hurus vilioms dulcedme expetitur ſalubꝛius Nouit hoc ra
chel. nam nec rationẽ hic latere pt. quia in huius ſuamta⸗
tis comperatione omms dulcedo amara eſt. Hinc eſt qð

se

ð)fö

—☛T — — — — —

—

— — — —

X · ʒłUUwb —

nec ſtuomm ſuum laxare / nec delderium luum temperare
poteſt. Hincc illa tanta pariẽtis anxietas/et doloꝛis immẽ⸗
ſitas. Onde nanq; putas tanta doloꝛis magmtudo. mſi ex
in deſmenti ſtudio. et impatienti deſiderio? Creſcit quoti⸗
Die. et ex deſaderio laboꝛ.et ex laboꝛe doloꝛ. Nugmenta⸗
tur aſſidue/et ex ſtudio deliderium / et ex deſwerio ſtudiũ
Scit tamen rachel hoc negotium ſupꝛa vires ſuas eẽ. nec
tamen valet ſtudium ſuum vel deſiderium temperare. NRd
tantam nanq; gratiam nunqᷓ; pertingit mens per pꝛopꝛiam

induſtnam. dei reſt lhoc donum.non homims meritum. ſed

abſqʒ; dubio talem. tantamq; gratia m accipit nemo ſine in
Senti ſtudio/et ardenti deſiderio. Nouit hoc rachel / et id
circo ſtudium multiplicat. et deſiderium ſuum quotidia⸗
ms micrementis acrius inflammat. In tanta nanqʒ; quoti-
diam conatus anxietate. in lomuſmodi doloꝛis mmenſita⸗
te. et bemamin naſcitur.et rachel moꝛitur quia cum mens
homims ſupꝛa ſeipſam rapit᷑ omnes bumane ratiocinatio
ms anguſtias ſupergreoitur. Nd illud emm quod ſupꝛa ſe
eleuata/et in extaſi rapta de dunmtatis lumme conſpicit. .
omms humana ratio ſuccumbit Qmd eſt em̃ rachelis mte
ritus. mſi ratioms defectus? Gemamin ꝛta qʒ naſcente ra⸗
chel moꝛitur. quia mens ad contemplationem rapta quã⸗
tus ſit humane ratioms defectus experitur. Nonne rachel
moꝛetua tunc erat. etomms humane ratioms ſenſus in apo⸗
ſtolo defecerat cum dicebat.ſiue in coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛ
pus neſcio deus ſcit? Nemo ersgo ſe exiſumet ad illius diu
m lumms claritatem argumentando poſſe penetrare. ne⸗ 2⸗
mo ſe credat humana illud ratiocinatione poſſe compꝛe⸗
hendere Si emm aliqua ar gumẽtatione adiri potuiſſet. lu
men ilud diumum ptiq; macceſſibile non fuſſet. Demq;
apoſtolus gloꝛiatur ad allud ſe non quidem iſſe. ſed abſq;
dubio raptum fuiſſe. Scio inquit hommem ſiue in coꝛpoꝛe

ſiue extra corpus nel cio deus ſcit.raptum huiuſmodi vſ q

adtercuum celum. Sed crod eſt celũ hoc tereium Quod
eſt inter terram et celum / hoc eſt inter coꝛpus et ſpirtum
Bed alia eſt digmtas ſpiritus humam/alia autem ſpiri⸗
tus angelici. et longe ala eſt excellentia ſpiritus diuim.
HMumam ſiquioem ſpiitus digmtatem qaun ſubiacet pene
et culpe longe ſuꝑgreditur vtriuſq; expers excellentia.ſ.
angelice nature. ſed incompabiliter vtroſq; pꝛecedit ſpiri⸗
tus ille qui fecit vtrũq;. Qo hooꝛum igttur celoꝛum quodli⸗

bet cumſms ammus tunc veraciter ergitur. quando terre
na rum cogitacõnum ima deſerens in eoꝛum contemplacoe

defigtur. Æι peimum itaq; celum pertinet cogmtio ſm.

ad tercium autem pertinet contemplatio dei. &ð Hoc ita
q; tercium celum quns putas al cendit mſi qui et deſcendit

filius bomims qm eſt in celo? Itaq; et ſi ſint qui aſcendüt
vſq;ʒ ad celoſ.et deſcendunt vſq; ad abiſſos.non aſcendut

mii foꝛ te ad pꝛimum et ſecundum.non enim poſſunt vſq;
ad terctum. ad hoc vtique celum homines rapi polſſunt

nam ipi omino aſcendere non poſſunt. Polſi umus tamen il⸗
lam que in bac vita haberi poteſt dei cogniconem tribus

gradibus diſtinguere. et ſecundum triplicẽ graduum dil⸗
ferentiam per tres celos Dindere. aliter ſiqutdem Deus

aliter cermtur per contemplacõnem.

Peima ergo viſio ad
penmum celum/ſecunda ad ſecundum/ tercia pertinet ad
tercum celum. Peimaeſt infra racõnem. tercia ſupꝛa racõ

nem. ad pꝛrimum itaq; et ſecundum contemplacõis celum

pomimes ſane aſcendere poſſunt. ſed ad illud quod eſt ſu⸗
pꝛa racõnem/miſi per mentis exceſſum ſupꝛaſſcipᷣos rapti
nunq; pertingunt. & ; autem per bemamin illud contem⸗
placõms Senus quod ſupea racõnem eſt meelligere debe⸗
amus ex matris etus moete conuementer ſatis comſcere
polſlumus. ad hmmodi ergo coutemplacõms celſituoinem/

