ↄſideratione minfirmitatis ſue ab alienatõe ſua ſpõte cõpꝛi
mitur. Eſt affectus timoꝛis. qñ excõſideraticimmnentiũ pe⸗
naꝝ ↄcutitur. Eſt affectus indignatõis. qñ m odiũ aduer⸗
ſarioꝝ ex p̃a imquita tis eoꝝ malgiitate iflammatur. Eſt

Quo ſtudio oꝛãdts ſit de9 .

affectus zeh. quando ex amoꝛe iuſticia ad deſiderium vltõö⸗
ms accenditur Eſt affectus bone pꝛeſumptõis.qñ ex noua
aliqua/et ſingulari ſiducia ad vendicandũ plus ſolito qup
piam ammat᷑. De iſtis affectõibus pꝛime tres ad illud p̃ci/
pue genꝰ ſcripture ptinent.ĩ quo fit laudano. Quia ſcz ex
ↄmemoꝛatõe bomtatis ſurgit affectꝰ dilectõis. Ex omemo
ratõe potẽ̃tie et foꝛtitudis ſurgit affectꝰ ãmira tõis. Ex cõ
memoꝛatione aũt alicuiꝰ? pꝛoſperi euentꝰ et fati felicis, ſur
Sit affectus ↄgratulatõis. Tres ſequẽtes ad illud genꝰ? p
tinent.ĩ quo fit ↄmemoꝛa tioet felicitatis et mſerie. Qui
videlicʒ affectꝰ huilitatis ſurgit ex ↄmemoꝛatõe ꝓpꝛe infr
mitatis. tffectus doloꝛis ſurgit ex vmemoꝛatõe maloꝝ p⸗
ſentiũ vel recoꝛdatõe p̃teritoꝝ.ffectus timoꝛis.ex p̃uiſi⸗
one futuroꝝ. Tres vlti affectus illi magis generi ſcriptu⸗
rarum congruunt/m quo fit inuectio et accuſatio in aduer
ſarios. videlicʒ ↄtra nequitiã eoꝝ. indignatio ↄtra muriã
zelus ꝗꝓpter maliciã maioꝛ de dei miſcdia pᷣſumptio. Exem⸗
pla ſinguloꝝ hec ſunt. Ex affectu dilectõis cantat᷑ pſalmꝰ
Diligam te. Ex affectu ãmiratõis cantat᷑ põ. Dñne dũñs nr̃.
Ex affectu ↄgratulatõis/cantatur xS. Om̃es gentes. Et ĩ
his omibꝰ ẽ laudatio. Ex affectu huilitatis camtur põ. In
te dñe ſperam.Ex affectu doloeis/ camtur põ. Vſquequo
dnñe. Erxr affectu timoꝛis camt᷑ põ. Dñe ne mifuroꝛe Et ĩ his
oĩbus ẽ mixta querele dep̃catio Ex al c
mtur põ. QAud gloꝛiaris ĩ malicia. Ex affectu zeli camtur
põ. Deus vltionũ. Ex affectu bone pᷣſũptõis camtur põ.
Judica me dñe.q.ego. Sciendum eſt tñ hane ꝗꝓpeietatem/
m om̃ibꝰ põ.nõ eſſe.vt ꝓꝑ totam ſenem vnus affectusexten
Datur.ſed ſepe de alio affectu tranſitur in alhium ſcdᷣnimẽ

tes oꝛantium dꝛuerſis modis affici ſ olent. Hoc aũt quali

ter ꝑ ſin gulos pſalmos cognoſci poſſit.explanare pꝛolirio
ris operis cractatum expetit. Volumus tamen in aliquibꝰ
exempli cauſa demonſtra re.foete cogitare cepꝑi quanta ſit

Quo ſtudio orando ſ ze deus :e.

felicitas eſſe cum deo. quanta item miſeria ſit viuere ĩ hoe
ſeculo. quanta demum calamitas ſemper cruciari in infer⸗
no. et ex hac meditatõne mea ſubito amoꝛe celeſtis patrie
attactus ip̃o affectu ducente in hec verba decurꝛit. Geatꝰ
vir qui non abiſt in conſilio impioꝛum. Cuius pſalmi totam
ſeriem. ſi ſecundum intimum compunctioms ſenſum queri
mus. quid aliud mſi hoc vbiqʒ dicentem muemmus 'ffeli⸗
ces qui nunquam a deo receſſerunt. felices qui ſemper cuʒ
deo permanſerunt. felices qui in obſequio fideles.et de⸗
uoti perſtiterunt. Nam non felices.ſed miſen ſunt illi qui
ab illo elongauerunt. et cum illo perſeuerare noluerunt.
vel qui poſt ad illum non redierunt. Gꝛatias illi quantum
perſuiti. confuſio michi quantum diſceſſi. Nunc autem quã/
tum pꝛope ſum/elongare nolo. quantum longe ſum redire
cupio. Vtinam ad illum peruem am. vtinam ab illo nunquã
recedam. Ndiuua me domme deus meus. Offectus ig⸗
tur iſte dilectioms eſt. ſurgens ex laudatione. Item exem⸗
plum alterius. Cogitaun mecum quanta eſſet potentia dei
deinde ammirari cepi veſamam hominum qm moꝛtales ſũt
et tamen voluntati eius obuiare non pertimeſcunt. Ex hac
itaq; ammiratiõe compulſus ſum cxclamare et dicere Qua⸗
re fremuerunt gentes. Et eſt ammiratio mixta indignatio⸗
m. qua veſamam ammiramur. pꝛeſumptiom indignamur.
Vel certe ĩ nobiſmetipſis dum foꝛis aſſultus vitioꝛum cre
bꝛos et impoꝛtunos aſpicumus et in trinſecus de dei adin⸗
toꝛio pꝛeſumimus ipſam temptationum noſtrarum moleſti⸗
am cum quadam indignatione arguimus dicentes. Quare
fremuerunt gentes et cetera. Et eſt ſumma totius pſalm
ad hoc tendens.vt per dei potentiam confirmati mſolen⸗
tes aduerſitates contemnamus. et tanto nos aduerſarijs
noſtris foꝛtioꝛes.quanto deo vicimoꝛes ſumus pꝛeſumamꝰ
Illoꝛum interitum feſtinum attendamus.dei magmficen⸗
tiam coutra eoꝛum ſuperbiam frangendam opponamus.

