Gb337a_fol
author: Hugo, von Sankt Victor

4

N 1245 11987427

ununuununnumanumuan

—
M

—

Arechivyfim

„
.
.
4
—
.
4
.
2

L
8
. „
B .
☛ .
. 3
.
5
.
3
„ . „ .
. .
4
. — —
. . . .
*
—Hð E
.
—
* 8
.
. ð
*4.
4
.
8
.
2
ℳ4
.
—
„
*
.
.
.
.
4
5„*
.
7

Incipiunt capitula ſeptem libꝛoꝝ didaſcalon magiſtri hu⸗
goms pꝛioꝛis ſancti vi ctoꝛis (Et pꝛimo libꝛi pꝛimi de ſtudio
legendi/ouo ſunt pᷣcipua quibꝰ ad ſcĩiam quiſq; inſt ruitur 4
capitulo pꝛimo.folio pꝛmo.
Liber pꝛimus de oꝛigine artium. ca.ij.fo.eodem *
Qο ſtudium ſapientie philoſophia ſit.c.iij.fo.ij.
De triplici vi amme et ſolũ hoĩem rõe pᷣditũ.c.iiij.fo.eo.
Que res ad philoſophiam pertinent. c.v. fo.iij.
De oꝛtu theoꝛce/pꝛactice medicine.c.vj.fo.eo.
De tribus rerum manerijs. c. vij. fo. iij.
De mundo ſuꝑlunari et ſublunari.c.vñiij.fo.eo.
In quo homo ſimiis ſit deo.c.ix, fo.v. 4
De tribꝰ opibus.c.x.fo.eo.Quꝛd ſit na fa.c.xj. fo. v.
De oꝛtu logice.c.xij.fo.eo.
Necapitulatio ſupꝛadictoꝛum.c.xiij.fo.vij.
Capitula libꝛi ſecundi.
De diſcretione artium.c.j.fo.vij.
In quibus partibus dunditur philoſophia. c. ij. fo. viij.
De theologia.c.uj.fo.eo.De mathematica.c.iij.fo.eo.
de quat᷑nario aĩe.c.v.fo.ix.de qᷓternario coꝛꝑis.c.vj.fo.x
de qudenno. c. vij. fo. eo. de arithmetica. c. vuj. fo. eo. · .
de muſica. c. ix. fo. eo. de gometria. c.x. fo. o. „
de aſtronoma. c. xj. fo. eo. de — fo. .n .
de muſica. c.xij.fo.eo. de geometria. c. xui. fe eo.
de aſtronomia. c. xv. fo. eo. diſſeĩatio ꝗ eumj. cr
de phiſica, c. xvij. fo eo. r
Quid ſit pꝛopꝛum vmuſ cuiuſ s.
Collatio ſupꝛadictoꝛum et diu
diuiſio pꝛactice.c.xx.fo.e .
dimſio mechamce in ſepeen pecies. c xxj. .fo. eol
Dꝛima la mfitiũ.c.xxij.fo.xiij Scda alrmatac ppun. fo. eo
Tercia nauigatio.c.xxuij. agricult᷑a. c.xxv
Qumta venatio.c.xxvj.fo.xy ¶ o. eo.

elcinr. fo.xij.

8* 2

A l H 5 . . 2
1† „
1 =WSl

Gexta medicina. c. xxvij. fo. xv.
Septia theatrica. c.xxviij. fo. eo. de logca. c. xxix. fo. xpj
de Sramatica. c. xxx. fo. eo. de rõe diſſerẽdi. cxxxI,fo. eo,
((Lapitula libei tercti,
De oꝛdine et modo legendi. c. j. fo. xvij.
de auctoꝛibus artium. c.ij. fo. eo.
Que artes pꝛecipue legende ſint.c.uj.fo. xvinj.
de duobus generibus ſcripturarum. c. uij. fo.eo.
De artium coherentia. c. v. fo.xx. ðZ
Vmcuiqʒ arti quod ſuum eſt tribuendum. c. vj. fo. eo.
Quid ſit neceſſarium ſtudio.c.vij. fo.xxj.
de in gemo hc ad naturam. c. vñj,fo, eo
de oꝛdie legẽdi. c. ix, fo. eo. de mõ legẽdi, c. x, fo,e en
de meditatõe, c, xj. fo xxij, de memoꝛia, c, xi), fo, eo,
de diſciplia.c.xiij.fo.eo, de kuihtate,c, Niß, ſo,
de ſtudio querendi. c. xv. fo. rxxinſ.
de quatuoꝛ reliquis pꝛeceptis.c. xvj.fo.eo

.— de quiete. c.xvij.fo.eo.de ſcrutimo.c.xxvnj.fo. xxy
de Bareltace. c. fo.eo.de exilio.c.xx.fo.eo.
X (Eapiula libei quarti.
de ſtudio dium arum ſcripturarum. c. j.fo.xxxv.
2 de oꝛdine et numero ſibeoeum.e ij. fo.rxvj.

bil bliotheca. c. i. ko. xxvjj. de mißtibus. c. v, fo. eo.
de auctoꝛibus nou teſtamentt. c. vj. fo. xxyvñij.
Quid ſit arocn phum. c. vij.

Quatuoꝛ elſe pꝛincipal s ſinodos. c. rii. fo. j.
Qui bibliot hecas fecerunt.c. rxiii.fo.eo.
Que ſeripture ſunt autentice.c. rijii. fo. eo.

7

Oue ſunt apocrihpe ſcri ipture. e. rv. fo. rrxij.

Ethimologe n ad lectionẽ ptinentiũ.c. xvj. fo. rxxin
C

apitula libꝛi qumntt.

De quibuſ dam ſacre ſcnpture Prietatibus. c. . fo. xxtuj. .

De triplian intelligentia. c. ij.fo.eo.

OQ res etiã ſigmficẽt in dunna ſ criptura. e:unrfo. xrfuix· .

De ſeptem regnlis. c. ii. fo. eo.
Quid ſtndiũ impediat. c.v.fo.xxxvj.
Quid ſit fructus diuine lectioms.c.xj. fo. xxxvin.

Quomõ legenda ſu ſerpeura diuma ad coꝛrectõnem mo⸗

rũ. c. vij.fo.eo.

Lccnonẽ eſſe incpientiũ. opus pkecton. t. viij. Po.xnvin.

De quatuoꝛ gradibus. c.ir.Fo.eo.

De tribus generibus lectoꝝ.c.x. fo.xxxx. .“
Capitula libei ſexti.