*
4

quelibet creaturarum cogmito anguſta eſt et in imo iacer

ln⸗

et

ad totius circuli ambitum?
hec inferioꝛ inferioꝛum ſcientia montes et colles et cam⸗

et terre moꝛe mn celi relpectu vix puncti v vicem tenet. Rd

cogmtionem ſi quidem creatoꝛis quantalibet cogmtio cre

aturarum quid aliud eſt ꝙᷓ q; terra ad celum?quod centꝝ
abet tamen hec terra. ha bet

pos et valles. Sec undum differentiam creaturarum erit

et differentia ſcientiarum. Vt emm ab imo incipiamus. ma
gna eſt diſtantia inter coepus et coꝛpus. Siquidem ſuͦt
coꝛpoꝛa celeſtia. ſunt et coꝛpoꝛa terreſtria. Maioꝛ tamen
eſt diſtantia cuiuſlibet coꝛpons ad ſpiritum. ꝙᷓ quoꝛumli⸗
bet et quamlibet diſſimilium coꝛpoꝛum. Sed ipſoꝛum ſpi
rituum alij ſunt rracõnales.aliq ſunt racõnales. O culos
ergo quaſn in imo defixos habere videntur. qui ſola adhuc

coꝛpoꝛea mnantur. Sed lam quaſi ad alta aſcendunt. qm

ſe ad ſpiitualium mueſtigacõnẽ conuertunt.Nmmus qun
ad ſcientie altitud mem mtitur aſcendere. pꝛimum et pꝛm⸗
cipale fit ei ſtudium ſeipſum cognoſcere OMagna altitudo
ſcientie/ſemetipſum perfecte cognouſſe. Oons magnus

et altus/plena cogmtio racõnalis ſpittus. Ommum mun⸗
danarum ſcientiarum cacumma/mons iſte tranſcendit. om
nem phloſophiam/omnem mundi ſctentiam ab alto deſpi⸗

cit. Qund tale ariſtotiles / qd tale plato juemt? Vere et abſ
que dubio ſi hunc montem ingenij ſui acumine aſcendere
potuiſſent.ſi ad ſeipſos inuemendos eoꝛum eis ſtudia ſuf⸗
fic erent.ſi ſeipſos plene cognoſcerent nunquam iĩdola co⸗

luſſſent. nunquam creature colla inclmarent. nunquam

contra creatoꝛem ceruicem erigerent. Hic defecerũt ſcru

tantes ſcrutimo. MHic inquam defecerunt.et in hunc mon⸗
tem mimme aſcendere potuerunt. Rſcendat homo ad coꝛ
altum. et exaltabitur deus. Diſce homo cogitare. diſce
cognoſcere teipſum/et aſcendiſti ad coꝛ altum. Quantum

quotidie in tin cogmtione pꝛoficis / tantum ad b alttoꝛa ſenn
per tendiſ. Qm ao perfectam cogmtionem ſiꝛ vemt/iam
montis verticem appeehendit. O ꝙ;ᷓ rart ſunt. vel quia no⸗
lunt. vel qiia nequeunt. quihuc uſq; aſcendunt. Narum
valde in hunc montem aſcendere. ſed multo rarius m ei⸗
us vertice ſtare.et ibi moꝛam facere. rariſſumum autem
ibi habitare. et mente reqmeſcere. Quis inquit aſcendet
m montem domim aut quis ſtabit in loco ſancto etuss?
DPeius eſt aſcendere. et poſtea ſtare. In ſtando qudem
laboꝛ. et m aſcendendo maioz. Multi quidẽ in ĩpſa aſ. ce⸗
ſione defecerunt ꝓgter mmium laboꝛem alcendendi, mu
ti ab arduo eius vertice ocius deſcenderũt gyter laboeem
ſtandi. Hoc foꝛtaſſis eis intolerabile videbatur. quomãa
non ſolum min hunc montem mſi per magnum laboꝛem non
aſcenditur. verumetiam ſine magna ditficultate ibi i ma⸗
ran non credatur. Sed foꝛte iam aſcendiſtisiam ibi ſtar
Didiciſti.nec hoc ſuffictat tibi. Diſce ibi habitare et tmd
ſionem facere. et qualicunque mentis eua gacõne abſtra⸗
ctus. illuc ſemper redire Nbſa aue dubio per multum vſum
qnandoque vertetur tibi in oblectamentum. intantum ut
abſque vlla difficulta te poſſis ibi aſſiduus eſſe. quinimo/
pena potius tibi ſit alibi quam ibi moꝛam aliquam facere.
Mira iocunditas in hoc monte ſine laboꝛe moꝛari poſſe.
Petro atteſtante, qui tanta et tam inſolia ſuautate ille⸗
ctus exclamat. Gonum eſt nos hic eſſe. O felicem qui po⸗
it in hunc montem n aſcendere et mer requeſcere. e
Innmm. 0ο6α guam rarum. Don mes u 8 babita bit i m
tabernaculo tuo. aut qis requel cet in monte ſancto eu
Qui ingreditur ſine macula. et operatur auſticlam. ꝛ2c6.
Et gmodem magnum eſt alcondere poſi le cet Rare . mams

— „
£△

2 2*° —

—

tamen eſt polle inbabitare. polſe reqmelcere. Rſcen dere
et ſtare eſt virtutis. in⸗ ba bit are et requieſcere eſt felicita⸗

tis. Vtrunque vtique magnum. vtrunque ammracõne di⸗
Snum. vtrunque pꝛopheta mratur. Sed illuo peo mag⸗

mtudine difficultatis. iſtud pꝛo magmtudine iocundita⸗
tis. Ammxratio Difficulta tis eſt illa exclamatio. QOuis al⸗
dendet in montem domim. aut quis ſtabit in loco ſancto

eius. ammiracõ iocunditatis eſt illa exclamatio. Domine

quis habitabit in tabernaculo tuo. aut quis requieſcet
in monte ſancto tuo.aſcendere et ſtare foꝛtitudo.imhabi⸗

tare et requieſcere o quanta qualiſq; beatitudo. Quis ad
id operis doneus.quis hoc munere disn us. Domme quiſ
aſcendet. domme quis requeſcet in monte ſaucto tuo. E⸗
mitte lucem tuam et veritatem tuam. ipſa me deduxerut
et adouxerunt in montem ſanctum tuum et in tabernacula
tua. Vides ne q; non mſi veritas in hunc montem deducit
et addncit. Ipla ducit.ĩpſa eſt que perducit.Libenter ſe⸗

