tam miſcdiam. ut deinde liberaret perauſticiã. hoc eſt. ge HUU
ex ſe homo iuſticiã euadendi non habuit. deus homĩ per P
miſcdiam ꝛuſticiã dedit. Neq; em̃ erepcõ homis pfecte ra P
cõabilis eſſet.mſi ex vtra qʒ pte iuſta fieret.hoc eſt. ſicut m
deus iuſticiã habuit hommẽ requirendi. ta et homo ꝛuſti be
ciam ha beret eua dendi Sed hanc auſticiã homonunquam ho
habere potuiſſet mſi deus ei ꝑ miſcdᷣiam ſuã ĩllam tribue 2”
ret. Vt ergo deus ab homine placar polſet/dedit deus H
gratis ho mim quod homo ex debito deo redderet. Dedit =
M bomim hommẽ quem homo pꝛo hoĩe redderet. qui ut dig⸗
na recõpenſatio fieret. pꝛioꝛi nõ ſ olũ equalis/ſed et maio:
eſſet. Vt igitur pꝛo hoĩie redderet᷑ homo maioꝛ hoĩe.factꝰ
eſt deꝰ omo pꝛo homie.et dedit ſe homo homim ut ſe ac⸗
cipet ab homie. Incarnatus eſt deus dei filius. et datus
eſt homĩbus deus homo xps.ſicut iſaias dicit. Puer natꝰ l
eſt nobis.et filius datus eſt nobis. et vocabitur nomẽ eiꝰ
ammirabilis. ↄſiliarius. deus foꝛtis 2c. ergo hoĩ datus
eſt xp̃ᷣs/dei fuit miſc dia q ab hoie redditus eſt xpᷣs/hoĩs 4
fuit miſcdia. In natiutate em xp̃i/iuſte placatus eſt deuſ HMMVM
homim. qꝛ talis homo muẽtus eſt pꝛo homme. qui non ſo-
lũ(at dictũ eſt) par/ſed et maioꝛ eſſet homine. Ideo ĩ n⸗
tiuitate xpi/ſangeli mudo pacẽ nũciant/dicenteſ. Gloꝛia m „

m excelſis deo.et in t.p.h.b.v. Sed adhuc ſuperat homm
D ut ſicut reſtaurãdo damnũ plac auerat iram. ita quoq;ʒ pꝛo
contẽptu ſatiſfaciendo dignus fieret eua dere penam Sed
4 hoc ↄuemẽtius fieri non poterat. mſi ut penã quam non de
bebat ſponte et obedienter ſuſcipet. ut de pena quam per
mobedientiã meruerat/eripi dignus fieret. Hanc aũt pe⸗
46 nam homo peccatoꝛ ſoluere non poterat. qui quãcũq; pe⸗
p nam ſuſcipet.non mſi digne et iuſte ꝓpter pꝛimi ↄtemptus
de reatum ſuſtimeret. Vt ergo homo iuſte debitã penam eua⸗
lI deret.neceſſe fuit ut talis pꝛo hommime penam ſuſcipet/qui
ſo⸗ mchil pene debuiſſet Sed talis nullꝰ muemri poterat mſi
. xps. Criſtus ergo et naſcendo homim debitũ homis patri
der ſoluit. et moꝛiendo reatũ homĩs expiauit. ut cũ ipe moꝛtẽ
DA peo homĩe(quã non debuit) ſuſtineret. iuſte homo pꝛo ip̃o
an moꝛtẽ quã debebat euaderet.et iam locũ calũmandi dya
bolus non muemret. qꝛ et ̃e homim dñ ari non debuit. et
uon homo liberari dignus fuit. Idem itaqʒ; et iudiciũ nr̃jm/ et
e cãm nraz; fecit. Cauſam/qꝛ naſcendo debitũ pꝛo nobis pr̃i
ſſpoluit. et moꝛẽ do reatũ expiauit. Judiciũ vero/q;ꝛ deſcen⸗
dit Ddens ad mferos/et poꝛtas moꝛtis fra ngens / captiuita J
S lbi tenebatur liberã eduxit. . 5
o ¶De plalmo. x. ́MUH5
Culi eius in paupem reſpiciũt.p.e.⁊c̃. Deus ocu⸗
1 los habere dicitur. qꝛ bonoꝝ et maloꝝ vias ugit
oↄtemplatur. Et quaſi ſimſtrũ oculũ habet.qu ma⸗
4 R£ ad damnacõnem pᷣuiet. dextero aũt aſpicit/qñ in pᷣſci⸗
entia ſua bonos ad ſalutẽ diſpomt. Iſti oculi palpebꝛas
habent/qua aliqn claudũtur/ aliqũ apiũtur. Quando in
hac vita deus boms pꝛoſpa/et malis a duerſa tri buit/qua
ſi palpebꝛas leuat.q; ſe videre oꝑa hoĩm bona et mala etiã
. pñ,i retribucõne mamfeſtat. Quando vero boms aduerſa
4 et malis pꝛoſpera euemre pmit tit quaſi palpebꝛas claudit
qꝛ dũ meritis ſinguloꝝ qð amodo diſſumliter recompenſat

quaſi quid factũ ſit ſe vidiſſe diſſimmulat. Iſte palpebre ĩ i⸗
terrogant filios hHommũ. qꝛ inde deus coꝛ humanũ tẽptat
vnde aliqñ ſimla aliqñ diſſimilia/ſemꝑ tam iuſta meritis
Hoim recompenſat. (De. r. pſalmo.
W Nuna locutt ſunt vnuſquiſ; ad pꝛoximũ ſuũ.Locu⸗
tio non incõgrue intelligi poteſt. non ſolũ in voce /
Wſed etiã in oꝑpacõne.qꝛ iudiciũ coꝛdis non ſolum
vox eſt. ſed etia exhibicõ oꝑis. Scimus aut q; vanũ eſt oẽ

quod t ranſit. Ille vamtatẽ in coꝛde habet qui tranſito⸗
ria diligit. Vamtatẽ loquitur qui pꝛo hac vita tranſitoꝛia

mmoderate laboꝛans / po ſuo ſtudio et ope eam ſe dilige
re oſtendit. Vamtatẽ aũt ad pꝛoximũ ſuũ loquitur qm ext
plo ſuo eum ad appetenda tranſitoꝛia coartatur.

