opimentoꝛum. Imteoꝛum. ſagoꝝ.ſagmaꝝ. ſubſtratoꝛo.
coꝛtinaꝝ. mattularum. filtroꝝn. coꝛdarum. caſſiũ. fumum

redigi poteſt. Strãma quoq; ex quibus galeros et ſpoꝛtel
las texere ſolẽt hoĩes.hec omia ſtudia ad lamficiũ ptinẽt
¶De armatura xxu.
Ecunda armatura. Rrma aliqñ quelibet inſtrumẽ
ta dicũtur.ſicut dicumus/arma belli. arma nauis
id eſt inſtrumenta belli et nauiſ. Ceterum/apꝛie arma ſüͦt
quibus tegimur. ut ſcutũ.torax. galea. uel quibꝰ pcutimꝰ
ut gladius. bpẽms. ſaniſa. The la aũt ſunt quibꝰ iaculan

ue alns qubul libet mſtrumentis.ex quacunqʒ lim vel la⸗

poſſumus. ut haſta. ſagta. Dicta autem arma ab armo. iꝰ
eſt brachio.quia brachin mumũt.quod ictibus copponere
ſolemus. Thela autem oicuntur a greco thelon, id eſt lon NR
Zum. eo ꝙ longa ſint hmmodi. vnde et pꝛotel are/id eſt pꝛo⸗
longare dicitur. ARrmatura igitur quaſi mſtrumentalis di⸗
citur ſcientia. non tantũ iveo q; inſtrumentis opando vta⸗
tur. quantũ qð de pꝛeiacẽti alicuius maſſe materia anqdðᷣ
ut ita dicam mſtrumentũ effictat. ld hanc omms materta L
lapidum. hgnoꝝ. metalloꝝ. arenan. argilaꝝ ptinet. Hec
duas ſpecies/ architectomcã et fabꝛilem. Architectomca
dDiuuditur in cementanã. que ad lathomos et cementarios
et in carpentariã. que ad carpẽtarios et tignarios ꝓtinet
aliol q; hmodi vtruſq; artifices.in dolabas et ſecunbus.
lima et aſciculo. ſerra et terebꝛo.runcims.artams.trulla
examuſſi. poliẽtes. dol antes.ſculpentes.limantes.ſcalpẽ
tes. compmgentes. limentes/min qualibet materia. luto. la⸗
tere. lapide. ligno. oſſe. ſabulo.calce.gpſo.et ſi qua ſunt
ſimilia opantiũ.fabꝛilis dimditur in malleatoꝛam. que
fertendo maſſam mn foꝛmã redigit. Vnde excluſoꝛes dict
ſunt. qui de ↄfuſiõe maſſe nouerũt foꝛmã vaſis expeimere.
— ¶ De namgacõne „xxinl.
Nuigatio ↄvtmet omnem m emendis / vendẽdis. mu
Ntandis. domeſticis ſiue pegrims mercibus negoci
ationẽ. Hec rectiſſime quaſi quedã ſin generis rethoꝛica
eſt. eo q; huꝛc pꝛofelſiom eloquẽtia maxime ſit neceſſaria
Vnde et hic qui facũdie pᷣeſſe diettur/mercurius quaſi mer
catoꝝ kirrius id eſt dñs appellatur. Hec ſecreta mudi pe⸗
netrat. litoꝛa muiſa adit. deſerta hoerida luſtrat. et cum
var baris nacõmbus et linguis mcogmitis ↄmercia humam
tatis exercet. Hunus ſtudiũ gẽtes ↄcilꝛat. bella ſedat. pa⸗
ct firmat.et pꝛiuata bona ad ↄmunẽ vſum cĩm immutat.
+ (NDeagricultura. xxv.
Gricultura quatuoꝛ ſpecies habet. aruũ.agꝝ qui

— —

— — —.—

xv.

ſatiom deputatur. et conſitum qui arboꝛibus vacat.vt vi⸗
neta pomeria. nemoꝛa paſcuum. vt pꝛata. tempe teſqua .
n floꝛium. vt oꝛti et roſarra.
(De venacõne cxxvj.
Enatio dunditur m fermam. aucupiũ. et piſcatu⸗
Aram. Ferina multis modis exercetur. Rethibus.

di
Kta⸗

ie pedicis.laqueis.pᷣcipicijs. arcu. iaculis.cuſpide. imdagi⸗
na ne. pennaꝝ odoꝛe. cambus. accipitiibus. QRucupiũ fit laq;⸗
ec js. pedicis. rethibus. arcu.viſco.hamo.Piſcatura fit ſage
na. ms. retibus. gur guſtijs. bamis. laculis.d hanc diſcipli⸗
nos nam ptinet oĩm ciboꝝ.ſapoꝝ.et potuũ aparatus. Qomẽ
wwer tapmen accepit ab vna pte ſua. quia anuquitus plus vena⸗
bus. cõne veſci ſolebant.ſicut adhuc m quibuſdam regiombus
l vbt rariſſimus pams eſt/carnẽ pꝛo cibo/et mulſũ vel aquã
alpi pꝛo potu habent. Cibus in duo diuditur.in panem et ob⸗
. la⸗ ſomũ.Pams dictus eſt. vel quaſi poms/quia omibus men
utt ſis apomtur. vel a greco pan/quod eſt ome.quia nullum
aue ↄuiuiũ bonũ ſine pane ducitur. Dams multa ſunt genera.
ch azimus. fermẽtatus. ſuccinericius.rubigus. ſpogia.placẽ
ere. ta. clibamcus. dulcia.ſiligineus. oꝛdeaceus. amolum. ſimi
la. et cetera multa. Obſomũ dicitur quaſi adiunctũ pam.
gdmh quod nos cibariũ dicere poſſumus. Huuus multa ſunt ge⸗
egoe nera. Carnes. pulmenta. mulſa. ol era. fructus. Carnes. a
Nwoie lie ſunt aſſe. alie frixe. alie elxe. alie crude. alie ſalſe.
un NRlie dicũtur ſuccidia. Lardũ quoq; ſiue taxea.pna vel pe
ier taſunculus. axungia.aruma.ſepum. adeps.Dulmẽti item
e⸗ ſunt genera.lucame.farcimen. mmnutal. afeotum. moꝛtiſia
4 galãtie.et cetera quecũq; pꝛinceps cocoꝝ excogitare po⸗
tuit. Mulſa ha bent lac.coluſtrũ, babdutam.butitrũ.caſe⸗
. H um. ſerij. Olerũ et fructuũ nomia ãnumerare quis poteſt?⸗