quoꝛ veritatem. non habeo ſuſpectum talem ducem. Nout

veritas ducere. neſcit veritas ſeducere. Sed quid eſt ve⸗
ritas. Quid tu dicis doctoꝛ bone. doctoꝛ chriſte. Qud
eſt veritas. Ego ſum inquit via et veritas et vita. Sequa⸗
cur ergo veritatem qui vult aſc endere in montem Kum. S
Docente euangeliſta didicimus. qma aſſnmpſit iheſus di⸗
ſcipulos ſuos. Detrum uidelicet et Jac obum et Johan⸗
nem.et duxit eos in montem excelſum ſeoꝛſum. Ducuntur
ergor dil ebuli ibeſ aluatois nolin ſarfum e et t ſeo lu.
Dua. via 1 ecreta. et n uleis incogmia. que de ducit ad montis
hmus veſtiga. Illi ſoli ut arbitroꝛ ſine erroꝛe currũt. ili
ſoli ſine quocunque obſtaculo. obice. aut impedimento

peruemũt qii xpᷣm ſequũtur. q a ventate ducũt᷑ Quiſquis
ad alta pꝛoperas. ſecurus eas ſi te pꝛecedit veritas. nam
ſine ipſa fruſtra labosas. Tam non vult fallere.
valet falli veritas. Chriſtum ergo ſequere ſi non vis erra⸗
re. Ged ne te pertereat vel retrahbat laboꝛ itineris. diffi
cultas al ſcenſioms. audi et attende quns ſit fructus per⸗
uencõms. In! uus montis cacumme ibeſus tranſhgura
tur. m ipſo moyſes cum helia videtur.et ſine uudice vter⸗
que cognoſcitur. in ipſo vox patus ad füium auditur.
Qmo hoꝛum non mirabile? Quid bozum non deſdera bi⸗
le?s Wis videre chriſtum tranff figurat tum/ alcende im mon
tem iſtum. diſce cognoſcere teipſum. Wis videre et abſq;
vllo mdice cognolcere moyſen et heliam. vis ablque do⸗
ctoꝛe et ſine expoſitoꝛe intelligere legem et pꝛophetam?
aſcende in montem iſtum. diſce cognoſcere teipſum. Wis
audire paterm ſecreti archanuu. aſcende in montem iſta
diſce cognoſcere teipſum. De celo emm Delcendjt. P. d. t.
y. c.e.a.p.t,o.p.id eſt noſſe teipſum Videſne adhuc q
tum valeat montis hunus aſcenſio. ꝙq vtils ſit ſ unplins
plena cogmtios Sed quid hoc eſſe dicimus quod ſine tri⸗
bus diſcipulis m Hunc montem aſ cendere nolut. nec pluſ
qᷓ; tres ſecum ducere chriſtus queſimt? Sed foꝛte in hoc
opere docemur ꝙ; ſine tnplici ſtudio ad parus cogmcõms
celſitudmem non perducimur. Der ſtudium operis. per
ſtudium meditacõms. per ſtudium oꝛacõms paulatim pꝛo
meuemur. et quandoque perducimur ad perfectionem co⸗

Smcõms. Oulta emm experimur operando. multa muem

mus mueſtigando, multa extoꝛquemus oꝛando. Innume⸗
ra ſiquidẽ que nec per experientiã operis.nec per mueſti⸗
gacõnem racõms inuemre valemus.p impoꝛtumtatẽ oꝛõis
edocen meremur ex reuelacoe Dine iſpirac . Hisf thbus

diſſe ſupꝛema. cum conſtet eos eius vir tetis
Sit tibi certum ſignum. qua montis bunus verticem mi⸗
mme apꝛebendiſti. ſi xpᷣm cl arificatum nondum videre
ox vbi te dux tuus chriſtus collocauerit m ſůũ
mo/apparet tibi in habitu alio.et te coꝛam momtur lumi⸗

comitibꝰ? libi adiũctis. veritas in nobis pꝛoficit. et in alta
ſe attollit. et eo vſq; ſe ꝓꝑ quotidiana incremẽta exaltat.
donec pᷣdicti mõtis vᷣticẽ tã gat. O qᷓ młtos hodie videm?
ſtudioſos in lectõne. deſidioſos m opere. tepidos moꝛa⸗
tione. pꝛeſumentes tamen montis buuus cacumma poſte
apwppꝛebendere. Sed quando queſo appꝛehendent/qui chri⸗
ſtum ducem non habent? Neq; em ducit eos chriſtus. qin
aſcendere non vult mi cum diſcipulis tribus. Jungat er⸗
gSo ſtudio lectõms/ſtudium operis et oꝛacõms. qui xpᷣm
querit habere ducem itmeris/ ductoꝛem aſcenſiõis / abſq;

pvubio ſine ingenti exercicio/ſine frequenti ſtudio / ſine ar⸗

denti deſidero/ad perfectam ſcientie altituomem mens
non ſubleua: ur. quia chriſti veſtigia ꝓfecte non ſequitur-
qui viam vernitatis baud recte ingreditur. Ded nec hoc

ſulendum ꝙ multi montis Hmus iam ſe credunt appꝛehen⸗

ne ſicutveſtimẽto.et ſicut euange liſta teſtatur. fiunt mox

peſtumenta eius alba ſicut mr. et qualia non poteſt fullo

„ ₰G

facere ſuper terram. quia ille diuine ſapientie ſꝓlendoꝛ ꝗᷓ

ab alto ſpeculacõms vertice pꝛoſpicitur. ommno diffumri

non poteſt per hHumam ſenſus pꝛudenttam. Kmmaduerte
ergo. quia aliam in valle. et aliam veſtem chriſtus Habet
gram ſed in
monte tantum habet veſtem glonoſam. Neſcu pemtus
ſimplex ventas ſciſmatum ſciſſuras.et idcirco ſiue in val⸗

in monte. In valle ſ. ane babet veſtem integ

le ſiue in monte non indiutur chuſtus mii veſtes integras
Sed multum ir
gloꝛioſam. Vultis veſtlum eius Oifferentia
mter veſtem et veſtem apertam viſtinctonem accipere.

