rnius et poſteriꝰ quõ poteſt eẽ ſine nouitate circa

eſte li. ij. di. ij. 17.

Peſe et poſterius quõ reducit᷑ ad emanens lib.ij.

di. ij. 20.

Pꝛius et poſterius motu vel tꝑe quõ cauſat᷑ a pꝛio.

ri et poſterioꝛi in magnitudine li.ij. di.ij.26.
Pꝛꝰ eſſe poſſe ſine poſterioꝛi quõ intelligit᷑ li.ij.di.
xij. 7.
Pꝛius ꝑuenire poſſe ad paruã obliquitatẽ ꝙᷓ ad ma
guam quõ ſgtelligit li. ij. di. xxj. 0.

ꝛius eſt eſſe ꝙᷓ agere quõ 8 intelligik li.i ſij. di. xvĩij. 9.
ꝛioꝛi deſtructo deſtrui et poſterius quõ intelligituꝛ
li. iij. di. xxj. II.
Piꝛius eſſe a quo nõ 5 cõuertitur cõſequentia quõ in⸗
telligitur li.iij.di.xxvj.Sõ.
Pꝛius dicit᷑ aliquid altero dupłr liii. diſt. xxvij.ʒ.
et di. xxxiiij.y1.
Pꝛius eẽ declinandũ a malo ꝙᷓ lacere bonũ quõ in⸗
telligit᷑ li.iij.di.xxxiiij.⁊ 5.
Pꝛius et poſterius multipłr accipit et m boc acci
pit᷑ młtipłr oꝛdo donoꝛũ li.iij.di.xxxiiij.ʒi.

Pꝛius dicit᷑ duplr.ſ.ſcdᷣm ſubſtãtiã et ſcvm vſum 2

ſm quẽ modũ vna virtus eſt pꝛioꝛ altera lib. liij.
di.xiiij. 27.

pꝛincipaliter

Principaliter dicit᷑ duplir et quõ accipit᷑ in illa au⸗

totitate ſpũſſanctus vᷣncipaliter peedie a patre.
li dir⸗.

. Pꝛnncipiumt eendi et operandi idem eẽ añ bz ven

ritatem li. j. di. iij. 5.

Principia rerñ quando ſunt inuarabilia libꝛo. di.

viij. 54.

Puncinla conſtitutiua babent quatuoꝛ CSditiones

Principia ⁊ fiuis in puncto nõ ſunt relationes mis
tue li.j.di.ix.22.
Pꝛincipium eſt duplex oꝛiginale et inicisle et ſeom
quem modum filius dicit habere principiũ lib. 1.
i.ix. 3 4.
Pꝛincipium materiale an ſit ponere in diuinis li. .
di. xix. q. iij. g. R. 44.
Pꝛinciplum et pꝛimum aut ſolum dicit oꝛdinẽ aut
cum oꝛdine ſubſtantialẽ differentiã et ſcʒm queʒ
modum pater poteſt vnum et idem potentius eᷓ
filius li.j.di.xx.i .Ad idem.i5.
Paigligiun ⁊ pꝛimũ quõ et ſcom quẽ moauz ſuut
idem li.j.di.xxviij.ĩiꝰ.
Prarcipium pꝓ quo ſtat ibi. pater eſſe principium
totius diuinitatis libꝛo.j.diſt. xxix.I.⁊ ꝓ quo ibi
pater eſt pꝛincipium ſine pꝛincipio libꝛo. j. diſtin.

xxix.2. ”U

Principium poteſt dici et tpaliter . cternaliter li. ſ.

diſt. xxix.ʒ.

Pꝛincipium nõ appꝛopꝛiatur filio niſi ꝑ adaditionẽ

li.j.di.xxix. õ.
Pꝛincipium habere dicit duplret quõ habet filius
pꝛincipium li.j.di.xxix.27.

Pꝛincipium hoc nomen mſuppoſito 12 accipiat eſr⸗

tialiter an poſſit capi ꝑſoualiter ſiue notionaliter
li.j.di. xxix.q.j.a.Re. S.
Pꝛnncipiũ et cã idẽ eſt in creaturis ſed nõ 5 ſic in diui
nis li. . di. xxix. 11.
Pꝛincipium hboc nomen cum accipiatur eſſentiali⸗
ter et notionaliter vtrum dicatur vniuoce vel edᷣ
uoce li.j.di.xxix.q.ij.b.Re.I2.
Pꝛincipium eſtentialiter dictum et notionaliter nõ
ſic differunt ſicut ſapientia et ſapientia genita li.
. di. xxix.1 4.
Pꝛincipium boc non eſt illuch demouſtrato batre 2
filio Sold libro. ſdeltekkixe 8

Principiñ ßm q relatlue dicitur multipliciter accipi
tur li.j.di. xxix.a.d?Db.
Principium put dr̃ notionaliter et eſſentialiter ſic
pater et filius ſunt vnũ principiũ ſpũſſancti libꝛo
j. diſt. xxix. c. . ”!
Principiũ ſpũſſancti ſunt pater et filius vnitate no/
tionis que eſt ſpiratio li.j.di.xxix.d.
Principin hoc nomẽ pro quo ſupponit ibi.In prin
cipio creauit ⁊c̃.li.ij.di.j.ʒ.
Principia duo mundi quare areſtoteles diſtinguit
a tercio libꝛo.ij.di..cc
Principia rerum non ſunt plura ſed vnũ li.ij.di.ij.a.
Et platonis et areſtotilis erroꝛ circa banc materi/
am. b. c. d. ⁊c.

Principia remn eſſe incoꝛmuptibilia quõ intelligit᷑.

li. ij. viſt. vij. 74. 8..=
Principium nobilius eſſe effectu quõ intelligitur li.

¶Priuare
Priuatio maioꝛ eſt non habere nec actũ nec aptitu⸗
dinẽ qᷓ; habere aptitudinẽ et nõ actũ quomodo in
telligitur libꝛo.ij.di.iij. 4s.
Priuari viſione dei abſq; cauſa maioꝛẽ generare do
loꝛẽ quõ intelligitur li.ij.di.xxxiij.ðõ At.
Priuationẽ purã nec intendi nec remitti quõ intelli
gitur libꝛo.ij.di.xxxiiij.8.
Priuationes vt malum ⁊c.poſſunt dici entiũ ſed nõ
entia li. ij. diſt. xxxiiij. 36. *“
Priuationẽ remouere et dare babitũ idem efſe quo/
mõ intelligitur li.iiij. diſt. xvij.,»,7„
Prinationes non recipe magis et minus quõ intelli
gitur li. iiij. diſt. xviij. ?. . —

¶Pꝛocedere
Procedere per modũ voluntatis et liberalitatis eſt
dupliciter. Et quõ ꝓcedunt creature et quõ ſpũs

ſanctus li.j.di.vj. T.
Procedere per modũ exemplaritatis eſt dupliciter.
Et quõ ꝓcedunt creature a deo et quo modo fili/
us li.j.diſt. vj. z.
Proceſſus per modũ liberalitatis eſt dupir Et quo
mõ poteſt cadere in diuina perſona li.j.diſt.x.6.

