Xpũs moꝛ⁊uus fuiſſet ſub ſpeciebus ſi ülle in triduo
fuiſſent reſeruate et ſimiliter ſi aliquis confeciſſet
non fuiſſet ibi niſi coꝛpus moꝛtuũ. li.iiij.di.xj.6.
Xpũs quale coꝛpus dedit diſcipulis et quale nos ſu⸗
mimus li.iiij. di. xj. in textu.i.
Xpñs quõ ſe oſtẽdit duobus diſcipulis in foꝛma pe/
regrini libꝛo.iiij. di. xij..“.
Xpi pꝛepuciuʒ et ſanguis quõ ſunt ſuꝑ terram li.iiij.
Xpũs zancenanet integer in coꝛdibus noſtris lib.iiij.
diſtin. xij. 4.
Xpũs an ſit pluries ibi vbi hoſtia ĩ plures partes di/
uicitur li.iiij. diſt. xij.... .
ĩ coꝛpus eſt in ſacramẽto non vt in loco ſed vt i
ligno nedum ſignante ſed etiam continentie libꝛo

Xpi coꝛpus quare in maioꝛi ſolennitate conficitur qᷓ

chriſtus inſtituit libꝛo.iiij.di.xij. 7.
Xpi roꝛpus quõ eſt in maioꝛi ſpecie in calice quãdo
agqua apponitur vino libꝛo.iiij.di.xij.2.
Xpi coꝛpus verũ an vere frangatur in ſe acramẽto al⸗
taris libꝛo.iiij. di. xij.q.:g. R. 41. ⁊ totũ

ĩ coꝛis mauducatio tria complectitur ⁊ rõne cn
ius ꝛ manducari li. iiij. di xij. 43. Item ibi ponit

in maſticatõne tria ſunt. ponat in manducatõne.

Xpi coꝛpus incoꝛruptibile ꝑ miraculum non poteſt

„

frangi q;uis idem coꝛpꝰ ꝑ miraculum poſſit eſſe
in vno loco et in pluribus li.iiij. di. xij. 45.

Xpi caro que eſt ſicut carbo ignitus qñ ſenſuʒ mẽtis

noſtre inflammat li. iiij. di. xij. &r.
Xpi coꝛpus an traijciat᷑ in ventrẽ muris libro.iüij. di.
Xpi coꝛpus inſeꝑabiliter vnitũ eẽ ſpẽbꝰ quõ itelligit
Xpi coꝛpꝰ ſumere qre magẽ ydoneus pctõꝛ qᷓ; mus
libꝛo. iiij. di. xiij. 25. diſt. xiij. 26.
Xopi coꝛpus mus rodendo quid comedat. libꝛo.iiij.
Xpi coꝛpus quare mus nõ põt ſumere qᷓ;uis illð poſ
ſit vas pollutũ reciꝑe li.iij.di.xiij.22·

9

Xpi coꝛpus an deſcendat in ventrẽ bois li.iiij. di. xiij.

. .ij. f. Pe. 28

Xpi coꝛpꝰ qͥ pñ̃t cõficere et ſunt ne ⸗
cceſſaria ad h̊ ſaczm licite cõficiẽdũ li.iiij.di.xiij.a.b

Xpi comus qui poſſunt
li homines libꝛ0. iiij. di.

Xpũs quẽ ſanauit ex toto ſanauit ⁊ quare ſucceſſiue

02

non ſubito ſanauit li. iiij. di. xx. 0.

Xpũs quare ſine confeſſione vocali abſolult mulierẽ

9 2227

in adulterio depꝛebẽſam li.iij.di.xvij. 724.
Xpũs quare non inſtituit confeſſioneʒ expreſe ſicut

alia ſacramenta libꝛo.iiij.di. xvij.2.
Xs differenter iudicabit motaleet veniale lib iiij.

diſ xviar zJzdz.—
Xps quõ dẽ daudere celũ lib.iiij. di.xviij. 0.
Xps quõ hʒ claues inferni li.iiij. iſt. xviij. 11.
Xp̃o mundũ iudicante quo dic
contriſtare liiiij. diſt. xliij.3.
Xpᷣo mundũ iudicãte quõ peccata oi
tebũt li.iiij. diſt. xliij. ..
Tpi reſurrectio an ſit noſtre reſurrectionis cã libꝛo

iiij. diſt. xliij. qx.f. R totum.

–

Xpũs qu intliigit iudex viuop et moxtuon libyo
iiij. diſt. xliij.f. diſt. Avij. I.

Xpũs quare ſolũ iudicabit chꝛiſtianos ñ aliosiiij.
Xpũs iudicaturus quare pꝛemittit miniſteni ignis

angeli et vocis li.iij diſt. xlvi.»x.
Xpũs ex quo ſeuſu dixit aplis.xij ſedebitis ſup ſexes

⁊c li.iiij.diſt.xlvij.o.

Xypũs an omnes iudicabit tam bonos qmalos

Xpũs an iudicabit angelos lib.iiij. diſt. xlvij. iiij.d
Xpũs in quo loco iudicabit li. iiij. diſt. xl viij.i.
Tpi poteſtas iudiciaria an ſit m bñanitateʒ an ſm
iuinitatem li. iiij. di. xl viij. q/j. a. R. 8.

Xpũs an in ĩudicio apparebit malis in foꝛma diui.

nitatis li.iiij. di. xl viij. q. ij. b. Re

2.
Xpũs an ĩ iudicio apparebit repꝛobis in ſoma go

rioſa li.iij. di. xlviij.q. ij. . R. 3.
De chꝛiſto iudice futuro et de iudicio extremo quae
aliqua vbi iudicium.
Cʒ3elus
Zelus quid eſt li.j. in ꝓlogo.19. .
Zelus quõ obuiat peccato li.j. ſt. xlvij. „
abule ſug textũ ſententiaꝝ cñ Wonanenturaf
nis. In quã ſparſim viciola quedã adnotaui in Ho

nauentura et lombardo ſuis locis emẽdanda. Aere

oꝛ etiã in tabule articulis quedã emerſura que poſ⸗
ſunt a rigido cenſore baud iniuria culpariſj advtrũ
q; ſi non defendendi arma ſaltem excuſanch preſidi
parabit autoritas. que dinina
non bumanam in nullo penitus errare. pꝛeſem vbi
euoluit ꝓfũdiſſima de ſummis rebꝰ⸗ doetrina. Mec
vlla poteſt arbitratu meo vncq;ᷓ euolui ꝓfundioꝛ ea

