Fiine deer a eiplo non veni quomodo intelligit᷑.
1.]. Dut. xv. D. .
Filius an ſemel tm̃ miſſus ſit an ſepe li.j.di.xv.e

Filius duobus modis miſſus eſt viſibiliter et inuiſi

Filius ſm alterũ modũ ſemel ſm alterũ eſt ſepe miſ⸗
ſus li. . diſt. xx. g. .
Filius vᷣm alterum modũ dicitur miſſus in munduʒ
EIm alterum non libꝛo. j. diſt. xv. b.
Filius et ſpirituſſanctus non ſunt minoꝛes patre q;
uls miſſi dicant᷑ libꝛo.j.diſt.xv..
Filius dei rõne cuius dicit᷑ minoꝛ pfe li.j.di.xvj.r.
Filiꝰdei quõ ſeipſo minoꝛ dicitur libꝛo.j.di.xvj.ꝛ-.
Falem in aliquo inbabitare eſt dupliciter libꝛo.j.di.
xvj. 19.
Filius cum ſit minoꝛ patre ſᷣm foꝛmam in qua appa
ruit cur non et ſpirituſſanctus li.j.diſt.xxj.c.

Filius ᷣm ꝙ homo eſt non ſolum patre ſed ⁊ ſpiritu

ſancto et ſeipſo minoꝛ li.j. diſt. xvj. d.
Filius naſcendo eſt diuina ſubſtantia ſiue deus oꝛo
iſta duplicem ſenſum babet ᷣm duplicem gerun⸗
gij acceptõem li. . diſt. xviij. 2. et. y. Dð
Filius natiuitate eſt diuina eſſentia iſta oꝛatio diſtin
guenda eſt libꝛo.j. diſt. xviij. .
Filius ſᷣm quã naturã eſt datus li.j.iſt. xviij.10.
Filius an poſſit dici pater noſter ſicut ſpirituſſanctꝰ
dẽ noſter ꝛc. li.j.di.xviijf.
Filius et creatura quõ ſunt plura.li.j.di.xx.s.
Filius et ſpũſſanctus quõ ſunt plures.li.j.diſt.xx.ii.
Filius ᷣm hũanitatẽ minꝰpotẽe ẽ q; pr li.j.di.xx.iʒ.
Filij dei ſunt homines factura ergo aſinus cum ſit fa
ctus eſt filius dei libꝛo.j.diſt.xxvj.9.poſt lr̃am.f.

Filius non dicitur verbum creature nec ſpirituſſan⸗

ctus donum creature libꝛo.j.diſt.xxvij.ð³.

Filius verbum ⁊ imago differunt et conueniunt lib.

. .

j. diſt. xxvij. 23.

Filius quomodo dicitur caput omnium libꝛo.j.diſ.

Filius quomodo ita per ſe agit nea ſe agat ⁊c̃.libꝛo
Filio quare appꝛopriatur virtus li.j.diſt.xxxij.2c.et
Filius an ſit ſapiens ſapientia genita vel ingenita li
I. diſtin. xxxij.d. .—... YdDæ
Filius anſit ſapiens ſeipſo vłꝑ ſeipᷣm li.j.di.xxxije.

ec⸗
ſint
fſüch
ſijcneles
Künong
lödip
fli e
epnt
uhiic
Fupgno
aurbebe
ogie
cromme
Fiuoden⸗
Flüdeiin
pinipea
Flusdai
linanat
Klüſhe
poninnn
ſidir⸗
Flnovein
ſüidirg
lisdack
fnn
Fllsdock
Usoſen
Flisdeich
tſcen
Flusdaß
ſoſkde
Flaione
1¹.
Flitoo
toliin
Fũno⸗
een
Fliicſe
Flutonet
Cenaqn
Fllannn
Függn
rlui
Müönen
e ii
ſaront
Täcſen
coͦ intcl
fltepn
indin
Meeinoen
fintin

7

lüidannd
nſtotti
(aler
NN
Aguhr
nisil

whna
4
ez
innrui
EWnocnar
oucinn
iez
emiigtt
artang
mdigt.

Namngciri

ntgeiiint

Binlkridthen⸗

curmissruc
inh
inr tipts ⸗
e
monlſaic,
münſamne.
tpianloſce

nmoge
wiünſt
ngidtie
tmntſu is
traglenen

4;J3 „
mmuiharwnit

n Koe⸗

ziut hnmin

“

EEEESN
ii lſin
e u

t

min .

zulgiß

De littera

Filus quð poterat rogare q non rogabat et pate:

exbibere qð non exbivebat. li.j.di. xliij..

„

Filiũ et ſpirinſanctũ ſufficienter ꝓcurare ſ. alutẽ no/

ſtram quõ mnechien li di. x. o.
Filij quales nati fuiſſ eut ſi
ſent. li j. di. xx. a.

9

Filiũ non poꝛtare iniquitatẽ patris quõ intelligitur

nec ſpiritũſanctũ quid impediat.li.iij.di.j.27. et

Filius dei di luõ di.
citur babere totum a patre quod babet li.iij. di.

j. 55.

Filius quare pꝛius miſſus eſt in carnem ſpuſt. an⸗

ctus in mentem. li.iij.di.j.7.

Filius duplicem habet ꝓpꝛietatem reſpectu patris.

li.iij. di. iij. 3.
Filij dei incarnatio vel conceptio an debeat appꝛo
pꝛiari perſone ſpirituſſancti.li.iij.di.iiij.q.·.a.
Filius dei ẽ homo quare magis ꝓpꝛie dicit᷑ ꝙᷓ ſic di/
uina natura eſt hbomo.li.iij.di.v.·
Filiũ ſolnm ſuſcepiſſe hominem in vnitatem pſone
non in vnitatem nature quomodo intelligit᷑. lib.
iij. di. v. S. dR
Filius dei aſſumpſit bumanitatem an ſit ↄcedẽda.
li.iij. di.v.q.v.k.Re.ꝗS.

