cere. vnde illud. Pꝛooucat terꝛa herbã virentem ꝛc. Opus
artificis eſt diſgregata cõtungere. vel ↄiuncta ſegre gare.
vnde illuo. Conſuerunt ſibi pizomata. Neqʒ; em̃ potuit vel
terea celum creare. vł homo herbã peoducere. qu nec pal
mum ad ſtaturam ſuam adoere poteſt. In bis tribus ope⸗
ribus cõuementer opus humanũ qð natura non eſt. ſedim
tatur naturam. mechamcu. id eſt adulterinũ noĩatur. quem
admodũ et clauis ſubmtroducta mechamca dicitur. Qua
liter aũt opus artificis mitetur naturam. lon gũ eſt et one
roſum pꝛoſequi ꝓ ſingula. Poſſumus tñ exemphl cauſa in
paucis id demonſtrare. Qur ſtatuã fudit/pommẽ intiitus
eſt. Qui domũ fecit/montem reſpexit. Quia em ut ait peo
rheta.qui emittis fontes in cõuallibus intra medium mon
tium ptranſibunt aque. emmentia montium/ aquas nõ rett
net. ta domus m altũ qddam cacumẽ leuanda fuit.ut ireu
entiũ tempeſtatũ moleſtias /tuto exciꝑpe poſſet. qm vſũ ve
ſtimentoꝝ pꝛimus adinuemt. cõſiderauit ꝙ ſingula queq;
naſcentiũ ꝓpeia quedã habeant mummenta. quibus naturã
ſuã ab imcõmodis defendũt. Coꝛtex ambit arboꝛem penna
tegit volucre. piſcem ſquama opit. lana ouem induit. piꝰ
mmenta et feras veſtit. conca teſtudmeʒ excipit. ebur ele
phantem iacula nõ timere facit. Nec tñ ſine cauſa fa ctum
eſt quod cum ſingula ammantium nature ſue arma ſecum
nata habeant/ſolus homo mermis naſcit et nudus. Opoꝛ
tint emm ut illis que ſibi pꝛouid ere ne ſciunt natura conſu
leret. hommi autem ex hoc etiã maioꝛ repiendi occaſio pꝛe
ſtaretur. cum illa que ceteris naturaliter data ſunt /æpꝛia
ratione libi muemret. Oulto emm nunc magis emtet ratio
hommis hec eadem muemendo. quã habendo clarinſſet.

NNMW — — —

+—— —— — ..d⅞e⁴O

Nec ſine cauſa pꝛouerbium ſonat.q; ingemoſa fames om̃s

excuderit artes. Hac equidem ratione illa que nunc excel

lentiſſima in ſtudijs hom mũ vides reperta e Pac ra
dem pingendi/texendi/ſculpendi/fundendi/ infimta Senera

exoꝛta ſunt. vt iam cum natura ipm mremur artikfice.

H ¶OQutd ſit natura x.

via vero iam totiens naturam nommauumus. licet
Bhut ait tullius/naturam diffimre difficile ſit. nõ tñ
hums voca buli ſigmficatio ommno ſilentio ptereunda vi⸗
detur. Neq; qma non omma que volumus dicere poſſumꝰ
id qð poſſumꝰ tacere debemus. Plura veteres de natura
dixiſſe muemuntur. ſed mhil ita vt non aliquid reſtare vide
atur. Quantum tamẽ ego ex eoꝛum dictis comcere poſſũ.
tribus maxime modis hiuꝰ vocabuli ſigmficatione vti ſo⸗
lebant. ſingulis ſuam diffimtione aſſignando. Pꝛimo mo⸗
do per hoc nomen ſigmficare voluerunt illud archetipum
exemplar rerum ommum /quod in mente diuma eſt. cums
ratione omma foꝛmata ſunt. et dicebant naturaʒ eſſe vmꝰ?
cmuſ q; rei pꝛimoꝛdialem cauſam ſuã/a qua nõ ſolum eſſe.
ſed etiam talis eſſe debeat. Huc ſigmficatiom talis diffi⸗
mtio aſſignat᷑. Natura ẽ que vmcuiq; rei/ſuum eſſe triburt
Secundo modo naturam eſſe dicebant. ꝗꝓpꝛium eſſe vmuſ⸗
cuꝰqʒ rei/ cui ſigmficatiom talis diffimtio aſſignatur. Na⸗
tura vnamquãq; rem infoꝛmans ꝓpꝛia differentia dicit. ſe⸗
cundum quam ſigmficationem dicere ſolemus. Natura e/

omma pondera ad terꝛam ver gere. lema alta petere. ignẽ

ꝛere. aquam humectare. Tercia diffinitio talis eſt. Natu

ra eſt igms artifex. ex quadam vi pꝛocedens in res ſenſibi⸗

les pꝛocreã das. Phiſici nanqʒ vñt oĩa ex caloꝛe et humoꝛe
peocreart. Pnoe virgilius oceanum patrem appeliat. et
valerius ſoꝛanus in quodazʒ verſu de ioue. in ſigmficatione

2

&–

igms eiherei dicit. Jupiter omipotẽs/ ren / reguq; reptoꝛ.

Progemtoꝛ gemttit q; deũ verũ vnus et idem.
— (De oꝛtu logice EIA
Oſte igitur theoꝛice/et pꝛactice/et mechamce oꝛ⸗
tum demonſtrammꝰ. ſupeſt logice quoqʒ oꝛiginẽ
inueſtigare.quam ideirco vltimam anumero. quia
poſtremo inuenta eſt. Cetere pꝛius repte fuerant. ſed ne⸗
ceſſe fuit logicã quoq; inuemn.qm̃ nemo de rebus ↄuemẽ⸗:
ter diſſerere poteſt/mii pꝛius recte loquendi racõnẽ agno⸗

uertt. Nam ſicut dicit boetius. cũ peimitꝰ antiqui circa na
turas reꝝ et moꝝ qual itates inueſti gãdas opam impẽde⸗

rent/neceſſe fuit ſepe falli eos.qꝛ vocum et intellectuũ di⸗
ſcretionem non habebaut. ut in multis euemt epicuro qur
athomis mundũ ↄſiſtere putat. et honeſtũ volnptatẽ men⸗
titur. Hoc aũt mcirco huic atqʒ alijs accidiſſe mamfeſtũ

