megule qtuoꝛ notande circaverba tranſſubſtãtiatie
nis in ſacr̃o altaris li.iiij.di.xj.29.

(Kemediun

cramẽtalis quare oꝛdinatur dire/
cte contra oꝛiginale ꝓut coxũpit ꝑpſonaʒ ⁊ non ꝓ
ut coꝛrũpit naturam li.ij.di.xxxij.i8.
Remediũ reſpicit moꝛbũ duplr ⁊ quẽ moꝛbũ et quõ

baptiſmus curat li.iiij.di.iiij. «75.

CRemiſſibile
Remiſſibile et irremiſibile dicitur dupliciter libꝛo.ij
diſtin. xliij. 27.

Kemunerare

3
.

Remuneratio quomõ attenditur ſcdᷣm quãtitatem

radicis libꝛoeij. diſt. xxvij. 5.

9795

NRemuncrabile eſt aliqd tripliciter li.iiij. di. xl viij.22.

Kenati
Renati ex aqua quare dicũtur filij eccie non aqueli.
iij. diſt. iiij. 2.

epentinũ quid dicatur li.j. diſt. xxxvij.6o.
epercuſſio
Reper alicuius ab aliquo eſt duplex libꝛo.ij.di
n.pi „ι5.

Reprobationis effectus qͥuis li.j.di.xl.d.

epir in pluribus eſt dupir et m quẽ modã babet
hec ꝗꝓpoſitio veritatẽ ſimpliciꝰ eſt qd in pluribꝰ re

75

Pitur libꝛo.j.diſt.xxxiiij.iʒ.

Reparatio

Reparatio generis bumani quatuoꝛ reſpicit. lib.iij.

in prologoa.

gelo inchoari lieiij. diſt. ij.18. HNic ponitur pe finẽ
in primo adã facta eſt noſtre redeptionis cõſum/

matio ponatur in pꝛimo adã facta eſt noſtre dam

natõnis inchoatio ⁊c. Dereꝑatone generis buma
mi quere vbi bũanꝰ ⁊ vbi ſatiſfactio v7.
Kepere

Repere et gradi differunt li.ij.di.xx.t.

KReptilia

Reptili auare vicunt ailizinaquis natantaa-o

latilia in aere volantia non et de animaliũ diuiſio

ne en n ac moruin li.ij. diſt. xx. 1.
Peptile dieitur quatuoꝛ Ibidem.

epꝛobare

Reprobatio dei auid ſit in quibus conſideret etqᷣd

Repꝛobatio tria reſpicit quẽadmodu predeſtinaio
libro./j. diſt. xlj. 7. aede

epucium

—

Repudiare vxoꝛem an fuerit licitum li.iij. di. xciij.

Repudiñ quõ non pnniebat lex moyſi necpbibebat

Repudium babuita moyſe phibitionẽ maudatum

et permiſſionẽ li.iiij.di. xxxiij. v2.
Pepudiũ reſpectu cuius fit li iiij.di.xxxiij..45.
NRepudium qᷓ cauſa factũ ſit in veteri lege liañij.diſt.
xxxiij.d= did4dA.
Repudiare vxorem an debuerit ꝑtmitti liaiiij.diſtin.
xxriij.q ij. b. R. 45. .

Repudiare vxoꝛem pmiſſum ẽ triplici tne liiii vl⸗

tin. xxxiij. 46. et. 48. Ad idem. 4ꝛ.

ii. iiij. diſt. xxxiij. 47.

Repudiũ ⁊ diudꝛtiũ differunt li.iiij. di. xxxv.i. “

Repugnare poteſt aliquis alicui in ſuo effectu dupls
citer.et ſm quẽ moduʒ põt aliquid deo repugna/

re in oꝑe ſuo ⁊ m quẽ non li.ij. diſt.xxxx.ꝛ.

Requieſcere qnomodo dicitur deu
rv. 47.

Requies eſt duplex li.iiij.di.j.õ 7.
RKRes

MNes et ſignũ dupliciter accipitur et ſcdᷣin quẽ modãũ

pkinent ad ſciam ſpẽalem ⁊c.li.j.in ꝓlogo.s.
Re omni aut eſt fruendum aut vtendum aut ſimul
vtendũ ⁊ fruendũ.lib.j.di.j...
Res quid ſit et quid ſignum li.j.diſt.j.b.

libꝛo. ij. diſtinc⸗

otaipiun
bocnomme
tun Eif
utttedife
Sgenat
ſekcnn
Pesoonice
hanzuſin
‚
tue
menn
Pesnunrefin
oöͤnetol
auann
ugree
Posanfuern

Pesydalan
Rzin
ſoſtnn
Pesvogfin
Romſint
m gita
oqemngs⸗
dacfralig
Prtigiate
oconinedi
Negiim
ſolthne
nadn
Gnereliſd
Muncefſten
gunchte⸗
Peobicke
cigenck
ſea
edſt.
gulunh
cus non/
Renalicrag
ewin.
aiſo⸗
Nenbhi
ftorrträre
atelle
finſafe⸗
mun
ſoſiiſdi,
nzua
drch
luumi
foſiädi,
Naenconn

Nbhero
fäutun
nai
iſii
geile,
larepin

Pite.

Pobme
lirin os tn
regiinttt.
mscslAn
adni

dpodun

näctarm
ernini
zRi.

7 „
iunni/
ritu al

nifkli
amiakimn

d,

ſſ
G1lſ⸗

*

es accipitur differenter libꝛo.j.di. v. o.
Res boc nomen duo dicit ſcʒ naturã ſeu eſſentiã ⁊
ſonam. Et pᷣm quẽ modũ verũ eſt ꝙ oia que diffe⸗
runt te differunt aut genere aut ſpecie aut nume

ro li.j.di.xix. sꝛ.
Res generis quid et quid genus rei li.ſ.di. xxj.s. pe
Res et ens diffcrunt li.j.di.xxv.. fi.
Res conſideratur triptr et ᷣm hoc tripliciter nomia
tur li. j. diſt. xxv. 6. ́U

diſt. xxxiiij.q.j.a.Re.S.

naturc et naturã aliud eſſe ⁊ ꝙ aliã babeãt rõ

nem pꝑſona et natnra quõ intelligitur li. j. di. xxxiiij
Res nature ſiue ꝑſona an pꝛedicet᷑ de naturs 12.
vl ecõuerſo li.j.di. xxxiiij.q.ij.b. Re. 7 Et ead di. 23
Res quare non dicunt᷑ eternaliter eſſe ex deo li.j.di⸗
ſtin. xxxvj. o. , HS
Res an fuerunt in deo ab eterno li.j.diſ.xxxvj.q.j.a.
.10. H .
RBes ſᷣm quẽ modũ ſunt in vo li.j.di.xxxvj.ꝛi.
Res vel aliquid rei põt dici tripliciter Jbidem.

