n per veritatem ſidem remunera. Illummã do miſericoꝛs. re⸗
munerando verax. Ipſa deduxerunt me a malis meis. et
1, adduxerunt ad bona tua. Que bona tuas In montem. in ta
. bernacula tua. In montem ductus ſum per fidem. im ta⸗
4 bernacula tua ductus ſum per operationem Introibo ad
altare tuum domine per dliecuonem? In montem vt alta
. crederem. In tabernacula ut foꝛtia facerem. altare/
vt meipſum mmolem. Mons et tabernacula de preſentt.

altare de futuro. vbi plena caritas. Et ideo ait. introibo

vt immoler et ↄtempler ad altare.id eſt ad deũ qui letifi⸗ “
cat muentutẽ meã. Et bene iuuentutẽ letificat. vetuſtatez
em̃ letificat ſed otriſtat. Nd deũ qui letificat muẽtutẽ me
am Sed exterioꝛ homo noſter vetus coꝛrũpit᷑.ſed interioꝛ
homo noſter de die m diẽ renouat᷑. Caro em̃ nr̃ᷣa que per
moꝛtẽ diſſoluit.in pñti vita nõ renouat᷑. Spuũs aũt muen⸗
tutẽ ſuã etiã in hac vita renouare incipit.qñ ꝑ gram deijv⸗
tutibus renouatis deſideria vetuſta depomt. Deus ergo ũ
vetuſtatẽ nram /ſed iuuẽtutẽ letificat.qꝛ quãtomagis ca⸗
ro foꝛis atterit.tãtomagis mens intenus ſpãli gaudio ↄſo
lat᷑. Ideo mquit.ↄfiteboꝛ tibi in cithara. Quia tu leticiaʒ
nõ vetuſtatis ſed uuẽtutis.id eſt nõ gaudiũ carms ſʒ ſpũſ
diligis.ideo et ego carnẽ affligã.et laudabo te in macera
coõne carms. Contra qð q aĩalitas murmurat. ip̃ᷣe eã incre
pando caſtigat. Qua

Eclmaſti ſemitas nras a via tua. Tu vemẽs in ho⸗
mie viam nobis ꝓ exemplũ ſtrauſti.et ab illa via
quicquid bom in nobis eſt ꝑ imtacõnẽ deduxiſti. Vel ſemi
tas nr̃as.id eſt ꝓplexas et laboꝛioſas vias nras. in quibus
prius ſcᷣm carnẽ ambulammus a via tua bona declinaſtii
io eſt remouiſti.qꝛ amphius pꝑ illas nõ currimus.poſtꝙᷓ in
via tua direct ſumus. ¶ Mumiliata eſt in puluere aĩa nr̃a
c.ẽ.i.t.u.n. Puluis ſũt cogitacõnes vane.terra aũt pra⸗
ua deſideria. Bene aũt prius aima in puluere humiliat᷑. ac
deinde venter oglutmat in terra qemſi prius amma va⸗
nis ſe cogitacõibus ſubderet. nequaq; carnẽ deſideria im⸗
mũda obligarẽt. Sed qꝛ prius aia a vamtate vincit᷑.poſt⸗

modũ caro ad immũdiciã glutinatur.
NX (Ge. rlv. pſalmo.
Eus im medio eius non commouebitur. adiuuabit
eam deus mane diluculo. Beata ciuitas que rege;
habz deũ.qꝛ cũ foꝛis bella patit᷑. pax eius mtꝰ? nõ ↄturbat᷑

ſelix ille qn talẽ habet ammã. ita in amoꝛ eʒ dei ſolrbdata
vt quecũq; foꝛis moleſtie ꝑpſtrepãt.ta mẽ vſqʒ ad ſulentiũ
interne qmetis nõ irrumpat.qꝛ deꝰ qui pacis amatoꝛ eſt.
coꝛ ↄt batu; mhĩtare n pᷣc.ſʒ qꝛ tã pacificã hitacõʒ deus ñ
mueiret mſi eam faceret/abiuuabit eã deus mane dilucuto
H Ooane tepeſtine diluculo m luce. Mane. qꝛ aoiutoꝛ ĩ opoꝛ⸗
tumtatibus. dil uculo/qꝛ m tenebris opari neſcit. Qdꝛuua⸗
bit volente. qꝛ nemo muitus bonũ facit. diunat cimntate.
letificat ciuitatẽ. requieſcit in ciuitate. et pꝛotegit ciuita⸗
. tẽ. ¶ Wemte et videte opa omi. Primũ vemte. poſtea vi⸗
dete. Vos em̃ in tenebris eſtis. et ibi opa dm̃ videre n po
4 teſtis,Wemte 1&π an lucé. et videte pꝑ lucẽ ꝗᷓ lux fecit in
4 luce. Videte opa dñi. Que opa dii? CLũ quid celu et terrã
k Non. Bed qᷓ de ſuꝑ celũ poſita ſũt ſuꝑ terrã. Orimũ em̃ ce
lu deus et terrã fecit. demde qᷓdã in celo et in terra/de ce⸗
lo et terra produxit. Sed hec qꝛ terrena ſunt/ vbiq; tran
. vidert pñt. nec ut iſta wideant᷑ aliude alio boies muitãtur
4 Sũüt quedã alia qᷓ nõ de celo vel de terra pꝛoduxit ſed de
n ſup celũ ſecũ afferẽs/ſuꝑ terrã poſuit. nõ deiciẽs ea ſed ĩ⸗
8 clmãs.nec terrã ꝑ ea pᷣmẽs ſed releuãſ. Que ſũt iſta opera
n don, Dne au. au. t. et ti. ↄſideraui opa tua et expaur.ĩ me⸗
dio duũñ aĩialiũ cognoſceris. QAuõ poſita ſu p terrã? Ver bu
caro factũ eſt.et ha bitamt ĩ nobis. Quõ pꝛodigia? Daruu
us natus eſt nobis. fuꝰ datꝰ eſt nobis. et vo. no.e ad. ..
c D. p. f.ſ.p. p. Sup terrã poſita ſũt.qꝛ trena ad pacẽ ↄpo⸗
nut. Predigia ſunt. qꝛ venturi ſeculi gaudia pꝛotendunt.
Prodigia ſunt.qꝛ pr̃ futuri ſeculi. Sup terrã poſita ſunt,
““ ꝗqe pemceps pacis. Nuferens bella. pacificãs Hoĩez mtus et
extra.et terrã carins/dño aĩe vſ quequaq; ſubiciẽs. ¶ Er⸗
cuũ ↄteret et ↄfrĩget arma. vſutias et machĩacões dya boli
abdmbilãs Scuta oburet igm'/dura coꝛda mollet igne ſpuſ
ſei. Quibꝰ pat᷑tis et plena pace reddita. exhoꝛtatoria vor
ſeqt᷑.qꝛ oẽs volũtarij ad veꝝn bonũ iutãt᷑ Vacate et videe

