verum eſſet hoc genus ſacrifitioꝛum deo non diſpliceret.
Diſplicere autem deo ſatis eudenter. cade ſcrſptaceſtat

S

„

d

ann

Nam cum omma peomogemta ſi ſcbi dicari. et ſua elſe volu⸗
erit atz peceperit. red emi tantum a ſe voluit. peimogem⸗
ta hommũ.ne immolandos deo crederent filios ſuos quos
natos peimitus ſuſcepiſſent. Deinde hoc apertius ita loꝗ⸗
tur. q; humana bolocauſta ſic deus impꝛobet. vt pꝛohibe⸗
at deteſtans ea in alns gentibus. et populo ſuo pꝛecipiens
ne audeat imitari. Rttende mquit tibii ipi ne ſequaris 8 Jen⸗
tes poſtꝙᷓ; extermĩate fuerit a facie tua. ne exquiras deos
eoꝛum dicens quemadmodum faciunt gentes dijs ſuis faci
am et ego. non facies ita dño deo tuo. Rbhommamẽta em

que dommus odit fecerunt dijs ſuis. quomam et filios ſu⸗

os et filias comburunt igm. Quid euidentius oſtendi po⸗

teſt hijs ſancte ſ cripture teſtimonijs. vt alia huuuſcemo di

omittamus ꝙᷓB domim a quo hec ſcriptura. humano generi

attributa eſt. non ſolum non diligere/verumetiam odiſſe ta

lia ſacrifitia m quibus hommes immolantur. Illa plane di
ligit et coꝛonat cum quiſq; iuſtus in imquitarem patiens
uſq; ad moꝛtem pꝛo veritate decertat.vł ab immicis quos
pꝛo ꝛiuſticia offendit occiditur. retribuẽs eis bona pꝛo ma
lis.id eſt pꝛo odio dilectionem Talem dicit dñs langumẽ H
auſtum a ſangume abel vſqʒ ad ſangumẽ zacharie. Pꝛeci⸗ ⸗
pue aũt ꝙ ſanguinẽ fudit ip̃e pꝛo nobis.et ſa crifitum ſeip
ſum obtulit ðo.ſic vtiq; obtulit.vt ab immicis pꝛo iuſticia
occideretur. hunc imitata mĩm milia vſq; ad moꝛtem pꝛo
veritate certarunt. et ab immicis ſeuiẽtibus immolata ſũt
De quibus dicit ſcriꝑptura. Tanqꝙᷓ aurum in foꝛnace pꝛoba
uit eos. et ſicut holocauſti hoſtiam aecepa illos. vnde et

apoſtolus dicit. Ego emm iam immoloꝛ. ſed non ſic iepte

de filia fecit holocauſtoma dommno. ſed ſicut pꝛeceptum
fuerat pecoꝛa offerꝛi.et pꝛ obibitum fuerat hommes immo

lart. Magis hoc illi ſimile vdetur quod fecit abꝛaham. q/

dommus ſpecialiter fieri pꝛecepit non general lege. ſz ta⸗
ha ſibi ſacrificia fierent aliquando mandauit. mo etiam

fiern pꝛolhoibuit. Diſtat taq; Hoc quod fecit iepte a facto

abꝛahe. qm ipᷣe iuſſus obtulit filiũ ſte aũt fecit quod et le

ge vetabatur. et nullo ſ peciali iubebatur impio. Demde

non ſolum in ſua lege poſtea/venetiam tunc dñs m ipo a⸗
bꝛahe filio talibus ſacnficijs ꝙᷓ non delectaretur oſten⸗

Dit / cum patrẽ cums fidem iubendo pꝛobauerat /a fulij tñ

interfectõne pꝛohibuit.et arietem quo ſacriticiũ licite ſe⸗

cundum veterum ↄgruentiam tpibus conſuetã compleret

appoſuit. aut hoc quẽpiam mouet quomõ pie credide⸗
rit abꝛaluam deum talibus ſac rificis delectari ſi hec illici-
te offerũtur deo.et mweo recte putant credidiſſe etiã ieꝑte
ꝙ tale ſacrificaũ deo poſſet eſſe acceptũ. pꝛimo cõſideret
aliud eſſe vltro vouere.aliud iubenti obtemꝑare. Non em̃
ſi aliquid pᷣter moꝛem in domo a dño inſtitutum ſeruo uu⸗
betur. atq; id laudabili obedientia facit.ĩdeo non eſt ple⸗

ctenda ſi hoc ſponte pꝛeſumpſerit Deinde babebat cre

deret abꝛa ham ut ꝓpter diumũ impiũ non pceret fulio.nõ

credens deum tales victimas libenter accipe. ſed hoc eum

ꝓPterea iuſſiſſe ut reſuſcitaret occiſum.et huic aliquid tã
ᷓ deus ſapiens demonſtraret. Nam Hhoc de illo etiã in epi
ſtola legitur. que inſcribitur ad hebꝛeos.et fides eius.qꝛ
hic de deo crediderit q; poſſ et filiũ eius ſuſcitare laudat᷑
Iſte vero et deo non ꝛubente neq; poſcente/et contra le⸗
Sitimum eius pceptũ vltro ſacrificiũ vouit humanũ Sicut
em̃ ſcriptũ eſt. et vouit iepte uotũ domino et dirit. Si tra
dicõne tradideris michi fihios ammon quicũ q exierit de
ianmns doums mee in obuiam mibi in reuertẽdo me a fuligs
his verbis pecus aliquod vouit quod ſcdʒ legem holccau
ſtoma poſſet offerre. Neq; em eſt aut fuit conſuetudims
ut redeuũtibus cũ victoꝛiaa de bello ducibus pecoꝛa occur⸗
rerent. Quantũ aũt attinet ad muta ammalia canes ſolẽt
Dñis blando famul atu alludentes curꝛere in obmam. De

quibus ille in ſuo voto co gitare ñ poſſet.ne in miuriã deir
aliquid nõ ſolũ illicitũ/venetiã ↄtemptibile. et ſcᷣm lege
immundũ vouiſſe videretur. QNec ait quodcũq; exierit de
ianuis domus mee min obuiã michi/offeram illud holocau⸗