eſt. qm̃ ꝑ impitiam diſputandi/ quicquid raciocinacõe cõ

peehenderãt / hec in res ip̃as quoq; vemre arbitrabantur.
PHic uero magnus eſt erroꝛ. neqʒ; em ſeſe res/ut in numeris
ita etiam in racõcinacõmbus habent. In numens em/quic
quid in digitis recte ↄputantis euenerit/id ſine dubio ĩ res

quoqʒ ipas euemre neceſſe eſt.ut ſi ex calculo centũ ↄtige⸗

rit.centũ quoqʒ res illi numero ſubiectas eſſe neceſſe eſt.
PHoc vero non eque in diſputacõne ſ eruatur, Nec qʒ enim
quicquid ſermonũ decurſus inuenerit / id in natura fixũ te⸗
netur. Qua re neceſſe eſt falli/ qui a biecta ſcientia diſputa

d / de ren natura ꝓquirerẽt. Niſi em̃ peius ad ſcientiã ve⸗

nert. que raciocinacõ veram teneat ſemitã diſputãdi. que
verilimilez et agnouerit que fida. que poſſit eſſe ſi uſpecta
reꝝ incoꝛrupta veritas ex raciocinacõne non poteſt inuem
ri. Cum igitur veteres ſepe multis lapſi erꝛoꝛibus/falſa
quedam et ſibi contraria in diſputacõne colligerẽt. at qʒ id
fieri impoſſibile videret᷑. ut de eadem re contraria cõclu⸗
ſione facta vtra ꝙ; eſſent vera/que ſibi diſcutiẽs rationatio

— ——— —. 222ꝗ8 — —ð

—— —

*

Wi⸗ .
ocluſiſſet. cuive rõcimacõi credi opoꝛteret eſſet ambiguũ.
viſum eſt pꝛius diſputacõm ip̃ius veram atqʒ integrã con⸗
4 ſiderare naturã. qua cogmta.cũ illuo quoq; qð ꝑ diſputa
ne tionem muemret / an vere ↄp̃hecſum eſſet poſſet mtelligi.
u⸗ Hinc igit pꝛofecta log:ce Pitia diſci ime / que diſ putandi
ne⸗ modos/at q; pas racoc macoes mtnoiendi vias parat. ut
que raciocmacõ/nũc quidẽ vera/nũc aũt falſa / que vo ſp
* falſa/que nuncq falla poſſit agnoſci.hec tpe quidẽ poſtre
ma eſt. ſed oꝛdine pꝛima. hec em inchoantibus Philoſophi
am. pꝛima legenda eſt / qpterea in eo docet vocũ et intel
lectun natura. ſine quibus nullus philoſophie tractat? ra
1 cõabuiter exꝑlicari potaſt. Logica dicit᷑ a greco vocabu⸗
8 lo logos.quod nomẽ geminã habet interptationem. Dicit᷑
ſi em̃ logos ſermo ſiue raco. et inde logica ſi ermocion alis ſi⸗
ue racõnalis ſcia dici poteſt. Logica racõnalis que diſerti⸗
(5 ua dicit᷑ otinet dyaleticã et rethoꝛicã. Logica ſermociona
ur. lis genus eſt ad gramaticã. Dyaleticã.at q; rethoꝛicã. et Od⸗
,ns tinet ſub ſe diſertiuam Et hec eſt logica ſermocõalis. qua
uc quartã poſt theoꝛicã.pꝛacticã.mec hamcã annüeramus.
res Nec putandũ cſt ideo logcam id eſt ſermocionalẽ dici. qq
ge⸗ ante eius inuentionẽ nulli fue rüt ſermones.et quaſi hom⸗
eſt. nes mutuas locucõnes pꝛaus non habuerũt. Erãt pꝛeins et
im ſermones ↄmũes et lr̃e.ſed nondũ racõ ſermonũ et lraꝝ in
üte⸗ vſum redacta fuerãt. nulla adhuc recte loquendi vel diſpu-
pti tandi p̃cepta data erant. Omes em̃ ſcie paus erant mim vſau
pe, qꝙᷓ; in arte. Sed oliderãtes deide hoĩes vſum m artem poſ
ge ſe ↄuerti/ et qð vagũ fuerat et licentioſum pꝛius. certis re⸗
d gulis et p̃ceptis poſſe reſtring/ceperũt(ut dictũ eſt) olue⸗
lem tudmem que partim caſu/partim natuta exoꝛta fuerat ad
lea artem reducere. iè quod pꝛauum vſus habebat emendan⸗
tes. quod minus habebant ſupplentes. quod ſuꝑfluum ha
* bebat reſecantes. et de cetero ſingulis certa s regulas et
io pꝛecepta xꝛeſcritentes. Huiuſmodi fuit oꝛigo ommu ertiun

hic p er ſingula curꝛentes/ verum inuemmus Peruſc eſſet
gSramatica et ſcribebãt et loquebãtur hoĩes. Deꝛuſꝙᷓ eſſet

dialetic a.rõcinando verũ a falſo diſcerne bãt. Deruſqᷓ elſſʒ

rethoꝛica tura ciuilia tractabãt. Pꝛuſ ꝙᷓ elſſet anithmetica
ſcĩiam numerãdi habebãt. Peiuſqꝙᷓ; eſſet muſica.canebant.
pꝛiuſch eſſet geometria. agros meſurabãt. pꝛiuſcqᷓ cᷓ eẽt aſtro
nomia ꝓ curſus ſtell aꝝ diſcretões tempoꝝ capiebat. Sed
venerũüt artes. ꝗᷓ licet ab vſu pꝛineipiũ ſũpſerunt. vſu tam̃
melioꝛes ſunt. Hic locus eẽt exponere qui fuerint ſingula⸗
rũ artiũ muentoꝛes. qn extiterint. aut vbi. aut qũo ꝑ eos di
ſeipline exoꝛdiũ ſumpſerint. Sʒ volo quadã pꝛiꝰ phice di⸗
uiſione ſingulas a ſemurcem diſcernere.
Kecapitula tio ſuꝑpꝛadictoꝝn xij.
poꝛtet ergo bꝛeurter. recapitulare ꝗᷓ ſupꝛadicta ſũt
vt fatilioꝛ fiat tranſitus a d ſequẽtia. Quat uoꝛ tm̃
diximus eſſe ſcientias. que reliquas om̃s ↄtinent.iĩd ẽ theo
ricam. que in ſpeculatione veritatis laboꝛat. et pꝛacticã ꝗᷓ
moꝛũ diſciplinã ↄſiderat. et mechamcã.que houiꝰ vite acti⸗