Filius dei eſt deſtſnatus an bec ſit concedenda. li.

iij. di. vij. q. j. d. R. 2 4. 7. 2 5. .
Filius dei eſt bomo ⁊ nõ ẽ pᷣſcitus ergo eſt pᷣdeſtina
tus nõ ſequit᷑. lib.iij.di.vij.26.
Filius dei eſt pᷣdeſtinatus quare nõ admittit᷑ niſi ad
dat᷑ ſcᷣm ꝙ bomo.ii.iij.di.vij.o.⁊.I.
Filius dei pᷣdeſtinatus eſt eſſe bomo an bec ꝓpoſi/
tio ſit vera. li. iij. di. vij. q.ij.c. Re..
Filiationes due an ſint in xpᷣo.li.iij.di.viij.q.ij.e.Re
Filiatio quare non multiplicat᷑ in xpᷣo ſicut genera
tio.li.iij.di.viij. 2 7„ r
Filiũ nõ opoꝛtet eſſe aliũ q;uis alia et alia generati⸗
one generet᷑.li.iij.di.viij.29.
Filiũ eſſe et natũ eſſe quõ ſunt idẽ.li.iij.di.viij.ↄo.
Filiationẽ temꝑalem intelligere abſtracta filiatiõe
eterna quõ intelligit᷑.li.iij.di.viij.ʒ1,.
Filius naturalis quis dicat᷑.li.iij.di.viij.ʒʒ.
Filiũ p gratiam non eſſe filiũ ꝑ naturã quõ intelligi
tur. li. iij. di. viij. 4.
Filiñ non eſſe pᷣorẽ ſuo pᷣncipio generãte quõ intel/
ligit. li.iij. di. viij. 7.
Filiationis quatuoꝛ differentie et eoꝝ ſufficiẽtia.li.
ilj. ði.x. ꝙ. G

Filiũ eſſe vnũquẽq; aut ꝑ naturam aut ꝑ gratiam
quõ intelligit᷑.li.iij.di.x. . .—
Filius ꝑ nuncupationem quis ſit.li.iijj.di.x.õ.
Filij dei dicunt᷑ xpᷣs et bomines nec oino vniuoce.
nec eino equiuoce,li.iij.di.iij.S9.
Filij dei aliter ſumus nos aliter xpᷣs.li.iij.di.x.ʒ 7.
Filiñ dei an decnerit aſſumere bumanã naturã de
maſ ꝑditionis ſiue de genere adam.lib.iij.di.xij
Filin dei aſſumere bumanã naturã de maſſa vicia/
ta quadruplici ratione decuit ibiden.
Filiñ vei an cogruũ fuiſſet aſſumere ipᷣm adã. li.iij.
dDi. xij. q.ij. b. R. 7. ⁊ per totum.
Filius aliquis habeus patreʒ et filiã quare miaoꝛi/

pꝛimi parẽtes nõ peccaſ

cit aliquid babere dupliciter 1 quõ di

Firmamentñ an ſit ein

affectu amoris inclinatur ad filium ad patrem
li.iij. di.xxix. ꝛũ99. SEE
Filie loth non excuſant᷑ ab inceſtu.li.iiij.di.xxxiij.2.

„

Filioꝝ ſunt quatuoꝛ genera.li.iiij.di.xxxix.25.

* * . „ .

Filius quare intimius attinet patri.li. iiij.di. xl.ĩ 9.

Filij ſpuales qui ſint.li.iiij.di.xlij. ſub litera a.
(VEinis .
Finis alius eſtvltimꝰ alius finis ſub fine.li.j.di.j..i?2
Finis dicit᷑ bonus aut q;tũ ad ſubſtantiã aut qtuʒ
ad intentionẽ. li.j.di.j.25.
Finis dicit᷑ multipliciter.li.j.di.xliij..9.
Finis pꝛincipalioꝛ conditionis rerũ quis fuerit.lib.

Finis artificis eſt duplex vnus in ſe alter in alio.li.

ſr 1. .
Finis ad quã res oꝛdinant᷑ eſt duplex.li.ij.di.xx.ꝛ2
Finem efſe magne dignitatis quomodo intelligit᷑.
li.ij. di.xv. ꝛk..9ꝰ.
Finis et ſi ſit equaliter bonus non tamen omnesvo
luntates oꝛdinantur et appꝛoximãt illi fini.lib.ij.
di xxxvii.oe7777.
vinis ille quis eſt ex cuius bonitatevoluntas ẽ bo/
na et ad quem debent referri noſtre voluntates
ad boc ꝙ ſint recte.li.ij.di.xxxviij.q.ij.b. Re.⁊2.
Finis vicit᷑ tripliciter et quolibet hoꝛum modoꝛum
charitas eſt finis bone volũtatis.li.jj.di.xxxviij.iʒ
Finem pꝛecepti eſſe chꝛiſtum quomodo intelligitur

li. ij. di. xxxviij.. 4.
Finis dick vuniiclker Cqnio quieſcit᷑ et in quo qui/
eſcit᷑.ſic etiam frui dr̃ dupliciter.li.ij.di.xxxviij.s
Fine ſto hito quõ dr̃volũtas qͥ eſcere.li.jj.di.xxxviij
Fines plures ſtatnere poteſt cſſe tripliciter. 17 ½
Finis et exitus vifſimiliter reſpiciũt auerſionẽ ⁊ cõ/
nerſionem. li.ij.di.xxxviij.28.
Finis omnis bone actionis quomodo cſt deus.lib.
Finem vnũ babent omnes bone voluntates et ta⸗
men quedam bonevoluntates diuerſos fines ſoꝛ
tiunt᷑.li.ij.di.xxxviij.c.d. .
Finis.voluntas.intentio quomodo diferũt.lib.ij.
Ddi. xxxviij. eeff.
Finalis impenitentia quõ eſt annexa peccato ĩ ſpm̃
ſanctũ.li.ij.di.xliij.ĩ? 72 ½ J
Finis eſt duplex li.iiij. di. vj.ð5.
¶Finitum
Sncrvni quomodo neceſſario conſequit᷑ ſtatus.lib.
ſ. di. xliiij. 26.
Finitum nõ excedere aliud finitũ niſi finite quõ in/
telligit.li.iiij.di.xiij.⁊72. .

¶Firmamentum.

itñ an ſit eiuſdẽ nature cũ igne elemento
li. ij. di. xiiij. q. ij. b. Ret. ñ. ”ßMU
Firmamentũ multipliciter accipit᷑ in ſcriptura.li.ij.

di. xiiij. 44. Pe finem.
(Viamens
Flãmeus gladius ⁊ verſatilis quid ſit. libro.ij.di
(FEFlagellum

Flagelloꝛum vtilitates ſunt multe et de eoꝝʒ nume/
8

rd et fufficientia. li. ij. di. xv.2.

Flagellat et flagell atus babent duͦplicem cõpati

99%2%

nein et ex boc duplicem effectum.li.iiij.di.xv. K. xvij. e
* Frooꝛie nobiliſſime dandam eſſe materiã nobiliſn⸗

Elunius

Fluliius materialis babet quat

Fiuns Piritualis quadruplicẽ metaphoã babet.

li. j.in ꝓlogo.2. „ . .
Fluuij paradi ſi quatuoꝛ et eoꝝ interpꝛetatio.li.j.in

ꝓlogo. 3.
u

Svomeeesgs
Fomes an in aliquo totaliter fuerit extinctus.lib.ij.
Fomes et ſinderiſis diſſimiliter ſe babent. li.ij.diſti.
xxxix. 1. el Oi

Fomitem impel ere ad peccandi neceſſitatem veni ⸗
aliter ⁊ ad dirficultatem ad bonum quõ intelligit

li. iij. di. iij. .
Fomes quõ ꝑ gratiam minuat᷑li.iij.di.iij. 4½

Foꝛma

—

Foꝛma accidentalis quõ non eſt ſua potentia.li.di

Foꝛma trip

. te.li. j.di. viij „60. . „ ) . 6
Fouꝛmna que eſt in partibus qñ et que denominat ſi⸗
mul totũ et partes.li.ſd.i.viij.oi.