ſtoma. ſed ait.quicũqʒ exierit in obuiam michi/offerã eũ

Vbi pꝛocul dubio mchil aliud qᷓ; hommem cogitauit. non
tamen foꝛtaſſe vmcã filiam. quanqꝙᷓ illam min tanta paterna
gloꝛia quis poſſet anteire mii foꝛte vxoꝛ. Nam q; nõ dixit
quecũqʒ ſed quicũq; exierit de ianuis domus mee. ſolet
ſcriptura pꝛo quolibet ſexu maſculmũ genus ponere.ſicut
de abꝛeahbam dictũu eſt. ſurgens a moꝛtuo/cũ eius vxoꝛ moꝛ
tua fuiſet. QAuia ergo de hoc voto atq; facto mchil videt
ſcriptura iudicaſſe ſicut de abꝛaham qñ filiũ iuſſus obtu⸗
lit aptiſſime iudicauit.ſed timmo do ſcriptũ reliquiſſe legẽ
tibus iudicandũ. quemadmodũ de facto iude filij iacob
qñ ad nurũ quidẽ neſcius intrauit. verum quantũ in ipᷣo
fuit/foꝛmcatꝰ fuit/qꝛ meretricẽ putauit. neq;ʒ appeobauit
hoc ſcriptura neq; repꝛobauit.ſed iuſticia et dei lege con⸗
ſulta eſtimandũ penſandũqʒ dimiſit.q; ergo de iſto iepte
facto in neutrã ptem ſententiã ſcriptura dei pꝛotulit. ut
noſter ſenſus m iudicando exerceret᷑. poſſemus iam dice
re deo diſplicuiſſe tale votũ.et ad illã ꝓꝑductũ fuiſſe vindi
ctam. ut potiſſimũ filia vmca occurreret. Quod ſi ſperaſö
ſet atq; voluiſſet/non ↄtinuo ut eam vidit ſcidiſſet veſti⸗
menta ſua atq; dixiſſet. heu m filia.impediſti me.in offẽ⸗
Diculũ facta es in oculis meis. Demde.lx. dierũ tam lon⸗
ga dilacõne data filie ſue.dñs eum ab vmce cariſſime ne⸗
cenon pꝛohibuerit ſicut pꝛohibuit abꝛabam. donec ꝓficiẽ
Do quod vouerat.ſeipᷣm pcuteret oꝛbitate grauiſſima. De
um aũt nequaqꝙᷓ; homĩis immolacõne placaret.t ideo huiꝰ
cemodi patni penam fuiſſe retributã ne impumtũ talis vo
ti rel inqueretur exemplum. ne aut magnũ aliquid ſe voue
re deo putarent hommes cũ victimas humanas vouerent

hh f *

et quod eſt hoꝛeibilius ſilioꝛum. aut non vera/ ſed pottus
ſimulata ea dem vota eſſent cũ velut exemplo abꝛahe ſpe⸗
rarent qi nouiſſent deum pꝛohibuurum talia vota com⸗
pleri. Polſemus mquam hoc dicere.mſi ab iſta ſententia⸗
duo nos pꝛecipue diumarumſcripturarum teſtimoma re⸗
uocarent. ut hanc rem geſtam / in libeis tante auctoꝛitatis
memoꝛie commendatam/diligentius quantũ dommus ad⸗
muat et cautius perſcrutemur/ne in vllam partem iudici⸗
um temerartium peoferamas. Dnum quou m epriſtola ad be
beeos iſte iepte mter tales commemoꝛatur ut eum culpa
re vereamur. vbi ſeriptuʒ eſt. et quid adhuc dicam. deficit
emm me tempus enarrandi de gedeon. barach. ſamꝑſon.
lepte et dauid. et ſamuel. et pꝛophetis. qui per fedem de⸗
uicerunt regna oꝑantes uiſticiam conſecuti ſunt pꝛomiſſi
ones. lt erum ꝙ vbi de illo iſta narrantur.qꝙ; tale vouerit
et impleuerit votũ.pꝛemiſit ſcriptura dicens Et factus eſt
ſup iepte ſpiritus domim. et perrexit galaad et manaſſe.
et tranſiſt ſpeculã galaad.et de ſpecula galaad ad trãſſi
lios ammon.et vouit iepte votum dommo. et cetera ad ip
ſum votum pertmnentia. ut om ma que deinceps facta ſunt
tanquam opera ſpiritus domim qi ſuper eum factus eſt
intelligenda videantur. Iſta teſtimoma nos compellunt
querere potius cur factum ſit. ꝙ facile impeobare cur fac⸗
tum ſit. Sed pꝛimo illud quod ex epiſtola que ad hebreos
eſt commemorau inter allos laudabiles viros qui ibidem
cõmemoꝛantur. non ſolum eſt iepte/venetiam gedeon.
De quo ſuniliter ſcniptura dicit. Spiritus domim confoꝛ
taut gedeon. et tamen eius factum quod de illo auro oꝑe
ratus eſt effod. et foꝛmcatus eſt poſt illud omis iſfrahel
et factum eſt domu gedeon in ſcandalum. non ſolum lau
dare non p oſſumus.veꝝnetiã quia ſc riꝑptura hinc aperuſſi⸗
me indicauit/repꝛobare mmime dubitamus. Nec tanẽ ex
lHoc vlla fit muna ſpiritii domim. qui cum cenfoꝛtauit ut

— — —

———
—— —

— — —

—X ́ ——
— — — —

—— —— —

hoſtes populi eius tãta facilitate ſuꝑaret. Cur ergo inter
eos commemoꝛatur qui per fidem vicerunt regna. opera⸗
ti ſunt iuſticiam. mſi qua ſancta ſcriptura quoꝛum fidem
atq; uuſticiam veraciter laudat. non hinc impeditur eoꝛum
eti am peccata ſi qua nouit et opoꝛtere iudicat notare ve⸗
raciter?Nam et in eo ꝙ idem gedeon ſignum petens tem⸗
ptaut m vellere. neſcio vtrum non fuerit tranſ greſſus p̃ᷣ⸗
ceptum quo ſeriptum eſt. non temptabis dommum deum

tuum. Werumtamen etiam in eius temptatione dommus

quod pꝛenunciare volebat oſtendit. In com pluto ſculicet
vellere et area tota circumquaq; ſicca/ figurare pꝛimum

populum irahel. vbi erant ſancti. celeſti tanquam pluma

ſpirituali.et poſtea compluta area ſicco veilere figurare
eccleſiam toto oꝛbe diffuſam habentem non m vellere tã⸗