ones diſpenſat. logicam quoq;. qᷓ recte loquẽ dĩ et acute lo

quendi ſeiam pᷣſtat. Nic i itaq; nõ abſurde ille quatnari? aĩe

mtelligi p̃t. quẽ ob reuerentiã ſun antiqur iĩ iuſmurandũ aſci

uerãt Vnde et illud dictuũ eſt. p qui nre aĩme numeꝝn dedit
ille quaternũ. Mee qualit᷑ ſub phĩa cõtineantur. et rurſum

quas ſub ſe ↄtineãt.repetita bꝛeuiter diffimtione Ppie eſes

ſecudus. De diſcretione arttim c.l.
Pilol ophia eſt amoꝛ ſ apiẽtie / que nulli? in
disgens / viuax mens / et ſola rerum pꝛimeua
ratio eſt. Hec diffimtio magis ethimolo⸗
Sliã noĩs ſpecta t. Ploilos em grece a moꝛ ðꝛ
latĩe.ſophia ſapia. et inde phĩa dictũ ẽ. ĩ.

et ſola rerũ peimeua ratio eſt.diuina ſapientia ligmficat᷑.

amoꝛ ſapĩe. Od aut additur. ꝗᷓ nulliꝰ indigẽs/viuax mens/

. — — w—

que gꝓpterea nullius indigere dicitur. q mhil minus ↄnnet
ſed ſemel et ſimul oia intuetur p?terita/pᷣſentia /et futura.
Vruax mens iccirco appellatur. qꝛ q; ſemel in diuina fiut
rõne.nulla vnqᷓ; oblmnone aboletur. Pꝛimeua rerũ ratio ẽ
. qꝛ ad eiꝰ ſimilituomẽ cũcta foꝛmata ſunt Dicũt quidã qð
e illud vñ agunt artes ſemꝑ maneat. Moc ergo omes artes
agunt. hoc intendũt.vt diuma ſimilitudo in nobis repare⸗
. tur. ꝗᷓ nobis foꝛmaẽ/ deo natura.cin quantomagis ↄfoꝛma
ſG mur. tantomagis ſapimꝰ. Tunc em̃ ĩ nobis incipit relucere
d qð in eiꝰ rõne ſemꝑ fuit. qð qꝛ ĩ nobis tranſit.apud illum
1— mæecõmutabile ↄliſtit. Nliter. Phia ẽ ars artiũ et diſciplima
diſciplĩiaꝝ.id ẽ ad qua om̃s artes et diſciꝑlie ſpectãt.rs
dici pᷣt ſcia.qꝗᷓ artis pceptis reguliſq; ↄſiſtit.vt ẽ ĩ ſcptura.
ſüͤt diſciplia ꝗ ðe plena vt ẽ in doctrina. Mel ars dici p̃t.quã
tĩ do aliqd veriſimile at qʒ opiabile tractat᷑. Diſciplia.quan
en do de bis qᷓ aliter ſe habere nõ pnñt. veris diſputatõibꝰ alr⸗
6 quid diſſeritur. Quã differentiã. plato et ariſtotiles eſſe
voluerunt inter artem et diſ ciplinam. Vel ars dici p̃t q fit
ſo ĩ ſubiecta materia.et explicatur ꝑ opationẽ.ut architectu
ſe ra. Diſciplia vero qᷓ in ſpeculatione ↄſiſtit.et ꝓ ſolã expli⸗
let catur rõcinationẽ/ut logica. Rlit. Philophia e meditatio
dit moꝛtis.q; magis ↄuemt xp̃iams. q ſeculi ambitõne calcata
ↄuerſatione diſciplialiſimilitudie future patrie viuũt Rlit
eſte Philoſophia ẽ diſciplĩia oĩm rerũ diumaꝝ atz humnaꝝ ra⸗
tiones pꝛobalu ĩueſtigans. Sic oĩm ſtudioꝝ ratio ad phi
loſophiam ſpectat. Nmmimſtratio non omms philoſophia
eſt.et ideo ꝓhiloſophia aliquo modo ad omnes res perti⸗
nere videtor. H
An quibus ptibus dunditur phia. Jj.
Hiloſophia diuidſtur in theoꝛicam. pꝛacticam. me⸗
chamcam. et logicam. He quatuoꝛ omnem conti⸗
nent ſctentiam. Theoeica mterpretatur ſpecu⸗

latiua. pꝛachca achua. quam aho nomine ethicam . id eſt

et
ca

—*
—

moꝛaiem dicut. eo qd moꝛes in bona aclone ↄſiſtant. Oe

chamca adultina. quia circa hũana opa verſatur. Logica

ſermocionalis. qꝛ de vocibus tractat. Cheonca dimdit. in
theologiam. mathematicã. et ꝓhiſicam. Manc diuiſionem
boetius facit alis verbis. theoꝛicen ſecans in intellecti bi⸗

lem. et ĩ intelligibilem. et naturalem. p intellectibilem ſig⸗

ficans theologiam pꝑ mtelligibilem mathematicam Pnatu⸗
ralem phiſlicam. Dem q; intellectbile ſic diffimt
(De tbeologia iil.
NMtellectibile eſt. qd vnum atq; idem ꝓ ſe in ꝓpaa ſp diuꝛm⸗
tate ↄſiſtens nullis vnqꝙᷓ; ſenſibus. ſed ſola tantũ mente m⸗
tell ectuq;ʒ capit᷑. Que res ad ſpeculatõʒ dei atz ad ammiĩ
coꝛpalitatẽ ↄſiderationemq; vere płhiloloſophie mda gatio

cta autem theologia quaſi ſermo habitus de dimms.The
os emm deus. logos ſermo vel ratio mterpꝛetatur. CTheo⸗
logia igſtur eſt. quando aut meffabilem naturam dei aut
ſpeciales creaturas.ex aliqua parte pꝛofundiſſima qualita
te diſſerimus.
(De mathematica Miij.
athematica autẽ doctrinalis ſcientia ðͤz. Mathe⸗
Oſis em̃ qñ.t. habet ſine aſpiratione mterp̃tatur va
mtas. et ſigmficat ſuꝑſtitionem illoꝝ qui fata hoĩm m cõ⸗
ſtelſatõibus ponunt. vnde et humodi mathematici appel⸗
lati ſunt Qñ autem. t. habet aſpiratum. doctrinam ſonat.
Hec aũt ẽ qᷓ̃ abſtractã ↄſiderat quãtitatẽ Obſtracta emm
quãtitas de. quã ĩtellectu a matia ſepantes.vel ab alijs ac
cidentibꝰ vt ẽ par. impar. et huiꝰ modi,ĩ ſola rõcinatione
tractam. qð doctrina facit nõ natura. Hãc boeti? ĩtelli
Sibilẽ appellat.qᷓ pꝛimã ptẽ ĩtellertibilẽ cogtatõe atz ĩtel⸗
lisẽtia ↄpꝛehẽdit.qᷓſunt oĩm celeſtiũ opum ſupne diuimta