W ———

MM
5 f—êôS
. R

VXvi Xxvij.
qm ego ſum deus.
De quinqua geſemo plal mo.
Alerere mei deus lcöᷣm m. m. t. Rudite petẽzes o⸗
NMante pctozeé. et diſette qualiter vos pꝛo pctis vnſ
oꝛare de betis. Nudite quid dicit. Miſerere mei deus. Re⸗
us em m cauſam ductꝰ?/oſiderat ꝙ iudex ſuus nec falli p̃t
qꝛ ſapiẽs eſt. nec coærũpi poteſtqꝛ auſtus eſt. nec vinei po⸗
teſt. qꝛ oiĩpotens eſt. nec decliari poteſt qꝛ vbiq; eſt Videt
ergo qe nullũ omino excuſacõi ſue ſiue defenſiom locũ eẽ.
et idcirco ad ſolam miſ cdᷣiam flagitandã ſe ↄuertit dicẽs
miſerere. O quanta eſt vintus hiuus verbi. mſerere. Nc ſi
dic eret. O dne agnoſco culpam meam. mintelhigo reatũ me
um. ſcio quid feci.ſcio quio merui.nõ ignoꝛo cum quo mi⸗
chi cauſa agitur. non ignoꝛo quid pꝛo culpa michi debet.
Volo peccatum meum abſcondere.ſed tu noſui omma. vo
lo reſiſtere ſed tu potes omnia. volo effugere ſed tu com⸗
plecteris omma. Quod er go ſolum reſtat.de te fugio ad
te. Fugio iram. fugio ad miericoꝛdiam. milerere. Nolo ut
intres in audicium cum ſeruo tuo. quia non auſtificabitur
in conſpectu tuo omms viuens. quantomagis ego pecca⸗
toꝛ et crimims reus? Non ergo peto vt udiceris mecum.
ſed vt miſerearis mei. miſerere mei. Tu quis es? Edicito
quis ſis. Citius foꝛtaſſis ad miericoꝛdiam flectar/ ſi per⸗
ſonam agnouero. Non mquit domine non. Sed volo inte⸗
rnim latere. quem tamen latere non poſſum. Volo ut interĩ
me neſcias.licet non ignoꝛem q; omma ſcis. Timeo emm ſi
mulq; erubeſco nomen edere. perſonam deſignare. et quã⸗
to tibi familiarioꝛ ante culpam extiti/tanto magis nunc cõ
fundoꝛ poſt culpam agnoſci. Nonergo dico tibi domme.
miſerere damd.quemaomodum alibi dixi.memento domi⸗
ne dauid/et omms manſuetudims eius. nec ſicut aliquan
do blandiẽs dicere ↄſueuerã p puero tuo.nõ ſaltẽ ſeruo tuo/
aut filio ancille tue. qe bec cĩa nomiĩa familiaritaus ſunt,

7

xrviij

et ideo quanto ma mfeſtius prelata. prions gratie benefi-
cium ad memoꝛiam reduc erent/tanto grauius ſequẽtis cul
pe reatum accuſarent. Taceo jgitur hec omia. ſil co. diſſi⸗
mulo. ne foꝛte ali qud eoꝝ ↄmemoꝛas. et te magis iratum

redderẽe. et me magis reum demõſtrarem. Wolo mterim e

S nõ agnoſci.ut citius poſſis tu ↄplacari. Ne ergo qᷓras

dñe quis ſim ego.tm̃ mſer ere ↄfiteti pctm ſuũ. damnanti

culpam ſuam.querenti miſcdiaʒ tuam. Miſerere m. d. Nõ

em audeo dicere deus meꝰ?. Deũ ſolummõ agnoſco. meum

nõ pᷣſumo. Ego em peccando te brdieim nicum ſeque a
te receſſi.malũ amando a bono elõgaui. ꝗptea quaſi eiectꝰ⸗

quali lepꝛoſus/quaſi ſepatꝰ/quaſi imundꝰ/quaſi alienus/
aꝗpmnquare nõ audeo.accedere nõ plumo.ſed tm de lõge
ſtans/et ad te vocẽ leuans/cum magna deuocõe/cum ma⸗
gna coꝛdis ↄtricõne clamo et dico.miſerere m. d. Dicant

qui bom ſunt.dicant qui mundi ſunt. dicant qui pun ſunt

dicant qii familiares ſunt. dicant qui fiin ſunt. qm here⸗

des ſunt / deus meus dicant. Ego qui immundus ſum. qui

pollutus ſum. qui abiectꝰ ſum. qui lõge ſum. qui patrẽ de⸗

ſerin. qui immico me vendidi. qui in re gionẽ longinq uam
abij. qui hereditatẽ meam ꝑdidi.qu ſubſtantiã meam luxu
rioſe viuẽdo dil iſſipaur. ego nõ dicam deus meus. nõ dicaz

pr meus.ſed tĩmõ miſerere mei deus. fac me ſicut vnũ de
mercẽenarijs tuis. qꝛ ñ ſũ dignꝰ vocan filius tu2. Miſerere
ergo mei deus.ſ.m.m.t.nõ dico ſcᷣm magnam miſeriam
meam. ſz ſcðm magnam miſcdiaʒ tuaʒ. qꝛ lz magna ſit mea

iſeria. maioꝛ tñ ẽ tua mſcõia.Oile.m.d.ſ.m.m.t. No⸗

1o puam miſ cdiaz ꝗrere. qꝛ nec te decz puã miſc diaz dare.

