et luci ſuperuemens. mquantũ ad eam vemt.mamfeſtatur
et circumſcribit ur. mqtum illi ſupuemt. obnubilat eam.
et obumbrat.et muoluit.et contegit. Et ſiquidẽ ratio ipᷣa
ſola contemplatione eam ſuſceperit. quaſi veſtimentum ei
eſt p̃a imaginatio extra eam et circa eam. quo facile exii.
et ſpoliari poſſit Si vero etiam illi delectatione adbeſerit
quaſi pellis ei fit ip̃a imaginatio.ita vt nõ ſine doloꝛe exu
poſſit. cui cum amoꝛe mheſit. hinc eſt. q amme coꝛpoꝛibꝰ
exute.coꝛpoꝛalibus adhuc paſſiombꝰ teneri pñt.qꝛ videli
cet a coꝛruptione coꝛpalium affectionũ nondum mundate
ſunt. Habet nanq; et ip̃e ſpũs quã dam in ſua natura muta
bilitatem. ſcᷣm quã coꝛꝑi viuficando aꝓpin quat.ĩ qua il⸗
la ſpiritualis.et mcoꝛpoꝛea ſubſtantia.nõ mchil ſue puri⸗
tatis depomt.et quaſi quadam groſſioꝛi pꝛopꝛietate coꝛ⸗
poꝛis aſſumendo occurat. Que quidem coaptatio.ſi ſecũ
Dum ſolam naturam fit. muta tionẽ habet. coꝛruptionẽ nõ
habet Si aũt vitioſa eſt. in hoc ip̃o purioꝛem naturam coꝛ
rumpit.q; eam ad conſoꝛtium ignobilioꝛs terminos nate
tranſire compellit. Et hoc vitium quando altius amme in

coꝛpoꝛe manenti inbeſerit. tanto difficilius a coꝛpoꝛe diſce
dentẽ deſerit.et nõ tollit᷑ paſſio.etiam cum tollitur cauſa
paſſioms. Ipᷣa quippe amma inqᷓtum delecta tione coꝛpo⸗

ris afficitur. quaſi quandam coꝛpulentam trahens. in ea⸗

Dem fantaſijs imaginationum coꝛpoꝛalium defoꝛmatur. eii
dem qʒ; alte impꝛeſſis etiam ſoluta a coꝛpoꝛe.non exuitur.
Que vero in hac vita ſe ab huiuſmodi feculentia mundare

ſtuduerint. hinc exeũtes. quia mchil ſecum coꝛpoꝛeum tra

hunt.a coꝛpoꝛali paſſione immunes pſiſtunt. Sic itaq; ab
infumis et extremis coꝛpoꝛibus ſurſum vſqʒ ad ſpiritum in⸗
coꝛpoꝛeum quedam pꝛo grelſ ſio eſt ꝑ ſenſum et ima ginatio⸗
nem. que duo in ſpiritu coꝛpoꝛeo ſunt. Poſtea in ſpiritu in
coꝛpoꝛeo pꝛoxima poſt coꝛpus eſt affectio imaginarta.qua
amma ex coꝛpoꝛis coniũctõne afficit᷑.ſupꝛa quam eſt tatio
in imaginationem agens. deinde ratio pura ſupꝛa imagina
tionem. in qua ratione ſupꝛemum eſt amme.a coꝛpoꝛe eſt
ſur ſum. Quando autem ab amma ſurſũ itur ad deũ. pꝛima
eſt mtelligentia que eſt ratio ab interioꝛi foꝛmata. cui ratt
om ocurꝛens ungit᷑ pñtia diuĩa ꝗᷓ ſurſũ ĩfoꝛmans rationẽ

facit ſapientiam.
(s generalis p̃dicatio deum deceat.
(culares boms
ocalis dicit. Sequere curſum ſermoms Quod vbi

q; eſt / hic eſt. Deus eſt vbiq;. Di vbiqʒ eſt quid dicam? In
feram quod non decet. Ecce locus ſoꝛdidum quiddam ha
bens. et dixit michi cogitatio mea. Si vbiq;. illic eſt Item
Si vbiq; nõ eſt deꝰ.et alicubi eſt.eſt vbi eſt. et eſt vbi nõ
eſt. Si aut locus ẽ. vbi eſt deꝰ.et locus vbi nõ eſt.localis
eſt deus. Að em̃ nuſqꝙᷓ ſit quis dicat? Item aliud.vult de
us omne bonum Ducere aũt vrorem bonum eſt. Nocalis in
fert ergo vult deus vxorem ducere. Tales inquiunt ſunt

nuptie ſtultoꝝ. qui ad ſonos vocum pendent. Item aliud

Nmat deus omnem creaturam ſuam. Dicit hoc ſeriptura.

Liij.
mehil odiſti eoꝝ que feciſti domie. Ergo amat omnem cre
aturam ſuam. Sed vioete ex hoc mferei quanta poſſint nõ
decentia. ſic videtur his qui ſonos vocum ſine ſenſu diludi
cant. Ebeioſi mquiunt amant foꝛtia vma. et cetera hunuſ⸗
modi. Multa ſunt alia ꝗᷓ dici poſſent ad hunc modũ. QOmnd
ergo. aut totum negamus. aut totum confitemur. liud cõ
tra veritatem. a huo contra puritatem eſſe videtur. Si to⸗
tum ne gatur. aliquid deo detrahitur quod ſuum eſt Si to
tum aſſeritur. ahq mpomtur quod ſaum nõ eſt. ſed vide⸗
te diſc retionẽ. Generalis polſſeſſio ad deuz ptinet. ꝓp terea
generalis pꝛe dicatio ĩm decet. Hoĩbus aũt quibꝰ partes
date ſunt. Partciculares locutiones ↄuemunt. Pꝛopterea
boc de creatoꝛe ommũ recte dico. amat totum. De te aute
cuiꝰ? dilectio ad partem trahitur. cuiꝰ? poſſeſſio debetur.
parti.recte dico.hoc aut illud amas/ſcʒ aurum amas.argẽ
tum amas. pecumam amas. Quare hoc de deo ſimiliter ñ
dico. Peopterea te. Ego quidem hoc recte dicere poſſem
ſi tu hoc ſane intelligere poſſes Tu hoc dictum de te intet
ligere conſueuiſli. Pꝛopterea de deo hoc nõ dico pꝛopꝑter
te. ne tu hoc audiens idim de illo dici putes quod dictum
eſt de te. pꝛopterea tibi parco. et diſcerno locutionem. ne
rem communem exiſtimes. Ilius eſt amoꝛ tuus. alius ſuus
Iccirco cum dixero.tu hoc amas. caueo dicere. ille amat
hoc.ne ſic amare putes ip̃m. ſicut amas tu. Ego aũt dice⸗
re poſſem recte.ſi tu mtelligere non poſſes praue. Sic di⸗
co vbiq; eſt.et tamen dicere parco de quibuſ dam locis.il⸗
lic eſt. ne ſic eum illic eſſe putes.quema dinodum eſt quod
ſecundum te eſt. et non decente deum modo eſt. Sic dico
omne bonum vult. et tamẽ de quodã de quo modo dico bo
num eſt. hoc dicere parco hoc vult pꝛopter te. ne exiſti⸗
m es eüũ ſic velle ſicut tu vis. et ad hoc velle ad qð tu vis.
Bermo de eo quod ihel us alcendit m temklum
amm Leu Duaee

