Oꝛatio illa qua xpᷣas oꝛauit in paſſione vt calix trãſ
ferretur a ſe an ſecrte a ratõne an a ſenſualitate li.
iij. diſt. xvij. q. iij.f. G.ðͦ99. 2 .
O:indo Zernie⸗ petere aliqd a ſe quõ intelligit᷑ ibis
Oꝛationem dñicam qñ poteſt oſoꝛ vel inuidus dice/
re abſqʒ culpa li.iij.di.xxx..Et li.iiij.di.xvj.i5.
Oꝛatiõe an cõtingat ſatiſfacere. Et cũ duplerx ſit oꝛa
tio ſcʒ mentalis et vocalis queritur que ſit magis
ſatiſfactoꝛia libꝛo.iiij.diſt.xv.q.iij.ðn.
Oꝛationem vocalem nõ ferre animũ ſurſum falſum
eſt. li. iiij. diſt. xv. 78.
Oꝛationem vocalem eſſe magis penalem quomodo
intelligitur libꝛo.iiij.di.xx.⁊2 9. .. .
Oꝛationẽ gemebundã ſpectare ad contritionẽ quo/
modo intelligitur libꝛo.iiij. diſt.xv.Sso.
Oꝛatio vocalis triplici ex cauſa eſt inſtituta libꝛo.iiij
diſt. xv. st. D
Oꝛare poteſt om̃is homo dimitte nobis debita nr̃a
ſicut et nos ⁊c̃.abſqʒ pctõ q;Stumcũq; ſibi non con
ſtet de peccato ſibꝛo.iiij.diſt.xvj.sʒy.
Oꝛatio dñica quõ delet pctã li.iiij.di.xvj.s4.
Oꝛare pꝛo martire in ecclia iniuriã eſſe quomõ intel
ligitur libꝛo.iiij. diſt.xlv..5«ox8.
Oꝛatõnes noſtras per quẽ modũ offerũt angeli deo
libꝛ0. iiij. diſt. xlv. S8. . .
Oꝛatio pctõꝛis quõ meretur aliquid apud deum lib.
Oꝛatio quare non dirigitur ad ſpiritumſanctum ſi/

cut ad patrem lib.iiij.di. xlv.1.

(Oꝛbis

Oꝛbes ccleſtes quomodo mouentur motu cõtrario

libꝛo. ij. di. xxx. 8. S
Oꝛbium celeſtium diuerſitas ⁊ diſtinctio vnde libꝛo
Oꝛbes planetarum qᷓ;uis moueant᷑ diuerſis motibꝰ
ſpere vltime tñ non diſcontinuant᷑ li.ij. di. xiiij.5
Oꝛbiũ motus quõ eſt propter luminarium motum.
libꝛo.ij.diſt.xiiij.SSõãTGCG60.
Oꝛbi alicui an conueniat moueri abſq; ſtellis.lib.ij.
diſt. xiiij. a. iij.i. R. ö9d..

ꝛdo non ſacramentnʒ

Oꝛdo eſt ⁊ rerum in vniuerſo ⁊ hic appropᷣatur ſapi
eutie et reꝝ in finẽ ⁊ hic appꝛopriat᷑ bonitati libꝛo
·. diſt. iij. . Ad idẽ di.xliiij. .v7. —
Oꝛdo an ſit in diuis ponendꝰ li.j.diſ.xx.q.j.c.Re.T9.
ODꝛdo eſt triplex et quis hoꝛum cadit in diuinis ibiʒ
Oꝛdo notificatur li.j.diſt.xx.i.et.1S.
Oꝛdo quõ eſt qͥd notionale libꝛo.j.di.xx.20. .
Oꝛdo aliò dicit in diuis qᷓ; in creaturis li.j.di.xx.i⁊.
ODꝛdo quomodo eſt in diuinis li.j.diſt.xx.22.
Oꝛdo nature an ſit in diuis li.j.diſti.xx.qij.d.Re.23.
DOꝛdo dicit᷑ eſſe alicuius dupliciter et quõ dẽ eſſe per
ſone patnis et filij et ſpũſſancti et quõ nature ibid.

Oꝛdo ſm naturalex oꝛigineʒ in his inferioꝛibne puo
dicit ſ; emanationẽ et anteceſſionẽ ⁊cc.in diuinis
aũt non ſic li.j.diſt.xx.? 8s. 2

Oꝛdo ponitur in diuinis et non gradus et quõ diſfe

runt oꝛdo et gradus li.j.di. xxv. . et.s.
Oꝛdinabiliũ duo genera et in quo relatio introduci-
tur ꝑ mutationẽ factã in vtroq; extremoꝝ ⁊ i quo
non. libꝛo.j.di.xxx..dd.
Oꝛdo ẽ duplex ſcð ſin nobilitatem ⁊ ſm durationẽ.
et quis hoꝝ ponit extrema ſimul quis non. libꝛo.j

4*

Oꝛdo iterum eſt duplex ſcʒ diſpoſitio rerũ in vniuer
ſo et directio in finẽ ⁊ m quẽ modũ eſt de ratione
predeſtinationis li..di.xl..ꝛMs.
Oꝛdo Karnte eſt duplex et contra quẽ facit deus lib.
J. diſt. xlij. 28. è
Oꝛdo vniuerſi ſi conſideret᷑ ad finẽ in vniuerſo nul⸗

la eſt ibi in ea maelo. lt virlun1.

Oꝛdinatum quomõ dicat᷑ melius qð fini eſt pinq⸗

us li. . diſt. xliiij.20. „
Oꝛdinis bonitas quõ pendet ex partiũ bonitate lib.
Oꝛdinabile an ſit malũ a dei voluntate. libꝛo.j.diſti.
xivi. q.v. c. E.?⸗ XX.
Oꝛdinatũ eſſe dicitur aliqui
eſt oꝛdinabile IJbidem.

Oꝛdinatũ eſſe vbi pren upponit eſſe li.j. di. xlvj. 3.

Oꝛdo aliter eſt in ſpiritibus aliter in coꝛpoꝛibus lib.
ij. diſt. viij. b7.
Oꝛqo angelicus diffinitur libꝛo.ij.di.iĩx. ..
Oꝛdinum diuerſoꝝ angeli an ſint diuerſaruz ſpecle
rum per naturã li.ij.di.ix.q.j.a. ſe. s.et per totum
Oꝛdinum angelicoꝝ diſtinctio an ſit a naturavl gra
tia tanq; a principali cauſa libꝛo.ij. di. ix. q.ij. b. de.
10. et per totum. è””M
Oꝛdines angelici vnde nominent li. ij. diſt. ix. a. iiij.d
Pe. 22. et per totum.