Foꝛma iterũ eſt duplex.ſ.conſtitutiua et exemplariſ
cet que dicit᷑ ad materiã.li.j.di.xix..6.

Foꝛma adhuc eſt duplex.ſ.relatiua et abſoluta. li. j.

Item eſt duplex.et quõ Augu.accipit ideas in rõne
foꝛme. li. j.di.xxxv. 16.
Foꝛme quõ eſt diſtinguere.li.j.di.xix.So.
Foꝛma ſubſtantialis ⁊ voneplerius vniuſcuiuſq; dĩ
ſpẽs natura et eſſentia ſcᷣm triplicem conſidera
tionem. i. j. di. xxxj.ĩ. 29. .
Foꝛma qua ratione pꝛecedit illud cuius ẽ foꝛma.li.
Foꝛma dicit᷑ dupliciter ad infoꝛmatum et ſcʒ quẽ
mocdũ accipit᷑ in deo.li.j.di.xxxiiij.25.
Forme omnis inductio an ſit a creatoꝛe an agens ꝑ
ticulare iine creatũ poſſit aliquẽ inducere.li.ij. di.
Vyj. q.j .k. 7 I.
Foꝛmã educere in eſſe fit quadruplici opiniõe ibidẽ
Foꝛma ꝑ quẽ modũ ꝓducit᷑li.ij.di.vij. 75.
Foꝛma an ꝓducit᷑ ex aliquo an ex nibilo.ii.ij.di.vij.
76. Sððð
Foꝛmaꝝ veraꝝ inductio an poſſit eſſe a ſpiritu ma
ligno. li.ij. di. vij.q.ij.l.

—— *

Foꝛme quõ ſunt in materia ſemialiter.li.ij.di.vij.SO o

Foꝛme nomen equiuocat᷑ ibi deꝰ eſt pure forma.i.

iij.di. xij. . Hic ponit᷑ in pᷣncipio ẽ recipere formã
ponat eſt reperire.
Foꝛmas elementares eſſe pᷣmas in materia coꝛpo⸗
rali quõ intelligit᷑.li. ij.di.xij. 20.

Foꝛmam vltimam eſſe cõpletiuã quomodo intelli-

gitur. li. ij. di. xiij. 10.
Foꝛmam debere ꝓpoꝛtionatã eſſe materie quõ in/
tclligit᷑.li.ij.vi.xv. 16. èð
Foꝛmam eſſe ſimplicẽ quõ intdligitli.ij.di. xvij.i.

uoꝛ pꝛietates. lib. ſ. .

lex eſt et ſem quẽ modũ aima raitonał
diecit᷑ foꝛma que eſt in toto coꝛpoꝛe et qualibʒ par

8

7*

mam quõ intelligit᷑.li.ij.di.xvij.2.

le eſt foꝛma.li.ij.di.xviij.2i.
Foꝛma vniuerſalis quid eſt et quõ particulat᷑ lib.ij.

Foꝛmale et materiale penes quid accipit᷑ in rebus.

li. ij. di.xxv.yI1.
Foꝛme actus eſt duplerx.li.ij.di.xxvj.ʒs.

Foꝛmale in peceato eſſe auerſionẽ quõ intelligit. li.

ij. di. xlij. 49.

Fonmna dupliciten dicit 2 quõ deus dicit foꝛma. lib.

iij. di. v. 2. . == Ml
Foꝛma eſt duplex quia quedã connet in eſſendo q̃
dam in mouendo et quõ dicunt᷑
foꝛmari a caritatę.li.iij.di.xxxvj. ⸗7
Foꝛmam et foꝛmatũ eſſe nõ poſſe in dinerſis ſubia⸗
ctis quõ intelligit᷑.li.iij.di.xxxvj..s.

Foꝛme non eſt foꝛma nec ꝑfectionis ꝑfectio quõ in

intelligit᷑. li. iij. di. xxxvj.So.
Foꝛma dicit᷑ tripliciter et quõ accipit᷑ in diffiuitiõe
ſacramenti.li.iiij.di.j..x.
Foꝛma que babet partem et partẽ dupliciter educi
tur et qñ ſucceſſiue et quando inſtantanee.li.iiij.
di. xvj. 46. “ . .
Foꝛmam habere contrariã diſpoſitionẽ in materia
eſt tripliciter et qñ inducit᷑ ſucceſſiue et q inſtan
tanee.li.iiij. di. xvj. 7.

Eoꝛnicatio
Foꝛnicariam cognoſcere quõ ſit bonũ.libro.j.diſti.
xlvij. 29. ”l

Fomicatoꝛes notoꝛij qui Gnerra pir

Foꝛmicatio dicit᷑ tripliciter ⁊ ſcᷣm quẽ
Foꝛnicatio quando eſt in damnũ coniugis.li.iij.di.

Foꝛnicatio et ſtupꝛum quõ differunt.li.iiij.di.xlj.õ5.
um adulterium inceſtus rapt? qᷣd

Foꝛnicatio up⸗
ſit. li. iiij. di. xlj.f.
Foꝛte interdũ eſt nota di interdů cuentue
et quomodo accipitur vbi eua dixit ſoxe ⁊c. li.ij.

„

di. xxij. ĩlo0.

AEols
Foꝛtius eſſe quod pellit qᷓ; qd pellitur quõ intelligi/
tur.li.iij.di.xxxj.⁊0.
Foꝛtitudinis actus in quo conſiſtit. libro.iij.diſtine.
Foꝛtitudinis et temperantie actũ elici a cõcupiſcibi
li et iraſcibili quõ intelligitur.li.iij.di.xxxiij.26.

Foꝛtitudinis doni actus pꝛincipalis an conſiſtat er
ca paſſiones tolerandas an circa cupiditatesra

pꝛimeudas. i iij· di. xxxy. q. v.e ſK S f4

Foꝛmam nobilioꝛem eſſte ſimplicioꝛem quõ intelli/

Foꝛma vniuerſalis quomodo dicat eſſe lib i. diſqt.