Sapoꝛes. alij calidi ſunt.alij frigidi.alij amart.alij dul⸗
ces. alij ſicci.alij humidi. Potus.alij tantum ſunt potus.
id eſt qui bumectãt tantũ non nutriunt. ut aqua.alij potuſ

t.

qu

et cibus. id eſt qii humectant et nutriunt. vt vmnum. Kur⸗ f
ſum qui cibus ſunt /alij nacuraliter ſunt cibus. vt vinum et
ſicera quelibet.alij accidentaliter. vt ceruiſia/med ones. 1
Penatio igitur continet omma piſtoꝛum carmficum coco⸗ d
rum cauponum officia. i⸗
Demedicina xxrnr. kkͤͤ
edicina dunditur m Duas partes occaſiones et un
doperationes. Occaſi nones ſex ſunt. Rer. motus et ul
quies. imamtio et repletio. cibus et pocus. ſomnꝰ edſ
vigilie. et accidentia amme. QAue ideo dicuntur eſſe oc x
caſie mones. quia faciunt et conſeruant ſamtatem /ſ tempera de
ta f uerint.ſi intemperata fuerint infirmitatem. Nccidẽtia d
amme ideo dicuntur occaſio ſamtatis vel infirmtatis. qꝛ; ”JM
alquando vel commouent caloꝛez impetuoſe vt ira. vel le ”M
mter vt delectationes attra hunt et celant. aut impetuoſe

vt terꝛoꝛ et timoꝛ.aut lemter vt anguſtia. Et ſunt que cõ
mouent naturalem virtut em intus et extra. vt eſt triſticia
Omms opatio medicine/ aut mtus fit/ aut extra. Intus vt
ea que oꝛe. naribus auribꝰ ſiue ano intromittũtur. vt poti ðDWUU

ones/vonmntationes/pulueres ꝛc̃. que bibendo /vel maſticã O”M
do / vel attrabendo ſumuntur. Foꝛis/ vt epidimata. catha⸗ “””
plaſmata. emplaſtra.cirurgia/que duplex eſt in carne ut ð?Jðð
meidere.ſuere.vꝛere.in oſſe.vt ſolidare.et iuncture redde N
re. Nec moueat quempiam/q; cibum et potum inter attri⸗ 2
buta medicine annumero. que ſuperius venatiom attribui/ in
qua ſecundum dꝛuerſos reſpectus hoc factum eſt. VHmũ de
quoq; in botro. agriculrure eſt. in peno cellarij .in guſtu 2’”
medici. Similiter ciboꝛum apparatus ad piſtinum. macel⸗ ii
um.roquinam pertinet. virtus ſapoꝛis ad medicinam. ”ð”
De theatrica ſctentta xxpxii. ii

beattira dicitur ſcientia ludoꝝ a theatro / vbi Ppta
ad ludendũ cõuemre ſolebat.non qe in theatro tã
tum ludus fieret ſed quia cælebꝛioꝛ locus fuerat cetens. “”“

HM Fiebant autem ludi alij in theatris. ali m gabulis. alij imn
6. gimnaſijs. alij ĩ amphicircis.alij in arems.alij in cõmuſiſs
o, alij im phams. In thea tro geſta recitabantur. vel carmim
bus / vel laruis / vel perſoms / vel oſ clls. In gabulis choꝛe
as ducebant/et ſalt abant.. In gimnaſijs/luctabantur In
amphicircis/curſu certabant/vel pedum / vel equoꝛum / vel
dℳℳ cwurruum. In arems pugiles exercebantur. In conmmuijs/
dcte rithmis et muſicis inſtrumentis/et odis pſallebant/et alea
NO ludebant. In phams tempoꝛe ſolenm. deoꝛum laudes ca⸗
” nebant. Ludos vero iccirco minter legitimas actiones connu
bera mera bat.ꝙ; temperato motu naturalis caloꝛ nutritur ĩ coꝛ
dena poꝛeſet leticia ammus reparatur. Vel quod magis vide⸗
ns. g⸗ tur / quia neceſſe fiut populum aliquando ad ludum conue
velie mre. voluerunt determiata eẽ loca ludẽdi.ne ĩ diuerſoꝛns
tuoſe ↄuẽticula faciẽtes pꝛobꝛoſa aliq;̃ aut facinoroſa ppetraret.
ue co ¶ De logica que ẽ quarta pars phie .xxvinj.
a ogica diuiditur in gramaticam.et in rationem diſ⸗
s yt ſſerendi. Gꝛamma grece littera mnterpꝛetatur la⸗
poti tine / inde dicta eſt gramatica / id eſt litteralis ſciẽ⸗
ſnci tia. Littera pꝛopꝛie eſt figura / que ſcribitur. elementũ ſonꝰ
tba⸗ qui pꝛonuntiatur. Ceterum hic large accipienda eſt littera
ent pt et vocem et ſcripturam intelligamus.vtrunq; em̃ ad gra
edde mattram pertinet, Qudam dicunt gramaticanm / non elſe
ttn⸗ partem philoſophie, ſed quaſi quoddam appenditumet
nbeu inſtrumẽtů a d philoſophiam De rõne aüt diſſerẽdi. boeti?
ii dicit / ps eẽ poſſit et ĩſtrumẽtũ ad phĩiaʒ ſicut pes/ manꝰ
aſtn lin gua/oculiſꝛc. partes ſunt coꝛpoꝛis et inſtrumenta Gea⸗
ecl matica ſimpliciter agit de vocibus. id eſt ſecundum ſe, inuẽ
tionem et foꝛmationem/compoſitionem inflexionem.pꝛola
d tionem et cetera, ad pꝛonuntiationem tãtũ pertinentia per
— —rrM! WM (ractans.
ipe⸗ Desramatca krr.
on ramatica diuiit᷑ in litterã. ſulabã/dictionẽ/oronẽ

es⸗

r

Vel aliter. Gramatica diuditur in lras. id eſt in idb auce

ſcribitur. et vocales.id eſt in io quod pꝛonũciatur Wel a⸗

liter. Gr amatica dunditur in nomen. verbum. pticipium.
pꝛonomen.aduerbiũ. pᷣpoſicõnem. unctõnem.mteriectõ⸗
nem. vocem articulatam. Iratam. ſulabam. pedes.accẽtus
poſituras. notas.oꝛthographiam. analogiam. ethimolo⸗

giam. gloſas. differentias. barbariſ mũ. ſoloeciſmũ. vicia

metaplaſma.ſcemata.tropos. pꝛoſas.metra.fabulas.hy⸗
ſtonas. Quoꝝ ideirco expoſicõnem tranſeo. quia et pꝛoli
xioꝛ eſſet q; huius cedule bꝛeuitas expetat. et quia etiamã
Hoc opuſculo/ dunſiones tantũ reꝝ et nomina mueſkgare
ꝓpoſu. ut tmmodo quoddam pꝛincipiũ doctrine lectoꝛi ↄ⸗
deretur. Qui autem ſceire deſiderat. legat donatum. ſer⸗
mum. peiſcianũ de accentibus.et de duodecim verſibꝰ vir
Siln. et barbarſmu. at ili ĩdoꝛum ethimologaꝝ.