Oꝛdines ad ſingulos angeloꝛũ an fiat aſſumptio ſal

uandoꝝ li.ij.di.ix.q.v.e.NRe.ʒo.et per totum.
Oꝛdinis reſpectu oꝛdinis prelatio an euacuetur pt⸗
iudicium li.ij. diſt.ix.q.vj.f.Re.s ⁊ per totum.
Oꝛdines angelici an ſunt tm nouem li. ij. di. ix. q. vij.
g. R.42. ⁊ per totum. l

Oꝛdo decimus ex bominibus quid efcit libꝛo. ij. di⸗

Oꝛainum diſtinctionem eſſe ſm dona gratian quõ
intelligitur li.ij.di. ix. 45. Ad idem. 439.
Oꝛdo in angelis an cõpaciatur ſecũ equalitatẽ libꝛo
Oꝛdines angelici qui et quot ſint li.ij.di.ix.a.
Oꝛao angelicus quid ſit qualiter oꝛdines nominen⸗
r dke ſit rõ nois vniuſcuiuſq; oꝛdinis libꝛo.ij.
Oꝛdines angelici an a principio creatõnis ita diſtin
cti fuernit libꝛo.ij.diſt.ix.c. .
Dechſe kualein angeli an om̃s ſint equales. libꝛo
Duin⸗ Sern n angelis repleri quõ intelligitur libꝛo
Oꝛdo ꝓductõnis an exigat prius de non ente faceꝛe

ens in potentia q; producere aliquã foꝛmã lib. ij.

diſt. xij. Io. NHic ponit᷑ inter ens ⁊ ens ponatur int
ens 7 non cns. =
o in creatunis eſt triplex li.ij. diſt. xxx.2.
ꝛdinem attendi penes intentionem quomoglo in⸗

d tripliciter quõ malũ

ligturlind
grockvnger
quömn
Ortoquipont
Oainatunck
gictererco
Nitriiſe.
Ordinttunckat
gocbounck
dſtintrni.
Oulnsorwoſt
ninnmmgfn
ſjdiſterr..
Odoanitinch⸗
„Nſals.
Ocopenes vi
tn8
Adochartais
ſochnitzsin
bro ij dit tn

Oidocbuneans

rzſoſne⸗
Vunn ng
lic⸗

Oubchutzon

itiuermunn⸗
Neconnatſoſi

Ochcnntns

eun Etqvcri
Dripoungsb
Ohdunlerznen
eſtiapreyone

octtatsn

D
MR.
Daochnttnt
mnvitaten
Centieneref
Ochants
fimgij

Oubin Mingn

liceſeuefi

Or

Däiiſgtig
, Mantſ ind
Amiuh
Ahulenn
bluſfnize
Dſſp gedon
zahmnſtlenent
diläirdia
ir nctenon.
lhennanefeſ,
itinrgröſ
N lnenondz⸗
di lidirnin
Msicnnenn

nbiiſe
. n
anon acs se
mel

mgie

Ntum fnrmz

E=

Gdieſchniz⸗

Nun. tnn

dcnngiiten
let uftinn

MMAtlüh.

iisit

l

Ppontcſel a .
dus irinannt⸗

urlbidite
Amſierdüeinit

rgſan
ngonſtanng
auulbwidit

S

õ

ee.
õ
e

r i werl un

nins nucſatlinid

cedgenn
tächirti

KA . 4
aucucz unn

nmchognelin

r0
in fteubl

caidi
astarfe

gNänt

mnnmngi

telligitur li. ij. diſt. xxxv. 53.

Delittera

Oꝛdo eſt duplex ſcʒ ante factũ eſſe et poſt factuʒ eſſe
et quõ malum ceſt oꝛdinabile li.ij.di.xxxv.dy 7.
ꝛdo qui ponit diſtinctionẽ et qui non li.iij.di.xxj.
Oꝛdinatum eſt aliquid ad beatitudinẽ du, 18.
pliciter et qd boꝛũ diligendũ eſt cx charitate li.iij.
di. xxviij.21. r
Oꝛdinatum eſt aliquid ad laudem dei dupliciter et

quod hoꝛum eſt diligendum ex charitate libꝛo.iij.

deſtin. xxviij.22. ð?
Oꝛdinis prepoſteratio eſt triplex et de qua verũ eſt
dictuʒ magiſtri ꝙ peccat qui prepoſtere agit libꝛo

„

iij. diſt. xxix. 1I.

Oꝛdo an ſit in charitate diligibilium lib. iij. diſt. xxix.

q.j. a. Pe. 8.

Oꝛdo penes quid attenditur in charitate lib.ij.diſt.

rxix.9.et.II. et. . Ad idem.. et. 56.
Oꝛdo charitatis per compationẽ nr̃i ad deumvtruʒ

ſcʒ charitas in diligendo preponat deum nobis li

bꝛo.iij. diſt. xxix.q.ij.b.Re.i 5.et per totum.
ꝛdo charitatis per comꝑationẽ noſtri ad ꝓximuʒ.
vtruʒ ſcʒ ᷣm oꝛdinẽ charitatis preponendũ ſit bo
num ꝓprium bono ipſius proximi lib.iij.diſt.xxix.
q.iij. c.

Oꝛdo charitatis per comꝑationẽ patris ad filiũ. Et

q̃ritur vtrum magis ſint diligẽdi parentes ꝙᷓ filij
an econuerſo li.iij. di. xxix.q.iuij.d.R.28.
Oꝛdo charitatis per comꝑatoem domcſtici ad extra

neum. Et queritur vtruʒ domeſticus ſit extraneo

preponendus libꝛo.iij.diſt.xxix.q.v.e.Re.ʒt.

Oꝛdo duplex attenditur in charitate et m quẽ do⸗
meſtici preponendi ſunt extrancis li.iij.di. xxix. 2.
DOꝛdo charitatis an attendatur penes affectũ tm̃ an

Ginlen es affectum et effectum li.iij. diſt. xxix.q.
Oꝛdo charitatis quare magis afſignatur penes pro
pinquit atem q; penes bonitatem vel penes indi/
gentie neceſſitatẽ li.iij.diſt.xxix.S.

Oꝛdo caritatis an i patria habeat immutari li.iij. di/

ſtin. xxxj.q.iij.i.Re.Sʒ.et per totum.
Oꝛdo in ↄſanguinitate tripłr accipitur et ſᷣm h̊ treſ
linee ↄſueuerũt aſſignari li.iiij. di. xl.ꝰ.2. I0.

Oꝛdo ſacramẽtũ

Oꝛdinũ ſeptẽ gradibus quõ ſeptẽ ſpũs ſancti dona

aptant᷑ li.ilij.diſt. xxiiij.I. è
Oꝛdinandi an debeãt coꝛonari vel tonſurari lib.iiij.
diſt. xxiiij. q.j.a.Ne..ct ꝑ totum.
Oꝛꝗo an ſit in eccia li.iiij.di.xxiiij.q.j.e.Re.20.

