zunn ſapientia creata.id eſt rationalis creatura. que qma ſecũ⸗
nui dum aliquid viſibilis eſt. ſecundum aliquid muiſibilis ia⸗
nret nua contempla tionis facta eſt pariter et via. Inquantum
283 viſibilis.eſt ianua. inquantum inviſibilis eſt va. Janua e
etad quia ingre dienti ad contemplationem animo pꝛimum adi⸗
* tũ pandit. Wia eſt quia currentem in contemplationem ad
n⸗ finem ammam perducit. Janua eſt. quia quo vammodo in⸗
ui uſibilia viſibiliter oſtendit. Via eſt. quia de viſibilibus p
u muiſibilia euntes vſque ad viſibilium pariter et muiſtbui

um creatorem videndum perducit. hoc m ſemetipo poteſt
agnoſcere homo. Nemo em̃ eſt ſapiens. qͥ ſe elle n videat

Et tñn homo li vere ꝙ; ipſe attendere ceperit. oim que m ſe

vel videntur. vel videri poſſunt. mc hil ſe intelligit Illud
nanq; ꝙ; in nobis ratioms capax eſt. qᷓuis ut ita dicam in⸗
fuſum et cõnuxtum carm ſat. iᷣm tamen ſe a ſubſtãtua car⸗
ms ꝗpꝛia ratione ſecermt. et alienum elſe mtelligit. Cur er⸗
go homo muiſibilia eſſe dubitet.qui idipᷣm qð vere homo
eſt de cuiꝰ exiſtentia nequaqᷓ; dubiat. inuiſibile eſle videt
Janua ergo ↄtemplatioms homi apitur/qñ ipᷣe ſua ſe rati⸗
one ducente ad ſe cognoſ cenduũ ingreditur Ingreſ ſo au⸗

tem via vſq; ad finem curꝛenda reſtat.vt ſcʒ. quiſq; ex con

ſideratione ꝗꝓpꝛia ad agmttonem creatoꝛis ſu puemat. It
lud nanq; in nobis qð carms non habet eſſentiam. a carne
nõ poteſt habere materiã. ſed ſicut diuerſum eſt a carne.
ta alienum ſe ſentit a carms oꝛigine. Imtium tamen ſe ha⸗
bere m hoc verilſime agnoſ cit. quia cum ſe intellegat eſſe.
ſemper ſe fuiſſe non memimt cum tamen neſciens intelli⸗
gens eſſe non poſſit. Si ergo mtellectus eſſe nonpoteſt.
mſi mtelligens. reſtat vt quẽ nõ ſp intellexiſſe cognoſcunꝰ
non ſemper fuiſſe/et per hoc aliquando cepiſſe credamus.
Sed ſicut iam dictum eſt.quod ſpiritalem habet ſubſtanti
am. nec poteſt onginem habere coꝛpoꝛeam.quia quicqd ex
materta piacente traducitur, coꝛpoꝛeũ eſſe compꝛobatur.
Di igitur murſibile noſtrum mitium habuerit. ſupereſt vt
non de pꝛeiacenti mat ena. ſed de mchilo factum ſit. Quod
autem mehil eſt/eſſe ſibi dare non poteſt et iccirco quicqd
imtium habuerit. dubium non eſt quin ab alio eſſe accepe⸗
nt. Quod autem a ſemetipſo non eſt. eſſe alijs dare non po
teſt. Igitur quiſquts ille eſt qui rebus eſſe contulit. ab alio
elſe accepit. quod inde quoq; liquido compꝛobatur. quia

ſi quicquid eſt crea tura creaturam eſſe credimus. nullum

m rebus finem muemmus. Nr̃a er go natura mſtruit q ore

atoꝛem habemus eternũ. em ſuũ et ꝗpꝛiũ eſt 7f ubſ iſnt. qe

ſi ab alio eẽ accepiſſz. Peima ren ongo veracit dicinõ poſſʒ

e Oi em̃ aliquã do nõ erat.a ſeip̃o imtium non habuꝛt. ſʒ nec
Mrn peius dici poteſt. ſi ab alio eſſe accepit. igit᷑ ſi creatoꝛ eſt/
mn: ſemꝑ fuit. Itẽ qð a ſemetip̃o eſt.nõ eſſe nõ poteſt. Quic⸗
ca⸗ quid em a ſemetipo eſt. huic mem eſt eẽ. et qð eſt/et ↄſtat
nen qꝛ nulla res a ſemetipᷣa dumdi aut ſepan poteſt. Cui igitur
bone idẽ eſt eẽ.et id qð eſt. neceſſario ſemꝑ ẽ. ꝙ; a ſemetipᷣo ſep
vdet ari mil pᷣt O&r igit᷑ qᷣcqo a ſemetipᷣo ẽ. hinc idẽ eſt eẽ. et id
etan qðᷣ eſt.q aliunde eẽ non accepit. ſeqᷓtur neceſſario vt ſemp
ſoan⸗ ſit.neqʒ vt aliunde auferꝛi poſſit.qð aliunde datum nõ ſit
er con Neceſſe ẽ ergo vt quẽ creatoꝛez credimus. hunc nec pꝛinci
,J pium.nec finem habere potuiſſe cõfiteamur Demceipiũ em
care nõ habet qð ſemꝑ fuit.nec finẽ q; nunqꝙᷓ; deſimt.Neq; er⸗
camne. go eternꝰ pᷣter ſolum creatoꝛem eſt. neqʒ creatoꝛ mſi eter
ſſebr nus eſſe poteſt. Hanc cogmtionẽ in rationali motu muem
teſe mus. ꝙ ſcʒ creatoꝛem eternum habemus. qui pꝛincipio ca⸗
nteli⸗ ret/quia ſemper fuit. finem nõ patitur/qꝛ ſemꝑ erit. MHuic
kedc. cogmtiom ceteri quoqʒ; motus atteſtantur. hoc eſt aĩmalis
ſang naturalis. localis In aqmali nanq; motu ſunt ſenſus et ap-
us. petitus. Ois aut naturalis appetitꝰ. in rebus explementum
Ranet iuemt. neq; aliqs eſt oꝛd matꝰ affectus. quẽ ſuꝰ effectꝰ cõ⸗
ſde ſequi nõ poſſit.verbi gra.Eſuriũt aĩmantia. muemunt qdðᷣ
4 comedat. ſitiũt / muemunt qð bibant.algent/muemũt quo
lr caleant. Conſtat ergo qma pꝛouidẽtia pꝛeceſſit. cuiꝰ conſi
e lio ↄciter cautum eſt. ne ꝙ nunc indigentijs pꝛeſidium de⸗
. ſit. QAu em̃ appetitus mſtituit.ipᷣe appetit ibꝰ alimenta pꝛe
guc . pauit.neq; vllo modo fien poſſet.ſi rerum euẽtus foꝛtui-
ce, ti eſſent.vt ſic ꝑ omma cunctis affectibus ſeu effectibus re
enfo ſponderent. Item motus naturalis pꝛobat. Sicut emm im
bi⸗ poſſibile eſt.vt ꝑſe aliquid de mc hilo fiat.ſic oĩno impoſſi
gi bile ẽ. vt ꝓ ſe aliquid augmentũ accipiat.hoc eſt quod ſibi
m ipſi dare non poteſt imtium.ſibipſi dare non poteſt mcre⸗
ge mentum. Quicquid emm creſcenti in augmentum venerit.
e pꝛeter id eſſe cõpꝛobat᷑ q; ꝑ ſe pꝛ ſolũ ſñ inc remento fuit