Jã em exaudicõe dignꝰ nõ eẽm.ſi a magno paꝝ ꝗrerẽ. mi

ſerere ergo m. d. ſ.m. m. t, Nequaq; dñe mag poſtulãs de

meis meritis ↄfido. ſʒ tuã magficẽtiã honoꝛo.mi.ergo m.

d. l. m. m. t. zpt magna miſ diaz. t. et ſcᷣm m. m.t.miſerere

Wt continebit in ira ſua milcdias ſuas. Tria ſunt
mala m quibus Homo afſfligitur. et quatuoꝛ bona:
quibus conſolatur. Vnũ maluũ eſt exterius ſub ho⸗
mme. aliud malũ eſt exterius m hoĩie. alind malũ eſt inter.

us in Pomãe. Malũ exterius ſub homie eſt. cum mn hijs que

foꝛis poſſidet dãna patitur. Malũ exterius in hoĩe eſt cu
caro eius mfirmatur. Malũ interius in hoĩe eſt vermis cõ⸗
ſcientie. Tribus his malis quatuoꝛ bona opponũtur. vt mi⸗
ſericoꝛdiã ira nõ contmeat. ſed beneficia ꝓpici/irati flagel
la tranſcendãt. Eſt nãq; bonũ exterius ſub hoĩe in trãqui
litate reꝝ tempalii. et eſt bonũ exterius in hoĩie in lamta⸗
te coꝛpm. et eſt bonũ interius in hcĩe ſecuritas ↄſcietiarũ.
et ẽ bonũ ĩteriꝰ ſupꝛa hoĩʒ /oulcedo celeſti gaudioꝝ. DPlꝰ
ergo confert Picius ꝙᷓ abſtulit ir atus. quia prius peccan⸗
tes in nris ꝓcutimur. ſed poſtmodum etiam in hijs que ſu⸗
pra nr̃a ſunt conſol amur.
(Delxrxuiz plallog.
Womã loquitur pacẽ in plebẽ ſuã.et.ſ.ſ.ſ. Qua⸗
tuoꝛ ſunt paces. duas dat mudus. et duas dat de
us. Munous dat pacem in tranquuhtate ren tpalum. et
dat pacem in ſamtate coꝛpoꝝ. Deꝰ dat pacem in tranqli
tate mentis. et pacẽ in audio ↄtempꝑl acõms. Sed ea pax
que eſt in tranquillitate mẽtis/in hoĩe eſt.ea que eſt ĩ gau
dio contẽplacõms/ſupra homieʒ eſt. Illam deus in plebe
loquitur.quia eã impfectioꝛibus tribuit. hãc ſuꝑ ſcõs.q
ꝑfectioꝛibus eam concedit. ”M
Onfiteboꝛ tibi in directõne coꝛdis. Coꝛ hoĩs diri⸗
gitur. qn humana voluntas diuine voluntati con⸗
foꝛmatur.id eſt ut homo id qð deus odit odiat. et qð dila
Sit dihigat.Ad hoc aut ꝑ legem dei inſtruimur.in qua no⸗
bis voluntas dei demõſtratur. que videlicʒ volũtas noſtre
volũtatis regula eſt. Ideo pꝛius me homiml.id eſt opera

L⅓20ä * —–

v.

n

u ad cuſtodiendas iuſtificationes dei diriguntur. poſtea he
he mo deo indirectione coꝛdis confitetur. Quis eſt qui deo
e confitetur?cui placet quod facit deus.hic deo confitetur.
Ne Ille aũt eſt cuiꝰ voluntas et coꝛ directum eſt. vt a volun⸗

tate dei nõ diſcrepet. vel aꝓpbãdo vel impꝛobãdo.vel obe
diendo. vel amando.nec mfra ſubſiſtens. nec vltra trani⸗
grediens. In toto coꝛde meo exquiſii te. ne repellas me

a mandatis tuis. Dagam et imfideles. deum nõ exquirunt
qui dunnũ honoꝛem creature tribuũt. Simiiiter falſi fide⸗
ta⸗ les qui aliud pluſq; deum diligunt. deum nõ exrquirũt De
. um exquirere eſt. extra omma qrere.Fide.vt aliud eſſe cre
d datur. Dilectione. vt plus diligatur. Coto coꝛde querit. qͥ
hunc ſolum muemre ↄcupiſcit Ne repellas me a mandatis
tuis. Sepe homo accedens ad deum. a ſeip̃o repellitur. ſe
H pe a mundo. ſepe a diabolo. aliquando a deo. ſ ſeipſo re⸗
pellitur vel ꝓꝑ voluntatem ꝓpꝛiam.vel ꝓ carms concupiſ cen
tiam. Per voluntatem ꝗꝓpꝛiam repellitur. qꝛ in hoc aliquan⸗
4 do Fraue fit illi qy deus vult. quia cum eo q; deus vult.
de pꝛia voluntate aliud vult / quod ſimul fieri nõ poteſt.cum
11 eo quod deus vult. Per carms concupiſcentiã repellitur.
quia dum al iud caro appetit. volũtas ſpus nõ ſine difficul
Far tate ad effectum pꝛocedit.il mundo repellitur. dum vł ad
n uerſis pᷣmtur. vel pꝛoſperis irꝛetitur. ſ dia bolo repellit᷑.
he quando ſuggeſtionũ illius ĩpoetumtate ſine ceſſatione vex
4 atur. deo repellitur. quando ad iliꝰ? maieſtatem cõtem

plandam ſurgens incõpꝛehenſil ibilis lucis radijs reuer be⸗
ratur. Que tamẽ repulſio ira nõ eſt.ſed exercitatio. quo⸗
1 mam iccirco homo ad tempus a ſumms repellitur. vt ꝑ hu
militatem melius in ims exerceatur. Vnde dictum eſt. Ne
declmes ĩ ira a ſeruo tuo.hoc eſt ſi declinas.declma vt re
deas. Memento ergo ſcale iacob. Rſcendunt angeli et de
ſcendunt. Qmdam aſcendere ſciunt. deſcendere neſciunt.
lꝛuo eſt em̃ deſcendere.aliud pcipitari Non eſt hommis

