Gb323_fol-TAB_EX2
author: Petrus, Lombardus, Paris, Bischof

——

N125 11977822 021

Huuunpmrnummemindaan —

Tübingen

ðẽẽ
— — — ☛

—c.

Tabi
cum

5
☛
.
„

ℳ
6„

SSZõ
.44

ntura.

Bonau⸗

—

)
*

honauentt
ſuis vſi
corseffu
nnſſoiß
Innech
eſevelat
= = miibiimp:
Meereturp
.
ſ gie
. Denigzcn
pitulaon⸗
. iſutſent
brniquim
publichc
gedicice
ſce. depn
ſbidinede
nonferre.
tumech.
cebꝛotain
mgomnini.
ercecis
ſuepols⸗
ſumnonſat
us iucicr
geretipa

Mais
(daſt

1

“ . iney
Ajliiſt.
Ablaäuns⸗
tperſun
Ariinsr
Norantr
Aheinsi
auſam i
gtinns
nebbium
ekfiin

„
R

Pute
g⸗
mceoi

Pptin
gtule
Möſin

8–
R

1

.

ſiue pꝛoli

exercitij paris emulationẽ inuitatoꝛ.

De littera

Jobannis bekenbaub moguntini in ſcripta diui

nauenture cum textu ſententiarum tabula. quam

ſiquis vſui ſuo mancipauerit. aſſumat oꝛo ſtudioſi le

ctoꝛis officium non curioſi. et pꝛonioꝛ ſit indicem re
miſſiõis ( vbi deeſt )in coꝛpꝰ libꝛi ex tabula dſnare
ꝙᷓ me cõuicijs moꝛdere.ſecũ reputans id foꝛte actuz
eſſe vel alterius negligentis quã nullus eque mentis
mihi impꝛoperat.vel ſi mea incuria. iure veniam illa
meretur pꝛopter operis nouitateʒ. que dum me plu/
ribus intendere coegit.ab oim eximet quoqʒ cõtume

lijs ſi quãdoqʒ vnum e pluribus occurrat omiffum.

Deniqʒ cuʒ ſint tot de vnaquaqʒ re iudicia quot ca/
pita.ſcio non defuturũ.laboꝛes meos alioꝛũ qui gra/
ti ſunt ſentẽtia ꝓbari. alioꝛum qui cretici ſunt repꝛo/
bari. qui moꝛe ſuo cum nihil vnqꝙᷓ ad litterariaʒ rem/
publicã cõferre didicerunt.boc tñ vnum ſolum egre
gie didicerũt in quo artifices ⁊ magiſtri inſignes eua
ſere. depꝛauare ſcʒ ſtudia alioꝛum. tanta plerumqʒ;
libidine detrabẽdi flagrantes.vt dum vel iolcranchs
non ferre.vel cõmendanda viciare pᷣſumant. ignoꝛã
tiam et ebetudinem pꝛopꝛiam oſtendant. et quidem
crebꝛo tam crud.illoto.et tedioſo ſermone vt pꝛeter
ignominiã. dedecus.et pudendũ ruboꝛẽ nibil referãt
mercedis. Ergo ſi efrrenata illoꝛuʒ lingua. repertoꝛij

*

s8 quã ex bonauentura et lombardo enixus

ſum non ſatis idoneus parens et autoꝛ fuero iudica

„

tus. iudicer ſaltem idoneus doctioꝛum qᷓ ſum ego ad

Si imponatur ad ſignificandũ
omne creabile queritur vtrum
a ſit finitum vel infinitum. li. j.

diſtin. xliij. ʒo.

blatiuus

upliciter in hac oꝛatiõe verbũ

Ablatiuus conſtruit dup
eſt dei filius natura nõ voluntate ſcz vel in ratiõe
foꝛme.vel in ratione pꝛincipij.li.j.diſt.vj.2. et in ſi-

mili diſt. xviij. 4.

lem vt in auctoꝛitate iſta. omnia ſunt vera verita⸗

cc prima. li.j.diſt. viij.16.

Ablatiuus quandoq; exponitur
et per ſuum accuſatiuũ.li.j.diſt. x. -. W
Ablatiuus reſpectu paſſiui ⁊ ntũs reſpectu actiui im
poꝛtant rationem pꝛincipij.li.j.diſt. xv.⸗. 27.

Ablatiuus interdum dicit cõcomitantiam interduzʒ

cauſam. li.j.diſt.xviij..Et e.d.S.

Ablatiuus dupliciter determinat verbum ſicut ⁊ ad

uerbium. li.ij.diſt.xix.21.
Ablatiuus in qua babitudine conſtruit cuz dicit᷑ pa
ter et filius diligũt ſe ſpũſ⸗ ancto. li. j.diſ. xxxij. i3.
MAblutio
Ablutio exterioꝛ que eſt ſacfᷣm q̃ nõ.li.iiij.di.ij.ʒx.
Ablutio et coꝛpus pꝛo quo ſtant in diffinitiõe baptii

₰

matis. li.iiij. diſt. iij. 1.

Mboꝛtum

Aboꝛtũ pꝛocurãs qũ eſt bomicida li iiij di. xxxſ. 4.
Aboꝛtiui fetus non reſurgent qꝛ non vixerunt. libꝛo
. iiij. diſtin. xliiij. h. re

Abſolui quare nõ
Ablariuus interdum dicit cauſam exemplarẽ foꝛma

pꝛepoſitionem ꝑ

— — .
Abꝛabe in lumbis an debuerit vel poterit xpᷣi caro de
cimari libꝛo.iij.diſtin.iij.d. .
Abꝛabe ſinꝰ qͥd li.iiij.di.j.5ðs. ⁊.S⁊. Et e.li.di.xlv.i3.

Abꝛabe caſtitati nõ pꝛefertur virginitas iohãnis lib.

iiiij. diſtin. xxxiij. c. et diſt. xxvj. 14. , .
Abꝛahe fidem et deuotionẽ quõ voluit voluntas dei
fſ̃ filij imolationẽ quã tñ fieri pcepit li.j.di.xlv. 12.

Abꝛabã quõ adoꝛauit tres angelos li. iij. diſt. ix.»7.
Abꝛahe circa criſti incarnationem credulitas lib.iij.

diſtin. xxiiij. 10. .
Abꝛabã mentitus nõ eſt. dicẽs ſe cũ filio quẽ imola/
turus erat ad ſuos reuerſurũ li.iij. diſti. xxxviij.19.

Abſcondita

—

ſententiarum li.j.in pꝛolo.5.