tereſt inter veſtem integram et veſtem
m noſle. et

Bi terꝛena inquit dixt vobis /et non creditis.quomodo ſi
dixero vobis celeſtia credetis? Diſtingue ergo mter do⸗

ctrinam et doctrinam. et muemes veſtium differentiam. O

quantum eſt mter doctrinam qua docentur terrena et in⸗
ter doctrinam qua docentur celeſtia. et quidem non ſine
rp̃o.qua ſine veritate non cognoſcumur vel iſta vel illa.
Qud emm verum ſcitur vbi veritas non loquitur? Criſtus
ergo eſt qui docet vtraq;.ſed terꝛena in valle. et celeſtia ĩ
monte. Quamdiu ergo adhuc im valle moꝛaris. quamdiu

ad alta non aſcend:s. non te docet criſtus. mſi de reb? ter
rems.et infimis. Sed ſi iam te exiſtimas aſcendiſſe ad coꝛ

altum.et aꝓpꝛehendiſſe montem illum excelſum et magnum

ſuiam te credis criſtum videre tranſfiguratum. quicquid

m illo veas.quicquid ab illo audias.nõ ei facile credas
mſuoccurꝛant ei moyſes et helias. Scimus quia in oꝛe duo

rum pel trium ſtat omne teſtimomum. Suſpecta eſt michaꝛ
om ms veritas quam non confirmat ſcrupturarũ auctoꝛitas
nec criſtum in ſua clarifica tione recipio. ſi non aſſiſtant ei
moyſes et helyas. Et in valle et in montis aſcenſione cri⸗
ſtum ſepe recipio ſine teſte. Qunquam autem in montis ver
tice.vel in ſua clarificatione. Si criſtus docet me de rebꝰ
eyterioꝛibus. vel de mtimis meis facile recipio utpote im
his que compꝛobare poſſum pꝛopꝛo experimento. verum
vbĩ ad alta mens ducitur. quando de celeſtibus queſno
ventilatur. vbi de pꝛofundis rebus agitur in tante ſublim

ta tis vertice non recipio criſtum ſine teſte nec rata pote⸗
rit eſſe qualibet venſſimile reuelatio ſine atteſtatione mop

ſuet helie.ſine ſcripturarum auctoꝛita te. Ndhibeat igitur

ſibi criſtus duo teſtimoma m tranſfiguratione ſua. ſi vult
vt non ſit michi ſuſpecta claritatis ſue lux illa tam magna

et tam mſolita. Vt ergo ſecundum huiꝰ doc umentũ in oꝛe
Duoꝛum vel trium ſuum confirmet teſtimomum ad compꝛo

bandam reuelatioms ſue veritatem nõ ſolum fi guranue⸗

⸗ — — — Nʒ—

ſed etiam aperte ſeripture exbibeat auctoꝛitatẽ Dulcrum

ſpectaculũ/valdeqʒ; iocundũ cũ ĩ reuelatione verttatis hĩc

pꝛocedet maifeſta ratio. et ad cõfirmationẽ reuel atõis.il⸗
linc occurꝛit tam apta ꝙᷓ figarata locutio ſl ioqn ab altitu
dine timebo. verens ne foꝛte ſeducar a demonio meridiano

Vnde emm tot hereſes. vnde tot erroꝛes. mſi quia ſpiritꝰ

erꝛoꝛis tranſfigurat ſe m angelum lucis. Vides certe quia
vterqʒ ſe tranſfigurat criſt videlicet et diabolꝰ.ſed cri⸗
ſtus lucis ſue veritatem confirmat in duobus teſtibus.Np
parẽt itaq; moyſes et helyas cum dommo in hoc monte.
apparent autem m maieſtate non in obſcuritate littere. ſed
in claritate ſpiritualis mntelligentie. Ecce qᷓ; magna ſunt ꝗᷓ
m hoc monte geruntur. ſed adhuc his maioꝛa ſunt que ſe⸗
quntur. Hoc emm totum diſcipuli ſtantes aſpictunt. non⸗
Dum m faciem cadunt. nondum paterna vox auditur. non⸗
dum auditoꝛ pꝛoſtermtur. nondum rachel moꝛitur. nõdum
bemamm naſcitur. Mox emm vt paterna vox intonuit. di⸗
ſcipulos pꝛoſtrauit.Ad tomtruum itaqʒ diuine vocis au
ditoꝛ cadit.quia ad id quod dꝛiumtus inſpiratur humam
ſenſus capacitas ſuccumbit.et mſi humane ratiocinatioms
anguſtias deſerat. ad capiendum dꝛuine aſpiratioms ar⸗
chanum intelligentie ſnum non dilatat. Ibi itaq; auditoꝛ
cadit. vbi humana ratio deficit Ibi rachel moꝛitur. vbi be
mamm oꝛiatnr. Idem itaq; mfalloꝛ per moꝛtem rachel et
caſum diſcipuloꝛum figuratur.mſi qʒ;ʒ trium in tribus diſci⸗
pulis ſenſus videlicet memoꝛie ratioms defectus oſtendi⸗
tur. Ibi enim ſenſus coꝛpoꝛeus. ibi exterioꝛum memoꝛia.
ibi ratio humana intercipitur. vbi mens ſupꝛa ſemetipſam
rapta in ſuperna eleuatur. tttendamus ꝙᷓ; incompꝛehbenſi⸗
bile ſit /q paterna vor inſonut et intelligemus qᷓ recte
auditoꝛ ſuccumbit. hic eſt inquit filius meus dilectus ĩ quo
michi complacii. Qliud ẽ dicere ↄplacui. et aliud e dicere
cõplacuit. et tñ hoc vnꝰ. aliud alter euangeliſta poſuit.

