el⸗ tia eandem ammam plene ac perfecte ſapientem. non ex ip
o⸗; ſa participando. ſed totam poſſidendo quam ſingulariter
ſo⸗ concepit. et ineffabiliter compꝛehendit. Quare meffabili⸗
ter compꝛebendit. QOuia ſecundum plemtudinem accepit.
ter Johbannes lucerna ardens erat et lucens. hic lucem com⸗
4: pꝛebenderat quia tenebee non erat. Sed quia ex parte cõ
4: pꝛehenderat pꝛopterea mneffabilem il laz in chꝛiſto compꝛe
, henſionem compꝛehendere non poterat.ſed ait. Cuius m⸗
a⸗ quit non ſum dignus vt ſoluam coꝛrigiam calcia menti eius
un Ergo iohannes coꝛrigiam calciamentt chꝛiſti ſoluere non
en potuit, In illo emm erat de plemtudine accipere. ſupꝛa il
n. lum plemtudmem compꝛehendere. Hoc itaque quod noue
, rat dicere potuit.quod non conceperat credere elegit.diſ
8 cutere non pꝛeſumpſit. Noluit igttur ille vmonem ſoluere.
1 ne nos peeſumamus vmtatem comperare. Quid vobis vi⸗
. detur? Nonne illi coꝛrigiam mcarnati verbi ſoluere volunt
qui vmtatem ineffabilis ſacramenti differentia comperati
5 oms dundunt. Nnima igitur johannnis de plenitudine ac⸗

cepit. anima chꝛiſti plenitudinem compꝛehendit. Compꝛee *
hendit dico.non equalitate nature. ſed plenitudine gratie
et vnitatis ꝗpꝛietate. Ecce dixi poſtulanti quod et iubenti

De (ibo Guan nels.

debueram. qd magis in hac aſſertõne apꝛobandũ putaur.
ſed in rebus oubis ſi mamfeſta auctoꝛitate non valeo. ab
alns quidem ſic accepi. volo vt querentem me ſic adiuuẽt
muementem non refutent. QAmncunqʒ; aũt in eo pſiſtunt. vt
hoc aſſerere contendãt. quod alia fuerit illa ſapientia qua
amma xpᷣi ſa piens extitit.alia que aĩme xp̃i vmta fuit. ego
nemni pᷣu dicium facere volo Wideant ip̃i quo ſenſu hoc aſ
ſerant. ne foete carnalis ſit. magis ſua qᷓ; vera pꝛonuntiãs
Hoc vnum ego mdubitant affirmo. quia aut alia ſa pientia
peeter diumam animam xpᷣi non fuit. aut ſi alia fuit/ equa⸗
lis ili non fuit. Hoc credenti qui non credit. non bene cre
dit. ο cetera ego non cogo ſed ſuadeo. in his qui micho
credit mecũ credit. ꝗ mic hi nõ credit ſibi credat. Donec vt
mecum credat.ſic tamen vt interim vnuſquiſqʒ in ſuo ſen⸗
ſu humiliter habuũoare ſtudeat.nõ arꝛogãter pꝛeſumere.

Doe cibo emanuelis.

Ecibo emanuelis magna queſtio eſt. quare butirũ
et mel comedet / vt ſciat repꝛobare malum et elige
re bonum. Butirum eſt vt omnes noſtis pinguedo
ex carne venies. mel dulcedo de roꝛe celi deſcendẽs QAuid
igitur per butirum accipimus mſi refectionem bom operis
quod per coꝛpus expꝛmtur.et quid per mel niſi ea mque
Dono gratie deſuper infunditur dulcedinem contemplatio
mos. Ipſe ergo butirum et mel comedit/qm in homme aſ⸗
ſumpto. et deſuper plenitud mem ſpintus accepit. et ſicut
hHomo ſubter per carn em opera virtutum exhibut. Butirũ
enim et mel comedere eſt. coꝛ in affectu pietatis et foꝛis x
bona opera et intus per contemplationem exercere. Sed
alius ad refectionem comedit. alius ad delectationem.
Quri plenitudĩe vᷣtutis /vel nõdũ habita vł amiſſa defectũ
patit᷑.iſte cibo indiget nt refectio ne roboꝛatus ſolidetur.

—. — —. —

— — — - iF— —. —

De cibo Guanuelis

1 Qu autem in plemtudine ſua defectum ſiue diminutõnem
non recipit.iſte cibum ad refectionem non requirit Nos er
ðB go qui puri homines ſumus et per acceſſum tempoꝛis ad
bt augmentum virtutis pꝛoficimus. pꝛo neceſſitate noſtni de
D fectus butirum et mel non ſolum ad delectationem. ſed ett
d am ad refectionem manducamus. Butirum. vt in nobis per
4 opera pietatis foꝛis exerceatur amoe pꝛoxim. mel. vt con⸗
6s templatione veritatis intus/ nutriatur amoꝛ dert. Bed
i ille homo ad refectionem butiro et melle non eguit. in
4½ quo a pꝛincipio ſue conceptioms/ex quo homo eſſe cepit
cte ommum ſemper plemtudo virtutum fuit. Comedit tamen
ch homo ex tempoꝛe. qui ipſe cibus fuit deus ex etermtate.
cn Comedit vt non ſe reiunum reficeret. ſed ne plenus fa-
ca ſtidiret. Comedit butirum. non vt virtutem caritatis m ſe
, per opera augeret. ſed vt in nos eius affectum effunderet

