lij. diſt. . 4.
Plenitudo tripliciter conſideratur ſcʒ ſᷣm excellenti
am apparentiꝗ et redundantiã et ꝙ in xpᷣo ab in-/
ſtanti conceptõnis fuit pm diuerſa tꝑa gratie ple⸗
nitudo libꝛo.iij.diſt. xiij..
Plenitudinem diuinitatis habitare in xpᷣ̃o et totam
natura diuinitatis invna ſuaruz ypoſtaſion incar
natam eſſe quõ iutelligitur li.iij. di.xiiij..
Plenitudineʒ alicuius contineri in aliquo eſt dupli⸗
citer et quomodo charitas dicitur plenitudo ſcri⸗

.

pturarum libꝛo.iij. diſt. xxxvj. 5.

Pluralitas

Pluralitas eſt duplex ſcʒ per additõem et per oꝛigi-
nem et que repugnat ſimplicitati li.j.diſt. ij. .7.

„

Pluralitas ĩterũ eſt duplex.quedã in qua plus ĩ du
obus q; in vno.quedã in qua tantũ eſt in pluribꝰ
qntum in vno et que eſt in diuinis li.j.di.viij.so.
Pluralitas in creaturis duo dicit et quod hoꝛũ repe
ritur in diuinis li.j.diſt.xix.ʒ7.
Pluralitas non eſt ita in rebus coꝛpoꝛeis vt in trini
Pluralitas quõ eſt aperte rei li.j.di.xxij.lꝗ· ꝓpe fi.
Plures deos an poſſumus dicere chatolice li.j. diſt.
xxiij.q.iij.f. R.⁊o.et per totum.
Pluralitatem non multiplicitatem recipimus in di
uinis libꝛo.j.diſt. xxiiij.2. Mß
Pluralitatem et vnitatẽ ſimul nullũ nomẽ impoꝛta
re quõ intelligitur li.j.diſt.xxiiij.poſt.ꝛ3.
Pluralitas ſine oꝛdine quõ poteſi eſſe ſine confuſio
ne libꝛo.j.diſt.xxxv.8.

Pollutio coꝛpoꝛalis quando impedit ab altaris ac-
ceſſu li.iiij.diſt.xij.S8.
Pollutio quare impedit acceſſum altaris. libꝛo. iiij.

Ponere aliud eſt dupliciter ⁊

eſſendo qð in

Pondus in coꝛp
ter ſe habent li.ij.viſt. xxxviij..8.
Populus iſrael nũeratur ꝑ dauid regem ⁊ quare pu
nitur pplus ꝓ peccato principis libꝛo.. diſt. xiiij

ꝛpoꝛibus ⁊ amoꝛ in ſpũalibus differ?

Poꝛta ingrediendi celum eſt duplex li.ij. di. xxxiij.

2

Poꝛtionẽ rõnis ſuperioꝛẽ et inferioꝛẽ eẽ diuerſas po
tentias ſi que rõnes ꝓbare videntur quõ ſit reſpõ
dendũ li.ij. diſt. xxiiij. 2. et per totum. Et in eades
queſtione plura de bac materia et in peccatuz.
Poꝛtio ſuperioꝛ per quid ſemper oꝛdinate mouetur

libꝛ0. ij. diſt. xxiiij. 60.

Poſterius et prius ẽ duplex et quod eſt in euo et qd
in tꝑc libꝛo.j.diſt. viij.s. . .
Poſterius indigere pꝛioꝛi quõ intelligitur libꝛo.ij.di

Moſſe. poſſibile

Poſſ. e generare et creare an ſit vnicũ poſſe li.j.diſt.

vij.q.iij.c.Re.22. In hac queſtione in quarto argu
mento ad ꝑtem negatiuã ponit᷑ in fi.potẽtia gene
randi.ponatur potentia creandi.
Poſſe ⁊ velle generare an ſimiliter comgent᷑ ad per
ſonam patꝛs et filij li. j. di. vij. a. b. .idd.
Poſſe per aliũ eſt dupliciter ⁊ ßᷣn quẽ modũ poten/
tius eſt poſſe ꝑ ſe ⁊ ꝑ aliũ qᷓ; ꝑ ſe tm̃.li.j.diſt.xx.is.
Poſſe illud in minus quod poteſt in maius quomo
do intelligitur li. di. xlj.ꝛ . Ad idẽ li.ij. di. viij. 25
Et di. xxj.). Ad idem di.xxvij. 32,

Poſſibile accipitur dupir li . .di. xlij. ò?
Poſſe aliud ſiue in aliud a ſe Edupliciten et ᷣm queꝭꝰ
modũ competit deo li.j.di.xlij. J. ·
Poſſe aliqua eſt poſſibile in multiplici differen tia li
bꝛo. .diſt. xlij. 15. Et quõ põt deus omne q poteſt
gliud agens. 4. —ôèòẽ-G.
Poſſibile an ſit deo facere de preterito pñs li. j. diſt.
xlisvĩKNOOO. ⸗
Poſſbile an dicatur aliquid ſimpliter ᷣm cauſas ſu
perioꝛes boc eſt m potentiã diuinã an m poten
liam creatam li.j. di.xlij. qiiij.ð. RtSo.
Poſbile qdð dicit᷑ a potentia non Zꝛ oino vnifoꝛini
ter nec equiuoce ſed anoloice li. j.di. xlx. 52. Et ibið
plura alia de eellen.
Poſſibüe a qua potentia dicit vdenoĩatiue libꝛo.j.di
ſtin. xlij.55. Ad idem. d . è
Pogibilis ane poſſe nõ eſt potentia deus nõ põt. li.
Poſſtt ibile eſt duplex ⁊ quocd illoꝛũ pot poni in eſſe. li
bꝛo.ſj. diſt. xliij. 29. Ad idem. »50o. GCͦͦ .
Poſſe dei quõ ſemꝑ infinita poteſt li.j.diſt. xliiij.?22.
Polſſe et eſſe in ꝑpetuis non differre quõ intelligitur

5

libꝛo.ij. diſt. xxiiij. cS.
Poſſe quid facere vel vitare põt alicui dupliciter at
tribui li. ij. diſt. xxviij. õ5.
Poſſe vicij quomodo efficitur potentius ꝙ poſſe na
ture libꝛo.ij.diſt.xxviij. .2.

otentia

Potentia dꝛ t
Potẽtie quõ eſt ſe multiplicare li.j.di.ij.ꝛN.
Potentie anime an ſint idem in eſſentia cũ aĩa libꝛo
Potentia naturalis dicitur dupł Jbidem.

ittripir nomiare Ibidez

—

ſuo que eſt dña ſui actus.libꝛo

2*

Potentias anime contingi

Patẽtie aĩe acipiunt᷑ a diuerſis naturis reꝑtis ĩ ani/

ma et ſunt in eodem genere per reductionẽ. libꝛꝰ
j.diſtin. iij. 48.
Potentia quare trahitur ad perſonamn patris qᷓuis
idem ſit qd eſſentia li. j. di. vij. F. Et di. xxxiiij. ?.
Potentia gignendi actiue et paſnue ſiue poſſe gene/
rare et poſſe generari conſideratur dupłr. libꝛo.j.
Potentia gignendi quid dicit in filio et quid in pa/
tre libꝛo.j.diſt.vij.2.

