tulte libꝛo.ij. diſtin.iij. obo.
Diligitur aliquid magis tripliciter li.ij. diſt.iij.722.
Dilectio oꝛitur a triplici pꝛincipio li.ij.diſt.v. 1.

Dilectio quid ſit et qualiter differat ab appetitu li:ij.

* 4

Diſtin. vij. 8.
Dilectio et viſio differenter ſe babent. libꝛo.ij.diſtin.
xxiij.59. Ct. 40.
Diligentes me diligo quõ intelligitur li.ij.di.xxix.⁊7.
Dilectionem maioꝛeʒ fuiſſe in ſtatu innocentic qᷓ; na

turce lapſe quomodo intelligitur li.ij.di.xxix.ʒʒ3.

Dilectio et cognitio eſt in triplici vifferentia et qmõ

ſcᷣm bhoc gratia capitis influat in membꝛa lib.iij.

„ „

Dilectio caritas amoꝛ differunt li.iij. diſt. xxvij.2.
Diligi quomõ mandatur deus ex tota mente anima
et coꝛde libꝛo.iij.diſt.xxvij. ..

Dilectionis motus an poſſit idem eſſe in duum et in

pꝛoximum li.iij.diſt. xxvij.q.iij.g. Re. 44.

t dilectione. aut eadem aut alia lib.

Dilectionis actus quomodo eſt in pꝛoximum ⁊ quõ
in deum libꝛo. iij. diſt. xxvij. 5.

Hllectum vnum eſſe quo diligitur deus et pꝛoximus

quõ intelligitur libꝛo.iij.diſt.xxvij.ꝗc.

BSilectio pꝛoximi aliter refertur ad deuzʒ.aliter honoꝛ

imaginis ad ꝓthotipum li.iij.diſt.xxvij. 2.

Dilectionis habitus quo amatur deus ⁊ pꝛoximus ẽ

vnus. ſed motus eius in deum et pꝛoximum eſt ali
us et alius libꝛo.iij.diſt.xxvij. W,
Dilectionis motus in pꝛoximum an ſit pꝛius qᷓ; mo/
tus dilectionis in deum an econtra libꝛo.iij.diſtin.
xxvij.q.iiij.h.Re.o. .

Bilectõnis motus ad babituʒ caꝛitatis dupliciter cõ

paratur libꝛo.iij.diſt.xxvij. IJbidem
Dilectionis actus in deum an habeat modum.libꝛo
iij. diſt. xxvij. q.v.i.N. SI. .S
Diligeudum eſſe deuʒ ſine modo quomodo intelligi
tur libꝛo.iij.diſt.xxvij. sVQ..
Diligendi deum ratio quomodo eſt bonitas infinita
libꝛo.iij. diſt. xxvij.Sꝗ.

Dilectionis actus in deum ratione cuius non babet

modum.libꝛo.iij.diſt.xxvij.õ.

Diliges dominum deum tuum ex toto coꝛde et ex to⸗
ta aniina et ex tota mente tua an teneamur ad ilũ

modũ implendñ libꝛo.iij.diſt.xxvij.q.vj.k.R. ⁊2.
Diligere ſeipſum non pꝛecipitur homini triplici rati⸗
one libꝛo.iij.diſt.xxviij..
Diligere pꝛoximum quare ſpeciali mandato expꝛimi
tur li.iij.diſtin.xxviij.2. .
Diligere ẽ duplex.ſ.affectu ⁊ effectu li.iij.di.xxviij.ꝗ.
Diligi pꝛecipiuntur angeli per mandatum dilectiõis
pꝛoximi libꝛo.iij.diſt.xxviijXs.
Diligi quomõ debeat xpᷣus in qᷓtum eſt bomo.libꝛo
iij. diſtin. xxviij. T7.
Diligende an ſint ex caritate creature irrationales li
bꝛ0. iij. diſt. xxviij.q.j.a.Pe.dd.
Diligere aliquid ex caritate eſt dupliciter.ſ.vel ex ca
ritate imꝑante vel ex caritate eliciente et infoꝛnã
te.et quomodo creature irrationales ſunt diligen
de libꝛo.iij.diſt.xxviij.9.
Diligitur iterum ex caritate aliquid tripliciter et ſ
hocdeus pꝛoximus et irrationales creature tripli-
ci modo viligendi diliguntur li.iij. diſt.xxviij.lo.
Diligere ex caritate quid eſt.et quid eſt deum dilige/
re creaturas irrationales li.iij.diſt.xxviij..1.
Diligibile quõ fit aliqͥd ex caritate lib.iij.di.xxviij.i2
Oilectio caritatis diſſimiliter ſe habet reſpectu cres
turarum rationalium ⁊ irrationalium libꝛo.iij.di.
rxviij .5.
Diligi ex caritate quomodo poſſunt temꝑalia. libꝛo
iij. diſt. xxviij. 5.

Diligendi an ſint demones ex caritate libꝛo.iij.diſtin

Diligendi ratio ſufficiens quomodo eſt imago libꝛo.
iij. diſt. xxviij.18.

Diligendum effe ex caritate quicquid facit ad cumu

lum noſtri meriti poteſt eſſe dupliciter libꝛo.iij.di.
xxviij.20. “M “”
Diligenduʒ eſſe ex caritate quicqd facit ad dei bono/
reʒ.⁊ decoꝛẽ iuſticie quõ intelligit᷑ li.iij.di.xxviij.ꝛ
Diligendi an ſint ex caritate mali homines.libꝛo.iij.
diſt. xxviij.q.iij.c. R.ꝛ3. „ .
Diligenda an ſint coꝛpoꝛa noſtra ex caritate li.iij.di.
xxviij.q.iiij..Re.ꝛ28. SS
Diligenda an ſint ex caritate dona gratuita.libꝛo.iij.

Ne⸗
n
N
to⸗
Ag

n
N
4

A

umg;
Epmimn
1Ponnu
tmnckz

pizöf
bwizdin⸗

nins
wännlde
whritcl
Misigfi
islen ie
Uchdetictt⸗
mmruili
nah.
meglant⸗
miughiri
undlegüs
chrelbo
zmmasl

in Aud
meciie
sindig

nhaneß
t mni.
tundlig⸗

nehean
unntbo⸗

tumiri⸗
brioſti⸗
Einaglut

Wane
natMant
ig luid.
eAAbo
tunbon
inin⸗
Gireli

BDiligere amicum⁊ odio habere ini

De littera

Diſtin. xxviij. q.v. e. Re. 5. . . 1.
Diligere quõ eſt actus quo quis vult alicui bonuʒ li.
Dilectio inimicoꝛum quare ponitur inter gradus di

lij. diſt. xxviij.ʒ 6.