[Der racoõne dil ſercndi rxxxI.⸗

Ntio dilſerendi integrales ptes habet/minuencõnẽ
et ꝛudictũ. diuiſiuas vero/ demonſtrationẽ. pꝛo⸗
babilem. ſophiſticam. Demonſtracõ eſt in neceſſarqs ar⸗
Sumẽtis.et ꝓtinet ad ꝓphileſophoſ. Pꝛoba bilis ptinet ad
Dyaleticos et ad rethoꝛes. Sophiſtica ad ſophĩiſtas et ca⸗
uillatozes. pꝛobabilis diuditur m dyaleticã et rethoꝛicã.

quarum vtraq; integrales habet ꝑtes /inuencõnem et ꝛu⸗

dicium. Qua emm pſum genus.id eſt diſſertiuam / intez⸗

liter conſtituũt/neceſſe eſt ut in compoſicõne oĩm ſ pecien
eius ſimul muematur. Inuentio eſt que docet muemre ar

Sumenta/et conſtituere argumentacones. Scientia uudi⸗
candi/qᷓ de vtroq; iudicare docet. Queri pᷣt. ſi mutio et
iudiciũ ſub philolophia ↄt meant᷑ Vrdent em̃ neq; ſub the
oꝛica.neq; ſub pꝛactica.ne q; ſub mechãica neq; ſub logica
de ꝗᷓ magis videret᷑ ↄtinert. Bub logica ñ ↄtinent᷑.qꝛ neqʒ

— — —0ũ(—

nod
dele⸗
num.
ecto:
etus
olo⸗
Mad
hy⸗
proh
mami
gare
don⸗
um. ſer⸗
lpir

ncone
peo⸗
gs ar⸗
net ad
3 et ceꝶ
hoꝛica⸗
nc un⸗
eclen
nre ar
udi⸗
tio et
lb the
oca
eneh

Avj

per gramaticam / neq; pꝑ diſſertiuã. Per diſi ertiuam non cõ

tineret/cũ integraliter eam conſtituant. nulla autem res
eſſe poſſit ſimul mtegralis/et diuiſiua ꝓs eiuſ dẽ generis.
Sicq; philoſophia non omnem ſcientiam ↄtinere videtur.
Sed ſciendum q; ſcientia duobus modis accipi ſolet. id eſt
pꝛo aliqua diſciplinaꝝ ſicut cũ dico dialeticã eſſe ſcientiã
io eſt artem vel diſciplmã /et pꝛo qualibet cogmtione.ſ⸗

cut cum dico ſcientiam habere eum qui ſcit aliquid. Ver⸗

bi gratia. Sr ſcio dialeticam ſcientiam ha beo. et ſi ſcio no
tare ſcientiam. et ſi ſcio ſocra tem eſſe ſofromci fil ium. ſciẽ
tiam habeo. Et vmuerſaliter om̃is qui aliquio ſcit. poteſt
dici ſcientiam habere. Sed tamẽ aliud eſt. cum dico diale

tica eſt ſcientia.id eſt ars vł diſciplma.atq; aliud cũ dico

ſcire. ꝙ ſocrates eſt ſofromci funus. eſt ſcientia /id eſt cog

mtio. De omm ſcdientia que eſt ars vel diſciplina / verü eſt
dicere ſit pars philoſophie diuſiua. non autem vmuer

ſaliter dici poteſt. q; om̃is ſcientia /que eſt cogmtio pꝑars

ſit philoſophie diuiſiua. Eſt tamen pꝛoꝛſus omms ſcientia

ſiue diſciplma.ſiue qualibet cogmtio pars philol ophie.
vel diuiſua / vel integralis. Diſciplima autem eſt ſ cientia.

que abſolutum finem habet. in quo ꝓoſitum artis pfecte

explicatur. q; ſcientie inuemendi vel iudicandi nõ cõuemt.

quia neutra per ſe abſoluta eſt. et ideo diſciplima dict non
poſſunt. ſed potius diſcipl me. id eſt diſſertiue. Nurſũ que

ritur ſi inuentio et iuditium/ eedem partes ſint dialetice et
rethoꝛice. quod inconuemens videtur. vt duo oppoſita ge
nera eiſoem pꝛoꝛſus conſtituantur partibus. Dici ergo po
teſt bas duas voces equocas eẽ ad ptes dialetice et rtho
rice. Vel q; foꝛtaſſis melius eſt dicamus muentionẽ et in

diciũgpꝛie ptes eſſe diſſertiue. et ſub his vocibꝰ vmuocart
In mferioꝛibus tamen huius generis quibuſdam ꝗꝓpꝛietati
bů a ſe differre / que tñ differre p has voces nõ diſcernüt
qꝛ ꝑ eas nõ ſcõᷣm hoc ꝙ ſ pẽs ↄponũt /ſed ſcõm hoc ꝙ ꝑtes

4

„„

Fvi

generis ſi gmſicatur Gꝛamatica ẽ ſctentia loquendi ſine vi
cio. Dialetica Diſputatio acuta. verũ a falſo diſtinguens
Nethoꝛica eſt diſciplma. ad ꝓſuadendum queq; idonea.