Fiuuioꝝ ſpiritualiũ quatuoꝛ ſunt pfunda. libꝛo. ſ.= una particularis quõ dicit ens in actu cppleto.i·

Foꝛma ſpecifica ↄmunis poteſt dupliciter intelligi
ſcʒ.ſcᷣm pꝛedicationem ⁊ ſcoᷣm acte nai

cetere virtutes

ubitatiõis interdu cuentus

Fiui
rllig
Fattue
Ulct⸗

H Fottue

ört
Foriuk
Untett

Fein

Femnck
guo ten
fͤlni

Fns
iidir
Frus
nactu.

Faten
Gntrab⸗

Fnoni⸗
guntn
Futoey
Fnicrpti
Fnitoge
niſen
Fnigns
Fndf
atera⸗
Fuin⸗
latti
Fnigun
iinn
fuifeni

(ſ.,

Fntocn
Fruczon
Fmencz⸗
anf.
Frligce

nage
Aiin
is
iil
tars

N

ndiin,

S sHD
ne it

iini

hitalit

ihiinin
o.
wAN
aing 10

irchenn

unu
wis

Frui ali

De littera

Foꝛtitudinẽ eſſe circa delectationi repꝛeſſionẽ quõ
intel igitur.li.iij.di.xxxv. 3 5.
Fortitudo donum et conſiliũ donũ circa que pꝛinci
paliter conſiſtit.li.iij.di.xxxv.ʒ.

Foꝛtitudo donũ excellentioꝛi mõ eſt circa paſſioneſ

q; foꝛtitudo. virtus.li.iij.di.xxxv.ʒ7. ,
Foꝛtitudo donũ et foꝛtitudo virtus in quo cõueni⸗/
unt et diſferunt.li.iij.di.xxxv.8.

Foꝛtuitum

Foꝛtuita operatio ſcdᷣin ꝙ foꝛtuita an ſit a deo.li.ij.
di. xxxvij.q.ij.e.Re. ʒ.

Forum eſt duplex.ſ.cõſcientie et diuine iuſticie ⁊ in
quo tenet᷑ quis vltra penitentiã impoſitã ⁊ iple/

tã ſatiſfacerevlterius.li.iiij.di. xv.20.
Fraus quõ nemini debʒ patrocinari in iurando.lib.
iij. di. xxxix.8.
Fraus quõ nulli pʒ patrocinari in matrimonij con
tractu.li.iiij.di.xxvij. 26.
(C( Frigiditas
Frigiditas eſt duplex et que impedit matrimoniuʒ
contrabere.li.iiij. di.xxxiiij.22.

Eruoꝛ
Fruendũ qua ræ ſit.qua vtendũ.qua fruendũ ⁊ vtè/
um ſimul.li.j.di.j.5.
Fruitio ẽ vna qᷓuis tribꝰ fruamur ꝑſonis.li.j.di.j.s
Frui ct vti differunt.li.j.di.j. 7.ꝰ
Fruitio generali ratione quid dicat et quõ ⁊ qͥs pᷣt
frui ſeipſo.li.j.di.j.9.
Frui quid ſitłx eſſentiam.li.j.di.j.q.iiij.d.

Frui diffinit᷑ tripliciter ꝓut actus voluntatis tripli

citer conſideratur.li.j.di. j. 26.
Frui quare nõ diffinit᷑ per actũ cognitionis ſicut de
lectationis.li.j.di.j.27.
Frui quarejnõ diffinit᷑ per fidẽ et ſpem ſicut per cha
ritatem.li.j.di.j.28.
Frui requirit videre et babere ſimiliter ⁊ amare.lib.

„

1. di. j. 29.

Fruitio quõ ẽ ex fide et ſpe.li.j.di.j.ʒ1.

Fruivtrũ contingat deo.li.j.di.j.q.j.e. . ..
Frwendͤ an ſit ſolo deo ſiue bono increato.li:j.di.j.
Frui accipit᷑ ꝓpꝛic et cõiter ⁊ ſcdᷣm quẽ moduʒ frui
unr deo et ſcdᷣm quẽ fructibus donis ⁊ btitudie
l. ]. Di. 7.56.
q̃ dicit᷑ dupliciter et fruimur charitate vtro
qʒ modo.li.ij.di.xxxviij.Is.
Frui et vti quid ſit.li.j.di.j.d.f. H
Fruendũ et vtendũ quibus rebus eſt.li.j.di.j.e.

Fruamur deo in hac vita inquirit. li.j.di.j.g.

Frui an debeat homo hoic. li. j. di. j.h.
Fruat᷑ an vtat᷑ deus homine.ii.j.di.j.ci.
Fruendũ an vtendũ ſit virtutibus. li.j.di.j.k.

Fructus nomie quid intelligit᷑ ibi qᷓtũ ſeminauimꝰ
in operibus tantũ in fructibus metemus.libꝛo.ij.

Frucus theologice nomẽ.li.iij.di. xxxiiij. 5.

Fructus bone cõuerſationis debere peccatoꝛi coin
putari ab eo tempoꝛe quo peccauit quõ intelligit᷑

Fructus bonus ⁊ fructus dignus penitẽtie quõ dif

Fructus dignitas dupliciter poteſt accipi et quomõ
ſcm boc intelligit᷑ pꝛeceptũ iohis.facite di.fruc.
pe. li.iiij. di.xvj.ẽ.
Fructus dignos penitentie facere ẽ dupliciter.ſ.ve/

775

re et interpꝛetatiue.li.iiij.di.xvj.S.

Eruſta
Fruſtra eſt potentia que non reducit᷑ ad actuʒ quõ
intelligit᷑.li.j.di.xliij.26. li. iij. di. j. .

Fundamentum
Fundamentũ dicit᷑ multipliciter et qua rõuechriſtꝰ
penitentia fides charitas patiẽtia humilitas for
titudo dicit᷑ fundamentũ.li.iiij.diſt.xxij.q.j.e.Re.
Fundamentũ quid vocat aplłs et de numero et de
oꝛdine eoꝝ que ponunt᷑ in fundamento.lib.iiij.

(Eürtum
Furtum filioꝝ iſrabel quare nõ imputat᷑ eis in pec

— *

catũ.li.j.di.xlvij.ʒᷣo.

Furti nomine ꝓbibet᷑ ſacrilegiũ rapina ⁊ vſura et᷑

quõ differunt.li.iij.di.xxxvij.12.

Enturum

—

Futuricio dud impoꝛtat ⁊ ſcᷣm quẽ modũ eſt dera

tione pꝛeſcientie.li.j.di.xxxviij..x.
xxrviij. 6.
Futuras ideo cſſe res qꝛ deus eas nouit quõ intelli

Futurũ eſt in triplici differentia.li.j.di

git᷑. li.j.di.xxxviij.2. S
Futurã quõ ſcit᷑ a deo per cauſam.li.j.di.xxxviij.io.
Futurũ eſſe cauſam pꝛeſcientie due rationes viden
tur ꝓbare et ſoluuntur.li.j.di.xxxviij.ĩ et.ĩ p.

