Quoꝝ ſcĩa foꝛme aſim ſimilis eſt. Noli hui? m odi imitari.

Darims imbutus tẽptabis grãdia tutꝰ?. Ego affirmare au

deo mhil me vnc ꝙ ad eruditionẽ ptineret ↄtempfiſſe. ſz
multa ſepe didiciſſe. qᷓ alijs ioco/aut deliramẽto ſimilia vi⸗
derentur Memim me dum adhuc ſcolaris eẽm elaboꝛaſſe.
vt ommũ reꝝ oculis ſubiectaꝝ.aut ĩ vſum vementiũ voca⸗

bula ſcirẽ. ppẽdens libere rerũ naturã ulũ nõ poſſe pꝛoſeqᷓ

qui earũdem noĩa adhuc ignoꝛaret. Quotiens ſophiſmatũ
meon ꝗᷓ gratia bꝛeuitatis vna vel duabus ĩ pagina dictio⸗
mbus ſignauerãt a memetip̃o quotidianũ exegi debitũ. vt
etiã ſentẽtiaꝝ /queſtionũ/et oppoſitionũ oĩm fere quas di⸗

diceram. et ſolutões memoꝛiter tenerẽ et numerũ. Cauſas

ſepe mfoꝛmaui. et diſpoſitões ad inuicẽ ↄtrouerſijs.quod

diſtinxi. Calculos in numerũ poſui.et mgris pauimentum
car bombus depmyxi. et ip̃o exẽplo oculis ſubiecto.qᷓ̃ ampli
Somj.q̃ oꝛtogom.qᷓ̃ oxigonij differẽtia eſſet patent demõ
ſtraui. vtrũ ne quadꝛatũ. equilaterũ duobus in ſe lateribꝰ
multiplicatis embadũ impleret vtrobiq; pꝛocurꝛẽte podiſ
mo didici. Sepe nocturnus hoꝛoſcopus ad hiberna ꝑ vigi
lia excubaui. Sepe ad numerũ pꝛotenſũ in ligno madagã
ducere ſolebã. vt et votum differentiam aure Pciperem. et
ammũ pariter melli dulcedine oblectarẽ Mec puerilia qui
dẽ fuerãt/ſed tñ non inutilia. Neq; ea nũc ſcire ſtomachũ
mei onerãt Hec aũt ñ tibi replico. vt vel meã ſciam ꝗᷓ nul⸗
la eſt vel pua eſt ꝛactitẽ, ſed ut eſtendã tibi ilum incedere
aptiſſine. qui meedit oꝛdmate. neq; ut quidã dum magnũ
ſalt um facere volũt.pᷣcipitium incidũt. Sicut in virtutib?
ita in ſciẽtijs quidã gradus ſunt. ſʒ dicis. Oulta ĩiuemo in
hiſtoꝛijs. que nullliꝰ videntur eẽ vtilitatis.ꝗqre ĩ huiʒmodi
occupaboꝛ:bene dicis. Oulta ſiquidẽ ſunt ĩ ſcnipturis.qᷓ
in ſe ↄſiderata mchil expetẽdũ habere vident᷑.ꝗᷓ tñ ſi alijs
quibꝰ coherent ↄpaueris. et in toto ſuo trutinare ceperis
neceſſaria pariter et ↄpetẽtia eẽ videbis.Nlia ꝗpter ſe ſea
enda ſũt.alia aũt cqᷓuis nõ ꝓpter ſe videant᷑.nro laboꝛe dis
na.qꝛ tñ ſine ip̃is illa enucleate ſciri nõ poſſunt.nullatenꝰ
1 debent negligenter pᷣterin. Omia diſce. videbis poſtea m⸗
chil eſſe ſuꝑfluum. Coartata ſcia. iocunda non eſt. De lͥ⸗
bꝛis aut qui ad hanc lectonẽ vtiles ſunt. ſi quid michi vide
atur queris.hos magis frequẽtandos exiſtimo. Geneſim.
exodum.ioſue.libeũ uudicũ.et regũ.et paralipomenõ.Qo
uii vero teſtamenti peimù qᷓtuoꝛ euãgelia. de binc actꝰ apo
ſtoloꝝ. Mi.xi. magis ad hHiſtoꝛiã ꝓtinere michi vident᷑. ex⸗
ceptis his quos hiſtonographos ꝗpꝛie apellamꝰ. Si tam
huiꝰ vocabuli ſigmficatõe.largius vtimur. nullũ eſt incon
uemẽs.vt ſcʒ. hiſtoꝛiã eẽ dicamꝰ nõ tm̃ rerũ geſtaꝝ narꝛatu
nẽ.ſʒ illã pꝛimã ſigmſicationem cui?libet narzatioms que

xlij.

um .
pl ſſecundum ꝓpꝛieta tem ver boꝝ expꝛimitur. Secundum quaʒ
mö acceptionem omnes vtriuſ q; teſtamenti libꝛos eo oꝛdine
NQN quo ſupꝛa enumerati ſunt ad hanc lectionem ſecundum lit
d teralem ſenſum pertinere puto. Et foꝛtaſſe mſi puerile vi⸗
q9 deretur.in hoc loco aliqua de modo conſtruendi pꝛecepta
4 interponerem. qꝛ noui diumã ſcripturã magis ceteris om
mbus in textu ſuo eſſe conciſam. quibus tamen iccirco ſup⸗
ſedere volo. ne mterpoſitione mmia ꝗꝓpoſitum extendam.