tis et quicq ſub lunari globo beatioꝛe aio atz purioꝛe ſub

ſtacia valet. et poſtremo humanarũ ammarum que omma

ne compomtur. ꝙ; mquit greci theologiam nommant. Di⸗

Negs cum peiors illius intellectibilis ſubſtãtie fuiſſent/ coꝛpoꝝ
in ta ctu ab intellectibilibus ad intelligibilia degenerarũt. ut
denm magis ipa intelligantur ꝙᷓ; intell igat. et intelli gentie puri⸗
lbi⸗ tate tuc beatiora ſint/ quotiẽs ſe ſe itell ectibilibꝰ applica⸗
ig⸗ rint. Spirtuũ nanq; et aĩiaꝝ natura qꝛ incoꝛpoꝛea et ſum⸗
enr plex eſt / intellectibilis ſubſtãne pticeps eſt. Sed quia pĩi
ſtrumenta ſenſuũ nõ vmfoꝛmiter ad ſenſibilia ↄpᷣhendẽ da
deſcenditur. eonq; ſimintudmẽ ꝑ ima gmatõneʒ ad ſe tra
i⸗ hit. in eo quodãmõ ſuã ſimplicitatẽ deſerit/ quo cõpoſitõ⸗
n ms rõez amittit Neq; em om̃imõ ſimplex dier poteſt quoo
— ↄvpoſito ſumle eſt. Eadẽ igitur res diuerſis reſpectibus in
nn tellectibilis ſimul et intelligibilis eſt. Intellectibilis / eo q;
o mcoꝛ poꝛea ſit natura et nullo ſenſu ↄphendi poſſit. Intel⸗
De ligibilis vero ideo ꝙ ſimilitudo quidẽ eſt ſenſibiliũ/nec ta
The men ſenſibilis. Intell ectibile eſt em quod nec ſenſibile eſt
eo⸗ nec ſimilitudo ſenſibilis. Intelligibile aũt/q; ipᷣm quidem
aut ſolo pcipitur intellectu.ſed nõ ſolo intellectu ꝓcipit.quia
lia imaginatõnem vel ſenſum habet / quo ea que ſenſibus ſlub⸗
lacẽt ↄpᷣbendit. Tangendo ergo coꝛpa degeneratur. quua
oum viſibiles coꝛꝑm foꝛmas per ſenſuũ paſſiones ꝓcurrit
te⸗ eaſqʒ attractas per imaginatõnez in ſe trahit. totiẽs a ſua
r va ſimplicitate ſcinditur/quotiens aliquibus contrarie paſſii
nco⸗ oms qualitatibus infoꝛmatur. Cum vero ab hac diſtra ctõ
wpel ne ad puram intelligentiam cõſcendẽs in vnũ ſe colligit/ fit
mut, beatioꝛ intellectibilis ſubſtantie ꝑticipatõone.
iin ¶De quaternario amme. v.
at Wius quoqʒ; pꝛogreſ ſnoms / regreſſiomſq;ʒ rõnem
one iſpe etiã numerus docet. Dic ter vnũ/fiũt tria. dic
elki tkteer tria/fiũt. ix. dic tes. ix. fit. xxvij. dic ter. xxvij)
tel⸗ fiũt. lxxxj. Ecce in quartò gradu tibi vmtas pꝛma occur⸗
it rit.idẽ q; euemre videbis/ſi vſqʒ ad infimtũ Duxeris multi

ſub plicatõʒ ut ſꝑ ĩ quarto Idu vmtas emiea t. Nectiſſime aut

mns ſimplex aie eentia vmtate expꝛimit. ꝗ p̃a quoq; icoꝛpea ẽé.

Ternarius quoq; ꝓpt᷑ indiſſolubile medie vmtatis vĩculũ.
congrue ad ammãm refertur. ſicut quaternarius /qꝛ duo
media hʒ. ideoq; diſſolubilꝰ ẽ. ꝗpeie ad coꝛpꝰ ptinet. Pei⸗

ma igitur pꝛogreſſio aĩe ẽ.qꝗᷓ de ſimplici eẽntia ſua qᷓ mona

de figuratur ĩ virtualẽ t᷑na ri ſe extendit. vt iam P cõcupi
ſcentiã aliuo appetat.aliud ꝓ nã ↄtẽnat. ꝓ rõem mt᷑ vtrũ⸗
q; diſcernat. et recte a mona de in tnadem pꝛofluere De. qꝛ
oĩs eentia natalit pꝛioꝛ ẽ potẽtia ſua ARurſũ q; eað vm̃tas
ĩ ternarnio multiplicãte ter muemt᷑. hic ſigmficat qm aima

nõ ꝑ partes ſʒ tota ĩ ſingulis ſuis potetijs ↄſiſtat. Neq; eĩ

vel ronẽ ſolã.vel irã ſolã.vel ↄcupiſcẽtiã ſolã.terciã ptez

Lie dicere poſſumꝰ. cũ nec aliud. nec mmꝰ? ſit in ſubſtancia

rõ qᷓ; ala.nec aliud nec mmꝰ ira qᷓ; aĩa. nec aliud n ec miꝰ?
ocupiſcẽetia ꝙ; aia. ſʒ vna eadeq; ſubã.ſym diuerſas poten⸗
tias ſuas. Ddiuerſa ſoꝛtit᷑ vocabula. Demde a virtuali ter⸗
nario ſcda pꝛogreſſione ad regendã humam coꝛpis muſi⸗
cam deſcendit que nouenario cõpomtur. qbus qꝛ nouẽ ſut
foꝛamma ĩ humano coꝛpe. ſcõ tempantiã naturalẽ.influit
et effluit om̃e quo idẽ coꝛpꝰ vegetatur et regit᷑. Hic quo⸗
qʒ oꝛdo . qꝛ pꝛiꝰ naturalit aĩa potentias ſuas hʒ ᷓᷓ coꝛxpi
cõmiſceat᷑. Poſtea aũt m tercia pꝛogreſſione P ſenſus iam
extra ſe pꝛofuſa.ad viſibilia lhec ꝗᷓ p.xxvñn .q ſoldꝰ nume⸗
rus ẽ. et tnina dimenſione ad ſimilitudinẽ coepis extendit
figurantur diſpenſada. p infimtas actõnes In quarta aũt
pꝛogreſſione.ſoluta a coꝛpe ad puritatez ſimplicitatis ſue
reuertitur. ideoq; in quarta multiplicatione vbi ter. xxvij
in lxxxj. excremt. monas in ſ ummo apparet. ut euident cla
reat q; aĩa poſt huiꝰ vite termmum qui per ixxx. deſigna⸗
tur. ad vmtatem ſue ſimplicitatis redeat. a qua pꝛi?diſceſ