Potentia generandi dicit duplr ſcz nuda et diſpoſi⸗

ta libꝛo . diſt. vij. 2.
otentia generandi ad quid eſt in filio li.
otẽtia generandi an ſit in filio li. . di. vij. q. ij. b.

Potentia generãdi nõ cõicat pater filio ꝓpter dud

libꝛo ſ. diſt. vi.i66.
otentia generandi et ſpirandi diſſimil itudinẽ ba/
pent reſpectu filij li.j.diſt. vij.iÜ9. “
Potentiam generandi quare non cõicat in diuinis
pater filio ſicut in bumanis li.j.di. vij. .
Potentia generandi et creandi diſfterunt non re ſed
ratione li.j.diſt.vij. ꝛꝛ.
Potentie diſtinguunt᷑ per actus vbi bʒ veritatem li
bꝛo.ſj. diſt. vij. 4. Ad idem li. ij. vi. xix. . —
Potentie plurificantur ꝑ ſubiecta vbib bet verita⸗
tem li. j. diſt. vij. 25.

Potentia generandi quõ poteſt intelligi ſine poten/

tia creandi libꝛo.j.di.vij.26.

Potentia gignẽdi an ſit patri vaturalis 2 an boc ſit

Potentiã dicunt aliqua tum ad mo

Ppotentie impꝑf 5.
Potẽtia peccadi nulio mõ Ouenit deo li.j.di xlijc.
Potentia diuina an ſe extẽdat ad om̃e illud qs al.

Potentie nomẽ dꝛ duplr Et ibidẽplura de potentia

ad quid eſt in filio li·j.di. vij.ti.

aliqua potentia que non ſit in fili⸗ li. .diſt. vij. e.
Potentia reſpicit actum duplr et bᷣm quẽ modum
actus eſt perfectio potentie li.j.diſt.xviij.ꝛ o.
Potentie adequationẽ ꝙᷓtum ad numerum poſſibi
liũ an ſit ponere in diuis libꝛo. j.di. xx.q.j.a.R.⁊.
Potentia eſt latioꝛ que põt in magis diſtantia quo⸗
mõ intelligitur.li.j.di.xx.S. H
Potentie equalitas qtum ad intenſioneʒ an ſit po⸗
nenda in diuiĩs li.j.di.xx.q.ij.b. R.12.

Potentia quare non dicitur de potentia ſicut ſapiẽ-

„

. tia de ſapientia li.j.diſt. xxxij.2. pe fi·

Potentia que eſt in aliud egredit᷑ ab egente in pal⸗

ſum quõ intelligitur li.j.di.xlij. S.

Potentia que eſt in aliud p det et illo quõ aitelligi

tur li. j. diſt. xlij.9.

Potentia agens in aliud eſt dupler. 1 Pm quẽ a odã

verũ eſt ꝙ potentia que eſt in aliud habet ꝑfec tio/
nis indigentiã li.j.diſt.xlij.00.

Potentia connotat poſſibile ⁊ poſnibile ampliat a d

ens et ad non ens ⁊c.li.j.di.xlij.iiil.
t c. jodũ dicẽdi ſec
impotentiã a parte rei.li.j.diſt. xlij.12.
otentia mulsiple eſt ꝗ ſi deus aliquic poſt. et eſſet
ecte li. j. di. xlij. 15.

agenti eſt impoſſibile libꝛo.j.di.xlij.q.iij.c.R. 7.
et per totum.

Potentius eſle illud cui ſunt oĩa poſſibilia que ſun

de nobilitate potẽtie quõ itelligit᷑ li.j.diſt. xlij.ꝛ2.
actiua et paſſiua li.j.diſt. xlij.1. “
Potẽtiã dei oñdit eẽ oĩpo tentiã li.j.di.xlij.7.
Potẽtia dei hᷣm duo ↄſiderat᷑ li.j.di.xlij.c.d.
Per potentiã poterat ſed nõ poterat ꝑ iuſticiã inte?
ectus huius auctas li.j.di.xliij.X. ðB
Potentia dei an lit infinita li. j. di. xliij.q j.a. R. 8.
Potẽtia diuina reſpectu aliquoꝝ cſt finita et reſpe⸗
ctu aliquoꝝ nec finita nec infinita li. j. diſti. xliij. .
Potentia et ſcia dupir oↄſiderant᷑ li.j.diſt.xliij.0.
Potentia diuina ſiue eſſentia an ſit infinita qtũ ad⸗
eſte li.j.diſt. xliij.q.ij.b. R.4. et ꝶtotum.
Potentia diuius an poſſit in effectum actu infinitũ.
li. j. diſt. xliij. q. iij. c. R. 25.

Potentiã eſſe fruſtra que non reducit ad actũ quo/

mõ intelligat᷑ li.j diſt. xliij. 26. Et li.iij diſ. j. + . 2
li.iiij. diſt. xix. 22. .òòMM
Potentia infinita dei quõ manifeſtat ſuã in infinita
tem in actu infinito li. j. diſt. xliij.?ꝛ v.
Potentia diuina dicitur infinita tripine ßm bor tri
pliciter manifeſtatur potẽtie eius infinitas. libꝛo
Potentiam cõtinui an deus poſſit reducere in actũ
li. j. diſt. xliij. õ/. M
Potentie diuine infinitas an ſe extendat in inf nitũ
qᷓtum ad rõnem opꝑandi li.j.di. xliij. q. itij.v. Re. 2½
Potentie actus duplex eſt et vᷣm quẽ rõ diuine pote
tie ſit infinita libꝛo.j.diſt.xliij.8y,»3l.
Potentia diuina pöt ſuꝑ oẽm ſtatũ ſeu terminũ qui
dari poteſt. li. j. di. xliiij.i1. .
Potentia vlſcientia ſigni qnare non dicik de do ſiẽ
vwoluntas lihꝛ0. j. diſt. xliiij. 6.
Potentie ratio quare non ſaluatur reſpectum ma/
li in deo ſicut ratio voluntas li. j. diſt. xlv.17.