„

Diligenda ex caritate qua ratione enumerat Aug.li

bꝛo.iij.diſt.xxviij.)S .

Diligibilium numerus et ſufficientia libꝛo.iij.diſtin.

xxviij.q.vj.f. E.õ 9. . .
Diligenda quomodo expꝛimit ſacra ſcriptura. libꝛo
iij. diſt. xxviij. gr.
Diligibilia diuerſa penes quid diſtinguantur.lib.iij.
diſt. xxviij. 2.

„

Diligibilia qua ratione diſtinguit ambꝛo.libꝛo.iij.di

ſtin. xxviij. 43.

Dilectio coꝛpoꝛis pꝛoximi et noſtri ſub quo membꝛo

diligibilium continetur li.iij.diſt.xxviij. .

Diligendi qua ratione ſunt inimici et ſub quo mem/

bꝛo diligibilium continẽtur li.iij.diſt. xxviij.5.
Diligenda que ſint et quot et qualiter expꝛimantur
per duo mandata li.iij. diſt.xxviij.a.b.

Dilectio angeloꝛum an contineatur in illo pꝛecepto

libꝛo. iij. diſt. xxviij.c.

Dilectio xpᷣi ſcᷣm ꝙ homo an cõtineatur in boc pꝛe

cepto libꝛo.iij.diſt.xxviij.d. .„
Diligibilia ex caritate an babeant oꝛdinem libꝛo.iij.
diſt. xxix.q.j.a.Re.SD.

Hilgere contingit deum duplici motu dilectionis ſcʒ

awicicie et concupiſcentie li.iij.di.xxix.i9.
Dilectionis motus quomodo eſt in deũ ct in noſipᷣoſ
finitus li. ij. diſt. xxix..ꝛ8 .
Diligere pꝛoximum ſicut ſeipſum quomodo intelligi
tur li.iij.diſt.xxix.ꝛ3.
Diligere quomodo dicitur deus magis vnum qᷓ alte
rum li.ʒiij. diſt.xxix.?2 7. .

π☚

Diligendi an ſint magis parentes qᷓ filij an econuer

ſo libꝛo. iij. diſt. xxix. q.iiij.d.R.2 ñ8.
Ddiſtin. xxix. 29.
Diligendo an ſit domeſticus extraneo pꝛeponendus
libꝛo.iij. diſt. xxix. q.v. e. R. 1.
Dilectionis oꝛdo tractatur li.iij.diſt.xxix.a.b.c.d.
Diligendi an ſint magis vel minus parẽtes vel con/
ſanguinei mali q; alij boni ⁊c̃.li.iij.di.xxix.e.
Diligendi quõ ſunt inimici li.iij.diſt.xxix.f.
Dgeni quõ ſunt inimici et odiendi amici libꝛo.iij.
pi Werr

Diliguntur filij magis qᷓ parentes et quare libꝛo.iij.

7

Diligi quomodo poteſt amicus et inimicus eodem
motu vel affectione li.iij.diſt.xxx.ĩ.
Diligere ⁊ ſi teneꝛmur deũ plus qᷓ; omne creatuʒ.tñ

non tenemur ꝓ xpo deſerere omne creatum. libꝛo

iij.diſt.xxx.i1.
Diligere inimicos an omnes teneamur qtum ad af/
fectum li.iij.diſt.xxx.q.iiij.d.Re. D.
Diligibile a caritate quid ſit li.iij.diſt.xxx.ĩꝛꝰ.
Diligere affectu eſt dupliciter ſcᷣm ꝙ duplex eſt affe
ctus amoꝛis li.iij.diſt.xxx.ꝛo.
micum quomodo
intelligitur li.iij.diſt.xxx.?ꝛ.
Diligere inimicos ꝑfectoꝛum eſſe quomodo intelli/
gitur libꝛo.iij.diſt.xxx.?ꝛ 2.

Dlligere inimicos eſſe mirabile quomodo intelligit

libꝛo.iij. diſt. xxx.23. J
Diligere inimicos an omnes teneantur q;dtum ad eſ
fectum li.iij.diſt.xxx.q.v.e.R.26.

Diligere in effectu exterioꝛi eſt dupliciter et quo tene

mur diligere inimicos li.iij.diſt.xxx.27.

—
—

Dilectio amicoꝝ non eſt

mogdum di

ter et ſᷣm quẽ non li.iij.diſt.xxxij.i5.

Diligere deum aliqui

—

4

. H”UMBʒ rr⸗— . —— — „ „
Siligere amicũ an ſit maioꝛis pfectionis et meriti qᷓ;

diligere inimicũ an ecõtra li.iij.di.xxx.q.vj.f.R.o

lectõnis a beato Ambꝛo. vltimo loco libꝛo.iij.diſ.
perfectioꝛ qᷓ; dilectio inimi
coꝝ libꝛo.iij.diſt.xxx.õp 2. H
Dilectõnis motũ eſſe tanto melioꝛẽ quãto eſt feruen
tioꝛ quomodo intelligitur li.iij.diſ.xxx. ʒ.
Diligere amicũ quõ eſt magis equũ qᷓ; diligere inimi
cum li.iij.diſt.xxx.ʒ .

„0

Diligere amicos an ſit melius qᷓ;ᷓ diligere inimicos li

bꝛo.iij.diſt.xxx.a.et per totum.
Diligendi modũ an xpᷣs ſᷣm ꝙ homo ſcruauerit.lib.
iij. diſt. xxxj. 3.

Diligentibus deum omnia coopari in bonum quo/

modo intelligitur li.iij.diſt.xxxj.8.
Diligere multa eſt dupliciter lib.iij.di.xxxj.aꝰ.
Diligit ſe bomo plus qᷓ; pꝛoximuz tam in ſtatu vie qᷓ
patrie triplici rationec ᷣm vnam opinionem lib.ſij.
di. xxxj. .Et aliam opinionem de hoc vide.c. li. et

Dilectio dei dupliciter conſideratur ſcs.a parte pꝛin/
cipalis ſignificati et a parte connotati et m quem
lligit alia a ſe li. iij. diſt. xxxij.. JYteruʒ cõ
ſideratur dupliciter ſcʒ ſᷣm eſſentiã et ſᷣm efficaciã
et m quẽ mo dum diligit omnes creaturas eqli/
Dilectio dei que ſit eterna et que ex tempoꝛe libꝛo.iij.
diſt. xxxij.2. cD
Dilectõ dei quõ fit ad repꝛobos li.iij.di.xxxij..⁊.l .