„ Sunt quedam loca in diuina pagina. que ſec undũ litteraʒ
legi non poſſunt.que magna diſcretione diſcernere opoꝛ⸗

4 tet. ne vx p negligentiam aliqua pᷣtereamus. aut p impoꝛtu
ci nam diligentiam ad id ad qð ſcripta non ſunt / violenter in
A4 toꝛqueamus. Moc eſt ergo o lectoꝛ quod tibi pommus.
e hiꝛaic campus tui laboꝛis vomere bene ſulcatꝰ. mulplicẽ tibi
n frouctum referet. Oꝛdme cuncta geſta ſunt. oꝛd ine incede.
o per vmbꝛam vemtur ad coꝛpus. figuram diſce. et ĩiuemes
9 veritatẽ. Nec hoc nunc dico vt pꝛus veteris teſtamenti fi⸗
is guras laboꝛes euoluere/ et miſtica eiꝰ dicta ſcruteris.qua
nih ad euan gelij fluenta potanda accedas. Sed ſicut vides.
ſ qð omm̃s edificatio fundamento carens /ſta bilis eſſe nõ po
di, teſt. ſic eſt etiam in doctrina. undamentum aũt et pꝛinci
en⸗ pium doctrine ſaere hiſtoꝛia eſt. de qua quaſi mel de fauo
im⸗ veritas allegonie expꝛimitur. Edificaturus ergo. pꝛeimum
eh⸗ fundamentum hiſtoꝛie pone. deimde ꝑ ſigmficationẽ tipiö⸗
pde cam in arcem fidei fabacam mentis erige.ad extremũ er⸗
in. go ꝓ moꝛtalitatis gratiam quaſi pulcerꝛimo ſuꝑpducto co⸗
ſo. loꝛe edificium pinge. Habes in hiſtoꝛia quo dei facta mi⸗
9Nℳ reuris. in allegoꝛia quo eius ſacramenta credas. ĩmoꝛalita⸗
er⸗ te quo pfectionem ip̃ius imiteris. Lege ergo et diſce quia
in pꝛincipio fecit deus celum et terꝛam. Lege quia in pꝛin⸗
“ cipio plantauit paradiſum voluptatis in quo poſuit hiem
quem foꝛmauerat.peccantẽ expulit. et in erumnas huius
4 ſeculi deiecit Lege qualiter ab vno homme vmuerſa hůüam

generis pꝛopago deſcendent. qualiter demde peccantes
vnda diluui obꝛuit. qualiter noe iuſtum cum fiis ſuis in
medijs aquis diuma ciementia ſeruauit. qualiter demde

abꝛaham fidei ſignaculũ ſuſceꝑit. poſt vero iſrahel in egip

tum deſcendit. quomõ deinde deus filios iſrahel de egip⸗

to in manu moyſi et aaron per mare rubꝛum eduxit. in de⸗
ſerto paut. legem dedit. in terꝛa pꝛomiſſioms locamt. et

cetera multa que fecit.ad extremum vero nutante iam ſecu

lo fuium min carnem miſit. vitam eternam pemtentibus miſ⸗

ſis m mundum vmuerſum apoſtolis pꝛomiſit. venturum ſe
in fine ſeculoꝛum ad iudicium pꝛedirit reddere vmc qʒ ſe

cundum opera ſua. peccatoꝛibus ſcilicet ĩignem eternum.
iuſtis autem vitam eternam. et regnum cui? non erit fims
Vide quia exquo mundus cepit. vſq; ad finem ſeculoꝛum.

non deficiunt miſerationes dei.
(De allegoꝛia niii.
oſt lectionem hiſtoꝛie ſupereſt allegoꝛiarum miſte⸗

puto. cum iĩpa res ſatis per ſe digna apareat Noſ

do ſubtilitatem teneant. vt in diſcernendo pꝛudentiam nõ
amittant. Solidꝰ eſt cibus iſte. et mſi maſticetur tranſglu
tiri non poteſt. Tali ergo te moderamine vti opoꝛtet. vt
dum mquirendo ſubuhs fueris, in pꝛeſumendo temerarius
non inuemars. recolens quod ait pſalmiſta. Nrcum ſuum
tetendit et parauit illum. et ĩ eo parauit vaſa moꝛtis Oe⸗
mimſti vt eſtuno. ſupꝛa me dunnam ſcripturam edific o ſi

milem dixiſſe. vt peimum fundamento poſito ſtructura in

altum leuatur. plane edificio ſimlem. nam et ip̃a ſtructu⸗
ram habet.Non ergo pigeat. ſi hanc ſimulitudinem paulo
Diligentius peoſequamur. reſpice opus cementanj. Collo⸗
cato fundamento lImeam extendit m directũ. perpeudiculũ

l

na mueſtigare.vt mea exhoꝛtatione opus eſſe ner

ſe tamen te volo o lectoꝛ.hoc ſtudium non tardos et hebe
tes ſenſus ſed matura ingema expetere. que ſic inneſtigã

— — — —9

—

pꝛemmentia pꝛ ecidit. aſpera planat. et infoꝛmia ad foꝛmã

reducit.ſicq; demum reliquis in oꝛdinem diſpoſitis adiun
git. Si vero aliquos tales inuenerit. qui nec comminm va
leant. nec congrue coaptari eos non aſſumit.ne foꝛte dum

ſilicem frangere laboꝛat. limam frangat Intende. rem tibi
pꝛopoſui intuentibus contẽptibilem ſed intelligentibꝰ imi

tatione dignam. f und amentũ in terꝛa eſt. nec ſemꝑ poli⸗
tos habet lapides. Fabꝛica deſuꝑ terꝛã.et equalem querit
ſtructurã. Sic dnuna pagina multa ſecundũ naturalè ſen
ſum continet. que et ſibi repugnare videntur. et nonnunq;
abſurditatis aut impoſſibilitatis aliquid afferꝛe. Spũalis
aũt ĩtelligentia nullam ãmittit repugnantiã.m qua diuer⸗
ſa multa.aduerſa nulla eſſe poſſunt QO etiam pꝛimã ſeriem

lapidũ ſuꝑ fũdamentũ collocãdoꝝ ad pꝛotẽſaʒ lmeã diſpo

m uides quibꝰ ſczʒ totũ opꝰ reliqui᷑ inmtit et coaptat. ſig
mſicatione nõ caret. Nam hoc quaſi alhiud qdᷣdam fundam
tum eſt. et tocius fabꝛice baſis Hoc fundamentum et poꝛ
tat ſuperpoſita.et a pnioꝛ fundamento poꝛtatur. Pꝛĩo fů⸗
damẽto mſideret oĩa. ſed nõ omm mõ coaptantur Huic in
ſidunt et coaptant᷑ reliqua. Pꝛimũ fabꝛicam poꝛtat.et eſt
ſub fabꝛica. Hoc poꝛtat fabꝛicam.et non eſt ſolum ſub fa⸗

brica. ſed in fabrica. Quod ſub terra eſt fund amentum fi⸗

gurare diximus hiſtoꝛam fabricaz que ſ uperedificatur al
legoꝛiam mſinuare. Vnde et ipla baſis fabrice hui. ad al
leg oriam pertinere debet. Multis oꝛoimbus conſurgit fa
brica. et quiſquis ſuam baſim habet. et multa ſac ramenta
in diuina pagina continentur. que ſingula ſua habent pꝛm

cipia. Vis ſcire qui ſunt ordines iſti. Primus oedo eſt ſa⸗

cramentum trimtatis. quia et hbec ſcriptura continet.quod
ante omnem creaturam trinus et vnus fuertt deus. Hic de

