piſi biliũ reꝝ ſpẽm. ad muiſibiliũ ↄgmtõeʒ aſcẽ dere mtimur
In illa ẽ ima g&natio nõ ſine rõne. mn iſta ĩtelligẽtia nõ abſ⸗

ꝙ; imaginatõe Iſti ſunt duo filij bale.quoꝝ pꝛimogemtus

dan ðr. poſterioꝛ neptalim noĩatur d dan itaq; ſpẽaliter
ꝓtinet ↄſideratio futuroꝝ maloꝝ.ad neptalĩ aũt ſpecula⸗
tio futuroꝝ bonoꝝ. Dan mhil nouit mſi coꝛpalia. ſʒ ea tñ
rimatur que longe ſunt a ſenſu coꝛpoꝛeo remota. Nepta⸗
lim per rerum viſibulum foꝛmam. ſ urgit ad rerum murnſi⸗
bilium intelligẽtiam Infernalia toꝛmẽta longe a ſenſu coꝛ⸗
poꝛeo remota nõ dubitamꝰ.qꝛ vbi vel qlia ſint videre non
poſſumus.ſʒ tñ hec quotiens volumꝰ p miſteriũ dan. pꝛe
oculis coꝛdis habemꝰ. Nemo fideliũ cũ mfernũ. flãmã ge
hẽne tenebꝛas externoꝛes.iĩ ſcripturis ſctis legit bec figura
liẽ dicta credit.ſʒ iſta veracit᷑ et coꝛꝑalit alicubi eẽ nõ dif⸗
fidit. Vñ fit mmirũ. vt cᷓuis q̃ſ Pi hec añ oculos coꝛdis ꝑ

im aginatez ponat. nõ ſtatim eoꝝ ſigficationem pꝓ ſpũalem
intelligẽtiã qᷓrat.q; hec nõ taʒ figuralit᷑ qᷓ hiſtoꝛialit dicta
nõ dubitet. Nerte ergso heꝝ ↄſideratõʒ ad dan ſpuãlit ꝑ⸗
tmere iã diximꝰ. vbi ſolai imaginatõe opus habemꝰ. cuis
eam ĩ tali negotio nõ ſine rõis diſpoſitõe tractemꝰ. ſʒ cum
tereã lacte et melle manãteʒ celeſtis ibꝛłm. muros ex lapi⸗
dibꝰp̃cioſis. poꝛtas ex mar garitis. plateas ex auro legerit
quis ſam ſenſus hõ hec ꝛuxta lram accipe velit? Vñ ſtatim
ad ſpũalẽ intelligẽtiã recurꝛit.et qd ibi miſticũ ↄtineat᷑ in
qͥnt Videſne qũo hec talis futuroꝝ deſcꝑtio ad neptalĩ tã
tum ptinere videat. vbi ſine ĩtelligẽtia ſola imaginatio ſuf
ficere ñ poſſe mime ignoꝛat᷑.Necte ergo dictũ ẽ ; ad dan
ſpẽalit᷑ ꝑtineat ↄſideratio futuroꝝ maloꝝ.ad neptalĩ autẽ
maxie ſpeculatõ futoꝝ bonoꝝ Oulta tñ et q̃ᷓ de toꝛmentis
maloꝝ ſcnpta ſũt miſtice accipiẽda et multa ſiłr de future
vite boms q;uis copalia deſcribãtur ſimplicit ĩtelligẽda.
Ilið aũt ĩtelligẽð ẽ imo nec hoc ignoꝛari p̃t/qꝛ illa ↄſdera
tuio meditãti faciliꝰ occurꝛit. ꝗᷓ ĩ ſola imaginatõe ↄſiſtit Nã
illa ꝗᷓ cũ ſola itelligẽtia ꝑmiſcet᷑. ᷓo ſubtilioꝛ.tã to diffici
li? iuemt᷑.vñ ẽ q; dan pꝛioꝛ. neptali vo poſterioꝛ naſcitur.
boc aũt ĩ hac gemia ↄſideratõe valde notabile e; dan ſjm
rñ tium reꝝ ima Zina tõz verã repſẽtat rey futu ran ima gia⸗
tõʒ fictã.neptalĩ vo ſepe ꝑ deſcripte rei masĩia tõz fictã ſur
git ad in telligenciã verã. Neq; enm licet de futuris et in
uiſibilibꝰ boms ꝑ ſpiritualẽ ĩtelligenciã aliquid falſũ fin⸗
gere. quis a bſqʒ culꝑa ſit toem̃ta maloꝝ multo aliter quã
ſũt ꝓ imaginatõeʒ cnere. Quis em̃ ea oĩno pꝛout ſunt in
hac vita ↄtẽplari ſufficiat. Sʒ qᷣſqʒ ea pꝛo arbitrio mentis
nõ ꝗlia fũt ſʒ qᷓlia fingere nouit figurãdo deſcbit. Vñ foꝛ⸗
taſſis lhoic talis filiꝰ oan.a. iu diciũ vocat᷑ qꝛ in tali repꝛeſẽ
tatiõe ñ expiencie documtũ ſʒ ſue diſctoĩs ſequit arbitriü
Naã qm̃ dan futuraꝝ reꝝ rñtatõʒ ĩ cuq; mẽte ex ꝓpꝛic iudi
cio foꝛmat.recte qᷓs vt ar bitroꝛ artiłicẽ taliũ dan.i. udictaů

S

Ahh ☛ —
„

vocat. Eſt tñ huiꝰ noĩs alia rõ.ꝗᷓ foꝛte ꝗ qnto ſubtilioꝛ. tãts
etiã muemt᷑ vtuioꝛ. Sãcti etem̃ viri quotiẽs ſe ſentiunt tur
pibus cogitatõibꝰ pulſari. et ad illicitã delectatõʒ iĩcitari.
totiẽs ſolẽt ĩ ipᷣo etiã tẽptatõis aditu futura toꝛmẽta ante
mẽtis ocłos ponere.et ex tali ↄſideratõe qᷣcqͥd mẽs illicitũ

ſug gerit añ turpẽ d delectatõz extinguere. Hoc igit᷑ mõ ĩ ſe

ſta tim ꝓ ↄſideratõʒ pene vlciſcunf et damnãt blandimẽta
culpe.qꝛ ergo ꝑ officiũ dan.illicitas cogitatões dephẽdi⸗
mus ar gumꝰz damnamꝰz. caſtigamꝰ. recte eũ dan.i.iudi
ciũ vocamꝰ. Sʒ q d hoc de turpibꝰ tim cogitatõibꝰ loqmur
qñquidẽ vanas et ĩutiles pfecti viri nõ leuit᷑ abhoĩant᷑ ꝓpt
illuo qð ſcriptũ ẽ.ve qᷓ cogitatis ĩutile.et illð.ſpᷣus ſctůs

