onis et actum cognitionis li.iij.di.xxxv..

Gatiſfactio ꝓ humano genere quare non eſt

ſunt eſſe eiuſdem babitus li.iij.i.xxxv.i2.

„ —2.

Sapiẽtie diuerſi actus.ſ. affici cognoſcere quõ pol

Sapientia et ſcientia quomodo differant li.iij. diſt.
Sapiens quis dicatur ſcᷣm ſtoicos libꝛo.iij.diſtinc.

Sapientia et iuſticia dei ſem quem modum dicun

tur aliud ſignificare li.iiij.di.xlvj.ĩõ9. . .

Satiſfactio ꝓ offenſa qua pꝛimus parens deũ offẽ

dit quõ plus exigit q́; mereri vitã eternã li.iij.di.
Satiſfacere an potuerit aliqᷓ pura creatura ꝓ toto
genere humano li.iij.di.xx.q.iij.c.Re.ꝛꝛ.

Satiſfactio de duobus cõſueuit fieri et requiri et ꝓ

quo deus requirit ſatiſfactionẽ ab bumano gene⸗
re ibidem.

Satiſfactionẽ quõ querit deus de genere bumano li

iij. vi. xx. 26.

Satiſfacere an poſſit aliquis gratia adiutꝰ ꝓ ſeipo

li. iij. di. xx.q.iiij.d.Re.28.

Satiſfactio eſt duplex ·ſ.plena et ſemiplena ibidem
Satiſfaciendi modũ an debuerit deus acceptare peꝛ

paſſionẽ chꝛiſti li.iij.di.xx.q.v.e.R.X.
dine facta vt in ea nullus peccaſſet libꝛo.iij. diſti.
De ſatiſfactione ꝓ genere bumano vide aliqua vbi
humanus et vbi reparatio. “l

Satiſfactione an poſſit bomo reconciliari deo li.iiij-

di. xv. q.j.a.Re.S.et.I0o.

Satiſfacere an poſſit aliqͥs deo de vno pctõ ſine alio

li.iiij.di.xv.q.ij.b.R.T.
Satiſfactionẽ nõ oꝑtet fieri ſucceſſiue i.ꝓ vno pec
cato ſine alio q;uis tranſgreſſio facta ſit ſucceſſi-
ue li. iiij. di.xv..„»„„.
Satiſfactionis pena debita nũꝙ; poteſt taxari qdiu
quis manet in culpa li.iiij.di.łv.l .⁊..ĩXõ“.
Satiſfieri poteſt de vno veniali ſine alio ſed ſic nõ ẽ
de moꝛtali li.iiij.di.x.. 6. .
Satiſſacere an ſit poſſibile abſtinentem a peccatis
erxtra charitatem li.iiij. di.xv.q.iijc.R.v7.
Satiſfactionem poſſe fieri per penam abſqʒ fide et
charitate quõ intelligit᷑ liaiij.di.xv..8.

Satiſfactionis mandatum quod imponit᷑ bomini

a ſacerdote qn dʒ impleri ex charitate qñ non li.
iiij. di.xv.19. 7ç xxxxx. .
Satiſfactoꝛia opera extra charitatem facta an adue
niente charitate viuificent᷑ et an debeant cõputa
ri in ſoꝛtem li.iiij.di.xv.q.iiij.d.Re.Kꝛ.
Satiſfaciendi cã eſt ne ſit peccati impunitas quo in
telligit᷑ liiiij.di.xv. 6. .
Satiſfactionem non fieri ꝑ opera extra charitatein
facta ſi ſupponat᷑ querit᷑ vtrũ bomo ꝑ ea aliquid
merxeatur li.iiij. di. xv. q.v. e. R.27. et per totum.
Satiſfacere quid ſit liiiij.di.xv.q.j.g.R.4.

*

Satiſfactio completa duo requirit libro. iiij. diſtin.

– SIMTM.... „
Satiſfactionis rationem totam eñ babere quia pec
cato ceſſat quomodo intelligitur libꝛo. iiij.diſtin.
Satiſfacere volens quas devet cauſas ꝑ quas bici/
telligit occaſiones excidere libro. iiij.diſt. xx. 46.
Satiſtactio cui ẽ faciẽda li.iiij.di.xv.q·.ij.h. Re·t·

inttt
dilneßn
GSeſfucto qun
ctio gtoif
Sttſſctiopan

glcterccpi
gttſfoneſie
noſſnamoian
Setlinctontotti
behcuntlliim⸗
Gntſfachioſtd

tlicionis

i diſinp⸗
Orrifuctonise
iijdifl
Gitſſacerennca
Grriſfncoran
Apler ſtune
ſe mugs iſi
Oreſtcinssoan
Itſiigdden
opamf
Jrſftogn
haß cihoſt
l .d
Otſactio gſe
Mz lidnei
Outſfactodi
prienpar
Otiſtzctoqe
Outiſtrcion
ſicperna⸗
AGidama,.
Gulſſacnons.
ſoſt galoſ
Aucfftcinoc
(luseſ duoc⸗
tſfnenenony
Cbliturſchne
Otſfſenito⸗
tarſphckte

ſrnütoin

ſungn
Eiecconſte
Gil ſurohete
ſeſfuumch

Errtſncgefh9
mnlſriſfur.

gtoctuato⸗
ni oſh iii,
1 onsſele
Eer 4 4
drif

ſcrene,
miödnan

mnie

Grhncgt

ee
lhncn
Na uns äͤ
enan
8 atatfodtit

triicie

aCgeneſngan
nnui
deege
mo naegutuct

Woebumnofu!
rtid.

ale.
aisdodtii.
Au.
Neuſen uctſu e

aenintn

Aoskn,
l

wuhtinli

De littera

Sgtiſractio eſt confeſſo quare etigitur cũ deus in cõ ¶Satiſfactönis relaxatio quid requirat vltra dauem.

tritione penã eternã dimittat li.iiij. di.xv.49.
Satiſfactio quare ibi exigitur vbi tanta põt eſſe coun
tIritio ꝙ totũ remittit᷑ libꝛo.iiij.di.xv.So.

Satiſfactio pꝑ qualia oꝑa debet fierili.ii. di. xv. iij

i. Pꝛ. 53y.

Satiſfactionẽ per que oꝑa cõtingit fieri. Et aſſignã/

tuir tria ſcʒ iciuniũ oẽo ⁊ elemoſyna li.iiij. di.xv.q.
ſiij. k. R.5 8. M
Satiſfactiõis ꝑtes ſcʒ ieiuniũ oꝛatio elemoſyna tri/
pliciter accipiunt᷑ et de eoꝛũ ſufficientia Ibidem.

