ſtatim coniunctũ ᷣmiũ Solo li. ij. di. xxxvj.20
enã ſemꝑ eẽ afflictiuã li.ij.di.xxxvj.2i.
Pena an poſſit eſſe in aliquo ſine culpa pᷣcedenteli
bꝛo.ij. di. xxxvj.q.ij.d.Re.24. per totum.
ene malum dupir põt oꝛdinari ibidem.

Pena aliter oꝛdinat᷑ ad culpã q; culpa ad penam li.

Dena ſiue punitio nõ ſolũ eſt a diuina iuſticia ſᷣ etiã
plerumq; a diuina miſ. ericoꝛdia li.ij.di.xxxvj.29.
ena aliqua an ſit a deo li.ij. di. xxxvj . J. e. E.30.
ena et malũ quomodo differũt ibidẽ. ⁊ adſidẽ.ʒ2.
Pena quõ eſta eo cũ ſit ſolũ boni pꝛiuatio et defe/⸗
cctus et deus nullius defectus ſit cã efficiens li.ij.
di. xxxvj. 54.

Peue malũ quarè deo geeribuif malavero culpenð

Pena ois an ſit a deo li. ij. di. xxxvj. q.ij.f. R.õ6.
Pene nomẽ triplicẽ bʒ acceptionẽ vᷣm triplicẽ cõpa
tionẽ ad nocumentũ ibidem.

Pena que eſt a deo ⁊ que non libro.ij. diſtin. xxxvj.

Pena moꝛtis 7 pena eterne damnationis quõ vtra
qʒ eſt a deo li.ij.di.xxxvj.l.

₰ℳ

ena rõe pene duo noiat ct 'm quẽ modũ bʒ opani

ad voluntatẽ li.ij. di.xlj. ¶9-. .
Pena qua voluntate ſit a deo hvi rvi.,.
Penã non voluntariã fuiſe in xpᷣo iuſto ⁊ paruulo
quõ intelligit᷑ li.ij.di.xlij.5i.⁊.52.
Penam ſine culpa eſſe ioꝛdinatam quõ intelligitur.

li. iij. di. xv.. .
Pene acerbitas rõne cuiꝰpenſat li.iij. di.xvxj.ĩ 4.

Pene et beneficia ſunt in quadruplici differentia li.

iij. di. xxxiiij. 63. ðMUẽ
Pna compatur ad tria ⁊ m quã cõpationẽ placet
Denaꝝ quedam ſunt tpales quedam eternales 2 a
quibus baptiſmus abſoluit li. iiij. di. iiij.ĩ1.
Penalitates contracte ꝑ nos vt ſunt fames ſitis in
firmitas ⁊c̃.quare poſt baptiſmũ in nobis relin⸗

712

quũt᷑ li.iiij.di.iiij.ĩK2.

Penale eſt aliquid dupłr et quod reſpicit᷑ in fatiffa

ctione li.iiij. di. xv.⸗pv.
Penã purgatoꝛiã an ſit ponere li.iiij.di.xx.q.j.a. Re.

2.et per totum.

Pena purgatoꝛia an ſit maxrima penaꝝ tpaliũ li. iiij

di. xx. q.ij. b. E. 17. 2 per totum. J
Pena eſt duplex.iſ.aſſumpta et inflicta ⁊ i qua placʒ

a li. iiij. di. xx.18

Añ placʒ do oꝛdiatõ pene ad cul

magna in futuro li.iiij.di.xvij.t9.

ena modica in pñti quate plus ſatiſtaciat deo qG

Pena iebennalis ſm quid iudicat᷑ maioꝛ et minoꝛ

li.liij.di. xvij.21.

Pen purgatorij an ſit volũtaria liiiij.di xx.q. ij. c.

.13.

Pena aliqua dicituꝛ voluntaria tripir⸗ que cui co⸗

uenit ibidem.

Pena ĩ illa purgatoꝛia an ſit minoꝛ certitudo de gio

ria qᷓᷓ in via li.iiij.di.xx.q.iiij.d.Ne.2 4.

Pena purgatoꝛij quoꝝ miniſterio inf ligat᷑ li. iij. di.

xx q¶q·v. C. R. 29 .

Pene purgatoꝛie locus vbi ſit li.iiij. diſtin. xx. q. vj. f.

Be. 54

Penam ad peꝛfectam remiſſionem eſte duplican⸗

dam vel non minuendam ſi que loquuntur auto⸗/

ritates quomodo ſunt intelli gende lib.iſij.diſtin.

Penã nõ poſſe minui vel relaxari ꝓpterea q; deus
qui eſt ſuperioꝛ remittendo culpa ligat ad penã ?⁊
ſacerdos qui eſt inferioꝛ nõ põt abſoluere ab eo
qð ligat ſuperioꝛ Solo.li.iiij.di. xx. 5ỹ9.

Pene ſatiſfactoꝛie relaxatio a quo poſſit fieri li.iijj.

di. xx. q.iij.i.Re.õo.

Pena an mitiget in danatis ppter miſcvie pictatẽ.

Rli. iiij. di. xlvj. q.ij.b. R. r2. .
Pena damnatoꝛum ſcoᷣm duplicem comꝑationem
ad delectationem aliqñ eſt maioꝛ aliqũ minoꝛ q;
delectatio li.iiij.di.xlvj.ꝛ.
De pena damnatoꝛum et alioꝛum vide plura in dã
nat? et vbi ſuffragiũ ⁊ vbi relaxatio et indulgẽtig.

¶ Penitentia Henitere æ c

Penitentia quõ dicit pꝛecedere baptiſmũ libro.iiij.
Penitentia quare dicit᷑ ſe cda tabula poſt naufragiũ
li. iiij. di. xiiij. . Et quid ſit naufragium. -ꝰ.
Penitentia interioꝛ et exterio⸗ tractat᷑ libꝛo.iiij.diſt.
Penitentia quõ fuit initiũ pꝛedicationis iopannis.
li. iiij.di.xiiij..

enitentie multe diffinitões et eaꝝ ſufficiẽtiã et dif

ferentia li.iiij. di. xiiij.5.

Penitentia an ſit virtus libꝛo.iiij. diſtin. xiiij.q.j.a.
Be.6.

Penitentia quare magis eſt virtus q;ᷓ alia ſacramẽ⸗

ta li.iiij.di.xiiij.2. 4
enitentia virtus rõe cuius habet obiectũ bonum
li.iiij.di. xiiij.8.
Penitentia quõ habet cõnexionẽ ⁊ duratidnẽ cum
alijs virtutibus li.iiij.di.xiiij..
Penitentia an ſit vi
iiij. di. xiiij. q. ij. b. R. v8 0.
Penitentia q;uis babeat effectuz generalem tamen
eſt virtus ſpecialis li.iiij.di. xiiij.I.
Penitentia quõ conſicerat peccatũ vt obiectũ li.iiij
di. xiij.13.

