lectio coꝛdis alicuiꝰ ad aliqd ꝗpter aliq̃d. Deſidernũ in ap
petẽdo.et ĩ ꝓꝑfruẽdo gaudiũ.ꝑ deſiderium curꝛens / requi
eſcens ꝓꝑ gaudi.Hic bonũ ẽ.et hic malum ẽ tuum.coꝛ hu⸗
manũ. qꝛ nec aliunde bonum es ſi bonũ es.nec aliunde ma
lum es ſi malum es..mſi qð vel male /vel bene amas qð bo
num eſt QHam ome qð eſt bonum eſt. ſed cum id qðð borum
eſt male amatur.illud bonum eſt/et hoc malum eſt. Igit᷑
nec ꝗ amat malũ ẽ.nec qð amat malũ ẽ.nec amoꝛ quo amat
malu eſt. ſed qð male amat/et hoc om̃e malum eſt. Oꝛdĩa
te ergo cantatem.et iam malum nullum eſt. agnam rem
cõmendare volumus.ſi tñ valemus qð volumꝰ Ommpotẽs
deus qui nullo indiget.q; ipᷣe ſummum et verũ bonum eſt.
qui nec de alieno acciꝑe poteſt quo creſcat.qm ex ipᷣo ſũt
omia. nec de ſuo amittere quo decidat. qm̃ in io imutabi⸗
li᷑ oſiſtũt vmuerſa.ipᷣe rationalẽ ſpm̃ creamt ſola caritate

nulla neceſſitate. vt eum ſue beatitudims participem face

ret. Poꝛro vt idem eſſet aptus tanta beatitudine perfrur.
fecit in eo dilectionem ſpũale palatum quodãmodo ſigmfi
cans ad guſtum dulcedims interne. quatinus p ip̃am vide

licet delectionẽ ſue felicitatis iocunditatẽ ſaperet. eiq; ĩfa⸗

tigabili deſiderio cohereret. Der dilectionẽ ergo copula

uit ſibi deus creaturam rationalem. vt ei ſemp mherendo
ipm quo beatificanda erat bonũu. et ex ip̃o quodãmodo per

affectum ſugeret.et de ĩpᷣo ꝑ deſiderium biberet.et in ipᷣo

pꝑ Saudmum poſſideret. Suge o apicula ſuge Suge et bibe
dulcoꝛis tui mnenara:bilem ſua utatez Immer gere et reple
re. quia ille deficere neſcit.ſi tu non incipias faſtidire, Rd

here ergo et inhere ſume et fruere. ſi ſempiternus guſtus

fuerit. ſempiterna quoq; beatitudo erit. Non iam pudeat
nos neqʒ pemteat de amoꝛe feciſſe verbũLon pemteat vbi
tanta vtilitas/nõ pudeat vbĩi talis honeſtas. Igitur x amo
rem ſociata eſt factoꝛi ſuo creatura rationalis.ſolumq; eſt

dilectioms vinculum quod ligat vtroſq; in diꝑm. et tanto
felitius/quanto foꝛtius.pꝛopter quod etiam.vt induuiſa ſo

cietas/et ↄcoꝛdia perfecta vtrobiq; ha beretur.geminatꝰ ẽ
nexus in cantate dei et pꝛoximi. vt per caritatem dei oma
vm cohererent. per caritatem pꝛoximi omnes ad muicem
vnum fierent. vt quod de illo vno cin omnes inherebant.
quiſque in ſemetipſo non caperet. plemus atque perfecti⸗
us per caritatem pꝛoximi in altero poſſideret. et bonũ om⸗-

mum fieret totum ſinguloꝛum. Oꝛdmate ergo caritatem.
Quid eſt oꝛdmate caritatem. Si deſiderum eſt amoꝛ bene

curꝛat. ſi gaudium eſt. bene quieſcat. Eſt emm amoꝛ ſicut
dictum eſt.dilectio coꝛdis alicuius ad aliquid pꝛopter ali

quid.deſiderium in appẽtendo. et in perfruendo gadium.
per deſiderium curꝛens /et requieſcens per gaudium. Cur⸗
rens ad illud.requieſcens in illo.ad quid aut m quo. ſu⸗
dite ſi foꝛte explicare poſſimꝰ quo curere debeat amoꝛ nr̃.

aut in quo reqmeſcere. Tria quedam ſunt. que amari bene
aut male poſſunt.io eſt deus pꝛoximus.et mundus. Deus
ſupꝛa nos eſt. pꝛoximus luxta nos. mundus ſubtus nos. Oe⸗
dmate ergo caritatem. Si curꝛit bene curꝛat.ſi requieſcit
bene requieſcat. Deſiderum curꝛit. gaudium requieſcit.
Pꝛopter quod gaudium vmfoꝛme eſt. quia ſemper in vno
eſt. nec viciſſituome variari poteſt. Deſiderium autez mu
ta bilitatem ſuſcipit.et iccirco non ſe continet in vno. ſed
varlas ſpecies repꝛeſentat. Omms nanque curſus/aut de il
lo eſt. aut cum illo. aut in illo ad quod eſt. Quomodo er⸗
80 curꝛere debet deſiderium noſtrum. Tra ſunt. deus pꝛio
ximus/et mundus. Cria deus. duo pꝛoximus. et vnum mü
dus habeat in curſu deſidern noſtri. et eſt in deſiderio oꝛ
dmata caritas.QNmoꝛ nanqʒ per deſiderium, et de deo. et
cum deo. et in deum. oꝛdinate curꝛere poteſt. De deo cur
rit.quando de ipſo accipit vnde eum diligit Cum deo cur⸗
rit.quando eius voluntati in nullo contradicit. In deum
cureit. quãdo in ipſo requieſcere appetit. Hec ſunt tria que
ad deum pertinent. Duo ſunt pꝛoximi. Poteſt emm deli⸗
derium de pꝛoximo curꝛere. ſed in pꝛoximum non poteſt
De pꝛoximo vt de eius ſalute.et pꝛcfectu gaudeat. Cum
pꝛoximo. vt eum ĩ ma dei et ccmitez itineris. et ſocium per
uentioms habere concupiſcat. Sed in pꝛoximum non po⸗
teſt. vt Hbommem ſpem et fiduciam ſuam conſutuat. Hec
ſunt duo que ad pꝛoximum pertment. id eſt de ipſo.cum
ipſo.non m ipſum. Vnum eſt mundi. de ipſo curꝛere. non
cum ipſo.aut in ipſum. De mundo deſiderium curꝛit. quã
do inſpecto foꝛis dei opere per ammrationem. et laudem
ardentius intus ad ipſum ſe conuertit. Cum mundo cur⸗
reret.ſi ſe pꝛo mutabilitate tempoꝛalium /ſiue deiciendo in
aduerſis. ſiue eleuando mn pꝛoſperis. huic ſeculo ſe confoꝛ
maret. In mundum curꝛeret. ſi in eius delectatiombus ſem

