uent. et ſecundum viſum placent homim. et que magis viſũ
delectant. magis bona dicũtur. ſicut illa que cruciant ma
la.ſimiliter in ſoms et canticis. que auditum delectant bo
na dicuntur. et que cruciant mala.et que magis cruciant
vel delectant, magis mala vel bona. d hunc modum im

odoꝛibus quoque que amplius olfactum delectant magis

bona dicuntur. que afficiunt et cruciant mala nominantur

ſimiliter in guſtu et tactu muemtur. Sic ergo quecunque

bona coꝛpoꝛaliter dicuntur. pꝛopter coꝛpus homims bona

dicuntur pꝛopter quod facta ſunt.vt illi bona eſſent omnia

Sir ergo coꝛpoꝛalia bona omnia ad coꝛpus homimis referũ⸗

tur. quanta putanda eſt excellentia anime rationalis. que ĩ
eſtimabili digmtate ipſo coꝛpoꝛe ſuperioꝛ inuenitur. Qua

tuoꝛ igit ur genera diſtinguuntur. vera bona.et vera mala

non vera bona. et non vera mala. Wera mala homo facit.
nõ vera mala patit᷑.vera mala ſũt ĩ culpa.ñ va mala ĩ pena

Scriptum eſt. ſi eſt malum ĩ cimtate ꝙ; dñs nõ fecerit Qð
ad culpã hoĩ eſt hõ facit.q; ad penã eſt homim.deus facit
Er So hõ culpam facit.deus penazʒ. Culpa veꝝ maluz ẽ. pe
na nõ ven malum. Vwes diſpares factoꝛes. Deus facit ve
rum bonum.hõ nõ ven bonuz. Aurſus hõ veꝝ malum facit
Deus nõ veꝝ, ſicut nulluz maluʒ ẽ intꝰ ad culpã q; hõ ñ fa
cit. ita nulluʒ maluʒ ẽ foꝛis ad penã q; deꝰ nõ facit.ſʒ hõ cũ
maluʒ facit/ſibi facit.et iõ male facit. Deꝰ cuʒ maluʒ facit
nõ ſibi facit.ſʒ hooĩ malefaciẽti.et mõ nõ male facit.Hõ intꝰ
ſtulte loqᷓtur peccãdo.deꝰ foꝛs ſtulto rñdet. ſm ſtulticiã
ſuã petin pumẽdo Sunt er go.iiij.veꝝ bonuz. et ven maluz
ñ veꝝ bonuʒ. et nõ veꝝ maluʒ. et oĩa hec ↄpatõe ſummi bo
m uudicant᷑ ſi bona ſunt/an mala.et ſi ſunt.qᷓnta ſunt. Tria
vo ſunt genera bom. Eſt qð daz qð ĩ ſe eſt bonuz. et nõ ad
aliqd. Eſt itẽ qdᷣdaʒ q; ñĩ ſe ẽ bonũ.ſʒ ad aliq̃d Eſt rurſum
aliud. qð et ĩ ſe ẽ bonuʒ. et ad aliqd. Pꝛimuʒ eſt ĩfimum bo
num. ſm mediuʒ. tcium ſummuʒz. Sic eĩ optimuʒ ẽ. q; et ĩ ſe
et ad aliud bonuz eſt.ſic et ĩfimuʒ ẽ.qð ĩ ſe tãtum bonum ẽ
qꝛ illo meliꝰẽ hoc.qð licet ĩ ſe bonũ nõ ſit.ad aliud tñ bo
— nüu eſt. qꝛ em ex eo maiꝰ bonũ eſt. ĩm eẽ melꝛ? ẽ qꝛ meliꝰ
eſt qð ex ipᷣo ẽ.Nliqñ aũt ex vero bono veꝝ bonũ naſcitur
ſicut ex vna vᷣtute alia vᷣtꝰ pꝛocreat᷑.Aliqũ ex vero bono.
vey malũ naſcit᷑.ſicut aĩmꝰ ex vᷣtute/ꝑ ſuꝑfluaʒ inflatur.
Rurſũ ex vᷣo malo. ven malũ naſcitur. qñ ex vno vitio alivᷣ
pꝛocreatur Itẽ ex vᷣo malo veꝝ bonũ oꝛitur.ſicut qñ ex cul
pa huĩlitas oꝛitur Duo fuer̃t.phariſeꝰet publicanꝰ.vnꝰiu
ſtꝰa. alter pctõꝛ. Ex iuſticia phariſei oꝛta eſt elatio.ex imu
ſticia ꝓpublicam oꝛta eſt humiliatio. Illic ex vero bono ve⸗
rum malum.hoc ex vero malo venꝝ bonum. Item ex nõ ve⸗
ro bono.non verũ bonũ naſcitur ſacut qn ex fomẽto coꝛpis
ſamtas coꝛpał ↄpatur. Rurſũ ex nõ vo bono non ven matũ
n aſcitur.ſic̃ qñ ex dulcedĩe cibi faucibꝰiratatis piĩimodera
ta edacitatẽ ſtomachꝰ onerat.ex nõ vo malo nõ ven malũ

er naſcitur. ſicut quãdo ex pena coꝛporis. infirmitas corpalis
ixx generatur. Item ex non vero malo non verum bonũ oꝛitur.
Ie ſicut quando ex pena coꝛpoꝛis ſamtas coꝛpalis generatur
int Si em̃ pena malum eſt in amaritudine potioĩs. ſamtas bo
iſ⸗ num ẽ in adeptione curatioms. Ex vero item bono. nõ verũ
iii bonum. et nõ verum malũ oꝛitur. ſicut qñ ex ↄtinentia men
fer tis et coꝛpus ab edendi ſuꝑfluitate cohibitum ĩ ſua ſamta
inth te ↄſeruatur. et caro ꝑ abſtinentiã macerata etiã bom
nai operis executione affligi᷑. Ex vero ſ imiliter malo nõ ven
Bk bonũ. et nõ ven malũ oꝛitur. qñ id qð ↄtinentiã fa cere dici
ibe mus. idem ipm ſiue ĩ ſamtate coꝛpꝑis. ſiue ĩ maceratõe car
n ms auaricia opatur. Ex nõ vero bono et verum bonum et
60O verũ malum naſcitur. ſicut qñ aĩmꝰ ex fomẽto carms. ſiue
ſr ad virtutem. ſiue ad vitium mflãmatur. Ex nõ vero ſtẽ ma
nb. lo.et verum bonum et verum malum oꝛitur. qñ ex pena coe
it poꝛis ammus vel exercetur ad iuſticiã vel ad imquitatem
it melmatur. Cum ſic igtur et ex bono et ex malo bonũ paii
me ter et malum pꝛouemat.qdð ex bono bonum. et ex malo ma
o lum oꝛitur. ip̃a quidem bom et mali natura opatur. Quod —R
s aũt ex bono malum vel ex malo bonũ pꝛouemt. alterius vel
n malicia vel bomtas facit. illic abutentis bono. hic bene vtẽ
do. tis malo ad bonũ. maxime ſi uerum eſt bonum vel malũ qdʒ
iu. fit. ſiue verum. ſiue non verum ſit / ex quo fit. Quia ergo vt
15 ex vero malo verum bonum pꝛouemat. non poteſtatis hu⸗
rul mane. ſed duune bomtatis opus eſt.nunqᷓ; homim verũ ma
n lum faciendum vel patiendum conceditur.vt inde bonũ oꝛnꝛ
nnn atur. Pꝛopterea cum dirſſet apoſtolus vbi habundauit im
Ne . quitas ſuperhabundauit gratia. et quidam ex hoc occaſio
e nem ſumere conarentur. quaſi iccirco hommm malum faciẽ
v⸗ dum eſſet. quatinus ex eo poſtmodum bonum pꝛouemret.
DH ſuubiunxit. Quoꝛum damnatio iuſta eſt. Si emm homo ma⸗
en le fecit. et ex eius malo poſtea deus bene facit.homo qui⸗
OYYJM dem peo eo., quod male facit. iuſte damnatur, Deus

