qualis tamen aliquando fuit deus quando non fuit
ieſus. Iſtud coꝛrelarium aliquando Jeſus erat deꝰ

quando non erat deus male ſonat et erronee.

em ex concluſione quarta intuli quartum coꝛrela
rium ꝙ filius dei quando incipiebat eẽ filius virgis.
non incipiebat eẽ aliquid. Iſtud coꝛrelarium ꝓut in
diſtinctione poſitum fuit. reuoco ſicut erroneu et be
reticum.quoniam filius dei quando incipiebat eẽ fili
us virginis incipiebat eẽ aliquid ſᷣm ꝙ bomo. et inci
Item ex concluſione quarta intuli vltimum coꝛrela⸗
rium ꝙ nunqᷓ hic homo demonſtrato qui eſt chꝛiſtꝰ
fiebat xpᷣs et ꝓbaui ex eo ꝙ nec purꝰ hõ fiebat xpũs.
nec hõ xpᷣs fiebat xpᷣs coꝛrelariũ iſtꝭ put idiſticte fuit
poſitũ reuoco ſicut falſuʒ et erroneñ qñ in ſenſu quo
bomo. demonſtratus ſtaret ꝓ filio dei concedenduzʒ
cẽt.ꝙ aliquando bic homo ſiebat chꝛiſtus quoniam
filius dei viui nunc eſt homo aliquãdo fiebat homo
dicente euangelio. Aerbum caro factuʒ eſt 7.
X pitulum.xxxiij.
Iſti ſunt artituli in qui
bus magiſter ſententiarum non tenetur communi⸗
ter ab om̃ibus.et pꝛimo pꝛimi libꝛi. Pꝛimo q chari⸗
tas qua diligimus deũ ⁊ ꝓpximũ eſt ſpũſſanctus diſti/
ctionc.xvij.ca.ij.vel ꝙ; charitas q̃ eſt amoꝛ dei ⁊ ꝓxi⸗
mi non eſt aliquid creatũ.
Secundo ꝙ nomina numeralia dicta de deo dicun/
tur ſolum relatiue.diſtinctione.xxiiij. capitulo.Et ſi
diligenter. vel hec nomina numeralia trinus et trini
tas non dicunt poſitionem ſed pꝛiuationem tantum
Tertio ꝙ ſimile et equale ſimiliter dicuntur de deo
pꝛiuatiue diſtin.xxj.ca.Et boc idem. l
Quarto ꝙ deus ſemper poteſt quicquid aliquando
potuit.⁊ vult quicquid voluit.et ſcit quicquid ſciuit.
dinc quaqrogeſimnacſta copitulo Pꝛeterea queri
dcoe. 1

n eund⸗ ſibosz.
Pꝛimo e angeli merueruut beatitudinem per gra/
tiam ſibi datam ſed ꝙ pꝛemium pꝛeceſſit meritũ ſec
poſtea meruerunt per obſequia fidelibus exbibita di
ſtincti. v. capi. bic queri ſolet.vel ꝙ in angelis pꝛemi/
um pꝛeceſſit et meritum reſpectu pꝛimi ſi ubſtantialis
babet ſubſequi.
Secundo ꝙ angeli in merito reſpectu eẽntialis pᷣmij
et in ipſo pꝛemio ꝓficiunt vſq; ad iudiciũ. diſtin.xj.
capie. Pꝛeterea illubnñd.—
Tercio ꝙ charitas ẽ ſpirituſſanctus ſcilicet illa què
anime qualitates infoꝛmat ⁊ ſanctificat.diſtin.xxvij
capi. Cum igitur.. .
Ouarto ꝙ in veritate bumane nature nihil trãſit ex
trinſecum. ſed quod ab adam deſcẽdit ꝑ ꝓpagationẽ
auctũ.et multiplicatum reſurget in iudicio.diſt.xxx.
capi.penul. Quibus reſponderi.vel ꝙ nibil de cibis
tranſit in veritatem bumane nature.nec ꝑ generatio
nem nec ꝑ nutritionem.
n terco libsoos.
Pꝛimo ꝙ anuma a coꝛpe exuta ſit ꝑſona.diſt.ij.c.hic
apponitur a quibuſdam.
Scdo ꝙ chꝛiſtus cõueniẽter moꝛtuus et non moꝛtu
us dicit᷑ paſſus et non paſſus.diſti.xxj.capit.vltimo.
Tercio ꝙ chꝛiſtus in triduo moꝛtuus fuit bomo.di/
ſtinctione.xxij.ca.j.
In quarto libso.
Pꝛimo q facramẽta legalia nõ iuſtificabãt etiã ſi fi-
de et deuotione fierent.diſtin.j.ca. Mon igitur.
SGcðdo ꝙ bomo ſine medio videbat deuʒ ante pecca/
Tercio ꝙ circũciſio nõ conferebat gratiam ad bene
operandum nec virtutes ad augmentuʒ ſed ſolũ ad
peccata dimittẽda valebat.eadẽ.di.cap.Duo igitur
Quarto ꝙ paruuli ante octauũ diem moꝛiẽtes incir
cũciſi pibant ⁊ ꝙ cauſa neceſſitatis poterãt ante cir/
cidi.eadẽ diſtin.ca. Si vero.
Quinto ꝙ quedam ſacramenta noue legis inſtituta
ſunt in remedium tm̃.vt matrimonium. diſtin.ij.c.j.
Jam ad ſacramenta.
Sexto ꝙ baptizati baptiſmo iohãnis non ponentes
ſpem in illo.nõ eraut baptisandi baptiſmo chꝛiſti.di
ſtin.ij.ca.vlti.hic conſiderandũ.vł aliter baptiſmus
iobãnis cum impoſitione manuuʒ equipollebat ba/
ptiſmo chꝛiſti.ita ꝙ baptiʒatus baptiſmo iobannis
non erat baptizandus. ðòèUG