20

ſemper lurſum re. Di aſcendere noſti ꝓꝑ deuotionẽ mentis
ſcias et deſcendere p exercicium bom operis. Si neſcis de
ſcendere/neſcis conſcendere.et mincipias tandem poſt in⸗
diſcretam et immoderatam vehementiam aſcendendi ca⸗
dere. Cum deſcendis vwdetur elongari deus. qui ſurſum ẽ
Sed ſcriptum eſt. Excelſus dommus et humilia reſpicit.
Melius ergo tibi eſt vt humilis ſis et videaris.ꝙᷓ ſublimis
et ignoꝛeris.ſQues volando laſſceſcunt. et deſcendunt ſuꝑ
terꝛam vt reqiieſcant. Sed alie loca munda diligunt. alie
lutoſa et polluta exquirunt Si er go deſ cendis. munda ſit
requies tua. Quid eſt contemplatio mſi celums Aud o pe
ratto. mſi terꝛas In contemplatone volas. in operatione
ſedes. Bed elige loca munda. opera bona vita et fuge lu⸗
toſa.vbi comqunatio ẽ contingentis. Hec ſunt opera imu⸗
dicie. mquinantia ꝓpinquitatem. Non ergo repelleris cum
reparis. qꝛ ſi bene reſides validioꝛ conſurges. In coꝛde
meo abſcondi eloqma tua. vt non peccẽ tibi. In coꝛde elo
quium dei abſcondit.qui illud ꝓ dilectionez ſuſcipit. p me
moꝛiam retinet. ꝓ humnlitatem tegit. Si nunc tegeretur.
non foueretur. ſi nunq; mamfeſtaretur. nõ muitiplicaretur
Coꝛ mdus eſt. verbũ ouum. opꝰ pullus. foue et nutri. Non
vmificatur mſi nutriatur. Peccas ſi non recipis. peccas ſi
receptum reicis.peccas ſi retentum ante tempus expoms.
Pꝛimo duritia. ſecund o negligentia. tercio ſuperbia. Ido
abſconde ne pecces. enedictus es domĩe. doce me iuſtikt
cationes tuas. Non auditoꝛes legis iuſti ſunt apud deum.
ſed factoꝛes. Igitur ꝓ bonum opus auſtificat deus. Juſti
ficationes dei nouit. qui intelligit iuſtum eſſe.vt qui mala
cum delectatione ꝓpetrauit bonum ſine doloꝛe et laboꝛe
facere non poſſit.nec murmurat in pena. qu. humiliat᷑ pꝛo
cuipa. In labijs meis pꝛonuntiaui omma mudicia oꝛis tun.
Bonus odoꝛ. Damum humilitas ſilentij. Deinde ſtudiũ bo
m operis.poſtremo fiducia pꝛonuntiandi verbi. In coꝛde

hi moeo ſuentium. Doce me uuſtificationes opus. In labiſs⸗
de meis pꝛonuntiam/verbum. Duo ſunt que homm labia tol
”JM lunt. vt loqm non poſſit. Ignoꝛantia quando neſcit. con⸗
⸗ ſcientia mala quando erubeſcit. Pꝛopterea contra ignoꝛã⸗
ne tiam. m coꝛde meo abſcondi eloquia tua/contra conſcien⸗
ttam malam. doce me iuſtificationes tuas. Pꝛonuntiau. fi
no dDuciam loquendi ſigmficat. Omma iudicia oꝛis tii. Nichil
i abſcondi. boc eſt totum diri. Que dixiſti mehi. eso pꝛonũ
le tiam. me bil ex meo adieci. Nic hil de tuo abſcondi. ne vel
l falſitatem pꝛe dicarem. vel veritatem negarem Judicia coꝛ
pe dis. que ſunt abſcondita. Judicia ons. que ſunt mamfeſta
Ne Judicia oꝛis que pꝛopoſuiſti.iudicia coꝛdis que abſcondi⸗
l⸗ ſti Ju dicia coꝛdis vbi ſententia eſt dictata. iudita oꝛis vbi
ni⸗ ſententia eſt peolata. Que ergo mamfeſta ſunt pꝛonuntian⸗-
un tur. que abſcondita ſunt ſciri nõ poſſunt Iſta tacere toꝛ⸗
poꝛ elſet.mmillis pꝛeſumere elatio eſſet Quatuoꝛ autem ſũt
elo quibus iudicia fiunt. Rliquãdo reddit deus mala pꝛo ma⸗
me lo ad bonum. vt ſaulo penam pꝛo culpꝑa: ad coꝛrectionem.
r. NRliquando bona pꝛo bono ad malum. vt diuiti habundan
un tiam pꝛo iuſticia. ad retributionem. Rliquando malum peo
malo ad malum. vt herodi. et antiocho. et vide penaʒ pꝛo
gi culpa. ad damnationẽ ρ uando bona pꝛo bono ad bonu
. vt abꝛahe et iob habundantiam pzꝛo iuſticia ad ſalua tioneʒ
z In mandatis tuis exerceboꝛ Exercetur qui pꝛeſenti ſtudio

. ad melioꝛa et futura bona eruditus. In madatis ergo dei
exercetur. qui ſic ſemper bona que agit conſiderat. vt ſe ñ

quaſi conſummatum exiſtimet. ſed ſemꝑ quaſi meipientem
attendat. Conſiderabo vias tuas. via dei eſt. per quam ad
nos vemt. interna aſpiratio.via dei.ꝑ quam ad illum imus
bona operatio. Wias ergo dei conſiderat qui ſtudio bom
. operis exercendi muigilat. Vias etiam dei conſiderat.qui
aduentum eius internum ad ſe diligẽter obſeruat quando
vemat.et ad qles vemat.vt cognoſcat tꝑs viſitatioĩs ſue.

.

ſallite dommo m cithara In cithara duo ligna ſũt
vnum ifertus. alterum ſuperius. Inferius lignum
tur coꝛde clams quibuſoaʒ deoꝛſum tendentibus. ſurſum
trahẽtibꝰ Gupioꝛes clauos plectrũ toꝛquet. ad inferioꝛes
aũuũt clauos coꝛde digitis per cuſſe reſonãt. Duo ligna.due
ſunt cruces.ĩferius lignum crux carms. ſuperi? lignũ crux
mentis. Crux carms eſt afflictio in coꝛpoꝛe.crux mentis.
eſt compaſſio m coꝛde. Inferius lignum ſolidum non eſt.
quia omne quod in carne dolet. ſi conſcientie bone gau⸗
dium nõ tollitur. foꝛis ſpẽm doloꝛis habet intus veritatẽ
nõ habet. Supenus lignum ſolidum eſt quia doloꝛ mentis
ad mtima penetrans monſtrari poteſt. fingi nõ poteſt. C 02
da eſt coꝛpꝰ qð tenditur et maceratur. inter penam carms
et doloꝛem coꝛdis. Inferioꝛ clauus. eſt timoꝛ. fuperioꝛ. eſt
amoꝛ. quia timoꝛe caro configtur. amoꝛe ammꝰ vulnera⸗
tur. Illa ne ad mala moueatur. iſte ut ad bona ſenſificet᷑.
Plectrum eſt gratia. que affectum coꝛdis appꝛehendens
ad ſe trahit. et ad ſuperioꝛa ire facit. Coꝛda ſiccatur. et
tenditur vt ſomtum reddat. et caro hoĩs pꝛius a malo mũ
datur. poſtea ĩ bono excitatur.ibi ſiccata.hic tenſa Sicca
ta per abſtinentiam. tenſa ꝓ pacientiam. Infenoꝛes claun
rotundi ſunt. ſuperioꝛes ſoldi.quia timoꝛ circumſ pectus
eſſe debet amoꝛ perfectus. è
(BDe. lx. virj. pſalmo. òM.
Irabilis deus imm ſanctis ſuis Ruid miraris foꝛis.
Intus eſt mirabilis deus. Si em mrabile eſt. q
ad ſerututem factum eſt/qð ad imaginẽ factum eſt. quo⸗
modo mirabile non eſt? Mira bilis deus in ſanctis ſuns. He
ergo illos foꝛis reſpicias. Nam quod foꝛis eſt/miſerabile ẽ
quod mtus eſt/mirabile eſt. In tus exgo vide.et nõ mirabe
ris quic quid foꝛis aꝓparet.

