% 2 rx duab? ſubſtãtis ↄſtat hõ.aĩa ſcz et coꝛperet vitq; .
t. O bonũ ſuũ hoʒ. HOonũ carnis ẽ mũ dꝰcũ habudantia o
1 cũditatis ſue.bomũ aĩie deꝰ ẽ cũ affluẽtia dulcedes ſue Si
4, ergo bona carms tanta ſũt.bona aĩe qnta et putãda lunt. *U
4 Quãto ei aĩa carne meloꝛ ẽ. tãto bonu aĩe bono carnis me
. liꝰ eẽ necẽ ẽ. Oĩa aũt q̃ viſibuit᷑ bona ſũt. bona ti vt dictũ

ẽ carnis ſũt.et ad bonu aĩe nullatenꝰ attingere pñt. Quic⸗
qd dulce ẽ ad guſtũ.qcq redolẽs ad olfactũ qᷣcq ſuaue
ad auditũ. qcq; lene ad tactũ.qᷣcqᷓd pulcrũ ad viſuz carm
blãdit᷑.et ocunpũ ẽ ad carnẽ.et ñ ẽ aie bonũ i im bis o mibas

Xv.
Pꝛimũ oſidera im viſibile lumen. qð vil ibil vus ommbus
iocundius eſt. ſme quo mchil viſbile . Ipm ergo magnum
bonũ eſt. et int cetera bona viſibilia mai? bonũ.et iocũdiꝰ
bonũ eſt.et tñ bonũ aĩme eſſe nõ poteſt. Illuĩat em̃ lumen
iſtud. ſed oculos carms cm.qꝛ ſi oculos aĩme illuiaret. in
bhoc lumie poſitꝰ oĩs verũ agnoſceret · Nuc aũt ſine iſto lu
mie vtas vdet᷑.ac ꝓ hoc illð lumẽ nõ illuiat ocłos ꝓ quos
vitas videt Sicut er go viſibile lume oculos mẽtis nluĩare
nõp̃t. ſic cibꝰ carms.mẽtis famẽ ſatiare non pᷣt.ſʒ ſunt ext
omia hec et foꝛis adherẽtia? ꝗᷓi palee cibus iumentoꝝ. Illa
auũt ꝗᷓ ab intꝰ ſũt bona.qᷓ; ex adipe frumẽti pams cibꝰ hoĩm
DPꝛopterea filij ibełm paleas nõ manducãt ſʒ adipe frumen
ti ſatiant᷑. qꝛ om̃s ꝗᷓ internã dulced inẽ guſtare cepunt. qᷣc
quid extrinſecꝰ ẽnſitoꝛie delectat.et ſcᷣm carnẽ dulce vi⸗
detur deſpiciũt. Habʒ ergo caro ſuũ cibũ quo reficit᷑. ha⸗
bet et aia cebũ ſuũ quo ſaginatur. Ipe aũt cibus aime ver
bum dei eſt. et ip̃m verbum idem lumen eſt/quo illumatur.
et cibus quo reficitur. Lumen quo elareſcit ad cogmtionẽ
veritatis.cibꝰ quo ꝓingueſcit.et hilareſcit ad amoꝛẽ bom⸗
tatis Ipz ergo verbũ dei pemũ/efſũdit. deiñ ſe infüdit Ef
fũdit vt vweat ĩfundit vt ꝓcipiat. Or em̃ ſe nõ effüderet
nõ agnoſceret᷑.ſi ſe nõ ĩfunderet.nõ 5 Suſtaret. Peimü ergo
ſe effũdit. et ꝑceptibile fecit ꝓꝑ creaturã. Scdo ꝓ carnẽ aſ⸗
ſũptã.Cercio adhuc quotidie ſe effũdit.p vocẽ huanã.Dꝰ
pꝛimã effuſionẽ.ĩffuſũ ẽ. et ↄceptum ꝓꝑ rõʒ. Poſt ſcdᷣazʒ effu
ſionẽ infufũ ẽ et ↄceptũ ꝓ fidẽ. poſt tciã effuſionẽ.ifundit᷑
et ocipit᷑ Pgmtõʒ. et paſcit vbiq; et reficit. Pꝛimo ad ma
mfeſtatõʒ. ſco ad ſalutẽ. ccio ad ĩſtructõʒ. pꝛimo ne mali
excuſent. cSo ut pᷣdeſtinati ſ aluet tci vt eruditt iĩfoꝛmẽt

ogmo vel ſcientia dei ealia dicitur ſenm Displacio
nem aha a ſoennoma mſmune⸗ cionem. Sumniheer cura

Axrvj.

Becundi contemplationem ſcit numerum oĩm rerum. Se

6 cundum inſinuationem neſcire dicitur. quia ſcientiam non
e tribuit. Similiter ſecundum pꝛouidentiam eſt ei cura de
ovpkfmbus. ſecundum cripturam et pꝛeceptionem non eſt ei
cuuura de bubus.
De duabus Ptibus ↄcupiſcentie huane.
x„ oncupiſcentia mudi duas partes habet. honeſtatẽ
et vtuitatem. Que duo cum pariter mſunt. magis

moderata ſunt. qma viciſſim ſe temperant. et qui ab altero
ſe reſtringunt. ad alterum immoderatius ſe effundũt. li
honeſta appetunt quia deſpicabiles videri erubeſcunt lij/
honeſta appetunt. quia! laudabiles apparere volucrüt. l
honeſta fugiunt pꝛopter humilitatem. alij honeſta fugiunt
pꝛop ter ſimulationem. vtilitas ita appetenda eſt. vt na tura
foueatur. et culpa extingatur.
¶ De tribus gradibus abſtinentie. .
rimus gradus eſt abſtinentie. ↄtentũ eẽ his qᷓ exci⸗
pe dant᷑.ſcðs ſe in his tempare.tciꝰex his aliqᷣd dimttere

le
n

n, ¶ De mutabilitate pilati.
c⸗ Ilatus mtrogauit ibm.qd ẽ veritas.et ſtat egreſ
n ſus ẽ in p̃toꝛiũ.fecit ergo qõnẽ. et nõ erxpectauit
ſ olutõz Sic multi t᷑nſitoꝛio feruoꝛe ad deũ ↄuerſi va bona
6, deſiderare ĩ cipiũt ſʒ eað mẽtis mutabilitate teꝝ ad tnſito
ſ ria effuſi ĩ mẽtis ꝗꝓpoſito nõ ꝑꝓſiſtunt Querũt ergo ↄuerſi ꝑ
fl deſideriũ vitatis.ſʒ nõ expectãt rñſionẽ.auerſi ꝑ appetitu
it E vamtatis
n ¶ De duplia humlita te.
4l voſũt genera huũilitatis.pꝛimũ ad ſe.ſcᷣm ad alios