Futurũ poteſt ſciri certitudinaliter dupliciter.li.ij.

Futuroꝝ triplex eſt genus.li. ij. di. vij. SKk
Futurũ quid ſignificet ibi.neceſſario futurũ eſt qdᷣ
vult et pꝛeſcit deus.li.ij.di.xvij.7..

36

Futurũ dr̃ dupliciter.ſ.q;tũ ad euentũ ⁊ qtũ ad or
dinẽ et quõ ſpes eſt futuroꝛũ.li.iij.di.xxvj..

Saudiumnm
Audiũ eſt duplex.ſ.de pꝛemio ſubſtan
tiali et accidentali.li.ij.di.xj.ʒ2.
Gaudiũ dole:e npermlert eſſe magis
iutẽſuʒ quõ intelligitur.li.iij.di.xvj.55.
Baudcre de bono pñti et expectare bo
nũ futurum diſſimiliter ſe habent.lIi.iij.di.xxvj.20
Gaudij qᷓ;titas in patria duo reſpicit et reſpectu cu/
ius eſt equale.li.iij.di.xxxj.s7.
Gaudiũ ſpeciale qua ratione babebit vnus de alio ĩ
patria.li.iij.di.xxxj.S. . D
Gaudiũ augetur triplicit᷑ et ſm quẽ modũ gaudiuʒ
ſanctoꝛũ auget᷑ in reſurrectione.li.iiij.di.xlv.i.
Gaudiũ dr maius quadrupliciter et qad reſpectu cu
ius maius reperitur. i.iiij. di. xlix.29.
HGenerare

Genuit ſe deũ vel aliũ deũ ↄclnſionis huius neutra
pars eſt concedenda.li.j.di.iiij.2. 1

BGenerare alterum fulium quõ dicit imperfectionem
potentie in generando.li.j.di.iiij.Ii. ..
BGenerationis terminus dupliciter cõſiderat᷑. li.j.di.
V2 J42M. — 4 .„
Beneratio quõ eſt puncipiũ diſtinguendi et cõican/
di. li. j. di. v. 27.
Senerari dat᷑ ꝑ generationẽ eſt falſa locutio. li.j.di.

FJ0. .
BGeneratio filij an ſit ſem conditionẽ neceſſitatis.
li. j.di. vj. qꝛſ. a. Re. .⁊ per totum. .
Generatio filij an ſit ſcᷣm rationẽ voluntatis.lib.j.
di. vj. q. ij. b. R. S.⁊ ꝑ totum.
Generatio filij a patre an ſit ſcᷣm rationẽ exempla/
ritatis.li. j.di.vj.q.iij.c.Re.i2.⁊ per totum.
Generatio filij quõ continet᷑ ſub omnipotentiali.li.
j. di. Vij. 2.
Generare poſſe et generari poſſe ſcᷣm quos actus
diſtinguunt. li. j. di. vij. . .
Generandi vel gignendi potentia quã naturã dicit
in patre quã in filio.li.j.di.vij.?. .
Generare quid eſt.li.j.di.vij.S.⁊.di.ix.20.⁊.di.xiij.i⸗ʒ
Generare poſſe vtrũ in diuinis dicat quid vel ad ali
quid.li.j.di.vij.q.j.a.R.ꝰ.et per totũ. ⸗
Generare in diuinis quõ conſequit᷑ naturam.li.j.di.
Vij. 12. =“
Gencrani potentia an ſit in filio.li.j.diſt. vij.q.ij.b.
Generandi potentiã nõ cõicat pater filio ꝓpter duo
li. j.di. vVij.1 6. . . .. .
Generandi fecunditas aliter ẽ in bis inferioꝛibꝰ alit
in veo. li.j.di. vij.ꝛl. .
Generare et creare vtrũ ſit vnicũ poſſe.li.j.di.vij.q.
iij. c. Re.22. Hic in fine quarti argumẽti ponit᷑ po/
tentia generandi.ponat᷑ creandi. .
Genui quid ſignificet ibi.ego hodie genui te.li.j.di.
1r. I0.
BGeneratio filij quare magis aſſimilat᷑ ſplendoꝛi qᷓ;
galijs rebus. i.j.di. ixDirr.
D an ſit ponenda in diuinis.li.j.di.ix.q.j.a.
.19.

Generationis modus differenter eſt in diuinis et in

creaturis.li.j.di.ix.⁊1.
Generatio an ſit in diuinis ꝑſonaꝝ diſtinctiua. li.j.
Beneratio quid eſt lib.j.diſt.ix.25
Generatio in diuinis rõe cuius facit ꝑſonalem diſti/

ctioneʒ li.j.di.ix.22..ꝛ2 3. V

Generationẽ ⁊ generationis diſtinctionẽ nõ cõicat
pater filio.li.j.di.ix.24.
Generatio diuina an ſit eterna.li.j.di.ix.q.iij.c. Re. t.
Generatio quid dicit in diuinis et quid in creaturis
et quid coꝛruptio.li.j.di.ix.2.
Generatio filij an ſit terminata.li.j.di.ix.q.iiij.d. Re.
36.7.32.
Generatũ eſſe nobilius eſt qᷓ; generari et ſimiles lo/
cutiones vbi habent veritatẽ.li.j.di.ix.9.
BGeneratio ſemper ens nõ ſemꝑ de nouo aliquid ꝓ/
ducit ſicut nec ſol radiũ.li.j.di.ix. co.
Generans et genitus ſunt per generationẽ diſtincti
ct coeterni.li.j.di.ix.a.b.c.
Generationis diuine modus ineffabilis eſt et nõ in/
telligibilis. li. .di. ix.d.
Generationis eteꝛnitas an debeat expꝛimi per ver/
bũ pñtis vel futuri tempoꝛis.li.j.di.ix.ę.f.g. b.
Benerationis modos.vxij.ponit arrius quoꝝ quoli⸗

bet dato ꝓbat ꝙ filius nõ tantũ natus ſed et fa/

etus eſt. li. j. di. xiij. S. ⁊ di. xx. S.

Generatio et ꝓceſſio reꝑit᷑ in diuinis.ſed creatio nõ

li.j.di.xiij.ĩo.