que in ſententiaꝝ libris et eius libꝛi comentarijs tr·

ditur. ita vt nõ immerito poſſim vicere ad Bonaue
turã ullud Jone. pieciſti me in pfundũ in coꝛde ma
ris.et ad Lombardum illud Eccs. Alta ꝓfunditas
q́̃s inneniet eã. Ergo vbi vl Bonauẽturd vel Zom
bardum. vel enixum ex vtroch; fetumꝰ
deris ſub erroꝛis onere iacentem. oꝛ0 velis (vt in ex
ddo pꝛecipit dũs de odientis iumento) mibi omnes
literaꝝ peritos amanti.eſſe in caſtigando ſubleuan⸗
di coadiutoꝛ. poteſt em̃ vel incuria vel alia foꝛte cau
ſa erratum et ſine libri defoꝛmitate et ſine gra⸗
gentis conatu inſtaurari. “

nere determinst ep ſo⸗

maloꝝ memo:ia fß

m in oibus p93

aſſerit condirionem

repertorij fetum vi⸗

di le

ciomni

ttnignn⸗
rzicgzfctin
eſsfucart
orrmencore
senonbinma
gloſnatulsb
Cntdupiable
uctköstene
Vcniuttrm
Gontunzpnis
lcosennt
euiit
ſiintrionh
Antuefepotone⸗
Nnidnri
nttonfnoben
Calllorduepenn
funtaeſenp
duntmnde
Auntepiotun
GGcnim Vinn
sſanconclium
Popnotoſn
Roaparsind
Peigriner
hostzndoce
tocohlliodi
ltetotaltter
logguidicte
aſcen dog
füinplenur
ſüftlhrend
ſoltetireuc
nuscontnes
WN
ngiſen
ueſäkgit
m blumn
iteſcten
etſehueniesz:
—
0Comunti
ſgoritortt
ſeinlunmnin
ainnn
aunmm
untlglen⸗
gn ii
geen ehllin
cn

virginis gloꝛioſe

tionibus eoꝛundem.
. efatio.
Niuerſis pᷣſentes
litteras inſpecturis. Stephanus p/
miſſione diuina Pariſienſis eccleſie
Winiſter indignus Salutem in filio
Magnarũ ⁊ ꝑſonarum grauiũ cre
bꝛa eloqʒ fidei accenſa inſinuauit relatio.ꝙ nõnulli

Pariſius ſtudentes in artibus ꝓpꝛie facultatis limi

tes tranſcendentes.quoſdam manifeſtos ⁊ execrabi
les erroꝛes immo potius vanitates ⁊ inſanias in ro
tulo ſeu cedulis bis annexo ſeu annexis contentos
quaſi dubitabiles in ſcolis tractare ⁊ diſputare pᷣſu⸗
munt.nõ attendentes illud Bꝛegoꝛij. Qui ſapienter
loqui nititur.magnopere metuat. ne eiꝰ eloquio au/
dientium vnitas cõfundatur.pꝛeſertim cum erroꝛes
ꝛedictos gentilium ſcripturis muniunt quos pꝛoh

pudoꝛ ad ſuã imꝑitiaʒ aſſerunt.ſic cogẽtes vt eis ne

ſciant rñdere. Ne autem qð ſic innuũt aſſerere vide/
antur.reſpõſiones ita palliãt.qd dum putant vitaꝛe
ſcillam.incidunt in caribdim. Dicunt em̃ ea eſſe no/
ta ⁊ vera ſᷣm phiam. ſed non ſᷣm fidem catholicam.
quaſi ſint due veritates contrarie.⁊ quaſi contra ve
ritatem ſacre ſcripture ſit veritas in dictis gentilium

damnatoꝛum. de quibus ſcriptum eſt. Perdam ſapi

entiam ſapientum.quia vera ſapientia perdet falſaʒ
ſapientiam. Atinam tales attenderent dictum ſapiẽ
tis ſeu conſilium dicẽtis.Si tibi eſt intellectus.rñde
pꝛoximo tuo.ſin autem.ſit manus tua ſuper os tuuʒ
ne capiaris in verbo indiſciplinato et confundaris.
NMe igitur incauta locutio trahat ſimplices in erroꝛẽ
nos tam doctoꝝ ſacre tbeologie qᷓ; alioꝛũ cõmunica
to conſilio diſtricte talia fieri ⁊ cõſimilia phibemus.
et ea totaliter condẽnamus.excõmunicantes om̃es
illos qui dictos erroꝛes dogmatizauerint.vel aliquẽ
de eiſdem dogmatizare.aut defendere vel ſuſtinere
pᷣſumpſerint quoquomodo.et audientes eoꝛum.ni⸗
ſi infra ſeptem dies nobis vel cancellario Pariſien⸗
ſi duxerint reuelandum. nibilominꝰ ꝓceſſur iad pe
nas contra cos pꝛo qualitate culpe pꝛout ius dicta/
uerit infligendas. Libꝛũ ctiam de amoꝛe ſiue de deo
amoꝛis.qͥ ſic incipit. Cogit me multũ ⁊c.⁊ ſic ᷑minat᷑
Caue igit᷑ galtere amoꝛiſ exercere mãdata⁊c. Itẽ eti
am libꝛum geomantie.qui ſic incipit. Eſtimauerunt
indi.⁊c.et ſic terminatur.Ratiocinare igitur ſuꝑ eaʒ
et ſic inuenies t.(re libꝛos et rotulos et quater⸗
nos nigromanticos aut continentes exꝑimenta ſoꝛ⸗
tilegioꝝ. inuocationes demonum ſeu coiurationes ĩ
periculum animarum ſeu in quibus de talibus ct ſi⸗
milibus fidei oꝛthodoxe ⁊ bonis moꝛibus aut operi
bus cuidenter aduerſantibus tractatur. per eandez
ſententiam noſtrã condemnamus. ⁊ omnes qui di/
ctos rotulos.libꝛos et quaternos dogmatizauerint
⁊ audierint. niſi infra ſeptem dies nobis vei cancel-/
lario Pariſienſi reuelauerint. eo modo quo ſuperiꝰ
eſt expꝛeſſum. In bis ſcriptis ſententiam excõmuni
cationis ferentes.ad alias penas pꝛout grauitas cul
pe exigerit nibilominꝰ ꝓceſſuri. Oatũ anno dñi mil
leſimo ducẽteſimo.ſeptuageſimoſeptimo.die domi⸗
uica qua ctat᷑ Letare hieruſaleʒ in eccia pariſienſi.

—

li erronei omnium pene facultatum.in anglia et pa/
riſius ſtudioſe ⁊ autoꝛitatiue condẽnati cum reuoca

¶ Mollectio erroꝛũ in an

glia ⁊ pariſius condemnatoꝛum qui ſic per capitula

diſtinguuntur. Et pꝛimo de erroꝛibus condemnatis
in angli. P “

De erroꝛibus in grãmatics .
De erroꝛibꝰ in lo gica H Y.
De erroꝛibus in naturali hbiloſophia iij.

