qᷓ; falſa ſcandaloſa pꝛeſumptuoſe aſſerta et piaru au/
riũ offenſiua. v. . .
Tredccima. magis eſt expꝛeſſe contra ſeripturam ſn
cram beatam virginem non eſſe conceptam in peccs

iate pꝛecedens.

decin nem pꝛeter chꝛiſtum cõ/
traxiſſe ab adam peccatum oꝛiginale eſt expꝛeſſe con

ſingennan
Ctoſantingen
geͤrthot
zillitenenen
foltmdengne
Gnontlnndeß
Aüpeheitunt
Pwobatonesd
nacan.

4
Ciran⸗

nodulnmnn
ſcckeppeobꝛta ⸗
Cttenuatonan⸗
trpedltepren
dantnumekeper⸗
Ncrintalig.
lciantmmä tn
Utmäztalsinter
dsolsde
Naregigat
nohhſetihn
regilainnen
feta. Hunm
fllan goenne
blencintiib
ponatcoyvpna
lenſulitnsaute
Neponporinery
Nlbatſemei,
Nemneſcaunco⸗
Cnhetarono⸗
tolisnhieund
Detrſellopunn
norſclunfti
tiſciisgrth
tnthigz nen
tieniſgepu
neſoſptnret
fentſattppn
Uun noret D
nltungeket
hnlneſuef
nichane
iawitin
irnnin

—

diguscunin
6 anunne
eckaͤnd
nei

nmennitn.

Nem grini
md tiien

üntn⸗

micrnnct
ig ninn
ianungnn
mün 1
rminui,
ammnd
Z
ur,
enne
ℳ

lun,
giudiss

4
4

to oꝛiginali q; aſſerere ipſam ſimul fuiſſe beatã et via
triceʒ ab inſtanti ſue conceptionis vel ſanctificatõis
Et poſtꝙᷓ pꝛobauit coꝛrelariuʒ.dixit ꝙ pari modo vi
deretur dici ꝙ magis eſt expꝛeſſum ipſam vnitam fu
iſſe bypoſtatice.et boc idez in conſiſtoꝛio et in ſerſpto
ſuo coꝛam iudicibus recitauit. Hec autem ꝓpoſitio
condemnatur ſicut pꝛecedens reuocanda tanqꝙᷓ fal/
ſa ſcandaloſa pꝛeſumotuoſe aſſerta et piarum auriũ
offenſiua.et merito potuiſſet rigoꝛoſius condemnari
quia nulla pꝛecedentium eſt ita temeraria.
Quartadecima et vltima. In expoſitione ſacre ſcri
pture ſiue declarando per cccleſiaʒ ſiue per doctoꝛes

ſiue excipiendo per quecunq;.de ſacra ſcriptura ⁊ nõ

aliunde trabenda eſt determinatio declaratio ſiue ex
ceptio ſicut in grãmatica cõtra regulas poni ĩ eadex

exceptõ reperitur. Et bec cõdemnatur reuocanda tã

ꝙᷓ falſa et erronea ſi intelligat ꝙ exceptio vel expoſi-
tio ſit trabenda expꝛeſſe.⁊ explicite ex ſcriptura ſacra
ct non aliunde ꝓut videtur pꝛetenderc.aliter nõ eẽt
ad pꝛopoſitum ſuum.
pꝛobationes diffuſe ⁊ pulcerrime ponuntur in dicto
tractatu.
Capitulum.iij.

Eirca tertiũ pꝛincipale

in quo declarandum eſt ꝙ doctrina ſancti tbome nõ
ſic eſt appꝛobata ꝙ pꝛopter eain opoꝛteat ante dicta

condemnationem aut dicti epiſcopi pꝛoceſſum aliqᷓ/
liter impedire.pꝛemittenda eſt hec diuiſio.ꝙ aliq uã
doctrinam eſſe per eceleſiam appꝛobatam poteſt tri
pliciter intellig. Eno modo ꝙ talis doctrina ſit per
eccleſiam tanꝙ; vtilis et in fide pꝛobabilis acceptata
et tanqᷓᷓ talis inter ſcola ſticos diuulgata. Secundo
modo ꝙ talis doctrina ſit ſic appꝛobata ꝙ oꝑoꝛteat
credere ꝙ ipfa ſit in omni ſui parte vera. ¶ Lertio
modo ſic vt ipſa ſic ſit appꝛobata vt opoꝛteat crede/
re ꝙ ipſa in nulla ſui parte ſit in fide erronea vel be
retica. Mam multa ſunt falſa que non pertinent ad
fidem que tamen non inducunt erroꝛem condemna
bilem et in talibus non cadit hereſis.quia hereſis im
poꝛtat coꝛruptionem fidei chꝛiſtiane. In talibus au
tem falſitas aut erroꝛ ad coꝛruptionem fidci chꝛiſtia
ue non pertinet vt dicit ſanctus Thomas.ij.ſcde.q.
de bercſi.artic.ij.Et ideo patet ꝙ appꝛobatio alicuiꝰ
doctrine ſecundo modo maioꝛ eſt appꝛobatione ali/
cuius tertio modo. Pꝛimus autem modus appꝛoba
tionis multum differt a duobus alijs.quia multe ſũt
doctrine illo pꝛimo modo appꝛobate que continent
non ſolum falſa immo etiam quedaʒ in fide erronea
vt inferius patebit. Ande pꝛimus modus appꝛoba/
tionis communis eſt multis doctrinis ſeu libris vel

tractatibus ſanctoꝛum et doctoꝛum. ſed ſecundꝰ et

tertius valde paucis ſcriptis conueniunt. ſcʒ ſoli do
ctrine ſcripture ſacre et vniuerſalis ecdleſie vt quidã
dicunt ſicut apparebit ex dicendis.et ideo vterq; ipᷣo
rum maioꝛ eſt pꝛimo. Quilibet autem pꝛedictoꝛum
modoꝛum poteſt ſubdiuidi.quia talis appꝛobatõ ali
cuius doctrine poteſt eſſe expꝛeſſa łv tacita.Expꝛeſſa
quidẽ ꝑ ſcripturã autẽticã ſicut ꝑ autoritatẽ ſcriptu/
re diuine.vł ↄſtitutionẽ eccłievl bullã apoſtolicã aut
gliam litteram autenticam alicuius perſoue vel col/

arum pꝛopoſitionum im

legij in boc poteſtatem babẽtis. Et ſic æpꝛeſſe appꝛo
bata eſt doctrina ſcripture ſacre noui et veteris teſta
menti.generalium concilioꝛum. epiſtolarum decreta
lium.et quoꝛundam opuſculoꝛum ſanctoꝛum patrũ
ſicut patet ex decreto SGclaſij pape.xv.di.capitu.ſan⸗