2 Hullitas ad ſe ẽ qᷣ qq; de ſemetipo pꝓua exiſumat. Huili⸗
litas ad alios ẽ.qᷓ bona alioꝝ hõ ſine ĩuidia et huoe vↄmen
do Ddat. per pamam humilitatẽ pᷣeſſe nõ cupit. ꝓ ſcðᷣam ſubeẽ
non contemmt. Humilitas facit.vt ſua occulta homo non
. abſcõdat.pietas facit.vt aliena occłta iudicare ñ pᷣſ umat

Humilitas facit. vt mala ſua loomo nõ excuſet. pietas facit
vt mala aliena non aggrauet. Itez humilitas facit. vt que
in ſe latent ſecundum verttatem mudicet. pietas facit vt
que in alns nõ ꝓatent ad melioꝛem/partem melinet. Hinc
eſt quod viri ſancti ſemenpos tam diſtricte dijudicant. vt
cunctos ſibi merito anteponendos kurent. Vident em et
que mamfeſta ſunt ſua. et que occulta.alioꝛum autem ma⸗
mfeſta tantum. Cum ita qʒ de ahiems occultis iudicare non
peeſumant. mii quantum pietate monente bona elſe exiſti⸗
mant. plura ſunt que in ſe mala vident. mii et mamfeſta et
occulta vident.ꝙᷓ que in alijjs.vbi mamfeſta tantum vidẽt
Nam et ſi quando quedã occulta aliena ex mamfeſtis dep̃
bendunt. ſua tamen diſtricte per veritateʒ udicant. illa au
tem per pietatem excuſando iudicare non pꝛeſumunt Hinc
ergo fit ut mferioꝛes cunctis ſe exiſtiment. et hoc il lis ſen
tire dulce ſit. qd ſua mala as Suare et. alioꝝ allemare polſ ſ t

vo ſut genera electõis. alꝛiud int? p upbu mẽtis.
aliud foꝛis ꝓ tipũ elatõis. Dupbia em intꝰ ẽ. ĩactã tia foꝛis
Bupbia alia ẽ q ĩ ſuꝛ ↄſideratõe aĩmꝰ intumeſcit. alia q in
ſin ↄpatõe cetos deſpicit. Siłr iactãtia foꝛis alia ẽ/q ĩ lui
oſtẽtatõe hõ blãdũ ſe ſimulat.ahlia qᷓ ſe crudele et metuẽð
demõſtrat. In pꝛia placere mtit᷑.ĩ ſcdᷣa placere dedignat
Ex pꝛĩio igit genere l upbie ĩ quo hõ ſibi placʒ. pꝛimũ naſcit
Senus iactãtie ĩ quo cetis placere deſidᷣat. Et ex ſcðo ge⸗
nere ſupbie ĩ quo alios deſpicit. ſcm genꝰ naſcit iactatle
quo ſe nõ amabilẽ.ſed metuendũ monſtrare laboꝛat.
Nund vere ſit homo.
Vnũ eſt ĩ hoĩe. cui ſoli undiciũ ẽ cũ deo Hoc aũt ẽ
ſolũ ſi bonũ ẽ nõ ẽ̃ ad malũ qcq ĩ hoĩe ẽ.ſiue ſit bonũ ſiue
oſẽſꝰẽ rõis et hoc ve ipe ẽ hõ ceta hoĩs ſt et ĩ hoĩe Hoc ſit
malũ Et hoc ſolũ ſi malũ ẽ.ñ ẽ ad bonũ qcqᷣd ĩ hoĩe ẽ ſius
ſit malũ ſiue bonũ Scieð etiã ꝙ ſac ĩ boĩs pꝰ ꝓoſitũ bonũ

xxrvij.

ien quedam affectiones maloꝝ ſũt.non ad culpaʒ. et tñ aliquã
gre do occaſiones culpꝑe ſic et im malis cum ꝓpoſito malo ſunt
arp affectiones quedam bonoꝝ non ad meritum. que tam̃ ſepe
hir ſunt occaſio pemtentie.
tc De tibus ſpiritibus.
ene⸗ res ſunt ſpũs. Spũs dei.ſpũs hoĩs. ſpũs diaboli.
nm⸗ Spus dei/et ſpũs diaboli. immobiles ſũt. alter in
veren bono. alter in malo. Spiritꝰ hoĩs nunc huc /nunc illuc fle
huſtr ctitur. et cui ſe ſociat aliqñ eſt ſeruꝰ.aliqñ eſt ſocius. Scp
ſtaen tum eſt em. Non em̃ vos eſtis qͥ loquimm.ſʒ ſpũs pris nri
Dat qui loquitur m vobis. Et de altero. Scitis qꝛ cũ gentes eſ
odi ſetis ad ſimulacra muta peout ducebamim euntes. Sic ſpi
lua initus aliqñ ducit/ aliqn trahit᷑.vt erat ſpũs ĩpetꝰ uluc gra⸗
+ De dilecto et dilectoꝛe amme (iebaͤtur
lsſe dica michi quẽ diligit aia mea. Ilt᷑ ẽ dilectꝰ? aĩme. et di
vlit lectoꝛ aĩme. alt dilectus carms et dilectoꝛ caims.xpus di
. lectus aĩme eſt et dilectoꝛ. mun dꝰ dilectus carms et dile⸗
i, ctoꝛ.Dilectoꝛ q diligit. dilect? qꝗ diligit In hoc pꝛobat᷑.
fei⸗ qr xpᷣs dilectoꝛ aĩe ẽ.qꝛ ĩ oculis eiꝰ mchil inteſt qᷣlis ſit ſpe
nii cies carms. vbi aĩa pulcra ẽ. Dilectꝰ aut aie iõ pe ẽ. qꝛ in
pfruendo ipo aia delectat᷑ Tale etem̃ bonũ ẽ ſapia.quo ꝑ
diu frui mſi rõnalis natura nõ poteſt. Sicut caro mudo pfruit
ttis et delectatur. et oculus carms hoc diligit qð capit. et qui
amat ſpeciem amat et illa que ſpeciem cõmendat.
nlit VN¶ De eo að ſcriptu ẽ. Wemte ad me o. ꝗ:l. e.e.ꝛc
g⸗ llemte ad me oẽs qꝗ laboꝛatis et onerati eſtis. et ego
unt reficiã vos.Laboꝛe fatigati.onere Suati.media macerati.
vemte ad me. qles ad qle Clauſi ad oſtiũ egroti ad medicũ
Z naufra gi ad poꝛtũ Nd oſtũ luĩs/ ad medicũ ſalutis/ad poꝛ
it⸗ tu qᷣetis d oſtiũ ut egſſi vitatẽ videatis/ad medicũ vt cu
ne rati ad ſamtatẽ ↄualeſcatis/ad poꝛtũ vt collecti poſt labo
u re qeſcatis. vacui vt luĩie vᷣtatis ipleami. onerati vt ponde
ifun re peccatoꝝ alleuiemi. Laboꝛãtes vt qete adepta ↄſolemi.
honn H

