pouus inſama/quantum ſibi debeat quiſqʒ iraſci. qualiter

mdignari.quomõ ſeipᷣm ar guere.qꝙ; acriter mcrepare. cum

ſe agnoſcit conſcientiã ſuam mam gloꝛiatione fedaſſe De⸗

bet ergo quicunq; eſt ad ſanandum mentis tumoꝛem mfir⸗

mitates ſuas ante oculos ponere.et culpas ſuas ſine quu-
bus nemo hanc vitam tranſigit ad memoꝛiã reuocare.ꝙᷓ; m

honeſta ſepe in opere. ꝙᷓ mdigna in oꝛe. ꝙᷓ immũda verſe

tur in cogitatione / diligenter attendere. vt inde mamfeſte

colligat.ꝙᷓ multa in ſuis moꝛibꝰ imuemre queat /que iure de
beant amputa n. ſi vere vult et nõ impudẽter gloꝛiari Cum
igitur hiiꝰ modi conditioms retractatio mente reuoluitur.
quid aliud ꝙᷓ; cum filio emoꝛ circũciſioms pactum ſtatuitur

Nam quid eſt diceremoꝝ tuoꝝ pudenda abſceide. ꝙq; ma-
ſculoꝛum tuoꝝ pᷣputia circumcide.Et quid ẽ dicere alioqn

nõ poteris nõ ĩpudenter gloꝛiar. ꝙ alioquin poteris copu
lari. Si em̃ ſichem gloꝛia tio.ſi dina verecundia. qͥd aliud
erit gloꝛlatio mpudens.gloꝛiatio ſine verecũdia /ꝙᷓ ſichẽ

er.

ſine dina. Recte aut inueterate conſuetudimiſ que diffici

le ſuperantur. p maſculmũ ſexum deſignätur. Jit ſunt ma
res quos fratres dme circucidi voluerunt. teſte tamẽ ſcrip
tura hanc circũciſioms ↄditionẽ ſichem in dolo ꝓoſuerũt
Ecce vt facile aduertere poſſimus. nullo marito tali ſoꝛo⸗
rem ſuam dare ciſponebãat. et qᷓuis gpoſite ↄditioms ouen
tioneʒ explere potuiſſet. nullatenꝰ? tn eum tali matrimomo
dignum iudicabaut Et quidem etiam ſi poſſemus omia in
honeſta ma de nr̃a pemt? vita amputare et ab oĩbus oĩno
mũdari. mchilominꝰ? tñ deberemus nõ de nris merttis. ſed
m dñno głiari. Et iccirco fres dine dura ei Pponebant. vt en

de ſoꝛoꝛis ſue copula oĩno deſperaret Sʒ patioꝛ eſt ſic he⸗

qei ber⸗⸗ vel qualber alt bera tolerare. qu 3;2 adamate dine
n ſumus. vt ea que ab aimo extoꝛqᷓre nõ potummus. qñ pao
deo illa facere diſt ſponebamus eadem ipᷣa ſit nobis facile p⸗
ficere. cum pꝛo eis timemꝰ incurꝛere detrimẽta verecundie
Quid ad iſta dicemus? On foꝛte melms ertt tacite gemere

aliquid reſpondere. quin iſta negare nõ poſſumus. Illuo
ſane dixerim q dine fratnibᷣmento dil plicuit. merito eoſ
placaret nõ potuit circumciſio que non tam pꝛo deo. ꝙᷓ; pꝛo
dma. nõ tam pꝛo inſtitutõe diuina ꝙᷓ pꝛo verecundia hua⸗
na facta fuit alum tamẽ in eis fuit iuſte ſeueritatis moð

excedere. et ĩ vlciſceenda muria equitatis menſurã mimme

ſerualſe. Merito ergo iacob incõſultam eoꝝ audatiam red
argurt. ſeuerltatẽq; t tam mdiſcretã iuſte rep̃hendit. O qᷓn
ta ſatius erat viros cᷓuis nõ tam pꝛo deo cᷓ pꝛo. dma circu⸗
ciſos ad verũ dei cultũ paulatim pducere. qꝙ mopmata et
repentina moꝛte pcutere. Hmc i itaq; colligat Hinc diligenẽ
attẽdat.quõ qſq; debeat circũciſis ſuis pcere.quos tñ me
mimt ſe nõ ꝓpter deũ circucidilſe. QOra ſut iſti modi circũ⸗
ciſi/mſi moꝛes nec bona mtentione coꝛreptie Neca tñ m talt⸗
bus debemus. moꝝ. bonelſta del Kruere. led. mtento; mutare

o

de
ere
ind
lol

ua⸗,
vo
me
ſed

cu⸗
et

ent

mne
i⸗
lr

Errant ergo vtiq;/ erꝛ ant qmi abitiũt opera bona. chms foꝛ
te inchoata ſint mtentõe mala. Ere antium er go ſi uo vlto
res huiꝰ modi qd aliud faciunt.qꝙᷓ ſuꝑ circũciſos cũ ſimeõ
et leur irꝛuẽ tes violent occidũt. Ope pᷣcium eſt illud etiaʒ
Diligenter attedere. quonã mõ tam pauci tantã potuerunt
ſtragẽ efficere Sed mmiruũ adiuuit eos electa opoꝛtumtas
tpis. qñ ipᷣos cicũciſ os.et ab iſtis occidẽdos oſpꝛeſ ſerat a
cerbitas doloris. d hoc el ectꝰ? ẽ cicũciſiõis dies ille tciꝰ
quo teſte ſcnꝑtura doloꝛ ſolet eẽ Suiſſimꝰ. Sʒ qui ſüt iſti
dies vel cur ti dñr eẽ tres.ſi ꝑ noctẽ i ignoꝛãtia. recte ꝑ di
em itelligit noticia. Pꝛimus itaq; dies ẽ gmtio eoꝝ qꝗᷓ ſũt
ex tra nos.ſcõus dies cogmtio eoꝝ ꝗᷓ ſunt intra nos.dies
terciꝰ ↄgmtio eoꝝ ꝗᷓ ſunt ſ upꝛa nos Extra nos coꝛpalia.in
tra nos ſpuãlia. ſup:a nos diuia. Eoꝝ itaqʒ ꝗ ſe cir cũcidũt
verumtñ nõ ꝓpt᷑ ᷣm hoc faciũt. peima ↄſidera tio eẽ debet/
vel potiꝰ? ſolet. cũ diligent attẽdũt. ꝗᷓ aſx ſpitatis extrinſ ec?
Ptulerunt. Scðda ↄſideratio eẽ debet. qo int? acqſierũt ꝑ
tot cruciatꝰ coꝛpis. imo q̃ntuʒ intꝰ veracit᷑ pdidert ꝑ neuũ
ſimſtre intẽtioms. Tercia ↄſideratio erit qd retributõis ðᷣ
deo expectare debeãt. quẽ ſimulate ſzuitutis obſeqo nõ tã
placaſie ꝙᷓ exaſpaſſe ñ dubitãc Pema itaq; die ↄſideratõil