Septimo ꝙ deus potuit dare potentiã creature cre/
andi ⁊ interius abluẽdi.i.peccata dimittẽdi.diſtin.v.
capi.vlti.hic querit᷑ que ſit. Ael ſic ꝙ deꝰpoterat da/
re poteſtatẽ alijs baptizãdi interius ⁊ ꝙ creatura po
tuerit ſuſciꝑe et ſimiliter ꝙ deus poteſt poteſtatẽ cre
andi crcature cõmunicare et creare per creaturã tan
ip̃ per miniſtrum.diſtincti.v.
Octauo ꝙ ſciſmatici.degradati.pꝛeciſe ab eccleſia.be
retici.excoicati non habent ptãtem conſecrãdi coꝛpꝰ
chꝛiſti. diſt. xiij. ca. YJlli vero.
Mono ꝙ; bꝛutũ nõ ſumit verũ coꝛpus chꝛiſti.et ſi vi⸗
cleatur diſt.xiij.ca. Illud etiam ſane.
Hecimo ꝙ ſcietia diſcernẽdi vt notat habitũ ſcientie
ſit clauis.diſtinctione.xix.capitu.j.
Endecimo ꝙ epiſcopi ſimoniaci degradati non poſ/
ſunt conferre oꝛdines.diſt.xxv.ca.de ſimoniacis.
Duodecimo.ꝙ ſeds maritus alicuius mulieris ĩico/
unite carnaliter a pꝛimo fit bigamus per cognitionẽ

—

iilins. et pbibetur ab oꝛdintbus. diſt. xxvij. capituls
vltimo. n e wa

*

Secimotercio ꝙ cognoſcẽs ſoꝛoꝛẽ vxoꝛis ſue non te

netur vxoꝛi petẽti debitũ reddere.diſtin.xxiiijc. de his
Hecimoquarto ꝙ ille qui vxoꝛe viuẽte duxit aliaʒ in
aliena patria qui rediens ad conſcientiãvult eam di
mittere ⁊ ñ p̃t.ſi cogitur ab ecclia remanere et debitũ
reddere quia ſibi non creditur. dicit magiſter ꝙ inci-
pit excuſari per obedientiam et timoꝛem. et tenetur
reddere debitum ſi petat᷑.diſ.xxxviij.ca.vltimo.
Decimoquinto ꝙ peccata deleta non patefiant alijs
in iudicio.diſt. xliij.ca.Nic querit᷑ vtrũ eleciteis
SDeterminatio Pariſius facta per almã facultatẽ
theologicã Anno domini.M. ccc.xviij.ſuper quibuſ
dam ſuperſtitionibus nouiter exoꝛttis.
AℳN ¶Pꝛefatio.

Aiuerſis oꝛthodo

xe fidei ʒelatoꝛibus. Cancellarius eedle

Vy ſie pariſieñ.et facultas theologie in al⸗
ma vniuer ſitate pariſieñ. matre noſtra
cum integro diuini cultus honoꝛe ſpem babere in dd

mino.ac in vanitates et inſanias falſas nõ reſpicere.
Ex antiquis latebꝛis emergens nouiter erroꝛuʒ feda

colluuio recogitare cõmonuit. ꝙ plerũq; veritas co⸗

tholica apud ſtudioſos in ſacris litteris apertiſſima
eſt.que ceteros latet.nimirũ cum boc ꝓpꝛium habeat
omnis ars manifeſtam eſſe exercitatis in ea. ſic vt ex
eis conſurgat illa maxima. Cuilibet in ſua arte peri⸗/

to credendũ eſt. Hinc eſt oꝛatianũ illud qd Hieroni.

ad paulinũ ſcribens afſumit.OQdð medicoꝛum eſt pꝛo
mittunt medici.tractant fabꝛilia fabꝛi.accedit ad bec
in ſacris litteris aliud ſpeciale qð nec expientia ⁊ ſen
ſu conſtant vt alie artes.nec poſſunt ab oculis circũ/

uolutis nube vitioꝛũ facile depꝛehẽdi. Excecauit em̃

eos malitia eoꝝ. Ait ſiquidem Apoſtolus ꝙ ꝓpter
auariciam multi erramerũt a fide.ꝓpterea non irra⸗
tionabiliter idoloꝛũ ſeruitus ab eodem nominatur.
alij ꝓpter ingratitudinem qui cum cognouiſſent deũ.
non ſicut deum gloꝛificauerunt.in omnem idolatrie
impietatem (ſicut idem cõmemoꝛat )coꝛruerũt. Poꝛ
ro Salomõe ad idola.et Oydonẽ ad magicas artes
pertraxit dira cupido. Alios poſtremo miſera timi/
ditas tota ex craſtino pendens in obſeruationes ſuꝑ

ſtitioſiſſimas impiaſq; depulit.quẽadmodũ apudlu

canum de filio Pompei magni.⁊ apud byſtoꝛicos ð
plurimis notatum eſt. Ita fit vt recedẽs peccatoꝛ a

deo declinet in vanitates et inſanias falſas ⁊ ad eum
qui pater eſt mendacij.tandem impudẽter palamqe

apoſtaſiando ſe cõuertat. Sic Saul a vomino dereli

ctus phitoniſſaʒ cui pꝛius aduerſabatur cõſuluit. ſic

ochoʒias deo iſrł ſpꝛeto miſit ad conſulendum deuzʒ
acharõ. Sic deniq; eos omnes qui fide vel opere abſ
q; deo vero ſunt. vt a deo falſo ludificent᷑ neceſſe eſt.
pineigter nepbariam peſtiferam moꝛtiferamq;
nſa

niarum falſarum cum ſuis hereſibus abominati

onem plus ſolito noſtra etate cemẽtes inualuiſſe.ne

foꝛſan chꝛiſtianiſſimum regnum quod olim mõſtro
caruit. et deo ꝓtegente carebit.inficere valeat tã boꝛ
rende impietatis et pernicioſiſſime contagionis mõ/
ſtrum. Cupientes totis conatibus obuiare. Memo
res inſuper noſtre ꝓfeſſionis.pꝛoq; legis ʒelo ſuccen
ſi paucos ad banc rem articulos. damnationis caute
rio(ne deinceps fallant incogniti)notare decreuimꝰ

lockaſtmet
nintclaqucten

Kan

—
lus gd ates
nchomragu
ladmorüfol
ſarunseinar?
erctͤboncii
gtepztner
ufeſöalegn
Klueoftiontin
Gulte ma
mmonblonul
nboftiisaut
Ntreronſti⸗
Unnisginiep
rſinnoſtith
ſE tin
leugtoneſap
No netarard
Quunmusghenn
PCbus anndl
modrſecrus
arture en
Ainisl
hulizf

Anritgeni
Mneſii
Wsdng

r
B
S Nſ
amneten 8
Ninige
Yren
Nnnt
eic
Ninas⸗
sficgini
e - „
Mn. Cgiite
Snte

erſsorhe

Genimitſtizi

16
. „ ENN
AA menm
A 1 K! .

uc Na
muersdin
“õ ,Z . 4 4 4

R 4 M
NN.,
1,
4

—E
”?