AAv.
autem pꝛo eo ꝗð de malo bonum facit. ꝛuſte gloꝛific atur.
Quod malum eſt homims eſt. qð ex malo bonum eſt. derẽ
Ipterea tu malũ caue.qꝛ ſi malũ feceris. ex eo bonũ facere
nõ potes. Silr ns ex vo bono aliqñ ven malũ oꝛiat᷑.non
iõ tibi bonũ vitandũ ẽ/ne malũ inde euemat.qꝛ etiã cũ bo⸗
num factũ fuerit ĩ tua abhuc ptãte ẽ. vt malũ nõ fiat.ꝗꝓpter
boc nec malum facias ꝓpr bonũ.qꝛ ĩ tua ptãte nõ ẽ vt ex ma
lo bonũ fiat.nec bonum dimittas ꝗꝓpt̃ malũ. qꝛ etiã facto bo
no ĩ tna adhuc ptãte ẽ ne malũ fiat.et hoc qᷣdẽ de vᷣo bono
et hᷣo malo ĩtelligerð ẽ̃. Sane de nõ 5 vobono/et ñ vo malo
hãc hoĩeʒz cautelã hr̃e opoꝛtzʒ. vt qꝛ hoc ĩ eiꝰ? ptãte ſunt. et
eis ſiue ad ven malũ abuti.ſiue ad veꝝ bonũ vti pt. ita ̃a
peo tpe et cã. ſiue ad agenð.ſiue ad patienð ſuſcipiat/qua
tinꝰſꝑ ea vel ad fructũ vel ad vſum adipiſ cẽdi bom cõuer
tat. Nd fructũ veri bom coopante gra.ad vſum nõ veni boĩ
coopante nata. Ooꝛs carms. qꝛ pena ẽ.ſꝑ malum ẽ.ſʒ ſꝑ
mala nõ ẽ. ſimil ter vita carms q; natura ẽ.ſp bonum ẽ. ſed
ſemꝑ bona nõ eſt Gona vita ẽ in qua bonum meritum ẽ. bo
na moꝛs ẽ.poſtꝙᷓ bonũ pᷣmum eſt Mala vita ẽ in qua ẽ ſen
ſus ſine virtute. mala moꝛs eſt/in qua pena ſine retnbutio⸗
ne. Qma ergo nec vita carms nec moꝛs. neq; ea que in vita
vel m moꝛte ſunt. vera bona vel vera mala ſunt. ita his om
mbus homo vti debet. vt ſiue bona ſint ſie mala que ſu⸗
ſtinet. omma ad vſum bomtatis inclinet. NHd vſum ven bo
m.non verum bonum. vel nõ verum malum ĩflectitur. quã⸗
do homo vel in vita virtutem exercet. vel i in moꝛte pꝛemiũ
urrtutis meretur. d uſum nõ ueni bom. nõ uerum bonum
uel nõ uerum malum inflectitur. quando ea que in uua uel
ſua via vel amara ſunt, ad ſamtatem coꝛpoꝛis ſeruandam
uel reparandam diſponuntur. ſed hec omma quando ad
uerum bonum homini pꝛoficiunt perſicitur cooperante gra
a. Juando a nõ nerum bonum. cooper ante natura.

*„

Avj.

. Qð verbum naturã aſſumpſic nõ pſonaʒ. et q vna pſona
4 eſt aſſumens et aſſumytum. RDMB:
der Verbi caro factũ eſt. Qð verbũ? Dei. Verbum deir
deus eſt. Verbum hois non eſt homo. Sed verbu
pl dei deꝰ? eſt. Sicut verbũ coꝛdis coꝛ eſt. et de coꝛ⸗
Fer de verbũu exit. et non eſt aliud verbum coꝛdis quã ipᷣm coꝛ.
n. ſic verbũ dei aliud eſſe non poteſt quã deus. Sapiẽua eſt
obe verbum coꝛdis. qui de coꝛde naſcitur.et a coꝛde nõ ſepat᷑.
w Iplſum coꝛ ſapiẽtia eſt.et de coꝛde ipſo ſpientia eſt.et eſt
nalo vna ſapientia. coꝛ.et ſapiẽtia ſua, Sic deus ſapientia eſt.
1 4 et de ipſo deo ſapientia eſt. et eſt vna ſapietia.deus. et ſa
taft pientia ſua. Sapiẽtia dei. ver bũ dei eſt. ipſum verbũ cars
ko factũ ẽ. Quid ẽ caros hõ.factũ eſt verbũ caro.factũ ẽ hõ
Göer Quomõ factũ eſt homo ?ſſumendo hoĩez. Ver bũ quippe
ibo hommẽ aſſumpſit.naturã non pſonã. Nõ aſſumpſit hoꝛez
ſp prfſonam. ſed aſſumpſit hooĩeʒ in ꝓſonam. Intellige qðð dico
d9 firma eſt fides catholica. Werbum pſona. aſſumpſit ho
be mmem.non pꝑpſonã.ſed naturã. Qnare nõ dicimꝰ pſonã aſ
aſen ſumptã. ſicut dicimus pſonã aſſumentẽs Ne duas pſonas M
tio⸗ pꝛ?edicemꝰ in xpᷣo.et ne quatermtatem inducere videamur
n et confundatur trimtatis confeſſio. Pꝛopterea dicimꝰ ho
minem naturam. non pſonã alſumptam a verbo. Aud eſt
* homo? amma et coꝛpus. Pꝛopterea homo aſſumptus eſt.
4 quia amma et coꝛpus aſſumptum eſt. Peopterea pſona aſ⸗
g ſ umpta non eſt. quia amma et coꝛpus anteqᷓᷓ verbo vmren
mi rur m pſonam.nõ erãt inter ſe vmta ad pſonã. Iccirco qꝛ
i aſſumpta.non ſunt vmta.non ſi unt aſſumpta pſona. Quia
1 vero in eo qð aſſumpta ſunt vmta ſ unt. in pſonã aſſumpta
8 ſunt. Sʒ dicis. ſi aĩa et coꝛpꝰ anteq; vbo vmrent᷑.ideo ꝑſo
na nõ erãt.qꝛ int ſe vmta nõ erãt.nõne tñ aĩa etiã ſola ꝑ ſe
4 ꝑſona erat.mquantũ ſpũs ratõnaſ erat. Si aũt aĩa etiã ſo
N ia. pſona erat ĩiquantũ ſpus rationał erat. quomõ pſona aſ
ſũptio nõ ẽ.qñ aĩa rationał aſſũpta ẽ? Sʒ ſic̃ aĩa ra tionał

