obedientiam ledit.et iccirco in his duobus vltimis nõ obe

Dienti meritum minuitur. im ulo vero pꝛimo.non obedientt

pena debete˖er.
–, (NDe malo. et pecato.
olus deus eſt. cn? bonum eſt idem quod ipſe eſt.
Ideoq; ſolus malus ipᷣe eſſe nõ poteſt quia bono

ſuo pauari non poteſt. Cetera vero omma aliud ſunt ꝙᷓ; bo
na ſua Ideoqʒ; cetera omma vel mala ſunt / vel mala eẽ pol
ſunt.quia boms ſuis vel amiſſis carent.vel habitis pꝛiuari
poſſunt.et que ꝑpꝛ iuari non poſſunt.gratia pꝛiuari nõ xoſ
ſunt. natura poſſunt · Sic ergo omms res aliud eſt quam
bonum ſuum. et eſſe naturaliter poteſt pᷣter bonum ſuum.
et cum habet bonum ſuum bona eſt et cuʒ non habet mala
Sciendum item qð ſummum bonum vnum quidem eſt.ſed
omne bonum m ipſo eſt. et omne bonum ipſum eſt Ideoq;
nec augeri poteſt quia perfectum eſt. nec minui quomam
eternum eſt deoque ſemper eſt. quod eſt. Cerera autem
bona omma quia ex parte ſunt. augeri poſſunt.et qꝛ mu⸗
tabilia ſunt. minui pnñt quia vero aliud ſunt abeo cuiꝰ ſunt
pol ſunt amitti. Quia vero in vmuerſitate rerum due tm̃
ſunt nature.coꝛpoꝛea ſculicet et incoꝛpoꝛea naturaque ſic
ad muicem ipſe diuerſe ſunt. ſic et bona earum oĩno eade⸗
eſſe non poſſunt.Nliud eſt igitur bonum incoꝛpoꝛee nate
atque aliud bonum coꝛpoꝛee nature. Et vtraque cum bo⸗
num ſuum habet bona eſt. cum vero bonũ ſuum non habet
hoc malum eius eſt. et in ipſa mala eſt. Honum mmcoꝛpo⸗
ree nature eſt cogmcio veritatis.et amoꝛ vir tutis. PHonum
vero coꝛpoꝛee nature eſt.decoꝛ pulchritudims.et integri
tas ſamtatis. et eſt ſimilitudo hincin de inter bona ipfa.
et que a ſe alia ſunt. inter ſe diſſ imilia non ſunt. Eſt emm
quaſi pulchritudo quedam ſpiritualis nature ipſa congm
cio veritatis.et quaſi ſamtas quedam eſt amoꝛ virtutis et
eſt pulchritudo foꝛis et pulchritudo intus. et ſamtas fo⸗
ris.et ſamtas intus Et cum pulchritudo tollitur ſuccedit
feditas et turpitudo.et malum eſt hoc. ſed non dum do⸗
loꝛem facit.nec ingerit cruciatum. Cum vo ſamtas tolli⸗
turſuccedit coꝛruꝑtio et doloꝛ.et fit malum magnũ. ut
maius conſtet malum non amare bonum quam non ↄgnoſ⸗
cere verum. Peiuacio bonoꝛum coꝛpoꝛalium malumeſt.

☛

et tantum malum. pꝛiuatõ vero ſ pintualum bonorum ma
lum eſt. nec lolum malum.ſed etiam peccatum. Iſta igit

culpa eſt. et illa pena. Pꝛiuationem cogmtioms veri.igno
rantia conſequitur. pꝛiuationem vero amoꝛis bom concu⸗

piſcentia mali. et ſunt duo mala iſta. a quibus omma ma⸗
la oeiuntur. JIsnoꝛzantia facit.vt facienda non faciamus.

concupiſcentia vero facit. vt non facienda faciamus. Non
facere facienda delictum eſt. facere non facienda pecca⸗
tum. Sciendum autem eſt. quod malum ſuſtantiue dictuʒ
ipſam tantum bom peiuationem ſigmficat. denominatiue
vero acceptum. actum mali ſiue effectum /ſiue explicatio⸗ .
nem eius demonſtrat Nam et malicia malum dicitur. et
actio mali malum vocatur. ſed aliud ſubſtantiue aliud de
nommatiue. Omne peccatum penes voluntatem. et in ſola
voluntate peccatum eſt. et tamen actio peccati peccatum
vocatur. quia in ea peccatum perficitur. et expletur. et ex
plicatur. Nec duo peccata ſunt.peccatum.et actio pecca⸗
ei. ſed vnum peccatum quod motu mentis immchoatur. ac de
inde motu coꝛpoꝛis perficitur. Omne emm peccatum a mo
tu mentis imtium ſumit. et inde excreſcit in conſummati⸗
onem. dum vel adctione coꝛpoꝛali expletur. pel ſi effectum
coꝛpoꝛalem habere non poteſt. pleno conſenſu confirma⸗
tur. Conſenſus autem duplex eſt. alius non reſiſtendi ma⸗
lo.alius faciendi malum. Omms quippe motus mentis vel
ad deum eſt per conuerſionem cum bonus eſt. vel cum ma
lus eſt per auerſionem a deo. iĩpſa auerſio malũ eſt et pec
catum. Et quia multis modis mens a deo auertitur. multa

genera mali. et multa peccati genera eſſe dicuntur. Sem⸗

per tamen pꝛmncipium auerſ ioms/pꝛincipium peccati eſt. et
ipſa auerſio peccatum. Et crelcit ille pꝛauꝰ auerſioms mo
tus.et exundat in peius.et vemt pꝛimum in delectationem