luij i:

vm eſſz ihũs annoꝝ. xxij.ꝛc. Sicut mundus iſte du⸗
pliciter ſjut hoĩ ad ſuſtẽtatõʒ ſcʒ carms. et ad eru
ditõʒ mentis.ſic verbũ caro factum reme diũ Pſtat
et t eremplũ. Nemediũ in eo qð oblatũ ẽ ad redẽptõz. exẽ⸗
plũ ĩ eo qd oꝑatũ ẽ ad imitationẽ. Jemediũ ĩ eo qð factũ
cẽ. exemplũ in eo qð fecit. Inu ocatio eiꝰ ſimilitudo eiꝰ. vi⸗
di ciuitatẽ ſanctã ibełm. nouã deſcẽdentẽ de celo. De celo

to deſcẽdit et fabꝛicata ẽ in tra. De celo foꝛma. de tra mate⸗
e⸗ ria. Sic foꝛma hoĩs hõ.et foꝛma xpᷣi xps Induumiĩ dñm ibm̃
e xpᷣm. foemã xpᷣi. Ipᷣa imago. pa ẽ imitatio. Iccco factꝰ ẽ ti
s bi exẽplum. vt tu illũ imtãdo mdueres. Fecit coꝛpaliter tu
iu⸗ ſ Pualiter i imitare. Et ſi mqt xpᷣm ſcõm carnẽ ↄgnoum?. iaz
ite n6 gnoum. In exẽplo ſcᷣm carnẽ ↄgnouimꝰ mitatõne
. ſcõᷣm carnẽ.iam nõ ↄgnouumꝰ. Scvᷣm carnẽ xpCᷣs natus eſt
te m mũdo. ſcdᷣm ſpm̃ veritas naſcit᷑ in coꝛde tuo. xpᷣus in iu⸗
ri Dea naſcit de virgine. et veritas in ↄfeſſione naſcit de pu⸗
en ritate. Veritas de cra oꝛta ẽ.et iuſticia d.c.pꝛo.Qnñ ofite⸗
teel us peccata tua.vitas de tra oꝛitur. qñ vᷣo ↄfitẽti ignoſcitur
ter Deus. reſpicit iiſticia de celo Vis vt deꝰ? tecum ſit. ofitere
um qð es. Cum verax eẽ ceꝑis.vitas tecũ eẽ incipiet. Dic. Oa
Nℳ lus ſum. bꝛeue verbũ ẽ. ſed ven. Weritas te veracẽ faciet.
1 Di vitas tecũ eſt. deus tecũ eſt.qꝛ veritas eſt deus. Ecce
. auom in indea naſcit᷑ xrpᷣs.m ofeſſione vitas. Mater vir⸗
4. Zo puritas ẽ coꝛdis. cum coꝛde credis. qð oꝛe ↄfiteris. In
4 Ofe ſſione crimĩs puritas ẽ ſine ruga.ĩ ↄfeſſione laudis pu

4 ritas ſine macula. Si bonũ nõ ſimulas ñ habes rugã.ſi ma
lũ odis nõ babes maculã Sic vitas ĩ deſiderio ↄcipit᷑. ope
naſcit.ſtudio nutritur. vt pꝛoficiat etate in proceſſu tpis.
ſapiẽtia in augmẽto ↄgmtõis. Sratia in incremẽto virtutis
Npud hommes in fama.apud deũ in ↄſcientia.apud hoĩes
vt cognol catur. apud deum vt gloꝛficetur. Duodecim an
noꝛum in heruſalem aſcedit.qꝛ poſt ꝑfectionem opis et du
vhicatam virtute caritatis ad pacis contemplatõzʒ pꝛoficit.

„ ℳ *

üij.

Parentes ilou ab ilher im itcinere even diei eredeüt. qꝛ ſenſ2 car
ms q p exercitiũ bom opis internã vitatẽ nutriũt. ꝓ exteri
oꝛem delectatõ; retracti diu ĩ inina pace ↄſiſtere nequeũt.
Vnꝰ dies vna clanitas.vnũ gaudiũ.vna bñdictio quã eſau
accepit. qꝛ duplicẽ ſtolã ñ potuit promereri Hoc ẽ ille vn⸗
dies. ĩ quo puer vmẽ diei ſine pctõ eẽ nõ potuit ſuꝑ terraz
qa ſenſus carms ꝗ qᷓtum ad ſe ſemꝑ puerilia apperit Huꝛꝰ?
tim̃ vite claritatẽ amãs.ĩ ea nunqꝙᷓ ſine pꝑcti macula ↄſiſtit.
Nõ em vemt ad alm diẽ de quo dictũ ẽ nũtiariate diem de
die. et iten dies ſup dies regis adicies. Propterea vm? di
ei iter. eſt elongandꝰ ad ihrłm. qa dilectio pñntiũ elongare
facit aimos a tẽplatõe eternoꝝ. Poſt triduũ ihũs ĩ tẽplo
inuen?. qꝗa poſt correctionẽ cogitatõis.locutõm̃s et oꝑis
veritas in corde mundo peipitur. Inuemt aũt inter docto
res et ſapientes .qa ĩ lege et ꝗphetis. et euã geliſus et apo
Kolis. et ſacri ver bi doctoribus ventas ↄgnoſcitur.
(De ſapientia et malitia.
triũ eſt cor. fortis armarꝰ malicia. fortior ſupuem
ens ſapia. arma mẽbra. Sapia primũ maliciã capit
2 gmeoz eam deprehendẽs Poſtea ligat. ab ope cohibẽs
deinde flagellat.quia prauꝰ affectꝰ quaſi duris quibuſdã
flagellis cedit᷑.qñ ꝓ ſtudiũ diſeipline ab eo qð appetit re⸗
frenatur. Nouiſſime quaſi membris in crucẽ extenſis et di
uiſis a ſe clauis configitur. quando duuſis a ſe vitijs timo
re dei ammus penetratur. Quando ſimui ſunt vitia fortio
ra ſunt.quia alterutrum ſe mumunt.vt gula luxuriam. pom
pa ſuper biam.et cetera Deinde ergo illa et ab muicem di/

unge.et ſic confige timore dei carnes tuas. vt mala vite

moriãtur. Nõ aũt mireris ſi ſapiẽtia maliciã facit.qdð a ma
licia prius ip̃a ſuſtinuit. Prius malicia crucifixit ſapientiã
poſtea ſapientia preualens crucifirxit maliciaam.
De lectulo et ferculo ſalomoms.
ereulum ſalomoms cor exercitatũ in ſtudio vtutis

—.ßliͤͦ.

