tia eo ꝙ intellectus ſit ipſa res intellecta foꝛmaliter.
Item ꝙ nos peius vel melius intelligimus hoc pꝛo
uenit ex intellecto paſſiuo quem dicunt eẽ potentiaʒ
ſenſitiuam. Exrroꝛ nui hoc ponitvnum intellectũ
in omnibus.aut equalitatem in oibus animalibus.
Item ꝗ intellectus non poteſt trãſire de coꝛpoꝛe in
coꝛpus.ita ꝙ ſuccefſiue ſit motoꝛ diuerſoꝝ coꝛpoꝛũ.

Item intellectus noſter per ſua naturalia pote ſt

=.

pertingere ad cogioſcendumm eſfentian⸗ pꝛimnèe eanſe
Hoc male ſonat et eſt erroꝛ ſi intelligst ur de cogniti
one immediata.
Item ꝙ anima nunq; moueretur niſi coꝛpus moue.
retur.ſicut graue vel leue nunq; mo ueretur niſi aer
mo ueretur. H 2OD—

... LCapitulum nonum. .
Erroꝛes voluntate ſiue libero arbitrio.

non eſt determinatum ad eſſe vel non eſſe. non deter
minatur niſi per aliquod quod eſt neceſſarium reſpe
ctu ſui.Erroꝛ.
Item ꝙ voluntas manente paſſione et ſcientia.in
ticulari et in actunon poteſt agere contra aam.
Item ſi ratio recta et voluutas recta.Erroꝛ eſt.quia
eſt contra gloſam Auguſti.ſuper illud põ.Co ncupi⸗
uit anima m ea deſiderare ⁊c. Et quia ᷣm hoc ad re/
ctitudinem voluntatis gratia non eſſet neceſraria
ſolum ſcientia.qd fuit erroꝛ Helagi.
Item ꝙ voluntate exiſtente in tali diſpoſitione in qᷓ
nata eſt moueri.et mouente ſic diſpoſitio ꝙ natuz ſik
mouere impoſibile eſt volũtatem non velle.
Item ꝙ oꝛbis eſt cauſa voluntatis medici vt ſanet.
Item ꝙ voluntas et intellectus nõ mouẽtur in actu
per ſe ſed per cauſam ſempiternam ſcilicet per coꝛpo
ra celeſtia. rMD
Item ꝙ appetitus ceſſantibus impedimentis neceſ
ſario mouetur ab appetibili. Erroꝛ eſi de itellectiuo.
Item ꝙ voluntas pm ſe eſt indeterminata ado po
ſita ſicut materia. determinatur aũt ab appetibili ſi /
cut materia ab agente. UũĩU
Item ꝙ homo agens ex paffione coacte agit.
Item qꝙ poſt concluſionem factam de aliquo facien⸗-
do. voluntas non manet libera. ⁊ ꝙ pene non adhi/
bentur a lege niſi ad coꝛrectionẽ ignoꝛantie et vt coꝛ
rectio ſit alijs pꝛincipium cognitionis vel generatio⸗

nis.
Item qꝙ voluntas bominis neceffitatur per ſuaz co
gnitionem ſicut appetitus bꝛuitt.
Item ꝙ nullum agens eſt ad vtrũlibet immo deter⸗
minatur.
Item ꝙ effectus ſtellarum ſuper liberum arbitriuns
ſunt occulti.
Item ꝙ voluntas noſtra ſubiacet poteſtati coꝛpoꝛũ
Item ꝙ voluntas neceſfario pꝛoſequitur quod fir-
miter ercditum eſt a ratione. ⁊ ꝙ non poteſt abſtine⸗
re ab eo ꝙ ratio dictat. hec autem neceſitatio nõ eſt

coactio.ſed natura voluntatis.

Item ꝙ bomo in omnibus ſuis actionibus ſequit᷑
appetitum et ſemper maioꝛem. Erroꝛ eſt. niſi intelli⸗
atur de maioꝛe ⁊ in mouendo.
tem ꝙ non eſt poſſibile eſſe peccatum in potentijs
anime ſuperioꝛibus.et ita peccatur paſſione et non
voluntate. Hr
Item ꝓ ſcientia contrarioꝛum ſolum eſt cauſa qua/

„

re anima rationalis poteſt in oppoſita.⁊ ꝙ potentia

ſimpliciter vna non poteſt in oppoſita niii per acci-
dgens. et ratione alteiins.
Item ꝙ anima nihil vult niſi mota ab alio a ſe. vn/
de iſtud falſum eſt. anima ſeipſa vult. Erroꝛ. ſi intelli
gatur mota ab alio.ſcilicet ab appetibili vel obiecto
ita ꝙ appetibile ei obiectum ſit tota ratio motus vo
3

innouatione in cauſa.

iuntatis ipliis. “
Item ꝙ duobus bonis pꝛopolitis. quod foꝛtius eſt
oꝛtius mouet. Erroꝛeſt. niſi q;tum eſt ex parte boni
Itemi omnes motus voluntarij reducũtur ad mo
foꝛem pꝛimum. Erroꝛ. niſi intelligatur in moꝛtez pu-

mum ſimpliciter non creatum. Et intelligẽdo de mo
tu ſm ſubſtantia et non öᷣm defoꝛmitatem.

Capitulum. x.
Erroꝛ de toto coniuncto.i.de toto compoſito na/

tnrali perfecto ſiue de homine.
Item ꝗq homo pꝛo tan
to dicitur intelligere ꝓ qto celum dicitur ex ſe moue
te vel intelligere vel viuere.i. quia agens iſtas actio⸗/
nes eſt ei vnitũ vt motoꝛ mobili.et nõ ſubſtatialiter.
Item ꝙ bumanitas nõ eſt foꝛma rei rationiss
Item ꝙ foꝛma bominis non eſt ab extrinſeco. edu⸗/
citur de potentia materie. quia aliter non eſſet gene⸗
ratio vniuoca. ́è
Item ꝙ bomo per nutritionem poteſt fieri aliue·
meraliter et indiuidualiter.

Item ꝙ bomo eſt bomo pꝛeter animam rationalem

¶ Erroꝛes de mundo et mundi eternitate.

IIt em ꝙꝶ nibil eſt eter/

num parte finis qð non ſit eternum a parte pꝛinci
pij quia eſt contra fidem et Erroꝛ.

Item qꝙ redeuntibus coꝛpoꝛibus celeſtibus om̃ibus

in idem punctum. qð fit in. xxxvj milibus annoꝛum
reaibunt idem effectus qui et modo
Item ꝙ non fuit pꝛimus homo nec erit vltimus im

mo ſemp fuit ⁊ ſemꝑ erit hois ex bomine generatio.

Itẽ ꝙ generatio bois eſt circularis eo ꝙ; foꝛma bois
reddit pluries ſuper eandem partem materie.