tur in theologiam. ꝓhiſicam. mathemate⸗

cam. geometriam. Pꝛactica in ſolitariam.
— pꝛeiuatam. publicam. Mechamca dundit
m lamficium/armaturam. nauigationem. agriculturaʒ. ve
nationem.medicinam. theatricã. Logica duuditur in gra⸗
maticam.diſſertiuã. Diſſertiua dunditur in demonſtratio

nem. peobabilem. ſophiſticam. Pꝛobabilis dunditur ĩ dia

letieã. rethoꝛicã. In hac diuiſiẽe ſolũmõ diuiſiue p hilo
ſophie partes ↄtinentur. Sũt alie adhuc ſubdunſiões iſta
rum parcium. ſed iſte nunc ſufficere poſſunt. In his igitur
ſi ſolum numerum reſpicis.xxvnã. ſi gradus cõputare vo⸗

lueris. triginta octo reperies. Itctoꝛes harum ſcientiarum

Diuer ſi leguutur. Nlij mncipiendo.alij augendo/alij perfi⸗
ciendo artes muenerunt. ſicqʒ; eiuſdeʒ artis plures ſe pe re
feruntur actotes. Ex his paucoꝛum nomina ſubter annume

rabo.
(Se acteꝛibus araum ij.
heologus apud grecos vnꝰ fuit. apud latinos var
ro. et noſtri tempoꝛis iohãnes ſcotus. decez cathe
Soens indictũ. Phiſicã naturalẽ ap grecos tha⸗
. les mileſius vnus de ſeptem ſapientibus reperit. apud la⸗
tinos plimꝰ deſcribit. OQrithmeticã ſam? pitagoꝛas ĩuemt
mchomacꝰ ſcpſit.pð lat.pᷣmũ apuleiꝰ deiñ boetiꝰ t᷑nſtu
lit Mic ctiã pitagoꝛas matẽtetraden fec.i.libꝛũ ð do ctria

Ancipit liber tereia.de oꝛdine et mõ legedi et diſ ciplia..

Hiloſophia diurditur in iheoꝛicã. pꝛacti⸗
cam. mechamcam.logicas. Theoꝛca diun

ca m. Mathematica in arithmeticam. mulſi

*% *

AXvnj .
ney⸗ quaden: et. p. ad ſimilitud inem vite humane muemt
wens Muſice repertoꝛem moyſes dicit funſſe tubal. qii furt de
mea. ſtirpe chaim Gꝛeci pitagoꝛã. alij mercuriũ qui pꝛimꝰ tetra
Hr coꝛdum mſtituit. alij Imum vel retum. vei amphionem.
la 6 eometriam apud egiptum pennum dicunt eſſe repertaz .
cuiꝰ actoꝛ apud grecos optimus eutides fuit. Hui? arte
ÿÿ”M tranſtuli t boetius. eraſtotenes quoq; ſa gaciſſimus in geo⸗
dddiun metra. qui ambitum oꝛ bis reperit. Dicunt quidã q; cham
nat: kfilunoe aſtronomiãa peim? iuenerit Caldei pꝛimũ aſtrolog
Ank. am docuerunt. ſecundum natiuntatis obſeruantiam. Jole
din. phus autem al leuerat abꝛaham pꝛimum inſutuiſſe egipti⸗
.* os aſtrologiam. ſtronomiam ptholomeus rex egipti repa
ezc ut Hic etiã ca nones iſtituit. qu bꝰ curſ us aſtroen muemt
Riunt quidam nemroch gigantem ſummũ fuiſſe aſtrologũ
n8⸗ ſub cuiꝰ nomme etiam aſtrononmia muem tur. Gꝛeci dicunt
ſrmno hanc artem ab athlante pꝛimus excogitataʒ. peopter quod
ton etiam celũ ſuſtininſſe.fertur Ethice muentoꝛ ſocrates fuit
thio de qua. xxinj.libꝛos/ſecundum poſitiuam muſticiam ſcrip
ſt⸗ ſit. Dem de plato diſcipulus eius libeos multos de republi
tu ca. ſecundum vtranq; iuſuctam naturalẽ. ſcilicet et poſitt
eyo⸗ uam conſc ripſit. Demde tullius in latino ſermone libꝛos
arum. de repu blica oꝛdmauit. fronto quoq; philoſophus ſcrip⸗
pert⸗ ſit libꝛum ſtrategomaton.id eſt miitaris ſuauita tis. Me⸗
epen chamca diuerſos habuit actoꝛes. Eſiodus aſcreus peim?
nnume apud grecos in deſcribendis rebus ruſticis ſtuduit. Dem
de democ ritus. magnus quoq; cartaginenſis.xxvij. volu⸗
mmibus ſtudium agriculture cõſcripfit. apud latinos pꝛi
par mus catho de agricultura inſtituit. q demde marcus/ the
cathe rentius expoliuit. Virgilius quoq; geoꝛgica fecit. Deimde
iba⸗ coꝛneliꝰ et iulius artic? emlianus / ſiue colomella mſigms
ola⸗ ꝛãtoz? qui totum coꝛpus diſciplme buius complexus
eet eſt. Vitrinnus quoq; de architectura Palladius de agri
zſtn cultura. Lamfici vſum apud grecos pꝛeimam mmeruam
chtis

„ „% „

n

monſtraſſe fertur. Hanc etiam pꝛimam telam oꝛdmaſſe/la 1
naſq; coloꝛaſſe/oliue quoq; et fabꝛice inuentricem fuiſſe
credunt. Kêb ipſa Dedalus didicit. et ipſe poſt eam fabꝛi⸗ Yðð dr
cam feciſſe crevie. pud egiptũ aũt yſis fia machi vſum “” ſſt.

ſeredi lim repit.et qualit moe veſtimeta fierẽt mõſtrauit.
Similiter lane vſum ibidem ip̃a reperit. In libia pꝛimum
vſus lane exoꝛtus eſt/a templo hamoms. Nmus rex aſſi-
rioꝝ pꝛimus bella mouit. vulcanum pꝛimum fabꝛum furſſe
credunt. Diuina aut hiſtoꝛia tubal. Peimus pꝛometeus fer

dis⸗
anol
dein
yuec

reo circulo lapidem impꝛimẽs. vſum anuli mnuemt. Naumg uge
vſum. pelaſgi pꝛem inuener̃t. Ceres pꝛimu in grecia apud gio
Aeuſum vſum frumenti muemt.yſis in egpto. Pilumnꝰ in ℳ
ꝛtalba vſum frumenti et fareis. et ntum molendi et pinſen- ds
Di. Tagus in hiſpama ritum ſerendi. Oſiris apud egiptũ e
cultum vmearum reperit. liber apud mdos. Dedalus pei⸗ re⸗
mus menſam fecit et ſellam. Qpitius qudam pꝛimus cõpo
ſuit apara tum coqume.qui tandem mn ea conſumptis bo⸗
ms moꝛte veluntana periſt. Medicine actoꝛ apud grecos i
apollo fuit. Hanc filus eius eſculapi? laude et opere am Hm
pꝓliauit. qui poſtqꝙᷓ; fulmme perijt. diun medendi cura inter⸗ te
miſſa eſt. latuitq; per annos pene quingentos vſq; ad tem sr
ꝓus artaxerſis regis. Tunc eam reuocauit in lucẽ ypoc ra⸗ ELè
tes aſclepio patre gemtus m inſula choo. Ludi a lidis ini Wð””M
cium ſumpſiſſe creduntur.qui ex aſia vementes/in etrunria tln