Oꝛdo neceſſarius eſt in eccia duplici ratone Ibide,z

Dꝛdo ſᷣm que dona attendatur li.iiij.di.xxiiij.2 4.
Oꝛdo an ſit ſacmentũ li.iiij.di.xxiiij.q.ij...
Oꝛdo dupliciter dicit᷑ et ſm quẽ modũ eſt ſacramen
tũ et m quẽ non. Ibidem in..
Oꝛdinem non eſſe ſacramentũ ſi que rationes ꝓba/
re vidẽtur quõ ſoluunt᷑ li.iiij.di.xxiiij.25. et ꝑ totũ
Oꝛdo quare non hʒ rationẽ ſacramẽti in angelis et
laicis li.iiij. di.xxiiij.27. R—ã—.ůã.ãʒũ
Oꝛdinis ſcrattentunn an ſit no.le.propriũ.li.iiij.di.
cxiuii. q. i. g. N. 30. .
O:gins acreſheizen non eſſe no.le. ꝓpꝛiuʒ ſi que ra
tõnes ſonare vident᷑ quõ ſunt diſſoluende lib.iiij.
Diſt. xxiiij. 31. ct. 532.

Oꝛdinis ſacramentũ quomodo cſt de dictamie natu

reg li.iiij.diſ.xxiiij.ʒʒ.

êòẽ/

Oꝛdo an ſit ſacramentum vnũ vel plura. li.iiij.diſti.
xxiiij.q.iiij.h.Re. 4. .
Odo an diuidatur in partes integrales an ſubiecti
uas li.iiij.diſt.xxiiij.ð6.
Oꝛdinis ſacramentum ad quid oꝛdinat᷑ principalit᷑
libꝛ0. iiij.di. xxiiij.7. .
Oꝛdinũ differentia qammõ eſt ſpecifica qʒammo/
do non li.iiij. di. xxiiij. 38.
Oꝛdines dicunt᷑ ſacri tribus modis ⁊ quõ vnuſquii
qʒ oꝛdo ðꝛ ſacer li.iiij.di.xxiiij. 3.
Oꝛdo quare magis diffinitur per ſignaculum qᷓ; per
elementũ li.iiij.diſt.xxiiij. ·4.

O:adinibus in oibus an imprimatur caracter: li.iiij.
diſt. xxiiij.q.j.i. R. 45. et per totum.
QAAQdinibus in diuerſis an caracteres diuerſi impri-

mauntur li.iiij.diſt.xxiiij.q.ij.k.Re.A9.et ꝑ totum.
Oꝛdinum diuerſoꝝ caracteres an ſint eſſentialit᷑ ad
ſe inuicẽ oꝛdinati li.iiij.diſt.xxiiij.q.iij.l.per totuʒ.

Oꝛdinibus in diuerſis qũñ imprimatur caracter libꝛo

iiij. diſt. xxiiij.q.iiij.im.Re.S.et per totum.

Oꝛdinibus in aliquibus conferendis q́;uis non fiat

manuũ impoſitio fit tñ aliq̃d ſimile li.iiij.di.xxiiij.

Oꝛdinum in collatõne ad quid ſacerdotes ma 59

nus imponunt li.iiij.diſt.xxiiij.õo. L
Odinuʒ diuiſio vel graduũ diſtinctio pe nes ſacros
cet non 14 acros an ſit bene aſſignata lib.iiij.di.xxiiij.
.J.1. Re. 6d .
Orunes qua ratione dicunt᷑ ſacri.li.iiij.di.xxiiij.o5.
Oꝛdinũ oim collatio quõ dat ptãtem aliquã mini/
ſtrandi circa ſummũ ſacramentum li.iiij.di.xxiiij.
Oꝛdines ne dũ ſacri ſed et non ſacri quõ fue-· ss.
runt in primitiua eccia.li.iiij.di.xxiiij.s7.
Oꝛdinum ſubſtantialia ſemꝑ fuerunt eadẽ in eccia.
ſed non eodem mõ vt nunc li. iiij. di. xxiiij.6S.
Oꝛco an ſit plalmiſtatns li.iiij.di.xxiiij.q.ij.o. R.õ⸗

Oꝛdinem ꝓprie loquẽdo eſſe pſalmiſtatum ſi que ra

tiones ꝓbant quõ ſunt diſſol uende li.iiij.di.xxiiij
7 0. Kct. 71. W
Oꝛdo an ſit epᷣatus li.iiij.di.xxiiij.q.iij.p.Re.⁊2.
Oꝛclinẽ propriũ vel ſpecialem eſſe epatum ſi que au
ctoꝛitates et rõnes ꝓbarc vident᷑ quõ ſunt diſſol/
uende lib.iiij.diſt. xxiiij. 73. et per totum. Hic poni
tur in principio de iſidoꝛo et pelagio. ponatur de
iſidoꝛo et gelaſio.
Oꝛdines an ſint ſeptem an plures an paucioꝛes lib.
iiij. diſt. xxiiij.q.iiij.q.Re.28.
Oꝛdinum numerus ct ſi Ricientia ſumitur multipli
citer et de dignitate et officio ſinguloꝝ Ibidem.

Oꝛdines tm̃ tres eẽ auctoꝛitate dioniſij quõ eſt intel

ligendum li.iiij. diſt. xxiiij. 79.
Oꝛdines nõ diſtinguunt᷑ penes actus ieraꝛchicos q̃
ſunt purgare illuminare et ꝑficere ſed peues actũ
miniſtrandi li.iiij.diſt.xxiiij.S o.
Oꝛdines ecciaſtici non diſtinguunt᷑ vt angelici libꝛo
iiij.diſt. xxiiij.SD 1. , . .
Oꝛdinibus i ſuſcipiẽdis interioꝛ diſpoſitio tractat᷑

quc eſt gratia li iiij.diſt.xxiiij.a.

O:ꝛdinibus i ſuſcipiẽdis diſpoſitõ exterioꝛ tractatur

que eſt tonſura li.uij.di.xxii.s.d.
Oꝛdinum numerus.noia ⁊ officia tractant᷑ libꝛo.iiij

Oꝛdines minoꝛes et maioꝛes in quo differunt libꝛo

Oꝛdines minoꝛes et maioꝛes in quo conueniunt. li.

ciij. giſt. xxiiij.l.

Oꝛdo quid ſit IJbidenn.
Drin dignitetes et officia ſuꝑaddita que ſint lib.
üiüiüiij. diſt. xxiiij. m. n. o. li.iiij.di. xxv.I.