rartato de lya π Kachel F*.

cum omm reuerentia ammum noſtrum ad obſequum illius
ſubiciamus.ſemper ſupꝛa nos ammrrantes eius potentiam
mjfra nos deſpicientes eoꝛum inſolentiam. Hic eſt affectꝰ
ammiratioms mdignatiom mixtus.ex laude ſurgens. Se⸗
quentis pſalmi ſeries non ſecundum vnum affectum teritur
ſed ſepe de affectu in affectum tranſit. Werbi gratia In
anguſtijs conſtitutus. quantũ ſemper in dei miſertcoꝛdia .WD
confidebam. cogitare incipio.quia tamẽ quomodo me ab
eo derelictum video. ex affectu doloꝛis in hec verba pꝛo⸗
rumpo. Domme quid multiplicati ſunt. qui tribulãt. m. m
in aduer ſum me. Multi di. a. m. non eſt ſalus ipſi in deo.
eius. QAurſumq; de affectu doloꝛis in affectum bone pee⸗
ſumptioms recurꝛens aio. Tu autem domine ſuſceptoꝛ me
us es. vt et meroꝛem per fiduciam releuem. et fiduciam p
meroꝛem caſtigem. Et quis omnes virtutes pſalmeeum.
quis igmtas compunctiones ſanctoꝛum affectuum enume⸗
rare loquendo poteſt pꝛo quibus mens in oꝛatione accendi⸗
tur. et gratiſſimum deo ſacrificium in ara coꝛdis adoletur

(Eacarws de lya. et rachel. vxoꝛibus iacob. et de concu⸗
bims eius. bala et zelpha. et fil Feius. et filra.

Emamin adoleſcentulus in mentis exceſ⸗
ſu. Nudiant adoleſcentuli ſermonem de
adoleſcente.euigilent ad vocem peophe⸗
te. Hemamm adoleſcentulus in mentis ex
ceſſu, Quis ſit bemamm iſte multi noue⸗
AC runt.alij per ſcientiam. alij per experienti
am. Qu per doctrinam nouerunt audiant patienter. qauiu
per experientiã didicer̃t audiant libent Qui em̃ cum expe
nentie magiſtenio ſemel noſſe potuit. fidenter loquoe ſer⸗
mno de eo quamuis pꝛolixus illum ſatiare non poterit. Sʒ
quis de eo digne loqui ſufficiat? Eſt emm ſpecioſus foꝛma

— d1 — — ——

pꝛe ommbus filijs iacob. et qualeʒ rachel generare decuit

Nam lya quidem quamuis plures. pulc rioꝛes tamen libe⸗

ros habere non potuit. Duas nanq; vt legitis vxoꝛes ia⸗

cob habuiſſe cognoſcitur. vna lya. altera rachel diceba⸗
tur. Lya fecundioꝛ.rachel foꝛmoſioꝛ.lya fecunda ſed lipa

rachel fere ſterilis /ſed foꝛma ſui glłoꝛiaris. Sed iam que

ſint iſte due mulieres iacob videamus. vt qui ſint earum fi

lij facilius intelligamus. Nachel dectrina veritatis. lya di
ſciplina virtutis.Nachel ſtudium ſapientie. lya deſideri⸗
um mſticie Sed ſcimus iac ob ſeptem anms pꝛo rachel ſer
uiſſe.et tamen videbantur ei dies pauci pꝛe amoꝛis magm⸗
tudine. Quid mraris? Secundum magmtudm em pulcritu
dims. erat magmtudo dilectioms. Certe ſi in laudem ſa⸗
pientie/ aliquid temptare voluero. minus erit quantumcun
q; dixero. Quid emm ſapientia ardentuis diligitur. Dulti
us poſſidetur. Eius decoꝛ omnem ſuperat pulcritudmem

eius dulcoꝛ omnem excedit ſuauitatem. Eſt em̃ vt ait qui⸗

dam ſpecioſioꝛ ſole et ſuper omnem ſtellarum diſpoſitionẽ
Luci comparata inuemtur pꝛioꝛ. Illi emm ſuccedit nox.ſa
pientiam autem non vincit malicta. Nttingit ergo a fine vſ
qʒ ad finem foꝛuiter.et diſpomt omĩa ſuauiter. Hanc ama
ui inquit et exquiſuu a iuuentute mea. et queſiui ſponſam
michi eam aſſumere. et amatoꝛ factus ſum foꝛme illius.
Quid ergo mirum ſi iacob m huiuſmodi ſponſe amoꝛe fla⸗
grabat.ſi talis igms tante dilectioms flammas tempera⸗
re non poterat.O quantum amabat.o qualiter in eius amo

re flagra bat qui dixit. Super ſalutem et omnem pulcritu⸗

dinem. dilexi ſapientiam. Nchil em̃ hac vt dirimus ſapien⸗
tia ardentius diligitur. mi dultius poſſidetur. Hinc eſt ei
q; ſapientes omnes eſſe volunt. pauci tamen ad modum ſa
pientes eſſe poſſunt. Nunquid de iuſtcia ſimiluter dicimus

Nunquid eque uuſti omnes eſſe volumus. ſed mſſti foꝛte eſ
ſe non poſſumus: Imo omnes vtique uuſti eſſe potuiſſent.
ſi eſſe iuſti perfecte votuiſſent Juſticiam emm perfecte di
ligere.eſt iam uuſtum eſſe. Sapientiam et multum amare
potes. et ipſa carere potes. Ommno et abſque dubio quã

to ampiius iuſticiam dil exeris. tanto iuſtioꝛ eris. Sed vi⸗

deamus nunc que ſint inſtituta vere iuſticie.et innememus
cur hommes tantum deteſtantur conubia lye Querendum
nanq; eſt cur omnes coniugia lye tã topere a bhoꝛreant qui
m amplexus rachel tantum ſuſprant. Perfecta iuſticia in
bet immicos diligere. parentes et pꝛopꝛia queque relinque
re. illata mala patienter ferꝛe. oblatam gloꝛiam vbiq; de⸗

clmare. Sed ab huus mundi amatoꝛibus. quid ſtultius.

