lium genuit. quia mſi ꝓ abſtinentiam et patienttiam mens
humana ad verum gaudium non ptingit Opoꝛtet ergo non
ſolum falſam delectationem ſed etiam vanam ꝓpturbatio⸗
nem excludere. qui vult de veritate gaudere. Qui emm ad
hHuc m infimis delectatur. interna vtiq; ocunditate mndig⸗
Snus eſt et qui vano timoꝛe pturbat᷑ ſpirituali dulcedine ñ
poteſt ꝓfrui. Falſam leticiam venitas damnabat cum dice
bat. Ve vobis qui nunc nidetis. Manam pturbationem ex⸗
tirpabat cũ audioꝛes ſuos ãmonebat Holite timere eos. ꝗ
occidunt coꝛpus.amme aũt nõ hñt quid faciãt. Hoꝛum au
tem vnum abſtinendo ſuꝑamus. alterum patiendo calcamꝰ
Itaq; ꝓ gad extirpatur falſa delectatio. ꝓ aſer nero uana
ꝓturbatio. Iſti ſunt gad et aſer qui excludunt Saudiũ fal
ſum.et introducunt gaudium verum.

„

m vt eſtimo nulla erit deinceps queſtio cur hic talis ſiliꝰ

iſachar dicatur. Siquiẽ iſachar merces aunterpᷣtat QAuid

:
e.
88.
peo
jan
wi
de.
tt
vor
ſeſe⸗
mn:

ſo
to⸗
n0
d
mei
der
na⸗
s4
man

n⸗
1l

li⸗

eumf aliud tot tantiſq; laboꝛibus querimꝰ. quid inquã aliud

qᷓ verum ga dium / tam pſeuerãti longa mmitate expectam?
Huꝛꝰ mercedis totiens quaſi quaſ dã pꝛimitias et velut ar
ram qndam accipimus. quotiens ad lud dñi nri mternum
gaudium intramꝰæ. et ex aliqua pte guſtamꝰ. Hanc aũt int
ne dul cedims deguſtatõz; ſcriptura ſacra. nunc guſtü. nũc
ebꝛetatem vocat. vt ꝙᷓ ſit parua vel magna oſtendat. par
ua quidem ad compatõʒz future plemtudis. magna autẽ in
compatione cui?libet mundane iocũditatis. Pꝛeſens etem̃
ſpiritalium viroꝝ delectatio future vite gaudijs comꝑ ata
quantũlibet excreſcens muemtur pua. in cui? compatoõne
tñ omis exterioꝝ delectatonũ ſuauitas eſt nulla. O dulce
do miranda. dulcedo tam magna. dulcedo tam pua. Q ũůo
nõ magna.ꝗqᷓ mundanã omnt excedis.qũo non pua. que de
illa plemtudie vix ſtillã modicam decerpis. Modicũ quid
dam de tãto felicitatis pelago mentibꝰ inſtulas. mentẽ tñ

quã infũdis plene inebꝛias Merito tantillũ de tanto guſt?

quidam ðꝛ.merito mchilommus que mentẽ a ſeipᷣa alienat
ebꝛietas noĩatur. Guſtus er go ẽ. et ebꝛietas iure dici p̃t.
Guſtate mnq̃t ꝓpheta et videte. qm̃ ſuauis eſt dñs. Et ap's
petr. Si tñ Zuſtaſtis qm̃ dulcis eſt dñs. Et de ebꝛietate
idem ꝓpheta. Viſitaſti terꝛã. et inebꝛaſti eam. Nudi bomi
nẽ de bac ebꝛietate madẽtẽ .et qᷣd circa ſe agat᷑ oĩno igno
rantẽ. Siue in coꝛpe inq t ſiue extra coꝛpꝰ neſcio deꝰ ſcit.
Quomõ putas inebꝛiatꝰ erat.quõ mũdus ei in oblmmonem
venerat. qᷣ ſeip̃m neſciebat. Hac vtiq; dulcedie ĩebꝛiart nõ
merent᷑.qui adłhouc carnaliũ deſiderioꝝ fluctibꝰ agitãtur
Viſitaſti ĩquit terꝛã et inebꝛiaſti eam Qund putas eſt cauſe
q ſolam terꝛã dñs dicitur iebꝛiaſſe.cur nõ etiã et mare. z
ſcimꝰ qꝛ mens q pꝑ varia deſideria fluctuat quã adhuc ſecu
lanũ curaꝝ pꝛocella exagitat · ad illud ĩternũ gaudium nõ
ãamititur et illo toꝛrente voluptatis nõ potat᷑.qᷓtominꝰ ĩe

benat᷑ Scimꝰ? q mare ſemp kluctuat. terꝛa at i eternü ſtat

Sie et cetera elementa ſempi i motu ſunt. et ſola terꝛa ſta
te. ſtare cetera neſciũa. Quid ergo pꝑ terꝛã mſi fixã coꝛdis
ſtabnlitatẽ debemꝰ? accipere..Debet ergo fluctuatõz coꝛ⸗
dis reſtringere. et ad vmus veri gaudij deſideriũ cogitati
onũ affectionũq; motus colligere.q ſe cupit vel credit illo
vere ſobꝛietatis poculo mebꝛiandũ foꝛe. Hec jlla vere be⸗
ata terꝛa mentis videlicet ſtabilitas tranquilla/qñ mens im
ſeĩa tota colligitur.et ĩ vno etermtatis deſderio imobi⸗
liter figitur. Hec ẽ illa terꝛa quã veritas pꝛomittebat cum
dicebat. Beati mites. qm̃ pi poſſidebũt terꝛã. Mec eſt ila
tra de qua pſalmiſta pꝛomittẽs ãmonebat. et ãmonens pꝛo
mitte bat. ĩhabita terꝛã inqᷣt. et paſceris ĩ diutijs ei? Hec
eſt illla terꝛta quam iſte iſachar aſinus foꝛtis vidit. et con⸗
cupunt. et m eius ↄcupiſcentias mira biliter exarſit.
Sachar inquit aſinus foꝛtis habitãs int termĩos. vidit re⸗
quiem qð eſſet bona. et terꝛã qð eſſet optima. et ſi uwonnt
humerũ ad poꝛtandũ.et factꝰ ẽ tnibutis ſeruiẽs.Opoꝛtet
ergo nos tranſire de terza ad terzã. de terꝛa aliena ad ter
ram ꝓpꝛiã. de eixlio ad patriã. de gente ad gentem. de regs
no ad ꝓpym alterũ. de terꝛa moꝛientiũ ad terꝛã mꝛuentium.
ſi volumus expiendo noſſe verum et internum gaudiũ. Cõ
cupiſcamus et nos terꝛã illam quam iſachar iſte vwit et cõ
cupunt. Si em non vidiſſet. nõ cognouiſſet.et ſi nõ cogno
uiſſet.nõ concupiſſet Pꝛo hac terꝛa aſinꝰ factus. et foꝛtis
effectus. libenter ſuppoſuit humerũ ſuum ad poꝛtandũ et
factus eſt tributis ſeruiens OMultum ſibi ſubito viluerat. ꝗᷓ
ſe aſinum aĩmal videlicet pene p ceteris vilius reputabat
Oultum concupunt teream quam vidit.pro qua ad omneẽ
laboꝛem foꝛtis ꝓꝑdurauit. Viderat ſane qð ad puicnitudi⸗ 3
nem terꝛe illius omnes iuſt cie noſtre erant. vt pannus mu
lienis mẽſtruate. Viderat mchilommꝰ ꝙ nõ ſunt cõdigne
paſſiones huius tꝑis ad futuꝛã gloꝛiã ꝗᷓ reuelabit᷑ in nobis
In vno igitur ſibi vtilis. in altero foꝛtis effectus. de vno