deinde in conſenſum non reſiſtendi malo quod pꝛopaſſiont
facit.deinde in conſenſum faciendi malum quod plenaʒ ge
nerat paſſionem.et tunc peccatum m ſe conſummatum eſt
Exit tamen aliquando vſ q; ad expletionem coꝛꝑoꝛalis actt
oms. que videilæet actio cum m ſe eſſentialiter peccatum
non ſit. tantum tamen peccato adicit. quantum ipſum qui
in mente eſt peccati motum. accendit. Neqʒ emm motꝰ coꝛ
poꝛis motui mentis a dditur. vt in ipſo creſcat.ſed ex ipſo
motu coꝛpoꝛaliulli mentis ſpiritali motin cauſa ſumtur. vt
in ſe argumentum acc iat. ſicut follis cuʒ accendit ignem
auget.non ignem igm apponendo.ſed ex igne ignem.vt am
plius ferueat et caleſcat. cum vnus et wem ſit igms. exci⸗
tando. Itaq; etiam pꝛaua volentibus motus mentis pecca
tum eſt. motus vero coꝛpoꝛis / explicatio peccati. Quia in
eo q; mens motu ſuo a deo auertitur culpam agnoſcimus.
in eo autem q motus coꝛ poꝛis motum mentis ſequitur.na
turam ſolam muemmus. Motus voluntatis per ſe eſt pꝛi⸗
mum in cogitatione. deinde exit per motum coꝛpoꝛis ĩ ope
ratione Malus motus per ſe deoꝛſum fluit.ſicut maſſa plũ
bi liquefacta qua via aperitur illi per ſe pꝛecipitatur. OOo
tus bonus quia ſurſum eſt. per ſe ire non poteſt.
N (SDe duobus denarijs.
vo denarij qui in pꝛocuratione vulnerati expendũ
tur ſunt debitum pꝛecepꝑti in quo doctrina. et debi
tum voti.in quo exemplum. vel duo teſtamẽta. vel duo gla
dij. vel duo udicia. Vetus teſtamentum quaſi vindex iu⸗
dicat crimma. et coꝛpoꝛali gladio percutit ad pumendum
nouum teſtamentum quaſi medicus indicat moꝛbos.et ſpi
ritali gladio percutit ad ſanandum. Si quid rigoꝛe vel leui
tate ſupererogatur redditur. ſi mchil. non exigitur.
NDe eo qu malum vel bonum facdt.

— ☛ 2

— = —

vi malum facit. et male facit. poſtea pemtenti vtrã
q; dimittitur. et quod facit malum. et quod ſic fa
cit male. Qui bonum facit et male facit. poſtea p⸗
mtentit quod male facit dimittitur. quod bonum facit reſer
uatur. et adꝛuncta intentio bona nommat opus bonum.
¶ De nature homims compꝛobatione.
omo nudus naſcitur. pecus veſtitum Plus ergo il
lis confert natura quibꝰnon ẽ pꝛouidentia Homo
ſibi dimittitur. vt nature eius 3 digmtas compeobe
tur. et ratio exercitetur.
(De egrelſu et iegref ſu ſar apientis.
xin a patre et vem in mundũ. iterum relin quo mũ
dum et vado ad patrem. Pꝛimus exitus ſa pientie
eſt a ſinu patris/ad coꝛ homims. Secundo induta
voce per os egreditur. et vemt ad aurem. ibiqʒ ſe expoli:
ans per auditum coꝛdi illabitur. vt iterum munoum relm⸗
quens.per coꝛdis contemplationem ad patrem reuertatur
In coꝛde radicat.jin oꝛe pullulat.ĩ aure toꝛculatur. et ite
rum a coꝛdis apoteca recipit. Vox veſtunentum eſt ſapi⸗
entie. ſicut ſcriptum eſt. ¶ingua ſapientium vel pꝛudenti⸗
um oꝛnat ſapientiam. .St ſapientia non egre ditur mſi indu⸗
ta. nec regreditur mſi exuta. Similiter ſ pecies creature.
veſtimentum eſt ſapientie. quo operta egreditur et vide⸗
tur ſicut ſcriptum eſt. Confeſſionem et decoꝛem induiſti
amictus lumme ſicut veſtimento. e. c. ſ. p. et cetera.
ind ſit pater lumnum.
ona dei lumina ſunt. et ipſe auctoꝛ donoꝛum pater
eſt luminum. Npud quẽ nõ eſt tranſ mutatio/ne vi⸗
ciſſitudims obumbꝛatio. quia nec illlummans trãſ
mutatur. neqʒ non illuminans obſ curatur. Generans emm
nõ degenerat.et non generans nõ caligat.quia nec inferioꝛ
eſt exiens.nec obſcurioꝛ latens.lumia eius quãdo ad nos

vemunt ab ipſo non recedunt. et quando a nobis redeunt

heif.
apud ĩm clareſcunt. quando ad nos deſcendunt. in nobis
non deficiunt. et quando a nobis recedunt. minoꝛationem
pꝛo nobis non recipiunt. taq; non tranſ mutãtur in nos qñ
participanda vemunt ad nos. nec obumbꝛantur in ſe. quan
do ab illummatis et obumbꝛandis redeunt. et remanet ĩ ſe
Siſtenum de ſimeone.
enectus ſimeonis defectns veteris homms. baiula
A xp̃i pueri aſſumptio.nom. Gaudium ſimeoms.
oblatio ſaluatoꝛis. purificatio virgiis. deuotcio
mentis. exhibitio operis. conſummattio virtutis.
(¶¶ QRuomodo ſapientia partunebatur.
ondum erant abiſſi. et ego partuniebar. Concepe⸗
rat deus 1 apientiam in preſcientia futuri. parturi⸗
bati ĩ volũtate creãdi.peꝑit ĩ pꝛocreatõe effecti.
(De oꝛigine aſpir ationum.
plers oꝛgo aſpiratõnũ. a ðo.a dia bolo.a nata
Que a natura ſunt precedentẽ habent cauſam ne⸗
ceſſiratis. que a deo ſunt. aut a diabolo.ſubito ad
uemunt et impꝛouiſ a. a deo bona.a diabolo mala.lliquã
do vemunt que bona videntur et non ſunt.et hec ſmiliter
a diabolo ſunt. quoꝛum oꝛigo exitu pꝛobatur. hoc eſt reo⸗
bate 1 pintu. ſ. ex deo ſunt.
(De quinq; iugis.
vinqʒ ſunt ꝛuga Jusum imqintatis. iueum moꝛtali
iiseuzil legis. iugũ ꝗpꝛie volũtatis iugũ caritatis
e dommo.et muliere.et diabolo.
ommus dixit. In quacunq; die comedenrs ex eo.
moete moꝛiens. Mulier dixit. Ne foꝛte moꝛiamur
Diabolus dixit. Nequaq; moꝛemm. Dommus af
firmamt. mulier dubitauit. diabolꝰ negauit. QAm ergo du
bitamt. ab affermanti receſſit.et neganti appꝛopinquauit.
Si mulier nõ dubitaſſet.foꝛte dia bolꝰ non ne gaſ ſet.ſed
dedit audacia m que mchoauit maliciam.