Satiſfactionẽ fieri poſſe ꝑ oꝛationẽ et ieiuniũ et ele/

moſynam oia mundare quõ intelligit᷑ li.iij.di.xv.
Satiſfactionis tria oꝑa quõ multa alis cõpie S9.
hendunt li.iiij.diſ.xv.õo.
Satiſfactõis ſub q̃ ꝑte patiẽtia otinet᷑ li.iiij.di.xv.

Satiſfactionis pars magis ſatiſfactoꝛia que ſit libꝛo

iin. diſtin. xv. o2.
Satiſfactionis opus vnũ ſcʒ elemoſyna tractat᷑ lib.
iiij.di. xv.q.j.l.R.oʒ.⁊ per to.
Satiſfacere an contingat ieiunio.li.iiij.di.xv.q.ij.m.
Satiſfacere an contingat per oꝛõem.Et cẽ dR.70
duplex ſit oꝛatio ſcʒ mentalis ⁊ vocalis querit᷑ q̃
ſit magis ſatiſfactoꝛia li.iiij.di.xv.q.iij.n.ꝑ totum
See gctonis pars an ſit reſtitutio li.iiij.di.xv.q.iiij
Satiſfactio dꝛ dupliciter ⁊ ſcdᷣm quẽ moduʒ reſtitu/
tio eſt pars ſatiſfactõis li.iiij.di.xv.Ssj3.
Satiſrfactio quare debet fieri bomiĩ ꝑ reſtitutionẽ cũ
pctñ eoipo ſit pctm̃ qꝛ eſt in deũ.libꝛo.iiij.diſt.xv.
84. et. 85. et. 86.

—,

Satiſfactio qᷓre debet fieri deo cũ peccatũ fiat in ꝓxi

muʒ. libꝛo. iiij. di. xx.Ssvwvvq.ũ
Satiſfactio dici᷑ dupłr ⁊ qua rõne ↄuenit vni parti

pnie ⁊ qua rõne oibus li.iiij.di.xvj.2.

Satiſfactio quõ a iobanne pᷣcepta eſt li.iiij.di.xvj. .

Satiſfactio quare plus fit per modicã penã in pᷣſen-

ti ꝙᷓ per magnã in futuro li.iiij.di.xx.iS.Exemplũ
ad idem.ĩ9.

Satiſfactionis cõmutatio an fieri poſſit.i.vtꝝ vnus

% „

poſſit ꝓ alio ſatiſfacere li.iiij.di.xx.q.j.g.Re.48.

Satiſfactõnis cõmutatio debet fieri aucte ſacerdotꝭ

cuius eſt duo conſiderare li.iiij.di.xx. ¶9.

Satiſfacere non poſſe aliũ ꝓ alio eo ꝙ vnicuiq; re/

cribuitur ſcᷣm opera ſua quõ ſoluitur. li.iiij.diſti.

Satiſfactionẽ nõ poſſe in aliũ hoiem cõmu/ xx.o

tari quia eſt remediũ qdð dʒ apponi circa membꝛũ
infirmũ quõ intelligit᷑ liiij.di.xx. ꝛ.
Satiſfacere quare põt aliꝰ ꝓ alio cũ non poſſit con

% 4.

tcri nec confiteri aliꝰ ꝓ alio li.iiij.di.xx.SꝛD.
ſatiſfactum eſt ſtatim euolet li.iiij.di.xx.5.
Satiſfacere vnꝰ ꝓ alio ſi põt.poteſt vnus vna pena
ſimul ſatiſfacere ꝓ ſe ⁊ ꝓ illo et ita pari rõne pro
tertio et quarto ⁊c. ̊ vno ſatiſfaciente ſatiſfaciunt
omẽs. Solo.li.iiij.di.xx.⸗ .
Sreertonis relaxatio an poſſit fieri li.iiij.di.xx.q.
ij. b. 2.5 F. „ „„ KDR , . ”M
Satiſfactio quõ exigit pene duplicationẽ non relaxa
tionẽ li.iiij.di. xx. 57. B

Satiſfactio quõ exigit dignos fructus pnie libꝛo.iiij

Satiſfactonis relaxatio a quo poſſit fieri libꝛo.iiij.di

„

ſtin. xx.q.iiji. R. õ600

Scitum immutabiliter.

B

libꝛo.iiij.di.xx.õ. ...
Satiſfactionis relaxationẽ nõ poſſunt facere prelati
collegioꝛũ q;uis habeant claues ad ſoluendũ et li-

7926

andũ in vtroq; foꝛo li.iiij.di.xx.se.
Satiſfactionis relaxationẽ non poteſt quilibet face⸗

re ꝙᷓuis quilibʒ bñs charitatẽ poſſit bona ſua alte
ri cõicare li.iiij.di.xx.oʒ.· Differt em̃ cõicatio a rela

xatione li.iiij.di.xx.o4.

4

Satiſfactõnis relaxatio ꝓ quo debeat fieri vtrũ ſc,

pꝛo ſpũali an ꝓ coꝛpali beneſicio libꝛo.iiij.diſt.xx.

4

ꝗq/iiij.k.Re.õo.ct ꝑ totum.

¶ Batians

»

Satians appetitũ noſtrũ eſt duplir. Et ſcᷣm quẽ ino
dũ deꝰ ſatiat ⁊ ſcᷣm quẽ influentia dei li.iiij.di.xlix
1. Hic ponitur ꝓpe mediũ non btitudinis. ponat᷑

nomen beatitudinis ⁊c.

GEcandalun

Scandalum vnitum peccato quã vim babet libiiiij.

diſt. xxxviij. X7.

(Bcientia
Scientia quõ deſtruetur li.j.in ꝓlogo.ꝛ2s5. ⸗
Scire eſt duplex ſcʒ ſi eſt.⁊ ſicuti eſt li.j.di.xiij.4. Hic
ponit᷑ ꝓpe fi.qꝛ verbũ non eſt ꝓghatuʒ melius ſo/
nat qꝛ verbũ ꝓhibitum non efft.
Scire iterum dicit᷑ duptr li.j.di.xxxix.A.Et dicit᷑ ſte/
rũ dupliciter di.xlj.?2 5. ððM
Scientia voluntas potentia duplicitur ↄſiderant᷑ ⁊

qðd boꝛũ eſt prius altero li.j.di.xxxv...
Scientia vel ſapientia dei plura ſoꝛtitur noĩa li.j:di.

Exxxv. 2. Et eadem diiiis. èẽ
Scientia eſt duplex et que ponit et que non ponit ex

Scibile quõ cſt finitũ li.j.di.xxxv. ĩ.

Scientia vel preſcientia dei cu ſit terna quõ ſe babʒ

ac tpꝑalia vel creata li.j.di. xxxv. bc.
Scientia dei non eſt tm̃ de tꝑalibus vᷣ etiam de eter
nis li. j.di. xxxv. ð.