De erroꝛibꝰ pariſius condemnatis a domino Buil/
lermo epiſcopo pariſienni. iin.
eerroꝛibus quos condemnauit ſtephanus epiſco
pus pariſienſis. ?JYMUÿ5 v.
e erroꝛibus quos idem dominus condẽnauit alia

vice. Abi pꝛimo ponunt᷑ erroꝛes de deo. vj.
Erroꝛes de intelligentia vel angelo. viyj
Erroꝛes de anima vel intellectu. vilj.
Erroꝛes de voluntate ſiue libero arbitrio. ix.

Erroꝛes de toto cõiuncto ſiue de vmine.i.de compo
ſito naturaliter perfecto.

. ⸗
Erroꝛes de mundo ⁊ mundi eternitate. xj.
Erroꝛes d celo ⁊ ſtellis. ij⸗
Erroꝛes de natura generabiliũ ⁊ coꝛruptibiliũ. xiij
Erroꝛes de neceſntate euentus rerum. xiiij.
Erroꝛes de accidente. xv.
Erroꝛes de ſcientia ⁊ philoſophia. xvj.
Erroꝛes de ſacra ſcriptura. xvij
Erroꝛes de fide ⁊ ſacramentis. xviy.
Erroꝛes de raptu. xix.
Erroꝛes de vitijs ⁊ virtutibus. xx.
Erroꝛes de reſurrectione. . Xxj.
Erroꝛes de felicitate ſiue beatitudine. „— xxij
Erroꝛes condẽnati ꝑiſiꝰ in facultate artiũ xxiij.
Erroꝛes Johis guyon oꝛdis fratrũ minoꝝ xxiiij.

Erroꝛes Johãnis de mercuria oꝛdis ciſtercieñ. xxv
Erroꝛes magiſtri Micolai de vltricuria. xäxrxvj.
tem quidam articuli damnati ab epo Pariſi. et
magiſtris theologie.Anno domini. M. ccc. xl. Capi/
tulum. xxvij.
Copia cedule reuocationis quoꝛundam articuloꝛuʒ
fratris Dionyſij ſoulech at oꝛdinis fratrũ minoꝛũ
facte per eundẽ pariſius ⁊ in curia romana xxviij
NReuocatio magiſtri Jobannis de caloꝛe. xxix.
NReuocatio ludonici facta anno dñi.M.ccclxij. xxx.
NReuocatio Guidonis fratris oꝛdinis beremitarum

ſancti Auguſtini. rrrxxji.

Reuocatio Symonis facta ãno dũi. m. ccc.lj. xxxij.

Articuli in qbus magiſter ſniaꝝ cõiterñ tenet᷑.xxxiij
Determinatio quedam pariſius facta ꝑ almam fa/
cultatem theologicam.anno dñi.m.cccxviij.ſuꝑ qui
buſdam ſupſtitionibus nouiter exoꝛtis. xxxiiij.
Excerpta pꝛincipalium articuloꝛuz tractatus cuiuſ⸗
dã contra erroꝛes fratris Jobannis de monteſo
no oꝛdinis pꝛedicatoꝛum in quo continentur etiã

erroꝛes contra immaculatã virginis marie conce

ptionem. H xxxxv
1 ſu e r0 2 e8GCOC ndé-
nati a fratre Roberto kilunardbi archiepo Cãtuari

enſi. de conſenſu oim magiſtroꝛũ tam regentiũ q; nõ
regentium apud oxoniam die iouis.xx. ante feſttum

ſancti Cuberti in quadrageſima. Anno domini.M)

cc. lxxvj. M . .
¶ Erroꝛes in grammatica. ¶ Capitulũ.j.
Ego currit.tu currit.Currit ⁊ curro.eque ſunt perłe

fcriptis. Quos quiq; vogtatizauerit vel defende⸗
rit. A venerabili pr̃e Guillermo Pariſienſi epo. con
uocato cõſilio oim mgr̃oꝛũ tũc ꝑiſiꝰ degentiũ viculo
anathematis eſt innodatus.Et ideo eos cauere de/
bent omnes pꝛofeſſoꝛes fidei oꝛtodoxe.
Pꝛimꝰ ẽ ꝙ diuia eentia i ſe. nec ab angelo nec ab bo⸗
mine viceat᷑ vel videbit᷑Cõtra að firmiter creden/
dun eſt ꝙ in ſua eſſentia vel ſubſtãtia vel natura vi⸗
debit᷑ ab oibus gloꝛificatis. Se erroꝛ ẽ ꝙ licz di
e

Its currens eſt ego. Ite eaue ſunt con grue ſoꝛtis
legere. ſoꝛti legere. ſicut ſoꝛtẽ legre.
tem ꝙ verbum manens verbum põt pꝛiuari om̃i
bus ſuis accidentibus.
Item ꝙ nullum nomen eſt tercie perſone.
¶ Erroꝛes in logica Capitulum. ij
Oꝛ cõtraria poſſunt eſſe ſimul vera in aliqᷓ materia.
Item ſylogiſmus peccans in materia non eſt ſylo

Item ꝙ nõ eſt ſuppoſitio in ꝓpoſitione magis ꝓ ſup uina eentia eade ſit ĩ pre ⁊ filio et ſpũſancto.tamẽ vt
poſito q; pꝛo ſignificato. Et iõ idem eſt dicere. Cu bec eẽntia ẽ in rõe foꝛme. vna in pꝛe et filio.licet nõ

vna in ſpũſancto ⁊ i bis. et tamẽ foꝛma idẽ ẽ e diuia
eẽntia. Cõtra qð firmiter credendũ ẽ vna ẽ eentia
fubſtãtialis. vel natura ĩ pr̃e ⁊ filio et ſpũſancto.⁊ ea

luſlibet hominis aſinus currit. Et aſinꝰ cuiuſlibet
bominis currit. ¶ Item ꝙ bominis aſinus
currit. tem ꝙ animal eſt omnis hoſno.
Item eꝙ ſignum non diſtribuit ſubiectum in compa dẽ eẽntia in rõe foꝛme.
ratione ad pꝛedicatum. ut ẽ amoꝛ ? nexꝰ ñ ꝓcedit a filio. tm̃ a pie. Coͤtra