“ (Murd ſit babilon et vnumet alterũ in ea.
¶n babilone non requirit vnum alterum. ſed reſpon
dent plule ſibi m delubris eius. Parum eſt vt m celo or⸗
inata ſint omma. ſed hoc mirum eſt qð eciam confuſionẽ

mundanam moꝛdina tam non relinquit ſapiencia diuina. NRe

ſpondent enim opera ſibi etiam tenebrarum. et non ẽ quodð

requirat alterum. quia iuſta oꝛdmacio nibil requirit moꝛoi

na tum et vnicuiq; qð ſuum eſt tribuit. et qð ſibi confuſum

eſt illi ſine oꝛdine et diſpoſicione eſſe non poteſt. Bed et

lla confuſio interna coꝛdium malorũ non effugit diſpoſitõʒ
ill?. vt lucifige cogita tões et deſideria tenebꝛoſa ĩ occulta
fluitãtia rñdet ſibi.qꝛ iuſtũ iudiciũ ſic̃ ꝑ ſapiaʒ cũcta ĩtelli
git. ita p equitatem mchil ſine retributõe relmquit.
I¶ 5ä nõ trãſmutatur deus ex eo quod ipe eſt.
on trãſmutat᷑ deꝰ ex eo qð ip̃e ẽ.nõ patit᷑ viciſſitu
me ĩ o ẽ Nã qð ip̃e ẽ ĩmutabile ẽ.qð ĩ ipᷣo ẽ et᷑nũ ẽ nõ

ergo trãſmutat᷑ vt aliꝰ ſit /nõ patit᷑ viciſſitudĩeʒ vt alit ſit
In pat᷑ corroboramur ad ſpẽ.ĩ nr̃ ĩſtrunmur ad huilitatẽ.ĩ

qui es in celis erudimur ad petitionenn.
iſterium de foꝛma celꝛ et terre.
uyalis tra. tales trem. et qle celũ tales celeſtes. ſur
ſũ cũcta equalia ſũt. deoꝛſũ ſũt mõtes et valles /et alta et
profũda/et huilia et excelſa/et diſ ſimilit hnñtia cũcta Oor
talis qpe vita planũ iter hre nõ pᷣt.ſʒ exaltat et huiliat /et

nũc eqtatẽ oñdit /nũc abrutũ pfert /et caſũ mĩatur.ꝗpt᷑ hoc

qlis tra tales trem.ſurſũ pᷣo nõ ẽ vbi offẽdas vł pᷣcipiteris
aut ĩeqliter ãbules/ſed planũ et eqᷓte et ↄſenties et modera
tum totum.et quale celum.tales celeſtes.
(De ſerie tpm et affectu tpaliũ et ꝗᷓ ſit mĩ artiũ.
reterita pntia et futa.qᷓ vnũ corpꝰ etmita tis płici
unt. pᷣterita amare ĩſipiẽtes. pñtia ſ tulti/futa prudẽtis. pᷣ⸗
teritoꝝ ĩpitas ẽ pñtiũ cupiditas futoꝝ caritas.nccitas mĩ
e artiin. (e deſidero ꝛuſticie et fructu ei⸗

cati qui eſuriunt et ſitiunt uuſticiam. Ergo non ſaci
att ſed eſurientes beati ſunt. nec ideo tamen beati
quia eſuriunt. ſed mdeo. quia ſaturabuntur. S em
defſidenum ſemper ellet. et effectus nunqᷓ eſſet.pena po⸗
tius et miſeria. non beatitudo hoc eſſet. Sed miſericoꝛdia
dei noſtri ſanctis deſio ens indubitatum ſpopondit elfe⸗
ctum. etꝗpterea beati ſũt qui deſiderant.qm hic pꝛ imũ bo
num eſt. et ꝙ ſolũ vita moetalis et pems addicta aſeq poſ
ſit velle bonũ. qm habet et frui vita ventura ſibi vendica⸗
uit Ideo non iuſtos beatos dicit. ſed eſurientes et ſitiẽtes
ꝛuſticiam. Si em ſolos aiuſtos beatos diceret. quis ſibi hoc
arꝛoga rets Dꝛopt᷑ hoc reſpexit impfectõʒ nram. vt oſolare
tur imfirmitatem nram. quia ſi hoc eẽ nõ poſſumꝰ.velle tñ
boc eſſe ipᷣo adiuuante et deſiderare valemꝰ. Et hoc iterũ
quia nõ deſiderantes glłiam.ſed iuſticiam beati vocant.qꝛ
multi pa triã ſe amare dicüt. ſz viã tenere nolũt. Ghia autẽ
et btĩtudo patria ẽ. iuſticia aũt via.et ñ pũt ad patriã ve
mre.ꝗ viã nolũt tenere. Quis eſt qui ↄmodum non vperat
BGed non omnes uſti eſſe volunt.
De ſac ramento coꝛpoꝛis xp̃i.
ommꝰ ihũs yxp̃s vt onderet duumtatẽ ſuã refecto;
eẽ aĩiaꝝ nr̃aꝝ.carnẽ ſuã ĩ cibũ nobis ꝗꝓpoſint Et rur
ſum ne humanana infirmitas hanc ſ umptionẽ hoꝛeret. con⸗
ſueti evuli ſpecie illam velauit.

gredimi filie ſyon et videte regẽ ſalomonẽ ĩ diade
mate quo coꝛonauit cũ mater ſua. Egredmi filte
ſyon Esgredimi et ĩgredimiĩ. et videte regẽ ſalomonẽ Egre
dimi et videte ĩ eo ; mater dedit. Ingredimi et videte m
eo ; pater dedit. Að em̃ mr dedit foꝛis ẽ.qð pr̃ dedit in⸗
tus ẽ. Oater dedit ĩfirmitatez. pr̃᷑ dedit maieſtatẽ. Mater
dedit ſubſtanttam carms. pater dedit conſoꝛtium deitatis
Mater dedit. m ano vicit. Pater dedit in quo regnaunt.

