tas leuẽ facit et exp eoitũ. humilitas modicũ.patiẽtia foꝛ⸗
tem et robuſtum. Econtra diabolus ſuos pꝛimum diuitia⸗

rum pondere in amoꝛe et ſollicitudine onerat. vt deoꝛſum

ruant. ſecundo ꝓ ſuperbiam iiflat. vt ꝓꝑ latum incedãt.ter
cio ꝑ impatientiam frangt. vt cito defictant. Hij duo po⸗

puli duas ciutates ab imtio ſuo edificauerunt. Gabilon a
cam cepit. et iberuſalem ab abel. Pꝛimus em homo duos

filios genuit. dunſioms peincipium. et diuiſioms ſignum.

quia illa maſſa nature humane.que m ipᷣo pꝛimum ꝓ condi

tionem tota condita erat ad gloꝛiã. poſtea ꝑ pꝛeuaricatio⸗

nem tota addicta erat ad penam. vt oſtenderetur wiſericoꝛ:
dia et venitas. iam tunc dundi incepit. iuaſa miſericoꝛdie
et muala ire Et a biectus ẽ pmogemtꝰ tre ſicut pꝛio gemtꝰ

tyf.

celi coꝛruerat. ſi tamen pꝛimogemtns erat qui gem tus non
erat. De ipᷣo em̃ dictum eſt. Ipᷣe eſt pꝛincipium viarum dei
Et repꝛobata ſunt pꝛima. vt oſtendatur /quia fims pꝛmci⸗
pio meliꝛ eſt.quia que in pꝛmcipio facta ſunt a deo.bona
quidem facta ſunt.ſed bona incipientia. que aũt in fine fa⸗
cienda erant bona facienda erant. et bona ↄſũmata. Pꝛop
ter hoc etiã in ᷣ̃a reꝝ conditione pꝛimũ materiã fecit.poſt
ea foꝛmam ſuꝑaddidit. vt oſtenderet quo ſimiliter in ratio
nali crea tura pꝛimum eſſe factum erat poſtea aũt pulcrum
eſſe.et foꝛmoſum eſſe.et melius addendum erat.vt nõ m⸗
mis gloꝛiaretur in eo qdð peimum bonum acceperat. ſed ad
illud potius feſtinaret ; poſtea melius ac ceptura erat. ſʒ
pꝛimogemtꝰ pꝛimum dilexit. vt pderet nouiſſimũ. et ideo
repꝛobatus eſt. vt ille in celo et iſte in terꝛa Sed ille de ce
lo deiectus in ter: a.hommem ꝑ inuidiam ſ upplantamt. ſte
in terꝛa repeobus effectus. fratrem ſuum zelando occidit.
Quna em̃ vita illius Srauis fut illi.ideo ad moꝛtem illius

feſtinauit. Cruciabatur em ne quã ↄſcientia quotivie ↄtra

ſe teſtimomum cernens vitaʒz iuſti.et quaſi grams et ad vi

den dum fuit. ex cuiꝰ pꝛeſentia cõdemnabatur ſua malicia.
Iccirco auferꝛe feſtinauit e medio ip̃m.ne eum videret ad

confuſionem ſuam. quem videre noluit ad emendationem
et coꝛrectionem ſuam. foꝛtaſſis exiſtimans poſtea non foꝛe
deum vindicem imquitatis. ſi non ſuꝑeſſet homo iuſtus te

ſtis veritatis. Sic ergo cam interfectoꝛ fratris. babioms
fundamenta poſuit. abel autem interfectus ſangume ſuo

pꝛimoꝛdia iheruſalem in terꝛa conſecraumt Sic hiſ ma hel re
pꝛobus pꝛimogemtus fut. yſaac vero electus. eſau quoqʒ
ab hereditatis ſoꝛte et dono benedictioms repꝛobatur. ja
cob diligitur et eligitur. et repꝛobato elyab pꝛimo gemto.
dauid iumoꝛ ad regm faſtigium ſublimatur. Semp autem
milites diaboli futoꝛe pugnauerunt. et milites xp̃i patietia
vicerunt. regem ſuũ pauptatis amoꝛe et humilitatis ſtudio

lequentes. pattentta autem ad iplum pPu ementes.
De officio et poteſtate ꝓpꝛelatoꝛum.

pietate certam faceret. poteſtatem relax andi peccata. et ĩ

Dulgendi arbitnum homm oↄceſſit. vt homo ad hommem

quaſi ad conſimilem ſuum famiharius et fiducialus ↄuem
ret. quem et videre poſſet vemam poſtulaturus et accep⸗
turus audire Deus em hommẽ oꝛantem videre poteſt. ſed
homo deum indul gentem vwere nõ poteſt. Iccirco volmt
deus. vt homo homi loqueret᷑. et de ſua ſalute cũ illo tra
ctaret. et vemam peteret. et moulgentiã acciperet. Sed
ne foꝛte ab hoĩe ſalus dubia eſſet. deus homo fact? eſt. q

nec falleretur tudicano. nec fatleret miſerãdo. Sic omne

udicium datũ eſt fiio diuma poteſtate m pticipatõz hoĩs
tranſuerſa. vt homo peccata dimitteret.iuxta dunnũ tam̃

ꝛuditiũ.cũ idemipᷣe hõ deus eſſet. Ipᷣe aũt hõ xpᷣs ſicut pꝑ⸗

ticeps factus fuerat nature nie. ita ꝓticeps vos eẽ voluit
bonoꝛis ſui. et iccirco dedit vobis pꝛi?de pũ ſuo.vt pꝛius

elſetis pticipes veritatis. deinde ↄlſoꝛtes digmtatis. Vwe

te igitur miniſteritum vrm fratres. iudicate iudicium domi
quia poſiti eſtis iudices ſecuh.Nudite qð dictum eſt. Dñs

uudicabit fines terꝛe. Popter boc em dñs uudicium ſuum

m fine diſtulit. vt vos peius iu dicetis ad cozrectionem. ne

ipſe cum poſt iudicare ceperit. iudicet ad damnattonem.