cta romana. Lacita veꝛo poteſt eſſe alicuius docrri-

ne appꝛobatio per tollerantiã ſeu permiſſionem ec-
cleſie.et ſic multe ſunt doctrine appꝛobate non ſoluʒ
ſanctoꝛum patrum ſed etiam quoꝛundam doctoꝛuʒz
et magiſtroꝛum qui ſcripſerunt ſummas et lecturas
diuerſas et in quibuſdã inter ſe aduerſas tam in tbe
ologia qᷓ iĩ iure canonico.ſicut patet de multis tocto
ribus vniuerſitatis pariſienſ. et alioꝛum ſtudioꝛuna
Et hec tacita eoꝝ appꝛobatio habetur implicite ex pᷣ
allegato decreto Gelatij pape vbi dicitur. Opuſcula
atq; tractatus omnium patrum oꝛthodoxoꝛum qui
in nullo a ſancto romane ecdleſie conſoꝛtio deuiaue/
runt nec ab eius pꝛediatione ſeiuncti ſunt.legẽda de/
cernimus. Ande quia hic generaliter omnium illoꝝ
magiſtroꝛum vel doctoꝛum qui huiuſmodi ſunt ap⸗/
pꝛobata tacita.ſ.et implicita licet nõ explicita.ſed de
opuſculis eoꝛum diligenten ſernandum eſt quod ibi-
dem ſequitur. ꝙ cum hec ad catholicorum manus
aduenerint. beati apoſtoli pauli ſentencia pꝛecedat.
omnia pꝛobate quod bonum eſt tenete.⸗ Buxta pꝛͤ
mam diuiſionem declarãde ſunt tres pꝛincipales cõ
cluſiones circa appꝛobationem doctrine ſancti tbo/
me.deinde alie tres ſpeciales circa doctrinazʒ eius de
abſoluta neceſſitate creature. Pꝛima igitur cõcluſio
eſt. Doctrina ſancti tbome in opuſculis ſuis theolo/
gicis contenta.pꝛimo modo eſt per eccleſiam appꝛo-
bata et tanqᷓ; vtilis et ꝓbabilis dinulgata.et bec pꝛo
batur quia ⁊c. S
Secunda concluſio eſt. Pꝛedicta ſancti tbome do/
ctrina non eſt ſccũdo modo per eccleſiam appꝛoba-
ta ſic ſcilicet ꝙ opoꝛteat credere ꝙ ipſa in omni ſui ꝑ
te ſit vera.et hec pꝛobatur quia ⁊c. .
Tertia concluſio. Pꝛefata ſancti thome doctrina nõ
eſt tertio modo pꝛedicto per eccleſiam appꝛobata ſie
ſcilicet ꝙ opoꝛteat credere ꝙ ipſa in nulla fui ꝑte ſit
in fide erronea vel beretica. et bec cõcluſio pꝛobatur
Secundo pꝛincipaliter pꝛobatur tertia concluſio.qꝛ
de illa non opoꝛtet credere doctrina ꝙ ipſa in nulls
ſui parte ſit in fide erronea vel heretica in qua quiaẽ
continentur multe contrarietates et repugnãtię.cti/
am in materia ad fidem pertinente.ſed multe buiuſ
modi repugnantie et contrarietates continentur in
doctrina ſancti thome.igitur ⁊c. Maioꝛ eſt nota.ſed
minoꝛ pꝛobatur.et de multis exemplis bꝛeuitatis cã
pauca ponentirr. ðMU
Pꝛimum exemplum eſt quia pꝛimo ſententiarum di
ſtincti. xj. arti.iiij.tenet ſanctus thomas ꝙ pater ⁊ fi
lius poſſunt dici duos ſpiratoꝛes ſicut ſpirantes. In

pꝛima vero parte ſumme ſue.q.xxxvj.ar.vlti.dicit ꝙ

ſunt vnus ſpiratoꝛ et non duo.et tamen bec materia
multum ad fidem pertinet.cñ in concilio lugduneñ.
ſub Gꝛegoꝛio decimo celebꝛato fuerit diffinitũ ꝙ ſpi⸗
rituſſanctus a patre et filio non duabꝰ ſpirationibꝰ
ſed vnica ſpiratione pꝛocedit.ſicut patet in ca. fideli.
extra de ſumms tri.et fi· ca. l. vi·