Oꝛdinat᷑ aliquis male multipliciter et de eoꝝ penis
DOꝛdinari pt quis ꝑ ſaltũ vno oꝛdine omiſſo pᷣtermiſ
ſo tñ ſacerdotio nõ pᷣt qs eſſe epñs li.iiij.di.xxv.⁊.
Oꝛdinati a ſimoniacis quãdo bñt oꝛdinis executio/
nẽ li. iiij. di. xxv. 5. P.e. I0o
Oꝛdinare an poſſit ſolus epũs libꝛo.iiij.di.xxv.q.j.a
Sꝛdines ab alio iᷓ ab epo cõferri ſi que rõnes ⁊ au/
ctoꝛitates ꝓbare vident᷑ quõ ẽ illis reſpondendũ
li.iiij. di. xxv. ri. et..2. et. 1. et. . .
DAane⸗ an poſſi dare eps hereticus li.iiij.di.xxv.q.
ij. b. Re. 16.
Ories epᷣm bereticũ dare nõ poſfe vbi ſonare vide
tur auctas quõ ſit exponenda li.iiij.di.xxv.i7.
Oꝛdinẽ aliquẽ an poſſit vendere ſymoniacus epũs.
li.iiij. di. xxv.qiij.c. R.ĩv9.
Oꝛdinẽ vendere non poſſe epᷣm ſimoniacũ ſi que rõ/
nes et auẽtes ſonare vident᷑ quõ ſunt diſſolueude
li.iiij. diſt. xxv.⁊20. et per totum.
Oꝛdines ſymoniace conferẽs an ex hoc ipſo fiat be/
reticus ii.iiij.di.xxv.q.iiij.d.Re.22. per totum.
Oꝛdines ſymoniace ↄferens an ſit pctoꝛ in fide vl in
moꝛibus li.iiij. di. xxv. . 3.
Oꝛdines an poſſint recipe ſoli viri an etiã mulieres.
li. iiij.di.xxv.q.j.e.NR.2ꝰ.

Oꝛdinari quare nõ pot mulier ꝙᷓuis tꝑalit᷑ poſſit do

minari vt legit᷑ de delboꝛa li.iiij.di.xxv.oct.õy 2.
Oꝛdiari qᷓre non poſſunt abbatiſſe li.iiij.diſt.xxv.ʒ.
Sꝛdinari non poſſunt mulieres q;uis admittant᷑ tã
ad religionem qᷓ; ad martyriũ li.iiij.di.xxv. .
Oꝛdinis ad ſuſceptionẽ an neceſſarius ſit vſus ratio
nis li.iiij. di. xxv. q.ij.f. R.?t.. “è
Oꝛdinis ad ſuſceptionẽ neceſſariũ eſſe vſum rõis qᷓ;
tum ad ſacri eſſe vel ſuſcipere ſi que rõnes vident
ſonare quõ ſũt itelligẽde li.iiij.di.xxv. 5. ⁊ ꝑ totũ.
Oꝛdinis ad ſuſceptõeʒ an neceſſaria ſit ĩdiuiſio car-
nis li.iiij. di. xxv. q.iij. g. R. 40. ,B
Oꝛdinis ſuſceptionẽ quare impedit carnis diuiſio ⁊
carnis coꝛruptio vel foꝛnicatio non li.iiij.diſ.xxv.
i. Et quare coꝛruptid viri non impedit conſecra
tionẽ ſicut coꝛruptio mulieris Et quare foꝛnicatõ
vxoꝛis facit virũ potiꝰirregularẽ ꝙᷓ foꝛnicatio viri
44. et. ꝓ5. „ 2 19 . . 2
Oꝛdinis ſuſceptionẽ qua rõne impedit carnis diui/
ſio an ex ꝑte aie an ex ꝑte carnis.li.iiij.diſt.xxv.A2.
Oꝛdinis ſuſceptionẽ qd ſacr̃m impedit an oꝛdis an
matrimonij li.iiij.di.xxv.5.
Oꝛdinis ad ſuſceptionẽ quare eſt ineptus qui deſpõ
ſat et copſcit coꝛruptã abalio li.iiij.di.xxv.ð.
Oꝛdis ad ſuſceptionẽ an ſit neceſſaria cõditio liber/
tatis li. iiij. di . xxv.q.iiij. b.Re. 6.
Oꝛdinis a ſuſceptione repellunt᷑ ſex genera hoim.li.
iiij. di. xxv. z. reſtituẽdus li.iiij.di.xxv.8.
Oꝛdinatus ſi ſit ſeruus ignoꝛante domino an ſit ei
Sꝛdines an poſſint dare heretici li.iiij.di.xxv.a.b.c.
Sꝛdines ſimoniace ↄferẽtcs et recipiẽtes an ſint be
retici li.iiij.di.xxv.d. .
Oꝛdinatoꝛũ a ſymoniacis pena li.iiij.di.xxv.e.
Oꝛdinandoꝛũ etas ydonea que ſit li.iiij.di.xxv.f.
Oꝛdinũ mioꝝ clerici ducunt vxoꝛes dupir li.iiij.diſ.
xxxvij. 1. intelligit᷑ li.iiij.diſt.xxxvii.x.et.ʒ.
Oꝛdinũ maioꝛũ clericos ab vxoꝛibus abſtinere quõ
Oꝛdines minoꝛes an impediat matrimonij li.iiij.di

ſtin. xxxvij.q.ſ.a. R. .

Oꝛdines minoꝛcs matrimoniũ impedireſi que ratõ

nes vident᷑ ꝓbare quõ ſunt diſſoluende li.iij.di⸗
ſtin. xxxvij. 2. et.S8. xxxvij.q·ij.b. Re..
Oꝛdo ſacer an impediat matrimoniũ libꝛo.iiij. diſti.
Vrdo ſacer quare impedit mrimoniũ libr.iiij.diſtin.
Ordo ſacer non impedit matrimoniñũ qꝛ matrimo⸗
niũ non impedit oꝛdinem ſacrum Sobo. libꝛo.iiij.
diſt. xxxvij.ii.

Ordo ſacer quare ĩpedit matrimoniũ in eccia roma/

na et non in greca li.iiij. diſt. xxxvij.i2.
Oꝛdinem ſacrũ matrimoniũ impedire an hoc debue

rit ſtatuere eccia ⁊ per hoc dlericus ad cotinentia,

792 „

obligare li.iiij. di. xxxvij.q·.iij. c. E.15. . .
Ordinibus ſacris iſignitũ licitũ eſſe matrimoniũ cõ

trahere ſi que rõnes ſonare vident᷑ quõ ſunt diſ/

ſoluende li.iiij.di.xxxvij.l .et per totum.

Oꝛdis impedimentũ qtũ ad matrimoniũ li.iiij.diſt.

xxxvij.a.

Oꝛigo creature eſt ex duobus et ᷣm boc dꝛ aliquich

crcature ipſi naturale vupliciter li.j.di. viij.38.
Origo ſemꝑ ðʒ relatio et ᷣm diuerſam acceptioncʒ

appropriatur diuerſimode ꝑſonis in diuinis li.ſj.

di. xxvij. v.

Oꝛigo oprius eſt in diuinis qᷓ; oꝛdo li.ſ.di.xxix.ꝰ.