Conſequens eſt autem. ut li jbi veraciter dictum eſt com⸗
placui. ſenſus qui ab alio euangeliſta pomtur poſſit vera
citer intelligi.ſed non pateſt conuerti. Vere et abſq; con⸗
tradictõne m ipo michi complacuit in quo ip̃e michi com⸗
placu. ſeo non ſtatim in quocunq; michi complacuit. in il
lo ipᷣe michi complacui. Si igitur complacui ibi dictum nõ
eſſet.nullo modoeuangeliſta hoc dicere auderet. Hic eſt
mquit filius meus in quo michi complacui. Certe ſi filiuſ
aliud qᷓ pater eſſet.poſſet patri in filio complacere.ſed
ip̃e ſibi pater in fuio complacere non poſſet. Quid eſt di⸗
cere complacii. mſi quomodo placun mic hi im memetipſo⸗/
ita placui michi m filio? Nn foꝛte in eo ꝙq dicit michi com⸗
placui. in hoc ſuo beneplacito ſocium ſe habere oſtendits
Quia quomodo pater complacet in fiio.ſic in fiio com⸗
piacet et ſpiritui ſancto. Wel foꝛte idcirco dicitur comꝑla
cm. ut inde detur mtellig.qumia quomodo pater ſibi com
placet in filio.ſic ſibi mmirum complacet in ſpiritu ſancto.
Quid hoeum rectius dicitur? ſn potius totum hoc q; vnũ
hoeum aliquod ſingulariter intelligiturs Mec adhuc ver⸗
ba aliter at q; aliter diſtingui poſſent.ſi ad miſteri peo fũ
ditatem intimandam minus uſta ſufficerẽt. Certum eſt au

tem. qe quicquid boꝝ eligit. vmtate ſubſtãtie ĩ diuerſis p

ſoms aſtruit ſi recte ĩtelligatur. Nam ullud qð dicit᷑.hic

eſt finus meus. ꝓſonaꝝ diuerſitatẽ oſtẽdit.vnus em̃ atq;

1dẽ ſibnpr et pr et fꝰ? eẽ nõ poſſet. Sed quis ſenſꝰ hoc

capiat quõ vnꝰ ad aliũ ſit alius ĩ ꝓſona.i eẽntia?Si ex

ẽplũ qris.nuſqᷓ qᷓ creat᷑ aꝝ ĩueis q; tibi ſatiſ facere valeat.
ſi rõz ↄſulas/ois huana rõr eclamat. Intm̃ em̃ ẽ iſta aſſer
tio ſupꝛa omnem humanam rõnez. ut nũqᷓ; ei rõ acqeſceret
miſi ad hHiu? rei ctitudiem fides eam ſubleuaret. Merito
ergo ĩ huius miſten reuelacõne auditoꝛ cadit. ſenſus de⸗
ficit. hũana ratio ſuccumbit. Oerito talis reuelatio nõ eſt
facta mii in monte.neq; em miſten] biuus tam pꝛofunda

—

5
õ

ſublimtaſ.et tam ſublimis pꝛofunditas debiit mamfeſta
ri in valle. Qui em̃ conuerſacõne vel cogitacõne adhuc in
imo ſũt. huius muneris dignacõne indignos ſe eſſe oſten⸗

Ddunt. aſcendat ergo homo ad coꝛ attum. aſcendat in mõ⸗

tem iſtũ ſi vult illa cape. ſi vult illa cognoſc ere que ſunt
ſupꝛa ſenſum humanum. Ilſcendat per ſemetip̃m ſupꝛa ſe⸗
metip̃m. per cogmcõnem ſuiſad cogmcõnem dei. Diſcat
peius homo in dei magie.diſcat in eius ſimilitudie quid
debeat de deo cogitare. Montis aſcenſio ut dictum eſt p⸗
tmet ad cogmcõnem ſm. ea que ſupꝛa montem geruntur
pꝛouehunt ad cogmcõnem dei. Illud ad ioſeph. iſta ad be

mamm ptmere dubium non eſt. ante bemamm ioſeph naſci

neceſſe eſt. Oens que ſe ad ſui conſideracõnem non ſuble⸗
uat.quando ad ea que ſupꝛa ipam ſunt penna contemplati

oms euolat? In hunc montem dñs deſcendit. mopſes aſce⸗

Dit. In hoc monte de tabernaculi conſtructõne dommus
docuit.moyſes didicit. Quid per tabernaculum federis/
mſi ſtatus intelligitur pfectõmssQui igitur montem aſcẽ
dit. qui diligenter attendit. qi dautius querit. qui tandẽ
muemt qualis ſit.reſtat ut ex diuma reuelacõne cognoſ⸗
cat qualis eſſe debeat. quale mentis edificium deo pꝛepa-
rare.quibus obſequijs deum placare opoꝛteat.ens igi
tur que adhuc per varia deſideria ſpargitur. que varijs
cogtacõmbus huc illucq; diſtrahitur. quando putas hãc
gratiam accipe merebitur? Que nondum poteſt ſeip̃am m
vnum colligere. que necdum nouit ad ſeip̃am intrare.qñn
poterit ad ea que ſupꝛa ipᷣam ſunt per contemplacoõnem
aſcendere? Diſcat ergo diſperſiones iſrahelis congregare
ſtudeat euagacõnes mentis reſtringere. aſſueſcat in mti⸗
mis ſuis immoꝛari. exterioꝛa om̃ia oblunſci. qui ad celeſti
um contemplacõnem anhelat.qui m diumoꝛum noticiam