Dilexerit an deus creaturas eternaliter lib.iij.diſtin.

xxxij.q.j.. R. 4. „“
Diligere aliter connotat qᷓ; ſcire et poſſe libꝛo.iij.diſt.
Dilectio quõ eſt ſolũmodo boni li.iij.di.xxxij..
Diligere effectu poteſt eſſe dupliciter ſᷣm ꝙ effectus
poteſt dupliciter cõnotari li.iij.di.xxxij. s.
Dilectio dei quõ eſt cauſa ſufficiens boni creati.libꝛo

*

iij. diſt. xxxij.9.

Hilectõ dei qᷓ eſt fruitio ⁊ qᷓ vſus liiij.diſt. xxxij. o.

Diligat deꝰ an oẽs generalit᷑ li.iij.di.xxxij.q.ij.b.Re.i

Diligere deum oia 6 caritate duplr intelligit᷑ p̃ᷣm du
i

plicẽ acceptionẽ illius pꝛepoſitionis ex libꝛo.iij.di.

. xxvj. 12. „ „ „2 „ 57
Diligat an deus omnes equaliter.libꝛ iij. diſt. xxxij.
q.iij. c. R.I 5. H

Dilectõne eadem diligere deum filium ſuum et crea⸗

turam quomõ intelligit᷑ lib.iij.diſt.xxxij.ĩ8.

Diligere deum eodem modo quo cognoſcit quomo/

do intelligitur libꝛo.iij.diſt.xxxij.ĩ9.

9

d plus aliquid minus quomo⸗
do intelligitur libꝛo.iij.diſt.xxxij.? o.
Diligat an deus magis bominem FEenselun an ecõ
uerſo libꝛo.iij.diſt.xxxij.q.iiij.d.R.⁊l.⁊ ꝑ totum.
Dilexerit an magis deus genꝰ humanũ q; xpᷣm li.iij.
diſt. xxxij.q.v.e.R.26.et per totum.
Dilexerit an magis deus Johem qᷓ; petruʒ lib.iij.di.
xxxij.q.vj.f. R.ʒ.et per totum.

Dilectõ dei quid ſit.et ꝙ deus nõ diligat equalit᷑ om⸗

nia libꝛo.iij.diſt.xxxij.a. . .
Diligere quare dicitur deus magis vnum qᷓ alteruʒ
libꝛo.iij.diſt. xxxij. b. W
Diligere quare dicit᷑ deus magis vnũ et eundem bo
minem vno tempoꝛe ꝙ alio libꝛo.iij.diſt.xxxij.c.
e 4

Ollectio dei quomodo ſe babet ad repꝛobos libꝛo.ij

diſt. xxxij. d.

Dilectio pꝛoximi quõ dicitur legis impletio libꝛo.iij.

diſt. xxxiij.Ii. , ——
Dilectio pꝛoximi quomodo adiuuat iuſticiam virtu
tem libꝛo.iij. diſt. xxxiij.ð3(3. .
Diligens proximum quomodo dicitur legem imple
re libꝛo.iij.diſt.xxxvij.i.

Diligi deum ſuper oia quid eſt li.iiij.diſt.xvj. 3.

¶ Simenſio

Dimenſionem poteſt aliquid babere dupliciter libꝛo

ij. diſt. xiij. 58.

Dinmenſiue eſſe alicui quomodo aliquid dicatur lib.

iiij. diſt. x. 22. òô
Dimenſiue eſſe quod habet dimenſionem quomodo
intelligitur li.iiij.diſt.x..ü8. .
NDixrigere
Dirigi et regulari eſt dupliciter li.j

¶ Diriunatio
Diriuatio pꝛotenſio defectio differũt li.j.diſt. xviij.x.

Miſcretio

Diſcrectionem alietatem. pluralitatem et diſtinctio⸗

nem recipimus in diuinis et quattuoꝛ his oppoſi⸗
ta non li. j. diſt. xxiiij...
Diſcretio quomodo accipitur ibi diſcrete pſone vel
cum dicitur diſcretio eſſe in ꝑpſonis li.j.di.xxiiij.f.
(ODiſſenſus
Diſſentire qua ratione videntur chatholici tractato
rres libꝛo.ij. diſt.xv.5)5ʒ.—
Diſſenſus ſenſualitatis ad rationeʒ poteſt eſſe dupli
citer libꝛo.iij. diſt. xvij.29.

(Siſſolubile
Diſſolubile eſſe qð eſt compoſitum excontꝛaꝛijs quõ
intelligitur libꝛo.iiij.diſt. xlix J5·
NDZiſſimilitudo
Diſſimilitudo duplex eſt in aſſignatione imaginis ꝑ
memoꝛiam intelligentiaʒ ⁊ voluntatẽ li.j.di.iij.m.

Miſpenſare
Diſpenſare quare poteſt deus in pꝛeceptis ſecũde ta⸗
bule et non pꝛime li.j.diſt. xlvij.ꝛ2 8.
Diſpenſare vel pᷣcipere quare non poteſt deus cõtra
omnia pᷣcepta li.j.diſt.xlvij.».
Diſpẽſatio ſiue iuris relaxatio duo reſpicit libꝛo.iiij.
Diſpenſare an debuerit deus ꝙ licitũ effet habere cõ⸗
cubinas li.iiij.di.xxxiij.q.iij.c.R.⁊0.
Diſpenſatio debita quattuoꝛ exigit.ibidem.
Diſpenſare potuit deus circa pluralitatem vxoꝛum
tpe legis nec fecit contꝛa ſuam inſtitutionem libꝛo
iiij. diſt. xxx iij. ꝛ3. . 2“
Diſpenſationis cauſe circa vxoꝛum pluralitatcʒ que
fuerint li.iiij.diſt.xxxiij.ꝛ.
Diſpenſatio circa vxoꝛum pluralitateʒ ad quos ſe ex
tendit li.iiij. diſt. xxxiij. 26.
Diſpenſatio dicitur dupliciter ſcilicet iuris relaxatio
et iuris declaratio et quomõ ſcm aliquos poteſt
papa in voto diſpenſare li.iiij.di.xxxviij. 1.

Diſpenſatio in gradu pꝛohibito cum neopbitis poſt

q; adulti in fide fuerint irritatur li.ij. diſt. xl. 4.2. 5.

—

ODiſpoſitio
Diſpoſitionem⁊ habitum in eadẽ potentia fieri quõ
intelligitur li. ij. diſt. xxiiij. 88.
Diſpenſationẽ fieri neceſſitatem per frequentem ite⸗
rationem quomodo intelligitur li.ij.diſt. xxv. 62.