De abſolutiõe pniali
Abſolutio quare fit ꝑ modũ depꝛecatiuũ ⁊ indicati⸗
uuñm li. iiij. diſt. xvij. 55.

Abſcondita quatuoꝛ que tractant in quatuoꝛ libꝛis

Abſolutionẽ nẽo recipit niſi bẽat caritatt. aut ĩ paci

pio ↄfeſſiõiſ aut ĩ medio.aut iĩ fine li. iiij. di. xvij. 9 5
Abſoluẽdi ptãs hẽtur quiqʒ modis li.iiij. di. xvij. 9
Abſoluere quare põt ſacerdos ſuũ pꝛelatũ ⁊ nõ alie/
num ꝑꝛochianũ li.iiij.diſt.xix.8.
Abſoluere quando põt inferioꝛ id quod ſuꝑioꝛ ligat
libꝛo. iiij. diſt. xx. 59. 3
Abſoluere a culpa quomotd dicit᷑ ſi ufficiens punitio
libꝛo. iiij. diſtin. xxj. S.
Abſolutio ſacerdotis fit irrita in quatuoꝛ caſibus li.

iiij.diſtin.xxj. cõ.

De abſolutione ſacerdotum vide plura in dauis et

in ſacerdos.
e abſolutiõe indiciali
Abſolutio qñ recipit iterationẽ li.iiij.diſt.xviij.25.

Abſolui an poſſit aliquis inuitus li. iiij. diſt. xviij. 78.

Abſoluẽdi⁊ excõicãdi ptãs ↄſiderat᷑.vel Put de iure

vel ꝓut de facto li.iiij. diſt. xviij. ibidem
õt quis inuitus cũ pater coꝛpaliſ
poſſit bñficia pſtare filio inuito li.iiij.i.xviij. 29.
Abſolui quare non poteſt quis inuitus cuʒ excõicari
poſſit inuitus li.iiij. diſt. xviij.8o.
Abſolui non debet aliquis inuitus quãuis non emẽ
detur ſed deterioꝛ effciat᷑.li.iiij.diſt. xviij.Sr.
Abſolutio qualiter debeat fieri li.iij.diſt. xviij. S2.
Abſolui a quo quis poteſt li.iiij.diſt. xviij.Ss35
Abſoluere põt ab omi excõicatiõe epus vel ſacerdos
pꝛopꝛius exceptis ſex caſibus li. ilij. diſt. xviij. S 4.

Abſolui nõ põt clericũ ꝑcutiens niſi a papa exceptis

octo caſibus li.iiij.diſt.xviij.s.
Abſoluere an poſſit ſacerdos pꝛochianos a crimine
in quo cum illis ꝑticipat li.iiij.diſt.xix.ʒꝝ.

Abſoluere quare pot inferioꝛ ſuꝑioꝛẽ ſᷣ nõ excõicare

libꝛo iiij diſt vix 56.
Abſt gberé

D Abſtractum nomen imponitur foꝛme 79 foꝛma li...

diin.ifnTTss
Abſtracte quõ dicitur in diuinis quicquid dicitur cõ
crete libꝛo.j.diſtin.xij.2.
Abſtrabi aliquid ab aliqͥ ẽ dupliciter li.j.di.xxvij.ꝛ 4.
Abſtractio quãdo facit illud ſimplicius a quo aſtra

hitur libꝛo. . diſtin. xxxiiij. .4.
i Abſtractio eſt duplex et quomõ xpᷣus potuit abſtra-
3 2

„ -

Sez/s

☛

„

here libꝛo. iij. diſtin. xiiij. 58.

—Accedere
Accedit verbum ad elementum et fit ſacramentum
quomodo intelligitur li.iiij.diſtin.vj.S5

Accidens
Aecidens tria dicit vel accidentis tres pꝛopꝛietates.
libꝛo. j. diſtin. viij. 9. ..
Aceidentis due pꝛopꝛietates li.j.diſtin.xxvj.s.
Accidẽtia quõ nõ poſſunt variari li.j.diſt.xxvj.2.
Accidens quõ comꝑatur ad ſubiectum pꝛimuʒ et ad
ſubiectũ ꝓximũ.li.j.diſtin.xxvj.S. .
Accidens eſt qdð adeſt vel abeſt pꝛeter ſubie.coꝛ.cui
ęccidenti còueniat iſta diffinitio li.j.diſt. xxx.ia.
Aecidens et compoſitum quõ poteſt et non põt eſſe
in re ſimplici libꝛo.ſ.diſtin.xxxvij.o5. .
Accidens comꝑatur multipliciter li.ij. diſt.xxvj.i9.
Accidentis et ſubſtãtie nobilitas.et accidentis ⁊ ſub
ſtantie bonitas pꝛopꝛie non habent comꝑari libꝛo
ij. diſtin.xxvj.2 o.
Accidẽs quõ eſt nobilius ⁊ ignobilius ſuba ibidem.
Accidens quomodo eſt ſimilius ſubſtantie q; ſubſtã
tia libꝛo.ij.diſtin.xxvj.ꝛ1.
Accidens non eſſe ſtabilius ſubſtantia quomodo in/
telligitur libꝛo.ij.diſtin.xxvj.ꝛ 2.
Accidens qð nõ habet oꝛtuʒz a ſubiecto quare nõ mu
tatad mutationẽ ſubiecti li.ij.diſtin.xxvj.28.
Accidẽs nũerari ꝑ ſubam quõ intelligit᷑li.di.xxvj.38
Per accidens reduci ad per ſe quomodo intelligitur
libꝛ0. ij. diſtin. xxxiiij. 28
Accideus aliter dicit᷑ de ente pꝛout eſt differentia en
tis aliter ꝓut eſt differẽtia cauſe li.ij.di.xxxvij.6.
Accidentale meritum quid ſit li.ij.diſtin.xl. s.

Accidẽtale pᷣmiñ in plus eſt qᷓ aureola li.ij.di.xl. .