obs
nio

humiliatus de altero roboꝛatus. foꝛtitu dĩs ſue humerũ ad
omnẽ laboꝛem libenter inclinauit.et ĩ acqrenda diuĩa glo
ria.nõ ſua vero regi dignũ tributum pſoluit. Vultis aute⸗
audire et alten ſimili rõe ſibi viluiſſe.et ad om̃e; mechil omi
n la boꝛẽ ↄualuiſſe vt iumentũ inqt factus ſum apud te.et
alibi. Pꝛopter te inqᷓt moꝛtificamur tota die. Ecce ᷓ vilis.
ecce qᷓ; foꝛtis Wilis vt ium̃tũ.foꝛtis ad ſe moꝛtificãdũ. Iſa
char aſinus foꝛtis habitans inter termios. vidit reqem qdð
eſſet bona.et terꝛam ꝙ; eſſet optima. Pene ergo nõ plane
hanc moꝛientiũ terꝛ ã deſeruerat.pene et nõ plane illã ur⸗
uentium terꝛaʒ apꝛehenderat. ꝗᷓ inter termĩios habitabat.
Quia vlliſſimis /qꝛ pauciſſums bꝰ vite boms ↄtentus erat
hiuꝛꝰ terꝛe miſere extrema tenebat. Quia ꝑ frequentes men
tis exceſſus ꝓhenms vite bona p̃guſtabat illiꝰ beate teree
imtia tangebat. Iſachar aſinus foꝛtis ha bita ns inter ter⸗
minos. qe hiuꝰ vite bona ad neceſſuatẽ nõ reſ puebat. NHãc
terꝛã pemtus nõ deſerebat.qꝛ future vite nõmſi nouiſſima
quedã cape poterat. Illam oĩno nõ ppꝛehẽdebat. et ꝛðo
mter termios habitabat. Iſtã tolerabat ad neceſſitatẽ. il⸗
lam ↄcupierat ad iocunditatẽ.et iccirco inter termios ha
bitabat. Sata gebat pemtus iſta deſerere nec poterat. am
biebat in illam totus ĩtrare nec valebat.fecit ergo qð po
tuit.ĩter termĩos loa bitauit Quotidie ad illã mtebat.quo
tidie ad iſtã relabebatur. et ĩ hunc modũ mter termios mo

rabatur. Iſachar aſinus foꝛtis habitãs ĩiter termios. vidit

requiẽ qð eſſet bona.et terꝛã qð eſſet optima. QAud emm
mirũ qð eam vidit.qui ĩ eius cõfimo habitauit? QAuid inqᷓ
mirum qð vidit. qð viſam ↄgnouit. qðð ↄgmtaʒ concupiuit
Et iccirco ſuppoſuit humerũ ſuum ad poꝛtanduʒ.et factus
eſt tributis ſermiens. Vidit requiẽ qð eſſet bona.Nequies

ergo ibi ẽ; et reqᷣes bona. Si eĩ ibi non eſſʒ.ibi eã mie vidiſ

ſet. Et ſi bona non eſſet. ꝓpterea eam humerũ ſuum ad poꝛ
tãdũ mimme l nzpoſulj ſz OMãſueti aũt ait ꝗꝓphã hereditabut

teream. et delectabuntur in multitudine pacis Ecce qualis
terꝛa. Pax ibi eſt. reqmies ibi eſt. pax plena. reqmes bona.
pax quieta. quies pacifica. Midit reqiiem qð eſſet bona.

et terꝛã qð eſſet oꝑtima. In iulla la boꝛ nõ eſt.ſʒ ad illã ſine

laboꝛe Puemiit nõ p̈t· ꝓpter pᷣaʒ lahoꝛat᷑.ſʒ ĩ ĩa nõ laboꝛat᷑
Extra hanc terꝛã nõ muemtur requies vera. nullus veni⸗
tus laboꝛ muemeur m hac teraa.
vo ſunt reqes et terꝛa. duo ↄtra duo. duo bona con
tra duo mala. duo ſunt magna mala. mieria. et ↄcupiſcen⸗
tia. pena ſcʒ et culpa.duo magna bona. trãquill as et ſta⸗
bilitas. Contra miſeriã. mẽtis tranqllitas. ↄrra ↄcupiſcen
tiã. coꝛdis ſtabuitas Qullã moleſtiã ſentire ẽ bñ reqeſcere
Nullis ↄcupiſ cẽtie fluctibꝰ agitart.ẽ pꝛocul dubio iã ĩ ter⸗
ra moꝛari In terꝛa tali/ reqes talis. Oẽſ q; ad internũ gau
Diũ nõdum tota colligitur.ꝗᷓ ſit vera reqes mimme exꝑit᷑.