lv.
FfFerculũ ſapie verbũ. mde poꝛtat᷑ ab oꝛe ad aurem Tectu
8 lus mens ↄtẽplatĩa. erculũ hoc pꝛmũ de ligms libam eẽ
debʒ. ꝓ puritatẽ et ĩcoꝛruptõʒ vitatis.de argẽto/ĩ pceptis
i et pꝛomiſſis. In cãdoꝛe argẽti.mũda ↄuerſatio. in ſonoꝛi⸗
6 tate dulcis pꝛomiſſio Habʒ aurũ ꝓ ſapiaʒ celeſtẽ. qð ñ eru
3, Sinat ĩ etmtate ſʒ rubet ĩ caritate.hʒ purpurã qñ pꝛedicat
pralſionẽ.aſcenſũ ad gloꝛificatõ?:. In medio caritas ſtermt᷑
. ꝗꝓpt filias ihelm. qᷓ teneris et ĩfirms ꝓpoſita ẽ ad obtinẽdã
ſalutẽ. Quis tã tener / vt amare nõ poſſit? Nã ſi cetera non
potes.amare tamẽ potes. vt ad ferculũ ſalomõis ptineas
(NDe pace et bellis xpianon.
ſo rna ẽ pax quã hre debʒ bo ad deu. alia quã hre de⸗
AAbzʒ ad pꝛoximũ. aliã ad ſemetip̃ʒ. ſps eĩ hoĩs hac le
1 Se int᷑ deũ et carnẽ ↄſtitutꝰ erat.vt ſi ðo ſi upioꝛ obe diẽtiã
ho debitã exhiberet.nũ qꝙ; erꝰ ĩpio ſubiecta caro ↄäiret. Gdiu
ergo hõ pacẽ ad deũ tenuit. nullã ĩ carne moleſtiã ↄtdict
oms ĩuemt Sʒ poſtqꝙᷓ creatoꝛi ſuo ꝑ ſuꝑbiã rebelt᷑ eẽ cepit
m ſtati caro ab eiꝰ ↄſẽſu ſe duidẽs ſubdita eẽ recuſauit. hĩic
tc varijs ↄcupiſcẽtiaꝝ ſuaꝝdeſidenijs diſtractꝰ/et aliena et qᷓ
ĩcõceſſa fuerãt apetẽs. tmĩos iuſticie aduerſꝰpꝛorimũ ſu
um tnſiuit. atz illic quoq; turbata pace ex oĩ pte inqetꝰet
turbulẽteẽ cepit Nũc ergo repãdo ꝗpomt᷑ ↄditio.vt ſi pa
cẽ hre voluernt cũ ðᷣo hr̃e ſtudeat pacẽ cũ pꝛoxio ſuo Cum
aũt ſpũſdo plene ſubiectꝰ fuerit. tũc et illã quã ĩ carne ſua
Por tat ↄtictõz gra ad pacẽ refoꝛmabit. vt pacatꝰ ſit totꝰ
hõ. et ext᷑ ſe cũ pꝛoxio ꝑ caritatẽ fraternã. et in ſe pꝑ ↄſcien⸗
tiã bonã. et ſupꝛa ſe ꝑ gr̃aʒ diumã.qpter hoc dũ offert ho
ſtia ſalutaris qᷓ o nos recõciliari opoꝛtz. pꝛiꝰ pꝛoris oſcu⸗
lo ſignũ pacis offerimꝰ.vt hac pᷣmiſa q̃ in nos ↄſtat paca
illã qᷓ ad deũ eſt obtinere mereamur. Qñ aũt pꝛo fidelibus
defunctis hoc ſacficiũ ſalutare immolat᷑ oſculũ pacis ad
muicem viuentes non accipiũt.quomã hi pꝛo quibus viuifi-
ca ĩmolatio fit ab hac vita ſubtracti. humane cõuerſacõis

de
en

10

= S

— — —

ſv.

pacem vel concoꝛdiam ten ere amplius aut exbibere nõ pñt

Ilbic ergo ſola illa qᷓ ad deũ ẽ recõcilatõ qnt vbi deiceps

pñtis vite ſemel lbmc educti ↄditõnnõ ſubdũt᷑. Viuẽtes aũt
p pacẽ pꝛoximi merẽtur pacẽ dei.et ꝑ pacẽ di merẽt pacẽ

ſui. nõ illã ꝗᷓ aie ẽ ad munð.ſʒ illã q̃ ẽ int aĩaʒ et ſpm̃.p illã

qꝗ̊ ẽ miĩ ſpᷣm et deũ.Nã ẽ qᷓdã pax int aĩaʒ et mundũ.ſuauit
viuentiũ et male. et ẽ qᷓdã pax int᷑ aiaʒ et ſpᷣm ſuaut᷑ viuen
tiũ et bñ. et ẽ qdã pax mt ſp̃m et deũ felicit᷑ viuẽtiũ et bene
Birr ẽ bellũ int aĩam et mundũ nõ ſuauit̃ viuẽtuũũ et male.
et ẽ bellũ ĩter aĩaʒ et ſpm̃ nõ ſuauit᷑ vwvẽtiũ et bñ.et ẽ bellũ

iter ſpᷣm et deũ infeliciter viuẽtiũ et male.Nã q; ſuauit᷑ vi⸗
uẽtes et male.verã pacẽ qᷓ ſapia iuemt᷑ in tꝑe otij bom nõ
nouerunt. beatus iob teſtatur de ſapientia dicens. Non in⸗
uemtur in terꝛa ſuauiter vmentmim.
Quod deus ronalis creature Pomim eſt.
Nola rõnalis creata ita cõ dita ẽ. vt ipᷣ̃a bonũ ſuũ nõ
/ eẽt.h ip̃e a quo facta ẽ. Magna ergo digmtas vt
nullum ei bonum pꝛeter ſummũ ſufficeret. et ſtem magna n
Pertas. vt a. bonum ſuum cogi non poſſit.
(NDe triplici exercitatione.
ite mutabilis ↄditio tahs ẽ.vt in eodẽ din ſtate nõ
poſſit.cui et hoc ad laboꝛẽ et dolorex auerti᷑.qð
qlrtũ ẽ ad ↄſolatõz. Fluctuat ergo in exercitatõibus ſuis
et vnſit de alio ad aliud vt nunqᷓ; qᷣeta ſit donec ad veram
ſtabilitatẽ ꝓuemat. Erercitationũ aũt tria ſut genera.Alie
ad pꝛofectũ vtutis. alie ad oſolatõʒ ĩfirmitatis. alie ad in⸗

flãmatõz imqtatis. Deime edificãtes. ſcdᷣe ſuſtẽtãtes.⁊cie

ſubuertẽtes OPꝛopter hoc deꝰedificãtes indixit.ſuſtẽtãtes
ceſſit.ſubuertẽtes pꝛohibuit Et diuiſit tpa.et loca diſtin
rit edifificãtibꝰ/et ſuſtentãtibus exercitatõibꝰ quando et

vbi fiant. que congrue ſimul fieni non poſſunt, quia ſuſten⸗

tantibus occupati edificantes tenere non ſufficimus et ad

edificãtes ↄnerſa ſuſtẽtãtibꝰ ã

lie⸗
in
ge
ti

ſuſtẽtantes hñt.ſeptimũ edificãtes. ſic ſuſtẽtantibꝰ om̃ia

loca ↄcedunt᷑.pauca edificãtibꝰ oſecrant᷑ Exceptis his qͥ ſe

edificãtibꝰ ↄſecrarũt.et oĩloco et tpe illis ĩ ſerumũt. Duo
em genera hoĩm ſym has duas exercitatões licitas. edificã
tes ad ↄtẽplatiuos.ſuſtẽ tãtes ad actiuos. Hee ſũt due vi⸗
te et duo ꝓpłi. et duo teſtamta. lya et rachel.iac ob/et iſrk
ſyon. et ibełm. petrꝰ et iohẽs.maria et martha.ſimſtra et

dextera.lana ec lmũ.oꝛdeũ et frumentũ/aqua et vmum ꝛc.