Alüj
demittit ac dein de lapides diligenter politos in oꝛdinem
pomt. alios atq; alios deinde querit. et ſi foꝛte aliquos pꝛri
me diſpoſuiom non reſpondentes muenerit. accipit limam

mchilo omnem fecit creaturam. viſibilem. ſcilicet et inuiſi⸗
bilezʒ Ecce ſecundus oꝛdo. Rõnali creature liberũ dedit ar
birrium et gratiam pꝛeparauit ut mereri poſſet eternam be
atitudinem. deide ſponte labentes pumuit. et perſiſten⸗
tes vt amplius labi non poſſint ↄfirmauit. Que oꝛigo pec⸗
cati. et quid ſit peccatum. et qd ſit pena peccati. Ecce ter
clus oꝛdo. Que ſacramenta pemmum ſub naturali lege ad
repationem humam generis inſtituerit. Ecce quartꝰ oꝛdo
QOue ſcripta ſub lege. Ecce qumtus oꝛdo. Sacramentum
mcarnatioms verbi. Ecce ſextus oꝛdo. Sacramẽta nom te
ſtamenti. Ecce ſeptimus oꝛdo. Ipſius d emq; reſurꝛectioĩis
Ecce octauus oꝛdo Mec ẽ tota ðᷣmtas.hec eſt illa ſpitalis
fabꝛica. que quot continet ſacramẽta. tot quaſi oꝛdimbꝰcõ
ſtructa in altum extollitur. Wis etiam ip̃as baſes asnoſcere
Paſes oꝛdmum pꝛincipia ſunt ſacram entoꝝ. Ecce ad lecti
onem vemſti. ſpiritale fabeic aturus edifitium. Jam biſto⸗
rie fundamenta in te locata ſunt. reſtat nunc tibi ipius fa⸗
bace baſes fundare. Linũ tendis. poms examuſim. quadeos
m oꝛdinem collocas. et circumgirans quedaʒ futuroꝝn mu⸗-
roꝛum veſtigia figis. Linea pꝛotenſa recte fidei trames eſt.
iꝓpſe ſpiitualis operis baſes quedam fidei ſacramenta ſũt.
quibus imti aris. Debet ſiquidem pꝛudens lectoꝛ curare.
vt anteqᷓ; ſpacioſa libꝛeoꝛum volumma pꝛoſequatur. ſic de
ſingulis que magis ad pꝛopoſitum ſuum et pꝛofeſſionem.
vere fidei pertinent mſtructus ſit. vt quecunqʒ poſtmodũ
muenerit.tuto ſuperedificare poſſit. Viyx emm in tanto li⸗
bꝛoꝛum pelago. et multiplicibus ſententiarum anfractibus
que et numero et obſcuritate ammum legentis aliquid vnũ
colligere poterit.qui pꝛus ſummatim min vno quoqʒ vt ita
dicam genere. aliquod certum peincipium firma fide ſub-
myum ad quod cuncta referant᷑.non agnomt. Wis ut doce
am te qualiter ſien debeat baſes iſte. Neſpice ad ea que
pauloante tibi enumerau Eſt ſacramentũ trimtatis multi

iam de illo libꝛi facti ſunt. multe date ſentẽtie difficiles ad
mtelligendum. et perplexe ad ſoluendum. Longum tibi et

oneroſum eſt adhuc omnes pꝛoſequi/cum multa foꝛtaſſis

muemas min quibus magis turberis ꝙ; edificeris. Qoli inſta
re.ſic nunquam ad finem vemes. Diſce pꝛius beeurter et
dilucide quid tenendum ſit de fide trimtatis. quid ſane
pꝛofiteri et veraciter credere debeas. Cum autem poſtea

legere ceperis libꝛos. et multa obſcure. et multa aperte.
multa ambigue ſcripta inueneris.adiunge baſi ſue que a⸗

perta inuems ſi foꝛte conuemant.que ambigua ſunt.ita in
terpꝛetare vt non diſcoꝛdent. que vero ſunt obſcura reſle⸗
ra ſi potes. Quod ſi ad intellectum eozum penetrare non

„ „%% „

vales tranſi.ne dum pꝛeſumere conaris quod non ſufficis.

periculum erꝛoꝛis incurras. Noli ea contemnere/ ſed poti⸗

us venerare. quia audiſti quod ſcriptum eſt. Poſuit tene⸗

bꝛas latibulum ſuum. Quod ſi etiam aliquid mueneris cõ

trariũ illi quod tu iã firmiſſima fide tenendum eſſe didicit

ſti, non tamen expedit tibi quotidie mutare ſententiam. m

ſi paius doctoꝛes te conſulueris. et maxime quid fides vm

uerſalis / que nunquam falla eſſe poteſt. inde iubeat ſenti-⸗

ri agnoueris. Sic de ſacramento altaris. ſic de ſacramen⸗

to baptiſmatis..confirmatioms comugij. et ommbus que

cibi enumerata ſunt ſupᷣ facere debes. Vides multos ſcrip
turas legentes. quia fundamentum veritatis non habent.

in erꝛoꝛes varios labi. et totiens fere mutare ſententias.