Comedit mel ſupernoꝛum dulcedinem. nec pꝛo ignoꝛantia
requirens.nec pꝛo defectu appetens.ſed pꝛeſentem ſemper
plemſſima cogmtione aſpiciens et poſſeſſa perfectiſſima

tuit cartitate vtens. Non ergo ad refectionem. ſed ad delectan
e onem comedit. qui plemtunmem poſſidens. idempſe per⸗

fectio fuit. Gutirum comedit/quando impleuit quod de eo

d
pꝛedictum fuerat per pſ almiſtam. Et erit tanquam lignum
gi quod plantatum eſt ſecus decurſus aquaꝝ quod fructum
ſe ſuum dabit in tempoꝛe ſuo. et folum eius non defluet. et
1 omma quecunq; faciet pꝛoſperabuntur. Mel comedit qua
1 do impleuit quod ſcriptum eſt. In lese eius meditabitur
4 die ac noſte. Vt ſciat repꝛobare malum qui non abiſt in cõ
. ſuio impioꝛum. et in via peccatoꝛum non ſtetit. et in cathe
dꝛa peſtilentie non ſeditr et eligere bonum. SDeo in lege do
.ł mim voluntas eius. Ergo butirum et mel comedet. ut ſciat
repꝛobare malm et eligere bonuʒ. foꝛtaſſe butirũ et mel
. come det vt ſciat repꝛobare malũ. et vt ſciat eligere bonũ
ergo ↄmedẽdo didicit xp̃ᷣs repꝛobare malũ et eligere bonũ

De abo Omanuelis.

Si emm non comediſſet. non guſtaſſet. Si non guſtaſſet
per experientiam non nouiſſet. Ergo comedit et guſtauit.
guſtando ſenſit et a gnout. Quid tomedit? Gutuũ et mel
In butiro aliqd amaritudĩs mixtura erat. in guſtu mellis.
mchil ama itudiĩs ĩiuemri potat et ꝗpfea ilic ĩuentũ ẽ q; me
rito repꝛoban. hic auteʒ mc hil mſi q; iure eligi debuiſſet.
Vweamus nunc amaritudmem butiri filius dei per huma
mtatem in mundum vemens. multa opera pietatis huma⸗

no generi exhibuit.verbo docuit. exemplo pꝛouocauit. Et

vt poſtremo ſaluatoꝛem mundi ſe indubitanter aſtrueret.
mentibus humams aſſiduis virtutibus et miraculis occul-⸗

tam in carne ſue diumtatis maieſtatem aperuit. Totum

hoc butirum erat. Et vbi eſt amaritudo Omma bec facien
do butirum comedit. Sed quia cum natura etiam infir mi⸗
tatem aſſumpſerat. iſta agendo cum aftectu pietatis. in fa
me et ſiti. figoꝛe et eſtu. laboꝛe et fatigatõne. ceteriſq; no
ſtre moꝛtalitatis defectibus ſuſtinuit amaritudinem paſ⸗
ſioms. Iheſus quodam tempoꝛe fatigatus ex itinere ſede
bat ſuper fontem. et vemente ſamarnitana potum petijt di⸗
cens. Da michi bibere. Ecce amaritudo. Poſtea vementes
diſcipuli eſcaſq; quas emerant deferentes. mirabantur qð
cum muliere loquebatur. Sed ille oſtendere volens quid in
butiro eligeret.quid repꝛobaret. poſtulantibus ad mandu

candum accedere. ait. Oeus inquit cibus eſt. vt facia; vo
luntatem patris mei. hic demonſtrauit butirum. Cibus in⸗

quit quem vos neſcitis butirum eſt. cibus quem vos ſcitis
amantudo. Sed quia iſte ſine illo non ſumitur. ego vem in
illo iſtum comedere.et in iſto illum repꝛobare. Videamus
adhuc alibi butirum. maioꝛem amaritudinem habens ſlio

quodam tempoꝛe cum doceret turbas iudeoꝛum. ait ſmen

amẽ dico vob's.ſi quis ſermonẽ meũ ſjuauernit moꝛtẽ ñ gu

ſtabit in etnũ Ecce honum butirũ. ſzadeſt amanitudo Et

ili. Nũc ↄgnouimꝰ mqũt qꝛ demonũ hẽs. abꝛabã moꝛtuuns

t
t.

8,

et.
ma

t

⸗
u
den
me

De nbo Snanuelis.

eſt et pꝛophete.et ta dicis ſi quis ſermonem meum ſerua
uerit moetem non guſtabit in eternum. Sed ihbeſus abraſa
amaritudine ad eſum butiri ſe conuertens alt. men amen
dico vobis. antecᷓ; abꝛaham fieret ego ſum. Ilti vero rurſũ
amaritudmem aſpergentes. tulerunt lapides iu dei m eum
Et ſequitur repꝛobatio mali Iheſus autem abſcõdit ſe exi⸗
it de templo adhuc videamus alibi. Aembulauit ĩ poꝛticu
ſalomoms. et circumdederunt eum dicentes, Quouſq; ai
mam noſtram tollis. Si tu es xpᷣus. dic nobis palam. Et il
le.Loquoꝛ vobis.et non creditis. Opera que ego facio in
nomme patris mei. ipſa teſtimomum perhibent de me. Ec
ce butirum. ſed vos non creditis. ecce amaritudo. ſequitur
repꝛobatio. Qmia non eſtis ex omnibus meis. Et rurſum.
Ego et pater vnum ſumus.ec ce butirum. Sequitur. Tule
runt lapides iud ei.vt iacerent in eum. Ecce iten amaritu⸗
do. ſed ille amaritudims guſtu ab appetitu dulcedmis auel
li non poterat. Nam ſubditur. Neſpondit eis dicens. Oul
ta opera bona oſtendi vobis ex patre meo. hic eſt butiru.
Sequit᷑ amaritudo Pꝛopter quod eoꝛum opꝰ vultis me la
pidare. Et alibi adhuc aliam ſuper aliam. Querebant eum
appe ehen dere. ſed ipſe malum repꝛobans. exiuit de mambꝰ
eoꝛum. Et quid ſingula narzamus. Raro vnquam muem⸗
mus ioeſum ſine amaritubdine manducaſſe butirum Poſtre
mo nouiſſimam illam magnamq; amaritudmeʒz butiriqʒ; dul
cedmem maliq; repꝛobationem quis conſiderans non mire
tur. Pependit dommus ibeſus in cruce. et pietatis dulce⸗
dine poculum amare moꝛtis guſtaret. et circumdantibus
eum mimicis. atq; poſt dira vulnera blaſphemas ĩ eum ia
culantibus. ipſe ſuauitatis eibi ſun non immemoꝛ ait Pater

isgnoſce eis quia neſciunt quid faciunt. Ecce butirum opti⸗

mum magnis quidem amaritudimbus foꝛs aſperſum. et ta

men dulcoꝛem ſuum mterius conſeruans illeſum. Ot ergo

demonſtraret quod ſine coꝛruptione ſue dulcedinis ſponte

De Cibo emanuelis.