tememnoꝛantes inter eetera innum era victu ilud ſa/
pientiſſimi doctoꝛis Auguſtini dᷣſuperſtitioſis obſer
uationibus.M qui talibus credũt.aut ad eorum do
mũ euntes.aut ſuis domibus introducũt. aut inter⸗/
rogant.ſciant ſe fidem chꝛiſtianã et baptiſmũ pꝛeua

ricaſſe.et paganũ et apoſtatã.i.retroabeuntẽ ⁊ dei ini
micũñ.et iram dei grauiter incurriſſe. niſi eccleſiaſtica
penitentia emendatus deo recociliet᷑. hec ille. eq

tamen intentio noſtra eſt in aliquo derogare quibui/

cũqʒ licitis et veris traditionibus ſcientijs ⁊ artibus
ſed inſanos emoꝛes atq; ſacrilegos.inſipientiũ ⁊ fera

les ritus ꝓ quãto fidẽ oꝛtodoxa ⁊ religioneʒ chbꝛiſtia

nã ledũt.cõtaminãat.inficiut radicitus qᷓtũ phas no/

bis eſt exſtirpare ſatagimus.et honoꝛem ſuum ſince

rum relinquere vcritaiit.

Eſt auten

culus g
nepharias querere

miliaritates amicitias ⁊ auxi

p artes magicas e

lia demonũ nõ ſit idolatria.Erroꝛ. Qm̃ demõ aduer/
ſarius ptinax ⁊ implacabilis dei et hominis iudicat᷑.
nec eſt honoꝛis vel dominij cuiuſcũq; diuinivere ſeu

ꝑticipatiue vel aptitudinaliter ſuſceptiuꝰ.vt alie cre

ature rõnales nõò damnate nec in ſigno ad placitũ in

ſtituto vt ſunt imagines ⁊ tẽpla.deꝰ in ipſis adoꝛat᷑.
Secũdus articulus ꝙ dare vel offerre vel ꝓmittere
demonibus qualẽcunq; rem vt adimpleant deſideri/

poꝛtare non ſit idolatria. Erroꝛ.

Ceærtius ꝙ inire pactuʒ cũ demonibus tacitũ vel er

pꝛeſſum nõ ſit idolatria vel ſpecies idolatric vel apo
ſtaſia.Erroꝛ.Et intendimus eẽ pactũ implicitũ i om̃i
obſeruatione ſuꝑſtitioſa.cuius effectus non debet a
deo vel natura ronabiliter expectari.

₰

Quartus ꝙ conari ꝑ artes magicas demones in la/
pidibus annulis ſpeculis aut imaginibus nomie eo/
rũ conſecratis vel potius execratis includere cogere
et artare vl eas velle viuificare.non ſit idolatria.Er⸗
Quintus qꝙ licitũ eſt vti magicis artibus vel alijs qͥ
buſcũqʒ ſuꝑſtitionibus a deo et eccleſia ibibiis pis
quocũqʒ bouo fine.Erroꝛ.qꝛ ᷣm apim non ſunt faci
enda mala vt bona cueniant.

Sextus ip licitũ ſit aut etiã ꝑmittendũ maleficia ma
efi⸗ js repellere. Erroꝛ.
Septimꝰ ꝙ aliquis cñ aliquo poſſit diſpẽſare in quo
cũqʒ caſu vt talibus licite vtatur. Erroꝛ.
Octauus ꝙ artes magice ⁊ ſimiles ſuꝑſtitiones ⁊ ea

rum obſeruationes ſint ab eccleſia irrationabiliter ꝓ

NHonus q deus partes magicas ⁊ naleficia induca
tur compellere demones ſuis inuocationibus obedi
re. Erroꝛ.

„

Decimus ꝙ thu ificationes 2 ſuffumigationes que

fiunt in taliũ artiũ et maleficioꝝ exercitio ſint ad bo/
noꝛem dei ⁊ ei placeãt.Erroꝛ et blaſphemia.qm̃ deus
als nõ puniret vel phiberrt.
Andecimus ꝙ talibus et taliter vti nõ eſt ſacriſicare

ſeu imolare demonibis et ⁊ ex eonſequenti damnabi

liter idolatrare. Errro.
Duodecimus ꝙ verba ſancta et oꝛationes quedã de
note.et ieiunia ⁊ balneationes et cõtinentia coꝛpoꝛa
lis in pueris ⁊ alijs.et miſſaruz celebꝛatio et alia ope
ra de genere bonoꝝ.que fiũt ꝓ exercendo bmõi arteſ

icia. 2 inuocatiões

um bominis.aut in bonoꝛẽ eoꝝ aliquid oſculari vel

rcuſant ea8 4 inalo enõ potius ascuſent. Erot. no

per talia ſacre res imo ipſe deus in euchariſtia demo⸗
nibus temptat᷑ imolari.et bec ꝓcurat demon vel qꝛ

vult in hoc honoꝛari ſimiliter altiſſimo.vel ad frau⸗
des ſuas occultandas. vel vt ſimplices illaqueet faci

lius ⁊ damnabilius perraat.
Tredecimus ꝙ ſancti ꝓphete et alij ſancti ꝑ tales ar
tes habuerũt ſuas ꝓpbetias ⁊ miracula fecerũt. aut
demones expulerũt.Erroꝛ ⁊ blaſppemia.
Decimuſquartus ꝙ deus ꝑ ſe immediate vel per bo
nos angelos talia maleficia ſanctis bominibus reue
lauerit.Erroꝛ et blaſppema.
Quindecimus ꝙ poſſibile ẽ ꝑ tales artes cogere libe
rum bominis arbitriũ ad voluntatẽ ſeu deſideriũ al-⸗
terius.Erroꝛ.⁊ hoc conari facere ẽ impiũ ⁊ nephariũ
Secdecimus ꝙ ideo artes pꝛefate bone ſunt ⁊ a deoꝛ
ꝙ eas licet obſeruare.qꝛ ꝑ eas qñqʒ vel ſepe euenit.
ſicut vtẽtes eis querũt.vei pᷣdicunt.vel qꝛ bonũ qũq;
Zuenit Meis Eiro⸗ ððã
ecimuſſeptimus ꝙ tales artes demones veraci/-
zunt ad ſeducẽdos bomines. Erroꝛ.
ecimuſoctauus ꝙ ꝑ tales artes et ritus impios.ꝑ

ſoꝛtilegia. per carminationes et inuocationes demo⸗

nũ.. quaſdã inuultuationes et alia maleficia nullus
vnq; effectꝰ miniſterio demonũ ſubſequatur. Error.
Mam talia qñq; permittit deus Seingereyt oenei
magis Pharaonis et alibi pluries.vel quia vtentes
ſeu cõſulentes ꝓpter malam fidem ⁊ alia peccata ne

pbanda dati ſunt in repꝛobũ ſenſum. ⁊ demerent᷑ ſic

illudi.