Proceſſus per modũ artis eſt dupliciter Jbidem.

Procedere in aliũ eſt dupłr et qnõ connenit ꝑſonei
diuinis li.j.di.x.i9.Et di.xj.i,.
Proceche uid dicat in creaturis li.j.di. xj.7. et diſt.
Procedendi duplex.eſt modus ſᷣm alijs xiij.7.

Proceſſio ſpũſſancti nec eſt a patre ſolo neca filio ſo
lo ſufficienter li.j.diſt.xj.o. *
Proceſſionem ſpũſſancti a filio et ſi verba ſacre ſcri
pture aperte non dicant.reꝑitur tñ ſenſus verbo
rum li.j.diſt. xj. 7
Procedere non eſt verbum tranſitiuũ ſed equiualet
tranſitiuo libꝛo.j.diſt.xij.OSõ5. ðUãẽ
Proceſſio an ſit ponenda in diuinis.li.j.diſt.xiij.q.j
a. per totum. .
Proceſſionis ſpũſſancti quomocdo dicitur pater au⸗
toꝛ libꝛo.j.diſ.xiij..
Proeeſio quõ dicit elongationẽ li.j.di.xiij.S.
roceſſio qua rõne tranſfertur a creaturis ad crea/
toꝛem libꝛo.j.diſt. xiij.ꝰ. „ „
Proceſſio et generatio inuenitur in diuinis ſed non
creatio libꝛo.j.diſt.xiij.io.

Pꝛophetatio caypbe tracta

proceſnio ſpũffancti dicit᷑ ad modũ pceſſionis can
ſalis creature li.j.diſt.xiij.ii.

pꝛoceſſio localis us e eectio⸗ li. j. di. xiij.12.
ancti an ſit generatio libꝛo.j.diſt.
rxiij. q.ij. b.per totum.

proceſſio ſpiritu

procefſio quõ eſt cõmune generationi. libꝛo.j.diſt.
xiij.16.

proceſſio quare magis ſpiſancto appropriatur ᷓ

patri et filio li.j.diſt.xiij.i-».
proceſſio ſpſſancti an realiter differat a generatõ

ne filij an ſolum vm roõem intelligendi li. .. dil. xiij.

proceſſio coiter accepta de filio et ſpnᷣſancto.aliud
dicit i; accepta ꝓprie de ſpuſancto li.j.di.xiiij.S
proce rhal ſpnᷣſſancti an ſit ponenda.li.j.diſt.

proceſſio tpꝑalis ſpñſſancti quomodo eſt libꝛo. ſ di⸗

xiiij.2. et. ꝰ.

. proceſſio ab aliquo in aliquich eſt duplt Ibidẽ ꝛ5.

proceſſio ſpſſancti quõ eſt ab aliquo vt in recepti
uã li.. diſt. xiiij. 00,.

proceſſio tꝑalis an ponat in numerũ cum etemali
bꝛo. j. di. xiiij. q. ij. b. R.lXKXK.
proceſſio ꝛ gemiari tripliciter Jbidem.
roceſſione multiplicata mitiplicari ꝓcedens quo
pmodo intelligit᷑ li.j.di.xiiij.66.
proceſſio ſpũſiancti eſt duplex tꝑalis et eternalib.j
diſt. xiii/..2.lyl?ôÜD–§.
proeeſſio vtraq; eſt a patre et filio li..diſt. xiiij b.
Producere
uid eſt tripłr li.j.diſt.ij.. .
producere ꝑ artem et per naturam cõueniũt et dil⸗
ferunt li. j. diſt. ij. 25.
producere aliũ ex ſeipᷣo eſt duplr li.j.i.ix. .
producere aliam perſonam non eſt tantũ rõe amo⸗
ris li.j.diſt.x.⁊ꝛ o. ”
Producere ſubſtautiã ſimüẽ eſt triptr libꝛo ·j.diſtin.

riij.rI.
Producere creaturam et ꝓducere ꝑſonam differut
libꝛo0. ſ.diſt. xx.l .ᷣͤ “ð”ðð
Productio bʒ ſe triplir reſpectu pducti li.ij diſt..s·
Progucto quõ eſt ſine motu li.ij.di.j.vs.
Prosuctl morme an ſi cxaliquo au ex nibilo. libꝛo
ij. diſt. vij. 76. —
Productoꝝ ꝑ ſuaceſfſionẽ tria mẽbꝛa li. i. di. xx. 0.
Productio ꝑ generatõnem ⁊ creationẽ non tollune
vyniuocationem li. ij. diſt. xxxj.- l 2.
Pꝛophetare Prophe
ta. prophbetia. ,„„ ,„ „
Propbetie ſpũs datur in maioꝛi abundantia dupli
citer libꝛo.j. di. ij.. —
Propbeti⸗ quid babet pricipali obiecto et motiuo
li. iij. diſt. xxiitj. ꝛ1.
Pꝛophetia ⁊ fides quõ eſt non ſolum futuroꝛũ ſed
etiam preteritoꝝ li.iij.di.xxv.Ai.

Propbeta quõ odiebat odientes libꝛo.ij di xxviij.

Propperßnn gitrer habuit balaam aliter da⸗ 24·
uicd li.iiij.diſt. xviij. 47.
tur libꝛo.iiij. diſt. xix.l. i
Profectus

rofectus eſt dupler libꝛo.ij.diſ. xxxvij.4.
ꝛofectus cognitionis habet ſtatuʒ aliter in

„

chtiſto

Nitrital
Nent,
ſcntenest

*

Prbbiton
luntuen
Pwbbitogl

Main
jii den
Polende⸗
Gturllii
Polapote
hclidz
Puncd
a
Ctinlegel
Poiodeni
win
Posaun
Wnse
wlii
Duik
bareyi
17e;
Poles
gend
rp⸗

Ponſo⸗
Donte
Müſing

Pomatii
diiii ,
Dopgii

Dmnginci
Nonnelige⸗
tatbepon
W
icnneſi

ipyt.

linicc⸗
iu n

Nrtnwrianc.
u.

hr in
u ntni
ii. 4
neecilii
chen
mpflſofin
.
cheyfliat
umdtmi

mügritin

ztunie
tichn an tel

ne

Delittera
gliter in alijs beatis li.iij. di. xiiij. 18.

ofundum

Pꝛofunda quat pꝛ que tractant᷑ in quaruo: libꝛis
ſententiaꝝ li. 1 in plogo. 4.

Progreſſum oelen tu eiab inferioꝛi ad ſuperius
quõ intelligit᷑ li.iij.di.xxxiiij.,ꝛ2.