Potentie diuine eſt aliquid poſſibile ſiue ſubeſt du⸗

gtetus e⸗ ſ
atöͤinrcl
Petutanmn
alenocße.
turliphn
Potenruan

cgäfnpos
lolt i

7

Pranancee
opdetmn
Negeta⸗
Ptentud
Prtortag
Diinslc
Porenteper
D
Paotenind⸗
boditt
Pterrtarun
rtii grod
Peentsſut
tylbro i
pbteinuen
Nonere
emunn
(inkist
ronanue
isr
Gſtutrii.
Pertivenm
wae.
waiedio
e
Potetatr
Potentia
orenti
Puentins
oſ hrr
Potenrüf
,Cuotel
Patctupen
lae
Poettadea
„Apoe
Potonup
giiiq.
Potentan
„Auulirr
borntube
ſgonliah
nijeſe
tiboite
Mentapen

ins.

alah
talhe
oſ 4
it
Gtrfi
Matie

ibliate
taßttginen
ſdcün
Aunmn
Nſigegſage,

neenſoran
jbn.
dage. HD
i degen
bniz
eogole;

gerfnguifei
S
in.
peſbleni
digin.
n umntid
ſänn.
migni
Nat lli⸗
Arn eßelaͤi

it aſblgtt
tcligt i din.
tbicegnd
ntüliditi
ilſdicha
wranu⸗
anzi ,
ninnl n
miiut,
ttun
nNg

„ 17 6

e.

Potentiã

Delittera

pliciter lib. ſ. diſt. xl oj. 2.
Potẽtius eẽ illud contra cuius ſiguñũ non poteſt fie
ri quõ intelligit᷑ li.j.di.xlvij.17. . D
Potentia materie dupł comꝑatur ad foꝛmã et ſᷣm
quẽ modũ conſiderat metapbiſicus et m quẽ na
turalis phᷣus.li.ij.di.iij.iʒ.

Potentia ampliat᷑ duplir⁊ ᷣm quẽ modũ eſt verum

cꝙ qᷓnto potẽtia eſt amplioꝛ tato eſt liberioꝛ. libꝛo
ij. diſt. vij. ir.

Potentia que exit in actũ ex ſeip̃a magis eſſe dũam

ſuoꝝ actuũ qᷓ; que exit mediãte alieno beneſicio ſi
ue gratia quo intelligit᷑ li.ij.diſt.vij. cn.
Potentias diſtingui per actus vbi babet locum lib.
ij. diſt. xix. 5.

Potentia quomodo manifeſtatur in oĩbus oꝑibus

diuinis li.ij. di. xxiij. 15.
Potentie penes quid immediatius diſtinguantur li
bꝛo.ij. diſt. xxiiij.21. MUd
Potentiarũ anime diuiſio accipit᷑ diuerſis modis li
bꝛo. ij. di. xxiiij.8.
Potentiarui aie diuiſio a dam̃.in naturalẽ ⁊ delibe
ratiuã quõ intelligit᷑ li.ij.di.xxiiij.9.

Potentias naturales eſſe ad oppoſita quõ intelligi/

tur libꝛo. ij. diſt. xxiiij. c.
Potẽtie ĩmutabilitas et ſubſtãtie incoꝛruptibilitas
differenter ſe habent li.ij. di. xxiiij. 41.

Potentia natnrali ⁊ appetitu nos cõicare cũ bꝛutis
q.uõ intelligitur.li.ij. di. xxiiij. 2.

—

Potentia receptiua ⁊ abſtractiua pñt concurreꝛe ad
vnius oꝛgani cõpletõem non diſpoſitionẽ libꝛo.ij
Potentiavna diſtinguit ab alijs dupliciter li.ij.diſt.
16.

Pottie alicuius dñium aut eſt reſpectu obiecti aut

rreſpectu actus libꝛo.ij. di. xxv. o.
Potstia tribꝰ modis eſt facilis libꝛo.ij.di. xxv.15.

Potentia aliter ſe habʒ ab ſubſtantiã ꝙᷓ facultas ad
potentiaʒ libꝛo.ij.diſt.xxv.27.

Potentiam minus poſſe rofrenari fit dupliciter lib.
jj. diſt. xxxjiininl1l.
Potentiã vel habitũ vel paſſionẽ eẽ quicqͥd ẽ in aĩa

quõ intelligit li. ij. di. xxxviij.dñů.
Potẽtia peccãdi an ſit in nobis a deo li.ij.di.xliiij.q.

Potentia benefaciendi quõ redditur cõmendabili/
oꝛ ex potentia malefaciendi li.ij.diſt. xliiij.9.

Potentia peccandi ſᷣm ꝙ bmõi an ſit mala li.ij. diſ.

xliiij. q. ij.b. RP. 1.
Potentia malefaciendi ⁊ volũtas malefaciendi diſ-

H ſimiliter ſe habent li.ij.di.xliiij.12.et.i3. ,
Potentia benefaciendi eſt bona ergo potentia male

faciendi eſt mala non ſequitur et quare libꝛo.ij.di
ſtin. xliiij. 5. et.ĩ ẽ.
Potentiã eſſe completioꝛẽ cum eſt actui ſuo coniun
cta quõ intelligitur li.ij. di.xliiij.17.

Potentia peccandi an ſit bona an mala. li.ij.diſtin.

Potentia vel poteſtas peccandi quare non dꝛ mala

ſicut voluntas li. ij. diſt. xliiij.-tꝛiÜſ“D. “
Potentia omi eſt aliquis potens quõ intelligitur li⸗
eilair H
gitur li.iij.diſt. ij.
Potentia aliq datur ad actum nature conſonantẽ

acientis eſſe totã rõnem facti quõ intelli· P

—

aliquando ad actum excedentem terminos natu⸗
re ⁊ quãdo collatio potẽtie eſt mirabilis ⁊ opatio
naturalis ⁊ q tã cxitꝰ potẽtie in actum qᷓ; collatõ
potentie eſt mirabilis.lib.iij.di.iiij. 9.
Potentiã peccandi an babuerit vel aſſumpſerit xpᷣs
li.iij. diſt. xij. q.ij.d.R.20.et ꝑ totum.
Potentia peccandi dicit᷑ vupliciter ⁊ iᷣm quẽ modũ
peccãdi potẽtia fuit in xo Jbidem. J
Paͤteutin peccãdi quõ eſt pꝛincipiũ culpe libꝛo.iij.di
n. xij. 22. S ”M
Potentia eſt triplex Preſtdehil faciẽdi impetrandi.
De pꝛimo ðꝛ mathᷣ.vlt. Data ẽ mihi ois poteſtas
De ſca dicit magiſter. Nic ꝙ non eſt datum xpᷣo
facere poſſe oiĩa. Se tercia dꝛ math.vj. Om̃ia poſ
„ ſibilia ſunt credenti libꝛo.iij. di. xiiij.. S
Potentia dicit᷑ dupliciter et quõ in creatura poten/
tia antecedit ſciam li.iij. di.xiiij.õ 2Z.
Pontentia ſimplex quõ põt ad diuerſa conuerti lib.