¶ Oð elementum duobꝰ modis dicitur.
lemẽtũ ẽ pma matia coꝛpalis ↄplexoĩs. elemẽtuzʒ ẽ
matialis repᷣſentatõ. ĩuiſibilis ſubſiſtẽcie et pꝛicipiũ ↄgmti
oms.a coꝛpalibꝰ ad ĩcoꝛpalia t᷑nſeũtibꝰ. Illic elementũ ẽ

pẽĩcipiũ ſubſtãtie.ad viſibilẽ actũ pꝛodeutibꝰ.hic elemtũ

ẽ pꝛicipiũ intelligẽtie ao immſibilẽ veritatẽ ingrediẽtibꝰ .
( ¶ De tumtate umuerſitatis.
erũ vmuerſitas tmtate vna ſubſiſtit. Eſt eĩ vnũ qð
nec ab alio ẽ.nec ſym ali/vt creatr nata. ẽ vnũ qð ab vno
ẽ.et ſym vnũ.vt rõał creatura a do ẽ ſimił deo.Eſt vnũ qʒ
ab vno ẽ et ſjm duo.hoc ẽ ab vno ꝓ vnũ. vt coꝛpea natura
a dðo creata ſjm ſapĩaʒ ĩcreatã et creatã diſpoſita Peimũ ex
eẽplar ẽ tm̃.ñ exẽplũ.ſym exẽpꝑlar et exeplũ.tciũ exeplũ tmn
Tria eẽ ĩ oꝛnginali pctõo. ((nò exeplar.
N oꝛiginali pctõ tria vitia fuerũt. mobediẽtie due. et pec⸗
catũ vnuʒ. Tria vitia fuerunt.ſuꝑ bia. auaritia. gula. Due
mobediẽtie.nat᷑e et diſciplie. In ſuꝑpbia et auaritia.inobe
diẽtia fuit naturalis pᷣcepti. In gula.mo bediẽtia fuit pꝛe⸗
cepti diſcipline et ſupadditi. Et omma hec quia vno actu
completa ſunt.vnum peccatum dicuntur.
¶ Quomodo querendus eſt x̃us.
vidam yp̃m queſiuer᷑̃t.et nõ iuenerũt.quidã queſi⸗
uert et ĩuener̃t. ſed nõ retinuer̃t.qꝛ nõ queſiuerũt
vt hr̃et. ſeo vt vngerent. qᷓdaʒ xp̃ʒ queſiuer̃t et iuenerunt
et retinuerũt. qꝛ nõ qᷓſnuerunt vt vngerẽt ſy ut poſſiderent

.
Oeimis? dirit. quo ego vado vos nõ poteſtis vemre . ꝗrttis
me et nõ iuemetis. ſʒ ĩ pctis vris moꝛiemĩ Scðis dixit. ego
ſũ. ſi me qᷓritis ſimte hos abire.et ecert manꝰet tenuer̃t
eũ Tercis di. auete/ et acceſſer̃t et tenuert pedes eiꝰ⸗ Oꝛi
m q̃ſiuer̃t et ñ iuener᷑̃t.ſcõi viuũ ĩuener᷑̃t et vmẽtẽ occide⸗
rũt. tercij moꝛtuũ q̃ſiuer̃t et viuũ ĩuener̃t Sic multi ſapĩaʒ
qrũt. et nõ ĩuemũt.qꝛ iudicant᷑ et abitiũt᷑. alij ſapĩaʒ qᷓrũt
et iuemũüt. et nõ dilisut. ſʒ ad lucrũ et ad laudẽ hũanã adi
piſc endã eã erponũt. et pꝛoſtituũt. Iſti xpᷣm viuũ muene⸗
rũt.ſʒ occidũt.qꝛ ex hoc in eis ſapientia moꝛitur /quo eius
dulcedie nullo amoꝛis ſenſu pfruuntur. hij aſſumuntur vt
Sm iudicẽtur et pᷣcipitẽtur.alij moꝛtuã q̃rũt et ĩuemũt qꝛ
dũ eã ad hui vite vſũ nõ appetũt.veri intꝰ ad illiꝰdulce
dinẽ et ſuamitatẽ ꝑtingũt.hi aſſumũt᷑ vt eleuẽt᷑ et głiricẽt
(Quare et qualit deꝰ ꝑ ſcripturã hoĩ foꝛis loqꝗᷣt
uamdiu hõ int? deu audire loquẽtez potuit. dockn
na a ertoz opꝰ ñ hüit. ſz pꝰcqᷓ libꝛũ vite oc lo intioꝛi ĩſpicere
jã nõ valz. ſcripta foꝛis appomt᷑.vt er eiꝰ ſaltẽ ĩſpectõe ad
ↄgmtõʒ Vitatis renouetur. In hac aũt ſcẽptura et pꝛohibiti
ones ſũt mal oꝝ vt ea fugiãt. et Fceptõs bonoꝝ Rpt ea appe
tãt. Et peohibitõibꝰ qᷣdẽ apponũtur ↄmĩatões . qm ſolius
mali odio hõ cohiberi n poſſj. et p̃cextõibꝰ adiũ gũtur pꝛo
miſſiões.qm̃ ſoliꝰ bom amoꝛe ñ poſſʒ pꝛouocari.et ſũt.iij.
iſta Seneralit᷑ diſcreta ĩ om̃ ſerpptura. pᷣceptõs et pꝛohibiti
ones.pꝛomiſſiões et ↄmmatões.quoꝝ.ij.pꝛima ad vite in
foꝛmatõʒ ꝑtinẽt.ij.ſubſequẽtia ad fiðᷣ ĩſtructõʒ.ĩ ilł meritũ
i iſtis pᷣmiũ ↄſtat.et ꝓfectũ facit.fides recta et opatio bo⸗
na. Pꝛimum autem carnalibus cõmmnationes carnales. et
pꝛomiſſiões et pene temꝑales et p̃ᷣma. deinde ſpiritualibꝰ
ſpũuales et eterne. poſtremo exercitatis ſufficit ad exhoꝛ⸗
tationem odium mali.et amoꝛ bom. Sic gradibus ſuis cre
ſcit ſalus.et virtus pꝛoficit In omm autem ſcriptura.aut
ogmtio veritatis querenda eſt. aut fama virtutis. Deimo

vij.

tudio Piſtorta et allesorta Ppomt. ( cðᷣo tropologia. Et in
t pa tropologia duplex ſimilit᷑ lectio ẽ. Deima qꝗᷓ plana nar⸗
D ratõe moꝛes iſtruit. ſcdᷣa exhoꝛtatõe affectuoſa ĩ aĩo au⸗
de⸗ ditoꝝ deſideria vᷣtutis accẽdit. Tres ſunt operationes ſa
IS pientie. naturalis. rationalis. artificialis.