6 et caro non ideo ſunt/aſſumpta ꝓſona.qꝛ ante aſſumptionẽ
non habuerunt vmonem. ſed aſſumpta min perſonaʒz. quia ex
ee vmta ſunt/quod aſſumpta ſunt. ſic et amma rationalis
ideo aſſumpta non eſt perſona.quia ante vmonem verbi ſi
tut per ſe eſſe nõ ha buit/ita ꝓſona eſſe nõ habuit. Ex quo
em̃ cepit. umn cepit.et exquo fuit. vmta fuit. Exquo autẽ
vmta fuit.vna cũ eo cii vmebat᷑ pſona fuit. Vide q d ſeq;⸗
tur. Si exquo fuit vmta fuit.et exquo vmta fuit /ꝑiona fu
it. ergo exquo fuit/ꝑſona fuit. Si aut exquo fuit/perſona
fuit.qũo pſona aſſũpta nõ eſt.q pſona fuit.qñ aſſũpta ẽ ſʒ
oſidera, nõ te ꝓpturbet ſermõis ĩuolucrũ. fides qᷓrit᷑.ſermo
nkea pt᷑ bat. Intẽde tibi. Ex quo fuit. ꝓſona fuit. qꝛ exquo
fuit vmta fuit. Quare ergo nõ diciꝰ pſonaʒ aſſũptã Intede
Qn aſſumebat᷑ vmebat᷑.exquo ceꝑit.vmrmi cepit.et exquo
vmiri cepit.ꝓſona cẽ ceꝑit.ñ tñ in ᷓtũ erat.ſʒ imctũ vmta
erat. S pꝑ ſe aliqñ eſſe habuiſſet.ex ſe pſona eſſe habuiliſʒ
Quia aut ſemꝑ vmta fuit.ſemꝑ vna cũ illo cui vmebat᷑.ꝑ
ſona fuit. Jdðo nõ dicimꝰ hoĩez ꝑpſonã aſſũp taz eẽ. ſz aſſüp⸗
tũ eẽ hoiem ĩ pſonã qꝛ hũana natura m xpᷣo.ex eo q; fuit.p
ſona nõ fuit.qꝛ ꝑ ſe nõ fuit.ſed ex eo qð vmta fuit. vna cũ
illo cui vmebat᷑.ꝓſona fuit.ꝓſona em̃ notat diſcretõz.apte
rea qð pꝑ ſe nõ fuit.ex ſe ꝓſona nõ fuit.iccirco nõ ẽ aſſũpta
ꝓſona/ſed nata.qꝛ qð aſſũptum eſt rõnalis nate.ſicut ext
aſſumptõʒ ꝑ ſe eẽ nõ habuit. ita pſona eſſe nõ habint. ſed
Dicis. Quare ergo hõ aſſumptꝰ ðꝛ. ſi ꝓſona aſſũpta nõ di⸗
citur.cum illud rõnalis nature qð aſſumptũ eſt. ante ip̃am
vmonẽ / nec hõ/nec ꝓſona fuit.quia extra vmonẽ ꝑ ſe nunqᷓ
fuit. qñ aſſumptũ eſt exquo fuit. Sed ↄſidera qꝛ id rõalis
nature qð alſumptum eſt.ex eo qð fuit. homo.id ẽ hũana
natura/eſſe habuit. QOma ergo aſſumptu eſt in eo qð fuit.
exquo homo fuit ideo homo alſſumptus eſt. et deinde aſ⸗
ſumptũ ẽ ꝙ hõ fuit.ĩ eo et ex eo ĩ quo aſſũptũ ẽ Auia aut
qð aſſumptũ eſt rõalis nate ex eo fuit ꝓſona nõ fuit

tone
en
male
erbin
nq⸗
dun
dſe⸗
nuf
flon
neß
ermo
erche
nid⸗
agi⸗
inmt
buuh
t.p
ſſüp⸗
np
naci
1e⸗
fipte
utei
. ſe⸗
ſody
nung
is
ana
ut,
el
züt

quia per ſe non furt. ſed ex eo qð aſſ umptũ eſt imtium eſt.
et er eo qð imtium eſt. vna cum verbo muente pſona eſt. ic

circo perſona aſſumpta non dicitur. ſed natura. qꝛ qð aſ⸗

ſumptũ ẽ ex eo qð fuit et natura/et hõ id eſt humana natu

ra eſſe babuit.pſona autem non ex eo qð fuit. quia illud p
ſe nunqᷓ fuit.ſed ex eo qd verbum pſone umtiũ eſt eẽ cepit
Dꝛoptere hõ aſſ ſumptus eſt. id ẽ hũana natura/nõ pſ ona
2om̃e coꝛ 2 pꝛonũ e ad ↄmẽ dãdam eſtiatõʒ ſuã

dos p̃ſentaſſe. inter quas ſimia defoꝛmem natura
trahens. riſu oĩm caſtiSari nõ potuit. quin ſuũ ce⸗

nuit. De coꝛde ſenſus naſcitur. et amant coꝛda fetus ſuos/
adeo vt ſepe ammus puerſus in cõſpectu ſumme verttatis

toetuoſum et pꝛauũ. et riſ u ommum dignum. ſenſum ſaum

commendare non erubeſcat.
De ſtulto et mſto.

eſt. ſed inſtabilitate et immuta bilitate multi. Sr⸗

ploꝛãs.modo ridens.modo triſtis. modo hilaris.q̃ſi cre⸗

dit foꝛmas in vno homme. Quo contra in laudem iuſti di⸗
ctum eſt. fuit vir vnus.vnus quippe eſt iuſtus, non tantum

Nbula dicit omes beſtias fetus ſuos ioui pꝛoban⸗

cut luna vna eſt.et dicitur pꝛima et.ij.et.iij.et.nij.et.v.
et fiunt multe vartetates in vno coꝛpoꝛe. ſic ſtultus modo

tens anteferꝛet. Ingemtũ eſt omm ammanti amare qð ge⸗

tultus vt luna mutatur. Gtultus perſonalieer vne H

ſcens et deficiens. et de alio ad aliud tranſiẽs multas oſte

perſ ona. ſed vita. quo mam dum per dꝛuerſos erꝛoꝛes viuẽs
di non ſcinditur. quaſi i. mn vna ventatis facie paſtens i⸗ inue⸗

mtur.