Ve mihi miſero ꝗᷓ vſq; hodie viuo vagus et pꝛofugus ſuꝑ

tertã. vagus ſequẽdo ↄcupiſcentiã. pꝛofugus declinãdo mi
ſenã. Semp deeſt qð ↄcupiſ. cã. vbiq; ĩuemo qð fugiã. Cõ
cupiſ cẽtia me facit vagum. miſeria efficit pꝛofugũ.Pꝛofe⸗

cto terza mala terꝛa mierie. terꝛa talis in qua taliter viuo.

terzꝛa miſerie et tenebꝛan ẽ. vbi vmbꝛa moꝛtis eſt/et nullus
oꝛdo. Eſt pꝛoculdubio terꝛa talis. non ſtabilitas coꝛdis. ſʒ
duritia et inſenſibilitas mẽtis. Sʒ ſpũs tuꝰ? bonus dñe de

Ducet me m terꝛã rectã. et qualẽ demq; ilachar vꝛdit et cõ

cuꝑiuit eo q; eẽt ibi reqᷣes bona et ipᷣa terꝛa optima. O feli

cem qꝗ potuit vlad hoꝛa maloꝝ oĩm obliuiſci. et illa ĩiterna
pace vel reqe ſaltem ad modicũ potin. Felicẽ mchil ominꝰ
cu datũ eſt diſperſiones coꝛdis in vnũ colligere. et in illo
vere felicitatis fonte deſideriũ figere. ill ud vtiq; bonü. ve
rumtamẽ hoc optimũ. Juxta qð ilachar vidit reqem qð eẽt
bona. et terꝛã qð eẽt optima. qꝛ bonum quidem eſt longe
elſe ab omm malo. multo tu mehus imo optimum inheſiſ

ſũmo bono. Nomt hoc iſachar.et i⸗ ccco a tain terꝛa longi?

ſ

.

6

ae⸗

lln⸗
65
ede
tt
dt
ni
id
8 ſi⸗
he
lit
ge
ſie

*

diſcedere nol ebat. ſed habitans inter termĩos in eius vici
ma manebat. cupiens et ambiens eam raptim quidẽ et fur
tim ꝓ raros ſaltem excur ſus tangere. ſed et de illius terꝛe

fructibus frequetiꝰ ↄmedere. Eſt em vt noſſe poteſtis fru

ctus terꝛe illiꝰ ſublimis. fructꝰ mirabilis. fructus ſingula

ris. Huius ſiquidẽ terꝛe fructibꝰ mens hois ſepius ſaciata

et aliquatenus ĩ ipin guata. mirandũ ſubito ↄtra omia mira
cula foꝛtitudmẽ accipit. imtantũ mox ad oĩm vitioꝝ odium
conualeſcit.vt parum iam ei ſit nullũ in ſeipᷣo ꝓ ↄſenſum re
cipere.mſi ſtadeat ea et ĩ alijs virili᷑ pſequi et foꝛti amm
aduerſione pcutere. Fit ergo mox tam foꝛtis contra omne
Piculum qꝙ; ferox hoſtis vitioꝛum ommum.
inc eſt q; poſt iſachar za bulon naſcitur q habitacu
luũ foetitudis intpᷣtatur. Quid em̃ ꝑ zabulon ĩtelli
gSimꝰ mſi odiũ vitioꝝs Odiũ bonũ.odium oꝛdĩatũ
odium vitioꝝ. Hunc pꝛoculdubio ꝗꝓpheta ĩ nobis oꝛd mare
affectũ cupiebat. cum dixit. Jraſcimi et nolite. Quid eſt
em iraſcãdo nõ peccare.et ñ peccã do raſci. mſi hoĩes vti⸗

liter nõ ad oculũ amãdo eoꝝ vitijs indignaris Hũc hr̃e ſe fi

liũ idem qꝗpheta ſigficabat.cũ alias dixit. ꝓfecto odio ode
ram ulos. et alibi. Omnẽ viã im quã odio habin Mic ẽ egre

gius ille miles dei.q bella dei p̃ᷣliari nõ ceſſat.et quẽ vſita

to v ocabulo ſcriptura ſac̃ zelũ dñi.vel zelum rectitudĩs ap
pellat.ʒelus domus tue dñe ↄmedit me et oppꝛobꝛia expꝛo

vbꝛantiũ tibi ceciderũt ſup me. Et iteꝝ. Tabeſcere me fecit

zelus. m. qꝛ.ob. v.t.im.mei.Et helias.ʒelo mqᷣt zelat? ſum

Ppter dñm Et finees zelauit celũ dñ et accepit ſacer dotiũ

eternũ Sʒ vñ iſtis putas foꝛtitudo tãta, tam mira ↄſtantia
Helias ſolus ↄtra.c.l.ꝗphetas baal ĩſurꝛexit.finees ſolꝰ
caſtra madiamtaꝝ irꝛupens adulterãtes gla dio traſuerbe

rauit. Ecce qᷓntum roboꝛis accipiunt. ecce qᷓ; foꝛtes fiũt.qꝗ

de illius p̃dicte terꝛe fructibꝰ comedũt.q ſe mterna ſuam⸗
tate reficaunt. NRecte ergo poſt iſachar q merces interp̃tat

zabulon. id eſt habitaculum foꝛtitudims naſcitur quia poſt
deguſtatam eterne retributioms Dulcedinẽ ammus cõtra
tempta tionũ argumenta mirabiliter roboꝛatur. ſua ſubito
picula pinpendens. dñi murias foꝛtiter vlciſcitur. Hme
eſt ꝗqð moyſes ille minſſimꝰommum qui moꝛabant᷑ in terꝛa
Poſt. xl.dieꝝ ieimumum ſpãlium deliciaꝝ refectus ſacietate
mirifica intantũ ſubito zꝭelum cõtra fabꝛicatoꝛes vel culto
res idoh exarſit. vt ſtatim adiunctis ſibi qui dñi erant. per
medium caſtreꝝ de poꝛta ad poꝛtam pcutiendo tranſiret.
et hommũ pꝛeuaricatoꝝ tria milia in moꝛtẽ pꝛoſterneret.
Sic ſic poſt iſachar zabulon gigmtur. qma ꝑ interne dul⸗
cedims deguſtationẽ odium vitioꝝ generatur. et vere foꝛ
titudims robur acqritur. Iſte eſt zabulon. qui iraſcẽdo irã
dei placare conſueuit. qui pie ſeuiendo dum hoĩm vitia p⸗
cutit. eis quaſi non parcendo/melius pareit. Nbſq; dubio
mchil ſic placet deo, mchil ſic placat deum. quõ ʒelus aĩa
ru. O ꝙᷓ; multi multas ceteraꝝ virtutum pꝛoles ex dei gra⸗
tia mente ceperunt/et de ſe genuerũt qui hunc fihũ ha be⸗
re nõ potuerunt. G multos hodie videmꝰ ſpiritn paupes
ſpe Saudẽtes. cantate feruentes. multũ abſtinẽtes. admo
dũ patientes.ad zelũ tñ aĩimaꝝ mmis tepidos multũqʒ toꝛ
pẽtes Alij quaſi ad cuſtodiam humilitatis delmquẽtes in
crepare nõ pꝛeſumunt. alij ne caritate fraternam ꝓturbare
videãt. peccãtes arguẽ metuũt Oic et anj alijs ct alns ad
huc modis qð zelare pꝛo dño nolũt virtutis hoc eſſe fingũr
vel virtutem eſſe credunt. E contra multi quod abſq; du⸗
bio agunt in ſpiritu furoꝛis agere ſe arbitratur zelo rectitu
dims. et que veraciter exequuntur odio bommum. exerce⸗
re ſe putant vel ſimulant odio vitioꝝ Bed queſo interꝛo⸗
gent qui huiuſmodi ſunt. qui zabulon iam genuiſſe ſe cre⸗
Dunt. leipſos queſo interꝛogent vtrum in veritate diligant
quos qualſi mſtigante zabulon tam acerbe caſtigant. Foꝛte
huc que ſint ille ſpintales delide. p expenentiam ſcire