Quomo do legenda ſit ſacra ſ enptura: a querentibus ſ cie⸗

tiam in ea. c.j.fo.xxxx.
De oꝛdme qui eſt in diſcipulis. e ij. fonxn.
De biſtoꝛia.c.uij.fo.eo.
De allegoꝛia.c.uij.fo.xxxxij.
De tropologia et moꝛalitate, c.v. fo. äxxxxv.
De oꝛome libꝛoꝛum. c. vj. fo. eo. UM
De oꝛdme narꝛatioms.c. vij.fo.xxxxvj.
de oꝛdine expoſitioms.c.vuſj.fo. eo.
de littera. c. . fo. eo.
de ſenſu. c.x. fo. eo.
de ſententia. c. xj. fo. xxxxvij.
de modo legendi.c.xij.fo.xxxxvuj.
de medit atione pꝛetermittendũ. c. xuj. fo. eo.
diuiſio philoſophie continentiũ.s.xiuj.fo.eo.
de magica et partibus eius. c. xv, fo.xxxix.

Ta pitula libꝛi ſ eptimi.
De tribus die 2 pꝛo ea q̃ in meditatõne conſtat ſ peculatio

—

H rerum et poſt lectionem ſecunda c. j.fo. 1,
de immenſitate. c. ij. fo. eo,
de multitudine. c. uj. fo, eo.
de magmtudine. c, uij. fo. Iſj.
de pulcnitudie. c.v. fo. eo.
de diſpoſitione tempoꝛum. c, vj. fo lin.
de oꝛdine qui in vna quaque re conſideratur ſe ecundum cõ⸗
gruam diſ poſitionem partium. c, vij fo. eo, .
de motu. c. vuj. fo. luij.
Dde ſpetie.c.ix.fo.lv.
de his que rara ſunt. c. x. fo. eo.
de his que ſunt mirabilia. c. xj. fo. eo,
de coloꝛe. c. xj.fo. lv
de qualitate. c. xuj.fo.eo.
de vtilitate. c. xuij. fo. lvij.
de tribus ſ imilibus. c. xp. ko eco.
Q trinus deus et vnus. c, xvj, fo. lxiij.
de tribus diebus murſibilis lucis. c, xvij. forhrer..
Tractatus antedicti hugoms de amma xpi.
Tractatus eiuſdem de laude caritatis. HZ
De contemptu mundi.
Idem qno ſtudio oꝛa indus it deus. et de e diuerſis oꝛatõnũ
affectibus. H
Tractatus bugoms de liſa et rachel vroribus jacob et de
concubims ems bala et zelka et fius eius et filiabus. H

Zne pit capitula ſ equentis opis magiſtri hu Soms pꝛioꝛis
ſancti vctoꝛs de ſent entijs vel al ſertiombus i m qubuſ dsz
ver bis dimmis et rerũ naturis. ?UUM
De quatuoꝛ voluntatibus m xpᷣo.c.j. fo. .-
De triplici conpaſſione.c.ij.fo.i..
De tribus generibus meditationũ.c. uj. fo. un.
De quibuſdam verſiculis pſ almiſte. c.iuj. fo. vij.
De pꝛimo pſalmo. Geatus vir ꝛc̃.fo.eo.
De ſecundo pſalmo Dũs dixit ad me ꝛc̃.fo.eo.

De quarto pſalmo. Signatum eſt ſuper nos ꝛc. fo. eodem

De quinto pſalmo Perdes om̃es qui locũtur ꝛc. fo.eo.
De.ix. pſalmo QAm̃ feciſti udiciũ meũ ⁊ꝛc̃. fo. vnj.
de. x. pſalmo. Oculi eius in pauperem reſ pĩiciũt ꝛc. fo. ix.
de xj.pſalmo Vana locuti ſunt vnuſ quiſq; ꝛc̃.fo. eo.
de xiij.pſalmo. Viam pacis non cognouerunt ꝛc. fo. eo.
de xv. pſalmo. Pꝛonidebam dominũ ꝛc.fo.xj.

de xvj, pſalmo. Nuribus ꝑcipe dñe oꝛationẽ meã ꝛc.fo. rn.

de xvrj. pſalmo. dihgam te domme ꝛc. fo. xunj.

de xxuij.pſalmo. dulcis et rectus dominus ꝛc. fo.xxj.
de. xxv. xõ.· Am̃ miſcdia tua ante oculos meos ẽ ꝛc.fo.xvij

de xxvj. pſalmo. Vt videam voluntatem dñi?zc. ſfo.xvuj.
de. xxx. pſalmo. Auomam foꝛtitudo mea ꝛc. fo. eodem.
de. xxxij. pſ almo. dommꝰ diſ ſipat conſilia gentiũ ꝛc.fo.eo
de. xxxunj.pſaluio Judica domme nocentes meos ꝛc. fo. eo
de. x rxvj. pſalmo. Expecta dñm et oꝛa eum ꝛc, fo.xix.
De. xxxvij.pſalmo. Putruerunt et coꝛrupte ſunt ꝛc. fo.xx.
de. xxxvuj, pſalmo. Notũ fac mihi dñe finẽ meũ ꝛc. fo.x xxij.
de. xxxix.pſalmo Oulta feciſtitu dñe deꝰ meꝰ ꝛc, fo.eoð.
de. xl. pſalmo. Et ſi mgrediebatur vt videret ꝛc. fo. eod.
ve. xlj.pſalmo Quẽadmodũ deſiderat ceruus ꝛc. fo.xxuj.
de. xlij. pſalmo. Judica me deus ꝛc fo, xxvj.
de. xluj.pſalmo.declmaſti ſemitas nr̃as ꝛc.fo.xxvj.

de. xlv. pſalmo. deus in medio eius nõ dmeus bit ꝛc. fo.eo.

De. l.pſalmo. Miſerere mei deus ꝛc. fo xxpvi.
De. xxvſ. pſalmo. Qut contmebit in ira ſ ua ꝛc. fo.xxviij.
de.lxxxiuj.pſal mo. Qm loquit pacẽ in plebẽ ſuã ꝛc, fo. eo.
De.c.xvuj. psõ. Confiteboꝛ tibi m directõe coꝛdis ec. fo. eo
de. c. xvij.pſalmo. Oſallite dño in cijt hara ꝛc. fo xrr.
de. lxvuj.pſal mo. Mirabilis deus in ſanctis ſuns ꝛzc. fo. eo
Ve. c. xxxij.pſ almo, Ecce ꝙqᷓ; bonũ ꝛc.fo.xxrx.
de.xxj.plſ almo. Gonũ eſt confiteri dño ꝛc. fo. o.
de, c, x., pſalmo. Exoꝛtũ eſt in tenebꝛis lu men ꝛc. fo, eo.
de. c, xviij. pſalmo. Lucerna pedibus meis zc. fo. o.
de eo qð lcptũ ẽ, dũ mediũ ſuentiũ tenerẽt oĩa ꝛc. c, v. fo. e
de duabus ſcolis. c. vj. fo. xxxuj. ä
O pᷣ̃cepta dei młtis noĩbus ſigmficentur.c vij. fo. eo.
de his qii ĩ lege amaulãat vł ſtat vł declmãt c, vuj, fo. eo.
de tnibus vijs. c, vu), fo,–o.
de eo qð ſcptũ ẽ.debitoꝛes ſumꝰnõ carm ꝛc. c. ix. fo. xxxin
de duplici vel tniplici contemplatione dei. c. x. fo. o.
y omĩa homiem et cruciant.et exercen t. c.xj. fo. xxrv.
Qꝛ verbũ ſolũ bonũ amme eſt. c.xij. fo. o.
Oj ſcia et cura dupliciter deo attribuũtur. c.xuj.fo. eo.
de duabus ptibus cõcupiſcentie humane. c xiuj.fo.xxxvj,
de tribus gradibus abſtinentie. c. xv, fo,ſo.
de mutabilitate pil ati.c.xvj. fo. eo. r
de Duplici humilitate. c· xvij. fo. eo.
de dupliei ſupbia. c.xvuſ. fo. ebo.
Quid vere ſit homo.c.xix. fo. eo.
de tri bus ſpiritibus.c.xx. fo.xxxvij. SDD
de dilecto et dilectione amme. c. xxj. fo.⸗ .