perme recurꝛit ad memoꝛiaʒ ãputata licetia amate ſuetu⸗

dĩs. et abſqʒ dubio doloꝛ efficit᷑.doloꝛ vtiq; Suis qꝛ nõ re
linq̃tur ſine doloꝛe qð poſſideat᷑ cũ amoꝛe. Scðo die ↄſi⸗
deratõis ſcðe.ĩuemt ſe aĩmꝰ ꝑ detrimẽta coꝛꝑis puemſ ſe/

ad damna mẽtis et fit vtiq; doloꝛ qnto iuſtioꝛ. tã to foꝛtaſ

ſis et Smoꝛ. Tercio die oſ ideratõis tcie dephẽdit ſe S Fuia
Ptuliſ ſe de ſentẽtia ꝓpꝛia. ſʒ Suioꝛa expectare debere de lẽ

istia diuia. Hic eſt ulle dies tciꝰ ĩ quo teſtãte ſeript᷑a do⸗

loꝛ ſolet eẽ Suiſſimꝰ. Quãtus eĩ putas doloꝛ mẽtẽ trãſuer

berat cũ diligent ↄſiderat maluz qoð ptulit. malũ qð cõmi

ſit.maluʒ qð pꝛomeruit. malũ qð ptulit exteri?ĩ cruciatu

coꝛpis. malũ qð ot raxit itninſecꝰ ĩ rea tu crimis maluʒ qd

tio.;

pꝛomeruit dunmtus in conſpectu creatoꝛs. Pꝛofecto non
ſolũ grauiter ſʒ etiã grauiſſime doluit quiſqs mutilit circũ
ciſoꝝ ad hanc diem puemre potuit Debet tñ mens ſui cri
mims oſcia et de ſua mfirmitate ↄfuſa. et patienter dolere
et ſua coꝛreptõe non deſperare O poꝛtet eam ſane et dole
re de coꝛrupꝑtione.et ſperare mehilominꝰ de coereptione.
vt ꝑ moderatum doloꝛem afflicta. et P ſpei ſidutiam ere⸗
cta. et ſatiſfaciat de pᷣterito. et pꝛouideat de futuro Suꝑiꝰ

aũt iã dirximquõ doloꝛẽ et ſpem ꝓſimeonẽ et lein itellt⸗ ge

re debemꝰ?. Jſti ſunt duo illi dine fres ſimeon et leui imu⸗

naꝝ ſuaꝝ vltoꝛes ſem. ſʒ vtinã ꝙᷓ; foꝛtes foꝛent tã et diſcre
ti. Nd ſimeon ptinet ſatiſfſacere de eo qꝗð malefa ctũ eſt ſ d

lem Ptinet aim erigere / ad id impoſterũ pꝛouidenð eſt. S
erso doleres ð coꝛruptõe. deſperes aũt de coꝛrectõe ẽ bi

ſimeonſʒ ſolus.ild tantũ ergo negotiũ neceſſe et vt vtrun

q; ↄuemat.et vterq; alteri opem ferat Sed ↄſiderandũ eſt
iteꝝ ſepe in eo qð ſoꝛuiter agunt moduʒ iuſti libamums
excedũt.qð facile ↄumcimꝰ ex hoc eoꝝ ope qð inter manꝰ
habem? rꝛeptis em gSladijs ↄfederatos ſibi ſocietatis pa

ccto violẽter occidunt. et pẽo vmꝰ pudicitia violata tot vi⸗

roꝝ/tam ſubitã ſtrage fecerũt. Gladiꝰ ſimeoms expꝛobꝛa⸗
ladi? leui eſt exactio· Solet em̃ ſimeon/co coꝛrupte mẽ
tt expꝛobꝛare vehemẽter malũ qð fecit. Lem vᷣo ſolet vehe

meter exigere bonuʒ qð fien opoꝛtuit Quid igit᷑ aliud eſt

eos hijs gladijs pugnare. ꝙᷓ; expꝛobꝛatõis et ex actõms ſii
mulis mentẽ flagita re Hijs ſtimulis quoꝛũdam mens vebhe
mẽ ter accẽſa.ſepe mæeõſolabiliter
mõ p̃t euitare. Hijs ſtimulis ex agitata ea etiã ſepe inchoa
re pꝓᷣſumt.qᷓ nullatenꝰ valet ↄſumere. Hmc ulla quoꝝdam

imoderata triſtiua. hinc illa enã idiſcreta abſtinẽtia ꝗᷓ nõ

ſolũ vires coꝛpis venetiã virtute euacuãt mente. Quoſdã
eteĩ ſeunente ſimeone vidim? tam ir:ꝛõnabilitriſutia abſcꝛ⸗
beri. vt nulliꝰ ꝓoſſent aliquatenꝰ ↄſalatõne releuari hos

plãgit ea etiã que nullo

l

— —

el

. cognouumus p immoderatam abſtnentiãa tam gramter coꝛ

ruiſſe. vt nulla poſtmodum delitiaꝝ copia. nuli a coquoꝝ
diligentia poſſet eis ſatiſfacere. Ecce bellatoꝛes iſti.ſime⸗
onẽ loquoꝛ et leui.quomodo pugnãt.qualiter ſe vmndicant
Quid eſt em eos arꝛeptis gladijs dine amatoꝛes mterfice
re. quã expꝛobꝛatione meuitabiliũ vel exactione impoſſibi

lium eouſq; nõ ſolum vires coꝛpis. verumetiam vigoꝛẽ mẽ⸗

tis at tenuare. vt pꝛo humana ſaltem verecundia non poſſit
ſe mẽs a ſuis exceſſibꝰ tpare vñ eis recte ꝑ iacob ðꝛ Bimeõ
et leui fres vaſa imqtatis bellãtia ĩ ĩ ↄſuli eoꝝ nõ vemat aĩa
mea. et metu eoꝝ nõ ſit Zlian mea. O quales bellatoꝛes / qui

dum foetiter egiſſe videri vol unt pacis ſue ſocios tam cru⸗

deliter ꝙᷓ violenter occidunt. Vaſa imquitatis bellantia.