quid laboꝛiooſius eſſe reputatur. Hinc eſt quod ab eis lya

ereditur.et laboꝛioſa vocatur. Lya nanque laboꝛioſa inter

pꝛetatur. Magnus nanque laboꝛ. ſed non minoꝛ erꝛoꝛ vide

tur eis eſſe intnbulatione gaudere. pꝛoſpera mundi quaſi

peſtem fugere. Bed quia copiam mundi ad neceſſitatem

non reſpuit. et ad voluptatem non ammittit. Lpam lipam
non cecam vocant.quam in rerum iuditio erꝛare putant.
Sr igitur per lyam deliderium ꝛuſticie. per rachel vero
ſtudium ſapientie intelligitur. Patet ratio quare vel lya
ab ommbus fere contemmtur. vel rachel tantum diligitur

Seod libet adhuc de his dua bus vxoꝛibus iacob diligenti⸗

us mquuere. et quicquid inde ammus ſuggeſſerit. mamfe
ſtius aperire. Omm piritui rationali emma quedam vis
data eſt ab illo patre luminum. a quo eſt omne datum op
timum. et omne donum perfectum. Vna eſt rauo. altera
eſt affectio. Natio qua diſcernamus. ffectio qua diliga⸗
mus Natio ad veritatem. ffectio ad virtutem. Hee ſunt

ſoꝛoꝛes ille due a domiĩo deſ ponſate olla et olibama ihꝛłm
et ſamaria. Hee ſunt ſpiritus rationalis gemine vxoꝛes. ex

—

de ha e Kogel f.

quibus oꝛitur generoſa pꝛoles.et regm celeſtis beredes.
Ex ratione oꝛiuntur conſilia recta. et affectione deſideria

ſancta. Ex illa ſpirituales ſenſus.ex iſta oꝛdinati affectus.

Ex iſta demq; omm̃s vrtus. ex illa vero veritas omms.
Sciendum itaq; eſt. quod affectio tunc veraciter incipit
lya eſſe.quando ſatauit ſeipſam ad noꝛmam muſticie com⸗
ponere. Et ratio rachel eſſe in dubitanter aſſeritur. quan⸗
do illius ſumme et vere ſapientie luce illuſtratur Sed quis

isnoꝛat quaʒ ſit illud laboꝛioſum. quaʒ ſit iſtud iocundum.

Vtique non ſine laboꝛe magno amm affectio a libitis ad
licita reſtringitur. et recte talis vxoꝛ lya hoc eſt laboꝛioſa
vocatur. Quid vero dultius. quid iocundius eſſe poteſt.
quaʒ oculum mentis ad ſumme ſapientie contemplationem
ergere? Nd hanc itaq; contemplan dam cum ratio dlats ⸗
tur. merito rachelis nommne bonoratur.

achel vil um pincipumd vel ouis incerpꝛetatur Ve

Verso tali nomme digna ſit. impleat quod ſcriptum
muemt. Sentite de dommo in bomtate. et in ſim⸗
plicitate coꝛdis querite ilum. Vtiq; qui de dommo in bo⸗

mtate ſentit.iam illũ qui eſt pemncipiũ ommu fiði oculo cer

mt. Sed et ouis veraciter eſt. ſi in ſimplicitate quent. Vi⸗
deſne quẽadmodum non quelibet ſed ſumma ſapientia ſun
pliciter queſita facit eſſe rachel. Jam vt arbitroꝛ non mi⸗
raris quod rachel tantum diligitur. cum eius etiam pediſ
ſequa ſapientiam mundi loquoꝛ que in dñe ſue comperatio⸗
ne ſtulticia reputatur. tanto vt cermmus amoꝛe a mundi
philoſophis requiratur. Quẽadmodum aũt lya ſupomt.
dum rachel ſperatur. facile recognoſcunt. qui hoc ꝙqᷓ ſepe
contingat.nõ tam audiendo.qꝙᷓ expiendo didicer̃t.ſepe cõ⸗

tingit vt ammꝰ antique ↄuerſatõis ſoꝛdibꝰ minꝰ mũdatus

et ad contemplationem celeſtem nõ dum idoneus.dũ ſe m

de lya e¶Kachel.

cubiculo rachelis collocat. dum ſe ĩ ei? a mplexꝰ? totũ pat
Dum illam ia miam ſeſe tenere putat. ſubito et inopmate in
ter amplexus lye ſe eſſe depꝛehendit. Quid emm ſcriptu⸗
ram ſacram mii rachelis cubiculum dicimus.in quo ſapien
tiam diumam ſub decenti allegoꝛiarum velamme latitare
non dubitamus In tali cubiculo rac hel totiens queritur.
quotiens in lectione ſacra ſpiritualis intelli gentia indaga
tur. Seo quamdiu adhuc ad ſubhmia penetranda mimme
ſufficimus. diu cupitam diligenter queſitam rachel non⸗
dum inuemmus Incipimus ergo gemere ſuſpirare. noſtraʒ
cecitatem non ſolum plangere.ſed et erubeſ cere. Dolenti⸗
bus ergo nobis et querentibus vnde hanc cecitatem merui
mus.occurꝛunt mala que fecimus. Qummo ipſa dimna le
ctio nobis nolentibus. et aliud quiddam in ea molientibus
feditatem noſtram frequenter mgerit. et coꝛda noſtra in
eius conſmderatione compungit. Quotiens ergo in diumna
lectione pꝛo contemplatione compunctionem repertmus.
in cubiculo rachels non ipſam ſed lyam nos muemſie non
dubitemus. am ſicut rachelis eſt meditart. contemplari.
diſcernere. intelligere. ſic pꝛofecto pertinet ad lyam flere.
dolere. gemere. ſuſprare. Nam lya vt dictum eſt affectio
eſt.dunnma inſpiratione inflammata. rachel eſt ratio diuina
reuelatione illuminata. Lya affectio ad noꝛmam ꝛuſticie ſe
ipſam cõponens. rachel ra tio ſe in celeſtis ſapientie contem
plationem attollens Ded de pis hpactenus. nunc de earum
ancaliis vdeamus. c