—
. .

we

per requielcere vellet. Oedmate ergo caritatem vt per

deſiderium curꝛat/de deo. cum deo. in deum. de pꝛoximo

cum pꝛoximo.non in pꝛorimum. de mundo. nec cum mun⸗
do. nec in mundum. et in ſolo deo requieſcat per audium
quia ſi gaudium eſt. bene quieſcat. ſi deſiderium eſt amoꝛ
bene curꝛat. Eſt emm amoꝛ ſicut dictum eſt dile ctio coꝛ⸗
dis alicuius ad aliquid pꝛopter aliquid. deſiderium in ap

– ĩ ꝑpfruẽdo gaudiũ Curꝛẽs ad illð reqʒeſcẽs ĩ illo

ec eſt oꝛdmata caritas.et pꝛeter ipſam omne quod agi⸗

tur. non oꝛdinata caritas eſt.ſed mmoꝛdinata cuꝑibitas.

(De contemptu mundi.

N pꝛimis qudem. ſi cepertt homo ſem etiplum ag⸗
nolcere cur creatus ſit. et exquirit factoꝛem ſuum
deum tũc incipiet pemtere ſe de his que commiſit
in tempoꝛe negligentie ſue. Et ſic demum bemgnus deus
dat ilſ triſticiam pꝛo peccatis. Et poſt hec iterum per ſu⸗

am bemgitatem dat illi afflictionem coꝛpois. in ieiumis

in vigiijs. et oꝛatioms inſtantia. et contemptu mundi.et

vt libens illatas murias ſufferat.et hodio habeat omne re

frigerium coꝛpoꝛale.et vt diligat planctum magis quaʒ ii
ſum.. Poſt hec deus tribuet illi deſiderium et fletum. et
pl anctum et humiliationem. et humilitatem. vt trabem ocu
li ſui conſideret.non alterius feſtucam mtatur eruere et
dicat ſemper. Quomam imquitatem meam ego cognoſ co

et delictum meum coꝛam me eſt ſemper. Et vt diei exitus
ſui memoꝛ ſit.et quomodo in conſpectu dei occurſurus ſit

et iudicia et penas deſcribat in conſpectu mentis ſue.nec

non etiam meritos honoꝛes qui dandi ſunt ſanctis. Si au⸗

tem cognouerit quia coꝛ illius firmum eſt in timoꝛe domim
et non timebi ad locum ſuũ. ſe ed foꝛtiter reſiſtet aduerlario

ODe temnptu N

ſuo.ĩlle ꝓerfectus monachus et miles xpi vocatur. Vt em̃

cumulata nauis vndarum ictu obzꝛuitur. ſic multa poſſi⸗

des monachus viatoꝛ impeditur. Nichi poſſidens mona⸗

chus.quaſi aquila ad celſitud mem peruolat. tunc deſcen

dit ad eſcas.quando compellit neceſſitas. Pꝛudens mona⸗
chus non adulabitur pꝛopter voluptatem ventris duntibꝰ
Nichil poſſidens.cur ſoꝛ lens velociter ad bꝛauium ſuper

ne vocatioms dei peruemet. Verus monachus poſt opus

moderatum oꝛatiombus et lectiombus vacat. mehil poſſi

dens monachus theſauriſat in celo. et camt deo laudes

die et nocte in timoꝛe dei. Gloꝛiatio monachi.cum nullas
res pꝛeſentis vite poſſidere deſiderat. Gloꝛiatio monach
vigilie et fletus m oꝛzꝛatiombus eius. Gloꝛiatio monachi.
manſuetudo et fides. Gloꝛificatio monachi quando deum

ex toto coꝛde dilexerit.et pꝛoximum ſuum tanquam ſeipm.

Gloꝛiatio monachi. abſtinentia eſcarum / et multiloqui
lm gue. Gloꝛiatio mo.quando verba eius operibus conſo⸗

nant. Glonatio monachi.quando in locum ſuum permanet
nachi longammi⸗

et huc illucqʒ non vagatur. Gloꝛiatio m
tas cum humilitate et gratia. ſicut lampas ſplendida in lo

co tenebꝛoſo.ſicut ſol radians/ſplendidus eſt. ſic monachꝰ

perfectus m ſobꝛietate et caſtitate.et coꝛde peruigili in tẽ⸗

poꝛe pſalmoꝛum. Sicut pondus ſalis pꝛemit virum infirmũ
ſic ſomnus in oculis monachi. Sicut ſpine et tubuli in a⸗
onachi. Bi

cut tinea extermmat veſtimentum. ſic detractio amma; mo

nachi. Noli ire ad colloquium mulieris ne ſis ſeperatus a
undus

regno dei. et ne velis Dxere loquoꝛ cum mullere etn
ſum. Monachus ſapiens mam bus ſuis operatur. victum ſi

b⸗ acquirens uotidianum. et luc ratus eſt oꝛationes et 1e 2*

ꝛuma ſua, Si autem ab alio acceperit victum. quid pꝛodeſt
quod oꝛat et vigilat ſicut mercenanus malus et du us 5
Qma ſcriptum eſt. OMelius eſt dare ꝙᷓ; accipe Lignoꝛun

l
8 ——————= EW

—

ſſi

ls
8

.

culorum.