Itẽ ꝙ qꝛ ſoꝛtes factus ẽ nõ receptibilis eternitatis ⁊

ſi dʒ eẽ eternus neceſſe ẽ vt trãſmutetur natura ⁊ ſpẽ
tem ꝙ mundus eſt eternus qtum ad omnes ſpẽs
1 eo conteutas ⁊ ꝙ tẽpus eternum et motus ⁊ ma⸗/
teria agens ⁊ ſuſcipiens.quia eſt a potentia dei infini
ta ⁊ impoſſibile eſt innouationem eſſe in affectu ſine

Item ꝙ nibil eſſet nouum niſi celum eſſet variatum
reſpectu materie generabilium.
Item q; impoſſibile eſt ſoluere rationes pbiloſophi

SDe cternitate mundi niſi dicamus ꝙ voluntas pꝛimi

implicat incompoſſibilia.
Feen duo ſunt pꝛincipia eterna ſcilicet coꝛpus ce/
12 anima eius.
Itẽ ꝙꝙ tria ſunt pꝛincipia eterna in celeſtibus. ſubie/
ctũ motus eterni aĩa coꝛpoꝛis celeſtis.et pꝛimuʒ mo/
uens deſideratum. Erroꝛ eſt.quo ad duo pꝛima.
Item ꝙ mundus eſt eternus. quia omne qð habz na
turam per qm poſſit eẽ i futuro toto.babʒ naturã ꝑ
quam potuit eẽ in toto pꝛeterito.

Itẽ qꝙ; mũdus lʒ ſit factus ex nihilo.nõ tñ eſt factꝰ de

nouo ⁊ q;uis de non eẽ exicrit ad eẽ.non eẽ non pre/
ceſſit eẽ duratione ſed natura tm̃.
Itẽ ꝙ theologi dicẽtes ꝙ celum qñq; quieſcit argu/
unt ex falſa ſuppoſitione.Et ꝙ dicere celum eẽ et nõ
moueri eſt dicere contradictoꝛia.

Item ꝙ infinite pꝛeceſſerunt celi reuolutiones quas
nen fuit impoſſibile compꝛebendi a pꝛima cauſa ſed

ab intellectu ereett. “rẽ
Item ꝙ elementa ſunt eterna.ſunt tamè facta deno

uo in diſpoſitione quam modo habent.

Itẽ ꝙ qᷓuis generatio hbominũ poſſit deficere volũ⸗
kate pꝛimi.tñ nõ deficiet.qꝛ oꝛbis pꝛimus non tiñ mo

uet ad generationem elementoꝛum ſed etiã hbominũ

quia nec deus eẽt. —.
Item qꝙ celum nunq quieſcit.quia generatio inferi⸗
oꝛum que eſt finis motus celi ceſſare nõ debet.Alia

Item ꝙ ſi celum ſtaret ignis in ſtupam. non ageret.

ratio quia celum ſuum eẽt et ſuam virtutem babet a

motoꝛe ſuo.⁊ hoc conſeruat celum per ſuum motuʒ.
vnde ſi ceſſaret a motu ceſſaret ab eſſe.
Item ꝙ euum et tempus nihil ſunt in re ſed ſolũ in
appꝛebenſione.
Item Zaui generat mundum vm totum ponit va⸗
cuum.Quia locus neceſſario pꝛecedit gencratum in
loco ⁊ tunc ante mundi gencrationeʒ fuiſſet locus ſi⸗
ne locato quod eſt vacuum. .
Item qꝙ elementa pꝛima generatione ſunt facta ex iᷣ
ſo chaos.ſed ſunt eterna. .
Item ꝙ vmuerſum non poteſt deficere.quia pꝛimuʒ
agens babet tranſmutare materiam eternaliter vieſ
ſim. Munc ad iſtam foꝛmam.nunc ad illam.⁊ ſimili⸗
ter materia nata eſt tranſmutari.
Item ꝙ tempus eſt infinitum q;ẽtum ad vtrũq; ext:e
mum licet enim impoſſibile ſit infinita eẽ pertranſi⸗
ta quoꝛum aliquid fuit pertranſeundum. non tamẽ

impoſſibile eſt infinita eẽ pertranſita.quoꝛum nullũ

fuit pertranſeundum.Erroꝛ.
tem ꝙ naturalis phũs ſimpliciter debʒ negare mũ
i nouitatẽ.quia innitit᷑ cauſis⁊ rationibꝰnalibꝰ.Fi
delis autem poteſt negare mundi eternitatem. quia
innititur cauſis ſupernaturalibus. SS
Item ꝙ ratio philoſophi demonſtrans motum celi
eternum.non eſt ſophiſtica. Et mirum eſt ꝙ bomies
pꝛofundi hoc non vident. .
Item ꝙ creatio non eſt poſſibilis ẽuis contrarium
ſit tenendum m fidem.
Item ꝙ non eſt verum ꝙ aliquid fiet ex nibilo vłne
q; factum ſit in puima creatione.

Item ꝙ creatio non debet dici mutatio ad eſſe. Er/

roꝛ ſ intelligatur de omni modo mutationis.
¶ Erroꝛes de celo et ſtellis. Capitulum cij.

tem qy coꝛpoꝛa cele/

ſtia mouentur a pꝛincipio itrinſeco ꝙ ẽ aia.⁊ q mo/

uetur ꝑ animã ⁊ ꝑ virtutem appetitiuã ſicut animal

Sicut enim anima appetẽs mouetur ita ⁊ clum.
Item ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia ex ſe habent cternitateʒ ſue
ſubſtantie.ſed non eternitatem ſui motus.
Itẽ ꝙ anitma celi eſt intelligentia. Et orbes celeſtes
vero ſunt inſtrumẽta intelligentiarum ſicut organa
ſicut auris et oculus eſt oꝛganum virtutis ſenſitiue.

Itẽ ꝙ ſi ĩ aliquo bũoꝛe vᷣtute ſtellaꝝ deuenirẽt ad ta

lẽ ppoꝛtione cuiuſmõi ꝓpoꝛtio ẽ in ſi eminibꝰ pꝛimo/

rũ parentuz. Ex illo humoꝛe poſſet generari bõ.Et

ſufficiẽt poſſs generari ex putrefactiõe vl ex putꝛedie
Item omuium foꝛmarum cã effectiua eſt oꝛbis.
Item ꝙ natura que eſt pꝛincipium motus in coꝛpo/

ribus celeſtibus eſt intelligentia monens. Erroꝛ ſiin

telligatur de natura que eſt actus vel feꝛma.
¶Erroꝛes de natura generabiliũ ⁊ coꝛtuptibilium
Eaplulum XMA.

4
iouut
ig
enaf.
Penqn
enotis
tengt
e
aumtnan
igi
ſumene
ſolrog
Zngpe
cnrpier
ees d

GS
zoigern
Clitte⸗
blaucn
hcuh
zind
Nten q
cohcitio
numtonn
eyhe
lentones
leyi⸗
Noegue
nun Eta

igſen

nadiin⸗
Sod
orhs⸗
Ras
onde
ſanf

unn
Kaſtnfinnz
munzrin
Anaee.
Sndlintürti

nam fnteng

mu.