Accidens poſſe tranſmutari circa ſubiectum quomo
do intelligitur libꝛo.ij.diſtin.xlj.17.
Accidens non poſſe alterari quomodo intelligit᷑ lib.
ſiij. diſtin. xxii. 70.
Accidens ſpirituale nõ eſſe in ſubiecto coꝛpoꝛali quõ
intelligitur libꝛo.iiij.diſtin.ſ... ··
Aceiqdens coꝛrumpit᷑ dupliciter li.iiij.diſt.j.ↄ2.
Accidentia an poſſibile ſit eſſe in ſacramẽto altaris ſi
ne ſubiecto etiã ꝑ miraculũ li.iiij.di.xij.q:j.a.Reꝰ.⸗
Accidentia in ſacramento altaris nũq;ᷓ participãt ra
tionem ſubſtantie li.iiij.diſt.xij.iʒ.
Accidens quõ dicit᷑ ens per ſe libꝛo.iiij.diſt.xij.i4.
Accidentia ⁊ ſi ſint in ſacramẽto altaris ſine ſubiecto
tũ ꝑ hoc intellectꝰ nõ ſit infirmioꝛ li.iiij.di.xij. 20.
Accidentia eſſe ſine ſubiecto in ſacramẽto altaris an
ſit verum li.iiij.diſtin.xij.q.iij.c. Rꝰ.2.
Accidentia ſiue ſpecies euchariſtie an poſfint couer⸗
ti in alimentum li.iiij. diſt. xij.q. j.d.
Accidentia in euchariſtie ſacrameto an habeãt vim
cõuertendi alia in ſacramentũ vt qñ vino cõſecta⸗
to apponit᷑ aqua li.iiij.di.xij.q.ij.e.Re.28.
Accidens cum ſubſtantia non occupare maioꝛẽ locũ
quõ intelligitur.li.iiij.diſtin.xij.ʒ.Scribat᷑ hic ad
ſpacium vacans.mathematica. “
Accidens fractionis in ſacramento altaris quare eſt
acctionis ſuſceptiuũ li.iiij.di.xij.¶7.

2

Ae cidentia videntur eſſe in ſacramẽto eucbariſtie in
ſubiecto.⁊ tamen in nullo ſunt.ergo ſimiliter vide

tur ibi eſſe fractio.et tñ a nullo eſt li.iiij.di.xij.S.

Accidẽs duplex⁊ qð altero nobili?li.iiij.di.ixlix. .

„(Accipere
Accipiens non poteſt ſſe inequalis ei qui dedit.quò
intelligitur libꝛo.j.diſtin. xx.2. H
Accipere duo dicit libꝛo.j.diſtin. v. 5.
((Acceptare
Acceptatio duo reſpicit libꝛo.ij. diſtin. xxvj. i2.
(Accolitus
Accolito quare tradit archidyaconꝰ vꝛceolñ et cereũ
et quare magis dicitur a cereo ferẽdo q; vꝛceolo ⁊
quis ſit actus eoꝛũ pꝛincipalis li.iiij.di.xxiiij.ꝗo.
WMXcCcCuſare
Accuſabit nos in iudicio extremo demon et coꝛur̃m
libꝛo. ij. diſtin. viij. 6.

Ngere
Actio quedam ſeu verbũ actiuũ ſo i reſpicit paſſum

quedam paſſum et alium terminũ li.j.di.xv.15.
Ackioe Dupla ſcilicet vᷣm rem et ſm modum libꝛo
Actio mala quõ eſt a deo⸗ li.ij. di. xxxij.Io.

Actio eadẽ poteſt eſſe culpe ⁊ pene ſed ſub alia⁊ alia

ratione libꝛo.ij.diſtin.xxxv.18.
Actio eadem põt eſſe voluntaria ⁊ inuoluntaria lics
ſub alia et alia ratione. ibidcan. S=DD
Actio omnis ſᷣm ꝙactio an ſit a deo libꝛo. ij.diſtin.
xxxvij.q.j.a.Re.S. “
Actiont᷑ omnẽ que eſt a voluutate bona.bonam eſte
qu intelligitur libꝛo.ij.di.xxxvij.o.
Actio ſpſtrata ſiue ſubiecta peccato an tota ſit a deo
an tota a li.ar.an pars a deo.et pars a li.ar.li.ij.di.
Actio ſubſtrata peccato quõ babet deum vt moueni
pꝛincipale libꝛo.ij.diſtin.xxxvij..lX.
Actio iniuſta ſᷣm ꝙ hmõi an ſit a deo libꝛo. ij. diſtin.
xxxvij.q.j. d. Re. 26.
Actionem malam ⁊ iniuſtam ſecundã ꝙ buiuſmodi
eſſe a eo.ſi que rationes ſonare videntur quomõ
ſunt intelligede li.ij.di.xxxvij.27. et ꝑ totum.
Actionem ad inanem gloꝛiam referre taniᷓ ad fineʒ
quomõ eſt a deo li.ij. di.xxxvij.ʒo. B
Actio foꝛtuita ſᷣm ꝙ foꝛtuita eſt.an ſit a deo libꝛo.ij.
diſt. xxxvij. q. ij.e. Reꝛ.⸗353.
Actio vel opus vel operans quõ /ſemper tendit vi
reſpicit ad bonum libꝛo. ij. di.xxxviij.ꝰ.
Actio deliberatiua cum diuidat᷑ in bonam et malaʒ
aerac ee vder dakerentias oppoſitas li.ij. diſti.
ſ. q. j. a. R. 7. .
Actio deliberatius poteſt babere duplicem bonitatẽ
ſcilicet naturc et moꝛis ibidem.
Actio vna et eadem quando poteſt eſſe bona et ma/
la libꝛo.ij.diſtin.xlj.¶ĩn.

Actio inchoata ex caritate et terminata in vanitate

quomodo eſt vna li.ij.di.xlj.ꝛ3. ,
Actio deliberatiua cum diuiditur in bonam et malã
an diuidatur per vifferentias eſſentiales ac accidẽ

talis libꝛo:ij.diſtin.xlj.q.ij.b. NR.⁊ 5.