Diſpoſitio eſt duplex.et que iſtarum ꝑ aduentum eiꝰ

Qàad quod diſponit euacuatur. et que ꝑficitur et cõ/
ſummatur li.iij.diſt.xxxj.4·2.

vWinms .e °
Diſpoſitioneʒ pꝛecedere illud ad quod diſponit quo

mogo intelligitur li.iiij. diſt.j.2.
Diſpoſitionem eius eſſe cuius eſt habitus quomõ in
telligitur li.iiij. diſt.vj..ö.
Diſpoſitionem contrariam baberi in materia poteſt
eſſe dupliciter et que facit ſucceſſionem in inducti⸗
one foꝛme et que non li.iiij.diſt.xvj. ¶v7.

Miſputatio

Diſputatio quare fit de ſacꝛamento altaris cum totũ

ſit fidei libꝛo.iiij.diſt.x.59. ,
LDiſtantia
Diſtantia eſt duplex ſcilicet ̃m rationeʒ entis.et ſm
rationem cognoſcibilis li.j.diſt.iij.,x«“.
Diſtantia eſt duplex ſcʒ.per eſſentiam et per indepẽ⸗
tiam li.j.diſt.xxxvij. 1. l

ODiſtinctio

Diſtinctio ſiue diuerſitas impoꝛtatur dupliciter per

pꝛepoſitiones libꝛo.j.diſt.iiij.J.

Diſtinctio vbi locum non babet vide per regulam li

bsxo. j. diſtin. iiij.101Z8s.
Diſtinctum vel quod diſtinguitur ab alis entibꝰ qñ
eſt natura determinata vel diſtincta li.j.di.viij. ð

Diſtinctio ſuppoſitoꝛum aliter eſt in deo qꝙᷓ; in creatu

ris li.j.diſt.xix. 8.
Diſtinctionem eſſe a foꝛma quando habet veritatez
libꝛo.j.diſt. xix.Sdo. 2

Diſtinctionem recipimus in diuinis non ſepationez

⁊cc.libꝛo.j.diſt.xxiiij.?.
Diſtinctio quomodo eſt in creaturis et quomodo in
deo libꝛo. ſ. diſt. xxiiij.18.
Diſtinctio fit dupliciter ſcʒ per qualitatem et per oꝛi
ginem libꝛo. j. diſt. xxxiiij.d.
Diſtinctionis modus in ſpiritualibus et coꝛpalibus
eſt idem ſed non modus durationis li.ij. di. ij. S.
Diſtinctio perſonalis vnde veniat li.ij.diſt.iij.o.
Diſtinctio ſubſtantialis eſt a ſubſtãtiali pꝛincipio nõ
accidentali libꝛo.j.diſt.iij.ꝭ8. .

Diſtinctio operum ſex dierum li.ij.diſt. xij.a.et perta

tum.Et planius de hoc vbi oꝑari.

((NDiſtributio
Diſtributio eſt dupler. accomodata et õm omnem
ſenſum li. j. diſt. xlvj. 10.

Diuerſitas
Diuerſitas rõnis dupliciter ẽ in diuis li.j.diſt.v.12.
Diuerſitas dupłr cauſatur et que repugnat ſimplici⸗
tati et que non li.j.diſt.viij. ¶.9ꝰ.
Diuerſitas eſt duplex.ſ.ſuppoſitoꝛuʒ et foꝛme et que

requirat᷑ ad equalitatẽ⁊ ſimilitudinẽ li.j.di.xix.is.

Di
diu

ohpbs

nhatnt
N
Nngane,
egemng
9)
Nhhnin
depait

nnuguect
Müuct⸗

1
0

Arsangi

neih
Npiur
nl
perihti
ſnitn6
wäncen
e ig
ting
tgomwi
emcgdi
taminn
ijnig
ſnckij. ,
Nienpo⸗
ch

tinonte⸗

Krn.,
Miti

ſemeat⸗
ia

naeucf⸗

Delittera

DfrenrRode dici eſt ſcm triplices differentiam. li.
Diuerſitas penes quid attenditur li..diſt. xxiij.?5.
Diuerſum an ſit eſſe patrẽ et eſſe fiiiũ li.j.di.xxviij.e.

Diuerſitas ſcᷣm numerũ non venit ex diuiſione ma

terie libꝛo.ij.diſt.iij.?ꝛs.
Diuerſarum ſubſtantiaꝝ agentium diuerſi ſunt actꝰ
quomõ intelligitur li.ij.diſt.x.⸗o.
Diuerſarum pꝛoductionum diuerſos eſſe terminos
quomodo intelligitur li.iij.diſt.viij. ꝛ?.
Diuerſoꝛum ſcᷣin ſpeciem diuerſas eſſe perfectioneſ
ſcòm ſpeciem quõ intelligitur di nrj. 46.
Diuerſitas ſᷣm numerum triplex eſt ̃m quoſdam li.
füpviſt-xlialaoa.

Diuiti ſubtrabere ſupꝑflua vt dentur pauperi neceſſa
ria.quare non licet li.ij. di. xl. 2. ⁊.5. et de filijs iſrael
quibus pꝛecepit dominus vt furarentur vaſa egi/
ptioꝛum.et dederunt ex furto elemoſinam ⁊c..

¶ Hiuiſio

Diuiſio vnius cõmunis poteſt eſſe tripliciter fcilicet
vniuoci.equoci et analogi li. j. di. j. . et di. xiiij. 1 5.

Binoꝛtium

Diuoꝛtiuʒ non poteſt petere mulier pꝛopter defectũ
potentie generandi li.iiij. di. xxxiiij..
Diuoꝛtium pꝛopter impotentiam coeundi fit dupli/
citer libꝛo.iiij.diſt.xxxiiij.ʒ. .
Diuoꝛtium ſi petat vir pꝛopter artitudinem quid iu
ris eſt li.iiij.diſt.xxxiiij.4. ”JMB
Diuoꝛtij modus et foꝛma li.iiij.di.xxxiiij..
DOiuoꝛtij celebꝛati teſtes quomodo dicuntur piuri ſt
petens diuoꝛtium aliam coniugem accepit lib.iiij.
Diuoꝛtio ſeparata vxoꝛ quando reconciliatur lib.iiij
diſt. xxxiij. 7.
Diuoꝛtij ſententia lata per erroꝛem viroq; ad ſacer/
dotiũ pꝛomoto ⁊ erroꝛe patefacto an vir ſit vxoꝛi
reddendꝰſi ipſa non vult cõtinere li.iiij.di.xxxv.5.
Diuoꝛtium an poſſit fieri ex cauſa foꝛnicatõnis libꝛo
liij. diſt. xxxv. q.j. a. Re. 7.
Diuoꝛtiũ non fit ab bomine ſed a deo li.iiij. di. xxxv.
iuoꝛtio quaꝛe debet vir vxoꝛem dimittere libꝛo.iiij.
diſt. xxxv. ꝰ R èêè
Diuoꝛtium non fit niſi altero coniugum petente ⁊ al
tero alterum repellente li.iiij.diſt.xxxv.t o.

