titude in ſimiibus. in diuerſis. in permixtis. Magmtudo

in mole et ſpacio. Moles in maſſa et pondere. Spacium
eſt in longo.et lato.et pꝛofundo.et alto. Decoꝛ creatura-
rum eſt. m ſitu. et motu. et ſpecie. et qualitate. Situs eſt i

compoſitione. et oꝛdine. Oꝛdo eſt in loco et tempoꝛe. et

pꝛopꝛietate. Motus eſt quadeipertitus. localis. natura⸗
lis, ammalis. rationalis. Localis eſt ante et retro. dextroꝛ
ſum et ſimſtroꝛſum.ſurſum et deoꝛſum.et circum. Natura
lis eſt meremento et detnimento. NRmmalis eſt m ſenſi⸗
bus. et appetitibus. Rationalis eſt in factis et conſliſs

4

Species eſt forma viſ ibil is que oculo diſcermtur ſieut co
loꝛes. et figure coꝛpozum. Qualitas eſt ꝓpꝛietas interioꝛ.
q̃ ceteris ſenſibus xeipitur. vt melos ĩ ſono auditu aurium
Dulcoꝛ m ſapoꝛe Zuſtu faucium. flagrantia in odoꝛe. olfa
ctu narm̃.lemtas in coꝛpe tactu manuũ Vtilitas creatura
rum cõſtat ingrato. et apto.et cõmodo. et neceſ ſano Gꝛa
tum eſt ꝙ placet aptum quod conuemt.commodum quod
pꝛodeſt. neceſſarium ſine quo/quid eſſe non poteſt. Qunc
ꝓpoſitas partitões a pꝛincipio repetamus.et in vno quoq; Ee
dnuſioms genere qualiter vel ex vmuerſitate creaturaru O”ñ́ßVMñB
creatoꝛis mamfeſtetur potẽtia. vel ex decoꝛe ſapientia.vel
ex vtilitate bemgmtas/ꝑquiramus Et quia imm enſitas pꝛi
ma fuit ĩ imptitione. pema eſſe debet in pꝛoſequtõne.
De immenſitate ij.

—
— — N—

l
ta

yn
ne

2 iligenter igitur audite. et conſiderate que dicturꝰ
ſum. Qñ mchil erat. facere ut aliquid eſſet. quuaꝛ:··
lis potentia erat. Qms ſenſus poteſt compꝛehendere que
virtus ſit de bilo/ etiam vnum aliquid facere quauis exi ͤ
Zuum. S

GS De mulatudine iij⸗
— ergo vnum aliquid quãlibet paruũ de mhilo face

re tanta potentia eſt.vt ↄpꝛehendi non poſſit. quiu ʒᷣ
ta exiſtimãda eſt potẽtia tam multa facere.qꝙᷓ; multa Quot
ſunt. Qumera ſtellas celi. arenam maris.puluerem.plunie ””M
gSuttas.pẽnas volucrum.ſquamas piſcium pilos ammai· .
um. gramina campoꝝ. folia ſiue fructꝰ arboꝝ. et ceteroꝝ
innumerabilium. mnumerabilia numera. Innumerabilia d

ſimilibus. innumerabilia in diuerſis.innumerabilia im per SS
mixtis. Que ſunt ſmilia. Que ſub eodem genere ↄtnnentur

vt homo vnus.et alter.leo vnus.et alter. aquila. et alte⸗ SJJ”ÿ”M
ra.honoꝛuſcopa vna.et altera. hec ſingula et cetera talia
in ſuis generibus ſimilia ſunt. Que ſunt diuerſa. QAue di:

ſimilibus differentijs infoꝛmantur. vt homo et leo. Leo et ODOJͦ”ÿMVMÿV

c
no.
nun
lfz
tu⸗
6
nod
une
noq
Kari
pel
A
e.

8en

ſact

ci
Dno
luue
nmalt
ſoy
ſiai
pen
ſtur
le⸗
li⸗
diſ⸗
get

aquula. aquila et honoꝛuſcopa. hec muicem diuerlſa ſunt.
que ſunt pmixta. om ma ſimul ↄſiderata. Qũo ergo m ſimn
libus infimta.quo in diuerſis ĩfimta.qũo in ꝓpmirtis ifun-⸗
ta. audi. Homo vnũ genus ẽ. ſed vnus homo nõ eſt. QAQuis
eos numerare poteſtęleo vnum genus ẽ. ſʒ vnus leo nõ eſt
Quis eos numerare poteſt? quua vnũ genus ẽ. ſʒ aquila
vna nõ eſt. qiis eas numerare poteſtęet ita in cetenis mnu
mera bilibus innumera biliũ rerum generibus Infimta renꝝ
genera. et ĩ ſingulis generibꝰ mfimta ſimlia. Simul vero
omma infimta mnumerabiiii.
—GSemasmcuome üuuffe
Ed foꝛtaſſis qui tot fecit. pua fecit.multa ſimul
Jet magna. facere nõ potuit. quãta tñ. Metire mo⸗
les montiũ. tractꝰ flummũ.ſpacia campoꝝ. altituomẽ celi
pꝛofũditatẽ abiſſi. iraris/qꝛ deficis.ſʒ meliꝰ deficiendo
mira ris. Meditãtibus de creaturaꝝ imenſitate. quaſi ſemi
nariũ qdᷣ dam iecimꝰ. nüc ad contemplandam earum pulcri

tudinem tranſeamus.
De pulceritudine ev.

vamuis multis ac varijs modis creaturaꝝ pulcri⸗
tudo pfecta ſit. quatuoꝛ tũ pcipue ſũt.in quibꝰ ea
runde decoꝛ ↄſiſtit. DHoc ẽ in ſitu. ĩ motu.ĩ ſpecie.ĩ quali⸗

tate. Que qdem ſi quis iueſnigare ſufficeret. mirabilẽ ĩ eis
ſapiẽtie dei lucẽ muemret. Et hoc vtinaʒ ego tam poſſem

ſubtiliter ꝓſpicere. tam ↄpetenter enarrare. q; poſſum ar⸗
dent diligere. Delectat em me qꝛ valde dulce et iocũdũ ẽ
de his rebus frequenter agere. vbi ſimul et rõne eruditur
ſenſus. et ſuauitate delectat᷑ ammus. et emulatõe excita t
affectus. ita ut cum pſalmiſta ſtupemꝰ. et ãmrãtes clame
mus. Q magmficata ſũt opa tua dñe. omia in ſapia feci⸗
ſti. Delectaſti me m factura tua. et ĩ opibus manuũ tuarũ

exultabo. & magficata ſũt opera tua dnñe.mmis pecfũde
1

facte ſunt cogtacõnes tue. Vir inſipiens non cognoſcet.