Nuot modis deꝰ cum homie eẽ dicitur.
natuoꝛz mõrs nobiſcũ ẽ deꝰ. ꝑ pñtiaʒ maieſtatis. ꝓꝑ
Pticipatõʒ hũ amtatis. ꝓ vic ʒ caritatis.p procimũ
vitatis In pꝛimo ↄgnoſcit mala nr̃a.ĩ ſcõᷣo expt?? ẽ.ĩ tercio

rüt
d

n ↄpatit᷑.ĩ qrto aufert.et ẽ emanuel nobiſcũ deꝰ Cũ qbuſdã
8 deꝰ ꝓ fauoꝛẽ gre.q cũ ðo ñ ſũt ꝑ meritũ vite.Cũ qbuſdã
lee deꝰ ꝑ fauoꝛẽ gre.et ipi cũ ðᷣo ſunt ꝓ meritũ vite.Cu qᷓbuſ
. dDdam deus noõ eſt pfauoꝛem gratie. et ip̃i cum deo ſunt per
t meritum vite Cum quibulſ dam deus nõ eſt.p fauoꝛem Sra

tie. et ip̃i cum deo non ſunt ꝓ meritum vite.
H (De pꝛogreſ ſ ombus cogmitioms. HWM
vinq; ſut pꝛogreſſiões ↄgmtõis. Pꝛima ẽ in ſenſu.
ſcða ĩ imaginatõe. tercia ĩ rõe.qrta in intellectu.
quita iĩ ĩ intelligetia.p ſenſũ ẽ ĩ iſtis / et ſzm iſta. pi imagiatõz

pe nõ ẽ ĩ iſtis / ſz ſm iſta. p rõʒ nõ ẽ ĩ iſus jneq; ſjm iſta.ſʒ ẽ ĩil
n lis et de ułqᷓ ſũt ſʒm iſta.pꝑĩtellectũ nõ ẽ ĩ illis. ſed de illis
” Per mtelligennam nõ eſt in illis/ nec de nlis.

¶ quatuoꝛ modis ammꝰ? agẽda tractat.
vatuoz mõis ĩ nro aĩio agenda tra ctamꝰ? cogitã do
yolẽdo.deliberãdo. vouẽdo. Cogitatio ad ↄgmti
vng vtinet. volũtas ad deſideriũ. deliberatio ad ꝗpoſitum

a0 pꝛomiſſ ionẽ votũ Si qð pommꝰ nõ facimꝰ. fallaces
et m. ſi nõ facimꝰ qð pꝛomittimꝰ. fallaces et fallẽtes. Ibi
mẽ datiũ ſolũ accuſat᷑.hic et mendatiũ accuſat᷑.et promſ
ſu exigit᷑.votũ ãt ali occultũ ad deũ et corã ðᷣo alið mai
feſtũ ad deu corã hoĩe. Occultũ votũ fractũ peccatũ eſt.

. Mamfeſtum votum fractũ Peccatum et ſcandalum.
UMUUDẽe« ont « die peruern.

on pꝛudentiũ diligentia. ſed ſtolid oꝝ querelas eſt
SGie me / ita viuã. Qui ad vitã pdeſtinatꝰ? eſt. pꝑire nõ p̃t.
Quare conaboꝛ qð futurũ ẽ fiet Et tñ nemo vulneratꝰ? aut
eger dicit Bine me / ſic victurꝰ ſũ.nõ moꝛiar Quid medicꝰ
faciet?qðᷣ kuturn⸗ ẽ fiet Et nõ timẽt aĩe ſue legẽ dare ꝙᷓ coꝛ
poꝛi ſuo pᷣcribere nolũt. Clamãt hoc quotidie puerſi.No⸗
lite ãmonere. nolite coꝛrigere. ſi vult deꝰ. iuſtificabit nos
et nemo dicit. nolite cibum pꝛeparare. nolite veſtimentum
dare. O vult der paſcet et veſtiet nos. et dicit. Nõ poſſu
n2² bom eẽ. mſi deꝰ hoc faciat Ergo bona illa ſine deo ha
bere no poteſtis. et iſta poteſtis. imo potiꝰ? in iſtis ſtudium
vrm ꝗrit. qᷓ mſi volẽtes hre.nõ poteſtis. nõ ĩ illis qᷓitm̃ ar
bitrio vro nõ ſubdunt᷑. vt ſepe ea habere non poſſi itis cum
del ideratis. et habeatis cum deſpicitis.
. ¶ De diſſummli operatione deir.
emonſtrare volens dñs qm ab pᷣo ſit/et bonum e?
et quando veritatem agnoſcumꝰ.et quando agm⸗
ta debita deuotione veneramur. quibuſdam veritatẽ pꝛe⸗
dicauit. quon coꝛda ad dilectõne: veritatis nõ emolliuit.
quoꝛũdã vero coꝛda affectu bomtatis emollunt. ſed agm
tõne veritatis non illummauit. In illis arauit et non ſemi⸗
nauit. duritiã frangens. ſed verbum non ſpargens m iſtis

vero ſeminauit. ſed non arauit. verbum ſpargens ſed dun
tiam nõ 5 frangens. vt vtrunq; ab ipᷣo eſſe ſciamus. et vtrun
ere diſcamꝰ. cum neutrum ſine altero ad ſalu

q; ab ip̃o pe
tem ſufficiens eſſe agnoſcamus. Sic ſoluitur quod qnn⸗
dam ex euangelio ꝓponere ſolent. cur deus in carne vem⸗

ens illis verbũ ſalutis pꝛedicauit. qnos iᷣm verbum nõ re
cepturos eẽ p̃ſciuit et ꝗbuſdã alijs pᷣdicatõis vbũ ñ ipedit.

quos credit᷑os ſi docetẽ audiſſẽt agnouit. quoꝝdã em̃ du
ritiã ĩcrepãs qbꝰ vitas pᷣdicata fuerat ſic ait. Ve tibi coꝛo
zaim. ve tibi bethſayda. ve tibi capharnaũ. qꝛ ſiã tpꝛo et ſi

done hec facta fuiſſet.iã oli ĩ cinere et cilitio pinaʒ eil ſet

171 X

eſt
ſt.
dat
dich
hee
ſo⸗
nos
ttum
oſlu
he
nun
ſna
cun

m⸗
e⸗
ut.
gn
ema
ſis
dun
mn
ſilu

6
1
t.