e

Scoᷣm exemplutm eſt quia in ſcdᷣo ſententisruʒ.di.j.
dicit ꝙ creatio inſtrumentaliter cõmunicari potuit
creature.ſuſtinens in hboc opinionem magiſtri li. iiij.
diſtincti.v.in qua tamen ab alijs doctoꝛibꝰ cõmuni/
ter non tenetur. In pꝛima vero parte ſumme.q.xlv.
ar. v. dicit q; non. et idem dicit in ſecundo contra gen
tiles.ca.xxj.et in queſtione de veritate. ”?”
Lertiũ exemplũ põt poni qꝛ in ſcdo ſententiaꝝ et ſi⸗/
iliter in q̃rto tenet ꝙ oĩs bõ pꝛeter xpᷣm cocipitur i
peccato oꝛiginali.⁊ in pꝛimo tenet ꝙ beata virgo nõ
fuit cõcepta in pctõ oꝛiginali ſicut ſupꝛa dictũ c᷑.⁊ tñ
ꝑs aduerſa cõtra quã agimꝰ aſſerit ſecundũ expᷣſſe eẽ
imo expᷣſſiſſime cõtra fidẽ. ⁊ iõ bʒ cõcedere ꝙ doctria
ſancti thome ĩ hac ꝑte eſt in fide erronen.
¶ Quartũ exemplũ qꝛ in tertio ſniaꝝ.di.vj.q.ij.arti.ij.
picit qꝙ; pꝛimia opinio ibi poſita a magiſtro nõ ẽ bere/
tica lʒ ſit falſa ſcʒ filius dei aſſumpſit hominẽ ex hũa/
na carne ⁊ aia rõnali cõſtitutuũ.⁊ ille bõ cepit eẽ de⸗
et deus cchi⸗ eẽ bõ ille. In tertia vo ꝑte ſumme.q.ij.
art.iij. in fine dicit ꝙ eſt heretica et danata in cõcilio.
Quintum exemplũ eſt quia in quarto ſniarũ diſtin.
xxxviij.arti.iiij.in ſolutione tertij argumenti dicit.ꝙ
papa poteſt diſpenſare in voto continentie.⁊ in ſcda
ſc 2vrwilatti r vicit qꝙ nõ.allegãs decretalem
Cũ ad monaſteriũ.extra de ſta.mona.vbi in fine illiꝰ
decretalis dicitur ꝙ abdicatio ꝓpꝛietatis ſicut ⁊ cu/
ſtodia caſtitatis adeo ẽ annexa regule monachali vt
eõtra eã nec ſummus pontifex poſſit indulgerc.Sed
hec ſecũda opinio videtur eẽ erronea in fide cum ſit
contra obſeruantiam eccleſie que in tali voto qñqʒ
iſpenſauit. ſicut oſtendit dñs Ourandus in.iiij.
extum exempluʒ generale quod ſumitur a quodã
ractatu ſancti tbome de cõcoꝛdia quoꝛundã dictoꝝ
ſuoꝝ inter ſe diſcoꝛdantium. qui incipit. Pertranſi/
bunt plurimi et multiplex erit ſcientia vbi multa di/
uerſa et aduerſa que in doctrina ſua continentur coꝛ
tigit et exponit.Et quia veriſimile eſt ꝙ tunc nõ om/
nia bhuiuſmodi ſibi occurrerunt. ideo in fine pꝛologi
ſui ſupplicat libꝛoꝛũ ſuoꝛum lectoꝛibus ita dicẽs.Si
quis aliqͥd iuenerit nõ cõcoꝛdant᷑ ſi nõ ſit manifeſta
cã dicẽdi ex q̃ ᷣm Hilariũ accipiẽda ẽ iutelligentia di
ctoꝛũ.diſcretioꝛẽ ⁊ magis exercitatũ cõſulat.Siveꝛo
niõ fuerit inuentũ quõ vtrũqʒ; ſtare poſſit.id illoꝛũ eli
gat qdð magis cõſonũ veritati iudicauerit.alterũ ve/
ro noſipſi reuocaremꝰ ſi talis diſcoꝛdia nobis occur-
teret. g quo dicto coꝛrelarie ſequit᷑.ꝙ ſi in doctrina
ſancti thome aliqua aſſertio reꝑiret᷑ que eẽt heretica
aut in fide erronea.nõ ꝓpter boc ſequeret᷑ ꝙ aſſerens
fuiſſet hereticus.qꝛ.ſ.eã ꝑtinaciter nõ aſſeruiſſet cuʒ
ad reuocationẽ builiter ſe offerat. Sic em̃ beatus Ci
ꝛianus et btũs Hiero.licet erroneas opiniones vel
ercticas ſcripſerint qᷓs reuocaſſe nõ legunt᷑ vt infꝛa
dicet᷑.qꝛ tñ eas ꝑtinaciter nõ defenderũt non ſunt he
tetici iudicandi ⁊c.Et ꝓpter hoc ſolũ ꝙ bereſim tenu
erit verbo vel ſcripto non eẽt poſt moꝛtẽ de hereſi ac
cuſandꝰ niſi ꝓbari poſſet ꝙ taleʒ bereſim ꝑtinaciter
tenuiſſet. Et hoc ptʒ ex dictis ſancti thome.in.ij.ij.q.
de bereſi. ar.ij.in ſolutiõe ad tertiũ argumentũ vbi al
legat Auguſti. xxiiij.q.iij.dicentẽ. Si qͥ fniam ſuã qᷓ;
uis falſam atqʒ ꝑueriam nulla pertinaci animoſitate
defendunt.querunt autem tacita ſollicitudine vitatẽ
coꝛrigi parati cũ inuenerint.nequaq; ſunt inter here

ticos cõputandi. AUnde cõcludit q; ſi aliqui doctoꝛes
diſſenſiſſe videntur in vel contra ea quoꝛum nihil in
tereſt ad fidem vel etiam in quibuſdà ad fidem per⸗
tinẽtibus qᷓ nõdũ erãt ꝑ eccleſiã determiata n eſt vi⸗
tiũ bereſis. poſtqᷓ autẽ eſſent determinata autoꝛitate
eccleſie vniuerſalis.ſi quis tali determinationi ptina
citer reſiſteret vel repugnaret. bereticus eẽ ſentiretur
Et hec dicit ſan.Lho. pter diſſenſionẽ que fuit intes

Hiero.et Aug.circa ceſſationem legalium. Ex qun

bus omnibus ſatis patet ꝙ idẽ ſanctus thomas qui
Aug. et in regula et in doctrina ſequit᷑ ſicut magiſlltʒ
diſcipulus. dicere potuit et debuit cũ eodẽ auguſtino
errare potero ſed hereticus nõ ero.qꝛ nõ opoꝛtet cre
dere ꝙ; doctrina ſua in nulla ſui parte fuerit beretica
vel in fide erronea lʒ ipſe nõ fuerit hereticus.
Tertio ꝓbatur eadem cõcluſio ꝙ; ſi opoꝛteat dicere
qꝙ; bmõi doctrina in nulla ſui parte ſit in fide erꝛonea
vel beretica.boc maxime eẽt quia ipſa eſt per eccleſi⸗

am appꝛobata.Sed aliqua ẽ doctrina multomagis 4

appꝛobata qᷓ; doctrina ſancti thome.que tameni ali⸗
qua ſui parte eſt heretica vel erronca in fide. igitur
hoc etiã ſine vlla temeritate dici poterit de doctrina
ſancti thome non obſtante eius appꝛobatione.conſe
quentia eſt clara et maioꝛ nota. quia illi fundamẽto
innititur pars aduerſa.Sed mino: ꝓbatur ꝑ multa
exempla. Et vt a maioꝛibus ad minoꝛa ꝓcedatur
Pꝛimum exemplum ponitur de doctrina beati peti
apoſtoli quã nulli dubiũ eſt eẽ magis appꝛobataʒ q;
doctrinam beati pauli.ꝓ omnibus ad fidem pertinẽ
tibus que verbo aut facto docuit.conſtat ꝙ bmõi do
ctrine in aliqua ſui parte fuit in fide erronea.ſ.in illa
parte in qua paulus apſus cũ repꝛehendit. de qua re
pꝛebẽſione dicit᷑ ad Hah.ij. cap. Cu autem veniſſet c
phas anthiochiã in faciez ei reſtiti qꝛ repꝛehenſibilMis
erat.et cãm repꝛebẽſionis ipᷣius et alioꝝ per eius do
ctrinã errantium ſubdit.quia certe nõ recte ambula
bat ad veritatẽ euangelij. Et ſic patet ꝙ errabat con
tra veritatem euangelij. quia eius doctrina erat in
hoc in fide erronea. Añ etiã ptʒ ꝙ in erroꝛe fidei.mi
noꝛ repꝛebẽdere põt qtũlibet maioꝛẽ.cus paulus ſic
repꝛebenderit petrũ pꝛincipẽ apoſtoloꝛum.et ido nõ
debet mirũ nec temerariũ iudicari ſi minoꝛes docto
res repꝛebenderẽt ſanctũ thomã vbi oſtenderunt eana·
rraſſe in materia fidii.
ecundum exemplũ eſt de doctrina ſancti Cipꝛiani
qui inter doctoꝛes appꝛobatos pꝛimus nominaturi
decreto Gelaſij pape.xv.diſt.c.ſcã romana.et tñ eius
doctrina in aliquibus fuit erronea. Añ de baptiſmo
paruuloꝝ eundẽ repꝛebẽdit Auguſti.de cõſe. di.iii.
quõ. et merito erat repꝛebendendus licet eſſet ſanct⸗
martyr et inſignis ſicut ponit᷑.xxxij.diſtin.cap.poꝛo