¶Pꝛobereticum

Pꝛobereticũ verbũ cuius eſt nature ture vel Ppꝛietatis.

li.ij. di. xliij.3.

WPꝛohibitio

Pꝛobibitio quare pꝛiuat rationẽ ſigni circa diuinã
voluntatem li. j di. xl v. ¶5.

Pꝛohibito aliquo eius oppo ſitũ cẽ pᷣceptũ quomõ P

intelligit᷑ li.iij.di.xxxvij.ʒi.

ꝛ0lesg

Proli qñ imputat᷑ impꝛoperiũ et debitũ parentum
li.iij. di. xij. . ⁊. 5.
Pꝛolem debere aſſimilari ſuo pꝛincipic quõ intelli⸗
gitur li.iij.di xij. 28.
Pꝛoles poteſt queri triplicli intentione et vᷣm quem
moũ dz queri in matrimonio li.iiij.di.xxxj..
ꝛoles peccatrix qua roe naſcit li.iiij.di.xxxj.ꝛ1.
olem querere quare nõ eſt pceptũ in euangelio ſi
cut in lege li.iiij di. xxxiij.9.
Pꝛolis bonũ adeo neceſſariũ eſt vt ꝓpter ipᷣm vellct
deus aliquid detrahi bono fidei ⁊ ſacramenti lib.
fiij. di. xxxiij. 24.

Pꝛoles cuius conditionẽ ſequit᷑ dum parentes ſũt

diſparis conditionis qtũ ad ſeruitutẽ et liberta⸗
tem li.iiij.di.xxxvj.q.iij.c.R.t.oõ.

Pꝛolẽ ſequi bere patris cõdtionẽ ſi que rõ rões pꝛo

bare vident᷑ quõ ſunt diſſe oluẽde li iiij.diſt. xxxvj.
17. et per totum.
Pꝛoles que naſcitur ex patre fieli et matre infideli
quem debet ſequi q; chtum ad religionez li. ij. diſti.

xxix. 5.
Pꝛomiſſio

Pꝛomiſſio põt eẽ ſimulata dupixr li.iiij.di. xxxviij. 5.
Pꝛomittere contingit duplici verbo et qd ptinet ad
votũ ſimplex qð ad ſolenne li.iiij.di.xxviij. ĩ3.

Pꝛomotiuum

Pꝛomotiuñ ad bonũ poteſt aliquich eſſe di eduplr li.iij.
di. iij. I.

Pꝛomotiuũ ad lanitatẽ põt aliquid eſe dupit. li.iij.

di. iij. 2.

Pꝛonioiem eẽ den ad miſera ndũ qᷓ qᷓ; ad cõdemnãdũ
quõ intelligit᷑ libꝛo.ij.di.xxxiij.2i.⁊ li.iiij.di.iiij.l
Item bic ponit᷑ contra honoꝛẽ retractare ponat᷑
contra hominẽ retractare.
Pꝛoni quare ſumus ad malũ et difficil es ad bonũ.
li.ij. di. xxxvij. 46.

Pꝛonomẽ vbi dicik demoſtrare certã perſonam ibi
ſtat perſona interdũ ꝓ ſuppoſito li.iij.di. x. 15.
Pꝛonomen demonſtrare perſonam quomõ intel/

ligit li. iij. di. xj. 2 7.
ropalſ io
Pꝛopaſſio quid eſt et quõ eſt in nobes k ains firin.
xðᷣo li.iij.di.xv. .

Pꝛo

Prope deñ eſſe põt intelligi duptr lerdl. xlüiij.2.

Nꝛopꝛietas pꝛopꝛium

ropꝛietates perſonaꝝ an ſit ponere in diuinis nõ
ſolũ vocaliter ſed etiã realiter libro. 6 rxxvj. q. ſ.
a. R. 12.2 per totum.
Pꝛoprietates ꝑſonarũ quid ſint an relatöes an non
li.j.di. xxvj.q.ij.b.Re. 17. et per totum.
Pꝛopꝛietatũ actꝰ an ſit bypoſtaſes diſtinguere aut

ꝛopꝛietatũ numerus an ſit finitus an non li.j di

ſti. xxvj.q.iiij.d.Re.27.

Propꝛictas relatio notio differut ibidem.

Pꝛopꝛietates et relatiões que ſunt notiones ⁊ que

non li.j.di. xxvj.?2 9.
Proprietates tĩ tres eẽ qua rõe dixerit Dañ li. j.
di. xxvj. b. .
Pꝛopꝛietas quõ dʒ ↄuerti cũ ꝑſona li.j. di. xxvj. 5i2⸗
Pꝛopꝛietates aſſignant᷑ hypoſtaſibus et de boc no⸗
mine hypoſtaſis li.j.di.xxvj.D.
Pꝛopꝛietates perſonarũ pleꝛumq; relationes zZnO
tiones dicunt᷑ li.j.di. xxvj.bd.
Paorin patris Ipꝛiũ filij ꝓpꝛiũ ſpaſancti auic ſit
ibidem.

Pꝛopꝛietates pſonanꝝ quid ſint li.j.di. rxvj.c.

Pꝛopꝛiũ vnigeniti cur dr ꝙ ſit filins dei cũ etiã bo⸗ .
mines ſint filij dei li. j. di. xxvj..d. .
Pꝛonꝛiũ patris ẽ ꝙ ſemp eſt pater quõ intelligitur.
li.J.di.xxvij...·
Pꝛopꝛictas dupir dicit naturalis quẽadmoduʒ o
do nature li.j.di.xxvij..
Pꝛopꝛietas nulla in diuinis acquirit P acti quõ in 7
telligit᷑ illa ppoſitio li.. di. xxvij. 12.

Pꝛopꝛietates an conringat abſtrahi li. di. xx xxvij.q. 4

iij. c. R.iĩ 4.et per totum.
Propꝛietatũ ſiue notionũ materiã contrarie tracta
re an ſit peccatũ li. ..di. xxvij. q. iiij. d. Re. 17. et per
Ptor um.
Propaizates dege⸗ eede; an ſint ab Aug. Neyla. ammgna
I. di. xxvij.a.b.
Propzietates ſignificant i in concretione reſpectu by
poſtaſuʒ. lib. .di. xxvij. d.
Pꝛopꝛietates pſonarũ expꝛimunt᷑ evocabula min?
vſitata li.j.di.xxvij. .
Propꝛia nomina in diuinis p regulam cognoſcunt᷑
a cõmunibꝰ li. j.di. xxvij.f. Opponit contra regu
lam g. Et ex R.ad oppoſitionem elicit aliam re⸗
gulam h.

Pꝛoprietas pſonalis quid li.j di. xxviij. 20.