Vos em̃ eſtis non quaſi iudices crimmum ad vamnandũ.
ſed quaſi udices moꝛboꝛum ad ſanandum. Vwete ergo
languidum min mambus veſtris. quem vobis miſericoꝛs ille

ſamaritanus cõmiſit. pꝛo quo pꝛeciumnam ab eodem acce

piſtis. ne de veſtro conſtet curatio illius. Habetis duos
nüumos in teſtamento duplict. veteris monete vnum et vnmmn
noue. Vt emantur neten medicamma que mo:dent nouo

Jonliderate fratres miericoꝛdem diſpenſationem
Dei. Golus pe peccata tollere et peccatoꝛesauſti
ficare poteſt. tamen vt humanam ↄſcientiã de ſua

— - —ð — — — ——,,ͤn —

— —

— — —— 2 - — — — —

— —. —

xxij.

autem medicamma que fouent. Oeima ad purganda q pu⸗
trida ſunt. ſecunda autem ad viua ↄfirmanda Iſta duo ſũt
debita. de bitum pᷣ̃cepti quo doctrina impenditur. debitum

voti quo exemplum foꝛmat᷑. Hij ſũt etiã duo gladij quos

m xp̃i paſſione ad defẽſionẽ petrꝰ pauerat.vnꝰ ſcʒ coꝛpał
qur ſcõm legem vetere penã peccãtibus irꝛogat. alter vo
ꝗ ſcõᷣm nouã lege ſpãliter culpas feriẽs /hoĩes ſanat. Hic

eſt gladius veſter quo vos ferire debetis vitia hoĩm. ipos
hoĩies amãtes. vobis petrꝰ reliquit. ſi tñ feruoꝛis ulliꝰ

heredes facti eſtis. et imtatoꝛes eſſe vultis Nondũ a dhuc
xp̃us crucifigebatur. et tñ petrus feruoꝛez ſuum cohibere
nõ potuit. ſed exerto ſcʒ gladio Pculſſit pontificis ſeruum
nec multitudinẽ timens.nec poteſtatem. et mſi xpᷣ̃s eũ cohꝛ
buiſſet. foꝛſitan maioꝛa adhuc petrus feciſſet. nec tñ tunc

petrus dicere potuit. plures ſ unt q nobiſcũ ſunt qua q cũ

illis. Conſiderate ergo videte quid faciatis,. chꝛiſtꝰ in ocu
lis veſtris crucifigitur. et vos adhuc glaomn m in vagina
habetis.cum tamen multido maioꝛ vobiſcum ſic. quã cum
illis Quid vos in paſſiõe xp̃ᷣ feciſſetis. ꝗ q ad mõ pcutiendũ
pigr. eſtis. Ecce xpᷣs in oculis vrig occiditur. Quid em eſt
xpᷣianus.mſi coꝛpꝰxp̃ᷣi.ipᷣe quippe dixit. Qd vm ex mimmis
meis feciſtis/ michi feciſtis. er go in xpᷣiano xpᷣus occiditur
et in xpᷣiano xpᷣus tribulatur. QAud ergo facitis. quid pi-
gri. quid timidi eſtis? foꝛte quia non ſtatis finees. iccirco
iram placare non poteſtis/vt ceſſet quaſſ ſatio oꝛte quia di
ſcubuiſtis ad ollas pharaoms et ſa ginaʒ diligitis.pigrum
vobis eſt lurgere ad bellum. Foꝛte quia lanam diligitis et
lac non oues.iccirco paſcitis voſ metipos non oues.et fu⸗
gitis vemente lupo. quia de ouibus non curatis. Saltem
ſi lac ouium comeditis. carnes comedere nolite. Si fru⸗

ctum pꝛo cuſtodia ouium queritis. ip̃as viuas ſeruate. Ho

nus paſtoꝛ etiam carnem ſuam ouibus ſuis edendam tri⸗
butt / vt eas reficeret. ſed vos nõ ſolũ mercenari vaſtores

yrij
peecium pꝛo cuſtodia queritis. ſed ipſas etiam oues s dupi
facti ad veſtram rele ctionem necatis. We paſtoꝛibus malis
gqu paſcunt ſemeipſcs non oues.vtinam ſolum nõ paſcerẽt
ſi non etiam depaſcerentur. nunc autem mercenarij fugiũt
et lupi ocetdunt. Mercenarij fugiunt non mutando locum.
ſed ſubtrahendo auxilium. lupi occidunt. quia et viſibiles
copa lamant, et muiſibiles ammas necant. Si ergo paſto
res eſtis. vigllate ſuper gregem veſtrum. nec oues xpilam
ari Pmnttatis m mambus veſtris. aſcendite ex aduerſo. et
date vos murũ peo domo dmi et quaſi boĩ canes latrate cir
ca caulas eccleſie. vocibus confidentie. vt timeant lamato
res lupi.et oues ſecure permaneant. et vos pꝛo bona cuſto
dia pe⸗ emium acciperẽ mereamim/amen.
De tribus cructbus. .
ichi autem ablu it gloꝛiari. mſi i in cruce domim Pelu
xp̃i In cruce xp̃i gloꝛiatio eſt. in cruce dextri latro
Vms conſolatio. in cruce ſimiſtri confuſio. In cruce
rpᷣi pena ſine culpa. et poſt penam gloꝛificatio. In cruce
Dextri latroms pena pro culpa.et poſt penam remiſſio In
cruce ſimſtii latroms.pena pꝛo culpa. et poſt penam dam
natio. Dicunt homines quando penam ſuſtinent. ſi meruiſ
ſemus non erubeſceremus. nunc autem imuſte pati. et ſine
culpa.ignomi moſum nobis eſt. O oculi qui nõ vident. imo
ſi pꝛo culpa padris erubeſce. ſi ſine culpa patris glonare.
Latro magis vis eſſe ꝙᷓ; chꝛiſtus. et foꝛte ſimſter blaſphe
matoꝛ non confeſſo: Tu emm pꝛo culpa patris. et cui pam
non agnoſcis nec iudicem veneraris. Si ſaltem dexter fuiſ
ſes latro/culpam humiliter agnoſceres. penam patienter
ſuſtineres.vemam deuote imploꝛantes.nec pꝛo pena pꝛe⸗
ſumeres. nec pꝛo culpa deſperares. ſicut quidam qin ſua
De ſuſtinentia glonantur. de pena murmurat. De cuipa de
ſperant.