Quod autem m ociu aginta meta Humane vite naturaliter

„

conſiſtat.peopheta declarat. Si inquit in valitudine lxxx.
anm. et amplius eoꝝ laboꝛ et doloꝛ. Hanc quadꝛuplam.

.

li, pꝛogreſſionem illũ quaternariũ aĩme de quo ſupꝛa loquti
dro ſumꝰ. quidam intelligendum putant. eumqʒ ad differentiã
Pin quaternarij coꝛpis.quaternarium amme appellatum.
nong De quaternario coꝛpoꝛis .qv.
upi am coꝛpoꝛi quoq; ſuũ aſſignàât quaternariũ. Sicut
mi⸗ monas amme.ita dias coꝛ pi cõgruit. Dic bis duo
g A Ufiũt. iij. dic bis. nij. fit. vnj. dic bis. viij. fiũt ſede
ti cim. dic bis ſedecim fiũt.xxxij. Hic in.im.loco.ſimilit idem
Na numerus.i.binariꝰ.a quo multiꝑlicato imtiũ fument. ebi
I occurꝛit.idemq; ſi in infimtũ pꝛocel ſeris / indubitant co
tinget. ut quarto ſemper gradu binarius emmeat Et bies 6
u9 quaternari? coꝛpoꝛis in quo intelligi datur om̃e quod a ſo
4kluubilibus compolitionem accipit. ip̃ᷣm quoqʒ eſſe diſſolubi⸗ HM
Necx le Wides nunc ſatis aperte. ut puto quomodo amme de in
er⸗, tellectibilibus ad mtelligibilia degenerant. quando a puri
ai⸗ tate ſimplicis intelligentie qua nulla coꝛpoꝝ fuſcatur ima
ſin gine.ad viſibilium imagnationem deſcendũt.rurſumq; be
un atioꝛes fiunt.quando ſe ab hac diſtractõe ad ſimplicem na
ture ſue fontem colligentes. quaſi quodam optime figure

no⸗ ſigno impeel ſe cõponuntur. Eſt igitur ut apertius dicaʒ in⸗

ei tellectibile in nobis id quod eſt intelligentia. intelligibile
um vero id quod eſt imaginano. Intelligentia vero eſt de ſo⸗
me⸗ lis rerum pꝛincipijs.io eſt deo.ideis.et ile.et de mcoꝛpeis

ddi ſubſtancijs pura certaqʒ cogmtio. Jmaginatio eſt memo⸗
zant ria ſenſuum ex coꝛpoꝛum reliquijs imperentibus aimo pein
lue cipꝛum cogmtioms, p ſe certum mchil habens Senſus eſt
i paſſio amme ĩ coꝛpoꝛe.ex qualitatibus extra accidentib?.
cla (De quadꝛimo pij.
na⸗ vm igi ᷑ ut ſupꝛadictũ eſt ad mathematicã ꝓpꝛie P
ſeel tineat abſtractã attend ere quantitatem. in parti⸗
St. bus quantitatis ſpẽs eius qᷓrere opoꝛtz. QAuãtitas
ter abſtracta mchil aliud ẽ mſi foꝛma vilibil ſym limamentarez
r. dimẽſionẽ aĩo imp̃ᷣſſa.qᷓ ima ginatõe ↄſiſtit.cinꝰ gemĩe ſuüut

.

partes. vna continua vt arboꝛ.lapis.que magmtudo di
citur. alia diſcreta. vt grex.populus.que multitudo ap⸗
pellatur. Rurſus multitudmis.alia ſunt ꝓ ſe.vt tres qua
tuoꝛ.vel quilibet alter numerꝰ. alia ad aliquid. vt duplũ

dimidium. ſeſqualterũ.ſeſquitercium. vel quodlibet tale.

Magmtudims vo alia ſũt mobilia. vt ſpera mũdi.alia im
mobilia vt teꝛra. Multitudinem ergo que per ſe eſt. arith
metica ſpeculatur.illam autem que ad aliquw eſt. muſica
Immobilis magmtudim geometra pollicetur notitiam.
Mobulis vero ſciẽtiam aſtronomice diſcipline peritia ven
dicat. Mathematica igitur dunditur in anithmeticaʒ. muſi
cam. geometriam. aſtronomiam.
De arthmetica vih.
res grece. virtus interpꝛetatur latine. rithmus nu
merꝰ.inde arithmetica virtznumeri dicit᷑ Virtus
autem numer eſt.q; ad eius ſimilitudinem cuncta foꝛma⸗
ta ſunt. (NDe muſica ir.

ma id eſt bona ſonoꝛitas. ſine humoꝛe fieni poteſt.
¶ De geometrtia x.
eometria menſura teere interpꝛetatur.eo q; hec di
ſciplina pꝛimũ ab egiptus reperta ſit. quoꝛum ter
mmos cum mlus mundatione ſua limo obduceret. et con⸗

funderet limites. particis et fumbus teꝛram menſurare ce⸗

perunt. deinde a ſapiẽtibus etiam ad ſpacia marts.et cehꝛ.
et aeris. et quoꝛumlibet coꝛpoꝛum menſuranda deducta
ſunt et extenſa. (De alronomis El.
ſtronomia et aſtrologia m hoc diffeꝛre videntur.
q; aſtronomia de lege aſtroꝛum nomen ſumpſit.
aſtrologia autem dicta eſt quaſ-ſermo de aſtris diſſeres.
Nomia em̃ lex et logos ſermo mterpꝛetatur. Ita aſtrono
mia videtur eſſe que de lege aſtroꝛum. et conuerſione celi

Diſſerit.regiones. circulos.curſus. oꝛtꝰ. et occaſus ſideꝝ

Avſica ab aqua vocabulũ ſumpſit.eo q; nulla eupho⸗

SXj.