quam in velamme ſed in aperto celeſtem gratiam illo pꝛi⸗

oꝛe populo velut ab eiuſ dem gratie roꝛe ſiccato atq; alie⸗
nato. Nec tamen fruſtra inter fideles et operantes muſtici
am pꝛopter bonam fidelemq; vitam in qua eum credendũ
eſt eſſe defunctum.tale in epiſtola ad hebꝛeos mermt te⸗
ſtimomum. Vtrum aũt qꝛ poſtea ꝙᷓ; dictum eſt factus eſt
ſuꝑ ĩepte ſpiritus domim. ea ſecuta ſunt ut votum illud vo

ueret et quod vouerat redderet.ſpiritun domim omma de

putanda ſint. ut perinde bhabeatur hoc ſacnficium. tanqᷓ
id dommus ſicut abꝛahe fieri uſſerit. non facile dixerim.
cum vtiq; de gedeon poſſit hec afferri differentia.qꝛ pec
catum quod fecit quando fecit effod.nulla eſt eius cõme⸗
moꝛata pꝛoſperitas.poſtea vero qᷓ; iepte votum vouit illa
eſt mſigms eius victoꝛia conſecuta. ꝓpter quam adipiſcen⸗
dam vouerat. et qua adepta quod vouerat ſoluit. Rurſus
em̃ conſiderandum eſt.qꝛ gedeon et ſi non poſtea qꝙᷓ fecit
effod.tamen poſtea ꝙᷓ; temptauit dommum(quod vuq; ẽ
peccatum) magnas ſtrages hoſtibus ceſis atqʒ ſuperatis

fecit. ac populo ſalutem acquiſunt. Sic emm ſenptum eſt

S.

Non iraſcatur indignario tua in me et tempꝑta bo adhuc ſe
mel m ve llere Jram quippe dei metuebat quia nouerat ſe
temptando peccare. quod deus in lege ſua mamfeſtiſſime
pꝛohibet Hoc tamen eius peccatum et mirabilis ſigme⸗
uidentia/et magna victoꝛie pꝛoſperitas/liberac õmſqzʒ po⸗
puh conſecuta eſt. Jam emm deus ſtatuerat afflicto po⸗
pulo ſubuemre. atq; hiuus ducis quem ad hoc opus aſſũ⸗
pſerat vtebatur ammo.non ſolum fideli et pio. vernetiam
ſub deficiente et delin quente. et ad pꝛenuncianda que vo⸗
lebat et complenda que dixerat. Non emm per iſtos tan⸗
tum qui etiam ſi peccauerunt/mter iuſtos tamen narran⸗-
tur. ſed etiam per pſum ſaulem ommmodis repꝛobatum.
multa deus populo ſuo pꝛeſtitit. In quem inſilmit etiam
ſpiritus domim et pꝛophetamt. non cum auſte a geret. ſed
cum in virum ſanctum Dauid minnocentemq; ſemret. Ngit
emm ſpiritus domm et per bonos et per malos. et per ſei
entes et neſcientes quod agendum nomt et ſtaturt. qu e⸗
tiam per caipham acerrimum domim perſecutoꝛem (neſci⸗
entem dixerit) inſignem pꝛotulit peophetiam. q; opoꝛteret
chriſtum mon peo gente. Quis emm egit miſi ſpiritus do⸗
mim curans pzonunciare ventura. ut tudici gedeen volenti
temptare dominum / et non credenti q; fuerat ei per maniũn
eius de ſalute populi locutus. hoc potilſimum de vellere
compluto poſtmodum ſicco.et de area pꝛimum ſicca poſt⸗
ea rigata. vemret m mentem. ut ſub deficiente a fide/ infir
mmo ad hoc quod generi humano ſigmfican opoꝛtebat v⸗
ſus eſt deus.ad eius intelligatur miſericoꝛdiam et mira bi⸗
lem pꝛouidentiam per tinere? Si quis aut em dicit ſciente⸗
omma feciſſe et diriſſe gedeon ex reuelacõne peophetica.
ut per eum tala ſigna monſtrarentur.nec defeciſſe a fide
et quod ei pꝛomiſerat dominus credidiſſe. ſed auctione
pꝛophĩca in vellere volinſſe tẽptare.atzʒ ita ilł tẽptacõe

fuiſſe mculpabilem. ſicut dolum iacob.Et illud quod do⸗
mmo ait.non iraſ catur indignacõ tua in me.non ideo di⸗

xiſſe q; iram eius timeret. ſed ꝙ eum confideret non iraſci.
cum ea facere que ſpiritu eius dictante facienda eſſe.tan-⸗

quam pꝛopheta dicat ut videatur. dummodo illud quod

de facto effod ſcriptura ipſa culpamt quodlibet ſigmfi⸗
cet non audeat excuſare a peccato. Nam et illud quoo tre
centi viri ad ſignum crucis ipᷣo numero pertmentes idrias

fictiles acceperunt.eiſq; ardentes faculas incluſerũt. qui⸗
bus idrijs fractis / repente lumma numeroſe micantia/tan⸗
tã hoſtiũ multitudinẽ terruer̃t.tãqꝙᷓ ex ſuo arbitrio videt᷑
fecuſe gedeõ Nõ em̃ ſcriptura dicit dñũm ãmonuiſſe ut hoc
faceret.et tñ tã grãde ſignũ quis eꝰ aio atʒ ↄſilio faciẽdũ
mſi dñs mſpirauit.q p̃figurauit ſanctos ſuos theſam euã

gelici lumĩs ĩvaſis fictilibus habituross Vnde dicit aptus
Habemꝰ theſaurũ iſtũ in vaſis ficlibꝰ. Qubus ĩ paſſiõz
martiri] tã ꝙqᷓ; vaſculis fractis maioꝛ eoꝝ glone fulgoꝛ em
cuit.q ĩpios euãgelice p̃dicacõis ĩimicos inopĩi ata illis xpi
claritate ſupauit. Seu ergo ꝓ ſciẽres /ſeu ꝓ neſciẽtes pᷣdi
cacõʒ p̃figuracõzq; fututoꝝ/ſpũs dñi pꝛopheticis tẽpoꝛi
bus opatus eſt. Nec ideo peccata eoꝝ dicendũ eſt nõ fuiſ
ſe peccata.qꝛ et deus qui et malis nris bene vti nouit.etiã
ipis eoꝝ peccatis vſus eſt ad ſignificãda que voluit.Pꝛo⸗
inde / ſi pꝛopterea peccatum non fuit ſiue cuiuſhibet necis
lhumane/ſiue etiã parricidale ſacrificiũ vel vouere vel red⸗