Di ergo mi creſcere poteſt mſi addatur ei quod peus nõ

Pabint. patet qꝛ nulla res creſcẽs ꝓ ſe merementũ ſumt.

CQi ergo creſcẽnbus dat crementũ. p̃e nõ exiſtẽtibus de⸗
dit mmciũ. Idem motus loc alis p-obat. Quaſdã nãq; cre
aturas ppetuo motu agitari cermmus. quaſ dã vero ſcõm

tempus moueri videmus. et alias ſic atq; alias ſic Et licet
ita diſſimlicer res moueãtur. nuſ ꝙᷓ; tamen oꝛdo reꝝ confũ

ditur. Vnde non eſt dubiũ qum mtus ſit diſpoſicõ pᷣſiden

tis qin certa lege cũcta moderatur. Qua racõne ergo ne
gamus peomdentiã. ſi omis racõnalis appetitus naturalit
ſibi ppatam muemt almomã.neq; vnquã ommo hoc fien
contingat. ut quod in vno natura aꝓpetit. in altero natura

non habeat. Gimilter cu motus et merementũ ita varie.

et diſſimilrter fons curretia nunqꝙᷓ; tamẽ ↄfũdant oꝛdimem

quõ negare poſſumus mtus eſſe di ſpoſacõnem. Dubitart i⸗
gitur non poteſt qum minuiſibilis intus rectoꝛ pſideat. qi
reꝝ oim euẽtus et pꝛouidentia ſua p̃uemt. et ſapietia dil⸗
pomt. Wnus imquã. Nam et hoc quoqʒ; natura ipᷣa docet.

vnũ ſcz eſſe reꝝ oĩm opificẽ.vnũ eſſe rectoꝛẽ. Nam ſi diuner
ſa intus conſilia pᷣſidentiũ eſſent. mpi ſe foꝛis reꝝ curſus ab

mucẽ aliqñ diuiderẽt. Nũc aut omna du ſic ↄcoꝛditer ad
vnũ fine currũt.pꝛofecto indicãt qꝛ vnus eſt fons et oꝛigo
vnde pꝛocedũt. Sed qꝛ vnũ diuerſis modis accipitur/cõ⸗

ſiderandũ eſt quõ creatoꝛ reꝝ vnus eſſe dicatur. Nam et
vnũ collectõe.et vnũ compoſicõne.et vnũ ſunilitudie et

vnũ eſſentia. et vnũ mdemtitate. Onu collectõe eſt quemad

modũ cũ gregẽ dicimus vnũ in quo multa ſunt aĩalia PHnũ

ↄpoſicõe.quẽadmodũ cũ coꝛpus vnũ dicimus ĩ quo multa

ſunt membꝛa Wnu ſimilitudie. quẽadmodũ cũ vocẽ vnam
Dicimus que a multts eſt pꝛolata. Sed honꝝ oim mehil ve⸗
re vnu eſt. Gcom aliquẽ tũ reſpectũ vnũ dicta ſunt. q quo
dãmodo ad vmtatẽ accedut. Fas ergo nõ eſtut exiſtime⸗
mus creatoi reꝝ/ aut collectõne duterſoꝝ. aut ↄponcõne

N. partium/aut ſimilitudine plurium. vnum eſſe. cum illud ett
de am quod in nobis rationale eſt. hoꝛum ommũ m ſemetipo
a mchil poſſit muemre. Illud em̃ nrjm qð partium multitu⸗
ön .—Rr dine ↄpolt itum cermtur. nõ rationale/ ſed rationa li ↄꝛunctũ
i elſe ipa nr̃a ratione ↄpꝛobatur Si ergo nr̃m rationale vere
afi vnum eſt. quantomagis creatoꝛ eius vere vnus eſſe credẽ
.* dus eſt. Vere aũt vnum eſt / q eſſ entialiter vnũ eſt / cui to
tum eſt vnum elſe. et ſumplex elſe quod eſt. QAucqd ĩgitur
li vere vnum ſimplex eſt et in partes oĩno aliquas ſ epart nõ
poteſt. et ideo ſectionẽ partium nõ admittit. quia ptium
fe poſitionẽ nõ recipit Creatoꝛi igitur reꝝ ideo vnum eſt eſſe
hnnd quod eſt. quia totum vnum et ſumplex eſt eſſe quod eſt SZʒ
nt adhuc ↄſiderare nos opoꝛtet/q; quedã res inuemũtur.que
en vere vnum ſunt. et tamẽ ſumme vnum nõ ſunt. ſicut amme
dn. que vnum ſunt eſſentialiter.ſed vnum nõ ſunt muariabilit.
tg NMuod aüt vere et ſumme vnum eſt elſentialiter / et mua⸗
1d riabiliter vnum eſt. Reſtat ergo vt ſi deum vere vnum eſſe
Net. credimus. vtrum ne etiam ſumme vnus dici poſſit inquira⸗
er mus. Q) tunc veraciter oſtendimus, ſi eum oino muanabi
ab leem eſſe cõpꝛobamus. Sed quia ſcire nõ poſſumus quo de
add us muartabilis ſit.mſi per? agnoſcamꝰ quot modis res qua
drigo libet variari poſſit.pꝛimũ nos opoꝛtet om̃es mutabilitatis
n eo⸗ modos deſcribere. ac deinde ꝓ ſingulas qualiter a deo re
met monueantur oſtendere Trnibus modis fit omis mutabilitas
ik loco foꝛma et tẽpoꝛe.Localiter mutatur res quelibet qua⸗
mad do de loco ad locum tranſit. hoc eſt eſſe deſunt vbi fuit.
Vri ett pbi nõ fuit eſ ſe meipit. et eſt extrinſeca hec mutatio. m⸗
las chilq; variat de ip̃us rei eſſentia. quia ſi eſſe deſimt vbi
un fuit.nõ tñ qð fuit eſſe deſimt/et ſi eſſe incipit vbi non fuit.
ve⸗ nõ tn qð nõ fuit eſſe incipit. foꝛmaliter mutatur res que⸗
a libet. qñ q; ſcᷣm ſuam eſſentiã m eodez pſiſtens loco. vel
me⸗ ſcdm augmentũ aliqd accipit, qdᷣ pꝛius nõ habint / vel ſecũ
in dum detimentũ aliquio qð pꝛius habuit amittit. vl ſcõm