Generans eſt ſpirans ergo genitus eſt ſpiratus non

vaukai l.igi
Gen eratio filij et ꝓceſſio ſpirituſſãcti an realiter dif
ferant an ſolũ ſcm rationẽ intelligendi.li.j.diſti.
xiij. q.iij. c. PR.
Generatio et ſpiratio ſcdᷣn rationẽ intelligendi du/
pliciter differunt.li.j.di.xiij.20.
Generatio quõ plus differt a creatione qᷓ; ꝓceſſione
li. . di. xiij. 26. .ð
Generationẽ filij et ꝓceſſionẽ ſpirituſſancti nõ põt
homo ſufficienter diſtinguere.li. j.di. xiij. d.
Gen erari et donari differunt.li.j.di.xviij.2.
Generatio ſanctoꝛũ quõ dicat᷑ in eternitate dei.li.j.
di. xix. . S .
enerandi duos modos ponit hyla. in viuentibus
li. j.di. xix.9.poſt literam i.
Generatio cõpꝛehendit duas relationes ſimiliter et
ꝓceſſio.li.j.di.xxvj. o. .
Sencae⸗ et eſſe patrẽ an ſit vna notio. li.j.di.xxvij.
q.j.a. N.ũ.
Generare et eſſe patrem qᷓeuis ſit eadẽ ꝓpꝛietas diffe
renti tamen modo ſignificatur quantũ ad tria.li.
j. di. xxvij. 7. .
Generare et patrem eſſe habent diuerſum modum
ſignificandi.li.j.di.xvij.Ss.

Generare et eſſe patrẽ per abſtractionẽ pᷣdicant᷑ de

ſeinuicẽ.li.j.di.xxvij.9.
Generare et eſſe patrẽ cũ ſint eedem ꝓpꝛictates que
ſiſtorũ eſt ratio intelligendi alterã id eſt. vtrũ vpo/⸗
ſtaſis patris ſiue pater ideo generet quia pater ẽ
vel an ideo ſit pater quia generet.li.j.di.xxvij.q.ij
b. R. 1 0.et per totũ.
Generari quõ non cõuenit eſſentie ſed perſone.li.j
Generatio et crcati
li. j. di. xxx. 15.

o inequalẽ relationẽ dicit in deo

BGeneratio ſignificat᷑ dupliciter.li.j.di. xxxij.9.

Gen erans et pater differenter ſubijciũt᷑ reſpectu bu
ius pꝛedicati paternitas.li.j.di. xxxiij.25.
Generatio equoca et vniuoca quid ſit.li.j.di.xxxvij.

Generãdi actꝰ quõ eſt entis cõpleti.li.ij.di.xviij. ¶8.
GBen eratiua vis quõ ſpecialiter reſideat penes ani

975„

mam. i.ij. di. xviij. ¶.9.
Generatio boim quõ fuiſſet ſi bõ ſtetiſſet.liij.di. xx.
II.
Generatiua vis qᷓredata eſt hoibbꝰ.li.ij.di.xx.iꝛ.
Generatiua an aliquid conferat inveritatẽ humane
nature. li.ij. di. xxx.q.j.e.R.28.et per totum.
Generatio quõ ẽ de ſubſtãtia generantis.li.ij.di.xxx.

34
Generatiua quare ẽ magis in nobis coꝛrupta inter
omnes potentias anime vegetatiue.libro.ij.diſt.
Generationis quatuoꝛ modi.lib.iij.diſti.j.2.

GBeneratio filij. quõ eſt ſupꝛa cauſam rationẽ tempꝰ

et naturã. li.iij.di. viij..
Generatio quomodo terminat᷑ ad ens completum

li. iij. di. viij.2.

Generatio quare multiplicat᷑ in xpᷣo et nõ filiatio.li

bro.iij.di.viij.⸗x7. ——
Generationẽ volunta:iã nõ eſſc naturalem quõ in /

tlu
anenn
dürren
Pener
Penera
fen

Snen
ſa

Peanirlu
Cinatu

Pertto
Honiäürk
tonct
Pentie
Gantin
n ſi
Hentiu
oi
Bentuu

ens
niſof
GBemnore
Gin fin
bennsdi
hngene
Genlsa
ſicd⸗
Penertd
man

Gann
diter
benngi
inablar
nflin
wiz.

Si

gun
ſiij.
bain

Gi n
40 21
Boigis
poſe⸗
Zunle
hd
nil
ginn⸗
Geim
Glere

ckhinnn

igi nhaln
Alctnil

S
nei heſſn
rufnain hi
a An.
Apün,.
thufanhe
Aineztnüir
nmwrolfape
niaät

ſalgeuti
emipru⸗

Nurtot
e npusg
Uitc ſinn⸗
ee nim’
nor! amms

AArorictu⸗

misſtunt

anmi

denrpentsn
ſeinelin
lidn.
ürornimm
24 e.
utliin

S
Sõ

ein,

46 angen
geuſn
Gulnßß

telligit. li.iij.di. viij. .885.
Generans pꝛius eſte generato qud 5 intelligitf. lib. ii.
di. xxxiiij.16.
BGenerare et facere differunt. li. lij. di. ilij. ö6.
Generationẽ poſterioꝛẽ nõ tollere coꝛruptionẽ pꝛio

„ „

rem quõ intelligik. li.iiij.di. xj.⁊ c.

BGenerale

Generale ſiue vniuerſale eſt duplex.ſ.in pdicando: 2

in cauſando.li. iij. di. xxvij. o.

¶ BGenitalium

Genitaliũ membꝛorũvſus quare debet eẽ magis or
dinatus qᷓ; aliorũ membꝛorũ. li.ij. di.xx.27.

HBenitiuus

Genitiuus caſus conſtruit᷑ tripliciter.li.j. di.iij 51.

Genitiuꝰ ĩ illa auẽte apoſtoli.filij.charitatis ſue aus

tenet᷑. li. j. di. v. 7.
Benitiui Mecharm Apꝛietas.li.j.di.xj..

Genitiuus ille nature quõ conſtruit᷑ ibi.oꝛdo nature J

an ſit in diuinis.li. . di. xx. 24.
BGenitiuus quid requirat vt ꝓpꝛie et vere conſtruat᷑

li..di. xxxiiij..

Genitiuus multiplicem habitudinẽ importat ibidẽ

Wenus

Genus credentiũ eſt duplex ⁊ cui eſt vtilis vilibilis
miſſio ſpirituſſancti.li.j.di. xvj. 13.
Genus rei quid et quid res generis. libꝛo. . diſt. xxj.
6. in fine.
Genus dicit dupliciter et ſcom boc conueniũt aliqᷓ
in genere dupliciter. li. ij. di. xvij. 1.
BGenus aliqua cõplectit ſe aliqua per reductioneʒ
li. ij. di.xxiiij. 29.

SGenera. diuerſorũ pᷣdicari de eodẽ ẽ impoſſibile quõ

intelligit. li.iij. di Vj. 24.

Herundia

—

Gerundia ſet m criplice expoſitionẽ tria dicunt.l. j.

di. xxxix.i. ꝓpe finem.
Gerundia poſſunt dicere cõcomitantiã vel cauſam

in ablatiuo caſu et ſcᷣm quem modum bec eſt ve

ra. filius naſcendo accepit vt ſit ſubſtantia. li. di.