amaritudinẽ ſuſcepiſſʒ.expoſtulans ait. Srtio.t illi obtu
lert ei acetũ cũ felle mixtũ et cũ guſtaſſʒ noluit bibere Gu
ſtauit et repꝛobauit qꝛ ſuſtinuit et abiecit.paſſus ẽ et ſuꝑa
uit. Qunqᷣd non iam palaʒ eſt quomodo emanuel noſter bu

tirum comedat vt ſciat repꝛobare malum. QAuia in PHomine

deus opus pietatis exhibens / et impion pſecuuonem ſuſti⸗
nens qᷓ; ſit repꝛobanda eoꝝ pꝛauitas ꝑ experientiam ſenſit
quã ꝓ videntiam pꝛius idemipe repꝛobauit. NQNunc libet in⸗
tueri quomõ mel comedat emanuel iſe vt ſciat eligere bo
num. In guſtu quidam mellis nichi amantudinis mueni⸗
tur. et pꝛopterea totum quod ibi eſt /ab experiẽte eligitur
Ergo mel comedit,. vt ſciat eligere bonum. ſed quid dici⸗
mus. Qualis eſt laus iſta ſi tamen laus dicenda eſt. quod

deus homo per experientiam bonum didicit. qui ſemper
idem ipa bomtas fuit. Sed hec pietatis laus eſt.et pꝛeco⸗
nium mſerirttoꝛdie eius.quod pꝛo nobis ita inclmari dig-

natus ẽ.vt accipere poſſet in eo quod aſſumpſit id qð ſem
per habet min eo quod fuit. Hoc enim deus homo per expe
rientiam guſtauit ex tempoꝛe. quod ipſe deus homo ꝓ na
turam erat ex eternitate. ergo mel comedit diumnitatis hu
manitas. cum ſe infudit atque vniuit infirmitati maieſtas
Idbi humana natura pleno ſocietatis guſtu ſupernã dulce⸗
dmem haurire cepit vbi totum quod eſt de eius ineffabili

gratia ſibi vmtum accepit. Tamen comedere homis erat.
eſſe cbum diuimtatis. Verus ergo homo emanuel qui mel

comedit.vt ſciat eligere bonum. Verus deus emanuel fuit
non per experentiam diſcens. ſed ꝓer naturam ſciens ſeip
ſum bonum. Vnus tamen idem ip̃e. et per naturam ſciens
et per experientiam diſcens. Quia idemipſe homo accepit
P experientiã/qð fuit deus ipſe ꝑ naturã O emanuel bone
nobiſ cũ deus. ꝗꝓpterea butirũ et mel comedere potuiſti. qꝛ

emanuel factus es nobiſcũ deꝰ. Deꝰ em̃ apud te nec accipe

potuiſti qð eras.nec ꝙ nõ eras ſuſtinere. ꝗꝓpterea emanuel

₰

De Cibo Srmanuelrs

ben
—e.. 7„7 — „ „ —
in factus es nobiſcum deꝰ. vt in nro huiliatus in ſo et deſuꝑ
nbe qð tuũ erat acciperes. et qð nrm erat ſubtus tibi ſociares.
ni ergo emanuel factus es nobiſcum deus. vt poſſes butirum

ſde et mel comedere. et inter comedendum diſceres bonum elt
gens. malum repꝛobare. Sed quid dico? Quis eſt ſapiens

lan ncellicet .
vt intelligat hec? Qualis ergo tu deus eras antiquꝰ a pꝛin

4 cipio. qui in pꝛincipio luce; diuiſiſti ac tenebꝛas.ſi bonum
ei eligere et malum repꝛobare neſciebas . Nn foꝛte et hoc ne⸗
ſcire vir tutis erat. et diſcere dignatioms. quia electio ad
din duunam naturam nõ ptinuit. cuiꝰ? ad vtrumlibet ſe habere
non furt. ergo emanuel eligere et repꝛobare didicit. qꝛ qui
cd iin ſui natura ↄditiom nõ ſubiacebit. in nr̃a liberũ arbitrium
pe aſſumpſit. Cu in ſe ↄofirmato dedit poſſe nõ poſſe in malũ
icng deficere. et bom electionem voluntate libera ſine coactio⸗
ds⸗ ne Neq; iccirco mimmus liberum eo qð nec aliud pati poſ
öſen ſit voluntartum. nec aliud compelli mmtum. Sed iccirco
epe vere et ſumme liberum quia non poſſit vel aliud pati ꝙᷓ vel
bn le. vel aliud velle ꝙᷓ; poſſe. ſiue aliud poſſe ꝙᷓ bene velle.
uhe ZSic emanuel butirum et mel comedit. vt ſciret repꝛobare
eſtk malum et eligere bonum. quia m humana natura quam aſ⸗-
len ſumpſit. rationabili iudicio voluntatis ſancte malum deſe⸗
furn ruit. et bonum elegit. ſicut ſcriptum eſt. Dilexiſti uſticiaʒ
nt et odiſti im quitatem. pꝛopter ea vnxit. t.d.d.t.o.l.p.ꝰ.t.
un Si mili genere locutioms de ipſo dicit apoſtolus. Et qui⸗
t dem cum filius dei didicit ex his que paſſus eſt obedienti⸗
gln am. et conſummatus factus eſt ommbus obtemperantibꝰ
ſn ſibi eauſa ſalutis eterne. Chriſtus emm ex hbis que paſſus
unt eſt obedientiam didicit. quia qui filius erat equalis per na
vone turam vt ſubeſſe poſſet id quod inferiꝰ ꝓaſſibile erat.per
4 gratiam aſſumpſit. Quaſi emm dii cere fuit. quod per na⸗
re turam in ſuo non habuit. m vſum ex alieno aſſumere. So⸗

ul lum nunc reſtat ſi foꝛte uenire poſſimus emanuelem no⸗
ſtrum butirum et mel nõ ad refectionem/ſed ad delectione