——

Mater dedit in quo victoꝛ coꝛonatur. pater dedit in quo

resnans adoꝛatur. in eo quod a patre habet. de ſuperms
pꝛoſtrauit ſuperbum. in eo q; a matre habet. in inferis ſpo
4 liauit auarum. Ibi victoꝛ ab angelis collaudatur hic vin⸗
cens et triumphans ab homimbus gloꝛificatur. Egredimi
0 m ergo filie ſyon. et videte regem ſalomonem. Egredimim
et videte qd foꝛis eſt.et laudate. ingredimim et videte qdʒ
1 intus eſt et adoꝛate. Egredimim per compaſſionem. ingre
. dimm per contemplationem. Egredimim viſitantes pati⸗
entem. ingre dimim ammirantes Sloꝛiantem. Egredimm
4 et fouete in membꝛis ſuis adhuc mfirmum. i mgredimm et
6 videt e in ſeipſo excell um. Di pios ſenſ erit bumilis. fium
i exbibebit ſublimis. HM
(NDe gloꝛ a et pena coꝛpoꝛis umami. H

vanta eſt digmtas amme chꝛiſtiam. ſi coꝛpoꝛis is gla
ria tanta eſt. Quantum emm ſpiritus bomims re⸗
bus ommbus que videntur excellentioꝛ eſſe pꝛoba
tur. cum cuncta coꝛpoꝛa in obſequium condita ſint coꝛpo⸗
ris humam. Vnde merito penalitate et miſeria cunctis vi⸗
lius factum eſt.quod condiuone celſius et ſublimus fue⸗
rat conſtitutum. Cum autem reparatum fuerit ſublata e
medio coꝛruptione. quod cunctis melius eſt coꝛpoꝛibus ſu
ſcipiet.et tunc quoq; ſine miſeria ſubiectum erit ſpiritui ad
Sloꝛiam. ciu nun nunc in miſeria eſt ſociatum ad penam.
uid ſigmficat quod mopſes es iter deum et
de populum mediatoꝛ fut⸗ s

ti
e
t

—

cnptum eſt .qua n non potmi populus loc uꝛ eu cum
deo. et petijt mediatoꝛem moyſen. Et ladauit hoc
dominus. et dixit. quia pꝛophetam ſuſcitaret qui
mediatoꝛ foꝛet.et per ipſum mandata daret ad populum.

E

Que emm inuiſibilia dei ſunt. carnalia coꝛ da percipere
non potuerunt. et contemperauit ſe nobis deus per huma
namtatem ſilij ſui. vt ipſa mediante. dnnna percipiamus.
Infirmas autem mentes terꝛoꝛ maieſtatis opprimerer. et

3 ſplendidum lumen lippientes oculos obfuſcaret.mſi nubes

carms mtercedens et contemplationem cxciꝑpiens coꝛda tu

mda blandimento viſlioms demulceret.

¶ Qund eſt ve ſoli.
NYe loli quna cum ceciderit/non habet ſaibleuantem .
Duo ſunt. qui fecit.et quod factum eſt. Non au⸗
teʒ poteſt bene eſſe li quod factum eſt.ſine eo qui
fecit illum. Quod factum eſt. per ſe cadere habet. ſ urgere
non Habet. Qui autem fecit quod factum eſt. cadere non
poteſt.ſed quod cadit ſubleuare poteſt. Pꝛopterea ĩgitur

melius eſt duos ſimul eſſe cᷓ; vnum ſolum.

De Dunſt oneet vmone caritatis. et imqin
(tatis

vmum onnſ it mqiut tas inter deum et bominem.
Deinde druſit ixſum hommem. Poſtea vemt cari⸗
tas et compoſuit atque confederamt pꝛimum deuzʒ

et hominem. deinde ipſum hominem. Imquitas bene vm⸗

ta male diuiſit.caritas male diuiſa bene vmmt. Similtter

imq tas bñ dunſa vmmt.et canitas male vmta bene dunſit

Imquitas ergo dundit et vm̃t.et caritas dundit et vmt.
Nouiſſime ſequitur moꝛs.dundens et ipſa pꝛopter im qui⸗
tatem. vm̃t autem per conditionem ad canitatem Moꝛs di
udit coꝛpus et ammam. mquitas dundit deum et anmaz
caritas diuidit ſpintum et concupiſ centiam. Moꝛs dun⸗
dit vnitatem conditioms. ini quitas diuidit vnitatem recon
clhationis- cartas dundit vnita tem aba alienatior

,

De trplici operatione pbiloſophie.
aturaleg operatio philoſophie per ſenſus agit. in
res ſubiectas. et deſcendit ad ſingularia ſine expi
mento ſenſuum infirma. quibus quaſi baculo ſuſten
tatioms inmiitur per ſe incedere non valens.Rõnalis ope
ratio philoſophie. extra ſenſus eſt agens in vmuer ſalia. ſo
la ratione vigens.Il rtificialis operatio rationale inſtrumẽ
tum habet.et naturalem pꝛobat.

. (Detruplici eruditione
u 4“ pr ritus.
n vidam ab intus erudiuntur. quidam a foꝛs ſenſ um
en auriunt. In illis ſtabilis eſt ſpiritus ſapientie. in
o iſtis mobilis. ad illos pertinet meditatio. ad iſtos
tur ſpeculatio. Ilk acumine ſenſus occulta penetrant. iſti. a gi
litate tranſuolant ad longinqua. Et qui non diſcernunt
. ſpꝓiritus.putant motum meditatioms pigritiam. et ſpecu⸗
ts latioms motum leuitatem cum coꝛpus ab ammo qualita⸗
n. tem ſumit. Sicut ſpiritus illummat.ſic accendit. Et quos
n⸗ llummat. cogmtione veritatis ulummat. et quos accen⸗
en dit. amoꝛe virtutis accendit. Et ſepe non diſcermtur ope⸗
zi⸗ tio eius in vtroq;/et dicuntur pigri ſtabiles. potentes am⸗
e mo et compꝛehenſione efficaces leues. compuncti triſtes.
ſt laſcun ſpiritu hilares.et fit ſine ſpiritu iudicium ſpiritus.
t. et erꝛant homĩes in iudicio. cum quiſ q; ſolum hoc bonum
. putat quod amat. Similem vero demonſtratõnem habent
4 meditatio et compunctio.et ſimilem pariter ſ Peculato et
4 exultatio. quomam ab ammi qlitate motus coꝛpoꝛis foꝛma

tur. et conſtat in alio quidem grauitas/ſine pondere. im a
lio leuitas ſine inſta bilitate. Oeditatio et compunctio ad
lohannem pertinent. Speculatio et exultatio ad cheiſtum
Nlius dixit planximus vobis et non ploꝛaſtis. Illius dicit.
Saltammus vobis et non niſiſtis. Vemt iohannes non
manducans. et non bibens. et Hinſtis. demomum m habet -