M De cõtenptu mdni.

copia ingentem ſuſcitat flammam. mulcitudo autem elca⸗
rum mobedientiam parturit et moꝛtem. indigẽs venter in
oꝛatiombus vigiliam pꝛeſtat.et coꝛonam amme acquirit.
Nepletus aute. ſomm inducet grauitatem. oculus gloꝛio⸗
ſus cõumia pſcrutatur. oculus aute; ſapientium meditabi
tur ↄtinentiã martirum. Fo:midoloſus miles hoꝛreſcit tu⸗
bam que bellum ſigmficat.et guloſus monachꝰ. ſi abſtinẽ
tiam audierit p̃dicantem nõ auſculꝑtat.Flãma cum marce
ſcit.iterum eluceſcit ſi accipiat lignũ.et libido ſoſ pita rur
ſum igneſcit ĩ ſaturitate eſcaꝝ.Nõ miſ erearis coꝛpi.ſi laſ
ſitudĩe defecerit. Equus ↄſentiẽs /indigẽs coꝛpꝰ/nec aſca
ſoꝛẽ deiecit vncᷓ;. Concupiſcẽtia mater libidims Oleum nu
trit lãpadã lucentẽ.et ignẽ luxurie accẽdit ↄfabulatio mu⸗
lieꝝ.Facies eĩ mulieris ſagitta eſt truculẽta. infixit vulnꝰ
in amma et venenum.Fu ge confabulationẽ mulieris ſi ca⸗
ſtus eſſe volueris. abſconſum eſt in eis venenum. OMagis
appꝛopinquare igm ardenti q; mulieri. Noli velle cum ſis
iuuems impetus libidims ſentire ꝓp concupiſcentiazꝭ. in con
fabulatione mulieris. Qu repleuerit ventrem et pꝛomiſe⸗
rit caſtitatem. ipᷣe tibi mentietur. foꝛma pulcritudims.pei
us qᷓ; pꝛocella ſubmergit. Speciem mulieris ſi ſemel men⸗
te conceperis. et p̃am vitam contemnere perſuadet Vt em
ſi in paleis moꝛetur igms excitat flammaz. ſic memoꝛia mu
lieris permanens ſuccendit concupiſcentiam Nculeus pec⸗
cati facta eſt femma. Ommis ſocietas mulierum. gluten
eſt delictoꝛum.et ſicut viſco nectit cantu ſuo de quo dia⸗
bolus ſatiatur.aut ſi riſu diſſoluatur. aut cantare delecte⸗
tur. Vtilhius eſt audire baſiliſcum ſibilantem q;; mulierem
cantantem. Et tu quid dicturus es michi. quomõ cum he
lia comęꝗmoꝛata eſt vwua. Ipᷣe qui diſcipulum te dicis be
lie.fac quod ip̃e helias fecit Nccipe tibi tantorum dierum
ſpacium iemmorum.t poſſis in celo regnare in ſecula ſe⸗

Quo ſtudio orandoſit deus zF

Enerpit pꝛologus magiſtn hu Som̃s opis ſ ubſequentis. .

Omino pa tri.thugo munu⸗
ſculum hoc dilectõis mee. ea vos pᷣcoꝛ luſe cipite
bemgmitate qua me illud ſcio deuotione obtuliſſe Dtamẽę
bꝛeeue de bꝛeuitate oꝛatioms in elimato licet ſermone pꝛe⸗
ſcriptum miſi caricati veſtre.in quo diſtinctum habetis qui
bus modis oꝛantis am mus inter pꝛecum verba ꝑ compun⸗
ctionem accenditur. demonſtratum etiam cur ulle a nobis
ſeripture que petitioms foꝛmam non habent pꝛo noſtra ſi⸗
ue alioꝛum ſalute poſtulantibus inter oꝛandum pꝛoferũtur
De oeatione ergo oꝛationem poſtulaturus ſcripſi cuuꝰ dul
cedinem quanto iam longo pietatis ſtudio pfectius guſta⸗
tis. tàto libentiꝰ donu accipere.et donũ impendere debetis

Leus. et Oe diuerſis oꝛattonum af⸗

Vo ſtudio et quo aſfectu a nobis oꝛandus ſit
Nʒdeus. ex noſtra miſena ſimul et ex eins mile⸗
ricoꝛdia ↄſwerare poſſumꝰ. Quid em̃ effica
tius hominem ad oꝛandi ſtudium excitat ꝙᷓ
miſerta et calamitas tantoꝛum maloꝛum qui⸗
bus addictus pꝛemitur. et quid iocundius ad effectũ oꝛai
Di trahit. quam miſe ericoꝛdia conditoꝛis ſui ꝙqᷓ; inter mala
ſua totiens experitur Ne ergo mens humana ad oꝛ andum
pigra ſit. hinc ſua neceſe itate compellitur.ne autem trepi-
da et diffidens oꝛetillinc pietate dei pꝛouocatur. Iſtis
duabus. miſeria ſcilicet homims et miſericoꝛdia conditoꝛis
oꝛatio ſubleuatur. quia dum mens alterna hoꝛum conſide⸗
ra tione ſe ad deuotionem inceſſanter excitat.quodam ſpi⸗
ritualis impetu ſurſum leuata volat. BSic igitur oꝛatiom ðð
ſctã meditatio nccãna ẽ.vt oĩno pfecta or̃o pfecta eẽ neqat
ſi eã meditatõ ſctã aut nõ comitet a aut ñ pᷣcedat Nã et Hyj q 4

Quo ſtudio edoſr deh

mala ſua oſiderare negligũt aut mhil petẽdo/aut aliud cp3
opoꝛtz petẽdo facule ꝑ ignoꝛantiam fallũtur.aut certe mi⸗
nus quaʒ opoꝛtet digne petendo per deſidiam tepeſcunt.