Item ꝙ veritas cum neceſſitate tm̃ eſt cum conſtan qð aſſerendũ ẽ ꝙ ſpuũſſanctꝰ ꝓut ẽ amoꝛ ⁊n

tia ſubiecti. . , cedit ab vtroqʒ. ¶ Quart? e ꝙ multe veritates fue⸗
Item ꝙ non eſt ponere demonſtrationem ſine reb?ꝰ rüũt ab eterno ã nõ ſunt ipe deus. aolre qð aſſerẽ
entibus. .„GD S dũ ẽ. urugepami nũc vel pꝛincipiuʒ ⁊ creatio
3 ꝙ omnis pꝛopoſitio de futuro va eſt neceffaria. paſſio nõ ſunt creatoꝛ vel creatura. ¶Coͤtra qð cre
tem ꝙ terminus cum verbo de pꝛeſenti diſtribuitt dendũẽ,/ ꝛincipiũ ẽ creatoꝛ ⁊ creati paſſio ẽ cres
pꝛꝛe omnibus differentijs tempoꝝ. tura. 4 ext? q; augelꝰ malus in pꝛimo inſtãti ſue
Item ex negatiua de pꝛedicato finito ſi. equitur af / creatiõis fuit malꝰ?. et nũq; fuit ñ malꝰ. ¶ Cotra qð
firmatiua de pꝛedicato infinito ſine cõſtantia ſub⸗ tenendũ ẽ ꝙ aliqñ fuit bonus. ¶ Septimus ẽ ꝙ nee

aĩe gloꝛificate nec coꝛpa gloꝛioſa vel gloꝛificata eꝛũt
i celo empireo cũ ãgelis. i celo aqueo vel criſtallino
qẽ ſuꝑ firmamentũ. Qð ẽt dicere hſumũt de beata
virgine. ötra qd credendũ ẽ qd idẽ ẽ locſctõꝛuʒ
ãgeloꝝ ⁊ btãꝝ aia m.ſ.celũ empireñ. Et ꝙ igẽ erit coꝛ
pon gloꝛificatoꝝ buanoꝝ. Et ſimiliter idẽẽ loc? ſpiri
eualis hoim btõꝝ et ſanctoꝝ angeloꝛũ. ¶Oetau? g

iecti.
Erroꝛes in naturali philoſophia. ꝗ apitu. iij.
Quotquot ſunt compoſita.tot ſunt omnino pꝛinci⸗
pia prima.
Atem qꝙ forma non coꝛrumpitur in pure nibil.
Item ꝙ nulla potentia actiua eſt in materia.
tẽ ꝙꝙ pꝛiuatio eſt pure nibil ⁊ eſt in coꝛporibus ſuꝑ
celeſtibus. ſicut in hbis inferioribus.
Item q; conuerſiua eſt generatio animalium. ſicut
elementorum.

ſi velit eẽ vbiq;. ¶ Cotra qad credendũ ẽ. ¶ Nonue
ẽqꝙ bʒ melioꝛa naturalia de nccitate habebit maioꝛ?ẽ

Item ꝙ vegetatiua. ſenſitiua. et intellectiua ſunt ſi⸗ atiã et gloꝛiã. ¶ Cotra qd alferẽdũ ẽ. Serimus
mul tempe in embrione. . diabolus nũcq; babuit vnde poſſet ſtare. Nec ẽt
tem q intellectiua introducta coꝛpoꝛi.coꝛrumpit᷑ adã ſtatu innocẽtie. & ötra qað voᷣm ẽ ꝙ diabo?
vegetatiua et ſenſitiua. Adã babuerũt vñ poſſet frare.lʒ nõ vñ poſſet pficeꝛe

plex. velvegetatiua ſi ubſtantia pꝛima ſimplexnon
eſt compolita neq; ſimpler. ⸗
Item ꝙ tempus nõ eſt in pꝛedicamento quãtitatis. bit ab angelis ſanctis ⁊ aiabus gloꝛificatis.
tem nõ eſt inuentum ab Ariſtotcle q intellecti · ¶Item & vna eſt eenti ſubſtantialis vel naturaipa-
ua manet poſt ſepzratone i ce ct fllio et ſpirituſancto. Et eadem eentia in tatio⸗
Item ꝙ quando lincõpletum fit completum viueſi ne foꝛme in patre et filio et ſpiritulanct.
ficat eſſentiã. Sy quando incõpletum ſit ſub com Item ꝙ ſpũſſanctus pꝛout eſt ſanctus et amoꝛ pꝛo/
Item ꝙvegetatiua ſenſitius et intcllectiua ſunt vna Itẽ ꝙ vna ſola veritas fuit ab cterno e deus. Et
foꝛma ſimpleex. nulla veritas fuit ab eterno ã non ſit illa veritas.
Item ꝙ coꝛpus viuum eſt equiuoce coꝛpus. corbꝰ Itẽ qꝙ pꝛimum nunc creatio paſſio eſt creatura.
moꝛtuum m quid coꝛpbus. FItem ꝙ malus angelus aliquãdo fuit bonus et nõ
Zeen ꝙ materia et foꝛma no diſtinguũt eſſentiaz. malus Et poſt peccando factus eſt malus.

Item ꝙ ſubſtantia pꝛima nõ eſt compoſita neq; ſim

ſſertiones oppoſite erroꝛibus.
eniecr credendũ ẽ.⁊ nullaten? dubitoͤcuz

tem ꝙꝙ cauſa pꝛima eſt oꝛdinabilis in genere tamẽę Itẽ ꝙ idẽ ẽ locꝰcoꝛꝑis.ſ.empireũ celũ ſcõy ageloꝝ?
eſt extra genus. tm aia r. ige erit coꝛpm. bũanoꝝ gloꝛificatop. ſi
Item cy quando intellectiua vnitur materie pꝛme. milit idẽ ẽ locꝰſpũalis ſcõꝛũ angeloꝛuũ 2 boim bonop
ita ꝙ coꝛrumpitur illud qd pꝛoceſſit vſq; ad mate Itẽ ꝙ ãgelus ẽ in loco ꝑ diſtinctiões. ita ꝙ ſi ẽ bic no
riam pꝛimm. ogliadi ibi in Sqe inſtanti. impoſſibile eſt enim eum in eo⸗
Qui ſuſtinet. docet vefendit er intentione aliqð iſto ⸗ gem inſtãti eẽ vbiq; cum boc ſit pꝛopꝛium dei.
rũ pᷣdictoꝝ.ſi ſit mgr̃ ab officio magiſterij deponatn? Item ꝙ ſcᷣm ꝙ pꝛeoꝛdinatum eſt pꝛedeſtinatum
ex cõmuni cõſilio. Si ſit baccalariꝰ non pꝛomoueat deo dabitur gratia et gloꝛia.
ad magiſteriũ hᷣ ab vniuerſitate expellaẽ Capi.iiij

Sreie De nr z babuerũt vnde poſ⸗
Iſti ſunt erroꝛes de te

Item ꝙ malus angelus et ad
— ⸗- . „ ◻ . Itẽ eodeʒ anno dominica q cãtaba
ſabiles cõtra aatholicam vitatẽ reꝑti in quibuſdam