Vemt fuius bomims manducans et bibens et dixiſus. ec
ce homo potatoꝛ vim. et peccatoꝛum amicus. ſic peruerſis
peruerſa ſunt omma. S=
(und ſit nona et vetera.
eriba doctus in regno celoꝝ qui pꝛofert de theſau
— ro ſuo noua et vetera Qoua ſunt ↄſolationes.vete
ra increpationes. Vetus em lex penam pꝛopoſuit qua ter⸗
reret. noua miſericoꝛdiam qua foueret. Quare ergo pꝛius
noua.poſt vetera. QAma pietas ¶ oquitur.ĩðo peius palpat
poſtea percutit. Ouſillammes em pꝛius ↄſolatõe fouendi
ſunt vt ſurgãt.poſtea troꝛe ↄfirmãdi ne cadãt.Cõtumaces
et duri pꝛiꝰ increpãdi ſũt vt timeant. poſtea ↄſolatione fo
uendi ne deſperent. Cum ergo pietas loqtur. noua et vete
ra.cum ſeueritas loqmitur vetara et noua. Vei ideo ſecun
tur vetera non pꝛecedunt. quia ex adiecto et ſuperhabun⸗
danti elſe debet qð durum eſt.et penaʒ hʒ. caritas maioꝛ.
„ ¶ Qund eſt ꝙ ioſeph fratribus ſins peohibuit
Aloe contenderent m viaa.
eobpibet iĩoſeph fratnibꝰ ſuis oneratis aſims ne cõ⸗
tendant m via. quia xpᷣus in huiꝰ? vite itmere ſi qñ nobis ha
bundantiam tribuit. pacem tm̃ ſet concoꝛdiam ad muicem
pꝛo ea dem frangere et violare non concedit.
e virtug et veritas ſimul eſſe volunt.
irtus et vitas cum de eodem ſunt.nõ ſe impediunt
WVñ cum dictum eſſet de ſpiritu ſapientie qm̃ acu⸗
tꝰ ẽ.ſubiunctũ ẽ ſtati.qm mil vetat benefacere. In philoſo
phis gentiũ acumen ſpiritus erat. ſed idĩp̃ʒʒ benefacere ve
tebat.qꝛ illoꝝ intentio quo magis ꝑ acumẽ mouebatur ex⸗
tranea querere eo magis ꝓ occeupatõeʒ ĩpedie batur ꝗpꝛia
oↄſiderare. Wera aũt ſapĩa ſp virtutẽ hʒ comiteʒ.qꝛ hoc ma
gis appetit ſetre.ꝙ magis expedit eſſe. Vñ adhuc denpᷣo dðe
Certꝰ ſuauis amãs bonũ Certꝰ ſeʒ expientia.ſuauis guſtu
amãs bonũ.qꝛ ñ pᷣt odire ĩ ope.qð ve dilgit ĩ cogmtõe.

S z.
De duplici amoꝛe. MM

ria ſunt Senera bommum Bunt qm amãt tſ. olum de
um. Mij eoficant ſuper fundamentũ aurum/argẽ⸗
tum et lapides pᷣcioſos. in amoꝛe virtutis aurum.

imi cogmtione veritatis argentum. in icoꝛruptõe bom ope⸗
di ris/lapides p̃cioſos. Sunt ali qui amant aliud pᷣter deum
tñ mchil ↄtra deum. neq; aliud pluſꝙ; deũ. In his funda⸗
15 mentum qdem manet.qꝛ amoꝛ dei nõ deſtruit᷑.ſʒ tñ ex affe
ctu eoꝝ ꝗᷓ pariter amãtur qꝛ qᷓ daʒ coꝛruptio ↄtrahitur. lig
dr na et fenum et ſtipula. ſupedificantur. In ligno peccatuʒ
tes illiciti oꝑis. in feno ſine ope peccatũ pꝛaue delectatioms.
o in ſtipula illicite culpa cogitatõis Sunt alij qui amãt que
te dam oↄtra deum. et ĩ hijs füdamẽtũ oĩno deſtruit᷑.qꝛ amoꝛ
an dei om̃mo eſſe non poteſt. vbi nõ eſt vel ſolus/vel ſummꝰ.
un⸗ JIsitur ad peimos ptinet laudart et ſaluari. ad 1. ecundos
or. coꝛ denpi et liberar. ao tercios argui et damnart.
4 ((He quatuoꝛ timoꝛibu.

vatuoꝛ ſunt timoꝛes.mundanus.ſ erniis imitans.
filialis. undanꝰ pꝛo euitanda immenti pena bo
num diſſimulatur. retenta volũta te bom. Serui⸗
lis. pꝛo euitanda pena immmenti bonum ſimulat. retenta
voluntate mali. Imualis pꝛo euitanda pena ventura. etiã
malam voluntatem mutat. Filialis pꝛo reuerentia creato⸗
1 ris. ſponte bonam voluntatem confirmat. Imtialis neceſ⸗
ſitatem bom habet. fuialis voluntatem. Tres peimi reſpe⸗
ctu pene ſunt.et penã pnt. quartus ne nec rel ſpecku pene e eſt⸗ .
nec penam habet.
(De De duplici voluntate in xp̃o.
xp̃o carms ĩfermitas paſſionem hoꝛruit ſed erat ſein⸗ :
tus medius mter deum et carnem. qui voluntatem carms.
patris voluntati ſubiecit. Cum ergo chꝛiſtus dixit. pater
ſi poſſibile eſt tranſfer a me calicem iſtum. pꝛofeſſus eſt
quod ſenſit in carne. Cum vero dixit non mea voluntas.

co⸗
ta
enm

kxvij.