Penitentia an ſit virtus tbeologica an cardinalis li

bꝛo. iiij. di. xiiij. q. iij. c. Pe. 14·

Penitentia quare non babet deum ꝓp obiecto li.iiij.

Penitentia quare non eſt charitas libro.iiij.di.xiiij.

Penitentia virtus quã vim anime habeat ꝓ ſubie/

cto li.iiij.di.xiiij.q.j.d.N.T9.

—

Penitẽtia quo modo eſt ſpecies iuſticie libꝛo.iiij.di/

ſti. xiiij. 20.

Penitentia quare eſt in lib.arb. no in ſinderiſi.liii.

vixiitWꝛTꝛ777.
Penitentia ſcᷣm quã acceptionẽ rõnis ẽ in rõnali.
li.iiij.di. xiiij.22.

PHenitentia quõ ppter odium eſt in iraſcibili ⁊ non

in concupiſcibili li.iiij.di xiiij.23.
Penitentia quis expellat omnia vicia non tamen
eſt in omnibus potentijs anime libro iiij. diſtinc.
Penitentia virtus vnde oꝛiatur et dicit magiſter ꝙ
timore concipiatur li.iiij. di. xiiij.q.ij.e. R. ⁊ 5.

Penitentia virtus quomodo eſt ante dona natura

li oꝛdine et tamen concipitur timoꝛe qui eſt donũ
li.iiij. viſt. xiiij. 26. Ytem bic ponit᷑ concipitur pꝛi
mũñ ponatur concipitur penitentia. “
Penitentia virtus an ſit pꝛima oꝛdine inter alias li.
iij. di. xiiij. q. iij. f. R. 27.
Penitentia qua ratione vꝛ pꝛioꝛ virtus q́ᷓ; fides et
charitas li.iiij.di.xiiij.?S.⁊.? ꝰ.2. 0.
Penitens cum fletu et iterans peccatum grauiori

pene ſe ſubijcit quomodo itelligitur libꝛo.iiij.di.

Penitentia eſt virtus qua commiſſa mala ⁊c̃. an il⸗/

la magiſtri difrinitio ſit conueuiens libꝛo.iiij.di.

Penitentie virtuti quõ attribuitur manifeſtatio vi
te. li. iiij. di. xiiij. 5.
Penitẽtia eſt quedam dolentis vindicta vtrum illa
piffinitio Aug.ſit bona li.iiij.di.xiiij. 6

Penitentia e

rtus generalis an ſpecialis lib.

Penitens quomodo ſimul gandet ⁊ dolet li iii dil.

ſt vindicta ſemper paniens quod com
miſit ⁊c. quõ intelligit᷑ liaiij.di.xiiij.õ8.
Penitentia ſolennis quid ſit et de alijs ad eam per
tinentibus li. iiij. di. xiiij. y9.
Penitentia ſolennis quando iterat᷑ libꝛo.iiij.diſtin.

trium moꝛtuoꝛum a chꝛiſto li.iiij.di.xiiij.i.
Penitentia a vera an contingat cadere libro.iiij.di.
xiiij. .S. R.4gdsz5z5.
Penitentiẽ veritas dupliciter accipitur ſicut et cu⸗
iuſſibet virtutis li.iiij.di.xiiij. 68.
Penitentie veritas quomodo exigit plangenda nõ
cõmittere li.iiij.di.xiiij. .7.

xiiij.d. . . . „— , .—
Penitentiam iterari poſſe ſignificatur in ſuſcitatiõe

Penitentiam eſſe inanem quam ſequens culpa in/
gquinat qudð intelligitur ibidem.

Penitentia poteſt eſſe vera qᷓis non ſit infinita li.
iiij. di. xiiij. ¶.2s. ⸗
Penitentẽ debere ſo doleꝛe quõ intelligitur lib.iiij.
di. xiiij. g.sa.
Penitentiam an contingat iterare boc eſt an conti
gat ver penitentiam reſurgere libꝛo iiij.di. xiiij.
ij. h. R. 5o. .
Penitentia iteratur et non baptiſmus triplici ratio
nc li. iiij. di. xiiij. ð1. et ð5g.
Penitentiam non poſ e iterari ſi alicubi doctoꝛum
auctoꝛitates ſonãt quomodo ſunt exponendeli.
iiij. di. xiiij. 52. et.v5»5».
Penitentiam ſuper culpam quicunq; agit an inue

niat veniam qtũcunq; peccancrit libro.iiij. diſt.

riiij. q.iij. i. Re. S5.
Penitentia eſt duplex ⁊ que ſit ĩ dyabolo et damns
tis et que mereat᷑ veniam ibidem et. 58. et. .
Penitentia anthiochi et penitentia eſau qualis fue/
rit li.iiij.diſt.xiiij.ð6. et. 57.
tate vel etiam in maioꝛi li.iiij.di. xiiij.q. .lꝛ. Re.so.
et per totum.

Penitentia perfecta an reſtituat in priſtinum gradũ

lib. iiij. diſt. xiiij. q.ij. l. R.ð ⁊.et per totum.
Pnia perfecta conſideratur duplf. Jbidem.
Penitentia vᷣm quã acceptionẽ ſanitatis reſtituit in
ſanitatem priſtinã li.iiij.di.xiiij.õ²s. ð
Penitentiã perficere poſſe in minori cbaritate quo
intelligitur li.iiij.di.xiiij.õp.
Penitentia quõ reſtituit in ſtatũ priſtinum cum qui
virginitatem amiſt et eũ qui deum offendit et en
quipoſt innocentiam peccauit li.iiij.diſ. xiiij. 70.

Poenitentia quare reſtituit in ſtatuð priſtinũ et ſanat

omnes infirmitates baptiſmus vero non.li.iiij. di
Penitentia an reſtituat bomĩ opa bona prius mo⸗
tificata per culpam li.iij. di. xiiij. q.lij. m. Re. 72.
Penitentiam opera bona prius moꝛtifata 10 poſ
ſe viuificare vbi dicit auctas quõ eſt exponenda.
li.iiij. diſt. xiiij. 73.

Penitentia poteſt bona dpa moꝛtiſicata viuificare

vel quia manent in coꝛpe miſtico. vel in memoꝛna
eius qui fecit et dei li.iiij.di.xiiij. ?2

enitentia comꝑatur ad baptiſmũ tuʒ ad oꝛdinẽ

li. iiij. di. xiiij. a.

