa⸗
un na tantum non ſuſtinens pondus. cepit mox et ret magmtu
Nr dine/et intencõis iugitate deficere. tanta q; huius impoꝛ
ni⸗ tune occupacõms cura confundi / ut non ſolum iam ab vti
ſi libus/ſed etiam a neceſſarijs actibus ceſſaret Verſo ſiqui
dem euentu in contrarium / qui legere ſcnpturas ad edifi⸗

cacõnem vite ſue ceperat. qma diſc retioms moderamine
3 vti non nouit/eaſdem nunc occaſionem errons habebat.

in Sed miſeracõne diuina tandem per reuelaconem ammom
tus eſt ne amplius lbarum lrarun⸗ ſtudio incumberet. ſ ed
8 ſanctoꝝ patrũ vita/et martiru triu phos/aliaſq; tales ſim⸗
. plici ſtilo dictatas frequẽtare ↄſueſceret.ſic qʒ ĩ bꝛeun ad
4 ſaatũ peiſtinũ reductꝰ / tantã interne quietis gratiã accipe

meruit. ut vere ĩ eo illã dñi vocẽ ĩpletã dicereſ.qꝛ ipe nr̃jm
laboꝛẽ et dolorem ↄſiderãs/pie nos ↄſolan voluit dicens.

2=ð .

Xvuͤ.
Wemte av meo mnes qui laboꝛatis et onerati eſtis et ego
vos refitiam. et demceps muemetis inꝗqt requiẽ aĩa bꝰ vris
Hoc exemplum ideo appoſii. vt oſtenderem eis qui m diſci
plma non litterature. ſe o wirtutũ polſiti ſunt. non opoꝛtere
lectionem eſſe faſtidio. ſed oblectamento. Nam et ꝓheta
non noui mquit litteraturã ſiue negociationẽ. introibo in
pPotentiã dñi.dñe memoꝛa bo iuſtcie tue ſolius. deꝰ docin
ſti me a muentute mea Qm em ad occupationẽ ſeripturas
et ut ita dicam ad afflictionẽ ſpiritus legit non philoſoꝑha
tur. ſed negociatur. virq; tam vehemens et im diſcreta inte
tio vitio ſuperbie carere valet.. Quid autẽ de lectione ſim

plicis pauli dicam. qui a nte implere legem uoluit ꝙᷓ; diſce⸗

res Que nobis pꝛofecto ſatis exemplo eſſe poteſt. nõ audi

toꝛes. neq; lectoꝛes. ſed factoꝛes potius iuſtos eſſe ante

Deum. Conſiderandum pꝛeterea eſt. qꝙ lectio duobus mo⸗

dis ammo faſtidiũ ingerere ſolet. et affligere ſprritum. et

qualitate videlicet ſi obſ. curioꝛ fuerit. et quantitate ſi pꝛo⸗
lxioꝛ ex titerit. in quo vtro q; magno vti modera mĩe opoꝛ
tet. ne q; ad refectionem queſitum eſt. ſumatur ad ſuffoca
tionem. Sunt qui omma legere volunt. tu noli contende re
ſufficiat tibi. mehil tua intereſt an non om̃es legeris libꝛos
Infemtus eſt libeoꝛum numerus. tu noli ſequi mfimta. VYbi

fims non eſt. requies eſſe non po teſt. ubi requies non eſt.·

pax nulla eſt. vbi pax non eſt. deꝰ ha bitare non poteſt. In
pace inquit pꝛo pheta factus eſt locus eius.et in ſyõ ha bi⸗
ta tio eius. in ſyon/ſed m pace. eſſe ſyon opoꝛtet. ſed pace⸗
non amttere. Contemplare. et occupan noli. Doli auarus
eſſe. ne foꝛte ſemper egeas. ſtudi ſalomonem. audi fapien⸗

tem. et diſce pꝛudentiam. Fili mi inquit amplius bis ne re⸗

quiras. factendi plures libeos nullus eſt fims. frequenſq;
meditatio carms afflictio eſt. Vbi ergo eſt fims.mem lo
quendi omnes pariter audiamus. Deum time et mandata
eius obſerua.hoc eſt omms homo.