Diſ ciplũĩe effugiet fictũtet aufert ſe a cogitatõibꝰ qᷓ ſunt ſine

ĩitellectn. qd ergo Iſo fiet de his qᷓ ſentimꝰ? nõ ſine quodaz
illicito affectu. q ſp̃us ſanctus aufert ſe ab his etiã q ſüt
ſine ĩtellectu Sepe fit vt ĩ orne ↄſtituti q̃ dã cogitationũ
fantaſias cũ ĩpoꝛtuĩtate ſe magna ĩgerẽtes coꝛdi toleremꝰ
Sʒ nunqd eas ſine nr̃ᷣa rep̃hẽſiõ iõe negligere debem?. Nõne
masgis eas opoꝛtet acriter ar guere. et vt dictuʒ ẽ ꝑ rep̃pẽſi
onez pene repꝛmere rꝛitatõz culpe. et cogitatões cogta⸗
tõibus caſtigare. vñ ſcriptuz ẽ. Dan iudicabit pylm ſuũ ſiẽ
alia tribꝰ in iſrf.d filios qpe ʒelphe ptinet diſciplia opm

ad filios lie diſpoſitio voluntatũ.Nd filios rachel ſnĩa aſ⸗

ſertionũ ad filios vᷣo bale moðda tio cogitatõnũ.ꝗqᷓlibʒ ergo
ↄgnatio qᷓ ĩ ſua tribu iudicat᷑.qñ om̃e erꝛatũ ꝓ ſuũ ſiłe coꝛ
rigitur. qn volũtas voluntate emẽdatur. qñ opus ope ca⸗
ſtigatur. aſſertio aſſertõe coꝛrigt᷑. Quotiens ergo fall um
aliqd ſentimꝰ.qvotiẽs uiuſtũ aliqd volumꝰ. quotiẽs moꝛdi
natũ aliqd agimꝰ.ſtatiĩ nos rep̃henſibiles eẽ mĩme ignoꝛae
mus. ſed nunquid eque omnes repᷣhenſione dignos ſe efſlle
mdicãt. quando aliqo mutile vel moꝛdinatũ cogitant.
vyltou ẽ ſeip̃os rephende de puerſo oꝑe vł piaua
volũtate.pauci ſũt qͥ ſeip̃os dijudicẽt de ĩoꝛdiata

togitatione Sʒ qꝛ pfecti vii boc faciũt.et facere eos opoꝛ
tet/qui ꝓfecti eẽ volũt iccirco iacob p̃dicit vel pᷣcipit dicẽs
Dan iudic abit ꝓppłm ſuũ.ſicut alia tribꝰ in iſrł᷑. Si em̃ dan
ꝓpi ſun diſtucte cuſtodiat. ſi iuditiũ ſuũ diligent exerceat
ſi et vt ĩ cetens tibubꝰ raro ĩuemat᷑ q; iure damnan de⸗
beat. audicabit ꝓpłm ſuuʒ/ſicut alia tribꝰ m iſrł᷑.OOẽs etem̃
ꝗ ſtatimĩ pᷣa ſuggeſuõe peidit illacebꝛoſã cogta tõzʒ nõ fa
cile pꝛauam delectatõz. ſicut et culpa qᷓ cohibet᷑ añ pꝛauũ
oſenſuz nũch trã ſit ĩ actũ. Debʒ er go dan cetis vigil et di
ſtrict? i uudicio ee. vt detur alijs ex maioꝛi pte aſq; lite. et
diſceptatõe viuere. Sẽp ĩuemet dan ĩ ſua tribu qð exami
nare debeat. qð muſte rephẽdat. qns ĩ alijs poſſit fieri vt
aliqñ aliqᷓ eaꝝ ſine culpa valeat iuemri.ſthaꝝ nanq; culpa
eſt i volũtate.huiꝰ aut exoꝛdiatõ ſepe ẽ in nccitate.Nũ q;
em̃ malũ ap bo. nũqꝙᷓ; malo ↄſentio. nunqᷓ; malũ ꝓficio/miſi
̃e voluero.malũ aut ꝑ cogitatõʒ occurꝛere etiã pt murto
Sz ad dan Ptinet exurgẽs malũ ſtatim cũ ꝓꝑ cogitatõʒ pul⸗

ſat ĩ iudiciũ ad ducere. diligẽter diſcutere. dephenſuz dam

nare.et deceptoꝛiã cogitatõʒ ex ana ↄſideratõe pcutere et
tẽpantia mala ex toꝛmẽtoꝝ recoꝛdatõe extiguere Vides iã
vt ar bitroꝛ ꝙᷓ; recte hic filiꝰ dan.i. udiciũ vocet᷑.de quo ſo
lo dubitat᷑.vtrũ nã ꝓplm ſuũ iudicare habeat.cũ ſolꝰ ſi fie
ri poſſit ne ceteri habeãt qͥd udicẽt.nõ ſolũ aſſidue ſed et
diſtricte udicare debeat. Sz ſicut ad officiũ dan ſpectat
p repᷣſentatõʒ pene repꝛimere exurgentia vitia.ſic ad nepta
lim ptinet ꝑ ↄſideratõʒ pᷣmioꝝ inflãmare deſideria bona.
Onabiliter em aĩim nrm neptali ad eoꝝ deſideriũ accẽ dit
quotis einoꝝ bonoꝝ imaginẽ añ mentis oculos addudit.
qð tñ duobꝰ modie facere ↄſueut. Vtit᷑ nanq; aliqñ tra nſ
latõe.aliqñ aũt ↄpatione. Compatõe. qñ ex pñtium bonc⸗
mul titudie. vł' magmtudie colla git illa future vite gaudia
quot vel qnta eẽ poſſint.verbi gra Inſpecta ſepe ſolis cla
nitate copozeo videlicʒ luie. cõhderat qnta futura erit iu

illa ſpiritualis. ſi tanta tamq; mirabilis ẽ lur iſta coꝛpalis.
Quãta nãq; putas erit lux illa ꝗᷓ erit cõis cũ angłis. ſi tã
ta ẽ iſta quã hẽmꝰ cõmunẽ cũ beſtijs.qꝗᷓlis erit lux fut᷑a be
Aton. ſi talis ẽ pñs lur iſta mſeroꝝn JItẽ mul tiplicitatẽ bo

noꝝ ĩuiſibiliũ comcit ex multitudĩe bonoꝝ viſibiliũ Quot

ergo putamꝰ ea eẽ.ſʒ qs ea poſſit dinumerare. Quot ſunt
oblectamẽta oculoꝝ.quot oblectamẽta auriũ cetonq; ſen⸗