Penitentia eſt duplex.ſinterioꝛ et exterioꝛ libꝛo. iiij.

Penitentem an neceſſe ſit reſurgere in equali cbari/

ſcntnen
Piniſatne⸗
ſoicrpott
hepnopee⸗
igroper

ngt
mMeliii
Mieeo
cntuſae

Micredon
otenece
ſitbonvsfr
Dontentan,
Ontcss
Pſes.
Peitendes
diii
Peitente
Pertenti
liijoi
Poritnr
tirrl/
Lliſly,.
Pateniſc
igkliͤi⸗
gn
olhrclgi
utni
„Mado
Penltntel⸗
abc ut⸗
ſgieg⸗
pentelame
uclgtli
Muirttenie
llijigſ
Mumnntf
früüen
Mumtioft
hſge
ae

. N en⸗

nd ciligäs

ſeigiünn iite
oliiidri
NWengragignin,

ictn ihint,
Ani46.
monqan ſcbcnan

o pe and geeſtsdne

ngriruehdse

8 .,
eEeeeee

ton. in
len riang n
õ

rreſti edet
Meirenei
õ

com
ziin 1.

õ

e n 050,

, , D.N
. 0 4

9

diſt. xiiij. b. ,
Penitentie virtutis diffinitones li.iiij.di.xiiij.e.
Penitentia a qua quis recidiuat ſcdᷣm quoꝛundam
erroꝛem non eſt vera.d.c.⁊ reſpondet buic errori
lio.iiij. di. xiiij.f. g. h.i ⸗
Penitentia vera quõ conat᷑ ad baptiſmi puritatem
reducere li.iiij.di.xv.ai.Ad idem di.xvij.78.
Penitens et non lachꝛimans quomodo dicitur cul
pabiliter durus li.iiij.di.xv. n.
Penitentie in ſingulis partibus quid relaxetur lib.
iiij.di. xv. 9. ü
Penitentia quare imponit᷑ a ſacerdote cũ peccata
dimiſſa ſint in contritione li.iiij.di.xv.S5o.
Penitere poteſt aliquis irretitus pluribus peccatis
de vno peccato ita ꝙ de alio ſit impenitens ſcoᷣm
aliquoꝝ erroꝛẽ li.iiij.di.xv.a. bct. ··
nitentiam nõ poſſe fieri de vno peccato ſine alio
multipliciter pꝛobatur ⁊c.li.iiij.di.xv.d.e.ſ.
Penitentia ꝓut eſt virtus⁊ put eſt ſacramentũ q̃s
hbẽat partes integrales et quas poteſtatiuas ⁊c.

Penitentie partes oẽs qua rõe dici poſſunt ſatiſfa/
ctio et qua rõne ſatiſfactio cõuenit vni parti peni

teentie li.iiij.di.xvj.2.

Penitentie digni fructus qui ſint li.iij.di.xvj.sS.
itentia facienda eſt cum gaudio multiplici rati
one li. iiij. di.xvioo.
Penitens debet vitare coꝛeaꝝ ludos et ſpectacula
li. iiij. di. xvj. 053. DZ
Penitentie opera quõ dicunt᷑ fructus et quõ diffe/

rüt bonus fructus ⁊ dignꝰ fructꝰ li.iiij.di.xvxj.l.X

Penitentiam veram nõ poſſe ꝑagere milites tbeo/

. lonarios et negociatoꝛes quõ intelligit᷑ li.iiij.diſt.

Penitemtie er gratie differenter eſt culpam delere li
bro.iiij.di.xxj.ꝛꝰꝰ. xvj. 41.
Penitentia quõ fit ꝑ exceſſum et quõ non li.iiij.di.
Penitentia quando ẽ ſacramentũ et quãdo virtus
Penitentia quõ fit pro peccatis que legis decalog⸗
continet li.iiij.di.xvj.õ⁊. r
Penitere et dolere an opoꝛteat ꝓ originali peccato
li. iiij. di.xvj.q.j.i.Re.6.

Penitentiã eẽ ad deteſtandũ oẽ malũ noſtrũ quõ in

telligit᷑ li.iiij.di.xvj.õS.
itentiã deteſtari debere oẽ maluʒ qd ſeꝑat a deo
quõ intelligit᷑ li.iiij.di.xvj.sod. .
Penitentẽ ſe debere punire de oĩ eo de quo iuſte pu⸗
nit᷑ a deo quõ intelligit᷑ li.iiij.di.x-vj.70.
Penitentie ſacramẽtũ an antea debeat acciꝑe adul/
tus ꝙᷓ accedat ad baptiſmũ cum actuali li.iiij.di.
xvj.q.ij.lꝛ.R.21. l
Penitentie lamẽta debere pꝛecedere baptiſmũ quõ
intelligit᷑ li.iiij.di.xvj.?753.
Penitere moꝛtalia ꝑ ignoꝛantiã cõmiſſa an ſit neceſ
ſe li.iiij.di. xvj.q.j.l.Re.7 7.
Penitere poteſt aliquis dupliciter.ſ.in generali ⁊ in
ſpeciali et de quo tenet᷑ dolere ibi,dem.
Penitere nõ poſſe de ignoꝛatis quõ intelligit᷑.li.iiij.
di. xvj. 80. 2 N
Paiſtentl quõ ẽ neceſſaria peccati cognitio lib.iiij.
Penitere nõ debere de Snoꝛaels quia confiteri illa
non opoꝛtet quõ intelligit li.iiij.di.xvj.SD2.

Penitere poteſi obliuioſus ſed non furioſus libiij

di. xvſ. 85.
Penitere in generali quomodo eſt libꝛo.iiij.diſtinc.

Penitere an teneat᷑ quis de veniali li.iiij.diſt. xvj. q.

Jo. .a ũ949494
Penitentie vt eſt ſacramẽtũ partes integrales que
Peehels dera ſcm quẽ modũ conſtituitur libro
Penitentiam veram quomodo quidã nõ faciunt li.
iiij. di. xxſſYůc.
Danenni diuiditupr er tria membꝛa libꝛo.iiij.di.
Pe lieeutis qualiter eſt devenialibus facienda li.iiij
di etck“ l
Penitentia confeſſio baptiſmus qualiter differũt li.
iiij. di. xxij.ã5. .. “
Peirentlamn non eſſe occultandam qu intelligit᷑.
li. ilij. di. xvij6. 2“
Penitentiam fieri debere in ſacco quõ intelligit᷑.li.
iiij. di. xvij. 8.