De Laude aritans prolog .—

manducantem. ne quod fecit neceſſitas lit. ſed voluntas.
Obtulerunt ei partem piſcis aſſi. et fauum meilis. Ammoꝛ

tals et inpaſ ſi bilis iam fuit factus.et cibo coꝛpoꝛali nõ in
diguit. tamen vt demonſtraret quod ſint. comedit vo⸗

luntate non neceſſitate. Omma itaqʒ bene ſederent ſi obtu⸗
liſſent but irum et fauum mellns. mſi foꝛte idẽ piſcis nobis

ſigmficet.quia butirũ ſine frixura non ſumitur Nam et nos

quotidie in butiro amarituomem admixtam muemmus. in

melle puram dulcedmem percipimus. qma in opere pieta
tis laboꝛe afficimur. in Saudio contemplatioms dulcedine
refouemur. et hoc totum fit vt ſciamus repꝛobare malum
et eligere bonum. ſcilicet vt ip̃o experimento diſcamus quã
tum pꝛeſens vita in qua nec bonum ſine doloꝛe fieri poteſt
fugienda ſit. et futura in qua doloꝛ non eſt appetenda. per
dommum noſtrum ibeſum xpᷣm. =D =
Incipit pꝛologus in tractatu de laude carita tts.
¶ Eruo xp̃i petro. hugo guſtare et videre quom
am ſuaui eſt dommus. Cogitanti michi fra⸗
ter kariſſime. quomodo dilectionem neſtram
ad memoꝛiaʒ mei excitare poſſem. pꝛimum oc
N cureit vt de ipſa vobis dilectione ſcriberem.
qi mi aliud pꝛeter ipſius dilectioms munus a vobis poſtu

larem. Quod ergo potur feci. cantatem quibus valu ver⸗
bis commendam. quatinus dum eius laudem legitis. quam
ardenter eso eam et in vobis dilgo. et a vobis expeto ſci
re valeatis. Nec maſei ipſa caritas veſtra michi debet. ſi ei
us igm iam foꝛtiter ardenti exiguum verboꝛum meoꝛum fla
tum tepidus ipſe admouero. nõ tã vt illa magis ardeat.ꝙᷓ
yt mei erga ſe deſiderij conamen agnoſcat. Legite ergo at
qq diligite. et quod pꝛopter dilectionem legitis.ad hoc le
Site vt diligatis. Totum ex dilectione ſit dilectio mittit.
Dilectio ſuſcipit.dilectio eſt quod tribuitur. dilectio quod
recompennaaa17—rnu3...

m
ſeta
dme
Aum
ai
dteſ
er

Encpit tractaultts.
am multos iam laudatoꝛes caritas hũiſſe dmoſcit᷑
vyt ſi ꝗd ego in laudẽ eiꝰ dr̃e cepo foꝛtaſſis magis
quam deuotio videatur. Qms em̃ ſanctoꝝ a pꝛincipio mu⸗
di extitit. qui non caritatem nobis aut verbo aut facto com
mendauit? Caritas abel martirẽ fecit. caritas abꝛabam de
terꝛa ſua eduxit. quia et ille per caritatem innocenter moꝛ
tem pertulit. et iſte per caritatem natale ſolum libenter
deſeruit. vterq; tamen terꝛa celum ↄmutauit. Caritas ſola
eſt que ab imtio ſeruis dei mundi huius illecebꝛas fugere.
voluptates calcare.carms concupiſ centiam cohibere. de⸗
ſideria frangere. honoꝛes contemnere Poſtremo vmuer⸗
ſa pꝛeſentis vite blandimenta reſpuere.iĩpſaʒ quoq; ꝑꝛo de
ſiderio vite perpetue moꝛtem ſuadet non timere. Hãc vim
dilectioms paulus ſenſerat cum dicebat. Quis nos ſepera
bit a caritate xp̃is Tribulatio.an anguſtia. an perſecutio.
an fames. an nuditas. an periculum. an gladius. Spero
autem quia neq; moꝛs neqʒ; vita/neq; angeli. neq; pꝛincipa
tus. neqʒ virtutes. neqʒ inſtantia.neq; futura. neq; foꝛtitu
do. neq; altitudo.neq; pꝛofundum.neqʒ creatura alia po⸗
terit nos ſeperare a caritate dei. que eſt in chꝛiſto heſu do
mino noſtro. Hinc ſponſus in canticis canticoꝛum. ſponſa⸗
de virtute dilectioms ammonet dicens Pone me vt ſigna⸗
culum ſuper coꝛ tuum. pone me vt ſignaculum ſuper bꝛa⸗
chium tuum. quia foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio. dura ſicut in
ferus emulatio Ooꝛs etemm viuentes extinguit. infer? au
tem nec moꝛtuis parcit Duectio ergo vt moꝛzs foꝛtis eſt. qe
ſicut illa ſenſum carms. ſic iſta affectum concupiſcẽtie car
nalis perimit. Dura eſt ſicut inferus emulatio. q;ꝛ hij quos
intus trahit deſiderium eternoꝛum non ſolum foꝛs blan⸗
da reſpuere. ſed et aduerſa queq; et aſpera pꝛo eo quod
diligunt adipiſcendo cogit tolerare. Conſid eremus qu ob
iam martires per toꝛmenta ad regnum celoꝝ tranſterunt