ſuũ. Quot ſũt coloꝛes, quot odoꝛes.quot ſapoꝛes. Si er⸗
So tot ſunt delicie coꝛpoꝝ.quot erũt delicie ſpiitun SDi tã
ta poſſidemꝰ in tpe.qnta ſũt qꝗᷓ expectamꝰ in emtate. In

hũc igit᷑ moð vtit᷑ ↄpatõe.vtit᷑ mchilominꝰ vt dictũ ẽ t᷑nſ⸗

latoe. qn reꝝ viſibiliũ qᷓlibet deſcriptõʒ trãſfert ad reꝝ in

uiſibiliũ ſigmficatõʒ. ver bi gra NRudit ĩ ſcripturis noiari lu
cẽ.ſicut de deo ſcriꝑtũ ẽ.qꝛ habitat lucẽ ĩacceſſibilẽ QAue

rit ergo ꝗᷓ ſit lux iſta ĩcoꝛpꝑea qᷓ inhabitat ĩuiſibil is et icoꝛ⸗

pea dei natura.et ĩuemt qꝛ lux iſta ẽ ipᷣa dei ſapĩa.qꝛ ipᷣa ẽ
vera lux. Sicut ei lux iſta extioꝛ illuiat oculos coꝛpoꝝ.ita

illa abſq; dubio illuĩare ↄſuemt oculos coꝛdium Ecce quõ

neptali ꝑ reꝝ viſibiliũ qlitatẽ ſurdit ad ren ĩuiſi buii vgm

tõz. Patz ergo ꝙᷓ recte.ſjm vtrã q; intpᷣtatõʒ neptali dicat
Neptalĩ nãq; ↄpatõ/vel ↄuerſio mtp̃tat᷑.ſolʒ nãq; ↄgmtã

quãlibet reꝝ viſibiliũ naturã ↄuertere ad ſpiritalẽ ĩtelugẽ?
tã · Quia ergo pene. qᷓcqd ſeriptũ reꝑit.ad ſpiritalẽ ĩtelle

ctã ↄuertit recte ↄuerſiõis nom accepit Et itẽ qꝛ aſſidue vt

dem̃ ẽ ↄpatõe vtit᷑ recte mhilomi? neptali.i.ꝰpatõ noiat᷑
ciendũ aũt qꝛ illð ↄtẽplatõis genꝰ qð ĩ pura ĩtellisen
tia verſat᷑ huiõi ſpeculatõe qᷓ ꝓ neptalĩ deſignat᷑.qᷓ̃n
to ſubtiliꝰ tãto mmirũ excellentiꝰ ee ↄgnoſcit᷑.Hʒ tñ hiiõi

ſpeculatio aliqd ſingulare valdeq; notabile Eſt em p cete

ris rudibꝰ qdes adhuc mẽtibꝰ minuſq; exercitatis.et ad ĩi⸗
telligendũ facilioꝛ. et ad audiendũ iocũdioꝛ. Siquidẽ hec

meditã ti facili? occurꝛrit.et audiẽte dulci?afficit.Eſt pla

ne et pꝛomptioꝛ ĩ meditatõe.et affabilioꝛ in ſermõe Vnde

.

et ꝓ iacob de neptalim ðꝛ Neptañ ceruꝰ emiſſus.dans elo

quia pulctudĩis. Ceruꝰ nãq; ðe ꝗpt curꝛẽdi facilitatẽ.emi

ſus ꝓpt curꝛẽ di auioitatẽ. Ceruꝰ aĩł velox mims multũ cur

rere pᷣt. et multũ curꝛere cupit.q emiſſus ẽ. Recte ergo m⸗

falloꝛ neptalĩ ceruꝰ emiſſus ðᷣꝛ. qe ꝓ ↄtemplatõis gr̃azʒ mul
ta ꝓcurꝛere valet. et ꝗpter ↄtẽplatõis dulcedinez multũ ei
curꝛere placet. In tãta em velocitate neptalĩ iſte ↄtẽplan

tis aim ĩ hnõi tñ ne gotio aliqntũ exercitatũ. nũc ad ſũma

erigit. nüc ad ima depomt. nunc ꝑ inumera rapit.vt ip̃e aĩ

mꝛ2 q hec patit᷑ ſemetip̃ʒ ſepe muetur/felici magiſterio edo

ctus.quã ↄuement᷑ neptali nr̃ ceruꝰ emiſſus dicatur Notã
Dum ſane ꝙᷓ recte nõ amn volãti ſed ceruo cureẽti cõparet᷑
nam auis quioẽ volando longe a terꝛa ſuſpeditur. ceruus
aũt ad dandos ſaltus terꝛe mmtitur. ſed nec in pſis ſuis
ſaltibus longiꝰ? a terꝛa ſepatur. Sic mmrum. ſac neptalim
Dum ꝓ rerum viſibilium foꝛmaʒ rerum minuiſibilium naturã
querit.quoſdam ſaltus dare.nõ autẽ ad plenum volare co
ſueuit.et in eo quod ſe ad ſumma erigit.rerũ coꝛpoꝛearuʒ
ſecum vmbꝛam trahens ima oĩno non deſerit. Ecce quõ fu
ceruus emiſſus. Sʒ quõ dans eloquia pulcntudĩs.Foꝛtaſ⸗
ſis hoc ꝓ exẽpla euidentiꝰ oſtendimus. plemꝰ pſuademꝰ
Vultis aude eloquia pulcnitudis. eloquia ſuauitatis ple

na decoꝛe.plena dulcedine. qualia neptalim foꝛmare ↄſue⸗
uit. vel qualia eum foꝛmare conuemt. Oſculetur me inquit
oſculo oꝛisſui.fulcite me floꝛibꝰ ſtipate me malis qe amo

re langueo. Fauus diſtulans labia tua. mel et lac ſub lin⸗

gSua tua/et odoꝛ veſtimtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩa aromata Qud qꝗᷓ

ſo dultius huiõi eloquijs. quid iocundius inuemtur? quid
talibus eloquijs libenti?. quid auidius auditur? Iſta ver⸗
ba carnale aliquid ſonare videntur, et tñ ſpãlia ſunt que

ip̃a deſcnibuntur. Sic nouit neptali carnalia cũ ſpãlibꝰ p
miſcere. et ꝓ coꝛpoꝛalia incoꝛꝑea deſcribere.vt vtraq; hbo

mis natura m eius dictis inuemat vñ ſe mirabiliter reficiat

delicet ab

qui ex coꝛpoꝛea et mmcoꝛpoꝛea natura conſtat. Huic eſt fo:
taſſe q homim tam ſuauiter ſapiunt. quia quodãmodo vt

dictum eſt. eiuſ q; naturam reficiunt. Illud autem in eius
dictis eſt valde mirabile. dignumq; ãmiratione quod tunc
fere ſemper delectabilius blandiuntur. quando iuxta litte⸗
re ſenſum mchil ſonare videntur. Quale eſt ilud. Capilli
tin ſicut greges capꝛarum que aſcenderunt de monte ga⸗
laad. Dentes tin ſicut greges tonſarum que aſcenderunt
de lauacro. Naſus tuus ſicut tureis libam que reſpicit con
tra damaſcum. caput tuum ſicut carmelus. Hec ethunul
modi verba cum audiuntur vel leguntur iocunda valde
eſſe videntur. et tamen in bis ommbus ſi ſolum littere
ſenſum ſequimur. mil in eis muemmꝰ quod di gne imitemur
Sed foꝛte m hinuſmodi dictis hoc eſt quod tam libenter
amplectimur quod ex iocũda quadam vt ita dicam littere
fatuitate ad ſpiritalem intelligentiam confugere coarta:
mur. Di ergo digne penſamus iſte noſter neptal Im quam
ſit expeditus in meditatione.ꝙᷓ ſit iocundus in ſermone. ci
tius aduer tere licet. ꝙᷓ recte de eo ſcriptura pꝛonutiet.nep
talim ceruus emiſſus dans eloquia puleritudims. Sʒ hec
interim de fuijs bale dicta ſufficere volumus. reſtat nune

yt de filijs zelphe aliquid loquamur.