Diuoꝛtium non fit pꝛopter defectum pꝛolis.ergo nee

fit pꝛopter defectum fidei Solo.li.iiij.diſt.xxxv.ia.

977 42%

Diuoꝛtium quare fit pꝛopter foꝛnicatõnem libꝛo.iiij.
Diſt. xxxv. 12.
Diuoꝛtium et repudium differunt li.iiij.di.xxxv.ið.
Diuoꝛtio celebꝛato an vir poſſit aliam vxoꝛem duce/
re vel vxoꝛ alium virum libꝛo.iiij.diſtinct.xxxv.q.

ſiiij. d. Pe. 21.

Diuoꝛtium poteſt eſſe dupliciter. ibidem ⸗

Diuoꝛtio celebꝛato pꝛopter foꝛnicatõnem coniuges
vel alterum eoꝛum poſſe nubere ſi que rationes ꝓ
bare videntur quomodo ſunt diſſoluende lib.iiij.
diſt. xxxv. 22. et per totum.
Diuoꝛtio celebꝛato an poſſint vir et vxoꝛ inuicem re⸗
conciliari libꝛo.iiij.diſt.xxxv.q.v.e.Re.ꝛ 26.
Diuoꝛtio ſeparatos non poſſe recõciliari ſi que ratõ
ues psobare viqentur quomoqo ſuut diſſoluende

li.iiij. diſt. xxxv. 22. et per totum?

pa libꝛo.iiij.diſt.xxxv.q.vj.f. Ee.ʒo.

Diuoꝛtium an poſſit fieri ſi non precedat aliqua cui

Diuoꝛtio celebꝛato coniuge viuente neuter pot nu⸗

berc libꝛo.iiij.diſt.xxxv. c.

4 „

ſtin. xxxv. d.

„(MYocereé
Docere eſt dupliciter li. j.in ꝓlogo. 16.

¶Socumenta

Diuoꝛtiati poſſunt inuicem reconciliari libꝛo.iiij. di⸗

Documenta et mandata multiplicant᷑ in ſacra ſcri⸗

ptura ꝓpter duo li.iij.diſt.xxxvj.s.

Dolere de aliquo eſt dupliciter et quo dolere dolen⸗

dum eſt de paſſione xpᷣi li.j.diſt.xlviij.&.
Doloꝛ penitentie eſt duobus modis et quomodo ẽ
in dyabolo libꝛo. ij. diſt. vij..„.
Daloan riommolo infert damnificatio libꝛo.iij.di
oloꝛ in anima ẽ duplex et vterq; fuit in anima xpᷣi
libꝛo.iij.diſt.xvj.25. W
loꝛ dicit᷑ contritio et dicitur compunctio et quo⸗
modo coꝛ dupliciter compungit᷑ li.iiij.di. xvj. ʒ
Doloꝛ dicitur dupliciter ſcʒ diſſẽnſus voluntatis.et
paſſio ex eo reſultans et quis eſt de eſſentia contri
tionis libꝛo.iiij.diſt.xvj.i 2.et.ĩ8D. W
Doloꝛem contritionis eſſe de preſenti quõ intelligit᷑
libꝛo.iiij.diſt.xvj.22. et.ꝛ 3.
Doloꝛis et contritionis conuenientia.libꝛo.iiij.diſti.
xpj.k. 22
HH quõ delet omnem culpam libꝛo.iiij.
diſtin. xvj. 37. “”MR
Doloꝛ eſt duplex ſcʒ llatus et voluntarie aſſumptꝰ.
et quis hoꝛñ exigit preſentiã eius de quo eſt dolo⸗
libꝛ0. iiij. diſt. xvj. oo. UMU
Doloꝛ iuſtificationẽ precedẽs an foꝛmetur an nouꝰ
eliciatur libꝛo.iiij.diſt.xvij. 3. ßM

7

olor quomodo foꝛmatur in anima libꝛo. ij diſti.

—

Dolus eſt dupler quis impedit matrimoniũ Ztra
bendum li.iiij. diſt. xxvij.2. l
(Sominium. So.
nunus. =

Dominium quid ſit ſin boetium.Et quomodo deus
dicitur dominus creatoꝛ refugium ⁊c.libꝛo.j.diſti.

rrrrrrrr
Dominꝰ creatoꝛ ⁊.an błc nomina dicantur de deo
ex tempoꝛe li. j. diſtin. xxx.q.j.a.Re.7. .. „ D .
ominium eſſe quomodo accidit deo libꝛo.j.diſtin.
Dominus quomodo dicit ſuperpoſitionem in deo li.
‚viſt. x.ÜW8ss..
Hominus hoc nomen duo impoꝛtat.et im quẽ mo⸗/
dum conneni deo eternaliter.et m quẽ tempoꝛs
D liter li.ij. di ij. . pꝛimo * . H H
Sominiuin eſt duplex. et quod eſt eſſeytigle li. gr. li.
ij. diſtin. vij. )99

.

è

9*

Dominium alicuius potentie poteſt eſſe dupliciter.
li. ij. diſtin. xxv.20 . ..
Dominij pꝛeſidentia a duobus pendet libꝛo.ij. diſti.
xxxix. 43.
Oominandi potcllas an ſit a deo libꝛo. ij. diſtin. xliiij.
q.j].c. Re. 20. ””õõ
Dominium maloꝛuzʒ ſi alicui legitur in ſcriptura nõ
eſſe a deo quomodo intelligitur li. ij. di. xliiij. 22.
Donninan quomodo eſt iuſtum et iniuſtum li. ij. diſt
Dominium eſſe pꝛopꝛietatem dignitatis quomodo
intelligitur li.ij.diſt.xliiij. 2. .—
Hominium et ſeruitus quomodo facit ad conſerua⸗
tionem oꝛdinis naturalis li.ij.diſt.xliiij. 5.
Dominicus dicitur dupliciter li. iij. diſt. Vij. 3.
Dominium eſt duplex et quod hoꝛum cõicat filius

matri li.iij.diſt.ix.21.
(Sonum .
Donum dicit relationem tripliciter li.j.diſt.xx.-.
Sonatio ſpirituſſancti quomõ eſt eius pꝛoceſſio lib.
j. diſt. xv. 4. .
Dona dei tripliciter conſiderantur li.j.di.xx. 4.
Sona dei conſideranturx tripliciter li.j.diſt.xviij.9.
Et eadem diſtinc.ꝛ2. .
Doni qua ratione eſt vel dicitur donum libꝛo.j.diſti.
xviij.12. M
Donum vdicit reſpectum ad euʒ cui datur tripliciter.
li. j. diſt. xviij.15. Et eadẽ di.28. .
Donum ratione cuius reſpectus dicitur pꝛopꝛie li.j.
diſt. xviij.25.
Donum cuis dicat reſpectum vel effectum ad crea/
turas tamen nõ eſt cõmune tribus li.j.di.xviij.26.