Res quõ ſunt in deo actualiter et potentialiter libꝛo

I.diſt. xxxvj.i3.

Res quò eſt in do ſcᷣm eẽ mutabile lij.di. xxxvj. 4

— . . . „

Res an ſint in deo rone eſſentie vel perſone li.j.diſti.
xxxvji.q.ij.b.Re.i 6. . . „— .
Res q̃re magis dicunt᷑ in deo vita qᷓ; ſapia vel eſſen/

tia vel intelligentia li.j.di.xxxvj.i7. Et eadẽ di.ꝛ22

NRes tripliciter ſunt in deo li.j.di.xxxvj.ĩ8.
Res qua rõne dicuntur in deo vita li. j.diſ.xxxvj.20.
Res quõ repꝛeſentãtur in exẽplari cterno vt ſi unt li.
Res an ſint in deo verius qᷓ in ↄniuerſo vel in ꝓpꝛio
genere li.j.di.xxxvj.q.ij.d.Re.ꝛ3. l
m exiſtentia triplex eſt Jbidẽ. Et ſc quẽ mo/
dum eſt res verius in deo qᷓᷓ in ꝓpꝛio genere.
Res ibi eſt verius vbi verius cognoſcitur quõ eſt in
telligendũ li.j.diſt.xxxvj.24. rðU—:K!
Res an ſint in di eſſentia ſicut ſunt in dei preſcientia
li.j.diſt. xxxvj.a. Et ad hoc b.et per totum.
Res ſunt in deo ab eterno ergo ab eterno deus eſt in
rebus non ſequitur li.j.di.xxxvij. ꝛ2.
Rem aliter cognoſci dupir poteſt intelligi li.j.diſtin.
Nes cui ſigno cõicant cui non li.j.di.xlv.ʒ8.
Res an habeãt pricipiũ
ritur vtrũ res ꝓducte ſint oino.i.ſcdᷣm principiuʒ
materiale et foꝛmale an tm̃
ſtin. j. q.j.a. Re..⁊ ꝑ totum.
Res vel mundus an ꝓductus fuerit ex tꝑe an ab et᷑
no li. i. di. .q. ij. b. Ee. 15. 7 totum. .
Res an ꝓducte ſint ineſſe a pluribꝰ pꝛincipijs lib.ij.

di. j. q. j.c. P.2 4. ⁊ p totum.

Res om̃es ab vno pꝛincipio ꝓductas eſſe conceſſo

„

qucritur vtrũ illud ꝓduxerit oia ſe ipſo an mediã
te alio li.ij.di.j.q.ij.d.Re.ↄðo0.
Res eſſe ꝓductas a deo ꝑ aliud agens ſi que ratões
ꝓbare videntur quõ ſunt ſoluende libꝛo.ij.diſt. j.
31. et per totum. „
Rerũ multitudo an debuerit vel potuerit eſſe a pri-
mo efficiẽte li. ij. di. j. q. j. g. Re. vy.⁊ ꝑ totum

Rerũ diſtinctio an debuerit fieri ꝑ ſubſtantiã coꝛpo

ralẽ ſpnalem ⁊ ex vtraq; compoſitã li. ij. di. j. q. ij. h
E.ð8.et ꝑ totum. Mic vbi in aliquibus libꝛis po⸗
nitur expꝛimit in deleat᷑ in. Et vbi in aliquibꝰ po/

Res nature ſiue perſona an addit ſuper natur.li... R

ũ cauſale. Et hoc ſuppoſito qᷓ

cm alterũ libꝛo. ij. di

hitur exprimit cauſam deleatur cauſam.
8 ꝓpter quem fineʒ pꝛincipaliter condite ſunt an
ſcʒ ꝓpter diuinã gfiam an ꝗpter vtilitatem noſtrã
Rerũ oꝛdo ad inuicẽ an ſit bene a mgro aſſignatus.
vtrum ſcʒ natura ſpnᷣalis dignitate nature precel-
lat cõpoſitã ex coꝛpali et ſpnali li.ij.diſ.j.q.ij.k. ſe.
Res omnes ſimul eſſe factas quomodo intel· 7.
ligitur li.j. vi. i.s.
s coꝛpoꝛales habent triplicẽ moduʒ eſſendi crea-
tura ronalis tm̃ duplicẽ li.ij.di.xiij...
Rerũ ꝓductionẽ ſcriptura oꝛdinate expꝛimit.deꝰ oꝛ
dinatiſſime fecit li.ij.di.xiiij. co. —
Rerhm ꝓductio a diuerſis diuerſimode aſſigꝛatur.
libꝛo. j. diſt. xv.ef. Fen H

„*

Pes accipitur duplicitur li.ij.di.xxxvxi.n.
Res alique a deo non ſunt quibus boies mali ſunt.
li.ij. diſt. xxxvij.c. rMMMß
ſunt res li.ij.di.xxxviij.4.
Res que non eſt de patre genita non dicitur de mr̃e
nata quõ intelligitur li.iij.di. viij.
Res triplidter ſunt cognoſcibiles ſcdᷣm ꝙ tripliciter

Res differenter accipitur cum dꝛ finis eſt res et tres

274925

hñt eſſe li. ij. di. xiiij. ¶8..

Keſpectus

Reſpectus additus cauſe vel ſubiecto non nhmerat
ſubiectum li. j.di. xiiij.t.98989.
Reſpectiuũ quomodo reducitur ad abſolutuʒ libꝛo
piſt.xxvj.e..oC.....
Reſpectus cauſe et reſpectus effectus quis boꝝ eſt

*

vere reſpectus et relatio in deo li..di. xxx.ĩ9.
Reſponſio patrinoꝝ et adulterũ in baptiſando ctu
firic d.vſeeie.
Keſtitutio

Reſtitutio an ſit pars ſatiſſactionis libꝛo.iij. diſt. xx

(KReſurrectio
Reſurrectio aliquid exigit de neceſſtate aliquid de
congruo li.ij.di.xxx. i. MẽNũ

mReſurgentibꝰ q̃re ſine additamẽto dat᷑ illud in q̊ de

ficint ⁊ nõ ꝓductꝑ generatõem li.ij.diſt. xxx. ¶ 6.
Reſurrectio quõ ꝓbat᷑ ꝑ auẽteʒ pat li.iij.di.xxiij.
Reſurrectio carnis futura quõ dꝛ fidei obiectum. li.
iij.di. xxiiij.i9. . . H —
urrectio carnis quõ eſt de deo inquãtuzʒ tenet rõ
nem articuli li.iij.di.xxiiij. k tt.
Reſurgere ad prioꝛẽ dignitatem ⁊ reſurgere ad pio
rem puritatẽ differunt li.iiij.di.xx. dA.
Reſt nrze tlonis cauſa quõ ⁊ quare dꝛ vox tube li.iiij