ᷣÿ́—— ßQ

S =, =—

—-

WaaJ —

ece ꝙᷓ; bonum et ꝙᷓ; iocundu habitare fratres ĩ vnũ
In hoc mun do quedam bona ſunt ſed iocunda nõ

ſunt. et iterum que dam iocunda ſunt ſed bona non ſunt Ho

num et iocundum eſt/habitare fratres in vnum. hoc eſt ca⸗
ritas. In vno ammo.non m vno loco. Nam loco vnum eſle
et ammo nõ eſſe. pena eſt. ammo. non loco. bomtas.loco
et ammo/felicitas. Peima vmtas eſt. vt membꝛa capiti co
lereant. Secunda vt a ſemuc em non recedant. Ex peima
vꝛuunt. ex ſecunda vnum ſunt Honum eſt confiten dommo
et pſallere nomine tuo altiſſime. Duplex eſt confeſſio. alia
crinmims. alia laudis. Confeſſio crimms. eſt cõuerſio pec
catoꝛis. confeſſio laudis.gloꝛificatio creatoꝛis. Confeſſio

crimims eſt m deteſtationem mali. confeſſio laudis/m exul

4

tatione bom. Confeſſionem crimims parit timoꝛ. confelſi⸗

onem laudis parit amoz. Dꝛopterea bonum ẽ confiteri dño
quomam mitis eſt. pſallere nomim eius bonum. quomã ſua
uis. Exemplum manſuetudims eius fuit. quod peccatoꝛes
ad ſe vementes non repulit. exemplum ſuauitatis eius. qð
qui eum guſtauerunt faſtidire nõ potuerunt. Ex emplũ mã⸗
ſuetudims fuit. qðð infirmantibꝰ compatiebatur. ex emplũ
ſuauitatis quod imperfectis confoꝛmabatur. Infirmanti⸗
bus compatiebatur.confitentibus dans vemam/ er pemtẽ
tibus non mndicens penam. imperfectis confoꝛmabatur ſpi
ritualia ſeminans et metens carnalia Gemmans verbum a
bum mentis. et metens victum. cbum carms. WVemt ad i⸗

lum peccatrix. et fudit lacrimas ad pedes eius confeſſio⸗

nem crimims. ipſe vt oſtenderet manſuetudinem ſuam et ꝑ
uicoꝛdibus daret fiductam appꝛopiquandi cito vemam m
dulſit. penam nullam indixit. ſed ait. Wade/et amplius no
li peccare. Dicitur et m alio loco.quia habebat ihelus lo⸗
culos. et ea que dabantur ſuſcipiebat. confoꝛmans ſe imꝑ
fectis. vt qui euangelium pꝛedicant de eu agelio viuant.

(De. c. rxrij, pſalmo. Xα H

α

Paulus autem noluit ſumptus accipere de euangelio. ſed
gratis factus eſt mimſter verbi. et inuemtur paulus magis
aliquid feciſſe qᷓ; xpᷣus.xpᷣus aũt in numero impfectoꝝ mue
miri voluit. ne pꝛeſumerent non accipientes. et confunderẽ
tur accipientes. et eſtimaretur non eſſe xpꝛianꝰ faciens qð
noluit facere xpus. Pꝛopterea cum fiducia accedamus ad
mitem. et non derelmquamus ſuauem.
¶ De centeſimo.xj. pſalmo.
xoꝛtum eſt i tenebꝛis lumen rectis coꝛde.m.et.m.
et iuſtus dommus. Mec eſt fides. Jocundus ho⸗

mo qui miſeretur.et c. d.ſ.ſ.ĩ.i.qꝛ.i.et᷑.nõ cõ.Hec ẽ ope

Hec eſt retributio.
(De centeſimo xym.
vcerna pedibus meis.u.t. Lucerna lumen in teſta.
lumen m vaſe.dunmtas ĩ humamtate. Vas huma

ratto. In memoꝛa eterna ertt. iuſtus ab a. m. non timebo.

mtas. lumen diummtas. vita via. tenebꝛe ĩignoꝛantia Dꝛeceſ

ſit xpᷣus ferens lucernam. ſequitur xpᷣianus ten es exempli
ſemitam. Pꝛopoſuit humamtatem lucentem ex dunmtate.
extulit lucernam. vt videamus fide.ambulemus operatio⸗

ne. diri gamur imtatione. pꝛecedentem vnum multi ſequen

tes amen.

ium tenerent omma et cetera.
vm medium ſilentium tenerent omma. Tria ſunt ſi

lentia. Pꝛmum ſilentium eſt ignoꝛantia/languoꝛis. Secun
Oum ſuentium eſt deſperatio curatioms. Tercium ſilenti⸗

um eſt adeptio ſamtatis.pꝛimum ſilentium fuit ante legem
Secundum inter legem et gratiam Tercium erit poſt hãc
vitam.peimum ſil entiũ fuit quando homo nõ agnouit moꝛ
bum ſuum / et iccirco ſiluit. nec querebat remedium. Sed

poſtqꝙᷓ lex ſubintramt et oſtẽdit languidis vulnera ſua ſta

tim ruptum eſt ſilentiũ. et ceperunt moxr egn ſalutẽ qᷓrere

ſt. dum medium ſulen

—

d ſed qꝛ p opera legis vbi ſaulus nõ eſt ſanari volebant.qð
Gè querebãt nõ potuert muemre.Tandẽ igit᷑ ↄſiderãs homo
pꝓ legẽ nem me iuſtificari poſſe.qᷓ; poſt diut᷑ nos clamoꝛes
fatigatꝰ et iam deſperãs rurſum loqui ceſſauit. et ſubſecu
5 tum ẽ ſcdᷣm ſuentiũ. Tunc ergo oĩpotens verbũ dei pris in
carnẽ vemens rupit ſuentiũ.locutũ eſt pacẽ.dedit gram.