t.
4 .
fo

tte

minmme potuerunt. ad quas eos quos arguũt vel flagellãt
ſuis muitare flagellis vel etiam increpatõibus videri vo⸗
lunt. Illi em̃ pietate potius ꝙᷓ; crudelitate delin quẽtes ꝓ⸗
ſequi credndi ſunt. qui interna illa gaudia ad que eos tot
doloꝛibus inuitant ꝓꝑ experientiam nouerunt.
Vd am et iſachar pꝛiuſ ꝙᷓ; zabulon liam peperiſſe l egimus
et p iidam caritatem. pꝓ iſac har ſpãlium gaudioꝝ experiẽ
tiam ſigmficari iam diximus. Pꝛius iudam et iſachar naſci
neceſſe eſt. quomam mens r caritatis et interne ſuaui⸗
tatis adhuc expers eſt.rectitudims noꝛmam m ſuo zelo mi
mme ſeruare poteſt. Caritas em̃ docet quõ tractare opoꝛ
teat quos zabulon caſtigat. Spiritu alium noticia docet .
q̃ ſit ila ſuautas / ad quã muitant᷑ vel etiã ↄpelluntur.qᷓ⸗
bus exterio: iocunditas carnalis videlicet voluptas inter⸗
dicitur.pꝛo qua ſepe zabulon vꝛgente durius ar guunt᷑ Ju
das itaque docere debet modum. iſac har autem cauſam
coꝛreptioms.vt moderante inda fiat in ſpiritu lemtatis.
et iſachar ſuggerente fiat mchilominꝰ cauſa vtilitatis Vti⸗
litatem tamen eoꝛũ zabulon querat non ſuam. vt quod de⸗
linquentes ferit ad vtilitatem ſit non ad vindictam. Debet

aũt zabulon nõ ſolũ delinquentes coꝛripere.ſed eos etiam

tempoꝛe tribulatioms contra perſequentes defenſare Nlio
quin verus ʒelus non eſt.nec zabulon veraciter dici poteſt
ſi paratioꝛ eſt ad feriendum ꝙᷓ ad pꝛotegendum Non emm
fruſtra iſte ſextus idemq; nouiſſumus filioꝛum lie habitacu
lum foꝛtitudims dicitur.nam zabulon vt ſuperius iam di⸗
ctum ẽ.ha bitacul um foꝛtitudims interpꝛetatur Vide ergo
quomodo domus inhabitantes.quoſq; ſuperius pꝛotegit.
et ab omm parte eingit. Et tamen mii foꝛtis et firmiter mua
mta ſit. habitaculum foꝛtitudims non erit. Sic mmirum ſic

perfectus zelus.vt zabulon ꝛure poſſit dici.imo veraciter eſ

ſe. debet infrmoꝛes contra aerias poteſtates doctrina et
oꝛatione pꝛotegere.et ↄtra mundana picula vndiq; mumre

et in vtroqʒ/ nen foleen⸗ infatigabilis.ſed ettam mnſuperabi
lis perſeuerare. Vigůare ergo opoꝛtet. hinc contra inſida
as diaboli.illinc contra/ pꝛeſſuras mundi. Pꝛoculdubio qſ⸗
quis es in vtroq; foꝛtis habitaculum es foꝛtitudims et di
gne zabulon diei merenis Debz eſſe zabulon pꝛomꝑtioꝛ imo
ſemper paratioꝛ ad mala ferenda/qꝙᷓ;ᷓ ad mala inferenda Et
quia habet neceſſe pꝛo culpa quãdoq; ſubiectis iraſci.am
plius vtiq; dolet. cum cogit eos pꝛo culpa perentere quã
cum cogitur pꝛo eoꝛum dełenſione pumriLiwenter ergo ſe
occurꝛentibus peritculis obicit et contra ſementium tempe
ſtatun pꝛocellas ſe ſponte oppomt ſtlioquin fruſtra in lito
re maris habitat. Fruſtra in ſtatione nautum habitationem
parat.ſi contra marina mundane pꝛeſſure diſcrimma tre⸗
pidat.mũſi tempeſta tibus diu fatiga tos et tandem liton⸗
bus eiectos blande excipiat. et bemgne foueat. zabulon
mnquit in litoꝛe maris ha bitat. et m ſtatione naumm pextin
gens vſq; ad ſidonem. Que ergo cauſa eſt putas cur habi
tet in litoꝛe.mſi vt mumat extrema terꝛe. er vtpote habi⸗
taculum foꝛtitudims pꝛotegat infir moꝛa membꝛa eccleſie
Illoꝛum ergo ſe periculis oppomt.quos aſſiduis perſecu⸗
tionum pꝛocellis fatigari conſpicit. Vt emm naufraganti⸗
bus ſemper paratus ſit ad feredum auxilium. manet vt de
eo ſcriptum eſt in ſtatione nauium. Diuturms nanqʒ temp
tattombus oppꝛeſſos.et quaſi quedam naufragia paſſos.
et pene iam fractos ſcit blanda conſolatione fouere.et ad
ſtatum ſecuritatis erigere. et ad quendam quaſi tranquilli
tatis poꝛtum reuocare. In hunc itaq; modum zabulon in li
toꝛe maris habitat in ſtatione nauium pertingens vſ q; ad
ſidonem Extendens ergo ſe latius per litoꝛa maris. et huc
Ilucq; diſcurꝛẽs.dum vndiqʒ viguat circa ſuoꝛum pꝛotecti
onem. dum vbiq; ſe parat contra hoſtum incurſionez. per
tingit etiam vſq; ad ſidonem Sidon venatio interpꝛetatur
per quam recte ſatis deceptionum frandulentia intelligi⸗

tur. Satagit ergo zabulon iſte non ſolum imbecilles quof
q; erigere contra fuꝛoꝛem perſequentium / ſed quoſlibet