(De. xuj.

Sratiã et veritatẽ accipimus *Qurw eſt ergo moyli crede⸗

re mſi accepte legis mãdata fideliter obſeruare? Obſerua

re aüt mãdatũ hoc eſt vere timere deũ. ſicut ſcriptũ eſt.
Qui timet den mchil negligit. Et ſicut m pſalmo ðꝛ. Eca

tus vir qui timet d. in.m.e.v.m. Quid eſt aũt xpᷣo crede

re/ mſi confiteri et agnoſcere gratiã et vitatẽ dei.hoc ẽ re⸗

de mpeõnem humam generis et ſalutẽ oĩm P xpᷣm cõpleri.
et in xpᷣo oſiſtere. eamqʒ eũ amoꝛe et deuocõne ſuſcipere.
In qua videlicet gratia via pacis agnoſcitur. quia homim
aditus ad deum recõciliacõms apitur. Dicatur er go con⸗
tumacibus et tranſgreſſoꝛibꝰ legis/qui timoꝛẽ dei añ ocu
los nõ hebant. et ideo viã pacis hoc ẽ xpᷣm nõ agnoſ cebar

Jam pacis non cognouer̃tñ eſt t.d. a. v.e. QA
Atimoꝛẽ dei ante oculos habere nolũt.viã pacis ag
noſcere n pñt. Sed ſi timoꝛẽ dei ante oculos haberẽ t. pꝛo⸗
cul dubio viã pacis agnoſcerẽt.ſicut ip̃e dñs indeis ĩ euã
Selio loquit᷑ dic ẽs. Si crederetis inqͥt moyſi.crederetis
foꝛſitan et michi. Quid em̃ in moyſ e mſr legẽ / et quid i le
ge mſi timoꝛẽ dei intelligere debemus? Et quid in xpᷣo mſa

A:

Dicatur. S crederitis moyſi.foꝛſitan et michi crederetis
quaſi diceretur. OSi ſeruaſſetis legem. mtelligeretis vertta
tem. S audiuiſſetis pceptoꝛem. ↄgnoſceretis ſaluatoꝛem.
Scio quidẽ qð me cognoſcere deũ nõ poteſt.qu a me illu
mmatus nõ eſt. et ideo vos nõ creditis. qꝛ illuiati a me non
eſtis. Ego aũt iccirco vos ad me agnoſcendũ nõ illummo.
q; vr̃am cõtumatiam. et pᷣuaricationẽ ſcio. et dignum ẽ vt
me p̃ſentem iam nõ cognoſcatis. cuiꝰ p̃cepta pꝛius ad vos

p moyſen miſſa ſeruare noluſtis. Qudiant hoc illi qui pcep

ta dei nõ cuſtodiunt.et tñ ſecreta dei ſe comphendere pol
ſe pꝛeſumunt. audant qð dicitur Si crederetis moyſi. cre
deretis foꝛſitan et imchi. Hoc eſt em̃ aperte dicere. Habe
tote expenmentũ virtutis. ſi ha bere vultis agmitionẽ veri⸗
tatis. Neq;ʒ em̃ pfecte poteſt cognoſcere bonum. qui bom
adhuc non attigit experimentum Idem eſt quod alibi di⸗
citur. Scrutamm ſcripturas. quaſi vmcuiq; diceret. Ex⸗
perire et diſce. fac et intellige. aciendo melius ꝙᷓ loquen⸗
do mueſtigas. Cum expertus fueris. tunc fidenter dijudi⸗
cas. Neceſſe eſt ergo vt ſi nondum agmta cognoſcere cu⸗
pimus. m his que iam cognouimꝰ? toꝛpentes non ſimus. qe
quiſquis timoꝛem dei non cuſtodit.vt bonum quod poteſt
faciat.ille non ſolum maioꝛa dona pcipere dignus non eſt.
ſed eo ipᷣo etiam pꝛiuart, qd iam pceperat. Srigitur uder
iccirco viam pacis.hoc eſt xpᷣm cognoſcere non poruerunt.
quia timoꝛem dei in cuſtodiendo mandata eiꝰ ante oculos
babere noluerunt. patenter nobis oſtenditur ꝙ ꝑ experi-
mentum bom operis aptiſſune peruemtur ad cogmtionem
veritatis Ged adhuc teſtimomum pſal miſte quod ſupꝛa po
ſitum eſt. ad moꝛalem mtelligentiam adaptare volumus.
vt in eo non ſolum doctrine. ſed et diſcplme oꝛdinem eſſe
oſtendamus. Wiam mquit pacis / non cognouerunt. non eſt
timoꝛ dei ante oculos eoꝛum amma duas vias habet. vnã
bonam alteram malam. ꝑ quas ambulat non pa ſſibꝰ peduũ

ſed deſiderioꝛum. Wna via eſt cantas. altera cupiditas.

Cupidiutas eſt amoꝛ hinus mundi. caritas eſt amoꝛ dei. ’'t

mma qua deum Dingit quibulſ dam amoꝛis paſſibus per ca

ritatem ad deum currit. mma que mundum hunc viligu
illam affectus carms ad ea que amat per cuꝑpiditatem ab⸗

ducit. Caritas autem via pacis eſt. qꝛ in amoꝛe conditoꝛis

currens ammus mi quoo ledat inuemt. Cupiditas autem
via pacis non eſt. quia mentem per multos laboꝛes et dolo
res diſtra hit. Huus vie porte ſunt ſenſus coꝛpoꝛis/quia
per eos ammam concupiſcentia eoucit Sed mter has po-
tas pemma eſt viſus. quia oculi alioꝛum ſen ſuum duces ſũt.
et eos fere in omm actione ad concupiſcentiam pꝛecedut.