6 cepit ergo vtraq; Alarum ancillam fuam Atfe⸗
ctio ſenſualitatem. ratio imagin ationem. Obſequi
tur ſenſualitas affectõi imagĩiatõ famulat᷑ rõi vna

de lja Kagel

. mundus ml eis poſſe conferꝛe dinoſcit᷑. Nã ſine imaginatio
ne ratio mchil ſciret. ſine ſenſualitate affectio mil ſaperet.
Vt quid emm lya circa labentium rerum amoꝛem tam vehe

menter afficitur. mſi quia in eis per anciulle ſue hoc eſt ſen⸗
ſualitatis obſequium multifoꝛmiter delectatur. Item cum
ſcriptum ſit quia muiſibilia dei a creatura mundi per ea ꝗᷓ
facta ſunt mtellecta conſpiciuntur. inde mamfeſte colligi⸗
tur. quia ad minſibilium cogmtionem nunquam ratio aſſur
geret. mſi ei ancilla ſua imaginatio videlicet rerum viſibi⸗
3 . hum fozmam repꝛeſentaret Der rerum emm viſibilium ſpe

3 ciem ſurgit ad rerum inuiſibilium cogmtionem. quotiens
exhis ad illa quandam trahbit ſimlitud inem. Sed conſtat
le quia ſine imaginatione coꝛpoꝛalia neſciret.ſine quoꝝ co⸗
⸗ gmtione ad celeſtem contemplationem non aſcenderet. Vi
n ſibilia emm ſolus contuetur ſenſus carms. muiſibilia vero
ſolus oculus videt coꝛdis. Eſt ergo ſenſus carms totus ex
. trinſecus.ſenſus vero coꝛdis totus intrinſecus. Natio fo⸗
vo ras exire non poteſt. ſenſus coꝛpoꝛis ad illam intrare non
n⸗ poteſt. Non emm decebat furam delicatam et teneram et
M4 ſingulariter foꝛmoſam foꝛis per plateas diſcurꝛere. ſʒ nec
ſ⸗ ſeruum cõuemebat domine ſue penetralia ſecretioꝛa rꝛeue
renter ireumpere. Diſcureit ergo imaginatio vtpote ancil⸗
4 l.a mter dommam et ſeruum. inter rationẽ et ſenſum. et qᷓc⸗
. quid extrinſecus haurit per ſenſum carms.intus rep̃ſentat
ad obſequium ratioms. Semper ergo maginatio ratiom
aſſiflit. nec ad momentum quidem ab eius famulatu ſe ſub
trahit. Nam ſenſu etiam deficiente. ipſa mimſtrare non de
EFE ſimnmt. Nam in tenebeis poſitus nichil video. ſed quelibet l⸗
. lic imaginari poſſum ſi volo. Sic ſemper et ĩ omnibus ima
4 ginatio pꝛeſto eſt. et eius obſ equio vbiq; ratio vti poteſt.
SS”ßZM Sedod et ſenſualitas nichilommus ſatagit.et ſollicita eſt

circa frequens miniſterium. vtique et ipſa ſemper et vbi⸗
que ad domine ſue lie parata obſequiũ Hec eſt qᷓ uli ſole⸗

¶ Kathel.
carnahũ delectationum cibos cõdire et apponere et ad ea
rum vſum ante hoꝛzam murtare et vltra menſurã pꝛouocare

Que emm alia eſt quã ſenſualitas . que ammi affectonem

carnalium voluptatum deſiderio mflammat. et earum de
lectatione inebꝛiat. Hec eſt que laboꝛioſam illam domma;
ſuam egredientem pꝛecedit. et huc illuc qʒ circumducit.
Nam quia lia lippa eſt et parum videt ulhus manuductionẽ
ſequr cam non pudet. Hinc eſt quod lia ammi videlicet af⸗
fectio nunc contemnenda dilgit. nunc diligenda contem⸗
mt. quia dum eius oculus in rerum ꝛudicio caligat. carms
alpetitum ſequi non erubeſcit.
ee fſunt duarum vroꝛum iacob cancrlle due / quas
ſcriptura nommat zelpham et balam. balam rache
A uA.s. zelpham lie. Vidimus de earum obſequio. ſed
ec de earum vitio ſilendum puto. Eſt emm bala garenla
zelpha temulenta. Hale nanq; loquacitatem.nec ipſa domi
na eius rachel compeſcere poteſt. ſed et zelphe quidem ſi⸗
tum. domie ſue copia tanta ommno extinguere non poteſt
Vmum quod zelpha ſitit. gaudium eſt voluptatis De quo
quanto plus bibit/tanto amplius ſitit, nam ad ſatiandum
ſenſualitatis appetitum. totus mundus non ſufficit. Quia
ergo quantumcunqʒ; bibat ſemper ad bibendum minhiatire
cte zelpha hoc eſt os inhians vocatur. ſitis cuuꝰ nunq ex
tinguitur. Imaginatio autem cum tanta impoꝛtumtate in
auribus coꝛdis perſtrepit. quatinus eius clamoꝛaem vt dirxi
mus ipa rachel vix vel ommno cohibere non poſſit. Hinc
eſt quod ſepe pſallimus / vel oꝛamus. fantaſias cogitatio⸗
num. vel qual! libet imagines rerum ab oculis coꝛdis am⸗
mouere volumus/nec valemus. Quomam ergo hinuſmodi
perſtrepentium cogitationum tumultus quotidie etiam in
mti patimur. qualis vel quanta ſit bale garzꝛulitas quotidi
ano expimẽto docemur Queq; etem̃ viſa et audita qñʒ qnp
ſr geſſimus vſł diri? ad mẽoꝛiã reuocat et q̃ pᷣa iã enarꝛado

—.—
—

12

45

ſe
ll
on

teſ

ja el Kachal.