— —

1v

Hoc er go mirum videtur.quare iheſus qui futuroꝝ omm
um ſcientiã habuit.in caploarnaũ pᷣdicauit.cum illoꝝ duriti
am tantã eẽ pᷣſciret.vt veritatẽ etiã oblatã nõ recipent. et
qre itẽ in tyꝛo et ſioone illa oꝑpatus nõ eſt.q̃ opatꝰ ẽ ĩ ca⸗
pharnaũ et bethſayda.cũ iſtos tales eẽ nõ ignoꝛaret q faci
le veritatẽ recipent.ſi audire illã et agnoſcere potuiſſent.
Gicut eĩ impiũ videt᷑ obediẽtes diſſerere. ſic ſtultũ videt
oĩno rebelles docere. Sʒ illud iuditij fuit. hoc exẽpli.Ne
eĩ hõ ſolũ affectũ bom ſñ agmtõe ſufficere putet.ac ꝓ hoc
affectũ ſe hre ſẽtiẽs boĩtatis.vbũ vᷣtatis ñ reqrat illos ↄpũ
xit nõ docuit. nec ſaluauit Et ne rurſũ ſolã vitatis agmitio
nẽ ſufficiẽteʒ putet ad ſalutẽ.et legem audiſſe.non feciſſe

4 „

dũ alten ſine alto viciſſi hre ↄgnoſcũt repꝛobi.vtrũq; ne
ceſſariũ ſibi foꝛe ĩtelligat electi. Et q alteꝝ ſe hr̃e ↄgnoſcit

ↄſummatã iuſticiã.iſtos docuit ñ alten et damnauit. vt

nõ de viribꝰ ſuis pᷣſumat.ſʒ ab illo Huĩlit poſtulet qð ñ hʒ
a quo qbuſdã alteꝝ accepiſſe ñ pꝛofuit.qm̃ alteꝝ diſtricte

iudicãdis ñ ĩpẽdit Nõ eĩ accipe meret᷑ q; n hʒ.q a ſe hĩᷣe pu
tat q; hʒ. et ꝓptea viciſſi e duobꝰ alteꝝ a do tbuit᷑ et altezn

ſubthit᷑. vt vbi ſił vtrũq; ẽ.ab ipᷣo eẽ vtrũq; demõſtretur.
(NDe iuditio homims et der.
ominꝰ? iudicabit fines terꝛe. Dñns iudiciũ ſuũ ĩ finẽ
ſeruauit.vt ↄpleat᷑ ſticia.NQõ em̃ ĩ iuditio homĩs
iuſſicia conſummatur.et iccirco iudicium homims pꝛece⸗
dit. vt pꝛobetur homo.deinde ſubſequitur iudicium dei vt
remuneretur, S totum iudicaret homo.non haberet mdi⸗
clum deus. .ð .
De quatuoꝛ debitonbus. l
vatuoꝛ ſunt debitoꝛes. Deus.ſpũs.caro.mundus
Deus debet ſpiritui vt eum et ↄgmtione vitatis

illuiet. et amoꝛe virtutis inflãmet.ſpiritus debet ðᷣo ĩ om̃i

bꝰ q̃ agenda ſunt ab ipᷣo erudiri. et ſcðᷣm ip̃ᷣm oparni.ſpũs

debet carm. vt eã et a malis cohibeat. vt ĩ boms exerceat

Caro debet ſpiritui in bono agendo mmſterium.et in com
modo appetendo modum Caro debet mundo exr eius habũ
dantia qð neceſſitatis eſt ſumere.qð virtutis eſt exercere
Mundus debet carm m neceſſitate ſubſidiũ.in exercitatio
ne incitamentum. Sed ſpũs creatoꝛ debitum non pſoluit.
qꝛ vel ꝑ ſuꝑbiã elatus ↄtemmt ab eo ſcientiã.veritatis que
rere. vel per pigritiazꝭ ligatus acceptã mtelligentiã faſtidit
ope exercere. ꝗpterea et ipe creatoꝛ ſpũi debitũ iuſte negat
vt eum nec ad cognoſcendũ veꝝn muiet. nec ad bonũ amã⸗
Dum mflãmet Qam ſuꝑbum intus a ↄgmtõne veritatis abi
cit. pigrum aũt in ope foꝛis affligit Rurſus qꝛ idem ſpiritꝰ
carm debitũ nõ pſoluit. vt eam videlicet vel a malo cohi⸗
beat. ve in bono exerceat.Rt vt et ipᷣa caro iuſta dei diſp ẽ⸗
ſatione nõ exhibeat ſpũi qð debet.hoc eſt vel ĩ bono agen⸗
do mimſterium vel in appetendo cõmodo moð Itẽ qꝛ caro
p negligentiam ſpiritus laxata mundo debitũ nõ exhibz. z
eius affluentiũ ad luxum voluꝑtatis intoꝛquet.et ad exer⸗
cita tõz virtutis eiꝰ amimſtratõʒ nõ obtinet.ipᷣe quoq; mũ⸗
dus uuſta cõpenſatione ad miſenã ſpũs multiplicandã eam
et aduerſis frangit.et pꝛoſperis diſſoluit Hui? aũt diſcoꝛ
Die.qꝛ ſolus ſpũs actoꝛ eſt.neceſſe eſt vt ip̃e pꝛioꝛ ad pacẽ
redeat. et cetera poſt ſe ſubſequent ad pacem ↄponat. Si
em ſp̈e creatoꝛi debitazx ſubiecttonẽ/et carm uiſtũ regimẽ ex
hibere ſtuduerit. pfecta et cõſũmata iuſucia ſubſequet.et
refoꝛmata uuſucia cõcoꝛdia quoq; et pax pfecta repatur.
Dicut em ex eiꝰ? miuſticia.pax et ↄcoꝛdia cunctoꝝ ſoluit
ita ꝓ eius iuſticiã vmuerſa recõciliãtur. Hanc aut iuſticiaz
ſpũs habitã pdere potuit. ãmiſſa vero ꝑ ſe recupare ñ po⸗
teſt. qe ne debitum creatoꝛi ꝓpſoluat. ignoꝛantia fallit᷑. ne
vero debitum carm pſoluat.ↄcupiſcentia ppedit᷑. Et ſi foꝛ
te ex parte llummatꝰ ven agnoſcere cepit.et ex parte con
firmatus bonum adumptere. nõ p̃t tñ hic qð pfectũ eſt adi
pilci.ſed ſicut ſcriptum eſt vt deguſtatã pꝛo ꝓte iuſtic

l.