Penitentia quõ eſt neceffariũ ſaeramentũ libꝛo.iiij.

Penitẽs ſubiectus eſt foꝛo eccleſie quãdiu ẽ in bac
vita li. iiij.di. xvij. 48.
Penitentia pꝛincipaliter inſtituta eſt ꝓpter moꝛta/
lia et ad minus ipa confeſſio valet tn ad oĩa libꝛo
iiij. di. xvij. ?79. .
Penitentẽ debere velle ꝙ alij reputent eum peccato
rem quõ intelligitur li.iiij.di.xvij.t8s.
Penitentia quando ſit inchoanda libro.iiij.diſtin.

V. 4. 3 . z —eeee, „655
Penitentia quando ſit terminanda libꝛo .iiij.diſti.

Penitẽtia iniuncta conſummata an ſit penitens ab
ſolutus ſimpliciter li.iiij. di. xx. c. — .
Paieneſ⸗ ziſt i extremo moꝛtis articko imponẽ/
da li.iiij. di.tx.dd.
Penitentia ve reconciliatio an ſit alicui neganda i
neceſſitate li.iiij.di.xx.e.⁊ ꝙ in grauibus pᷣter ne/
ceſitsren⸗ opoꝛtet conſulere epiſcopũ li.iiij.diſti.
Penitens ſi voluit reconciliari et non potuit habẽ⸗
dus eſt pꝛo reconciliato li.iiij.di.xx.g.
Penitentia quomodo determinatur in canonibꝰ ꝓ
aliquibus peccatis li.iiij.di.xx.42. 2. 43. .
Penitentia quare eſt aggrauata in lege nona que ẽ
lex miſericoꝛdie li.iiij.di.xx. .
Penitentia quare non eſt imponenda ſed innoteſcẽ
da ei de quo pꝛeſumitur qꝙ moꝛiatur libꝛo.iiij.diſt.
xx. 45. , „ 5 5„ „„„ „
Danſfenen aommenti an fuerit inſtitutũ li. iiij. di.
Pemttentia coſideratur duplici modo et quomodo
eſt de dictamine legis naturalis ibideam.
Penitentia quomodo fuit inſtituta in lege nature.
li. iiij. di. xxij. 19.
Penitentia qᷓuis ſit ſcdm vnam acceptionem de di⸗
ctamine legis nature tñ ſuꝑaddita eſt inſtitutio.
li. itij. vixxjsoooo..
enitentie qᷓ erat de dictamielegis nature aliquid
addit lex ſcripta qd euangelica nõ euacuauit lib.

iüij.di.xxisiil1l
Penitentie in ſacramento quid eſt ſignum et quid
ſignatum li.iiij. di. xxij. q. ij. d. Re. 22.

*

Penitentie materiale ⁊ foꝛinalè quid ſit libro. iiij. di
Penitenti am non eſſe elementum quõ intelligit᷑ li.
iiij. di. xxij.24. .
Penitentie ſignum exterius quodam modo cauſat᷑
et quodam modo cauſat li.iiij.di.xxij.26.
enitentia cum tris complect atur.ſ.contritionem
confeſſionem et ſatiſfactionem rõe cuiꝰ ẽ ſignum
Ai.iiij.di.xxij.27. , „ „„ „
Penitentia an teneat rationẽ fundamenti.lib.iiij.di
Penitentia an ꝓpꝛie tabula appelletur li.iiij.di.xxij.
q.·ij. f Re. 51. Et quid ſit tabula mare nauis naufra
gium. 52. , .
Penitentie ſacramento quare debet ratio tabule at
tcribui non penitentie virtuti libro.iiij.diſtin.xxij.
54..
Penitentie ĩ ſacrameto quid ſit res et quid ſacramẽ
tum li.iiij. di. xxij.e. .
(Der

Per ſe dicitur dupliciter ſicut et ꝓpter ſe libꝛo.j.di

Per pꝛepoſitio ſcᷣin duplicem conſtructionẽ dupli

cem facit ſententiam li.j.di.xxxij.x. J
Per pꝛepoſitio an dicat rationem cauſe vel inſtru⸗
menti cum dicitur pater operatur per futium li.j.
di. xxxij. 25. .— . . —.
Per et in pꝛepoſitiones quõ et qñ accipiunturi di/
uinis li. ij. xiij.s. H
Per accidẽs reduci ad per ſe quomodo intelligitot
Ai.ij.di.xxxiiij..s8. .
Perfectio
Perfectio eſt duplex et que eſt in deo libꝛo.j.di.xix.
9. Iterum eſt vuplex ⁊ de qua eſt verum boc qᷣ
dicitur quoꝛum ꝑfectio et complementum ẽ vnũ
ſpecie ipſa ſunt vnum li.ij.di.j.72. . “
Perfectõvniuerii ẽ duplex et ſjm quã pfecti accepti⸗
onẽ deꝰvltra pficit vel oꝑat᷑ aliqͥd.:i.ij.di.xv. .
Perfectio eſt multiplex ⁊ quõ dicunt᷑ perfecta oꝑs
dei li. ij. diſt. xxix. 15. . „ . .
Perfectio eſt multiplex et cui poteſt aliquid addi li.
ij. diſt. xxxiiij.20. ⸗ .—
Perfectio eſt duplex et quõ virtus perfectũ facit lib.
iij. diſt. xxxvj.45. “
Perfectio eſt duplex et de mendacio perfectoꝛũ lib.
iij. diſt. xxxviij.õ8.
Perfecti ſunt duplices et quibus non conuenit dic
re falſum ſcienter qꝛ fieret ex hboc ſcan dali occaſio
li.iij. diſt. xxxviij.1. „.
Pezcris eſt multiplex ⁊ multiplex ratio obligandi
. i. ij. di .xxx. 13. „.M , . .
Perfectos eſſe quõ precipit dñs in math.li.iij.diſti.

xxx. 14.
Perfectio moꝛis eſt duplex et que ſupponit perfecti
onem nature li. iiij. diſt. iiij. 6.
Perfectionẽ ſubſtantialem eſſe nobilioꝛem quoino/
do intelligitur li.iiij.di. xlix. ʒ.
VPericulum
Periculũ aliqð coꝛꝑale qñ eſt magis eligenduʒ qᷓ di
offenſa libꝛo.iiij. diſt. xxj.38.