Decimuſnonus ꝙ boni angeli includant᷑ in lapidi⸗

bus et conſecrent imagines vel veſtimẽta. aut alia fa
ciqt q̃ in iſtis artibus cõtinent᷑. Erroꝛ ⁊ blaſphemia.
Viceſimus ꝙ ſanguis vpupe vel edi vel alterius ani
malis.vel pergamenũ virgineũ vel coꝛiũ leonis et ſi-

milia babeãt efficaciã ad cogendos vł repellẽdos de

mones miniſterio hmõi artiũ Erro.
Viccſimuſpꝛimus ꝙ imagines de ere plumbo.vł au⸗
ro.vel de cera alba vel rubea.vel alia materia bapti/
ſate exoꝛciſate ⁊ cõſecrate ſeu potius execrate ſᷣm pꝛe
dictas artes ⁊ ſub certis diebus habeãt virtutes mi⸗-
rabiles.que in libꝛis taliũ artium recitantur. Erroꝛi
fide et phia naturali et aſtronomia veer.
Aiceſimuſſecundus vti talibus et fidem dare.nõ
ſit idolatria ct infidelitas. Exrroꝛ.
Aiceſimuſtcrtius ꝙ aliqui demones boni ſint alij be

nigni alij omnia ſcientes.alij nec ſaluati nec damna

ti. Exroꝛ.
Viceſimuſquartus ꝙ ſuffumigationes que fiunt in
buiuſmodi operationibus conucrtuntur in ſpiritus

gult ꝙ ſint debite eis. Exroꝛ.

Viceſimuſquintus ꝙ vnus demon ſit rex oꝛientis ⁊
pꝛeſertim ſuo merito.⁊ alius occidentis.alius ſeptẽ-
trionis.alius meridici. Erroꝛ:.

Niceſimuſſextus ꝙ intelligentia motrix celi influit i

animam rõnalem ſicut coꝛpus celi influit in coꝛpus

bumanum. Erro.
Viceſimuſſeptimus ꝙ cogitatõnes noſtre intellectu
ales et volitiones noſtre interioꝛes immediate cau/
ſentur a celo.⁊ ꝙ per aliquam traditionem magicaʒ

tales poſſint ſciri.et ꝙ per illam de eis certitudinali⸗

ter iudicare ſit licitum. Erroꝛ. ́MVDd
Niceſimuſoctauus articulus peꝛ quaſcunqʒ artes

ter cogunt᷑ ⁊ cõpellunt᷑.et non potius ita ſe cogi fin-

thagicas poſſimus deuenire ad viſionẽ viulne eſſen/
tie vel ſanctoꝛũ ſpirituum. Exrroꝛ.
ta ſunt bec ⁊ poſt maturam crebꝛaimq; ĩter nos
et deputatos noſtros examinationem. cõcluſa in no-

ſtra congregatione generali pariſius apud ſanctum . toꝛitae claria
—— ſimpliciter ſupꝛema. alia eſt inferioꝛ et ſuboꝛdinata.

MWathurinũ demane ſuper hoc peſcialiter celebꝛata
Anno domini.).ccc.xcviij. Die.xix.menſis ſeptẽ/
bꝛis. In cuius rei teſtimonium ſigilluʒ dicte faculta-
tis pꝛeſentibus litteris duximus apponendqdum,.
. Oꝛiginale huius determinationis
Aeeſt ſigillatum magno ſigillo facul1
tatis theologice pariſuus. J
4Seauuneun excerpta pꝛincipalium articuloꝛum
tractatus euiuſdam contra erroꝛes fratris iobannis
oc monteſono oꝛdinis pꝛedicatoꝛum pariſius condẽ

/Poſtolicis verbis
A edocti. parati ſemper ad ſatiſfactioneʒ

Aomni poſcenti nos rationeʒ de ea que
mnnmnn nobis eſt fide. ad tuitionẽ eius quã
pfitemur oꝛthodoxe. et vr r tionabilis quoꝛundaʒ
erroꝛum condemnatio pariſius nuper facta. ac iuſti
ficatio exoꝛte ſuper hoc cauſe et aduerſantium oim
quecũq; iniuſta irrationabiliſq; cõqueſtio oblocutio
atqʒ veratio ſingulis innoteſcat.pꝛeſentem tractatũ

ſub apoſtolice detri ſedis et ſedẽtis in ea ſummi põ

tifieis coꝛrectione duximus cõpilandũ. In quo vni/
uerſis chꝛiſtifidelibus qui ipſum lecturi vel audituri
ſunt ſupplicamus affectu.vt equo animo puraq; mẽ
tis acie ꝓſpiciant vniuerſa nobiſcum ⁊c.Ad honoꝛc
ſancte et indiuiduc trinitatis cuius fidei cauſam agi

mus.pꝛeſentẽ tractatum aduerſus erroꝛes fratris io

hannis de monteſono oꝛdinis fratrum pꝛcdicatoꝛuʒ
nuper in pariſieñ.ſtudio condẽnatos.ex deliberatio
ne vniuerſitatis ſtudij pariſieñ.et ſpecialiter doctoꝛũ
baccalarioꝝ facultatis theologice cõpoſitum in tria
capitula diſtinguemus. 15 airne ad fundanduʒ
ꝓceſum fratrum cõtra di
cultatẽ theologic.ac ctiam ꝓceſſum inde ſecutum co
ram domino epiſcopo pariſieñ.ad inſtantiã vniuerſi
tatis pꝛedicte declarabitur qualiter ad dictos epiſco
pũ et facultatẽ theologic pertinet aſſertiones hereti/
cas vel in fide erroneas ⁊ cõtra aſſcrẽtes eas pariſiꝰ

condẽénare. n wo⸗ declarabitur ⁊ tam rõnibꝰ q;
2

autoꝛtatibus ſanctoꝝ et doctoꝛũ ꝓbabitur ꝙ aſſerti
oues dicti fratris per cedulaʒ dicte facultatis dicto

domino epiſcopo tradite.fuerũt rationabiliter cõdẽ

nate. ¶ OUn tercio qꝛ magiſter ac ꝓcuratoꝛ generalis
et non nulli dicti oꝛdinis fratres contra dictũ epiſco
pñ ⁊ ſibi adherẽtes ad ſedẽ apoſtolicã appellauerũt.
inter memoꝛatas dicti fratris aſſertiones.vt pꝛefert
damnatas aliquas ad ſancti Cbome de aquino per⸗-
tinere doctrinam.quã aſſerunt ꝑ eccleſiã appꝛobatã
ideo declarabitur doctrinam hmõi ſancti thome nõ
ſic appꝛobatam eẽ ꝙ ꝓpter eam opoꝛteat antedictã
condẽnationem aut dicti epiſcopi pꝛoceſſum aliqua/
liter impedire. 8l S
(Ccapitulum pꝛimum.

