faciamus. et ↄuiciabant᷑ ei multis crimmoſis ſermombus.
que etiã pꝛo enoꝛmtate ſceleris ſcribere nefas fint. Item
dixerũt. Qua ↄfixerut manus eius et pedes.hoc et nos
faciamus. Configetes aũt manus et pedes a diecerũt dicẽ⸗
tes. Quduimmus qꝛ acetu et fel dederüt ei poꝛrecta lpon⸗
gia. hocidem et nos faciamus. Et admota arũdie cũ ſpõ⸗
Sia plena aceto cũ felle apoſuerũt oꝛi eius. Nodiderũtq;
imquitatẽ ſnp imquitatẽ dicẽtes. Didicimus q; arũdine ꝑ
cuſſerũt caput eius patres nri.ſimiliter et nos faciamus.
Et ꝓcuſſerũt caput eius arũ dine Fimtis vero omibus his
Dixer ũt. Sicut lancea latus eius apuerüt ita et nos odi
amus.et ꝓfoꝛato lãcea latere imagims dñ̃ exiuit ſanguis
et aqua. Gloꝛia tibi fili dei viui. qui de ſupms ſedibus de⸗
ſcẽdiſti pꝛo nra ſalute tuã exhibere pntiã. et pꝛo liberacoe
nmæa (cũ immoꝛtalis eſſi es) moꝛti te tradidiſti. O ineſtimabi⸗
lis bemtas ſaluatoꝛis nr̃i ihũ xp̃ᷣi.ut rememoꝛa reris anti⸗
qua pietatis tue opa. hec mir abilia tua celo et terris ſtu⸗
penda et gloꝛificãda iten renouaſti. Erigite fili lueis ocu
los mentis vr̃e et exhilarate coꝛda.qꝛ hodie facta ẽ vobis
redempcõ.et iugũ captimtatis vr̃e ↄtritũ t᷑. Nudite ergo
et głificate deũ pꝛo bnfieijs ꝗᷓ adhuc vobis amiſtrat. Pri
cipes ſacdotũ pꝰ ꝙᷓ lãcea latꝰ imagĩs dñi ↄfoder̃t/dixer̃t.
q diuulgata lũt ꝓvmuerſam terrã ſigna et vtutes płime

que fecit ibeſus nazarenus. recipiamus ſangumẽ de latere

magims eius.et om̃es infirmos et male hñtes ꝓ vmuerſã
ſinagogã mde aſpgamus ut expiamur vᷣtutẽ xpi. et ſi ve
ra ſunt que dicta ſunt. Et ſuponẽtes ampullam vitreà lo⸗

co vulneris recepunt m ea ſanguinẽ et aquã de latere ima⸗

Sims dñi decurrentẽ.Ndhuc ipᷣis nõ credẽtibus/ſed imurt
as et blaſphemias mferẽtibus/poꝛtabãt ampullã plenã ſa
lute et virtute ad locũ in quo multitudo languentiũ coad⸗

unata fuit. Primũ quidẽ oĩm paliticũ quendã a natiuitate
adeũt.hiquoꝛe ſcõ ꝓungũt.ſamtati et ĩcolumtati reddũt.

Ceci qᷓpluruni a tactu ſacre punctõis gaudu receperunt
lumms. Demomaci ad odoꝛẽ ᷣine vᷣtutis quotquot effere
bant᷑ / purgabãtur. Wbi aũt celebꝛe verbũ hoc factũ eſt ꝓ
vmuerſam ciuitatẽ.alij atq; alij ſecũ egrotos ſuos ingere⸗

tes de agris vicis et de domibus multicudine infimta pꝛo⸗
fluebãt et ſalui fiebãt. Repleta eſt aũt ſinagoga eoꝝ pa⸗

liticis.ſurdis.claudis.demomacis.lepꝛoſis. andis.cecis
mutis. et om̃i genere moꝛboꝝ egrotãtibus.et a quocuqʒ
genere languoꝛis detinebãtur/ſanabant᷑. Vidẽtes aũt pꝛĩi⸗

cipes ſacdotũ et oĩs ſmagoga eoꝝ ſigna et pꝛodigia mag

ꝗ fiebãt cũ młieribꝰet infãtibꝰ credẽteſ/clamabãt deo pr̃i
et ihũ xpᷣo filio eius atq; ſpũ ſancto Vnꝰ deus pater. vnꝰ
xpᷣs dei finꝰ. vnꝰ ex vtroq; pꝛocedẽs ſpũs ſcũs.qi ĩ trim

tate pfecta viuit et regnat deꝰ in ſecula amẽ. Gloꝛia tibi

xpᷣe quẽ pr̃es nri ignoꝛãtes crucifixerũt.qui nũc a nobis in
ſancta imagine tua crucifixns es. Gloꝛia tibi fili dei vim.
qui per ſigna potentie tue illuũiaſti cecitatẽ coꝛdꝛũ nroꝝ et
ad tuã miſcdiam tꝛaxiſti.tibi credimuſ.ꝓpiciꝰ eſto nobis et
ſuſcipe lacmas et pemtẽtiã nr̃aʒ. ne foꝛte pꝛo magmtudĩe
ſcelerꝝ/infernꝰ apiẽs os ſuũ deglutiat nos QAui cũ pribus

nris mrabilia ma gna feciſti et bñficia innũerabilia pᷣſtituſti

pce miqtatibus nr̃is.et medere aĩabus nriſ. St lamoꝛ ma

gnus fiebat clamatiũ et dñm iuocãtium. Sanatis vo oĩbꝰ

qui aduecti fuerant mfirms.pꝛincipes ſacerdotũ et omis
multitudo eoꝝ cucurrit ab epᷣm ciuitatis vna voce clamã⸗
tes. Vnus deus pater. vnus hus xps fuius eius quẽ pr̃es
nrᷣi crucifixer ũt. vnus et ſpus deus. Et ↄfitẽtes pctã ſua ip
ſam ſanctã imaginẽ oſtẽderũt ep̃o.narrãtesetiã qualter
ſanguis et aqua de latere ſpius cucurrit. et quãta mirabi⸗
lia facta ſunt. Ep̃us aũt vmuerſalit indicto ieiumo/om̃es
regenerauit ſcõ baptiſmate/quos om̃es ſpᷣe ſuſcepit. Si⸗
nagogã quide eoꝝ peineipalẽ/ eccleſiã ↄſecraut ĩ honoꝛe
ſaluatoꝛis ur̃i mũ xpi. Ceteras vero ſinagogas eon dedi—
cauit eccleſias m honoꝛe apłoꝝ et martirũ. Factũq; eſt
gaudiũ ma gnũ nõ ſolũ ; tãta coꝛpa curata ſut.ſedet q/
aĩe mitoꝝ de moꝛte ad vitã trãſlate ſunt. Hec ſciẽs ergo
Ddilectiſſimi frẽs/ acceleraui mamfeſtare vobis. vt ĩ hoc e
tiã cognoſcẽtes vᷣtutẽ et miſcdiam dñ nñi ihũ xp̃i ãplus ꝰ
firmati ſitis ĩ fide.et graꝝ actões illi reddatis. Pꝛo mira
bilibus et bñficijs ꝗ qᷓ dñs oſtedit. decreuit ſcã romana et ãꝗ
tiocenſis eccleſia die quĩitoidiũ nouebꝛiũ ſolẽmtatẽ agi.i
quo hec facta ſunt ad laudẽ dñi nri ibũ rßi. ain vnet re. p
O. ſ. ſ. Rmen.