Periurium

7
BV³N.b—

Periuriñ oẽ an ſit moꝛtale peccatũ

Periurio omi an conueniat adeſſe mendaciuz libꝛo

iij. diſt. xxxix.q.j.a. Re.ꝰ. .
eriuriũ ꝓbibetur in quinto mandato ſecundeta/
pnle et in ſecundo mandato prime tabule. lib.iij

piſt. xxxix.10. Hic ponitur facit quis cõtumaciam
ponatur facit quis contumeliq ſumme veritati.

Periurij reatũ quõ inducit intẽtio peruerſa et ꝙnõ
omne falſum eſt mendaciũ li.j di. xxxix..

Periurij rea qñ dicitur mens et intentio libꝛo.iij.di.

Periurium omne an ſit peccatum libꝛo.iij.diſt. xxxix
q.i.b. R. 1 j. =S=è=ð
Periuriũ ẽ malũ in ſe ⁊ m ſe ita nullo mõ poteſt
hbene ſieri duplici rõne Jbidem.
Periurium et mendaciũ oꝑponi veritati quõ intel⸗
ligitur li.iij.di.xxxix.g. . S
Periurans neceſſitate cõpulſus an ſit excuſat a pee
cato li.iij.di.xxxix.iꝰ. ᷣðð .
Periurans ꝓ vita coꝛpis ſeruanda quõ debet puni
ri pᷣm canones li.iij.diſt.xxxix ꝛx Kvoo.
iij. c. P. 21.

Periurij peccatũ iudicatur aut enoꝛme aut moꝛtale
aut veniale ſm ꝙ iuramentuz eſt triplex et hm ꝙ
ꝑiuriũ tripliciter committitur Ibidem. .

Periurium aliquod directe repugnat diuine pbibi

tioni aliquod non li.iij.di.xxxir.
Periuriñ ⁊ foꝛnicatio non aſſimilantur Ibidem.
Periuriñ quid eſt vtrũ eſſentiale ſit piurio eſſe mẽ
daciñ li.iij.di.xxxix.a.b.c.Et e..li.et di.qliij.c R.ax
Periurꝰ an ſit qui non fecit qdð incaute iurauit. lib.
iij.diſt.xxxix.k.

Periurũ ee et teneri reñ ꝑlurio differut. libꝛo ci di.

xxxiiij.s. .
Permiſſio Permittere
Permiſſio quomð eſt ſignum voluntatis beneplaci
ti vei. li. j.di. xlvij. 4.

giſter li. .di. xlvij. 5.
Permiſſionẽ dei nõ eſſe deũ ex quo ſenſu dixerit ma
dermittere peccare quõ vicitur deus li. di. xlvij 19
Permifſio multis modis accipit᷑ in ſcriptura etjm
boc multipłir dicunt᷑ aliq Rmner E quõ fuit ideʒ
ꝑmiſſio et preceptio in ablatione vaſoꝛũ egyptio⸗
rum li.j.di.xlvij.20. Et li.iiij.di.xxxiij.ð t ibidẽ
qua pmiffione ꝑmiſum cſt repudium.
Permittare aliquẽ peccare quomodo eſt opus iuſti⸗
cie li.j.diſ.xlvij.26

—

I Perſeuerantiag

Perſeuerantia conſiderant᷑ dupliciter et quõ acdaz

habuit perſeuerantiã in bono li. ij. vi. xxxix. o.
Perſeuerantia dicitur duobus modis ⁊ quomodo
eſtin qualibet virtute li.ij. vi. xliij. 28.
Perſeuerantia dicitur tripliciter et quõ connectitur
alijs virtutibus et quõ eſt et non eſt in prelcitis li.

Perſonarum pluralitas octo modis inſinuatur in
HH . i deo lih
P narum pluralicas an ſit ponenda in deoli 20

2 —„—

j.di. ij.q.ij.b.Re.ĩS.et per totum.

Perſonarum pluralitas non ponitur ꝓpter indigen

tiam. li. diſt. ..seeog.. hoſ.
Paſone alie i diuinis quomodo ſunt abvns libꝛo j·

Del
Del
ſioſnn,
ſonisin duini
ſtüiaiich⸗
Paſenedute⸗

Ppiden.
Perſonsnduine
ijclingen
Palenatſic
trinouinsti
tts Mden.
Cormiglurt
etf benl
onnͤtnints
wotioponting
Petonmaponit
thiewite po
Petonmzpin
aaappopen
Paſogunp
dind perſimie
ſdiſtii2
Peſre ariin
dſtii.
Ponaua ſe⸗
ſnnmcrandi⸗
Alirrc an⸗
llctdi.
Naycnedifi
abommnolan
iulkoditvi
onae cſent
lenl ſdicir⸗
Petompamsc
Petomaurey
Patodunterc
Rpaceſeſte
Peſnateren
moidelbe
hoyatern,
ctnonguur⸗
Peſpni graten
eneeeſſtat
bhertotun
eſananteri,
tsandeceſe
Crtotun.
gfomqpney
ineſennali,⸗
Gngindin
Mrolttgi
onatüchuan
thigninaine
da manoy⸗
.
4 ahectn.

Minnnpen
dpir.
9
Petn guared

☚
Nnetkt
urtutetigiin
Aurl ]
annennt
nl Ann

mtngi
ipirurt

engi de
inn
ieilätiir

Weuarnt
runamekrhaen
minen dan
ane.
n Mimim za

ictieſtmni⸗

eeliantil
t anin

ignddärili⸗

dPerme
innmn
Ei
voin i
—
iinetai

=S

„ .
De littera
diſt. ij. poſt. ꝛv7. ́ß8
Perſonis in diuinis an ſit ponere infinitatẽ libꝛo.j.
Paſoge diuine quare q;tum ad numerũ ſunt finite
Ibidem.
DPerſonis in diuinis an ſit ponere trinitates libꝛo. .

DPerſone tres tm̃ et non plures nec paucioꝛes ponũ

tur in diuinis tã ꝓpter rõem neceſſitatis q; cõgrui
tatis YObidem.
Perſonarũ pluralitas et eſſentie diuie vnitas auẽte
ve.teſta.ꝓbatur lib.j.diſt.ij,“eaz

Perſonarũ trinitas et eſſentie vnitas ꝗphetico teſti

monio ꝓbat᷑ in generali li.j.di.ij.f.
Perſonaꝝ pluralitas ⁊ eſſentie diuie vnitas no.teſ.