Hale eſt bec diuiſio pꝛemittẽda.ꝙ diffinitio circa ea qꝗᷓ
munt fidei.i.appꝛobatio veritatis alicuiꝰ tanꝙᷓ catbo

ũ fratrem per dictam fa-

quſiones ex pꝛemiſſis ſunt ſubinferende.

(Lirca pꝛimum pꝛinci-

“

ſice. vel repꝛobatio aut coᷣdemnatio oppoſite falſita⸗

tis tanqᷓ; heretice aut in fide erronee poteſt eẽ dupli⸗
citer. Anomodo ſcolaſtice et doctrinaliter. Alio mõ

autoꝛitatiue et iudicialiter. Et bic ſcs modus ẽ du

plex ſᷣm ꝙ bec autoꝛitas iudiciaria ẽ bipꝑtita. Ana eſf

Juxta hanc trimembꝛẽ diuiſionẽ que clara ẽ.ſũt tre
cõcluſiones pꝛincipales declarãde.et deinde er eis qᷓ

dam alie ſubinferede. rims erit de diffinitide iu⸗

diciali et autoꝛitatiua ſupꝛema. Scda de iferioꝛi 7

ſuboꝛdinata. Tertia de doctrinali et ſcolaſtica.Et

ipſarum ꝓbatio pꝛincipaliter fundabitur in iure di

ninn.
Pꝛima igit᷑ cõcluſio eſt. Ad ſanctã ſedẽ apoſtolicam
pertinet autoꝛitate iudiciali ſupꝛema circa ea qͥ ſunt

fidci iudicialiter viffinire. ⁊ hec ꝓbatur. qꝛ ad illiꝰ tã
ꝙ¶Q/g ad ſupꝛemi iudicis autoꝛitatẽ pertinet in fide iudi

cialiter diffinire cuius fides nunoꝙᷓ deficit Sed ſancte
apoſtolice ſedis fides nunqᷓ; deficit igit᷑ ⁊c.maioꝛ eſt
nota.ſed minoꝛ ꝓbat᷑.qꝛ de hac ſancta ſede in peri
na petri apoſtoli in ea pꝛeſidẽtis dictũ ẽ. Petre roz
ui ꝓ te vt nõ deficiat fides tua.Luc.xxij. ꝓpter quecd
dicit Cipꝛianus.xciij.diſt.Qui ccc.
Secunda concuſio eſt ꝙ ad epiſcopos catbolicos ꝑ
tinet autoꝛitate inferioꝛi ⁊ ſuboꝛdinata circa ca que
ſunt fidei iudicialiter diffinire. Et hoc pbatur Quia
ad eos pertinet iudiciali autoꝛitate inferioꝛi et ſuboꝛ
dinata in fide diffinire ad quos pertinet cõſimiliter
eccleſiam regere.Sed ad epiſcopos catbolicos perti
net ſcᷣm.igit᷑ et pꝛimuzʒ.maioꝛ patet.qꝛ ecclcſie regi /
men maxime concernit fidem.⁊ ideo cui iure diuino
cõmittitur eccleſiã regere.ei eodẽ iure cõmittitur de
fide cognoſcere ⁊ iudicare.Sed minoꝛ ꝓbatur auto
ritate Pauli. Actu. xx. ca. vbi dicit. Attendite vobis
⁊ vniuerſo gregi in quo vos ſpirituſſanctꝰ poſuit epi
ſcopos ecdleſia regere dei. AUñ patet ꝙ iure diuino et
autoꝛitate ſpirituſſancti epiſcopi poſiti ſunt ad regi/
men eccleſie dei.Regimẽ autẽ impoꝛtat iudicialẽ an
toꝛitatẽ. ergo ſequitur ꝙ ad eos pertinet autoꝛitate
iudiciali inferioꝛi ⁊ ſuboꝛdinata ⁊ ſupꝛeme autoꝛita

ti ſubiecta cecleſiã regere et per cõſequens de fide co

gnoſcere et in ea diffinire. AUnde patet ꝙ de tali regi
mine ad fidem pertinere loquatur aptus c.
Tertia concluſio eſt ꝙ ad doctoꝛes theologos perti

net determinare doctrinali ⁊ ſcolaſtica circa ea que

ſunt fidei doctrinaliter diffinire ad qs pertinet ſacrä

ſcripturã docere.et ex ea bereticas aſſertiões ⁊ i fide
erroneaſ repꝛobare acvitates catholicas appꝛobare
Sʒ ad doctoꝛes theologos ptinet ſcm igit᷑ ⁊ pꝛiimũ
ꝓbatiões mioꝛis ⁊ maioꝛisvið ſi vis iĩ dicto tractatu
Ex pꝛedictis conduſionibus patet reſpõſio ad pi
dpalem articulum.ſ.ꝙ ad epiſcopum pariſieñ.et ad
theologie facultatem pertinet aſſertiones bereticz
aut in fide erroneas et contra eas aſſerentes pariſi
condemnare. Quia per ſcdam condluſionem patz ꝙ
hoc ad epiſcopum pertinet diffiniendo iudicialiter.
⁊ per tertiã concluſionem patet ꝙ ad facultatẽ tbeo
logicam pertinet diffiniendo doctrinaliter. Secd
adbuc ad magis fundandum ꝓpoſitum tres ale c⸗