(De duabus poꝛtis moꝛtis.· S=G
vi cupiditate peccant. ſumant dauid ex emplum vt
— reſur gant. QOui timoꝛe peccant. ſumant petrum ex
emplum. vt reſurgant. Mterqʒ; cecidit. et vterqʒ reſurꝛexit
quia xpᷣus vtrunq; reſperit. Ilterum per ſe. alterum ꝑ pꝛo
phetam ſuum. Iſte ſunt due poꝛte moꝛtis cupiditas et ti⸗
moꝛ. Que ſi clauduntur. non erit quo mundus mgrediatur

. ¶ Quomodo malus homo vuat.
(ns rei exemplum ſub celo. Sunt mali qui min
quam bom fiunt. ſunt bom qui ſemper in bono

conſiſtunt. Illi nunqᷓ ſurgunt.iſti nüquam cadunt illij qui
cum ceciderit non reſurgunt. alij cadunt et reſur gunt Qui

nunquam ſur gunt. vel nunquam re ſurgunt mali ſunt. qui

nunquuam cadunt / vel cum ceciderit reſur gunt. bom ſunt
Sic duo genera maloꝛum.et duo bonoꝛum. et vbiq; malꝰ
bono vunt. Qui nunquam bom fiunt. exemplum ſunt bo⸗
ms. vt mtelligant non eſſe ex ſe quod bom ſunt. quiah bo

num eſſe ex homme veſſet. omms homo bonus eſſet. Iterũ
qui a bono cadunt/et non reſurgunt. exemplum ſunt boms
vt ſciant gra tiam eſſe.non ſolum q; bonum acceperunt. ſed
etiam quod in bono perſeuerauerunt. Si emm perleuerare

homims eſſet. nullus caderet.
¶VDe duplici fine et medis.

—

Aſuã vitã eternam. ad ſimſtrã aũt ſuã moꝛtẽ ꝓpetuã
Et ex vita qdem eterna hz q vita e et er moꝛte etna q; moe
talis ẽ. Wia aũt qᷓ ad dextam itur / eſt iuſticia. via vo ꝗᷣ itur

ad ſimſtrã culpa .Et flectit᷑ iſta vita moꝛtalis / ſiue moꝛs vi
talis aliqn ꝓ culpã ad moꝛtem.aliqñ ꝓ uuſticiam ad vitam
et ꝗᷓ ad vita puemt.ãpliꝰ nõ cadit.ſic q ad moꝛtẽ ꝓueĩt am

plizn reſurgit Fims em̃ ut q; imobiłẽ/mediũ mobile. et flu

ctuat donec ſtabiliat᷑. In quamcũq; em ꝓptem ceciderit lig
num. ibi manebit. ſiue ad auſtrum. ſiue ad aquuonem.

Ita moꝛtał.medio loco ↄſtituta ẽ.et hʒ ad dextrã

l

N b

De nubibus et montibus.

ne 292 montibus ſurgunt nubes qꝛ coꝛda tumida a lu⸗
mine veritatis caligant. Nurſum fulmina montes feriunt.
8 quia potentes manus iudicium ſument.

Quid ſit vnum de magms malis.

Tdoc eſt vnum de magms malis vi te hinꝰ? pꝛeſentis.
quod diuiduntur ab muicem et ſimul eſſe non poſſunt. qui
et vnum habent oꝛtum et ammum In bhoc ergo tanto minꝰ
nn laudabilis muemtur in comunctione ſocietas. quanto ma⸗
gis leditur in ſepera tione canttas. ß
ſcn . G⸗ laude compaſſioms.
Gnn beata amma que compaſſionem habere poteſt.
Omnes patiuntur. pauci compatiuntur. Quanto aũt lau⸗
ſunt Dabilius eſt compati. ꝙᷓ pati. Dati aũt poſſunt impnj.com
Nu pati autem non poſſunt mſi pij)½
bo⸗ Quare beſtie crucitentur que culpꝑam nã babent.
ibe Jpena culpe debet᷑.q nõ peccauerũt/quare patiũ
teri tur? Pena homis iuſta eſt. qꝛ peccamt. Cetera/ quare pu⸗
its muntur. que non peccauerunt. ſed que pꝛopter hommem fa
ſen cta ſunt.pꝛopter hommem pumuntur. quia in poꝛum pe⸗
e na homo pumtur. Omplius adhuc. quia ſi non peccaſſet

hõ. laboꝛarẽt ꝗpter hoĩez.qᷓ̃ ꝓpt hoĩeʒ facta ſũt.vt ſ ciat hõ
ꝗnti ẽ apð deũ ſaulꝰ eiꝰ pꝛoquo oĩa laboꝛãt.ne ſolꝰ pe la
gri boꝛet.et vt diſcat penã timere penã vidẽs laboꝛãtiũ ĩ pena

ti uomodo homo a deo receſſit et quomõ redit.
omo pꝛimum per ſuperbiam receſſit a deo. poſtea
u A. Eper concupiſcentiam receſſit a ſemetipſo Der ſu⸗
4 perbiam factus eſt diabolus. per concupiſ centiam factus
4 eſt ſicut equus et mulus. quibus non eſt intellectus Nunc
4 per humnlitatem reuertitur ad deum. per mundiciam re⸗
. uertitur ad ſeipſum. Der humilitatem meretur gloꝛiam. ꝑp
mundiciam meretur incoꝛruptionem. Gloꝛiam deitatis. in⸗
is coꝛruptionem immoꝛtalitatis. ðèͦUDUMð

*N„

⸗ Nvu .
¶ Kuomodo male ſe et lua diligit.
ſt quidam amoꝛ homĩ ad ſe/et ad ſua.ad vitam ſu
am. et concupiſcentiã ſuam ſd vitam ſuã qua vult
bic eſſe.ad cõcupiſcentiã ſuã qua diligit ea que ſunt in mũ
do. d vitam ſuã qua negligit deum. ad ↄcupiſcentiã ſuam
qua obliuiſcitur deum. ad vitam ſuam qua refugit aduerſa
moꝛe.appetit cupiditate. et viuunt membꝛa hoĩs que non
ſunt moꝛtificata ſuꝑ terꝛã.viuunt et ſentiunt. Muũt diſcre
tione.ſentiunt dilectione. Diſcretione in bono et malo. di⸗
lectione in ſolo bono.Diſ cretione in his que odiunt et di⸗
ligunt.dilectione mm his que diligunt. et blandiuntur oculi
ad ſpecies illecebꝛoſas, vt apenãtur ad videndum Blãdꝛũ
tur aures ad cantica ſonoꝛa. ad verba ocioſa. vt apiantur.
ad audiendum. Glandmntur nares ad odoꝛem ſuauem. vt
apenantur ad olfaciendũ. Olandiuntur fauces ad ſapoꝛes
Dulces. vt apertãtur ad guſtandum. Blãdmntur manus ad
molles tactus. vt poꝛnigantur ad tangendum. Et luxurtat
tota maſſa nature fermento malicie et nequicie Malicie in
mamfeſto. nequicie in abſcondito Malicie in opere.nequi
cie in cogitatione Malicie carentis ſincerttate. nequicie ca
rentis ventate. Et amat Homo puerſe ſe et ſua. et nutrit
germma mala. et exbibet mebꝛa ſua arma imquitatis. abi
ciens diſciplmã et bomtatem odiens. ne cõtriſtet membea
ſua.laxat frena oculis et aunbus. vt intrent et exeãt ad de
lectationes ſuas. et om̃s ſenſus vt gaudeãt et fruãtur gau
Dijs ſuis futuros doloꝛes n6 pꝛoſpiciens .,pꝛimum ꝓ ne gli
gentiã. poſtea p contemptum.
(De itmnere trium dierum.
HBimus itinere trium dierum in deſerto vt ſacrificemꝰ Dno
deo nro. Eſt quidã acceſſus et receſſus aĩiue ad deum ſiue
a deo. Acceſſus ao deum. receſſus a deo. abeunti iter eſt
noctem. redeuntiuiter eſt ꝑ diem. Quot noctibꝰ recedit.