—

de eo qð ſẽptũ Veite ad me oẽs q laboꝛat.ꝛc. c. xxij. fo. e

de duabus poꝛtis moꝛtis..xxuſj.fo.eo.
Quomõ malus homo viuat. c.xxuij. fo. o.
de duplici fine et medio.c.xxv. fo. o.

Qund ſit vnũ de magms malis. c. xxvij. to. rrrvii.
De laude cenpaſſioms.c.xxviij.fo, eo, =
Quare beſtie crucient᷑ que culꝑã nõ habent c.xxix. fo. eo.

Quomodo homo a deo receſſit et qũo redit. c.xxx, fo. eo.

Quomodo homo male ſe et ſua diligit. c. rxxi. fo. eo.
De itinere triũ dierũ.c.xxxij.fo.eo.
Qũo deus cibus et potus dicitur. c, xxxuj. fo. rxrix.
Q ea que dei ſunt incoꝛpalia ſunt.c.xxxiiij.fo.eo.
Qy et ſua et aliena oꝛdinat deus.c. xxxv.fo.eo,
De maria et xpᷣo et patre. c.xxxvj.fo. eo.
De ſeptem modis ſuſceptioms duine. c. xxxvij. fo. eo.
De exercitatiombus.c.xxxvuj.fo.xl.
De triplici fructu lectioms.c.xxxix,fo.eo.
De duplici fructu ieiumj.c.xl.fo.eo. U
De fructu laboꝛis.c.xlj.fo.of)t.
Quare damnent᷑ ꝗq actualit᷑ nõ peccanerut. e. Fhi. fo. eo.
De indicio veri et bom.c.xluſ. fo. xlj. .
Q verbũ naturam aſſumpſit nõ ꝓſonam et q; vna xt ona 5
alfumens et aſ ſumpiũ. c.xluij.fo. xlvj. 2
Q omne coꝛ pꝛonũ eſt ad ↄmendandam eſtunationem 1 ua
c.xlv.fo.xlvij.
De ſtulto et iuſto.c.xlvj.fo.eo.
Qꝛm ſenſu bonũ homĩs nõ eſt.c.xlvij.fo.eo.
Di pares ſint poteſtas dei et voluntas.c.xlvnj.fo.eo.
Epiſtola hugoms ad iobannem appoſtotã quondam bipa ſen
lenſem arc hbiepiſcopum.c.xlix.fo.xlviij.
de vmone ſpũs et coꝛpis. c.l.fo.l.
Q gnał p̃dic atio deũ deceat.pticłaris hoĩes c. n. fo. nij.
Bermo de eo qð ibeſus aſ cendit m templum annoꝝ xij. c.
li. fo. liuj .
de ſapientia et malicia. c. luij. fo. eo.
de lectulo et ferculo ſalomoms. c. liuj. fo.eoðᷣ.
re pace et bellis xpianoꝝ.c.lv.fo,lꝰ,

Z —

Q deus rõnalis creature bonũ eſt. c. ſej. fo. lvy,
De triplici exercitatione.c. lvij. fo. eo. .
Q elementũ ouobus modis dicitur. c. wuj. vrie,
De trimt ate vmuerſitatis, c, lix. fo, eo,
Tria ſunt m oꝛiginali peccato, c. lx. fo. e0.
Quomodo querendus eſt xpᷣus.c.lxj.fo.eo. 4ðèèBðB
Quare et qualit deꝰ ꝑ ſcẽpturã hoĩ foꝛis loqᷣt c/lxij. fo. es
Quot modis deus cũ homie eſſe dicitur. c. lxuj. fo. lvij.
de pꝛogreſſiombus cogmtioms.c.lxuij.fo. eoodd
ϑα quatuoꝛ modis ammꝰ agenda tractat.c.lxv. fo. eo,
Quid clament quotidie peruerſi.c.lxvij.fo eo.
de diſ ſimili opatione det. c. lxvu. fo. eo. H
de iudicio homĩs et dei. c. lxix. fo „lyuj,
ebus c. lxx. fo. eod.

De quatuoꝛ debitoe
de virente virtutuũ c. lxxj. fo. ix.
de impedimen to ↄogmtioms. c. xxij. foreod.
xe tribus motibus m homie. c. lxxuj.fo. eo. =WYJZMD
Que duo ſint in vocibe et rebꝛ et mentib? et piano corpe
c. lxxiij.fo. xx.
de duplici ſenſu. . lxxv. fo. eo em
de ſapientia. c. lxxvj. fo. eodem.
De duplici ſapientia. c.lxxvij. fo.eodem.
de obedientia. c. lxxviij, fo. eodem.
de malo et peccato. c. ixxix. fo. Ixj.
de motu voluntatis incidens capitnlum.
de duobus denanjs. c. lxxx, fo, xiii.
de eo qui bonũ vł malũ facit.c irrxj. fo. lin.
de nature homĩs compꝛobatione.c. lxxxij. ſ. eod.
Dde egreſſu et re grelſſu ſapientie. c. lxxrij.fo. eodO. “
Qund ſit pater luminũ̃. c. ixxriuſ. fo. eo. rMUUNDW
Miſternũ de ſimeone, c. lxxxv. fo. ecend ßZ
Quomodo ſapientia parturiebatur.c. lxxrvj. fo. eod, ðð
de oꝛigine aſpirationum.c.lxxxvij.fo. eodd.

De qumqʒ iugis.c. lxxxvnj. ko. lxĩ̃j.
De dommo muliere et diabolo.c.lxxxix. ko. eod
Quid ſit babilon et vnũ et alterũ in ea.c.xc.fo.lxiuj.