4

Nckdiatti
menamncn
nintmnzunri
ſie keuinnern
eerniann.
närni

„

2 ae ken.
tiate:n

Nde
bidenuifrede
ſer

.
n.

rnit
õ
copoc⸗

Item q; foꝛme nõ reci/
plunt diuiſionẽ. niſi ᷣm diuiſionẽ materie.Erroꝛ.niſi
ntelligatur de fozmis eductis de potentia materie.
tem ꝙ foꝛma materialis non poteſt crerrſi.
Item ꝙ nihil vebet credi niſi ꝑ ſe notuzʒ.vel ꝙ ex per
e notis poteſt determinari vel declararr.
ſfæ ꝙ materia exterioꝛ obedit ſubſtantie ſpiritua/

dum tra nſmutation1niis. 2
Itẽ ꝙ idiuidua eiuſdẽ ſpẽi vt ſoꝛtes ⁊ plato differũt
ſola rõe materie.et ꝙ foꝛma hñana eadẽ exñte nume/
ro i vtroq; nõ ẽ miꝝ ſi idẽ numero ẽ in diuerſis locis

Item ꝙ poſſibile eſt ꝙ materialiter fiat ignis diluui
um vniucrſale.

cCapitulum. xiiij.
Eroꝛes de neceſſitate euentus rerum.

¶ Item qꝛ nihil fit a caſu

oĩa ex neceſſitate eueniũt.Et ꝙ oia futura q̃ erũt ne

ceſſitate erũt.Et q̃ nõ erũt impoſſibile eſt eẽ.Et ꝙ ni/
bil euenit cõtingẽter cõſiderãdo oẽs caſus.Erroꝛ.qꝛ
ↄcurſꝰ cãꝝ ẽ ð diffinitiõe caſualis.lib.v.de cõſo.phᷣie
31 ꝙ ex diuerſitate locoꝝ acqͥrũt᷑ nccitates euẽtuũ.
Item ꝙ ex diuerſis ſignis celi ſignificantur diuerſe

conditiones in bominibus tam bonoꝛum aut dono/
rum ſpiritualium qꝙ́; rerum tempoꝛalium.

Item ꝙꝙ quibuſdã ſignis aut figuris ſciũtur hoĩm in

tentiones ⁊ mutatiõcs intentionũ. Et an intẽtiones

ille ꝑficiẽde ſint.Et ꝙ ꝑ tales figuras ſciũtur euẽtus

peregrinoꝝ.captiuatio bominũ aut ſolutio captiuo/

rum.Et an nati futuri ſint ſcientes vel latrones.
Itẽ ꝙ ferunt ꝙ diſpoſitio vniuerſi ꝓcedit ex ꝓuidẽ/
tia diuina non immcdiate.ſed mediate motu ſu ꝑioꝝ
Et quod iſtud facit non imponit neceſſitatem inferi

oꝛibus.quia habent contrarietatẽ.ſed ſuperioꝛibus.

Itẽ ꝙ ſanitatẽ ⁊ ifirmitatẽ.vitã ⁊ moꝛtem.attribuũt

poſitioni ſideꝝ ⁊ aſpectui foꝛtñe dicẽtes.qꝙ ſi cũ aſpe

xerit foꝛtuna viuet.ſi non aſpexerit moꝛietur. Erroꝛ.
Itẽ ꝙ in hoꝛa generationis hois in coꝛpoꝛe ſuo.et ꝑ
conſequẽs in anima q̃ ſequitur ex oꝛdine canſarũ ſu/
perioꝛum et inferioꝝ ineſt homini diſpoſitio inclinãſ

in tales actiones ⁊ euentus.Erroꝛ niſi intelligatur ᷣ
cuentibus naturalibus. et per viam. diſpoſitionis.

Capitulum.xv.

Enoren accidente. „.
JItem cum deus nö
comparatur ad entia in ratione cauſe materialis vel
foꝛmalis.non facit accidens eẽ ſine ſubiecto.Ne cuiꝰ
ratione eſt in actu ineẽ ſubiecto ſuo.

Itẽ ꝙ accñs exñs ſine ſubiecto nõ ẽ accñs niſi equo ⸗

ce.Et ꝙ impoſſibile eſt quantitatẽ ſiue dimenſioneʒ
eſſe per ſe.hoc enim eẽt ipſam eẽ ſubſtantiam.
Itẽ ꝙ facere accidẽs eẽ ſine ſubiecto bʒ rõncʒ ipoſſi/

bilis iplicãtis cõtradictionẽ.vt credimꝰ i euchariſtia
Quitus erroꝛ

Duitus erroꝛ ¶ Itẽ ꝙ de? non poſſet facere accidẽs
ſine ſubiecto.nec plures dimenſiones ſimul eẽ.
¶ Erroꝛes de ſcittia ⁊ pia. ¶ Capitulum.xvj.
¶Item q; omnes ſcietie
ſunt neceſſarie pᷣter phiſicas diſciplinas.Et qꝙ nõ ſũt
neceſſarie niſi ꝓpter conſuetudinem bominum.
Itẽ ꝙ nulla queſtio diſputabiłẽ ꝑ rationẽ quã phᷣs

no deberet diſputare ⁊ determinare.quia ratõnes ac

——„

oꝛ ſi intelligatur ſimpliciter et ſcm omnẽ mo

Itẽ ꝙ delectatio in actibꝰ

eipiuntur a rebus. Phaloſopbia auͦt o?s kes bʒ con
ſiderare pᷣm diuerſas ſui partes.
Itẽ ꝙ poſſibile vłipoſſibile ſimpłr.id ẽ.oiĩbus mõis
eſt poſſibile.vel impoſſibile ſcdᷣm pbiloſoppiam,.
tem ꝙ ſapientes mundi ſunt pbiloſophi tmm.
Itẽ ꝙ nõ ẽ excellẽtioꝛ ſtatus qᷓ; vacare philoſophie.
tem qꝙ; bomo non debʒ eẽ contentus autoꝛitate ad
habendum certitudinem alicuius queſtioniis.
Itẽ ꝙ ad ̊ ꝙ bõ babeat certitudinẽ cõcluſionis oꝑ⸗
tet ꝙ ſit fũdatꝰ ſuꝑ pᷣncipia ꝑ ſe nota. Erroꝛ qꝛ gene/
raliter tam de certitudine appᷣbenſionis.qᷓ adbeſio/
nis loquitur.
¶ En oꝛes de ſacra ſcripytuna ¶ Capitulum. xvij.
¶Item qꝛ ſermones the
ologi fundati ſun t in fabulis. MM
Jecn ꝙ nibil plus ſcitur ꝓpter ſcire tbeologiam,.
tẽ ꝙ fabule ⁊ falſa ſuut i lege xpᷣiana ſicut ⁊ in alijs

Zien ꝙ lex chꝛiſtiana impedit addiſcere.

tem ꝙ lex naturalis ꝓhibet interfectionem animaʒ
lium irrationabilium.ſicut rationabilium licʒ nõ tĩ
¶ Erroꝛes de fide ⁊ ſacramẽtis. ¶ Capitulũ.xviij
¶ Item oʒ non eſt curan
dum de fide ſi dicat᷑ aliqͥd eẽ hereticũ qꝛ ẽ cõtra fidex⸗
Item ꝙ non eſt credendum niſi per ſe notũ.vel ex ꝓ
ſe notis poſſit declaran. ¶ Item ꝙ nõ ẽ curadum
de ſepultura. em ꝙ non eſt oꝛandum.
Itẽ ꝙ nõ ẽ cõfeſſio faciẽda niſi ad apparentiam.
Erxroꝛes de raptu. apitulum. xix.