— — — — O —

D„ — — —

GEe duplici vetuſtate.
vo bomes veteres erant in nobis. interioꝛ p imq⸗
tatem. exterioꝛ ꝓ moꝛtalitatem. xp̃ᷣus aũt carnem
cum moꝛtalitate aſſi umpſit. ammã ſine imquitate. Vetuſta
tem autem carms ſue. ꝑ crucem hoc oꝛdine depoſuit. Pꝛi⸗
mum ligatus eſt. poſtea crucifixus, ſic et nos vetuſtatem
mterioꝛem homĩis hoc eſt immquitatem hoc oꝛome deſtrue⸗
re debemus. peimum eam foꝛis P diſciplinã ligã do.vt ope

rart nõ poſſit.deinde intus omino crucifigendo et interfi⸗

ciendo.vt iam pꝛoꝛſus non ſit. Sic paius ſtudio noſtro.co⸗
operante gratia dei in nobis. deſtruenda eſt imquitas. vt
per eandem gratiam/poſtea in nobis ſine noſtra cooperati
one. et ͦa deſtruatur moztalitas.
M (De duxplici olo.
abet oleum deus. habet oleum et mundus ole
Aum dei vaſa deficiũt. oleum mũdiĩ vaſis deficit.
Oleum dei dulcedo eternoꝝn. oleum mũdi delecta⸗
tio pᷣſentium Illa ſ ufficit. iſta deficit. Pꝛopterea vaſa ſtul

tarum virginu vacua fuerunt. vaſa vidue ſ apientis plena
paſa coꝛda ſunt. oleum Saudium

uare xp̃us ouis dicitur.

ammal manſuetum eſt et mundũ. In manluetudie
humilitas.in mũditia caſtitas figuratur. Humilitas du⸗

plex eſt. pꝛima qua pꝛeeſſe nõ apetas.ſcdᷣa qua ſubeſſe di

tigas. Multi em ſunt / qu peſſe nolunt fugientes laboꝛem.
non honoꝛẽ.q tamẽ ſubeſſe dedignant᷑.qui qñ in pᷣcepto o⸗
bedientie murmurant. quaſi ad paſſionẽ ducti recalcitrant

hi pꝛofecto oues nõ ſũt.nec imitatoꝛes illiꝰ qui ſicut ouis
ad occiſionẽ ductus ẽ.et nõ apiit os ſuum Simliiter caſti

tas duplex ẽ. alia foꝛis ꝓ munditiã coꝛꝑis. alia intus ꝑ mũ

ditiam coꝛdis. unditia coꝛpis ẽ.abſtinere a malo opere
mundicia coꝛdis ſincerũ eſ ſe e a mala delectatõe. Qur ergo

beiſtus ouis poſt fuit. poſtea paſtoꝛ factus E Ouis

⸗ a 9

ti

xriij.
mundittam et manſueruomem habet / oms eſt. et qui oms
bona eſt. ſic tandem paſtoꝛ fieri poteſt. qmi pꝛꝰ in ſua ſub
paſtoꝛes. quidã mercenari quidã lupi rapaces Paſtoꝛes
piunt. lupꝑ/qui carnes ↄmedunt. DPaſtoꝛes cuſtodiũt ĩ pꝛo
ſpenitate. et defendunt m aduerſitate. mercenari cuſtodi
unt m peoſperitate. ſed non defendunt in aduerſitate. lupi
non cuſtodiunt in peoſpentate. et occidunt in aduerſitate
pi peccati materiã vel lcentiã ouibus dantes occidũt. Pꝛi
m ſunt diligentes. ſecundi negligentes. tercij peſtilentes.
De duplici vua et ſenſus amme.

vplex eſt vita amme. alia qua vunt ĩ deo.alia qua
vnnt in carne. Mbi vunt jibi ſentit. vbi ſentit ibi do
let cum leditur.et ga udet cumf ouetur. quia vnus eſt loc?
gaudij et doloꝛis.nec doloꝛ ẽ mſi vbi gaudiũ fiut et am oe
quomã doloꝛ nõ eſt. mſi cũ leſus fueris vbi gaudes. ſubla
to gaudio. Qm ergo ĩ carne viunt ĩ carne ſentiunt. et illis
Doloꝛ carms grauus c. qꝛ ſuaue erat gaudiũ illiꝰ Doloꝛes
vero amme non ſentiunt.quia moꝛtui ſunt intus. vbi viue⸗
re debuerant in deo. Iccirco cum leditur caro graue eſti⸗
ma tur ab illis. et fu giunt quantum poſſunt doloꝛes eius.
Vulnera autem amme ignoꝛant pꝛoeſus. et non querunt me
dicinam in illis.qꝛ ibi ſenſum doloꝛis nõ hnt. Cum aũt moꝛ
tuus fuent ſenſus aĩe quo vunt ĩ carne. tũc viuificari inci
piet ille ſenſus quo ſentiet ſemetipam. et tũc ſciet ſua vul⸗
nera, et ſentire meipiet doloꝛes ſucs. tãto Su?/qnto ꝗpiꝰ
Qua quo maoSis mtimu eſt. mags m alũ n ocet. magis pꝛo⸗
deſt bonum. VWu dicit. KErguam te et ſtatuã ↄtra faciẽ tuã.
(De duobus que in peccato ſun.
. eccato Duo ſunt. vitium ct culp a Witiu na tur am ledit.

cul E Creatoee offevi. Viu⸗ RNt pPurttate. culpꝑa Ot Pietate

De tribus que in pemtentia ſunt.

ctio delhcti. Doloe culpã placat. ſatiſfactio vitiũ ſanat. cu

lam hanc ĩd ẽ cuſtodiã futuri/quaſi pᷣcipuã.et ĩ qua omis
pemtẽtie fructꝰ cõſtat ſuis ↄfeſſoꝛibꝰmiunxit. vade ẽt am
plius noli peccare.et vade ĩ pace/et iteꝝ vide neqp cibi de
tertται1ι Hec tria ſic pẽſanda ſunt. vt ſ it dolor plenꝰ.
cuſtoia pfecta. ſatiſ factio ↄdigtnna.
—(NDe conſcientia et fama. H

vaſe.fama lumen in lampade. Pꝛopter conſcienti⸗
am ingredimur. peopter famam egredimur. Int?
reheimur ſalute pꝛopꝛia. foꝛis reficimu

1 xxiiij
. perntentia tria ſunt.doloꝛ pᷣteriti.cuſto dia futuri.ſ. atiſfa
ſtodia ſamtatem ſeruat. In bis cuſtodia futuri pe imũ locũ

tenet. doloꝛ pᷣteriti ſecundũ. nouiſſimũ ſatiſfa ctio delich.
que qnantũ pꝛoficit. tantũ cetera afficit. Joeo ſaluatoꝛ ſo

vo ſunt. conſcientia et fama. conſcientia cleum m

e dificatõe aliena

Intus cuꝑio diſſolui et ẽ cum rpo/fons manere min carne.
neceſſarium ꝗpter vos. Conſciĩa irꝛiguũ ſ upi?. fama ireiguun

minferi?. &d ↄſciam meditatio. ad famam pᷣdicatio. ad ↄſciẽ

tiam ſilentium. ad famam verbum. Der ſilentium ſemmas

agrum tuum. ꝓ verbum ſemmas agrum pꝛoximi tui Cum m

tua edificatõe pꝛoficis. metis agrũ tuũ cũ de pꝛofectu alie

no letaris. metis agrum pꝛoximi tui. In tpe ocij pꝛmum le

ctio cognoſcende veritatis. et exercende vtutis materiam

tribuit, deinde meditatio foemam appomt. In tempoꝛe la⸗

boꝛis pꝛimum opus exemplum tribuit. ꝑo ſtea verbum do⸗
ctrinam pꝛopomt. ſicut ſcriptum eſt. QAue c cepit ihũs face⸗

re et docere. Ideo pꝛius tempꝰ ocij.poſtea tepus laboꝛs
(NDe ſpiritu dñiſet ſpiritu mundi.