elurne et ſitire ſc piat. ſed non hadepta plemtudine ad ſa
i tietatem pertinggat. SðWB
ſeet De virtute virtut um
une ieut virtutes reliqᷓ bonũ nat᷑e lüt ita caritas bonũ
ut, eſt vtutũ oim / cᷓ ꝗ hz. lm aliqᷣd om̃ez vtutẽ hʒ P;
e ſn ſym affectũ etiã illas qs ſym effectũ nõ 5 bz Virtutes em̃
or affectu hre p Sram. 1 ſtudiũ et meritũ hü anuz ẽ. effectu aũt
legit eeas bre munꝰ? diumũ. Molũtas em̃ hoĩs ẽ. ptãs vo dei.ita
mi⸗ voluntas boĩs ex ðᷣo bona.mala ex hoĩe. Ptãs dei ẽ ĩ ma
e lo boĩ/ad maluʒ bona/i bono hoĩ ad bonum bona. ꝓpt hoc
NQN ca ritatẽ hʒ. totũ hʒ. et 4 nõ bʒ inchil hʒ / vel vtilit nõ hz. iõ
oh Dixit apłus de caritate. oĩa credit/oĩa ſperat. oĩa ſuſtinet.
ſpi⸗ Fides! bona oñdit.ſpes arꝛipit, ſuſtinẽtia defẽdit.ꝑ fidem
⸗ mipiũt nobis eẽ. ꝑ ſpem nr̃a eẽ. ꝓ ſuſtinẽtiã nobiſcuʒ eẽ. fi⸗
ei Des Dirigit. ſ pes trahit. ſuſtinẽtia pducit. Et ſũt ĩ caritate
H 4q omia bec. qꝛ ĩ eo qð dilectã ẽ et placitũ. amoꝛ ſuadet libẽt
gen credere. multum peeſumere.non facile deſiſtere.
ni . (De impedimento ogmttoms.
em icut humoꝛ ſubtił ꝑ exalatõnes a tra ſurſũ rapit.
Hſe ſic ĩtellectꝰ coꝛdis huãm ꝓ meditatões et ſcruta⸗
i Kõ es ſubtił effectꝰ ad alta leuat᷑ Et qᷓzadmoð humoꝛ alcẽ
8 dẽs frigoꝛe pſtringit / et relabit᷑ vñ venerat. ſic meu ab itel
* tia ſũmoꝝ ꝑ ignoꝛãtiaʒ cadũt.qpt hoc qꝛ ĩ boĩs q̃ ĩtelli
gere poterãt agẽ dis ꝑ deſidiã toꝛpeſcũt.ſʒ lapſymuis / nec
. ſtrepitũ facit. nec ledit Lapſus grãdinis et ſtreꝑitum facit
et pondere ledit. quia multi toepent a bono. et nocent in
n malo. ſlij toꝛpentes ſunt non nocenrtttests.
i⸗ (NDe tribus motibus in hboie. H
res ſunt m motꝰ? i hoĩe Ootꝰ mẽtis.motꝰ coꝛꝑis.mo
Atz ſenſualitalitis. Ootꝰ mẽtis ĩ volũ tate e.motꝰ
coꝛpie ĩvope.motꝰ ſẽſualitatis mediꝰ ĩ delectatõe.in motu
mẽtis ſolu liberũ ẽ arbitriũ.ĩ motu coꝛpis et ſẽſualitatis qᷓ
lbeꝝ ſequũtur ar bitriũ Sic eĩ pꝛima fuit. nature diſpoſitõ

Lam motus mentis volütanus eſt appetitus. in voluntana
liberũ. in apetitu arbitrium. Mens igit᷑ ꝓ ſe mouetur et e
peimus volũtatis motꝰ. Motum voluntatis ſeqtur motus
coꝛpoꝛis. Mens i itaq; ſicut dixi p ſe moueri habet. ſʒ ſcõm
ſe moueri nõ debet. mo ſc ðʒ voluntatẽ ſui creatoꝛis.q̃ foꝛ
ma ili eſt et exemplar. et ꝗꝓpoſita regul a quam ſequat᷑.Et
ꝓpter hoc ſi ſcdᷣm deũ mouet᷑. hoc ẽ iuſticia. ſi pᷣter deũ.vł
ↄtra den mouetur. hoc ẽ muſticia. Ergo motZ mẽtis iuſti
cia ſemp eſt vel imuſticia. motus aut coꝛpis/ſemp ẽ obediẽ
tia. Oð em̃ mẽs mouetur. libertate mouetur. qꝛ volũtarie
mouetur. et ꝑ ſe mouetur. et ſuũ eſt qdð mouet᷑.vel ad me
ritum/ũſi bene/vel ſi male ad culpã. Qð aute coꝛpus moue⸗
tur. neceſſitate monetur. qꝛ ab alio mouetur/hoc ẽ a mẽte
nec ſuũ eſt qdð mouetur.ſʒ ilui? a quo mouetur. hoc ẽ a mẽ⸗
te. ſiue ad merit ũ/ſi bene.ſiue ad culpã/ſi male Ita motꝰ
mẽtis dñatur motui coꝛꝑis lege nature ſibi ſubiecto Et qñ
abutitur ilo 1 malo.vitiũ eſt impantis. debitum obediẽus
nec culpatur q ducitur/qꝛ nccĩtate ducit᷑.ſʒ culpatur q du⸗
cit.qꝛ in ſubiectũ libertare abutitur. DPoꝛro volũtas ſi iuſii
ciã tenuiſſet. hrᷣet nõ ſolũ motũ coꝛꝑĩs obedientẽ.ſʒ motũ
ſenſualitatis ↄſentientẽ Qunc vo qm rectitudinẽ ſuã pᷣa nõ
tenuit. habet qdez a dhuc ex ĩ dulgẽtia creatoꝛis motũ coꝛ⸗
pis obedientẽ.ex vmdicta aũt motuʒ ſenſualitatis ↄtradi⸗
centẽ.cuiꝰ violentiã aliqñ infirmata ſeqtur. aliqũ coꝛrobo
rata cohercet et moderatur. Si aute motus ſenſualitatis
dñatur motui mẽtis. Dñatur etiã motui coꝛpis. ꝗᷓ ſubiectꝰ
illi eſt. et tunc peccatũ regnare incipit ĩ nro moꝛtali coꝛpe
Di autẽ nõ domĩatur vtitur mens ſeruitio coꝛpis ſui. et ex
hibet mẽbꝛa ſua arma mſticie. et ſũt ſimul. motus mẽtis.et
motus coꝛꝑis, ſeoꝛſum autẽ motꝰ? ſenſualitatis. et Phicetur
auſticia. et imquitas cohibetur.
Oue duo ſinc m vocibus et que dno mrebus.e
Em mentibus et human ano coꝛpore.

N vocibus duo ſunt. melodia et ſigmficatio. In rebꝰ dus
4 foꝛma /er eſſentia. In mentibus ſimiliter duo. affectus et
. cogmtio. In coꝛpoꝛe aut hũano duo ſunt ĩſtrumẽta.aures
et oculi.ꝓ aures ingrediũtur voces.vt ꝓ melodiã generẽt
⸗ affectũ.et ꝓꝑ ſigmficatõzʒ ↄgmtõʒ. Res vo pꝑ oculos ingre⸗

pr diũtur.vt ꝓꝑ foꝛmã ſimilit ĩ mẽte generẽt affectũ.et ꝑ eenti

4 (De duplici ſenrnaun. Qmogmtoz.
vo ſenſus ĩ homme ſunt. vnꝰ carnalis. et alter ſpr
. ntalis. et vterq; ſuũ bonuʒ habet.ĩ quo exultat et
e Saudet. Gaudet carnalis ſenſus atz tripudiat ĩ a eris ſere⸗
Y mtate et ſ. olart claritate. ĩ ciboꝝ et potuũ dulcedie.ĩ loco
. rũ amemtate. in flummũ iocũditate. et hic ſenſus beſnalis
6 eſt. Nanqʒ beſtijs et volucribus vuemt SBpiritalis vo exul
. tat et gaudet lumine diuino ſupinful 0 qð cõtemplatiuis
14 ↄuemt.gaudet etiã in virtutũ exercitatione in colẽda iuſti
4 . cla. Et cum exterioꝛ ſenſus carnalis ſuo bono vtitur. tunc
mentis intenoꝛ ſenſus quaſi obdoꝛmit Vñ ↄtingit eum qui
bonoꝝ huiõi iocunditate nõ capitur. interioꝛes qᷓde: bona
ſenſus agnoſcere. nã ſpermt exterioꝛa.qᷓ dulcedine bonoꝝ