— rx.

tot diebus redit. beunte pꝛime noctis iter eſt ꝑ ſuper biã
N qua deum deſerit.ſecunde noctis iter eſt ꝓ concupiſcentiã
ni qua alia pꝛeter deum appetit. tercie noctis iter eſt ꝓp obſti⸗
en natiam qua in aliems extra deum requieſcit. In ſuper bia
t eſt vamtas.in concupiſcentia delectatio. in obſtinatia con
ſenſus, Per vamtatem igitur abiſt. ꝑ delectationẽ ſtat. p
on conſenſum ſedet. Per ſuperbiam a deo recedens vadit ad
ſee. vt requieſcat in ſe. Der concupiſcentiã deſcendit ſub ſe
di vävt requieſcat in carne. Per obſtinatiã trahitur extra ſe / vt
requieſcat in rerum viſ bilium ſpecie. et pmaneat m dele ⸗
a ctatione. Pꝛimum vadit de virtute ſua gloꝛian. ſecũdo va
. dit in vitijs ſuis delectari. tercio vadit in tranſitoꝛijs con⸗
ſol ari. Deimo maledictus homo qui confidit mn homme.ſe⸗
4 cundo qm pomt carnem bꝛachium ſuum. tercio/qui ſpera⸗
uit m multitudme duntia rum ſuaꝝ. et pꝛeualuit m vamta
) te ſua. Neuerenti aũt pꝛime diei iter eſt. quan do intentio⸗
nem ſuam ab eo conuertit quod exrtra ip̃am eſt ad id quod
74 ipᷣa eſt. Secunde diei iter eſt. quando ab eo quod eſt/am⸗
n mo ducitur / ad id quod eſſe debet. Tercie diei iter eſt. qñ
a perceptione ilummatioms. rapitur ad fontem lumms.
Dꝛima reuerſio eſt. ab aliems ad pꝛopꝛia.ſecunda eſt a ma
in lis ad bona. tercia eſt a ſtudio virtutis. ad pereeptionẽ in⸗
4 terne et eterne dulcedims. ðÿẽ
.- ¶ QAuomodo deus cibus et potus dicittu.
eus noſter cibus et potus eſt. Cibus quando per
n cogmtionem ſumitur. potus quando ſumitur ꝓ di
3 lectionem. Duplici hoc ſenſu beata aĩma deo frui
tur.ſcilicet cogmtione et dilectione.quia cognoſcendo v
. uit et diligendo. In cogmtione aliquid laboꝛis eſſe vide⸗
ne tur. in qua quaſi cibus mſi pꝛus maſtificatus fuerit nõ ſu⸗
e mitur Dic em̃ ſcupltatioms laboꝛe peruemtur ad guſtu co
4 gmtioms Dilectioms poſt difficultatẽ nõ habet.et faciliꝰ
4 mtrat in ammã. bom dilectio. quaʒ occulti cogmtio Tnna

vyir.

refectione deus fidelem ammam paſ cit. per verbum / per ſa
cramentum. per ſpiritum. Quando nos per verba ſua et ſa
cramenta reficit. fauum nobis edendum pꝛopomt Quando
vero intus per ſpiit um . uum nos reficit. mel nobis 8uſtan
dum effundit.
ea que der l unt. incoꝛpoꝛalia ſunt.
ume nature excellentia. ita ommfari am incompꝛe
henſibilis pꝛobatur/quod nec eius etermtatem/equare po
teſt tempus, nec immenſitatem locus. nec roteſtate; ope.
nec ſapientiam ſenſus.
9et ſua et Aem oedinat deus. ðèð
una diſpoſuio m ommbus operatioms ſue virtu
tem oſtendit. In boms quidem dupliciter. in qui⸗
bus vtrunqʒ facit. vt et ſint. et vt oꝛdmate ſint. In malis
aut ſimpliciter. in quibus nõ facit ndem vt ſint. ſeo tan⸗
tum vt oꝛdinata ſint. .
¶ De mana. et xp̃o. et patre. M
aria poꝛta.xpus oſtium. pater occultum aria bo
mo. xpᷣus homo/et deus. et pater deus. Per mari⸗
am ad xp̃m.ꝓ xpᷣm ad deum In maria pietas.in patre maie
ſtas. in xpᷣo pietas et maieſtas. Pietas ex cõpaſſione gene
ris. maieſtas peo excellentia deitatis Maria ſtella.xp̃ᷣs ſol
Ideo peccatoꝛes. quaſi in nocte a maria cõſ olantur. uuſti
quaſi in die a xpᷣo ꝛllummãtur. Iccirco ſi ptimeſcis ſuppli⸗
caturus ad deum accedere. Neſpice ad mariam. Non illic
muems qð timeas. genus tuum vides. Hec eſt pꝛima pꝑie⸗
tas. qua tibi adhuc trepidãti excelſioꝛ tempatur maieſtas
Hac ſouearis/hac nutriaris.donec conſoleris et coꝛoneris
(D. De ſeptem modis ſuſceptioms duunne.
eptem modis ſuſcipit deus Pomiem. Damo ad ſpõ
ſionem. ſecundo ad pꝛotectionem. tercio ad ſuſten
tationem. quarto ad reconciliationem. qumto ad appꝛoba-
tio nem. 1 xto ad conſolationem. ſeptimo ad remuneratõz.