dere.qꝛ magnũ aliquid et ſpũale ſignificauit. fruſtra deuſ

tłia pꝛohibuit et ſe odiſſe teſtatꝰ ẽ.qm̃ et illa qᷓ̃ fieri iuſſit
vtiq; ad aliqᷓ; ſignificacõz reꝝ ſpnñaliũ magnq; referunt.
Cur ergo ĩlla pꝛohiberet qñ quidẽ poterãt ꝓpt᷑ eanð eaꝝꝛð

r eꝝ ſigficacõʒ. ꝗpt quã et iſta licite fiebãt.mchilõiꝰ licite

fieri niſi quia nec tale aliquid ſignificantia quale expedit

credere humana deo ſacrificia placuerunt. quando non

pꝛo uiſticia quiſq; ab immiciſ.quia recte viuere volmt. vel

.

35

pecc are noluit interimi tur ſed homo ab boie tanqʒ 3 electa
Hoſtia moꝛe pecoꝛis imola᷑? Qmd ſi ait aliqs qm pecoꝛũ
victime.iam eoſp̃o quo fuerant vſitate.quamuis et ip̃a/ea
recte mtelligentibus aoſ mficacõnem ſpiritualium refe
runtur. mmus tamen faciebant intentos ad magnum ſacra
mentum chriſti et eccleſie requrendum. ꝗꝓpterea deus re
mſigm et mopꝑmata volens quaſi doꝛmentes hommũ am
mos excita re.eo magis quo talia ſibi ſacrificia offerri ve⸗
tuerat. curauit ſibi einſ modi aliquid offerendum. ut ipſa
ammiratio magnam gigneret queſtionem. et magna que⸗
ſtio ad ꝓſc rutandum magnum miſterium/ſtudiũ pie mentil
erigeret. pie vero ꝓpſorutans mens homims altitudmæe pꝛo
phetie / velut hamo piſcem/dñm xpm de pꝛoſundo ſcriptu⸗
rarum leuaret? Huic nos racõm et conſideracõm non ob⸗
ſiſtimus.ſed alia eſt queſtio de ammo vouẽtil. alia de pꝛo⸗
mdentia dei qualicũq; ammo eius bene vtentis. Quamob⸗
rem ſi ſpiritus domim qui factus eſt ſuper iepte ut hoc vo
ueret ommo pꝛecepit. quod quidem ſcriptura non aperu⸗
it.tamen ſi hoc ille pꝛecepit cuus non licet iuſſa contem⸗
nere. non ſolum inſipientia culpanda non eſt. venetlam o⸗
bedientia laudanda eſt. Hoc emm etiam ſi ſe homo inte⸗
rimat (quod vtiqʒ humana voluntate atq; conſilio facere
nefas eſt) pꝛofecto intelligendum eſt obedienter fien po⸗
tius ꝙᷓ ſceleſte ſi diuimtus ꝛuſſum eſt. De qua queſtione in
pꝛamo libꝛo de ciutate deiſatis diſputaumus. Si autem
iepte humanum ſecutus er roꝛem/humanum ſac riſiciũ vo⸗
uendum putautt. eius quidem peccatum de vmca filia iu⸗
re pumtum eſt. quod etiam ipe verbis ſuis ſatis videtur o
ſtendere vbi ait. Heu me fina. impediſti me.in offendiculũ
facta es tu in oculis meis. diſciſſis etiã veſtimẽtis ſuis. Ve
rũtamẽ etiã hic eit erroꝛ habet aliquã laudẽ fidei qua deũ
timuit. ut qd vouerat redderet. nec dim ĩ ſe audicij ſniam
declĩauit. ſiue pans deũ: pꝛohibit᷑ m ſicut keẽ abꝛabe / line

te⸗

eius volunta tem etiam non pꝛohibentis mtellectam facere

potius ꝙqᷓ; contemnere ſtatuens. quanq; et hic merito que⸗
ri poteſt. vtrũ verius mtelligitur hoc deum nolle fieri. et
in eo potius deo ſi non fieret obediretur. quomam hoc ſe
nolle et in abꝛ ahe fulio.et in legitima pꝛohibicõne mõſtra
uerat. ventamen ſi pꝛopterea iepte non faceret. ſibi potius

m vmca peperciſſe qꝙᷓ; dei voluntatem ſecutus eẽ videret᷑.

Magis ergo int ellexit in eo. q; ſi fuia occurrit.vltoꝛem
deum /iuſteq; pene ſe fideliter ſubdidit. timens ſeuioꝛem
tanqᷓ de tergiuerlarsne vm dictam. Credebat emm bone
et virgims ammam filie bene recipi/q; non ſeipſam voue⸗

rat immol andam. ſed voto et voluntati non reſtiterat pa⸗
tris. et dei fuerat ſecuta uudicium. Ooꝛs emm ſicut nec

ſibi a quoquam.nec cuiquam ſponte mferenda eſt.ita deo

iubente recuſanda non eſt. cinus conſtitucõne quocunque

tempoꝛeſ ubeunda eſt. Nec quiſq; eam Terpen detractat

ut ommno ennerur. led tantümodo ut diß feratur laberat.

liue per pꝛudentiam / ſiue per obedientiam / ſiue p

of fenſiõnem /ſiue per fidem m hac re geſta pꝛefiguraueric

quantum deus adiuuat requiramus beeuiter et pandamꝰ

mmonet emm nos et vrget quodãmodo iſte ſacrarũ ſeri⸗
pturaꝝ locus cogitare quẽdã potẽtẽ virtute.talis em di
citur iepte. quod nomen mterpꝛetatur aperiens. Dommꝰ
autem chriſtus (ſicut indicat euangelium) diſcipulis ſuis
aperuit ſenſum ut intelligerẽt ſcripturas. Hunc iepte fra
tres eius repꝛobauerũt.et de paterna domo ex puler̃t.obi
ciẽtes ei ꝙ; eſſet filiꝰ foꝛmcarie.tãqᷓ; ipſi eſſẽt de vxoꝛe le
Gitia nati. Hoc etiã egert aduerſus dñm peĩcipes ſacdotũ
et ſcribe et phanſei qui de legis obſeruacõe gkiart videbã
tur tã ꝙᷓ ille ſolneret legẽ.et ideo veluti nõ eẽt legitiꝰ? fuliꝰ