et cur vnũquodq;/ut ita vocetur inueſtigans.ſtrologia
d. aũt que aſtra ↄliderat ſcõm natiuitatis et moꝛtis et quoꝝ
⸗ libet alioꝛum euentuũ obſeruantiã. que ptim naturalis ẽ.
ptim ſuꝑſticioſa. Naturalis/m complexiombus coꝛꝑm/ 4
dl. ſfſcdðm ſupioꝛum dtempantiã variantur. ut ſamtas. egritu⸗
im do. tempeſtas. ſeremtas. fertilitas. et ſterilitas. Supſti⸗
nt cioſa /in ↄtingentibꝰ et in hijs / que libero arbizio ſubiacẽet
ſica quã ptem mathe matici tractant.
an. + (De arithmetrica. xu.
ven Rithmetrica matertam Habet parem et impare nu
muſt merum. Par numerus. alius eſt piter par/ ali? pa
iter impar. alius impiter par. Impar quoq; numer? tres
habet ſpecies. Pꝛima eſt pꝛimus et mopoſitus.ſecũda ſe⸗
nenmn cundus et compoſitus. tercia per ſe ſecũdus et compoſi⸗
ts tus. et ad alios ↄpatus/peimus et ↄpoſitus.
ema⸗ ¶ De muſica. xiij.
Res ſunt muſice. mudana. humana. inſtrumenta⸗
bo⸗ ¶ lis. Oũdana/alia m elementis. alia in planetis. a
„ ſia m tpibus. In elementis. alia m numero. alia m ponde⸗
re, alia m menſura. In planetis. alia in ſitu. alia in motu.
ec di aliaa m natura. In tpibus. alia in diebus viciſſitudie lucis
mter et noctis. alia m menſibus/crementis detrimentiſq; lunar⸗
con bus. alia in anms. mutatõne veris. eſtatis. autumm Hie⸗
nect mis. Humana muſica.alia in coꝛꝑe· alia in amma. alia in
teer ↄnexu vtriuſq;. In coꝛpe. alia eſt m veseta tõe / lſcõm quaà
uchaY creſcit.que omibus naſcentibus ↄuemt. la eſt in humo⸗
ribus. ex quoꝝ ↄplexione humanũ coꝛpus ſublſiſtit. qꝗ ſenſi
te. bilibus ↄmums eſt. alia in opatõmbus. que ſpecialiter ra⸗
t. cõnalibus ↄgruit, quibus mechamca peſt/ que ſi modũ noõ
. cxceſſermt bone ſunt. ut inde nõ nutriat᷑ cupiditas / vnde
mfermitas fouert debet. ſ icut lucanꝰ? in laude cathoms re
cen fert. Huic epule viciſſe famem/magmqʒ penates. ſubmo⸗

den uiſſe biemem tecto/pᷣcioſaq; veſtis. hircam membꝛa ſuper

””ñ
romam moꝛe quiri induxiſſe togam. Mulſica in amma. alia no
eſt in virtutibꝰ. vt eſt iuſſicia / pietas/ et tempantia. alia in 1
potentijs. vt eſt ratio/ira/ et ↄcupiſcentia Ouſica int coꝛ⸗
pus et ammã. eſt illa naturalis amicitta qua aĩa coꝛpinon ””M
coꝛpeis vinculis. ſed affectibꝰ quibuſoã colhgatur ad mo Alut
uendũ et ſenſificandũ ip̃m coꝛpus.ſcdðᷣm quam amicttiãà ne
mo carnem ſuã odio habuit. Ouſica hec eſt. vt amet ca⸗
ro. ſed plus ſpũs.vt foueatur coꝛpus.nõ gꝑimatur virtus.
Muſica mſtrumẽtalis.alia ĩ pulſu.vt fit ĩ timpams et co⸗ꝛ⸗
dis. alia à flatu. vt ĩ tibijs et oꝛgams.alia ĩ voce.vt ĩ carmi ſcon
mbus et cantilems. Cria quo q; ſũt genera muſicoꝝ.vnin nn
qð car mẽ fingit. ahiud qð mſtrumẽtis agit. tercuum quod nn
iſtrumeutoꝝ opus carmenq; duudicat. ð
— (De geometria xiij. ”M
eometria tres Habʒ ſxes. plammetriã. altimetriã.
Ncoſmimetriã. Plammetria. planũ metitur.mid ẽ lõ
gum et latũ.et extendit ante et retro. dextroꝛſum et ſim⸗
ſtroꝛſũ.Oltimetria.altũ metit᷑.et extenditur ſurſũ et deoꝛ
ſum Mam et mare altũ ðꝛ.i.ꝓꝛofundũ / et arboꝛ alta.i.ſub 7
limis. Coſmos mundꝰ?interptatur.et mde dicta ẽ coſmime 4“”èð
tria. i. menſura mundi. hec metit᷑ ſperica.i.globoſa/et rotũ ”UJUVRDZ
da. ſicut ẽ pila et ouũ.vñ etiã a ſpa mũdi ꝓpter cxcellẽtiam dd
dicta ẽ colmimetria.nõ qꝛ tm̃ de mũdi mẽſura agat. ſed qꝛ AA
mundi ſpera inter oma ſperica digmoꝛ ſit.
De aſtronomia xp. UM ꝗ,
ec contrariu eſt/q; ſupius imobilez magmtudmeʒ
geometrie attribuunus. et mobiẽ aſtronomie. qꝛ
bec ſcoᷣm pꝛmam muentionẽ dictum eſt. ſecundu quã etiaʒ
geometria menſura terꝛe dicitur. vel poſſumus dicere. qʒ
1d qð geometria in ſpera mundi ↄſiderat.i, dimenſio regio
num. et circuloꝝ celeſtium immobile ſit. ſecundũ hoc qð⸗
ad geometricã ↄſideratõz ptinet, Geometria em̃ nõ conſi⸗
derat motũ/ſed ſpaciũ. qð autem aſtronomia ſpeculatur