vdens itaq; lia ſoꝛoꝛem ſuam rachel de adoptina
iam pꝛole gaudere. pꝛouoca tur et ppa ancillam ſu⸗
am viro ſuo tradere. vt poſſit et ip̃a cuʒ ſoꝛoꝛe ſua

de fllioꝛum adoptione gaudere Sr ĩgitur vt ſuperius dictůũ

eſt. vt zel pham lenſualitatem debemus accipere. ꝙᷓ aliam
queſo virtutis pꝛolem poteſt ipᷣa gignere. mſi vt diſcat et ĩ
rebus pꝛoſperis tempanter vmwere. et in aduerſis patienti⸗

am habere. Iſn ſunt gad et aſer / duo filij zelphe rigoꝛ vi⸗

abſtinentie. et vigoꝛ patientie. Gad itaq; naſcitur
peioꝛ. aſer autem gigmtur poſterioꝛ. quia pꝛius eſt vt tem⸗

perantes ſimus ad bona pꝛoſpera. poſtea etiam vt foꝛres

222ẽ . 8 4

ſimus ad toleranda mala. hec eſt gemmna virtutum pꝛoles
quam zelpha quidem parit in doloꝛe. verumtamen ad mag

nam beatit udmẽ dñne ſue. Der abſtinẽuaʒ ſiquidẽ vel pati

entiam caro qᷓdem affligitur.ſed ad magnã inde pacem et
tranquulita tem aĩimus compomtur. Hinc eſt qð nato gad
lia exclamat dicens.feliciter. Et iterum aſer naſcente pꝛo
nuntiat dicens. Hoc pꝛo beatitud ine mea. Mea inquit nõ
ſua. Vnde emm ſenſualitas per carnem extius atteritur.
mde coꝛdis affectio ad puritatis inte grita tem reparatur.

Quanta emm putas pax coꝛdis eſt. vel tranquullitas. nulla

huius mundi oblectamenta concupiſcere. nulla eius aduer
ſa foꝛmidare. Quoꝛum vnum per gad adipiſcitur. alterum
per aſer obtinetur. Quid emm de huius mund oblecta⸗
mentis concupiſcat. qui oblata delectamenta amoꝛe abſti⸗
nentie recuſat.vel quid de huius mundi aduerſis timeat.
qui virtute patientie roboꝛatus de illatis etiam malis tri⸗

umphat. Sicut de apoſtolis ſcriptum eſt. Ibant apoſtoli
Saudentes a conſpectu concilij. quomam digm habiti ſunt
peo nomme ibeſu contumeliam pati. et ſicut per paulum P
cipitur. in tribulatione gaudentes. Quid gitur illius gau
dium immmuat. qui etiam de illata contumelia. vel quali⸗
bet pꝛeſſura exultat? Nd beatitudinem ergo ammi ſpectat

ncquid peo dei amoꝛe caro durum tolerat. Vnde em̃ coꝛ
pus atteritur. conſcientia exhilaratur. Et quo exterius vi⸗
Detur mfelitioꝛ.eo interius conſtat eſſe beatioꝛ Duo emm

ſunt ex quibus conſtat gaudium beatitudims. carere eo ſci

licet quod nolis. et habere quod velis. Felicem ſiquidem

dicimus. qui ml patitur quod nolit. et illum beatum udi⸗
camus cin ſupetunt que cupit Qui igitur pꝛo celeſtum de
ſideno ſeculi voluptatem odit. pꝛofecto per abſtinentiam

hoſtem ſuum vbiqʒ; declinare potent. R ecte ergo rigoꝛ ab

ſtinentie gad. 1 eſt felicitas dicitur. qui vbiqʒ calcat ſecu

li blandimenta que deteſtatur. Item qu pꝛo amoꝛe dei af

flictionem coꝛpoꝛis diligit. vbi queſo non inuemat aliquid
vnde akflig poſſit. Si ergo iure beatus creditur. qui vbi⸗
q; inuemt quod amat.iuſte vigoꝛ patientie aſer hoc eſt be
atus nominatur. cui vndiq; obuiat quod deſiderat. Ecce
duo amatoꝛes. vnus dei.alter ſeculi. Iſte pꝛopter deum
diligit tempꝑalem afflictionem. ille deſiderat tempoꝛalium
bonoꝛum plemtudinem Ille quidem vbiq; muemre poteſt
quod pꝛopꝑt er deum diligit.iſte nuſoqᷓ; apꝛehendere poteſt
bonoꝛum plemtudinem quam ſitit. Quis hoꝛum beatioꝛ.
Item ecce alij duo. quoꝛum vnus odit mundi huius aduer
ſita tem. alter autem deteſtatur mundanam voluptatem.
4 Sed vbi queſo vel ille hoſtem ſuum declinare poterit. vel
. iſte immicum ſuum calcare non poſſit? Quis hoꝛum queſo
felitioꝛ? Geatus inquit ſcriptura qui poſt aurum non abije

. nec ſperauit in pecume theſauris. Et iterũ Geatus vir qui
1 ſuffert temptationem. quomam compꝛobatus fuerit acci-⸗
4 piet coꝛonam vite. Iſti ſunt gad/et aſer. quoꝛum pꝛioꝛ cal
n cat mundanam gloꝛiam. alter pꝛopter deum libenter pati⸗
tur mundi pꝛeſſunaam. MW
1 Valde itaqʒ notandũ et pꝛofũde retinẽduʒ qð ſcrip
. tura ſac̃ abſtinẽtie laboꝛẽ nõ calamitatẽ ſʒ felicita⸗
1 tẽ appellare voluit. et patiẽtie rigoꝛẽ nõ miſerũ ſʒ
beatũ noĩare decreuit. Hoc aũt hic bꝛeui ↄmemoꝛare vo.
, lumꝰ.qð ꝑ Sad nõ ſolũ illã q̃ ĩ cibo et potu ẽ abſtinẽtiã ĩtel
. ligere debemꝰ. imo ꝓ gad et aſer ĩtelligimꝰ oẽs ſuꝑflue de
4 lecta tõis. aut cuiꝰlibʒ coꝛꝑalis afflictõis abſtinẽtiã vł pati
entiã ĩ oĩbus que ꝑ quinq; ſenſus carnẽ delectat aut cruci⸗

at. Sed qñ queſo lia ancillã ſuam viro ſuo traderet.vel ta
les filios adoptaret mſi ſoꝛoꝛis ſue exẽplo pꝛouocata fuiſ⸗
ſet. Pꝛius em̃ ſemper eſt/vt ancilla rachel redigat᷑ ſub vi⸗
ri poteſtate ꝙᷓ ancilla lie. Si enim imaginatioms euagatio
que fit per inutiles cogitationes pꝛus nõ repꝛimit᷑. abſq
ubio ſenſualitatis.appetitus immo derat mimme tempat