ß

( e vel aſſercõnes hugoms lucidiſſimel in quibuſ⸗

dam verbis diuims et ren naturis.
¶De quatuoꝛ volũtatibus in xpᷣo.
Peris de volutate dei/ et de voluntate
bomims ſimiliter. Criſtus deus fuit. et
ideo volũtas dma in illo fuit. et qꝛ ho⸗
mo fuit/ſumiliter volũtas humana in iᷣ⸗

mims requimtt. Ergo in xp̃ᷣo diumna volũtas fuit inquantũ

xp̃s deus fuit. et ſimiliter hũana volũtas in ipᷣo fuit inqua

tum ip̃e homo fuit. Humana aũt volũtas tripliciter ↄſide⸗

ratur. Scdðm racõnem. ſcõm pietatẽ.ſcõm carnẽ.Ergo ĩ

xpᷣo volũtas fuit diuimmtatis.et volũtas racõms.et volun⸗
tas pietatis. et volũtas carnis. Volũtas diumtatis ꝓ iu⸗

ſticiã ſmiam dictabat.volũt as racõms ꝓ obedientiã veri⸗

tatem appꝛobabat. volũtas pietatis ꝓꝑ ↄpaſſionẽ in malo a⸗
lieno ſuſpirabat.volũtas carms ꝓ paſſionẽ in malo ꝓpꝛio
murmurabat. Wide ſi nõ omia hec in xpᷣo inuemas. Ille le
pꝛoſus qui ſamtatẽ p̃cabatur et maieſtatẽ ↄfitebatur / po⸗
tentiã volũtatis ðᷣme ↄfeſſus eſt dicens.dñe ſi vis potes

me mũdare. Et dñs ut eiuſoẽ volũtatis vᷣine et ſniaz et po⸗
tentiã oſtẽderet. ꝓpter ſmaʒ ait / volo. ꝓgpter potentiã ſubiũ

xit / mü dare. Hoc eſt exemplũ volũtatis ðᷣme m xpᷣo. Pꝛop
ter volũtatẽ racõms que volũtati ðᷣime ꝑ obedientiã ſubi⸗
ciebatar dixit. Spũs pꝛomptus eſt. Pꝛopter volũtatẽ car
ms que penã hoꝛrendo ꝑ infirmitatẽ paſſiom remtebatur/

lo fuit. Non dico humanã/quã culpa et
viciũ homĩs facit/ſed quam natura ho⸗

dixit. Caro infirma eſt. Spũs pꝛomptus erat ꝓ voluntatẽ

racõms.diſpoſicõnem ðine voluntatis in paſſione carms
ſue ſequendo. caro autem infirma per naturalem pꝛ'omden
tiam qua malum ſuũ odire acceperat paſſiom remtendo.
Secũdum volũtatem itaqʒ; deitats in diſpoſicõe pᷣcedẽtẽ
et ſcdᷣm volũtatem racõms diumã diſpoſicõeʒ appꝛobantẽ

. ſubſequentẽ xpᷣs pati volmt. Sc ᷣm vclu tatẽ aut car⸗
ms ſcm quã naturaliter mquantũ homo fuit/eande car⸗
uem ſuã odio non habuit/pati noluit. Neq; in hoc tñ dum⸗
ne vol untati cõtrarius fuit. qꝛ et hocipᷣm quod noluꝛt.eũ
nolle diuma volũtas fuit. Erat adhuc alia volũtas in xpᷣo/
voliutas pietatis ſiue huma mtatis. Nam et ip̃a pietas hu⸗
mamtas vocatur, et dicũtur humam qui pij ſunt et facile
aliems mierijs ↄpatiutur. Pꝛopꝛiũ eſt em humamtatis oↄ⸗
pati. et moueri pietate m miſeria aliea. Beſtia pati poteſt
ↄpati aũt humamtatis eſt ꝓgꝛui. Idcirco voluũtas pietatiſ
volũtas humamtatis uocatur. q; homĩs eſt pietate moue⸗
ri. Et hec ſimliter ſcðᷣm naturam humamtatis in xpᷣo iue⸗
mtur. Cum appꝛopmquaret mhus iberuſalem/ videns cimta
tem fleuit ſup eam. QAuare flebat ſi nõ dolebat? Ergo no
luit q; dolut. QAuid doluit? Perdicõnem. Si doluit de
pdicõne uloꝝ. noluit pdic õnem illoꝝ. Quomodo noluit?
Scõm volutateʒ vtiqʒ diumam quod iuſtũ futurũ erat vo⸗
luit.ſcᷣm volũtatem racõms ꝛuſticie ↄſenſit.et iuſticiam
aꝓpꝛobauit. Scdm voluũtatem aũt pietatis/ſine odio iuſti
cie condoluit miſerie.quẽa dvmodũ ſcvᷣm voluntatẽ carms
—— muuſticiam non accuſabat ſed penam recuſabat / vnaque q;
voluntas quod ſuũ erat opabatur..et quod ad ſe ptinuit
ſequebatur. Voluntas diuma iuſticiam. voluntas racõna
lis obedientilam. voluntas humamtatis miſcviam. volun⸗
tas carms naturam. Neq; altera alteri contra ria erat. ſed
vnaqueq; ita quod ſuũ erat appetit/ut quis ad aliud eſ⸗
ſet/ alteri tamen contraria non eſſet. Hoc eſt. ut licet ad
aliud velle haberet ad aliam tamen nolle non haberet.
Sicut em̃ duumtati natura erat iuſticiam non deſerere / ſic
carm auſtum erat naturam ſeruare.et pietati alienam mi⸗
ſeritam non amare. Sic itaq; in xpᷣo voluntas dinina fuit in
ſtictam dictãs. voluntas racõms iuſticiã apꝛobans. volũ⸗
tas humamtatis per quã nulli malũ voliit. volũtas carms

p quã ſibi penã noluit. Juſtũ itaq; carm erat ꝙ paſſione;
ſuã noluit.qꝛ hoc erat ſcdᷣi naturã Et iuſtum deo erat q/