Wü 2 5 ð s

Deimum pugnaturos contra diabolum ſuſ. cipit in cauf a vt

Kſ ꝗquaſi ſpondeat pꝛo eis. qñ confidit in eis. quẽa dmodũ cau
e ſam beati iob.quaſi cumſ dã agomſte ſui ↄtra diabolum de
ſt fendendam ſuſcepit. Quoſ oam aũt quaſi timidos et mer⸗

tes a pugna fugientes ſuſcipit ad pꝛotectionem ne ledant᷑.
Nlios in pugna ruentes ſuſcipit ad ſuſtentationẽ.ne conte

pe rantur. Nlios poſt ruinam ſurgentes ſuſcipit ad reconcilia
epe conem. vt remunerentur. Rlios poſt bonam opationem ſu⸗
. ſcipit per remunerationẽ, vt gloꝛificentur. Nlios inter ope

randum feſſos ſuſcipit per internam aſpiratõnẽ.vt refocil⸗
lentur. et conſol entur. C De exerettatiombus.
ij ſunt laboꝛantes et nõ pꝛo
ficiẽtes. alij laboꝛãtes et peoficiẽtes. alij non labo
rantes et pꝛoficientes. Laboꝛantes et nõ pꝛoficien
tes ſũt miſerã di.laboꝛãtes et pꝛoficiẽtes ſũt laudãdi.pꝛo
ficiẽtes et nõ laboꝛãtes ſũt btificãdi Qum pꝛo mũdĩ głia la
boꝛãt, la boꝛẽ hñt. pꝛofectũ nõ habẽt. QAQm pꝛo vita eterna
ho la boꝛãt.laboꝛẽ quidẽ hñt.ſʒ in laboꝛe ſuo pꝛofectũ ha
bent. Qui gratis dona virtutum ſuſcipiunt ij peofectum
babent. vbi laboꝛem non habent.
(De triplici fructu lectioms. H
6 rimus fructus lectõms eſt. vt ad veritatẽ recogne
ſcendam erudiarns. Secundꝰ fructus lectioms eſt
. vt ad virtutem amandã exciteris. Terciꝰ fructus lectõms
3 eeſt. vt intentione legendi occupatꝰ.coꝛde non vagens.
i ¶ De duplici fructu ꝛerunn.
e⸗ rimus fructus ieiunij eſt. moꝛtificatio carnalis de⸗
lectatioms. Secundꝰ? fructus eium eſt yt per af
4 flitionem carms coꝛde compugaris.
¶ De fructu laboꝛis.
nmus fructus laboꝛis eſt occupatio Secundus
exeraatioo.
[Quare damnent qa

pirtn
n
pale
tan⸗

r⸗
aſe
ene

u

25

1.

aliter nõ eccauerũt

vare inquis damnentur qui nõ peccauerunt. Oſte
de iuſticiaʒ. quare penam ſuſtinet qui cul pam non
ppetraut. Quis illes Puer ais. qui recens natus
moꝛitur. et ꝛdeo damnani dicitur. quia renaſci nõ potuit
Iſte inquis culpam non fecit. et ſuſunet penam Non ergo
potuiſti dicere culpam nõ hz. Habet eĩ culpã cᷓuis culpã
nõ fecerit. ꝗ culpã naſcẽdo ↄtraxit, cᷓ ̈ faciẽdo ñ pꝑetrauit
Itaqʒ pꝛo culpa pumt᷑ quã habet.q̃ et ſua ẽ.qꝛ bʒi/et alie⸗
na eſt. qꝛ aliũde hʒ. Tamẽ oĩno pꝛo culpa ſua pumt᷑.quaʒ
naſci ↄtulit. renaſci nõ abſtulit. Sed aĩa mqs ipᷣa qᷓ nec ꝑꝰ
ditõz qꝛ mũ da creata ẽᷣ. nec ꝓ natiuitatẽ q; ex traduce nõ
eſt.nec ꝑ opatõʒ.qꝛ necoũ bonũ aut maiũ facere potens ẽ
culpã ha bet q̃ re rea iudicat᷑/et pꝛo reatu ↄdẽnat᷑ Sic igit᷑

inſtas vt ꝓenaz pꝛobes ceẽ ſine culpa.ac ꝑ hoc i᷑ ipam penam

ruſtã nõ eſſe. que ſine culpa infertur. Hoc ergo dicis quaſi
nulla eſſe pena iuſta polſ it. mſr peo culpa illata fuerit.
Dic ergo bꝛuta aĩalia qᷓre pumũtur.qꝗ̃ nõ peccauerũt. Cum
ſolus hõ peccauerit.quare cetera pumũtur Oma laboꝛãt
ne ſolꝰ ipe laboꝛet.qum potiꝰ ſolus laboꝛare debut. quia
ſolus ppᷣe peccauit. Si nõ p̃ᷣt creatoꝛ ſcdᷣm bñplacitũ oĩpo⸗
tentis voluntatis ſue.ſeruitio creature ſue vti et cũ laboꝛe
est pena illi? adimplendã diſpenſatõz! ſuã.dic qũo miuſtũ.
nõ eſt vt iſta pumat ꝗᷓ nõ peccauerũt. Sed debet creatoꝛi
ſuo factura laboꝛẽ ſun etiã ſine culpa ſi illi placuerit cũ ra
tio expoſtulat. adimplendã diſpenſationẽ ipiꝰ Nec inuſtũ
cum illi placet. cur mehil imuſtũ placet. Sicut em totum
illi debet qð eſt. ſic etiã totũ illi debet qð po teſt. vt quan
tũ ipe vult ex eo illi ſeruiat. et quomõ ipᷣe vult. Scoõᷣm hoc
ita q; moderamẽ iuſticie. vtitur de? laboꝛe creature ſue ad
ſeruitiũ homis.vt ex eo ſ̃o intelligat hõ quantũ ſibi colla
tum eſt. et quãtum ipᷣe deo debeat pꝛo quo laboꝛãt omma
ne ſolus ip̃e laboꝛet. Sed aliud eſt inquis de pena bꝛutoꝝ
ammaliũ agere, aliad De pena ra ttonalaũ. quibꝰ ſolũ ſicut

miſerunt. Si ergo deus ad demonſtrandã 8
ſa miſericoꝛdie vult quoſdã quidẽ qui actualiter peccaue⸗
rũt cruciari in pena.alios aũt qui onginalit tm̃ rei tenent᷑

datum ent bene facere/ vt gloꝛificentur. ita iuſtum nullate
nus eſt vt pumantur mſi male fecerint Oud ergo? Qunqᷓ
homo pumtus eſt ſine culpa. Dic igitur. Cecus ille a natt

uitate quid fecit vt cecus naſceretur. de quo ſcriptum eſt

Neq; hoc peccauit/ne q; parentes eius.ſed vt mamfeſtent᷑

opera dei in illo. Job qua culpa fla gellum meruit. qui di⸗

cit non peccaui et in amaritudimbus moꝛatur oculus meꝰ
Qu ergo aliqñ et iuſtus penã ſuſtinet.quã peccãdo nõ me

ruit. qui nõ meruit vt ſuſtineat, ſʒ ſuſtinet potius vt mere⸗

atur. quare in his qui pᷣter oꝛiginale mchil cõmiſerunt. tan

to ſtudio deum imuſticie arguere volumꝰ. qꝛ penã crumĩs

et culpam actualẽ nõ muemmus. maxime qꝗę dictum eſt mi

tiſſimam eſſe penam illoꝝ. qui pꝛeter oꝛiginale mehil con⸗
gloꝛiã ſuaz mua

excludi a gloꝛia.vt electis ſuis im illis quide oſtendat quã

tam miſericoꝛdiam inuaſerunt. In iſtis autem. quantam
gloꝛiam conſecuti ſunt.quis ei dicere poteſt. cur ita facis.
Qu cum vult ſine culpa iuſte penam mkerꝛe poteſt ſicut