Quarta igitur cõcduſio ẽ.ꝙ ad dictos epiſcopũ ⁊ fa-
cultatẽ theologie ꝑtinet nõ ſolũ cõiuncti ᷣ ⁊ diuiſim
modis pꝛedictis aſſertiones hereticas aut erroneas
condemnare. Licet tamen qũ q; rationabiliter Cõfue

etlirbtin

caor Peo⸗
—
Cntra
ſnoeer
uctgun⸗
Ccelteni
worenocen
ſiäſtit)
ſortttten.’
Utroonſhe
gigtofntet
Semonchi
et vwotſu
ologefnen
Nonblterin
ptauſaſiden
Perainſon
Crpccicis
catispatzlu
moicunf
tiali.
muo
ſhfntopeos
Mutgruente
Nerrunone
leſpescore
Utorendel
spetuittt
eünas⸗
(Oundus
Oſunnots
Naſtatspen
NWNcn
nndcho
niu
linspr
e
ofninbn
NClotctis/
letinolert⸗
lckchzti
hafeſart
wharpi⸗
Eknendgi
fecgnͤodus
Aein
Tatusr
muutnt
Ldogne
aier
a
rin
Penir
N
P ge
Pdnnn

nełrint in huiuſmodi condemnatione coniunctim p/
cedere. Pꝛobationes dimittuntur bic cauſa bꝛeuita-
Auinta concluſio ad dictam facultatem theologie
contra certas perſonas ſcilicet contra ſingulares ma
giſtros et Baccalarios eidem facultati iuratos.per/
tinet quandoq; non ſolum doctrinaliter ſed etiaʒ iu/
dicialiter aliquo modo aſſertiones bereticas aut er/
roneas condemnare.Et bec cõcluſio pꝛobatur ex tri/
plici radice. Pꝛima pꝛobatio fundatur ex cõceſſa eis
poteſtate ⁊c. Secunda pꝛobatio fundatur in obſeꝛ/
uata conſuetudine ⁊c̃. Lertia eiuſdem concluſionis
ꝓbatio fundatur in publica vtilitate ⁊c̃. .
Sexta concluſio eſt ꝙ ad ſuperioꝛem iudicem perti⸗/
net pꝛoceſſum per dictos epiſcopum et facultatem
theologie factum nec ſine magna et notabili cauſa fa
uoꝛabiliter impedire.nec appꝛobationi contra cos
in cauſa fidei interiecte ſine matura deliberatione et
pꝛeuia infoꝛmatione deferre.et hec ꝓbatur.quia ⁊c.
Ex pꝛedictis concluſionibus ad pꝛopoſitum appli/
catis patʒ luce clarius iuſtificatio pꝛoceſſus facti cõ/
tra dictum fratrem iohannem ſicut patet in ſingulis
articulis. .
Oꝛimus igitur articulus eſt. ꝙ; cum dictus frater
infra ſcriptos erroꝛes pariſius in ſcolis publice dog/
matizauerit.et coꝛam facultate theologie euocatus
per decanum eiuſdem facultatis monitus charitati/
ue ipſos coꝛrigere recuſauerit.pꝛoteſtans eos vſq;
ad moꝛem velle defendere.dicta facultas erroꝛes hu
ius potuit et merito debuit doctrinaliter condemna
re. Pꝛima ꝑs.ſ.qð hoc potuit.patet ⁊c̃.
¶ Secundus articulus ẽ.ꝙ dicta facultas theologie
coaſſumptis ſibi magiſtris aliarũ triũ facultatũ vni/
uerſitatis pariſieñ.dictos erroꝛes pꝛius ꝑ eos exami
natos ⁊ doctrinaliter condẽnatos.merito debuit do
mino epᷣo pariſieñ.taniᷓᷓ iudici oꝛdinario iudicialiteꝛ
nũciare.et boc dare patet ex ſecunda cõcluſione et
eius ꝑꝛobatione.ſed ad huc ⁊c̃.
Mobꝛem pꝛenominate facultatis theologice ma/
Giſtri tribus alijs facultatibus ſibi coaſſumptis et co
sdiunctis nunciauerunt eccleſie. quibus pa/
tet triplex ratio denũciationis pꝛedicte. quam ſecre/
ta et charitatina monitio pꝛeceſſit licet tñ hoc nõ eẽt
neceſſe ſicut patz ex doctrina ſancti thome.ij.ſcdᷣe.
xxxiij.art.vij.vbi docet ꝙ peccata publica ſunt publi
ce arguenda.iuxta illud apoſtoli ad Thi.v. Peccan/
tẽ coꝛã oibus argue vt ceteri timoꝛẽ babeãt.Od itel
ligitur de peccatis publicis.vt Auguſti.dicit in libꝛo
D is domini ⁊c̃.
Eertius articulus ẽ. dicta facultas in ſcolis theo
ogicis ⁊ dictus epũs in locis ſue dioceſ.pꝛemiſſoꝛuʒ
erroꝝ dogmatiʒationẽ publicationem aut defenſio⸗
Rem finaliter inbibere potuerunt et debuerũt iudici
liter ꝓphibere ⁊c̃.
Sed buic articulo opponunt᷑ tria que ponit dictus
frater in ſupplicatiõe ſua ſeu querela dño pape expo
ſita. in qua fere tot ſunt mẽdacia quot ſunt verba.
¶ Hꝛimũ eſt qꝛ alique concluſionũ ſuarũ trabũtur
ex doctrina ſancti thome.quã facultas theologie alia
expꝛeſſe cõmendauit ⁊ dñs ſtephanus epũs pariſien
ſis per ſuas litteras appꝛobauit. ¶ Scom ẽ ꝙ dñs
Arbanus papa.v. eius bullam vniuerſitati ſtudij

in ſepulcro.que omnia ſunt abſurda.