Actionis deliberatiue diuiſionem per bonam ⁊ ma⸗

lam eſſe per diſferentias eſſentiales⁊ intrinſecas ſi
que rationes ſonare videntur quomoto ſunt intel
ligende libꝛo.ij.diſt.xlij. . et ꝑ totum. .
Actionis deliberatiue diuiſio per bonam et malã an

De littera

ſit per differentias immediatas.an ſit ponere diffe
rentiam terciam ſcilicet actionem indifferentem li
bꝛo. ij. diſtin. xlj. q.iij. c. E.22. .
Actio non oꝛdinata ad deum tanqᷓᷓ ad finem eſt tri/
plex et quomodo quelibet eſt mala vel non. libꝛo
ij. diſtin. xlj.2 . HMUDcA
Actiones noſtras nullum habere medium inter bo/
nitatem et maliciam pꝛo eo ꝙ nec voluntas nec re
tributio. babet medium non ſequit᷑ li.ij.di.xlj.29.
Actionis oꝛdinatio ad deum tanq́; ad cauſam emfciẽ-
tem vel ad pꝛincipium penes quid attenditur lib.
ij. diſtin. xlj. 0)/.
Actio meritoꝛia non
nem ad deum et qu
diſtin. xlj. 52. et. 35.
Actio omnis et intentio eoꝛum qui ca
mala libꝛo.ij.diſtin.xlj.a.b.c.
Actio petitoꝛia ⁊ actio poſſeſſoꝛia quid dicatur libꝛo
iiij. diſtinctiõc. xlj. 2.
Actio tranſiens vt plurimum relinquit effectum per
petuum ſiue diuturnum libꝛo.iiij.Siſt.xlj.i 5.
Actus conſideratur dupliciter vt oꝛigo et vt accidẽs
et quõ ſpiratio eſt actus patris et filij li.j.di.xj.ꝛ.
Actus pᷣm quem perſona reflectitur ſupꝛa ſe qua ra/
tione eſt eſſentialis libꝛo.j.diſtin.xv.⸗2.
Actus iudicatur bonus dupliciter li.ij.di.vij.10.

ſemper exigit actualem relatio/
id ſit habitualis relatio libꝛo.ij

rent fide an ſit

Actus dicitur malus dupliciter libꝛo.ij.diſtin.vij.i 1.

Actus eſt perfectio potentie quomõ intelligitur.lib.
1.diſtin. xviij.20.
Actuum quattuoꝛ genera remouentur a deo.
diſtinctiõe.xlij.7.
Actus potentie duplex eſt.et quomedo potentia di/
uina eſt infinita in ratiõe operãdi li.j.di.xliij. .
Actu manente non poſſe deleri culpam quomodo in
telligitur libꝛo.ij.diſtin.xxxij.14.
Actus foꝛme eſt duplex.et quomodo foꝛma ẽ in actu
continuo libꝛo.ij.diſtin.xxvj. 6.
Actionis non eſt agere.coꝛruptioni
re quomodo intelligitur libꝛo.ij.di.xxxv.II.

libꝛo. j.

*

tebponi. libꝛo.iij.diſtin.xxxiiij.39.

Actualis peccati deletio requirit attri

Adam et ſi non

Age coꝛpus quare factum e

s non eſt coꝛrũpe

Actus omnis et voluntas omnis bona eſt inquãtuʒ

eſt libꝛo.ij.diſtin.xxxv.d.ł.f.
Actus mali an poſſint eſſe boni ſiue a deo lib
ſtinctiõe. xxxvij.a.b.c.d.
Actus volendi magis depꝛauatur a malicia exiſten/
te in obiecto qᷓ; actus intelligendi duplici ratione.
libꝛo0. ij. diſtin. xxxix. i.
Actus quo voluntas natura
nuerſus vel diſtinctus ſit ab eo quo voluntas vult

deliberatiue malum libꝛo.ij.diſtin.xxxix.2.

₰

Agde coꝛpus quomo

liter vult bonum. an di /

Actus an penſari habeant boni vel mali ex intentio⸗

ne vel fine libꝛo.ij.diſtin.xl.a.et per totum.
Acctuale peccatum omne tam moꝛtale ꝙᷓ; veniale.an
ſit voluntarium libꝛo.ij.diſtin.xlj.q.j.d.NR.ð 6.
Actus tripliciter numecratur ſcilicet ſubiecto.tempo/
re et ſpecie ſine termino.libꝛo.iij.di.viij. 9.
Actus termiatio dup itur. e
dDicit actus terminationem libꝛo.iij.di. viij. 23.

Actus diuerſificari per obiecta quomodo intelligit.

libꝛo.iij.diſtin.xxiij.22.
Actus charitatis quomodo pꝛeſu
libbꝛo. iij. diſtin.xxiiij.3.
Actuum diuerſoꝛum diuerſos eſſe babitus quomo/
do intelligitur libꝛo.iij.diſtin.xxvj.ĩ 7.
Actus aliquis poteſt eſſe alicuius virtutis tripliciter
libꝛo.iij.diſtin.xxvj.28.

—

liciter dicitur.et quomodo bis

pponit actum fidei

. „
. S

*

„

.

Agam non appetijt diuinitatem

Agde plures pꝛerogatiu
Agcdam cum poſteritate

Actus aliquis poteſt dici babere modum tripliciter.
libꝛo.iij.diſtin.xxvij.-sil.
Actus dicitur eſſe ex aliqua virtute dupliciter. libꝛo
iij.diſtin.xxviij. 8. ””MVBßU
Actus vnus quomodo poteſt alteri ĩ gloꝛie ſtatu an

Actus cuius conſuetudo eſt mala de ſe non ſemper
eſt malus.libꝛo.iij.diſtin.xxxix.i.
j itionem cum fi⸗
de.ſed oꝛiginalis tantum fidem li.iiij.diſt.j..
Itẽ ibi ponitur vt remittatur oꝛiginale.ponat᷑ vt
remittatur actuale. ”MVD
Actus quando eſt naturalis.quando eſt partim na/
turalis partim ſupꝛa naturam et quando eſt mira
culoſus libꝛo.iiij.diſtin.xij.ð 7.
Actus foꝛmari poteſt a gratia dupliciter. libꝛo.iiij. di
ſtinctiõe. xvij. 59.
Actus aliquis dicit deoꝛdinationem mentis ad deuʒ
aliquis deoꝛdinationem creature ad creaturam.
vel vnius ad alterum vel eiuſdem ad ſe.ct quis ho
rum poteſt bene fieri et quomodo et quando libꝛo
iiij. diſtin. xxxj. 19. H
Actus generatiue quare eſt
libꝛo. iiij. diſtin. xxxj.20.