explicauerit. ea dem ĩteꝝ atqʒ iterum ie, non ceſ lat.
Et ſepe cum nulla voluntas coꝛdis ei audiendi aſſenſum p
beat. ipſa mc bilominus q;uis nullo quaſi audiente narꝛati
onem ſuam explicat. Sic itaqʒ decrepiti ſenes vel muetera
te anus ſolent quelibet abſq;ʒ omm auditoꝛi referꝛe. et qua
ſi aliquibus pꝛeſentis cum eis ſermonem conferꝛe Vnde nõ
m merito bala hoc eſt imueterata dicitur. que mueterato⸗
rum moꝛem mitatur. Sed de garꝛulitate bale ſeu temu⸗
lentia zel phe quis neſciat. mſi foꝛte qui ſeipſum igno:at.
Nunc de earum filis. et peius de filus lie dicendum vide⸗
tur. nam et ipſa pnoꝛ peperiſſe legitur. Filij iacob er lia
vt diximus mchil aliud ſunt/qᷓ;ᷓ oꝛdmati affectus. Nam ſiĩ
oꝛdinati ſunt. eius vtiq; filij dici non pñt Septenaria itaqʒ

lie pꝛoles. ſe eptem ſunt virtutes. Giquidem m hil aliud ẽ

virtus ꝙᷓ; amm affectus/oꝛdinatus et moderatus. Oꝛdina
tus quidem. quando ad illud eſt ad quod eſſe debet. Oo
derat tus quando tantus eſt/ quantus eſſe debet.

nincipales ergo affectus ſeptem ſunt. qui ab vna⸗

Saudium et doloꝛ. odiũ. amoꝛ. et pudoꝛ Iſti om̃s

pñt eſſe modo oꝛdinati modo moꝛd mmati. ſed cum fuerint
oꝛdinati. tunc tantum mter filios iacob deputandi. Bi nõ
eſſet timoꝛ inoꝛdinatus.ſermo diumus mimme dixiſſet. N
lic trepidabant timoꝛe. vbi non erat timoꝛ. Iterum ſi non
eſſet timoꝛ oꝛdina tus.ſcriptum non eſſet. Timoꝛ domm

ſanctus permanet m ſeculum ſeculi Item ſin ſi non eſſet amoꝛ

modo oꝛdmatus. modo inoꝛdmatus. ſcriptura ſacra nec
iſtum pꝛeciperet.nec Uum pꝛohiberet. Diliges mnquit de⸗
um tuum / ex toto coꝛde tuo.et ex tota amma tua.et ex om
m virtute tua. et pꝛoximum tuum ſicut teipſum. Et alibꝛ.
Nolite diligere mund. nec ea qᷓ in mudo ſũt. ſiłr debemꝰ et

de alis affectibus intelligere. aliqnñ oꝛdĩatos et iccco bo⸗

nos. aliquãdo mnoꝛdĩatos et iccco malos eẽ. De boms aüt

mmi affectione ſurgunt. Spes videlicet et timoꝛ.

De lyn & Lachel ꝛc
quos et iacob fdios eſſe diximus. nüc quo oꝛdine generent
videamus . Weniptum eſt. Imtium ſapientie timoꝛ domm
Hec ergo eſt pꝛma virtutum peoles. ſine qua ceteras ha⸗
bere nõ potes. Qui talem filium habere deſiderat. mala 4
fecit nõ ſolum frequẽter ſed et diligent attẽdat. hinec magᷓ
tudinẽ ſui ſceleris ill mc potentiã uidicãtis Ex tali ↄſidera
tõe timoꝛ naſcit᷑.ſcʒ filiꝰ ille q iure ruben. hoc ẽ filiꝰ viſio
ms vocat᷑. Quodãmõ etem̃ cecꝰ eſt. et mĩme videt qᷓ pec⸗
care nõ timet.q futura mala nõ pᷣuidet.q nõ erubelſcit pea
uitate ſuã.q nõ expaueſcit ptãtem Diumã Si ĩcipiat ꝛſta vi
Dere. icipiet pariter et timere. et q̃nto pfectiꝰ ↄgnouerit.
tãto vehemẽtrus timebit. Vides vt arbitroꝛ ᷓ; uiſte rube
vocet᷑.q ex tali viſione generat᷑.Necte eo nato mater eius
exclamauit. Vidit dñs huĩlitatẽ meaz. eo ꝙ tũc veraciter
incipiat videre et videri.deũ ↄgnoſcere ſet a deo ↄgnoſcei
videre deũ ꝓ intuitũ foꝛtitudĩs.videri a deo pſpectũ pieta
tis. Pꝛimo filionato. et paulatim creſcẽte ſcus naſcit᷑ q*
magnũu timoꝛẽ nceẽ ẽ/ vt doloꝛ ſequat᷑. Quanto em̃ quis ve
bemẽuꝰ metuit penam quã merun t. tanto acerbi? plangit
culpa quaʒ fecit. Sed ſcimꝰ qꝛ quacũq; hoꝛa pctõꝛ ↄuerſꝰ
fuentt et ingemuerit. ſaluus erit. ſcvᷣm illud. Coꝛ ↄtritũ et
humiliatũ deus nõ deſpicies. QAud tibi videt. Noõne men
to talis filius ſimeon. id eſt exauditio vocatur. QAm enim
vere pemtet.qui veraciter dol et.abi 3 dubjio et aqſqʒ mo⸗
ra moulgentiam accipiet. Oꝛ ano que er coꝛde contrito et
humiliato pꝛofertur. citius exauditur. Humiltato ꝓ limo⸗
rem.contrito per doloꝛem. Per ruben hnmilatur.per ſime
on contritur. et in fletu compungitur. Sed beati qui lu
Sent. quomam ipſi conſolabuntur. Sed que queſo c
tio poteſt eſſe pemtentibus vere. et lugenti bus amare. mſi
vna ſpes veme. Hic eſt ille tercius. filioꝛum iacob.qui ic⸗
circo lem hotc eſt additus vel additio ꝝ ocat᷑.qꝛ duobus il
lis pꝛioꝛibꝰ pꝛi? oatis. hociuꝑaddit᷑.nõ datũ

De lyn Kachel ir⸗

ſermo diuinꝰ? hunc filium nommat. ne ante tim ꝛe m et con
dignum pemtentie / doloꝛem quis de ſpe veme pꝛeſumat.
Qu em̃ poſt perpetrata ſcelera ſine ſatiſfactõe ſibi de im

pumtate blanditur. nõ tam ſpe erigit᷑ ꝙᷓ; p̃ſumptõe elidit᷑.