Repbenſibilis autẽ erat quia.ſ.baptiſma bereticoꝛu
lauacrum diaboli appellabat. Añ Aug.lib. ij. contta
quendã donatiſtã ðᷣ ſcripturis Cipꝛiani dicit ſic. O8
in eis diuinarum ſcripturarum autoꝛitati congrutt
cũ laude eius accipio.qdð autẽ non congruit cũ pace
eius reſpuo.et infra. Airi huius laudẽ aſſequinõ v⸗
leo.eius multis litteris mea ſcripta nõ cõparo.ei? in
genium diligo. eius laude delectoꝛ. eius charitatem
miroꝛ.eius martyrium veneroꝛ. Moc q aliter ſapuit
non accipio. quia eccleſia non accipit pꝛo qua ſangui

nem fudit.

aucrpl

L

4

;— . —

til Wer
Apetdeae
ſnlier dict
nlenk eimi

otto 4

V gulnuch
ſpoliteln
Einntct
Göſetgehn
neroſan
icreldocii
ncirhus tro
Aiuribf
ldicſdict

4

Gtitprine

4 aar
bodiet eri⸗
ſnto tſ⸗
tnitlighſel
iic inohi
poſckoſtend.
(Auarücrenp
fiiſnirumnq
aahl ib
uurctfiin ndl
ccktllicpinogu
(oſoenonoſn
cpoharhot
Atmngsatiten
Alcigenpi⸗
ibatenicten
umiraal
crrsda

eugiatili

ſtctatgge

enuimutheres
eummlbcüͤ
rkkcdibet
ctezpp⸗
o
lrli. ſ
Mlptiucitn⸗
oyundirga
chnnſtſie

hgnttte

laati

neci a

ſſde ubuſii
ſat vena

Dnetgee Amle R

d. e F. , N
Oſenſes, ,*
„ Kdſaen

Ulorer ie
A e

h— . girten

4 4
Ragſ c Kn
n A ſih⸗ weſe e
eme „. 4 4
4
Eeu e

1 999

4
ma R

naa 4 Grncd

8
ene RKðZ Nirn

* SU *“

⸗
dinrazyrt

1 iigen
cal E

4 mnn EH
S W.
1 41 1.
4
1s Att
un onae tten
R

566* Nagsee
limtüͤce⸗ 4 Pahal 1

eon Litinſt

4 4 cen &*
r l cor

mnae 46 a⸗ 0 egon

0 N

W—
ed
c e
ℳ
46 Wee
4 9
zin iy Mal

man wWi 2 cit

iteritice

4*
4 „
66 Ur

4
ver i

4 2 4 W
005 M *

cn
ſctnprimno n
ſe
Gotiet Pera
Ctennt tſchr
ftnicnigeien
disdgliepn
poſctoſende
Quutigenh
fiſpiaungin
aoapcopeb
rcttiigend
ctilgcpinogn
cvolenonbn
ntpober boe
ſttugsantinen
Aitͤcrenpo⸗
fGetinicen
hunaniͤtaale
aresde
ſbuntathia
fleſangang
Kumsghete
Uriadde
ttecede⸗
glte gpopron
wrlii. Re.
aine⸗
honptnacier
opaſi rg
Wbnniit los
luſcnigttr
kiisgoare⸗
nicitſtg H
ttdlih g
cop etdecet
ſnliernictt
can amnn
tchlepin
ſiecubuſti
giſntpenn
tn
nbe tpeni
ſnurſik cean
ſſaͤte eb:
atb

erris
WD S
rr

asieiiie

I Atetke Et e
munmlaſimni
nmrii
. 9
ZM

enete
emchinr
ð
t
munude
inuliwückenge
NCc onnr:
oüticceſ
mrinsien

Tertiũ Senhs de doctrina beati Hiero qͥ in pᷣdi/
cto decreto Gelaſij inter appꝛobatos doctoꝛes nũc/
ratur. Cuius eloquiũ vt Augꝰ de eo ait cõtra Julia/
nũ.ab oꝛiẽte in occidentẽ inſtar ſolis refulget.ac etiã

Intm̃ defert eccleſia vt ſacre ſcripture teſtimoniũ pꝛe

ceteris interpꝛetibus ex eius traſlatione ſuſcipiat.et
tñ cõſtat ꝙ eiꝰ doctrina in aliqᷓ ſui ꝑte concedit᷑ fuiſ/
ſe erronea etiã in his que ad fidẽ ⁊ doctrinã apoſtoli
cã ꝑtinere noſcunt᷑. Mã ſicut habet᷑ in deeretis.xxvj
di.circa doctrinã beati Pauli apli dicentis.opoꝛtet
epᷣm eẽ vnius vxoꝛis virũ et non pluriũ.Hier. ⁊ Au
suſti. cõtrarias ſnias ꝓtulerũt.Hic ẽ ꝙ gloſa.i pꝛedi
caa di.c.j.dicit qd male ſentit hic biero. Augꝰ. eñ coꝛ
rigit in pximo. Iſti etiã ſancti ſicut patz in eoꝝ eplis
vt recitat gloſa ad Gal.ij.c. de repꝛehẽſione qꝛ Pau⸗
ius dicit Petrũ aplim eẽ repꝛehenſibilẽ.contrarium
ſentiebãt vt ſupꝛa tactũ eſt.⁊ ideo alter eoꝝ circa ve/

ritatẽ euãgelij erroneã opinionẽ tenebat. De Augu.

ctiã et alijs pluribus approbatis doctoꝛibus ſimile
poſſet oſtendi. ŕUUMẽE .
ZDuams exemplũ ẽ de doetrina ſeu cõpilatione magi
ſniarum q̃ in ſtudijs generalibus et qñqʒ ex man
(dlato apłico publice tanqᷓ; appꝛobata et autẽtica legi
tur et tñ in ea aliqua continent᷑ in fide erronea ſicut
eſt iila opinio qua tenet in.iij.di.xxij.ꝙ chꝛiſtus in tri
duo ſue moꝛtis fuit bomo.et quedã alie in quibꝰ cõi
ter repꝛobat᷑.hoc tñᷣ nõ obſtãte videt᷑ ꝙ eius doctria
ſit magis autẽtica qᷓ; doctrina ſancti thome.
Quiutũ exemplũ ẽ de doctrina ſeu cõpilatione decxe
ti Gꝛatiani que a doctoꝛibus decretoꝝ tanqᷓ; appꝛo/
bata ⁊ autẽtica legit᷑.⁊ a qua et non a lectura decreta
liũ doctoꝛes decretoꝝ et non doctoꝛes decretaliũ no/
minant᷑ ct tñ illa doctnina in aliqᷓ ſui ꝑte ẽ erronea in
fide ſicut patʒ.xxxiij.q.iiij.c.õᷣ obijcit᷑ vbi narrat Gꝛa
tianus ꝙ tꝑe regis achab fuerũt miſſi duo qͥnquage⸗/
uarij ad heliã qui dixerũt ei.homo dei rex iſrahel vo/
cat te.qð ẽ hbereſis explicita qꝛ cõtraria veritas eſt ex
plicite appꝛobata.qꝛ hoc accidit tꝑe Ochoʒie moꝛ⸗
tuo rege Achab.ſicut expꝛeſſe in ſacra ſcriptura reꝑi/
tur.iiij. Reg.j.c. Añ ſi gratianꝰ ꝑtinaciter ei adbeſiſ/