S Daeeimum igitur neceſſe eſt vt ſi peudenter et vtiliter deum
oꝛare volumus. iugi meditatione ammum noſtrum exercea-
dunH mus. et m conſideratione miſerie noſtre diſcamus/quid no
Sc bis neceſſe ſit petere.in conſideratione miſericoꝛdie dei no-
bllrx ſtri quo de ſiderio debeamus poſtulare. Cogitemus cᷓ; ſit
dAH boeeuis vita noſtra qᷓ via lubꝛica/q; moꝛs incerta. Cogite⸗
mus ergo qualiter m hanc vitam mtrauimus. cum doloꝛe
itu ptranſimus.cum luctu exituri ſi umus. Cogitemus quantis
ol⸗ amaritudimbus admixtum ſit. ſi quid etiam dulce aut iocũ⸗
ſ: dum m via huiꝰ vite occurſu ſuo nobis alludit. fallax.
M quaʒ ſuſpectum. q; mſtabile/quazʒ tranſitoꝛium eſt quicqͥᷣd

huiꝰ mundi amoꝛ parturterit.quic quid ſpecies et pulcritu
4 do tempoꝛalis pꝛomittit. lia ſunt mala cum quibus! naſci⸗
mur et pꝛoceſſu tempoꝛibus ſiue occulta dei Sratia ſiue ma⸗

— mfeſta mouſtria liberamur. .lia vero m hanc vitam nobi⸗
nie ſcum vemunt.et a nobis ante moꝛtem non recedunt. ſlia
Efe item ſunt mala. que ex tempoꝛe nobis accreſcunt et rur⸗
ri ſum decurſu tempoꝛis a beunt. lia autem poſt natuitateʒ

contrahimus/et ante moꝛtem non euacuamus. Et qins om⸗
nia mala vite hunus enumerare poſſit. Vt emm pꝛetermtta⸗
mus. ea mala que omnes hommes commumter opemunt.
qualia eſtimamus eſſe ſecreta pericula ſinguloꝝ /quoꝛum
e⸗ ſibi quiq; conſcij ſunt. Si cogitare quiſq; voluerit que ab
ſ meunte etate mala fecerit que ſuſtinuerit. et cõſtituat ante
oculos pꝛeterita tempoꝛa dieſq; vite ſue. conſideretq; dili
genter quot manes la boꝛes pertulent. quonens pꝛo amo⸗
re huius vite fruſtra deſudauerit. quotiens ĩ laboꝛioſis co
natibus fallaces exitus muenerit. et poſt longos dies cur⸗
ſus requiẽ/ nec dũ vllã adeptꝰ?ſit. ↄgnoſcit qͥ de haac vita
iudicare polſit. Cum aũt vite Daius erumnam dſiderat

nn
jai⸗
ali

Qus ſmidio oꝛandoſit deus.

etiam que ſit patne celeſtis ſuauitas atʒ dulcedo attendat
atq; ꝓpendat qd inuenerit.qd ꝓdideri/vbi iaceat.vnde
cecidit.vt ex vtroq; ĩtelligat ᷓtũ ſibi ihoc exilio lugẽð ſit
Hinc em ſalomõ dicit. Qum addit ſcientiã / addit doloꝛem
quia quantomagis homo ſua mala intelligit/ tanto ampliꝰ
ſuſpirat et Semit. Poſtremo ſuꝑeſt. vt in memoꝛia maloꝝ
etiã miſericoꝛdie dei recoꝛdemur. qꝛ fiducialius de futuro
eius mſeratões requirimꝰ? ſſi quẽadmodũ in pterito noſtri
miſertus ſit cogitemꝰ. Neuocemus ad memoꝛiã bona ꝗᷓ tri
buit. et ; in piculis ſepe ↄſtitutos clementer eripuit. nec
vnqᷓ peccatis noſtris quo minus miſeretur vinci potut.
oblitos de ſe ammonuit. auerſos a ſe reuocaut. vementes
ad ſe bemgne ſulſcepit. pemtentibus indulſit. pſeuerãtes
cuſtodiuit. ſtantes tenuit. lapſos erexit. malas delectatio⸗
nes in amaritud ines conuertit. et rurſus ſalubꝛiter aman/
catis conſolationes ſuas tribuit. Poſtremo autem tribu⸗
latione purgatis quietem et pacem perfectam reſtituit qu⸗
nec peccantibus vnquam defuit vt coꝛrigeret.nec iuſtis vt
cuſtodiret. Quiſqᷓs hinuſmodi meditatiombns ante oꝛati
oms tempus/ammum ſuum exercuerit. nec impꝛouidus foꝛ
taſſis.nec tepidus ad oeationẽ vemt. Meditatio nanq; aſ
ſidua/ſcientiam parit. ſcientia vero parta ignoꝛantiam pel⸗
lit. et compunctionem parit. Compunctio autem parta de⸗
ſidiam fugat.et deuotionem parit. Deuotio vero oꝛatio⸗
nem perficit. ientia eſt. quando homo ad agmuionem ſui
illummatur Compunctio eſt.quando ex conſidera tõne ma⸗
loꝛum ſuoꝛum coꝛ interno doloꝛe tangitur. Deuotio puis
et humlis affectus m deum. qui et compunctione genera⸗
tur. Terꝛitus emm magmtudine maloꝛum ſuoꝛum ammus
et diffidens de pꝛopꝛijs vinbus ad eum ſe conuertit. et tã
to ardentius patrocimũ illi? expetit /quãto ſibi mchil ext
deum relctũ eſſe videt ĩ quo ↄfidere poſſit. Deuotõ 1git E
ↄuerſio m deũ pio.et huuli affectu. Muilis em̃ eſt ex cõſci cia

==SMZMM

noſtracaritate vĩciſſim eius dilectioneʒ adipiſci mereamur

Quo ſcudio oꝛand⸗ ſit deus Xc.

infirmitatis ſue.pius eſt ex ↄſideratione diuine clementie
Hec in ſe tres pꝛincipales virtutes habet. fidem. [pem. et
caritatem. Neq; em̃ homo ſe ꝓ deuotionẽ ad deum conuer
teret. mſi et crederet ſe a deo ſaluari poſſe.et ſperaret euʒ
miſereri velle Poſtremo mſi eum pluſqꝙ; mala ſua diligeret

nequaq illa fugiens. refu gium in ip̃o eligeret. Credit ergo

ſperat et diligit. Credit potentiam. ſperat miſericoꝛdiam
amat cuſtodiam. Nichil ergo aliud eſt oꝛatio qᷓ; mentis de τ☛
uotio. id eſt conuerſio im deum per pium et humilem effe⸗
ctum. fide.ſpe. et caritate ſubmxa. Sed quia multis mo⸗

dis mens per deuotionem accenditur Rurſuſqua ipſa

deuotio mentis varijs modis voce pꝛomitur / debemus
aliquas ſi gillatim oꝛatioms ſpecies diſtinguere vt aperti⸗
us valeamus virtutem eius indicare Tres ſunt ſpecies oꝛꝛ —
tioms. ſupplicatio. poſtulatio. inſinuatio Eupy plicatio eſt ſi⸗ H Supphias