MW. cc. xx. guilbelm? poſtmodum cõſtancieñn · eb in

Tertiꝰ ẽ ꝙ ſpũſſanctus ꝓ

angelus ĩ eodẽ iſtanti pt eẽ in diuerſis locis.⁊ ẽvbiq

qꝙ deus i ſua ſ⸗ ubſtãtia eẽntia vel naturaviæ

. oficere.
ſent ſtare. Et ſi non vnde poſſent bae Letare hierlin

8 pP

Egnihidaibe
Keinc⸗

ttowummien
ſegatamanite
Zywodorini.

us ice tuero
pin Höinlig
eſitgteoltve
gferonbust
ſi. (Quinus
purihfutprinn
kfoma bonin
pe Vaunn
lttbiprecpon
Potatupufiuan
Papetblle
ſane
Mtairne

tiuſc
lutnfia
t.
19
tareoderrat
Gliomagſ
Dednia
. Riaan
rn
an e
Damnus
ntofiren
gunltustnis
ſingenplunn
Jong dison
ernt belnob
Etgindogenen
. eaen
itama
ng egſie
bunſbieguaie
detbnf
uunduemg
ucklt
mmngdusefi
Puchnn
Cn

Bin
ietdngne
.
Giingfnen

Nrrcfiin
meſtinheti
datnſmi
nethäifn,
mittioeſie
e Cewigtite
Mnc guinan
Qrhegunr
intöeaa ng
ni iee n
ncen (e
ieeneng
an
jitdns en
ozauiſten
igaiichei
cind,

4
4

morii n

gin in,
oN 60

4

☛

ſermone beati Jobaͤnis baptiſte in domo minoꝛum

pariſius pᷣdicauit ꝙ liberũ arbitriũ hʒ potentiã natu

ralẽ ad recipiendũ gratiã nõ effectiuã aliquo mõ qð

falſum c.qꝛ nolens nõ recipit eã. Scdo ꝙ quidã na⸗
tus nũqꝙᷓ fuit in gratia. ſp yſmabel aut iudas fuit.⁊
nũqꝙ; iobãnes qdð ẽ cõtra fidẽ. Baptiʒati em̃ habent
tiã de qᷓ reᷣpẽſus publice in conſequenti die apo⸗/
Bolornenr Petri et Pauli publice retractauit.
¶ Hax ⁊ gratia oibus aſſerẽtibus hãcverita
tẽ. Data fuit hec ſentẽtia piſius Anno dñi
M. cc. xl. In octaua ephie. Capitul.yx.
¶Aſti ſunt erroꝛes condẽ
nati ⁊ excõmunicati cũ om̃ibus qͥ eos ſciẽter docue
rint vl afferueriut a domino ſtephano pariſienſi epᷣo

Anno domini.M.cc. xx. Die mercurij ante feſtum

beati Micolai hiemalioios. —
(Wunzs articulus ẽ ꝙ intellectus omniũ hominũ ẽ
us ideniro. eo Eꝙ illa ẽ falſa vel impꝛo⸗
pꝛia. Hõ intelligit. ¶ Certius eſt volũtas bvis ex ne
ceſſitate vult vel eligit. ¶ Quartus eſt ꝙ omnia q̃ᷓ in
inferioꝛibus agunt᷑ ſubſunt neceſſitati coꝛpoꝛũ cele/
ſtiũ. ¶ Quintus ꝙ mũdus ẽ eternus. Sextus q;
nunqᷓ; fuit pꝛimus bomo. Septimus ꝙ anima qꝗᷓ
eſt foꝛma hominis ſcdᷣm ꝙ bomo coꝛrũpit coꝛrupto
coꝛꝑe. Octauus ꝙ anima ſeꝑata poſt moꝛtẽ ñ pa-
tit᷑ ab igne coꝛpoꝛeo. ¶ Mdnus qꝙ libeꝝ arbitrium ẽ
potẽtia paſſiua nõ actiua.Et ꝙ neceſſitate mouetur
ab appetibili. eaimn ꝙ deus non cognoſcit ſin
ula. Undecimus ꝙ deus non cognoſcit aliud a ſe.
LBogeckinns ꝙ bũani actus nõ regunt᷑ puiden
tia diuina. ¶ Credecimus ꝙ deus nõ pᷣt dare ĩimoꝛ/

talitatem vlł incoꝛruptibilitatem rei coꝛruptibili vel
moꝛtati. ¶ ¶apitulum. vj. . —
lti articuli qui ſed

tur condemnati ſunt a dño ſtephano piſieñ.epᷣo de
cõſilio magiſtroꝛũ tbeologie.Anno dñi. M. cc. xxvj.
Die dñica qᷓ cantat᷑ Letare bierłm in eccleſia ꝑiſien
ſi. Abi ex cõicauit in ſcriptis oẽs illos qui eos docu⸗
erint vel defenderint. Et pꝛimo oꝛdinant᷑ illi qui ſũt
e deo.
Pꝛimus ꝙ deus non eſt trinus et vnus. quoniã tri/
nitas nõ ſtat cum ſumma ſimplicitate. Abi enim eſt
ꝓluralitas realis.ibi neceſſario eſt additio et compo
ſitio.exemplum de aceruo lapidum.
Item eꝙ deus non põt generare ſibi ſimilẽ.qð em̃ ge
nerat᷑ ab aliquo bʒ beineon aliq; a quo dependet
et ꝙ in deo generare nõ eſt ſignum pfectionis.
Item ꝙ deus non cognoſeit alia a ſe.
Item ꝙ deus nõ põt dare perpetuitatẽ rei tranſmu⸗
tabili vel coꝛruptibili vt eſt coꝛpus humanum.
tem ꝙ deus ſiue pꝛima cauia nõ poſſet ꝓducere ef
ectum ſibi equalem niſi temperaret ſuam potentiã.
tẽꝙ deus nõ poſſet facerè plures aias in numero.
Item ꝙ deus nunq; plus creauit intelligentiam q̃;
modo creauit.
Item ꝙ deus eſt infinite virtutis in duratione nõ in
actione.talis enim infinitas nõ eſt niſi in coꝛꝑe finito
ſi eẽt. Et ꝙ pꝛima cã nõ poſſet plures mũdos facere.
Item ꝙ ſine agente pꝛopꝛio vt patre et ſole a deo nõ
poſſet fieri bomo.
Item ꝙ deum i hac vita moꝛtali poſſumus intellige
re per eſſentiam.