⁊ xpᷣi anẽte ꝓbatur li.j.di.ij.h.
Perſonaruʒ pluralitas ⁊ eſſentie diuine vnitas no.
teſ.⁊ appłoꝝ auẽte ꝓbatur li.j.di.ij.i.
Perſonarum pluralitas cũ vnitate eſſentie non eſt
en per ſimile cognoſcibilis per creaturam libꝛo
j. diſt. iij. 22.
Perſone quare ſunt plures et non plures eſſentie li

Perſona quid ſit ſᷣm boeciuʒ li.j.di.v.2 S.Et quid ſit

hm rem et an dicat᷑ ſᷣm ſubſtantiã an ᷣm relatõeʒ
diſt. xxv. q.j.a. G. 9.Et quid ſit ſcᷣm diffinitioneʒ.
coð li.et di.q.ij.b.R.iꝗ.et per totum.Et quadru
plex perſone diffinitio. 21.
Perſonarum pluralitas quõ ſtat cũ ſimplicitate di/
uina libꝛo. diſt. viij. m.
Perſona et eſſentia qᷓ;uis ſint idem tñ non ſunt ad
idem li. j.diſt. ix.26.
Perſona patris quõ generat eſſentia nõ Ibidem

PDerſona quare ꝓducit ꝑſonã ſine initio li.j.di.ix.ʒ

Perſonam terciam ꝓcedentẽ p modũ liberalitatis
an neceſſe ſit ponere in diuis li.j.diſ.x.q.j.a. Re.I3.
Perſona tercia in diuinis de neceſſitate ꝓcedit per
modũ de liberalitatis triplici rõne Ibidem.
Perſona tercia ꝓpter cõicationẽ dilectiõis ponenda
eſt non quarta ⁊c.li.j.di.x.t7.

Perſonã ꝓcedere per modũ amoꝛis ſiue charitatis

an de neceſſitate ponatur in diuinis li.j.diſt. x. q.ij.

b. pper totum.

Perſonam terciã ꝓcedere per modum mutue chari
tatis an neceſſe ſit ponere in diuinis lib.j.diſt.x.q.
iij.c.per totum.
Perſona quare poteſt eſſe in perſona ſed nõ eſſentia
in eſſentia li.j.di.xix.⁊6.
Perſonis in diuinis an ſit ponere principiũ materia
le li.j.di.xix.q.iij.p.Re. A.et per totum.

Perſonarũ equalitas quõ conſiſtit in eternitate ptã

te magnitudine li.j.di.xix.a.b.

Perſona vna non eſt maioꝛ alia nec maius aliquid

due 5. vna nec tres vel due qᷓ; vna libꝛo.j.diſt. xix.
c. d. . f. O.
Perſonarum equalitas non adiittit rationẽ totiꝰ
et partis li.j.di.xix.g.
Perſona tres quare dicuntur ſumme vnũ Ibidem
Perſonaruʒ equalitas non admittit rõnem ſpeciei
generis vel indiuidui li.j.diſt.xix.h.
erſonarum equalitas non admittit rationẽ mate-

rialis principij Ibidem.

Perſonẽè tres non dicũtur vna eſſentia ſicut tres ho
mines vna natura vel vnius nature li.j diſt. xix.i.
DPerſonaruʒ equalitas admittit rationẽ generis ſpe

ciei indiuidui et numeri auctoꝛitate daſm̃.li.j.diſt.
ix.k. Et eandem auctoꝛitatẽ explanat li.j.di.xix.l.
Perſonarum equalitas non admittit rõem numeri.
libꝛo. j. diſt. xix. m. H
Peronas numero differre qua ratione dicantur.lIi.
j.diſt. xix.n. ”́́MVƷMẽBZ
Perſona vna oio excedit aliã potẽtia li.j.di.xx. A.
Perſonarum equalitas q;tum ad potentiã ꝓbatur
auctoꝛitate xpᷣi qua dicit oĩa que pater hbabʒ mea
ſunt li. j. diſt. xx. 1. et.bd. ”
Perſonarum equalitas q́;ẽtum ad potentiam pbat᷑
auctoꝛitate Augu.li.j.di.xix.2.et..dd.
Perſonarũ equalitas q;ẽtum ad potentiã ꝓbat᷑ ex de
ductõne ad ipoſſibile li.j.di.xx..TXLDcc.
Perſonarum equalitas q́;dtum ad potentiã ꝓpbatur
p ſimilitudinẽ humana li.j.di.xx.s.et.d.
Perſonas tres dicere licet quia ſcriptura nõ contra
dicit libꝛo.j.diſt.xxiij. .
Derſonas tres dicit eccia triplici rone li.j.di.xxiij.ꝗ.
Perſone nomen an tranſferri debuit ad diuina. lib.
j. diſt. xxiij. q. . a. P. ñſ8.
Perſona quid dicat ⁊ vnde dicatur Jbidem.
Perſone nomen dictum eſt nõ vt diceret᷑ quõ intel/
ligitur hoc verbũ Augꝰ.li.j.diſt.xxiij.⁊.

Perſona quare ponit᷑ in diuinis et non particulare

li...d.xxiſiss.
Perſona quõ dicit cõpoſitiſſimũ li.j.di.xxiij...
Derſone equipollens hoc nomẽ ꝓſopon quare non
eſt in vſu grecoꝝ li..di.xxiijtñK.
Perſone nomẽ quõ eſt cõmune tribꝰ li.j.di.xxiij.iS.
Perſonalis diſtinctio aliter impoꝛtat᷑ cum dꝛ deꝰ ge
ncrat aliter cũ dicit᷑ tres dij vł plures deos libꝛo.)
Perſona cum nomait indiuiduũ intellectualis na⸗
ture dupliciter poteſt ſpecificari libꝛo.j.di.xxiij.ʒ 8
Peꝛſona hoc nomẽ a generali regula excipitur queẽ
ꝙ ſubſtantiale ðꝛ de tribus ſingulariter libꝛo.j.di/