Dum emm Zuſtare deſideras/peius manum poeri gis ut ac

cipias. ſed peiuſq; accipis viſum dirigis ut eligas. Moc oꝛ
dme et pꝛimum pec catum ppetratum eſt. Midit mulier ig

num qy eſſet pulchrum viſu. et ad veſcendum ſuaue. et tu⸗
lit de fructu eius et comedit. Primum vidit. deinde tulit.

deinde guſtauit. Oi non vidiſſet non tetigiſſet nec guſtaſ⸗

ſet. Ec ce quomodo viſus alios ſenſus in concupiſcentia p P⸗

ceſſit. vel potins alioꝝ ſenſuum concupiſcentia etiam mnm

ipſo viſu fuic. Cnm em dicitur / vidit q eſlet pulchrum vi

ſu.ecce in viſu concupiſcentia videndi. Cum dieitur. et ſu⸗
aue. ecce in viſu concupiſcentia tangendi. Cum dicitur ad
veſcendum.ecce m viſu roncupiſcentia Suſtandi. Non ſo⸗
lum igitur viſus im concupil. centia pꝛecedit ſenſus alios.
veꝝetiam omnes ali ſenſus m coneupiſcentia videndi pꝛe
cedunt ſemetipſos. et totum quodãmodo in viſu pꝛius p

Delectacõnem a gttur. quicquio poſtmodum a ceteris ſen⸗
ſibus imn opacõne perpetratur.

Ideo d xit dommus. Am

viderit mulierem ad concupiſ cenoum / 1am mechatus eſt

m coꝛde ſuo.quia pꝛofecto ammus videndo totum dele⸗
ctabiliter cogitat. quicquio eum poſtmo dum m agendo

delectat. Si igttur poꝛta oculoꝛum bene mumta fuerit.

— —

„2
4 *

“

tota ulla interioꝛ ciuitas coꝛdis noſtri ab aſſultu vicioꝛum
qnieta erit. Sed huic poꝛte nullus cuſtos eſſe poteſt me⸗

lioꝛ q; timoꝛ domim. ut ille videlicet carnalem mentem qꝗᷓ
lubꝛica eſt. ne ad antiquas delectacõnes redeat/ſemper in
peopoſito diſcipline configat atq; coerceat. Hanc cuſto⸗
diam pſalmiſta deſiderabat cum diceret. Confige timoꝛe
tuo carnes meas. a iu dicijs emm tuis timm. Et ſapienttia
banc cuſtodiam nos habere momnt/quando virtutis ſtu⸗
dium aggrediendi foꝛmam diſcipline pꝛeſcribit dicens.Fi
e li accedens ad ſeruitutem dei ſta in timoꝛe. et pꝛepara a⸗
4 mmam tuam ad temptacõnes. Sta m timoꝛe ne te blandi
. menta carms ſeducant. Pꝛepara coꝛ tuum ad temptacões
4 ne aduerſa ſuperuementia frangãt. Laſciuia m carms per
. timoꝛem compꝛime. pꝛeſſuram tribulacõms per pacientiã
l, vmce. Duo quippe iſta ſunt que pꝛecipue inchoantium pꝛo⸗
poſitum labefactare conſueuerunt. incumbentium ſcilicet
. temptacõnum moleſtia. et pꝛeteritarum delectationum
„ meymoꝛia. Ille nanq; dum ſolito grauioꝛes ſuperuemunt.
. ſepe puſillammes per impacienttam deiciunt. iſte dum ſo⸗
n lito male dulces redeunt. per incontinentiam incautos ſe⸗
v. ducunt. Ponamus igitur cuſtodem optimum timoꝛem do⸗ *
mim ante oculos noſtros. ut dum ſcilicet ipſe reliquoꝛum
10 ſenſuum duces cuſtodit. omne ſequentium actionum coꝛ⸗
ſo pus ſanum et integrum eſſe poſſit.Hanc cuſtodiam iſbo⸗
3. ſeth qꝛ domui ſue pꝛeficere noluit. in igume vulnus moꝛtis
e acc epit.quia quiſ quis ſenſus ſuos timoꝛe domm mumre
4 negligit. huic ſubito irrepens delectacõ cerms / vitam am⸗
me extmguit. Necte igitur dicitur. viam pacis non co gno⸗
uerunt. non eſt timoꝛ dei ante oculos eoꝛum. quia quiſ quiſ
4 foꝛis ſenſus ſuos per timoꝛem dei a delectacoõne carms
4 non reſtringit. que ſit interm bom dulcedo / Suſtare non
0 poterit. l
¶ De. xv. pſalmo.
1—

Nouioebam dommumm conſpectu meo ſemper.
Ommum peomdet qui in tribulacõe poſitus ſpem
m domino habet. Quaſuemm pꝛoudere eſt de pꝛe
lenti tribulacõne futurum auxilium exſpectare Seoſi quã
do diuturna expectacõne fatigatus ammus ſpem ceptam
deſerit. quaſi conſpectum a dommo auertit. Semper au⸗
tem mn conſpectu ſuo dommum pꝛouidet. qui in preſſura
conſtitutus et qiumum auxilrum quandoq; ſibi affuturum
confidit. et ſpem ceptam vſque m ſimem non delertit.
uomam a dextris factus eſt michine commouear. Do⸗
mmus aſimſtus eſt. quando exterius ſalutem coꝛpoꝛale;
tribmt. Dommus a dextris eſt. quando mterius virtutes
amme cuſtotit. Diabelus a ſimſtris eſt. quando foꝛis per
aduerſa impugnat. Dyabolus a dextris eſt. quando intus

per vicia temptat. me eſt q; de repꝛobo ſcriptura loqui

tur dicens. Dyabolus ſtet a dextris euis. Dya bolus quip
pe interpꝛe tatur deoꝛſum fluens.quta de illa peime condi
tioms ſue gloꝛia per fuperbiam cecidit. Tunc ergo dya⸗
bolus nobis a dextris ſtat. quando ille qui de celo cecidit
nos ſibi per conſenſum peccati ſubiciens in nobis aſcendit
QAuando emm nos cadimus/ dyabolus erigitur. Quando

nos ſurgmus/dyabolus pꝛoſtermeur. Hmc propheta Je⸗

remias deplangit dicens. Vide domme afflictionem me⸗

am quomam erectus eſt immicus meus. De hac etam ſi⸗

inſtra de qua iam dictum eſt/dicitur m euangelio. Siquis
te percuſſerit m ſimftram marillam/ prabe ei et alteram.
Simſtram quippe maxillam percutit. qm exterius nocet.