pũs dñi repleuit orbẽ terraꝝ. qd miꝝ lſß s dñi im
plẽ potuit corda hoiꝶ/qᷓ ĩplet orbe traꝝ. nũc erg-
ipletũ ẽ qðᷣ dñs ihũs xpᷣs ĩ pꝑaſſiõe ſua pᷣdixerat.ↄſũmatũ ẽ.
anteqꝙᷓ ſps vemt ad corda hoĩm nñ Potuit dici ↄſũmatũ eſt

yrii.
Peꝛopter boc em̃ oma facta ſunt que facta ſunt. vel in nati
mtate vel in paſſione. vel ĩ reſurꝛectõe.vel ĩ aſcẽſione ibũ
xp̃i. ſiue ĩ Lceteris omibus ꝗᷓ verbu icarnatum viſibili opa⸗
tum ẽ / ad repatõz hoim. vt hoc bonũ ſuum recipet hõ ad
gq oditus fuerat. ſine quo mehil fuit. cũ quo mehil defut
et ꝓpterea ĩ hoc ↄſummata ſunt omia ꝗᷓ ꝓpter hoc facta ſunt
omma. Botrus emm carms poꝛtatus fuerat ad toꝛcular
crucis. et expſſiõ iõe facta fluere cepit in ꝛuſtũ dummtatis et
volurt vt vala coꝛotum pparent vt vmũ nouũm vtres no
uos poneret Pamu! mũdarent ne ĩfuſum pollueretur. poſt
ea ligaretur/ne effuſu; amitteret. Güdarent a gaudio im
ꝗta tis. ligarent ↄtra gaudiũ vamtatis. Non em bonu gau
Diuz vemre poturt. mii pꝛi? recederet malũ Malũ gaudiuz
eſt/gaudium imꝗtatis. et malum gaudiũ eſt / gaudium va⸗
mtatis. Gau dium imqta tis polluit Jgaudiũ vamita tis effũ
dit. Gaudium imꝗ tatis ẽ. qñ pctin dilrgit. Saudiũ vamta
tis ẽ.qñ trãſitoꝛia amant᷑ Gaudiũ imqꝗtatis reddit vas ſoꝛ
didum. gaudiũ vamtatis facit vas rimoſum. Eice ergo q
maluz ẽ 6. vt q bonuʒ ẽ pcipere poſſis. Effunde amantude
nẽ. vt dulce dine ipleans . Bpüs ſarct? gaudiuʒ ẽ. et ſpũs
ſanctꝰ amoꝛ ẽ. Eice ſpm̃ mor et ſpr pym diaboh. vt accpe pol
ſis ſpm dei Bpus diaboli opat᷑ gaudiuʒ imqtatis. ſp pus mũ
di opatur gadiuʒ vamtatis:et ſut mala gaudia iſta. qm̃ ali
ud culpã hʒ. aliu d occaſionẽ culpe. Wemt autez ſpᷣus dei.
cũ eiecti fuerit ſpᷣs mali/et ĩitrat habitac Im coꝛdis/et opa⸗
tur Saudiuz ſuuʒ/ et amoꝛẽ ſuu; ſoõ ſicui ſpᷣ ps diaboli/ neq;
ſicut ſps mi.ſʒ Saudiuʒ bonuʒ et amoꝛẽ bonũ Pamũ gau
dium vitatis ĩ quo ꝛuſticia diligit᷑. poſtea gau diuʒ felicita
tis / ĩ quo de pᷣmo iuſticie pcepto exul tat᷑ Gaudium veri⸗
ta tis ↄtra gaudiuʒz imqtaus. gaudmm felicitatis ↄtra gau
dim vanitaris. Et expellunt bona gaudia gaudia mala.
SEt cum pa coꝛ implere ceperint . tunc primuz agnolcet hõ b6
m Pnma Saus udia vera non fuert. qm nec piena eẽ potuert

in Saudiĩo imquntatis. nec pmanentia m gaudio vamtatis.
Nunc aũt vera gaudia aduenerüt plena et eterna ſicut ſal
uatoꝛ pꝛomiſit.vt gaudium veſtrum ſit plenum. et Saudiũ
veſtrum nemo tollat a vobis. Jp̃m ergo Saudium amoꝛ F.
et opatur ſpintus idem et gaudium et amoꝛem. Nmoeem
qñ querimus. Sa udium qñ poſſidemꝰ Camẽ ip̃m deſideriũ
ſine gaudio eſſe nõ poteſt. nec ip̃a adeptio ſine amoꝛe. Ita
q; Saudium im amoꝛ eſt. et ip̃e amoꝛ gaudinm. qm̃ in eo
qð amamus gaudemꝰ. et id de quo gaudemꝰ diligimꝰ. Et
eſt gadium bonum et amoꝛ bonus. et gaudium malum er
amoꝛ malus ſimilit Eſt em̃ amoꝛ dei.et eſt amoꝛ mũdi. qui
Ddam et ſolu deü amant. qdam aliud pᷣter deũ cũ deo amãt
mchil tñ otra deũ Nlij ↄtra deum qᷓdam amãt. et hij deum
nõ amant. Qui ſolũ deum amãt.edificant ſuꝑ fundamentũ
aurum. ar gentũ. lapi des pcioſos. In au ro intellectů. i in ar
gẽto eloquiũ.m lapidibus pcioſis. opus incoꝛruptũ. Qiu
pᷣter deum alind amãt.et tñ deum plus amãt. edificant ſup
fundamentũ ligna fenum ſtipulã. In ligms affectũ cogna⸗
tioms. in feno affectũ poſſeſſioms.in ſtipula affectũ fami
liaritatis. In ꝗbus oĩibus et ſi peccatũ non eſt. occaſio tñ
peccati ↄſtat. QAui ↄtra deũ aliqo amant. bij ſupꝛa funda⸗
mentũ nõ edificãt. ſʒ deſtruüt fundamentũ. q amoe dei in
coꝛde eſſe nõ poteſt. vbi nõ eſt vel ſolꝰ?. ſicut ĩ his 3 ſolum
deũ amãt / vel fũmꝰ / ſicut in his q cũ dᷣo aliud amãt.nec tñ
Otra deũ. In eo amoꝛe quo cũ deo aliud amat /gaudiũ eſt
vamtatis.ĩ eo amoꝛe quo ↄtra deũ aliqd amat.gaudiũ eſt
imqtatis. Illic amoꝛ mũ di ĩficit.hic amoꝛ peccati polliit.
et inſit. müode et deupic cẽtia ei. verbü aũt dñ manet ĩ e