ꝓpoſuit miſcdiam. pꝛomiſit vemã.et ceperunt egri curꝛere
ad medicũ.et qᷓi magmis clamoꝛibꝰ.ſic pura fide coꝛdis et

h. vera ↄfeſſione oꝛis flagtare remediũ. Hoc itaq; nũc in pᷣ⸗
4 ſenti vita hac agit᷑.vt hõ ꝑ gram dei ſamtatẽ recipiat. ſed
he cũ plenã ſamtatẽ recepit.et ad illã felicitatẽ vẽture ĩmoe⸗
. talitatis ꝓductꝰ fuerit.nõ erit ampliꝰ qð petat.et tũc ſeqᷓ
tur terciũ illud bea tũ ſilentium qð nunqꝙᷓ finẽ habebit Int
pꝛimũ et medium ſilentiũ multa verba ſonuerunt. inter me
. dium et vltimũ ſulentiũ ſonat vnum verbum. Multa ver ba
fuerunt multiplicia legis mã data.qᷓ ꝑ moyſen data ẽ. Vnũ
. verbum ẽ. vna dei gra/qᷓ p ibm yp̃m facta ẽ.vel potiꝰ mhũs
rpᷣus eſt Ooyſes famulꝰ? dei multa verba.multos ſermões
pꝛotulit.deus pr̃ vnũ verbũ vnum ſermonẽ miſit. Sed ſer
. mones moyſi oĩpotentes nõ fuerunt.qꝛ qð dicebãt facere/
nõ potuerunt.et weo tandẽ qñʒ ĩ pꝛomſſione deficiẽ do ſi
4 luerunt. et tũc omipotẽs ſermo vemt/q nõ ſolũ dixit.ſʒ que
cunqʒ dixit.imo quecũqʒ voluit fecit. Iſte ſermo.illud ver
4 byvum adhuc loquitur cq;om fidelibꝰ ſuis pꝛomiſſiones ſuas
opatur. Sʒ cum pꝛomiſſa ipleuerit.tunc quaſi loqͥ ceſſabit
Cum aũt pꝛomiſ ſa ĩpleta fuerint.qꝛ ampliꝰ qð petatur m⸗
chil deerit. felx in ſempit᷑num ſilentiũ erit Dũ ergo mediũ
ſilentiũ tenerẽt om̃ia Bene oma hoc ẽ nõ ſolum illi ꝗ in pe
=M titõe deſperabãt.ſʒ et illa qᷓ ĩ pꝛomſſiõe defecerãt. Et nox
. in ſuo curſu mediũ iter hret. Nox in ſacra ſcriptura aliqn
4 pꝛo diabolo.vel aliqñ pꝛo mẽbꝛis eiꝰ.id eſt pctõꝛibꝰ et im
ꝗs.aliqñ pꝛo pctõ.aliqñ pꝛo pñti vita accipitur. Per nocte
ergo ĩ hoc loco moꝛtalis hinꝰ? vite flurus ſignatur.ſicut ꝑ

20 J

Diem alibi clanttas vite ppetue. Peeſens ergo vita nox eſt
pita vero futura dies Dox iſta hʒ veſpam.dies ille hʒ auro
ram. Weſpa pñtis noclis fuit inclinatio vmꝰ? diei. auroꝛa il
lius diei mel matio pñtis ſeculi. Veſpa huꝛꝰ? noctis fuit ex
quo adã peccauit.donec accepta ſnia moꝛtis a pa dilo pul
ſus.ã tenebꝛas huiꝰ mũ di exijt. Nuroꝛa ſequẽtis diei eſt.a
reſurꝛectõe xp̃i vſq; in finẽ ſeculi. er go vita iſta nox eſt. ſed
48 eſt curſus hunꝰ? vite. vide amꝰ quo cureat Oer moꝛtalita
tẽ cureit ĩ moꝛtẽ.ꝑ moꝛtẽ curat ĩ damnatõʒ.igit vita moꝛta
ꝙ naſcẽdo intramꝰ. viuẽdo pcurꝛimꝰ.moꝛiẽdo eximꝰ.Qñ
VFgo nox ĩ ſuo curſu mediũ iter huĩt mſi qñ moꝛs vmuerſos
quos ĩ ſtadio vite pñtis reꝑxit ſecũ ad ĩferos traxit et nemo
adhuc moꝛtaliũ ad vitã ĩmoꝛtalẽ aſcedere potuit. vł ꝑ no
pit. et ꝓꝑ actualia cucureit. QOñ ergo poſt oꝛiginalem p̃uan
te legis puaricatõe ſuccedẽte. pctm̃ ad ſummũ incrementũ
venerat.quaſi nox in ſuo curſu mediũ iter habebat. Sʒ iſta
quaſi quadam alterna mutuatõe paulatim decreſcens elõ⸗
Sat.quouſq; lux c reſcendo ad plenam diem puemat Pde
ergo oꝛdmatiſſimum dumne diſpenſatioms cõſilium. Quã
do omms recuperande ſalutis ſpes pernerat.et moꝛs om⸗
ma ſecum deoꝛſum rapiebat. peccatum ad ſummũ venerat.
tunc ommpotens ſermo liberandis mittitur. vt amplius di
uine gratie munus comnendetur. Wemt inquit Quis. vnde
quo. Sermo altiſſimi. verbum dei. vmcus patris.rex fili⸗
us regis. De conſeſſu patris. ad tolerantiam paſſioms.de
li.ad officinam peccau. De lumme celi vſq; ad tenebꝛas ĩ

ferm. Sed nunq ideo regnum pdidi. Imo eos qui ſerun

„ *

* 9.

erant peccat liberans. vſq; ad conregnandum ſibi ſublima
uit. Et ideo foꝛtaſſis a regalibus ſedibꝰ vemt. qꝛ in domo
patris mei manſiones multe ſunt.et regnabunt cum illo in

eternum cum acceperunt regnum quod paratum eſt ab im
tio ſeculi. Vmcus emm regis erat. ſolus regnum habutt
ſed quia ad conregnandũ ſibi fratres adoptare vemt. non
jam a ſede regali, ſed a ſedibus regalibus vemre debutut·

quia regnum ad quod vocantur cleckt d dei peeparatumt eſt

ab miio ſ eculi amen.

De duabus ſcolis.
ve ſunt ſcole.et duo ſunt genera diſcentii. li⸗ vir
tutem querunt. alij ventatem. QAm tamẽ alterũ in
ventate appetunt /neutru contemnunt. qꝛ nec virtꝰ odibilis
eſt. amatoꝛibus ueritatis. nec veritàs ↄtemptibilis amato⸗

ribus virtutis. Sunt aũt qui veritatẽ querere vident᷑.q tũ

qꝛ nõ in veritate/et pꝛo veritate.ſʒ pꝛo vamtate eam quert
verltatẽ ſine virtute hr̃e volunt.ſʒ veritas nõ ẽ ſine virtute
nec virtꝰ? mii in veritate. llij dicunt. Bom eſſe volumꝰ?. ſz

ſapiẽtes eẽ nolumus.et hij nõ iuſtificãtur.qꝛ virtꝰ ſapien⸗

tia ducitur. ſicut qui dicunt. ſapiẽtes eſſe volumꝰ/ſed bo⸗
m eſſe nolumus no erudiũtur. q; ſapĩa ꝓ virtutẽ ↄfirmat.