Cur nos dexteram maxillam prebere debemus. ſi contra

exterioꝛa damna amme noſtre virtutes oppommus. ut ſci⸗
licet tanto minus foꝛs periculum anean ae⸗ uanto cerci⸗
us preſidium intus eſt m quo confidimus. ¶ Komplebis
me leticia cum vultu tuo 2c. In Hac vita Ade let ari
poſſumus.ſeo imꝑlen leticia nan poſlumus. qꝛ et luqᷓdam

ſant que letificant. multa ſunt que contriſtant. Delectacõ
nes m dextera tua vſque in finem. Simſtra der / bona ſunt
tempoꝛalia. Dextera dei / bona eterna. In tempoꝛalibus
autem boms delectacõnes quedam ſunt. ſed vſque in f⸗

nem non ſunt. quia in hac via ſemper gaudium doloꝛ ſe⸗

quitur. et omms delectatio amaro fine termmat᷑. In der
tera autem dei delectacõnes vſque mn finem ſunt. quia in

vita eterna/ nec gau dia in meroꝛem / nec delecta cões m do

loꝛem mutart pollunt.

(D e.xv.. pſalmo.

Vribus percipe domme oꝛationem meam.non im
labijs doloſis. Ideo exaudiri poſtulat. quia non
ſolum labijs/ſed coꝛde oꝛat. Tria ſunt genera ora
inum. NiIn qui ſolis labijs. Qlij qm ſolo coꝛde. tlij qun
et labijs et coꝛde oꝛant. Qui ſolis labijs oꝛant/doloſi ſunt

quia non habent in coꝛde quod oꝛe proferunt. Am corde

et labijs orant veraces ſunt.quia ſicut loquntur / ita ſen⸗
tmnt. Qm ſolo coꝛde orant / deuoti ſunt. quia orationem
ſuam a deo tantum audiri volunt. Quando ergo m oꝛacõ⸗

ne verba proferimus / ſi cogitamus quid loquimur / faci⸗

mus quod debemus. Si autem dum verba oꝛacõms fun⸗
dimus / aliud quodcunque in coꝛde verſamus / ettam ſril
lud bonum ſit/ quia tamen oꝛdmatum non eſt/ proꝛſu us a
culpa liberi non ſumus. ita tamen ſi io quod dicimus m⸗
telligere valemus. Si quis autem non intelligens / ver ba
oracõms proferat. et ſi non intelligere valet quod dicit.
ſi tamen bona intencõne dicit. ſine fructu non ert. Si au⸗
tem oꝛantes vana cogitamus/etiam ſi veritatem loquimur
cogitando va mtatem vam efficimur. Si autem dum os ve
mitatem loquitur/n m coꝛde turpitudo verſatur/ iam non

ſolum vam / ſed et abbommabiles in conſpectu dei reputa

mur. lud tamen eſt quando homo boc murtus patitur.

—.M—

xij/
ataz; alind quando m eis per deliberationem delectatur.
Asne me exammaſti. et non eſt muenta in me imquitas.
Eeamen m libra eſt illub oe ſuper in quo perpenditur. ad
quam partem pondus ſe deoꝛſum incłmet. Igne ergo tri⸗
bulacoms iuſtus erammatur. quia perfecta virtus in ad⸗
uerſitate cognoſcitur. Valde mali iam exammati ſunt. q
rer imquitatis pondus ad ſimſtram partem ſe melmaue⸗

runt. Walde bom iam examinati ſunt quia per grauitatem

conſtantie/et per perſeueranttam virtutis ad dexteram ſe
conuerterunt. Mediocres adhuc exammati non ſunt.quia
ad quam partem ꝑpertineant/ humana iudicia necdum dil⸗
cernere poſſunt. ¶ DPropter ver ba labioꝛum tuoꝛum ego
cuſtodiui vias duras. In hac preſenti vita in via ſumus.
quia per hanc ad aliam tranſimus. Sed quia houmana in⸗
firmitas diu in eodem ſtatu per ſiſtere non poteſt. tot qua
ſi vias mgredimur/per quot actiones variamur Qma vero
mi hac vita mchil ſine laboꝛe facere poſſumus. quaſi gradi

entes duras viag habemus. Bed bas duras vias illi non

cuſtodiunt. qui in hac vita delectari querunt. Qui autem
ic ſponte ſe humiliant et affligunt. iſti duras vias cuſtodi
unt. Bed quis eſt qui dicete deo poteſt? Propter verba
labioꝛum tuoꝛum ego cuſtodim vias duras?Que ſunt ver⸗
ba labioꝛum eius? Werba labioꝛum noſtroꝛum/ peccata no
ſtra ſunt. ſicut dicitur in pſalmo. Longe a ſalute mea / ver⸗

ba delictoꝛum meozum. Merba labioꝛum dei/ precepta eiꝰ?

ſunt. Quiſquis ergo preteritozum delictozum conſcius/
ſponte per pemtentiam ſe affligit / iſte propter verba la⸗
bioꝛum ſuoꝛum vias duras cuſtodit. QOui autem laborat.
ne precepta dei tranſigrediatur. et ut voluntatem dei im⸗
pleat.ſuis voluntatibus vim facit. ite propter verba labi⸗

orum eius vias duras cuſtodit. lle ſolut debitum. iſte

implet preceptum. Deus emm homim precipit ne cadat.
ſed cum cecident/iam nõ precipit. ſed monet ut reſurgat

7 9„

ij.