Q nõ tranſmutatur deus ex eo q; pe eſt. eee. fo. eos.

pa ter noſter.c.xcij.fo.eo.
Oiſterium de foꝛma celi et terꝛe. c. xcuſ fo. o. .
De ſerie tꝑm et affcũ tpaliũ et qᷓ ſit mĩ arti c, xciij.f.e.
De deſiderio iuſticie et fructu eius.c.xcv.fo.eodð.
De ſacramento coꝛ poꝛis xp̃i. c, xcvi. fo. eoðᷣ.
De duphici gloꝛia regis ſalomoms.c.xcvij. fo. eod
De gloꝛia et pena coꝛpoꝛis humam. c.xcviij.fo.lxv.
Quid ſigmficat q; moyſes int deũ et ꝓpm mediatoꝛ fuie.
c.xcix. fo. eodem. S
Qmnd eſt dicere ve ſoli. c. c, fo. eodem.

De diuiſione et vmone caritatis et miquitatis e.cj. ko. eo.

De triplici operatione philoſophie.c.c,fo.lxvj.

ve triplici eruditione et duplici opatione ſpũs c. cuj.fo.e.

Qund ſit dicere noua et vetera ꝛc̃. c.ciuij.fo.eoð.

uid eſt qð ioſeph fratribus ſuis pꝛ ohibuit ne contende⸗

rent in via. c.cv. fo. eodem.
Qy virtus et veritas ſimul eſſe nolunt. c. ev fo.eodðᷣ
de duplic i amoꝛe.c.cvij.fo. lxvij.
de quatuoꝛ timoꝛibus. c. cvuſj. fo. eodem.
de duplici voluntate m xpᷣo. c.cix. fo eodem.

ʒ xꝰ in hoĩe mũdicie et hũilit atis dat exẽplü. c. cx. k.e.⸗

de tribus generibus hommũ, c. cx]. fo. lx vin.
Quũo xpᷣus ſolus dixit pater meus.c.cxij. fo. eo,
O caro iumentũ ſit ſpũs.c, cxuj.fo.eo.
md ſu fauus diſtulans. c. cxuuj. fo. eo.
De occultis et mamfeſtis.c.cxv.fo.eo.
De duplici vita et moꝛte.c.cxvj.fo.eo.
ltricatio inter deum et diabolum.c.cxvij.fo.eo.
(Nuare idem deus et homo. c, ccxyuij. fo. lxx ·

Quare ihũs in via euntibus faciẽ abſcondit.c.cxix. fo.lxix
de duabus ciuitatibus et de duobus regibꝰ c, cxx. fo. lxx.
de officio et poteſtate pꝛelatoꝝ.c, cxxj, fo.lxxj.
de tribus crucibus, c. cxxij.fo. lxxij.
de duplici vetuſtate. c cxxuj. fo.lxxiij.
de duplici oleo c.cxxiij.fo, eoð.
Quare ypᷣus ouis dicitur. c, cxxv. fo. eodðᷣ.
de duplici vita et ſenſu amme c. cxxvj, fo, eoðᷣ,
de duobus que m peccato ſunt c.cxxvij.fo ‚eoð.
de tribus que in pemtentie ſunt c.cxxvuſj. fo ixxui.
De conſcientia et fama c. cxxir. fo. eodð.
de ſpiritu dñ et ſpirita mundi c.cxxx,fo.eoð.
Qurid ſit qð dictum eſt ad abꝛaham exi de terꝛa tna. c. erx
rj. fo.lxxv.
de eo qð ſcriptum eſt ve vobis duntes qui ha beits nüc cõ
ſolationem veſtram c.cxxxij.fo.lxxvij.
Quod modis fiat recoꝛdatio preteniton maloꝝ ca. exrrii.
fo. lxxvuj.
Vnde vicium oꝛiginem trabat. c. cxxxiij. fo. eo.
de tribus tiranms c.cxxxv. fo.eoð.
de vijs homĩs, c. cxxxvj.fo.eodem.
de pemtentia dei et cautela.c.cxxxvij.fo.lxxix.
de coꝛde et delectatõne et cogitatiombꝰ.c.cxxxviij.fo.eo
de duabus vijs. c. cxxxix. fo. eoð.
de ſapientia mudi et ſapientia dei c. cxl. fo.lxxx.
de eo qð ſertũ eſt. que eſt iſta qᷓ aſcendit ꝛc̃.c,cxlj. fo. es
de miſencoꝛdia et veritate. c. cxlij. fo. lxxxj.
Quid inter ſit mter virtutem et iuſticiam.c.cxliij.fo lerxn
de uſticia. c.cxliiij.fo.eo.
pe lectulo et ferculo ſalomoms.c, cxrlv. fo. lxxxij.
de natura et gracia et deo.c.cxlvſ.fo.eoð.
de ſuperbia et humilitate.c.cxlvij.fo.eoð.
de contemplatione. c. exlvuſ. fo.lxxxnij.

De tribus Sradibue fidei. c. cxlr. fo. lxxrxnij.
De eo qð ſcriptũ eſt. caritas nunqᷓ; excid .c c. cl fo. eo.
De igne.c.clj.fo.eoð.
De theophama.c.clij.fo.eod.
Quare conſcientie hommũ velati ſ inr. c. elij. fo. yww. „
De quinqʒ ſeptems.c.cliij.fo.eoð. “”
De trina refectione, c.clv.fo.lxxxvuj. 3 .
Quid ſigmficat qð leriptũ eſt melioꝛ eſt mniquitas vin c ““
benefaciens mulier. c. clvj.fo.eoð. .
De ſeruitute dei. c.clvij.fo.lxxxx.
De ſeptem mdeis. c. clvuj. fo. eoð.
De eo qð ſcriptũ eſt. qᷓſi oꝛtus voluptatis zẽ. c. clix.k. xe.
De confirmitate xpi.c.clx.fo.eoðᷣ. “
De pſalmo. xlnij. c, clxj, fo.xecjq. ð R
De ſpiritu mittendo.c.clxij.fo.eoð. S ſ
De cogmtione veri.c.clxiij.fo.eodð.
Cur filius rogat patrem.c. clxiij. fo.ecdᷣ. ð
Miſterium caethedꝛe. c. clxy. fo. eod. UMU

t ſic eſ ginis HH 1 b
llententiaꝝ vel aſſertionu ꝛc. —
.

ncipit didaſcalon. magiſtri bugoms. de ſtudio legedi.
uo eſſe pꝛecipua quibꝰ ad ſcientiã quiſq; inſtruitur ..