tholoſani ſcripſit ⁊ voluit eiuſdẽ ſancti doctrinã tais
ꝙᷓ benedictã et catholicã ſequi ⁊ teneri a chꝛiſticolis
et ſtudioſis.et eã ꝓ viribus ampliari. ¶ Tertiũ ẽ q;
ſolius ſedis apoſtolice ẽ declarare damnare et appꝛo
bare.Añ poſtea concludit ꝙ dictus dñs epũs appo
nẽs falcem in meſſem ſummi pontificis dictas cõclu
ſiones ꝓnũciauit et decreuit falſas bereticas et erro⸗
neas.Et cauſam ſubdit ibidẽ.qꝛ iſta que tangũt fidẽ
ſũt de maioꝛibꝰ eccleſie cauſis ⁊ que ad ſolũ ſummuʒ
pontificẽ ꝓ examinatione et deciſione deferri debent
Ex quibꝰ ſeqͥ videt᷑ ꝙ nec epᷣs nec facultas pᷣdicta cõ
cluſiones pᷣdictas potuerũt iudicialiter danare.nec
eaꝝ dogmatiʒationẽ aut publicationẽ vel defenſionẽ
finaliter cobibere. Ad illa aũt faciliter reſponde
Añ ad pꝛimũ reſpõdet vniuerſitas ĩ ſuis ĩis patẽ
tibꝰ. Nosiquit milleſies diximꝰ ⁊ vt videmꝰ nõ ſuffi
cit.qliter ſci thome doctrinã ĩ dicta nr̃a ↄdẽnatiõe ne
quaq; reoꝛobamꝰ.ſᷣ̊ hũc eiuſq; fautoꝛes doctrinã eiꝰ
ad diſtoꝛtũ fideiq; abſonũ ſenſũ adaptãtes.aut vltꝛa
qᷓ; fieri dz cõtra eiuſdẽ doctoꝛis documentũ dilatan⸗
tes condẽnamus.audacter aſſerimꝰ.⁊ hec clare pate
bñt ex dicẽdis i ſecũdo ⁊ tercio capitulis.vbi manife
ſte ꝓbabit᷑ ꝙ pᷣ̃dicte erronee cõcluſiones nõ trabun
ex doctria ſci thome ſᷣ magis cõtrariant᷑ eidẽ.
ſcdm Foere ex pᷣdicta bulla dñi vꝛbani vłex pᷣalle
gata lr̃a dñi ſtephani ep̃i aut alia quacũqʒ lr̃a autẽti⸗
ca nõ põt ſufficiẽter cõcludi ꝙ ſci thome doctria ſit ĩ
oibus appꝛobata. ſicut clare oñdet᷑ ĩ tercio capitulo
huiꝰ tractatꝰ.Et ad boc adijciũt aliqui talẽ rationes
Illa doctrina nõ põt ſic eẽ in oibꝰ appꝛobata q̃ mul
ta cõtinet in fide erronea.Sʒ vt dicũt pᷣdicta ſci tbo
me doctrina nõ ſolũ in materia de abſoluta neceſſita
te creature de q̃ pñtis cõtrouerſie iferius ĩ tribꝰ vltis
cõcluſionibꝰ tertij capituli ſpãliter tractabit᷑.ſᷣ etiaʒ
in pluribꝰ alijs multa cõtinet in fide erronea.qd de/
clarãt. Mã in pꝛima ꝑte ſumme q.xlvij.arti. vlt. in re
ſpõſione vltimi articuli dicit.ꝙ nõ ẽ poſſibile aliã ter
rã eẽ qᷓ iſtã.qꝛ ois terra naturalit᷑ ferret᷑ ad boc medi
um vbicũq; cẽt.et notũ ẽ ꝙ nõ loquit᷑ de potẽtia na/
ture. ¶ Item in articulo vltimo dicit ꝙ impoſſibile
eſt duos angelos eẽ vnius ſpeciei.⁊ ꝙ impoſſibile eſt
eẽ plures albedines ſeparatas a ſubſtantijs.que vi/
dentur eẽ contra articulũ de omnipotentia dei ⁊ con
tra veritates creditas circa ſacramentum altaris.
tem infra.q.lxxviij.articulo.iij.et vj.⁊ in queſti⸗
onibus diſputatis tenet articulum de vnitate foꝛme
ſubſtantialis in bomine.qui eſt decimuſquartus arti
culus quinte ꝑartis de euan.eterno.damnatus ꝑ ale
xandrum. ¶ Item ex hac opinione thome de vnitaæ
te foꝛme ſicut dicit in glo.okam in dialogo ſuo cõclu
ſiones ſequuntur que in anglia fuerunt ſcãdaloſe.ſ.
ꝙ coꝛpus xpᷣi non fuit idem numero viuum ⁊ moꝛtu
um.et hoc concedit ſanctus thomas in queſtionibꝰ
diſputatis.q.lxiij.qð nõ fuit ſimpliciter. AUnde ſequi⸗
tur vltra ꝙ caro moꝛtua nunq; fuit viua.et ꝙ coꝛpo
ra ſanctoꝛum moꝛtuoꝛum nunqᷓ; fuerũt coꝛpoꝛa ſan

ctoꝛum viuentium.et ideo reliquie coꝛpoꝛum ſancto

rum nunqᷓᷓ fuerunt partes coꝛpoꝛumviuentium.nec
coꝛpus chriſti quod fuit vulneratum in cruce iacuit
quibus ⁊=
alijs pluribus erroꝛibns contra quos quidam docto
res ſpeciales compoſuerũt tractatus concludũt iſti.
2* 4*

i buluſmodi doctrina non poteſt eẽ in omnibus ap
pꝛobata.nec hoc obſtat eius ſanctitati vel canoniſa

tioni. quia non obſtante gloꝛioſo martyrio Cypꝛiani

ipſe errauit in fide ſicut patet.iiij. ſententiaꝝ diſtic.

vj. ⁊ ifra dicet᷑ c.iij. Abi ſctitas vite nñ ifert ſctitatẽ do

retice.¶ Anñ ex bis oibus ĩferũt q; pᷣdicta appꝛobato
vꝛbani quinti non ẽ buius doctrine appꝛobatio vni/
uerſalis ſed tãq; doctrine vtilis ⁊ in multis ꝓbabilis
ſicut doctrina pape magiſtraliter dicta ſola bʒ auto/
ritatẽ magiſtralẽ ſicut dñs Innocẽtiꝰ.iiij.de ſuo ap/
paratu teſtatus ẽ. Sed de bac materia copioſius in/
fra dicet᷑ in tribus pꝛimis concluſionibus tertij capi
tuli. et ideo bꝛeuius ꝑtranſimus. Ad tertiuʒ obiectũ
reſpondetur pꝛimo ꝙ nec facultas ⁊c.
¶ Capitulum. ij.

17.