et ſtul tus non mtelliget bec. Omuerſus em̃ mũdus iſte ſen
ſibilis qĩ quioã liber e ſcnpiꝰ digito dei.hoc ẽ vᷣtute diuĩa
creatus. et ſingule creature quaſi figure quedã ſũt nõ hu⸗
mano placito muente. ſzʒ diumo arbitrio mſtitute ad mam
feſtandã luſibiliũ dei ſapiam. Quẽadmodũ aũt ſi ullitera
t2 qs aprum libeũ videat fi guras aſpicit l̃as nõ ↄgnoſcit.
ita ſtultꝰ et aĩalis hõ q nõ pcipit ea q dei lunt iuiſibilibus
iſtis creaturis foꝛis videt ſpem.ſʒ nõ ĩtelligit rõnem. Qur

ant ſpeals eſt. et oĩia diudicare pᷣt. ĩ eo Idem qð foꝛis cõ

ſiderat pulcnitudmẽ oꝑis. intus ↄcipit ꝙᷓ; mirãda ſit ſapĩa
creatoꝛis. Et ideo nemo e cin opa ⁊t et mrabilia nõ ſint. dũ
inſipiens in eis ſolã mratur ſpẽm. ſapiẽs aũt ꝓ id qð foꝛis

videt pꝛofundã rimatur diuĩe ſapiẽtie cogtatõzʒ. velut ſi
min vna eadẽqʒ ſe riptura alter coloꝛẽ ſeu foꝛmatõʒ figura
ↄmendet. alter vo laudet ſenſum et ſigficatõʒ Honuüũ ergo
e aſſidue ↄtẽplan et ãmirari opa dꝛuia. ſʒ ei qͥ reꝝ coꝛpal⸗
um pulc ritudinẽ in vſum nouit vertere ſpũalem. Nam et õ

ſcriptura tantope nos ad oliderã da mirabilia dei excitat
vt poſtea qᷓ fons creuimꝰ iĩtus ad agmtõʒ veritatis vema⸗
mus Wñ ps. quaſi pꝛo magno aliquo ſe iã et hoc feciſſe cõ
memoꝛat. et adhuc facturũ pꝛomittit dicẽs. Memoꝛ fui di
erum antiquoꝝ meditatus ſum m oĩbus opibus tuns. et im
adinuẽtiombꝰ? tins exerceboꝛ. Hmc eſt ettã q; qbuldã ig⸗
noꝛã tibus creatoꝛẽ ſuũ.et cul tũ deo debitũ ydolis exhibẽ
tibus ĩ yſaia ðꝛ. Quis menſus ẽ pugillo aquas.et celos pal

mo põderauit? QQnus aꝓpẽdit tribꝰ digitis molem tre et li

bꝛauit ĩ pondere mõtes. et colles ĩ ſtatera?s QAm ſedet ſuꝑ

girũ terꝛe.et hitatoꝛes eiꝰ ſicut locuſte Qu extẽdit velut

mbilũ celos et expã dit eos ſicut tabernaculũ. Et põ. iteꝝ

ĩ quodã loco cu argueret ydoloꝝ cultoꝛes ait. Om̃es dij
gSentiũ demoma. dñs aũt celos fecit. Qudẽ ergo putatis
ꝙ in aſſertõʒ vere diuĩtatis opa deuitaĩ mediũ deducũt᷑

er e. Dñs aut celos fecit. mſi qe creatura recte cõſiderata

— — ———

ſen
wie
bu⸗
am
eſa
t.
un

diu
dns
hef
far
o

t

homim creatoꝛem ſuum oſtendit Conſideramꝰ et nos. quã
ta ſint mirabilia dei.et ꝓꝑ pulcnitudmẽ rerum cõditaꝝ. que

△

ramus pulcrũ illuo. pulcroꝝ oĩm pulcerꝛimũ quod tam mi

rabile et ineffabile eſt. vt ad ipᷣm omis pulcritudo trãſito
ria / et ſi vera ſit. compabilis eſſe nõ poſſit. Et qꝛ ſuperius
omnẽ pulcritudmẽ viſibilium in quatuoꝛ cõſtare diximus.
nunc oꝛome p ſingula curꝛentes qualiter ex ipᷣis muiſibilis
dei ſapientia clareſcat videamus. Scio quidem q; minus
erit quiquid dxerimus. ſed tame decens non ẽ vt deo om
mno taceamus / ibi pcipue / vbi fieri poſſet. maxime decẽter
loqui deberemus. Quatuoꝛ diximus. ſitũ.motum.ſ pẽm. et
qualitatẽ. Peimũ ergo. pꝛimo diſcutiamꝰ. Situs eſt in cõ⸗
poſitione et oꝛdme.id ẽ m cõpoſitõe et diſpoſitõe. Cõpo
ſitio duo hr̃e debʒ.aptitudinẽ/et firmtatẽ. hoc ẽ ut ↄpo⸗
nẽdo apte et ↄpetent᷑ coeant.et oↄpoſita firmit cohereant.
laudabilis ẽ ↄpoſitio talis. ptitudo ↄſiderat᷑ ĩ quãtitate
et qualitate In ꝗᷓntitate ne mms tenua et et exilia Sroſſis
et coꝛpulẽtis In qualitate.nemmis humida ſiccis. nemmis
calida frigdis. mmis leuia põderoſis. et ſiqua ſũt talia in

oꝛd mate mũgantur. Vide ſi pulcnitudim diu moꝛum operũ

aliquid hoꝛũ deſit.et ſi mehil deeſſe videris.iam aliquid
ba bes vnde etiam mi hac parte mreris. Et pꝛimum quidẽ

ſi vmuerſitatis huiꝰ? machmam intueris.muemes ꝙ; mira⸗

bili ratione et ſapientia compoſu⸗ itio rerum ommum perfe⸗
cta ſit. qᷓ apta / cqᷓ congrua.ꝙᷓ; decoꝛa. qᷓ; cunctis partibus