Ex tali itaq; nomine voluit nos ſcriptura diuina certos effi

cere. hunc nos vwelicet filium /nec ante duos illos pꝛioꝛes
poſſe habere / nec poſt illos pꝛecedentes. hunc tercium poſ

ſe deeſſe. Vere emm et abſq; dubio quanto quis frequen⸗
tius. quantoq; vehementi? de ſuo reatu. interno doloꝛe af

ficitur. tanto cer tioꝛ. tanto ſecurioꝛ de indul gentie vema

efficitur Secundum multitud inem inquit doloꝝ meoꝛum

in coꝛde meo. conſolationes.t.l.a.m. Hinc nanq; eſt qð
ſpiritus ſanctus paraclitus. hoc eſt cõſolatoꝛ dicitur.quia

ammam pemtentie lacrimis afflictam. tam frequenter. q;
libenter conſola tur. Illam nanqʒ frequenter viſitat.illam

libenter confoꝛtat. et ad veme fiduciam plene refoꝛmat.
ꝙᷓ ſua ſcelera flendo damnare.et damnando flere conſide
rat Incipit extunc quedam familiaritas inter deum et am
mam fieri. et amicitia confederari. eo q; hec ſe ſentiat ab
illo ſepius viſitari. et ex eius aduentu non tantum iam con
ſolari.iĩmo aliquotiens quodam meffabili gaudio expleri.

PHanc amicitie confederationem mfalloꝛ lia pꝛeſenſerat.
quando i am nato leu cum magna exultatione pꝛoclama⸗

bat. Nunc copulabitur michi vir meaus.
erus amme ſponſus deus eſt. Quem veraciter no⸗
bis copulamus. quando ei per verum amoꝛem in⸗
heremus. Imo vero tunc ſibi nos ille connectat.
quando nos quibuſdam interms commertijs ad ſuum amo⸗

rem accendit. et artius aſtringit. Quod eſt emm coꝛ tam
durum tam ferꝛeum. quod dunna pietas ſua pꝛeſentia non

emolliat. et ſua dulcedine non alliciat. Vnde fit vt quem
pꝛus ↄſueuerat multũ foꝛmidare ĩcipiat poſtremo ardẽter
amare. Wides ĩa vt arbitroꝛ qð queadmodu poſt creſcẽte

e lya ¶Kachel.

quotidie timoꝛem neceſſario ſuboꝛiꝰ eſt doloꝛ. et ſic vtiq;
poſt ſpem natã. et ꝑ quotidiana ĩcremẽta pꝛoficiẽtẽ naſcit
amoꝛ Mic itaqʒ ẽ ille filioꝝ iacob qui quarto loco naſcitur
et uindas. id eſt confitens in ſi criptura nominat᷑. Cuiꝰ? nomi
ms ſi rõnem querimus. citius muemmus. Scimꝰ nãq; qꝛ qᷣſ
qʒ qð aꝗpbat.hoc amat. et quo plus amat. tanto amplius
aqpbat. Et quid eſt aꝗpbare.mſi laudare Illa vtiqʒ eſt ve
ra laudatio.illa eſt pura confeſſio. que ex caſta dilectione
ſurgit. que ex magna ãmiratione pꝛocedit. Vultis noſſe a⸗
pertius. que ſit vox exultatioms et confeſſioms quã nouit
iudas ſolus. vel cetis oĩbus excellẽtiꝰ. Rttẽdite nũc aĩmo
aliquẽ mmiũ amãteʒz. et mmio amoꝛe feruentẽ. NRttẽdite qd
ſentiat. qiid loquat᷑ de eo quẽ multũ amat.quẽ valde m
ratur. Quid ergo dicit?quid loquitur? O inquit ꝙᷓ bonus
ꝙᷓ bemgnus.o qᷓ; ſuauis.ꝙᷓ dulcis.o qᷓ; amã dus. quantum
amplectãous. quaʒ totus ammirabilis. quaz totus deſide⸗
rabilis. O beatum quem amat.o felicem quem ſuo amoꝛe
dignum indicat. Me felicem ſi eo frui liceat. me beatum ſi
eum poſſidere contingat. Hec mfalloꝛ eſt illa vox exultati
oms et confeſſioms que ſemper ex oꝛe inde reſonat. in au
ribus diume pietatis. Quid tu dicis lias QAuid tu pꝛocla⸗
mas pꝛo iuda:?Quid tu reddis domino? quid retribuis pꝛo
tali puero. Nunc inqt confiteboꝛ dño. Confiteboꝛ dommo
mmis in oꝛe meo. Vere vtiq; et aſq; dubio. non ſolum fre⸗
quenter. ſed etiam indeſinenter dommino confiteris.ſi eum
perfecte diligis. enedicam inquit dommum min omni tem⸗
Poꝛe.ſemp laus eius in oꝛe meo Semper quidem laudas.
ſi ſemper amas.et ſemper deſideras. Nam non amares ſia
non appꝛobares. Quid eſt enim vt dictum eſt appꝛobare.
niſi laudare. Et ipſa laudatio.ipſa eſt confeſſio. Nec pu⸗
tes quod ſufficiat iude confſiteri tantum coꝛde. mſi etiam
confit eatur et oꝛe. Cupit emm indas et alns cõmendare.
et ad eius amoꝛ accendere.quẽ oĩm amoꝛe dignũ audicat

de lyn & Ragel e

et ab ommbus amari deſiderat Hec oĩa dicta ſunt de cou
feſſione laudis.ſed quio dicemus de confeſſione c rimims

Nn foꝛte iudas iſtã ignoꝛat.qᷓuis illã tam excellenter agno
ſcat Ego nõ ſic exiſtimo.qꝛ et hanc et illã ad honoꝛem dei

mul tum ptinere ↄgnoſco. Et ſcio quia qui veraciter diligit

libenter facit quic quid honoꝛi dei miltare cognouerit.
vltum cõmendat bomtatem dei nõ ſolum largitas
ſua/ſed etiã imqtas nr a. DRi em ma gnum ẽ mil pꝛo⸗
merentibus gratis impẽdere multa.quale quantũ