— —
—

—— S —

èòèòèð

Qui igitur vult coꝛpoꝛalium voluptatum deſideria tempe
rare. pꝛius aſſueſcat carnales delitias nunquaʒ vel raro co
gare. Pꝛofecto quanto taha rarius cogitaueris /tanto ra⸗
rmius / tanto tepidius mmirum ea deſidera bis. Hec mfalloꝛ
eſt cauſ a. cur ſub virin domimo pꝛioꝛ incuruetur bal a qᷓ
zelpha. Patet mehilominus quod de gad et aſer abſtinen
tia videlicet et patientia nunq; adoptiuos filios faceret.
miſi ſoꝛoꝛis ſue rachel adoptiuam ſobolem aſſidue cerne⸗
ret Qms emm vnquaz affectiom coꝛdis poſſet perſuadere
mundi huius peoſpera contemnere. et eius aduerſa non foꝛ
midare. mii ſuggerentibꝰ? dan. et neptalim future vite toꝛ
menta. vel peemia eterna non ſolum frequenter. imo pene
inde ſinenter cogeretur aſpicere. Qunc autem per aſſiduaʒ
conſidera tionem futuroꝛum maloꝛum facile ei perſuadet
contemptus pꝛeſentium bonoꝛum Et iterum per iugem con
templation em eterne felicitatis inflammatur ad volunta⸗
riam tolerantiam pꝛeſſure tempoꝛalis. Hoc eſt vt arbitroꝛ
cur dan et neptalim peius naſcantur, et cur gad et aſer po
ſterus generentur. Qatis itaq; gad/et aſer. iam tempꝰ in⸗
ſtat quo ruben mandꝛa goꝛas muemat. ſi tamẽ eũ foꝛas exi
re non pigeat. Sʒ cur eum velle exe dubitem?. quem lam
ad exeundũ vel introeundũ idoneum eſſe cognoſcimꝰ. Cre
dendum eſt em̃ eum poſt tot natos matris ſue.poſt tot hi⸗
beros bale vel zelphe/am adultum et poſſe et velle ad pa
tris ſui impiũ exire et intrare.ſʒ ſi ꝑ ruben vt ſuꝑiꝰ dictũ ẽ
timoꝛcʒz dei accipimꝰ.qd ꝑ eiꝰ int roitũ vel exitũ accixe de
bemꝰ. Qui ẽ eũ vel intꝰ eẽ vel foꝛas exire. Quben int? ẽ
qñ ĩ ſecreto coꝛdis ĩ ↄſpectu di ðᷣ nr̃a ↄſcia trepidamꝰ ruben
tũc foꝛas exit.qñ ꝗpt deũ hoĩbꝰetiã nos ad omeʒ obediẽtiã
iclinamꝰ Timere itaq; deũ ꝓpt ſeipᷣm. hoĩes aũt ꝓpt deu ẽ
ruben nũc intꝰ moꝛan/nũc foꝛis ĩuemri Exit ergo rubẽ tpe
melſis tticie qñ ex impio obediẽtie exercet ſe ĩ oꝑibꝰ iuſu⸗
cie .ſʒ qũ putas ruben ad ꝑfectã obexiẽtiã oualeſceret.mſ

eum gad et aſer id eſt amoꝛ abſtinẽtie et patiẽctie ad cõtẽp
tũ voluptatis. vel ad tolerantiam tribulatioms ammaſſet.
Duo em̃ ſunt que ſolent pfectionem obedientie p̃pedire.i.
ne cogamur vel amata deſſerere / vel aſpera tolerare Sz ſt
ſemel ammus amoꝛe abſtinentie / vel patientie/pfecte inca⸗
luerit.pꝛotinꝰ ruben ad omnẽ obedientiã abſ q; vlla ↄtra⸗
dictone ſe ſubdit. Qui em̃ tam aduerſa ppeti ꝙᷓ in pꝛoſpe
ris nõ dele ctari/apud ſemetipm ſtatuit que difficultas eiꝰ?
obedientiã vlterius mmuere poterit. Si em̃ dura et aſpe⸗
ra queq; pꝛo dei amoꝛe etiã ꝑ memetip̃m appeto cur nõ ma
gis hec ex adiũcta obediẽtia ad maioꝛis meriti gliaz tolero
RKecte ergo poſt natũ gad et aſer ruben exire ðꝛ. qe
timoꝛ dñi ex voluntarita abſtinentia et patiẽtia ad omnem
obedientiã roboꝛatur. Sed quãtus qualiſq; bone opimo⸗
ms odoꝛ de ipᷣo circũ quaqʒ ſpargitur.qui nulla moleſtia.
nulla mopia a ſtud io obedientie p̃ᷣpeditur. Hee ſunt man
dea goze quas ruben muemt. quas ab ipo mater ei? lia ac⸗
cepit Quid em̃ ꝑ mãdꝛa goꝛas/q̃ odoꝛẽ ſuũ ſolent late ſpar
gere. mſi bone opimoĩs famã ſolemꝰ accipe. Quas qdem
tuc lia accipit. q oblata laus affectũ tangit Qñ in laudis
ſue p̃comjs amm?afficit᷑.et aura ꝓpłaris fauoꝛis puerſe de
lectatur Haꝝ ptẽ rachel petit. lia ↄcedit. vt viruũ accipiat
4 pꝛolis deſiderio flagrat. Oentẽ etem̃ qᷓ ſuadẽte e ap⸗

petitũ vane laudis ñ tẽpat.pꝛofecto ſ pũs ſctüs ad virtutis

peolem mimme fecundat. Vnus vtiq; ſpiritus eſt q vtrãq;
ſoꝛoꝛẽ ꝑꝛolis fecũditate ditat.qꝛ idẽ ſpũs et rõʒ ad venita
tis ↄgmtõʒ lummat. et affectionẽ ad virtutis amoꝛem m⸗
flammat. Suadet ergo affectiom ratio humam fauoꝛis ap
petitum ſub ſuo moderamme tepare.ſi ad multiplicadũ vir
tutum pꝛolem cupit de diums ſpiritus copula gaudere.
Mandꝛagoꝛarum itaq; poſſeſſio ſub rachel poteſtate redi
gitur. qñ laudis appetitꝰ ſub rõis dñio modᷣat.Notãð ſane

ᷓ temperate rachel non mand:asoꝛas ſed man dꝛagoꝛaꝝ.