Scola virtutis ẽ.Geati ĩmacul ati ĩ via/qui am.i.l.d. Sco

la ſapie. Peati qui ſcru. t.e.i.t.c.e.e.ſic et in po. i. Btũs
vir qui nõ a. i.ↄ.ĩ.et.ĩ.u.p.nõ.ſ.et.ĩ.c.p.ñ.ſ.hec eſt ſco

la virtutis. Sed mlege dmi. vo. e. et.i.l.e.m.d.a.n. hec ẽ
ſcola ſapientie Vtrobiq; tñ ſtudiũ virtutis pᷣmittit᷑.qꝛ mul
ti ſcire volunt.pauci autẽ facere/vt pꝛi? ꝓ ſtudiũ bom ope
ris mundet᷑ ↄſcia.poſtea autẽ coꝛde mundo querat᷑ ſapĩia
Pꝛimũ diſce qd facias.poſtea quere qd ſcias. Ideo pꝛius
beati ĩmaculati.i.u.poſtea btĩ qui ſcrutãtur.bti ĩmaculan
om̃s libent audiunt bti.ſʒ nõ om̃s libent audiũt/imaculati
Tu aũt ſi vis eẽ btũs/eſto imaculatꝰ.qͥs ẽ immac łatꝰ sũ

ꝙᷓ pollutus /vel ablutus/ſctũs imaculatꝰ. et ſanctificatus

„„

xxiij.

immaculatus. P on eſt aduerſus . ſecundo qun ẽ
reuerſus. Ille qe non elr uartica tus. iſte qꝛ ẽ reconciliatus
pᷣcepta oei mults noĩbus ſigmficetur
recepta dei multis noĩbus ſigmificãtur. vra. lex. te⸗
ſtun onia. mãdata.auſtificationes.udicia.ſermões
eloqmia. mirabilia. equitas. verba. veritas. auſticia Mia dr
cuũtur. quia ea faciendo ꝓpuenmus ad vitam. Tex dicuntur.
quia obſeruationũ ritu ꝓpoſito ligant. Teſtimoma dicũtur
quia emdenter ammonẽt pems.vel peomiſſis. vel pꝛemijs
vel ↄteſtantes. andata dicũtur. qꝛ facienda indic ũt Ju
ſtificatões dicũtur.qꝛ ĩpleta a reatu liberãt Judicia dir
qꝛ vmcuiq; pꝛo merito debitã retributõʒ pꝛonũtiant. Ser⸗
mones dñr. qꝛ nartado inſtruũt Eloqmia dñr. qꝛ apte ſigm
ficãtur. Mia bilia dnr. qꝛ inſolita pᷣcipiũt.et iĩcogmta pꝛo
mittunt. Equitas dur. qe ſcdm auſticiam facta ſũt. Verba
vñnr. q; ſigmficatões dei. ſunt ad homies. Wenitas dicũt.
qꝛ⁊ ita ẽ vt dicũt Juſticia dñr.qꝛ mchil moꝛdĩatũ etinet.
De bhis q; in lege ambulãt vł ſtãt vel declinã
„ Li lut ĩ lege ambulãtes.alij ſunt in lege ſtantes.
aln ſunt a lege declmãtes. In lege ambulant. q i m
bono pꝛoficiũt. In lege ſtãt.q a bono ñ recedũt.a lege de⸗
clmãt. ñ faciẽda p̃lumũt. De tubus vjs.
Tres ſuvie. via dei. via boĩs. via diabol. Via dei ẽ vitas
via boĩs nccitas. via diaboli imqtas Wia dei et via dꝛaboli
nunqꝙᷓ flecti pñt.vt ad aliõ tendãt.qꝛ nec via dei mala.nec
via diaboli bona aliqñ eſſe pnñt Via hoĩs mutabilis ẽ.et ad
duierſa inflectitur. Hoc eſt vel ad viã dei.vel ad viam dia
boli. Si em̃ neceſſitas intoꝛquetur ad cupiditatem.et cu⸗
piditas ad imquitatẽ / via hoĩs flectit᷑ ad viam diaboli. Si
aũut neceſſitas dingitur ad menſurã.menſura ad ꝛuſticiam/
via hoĩs directa eſt ad vꝛiã dei. ꝓpterea ait. Wtinã dirigan
tur vꝛe mee. De eo ſcrptů eſt.

¶ Debitoꝛes ſumꝰ

Ariij.

ra tres/ debitoꝛes ſumꝰ nõ carm.vt ſcõm carnẽ vi
uamus. Spũs homis in medio quodã loco ↄſtitu⸗
tus. ſupꝛa ſe creatoꝛẽ ſuũ habet. cui ſubie ctꝰ ee de
bet. ſub ſe carnem ſuam. eui debet elſe platus. Nlud erge
debet creatoꝛi ꝓpt ſubiectõʒ. alud carm ꝗpt platõʒz. Crea⸗
toꝛi ꝗpt ſubiectõʒ debet vt nunq; pᷣter eiꝰ voluntatẽ ſe mo⸗
ueat.carm ꝗpt᷑ pᷣlatõz debet.vt eã ſcdm ar bitriũ rõis diui
mtꝰ illuĩate diſponat. Juſticia em volũtatis hũane eſt. di
ume volũtati.p om̃ia ↄfoꝛmari.et ꝙ; ula ſtãdo habet.mo⸗
tu et apetitu bom deſiderij adpiſci. vt nec ext illã effluat
pᷣſumens ea ꝗᷓ nõ debet.nec infra illã ſubſiſtat toꝛpens ab

his ꝗᷓ debet. Hoc ẽ ergo debitũ ſpũs ad creatoꝛẽ.vt ꝓ oĩa

ſcðm illiꝰ volũtatẽ moueatur.debitũ aũt ad carnẽ.vt uliꝰ
appetitũ nec extra ſuũ iudiciũ effluere. nec infra ſubſiſtere
patiatur. qꝛ em ſpũs ſeſſoꝛ ẽ.et caro iumẽtũ /ſet frenũ ei de
bet vt p̃cipitem a malo cohibeat. et calcaria vt pigrã exci⸗

tãdo exerceat. et pabulũ vt eiꝰ? ĩfirmitatẽ ſuſtẽtet ne defi⸗
clat In ſta bulo pabulũ.ĩ via calcaria et frenũ.hoc ẽ ĩ gete