erit tribuere bona pꝛomerentibꝰ mala. O qualis pietas

quã nulla nr̃a ſupare poteſt impietas.Nlia ſunt que miſeri
coꝛditer ignoſcit.alia que affluenter tribuit Ignoſ cit ma
la noſtra.largitur bona ſua.ſemꝑ pᷣ̃ſto eſt ad ĩignoſcenduʒ
ſemp paratus ad largienduʒ. Hic pius. illic largus. vtro⸗
biq; bemgnus.vbiq; bonus Confiteamur ergo illi mala no
ſtra. confiteamur bona noſtra. cõfiteamur a nobis eſſe ma⸗
la noſtra.vt pie ignoſcat.confiteamur ab po eſſe bona no⸗
ſtra.vt conſeruet et augeat. Hec iudas inceſſanter acti⸗
tat.ne ingratus apareat.vel de indulta vema. vel de con
ceſſa gratia. Recte ergo vt arbitroꝛ hic filius iudas. id eſt
confitens vocatur. quia verus amoꝛ ſemper confitetur De
mq; cum ſcriptum ſit.quia deus veritas eſt.deum nõ ama
re conumcitur quiſquis veritatem confiten erubeſcit. Ju⸗
ſtus inquit ſcriptura in imtio accuſatoꝛ eſt ſui. Habet er⸗
So quid agat qui ſe credit vel cupit eſſe amatoꝛem dei.m⸗
ſi foꝛte putet aliud eſſe amare deum. qᷓ amare iuſticiam
dei. Ecce iam habemus de quatuoꝛ pꝛimis filijs lie. Pꝛimꝰ
eſt timoꝛ pene.ſecundus doloꝛ pemtentie Tercius ſpes ve
me. Quartus amoꝛ iuſticie. et poſt hec deſmt parere. ſuf⸗
ficere emm ſibi poſſe exiſtimat.cum ſe vera bona veraciter
amare ↄſiderat.ſed qᷣd putas in coꝛde rachel agttur qui⸗
bus putas deſiderioꝝ eſtibus agitatur cũ videat liam ſo⸗
roꝛem ſuã matrẽ filioꝝ letãtem.ſe autẽ ſterilẽ pmanentem

—
De lya 20 Aachel
Nudiamus quid dicat.et intelligamus quid doleat Quid
ergo dicit iacob viro ſuo Da michi inquit libeꝛos. alioquin
moꝛiar. NQbſq; dubio ſtudium ſapientie ſi non pꝛoficit. citi
us dekicit. Bed queramus diligenter quidnam eſſe poſſit.
quod nato inda rachel ad amoꝛem pꝛolis ſolito amplius in
ardeſcit. Dirimus ſuperius quia ſicut ad liam. id eſt ammi
affectionẽ ꝑptinet diligere.ſic rachelis.id eſt rõms eſt cog
noſcere. Ex illa nanq; oꝛitur quilibet affectus oꝛdinatꝰ.ex
iſta ſenſus ſeu intellectꝰ purus. Sed quio aliud p iudam
mtelligimus mſi amoꝛem oꝛdinatum. amoꝛem celeſtium. a⸗
moꝛem dei.amoꝛem ſũmi bom. Nato taq; iuda.id eſt bo⸗
noꝝ murſibilium deſiderto exurgente at; feruente. incipit
rachel amoꝛe pꝛolis eſtuare.quia incipit velle cognoſcere.
vbi amoꝛ.ibi oculus. Libenter aſpicimus. quem multũ dili⸗
Simus. Nulli dubium. quia qi potuit bona muiſibilia dili
gere qum velit ſtaum cognoſcere.et ꝑ intelligentiam vwe
re.et quanto plus creſcit udas affectus videlicet diligen
di. tanto amplius in rachel feruet deſiderium pariẽdi. hoc
eſt ſtudium cognoſcendi. Sed quis neſci at quã ſit diffici
le.imo qᷓ; pene impoſſibili mentem carnalem.et adhuc ĩ ſtu
dijs ſpiritalibus ad inuiſibilium intelligentiam aſſurgere.
et m illis contẽplatioms oculũ figere. Qulla quipe nouit
adhuc mſi coꝛpoꝛalia mil aliud cogitanti occurãt.mſi que
cogitare conſueuit ſola viſibilia. Querit imuiſibilia videre
et mi occurꝛit mſi foꝛme rerũ viſibiliũ.deſiderat intueri in
coꝛpoꝛea.et m ſommat mſi imagines rerum coꝛpoꝛalium
Quid igitur faciat? quid agats Nonne melius eſt qualicun
q; modo illa cogitare.qᷓ; oblunom vel negligentie trad ere
Imo ſi bene amat mens. ea non facile oblunſcitur. multo
tamen difficilius ad eoꝝ otemplationem ſubleuatur. Facit
tamẽ q;ʒ poteſt.intuetur ea quomõ poteſt. Cogitat p ima-
Sinationem. quia necdum videre valet ꝓ intelligentie pun
tatem. Mec vt arbitroꝛ aſt cauſa cur rachel pems lberos

habeat de ancilla quam generet de ſeip̃a. quia dulce eſt ei

ſaltem imaginando eoꝝ memoꝛiam retinere. quoꝝ intellige
ciam nondum valet rattocinando apꝛehendere. Sicut em
per rachel rationem.ſic ꝑ eius ancillam intelligunꝰ ima gi
na tionẽ. Suadet ergo ratio cõmodius eſſe. qualicunq; mo
do vera bona cogitare. et imagina ria quadã ſaltem pulcr
tudme ad eoꝝ deſiderium ammũ accend ere. ꝙᷓ in falſis et
deceptoꝛijs boms cosgita tioneʒ figere. Et hec eſt ratio cur

rachel voluerit ancillam ſuam viro ſuo tradere. Hanc eſſe

pꝛimam viam omm ingredienti/ ad inuiſibili cõtemplatio
nem nemo ignoꝛat mſi foꝛte quã ad hanc ſcientiaʒ necdum
experientia infoꝛmat. Sed nec hoc p̃ᷣtereundum quomo⸗
do ſcripture diuine huic ſpeculatõm alludant., et humane
infirmitati cõdeſcendat. Res em̃ muiſibiles ꝑ rerũ viſibi⸗
lium foꝛmas deſcribunt et earum memoꝛiam ꝓ quarunda:
concupiſcibilũ ſpecierum pulcritudinẽ mentibus niis im⸗
peimunt. HMinc eſt qð nunc terꝛam lacte et melle manantem
pꝛomittunt.nunc floꝛes.nunc odoꝛes nommant. nunc per
cantus hommũ.nunc ꝓ ↄcentus aumm celeſtium gaudioꝝ
armomam deſignant.Legite apocalipſim iohanms.et mue
metis celeſtis ibꝛim oꝛnatum ꝑ aurum et argentum. ꝓ mar
Saritas et alias quaſlibet gemas p̃ctoſas multipliciter de
ſcriptum. Et ſcimus quidem quia hoꝝ ommũ mc hil ibi eſt
vbi tamen mchil oĩno deeſſe poteſt Talium nanq; mchil ibi
eſt ꝓꝑ ſpeciem. vbi tamen totum eſt ꝑ ſimilitudinem In bis
oĩbus habet bala vnde domine ſue vtiliter deſeruiat. quã