„

alterationem aliquid quod pꝛius habuit. alter habere inci⸗

pit/qꝙᷓ pꝛius habuit. Mutatio ſecundũ tempus. ex duobus
pcedentibus naſcitur. quia mec hil tempoꝛaliter mutarit po⸗

teſt. quod vel foꝛmaliter non mutetur / vel localiter. Vnde

euidenter colligitur ꝙ immutabile ommno eſt quicquid ne
qʒ foꝛma neqʒ loco mutari poteſt. Si igitur deum neq; foꝛ⸗

ma neq; loco mutan poſſe conſtiterit Immutabilem omm
no eſſe dubium non erit. Localem autem mutationem faci⸗
le ab eo remouemus. ſi eum vbiqʒ; eſſe oſtendimus. Quod

emm vbiq; eſt. momm loco eſt Q autẽ in omi loco eſt de

loco ad locum tranſire non poteſt. Deum autem vbiqʒ eſſe

multa ſunt ind icia. Pꝛimum ipſa amma noſtra quã et ratio

ſunplicem eſſentiam eſſe non dubitat. et ſenſus ꝓ omne vi⸗

uificat. coꝛ pus diffuſum eſſe pꝛobat. Quecunq; emm am⸗

mati coꝛpoꝛis pars leditur. vnus eſt ad quem ſenſus omiĩs

doloꝛis retoꝛquetur. qd ommno non fieret. ſi vnus et idem

vbiq; non diffuſus non eſſet. Si ergo rationalis ſpiritꝰ ho
mims cum ſit ſimplex. per omne quod regit coꝛpus diffun

ditur. digmun nõ eſt vt ille creatozꝛ qui omma regit et poſ

ſidet.vno aliquo m loco coartari. et non omma potius im⸗
plere c redatur. Nam et i rerum motus. qu tam certo et

tam rationabin vbiq; moderamme cureunt. vitam mtrinſe
cus mouentem

eſſe oſtendunt. Nec tamen vllo modo crede
dum eſt quod ſicut ſenſus homms cum coꝛpoꝛe quod ſenſi

ficat perſonaliter comungitur. ita quoq; creatoꝛ ille ſpri⸗
tus cum coꝛpoꝛe huiꝰ? ſenſibilis mundi pſonalier comun⸗

gatur. quia aliter implet mundũ deus. et aliter amma coꝛ⸗
pus. Nima implet coꝛpus et ↄtinetur. qiia circumſcriptibi

lis eſt. deus implet mundũ. ſed mundo nõ concluditur. qꝛ

vbiq; pꝛeſens nuſ qᷓ; compꝛehendi poteſt. pꝛeterea cum diui

ne virtutis effectus nuſqꝙᷓ; deelſſe cermmus. cur eandem der
virtutem omm bus meſſe rebus dubitemus. Si autem der
virtus vbiq; eſt. cum alia non ſit dei virtus ꝙᷓ deus.cõſtat

MUꝰ

— — — —,— we — —

xij.

. quia nuſcᷓ eᷓ deus deeſſe. NHeq; em̃ vt bomo ad operandum
aliena virtute deus indiget. quia homo ſepe alieno ammim
bcx culo perficit. quod facere pꝛopꝛa virtute non valet. Vnde
mde ſecundum quandam loquendi conſuetudmem. illic homo
on⸗ aliquando operari dicitur. vbi per ſemetip; abſens eſſe nõ
— 2 dubitatur. quẽadmodum cum rex in cimtate ſua reſidens
mmm pꝛocul cum hoſtibus confligere vincere vel ſuperan per hi⸗
aa⸗ betur. qma milites eius volente ip̃o et iubente confligunt
d vincunt vel ſuperantur. Tale eſt cum quis in rem emmus
ide poſitam.vel virgam extendit / vel lapidem iacit. et tangere
ale dicitur quic quip vel lapis / vel virga tetigerit. OMulta qm⸗
nato dem ſunt talia. ſed hoꝛum ommum mchil ꝗpeie dicitur. qꝛ
neyi⸗ alteri tribiitur quod alter operatur. Deus autem q; Ppſe⸗
nam⸗ metipm cuncta pꝛopꝛia virtute fatit vbicunq; pꝛeſens ẽ ope
oni re. pꝛeſens etiam neceſſe eſt vt ſit deitate Quod ſi quis foꝛ
Den te querat. quomodo diuma eſſentia que ſ. implex eſt vbiq;
ho elſe poſſit.ſciat t qy aliter [ſpiricus ſimplex dicitur aliter coꝛ
fun pus. Coꝛpus em ꝗpter paruta tem ſimplex dicitur Cum au
tpel tem ſpiritus ſimplex dicitur. non paruitas ſed vmtas ſig⸗
im, mficatur Creatoꝛ ĩigitur et ſimplex/quia vnus eſt. et vbiq;
ttoet eſt quia deus eſt. In omm loco exiſtens nuſqᷓ; compꝛehen
Kncle ditur. qma vmuerſa replens continet/ non cõtinetur Qma
cledi igitur m omm loco eſt mutari localiter non poteſt.et quia
dlanſ a nullo compꝛehenditur localis non eſt. Sed neq; illa que
ſnh ſecundum foꝛmam eſt mutabilitas i m ipſum cadere poteſt.
un⸗ Quicqmd em̃ ſecundum foꝛmax mutatur.vel ſecundũ aug
“ mentum. vel ſecundum diminutionem. vel ſecundum altera
pit tionem mutatur. ſed hoꝛum ommum diuina natura mhil re

cipit. quod facile videre eſt per ſingula. non augetur Quic
un4 quid em ꝓ incrementum creſcit. amplius aliquid ſ emetipᷣo
accipit. Quicquid autem pꝛeter id quod in ſemetip̃o ha⸗