ſed in conſilium eoꝛum non vemat amma mea. O viros con
ſ ultos qui dum 10 pſumunt quod efficere non poſſ ſunt. ulud
etiam amittunt quod efficere potuerunt. In conſulum er⸗

So eoꝛum non vemat amma mea. et in cetu eoꝝ non ſit glo

ria mea. Non eſt bona gloꝛiatio ambulare m magms et in
mirabilibus ſuper ſe. quo poſſit quaſi de ſua gloꝛari virtu

te. Non eſt inquam huiuſmodi bona gloꝛiatio. In cetu er⸗
go eoꝛum non ſit gloꝛia mea. Qma inqiit in furoꝛe ſuo oc
ciderunt virum /et in voluntate ſua ſ uffoderunt murum.
Qud per virum mſi vigoꝛ mentis.quid per murum mſi di⸗
ſciplina intelligitur coꝛpoꝛis.vir itaqʒ ille ama toꝛ dine tũc

veraciter occiditur. quando per afflictionem mmiam vigo⸗

re mentis ex hauſto vſqʒ ad apertam impudentiam ammus
effrenatur Tunc amatoꝛ dine abſq; dubio gladio perit.
quando per afflictioms mmietatem vigoꝛ mentis eouſqʒ;
deficit.vt a ſuis vt dictum eſt exceſſibus pꝛo humana ſal⸗

tem verecundia ſe tempare non poſſit. tunc murus deſtru
tur. quando per immoderatam abſtinentiam rigoꝛ pꝛioꝛis

dil cipline pemtus diſſipatur. Sed hoc eſt in buiuſ nod:

bellatoꝛibus pꝛe ommbus ammirabile / imo ſup omma dete
ſtabue. quod nullius nunquam quamubet pꝛudentis vm
conſilio acqmeſcunt.imo nec pꝛopꝛie ſaltem experientie ce⸗
dunt. nec tunc quidem cum iam meipiunt/et copoꝛe Defi⸗
cere/ et coꝛde ta heſcere. Quoꝛum pertinatia maledichoms
iaculo percutitur, cum ad illos per iacob dicitur. Maledi
ctus furoꝛ eoꝛum / quia pertinax et indignatio eoꝛũ/quia
dura Orrabilis pertmn atia. ſedenen minoꝛ inſama/ ab im⸗
petu curſus ſui. a deuio erꝛoꝛis ſui. nonmſi ſolo impoſſibi⸗
Urtatis freno poſſ ſe retineri. Ecce quomodo pꝛelꝛari noꝛunt
vala i imquitatis bellantia. ecce quanta faciunt. ecce quan⸗
ta fiunt p?o dma. Oꝛzo dina maſculi circumciduntur. pꝛo
dina circumeiſi perimuntur. Totum boc fit ꝓpꝛo dina. to⸗
tum peo humana verecunma. Sed miraris foꝛte / cum hu⸗
manam veracundiam ſuperius re repe obauerimus. cur eam
modo ad dinam pertinere doceamus. cum per omam ſo⸗
lam oꝛdinatam verecundiam mtelligere debeamus. Sed
aliud eſt hommes erubeſcere ꝑꝛopter deum.et aliud eoſ⸗
dem erubelcere pꝛopter ſeipſum. Sic luceat lux veſtra di⸗
cit ſ. criptura. vt videant opera veſtra bona. et Sloꝛificetur
pater veſter qui in celis eſt. Gonum eſt ergo erubeſcere in
famiam. non tam ad noſtram quam ad gloꝛiam Diumnam.
Et hoc eſt foꝛte d inam exire hoammum infamiam pꝛopter
deum erubelcere. Nam tunc pꝛoculdubio dina intus ꝛinue⸗
mtur. quando de occultis etiam ſius coꝛam deo conſcien⸗
tia noſtra confunditur. Hommes itaq; pꝛopter deum eru
beſ cere eſt bonam verecundiam habere. et qualem non. du
bitamus ad dinam pertinere. Verecundia itaq; talis. et o-⸗
Oinata eſt. et auxta aliquid recte humana dici poteſt. RKe⸗
uera tamen Hurnſn modi bona eſt. ſi non ſit mma Certe ſi di
na adhuc paruula ellet vel i mtra thalam ſur ſecreta ſeip⸗
ſam cab beret Ccoꝛripts macula; nõ incurꝛilſet. et tanton

4.

e⸗

maloꝛum cauf⸗ a non extitilſet. Hec ẽ ẽ dina que poſt iſlachar
et zabulon naſcitur. quia poſt deguſtatum interne dulcedi
ms gaudium. et poſt verum vitioꝛum odium. quanto ven⸗
us / tanto vehementius quiſ q; de ſua infirmitate confundi⸗
tur. Per iſac har etemm intelligimus gaudium conſctentte
Per zabulon odium malicie. per dinam / venuſtatem vere⸗
cundie. et ſunt quidem hij nouiſſimi tres liberoꝝ lie. quos
ſi cum quatuoe ſuperioꝛibus annumeramus ſeptem elſe abſ

q; dubio inuemmus. pemcipales emm affectus ſeptem eſſe

longe ſupenus iam diximus. quos cum m nobis oꝛoimam2
mimn numerum virtutum redigimus. pꝛimo ita q; omeur ei ti
moꝛ. deinde doloꝛ. poſt hos ſpes et amoꝛ. poſt hos quat
oꝛ oꝛdinantur. leticia. et ra. nouiſſime autem ommuin ve e⸗
recundia. Itaq; mchil aliud eſt iacob hinul modi liberos
er lia genuiſſe. ꝙ ammum affectioms ſue motus oꝛdinan⸗
do dignam virtutum ſabolem de ſeipſo pꝛocrealſe. per ru⸗
ben igitur pteimogemtum iaco b. intelligimus oꝛdinatum ti
moꝛem. per ſimeon oꝛdinatum doloꝛem.per lem et iudam
ordmatã ſpem et oꝛdinatum amoꝛẽ᷑. P iſachar aut ãtelligik
ordinata lecicia. pzabulon oꝛdinata ira. ꝑ dinam oꝛdinata

verecundia. Sclendum autem qð affectus iſti tunc veraci⸗

ter creduntur bom. quando ſunt non ſolum ordinati. ſz eti
am moderati. Sepe nanq; cum diſcretioms moderamen ex⸗

cedunt. virtutis nomen amittunt. Sed boc foꝛtaſſis meli⸗-

us per exemplum oſtendimus. li de ipᷣo fratrum pꝛimogem⸗
to exemplum ſumamus.Certe ſi timoꝛ immoderatus peri⸗
culoſus non eſſet iacob ad ruben loquens numme dixiſſet.
Effuſus es ſicut aqua non creſcas. quia aſcendiſti cubile
patris tui et maculaſti ſtratum eius. Si p ruben debemus
ordinatum timoꝛem intelligere. cur queſo iubet eum iacob