Ve pꝛecipue res ſunt quibꝰ quiſq; ad ſcit
tiam inſtriutur. videlicz lectio. meditatio.
e quibus lectio pꝛioꝛẽ in doctrina obtinet
locum. et de hac tractat liber iſte. dando
pꝛecepta legendi. Tria aũt ſunt pꝛecepta
magis lectõm neceſſaria. Dꝛimum vt ſciat
quiſqʒ q̃d legere debeat.ſcðʒ quo oꝛdie legere ð̈beat id e
quid pꝛius. quid poſtea. tercium quomodo legere debeat.
De bis tribus ꝑ ſingula agitur in hoc hibꝛo. J nſtruit aüt
tam ſecularium ꝙᷓ; diumarum ſcripturarum lectoꝛem. vnde
et in duas partes diuditur. quarum vnaqueq; tres habʒ;
diſtinctones. In pꝛma parte docet lectoꝛeʒ artium. in ſe⸗
cunda diunum lectoꝛem. Docet aũt hoc modo. oſtenden
do pꝛimum. quid legendum ſit. deinde quo oꝛdine. et quo
modo legendum ſit. Vt aũt ſciri poſſit. quid legendu ſit.
aut quid pꝛecipue legẽdum ſit.ĩ pꝛima parte pꝛimum enu
merat oꝛiginem ommum artium. deinde deſcriptionem. et
particioneʒ earum. id eſt quomodo vnaqueq; ↄtineat aliã.
vel contineatur ab alia. ſecans philoſophiã a ſummo vſ q;
ad vltima membꝛa. Deinde enumerat auctoꝛes ar tium. et
poſtea oſtendit que ex his videlicet artibus pꝛecipue legen
de ſint. Deinde etiam quo oꝛdine. et quomodo legẽ dum
ſint apit. Poſtremo legentibus vite ſue diſciplinam pꝛeſcri
bit. et ſic fimtur pꝛima pars. In ſecunda pte de termmat
que ſcript᷑e diume appellande ſint. deinde numerum et oꝛ
dmem dunnoꝝ libeoꝛũ et actoꝛes eoꝝ. et interpᷣtationes
nominum. Poſtea agit de quibuſdam ꝗpꝛietatibus dunne
ſcripture. que magis ſunt neceſſanie. Deinde docet quali
ter legere debeat ſacram ſcripturam. is qui ĩ ea coꝛreptõ⸗
moꝛum ſuoꝝ/et foꝛmam viuendi querit. No vltimũ d ocet

illum qui ꝗapter amoꝛem ſcientie eam legit. et ſic ſcdᷣa quo

q; pars finem accipit.
Liber pPermus de 0 igine arttum ca ..
Omũ expetendoꝝ pꝛima eſt ſapientia. in qua per
ecti bom foꝛma cõſiſtit. Sa piẽtia illuĩat hommẽ

cetenis factũ eſſe nõ intellexit. Immoꝛtalis quippe ammus
ſapientia illuſtratus reſpicit pꝛmcipiũ ſuũ.et quaʒ ſit inde
coꝛũ agnoſcit.ut txtra ſe quicqꝙᷓ qᷓrat.cui qð ipe eſt ſatis
elſſe poterat. Scrniptũ legt
id eſt noſce teipᷣm.qꝛ mmirum homo ſi nõ oꝛigims ſue imme
moꝛ eſſet.om̃e qð mutabilitati obnoxiũ eſt.ꝙᷓ; ſic mhil ag⸗

noſceret. Pꝛobata apud phõs ſnia.ammã ex cũctis nature

partibꝰ aſſerit eẽ ↄpactã Et thimeus platoms ex dumdua
et indundua/mix taqʒ ſubſtãcia. temq; ea dẽ et diuerſa et
ex vtroq; ↄmixta natura quo vmuerſitas deſignat.·
foꝛmauit. Ipᷣa nanq; et imtia et qᷓ imtia ↄſequntur capit.
* et ĩuſibiles p intelligentiã rerũ cauſas ↄpꝛehẽdit. et vi
ſibiles actualiũ foꝛmas ꝑ ſen ſuũ paſſiões colligit.ſecta qʒ
m oꝛbes gemmos motũ glomerat.qꝛ ſiue ꝓ ſenſus ad ſenſi

bilia exeat. ſiue ꝑ intelligentiaʒ ad muiſibilia aſcendat. ad

ſeipam rerũ ſimilitudĩes iĩbens regirat.et hoc eſt q eadez
mens q vmuerſoꝝ capax ẽ. ex oĩ ſubſtancia atz natura quo

ſimlitudĩs repᷣſentet figurã co aptatur. Pita goꝛicũ nanqʒ

dogma erat.ſimilia ſimilibꝰ ↄpꝛehẽdi. ut ſcʒ aĩa rõnalis m
ſi ex oĩbus ↄpoſita foꝛet.nullatenꝰ oĩa ↄphendere poſſet.
ſym q dicit quidã Terꝛã treno ↄphendimꝰ?. etera flammis
humoꝛẽ liqdo nro/ſpirabile flatu. Nec tñ eſumare debemꝰ
viros in oĩ rerũ natura pitiſſimos. hoc de ſimplici eſſentia
ſenſiſſe. qð vlla ſe ꝓtiũ quãtitate iſtenderet.ſʒ ut aptius
mirabilẽ eius demonſtraret potentiã. dicebãt ex omibꝰ na
turis ↄſtare.nõ ſcᷣm ↄpoſitionẽ.ſʒ ſcᷣm ↄpoſitõis rõnem

Neq; em̃ hic rerum oĩm ſumilitudo aliũde aut extrinſecus

ut ſeipᷣm agnoſcat. qui cetens ſumils fuit. cũ ſe pꝛe

t in tpode apollims.noticelicon

0

. 2

ne
e
us
de
us

on

ne

me,
ud
.et

dez
,
nq
m
et.
nis
n2
tia
us
na

amme aduemre credenda eſt. ſed ipſa potius eam in le. et
ex ſe natiua quadã potẽtia et ꝗꝓpꝛia vᷣtute capit Nam ſicut
varꝛo in pifihion dicit.nõ oĩs varietas extrinſecꝰ rebus ac⸗

8 7*

cidit. ut neceſſe ſit quicqd variat᷑.aut ãmittere aliqd qdᷣ

ha buit.aut aliquid aliud et diuerſum extrinſecꝰ qð nõ ha
buit alſſumere. Videmꝰ? em partes extrinſecꝰ aduemẽte foꝛ
ma imagims cuialibet ſimilitud ine accipit. cũ vero impᷣſ⸗

ſoꝛ metallo figurã impeimit.ipᷣm quideʒ nõ extrinſecꝰ.ſʒ ex
ꝓpꝛia ᷣtute et naturali habilitate aliud iam aliquid repᷣſen

tare mcipit. Sic mmirũ mens reruũ oĩm ſmilituome minſigm
ta. oĩa eẽ ðꝛ/atz ex oĩibus ↄpoſitõʒ ſuſciꝑe nõ mtesliter. ſʒ

virtualit atz potẽtialit ↄtinere Et hec ẽ illa nature nr̃e dig
mtas quã om̃s eque natalier hñnt.ſʒ nõ om̃s eque nouert