. paſſionẽ iſtius voluit. q;ꝛ hoc erat ſcdᷣm iuſticiã.Neq; em̃
idcirco caro noliit q; deus voluit. ſicut et deus idcirco
non voluit qꝛ caro noluit. Similiter et pietas q; ſcᷣm af⸗
1 fectũ opa ſſiioms in pena vel pdicõe miſeꝛoꝝ miſericoꝛdit᷑
noluit. nequaqꝙᷓ ↄtra deũ id iuſte volentẽ noluit / ſed qð ſuũ
4 erat. amauit miſcdiazʒ. et tñ qð ſuu nõ erat nõ impꝛobauit
iuſticiã. Sane ſciendũ qꝛ id q; caro moꝛtalis timoꝛe paſſi
l oms vritur.et pietas amoꝛe ↄpaſſiõis paſſibiliter moue⸗
de tur. pñti tm̃ vite debitũ eſt m qua et malis ↄpaſſio debet
de⸗ qꝙᷓ;diu coꝛrigi pñt.et boms paſſio nõ tollit᷑ qᷓdiu melioꝛes
tn eſſe pnñt. Cũ aũt moꝛtale hoc induerit immoꝛtalitatem.et
no coꝛruptibile hoc mduerit mncoꝛrupcõeʒ.tũc vtiqʒ ſicut car⸗
de nem neqʒ paſſio nec timoꝛ paſſioms vllus affliget/ſic mẽs
1 nullã ex ↄpaſſione aliem doloꝛis penã ſuſcipiet. Illic quip
o: pe et caro hẽbit ↄtra paſſionẽ ſecuritatẽ.et aĩa hẽbit ĩ pie
an tate puritatẽ. Securitas carms erit ex impaſſibilitate. pu⸗
ſt ritas mentis ex veritate. Intellige que dico. Pati et ↄpa⸗
uis ti vtrũqʒ pena eſt. Pati datũ eſt hoĩ pꝛo imquitate.ↄpati
eq⸗ aũt p̃ceptũ eſt pꝛo bomtate. Juſtũ eſt em̃ et equu coꝛam *
mt deo nr̃o. ut qui patitur ↄpatiat᷑.ut ꝑ paſſionẽ deleat᷑ im⸗
6un quitas.pꝑ ↄpaſſionẽ exerceat᷑ bomtas. Hoc ſiquidẽ ad bo
un mtatẽ ptinet vite moꝛtalis. ut ſe in alijs ↄdicõi ſue acomo
O0 det. et aliene paſſiõis ꝑ ↄpaſſiõz ꝑticeps efficiat᷑.ut ſicut
, id qð patit᷑ ncĩtatis ẽ.ita id qð ↄpatit᷑ opus ſit bomtatis.
% Vbi aũut pati ñ erit.ↄpati nõ erit. ⸗õ tñ qꝛ cru delitas nõ
. erit in pena aliena.ſ ed qꝛ cruciatꝰ nõ inerit ex aliena miſe⸗
ſe ria. hic ↄpati vᷣtutis ẽ, illic nõ ↄpati felicitatis. Hic ↄpate⸗
ri⸗ ris volũtate. moueris pietate.ↄdoles bomta te. Illic non
u ↄpateris felicitate.nõ moueris etmtate. nõ ↄdoles impaſ
i⸗ ſibilitate. Sic itaq; opati eſſe nñ poteſt. mſi illic tãtum vbi
. pati eſſe poteſt. quomã et ipᷣm ↄpati / pati ẽ. Sane q illic

pati nõ exuunt. ↄpati nõ deponũt.qꝛ ſicut pꝛo lua imqͥ tate
coꝛruptibiliter patiũtur. ita pꝛo aliena mfelicitate. ſy vite
moꝛtalis affectũ carnalit ↄpatiũtur. Hic ẽ q; diues alle in
toꝛmętis poſitꝰ. pro fribus ſollicitat᷑.vt hoc ei ad milene
cumulũ accederet.ꝙ eũĩ ſua pena etiã aliena miſeria cru
ciaret.bꝛahã aũt cruciatũ vidit.et ſñ ↄpaſſiõis doloꝛe in
Saudio felicitatis ꝓſiſtẽs.eũ ꝓ iuſticiã repulit dicẽs fili re
cepiſti bona in vita tua.et laz arꝰ ſimilit mala. Huc e etiaʒ
qð pꝓſalmiſta puidẽs quẽadmoð ĩ illo etᷣmtatis gaudio coꝛ
da uiſton dune iuſticie p imqtatis amoꝛẽ imutabilit mhere
tia nõ aliud appetere vel aꝗꝓpbare poterũt. mſi hoc ſolũ qð
ſym illã eẽ ↄgnoſcẽt.ait. Introibo in potẽtiã dñ.dñe me⸗
moꝛa boꝛ iuſticie tue ſoli?. In hac aũt vita vbi eiꝰ? dez dun
ne iuſticie ſiiam ꝓfecte nec ſcire/nec pᷣſcire poſſumꝰ.qᷓdaʒ
etiã qᷓ ſm ipamauſta nõ ſũt.ſñ imuſticia velle poſſumꝰ.qꝛ
hoc ſolũ ad nos ptinet.vt vbi neſcimꝰ qᷓd potiꝰ do placeat
hoc potil ſimũ eligamꝰ? qð pietati ↄcoꝛdat Obi aũt diume
iuſticie.ſma imutabilit pfixa oñditur. ↄt᷑ eã demceps pie⸗
tati locꝰ nõ debet᷑. Quia ſi qd nos illic ex ↄpaſſiõe tetige⸗
rit. vel ex vitio ẽ affectui dñante.vel ex ĩfir mtate coꝛrup⸗
tibilis nature.paſſiom reſiſtere non valente
. De triplici compaſſione.
riplex em̃opaſſiõis modꝰẽ Eſt qppe opaſſio alia ex
rvitio.alia ex natura. alia ex vir tute. Cõpaſſio ex
icio cẽ.qn affectꝰ aliquo rep̃hẽſibili doloꝛe tãgit
vbi illicito pꝛiꝰ? amoꝛe tenebat᷑. Cõpaſſio ex na tura eſt.qñ
ex inſito ſibi pietatis affectu aĩmus aliems erũms ↄdelet.
quotiẽs t pietatis vel hũamta tis meſurã naturã oꝓpꝛimi ſi
ue affligi videt Cõpaſſio ex virtute ẽ. qñ ꝓpter deũ aliems
doloꝛibꝰ ↄpa timur. cũ ſczʒ vel iuſticiã ̃mi.vel ĩnocẽtiazʒ af⸗
flig videm?. Cõpalſſi io ex vitio ẽ culpabilis. ↄpaſſio ex na
tura ẽ irrep̃hẽſibilis.cõpaſſio ex vtute laudabilis. DPema
rephbendit᷑. tercia laudat᷑.ſcdᷣa aũt nec culpã hʒ qꝛ ex na=a

eſt. nec pꝛemũ/quia ex virtute non eſt. In bac ergo vita/
qdiu caro moꝛtahs ledi poteſt paſſionem. tamdiu etiam