—

vartem petat. nam nec boc rõnem latet valde eẽ difficile
vt ammus quamins remtens ex oblata laude nõ hilareſcat
Debet amoꝛ huũane laudis pꝛiꝰ tẽpan.poſtmoð ſi poſſz fu
eri debet etiã pemtꝰ? abſcidi. Vñ eſt qð rachel ꝓtẽ mãoꝛa-
goꝛaꝝ petiſſe legt.lia vᷣo poſtmoð ad iacob loquẽs.ñ de
ſola ꝑte gloꝛiat.ld me inꝗt ĩtrabis.mer cede em ↄduri te
pꝛo mãdꝛaSoꝛis filij mei.pẽo mãdeagoꝛis mqᷣt non pꝛo ꝓte
mãdꝛagoꝛaꝝ filij mei. abſente a Ohuc viro vir lia ꝑtẽ ocedit
ſz ĩ eiꝰ a duẽ tu ec deſiderio vberiꝰ acceſa młil ſibi ex eis vl
teriꝰ? reſeruari voluit Sic mmirũ mẽs hoĩs dũ ſpãli dulce⸗
Dme tãgitur. qeqd pꝛiꝰ de hũana laude ↄcupierat libenter
oblunſcitur. ĩ huc moð mãdꝛa goꝛe vtilit de pPol ſeſſione re
digũtur ſub rachel ptãte. Nourt em rachel cᷓ; lia/mãdꝛa⸗
Soꝛis meliꝰ? vti.nã qcq affectõ coꝛdis vſurpat ad laudeʒ
ſui rectiꝰ? ſane rõ retoꝛq̃t ad glonã del Dz qdð hoc dicim? eẽ
qð p̃ ceteris filjs lie ruben bone opimoĩs mãdragoꝛas P
tint ĩuemre? Sʒ ſcimꝰ q; vᷣtutũ opa ꝗ cetas vᷣcutes nutriũt
pene ſp huĩlitatẽ extinguũt. Solet em qꝗᷓ ꝓꝑ Sad et aſer fiũt
boĩbꝰ? mirãda abſtinẽtie videlicz et patiẽtie oꝑa oꝑantẽ.ñũ
timidũ ſz tumidũ reddere. nõ tã humilẽ qᷓ tumacez effice
re. Amoi igitur ampli? mirandũ. qò magis oĩm laude p̈di⸗
candũ/ qe cũ vnde ĩ alijs ſepe extinguitur dimm timoꝛis re
uerẽtia nõ mmuit᷑ ſʒ augetur. qꝛ ergo ſolemꝰ? ſingulan lau
de efferꝛe quẽ videmꝰ.etiã poſtvtutũ opa non ſolũ de dei
ſed de hoĩm ꝓua offenſa nõ ꝓarũ trepidare. recte ruben mã
dꝛa goꝛas poſt natos gad et aſer iuemſſe de.qꝛ quẽlibet ex
opibus pclaris ad timoꝛẽ nõ ad tumoꝛẽ pꝛofeciſſe miramur
otandũ ſane qð hee de ꝗqbus locuti ſumꝰmãdeago
re nec poſt natos tot lie.nec poſt Semĩos liberos
bale. ſed poſt natuitatem filioꝝ zelphe ſtatilegũ
tur iuete Qà bfulios nanq; lie velũtates. ad filios bale cog
tatões ad fclios zel phe ptinẽt actões. Wolũtatas itaq; ſeu
cogitationes nus rectas quant ülibet vtiles quõ mramur

vel quando laudabimus quas mime videmꝰ. Et quamuis
vera laus ſit de recta voluntate.eam tamen non laudamus
mſi app areat ĩ ope. ꝑ opꝰ em̃ bonũ bona volũtas inoteſ cit
vt uire bone opiĩs laudẽ q̃t qᷓſdã late flagrãtes mã dꝛa go
ras ĩueire poſſit. qᷓ ergo pꝰ ptũ zel phe pꝛoles lie mãdꝛago
ras iuemre credit. qñ volũ tas bona ꝑ bonũ opꝰ ma mfeſta

ta miis lauoũ p̃com s vndiq; honoꝛat᷑. hoc aute de duaꝝ
iſſtan filijs ancill an nõ negligent᷑ p̃tereũð. ſʒ iugi memoꝛia
l retinẽ oũ. qð ex eoꝝ vigilãtia vigiliq; cuſtodia ↄſcie nr̃e ci
4 mtas mire cuſtodit᷑. multũq; pꝛotegit᷑. Pꝛimogemtꝰ nãq;
bale eã ↄpomt intẽnſecꝰ. pꝛimogemtꝰ vᷣo zelphe mumt cam
eertrinſecus. per dan repemuntur mala mtus exurgentta.
per gad repꝛimuntur mala exterius ſ urgentia. Omnes nan
3 q; ſcimꝰ qꝛ tẽptatõ oĩs ſurgit. aut exteri? aut mteri? Inte
. ri? p cogitatuʒ. exteri? p ſenſuz. Modo eiĩ intꝰ P cogitatõʒ

pulſat.mõ de exterionbꝰ ꝓ ſenſus irrumpe pat. Solz mmi

4 ruz immicꝰ nunc ab intꝰ miſtrare ↄſilia erꝛoꝛis. nunc a foꝛis
ãmouere ĩcitam̃ta voluptatis.ſʒ q ad dan ptinet diſciplia
. cogitationuʒ. ad gad autẽ ſpectat diſciplma ſenſuuʒ. debʒ
vtiqʒ dan euigiare ad diſcretõis iudiciũ. gad dimicare foꝛ
. titer p abſtinẽtie exercitiu; Vmꝰ ẽ ſedare ciuilẽ diſ coꝛdiã.

alteriꝰ? ẽ repelllere hoſtilẽ pugnã Hic vigilat t᷑ cimuʒ pꝛo
ditõʒ. ille ↄtra hoſtiuʒ incurſionẽ.ille ↄtra ꝑfidiã · ille ↄtra

, viol entiã. Dan nãq; negligẽte mẽs facue decipit᷑. gad ſeg
mus agẽte. ſubito ad turpẽ delectarõeʒ ra pit᷑.ſʒ qͥ inteſt
8 vtꝝ ciuitas coꝛdis nr̃i ꝑ vim an ꝑ fraudẽ peat. vtruũ diſcoꝛ
dia ciuilis an manus eâ ſubuertat. hoc autẽ noſſe opoꝛtet.
. qꝛ diſciplma coꝛpꝑis ſine diſciplĩa coꝛdis abſq; dubio muti?
5 eſt. diſciplmna vero cogitationum ſine diſaplina ſenſuum
. omnino obſeruari non poteſt. vnde ſatis cõſtat.qꝛ ſine ad
iutoꝛio gad qui contra exterioꝛa vigilare debʒ. dan m com
5 ponendo ciuium pace intus inamter laboꝛat QAÆμ.nd emm
muat ꝛudicante dan ꝓl'm ſuum aſſidue cauſam diſcoꝛdie

amputare. mſi ſtudeat gad ꝓ peꝛtas ſenſuum ireitamenta
vitioꝝ.quendam videlicet qi hoſtilłẽ exercituz nõ ãmittere