Item ꝙ raptus ⁊ viſio

nes non babet fieri niſi per natuam.
¶ Erroꝛes de vitijs et virtutibus. Kapituluʒ. xx.

Item q peccata cõtra

naturam vtpote abuſus in coitu licet ſint contra na
turam ſpeciei.non tamen contra naturaʒ indiuidui.
Itẽ ꝙ ſimplex foꝛnicatio vtpote ſolutus cum ſolu/
ta non eſt peccatum. H

—

Item q dignitas eet in cauſis ſupioꝛib poſſe facere

peccata ⁊ mõſtra pᷣter itentionẽ.cũ natnra bec poſſet
venereis nõ impedit actuʒ
ſiue vſum intellectus. Beez ꝙ cõtinentia nõ eſt
eſſentialiter virtus. tẽ ꝙ perfecta abſtinentia
ab actu camis coꝛrumpit virtutem et ſpeciem.
Itẽ ꝙ pauꝑ ĩ bonis foꝛtune nõ pᷣt agere ĩ moꝛalibus
Itẽ bumilitas ꝓut quis non oſtentat ea que babet ſᷣ
vilipẽdit et humiliat ſe nõ eſt virtus.Erroꝛ ſi intelli⸗
atur ꝙ nec virtus nec actus virtuoſus.
tem ꝙ non ſunt poſſibile alie virtutes niſi acquiſi⸗
te vel innate. MM
Itẽ ꝙ caſtitas nõ ẽ maiꝰ bonũ qᷓ; pfecta abſtinẽtia.
Iteʒ finis terribilium eſt moꝛs.Erroꝛ ſi exdudat ter
rgien inferni qui eſt extremus. r
Erroꝛes de reſnrrectione. ¶ Capitulum. xxj.

AItem aꝛ non contigit
coꝛpus coꝛruptum redire idem numero nec idẽ nu⸗
mero reſurget.Erroꝛ.

Item ꝙ reſurrectio futura nõ dʒ cedi neq; cõcedi a

phoqꝛ voſſil le iehigarig tons r qꝛ ẽt pbũs
dʒ captiuare intellectũ in obſequium fidei chꝛiſti.
Erroꝛes de felicitate ſiue bestitudine.¶ Cap.xxij.

teſt a eo infundi imediate. ¶ Iẽ vicere dare deũ
lelicitatem vni et non alij eſt ſine ratione ⁊ figmẽtuzʒ
tẽ ꝙ bomo oꝛdinatus qꝙᷓtũ ad intellectũ et effectuõ
iĩcut poteſt eſſe ſuficiẽter ꝑ virtutes intellectuales ⁊
moꝛales.de quibus loquitur phũs in ethicis eſt ſuffi
cienter diſpoſitus ad felicitatem eternam.

Itẽ ꝙ felicitas habetur in hac vita et non in alia.
Item ꝙ homo poſt moꝛtem amittit omne bonum.

Item ꝙ bonum quod bomini poſſibile eſt conſiſtit
in virtutibus intellectualibdus. .
Seauunẽ articuli cõdemnati ꝑiſius ¶ Ca. xxiij

ſti art iculi qui ſequũ
tur fuerũt ↄdẽnati in facultate artiũ ꝑiſiꝰ. M.ccc.xl
iiij.in feſto natiuitatis dñi.Oꝛ nullus mgr̃ baccalari
us vel ſcolaris in artiũ facultate legẽs piſius audeat
aliqᷓm ꝓpoſitionẽ famoſaʒ illius autoꝛis cuius libꝛũ
legit dicere ſimpłr eẽ falſa.vel eẽ falſã de vtute ᷣmo/
nis.ſ̊ credi debeat ꝙ autoꝛ lʒ ponẽdo illã habuitvnũ
intellectũ.ſᷣ vel cõcedat eã vel ſenſum verũ diſtiguat
a ſenſu falſo.Cã buius ẽ qꝛ pari rõne ꝓpoſitiones bi
blie abſoluto ſermone erũt negãde qð eſt pꝑiculoſum
Et qꝛ ſermo nõ hbʒ veritatẽ niſi ex impoſitione et vſu
cõmuni accipitur vel alioꝛum ideo talis ẽ virtus ſer⸗/
monis qualiter eo cõiter autoꝛcs vtũtur.et qualẽ exi
git materia.cum ſermones ſint inquirẽdi penes ma/
teriam ſubiectam.
Item ꝙ nõ dicat ſimpliciter vel de virtute ſermonis
omnẽ ppoſitionẽ eſſe falſam que eſſet falſa ᷣm ſuppo
ſitionem perſonalem terminoꝛum.eo ꝙ iſte erroꝛ du
cit ad erroꝛem pꝛioꝛem. Autoꝛes enim ſepe vtuntur

alijs ꝓpoſitionibus ſuppoſitionis.

Seẽ ꝙ non dicat ꝙ nulla ꝓpoſitio diſtinguẽda ſit qm̃
oc ducit ad pᷣdictos erroꝛes.⁊ qꝛ ſi diſcipulus vnuʒ
ſenſum ꝓpoſitiõis accipiet ⁊ doctoꝛ aliũ itellexerit di/