etiam ſimplices eripere de laqueo venantium Nd ſidonem

ergo vſq; pertingit. quotiens verſuti hoſtis inſidias dete

git.quotiens fratrum falſoꝝ fraudulenta conſilia depꝛebẽ

dit qualium ſermo teſte apoſtolo vt cancer ſerpit. Hic eſt
em̃ ille laqueus venatoꝛum.et quaſi qdᷣdam rete ſpintuum

malignoꝛum ammas ſimplices venantium. Imgua videlicet
adulantium. lingua detrabentium. ſemmnantium mter fra⸗
tres diſcoꝛdias. concitantium iras/rixas. Pertingit ergo
za bulon vſq; ad ſidonem. quotiens pꝛeuemt minſidiatoꝛum

doloſam machina tionem. ſiue malignoꝛum ſpirituum, ſiue

perfidoꝛum hominum. Scimus emm fieri huuiuſ modi vena
tionem ammarum aliquando per occultaʒ ſuggeſtionem de
monum. aliquando per apertam perſuaſionem hominum.

Verumtamen nouit vtranq; zabulon caute depꝛehendere.
et incautie detegere. Figt er go foꝛtitudims ſue habitacu

ium e regione maris in confimo ſidoms.vt hinc vigillet con
tra ſeuitiam perſequentium. illmc contra fraudulentiam in
ſidiantium.et impleatur quod de eo ſcriptum legitur.zʒa bu
lon in litoꝛe maris habitabit in ſtatione nauium pertin gẽs
vſq; ad ſidonem. Cogitet qu poteſt qualis ſit hic fus.
quanta ſit eius virtus.cuius officio quiſq; non ſolum ſeip⸗
ſum contra vitia mumt. ſed etiam alios a peccati la queis
eriꝑe contendit. et quoꝝ nõ poteſt malitiam in melius mu⸗

tare. mtitur ſaltẽ reſiſtẽdo repꝛimere Neſcio ſi pᷣt bõ al iqd
a deo ĩ hac vita maius accipe. ignoꝛo an poſſit hac gr̃a inte

rim maioreʒ aliquã ðs hoĩ ↄferre.ꝙᷓ vt eiꝰ miſtenio puerſi

hoĩes ĩ meliꝰ mutẽt᷑.vt de filijs dia boli filij di efficiãtur.

an forte c2qᷓ; mag videbit᷑ mortuos ſuſ citare. er go ne maiꝰ?

erit ĩſuſcitare carnẽ itm moriturã ꝙᷓ aĩaz ĩ etnũ victaʒ ergo

ne maiꝰ erit carnẽ reuocare ad gaudia mũdi ꝙᷓ aĩe reſtituẽ

gaudia celi. ergo ne maierit reſtituere carm bona t᷑nſeũtia

iterum pentura. qᷓ anime reddere bona eterna in eternum

manſura. O qualis dos quanta digmtas. tal em Sratiam a
deo accipere. non debut der ponſ a ſponſo ſuo dotem ali
am accipere non decuit celeſtem ſponſum /ſponſe lue dotẽ
aliam donare quam vt per adoptioms gratiam poſſit mul
tos deo filios gignere.et de filns ire.funjſqʒ; Sebenne reg⸗
m celeſts heredes aſcnibere. Mertto ergo zabulon nato
exclamat mater eius lia. Ditauit me deus dote bona. Vꝛ⸗
deſne quale quantumue ſit celum uuſticie veraciter poſſi⸗

Ddere. et vittoꝛum odium ex coꝛde Jerere in veritate exerce

re. QAm talem filium genuit. cum ꝓpheta fiducialiter pſal⸗
lit. Omnem viam imquam odio habin.
has ſex virtutum ſoboles ſal tem dabitur cuiuis ſine pecca
to viuere. vt ſaltem poſt vitioꝛum odium poſſit ſine vitio el

ſe. Quis boc pꝛeſumat ? Quis in bac vita vel ſperare au⸗
deat. cum apoſtolus dicat. ſi dyrerimus peccatum non ha⸗
bemus.noſipᷣos ſeducimꝰ et veritas ĩ nobis nõ ẽ ̃ Auꝛs eſt

vt de cetenis taceam. qui ipſa ſaltem peccata ignoꝛantie.
poſſit in hac vita plene deſerere perfecte deuitare Nun⸗

quid vel ipſi qui alioꝛum culꝑ as coꝛripiũt.ſe ab omm pec
catii contagio pemtus exuunt? Imo cos ſepe per quos de⸗
us alioꝛum errata coꝛrigere dilpomt ex magne pietatis di-

ſpenſatione grauier cadere permittit. vt ex pꝛopꝛia culpa
diſcant qᷓ miſencoꝛdes in alioꝛum coꝛreptione eſſe debe⸗

ant. Ded quantum putas erubeſcunt.cum quali ſe humili⸗
tate deiciunt. cum ſe m id vnde alios coꝛripiunt. vel foꝛte
in aliquod gramus lapſos conſpictunt. qui alijs inſtatu re
ctitudims foꝛmam pꝛebere debuerunt. Quis putas digne

penſare ſufficiat quanta confuſio coꝛda eoꝛum tranſfigat.