ne determmatione peticioms, humilis et deuoti pꝛecatio. pe Kehens

Poſtulatio eſt determinate petitiom inſerta narratio. IJn⸗ ere
ſinuatio eſt ſine peticione. per ſolam narꝛattonem. volun⸗

captatio.exactio.pura oꝛatio. Captatio eſt quod fit ante Gapnne
poſtulationem. ad pꝛeparandum et melmandum ammum Crr Krah, 4
auditoꝛis. quod tribus modis facimus Deimo cum aliqund W
dicimus quod perſonam vel cauſam noſtram commendet
ſiue meritum noſtrum ſiue infirmitatem /ſiue aliud aliquio
enumerando quod ad noſtram cauſam vel perſonam com⸗
mendandam valeat apud eum cui noſtraʒ petitõnem offerui? 5
mus. ſecundus modus captatioms eſt. tum aliquid in lau⸗ Ml
dem eius pꝛoferimus quem oꝛamus/per quod apud ammũ
noſtrum. carum eum et acceptabilem elſe ſigmficamus. vt

Terciꝰ modus captatõis ẽ qñ aliqd dicimꝰ ꝓ qð apð aĩm „»„»

auditoꝛis cauſa aduerſari) nĩ ſiue pſona depꝛimt vt odio

potiuſqᷓ; amoꝛe digna videa tur Iſtis tribꝰ mõis fit captio

WW

1
Zenoum

Prn ente

ibjmogpemo andl

Quo ſiudio oꝛandſit Neus

g

. 5 . (1: 2 5
tura vti ſolet. Hoc em agimus vbicũq; laudes cammus ᷣ

vbicũ q; infir mitatem noſtram. vbicunqʒ maliciã aduerſa⸗
rioꝝ noſtroꝝ recitamus. et ommo quicqd dei auribus dig⸗

num. et nr̃e neceſſitati congruũ.ante petitõis pꝛonunciati⸗

onem eloquumur (Exactio eſt q; fien ſolet poſt factã poſtu

ſationem. quando auditoeem ne petitio noſtra apud eum
m oblunonem vemat.qua dam vt ita dicam impoetumtate
atq; inſtantia frequenter memoꝛem facimus. Que memoꝛia
cribus modis renouari videtur. videlicet. quã do aliqd vel
de pſona eius vel de ꝓſona noſtra.vel de cauſa noſtra ite⸗
rato dicimus. vnde vel nos.vel cauſam noſtram atq; peti⸗
cionem in eius ammo renouemus. Moc genus ſupplicandi.

—

ꝙᷓ apud hommes impoꝛtunũ videtur. tam apud deum gra

tum atq; acceptabile eſt. Pura oꝛatio eſt. cum ex babundã

tia deuotioms /mens ita accenditur. vt cum ſe ad deum po-

ſtulatura conuerterit ̈ amo:is eius magmtudine:et peu⸗

tioms ſue oblunſcatur. et dum amoꝛe eius quem videt per⸗

frui concupiſcit vehe menter. totaqʒ; iam ilh vacare del de⸗

rat.eius etiam peo quo vemt.curam libenter poſtponat.
NHoc genꝰ oꝛandi vmfoꝛme eſt.et qᷓ p̃ ceteris omibus vm⸗

cum ltam eſt apud deum p̃ ceteris omibus pꝛecioſum. Sed

mter hec tria ſupplica tionum genera mfimum locum capta⸗
tio.medium exacho.ſuꝑꝛemum et excellentiſſimũ pura oꝛa
tio obtinet.quia captatio timoꝛem.exactio fiduciam. pura
oꝛatio perfectum amoꝛem habet Sciendum eſt ettam quod
ſupplicatio aliquando ſit per ſola nomina. ſicut eſt illud.mi
ſericoꝛdia mea. refugium meum. ſuſceptoꝛ meus. liberatoꝛ
meus.deus meus.adiutoꝛ meus.iliquando per ſola ver⸗
ba/ſicut eſt. reſpice miſerere placare attende et fac. Rli⸗
quando per nomma et verba ſimul. ſicut eſt illud. Verba
mea auribus percipe domine intellige clamoꝛem meum. ii
tende voci oοns mee rex meꝰ? et deus meꝰ. Sʒ illud genꝰ

–w

fhfdf

Quio ſtudio oꝛado ſit deus c.

contemplatio quod per ſola nomma.quo magis ẽ foꝛis ſig
ſe⸗ mficatione impfectũ.tãtominꝰ ẽ habũdãtia dilctõis plenũ
Affectus emm hoc pꝛopꝛium habet/q; quanto maioꝛ et fer-
uentlioꝛ intus eſt. tantommus per vocem explicari poteſt.
olh⸗ Illud ergo genus ſupplicatioms ꝙ; per ſola verba expꝛimi-
eun tur. mmoꝛem quidem iſto deuotionem indicat. maioꝛẽ au⸗
re⸗ tem illo quod noĩbus et verbis. plena vmelicet pꝛonuntia⸗
dei tione ſigmficatur. Illud igitur quod ſolis nomihus fit ad
vel pruram oeationem ptinere videtur. quod ſolis verbis ad
te exactionem. quod nomibus ſimul et verbis ad captationẽ
en⸗ ita pura oꝛatio magis in iubilum vertatur. et appeopiquet
deo. peruemat ocius.et efficatius obtineat Poſtulatio eſt
gr atnenmate peticiom mnlare⸗ aettb: ſicut eſt illud.
. mundum crea in me deus ſpiritum rectum mnoua m viſce⸗ „
4. ribus meis. .HHPec tribus modis fit. obſecrando. rogando. Pe ſuila . rih mo
N ſimpliciter poſtulando. Obſt ecratio eſt. quando vehementi⸗
⸗ oꝛ neceſſitas deuotis pꝛecibus inſiſtere cogit. In medio⸗

cribſcauſis rogamus. m mimmms ſimpliciter poſtulamus.