ſuis abſoluta. in qua non ſolum concoꝛdiam ſeruant ſim⸗
lia. ſed etiam creante potẽtia diuerſa⸗ atq; repugnantia ad

eſſe pꝛodierunt. Dictan te ſapientia. ĩ i vnam quo dammodo

amicitiam. et federationem conuemunt. Quid repugnanti⸗
us eſſe poteſt aqua et igne. que tamen in rerum natura ita

dei contemperauit pꝛudentia. ut non ſolum ad muicem cõ⸗

mune ſocieta tis vmculum non diſſipent. verumetiam naſceẽ
tib cũctis vt ſi ubſiſtere poſl int vitale nutrimẽtũ ſubmiſtrẽt

l SZ

1ij.
Quid de humam coꝛ poꝛis compage loquar. vbi ommũ mẽ
beoꝛum auncture tantam ad muicem ſeruat concoꝛdiam vt
nullum ommno poſſit muemrmimem bꝛum. cuiꝰ officium al⸗
teri non viveatur pꝛeſtare ammimculum Sic omms natura
ſe diligit. et miro quod ammodo plurimum diſſimliũ et in
vnum redactoꝛum concoꝛdia vnam m ommbus armomam
facit. Apta eſt ergo et conuemens rerum ommũ compoſi⸗
tio. ſed quomodo eſt firma. Quis non videat quis non mi
retur? Ecce celi qui ambitu ſuo concludũt omma quomodo
ſolidi ſunt. et quaſi ex ere fuſiles deſuper circumquaq; op
panſi. Terra vero in medio ſuo pondere libꝛata ſemper am
mobilis perleuerat. vt cetera in medio fluctuantia. hinc ſo
liditas celoꝛum. illmc terꝛe ſtabilitas m vnum coartent et
conſtringant. ne citra legitimos termmos diffuſa concoꝛ⸗
diam vmuerſitatis dirumpant. Ecce quomodo per riſcera
telluris intrinſecus dracones a quarum ſpar ſi et foꝛis per
alueos ſuos.in diuerſa deduct. intꝰ fatiſcentemne diſſol⸗
uatur conglutinant. et foꝛis ne fatiſcat arentem rigant Ec
ce quomodo m humam coꝛpoꝛis fabꝛica iuncturas oſſium
väy!ãſgmœula neruoꝛum ligant. et medullis mitus per fiſtulas ti
biarum diffuſis/ canalia etiam vitalem venarum ſangujem
per omne coꝛpus deducunt. ac deinde tenerttudinem car⸗
mum cutis tegmen muoliit. vt et nigoꝛ oſſium intrinſecus
coꝛpus ſuſtineat.et pellis mummen foꝛis defendendo cu⸗
ſtodiat. QAuis duritiam lapidum?quis ſolwitatem metal⸗
loꝛum?quis nodoſitatem roboꝛum. quis tenacttatem glutt
num. quis cetera innumerabilia enumerare queat Ex quo
claret ꝙᷓ ſint firma rerum vimcula. cum ſingula queq; con⸗
dita tanto mſu naturam.eſſe ſuum defendant. ſimul vero
omma a concoꝛdia ſocietate ſue diſſolui ommno non que⸗
ant. Poſt compoſitionem ſequitur vt de diſpoſitione re⸗
rum qualis ſit conſideremus. Neq;ʒ emm mimma fiet ammi
ratio ſi ꝗͥs diigenter attendat ꝙ ſic ſingulis locis ſingulis

n
Nt
⸗

am
ſi:

im
do

⸗

ers

u⸗

l

no
10

. N
— —

tempoꝛibus ſingulis rebus diuma pꝛouidẽtia cauſas ſuas
diſtribuit. vt m nullo pemtus oꝛdo rerum perturbetur Ec
ce celum ſurſum eſt et terꝛa deoꝛſum. in celo ſtellas et lu⸗

Niii

Niij.

mmarta collocauit. vt ſubiecta omma illuſtrarent. In ae⸗

re ventis et nubibus viã fecit..vt agitatiombus ſuis diſp⸗
le pluuiam deoꝛſum funderent. In gremo tell uris moles

aquarum recpi iuſſit.vt per gurgites ſuos hinc illmeque

quo nutus ferꝛet ubentis diſcurꝛerent. Wolucres in aere
ſuſpendit piſces aquis immerlit terꝛã beſtijs et ſerpentibꝰ

et alioꝛum reptiium vermiumq; generibus repleuit Quaſ

dam regiones ditauit vbertate frugum. quaſoam opulen⸗

tia vin earum. alias fertilitate olerum. alias fecunditate pe

coꝛum. alias potentibus herbis. alias gemmis pꝛecioſis.
alias ammalibus et beſtis monſtruoſis. alias coloꝛibus
vans. alias duerſarum artium ſtudijs. alias metalloꝛum
alias thima matum diuerſis generibus.vt nulla pꝛoꝛſus re
gio ſit.que non aliquid pꝛe ceteris nouum et ſpeciale poſ⸗
ſideat.nulla item que non aliquid nouum et ſpeciale ab a⸗
lijs accipere queat. Quid q; etiã ea que humams vſibus
neceſſaria ſunt.in commum hommum frequentia ipſa crea⸗
toꝛis pꝛouidentia conſtituit. ea vero que non natura pꝛop⸗
ter neceſſitatem. ſed cuꝑiditas expetit pꝛopter ſpeciem.
in abditis terꝛarum ſimbus abſcondit. vt quem amoꝛ vir⸗
tutis ab immoderato appetitu non caſtigat ſaltim laboꝛis
tedio victus conquieſcat.

GSe ipoſiene temvr zum vj.

Ec de diſ pol ioine locoꝛum dirimꝰ?. quid de diſpo⸗
ſitione tempoꝛum dicemus. QAms ſatis ammirari
oteſt. ꝙ; mira ratione pꝛouidentia diuma curſus

tempon diſtuurit. Ecce poſt noctem vemt dies. vt toꝛpens

min ocio laboꝛ exerceat. ꝓoſt diem ſequitur nox. vt feſſos

ad reuocillandum quies excipiat. Non ſemper dies. non

ſemper nor. non ſemper equalis dies et nox.ne vel immo⸗

deratus laboꝛ debilitatos frangat. vel quies continua ta
naturam mficiat. vel ivemptitas perpetua ammo tedium

Signat Item quema dmodum viciſſitudo dierum ac no⸗

ctium ammantia renouat. ita quatuoꝛ tempoꝛa anm oꝛome
ſibi ſuccedentia. totius mundi ſpeciem immutant, Peimum
per tepoꝛem veris quadam innouatione mundus naſcitur.
Deinde per feruoꝛem eſtatis. quaſi mn uuentutem roboꝛa

tur. Doſt bec ſuperuemente autumno ad matuntatem

conſcendit. Poſtremo ſuccedente hieme/ ad defectum ver
Zlit. Jdcirco autem ſemper deficit. ut ſemper poſt defe⸗
ctum renouari poſſit. quia mii pꝛius a ſtatu lſuo defice⸗

rent vetera.quaſi allis locum occupantibus non valerent
exurgere noua. Hoc quoque ſatis mirabile in hac diſpoſi⸗

tione cermtur. quod ipſa tempoꝛa ita immutabili lege ſue
mut abilitatis vices cuſtodiunt. vt nec aliquando ab ex⸗

plendo mimſterio ſuo deficiant. neq; ſecus currentia oꝛdi⸗

nem Prime faſtrertions confundant.
De oꝛdine qu m vnaqua que re e con- wera⸗
tur ſecundum congruam diſpoſuonem partuum „vi.