(Rö Qð in g. end Eenuch Penuis non eſt.

facere non potuit. vt in quo beſtijs comparatꝰeſt.

eil⸗ dem coequetur. Qui aũt ratione ſuꝑioꝛ eẽ deſijt. ſenſu ĩ
ferioꝛem ſe muemt. Si viluũ ſulis.ſuꝑãt luces.ſi oꝛdinatũ

omo peccando fecit.vt beſtijs comparetur. tamen

inter:ogas. pꝛeualent canes. et quecunq; in ſenſu coꝛpoꝛe l
laudabilia ſunt.in ip̃is excell entioꝛa muemes.vt alibi que⸗
ras bonum tuum. neqʒ; m illo confidas vbi beſtijs compera

ris. et tamen non equaris.

Drpares ſint poteſtas dei et uoluntas.
veritur etiã de poteſtate ðᷣi ſi maioꝛ ẽ volũtate eiꝰ
i em plus p̃t deus ꝙᷓ; vult. videt ptãs eius maioꝛ
qꝙᷓ; volũtas eius.videtur in eo eſſe inequale aliqᷣd. et nõ to
tus ſibi cõöuemre deus. Quomõ ergo vnũ eſt totũ qð eſt.ſi
maius et minus ibi eſt. vero idem illi eſt / et poſſe et vel
le.quicqd vult poteſt.et quicqᷓd poteſt vult. Vult eĩ om̃e
qð facit.qꝛ ↄtra volũtatẽ mchᷣil facit.qᷓ volũtarie facit qc
quid facit Qurſũ aut om̃e qð vult facit qꝛ ad oĩa poſſe ad
eſt.cũ velle nõ deeſt. Si ergo amꝑii? nõ pᷣt deus facere cᷓ
vult.neqʒ ampligfacęre vult ꝙᷓ; facit.qꝛ ↄt᷑ voluntatẽ mchil
facit.conſtat pꝛoculdubio.qꝛ ampliꝰ facere nõ pᷣt ꝙᷓ facit
NRmpli2. Sip̃ᷣt deus plus facere cᷓ; vult.poteſt otra volun⸗
ta tem ſuã facere.et facere quod in voluntate nõ habet.et
. eſt poteſtas eius cont rania voluntati eius. Vnde ↄſequẽs
. ſſe vdetur. qma om̃e qð p̃t vult et facit.ſicut om̃e quod
facit poteſt et vult. ſic om̃e qð poteſt/vult. ſi om̃e qð vult
poteſt. Sed ſi hoc recipittur ꝙq deus aludd vel alter mehil
facere poſſit ꝙᷓ facit.ex neceſſitate operatur om̃ia.et al-⸗
ligatur atq; cõſtningitur lege opum ſuoꝝ. vt dominetur ea
conditio operis ſii. Sed hoc nephas eſt confiten Auomo
do ergo mquiunt idem eſt deo.velle et poſſe.ſi maioꝛ ẽ po
teſtas eius ꝙᷓ; voluntas. Widete quid dicunt. Maioꝛ inqui⸗
urnt ſecundum vos poteſtas dei eſt. ꝙᷓ; voluntas eius. Qua
re. Quꝛa dicutis deum plus poſſe ꝙᷓ velle. Intendite. Si ic
circo maioꝛ dici debet poteſtas dei/ꝙ; voluntas eius quia
multa facere poteſt que non facit. quia facere non vult Sꝛ
em ptãs maioꝛ ðe.qꝛ volũta tẽ ẽnſcẽ dit et volũtas maioꝛ di
cat/qꝛ ptãtem cõſtringit. Sʒ ſicut ptãs non coartat᷑ in eo

xlv

quod ſine voluntate mchil operatur. ita et voluntas non
ſuperatur in eo ꝙ non ad omma que in ptãte ſunt dilatat᷑.

Tria ſunt.affectꝰ.et effectus.et reſpectus Moluntas ergo

et poteſtas in deo/et affectu/et effectu vnũ ſunt. ſed reſpe
ctu ad vnũ nõ ſunt. Quomodo hec duo in deo affectu vnũ

ſunt.quia in ip̃o nec voluntas ſine poteſtate eſt. nec ptãs

ſine volũtate. Poteſtas ſine voluntate eſſet ſi aliquã ha be

ret potenuã. quam habere nollet. Rurſus volũtas ſine po
teſta te eſſet.ſi aliquã do nõ ex virtute ſed ex infirmitate aii

quid vellet. Quia ergo et poteſtas in ipᷣo ſemꝑ volũtaria

eſt. et voluntas poteſtatiua. quomã quod poteſt om̃e poſ
ſe vult et quod vult omne ex poteſtate vult.iccirco in ipſo
nec ptãs ſine volũtate ẽ. nec volũtas ſine ptãte. Siłr in ef
fectu/nec volũtas a ptãte.nec ptãs a voluntate.nullatenꝰ

ſepari p̃ᷣt Qucquid em̃ deus voluntate facit. facit et pote

ſtate. et rurſum quicquid facit poteſtate. facit voluntate.

quia oĩa ꝗᷓ facit/et volũtate et poteſtate facit Ergo in om
m opere ſuo deus et voluntatem et poteſtatẽe exercet. nec
ſe dundunt in opere.que dundi non poſſunt in operante.
Sic igitur poteſtas dei et voluntas et affectu in ipᷣo. et ef
fectu p ipſum mdiuſa perſeuerant.reſpectu vero extra ip⸗

ſum diſſimiliter ſe demonſtrant. Quia emm deus veraci⸗
ter non omne quod poteſt velle dicitur. quia multa facere

poteſt que facere non vult. mchil autem facere vult. quod
facere non poteſt.ideo ad quedam reſpicit poteſtas eius.
ad que non reſpicit voluntas eius.Nd omma auteʒ ad que
reſpicit voluntas eius.reſpicit poteſtas eius Sic ĩgitur po
teſtas diuma reſpectu aliquando ad alia ſe habet q; volun
tas.ſed in ſe aliud non habet ꝙᷓ; voluntas.quia contra vo
luntatem mehil habet. Sed dicunt. Si deus aliquid face⸗
re poteſt quod non vult.aliquid facere poteſt contra volun
tatem ſuam. Si autem contra voluntatem ſuam aliquio fa
cere poteſt. noneſt ommpotens. qui cogi poteſt muitus.