Vnc lam quid piritus domirnfaun iue per r ael cientem
epte / ſiue per ſcientem/ſiue per eius impꝛudentiã/

Et qm̃ de lancta quidem virgine coꝛpus alſſumpferat qðᷣ
fidelibus uorũ eſt. rñ eius mater quantum ad gentem pti⸗
net / etiam üla ndaica ſ inagosga dici poteſt NReuoluat qui
voluerit ꝓpheticos libꝛos.et videat quotiẽs et quanta ver
bi ſeueritate/atq; indignacõne dñi illa gens velut i impudi
ca mulier de ſuis foꝛmcacõmbus arguatur. Vnde eſt etiã
illud in hoc libꝛo recentiſſimũ.vel cũ poſt effod quod fe⸗
cit gedeon. omis iſrahel legitur foꝛmcatus.vel q; abierũt
poſt deos gentiũ quibus erat circũdati. vnde in illos di⸗
uina ira ↄmota eſt. mſi ꝓ annos. xviij. contererent᷑ a filijs
ammon. Sed nũquid non ex eadem gente iſfrahel etiam ili
nati er ant ſacerdotes et ſceribe et phariſei quos in eis dixi⸗
mus pfiguratos. qui iepte/tanqᷓ iſn dñm ypm velutt nõ le⸗
gitimũ filiũ pſecuti expulerũt? Sed in eo ſimilitudo adum
beꝛata eſt. quod iſte (ut dix veluti legis obſ eruatoꝛes / eũ
qui contra pᷣcepta legis facere videbatur.tanqꝙᷓ; legitimi ñ
legitimũ vere ſibi viſi ſunt eieciſſe. Scðm hoc em̃ plebo il
la deã ẽ foꝛmcari/q; les pᷣceptañ 4 zuãs / tã qᷓ viro ñ exhibe
at fidẽ Sic aũt ſc cptũ ẽ de iepte. Et cuert filij vxoꝛis et eie
cer̃t iepte. Verbũ qdð poſitũ ẽ creuer᷑t.ſigficat ĩ figura pᷣ⸗
ualuerũt. Quod m iudeis impletum eſt. qui p̃ualuerũt in⸗
furmitati xp̃i.qꝛ ita voluit.ut ab eis que opoꝛtebat paſſio⸗
ne pferret.ſicut hoc idem ſigmficans iacob p̃ualuit ange⸗
lo cum quo ut ipᷣm poꝛtenderet luctabatur. Dixerũt ergo
ad iepte. Non heredita bis in domo pr̃is noſtri.qm̃ fihius
mulieris foꝛmcarie tu Tãqᷓᷓ dicerẽt ꝙ euangeliũ loquitur
non eſt iſte homo a deo qui ſic ſoluit ſabbatum. Se autẽ
iactantes velut legitimos filios dommo dyxerunt. Nos ex
fomcacõne non ſumus nati.vnũ pr̃em habemus deum. Et
fugiſt iepte a facie fratrum ſuoꝛum. et habitamt in terra
tob. Fugit. qm ſe quantus eſſet abſcondit. Si emm cog⸗
nouiſſent. nunqᷓ dñm gloꝛie crucifixiſſent. ugit. qm moꝝn
entis ifirmitate wderũt. virtutẽ aũt reſurgetis nõ viderũt

t
n
der
ndi
tii
fe⸗
rü
de
s
r
e⸗

mi
o.

Habitamt aũt in terra bona. vel ut exp̃ſius dicamus opuᷣ

ma. Quod em̃ grece agathen dicitur. boc latine optimũ
Ocitur. IJd aũt in terpᷣtatur tob. vbi michi intelligenda vi

detur eius a moetuis reſurrectõ Nã ꝗᷓ terra mag optima cqᷓ
terrenũ coꝛpus excellentia immoztalitatis et incoꝛrupcõ⸗

ms indutum? OQ aũt dieitur de iepte. qꝛ poſtea ꝙᷓ fugiẽs

a facie fratrum ſuoꝝ et habitauit m terra tob. colligeban

tur ad eum viri latrones.et ambulabãt cum ip̃o.quanqᷓ; et
ante paſſionẽ obiectum fuerit dño.q; cũ publicams et pec
catoꝛibus mã ducaret.qñũ reſpondit non eſſe neceſſariũ ſa⸗
ms medico ſed egrotis. et inter imquos deputatus eſt.

qñ in ter latrones crucierns eſt. et vnũ ex eis de cruce ĩ pa
radiſum tranſtulit. tamen poſtea ꝙᷓ; reſurrexit et eſſe ceꝑit

ſcðm id quod ſupꝛa expoſuimus ĩ rerra tob collecti ſunt
ad illũ ſcelerati homies ꝓpter remiſſionẽ petõꝝ qui cũ illo
ambulabant.qꝛ ſcᷣm eius pᷣceptum vmebãt.Neq; hoc fie
ri deſimt vſqʒ nuc et deinceps.quouſqʒ ad en confugiunt
mali ut iuſtificet impios quin ad eum ↄuertãtur. et diſcãt
miqui vias eius. Jam illud quod hij qu abiecerãt iepteſ
erat em̃ g alaadites) ouerſi ſunt ad eum et queſinerũt eum
quem liberarent ab mimicis ſuis. ꝙᷓ clara pꝛefigurati⸗
one ſigmficat q; hin qui abiecerũt xpᷣm ad eum rurſus co⸗
uerſi/ in illo repiũt ſalutem. ſiue illi mntelligatur quos De
trus apłus cum de ĩpᷣo ſcelere arguiſſet(ſicut in actibus a

poſtoloꝝ legitur)et hoꝛtatns eſſet vt ad euʒ quem fuerãt

per ſecuti conuerterentur/compuncti ſunt coꝛde.et ab illo
quem a ſe alienauerant deſiderarunt ſalutem. QOud eſt
autem liberan ab mmicis/mſi a peccatis? Sic autem ulis
ait. Ngite pemtentiam. et baptiſ etur vnuſquiſq; veſtrũ.m
nomme domim noſtri Jeſu Chriſti / remittencur vobis
peccata veſtra. Sine illa pouus ſigmficetur que in fine
ſperatur nouatio gentis iſ rabel. Oagis quippe ib videtur
apetere in eo quod dicitur. Et factum eſt poſt dies.