conſederunt ſub tyrreno duce.ibiq; intra ceteros ſuper⸗
ſtitionum ſuarnm ritus/ſpectacula mſtituerunt. quem mo⸗
rem romam mitati ſunt. accerſitis inde artificibus/ mde
q; hidi a lidis vocati ſunt. Litere hebꝛeoꝛum a mopſe per
legem micium ſumpſiſſe creduntur. Chaldeoꝛum et ſyro⸗

rum per abraham. Egiptioꝛum literas yſis inuemt. Gre⸗ tene
coꝛum femces/quas cathinus a femce in greciam attulit. darp
Carmẽtis mater euã dꝛi/q ꝓpꝛio noĩe mehoſtrata vocabat᷑ nqun

L latias Ias repit. Diumã hyſtoꝛiã pꝛimꝰ mopſes ſeripſit. eaent
mgibu

aſſeſta
nfulſe
n tabe⸗
ipſum
ſtrant,
peimum
rer alſu
mfuſſe
teus fer
ſang
na apnd
lummd in
tpinſe⸗
d egpei
alus pe⸗
nus cöpo
pus bo⸗
d greros
pere am
ra inter⸗
ad ten
ppocne⸗
lidis ini
metfuna
os ſupen
guem mo⸗
bus /mde
ppſe per
et ſyro⸗
nt. Ge⸗
attult.
vecibit
ſenplu⸗

Ryud gentiles pꝛimus dares frigus troranam hiſtoꝛiã edi
dit quam in folijs palmarum ab eo ſcriptura eſſe ferunt.
Doſt daretem in grecia heroditus hiſtoꝛicꝰ pꝛimus habitꝰ
eſt. Poſt q; fericides/iſdem tẽpoꝛbus clatuit. quibus heſ
dꝛas legem ſcripſit. Pabulas pꝛimum muemſſe credit᷑. al⸗
cinon cratomenſis. Egiptus mater eſt artiũ. inde ĩ greciaʒ
deinde in taliam venerunt. In ea pꝛimum gramatica reꝑ⸗
ta eſt tempoꝛe oſiris mariti inidis. In ea quoq; dialetica
pꝛimũ muenta eſt a pmemde. qui ciuitates/et cetus hoĩm
fugiens in rupe conſedit nõ modico tẽpoꝛe.ſicq; dialeticãa
excogitauit.vñ et rupes ꝓmenidis appellata eſt Plato aut
poſt moꝛtẽ ſocratis magri ſui amoꝛe ſapiẽtie egiptũ dem
Srauit. ibiq; perceptis liberalibus ſtudijs athenas redijt.
et a pud achedemiã / villaz ſuam coadunatis diſcipulis ſtu
dis operam dedit. Hic pꝛimum logicam rationalem gre⸗
cis inſtituit.quam poſtea ariſtotiles diſcipulg eos amplia⸗
uit. perfecit/et in artem redegit. marcus therentius varꝛo
pꝛimus dialeticam de greco m latinum tranſtuht. Poſtea
cicero topica inuenit. Demoſtenes fabꝛi fuius/apud gre⸗
cos rethoꝛice repertoꝛ creditur. Tiſias apud latinos. Cho
rax apud ſiracuſas. Hec ab ariſtotile et goꝛgia et herma⸗
Soꝛa m greco ſcripta eſt/tranſ lata in latinum a tullio quin
tiliano et ticiano.

xhis autem om̃ibus ſcientijs ſupꝛa enumeratis ſep
tem ſpecialiter decreuerant antiqui in ſtudijs ſuis
ad opus erudiendoꝛum. im quibus tantam vtiuita⸗
tem eſſe pꝛe ceteris ommbus ꝓſpexerunt. ut quiſquis haꝝ
diſciplin am firmiter ꝓcepiſſet.ad aliarum noticiaʒ poſtea
mquirendo magis.et exercendo qᷓ; audiendo perueniret.
Sunt em̃ quaſi optima que dam mſtrumenta et rudimẽta
quibus via patur aio ad plenã philoſophie vitatis noticiã

Xz.

Hinc trinum et quadꝛimum nomen acceꝑit eo ꝙ; hbis qua
ſi quibuſdã vijs viuax ammus ad ſecreta ſophie mtroeat vinn
Nemo tũc tpis nomme magiſtri dignus videb at᷑ qui non züc⸗
han. vij. ſciaʒ pꝛofiteri poſſit. Pitagoꝛ as hãc in ſtudijs ſu et
is ↄſuetudine ſerualſſe legitur/ ut uſq; ad ſeptẽmũ ſc ᷣm nu OU””èͦð”
merum videlʒz. vij. artiũ liberaliũ nullus diſcipuloꝝ ſuoꝛũ HKW
de bijs que ab ipᷣo dicebantur racõnem poſcere auderet. gbr
ſed fidem dare verbis masiſtri. quouſq; omia audiuiſſet RI?è?R?
ſicq; iam ꝑ ſemeupᷣm racõeʒ eoꝝ polſſet inuemre Has. vi ”W
quidã tanto ſtudio didiciſſe legunt᷑ / ut plane ita omnes im u
memoꝛia tenerent᷑. ut quaſcũq; ſcripturas deinde ad ma⸗- e
nũ ſumpſiſſẽt. quaſcũq; queſtiões ſoluẽdas aut ↄpꝛoban⸗
das ꝗpoſuiſſent. ex hijs regulas et rões ad diffimendũ.ĩd
de quo ambigeret. foliũ libꝛoꝝ nõ quererẽt/ſed ſtatim ſin⸗
gula coꝛde ꝓata haberẽt. Hic pꝛofecto accidit eo tꝑe tot
fuiſſe ſapiẽtes ut plura ipᷣi ſcriberẽt ꝙᷓ nos legere poſſimꝰ
Scolares aũt nri aut nolũt aut neſciut modũ ↄgruũ in di⸗
ſcendo ſeruare. et idcirco multos ſtudẽtes/paucos ſapien
tes muemmꝰ?. Michi vero videt nõ minoꝛi cura pꝛouden⸗
dũ eſſe lectoꝛi ne in ſtuons mutilbus operam ſuam expen
Dat.qne in bono et vtili ꝗpoſito tepidus remaneat. Ma⸗
lum eſt bonũ negligeter agere.peius eſt n vanum laboꝛes
multos expẽdere. Sed qꝛ nõ omes hãc diſcrecõnẽ habe⸗
re poſſunt. ut intelligãt qino ſibi expediat.idcirco qᷓ ſcrip⸗ ma
ture michi vtilioꝛes vdeant᷑. lectoꝛi bꝛemter demõſtrabo me,
ac deinde de modo quoq; diſſerendi paunca adnectã. gua
SDe duabus genen bus ſcnpturari i. nte
WVo ſunt genera ſcripturan. Pꝛimũ genus eſt ean ilen
que ꝗpꝛie artes apellantur. ſecundũ eſt eaꝝ que 4”
ſunt appendentia artiũ, Qrtes ſunt que ꝓphiloſophie ſuppo⸗ nee
munt.i. ꝗ aliquã certã et determiatã phĩie materiã hñt. ut uie
eſt gramatica. dyaletica. et cetere hmmoi. Oppendẽtia arti
um ſunt.qꝗᷓ tm ad ꝓhĩam ſpectãt.i.ꝗ in aliqua extra phiam