Item g deus non potuit feciſſe pꝛimam materism,

niſi mediante co:poꝛe celeſti. J”́”ẽõ
Item ꝙ a voluntate antiqua non poteſt nouũ pce⸗
dere abſq; tranſmutatione pꝛecedene. –
Item ꝙ cauſa pꝛima non babet cognitionẽ aut ſciẽ/
tiam futuroꝛum contingentiuʒ. Pꝛimo quia ſutura
cõtingentia non ſunt entia. Secũdo qꝛ futura cõtin/
gentia ſunt ꝑticularia. Deus aũt cognoſcit virtute ĩ
tellectiua qᷓ non põt coguoſcere ꝑticulare.Añ ſi non
eẽt ſenſus foꝛte intellectus nõ diſtingueret inter ſoꝛ/
tem et platonẽ.licet diſtingueret inter bominẽ et aſi
nũ. Tertio ꝓpter oꝛdinẽ cauſe ad cauſatũ pꝛeſcia em̃
diuina ẽ neceſſaria cã pᷣſcitoꝛum. Quarta ratio ẽ or-
do ſcientie ad ſcitũ.qᷓ;uis enim ſcientia non ſit cauſa
fati. exquo tamẽ ſcitur determinatur ad alterã partẽ
contradictionis.et hoc multomagis in ſcientia diui/
na ꝙᷓ in ſcientia noſtra. OWUMU
Iteʒ ꝙ pꝛimũ pꝛincipium non põt eẽ ſine diuerſorũ
factoꝛum hic nnferius niſi mediantibus alijs cauſis
eo ꝙ; nullum tranſmutans diuerſimode tranſmutat
niſi tranſmutatum,.ß
Atẽ ꝙ ab vno pꝛimo agẽte ñ pᷣt eẽ mititudo effectuũ
Item ꝙ pꝛimum pꝛincipium non eſt cauſa pꝛopꝛia
eternoꝛum niſi metaphoꝛice.i.quia conſeruat ea. qꝛ
niſi eſſet.ea non eẽnt.
Itẽ ꝙ ſicut ex materia nõ poteſt aliquid fieri ex agẽ⸗
te.ita nec ex agente poteſt aliquid fieri ſine materia.
Et ꝙ deus non eſt cauſa efficiens. niſi reſpectu eius
ꝙÿ babet eſſe in potentia materie.
Item ꝙ entia declinant ab oꝛdine cauſe pꝛime in ſe
cõſiderate. licet nõ in oꝛdine ad reliquas cauſas agẽ
tes in vniuerſo. NHoc eſt erroꝛ quia eſſentialioꝛ et inſe
parabilioꝛ eſt oꝛdo entium ad cauſam pꝛimam ꝙᷓ; ad
cauſas inferioꝛes.
Item qꝙ deus non poteſt eſſe cauſa noui facti.nec po
teſt aliqu id de nouo pꝛoducere.
Item ꝙ deus non poteſt mouere celum motu recto.
Et eſt racio quia tunc relinqueret vacuum.
Itẽ ꝙ deus nõ põt irregulariter.i.alio mõ q; mouet
mouere aliquid.qꝛ in eo nõ eſt diuerſitas voluntatis
tẽ ꝙ deus ẽ eternꝰ in agẽdo ⁊ mouẽdo ſicut i eſſen/
o alioqn ab alio determinaretur qdð eſſet pꝛius illo.
Item illud quod de ſe determinat᷑ vt deus.aut ſemꝑ
agit aut nunqꝙᷓ; et ꝙ multa ſunt eterna.
Itẽ ꝙ deũ neceſſe ẽ facere q̃cquid imediate fit ab ipᷣ
Erroꝛ.ſiue intelligatur de neceffitate coactiõis quia
tollit libertatẽ arbitrij ſiue de neceffitate immutabili
tatis quia ponit poſſibilitatem aliter faciendi.
Itẽ ꝙ pꝛimũ pꝛincipiũ nõ poteſt imediate pꝓpducere
generabilia.qꝛ ſunt effectus noui.Effectus auteʒ no
uus exigit cãẽm immediatã q̃ põt aliter ſe babere.
Itẽ ꝙ pꝛimũ pꝛincipiũ nõ pᷣtalid a ſe ꝓducere.qꝛ ois
differetia que eſt inter agens et factũ eſt ꝑ naturam.
Itẽ ꝙ deus nõ põt immediate cognoſcere cõtingen/
tia niſi ꝑ aliã cauſam particularem et pꝛoximam.
Item ꝙ ſi omnes cauſe fuerint aliquando in quiete
neceſſe eſt deum ponere mobileon.
Itẽ ꝙ deus ẽ pꝛima ⁊ neceſſaria cã pꝛime itelligẽtie
qua poſita ponitur effectus.⁊ ſunt ſimul duratione.
Itẽ ꝙ deꝰ nõ ẽ neceſſaria cã motus coꝛꝑm ſi uperioꝝ
⁊ cõiunctionis et diuiſionis cõtingentis in ſtellis.
Itẽ ꝙ ad h̊ ꝙ effectꝰ oẽs ſint neceſſarij reſpectu cau⸗
ſe pꝛime ñ ſufficit ꝙ ipᷣa cãꝗ pꝛima ſit ipedibił. ſ exigit
ꝙ cauſe medie ñ ſint iĩpedibiles.Erroꝛ qꝛ tũc deus nõ
poſſʒ facẽ aliquẽ eſfcem̃ nouũ ſine cauſis poſterioꝛibꝰ.
Item ꝙ deus poſſit agere cõtraria hoc eſt mediãte

eospoꝛe celeſti quod eſt diuerſum in Sbei.
Itẽ qꝙ deus eſt infinitus virtute. non qꝛ faciat alicd
de nibilo.ſed quia communicat motũ infinitum.
Item ꝙ deus non poteſt in effectum cauſe ſecunda
ſie ſine ipſa cauſa ſecundaria. Erroꝗ. „
Item ꝙ effectus immediatus a pꝛimo bet eẽ vnꝰ
tm̃ et ſimilimꝰ peimno. “ .
Itẽ ꝙ deus vel intelligentia nõ ifundit ſciam anime
ũ ane in ſomno niſi mediante coꝛpoꝛe ccleſti.
Itẽ ꝙ plures ſunt motoꝛes pꝛimi ccli.Erroꝛ. ,
tem ꝙ pꝛimum immobile ſimpliciter nõ mouet ni
ſi mediante aliquo motu.et ꝙ tale mouens immobi
le eſt pars moti ex ſe. .
Item ꝙ& potentia actiua que poteſt eſſe ſine operati
one et permixta potentie paſſiue.Erroꝛ. ſi intelligat
de quacunq; operationc.
Item ꝙ deus nõ poteſt indiuidua multiplicare ſub
vVna ſpecie ſine materia. .
Item q foꝛma quã opoꝛtet fieri et eẽ in materia. nõ
poteſt agi ab illo ꝙ non agit ex materia.
Item q; deus nõ pt facere accidens cẽ ſine ſubiecto.
nec plures dimenſiones ſimul eſſe.
Item ꝙ impoſſibile ſimpliciter non poteſt fieri a xeo
vcl ab agente. Erroꝛ. ſi itelligatur de impoſſibili m
numerum vel naturam.
Item ꝙ alius eſt intellectus in ratione hßm qꝙ deus i