ñ creſcere mſi qua malũ ẽ ĩ quolibʒ oꝛdĩato timore moð eqd

tatis excedere Duobꝰ ãt mõis hic fili? eꝗtatis m̃ſurã pe

ſupgredit᷑ aut. qꝛ circa vnum aliquid mmis extẽditur. aut
quia ad mnumera vel etiam mutilia paſſun dilatat᷑ Quis
udam neget poſt pꝛoditioms ſcelus mire timere debuiſſe.
BGed illuð in eo quis non videat ſupꝛa omma execrabilefu
iſſe.quod oum m ſuo timoꝛe modum ſeruare noluit vel ne⸗
ſcint ſemetipſum deſperango malum quod coerigere po⸗
tuit deteſtabilioꝛi exitu quain exoꝛ dio cumulauit. Sed il⸗
la timoꝛis mmietas que ſe paſſim ad multiplitia rerum ef⸗
fundit. facchius decipit. perfectis etemm vins quãdoq; ſur
repit. Quis nanq; pꝛelatoꝛum quamiibet perfectus dum
ſubiectis ſins neceſſaria pꝛeimdet ita ſollicitudims ſue cu⸗
ras temperat. vt pꝛo aduerſis rerum caſibus nunquam piꝰ
uſto foꝛmidet. Pertinet autem ad ruben tunc tantum u⸗
moꝛ huiuſmodi. conſurgit quidem non ex amoꝛe mundi. ſʒ
de dilectione pꝛoxim. Sed quis enumerare ſufficitat om̃es
ancipit es in commodoꝛum caſus hincindeq; fſurgentium.
mfirmitas ſubiectoꝝ. Et qᷣs nõ videat ꝙᷓ ſit defficile.imo cqᷓ
pene ĩpoſſibile.iuſte foꝛmidims metas nunqᷓ; excedere Jñ
fit ſepe.vt quãto quis pꝛudentioꝛ/tanto inuematur ſollici
tioꝛ. et quãto quiſq; nouit ꝓſpicatius circ ũſtantiũ piculoꝝ
caſus ancipites pꝛoſpicere.tanto cogitur timide ſollicitu⸗
dims ſue habenas multiplices relaxare De quo et illõ con
uementer mtelligitur quod ad ruben per iacob dicitur. Ef
fuſus es ſicut aqua/non creſcas. Solet emm per aquam
quandoq; carms pꝛudentia.ſicut per vmum mtelligi ſepe
ſpirita lis intelligentia. Mec aqua euiq; tunc im vmum ver⸗
titur.quando aſpirante deo per:exterioꝛis ſcientie ſcalam
ad immuiſibil um intelligentiam ſubleuatur. quando inurſi⸗
bihia dei a creatura mundi per ca que facta ſunt mtellect.
conſpiciuntur. Huiuſmodi cuique aqua eo amplius bha⸗
bundat. quo eius ammus in excterioꝛum ſcientia copioſius

ſe dilatat. Hec veiq; aqua /quanto vberius exc feſcit. dum
omma caute circumſpicit.tanto pꝛocul dubio foꝛmidoloſe
ſollicitudims ſuuam denſioꝛem gigmt. et latius expandit.
Vnde recte hic dicitur. Effuſus es ſicut aqua. nõ creſcas.
Cauendum itaq; ſũmope cum mundane ſcłtie aqua habũu⸗
dat. ne multiplicis ſollicitudis timoꝛ vltra menſurã excre⸗
ſcat. Certe cum ruben adhuc puulus eſſet.et annos puert
les ageret patris ſui cubile inceſtare nõ p̃ſumpfſit vel qe nõ
potuit.vel qꝛ mimme auſus fuit. & oultꝰ tñ intantazʒ vt Dde
ipo legit᷑ pꝛorupit audaciaʒ .vt patris ſui coꝛrũ pet ↄcubi⸗
uã.bale videlicet rac helis ancillã. Sʒ ſi ꝑ balaʒ imaginatõ
intelligit. quõ putamꝰ huiꝰ mõi ancilla coꝛrũpit᷑. Dz qᷓ eſt
bale coꝛruptio.mſi cogitatõis ĩoꝛ dinata et ipudẽs euaga⸗

tio. Intantñ eĩ qnz timoꝛ ſupfluꝰ?maginatõʒ nõ Dicã coꝛrũ

pit/l 3 pꝛoſtituit. vt q qdez m tpe orois a ſuis ſe foꝛmcatõibꝰ
tpare vix aut oĩno nõ poſſit Cum eĩ pᷣ mmia ſollicitudie int
oꝛandum eſſe ſepe mundanoꝝ negotioꝝ fantaſias mene ꝑp
imaginatõʒ recipit.qd aliud bala ꝙᷓ; ad foꝛmcatões ruben
ſinũ ſuum expandit Cogita nunc ergo qᷓ ſit mmeptum vt eo
tpe quo debes pꝛo eterms malis remouendis dño ſ uſplica

re. incipias tempoꝛalia tantum picula p̃ oculis habere.et

illa ſola coꝛde reuoluere.illoꝝ ꝓpter que veneras oblunſct
illa quoꝛum oblunſci debneras ſola remimſci. Hinc eſt
quod mens ſepe que peius ſolebat per imaginationem ſola
ſibi futuroꝝ bona vel mala omm hoꝛa anteponere. poſtmo
um per ſuperfluum timoꝛem ſubacta non poſſit vł ad mo
dicum ſ ecularnium curarum mcurſus a coꝛdis ſecretanio ex
cludere. QAma igitur ſepe ima ginatio per ſ uperfluum timo
rem ad tam impudentem cogitationum euagationem dedu
citur. recte ad ruben pater ſuus de coꝛruptione bale et im⸗
pꝛobando loquitur. Effuſus es ſicut aqua. non creſcas. qꝛ
aſcendiſti cubile patris tuu. et maculaſti ſtratum eius.
ODed vt de boc affectu aliquid loqmur apti? maioꝛt p cetis