cum in ſua vita videant quod uure valeat ab ipſis etiam re

pꝛehendi/quos pꝛo culpa eoꝛum remimſcuntur a ſe ſepe et

acerbius coꝛripi. et durius caſtigari. Mmc eſt quod poſt

Jabulon nalcuur Oma. quia mmirum ſepe

Bed nunquid poſt

—— — ——RN

—
—eẽ

dti

culpa. ſequitur verecundia. Nechil emm aliud intelligimus
per dmam mſi verecundiam/ſed oꝛdmataʒ. ſolũ peccatum
erubeſcere/eſt bonam. eſt oꝛdinatam verecundiã habere.
Ded qu zabulon.nõdum gignere meruit.fruſtra dinam ſe
poſſe gSignere credit Diſce pꝛius peccatum odiſſe.et tunc
illud incipies veraciter erubeſcere.Si veraciter odis. citiꝰ
illud erubeſcis. Ille pudoꝛ verus el ſe cognoſcitur quẽ vi⸗
tioꝝ odium pꝛecedit et comitatur. lioquin ſi in peccato
depꝛehenderis. et depꝛehenſus furoꝛe confunderis. nõ te
credo erubeſcere culpam ſed infamam. Non em deſcẽdit
verecundia talis/tam de ipᷣo peccato/qꝙ; de fame detrimen
to. Non eſt ergo vnde gloꝛieris quaſi dmam genueris Ha
bent vtiq; hommes etiam peruerſi verecundiam. ſed vti⸗
nam bonam. vtinam oꝛ dinatam. Nam vtique ſi bonam ba⸗
berent. peruerſi foꝛſitan non eſſent. Peccatum etemm ſi
perfecte erubeſcerent. non tam facile cõmitterent. Qualis
pudoꝛ eſt erubeſcere paupertatem. erubeſcere humilitatẽ
Ilud non pudet eos erubeſcere. ad quod docendum non
pudut celeſtem magiſtrum de celo deſcendere. Diſcite a
me in quit.quia mitis ſum et humilis coꝛde. t iſti e con⸗
tra magis abhommantes ꝙᷓ ſectãtes humiltatẽ multo am
plius erubeſcunt habere ſoꝛdidam veſtẽ qꝙᷓ; ſoꝛdidã mentẽ
Nvam multi hodie ſunt quos magis pudet in oꝛatio
dne feciſſe barbariſſmum contra regulam peiſtiam. .
cqua pꝛotuliſſe mendacium in ſuo ſermone cõtra re
Gulam xpi. Seo quid hec de iſtis lo quimur.qꝗ ſepe ſua eti⸗
am crimma iactant quandoquidem illi etiam qui ſpiritales
videntur hunc pudoꝛem haud facile ſuperant. Sepe dum
n peedictioms officio pꝛoximoꝛum vtiulitati deſermunt. dũ
foꝛte contra ſuperbiam diſputant contingit eos ſepe ſuper

brre. vnde conſtat eos contra ſuperbiam ſubtiliter diſſere⸗

re. Et ſi foꝛte int loquẽð qo! fieri ſolʒ bꝛauẽ accẽtũ pꝛoduce
rẽt, mag eos foꝛtaſſj pudet ð vitio oꝛois ꝙqᷓ ð vitio elatois

Crede michi non eſt credendũ hanc eſſe ſlam verecundiaʒ

quam intelligere debemꝰ ꝓꝑ dinam Multis adhuc melius

noſſe/ꝙᷓ ſit rarũ humanã verecũdiã ꝑfecte calcaſſe.et hãc
verã et oꝛdinataz habere. qð eſt dinam gemiſſe. Ecce de

carnalibus omitto. cum ſpãtilibus tantũ interim ſit michi
ſermo. Ecce qſqs es qui te credis iam dinam genuiſſe ſi co
gereris coꝛam multitudine nudo coꝛpoꝛe trãſire. nũquid

poſſes nõ erubeſcere? Cogita ergo ſi tantũ ↄfũderis.quã
do immunda cogitatuione in mente ſoꝛdidaris Cur te iactes
ampliis Dinam genuiſſe et oꝛd inatam verecundiam habe⸗
re.ſi mmus erubeſcis pudenda coꝛdis qᷓ; coꝛpoꝛis ſi magis
vereris vultu m hommũ c; conſpectum angeloꝛum. Siccine
magis eſt erubeſcen dum quod deus fecit bene.qꝙᷓ quod tu
male feciſti. Certe illas etiã coꝛpoꝛis partes quas pudẽda
vocamus deus fecit. pudenda aũt coꝛdis nõmſi tu feciſti.
Diligenter ergo conſideranti.recteq; diſcernẽti ꝙᷓ; ſit rarũ
vel ꝙᷓ; ſir paucoꝝ humanam verecundiam plene viciſſe. et
ſolam illam que oꝛdinata eſt poſſidere.nõ erit vt arbitroꝛ
vnde amplius quis ammirari debeat. cur talem pꝛolem tã
ſero lia concipiat.et pariat. Sed ne de nomms ratione ta
cite pꝛeteriſſe videamur. dma ꝛuditium interpꝛetatur. hoc
itaqʒʒ eſt.illud iudicium quo quiſq; a ꝓpꝛia conſciẽtia ↄuem
tur. conuincitur. cõdemnatur. et digna ↄfuſioms pena mul
tatur Si emm ſibi conſcius non eſſet. non eſſet vtiq; vnde
ue erubeſcere deberet. Et vfuſio quidem ſi nulla pena eſ
ſet. non eſſet vnde eam quiſoꝙᷓ tam deteſtan vel tantũ de⸗

uitare debuiſ ſet. Oiro itaq; modo mens cuuſqʒ de pꝛia

conſcia conuicta. et ↄdigna ↄfuſione deiecta. uno eodẽq;
tpe ipᷣa ↄtra ſeip̃aʒ dictat ſñiazʒ. ip̃a de ſeip̃a ſumit vindictã
hoc itaq; eſt illud iudicium in quo vnus idem q; ille qui iu
dicat. et ille qui iudicatur. idemĩe qui condemnat. et qui
ↄdemnatur. vnus idemqʒ pumẽs et qui pumt᷑.Nõ ergo ſñ
cã fuit qð hoc tale iudæiũ ſcriptura ſac̃ nõ ſũ demõſtratõe

—

2— —

—
—

1
ie
de
che
co
d
Res
be⸗
1ge
tane
dt
dede
eſt.
eri
ſe et
bitre
onen
tehoe
ouen
am
de
eniel

tgu

nominare voluit. Iſtud em̃ demonſtratõ; ſemp ſigrficat

Et quid aliud hec adiectio ꝙᷓ ammum audientis. in amm

ra tionem excitat? Were iudicium mirabile dignũqʒ ammi⸗
ratione.digneqʒ pꝛonuntiandũ cum demonſtratione. ĩ quo

qdem iuditio quanto quiſqʒ ſeipᷣm ardentius diligit. tanto

in ſeip̃m acrius ſeuit. et quo ſibi parci vehementiꝰ cupit.
tanto minus ipe ſibi parcit. quia quo amplius ſuã ↄfuſionẽ

foemdat. eo acrebius ſua quenq; ↄfuſio vexat. Sʒ hoc foꝛ

taſſis cuiq; mrandum videtur. ſi hec inter alias vir tutes

digne annumeratur. cur ꝑ femmeũ.et nõ potiuſq x vinlez
ſerum expemitur. Oʒ ſcimꝰ om̃es qꝛ ĩ femis ꝙqᷓ ĩ viris qᷓuis
ſit foꝛma pulcritudĩs maioꝛ. eſt tñ ad opa virtutũ oſtatta