Reſurrectionis ſigna que audient moꝛtui quare di⸗

cunt᷑ aliqñ iuſſus aliqñ vox archãgeli aliqñ tubz
⁊c.li.iiij.di.xliij.2. ,„“Mũ
Reſurrectio an ſit futura li.iiij.di.xliij.q.j.a.p totum
Reſurrectionem non eſſe futuram ſi que rationes ⁊
auẽtes ſonare videntur quomodo ſunt diſſoluen
qe liiiij.di.xliij..et o totu.
NReſurrectio an ſit omniũ libꝛo.iiij.diſtinc.xliij.q.ij.b

Re. 12. „ „ 2— B „ „ „ .
Reſurgere ⁊ euigilare differũt li.iiij.di.xliij.i3.
n

Relurrcctionẽ non eſſe oĩm ſi ſi querones 1 auctes

bare vident᷑ quõ ſunt diſſoluẽde li. iiij. di. xliij.14.

et per totum.
Reſuꝛrectis an ſit oim nmul n ſucceſſue li iiij. diſt.

xliij. qiij. c. R.18.
Reſurrectio coꝛpoꝝ non erit lucceſ iua ſed ſimul pe

pter ſex rõnes congruitatis Ibideʒ.

Reſurrectionẽ coꝛpoꝝ fieri ſucceſſiue ſi que rõnes p
bare vident r au ſant diſſo ucnde li.iiij.di.xliij.. 9.

et per totu

NReſurꝛectio an⸗ nſit coꝛũdem ſcom numern li iiij viſt.

rxliij. q.iiij. d. Re.22. et p totum. .
Meſurꝛectio an ſit naturalis an miraculoſali i
xliij. q.v. e. Re. 26.
Reſurꝛectio tmia ooplectitur aliud pꝛeter ſolitus cur
ſuʒ nature aliud ᷣm naturã aliud ſupꝛa naturaʒ ⁊

æreſurrectio non eſt naturalis ſed ſt ſupꝛa naturaz

Ibidem.

Reſurꝛectionẽ moꝛtuoꝝ eẽ naturalẽ ſique rönes et
guctoꝛitates et ſimilitudines ꝓbare vident᷑ quo⸗/
mõ ſunt diſſoluẽde li. iiij. di. liij. 27.2 totum.+
Reſurꝛectio coꝛꝑis an fiat ex illis cineribꝰ que ex car

ne ⁊ ofſibus reſoluunt᷑ i ſepulcro.Et nota ibi tres

2260

opiniones in qd bmoiea eineres reſoluant libꝛo. iiij

diſt. xliij. 51.

Relurtectionis tte quare aia appetit magis ꝓpꝛiuʒ

coꝛpus ꝙᷓ; alienũ li.iiij.di.xliij.y.

Reſurꝛectio xpᷣi an ſit cauſa ufe reſurꝛectõnis. li iiij.

dDiſt. xliij. q.vj.f.et ꝑ totum.
Reſurꝛectionis noſtre cauſam non eſſe reſurꝛectõez

⁊ vocẽ xpᷣi ſi querõnes et auctes ꝓbare videntur

420°

quõ ſunt diſſoluende li.iiij.diſt.xliij.ðð.et ꝑ totum.
RaTefkonem moꝛtuoꝛñ oſtendit futuram libꝛo. iii
diſt. xli

ſeſurꝛectonis cauſam determinat que eſt vox tube

libꝛo.iiij.di.xliij.hd.
Reſurꝛectõnis hoꝛa que dꝛ medianocte futura libꝛo

liij di.
Reſt nurgetes electi an pꝛeredentid malom memoꝛia;
teneant li.iiij. di. xlij. d.
Reſurꝛcctionis in boꝛa qui viui fuerint inuẽti an nũ
qᷓ oino ſunt moꝛituri ⁊c.li.iiij.di.xliij. 76.
Keurfelcmotttti i incoꝛrupti quõ intelligit lieii.
Di. xli
Reſungeten etas duplir põt intlligi et quõ dicimur
reſurrecturi in etate iuuenilili.iiij.di.xliiij.7.
Reſurgẽt femine in ſexu femineo li iij. di. xliiij.2.
Reſurꝛectio in qua ſtatura fit li.iiij.di.xliiij. ℳ.
Meſurꝛectio quõ fit in eodem coꝛpoꝛe exemplo doce
tur li.iiij.di.xliiij.õ.
Reſurrectio coꝛpoꝝ an fiat cum bumoꝛibus lib. i iiij.
diſt. xliiij.q.j.a. Rt. õ6.
Reſurrectionem coꝛpoꝛmm non fieri cum bumoꝛib
ſi que rationes ꝓbare vidẽtur quomodo ſunt diſ⸗
ſoluende li:iiij.di.xliiij.?. et pertotum.
Reſurꝛectio coꝛpoꝛum an fiat cũ imeſtinis capillis *
vnguibus li. iiij. di. xliiij. q. ij. b. Be. 11.
Reſurrectionem coꝛpoꝝ non fiericũ inteſtinis capil
lis et vnguibus ſi que rõnes ꝓbare videntur quõ
ſunt viſſoluende li.iiij. di.xliiij.r2. et ꝑ totum.
Reſurrectionis aliud miniſteriũ tractatur ⁊ queri
quid in quo reſurget qᷓtum ad totuʒ coꝛpus ⁊lcũ
caro eſt in duobus hominibus vtrum reſur at ca

ro in pꝛimo vel ſecundo li.iiij.di.xliiij.q.j.c.Re.⁊c.

MKeſurrectionis iterum glia queſtio qua querit᷑ quid

diſ.

3 Berrbntioms oꝛonma diuerimodeve-

in quo relurgat Fann ad membꝛa vtrũ ſez mate⸗

ria vniuſcuiuſ libet membꝛi in ſuo an indifferẽter
in quolibet reſurgat li. üiij. di . xliiij .q·. ij. d. E. 18.
Reſurꝛectionem mẽbꝛoꝛũ ita fieri ꝙ materia vniuſ.
cuiuſ libet membꝛi non reſurgati in ſuo ſi que ratõ

70

nes ꝓbare videntur quõ ſunt diſſoluende lib. iiij.

diſt. xliiij.i 9. et per totum.

Reſurrectio coꝛpoꝛum clectoꝛum an fiat cum defoꝛ

mitatibus li. iiij. di. xliiij q.j. e. Re. 22.

Reſurꝛeetio coꝛpoꝛum an fiat cum cicatricibus lib.

üiij. di. xliiij. 24.

Reſurrectio coꝛpoꝛum damnatoꝛũ an fiat cũ defoꝛ⸗

mitatibus li.iiij.di.xliiij.q.ij.f. Re.25.