„

Ec de diſpolitione temꝑ oꝛum exem pl cauſa di
cta ſufficiant. Qunc illum oꝛdinem pꝛoſequa⸗
mur. qui in vnaquaque re conſideratur. ſecun⸗
um congruam diſpoſitionem partium. Hic ve
ro intrinſecus eſt. alij ſculicet ſecundum locum et tempus
extrinſ eci ſunt Et hic quoqʒ; nõ minns mranda eſt ſapiẽtie

W — — — —,ͤ— —. .

n⸗

16
Ne

1

efficatia.que ita congrue in vmuerſitate ſingula diſtribuit
vt nuſquam ommno iunctura partium generet repugna nti
am qualitatum. Ecce vt exempli cauſa de multis pauca po
namus.in compoſitione humam coꝛpoꝛis/quanta elucet ſa
pientia creatoꝛis. Surſum eſt homo infoꝛmis. deoꝛſum bi⸗
fariam diuiſus.quia et vmfoꝛme eſt pꝛincipale mentis.id
eſt ratio que mmuiſibilia reſpicit.et gemmna eſt amme quali
tas.ita et concupiſcentia que deoꝛſum ad terꝛena deſ cen⸗
dit. Item bꝛachijs in latum extenditur. tibis deoꝛſum fi
gitur ſtatura humam coꝛpoꝛis. quia et intentio operatio⸗
ms ammum extendit. et affectus deſiderioꝛum figit. Item
ſecundum latitudimem hincinde per digitos pedum ĩ quin
que fimtur humam coꝛpoꝛis pꝛotenſio. quia ſiue in latum
tendatur ammus per intentionem operis. ſiue deorſum fi⸗
gatur per deſiderium affectioms.quinque ſenſus ſunt per
quos foꝛis exit. Item digiti terms articuloꝛum mterual⸗
lis diſtinguuntur. qui de vna palma. in pedibus de vna
planta pꝛodeunt. quia de vna ſenſualitate quinque ſenſus
exeunt.in quibus pꝛima diſtinctione pꝛimum ſenſus.deinde
ſentire.poſtmodum ſenſibile muemtur. Poſtremo in ſingu
lis digitis extremoꝛum articuloꝛum capita ſuperpoſitis vn
Suibus.quaſi galeata cernuntur. vt quocunque/ſiue ma⸗
nus extenſa /ſeu pes pꝛomotꝰ offendiculum muenerit.ipſo
ſuo mummme pꝛotecti. illeſi permanere poſſint. Similiter
terrena iſta ad ſimilitudinem vnguium foꝛis ſenſibus inhe⸗
rentia.quaſi m neceſſitate nos mumunt. ſed quantum non
pertinent ad neceſſitatem. quaſi extra carnem ſine ſenſu
pꝛecidi poſſunt. Ecce in humana facie ꝙᷓ; rationabili diſtin
ctione inſtrumenta ſenſuum collocata ſunt. Supꝛemum lo⸗

cum obtinet viſus in oculis. Deinde auditus in auribus.

poſt hunc in naribus olfactus. atq; poſt hunc m oꝛe guſtꝰ

4 V ☚

4 „% „

iij .

Scimus autem ꝙ; omnes ſenſus de foꝛis intus vemũt. ſo⸗
lus viſus de mtus foꝛas exit. et eminus poſita. mir a pꝛe ce

teris agilitate percipit. Hene ergo quaſi ſpeculatoꝛ/ emi-

nentioꝛem cunctis locum obtinuit. ut que ceteris ſenſibus
ſuperuentura ſunt. ante periculum pꝛeuidere poſſit Poſt
hunc auditus. et loco et mobilitate ſecundus eſt. Deinde
olfactus. Guſtus autem qui mi ſentire poteſt mſi id quod
tangit/ merito (tardioꝛ ceteris ſenſibus) in imo reſedit.
Tactus ſpecialem ſedem non habet. qui ideo vmuerſa⸗
lis eſt. quia cunctis cooperatur ſenſibus. Vnde et mn digi⸗
tis pollex qui tactum ſigmficat. coadunatis in vnum digi⸗
tis ſolus ommbus reſpondet. quia ſine tactu nullus ſenſu⸗
um eſſe poteſt. Vide etiam quomodo m humano coꝛpoꝛe
oſſa intrinſ ecus collocata ſunt. quatinus robur eoꝛum coꝛ⸗
pus ſuſtineat. deinde caro oſſa veſtit.vt duricia eoꝛũ mol⸗
liter tactum excipiat. Rd vltimũ pellis carnem momt. vt
ſua quodammodo tenacitate ab mcomodys foꝛis acciden⸗

tbus coꝛpus mumat. Nttendite quomodo illud quod mol

le eſt et mfirmum/in medio quaſi m loco tutioꝛe pomtur.
ne vel mtriaſecus fulcimento carens concidat. vel ext rinſe
cus mummentum non habens fatiſcat. Quod aut em in vno
exemphficatum eſt. in cunctis generibus rerũ inuemri po⸗
teſt Dic emm coꝛtex mumt arboꝛem. ſic penne et roſtra vo
lucres.ſic ſquame piſces.rebuſq; ſingulis ſcõm competen
tiam nature ſue/ pro umdentia creatoꝛis mummẽta inſtituit
Hucuſqʒ de ſitu locuti ſumus.nũc ad motũ tranſeamꝰ.

(De motnu. viin.