quot legerint lectiones. Nurſum alios vides qui ſecundũ
illam veritatis agmtionem. qua intus firmati ſunt quaſſi-

bet ſcripturas ad congruas interpꝛetationes flectere noue

runt.et quid a ſana fide diſcoꝛdet. aut quid conuemat u
dicare. In ezec biele legis q; rote ammalia ſequntur. non

ammalia rotas. Cum ambularent mquit ammalia. ambula
bant pariter. et rote iuxta ea. Et cum eleuarentur aimalia
de terra. eleuabantur ſumul et rote. Sanctoꝛum quippe

mentes quantum virtutibus vel ſcientia pꝛoficiunt. tantu

ſanctarum ſcnpturarum archana pꝛofunda eſſe con ſpici
unt. vt qii ſimplicibus et adbuc ſtantibus m terꝛa jacere

videbantur. erectis ſublimes apareant. Qam ſeqtur Quo
cunqʒ ibat ſpintus.illuc eunte ſpiritu. et rote pariter leua
bantur ſequentes eum. Spirnitus emm vite erat in rotis.
tum Rur ſum alibi dicttur. Littera occidit. ſpiritus autez vi
uificat. quia mmirum opoꝛtet diuinum lectoꝛem ſpiritua⸗

lis intelligentie veritate eſſe ſolidatum. vt eum litterarũ
apices.que et peruerſe nonunqꝙᷓ; intellig poſſunt.ad que⸗

libet diuerticula non inclment. Quare antiqus ille populꝰ

quilegem vite acceperat. repꝛo batus eſt. mſi qma ſic ſo⸗

lam litteram occidentem ſequtus eſt. vt ſpiritum vimfican
tem non haberet. Hec vero non weo pt quibuſlibet ad vo⸗
luntatem ſuam mterpꝛetandi ſcrnipturas occaſionem pꝛebe
am. ſed vt oſtendam eum qui ſolam ſequitur litterazʒ. diu
ſine erꝛoꝛe non poſſe mcedere. Opoꝛtet ergo vt et ſic ſe⸗
quamur litteram. ne noſtrum ſenſum diuums auctoꝛibꝰ pꝛe
feramus. et ſic non ſequamur. vt m ea non totum veritatis
iudictum pendere credamus. Qon litteratus ſed ſpiritu⸗
alis omma diſudicat. Ot ergo ſecure poſſis udcare litte
ram.non de tuo ſenſu pꝛeſumere.ſederudiri pꝛius.et infoꝛ
mari opoꝛtet. et quaſi quandam minconcuſſe veritatis ba⸗
ſim cui tota fabꝛica mmtatur fundare. Neq; a teipſo erudi
ripꝛeſumas. ne foꝛte dum te introducere putas. magis ſe⸗
Ducas/a doctoꝛibus et ſapiẽtibus/hec mtroductio queren⸗
da eſt.qui et auctontatibus ſanctoꝛum patrum. et teſtimo
ms lcriptura rum eam tibi pꝛout opus eſt et facere et apen.
re poſſint. Cunq; iam introductus fueris teſtimomjs ſcrip
turarum legendo ſingula que docuerint confirmare Sic mi
c hi videtur cin me m hoc jmitari placuerit libens accipio.
cum viſum fuerit nonita opoꝛtere fieri. faciat qd placuerit

7

xlv

non contendam. Seio emm plures hunc moꝛem in dil⸗ cen⸗
do non ſeruare. Sed quomodo quidam pꝛoficiant rurſus
non ignoꝛo. Si queris qii liber magis ad hanc lectionem va
leant.ego puto pꝛincipium geneſis de openbus ſex dierũ
tres vltimos libꝛos moyſi de legalibus ſacramentis. yſaiã.
pꝛmeipium et finem ezechielis.iob pſalterium. cantica can⸗
ticoꝛum.duo pꝛecipue euangilia. ſcilicet mathei/et iobhã ms
epiſtolas pauli. canomcas epiſtolas et apocalipſm. pꝛeci⸗
pꝓue tamen epiſtolas pauli. que etiam ipſo numero deſig⸗
¹ nant ytnul s teſtamenti perfectionem ſe continere.

Qe ttopologia et moralittate p.

Ne etopologza mc lil aliud in pꝛeſt enti dicam. cᷓ as
ſupꝛa dictum eſt. excepto quod ad eam magis re⸗

be rum qꝙᷓ; vocum ſigmficauo pertinere videtur. In
illa emm naturalis ꝛuſticia eſt. ex qua dii ciplima moꝛum no
è2 ſtroꝛum. id eſt poſitiua iuſticia naſcitur. Contemplando
quid fecerit deus. quid nobis faciendum ſit agnoſcimus.
1 Omms natura deum loquitur. Omins natura hommez do
u: cet. Omms natura rationem pant. et mchil in vmuerſita⸗
te te inferundum eſt.
fet
Se oꝛdine elbeerum .vj.
ci —

on id em oꝛdo Hibzozum!: m hiſtoꝛĩca et allegoꝛica
iechone ſeruandus eſt. Hiſtoꝛia oꝛdinem tempoꝛis
fIlſequitur. ad allegoꝛiam magis pertinet oꝛdo cog
mitioms.quia ſicut ſupꝛa dictum eſt. doctrina ſemper non
ab obſcuris/ſed apertis.et ab his que magis nota ſunt ex⸗
oꝛdum ſumere debet. Vnde conſequens eſt. vt nouum te⸗
ſtamentum in quo mamfeſta pꝛedicatur veritas in hac le⸗
ctione veteri p̃ponat᷑.vbi eade veritas figuris adumbꝛa ta

terat qm ſolueret ſignacula eiꝰ mſi leo de tnibu moa Dig

ralel. egreſſus eius ab imtio a diebus etermtatis. Et pſal

et ipſe fundauit eam altiſſimus.Et rurſum. Domim dom
m maquit exitus moꝛtis. Et iterum. Dit dommus domi⸗
no meo.ſede a dextris meis. Et poſt pauca. Tecum pein⸗
cipium m die vrtutis tue. m. ſ. ſ. e. u. a. L. S. t. Et dam⸗
el. Nſpiciebam min viſione noctis. et ecce cum nubibus cel