.
ne⸗ bet aliquid accipit. aliunde accipiat neceſſe eſt quia milla
e res ſibup̃i quod non ha bet dare poteſt. Creatoꝛ aũt rerum

leij.
aliqno aliquid quod nen babet accipiat. cum om̃e quod en
ſtit ab pᷣo pꝛocedat. Non poteſt igitur creſcere qui ſemet⸗
ip̃o amplius mi poteſt recipere. neq;ʒ minui poteſt QAuicqᷣd
em̃ ſemetipo minus fien poteſt / vere vnum non eſt. qua id
quod in ſepatione ſe dundit in coniuncti one idem nõ fuit
Deus 1gtur cui rotum vnum eſt elſe / quod eſt.nullo modo

ſemetipo minoꝛ fien poteſt. Neqʒ; igitur perfectio augen.

neq; vmtas mmn. neq; immenſitas compꝛehendi.neqʒ; qui
pꝛeſens vbiq; eſt/localiter poteſt variari. Nunc de ſola al⸗

teratione reſtat. vt oſtendamus qualuer dunne nature nõ

conuemat. Et quia alia eſt alteratio coꝛpoꝛum, alia ſ pin⸗
tuum. cum ex ſupꝛavictis conſtet domim non coꝛpus. ſʒ ſꝑꝛ
ritum eſſe.cum de deo loqummur. non neceſſe eſt de altera
tione coꝛpoꝛum multa diſſerere. Geemter tamen eam attin
gimus. vt competentius ad alterationem ſpirituum puema
mus. OAlteratio roꝛpoꝛum fit in tranſpoſitione partium. et

viciſſitu dine qualitatum. Nlteratio ſpirituum ꝓꝑ cogmuo⸗

nem et affectum. Secundum affectum mutatur ſpiritꝰ?. vt

nunc triſtes. nunc hilares. Secundum cogmtionez. vt nũc

mmus.nunc ampkus ſapientes Duo vero ſunt pᷣcipue que
affectum operantis mutare ſolent.id ẽ ſiue quia aliqd pe⸗

mtendifecerit in pꝛetento. ſiune aliquid inoꝛdmatum ꝗpo⸗

nat de futuro. Sed ꝙ; deus de facto nõ pemteat ſatis euꝛ
Denter oſtẽdit mmuta bilis iſte curſus rerum ominum. qui
ſic lege perpetua peme mſtitutioms modum non deſerit.
Quod vero mi moꝛdinatum pꝛoponat rationa bilis pꝛobat
euentus.qui in tanto coꝛpoꝛe nature nuſꝙ; ſibi contradicit
BGemper ergo immutabihs eſt voluntas dei.qui nec conſi⸗
lium mutat de pꝛeterito. nec pꝛopoſitũ de futuro Sic quo
q; cogmtione immutabilis eſſe credendus eſt. Cnbus em
modis mutabilitati ſubiacet humana cogmtio. per augme
tum.per dimnutionem. per viciſſtuomem Der. augmentu
vt quando diſcimus quod neſcimus.Der Ouminutionez. nñ

— —v—eD

-—— —.,— — —,, —

”

lruf.
quod ſcimus oblimleimur Wicilſitudo autem quadeipertt
ta eſt. in eſſentta.in foꝛma.in loco.ĩ temꝑe. In eſſentia vi⸗
ciſſitudinem patitur humana cogmtio. quando nunc hoc/
nunc illud cogitamus. quia ſimul omma noſtro ſenſu com

et:

t prehen dere non poſſumus. In foꝛma/quando i idip̃m nunc
ddo tale/nunc vero tale attendimus. quia vtrůq; ſimul non va
n, lemus. In loco/quando nunc huc nunc illud cogitacõnem
aun ducimus. quia ſimul vbiq; eſſe cogitatione non valemus.
⸗ In tempe/quando nunc pꝛeterita/nunc preſentia/nunc fu⸗
no tiura conſideramus. Tunc etiam tempe cogmtio variatur/
n⸗ quando nunc habitam cogitacõnem mtermittimus. nunc m
zie termiſſam iterum reſumimus. quia eam ſine intermiſſione
len tenere non poſſumus. Sed has omnes mutabilitates dꝛun
ttn na cogmtio non recipit. Non augetur. quia plena eſt. Neq;
ent em̃ neſcire poteſt omma qui creat.qui gubernat.qm pene
attt trat.qm poꝛtat omma. Et qui ommbus preſens eſt deita⸗
to⸗ te. abſens eſſe non poteſt viſione. Omui non poteſt qui a⸗
.yt lum de non eſt quicquid eſt. ſed idemip̃m quicquid eſt/ab
nc ipo eſt. ab vno et vnum totum quod eſt. Auid de vicillitu
cue dine dicams Quomodo viciſſitud inem recipe poſſit ſapiẽ⸗
be:; tia/que omma ſimul et ſemel ſub vno viſioms ra dio comp⸗
po⸗ hendit? Simul/ quia omnem eſſentiam/ omnem foꝛmam/om
genl ma loca/omma tempoꝛa. Semel⸗/ quia viſionem nec mter⸗
n miſſam recipit. nec habitã intermittit. ſed quod ſemel eſt
n. ſemper eſt. et quod ſemper eſt / totum eſt. Omma videt. et
bat de ommbus omma videt. et ſemper videt. et vbiq; videt.

Nichil ei nouũ/mchil alienum aduemt. me hil ſuũ. Quãdo
futurum eſt preuidet. quando pꝛeſens eſt videt. quando
. preteritum eſt retinet. Nec aliud quod in ᷣo eſt prendet
videt et retinet. ſed quod aduemt in temꝑe fuit in viſione
⸗ et quod preterit in tempe/permanet in viſione. Quemad
modum ſi totum coꝛpus tuum eſſet oculus.nec aliud tibi
eſſet eſſe et aliud videre.quocũq; ſe res verteret.preſens