Rmmꝰ em coꝛpis paſſiom bꝰↄſopitꝰ.et ꝓ ſenſibiles foꝛmas
extra ſemetipʒ abductz. oblitus ẽ qd fuerit/et qꝛ mi aliud
fuiſſe ſe memmit.mil pꝛeter qð vietur eẽ credit.NQepatur
aũt ꝓ doctrinã ut nram agnoſcamꝰnaturã. et ut diſcamus

ext᷑ nõ qrere/qð in nobis poſſumꝰ muemre. Sũmum igitur
m vita ſolamẽ eſt ſtudiũ ſapiĩe.qꝙᷓ qui muemt felirx eſt. et ꝗ

poſſidet beatus. H Jð
N (Wy ſtudum ſapientie phbiloſophia ſit . inj.
Rimus oim pitagoꝛas ſtudin ſapietie philoſophi⸗
Jam nücu paut. Oaluitq; philoſophus dici. Nã an

inquiſitoꝛes veritatis nõ ſapiẽtes.ſʒ amatoꝛes ſapie vocat

tea ſophi id eſt ſapiẽtes vocabant᷑. Pulcre quidẽ

qꝛ mmirũ a deo latet omne verũ.ut eius amoꝛe quãtulibet

mẽs ardeat.quantũlibet ad eiꝰ inqᷣſitõ; aſſurgat.difficile

tñ ipᷣam ut ẽ veritatẽ ↄphendere queat. Phiam aũt eaꝝ re
rũ qꝗᷓ vere eent ſunqʒ ĩmutapilem ſubãm ſoꝛtuent/diſciplmã
ↄſtituit Eſt aũt phĩa amoꝛ et ſtudiũ et amititia qdaã modo
ſapie.Sapĩe vo nõ huiꝰ qᷓ ĩ ferꝛramẽtis ꝗbuſ dazʒ.et ĩ ahiqua
fabeili ſcia noticiaq; verſat᷑.ſʒ illiꝰ ſapie qᷓ nulliꝰ mdiges.

viuax mens. et ſola rerũ pꝛimeua rõ eſt. Eſt autẽ hic amoꝛ

„ *

ſapientie intelligentis aimi ab illa pura ſapientia illumma
tio. et quodàmodo ad ſeipaʒ retractano atz aduocatio. ut
videat ſapie ſtudiũ diumitatis et pure mẽtis illiꝰ amicitia
Mec igit᷑ ſapia cũcto aiaꝝ generi meritũ ſue dꝛuĩ tatis im⸗
pomt.et ad ꝗpꝛiã nature vim puritatẽq; reducit. Hinc na⸗
ſcitur ſpeculationũ cogitationũq; veritas. et ſctã puraq;
actuuũ caſtimoma. Qm vero huams aĩims bic excellentiſſa
mũu bonũ ꝓhie compatũ ẽ ut vie flo quodã pꝛocedat oꝛa⸗
tio. a b ipis a mme efficientijs oꝛdiendum eſt.
— (Detuplia viamme. uNn.
Riplex ommo aie vis in vegetãdis corpibus depᷣ
bhendit᷑.quaꝝ vna quidẽ vitã ſolũ corpori ſubmim
ſtrat.ut naſcẽdo creſcat.aledoq; ſubſiſtat. Nlia vero ſen⸗
tiendi iudiciũ p̈bet. Tercia vi mentis et rõne ſubmrxa eſt.
Quaꝝ quidẽ prime id officiũ eſt. vt creãdis. nutriendis.
alendiſq; corpgibus pᷣ̃ſto ſit.nullũ vero pᷣſtet rõis ſenſuſve
udiciũ. Hec aũt herbaꝝ atq; arboꝝ/et quic quid terre ra
1. Dicltus affiru tenet/ſecũda vero cõpoſita atq;ʒ ũcta eſt/ 4
ac primã ſibi ſumẽes et in ptẽ ↄſtituẽs/variũ de quibus po⸗-
teſt cape ac multiforme mudiciũ capit. Omne em̃ aĩal quod
ſenſu viget, idez et naſcit et nutrit᷑. et alit᷑. Senſus vero
diuerli ſunt et vſq; ad quimariũ numerũ creſcunt ita quic
quid tm̃ alit/nõ etiã ſentit. Quicquid vero ſentire poteſt/
etiã alit᷑.ei prima quoq; vis ae/ naſcendi ſcʒ atq; nutriẽdi
probatur eſſe ſubiecta. Quibus vero ſenſus adeſt. non tim̃
eas rey capiũt formas quibus ſenſibili corpe feriuntur p
ſente. ſed abſcedente quoqʒ ſenſu / ſenſ ibiliuſq; ſepoſitis/
cogmtaꝝ ſenſum formaꝝ imagines tenẽt. memoriãq; ↄfici
unt.et prout quodqʒ aial valet/longius breuiuſ q; cuſto⸗
Dit. Sed eas imagmatões ↄful. ds atq; memdentes ſumũt
ut mchil er eaz uctoõe ac opoſitõe efficere poſſint. at q;
iccirco mem miſſe quidẽ nec eque omia. RQmiſſam oblꝛiuio⸗
nem recolligere ac reuocare non poſſum. Futuri vero hiis

na
,Uut
ltia
in⸗
na⸗
ac;
tlſſn
rqꝶ

deß
mim
en⸗
eſt.
is.
ſye
era
eſt
po⸗
nod
ero
quc
eſt
ned
ntm
urp

itts /

fict

müt
tq;
no⸗

his

nulla cogmtio eſt. Sed vis amme tercia. que ſecũ pꝛioꝛes
alendi ac ſetiẽdi trahit.hiſqʒ velut famulis atq; obedienti

bus vtit. eadem tota in rõne ↄſtituta. ea q; vel in reꝝ pᷣſen

tium firmiſſima ↄcluſione. vel in abſentiũ intelligentia.vel

in ignotaꝝ inquiſitione verſat᷑ Hec tm̃ hũano generi pꝛe⸗
ſto eſt. que non ſolum ſenſus ima ginationeſ q; pfectas.et

nõ inconditas capit. ſed m pleno actu mtelligentie qð ima⸗
ginatio ſuggeſ ſit explicat atqʒ ↄfirmat. Itaq; ut dictũ eſt
huic diuine nature.mſi ea tantũ in cogmtõne ſufficiuit que
ſubiecta ſenſibus ↄpꝛehendit᷑.verũ etiã ex ſenſibilibus ima

ginatõe ↄcepta. et abſentibꝰ rebus nomĩa mdere pᷣt. et qð
miteiligentie ratione ↄpꝛehendit. vocabuloꝝ quoq; poſitõ
mbus apit. Illud quoq; ei nature ꝓpeium eſt. ut ꝑ ea que
ſibi nota ſunt.ignota veſtiget. Et non ſolũ vnũqðqʒ an ſit
ſed quid ſit. etiã et quale ſit. necnon et cur ſit. optet agno
ſcere. quã triplicem. aĩme vim ſola ut dictũ eſt hommũ na

tura ſoꝛtita eſt. Cuiꝰ amme vis intelligentie motibus non

caret. qꝛ in his quatuoꝛ ꝗpꝛie vim rõms exercet . Nut em
aliquid an ſit inquirit᷑. aut ſi eſſe ↄſtiterit.quid ſit addubi
tat. qð ſi etiam vtuſq; ſcientiã ratione poſſidet.quale ſit
vnũ quod q; ratõne veſtigat.atq;ʒ in eo cetera accidentium