4 „% ℳ

:

et duci ad o quod non vult. Sed videte quomodo cohe
reat quod dicunt.quaſi deꝰ aliquind facere poteſt. quod fa
cere non vult. Ergo contra voluntatem ſuam aliquid face
re poteſt. contra voluntatem ſuam quipe faceret.ſi face⸗
ret quod facere nollet QNon aũt iccirco quia aliquid facere
poteſt quod facere non vult.contra voluntatem ſuam face
re poteſt.quia ſi id faceret.qð facere poteſt /et non vult.
iam illud facere vellet quod faceret.ſicut modo/qꝛ facere
non vult/nõ facit.qð tñ facere poſſet.ſi vellet. Sic p̃ᷣſcien
tia et pᷣdeſtinatio m deo.ſi ſecũ dũ reſpectũ ↄſiderãtur. diſ
ſimiliter ſe habent. cum tamen in deo vnum ſint. Pꝛeſcien⸗
tia em et ad mala.et ao bona ſe habet.p̃deſtinatio ad bo⸗
na tantũ. OQmia quiꝑpe futura pꝛeſ cunt.electos aut pꝛede
ſtinauit. Similiter aũt pꝛedeſtinatio qñ de diſpoſitione ac
cipitur. in reſpectu tamen pᷣ̃ſcientie/parificari nõ poteſt. q:
peeſcientia dei et ad ea que facturus eſt ptinet/et que per
miſſurus. pᷣdeſtinatio autem ad ea qᷓ facturꝰ eſt tantũ. m
bꝛoſius em dicit. Pꝛedeſtinauit eĩ de? impioꝝ gebhennam
ſed nõ pꝛedeſtinauit impioꝝ cul pam. Quod em̃ facturus
fuit p̃deſtinauit. Quod autem facturus non fuit. ſed ꝑmſ
ſurus non pꝛedeſtinauit. ſed pꝛeſcimt.
Epiſtola eiuſdem hugoms ad iobannem an
ſpalienſem archiepiſcopum. „
Ohanm quondam hiſpalienſi archiepiſcopo. Hugo ſeruꝰ
crucis xp̃i. Quid frater kariſſine.quid dicam tibi? Si cepe
rimus loqui tibi. foꝛſitan moleſte accipies. Vir ille foꝛtis e
rat et magnus.et ommũ ↄtemptoꝛ toꝛmentoꝝ..et nemo ill
loquebatur verbũ.qꝛ videbant dolotem eſſe vebementem
Quomodo nos loqui tibi poterimus in tanti doloꝛĩs vehe⸗
mentia. Oi tñ doles quantum dolendus es. quid tibi facie
mus? CTenebimus conceptum ſermonem. quem coꝛ noſtrũ.
et amma nr̃a/nõ quomõ in illis impatientia loquendis ĩ ve⸗
hemẽtia dolendi partunire iam cepit. Ergo tacere poterit

èTr”M

e
dn
ie
i,
cte
lhie⸗
ut

cen

len⸗
bo⸗
ede
ei
per
n
nam
mmes
n

.

an guſtia tribulatioms ſue. Jam em gladius peruemt vſq;
ad ammã.et vemt moꝛs fraudulẽta carm pcens vt ſpiritũ
extinguat. Noſti frater quid dicere velim? De amma tua

ſuam. xpᷣianus redemptõʒ ſuam. Querit ille emptuʒ. iſte re
demptum. Ille ſe pꝛetiũ pꝛo te mcaſſum dediſſe dquerit᷑.
iſte pꝛecio redemptũ ꝑditum lamẽtatur.ſed dicis. Ego cõ

ſcientiam meã nom.nemo me terꝛeat.xpianum nõ facit lin‚

Sua. ſed ↄſciẽtia. Ego xpᷣz diligo.ſufficit michi.nõ ampliꝰ

Aly

caritas. vt non erumpat et clamet in doloꝛibus ſuis. et in

ℳ

cauſa agitur. Vide quid facias?xpᷣus tibi oppomt moꝛtem

ille querit. Qð potius meum eſt.illi dedi. Coꝛ habet.illõ

poſſideat. Dicam hoĩ/ qlibet. Ipe dñs nouit. quia inuitꝰ
nego. Lingua hoc dicit.nõ ↄſcientia. Oꝛe quidem nesgo. ſʒ

coꝛde confiteoꝛ. Nudi fra ter. Scriptura dicit. Coꝛde cre⸗
ditur ad iuſticiam. et oꝛe ↄfeſſio fit ad ſalutem. AQuomodo

ergo ſalntem hre putas. ſi. ofeſſionem non habes. rp̃m ne
gas.et dicis te ſpm̃ ſanctum habere. QAund eſt ergo qð di
eit aplus. Nemo in ſpũ dei loquens. dicit anathema iheſu
Si dicis anathema ihũ.ſpm̃ xpᷣi quomõ habes Si vero non
habes ſpm̃ xp̃i.nõ es xpᷣi QAui nõ habet i inquit! ſcriptura ſpi
ritũ xpi.hic nõ eſt e?. Nudi iteꝝ. QAm mmquit me erubue⸗
rit et meos ſermones.hunc fuiꝰ hoĩs erubeſcet cum vene⸗
rit in maieſtate ſua.ſed dicis Gene. Qui pꝛo eru beſcentia
xp̃m negat iuſte damn atur. iuſte a xpᷣo nõ cognoſcitur Da

ru em̃ ẽ hoc. verecũdiã rpᷣo anteferꝛe.Ego plus habeo.qd

m ex cuſatione p ptendam Nõ em̃ erubeſco.ſed timeo a2,

eſt / q; me terꝛet. Ipe nouit. qꝛ ꝑati nõ valeo. Parcit ergo
mfirmitati et ↄdeſcendit deuotõm.nõ attendit ad vocẽ.ſʒ

ad caritatem reſpicit. Nemo carnem ſuam odio habuit Ti

meo pꝛo carne mea ꝙᷓ odire non poſſum. O fall ax deceptõ
Ergo carnem amabis. et creatoꝛem bla ſphemabis. Quid
ergo ſibi vnlt quod ait.qui amat ammam ſuam pluſqᷓ; me

nõ eſt me e dignus. Di ammam recte plus amare non poteſt

*

Alir
carnem poteſt. ſed dicis. Non plus carnem diligo. Plus ei
deũ meũ ꝙᷓ carnẽ meã diligo Vdeamus modo. qð plus di
ligis. potius eligis. Dicit deus tuus. Nolite timere eos. ꝗ
coꝛpus occidunt. amme aũt nõ habent quid faciant. Hoc
ergo dicit deus. hic caro ↄtradicit. Vide modo. Oð plus .
diligis/ potius eligis. o qualis paſtoz. Quomõ ammam tu
am poneres pꝛo ouibus tuis. qui nec pꝛo amma tua aĩmã
tuam poms. Cu pꝛo amma tua dare nõ vis carnem tuam.
et pꝛo ouibus tuis dares ammam tuam. O qualis paſtoꝛ.
Non ſic fecit ille bonꝰ paſtoꝛ qui ammam ſuam poſuit pꝛo
ouibus ſuis. et pꝛo grede ſuo moꝛi dignatus eſt. Quꝛd ti⸗
bi videtur Si ſic ille vt tu moꝛtẽ timuiſſet.que putas ouis
adhuc a moꝛte liberata fuiſſet. ODutauit ille bonum paſto⸗
rem eligere ouibus ſuis. qui vemente lupo nõ fugeret. ne⸗
q; ſub trepidatioms latebꝛa.ſeſe ouum periculo poſt ha bi
to occultaret. vemt lupus oues rapere.non potuit. paſto
rem non ſolum rapuit.ſed abſtraxit Oira res Ouns audet
et paſtoꝛ trepidat.o qualis paſtoꝛ.Si talis futurus fuiſti
quare curam ouum ſuſcepiſti. Si accepiſti digmtatem.
quare non impendis bomtatem. Ponus paſtoꝛ ammam ſu⸗
am pomt pꝛo ouitbus ſuis. ſed dicis. Petrus oꝛe negauit.
tamen quia coꝛde non negauit.reſpexit illum dominus.et
vocatus eſt nomme ſuo ad reſurꝛectioms gaudium cum a⸗
lijs apoſtolis. Hoc vt audio maius eſt. quod ad excuſati⸗
onem tuam pꝛetendis. Reſpexit ergo dominus petrum ne⸗
gantem. Quare vt faceret confitentẽ. Reſpexit ad compũ
ctionem. vocauit ad confeſſionem. Si ergo tu reſpectum
xpᷣi habes.vbi ſunt lacrime. Si autem lacrimaris. quare
non confiteris. Si ſequeris petrum negantem. cur non imi
taris confitentem. Poſtremo frater ſi xp̃ᷣianus es. vbi eſt
ſignum regis tui. Ego alienum video caracterem in fronte
tua. Scias quid futurum ſit ſuper illos qui caracterem be
ſtie poꝛtant. Serun dei noſtri ſignati ſunt in frontibꝰ ſuis