X
nlt⸗

liſ
ubi non eſſe non poſſet.et ſub vno viſioms jetn ummcbilis
permanens comphenderes quicquid quaqua verſum in re⸗
ſpectu haberes. imo nonmſi ante te cerneres quicqd circũ⸗
quaqʒ contra te politum haberes. Mes tranſiret et ſtaret
viſio. et quocunq; ſua ſe mobilitate verteret. ſtanti nonmſi
peꝛeſens eſſet. QNunc aũt quia ex pte vides. mutabiliter vi⸗
Des. et cum res videnti tranſit. aut videri deſimt. aut ſecũ
mutabiliter viſionem trabit. Quod ſi totus oculus eſſes.
ſic mutabiliter non videres. Quic q igitur ex pte eſt muta
bile eſt. et quic qd ex ꝑte no eſt/mutabile nõ eſt. Deus aũt
cur idem eſt eſſe. vꝛuere et intelligere. cum p eſſentiã ex p
te non ſit. nec per lapientiam ex parte eſſe poterit. ſed ſi⸗
cut in muta bilis eſt eſſentia. ita quoq; immutabilis eſt ſapi
entia. Hoc iam de cogmtione diuma dictum ſufficiat. Sʒ
ſciendum eſt q; hec cogmitio et viſio dicitur/et ſapiẽ̃ua di⸗
citur. et p. eſcientia dicitur. et pꝛouidentia dicitur. Viſio
eſt quia aſpicit. ſa pientia eſt quia intelligit peeſcientia qꝛ
pꝛeuemt. pꝛouidentia quia diſpomt. De quibus multe dif
ficil es et perplexe queſtiones oꝛiuntur quas huic compen
Dio interpolare timemus. Igit᷑ ad ea que reſtant t᷑ᷣnſeamꝰ
” Quod trinus deus et vmns.
x quo pꝛidem de viſibilibus ad munſibilia oculo cõ
templatioms ingreſſi ſumus.ad hoc vſq; via inue⸗
ſtigatioms penetrauumus. vt ꝛam creatoeem rerũ
ommum ſine pꝛincipio. ſine fine. ſine mutablilitate eſſe non
dubitemus. et hoc quidem non extra nos. ſed in nobiſmet⸗
vpis muemmus. Conſideremus ergo ſi adhuc amplius ali⸗
gquid eadem ipᷣa natura noſtra de creatoꝛe noſtro nos do⸗
ceat.quia foꝛtaſſis non ſolum. ſed et tninum oſtendat, Cer
te mens rationalis vna eſt. et generat de ſe mtellectũ. vna
vävnum. Quem nõnunqᷓ Ddum conſpicit/ꝙ; ſubulis/ ꝙᷓ; verus/
conuemens/ ch i iocundus ſu. mox diligit eum ſet cõplac:
ſibi m ipo. Viet paruer et ſtupet.et ſe tale aliqd ĩucmir:

lxüij.

potuſſe miratur. Mehemẽter libet ſemꝑ illud aſpicere.ſꝑ

hyrre.ſemp illo ꝓꝑfrii. ſempꝑ ĩ illo delectari. Ipm p ſe placet
ip̃m ꝗpter ſe placet.nec aliqd ẽ qð extra illud qᷓritur. qꝛ in

illo totũ amat᷑. In illo ↄtemplatio vitaus ad videnð dele
ctabilis. ad hnñndum ſuams. ao fruendũ dulcis. Cum illo ſe
cum mẽs reqeſcit nec vnqᷓ; ſecreti ſui tedio afficit᷑.qᷓ vmco

Idez/nõ tñ ſolit ario ↄſoꝛte letatur Cõſidera ergo tria hec
mentẽ. mtellectũ. amoꝛem. De mente intellectus naſcit᷑.de

mente parit᷑ et mtellectu/amoꝛ oꝛitur. De ſola mẽte itelle
ctus.qꝛ mens de ſe ĩitellectum gigmt. Rmoꝛ vᷣo nec de ſola
mẽte.qꝛ nec de ſolo ĩtellectu.q;ꝛ ab vtriſq;ʒ pꝛocedit.Peius
mens. deinde mens et itellectus. poſtea mens et itellectus
et amoꝛ Et hoc qdẽ in nobis ſic ẽ. Veꝝ ĩ creatoꝛe lõge alit᷑
ſuadet ratio. Quia em̃ ipᷣm fuiſſe ſp cre dimus.ſ emp quoq;
ſapiam habuiſſe opoꝛtet ↄfiteamur Qam ſi aliqñ ſine ſapia
fuiſſe ðe.qͥs eum poſtmodum ſapeẽteʒ fecerit. aut a quo ſa
pientiã acceperit nullo modo muemt. cũ et hoc abſurdiſ⸗
ſimũ ſit. et ab oĩ rõe alienũ credere.eum qꝗ ẽ fons et oꝛigo

ſapie / aliqn ſine ſapĩa extitiſſe e Semp ergo illo ſapia. ſemp
ab illo ſapia. ſemp cũ po ſapĩa fuit. Semp ĩ illo ſapia. qe

ſemꝑ ſapiam habuit.ſemp ſapiẽs fuit. BGeinp ab ulo ſapĩa

qꝛ ſapiam quã habet. ipe Senuit. Semp cum illoſ apia. qꝶ
gZemta/ ſe a ggnẽte nõ diudit. Semp gemta E. et ſp gigm

tur.nunc cũ gigmtur inchoãs.nec cũ gemta ẽ celſãs.ſemp

Sigmtur qꝛ eterna.ſemꝑ gemta ẽ qe pfecta. Eſt ergo qꝗ ge⸗
nut. et ẽ q gemtꝰ? eſt. Qui genuit pr eſt.q gemtꝰ? eſt filꝰ ẽ
Et qe ꝗ genuit ſemꝑ genuit. eternꝰ pr̃ ẽ. Et q qꝗͥ gemtꝰ eſt
ſemp gemtꝰ ẽ. eterno pr̃i filiꝰ⸗ coeternꝰ? . J tẽ qꝗ ſempꝑ ſapi
entiam habuit. ſemꝑ ſapiam dilexit. Qu vo ſp dilexit. ſẽp
amoꝛ? habuit. J taq; eterno pr̃i et filio coeternꝰ? amoꝛ eſt.