(Adam

peccatum niſi excuſetur

vt dyabolus. libꝛo
babuerit defectum actualem babuit
tamen defectibilitatem libꝛo.ij.diſtin.xj.l4.
Adam an factus ſit in etate perfecta li.ij.di.xvij.ð.
Adam quare extra paradiſum creatus et in paradl/
ſum poſitus ſit libꝛo.ij.diſtin. xvij.e. .
Ade coꝛpus an ꝓduci debuerit de natura pure cele⸗
ſti. li. ij. diſtin. xvij.q.j.d. ßMB
ſt de natura terreſtri lib:
ij. diſtin. xxij. .ct. 55.
Ade coꝛpꝰ an ꝓduci debuit de natura pure elemẽta
ri. an ſimul cum natura elementari. concurrere de
beret natura celeſtis libꝛo.ij.di.xvij.q.ij.e.Reꝰ.6.
Ade ſopoꝛ vnde fuit.et ſi ſtetiſſet quomodo habuiſſʒ
ſomnum libꝛo.ij.diſtin.xviij...
Adam quomodo dicitur babuiſſe coꝛpus animale li
bꝛo.ij. diſtin.xix..
do erat moꝛtale et immoꝛtale li.

ij. diſtin.xix.2.
Ade coꝛpus in ſt
batur diſſolutio libꝛo.ij.diſtin.xix.?2 .
Adam quomodo poterat a cibo abſtinere libꝛo.ij.di⸗
ſtinctione. xix. 25.
Adam peccante.an coꝛpus eius potuiſſet perpetua/
ri per eſum ligni vite li.ij. diſtin.xix.q.ij.d.R.28.
Adam poſt peccatum moꝛtem euaſiſſe potuiſſe per
eſum ligni vite ſi que auctoꝛitatæs et rationes pꝛo
barevidentur. quomodo ſunt ſoluende libꝛo. ij. di
ſtin. xix.29. et per totum.
e. libꝛo.ij.diſtin.xix.7.
ſua quomodo in vite termi/
diſtinctiõe

atu innocentie quare non conſeque

no fuiſſet ad celeſtia tranſlatus libꝛo.ij.
xx.S.et eadem di.c. ⸗ .
Ade ſobꝛietas et modeſtia ſi ſtetiſſet li.ij.di.xx.⁊ 4.
Adam quare non ſic habuiſſet appetitum ad coituʒ
ſicut ad cibum.libꝛo.ij.diſtin.xx.2.
Ade quare fuiſſet verbum ocioſum moꝛtale.libꝛo.ij.
ilſtinctiõe.xxj.2. ;

Adat ſi non peccaſſet poſteri iuſticia oꝛiginali non
earerent et ꝙ ſententia damnationis tunc manſiſ⸗
ſet in eua alia vxoꝛe foꝛmata ade in adiutoꝛium li.
ij. diſtin. xxij. 1. ⸗
Adam an idem concupierit quod eua.libꝛo.ij.diſtin.
xxij. q ij. b. RE. n.
Adam triplici ratione dicitur appetijſte ſe eſſe ſicut
deum libꝛo. ij. diſtin. xxij aanJx.
Adam q;uis habuit maiorem aſſimilationem ad de
um q;ᷓ mulier non tñ appetijt eſſe ſicut deuſ quẽad
modum mulier libꝛo.ij. diſtin. xxij. 5.
Adam an grauius peccauerit an eua libꝛo.ij. di. xxij.
Adam an pꝛeſcientiam habuerit eoꝛũ que circa ipᷣm
futura erant libꝛo.ij.diſtin. xxiij..et. 6. et. .
Adam ſtatim poſt euigilationem pꝛophetice locutꝰ
eſt libꝛo. ij. diſtin. xxiij. ö.
Adam quomodo pꝛeſciuit incarnationem xpi. libꝛo
Adam quare non eſt ſtatim beatificatus ⁊ confirma
tus libꝛo.ij. diſtin. xxiij.i. ad idem. rzz.
Adam inuaſus eſt a diabolo non ex defectu dei eu ſto

7„

dientis ſed ex ingratitudine cuſtoditi libꝛo.ij. diſti.

xxiij.18. è
Adam ſi ſtetiſſet non fuiſſet deceptus videndo res a

longinquo.libꝛo.ij.diſtin.xxiij.2. P
Adam ſi ſtetiſſet quare non fuiſſet aliquo modo de/
ceptus libꝛo.ij.diſtin.xxiij.̃
Adam an cognouerit deum in ſtatu innocentie eo ge
nere cognitionis quo expectamus deum cognoſce
re in ſtatu gloꝛie libro.ij.diſtin.xxiij.q.iij.f. N.ð ð.
Adam vidiſſe deum immediate oſtenditur falſuʒ tri/
plici ratione. libꝛe.ij. diſtin. xxiij. 34.
Adam q;uis deum immediate amabat.non tamẽ ꝓ⸗
pter boc immediate videbat libꝛo. ij. diſtinctione.
xxiij.59. et. co. “—
Adam quomodo deſiderabat deum videre libꝛo. ij. di
ſtin. xxiij. 1. Et ibidem ponitur ſi ſic ponat᷑ ſed ſic

Agam an viderit deum viſione intellectuali vel coꝛ/
poꝛali.libꝛo.ij.diſtin.xxiij. 2.

Adam quomodo deum videbat et quomodo videbi

tur in gloꝛia concluſiue ponitur li.ij.diſti.xxiij. ¶c.

Adam qualiter cognitionem babuit.an per diſcipli/
nam. et ſtudium. an per diuinum donum libꝛo. ij.
diſtin. xxiij.b. L
Adam quã cognitionẽ habuit ante lapſuʒ de rebus
cx eatis libꝛo.ij.diſtin.xxiij.c.
Adam quã cognitionem habuit de deo li.ij. di. xxiij. d
Agdam quã cognitionem habuit de ſeipſo libꝛo.ij.di
ſtinctiõe. xxiij.e.
Ade non fuiſſe meri
fentire temptationi quomodo intelligitur libꝛo.ij.
iſtin. xxiiij.i.et.2.et..

Adam in qua rectitudine et bonitate volũtatis crea

tus eſt libꝛo.ij. diſtin.xxiiij.d.
Adam gratiam et virtutes non babuiſſe tunc quãdo
peccauit ⁊c.quomodo intelligitur.li.ij.di.xxix.
Aladam duplici bono pꝛiuatus eſt ꝓpter pᷣuaricationẽ
ct cui dictum eſt nunc ergo ne ſumat ⁊c. libꝛo.ij.
diſtin. xxix.2. S
Adam equo iudicio de paradiſo deiectus eſt libꝛo.ij.
diſtin. xxix.y.

Adam quare cecidit in peccatum cum tamen fuerit

ſibi gratia collata.libꝛo.ij.diſtin.xxix.⁊0.
Adam quare non peccauit maioꝛi ingratitudine qᷓ

toꝛium reſiſtere malo et non con

lucifer cum ipſe babuerit gratiam et lucifer non. li
bꝛ20. ij. diſtin. xxix. 21. ðèð
Adam qua pena fuit punitus pꝛopter peccatum lib.
ij. diſtin. xxix. c. L

Agdam et eua an ante peccatum comederit de ligno

vite.ſ. et ſi comederunt quare nõ ſunt facti immoꝛ
tales libꝛo.ij.diſtin.xxix.g. .
Adam peccato ſuo coꝛrupit et culpabilem fecit totã
bumanam naturam triplici ratione libꝛo.ij.diſtin.
Ade anima quomodo potuit demereri anime altert
cum anima non ſit ex anima pꝛopagata ſicut caro
ex carne libꝛo.ij.diſtin.xxxij.So.