foꝛtitudis minoꝛ. Quis neſciat verecũdia elibet honeſta
coꝛð robur qᷓtũ emolliat et ꝙᷓ; ſepe foꝛtia opa p̃pediat. dũ
ammꝰ hoĩs vltra modũ ↄfũdi deuitat. Eſt itaq; dina ñ vir
ſz f ĩa. nõ filiꝰ ſʒ filia. Et foꝛte ñ ſine cauſa fiit. ꝙ pꝰ natũ
zabulon. deꝰ lie nõ filiũ ſʒ fiiã dare decreuit. ꝗqᷓ ffis auda⸗
tiã blãde mitigaret et furẽtis aĩos blãditijs delimret. z
em̃ vt ex pᷣdictis apparz za bulõ / ipet? vaſtos. et ĩgẽtes ge⸗
rit aĩos.ſʒ ſciũt vt om̃s nommꝰ feie/qꝙ; viri tumẽtes aimos
blãditis alloqᷓ. et iratis dultiꝰ blãdiri. Valde ergo opoꝛ⸗
tunũ videt᷑.qð poſt zabulõ dina naſcit᷑.vt ex ſoꝛoꝛis lemta
te fris ferocitas tẽpet. Multũ eĩ ꝑ omez moð zelãtis aĩ im
petũ tẽpat.cũ ĩ ſeipo ĩuemt qs vñ erubeſcat Hec vtiq; ẽ rõ
mfailoꝛ cur pꝰ zabulõ dina naſcit᷑.vt eiꝰ modeſtia fris ĩpe
tus tempetur. Sed quia dina mi vinde ml magmficũ moli
tur / tribum in populo ilrk facere nõ meretur Imo etiã ſepe
vt dictũ eſt dum plus iuſto ↄfundi metuit, ad foꝛtia et viri
lia nõ ſol um nõ conualeſcit.ſed ea etiã ppedire conſuemt.
Sʒ qᷓuis pauida ſit vtpote femia ad opa foꝛtitudis. ĩuem
tur tñ pꝛouida et circũſpecta ad cuſtodiam honeſtatis. et
chuis neſciat placere ꝓ foꝛtitudmẽ. nouit placere ꝑ foꝛme

pulcritudinẽ. Eſt em̃ dma ãmrande pulcritudis et foꝛmne

hngulans. et que intuentiũ oclos in ſin ammratõne facile
trabat et ammrantium ammos cito ſua dilectione alliciat
Quis em̃ ignoꝛat quõ modeſtia verec ũdie hoĩes ommbus
et omeẽdabules redoat. et amabiles effictat. vñ nanqʒ; ẽ qð
verecũdos hoĩes. vere ſemp ceteris caramplectimur. mſi
qð in eis dum verecũdie modeſtiã. modeſtieq; gram mra
mur. dine quodãmodo pulcnitudie allicimur. et pulcntudi
ms ſue magmtudie in eiꝰ? amoꝛ̃ captiuamur. O ꝙᷓ ſingula
ris huiꝰ dine pulcrirudo.qꝙᷓ celebas huuiꝰ dilectio.cuiꝰ pul
critudinẽ pene nemo nõ mirat᷑.cuiꝰ dilectione pene nemo
nõ deledtat᷑.Huiꝰ? rei ſichẽ ille fuius emoꝛ teſſis fit.q ei tã
ardẽti amoꝛe ĩbeſit vt mallet om̃es mares ſuos abſq; mo⸗

ra circumcidere quam illam nõ habere. O ꝙ; multi vſq; hbo

die ſunt. qui q) pꝛo deo facere noluerunt. ſepe rNo amoꝛe
Dine efficere nõ diff erunt. et pudendoꝝ ſupflua ꝗqᷓ pꝛo dee
amputare debuerãt. oꝛta ↄfuſioĩs occaſioe pꝑꝛo euitãdo ve
recũdie detrimẽto amputare nõ tardãt.et malũt ĩ amputã

dis vite ſue ſuꝑfluis cir cũciſioĩs moleſtiã ſubire qᷓ; ipudẽ⸗

tes videri. et ſine verecũdia eſſe. Sʒ q qs ẽ ſic hem vel qs pr
eiꝰevel qͥd ſibi volũt hiunõi noĩa.ſichẽ qͥ inipᷣtat᷑ humerꝰ vł
laboꝛ.et emoꝛ qð ſonat aſinꝰ. Sʒ ſi eoꝝ facta ↄſulimꝰ.qui
ſint citiꝰ ĩuemmꝰ? Qu em̃ ſunt q ſolẽt nõ tam pꝛo deo qᷓ pꝛo
dina.nõ tam pꝛo ↄſ cia ꝙᷓ pꝛo verecũdia pudẽda ſua circũ⸗
cidere. qᷓ inqᷓ; alij erũt ꝙᷓ amoꝛ ꝓpꝛie excellentie. amoꝛ vane
gloꝛie Tał finde taliꝑre ðð amoꝛe ꝓpꝛie excellẽtie amoꝛ va
ne glie Nttẽde nũc ergo hũc emoꝛ ꝙᷓ ſit ſtultus.et ĩuemes

ꝙᷓ recte nücupetur aſinꝰ.videamꝰ ergo vñ extollit᷑.vñ glo

netur. Si de eo qð nõ habet ſed habere ſe credit. hac que
ſo ſtulticia/qᷣð ſtultius excogitari poterit? Si autẽ habet.
audiat ꝗ dei ap us dicat. Qmd habes quod nõ accepiſti?
Si autem accepiſti. quio gloꝛiaris quaſi non accepens.
Et quidem accepiſie. non. acctpientis. ſed veraciter ẽ glia
Dantis. md em̃ habʒ hõ ꝓpem mſ ꝓctm̃. et qle erit głan