4° 6

ammus mutabilis tangi poteſt ↄpaſſione. VYbi autem vty
q; veraciter impoſſibile erit.tũc pꝛofecto neq; paſſio car⸗
m/neq; paſſio menti vlla meſſe potent. QNunc ergo muta⸗

bilitate ſua bene vtrũqʒ vtitur.ſi et caro in paſſione paci⸗

entiam non deſerit. et ammus m ↄpaſſione iuſticie menſu⸗

ram non tranſcendit. Si igitur tempus ↄpaſſioms queris.

quamdiu pati poſſumus/compati debemus. Si locũ que⸗
ris.illic comꝑa ſſioms miſericoꝛdia exhibenda eſt. vbi ad⸗

huc paſſioms miſeria deſperanda nõ eſt. Daud/egrotan⸗

te filio lacrimas fudit. moꝛtuo faciem lauit. ut oſtenderet/
quia tamdiu compaſſioms miſeꝛia poꝛtanda eſt. quãdiu

paſſioms mſericoꝛdia deſperãda nõ eſt. Eſt tamen quidã

compaſſio ns affectus/qui naturam etiam perditam miſe⸗

racõe pꝛoſequitur.ſecũdum quem in noſtri generis ſimili⸗

tudine ſicut culpe non coꝛrigende iraſcimur.ita nature nõ

extinguende miſeremur. Nuũc autem vita moꝛtalis et mu⸗

ta bilitati ſubdita. nũc interim pꝛo parte miſerie ſuſtinet.

ſed poſtea ad incoꝛrupcõem trãſlata deponet. Nũc inte⸗

rim in vtroq; egrotat.et paſſione videlicet in carne.et cõ⸗
paſſione in mente.tunc in vtroqʒ ſanabitur.ut et per im⸗
moꝛtalitatem carms contra paſſionem/per immut abilita⸗
tem mentis contra paſſionem confirmetur. Sicut emm es⸗
tudo carms eſt pati.ita egritudo mentis eſt compati. Pꝛo⸗

pterea deus homo qi vtrũqʒ tollere vemt / vtrũq; tolera⸗

uit. Buſcepit paſſionem in carne.ſuſcepit compaſſionem
in mente. In vtroq; e grotare voluit pꝛopter noſ. ut ĩ vtro
q; nos egrotantes ſanaret. Infirmatus eſt paſſione ĩ pe⸗
na.ĩfimatus eſt compaſſione ĩ miſena aliena. Eouſq; paſ⸗

miſeriã carnem ſuam tradidit ad paſſiõzʒ. ꝓter miſcdiam

—

ſionem ſu ſtinuit ut pꝛo moꝛituris moꝛeretur. eouſq; com⸗
paſſiõem ſuſcepit ut pꝛo perituris lacrimaretur. Pꝛopter

äs

2

ammam ſuam tur bamt ad compaſſiõem. In carne ſua do
luit pꝛo nobis patiẽdo. In mete ſua condoluit nobis com
patiendo. Et quemadmodum carms infirmitas in plo ſe⸗
cũdum affectum nature noluit penam ſuam. ſic mentis pie
tas ſecundum affectum miſericoꝛdie noluit miſertam alie⸗
nam. Sicut emm calcem paſſioms ſecundum carms vo⸗
luntatem a ſe tranſferti poſtulabat. quem non tranſfereẽ⸗
dum eſſe pꝛeſciebat.ſic ſententiam condemnacõms ſecũ⸗
dum pietatem alns mitigari exoꝛabat quam immutabiliter
pꝛ euiddebat. Pietas enim quod ſuum erat operabatur mi
ſerando.et ratio quod ſuum eꝛat ſequebatuꝛ diume diſpo⸗
ſicõm obediendo Pꝛopterea mchil contrartetatis erat ſi

chriſtus homo ſecundum affectum pietatis quam in huma

tate ſua aſ ſumpl erat ali gud volebat qoud tamen ſecun⸗
Dum voluntatem diumam in qua cum patre omma diſpo⸗
nebat/futurum nõ eſſe preſciebat. quia hoc ad veram hu⸗

mamtatem pertimnebat ut pietate moueretur. quia et hoc
ad veram dunmtatem pertmebat.ut a ſua diſpoſicõe non
moueretur. Ita q; ſecundum vtrũq; fecit quod debuit. Ne
q; ideo ſibi contrarius fuit.ſi ſecundum pietatem humam

tati congruam voluit. quod ſecundum ꝛuſticiam dunmtati

debitam nolut. quia et hoc velle / et illud nolle / vtrũque
voluꝛt. Scriptum eſt. Jheſus autem infremuit ſpiritu. et

turbauit ſemetipſum. Hic intendite. Turbauit ſemetiplũ.
Quomodo turbauit? Que fuit iſta turbatio qua ſemetip⸗

ſum turbauit heſusspietas ĩpſa.miſeratio ipſa. fuit turba

tio. Gona tur batio. Pene turbabatur qui pietate moueba

tur. Turbauit ſemetipſum. Miſeratio turbauit eum. et ipe
ſemetipſum turbauit / qui miſerationem ſponte ſuſcepit.

Sicut tradidit ſemetipſum quando ꝛudas tradidit ipſum.

ſic turbauit ſemetepſum quando mſeratio turbamt eum.
Notum eſt hoc et frequenti vſu pꝛobatum. Dicitur honi⸗

m quando ali quid patitur Tu temetipſum turbaſti.tu tibi

— — — — . — —

—

% %

uni⸗

feciſti malum hoc. Sic turbauit ibelus ſemori pfum quan⸗
do miſeratio turb iuit eum quam ponte ſuſceperat. Et ſe⸗
metipm toidit/qñi lle ẽdidit cin ad tradẽdũ ptãtem oceſſe⸗
rat. Sic itaq; IJbeſus in humamtate aſſumpta. quamdiu
eam paſſibiem poꝛtare voluit/ſecund um pꝛopꝛietatem lbu
mamtatis/et paſſionem in carne/et compaſſioneiu m men⸗