Scientia dei cum ſit ens quõ cognoſcit non cntia. li.
1. diſt. xxxv. e. . S

quunt ſe nuicẽ pater ⁊ flius.iſte naſctdo ille isnẽ
do quõ intelligitur li.j.di.xxxix.i. 4

— .

Scibilia et attributa quõ ſunt in diuinis. libꝛo. . di⸗

Scientia dei non eſt niſi de his que ſunt fuerunt vel

erunt quõ intelligit li.j. di. xxxix.ð.

Scire malum ⁊ poſſe malũ differenter ſe babent lib.
Satiſfactione facta ab alio ꝓ aliquo an ille pro uuo 1E

I.diſt. rxxilĩÜOãTG777.“
Scientia bominũ quare nõ põt eſſe niſi de neceſſari

is et ſciẽtia dei de contingentibꝰ li.j.diſt.xxxix.i 5.

Sciĩa dei quõ eſt infinitoꝝ li.j.di.xxxix.ꝛ.
Scia vera quõ requirit vt ſcibile et ſcia ꝓpoꝛtionent᷑
libꝛo. j. diſt. xxxix⸗2888ss.
immutabiliter ẽ verũ qꝛ qʒ
ſcitur eſt verũ Sol.li. j. di. xxxix.29. *

Scire ⁊ pꝛeſcire differunt li. j. di. xxxix.ð0.

Scientia dei an poſſit augeri minui vel mutari libꝛo
aneir vivine quomõ dicũt᷑ omnia ſubiecta libꝛo
Scientia quare nõ diſtinguit᷑ ꝑ beneplacitũ ⁊ ſignũ

vt volumkas uidiſt, Ap⸗s.
Scientiã recu ſare quõ nõ eſt nature reſßs volutatis de
ctiue li.ij. di. xxij. .
Scire deſiderãt oẽs boies naturalr quõ intelligitur
bidem.
Seientia fidei ⁊ moꝝ quare eſt nobis magis data g
ipenfär ſacrã qᷓ; ſaentia reꝝ naturaliũ li. ij. diſti.
xxiij.ʒ.
S pꝛofect us triplici via põt cſiderari et vm
quã viaã ꝓfeciſſet adã ſi ſtetiſſet li.ij. di.xxiij.22.
Scibile et opinabile quid et guõ ẽ circa vtrũg; dece
prtio li. ij. diſt. xxxiij.23.
Scientia quõ põt noiare et potentiã et babitũ lib.ij.
diſt. xxxix.S.
Scire et intelligere differenter nomint cognitionẽ
li.iij. diſt. xiiij. 31.
Scientis cõprehbenſione finiri quicqu ſ ſcit᷑ quõ in
telligit᷑ li.iij.diſt. xiiij.8.
Scire poſſe oĩa cõucnit alicui creature Hy poſſe face
re oia non li.iij.diſt.xiiij..
Scientia pꝛactica d̃ dnobus emociger quõ aie xpᷣi
cõicata eſt li.iij.di.xiiij.s 5.
Scientiã inf lare quõ intelligit᷑li:iij.diſt.xv:.a25.
Scit᷑ aliquid duplr.ſ.ſcia noticie et ſcia diſcretõnis.
et quõ ſcit aĩa que ſũ ũt in ipſa li.iij. diſt. xxiij. J.
Salentis ꝓut eſt cognitio quã quis bʒ in via dr du/
pliciter etſcdᷣm quẽ modũ certioꝛẽ ſides c ſcia li
bꝛo.iij.di.xxiij.⁊2.
Scientie nobilitas et ignobilitas vñ li i di xxiij.4
Scire quõ eſt cõpꝛehendere li.iij.di.xxiiij.õ9.
Scientia ⁊ viſio patrie differentenſe habent qᷓtũ ad
euacuationẽ li.iij.diſt.xxiiij.ð383.
Sciens quõ põt et nõ põt diſſentire ab eo qð ſeit li.
iij.di. xxiiij. 59. D
Salentt ia aliter ſebz ad verũ qᷓ virtus ad bonũ li. iij
di xxvj. 59.
Kaaneie ant⸗ an euacuet᷑ in patris li. iij.diſt. xxxj.
q. lij. ,„F.
Scia tria reſpicit. .habitũvſuʒ et modũ et ſm q bo
rũ euacuabit᷑ in beatis li.iij.diſt.xxxj. 5s.
Scientiã eſſe deſtruendã ex quo ſenſu dixerit aplus
li.iij. di. xxxj. 37. Ad idem. 41.

Scientias inuentas eſſe ꝓpter amouendas indigẽti

as quõ intelligit᷑ li.iij.di.xxxj.8.
Scientiavł cognitio quõ eſt actu et babitu in beatis
li.iij. diſt. xxxj. 39.
Scientia qre ñ ñ̃ euacuat᷑ in patria ſicut lumen naei
li. iij di. i.xxxj. 4 .

Sei quõ ceſi. abiri in patria li iij. diſt. xxxiij. s.

Scia quõ gignit nutrit defendit et roboꝛat ſlaeliii.

diſt. xxxv. .
Scientice et timoꝛis diſrerenter eſt abſtinere a malis
li.iij. diſt. xxxv.4.
Scientie doni actus pᷣcipuus an conſiſtat in actione
vel in conſideratione li.iij.di.xxxv.qij.b. Re.I3.
Scientie eq̃druplex eſt differentia ibidem.

Scie quõ eſt dirigere circa actionẽ li.iij.di. e.
ibio

Scientie quõ ẽ hũanitatẽ et gratiã xpᷣi no
iij. diſt. xxxv. 5.
Scia donũ et pꝛudentia diuenimode dirigut homi⸗
nem li. iij. diſt. xxxv. 16.

Scientia donũ quõ reſpicit intelligentiã ſcripturaꝝ .

li . iij. di.xxxv. 17.
Gcie eſt vnus gerys haincipalig et dyo annexi li. iij.

Scientia et intellectus

18.
Seoſpee quõ differũt li. if. dl. xxxv. a.v.
Saia an ſit dauis li.iiij.i. xviij.q. .e. Re. 50. Et plur⸗
ra ad boc vide in clauis.
Scientiã eẽ dlanẽ 1 que auckoꝛitates ſonare vident
quõ ſunt intelligende li.iiij viii ier per totũ.
Scia an ſit alia clauis ꝙᷓ potẽtia ſoluẽdi li iij diſtin.
xviij.qꝛij.f. R..
Scientia alia eſt praxis alia directnis et que eſt om
ni virtnte eſſentialis ⁊c Ii.iiij.di.xviij.40.
quõ viget in peccatoubnsli.

iiij. di. xviij. 46.