ſaue ad bonum ſiue ad malum efficientiaʒ Habere videtut.
Diquidem ab illo frequenter a ſuo mẽs rectitudims ſtatu
deicitur/ſed quolibet modo deiecta ſine ille nunc repatur
Quis ei de quouis peccato q;libet ꝓuo. ſine timoꝛe libera
tur. ſine timoꝛe mala nr̃a nunqᷓ; deſermꝰ.ſine timoꝛe bona
opari nec ſaltem mchoamꝰ. õne hoc illa iacob mamfeſte
verba loqunt᷑ ſi recte ĩtelligunt/vbi de. ruben pꝛimogemtꝰ
meꝰ tu foꝛtitudo mea/ pemerpiũ doloꝛis mei. pemꝰ ĩ doms
maioꝰꝛ i mpio. Whret illud ſeqtur de quo aliqua iam dixiꝰ
Effuſus es ſicut aqua/nõ creſcas. Quõ auteʒ iſte ruben ſit
peimogemtus. vel quõ ſit pꝛincipium doloꝛis. ex ſupius iã
Dictis ſatis vt arbitroꝛ mamfeſtuʒ eſt.quomõ autem ſit eiꝰ?
foꝛtitudo.et cetera que de eo dicunt᷑ facile oſtendi poteſt
Tu inqꝗt foꝛtitudo mea.Quis millo vnquaʒ pᷣlio victoꝛ exti
tit.vbi ſpiritus a duerſus carnem. caro aduerſus ſpintum
concupiſett.quis vnquaz tam mnumeroſum ↄcupiſcentiaꝝ
ſuaꝝ exercirum debellauit.ſi ſine timoꝛe pugnauit. Recte
ergo pꝛimogemtus. quia a timoꝛe domimomne benumin⸗
choatur. recte foꝛtitudo dicitur. qua per timoꝛem donim
coꝛ contra concupiſcentias ſuas roboꝛatur.recte pꝛineipt⸗
um doloꝛis ſui. quia timeꝛem domimi vtilis doloꝛ comitat᷑
Vt emm ammi voloꝛ cuiq; ſuus ſit.et ſibivtilis exiſtat.ne
ceſſe eſt vt eum timoꝛ domim precedat. Heam i inquu in do
ms maioꝛ imperio .
Nter omma dei dona que 3 b 1 alutem Pomius ſpektaren vr⸗ 3
dentur.pꝛimum et pꝛicipale donum bona voluntas eſſe co
gnoſcitur. p quam m nobis diuine ſimilitudinis imago re⸗
patur. QAuicqd hõ agit bonũ eſſe nõ p̃ᷣt.niſi ex bona volun
tate pꝛocedat QAmcq; dex bona volũtate fit. malum eſſe nõ
poterit Sme bona voluntate oino ſaluri nõ potescũ bona
volũtate oino perire n potes. O donnñ mira bile. odonum ſi
Z ulare Hoc ẽ illð pꝛimũ vł pꝛicipale donũ qð pmogeito ru
ben ibuit᷑. abſq;ʒ dubio p tunoiẽ dñ volũtas mala ĩ bonam

.

n
ma

1
ms
ri⸗
ſu
Zii
e
teſt
ent
kun
tn

nm⸗
wim

ntat
tene
nnde

en⸗
le c⸗
oſe⸗
volun
ſens
hora
mſ
ofu
an

cõmutatur. Cur i itaq; pꝛimus in doms nõ ſit. qn pamũ et
peincipale donum accipit. Demum qmia a bona voluntate

bonum eſſe inchoatur peincipale.quia bona volunta te hoĩ

mbus vtili? mchil datur. Pꝛeimus in doms. maoe imperio
Quis hunc ruben pꝛeceteris imperio maloꝛem eſſe neget.
qui ceteris alijs fribus ſuis omibus ꝑſ epe etiã impare ſolʒ
Nnte eius oſpectum leui cedit. qꝛ ſupuemente timoꝛe ſpes
cadit.d eiꝰ impiũ ſepe iudas ſecedit. zabulõ accedit.q
cogente timoꝛe ſepe caritas refrigeſ⸗ cit. odium exurgit. d
nutum ipi? yſachar egreditur. et ſimeon in greditur. qꝛ ſub
mtrante timoꝛe ſ epe et Zaudium excluditur et doloꝛ admit
titur. Vidimus quõ ruben qñz fiibus ſuis etiã impare con
ſueuit. vi deamus quõ impiũ ſuum p̃ ceteris latius extẽdit
Certe alia ſunt que amamꝰ. alia ſüt ꝗᷓ odio habemꝰ?. ſʒ prso
vtriſq; timere ſolemꝰ. dum ſepe iſta amittere. illa foꝛmida
mus mcurꝛere. Diurdunt ĩtaq; iudas et zabulon mi ſe reg
num. ſed ruben ſe extẽdit ad totũ. qꝛ verꝰ amoꝛ ad ſola b bo
na. verum odium ad ſola mala. timoꝛ ſe effũdit ad hec et
ad alia zabulon m partis ſue partem/fratrem admittet ſ⸗
meonem Peo aduerſis ſiquidem dolemus.ſed non peo om
mbus/quia nõ oma ſuſtinemꝰ. Leur quã iudas imꝑio ẽ m

noꝛ. multo tñ ꝙᷓ; yſachar impio eſt maioꝛ. Plura em̃ ſunt ꝗᷓ
debemus diligere. qᷓ que audeamꝰ ſperare Sʒz aoſtat mehil

ommus copioſioꝛẽ eſſe materiã ſperandi qꝙᷓ; gaudendi.quia
ha bita de quibus gaudemus pauca ſunt ad ea que haben⸗
da ſperamus. Judas itaq; et zabulon impij ſui magmtudi⸗
ne ceteros fratres vincunt.verumtamẽ ad menſuraʒ ruben
extendere ſe mimme poſſunt Omnes itaq; ruben antecedit

qui ceteros pꝛauius longe poſt ſe relinquit. Omma emm

que conſtat homines amare. ſperare o diſſe pꝛo qubus do
lere vel gaudere. ſolet mtiplicis timoꝛis cas ex ſe gignere

Depe etem circa vnã rẽ quã diligim? pkes timẽdi cãs iuem
m. uor mõis ſiqdẽ pdi Pt/tot timoꝛis occaſiõs dare Pt.

ultum iraque regnum ſuum ruben iſte dilatat. ſed vires
ei ammunſtrat non ſolum multiplicitas occultoꝝ.ſed etiam
muta bilitas apparentium. De quo em̃ ſecurus eſſe poſſum

qui ml habeo quod pdere non poſſum. quando hic ad ſciẽ⸗

tie certitudmem ptingo. qui innumerabiliter plura neſcio.