momenta pquirit. QOmbus cogmtis cur ita ſit querit. et

ratione mehilommꝰ? veſtigat. Cum igitur hic actus ſit huu⸗
mam ammi ut ſemper m pſentium cõpꝛehenſione. aut in ab
ſentium intelligentia. aut in ignotoꝝ inquiſitione atq; in⸗
uentione verſetur. Duo ſunt in quibus omnẽ opam vis am
me raciocinantis impendit. Pnũ quidem ut rerum naturas
mquiſitionis ratione cognoſcat.alteꝝ vero ut ad ſcilentiaʒ
pꝛius vemat.qð poſt grau
Que res ad pbilozophiam ptinent
Ed ut video inextrica bilem iam pſo loquẽdi oꝛdi⸗
ne laboꝛinthũ incidimus. vbi nobis nõ pplexus ſer
mo. Ied res obſcura difficultatẽ pariat. Quia em ð ſtudio

ſapientie loqm ſuſcepimus.idq; ſolis homĩbꝰ quodam na⸗
ture pemlegio cõpetere atteſtati ſumus. ↄſequenter nunc

ſe videmur. Si em beutcꝝ aĩalium natura ꝗᷓ nullo regitur
rõms iudicio. motus ſuos ſcdm ſolas ſenſuũ paſſiões dif⸗
fundit. et in appetendo ſeu fugiẽdo aliqd. nõ intelligentie
vtitur diſcretione. ſed ceco quodã carms affectu impellit᷑.
reſtat ut rõnalis aĩie actus ceca cupiditas nõ rapiat. ſʒ mo⸗
Deratrix ſempꝑ ſapientia pcedat.Qõð ſi verũ eſſe ↄſtiterit.
iam nõ ſolum ea ſtudia im quibꝰ vel de rerũ natura /vel di
ſciplia agitur moꝝ. verũetiã oĩm humanoꝝ actuũ. ſeu ſtu
Dioꝝ rõnes nõ incõgrue ad phiam ptinere dicemus. Sc dðʒz
quà acceptionẽ/ſic phĩam diffimre poſſumꝰ Phia eſt diſci
plma oĩm reruũ humanaꝝ. atz diuman rõnes plene mueſti
Sa ns. ec mouere debet quod ſupꝛa diximus philoſophiã
eſſe amoꝛem et ſtudiũ ſapientie.non huius que inſtrumetii
explicat. ut eſt architectura. agricultura. et cetera bun?⸗
modi / ſed eius ſ. apientte que ſola reꝝ pꝛimeua racõ eſt. Do
teſt nanq; idẽ actus / et ad philoſophiã ptinere ſecũduũ ra⸗
tionem ſuam. et ab ea excludi ſecundũ adminiſtracõnem .
MPerbi gra tia. ut de pñti loquamur, agriculture ra cõ ꝓhi⸗
loſophi eſt. ammmiſtracõ ruſtici. Pretea. opa artificum/
et ſi natura non ſint/imitantur tamen naturam.et ſur exẽ⸗
pPlans foꝛmã (que natura eſt quam imitant᷑ racõnem expꝛi

mũt. Wides iam qua racõne cogimur ꝑhiloſophiã in oms

act hoĩm diffudere. ut iam neceſſe ſit tot eſſe ppiloſox hie
ptes/quot ſunt reꝝ diuerſitates/ad quas ip̃am ꝓtinere cõ
ſtitent. ¶ De oꝛtu theoꝛice pꝛactice medicme. vl.
Omum autem humanaꝝ actionum ſeu ſtudioꝛum
que ſapientia moderantuꝝ/fims et intentio ad hoc
ſpectare debet. ut vel nature noſtre reparetur mtegritas.
vel defectuum quibus pꝛeſens ſubiacet vita tempetur ne⸗
ceſſitas. Dicam apertius quod dixi. Duo ſunt imn homme.

e
n,

bonum et malum / natura et vicium. Honum / quia natura ẽ

quia coꝛruptũ eſt.quia minꝰ ẽ.exercitio repandũu eſt. Ma
lum/qꝛ vicium ẽ. quia coꝛruptio eſt.qꝛ natura nõ eſt. exclu
den du eſt. Qð ſi funditꝰ extermiari nõ poteſt. ſaltem ad
hibito remedio tempandũ eſt. Hoc eſt oĩno qð agendu ſt
vt natura reparetur/et excludat᷑ viciũ. Integritas vero vi⸗
te humane duobꝰ ꝓficitur.ſcia et virtute.q̃ nobis cũ ſuper⸗
ms et duums ſubſtãtis/ſimiitudo ſola ẽ. PHam homo cũ
ſimplex natura nõ ſit/ſed gemma ↄpactus ſubſtãcia.ſcõm
vnam partẽ ſuã ꝗ potioꝛ eſt. et ut aptius id ꝗqð opoꝛtet di⸗
cam ꝗᷓ pᷣe eſt. ĩmoꝛtalis ẽ. ſ com alcerã vero parte ꝗᷓ cadu⸗
ca eſt.ꝗqᷓ ſola his qui mũi ſenſibꝰ fidẽ pꝛeſtare neſciũt cogm
ta eſt. moꝛtalitati et mutabilitati obnoxius eſt. vbi totien s
moã neceſſe ẽ. quotiens amittere id qð eſt.et hec ẽ vltima
pars rerũ. que pꝛmcipium et finem habet.
Cetucn rerum manerls -vij⸗
vnt nanq; ĩ rebꝰ alia que nec pꝛmcipiũ hñt nec finẽ/
et hec eterna noĩantur. Rha que pꝛmcipiũ quidẽ
habent.ſed nullo fine clauduntur. et dñr ppetua.
NRlia qᷓ imciũ habẽt et finẽ. et hec ſunt tẽpoꝛa lia. In pꝛimo
oꝛdine id oſtituumꝰ? cin non eſt aliud eẽ. et id qð eſt.id eſt
cuiꝰ? cauſa et effectꝰ diuerſa nõ ſunt.qð non aliunde ſed a
ſemetipᷣo ſubſiſtere habet. ut ẽ ſolius nature gemtoꝛ et ar⸗
tifex. Illud vero ci aliud ẽ eſſe. qꝛ id qð eſt. id ẽ qð aliũ⸗
de ad eſſe vemt. et ex cauſa p̃cedente in actum pꝛofluxit.
vt eſſe inciperet. natura eſt qᷓ mundũ cõtinet omnẽ. ĩoq; in
gemĩia ſecatur. Eſt quiodã ꝙ; a cauſis ſius pꝛimoꝛdialibus
vt eſſe ĩcipiat nullo mouente ad actum pꝛodit, ſolo diume
voluntatis arbitrio. ibiq; imutabile omms fims atz viciſ ſi⸗
tudims expers ↄſiſtit. Giuꝰ? modi ſunt rerũ ſubſtãcie quas
greci yſias dicunt. et cuncta ſuꝑlunaris mun di coꝛpoꝛa. ꝗᷓ
etiam ideo ꝙ; nõ mutentur diuma appellata ſũt Tercia ꝑs
reꝝ eſt. que pꝛincipium et finem habent. et ꝑ ſe ad eſſe nõ

iiij.