Otus eſt quadriuarius. Localis. naturalis. amma
lis. racõnalis. De quibus quia per ſingula multa

— V— — —

dic ere nõ poſſumꝰ.bꝛeuit᷑ ſingła pſtringamꝰ. wide qũo imn
e motu locali ſapĩia ↄditoꝛis apareat. Cogita nũc vñ deflue⸗
in tibꝰ ſꝑ aq ĩ deficiẽs/ſꝑ vena mĩſtrat᷑ vñ motꝰ vencoꝝ edu
dis cit᷑.qͥs ĩfatigabilẽ aſtroꝝ curſũ modᷣat᷑.q ſoleʒ ꝑ hiberna
oſt deſcedere ſis p Peipit. qs rurſũ ꝑ eſtiua eũ ſigna aſcẽdere fa
de cit.qs eũ aboꝛiẽte ĩ occidẽtẽ ducit.et iten ab occidẽte ad
1od oꝛientẽ reuebit. Hec cũcta mirabilia/et ſoln deo poſſibilia
. ſunt.qd etiã de natali motu dicã?qs putas naſcẽtibus cũ
ſ⸗ ctis icremẽtum tbuit.et qi de quodaʒ occulto nat᷑ e ſinu in
8e 4 ptü germiantia educit.rurſ ũq; eadẽ marcẽtia illuc vñ ve
G. nerãt reuerti fac? Satis hec diligẽter ĩtuẽtibꝰ mirabilia ap
n⸗ pare bũt. Deiñ ſeqtur motꝰ aĩalis.q ẽ ĩ ſenſibꝰ et appetiti

we bů. Cogita ergo qlis eẽ poſſit.q ſenſ oĩm viuẽ tiũ fa beicat
appetitꝰ creat.et ĩ ſinglłis qbuſq; aĩantibꝰqo appete et qn
o tũ appete debeãt oꝛdiat. Demq; motꝰ rõalis.q ẽ ĩ fcĩs et
ↄſilijs. ſatis aĩrõms tibi mgerit ſi attẽdere volueris qᷓ jef
fabiłſit ſapĩa q̃ oĩa hoĩm fcã.oẽs demq; volũtates.oẽs co
itacões coꝛdiũ.ita ad ſue volũtatis arbitriũ ĩtoꝛq̃t. ita im
pat et moderat᷑.vt mhil ĩ viuerſitate poſſit fieri.q; nõ ip̃a
ad decoꝛẽ oꝑpm ſuoꝝ aut pᷣcipiẽdo.aut ꝓmittẽdo fien velit
Ge ſpecie ir.
ec de motu pꝑꝛo bꝛeuitate deã ſufficiãt Deiñ ſeqtur
ſpes Opẽs ẽ foꝛma viſibił.qᷓ ↄtinet duo/figuras et
ui⸗ oloꝛes. igure aũt reꝝ młtis moĩs apparẽt mwabiles Nli
eten qñ er magtudĩe.aliqũ ex puitate.aliq qꝛ rare.aliqũ qꝛ pul
tut cre. aliqñ ut intim ita loqr. qꝛ quodãmõ ↄuemẽt ĩepte.alt
qñ qꝛ ĩ młtis vna.aliqñ qꝛ ĩ vno diuerſa. ſĩigła odĩe ſuo pꝛo
qmur figura ſjm ma gtudieʒ attẽ dit᷑.qñ res qᷓibʒ ſin gene⸗
us moð ĩ qntitate excedit. ſic miramur gigãtẽ int hoĩes. ce
tũ int piſces. grifen int volucres. elefatem mt qᷓdꝛupedes.
mmi dꝛeaconẽ int ſzʒpẽtes figura ſjm puitatẽ ↄſidᷣat᷑ qñ res q̃libʒ
lu ſin genens qntitati eqre nõ p̃t.vt ẽ ſuccrio.in capillo.tinea
m idumẽto. vmes et ſcimfes. et ſilia. 4 mit cetera quidem

duf.
nole
.

,

atalia vmuũt. ſʒ cetis oibꝰ coꝛpis exiguitate diſpes ſũt. Vi⸗

de ergo qd mag mireris. dẽtes apriæ' tineefalas grifis an

ſcimfis? caput eq vel locuſtescrura elefãtis?vel culiciſ.ro
ſtrũ ſins vel ſucceriõisaqlã vel foꝛmicã?leonẽ vel pulicè
tigdẽ vel teſtudĩezꝭ. Jbi mraris magtudĩeʒ. hic miraris p
uitatẽ.coꝛpꝰ puũ mag ſapitia ↄdituũ Oa&ẽ ſapia cui nulla
ſubrepit negligẽtia. ilis dedit oculos. quos vix op̃hẽdere
p̃ft oculꝰ. et ĩ tã exi guis coꝛpibꝰ? ſic õifariã limamẽta nat e
ſue ↄgrua plemſſime diſtribuit. vt me bil videas deelſle in
mimmis eon ommum ꝗᷓ nat a fomaut in magiuis.
eſtat nuc dicere De bis ꝙ rara ſunt .x

de bis ꝗᷓ rara ſũt. et ob hoc mag mira vident᷑. Dut
Qꝗdã ĩ rebꝰ ↄditis qᷓ iccco cũ vidẽt᷑ mag mira ſũt.q; ad hoiʒ
nouciã raro puemut. vel ob hoc q; ĩ ſuo gñe pauca cata ſi
vb qꝛ: remotis ſedibꝰ et ĩ abditis nate fimbꝰ abſtruſa. Mec
aũt iccco catoꝛis pꝛoudẽua ſeoꝛſũ collocare voluit. vt il⸗
loꝝ ſoꝛtio qᷓ noxia ſt ñ ledat huana ſocietas eoꝝ q̃ pcioſa
ſũt ſapie pꝛobet᷑ hũana cupiditas eoꝝ ꝗᷓ rara ſũt nouitate
excitata ãmrari diſ cat huana tarditas.pꝓ?cremo vt hec bo
na ſił et mala q;' eminꝰ poſita quodãmõ alloqnt᷑ hoĩez vt
attẽ dat qᷓnto ſtudio mala et᷑na fuge et bona et᷑na appete dz
ſi pꝛo his tpalibꝰ boĩs adipiſcẽois et malis euitãdis tãtos
MDe bis ꝗᷓ ſunt mirabilia -xj. ¶ laboꝛes ſuſtinet

QMMß eqtur 8 bs qᷓ mira bilia ſt ꝓpt pulẽtudinẽ QAuandã
renꝝ figatoʒ miramur q; ſpãn quodãmõ decoꝛe lt᷑.et ↄueien
coaptate ita vt ipᷣa diſpolitõ opis quodãmõ ĩnuere videat
ſpitalẽ ſibi adhibitã dingetiã ↄditoꝛis Rurſa alia iccco mi
ramur qꝛ mõſtruoſa ſũt vł ridicula.quoꝝ qdẽ plaſmatõ qn
tũ ab Hu ana rõe aliena ẽ.tãto lemnꝰ hanũ aim ĩ ãmratoz

ↄpellere pᷣt. Quare cocodeulꝰ manducãs.ĩferioꝛẽ molã nõ

mouet. et quõ ſalamãdꝛa ĩ igne illeſa ꝓmamʒ. ꝗqs dedit ber
cio ſpias et docint e ut ̊ pomis ᷑ bie diſcuſſis ſe iuoluat
qbꝰꝝ onuſtꝰ icedẽes ſtridʒ q; plauſtꝝ. et foꝛnuca qᷓ hiems ſu
puẽture pᷣſcia Sme hoꝛrea ſua replet. aranea queʒ ð viſce