ſcipulus falſe infoꝛmabit᷑ donec ꝓpoſitio diſtinguet

Similiter ſi opponẽs vnũ ſenſũ intelligat et reſpon/
dens alium recipiet.diſputatio erit ad tm̃ ſi nulla fi/
at diſtinctio. ⸗
* nullus dicat nouã ꝓpoſitionẽ eẽ cõcedendaʒ
inõ ſit vera in eiꝰſenſu ꝓpꝛio.qꝛ hoc dicere ducit ad
erroꝛes pᷣdictos.qꝛ biblia et autoꝛes nõ ſꝑ vtunt᷑ ſer-/
monibus pᷣm ꝓpꝛios ſenſus ipoꝝ. Magis ei oꝑtzʒ in
affirmãdo vel negãdo ſermones ad materiam ſubie

ctã attẽdere qᷓ; ad ꝓpꝛietateʒ ſermonis. Diſputatio
nanq; ad ꝓpꝛictatẽ ſermonis attẽdens et nullã reci-

piẽs ꝓpoſitionẽ pᷣterqᷓ in ſenſu ꝓpꝛio.nõ ẽ diſputa/
tio niſi ſophiſtica.diſputatões doctriales.et dialetice
que inquiſitionem veritatis attendant modicam ha
bent de nominibus ſolicitudinem.
Itẽ ꝙ nullus dicat ſciam nouã eẽ de rebus ꝗ̃ nõ ſũt
ſigna et q̃ nõ ſunt termini vel oꝛones.qm̃ in ſcientijs

vtimur terminis ꝓ rebus qᷓs nobiſcum poꝛtare non

poſſumus ad diſputationes.ideo ſcientiam babemꝰ
de rebus licet mediãtibus terminis vel oꝛationibus.
Item ꝙ nullus aſſerat ſimpliciter abſq; oratione vł
diſtinctiõe iſtas ꝓpoſitiones vel cõſilłes.ꝙ ſoꝛtes vel
plato vel deus ⁊ creatura nihil ſunt.qꝛ iſta verba pꝛi
ma facie male ſonãt.qꝛ talis ꝓpoſitio ſenſum vnum
habet falſuʒz. videlicet ſi negatio in bac dictione nihil
implicat intelligeretur eandem cadere ſupꝛa ens ſin
gular iter. ſed vt ſupꝛa entia pluraliter.

¶Iſti funt articuli reuo

cati Anno dñi.M.ccc. xviij. ij. die octo. piſiꝰ ꝑ fratrẽ

iohãnem guion oꝛdinis minoꝝ in domo pᷣdicatoꝛũ.
Itẽ generare ſᷣm ſuãꝗ rõneʒ foꝛmalẽ non ſit in patre.
Itẽ ꝙ generare realiter elicitum ſit in diuinis.

Itẽ ꝙ generare ſiue elicitũ ſiue inelicitum ſit in flio.
Item ꝙ generare et generari in diuinis accepta noti

onaliter ſunt idem inter ſe in diuinis.

Itẽ dicere ꝙ pater in diuinis nõ ſit foꝛmaliter gene

rans alia generatiõe ꝙᷓ illa q̃ filius foꝛmalit᷑ ẽ genitꝰ.

4

Erroꝛes iobannis de

mericuria oꝛdinis ciſtercieñ. Articuli cõdemnati per

mgfr̃os ꝑiſienſes. Anno dñi.M. ccc. xlvij. et ꝓbibiti

om̃ibus baccalarijs legẽtibus qui legunt vel legerũt
ſnias ſub pena pꝛiuationis ab omni bonoꝛe faculta⸗
tis quoꝝ articuloꝝ aliqui reputant᷑ erronei aliqui ſu
ſpecti aut male ſonantes in fide.
3 tã ꝙ ſatis erat poſſibile ꝙ ꝑ volũtatẽ autvolitionẽ

creataʒ xpᷣs aliquid voluit qð nunqᷓ; debuit euenire.

*

Item ꝙ chꝛiſtus potuit dixiſſe falſum ⁊ aſſeruiſſe al

ſertione creata tam vocali q; mentail.
Itẽ ꝙ qualitercũq; vult deus vult efficaciter ita eſſe.
Itẽ ꝙ deus facit q; aliquis peccet ⁊ ꝙ ſit peccatoꝛ et
vult voluntate beneplaciti ꝙ ülle ſit peccatoꝛ.

Item ꝙ nullus peccat volendo aliqualiter aliter q

deus velit eum velle. Item qdeus aliqᷣd
repꝛobat ꝙ ipᷣe vult voluntate beneplaciti.

Itẽ quẽlibet peccantem deus vult peccare volũtate

bñplaciti.et facit eum peccare et vult ꝙ peccet.
Item ꝙ deus facit malum eſſe et peccatum eſſe.
Item qꝙ peccatum magis eſt bonum qᷓ; malum.
te ꝙ aliquis faciat aliqͥd om̃ino vt deus vult ipᷣm
acere voluntate beueplaciti ꝙ talis pececect.

Itẽ q̃cũqʒ peccat ↄfoꝛmat volũtatẽ ſuã volũtati bñ/

placiti dei ſic ꝙ illa vult ſicut deus vult eum velle.

Item ꝙ poſſibile eſt chꝛiſtum pᷣm voluntatem crea⸗

tam erraſſe ⁊ ᷣm hominem mendaciũ pꝛotuliſe.

IZtẽ poſſet dici ꝙ aĩa chꝛiſti vnita verbo ſaltẽ ꝑ acc.

cidens poſſet odire deum vel reſpuere ſiue deteſtari.
Itẽ ꝙ ſi aliq̃s hñs vſũ liberi arbitrij ĩcidẽs i tẽptatio
nẽ tãtã ꝙ nõ poſſit illi reſiſtere. moueat᷑ ad illecebꝛã
cũ aliẽa vxoꝛe ñ cõmittit adulteriũ.⁊ ſic de alijs pctis

Itẽ ꝓꝙ aliq̃ ẽ poſſibilis paſſio cuivolũtas etiã habita

gratia quacũq; ſine miraculo nõ poſſʒ reſiſtere quin
eliceret actum ſm illã ⁊ talis actus nõ eſt peccatum.
Itẽ qꝙ nõ ẽ peioꝛ demeritoꝛie i caſu qͥvicioſuʒ bʒ bitũ
demeritoꝛiũ cũ actu qᷓ; qͥ bʒ ↄſimilẽ habitũ ſine actu

Itẽ ꝙ nõ ẽ peioꝛ moꝛaliter qͥ vitioſum bʒ habitus et

actũ.ꝙ qͥ babituʒ eiuſdem rationis babet ſine actu.
Itẽ ꝙ nõ ẽ melioꝛ meritoꝛie qui habet habitũ merito

rium et actũ qᷓ; qui bʒ cõſimilẽ habitum ſine actu.

Item ꝙ malus quacunq; malicia actuali et bituali

equalibus adinuicẽ nõ ẽ peioꝛ ex actuali ſimul ꝙᷓ ex

actuali tm̃ vel ex habituali tm̃.