Quod viiqʒ poſt tẽpus ſigmſicat.et ꝓ hoc ſigficat nõ illo
mntelligend qð recẽti paſſione dñi ẽ.ſʒ poſtea fut m ẽ Quo
videt᷑ etia mid Ptinere q ſemoꝛes galaad venert ad iepte
vt per etatem ſemlem poſterioꝛa et nouiſſima tempoꝛa ac⸗
cipienda ſint. Interpᷣtatur aute galaad abitiens ſine reue
latio. quoꝝ vtrunqʒ ſa tis buic rei congruit. quia peimum
dommum ibeſum chriſtum abiecerunt. eiſq; poſtea reuela
bitur. QOQ vero contra finos ãmon dux quere batur iepte. ꝗᷓ
bus victis liberarentur qui eo duce aduerſus illos debel⸗
lare cupiebant. quomam interpæetatur ãmon funus populł
mei ſiue populus meroꝛis. pꝛofecto aut illi ſigmficantur
immici qui ex ĩa gente ꝓſeuerantes in infidelitate pᷣdich
ſunt.aut ommno gebenne pꝛedeſtinati vt erit fletus et ſtii
doꝛ dentium tanquain populo meroꝛis. Quanquam popu⸗
lus meroeis nõ incõuementer etiã diabolus et angeli eius
intelligantuar. ſiue quia eternam miſenam eis quos deciꝑi⸗
unt acquirunt ſiue quia et ĩi eterne miſerie deputa ti ſunt
Eleganter ſane ad expꝛimendam multo eudentius pꝛoꝑhe
clam iepte reſpondit ſemo:ibus galaad. Nonne vos odio
bhabuſtis me. et eieciſtis me de domo patnis mei. et emiſi⸗
ſtis me a vobis. et q;d eſt ꝙq vemſtis quando tribulati eſtis
Inde aliquid figuratum eſt in ioſeph quem fratres ven⸗
dentes abiecerunt. et cum fame tribularentur. ad eius opẽ
miericoꝛdiamqʒ; conuerſi ſunt. Hic vo multo amplius elu
cet ſigmficatio futuroꝛum q; non ip̃i ꝑpꝛoꝛſus fratres ꝗᷓ eie
cerunt lepte ed eum venerunt. ſed galaad ſemoꝛes pꝛo vm
uerſo illo populo ſuplicantes ſicut eadem gens dicitur ilſ⸗
ſiue m eis qui ad eius opem poſtea reuerſi ſunt. Dopulo
emm dicitur immco/ſiue in maionbus/ſiue in poſteris ſuis
longa odia trahenti atq; ſeruanti. tandẽqʒ ↄuerſio in eis
qui tunc conuerſuni ſunt. Nonne vos odio habuiſtis me et
cieciſtis me de domo patns mei?Hoc emm eis vilum eſt

—

—
—

n

qmn pſecuti ſunt ꝙ; eiec erunt xpᷣ̃n de domo dð.ĩ qua regẽ
ei? nõ erit fims Et dixer̃t ſemoꝛes galaad ad iepte. Nõ ſic
mõ vemmꝰ ad te. tanoqᷓ diceret iudei ↄuerſi ad xpᷣʒ. tuc im
unemmus et pſeqremur mõ vemmꝰ vt ſeqᷓmur. Pꝛofitentur
etiam aduerſus m micos eum futurũu ſibi caput mmcos.
Neſpondet etiam ille qui eoꝝ viceri t immicos qð erit eis
min pemcipe/q; gedeon noluit. cum id iſ rahelite volunſſent.
Neſpondit quippe illis.pꝛinceps veſter dñs erit. Rex em
nomme pꝛmcipis ſigmficatur. quem nondum habebat ges
illa tempoꝛe iuoicum. ceperunt autẽ habere ſaulem. et de
mde alios ſucceſſoꝛes eius qui m libeis re gum legunt᷑ Naʒ
in deutronomio cum eis pꝛecipitur qualem debeant habe⸗
re re gem. ſi hoc eis placuerit. non ibi rex ſed pꝛ mceꝑps ap⸗
pellatur. ſed qꝛ iſte ie pte illum figurabat qui verus eſt rex
qð etiam in tit ulo ſcriptũ fuit qͥ cruci eius affirus . quẽ pr
lat? delere vel emendare aulus nõ ẽ ideo credendu ẽ elle
dictum ero vobis ĩ xꝛincipem. Illi ant dixerũt. eris no bis
in caput. qm̃ caput viri xpᷣus. et ipᷣe ẽ caput coꝛpis eccleſie
Demq; poſtea ꝙᷓ eos liberamit iepte ab oĩbus immicis. nõ
eis fact ẽ rex. vt intelligeremꝰ illuo quod dictũ eſt ad pꝛo
phetã potiꝰ ptinmuiſſe de xpᷣo. ꝙᷓ ad ip̃m ꝓne iepte de quo
ſenptura nareationem ita concludit Et iu dicamt iepte i⸗
rahel ſex anms. et moꝛtuus eſt iepte galaadites et ſepultꝰ
in ciutate ſua in galaad. Judic auit er go ifrahel ſicut ce⸗
teri tudices. non ibi regnauit vt pꝛinceꝑs. ſicut hi qii reg⸗
noꝝ volumme continentur. Jam vero ꝙ poſtea cᷓ; eis dẽ
iepte dux conſtitutus eſt. miſit nuntios ad hoſtes pꝛimꝰ pa
cis verba poꝛtantes. illud oſtenditur quod ait apoſtolus.
m quo chꝛiſtus loquebatur. Si fieri poteſt quod ex vo bis
eſt cum ommbus hommbus pac em habentes. Werba poꝛ
ro ip̃a que mandauit iepte omma ptractare mmis longuů
=. feſtinatibꝰ nobis Wident᷑ tñ michi ſic mtelligeba qutũ
attnet ab ſigficatõz futo vt ĩ eis apuertat᷑ dectria xpᷣ