ne

nee

n mobile ſit. id eſt curſus aſtroꝝ/et interualla tempoꝝ Sic
n, qʒ vmuerſaliter dicemus immobilem ma Zmtudmẽ geome
non trie eſſe ſubiectam. mobilem aſtronomie.qꝛ licet ambe de
omo eadem re agant. vna tamen contemplatur id qð pmanet.·
läͤre altera id quod tranſit ſpeculatur. s
kaa⸗ Diulſemmatio quadꝛiuj) xvI.
us. rithmetica eſt igitur numeroꝝ ſcientia. muſica eſt
ten diuiſio ſonoꝝ et vocum varietas. NRliter. Muſica ſi
Ami ue armonia eſt plurium dilſimilium in vnum redactoꝛum
D“ũü concoꝛdia, Geometria ẽ diſciplima magmtudimmns imobilis
dod foꝛmaꝝ q; del criptio cõtemplatiua. ꝓ quam vmcuiq; ter
mini declarari ſolent. Rliter. Geometria eſt fons ſenſuu et
oꝛigo dictionũ. & ſtronomia eſt diſciplma mueſtigans ſpa⸗
4 cia. motus et reditus celeſtium coꝛpoꝝ certis tẽpoꝛibus.
eeni. ¶ De pbiſica .xyn. l
deß hiſicã cauſas reꝝ in effectibus ſuis. et effectus in
ſim⸗ cauſis ſuis iueſtigando conſiderat. vñ tremoꝛ ter⸗
deoꝛ ris / qua vi maria alta tumeſcãt/herbaꝝ vires. am⸗
ſub mos iraſq; ferarũ. omne genus fruticũ lapidũ quoq; / repti
mme lumq;. Phiſis natura ĩterpꝛetatur. vnde etiaʒ ſuperioꝛ Di
fotu uiſione theoꝛice phiſicam naturalem boetius nommauit.
Saanm Hec etiam phiſiologia dicitur.id eſt ſermo de naturis dil
ſdl e ſerens. qdð ad eandem cauſam ſpectat. Phiſica aliquando
large accipitur equipollens theoꝛice.ſecundum quam ac⸗
ceptionem phłiloſophiam/quidam in tres partes dundüt.
int; id eſt phiſicam.ethicam. logicam.in qua diuſione. mecha
ege mca nõ ↄtinetur. ſed reſtringitur philoſophia.circa phiſi⸗
ctia, cam.ethicam. et logicam. l
e.9 ¶ Quid ſit peium vmuſcuuſh artis .exv.
ſego vm vero omes ar des ad vnum philoſ ophie tendãt
/ termmum. non vna tamen via omnes currunt.
liu⸗ Aſed ſingule ſuas pꝛopꝛias quaſdam con ſweratio⸗
uur nes habent quibus abinuicem differũt. Logica ↄſideratio

Ax
eſt in rebus attendens intellectus rerum.ſiue P intelligen 4 ””ÿM
tiã. ut neq; ſint hoc/noq loy ſ imilitudines. ſiue ꝓ ranon?
vt neq; ſint hec/ſed hoꝝ tamẽ ſimilitudines Conſiderat er
80 logica ſpecies/et genera rer ũ. Mathematice aũt ꝓpꝛiuʒ
en. actus confulcs meõfuſe per rationem attendere. verbi
Sratia. In actu rerum non iuemtur linea ſine ſupfic ie et ſo
liditate. QNullum em̃ coꝛpus ſic ſolũmodo longum eſt. vt la
titudme vel altitudme careat.ſed ĩ omm coꝛpoꝛe hec tria
ſimul ſunt. ratio tamẽ attendit ſine ſuꝑplicite.et craſſitu die
lmeam pure ꝑ ſe.qð eſt mathematic um. non quia ĩ re ita
vel ſit. vel eſſe poſſit.ſed quia ratio ſepe actus rerum con
ſiderat.non vt ſunt.ſed ſicut eſſe poſſunt.non in ſe.ſʒ quã
tum ad ipᷣam rationem. i eſt vt ratio pateretur eſſe. Be⸗
cundũ quam conſiderationẽ̃ dictum eſt. continuam quanti
tatẽ in ĩfimta decreſcere.et diſcretam creſcere ĩ nfentn
Talis eſt em̃ viuacitas ratioms.vt omne longum in longa
diuidat. latũ ĩ lata /et cetera.vtq; ip̃i ratiom mchil carẽs
interuallo ĩteruallum generet. Phiſice autẽ ẽ pꝛopꝛiũ. actꝰ
rerũ permxtos. impermirte attendere. NRctus em̃ coꝛpoꝝ
mun di/non ſunt pun.ſed compoſiti ab actibus puroꝛum.
quos ploiſica cum per ſe non muemãtur..pure tamẽ. et per
ſe conſiderat.purũ/ſcilicet a ctum igms. ſine terꝛe / ſine ae⸗
ris/ſiue aque.et ex natura vmuſcuiꝰq; per ſe conſiderata
de concretione/et efficienua tocius udicat. Hoc etiã non
pꝛetereundum eſt. q; ſola phiſica pꝛopꝛie de rebus agit.
cetere omnes de intellectibus rerum. Logica tractat de ip
ſis mtellectibus. ſecundum pꝛedicamentalem conſtitutio⸗
nem. Mathematica vero ſecundum mintegralem comꝑoſito
nein. et ideo logica quandoqʒ vtitur pura ĩtelligentia. ma
thematica autem nunq ſine ima dinatione eſt. ideocqz mhil
vere ſimplex eſt. Ama emm logica et mathema tica pꝛio⸗
res ſunt oꝛdine diſcendi ꝙᷓ phiſica.et ad eam quodammo
do inſtrument vice funguntur. quibus vmumquenq; pꝛimũüu H”MM

„

Ziüf.

gen infoꝛmari opoꝛtet anteqꝙᷓ phiſice ſ peculacõ opera det/ ne
ore ceſſe fuit. vt non in actibus rerum vbi fallax experimentũ
ater eſt. ſed m ſola ratione vbi mconcuſſa veritas manet ſuam
prun conſiderationem ponerent, deinde ipa ratione pꝛeuia,
gerdite ad experientiam rerum deſcenderent. DPoſtqꝙᷓ igitur demõ
etſo ſtrauimus/quomodo dunſio theoꝛice quam pomt boetius
peh⸗ ſuperioꝛi conuemat. bꝛeuiter nunc vtraſq; repetimus. vt

ttl ſingula vtriulq; verba dunſioms murcem conferamus.

Collatio ſupꝛadicton .xvinij.