Muꝛs em dan aſſidue ĩ trono audicij reſideat. qᷓ;uis rixas

altncantiũ cogttationũ ĩ deſinent ↄponat.fruſtra vtiqʒ ĩ ob
ſernãda cimũ ↄcoꝛdia deſudat mſi eodem ſtudio gad cun
mĩa abſtinẽtie pᷣlio acriter feniat.vñ et ſcriptũ ẽ. Gad ac⸗
cinctꝰ p̃liabit᷑ añ eũ.Tunc ei vtilit dan ↄt᷑ pꝛoduoꝝ pfidiã
mtrinſecꝰ vigilat.cũ gad extrinſec?occurſantes hoſtes ex

cludit. et expugnat Peuus itaq; Sad accingit᷑. vt poſtmoð

foꝛti repliet. Gad pꝛoculdubio tũc ſe accingit. quãdo ſẽ

ſun diſſolutõz ꝓ diſciplmã reſtringit. tũc gad foꝛti p̃lio di⸗
micat. quã do deſideria carnalia ꝓ carms moꝛetific atõz tru

dat. Magna nã q; hoſtuʒ ſtra ges efficit᷑ citiꝰ q; adioſus
ille vicioꝝ exercitus m fugã ↄuertitur. cum ſenſus coꝛpis

diſciplinã ab euagatione reſtringitur. et appetitus car⸗

ms ꝓ abſtinentiã a voluptate refrenat᷑. In hunc itaqʒ mo
dum vt om̃es expiri poſſumꝰ.dan cuutatẽ nr̃am compomt
mitrinſecus. ga d mumt extrinſecus. l
ſſiſtunt autẽ et eis ffes ſin nõ ſegnes qdez ad auu
lia ferenda. neptali intus. cum Dan cuuũ pace cõ
poneda. aſer extius cuʒ gad violentia boſtiũ ex⸗
pugnda. Gad itaq; et aler vigilãat ↄt hoſtes. dan et nepta⸗

lum ſolliciti ſunt circa ciues Hinc ergo dan mmatur. illin

neptalim blanditur. Dan terꝛet minis.neptalum fouet peo⸗
miſſis Ille periunt malos.iſte remunerat bonos Vnus ter
roꝛe gehenne coꝛda perterꝛeret. alter ſpe felicitatis eterne
ammos demulcet. Quantũ ergo putas neptalimiſte dans
eloquia pulcritudims fratrem ſuum in tali negocio adiu⸗

uat. qui ammas auditoꝛum dulcedine eloquij ſun pene abſ

q; moꝛa quo vult inclmat.diuuat et aſer exterius mchil
Ominus fratrẽ ſuum. mumuntq; ambo ceuntatẽ contra hoſt

um qcurſũ. Mic latꝰ vnuʒ pꝛotegit/ille alteꝝn defẽdit. Gad

=
——

A
ti
e
r
re
tel
rne

—

certat in dextro. aſer dimicat ĩ ſimſtro. gad ĩſidiatur mũdi

huiꝰ? pꝛoſperitas. aſer vero pſequitur mudana aduerſitas
Sʒ aſer hoſti ſuo facde ulludit dũ ꝓtẽ qᷓ tuet᷑ alta patiẽtie
rupe mumtã ↄſpicit. et iccirco de tuto ſtatõis loco.hoſtes
ſuos tam mamter ꝙᷓ ab imo reluctãtes. deridet et deſpicit
Vñ fit vt eũ hoſtes ſin ſua impugtõe nõ tam verxẽt. ꝙᷓ triũ
phã di aſſidue materiã miſtrẽt. hinc ẽ ꝙ ſpꝛetis ſuis ĩpug⸗
toꝛibus mũdams videlicʒ aduerſitatibꝰ in fr̃is ſui ꝑſecuto
res. carnales ſcʒ delectatões totꝰ effertur. et eos magna
anĩauerſiõe pſeqint᷑. Tantꝰ aũt troꝛ impugẽtoꝛes gad ſubi
to muadit / cu ei ſe aſer in plij ſui certamĩe adiũgit.vt om̃s
abſqʒ; moꝛa ad fugã ſe ↄuertãt.cũ nec ad hoꝛã qdẽ viciſſim
ſibi fribꝰ auxdliũ ferentibꝰ? reſiſtere audeãt. Veri vtiq; aĩe
hoſtes carnales fũt delectatões Sʒ qͥs qᷓſo locꝰ pꝛaue de⸗
lectatiom inter toꝛmẽta relinq tur. que iſte nr̃ aſer ꝗpt deũ
nõ ſolum patienter ferꝛe.ſʒ etiã ardenter appetere ↄpꝛoba⸗
tur. O ꝙᷓ recte aſer. id eſt beatꝰ ðꝛ.ſcdᷣm illã dñi ſententiã
HGeati qui pſecutõʒ patiũtur ꝓpter iuſticiã. Quis illð dñicũ
p̃ceptum. dimittite et dimittet᷑ vobis tam magmfice iple⸗
ri potuit. quis tam facile/quis tam ex coꝛde illatas ſibi in⸗
murias ignoſcere valuit. ꝙᷓ qui de coꝛpis ſui cruciatibꝰ ex⸗
ultare magis ꝙᷓ ↄtriſtari didicit ęvt quid em̃ immicos non
diligat?cur eis libenter nõ indulgeat. qui hoc ei infuerunt
quod deſiderat Oagis itaqʒ ꝙ ſuo coꝛpi ſuis miſeretur ꝑ
ſecutoꝛibus, vt ſit iterum atq; iterum beatus Beati em mi
ſericoꝛdes.quomaʒ ipĩ miſericoꝛdiã ↄſequẽt᷑.O virũ gloꝛ⸗
oſum. O terq; quaterq; beatum. Geatus pꝛopter iuſticie
eſuriem. beatus pꝛopter voluntartam paſſionem. beatꝰ ꝗp
ter manſuerudmem. beatus pꝛopter mſericoꝛdie compalſſi
onem. Sicut emm beati qui eſuriunt et ſitiunt iuſticiam. ſi
cut beati qui pſecutõʒz patiunt ꝓpt iuſticiã. ſic mchilommꝰ
btiĩ mites. bti micdᷣes.et hic nr̃ aſer vt ſit veracit multipli
citq; btũs iuſticiã ardẽt᷑ ſitiẽs ꝓpt᷑ ipᷣaʒ libent᷑ patit᷑ neſcies