Nmmonet nos quẽadmodum ſit anibul andum. hoc eſt vi⸗
uendũ int eos ꝗ nõ ſcõᷣm ꝗꝓpolitũ vocati ſũt. Nouit em̃ dñs
qui ſunt eius. Jam vero q cum eſſet debellaturus mimi⸗
cus factus eſt ſuꝑ eum ſpũs dñi. ſigmficatur ſpũs ſanctus
imptitus mem bꝛis xpi Q&, aũt ptranſ.ijt galaad et manaſſe
et tranſijt ſpeluncã galaad ad tranſ filios ammon/pꝛoficie⸗
tia ſigmłicãtur membꝛa xp̃i ad victoꝛiã de mimicis repoꝛ⸗
tandam. Galaad quippe interp̃ᷣtatur abictens/et manaſſe
nec eſſitas. Lranſcendedi ſunt ergo a pꝛofictentibus abici
entes weſt ↄtemnentes/tranſeũda et neceſſitas. ne foꝛte
cum tranſierit qui pꝛoficit cedat terrentibus, Trãſeũda
etiam ſpecula galaad. quem galaad etiam reuelacõeʒ inter
ptat. Eſt aũt ſpecula altitudo ad aſpicienð vel deſpieienð
iẽ deſup aſpicienð Speculai itaq; galaad gruent mechi
videt ſigmficare ſupbiam reuelacõis. Vnde dicit aplus.
Et in magmtudie reuelacõnum ne extollar. Ergo et ipa
tranſeũda eſt. d eſtnon eſt in ea manendũ qꝓpter cadendi

piculum. Mis ꝓtranſitis facile ſupantur immici. quod ſig
mficat dicendo. et ab ſpecula galaad trans ad filios am⸗

mon, de quibus immicis iam ſupꝛa dictum eſt. Et vouit
ie pte votum.et dixit.ſi tradicõne tradideris nuc hi filios
ammon in manu mea.et erit quicũ qʒ exierit de iamis do⸗
mus mee in obuiam michi/in reuertendo me a funs ammon
in pace/et erit.ołferam eum bolocauſtoma dno. Quélib⸗
in hoc loco cogitaue it iepte ſcᷣm cogttacõnem humanã.
non videt᷑ vmcam filiam cogitaſſe.ioquin non diceret.

cum illã cerneret occurriſſ /beu filia mi. impediſti me. in

offendiculum tacta es in oculis meis. Impediſti em ita di
ctum eſt. tanqꝙᷓ ſe ad hoc impeditũ iudicauerit. ne illud qð

cogltarat ĩpleret. Sed quem potuit cogitare pꝛimit? oc⸗

currentems am fdios alios non habe bat. n coniugem co⸗
Sitauiti et ut hoc fieret deus nolint.et ut ñ relinqret ĩpu
mtũ.ne quis deãceps id auderet.et ut magna peouvẽtia

s
n
us

le⸗
iſe⸗

ex hoc quoq; ĩp̃o quod accidit ſacramentũ eccleſie figura⸗

rets Ex vtroq; igitur ꝓphetia coaptata eſt. ex eo q nome
cogitauit. et ex eo quod nolenti contigit. Si em comugẽ
cogitauit. comunx xp̃i eccleſia eſt. pꝛopterea relinquet ho
mo patrem et matrem. et adherebit vxoꝛi ſue. et erũt duo

in carne vna. Sacramentũ hoc magnũ eſt inquit apfus.
ego aũt dico in xpᷣo et in eccleſia. Sed qꝛ huius iepte con
ꝛunx virgo eſſe non potuit.mim eo fiha potius occurrit.

et nnulta non remanſit. pꝛohibitum ſacrificium vouentis

audacia. et virgimtas eccleſie figurata eſt. Lec abhoeret
a vero q; fiie nomie eadem ſigmficatur eccleſia. Nã cuiꝰ
alterius tipum gerebat etiam illa mulier cin poſt tactam
fimbꝛiam ſuam ſanate ait dñs/filia fides tua te ſaluã fecit.
vade in pace? Et certe vnde nullus ambigit. diſcipulos
ſuos ip̃e ſponſi fuios apellamt, ſe aptiſſime indicãs ſpon
ſum. Non pñt inquit ietunare fn ſponſi q;'dm cu illis eſt
ſpouſus. Vement aũt dies cũ auferetur ab eis ſponſus et
tũc ieiuna bũt. Holocauſtoma ergo erit eccleſia.quaã vir⸗
Sinẽ caſtã btũs apłs appellat.qñ in reſurrectẽne moꝛtuoꝝ
fiet in vmuerſa qð ſcriptũ eſt. Abſoꝛpta ẽ moꝛs ĩ victoria.
Tũc tradet regnũ deo et pri.qð regnũ ipᷣa eccleſia ẽ.ipe
cuiꝰ figurã uouẽs ille geſtabat. Sed qm tũc fiet cũ ople⸗
ta fuerit ſexta extaſſcłi.ideo.lx. dien a vginitate dilatio
poſtulata eſt Ex oĩbus quuipe etatibus eccleſia ↄgregat᷑
Qnaꝝ peima ẽ ab adã vſqʒ ad dilumũ. ij. a dilunio vlq;
ad abꝛabã.ni. ab abꝛahã vſq; ad damd. nij. a damd vlq;
ad trãſmgcõeʒz ĩ babilomã.v. ab hac trãſmgcõe vſq; as
vgis ptũ.vj.inde ĩ h ſeculi finẽ.ꝓ quas.vj.etates tãq; ꝑ
x. dies fleuit ſancta virgo virginalia ſua. qꝛ licet virgina
lia/tamen fuerant peccata deflenda. ꝗꝓpter q muer ſa/ ipa
vgo toto oꝛbe diffuſa quotidie dicit. Dimitte nobis debi⸗
ta noſtra. Eoſ em autem. Ix. dies duos nenſes maluit ap⸗
peltare. quãtũ exiſtio ꝓpter duos hoĩes. Vnũ ꝓ quẽ morꝛs.