te poꝛtaiit. In qua tamen modo ad immuta bilitatem trãſ
t lata/nec pati poteſt ad coꝛrupcõnem.nec compati ad tur
ta bacõnem. Quando chriſtum ſecundum Hommem nom⸗
m mus. et patientem et compatientem nouimus. Defecerũt
mnquit ſicut fumus dies mei. et oſſa mea mea ſicut crem⸗
ſ um aruerunt. percuſſas ſum ut fenum. et arurt coꝛ meum
a tan quam liqueſcens in medio ventris mei ꝛc. Dies defece⸗
n⸗ runt pꝛopter paſſionem.oſſa aruerunt pꝛopter com paſſio⸗
6 nem. pꝛo pter paſſionem moꝛtua eſt caro. pꝛopter compal⸗
dr ſionem arefacta eſt amma. Doloꝛ compaſſioms quaſi fri⸗
ve xura quedam amme fuit. qua vrebatur miſeratione. pꝛe⸗
mebatur compalſ ſione.ſiccabatur deſperacõne. Deſpera
ſe cõne dico/ non pꝛopter ſe/ ſed pꝛopter illos/ qui nec in
. malo coꝛrigendi/neq; a malo erant liberandi. In his omm
i bus chriſtum ſecundum carnem nouimus. quando veram 2
humamtatem et in vera humamtate veram poꝛtaut moꝛ⸗
talitatem. QNunc autem iam ſecundum carnem non noui⸗
. mus/ poſtquam reſurgens a moꝛtuis iam non moꝛitur.
moꝛs illi vltra non dominabitur. Quod emm viuit. vi⸗

uit deo.

. (* tribus generibus
meditationum.

„° %°% *

ng

Eoditacõ eſt frequẽs cogitatio. modum. et cãm et
rõeʒ vmꝰ?cꝰqʒ rei ĩueſtigãs.Oodũ/qd ſit. Cauſaʒ
quare lit. Nacõnẽ quõ ſit. Tria ſunt genera meditacõnũ
Vnũ m creaturis. vnũ in ſcripturis.vnũ in moꝛibus.Pri⸗
mü ſurgit ex ãmiracõne.ſecũdũ ex lectõe.terciũ ex circũ⸗

ſpectione. In peimo ãamiracõ queſtionẽ generat.queſtio in

ue ſtigacõnẽ.mueſtigacõ muencõez. Rmmiracõ eſt diſpoſi
cõis/queſtio cãe/ mueſtigacõ rõis. Diſpoſicõ ẽ in celo cuc⸗
ta equalia. in terra alta et dep̃ſſa. Dio bac ãmirauo. Cau⸗
ſa/apter vitã trenã terra. ꝓter vitã celeſtẽ celũ. Pro hac

queſuo. Racõ. qualis terra/talis via terrena. quale celũ/

—.

talis vita celeſtis. Oꝛo hac mueſtigacõ. In lectõe aũt ſic

onderãdũ. Pnimũ lectõ ad cognoſcẽdã veritatẽ matertam

mimſtrat. et meditacõ coaptat. oꝛatio ſubleuat.oꝑacõ cõ
pomt. ↄtẽplacõ m ipᷣa exultat. In ſcripturis meditacõ eſt

quõ ſcire opoꝛteat. Exemplum. Scriptũ eſt. Declina a ma

lo et fac bonu. àccedit meditatõ lectõm. quare dixit pꝛ2/
Declma.et poſtea fac bonũ. Cauſa.q mſi paus mala rece
dant non a dnemũt bona. Nacõ.lcut peis mala germia
eradicant/poſtea plãtãtur bona. Itẽ/quare dixit.declina
a malo? Qma m it inere occurrũt. Itẽ declma.qꝛ vbi foꝛti
tudine reſiſtere non poſſumus.ↄlſino et racõe declmando

euadimus. Itẽ dec lmamus mata. vitando materiã pctĩ.
ut peo ſuꝑpbia duntias/pꝛo inotinẽtia habũdantiã/pꝛo ocu⸗
piſcentia ſpeciẽ carms/pꝛo mundia et ↄtencõe vitãda/amo

rem poſſeſſioms.hoc eſt declmare. Item.ſi quẽadmodũ

omne malum declmandũ pꝛecipitur. ſic omne bonum faciẽ
dum iubetur. et ſicut qui omne malum nõ declmat.ſic qui
non omne bonum facit reus eſt. Sedſi ſic eſt. qius non eſt
reus: Ergo ab omm malo declmare iubemur. xcet facere eẽ
bonum. Hona autem quedam ſunt neceſſitatis. quedam vo
untatis. Neceſſitatis ſunt que ſunt m pꝛecepto et voto.
De cetens ſi quid ſuperogat/reddit᷑.ſi mchii/nõ ĩputat᷑.

—

— —— ——— —.—7

—, , — — — —...

— —

r — — — — —— — — —

m☛ — 8

— — S —

—

—

— — — —

V

Itẽ meditatio ẽ in lectõne. qũo ſint qᷓ ſciũtur qꝛ ſãt. et qũ o
faciẽda ſũt.q̃ ſecũtur/qꝛ faciẽda ſũt Eſt em meditatõ exco

gitatio ↄſilij.quo ĩpleãtur q̃ ſciũtur.qꝛ ĩutilit ſciũtur. mſi
ĩpleant᷑. Itẽ meditatio in lectõne ẽ triplicis ↄſideratioms

ſym hiſtoꝛiã. allegoꝛiã.tropologiã. Scõm hiſtonã ẽ.quã⸗
do eoꝝ ꝗᷓ facta ſũt rõnẽ vel qᷓrimꝰ/vel amwramur ſuis tẽ po⸗

ribus et locis.et mõ ↄgruo pꝓfectã. In hac ↄſideratõ iudi
ctoꝝ diumoꝝ meditãtẽ exercet.qᷓ nullis tpibꝰ recta fuerũt

et iuſta. ꝗbus factũ ẽ qð opoꝛtuit.et reoditũ qð iuſtũ fuit
Scõðm allegoꝛiã meditatio opatur. in diſpoſitõe pᷣcedẽtiũ

futuroꝝ ſigficatõz attẽdens mira rõe et pꝛouidẽtia coap⸗
tatam ſicut opoꝛtuit ad intelligentiã et fidei foꝛmã fabꝛ⸗
candã. In tropologia meditatio oꝑat᷑ quẽ fructũ dicta af
ferãt exqrens.qᷓd faciendũ inſinuent. vel qd doceant eẽ vꝛ⸗
tandum. Quid ad eruditõz. qᷓd ad exhoꝛtationẽ. qd ad cõ
ſolationẽ. qᷓd ad terꝛorẽ ſcripture lectio ꝗponat.qᷓd ad intel

ligentiã virtutis illummet. qᷓd nutriat affectõnem. qo foꝛ⸗
mam viũendi ad iter virtutis edoceat. Meditatio mn mon⸗

bus. ſcᷣm affectus et cogitationes et opera. In affectibꝰ
ↄſi derã dũ eſt vt ſint recti.ſinceri.hoc ẽ ad id qð eẽ debent