ᷓ ſcio. Quia igitur timoꝛ ceteris affectibus latius diffun⸗

ditur. recte ruben frm comparõne impio maioꝛ eẽ pibetur
Et ne creſcat a pre ſuo pꝛohibetur.ſed eo videlicʒ tempo
re quo ſieut aqua Offuſus erat. quando iam patiis cubile
aſcenderat. ſtratumqʒ; eius iam maculauerat. QNuben inqt
peimogemtus meus/ tu: foꝛtitudo mea pꝛmcipium doloꝛis
mei pꝛimus in doms /maioꝛ impio effuſus es ſicut aqua.

non creſcas.quia aſcendiſti cubile patris tui/et maculaſti

ſtꝛatum eius. Ecce ruben quantum malum p̃ſ¼ umpſit.quia

vltra modum excremt. cito magnum piculum incurtitur.

ſi timoꝛ noſter ꝑ diſcretõz nõ moderatur.ſic et de alijs af⸗
fectibus credere debemꝰ/piculos qur dem eſſe. mii eos in
tra equitatis metas coerceamus. Certe qꝙᷓ; malũ ſit doloꝛẽ
et ſpem modum excedere .ex pᷣdicto ſimeoms et leui facto
facile poſſumus aduertere. de quibus per iacob dicitur.
t2 furoz eoꝝ qe ptinax et idi Stio eoꝝ qꝛ dura Cau

te ergo circa om̃s debet cuſtodiri/ vt nõ ſolu ſint oꝛdiati.ſ,-3
etiam moderati.Timoꝛ em̃ mmiꝰ? ſepe cadit in deſperato⸗

nem. doloꝛ mmus in amarituomem. ſpes immoderata in
pꝛeſumptionem. amoꝛ ſuperfluus im adulationem. ira inte

perata infuroꝛem. In hunc itaq; modum virtutes in vitia

vertuntur. ſi per diſcretionem mimme moderentur. Videl

ne e guemaomobum cetere omnes virtutem diſcretloms r e⸗

4*

ac eſt ille ioleph. qin quidem ſero naſcitur. ſed a pa
tre ꝓlus ceteris amatur. Qus em̃ neſciat vera bo
na ammi ſine diſ cretõe. nec poſſe acqri.nec poſſe
aſeruant. Merito. er goalla virt? ſingularit dilr g ſine qua

M555oð

— — — — — — — —

——,— 8 — —

—2
—

to⸗

i

☚☚

84

nulla conqueritur. nulla conſummatur. nulla ↄſeruatnr.
ſed vix ſero talem filiũ accipere meremur. quia ad diſcre⸗

tioms perfectionem/non ſine magno vſu/non miſt per mag

na experimenta erudimur. Pꝛius nos opoꝛtet min ſingulis
virtutibus exercer/ꝙᷓ poſſimus de omibus plenam ſcien⸗
tiam percipe. et de ſingulis ſufficienter iudicare. Multa
quidem de diſcrecõne legendo.multa diſcimus audiẽdo.
mul ta ex inſito no bis racõms indicio. veꝝtamẽ nuncᷓ de

lbac ad plenum erudimur / ſine expientie magiſteno. Poſt

om̃es ſequi opoꝛtet/qui de om̃ibus iudicare debet. Pri⸗
mũ ergo eſt. ut ſata gamus ſingulis virtutibus ſtudiũ fre⸗
quẽs impẽdere.qð dum facius /neceſſe eſt nos ſepꝰ ca⸗
dere. opoꝛtet nos ſepe reſurgere.et ꝑ frequentẽ lapſũ ad⸗
dilcere/qua vigilãtia/qua cautela/opoꝛteat virtutũ bona

ac quirere vel cuſtodire. Sic ſic / dũ longo vſu virtutũ diſ ·

ciplina addiſcit᷑.qũz mens diu exercitata/ad plenã moꝛũ
diſcrecõnem pducit᷑.et quaſi de nato ioſeph iure letat᷑.
nte hunus natiuitatẽ / eius fratres/dũ adhuc omma ſine
diſcrecõne agũt.quanto vltra vires ſuas multa pꝛeſumũt/
tanto ſepe deterius atqʒ defoꝛmus ruũt. Vnde eſt ſicut
liam diximus. ꝙ; poſt eos dina naſcitur, quia frequẽter de
foꝛmẽ lapſum pudoꝛis cõfuſio comitatur. Sed poſt natã
dinam / et quaſi per confuſioms ignomimã /fratres ſui in⸗
uemunt. et per experimentum addiſcũt/ mehil melius eſſe

qᷓ conſuio regi.quia melioꝛ eſt vir prudens viro foꝛti. Pir

emm prudens loquitur victoꝛias.et qin cum conſilio cun
cta agit/ imn eternum non pemtebit. Cum iitur conſilij ne⸗
ceſſaria vtilitas per experimentum cognoſcitur. et ꝓ ſtu⸗

dium attentius queritur. ioſeph quodãmodo naſcitur. p

quem virtus diſcrecõms mtelligitur. Patet autem ratio/
cur ancillarum nulla/cur nec ipſa quidem lia / ſed rachel ſo

la potuerit talem filium ggnere. ſiquidem non eſt ſenſua⸗

litatis ſed imagmatioms.non demq; ipſius affectioms.