alterum per quem eſurrectio moꝛtuonꝝn. ꝗꝓpter quos etiã
duo teſtamenta dicũtur. Quod vero factum eſt in pcepto
m iſrahboel ex diebus m dies conuemebant lamentari finam
iepte. galaaditen quat uoꝛ dies m anno. non puto ſigmi⸗
care aliquid poſt impletum holocauſtoma quod erit in vr
tam eternam. ſed pᷣterita tempoꝛa eccleſie in quibus erant
beati lugentes. Quatriduo ante figurata eſt eius vmuer⸗
ſitas ꝓpter quatuoꝛ Ptes oꝛbis. ꝓ quas longe lateq; Diffu
ſa eſt. Nd hyſtoꝛie vero ꝓpꝛietatem non arbitroꝛ hoc de⸗
creuiſſe Iſrabpelitas mii quia mtelligebant in ea re/
ꝛudiciũ dei magis ad pcutiendum patrem fuiſſe depꝛom:
ptum.ne tale ſacnliciu demceps vllus vouere auderet.
Nam quare luctus et lamentacõ decerneretur. ſi votum
ulud leticie fuit? Si aut et ſllud quod populus effren po⸗
ſtea ab eodem iepte debellatus eſt. ad iu dicium dei quod
eñiit in fine referendum eſt. ſicut ip̃e dñs dicit. eos qui no⸗
lueꝛunt me regnare ſibi adducite huc et interficite coꝛam
me. nec ibi. xliij. milia vacanti numero commemoꝛati ſunt
Sicut em illi duo menſes ꝓpter.lx. dies ſenariũ numerum
hoc idem figurat. quantum ad ſex etates ſeculi pertinet.
Sexies etem̃ ſeptẽ.xlij.ſunt. Nec fruſtra et ipᷣe ĩiepte ſex
anms populuũ iudicamt M

Euate oculos veſtros vmuerſi ſancte xpᷣiane reli⸗
Sioms fratres.et conſiderate nouam ammracõ⸗
nem quam his tempibus oſtendit nobis deus ad Slozꝛiam
nomims eius. Conſiderate mneffabilem magnitudinẽ diuiꝛ
ne oꝛdĩacõis.et lamentum ſumite cum leticia. In deo quiꝛ
Dem nichil extraneum eſt. quia deus noſter ompotens ẽ.
Quoniam aũt in diebus nris circa nos notam fecit deus
vir tutem ſuam. obſtupeſcit om̃e coꝛ audientiũ pꝛo enoꝛmi⸗
tate ſcelerns. et magmitudie mirabiliũ dñi. Ccẽturbata eſ

abiſſus. luna et ol obtenebꝛati ſunt a facie mniqurta tis. ſed
et om̃es virtutes celoꝝ/et omms oꝛnatus eoꝝ/laudem et

gloꝛiã dederũt deo. qui magmficentiã et virtutẽ opatus ẽ

in filio ſuo. Nudite igitur frẽs qð factũ eſt verbũ m diebꝰ
niis et obſtupeſcite. intelligẽtes em̃ intelligite. et incha⸗
te coꝛda vr̃a ad dei magnalia. ¶ Eſt cuntas que vocat᷑ be
ritho adiacẽs mter termĩos tyri et ſidoms.p̃ᷣbens tributũ

anthioc hie. In hac cuntate multitudo erat iudeoꝝ / et ſi⸗
nagoga eoꝝ magna val de Nccepit aũt quidã xpᷣianus(da

to pᷣcio) a quodã domũ in iĩpenſionẽ. in qua habitãs fecit i⸗
maginẽ ſaluatoꝛis nr̃i ihũ xpᷣi in ↄſpectu lecti ſui. et ſta tura
quidẽ picture non magna ſed mediocris. qᷓ tñ totã magi⸗

nẽ ſaluatoꝛis ↄtineret.liquãtũ tꝑis fluxit.et ſubſtantia

viri ill? creuit valde. utpote / vbi miſeracõ et diſpoſicõ di
mirabiliter oꝑari cepit. et amplioꝛẽ ſibi ad diuertendum
xpᷣianus ille querere cepit domũ. Tollẽs aũt oẽ; ſupellecti
lẽ/ſua tranſtulit a ſupꝛadicta cella.qᷓ et ip̃a valde ↄtigua e
rat ſinagoge iudeoꝝ ad aliũ quẽ ad ha bitãdũ elegerat lo
cũ. ſolius magims dei imemoꝛ fact.qð et ꝑ pꝛouidẽtiã

dei ita ↄtigit accidiſſe. Aurſus vero iudeꝰ quidã accepit

m impẽſionẽ eãdẽ cellã vbi ima go dñi relicta fuit.et intro

ducẽs oĩa ſua ibið ↄuerſari cepit.nõ cognoſcẽs aut aliqñ p

ſpiciẽs imaginẽ dei.eo qn ex aduerſo velut in occulto repo
ſita ſtaret. In vna aũt dieꝝ ĩiutauit ip̃e quẽdã aliũ iudeũ
ad prãdiũ ſecũ. Et int pꝛãdẽdũ eleuãs ocłos ſuos ille qui
vocatꝰ? vemt iudeꝰ vidit imaginẽ dñ ni ihũ xpi et ait. Dũ
tu ſis iudeꝰ/quõ imaginẽ iſtã hẽs? Et nurias qdẽ młtas et
nefãdas dixit ↄtra ſaluatoꝛẽ ab hoꝛa qua ſcãzʒ imaginẽ aſ⸗
pexit ꝙ etiã nefas duxi ſcribere, Et ſatiſfecit ei ille qeü i⸗
utaut. ex eo tpe quo ĩ eað domo ↄuerſari cepit ima 8i;
dñ ibi ñ cognouerit Burgẽs aũt cũ idigcõe abijt ad pꝛi.
ſacdotũ.Cõpiẽtes aũt ab ipᷣo ꝗ facta ſut/dixer̃t ei. Potes
hooc nobis demõſtrare?Nt ille cuoꝛatus eſt dicẽs.qm ego

pec vobis exhibeboĩ domo eiꝰ. Itaq; trãſacta hoꝛa veſp
tina illo die ſſuerũt. Mane aũt facto/ſummi pꝛicipes. ſa⸗
cerdotes et ſemoꝛes populi. turba quoq; multa gentis eo
rum abierũt in domum iſtam vbi ſtabat i imago dii iloũ xpi.
et ꝓuemẽtes domũ/impetu facto/ruerũt in eam irati val
de circa hebꝛeũ illũ qui ibið hoſpitabat᷑ extra ſ inagogã eũ
expul erũt. Deponẽtes vero ſanctã magmẽ dixerũt. QAm
ſicut audiuimus patres nri hHuic olm illuſerũt. et nos illu
damus. Tunc ceperũt expuere in faciẽ eius et ꝓcutiebant
eam. Direrut q;. quãta fecerũt ei patres nr/et nos omma