*

—.— — —,

— —⏑

—

xy.
ii⸗ Lectionem eſſe incipientium
opus perfectoꝛum yvnj.

emo me pꝛo his que ſupiꝰ cõmemoꝛaui eſkmet le⸗

berl Ctoꝝ diligentiã rep̃hẽdere cũ ego potiꝰ diligẽtes lectoꝛes
von ad ꝓpoſitum hoꝛta ri inten dam.et eos qui libenter Dilcunt
den laude dignos oſtendere.ſed ibi locutus ſum eruditis.nunc
ans aũt erudiendis. et doctrinam que pꝛincipium eſt diſciplie
ophe inchoãtibus. Illis ſtudium virtutum. iſtis vero miterem ex
e ercitium lectioms pꝛopoſitũ ẽ. ſic tamen vt nec hij virtute
ſm careant. nec illi pꝛoꝛ ſus lectionem omit tant. Nam ſepe mi
ſu. nus pꝛouidendum eſt opus quod non pᷣcedit lecto. et do⸗
ctrina minus vtilis. quam non ſequit᷑ bona operatio . Opoꝛ
i tet autez ſũmopere et illos cauere.ne foꝛte ad ea que retro
n⸗ ſunt aſpiciant.et iſtos conſolari.ſi vbi illhi ſunt/qandoq; ꝑ
meet uemre deliderant. Ptroſqz; ergo exercen et vtroſqʒ; pꝛo⸗
peo⸗ moueri conuemt. Nemo retro abeat / aſcendere licet. ſz nõ
por deſcendere. Si vero necdũ aſcendere potes ſta in loco tuo
de⸗ Liber a culpa non eſt. qui alienum vſurpat officium Bi mo
“ nacus es. quid facis in turba. Si amas ſuentium. cur de⸗
nes clamantibus aſſidue intereſſe delectat Tu ſemper ietumjs
et fletibus inſiſtere debes. et tu philoz opharn queris. Dim
. plicitas monachi, philoſophia eius eſt. Bed doceꝛe inqiis
7 alios volo. Nõ ẽ tuũ docere. ſed plangere Si tamẽ doctoꝛ
5 eſſe deſideras. audi qd facias Wiltas habitꝰ tm. et ſimxli
c citas vultus mnoc entia vite, et ſanctitas conuerſatioms
tue docere debent hHommes. OMehus fugiendo mundum
iͤe doces ꝙᷓ ſequendo. ſed adhuc foꝛte pꝛoſequeris. et quid in
don quiens. Nonne ſaltẽ ſi volo diſcere michi licet? Bupꝛa dirt
tibi/lege. et occupari noli. Exercitium tibi eẽ po teſt lectio
4 ſed non pꝛopoſitum. Doctrina bona eſt.ſed incipientium
eſt. Tu vero te perfectum foꝛe pꝛomiſeras.et ideo tibi nõ
ſufficit ſi mcipientibꝰ coeqris Pl? aliqd te facere opoꝛtet

Cõſidera ergo vbi ſis. et qo agere debeas facile agnoſcis

(De quatuo: gradibus mij.

Nvatuoꝛ ſunt in quibus nunc exercetur vita iuſtoꝝ.
het quaſi per quoſdam gradus ad futuram perfe⸗
uonem ſubleuatur videlicet lectio ſiue doctrina.
meditatiõ. oꝛatio. operatio. Quinta deinde ſequitur con⸗
templatio. in qua quaſi quodam pꝛecedentium fructu in

hac vita etiaz que ſit bom opis merces futura peeguſtatur
Vnde pſalmiſta eum de iuditijs dei loqueretur. commen⸗
Dans ea ſtaum ſubiunxit.ĩ cuſtodiẽdis illis retributio mul
ta eſt. De his quinq; gra dibus pꝛimus gradꝰ. ĩd eſt lectio

meipientium. eſt ſupꝛemus.id eſt contemplatio perfecto⸗
rum. Et de medijs quidem quanto plures quis aſcenderit
tanto perfectioꝛ erit. verbi gratia. Peima lectio/ mitelligẽ⸗

tiam dat. ſecunda meditatio conſilium pꝛeſtat tercia oꝛa
tio petit. quarta operatio querit.quinta cõtemplatio mue

mt. Di er go legis et intelligentiam habes. et noſui iam 4

faciendum ſit imtium bom eſt. ſed adhuc tibi non ſufficit.

nondum perfectus es. Scande itaq; ĩ arcem conſilij. et me
Ditare qualiter implere valeas quod faciendum eſſe didici