interioꝛis ſenſus rapitur. Inde eſt quod viri religioſiſſimi
ne ſtulti mundo eſſe vdenrrrrrtr

w apientia a coꝛde pꝛocedit.et exit ꝑ os. et intrat ꝑ
b aurem. et in coꝛde requieſcit. Nec diſcedit vñ exit
6 et accedit vbi nõ fuit Eſtq; velanda atz oꝛnanda ſapientia
2 cum exit ad nos. Dei ſapientia cum pꝛimum in rerum crea⸗
tione ad nos egreſſa fuit nõ nuda exiuit. ſed ſpecie rerum
creatarum induta nobis aparuit. Secundo eadem ſapien
ðð tia. id eſt fulius dei cum ſe nobis mamfeſtauit. indumentuʒ
. ceoearms aſſumpſit. et ſic viſibilis ap aruit. Tercio ſacro ve⸗
tamme verboꝝn induta eadem ſapientia intellectun nr̃o ſe
14 pꝛeſentat. Opoꝛtet nanq; ꝓpter noſtram fragilitatem ex vi

ſibilibus ad muiſibilia ↄſcendere Sic quoq; nr̃a ſapientia

äl DMB B BW D Z

lemper egreditur velata. Habet em̃ legem foꝛmole mulie⸗
ris. que ſi m veſte peecioſa icedat pulcrioꝛ apparet. ſi vero
in veſte vili. quaſi ext erꝛita vileſcit foꝛma. Sic etiam ſapiẽ
tia pulcro ſcemate verboꝝ induta mtelcit. vili vero induta
vil eſcit. vnde diat᷑. ingua pꝛudentiũ oꝛnat ſapientiã Coꝛ
eſt ager. ſenſus ra dir. cogitatio palmes verbum botrus.
auris toꝛcular.ſapiẽtia vmum. memoꝛia apotheca. Senſꝰ
eſt habilitas in mtelligendi. id eſt cognoſcendi. et pꝛocedit
a coꝛde. et ab ip̃o cogitatio. a cogitatione vero verbum. et
a verbo ſapiẽtia que mtrat per aurem. que ſicut toꝛcular
ſeperat ſigmficationem a voce p ip̃am ingreſ ſa.
(NDe duplici ſapienta. ððèU
Dyplex ſapiẽtia ẽ. vna mferioꝛ. al tera ſupioꝛ. Infen.
oꝛ ſapientia in natuns reꝝ habet᷑.ſupioꝛ ĩ inuiſibi
libus eſ ſentijs. Ohiloſophi aũt gentiliũ in ĩferioꝛi ſapĩa il⸗
lumĩiati fuerũt. nam verum ĩ rebus viſibilibus ſcdᷣm eleme
ta huiꝰ? mundi efficaciter comp̃henderunt. verum aũt ſum
mum appeehendere nequiuerunt. vnde ẽ qð ðꝛ. Et euanue⸗
runt ĩ cogita tiombꝰ ſuis. Nam cũ ex viſibilibꝰ ad dunnam
eſſentiã eõſcenderent.volẽtes quedaʒ in ea aſſerere. ſimli
cudine reꝝ creatarũ.ſc ᷣm humane rõms compꝛehenſionez
in ea aſſertione euanuerunt. vt quando dirxerunt de thoga⸗
ton. et noy.et amma mundi aſſerentes ea eſſe tria ꝑꝛinci⸗
pia/et tamen mne qualia.cum noym inferioꝛem thogaton el
ſe dixerunt. et ammam mundi vtroq;.Nec tamen negatur
recte eos dixiſſe in quibuſdam.vt cum dixerunt. oꝛiginales
rerum cauſas i m mente conſiſtere diuma cc.· talia. “
De obedientia. ðð
vedam ſunt ita mala vt nuncqᷓ licite fien pollint 4
Dam ita bona vt t nuncᷓ poſſint ſine culꝑa intermit⸗
ti In illis nunqᷓ obedientia exhibenda eſt vt fiant
neq; in his vt non fiant. Sunt aũt quedam media que pio
tempoꝛe.loco.et cauſa. nunc bons ſunt. quia bene fiunt

nunc vero mala quia male fiunt. In his ergo pꝛeceptũ obe
dientie locum habet.ſiue vt ftant.ſiue vt non fiant.cum be
ne fieri poteſt. vt fiant vel nõ fiant. Ex his autẽ quedaʒ ex
ra tione p̃cipiuntur. quedã ſcdᷣm rationẽ.quedaʒ pᷣter ratio
nem. Ex ratione p̃cipiuntur. quoꝝ cauſa ma mfeſta. cur pᷣ⸗
cipi debeant et fieri Scdm rationẽ pᷣcipiũtur. que et ſi cau
ſam mamfeſtam non habent.cur pᷣcipi debeant. hñt tamen
mamfeſtam cãm cur bona et rõnabilia ſmt ſi fiant. pᷣter ra
tionẽ pꝛecipiũtur. in qᷣbus nec cauſa apparet ali qua cur pꝛe
cipi debeant. nec ratio extat cur fieri debeãt. que ta mẽ m
ſi fiant.nec rõ leditur.nec iuſticicia violatur. Pꝛeceptũ ex
ratione eſt. ut cum criminoſi et publice pemtetes ab eccle

xj.

ſie luibus abſtinere ubentur. Pꝛeceptũ ſcdᷣm rationẽ eſt.

vt ſi quis que in hoc mundo licite poſſi idet. cuncta paupe⸗
ribus erogare pᷣciperetur. Pꝛeceptum pꝛeter rõnem. ſicut
quoſdaʒ ſanctoꝝ patruʒ legimus mul ta ridicula et a rõne
bumana aliena.ad expiendam obediẽtie virtutẽ ſubiectis
pcepiſſe vt eſt videlicet ſiccos ſtipites/donec Sermma pꝛo
ducerent ragare. dura ſaxa aqua ſupfuſa mollire. feroces
verbi impio domare. et cetera huiuſmodi In his ergo que
ex ratione pᷣcipiũtur obedire debitum eſt.non obedire pe⸗
nalis culpa. In his que ſcm rationẽ pᷣcipiuntur. obedire
meritum ẽ. non obedire vemalis infirmtas. In bis qᷓ pter
rationẽ pꝛecipiuntur. obedire pfectum eſt.non obedire m⸗

nus laudabilis bomtas In his que ex ratione pꝛecipiuntur
non obedire. obedientiam deſtruit. in bis vero que ſecun⸗-

dum rationem et pꝛ eter rationem pꝛecipiuntur nõ obedire