Orisginalis iuſticia quid ſit ᷣm Anſel.li.ij.di.xix.5.
Originalis iuſticia dupliciter conſiderat᷑ et ̃m quẽ
modũ habet auferri ꝑ culpã ⁊c.li.ij.di.xxiiij.ð ð9.
Originale peccatũ noĩatur octo noibus et quõ diſti-
guunt᷑ li. ij. di. xxx.ĩ.
Origialis coꝛruptio an inſit nature ex ſue conditõis
pᷣmoꝛdio an ex pcti merito li.ij. di. xxx.q.j.a.Re.ʒ.
Originalis ſiue pᷣme tranſgreſſionis merito an hña/
na natura fuerit coꝛrupta penaliter tm̃ an etiã cul
pabiliter li.ij. di. xxx.q.ij.b.Re.5

—

Originale pctm̃ an ſit concupiali.ij.di.xxx.q.j.c.N.
Oꝛiginale pctm̃ quatuoꝛ defectus indidit bo- ⁊o.

mibus.li.ij.di.xxx.ĩ.ꝰP9.
Originale ⁊ actuale petm̃ quõ eſt in aliquo libꝛo.ij.
Originale pctm̃ non eſſe concupiſcentiã put claudit

in ſe debite iuſticie carentiã ſi que rõnes et ancto

ritates ſonare vident᷑ quõ ſunt intelligende. ibꝛo
ij. diſt. xxx. 21. et per totum. .
Originale pctm̃ an ſit ignoꝛantia li.ij.diſt.xxx.qij.d.
Originalis pcti cã que eſt in carne 27
quodã mõ dicendi eſt pena et quodam non.lib.ij.
diſt. xxxj. 1. diſt. xxxj. 2.
Originale quõ non eſt magis in ꝓle qᷓᷓ in pꝛe libro.ij
Sriginale an contraberet bomo factus de ade car/
coꝛrupta preter legem generationis libꝛo.ij. di⸗
in. xxxj.. “””M
Originaie peccatum ratione cuins partis primo in⸗
eſt anime li.ij.diſt. xxxj.q.ij.b.Re.iʒ.
Oꝛiginale peccatum dupliciter conſideratur ⁊ ſcm

quẽ modum et quomodo ineſt anime libꝛo.ij. diſ.

xxxi. 14.

Oꝛigina le quare non ſic reſptcit vegetatiuam ſicut

ſenſitiuam li.ij.diſt.xxxj.i5.

Originalis coꝛruptio qua ratione viget in generati/

ug li.ij. di.xxxj..6.

diſt. xxxj.ꝛ.

giige⸗
Ninecht
ditprf7
Dignnem
ltü ice
Oiinueqn
potontim
Oighegn
tiuelige
Niinen
hoſtinfae
cun
giionlene
Ntinetrol
ignnepeee
lliKirr
Ouganlens
Orgngece
foipfainfe
etlbicine
Orignaeqr
Orgvalspe
Oignaehti
ſnnleolen
Oignaecue
Oignenon
nbereliiſdi
Aunlepeee
Mäuisdd
„68677.
Oigmneren⸗
Qgiuend
Ninnaſ⸗
Amiedu
Qörisn
mummg
Qigmne
tiadcan
Digme⸗
eſcan⸗
ſuet.
ſeclttrj:
giguen
e kep⸗
1
ait
Ngii⸗
iginent
deerkdiin

tlihddinn

nagingigin,
ümgel

tmingtüſtt
numgehhtgte
ecen iing
naihchz
tülatictntni
ane Wiging
Nn

8

odesſtn.

Gimdr aöfzuisl

1,
naitiladei,
— 1,4 SE
in ecn iksn

NiNc
imipli
rudi

Delittera

Oꝛiginale quare nõ eſt pꝛius in ſubſtãtia q; potẽtia

anime cũ tñ id videãt᷑ ꝓbare due rationes lib.ij.

Oꝛiginale an magis infecerit generatiuã qᷓ alig po⸗
tentiã li.ij. di. xxxj.q.iij.c.Re.ĩi9. ,.
Oꝛiginale quare magis infecit generatiuã qᷓ; aliam
potentiam ibidem.
Oꝛiginale quõ ẽ cauſa punitionis nutritiue et gene
ratiue li.ij.di.xxxj.oo. MMB
Oꝛiginale qꝛ traſfudit᷑ mediãte carne querit᷑ an aia
poſſit infici a camne li.ij.di.xxxj.q.j.d.N.24.⁊ per
Hꝛiginale an contrabat᷑ in aĩa ex carne ex aliquo ap
petitu et voluntate anime li.ij. di. xxxj.q.ij.e.Re.
Originale peccatũ an ſit a voluntate pꝛia vel alie⸗/
rrert. 1. dt. xxxj. 56.
Oꝛiginale quõ fit ex pctõ ſm qͥd pctſ ſimpliciter li.
Oꝛiginale qꝛ traſfundit᷑ mediate carne querit᷑ an ca
ro ipſa inficiat᷑ ex ꝓpagatiõe tm̃ vel ex Ppagatioe
et libidinc li. ij di.xxxj.q.iij.f.Ne.9.⁊ per totum.
Originale quõ tranſeat in filios li. ij. di. xxxj. a.b.c.
Oꝛiginalis pcti cã an ſit culpa vl pena li.ij.di.xxxj.d
Oꝛiginale filios cõtrabere ex parentibus mundis ꝑ
ſimile oſtendit ibiden. Z
Oꝛiginale qua rõe dicat᷑ lib.ij.di.xxxj.e.
Oꝛiginale non traduci ex lege coitus nitunt᷑ quidazʒ
Pbare li.ij. di. xxxjff. ,
Oꝛiginale peccatũ duplici rõe nõ redit poſt baptiſ/
mũ qᷓ;uis cõcupiſcẽtia pꝛaua redeat li.ij. di. xxxij.

er 6. 2. . . Vxij. 8.
Ouiqginale remanere actu quomõ intelligit li. ij. diſt.
Oꝛiginale an deleat᷑ in baptiſmo qᷓtũ ad culpã li.ij.
di. xxxij.q.j.a.Re.12. .
ꝛiginale duplici rõe remittit᷑ in baptiſmo ibidem.
Oꝛiginalis iuſticie pꝛiuatio que manet poſt baptiſ.
mum quõ cõpenſat᷑ li.ij di.xxxij.iʒ.
Oꝛiginale peccatũ an deleri habeat in baptiſmo qᷓ;/
tũ ad cauſam li.ij. di. xxxij.q.ij.b. Re.17.
Originale q;uis curet᷑ in baptiſmo tñ genitus ex pa
tre ſic curato nõ minus inficit᷑ oꝛiginali q;uis id
non fuerit in lepꝛoſo curato et filio ex eo genito li.
. oxxri.. d44.
Oꝛiginale reſpectu cuius coꝛrũpit pſonã et reſpectu

„

cuius coꝛrumpit naturã li.ij.di.xxxij. 25.

Ouiginalẽ maculã quã aia cõtrahit ex carne an debe

„

at ſibi deus imputare cũ nõ poſſit vitari lib.ij.di.

4

xxxij.q.j.e. Re.9.2. d.