EBigantes

Gns vñ babuerůt oꝛtũ. li. iiij. di. xliiij. 532.

bladium

BGladio ſpirituali et coꝛpoꝛali interfici non eſt ſimile

li. iiij. di. xviij. 71.
BGladiũ vtrũq; ad quẽ vſuzʒ bʒ eccia.li.iiij. di xxxvij. 5§

(Sloꝛia

Bloꝛia quõ ð ꝑficit totã capacitatẽ nature.liij. diſt ix.

Gloꝛioſius eſſe enon conſentire peccato qᷓ temptari

nõ poſſe quõ intelligit᷑.li.ij.di.xxiij.ꝛ.
Gloꝛia quõ reddit impoſſibilem ad malũ et quõ pe⸗
na ad bonũ.li.ij. di. xxxv. 42.

Gloꝛia eſt duplex ⁊ in quapoterit reſurgere qui pec

cauit. li.iij. di. xxxj. 11.
quõ ſaluat oꝛdinẽ nãe iſtitute.li.iij. di. xxxj. 55.

Gloꝛia ſcoᷣm quẽ modũ ẽ in potentijs li.iiij.di.xlix..ꝰ

BGloꝛie actus cuius ſit et videt ꝙ oim potentiarum

G

—

li ii. di rlix q. vee. he. zr.
Bloꝛie actus eſſe plures vel panchoꝛes q;ᷓ tres ſi ĩque

rationes ꝓbare vident᷑ quõ ſunt diſſ. ſoluende. lib.

iiij. di. xlix. 25.7 e totum.

Sratia qui A li. I. di. viij. 39 Iter diffinit multi⸗

plicit᷑ li. ij.di. xxvj.4.⁊ di. xxvij.iI .2 iterũ. di. xxvij.
q.ij. b. in.ij. argumento.
Gratia reſpectu cuius dicit᷑ adiutoꝛiũ.li.j.di.viij. 0
Gratia quõ eſt ars bene viuendi.li.j.di. xiiij. 19.

Gratiã dari ab aliquo ẽ tripliciter.li.j.di.xiiij.22.

BGratia et lumen coꝛpoꝛale diſſimiliter babent. li

92702

j. di. xiiij. 24.

BGratia quõ erpellit culpã. li.. di. xiiij. 25.

Gratia quare nõ põt ꝓduci vel dari ab bomine.li.
di. xiiij. 28.
Gratiã augeri eſt dupliciter.lij di. xv. 45.
Gratia quõ auget᷑ et remittit᷑li.j.di.xv.S.
Gratia qua ratione vnit.li.j.di.xvij.i⁊2. Riiz. diſti⸗
xxvj. 18.
Gratiſicatio ⁊ obduratio quõ ſe babẽt reſpectu me⸗
riti et demeriti.li.j.di.xlj.⁊.

Gratiã alicui ſubtrabi poteſt reſi bici ſub triplici con

ditione.li.j.di xlviij. .
Gratia dicit tripliciter et quõ data ſunt angelo gra⸗

tuita.li.ij.di.iiij.1r.
Gratia eadem quõ dr foꝑans ⁊ cooꝑans.li ij .di.v. 5.

Gratia operans quare dr pᷣueniens Feſbecki gratit

cooperantis.li.ij.di.v.ꝗ.
Gratia non incboauit conuerſi⸗ ionẽ Cangelorũ ſed e cõ
firmanit. li. ij. di. v. 2.
Gratia aliter eſt a deo qᷓ; culpa a diabolo. li diſtin.
viij. Sꝛ.

Bratia tripliciter conſi gerat et aue vniat et que di⸗

ſtinguat. li. ij. di. ix. l3.
Gratia dare lcm maioꝛẽ capacitatẽ naturaliũ põ põt
eſſe dupliciter.li.ij.di.ix..X.
Gratia a quedã dicit eſſe fixra quedã influens etſcvm
quꝗ angeli dicunt᷑ magis pfeciſſe. li. ij. di. xj. 3.

Gratia quo dr eſſe perfectio nature.li.ij ij. di. xxiiij. 10.

ct.xi1.

Gratiã gratũ facientẽ eſſe fidem cũ dilectione intel⸗

ligit᷑ de gratia gratũ faciente non qᷓtũ ad eſſentiã
ſed ꝙtum ad effectum. li.ij.di.xxvj.ʒ.

Gratia ſcᷣm diuerſas comparationes diuerſimode

diffinit. li. ij ijj. di. xxvj. 4.
Gratie diſfimlio magiſtralis li ij di. xxvj. 4. ppefi.

Gratia dei an aliquid ponat circa gratificatũ. lib. ij.

di. xxvj. q. j. a. R. 2.

Gratia humana differt a diuina tmniplici cauſa lib. ij.

di. xxvj. 8.
Gratia diuina aliter ſe babet circa gratificatuz ; qᷓ; di
lectio circa dilectũ.li.ij.di.xxvj.Y.
Gratia et laus diſſimiliter ſe habent li.i. di. xxvj. 11.
Gratia quid ponit circa gratificatũ an aliquid crea.
tum an aliquid increatum libro.ij. di. xvj. 4. ij.b
Be. 14.
Gratia gratũ faciens.ix. effectus habʒ in gratificato
li.ij. di.xxvj.in ſcdo argumento vbi ſcribatur ad
marginem. 13. 2 ad idem. 15. ⁊ gratie aliqui effectꝰ
li.ij. di. xxvij.l2.
Gratia an ſit in genere ſubſtantie vel accidentis. ib.
ij. di. xxvj. q. it. c. Pe. 129.R.
Gratia quare vẽ nobilioꝛ anng et znime efectio.li.
3

4 H vi xxſ ao Hie ponif in principio aceidens

nobilius eſt ponat᷑ ꝙ nullũ accidens =.
Gratia alio modo aſſimilat᷑ deo et alio modo anima
Gratia quale accidens ẽ li.ij.di.xxvj.22.

* * 92

Sratis eſſe ſoꝛmã que eſt pꝛincipiũ vite quõ intelli/

Siatia n5 ſi n genere ſubſtantie ᷓuis ſit de bonis
maximis. li.ij. di.xxvſ. ?D Gq
Biꝛa an inſit aĩe ꝑ ſe an ꝑ accidẽs.li.ij.di.xxvſ.⁊5.
Gratia an ſit in genere accidentis coꝛruptibilis vel
incoꝛruptibilis. li ij. di. xxvj.q.iiij. d. Re.26.
Gr̃a quõ eſt imago et quõ anima.li.ij.di.xxvj.a7.
Gratia a quo dependet.li.ij.di.xxvj.28.