1.

nec polſunt e exterm m ſe ententiam euadere mn ſ olum bi) 9
in figura thau. crucis xpᷣi ſignaculo mumuntur. Crux in pe
cctoꝛe fides m coꝛde.crux in fronte. confeſſio in oꝛe Vtrũ

id

Ru q; debetur. vtrunqʒ erigitur. totum rpᷣs vendicat ſibi Coꝛ
Rt ad fidem ſuam. os ad confeſſionem ſuam Seod aſtat toꝛtoꝛ
l gladius exẽptus m maturudi qui amat ammã ſuam. per
n det eam. et qui ꝓdiderit ammaʒ ſuam in hoc mundo ꝗpter —
. me. in vitã eternã cuſtodit eaʒ. Qui pdit qpter me. recipit
ſoi a me. Ego cõmendatum ſeruabo.vt melius reſtituam. m⸗
tpeo chil trepides. capillus de capite tuo non pibit. Qund ſol⸗
dt licitans de amma. qui de capillo etiam ſecurita tem accepi
aan ſſti. Beo foꝛtalſe dices mich'. quia multi hodie intra luum
ſo⸗ eccleſie. in fide et confeſſione xpᷣi viuunt. qni ſi ſic interꝛo
ue⸗ genter. nullatenus xpᷣm confiterentur Nd quod tibi ego vo
babi ce ꝗꝓphetica reſpondeo. quia iudicia domm abiſſus multa
nſto Non poſſumus nos ſcrutare pꝛoffundum iudicioꝝ dei. et i⸗
det ueſtigabiles vias ei? penetrare Oiſereboꝛ inquit cui miſe⸗
uſt reboꝛ.et miſericoꝛdiam pꝛeſtabo cui miſericoꝛs fuero. Si
en. ergo in oculis eius placitum fuerit. vt quibuſ dam paruu⸗
hſu⸗ lis ſiis quos mater eccleſia aut conceptos poꝛtat. aut nu
ut. trit editos parcat. et ad iſtas gramoꝛes temptationum in
tt terꝛogationes vemre non ꝓmittat. tu quis es qui ei dicas.
ma cur ita faciss Non tuam decet excellentiam. vt te im nume
e⸗ ro talium eſtimandum intelligas. Inter magnos ſeruos ñ
r quaſi paruulus. ſe ed cuſtos et pꝛouiſoꝛ paruuloꝛum. locum
acceperas Tibi itaq; quaſi magno et foꝛti.et ad pꝛimaʒ vł

pꝛoxim am conſecutõzi idoneo dixit ihus.ſequere me Tei ig
tur pꝛorimum poſt ipᷣm locum adeptum.vt eum ſi equeris ã
HM monuit. quatinꝰ tu poſtea tuis ſequacibꝰ quibꝰ ad vitã du
4 HM catum pꝛebere debueras fiducialiter dicere poſſes Imita
toꝛes mei eſtote ſicut et ego xp̃i. Si ergo dommus te tan⸗
qꝙᷓ ſeruum magnum et fidelem ad gloꝛiam ſue imitatioms
vocare voluit. vide quale ſit hoc vt tu ad puſ illos eius qu

1.

interim fouendi ſunt non pꝛemendi reſ picians dicas. Dñe.
hic aũt qui d? Dirit hoc ille qᷓ; tu imitari putas. cũ tñ ꝑ oĩa
nõ debeas. nõ mtelligẽs digmtatẽ vocatõis ſue. neq; recte
intuens pietatẽ diſy enſatõis diume. et iccirco iuſte increpa
tioms ſententiam audunt. vt auſculptare diſ ceret nõ indi⸗
care Sic mqt eum volo manere donec vemã.qᷓd ad te? Tu
me ſeq̃re. Hoc ẽ fr̃ verbũ qð intẽtiſſime et diligẽtiſſime au
dire debes. vt regẽ tuũ ſequaris et cõſeqᷓris. Sequaris ad
penã. ↄſequaris ad gloꝛã. Si patiendũ eſt pꝛo xpᷣo.excu⸗
ſationẽ nõ habes. Non ſunt ↄdigne paſſiones huiꝰ? tẽpoꝛis
ad futurã gloꝛiam ꝗᷓ reuelabitur m nobis. Si aũt et ſñ paſ
ſione negas.nõ ſolum dico nõ excuſaris. ſed ampliꝰ dico.
quia accuſaris. Oiſer vbi eſt aĩma tua. vt nõ recogites q̃⸗
lis factus ſis. qualẽ gham ꝓdidiſti. et ad quantã miſeriã
et ↄfuſionẽ coꝛruiſti.Nſpice temet p̃m q̃is es Vbi eſt coꝛo
na tuaſet głia. Dereliquiſti regem tuũ.vnaqueq; gens de⸗
os ſuos ſequitur. et certe ip̃i nõ ſunt dij. Tu dñũm etdeũ tu
um dereliquiſti. et factus es vilis. oꝓpꝛobꝛiũ peſſumonꝝnO
qualis paſtoꝛ rp̃ianoꝝ. Quomodo tu paſces oues xp̃i.qui
teip̃m ꝓdidiſti. Lupo futuro oues paſcende date ſũt. O ꝗᷓ
lis paſtoꝛ. Erubeſce miſer. et cõfundere. xpᷣianoꝝ oculi in

te ſunt. De longe videris. non potes latere.Erꝛoꝛ tuus te
notum fecit. Non potes euadere confuſionem. mſi oſten⸗
das conuerſionem. èð
(De vmone coꝛpoꝛis et ſpirtees.
vod natu eſt ex carne caro ẽ. et qð natũ eſt ex ſwpaũ
pũs eſt. Si mehil inter ſpm̃ et coꝛpꝰ meduũ eſſet.
neq; ſpũs cum coꝛpe.neq; coꝛpus cum ſpiritu ouemre po⸗
tuiſſet. Mul tũ ein diſtat int coꝛpusſet ſpm̃.Longe ſũt a ſe
duo hec. Eſt ergo qddam quo aſcẽdit coꝛpꝰ.vt aapinquet
ſpintui. et rurſum quiddã quo deſcẽdit ſpũs. vt axpinquet
coꝛpi. In quo aſcẽoit coꝛpus altius ẽ coꝛpe.et iteꝝjin quo
dęſcẽdu ſpirtꝰ. infenus ẽ ſpritu. Sz et ip̃a coꝛꝑa nõ oĩa