ſuſpirat. Faciat eccleſiam non ſolum deſiderioꝛum. verum

etiam cogitationũ. ut diſcat ven bonũ ſolũ amare. et ium

6

ſolum in deſinenter ccgtare. In eccleſijs mquit benedien
te deo. In hac nanqʒ gemina eceleſia cogitacõnũ videlicz
et deſidericꝝ. in hac gemma vnammitate ſtudnoꝛum et vo
Nunta tum bemamm m excelſſum rapitur. et mens dꝛiumtul
affl ata m ſuperna eleuatur. Ibi mquit bemamm adolel⸗
centulus in mentis exceſſu. vbi putas mi in eccleſis ? In
eccleſijs beneoicite deo dommo de fon. ifrahel. ibi bema⸗
mm adoleſcentulus m mentis exceſſu. Pꝛius tñ eſt cuiq; ut
faciat de cogitacõmbus vel de deſtderijs ſuis linagogam
q eccleſiam. Qoſtis ſatis q; ſina goga congregacõ/eccle
cleſia imterpꝛetatur conuocatio. .ê:udeſt ſine voluntate
ſeu contra voluntatem aliqua m vnum cogere. atq; aliud
p ſeipᷣ̃a ad nutum ꝛubentis ſponte occurrere. inſenſibilia
et bꝛuta congregari poſſunt. connocari autem non pñt.
Ded et ipſoꝛum quoq; racõnalium concurſus ſpontaneo
nutu fit. ut iure conuocatio dici poſſit. Vides quantum ſit
mter conuocacõnem et congregacõneʒz. inter cccleham et
ſinagogam. Oi er go perſenſeris deſideria tua cnca exte⸗
rioꝛes delecta cõnes ałfici/ et cogitacõnes tuas in cis iugi⸗
ter occupari/ cum magna ſollicitunine compelle intrare.
ut poſſis ſaltim ex eis interim ſinagogam facere. Quotiẽs
em euagacõnes mentis in vnum colligimus/et omes coꝛ⸗
dis motus in vno etermtatis deſiderio figimꝰ/quid aliid
de illa interna familia ſina gogam facimus. Sed cum
namilla deſiderioꝝ cogitacõnũ q; frequẽtia illius interne
dulcedims deguſtacõne allecti ad natum racõms ſponte
occurrere.et in intimis fixa ſtare didicerit.eccłie vtiq; no⸗
mie vlteriꝰ? digne cenſeri poterit. Diſ camꝰ ergoſſola inte⸗
rioꝛa bona amare. diſcamꝰ ſola illa frequẽti? cogitare. et
quales bemamin diligere ſeimꝰ/ꝓꝛocul dubio ecchias effici
mus. Inhmoi ſiquidẽ ecc leſijs beniamin libẽ ter immoꝛat
mirabiliter delectatur. et cum ſeip̃m pꝛe gaudio iam cape⸗
re non polſlit/ſupꝛa ſem ducitur/et per exceſſum mentis

min ſumma eleuatur. Niſi em in interioꝛum contemplacõnẽ
bemamin noſter delectabiliter requie ſceret. de eo pꝛocul
dubio per moyſen ſcriptum non eſſet.Hemamin ait amã⸗
tiſſimus dñi habitabit in eo confidenter.tota die quaſi in
thalamo cõmoꝛabitur. et inter humeros illius requueſcet.
Quid putas cauſe eſt q; iſte bemamm tota die in thala⸗
mo moꝛam facit.q; ibi uugiter requieſcit.intãtum/ut nec
ad hoꝛam ſaltem exire velit? Illud autem ſcimus.qꝙ; in ta
lamis ſoleant ſponſus et ſponſa ſimul moꝛari. amoꝛis ob⸗
ſequijs mn alterutrũ occupari. mutuis amplexibus/et car
tate alterna confoueri. Mirande ergo pulcritudims et foꝛ
me ſingularis (m fallor progatiua pollet quecunqʒ ſit il⸗
la bemamm nii dilecta. cinus contubermũ faſtidire nun⸗
qᷓ; valet.a cuius amplexibus nec ad hoꝛam abelſſe volet.
Sed ſi iam vocem illam huius bemamm eſſe agnoſ cimꝰ/
quante pulcritudims ſit eius dilecta mimme dubitamus.
Dirxi ſapientie ſoꝛoꝛ mea es.et pꝛudentiam vocan amcã
meam. Vultis audire ꝙ non poſſit faſtidire huius dilecte
ſue pulcritudinem quam ſoꝛoꝛem et amicã vocat.ꝓpter ca
ſtam et ardentiſſimã dilectõnẽ. Intrãs in domũ meã m⸗
quit ↄquieſcã cũ illa.Non em habet amaritudinẽ ↄuerſa⸗
tio illius. nec tediũ ↄuictus ip̃ᷣius. ſed leticiã et gaudiũ.
et in amcicia illius delectacõ bona. Diſcat quuq;ʒ quod
ſentiat.ego aliã cauſam non inuemo que illum intrinſecus

ita ligatum teneat. ut nec ad modicũ quidẽ exire valeat.

Vnũ autem ſcio.qꝛ quiſquis hmmoi amce deſiderio flagt
quãto eam f amharius nouit.tanto amplius amat. et quo
frequentius eius fruitur amplexibus. eo vehementius ei⸗
deſiderio eſtuat. Eius ſiquidẽ frequẽs ↄtubermũ ſolet ſa
ne deſideriũ non minuere ſed augere.et amoꝛis inc endium
acrius inflãmare. Oirũ ergo nõ eſt cur iſte bemamin tota
die quaſi in thalamo ↄmorat᷑.qui talis ſpõſe dulcedie fru
. et int hũeros illiꝰ requie ſces/eiꝰ amoꝛe iugi delcãt᷑.