ſet fuiſſiet manifeſtus bereticꝰ ſ᷑ non fuit bereticus qꝛ

non ꝑtinaciter ſed inaduertẽter illud dixit.vñ ſuper
illo paſſu dicit gloſa q; ipſe confundit biſtoꝛiã.non ei
achab miſit illos qͥnqgenarios ſ᷑ rex ochoʒias.nec ẽt
illud contigit tpe achab ſed ſub ochoʒia. In pluribꝰ
Et alijs gloſa repꝛobat Oꝛatianũ ſicut ptʒ.xj.q.iij.ea.
euidẽt᷑ itaq;.⁊.xij.q.j.c.j.et alijs qꝙᷓ; plurimis locis.Et
dicũt aliq ꝓpter boc ꝙ multis licet negare gloſas de⸗
cretoꝝ et decretaliũ cũ gloſa aꝑte negãt textũ.Et cõ/
ſimiliter dicũt aliqui de gloſis oꝛdinarijs biblie.q̃ tñ
vident᷑ eẽ maioꝛis autoꝛitatis qᷓ; doctrina ſancti tho
me cũ allegãtur autoꝛitatiue.Sextũ exemplũ põt po
ni de quibuſdã doctoꝛibus qui non ſũt ſancti canoni

ſati ſicut vencrabil Anſbelmꝰcãtuarieñ.archiepũs.

hugo de ſcõ victoꝛe et qͥdã alij quoꝝ dicta vł ſcripta
in aliquibꝰ reperiũtur erronea.⁊ tñ eoꝝ doctrina nõ
minus videt᷑ eẽ antẽtica qᷓ; doctrina ſancti tbome.cũ
ipſi cõiter in actibꝰ ſcolaſticis ſciẽtificis allegent᷑ au⸗
toꝛitatiue nec ſolẽt negari.ſᷣ eoꝝ dicta reuerẽter glo⸗
ſari et exponi.qð tñ ſcolaſtici nõdũ cõſueuerũt faceꝛe
de dictis ſancti tbome.⁊ iõ pꝛeſumptuoſũ videt᷑ eius
doctrinã ſuꝑ illos ⁊ alios doctoꝛes ſic extollere ꝙ nõ
liceat credere aut aſſerere ipᷣm i fide erraſſe ſic et alij
errauerũt. Nec obſtat eius canonizatio quam aliqui

magno coloꝛ? pꝛttendunt

ſunt foꝛme nõ in materia.⁊ ſic non

Ex quibꝰ oibus videt᷑ ꝙ dicere ſem̃ thomõ i aliq̃ ꝑte
doctrie ſue erraſſe i fide. nec obuiat ſeu derogat cano

niʒationi ſue nec appꝛobationi doctni ſue tbeologi-

ce.ſicut hoc idẽ dicere de alijs ſanctis et pꝛecipuis do

ctoꝛibꝰ nõ derogat canonizationi nec appꝛobationi
eoꝝ. Mã ecclia ſicut canoniʒãdo aliquẽ ſcm̃ nõ ꝑ boc
Appꝛobat oia eiꝰ facta ita appꝛobãdo eiꝰ doctrinam
nò ꝑ boc appꝛobat oia eius dicta vel ſcripta ſed ſolũ
illa que per autoꝛẽ ipᷣm nõ ſũt retractata nec ꝑ aliuʒ
rõnabiliter ſũt coꝛrecta aut merito tanqᷓ veritati con
traria coꝛrigẽda iuxta ſuꝑius allegatã apli ſniaʒ. oĩa

ꝓbate qð bonũ ẽ tenete.Sic igit᷑ ꝑ eccleſiã appꝛoba
tur aliqᷓ doctria. nõ tñ quo ad oia ſed quo ad illa que
ſũt veritati cõſona.ſicut ptʒ de doctria Oꝛigenis ð 5
dicit gelaſiꝰ papa.xv. di.c.ſcã romana.qð oꝛigenis ñᷣ
nulla opuſculla que vir beatiſſimꝰ hieronmus nõ re

pudiat legẽda ſuſcipimus reliqᷓ ãt cñ autoꝛe ſuo dici

„ „

mus eẽ renuẽda. ¶ Ex omnibus igitur pꝛedictis cla
re patet tercia concluſio pꝛincipalis ⁊c.

¶ Quarta concluſio eſt Doctrina ſancti Thome. lib.
ij.ſum. ſue contra gentiles. capitulo.xix. de reruz cre/

atarũ nccitate abſoluta.ẽ de virtute ſermonis falſa 2z
multũ impꝛopꝛia. Et bec cõcluſio ptʒ qꝛ illð caplin ĩ
titulat᷑ qᷓliter in rebus creatis eẽ poteſt neceſſitas ab
ſoluta.et ẽ pꝛincipalis cõcluſio capituli ꝙ ſũt quedã
i rebus creatis que ſimplr et abſolute ncce ẽ eẽ. et ali
que aue ſũt contingẽtia eẽ. Sed q iſta locutio ſit de
vᷣtute ſermõis falſa ⁊ multũ impꝛopꝛia.boc pbat᷑ ⁊c
Quita ↄduſio Pꝛedicta ſcĩ tbome doctria m quoſ.
dqã ẽ i fide erronea ſeu in aliq̃ ſui ꝑte de bmõi erroꝛe
ſuſpecta. Et i hac ↄcluſione nõ aſſertiue ſ̃ ſolũ recita
tiue loqᷓmur. Dicũt ei aliqui ꝙ iſta doctrina multos
erroꝛes continet. l
¶ umus ẽ qꝛ ponit aliqͥd a deo eẽ ncẽc eẽ qʒ vide