Preceptum nã q; nõ pertimnet mſi ad obedientes. Ded qun

mi peccato adhuc permanet/obediens non eſt. Cum autez
pemtendo ad obedientiam redit. dignus efficitur. ut pre⸗
ceptum accipere polſſit. ¶ Derfice greſſus meos in ſemi⸗
tis tuis ut non m. v. m. Wie dei ſunt pꝛecepta lema. Semi
te dei ſunt ſtrictioꝛa mandata. in quibus pauci ambulare

poſſunt. In via dei ambulat. qui proxumo ſuo malum non

facit. In ſemita dei ambulat qui etiam malum inferentem
Diligit. QAui vero ambulare neſcit m ſemita. ſepe mouetur
a via. quia ſepe caritatem deſerere cogitur.
cit adhuc diligere mſi eum a quo amatur.
bus dextere tue cuſtodi me ut pupillam ocuh. Dex tera di
eſt xpᷣus. qma per eum deus pater operatus eſt propiciati

u non didi⸗
reſiſtenti⸗

onem noſtram. Wel dextera dei ſunt potioꝛa opera eius.

id eſt eterna bona. Illi ergo dextere dei reſiſtunt. qur

vel male eredendo / vel malen vuendo chriſto contradicut

Dextere dei etiam reſiſtunt. qui terrena amantes / eterna
bona querere contemnunt. Nb hijs ommbus cuſtodiri iu⸗

ſtus deſiderat. ne videlicet malo exemplo illoꝛum pꝛouo⸗
catus ad imquitatem cadat. Sed quomodo vult cuſto di⸗
ris ludite quomodo? Vt pupillam inquit oculi. Oultum
dligoter vult cuſtodirt iſte ut pupilla oculi. Dupilla qui⸗

Dem pars coꝛpoꝛis modica eſt et tenera. ſed tamen precio⸗
ſa. Diligenter cuſtoditur, quia multum diligitur. Oiſtice
oculus dei eſt eccleſia ſanétoꝛum. pupilla oculi eſt huma⸗
mtas chriſti. Der papillam amma aciem dirigit. ut ea que

foꝛis ſunt diſcernat.et deus pater omne iudicium filio de

dit. et nemmem mit per filium iudicat. quaſi lucerna a te⸗

nebris. ſic iuſtos diſcernens ab miuſtis. Qutd eſt ergo cy
iuſtus cuſtodiri vult ut pupilla oculi? Cniſtus multa ad⸗
uerſa in hoc mundo paſſus eſt. ſed per preſ ſuram tribula⸗
cõms ad gloꝛiam reſurrectõms peruemt. Hoc igitur nos
oꝛare de bemus. ut cuſtodiamur ſicut pupilla oculi. videlʒ

2 ° „

A

non ut mehil mali panamur in hoc mundo. ſed ut per ma:
la pꝛeſentia tranſeamus ad gaudia eterna. ¶ Sub vmbra
alarum tua rum protege me. Duas alas habet deus. miſe
ricoꝛdiam et canta tem. Per mic diam peccatoꝛes peote⸗
git. per caritatem iuſtos. Ille ergo non ſub vmbra ale /ſʒ
ſub vmbra alarum protegi ſe poſtulat.qm et in quibuſdã
miſcdia ſe mndigere agnoſcit.et m quibuſdam dignum ſe a

moꝛe ſperat. ¶ facie impioꝝ qui me afflixerũt. Immcꝰ

quaſi faciem nobis oppomt. quando currenti in deſiderio

dei ammo. praua delecta tio obſiſtit. latere eſt mimcus
quando currentem delectatio temptacõms fatigat. ſed a

curſu praua delectatio non retardat. (Exſurge domme
et preuem eum.et ſ. e. Preuemre currentis eſt. ſupplanta⸗
re luctantis. Nam qui ad finem pꝛopoſiti operis tendit. ꝗᷓ
uis ſine paſſibus pedum pꝛomocõne.tamen actionum cur⸗
rit. Dyabolus ergo in paſſione xpᷣ cucurrit.quia eum quẽ
purum hommem exiſtimabat. per traditionem ad paſſio⸗
nem. per paſſionem ad moꝛtem. per moꝛtem ad damnacõ⸗
nem ducere voluit. Similiter deus cucurrit. quia eum per
traditionem ad paſſionem. per paſſionem ad moꝛtem. per
moꝛtem ad reſurrectionem pꝛomouere diſpoſut. Vtriqʒ
ergo cucurrerunt. et deus et dpabolus.ſed dyabolus pre⸗
uentus eſt. quia ne ad finem ꝓpoſiti ſui peruemre poſſet di
uma pirtute eſt impeditus. Et ſupplanta inquit eũ. In paſ
ſione chriſti dyabolus cum deo luctabatur. Dyabolus fo⸗

ris luctabatur ut deiceret. deus intus luctabatur vt ſuſti-
neret. Sed dyabolus ſupplantatus eſt. quia occulta qua

dam virtute et ſapientia dei ſubito et impꝛouiſo eſt deie⸗
ctus. Enpe amm am meam ab impio f. t. Omma chriſti

framea eſt. d eſt gladius dei. quia per chriſtum deum de
us electos ſuos redimit. quaſi quedam membra a coꝛpore

dyabaliprecidit. Vnde alibi dicitur. Ero moꝛs tua o moꝛl

—. — — — —,.— —, — — — ,— =

—— —— G

— —

„.

moꝛſus tuus ero mferne. Deꝰ em̃ quaſi infernũ m omoꝛdit

uando deſcendens ad inferos quoſdam inde abſtulit.

quoſdam ibi reliquit. Dicat ergo. Eripe ammam meã ab

ℳ n

impio frameam tuam. N&àc ſi diceret Si prius gladium quo

pugnaturus es nõ cuſtodis. quõ eos qui ꝑ gladiũ ſaluã di

ſunt liberare poteris?
De. xvij. pſalmo.