8— —— —

— m

de malo propꝛio. ſiue de bono alieno. Talis vriqʒ; gloria
toꝛ. ꝙᷓ vere eſt ſtultus. tam recte appellatur et aſin?. Sed
et qð ſichem humerus vel laboꝛ ðꝛ. ad idẽ ptinere videt.
humerus em onera poꝛtamꝰ.et hoc agẽdo vtiq; laboꝛamꝰ
Suppomt itaq; ſichem huemerũ ſuum ad poꝛtandum et li
benter deſudat/ſed ad ſolũ nomẽ ſibi factendũ Recol amꝰ
mõ qð de iſachar legimꝰ. Iſachar inq̃t aſinus foꝛtis. vidit
requiẽ q; eſſet bona.et terꝛã ꝙ eſſet optima.et ſuppoĩt hu
merum ſuũ ad poꝛtandũ. Ibi iſachar alinum ſe reputat. et
humerum ſuũ ad poꝛtandũ inclmat.Hic emoꝛ aſinus dici⸗
tur. et ſichem laboꝛioſum humerũ hre demõſtrat᷑.videtis
q qcqd agit᷑ pꝛo leticia vᷣa.totũ exercet᷑ pꝛo leticia vana.
Iſachar laboꝛat pꝛo requie quã vidit.ſic hẽ pꝛo laudis voa⸗
mtate quã ↄcupiſcit Recte tñ ñ laboꝛioſꝰ ſʒ laboꝛ appellat
qe ꝑ ſuum laboꝛẽ ad verã requiem nõ ꝓpducitur. Quãa auteʒ
recte laboꝛ dicatur. teſtat᷑ laboꝛ ĩpocritaꝝ/qui tim̃ laboꝛãt
pꝛo adipiſcendo vano fauoꝛe hoĩm. Hic itaq;.ẽ ille ſichem
qui egredienti dine occurꝛit. oppꝛeſſa amq; coꝛrupit. Inte⸗
Gritatem erge quã mtus foꝛtaſſis cõſeruare pot uit. egreſ
, a aãmittit. Qam quomã verecũdie venuſtas ab oĩbus fere
ↄmendat᷑.laudatur.amatur.dimam egredientez. et intima
(ſua deſerentem. et que eam humiliare conſueuerat infirm
catis memoꝛiam cito obliuiſcentem. ſubito hoĩm laudes ex
cipiunt.et eam dum fauoꝛibꝰdemulcẽt coꝛrũpunt. Dũ em̃
ia oblata laude delectat᷑. quid aliud ꝙᷓ ꝑ ſichem.amoꝛẽ vi
delicet vane gloꝛie coꝛrũpiturs Verũtamẽ tũc dina coꝛrup
tioms ſue damna violentia quadã potius ꝙᷓ; volũtate patit᷑
cum blandienti pꝛaue delectatiom quantum poteſt relucta
ur. Totiens em ſichem quaſi nolentem oppꝛimit. quotiẽs
mentem coꝛruptioms ſue confuſionem erubeſcentem. et ic
circo foꝛtiter reluctantem. ettam muitam vſe q; ad turpem P
delectatõz trahit Sʒz qᷣd putas cauſe accidit.qᷓ eã ſua itima
orlere et ad extiorn vagari vpniit mſi qy ſ epe du firma nrᷣa

mmiĩs vrubelſcimus. ne foꝛte alij eaſ dẽ infirmitates in ſe ſen
tiant mirari incipimus. et videtur nobis qpᷣdam ſolauj ge⸗
nus muemſſe ſi dept end amus nosã noſtra ſaltem deictio
ne vel ſocios habere. Inde fit vt incipiamus alioꝝ ſtudia

curioſius querere. nunc vultum / nunc Seſtum totiſqq; coꝛ⸗
poꝛis babitum frequenter circumſ picere. eoꝝ occulta alio

*„.

rum ex relatu libenter addilcere. Dum igitur dina in alijs
ammaꝝ ſtatum ex ſigms exterioꝛibꝰ dephendere miltur⸗·

quid almnd cᷓ ſua deſerens ad videndas mulieres foꝛzas

egreditur foꝛaſ q; vagatur Dum ergo dina mulieꝝ foꝛmas

curioſe circumſpicit. alas mul tum alias minus pulcras m
mirum iuemt. Et du lecũ tacita ſepe comperat. ꝙᷓ; multas
pulcritudims ſue magm tudine longe antecedatquid mi⸗
rum ſi apetitus eam vane glonewehementi? pulſat. Cui?
impetum dum reſiſtendo repelle nõſ ufficit. quid aliud qᷓ;
viribus ſichẽ victa ſuc cũbit. Notandum ſane quod vno eo⸗
demq; tempe/ et dina coꝛrumpitur. et eius in ſns pecoꝛibꝰ

paſcendis fratres occupantur Oens etem que caritate cę
teriſ q; virtutibus pollet. ſicut de ſuis malis dolere. ſic et
de pꝛoximoꝝ boms gaudere ſolet. Dum igttur peoximoꝝ

5 ,

vitam luſtrando eoꝝ bona ↄſiderat.ſuaq; cum illoꝝ boms

compat. ſicut nõ poteſt ſuis ſepe fauoꝛibus non fauere. ſic

et de alioꝝ eam boms congratulari erit necelſſe. mens vti⸗

qʒ pia dum alioꝝ peofectum/ alioꝝ defectũ/hoꝝ infirmita⸗
tem. illoꝝ pꝛofectonẽ diligentiꝰ intuetur.varijs mmirum
nunc his nunc illis viciſſim affectibus tangitur. Incipit er
So pꝛo alijs timere. pꝛo alijs dolere. de his bona. de aliiss
melioꝛa ſperare. Widet in alijs que diligat. pꝛo quibus et
gandeat, muemt ĩ quibuſoam que auſte abhorꝛeat.pꝛo quin

Bus et wſte dolere d ebeat. In hunc itaq; modum dum af

14.

fectus bom ſimplicibꝰ cogitatõibus alludũt. que ex inſpe

cta et ſibi cõplacita pꝛoximoꝝ diſciplina hincinde occur⸗
runt. quid aliud fratres dine filij lie. ᷓ pecoꝛa ſua paſcũt

— —-

VPideſne quomõ vno codemq; tempoꝛe aliud verus amo:

pꝛoximi. atq; aliud opat᷑ vanus amoꝛ ſui. verꝰ amoꝛ pꝛori

mi paſcẽdis pecoꝛibus frm paſcua peeſtat. vanus amoꝛ ſui
coꝛruptioms dme occcaſionẽ ãmimſtrat. Qy autem res pa

trem non latet. etiam pꝛiuſqꝙᷓ; ad fr̃es ſermo puemret.quid
aliud nobis mſinuat. mſi q; coꝛruptele noticia ammũ pꝛig
p cositationẽ ꝙᷓ; ꝑ affectum pulſat? Sed cum res diutius ĩ
coede verſatur. ſepius ꝑ cogitationem replicatur. qñzʒ vſq;

ad coꝛdis mmtima penetrat. coꝛdiſq; affectum trãſuerberat
Cum igitur rei ſollicitudie aĩmus afficitur. variſq; affectie

bus viciſſim tangitur. ijam vſq; ad filios lie. fratres autem
dme ſermo puemſſe non dubitatur. Sed quomodo putas
mſamunt. cum ſoꝛoꝛis ſue coꝛruptionẽ iam ignoꝛare vel ſal
tem dil ſimulare vlterius non poſſunt. Quid em̃ de eis ait
ſcriptura.mſi q; irati ſunt valde.et iteꝝ qð eſſent ſeuiẽtes
obſtupꝛũ ſoꝛoꝛis ſue. Docet vtiq; nos hec fratrum ira vel