tur cõtra ſacrã ſcripturã ⁊ intẽtionẽ ſcõꝝ.qꝛ ncce eẽ ẽ

ꝓpꝛiũ nomẽ dei.⁊ videt᷑ cẽ itẽtio ſacre ſcripture &x/⸗
odi.iij.c.vbi moyſi interrogãti dño. Si dixcrit mibi
qðᷣ ẽ nomẽ eiꝰ.qͥd dicq eis. ixit dñs ad moyſen.ego
ſũ qui ſum. ſic dices filijs iſr qui eſt miſit me ad vos.
Suꝑ u0 verbo dicit gloſa ⁊c. M
Secũdus erroꝛ vt iſti dicũt ẽ i picipali fundamento
pᷣdicte poſitiõis qdð ẽ iſtud. Sũt inquit quedã in rebꝰ
creatis q̃ ſimpliciter ⁊ abſolute neceſſe ẽ eẽ. Alas em̃
res ſimpir ⁊ abſolute neceſſe è eẽ in quibꝰ nõ ẽ pote
ſtas ad nõ eẽ. Quedã aũt res ſic ſunt a deo ſin eẽ pdu
cte vt i eis naturaliter ſit potẽtia ad nõ eẽ.qd quideʒ
cõtingit ex hoc ꝙ matcria ĩ eis ẽ ĩ potẽtia ad aliã foꝛ⸗
mã. Ille igit᷑ res i quibꝰvł nõ ẽ materiavłſi ẽ ñ Eẽpo⸗/
tẽtialis ad aliã foꝛmq.nõ hñt potẽtiã ad ñ eẽ eas igt᷑
ſimply abſolute ncce ẽ eẽ. H at iteꝝ circa mediũ capi
tuli mag explicat dicẽs.qꝙ qꝛ materia pᷣm qdð ẽ iĩ ei?po
tẽtia ẽ ex oꝛdie materie. neceſſario res aliq̃ coꝛruptibi
les exiſtũt ſicut aial qd ex cõtrarijs cõpoſitũ ẽ.qꝛ eiuſ
matcria cõtrarioꝝ ẽ ſuſceptiua.foꝛma aũt pᷣm id qd&&
eactus ẽ ⁊ ꝑ eam res exiſtũt actu. vñ ea ipſa puenit
neceſſitas ad eẽ in quibuſdã.qd Saner quia res illæ
unt foꝛmend! ia. ſic in eis potẽtia
ad nõ eẽ ſicut ẽ de ſubſtãtijs ſeparatis.vł qꝛ foꝛme ræ
rñ ſua ꝑfectõne adequãat totã potentiã materie vt ſic
n remaneat potẽtia ad illã foꝛmã nec ꝑ cõſequẽs ad
nõ eẽ.ſicut ẽ in coꝛꝑibꝰceleſtibus. 2 eſt igit pꝛi⸗
cipale fundamentum poſitiõis ſang iTbome qdʒvi
detur multipliciter erroneum. pꝛimo quia ⁊c

Taertius palileipalis roz ptediete poſitionis eſfe vl
aetur qꝛ dicit ꝙ ꝑ boc qð dici᷑ de ꝓduxiſſe res per
Goluntatẽ nõ pꝑ neceſnitatẽ.nõ tollit᷑ qn voluerit ali/
quas res eẽ q̃ de neceſſitate ſint. ⁊ aliquas qᷓ ſint con/
tingenter. ad boc ꝙ ſit in rebus diuerſitas oꝛdina ta.
Mibil igit phibet res quaſdã diuina volũtate ꝓdu/
ctas neceſiarias eẽ. Et cõſequẽter hec declarãdo ſub⸗

dit. eẽ neceſſe ſimpliciter nõ repugnat ad rationẽ eſſe

creati. Mibil em̃ bʒ aliq̃d neceſſe eẽ. ð tñ ſue neceſſi-
tatis cãm bʒ ſicut cõcluſiones demõſtrationũ. Nihil
igit᷑ ꝓpibet quaſdã res ſic eẽ ꝓductas a deo vt tamẽ
cas eẽ ſit neceſſe ſimpliciter. ⁊ iteꝝ poſtea ibidẽ aliaʒ
rationẽ cõcludit. ſic igit᷑ aliqua creatura de neceſſita⸗
te habet eẽ. ¶ Ex quibus clare patet ꝙ nõ ſolũ cõce/
dit quaſdã res diuina volũtate ꝓductas neceſſarias
c vel eas neceſſe eẽ ſ̃ etiã cõcludit quedã de neceſ
fitate ſunt ⁊ ꝙ eas eẽ ẽ neceſſe ſimpir. ⁊ de neceſſitate
bñt eẽ. mõ hoc repugnat libertati diuine voluntatis
að arguit᷑ ſic. qꝛ iſta eeris ẽbona. deus vult cre
aturã eẽ.ergo creatura eſt.et ecõtra.et ꝑ cõſequens ſi
añcedẽs libere ⁊ volũtarie verificat᷑ de aliqua creatu
fa. ↄñs cõſequẽter verificat᷑ de eadẽ.qꝛ ſi deus libere
2 cõtingenter vult quãlibet creaturã cẽ ſequit᷑ ꝙ que
libet creatura ẽ cõtingenter ⁊ nulla eſt de neceſſitate.
vñ etiã ex oppoſito ſumitur oppoſitũ.quia ⁊c.
Euartus erroꝛ huius voctrine eẽ dicit᷑ in quadã ra/
lone qᷓ ibidẽ ſequit᷑ ꝗᷓ dicit.ꝙ qto aliquis magis di/
ſtat ab eo qʒ ꝑ ſeipᷣm ẽ ens.ſ.a deo.tãto magis ꝗpin/
quũ ẽ ad nõ ec. q;to igitur aliqͥd ẽ ꝓpinquiꝰ deo tanto
mag recedit a no eẽ. q añt iã ſt ꝓpinꝗᷓ ſt ad nõ eẽ ꝑ gů
q babẽt potẽtiã ad nõ eẽ. Illa igit᷑ ꝗᷓ ſut deo ꝓpinqᷣſ
ſima ⁊ ꝑ boca nõ eẽ remotiſſima talia eẽ opoꝛtet ad
boc ꝙ ſit oꝛdo rerũ cõpletus vt in eis nõ ſit potentia
ad no eẽ talia aũt ſunt neceſſaria abſolute. ſic igit᷑ ali
qua creatura de neceſſitate bʒ eẽ. Hec aũt rõ deficit ĩ
multis. Pꝛimo in hoc ꝙ ſupponit ꝙ entia deo ꝓpin
quifſima ſicut angeli tãto magis recedũt a nõ eẽ. hoc
enim ꝓpꝛie loquẽdo nõ eſt veruʒ quia ꝓpꝛie nibil di
(Euhancetetape eẽ ⁊c.
Quintus erroꝛ pꝛedicte poſitionis ẽ in ip̃ius declara
tione in qua dicit. Sciendũ ẽ itaq; ꝙ ſi reꝝ creataruʒ
vniuerſitas cõſideret᷑ put ſunt a pꝛimo pꝛincipio. in
ueniunt᷑ depẽdere ex volũtate nõ ex neceſſitate pꝛin⸗/
cipij niſi nccitate ſuppoſitiõis vt dictũ ẽ. Sivo coõpen
tur ad pꝛicipia pᷣma iuenint᷑ neceſſitatẽ bẽe abſolutã.
Mibil ei ꝓbibet aliq̃ pꝛicipia nõ ex neceſſitate ꝓduci
q̃bꝰ tñ poſitis de neceſſitate ſequit᷑ talis effectꝰ ſicut
moꝛs animalis bmoi nccitatẽ abſolutã hʒ ppter boc
cy ex cõtrarijs iã ẽ cõpoſitũ.qᷓ;uis ipᷣm ex corarijs cõ/
poni nõ fuiſſet neceſſ. ariñ abſolute. Similiter autem
ꝙ tales rerum nature a deo ꝓducerentur voluntari
um fuit. ꝙ aut eis ſic ſtatutis aliquid ꝓueniat vel exi
ſtat abſolutã neceſt ſitatẽ bʒ. Ex quo patet ꝙ hec poſi
tio ẽ locutio impꝛo ꝛia ⁊ petit pꝛincipiũ.qꝛ hoc aſſu/
mit qð dʒ pbare.Mã p exemplũ poſitũ ptz ꝙ vocat
necerſitatẽ abſolutã illã q̃ nõ ẽ ex cõditiõe vel ſuppo
ſitione ſieut moꝛs buiꝰ animalis.nõ ex ſuppoſitione
vel cõditione ſ q animal nõ ſit ex Otrarijs cõpoſi⸗
tũ ñ bʒ nccitatẽ ⁊ iõ ñ bʒ ncatatẽ niſi ↄditionalẽ ⁊c̃.