Cciimma
Sanma ber is ſuperſtitio ſec ta mnau Difemne
cri

Scriptura ſacra ſtudioſe non anioleck ſamtandu.

libꝛo.j.in ꝓlogo.o.

Scmpeura non dicit hoc. ͤ non eſt verũ non ſequik.

ibꝛo. .. diſt. vj. 17.
Scriptura ſacra quare nos magis inſtruite fideet
moꝛibus qᷓ; ne rebꝰnaturalibus li.ij.di xriij..⁊. ¶·

Scriptura ſacra qua rõne tradita eſt bomilapſo lib.

ij. diſt.

rM. .
Sari tura quõ dicit aliquid fieri qñ innoteſeit et nõ

eqñ non apperet li.iij. di.iijæo.

J Scripta non ſunt omnia aue apoſtolitradiderunt le

pꝛ0.iij.di.ix.18.

Scripti in libꝛo vite ſunt in vupiifferentisgtqr

quõ delencur libꝛo. iij. di. xxxj.2.
—

Sawestoneſectcropale aupadits ans mtanigk.
libꝛo..in ꝓlogo. 1e.

wamchn d dicitur HS

tur an appꝛopꝛiatio ſit ſcᷣm rẽ an ſcᷣm inteſlectũ

li. ſ. diſt. xxxiiij.o. Et diſt. xvij.? 7.Oiritur iterun⸗
dupliciter cum dicitur motup in coꝛpalibus eſt
motus ſcm accidens.
Sedm dicitur tripliciter cuʒ viurg watſ datur
ſcom maioꝛem capacitatem naturalium. li.ij. diſt.
ix.I4. Hic ponitur ꝓpe pꝛin. poteſt intelligi dupli⸗
citer. pon atur põt intelligi tripliciter.
Seom quãdoq; dicit cauſaz viſponentẽ ve congmo
libꝛo. ij. di. ix. 5. et. I6.
Seommprepoſtio habet variam naturã libꝛo ij wll.

Stnt guid dicitir quod vicirur per ockees adſin
pliciter.

Secta bereſis ſüpenicio nitio ſeina in quo differunt. .
iiij. diſt. xiij. 7.
egnities

B

Segnities quid li.iij.di.xxxiiij.5i.

Bemel
Semel poteſt dicere et nunc tempoꝛis 2· nunc ctemi
tatis libꝛo ſ. diſt. v. ö6.

lalis Bemen

gmninlect⸗
ſeninls⸗
—
in
E
Beminnls
nuſini
Saninn

forilan
gennueniſ

gantinbn
Gonnoenitil

nsſeten
Senanziſtefen
aſelbi⸗

Senmn inhch

doizcſkg
Senendvplad
mllt
nz675
olut iga
Genonalterct⸗
niditrrz⸗
Gmninleonn.
ſioitiz.
gnnitint
Wolchans
Grenthüd

Si
wyttnplic
Gellus ociẽ
Wuerſulil
hanfuhl.
igrln
Nlka
gu
Alnd⸗
Pni

.

ſis
.
⸗

s

Delittera

Setninalis et cauſalis ratio. Simſliter naturalis et

ſeminalis rö.⁊ ſimiliter ſemen et ſeminalis ratio

quomõ differunt li.ij.di.xviij.II. ⁊.12. 2.t3.
Seminales aut cauſales ſcᷣm rões an aliquis effe⸗
eminalis ratio an ſit foꝛma vniuerſalis an ſingu/

,— „ „

Seminũ deciſio an fuiſſet in cõmixtione pꝛimoꝝ pa

Seminis emiſſio in pꝛimis parentibus an fuiſſʒ cũ
delectationis intenſione li.ij.di.xx.q.iij.c.Re.1c. .
Seminis emittẽdi deſideriũ in natura inſtituta quõ

obſeruaſſet terminũ et limitẽ li.ij.di.xx.i7.

emen virile foꝛtius eſtvl debilius aliud aitero tri/

lici rõe lib.ij.di.xx.o.

Semen viri pᷣdñari ſemini mulieris quõ intelligit᷑ li
bro. ij. diſt. xx. 3. ”
Semen duplicẽ babet qtitatẽ et quõ ex ſemine ade
omnis humani generis poſteritas ꝓceſſit li.ij.di.
xxx.ʒ5.⁊. 536. HDic ſub nũero.ʒ5. ponit᷑ aliqũ timet
ponat᷑ aliqñ cõtinue.
Semen aliter eſt radicale generãti aliter generata li
Sani als fegn rationẽ aliquid ꝓcedeꝛe quid ſit li.
Sem nal⸗ ſcoᷣm rõem deſcẽdere quicqͥd deſcẽdit ab
a

in ſetb quõ intelligit li.iij. di.ij. 69.
Semen totũ veciſum ab adam quõ habuit rõem ſe:

minalẽ li.iij.diſt.iij. ⸗o.
Semen hʒ duplicẽ ꝓpꝛietatẽ et ̃m quã dr̃ verbum
dei deſcendiſſe in virginẽ ad modũ ſeminis lib.iij.
diſt. iiij. 10. H

De lemine vide aliqua infra vbi ſexus.

enſus. Sentire. Snia.

Sentire et intelligere ſiue ſenſus et intellectus diffe
Seuſus ſolũ eſt ſingulariũ.intellectus ſingulariũ et

vniuerſaliũ li.ij.di.iij.,ẽ F77.
Sentire accipit᷑ :tripliciter et m quã acceptionẽ et
quõ differt ſenſus ab intellectu li.ij. di.viij.ʒ9.
Senſus duplr impedit᷑ ne ꝑcipiat qd ſibi pſio lib.
ij. diſt. viij. . in gRe. git li. ij. diſt. viij. 54.
Seuſum non errare circa ꝓpꝛiũ obicctũ quõ inrelli⸗
Senſibile alij potentiam nominat in bomine aliaʒ
Senſum cõcurrere ad delectationẽ quõ intelligitur.
Senſualitatis nomine varia intelligit ſcriptura et
an intelligatur vna vis vel plures ⁊ an ſenſualita
tis nomie intelligatur vis cognitiua an motiua li
bꝛo.ij.di.xxiiij.S S.Et in textu.n.
Senſualitas dupliciter pot accipi.⁊ ſcdʒʒ quẽ moduũ
poteſt in ſenſualitate eẽ peccatuʒ ⁊c.li.ij.diſt.xxiiij
Senſualitas iterum tribus modis accipitur.Et pᷣm
quẽ modũ eſt in nobis a generãte li.ij.diſt. xxxj.s.
Senſualitas et ratio quõ differũt li.ij.diſ.xxiiij.e.f.
Senſitiue primam mutationem eſſea generante q̃⸗
mogo intelligitur li.ij. di. xxxj..X.