culpanti ne penam mferat.iuſte ignoſcere poteſt. Sed foꝛ
te non illa ſola putetur. pena eſſe eoꝝ qmi pꝛo oꝛiginali tã⸗
tum culpa damnati ſunt quod a gloꝛia beatitudims exclu⸗

duntur. mſi etiam toꝛmentoꝝ cruciatibus affictantur Sed

ſi alia eſt.q vel qualis ſit neſcio. Vnum ſcio.quia hec mag

na pena.et magna miſeria eſt nõ habere illð bonũ ſine quo
nulli bene eſſe poteſt. qui ſic ab illo eſ le⸗ cepit. vt in lo ba

beret beatum eſſe. Rmen.
(De indicto veri et boch, .
piritualis dijudicat omma. Spiritus ſpiritual ez fa

gerit. de ommbus docet. Ipᷣa vna eſt et docet de omibus

Nec mrum ſi omma docet.qui omma continet. Vna eſt ſa

cit. Ipſe ſpiritus ipᷣa vnctio que cum mentem teti⸗

ſa pientia. at in ppᷣa ſunt omma. et omna in ĩa mi a had ſunt/
qꝙᷓ ipᷣa Ibi vrũ omia. et omia vnũ ſunt Neq; iccirco nõ vnũ
ſunt q;ꝛ om̃ia ſunt. neq; ideo nõ omia ſunt/quia vnum ſunt.
Pariter ſunt magmtudo et ſimplicitas / vmtas ſet vmuerſi
tas. Vnum bonũ eſt/et m illo bono om̃e bonũ eſt. ſi videre
cupis.lumen eſt et ſpecies. Lumen eſt. qñ ꝑ iᷣm vides. ſpe
cies qñ vides.et quid eſt vere ipᷣm. Queſunt ille vt vide
re mereretur/oicens. Si muem gra tiazʒ ante te. oſtende mi
chi teip̃m. Et ait. Ego oſtendã tibi om̃e bonũ. Vide te ipʒ
videre petit. et ille ome bonũ ſe oſtenſurũ pꝛomiſit. Qua⸗
ſi aliud offerꝛe videtur ꝙᷓ; fuerat rogatz.ſed non eſt aliud
ſed ip̃ᷣm idem. O me bonũu ipᷣe ẽ. et ſp̃ᷣm vjdere omne bonũ vi
dere eſt. QAualis ergo putas eſt ſpecies iſta in qua omms
pulcritudo videtur. Multum tibi confert hoc lumẽ coꝛpo
rale.qñ ꝓ ipᷣm vides.nõ tñ totũ ↄfert. quia et aliud vides
et totum in ipᷣo nõ vides.quomã alind vides qð lumẽ non
eſt ipᷣm. ᷓuis et hoc videas ꝓ lumen. Qñ aũt hoc lumẽ vꝛ
des. totũ ꝓ ip̃m vides. et totũ in ipo vides. et totũ qð in
po vides. im eſt q; vides. Tale lumẽ eſt ſpirituale. qð
cum ſe ulumian dis pſtat. qᷓ ipʒʒ vident/totũ vident. Et hoc
ip̃ᷣm bonũ qð ſpiitualibꝰ oculis lumẽ eſt/et ſpẽs.ſpũalibꝰ
auribꝰ canticũ eſt Quer̃t oculi gaudiũ ſuum. vemt bonum
hoc et dicit lumẽ. querũt aures gaudiũ ſuum vemt bonum
hoc et dicit canticũ ſuum. tuditym fuit canticum qðdam
nouum. vt et ſuauit as et nountas iocunditatẽ augeret. ſua⸗
intas ad delectatõné. nouitas ad ammirationẽ. et ĩfuſum ẽ
auribꝰ gaudiũ ſuum. et dicit bonum hoc. querite me. hoc
ego ſum. Clamãt fauces.et dicit. Sapoꝛ ſum Nares. et di
cit odoꝛ ſum. Tactus et reſpondet. ſuauitas ſum. Ego to⸗
tum ſum. et totum qð ſum. bonum ſum, Et qi me habet.
otum habet. Non poterat coꝛpoea natura ſpiritualem P
fectonẽ emulari. vt mi vno om̃ia cõtineret. Pꝛopterea mul
ta coꝛpoꝛa fieri neceſſe erat vt qð nõ poterant ꝓ ſe ſingula

t.

„
*₰

ſimul facerent vmuerl a. S albu ſolũ tactũ eſi ſet. mgru non
eæẽt. õ6 potat aũt coꝛpꝰ vnũ albũ ſił et m grũ eẽ. et qcuũq;
ↄtraria erãt ĩ vno ſolo eẽ nõ poterãt Itaq; ſi vnũ qðc unq;
ſolũ factũ eſſʒ. om̃e qð ẽ pter vnũ nõ eẽt Ratio aũt ↄtrioꝝn
otria nõ ẽ.et iccirco ſpũs in eo qð rõʒ oĩm ↄtinet.oĩa ꝑ rõʒ
tinet. et cũ ſit vnꝰ etſiplex nata.młciplex tñ ẽ ſapia. Sic̃
ſtabilis vitate / et mobilis ſubtulitate Hic ergo ſpũs qñ ſe P
Sr̃aʒ coꝛdi ĩfudit.ſicut ĩ ſᷣo oĩm vitas ↄtinet᷑.iĩta ꝑ ipʒ qũu
vult. et qᷓtũ vult oĩm ↄgmtio miſtrat. Et i incipiũt quodã⸗
mõ oĩa eẽ illo qͥ accipit. ſicut oĩa ſũt illo qᷓ dedit. Qui er
videt oculo ↄtẽplatõis. videt deũ.et ea q̃ i deo ſunt. Qui

videt oculo rõis. vwet aĩm /et ea ꝗᷓ in aĩio ſunt. Qui videt
oculo carms.videt mundũ.et ea qᷓ m mũdo ſ unt. Qum autẽ

videt ea qᷓ vident oculo ↄtẽplatõis. videt et ea qᷓ vdẽtur

oculo rõis. et ea qᷓ vident᷑ oculo carms.qꝛ vel a ſi upioꝛibus

iferioꝛa ↄgnoſcũtur Qm aũt videt oculo rõis/ea q vident

oculo carms videt.ſʒ nõ ſinulit ea 4 ꝗᷓ vident᷑ ocko vtẽplatio

ms videt. Qu vo oculo carms videt. ex eo nec ea vdet qꝗᷓ
vident᷑ oculo ↄtẽplatõis.nec ea q vident᷑ oculo rõis.ꝓpte⸗