Ade peccatum ſicut et alia peccata quomodo eſt in

vno genere et quomodo claudit in ſe diuerſa pec/
catoꝛum genera libꝛo.ij. diſtin. xxxiij.i.
Adam ratione cuius peccati tranſfudit oꝛiginale lib.
ij. diſtin. xxxiij...
Ade peccatum an grauius fuerit peccato in ſpirituʒ
ſanctum libꝛo.ij.diſtin.xxxiij..
Adam ſi peccaſſet alio genere peccati
oꝛiginale libꝛo.ij.diſtin.xxxiij.ꝗ.
Adam quare non potuit pꝛo poſteris ſatiſfacere cuʒ
potuerit eos ex culpa ſua viciare libꝛo.ij. diſtinct.
xxxiij. 2.et. S8.et.⁊ĩ 9. . ..
Adam babuit ſe ad poſteros ſicut peer ad filios nõ
ſicut tutoꝛ ad pupillos li.ij.diſtin..xxiij.25.
Ade coꝛpus an ſit conſtitutum ex elementis in com/
vieriant et compoſitione equali libꝛo.ij.diſti.xvij.
q. iij. f. R. 44.
Ade quare data eſt caro pꝛo oſſe libꝛo. ij.di.xviij.0.
Ade coſta dupliciter conſideratur.li.ij.diſti.xviij.l ⸗.
Ade coꝛpus quomodo erat impaſſibile libꝛo.ij.diſti.
xix. 2 7.
Ade quare non inerat vite conſeruatio per naturam
ſi per eſum ligni vite et alioꝛum lignoꝛum poterat
ineſſe conſeruari libꝛo.ij.diſtin.xix.4.
Ade ſtatus ante peccatum qualis fuerat in coꝛpoꝛe
et in anima libꝛo.ij.deſtin.xix.a.b.

an tranſfudiſſ

Agde imoꝛtalitas quã babuit ante peccatuz an fuerit

de conditione nature.an ex gratie beneſicio. libꝛo
ij. diſtin. xix. c.d. .
Ade dedit deus tria pꝛecepta.et de eoꝛuʒ ſufficientia
libꝛo. ij. diſtin. xx. S.
Ade peccatun ratione cuius fuit excuſabile.ibꝛo.ij.
diſtin. xxj. 42. et. 9.
de peccatum quomodo coꝛrupit totam naturam.
libꝛo. ij. diſtin.xxj. S. èMDMB
Ade dedit deus donum gratie duplici ratione q;uis
. iſun⸗ ſciuerit ſtatim lapſurum li.ij.diſt.xxix.ĩ8.
Ade quare poſt naturalia data ſunt gratuita cuʒ po
tuiſſet deus dare ſimul li.ij.di.xxix.25. Ad idẽ.28.
Saͤe poecdrum actuale qꝙᷓ; graue fuerat. libꝛo.ij.diſti.
xiijsee.

Ade peccati actualis remiſſio tractatur libꝛo.ij diſt.

xxxiij.f.
Adam quare potuit inficere omnem carnem pꝛeua/
ricando et quare non opoꝛtuit xpᷣm aſſumere om-
nem carnem in curando libꝛo.iij.diſtin.ij.? 1.
Adam in ſtatu innocentie peccando.quaꝛe non potu
it peccare venialiter.libꝛo.iij.diſti.xxxviij.9.
Adam qᷓ;uis tranſmittat culpam mediante carne.ta
men xpᷣs non tranſmittit gratiam mediante ſacra⸗
mento.libꝛo.iiij.diſtin.j.ð9.

Ade quare non licuit cum omni muliere coire.cuð ei

Delittera

tamen licuerit de omni ligno comedere. libꝛo.iiij.
diſtin. xxvj.ð. R .— —
Adaʒ quare magis habuit ſacramẽta quantũ ad nu
tritiuam et generatiuam qᷓ; quantum ad alias po/
tentias .
Aaartionum alia diſtrahit alia complet lib.j. in pꝛo/⸗
ogo.18.

Additionem an ſit ponere in diuinis libꝛo.j.diſtinct.

xxxiiij.8S. “RU
Additur aliquid rei qd ipſum non grauat ſed alleui
at libꝛo.iij.diſtin.xl.õ. ,

Midiectinuun
Adiectiuum quomodo ſubſtantiuatur libꝛo.j.diſti.
xxiiij.II. 2.12. “
Adiectiuum ponere rem ſuam circa ſuum ſubſtanti/
uum quomodo intelligitur li.iij.di.vij.20.
diutoꝛiũ

Adiutoꝛium gratie eſt duplex li.j.diſt.viij. ¶co.

dmirare

Admiratio quid libꝛo.iij.diſtin.xxxiiij.ꝰ ð5.

Adoptiuns
Adoptiui filij quomo dicuntur hbomines et quomo/
do angeli li.iij.diſtin.xx. “
Adoptionis filiatio an ſit in xpᷣo libꝛo.iij.diſtinctiõe.
x.q.j.d.Re.25. ,B „ . .
Adoptari quomodo dicitur bumanitas xpᷣi libꝛo.iij.
diſtin. x. 26.

Adoptiuos quomõ faciat ſpiritus caritatis libꝛo.ijj.

Adoptiui quare poſſunt fieri filij hominis a deo et fi

lius dei xp̃ᷣs non libꝛo.iij.diſtin.x.ꝛꝰ.
Adoptionis filiatio an conueniat nobis per xpᷣm. li.
Adoptionis filiatio quomodo conuenit ſpirituiſan/
cto libꝛo.iij.diſtin.x.ʒſ.

Adoptiui filij quomodo fuerunt ante aduentum xp̃i

libꝛo.iij.diſtin.x.2. ..
Adoptionis noſtre cauſa tota non eſt incarnatio li.
iij. diſtin. x. y.
Adoptiui filij per quod donum gratie fiamus. libꝛ
iij. diſtin. x. .

Adoptionis filiatio an ſit in nobis per comꝑationeꝰ

adꝗ vp̃m libꝛo.iij.diſtin.x.q.iij.f. R. 5·

Adoptare illius ſolius eſſe qui poteſt generare quo⸗

mogo intelligitur.libꝛo.iij.di.x.c.