„

Senſitiua quomodo eſt vniuoce in bomie⁊ aſino li
bꝛo.ij.di.xxxj.ĩvʒZ. . B
Senſus coꝛpoꝛalis et ſpũalis quid ſit et quõ chriſtꝰ
dicitur caput in quo ſunt omẽs ſenſus in ſanctis
vero ſolus tactus li.iij.di. xiij.-.

8.

——

Senſum et motũ gratie influere cõtingit dupliciter.
li.iij.di.xiij.? 9. D N
Senſus et motus in ſpũalibus penes quid attendã
Senſualitatis et ronis diſſenſus põt eſſe duplex ſc⸗
Etum ad volituʒ ⁊ qᷓtum ad actũ volendi liiij. di.
xvij.29. ddDDee.iei .xxxiiij. 5.
Senſus ſpiritualis vnde vel qua rõne dicatur. li.iij.
Seuſus qua rõne dicũtur decipi in ſacramento alta
Senſus om nes an habeant in patria ſuos actus. li.
iiij. diſt. xlix. q. j.l. R. ꝛꝛ.
Senſus guſtus et ſenſus olfactus quare nõ mauent
in patria li.iiij.di.xlix. cczzz.
Senſus aliter appetit vniri obiecto aliter anima coꝛ
poꝛi li.iiij.di.xlix. ¶4. ð
Senſus duplicem habet dee lctationẽ et qua delecte
tur ſenſus coꝛꝑis gloꝛioſi li.iiij.di.xlix. cFS·⸗
Senſum nullum eſſe in patria quõ intelligitur. iib.
iiij.dði.xlix.õ6.
Senſus qui eſt in patria in actu an ſit cũ delectatiõe
vel ſine li.iiij.di.xlix. .Y. “??
Seſus illi qui ſunt in ſuo actu iĩ patria an cognoſcãt
per receptionẽ ſpeciei li.iiij.diſt.xlix.q.ij.m.Re.4S.
Senſus gloꝛificatos cognoſcere non recipiendo ſpe
ciem ab ipſo ſenſibili ſi que rõnes pbare videntur

quõ ſunt diſſoluende li.iiij.di.xlix. ↄ9.⁊ pꝑ totũ.

Sententia dicitur iniuſta ex aio.ex cauſa.ex oꝛdine.
li. iiij. di. xviij. ¶ J.

Separare dꝛ tripliciter li.j.di.x.o.
Seꝑationem nõ recipimus in diuinis ſᷣ diſtinctõem
li. j. di. xxiiij. . 1᷑111é
Seꝑatur aliquid ab aliquo dupliciter. Et ſm quem
modũ ðꝛ deus ſeꝑatus ct non ſeꝑatus a loco. li. j

. . .

i Bernirz

Seruire poſſe deo reſpectn mercedis quomodo itel⸗

ligitur li.j.di.j.ꝛ3.

Seruitus eſt triplex et cõtra triplicẽ ſeruitutem ẽ tri
plex libertas li.ij.di.xxv.ð 7. ⁊ di.xliiij.ʒ .
Seruitus eſt quadrupiex et quomò latria dꝛ ſeruitꝰ

li. iij. di. ix. ¶t. ”J”MD
Seruus peccati quomõ naturalitervelit bonũ libꝛo
Seruus quãdo poteſt vxoꝛi petenti debitũ reddere
vñno etiam aliud imperante et quando non. libꝛo
De ſerpẽte ex virga moyſi facto et de magis pharao
nis li.ij.di.vij.in demon.S2.

Serpens qualiter foꝛmauit verba ad euam libꝛo.ij.

Serpens quare dictus eſt callidiſſimus libꝛo.ij.diſt.
NBenucritzag
Seueritas diuia in angelo nobiliſſimo et primo bo
9 32

mine faciliter conſiderat᷑ li.ij di.vj..
extarius

Sert arius ui ſignat confeſſionẽ fidei bʒ duplicem
Seieniencene 2qus quilibet debet offerre li.iij.diſt.
xxv.29. NHic ante ſinẽ ponit᷑. dicuntur oõs offerre.

. vonatur debẽt oõës offerre *7.

Sexuũ mirtio an n funte et in ſtatu innoctielibꝛo j.
diſt. xx. q. J.a. R. .
Serxuum coͤmixtionẽ an fuiſſet lecuta ſemĩs deciſio.
li.ij. diſt. xx.l ij.b.Re.I 4.
Seruum commixtio an coꝛrupiſſet carnis integrita
tem li. ij. diſt. xx. q. iiij. d. R. 21.
Seruum quelibet commixtio an fuiſſet in pꝛimo ſta
tu ꝓlis generatio li.ij. di. xx.q.v.e.Re.25.
Seromila commiro an equaliter multiplicaſſet
viros et mulieres li.ij. di. xx. q. vj f. Ke.28.

Sicut

Sicut ſimpliciter ad ſi impliciter. ita et magis ad ma/
gis et maxime ad maxie quõ intellititur. libꝛo.ij.
diſt. xxxiiij. 25.
Sicut quid ibi impotat diliges prtu. ſicut te ip. li.
ij. diſt. xxix.25.

Gidus

Sigera cauſare moꝛes boim et euentus fururdeuin

poteſt duplr intelligi li.ij.di.xiiij. 8.
Siderum coniuuctiones belloꝛum cauſas eſſe quo/
modo intelligitur li.ij.di.xiiij.ð8o.
Sideꝛibus qua conditiõe ſubijciunẽ bumani actus
Kc.libꝛo.ij.di.xiiij. 84

Bignum

Signuz et res dupliclter accipij accipitur.⁊ ßm quẽ modũ
ſpectant ad om̃es ſcias.li.j.in ꝓlogo.S.
Signũ aliud eſt naturale aliud inſtitutũ et deq asn⸗
in li. ſnian.li. dd. .j. 5.
Signum quid ſit et quid res libꝛo. ſ. di.j. b.
Signum eſt ⁊ ad aieracviſingnendum ib.
j. di. xiiij. 46.
S. gnum duplicẽ habet compationẽ ſcom quã dici
tur ſignum li. iiij. di. J.23.
Signum er ſignatum imul eẽ natura quõ intelligit
libꝛo.iiij.di.j.2 5.
Signum duplicem babet veritatẽ ⁊ ſem quã ſignũ
ſacr̃ale ſemꝑ ẽ verũ.li.iiij.di.j.2c.
Signum quõ ex humana inſtitutione generat cogni

9774

cionẽ et affectionẽ ſpũalem li.iiij.di.j.ʒ 2.

GBilogiſmus

Slogiſmus ex maioꝛi de neceſſario et minoꝛi de in⸗
eſſe ſemꝑ condudit neceſſario li.j.di. xxxviij.i8.