ſde⸗ Habent igitur hec tria differentias ſuas. quia excellentiſ⸗
n⸗ ſimum obſecrare. medium rogare.mimmũ e ſimpliciter po-
ſtulare (Inſinuatio eſt ſine peticione per ſolam narꝛa tionẽ
voluntatis facta ſigmficatio. Hec quoqʒ tribus modis fit Jyſe
SJYMUẽ timoꝛe. fiducia. contemptu. Timoꝛe fit. quando vel magna
1 eſt cauſa quam agimus. vel magna eſt perſona quam roga⸗
n mus.ſicut eſt illud. Domme ſi fuiſſes hic/frater meus non
fuiſſet moꝛtuus.Dixit vnde voluntas. intelligeretur. ſeꝝ
temeritas non repꝛehenderetur. ut vel non exaudita re⸗
o pulſe non pateretur oppꝛobꝛium. vel exaudita voluutatis
e ſue conſequeretur effectum. Fiducia fit inſinuatio.quando
⸗ vel de facilitate cauſe. vel de bemuolentia perſone confidi
b mꝰ. et ideo deſidermũ nr̃m patẽt expꝛimere negamꝰ qꝛ nos
in! obtinere poſſe ſola inſinuatõe ſpamꝰ ſicut eſt illð qð ĩ nup

8 tijs deficiente vmo dommo mater dicit. vimum non habent

(Quo ſt tudio oꝛando ſit &us. ?c.

Non dirit peto vt defectum poculivinum creando. aut cõ
mutando ſuppleas ſed hoc materne reuerentie pꝛiuilegium
exiſſtimamt. vt qmic quid illi mnuendo ſe velle ſigmkficaret
pati a filio repulſam nõ debuiſſet.et hoc quidem iuſtũ fu⸗
erat ſi tale aliquid ab eo petiuiſſet.q; ille facere potuiſſet
ſecundũ naturam quam ab ea ſumptam gerebat. Nunc aut
quodãmodo iuſte rephenditur. qma ab ea natura qua non
debebant obedientiam m miraculo exigebat /et dicitur ei.
Quid michi et tibi mulier? Miraculum em facere dei virtꝰ?
eſt. non homĩs. Et ideo cum a matte mraculum xpᷣs homo
requintur. non quaſi homo. ſed quaſi deus mulierez nõ ma
trem de pᷣſumptione cauſatur Oaria em̃ a xpᷣo nõ quaſuma
ter exigere a xpᷣo fiho ſuo.ſed quaſi mulier ſi neceſſe fuuſʒ
Humliter miraculum poſtulare debebat a deo. Contemp⸗
tu fit mſinuatio/quando vel cauſa vilis eſt vel perſona que
rogatur hHumilis. que ommno ab oꝛatione diuina excludi⸗
tur. apud hommes aũt maxime ſuperbos et potentes mag
no ſtudio exercetur. Et ſicut in ſupꝛ adictis oſtendimus.
ita quoqʒ in his tribus differentiam inuemmus. Inſinuatõ
em̃ ex fiducia.perfectis conuemt.ex timoꝛe mſipiẽtibusex
contemptu malis ODe hinc reliqua que de oꝛatione tractare
pꝛopoſuumus annectenda ſunt. Quoſdam ſiquidem moue
re ſolet.ꝙ in oꝛa tiombꝰ noſtris cum deum ſiue peo noſtra
ſiue pꝛo alioꝛum ſalute petere volumus illos nõnunqᷓ; pſal-
mos qu vel peticioms verba nonhabent. vel ad petionem
noſtram non pertinent. decantare ſolemus et de alijs ſcrip
turis quas moꝛatione frequentamus ſimlem abſurditatez
pꝛoducunt.cum eiuſmodi vel foꝛmam oꝛandi nõ habeant.
vel illi quam nos agimus cauſe non concoꝛdant. Quid em
pꝛodeſt illa in oꝛatione verba dicere. quibus muemmur vf
mchil vel aliud ꝙᷓ neceſſe eſt a deo poſtulare Non oꝛat ſed
ſubſanat potius qui cum ante conſpectum eius quaſuvene
rit poſtulaturus ſubito ad alia que mehil ad rem ptinere

oꝛãd⸗ ſit oͤens 20

* videntur replicanda conuertit Ecce em̃ inquiunt dum pꝛs
mdulgentia peccatoꝝ noſtroꝝ deum depꝛecari volumus.
nr q uid nobis ad hoc pꝛodeſt. ſi vel quare fremuerunt gen⸗
C24+ͤ tes. vel attedite ꝓppłe meus.vel aliũ hui?cemodi pſalmum
ſe dDecantamus. Nonne ridiculum eſt vt tala canentes oꝛare
c4 nos credamus: Iſtud foꝛtaſſe aliqui dicant et eſtiment
von mchil vtilitatis eſſe. quotiens talia noſtris oꝛatiombus
a. admiſcemus. Sed quiſquis ſupꝛadictas oꝛatioms ſpecies
19 diligenter ꝓſpexerit. qualiter etiam iſta/ m oꝛatiombus di⸗
ro cta valeant.facile diſcermt. Nam hoc genus oꝛandi ſepe
⸗ ad inpetradum muemtur efficati?. qᷓ illud etiã in quo ma-
mf eſte petitioms noſtre modum oꝛantes explicamus. Sth⸗
cet hoc vt diximus ex his que ſuperius memoꝛata ſunt ſa⸗

tis euidenter intelligi poſſit. ſi tamen hoc ſpecialiter de⸗

monſtretur. quio mſi amplius veritas pateſcit. Hoc inter
. eſt quando oꝛamus hommẽ et quando oꝛamus deumquod
homo neceſſitatem noſtram ſcire non poteſt mſi doctus fu
nis erit. deus etiam antec petatur ſcit quid nobis neceſſe ſit
PHomo iĩgitur qui rogatur ꝓ narꝛationem noſtram edoce⸗
e tur. vt ſciat quid velimus. per ſupplicatõem noſtram pulſa-
34 tur vt annuat quod petimus. Sed in illa que ad deum fit
i oꝛatione.narꝛatio neceſſaria nõ eſt.mſi foꝛte homo ad hoc
⸗ nareet vt ip̃e ſuam petitionem melius ĩtell igat. vt per nar
6 rationem ſuam ammomtꝰ quid petat conſideret.et ꝓ con⸗
ſiderationem petitioms ſue excitatus deuotius oꝛet. Sa⸗
ne quantum ad deũ ꝑtinet ſola ſuplicatio ſufficit.quia vt
diximus deus non neceſſe habet doceri vt ſciat.ſed ſuppli⸗
candus eſt vt annuat. Sed nullo alio modo ſcitius deꝰ ad
t. annuendum flectitur. ꝙᷓ ſi pꝛecantis ammus toto deuotio⸗
ms affectu ad p̃m conuertatur. Quecunq; ſunt verba oꝛan
ht tis abſurda non ſunt. ſed omm modo ad hoc competenter
ed peoeoferii poſſunt. vt vel oꝛantis affectum ad amoꝛem dei ex
e‚H citent.vel quod ampluis eſt.vt ſi iam amoꝛe eius flagrat