1

e. eiuſ dem qualitans ſunt. ſz facta ſunt alia ſi upioꝛa. alia infe
i rioꝛa.alia ſup̃ᷣma et coꝛꝑeã natam pene vt᷑ᷣnſcendẽtia. Si⸗
cr milit et ſpũs ſũt. alij ſuꝑioꝛes. alij ĩferioꝛes.alij infimi.et
p⸗ pene ĩfra ſpũaleʒ naturã pꝛolapſi. vt ĩ hunc moð ima cũ ſũ
d⸗ mis copulent᷑.ilſcẽdit moyſes in montẽ.et deꝰ deſcẽdit m
T montẽ. Niſi moyſes aſcẽdiſſʒ. et deꝰ deſcẽdiſſʒ.nõ ↄuemſ⸗
A ſent in vnũ.Magna ſũt ĩ his oĩbꝰ ſacram̃ta.ſcẽdit coꝛpꝰ
et deſcẽdit ſpũs.aſcẽdit ſpũs et deſcẽdit deꝰ. Quo aſcẽ⸗
au, dit coꝛꝑꝰ ſuꝑiꝰ ẽ coꝛpꝰ.quo deſcẽð ſps.ĩferiꝰ ẽ ſpᷣu Rurſũ
di quo aſcẽdit ſpᷣs.ſuꝑiꝰ ẽ ſpᷣu et quo deſcẽdit deꝰ.ĩferiꝰẽ ðo
5 Coꝛpꝑꝰ ſenſu aſcẽdit/ſp̃ᷣs ſenſualitate deſcẽdit Itẽ ſpᷣs alſc ẽ

dit ↄtẽplatõe. deꝰ deſcẽdit reuelatõe Teophama ẽ ĩ reue

o.
latõe.ĩtelligẽtia ĩ ↄtẽplatõe Jma gina tio ĩ ĩ ſenſualitate.

4 nin ſenſu ĩſtrumẽtũ ſenſualitatis. et oꝛigo maginatõis. Vi⸗
. de ſcalã iacob In tra ſtabat.et ſũmitas eiꝰ celos tãgebae
Terꝛa coꝛpꝰ/celũ deus Nſcendũt ammi ↄtẽꝑlatõe ab mis
ad ſũma.a coꝛpe ad ſpm̃. mediante ſenſu et ſenſualitate. a
ſpᷣu ad deum. mediãte otẽplatõe et reuelatõe Dñs aũt ſca
H le mmtit᷑.vt ad ĩſima ſupᷣ̃ma inclinent᷑.Nſcẽ damus ĩgit᷑ et
nos ↄſideratõe qᷓtum poſſumꝰ qꝛ et ſi totũ nõ poſſumꝰfoꝛ
. te aliqᷓd poſſumꝰ. Si nõ ſumꝰ angeli volãtes.tñ ſimꝰ ho⸗
1 mies ambulãtes. Nngel ſcala nõ mdigẽt.qꝗ volant diuma
t ↄtẽplatõe.ſʒ hoĩes qͥ repuᷣt.vel ſi amplꝰ ambulãt humana
rõe.Ego nõ puto anglłos ſcalã ꝗᷓ ſiuis ſe ꝓpt ſe.ſʒ vt hoies

docerẽt qd facere debeãt ip̃i.Aſcenſus ẽ ab ĩfimis ad ſupᷣ⸗
J ma. Pone ergo pꝛimũ q̃ ĩfima ſunt.vt ab his ĩcipiens oꝛdi
1 ne ad ſupioꝛa ↄſcendas. Sunt igit᷑ ĩ hoc mundi coꝛpe qua⸗
. tuoꝛ elemẽta ꝗpꝛijs qutatibꝰ diſtincta. id ẽ terꝛa. aqua. a er
. ig ms. Sed ex his pꝛimũ.id ẽ terꝛa ſola ꝓ fe ĩmobilis ẽ.qiꝛ
moueri nõ pᷣt.mſi extrinſecꝰ ĩpellat᷑. Neliqua tria mobiiia
ſũt qꝛ ꝑ ſe mouent᷑ ſine impulſu extrinſeco. Hoc tñ inteſt.
qð aqua teneri p̃t.vt nõ moueat᷑.aer et igms nõ pᷣt Rurſꝰ
aer ad ſtatum teneri nõ pᷣt.ad pñtiam poteſt JIJgms ver⸗

— — — —. —

ðũ ð WWW WW WWWWWW „ WWWWR R Hð

. ad ſtatum tenetur vt nõ moueatur. nec ad pꝛeſentiã vt
nõ elabat᷑. Quecũq; ergo extrĩſecꝰ/ſiue ad pñtiaʒ/ſiue ad
ſtatũ teneri pñt extrinſecꝰ etiã moueri pñt.vel vt moueãt᷑
ſi mobilia ſut.vel vt ampliꝰ moueant᷑.ſi minꝰ ſũt. Solꝰ ig
ms ſicut teneri.ſic etiã extrinſecꝰ mouert nõ pᷣt.ĩ ſe om̃em
motũ hñs.et ex ſe. In his.iij.qᷓcũʒ mag ſẽſui ſubiacẽt. ma
8is coꝛpa dũr.qꝗᷓ vo a ſenſu plł& longe ſunt. magis a natura
coꝛpoꝝ recedũt. et ad naturã ſpirituũ accedũt. Hinc ẽ qð
pe aer/qꝛ p ſui ſubtilitate videri nõ pᷣt.ſpũs appeliat᷑ cum
coꝛꝑꝰ ſit. qꝛ ĩ ea ꝓꝑte qua ſenſũ coꝛꝑpis excedit.tm̃ ſpũali na
ture aꝓpmqt. vt i appellatõe etiã nomẽ illiꝰ? vſurpet. Sʒ ig
ms q ppᷣo aere longe ſubtiuioꝛ c̃. et mobilioꝛ.et nõ ſicut aer
extriſecꝰ trena coꝛpa afflãdo mouet ſʒ ĩten? vegetãdo vin
ficat.magis ꝗꝓpꝛie ſpus vocatur. Sʒ hic ſp̃s.id ẽ igms.aliꝰ
ẽ in his coꝛꝑibꝰ ꝗᷓ tm̃ vegetat.nõ ſenſificat.aliꝰ in his q et
vegetat. et ſenſificat. Vegetat em̃ qdã nõ ſenſificat.et ſi⸗
cut arboꝛes et plantas. et vmuerſa ĩ terꝛa germinãtia. que
Daʒ aut vegetat et ſenſificat. ſicut bꝛuta aĩalia oĩa.ĩ quibꝰ
quedã ſunt qꝗᷓ ſenſũ tin hñt.imaginatõʒ nõ hñt.quedã autẽ
et ſenſum et maginatõeʒ hñt. Cum itaq; ſenſificari magis
ſit.qᷓ; vegetan tantum. ↄſtat pꝛofecto hanc vim ſu bulioꝛeʒ
elſe vbi ſenſum pᷣſta t. ꝙᷓ illic vbi ſolã vegetatõzʒ ↄfert. Vbi
aut magis ſubtilis ẽᷣ. quodãmõ magis ſps ẽ.qꝛ ĩ eo ql magõ
copee nature aꝗprimat.nomẽ parit et ꝗꝓpꝛietatem illiꝰ vſur
pat Non tñ ꝗꝓpꝛie qe in eo ipᷣo q; ſpᷣs ðe coꝛpee naturee ꝗpꝛie
tatẽ nequaq; excedere cõpꝛobatur. Infimũ ergo et maxĩe
coꝛpꝰ ẽ illud.qð ꝓ ſe oĩno moueri nõ pᷣt Doſt hoc pꝛoximũ
et mm? coꝛpꝰ ẽ illud qð ꝑ ſe quidẽ moueri p̃t.et tñ ad ſta
tum extra ſe coloiberi pt. Deinde ſeqtur ulud qð mn natura
coꝛpis iam ſps nomẽ ſoꝛtit᷑.qð ꝓ ſe mouen pᷣt.et ext᷑ ſe qᷓ
ins ad pnñtiam ad ſtatũ tñ teneri nõ p̃t.qð nõ videtur et ſp
mouetur. Sü mum ẽ coꝛpꝰ.et ſpũala nature pꝛorimũ.qð ꝑ
ſe mouen bʒ. extra nunq; cohibert habet. q; ꝗqdeʒ mqjnti