licut iem manet ĩ eternu. QAr em̃ iſtabelis E 4 Saudiũ imq
tatis. vel qui inſtabili adheret per gaudium vamtatis. hic
non poteſt manere in eternum. nec gaudium verum habe⸗
re. quod falſum eſt ꝓꝑ imquitateʒ. et tranſitoꝛiũ ꝓ vamtatẽ

en.
QN autem ſpiritum dei in ſe manentem habet gaudium
verum habet et plenũ et eternũ.qꝛ manentẽ diligit. et ſta⸗
bili adheret.et poſſidet ↄſũmatum bonũ.Moc em̃ totũ bo
num eſt hois. ↄgnolſcere et amare creatoꝛẽ ſuum. Pꝛopte⸗
rea lingue ignee date ſũt vt in Imguis ſit ↄomiio veritatis
in igne amoꝛ virtutis. In lingua em verbũ eſt. in igne flã⸗
ma. Et verbu quidẽ ad ↄgmtionẽ ptinet. igms vo ad dile⸗
ctionẽ. Et ideo verbũ cum igne vemt. l aprtia cũ dilectõe.
vt alten ſlluiaret alten inflaãmaret. alterũ i ignoꝛãtiã Ralte
rũ ocu piſcentiã Hec vero dona nõmſum vnũ ↄgregaus. et
ad ſupioꝛa ſ ubleuatis. vemre potuerüt. Cõgregatis ꝓ cõ⸗
ſenſum. ſubleuatis ꝓ deſidenum. Cõgregatis ꝓ dilectionẽ
pꝛoxim. ſubleuatis ꝓ oilectionem dei. St nos ergo ſi talia
dona perapete volumus / talesſ imus/ amen.
¶ Muid ſit ꝗð victũ ẽ ad abꝛahã exi de tra tua

ris de terea tua et de gFnatõe tua.et de domo pꝛis
— tm. et vem in tererã quam mõſtrauero tibi qꝛ fr̃es
ſcientibꝰ legẽ dei loqmur. ſermo nr̃ ad vos doctii
na nõ 5 eſt. ſz exho⸗ etatio. Vos em ſcripturas noſtis et virtu
ẽ eaꝝ. Wirtus em ver bi. expit tia ẽ E rei/et efficat ia ſʒmõis ex
Hibitio opis. Wos igit no erꝛatis neſciẽtes ſcpt᷑as neq; vir
tutez ean. Sẽptas em noſtis pſtudiũ lectõis pirtutẽ eaꝝ
diſciplinã oꝑpis. Scripturas noſtis audiendo rpᷣm loquẽ
tem. vi rtutẽ eaꝝ imitãdo facientẽ In dictis eiꝰ muemſtis
mtelligentiã ſcripturaꝝ. m factis eius virtutẽ eaꝝ. Noſtis
ergo xpᷣm nõ ſolũ au diẽ do. ſz etiã expiendo. Noſtis ñ n ſolũ
ſzm carnẽ / ſz etiã ſ⸗ m mareſtatẽ. Et li ↄgnouumꝰ inq̃t aplus
xpᷣi ſym carnẽ.iã nũc nõ noumꝰ.ĩ vtroq; exꝑti eſtis xpᷣʒet
noſtis xpᷣm. ſym carnẽ / et hm mareſtatẽ Oli gnoꝛ iſtis xpzʒ
ſym carne/ñ ↄgnouiſtis xpᷣʒʒ ſjm maieſtatẽ.xpᷣi ĩ cruce expti
eſtis ↄpatiẽtes xp̃ ĩ ſurꝛectõe epti eſtis ↄr̃ſurgẽtes vos ei
eſtis ſpõſa illa et dilctã illa ꝗᷓ dilectũ nouerat et expta dice
bat, Vaſcicts m mirre dilectꝰ meꝰ michi. hoc ẽ xp̃s ſjm carnẽ

Et rurſum Potrus cipꝛi dilectus meus michi. hoc eſt xpᷣus
ſecundũ maieſtatem. Waſciculns mirꝛe xpCᷣs in paſſione.bo
trus cipꝛi/xpᷣus m reſurꝛectione Waſciculus mirze multitu
do paſſionũ. botrꝰ cipꝛi/habũpantia gaudioꝝ. Illic ama
ricans hic inebeians. Tamen vos vaſciculũ mirꝛe mter vbe
ra poſuiſtis. qꝛ paſſionẽ xpᷣi.cũ gaudio et dilectione ſuſ ce⸗
piſus. Vos xpᷣm patientem nõ ſolum in coꝛpoꝛe.ſed etiam
m coꝛde poꝛtatis.q;ꝛ paſſioms eiꝰ imitationẽ ammo dilecti
oms ſuſcipitis Oð ergo xpᷣm/ſcdᷣm carnẽ ↄgnouiſtis.iã nõ
ↄgnouiſtis. quia tranſitonum eſt qð eſt ĩ paſſiõe.ſʒ ꝑmã⸗
ſurum qð eſt i reſurꝛectõne. Cognouiſtis ergo.et iam non
cognouiſtis. quia mſtat vt tranſeat doloꝛ paſſioms. quẽ ſu
ſcepiſtis in carne cõpatiẽtes.et mſtat vt ↄlũmetur gaudiũ
reſurꝛectõis qð pcepiſtis aimo ↄreſurgentes Inſtat vt trã
ſeat doloꝛ paſſioms.ſed nõ mſtat ut trãſeat dilectio patiẽ
tis. Cranſit a carne paſſio. ſed nõ tranſit a coꝛde dilectio
Jõ vaſcicłs mirre int vbera ↄmoꝛabit᷑ Ibi ei eſt coꝛ. et vbi
coꝛ.ibi dilectio ẽ.et vbi dilectõ ẽ.ibi dil ecti mãſio ẽ Vos
ergo fres q ſponſa eſtis et dilecta vaſciculũ mirꝛe habetis
xpᷣm patientẽ.et botrũ ciꝑ/xpᷣm reſurgente. ꝗpterea opus
nõ habetis doceri de pᷣo.docti ab ip̃o.qꝛ vnctio eiꝰ docet
vos de omibus. et verbũ ipꝰ qð ſonat m auribus veſtris.
et ſapit ĩ coꝛ dibꝰvr̃is QNõ igit᷑ vba nr̃a ad doctuaʒ vr̃az ſuf
ficiunt.ſʒ verbũ ipᷣiꝰ ꝓ nos trãſeat ad vos.vt ipᷣ gra a vo
bis redũdet vſq; ad nos. Hoc em̃ verbũ eiꝰ ad vos.quod
dictuʒ eſt ꝓpter vos. exi de terꝛa tua ꝛc. Jam olim dictum
erat. et voluit ipᷣe vobis dꝛci quod dictum erat. vt ſciatis
etiam hoc ad vos ptinere quod dictum eſt Erat quidẽ vnꝰ?
tunc cin dictum eſt. ſed ille ad vnam hanc pertinebat in qᷓ
vos vnum eſtis. de qua ſcriptum eſt. Vna eſt amca mea
columba mea. perfecta mea Et ille tunc alienus erat. quia
in alieno erat. et vocatus eſt vt inde exiret. et pꝛoximus fi
eret. et dilectus amcus. Ille quidẽ iam tunc dllectꝰ erat