Quo ſticdio oꝛãd ſit deus .

excitatum demonſt rent. Demonſtrent autem non vt deum
occulta noſtra quaſi neſcientem doceant. ſed vt nos dum
mternum nim deſiderium foꝛis loquimur. ex ip̃is nris ver
bis amplius ad amoꝛem inflammemur Sola igitur coꝛdis
deuotio quãtũ ad deum ſufficere poterat.mſi ad hoc etiã
m voce foꝛmaretur oꝛatio vt mentem oꝛantis ad amoꝛẽ de
uotioms accendat. Qam ſicut diximus ſi petitiom inſerta
narꝛatio eſt. nõ deus docetur ſed oꝛans ãmonetur conſide
rare quio petat. vt deuotius oꝛet. Si vero ſola ſupplicatõ
eſt. quia deuotionem mtus in coꝛde eſſe ſigmficat. ad mar
oꝛem deuotioneʒ ammũ inflàmat. Nequaqᷓ igit᷑ vel illa ab
oꝛatiombus niris verba excludere debem?/q̃ et ſi modum
petitõms nre nõ eyplicant, tamẽ affectum ammi ad amoꝛẽ
deiet ad deuotionem pietatis inflämant. Sed quia diuner
ſis modis humanus affectus ad amoꝛẽ dei pꝛouocatur. Li⸗
bet nunc pos ſigillatim modos diſtinguere. et diſtinctos p
exempla demonſtrare Sed ſciendum pꝛius qð hoc vere ge
nus ome oꝛandi quod quibul dam pꝛoꝛſus ab oꝛatioms vſu
erxcludendum videtur. ad captationem ptinet. quã videlic⸗
capta tionẽ/ quis ſupius quaſi ſpeciem ſupplicatõis ãnume⸗
rauerimꝰ. ſcᷣm qndaʒ tñ largioꝛẽ ↄſuetudinẽ.nõ ſolũ ſup
plicãdo.ſed etiã poſtulando et inſinuãdo captare ſolemꝰ
In captatione autẽ bemuolentia auditoꝛis comꝑatur. Oð
tribus modis fit.ſiue qñ aliquid in laudẽ eius dicimꝰ.ſie
qqñ aliquid de nr̃a miſeria cõmemoꝛamꝰ.vel etiã qñ aliquid
qð ad opꝛell nonem aduerſarioꝝ nrᷣoꝝ ſpectat. in medium
adducimus. Dicamus igttur omes illas ſcripturas qs quo-
rũdã opimo ad oꝛatioms vſum nõ eẽ a ſumendas exiſtimat
iccirco vtiliter debere et ↄuementer poſſe inter vota peecũ
noſtraꝝ ab oꝛantibus recitari. quia ĩ nobis affectum pie de
uotioms excitant.et coꝛ nrjm. vel narꝛãdo laudẽ dei ad eiꝰ
amoꝛem pꝛouocãt. vel nram miſeriã ↄmemoꝛã do añ oſpectũ
eius nos humiliant.vel maliciam aduerſanozum noſtroꝛum

Quo ſiòio orãdoſit deo ⁊c.

M exaggerando. et vtuem nobis ſollicitud mmem/et fiduciam
coꝛam ipÿo pꝛeſtãt amplioꝛẽ. Laudẽ dei in potẽtia et bomta⸗
te eius cognoſcimus.miſeriã nr̃am ĩ hoc qð fragiles et pec
6 catoꝛes ſumus. malſciam aduerſarioꝝ nroꝝ ꝗ et ad decipi-
de⸗ enduũ ſunt aſtuti. et ad oppꝛimendũ impij. Siue igit᷑ laudeʒ
SL Ddei in bomtate ring et potentia/ſiue miſeriã nr̃am in ifirmi⸗
de⸗ tate et culpa nra. ſiue malitiã aduer ſarioꝝ nroꝝ in tirãm⸗
. de eoꝝ et aſtucla ad exercitationẽ mentis /et ausmentum
bone deuotioms noſtre oꝛantes cõmemoꝛemꝰ.mchil imep⸗

tum facimus. et ꝓ pium affectum quem ipᷣa in nobis ver ba
excitent vbiq; oꝛantes ſumus. Vt em̃ bꝛeuiter cuncta com
plectar. quocitenſcũq; dei laudem narꝛamus. quecũqʒ ſint
verba.quantũcunq; pꝛobꝛa.quid in his tamẽ mtus ombꝰ
4 coꝛ nrm mſi hoc vnum loquitur, qð eum et ãmirans amat.
1 et amãdo ãmiratur? Similit quãdo de nr̃a miſeria coꝛã eo

1 oꝛantes agimus.quecũq; ſint verba.quãtumcunqʒ pꝛobꝛa
QRKuid in his oĩbns coꝛ nrm dicit. mſi hoc vnum qð confite
pi mur nos miſcðam ei? querere. et in eo omnem fiductam
⸗ mjam collocare: Que deuotio/quãto humiitati pꝛoxima
ne⸗ tantomagis eſt deo accepta. Item cũ aduerſarioꝝ nroꝝ
i⸗ malitiã m oꝛombus niis coꝛam deo accuſamus.qualia cun⸗
nd qʒ ſint verba/quãtumcunqʒ pꝛolxra.quid tñ aliud per hec
ſo omia. q; iuſtũ iudicium dei ad nr̃am liberationem expoſci
mus vt eripiat nos ab his.quoꝝ tiranmde imuſte oppꝛimi⸗
mur. et maliciain iuſte aduerſamur. Et gꝗe vltionem de im⸗
n micis nr̃is et iudicium cauſe noſtre diumo arbitrio libent᷑
relinquimꝰ. quid eſt q pꝛo humliitate et deuotione iuſte
a deo impetrare non debeamus ? WOnuſquiſq; ergo cum m
ri oꝛatõne pſalmos vel alias quaſcũq; ſcripturas decaſſt di

z/ ligenter ↄſideret cui affectui ſeruiat. et ad illum affectũ to-
4 to mſu coꝛ ſuũ excitet /ad queʒ id qð loquitur magis ptine
. re videt. qꝛ ſi verboꝝ que loquit᷑ affectum habuerit/ p af⸗
4 fectum ip̃m melius veritatem cognoſcet.et mntelligentiam