bu uda. Vemt ergo fulus dei et mouit naturam noſtram
natus eſt de virgne. crucifixus.ſepultus. reſurꝛexit.aſcen⸗
dit ad celos.et implendo que pꝛomiſſla erant. aperuit que
latebant. Lego in euangelio quod angelus gabꝛiel ad ma⸗
riam virginem mittitur. parituram pꝛenunttat Necoꝛdo⸗

vemt tempus eus pariendi. et peperit fleum ſuum pꝛimo⸗

occulte pꝛenunriatur Ea dẽ vrrobiqʒ; veritas. ſed ibi occuni
ta. hic mamfeſta. ibi pꝛomiſſa. hic exhibita. Nudiſti cum le
geret᷑ m a pocalipſi qꝛ lignatus ẽ liber. et nemo ĩuemri po

nata erat lex. ſignate erant pꝛophecie. qmia occulte tem⸗
poꝛa redemꝑptroms venture pꝛenuntiabantur. Nonne tib⸗
ile liber ſignatus fuiſſe videtur. qui dixit. ecce vrgo con
cipiet/et pariet filium. et vocabitur nomen eius emannel.
Et alus. Cu imqint bethleem effrata paruulus es. im m⸗
libus mda. ex te michi egredietur qui ſit dommatoꝛ iniſ⸗-

miſta. Qunquid ſion dicet homo. et homo natus eſt in ea.

quaſi fihius homims vemebat. et vſque ad antiquum die-
rum peruemt.et dedit ei poteſtatem. et honoꝛem/et reg⸗
num. et omnes populi tribus et lmgue ipſi ſerurent. pote⸗
ſtas eius poteſtas eterna que non auferetur. AQums putas
Hec antequam complerentur mtelligere poterat? Signata
erant. et nemo poterat ſoluere ſignacula. mſi leo de tu⸗

pꝛophecie.que dicit.ecce virgo concipiet.Lego quia cum
eſſetioſeph in bethleem. cum maria vxoꝛe ſua pꝛegnante.

gemtnm quẽ angelus pꝛedixerat regnaturũ ĩ thꝛono dõ.

—

—
— — —

patris ſm. Necoꝛdoꝛ pꝛophecie bethleem effrata puulus

es. in milibus iuda ex te michi egredietur qui ſit domma⸗

toꝛ in irrabel. Lego rurſum. In pꝛincipio erat verbum. et
verbum erat apud deum. et deus erat verbum. Recozꝛda
boꝛ pꝛophecie que dicit. Egreſſus eius ab imtio a diebus

etermtatis. Lego verbum caro factum eſt et habitabit m

nobis. NRecoꝛdoꝛ pꝛophecie que dicit. Vocabis nomen ei⸗

us emanuel. id eſt vobiſcum deus. Et ne foꝛte ſingula pꝛo⸗
ſequendo faſtidium tibi factam. mſi pꝛius natiuitatem chei
ſti.pꝛedicationem. paſſionem. reſurꝛectionem atque al cen
ſionem. et cetera.que in carne per carnem geſſit agnoue⸗

ris. veterum figurarum miſteria penetrare non valebis.

¶ De oꝛdme narꝛatioms pij.

e oꝛdine na rratioms illud maxime hoc loco conſi-
derandum eſt. quod diune pagine textus. nec na⸗
turalem ſemper / nec continuum loquendi oꝛdinem

ſeruat. quia et ſepe poſterioꝛa pꝛioꝛibus antepomt. ſic ut

cum aliqua enumerauerit. ſubito ad ſuperioꝛa quaſi ſubſe

quentia narratioms ſermo recurrat. Sepe etiam ea que
longo diſtant interuallo.quaſi mox ſibi ſuc cedentia con-/
nectat. vt videantur nullum diſiunxiſ ſe tempoꝛis ſpacium.

illa que diſcermt vllum mteruallum ſermoms.

¶ De oꝛdine ex poſitoms vunj.

in omm narratione ſimul muemuntur. Quedam babet
litteram et ſenſum tantum. Quedam babet litteram et

xpoſitio tria continet. litteram. ſenſ um .ſ ententi⸗
In omni narrationi lutera eſt, Qam ipſe voces
etiam littere ſunt. Sed ſenſus et ſententia non

=

N
et ſententiam tantum. Quedam omma hec tria ſimul con
tinet. Omms autem narratio ad minus duo habere debet.
Illa narꝛatio litteram et ſenſum tantum haber. vbi per ip⸗
ſam pꝛolationem ſic aperte aliquid ſigmficatur. vt mehil
aliud relinquatur ſubmteligendum Illa vero litteram et
ſententiam tantum habet. vbi ex ſola pꝛonũtiatione mehil
concipere poteſt auditoꝛ mſi addatur expoſitio. Illa ſen⸗

ſum et ſententiam habet. vbiaperte aliquid ſigmficatur.
et aliquid aliuo ſubintelligendum relinquitur quod expo.

ſitione nõ aperitur.
(WDelittera is.

candum id quod dicitur mhil peeterea que poſita
ſunt vel addere vel mmuere opoꝛtet. Vt omms ſa
pientia a dommo deo eſt. Rliquando immmnuta. quando
ſubaudiendum aliquid relmquitur. vt ſemoꝛ electe dvomme
NRliquando ſuperflua. quando vel pꝛopter inculcationem.
vel longam mterpoſitionem idem repetitur. vel aliud non

neceſſarium adiungitur. vt paulus in fine epiſtole ad roma

nos dicit. Ei autẽ. et poſtea multis interpoſitis infert. cui
eſt honoꝛ et gloꝛia. Rliud hic ſupfluum eſſe videtur. ſuper
fluum dico. id eſt non neceſſarium ad enuntiationẽ facien⸗
dam. liquando talis eſt littera vt mſi in aliam reſoluatur
mchil ſigmficare.vel mcongrua eſſe videatur.vt eſt illud.
Dominus in celo ſedes eius. id eſt ſedes dñ in celo.et filij
hominum dentes eoꝛum arma et ſagitte. id eſt finoꝛum ho

mĩs. Nominatiuus ſc; nomims et gemtiuus pꝛononums.
pꝛo vno gemtiuo nomĩs poſiti. et multa alia ſimiliter. Ro
litteram conſtructio. et continuatio pertinet.
enſus aliꝰ ↄgruz. aligcõgruꝰ, Incõgruus. alius
ãicredibił. alius ĩpoſſibił.ali? abſurdꝰ. aliꝰ? falſus