Aligam te domine. Humamtas chriſti in reſurre⸗
ſtione loquitur. Diligam te domine. In periculis
nmoꝛ. poſt pericula amoꝛ. Diligam te dñe. Cau⸗

ſas dilectõms ſubiungit. Quia foꝛtitudo mea. quia funda

mentuu meum. quia refugium meum. qma liberatoꝛ meꝰ.

cipium mente recurrens. Prunum liberatoꝛ. quia hommeʒ;
a poteſtate dyaboli eripiut. Deinde refugium. quia de pꝛo
peijs viribns diffidentem bemgne ad patrocinandum exci⸗
pit. Dem de firmamentum ſtanti ne cadat. Demde forti⸗

tudo pugnanti vt vmcat. Liberatoꝛ per baptiſmum. refugi⸗

Conuerſo oꝛdme narrat.vſq; ad ipſum diuine gratie prin

um per pemtentiam. fir mamentum per pacienti am. foꝛtitu
do per victoꝛiam. Ecce quo oꝛdine euaſit malum. deinde
ſecundus verſiculns quomodo conſecutus ſit bonum. deꝰ

meus. quia per fidem illummat. adiutoꝛ? meus.quia ad be⸗
ne operandum admuat. ſperabo in eum. quia cor ad amo⸗
rem ſuum inflammat. protectoz meus. quia ſupra id quod
fer re poſſumus temptari non permittit Coꝛnu ſalutis mee

quia etiam perſequentem dyabolum nos contemnere fa⸗

cit. Poſtremo ſuſceptoꝛ meus. quia fimto curſu peruem⸗
entibus aperit. In coꝛnu foꝛtitudo ſ ignatur. Cornu confu⸗

ſioms eſt ſuperbia. coꝛnu ſalutis eſt fiducia bona. ¶ Cir⸗
cũdederũt᷑ me doloꝛes mortis et toꝛrẽtes.doloꝛes moꝛtis
paſſibilitas et moꝛtalitas. toerẽtes imquitatis. huiꝰ mundi

X if̃
vamtas Doloꝛes inferm pena eterna. laquei moꝛtis oꝛgina
lis culpa. Doloꝛes moꝛzus et doloꝛes inferm circũdederũt
qma illos homo ante ch ſſtim euadere non potuit. Toꝛren
tes im quitatis conturbauerunt. quia huiꝰ mundi vamtas
ad actualia peccata hommem impulit. la quei moꝛtis pꝛeoc
cupauerunt. quia antequam homo actualiter peccatum p⸗
petrare potuit culpꝑa oꝛiginalis in eo fuit. Et dediſti micht
pꝛotectionem ſ alutis tue. Salus humana eſt ſamtas car⸗
ms. ſalus diuma mtegritas mentis. hanc bomo Diligit. il⸗
lam deus tribuit. Hanc homo conſeruat moleſtias fugien
Do. ilam confirmat moleſtias inferendo Bic tamẽ ſi mens
mtus cuſtoditur. vt nec per aſpera carms ad impatientia⸗
reoruat. nec per blanda ad laſciuiam lemolleſcat. Tunc
ergo deus ſalutis ſue pꝛeotectionem nobi s tribuit. quando
ammam noſtram dum caro foꝛis patitur mtus illeſaz cuſto
Dit. vt pꝛeſſura quam caro foꝛis tolerat. imtus ad mentis
coꝛruptionem non pertingat. Dextera tua ſuſcepit me. Si⸗
mſtra dei bona ſunt temꝑoꝛalia. dextera dei bona eterna.
Et ſepe contingit.vt illos deus ſpiritualibus boms habun
4 Dantius repleat.quos mopia rerum tempoꝛatium exterius
„* coanguſtat. Iſtos ergo qui quaſ ufoꝛis per egeſtatem coꝛ⸗
runt. et mtus virtutum diuitijs ſolidati ſunt.quaſi ſimſtra
dei deſerurt. et dextera ſul cepit Et diſciplma tua coꝛrexit
me m finem. Eſt quidam fims bonus et eſt quidã fims ma
lus. Fims malus eſt peofundum peccatoꝛum.fims bonus
eſt conſummatio virtutum. Diſciplma autem dei in fmem
coerigt. quia eos etiam qi m pꝛofundum peccatoꝛum la⸗
pſi ſunt/ad conſi ummacõnem virtutum perducit. O bona.
o dulcis diſeiplma dei. Vtmam cognoſcamus eam. vtinaz
ſuſcipiamus eam. vtinam ſuſtineamus eam. Que tamemeſt
vt videamus. vt concupiſcamus. vt aprehendamus. pt te⸗
neamus eam? Intribus ↄliſtit. in pceptis. in tẽptamãtis.ĩ

4 „

flagellis. In pceptis expit Deꝰ obe diẽtiã tuã.ĩ t ẽptamtil

ↄſtãtiã. in fla gellis pacientiam Precepta obedienter ſuſci
pe.temptamentis oſtã ter reſiſte.flagella paciẽter ſuſtine

Pec tamen tria.id eſt obedientia. conſtantia. pacientia.

ſibi muicem deeſſe non poſſunt. quia in ſingulis omma ne⸗/
ceſſaria ſunt. In preceptis qumidem. ut primum ea obedien
ter ſuſcipas.demde conſtanter perficias. poſtremo paciẽ
ter tempus retribucõms ſuſtmeas. In temptamentis au-⸗
tem obediens eſſe debes. ut ſi foꝛte deus vicioꝛum incurſu
te ſollicitari et ad tempus voluerit fatigari. per elacõnem
non contradicas. Conſtans/ne per delectacõnem ad con⸗

ſenſum defluas. Patiens / ne impoꝛtumtate vel mſtantia
temptacõms tandem aliquando emolleſcas. Hoc autem
precipue dicimus propter quoſdam mmus diſcretos. qmi