ſti. Multi emm ſcientiam habent ſed pauci ſunt qui noue⸗

rint qualiter ſcire opoꝛteat Nurſus quomam conſilium bo

mims ſine diuino auxilio infimum eſt et inefficax. ad oꝛa-⸗
tionem ersgere et eius adiutoꝛium pete ſine quo nullum po
tes facere bonum. vt videlicet. ipſius gratia que pꝛeuem⸗
endo te illumm aut. ſubſequendo etiam pedes tuos diri-
gat in viam pacis.et q; in ſola adhuc voluntate eſt ad eſfe
ctum perducat bone operatioms. Deinde reſtat tibi vt ad
bonum opus accingaris. vt quod oꝛando petis.operando
accipe merearis. tecũ opari vult deꝰ.nõ cogens ſʒ uuans
Si ſolꝰ? tu mi pficis.ſi ſolꝰ deꝰ opat᷑ mil mereris Opet᷑ er

80 deꝰvt poſſis.operis et tu vt aliqd merearis Wia ẽ opa

tio bona. qua itur ad vitam. Qim viaà hanc cureit. vita qrtt

2

—
—

—

—
—

Al.

Confo⸗ tare et viriliter age. Habet hec via pꝛemium ſuum
quotiens eius laboꝛibus fatigati ſuperm reſpectas gra illu

Ko ſtramur. guſtantes et videntes quomã ſuauss eſt dominꝰ
belfſe: Sicq; fit qð ſupꝛadictũ eſt.q oꝛatio querit.contempl atio
mn. . inuemt. Vwes igitur qũo ꝑ hos gradus aſcendentibꝰ per
cca⸗ fectio occurꝛit. vt ꝗ mfra remãſerit. ꝓfectus eẽ nõ poſſit.
u n Pꝛopoſitũ ergo nobis debet eſſe ſemꝑ aſcẽdere.hʒ qm tan
katur ta eſt mutabilitas vite nre. vt ĩ eodẽ ſtare nõ poſſimꝰ. cog
nen⸗ mur ſepe ad trãſacta reſpicere. et ne amittamꝰ illud ĩ quo
omi ſumus.repetimꝰ.qñʒ q; tranſunmꝰ.verbi gra Qu in opꝑe
lecdo ſtrẽnus ẽ. oꝛat ne deficiat. Qui pᷣcibus inſiſtit.ne oꝛando
fecho⸗ offendat. meditatur qd oꝛandũ ſit. et ꝗᷓ aliqñ ĩ ꝓpeio ↄſilio
ndent minus ↄfidit. lectõʒz ↄſulit. et ſic euemt. vt cũ aſcevere no⸗
Alige bis ſemꝑ ſit volũtas.deſcẽdere tñ aliq cogat neceſntas
R ita tñ vt in volũta te nõ neceſ tate gpolitũ nim ↄſiſtat. a
zine aſcẽdimꝰ ꝓpoſitũ eſt.qð aſcẽ dimꝰ.pter ꝗpoſitũ Qõ hoc er
nid SZo.ſed illud pemcipale eſſe debet. MG
nt. De tribus genenbus lecton .. ””MU
HRũR Xaus utputo aperte demonſtratum eſt peouectis.
i — er aliquid amplius de ſe pꝛomittentibus non idem
. — eſſe ꝓpoſitum cum meipien tibus. ſed ſicut ilhis ali-
qud concedit᷑. ꝙ iſti ſine culpa mimme agere poſſunc.ita
mee etiã ab iſtis aliquid re quiri/quo uli nõoum obligati ſunt.
ho Nunc igitur ad pꝛomiſſa ſoluenda redeo.vt videlicz oſten
mhpo dam qualit eis diuma ſcriptura legenda ſit qui adhuc in
enr ea ſolum querunt ſcientiam. Gunt nonnulli qui dunne ſcẽcp
⸗; ture ſctentiaʒ appetunt. vt vel duntias congregent. vel ho
h noꝛes obtineant. vel famã acqmrant. quoꝝ mtentio quan⸗
ℳ% tum puerſa. tiñ eſt mſeranda. Sunt rurſus alij quos au⸗
mo Dire verba dei et opa eius diſcere delectat.nõ quia ſaluti⸗
Pius fera. ſed quia mira bilia ſunt. Ocrutari archana et maudi⸗
teer ta cognoſcere volunt. multa ſcire. et mi facere. Inna⸗
epa mnum miantur potentiam. qm non amant miſericozꝛdiam.
in

Al.