telligit ſe et alia. Erroꝛ. qꝛ licet ſit alia ratio intelligen

di non tamen alijs intellectus ſcᷣm rationem.
Item ꝙ pꝛima cauſa eſt cauſa omnium entiũ remo⸗
tiſſima Erroꝛ.ſi intelligatur cum pꝛeſciſione.ita ſcili/
cet ꝙ non ꝓpinquiſſima eſt.
Itẽ ꝙ aliqua poſtunt caſualiter euenire reſpectu pꝛi
me cauſce.et ꝙ falſum eſt oia eẽ poꝛdinata a pꝛima cã
quia tunc euenirent de neceſſitate.
Item ꝙin cauſis efficientibus cauſa ſecunda habet
actionem quam non accepit a cauſa pꝛima.
Item o in cauſis efficientibus ceſſante cauſa pꝛima
ſon ceſſat ſecuada ab operatione ſua dum tamen ſe
cunda operetur pᷣm matcriã ſuam.
Item c de deo non poteſt cognoſci niſi quia eſt ſine
ipſum eſſe. S
Ste ꝙ deñ eẽ ens per ſe poſitiue non eſt intelligibile.
ſed pꝛiuatiue eſt ens aut per ſe intelligibilc.
Capitulum. vij.
¶ Erroꝛes de angelo vel intelligentia.

tem qꝙ omnia ſepara

ta cocterna ſunt pꝛimo pꝛincipio.
Itẽ eꝙ intelligẽtie ſuꝑioꝛes creant animas ratiõales
ſine motu celi.intelligentie autem inferioꝛes creãt ve
getatiuam ſenſitiuam motu celi mediante.
q intelligentia angelus vel aia ſeꝑata nuſq eſt.

tem ꝙ ſubſtantie ſeparate eo ꝙ babent vnũ appe⸗

titum non mutantur in opere aut operatione.
Item e intelligentie ſiue ſubſtantie ſeparate qᷓs di/
cũt eſſe eternas non habent pꝛopꝛie cauſam efficien
tem ſed metaphoꝛice.qꝛ babent cãm conſcruãtem in
eſſe.ᷣ nõ ſunt facte de nouo.qꝛ ſic eẽnt trãſmutabiles
Itẽ ꝙ in ſubſtãtijs ſeꝑatis nulla eſt poſſibilis tranſ-
mutatio.nec ſunt in potentia ad aliquã mutationeʒ
aut ad aliud q; cterne ſunt ⁊ immunes a materia.
Item ꝙ ſubſtãtie ſepate que nõ babent materiã per
quã plus ſint in potentia qᷓ; in actu.⁊ ſunt a cã ſemꝑ
EEE ſe ranentricheo ſun coernen
ſanc res gqertra. parate per ſunm intellectih cqn

=ð
Sð

Itẽ intelligẽtia motrix celi influit in alam ronalz

ſicut coꝛpus celi inſluit in coꝛpus bumanum.
Item qꝙ angelus non poteſt in actus oppoſitos im

mediate. ſed in actus mediatos. et hoc mediãte alio H

vt oꝛbe ſole vel celo.

Item q angelus nibil intelligit de nouo. S
Item ꝙ ſi eſſet aliqua ſubſtãtia ſeparata que nõ mo

ueret aliquod coꝛpus in boc mũdo ſenſibili nõ cau⸗

deretur in vniucrſo.
Item ꝙ ſubſtantie ſempiterne ſeꝑate a materia bñt
bonum.quod eſt eis poſſibile cum pꝛoducuntur.n
deſiderant aliquid quo carent.
Item ꝙ ſubſtantie ſeparate ſunt ſua eſſentia.quia in
eis idem eſt quod eſt et per hoc quod eſt.
Item ꝙ omne quod non habet materiam eſtetemũ
quia quod non cſt factum per tranſmutationeʒ ma⸗
terie pꝛius non fuit ergo eternum.

Itei quia intelligentie non babent materiam deus

nõ poſſet plures res eiuſdẽ ſpeciei facere.et ꝙ mate⸗
ria non eſt in angelis contra fratrem Chomam.
Item qꝙ intelligentie ſuperioꝛes non ſunt cauſa ali/
cuius nouitatis in inf erioribus.Et ꝙ; ſuperioꝛes in/
ferioꝛibus ſunt cauſa eterne cognitionhis.
Item ꝙ intelligentia perficitur a deo in eternitate.
quia ſᷣm ſe totũ immutabilis eſt. anima aũt celi non.

Item qꝙ intelligentia inferioꝛ recipit eſſe a deo per in

telligentias medias.

9 „

Item eꝙ ſcientia intelligentie non differt a ſubſtͤtia

intelligentie. ibi enim non eſt diuerſitas intellecti ab

intellectibilitate.nec diuerſitas intellectoꝛum.
Itẽ qꝙ ſubſtãtie ſeparate ſunt actu incnite.infinitas
em̃ non eſt impoſſibilis niſi in rebus materialibus.
Item ꝙ intelligentie ſuperioꝛes impꝛimunt in infe/
rioꝛibus ſicut anima vna intellectiua inpꝛimit in ali
am et in animam ſenſitiuam et per talem impꝛeſſio/
nẽ incantatoꝛ aliquis ꝓijcit camelũ i foueã ſolo viſu
Itẽ e intelligẽtia cũ ſit plena foꝛmis ũſipꝛimit alias
foꝛmas in materia ꝑ coꝛꝑa celeſtia tãqᷓ ꝑ iſtrumẽta.
Item ꝙ ſubſtãtie ſeꝑate ſunt alicubi ꝑ operationeZ.
et non poſſunt moueri ab extremo in extremum. nec
in medium niſi quia poſſunt velle operari aut in me
dio aut in extremis. Erroꝛ. ſi intelligatur ſine opera⸗/

tione ſubſtãtiã nõ eẽ in loco nec traſire de loco ĩ loe;

Item ꝙ intelligẽtia ſola voluntate mouet clum.
Itẽ ſubſtantie ſeparate nuſqᷓ ſunt m ſubſtantiam.
Erroꝛ. ſi intelligat᷑ ita ſubſtãtia ſit res eendi i loco
verum eſt ꝙ nuſq; ſunt ſᷣm ſubſtantiam.
Aapiallum wii
¶ Erroꝛes de anima ⁊ intellectu.