ſtin. xxiij.a.
Perſona ad ſe dicitur ⁊ ſᷣm ſubſtantiã li.j.di.xxiij.b.
Perſona vna cur non dicant᷑ pater et filius ct ſpiri⸗
tuſſanctus ſicut vna ſubſtãtia et vnus deus libꝛo
Perſone tres a latinis ⁊ a grecis tres bypoſtaſes vel
ſubſtãtie qua neceſſit ate dicat li..di. xxiij.dd.
Perſonas tres quare dicimꝰpatrem ⁊ filiũ ſpm̃ſan.
cet non dicimꝰ eoſqẽ tres deos li.j.di.xxiij.f. Et qͥd
hoc nomen tres ſignificetur.e. J
Perſone tres qua rõne dicant᷑ tres ſubſiſtentie lib.
j.diſt. xxv.i.et.2. ”Mßs
Perſonas tres quare vnã eẽ eſſentiãvel eiuſdẽ eſſen
tie dicimus non ex eadem eſſentia li.j.diſt.xxv. 4.
Perſona ſcm aliquos in ſingulari dꝛ ſcdᷣm ſubſtan
tiã in plurali ſcᷣm relatõeʒ li.j.di.xxv.ↄ. .
Perſone intellectus poteſt cẽ ſaluꝰ abſtracta ſeu cir/
cũſcripta relatione ſicut eſt apud gentiles qui in
vna ſola ypoſtaſi intelligunt naturã diuinã g per
ſona ðꝛ ᷣm ſubſtantiã non ſᷣm relationẽ Solo li.
j.diſt. xxv.13. “
Perſona hoc nomẽ an ſit vere cõe ꝑſonis increatis.
libꝛo.jj. diſt. xxv. q.j.c. R.ꝛ ꝛ. M
Perſona eſt cõis tribus ſed aliter qᷓ eſſentia Ibidẽ.
Perſona quã cõitatem priuat libꝛo.j.diſt.xxv.ꝛ 2.
Perſona dꝛ ſᷣm ſubſtantiã et eſt cõc ̊ dꝛ ſcðʒ ſubſtã
tiam comunẽ ⁊c̃. Solo.li.j.di.xxv.ꝛ 8.

Perſona hoc nomen an ſit cõmunevniuocum crea-

tis et increatis pſonis. lib.j.diſt. xxv.q.ij.d. Re.29.
Perſona an dicat᷑ ſecᷣm ſubſtantiam vel eſſentiã ibi
alia eſt perſona patris ⁊c̃.⁊ ibi pater ẽ perſona ⁊c.
li.j.di. xxv.a.b.c.d. .. D
Perſona hoc nomẽ tripir in trinitate accipit᷑⁊ quõ
accipitur in plurali dictũ li.j.di xxv.æ. f.
Perſonas pᷣm eſſentiã accipi improbat li.j.di.xxv.g
Et quid tres res ⁊ vna res hic dꝛ.h.
Perſona quõ accipitur in ſingulari cũ dꝛ alia eſt ꝑſo
na patris ⁊c.li.j.di.xxv.i.
Perſonalis ꝓpꝛietas quid eſt li.j.di.xxviij.?ꝛo.
Perſonalis relatio quid exigat li.j.di.xxviij.⁊x.
Perſona patris quõ et quare non põt intelligiſine
paternitate li.ꝭ.di.xxviij.25.

„ 7

Perſonalis ꝓpꝛietas quõ dicit totũ eſſe gſone libꝛo.)

diſt. xxviij.? .
Perſonales ꝓpꝛetatas quõ enumerat dam̃.li.j.diſt.
xxviij. 215. .
Derſona vna q̃re nõ eſt finis alterius ſᷣ principiũ.li.
Perſone tres eſſentie quare non dicit᷑ ſicut perſone
tres vnius eſſentie li.j.di.xxxiiij.s

*

Perſone tres vnius eſſentie quare dicit᷑ et non ꝑſo⸗

9

ne tres vnius dei Ibidem. .
Perſona quõ plurificatur natura exiſtente vnica. li.
1ſ. di. xxxiiij. 10.

„

Perſona oꝛitur a perſona ⁊ ſe bʒ ad illã non ſic eſſen

—m

Perſona ⁊ natura quõ hũñt aliã rõnem. libꝛo.j.diſti.

xxxiiij.ĩ22. . ꝗ
Perſonas nõ eſſe diuinã naturã quidã opinati ſunt
li.j.diſt. xxxiiij.a.b.

Perſonalis mera diſcretio an ſit in angelis li.ij.diſt.

iij. q. ſ. d. R. 27. et per totum. R.
Perſonalis diſtinctio vnde veniat li.ij.di.iij.ᷣo.
Perſonalis ꝓpꝛietas an ſit in angelis accidẽtalis vł
ſubſtantialis li.ij.di.iij.q.ij.e.Re.ʒi.et ꝑ totum.
Perſonalẽ diſeretionẽ eẽ per qualitatẽ quõ intelligi
Perſonalitatẽ quare non babet humana natura in
xpo li. ij. i. ij. ,986.
Perſonalis diſcretio an ſit aꝑte principij foꝛmalis
vel materialis li.ij. di.iij.q.iij.f. R.?õ9.pg
Perſonalẽ diſcretionẽ non eſſe a foꝛma ſed a mate/

.

ria quõ intel ligit᷑ li.ij.di.iij. o.

Perſone tres ſunt res ergo tres fines nou ſequitur.

li. ij. di. xxxviij. X.
Perlſona vna quare põt aſſumere plures naturas ⁊
plures pſone non
Perſone plures quare pñt cõicare ĩ eadẽ efſentia ꝑ

naturã ſed non poſſunt cõicaꝛe in vna natura per

vnionẽ libꝛo.iij.di.j.ꝛꝛ7.
Perſonã vnã ſimul vniri cũ alia in vnitatẽ humane
nature quid impedit li.iij.di.j.⁊7. —
Perſone diuine aliter ſpũſancto nectunt᷑ aliter due
nature in xpᷣo vniunt᷑ li.iij.di.ij.2.
Perſona vna nomiata tres intelligi quõ boc ſit lib.
iij. diſt. iiij. 1.
Perſone diuine quõ vniant᷑ in natura qtum advni
tatem eſſentialẽ ⁊ quõ diuina natura non vnitur

bumane in vnã eſſentiã per exemplũ oſtenditur.

Perſone diuine an conueniat aſſumere. libꝛo.iij.di.

v.aqq.ij.b.per totum. B
Perſona quõ dꝛ indiuidua ſubſtantia ydee libꝛo.iij.
Perſone an conueniat aſſumere rõne nature an ecõ

pñt aſſumere vnã naturam lib.

uerſo.li.iij.di.v.q.iij.c.Re.ĩ6.

Perſona omi abſtracta an affumere poſſit conueni⸗

ree diuine nature li.iij.di.v.q.iiij.d.Re.lv7.
Perſonalitatem per intellectũ circũſcribere in diui-
nis contingit duptr IJbidem.

Perſonis abſtractis diuina natura põt intelligi vt
ſumme potens vt ſumme ſapiẽs vt ſumme bonag
et vt creaturarũ cauſa effectina quomodo intelli/

gitur li:iij.di.v.18.

Perſonã bumanã an deus aſſumpferit li. iij. diſti. v.
A.ij. g Re. o. In iſta qpe in ſedo argumẽto ad par
tem affirmatiuã ponit uon admittit ratõnem ꝑſo

ne ponatur non adimit rationẽ ꝑſone.