vemunt. ſed lüt oꝑa nature que cꝛiunt ſ u terram. ſubin⸗
nari globo mouente igne artifice. qui vi quadaʒ deſcendit
m res ſenſibil es. pꝛoc reãcas.De illis ergo dictũ ?. ibil
in mundo moꝛit᷑. eo qð nulla eſſentia ꝓeat.Nõ emm elſen⸗
tie reꝝ tranſeunt. ſed foꝛme. Cum vero foꝛma tranſire dici
tur. non ſic mntellgendum eſt. vbĩ aliqua res exiſtens Pire
ommno. et eſſe. ſuum amitere credat᷑. ſed vartari potius.
vel ſic foꝛtaſſis.vbi ꝗᷓ iuncta fuerant ab imicem ſeparent᷑.
vel que ſepata erãt ↄuũgantur. vel que hic erãt illuc trãſ⸗

eant. vel que nũc erant/tũc ſubſiſtãt. in quibus omibꝰ?eſſe

reꝝ mchil detrimenti patit᷑. De hijs dictũ eſt. om̃ia oꝛta

Decidũt. et aucta ſeneſcũt.eo q; cuncta nature opꝑa/ſicut

pꝛinc ipiũ hñt/lita etiã a fine aliena non ſunt. De illis dictũ
eſt. de me hilo mehil in mehilũ. mil poſſe reuerti. eo ꝙ om⸗
ms natura/et pꝛimoꝛdialẽ habet cauſam/er ſubſiſtentiã ꝓ⸗
petuam De hijs dictũ eſt. redit in mchilu qð fuit an mc hil
eo q; om̃e opus nature /ſicut tẽpaliter ex occulta cauſa in
actuũ pꝛofluit. ita eodem actu tꝑali deſtructo/ eo vnde ve
nerat reuerlurũ ſit. .Y
e mũdo ſnplunart et ſublunart. vñ.
Inc eſt ꝙ mathematici mundũu in duas ptes dimn
ſerũt. in eam ſcʒ ꝓtem que eſt a circulo lune ſurſu.

ſet m eaz que deoꝛſũ eſt. Et ſuplunarẽ mundũ/eo ꝙ; ibi om

ma a pꝛimoꝛdiali lege ↄſiſtãt/naturam appellabãt. ſublũa⸗

rem opus nature.i.ſuꝑioꝛis.qꝛ oĩm genera ammanttu / que
m eo vitalis ſpũs infuſione vegetant/a ſupioꝛ ibus ꝑ inui⸗
ſibiles meatus infuſũ nurrimentũ accipiũt.non ſolũ ut na⸗
ſcẽdo creſcãt/ed etiam vt alendo ſubſiſtãt. Eundem etiã
ſuꝑioꝛẽ mundũ tꝑs vocabãt.qpter curſum et motũ ſiderũ
que in eo ſunt.inferioꝛẽ tpalẽ/qꝛ ſeᷣm motus ſuꝑioꝛes agi
tur. Item ſ uplunare/æpter ꝓpetuam lucis et quietis tran⸗
quulliitate elyſiũ. Hunc aũt ꝗpter inconſtantiã et ↄfuſionẽ

reꝝ fluctuantu/mfernum nucupabant. DHec paulo latius

—— — —

—— — — —

Y.
. pꝛoſecuti ſumus. ut oſtendamus hommẽ/qua m pte/muta
4 bilitatis pticeps eſt.in ea quoʒ neceſſitati eſſe obnoxiũ.min
Nl ea vero qua iĩmoꝛtalis eſt/diumitati eſſe cognatũ.Ex quo
gtk. colligi poteſt id quod ſupꝛa dictũ eſt. q; videlz oĩim huma
ici na actionũ/ ad hũc finem concurrit intentio. ut vel dum⸗
in ne ſimlitudims imago m nobis reſtauret. vel huius vite
8. neceſſitudi ↄſulat᷑, que quo facilius ledi poteſt aduerſ 18/
. eo magis fouert et ↄſeruari mdoiget.
iͤ⸗ l n quo homo ſimilis ſit doeoo ix.
ſſe NVo vero ſunt que dumã m Homme ſimilitudinem
ta reparant. id eſt ſpeculatio veritatis / et virtutis ex
cut erciciũ.qꝛ in hoc homo ſimilis deo eſt/q ſapiens
et miſt? eſt. ſed iſte mutabiliter/ille immuta biliter et ſa pi-
or ens et iuſtus eſt. Illaꝝ vero actionũ/que hHuus vite neceſ
i⸗ ſitudim deſermũt/ crimodũ genus eſt. Primũ/ quod natu⸗
ebil re mſtrumemũ ammimſtrat.ſecũdum /quod ↄtra moleſta qᷓ
in extrinſecus accidere pñt mumt.terciũ/quod oↄtra iam illa
- ta pꝛeſtat remediũ. Cum igit᷑ ad repandã naturã nr̃am in
tendimus / dunna actio eſt. cũ vero illi quod mfirmũ in no
bis eſt neceſſaria pꝛouidemus/humana. Omms ergo actio
dun vel diuma eſt / vel humana. Pol ſumus aũt non mcongrue
ſi. illam (eo q; de ſuꝑioꝛibus habeat ) intelligentiã appellare.
n hanc vero(qꝛ de mferioꝛibus habetur/ et quaſi quodã cõ⸗
. ſilio indiget) ſciam vocare. Si igitur ſapientia ut ſupꝛa di
⸗ ctum eſt/cũctas que racõne fiũt moderatur actõnes/con-

* ſequẽs eſt iam/ut ſapientiã has duas ꝓtes ↄtinere.i.intel⸗
ligentiã et ſcientiã dicamus. Rurſus/mtelligentia/qm et

na⸗ ig. .
i in inueſtigacõne veritatis/et in moꝝ ↄſideracõne laboꝛat
i eam m duas ſpecies dindimus. in theoeicã. i. ſpeculatiuã

et pꝛactic ã.i.actiuã.que etiã ethica.i.moꝛalis appellatur
e Scientia vero qꝛ opa humana pꝛoſequitur/congrue me⸗
an. chamca.i.adulterina vocatur.

e P
¶ De tribus opibus x.
in

ynt etemm tria opera.id eſt opus dei. opus nate.
ſ.pus artificis imicantis na turazʒ . Opus der eſt. qd
nõ erat creare. vnde illud. In pꝛmcipio creauit de
us celum et terꝛam. Opus nature. ꝙ latuit ad actũ pꝛodu