Et tñ pr̃ a nullo ẽ.filꝰ a pr̃e ſolo ẽ.amoꝛ vᷣo a pre ſimul et

filio eſt. Sʒ qꝛ ſuꝑiꝰ creatoꝛẽ oĩm ſũme et vere vnũ eẽ alſe⸗
T uim. hec tria ĩ deo vnũ eẽ ſ. ubſtãtialit opoꝛtz ofiteamur

xüij
Qma item ille qn gemtus eſt non poteſt eſſe ille a quo ge
intꝰ? eſt. neq; itẽ ille ꝗ a gignente et gemto pꝛocedit ille eẽ
pt qui eſt gignens vel Semta. in expugnabili rõe verttatis
cogimur m deitate pſonaꝝ trimtatẽ. et ſubſtãtie vmtatez
cognoſcere. Tribus ergo ĩ deitate vna ↄmums eſt/et eqᷓlis
etermtas. et eterna equalitas. qꝛ nõ poteſt eẽ ſin gulis diſ
ſimle. qd onmibus facit deitas vna cõmune. Tres ergo vnũ
ſunt q; m tribus pſoms eſt vna ſubſtãtia/ſed tres vnꝰ non
ſunt. qꝛ ſicut diſtinctio ꝓſona vmtate deitatis nõ diuidit᷑ J
ita et vmtas deitatis diſtinctionẽ pſonaꝝ nõ ↄfundit. Sed
libet adhuc paulo attenti? ↄſiderare quomõ dictum ſit q;
pater diligit ſa pĩiam ſuam. Hoiĩes em̃ ſepe ſolent diligere
ſcientiã ſuam ꝗꝓpter opus.nõ opus ꝓpter ſciam. Sicut ẽ ſci
entia agri colẽ di ſcĩa tex endi.ſcia pin gendi. et cetere hunꝰ
modi. vbi pꝛoꝛſus pitia iudicat᷑ mutilis.mſi conſequatur in
opere fructus vtuitatis. Oð ſi de ſapia dei ðe. iam mmirũ
opus factoꝛi ſuo antefertur. Pꝛopterea dicendum eſt fapi⸗
entiam ſemp pcioſioꝛeʒ eſſe opere ſuo.et ſemꝑ apter ſe amã
dam eſſe ſapientiã. Qð ſi qñ foꝛte ſapientie opꝰ ſuum ante
fertur. non hoc eſt ex iudicio veritatis. ſed ex erꝛoꝛe hoĩs.
Sapientia em̃ vita et amoꝛ ſapłtie eſt felicitas vite. QOua
ꝓpter cum dicitur q; pater ſapientie complaceat ſibi in ula
abſit ab intellectu noſtro vt credamus q; deus ſapiam ſuã
pꝛopter opera que ꝑ illam facit diligat.quin potius omma
opera ſua nõmſi pꝛopter illam amet. Peopterea em̃ dixit.
hic eſt filius meus dilectus in quo nichi complacui.nõ in
terꝛa aut in celo. non m ſole aut in luna et ſtellis.nõ etiam
in angelis.et que excellentiſſima ſunt in creaturis. quia et
iſta ſi ſuo modo placita ſunt.tamen mſi in ipᷣo et ꝑ ipᷣm pla
cere non poſſunt. Tanto em̃ amplius amoꝛe ſuo digna ſũt
quanto vicimus ad eius ſimilitudinẽ accedunt. Non ergo
ꝓpt᷑ opa ſapientiã.ſed pꝛopter ſapientiam opera ſua diligit
deus. In illa emm omne pulcrum et verum. et ipa tota eſt

ler

oge deſiderium. Lux inuiſibilis et vita immoztalis. cmus aſpe⸗
llees ctus eſt/tam deſiderabilis. vt oculos dei delectare polſſit.
tge ſimplex et perfecta. non redundans et plena. ſola.nonta⸗
ten men ſolitaria. vna et continens omma. Sed quia tres per⸗
cs ſonas in deitate vna credimus. ſupeſt vt quod de qualibet
di Harum dicitur. vtrumne etiam de alijs dici poſſit mquirra
opji tur. Dictum eſt autem quod pater amat filium. Keſtat er
Dnn So vt ↄſideremus.ſi pari modo dici poſſit.q; amoꝛ patris
undit et fdij amet filium. quod filius amet ſeip̃m. Item q; pater
ged amet ſe. quod filus amet patrem. quod amoꝛ patris et fi⸗
itey lij.amet patrem. Item q; amoꝛ patris et fili amet ſe. qðᷣ
gere pater amet amoꝛem ſuum et fuij.quod filius amet amoꝛe
teia ſuum et patris. Doſtremo ſi vnus et idem amoꝛ eſt quo qͥſ
hbuh qʒ amat ſeipſum vel ad muicem quiſq; alium. Sed hec fa⸗
turi cilius inuemmus. ſi ea que iam dicta ſunt ad memoꝛiam re
R uocamus.
ſri N ſupꝛadictis emm ratiombus aſſeruimus quod deus pi⸗
n ma caula eſt et oꝛgo bonoꝛum ommum Eo autem qui fons
ante eſt et pꝛmcipium ommum excellentiꝰ? bonum nullum eſſe po
es. teſt. Sammum igitur bonum deus eſt. Hatitudo autez nuſ
Gur quam rectius ꝙᷓ in ſummo bono collocatur Peus igitur ſo
mnil us et pꝛopꝛie et pꝛincipaliter beatus eſt. Geatus autẽ quo
nii modo eſſe poteſt/ cui idipſum non placet quod eſt. Qmſq
mii isitur beatus eſt. et ſeipſum diligit. et id quod ipe eſt dili
. glt. Bi igitur pater/et fmus. et amoꝛ patris et fdij vnum
. ſunt et vnus deus ſunt. cum in ſolo deo vera beatitudo ſit
an necelſſe eſt vt et quiſq; amet ſeipſum.et ad inuicem quiſq;
tan alium.Neq; beatitudo veraciter dici poſſet. imo potius ſũ
uͤet ma mfelicitas foꝛet.ſi per contrartam voluntatem ſe din⸗
pri derent. et per eandem naturam ab muicem ſepari non poſ
iſit ſent. Sacra igitur natura vnũ ſunt pater et fůms. et amoꝛ
teo. patris et filij.ita quoq; voluntate et amoꝛe vnum non eſſe
non poſſunt.. Vno amoꝛe ſe diligunt. quia vnum ſunt. nec
it

lxv.

lnd eſt quod quiſq; amat in altero. qᷓ qy quiſh amat in
ſeip̃o.quia non aliunde eſt q; quiſq; eſt. qᷓ; ꝙ alter ẽ. Qð
pater diligit m filio. hic idem filius diligit in ſeipo. et qðᷣ
amoꝛ patris et filij diligit in filio. hoc idem filius diligit in
l eipo. Item / h filius diligit in patre. hoc pater diligit i ſe
et q; amoꝛ pr̃is et filn duligit ĩpatre. hoc pater diligit in ſe

Item. pater et filuis dilisunt in amoꝛe ſuo.hoc amo?