nutrimẽtũ. exercitatõe cohibitõ⸗ et ĩcitamẽtũ. Frenũ ? Eti⸗
moꝛ/calcaria amoꝛ. cũ eĩ ad delectat atõz pcipitẽ ĩpellit deli⸗
deriũ culpe. cohibʒ a delectatõe timtẽ pꝛouidẽna pene In
hoc eĩ qð cermt/qꝛ pꝰ culpã pena.ſeqt/ſiue ĩ coerectõe ſi
ue ĩ dãnatõe refrenat᷑ a culpa/ſiue ĩ ope / ſiue ĩ delectatõe
Timoꝛ ergo frenũ ẽ.et ipᷣe timoꝛ cohibet et ſtrĩgit effluẽtẽ
aĩm/et ſiſtit eũ ad tolerãtiã.oñ dẽs faciiꝰeẽ malã ↄcupiſcoa
tiã vincere/qꝙ; malã ↄſciaʒ tolerare.et elegit durũ vt duriꝰ

euadat. Deiñn vemt amoꝛ et ſtimulat excitãdo pigrã ad ex

ercitiũ oꝑis boĩ/et demõſtrãs alacrit tolerãð laboꝛe oꝑpis
pꝛo recõpeſatõe tãte retributõis.nã ꝙq; facimꝰ tranſitoꝛiũ
eſt et finem habet. Quod autem expectamus eternum eſt.
et finem non habet. Merces eſt vita ſine moꝛte. gaudium
ſine meroꝛe.iocũditas.ſine doloꝛe Si ergo hec vita qᷓ moꝛ⸗

te fimt᷑ tm̃ diligit vt pꝛo eiZ amoꝛe qcqd pꝛo ſpa deſideran

Fyi
proteſt libenter deſpiciatur ne ſola ip̃a anittatur. quo delſi
Derlio illuc feſtinare debemus. vbi nec vita moete termina-
tur. nec. Saudꝛum vllo meroꝛe coꝛrumpitur.nec iocunditas
doloꝛe afficitur, HMec itaq; conſideratio ammum ꝓ deſide
rium amoꝛis alacriter curzere facit ad tolerantiam paſſio⸗
ms/vt grauia non ſint quecunq; fimri poſ ſunt in tempoꝛe.
cum poſt iꝑſa ſecutura ſint que plena conſiſtent et perfecta
bona in etermtate. Hoc eſt ergo qð dicitur. fratres debi⸗
toꝛes ſumus non carm Debitoꝛes em̃ ſumus carm/vt eã co
hibeamus ab imquitate/et exerceamus in virtute. et ſuſte
temus in mfirmate/ſed debitoꝛes non ſumus el /vt ſecun⸗
Dum illam viu amus.hoc eſt em̃ ſecundum illam vmere. vꝛ
peoelicet ſecundum concupilſceuas/et deſideria ulius. vt qðᷣ
Ula Hoeret fugramus et q; ula diligit apetamus. Quod ſi
faceremus nec a malo declinaremus/nec bonũ faceremus.
¶De duplici vel triplici ↄtemꝑlatione de.
ens pia iugi contemplatione creatoꝛis ſi reficitur
et quantomagis eius bomtatem cogitat. tanto am
pꝓlius eius amoꝛe inflammatur. Miratur pꝛietatem. que tã
tam maieſtatem ad noſtram compaſſionem inflectit. Oi⸗
ratur maieſtatem. que tantam pietatem noſtra compal ſio
ne / et pꝛromdentia affici et pertur ban non ſimt Oꝛ em̃ tan
ta bomtas eſſet/et tanta maieſtas nõ eſſet. mala noſtra ad
deum redundarent. Si autem tanta maieſtas eſſet/et tan⸗
ta bomtas non eſſet. bona eius ad nos non deſcenderent.
Consgratulamur ergo bomtati de tanta maieſtate peopter
pſum.ne pꝛo nobis afficiatur.congratulamur vmuerſita⸗
ti de tanta bomtate pꝛopter nos.vt nobis compatiatur Et
min his omm bus ammiratio maxima eſt/et ſtupoꝛ menti/quo
modo non dedignatur deus humilia et infirma noſtra.
et quꝛa illi pietas facit non indignum / quod nobis mileria
neceſſarium reddit Quẽ̃admoð materna pietas ſoꝛdente⸗
puenꝝ non abboeret/lſed quodã mõ delectat ↄtrectãs et de

—

XX.

oſculans. nec ignommoſu putat indigna ſuſtinere. qma di
lectõ pulcꝝ facit.qcqᷓd dilecti neceſſitas expoſ cit Gergo
”MM pia mẽs deũ ſuũ vtemplat et ipa ſua ↄtemplatõe ſuauiter
reficit.et dulce illi ẽ ſemꝑ ad ↄſderanduʒ. q ad laudanð
et amandũ ſemꝑ eſt ſuane. Cripliciter aut ammꝰ? deũ con

4 templatur in ſeipo / m opibus ſuis / et in undicijs ſuis. In ſe H
rpo bonum. m opibus ſuis magnũ. in iudicijs ſuis iuſtum.
In ſeipᷣo amabitem. in opib? 4 ins mirabie. m mvicis ſins
metuendum.
K. (uode onmna Lemmss et cruciãt. et exercent.

omo in mieria et ad miſertã natꝰ ẽ. q; nõ eẽt.ſi PHG
nõ peccaſſʒ. Pꝛimũ em in magna iocunditate fuic.

eh
et ab illa ad ſummã felleitatem puemre debuit. BSz qe obe

dn dDientiã nõ temnt. nec retinere potuit qð haburt. nec adapi
. ſci qð habiturꝰ fuit.Nd mieriã igit᷑ deiectꝰ. et ad miſeri⸗
coꝛdiã reſeruatꝰ? cepit ĩ eodẽ crudian et exerceri. Cructart
ſr vt culpã agnoſceret.exerceri vt ad miſcdiam repari poſſ⸗
dn“—r vt in doloꝛe ſentiret bonum qð pdidit / i exercitauone pꝛo-
ti ficeret ad bonum qð habiturus fiit. Totum ergo ad eru⸗
N⸗ ciatum verſum eſt. qð creatũ fuerat ad iocũditatẽ. vt ĩ oms
ſi⸗ mbꝰ laboꝛẽ et doloꝛẽ inuemiat.vt in ſua afflictione.et Pe?e
9 Snolcat. 1e.

”ÿ”V ſentem miſenam. et amiſſ am felicitatem ag

9 „ (MRo verbum ſolum bonumar .