s

na materia verſãtur. aliquando tamẽ quedam ab artibus dr
ſcerpta ſparſim et ↄfuſe attingũt/vel ſi ſimplex narratio ẽ
viam ad philoſophiam pꝛepant. Mmodi ſunt om̃ia poeta⸗
ſ rũ carmia/ut ſunt tragedie. comedie. ſatire. heroica quoʒ
mn et liria. et iambica. et didaſcalie quedam/fabule quoq; et
drü H byſtoꝛie. Illoꝝ etiam ſcripta quos nũc philoſophos appel
t. lare ſolemus/ qui et bꝛeuẽ matertam longis verboꝝ amba
ſet gibus extendere ↄſuerũt. et facilem ſenſum ꝓplexis ſermo
n mbus obſcurare / vel etiam diuerſa ſimul ↄpilantes/ quaſi
in de multis coloꝛibus et foꝛmis / vnam picturã facere. No⸗
ma⸗ ta que tibi diſtinxi. Duo ſunt. rtes/et appendicia artiũ.
bann Sed mter hec tanta michi diſtãtia eſſe videtur. ut ille ait
lenta ſalix quantũ pallenti cedit oliue/ pumceis humilis
ſin quantũ ſaluĩca rubetis/ita ut quicũq; ad ſciam ptingere
etot cupit. ſi relicta veritate artiũ reliquis ſe iplicare voluerit.
ſim materiã laboꝛis ut non dicã plurimã/mfimtam ſuſtinebit
dj et fructũ exiguũ. Dem q; artes ſine apẽditijs ſuis pPfectũ
ſen lectoꝛem facere pnt/ illa ſine artibus mehil pfectioms ofer
en⸗ re valent. Maxime aũt cũ mchil in ſe expetendu ha beant
en vnde lectoꝛem murtent / mſi traductum ab artibus et acco
x modatũ.neque quiſquã mn eis querat mſi quod artiũ eſt.
nes Quaꝗpter michi vietur pꝛimũ opam dandam eſſe artibꝰ
Be vbi fundamenta ſunt oĩm. et puꝛa ſimpl exq; veritas apit

maxime hijs.vij.quas pᷣdixi/que totius philoſ ophie inſtru
ufk menta ſunt. Demde cetera queqʒ ſi vacãt legantur.qꝛ ali

abe quando plus delectari ſolent ſerijs a dmixta ludicra ſet ra⸗
ritas pꝛecioſum facit bonũ. Sic in medio fabule curſu mi⸗
uentam ſniam auidius aliquando retinemus. Verũta men
en2 m. vij. liberalibus artibus fundamentum eſt om̃is doctni⸗
SS ne que pꝛe ceteris omibus ad manũ habende ſunt / utpote
po⸗ ſine quibꝰ me bhil ſolet aut poteſt phica diſciplia explicare
.t (De arti coherenta . v. ¶ ut diffimre
rt Ee qmoẽ ita ſibi coheret. et alteri? viciſſim rõibꝰ

jam

indigent. ut ſi vel vna defuerit/ cetere Philoſoꝑhũ facere ne
non poſſint. Vnde michi errare videntur/ qui nõ attendé⸗ n
tes talem in artibus coherentiã/quaſdã ſibi ex ipis eligũt veoe
a ceteris/m hijs ſe poſſe fieri pfectos putant. 4
¶Vmcunq; arti ꝗqð ſuũ eſt tubuendu epI. del
St rurſum alius erroꝛ non multo minoꝛ iſto.quẽ Ai
ſummope vitare opoꝛtet. Sunt em qudam/quili ns
cet ex Hhijs que legenda ſunt mehil p̃termittant/nulli tam en

arti quod ſuũ eſt tribuere noꝛũt. ſed in ſingulis legũt oms
In gramatica de ſuogiſmoꝝ ratõne diſputãt. in dyaleti⸗
ca mflexiones caſuales mquirũt.et quod ma gis irriſione
dignum eſt. in titulo totũ pene leguũt libꝛũ.et inceptũ ter⸗
cia vir lectõne expediũt. Non alios docẽt hmodi.ſed ſuã

oſtentant ſcienttã. Sed vtmã quales michi/tales omibus
apparerent. Nttende ꝙᷓ; ꝓpuerſa ſit hec ↄſuetudo. cum pꝛofe “Hõõ
dto quantomagis ſuꝑflua agsregaueris/tantommus ea qꝗᷓ =JJ

vtilia ſũt cape poſſis vel retinere. In qlibet igit arte duo
nobis maxie diſcernẽda ſũt et diſtiguẽda.pꝛimũ/q̃lit᷑ opoꝛ
teat in ipᷣa arte agere.ſecundũ/qualiter opoꝛteat ip̃ius ar
tis ratõnes quibuſlibet alijs rebus accõmodare. duo ſunt
agere de arte.et agere per artem Werbi gratia. Ngere de