rea igit ſpualis dijudicat oĩa.qꝛ ſicut ꝓ oculuʒ ↄtẽꝑlatõis
ea videt qᷓ ĩ deo ſunt.ita ꝓ oculu rõis vtoplatõe illuĩatũ ea
vꝛdet q̃ in aĩo ſunt.et ꝑ ea et m eis ea quoq; qͥ ĩ mðo ſunt.
Qui ergo oĩa videt de oĩbꝰ iudicare pᷣt. qꝛ mhpil ab eiꝰ i⸗
dicio ſubtrahit᷑.a cꝰ ↄgmtõe mhil occultat᷑.ſic itaq; ſpũał
d.ju dicat oĩa.qᷓd ẽ oĩa Ome; vtute ſapia. omez bomtatẽ er
piẽtia.ꝓ ſapĩaʒ iudicat omeʒ vᷣitatẽ ꝓ expientiã iudicat om
nẽ bomtatẽ. Duo ſũt. ven et bonũ. et hijs duobꝰoſtat om
ne bonũ. Sicut lumẽ iſtud coꝛpeũ duo ĩ ſe pʒ /l plẽdoꝛez et
ardoꝛẽ.et ꝓ ſplẽdoꝛẽ qᷣdẽ illuĩare.ꝑ ardoꝛẽ aũt accendere
vel calefacere hʒ. ſic ſummũ bonũ metẽ quã replet ad ↄgmᷣ

tõʒ Vitatis illuĩiat. et ad amoꝛẽ bomtatis mflãmat Vtrũqʒ

mĩſtrat ſpũs vnꝰ.ↄgmtõʒ ſcz et dilectõz Cogmtio pᷣſtat iu

diciũ Vitatis. dilectõ pſtat iu diciũ boĩtatis.in vtroq; erꝛãt

. Quidam erꝛant in iudicio veritatis excecati per
ignoꝛantiã. quidã erꝛant ĩ iudicio bomtatis excecati ꝓꝑ ma
liciam. Quid ẽ malicia? Volũtas mala. iĩ volũtate mala.di
lectio mala. Sicut em bona dilectio mentẽ illuĩat. ſic dile
ctio mala mente excecat Om̃i hoĩ bonũ videtur qð diligit
Scriptura dicit. Ve his ꝗᷓ dicunt bonũ/ malum. et malum
bonũ. Malũ bonũ dicũt.qui malũ diligũt.et rurſum bonũ
malũ dicunt.q bonum odiũt. Quid ẽ diligere pbare. ꝗ
aꝗpbat laudat. et bonum putat qð pꝛobat. Quid ẽ odire⸗
Impꝛobare/et malũ putare. Hoc ẽ iudicium falſum /ĩ quo
et malum bonũ/et bonũ malũ ðꝛ.ſlius dicit bonũ eſt.aliꝰ
Diclt malum ẽ. et ↄtendunt hoĩes erꝛoꝛibꝰ ſuis excecati. e
ſpm nõ habẽt ꝑ quẽ de om̃ bono et om̃i vero iudicare de
buerũt. Cücta fecit bona ĩ tꝑe ſuo.et munð tradidit diſpu
tatiom eoꝝ. Jdðo litigant hoĩes ↄtendẽtes iudicio. et non
pñ̃t recte iudicare de bono.qꝛ neq;ʒ bonũ in vitate.ne verũ
ĩ bomitate ↄgnouerũt Et q; vere nõ ↄgnoſcũt qᷣd ſit bonũ.
nõ pñt recte iudicare de bono. Om̃s em̃ qᷓ indicat aliqᷣd
ſcdm aliqd iudꝛcat.lioqn mchil iudicat᷑.mſi aliud certũ
et notũ fuerit cuiꝰ comꝑatõe. ſiꝛe collatõe ip̃m qð dubiũ
eſt diſcernat᷑ Et ĩm q dem ſcᷣm qð aliud udicat/qᷓi regu
la ẽ.cui illð qð ex eiꝰ ↄpatõe iudicãdũ ẽ, quodãmo ↄſert
et coaꝑtat᷑. OQme aũt qð ſcdᷣm rectũ iudicat᷑.recto iudicõ
uudicat᷑. qm cũ illo aut aueĩre ĩuemt᷑/ſet rectũ eẽ. aut diſcre
pare ab illo et eẽ diſtoꝛtãũ. Qð aũt udicat᷑ ſcdᷣm id qð di⸗
ſtoꝛtum ẽ.nõ ſtatun ipᷣm recto udicio iudicari neceſſe ẽ. qꝛ
qð diſcoꝛdat a toeto nõ ſemꝑ rectũ imuemt᷑.ſicut q; ↄcoꝛ⸗
dat toꝛtũ eſſe nõ dubitat᷑. In ſola itaq; rectitudĩe rectum
indiciũ e. qꝛ q; ouemt cũ illa. ſemp rectũ eẽ neceſſe ẽ.et qð
diſcoꝛdat ab illa.nunqᷓ; rectũ eẽ p̃t Si ergo rectudo regu
la ẽ oĩs iudicij.ſcm illã vtiq; rechitudint.rectiſſime omĩa
iudicatur. a qua. et ꝓ quã ꝗᷓ recta ſũt omia. et foꝛmãtur vt
recta ſint/et pꝛobãtur ſ᷑ ſint. Que ẽ aũt ſumma rectitudo.

£●

mſi ſumma veritas.et ſumma bomtas. Summa veritas eſt
regula.om̃is veritatis.ſumma bomtas regula oñns bomta

tis Omne igitur bonũ iudicatur ſym ſummũ bonum. qle bo
num iỹm eſt et qntum bonum. Eſt aũt qdᷣdam ſũmum bonũ
vere ſummuz et ve bonuz. et omia qᷓ ad ip̃m bona ſun t. vere
bona ſunt. Eſt itez qd dam ſũmum bonum. nec vere ſummũ
nec vere bonum. et iõ oĩa ꝗᷓ ad ipʒ bona ſunt.nõ vere bona
ſunt. Oĩa tñ bona tm̃ bona ſunt.qꝙ;tum ao ſummum bonum