Honum in quibuſdam conſequitur rationeʒ dati in

quibuſdam econtra li.j.diſt xviij..6.
Donari et generari diſſimiliter ſe habent lib.j.diſtin.
Donum et donatum diſſimiliter ſe habent ad mobi
le et motum li.j.diſt.xviij..9 .
Doni dandi quc eſt ratio li.j.diſt.xviij.21.
Honum an pꝛopꝛie conueniat ſpirituiſancto li.ſ.di.
xviij.q.iiij.d.Re.22. „
Donum dicitur in diuinis pꝛopꝛie vel ꝑſonaliter nõ
eſſentialiter li.j.diſt.xviij.?ꝛ ꝛ. S
Donum ſiue donabilitas an ſit pꝛopꝛietas diſtincti/
ue ſpirituſſancti li.i.di.xviij.q.v.e.R.27.et.28.
Donum ratione duplicis reſpectus dicit comꝑatio/
nem ad duplicem actum et ratione cuius eſt ꝓpꝛie
tas diſtinctiua li.j.di.xviij.29.Adidem. o.
Donum.ſpiritus.amoꝛ.eandem pꝛopꝛietatem vłno
tionem dicunt ratione differentem. li.j.di.xviij.5i.
Donatio vel donuʒ dupliciter põt accipi et ſeᷣm quẽ
modũ dat deꝰvona bonis et malis li.ij.di.vij.s2.
Donoꝛum dei ſubſtantiã eſſe ſpiritũ ſanctuʒ quo ſen
ſu dictum ſit li. ij. diſt. xxvj.
Dona gratuita an fuerũt eque magnẽ efficacie in ho
mine ad merendum ante lapſuʒ ſicut ſunt poſt la
pſum li. ij. diſt. xxix. q.ij.f. RE. 51. . .
Dona et virtutes an ab inuicem differãt libꝛo.iij.di.
xxxiij.q.j.a.Re. . ;.⸗.ʒ
Donoꝛum nomina vnde li.iijj.diſt.xxxiiij..
Dona et virtutes qua ratione cõicant in nomine.li.
iij. diſt. xxxiiij. 9. èè
Dona et virtutes qua ratione cõicant in diffinitione
li.iij. diſt. xxxiiij. 7.

Dona ⁊ virtutes quare requirunt diuerſos babitus
et vicium non li.iij. diſt. xxxiiij.8S.
Dona aremogis dicuntur expedire qᷓ; virtutes li.
iij. diſt. xxxiiij. 11.
Dona an ſint pꝛioꝛa virtutibus an econuerſo.lib.iij.
diſt. xxxiiij.q; ij.b. R. i .
Sonoꝛum et virtutum babitus dupliciter cõſiderãt᷑
ſcʒ quantum ad oꝛiginem et quantum ad vſum.⁊
quoodo alter è altero pꝛioꝛ ibidem. .
Dona oendoho vicuntur. pꝛecibus impetrari libꝛo
iij. diſt. xxxiiij.15. S“ “èDZD
Dona quomodo ſunt ad ſanandũ li.iij.di.xxxiiij.i4.
Dona an ſint excellentioꝛa virtutibus an econuerio
li.iij. diſt. xxxiiij.q.iij.c.Re.iS.et per totum.
Dona ſpirituſſancti an ſint pꝛeciſe tm̃ ſeptem lib. iij.

dDiſti. xxxiiij.q.j.d. Re. 5.

Donoꝛum numerus.ſufficientia et diſtinctio ſumit᷑
quadrupliciter m quadruplicem donoꝛum com/
parationem ibidem.
Dona plura reſpiciunt cognitionem qᷓ; affectionem.
non ſic virtutes libꝛo.iij.diſt.xxxiiij.26.
Dona non numerantur ſcòᷣm quatuoꝛ que ſunt no⸗
bis pꝛo peccato inflicta li.iij.di.xxxiiij.27.
Dona non numerantur penes bonum ct malum.li.
iiij.diſt. xxxiiij.28.
Dona quare non debent eſſe. xiiij.li.iij.di.xxxiiij.ꝛ·9
Dona quare non debent eſſe.xij.li.iij.di.xxxiiij.0
Dona quare non debent eſſe decem ibidem.
Donoꝛum oꝛdo et combinatio an bene aſſignetur g.
yſaiam li.iij.di.xxxiiij.q.ij.ę. .
Dona oꝛdinantur per yſaiam ſcm oꝛdinem digni/
tatis libꝛo.iij.diſt.xxxiiij.. =
Dona quare combinantur virtutes vero non. libꝛo.
iij. diſt. xxxiiij.5. . ”l
Donum timoꝛis quare alij non combinãtur libꝛo.iij
diſtin. xxxiiij.6.
O93 . maneant in beatis libꝛo.iij.diſtin.xxxiiij.q.
Dona aliter fuiſſent in ſtatu innocentie aliter ſunt in
ſtatu nature lapſe.aliter erunt in ſtatu gloꝛie libꝛo
iij. diſt xxxiiij.38.
Donoꝛum virtutum et beatitudinum actus quomo
do ſunt quidam in gloꝛia pꝛioꝛes.quidam medij.
quidam vltimi li.iij.diſt.xxxiiij.9.
Donum intellectus aliter eſt in ſtatuvie.aliter in ſta/
tu patrie li.iij.diſt.xxxiiij. o.
Donum cõſilij. quantum ad aliquid tollet᷑ qᷓ̃tuʒ ad
aliquid manebit li.iij.diſt.xxxiiij. i. .
Donum foꝛtitudinis qua ratione manet in patria li.
iij. diſt. xxxiiij. 2.
Doni ſcientie vſus ad quid eſt in via et ad qud i eri
in patria li.iij.diſt.xxxiiij.ꝗ3. .—
Donum pietatis ſcdᷣm quem actum manebit in pa/
tria et ſcdᷣm quem tolletur li.iij.diſt.xxxiiij. ·
Doni timoꝛisvſus quomodo erit in patria li.iij.diſt.