De laude retat

Qualem ergo m eis vim amoꝛis arſiſſe crevdimus. quos ꝗpi
deum nec peprerciſſe videmus. Conſideremus quid dimi
ſerint. quid ſecuti ſint/qua tranſierint. Qud dimiſerint vi
demus. quio ſecuti ſint nõ videmus ſed credimus/qua trã⸗
ſierint audunmus. Gona iſta tempoꝛalia dimiſerunt bona
eterna ſecuti ſunt. per toꝛmenta tranſierunt. Cõuemamus
nũc coꝛ noſtrum et vdeamꝰ/ſi acquieſcat nobis oma que
hin mundi ſunt relmquere.nõ gloꝛiam nõ bonoꝛem/nõ di
uitias amare. nõ areidere pꝛoſperis. nõ condelectari blan⸗
dis. nõ ↄgratulari letis. Domme imperfectum meum vide⸗
rũt oculi tui. quam longe ab hac nõ dicam perfectione. ſed
perfectioms inchoatõe me video. Et certe parum hoc erat
amicis dei. vt peo amoꝛe eternoꝝ iſta ſpernerẽt. iſta calca
rẽt. ſed abiectis his omibus al acriter ad votum curꝛentes
nec teneri mims poterãt.nec toꝛmẽtis. thebat eos caritas.
et ideo nec thebat cuꝑpiditas. nec deterꝛebat aduerſitas.
Curꝛebant er go. mundum poſt ſe reliquerãt. deum ante ſe
labebãt. Bed mterpoſita ſũt toꝛmẽta.vt interꝛogarẽtur.
vel quo deſiderio huc quererẽt. vel qua cõſtantia illum de
ſpexiſſent. Interꝛogata eſt veritas. pꝛobata caritas.cõfu⸗
ſa imquitas. ccedũt illiad penas im trepedi. et quãtum
mẽtem amoꝛ mtus vulnerauerat. tãtum caro foꝛis vpulnera
ſua de ſpiciebat. Nccedũt et tranſeũt.atque moꝛiẽtes cõ⸗
feſſi ſũt. quo viuetes deſiderto cucurꝛerũt O cantas quo
modo illis.ꝙᷓ; dulcis eis fuiſti quos tãta pꝛopter te ſuſti⸗
nere coegiſti. quibus illos ad te vmeu lis traxiſti.quos mũ
do per blandimenta retrahẽte. et per toꝛmẽta repellẽte.p
dere ta mẽ ñ potuiſti. Cucurꝛerũt qma tu eos traxiſh. trã
ſierũt quia tu eos uuiſti.peruenerunt qꝛ tu eos ſuſcepiſti.
Ouam inextmgunbiliter in peecoꝛdijs eoꝝn arſiſti. que nec
peobꝛis. nec pꝛemijs. nec pems obeu potuiſti. Iſta quaſa
quedam flumma mundauerũt. ſed multa flumma et aque
multe carntatem extinguere nõ potuerũt. O carntas quid

=
—

De ag einis.

dicam de te? ANuomodo laudabo te. liſ⸗ aperem te. appreci

arer te. Si ſcirem quanti vales. pcium appꝛehẽderem pꝛo te
Sed foꝛte excedis anguſtias meas. nec muemre potero pᷣ⸗

cium tuum penes me. Dabo tñ qð habeo.et totum qð ha⸗
beo dabo. tota domus mee ſubſtãtia te cõmutabo Totum
qð eſt in habitaculo coꝛpis mei.totũ qð eſt in ha bitaculo

coꝛdis mei pꝛo te dabo. et cũ totum dedero. totum quaſi
mchilũ reputabo. Omes delectatões carms mee. omes io

cunditates coꝛdis mei/pꝛo te libenter impendã. vt te ſ olã

ha bere. te ſolam poſſidere valeam Tu ſola michi carioꝛ. tu
ſola vtilioꝛ.tu ſola ſuauioꝛ. tu ſola iocũdioꝛ.amplius dele

ctans. habũdantiꝰ ſatians. tutius ſaluãs. felitius ↄſeruãs
Nlijs etiã annũtiabo de te. Die michi o coꝛ humanũ quid
ma gis eligis.ſemꝑ gaudere cum hoc ſeculo / vel elſe ſemꝑ
cum deo. Qõð plus diligis. hoc potius eligis. audi ergo vt
aut coꝛrigas dilectionẽ. aut nõ differas electionẽ. Si mun⸗
dus iſte pulcer eſt. qualis putas eſt pulcritudo vt creatoꝛ
mundi eſt. Dilige ergo vt eligas..dilige melius vt eligas
ſalubꝛius.dilige deum. vt eligas eſſe cum deo.Ergo pꝑ di
lectionẽ eligis. Sed quo plus diligis. eo citius puemre cu
pis. et feſtinas vt apꝛehẽdas.ergo ꝓ dilectuonẽ curꝛis.et
p dilectionẽ appꝛebhendis. Item quo plus diligis eo auidi
us amplexaris. ergo ꝓ dilectionem frueris. Vide quomo⸗
do tibi totum eſt dilectio ipᷣa electio ip̃a eſt curſus/ppᷣa per

uentio / ia manſio/iᷣa eſt beatitudo Dilige ergo deum. eli
ge deum. curꝛe.appꝛehende.poſſide.fruere. Jam iniquis
elegi. qua via ꝑgam vt puemam. p viam dei curꝛitur ad de
um. Non poſſum imquis viam mexptam ſolus curꝛere. da
ſocios ne aberꝛem. Cum his qui in via dei curꝛunt.curꝛe et
tu viam dei ehoꝛes ſocios habere nõ potes.qꝙᷓ illos qui

iam olim cucurꝛerunt in ea. et ꝓ longam curꝛendi experien
tiam. et vſum laboꝛis. nec erꝛare timent nec deficere Que