—

—. — — — — —

☛ =

— —— — 2— ——

i rbꝰ ſuis laqᷓos nectit vñ pꝛedã capiateiſtiſunt teſtes ſapĩe
4 Si Eſt adhuc alið ven et euidẽs ðine ſapie argumtũ oẽ
Zenꝰ ſiłe ſibi pꝛocreat et ĩ tam młtis ſilitudo vna ꝓpagata
kui pme oꝛigis foꝛmã ñ iĩmutat nõ oms vitulũ/n vacca agnũ nõ
iop cua lepoꝛẽ/nõ leo vulpẽ.ſʒ ĩ ſibi ſi'e ꝓaginẽ ſuã extẽdit oẽ
Iuu qð ẽ Hoc quoʒ ĩſeẽſibił nat a cuſtodit.alið genꝰe tilia.alidð
deſre fagꝰ.alið qrcꝰ/vnũ qðq; ſpẽx ſuã hʒ/et vnũqðq; gñis ſii ſʒ
ate uat ſiitudieʒ Wide foliũ quõ ſerratis detibꝰ ꝑ girũ diſtin⸗
em guit/ quõ ĩtrinſecꝰ pductis coſtulis huc illucq; ĩt exit᷑. Nu
mera vnuũ. numera ali. Ome qð ẽ vmꝰ? gnis/ vmꝰ iunems ſi
4 militudis. tot dẽtes ĩ vno/quot dẽtes ĩ alio.tot coſtulas ĩ
Adt vno/quot coſtulas ĩ alio.tale foꝛmã ĩ vno/qꝗleʒ foꝛmã ĩ alio
hei talem coloꝛem in vno/qualẽ coloꝛẽ m alio. Ecce quõ moꝛa/
taſt quõ fra ga quibuſ dã granulis ad muicẽ cõpꝑactis circuqua
Hee q; diſtin guũtur.tale vnumqðqʒ quale alteꝝ.et omis natu⸗
pti ra quaſi cui? dam intrinſecus dictãtis pceptum acceperit.
loſa nuſcᷓ termmos ſuos exc edere pᷣſumit Hoc quo q; mirabile
tate eſt. quod in vno coꝛpoꝛe tot conſtituũtur membꝛa.tot me⸗
cbo bꝛoꝝ foꝛme.tot loca.tot officia.Ecce in vno homĩs coꝛpe
gept quot mẽbꝛa.Qliud auris. aliud oculus. ahð lmgua. aliud
en naſus. alið pes. aliud manꝰ. ſingłis ſua foema ſua loca ſua
tes officia.et cũ ſint ita diuerſa ĩ ſe ſinglã imcẽ tñ coopãt᷑ oiĩa.
Uret oſt figurã ſeqtur colo. Ge coloe . il.
di De col oꝛe rey multuũ diſ ſ. erere opꝰ? ñᷣ 6. cũ ipe uiſus
lie pꝛobet qntũ nate decoꝛis addit cũ tã varijs diſticta coloꝛ
at bᷣadoꝛnat᷑.qd luce pulcriꝰqᷓ cum coloꝛẽ ĩ ſe ñ heat oĩm tñ
li coloꝛes reꝝ ip̃a quodãmõ illuiando coloꝛat.qᷓd iocũdiꝰ ad
zi⸗ videð celo cũ ſerenũ ẽ qð ſplẽdʒ qᷓi ſaphirꝰ.et gtiſſio quoð
; ſue claritatis tpam̃to vil u excipit et Omulcet alpectů. Bol
.⸗ ſic aurũ rutilat/luna pallet qᷓ electrũ. ſtellaꝝ qᷓdã flãmeo
V aſpectu radiãt.qᷓdã luce roſea micãt.qᷓdã vo altnatĩ nuc ro
1 ſeum nunc viridem/nunc cãdidum fulgoꝛem demonſtrant.
iat QAud de gemmims et lapiobus pꝛecioſis narꝛem. quorum
1 non ſolum efficacia vtilis. ſz aſpectus quoq; mirabilis eſt.
l

Ecce tellꝰ redimita floꝛibꝰ quã iocũdũ ſpectacłm pᷣbʒ.quo
viſũ delectat. qũo affectũ pꝛouoc at Videmꝰ rubẽtes roſas
cãdidala. ꝓpur pureas violas.ĩ qbus oĩbꝰnõ ſolũ pulctudo
ſz oꝛigo quoq; mirabilis ẽ. Quõ ſcʒ ᷣi ſapia de fre puluere
talẽ pꝛoducit ſpẽm. Doſtremo ſuꝑ oẽ pulcrũ vinide quõ aiĩ
mos ĩtuẽtium raꝑit.q vᷣe nouo.noua qᷓdã vita Sermia pꝛe
Deunt.et erecta ſurſi u; . ſpicu ſuis qi deoꝛſuʒ moꝛte calca
ta ad imaginẽ fute rrõms m lucẽ piter erumpunt Dꝛ q de
opibꝰ dði loqmur. cum etiã hũane ĩduſtnie fucos adulterina
quadam ſapientie fallentes oculos tantope miramur.
e qualita te xiI.
Oſt ſpẽ; Se Jutate reꝝ diſſerẽ debem?. ob hoc pꝛo
mdetta catois tã diuerſas qlitates rebꝰ ĩdidit.vt oĩs ſeſꝰ
hoĩs ſua oblectamtaĩueiat Qlið pcipit viſꝰ: aliud auditꝰ.
alið odoꝛatꝰ. aliud guſtꝰ alið tactꝰ Niſũ paſcit pulctudo
coloꝝ ſuauitas cãtilene demulcet auditũ.flagrãtia odo⸗
ꝛis olfactũ. Dulcedo ſapoꝛis guſtu. appetitudo coꝛpis ta⸗

ctũ. Et qs oẽs delicias ſenſuũ enumerare qat? Que tã mul

tiplices ſũt ã ſingulis.vt ſi qͥs quẽlibʒ ꝓ ſe ↄſmet quẽlibʒ ꝑ
ſe ditatum putet Oð em oblectam̃ta oculoꝝ ĩ diuerſitate
coloꝝ mõſtraumꝰ.tot oblecta auriũ ĩ varietate ſonoꝝ ĩue
mmꝰ. Int᷑ ꝗ pꝛima ſunt dulcia ſzmonũ ↄmercia.ꝗqᷓbus hoĩes
ad mucẽ ſuas volũtates ↄuĩcant, pᷣterita narꝛãt. pntia idi
cant. futt a nũtiant. occulta reuelãt.adᷣo vt ſi his careat vi

ta hHũana beſiijs ↄpabilis videat᷑. Qui aũt ↄcentꝰ aumum

qd hũane vocis melos iocuð. qd dulces mõs ſonoꝝ oim a
memoꝛẽ.qꝛ tã multa ſunt armome genera.vt ea nec cogita
tꝰ? pcurrere nec ſzmo facile explicare poſſit. „4 tam cũcta au
ditui ſzmũut. et ĩ eiꝰ? delicias creata ſũt.ſic ẽ ð olfactu Hñt

timiamata odoꝛem ſuum. habent vnguenta odoꝛem ſuum.
ha bent roſana odoꝛem ſuuz. habent rubeta pꝛata. teſqua.