et qũo eẽ debẽt. Diligere em̃ qð non opoꝛtet malũ eſt. et

ſur quod diligere opoꝛtet. diligere quomodo nõ opoꝛtet

malum eſt. Itaq; bonus affectus eſt. qui eſt ad id ad quod
debet eſſe. et quomõ debet. Nmon ſoꝛoꝛem dilexit. et erat

affectus ad qð debuit.ſed quia male dil exit.non erat quo
mo do debuit. IJsitur affectus eſſe poteſt ad id ad qð de⸗
bet. et non quomodo debet. Nunqꝙᷓ; autem eſſe poteſt quo⸗

modo debet. mſi ad id ad quod debet. In eo ad quod de⸗
bet rectus. et quomodo debet ſincerus. In cogitatiombꝰ

conſiderandum. vt ſint munde et oꝛdinate. Munde ſunt.
quando neq; de malis affectiombus generantur. neq; ma⸗
las affectiones generant. Oꝛdmate ſunt. quando rationa⸗

biliter. hoc eſt ſuo tempoꝛe aduemunt Tpꝑe em̃ nõ ſuo etiã

YV⸗-

bona cogitare ſine vicio nõ ẽ. ut in lcõe de oꝛce.et in oꝛõe
de lcõe. In opibus ↄſiderãdũ eſt pꝛimũ ut bona intẽcõe fi
ant. Gona mtencõ ẽ ꝗᷓ ſimplex eſt et recta. Siplex ſine mali
cla.recta ſine ignoꝛ ãtia. QAui enĩ ſine malicia eſt zelum dei
ha bet. ſʒ qᷓ in ĩignoꝛãtia ẽ ſcᷣm ſcĩaʒꝝ nõ habet. Itaq; in in
tencõe opoꝛtet eẽ et rectã ꝓ diſcrecõez.et ſimplicẽ ꝓꝑ bem
gmtatẽ. Scðo in oꝑpibus ↄſiderãdum ẽ ut ex recta intẽcõe
mchoata cum pſeuerãti feruoꝛe ad finẽ ꝓduc ant᷑ut nec
pleuerãtia toꝛpeat. nec amoꝛ tepeſcat. Itẽ meditacõ moꝝ
Duplici ↄſideracõe diſcurrit.intus et foꝛis Foꝛis ad famã
intus ad ↄſciaʒ. Foꝛis quid expediat et qᷣd deceat. Dece
at ad exeplũ.expediat ad meritũ. Nobis ad meritum. pꝛo
ximis ad exẽꝑplum. Intus ad ↄſcĩaʒ ut ſit munda oſcĩa.nec

accuſacõeʒ patiat᷑ vel pꝛo toꝛpoꝛe bom̃.vei pꝛo pᷣlumpcõe

mali Ouda aũt ↄſcĩa ẽ᷑.q nec de pᷣterito iuſte accuſat᷑ nec

de pñti miuſte delectat᷑. Itẽ in moꝛibus meditacõ ↄſidera

cõeʒ ſuã exercet. ut oẽs motꝰ qui oꝛiũt᷑ in coꝛde dep̃hẽdat
vyñ vemãt aut quo tẽ dãt.vñ vemãt ſjm oꝛigiĩeʒ.quo tẽdant

ſcdm finẽ. Ois em̃ motꝰ de aliquo eſt ẽ ad aliqd. Ootꝰ i⸗

Situr coꝛdis aliquãdo mamfeſtam habent oꝛiginem / aliqñ
occultam. Et que mamfeſta eſt. aliquando mamfeſte bona
eſt. aliquando mamfeſte mala. QAue mamfeſte bona eſt/a
deo eſt. Que autem mamfeſte mala eſt/ſiue a dya bolo li⸗
ue a carne eſt. Iſti emnm tres actoꝛes ſunt oĩum ſuggeſtio⸗
num. et omnes aſpiracõnes que inmiſibiliter coꝛdi adueni⸗
unt ab iſts pꝛocedunt. Item que occulta ſuut/aliquando
bona ſunt et occulta. aliquando mala et dubia. Et que bo⸗
na ſunt a deo ſunt. que autem mala ſunt/ uel a dya bolo vel
a carne ſunt Que igit᷑ mãaifeſta ſunt/ſiue bona ſiue mala a
peima ſua oꝛigie iudicãt.qᷓ autẽ dubia ſũt ĩ oꝛigie pꝛobãt a
fmine. Exitus enim manifeſtat quod a pꝛincipio celabatur.
et ρterea qui motus ſuos a pꝛincipio iudicare nõ poteſt.
finem mueſtiget et cõſũmacõnem. Que emm dubia lut vel

— — — — —n — —

— — —

☛ π⏑ Oe — =

— —. — — ð 2 N ðð

1

incerta. bona ſunt vel mala occulta. Et qᷓ mala ſunc ut di⸗

ctum eſt. vel a dyabolo vel a carne ſũt.et ſunt mala vtra-

qʒ. nec differũt in eo ꝙ mala ſunt. ſed differunt. qm̃ que a
carne ſunt frequẽtius ſurgũt ꝓpter neceſſitatẽ.que vero a
Ddyabolo ſunt ſepius oꝛiũtur ꝓpter racõnem. Quod em̃ a

dya bolo ſuggeritur.ſicut alnenũ eſt ab homĩe.ita frequẽ⸗

ter alienũ eſt ab humana racõne. ut verbi gra.nupꝑ ſatura
tus famem patitatur. pauloante mebꝛiatus ſiti eſtuet. poſt

longã doꝛmicõnem ↄſurgẽs ſomno pᷣgrauetur. In hoc er⸗
go opa dyabohli diſcernunt. qm̃ extranea ſunt ab homme
et aliena ab huana rõe. Opa aũt carms et ſuggeſtiões eiꝰ?

ſepius habẽt pᷣc edentẽ cauſam neceſſitatẽ.ſed qꝛ modum
et menſuram tranſeũt. excreſcũt in ſuꝑfluitatẽ. ut verbi
gra.cũ poſt famẽ cbus ſumendus immoderate appetitur.

et poſt abſtmentiã in ſumendo edulio menſura non tenet᷑.
Itẽ meditacõ moꝛũ triplici iudicio exercetur. Primo qy

udicat mter diẽ et noctẽ. Becundo / q udicat mter diem
et diem. Tercio / iudicat omnẽ diem. Inter noctẽ et di⸗

em m dicare. eſt mala a boms dimdere. Inter diem et diẽ

iudicare.ẽ int bonũ et meliꝰ diſcrecõeʒ habere. Oẽʒ diẽ in
dicare/eſt ſingula bona pꝛo merito ſuo eſumare. Ite medi

tatio moꝝ/finem et directionẽ in omi ↄuerſacõne ↄſiderat
fims eſt ad q; tenditur. Directio/qua facilius puemtur.