Quo ſtudio oꝛoͤ ſit deus &.

cogneſcet per ver boꝛum mtelligentiam in maioꝛem deuo⸗
tionem affedtum accendet. Quantum autẽ affectus coꝛdis
bonus placet deo humana etiam nobis conſuetudo quã⸗
uꝛs vitioſa. quadam tamen virtutis imitatione demõſtrat
Certe videmus adulatoꝛes qualiter ſe erga illos a quibus
aliquid expetunt. deuotos ſimulant. Sepe pꝛocedunt/ob
uiant. in turba conſtitutos pompoſis ſalutatõmbus hono
rat. tranſire volentibus viam pꝛeparant. alios locum dare
mbent. dominos aduentare pꝛoclamant. Cathedꝛas in
mmedio conſtituunt. pulumaria ſternunt ꝓedibus pꝛouoluũ
tur. Ex antiquis hiſtoꝛns magnalia patrum replic ant. et ſi
m eis non muemunt quid laudentur. prioꝛum facta ad eo⸗
rum laudem retoꝛquent. ſe deuotos ſe fidos non ſolum di
cunt. ſed iurant. et quod eſſe nolunt. hoc omm ſtudio vde
ri laboꝛant. Qunquid putatis iuſte repꝛehendi poſſent ſi el
ſent quod non ſunt. ſed eſſe ſe fingunt? Si hoc malum eſſet
cur vt tales eſſent. cur tantopere tales uidei ſtuderẽt. imo
pero ſi tales eſſent. quales eſſe ſe fingunt et non ſuntve⸗
re laudabiles elſent. Nec ob altiam cauſam eoꝛum petitio
ab ommbus ſepe reſpuitur. mſi quia tales non eſſe /quales
ſe fingunt eſſe / ſciuntur. Si ergo illi iſte in ſuis pꝛecibus

repelluntur. quia ſauntur tales non eſſe. quales ſe eſſe fin-
Zunt. vt nos mereamur quod petunꝰ a deo percipere qua
ies illi ſe ſinulant ſtudeamus in veritate deo nos exhibere
Oſtendamus foꝛis ver bis habere nos intus erga deũ affe⸗
ctum deuotioms.et non ſolum oſtendamus.ſed quod oſte
Dimus habeamus. ne ſi ſolum oſtendimus. non veri amato-
res.ſed adulatoꝛes ſimus.et quia deum oſtentatione deci
pere non poſſumus.noſipᷣos potius decipiamus. Pꝛeterea
ſicut et adulatoꝛes ſimulatam deuotionem pꝛioꝛes effe⸗
runt.et per eam illoꝛum quos depꝛecantur gratiam com⸗
perare volunt. ſic et nos pꝛecibus noſtris peeuemamus fa-
ciem domm. et vt mereamur obtinere quod petimus. non

un⸗

ſti⸗
o/
.

Quo ſiudio oꝛandoſit deus 2c.

ſimulatam deuotionem. ſed veram caritatem offeramus.

Beatificemus a meos dñi ihũ rpᷣijindignemur immicos eiꝰ
Laudemꝰ in eo potentiã. magmficemꝰ pietatẽ.ammiremꝰ
ſapientiã.extollamus genoꝛoſitatem. aꝗpbemus eqntatez

Item nareemus ei mſeriam nram. mdicemus ei neceſſita⸗

tem nram. reuelemus ei mfumitatem nram. confiteamur e ei

culpam nr̃am. offeramus ei obedientiam nram. dicamus et

credamus alium non eſſe. ꝓ quem poſſumus eripi.p quem
ſperemꝰ? liberart. Item oſtendamus ei aduerſanoꝝ nroꝝ

demonũ. et puerſoꝝ boĩm maliciã. crudelitatẽ /imquitate

et tiranmdem. qð ei aduerſantur qͥ nos pſequũtur/q nobis
Peſten ſũt. qui ei ↄtradicunt.qð odimꝰ ꝗᷓ odit. qy diligim?
que dilisit. malle nos ꝗpter eum odia immicoꝝ eius perpe⸗
ti. qᷓ ↄtra eum hr̃e pacem eoꝝ. Omes igit ſcripture eiꝰ? mõi
qᷓ ad captationẽ faciendã ↄgruũt ſune ipᷣa capta tio ꝑ ſup⸗
plicatõʒ / ſiue x p poſtulatõz / ſiue ꝓ mſinua tõʒ flat aliene ab
or̃oms vſu ha bende nõ ſunt.qꝛ licet alique illaa/narꝛatio⸗
nes petictonum nõ babeant/ habent tñ omes affect? virtu⸗

tum quos in nobis accendũt.ꝓ quos oꝛantes citius q; per

nos petitionẽ impetrãt. QAuia ĩgitur in affectibus pietatis

eſt omis vtus oꝛandi/enumeremꝰ? aliqð ex ipis.et exemphs
demonſtremꝰ. vt qꝛ omes demõſtrare nõ poſſumꝰ mfimti
em ſũt affectus)qͥd tñ michi oĩbus laudabile ſit. et deo ac
ceptum.ex quibuſdam comtiamꝰ Eſt affectus dilectõis.cũ
foꝛte mens vel vidẽs.vel re miſcẽs/id qo amat. ſubito amo⸗
ris igne coꝛripitur. Eſt affectꝰ ãmiratõis.cũ aliqd nouum
et ãmirabile ↄtemplans in ſtupoꝛẽ excitat᷑ Eſt affectus co
gratulatõis, cũ acceptabile aliqbus et beneplacitũ vides
quadã hularitate ꝓfundit᷑.Eſt affectus humilitatis. qñ ex