xvj.

qma dili gebatur a quo vocabatur. ſed amic? nõ erat/q; nõ
diuligebat quem non cognoſcebat.et ideo non diigebatur
qð erat alienus ſed.quod futurus erat pꝛoximus et amicꝰ
Erat em̃ tunc in hur caldeoꝝ.in igne videlicet.et in incen
dio demonũ.qð eſt ↄcupiſcenua et delectatio terꝛenoꝝ Et
Pm incendꝛum fuſcauerat illũ. et m grũ fecerat.vt nõ eſſet
amabilis.et ideo vocabatur. vt de mcendio exiret. et vem
ret m refrigerium. vbi deabari poſſet/et candidus fieri. ne
ſempꝑ eſſet odibilis. ꝓpterea dixit. Exi de terea tua et de ↄ
natione tua. et de domo patris tm. et vem m terꝛã quã mõ
ſtrauero tibi. De terꝛea exire eſt.ea qᷓ foꝛns poſſident᷑ trena
bona relmqre. De ↄgnatõe exire ẽ. his ꝗᷓ ĩ nobis et nobiſcũ
oꝛta ſũt vitijs a brenutiare De domo pris exire ẽ. ſũptis oĩ
bus apt deũ. poſtremo ſemetipm abrenũtiare. Domꝰ ei pr̃is
nii ipʒ ẽ coꝛ mm.quã pꝑr ni habitat ĩ nobis Dater nr̃ pꝛimꝰ
diabolꝰ? fuit. ſym natiuitatẽ qua nati ſumus. pater nr ſecũ
dus deꝰꝝ eſt. ſcᷣm natiuitatẽ qua renati ſumꝰ.et vult vter
q⸗ pater hĩtare in fns ſus Diabolꝰi fuus ire. deus ĩ flijs
Sfre. Qñ ergo ĩ hur caldeoꝝ fuimꝰ coꝛ nrjm domus diaboli
fuit. qm ip̃e tũc in nobis hĩtamt. et fuunꝰ vmuerſi filij be
oꝛ. qð ðꝛ ha bitantis in pelle Lon em̃ hĩtare pᷣt/mſi in pelle
yr iſte.q;ꝛ coꝛda carnalia amat,et in eis ſolũ requieſcit qui
ſapiũt ea q ſunt carms.et ambulant ſecundũ carnem Hec
eſt pellis domus patris noſtn pꝛimi de qua ꝛubemur exire
ip̃ᷣm videlicet coꝛ noſtrum.et deſidenia eiꝰ? mala relmque
re. Hoc eſt em de coꝛde exire.elongan a deſiderijs eius.
et ꝓpegrinari ab pis. vt non ſunus conſenſu vbiilla ſunt.ſʒ
pꝛopoſito ſanctitatis tendamus ad terꝛam quam monſtra⸗
bit nobis deus. vt pꝛmum pꝛopter deum abiciamus noſtra
deinde relinquamus et nos. Sic em̃ demum demonſtrabi
tur nobis terꝛa viſioms a domino. in qua ip̃e videbitur do
iinꝰ ꝙᷓ in pꝛomiſſionẽ poſuit filijs lacte et melle manãtẽ.
Lache: . tepla tõe huamtaus melle iĩ vtẽplatõe dimmtatis.

Pꝛopterea em deus homo factus eſt. vt totum in
ſe beatificaret.vt tota conuerſio homims eſſet ad ip̃m. et
tota dilectio homims eſſet in ipᷣo. Si em̃ creatoꝛ loouĩs de
us eſſet. et homo non eſſet.eſſet in ipᷣo qð ſenſu mentis vi
deretur. ſed quod ſenſu coꝛpoꝛis videretur non eſſet. et ſun
ſtineret ſenſus carms ꝓppetuum oppꝛobꝛum abſentie creato
ris. vt eſſet in abiectionem ſemꝑ oberꝛans in creaturis et
nõ attingens ad creatoꝛẽ ſuum. Qe igitur ſenſus carms in
homime oppꝛobeium iſtud imꝑpetuum poꝛta ret. ſemper q;
ill merito diceretur vbi eſt deus tuus. ſi nuncqᷓ ad creato⸗
ris ſun contemplattonem admitteretur. aſſumplſit creatoe
carnem. que a ſenſu carms m ipſo videretur ꝑ carnem.vt
carms cibus eſſet lac im ↄtemplatõe carms/mẽtis cibꝰmet
in diuitatis ↄtemplatõe. Et egrederet / et ĩigrederet. et pa
ſcua ĩuemret.paſcua foꝛis ĩ carne ſaluatoꝛis paſcua intꝰ
in diuĩtate creatoꝛis.vt ſaluatoꝛ et creatoꝛ vnus vnũ gau
dium eſſet in lacte carms. et in melle dumimtatitis.
De eo quod ſeriptum eſt ve Pobis buntta
Habetis nunc oſolatõnem veſtram.
e vobis diuites qui ha betis nunc cõſolationes ve⸗
ſtras. Nime rõnali ſi vere ſapet. mchil hoc ſapet.
Pter verum bonum. Non emm eſt bonum eiuns alꝛiud quaz
verü bonum. Hoc igtur ſolum eſt in quo gaudere veber⸗
in habundantia ſua. et m quo conſolari deberet in egeſta⸗
te ſua. et vtiq; ſiue habudans ſiue egenes bñ illo gaude deret.
et bene conſolaretur.ſuulius neq; in habundantia neq; im
egeſtate egeſtatem pateretur. Qunc autem pꝛimum malu;
eius factum eſt. vt illo ſublato egeſtatem illius patiatur.
vt illud non habeat. Deinde ſecundum malum accelſit.vt
in alio bono conſoletur. vt illud non requirat. Oer dito er⸗
go eo quod intus erat bono.egreſſa eſt amma ad ea que
foꝛis erant. bonaallena. et pactum fecit cum delectatiom⸗
bus ſeculi. et regreſſa indnxit eas ao ſe. vt foꝛmicaretur