bona ſunt. Qð vere ſummum bonuz ẽ / vmuerſali ſummũ ẽ

Oð autẽ nõ ve ſummuʒ bonuz ẽ / nõ vlir ſz ĩ ſuo genere tm̃
ſummum bonum eſt. Bunt itaqʒ; duo qᷓdam ſumma bona.
aliud ve ſummuʒ et ve bonuz. aad ĩ ſuo genere ſummuz et
ĩ ſuo genere tãtum bonuʒ. ſʒ qͥd dicemꝰ? QNonne ſ ummuz bo
num de? ẽ Si ergo duo ſumma bona ſunt. duo vtiq; dij ſüt
St foꝛtaſſe qʒ ait apłs.ſiqdẽ dij multi ſunt et dñi młci.hoc
ipʒʒ ſificare voluit.qꝛ illic qͥqʒ ſcðᷣʒ aliq; moð ñ meõuemẽ
ter deꝰ? d. vbi ĩ ſui generis bono ſummꝰ iuemtur Nobis au
tẽ ait/ vnꝰ deus ẽ.qᷓd ẽ nobis? Lendẽtibꝰad ſummuʒ bonuʒz
No ſummuʒ bonuʒ tendẽtibꝰ?vnꝰẽ.ad veꝝ bomuʒ tendẽub⸗
verꝰ ẽ. In ĩferioꝛibꝰ poſitis qbꝰ ad veꝝ bonuʒz puemre nõ
dat᷑.alia qdã ſumma bona ſunt/ q̃ ve ſumma nõ ſunt.et ĩdeo
va ñ ſũt.ſumma tñ ĩ ſuo genere et oꝛdie ↄſtituta Et q; cui
q; ſummuʒ ẽ.hoc illi deꝰ ẽ Ecce inqt deuʒr pharaoĩs ↄſttun
te. Ecce duo dij. imo tres. Moyſes ĩ egipto.hõ m mundo.
creatoꝛ ĩ celo.et hʒ vnuſqſq;ʒ pharaonẽ ſuum. Quid ẽ pha
raonẽ?Negatoꝛẽ et ↄtradictoꝛẽ. Pharao interpᷣtat᷑ negãs
eum.id ẽ deuʒ. Dñm jinqᷣt nõ ↄgnoui.et iſrł nõ dimttã In
hoc negãs eum dicit᷑. Quid ẽ negare deum. ſummuʒ bonuz
negare. Deus ei ſummuz bonuz ẽ. QAm negat inqᷣt apłs xp̃jʒ
ĩ carne vemſſe. hoc eſt antixp̃s.hoc ẽ ↄtrius xpᷣo. Si ergo ꝗ

negat xp: antixp̃s e. igit q aduerſat᷑ et ↄtrarniꝰ? ẽ ſummo bo

no. hic negat ſummuʒ bonuʒ. et ẽ pharao.id eſt negãs eum
Quid eſt ↄtrarium vo bono.mſi veꝝ maluʒ.et nõ po bons

iij.
miſi non verum malum. Ecce er go conſtituamꝰ tres phara
ones. ↄtra tres deos. Moyſi aduerſat᷑ tirãnus egipti2. hcĩ
mundꝰ. deo diabolus. Pꝛumꝰ crudelitate.ſcõs aduerſita⸗
te. tercius imquicate. Deaimꝰ? ſ eutiã. ſcðs penã.terciꝰ ma
liciã oppomt Interioꝛè vitã ĩ aĩa extinguere conat᷑ imq̃tas
Exterioꝛẽ vitã m coꝛpꝑe extinguere conat᷑ moꝛtalitas.moy
ſi vitam conat᷑ extinguere pharaoĩs crudelitas.ĩ his oĩbꝰ
ↄrxradictões ſũt. Sũt igit᷑ duo ſumma bona.vnũqðq; ĩ ſuo
oꝛdĩe. In ſpuũalibꝰ boms deꝰ ſummũ bonũ ẽ. qm̃ et ip̃e ſpi
rituale bonũ eſt. In coꝛpalibꝰ boms. hõ ſummũ bonũ ẽ. in
cᷓtũ ipᷣe coꝛpꝰ ẽ. et ſupꝛa coꝛꝑalia omĩa ↄditꝰ eſt.et omĩa
coꝛpalia qᷓ facta ſunt. ꝓptex ip̃ʒ facta ſũt. Sicut ergo ſpũa
lia bona omĩia ad illud bonu referunt᷑ qð ĩ ſuo genere ſum⸗
mũ eſt. ita quoq; coꝛꝑalia bona cĩa ad illð bonũ referunt᷑.
qð int copalia bona ſup muz collocatum ẽ. Sz ĩ ſ pũalibus
boms ſummũ bonuʒ deꝰ ẽᷣ. im coꝛpalibꝰ boms ſũmũ bonuz
hõ eſt. Itaqʒ coꝛpalia bona ad hoĩem referũtur qᷓi ad ſum
mum ſuũ Spuũalha bona qᷓ in ↄgmtõe vitatis/ſet amoꝛe bom
tatis ↄſiſtunt ad deũ reſerunt᷑ velut ad ſũmuʒ; ſuum Coꝛpa
lia vo bona ad hoĩeʒ bona ſũt.qꝛ hoĩs bona ſunt. Spũalia
bona ad deũ bona ſunt.nõ qꝛ dei bona ſunt ſʒ qꝛ ex deo bo
na ſunt. Iſta ab hoĩe bona nõ ſunt. ſʒ hoĩ bona ſunt Jlla
a deo bona ſunt. So bona nõ ſũt. Qmcqęd ei ext᷑ ĩʒ bonũ ẽ
ab ipᷣo qdẽ bonũ ẽ.ſʒ ipi bonũ nõ ẽ.q ſolꝰ ipᷣe bonũ ſuũ eſt.
Ome tñ bonũ/iõ bonũ ẽ.q ad ſummuʒ ſuuʒ bonuz / bonuz ẽ E.
et mintm bonuz ẽ Cc. qtum ad ip̃z bonuz;/ bonuz ẽ E. ꝓ ſummuz igi
tur bonuʒ reliq oia diudica. et ĩm qᷓ regulã iuſticie ĩ u⸗
dicio vmuerſoꝝ ↄſtitue.qd ẽ bonuʒ. qð bonuʒ ẽ ad ſummuz
bonum. quid eſt verum bonum?quod bonum eſt ad verum
bonum. Quid eſt bonum eſie ad illud. pꝛodeſſe ad illud.
Quod conuertit et ducit ad illud.et ſi non ducit.conducit
tamen. Si pꝛodeſt/ad ullud ducit. Si pꝛodeſt/illi conducit
Spirttualia bona a ſummum ſuum ducit/qnna perficiunt

ad illud Coꝛpalia bona ad ſummum bonum ſuum conducũt
quia pꝛoſunt illi. Quid eſt malum. quod malum eſt ad ſũ⸗
mum bonum Qumd eſt verũ malum? quod malum eſt/ad ve
rum bonũ. Quid eſt malum eſſe ad bonum. Nocere illi. v
nocere ad illud. Quid eſt nocere ad illuds facere vt illud
amittatur. vel facere vt non obtineatur. Ergo coꝛpoꝛalia
bona omma et mala. ideo bona ſũt vel mala.quia bono qd
ſummum eſt ad illa pꝛoſunt vel nocent. Spiritualia autem
bona omma.et mala. ideo bona vel mala ſunt.qmia ad bo
num. quod ſummum eſt ad ula.pꝛoſunt vel nocẽt.et tantũ
vtrũq; bona ſũt vł mala.ꝙᷓtũ pꝛoſũt vł nocẽt.ſiue illi.ſiue

ad illð. Quecũqʒ aũt coꝛꝑalit bona dñr.ſcdᷣm qð bona ſũt
homũn.bona dñr.Quecũ qʒ; aũt coꝛpaliter bona ſunt.ſecun
dũ qumque ſenſuum perceptionem bona ſunt. per quos vi⸗

delicet ſenſus. et amme commertium eſt ad munduzʒ et mi

do ad ammam. Omnes foꝛme rerum et figure. et coloꝛes.

et ſpecies.ſecundum viſum bona dicuntur. quia viſum fo⸗