Originaic q̃re iputat 8s puubł li.ij.di.xxxij.o.⁊. 1.
ꝛiginale quia cõtrabit᷑ ex carne infecta querit᷑ an
excceat diuinq iuſticiã animam tali carni infunde
re li.ij.di. xxxij.q.ij.f. Re. 45.
Originale quõ deleat᷑ in baptiſmo ex ꝑte anime lib.
ij. di. xxxij. a.
Oꝛiginale duobꝰ mõis dimittit᷑ in baptiſmo ibide;
Oꝛiginale quõ curet᷑ in baptiſmo ex ꝑte carnis libꝛo
„*. di. xxxij..
Oꝛiginalẽ culpã an debeat deus ex iuſticia imputa
„re anime cũ nõ poſſit vitare li.ij. di.xxxij.d.
ꝛigiale an dici debeat neceſſariũvł volũtariũ ibidẽ
riginale rõe cuius pcti tranſfundat᷑ cũ in eo cõcu

ant plura peccatorũ genera li.ij.di. xxxiij.ꝛ.

ꝛiginale quare tranſit in poſteros li.ij. di.xxxiij.iʒ.
Oꝛiginalis iuſticia quõ potuiſſet trãſfundi ſijada ſte-

tiſſet. li.ij. di. xxxiij. 8. ,B
Oꝛiginale an in omnibus reperiat᷑ equaliter li.ij. di.

xxxiij.q.j.c. Re.24. et per totuin.

Originale peccatũ tria cõplectit᷑ ⁊ qn eſt ei eſrentia

le ⁊ qð materiale et qd cauſale li.ij. diſt. xxxiij.25.
Oꝛiginale nõ hʒ eſſe maius ⁊ min qtũ ad feditatex
Aqueẽ in carne li.ij.di.xxxiij.?2 7. r
Oꝛiginale quõ ẽ malũ ſummũ li.ij.di.xxxiij.29.
Oꝛiginalis coꝛruptio nõ eſt maioꝛ in vna ai ꝙᷓ in al
tera quis vna anima hʒ melioꝛa naturalia qᷓ; alte
ra li.ij.di.xxxiij.,3ʒ.
Opoale an ſit vnũ vel plura li.ij. diſti. xxxiij.q.ij.d.
FExdcccc.
Oꝛiginale duplir dicit᷑ ⁊ ſcdᷣm quem modũ eſt vnuʒ
⁊ ſcm quẽ non ibiem.
Oꝛiginale quare in vno bomine eſtv nicum lib. ij. di.
Oꝛiginale cũ ſit vnũ quare noiat᷑ in ſcriptura plura
liter li.ij. di. xxxiij. 56. li. iiij. di. xxij. 2. H
Oꝛiginalis peccati tranſfuſio quare pꝛincipaliter at
tribuitur viro.li.ij.di.xxxiij.2.
Oꝛiginale quare eſt vnũ cũ tñ redundet in nos a du
obus a viro.ſ.et muliere ibidem. WR
Oꝛiginale quõ punit᷑ varijs mõis li.ij. di. xxxiij. ʒ8.
Oꝛiginale cñ ſit vnicũ quomodo reddit bominẽ ad
vij.capitalia pctã ꝓcliuũ li.ij.di.xxxiij.ʒ9.
Oꝛiginale quomodo eſt coꝛruptio pluriũ viriũ li.ij.
di. xxxiij. †o. rrr⸗
Oꝛiginale aliter opponit virtutibus aliter iuſticie
oꝛiginali li.ij.di.xxxiij. cr.
Oꝛiginale nec intenditur nec multiplicatur ꝓpter
peccata ꝓximoꝝ parentũ q́;tũ ad penam li. ij. di.
xxxiij. d.
Oꝛiginale et actuale penes quid differant li. ij. diſti.
Oaiginale aliter dr̃ in nobis aliter in adã li.ij. diſtin.
xlij.ds444..
ODꝛiginalis peccati ad remediũ an ſuffecerit fides in
foꝛmis lii diſ .g ke. 63. ””M
Originale ⁊ actuale differenti modo remittunt᷑ lib.
iiij. di. j.s 5. Hic pomt᷑ ad boc vt remittat oꝛigia⸗
le ponat᷑ vt remittat᷑ actulle.
Oꝛiginalis peccati ad remediũ an ſuffecerit ſola fi/
des li.iiij.di.j.q.ij.b.Re.õo.⁊ per totum. .
Oꝛiginalis peccati ad remediũ an neceſſaria fuerit
virtus ſacrificij in adultis li. iiij. vi. j. q. iij. i. Pe. 70.
Oꝛiginalis peccati remediũ quõ dr fuiſie decimatio
et ſacrificiũ li.iiij.di.j.ꝰ? ð5.
Originali nõ debere penã ſenſus quõ intelligit᷑ lib.
iiij. di. j. 8'2.
Oꝛiginalis moꝛbus non creuit qtũ ad eſfentiam ſᷣ
q́;tũ ad effectũ li.iiij.di.ij.to.
Oꝛiginali ꝓ peccato quare eſt aliquis arguendus li
bꝛo. iiij.di. xvj. S7. H
Originale homini in baptiſmo dimiſſum quõ repu
tabitur ei ad penam li.iijj.di.xxij.i.

OMꝛein
DOꝛiri eſſe et ad alteruʒ ſe babere in diuinis ſunt idẽ
ſed ſcòm rationem intelligendi ſunt oꝛdinata lib.
I.di. xxvj. 21. . ”M
¶Oſtium

Oſtium celi ſemp eſſe apertum quomodo intelligit

li.iiij. di. xviij. 2.
Ouis ⁊ hõ moꝛtales ſũt ſᷣ ꝓpter diuerſas rões li. ij
di. xxx. · 1 2

rxxiij. 55.

N

22

—

D
—

— „ „ — .
Atiendi neceſſitas habet compan ad
tria et quõ Ein nobis et quõ in xpᷣo li.

inet᷑ li.iiij di.xv.õ.
Panem in coꝛpus xp̃i cöuertere an ſit equalis vel
maioꝛis virtutis qnti eſt aliquid de nouo creare
lib. iiij. di. x. q.j.f Re. ο Mic po nit᷑ in penultima
linea ſuꝑexcellit opoꝛtet.ponat᷑ ſuꝑexcellit oẽm.

Panis in altari vlt imũ eſſe quid li.iiij.di.xj:27.

Panis conuerſio in coꝛpus xpᷣi quibus verbis debe
at expꝛimi quatuoꝛ regulis doce k li.iij.di.xj.29
Panis et vinũ quõ in lege gratie facta ſunt euiden
tioꝛa ſigna ſacri ꝙᷓ in lege nature lib. jiij. di. xj. 41.
Panis et vinũ qᷓuis fiant ab artificio tamẽ cõgruũt
ſacramento li.iiij.di.xj. 43.
Panis quõ ſignificet paſſionẽ li.iiij.di.xj. ¶4.

Panis euchariſtie q̈uis dicat cibus puuloꝝ tamẽ
ecibus ille non debet confici in lacte libꝛo. iiij. viſti.