Kemegerecoma daarmetcn ſine defoꝛmitatibꝰ ſi qᷓ
nes ꝓbare vident᷑ quõ ſunt diſſ. oluende libꝛa

h diſt rinii, 20.erp totum

Keſurreckio i in qua etate et ſtatura fiet libꝛo.iiij diſt.

xliiij. a.

Reſurgat quid in quo determinat libꝛo iiſ iſtinct.

xliiij. b.

Reſurgent copoꝛaelectoꝛum ſine omi ĩ defoꝛmitate. .

libꝛo. iiij. diſt. xliiij. c.

Reſurgent coꝛpa damnatoꝛum mon abſq; defoꝛmi⸗

tatibus libꝛo.iiij.diſt. xliiij.d.

Reſurrecturi an ſint aboꝛtiui fetus mõſtra 2 gigan⸗

tes lib.iiij.di.xliuij. ʒi.

Reſurrectio bomis bimembꝛis quomodo fiat. lib.

iiij. diſtin. xliiij. 4.

Reſurrectio bermoffodite duomodoſiat.lio eif.

diſt. xliiij.y5.

Ketrabere

mouentur impetu quia non pa Becr.
ijdiſt. vi. s.

libꝛo. j. diſt. ..

Retrocedere rae nuturbomo ui⸗ nai

via dei libꝛo. ij ar .⸗

Keuelatio quatuoꝛa edchieoꝛum un ez dinint ſubliuͤ⸗ .

tie ſapientie potentie miſericoꝛdie li:j.in ꝓlogo. 5.
Reuelatio quare non euacuat cognitionẽ appanitio
nis libꝛo.j.di.xvj.ĩ 5.
Reuelare quid ſit libꝛo. ij.diſt iiije9. ek. 20. B
Reuelatio fit duplici modo eiv i. 48.

RKeuer
Reuerentiam minoꝛem vevert minoꝛl Iauomodoi in
teiligitur libꝛo:iij.diſt.ix. .
Reucrentia reperitur tam in bonoꝛe eᷓ intimoꝛe li⸗
bꝛo. iij. di. ix. 47. .

Reuerentia non tm̃ fit a deo recedẽdo ſed ctiam bu⸗

militer ad ipſum accedendo libꝛ 20. iij. di.x. 11.

Keus, geu reatus.
idere

Rigdere quomodo eſt actus conſequẽs D botmis
et quomodo competit angelo in copoe al aſſum⸗
pto li.ij. di.viij.)8.

Kr
gtifin
minn

—
gehn
ſiic⸗
Gunthed
bokinesid
Sundou
idipep⸗
Snacosp
.
Gnnlitt
Sreenſoon
gstonlii
Delane⸗
Guchongn
cfegee⸗
Cracosci
kleggen
Oerchon
geatqje
Hornlk
dait
Dndosde
Kaher
Dueletd⸗
ſu
Gnrnta
auser
Giaruot
gcͤlm
niceng
oteiil
Siarchnobe
tinigiit
Sirnlatgn
moatchn
.
Gunlasſe
vi. 68
Gecrrgotis
iatenil
Onracos ⸗
ducnloo /
um pecoꝛe
inoe.
umſcosgno
ncunden
ſlid. Nni
S
ſi
6 , H
ainin

aignenn
Rtinſtoſen;
diſolnetn

umn firann

riuftäͤ
ia.
ſnedeſmnit

ſnediſlane
.

RZM
innt dehiüd
nſneonianr.
mnon ge

b.
fausmötiz

iiniſii

fen.

inn
wrifinn
.
1 vin

eet

4 N
eis ſn,
nan

£

De littera
BGabbatum

limonialis li.lij. di.xxxvij.s.

. Sabbati obbuantia a quibus oꝑibus iubet abſtine

Sabbain ſanctificare nõ eſt magis ỹ deñ adoꝛare 8

Bacerdos
Sacerdotiũ melchiſedech et leuiticũ tractat᷑ li.iij.di

Sacerdos eleuans boſtiam nõ cõſecratã quõ facit
homines idolatrare li.iij.di.ix.ðõy .
Sacerdotalis dignitas plura cxigit ꝙᷓ charitas lib.
Sacerdos purificabat ᷣm legẽ triplici rõe li iiij.diſt.

Sacerdotale officiũ qñ eſt exequedũ li. ſiij.di:xij.Sr.
Sacerdos in peccato exiſtens qñ tenet᷑ celebꝛare et
qũ non li.iiij.di.xiij. eeett in clauis
De ſacerdote quere plura in euchaꝛiſtia pꝛope finẽ.
Sacerdoti qui bʒ remoꝛſuʒ de irregularitate qñ licet
cõficere vel celebꝛare li:iiij.di:xiij.2. B
Sacerdos qui hʒ cõſcientiã ꝙ nõ ſit ſacerdos et te/
net᷑ legere miſſam quid dʒ facere li.iiij.di.xiij.
Sacerdos malus qui conficit et nõ ſumit an magis
peccet qᷓ; ille qui facit vtrũq;.et e eo qui ꝗpter ti-
moꝛem nil facit an plus peccet qᷓ ille qui conficit
et de es qui ſumit coꝛpꝰ et ſanguinẽ li.iiij.di.xiij..
Sacerdos ois an poſſit conficere liiiij.di.xiij.q/j.a.
Pße.8. et per totum. LJMVM
Sacerdotes ſoli an poſſint conficere li.iij. diſt. xiij.
ij.b. R.iz.et per torunm.
Sacerdotiñ regale et gentẽ ſanctã qua rõe vocat be
atus petrus oẽs beatos li.iiij.di.xiij.ꝛ2.
Sacerdotalis poteſtas etverbi virtus cũ cõcurrant
ad cõſecrandũ altaris ſacramẽtũ querit᷑ circa qd
reſidet magis poteſtas an circa verbũ an circa ſa/
cerdotẽ li.iiij.di.xiij.q.iij.c.R.i S.et per totum.
Sacerdotis boni miſſa an ſit melior qᷓ; mali li.iiij.di
ſti. xiij.q.iiij.d.Re.l9.et per totum.
Sacerdotes quomodo et ad quid babent iudiciari/
am poteſtatem ſuper peccatoꝛes libꝛo.iiij.diſtin.