ꝛopꝛietas quale eſſe dat e li.j.di.xxviij. 22.
Peopuckas perſonalis ud dici⸗ totũ ecfe ꝑſone lib.
j. di. xxviij. 24.
Proprietas ſᷣm quã pater dr ingenitus que ſit li. j.
di. xxviij. c.
Propꝛietas eſt eſſentia et eſre entia non diſtinguitur
ergo nec ꝓpꝛietas. Solo.li. di.xxxiij. 1.
Pꝛopꝛietas quare eſt in perſons Ft diſtinguens i in

eſſentia non li.j.di.xxxiij..

diſtctias oñdẽ li..di. xxvj.q.iij:c. R.20. ⁊ ꝑ totux-

Pꝛopꝛictas an fit ꝑſona li.j.di.xxxiij.q.j.a.R.:.⁊
cotum. ZẽZD
Piꝛopꝛietas an ſit eſſentia li.j.di.xxxiij.q. ij.b. Re.l1.
Propꝛietas qua rõe diſtinguit li.j.di. xxxiij.3.
Pꝛopꝛ etas qua rõe nõ pꝛedicat᷑ de ſubſtantia lib.j.
diſt. xxxiij.14.

Pꝛopꝛietas an pꝛedicet᷑ ꝑ ſe an m acci. ens de eſtẽ

tia li.j.di.xxxiij. S.

Pꝛopꝛietas creat qꝛ eſſentia creat non ſequit lib. j.

di. xxxiij.16. . 2“ . “
Pꝛop:ietas ſiue notio vnius pſone an predicet᷑ de
alio li.j.di.xxxiij.q.iij.c.Re.ĩS.et per totum.

Pꝛoprietas ſiue notio eadẽ an pᷣdicet᷑ de ſe denomi

natiue li.j.di. xxxiij.q.iiij.d.Re.24. ⁊ per totum.
Propꝛietates ſunt ꝑſone et in ꝑſonis li.j.di.xxxiij.a
b.c. d. 2 per totum.
Pꝛopriñ non cõicat᷑ ergo nec cõmune appꝛopꝛiatuꝛ
nõ ſequitur li.j.di.xxxiiij.29.

Propꝛiũ manere de genere accideutiũ quõ intelligi

Pꝛopꝛietas eſt duplex.ſ.qtũ adrẽ et qᷓtũ ad modũ
Pꝛopꝛiñ eſt duplex.ſ.pꝛiũ ſimplex et ꝓpꝛiũ alicuili
bro.ij. di. xvj.22.

Pꝛopꝛietatẽ intenſioꝛẽ eẽ eũ appꝛopinquat oꝛigini
quõ intelligitur li.ij.di.xxxiij.ð2.

. — ——

Propꝛietatẽ nõ perimi q diu ẽ cũ ſua oꝛigine quõ in

telligit li.iij. vi.iij. . . 2
Pꝛopꝛietatẽ partis denomiare totũ hʒ inſtantiã li.
iij. di. v. 45. . .
Pꝛopꝛietatis nomẽ cõicatũ alijs ꝑſonis inducerèe cõ
fuſionẽ quõ intelligit᷑ li.iij.di.x.8.
Pꝛopꝛiũ ſiue ſuũ dicit᷑ duplr ⁊ quõ charitas nõ que
rit que ſua ſunt liiiij.di.xxix.22.

Propoꝛtionis conuenientia atteudit᷑ penes ſimilit

ſe habere li. ij. di. xvj. 8.

Pꝛopoꝛtio dupliciter accipit᷑ et ſcᷣm quã acceptio
nem veriſicat ꝙ vbicũq; ſit oꝛdo ꝙ ibi ſit ꝓpoꝛtio

li.iij.di.xxix.⁊o. —=
(Pꝛopoſitio
Pꝛopoſitio multiplex qn eſt diſtiguẽda li.j.di.vj.x.

Pꝛopoſitionis ↄtradictoꝛie oppoſitio accipit᷑ negẽ

do cõpoſitionẽ pꝛincipalẽ li.j.di.xij.i.

Propoſitũ obligare ad continentiã quõ intelligitaꝛ

li.qiiij.di.xxxviij. .
Pꝛopter quoꝗ viuerſificat᷑ li.j.di.ĩʒ.
Pꝛopter ſe dicit᷑ dupliciter li.j.di.j.i F5.
Pꝛopter quã cauſam dicit in auẽte Aug. Omnia ſt᷑
vnũ ꝓpter patrẽ li.j.di.xxxj.2.
Pꝛopter et in differunt li.ij.diſt.xxxviij.22.

Pꝛopter pꝛepoſitio dupłr accipit᷑ et quõ põt vnum
et ide:n credi ꝓpter ſe et ꝓpter aliud lib.iij.diſtin.

Propter quod vnũqdqʒ ⁊ illud magis quõ intelli-
Gitur li. iij. di. xxxij.29.

Pꝛouidentia

Pꝛouidentia fit dupliciter et que reperi in bomi/

nibus et que in bꝛutis animalibus libro.ij diſtin.
xxv. 15.

Pꝛudentie ſummus actus in quo conſiſtit li.ij diſt.

¶Pꝛoximus
Proxiĩmi noĩe quid intelligat᷑ in precepto de diligẽ/
do ꝓximo li.iij.di.xxviij.. ;—.
Pꝛoximũ eſſe qᷓtũ ad actũ diligendi qui cõicat in rõ
nc quõ intelligit᷑.li.iij.di.xxviij. .
Pꝛotimus dicit᷑ diuerſis modis li.iij.di.xxviij.e.

Pꝛoximi dilectio quõ dicit᷑ legis impletio li.iij.diſti.

1.Et diſt. xl.ũ ñ ñ ll.

Pubertatis tps quare citius cõputat᷑ in femina q̈i

xxxvij. 4

227

viro.li.iiij.di.x

—

Puer ſi ante.·xiii. annos cõtraberet verba de pre⸗
ſentict de facto coꝛrũperet ſponſam vtrũ ſeꝑani q̃

agt li. ilij. di. xxxvj.ð.
Pugna et victoꝛia eſt duplex ſcᷣm ip duplex eſt vir
tus et qua virtute xps vicit diabolũ libꝛo. iij.diſti.
FV. I0. . “ G
Pulchꝛitudo

Dulchꝛitudinis duplex ratio li.j.di.xxxj.ↄy99.

Pulchrum et bonũ qua rõe ſunt idem libꝛo.j. diſti.
xxx j.dd. “
DPulchꝛitndo celſitudo et duledo põt dupſr accipi.

li. ij. diſt. xxxviij.25.

Dulchꝛitudo in muliere et viro dupir poteſt moue

re ad matrimoniũ et ᷣm quẽ modum ẽ cã minus

honeſta li.iiij.di. xxx.?.

luis

Pulueres ſiue cineres bominis moꝛtui babẽt appe

titũ ad coꝛpus ſcᷣm triplicem opinionẽ li.iiij.di.