Hos ergo quid almud agere dicam ꝙᷓ pcoma diuma in ka⸗
bulas cõmutare? Sic theatralibꝰ ludis. ſic ſcemcis carmĩ

bus intendere ſolemus. vt ſcʒ auditum paſcamꝰ? nõ ammũ
Huiꝰ modi tñ nõ tam cõfundi qᷓ; adiuuari opoꝛtere cenſeo
quoꝝ voluntas non vtiq; maligna eſt/ſed impꝛouida. ln
vero mcirco ſacram ſcripturã legunt vt ſcᷣm apoſtoli pꝛe
ceptum ꝓati ſint om̃i poſcenti reddere rationẽ de ea fideĩ
qua poſiti ſunt.vt videlicet immcos veritatis foꝛtiter de⸗
ſtruant. minus eruditos doceant. ip̃i ꝓfectius viam verita
tis a gnoſ cant. et altius dei ſecreta mtelligentes/ artius
ament quoꝝ mmirũ deuotio laudanda ẽ et imtatione dig
na. Tria igitur ſunt genera hoim ſa cram ſcripturã legenti
um. quoꝝn quidem pꝛimi miſerandi ſunt. ſcdði nuandi. ter⸗
ci Naudandi. nos vero quia om̃ibus conſulere imtendimus
qð bonum eſt in ommbus auger cupimus. et qo ꝓ Puerſum
cõmutari. Omnes mtelligere volumus quod Dicimus. om⸗

nes facere quod hoꝛtamur.

ncipit liber ſextus. Quomodo legenda ſit ſacra ſerp
tura. a Auerentibus ſatent tammea ⸗.

—

no. que ſi diligenter inſpexeris.facile tibi.
iter legendi patebit. In hoꝝ vero conſide
y ratõe nec oĩa tuo in gemo relinquã.neq; ꝓ
meam diligentiã ſatis tibi fieri pꝛomtto.
ſz ſic quedã bꝛeuiter p̃libando tranſcurrã

vt et Poſita aliqua quibus erudiaris.et aliqua pᷣtermiſſa qꝗᷓ
bus exercearis muemas. Oꝛdinem legendi ſ upꝛa quadꝛifa
nũ eſſe cõmemoꝛam. alium im diſciplmis. alium in libꝛis.
alium in narratione. atqʒ alium in expoſitione. Que quali⸗
ter in diuna ſe Aprura aſſignanda ſint.nondũ oſtendi.
oꝛdme un. eſtan diſciplins . .

vo tibi lectoꝛ. oꝛdinem ſcz et modum po .

e⸗
etn
d⸗
g!
ntt.
ani
ſ
Oift
is.
välr

nimum ergo hunc oꝛdinem qui queritur in diſcipli⸗

ms inter hiſtoꝛiam. allegonã. tropologiaʒ diumũ
lectoꝛẽ oſiderare opoꝛtet qᷓ harũ aliã oꝛdine legẽ

di pcedat. In quo illud ad memoꝛiã reuocare nõ inutue e.

q; in edifitijs fieri ↄſpicitur. vbi pꝛimũ quidẽ fundamentũ
pomtur. de hinc fabꝛica ſuꝑedificatur. ad vltimũ ↄſũmato

opere domus coloꝛe ſuperducto veſtitur.

—- Geobiſtozia ꝛu. MM
ic mmirũ in doctrina fieri opoꝛtet. vt videlicʒ.pꝛiꝰ
hiſtoꝛiã diſcas. et reꝝ geſtaꝝ veritatẽ a pꝛincipio
repetens / vſq; ad finem quid geſtum ſit. a quibꝰ geſtũ ſit.
et vbi geſtum ſit diligenter memone cõmendes. Hec em̃
qᷓtuoꝛ pcipue/in hiſtona reqͥrenda ſunt. ꝓſona. negotium.

tempus. et locus. Neq; ego te pfecte ſubtilem poſſe fieri

puto ĩ allegoꝛia.mſi pꝛ ius fundatus fueris in hiſtona No⸗
l ↄtemnere mimma hec. Paulatim deficiũt.q mimma con

temnunt Si pꝛimo alphabetü diſcere ↄtemſiſſes. nüc inter

gramaticos tm̃ nomẽ nõ haberes. Scio quoſ dã eſſe q ſta⸗

tim phãri volũt. fabulas pſeudo apłis relmquẽdas aiunt.