Srer los ve.te.quomodo fuit mediatoꝛ lib.iiij.di.
Sererͤotis ꝓpꝛij contravoluntatem an liceat confi
teri alteri li.iiij.di.xvij.q.ij.q.NR.ĩ0 4½.
Sacerdos ꝓpꝛius dicit᷑ tripliciler li.iiij.di.xvij.i05.
Sacerdos ꝗꝓpꝛius quomodo tenet᷑ cognoſcere vul/
tum pecoꝛis ſui id eſt conſcientiam lib.iiij.diſtin.
xvij.106.
Sacerdos quomodo ſe babet in abſolutione et per
modum demonſtrantis et per modũ dimittentis
ii.iiij. di. xviij. . ⁊ ad idem.s. .
Sacerdotibus quõ data eſt poteſtas ſoluẽdi libro.
Saettds an poſſit aliquid in culpam li.iiij.di.xviij
Sacerdos an poſſit aliquid in penam li.iiij.di.xviij

q. ij. d. R. 2

bati dies quare celebꝛat in bonoꝛ?ẽ

Sabbati obſeruantiã eſt duptr coͤſide⸗
rare et qualiter ẽ moꝛalis et qualiter ce

Sacerdos euangelicus quomodo dicitur m bicro.
abſoluere a culpa oſtendendo libꝛo.iiij. diſtincti.
Sacerdos quomodo abſoluit a pena purgatoria et᷑
non eterna li.iiij.di. xviij.?969.
Sacerdos quomodo abſq; piudicio diuine iuſticiè
poteſt aliquid de pena tꝑali remittere li.iiij. diſti:
Sacerdos quõ remittit equalẽ pene partẽ omnibus

742

li.iiij.di. xviij. 28.

Sacerdos ſcs quid remittit cũ aliquis cõfeſſus fu

it duobus li.iiij.di. xviij. Üũd9.
Sacerdotis tres poteſtates ſcᷣmn aliquos li.iiij.diſt.
Sacerdotibus quare nõ ſunt tot poteſtates cõceſſe
quot ſunt vicia a quibus abſoluunt li.iiij.diſtinc.
Sacerdos iudicaturus alios quõ dʒ eſſe immunis
a crimine li.iiij.di.xixꝛ.
Sacerdos ꝑticeps criminis cũ ꝑrochianis an poſſit

eeos abſolucre li.iiij.di. xix.7.

Sacerdotũ amotio ab officio et reſtitutio quare et ã
quo eſt li.iiij.di.xix.s.⁊.7.
Sneerdos legalis an habueri
Sacerdotes legales quomodo babuerũt auctatem
diſcernendi.cxpiandi.mundandi libꝛo:iiij. diſtin.
xix. 11. 2

t claues li.iiij. di. xix. q.

Sacerdos malus an cõicet cũ bono in poteſtate cla

nis an ſit in ſols bono libꝛo.iiij. diſtine.xix.q.ij.

Sacerdotali in oꝛdine an dent᷑ claues li.iiij.di.xix.
q.j.c. R.ib.et per totum.

Sacerdotalẽ oꝛdinẽ an cõcomitet᷑ poteſtas clauiuʒ

77142

inſepabiliter li.iiij.di.xix.q.ij.d. NR. 9.⁊ ꝑ totum,.

Sacerdos qui poteſt abſoluere ſubditum vnum an
eche et quemlibet alium lib.iiij:diſtinc.xix.q.j.e.
Sacerdos ꝓpꝛius hʒ erxecutionẽ poteſtatis in ſuos
exceptis quinq; caſibus li.iiij. di.xix.ã6.
Sacerdotes euangelici quare tm̃ iudicant populuʒ
ſibi cõmiſſum cum tamen aaron et filij eius iudi⸗
cauerunt cũctũ populũ iſrahel invifferenter libꝛo
iiij. diſt. xix. 27.

Saęeerdos ſuperioꝛ quõ eſt ſub inferioꝛi lib.iij.diſti:

xix.54. et. 55.

Sacerdos ſupioꝛ pᷣ̃t dare inferioꝛi auctẽ ſe abſoluẽ⸗
di ſʒ nõ excoitandi li.iiij.di.xix.ʒ.

Sacerdotes et prelati ſuperioꝛes quare ſe inferiori⸗
bus ſubijciũt li.iiij.diſt.xix.ð ̃3.,.
Sacerdos nõ pᷣt abſoluere alienũ ꝑrochianũ g& nec
ſuũ pᷣlatũ nõ ſequit᷑ li.iiij.di.xix.S.
Sacerdotibus quõ dedit deus in cõi potentiã relaxã
di aliquid de pena ſʒ taxationẽ pene nõ niſi diſcre
Sacerdotes inſtruunt᷑ ꝑ canones qualem peniten⸗
tiam debent im ponere in generali ſed deſcenſum
ad ſpecialem relinquunt ſacerdotis diſcretioni li⸗
Sacerdotes qualẽ penitentiã debẽt imponere ꝓ qͥ⸗
buſdã criminibꝰ m canones li.iiij.di.xx. ·5.

Sacerdoté nõ debere recõcliare penitentè incoſulto

epo quõ intelligit li. iiij. diſt. xx. 6.
Sacerdos in qͥnq; caſibꝰ dʒ penitẽtẽ ad eoͤm remit⸗
tere vel epm coſulere liiſij.di xx. 4v7. —

Sacramenta an ſint gratie contentiua lib.iiij.di.j.q

Sacerdos põt viduas velare de conſilio epᷣi ſ nõ tõ
ſecrare ibidẽ ſub liters f.
Sacerdotiũ in ve.te. pendebat ex regno. In no.te.
regnum pendet ex ſacerdotio li.iiij.di.xxuij.2.
Sacerdotiñ xpᷣi quare dẽ eſſe ſcᷣm oꝛdinẽ melcbiſe/
dech li.iiij di xxiii.sꝛÜâmrr.
Sacerdotaliũ actuũ enumeratio li.iiij.di.xxiiij. 2.

Sacerdotiũ quare babebat᷑ iure ꝓpinquitatis ĩ ve.

.

Sacramenta ve.le.ſcdðᷣm quã cõſiderationẽ ſunt ad
ſignificandũ et ſm quã ad iuſtificandũ li.j.di.j.r.
Sacramenta aliqua fuerunt omnitꝑe que cõtuler̃t

le.in noua nõ li.iiij.di.xxv.ꝰ.