dã dicto qð ſequit᷑ ibidẽ vbi ait. Manifeſtuʒ ẽ oia
q̃ cõtrariũ habẽt vel ex contrarijs ſunt coꝛruptibilia
ſunt que aũt bmõi nõ ſunt ſempiterna ſunt niſi pars
coꝛrũpat᷑ ſicut foꝛme que nõ ſubſiſtũt ſᷣ eẽ earum ẽ ꝑ
boc ꝙ inſunt materie. Ex hoc em̃ ſequit᷑ ꝙ gratia in
aia vel in angelo cũ nõ habeat contrariũ nec ex cõtra
rijs exiſtat nec ſit foꝛma q̃ inſit materieẽ ſempiterna
⁊ idẽ videret᷑ ſequi de luce vel lumine ſi eẽt ſine mate
ria ſicut accidẽtia ſacramenti altaris ſunt ſine ſubie⸗
cto. Hoc etiã fauet articulo pariſius cõdemnato alle
gato ſuperius in quo dicit᷑ om̃e qð nõ bʒ materiaʒ ẽ
eternũ.Et bꝛeuiter hbec et alia multa erronea falſa et
impꝛopꝛie dicta videut᷑ multis in pᷣdicta doctrina cõ
tineri.que tñ ex tedio ꝑtranſimus. ¶ Dicũt etiã ꝙ in
terminis phᷣie et naturalibꝰ pꝛincipijs in eodeʒ lica.
xxv.errauit manifeſte.vbi declarãdo qliter deus om
nipotẽs dicat᷑ quedã nõ poſſe.inter alia dixit ꝙ deus
nõ poteſt facere vnũ ⁊ idẽ eẽ ⁊ nõ eẽ.qd ẽ cõtradicto
ria ſimul. ⁊ poſtea ſubdit ꝙ cõtradictio in cõtrarij:
pꝛiuatiue oppoſitis indludit᷑.ſequit᷑ em̃ ꝙ ſi ẽ albũ et
nigrũ. ꝙ ſit albũ ⁊ nõ albũ.⁊ ſi ẽ vidẽs ⁊ cecũ ꝙ ſit vi⸗
dẽs etnõ vidẽs.vñ eiuſdẽ rõnis.ꝙ deꝰnõ poſſet face
re oppoſita ſimł inec eidẽ ſᷣm idẽ.Ex quo pʒ ꝙ ponit
ꝙ deꝰ nõ magis põt facere duo cõtraria ſimul ineẽ ei
dẽ ſᷣm idẽ qᷓ; duo cõtradictoꝛia. Hoc aũt ẽ erroneuʒ
qꝛ de facto coꝛpoꝛi xpᷣi m ſe totũ in ſacramento alta
ris in diuerſis altaribus ſunt motus cõtrarij ſurſum
ſcʒ et deoꝛſum.et pari ratione poſſet facere deus ideʒ
coꝛpus ſᷣm ſe totum eẽ album et nigrum. Dieu
etiã ꝙ in pluribus locis doctrine ſue ipſe ertauit per
hoc ꝙ pꝛincipia phᷣie ſeu potius queda pbiloſophoꝝ
verba ad concluſiones tbeologie nimis applicauit.
Mõ em̃ loqui taliter debent theologi qualiter loquũ
tur philoſophi ſicut docet Aug.x.li. de ciui.dei. c. xxiij
dicens. Liberis verbis loquunt᷑ philoſophi. necire
bus ad intelligendũ difficilimis offenſionẽ religioſa⸗
rũñ aurium pertimeiſcunt. Mobis aũt ad certa regula
loqui phas eſt. ne verboꝝ licentia etiã de rebus q is
ſignificantur impiam gignat opinionem c.
oncluſio.

Sertus er oꝛ doetrine pꝛedicte aſſignari poteſt in

¶ Huic ergo tractatui (vtinã et aduerſo enoꝛi)finem

ſtatuimus. Ylli laus bonoꝛ atq; gratiarum actio aui
nobis cauſam ſuam tractantibus nõ defuit. quo do⸗
cente affertam bic veritatem ſentimus. quo inſtruen
te pꝛobamus.quo pꝛecipiente defendimus.et p queʒ
poſtremo fraterna charitate ꝑmoti ad omnes deue⸗
nire 2 nobiſcum ſentire vebeinenter affectamus. g⸗
ſi vitati buic (iudicio noſtro) clariſſime nec ſic gea
tur. aut alio fauoꝛe vt ipſi conantur· aliove fine qᷓ; eid
poſtulet dignitas criminemur. teſtamur te chꝛiſte. te
ſtamur et illam cui teſtimonium perbibes eſſe totaʒ
pulcram et in ea maculam non eſſe. omnes ad extre⸗
mum tui atqʒ; ipſius amatoꝛes in teſtimoniun⸗ euo/
camus noſtrum nunc debitum ſufficienter vyt puts
mus ſuperabundanter expleuiſſe.

Deo gratias.