Quam putas frequentes mentis exceſſus patitur. ꝙᷓ ſepe in
extaſum raptus ſupꝛa ſeipm ducitur. dum pulcritudĩs eius
magmtudme attomtus/m eius ammiracõne ſuſpenditur.
et impletur abſq; dubio quod de eo legit PHemamin ado⸗
ieſcetulus in mentis exceſſu. Notandũ ſane quomõ ſibi oc
currant teſtimoma ſcripturaꝝ. Quod emm ꝗꝓpheta ꝓ rach
elis interitů / qdð euangeliſta pꝑ caſum deſignat diſcipłoꝝ/⸗/
boc pſalmiſta expꝛimit in bemamm ꝓ mentis exceſſum.
Poſſumus tamen ꝑ moꝛtẽ rachel.et ꝓ exceſſum bemamin/
diuerſa ↄtemplationũ genera non mcõuementer intellige
re. Conſtat ſiquidem duo ↄtemplationũ genera ſupꝛa ra⸗
cõnem eſſe.et vtrunq; ad bemamim petrin ere. Et pꝛmum
quidem eſt ſupꝛa ra cõnem/ ſed non preter racõnem.
ſecundum autem et ſupꝛa racõnem et pꝛeter racõ nem. Il⸗
la ſane ſupꝛa racõnem/ſed pᷣter racõnem non ſunt. que qꝙᷓ⸗
uis racõ patitur eſſe.nulla tamen lhumana racõne mueſti⸗
gari vel ↄumci poſſ unt. Illa tamen dicimus et ſ upꝛa racõ
nem et pᷣter racõnem eſſe/quibus videtnr om̃is racõ huma
na contraire. qualia ſunt ea que de trimtatis vmta te cre⸗
dimus. et multa que de coꝛpe xpᷣi / indubitata fidei auẽ te
tenem? Qy em̃ in vna et ſimplici eſſentia triplex pſona ſu/⸗
vel ꝙ vnũ idemq; coꝛpus/eodem in tpe/in diuerlis locis eſ
ſe poſſit/nulla humana racõ patitur.et hmmodi aſſercõm⸗
bus omis humana racõc macõ reclamare videtur Hec ſut
itaq; duo illa genera ↄtemplationũ.quoꝝ vnũ ad moꝛtem
rac hel/ alteru ptinet ad bemamm exceſ ſum. In pemo be⸗
mamin interficit matrem. vbi omnẽ ſuꝑgredit racõnem. in
ſecundo autem etiam excedit ſeip̃m. vbi m eo quod ex diun
na reuelacõne cognoſcit. humane intelligentie modũ tran
cendit. Hoc autem non ſolum m bemammn / ſed et in omibuſ
fratribus eius opoꝛtet attendere. imo in innmeris ſcriptu⸗
rarum locis diligenter obſeruare. quomodo ſoleat ſerip⸗
tura dꝛuina circa eandem rem/nũc ſignificacõne extõdere.

modo reſtringere uel etiam mutare. Solet etiam bos al⸗

ternantium ſigmficacõnum modos/modis multis deter⸗

mmare. et modo ꝑ locum. modo ꝑ actum vel alijs quibuſ

q; circũſtantijs ſenſum ſuũ aꝑire. Der locũ determma tur
ſicut eſt illud vbꝛ bemamim m egiptuũ deſcendil ſe legitur.

Der ackun / ſicut ibi / vbi ioſeph et bemamm in mutuos am

pꝓlexus ruũt.et alterna oſcula iungũt. Quid eſt bemamimn
m egiptum deſcendere. mſi ab eternoꝝ contemplacõe/ad
tempoealia contemplanda intuitum mentis reuocare ? et
ab etermtatis luce quaſi de vertice celi vſq; ad mutabi⸗
litatis tene beas intelligentie radios deponere. et interna
alt ernantiũ rerum confuſione diumoꝝ mudicioꝝ racõnem
perpendere.et ex magna parte penetrares Et quid eſt ꝙ
ioſephet bemamm conuemüt et oſcula iungunt / mſi q me
Ditatio et contempꝑplacõ ſepe inuicem ſibi cum racõms at⸗
teſtacõne occurrũt? Nam quantũ ad generalem conſide⸗
racõnem ptinet. ſicut per bemamm gratia contemplacõ⸗
ms/ſic per ioſeph intelligi valet gratia meditacõms. Pꝛo

pꝛie tamen et expꝛeſſius ꝑ bemamm deſignatur intellige⸗

tia puta. ꝑ ioſeph vero pꝛudentia vera. Der bemamm ſcz
ulud genus contemplacõms quod eſt de muiſibilibus. p
ioſeph ullud genus meditacõms quod eſt in moꝛ ibus. Cõ⸗
pꝛehenſio ſiquidem rerum muiſibiliũ ꝑtmet ad intelligen⸗
tiam puram.circumſpectio vero moꝛum ptinet ad pꝛuden
tiam veram. Intelligentiam puram dicimus que eſt ſine
ammixtione imaginac õms. Prudentiã aũt veram/ad diffe
rentiam eius que dicitur pꝛudentia carms. pꝛudentia vera
eſt de acquirendis. multiplicandis. conſeruãdis veris bo⸗
ms.pꝛud entia aũt carms eſt de boms tranſitoꝛijs. ſcdᷣm

quam filij huius ſeculi dicuntur pꝛudentioꝛes filijs lucis.

Totiens er go ioſeph ſuꝑ collum bemamm ruit.quotiens
meditatio m contemplacõnem defluit. Tunc bemamm fra
trem ſuũ ſuꝑ ſe ruentẽ excipit. q ex ſtudio meditacõms

ammus m contemplacõnem ſurgit Tunc b emamm et io
ſeꝑh oſcul a iungunt/qn diuma reuelacõ et humana racõ⸗
cinacõ in vna veritatis atteſtacõne conſentiũt. Widesne
quõ dina ſcniptnra circa vnam eandẽq; rem ſigmficacõis
modum alternat. vbiq; tame aliquid adiugit. vnde ſenſu
ſuũ ex toto latere non ſinat? In moꝛte rachel/contempla
tio ſupra racõnem aſcendit. m introitu bemamm in egip⸗
tum contemplatio vſq; ad imaginacõnem deſcẽdit. in de⸗
oſculacõne bemami et ioſeph/dauine reuelacõm huma⸗

Tfactus eſt numerus eon quilambuerũt lingua
lſua trecenti vii Pleriqʒ latim codices non habẽt
manu ſua.ſed timmodo lingua ſua. qm̃ ſic intellex
erunt quod ſupꝛa dictum eſt. ſicut canes Grecus autem
vtrũq; habet.manu ſua. lingua ſua. mſi inteiligatur q; ma
nu aquam raptã in os pꝛouiebant. et hoc erat ſimile cam
bus bibentibus. qm non oꝛe appoſito ſicut boues aquam
ducũt quã bibũt.ſʒ ligua ĩ os rapiũt.ſicut etiã iſti feciſſe ĩ
tellĩigũtur. ut ſcʒ cũ manun aquam m os pꝛoicerent, quam
lingua excipent. Nam et interptatio ex hebꝛeo plamus
habet his verbis. Fuit ĩtaq; numerus eoꝝ qui manu in os
pꝛoiclenttes aquam lãbuerũt.ccc. vmi. Neq; emm ſolent
homies ita bibere. ut ſine ope manus/lingua ſicut canes
aquam hauriãt. aut vero iſtis pceptũ erat ut hoc fareret
ſed cum ad bibendũ deſcendiſſent ad aquã multi genufle
xo biberũt. quod facilius et mioꝛe labore fieret. Pauci
vero qꝛ non genuflexo ſe ĩcuruauerũt ut canes biberunt.
ſed aquam in os iactam quoꝝ numerus q trecenti erant)
ſignũ inſinuat crucis ꝗpter Fram tau grecã. Quo numero
etiam gentes magis in crucifixũ credituras eſſe pᷣfiguratũ
eſt. quod lra greca eſt. vnde grecoꝝ nomie apkus omnes
gẽtes ſigmricat cu dicit. Judeo pꝛimũ et greco.et udeis