egris remediũ ſalutare li.iij.di.j.s7.
Sacramenta dicunt᷑ dupliciter li.iij.di.xix.⁊7.
Sacramenti nomen vnde li.iij.di.xxxiiij.Oꝰ.
Sacramẽta ve.et no.le.quõ differant li.iij.di.xl.s.
Sacramenta no.le.iuſtificant et ſunt cã gratie ꝓpt
quadruplicem virtutẽ li.iij.di.xl.⁊.
Sacramenta quare dicunt᷑ ꝑfecta medicamenta lib.
iiij.in ꝓplogoꝛꝛ.
Sacramentoꝛũ ve.le.odoꝛ q̃re nõ placabat dñm li.
iiij. in ꝓlogo.2. 3
Sacrameta quare magis dicũt᷑ fluxiſſe de latere qᷓ;
T manibus vel de pedibus li.iiij.in ꝓlogo.õ.
Sacramentũ ſᷣm tres acceptiones tripir diffinit᷑ li.
üij. di. .1.
Sacramentũ quare dicit᷑ magis viſibile ꝙᷓ audibile
li. iiij. di. j.2. Z. J. T. .
Szeſamweneil cum ſit cõpoſitũ quõ eſt foꝛma lib.iiij.
Sacramentũ quõ dr gerere ſilitudinẽ gratie lib.iiij.
di.6. „„ 2
Sachamenta legalia quõ dicunt᷑ mundare a lepꝛa.
li. iiij. di. .9. .
Szerauaicra dud tr iplici ex cã ſunt inſtituta libꝛo.iiij
Sacramentoꝝ in obſᷣuãtia exerceri ẽ duplicit᷑ ⁊ quõ
valet ad modicũ et quõ ad multa li iiij.di.j.i3.
Sacramenta differenter accipiũt᷑ a mgꝗro et hugone
li. iiij. di. j. 1 4. =ôM
Sacramenta ve.le.quõ dicunt᷑ tm̃ ꝓmittere ⁊ ſigni
ficare ſalutẽ li.iiij.di.j.i 5. =
Sacãalan debuerint inſtitui li.iiij.di.j.q.j.a.Re.⁊c.
Sacramẽta quõ ſunt optima via ꝑueniendi ad ſalu
tem li.iiij.di.j.lx9.
Sacramentum an de ſui eſſentia et integritate requi
rat ſignificationẽ li.iiij.di.j.q.ij.b.Re.?ꝛ1.
Sacramenta qᷓ;uis ſint medicamenta tñ aliã ꝓpꝛie
tatem medicine habẽt qᷓ; medicine coꝛpales ibidẽ

Sacramentũ quõ ſignat paruulo li.iij di.j.25.

Sacramenta aliqua ſignificauerũt qd futurnʒ erat
vt legalia aliqua qdð pꝛeteritum vt ſactamẽta no⸗
ſtra li.iiij. di.j.2 4.

Sacramenta duplicẽ habent ſignificationẽ.ſ.ppꝛiã

et allegoꝛicã li.iiij.di.j.⁊5.

Sacramẽta quõ habent habilitatẽ ad ſignificanduzʒ

ex natura ſed actualitatem cx inſtitutione lib.iiij.

₰

diſt. j.27. . “”
Sacramentũ tria in ſe cõplectit᷑ ibidem.
Sacramenta quõ ſunt voluntaria li.iiij.di.j.28.
iij. c. R.29. .
Sacramenta eſſe gratie contentiua ſcdᷣm eſſentiã ſi

. ——

„ „
„2 „.
. „ — —„——
„ 2

que rões ꝓbarevidentur qu ſunt diſſoluẽde lib.

iiij. di. j. 0. et per totum.

% 00%

d. Re.S. m vnã opinionẽ ⁊.9. m aliã opinionẽ
Sgacramenta an ſint cã efficiẽs gie gratũfaciẽtis lib.
liij. di.j.yo68. ”MVDUD
Sacramenti virtus quare non bʒ rationẽ efficiendi
gratiam in aia ſicut vicioſitas in carne culpã lib.
Sacramentũ an ſit cã diſponẽs et ad qͥd diſponat li
bꝛo. iiij. di. ſ. 41.
Sacramentũ qua rõe inf luit in aĩaʒ li.iiij. di.j.qð.
Sacramenta an in ſe babeant virtutem creatam vł
an in ſacramentis ſit ponere virtutem creatã lib.
iiij. diſt. j. 44.
Sacram̃toꝝ vtus an ſit bonũ maximũ li.iiij.di.j.A5
Sacramentorũvirtus qua rõe eſt nobilioꝛ aia lapſa
i. iiij. di.j. &uomR. J
Sacramenta ve.le. an bene diſtinguant᷑ a ſacramẽ/
tis no.le.ꝑ boc ꝙ illa dicunt᷑ tm̃ ꝓmittere gratiã
quã ſignant et non dare.illa autẽ dare et efficere.
li. iiij. di.j.q. v. e. R.So.et ꝑ totuʒ. =
Sacramentalis gratia an ſit eadẽ ꝑ eſſentiã cũ gra
tia virtutũ li. inij. di. j. q. vj. . Re. ð1. Hic ꝓpe medi⸗
um ponit᷑. Sʒ attẽde cũ dico gratiã virtutũ dico
gratiã gratũfaciẽtẽ.vbi addat᷑ ⁊ habitũ ſubſtratũ
Sacramentoꝝ tria genera in lege nature.Ad quoꝝ
notitiã tria ſunt notãda pᷣmo quare inſtituta ſũt
et cq; triplici ex cã. pꝛima eſt di honoꝛificatio.ſcda
eſt fidei redẽptoꝛis pfeſſio tercia ẽvite agẽde inſti
tutio li. iiij· di. j. 70. 7.71. 2. 72. Scdo mod? iſtitu
tionis. 73. Lercõ efficacia?y ....
Sacramenta fidei quõ ſunt ꝑfectis reuelata impꝑfe⸗
ctis abſcondita li.iiij.di.j.72. diſt. ].76

9

Sacramenta legis nature qre poterãt iterari li.iiij.

Sacramentũ quid dʒ ſignificare li.iiij.di.j.ꝰ P.
Sacioꝝ cã inſtitutiua oñdit᷑ ꝑ ꝑabolã li.iiij.di.j.·
Sacra generaliter qᷓtuoꝛ reſpiciũt li.iiij.di.jb.
Sacramentũ quid ſit lib.iiij.di...
Sacramenta quare ſunt inſtituta li.iiij.di.j. d.
Sacẽa in quibus ſunt inſtituta li.iiij.di.ji.
Sacioꝝ veterũ et nonoꝛũ differẽtia li.iiij. di..f.
Sacẽoꝛũ ſufficientia et oꝛdo li.iiij.di.ij....
Sacramenta noue legis magnã habent virtuteʒ 3
Dailanerh nõ tm̃ ꝓmiſſa ſʒ etiã ꝑſoluta lib.iiij.
Diaſt.jet. un
Sacramekoꝛi ad inſtitutionẽ an oẽ tpᷣs fuerit ydo
neũ li.iiij. diſt. ij. q:j.a. Re..

Sacramentoꝛũ ad inſtitutionẽ oẽ tps fuiſſe ydoneſ

ſi que rões pbare viden t᷑ quõ ſunt diſſoluẽde li.
iiij.di. ij. 7. et per totum. “”MU
Sacramenta alia et alia an ſemꝑ eadem debuerũt i

diuerſis tpibus inſtitui li. iij.di. j. q ij. b. He. .

Sacia ſũt iĩ docum̃tũ medicamẽtũ et oꝛnam̃tũ ibide
Sacramẽta eadẽ diuerſis tꝑibus debere inſtitui ſi qᷓ

rões ꝓbare vident᷑ quõ ſunt diſſoluende li iiij.di⸗
ij.15. et per totum.