7*

iij. diſt. xvj. y7.
Potentie determinatio ad vnũ põt eſſe dupliciter ⁊
qjue tollit ar. libertatẽ ⁊ meriti dignitatẽ lib. iij. di.
xviij.16.
Potentiarum aĩe facies duplex eſt ̃m duplicẽ ꝓpoꝛ
tionem et conuerſioncm.lib.iij.diſt.xxxiij.ĩv3.
Potentie facilitio maioꝛ et minoꝛ ad aliquẽ actũ vn
de li.iij.di.xxxvj. .y3.

—— „

Potentiã effectiuã gratie quare deus nulli cõicat ſᷣ

dat infoꝛmatiuã gratie et diſpoſitiuam ſacramen
tis lib. iiij. diſti. j.17.
Potentie aie dupliciter impediunt᷑ ne debito exeãt
in actus ſuos li.iiij. diſt. iiij.ð3. Ad idẽ.õ5.
Potentie maioꝛis eſſe facere aliquid quod ſit in plu
ribus locis q;ᷓ ꝙ ſit quõ eſt intelligenduz libꝛo. iiij.

Poteſt huius verbi ampliatio duplicẽ ſenſum facit

in hoc dicto. Deus nihil poteſt niſi quod iuſtum ẽ
libꝛo. j. diſt. xliij. 1. ,
Doteſtas
Poteſtatẽ peccãdi non eſſe libertatẽ nec libertatis
ptem quõ intelligit᷑ lib.ij.di.vij.ꝰ.
Poteſtati quãdo et cuius ſit parendũ vel reſiſtendũ

libꝛo. ij. diſt. xliiij.I.et. ꝛ·.

Poteſtas ſuperioꝛ et inferioꝛ dupliciter conſiderat᷑
et quando ſtandum eſt precepto buius vel illius.
libꝛo.ij. diſt. xliiij..
Poreſtas votnin andi an ſit a deo li.ij. diſt. xliiij. q. j.

Poteſtas preſidẽtium ẽ ex triplici cauſa libꝛo.ij. diſ.

Poteſtatem eſſe inoꝛdinatam quomodo intelligit.
libꝛo.ij. diſt. xliuj. 24. . H
Poteſtas qua ſtulti pꝛeſunt ſapientibus mali bonis
et ſerui dominis quomodo dicitur inoꝛdinata. li⸗
bꝛo.ij. diſt. xliiij. 25. .
Poteſtatem nullam eſſe a deo que eſt contra ius na
ture qnomodo intelligitur libꝛo.ij.di. xliiij.ꝛ 6.
Poteſtatem nullam a deo collatam eſſe vſurpatam
quõ intelligitur.li.ij.diſt.xliiij.iS. JJ
oteſtas preſidendi an ſit in bomine m inſtitutio
nem nature vel m punitionem culpe libꝛo.ij. e⸗
ſtin. xliiij.· ij. d. R· 29 . m 4

Poteſtas dominandi dicitur tripliciter ꝓbidemn.
Poteſtatem dñandi eſſe ᷣm inſtitutõez nature ſi au
ctoꝛitates alique ſonare vident᷑ quõ ſunt intelli/
gende libꝛo.ij.di.xliiij.d·.

oteſias platonis quõ eſt in angelis li.ij. di. xliiij.1

Poteſtati ſeculari ſeu tirannis an teneantur xpᷣiani
ſubeſſe in aliquibus li.ij. di.xliij.q.j. e. R. .
Poteſtati an ſit aliqñ reſiſtendũ li.ij.di.xliiij..
Poeſtate erdeſiaſtice quare ſunt oiſtincte.lib.iiij.
diſt. xix. i. ”Mä
Poteſtas artatur dupliciter ⁊ que artatio repugnat᷑
bonitati et que conſulit cõi vtilitati li.iiij.di.xix.
Poteſtas quadruplex repitur in miſtris cccie ⁊ q̃ pᷣt
Aꝗuferri et que non libꝛo.iij.diſt.xxv.I8.

Potus dicit᷑ Rilius et ſpũs ſanctus differenter libꝛd

Pꝛeceptum dei quoõ eſt ſignũ voluntatis dei libꝛo j.
düxivijÜ666.e
Precepit deus quedã ad faciendũ quedã ad ꝓban/
dum quedã ad erudiendũ li.j.di.xlvij...
Preceptid non eſt maximũ ſignuũvoluntatis diuine
ſegd impletio precepti li.j.di.xlvij.I8.

Preceptu datũ abꝛabe de occiſiõe yſaac quõ fuit ma

lum li.j.di.xlvij.ʒr.

Precipere an poſſit deus mala libꝛo.j diſti. xlvijq..

iiij.d. R. ?2 2. .
Pꝛecepiſſe deũ mala ſi que autoꝛitates ſonare vidẽ
tur quomodo ſunt intelligende libꝛo.j.diſt. xlvij.
29. 2 per totum.
Pꝛeceptum affirmatiuum et negatiuum quomodo
differunt qtum ad obligationem.libꝛo.j.diſtinc.
xlviij.ðy. “ð

Pꝛeceptũ nõ ſolum viro datum fuit libro.ij.diſtin.
xxi. e. .

Pꝛeceptũ pꝛimũ ſcde tabule quare magis expꝛimit᷑

de parentibus q; ꝓximis li.iij.diſt.xxxvij.ðS.
Pꝛecepto de honoꝛandis parentibꝰ quare ꝓmittit᷑
vite longeuitas et quare nõ aliud vonũ lib.iij.di.
xxxv . “
xxxvijzo.
Pꝛeceptũ de nõ mechãdo exponit᷑ li.iij.di.xxxvij.x.
Pꝛeceptum de non furando exponitur lib.iij. diſti.
xxxvij.12. ”
Pꝛeceptum de non ferendo falſum teſtimonium cõ
tra ꝓximum exponitur li.iij. diſt. xxxvij.127.
Precepta obligatoꝛia an deus vebuerit homi impo
nere li.iij. di. xxxvij.q/j.a. R.i s.
Preceptũ augere concupiſcẽtiã pcti quõ intelligitur
libꝛo.iij.di.xxxvij.i9.et.ꝛo.
Pꝛeceptoꝛũ obligatio quõ non repugnat liberati li.

Pꝛeceptum de non occidendo exponitur lib.iij.diſt.

.„ „

iij. diſt. xxxvij. ꝛ.
Pꝛecepta decalogi an obligent ad opa foꝛmata lib.
iij. diſt. xxxvij.q.ij.b. Re.24.
Pꝛecepta qnõ tenemur obpuare ſᷣm intentõeʒ legiſ
latoꝛis li.iij.di.xxxvij.22. et. 28. et. o
Pꝛecepta qua intentione legiſ latoꝛ dedit Jbidem.
Pꝛeceptoꝛũ decalogi obligatio an attengat ſcom

„

xxxvij.q.iij.c.Ne.2.

Pꝛecepta tria dedit deus primis parentibus li.ij. di.

legem nature an m legem ſcripture. libꝛo.iij.di.
Pꝛeceptoꝝ decalogi obligatio tripliciter conſidera
tur. Jbidem. .
Precepta decalogi quare audita fuerunt in datione
legis li.iij. diſt. xxxvij. 33.