ralſci facůr miſeret᷑ Gms em̃ multũ eſuriat panẽ iuſticie.
Ddedignat᷑ tñ eũ ↄmedere. mii ſat ↄſperſꝰ oleo miſericoꝛdie
Ex multa duntiaꝛ etem̃ affluẽtia que ſibi ſuꝑhabũdant ey
ſpolijs hoſtium. pꝛo frequẽu victona multũ eſt delicatꝰ ef
fect. nec ei iam ſapit pams vllꝰ qᷓelibet mtidꝰ? miſa ſit oleo
olſperſus. intm̃ vt de eo ſcnptura mamfeſte denuntiet di⸗
cens.quia aſer pinguis pams eiꝰ Qms putas ſic delitijs
alffluit vt ipe. vt veracit᷑ poſſit pſallere in via teſtimomoꝝ
tuoꝝ delectatꝰ ſum ſicut m oĩbus diuitijs Quãtũ nanqʒ
putas aſer iſte habũdat omuitijs ſpiritualuũ ↄſolationũ.q̃n
cumue afflint delitijs ſpũaliũ gaudioꝛꝛ. cuiꝰ druitias qᷓli⸗
bet aduerſitas.nõ tam minuere cᷓ; augere ſolet.cuiꝰ deli⸗
cias qdᷣhbet toꝛmentũ nec ſaltẽ interpolare valet Nam q̃n
to duriꝰ p̃mit᷑ exteriꝰ.tãto delectabiliꝰ gloꝛiat᷑ interiꝰ He
ſunt ille delicie quas tm̃ ſituũt. qᷓs tam gratant᷑ accipiũt nõ
dico paupes et ignobiles. ſʒz euam i reges vel peincipes.
Mentioꝛ ſi hec de ipᷣo ĩpᷣa ſcuptura nõ loqurtur. Oſer inqt
ꝓmguis pams eiꝰ?.et p̃bebit delitias regtbꝰ. Quã eĩ puta
mus ſuauit᷑ paſcũtur. quã mirabili credimꝰ? delectant᷑ non
qlibet reges.ſʒ illi vtiq; vere reges ꝗbus ille rex regum et
dñs dommantium reſtituit impim coꝛpꝑis ſm. et qbus di⸗
ſtribuit regnũ pr̃is ſin. talibꝰ inꝙᷓ; regtbus qᷓ; putamꝰ dul⸗
ce ſit.ꝙᷓ; intime eis ſapit ocum videant hoĩem auſtcie amoꝛe
toꝛmenta nõ timere et inter ip̃as ꝓſecutiones pacẽ coꝛdis
ammiq; tranquillitatẽ nõ ãmittere.Si em̃ gaudiũẽ in celo
ſuꝑ vno geccatoꝛe pemtẽtiã agente. qᷓnta tunc ſolenmtas
erit fup quolibet auſto pꝛo iuſticia libent monente. Were
aſer ꝓm gs pams eiꝰcet p̃bebit delicias regibꝰ. O qlis pa⸗
ms/pams eiꝰ. O qles delicie/delicie elꝰ. ꝗqᷓ tin ſapiũt regi⸗
ba talibꝰ. Certe reges iſti iã ad nupꝑtias agm̃ in troierunt
iã ad illud eternum conunnum ſederunt. iam illo angelo⸗
rum pane delitijſq; eterms veſcunt᷑ iam toꝛrente volup⸗
tatis ebꝛiantur. et ac huc huiaſer delicias inſatiabiliter

—- S ——– —

☛ ☚e

ſ⸗
:
be
end
des
ni⸗
un
ſon
met
8di⸗

me
nds
celo
itis
beu
/
6
Me
lo⸗
,⸗
ter

eſuriũt et vſ q; hodie eſurientes et ſitiẽtes iuſticiã in tan ta
celeſtium gaudonʒ habundãtia hanc ſuam fameʒ vel ſitim
ſedare nõ poſſunt. Rſer pinguis pams eiꝰ.et p̃bebit deli⸗
cias regibꝰ Quã putas largus eẽ poteſt ĩ neceſſitates pau
perũ. cui ſuphabundat pare delicias re gũ Cuantũ putas
mirantur. quãtumue gratulãtur ĩ eioſtãtia/ quos viuetes
adhuc ĩ valle lacrimaꝝ p̃mit ĩfirmitas ſua.ſi tm̃ delectant᷑
m eiꝰ opibus illi etiã quos iã abſoꝛbuit felicitas illa eterna

Ilſer pin guis pams ei? et pᷣbebit delicias regib. Et vñ er

tanta diuitiaꝝ habundãtia. tãta deliciaꝝ copia. mſi vt di⸗

ctumẽ de boſtium ſpolijs mtam frequẽti victoꝛia. Conſtat

nanq; qꝛ quãto amplius atterũtur hoſtes ꝛuſticie / tãto vbe

nus cumulãtur gaudia ↄſcie. Glia et diuitie m domo ei?.

4A0r

ait põ. Et apłs ĩ hutõi głia et duutijs.qᷓ exponendo loqt
tas illa ↄſcĩa videlicʒ nr̃a. in q̊ ſpũaliũ bonoꝝ diutie habũ
dant.cũ eã p̃dict aꝝ ancillaꝝ filij vigili ſollicitudĩe cuſtodi
ant dan/viðᷣlicʒ et neptali ſata gẽtibꝰĩ ↄfirmãda pace auiũ

gad et aſer viriliter a gẽtibꝰ ĩ expugtione hoſtiũ. Hoꝝ nãa⸗/

q; pꝛudẽtia ciues pacificãt᷑.illoꝝ ↄſtãtia hoſtes expugnãt᷑
oſtibus itaq; fugatis. euibuſq; pacificatis. mil iaʒ
obſtat vt arbitroꝛ quiĩ illa nr̃a cuitas expiat᷑ ꝗᷓ ſit
illa dei pax qᷓ̃ exuꝑat om̃nʒ ſenſũ. vel ꝙᷓ ſit ma gna
multitudo dulcedĩs quã abſcõdit deꝰ diligẽtibꝰ ſe Abſcõ
dit inqᷣt.qᷓd ergo mirũ eam ſi qlibʒ mudi amatoe neſcit/ quã
deus diligentibus ſe abſcondit Qm emm in boms falſis
et deceptoꝛijs ſpem figunt. que ſint vera bona inuemre nõ
poſſunt. vnde eſt quod dicit. QOms oſtendit nobis bona5
Eſt emm manna abſconditum. et mſi guſtantibus ommno
incogmtum. Eſt nanqʒ huiuſmodi dulcedo coꝛdis non cat
ms. vnde nec eam noſſe poteſt quuibet carnalis. Dedi⸗
ſti inquit leuciam in coꝛde meo. Coꝛpoaales delicie ſicut
et ipſum coꝛpus coꝛpoꝛeo oculo viden pnt. delicias coꝛdis

ſicut nec ip̃m coꝛ oculi carms videre nequeunt. Qua ergo
ratione ſpirituales delicias cognoſcat. mſi qui ad coꝛ ſuũ
mtrare et mtus habitare nõ diſſimulat. Vnde et ei dicitur
intra in Saudium on dei tui. Hoc itaq; internũ gaudium
ſpiritualis ila dulcedo que intus ſentitur eſt ille filius lye
qui ei quinto loco naſcitur. Eſt em̃ gaudium vt ſuperiꝰ di
ximus. vnus de pꝛincipalibus affectibus. Hic aũt cum oꝛ⸗
Omatꝰ eſt recte inter filios iacob/et lye annumerari p̃t. Oꝛ⸗
dinatum aũt et verum gaudium veraciter tunc habemus.
quando de veris et interms boms gaudemus d talis pꝛo
lis deſidenum apoſtolꝰ nos aĩmare voluit. cum dirit. Gau
dete in dño ſemp.ꝛteꝝ dico gaudete. Et ꝗꝓpheta. Letamm
in domino et exultate iuſti. et gloꝛiamĩ omnes recti coꝛde.
Peo tali peole lia mandꝛagoꝛas libenter contempſit. vt ta
lem filium habere poſſit. Mens eteemm que in laude homi
num delectatur. qð ſit mternum gandium expin nõ mere⸗
tur. Necte aũt poſt natiutatem gad et aſer. lya talem fi⸗