Adoptionis filiatio an conueniat xpᷣo ſᷣm bumanaz vupli DWü
A,frrffectum operi nomen imponere quomodo intelli

naturam.libꝛo.iij.di.x.c.“", ⸗··
Adoptatio cauſa eſt triplicis pꝛoximitatis.libꝛo.iiij.
diſtin. xlij.18.

Adoptare quid eſt et quando mulier poteſt adopta-

re libꝛo.iiij. diſtin.xlij.?ꝛ o. MV
Adoptare eſt pꝛopꝛie actus viroꝛum et quoꝛuz.libꝛo
iiij. diſtin.xlij.21. et. ꝛꝛꝛꝛ.
Adoptari quis poteſt li.iiij.di.xlij.ꝛ 3.
Adoptatus et arrogatus differunt li.iiij.di.xlij.2 4.
Adoptare quare poteſt pater filium non econuerſo.

libꝛo.iiij.diſtin.xlij.?2 9.

—

(Mdoꝛare
Adoꝛans dyabolum credens eſſe xpᷣum an ſit ydola⸗
tra libꝛo.iij.diſt.ix.9.

Adoꝛare quid eſt ſcᷣm Rab.li.iij. di. ix. 53.

Adoꝛatio eſt duplex ſcilicet exterioꝛ et interioꝛ.libꝛo
iij. diſtin. ix. ð9.
Adoꝛatio eadem an ſit humanitati et diuinitati xpi
exbibenda li.iij.diſtin.ix.a.et per totum.
Adoꝛationi quomodo non poteſt ſubeſſe falſum lib.
iij. diſtin.xxiiij.I4. . RM
(Aduerbia

Aduerbialis determinatio cadit vel ſub ampliatiõę

verbi vel extra li.j.di.xliiij.24.

Adulterij culpa Ware non habet tranſfundi in pꝛo/
lem libꝛo.ij.diſt.xxxiij.4. H
Adulterij culpa quare plus imputatur pꝛoli qᷓ; alia

peccata actualia parentum. li.ij. diſt. xxxiij.t..

Adultus baptiſandus quid plus exigit qᷓ paruulus
buptiſandus.li.iiij.diſtin.xvj.? ö6. “r

Adulter poteſt aliquis eſſe duobus modis libꝛo. iiij.

diſtin. xxxj. ʒ. H
Adultera poteſt in ſeptem caſibus contra virum ex-
cipere.li.iiij.diſt.xxxv.ꝛ.
Adulter an grauius peccet qᷓ; adultera an econuerſo
libꝛo.iiij.diſtin.xxxv.ↄð. =ð
Adulter iurans ſe cum adultera cõtrabere poſt moꝛ

„ 160

tem mariti non tenet iuramentuʒ li.iiij.di.xxxx.õ.

4 ₰ ₰

diſt. xxxvij.q.j.d.Re.xxo.
Adulteram vxoꝛem in lege occidere poſſe fuit iudici
ale ergo nunc non manet li.iiij.di.xxxvij.?ꝛ1.
Adulteram vxoꝛem poſſe interſicere ſi que rationes

Adulteram vxoꝛem an ſit licitum occidere libꝛo. iiij.

iiij.diſt.xxxvij.23. et.2 4.

Adulterium quomodo tenet ſcm locum in penis

quare tam grauiter punitur li.iiij.di.xxxviij.8.

Adulterium quid ſit li.iiij.diſt.xlj. f.

¶ Affectus
Affectus quomodo eſt purgatus purgatioꝛ ⁊ purgz
tiſſimus ſimiliter et intellectus li.j.diſtin.ij.e.d.

Affectionis ardoꝛ et cognitionis claritas diſſimilier

ſe habent libꝛo.j.diſt.j.? . M
Affectio dicitur quadrupliciter libꝛo.ſ.diſtin.xvij.ʒr.
Affectiua omne bonum cognitiua.omne verum am
Fleerimn differenter libꝛo. j.diſt. xlv.19.

ectum noſtruʒ inflammari ab aliquo intelligitux

dupliciter li.ij.diſtin.x.i.

gitur libꝛo.ij.diſtin.xl.. V
Affectus eſt duplex ſcilicet naturalis et deliberatinꝰ
te quo hoꝛum quis appetit moꝛteʒ li.iij.di. xvij.2.
Affectum pium mentis cupere diſſolui et eſſe cũ xpᷣo

quomodo intelligitur libꝛo.iij.diſtin.xvij.ibidem
ſub littera. b.

Affectiones animi quatuoꝛ ſunt et que libꝛo.ij. diſt.

Ex.5. ſM
Affectio quomodo ſequitur intentionem.libꝛo.iij. di

ſtinctione.xxix.I8.

pꝛobare videntur quomodo ſunt diſſoluende lili.

Affectus eſt triplex et quẽ reſpicit oꝛdo charitatis.et
quem non.li.iij.di.xxix.Zd9p. S
Affectus amicabilis quomodo eſt magis ad ſocium
F d fratrem libꝛo.iij.diſtin.xxix. c.
Affectio pꝛedominans eſt duplex ⁊ quomodo.libeꝝ
gr. in eligendo ſequitur affectioneimn pꝛedominãtẽ
libꝛo.iij.diſtin.xxxj. S8. “
Affectio quomodo babet oꝛtum ab amoꝛc. libꝛo.iij.
diſtin. xxxiij.12.

Affectiones anime omnes reducuntur ad amoꝛem

Affici vł moueri ad alicuius charitatẽ eſt dupliciter
et quomodo eodeʒ motu afficimur in amicum et

8.⸗ rinitas
Affinitas et conſanguinitas quomodo vifferunt et q̊
modo diffiniuntur li.iiij.diſt.xlj. T.
Affinitas differenter reſpicit genus et gradũ ibidem

Affinitatis gradus qui impediunt matrimoniũ con/

trahendum li.iiij.diſt.xlj.x.
Affinitas q;diu durat libꝛo.iiij.diſt.xlj.ĩd.
Affinitas contrahitur non ſolum per matrimonium
ſed etiam per coitum foꝛnicarium li.iiij.diſt.xlj.I.
Affinitas an contrahatur per omnem coitum ſiue le
gittimum ſiue foꝛnicariñ.li.iiij.diſt.xlj.q.j.a.Re.⁊2.