Circa ſecundum pꝛinci

pale in quo declarandũ eſt ꝙ aſſertiones dicti fratris
per cedulam theologie facultatis dicto domino epi/
ſcopo traditam fuerunt rationabiliter condemnate.
Pꝛemittendum eſt vnum pꝛeambulum genrale qð
in aliquibus dictarum aſſertionum et earum condẽ
natione eſt neceſſario pꝛenotandum videlicet ꝙ licct
aliqua pꝛopoſitio vel aſſertio poſſit habere aliquem
ſenſum verum. tamen poteſt rationabiliter condem-
nari tanqᷓ; reuocanda ꝗpter alium ſenſum falſum in
ea vel in eius ꝓbatione intellectum. Et hbec ſuppoſi/
tio ꝓbatur tam rationibus q autoꝛitatibus ſancto/
rũ doctoꝛum et ſpecialiter ex dictis ſancti tbome de
aquino.vt pars aduerſa ⁊c. Quarto ꝓbatur ſuppo/
ſitio pꝛemiſſa et ſingulariter declaranca eſt per cxem
plum ſumptum ex doctrina eccleſie. Nam per eccle/
ſiam non nunqᷓ aſſertio ambigua habens aliquẽ ſen
ſum catholicum eſt damnata. immo quandoq; aſſer
tiones contradictoꝛie ᷣm vocem per eam ſunt dam/
nate. et ideo altera carum vel vltraq; aliquem habet
ſenſum catholicum. Et ecce exemplum manifeſtum.
Mam Iſid. in libꝛo etbimo.capitulo decimonono li⸗
bꝛo.viij.et habetur.xxiiij.q.iij.capi.quidam autẽ. ap/
te inſinuat ꝙ vtraq; iſtarum. deus creat mala. deꝰ nõ
creat mala eſt bereſis condemnata. vnde et aſſerto/
res vtriuſq; reputat hereticos dictos Coliciãi a quo
dam colico nominati.qui dicunt deum nõ faccre ma
la.contra illud qdð ſcriptum eſt. Ego deus creans ma
la.Floꝛiani a floꝛiano qui econtrario dicunt deũ cre/
aſſe mala ilu quod ſcriptum eſt. Yecit deus

ctrie. ſic 8 de papia martyre q fuit patron? ſecte be/

om̃ia bona. ¶ Ex quibus colligitur quod vtraq; iſta
rũ eſt hcreſis condẽnata.⁊ tñ iſta afſertio.deus creat
mala. habet aliquem ſenſum catholicum ſcilicet iſtuʒ
deus creat mala pene.et ſimiliter iſta. deus nõ creat
mala. pabet ſenſum catbolitum ſcilicet iſtum deꝰ nõ
creat mala culpe ⁊c. . .
Narigit ſuppoſitione pꝛcambula.ſic firmiter ſta⸗
bilita ſingilatim declarandum eſt. aſſertiones dicti
fratris fueruut rationabiliter condenmate.
Pꝛima igitur ꝓpoſitio ſua fuit. Maioꝛ eſt vnio by⸗
poſtatica in cbuſto ꝙᷓ vnio trium perſonarũ in eſſen⸗
tia incrcata.
Secunda.poſſibile eſt eſſe aliquã creaturam puram
in puris naturalibus que ita poſſet ſibi et homi me/
reri ſicut anima chꝛiſti concurrente gratia habituali.

non eit tamen aliqua poſſibilis que tam conuenien⸗
ter coungruenter et ſufficienter hominẽ poſſet redim?
et ſaluare ſicut chꝛiſtus. Et iſta condemnatur reuo/
canda tanqᷓ; falſa et male ſonans et erronca ad intel

lectum pꝛobationis ſue videlicʒ de gratia anime xpᷣi
quo ad pꝛimam eius partenm.
Tertia aliqua pura creatura rationalis poteſt in pu
ris naturalibus beatifice dei eſſentiam intueri.⁊ bãe

dicit patere de creatura pꝛedicta. Et iſta condemna-
tur reuocanda als pariſius damnata tanqᷓ erronez

Quarta.aliqua pura creatura eſt poſſibilis perfecti/
oꝛ anima chꝛiſti in merendo puta gratia anime chri/
ſti. Et bec damnatur reuocanda tanq; falſa erronea

abſurda in theologia et philoſopbia.⁊ theologice d

ctrine irriſiua. Addidit huic ꝓpoſitioni iſtam verifi

cationẽ.et ſi non quo ad quantitatem meriti tũ que
ad modum merendi.et bec omnia eidem ꝓdeſſe nõ

poſſunt.
Quinta. videtur mihi ꝙ talis creatura ſi poneret᷑ eẽ
ſimpliciter genus. Et bec condemnatur reuocanda
ſicut imm
Sexta.ponere aliquod creatum vel aliqua creata eẽ
ſimpliciter et abſolute neceſſe eſt non eſſe contra fidẽ
Et bec cõdemnatur reuocanda tanꝙ falſa ⁊ male ſo

nans in fide ᷣm cõmunem modũ theologoꝛum.

Septima.neceſſe eſſe non repugnat eſſe cauſatũ.Et

bec condemnatur reuocanda tanꝙᷓ falſa et crrones

in fide. M
Octaua.magis eſt conſonũ fidei ponere aliquid ci/
tra pꝛimum eſſe abſolute ⁊ ſimpliciter neceſſe nequa

qᷓ ponerc ipſum ſine aliqua additione cſſe neceſſe eẽ

Et bec condemnatur reuocanda tanqꝙᷓ falſa et erro/

nea ꝓpter fa ſam implicationem et erroneã compa:a
tionis quam includit ꝙ aliq; rem creatam eſſe neceſ/

ſe eſſe ſcilicet ſine aliqua additione eſt conſonum ſa/

cre ſcripture et per conſequens aliquod creatum ẽ in

*

creatum.qd contradictionẽ includit.

MHona.aſſerere aliquid foꝛe verũ quod eſt contra ſa/
cram ſcripturam eſt expꝛeſſiue contra fidem. Et bec
condemnatur reuocanda tanqꝙᷓᷓ falſa et iniurioſa ſan
ctis et doctoꝛibus ſi eam intelligat vniuerſaliter ꝓut

in ꝓbatione eius videtur pꝛetendere.

Decima.non omnem homi

tra fidem. Et bec damnat᷑ reuocanda tanq; falſa ſcã
daloſa et piarum aurium offenſiua et pꝛeſumptuoſe

aſſerta. non obſt ante ꝓbabilitate queſtionis. vtrum

beata virgo fuerit in peccato oꝛiginali concepta c.
Undecim. beatam mariã virginem et dei genitricem
non contraxiſſe peccatum oꝛiginale eſt expꝛeſſe con⸗/
tra fidem. Et bec condemnatur reuocanda tanq fal
ſa ſcandaloſa pꝛeſumptuoſc aſſerta et piarum auriu
offenſiua. . .
Duogdecima.tm̃ eſt contra ſacram ſcripturam vnuʒ⸗
bominem eſſe exemptum a peccato loꝛiginali pꝛeter.
chꝛiſtum ſicut ſi decem bomines ponerent᷑ exempti.
Et bec condemnatur ſicut pꝛecedens reuocanda tan