ſpirttualis ſtudij modum ignoꝛantes.poſt prima mcia bo
ne conuerſacõms.ita a temptacõe vicioꝛum libert eſſe vo⸗
lunt. ut ſi ſe vel tenuiter delectacõne illicita pulſari pꝛe⸗
ſenſ erint.ſtatim tumdo coꝛde młfirmitaus ſue obliti con⸗
era d eum mur murarent.et ſi vel modicum fatigentur. per

inconſtantie et impacientie vicium eneruati/ad conſenſum

imquitatis declinnnt. Sed neſciunt iſti ꝙᷓ pia ſit diſpenſa⸗
tio dei. ut mala que iam voluntate dimiimue(quamuis iĩ⸗
iti) a dhuc in temptacõne ſentiamus.quatenus in eis nunc

expietur cum cructant. quod prius in eis commiſſum eſt cũ
delectabãt.et nr̃e nfirmitatis memores.dũ ſpcogimur re
mĩſci qð fumꝰ.ñ nos extollat qdð ſumꝰ.Preeta etiã cũ ma
la noſtra cum tanta difficultate muenimus. amplius pec⸗
care timeamus. Cum itaqʒ tot vtilitates ex temptacõe pro
uemant. opoꝛtet quotiens temptamur obedienter diſpen⸗
ſationem dei excipere.et conſtanter praue delectacõm con

traire. et pacien ter moleſtiam temptacõms ſuſtinere. qua⸗
tinꝰ/et fatigacõ nr̃a nobis placeat.et tamen delectacõ pra
ua ad ↄſenſum non accedat. In flagello item obedienttam

ſeruat. qui et ſi cauſam ſue percuſſioms ignoꝛet. tamen

contra dominum non murmurat. Conſtans aut et patiens
rſt. quem nec pondus tnbulacõme oſpꝛimit. nec muturm⸗
tas frangit. Primus ergo gradus diſcipline dei eſt cuſte⸗
dia mandatorum. Secundus gradus eſt pugna temptacõ
num. Wnde mamfeſtum eſt ꝙ hij qui mandata dei non cu⸗
ſtodiunt. adhuc in dil erplm a dei eſſe non ceperunt. Qm
autem ſub diſciplma dei noneſt. ad hereditatem filiorum
Dei pertingere non poteſt. Nemo ergo contemnat dile 1⸗
plmam dei.qmia ſi peccatoꝛ eſt. neceſſaria eſt illi coꝛriga⸗
ctur. ſi uuſtus eſt/ neceſſaria eſt illi diſciplma deiut erudi⸗
atur. Propteręa iſte qii eam iam ad coꝛrectonem accepe
rat. adhuc eam ad erudimonem neceſſanam ſibi eſſe con⸗
firmat. ut ſicut coerectus expiauit culpas preteritas. ita
eruditus cautelam ha beat contra culpas futuras. Dicit
er go. Diſciplma tua coꝛrexit me in finem. diſciplina tua
ipla me docebit. ¶Dilataſti greſſus meos ſubtus me.
Dubtus nos eſt. quicquid tranſitoz ium eſt et caducum.
Quod autem eternum eſt. ſupra nos eſt. Oens ergo ꝛuſti
ſupra ſe dilata tos greſſus habet. quia quanto altius per
contemplacõnem m amorem eternozum dirigitur. tanto
.* amplius deſideno guſtate dilectõms dilatatur. Cum au⸗
tem mirebus tranſitoꝛis ſubtus ſe per cogitacõnem am⸗
bulat ipſa eam quodammodo ſue occupatioms moleſtia
coansuſtat.et totiens intra ſemetipſam ſtringitur. quoti⸗
ens foꝛis aduerſis occurrentibus p repe ditur. Sed fit non
nunquam. ut etiam ſubtus ſe mens diumo amoꝛe ſuecenſa /
dilatatos greſſus habeat. quia dum totam ſe intus per de
ſiderium retinet. et ſi foꝛis per operationem occupata ſit/
nullius tamen moleſtie aduerſitas libertatem eius coangu
ſtat. Vude recte cum dixiſſet. diataſti greſſus meos ſub
tus me. ſtatun ſubiunrit. dicens . Et non ſunt mfirmata
veſtig&ta mea. Quando emm greſſus in lubrico figitur.
ot ſi pes fortis permaneat veſtigia tamen eius ir firmantur

Ita quoque neceſſe eſt vt qui vel ad modicum mi rebus pe
rituris fiduciam poſ nerit.et ſi per turpia mundi deſideria
non lang neat. tamẽ qꝛ tranſitoꝛiũ eſt qd amat. ſtabilis nõ

fit.et cũ la bi ceꝑit. io cui inmtit᷑. mox imtẽtis veſtigia ab
ipſa ſua ſtabilitate mfirmentur. Cum autem totum ammi

deliderium in eterms figitur. quaſi ꝑpede in ſoliditate cõ⸗
ſtitnto.veſtigia non infirmantur. ¶ O erſequar immcos

meos et compꝛehendam illos. et non conuertar donec de⸗

fictant. Quoſdam ſpirituales immicos habemus qui nobis

mſidiantur. qii quãto ma gis occulti ſunt.tanto ma gis no⸗
cere poſſunt NHi ſunt motus carnales qui im coꝛde noſtro

oꝛiuntur. et qma de latentibus deſideris prodeunt mcau
tos ſepe ſub ſpecie virtutum fallunt. QAuos tunc m mirum

perſequimur.quando iꝑpſam oꝛigims eoꝛum radicem ſubti
liter mueſtigamus. quatenus dum ill os illicito motu oꝛnen
te pulſare ſenſertmus. ſtatim de qua affectione natus ſit
et ad quẽ finẽ eiꝰ? appetitus tẽdat perſpicere ſtudeamus.
Hoc fortaſſis qualiter fieri poſſit citius agnolſcitur. ſreius
aliquod exemplnm mn medium pꝛoponatur. Verbi gratia.
Eſt aliquis qui de ſeipſo plus ꝙᷓ; opoꝛtet ſentiens occulta

ſuperbia laborat. Hic ergo ſi foꝛte inter ceteros/ vel ao

colloquendum / ſiue ad couſulendum conſederit. quia ſe

ſingulariter ſapientem exiſtimat. ſe ſimgulariter debere au

diri putat. i vero alios ad verbum ſuum mmus intentos
foꝛtaſſis viderit.ſuumq; conſilium repudian aliquando p⸗
ſpexerit. ſtatim per impacientie vicium tumens. totum qdᷣ
tontra voluntatem ſuam agitur. ad muriam ſuam fiert ar

bitratur. Et quia eos non racõne / ſed odio potius aut in⸗

uidia að contemptum ſuum excitatos credit. iam ommno
utpote a maliuolis ſnum colloqmum ſubtrahere diſpo⸗
mt Cumqne ſe immoderate limgua a locucõne ſtringit. a
caritate ammus refrigeſcit. Oportet ergo, vt dum nos
vel loqntes que concepimns/ vel conuieètes mmꝰ? audiri/