eʒ ꝗ; intellectus

nö
eſt foꝛma
ctio eſſencialis bominis. 2
Item qꝙ intellectus quando vult induit coꝛpus.qus
do non vult non inat
Item ꝙ ex ſenſitiuo et intellectiuo non ſit vnum pe:
eſſentiam niſi ſicut ex intelligentia et oꝛbe. hocẽ vnu
per oppoſitionem. “ H
Item q intellectus bumanus eſt eternus.quia eſt 2
cauſa ſemper eodem modo ſe babente. et qi nõbʒ
materiã per quam pꝛius eſt in potentia ꝙ; in actu.
Itẽ q anima ſeparata nullo modo patitur ab igue.
Item ꝙ intellectus eſt vnus numero omnium licet
omnino ſeparetur a coꝛpoꝛe hoc. non tamẽ ab omm
Item qꝙ intcllectus ſoꝛtis coꝛrupti non habet ſcicn⸗
liam eoꝛum que hab ht ⸗

coꝛpoꝛis.ð niſi ſicut nauta nauis nec perfe

Pe
nunſ
lotantii
jngſat
ipoſſlisſi
Jengnon
lametgalin
iſteuctiin
Jengml
cermunan
ockore
efaninue⸗
wunlaufn
ſneun
ſachuctenanet
JTengnninat
Unniaalaſpee
getelegborg
ſootnotoei.
Neng anin
Pronenarnen
Jterraſacnti
nunooetrati
ſöͤnnlepteat
Temouclea
ſblirintole
ſbſttieini
Zengopeno
ſſtagcperntio⸗
Srurnn
te hpoͤrt⸗
tightcne
ſtpeltusebi
tporemod⸗
Nngietcle
Meſtmect
nuachm
nacceptie
Emnſinn
Nen gintt
Hofonſigor
ſtam poten
wpor neccß/
ten ginon⸗
eblicrsaſis
hantectho
1ſeninetdi
eſehiſpcden
imchuſfan
Nen hrcleet
nunſpinrcon

ni relien

ur
,
Nd aui

gnien
ſdkeanne
Weer
Grmiri
iere
Nudhennnt
n int
Tetmndtttr:
Saniheinfn⸗
emrhe
meſeen.
nicnerds ein
Nücegiie
rn ien ie
mmmdbisdnni:

2 2
oin matucten
rniied
ſdis nineer
õ
Bimumnuß⸗
nbinme
Rcns it rch iict
uenna r
ngibtiuſtſe⸗

Zeeyn anuna butnana nullo modo eſt mobilis mm
0

cum nec ꝑ ſe nec per accidens.⁊ ſi ponatur alicubi
hm ſubſtantiã ſuã nunq;; mouebit᷑ de vbi et vbi. .
Item e ſcientia anime ẽ eterna.et ꝙ intellectꝰ agẽs
⁊ poſſibilis ſunt eterni.
Item ꝓꝙ motus celi ſunt pꝛopter animam intellecti/

uam et ꝙ anima intellectiua ſui intellectus non po-

teſt educi niſi mediante coꝛpoꝛe.
Item ꝙ nulla foꝛma ab extrinſeco veniens poteſt fa
cere vnum cum materia.ꝙ em̃ ſeparabile eſt cum eo
uod eſt coꝛruptibile vnum non facit.
tem anima ſeparata non eſt alterabilis pm philo/
ſophiam licet ſᷣm fidem alteretur. H
tem ꝙ anima rationalis quando recedit ab anima
iadhuc remanet animal viuum. r
Item ꝙ anima intellectiua cognoſcẽdo ſe. cognoſcit
omnia alia.ſpecies em̃ omnium rerum ſibi ſunt con
create.ſed hoc cognoſcere non debetur intellectui no
ſtro vt noſter ẽ. ſᷣm ꝙ intellectus eſt agẽs erroꝛ eſt.
Item qꝙ anima ẽ inſeparabilis a coꝛpoꝛe ⁊ ad coꝛru/
ptionem armonie coꝛpoꝛalis coꝛrumpitur anima.
Item ' ꝙ ſcientia magiſtri et diſcipuli eſ vna et eadez
numero et ratio c.quia intellectus vnus eſt.qꝛ foꝛma
nõ muleiplicat᷑ niſi qꝛ educit᷑ de potẽtia materie.
Item ꝙ intellectus agens non copulatur noſtro poſ
ſibili ⁊ ꝙ intellectus poſſibilis non vnitur nobis pm
ſubſtãtiã.⁊ ſi vniret᷑ vt foꝛma nobiſcũ eẽt iſe abilis.
Item qꝙ opatio intellectus nõ vniti copulat᷑ coꝛpo/
ri.ita ꝙꝙ operatio eſt rei nõ habentis foꝛmã qᷓ oꝑetur
rroꝛ ẽ.qꝛ ponit q; intellectus nõ ſit foꝛma bominis
tẽ ꝙ nibil põt ſciri ab intellectu poſt eiꝰ ſeꝑgationẽ.
tẽ ꝙ intellectus qui eſt poſtrema bominis ꝑfectio
eſt penitus abſtractus. Tel ꝙ intellectus vltima vel
eſt poſtrema oꝑatio bominis. ⁊ ẽ totaliter abſtractꝰ.
Item ꝙ intellectus poſſibilis eſt inſeparabilis a coꝛ

poꝛe ſimpliciter q́;tũ ad hũc actũ qui eſt ſpecieꝝ rece

ptio.et q;tum ad iudicium quod fit per ſimplicẽ ſpe⸗
cierũ acceptionẽ vel intelligibilium compoſitionem.
Erroꝛ.ſi intelligatur de receptione om̃imoda.
Item ꝗ intellectus agens eſt quedam ſubſtantia ſe
parata ſuꝑioꝛ ad intellectum poſſibilem. ⁊ ꝙ, ſᷣm ſub
ſtantiam potentiam et operationem eſt ſeparatus a
Coꝛpoꝛe.nec eſt foꝛma coꝛpoꝛis bumani.
Item ꝙ inconueniens eſt ponere aliquos intellectꝰ
nobilioꝛes alijs.quia cum illa diuerſitas nõ poſſit eẽ
a parte coꝛpoꝝ opoꝛtct ꝙ ſit a parte intelligentiaruʒ
⁊; ſic anime nobiles et ignobiles eſtent neceſſaria di⸗
uerfarũ ſpecierum ſicut intelligentie. Erroꝛ. quia ſic

anima cbꝛiſti non eſſet nobilioꝛ anima iude.

Item ꝙ intellectus ſpeculatiuus ſimpliciter eſt eter
nus et incoꝛruptibilis reſpectu vero huius hominis
coꝛrumpitur coꝛruptis fantaſmatibus in eo.
Item ꝙ intellectus poſſibilis nihil eſt in actu anteqᷓ
intelligat.quia in natura intelligibili eſſe aliquidq in
actu eſt eſſe actu intelligens.

Item ꝙ ex intelligente et intellecto ſit vna ſubſtan/