Sacramentis no le. quare collata ẽ maioꝛ efficacia

qᷓ; ſacr̃is ve.le.li.iiij.di.ij.. 7. . .
Sacramenta an debuerũt inſtitui vnũ vel plura tẽ
poꝛe legis gratie li.iiij.di.ij.q.iij.c.Re.ĩ.8
Sacf̃a cur ſt.vij.⁊ nõ vnũ li.iiij.di.ij.lꝰ. diſt. ij. ꝛ:

— —

Sacr̃oꝛũ numerꝰ penes qᷓs drñtias ſumit᷑ libꝛo.iiij

Sacramenta legis ſcripte quid addũt ſupꝛa ſgcmè

ta legis nature li:iiij.di.ij.·3.

Sacramenta an ſint gratie effectiua li.iiij di. j. q. liij.

GSmtncntine
Geammenna
bantatalſi,
lenölibro i
Sac mennic⸗
ſi.4.
Gicrmmontz,
nhnpanſi
ctuten
minantdi
Neolicep⸗
Gicmmentiq⸗
tnliiiidi
gunmentfne
Onctumentu
Gucremegtand
icqponoyn
Okamenton
ſig dirin⸗
Gicramhentunn
ijdir4.
Oicnmnonane
14
guaanotaln
gtectalegn
Owgamentidi
Nofantinſe
Sugamentage
liiiidipei⸗
Oacmhentag
Atgefa.
Oucnmenton
Adctmwiin
wik
Gunmerd
tuisliin
Sugmen
ſach
guonfciſch.
onnncs
Alunäin
Sacffezleze
liin diſ
Sackſcionie
Luchficjvt
mnachlesli
Oumnfai ie
eliiijdiſ⸗
nfauilegs
liſs.
nliiiſi⸗

ulgzi⸗ i.
nn

Olinntin
lidr.

NRanötgesgen
4 attkiig

kchkginli
. . 66
n
Rgnite

rengabzntales
ſ

ſraeniihe

nti zilüi
Nongerintenen

undechhiti

—
danin gning
. umedmret
unſreledaſtii
ädagri
ü
üͤnzwantei
nee
umprririi
rthaliän

ℳ 12

hortitt
. ain

9
4 .
heni
.
=“
. goe Mce,

49

De littera

₰2

Sacramentoꝝ noue legis numerus li.iiij. di.ij. 9.

Sacramenta no.le.qñ inſtituta ſunt li.iiij.di.ij.b.
Sacramenta ve.le.quare ficbant in his q̃ oꝛtũ habe
bant a terra vel in aliquo terreo et ſacramẽta no.
le.nõ libro.iiij.diſt.iij. s.

iüiij. 24. è”
Sacramentoꝝ no.le.inſtitutio et no.le.datio duoꝛũ

tempoꝝ conſiderationẽ habent lib.iiij.diſt.iij.ç

et qdiu legalia eſſent obſeruanda.Sʒ.et per totũ.
Sacramenta diuerſa ſignificabant aqua et ſanguis
que de latere xpᷣi ꝓfluxerunt li.iiij.di.iiij.s.
tum li.iiij.di.vſ.Ss.
Sacramenti finis eſt duplex li.iiij.di.vj.õõpb.
Sacramentũ vnũ eſt magis alio quinq; modis lib.

4 % .

iiij. diſt. vij. .

Sacramenta no.le.oĩa ſunt pᷣfigurata in ve. le.ſcdᷣm

aliquoꝝ opinionẽ li.iii.di. viij. 8.
Sacramentoꝝ pᷣfiguratio rractat᷑ ſᷣm aliã opinionẽ
li. liij. di. viij.. H
Sacramentum eccie quomodo conficitur duobus
li. iiij. di. x. . r
Sacramenta no.le.quõ ſunt cauſa gratie lib.iiij.di.
Sacramentalia ſigna quõ ſignificant rẽ duptłr.ſ./⸗
pꝛie et allegoꝛice li.iiij.di.xj. 1. Dð
Sacramenti de integritate eſt aliquid duptxr ſicut et
duo ſunt in ſacramento li.iiij.di.xj.·.48.
Sacramenta quomodo ſunt neceſſaria ad ſalutem.
li.iiij.di.xxij.?ꝛ2b. D

Sacrainenta qua rõe oꝛdinant᷑ ad ſeinuicez lib.iiij.
diſt. xxvj...

Sacramentoꝝ quedã ſunt pure fidei quedã fidei ct

de dictamince iuris natutalis et ᷣm quẽ modũ deꝰ
vtraq; inſtituit li.iiij.di.xxvj.S.
Sacramentũ altaris aliter ꝓdeſt viuis aliter mor/
tuis li.iiij.di.xlv.ʒ.
Sacramenta alia quare non ꝓſunt poſt moꝛtẽ niſi
iola euchariſtia li.iiij.di.xlv..
Bacrificium
Sʒacrificiũ eſt triplex et quod hoꝝ ſpectat ad virtu/
tes onines quod advirtutes theologicas et quod
ad latriã li.iij.di.ix. 9.
Sacrificis legis nature non ſunt inſtituta ex pᷣcepto
li. Uij. di. ]. 73.

—— „

acrificioꝛũ legis nature efficacia li.iiij. di.j. 74.

Sacrificij virtus an requirat᷑ in remediũ oꝛiginalis

in adultis li.iiij.di.j.q.iij.i.Re.⁊ o.et per totum.
Sacrificiũ legis nature curaſſe maioꝛes quõ intelli

„„ .

git᷑ li. liij. di. j. 7.

Sacrificiũ legis nature quõ erat via erroꝛis li.iiij.di

Sacrificia legis nature quare nõ erant cõtra pieta/
tem li.iiij.di.j. ?9. E

Bacrilegium

Sacrilegiũ rapina vſura et furtũ quõ differũt lib.iij.

di. xxxvij. 12.

Balomon

Salomon quð in ſomnis meruit et dignꝰ fuit erau2/
diri li.ij, di.xxv.2.

acramentũ cẽ donũ dei quõ intelligit li.iij diſtin.

Sanum eſſte dicitur a

Sacramentũ quõ dr fieri qñ verbũ accedit ad eemñm̃

galuure an poſſftdeus iudi vgnere petru liſ di.

Saluari omnes homines an eſet melius qᷓ; aliquoſ

ſaluare aliquos damnare li..vi.xlvj. 5.

((Balus

Salus pꝛia quare eſt alieni ſaluti ponenda li. ijj.

liquid tripli

m iter libꝛo. . diſti.
Sanitas coꝛpꝑalis et ſpũalis differenter ſe babẽt lib.

Sanitas conſideratur duplxr et ſcdm quem moduz

penitentia reſtituit in ſanitatem priſtinã li.iiij. di.
Banctificare

Sanctificare tripir accipit᷑ li.j.di.xiii.

Sanctificans gratia quare nõ ſequit᷑ natiuitatẽ car

797

nalem li. iij. di. iij. 25⁵5.