õ

A
et exinde coꝛ noſtrum aliquo foꝛtaſſis ſubito doloꝛe tangi
ſenſerimus / impetum amm noſtri refrenemus. et hunc do
loꝛem quaſi mimicum a latere de mſidijs pꝛoſilientem in⸗
ſtanter pꝛoſequamur. et latebꝛam eius occultam de qua
prodiſt (id eſt ſuperbiam)et occurſum eius ad quem ten⸗

dit (id eſt odium fraternum) perſcrutantes. dum laqueos

conſpicimus / periculum cauea mus. Comprehenſus eſt in⸗

imicus. quia cum finem pram deſideri proudemus / a⸗
mmum a conſenſu retrabimus. Sicut emm vicia mueſti⸗

gando perſequimur.ſic comprehendimus inuemendo. et

ante ſubiugacõnem vicioꝝ nõ relaxamur.

donec deficiant non reuertimur/ſi ab inſtantia bom opis/

De. xriiile pſalmo.

e

vbi conſtitutio legis / fit in electione voluntatis.

Prunum timemus, deinde viam eligimus. demde lex nobis

premium accipimus. in preſenti amme vocunditatem. in fu⸗

turo/ amme pariter et corporis beatitudinem. Hoc eſt
quod ſequitur.Anima eius in bonis demorabitur. hoc eſt

de preſenti. Et ſemen eius hereditabit terram. hoc eſt de
futuro. Et ſatis eleganter ſpeciales delectacõnes expri⸗

mit / cum dicit. Nnima eius in boms demoꝛabitur. Quic⸗

quid enim carnaliter Ddulce eſt. ſue quidem delectationis
experientiam fruentibus preſtat. ſed diu cum cis moꝛarn
non poteſt. Aura dum guſtu appetitum prouocat. tranli⸗
tu deſiderium fraudat. Spirituales autem delicie/qᷓ nec
Suſtate tranſ eunt. nec refictentes decreſcunt. nec ſacian⸗
tes te dium gignunt diu cum fruentibus permanere poſ⸗
ſunt. Sequttur. Semen eius hereditabit terram. Terram

viuentium/ in faturo in hereditatem accpret pro bonis

Vleis et rectus dommus. pꝛopter hoc legem da⸗
bit delimquentibus in via. Non eſt ſeruilis timor.

—— — — — Haa ł————

— — —— —

— — — — — ——— —. — — ——. —

operibus ſuis. que per ſemen ſigmficantur. Wel p terram

caro accipi poteſt. quam in futuro immoꝛtalem et impaſſi⸗
bilem accipiet/qnſquis eam in pꝛeſenti in opere virtutum

4 exercet. Sed quomodo illuc peruemet?firmamentum eſt
x dommus timentibus eum. et teſtamentum ipſius ut mam⸗
8 feſtetur illis. Am vmcentibus pꝛomittit pꝛemum. pugnã⸗
n bus peeſtat adiutoꝛum. Oremium tale eſt. quia ipſius ſci
4 licet dei teſtamentum. id eſt conteſtata pꝛomiſſio eſt. ut
r ipſe ma mfeſtetur illi vdelicet videnti ſe. diutoꝛium tale
e eſt. quia firma mentum eſt dommus. id eſt pꝛotectio timẽ⸗
8 tibus ſe. Ideo ſecurus de pꝛomiſ ſo/ fiducialter curro. O⸗

culi mei ſemper ad dominum. quomam pſe euellet de la⸗
queo pedes meos. Oculus actionum mtentio eſt. Oculos
ad dommum lemper habet. qin per mtencõnem ad amo⸗

2 rem dei dirigit omne quod agit. Cuius mmirum pedes a la
. queo euellütur. quia mala actio eſſe non poteſt. cums a⸗
4 moꝛ dei oꝛigo eſt. Sme periculo nanque via actionum cur⸗
ritur.cum intentio amm caritate duce Subernatur. Sed
9 quis poteſt ſemper reſpicere deum. mſi quem ſemper de-
1 us re ſpicit? QAua m mirum dilectõnem homms ſemper di
t lectio dei ſicut pꝛeuemendo excitat. ſic ſubſe quendo con⸗ *
ſeruat. Hoc eſt emm quod ſequtur. Reſpice in me. ac ſi

diceret. Vt te diligere poſſim. tu dilige me. ut et amoꝛe
tuo dignus tuus ſim. miſerere mei relaxando peccata mea
Quia vmcus et pauper ſum ego. Ideo reſpice. quia vm⸗
cus. Ideo mierere. quia pauper. OMmcus emm plus dili⸗
gitur. pauper plus doletur. Cribul acõnes coꝛdis mei mul
tiplicate ſunt.de neceſſitatibus meis erue me. Que eſt pa
pertas tua? Tribulacõnes coꝛdis mei multiplicate ſuut.
Non eſt periculoſa afflictio carms. qua non frangitur cõö⸗
. ſſtantia mentis. Cum autem doloꝛ coꝛdis mtima tangit. ma
. ius piculũ ẽ. etiã ſi foꝛis tribulac õ deſit. De neceſſitatibꝰ
. meis erue me. Multe ſũt necitates bonoꝝ ĩ qbꝰ piclitcant

Fvij.
Quos foꝛtallis mehus cognolcimus ſi eas diſtimguendo
ꝓonamus. Gemma ſiquidem eſt neceſſitas ſancton. Olie
ra quam intus / altera quã foꝛis ſi ſtinẽt. Rltera a pꝛorximie
altera a ſemetipis. Auamdiu em in hac coꝛruꝑtuibili carn-
vmũt. moleſtias et temptacõnes que ex carne coꝛruptibil