Item ꝙ bonus quacunq; bonitate actuali et babitu

ali adinuicẽ equalibus non eſt magis bonus ex vtra
8 ex babituali tm. .
tem ꝙ nulla creatura aut nulla circumſtantia rei
bona diminuit peccatuzʒ quin ſit tantum qntũ foꝛe

ſine illa ccteris pa

gitot
Pununt
jinetiolͤ
Guntushfons

enchoiumn

Cbibtumad⸗
gi gbopliet⸗
Mtonndcinfa

ſiſiinnn

eotitenep
gn hthli
nufomefitiſt
engMnckan
ſcinven piimipe
oſe Norain
tengtchnoſtes
ſtoſattatoſute
guus dot dusc
ccerettdic
modiret ppim
Jengdac
Vtdenertonns
Jonaydauseſt
Pivcztummaln
Jongequcan
ſitcr uirwtepan
Jenqdascte
fotockioſiein
Jiicdesctact
Jona deuscke
ſibctaruntn
Ningadeocſ
donaitonnsc
Nicöcunche
menimzligtr
Nonqecpec
Nemamia
engpdo
ceclmnutale
Mlbaiarti
Jongmnl.
ſinntiliue
honzpſis ſut
fſtallico
tficaria. 3
Kunom

Sſi⸗
ſuaurigtotee
eitinfotnn
liſ ician
tigmla
uidianöbon
ncrleni⸗

Ghrclun
ptuoſa

uns öſtſent,
äfüinſ
ugm
Auh. dw.

iobapni
WglN
Kdesgnilan
ns dom W
Wſc.
eg ünit
Aut Smnzin

„ „
2 „
eſelſeee
huſeſlentten
„ N

Ine

A TmWl

777 6 ,
* 4 e 4 4
1 F. 4
8 *
„ Z
4,6 e
mnnX. M.
7
. 1 75 4 ,
is lüch⸗
„ i e
, .
n ſi
aet NMDNEr
66 mieeti,
e
vNite.ο.,
1 „Nt
chi

1utmnlc
iinm

Item q pia intentio et naturalis pietas augent pec
catum ⁊ non diminuunt ceteris paribus.
Itẽ peccatũ poſt longã conſuetudinem commiſſum

eſt minus qᷓ foꝛet ante conſuetudinen.
Item ꝙ odium pꝛoximi non eſt demeritoꝛinzʒ niſi qꝛ

pꝛohibitum a deo.

Itẽ ꝓbabiliter poſſet ſuſtineri cognitionẽ vlvoliti
onem nõ eẽ diſtinctã ab anima. ĩmo ẽ ipſa anima et
ſic ſuſtinẽs nõ teneret᷑ nec cogeret᷑ negare ꝓpoſitiöe,

p ſe notã.nec negatur autoꝛitatem admittendam.

Item ꝙꝙ ꝓbabile eſt in lumine naturali nõ ẽ accidẽ
tia.ſᷣ omnẽ rẽ eẽ ſubſtantiã.et ꝙ vbi nõ eẽt fides boc
cæẽt ponendũ vel ꝓbabiliter poſſet poni.
Item ꝙ non eſt euidens euidentia reducta ad certi -
tudinem pꝛimi pꝛincipij quin quodcunq; quod eſt

anet pꝛoduci nobilius.

tem ꝙ tenentes vt cõmuniter tenet᷑ ꝙ intentio vo
litio ſenſatio ſint qᷓlitates ſubiectiue exiſtentes.in aia

quas põt deus creare ſe ſolo cet qͥ hoc ponere vult bʒ

cõcedere et dicere ꝙ deus poteſt facere ſe ſolo vt ani⸗

ma odiret ꝓximum et deum non demeritoꝛie.

Item ꝙ deus eſt cauſa aliqualiter actus demeritoꝛij

vt demeritoꝛius eſt.

Itein ꝙ deus eſt cauſa peccati vt peccatum eſt ⁊ ma

li inq;tum malum cſt.

Item ꝙ quecunq; volũtas cauſat aliquid cauſat ta⸗

liter in virtute pꝛime cauſe. . MUM
Item ꝙ deus eſt cauſa maxima et immediata pꝛiua-
tionis et iuſticie in actu.

Itẽ ꝙ deus eſt actio et cauſa peccati vt peccatuʒ eſt.

Item qꝙ deus eſt cauſa cuiuſlibet modi actus ct cu/
iuſlibet circumſtantie pꝛoductte.
Itẽm a deo eſt ꝙ actus demeritoꝛius fit inq;tum
demeritoꝛius ecct.
Itẽ ꝙ qcunq; creatura demõſtrata hec ẽ vera bec chi
mera intelligitur hec chimera potcſt intelligi.

Item ꝙ quacũq; creatura demonſtrata bec eſt vera

bec res maioꝛ deo poteſt cogitari.

Item ꝙ pꝛopter opcra alicuius futura bona deus 5

oꝛdinauit aliquem ab eterno.

Itẽ e aliqͥs pᷣdeſtinatus ẽ ab eterno ppter bornum
vſuũ liberi arbitrij.quẽ deꝰ pꝛeſciuit eum babiturum.
Item ꝙ non ſic gratis et miſericoꝛditer deus pꝛede/
fſtinanit illũ quẽ pꝛedeſtinauit quin et pꝛe omnibus
bonis ipſius futuris vel alterius.
Areiculi contra magiſtrũ Micolaũ de vl⸗

tricuria. Anno domini. M. cccxlviij. poſt
feſtum omnium ſanctoꝝ. Capit. xxvj.

¶ Iſti ſequentes articuli

fuerut in romana curia cõdẽnati et ꝑ magiſtꝝ NHico

laũ ſupᷣdictũ publice iĩ vniuerſitate pariſiẽſi rceuocati
Dixi q; multa venerũt ad animaʒ ex quibus ꝑpendi
ſeu iudicaui bonũ eẽ ſimpliciter ſcribere iſtum tracta
tum.et ꝙ vlterioꝛ dilatio diſplicebat deo.reuoco tan
qᷓ pꝛeſumptuoſum ſuſpectum et periculoſum.
Item ꝙ de rebus ꝑ apparentia naturalia quaſi nul/
la certitudo habeni poteſt. illa tũ modica põt ĩ bꝛeui
tpe haberi ſi homies intellectũ ſuũ conuertãt.ad res
non ad intellectum Ariſto.ſeu commentatoꝛis.reuo
co tanq; falſum et erroneum.
Itein ꝙ non poteſt euidenter euidentia pꝛedicta ex
vna re inferri ſeu concludi alia res.vel ex non cẽ vni
us ad eẽ alterius.reuoco tanqᷓ; falſum ⁊ erroneum ⁊
ſuſpectum. W

ctus reuoco tanqᷓ falſum.