Pꝛeceptoꝛũ obligatio nõ habet oꝛtũ a lege ſcripta g

ſolum obligatonis explicatio in lege illa facta eſt.
li.iij.diſt.xxxvij. .

Precepta ſce tabule reſpectu cuius cõueniunt ſta/

tui innocẽtie li.iij.diſt.xxxvij.ʒ5.
Pꝛeceptoꝝ vecalogi impietio quõ ſalua erit in pa
tria libꝛo.iij.diſt. xxxvij.⸗Sys.
Pꝛecepta decẽ decalogi quare magis ſcripta ſunt in
tabulis lapideis qᷓ; alia li:iij.di.xxxvij.y8s.
Pꝛecepta decalogi quare magis data ſũt pplo a do

immediate qᷓ; iudicialis et cerimonialia lib.ij. diſt.

Lrxv.yo.
Pꝛecepta decalogi an debeãt eſſe. x. an plura an pau
cioꝛa li.iij.diſt.xxxvij.q.j.d.Re. co.
Pꝛeceptoꝛũ decalogi nũerus et ſufficiẽtia IJbidem.
Pꝛecepta que directe obligãt ad ꝓximũ quare ſunt
palura ꝙᷓ; pꝛecepta que obligant ad deum libꝛo.iij.

diſt. xxxvij. 45.

Pꝛecepta negatiua oꝛdinãtia ad ꝓximũ quare ſunt

plura ꝙꝙ; affirmatiua libꝛo.iij.di.xxxvij.46.

et luxuriam qᷓ; ſuꝑbiã et inuidiã ⁊c̃. libꝛo.iij.diſti.

xxxvij.47.

„

Pꝛeceptoꝝ decalogi quare aliqua duplicantur aliqᷓ

non li. iij. diſt. xxxvij. 4g9.
Pꝛecepta decalogi an bene dꝛdinent᷑ libꝛoiij.diſtin.
xxxvij.q.ij.e.per totum. ðWð
Pꝛeceptoꝛũ decalogi oꝛdinẽ ꝑ compationẽ ad tabu⸗
larum diſtinctõnem quis verius ſcripferit cã a di
uerſis diuerſimode dicant᷑ fuiſſe ſcripta li.iij.diſt.
rxxxvij.q.iij.F. Re.ðs. —.
Pꝛeceptoꝝ ſcriptura in tabulis dupliciter hʒ diſtin

—

Pꝛecepta decalogi quare ſcribi debebant in duabus

tabulis tm̃ non in tribus li:iij.di.xxxvij.S9p.
Pꝛeceptoꝛum numerus et diſtinctio reſpectu tabu/
larum li.iij.diſt. xxxvij. a.

„

Pꝛeceptum pꝛime fabule pꝛimuʒ tractatur libꝛo.ij.

diſt. xxxvij.b.

Pꝛeceptum pꝛime tabule ſcᷣm tractatur. libꝛo. ii di

ſtin. xxxvij. c.

Pꝛeceptum pꝛime tabule tercium tractatur libꝛo.iij

Pꝛecepta quinq; ſce tabule bꝛeuiter exequitur lib.

iij. diſt. xxxvijee. R—..
Pꝛeceptum de non deſiderãda vxoꝛe ꝓximi tracta/
tur.li.iij.di.xl.i. “ZM
Pꝛeceptum de non concupiſcenda domo ꝓximi tra
ctatur libꝛo.iij.diſt.xl.q.

Precepta comꝑant᷑ ad naturã ſanã et infirmã ⁊ m

quã comꝑationẽ ſunt grauia et leuia li.iij. di.xl.o
Pꝛeceptoꝝ de concupia diſtinctio.li.iij.di.xl.a.
Pꝛecepta legalia et cerimonialia duplłr contingit ſer
uari ⁊ 'm quẽ modũ conceſſit hiero.illa obſerua/
ri debere ⁊c.lib.iiij.di.iij.5ʒ. B ,„,
Precepti ratõnem non habet omne factum domini
li.iiij. diſt. viij. 2.

brecsbe

Peltin
iti
Preictint

Mllfii
toAugtt
Prruckinto
ſccckinate
ſliſdin
Pelcttnat
ſincl,⸗
Pedckinn
liſoil
nta pe
Prcdeſtnan
Petcetiuari
Polcekinate
ſeilqſe
Peteknare
tonecaue⸗
cunnliſo
Peictinnte
ſoltnoa
dlllazct
Precccſtnat
–
RAcg
Packin
Konecec
Pcend
Peleſi
Prihin
Gnunj
tino⸗
Muitfm
auor
Potckinni
ecgietcne
ſdiri
Pricinri
lleſint
lenſeld
Pubſitn,
mn mn
Pueßſßmn⸗

Paſeſtnaho⸗

ſunſdie
Gicfunczc⸗
uliude
idun

Gan

he⸗

anilete

Amaiäte

neſfti
Naurig
dleene
iniitgige
loüänmi
menggs inn
aintii i

mie
baed ibeui
n2
nigenetin

hsmhu ei
iiiſen

Euttuinm
antruſ
iemm;

De littera

¶ Drecvhs
Preces ſolas recociliare quõ itelligit li. ij. di. xxvj.o

Predeſtinare

Predeſtinatus dꝛ ſolus bõ nõ gratia vł gloꝛia. Et p
pᷣdeſtinatio tria hʒ cõcurrentia libꝛo.j.di.xl.i.et.⁊.

Predeſtinatio duo dicit et quõ eſt hominũ. li.j.diſt.

J. . „ . 4 .
Predeſtinatio ẽ gratie preparatio ⁊c.an hbec diffini:

tio Aug.ſit cõuenienter aſſignata li.j.di.xl.4.
Predeſtinatoꝝ numerus an põt augeri.li.j.di.xl.s.
Predeſtinatio quõ ẽ cauſa gratie et quo genere cau
ſe li. j. di. xl. S. et. 9. H
Predeſtinatio an ſit quid eternũ vel tꝑale libꝛo.j.di
ſtin. xl.q.j.a.Re.o.et per totltum.
Predeſtinatio quid ſit vtrũ ſcʒ dei ſcia vel voluntas
li.j.di. xl.q.ij.b.R.i5õ.Et iterũ quid ſit et quõ diffe
rat a pᷣſcientia li.j.di.xl.a.
Predeſtinatio diffinit᷑ ꝑ tria tripłr li.j.di.xl.⁊⁊2.
Pꝛedeſtinatio quõ ðꝛ ꝑsſſcientie li.j.di.xl.ſĩↄ9.

Pꝛedeſtinatio an inferat neceſſitatẽ ſalutis li.ar.lib.

Pꝛedeſtinatio duo impoꝛtat ſcʒ rõem pᷣſcientie ⁊ ra

tionẽ cauſe et m quẽ modũ neceſſario ponit effe/

ctum li.j.di.xl.21.