ſed . fiat. pꝛofeſſus ẽ quod deliberauit in ſpiritu. Erat
volũtas patris vt rᷣus moꝛeretur. erat volũtas carms vt
a moꝛte liberaretur. erat ſpiritus mediꝰ dñans carm. obe
diens patni Volũtas pa tris diſpenſatio erat. volũtas car
ms natura erat. voluntas ſpũs virtus erat Ideo voluntas
patris honoꝛabatur. voluntas carms dirgebatur. volun⸗ .
tas ſ riitus coꝛona batur.

A8 xp̃s in heĩe n müdicie et t Builitatis dat texemplum.

ei ſapia p quã po factus fuerat vt ĩ nla beatus el
a pſum hoĩiem pdere noluit. Et ẽ illa ſurſum eſſet
maieſtate. ille deoꝛſũ iaceret ĩfirmitate. deſcendit
ad eü vbi ceciderat. vt leuaret eũ ad id vnde deſcenderat.
Bapiĩa igitur ſ urſum pams erat.et verſa ẽ deoꝛſ um in lac
In dmimtate pams. in huãmtate lac Et nutritꝰ? eſt xpuulꝰ
ſenſus lacte huã mtatis.vt creſcẽs et ↄualeſcẽs capere poſ⸗
ſet cibum diuĩtatis. xpᷣus ergo in celo pams.et ĩ terꝛa lac
xp̃us ĩ celo.ex patre ſine mr̃e deus. xpᷣus m terꝛa ex mre ſi
ne pre hõ In celo ꝗlis pater/talis filiꝰ. in terꝛa qualis ma
ter talis filius. In celo cũ patre eternus et ĩmenſus. in tra
cum matre incoerupꝑtꝰ et mãſuetꝰ. In celo cum patre ĩcoꝛ
ruptus et ſublimis.in terꝛa cũ matre virgo et humilis. In
celo imago patris.ĩ terꝛa imtatoꝛ matris. Mater vᷣgo erat
et in humilitate exultabat.et filius virgims virgo hunnli⸗
tatem cõmendabat Illa virgo humdklitatem ſuam a deo re
ſpectam aſſerebat.iile virgo ſe humilem et manſuetũ oſtẽ
debat. Talis ergo agnus / qualis mater. ex munda mundꝰ?
rgine mcoꝛruptus.per virginem vemens ad nos. per

er vi
pirgintatẽ pꝛecedens nos Dern mæeoꝛruptõnem ergo vemt
vt petm tolleret ꝓ ĩcoꝛruptõz p̃eeſſit vt vᷣtutẽ demõſtraret
Wemt ĩcoꝛruptus vt pᷣferet remediũ u. ceſſit ĩcoꝛruptus vt
Daret exemplum. Si ergo vemre non. poſſumus qua vemt.

R
be,
ar

2S

ſ

dit
Nt
e

— –

1 equamur qua rell ſit vt adipiſ ci mereamur quod Promllir
vt cibum lactis in humamtate xpᷣi ſumamꝰ mundi coꝛpe.ct
bum vo pams ĩ diuitate xpᷣiſumamꝰ mundi coꝛde. Mundi
coꝛpe p vi gimtatez. müdi coꝛde P humilitatez. vt q q ĩ vtro
q; icoꝛruꝑtã habuit oꝛiginẽ.ĩ vt q; iuemat mũdã babꝛtatõʒ
De tnibus generibus hoin.
ii ſunt ſtates. alij nutantes. alij vagantes Ocätes
fũt cõfirmati. nu tates radicati.va gantes d diſ ſrpati
Stantes ſunt ꝗ vicer̃t. nutãtes ꝗͥ pugnãt. vagantes qᷓ vich
ſunt. St antes ſunt ĩ pace.de qbꝰ dictũ ẽ.q poſuit fines tu⸗
os paceʒ. et adipe.f. ſ. t. nutantes ĩ luctamie. vagantes in
ab alienatõe. Stantes poſſidẽt.nutantes appetũt et ſecun
tur. va gantes fugiũt et abſtrahut᷑ pmũ ad illicita opa p?-
Cus6 xpus ſolꝰ dixit pater me?. (ad turpia
nus hõ dixit pr meꝰ? q; ñ dixiſſʒ. ſa plnſꝙᷓ hõ ñ fuiſſʒ
In eo eiĩ ; hõ fuit/fres habuit. et dr̃e huit prĩ nFf.
upꝛa hommem fuit. vmcus fuit. at dicere potuit
Dater noſter qui es in celis.
Mu caro mmentum ſit ſpirttus.
aro umentum eſt.ſeſſoꝛ ſpC̃us.cin calcaria adhibʒ
quando pigram excitat. frenum quando impetno⸗
ſam moderatur et cohibet.
Quid ſit fauus diſtulans
auus diſtillans labia tua. auus verbũ caro factã
in virgine. diſtillans re dundantiaz ſignat De hoc
ſ. lotqua plenus gratia fuit.dici nõ potuit. pluit ſuper ci
uitatem vnam et ſuper alteraʒ nõ pluit. pars vna copulata
eſt.et pars que copulata non eſt arꝛuit. Ip̃ᷣe emm totus
redundans.et gratiam fundens. quia q; dixit doctrina fuit
quod fecit medicina.alterum exẽplum. alterum remedium
et de plemtudine eius omnes accepimus. ideo diſtulans.
et quia vmcuicq; ſecundum menſuram.
(F P occultis et mamfeſtis.

in eo qy
pater meus.

yedam ſunt mamfeſta homĩs. et mamfeſta homim
quedã ſunt occulta homĩs.et mamfeſta homim. qᷓ

BSam ſunt occulta homims.et occulta homim. Debet igit
lomo peimum erudm m his que mamfeſta ſunt. et exercen
vt ad cogmtionem occul toꝛum peruemat Debet em mala
cognoſcere. hoc eſt impꝛobareſet ſcire quia mala ſunt.nec

dicere malum bonum. aut bonum maluʒ eſtimare. et diſcer⸗

nere inter tenebꝛas et lucem. et noctem et diem. et inter di
em et diem. et mdicare omnem diem.