eſt ergo ais via dei. et qui ſunt curꝛentes in ea Recte ſunt

vie dommi. et iuſti ambula bunt in eis. Juſticia ergo ẽ via
et iuſti ſunt qui in ea curꝛunt. Et ne foꝛte moueat te quod
ambulantes nomino et iterum curꝛẽtes dico. velociter am⸗
bulare ipſ um eſt cureere. Sicut ille faciebat. qui dixit. Wi
am mandatoꝛzum tuoꝛum cucurꝛi. Et alibi. Geati immacula
ti in via. qui ambulant m lege domim. vt idẽ intelligas am
bulare et curꝛere. ne beatioꝛeʒ beatis ſe diceret.ſi illis am
bulantibus ipſe cucurꝛiſſet. MHabes ergo viam. ha bes ſoci
os m via. habes hereditatem in patria. habes quog pergas
cum quibus pergas. quo peruemas/ vt requieſcas. Qua ꝑ
Sas. iuſticiam. cum quibus pergas. amantes et ſectantes
uuſticiam. quo peruemas et quo requieſcas. auctoꝛem iuſu
cie et fontem vite.Nulla via ꝛuſticia rectioꝛ. nulla ſocietas
auſtoꝛum melioe. nulla requies deo tranquillioꝛ. perge ſe⸗
curus. perge feſtinus. vt velociter peruemas. feliciter re⸗
quieſcas. Cito pergere eſt. ardenter amare Wide ergo quo
modo totum bonum tuum ex caritate pendet. per carira⸗
tem viam eligis. per caritatem viam cureis. per caritatem
ad patriam peruems. Wis ſcire. quia nonmſi per caritate;
piam iuſticie eligis. i quis mquit dominus diljgit me.
ſermones meos ſeruabit. De ipſo autem ſermone alibi Dici
tur. Sermo tuus venitas eſt. De qua iterum pſalmſta. Vr
am mimquit veritatis elegi.iudicia tua non ſum oblitus. Sꝛ
ergo ſermo domim veritas eſt.per illam vtiqʒ caritatem.
via veritatis eligitur. per quam ſermo domm impletur.
Ergo caritas eligit viam iuſucie. Sed nunquid ſine cari⸗
tate via iuſticie. non eligtur. et ſine caritate cucurꝛitur.
Nudi idemipſum pſalmiſte quod ſupꝛa commemoꝛaui teſti⸗
momum. quo dicit. Viam mandatoꝛum tuoꝛum cucurꝛi.cũ
dilataſti coꝛ meum. Quid eſt emm coꝛ dilatatum. miſi coꝛ
amoꝛe feruens.cantate repletum. per caritatem ergo coꝛ
dilatatur. coꝛde dilatato via iuſticie cucureitur. per can⸗
cateʒ itaq; eligis. per cantatẽ curas.p caritatẽ apꝛehẽdis

—
nin et frueris Deus inquit iohannes apoſtolus caritas eſt. et
nod qui manet in caritate m deo manet et deus m eo. Qui er⸗
tan⸗ go caritatem habet / deum habet / deum poſſidet /i deo ma
. net. Ergo bona caritas per quam deum diligimus. deũ elu
al Gmus. ad deum curꝛimus. ad deum peruemmus / deum pol
a ſidemus. Quid amplius dicam de te caritas? Ducem te Di
Sn xi in via dei. Et quid ſi teip̃am viam dixerim. V tiq; ſic ca⸗
tſon ritas tu es via. ſed non ſicut alie vie tu via es. Nobuc in⸗
ngn quit paulus apłus excellentioꝛẽ viam nobis demonſtrabo
up vobis. De te emm dixit o caritas. tu nanq; es via ſuperex
ns cellens. via ſupereminens. vias diſtoꝛtas dirigens. vias re
nun ctas oſtendens. Tu es caput viarum rectarum. Omes vie
aen recte a te exeunt. et in te recurꝛunt. Nam pꝛecepta dei vie
t ſunt eius.que omma a te pendent. et in te conſiſtunt. Tu
es plemt udo iuſticie. perfectio legis. conſummatio virtu⸗
e tis. a gmtio veritatis. Wia igitur es. o caritas. Qualis via
ſuperexcellens.ſuſcipiens. dingens. et peroucens. Cuius
n via. via homims ad deum. et via dei ad hommes. O bea⸗
t ta via. que ſola commertium noſtre ſalutis agnoſcis. Tu
“ deum ad hommem deducis. tu hommem ad deum dirigis
⸗ Ille deſcendit quando ad nos vemt. nos aſcendimus quã
i do ad illum imus.Nec ille tamen nec nos. miſi per te ad al
, terutrum tranſire poſſumus. Tu mediatrix es. aduerſos
8 concilians. diſiunctos ſocians.et tantum diſpares quodã
n mrmodo coequans. deum humilians nos ſublimans illum ad
. nos trahens. nos ad ſumma erigens. Sic tamen vt nec ab
n⸗ iecta ſed pia ſit eius deſcenſio.nec ſuperba ſed gloꝛioſa ſit
n noſtra exaltatio. Magnam ergo vim habes caritas. Tu ſo
⸗ la deum trahere potuiſti de celo ad terꝛas. O ꝙᷓ foꝛte eſt
4 vinculum tuum. quo et deus ligari potuit. et homo ligatꝰ
4 vicula m quitatis dirupit. Neſcio ſi quid maius in laude
ℳ% tua dicere poſſim. ꝙᷓᷓ vt deum de celo traberes et homi⸗
”M nem de terꝛa ad celum eleuares. OMagna virtus tua vt per
4

te vſq⸗ ad hoc humliaretur deus. et vſq; ad hoc exaltare
tur homo. Conſidero deum ex femma natum. infantem pꝑã
ms obſitum. vagentem m cums. ſuggentem vbera. Reſpi