Predeſtinationi quõ ineſt neceſſitas inferendi ipoſ/

ſibilitas caſſandi ⁊ impoſſibilitas diſcoꝛdandi li.j

Pꝛedeſtinatus põt damnari predeſtinatus põt eſſe

Ereſcits vtraq; ꝓpõ habet tres cauſas veritatis.
i.j.di. xl.2 5. et.2 6

Pꝛedeſtinatus põt non eẽ predeſtinatus bec ꝓpoſi

tio neceſſario ẽ ponẽda ſed vt intelligatur pꝛeſup
ponenda ſunt quaruoꝛ vera li.j.di.xl.t. 7.
Pꝛedeſtinatus et pꝛeſcitus iſta duo vocabula vari

Pꝛedeſtinatio an ponat certitudinẽ in euentu vtrũ

ſcʒ nunqᷓ; aliter eueniat niſi ſicut deus prediffini/

Predeſtinati ⁊ preſ. citi qua certitudie pñt eẽ pluesr
et paucioꝛes li.j.di.xl. t. et. 2.

Pꝛedeſtinatũ et pꝛeſcitũ fruſtra laboꝛare qꝛ certum

Equi et quot ſaluabunt᷑ ⁊c. Argumentũ ſtultoꝛuʒ
eſt lib. j.diſt. xl. ʒ. l
Pꝛedeſtinatio electio vocatio differunt li.j.di.xl. 39.
Pꝛedeſtinatio ꝓpoſitũ electio idem ſunt in deo ſcdʒ
rem ſed differũt ſᷣm rõem intelligẽdi.li.j.di.xl.43.

Pꝛedeſtinatio ⁊ repꝛobatio an in nobis habeat cau

.

ſam meritoꝛiã li.j.di.xlj.q.j.a.Ry.2=.
Pꝛedeſtinatio tria reſpicit ſimilit᷑ ⁊ repꝛobatio ibið.
Pꝛedeſtinatio qua rõne iuuatur oꝛatõibꝰ ſanctoꝛuʒ
libꝛo.j.di.xlj.2. G
Pꝛedeſtinatũ eẽ et in gratia finaliter ꝑſeuerare non
eſt idẽ ̊ conuertibile li.j.di.xlj.iʒ.

Pꝛedeſtinatio et repꝛobatio an babeant in deo rõeʒ

motiuã li..di. xlj.q.ij.b.Re.i 5. et.cẽ.
Pꝛedeſtinationis rationẽ qualiter aſſignet ſcriptura
cẽ beneplacitum dei li.j.di.xlj..8.

Predeſtinatio non habet cauſam meritoꝛiaʒ q;tum

ad connotatũ ſicut repꝛobatio lib.j.di.xlj.a.b.c.d.
Pꝛedeſtiatio quõ ẽ bonoꝝ ⁊ quõ maloꝛũ li.j.di.xlvij

1. Et ex boc põt baberi qua rõe pꝛedeſtinatio dꝛ ce
ad penhn.

Pꝛedeſtinatus hocvocabulũ circa pꝛedeſtinatũ tria

impoꝛtat que repugnaut perſone filij vt eterne li.

iij.di. vij.2 5. Ad idem. 29.

Pꝛedeſtinationis diffinitio quõ xpᷣo cõueniat. libꝛo

% %

Pregeſtinatus hoc participiũ tripfr impoꝛtat ante/

ceſſionẽ et ſm hoc oꝛitur triplex ſenſus ülius ꝓpo
ſitionis filius dei predeſtinatus eſt eẽ bomo.libꝛo
iij. di. vij. 52. H
Pꝛedeſtinatõnis vocabulũ aliter ſe babet ſe ſolo ꝓ/
latum aliter ꝓlatum cũ exterioꝛi determinatione
li. iij. di. vij. 3. B
Pꝛedeſtinatus hoc vocabulũ aliter ſe bʒ cum ponit᷑
inter ſubiectũ ct predicatũ aliter cũ ꝑ ſe pꝛedicat᷑.
libꝛ0. iij. di. vij. 34. Hr JMU?G
Pꝛedeſtinatio differẽter dicit añceſſionẽ li.iij.di.vij
Predeſtinatio reſpectu cuius impoꝛtat gr̃e col- 35
lationẽ li.iij.di.vij.6.
Pꝛegeſtinatio et ſi ſit rõne ꝑſone nõ eſt tñ reſpectu
pꝓpſonalitatis ſed alicuius nature li.iij.di.vij. 9.
Pꝛedeſtinatũ antecedere illud ad qdð pꝛedeſtinatur
quõ intelligitur li.iij.di.vij. o.
Predeſtinatio et laus non eſt tm̃ de pꝛeſenti ſed etiã

de pꝛeterito ⁊ futuro li.iij.di.vij. ¶Kc1. .
Pꝛedeſtinatio xpᷣi an ſit noſtre predeſtinatõi cõfoꝛ⸗
mis ita ꝙ nr̃a ⁊ ſua predeſtinatio dicat᷑ ᷑ᷣm ratio⸗

nẽ vniuocã.li.iij.di.xj.q.j.a.Re. .

Paꝛedeſtinatio reſpectu quatuoꝛ attenditur Ibideʒ.

Pꝛedeſtinatio chriſti an reſpectu noſtre pꝛedeſtina/
tionis ſit foꝛma exẽplaris li.iij.diſt.xj.q.ij.b. Re. öᷣ.

Paꝛegeſtinatio ipſa cũ ſit exemplar quõ eſt exempla/

tũ li.iij.di.xj.ↄ.
Pꝛedeſtinatões eẽ ſimul quõ intelligit᷑li.iij.di.xj.lĩo
Pꝛedeſtinatio chriſti an reſpectu noſtre ſit vera ra/
tio cauſalitatis libꝛo.iij.di.xj.q.iij.c.Re.ĩꝛ.

tinatus et pꝛe Prꝛedeſtinatio an dicat᷑ de natura vel perſona cbri-
tmodo ſe hñt li.j.diſt.xl. 28. H re eet,

ſti li.iij. di. xj. a.