Ittera aliquando perfecta eſt. quando ad ſigmfi

Multa hinuſmodi muemes in ſcripturis.vt illud Comede
runt iacob. et illud.ſub quo curuantur bij qui poꝛtant oꝛ⸗
bem. Et illud. elegit ſ uſpen diñ amma mea. et multa alia.
Sunt loca quedam in diuma ſcriptura. vbi licet aperta ſit
ver boꝛum ſigmficatio.nullꝰ tamen ſenſus eſſe videtur. vel
pꝛopter invſitatum modum loquendi. ſiue peopter aliquam
circũſtantiam que legentis intelligentiam impedit Vt eſt
verbi gratia. ilud quod dicit iſaias pꝛehendent ſeptem
e. mulieres virum vnum m illa die dicentes. panem noſtrum
comedemus. et veſtimentis noſtris operiemur. tantummo⸗
do inuocetur nomen tuum ſuper nos. aufer oppꝛobꝛium no

1o
det.

ir ſtrum. plana ſunt et aperta verba. Intelligis ſatis. apxꝛe
dit⸗ hendent ſeptem mulieres virum vnum.. mtelligis. panem
Iͤu noſtrum comedemus. mtelligis veſtimentis noſtris operie
o. mur. mtelligis tantummodo muocetur nomen tuum ſuper
ne nos. intelligis. aufer oppꝛobeium noſtrum Ded foꝛtaſſe qᷣd
en. hoc totum ſimul ſigmficare velit. intelligere non potes.
non Quid dicere voluerit pꝛopheta. bonum pꝛomiſerit /an ma
ma lum mmatus fuerit/ignoꝛas. Vnde euemt vt ſpiritualiter =
au tantum mtelligendum credas. quod qualiter ad litteram
per dictum ſit non vides. Dices igitur ſeptem mulieres ſſep⸗ ⸗ ZM
en⸗ tem eſſe dona ſpiritus ſancti. que vnum virum appꝛehen⸗
ztu dent. id eſt chriſtum in quo omnem plemtuomem gratie H
o. placuit inhabitare. quia ipſe ſolus ſine menſura ſpirittum
in ſanctum accepit. Qui ſolus earum oppꝛobꝛium aufert. vt H
bo muemant in quo requieſcant. nullo alio vꝛuente vt ſpiritꝰ
b⸗ aſaTaniuauncti dona poſcebant. Ecce ſpiritualiter interpꝛetatꝰ es.
. et quid ſit dicere ad litteram non intelligis. Potuit tamẽ
1 pꝛopheta per bec verba etiam ad littera aliquid ſigmfica

re. QAuia em̃ ſupꝛa de intentione populi pꝛeuaricatoꝛis lo⸗
cutus fuerat ſubiungit nũc tantam m eodẽ ꝓpło cladem fu
turã.vtuſqʒ adeo viroꝝ genꝰ? delẽdũ. vt vix ſeptẽ mkieres
virum vnum muemant. cum modo vna vnũ bpabere ſoleat.

AAlvij

Et cum mulieres nunc a viris rogan ſoleant. tunc econuer
ſo moꝛe mulieres viros rogabunt. Et ne foꝛte vnus vir ſep⸗

tem mulieres ducere ſimul foꝛmidaret. cum vnde eas pa⸗

ſceret et ueſtiret non baberet. dicunt ei, panem noſtrum

comedemus. et veſtimentis noſtris operiemur non te opoꝛ

tet de no bis eſſe ſ ollicitum. tantumm odo muocetur nomen

tuum ſuper nos. vt dicaris vir noſter et ſis. ne repudiate
dicamur et ſteriles. et ſine ſemine moꝛiamur. quod eo tem⸗

poꝛe magnum oppꝛobꝛium fuit. Et hoc eſt quod dicunt.au

fer opeobrium noſtrum. Multa huiuſmodi inuems ĩ ſerip

turis. et maxime in veteri teſtamento. ſecundum idioma il⸗
lius lingue dicta. que cum ibi aperte ſint. mebil apud nos

ſigmſicare videntur.

(D e ſe ententia .xj.

us enuntiatioms vna eſt ſententia. aliquando vmus enuntt
atioms plures ſententie. aliquando plurium enuntiationũ

vna eſt ſententia. aliquando plurtum enuntionum plures
ſententie. Cum igitur dunnos libꝛos legimus. in tanta mul
titudine veterum intellectuum qui de paucis eruunt ver⸗
bis. et ſamtate catholice fideti mumuntur. id potiſſumum
eligamus quod certum apparuenit eum ſenſiſſe quem legi⸗

mus. Si autem hoc latet. id certe q; circumſtantia ſcriptu

re non impedit.et cum ſana fide concoꝛdat. Si autem et

ſcripture circumſtantia pertractari ac diſcuti non poteſt.