ci0 poſtea compꝛehenſum.ligatum. flagellis ceſum. ſpims

coꝛonatũ.ſputis illit um. lanceatum. clauis fixum. felle et
aceto potatum. illic moigna. hic dira paſſum. et tamẽ cur
vel illa dignaretur vel iſta pateretur ſi cauſam querimus.
abliam peeter ſol am caritatem cauſam non inuemmus O ca
ritas quantum potes. ſi tantum m ualuiſti erga deum. quã
tomagis erga hommes. Si deus pꝛopter hommem tanta
pertulit. quid homo pꝛopter deum tolerare recuſabit. Sed
foꝛtaſſis facilius vimcis quã homĩem. citius pꝛeualere ðo
potes quam homim. quia quo magis beatum eo magis do
eſt debitum a te ſupera n. Hoc optime tu noueras. que vt
faciius vmceres paius illum ſupera bas. Ndhuc nos rebel⸗
les habuiſti.quando illum tibi obedientem de ſede pater⸗
ne maieſtatis. vſq; ad mfirma noſtre moztalitatis ſuſcipi⸗
enda deſcendere coegiti Roduxiſti illlum vmculis tuis al
ligatum. adduxiſti ium ſagittis tuis vulneratum vt am⸗
pluius puderet hommem tibi reuſtere. cum te videret i de⸗
um triumphaſſe. Vulnera ſti impaſſibil em. ligaſti imſupera
bilem. traxiſti meommutabilem. eternum feciſti moꝛtalem
Hec omma feciſui vt dura coꝛda noſtra emollires.et in⸗
ſenbiles affectus compungeres.vt ſe a toꝛpoꝛe ſuo reſolue
rent.et facilius ea ſagitte tue penetrarent.Nec incaſſum
hoc feciſti. Oulti emm ſic a te ſuperati ſunt. multi iam tibi
manus dederunt. Multi iam in pꝛecoꝛdijs ſins ſagittas tu
as infixas poꝛtant. et altius adhuc eas mfig deſiderant.
Delectabiliter emm et ſuauiter vulnerati ſunt. et plagas
tuas ſe percepiſſe/nec dolent /nec erubeſcunt. O caritas

quanta eſt victoꝛia tua. Vnum peimus vulneraſti. et per u⸗

lum omnes poſtmoð ſuperaſti. O cantas laudaun te quãtuů
potui.et multum cogt

mecum ſi quid adhuc ſit quod in

laudem tuam excellentius poſſit dici. Neſcio emm ſi foꝛte
maius ſit te deum dicere. ante deũ ſuperaſſe Qð ſi maius
eſt. et hoc libenter et fiducialiter de te dicam. Deus cari
Oð tas eſt.et qui manet in caritate.in deo manet.et deus ĩ eo
4 Nu di homo.et ne amplius parum reputes.ſſi caritatem ha
n bes. audi quia deus caritas eſt. Nunquid parum eſt / deũ
WUA. m ſe manentem habere.tantum ẽ caritatem poſſidere Deꝰ
4 em̃ caritas eſt.Hoc pꝛiuilegium ſola caritas habet vt de
ni us dicatur et ſit.ita vt nulli altert hoc conuemre poſſit.
ta Non em̃ dicitur deus humilitas eſt/aut deus patientia eſt
ſicut dicitur deus caritas eſt. quia cum omms virtus do⸗
do num dei ſit.nulla pꝛeter ſolam caritatem hoc habet. vt nõ
e ſolum donum dei.ſed etiam deus dici poſſit. Caritas autẽ
t woeo donum dei eſt. quia ſpiritus ſanctus a deo datur fide
42 lbubus. Ideo autem deus eſt. quia idem ſpũs illi a quo da⸗
e, tur oↄſubſtantialis in eadem deitate eſt et coeternꝰ. Keli⸗
8 qua igitur grattaꝝ dona largit᷑ deus etiã his quos repꝛo⸗
4 bat.ſolam aũt caritatẽ quaſi ſeipᷣm his tantum quos dili⸗
n git in pꝛemium ſeruat Caritas igitur eſt fons pꝛopꝛius de

quo non cõmumcat alienus. quia ſicut dictum eſt. reliqua
dona gratiarum. hij etiam qui per vitam repꝛobam a deo
aliem ſunt/nõnunqꝙᷓ; ꝓꝑcipiunt. caitatẽ aũt malus hr̃e nõ po

teſt. ſz quicũ q; illã habet nõ iam alien? eſt a deo. ſed ipᷣe ĩ
ſ deo et deus imn eo manet Sic familiaris eſt deo caritas. vt
4 ipᷣe manſionẽ hr̃e nolit.vbi caritas non fuerit. Si quis inqt
Diligit me ſermonẽ meũ ſzuabit.et pr᷑ meꝰdiliget eũ.et ad

eum vememꝰ.et manſionẽ apud eum faciemꝰ. Si ergo ca
ritas tecum eſt vemt deus ad te.et manet apud te. ſi tu a
caritate recedis.recedit et ĩe a te. et nõ ꝑmanet apud te
Si caritatem nunqᷓ; habuiſti.nunqᷓ; vemt deus ad te. nec
manſit apud te. Si caritatẽ ceptam deſeruiſti.receſſit de⸗
us a te. Si in caritate cepta permanſiſti. deus tecũ eſt. et
pmanet apud te. Caritas omnem amme languoꝛem ſanat

Caritas vitioꝛum ommum ra dices extirpat Caritas ommũ
virtutũ oꝛigo eſt Carit as mentẽ illumiat. ↄſcientiã müdat
aĩam letificat.deum demõſtrat mmam m qua caritas ha
bitat/ ſuꝑbia non inflat. inuidia nõ deuaſtat. ira nõ diſſi⸗
pat. triſticia mala nõ v exat. auaricia nõ cxcecat. gula nõ in
flãmat..luxuria nõ mquinat.ſemꝑ munda eſt. ſemp caſta.
ſemꝑ quieta. ſemꝑ leta.ſemꝑ pacifica.ſemp bemgna.ſemꝑ
modeſta/m aduerſis ſecura/m pꝛoſperis temperata / mũdũ
ↄtemnłes/deũ diligẽs/oĩm bona amãdo ſua faciens/ſua om
mbus libenter imptiens.nõ timens mopiã.nõ magnope exr
petens habũdantiã In quo caritas dei eſt/ ſemꝑ cogitat.
qñ ad deũ puemat/qñ mundũ relmquat/qñ ſcandala eua⸗
dat. qñ veram pa cẽ muemat.ſemꝑ coꝛ ſurſum habʒ. et de⸗
ſiderũ m ſuꝑna eleuatuũ. Oi qñ ambulat. ſi qñ ſedet.ſi qñ
agit. ſi qñ quieſcit. qcqᷓd egerit coꝛ a deo nõ recedit Taces
deuũ cogitat.loquẽs ml pᷣter deũ.et qð ad dei amoꝛem per
ti net loqui deſiderat. alios ad carit atẽ exhoꝛtã do ſeipſum
mflãmat/cantate cibus ↄmendat/ꝙᷓ dulcis amoꝛ dei / quaz
amarꝰò et ꝙ; impurus ſit amoꝛ huiꝰ ſeculinõ ſolũ voce ſed
etiã ope cibus demõſtrat. Deridet huiꝰ mũdi głiam. ſol⸗
licituomẽ arguit/et ꝙᷓ ſtultum ſit. ĩ his qᷓ tranſeũt fiduciã
hre/oſtendui Oiratur cecitatem Hoĩm qui hec dilig ũt. mi
ratur quomoꝰo iam Dudum vmuerſa hec tranſitoꝛia et ca
duca omes nõ ↄtemnũt. Oibus eſkmat dulce eẽ qð ſibi ſa
pit. oĩbus placere qð diligit.oĩbus mamfeſtum qð cogno⸗
ſcit. Iſtis mditi)s caritas ſe pꝛodit.et eos ĩ quibꝰ habitat
nõ ſolum mtrinſecus voluntate. ſed et foꝛis ↄuerſatione di
ſcermt. Hoc iam tantũ de caritate dictũ eſt. et tantũ ad
huc de caritate dici poteſt /et tantum dicendũ eſt /quantũ
diuei non poteſt Quid igitur o bona cantas.o cara caritas
quio dignum dicam laudibꝰ tuis Certe poſt tanta pnoꝝ p
coma mchil de te dicere mea puitas pꝛeſumeret.ſi vnqᷓ; de
te latis dici potuif ſet. Illabere igitur no bis o dulcis et