(BGimbolum

Simbolum P. contineat omnia q̃ opoꝛ
tunum ẽ crederc ad ſalutẽ li.iij.di.xxv.q.j.a.Re.õ.
Simbolo quare nihil addiderunt paulus et barna⸗
bas libꝛo.iij. di. xxv. S.
Simbolum q́;uis non cõtineat oĩa credenda tñ oia
credenda poſſunt ad articulos ſimboli reduci lib.
iij.di.xxv..et.ĩ o.
Simbola alia ſcʒ athanaſij ⁊ niceni concilij ſi unt edi
ta ad e aplauatione et hereſum confuſionem

fi. ij. di. xxv. 12
Simbolum z Abanaſß enteen cneli no⸗
mõ ſunt diuerſa li:iij.di rxxv. 13.
Simbolũ aploꝝ quare dꝛ maius li.iij.di.xxv. .
Sunbolum aploꝝ quare dicitur bis i in die li. iſet.

Sinboinm patrum a quibus fuit compoſiturmm lib.

iij. diſt. xxv. 16.
Simbolum p

munionẽ li.iij. di. xxv. 17.

Similitudo. Similis

Similitudo eſt duplex ſeʒ ſcm ſubſtantiam ſcom
accidens et que admittit diuerſitatẽ ⁊c. li.j. di.ij.s.
Iterũ el upter di. xxxv.io. Z eadẽ.di.i2. Ite
rũ eadẽ dia 3. Iterũ eadẽ vi.rs tque ſimilitudo
eſt diuina veritas et idea in do..
Semem buin nacurs pducere eſt tripliciter. tb:o
1 .1 .2 „
Similitudines de preſſione ſpaſſancti a ſolo parteg
modum radij ct luminis quõ non ſunt omnimmo⸗
de ſimilitudines li.j.di.xj.-ĩrs.
Simniendo ge quõ eſt pꝛioꝛ babilitate i ĩinteiligedo ũ
xxvij. 45.
Similitudo et equalitas dicit dupkt. Et ſcdm quem

modũ agitur de bis li.j.di.xix.et ſcom quẽ diſtine. J

xxxj.vide di.xxxj.i.

Similis ⁊ equalis an dicãt ſcᷣm poſitionẽ S

priuationẽ in diuinis li.j.di. xxxv. ]1.a. p totuZ.

Similitudo di ad creatura qualis ſit li.j.di.xxxiiij 33

Similitudo ſiue intentõ in aia compatur ad animã
in qua eſt et ad illud cuius eſt ⁊ ſcᷣm quẽ moduʒ
ſimilitudines vnius rei in plurib? giadus babent
vnitatem li. j. di. xxxvij. ʒõ.
Similitudo dei ẽ duplex ⁊ que põt appet oꝛainate
et que non. lbꝛo.ij.di.v.16.
Similitudinẽ in natura et affectibus maioꝛẽ amoꝛ?
geneꝛare quõ intelligitur li.ij. di.vj.ĩ 75.
Sum ilitudo eſt quadruplex. ſcʒ quẽ modũ potek
creatura deo aſſimilari li. ij. di. xxj. 7.
Similiter ſe hr̃e põt eẽ dupliciter li.ij.di. xvj.s.
Similitudo que eſt in imagine penes quid⸗ Tttendi⸗
li.ij. di. xvj. 10 et. I1. xvj.57.

Simlliendo quõ eſt in plus qᷓ; imago libꝛo. ij. bidine:

Similitudo triplex repit᷑ in altaris ſacr̃o ⁊ coꝛpe xpi
Silitudo attẽdit duob? mõis ⁊ ſcdʒ li.iij. di vj.2.
quẽ modũ ſacrm gerit ſilitudinẽ gre li.iiij diſt..c.
Similitudo eſt duplex et que E via ad ſctliontrgi/
tum li.iiij. di. xx. 25. .

imonia

Simoniaci dicunt᷑ emẽtes ulalui.

Simoniaci quis grauiꝰ peccet an emẽtes di. xxv. 3

an vendentecs li.iiij.di.xxv.
Simonia an cõmittat᷑ cuʒ vendit fundus annerus
iuripatronatus li.iiij.di.xxv.õ.
Simonia ↄtrabit᷑ qͥnq; mõis li.iiij.di xxv.··
Simonia vnde dicat᷑ et qͥd ſit li.iiij.di.xxvx·.d.

Simoniacoꝝ pena et triplex diſtinctio li.iij. vi. re

Simoniaci non ſunt pauꝑes oꝛantes ꝓ pecuni li⸗
bꝛ0. iiij. di. xlv. F

Bimulatio

Simulatio eſt multiplex et que tenet rõem meyde⸗

cij lein.diſ. xxxviij. 24,

tru quare dieltur in miſſa et ante 5,

6
ltaoatti
zulun

Onpledind
ull n
ginplatsin
Ginlafims
Gilhlcnon
ntaligeliſd
Onpletasmt
neinnle
Oippictasan

6.
gimere W
Ginplictns
diſt vij 57.
Smnploſim
gen trr
inpſer wee
naca
ſilto/ ofin
mnlcim
Ginplonsdain
Rviii

Ithnodiuin

tre viͤ
Gplohseſent
lbſoſtir .
Rakel
Githicaſimmane
ſicrra.
Snſarcht
Eecpüinte
pleretſchme
Oinpleranſt
Oinplenoet
lroſktmii
Gip linf
Mrclotnli⸗
rhlausan
ſin piize.
Oinhlatnst 1
dikppis.
Ginpierzs e⸗
tck grinl
Binplatreſne
no dpliate
an
irliſditi
Bglungin dian in
A⸗ ae

anterlii ije

G

Slet
8n

en

ginten⸗
õ
.

ndien
mns dſce
vmiit ,N
ttE
ud auset tin en
tusni irb idn

ehnen
mmeitimni⸗
mlinn
wiklinn
tmtufin
hsfntglin
nimnii
tifunlie⸗

uruni

np iin
—

nluus .
4

De littera

(Gimultas
Simultas attẽdit᷑ dupliciter.⁊ ᷣm quẽ modũ poteſt
deus pꝛeſcire plura ſimul qᷓ; pꝛeſciàt li.j.di.xxxix.2
Simplex deſcribitur ꝓut deo cõuenit libꝛo.j.di.viij.
42. et. 22. K”UMVd
Simplicitas ſumma an ſit in deo li.j.di.viij.q.j.e.
Simpliciſſimus quõ ꝓbatur deꝰ.li.j.di.viij..Z.
Simplicitas maioꝛ ibi eſt vbi nulla ẽ diuerſitas quõ