xxxiiij. 45. à?
Dona ſpirituſſancti ſunt in triplici diffeꝛentia lib.iij.
diſt. xxxiiij. õ0ρ..
Donum omne ſpirituſſancti quomodo babet cxem/
plar in deo li. iij. diſt. xxxiiij. 61.
Doni timoꝛis actus qᷓuis videtur pertinere ad defe/
ctibilitatem tamen ſcᷣmveritatem pertinet ad no
. bilitateʒ li.iij. diſt. xxxiiij.s2. ———
Dona ſpinituſſanctipꝛobantur eſſe virtutes ilbꝛo.iij.
diſt. xxxiiij.b.

mhi
ue
Doni
chloh
lüid
Nyriſee
ina
ctet
Donist
lo⸗
arel.
Donun
ſiane
n
Dovzſa
ainaut
Donumt
ſeont
be
Domq
bicc
Donun
tanen
Doniceo
Duibor
apuſt
nane
Nen pie
ſerche
Danpi
gig
Drauin
Nicter
oon
Danß
ſtue
ſnt
Dou
tein⸗
catioy
doung
centis⸗
nchpi
dange
Condr
laſi

dit

Denerd

Amien
ftmng

deci

oiße

Mn
Wonn
ſtr.
Darse
c

ſezli
Riin
Wneth
Näiniſr
nn

6 DD ⸗

liani
duen nen
nen
enherbh

e ichink
Rdnd

.

uncnum.

nmmige
num

e Neszt⸗
ſaele
er. 9
tütn

aee;
S

riedtN

Atolei a

41.

1

W

—

Dona ſpirituſſancti fuerunt in xpo et ſunt in anima
bus ſanctis ⁊c̃.li.iij.diſt.xxxiiij.c.d.

Doni ſapientie actus pꝛincipalis an attendatur pe
nes cognitionem veri.an penes affectionem boni

li. iij. diſt. xxxv.q.j.a.NR..ct per totum.
Doni ſcientie actus pꝛecipuus an cõſiſtat i

per totum.

Doni iatellectus actus pꝛincipalis et obicctum an ſi
mul conſiſtat in contemplationce creatoꝛis et crea

ture li.iij.diſt.xxxv.q.iij.c.N.tvkÜ9. ·
Donum ſapientie ad cognitionem creatoꝛis.⁊ donũ
ſcientie ad cognitionem creature aliter oꝛdinant᷑
èm§ donum intellectus ad illa duo li.iij.di.xxxv.20.
Donuʒz ſcientic.ſapientie.et intellectus quomodo oꝛ

dinantur circa tꝑalia et eterna ⁊cc.li.iij.di.xxxv.21.
Donum intellectus an conſiſtat in cognoſcendo vel

ſpeculando tm̃.an in cognoſcendo vel ſpeculan/
do et afficiendo li.iij.diſt.xxxv.22.

Dona que adinuicem combinãt᷑ debere habere ide,
obiectum quomodo intelligitur li.iij.di.xxxv.2 4.

Donum intellectus et fides licet ſiut per ſpeculum.

tamen differunt in mõ ſpeculandi li.iij.di.xxxv.2 5

Doni conſilij actus pꝛincipalis an ſit conſiliari libꝛo
iij.diſt.xxxv.q.iiij.d.R.22.et per totum.
Doni foꝛtitudinis actus pꝛincipalis an conſiſtat cir/
ca paſſiones tolerandas an circa cupiditates rep/
mendas li.iij.diſt.xxxv.q.v.c.N.ð.ct ꝑ totũ.
Doni pietatis actus pꝛincipalis an ↄſiſtat in religio
ne reſpectu dei.an in cõpaſſione reſpectu pꝛoximi.
li.iij. diſt.xxxv.q.vj.f. .o.et per totum.

Dona ſpirituſſancti an ſint connexa. li.ij. diſt. xxxvj.

q· ij. b. R. ĩ 5.
Donoꝛum gratui
pliciter et quomodo habent connexionem ct quo
modo non li.iij.diſt.xxxvj.ibidem.
Dona ſpirituſſancti non eſſe connexa vbicũq; aucto
ritates ſonant quomodo ſunt intelligende li.iij.di

ſtin. xxxvj.6.et.i 2.et. S.ct.ĩ9. SIð
Dona ſpirituſſancti babentur dupliciter ſcʒ per gra/
tie infuſionem et per bonoꝛum operum multipli/
cationem li.iij.diſt.xxxvj.ꝛo.
Donum gratie gratiſdate et donum gratie gratuzʒ fa
cientis quid ſit li.iiij.di.xiiij.⁊ 6. Item bic ponitur
concipitur.pꝛimum ponatur concipit᷑ pmnia.

Dona gratiſdata ſcᷣm duplicem acceptionem dupli

cem habent diſpenſatoꝛem. et quis hoꝛum poteſt
illa ſpiritufſancti dona vendere et quis nõ. lib.iuij.
diſt. xxv.21. .c

Donec dicit oꝛdinem incertum li.iiij.diſt. xxx.ð.

Moꝛmiens

Doꝛmientibus quare magis reuelantur ſomniando

futura qᷓ; vigilantibus li.ij.diſt. xxvj.76.

42

Dotes in patria⁊ charitas in via diſſimilter ſe babẽt
libꝛo.iij. diſt. xxvj. S ðð
Dotes anime tres vnde dicuntur.que ſint et ̃m q̊s

actus numerantur ⁊ diſtinguuntur libꝛo.iiij.diſti.

Hotes coꝛpoꝛis in quibus ↄſiſtit gloꝛificatio duplici
ter ↄſiderat᷑ ⁊ 'm hoc ſunt a duobꝰ li.iiij.di.xlix.35

t in actione
an in conſiderationc li.iij.diſt.xxxv.q.ij.b.Re.iʒ. ct

toꝛum babitus conſiderantur du/

Dos quare non eſt circa memoꝛiam li.iiij. di.xlix.25.
Dos quare non eſt circa laudem vocalem. libꝛo.iiij.
diſtin. xlix. 26.
Dotes coꝛpis eſſe plures vel paucioꝛes qᷓ; quattuoꝛ
ſi que rationes pꝛobare videntur quomodo ſunt

Dotes coꝛpoꝛis que et an conuenienter quatuoꝛ aſſi

diſſoluende li.iiij.diſt.xlix.S. et per totum.