ſed ſolius eſt racõms diſcernere ſicut et mntelligere, Sii⸗
Situr per r acbel raconem mtelligimus. cur non młli de ra⸗
chel ioſeph naſci poſnt cuius muemmus. quia ꝙ de ſola
racõne diſcrecõ oꝛiatur mimme dubitamus. Talis pꝛoles
Dde tah matre. ioſeph de rachele. diſcretio de racõne.
Ic eſt ule ioſep b. qi ſolus mter fratres tumca ta
lan veſtitur. quia ſola illa actio/ad conſummatio⸗
ms talum/de bitiq; fims termmũ perducitur. que
per diſcrecõms pꝛudenctam moderatur. Hic eſt ille. qui a
patre/plus cuncts fratribus amatur. qii cunctarum vir⸗
tus virtutum cuſtos/ceteris iure prefertur. Hic eſt ille io
ſeph ſommatoꝛ/ſommoꝝ q; interpᷣtator. quia vera diſcre⸗
tio/m ipᷣo temptacõms articulo/minter ipᷣa ſuggeſtionũ fan
taſmata/ex eoꝛum qualitate futura pericula depꝛehendit.
et alis quibuſlibet ad cogitacõnum ſuarum confeſſionem
immmentium maloꝛum mſidias detegit. et de futuris pe-
riculis cautos reddit. Hic eſt ioſeph quem emulant᷑ ſui.
venerantur alem. quem vendunt hebꝛei. emunt egiptij. qe
citius conſilio acquieſcunt.faciliuſq;ʒ aliene pendentie ce⸗
Dunt. erroꝛis ſui cognoſcentes.qꝙᷓ; de mſticia ſua vel pꝛu⸗
Dentia pꝛeſumentes. MHic eſt ille ioſeph ſponſus/ virgims
amatoꝛ/non violatoꝛ caſtitatis.quia diſcrecõ cuſtos/non
coꝛruptoꝛ eſſe ſolet mterne purtatis. Hic eſt ille puer et
nuncius/qui beato iob in omm percuſſione ſua/ſolus rema
nere potuit.qui ei ꝓpꝑetrata damna ſtatim renunctare ſtu⸗
duit. quia mſi per diſcrecõnem virtutum damna ammus
nec cognoſcit nec coerigit. Neſcit puer ille cum peuntibus
perire.neſcit diſcretio per rerum detrimẽta/per tempta
tionnm argumenta deficere ſed pꝛoficere. Quanto emm a⸗
crioꝛibus temptacõmbus vrgimur.quanto crebioꝛibus pi⸗
culis exercemur. tãto pfectius ad diſcrecõnem erudimur
et ſepe aliaꝝ virtutũ damna/diſcrecõis ſunt lucra. Nouit
itaq; ioſeph non ſolum cum creſcentibus creſcere.nõ ſolũ

cum pꝛoſicientibus pꝛoficere. verũetiam ex fratrũ defectu
ad pꝛofectum tendere. et ex aloꝝ detrimentis pꝛudentie
lucra acquirere. Merito talis filius ioſeph nuncupatur.
Joleph ſiquidem augmentum mterpꝛetatur. vnde recte
de ipo ꝑ patrem eius dicitur. Fuus accreſcẽs ioſeph. fui?
accreſcens et decoꝛus aſpectu. Necte itaq; augmentũ no
mmatur. recte finus accreſcens dicitur qu ſemp augmen⸗
tatur. cuius merementũ vſq; in finem non fimtur. Quan⸗
ta aut em huꝛus virtutis ſit excellentia / teſtatur ip̃a ioſeph
ſomma.teſtantur patris eius verba/vbi legtur. Qum ego
et mater tua/et fratres tui adoꝛabimus te ſuꝑ terrãHuüc
ioſeph/et pater/et mater/et fratres adoꝛant.qꝛ aut ſpon⸗
tanea voluntate/aut coacti neceſũſitate/qñq; diſ crecõm ob
temperant. Oer diſcrecõnem ſiquidem /ſol ille mundi in⸗
tellectualis/mterioꝛ ille oculus coꝛdis/ intentio videlic et
mentis dirigitur. per diſcrecõnem ipa de qua oꝛitur ſubti⸗
litas racõms acuitur. per diſcrecõnem illa tota virtutum
fraterna germamtas modificatur.et virtutũ quelibet que
eius conſilio non acquieſcit. qui ſe diſcrecõm non ſubdit.
citius virtutis nomen amittit. Iße eſt qui fratrum ſuoꝛũ
negligentias non negligit. ĩp̃e eſt qu eoꝛum exceſſus argu
it. ip̃o pꝛeſente nõ licet eis quicquã vltra vires pꝛeſumere.
ipᷣo pꝛeſente michil per negligentiam pꝛetermittere. in eius
pꝛeſentia non eis licet ſiue ao dextram ſiue ad ſimſtrã de⸗
clmare. mil ſegmter/mi pꝛecipitanter agere. mi ante tem⸗
pus pꝛeſumere. mi vltra tempoꝛis opoꝛtumtatem differre
Hinc ila inter ip̃m et fratres diſcoꝛdia grams. et ira pe⸗
ne implacabilis: de qua ſcriptura nõ tacet. cum mamfeſte
pꝛonũciet.quia oderant eũ fratres ſui. nec poterãt ei quic
quã pacifice loqii. Momta em̃ ioſeph vidẽtur eis valde
grauia. dura inſututa. ↄſilia impoꝛtabilia. QAmd em̃ duriꝰ
quid difficilius/q; mi faciendum negligere, et in omi facto
ſuo nunqᷓ; modum perturbare.nunqꝙᷓ oedinem confundere.

nun quam menſuram excedere? Crede michi. mil a ſe ammꝰ
Oifficilius extoꝛquet. ꝙ ut in om̃ affectõne ſua modũ ſer
uet. Sepe etem fratres ioſeph magnũ aliquid molientes
dum eis vndiq; acclamatur euge euge / ſolent non ſolũ ad
mutilia/venetiam ad impoſſibilia conatus ſun manus extẽ
dere. Frequenter ſiquidem ammi affectus ex hmodi adu⸗
lanttum acclamacõne ad immoderatam pꝛeſumptionũ au⸗
Daciam effrenatur. imo etlam multotiens mentis intencõe
Depꝛauata/ vſque ad ipocriſis crimen deducitur atque
deicitur. Hoc eſt lud cnmen peſſimũ et pꝛe ceteris abho⸗
mmandum. qe deo pꝛe omibus odioſum.de quo ioſeph fra
tres ſuos apud patrem accuſat. ſicut ſcriptura ipa mamfe
ſte declarat cũ dicit. lccuſauit ioſeph fratres ſnos apudꝰ
patrem crimme peſſimo. Wiciũ quod deus ſingulariter de⸗
teſtatur, nullum aliud ꝙᷓ ypocriſis reclius intelligitur.
Nnguſtmo nãq; atteſtante. ſimilata equrtas non eſt equi⸗
tas ſed duplex miquitas, Hoc vicium per ioſeph detegit
qn mſidians malum per diſcrecõnem depꝛehẽditur et ar⸗
guitur. Hoc vicium tunc fihos coꝛrumpit. hoc viciũ nunc
pater coꝛri git/qu ando affectum tangens durtus pulſat. di