Perſonam aſſumpſiſſe perſouã triplr poteſt inteli

Perſonam conſtteui eranima vniti cami qu inti

ligitur libꝛo.iij.di.v.ð.

Perſonã ꝙ genuerit maria quõ intelligit᷑ li.iij. di. v.
Perſonalitatis intentionẽ an ſit ponerei ani / 36
ma ſeꝑata omi vnione circũſeripta libꝛo.iij.diſtin.

Perſonam eẽ omne cui competit loqui deſe vt de ſe
gquõ intelligitur li.iij.di.v..
Perſonalitas non attenditur qtum ad bene eꝗ vckk
tum ad eẽ gratie ſᷣ q;tuʒ ad eẽ nature ſine c¶ẽ pi

Perſona an aſſumpſcrit pſonã an natura naturam
an ꝑſona naturã an natura ꝑſonam libꝛo.iij⸗diſt.

v. a. et per totum.

Peerſona vna non poteſt viciplura ſicut plffresper

one in diuinis dicuntur vna natura libꝛo. iij.diſt.

Perſona filij m duplicem comꝑationem babet dx·

plicem cõnotationẽ ſcʒ tꝑalem ⁊ eteruam.libꝛo.iij
Perſonalis vnitas diuerſo reſpectu habet rationeʒ
medij extremi ⁊ termini li.iij.di.vj.2⁊7.

Perſonã vnã eẽ alterã nõ ↄuenit dicere rõe vnitat /

nature roe vnitatis ꝑſone nõ ↄuenit dicẽ ꝙ deꝰ
ſit hõ ⁊ ꝙ hõ ſit ðs non ſequit᷑ li.iij.di.vij.õ5.
Perſone tres vnica et ſimplici adoꝛatoe ſunt adoꝛã
geli.iij. diſt. ix. 2. et. 5. 7

Pes ſpalis qui eſt affect? noſter aliter ſe bʒ in actu

daudicandi qᷓ coꝛꝑalis li.ij.di.xxviij. 0.

Petere iniuſte eit duplr liiiij. di. xxxi

(Pbarao

Pharaonis coꝛ

Hiloſophus

—

uo cognouerunt nõ cognouerũt ꝑ ra

Pbiloſaphi quo cognoucrunt a nõ
tionẽ trinitatẽ ꝑſonaꝝ li.j.diiij.22.

Pbi quõ ꝑ triptitã phiaz cosuerũt trinitatẽ li..diſ.

hi qre dicunt᷑ vani.li.j.di.xlv.sñs. iiij.2).
Philoſopbice conſideratõni aliquid rñderei re quo

intelligit᷑ li.ij.di.xviij.ꝛso6o6.
Phi cognitione ſua quã habuerũt de deo non potu

„ 722% . .

erũt venire ad ſalutẽ li.iij.di.xxiiij. 5

Di. V. .

uõ 8: 8s iduraſſe li.ij.di. xxxvſ.272

8

ſtnedanrn
Pietdenfglt⸗
linengun
Plemuodoniact
gmenßten
ntiltiſdicn
Peusdſfiniur
Picatsnomnen
Paten vace
fapan.

Poonentarun
dehetbebae
Muorfdie
ſbp i dltpi
Puanrunott
ſcrevltineth
Porcrrücanid
rnigrii
Mumt
dglizs.
mnntit
busdiuertt
ſt pertotun

Pungensd
fipenelen
Mnrectail
llij oſttie
Muristhu
urqpöſnti

onerpn

iicockt
oſti.
Mrubn
toppurena⸗
fntanne

7

din.

gernennnn⸗
nnc

ſungreoſt
güngn⸗
ckäüſhe 1
uturgiti
ſgis Nſunni
ncong i
ſumſetlit
n rtiper
ninenin
onegſn,
ſaunhk mi

n rinigit

1gönligflün

inſtmmin
reüſgealii
noetrlaninint
144

xifni ͤ
l

Niitru
en ln

ignſargin
maratrslta

—

hun inn⸗

mtnin i N
iar nin
l äde
SSõ
urieſnd

taa cu
Rniß

NN

1

De littera

(DPictua
Pictura ſiue imago quõ bonoꝛetur li.j. diſt xxj. 58.

Pietas dicitur tripliciter ⁊ quõ latria dicitur pietas

libꝛo.iij.diſt.ix. .oõo. .
Pietas donũ aliter attenditur circa pꝛoximũ aliter
tmiſericoꝛdia virtus li.iij. diſt. ix. 1trr.
Pietatis doni actus principalis an conſiſtat in reli/
gione reſpectu dei an in compaſſione reſpectu pꝛo
ximi li.iij.diſ.xxxv.q.vj.f.per totum.
Dietas vitfinitura Dullio li.iij. diſt. ix. ¶o.
Hietatis nomen multipliciter accipitur Ybid. in. ſe
ictatem valere ad om̃ia quõ intelligit᷑ libꝛo.iiij.di/

(Pigmentaria
Pigmentaria redolentia faciens quas conditiones
debet babere libꝛo. iiij. in plogo.y3.
„ OPlancas
Planete et ſtelle fxc vbi poſite ſunt et qu? mouent᷑
libꝛo. ij. diſt. xiiij. 5ʒ.
Planetarum oꝛbes⁊ ſi moueant᷑ cõntrarijs motibꝰ
ſpere vltime tñ non diſcõtinnant᷑ li.ij. diſ.xiiij.51.

Planetarũ celñ diſtingui a firmamẽto quõ intelligi

tur li.ij. diſ. xiiij. ẽs2.
Planctarum retrogradatio et ꝓgreſſio quõ fiat lib.
ij. di. xiiij. 58.
Planetarũ ſine luminariũ impᷣſſio an cauſet in hoĩ/
bus diuerſitatem moꝛ li. ij. di. xiiij.q.iij.m. R. 78.
et per totum. H
(Plangere
Plangens cõmiſſa nec deſerens quõ dicitur grauio
ri pene ſe ſubijcere li.iiij.di.xiiij.ʒ. .
Plante et aialia bꝛuta an innonabunt᷑ poſt iudiciũ.
li.iiij.diſt. xlviij.q.iiij.h.Re..
Plantas ⁊ bꝛuta innouari ſi que rõnes ſonare vidẽ/

„ „72

tur quõ ſunt intelligende li.iiij.diſt. xlviij. 5. et.

E

Platonie opinio de rerum pductioneſalnatur. lib.

¶Plenitudo
Pimnuudo eſt triplex ſc nature gratie et gloꝛie. lib.