patris et fun diliget i in ſeipo. Item ꝙ; pater diligit in ſeip
ſo. hoc diligit in filio.et m amoꝛe ſuo. Et q; filius diligit ĩ
ſeipo. hoc diligit ĩ patre et m amoꝛe ſuo. Et q; amoꝛ patris
et filij diligit m ſe. hoc diligit in filio et ĩ patre. audi vtrũ
vox patris huic qð loquimur ↄcoꝛdet Hoc eſt inqt filꝰme
us dilectus in quo michi complac m. Nõ dixit ſepatim ego
michi ↄplacui. neq; dixit ſepatim/ille mipi placuit. neq; vo
ſimul dixit. ego michi cõplacm. et ille michi ↄplacuit. ſed
dixit. ego mc hi complaci m ipo. hoc eſt quod mich de
me placet ĩ ipo eſt. extra pm non eſt. quia qð ego ſum ipe
eſt. Qma em̃ aliud ꝙqᷓ ip̃e non ſum / extra ip̃ᷣm michi placere
non poſſum. Hic eſt ergo ſuinus meus duectus.in quo mi
chi complacui. Quicquid michi placet. ĩ ip̃o et per ipſum
placet. Ip̈e eſt em̃ ſapientia ꝑ quam feci omĩa In ipᷣo eter
naliter diſpoſuiſti. quicqiid tempoꝛaliter feci. Et tanto am

plivnũqð qʒ opus meũn diligo. quãto perfectius ull ud pei⸗

me diſpoſitiom concoꝛdare video. Nolite putare ꝙ ipe tã
tum ſit mediatoꝛ in reconciliauone hominum. quia ꝑ pm
etiam cõmendabilis et placita fit aſpectui meo conditio
ommum creaturarum. In ipᷣo exammo cuncta opera mea.
que facio. et non amare nequeo qð intueoꝛ ſumie illi quem
amo. Solus ille me offendit. qui ab eins ſmilitudine rece
dit. Si ergo vultis michi placere ei ſumiles eſtote. ĩm au
Dite. et ſi foꝛte ab eus ſimuitudine male agendo diſcelſi⸗
mns-ißm imitando redite. In ipo datur rparcepeum.m o

— — — — —

— — d —— „

—

H datur conſilium. Peeceptum vt perſiſtatis. conſilium vt re
1 deatis. WMtinaʒ temmſ ſetis pꝛeceptum. ſed quia tranſgreſſi
eſtis pꝛeceptum. ſaltim audite conſilium. ip̃m audite Oag
tie mc onſili angelus nobis mit titur. vt ꝗ conditis datus fuit
i, ad gloꝛiam. idem pditis vemat ad medelam. ip̃m audite.
nk Ipe conditoꝛ.ipe eſt et redemptoꝛ. ipᷣe deus mecum vos
R condidit. qui vobiſcum homo. ſolus ad vos vemt. Ipſum
nſe audite. Ipſe eſt foꝛma.ipſe medicina. ipſe exemplum. ipſe
Sti eſt remedium. Ipſum audite. Felicius fuiſſʒ ſemper tenuiſ
eng ſe eius ſimilitudinem. ſʒ iã minꝰ? gloꝛioſum non erit. ad eiꝰ
u redire imitationem. Ipſum audite O homo quid cauſaris
nn ignoꝛantia m tuam? Ecce ipſe natura tua te arguit. ipſa te
neg⸗ conumcit. Noſti qualis ſis.vnde vemas.quem factoꝛẽ ha⸗
beas. quo mediatoꝛe egeas.et tu adhuc impudenter te de
t,ſe⸗ fendendo. contra deum clamas. Noſtt qmia malus es et
de quia a bono opifice malus factus non es. et ceſſas. et non
e clamas ad eum qui te fecit vt vemat et refictat. qui crea⸗
cere uit vt redimat. Noli dubitare de potentia eius.vide ope⸗
om ra illius quanta ſint. Noli dubitare de ſapientia.vide ope
unm ra eius quam pulcra ſint. Noh dubitare de bemuolentia.
dtrer vide opera eius quomodo ad vtilitatem tibi ſermunt. OOõ
okh ſtrat ergo tibi ſuo opere quantum poſſit in tua redemptio
op ne. Monſtrat item tibi quam foꝛmidandum expectare poſ
fei ſis iudicem. ſi volueris habere redemptoꝛem. Nemo reſi⸗
hßn ſtere ei poteſt. quia ommpotens eſt. nemo eum fallere po⸗
to teſt. quia ſapientiſſimus eſt. nemo eum coꝛrumpere po⸗
en. teſt. quia optimus eſt. nemo eum declmnare poteſt. quia
en vbique eſt. nemo eum tolerare poteſt. quia eternus eſt. ne⸗
e mo eum flectere poteſt. quia mcommutabuls eſt. Si erSo
* volumus talem ſentire mdicem. ipm queramus redempto⸗
i rem. quando pꝛidem de viſibilbus ad inueſtigada muiſibi
, lia pꝛogredi cepimꝰ. pꝛimo a coꝛpꝑea creata ad incoꝛꝑ eam
$

lxvj.
Hoc eſt rationalem creaturam tranſiumꝰ. ac deinde a rati
onali creatura vſq; ad ſapiaʒ ᷣ puemmꝰ. nüc vo redeũtes
pmo a ſapia dei ad rõnale creatam. deiñ a rõali creata ad
crentam coꝛpeã habita ↄnderatõe pꝛocedemꝰ Ille oꝛdo ẽ
osgmtõis/iſte ↄditõis. qꝛ pꝛimũ coꝛꝑea crea ta ꝗᷓ viſibilis ẽ ĩ
osgmtõe occurat. dem a coꝛpea creat a ad ĩc oꝛpeã ↄgmtio
inſit poſtremo via iueſtigatõn s àpta vſq; ad ↄditoꝛẽ vtriuſ
q; puemtoin ↄditõe vo pmo Sdu ad imaginẽ dei rõalis cre
ata facta ẽ. deiñ crea a coꝛpea. vt creatura rõalis in ea fo
ris agnoſceret. qᷣd a creatoꝛe intꝰ accepiſſʒ. In ſapia dei ẽ
vitas. ĩ rõali creat᷑ a mago vitatis. ĩcoꝛpea creata vmbꝛa