Omis em̃ qui ad aliquid tendit. ſcom alquid curſũ ſuũ di
rigit. Et qui direct ꝑgit/ citi? puemt. Sũt em qdã bõa ĩ

quibꝰ etiã multũ ẽ moueri.parũ ẽ pꝛomoueri.llia ↄpẽ dio

ſo laboꝛe f ructũ ma gnü adducüt. Et hec ergo diſcernenda

ſũt et eligẽda mag ꝗᷓ mas pꝛoſũt Quecuũq; em̃ mag pꝛoſũt

melioꝛa ſũt/et oẽ oꝑ? ſcᷣm fructũ ſuũ dicari opoꝛtet Ootł᷑
ti hãc diſcrecõʒ ñ hñtes płimũ laboꝛauer̃t et parũ pꝛofece
rut. q⸗ ñn oculũ huer̃t foꝛs tm̃ ad ſpẽꝭ oꝑis.et ñ intꝰ ad fru
ctũ vᷣtutis Gaudebãt em̃ magna ſe facere mag ꝙᷓ vtilia ex⸗
ercere. et dil exert potiꝰ ſlla ĩ qvvider: poſi ẽt q; emdari.

vj.
Item meditacõ in moꝛtbus peimũ oliderat que debiti ſunt
fiue ex pᷣcepto ſiue ex voto.et ea pꝛimũ agenda iudicat/qᷓ
ſic facta habẽt meritu/ut nõ facta generẽt reatũ. Mec er
go pꝛimũ facienda ſunt.que ſine culpa dimitti nõ poſſunt.
Poſt hoc ſi quid volũt aria exercitacõe ſuꝑaddiĩtur. ſic fa
ciendũ eſt ut debitũ nõ impediat᷑.lij volũt qð nõ debẽt
qui non valẽt io quod debẽet.AUij et ſi valẽt qð debẽt. vo⸗
lũt aria immpedimẽta adducũt volendo qð nõ debẽt. Item
meditacõ moꝛum duo mala in bona actõne pᷣcipue cauenda
oſiderat. hoc eſt afflichonẽ et occupacõnem. Rfflictio eſt
ad amaritudmẽ. occupatio ad diſſipacõnem. Per afflicti
onem dulcedo mentis amaricatur. ꝓ occupacõnẽ tranquil⸗
litas diſſipatur. ſ flictio eſt qñ pꝛo his ꝗᷓ non valet agen⸗
dis ꝓ impacitiã vritur. Occupacõ eſt qñ in his que valet
agendis ꝓ intempantiã agitatur. Ne igitur male amarice⸗
tur ammuſ. ſuam impoſſibilitatẽ patiẽter ſuſtineat. Ne au
tem ma le occupetur / poſſibiltatem ſuam extra menſuram
non extendat. Item meditacõ moꝝ alia ↄſiderecõe foꝛmã
vinendi dijudicat. pꝛobans nec bonũ eſſe ea que non fiũt
impa tienter apetere. nec bonũ eſſe ea que fiunt inſipient
faſtidre. QOm em ſemꝑ quod non facit appetit/et quod kfa⸗
cit faſtidit/nec ꝓñtibus friutur. nec futuris ſaciatur. In⸗
choata em ante ↄſummacoõnem deſerit.et inchoanda ante
tempus appꝛe hbendit. Propterea bonũ eſt bono ſuo eſſe cõ⸗
tentum.et pꝛeſentia bona ſupuemẽtibus boms augere nõ
pꝛo futuris abicere. Leuitatis em eſt bonoꝝ commutatio.
exercitatio aũt vᷣtutis/multũq; diuerſa currũt via.qi pꝛo
nouis uetera abiciũt. et qin ab ĩferioꝛibꝰ ad ſupioꝛa ↄlcẽ⸗
düt Qm em mutacõnẽ querit faſtidioſus eſt.ſicut qui pꝛo
fectũ apetit ſtudoſuſ. Nectiſſime ergo incedit qn ſic eſt
ferues ad melius ut n bono faſtidioſus nõ ſit.ſed ſuſtiecat
pems donec poſterius tpe ſuo apꝛehendat.
(De qurbuſoã Pſaculis plalmiſte.

ſuã ad terrena et tranſitoꝛia inflectit/a patria in exiium

woldã tibi pſalmiſte verſiculos plibaui de peofũ
Da abiſſo ſtůlã modicã haunes. (De peimo

Eatus vir qui nõ abnt in ↄ.i.et ĩ vi. p. ¶ pſalmo

nõ ſte. et in ca.p. nõ ſe. Quãdiu ꝑ templacõnem
aĩa deo aoberet manet in patria. qñ cogitacõneʒ

va dit. Primũ ꝑ vamtatẽ abit. demde p delectacõnez ſtat

deinde p ↄaſenſum ſedet.pꝓ opus edificat.p deſpacõnẽ ha

bitat. Aui malũ oparur/ cathedrã fabꝛcat In cathedra ſe
det qui in malo pfeuerat. Inſtrumẽta opis mali ſunt quĩ
q; ſenſus coꝛpis. Materia eſt illud ĩ quo explet quiſq; pꝛo

poſitũ pꝛaue volũtatis. Modus fabꝛicãdi talis eſt. Viſlus

eligit. ſermo pꝛecidit. officium coaptat. expientia compo⸗
mt. Miſus pertmet ad oculum. ſermo ad auditũ.officium
ad manum. experientia ad olefactum et guſtum. Quem in
peauo opere p̃ᷣa pꝛopter ſe actio delectat iſte in agẽoo gu

ſtat.quales ſunt gula et luxura. Cum aũt ipᷣe actus pec⸗

candi per ſe non placet.ſed per id quod agitur / aliud qðᷣ

deſiderat homo conſequi cupit /iſte de longe olefacit.qua

lia ſunt la trocimum et furtum. Neq; emm delectat latro⸗

nem hommem occidere. ſed delectat ſpolia poſſidere. ne⸗

q; furem limen ſ ubfodere / ſed pecumã obtinere. Iſta qui⸗

q; inſtrumenta non opantur in omm peccato. quedam ta⸗
men ſunt peccata vbi omma ſimul muemũtur. ut eſt verbi

Sratia luxuria. Cum emm pꝛimum ardoꝛem libidis per co⸗
gitacõnem quis mente conceperit.ad implendam demde
pꝛauam voluntatem / per oculos materiã elgit/qnñ cõſoꝛtẽ

tur pitudĩs eam que mags placere poſſit inquirit. Deinde
materiam per ſermoneʒ p̃cidit.qꝛ muẽtã noxijs pſuaſiõibꝰ
a ſtatu rectitudims ad ↄſenſum puerſitatis trabit Demde

officio coaptat. quia uugi obſequio quaſi palpando in pꝛa

uo conſenſu confirmat. eQdapta ta materia/fa bꝛicam ↄſtru⸗

it. qꝛ conſenſu ↄmum habito ad actũ turpitudims vemt.

vij.