—

Punctus quomodo eſt ſimpliciſſimum lib..diſtin.

Punctus aſſignatur duplr in circulo iibꝛo.ij. diſtin.

Punire ſufficiẽter eſt dupliciter libꝛd.ij.di.xxxvi.ꝛ2.
Punitio nõ ſolũ ẽ a diuina iuſticia ſᷣ etiã qũqʒ a di⸗
uina miſericoꝛdia li.ij.di.xxxvj.29. „.. .
Puniri an ſit voluntatis ꝓpꝛiũ ſicut peccare li.ij.di
ſti. xlj. ꝗq. iij. f. P. 49. „„ .,
Punit̃᷑ aliquis ꝓ veniali et moꝛtali ſimul ſi in vtro
qʒ decedat li.ij.di.xlij.ʒS.et per totum.
Puniri nõ aliũ ꝙᷓ; eũ qui peccauit quõ intelligit.li.
iij. diſt. xij. . .
Purgatoꝛium
Purgatoꝛij ignẽ nõ eſſe perpetuũ quõ intelligit lib.
li. Di. xx. . 6 . „„ .
Purgatoꝛij penam an ſit ponere libro.iiij.di.xx.q·j

Porom
M ſon⸗
eerton
Patof
diran
Pargnom
ponarum
gponoc⸗
.
groy
ijch⸗
Drmnz
hfu
Pargtorii
Aende
ſnnrevi
Nite
Pergto
nare⸗
Pargno
torummyt
mocoſt
Cpco
Purpvorin
nuſoloi
Prgtoie
Wwſere
olee
un.
Prperi
alpe
u.
Dnadii
mave
eNn

111*

eNh
Yurpmm
Ahtru
eeſii
Dupun⸗
inddinſa
luan
aniduse
igfe
„Oliß
Purptoi
derpam
Wan. .
Difu
lii
Pege 4
Nngtoi

ar drhnr
wrſninni

ane

eeebt
SNaälgän.

chumn

4 —

terolſam
uelt nirſi

õ

gen

— in

tummſini

–

Delittera
3. Pe. 9.

Pehede penam non eſſe ſi que reset auẽtes v
dent᷑ ſonare quõ ſunt intelligende li. iij. vi. xx.i 0.
et per totum.
Purgatoꝛij dey⸗ an ſit maxim a penaꝝ tpaliũñ li.iiij.
di. xx.q.ij.b He. 17.
Purgatoꝛij penam non eſte grauiſſimam omnium
penarum tꝑaliũ ſi que rationes ꝓbare videntur
quomodo ſunt diſſoluen de libꝛo.iiij. diſtin.xx.20
et per totum.
Paroaoꝛj pena an ſit voluntaria libꝛo . iiij· dixx..
Durgatoꝛij in pena an ſit it minoꝛ certitudo de gloꝛia
i in via lib. iiij. diſt. xx. q. iiij. d. Re. 2 4.
Purgauoꝛi in en animas minoꝛẽ babere certitu
dinem de ꝛia qᷓ; ille que ſunt in via ſi que rões
ſonare vident᷑ quomodo ſunt intelligende li. i. iiij.
diſt. xx. 2 5. et ꝑ totum,.
Purgatoꝛij pena quoꝝ miniſterio inf ligat li.ij.di.
Purgatoꝛij penã inferri miniſterio demonũ vt tor⸗
toꝛum vbi loquit᷑ ſcriptura vel ꝓbat ratio quo/
mogo ſit intelligenda vel ſoluenda li.iij. di · xx. 30
et per totum.

Purgatoꝛium an ſit in loco ſuperioꝛi an inferioꝛi an

medio li.iiij.di.xx.q.vj.f. Re.ʒ 4.

PDurgatoꝛiũ eẽ ſurſuʒ i ſpera ignisvel media regiõe
aeris ſi exempla rões et aucẽtesvident᷑ ſonare quo

9292220

modo ſunt diſſoluende libꝛo. iiij. diſtin. xx. 5.
totum.

Purgatoꝛij pena an poſt hanc vitam purgat ab ali

3 culpa an ſolum a pena libꝛo.iiij diſt. xxj.q.j. c
18.
Purgatoꝛij pena ꝙ non poſſit aliquos poſt banc vi
tam a veniali culpa purgare ſi que rationes ſona
re videntur quomodo ſunt ſoluende li. iij. di. xxj.
19. et per totum.

Purgatoꝛij i ignis an ſit materialis an ſpiritualis li.

iiij. di. xxj.q.ij.d.Re.25.
Purgatoriji ignem eſſe ſpiritualem ſi que rationes
et autoꝛitatesvidentur appꝛobare quõ ſunt expo
nende li.iiij.di.xxj.2s.et per totum.

Purgatorij a pena an vnus liberetur ante alĩ libꝛ.

iiij.di.xxj.q. 1.e. Be.dĩ.
Purgatoꝛij penã q;tum ad durationem eſſe debere
omnibus equalem eo ꝙ premia in celo et ſuppli
cia in inferno ſunt in om nibus Aue durationis.

Solo li iii di. xr.32.

Purgatoꝛij a pena qᷓ; cito liberat᷑ paruus peccator
per paruã penam tam cito liberat᷑ magnus ꝑ ma
gnam. Solo. li. iiij. di. xxj. 33.
nrgatoꝛij a pena qua roc alius alio citius liberat
li. iiij. di. xxj..

Purgat bomo in purgatoꝛio a culpa lib ii diſtinc.

xxj. a.

1 Parꝛioij pena qᷓ;diu durat livꝛ0. iij. di. xxj b. c. d.

Qualitas

Aalitas conſiderat᷑ dupłr et ſeʒm quẽ
modũ acceptionis dicit᷑ res nobilioꝛ li.
I1. diſt. xx. 6.
Aualitas quid dicat᷑ libꝛo.j. di. xxij.t 1.
Aualitatũ pꝛimaꝝ aliquã quedã cor⸗
por babeß⸗ quedã nõ li.ij. di.xiiij..
2ansr gliqua que agit in aliug habet mnplicrc c5⸗

— .

parationem et quõ ſunt ille cõgationes oꝛainate
li. iiij. di. xvij. 31.
Aualitatis tria genera boluere quidã i in dementis

995% %%

lib.iiij. diſt. xl viij. y2.

¶Quantitas

Quantitas dicit duplr. ſ. Apꝛie et metbaphoꝛice et qᷓ
eeſt in coꝛpoꝛalibus et quel in ſpiritualibus li. 1·di.
xvij. 5. 2. di. xix.12.