nemoꝛa. floꝛes ovorem ſuum et cuncta que ſuauem pꝛe⸗
ſtant flagrantiam et dulces ſpirãt odoꝛes/olfactui ſzuunt

s
H

et m eius delicias crea ta ſunt. Sodem modo guſtus et ta⸗
ctus varia habent o blectamenta.que ex ſimilitudine prio⸗

rum ſatis ppendi pomſſunt.

(De vtilitate. xii.

drum quomodo potumus/non quomodo debuimus
locuti ſumus.nũc reſtat. vt ad conſiderandam ea

rundem vtilitatem tranſ eamꝰ. Otilitas rerũ quatuoꝛ com⸗
plectitur. neceſſaria. comoda.cõgrua.et grata. Neceſſariũ

vmc uiq; rei eſt.quo mminus ipᷣa ſubſiſtere comode non po⸗
teſt. vtpote in victu homims pams et aqua. in veſtitu la⸗
nea ſiue pellicea. aut quelibet eiuſ modi mndumenta. Com⸗
modum eſt. quod licet aliqu ando amplius delectet. ſine

wlo tamen vita duci poteſt. utpote in victu honnms/pocu

ium vim et eſus carmum. m veſtitu biſſus et ſericum. vei
quodlibet aliud mollius indumentum. ptum et congruũ
eſt. quod licet vtentibus non pꝛoſit.ad vtendũ tamen con
uemt. quales ſunt tincture coloꝛum. precioſi lapides.
et quecunque eiuſmodi cenſentur. Gratum eſt eiuſmodi/
quod ad vſum quidem abile non eſt. et tamen ad ſpectan⸗
dum delectabile. qualia ſunt foꝛtaſſe quedam her barũ ge⸗

nera et beſtiarum. volucrũ quoqʒ et piſcium. et queq; ſum

lia. Sed dignum valde mquiſicõne eſt. quare deus hec cre
are voluit. que vſii homims (propter quem omma fecit)

non neceſſaria foꝛe preuidit. Sed hoc citius cognoſcitur.

ſi caula et modus hũane condicõms attendat᷑. Deus hHo⸗
mmem pꝛopter ſe fecit. cũcta alia propter hommem condi
dit Pꝛopt ſe fecit hoĩez.ñ q; ipᷣe mdigeret hoĩe.ſed ut hoĩ

qꝛ melius dare mi potuit. ſeipᷣm fruendũ daret. alia vero

E immenſitate creaturarum et de pulcritudine ea

lvij.

creatura ſic facta eſt. vt et ſubiecta homm eſſet per cond:

tionem. et deſeruiret ad vtilitatem. Momo ergo quaſi in

quodam medio collocatus. habet ſuper ſe deum. ſub ſe

mundum. et coꝛpoꝛe qudem deoꝛſum mundo comungitur.
ſpiritu antem ſurſum ad deum ſubleuatur. Neceſſe autem
fuit vt viſibilium conditio ita oꝛdinaretur. quatinus bomo
m eis foꝛis agnoſceret.quale eſſet mnuiſibile bonum quod
mtus querere deberet. hoc eſt vt ſub ſe vderet. qiid ſu⸗
pꝛa ſe apeteret. Non igitur decebat vt rerum viſibilium
copia in parte aliqua defectum ſentiret. que ob id maxime
inſtituta eſt.vt ineſtimabilem eternoꝛum bonoꝛum affluen
tiam nuntiaret. Hoc eſt quod diximus. cur deus illa etiam
creare voluit/que humams vſibus neceſſaria non eſſe pꝛe⸗
uidit. Si emm ſola neceſſaria tribueret. bomtas quidem
eſſe. ſed diues non eſſet. Cum vero neceſſarijs etiam com⸗

moda adiungit. duntias bomtati ſue oſtendit. Cum autem

commoda congruis ſuperadditis cumulantur. habundan⸗
tia diuine bomtatis eius demonſtratur. Sed dum poſtre⸗

mo congruis etiam grata addicit. Quid aliud ꝙᷓ; ſuperhba

bundantes dimtias bomtatis ſue notas facit.

(De tnbus ſimilibus xv.

Ec de vtilitate ſcripturarum bꝛemter dicta ſu ffici
ant. ſed libeu adhuc ad cumulũ dunne laudis pau
liſper attendere ꝙᷓ; mire tna hec ſimul in opere ſuo

re huũano ſi eẽ ñ poſſint ↄſideremꝰ Certe hõ cũ multa face
re deſiõat. ma gna facere ñ p̃t.qꝛ tã tominꝰpᷣualʒ ĩ ſinglis.
nto plura ſunt ꝓ qᷓ intentõis ſue conatus dꝛuiddit. NRurſus

conſeruauerat deus. O quanta ammiratione dignũ ſit.
ſic facilius foꝛtaſſe cognoſcimus.ſi pꝛiꝰ hec qualiter in ope