ſaltem ꝛd ſolum quod fides ſana pꝛeſcribit. Rlud eſt emm

quid potiſſimũ ſcriptoꝛ ſenſerit.nõ dinoſcere. aliðᷣ a regula

pietatis erꝛare G vtruũ 4 vitet. f. pfocte. ſe bʒ fructalegẽtis.

ententia diuina nunquam ablurdum munncᷓ falſa
elſſe poteſt. ſed cum m ſenſu vt dictum eſt multa im
uemantur ↄtrara. ſententia nullaz admittit repug
nantiam. ſemper congrua eſt ſemper vera. Nliquando vm

5”

Si vero vtrunq; vitari non poteſt. et ſi volũtas ſcriptoꝛis
victa ſit.ſane fidei congruam non ptile eſt eruiſſe ſentẽtiã

Item in rebus obſcuris atq; a nris oculis remotiſſimis. ſi
qua inde ſcripta.etiam diuina legimus. que poſſint ſalua fi
de alijs atq; alijs parere ſententijs. in null am earum nos p⸗

cipiti affirmatione ita pꝛoĩciamꝰ.vt ſi foꝛte diligentius di

cuſſa veritas eam labefactauerit coꝛruamus.non pꝛo ſen⸗
tentia diumarum ſcripturarum. ſed pꝛo noſtra ita dimicã⸗

tes. vt eam velimus ſcnpturarum eſſe que noſtra eſt. cum
potius eam que ſcripturarum eſt. noſtram noſſe debeamꝰ2

(He modo legendi pij.
odus legendi in diuidendo conſtat. Dunſio fit et

quando ea que confuſa ſunt diſtinguimmus. Inue⸗

¶ De meditatione pꝛetermittendum xiij.

ne aliquid in pꝛeſenti dicere omitto. quia res tanta ſpe⸗
ciali tractatu indiget. et dignum magis eſt ommno ſilere
in hiiuſmodi, ꝙᷓ aliquid imperfecte dicere. Nes emm val⸗

de ſubtilis eſt. et ſimul iocunda. que et incipientes erudit

et exercet conſummatos, ĩexperta adhuc ſtilo. mdeoq; am
plius pꝛoſequenda. NRogemus ergo nunc ſapientiam. vt ra

diare dignetur in coꝛdibus noſtris.et illuminare nobis in ſe

mitis ſuis.vt introducat nos ad puram et ſine ammalibus
¶ Diuiſio philoſophie continenttum xiiiii·
ria ſunt. ſapieutia. virt ns. neceſſitas. Sapientia ẽ
compꝛehenſio rerum pꝛout ſunt. Virtus eſt habi⸗

tus ammi in modum nature ratiom conſentaneus.
Neceſſitas eſt ſine qᷓ viuere nõ poſſumꝰ.ſʒ felitiꝰ vwuemus

partione.et mueſtigatione. Parciendo dimdimus

ſtigando diudimꝰ. quando ea que occulta ſunt referam2
cce iam ea que ad lectionem pertinent quanto lu⸗
cidius et compendioſius potuumus explicata ſunt.
WMYde reliqua vero parte doctrine. id eſt meditatio⸗

4 „

Alviij.
Neceſſitas. ſine qua viuere nõ poſſumus. ſʒ feliti vmwem?
Hec tria remedia ſunt. contra mala tria quibus ſubiecta

eſt vita humana. Sa pientia contra ignoꝛantiam. virtus cõ
tra vitium, neceſſitas contra infirmitbtẽ. apter iſta tna ma

la ertirpãda queſita ſunt iſta tria remedia.et ꝓpt hec tria
remedia inemẽda inuenta eſt omis ars et om̃is diſciplina

Pꝛopter ſapientiam inuenta eſt theorica. pꝛopter virtutẽ

muenta eſt prachca. propter neceſſitatem inuenta eſt me⸗

chamca. Iſte tres vſu prime fuerunt. ſed poſtea propter
eloquentiam muenta eſt logica Que cum ſit muentione vl

tima, pꝛima tamen eſſe debet in doctrina. Quatuoꝛ igitur
ſunt principales ſcientie.a quibus omnes alie deſcendunt.
theorica. practica mechamca. logica. Theonca dunditur

ctat. de murſibilibus ſubſtantijs. phiſica de muiſibilibus
viſibilium cauſis mathematica de inuiſibilibus viſibilumm
foꝛnus. Et hec mathematica dundit᷑ in quatuoꝛ ſcientias.
Prima eſt arithmetica que tractat de numero.· id eſt de

quantitate diſ creta per ſe. Secũda eſt muſica que tractat

de propoꝛtione. id eſt de quantitate diſcreta ad aliquid.
Tercia eſt geometria que tractat de ſpacio. id eſt quanti

tate continua immobili. Quarta eſt aſtronomia. que tra⸗

ctat de motu. id eſt de quantitate continua mo bui. clemen

tum arithmetice eſt vmtas. clementum muſice eſt vmſonũ
clementũ geometrie ẽ pnctũ. clemetũ aſtronomie ẽ inſtäg.

Dractica dimdit ĩ ſolitariã. priuatã publicã Solitariã do
cet quomodo vnuſquiſq; propriam vitã honeſtis moribus
inſtituat. vtutibꝰ exornet. Priuata docet qũo regendi ſint

familiares. et q ꝓ carms affectu ſũt affines Dublica docet

qualit populꝰ totus et gens a ſuis rectonbꝰ gubernari de
beat. Solitaria pertinet ad ſingulos. priuata ad patrelſ fa⸗
milias. publica ad rectoꝛes ciuitatum. OMechamca tra⸗
ctat de openbus bumams. et hec dunditur in ſeptem.

l Deima eſt lamfitium. ſecunda armatura. tercia uam gatio.
quarta ag ricultura. qumta venatio.ſexta medicina. ſeptia
theatrica. Logica dundi᷑ in gramaticã. et in rationem diſ
n ſerẽdi.Natio diſſerendi diuidit᷑ ĩ pꝛobabilem.et nccãriaʒ.
et ſophiſticã. Pꝛoba bilis dundit᷑ ĩ dialeticã et rethoꝛicã.
mn Neceſſaria pertinet ad philoſophos. ſophiſtica adſ ophi⸗
ti ſtas. In his quatuoꝛ partibus philoſophie talis oꝛdo ĩ do
e⸗ ctrina ſeruari debet. vt pꝛima ponatur logica. ſecũda ethi
ler— ca. tercia theoꝛica. quarta mechamca Dꝛeimum emm com
N peranda eſt eloquentia. demde vt ait ſocrates in ethica p
tur ſtudium virtutis oculus coꝛdis mund andus eſt. vt deinde
nt. in theoꝛĩca ad inueſtigationem veritatis perſpicax eſſe poſ
r ſit. Nomſſime mechamca ſeqmitur.que per ſe ommmodo
li⸗ meifecat eſt.mſi ratione pꝛecedentium fulciatur.
4 (De magica et partibus eius exv.