doquidem ei hoꝛum ommum memoriam vbi et quando vo⸗

luerit pꝛo voto repꝛeſentat. Hec em̃ ſtatim cum volumus
imaginari poſſumus. Qunqꝙᷓ; imaginatio ratiom vtilioꝛ eſſe
poterit.qꝙᷓ cum ei in tali obſequio deſeriit. Sed vt de ba⸗
le fils que dicenda ſũt pꝛoſequamur. Sciendũ eſt qð ima
ginatio alia beſtialis. alia rationalis. Geſtialis aũt inter fi

lios iacob annumerari nõ debet. nec talẽ aliquãdo rachel

adoptiuum ſibi kumum facere volet. Geſtialis taq; imagi⸗
natio eſt. qn ꝑ ea que pauloante vidimus vel fecunꝰ ſine vl
la vtilitate abſq; omm deliberatione huc illuc q; vaga men
te diſcurꝛ imus. DHec vtiqʒ beſtialis eſt.nam et loc beſtia
facere poteſt. Rõnalis aũt eſt illa.qñ ex his que ꝓ ſenſum
coꝛpoꝛeum nouimus.aliquid imaginabiliter fingimꝰ. Ver
bi gratia. Qurum vidimꝰ. domum vidimus. auream aũt do
mum nunc vidimus. Nuream tñ domũ ima ginari poſſumꝰ
ſi volumꝰ. Moc vtiq; beſtia facere nõ poteſt. ſoli rõnabili
creature hoc poſſibile eſt Huimodi imaginatione ſepe vu
mur / cum que ſint future vite bona vel mala diligenti? rima
mur. Nuſ qꝙᷓ hic ſola bona.nuſ ꝙᷓ hic ſola mala.ſed ꝓmixta
ſimul. et bona et mala. Et cᷓ;uis in vtroq;ʒ genere ſint mul
ta. nuncq tũ muemũtur ſola. Ibi inuemri poſſunt et bona
ſine ammirtione naloꝝ.et mala mchilommus ſine ammix
tione bonoꝛum. Item hic ſacut nec ſola.ſic nec ſumma ĩue
mmus. Ibi et ſumma et impmixta bona et mala eſſe nõ du
bitamus. Quotiens igitur ex multis boms et malis que in
hac vita ſenſus coꝛpoꝛeus experitur. quale vel quãtum eẽ
poſ ſit illud future vite ſummũ bonum ſiue malum colligit
et ex hoꝝ ima ginatione/quedam futuroꝝ imago figurat᷑.
talis itaq; imaginatio rationalis eſſe facile cõuincit᷑.et ad
balam et ad rachel ptinere videtur. Nd bal am ꝓptinet inc;
tum imaginatio eſt. ad rachel aũt. meꝙtum rationalis eſt
LTalis itaq; pꝛoles.et ima gnatioms eſt ꝓnatuitatem. et
ratioms ꝑ adoptionem Huzmodi em̃ peolem vna generat
ſed altera educat. Ex bala nanq; naſcitur. ſʒ ꝓ rachel mo⸗
derat᷑. Nemmẽ ↄturbet. qᷣ et mr̃em et pꝛolẽ imaginatõe⸗
apellẽ. Sz hoc volo eẽ int mrem et filiu. qð ẽ inſtrumẽtũ
et actũ.vel hoc ẽ mt matrẽ et pꝛolẽ.qð ẽ int᷑ genꝰ et ſpẽᷣm
Naã genus adiũcta ſibi differetia/ex ſe ſꝑẽm generat.quẽad
modũ copula viri feminã ad pꝛolẽ fecũdat.Et ſepe inſtru⸗
mentũ et eiꝰ actõz vno noĩe appellamꝰ?. nam all qð videm?

+. —

–☛

et illud quo videmus/viſu m vocamus. Sic cũ ratio vel vo
lũtas.vel intellectꝰ noĩatur.aliqñ inſtrumentũ. aliqñ eius
actio intelligit᷑. Et ſcimꝰ quidẽ qꝛ inſtrumẽtuʒ ꝙᷓ; ei? actio
ſemp pꝛius ẽ. et ſine pᷣo eẽ nõ pᷣt. Habet ergo ab iſtrum
to actio eſſe.nõ mſtrumentũ ab actõne. Vñ nec incõuemẽs
ẽ ꝑ inſtrumentũ mr̃em. ꝑ actõʒ aũt fuũ eiꝰ itelligere Ima H
ginatio ergo qn inſtrumentũ ſigmicat.ẽ vis illi aĩe.q cũ
voluerit qdlibz magmari valet. Hoc ĩſtrumẽto cũ ad ali⸗

q́ld imaginanð mens vtit᷑. actio pꝛoc uldubio qᷓdame efficit.
qꝗᷓ ſimiliter imaginatio noĩatur. Hec volui bꝛeui cõmemo

rare.ſed ĩ his imoꝛari diutiꝰ nõ eſt nccẽ. ſed nunc ad pro „

ſequtioms oꝛdmiem reuertamur.

iximꝰ qꝛ ſola rõnalis imaginatio ad rachel ptinere
vyideat. et qᷓ rationalis nõ eſt. ei adoptione pꝛoꝛ⸗
ſus mdigna iundicat᷑ Sʒ rõnał ima ginatio alia ẽ p rõnez dii
poſita. alia ĩtelligẽtie ꝓmixta. Illa vtimur qñ ſcm viſibi⸗
liũ reꝝ ↄgmtã ſpẽm. viſibile aliud aliqd mete diſpommus
nec tñ ex eo viſibile aliqd cogitamꝰ. Iſta vo vtimur. qñ ꝑ