mmagis. Rôalis creata fctã ẽ ad dei ſapiaʒ. Coꝛpea crea⸗

tura facta ẽ ad rõalem creaturã. Pꝛopt q oĩs motꝰ.et cõ
uer ſio coꝛpee c reature ẽ ad rõalem creaturã. et oĩis motus
et ouerſio rõnalis creature eẽ debet ad dei ſapientiam. vt
dum qðqʒ ſuo ſemꝑ ſuꝑion adheret ꝑ conuerſionẽ.nec pei
me oditioms oedm.nec pꝛim exẽplaris m ſe pturbet ſimi
litudinẽ. Quiſq ergo via ĩiueſtigatõis de viſibilibꝰ ad im⸗
ſibilia tnſit. pꝛmũ a coꝛpea creatura ad rõnalem creaturã
deinde a rõali creatura. ad oſideratõzʒ ſui creatoꝛis mẽtis
ituitũ ducere debet. Neuertes aũt de murſibilibꝰ? ad viſi⸗
bilia. peimũ a creatoꝛe ad rõnalem creaturã. dem̃ a rõnali
creatura ad coꝛpea creatura deſcẽoit. Ordo aũt cogmtio
ms in mente humana ſemꝑ pꝛecedit oꝛdinem conditioms
quia nos qui foꝛis ſumus redire ab intimis non poſſumus.
mſi peius oculo mentis mtima penetremus. Sequitur aũt
ſemper oꝛdo conditioms. oꝛdinem cogmtioms. quia et ſi
aliquando huuana infirmitas ãd mterna contẽplanda vel
tennter admiſſa fuerit. Oin ibidem ſtare hãnc ſue mutabili
ta tis fluxus non kermie ttit.

7oit6; ꝓuemmꝰ.nuc nam mẽs nra ad ſemetĩam redeat.

— —

oſtq igit᷑ nos che 08 largm digna toẽ ð viſe bil b

— —

—

— ———

dmſa yxvij.

kütes et qd ſibi i ex hac ogmtõe vtilitatis pꝛoueire poſ ſit attẽdat
d NQRuid em nobis pꝛodeſt. ſi ĩ deo ↄgnoſcimꝰ maieſtatis cel⸗
odoi ſitudinẽ. et nullã nobis iñ colligimꝰ vtilitatẽ? S; ecce dũ
blisej de ilo itimo diuie tẽplatõis ſecreto reuertimur. qd nobi⸗
üͤn ſcuũ afferꝛe potumꝰ qd mſi lucẽ de regione lucis vementes
penl Hoc em̃ decẽs et nccãriũ ẽ.vt ſi a lucis regione vemmus.

ad fugãdas nr̃as tenebꝛas nobiſcũ lucẽ apoꝛtemus. Et qs
ſcire potit q; ibi fuimꝰ.ſi illuiati nõ redmus?Rpaareat er⸗
So q ibi fuimꝰ. appareat qd ibi vidimꝰ. Si ibi vidimꝰ potæ
tiã. apoꝛtem? lucẽ diuĩ timoꝛis. Si ibi vidimꝰ ſapĩiam. a p⸗

lis ge
nea lo
1dere

„
Ndn poꝛtemꝰ lueẽ vitatis. Bi ibi vidim?bemgtatẽ. appoꝛtem?lu
gare cẽ dilectõis Potẽtia toꝛpẽtes ad amoꝛẽ excitet.ſapĩa igno
. rãtie tenebꝛis cecatos illuiet. bemtas frigidos caloꝛe ca⸗
non ritatis mflãmet Widete q̃ſo qo lux ſit/ñ dies.et qd tene bꝛe
lin. mſi nox. Et ſicut oculꝰ coꝛpis hʒʒ diẽ ſuam / et noctẽ ſuã. ĩita
nec quoq; oculus coꝛdis ha bet diem ſuã. et noctem ſuaxꝭ Tres
erln er go dies ſüt ĩuiſibilis lucis. qᷓbus interiꝰ ſpẽalis vite cur
dn ſuus diſtinguit᷑. Peimus dies ẽ timoꝛ. ſcdus ẽ vitas. tcius ẽ
katufa caritas. Deimꝰ dies ſolẽ ſuũ hʒ potẽtiã.ſcðs dies ſolẽ ſuũ
metis hʒ ſapiaʒ. tcius dies ſolẽ ſuũ hʒ bemgmtatẽ Potẽtia ad pa
dvin trem. ſapia ad filiũ. bem Ftas Ptinet ad ſpm̃ ſctm̃. lij ſüt
föal dies nri quos hẽmus exten. alij quos interius hẽmus. Di
gnitn es nr̃i extioꝛes et cũ nolumꝰt᷑nſeunt.dies vᷣo ĩterioꝛes.ſi vo
Ntions lumꝰ? Pmanere ĩ eternũ pñt.Nã de timoꝛe dñ̃ ðꝛ qꝛ ĩ ſeculũ
umus. ſeculi ꝓꝑmanet.de vitate quoq; dubiũ nõ ẽ pmanetĩ et
nraüt nũ.qꝛ et ſi in hac vita mmcipiat.tunc tñ plena et pfecta ĩ no
etſt bis erit. cũ ſpᷣe q ẽ vitas poſt huiꝰ vite immũ mamfeſtꝰ ap
dapel parebit. De caritate iteʒ dictũ eſt. ql caritas nunq; excidit
tubi BSom dies iſti qᷓ nunqꝙᷓ tnſeunt. Nã illi dies mali ſunt.q non
ſolum nõ pmanent ſemp. ſʒ nec ad modicum ſtare pñt. De
i hiaꝛaiis diebꝰ? ꝑ ꝓphetã ðe Mõ ſicut fenũ. dies ei? ſicut vmbꝛa ðᷣ
Ple clmauert Iſti ſũt dies quos meruit culpa illi dies quos de

. dit gra. De ilł die bꝰdixit ꝓpheta. In diebꝰ meis iuoca bo

xvij.
qui alibi dixtt. media nocte ſ urseba ad confidendun tibi.
Sed illos dies ſuos vocat.qma alios dies nõ amat. Sicut
ilbberemias dicit. Dñe diem bomĩs non deſideram. tuſ cis.
Iſti ſunt dies qbus plenꝰ? fut iob.de quo ſcriptũ ẽ. qꝛ moꝛ 6
tuus ẽ ſener plenꝰ oien. Nam de alijs diebus plenus ee nõ
poterat.q tranſacttiam nõ erant. Illos dies ꝗ foꝛis ſunt. 4 1
ſolos mali nouerunt. bom vero qur iam mternos dies vide
re meruerunt. eos qui foꝛis ſunt non ſolum non diligunt.
ſzʒ etiã male dicũt. Pereat inqt beatꝰ? iob dies ĩ qua netus 66
fam. et nor ĩ qua dictũ eſt. ↄceptus eſt hõ. Dies ille verta⸗ na