De duplici vita et moꝛte.
vo ſunt vita et moꝛs. Et poſt bec ſi equuntur duo.
Jgaudium et doloz. De vita audium. de moꝛte do

loꝛ Et eſt bona vita/et mala vita.et gaudiuʒ bonuʒ/et gau
dium malum. Et eſt bona moꝛs/et mala moꝛs.et bnnus do

loꝛ/ et malus doloꝛ.Coꝛpus ex amma viut.amma ex deo.

. Pꝛeimum vtrunq; bene vixit. poſtea amma moꝛtua eſt imq

te ve voe corpꝰ pcuſſum moꝛtalitate. dil ſolutum ĩ moꝛ⸗
te. Poſtea amma vuuficata ruſtificatione. deinde coꝛpus

3 eſt. nouus autẽ. id eſt amma in reſureectione. In reſurerctt
one ergo noſtra gaudium noſtrum. m cruce noſtra obediẽ
tia noſtra. bic patientia. ibi leticia. Qui carne crucifix? nõ

eſt. amma non reſ urꝛexit. et ibr ſer entit vbi vunt. et vbil! entit

Abi lapit.

* ltricatio i inter deum et diabolum

us p hommem mundum redẽpturus in mundũ vemt
et tont mundo diabolum dñnantem muemt. Deus p hommẽ
mundũ viſitans in ꝗꝓpꝛia vemt. et homo ꝑ deum mundũ non

amans.vbi caput reclmaret nõ habuit. Deus homo.in hoc
mundo elementis impauit. et homo deꝰ? de hoc mundo reg
mum ſe non habere dixit. Ergo ad aliquid totum dei erat.
et ad aliquid totum diaboli. Totum dei erat qð ip̃e fece⸗

rat.et totum diaboli quod pe polſſidebat Erso certamen

”ÿ”ẽ factum eſt deo et certamen diabolo Deus dixit ſe qs ſuuz
eeat debere recipere. diabolus dixit ſe in ſuo nõ debere ca
en lummam ſuſtinere. Deus dirit ſe poſt tam longam patien⸗
tiam digna ſatiſf actione honoꝛandũ diabolus dixu ſe poſt
ee tam longam negligentiam ſua poſſeſſione nõ pꝛriuandum.
n· Deÿus dirit aliena eum fraudulenter abſtuliſſe. viol enter te
di muſ ſe. dia bolꝰ dixit eũ nec cum abſtulit contra dixiſ ſe.nec

cum tenuit alhqñ repetiſſe. Deus dirit potentẽ ſe ad ſua re
cipienda ſi vellet viribus vti. diabolus dixit eum ↄtra iuſti
. ciã viribus nõ debere abuti. Deus dixit iuſtum nõ eſſe. ſi
quod pie creauerat pire pmitteret. diabolus dixit. miuſtũ
non eſſe.ſi quod ſponte perierat nõ reſtauraret. Deꝰ dixit
ſe velle miſereri ꝑ bemgmtatem ꝗꝓpꝛiam. diabolus dixit ſe
nolle damnum pati. p poteſtatem alienã. Deus dixit iuſtũ
eſſe. vt de peccato pemtẽtes ad ſalutem reciperentur. dia
n bolus dixit iuſtum nõ eſſe. vt in peccato pſiſtentes ad ſa⸗
lutem cogerentur. Deus dirit ſic ſe vemſſe. vt nolentes nõ
cogeret. ſed volentes adiuaret. diabolꝰ dixit interim pꝛo
tempe eqjmmiter ſe paſt ſurũ volentes pdere. ſi nolentes re
tineret. Deus dixit.ſe in aliena manũ non mittere ſi ſua red
derentur. diabolus dixit ſe aliena patum reddere ſi ſua nõ
o. aunuferꝛ entur Deus dixit nullũ ſe a miſ ericoꝛdia poſ ſe repel
hnt lere. diabolus dirit. ſi om̃es pderet.nõ ſe poſſe eqmmt to
lerare. Deus dixit ſe ſuadere.vt in toto ab alieno ure ce⸗
deret. diabolus dirit ſe poſtulare. vt ſaltem pꝛo reuerentia

ent pꝛiſtine dñatioms aliqua in ꝓpte requiem ſibi nõ negaret.
Ne Deus dixit ſe cũ pꝛius potioꝛa elegiſſet.poſt illi abiectio⸗
ſon ra conceſſurum.diabolus dixit. iure ſe ſi electionẽ habere
non poſſet. ſaltim ꝓtitionẽ facturũ. Deꝰ dixit ſe pꝛiuillegio
19 dñatioms vtriuſq; poteſtatem vendicare. diabolus dixit ſe
ðð qꝛ iam amplius ñ poſſet mc hil ex iure / ſed er pmiſſione po
e ſtulare Deus dixit ſe ti pmiſſurum qð etiaʒ auari famem

n ſa tiare nõ 5 poſſit. diabolus dirit ſe nõ tm̃ accepturum qum

px.
apmplius cupiat. ſi fieri poſſet. His dictis. inſſu deus ten
difumculos in ptitionẽ. et muemt virentia et irzigua ĩ val
libus imis mmoꝛa ſpacio. maioꝛa pᷣcio. et hec pᷣcepit ſe po⸗
m ad partem alteram. deſerta aũt et arida in rupibꝰ et mo
tibus altis lata et aſpectui patentia. magna ſpacio. vilia p
cio. et hec iuſſit ad alterã ptem diſcerm. Tunc mandauit
piabolum adelſe. et aſſſtena ſic ait. Ne foꝛte aut violenti
am iudicantis. aut auaritiam dantis cauſari valeas. qcqd
oculus tuus videt tibi dabo. Tunc diabolus qui om̃e ſub⸗
lime conſiderat et humnlia nõ valet intueri. leuans oculos
aſpexit montes altos.et ſara pꝛommentia ĩ rupibus.ac de
ſerta patentia. et quaſi totum ſibi ceſſiſſe ꝗoꝛãs deſpexit
quod deus elegerat Cuꝛ deus increpitãs. ac cecitatem ela
ti deridens. ait. unes ceciderũt michi in pclaris. Tu lau⸗
das qð vides.et ego laudo qð video Tu mimo es.et pte
rea oculis tuis mii alta et excellentia nõ patent. Ego deſu
per ↄtemploꝛ. quã habeant amemtatem humilia. Etem̃ he
reditas mea pꝛeclara eſt michi. “”l
— (Cuare dem deus et bomno
eus homo factus eſt. vt idem eſſet redemptoꝛ qin
creatoꝛ et vt de ſuo liberaret᷑ hõ. et vt familiariꝰ
ab homie diligeretur deus ĩ ſimilitudinẽ homĩs apparens.
et vt vterqʒ ſenſus ĩ ip̃o beatificaret᷑ et reficeret᷑ oculꝰ coꝛ
dis in eius diumtate. et oculus coꝛpoꝛis in eius humamta
te. vt ſiue mgrederetur.ſiue egrederetur. in ipᷣo paſcua in
uemret natura ab iᷣo conditia. =
((NKRuare ibus in via euntibꝰ? faciẽ abſcõdit.
Oeſus in via ambulantibus faciem ſuam abſcondit. oſtẽſu⸗
rus eam in patria. Pꝛopꝑterea ĩ fine vie cum diſcumbere ce
piſſent. fregit ſpeſus panem. vt intenoꝛa eius pateſcerent