Quantitas virtutis pfecta eſt duptr et que eſt i deo

li.j.di.xvij.Sʒ.
Quantum et tantum aliter conſiderant᷑ cũ ſunt no
Mn et aliter cum ſunt aduerbia libꝛo.i ij. diſtinc.
xl. 14.
Quantitas molis et virtutis differunt et quoimodo
ſcᷣm boc infinitum accipiatur libꝛo. iij. diſtinccti.

rii..

(MQuaternitas

Quaternitas pbatur in diuinis et ſoluitur li. ro.

v. 4.
Quachio⸗ fuerunt primo creata.ſ. celum empirreuz
angelica natura materia t tempus libꝛo. ij. diſti.

ij. 29.
Quecũqʒ
Quecũqʒ; vni et eidem ſunt eadem inter ſe ſa ut ende
in duobus inſtantiã bʒ li. di. xxxiiij. 6. Ad idem
li. .diſt. xxxiij. 0.
Quecũq; ſunt vnita inſepabiliter extendunt ſe ad
omnem locum equaliter quõ intelligitur li.iij.di.
xxij.17.
Quecunqʒ ſunt vnum in ſuppoſito coõcomitãt lei in
Anr. loco inſepabiliter. quõ intelligitur liii· diſ.
Qui
Qui relatiuũ facit relationem ſimplicemvxł ꝑſonalẽ

ſcom quam variatur veritas et falſitas Ppoſitio⸗
nis li.j.di.iiij.õ.

Qui querit de ſuppoſito certo lij. Idixxvaꝛ.

¶Quid

Quid multitlla⸗ mogo querit li. j j. di. xxv. I1I.

Wicquid

Quicquid eſt cauſa cauſe eſt etiam cauſa cauſati bʒ
inſtantism li.ij.di.xxxiiij.ix.

Quod

Quodẽ et quo eſt quodã mõ dfferunt 2 quoga mõ
conueniũt in rebus li.ij.di.j. A.

nieſcere
Auieſerre dicit aliau id alicui dupliciter lib. ij. diſti.
xlj. 51.
De quiete coꝛꝑis xpi in ſepulcro vide liiij. di. xxij. q.

iij.c. R. 35.
¶Katio KRationalis

Ea bumana quãdo euacuat menituz
fidei li.j.in ꝓlogo.i3.

Rationale dicit᷑ dupłr et ᷣm quẽ mo⸗

aur accipit᷑ in diffinitione pſone lib. j.

*

xxv. 17.

Batio anig wagt i⸗ voruit deus facere cunctal ſil
2

H ratio ꝓhibuit li..di. xlij.-. .. . .
NRatio n victt eqͥſſima dei voluntas li. ..di. xtiij. 4.
Rationale ſᷣm ꝙ ẽ differentia eime ⁊ angelidift⸗
il.ij. vi. j. 755. ”
Rationalis ptãtes eẽ ad oppoſita quõ intelligit lib.
ij. di. vij. 30. Ad idem li. ij. di. xxv. 427.7. 52,.
Rõ quõ regit iraſcibilẽ et cõcupiſcibilẽ in rõnalibus
et bꝛutis li.ij. di. xxv. 2. „=
Rationis iudiciũ eſt duplex et q illoꝝ ẽ cũvolunta
te li.ij. di. xxv. y. ècU
Rationis vſus quare impedit᷑ ex ineptitudie coꝛpo
ris et quare impedit᷑ magis ꝙỹ vſus inferioꝛis vir
tutis li.ij.di.xxv.70. . W
NRatio qᷓre magis impedit᷑ qtũ ad vſuz li. ar. ᷓ q;tuʒ
ad alios actꝰ? rationalis quos in ſomnis et furio/
ſis aliqñ dinoſcit᷑ habere li.iij.di.xxv.?1
Rõ duplir ꝓcedit in inquirendo li.ij.di.xxx.4.
Ratio quõ dicit᷑ ꝑdidiſſe dominiũ ſuꝑ vires inferio
res li.ij.di.xxxij.ʒ. .
Rario ꝓ quo ſumit᷑ cũ dr̃ ꝙ ꝑ peccatu oĩ vi rõnis pᷣ
uamur li.ij.di.xxxix.ðð. .
ationẽ reddere de omni verbo ocioſo quõ intelli/
git̃ li.ij. di. xlj.22.
MRationẽ reddere qliter tempus fuerit expẽſuʒz quõ
intelligitur li. ij. di. xlj. 28.
Rationali in nartura an fuerit maioꝛ congruitas ad
vnionẽ diuine et hũane nature qꝙᷓ in totovniuerſo
an econtrario li.iij.di. ij. q.j.a. R. s.
Ratio duptr conſiderat᷑.ſ.vt rõ et vt natura et quõ
aĩa xpᷣi cõpatiebat᷑ corpoꝛi patienti et quõ non li.
ationẽ ſuperioꝛẽ dici inquãtũ cõuertit᷑ ad ſuperio
rra quõ intelligit᷑ li.iij.di.xxj. 8. S=
ationis et ſenſualitatis diſſenſus põt eẽ duplex.ſ.
qtũ ad volitũ et qtũ ad actũ volendi. ⁊c.li.iij. di.
xveh.=D. — „ ——
mrionale dĩ aliqͥd dupliciter ⁊ quõ dicit᷑ magis cõ
ſonare virtuti ꝑfecte li.iij.di.xxiij.. .
Põnale dicit᷑ duplłr ᷣm phos li.iij.di.xxxiij.⁊2.

Kationale dicit᷑ dupliciter ſcm theologos li. ifj. di.

Roͤnalis actus quõ dicit᷑ eẽ pꝛioꝛ aetu cõcupiſcibilil
et iraſcibilis li.iij. di.xxxvij.vʒ.

((Kagclius
Radius ſplendoꝛ et lumen drũt li.j.di.ix.i.
Radius quare nõ mouet᷑ in aere moto aere li.j.diſt.
xxxvij. / „ 1 „ „ „
Radius qñ mouet᷑ ſubito li.j.diſt.xxxvij.so.et.oõt.
Radius quare mouet᷑ in aqua aqua mota li.ij. diſt.
xiij. 36. di. xxv. 59. ,B
Radioꝝ confractio et interſecatio quare dicit᷑ fieri.
Kagius quare non inquinat᷑ a rebus fedis li.iij.di.
ij.2.

Kadir
adicẽ ſanctã ramos ſanctos ꝓducere quõ intelli/
git᷑ li. ij. di. xxxij.23.
Radix et initiũ drñt et cõueniñt li.ij.di.xlij.i. v5.
adirx accipit᷑ tripliciter li.ij.di.xlij..6õ6.
Radix eſt triplex li.ij.di.xlij.ĩ.7.

Rancoꝛẽ et rancoꝛis ſigna qn tenenm er Dith Aee Ie,

iij. di. xxx.2.
gP

Napina vſura ſacrilegiũ et fureu quò diſferuit ii. iij,

di. xxxvij.12.

(Kar.