ne

arte. ut eſt agere de gramatica. Ngere p artẽ. ut eſt age⸗
re gramatice. De gramatica agit. qui regulas de vocibuſ
datas/et pꝛecepta ad hanc vocẽ ꝓtinẽtia tra ctat. Grama
tice agit om̃is qui regulariter loquitur vel ſcrnibit. Ngere 4
igitur de gramatica/quibuſoã tmmodoſſcripturis ↄuenit. d
ut pꝛiſciano. donato. ſeruio. agere vero gramatice omibꝰ i
Cum igitur de qualibet arte agimus/maxime in doc endo/ dr
vbi omia ad ↄpe ndiũ reſtringenda ſunt/et ad facilem intel O”UJM
ligentiam euocanda/ſufficere debet io de quo agitur quã ”
tum bꝛeuius et aptius poteſt explanare.ne ſi alienas nim ſr
um ratõnes multiplicauerimus. magis tur bemus ꝙᷓ; edili⸗ kg
cemus lectoꝛem. Non omia dicẽda ſunt que dicere poſſumꝰ d
n

i
ne minꝰ vtiliter dicantur ea que dicere debemꝰ. id tandẽ
in vnaquaq; arte queras quod ad eam ſpecialiter pertine⸗ ⸗
re conſtiterit. Deinde cum legeris artes/et quid vmuſcuiꝰ
q; ſit pꝛopꝛium agnoueris diſputando et conferendo. tunc
⸗ demum rationes ſingularum murcem cõferꝛe licebit. et ex
alterna conſideratione viciſſim que minus pꝛius intellexe
ras mueſtigare. Noli multiplicare diuertic ula quoadulſ q3

8 ſemitas didiceris. ſecurus diſcurzes cũ erꝛare nõ timueris
. (Quid ſit neceſſarium ſtudtio pvJ.
Ne ria ſunt neceſſarta ſtudentibus QNatura. exercitiũ/
diſciplma. In natura conſideratur vt facile audi
8 lAta percipiat. et percepta firmiter teneat. In erer
cltio. vt laboꝛe et ſedulitate naturalem ſenſum excolat In
ote diſciplina. vt laudabiliter viuens. moꝛes cum ſcientia com
45 ponat De his tribus per ſ ngulam modo introductõms pau
ca perſirn gemus.
¶ De ingemo pic ad naturam viij.
Nvi doctrine operam dant. ingemo ſimul et memo⸗
yria pollere debent. que duo in omm ſtudio et di⸗
nt Aſciplina ita ſibi coherent.vt ſi deſit alterum. nemi
de nem alterum ad perfectum ducere poſſit. ſicut nulla pꝛod
de⸗ eſſe poſſunt lucra.vbi decem cuſtodiaſet in caſſum recepta
bul cula mumt.qui ꝙ; recondat non habuerit. Ingemum mue
ma mt. et memoꝛia cuſtodit ſapientiam Ingemum eſt vis que
e dam. naturaliter ammo inſita per ſe valens. Ingemũ a na⸗
n. tura pꝛoficiſcitur. vſu muatur. immoderato laboꝛe retuůn⸗
be ditur. et temperato acuitur exercitio. Vnde ſatis elegant
o a quodam dictum eſt. Nolo tandem tibi parcas. laboꝛ eſt
nel in cartis. curꝛe per aera. Duo ſunt que imngemum exercent
ri lectio et meditatio. Lectio eſt. cum ex his que ſcnpta ſũt.
m regulis et pꝛeceptis infoꝛmamur. Trumodum eſt lectioms
u Senus. docentis. diſcentis. vel per ſe inſpicientis. Dicimꝰ
n em̃ lego libꝛum lli. et lego libꝛum ab illo. et leso li libꝛum.

—

.

Inle one mayxime oſderanda ſunt oꝛdo et modus. 1
De oꝛdine legendd . iirrx.
Rde comiienoratur. alius m diſcipums. ut 1 dixe⸗
nm gramaticam dyaletica antiquioꝛem. vel anth⸗
meticam peioꝛem muſica.Rhus m libꝛis. ut ſi direro cati⸗ .
Amarium iugurtmo pꝛioꝛem. Slius m narrac õne que eſt ĩ r
contmua ſerie. Rlius in diſpoſicõne. Oedo in diſciplims ”
attenditur ſcᷣm naturam.in libeis ſcᷣm pſonam actons. el
pvel ſubiectam materiam. In narracõne ſcõm diſpoſicõnẽ/ e
que duplex eſt. naruralis ſcilicet. quando res eo refertur
oꝛdine quo geſta eſt. et ar tifictalis id eſt quando id quoo 4

poſtea geſtum eſt paus narratur. et quod pnus poſtmo⸗
Dum dicitur. In expoſicõe conſideratur oꝛdo ſcdᷣm inqin
ſicõnem. Expoſitio tria contmnet.lłram.ſenſum.ſniam. Lra
eſt congrua oꝛdinacõ dictõnum. quod etiam conſtructõ:
nem vocamus. Senſus eſt facilis quedam et aperta ſigmſt
catio quam lr̃a pꝛima fronte pꝛefert. Sententia eſt pꝛofũ⸗ 4
dior intelligentia. que mii expoſicõne vel mterpeetacoõne
non muemtur. In hijs oꝛdo eſt. ut pꝛimum litera. deinde
ſenſus. deinde lententia inqurarur. quo facto/ Perfecia
eſt erpoſito.

Ge modo legendi kX.
O dus legenoi in dundendo conſtat. Omms dun⸗
ſio mcipit a fimtis. et ad fimta vſq; pꝛogreditur.
Omne autem fimtum magis notum eſt. et ſcientia compꝛe
h enſ ibile. Hoctrina autem a b hijs que magis nota ſunt in
clpit. et per eoꝛum noticiam ad ſcientiam eoꝛum que lat ẽt 5
ꝓtingit. Preterea. racõne mueſtigamus. ad quamꝗpꝛie p⸗
tmet diuidere. quã do ab vmuerſalibus ad pticularia de⸗
ſcendimus diuidendo. et ſinguloꝛum naturas mueſtigan-⸗
dDo. Omne nãq; vmuerſale magis eſt determimatum ſuis
Pticulanbus. Quando ergo diſcimus ab bijs incipe debe
mus que magis ſunt nota et determinata et complectẽtia. kr

ſicq; paulatim deſcẽdẽdo.et per dunſionem ſingula di⸗
ſtinguendo eoꝝ que ↄtinent᷑ naturam inueſtigare