De pane ſacramenti euchariſtie vide plura in coꝛpꝰ⸗

et in xjs.
(Paradiſus

Paradiſus quid ſit et vbi ſit li.ij.di.xvij.2.⁊.j.
Paradiſi locus quare eſt factus et quare alia terra/
rum loca li.ij di.xvij.S.
et quare tantũ due in Geñ expꝛimant᷑ li.ij.di.xvij
7.et ad idem eadem di.f.
Paradiſus eſt duplex et ꝙ adam peccante vtriuſq;
ianua clauſa ẽ li.iij.di.xviij. o.⁊ Pp xpᷣm apta.æI.
Paradiſus dicit᷑ multipliciter et de q̊ intellexit xpᷣs
cũ dixit latroni hodie mecũ eris in paradiſo.libꝛo
iiij. di. xx. 0. . 4 .

(Parens
arentes nõ ſunt creatoꝛes filioꝝ nec agricdle fru-
gum li. ij. di. vij. g.
Parentes pꝛimi quare nõ coierũt in paradiſo lib.ij.
di. xx. . SS
Parentes pꝛimi ſi ſtetiſſent an natis filijs p ſucceſſi
ones an ſimul omnes tranſferendi eſſent li.ij. di.
Xx. S. ⁊.c.

Paradiſi ligna ſub tribus cõpꝛebendunt᷑ differẽtijs

Parentes pꝛimi ſi ſtetiſſent an fuiſſet ſexnum omi/

xtio li.ij.di.xx.q.j.a.Re.ꝰ.
Parentũ primoꝛũ in ↄmixtione an eſſet ſeminũ deci
ſio li. ij. di. xx. q. ij. b. R. 1 .
Parentes pꝛimi an hauiſſent delectationis intenſi

onẽ i illa ſeminis emiſſiõe li.ij.di.xx.q.iij.c.Re.ĩs

Parentũ pꝛimoꝛũ in coitu an eſſet integritatis cor/

ruptio li. ij. di. xx.q.iiij.d.Re.⁊i.

Parentũ pꝛimoꝛũ iu qualibet piunctione an eſſet ꝓ

lis generatio li.ij. di. xx.q.v.e.Re.25.

Parentũ pᷣmoꝝ ex cõiunctiõe an fieret equalis mul

„

tiplicatio viroꝝ et mulien li.ij Di. xx.q. vj.f. R. 28.
Parentes pᷣmos quare temptauerit diabolus vel
quid moucrit eñ ad boc pᷣncipaliter lib. ij.vi. xxj.
q.j. a. R. 5.
Parentes pᷣmos an diabolus cõuenienter tempta⸗
uerit ꝑ ſerpentẽ li.ij. di.xxj.qij·b.·10. .

datiẽtia ſub q̃ parte ſatiſf actionis cõ

Parentes pᷣmos quo oꝛdine temptauerit diabolus

li. ij. di. xxi.q.iij.c.Re. 7.

Parencũ pꝛimoꝛu peccatũ an potuerit eſſe veniale

li.ij. di. xxj.q.ies.per totum.

Parentum pꝛimoꝛi peccatũ qᷣ ſecutum eſt ex bo⸗
ſtis temptatione an fuerit remimbilevel irremiſſi

bile li. ij. di. xxj. q.ij. b. R. 45.

Parentũ pꝛimorũ Beeen quod ſecutũ eſt ex hoſtis

temptatione an fuerit grauiſſimũ omnium pecca

Parens pꝛimus an ſine temptatione potuiſtet pec⸗
care li.ij. di xxij. 5.

Parentũ pꝛimeꝛũ peccatũ an fuerit ex ignoꝛatia li.

a Z

Parentũ pꝛimoꝛñ ignoꝛantia an fuit culpavel pena

li.ij. di.xxija9.

ris an facti li.ij.di.xxij.a0.

Parentũ pꝛimoꝛũ ignoꝛantia an fuit ignoꝛantia iu⸗
Parentũ pꝛimorũ ignoꝛãtia an fuit volũtaria an in

uoluntaria li.ij. di.xxij.?.

2

Parentũ pꝛimoꝛũ ignoꝛãtia an erat innata an con/

tracta an inf licta an ꝓcurata li.ij.di.xxij.22.

Parẽtes pꝛimi quare dicũt᷑ ignoꝛaſſe li. ij. di. xxij.. 3.
Parens pꝛimus an debuit foꝛmari impeccabilis v
nexpugnabilis an non lib.ij. di.xxiij.q.j.a. Re. ꝰ.

per totum.

Parentem pꝛimũ an debuerit deus gmittere impu⸗

gnari li.ij. di. xxiij.q/ij. b. Ge. 4. per totum.
Parẽs pꝛimꝰ ſi ſtetiſſet an in cognitione pfeciſſet ꝑ
tꝑm interualla li.ij.di. xiij. q.j.d. Re.22. et ꝑ totuʒ.

Parentes pꝛimi ſi ſtetiſſent an aliqñ decipi potuiſ/

ſent li. ij. di. xxiij. q. ij. e. Re. 25.

Parens pꝛimus an deũ cognouerit in ſtatu innocẽx
tie eo genere cognitionis quo expectamus ᷣum

%4

cognoſcere in ſtatu gloꝛie lridi rrin ii e⸗

Parentũ ꝓximoꝛũ pctã an filijs imputẽ et ad eos

tranſmittant᷑ li.ij. di. xxxiij.q.j.a.N. S.et ꝑ totum.

Parentũ petm̃ trãſire ad ꝓlłẽ intelligit᷑ triplr ibides

—

Parẽs ꝓximꝰ ⁊ ſi maioꝛc habeat ↄueniẽtiã cũ ple

q; remotus tñ nõ bʒ poteſtatẽ viciandi ꝓlẽ ſicut
remotus.ſ.adam li.ij.di.xxxiij.i.

Parens quare tranſfundit petm̃ q8 aliunde ſuſce⸗

Rpit et nõ qð eſt a ſe li.ij. di.xxxiij..
Parens pꝛimus an ꝓ poſtenis ſuis ſatiſfacere potn

erit ſicut potuit eos ex culpa ſua viciare li. ij. diſt.

xxxiij. q. ij.b. Re.16. Ad idem 7.
Parentem pꝛimum poſſe 5 poſteris ſatiſſacere ſiᷓ

rationes et autoꝛitates ſonaꝛe videntur quomo-

do ſunt intelligende li.ijj.di. xxxiij.S/et per totuz⸗

ſi 1 2 „ per 5
Parentũ peccata viſitari in ſlios quõ intelligit lib.

De parentibus pꝛimis vide aliqua vbi adan ⁊ vbi

mulier ⁊c.

Parentum improperium qñ redundat in filios lib.

iij.di. xij. 5.

„
—

Parentũ debitũ qñ imputat᷑ pli li. iij. di. xij. .

Parentum primoꝛum ruina uis fuit in ſexu muli

ebꝛi inchoata tamẽ fuit in ſexu virili coſummata
li.iij. di. xij. 25. ́ÿUMWU

Pars

Pars dicit᷑ multis modis et quõ humana naturaẽ

pars chꝛiſti li. iij. di. vij. 1.

¶Bartibilitas

flimn
„2 1ic.18.