Itẽ q; ille ꝓpoſitiones deus ẽ. deꝰ? nõ ẽ penitꝰ iq ſt⸗
gnificãt licet alio ⁊ alio modo.reuoco tanqᷓ; fallum.
Itẽ ꝙ dixi ⁊ ſcripſi ꝙ bec ꝓpoſitio homo ẽ animal ñ
ſm fidẽ neceſſaria nõ attendẽs ꝓ nũc neceſſariã cõ
nexitatem pꝛedictoꝛum terminoꝝ reuoco tãqᷓ; falſũ.
Itẽ dixi pꝛohdoloꝛ ĩ pꝛicipio pꝛimo qñ legi ſentẽtias
et in epła ſecũda ⁊ ſexta quas ſcripſi cõtra bonifaciũ
ꝙ ex eo ꝙ vna res ẽ nõ põt euidẽter euidentia ducta
ex pᷣmo pꝛicipio referri ꝙ alia res ſit.reuoco tãqᷓ; fim

Item dixi in locis pꝛedictis ꝙ ex eo ꝙ vna res eſt nõ

poteſt inferri euidenter ꝙ alia res non ſit reuoco tan
ꝙᷓ; falſum et erroneum. ä

Item ex eo ꝙ vna res non eſt non poteſt euidẽter in

ferri euidentia ducta ex pꝛimo pꝛincipio ꝙ ta lia nõ
ſit. reuoco tanq; falſum. —J
Ztenm ex eo ꝙ vna res non eſt non poteſt euidẽter in
erri ꝙ; alia res ſit. reuoco tanꝙᷓ; fallum.
Itẽ dixi in epla tertia ad Bonifaciũ ꝙ certitudo eui
gẽtie non bʒ gradus.reuoco tanqᷓ; falſum. MMM
Itẽ i eadẽ epła ꝙ de ſuba materiali.alia ab aia nr̃a ſ̃
hẽmus certitudinez euidentie.rcuoco tanqᷓ; fallum.
Itẽ in eadẽ epiſtola q; excepta certitudine fidei nõ ẽ

glia certitudo niſi pꝛimi pꝛincipij vel q̃ ĩ pꝛimũ pꝛinci

piñ põt reduci vel reſolui.renoco tanqᷓᷓ falſum.
Itẽ i epiſtola qᷓrta ad Bonifaciñ ꝙ bec cõſequẽtia æ
ẽ ⁊ pꝛius nõ fuit.igit᷑ alia res ab a ẽ euidẽs euidentia
deducta ex pꝛimo pꝛicipio.reuoco tãqᷓ; fal. ⁊ bereticũ
Itẽ epiſtola quita ad Bonifaciũ ꝙ bec cõſequẽtia ñ
ẽ euides euidentia deducta ex pꝛimo pꝛicipio.ignis ẽ
appꝛoximatus ſtupe.et nullum eſt impedimentũ.igi
tur ſtupa comburetur. reuoco tanqᷓ; falſum.
Itẽ iĩ eadẽ epiſtola ꝙ nõ ſcimꝰeuidẽter ꝙ aliq̃ cã cau
ſet efficaciter que nõ ſit deus reuoco tanq; falſum.
Item in eadem epiſtola ꝙ non ſcimus euidenter q
aliquis ſit vel eſſe poſſit effectus naturaliter pꝛodu⸗/

Item eadem epiſtola ꝙ quibuſcunq; acceptis q̃ poſ
ſunt eẽ cauſa alicuius effectus non ſcimꝰ euidẽter
ad poſitionem eoꝛum ſequatur effectus poſitiuus.re
uoco tanqᷓ; falſum. ́́”M
Itẽ ꝙ neſcimus euidẽter ꝙ in aliqua pductione cõ/
currat ſubiectũ reuoco tãqᷓ;ᷓ falſũ hereticũ ⁊ eroneũ
Itẽ epiſtola pᷣdicta ꝙ nulla poteſt eẽ ſimpliciter de
mõſtratio q̃ ex exiſtẽtia cauſaꝝ demõſtret᷑ exñtia effe
ctus.reuoco tanꝙᷓ falſum bereticum ⁊ erroneuʒ.
Item epiſtola predicta ꝙ non eſt nobis euidẽter no

⁷

tũ ꝙ poſſit fieri aliqua demonſtratio a pꝛioꝛi realiter
differenti tanqᷓ; reuoco falſum. l
Item ꝙꝙ non poteſt euidenter oſtendi nobilitas vn
us rei ſuper aliam rem.reuoco tanqᷓ fallun.
Itẽ i pᷣdicta epla ꝙ q̃cũq; re demõſtrata nullꝰ? ſcit eui
dẽter qͥ excedat ĩ nobilitate oẽs alias res.reuoco t.f.
Item quacunq; re demonſtrata nullus ſcit euidẽter
quin illa ſcit deus ſi per deum intelligamus ens nobi
liſſimum.reuoco tanqᷓ; falſum. rU⸗Ʒ
Itẽ eadẽ epiſtola ꝙ aliqͥs neſcit euidẽter q vna res
ſit filiꝰ alteriꝰ.reuoco tãqᷓ; falſũ erroneũ ⁊ bereticuʒ.
Item eadem epiſtola in qualibet re oſtenſa nullꝰſcit
cuidenter quin ipſe idem debeat imponere bonoꝛcʒ
in aximum reuoco tanqᷓ falſum c7c.
Itẽ epiſtola pꝛedicta ꝙ aliquis neſcit euidenter qn
iſta rõnabiliter poſſet cõcedi ſi aliq̃ res eſt deus eſt. pꝓ
ductus.reuoco tanqᷓᷓ falſuʒ erroneñn. Itẽ dixi in
vico ſtraminũ ꝙ nõ pᷣt cuidẽter oñdi qͥn ꝗqlibʒ res ſit
cterna.reuoco tanq;ᷓ fgalſum exxoneum ⁊ bereticum.

Ites epla ſexta ad Bemardã viri q; pane demöſtra
to nõ põt euidẽter oñdi qᷣn ibi ſit ali res q̊ nõ ſit ac⸗

ℳ—

cidens.in inſtrumẽto reuocatiõis reuoco tanqᷓ; flin.