et grecis. ſepe ita ↄmemoꝛans circumſciſionem et pꝛepuci

um. q; in lIinguis gentiũ greca ita excellat. ut p hanc oẽs

decenter ſigmſicent᷑. Iſte numerus et in vernaculs abꝛa
hbe ammaduertẽous eſt ꝑp quos fratrem ab hoſtibus libera
int. qñ eum Melchiſ edech in magno miſterio benedirit.
Muod em̃ exuberãt illic.xviij.nam. ccc.et.xvii fuiſſe re⸗

feruntur. videtur michi fuiſſe ſigmficatũ quo etiam tpe
fieret.id eſt tercio. quod futurũ erat ſub gratia. Nam pꝛi
mum eſt ante legem. ſecundũ ſub lege.terciũ ſub gratia.
Gm gula vero tpa ſenario numero ſigmficata ſunt ꝓpter
pfectõnem. Nam ter ſem. xviij.ſunt. Vnde et illa mulier
xviij.annos ha bebat in infirmitate. quam curuam ſalua⸗

toꝛ cum muemſſet erexit. at a dya boli alligamẽto(ut eua⸗

gekum indicat) ſoluit. Q) vero ita iſti pꝛobati ſunt / per

gquos vmceret gedeon. ut ſimiles in bibendo cambus dice⸗
rentur. ſigmficat q ↄtemptibilia et ignobilia elegit deus
Deo contemptu em habentur canes. Vnde dicit. Non eſt
bonum ſumere panẽ fulioꝝ et mittere cambus. H

uid eſt quieuerit terr a. xl.
Allanmnns poſt peccatum gedeon.
SðJ On ptermittẽ da videtur queſtio quõ quieuent t᷑ra
Lex.rl. amis poſt peccatũ gedeon. cum poſt victoꝛiã
qua liberauit hebeeos ex auro ſpolioꝝ fecerit abbomma⸗
tionem.et poſt illam foꝛmcatus fuerit omis iſrabel.et fu
erit illi et domui eius in ſcandalũ. Quõ ergo poſt hoc tm̃
nephas quod et gedeon et populus amiſit requiemt terra
xl.anms. cum hoc ſcriptura ſoleat oſtẽdere.cum a dño
deo populus foꝛmcaretur.tũc potius pacem illos pdere/

non acquirere. et hoſtibus ſubiugari.non ab hoſtiũ mfeſta

cõne mumris Sed intelligendũ eſt ſicut ſolet ſcriptura ꝑ

pæꝛolempſim/id eſt ꝓpt occupacõem diriſſe ꝙ fecerit effod

ↄtra dei legem gedeon. ex illo auro quod fuerat hoſtibus
demctis ablatũ. qꝛ vno loco dicere voluit. et vnde erat

aurum et quio de illo factum ſet. ſed poſtea factum eſt ĩ ſi
ne dierum gedeon boc peccatum quando conſequta ſunt.
etiam mala que deinde ſcnptura conteruit. poſtea quã cõ
memoꝛamt quot anms m diebus gedeon terꝛa conqmeue⸗

rit quos annos recapitulando cõmemoꝛauit. wo eſt ad oꝛdi
nem quem puerterat Perne Dicendo de Alo . candalo quod

nouiſ ſime factum eſt.
(Ciſtenum De tianere.
Nefilian ꝛepte ꝙq; eam parer in Eelorauſtoma obtulit
deo quomam ã bello vouerat ſi mmuaſſet eum ſe ho
locauſtoma oblaturum qui ſibi de domo exiens otc
cureilſet. quod cum nouſſet vicit. et oc curꝛente ſibi filia.
quod vouerat reddidit. Solet eſſe magna. et ad diu dicã

dum diffictlima queſtio quibuſ daʒ; qmd ſibi hoc velit noſ
ſe cupientibus et pie querentibus. quibuf dã pero qmi ſcrip
turis hic ſanctis impita impietate aduerſãtur. hic maxime
m cnmen vocantibus quod legs ꝓpbetarum. Deus etiam

humams ſacrifitijs fuerit delectatus. Quoꝝ calumnijs ſic
pꝛimitus reſpondemus. vt deum legis et ꝓhetarum. ateq;
ut expꝛeſſius dicam abꝛaham et deũ ꝓſaac et deum iacob.
nec illa ſacrifitia delectauerũt. vbi pecoꝝ holocauſta ceffe
rebantur. ſed ꝙ ſigmficatiua fuerint.et quedam vmbee fu
turoꝝ res ipᷣas nobis que his ſacrifitijs ſigmficabantur cõ
mendare volurſſe.Fuſſe autem etiamiſtam vtileʒ cauſam

curalla mutarentur. nec modo muberentur offereenmo p:o
hiberentur. nec verel com carnalem affectum talibus deũ
delectari putaremꝰ?. Sed ptrum ettam humams ſacrifitijs
ſi Sficari futura opoꝛtuent merito ꝗrit᷑, Neq; moꝛtes hoĩm
quenq; moꝛtuoꝝ ã hac cauſa exhoꝛreſeere et foꝛmidare de

beremus. ſi l qui. hec deiſe fieri gratanter ac ciperent m
ecternam remunerationẽ comenoarentur deo. Sed ſuhoc