72,

niy
ee ſenſum pꝛeſtat. imitatur rationalẽ vitam. in qtum imagina
ceit tionẽ. foꝛmat vitalẽ ſapiĩam. Nichil aũt ĩ coꝛpe alteriꝰ?.vel
G ſpuali nate vicimꝰ eẽ pᷣt.ꝙᷓ id / vbi poſt ſenſũ et ſuß ſenſuz
omen vis maginãdi ↄcipit᷑.ꝙ qdem mtm̃ ſublime ẽ.vt qᷣcqd ſupᷣ
kt. n illud ẽ. aliud nõ ſit qᷓ; rõ Ipᷣa itaqʒ vis ignea.qᷓ extrinſecꝰ
ſitun⸗ foꝛmata/ſenſꝰ ðꝛ.eadẽ foꝛma vſq; ad intima vtᷣnſ ducta ima
cid ginatio vocat᷑.foꝛma ita qʒ rei ſenſibił.p radios viſioĩs fo
kam ris ↄcepta operante natura ad oculos vſq; retrahitur.atʒ
un ab eiſdem ſuſcepta viſio nommat᷑.deinde ꝑ ſepteʒ oculoꝝ
Gis tumcas.et tres humoꝛes tranſiẽs. nouiſſime purificata et
nreer colata.ĩtroꝛſum ad cerebꝛũ vſqʒ trãſoucitur.et imaginatõ
opin efficitur. Poſtea eadẽ imaginatio ab anterioꝛi ꝑte capitis
il ad mediã tᷣnſiens.ip̃am aĩme rõnalis ſubſtãtiaʒ ↄtingit.et
b excitat diſcretõʒ.intĩ iam purificata et ſubtilis effecta. vt
ai⸗ ip̃i ſpñ ĩmediate nungatur. veracit tñ naturã coꝛpis reti-
ge nens et Peietate / vt oſtet qd ſcẽptũ e. qꝛ qð natu e ex carne
uio caroẽ Sicut em̃ de ſp̃u coꝛpꝰ nõ naſcit᷑.ſic etiã de coꝛꝑe
u ſpᷣus nõ pꝛocreat. Guis em̃ coꝛpꝰ vſqʒ; ad ſpm̃ ſulimet᷑.et
ſpᷣus vſq; ad coꝛꝑꝰ humiliet᷑.nec ſpᷣus tñ in coꝛpus.nec coꝛ
d pus in ſpᷣm t᷑nſmutatur.ſed qð natuʒ eſt ex carne caro ẽ. et
qð natũ eſt ex ſpiritu/ſpiitꝰ ẽ̃. Tamẽ qð ſummũ eſt in coꝛ
. poꝛe ꝓpinquũ eſt ſpiritui.et in ipᷣo vis imaginãdi fundatur
da ſWuupꝛa quã eſt ratio. QAð em̃ imaginatio extra ſubſtantiam
r aĩme rõnalis fit. argumentũ eſt.qð bꝛuta aĩalia vim imagi
Pe landi hre pꝛobãtur.ꝗᷓ rõnem cĩno nõ hñt. Eſt ita qʒ ima gi
e. natio ſimilitudo ſenſus m ſũmo coꝛpalis ſpᷣus.et ĩ imo rõ⸗/
nnn nalis.coꝛpalẽ ifoꝛmans.et rõnalẽ Agend Senſus nanq;
ſt ſiue ꝓ viſum/ſiue ꝓ auditum /ſiue ꝑ olfactũ/ſiue ꝓꝑ guſtum
n ſiue ꝑ tactũ excrinſecꝰ coꝛpus ↄtingens foꝛmatur.ipᷣamqʒ
6 foꝛmã ex coꝛpis ↄtactu ↄceptam ĩtrinſecꝰ reducẽs ꝑ meatꝰ
4 ſingulis ſenſibꝰ emittẽdis et reuocãdis introꝛſum. diſpoſi
. tos ad cellã fantaſticã colligit.eãqʒ illic ꝑti purioꝛi copei
ſꝓus impꝛimẽs.imaginatõʒ facit. QAue qdem ima ginatio in

liz
bꝛutis ammalibus fanta ſticam cellam non tranſcendit. in
ra tionalibus aũt.vſq; ad rationalem pꝛogreditur.vbi ip⸗
ſam incoꝛpoꝛeã amme ſubſtantiam contingit.et excitat di
ſcretionem Ergo ima ginatio mchil alimd eſt/ꝙᷓ ſimilitudo
coꝛꝑpis.p ſenſus quidẽe coꝛꝑpeos ex coꝛpoꝝ ↄtactu ↄcepta
erxtrinſecus. atz ꝓ eoſ dem ſenſus introꝛſum ad ptem puri⸗
oꝛem coꝛpoꝛei ſpiritus reducta. eiq; impꝛeſſa. Hec autem
m rationalius pura eſt. vbi vſq; ad rationalem et mcoꝛ⸗
poꝛeam amme ſubſtantiam contingendũ deſecatur. tamen
illic quoq; extra ſubſtantiam illius manens. quia ſimilitu
do coꝛpoꝛis eſt. et fundatur in coꝛpoꝛe.NRationalis aute;
ſubſtantia incoꝛpoꝛea lux eſt. maginatio vero inquãtum
coꝛpoꝛis imago eſt. vmbꝛa eſt. Et iccirco poſtoꝙᷓ; imagina⸗
tio vſq; ad rationẽ aſcendit.quaſi vmbꝛa in lucem vemẽs