Partopote
ſobicewenen

ralreim
Nitri„.
Portalecn
Paereäſet

Pemulicpen
lrrm.
Panulou
ſauechbap
Pꝛnulanmn
Ctcrereutſa
ſonſſatan⸗
Hiſtuuract
condidef.
Prumliqro
ſeſteoſenſ
Parunlouͤpot
dilrnſ
Pelicncar
ſchtdoteftn
Punliago
Duunide⸗
Gewte
Puwrlosn
ogoint
Perwolie
ulkerlo
Danulusn
ſennlin
tin
atünöſent
euluin
euirti
lanodee
nuldu
.lin dirrri⸗
Pmuin
cunt loc
Pawplicten
loglanushi⸗
hnlinchp⸗
ſichſeinſii
Punlaftin
ebenttcine

mledie

l
gartli iingi
l
utonnien.
aldigige

”õ
deen
nmincgna
niatuiie
awcnuen
linml 4

Particlare are

He littera
Partibilitas an inſit coꝛpoꝛibus ex parte materie.
liiij diij. 18.

anſit in nomen quatuoꝛ modis lib.
Participium xo ꝙ adiectiuũ ponere rem ſuã circa

ſubiectum quõ intelligit li.ij. vi. vij.20.

¶Particulare
Particulare impꝛopꝛie dicit᷑ ꝓ incõmunicabili.li.j.

Particulare qua rone dr̃ ꝙ pꝛedicat᷑ de vno ſolo li.

ñ ponit᷑ in diuinisvt pſona li. j. diſt.

LDaruulus
Paruuli quomodo cognoſcunt deum libꝛo.j.diſti.
xxxvi.z3. ô
Paruulo quare non dat deus gratiã ſine baptiſmo
ſicut cũ baptiſmo li.ij.di.iiij.lĩ2.
Paruuli an mox nati pfectionẽ ſtature babuiſſent
et exercuiſſent officia membꝛoꝝ ſi primi parenteſ
ſtetiſſent an parui nati fuiſſent et ꝑ tom interual
la ĩ ſtatura et in alijs pfeciſſent li.ij.di.xx.s.Et ea
dem di. d. e. f.

Paruuli quõ ꝓfeciſſent in ſenſu et cognitione ſi pa

rentes ſtetifent li.ij.di.xx. . ””J”J”UU
Paruuloꝛũ potentie quõ decoꝛant᷑ et ꝑficiunt᷑ li.ij.
di. xxvj. 1.
Paruuli cũ careant dote viſionis dei ꝑ cõſequẽs ca
rent dote fruitionis et tentionis li.ij.di.xxx. 27.
Paruuli quõ reſurgẽt ĩ ꝑfctã qᷓtitate li.ij.di.xxx.⁊S

Paruuli decedentes in ſolo oꝛiginali an puniantur

igne materiali li.ij.di.xxxiij.q.j.e.Re. ¶42.
Paruulos nõ haptiſatos cterno puniẽdos igne q̊/
mocdo intelligit᷑ li.ij.di.xxxiij. K53.
Paruuli ⁊ ſi tꝑaliter puniant᷑ ꝓ oꝛiginali nõ tñ eteꝛ
naliter li.ij.di.xxxiij. . “.
Paruulus non baptiſatus quare nõ dʒ igue infer/
fernali toꝛqueri li.ij.di.xxxiij. ·.5s.
Paraulorũ nõ baptiſatoꝛũ coꝛꝑa q;uis ſint paſſibi
lia tñ nõ ſentiũt penã ignis li.ij.di.xxxiij.¶6.
Paruuli nõ baptiſati nec egent cibo nec potu li.ij.
di. xxxii.4 Z D)dy.
Paruuli decedentes in ſolo oꝛiginali an puniantur
aliquo doloꝛe interioꝛi li. ij. di. xxxiij.q.ij. f. E. 48.
Paruuli decedentes in ſolo oꝛiginali quid operent
li. ij. di. xxxiij. 429.
Paruuli nõ toꝛquẽt᷑ interno doloꝛe ex hoc q exclu
dunt᷑ a loco beatitudinis li.ij.di.xxxiij.So.ñ
Paruuli cõtenti ſunt ſtatu ſuo nec toꝛquent᷑ deſide/
rio alterius ſtatus li.ij.di.xxxiij.ꝰi.

Paruuli nec babebunt actuale gaudiũ nec actuale

ſupplicium li.ij.di. xxxiij.ðs⸗2n.
Paruuli et ſi ſciant ſe abſq;ʒ ꝓpꝛia cauſa eſſe pꝛiua⸗
tos beatitudine tamen ex hoc non dolent li.ij. di.
Paruuloꝛũ affectiones quomodo quietant᷑ li.ij.di.
xxxiij. yy.
Paruuli an oꝛiginaliter trabant peccata omniuʒ pᷣ
cedentium patrum ſicut peccatũ ade libꝛo.ij.diſt.
rxxxiij. a. b. c. . . .
Paruulus quõ rñdit de omnibꝰ pꝛincipijs geome/
trig. li.ij.di.xxxix.ĩ6

Paruuli quare tpe legis nature ꝙtũ ad remimſon

oꝛiginalis magis in fide parentum qᷓ; alioꝝ ſalua

Parnulus nõ baptiſatus an ſalucet᷑ in fide parenti:

li.iiij.di.j. i.pe finem.
Parnuli nõ circuciſi moꝛictes ante diem octauum
an ſaluarẽt᷑ an non li.iiij.di.jſ. p,.
Paruuli ſalus quõ requirit virtutẽ paſſionis xpᷣ i cũ
fide pximi li.iiij. di. iitł.K. 7T7x.
Paruulus nõ ſaluat᷑ niſi virtute ſacramẽti baptiſ⸗
mi vel eius quod equiualet baptiſmo li.iiij.diſti.
iiij. 42.
Paruulꝰ occiſus a peccatoꝛe cũ depoꝛtat᷑ ad baptiſ⸗
mũ an ſit baptiſatus ibidceanm.
Paruulus non baptiſatus quare damnat᷑ et adul⸗
tus non cũ tamẽ bʒ voluntatẽ ſeu deſideriũ bapti
ſanai li.iiij. di.iiij. 43. Ad idem. g2.
Paruuli nõ baptiſati quã penam habent li. liij. diſt.
Parmls quid ꝓſit oꝛatio eccleſie.li.iiij.di.iiij. ¶5.
Paruuli vtrũ in baptiſmo recipiant ſanctificatio⸗
onẽ li.iiij.di.iiij.q.j.R.Re.i.et per totum.,.g
Parunli an plene recipiant rem baptiſmi hocẽ gra
tiã cũ habitibus virtutũ lib.iiij.di.iiij.q.ij.l.et per
totum. .
Paruuli quõ habent babitũ fidei qui reddit potẽ⸗
tiam facilem ad opus li.iiij.di.iiij.õA.
Paruulis omnibus an det᷑ equalis gratia in ſacra⸗