—

— — —w— —☛ —☛r

„„
Lvun

nd⸗ cum ad magmtudinẽ mmtitur. a multitudine retardatur.
in quia multis pꝛeſtare non ſufficit vires quas ad vmus effe⸗
ble ctum ſpecialiter effundit. Simili modo mmoꝛ diligentia
en. decoꝛn operis impenditur. quotiens ad multituomem ſo⸗
uten lam ſiue ad magmtud mem perficiendam/ammus occupa
tur. Widemus/qꝛ ſcriba eas figuras que exiles ſunt pꝛomp
god tius foemat. imagims ſfigurandis pꝛopenſius deſudat. et
dſu⸗ calamus quanto velotius trahitur. tanto defoꝛmioꝛes ſũt
lun littere que expꝛimuntur. Nam et infoꝛmandis veſtibus. hi
Hhge gqui mmis pulcritud mem diligunt. ſepe vtilitatem per⸗
Hnen dunt. et qui vtilitatem conſeruare cupiunt. pulcritudineʒ
tnan hje nõ pnt. Sed ĩ ope dei nec młtitudo magtudmẽminuit
epe⸗ nnec mastudo młtitudinẽ ſtrĩgit.neq; ſił vel multitudo vel
aden mastudo pulcritudiĩ officit neq; pulcritudo vtilitatẽ tollit
CR ſed ſic facta ſunt omma. quaſi facta ſint ſingula. vt cum
lten vmuerſa aſpexeris ſingula mirens. Hec de viſibilibus di
dun: cta alicui foꝛtaſſis quantum ad compendium tractandi
*R pertinut plurima videbuntur. ſed attendere debet. quod
ete tam operoſa matenia non facile paucis verbis explicatur.
Nam cum dicat apoſtolus quod per ea que ſunt m mundo
mamfeſtantur ea que muiſibilia ſunt in deo. neceſſe eſt vt
quiſquis per viſibilia ad agmtionem muiſibilium perue⸗
mre deſiderat. pꝛius ipſa viſibilia agnoſcat Dꝛopter quod
et ego cum hec pꝛo poſſe meo mueſtigare pꝛoponerẽ.tibꝰ
iffe iuiſibilibꝰ in exoꝛdio enumeratis. et tribꝰ itidẽ viſibilibꝰ?
Hn contra bec diſpoſitis. ratus ſum hunc eſſe competentiſſi⸗
io mum oꝛdinem narzandi. vt pꝛus ipſoꝛum viſibilium al⸗
ſit. gquam noticiam in medium afferꝛem. ac ſic deinde quaſi re
ope ſerato contemplatioms aditu per mueſtigationem muiſibi
fve uauunum pꝛocederem. Poſtꝙᷓ igit᷑ his que de viſibilibus dicen

ſe⸗ da erant finẽ facimus.nunc quo.vel quo oꝛdine per hec ad

„ „% 4

viij.

minſibilia aſcendatur. conſiderare d

dum eſt ergo quod hoꝛum paius contemplantibus magm⸗
tione occurꝛat. Et credo quod illud imuiſibile pꝛius m con
templatione compꝛehenditur. quod in ſuo viſibili ſumula⸗

cro expꝛeſſius/et ma mfeſtius dec laratur. Simulacra autẽ

muiſibilium ipſa viſlibilia dicuntur. vtpote muiſibilis poten
tie ſimulacrum eſt. creaturarum immenſitas . Inuiſibilis
ſapientie ſunulacrum eſt/creaturarum decoz. Inuiſibilis
bemgmitatis ſunulacrum eſt. creaturarum vtilitas Omms
autem creatura quanto vicimus ſimilituom creatoꝛis ap⸗

raopmquat, tanto vicimus creatoꝛem ſuumdeclarat. Il⸗
lud ergo viſibile ſimulacrum. muiſibile exemplar pꝛiꝰ? oſtẽ
dere debet qnod diuine ſimilitndims imaginem perfectius

in ſe expꝛeſſam retinet. Immenſitas autem creaturarum

magis ad eſſentiam. decoꝛ vero creaturarum magis per⸗
tinet ad foꝛmam. Elſentia vero abſq; foꝛma conſiderata.
mfoꝛmitas eſt. Quod autem infoꝛme eſt. in hoc quidz qðᷣ

eſt deo ſimnle eſt. ſed in hoc q; foꝛma caret a deo diſſidet

Quod ergo foꝛmatum eſt magis deo ſimile eſt. ꝙᷓ; quod
foꝛmam non habet. Vnde conſtat quod plus eudens ſi⸗
mulacrum eſt decoꝛ creaturarum que ad ſolam ſpectat eſ⸗
ſentiam. Item decoꝛ creaturarum pꝛopter foꝛmamnatura⸗
lem pertinet ad habitum. vtilitas vero ad actum. quia in
boc creature vtiles ſunt. quod ſubiecte homim ſermunt et

obſequu:m reddunt. QOuod ad habitum pertinet magis
pꝛopeium eſt.et magis certum quam id quod pertinet ad
actum.quia habitum natura mdidit. actum vero mſtututio

adiunxit. Simulactum ergo decoꝛis immenſitatem pari⸗
ter. et vtilitatem in cogmiione pꝛecedit. et Popecte⸗ m

cog mtione peius eſt. quia in mamfeſtat

ebem? Tna dirimus
muiſibnia. ꝓotentiam. ſapienti am. bemgmtatem. Queren⸗

— — —ẽꝓ — — —

—— — — — —

-=G — — —

In hoc igitur ſimulacro pꝛimum veſtigium contemplatio
ms ponere debemus.vt dum pꝛimum mquiſitio ms ingreſ⸗
din ſum recte tenuerimus. ipſo quem querimus duce inoffenſo
Mi ad reliqua pꝛoceda mus. Oulchꝛee autem inquirenda ſapĩa
ab ipo ſa piende ſimulacro inquiſitionis exoꝛdiũ ſumt᷑ qꝛ ꝑ
au ſapiam ſuã pater mamfeſtatur. nõ ſolũ qñ ſapĩazʒ ſuam in
pore carnẽ miſit. ſed tunc quoq; qñ ꝓ ſapiam ſuã mũdũ creaut.
pbin Decoꝛ creaturarum quem ſimulacrum ſapientie dei elſe
bin diximus quatuoꝛ complectitur. ſitum. motũ. ſpeciem. qua
ums litatem. Sed m his quatuoꝛ/motum excellentioꝛem locum
do:;: „abere dubium non eſt. quia vicimoꝛa vite ſunt mobilia ch
J⸗ ea que moueri non poſſunt. Motus autem quadeipartitus
cki eſt. localis.naturalis. ammalis. rationalis. Sed motus na
tuin turalis/localem motum ſuperat. quia in naturali motu non
ninn ſolum ima go vite erpeimitur. ſed ipa quodammodo vita
per mchoatur. QAurſus ammalis motus tanto natural pꝛecel⸗
nu. lit. ꝙᷓ m ſenſibili id quod ſentit. Poſtremo rationalis cun⸗
ctis ſuperponitur. quia in eo non ſolum ſenſus ad amman⸗
lder dum, ſed ratio quoq; ad mteiligendum motus. Hoc ſimu⸗
ged lacro nullum in creaturis eſſe poteſt eundentius qma inin
eſi ſibilem ſapientiam oſtendit cunctis mamfeſtius id quod ſa
btti pit. Pꝛimum ergo eſt ac pꝛmcipale ſapientie ſacramentum