Itẽ dixi epla ſeptima ꝙ pt dici ſine cõtradictione ad
d5 gaie Pon duci ꝙ ois res de mũdo eſt ꝓducta.
teuoco tanqᷓ; falſum erroneũ hereticũ ⁊ blaſppemũ
Item epiſtola eadem dixi.ꝙ iſta conſequentia non
Eſt euidens a eſt pꝛoductum.igitur aliquis ꝓducens
eſt a vel fuit. reuoco tanq; falſun.
Itẽ epla nona ad Bernardũ dixi ꝙ iſte cõſequẽtie
nõ ſunt euidẽtes.actꝰ intelligẽdi ẽ.igit᷑ intellectus ẽ.
actus volẽdi ẽ.igit᷑ volũtas ẽ.reuoco tanꝙᷓ falſum.
Item dixi ſemel in vico ſtraminum ꝙ non poteſt eui
denter oſtendi quin omnia que apparent ſint vera.
ſeuoco tanꝙᷓ falſſiiiimnm.
Item dixi in quadam diſputatione ꝙ deus et creatu
Fa non ſunt aliquid. reuoco tanqᷓ; fallum.
Item dixi in quadam diſputatione ꝙ cõtradictoꝛia
adinuicẽ ſignificaut idem.reuoco tanꝙᷓ falſum.
— em dixi ꝙ vidi in dictis ariſ.⁊ cõmentato/
ris q̃ſtiones mille determiatas cõtra q́s nõ
inueni rönes demonſtratiuas ſᷣ mibi bñ oc⸗
currũt alique ꝑ qᷓs videbat᷑ mibi ꝙ ita poſſent tene/
ti rõnes oppoſite ſicut ꝓpoſite ab eis qᷓs tñ dixi nõ eẽ
determinatas ⁊ oppoſitas ſed ſolũ ꝓbabiles. Iſtum
articulum aſſero falſum.et reuoco ſicut iacet.
Itẽ eꝙ cum noticia q̃ põt haberi ſᷣm apparẽtia natu/
ralia poſſet in modico tꝑe multũ admirari ꝙ aliqui
ſtudent in Ariſtotele ⁊ comentatoꝛe et vſq; ad etatẽ
decrepitã.⁊ ꝓpter eoꝝ ſermones logicos deſerat res
moꝛales et cam boni cõmunis intm̃ ꝙ nunc exurre·
pit amicus veritatis ſcʒ ꝙ ipᷣemet ⁊ fecit ſonare tubã
ſuã vt doꝛmientes in ſomno excitaret. Cõtriſtati ſũt
valde et quaſi armati ad capitale bellum cõtra eum
irruerũt.iſtũ articulũ reputo falſum ⁊ pᷣumptuoſuzʒ
Itẽ ꝙ res abſolute ꝑmanẽtes de qͥbꝰ dr cõiter ꝙ ge/
rant᷑ ⁊ coꝛrũpunt᷑.ſunt eterne ſiue ſint ſubſtãtie ſiue
accidentia. reuoco et aſſero tanqᷓ; falſum bereticum
⁊ erroneum. “
Item qꝙ in rebus naturalibus non eſt niſi motus lo
calis diſgregationis ⁊ congregationis.ita ꝙ qũ ad ta
lem motũ ſequit᷑ cõgregatio coꝛpoꝝ athomaliuʒ na/
turaliũ colligunt᷑ adinuicẽ et ſoꝛtiunt᷑ naturã vnius
ſuppoſiti dicit᷑ generatio.qñ ſegregant᷑ dẽ coꝛruptio.
Et qñ ꝑ motũ localẽ athomalia cum aliquo ſuppoſi
to q̃ ſunt talia ꝙ nec aduentus eoꝝ videt᷑ facere ad
motum ſuppoſiti vel ad id qð dicit᷑ operatio natura
lis eius tunc dicitur alteratio. Iſtum articulum affe
ro bereticum et reputo falſum.
Itẽ cqꝙ lumẽ nihil aliò ẽ qᷓ; quedã coꝛpa q̃ nata ſũt ſe
qui motũ ſoł vel alterius coꝛꝑis luminoſi.ita ꝙ fit ꝑ
motũ localẽ taliũ coꝛpoꝝ aduenientium ad pñtiam
coꝛpis luminoſi.Et ſi dicat᷑ ꝙ nõ fit ꝑ motũ localem
qꝛ ibi inſtãti fit. Rñdet᷑ ꝙ imo fit in tꝑe ſicut ſonus li
cet nõ ꝑcipiamus qꝛ fit ſubito. Iſtũ articulũ reputo

Item ꝙ vniuerſum eſt perfectiſſimum ſ̃m ſe et ᷣm
omnes ſuas ptes.⁊ ꝙ nulla poteſt eſſe imꝑfectio nec
in toto nec in partibus ꝓpter hoc opoꝛtet totuʒ ⁊ ꝑ
tes eſſe eternas.nec traſire de nõ eẽ ad eẽ.nec ecõuer
ſo.qꝛ ad illud ſequerct᷑ neceſſario in vniuerſo vłi ꝑti
bus ciꝰipfectio.iſtũ articulũ reuoco falſuʒ ⁊ erꝛoneũ
Itẽ quicqͥd ẽ in vniuerſo melius ẽ ipᷣm qᷓ; non ipᷣm.
Iſtũ articulũ reputo et affero falſum ⁊ erroneum.
Iteʒ ꝙ due albedincs aut quecunq; duo indiuidua

eiuſdem ſpeciei cueniunt ad ſenſum vel intellectus

vt eadẽ res.ſunt omino cadẽ. nec dʒ eis negari aliqs
gradus idẽptitatis qtũcunq; ſint in diuerſis ſitibus

vel ſuppoſitis.iſtũ articu.reputo falſuʒ ⁊ exroneum

Item ꝙ pꝛemiatio bonoꝛum et punitio maloꝛum ꝑ
poc fit ꝙ quando coꝛpoꝛa athomalia ſegregantur re

manent quidam ſpiritus qui dicuntur vnus intelle-
ctus et alius ſenſus.⁊ iſti ſpiritus ſicut in bono ſe ba
bebant in optima diſpoſitione ſic ſe babebũt infinici

es ſᷣm ꝙ illa iudicia infinicies congregabuntur. ⁊ ſic
in hoc bonus pꝛemiabitur. malus autem puniet᷑ q
infinicies quando iterabitur congregatio ſuoꝝ atho

malium habebit ſemper ſuam malam diſpoſitioneʒ.

vel poteſt aliter poni.ꝙ illi duo ſpiritus bonoꝝ quã
do dicunt᷑ coꝛrumpi ſuppoſita eoꝛuʒ fiunt alteri ſup
poſito conſtituto ex atbomis perfectioꝛa. Et ꝙ tale
ſuppoſitum ſit minoꝛis perfectionis idcirco intelligi
bilia magis q; pꝛius remeant ad eos. Iſtuʒ articulũ
aſſero falſum et erroneuum.
Item ꝙ omne coꝛruptibile includit in ſe repugnan⸗
tiã et cõtradictionẽ reputo falſũ erroneũ ⁊ hereticũ.
Itẽ ꝙ iſti concluſioni.Res permanentis nature ſũt
eterne. magis eſt aſſentièduʒ q́; oppoſite.Et ſi aliqui
dicant eum negare fidem. Ex hoc non oſtenditur vł
non oſtendunt ꝙ boc non poſſunt dicere niſi menti/
endo. Iſtum articulum reputo falſuin.
Item ꝙ actus anime noſtre ſunt eterni.ſed q aliqũ
intelligamus aliquando non.hoc pꝛo tanto eſt. quia
per motum ſpiritualem redditur aliqua ratio intelli
gibilis. cum coniungunt᷑ aliqua circa ſenſum ſicut di
cit in rebus permanentibus mutabilibus.nihil ẽ no
uum de nouo in eẽ poſitum.cum aliqua res eſt aliqñ
pꝛeſens alicui per motum localem cui pꝛimo ñ erat

pꝛeſens.iſtũ articulũ aſſero falſũ ⁊ reputo hereticY.
Item ꝙ ſuppoſita redibunt eadem numero per re/

ditum corpoꝛum celeſtium ad eundem ſitum. iſtum
articulum aſſero falſum et reputo erroneum.
Item qꝙ eadem intellectio que nunc ẽ in pꝛeſens mi⸗/