(De meditacoõne xj.
4 Editacõ eſt cogitacõ frequẽs cũ ↄſilio.que cau⸗
1 ſam et oꝛig mẽ/ modũ et vtilitatẽ vmuſcuruſqʒ rei
8 pꝛudenter mueſtigat. Meditacõ pꝛincipiũ ſumit a lectõne
H nullis tñ resulis ſtringit aut pᷣceptis lectõms. Delectat
em̃ quodãa apto decurrere ſpacio. vbi liberã ↄtemplãde
veritati aciem affiSat. et nuc has / nüc illas ren cauſas p⸗
8 ſtringere nũc aüt pe of unda queq; penetrare. mchilq; an⸗
ceps/ mchilq;ʒ obſcurũ relin quere. Peincipi ergo do ctri⸗
n ne eſt in lectõe.ↄſummacõ m meditacõne. Quã ſi quis fa
miliarius amare didi cerit. eiq; ſexius vacare voluerit.10
d; cundã valde reddit vitã.et maxima m tribulacõe pꝛeſtat
4 ↄſolacõnẽ. Ea em maxima eſt. que aiam a terrenoꝝ a ctuuũ
ſtrepitu ſegregat.et in hac vita etiã eterne quietis dul⸗
. cedinẽ quodãmõ pᷣguſtare facit. Cunq; iam ꝓ ea que facta
e cunt eũ qui fecit oĩa querere didicerit et intelligere / tüc a⸗
mmü piter et ſciẽtia erudit et leticia ꝓfundit. vnde fit. ut
4 maximu ſit in meditacõe oblectamentũ. Tria ſunt genera
meditacõis. Mnũ oſtat in circũſpectõe moꝝ.aliud in ſcru
tacõe mãdatoꝝ. terciũ in inueſtigacõe diumoꝝ oꝑpm. Oo
urx— res ſunt in vicijs et virtutibus. Manda tũ diumũ.aliud pᷣ⸗
ur. cipiẽs. aliud pꝛomittẽs.aliud terrens. Opus dei eſt. et qq
bee creat potẽtia.et qð moderatur ſapiẽtia.et qð coopatur
em gratia. Que oma quanta ſint ammiracõne digna. tanto
tit magis quiſq; nouit/quãto attẽtius dei mirabilia meditari
. De memoꝛia xi.). olueuitt.
de⸗ E memoꝛia bic marxime m pnti ptermittendũ non
An eſſe exiſtimo.q; ſicut mgemũ diuidendo mueſti⸗
uns Sat et muemt.ita memoꝛia colligendo cuſtodit. Opoꝛtet
be ergo ut que diſcendo dunſimus/ ↄmendãda memoꝛie col⸗
. ugamus, Colligere eſt ea de quibus pꝛolixius vel ſcriptu

vel diſputatũ eſt/ad bꝛeuẽ quandã et opendioſaʒ ſũmã re
digere qᷓ a maionb?epilog?.j. bꝛeuis recapitulatõ ſupꝛadi
ctoꝝ appellta ẽ Hʒ nanq; oĩs tractatio aliqð pꝛincipiũ cun
tota reiueritas et vis ſentẽtie imtit et ad ipᷣm cũcta alia re
ferũtur. hpoc qᷓrere et ↄſiderare colligere ẽ. Vnꝰ fons t.et
multi riuuli. qui amfractꝰ flummũ ſeris. tene fonte. et to⸗
tũ habes. MHocaccco dico qm memoꝛia hoomĩis hebes ẽ. et
beeuitate Saudet. et ſiĩ multa diuwit᷑ fit mmoꝛ ĩ ſin gulis
Debem? ergoñ omi doctrina/ bꝛeue aliqd et certũ collige
re ã arcula memoꝛie recondat᷑. vñ poſtmodũ cũ res exi-

git aliqua dinuent. Hoc etiaʒ ſepe replicare. et de ventre

memoꝛie ad palatũ reuocare necẽ eſt. ne longa intmiſſione
obſoleat Vñ rogo te o lectoꝛ ne mmuũ leteris ſi multa lege
ris.ſed ſi multa ĩtellexeris.ſi retinere potueris. Nlioqn nec
legere multũ peodeſt. nec ĩtelligere. Qua re ſuꝑiꝰ me dixiſ
ſe recolo.eos ꝗ doctrine opam dãt ĩ gemo et memoria mdi
De diciplma n. Zere
apies qdã cũ de mõ et foꝛma diſcẽdiñ ĩterꝛogare 4
mẽs mqt huiĩlis ſtuom ꝗᷓredi. vita quieta. ſcrutimũ
tacitũ.pauꝑtas. terea aliena.hec reſerare ſolẽt/nõnulla ob
ſcura leseti. Nudierat puto qð dictũ ẽ moꝛes oꝛnãt ſcĩaʒ.
et jõ Pceptis legedi Pcepta quoʒz viuẽ di adrtũgit. ut et mo
dũ vite ſue. et ſtudij rõʒ lectoꝛ agnoſ. cat Illaudabilis eſt
ſcĩa ꝙᷓ; vita maculat ĩpudica.et iccẽco ſũmope cauẽon ẽ a
qiu querit ſctenciam. ut non negligat diſciplmam.
De humilitate xui.

Documẽta hec tria p̃cipue ad lectoꝛẽ ptinẽt peimũ
ut nullã ſcĩam nullã ſcniptam vilẽ teneat. ſcoõm ut a nemie
Diſcere erubeſcat.terciũ ut cũ ſciam adeptꝰ? fuerit. cetos
nõ ↄtẽnat Oulcos hoc decipit. añ tẽpus ſa piẽtes viden
volũt. Hinc nãqʒ ĩ quendã elatõis tumoꝛẽ pꝛoꝛũꝑũt.vt ĩã
et ſimulare incipiãt qð nõ ſunt. et ꝗð ſunt erubeſcere.eoq;

rincipiu aüt diſciplie builitas 5. curꝰ? cũ multa ſinr

„ °

vVyiij

longius a ſapiẽua recedũt/quo nõ eẽ ſapiẽtes ſʒ putari vo⸗
lũt. Eiuſmõi multos noui. ꝗ cũ pꝛims adhuc elemẽtis idi⸗
te geant. nõmſi ſũmis inteſſe dignãt᷑ et ex hoc ſolũmõ ſe magꝭ
et nos fieri putãt. ſi magnoꝝ et ſapiẽtiũ/vel ſcripta legerit.