.
2*

=

93

Acctuale peccatum omne tam moꝛtale ꝙᷓ; veniale.an

De littera

ſit per differentias immediatas. an ſit ponere diffe
rentiam terciam ſcilicet actionem indifferentem li

bꝛo.ij. diſtin. xlj. q.iij. c. Re.22.
Actio non oꝛdinata ad deum tanqᷓ ad finem eſt tri/
plex et quomodo quelibet eſt mala vel non. libꝛo
ij. diſtin. xlj. 2 4.
Actiones noſtras nullum habere medium inter bo/
nitatem et maliciam pꝛo eo ꝙ nec voluntas nec re
tributio.babet medium non ſequit᷑ li.ij.di.xlj.29.

Actionis oꝛdinatio ad deum tanq́; ad cauſam cmficiẽ

tem vel ad pꝛincipium penes quid attenditur lib.
ij. diſtin. xlj. 0b . ,
Actio meritoꝛia non ſemper exigit actualem relatio/
nem ad deum et quid ſit habitualis relatio libꝛo.ij
diſtin. xlj. 52. et. .

Actio omnis et intentio eoꝛum qui carent fide an ſit

mala libꝛo.ij.diſtin.xlj.a.b.c.
Actio petitoꝛia ⁊ actio poſſeſſoꝛia quid dicatur libꝛo
iiij. viſtinctiõe. xlj. 2.
Actio tranſiens vt plurimum relinquit effectum per
petuum ſiue diuturnum libꝛo.iiij. Siſt. xlj.15.
Actus conſideratur dupliciter vt oꝛigo et vt accidẽs
et quõ ſpiratio eſt actus patris et filij li.j.di.xj.25.
Actus pᷣm quem perſona refſlectitur ſupꝛa ſe qua ra/
tione eſt effentialis libꝛo.j.diſtin.xv.ʒ2.
Actus iudicatur bonus dupliciter li.ij.di.vij.0.

Actus dicitur malus dupliciter libꝛo.ij.diſtin. vij.1.

Actus eſt perfectio potentie quomõ intelligitur.lib.

1.diſtin. xviij.20.

Actuum quattuoꝛ genera remouentur a deo. libꝛo.j.

diſtinctiõe.xlij. 5.

Actus potentie duplex eſt. et quomedo potentia di⸗

uina eſt infinita in ratiõe operãdi li.j.di.xliij. 3.

Actu manente non poſſe deleri cuſpam quomodo in

telligitur libꝛo.ij.diſtin.xxxij.. .
Actus foꝛme eſt duplex.et quomodo foꝛma ẽ in actu

continuo libꝛo.ij. diſtin. xxvj. 56.

Actionis non eſt agere.coꝛruptionis non eſt coꝛrũpe

re quomodo intelligitur libꝛo.ij. di.xxxv..
Actus omnis et voluntas omnis bona eſt inquãtuʒ

eſt libꝛo.ij.diſtin.xxxv.d.e.f.

4

Actus mali an poſſint eſſe boni ſiue a deo libꝛo. ij. di⸗

ſtinctiõe. xxxvij.a.b. c. d.

te in obiecto qᷓ; actus intelligendi duplici ratione.

libꝛo. ij. diſtin. xxxix.i. .
Actus quo voluntas naturaliter vult bonum.an di-/
verſus vel diſtinctus ſit ab eo quo voluntas vult

deliberatiue malum libꝛo.ij.diſtin.xxxix.2.
ne vel fine libꝛo.ij.diſtin.xl.a.et per totum.

ſit voluntarium libꝛo.ij.diſtin.xlj.q.j.d.Re.ð 6.

Actus tripliciter numeratur ſcilicet ſubiecto.tempo/

re et ſpecie ſine termino.libꝛo.iij.di.viij.ꝛ9.
dicit actus terminationem libꝛo.iij.di.viij.25.

libꝛo.iij.diſtin. xxiij.22.

Actus charitatis quomoto pꝛeſupponit actum fidei litccKcKc. “
,Age ſobꝛietas et modeſtia ſi ſtetiſſet li.ij.di.xx.⁊ 4.

libꝛo.iij. diſtin. xxiiij.iʒ.

Actuum diuerſoꝛum diuerſos eſſe babitus quomo/

do intelligitur libꝛo.iij.diſtin.xxvj.ĩ 7.

Acctus aliquis poteſt eſſe alicuius virtutis tripliciter

libzo.iij.diſtin.xxvj.28.

—

Actus volendi magis depꝛauatur a malicia exiſten /

Actus an penſari haheant boni vel mali ex intentio⸗/

Alctus termiatio dupliciter dicitur. et quomodo bis

Actus diuerſificari per obiecta quomodo intelligiẽ=.

Actus aliquis poteſt dici babere modum tripliciter.
libꝛo.iij.diſtin.xxvij.Sðĩ.
Actus dicitur eſſe ex aliqua virtute dupliciter. libꝛo
ſij. diſtin. xxviij. .
Actus vnus quomodo poteſt alteri ĩ gloꝛie ſtatu an

tebponi.libꝛo.iij.diſtin.xxxiiij.9.

₰

Actus cuius conſuetudo eſt mala de ſe non ſemper
eſt malus.libꝛo.iij.diſtin.xxxix.ði.
Actualis peccati veletio requirit attritionem cum fi⸗
de.ſed oꝛiginalis tantum fidem li.iiij.diſt.j.õ.
Itẽ ibi ponitur vt remittatur oꝛiginale.ponat᷑ vt
remittatur actuale. MM
Actus quando eſt naturalis.quando eſt partim na/
turalis partim ſupꝛa naturam et quando eſt mira
culoſus libꝛo.iiij.diſtin.xij.ð 7.

Actus foꝛmari poteſt a gratia dupliciter.libꝛo.iiij. di

ſtinctiõe.xvij. 39.
Actus aliquis dici
aliquis deoꝛdinationem creature ad creaturam.
vel vnius ad alterum vel eiuſdem ad ſe.et quis ho
rum poteſt bene fieri et quomodo et quando libꝛo
iiij. diſtin.xxxj.I9. MM
Actus generatiue quare eſt peccatum niſi i excuſetur
libꝛo. iiij. diſtin. xxxj.20.

(¶Adam
Adam non appetijt diuinitatem vt dyabolus. libꝛo
Adam et ſi non habuerit defectum actualem habuit
tamen defectibilitatem libꝛo.ij. diſtin. xj.4.
Adam an factus ſit in etate perfecta li.ij.di.xvij.ð.
Adam quare extra paradiſum creatus et in paradi/
ſum poſitus ſit libꝛo. ij. diſtin. xvij. e. .
Ade coꝛpus an ꝓduci debuerit de natura pure cele⸗
ſti. li. ij. diſtin. xvij.q.j.ð.

Agde coꝛpus quare factum eſt de natura terreſtri lib:

ij. diſtin. xxij.ð.ct. 5.
Ade coꝛpꝰ an ꝓduci debuit de natura pure elemẽta
ri. an ſimul cum natura elementari. concurrere &
beret natura celeſtis libꝛo.ij.di.xvij.q.ij.e.Reꝰ.ʒ6.