intelligit᷑ li.j.di.viij. ꝰ.
Simplicitas maioꝛ ibi eſtvbi nulla ẽ pluralitas quo
moco intelligitur li.j.di.viij.5o. l
Setlieligs an ſit dei ꝓpꝛietas libꝛo.j.diſ.viij.q.ij.f.
52. .
Simplex et vnũ differunt li.j.di.viij.Sõs..
Simplicitas quõ eſt puncti entis et principij libꝛo.j
diſt. viij. »Sp. M
Simpliciſſimũ quõ dicitur punctus et quõ charitas
libꝛo. . diſt. xvij. 43. „. . .
Simplex ꝓpꝛie eſt ſola diuina eſſentia li.j.diſtin.viij.
Simplex eſſe non conuenit nature coꝛpoꝛa/ c.h.l.
li. libꝛo.j. diſti.viij.f.
Simplex eſſe non cõuenit nature ſpũali li.j.di.viij.g.
Oinp lclegt dei nulli pꝛedicamẽtoꝝ ſubijcitur libꝛo
. diſt. viij. i.
Simplicitas diuina compatit᷑ ꝑſonarum pluralita/
tem li. . diſt. viij. m. M
Simplicitas eſſentie et ſimplicitas ſuppoſiti differ̃t.
libꝛo. j. diſt. ix. ? . MU
Simplicitas quã magnitudinẽ recipit li.j.di.xvij.ʒs
Simplicia ſimul exiſtentia qũ confundunt᷑ in vnuʒz.
li. j.diſt. xix.2 5‧. H
Simplex dicitur dupliciter ſcʒ poſſibile ad additõe⸗
et qð priuat additõem ⁊ ſcdᷣm quẽ modũvle ẽ ſim
plex et ſcdᷣm quẽ modũ diuina eſſentia li.j.diſt.xix
Simplex an ſit diffinibile li.j.di.xxv.i4. 43.
Simplicius eſt qð in pluribꝰ repitur quõ itelligitur
li.. diſt. xxxiiij. 13. Et li. ij. di. ij. „Ü 7.v.‚.„.
Simplicius eſt illud q eſt maioꝛis abſtractõis quõ
intelligitur li.j.di.xxxiiij.ĩ 4.
Simplicitas coꝛꝑis quã tollit diuerſitatẽ libꝛo.ij.di⸗
ſtin. xiiij. Sss⸗ss .
Simplcletis ⁊ cõpoſitõnis multa genera. libꝛo.ij.
diſt. xvij.2y.
Simplex ad qð ſe conuertit totaliter ſe conuerti po
teſt duplr intelligi li.ij.di.xlij.ↄp.
Simpliciter ⁊ ſine determinatione dicit᷑ aliquid de
aliquo dupliciter li.iij. di. xj. 2. .
Simplex totũ attingitur cũ attingitur quõ intelligi/
tur li.iij.di.xiiij.ĩõ. S
Simplices non tenent᷑ ſtatim aſſentire cũ audiũt ali
quid nouũ pᷣdicare li.iij.di.xxv.ð1. .
Sũumplices non tenent᷑ omnes articulos explicite ſci
re et credere li.iij.di.xxv.2.

Singeriſis an ſit in genere cognitionis vel affectio/
nis li. ij. di. xxxix. q.j.d. Re. 25.
Sinderiſis quid ſit IJbidem. „ G
Sinderiſis conſcientia et lex naturalis quõ differũt
ſcᷣm aliquos libꝛo.ij.di.xxxix.26.
Sinderiſis quõ dꝛ gemere et interpellare libꝛo.ij.di.

xxxix. 29,7,49.

Sinderiſis an aliquãdo nomie ſenſus intelligatur.
libꝛo. j. di. xxirzo.
Sinderiſis quare ðꝛ ſcintilla conſcie li.ij. di.xxxix. 22.
Singeriſis an ſit potantia vel paſſio vel babitus. li.
Sinderiſis qnõ ſe habeat ad conſciẽtiaʒ ⁊ legem na
turalem li.ij.di.xxxix. 3Z3.
Sinderiſis qualiter ſe habeat ad concupiſcibilẽ ira
ſcibilem ⁊ rationalẽ li.ij.di.xxxix.ↄss.
Sinderiſis an poſſit ꝑ peccatũ extingui libꝛo.ij.diſt.
xxxix.q.ij.e.Re. s. lsl
Sinderiſis qtum ad actum nõ ppᷣt extingui ſed ad tẽ⸗
pus ĩpediri triplici ex cauſa li.ij. di.xxxix.y7.
Sunderiſs quõ dicit vim anime rõnalis libꝛo.ij.diſt.
Sinderiſis quomodo non aſt extincta in hereticis li
bꝛo.ij. di. xxxix. ůo.
Sinderiſis ⁊ conſcientia quare ſemꝑ manet in boĩe.
libꝛo.ij.di.xxxix. X1. ð
Sinderiſes et fomes diſſimiliter ſe babent Jbidem.
Sinderiſis an poſſit depꝛauari per peccatũ li.ij.diſti.
xxxix.q.iij.f.N.ꝛ2. „ Z
Sinderiſis quõ ðꝛ precipitari li.ij.di.xxxix.⸗..
Sinderiſis non intelligitur ꝑ verticẽ ibi aia conſtu
pratur vſq; ad verticẽ libꝛo.ij.di.xxxix. .s.
Sinderiſim eſſe rectam et non rectam ꝓpterea ꝙ cõ
ſcia que ẽ iudicatoꝛium precedens ſinderiſim eſt
recta ⁊ nõ recta non ſeqͥtur li.ij.di.xxxix.⁊.et..S
Sinderiſis nõ ſubeſt imꝑio li.ar.& li.ar.nõ põt ea ab
uti. li.ij.di.xxxix.So. =JM
Sinderiſis triplex eſt actus et quis eſt ablatus a de
monihus quis a damnatis et quis manet in vtri
qqʒʒ libꝛo.iiij.diſtin.l. c. Hic ponitur Tercius eſt
remuneratio. ponat᷑ tercius eſt remurmuratio.

Bine
Sine quid priuat in diffinitõe virtutis quã amignat

Bocietas
Societas duo reſpicit li.j.di.xxxvij..7. .
Socius quare plus amatur ꝙᷓ frater vel conſangui⸗
neus 0S0r ́YDB
C(Bol
Solis ꝓductio non eſt ſuperflua li.ij.di.xiij.ĩ33..
Sol an poſſet illuminare vacuũ ſi eſſet circa ipſum li

.„

ij. di. xiij. 9.