utius occuꝑpat.veꝝtamen ammũ vſqʒ ad conſenſum non m

clmat. Dertmet ita q; ad ioſephnon modo hoc vicium/ſed
quodlibet mmſidians malum et latens adhuc pꝛouide circũ
ſpicere. caute pꝛemdere. callide depeehendere. citius de⸗
tegere. acerbius arguere. o officium ioſeph ſpectat cura
et cuſtodia oĩm fratrum ſuoꝝ. ad iᷣm ſpectat diſciplma
ſinguloꝝ. ad ip̃m diſpoſicõ gerendonꝝn. ad ip̃m pꝛouiden⸗
tia futuroꝝ. ld eius officium ꝓtmet diligenter attendere.
frequenter diſcutere. quantum ammus quotidie peoficiat.
vel quantum foꝛte deficiat. quibus cogitacoõmbus magis
mcurlſetur. quibus affectibus frequentius tangatur. Ipe
debet non ſolum uicia coꝛdis/veꝝetiam mualitud imes coꝛ
poꝛis perfecte cognoſcere. et ſcvᷣm qð vnũquodq; exigt

ll⸗

ſalutis remedia querere. queſ ita aohibere. Aplum noſſe
opoꝛtet non ſolum vicia ſua/ſed et gratiarum munera / et
virtutum merita. ſed et ipſa diligenter diſtinguere. et que
ſint bona nature/vel que dona graue ſubtiliter penſare.
Pꝛomptum babere debet quibus temptacõnum machims
malignus eum ſpiritus impugnet. quantis ſ piritual iũ gau
Dioꝛum conſolacõmbus habundet. ꝙᷓ frequenter eum di⸗
umus ſpiritus viſitet. quomodo ab ipſo cum ſit vnus.nõ
tamen vmfoemiter eodemq; modo ſemper tangitur. ſed
nuc ſpũ ſapĩe/nũc ſpiritu mtellectus/nunc ſpiruu conſ in
vel alijs quibuſlibet eius affectibus replet ur. Et ut totũ
bꝛeuiter concludam. debet hic noſter ioſeph totum minteri
oeis et extenoꝛis homims ſtatum et habitum inquantum

poſſibile plene cognoſcere. Nec ſolum qualis ſit. verum

etiam qualis eſſe debeat ſubtiliter querer e. diligenter i in
ueſtigare. Per hunc itaq;ʒ oſeph ammus aſſidue erudi⸗

tur. et quandoq; perduciturad plenam cog meõnem ſui

ſicut per uterinum fratrem eius bemamm quandoq; ſub⸗
leuatur ad contemplacõnem dei. Sicut emm per ioſ eph
gratiam diſcrecõms/ſic per bemamm intelliamus grati⸗
am contemplacõms.Vterq; de eadem matre naſcitur. qꝛ
et dei cogmcõ et ſin ex racõne pcipitur.
Onge poſt ioſeph bemamm gigmtur. quia amm?
qui in ſui cogmcõne diu exercitatus/pleneq; erudi
Atus non eſt/ ad dei cogmcõnem non ſ uſtollitur.
f ruſtra coꝛdis oculum erigit ad videndum deum. qui nõ⸗
dum woneus eſt ad videndum ſeip̃m. Peus diſcat homo
cognoſcere muiſibilia ſua ꝙᷓ; pꝛeſumat poſſe appꝛehẽdere
muiſibilia du:ina. Peius eſt ut cognoſcas muiſibilia ſpũs
tui. ꝙᷓ; poſſis eſſe idoneus ad cognoſcenda mmſibilia dei.
Rlioqui ſi non potes cognoſcere te.qua fronte peeſu umis
appꝛeben dere ea que ſunt ſupꝛa te PD:ecpuũ et pemcipa⸗
le ſpeculu ad videndũ deũ/ammus racõnalis abſq; dubio

muemt nt leiplum. Bie emm muiſibilia der per ea que facta
ſunt intellecta conſ piciuntur. vbi queſo ꝙᷓ; in eius imagine
cogmitioms veſtigia expꝛeſſius impꝛeſſa reperiuntur. Ho
minem ſecunonm ammam ad dei ſimilitudmem factam et
legimus et credimus · et idcirco qᷓdiu per fidem et non ꝓ
ſpeciem ambulamus. ꝙᷓdiu adhuc per ſpeculum / et memg
mate videmus. ad eius vt ita dixerim imaginariam viſio⸗
nem aptius ſpeculum ꝙᷓᷓ ſpiritum rationalem muemre non
poſſumus. Tergat ergo ſpeculum ſuum. mundet ſpiritum

ſuum. quiſquis ſitit vdere deum ſuum. Hoc itaqʒ ſpeculũ

non deſimt verus ioſeph tenere. tergere. et mdeſinenter in
ſpicere. Tenere/ne deoꝛſum coꝛruens terꝛe per amoꝛem in
hereat. tergere. ne mamum cogitationum puluere ſoꝛde⸗
ſcat.inſpicere/ne mama ſtudia intentioms ſue oculum re⸗
flectat. Exterſo autem ſpeculo / et diu diligenter inſpecto
mcrpit ei quedazʒ dium lumims claritas interlucere.et im⸗
menſus quidam inſolite viſioms radius oculis eius apare
re. hoc lumen oculos eius radiauerat qui dicebat. Signa⸗
tum eſt ſuper nos lumen. v. t. d. d. le. m. c. meo. Ex burus
igitur lumims viſione quam ammiratur in ſe. mrum in mo
dum accenditur ammus et ammatur ad videndum lumen

quod eſt ſupꝛa ſe. Ex hac in qua viſione videndi deum flã

mam deſiderij conſpicit/et fidutiaʒ ſumit. Mens itaq; que
iam viſioms huiꝰ deſiderio fla grat ſi iam ſperat quod de⸗
ſiderat.iam ſe bemamm concepiſſe cognoſcat. Sperando
emm coneipit. deſiderando parturit. et quanto ampli?cre
ſeit deſiderium tanto appꝛopinquat ad partum. Sed ſci⸗
mus mchilominus. nam et hic ſcripta docente didicimus.
quia ſpes que differtur affugit ammum. Nichil em ſic af⸗
ficit ammum. quomodo impatiens deſiderium. Quid autẽ