Affinitatem non con trabi per omnem coitum ſi que

rationes pꝛobare vidẽtur quomodo ſunt diſſoluẽ
de li.iiij.diſt.xlj.iʒ.et per totum.

Affinitatis vinculuʒ contrabit᷑ ratione actionis ſub

ſtrate queẽ naturalis nõ ratione defoꝛmitatis vo/

luntatis li.iiij.diſtin.xlj.i.

Affinitas an tranſeat in alterum.libꝛo.iiij.diſtin.xlj.

nitatis et conſanguinitatis vinculum quomodo
Differunt li.iiij. diſt. xlj. ibidem.
Affinitas non generat affinitatem.li.iiij.di.xij.v8.
Affinitas non ſurgit ex conſanguinitate et affinitate
ſed ſolum ex conſanguinitate et carnis commixtõ
ne li. iiij.diſt.xlj.ibidem.
Affinitatem tranſire in alterum ſi que rationes vidẽ
tur pꝛobare quomodo ſunt diſſoluende.libꝛo.iiij.
diſtin. xlj.i9.et per totum. “l
Affinitas an pꝛeſtet matrimonio impedimentum li.
iiij. diſt. xlj. q.iij.c. R.22.
Affinitatem que pꝛecedit matrimonij contractioneʒ
non impedire matrimonium ſi que rationes ſona
re videntur quomodo ſunt diſſoluende libꝛo. iiij.
diſt. xlj.23.et per totDum.
Affinitatis gradꝰ qui ſint m ius cõmune. libꝛo.iiij.
Diſtin. xlſ. a. J

ub r⸗.

Affinitatis gradus qui ſint ſin diſpenſationem ſpeci

alem li. iiij. diſt. xlj.. ðDð
Affinitatis ſcdᷣm genus impedit matrimoniuʒ.libꝛo
iiij.diſtin. xlj. c.

UArffirmare

Affirmationis et negationis quando eſt ſumma op/

poſitio libꝛo.j.diſtin.v.iʒ.

Affirmatio et negatio quando non eſt ſimul vera de

eodem li.j.diſt.xxxiiij.i 5.

J. diſtin. xxxiiij.19.

Affirmationes quomodio dicuntur incompacte lib.

4

Affir matiui ⁊ negatiui pꝛecepti obligatio differenter

ſe babet li.. diſti. xlviij.15.

Ugere

Agens per neceſſitatem quãdo ſubiscet ſue actioni.

libꝛo.j.diſtin.vj..
Agens aliquod eſt ſua actio aliquod non et qd mu/
tatur cum de non agente fit agens et quod non li.
j1. diſtin. viij. 29.

Agens creatum in quã foꝛmam ſubſtantiales poteſt

li. j.diſtin. xiiij. 25.
Agens perfectum quomodo dat potentian: agendi
ſimile libꝛo.j.diſtin.xiiij.ꝛ2 7. “è
Agens creatum quare poteſt pꝛoducere effectuz qui
ſine ipſo ſtat et agens increatũ nõ li.j.di.xxxvij.15.
Agens a pꝛopoſito quare non ſemper dicitagere ᷣm
pꝛedeſtinationem ſicut m electionẽ li.j.di.xl. .4.
Agens quod agit ex tota potentia eſt duplerx libꝛo.j.
olſtin. xliij. 25.
Agens ex potentia ſua tota eſt duplex li.ſ.di. xliiij. 5
Agens per naturam quando eſt nobilius qᷓ; agens ſi
ue modus agendi per voluntem li.j.i. xlv.27.
Agens eſt duplex ſcilicet ᷣm naturam et ſᷣm intelle/
ctum et per quas foꝛmas vnũquodq; ꝓducit.lib.

ij. diſtin. j.10.
Agere et facere differunt li.ij. diſt.j.i.
Agens aliquod eſt in quo actio⁊ pꝛoductio addit ali
quid ſupꝛa agentem aliquod cui nibil aduenit dũ
pꝛoducit et quod eſt mutabile qð nõ li.ij. diſt.j.23.

modo deus eſt agens li.ij. diſtin. .28.
Agẽs non eſt in actu reſpectu omnium ad que poſſi
bile eſt li. ij. diſt. vij. 70. UYMUMD
Agens creatum quare magis poteſt in foꝛmam iᷓ in
materiam li.ij. diſt. vij. 7.
Agens creatum quid et quomodo pꝛoducat bꝛeui ſ⸗
monẽe determinatur li.ij.diſt.vij. T7 7.

Agens aliquid agit ſe ipſo aliquid per aliud a ſe.et q

Agens eſt triplex deus natura intelligentia 1 quomo

do quodlibet agat li.ij.di. vij. 78.

Agere dicitur aliquid in alterum tripliciter. libꝛo.ij.

diſtin. xxxj.26. —
Agens pꝛeſtantius eſſe patiente quomodo intelligit
libꝛo. ij. diſtin. xxxj. 28. Et libꝛo.iij.diſtin.xvj.io.Et
libꝛo. iij. diſt. xxxiij.39. MMl
Agens et patiens debere communicare quomotd in
telligitur li. ij.diſtin. xxxj.ꝛ9.
Agens creatum non errare quando continuatur re⸗
D u enli quomodo intelligitur libꝛo.ij.diſti.
Agens vel operans quomodo dicitur ſemper reſpi⸗
cere ad bonum non ad malum li.ij. di.xxxviij.ꝰ.
Ager e eſſe ab ocio in actum tranſire quomodo intel
ligitur li. iij. diſtin. xviij.100. è
WMAgonia
iij. diſtin. xxxiiij.92.
Alegtoꝛ
Aleatoꝛ an poſſit facere eccleſiam.et an poſſit lucra-⸗
tam pecuniam retinere li.iiij. diſt. xv.7.

MAlienare

Alienari a regno et viſione dei qualis pena ſit libꝛo

Agonia quid libꝛo

iiij.diſtin. xlvj.2.

De littera
WAlietatis

Alietatis et ydemptitatis nomina vt ſe et alterum q̃
re vere compatiuntur ſecum loquimur de ꝑſonis

diuinis libꝛo. .diſt. iiij. 10.
Aiuns
Alius et alter a filio dicitur pater ſed magis pꝛopꝛie
alius li.. diſt. iiij. 12. s
Aliud a filio non dicitur pater li.j.diſt.iiij.ibidem.

Alius poteſt teneri adiectiue et ſubſtãtiue ⁊ pᷣm qujã

aeceptionem hec eſt vera deus genuit alium deum
libꝛo. 3.diſt. inij. ꝛ7. HS