Rarũ et denſum aliter ẽ in natura celeſti et lallxer /

natura elementari li.ij.di xiiij.ð7.

[Reus Keatus

Reus qᷓ eſt qui aliũ nõ iuuat ne pereat li .di xi z2.
Reatus ſiue obligatio ad penã ſuꝑ quid fundet᷑ m

quoꝛundã opinion li.ij.di.xlij.i.

Reatus ſiue obligatio ad penã eſt duplex li.ij. diſti.

xlij. 2.

Reatus pene ctenne ſup quo fundar bm bonauẽtn

re determinationẽ li.ij.di. xlij.ʒ.

Reatus qualiter poteſt manere peccato abeũte lib.

ij. diſt. xlij. c. „ . .d . „ „ „
Rezens multipliciter accipit᷑ in ſcriptura li.ij. diſti.

.D.
Reũ vel ininſtũ ſe fateri ẽ dupliciter et quõ dz ſe bõ

reũ fateri li.iiij.diſt.xxj.i.

Reatus peccati dupir conſiderat᷑ et bmauẽ moduʒ

pctã dimiſſa redeũt li.iiij.di.xxij...

Kecipere

Necepeũ eſſe in recipiente g modũ recipientis qus
intelligit liij.vi.ij. . :·li. iij.di. . 7.·

Kectirudo
Reetitudo quid ſit li.ij.in ꝓlogo. s.

Rectitudo eſt duplex ⁊ penes quã eſt iuſticia oꝛigi
lis et penes quã iuſticia meritoꝛia

catio

—

Recipꝛocatio nõ reciptt᷑ in bis vbi vnũ ẽ pꝛincipiu,z

vel cã alterius quò intelligit᷑ li.j.di.xxxj.iĩ p.

Reconciliatio

Reconciliatio per pꝛeces vbi babet locum lib. ijdi.

xxv.i Koo.. dr.
Derveconciliatione quere plura vbi ſatiſfacere ⁊ vbi

indulgentia. „
RKecregtio“
Recreationis effectũ ſiue actũ eſſe a ſold deo quõ in
telligit᷑ li.ij.di.xxvj.ĩ. 7.
¶RKRecuperare
Recuperare ⁊ viuificare differu
rxuij.⸗y
(KReddere
Redadite que ſunt ceſaris ceſari quomodo intellig
1 tur li.ij. di. xliiij. 55.

KRedemptio

10W—w—

Redemptio generis bumani quatuoꝛ complectitut
li.iij. in ꝓlogoa.

nt libro. iij. diſtine.

uerotcrd
ſbeo tdin
ornbtio

ötetumean
gelitant
ſiiyennil
nachrtinn
muuiß
Ccunliiſd.
Redmaegen
cuocong⸗
ecinicotuf
liſcliiid
gedontnos

Ralocade
Reauauntun
fepſelii.
enui
Oiſin trrin

ſvum.
Paeneckdup
Progigte

ſm o

inpnaen
Kocß
ammndt
cer

Mrrone⸗
nischin
veqt
his ibrpb
anons
ſtenliii.
Mercato
Munedi

tsingig
hoqu
ſcttiou
rledic
ediliſſd
toppne
Nauonesu
Neſoduae
ucnigiö

14

.

2 –

finnan dce
eiih..
s Kendn
—
uheniſhguſi
Küzdih.
idpictgti⸗

Aati;

ahiinli
reridgreni
üm..

kanihgin
riün

ecpar

6Aiiie

nmmd.

iiianttulii⸗
opnen
õ
li M
Cnlug

õ

mnhlie

Ned

iuiii⸗

M.

mpen,

m

rbn

Delittera

Bedemptoꝛ quõ dicitur aliq pat᷑ vel ſpũſſanctus.
libꝛo.iij.di.xix. S. et. ẽ.

Redemptio noſtra quare magis attribuitur paſſiöi

qᷓ; reſurrectioni li.iij.di.xix.ꝛ“2.
Redẽptoꝛ an ſit ſolus filius li.iij.diſt.xix.q.i.e.Re. ʒ.
Redẽptoꝛ dicit᷑ aliquis dupłr et ſm quẽ modũ com
petit tm̃ filio ⁊c.li.iij.di.xix.4.

pær moꝛtẽ xp̃i ſi alicubi legitur quõ ſit intelligen
Redimere genus bumanũ per paſſionẽ xpᷣi fuit mo
dus congruꝰ li.iij.di.xx.a.

„

edimi potuiſſet genus humanũ alio mõ ſi dexvo/

luiſſet li.ij. di. xxec.bd.
Redemit nos deꝰ maioꝛi pꝛecio qᷓ; nos valemus.li.

₰

Keducere

Reduci ad aliquid eſt duotr li.j.di.xxvj.ꝛ2.
Reducuntur aliqua ad genus ⁊ ſunt aliqua in gene/

Reduci per accidẽs ad per ſe quõ intelligitur libꝛo. ij

diſtin. xxxiiij.28.

NPelatio quid requinit vt diſtinguat li.i.di.iĩx.28.

Referri ſeipſo poteſt eẽ tripłr li.j.di.xxvj..s.
Referri ad aliquẽ põt eẽ duplrx li.j.di.xxviij.OS.

Referre Relatio Rela

7%0

Relatio qñ de neceſſitate ponit mutatiõem in altero
extreęmoꝝ et qñ non li.j.di.viij.28.

Ręlatõnes mutue ꝓpꝛie requirunf᷑ ad diſtinctioneʒ

pſonarum libꝛo.j-di.ix.27. et.28.
Relationes quare magis faciunt diſtinctionẽ in ꝑſo
nis i in eſſentia li. j.diſt.ix.ʒo.
Relatiue quõ dꝛ tam hoc nomẽ donũ qᷓ; boc nomen

ſpũs libꝛo.j.di.xviij.i.

Raationis qua rõne eſt relatio li.j.diſt.xviij.2. Ad

idem li.iiij.di.xix.ʒ 4.

Relatio actualis ponit vtrũq; extremuʒ in actu non

„

antẽ relatio habitu libꝛo.j.di. xviij.ĩ5.
Relatiue dici in diuinis poteſt eẽ multipliciter. libꝛo

7

j. diſt. xxij. 27. L xxvj. 11.