cum iĩllis intus in abſcondito coꝛdis ſm. et requieſceret
ſuꝑ eas.et conſolaretur m eis .et non reſpiceret ad ſenten
tlam bom ſui. eo ꝙ habundantiam ſuam cerneret et ↄſola
tionẽ in boms aliems.NQunc igit᷑ aima deſolata a bono ſuo
deſolationẽ ſuã nõ agnoſ cit. qm̃ ſecum hʒ ſocietatẽ alienã
delectationũ hinꝰ mundi mgredientiuʒ ad ip̃am. ꝓ ſenſus
carms ipᷣius. vel cum ipᷣa egredit᷑ ad illas. Cum aũt clau⸗
di cepmt poꝛte iſte ſenſuuʒ carnaliim. nõ patebit deinceps
via tranſeundi ad mincẽe. et tunc ſepabitur ſocietas vam⸗
tatis.et erit mundꝰ foꝛis excluſus.ne ĩ grediat᷑.et aĩa intꝰ
icluſa.ne egrediat᷑ et vemet aĩa ad poꝛtas oculoꝝ et clau
ſas muemet vt nõ egrediat᷑ ꝑ viſum. et declinabit ad poꝛ:⸗
tas auruũ. et obſtruſas iuemet ne egrediat᷑ p auditũ Dein
Dde effõ det ſe ꝓ aditus ſenſuũ reliquoꝝ. et nõ erit tranſitus
illiꝰ. qm̃ repagula moꝛtis ꝓppetue ĩflexibili ngoꝛe et ĩmobi
libus ſeris valuas ſenſuum et aditꝰ cõmerti antiq ſine fine
concludent. Tũc aĩa miſera ĩ hoc triſti diſcidio ſolã ſe ĩue
met. et ↄuertens ſe reqrere incipiet ſociũ illũ ꝗᷓ intꝰẽ.et ex
cludi nõ pᷣ̃t.et nõ poterit hr̃e ſocietatẽ uliꝰ ĩ deſolatõe ſua
qꝛ nõ reqſiuit illu m ↄſolatõe ſua.Tunc illa infelix deſpa⸗
tione cadet ad ſe. et damnatõe ſub ſe.et apiet ſe pꝛofundũ
m obuiam ruenti. et cum illam exceperit. continuo claude.
tur ſurſum. et apietur deoꝛſum. vt ſine fine cadat.et ad fi⸗
nem nõ reſurgat. Et tunc pꝛmum agnoſcet verum eſſe qð
dictum fuerat. ve ſoli.qm̃ cũ ceciderit ñ hʒ ſubleuantẽ. p⸗
terea dixit Oeate. ne fuga vra hieme fiat. vł ſabbato AQuid
em eſt hiems.mſi toꝛpoꝛ mẽtis?et qd ẽ ſabbatũ.mſi ꝑꝰ moꝛ
tem tempus ppetue vacatioms? Hiems ſiquidẽ tollit am
bulãdi potentiã.ſabbatũ ne gat licentiã. Sic et umimẽtis
moꝛtis topoꝛe.aſtuictus loõ a coꝛrectõe p̃pedit.pꝰ moꝛtẽ
vo pemtẽõtia nõ recipit᷑. hic Srauat᷑ ne bona opa exerceat.
ibiligat᷑/ne immẽte Dãnatõz euadat. Hic coerctõ Zuns c. bi
emendatio impolſſabilis. Dꝛoꝑtea bonũ ẽ fugere irã vmẽt⸗

kevüj
pꝛiul quaʒ ſentire i incipias imm mentem. ne vel polatas min?
ſit efficax ſine opere.vel doloꝛ inutilis. ſine coꝛrectione.
Cosgitet ergo amma in ſocietate alienoꝝ nunc poſita. quia
nõ poterit ſemꝑ pmanere cum illis. et eligat mterim ſociũ
illum qui cum omna ſubtracta fuerint. ſolus fidem ſeruat.
dilectoꝛibus ſuis. nec recedit in tempe anguſtie. Et ſi du⸗
rum videatur pꝛo eiꝰ amoꝛe nunc omia mundi blãdimenta
reſpuere. audiat ipᷣm ↄſolantem et dicẽtem. Nõne eso me⸗
lioꝛ tibi ſum qᷓ; decem filij. AQmd em̃.Dulcis eſt mundus
et dulcis nõ eſt deus. NRbſit. Spũs em̃ meus ſup mei dul⸗
cis. et here ditas mea ſup mel et fauum. Hãc er go fratres
dulcedmem ſi guſtare ceperitis. nec falſam dulcedinr Dili⸗
gens. nec veram amarttudinem ſentietis/ſ amen.
¶Auot modis fiat recoꝛdatio p̃teriton maloꝝ.
vatuoꝛ modis fit recoꝛdatõ pteritoꝝ maloꝛum Pꝛi
ma eſt recoꝛdatio que ammũ ad conſenſum pꝛaui⸗
tatis inflectit. ſecunda que delectatione illicita memoꝛiaz
afficitur.tercia que ad compunctionẽ et pemtentie contri
tionem coꝛ emollit. Quarta que ex fiducia veme ad grati⸗
arum actionem mentem accendit. Pꝛima eſt maloꝝ.ſecun
da incipientium. tercia pꝛoficientium. quarta ꝑfectoꝝ Dei
mam deus pꝛo culpa imputat. ſecundam ↄdonat. terciam
remunerat. quartam gloꝛificat. Pꝛima eſt im quitatis.ſecũ
da mfirmitatia tercl virtutis. quarta felicitatis.
¶ Vnde vitium oꝛlginem trahbt.
mne vitium er natura oꝛiginem trabit. quia nõ eſt
aliud vitium:qᷓᷓ affectus naturalis pꝛeter oꝛdineʒ
et ſupꝛa menſuram. Oꝛedinem tranſgrediens. quan
do mouetur ad ea ad que non debet. menſuram tranſcen⸗
dens. quando mouetur pluſqꝙᷓ; debet. Illa appetens peop⸗
ter indigentiam. hoc efferuens pꝛopter vehementiam. Il .2
le puerſus.hic mmius.jn dauid ꝗpt digẽtiã appetit? moue
bat᷑ ad ea qᷓ nõ debuit.qñ eſuriẽs panes ſctificatos dalpluit