agice repertoꝛ pꝛimus creditur ʒoꝛoaſtres rex ba⸗
ctrianoꝛum quem nonnulli aſſerũt ipſum eſſe cham
fiuluim noe. ſed nomme mntato. Hunc poſtea minꝰ
. rer aſſirioꝝ bello victum interfecit. eiuſq; codices artibus
maleficioꝛum plenos igne cremari fecit. Scribit autem ari
ſtotiles de hocipᷣo quod vſq; ad vigintiduo centum milia
verſuum eius de arte magica ab ipſo dictatos. libꝛi eiꝰ vſ⸗
q; ad poſteritatis memoꝛiam traduxerunt. Hanc artẽ poſt
ea democrites ampliamt. tempoꝛe quo ipocras in arte me

um
6.

dit
nd.
ant
47
men

—

ſi dicine in ſigms habebatur. Magica in philoſophiam non
recipitur. ſed eſt extrinſecus falſa pꝛofeſſione omms imqui
1do tatis et malicie magiſtra de vero mentiens. et veraciter le
bus dens ammos ſeducit a religione diuma. culturã demonum
inn ſuadet. moꝛum coꝛruptionem ingerit.et ad omne ſcelus ac
ct nephas mentes ſequatium impellit Hec generaliter accep
ſde taa. quinq; complectitur genera maleficioꝛum. Mauticen.
e quod ſonat diunatio. et mathematicam vanam. ſ oꝛtile gia .
1 malefitia pᷣſtigia. Mautice autem quimq; continet ſpecies

w.

Mir
ſubſe. Dꝛimam mic romantiã: quod interpꝛetatur dumatio
matio que fit ꝓ ſacrificium ſanguims humam quem demo
nes ſitiunt. et m eo delectantur effuſo. Secunda ẽ geomã
tia: id eſt dimmatio m terꝛa. Tercia ydꝛomantia. id eſt di⸗
unatio in aqua Quarta eſt aerimantia.i. diuĩatio in a ere,
NQumta eſt dunnatio m igne. que dicitur piromantia Par
ro em̃ quatuoꝛ dixit eſſe. im quibus dunnatio conſtaret ter
ram. aquam. aerem. ignem. Pꝛama ergo.id eſt mcromãtia
ad mfernum videtur pertmere. ſecunda ad terea m. tercia
ad aquam. quarta ad aerem. quinta ad ignem. OMathema⸗
tica dunditur in tres ſpecies. m aruſpicinam. in augurluum
m oꝛoſcopicam.Nruſpices ſunt dicti quaſi oꝛuſpices.idl
boꝛarum mſpectoꝛes.qui obſeruant tempoꝛa in rebus agẽ
dis. vel aruſpices quaſi aras inſpicientes. qui m extis et fi
bꝛis ſacrtficioꝝ ſuoꝝ conſiderant. Nugurium vel auſpiciũ 1G
aliqñ ad oculum pertinet. et dicitur auſpicium quaſi amn⸗ ðUð
ſpicium. quia in motu et volatu amum attenditur. aliquan 6
do ad aures pertinet. et tunc dieitur augurium quaſi gar⸗
ritus auum. quia aure percipitur. Moꝛoſcopia que etiam ü
conſtellatio dicitur. eſt quãdo in ſtelhs facta hommũ que ́”ùM
runtur. ſicut genethliaci faciunt. qui natiuitates obſeruãt SS
qui olim ſpecialiter magi nuncupabant᷑.de quibus in euã
gelio legimus. Soꝛtilegi ſunt.qui ſoꝛtibus dnunationes 3 SJM
runt. Malefici ſunt. qui per incantationes demomacas.ſi ͦJM
ue liga turas vel alia quecunq; execrabilia remedioꝝ ge⸗ e
nera cooperatione demonum atqʒ; in ſtinctu nefanda perfi ’”
ctunt. Pꝛeſtigia ſunt quando per fantaſticas iluſiones cr eo
ca rerum immutatitonem ſenſibus humams arte demomca db
illuditur. Bunt ergo omnes ſimul vndecim. Bub mantice ls
quiq;.i.mc romãtia. geomantia. idꝛomãtia.aerimãtia. piro O”UJÿUDU
mãtia. Sub mathematica tres.i.aruſpicina.auſpiciũ. hoꝛo ll
fſcopica. Poſtea tres talie. i. ſoꝛtile gũ malefi u. p̃ſtigui. ””UMDUB

1.

Pꝛeſtigia mercurius ðᷣe pꝛrimus mueniſſ e. Nuguria friges ĩ

uenerunt. Nuruſ picinam thages pꝛimꝰ eutruſch cus tra didit.
ydeomantia pPemuma perſis venit.

Ancipit liber ſi eptimus. D De enbus diebus. pꝛo ea que in
meditatione conſtat ſpe Peculatio rerum. et voſt lectionem

fecunds 2

Erbum bonum et vita ſ apiens. que mun
dDum facit contemplato mundo conſpici
tur. Et verbum ip̃m vrdert non potuit.
et fecit quod videri potuit. et viſum eſt
p id qð fecit. Inuiſibilia em̃ ip̃i?.a cre
atura mundi p ea que facta ſũt intelle⸗
cta cõſꝑiciunt᷑.Tria ſunt muiſibilia di
potentia. ſapien tia. bemgmtas .Nb his tribus pꝛocedunt
om̃ia. in his tribus ↄſiſtunt omia.et ꝓ hec tria regũ tur oĩa
Potẽtia creat.ſapiẽtia guubernat.bemgmtas conſeruat.
Que tñ tria ſicut ĩ deo inefr̃abiliter vnũ ſũt.ita in opatõe
oĩno ſepari non poſſunt. Potentia ꝑ bemgmtatẽ ſapiẽter
creat. Sapiẽtia p potentiã bemgne guberuat. Pemgmtas

pꝓ ſapientiã potenter ↄſeruat. ODotentitã mamfeſtat creatu
P

rarum imenſitas. ſapientiã decoꝛ. bemgmtatẽ vtilitas Im
menſitas creaturarũ.m multitudine et magmtudie. OOul