Relatiua ad conuertẽtiã dici quõ intdligit᷑ li.j.diſt.
Relatio in aliquibus conuenit cũ alijs pꝛedicamen-⸗

tis in aliquibus differt li.j.di.xxvj.18.
Relatio quõ habet minꝰde entitate li.j.diſt. xxvj.9.
Relatio quõ eſt ꝓpꝛietas et quõ eſt oꝛigo libꝛo.j.diſt.
xxv deͤffTt
Relatiue dictũ quõ eſt aliquid excepto eo qd relati/
ue dẽ li. j. di. xxvj.2 5
Relatio ꝓprietas notio differũt li.j.di.xxvj.ꝛ? 2
NRelationes duas cõprehendit generatio ſimiliter et
ꝓceſſio duas li.j.diſt.xxvj. ᷣo.Et.di.xxviij.25.
Relationẽ quõ impoꝛtẽt verba concretiua libꝛo.j.di
lationũ noĩa cũ ponimus in pꝛedicamẽtis notio/
nes ipſas tm̃ ſignificamus non ipoſtaſes quõ itel
ligitur li. .di. xxvij. 4. Hic ponit᷑ et alia qꝛ non ſo/
lum ponatur et illa quia non ſolum. .
Relationibus in diuinis paternitati ſcʒ filiationi et

Redẽptionẽ humani generis non potuiſſe fieri niſi

Relatio in creaturis et in diuinis differẽter ſe babet

—

peeſſoni quid reſpondeat liſ di xrvij 1.

Relatio ſcdᷣm comꝑationẽ ad ſubiectũ tranſit ſedm

compationẽ ad obiectum ſiue terminũ manet lib.

ligitur libꝛo.j.di.xxviij..06..
Relatio quedã dat ꝑſone exiſtere quedam non. lib.
1.diſt. xxviij.iD M7.. H
Relatio perſonalis quõ cõſtituit᷑ li.j.di.xxviij.?1.

Relatio ois dicit reſpectũ a4d elonã quomodo intel⸗

Relatio non predicat quid abſolutuʒ ſed oꝛdinẽ ad

alterũ et quando relatio introducit᷑ per mutatio/⸗
nẽ factã in vtroq; extremoꝝ. li.j.di.xxx.ʒ.

Relatio creature ad creatoꝛcẽ quando eſt eſſentialis

et quãdo accidẽtalis li.j.di.xxx. X.

Relatõnes per ſe non referunt᷑ in creaturis ſed cuʒ

ſubſtantijs li.j.di.xxx. .

Reelatione ſcom eſſe nibil refert᷑ ad ſeipſum m idez

libꝛo.j.diſt. xxx.s.

Relatio dicit᷑ dupliciter ſcʒ ßm rem et ſcᷣm moduz
libꝛ0. ]. di. xxx. . .. L
Relatio realis triplex eſt ⁊ que poteſt eẽ in deo ibidẽ

Et ad idem. 16.

NRelatiua ſcᷣm eſſe ſunt duplicia li.j.di.xxx.I2.
Relatiuoꝝ in diuinis quedã impoꝛtant diſtinctionẽ

yt exercitam quedã vt conceptam. li.j.di.xxxj.12.

Relatiuũ nullũ dici de pluribus niſi dicat relationẽ

in cõi quõ intelligitur li.j.di.xxxj.iʒ.

Relationes quõ dicunt᷑ aſſiſtẽtes libꝛo.j.di.xxxiij.t.o
Relatiue dici eſt dupliciter vel pᷣm eſſe vel ſᷣm dici li.

j.diſt. xxxiiij.26. Et iteꝝ relatiue dici eſt dupliciter

aut em̃ ſignificat relationẽ in pꝛedicamento relati
onis aut qꝛ habet reſpectũ annexũ li.j.diſt.xxxv.ʒ.

Relatio ſiue res poteſt ſignificari in deo dupliciter li
bꝛo. J. diſt. xi.
Relatiue quo modo dicendi voluntas non dicatur.
libꝛo.j.diſt.xxvillll.

Relatio triplex in tribus fundatur libꝛo.ij. diſt. j. 42.
NRelatiue oppoſita non poſſe eſſe circa idem quõ in

telligitur libꝛo.ij.di.xxiiij. s.
Relatio actionis ad inanem gloꝛiaʒ tanqᷓ; ad finem
gquomõ eſt ⁊ non eſt a deo libꝛo.ij.diſtin. xxxvij.ʒ0o.
Ad idcem.3J.
Relatiuũ ydemptitatis et aduerbium ſimilitudinis
vbi non dicunt equalitatem ſed propoꝛtionem li-
bꝛo.iiij.diſt. xxxiij..

¶ Kelaxatio

Relaxatio vel indulgentia a quo poteſt fieri.lib.iiij.

diſt. xx. q.iij.i. R.õo. Et de hoc quere plura vbi in

dulgentia. .. .
Keligio
Religioſi an teneantur prelatis obedire in oĩbus qᷓ
non ſunt contra deum li.ij. di. xliiij. 0.
NReligio quid libꝛo.iij.diſt.ix.p.
Religionem chriſtianam ingredi tria requirit.libꝛo

42

iiij. diſt. xxij.»o. ,
Reliquie

Reliquie per electionem gratie ſaluent ex qua intel

ligentia dixit aplus li.j.di.xlj.2.

¶Keflectio

Reflectio in foꝛma venit ex duplici cauſa libꝛo.j.di⸗/

diſt. xvij. 25. n 3

W

„

— — —

Refrenatio
Refrenatio quando eſt mediante actu rationis. lib.
Regens
Megens et rectum qᷓuis ſint oppoſita tñ ex boc non
ſequitur diuerſitas in ſpũali poteutia libꝛo. ij. diſt.
KRennauectunt non exme ex auo ſeuſu dixerit vñs
libꝛo.ij. diſt. xliiij.tꝛ ?C7.
(Kegulgags
Regula quõ nomẽ abſtractum et concretũ imponit
libꝛo.j.diſt.iiij3. S
Regula ð termino cõmuni ſine diſtributione poſito
libꝛo.j.diſt. iiij. 1 4. .
RKegula de termino ſingulari vl de termino habente
foꝛmã non multiplicabilem qᷓ;tum ad pꝛepoſitio/
nneunm et poſtpoſitionẽ negatõnis li.j:di.iiij.l5.
Regula quo mõ ſupponendi relatiuũ referat antece
dgaens libꝛo.j.diſt.iiij.I6.

Megula. non habz locum diſtinctio vbi non eſt ex dNi

nerſis cauſis vnio li.j.di.iiij.S.
egula.nõ habet locũ oimodavnio vbi eſt ſimuł cũ
vnione diſtinctio li.j.di.iiij..9.“99.
Regula om̃e nomẽ dicens effectũ vel reſpectũ ad cre
aturas eſt cõmune tribus quõ intelligit᷑. li.j.diſt.
viij. 26.
Negula. Terminus ſubſtantialis cui additur exclu
ſio vel ſignũ excluſiuũ ꝑ com ꝑatõem ad dictioneʒ
erxcluſiua bʒ ſuppoſitõem ſimplicẽ ⁊c.li.j.di.xxj.s
Regula.quotienſcũq; effectus pendet ex cã neceſſa-
rria ⁊ variabili aliter ab illa aliter ab iſta denomia-
tur libꝛe.j.diſt.xl.⁊2.