be⸗

et wbi eum ↄgnoueĩr̃t qꝛ poſt huiꝰvite curſum ĩ regno celoꝝ
cum abꝛaham et yſaac et iacob diſcumbentes.et ſup men⸗

ſam eius edẽtes et bibẽtes.in eterno ↄuuuo. ihũ claritatt

—, — “”o — —

5„

videbunt. Nunc aũt interim in via pegrinus apparet. vt exi

lium nr̃m agnoſcamꝰ et q; alia eſt patria nr̃a Et colloquen

do coꝛda ad amoꝛt᷑ mflãmat. ſʒ ocłos ad ↄtẽplatõzʒ adhuc
nõ reuelat. Qui ergo ĩ via ex ſermoĩbus ihũ ignem amoꝛis
coꝛde ↄcipiũt. in fine vie claritatẽ eius videbũt Sunt itaq;
lin gue ignee qᷓ vemũt ad nos et verba flãmantia quibꝰ quo
tidie xpᷣm nobis loquentẽ audimꝰ.qꝛ ſpim̃ xpᷣi nõ habet.qui
verba xpᷣi audiendo nõ ardet. Spus em ſctũs ſup diſcipu

los xpᷣi m linguis igneis apparuit.et ipᷣe xp̃ᷣs ambulãtium in

via loquẽdo coꝛda inflãmauit:qbus nõ quaſi a capite vie
ſed quaſi a latere vie ſe ſociauit.qꝛ eũ nobis non natura. ſʒ
gratia in huis vite via comitem dedddit
¶ De duabus ciuitatibus et duobꝰ? regibus.
ue ſunt ciuitates.ibełm et babſlon. et duo populi.
amatoꝛes deijet ciues ihꝛl'm. et amatoꝛes mũdi ci⸗

babiloms. Inter has duas ciuitates. et duos pplos. et du
os reges. bellũ ẽ iugiter et diſcoꝛdia.et pugna. Et ſignat
vterq; milites ſuos.xpᷣs ſuos.et diabolꝰ ſuos.vt agnoſcãt
quiq; regem ſuũ/et agnoſcant᷑ ab eo rege /et ſequant᷑ eum
Ibelm em̃ cuntas ſurſum ẽ in celo.babilon deoꝛſum in ter
ra. Similiter ettam xpᷣus ſurſum eſt. diabolus deoꝛſũ.OOꝛ
lites xp̃i ſequũtur regem ſuũ.et milites diaboli ſequũtur
regem ſuum. xpᷣus tribus exemplis viam nobis oñdit. qua
eum ſequi debeamꝰ. Similiter et diabolus tria ꝗꝓpoſuit. qᷣ

bus poſt eum pꝛecipitentur qui eum ſequũtur. Iter em ad

xpᷣm quia ſurſum eſt. arduum et artum eſt.et in longũ ſub
lime Item ad diabolum deoꝛſum.latum et bꝛeue.in pꝛofũ
dum et ad pᷣcipitium facile Jðo xpᷣs exẽplum pauptatis re
liquit.vt exo nerati ſarcina trenaꝝ reꝝ leues aſcendamꝰ p
arduum. exemplum humilitatis. vt modici ſine difficulta⸗
te tranſeamus ꝓꝑ artum. exemplum patientie ne deficiamꝰ
m longum. Exemplum pauptatis dedit cum drrit. vul pes

ues babiloms.et duo reges.xpᷣus rex ihꝛłm.et diabolꝰ rex

foueas babent et volucres celi moos. fdi? aũt Homims nõ

habet vbi caput ſuum reclmet. Exemplum humilitatis de
Dit. cuʒ dixit. diſcite a me quia mitis ſum et humilis coꝛde

Exemplum patiẽtie dedit. qñ cum pcuteretur nõ repercuſ⸗
ſit. cum occideretur ſuſunuit. Exemplum paupertatis qꝛ in
hoc mundo duntias ha bere noluit. ex emplum humilitatis
q gham ſpꝛeuit. exemplũ patientie qꝛ mala ſuſtinuit. Cum
lauderetur nõ letabatur. cum malediceret᷑ nõ triſtabatur.
cum pꝛemeretur nõ frangebat᷑. Nit illi quidam. Magiſter
bone.et reſpondit. quid me dicis bonum. ecce humilitas.
Et alij dixerut. Demomũu habet. et dirit. ego demomũ nõ
babeo.ſed honoꝛiico patiẽ meum. ecce patientia. Et cum
re quireret ꝓplus eum vt regem faceret. ille humilitatis exẽ
plum relinquẽs. fugit/et gloꝛiam ſpꝛeuit. et multa alia ad
hec ptinentia exempla. Peima eſt ergo pauꝑptas.vt a bicia

mus qð grauat.in quo eſt peccandi occaſio.ẽt qꝛ pauxer⸗

tas deſpicitur. ſeqiitur hunmiiitas. qua pᷣa etiam pter de
um vilitas amatur. et qma rurſum qui vilis eſt. ſine re⸗
uerentia leditur. neceſſaria eſt peſt humilitatem patientia
qua omma aduerſa ꝓpter deum foꝛtiter tolerentur. Pauꝑ