(Banctus
Sanctoꝛũ celebꝛitates ſuꝑ quo ſunt fundate lib.iij.
di.iij.. . Dduiſt. xiij. 2.
Sanctis quõ dicit᷑ ſpiritus datus ad menſurã lib.iij
Sanctos accepiſſe de plenitudie xpᷣi nõ ſᷣm eſſentia
ſeg ſm ſimilitudinis cõuenientiã quõ intelligitur
Sanctoꝛũ aliquis an euolet in celũ ante iudiciũ lib.
iiij. di. xxj. q.ij. f. R·.ðy 5. ä
Sanctoꝛũ aĩas ante iudiciũ nõ poſſe euolare vbicũ
qʒ ſonant auẽtes et rões quõ ſunt intelligende et
ſoluende li.iiij. di.xxj.ʒc.et per totum.
Sanctos oẽs pꝛeteritos fuiſſe eiuſdem meriti cuius
nũc ſunt chriſtiani quõ intelligit᷑ li.iiij.di.xxx iij.ꝗ.
Sancti an oꝛẽt ꝓ nobis li.iiij.di.xlv.q.j.g.Re.ʒ6.
Sancti oꝛãt ꝓ nobis duplici rõe ibidẽ. di.xlv. 3ʒ
Sanctos poſſe quicquidvolũt quõ intelligit᷑.lib.iiij.
Sanctos et beatos habere quicquid volũt quõ in⸗
telligit᷑ li.iiij.di.xlv.ð 9.
Sancti nõ oꝛant ꝓ nobis qꝛ nõ dĩ in letania chꝛiſte
oꝛa ꝓ nobis.Solo.li.iiij.di.xlv.co.
Sancti an impetrent nobis aliqua ſuis oꝛõibus lib.
iiij. di. xlv. q.ij. b. R. .22.
Sanctoꝛũ orõnes nobis nibil impetrare ſi que rõcs
ppbare vident᷑ quõ ſunt diſſoluende li.iiij. di.xlv.
43.et per totum. q.iij.i.Re. cõ.
Sanctos rogare an ii
Sanctos vt rogaremus voluit et decreuit deꝰ ex tri
plici cauſa ibi;dem.
Sanctis quõ porrigimus pꝛeces cũ ſint longe a no
bis remoti li.iiij.di.xlv.7. UMD

Sanctos quõ rogamus et inuocamus cũ ſint mor⸗

tui.li.iiij.di.xlx.4. .
(Banguis

Sanguines punſſimi quid ſint li.ij. di. iij. J.

Sanguinis baptiſmus an ſit ſacramentuʒs ſicut bap

tiſmus aque li.iiij.di.iiij.q.iij.i.pertotum,.
Sanguinis effuſio ſiue martyrium q'uis participet
nomen baptiſmi tamen non eſt ſacramentũ libꝛo
iijij. di. ilij. T72-. 1 .. .
Sanguinis chꝛiſti in altari triplex eſt effectus li iii.
diſt. viij. y863 2ð

ſit nobis vtile libro.iiij diſt.xlv.

7
.

Sapientia quare deſcribitur ꝑ verbum poſſidendi⁊
oꝛdinadi et quare ꝑ verbum conceptionis et par
turitionis.viij. ꝓuerbi.li.j.di.i.i ..
Sapere quõ dicit᷑ a ſapia ⁊ econuerſo ſapia a ſapere
Ai..vi. vijJJ.
Sapientia quomodo dicitur mobilis libꝛo.j.diſtin.
Sapientie nomen vupliciter conſt. ideratur lib. j.di.

Sipicztia nata vei genita piie oicf deflio li di.
xxvii ffff.
Sapientia magis ꝓpꝛie dicitur de ſapiẽtia q;; eterni
Sapientiã patrẽ genuiſſe qua ipᷣe dicit᷑ ſapiẽs quõ
dicit Aug.ſe iſta queſtionẽ melius tractaſſe in lib.
de trini.li.j.di.xxxiz. „
Sapientẽ eſſe aliquo eſt duplir et quõ ⁊ qua ſapiẽtia
pater et filius ſunt ſapientes li.j.di.xxij. X.
Sapientia hoc nomen duo reſpicit et reſpectu cuiꝰ
dicit eſſentiã et reſpectu cuius ꝑſonã libro.j.diſt.

Sapientia patris vna tm̃ eſt ſed non vno modo di
Alitur quõ intelligitur li.j.di.xxxij.o.ſub litera g.

Sapientia alicuius iſta oꝛõ duplicẽ habet intellectũ

.„

li. j.di. xxxij.12. —..——ðð —1„
Sapientia vel ſcientia dei plura ſoꝛtit᷑ noia lib. . di.
Sapientia vna quõ eſt in duobus ſapientibus ⁊c.li
bꝛ0. j. di. xxxvij. . : 78. “
Sapientia dicitur q̃druplr et quõ opponit᷑ culpe li.
1. di. xlvj. S5.

Sapientia put eſt cognitio ꝑ inſpirationẽ ẽ duplex

et ſcᷣm quem modum dẽ fructus pietatis li.ij. di.

Sapientia ꝓut eſt donum excellentiſſimũ a quo di⸗
cat᷑ li.ij.di.ix.ꝛ 9.

Sapientie maioꝛis quomodo eſt moꝛbum bene cu⸗

rare ꝙᷓ; naturan a moꝛbo pꝛeſeruare libꝛo.ij.diſt.
Sapientiã eſſe excellentioꝛẽ qꝙᷓ charitatẽ quõ intelli
gitur li.ij. di. xxxviij. ꝛ.
Sapientiam dei non inquinari quõ in telligit᷑.lib.iij
Sapientiam non mutari quomodo intelligit. li.iij.
Sapientia ſcoᷣm q duplr dẽ. etiã circa duo conſiſtit
li. iij. di. xxvij. S2.

Sapientia dicit᷑ duplłr.ſ.pꝛie et cõmunitcr libꝛo.iij

diſt. xxxv.2. Iterũ accipit᷑ quadrupliciter li.iij.di.
Sapientie doni actus an attendat᷑ penes cognitio/
nem veri an penes affectionẽ boni li.iij.di.xxxv.q
1.a. Re. 75-
Sapientia quõ ſumit᷑
li. iij. di. xxxv. 7.

Sapientia quomodo ſumit᷑ cum dicit᷑ ſapientia eſt

cũ dr ſapia creſcit ꝑ auditum

rerum diuinaꝝ humanarumq; cognitio ⁊c. li.ij.

Di. xxxv. 8. ee
Sapientia quõ dicitur eſſe contra ſtulticiam li.iij. di.
Sapientia quõ appꝛopꝛiat᷑ filio et ſpniſancto lib.iij
di. xxxv. 0 o. ,
Sapientia in ſe claudit et actum amoꝛis vel affecti⸗