Quatuoꝛ ergo ĩſta. hoc eſt. eligere. pꝛecidere.coaptare.
ſtru ere. quatuoꝛ ſunt piſtilia cathe dꝛe. Que videlicz cate
dra tüc cathedꝛa peſtilentie fit. quando prauum opus in a

pertum vemẽs plures coꝛrumpit. ¶ Bed i lege din v. e. ꝛc

Multi habent legem in coꝛde qui non ha bent coꝛ in lege.

Legem mn coꝛde habent.qi cognoſcunt verita tem. coꝛ in
lege habent qui diligũt veritatem. Qu vero legẽ in coꝛ
de habent /non coꝛ in lege.hi poꝛtant legem.non poꝛtan⸗
tur a lege. Onerati ſunt non adruti, qꝛ ſcientia vbi nõ eſt
carttas grauat. non alleuiat. ¶ AIdeo non reſurgũt im⸗

ꝓn m audicio nec peccatoꝛes ĩ ꝛc. QAuatuoꝛ ſunt manerie
hommũ.audicati et damnati. iudicandi et damnandiiu⸗

Dicati et ſaluati.udicandi et ſaluandi. Judicati et Dam⸗

nati ſunt quoꝛum damnacõ iam cert a eſt Judicandi et dã

nandi. quoꝛum damnacõ adhuc certa non eſt. Judicati
et ſaluati ſunt. quoꝝ ſaluatio iam certa eſt. Judicãdi et

ſaluandi ſunt. quoꝝ ſaluacõ adhuc certa non eſt.
De ſecundo pſalmo.

I. n. I. v. t. O. Hec eſt racõ. D. l. m. c. m. Dec ẽ aſ⸗

pracõ. Sig. ẽ lu.ꝓ naturã.d.l.p. 8graz. Ideo ait ſup nos/

nõ ſup me.qꝛ ↄmũis ẽ natura.Et poſtea coꝛde meom̃ nr̃o
Im. ſingularis eſt gratia. E De qumto pſalmo.

4

Drimũuũ qñ hõ peccãdo a do necedit. ſcdᷣo qñ deus
mdicãdo hoĩez abicit. ¶ Scᷣm m. in. e. e.e. Intus ẽ pec⸗
catoꝛ quamdiuimquitatem ſuam abſcondit.quando au⸗
tez ↄfitet᷑ imquitate ſuã foꝛas vemt. Hũc ergo vocat deꝰ?
laʒarũ.et pᷣcipit vt foꝛas vemat. q; monet peccatoꝛemut

Ominus dixit ad meff. m. e. t. e. h. gS. t. Quãdo pa
ter verbũ coeternũ ſibi gemnt / tũc dixit. fl. m. e. t
e. b. §. te. In verbo / dxit. In Senui/fums m. e. t. Et quia
hodie nõ tranſit ganurn. (De quarto pſalmo.
NIsnatũ eſt ſup n.l.v. t. D. D. l.i.c. m. Signatũ ẽ

Erdes o. q. l. m. Duobꝰ modis Pdit de? hoinez.

vn .

pecc atũ ſuu reuelare ñ erubeſcat. Sed quiſquis ĩ hac vita
ſponte exire noluerit. in futuro expelletur immituſ. qꝛ qui
lic pecc atũ ſuũ reuelare neglexerit ad ſalutẽ.eius pecca⸗
tum ibi velit nolit reuelabit᷑ ad ↄfuſionẽ· ſicut dicit᷑ in alio
pſalmo. argu te et ſta tuã otra faciẽ t. tuã.

erix. Ehalmo.

Womã feciſt udiciũ meum et cauſam meaz. Tres
in cauſam vemũt. dyabolus. homo. et deus. Dya
dolns deo murtam feciſſe ↄumcitur. quia ſeruũ eius/hoc
eſt hommem ſet fraudulenter abduxit.et violenter temit
NHomo imuniã deo feciſſe ↄumcitur. quia et pceptnm eius
contempſit.et ſe ſub manu aliena ponens ſue ſeruitntis dã

num illi mtulit. Item dyabolus homim imuriam feciſſe cõ

umcitur. qma illum et perus bona pꝛomittendo decepit. et
poſt mala mferendo nocuit. Imuſte er go dyabolus tenet
hominẽ. ſed homo iuſte tenetur. quia dya bolus nunquam
meruit ut hommem ſibi ſubiectum pꝛemeret. ſed homo ꝑ
culpam ſuam meruit ut ab eo pꝛem ꝑmitteretur. LCicet em
ignoꝛaret falſum eſſe quod pꝛomittebatur. non tamen ig⸗
noꝛauit illud (etiam ſi verum eſſet) contra voluntatem

creatoꝛs concupiſcere non debuit. Juſte ergo ſubiectus ẽ
homo dyabolo quantum pertinet ad culpam ſuam. muſte

autem quantum pertmet ad dyaboli fraudulentiam. Si i⸗

Situr homo talem patronum haberet. cinus potentia dya

bolus in cauſam compelu poſſet. iuſte domimo eius cõtra
diceret. quia nullam dyabolus iuſtam cauſam habuit qua
re ſibi ius in homme vendicare debuiſſet. Datronus autez

talis nullus inuemri poterat mſi deus. Sed deus cauſam
homims ſuſcipere noluit. quia homim adhuc pꝛo culꝑa

ſua iratꝰ fuit. Opoꝛtuit ergo ut homo pꝛius deun placaret

et lic deĩde fioucialit deo pr̃ocinãte cũ dyabolo caʒ mirer

„

i
Sed deum racõnabiliter placare non poterat.mſi et dam
num quod intulerat reſtitueret. et de contemptu ſatiſfa⸗
ceret. Homo vero mchil habuit quod digne deo pꝛo illa⸗
to damno recompenſaret. qꝛ ſi quid de irrõnali creatura
redderet pꝛo racõnali ſublata mmus eſſet. Sed nec hom
nem pꝛo homme reddere potuit. qꝛ iuſtũ et innocentẽ abſ⸗
tulerat. et nemmẽ mſi peccatoꝛẽ muemt. Nichil ergo hõ
muemt vnde deum ſibi placare poſſet.qꝛ ſiue ſua ſuue ſep
ſum daret/digna recõpenſatio non eſſet. Videns ergo de
us hommẽ ſua virtute uugum dãnacõms euadere non pol 9
ſe/ miſertus eſt eius.et pꝛunum gratuito pᷣuemt eum ꝓ ſo⸗ 1