*

Predicari abſtracte in diuinis quicquid predi
denoiatiue vbi babet veritatẽ li.j.di.xij.2-.
Pꝛedicaturi diuinis eſſentia vt quid perſona vt qͥs
notio vt que li. j.di. xxvj. 32. —
Pꝛedicatio eſt duplex ſcʒ per modũ denoĩationis et
per modũ ydẽptitatis li.j.di.xxvij.9.
Pꝛedicatio eſt duplex ſc; ſᷣm ydẽptitatẽ⁊ pᷣm inherẽ
tiã li.j.di.xxxiij.i S. Et pꝛedicatio ꝑ ydẽptitatẽ põt
eſſe tripłr di. xxxiij.22. . D
Pꝛedicationẽ an ſit ponere in diuinis ſcʒ vt res na-
ture ſiue perſona pꝛedicetur de natura vel ecouer
ſo li. .di. xxxiiij.q.ij.b.Re. 2. Ad idem 22. et.ꝛ3.
Pꝛedicatio quõ dicit cõpoſitionẽ vel complexioneʒ
in deo li. j. di. xxxiiij.?o.
Pꝛedicare ꝑ inherentiã quid ſit li.ij.di.xxxiiij.?. ʒ.
Pꝛedicare de pluribus qñ eſt rõ cõicabilis et quan/
do eſt rõ vniuerſalis libꝛo.j.di.xl. o. S
Pꝛedicatio ref lexa vbi babet locum libꝛo.ij.diſtinc.
xxvij. 7. ð .
Predicatur vbi alterum de altero de quocũq; predi
catur ſubiectum et predicatum contra iſtam pro⸗
poſitioneʒ peccat locus ſophiſticus ſcᷣm accidẽs

libꝛo. ij. di. xxxiiij. .1. . . ê
Predicatur hoc verbum eſt dupliciter libꝛo.ij.diſti.

xxxiij.ʒ 7.

4

Predicatio eſt duplex ſez ſcdm ydemptitatẽ et de

nominationẽ et que magis pꝛie ſeruat ꝓprietatẽ

predicatõis li.iij. di.v.X.
Pꝛedicatio denoiatiua ẽ quatuoꝛ mõis⁊ ſcᷣm queʒ
modũ eſt accidentis li.iij.di.vj.?ꝛvy»y.
Pꝛedicationẽ denoĩatiuã eſſe accidẽtis quomõ itel
ligitur Jbidem.
Pꝛedicat᷑ aliqᷣd de alto ꝑ eſſentiã inherentiã et ꝑ cãʒ
Et q̃ pꝛedicatio ſit ibi deus ẽ homo li.iij.di.vij..
Pꝛedicari põt aliquid ſimꝑlr qũcũq; pꝛedicat᷑ aliqᷣd
e aliquo cũ determinatõne non diminuente quõ
intelligit᷑ li.iij.di.vij.ꝛi.
Predicatio ꝑ denoiationè ⁊ ydẽptitatẽ differũt libꝛo
iij. vi. viij. . . „ . „ —
¶ꝛedicare theologicũ
Pꝛedicatio xpᷣi et iobãnis incepit a penitentia virtu
te non a pnia ſacro li.iiij.di. xxj. 2. ⸗
Pꝛefiguratio
Pꝛefiguratio ſacramẽtoꝝ diſcutit᷑ preſertim eucha/
riſtie li.iiij.di.viij.q.j.a.N.s.et ꝑ totũ.et.qij.b.per
totum.et.q.iij.c.p totum.

latus
Dꝛeato imputat᷑ ſubditi caſus vel periculum li.
Prelatus quãdo debet ouẽ a moꝛſu lupi eripere.li.
ij. di. xxiij.16.
Prelatio angeloꝝ que eſt in oꝛdine reſpectu oꝛdinis
an euacuetur poſt iudiciũ lib.ij.di.ix.q.vj.f. R.7.
Pꝛelatio ꝑfecta tria requirit Yꝓbidem.
Pꝛelatum eſſe vel preferri aliquid alicui tripliciter.
libꝛo.ij. di. ix. 36. .2
Pꝛelatiooꝛdinũ angelicoꝝ penes quid attẽdatur li.
Pꝛelati duplex officiñ li.iiij.di.vij..D 6.
Pꝛelati ſupioꝛes quare ſe iuferioꝛibus ſubijciunt li.
iiij. di. xix.ð7. ,
¶DPꝛemium
Premium eſt duplex ſcʒ ſubſtãtiale ⁊ accidẽtale lib.
ij. di. xl. 36.
Pꝛemü ſubſtantialis ad ꝓfectũ põt aliq̃d valere tri
pliciter li.ij.di. xl.-Wy.
Pꝛemij accidẽtalis ad ꝓfectũ põt aliquid valere tri
pliciter li.ij.di.xl.8.
Pꝛemiũ maximũ meretur maxia charitas quõ intel
ligitur li. iij. diſt. xviij.?2 9. W
Pꝛemium babere ꝑ merita quõ eſt gloꝛioſius lib.iij.
di. xviij ʒ0 =
Pꝛemiñ eẽ excellẽtius merito quõ intelligitur.libꝛo
iij. di. xviij. . .
Premiũ reſpondere debere merito quomodo intel/
ligitur li.iiij. di. xl vj.I9.
Pꝛemiñ triplex eſt ſcʒ aurea fructꝰ ⁊ aureola.Et qð
hoꝛũ cui debetur li.iiij.di.xxxiij.5.
Pꝛemium ſiue donũ ðꝛ dupliciter ſcʒ obiectiue ⁊ foꝛ
maliter et reſpectu cuius eſt vna merces vnus de⸗
us vnũ pᷣmiñ vna btitudo li.iiij. di. xlix. q. vj .f.ĩ Pe.
Pꝛeoptatio
Pꝛeoptatio eſt duplex et per quẽ moduʒ ponit effe/
ctum in actu et per quẽ in potẽtia tm̃ li.j.di.xl.ʒ8.

¶ Pꝛepoſitio

Pꝛepoſitionũ alie impoꝛtant babi

Pꝛepoſitio de tenetur materialiter oꝛdinaliter oꝛigi
naliter li.j.di.v I 8. Item tenetur quandoq; ſub/
ſtantialiter. 20. Et ſcᷣm hanc acceptõem conſide
ratur in triplici differentia.21.
Pꝛepoſitõnes ille a.et de.differũt li.j.di.v.i9.

Pꝛepoſitiones quõ ſunt tranſitie ⁊ quõ notãt diuer

ſitatem li.j.di.v.22. Ad idem li.j.di.iiij.ĩ.

Pꝛepolitio illa in. aut dicit eſſentialẽ diſtinctõeʒ aut

nullã ⁊ ᷣm quẽ modũ veꝛũ eſt quicqͥd eſt in do
eſt deus ⁊c.li.j.di.xix.õ.
t habitudinẽ repugnan
tie alie diſtantie alie cãe alie cõuenientie et que re
cipiunt᷑ in diuinis li.j.di.xix. ꝛ.
Pꝛepoſitio illa ex.quã bʒ ꝓpꝛietatẽ
Pꝛepoſitõ in cũ caſuali tripliciter accipit᷑ ibiin pꝛin
cipio creauit ⁊c.ð li.ij.di.j.i.
Pꝛepoſitiones ille in et ꝓpter differunt libꝛo.ij diſti.
Pꝛepoſteratio
Pꝛepoſteratio oꝛdinis eſt triplex li.iij. di. xxix...