₰

Sol et luna quõ ſunt in ſigna ⁊ tpa li.ij.di. xiiij. ¶5. ⁊

Sol quare illuminat et calefacit inferioꝛa lu, o7.
na vero ſolum illuminat ſed non calefacit libꝛo.ij.
diſt. xiiij. ĩĩ77. HZ 2
Sol et luna quõ iudicij in die obſcurabunt᷑ libꝛo.iiij

diſt. xl viij.2.
Solus

Solus ſignum er cluſiuũ quãvim habʒ in diuinis lo
cutionibus libꝛo.j.di.xxj..ĩ.
Solus illa dictio excluſiua vel alia.an vere addatur
termino ſubſtantiali a parte ſubiecti libꝛo.j.di.xxj

Solus dictio excluſiua capitur dupliciter. Et ſcᷣm

quẽ modũ accipitur in ſlocutõibus diuinis Ibidẽ
Solus quare nõ ponit ſolitudinẽ circꝗa ſubſtantiuũ
ſed preciſionem libꝛo.j.di/xxj .5S. 9 3

Solus veus eſt pater quomnodo babet conuertilib.

Solus illa dictio excluſiua vel alia an vere poſſit ad
di terminoſi ubſtantiali a ꝑte pᷣdicati li.j. di.xxj.q·

Süivanon eſt ita ꝓpꝛia diſpoſitio ſubiecti ſicut h
ſignũ omnis li. j. diſt. xxj. . ,B
Solus impoꝛtat duo in ſe et ᷣm hoc duas bʒ ꝓpꝛie/
tates li.j.di.xxj..o.ð
Solus quid excludit qũ addit᷑ pdicato li.j.di.xxj.in.
Solus illa dictio excluſiua vel alia an vere addatur
termino pꝑſonali reſpectu p̃dicati ꝓpꝛij li. j. diſtinc.
xxj-a .½e.,òẽækbF
Solus ẽ idem qð nõ cũ alio quid excludit hic illa ne
gatio nõ li. j.di.xxj..
Solus illa dictio excluſiua vel alia an vere addatur
termino perſa onali reſpectu p̃dicati cõmunis lib.
Solus poteſt facere duplicẽ excluſionẽ et vͤm quem
modũ illa ꝓpoſitio ſolus paterẽ deus et cõſ iles ſt
vere et ᷣm quẽ modũ falſe li.j.di. xxj.ĩ8s.
Solus pater nõ equipollet huic nemo nili pater lib.
Sbius pꝛ ẽ deus ⁊c. an bñ dicat᷑ li. j. di. xxj.b.⁊᷑.
Solus ſignũ excluſiuũ artat᷑ ex modo loquẽdi ibi ſo
lus filius eſt deus de deo li. j.di. xxvij.24.

Bolutio Gol

DSolutio recta alicuius rõis vel argumẽti quid ſit li.

j. di. iiij. 4.

Solnutio ſeu reſponſio ẽ duplex. ſ. ad bomineʒ et ad

oꝛõnẽ vel rõnẽ li.j.di. vj..5. H
Soluto medio ſolui extrema quð intelligit᷑ li.iij.di.
ij. 4 2 J di. xviij. 41.
Soluẽdi ptãtes quare non ſunt tot quot vicia li. iiij
Soluere et ligare quõ ſunt actus clauiũ in foꝛo iudi
ciali li.iiij.di.xviij.s. .
Soluendi poteſtas ſicut et potentia viſiua duplr cõ
ſiderat᷑ vel qtũ ad eſſentiã vel qtũ ad vſuõ ⁊ ᷣm

quẽ modũ eſt in anima et ßm quẽ inviatoꝛis iuriſ

ditione li.iii di.xix.xs9. “l
De auẽte ſoluẽdi et ligandi vide pluravbi abſolutio
iudicialis vbi dauis et vbi ſacerdos.

(Domnia
Somnia eſar de cauſis li. ij. di. vij. 58.
Somniñ quõ fuiſſz in ſtatu innocẽtie li. ij. di. xxiij. 1
Somniantibꝰ quare magis reuelant᷑ futura a Zo &
vigilantibus li. ij. di. xxv. 76.

(Boꝛdes.

—.V
—

Soꝛdes coꝛpales quare nõ inquinãt coꝛpus ſpüale.
lib.j. diſt. xxxvx G
HSHorꝛooee
Soꝛoꝛẽ vxoꝛis cognoſcẽs quõ punit᷑ lib.iiij. diſtinc.
Gpecies
Sbpecies innata poteſt eẽ duplr li.j.di.xvij.29.
Species vt accipit᷑ in diffinitõe imaginis cõuenit ſo
li filio li. j. di. xxxj.2.
Species dicit᷑ ⁊ foꝛma ⁊ pulchꝛitudo li.j.ði.xxxj.·

„ dt⸗

atur filio. li.. di. xxxj·57.

Speciei nomẽ tria dicit ꝓpter que ab byla.appꝛopᷣ⸗

Spẽm cõmunẽ quð eſt in po aceige et quõ no li ii
Speciẽ dicere totũ eſſe indiuiduoꝝ quõ intelligit li.
Speciẽ ſpecificã accipi m illud að eſt nobiliffinmʒ

ct pꝑſectiſſimũ in re quõ intelligitur libꝛo.iij. diſti.
Speciei eiuſdem eẽ qᷓ habẽt oꝛtũ ab codẽ bm ſpeciẽ

quõ intelligit li.iij. diſt. xxxiiij. 82. —

Spectaculũ et ludus diffiniunt᷑ li.iij. di. xxji.
Bpeculum
Speculũ eſt duplex et que ſit vniuſcuiuſq; ꝓpꝛietas

4

(Bppera
Spere ſiue celi quot ſint li.ij.di.ij.ð65.
ieroerece
Sperare de aliquo eſt dupłr et que ſpes ponendaẽ
in bomine que nõ li. j.di. . 8.
Sperare ſine meritis qñ ẽ pᷣſumere li.iij di. xxvj. 51.
Sperare quare et quõ põt hõ in aliquo ſctõ et nõ in
homine alio li.iiij.di. v.SFõ.
Bpes
Sbei officiũ quid li.ij.diſt.x.
Spei quõ nõ põt ſubeſſe falſuz li iij diſt. xxiiij.2.
Spes fides charitas oꝑatio reſpectu cuius ſunt eqᷓ
lia li.iij.diſt.xxv.S.

Spei diſfinitio quã ponit magiſter. ſpes ẽ tus qua
ſpõũalia et eterna bona ſperant᷑ vupir pßt intellid·

Spes duplir diffinit li.iij. di. xxvi..
Spes et fides quõ ſunt de inuiſibilibus lib. iij. diſti.

Spes eſt reſpectu futuri tripliciter libro.iij. diſtinc.
Spem propꝛie loquendo quare no babent nec xps
nec angeli nec aie beate li. jini.
Spes et deſiderium differunt .
Spem babent anime in purgatoꝛio et ſancti in kim⸗
bo ſed demones non li.iij. di. xx di.s.