Dotes coꝛpoꝛis an equaliter ſint in omnibus.an ſᷣm
magis et minus li.iiij.di.xlix.q.ij.k.Re. cr.
Dote impaſſibilitatis an coꝛpus ſit impaſſibile paſi
one vcniẽte ab intrinſeco li.iiij.di.xlix.q.j.n.R.Sʒ.
Dote ipaſſilitatis an coꝛpꝰſit ipaſibile paſſõe veniẽ
te ab cxtrinſeco li.iiij.diſt.xlix.q.ij.o.Re.9.et.õo.
Dote clarnatis an coꝛpoꝛa gloꝛioſa ſint ꝑuia.an coꝛ0½%
lorata.an luminoſa li.iiij.diſtin.xlix.q.j.p.NR.l.et
per totum. SSZ
Dote claritatis an coꝛpoꝛa gloꝛioſa poſſint claritatẽ
ſuam ſᷣm imperium anime oculis noſtris occulta⸗
re li.iiij.diſt.xlix.q.ij.q.R.o.et per totum.
Dote ſubtilitatis an poſſit coꝛpus gloꝛioſuʒ penetra
re omne aliud coꝛpus non gloꝛioſum in ſuo motu
li.iiij. diſt. xlix.q.j.r.Re.õ S.et per totunm.
Dote ſubtilitatis an coꝛpus gloꝛioſum ſit palpabile
tactu a non gloꝛioſo li.iiij.diſt.xlix.q.ij.s.Re.⁊ .ct
per totum. 22122
Dos agilitatis an ſit in omnibus coꝛpoꝛibus gloꝛio.
ſis li. iiij. diſt. xlix. q.j.t. E. S1. l
Dotem agilitatis nõ eſſe in coꝛpoꝛibus gloꝛioſis ſiq
rationes videntur pꝛobare quomodo ſunt diſſol /
uende li.iiij.di.xlix.S 2. et per totunm.
Dos agilitatis an inclinet coꝛpus gloꝛioſum ad om/
nem differentiam poſitionis an ad aliquẽ locũ deꝝ

terminatum li.iiij.diſt.xlix.q.ij.v.Re.ð 2.

—

¶ Subitatio

Dubitatio eſt duplex et que dicitur maria dubitaſſe

Dubitandi modus eſt triplex et quomodo iobãänes
dubitauit li.iij.diſt.xxv..

Ducere ad bonum tnipliciter dicitur li.j.di. xlvj.ꝛ o.
Duci an poteſt in coniugium que pꝛius polluta eſtta
addulterium li.iiij.diſt.xxxv⸗.. =
Dulcedo pulchritudo et celſitudo poteſt dupliciter
accipi li.ij.diſt.xxxviij.25. MƷDD
Dulia dicitur tripliciter li.iij. di.ix.q.iij..in. dB.
Dulia quõ accipitur ibi dñe oim per potentia cui du

Dulia q̃re magis dr deberi dño ⁊ latria deo. ꝓbide3ʒ.
Dulia ⁊ latria qre dicãt᷑ diuerſe vᷣtutes li.iij.di.ix.õs
Dulia ⁊ latria diſſir ſe hñt ad caritatẽ li.iij.di.ix.õ7.
wWwi‚
Duo qͥd ſignificct cũ r due ꝑſone vel pater et filiis
duo ſunt li. j. diſt. xxiiij. d.
Due q̃ ſic ſe hñt ꝙ ſeinuicẽ

hñt ꝙ ſeinuicẽ ↄſequũt᷑ aut ambo cauſa
tur a tercio. aui vnum eſt cauſa alterius vide inſtẽ
cüam libꝛo.j.diſtin.xxxviij.i 5ỹ.

Duo mala fecit populus meus æc. quomodo intelli
gitur libꝛo. ij. diſt. xlij. 77. W
Durare ſimul eſt vupliciter li.i. diſt. ij. 5§.
Duricia

uriciam coꝛpoꝛum ſequitur triplex pꝛopꝛietas lib.

j. diſtin. xrl. .27 YYVMW
Durus

Durus eſt aliquis dupliciter li.iiij. diſt. xv. 42.
Brius et ebꝛioſus differunt. lib. iiij.
diſtin. v. 5.
Eccleſia
Eccleſie pietas erga ſuos offenſoꝛes
— ibꝛo. iij. diſt. xxx.2 5.
Ecdeſia quomõ dicitur abſoluere a maioꝛi parte pe/
ne ſatiſfactoꝛie li.iiij.diſt.xv.2. —“d
Eccleſia quare magis punit malos ſubditos qᷓ infi/
deles et paganos li.iiij. diſt.xviij. ?227?.
Eccleſie iudicium quomodo interdum fallitur.libꝛo
Eccleſie iudicium quomodo decipitur vbi quis con/
trahit cum vna clandeſtine cum alis publice. lib.
iiij. diſt. xxviij. ?26. .
Eeclei ia MWeepte aliquos ſeperat poſt manifeſtat᷑ de⸗
ceptio queritur an tales ſint reiungendi libꝛo.iiij.

Edificij ſpiritualis oꝛdo li.iij.diſt.xxvij. .

0£

..

ffabile

Effabile et nominabile dicit dupliciter li...di. xxij.8.

(Effectus
Effectum cõnotans nomen aliquod.dicit reſpectum
dupliciter.et õm quem eſt eſſentiale.et ſᷣm quẽ no/
tionale lib.j.di.xv.?ꝛ o. l
Effectus quando pendet ex cauſa variabili et neceſ/
ſaria aliter ab iſta aliter ab illa denominatur libꝛo
1. diſt. xl. ꝛ 2.
Effectus comꝑatur ad cauſam ſupꝛemam.et ad cau

ſam creatam.et ſcᷣm quẽ modum fiunt aliqua ca

ſu. et aliqua foꝛtuna lib.j.diſt.xlv..
Effectum non remoueri ꝑmanẽete cauſa quomodo
intelligitur li.ij. diſt. xxxij.ꝛꝛ.
Effectus aliquis dicitur a cauſa ſub aliqua cõditione
ſuper addita tripliciter li.ij. diſt. xxxiiij.-ĩ3.
Effectui dei quando poteſt aliquis repugnare et quã
non li. ij. diſt. xxxv. 3 “—
Effectui inferre nocumẽtum poteſt eſſe dupliciter et
SImßm quem modum poteſt aliquid deo contrariari
Effectus eſt multiplex et quem reſpicit oꝛdo charita-
tis li.iij. diſt. xxix. ůo.
Effectum nõ eſſe in poteſtate noſtra quomodo intel
ligitur li.iij.diſt. xxix. zz.
Efectus dei reſpectu creaturarum conotatur per ali
qua verba tripliciter li.iij. diſt.xxxij. ⸗

Effectus iterum cõnotatur dupliciter. et quõ dicitur

deus diligere effectu li.iij.diſt. xxxij..
Effectus comꝑatur ad aliquam cauſam dupliciter 2