Pꝛeſcientia quo reſpicit rei futuritionem libꝛo.j.di/
ſtin. xxxviij.ʒ.
Pꝛeſciẽtia diuina an ſit cauſa rerũ liꝰꝛo.j.di.xxxviij.
q.j.a.per totum.
Pꝛeſcientia dupliciter cõſiderat᷑ et ſcdm quẽ modũ
dicit cãm eadẽ qõe in R.
Pꝛeſcientia quõ eſt cã preſciti li.j.di.xxxviij. Y.
Pꝛeſcientia diuina an ſit cauſata a rebus libꝛo.j.diſ.
xxxviij.q.ij.b.R.l2.⁊ per totum.
Pꝛeſcientia diuina an ponat neceſſitatẽ cirea preſe
tũñ. li.j.di. xxxviij.q.i.c.Re.o.et per totum.

Peꝛeſcientia diuina quare nunqᷓ; fallit᷑ nec falli põt k

bꝛo.)j.diſt. xxxviij. 20.
Pꝛeſcitum a deo quõ põt aliter eẽ li.j.diſt.xxxviij.x
Pꝛeſcientia diuina an habeat ĩ ſe neceſſtatem.i.an
neceſſe ſit deum preſcire quod preſcit libꝛo.j.diſt.
xxxviij.q.ij.d.Re.22.et per totum.
Pꝛeſcire deum futura contingentia dictum boc due
includit li.j.diſt.xxxviij.ꝛo.
Pꝛeſcientia an ponat preſcitũ per moduʒ cauſe vel
effectus li.j.diſt.xxxviij.a.b.c.

Pꝛeſcientia an ponat preſcitum per modũ neceſſita

tis contingentie vel infallibilitatis libꝛo.j.diſtinc.
rxxxviid.
Pꝛeſcientia poteſt eẽ pluriũ.libꝛo.j.diſt.xxxix. o.
Pꝛeſcita pñt augeri non preſcientia libꝛo.j.diſtinck.
Pꝛeſcire quomodo deſinit deus aliqua cum fiunt pᷣ·
ſentia libꝛo.j.diſt. xlj. . et. e. . „
Pꝛcſeicneie liber quomodo ẽ indelibilis. libꝛo. dil.
xlj. 27.
Pꝛeſcientia et diſpoſitio agere complectuntur ct ·
quomodo agere eſt reſpectu finitoꝝ ſed poſſere-
ſpectu infinitoꝝ. li.j.di.xliij.ð ð.

Preſentia

Preſentius eſt aliquid duplr in rõne cognoſcibilis.

li. j. di. xvij. 5. . SJ „
Pꝛeſentia impoꝛtat babitndinem ad duo et ratione
cuius poteſt eſſe inceptio li.j.di.xxxvij.ꝛ.
Pꝛeſentia eẽ omnia deo quõ intelligitur. li.j.diſtin.

li..di xxv. 4.

Prunpto
genio
eumpthe
hunncki
unhro
ui,
rthnmrot
ieecve⸗

Perwunt

ertunt
ocſierr
etentüde
tertopt
ſhller
Pentſato
unliidi

Puciens

Püniapin
nocßtn
Pinunobt
etiſtenl
Puninwhin
ſidtii
lcbr
Gklis

Mtovin
Pinorlales
mtiii

Pürsgoe
itpelis⸗
Mure
leſdi,th.
Pisce
le iſ
hoc pof
Ripouin
lo.
Mörßgfef
uſſbon
efeſ
i,
Dugte
urgife

RZR 4
mten n

lbane
ZZ
m.

Z lſn
mnlice⸗ gin
kmnli ſdn
ucſmting
chenee

dabinct⸗
Xiircnen
n „.
Al.

Rar RM .

oſternn

Sctmogläng

oan

ſtcniarilinn

ung.
ianli in
—
z tutii
aen
mmßi in

ſrinill ait⸗
tanſu
artddſti⸗
n
mais,

mnuin
wühH

W

n. lb⸗ d e
sonul⸗ .

Girs
4 %

Pꝛeter voluntatẽè fieri quid ẽ li.j.di.xlj..

Pꝛius vr̃ quadru

Delittera

Pꝛeſumptio

Pꝛeſ⸗ umptio eſt duplex. ſ. de dei adiutoꝛio et de pꝛiO
ingenio li.j.in ꝓlogo.i7.
Pꝛeſumptio eſt iteruʒ duplex.ſ. bm veritatem et zm
ꝓpꝛiam eſtimationem ibidem.

Pꝛeſumptio ⁊ deſperatio differenter ſe habẽt ad re⸗

uelationẽ gloꝛie vel iebenne li.ij. di.iiij. 23.

reſumptio eſt duplex et que ptinet ad peccatũ ſu
ꝑbie et 49 ad petim̃ in ſi piritüſactũ li.ij. di. xliij. 46

Pꝛete
Bꝛeteritum

Preteritum tps poſitũ in oꝛõne ſiue dictũ de seen,
to cõſiderat᷑ triplr li.j.di.xxxviij.ꝛ35.
reteritũvᷣe dictũ quõ ẽ neceſſarin li. di. xxxviij. 25
reteritoꝝ rememoꝛatio ⁊ futurorũ expeckatioꝛ diſ
ſimiliter ſe habent li.iij. di.xxvj.ii.

Srenaricgr

Pꝛeuanicatio generis bumani vnde ump retid

um ll. . di. ij. 1 8.

Pꝛeueniens

Prstan ginis Grdi ſit dol rei⸗

ꝛimum

Pꝛimñ⸗ . pꝛincipiñ dicunt᷑ dupli et quõ et ſc8;5 quẽ
modũñ ſunt idẽ li.j.di.xxviij.ĩꝛꝰ.
Pꝛimũ mobile an moueat᷑ a deo immediate tm̃ an

777

mediãte aliqvirtute creata li.ij.vi.xiiij.q. j. e. R. 25

Pumi mobilis motoꝛ quõ eſt paimus. et mmobilis

li. ij. di. xiiij.28.

Primd vnn reperiri in quolibet genere aus Sintall⸗

“ li ioleiier.

(pꝛimog enitus

Pamo ogen itus pꝛiuat oꝛdinẽ? Le anterius knd po⸗

nit oꝛdinẽ ad poſterius li.iiij.di.xxx. .

Peimnoelalle

Pꝛimodiales et cales rõnes quo di differũt et cueni

unt li.ij.di.xxxiiij.? 8.

Pꝛius pꝛioꝛ

Pꝛius et poſterius eſt duplexe et qʒ eſt in n euo⸗ et 48

in tꝑe li.j.di.viij.s.
lr et quibus mdis cadit i in deum
li. j.di. xij.ð.⁊ a idem. S.

Pꝛius eſt aliquid tãto quãto cõmunius vbi bʒye

ritatẽ li.j.di.xij.ĩ9.
ꝛius et poſterius quõ cadit ĩ diuinis li.j.di.xxixi 5.
ꝛioꝛ dicit᷑ quatuoꝛ modis li.ij.di.ij.ðo.