9
ri heoꝛica dunditur m theologiam. mathematicã. et
coi ploiſicam. vel ita. Theoꝛica dunditur ĩ intellectibi
zcni lem / et intelligibilem / et naturalez. vel aliter. The
Be⸗ oꝛica dunditur in diumalem/et doctrinalem. et philolog
83 am. Eadẽ eſt igit᷑ hec theologia. intellectibilis / et duuialis
kand Eadem mathematica.intelligibilis/et doctrinalis. Eadem
numn q; phiſica.philologia/et naturalis Gunt qui has tres the
cni oꝛice partes miſtice quodam palladis nomme. que dea ſa—⸗
no pvien tie fingitur eſſe. ſigmficari putant. Dicitur em trito⸗
ict na. quaſi tridona.id eſt tercia cogmtio/videlicet dei. quã
von intellectibilem nommauimus.et ammarũ/quam mtelligibi
WJ. lem diximus. et coꝛpoꝝ/quam naturalem appellamus. Er
tper ab his tribus tantũ ſapientia vocabulum ſumt. qma licet
e ae⸗ tres reliquas. id eſt ethicam. mechamcam. logicam/ con⸗:
efat grue ad ſapientiam referꝛe poſſimus.expꝛeſſius tamen lo⸗
ſon gicam ꝗꝓpter vocis eloquentiam. mechamcam/et ethicam
aot. ꝓpter circumſpectonem moꝝ/et operum. pꝛudentiam ſiue
deſp ſcientiam appellamus. ſolam autem theoꝛicam pter ſpecu
ntio⸗ lationem veritatis rerum ſapientiam nommamus .
ſitio tem xx.
1.ma ractica dundit m. ſolitariã/ pꝛruatam/et publicã.
nbi Wel alter. In ethicam ſichonomicam/et politicã.
no⸗ vel aliter in moꝛalem. et diſpenſatiuam. et ciuulem
mo Vna eſt ſolitana/ethica/et moꝛalis. Vna rurſũ et pꝛiuata

mü

echonomica et diſpenſatiua. Eademq; pubhca.poltica. „
atqʒ ciunlis Echonon Zmterpᷣtatur diſpenſatoꝛ?. inde echo
nomica dicta eſt diſpenſatiua Polis grece. latine cuintas M
de. inde politica dieta eſt. mo eſt ciuilis. Quando ecbicam “ .
Partem conſtituimus pꝛactice. ſtricte accipienda eſt et hica
m moꝛibus vmuſcuzq qz perſone. et eſt eadẽ que ſolitarta.
Bolitaria igitur eſt que ſui curam gerens cunctis ſeſe eni⸗
Stt. exoenat. augent q; vrtutibus. mpil in vita admittens/ 6
quo non gaudeat.młhilq; factens pem tendũ. Pemata eſt. le
que familiaris officium mediocrt componens diſpoſitione 6
Diſtriburt. Publica eſt. que reipublice curaʒ ſuſcipiens. cũ ſ
ctoꝝ ſaluti ſue pꝛom dẽtie ſ ollertia. et auſticie libꝛa. et foꝛ m
titudims ſtabilitate. et tempantie pactentia medetur. Bo MW
litaria igitur conuemt ſingularibus. peiu ata patribꝰ fami⸗
has. potitica rectoeibus v?'bium. Peactica actualis dici᷑. ””M
eo q; res ꝗꝓpoſitas opatiombus ſuis explicet. Moꝛalis ðe. O””M
P quam mos viuendi honeſtus appetitur. et ĩiſtituta ad vir “J
tutem tendentia pꝛepantur. Diſpenſatiua de.cũ domeſti⸗
caꝝ rerum ſapientũ oꝛdo diſpomtur. Ciuilis dicitur per
quam totius citatis vtilitas ammmiſtratur.
Dunſio mechamce in ſeptem aEIr...
Echamca ſeptem ſcientias ↄtinet lamficiũ. arma
tura. nauigationt᷑.agriculturam. venationẽ. medi
cinam. thetric am. Ex quibus tres ad extrinſ ecus
veſtimentum nature pertinent. quo ſeip̃a natura ab incom
modis pꝛotegit. quatuoꝛ ad intrinſecus quo ſe alendo et
fouendo nutrit. ad ſimilitudmem quidez triun et quadeum
quia trimum de vocibus que extrinſecus ſunt. et quadeiui
im de mntellectibus qui mtrinſecus concepti ſunt pertra -
ſtat. Hee ſunt ſeptem ancille quas mercuri? a philologia
in dotem accepit.quia mmirũ eldquentie cin iuncta fuent
ſapientia. omms huana actio ſerurt. ſi eut tulliꝰ? m libeo re⸗
thoꝛicoꝝ de ſtudio eloquẽtie dicit. hec tu ta. hec honeſta

ut

R jer.
1s de.
d ir
eſu⸗
per

ma
medt
ſecus
ncom
doet
wiun
deun
tra⸗
oga
nent
ofe⸗

eſt

„„ „ „

Xiuſ.

bec illuſtris. bec eadem vita mocunda fiat. Nam hinc ad rẽ
publicam plurima comoda vemũt/ſi moderatrir ommum
pꝛeſto eſt ſapientia. Hinc ad eos qui ipſam adepti ſunt/
laus/honos/digmtas/confluit. Pmc amicis quoqʒ; eoꝛum

certiſſimũ/tutiſſimũ pꝛeſidiũ eſt. Hee mechamce appellãa⸗

tur. id eſt adulterine. quia de opere art ficis agunt. quod
a natura foꝛmam mutuatur. ſicut alie ſeptem lberales ap⸗

pellate ſunt. vel quia liberos / id eſt expeditos et exercita

tos ammos requirunt. qmia ſubtiliter de cauſis rerum di⸗

ſputant.vel quia liberi tantum antiquitus / id eſt nobiles
m eis ſtudere conſueuerant. plebei vero et ignobilũ fuͤn/
in mechamcis pꝛopter peritiam opandi. In quo pꝛiſcoꝛũ
apparet diligentia. qui mi mtemptatũ lmquere voluerüt.

ſed omma ſub certis regulis et pꝛeceꝑtis ſtrigere. OOe⸗

chamca eſt ſcientia/ad quam fabꝛice oĩm rerum concurre⸗
re debent. ¶ De lamficio .xxi.
mſiciũ continet omma/texendi/ conſuendi/retoꝛ
quendi genera que fiunt manu. acu. fuſu. ſubula.
irgillo. pectine. alibꝛo. calamiſtro. chil indꝛo. ſi⸗

ne matena. et omm genere pelliũ eraſarũ.vel piloꝝ hñtiũ
canabis quoq; vel ſubſtantis iuncoꝛum. piloꝛum. flocco⸗
rum. aut alia qnalibet re hinodi. que in vſum veſtimentoꝝ