Gratia a quo coꝛrumpit᷑ an a deo an a peccatoꝛe an

a li. ar. li.ij.di.xxvſ..ꝛzꝛzzz.
Gratiã quare permittit deus perire.li.ij.di.xxvj. ʒ
Gratia an pꝛimo inſit ſubſtantie anime vel potetijs.
li.ij. di. vxvj.q.v.e.Re.? 4. v TtTtt.
BGratiã eſſe continuã in ſuo actu quõ intelligit᷑li.ij.
vi. xxvj. 55. 1. 36.

Gratia an compet᷑ ad animã in rõne motoꝛis. lib.ij.

*

di. xxvj. q. vj:f. & 44A 2.
Gratia quõ dr᷑ mouere li.ar.li.ij.di.xxvj.Aa353.
Gratie et li. ar. quare attribuit᷑ omne opus meritoʒi
nym. k(i. ij. di. xxvj. 44.

Gratia an moueat.li.ar.naturaliter an violenter an

voluntarie.li.ij.di.xxvj. sð.
Gratia an moucat li.ar.vt motoꝛ motus vel vt mo
toꝛ non motus.li.ij.di.xxvj. ¶7.
Bra eadẽ ⁊ in ſe nõ variata quò excitat et mouet ad
diuerſa opera li.ij.di.xxvj 48.
Bratia qᷓuis vna tñ multipliciter diuidit᷑ et diffinit
ſcm multiplices cõꝑation es.li.ij.di· xxvij:i.⁊ ad

idem. 15. 7. 14.

Sratia accipit᷑ quadrupliciter et ſcm boc iſta duo

nomina pueniens et ſubſequens quadrupliciter

4

accipiunt᷑.li.ij.di.xxvij.ꝛ2. “
Gratia gratũfaciens an diuidi habeat ꝑ differẽtias
diuerſas per eſſentiam.li.ij. di. xxvij.q.j.a.Re·(o.
Bratiã gratũ facientẽ vnã tm̃ eſt ponere in vna aia
triplici rõne.li.ij. di.xxvij.10. 7.I1. 7. 2.
Gratie nomen equiuocat᷑.li.ij.di.xxvij.ĩ.
GBGratiarũ diuiſiones eſſe quo ſenſu dixerit apls li.ij.
Bratiã multiplicari qꝛ culpa multiplicat᷑ nõ ſequit
li.ij. di. xxvij.1 5.
Gratie actus quõ dicãt᷑ Dimerſſicari . Avin⸗
1

Gratia quare non plurificat᷑ in anima ſicut ſcientia
li. ij. di. xxvij.127.

„

Gratia gratũ faciens et virtus gratuita an differant

ꝑ eſſentiam.li.ij.di.xxvij.q.ij.b.Re..s.
Gratia eſt fides cij dilectione qualis predicatio lib.
ij.di.xxvi. i9.
Gratie aliqua diffinitio nõ eo mõ cõuenitvirtuti gra
ratia cooperans qua rõe dicit᷑ li.ar. cooperari li.ij.
di xxvij. 21.

Gratie et virtuti differenter competit viuiſicare ac/
ceptũ reddere et opus meritoꝛium facere ibidem

„ —

circa medium.

Gratia nõ poteſt circũſcribi a caritate.li.ij.vi.xxvij
SGratia et gloꝛia an differant eſfentiam li.ij. diſtin.

xxvij.q.iij.C.Re. S4.

SGratia qua roe ſumul ſtat ci fideli ij di xxvij.ꝛ5.

Gratia qua ratione ſe babʒ ad gloꝛiã ſicut via ad te:
minũ. li. ij. di.xxvij.ꝛs ꝛ7.
Gratia aliter ſe habet ad gloꝛiam vel pᷣmiũ q; culpa
ad ſupplicium.li.ij.di.xxvij.27. Ad idem. 4s.
Gratiã et gloꝛiã nõ hʒ diuerſiſicare diuerſitas modi
cognoſcendi.li.ij.di.xxvij.29.

Gratie donũ iam babitũ an contingat mereri ꝑ ipſa

gratiã. li. ij. di. xxvij.q.j.d. R. ð0.
Gratia iam babita nõ poteſt mereri qᷓuis contingat
mereri gloꝛiã iam habitã.li.ij.di.xxvij.ʒ1.
Gratiã pꝛimã vel babendã poteſt quis alij mereri g
poteſt ſibi mereri gratiam habitamnon ſequit᷑ li.
ij. di. xxvij 33.

Sratiarũactio quare nõ eſt oꝛdinata ad merendũ iã
habitũ ſicut oꝛatio ad merendũ habendũ.li.ij. di.

xxvij. y4.
GSratia aliter ſe babet ad meritũ ꝙᷓ charitas ad amo
rem. li. ij. di. xxvij.d8„.
Gratie augmentũ an contingat mereri ꝑ gratij.lib.
ij. di. xxvij. q.ij. e. Re.g7. .
Gratie augmentũ quõ contingat mereri.lib.ij.diſti.
xxvij. 58. 7.59.
Gratia quõ poteſt augeri cũ ſit ſimplex et quõ è ſim/
plex. li.ij. di.xxvij.0. =
Gratia ſcdʒ quẽ ꝓfectũ dici

Gratie cõplementũ.i.gloꝛie pꝛemiũ an cõtingat me

rreri per gratia. li.ij. di. xxvij. q.iij,f. R.4 .
Gratis factũ quõ obligat ⁊ nõ obligat li.ij.di. xxvij.

Gratia operans et cooperans an ſit eadem.li.ij.diſt.
xxvija. e
Gratia quid ſit quõ meret᷑ augeri et de tribus gene
ribus bonoꝝ. li. ij. di. xxvij. b.
Gratia comꝑat᷑ ad virtutẽ.li.ij.di.xxvij.d.
Gratia an ſit virtus vel non li.ij.di.xxvij.f.
Gratia et virtus quõ eõꝑant᷑ ad meritũ.li.ij.diſtinc.

Gratie pꝛincipaliter eſt bona voluntas ⁊c.lib.ij.di.

Gratia nõ eſt ſed facit meritũ.li.ij.di.xxvij.x.
Gratia pꝛeueniens qua virtus intelligit᷑ nõ eſt li.ar.
vſus ſed ex ea bonus vſus li.ar.et oĩa bona meri/
ta. li. i. di. xxvijj.ꝰinn.
Gratiã pꝛimã nõ cõtingit mereri triplici rationce.li.
ij. di. xxviij. 2. Sð ”YUẽ
Gratia bumana et diuina differenter ſe babent.li. ij.

Z —

BGratiã pꝛimã an poſſit ſibi aliquis in ſtatu gratie er

iſtens mereri poſt recidiuũ.li.ij.di.xxvnij.75.
BGratie gratis date noiĩe quid intelligat᷑.li.ij.di.xxviij