–—

krvii.
In amon eius filio ꝓpter vebementiam eius pluſcᷓ debuit
mouebatur. qñ thamar ſoꝛons ſue vilectienem vſq; ad car
ms Ubidinem relaxauit.
(De tubus tiranmis.
res ſunt tiranm qui contra nos aetes ſuas p pꝛodu⸗
unt. diabolus.mnundus. et caro. In ex ercitu dia
boli miluant vitia. in caſtnis mundi. pꝛoſpera et aduerſa.
m ſocietate carms deſideria terꝛena. Ex His tribus duo
Tercio ↄiurauerunt ad ſubuer ſionem nram. Mundus em
et caro diabolo auxilium ferunt cõtra nos. vnus eſt vicinꝰ
alter domeſticus. Mundus em̃ uuxta nos eſt. caro nobiſcũ
iccirco confidit dia bolus magis in auxilio carms, quia płl?
nocet domeſticus hoſuis. diabolum vmcumus. qñ ſuggeſtio
mbus eius reſiſtimus mundum vmcimꝰ?. quando nec appe⸗
timus pꝛoſpera.nec timemus aduerſa. carnem vmcimus.
quando eius deſideria.nec extingummus jn neceſſaris. nes
ad licita relaxamus.
De vis homims.
ia vite mandatum auſticie. Dꝛimo Pomirn aperta
fui via ad vitã. bꝛens et lems Nũc aũt redeutib?
að vitam /vie demonſtrant᷑. pꝛo vna mi lte. pꝛo bꝛeui lõge
pꝛo leui la boꝛioſe. Sic eĩ dignum fuit.vt hõ dũ adhuc vnꝰ
erat ha beret viam ſingularem. ꝗꝓpinquus bꝛeuem. ꝛuſtus le
uem. nunc autem duuſus multiplicem. remotus longã. pec
cato: grauem. Concupiſcentia dunſit hoĩem. imquitas ab
alienauit. moꝛtalitas debilitamt. Nunc ergo pꝛima via eſt
vt ad ſemetip̃m redeat. et de multis vnus fiat. dande per
Sat ad ip̃m. quiẽ ſuꝑ ipᷣm. Peima via eſt de multis ad vnũ
multiplex. ſecunda via eſt de vno ad vmtatem ſimplex Pꝛi
ma via eſt de vitijs ad virtutem. ſecunda via eſt de virtu⸗
te ad beatitudinẽ. In pꝛima via eſt homo fra gilis relinque
re amata. in ſecunda via debilis appiebendere mſolita Pꝛ
mo homim vm.ynũ p̃ceptum datum eſt.lene facti. i. beene

effectu. Pꝛimum dictum eſt illi. vt ab vno qð foris erat ab

ſtinere. poſtea vt ea que foꝛis erant vmceret. qð nec leue

erat ad faciendũ.nec bꝛeue ad pficiendum. Abi vnum faci
endum erat.et facienti me hil ↄtrariũ erat.hic multa faciẽ⸗
Da ſunt. et facienti multa obſiſtunt. Obuꝛat ſuperbia ĩ vꝛa
humilitatis. verat mnuidia in via pietatis. turbat iracũdia
m via manſuetudims. libido in via caſtitatis. auaritta ĩ via
miſericoꝛdie. gula m via ↄtinentie. cõtumatia m via obedi
ente. Que vmcere tam difficile eſt/ꝙᷓB; habere naturale.
Nuguſtinus. Naturale non eſſe pctm. ſed nature viciate
id eſt ex natura victaata. JJMNWw
(Se pemtentia dei et cautel a

et cuncta cogita tio coꝛdis intenta eſſet ad malum

velebo inquit hoĩem quem creaui a facie terꝛe. Dꝛimũ con

idens deus qð multa malitia hoĩm eſſet in terꝛza.

oñmi tempoꝛe. pemtuit eum ꝙ hoĩem feciſſet in ter
ra.vt tactus doloꝛe coꝛdis ĩtninſecus.et p̃ᷣcauens ĩ futurũ.

ſidera/quia nõ facile pietas pꝛouocatur. mſi multa fuerit

malitia noſtra. Cum aũt nos a bono m quo ab illo facti ſu
mus mutan ceperimus. runc ipᷣm pemtet ſupꝑ nos ne ad bo⸗
num ad quod facti ſumus/puemamus Oemtentia aũt eius

non eſt mutatio intentioms a pꝛimo ꝗꝓpoſito.ſʒ muta tio ope

ris a pꝛiuuo ĩſtituto. Et nota ꝙ peunte homĩe deus doloꝛe
coꝛdis ĩtrinſecus tangi dicit᷑. Ibi em̃ doloꝛ fuit. vbi amoꝛ.

Kmat em deus vmuerſa que fecit. Auia vero cetera omia

ab ip̃o amantur.ſed ad ipᷣm poſſidendum nõ amantur.ra⸗

tõnalis aut creatura. et qð facta eſt ab ip̃o diligitur. et ad

qð facta eſt ĩ ipo pPeuntis homis doloꝛ crea toꝛem itrinſe -
cus tetigit ĩ coꝛde.vbi ſtantis et bene icedentis amoꝛ fuit.

Dunt emm tria quedam genera rerum. vnum a conditione

lapſoꝝ/aliud ĩ conditione ſtantium / aliud ſupꝛa conditio⸗
nem pꝛouectoꝛum. Peima amantur qð facta ſunt. ſed quaſi

coꝛde nõ amant᷑.qꝛ poſtea mala effecta ſunt. ſicut ſcriptũ ẽ

r.

Diſperſit ſuperbos mente coꝛdis ſii. ſecunda amantur qð

facta ſunt. et coꝛ de amant᷑ qð bona ſunt.ſed tamen uloeuũ

amoꝛ quaſi in coꝛde foꝛis eſt. q; amant᷑ qð ſunt ab ipᷣo bo⸗

na. ſed non amanrur. vt ſint in ip̃o beata. Nmoꝛ er go hoĩs
intꝰ in coꝛde creatoꝛi fuit qᷓ nõ tantũ homo ab ip̃o dilectꝰ
eſt. vt et ab ip̃ᷣo eẽt bonus.ſed eſſet etiam mi ipſo beatus.

Rmoꝛ er go hoĩs intus fuit. et ibi doloꝛ fuit.vbi amoꝛ fuit

Sed quid eſt qð dicit᷑.pꝛecauẽs in futurum Qũquid deꝰ

aliqñ mcautus fint. vt faceret que facienda non erant. vt