ſuauis caritas dilata cor nr̃m. expande deſiderium. di⸗

tende mentis noſtre ſinum amplifica coꝛdis nii habitacłm
vt capere poſſit hoſpitẽ et mãſorẽ domi Infundat et dik
fundat te in coꝛdibus noſtris.per ſpiritum ſanctum ſuum

redemptoꝛ noſter vmcus et ſaluatoꝛ iheſus cheiſtus filius

dei. vt ip̃e cum patre ad nos vemre dignetur et manſionẽ

mi nobis facere.qui cum eodem patre et ſpiritu ſancto vi⸗ .

uit. et regnat deus p omma ſecula ſeculoum. 8

Atem de laude caritatis.
votidianum de dil ectione ſermonem ſ. erimus. .
ne foꝛte ſcintillet in coꝛdibus noſtris. et exarde
ſcat igms flammam faciens.aut totũ conſumẽs

aut purgans totum Ex eo nanq; totũ eſt qð bonũ eſt.et to
tum quod malum eſt ex eo eſt. Vnus fons dilectioms intꝰ
ſaliens duos riuos mfundit. Rlter eſt amoꝛ mundi cupidi⸗

tas. alter eſt amoꝛ dei caritas . OMedium quipe eſt coꝛ
homims vnde fons amoꝛis erumpit. et. Cum ꝓꝑ appetitum

ad exterioꝛa dicltur cupiditas dei. cum vero deſiderium
ſuum ad interioꝛa dirigit.caritas nommatur Ergo duo ſüt

rim qui de fonte dilectioms emanant. cupiditas et caritas

et ommum maloꝛum radix cupiditas. et ommum bonoꝛum
radix caritas. Ex eo igitur totum eſt qð bonum eſt.et totũ
qð malum eſt. ex eo eſt. Quicquid ergo illud eſt magnum

eſt qð ĩ nobis eſt. et ex eo totum eſt/qð meſt nobis.ex hoc

aũt amoꝛ eſt. Quid eſt amoꝛ/et quantũ eſt amoꝛ/aut vnde

eſt amoe. Et ſermo dei de amoꝛe loquitur. Nũquid hoc ne
gotium nõ potius illoꝛum eſt qui pudicitiam pꝛoſtituere cõ

ſuerunt. Ecce ꝙᷓ; multi qui eius miſteria volentes ſuſ cipiüt

ꝙᷓ pauci qui eius verba in medium pꝛoferꝛe non erubeſcũt
Quid igitur nos facimus.Foꝛſitan multa impꝛobitate fron
tem fractam habemus. qui non verecundemur amoꝛem di⸗

ctatum foꝛmare. quem et impudici aliquandon non poſſunt
ſine verecundia in verbis expeimere S: alind ẽ mueſtigare

. M 4 . DDN— ð WW . ““MD l DU ð ð .

vicium vt eradicetur. ahuo exhoꝛtari ad vicium. vt virtus
et veritas nõ ametur. Nos igitur inueſtigamus et querimꝰ
vt ſciamus/et ſciẽtes caueamus.qð ili mueſtigant vt ſei⸗
ant. ſed ſciant vt faciant. quid illud in nobis ſit quod deſi
ria noſtra ſic multifariam dundit.et coꝛ nrĩ̃jm in diuerſa de
ducit Inuemmus ant hoc aliud non eſſe pᷣter amoꝛem. qui
cum ſit motus coꝛdis/ſcdᷣm naturã ſingularis et vmcus. ſe
cundũ actionẽ aüt dunſus. cum ſe inoꝛdmate mouet. id eſt
ad ea que nõ debet. cupiditas dicit᷑. cum vero oꝛdmatꝰ ẽ
caritas appellatur. Ipm ergo hunc coꝛdis motũ queʒ amo⸗
rem aꝓpellamus. qua diffimtõe ſignare poterimꝰ. Expedit
nobisꝗpuus intueri eum ne lateat aliquatenꝰ/et nõ ſciatur.
ꝓpiereaq; nec caueatur cũ malus eſt. nec appetatur aut iĩiue
matur cum bonus /de quo et cum malus eſt tãta mala vem
unt. et cum bonus ẽ tãta bona pꝛocedunt. Jp̃m igitur quo⸗
modo diffimmꝰ. Inueſtigemus ↄſideremz. qꝛ occultũ eſt
qð querit᷑.quãtoq; inter collocatũ eſt.tãtomagis ĩ vtra
q; parte coꝛdi dñatur Igitur videtur amoꝛ. et amoꝛ eſt di
