quomodo in ſuo pꝛimo aduentu facit culpaʒ quã
inuenit non eſſe li.iiij.diſti.xxij.lin.
Effectus defoꝛmiter pꝛoductus poteſt dupliciter cõ/
ſiderari.⁊ ᷣm quẽ modum habet veritatem ꝙ pꝛo

ducens effectum defoꝛmẽ eſt defoꝛmatoꝛ libꝛo.iiij.

diſt. xliiij. ꝛ7.

Ego ſum qui ſum. circulocutio iſta an ſignificet no/
men eſſentie vel perſone li.j.di. ij. 4.
Egreſſus
gredi quomodo dicantur omnia ab aula dei. libꝛo
j. diſtin. xlv. ö5.
greſſus cõtinuus alicuius ab aliquo eſt dupliciter
ſimiliter et ademptio cõtinua et quõ vermis infer
nalis cotidie rodit li.iiij.diſt...48.

lectio

intelligitur lib.j.diſt.xl.s.

Electoꝛum num erũ non poſſe augeri vel minui quõ

Electoꝛum numeruʒ augeri et minui ad ſtatũ pꝛeſen

tis iuſticie eſt referendum lib.ſ. diſt. xl. y.
Electio an ſit in deo eternaliter vel ex tempoꝛe. libꝛo

ſ. diſt. xl. q. . e. R.. .
Electio dicitur dupliciter ibidez. Iterum eſt duplex
libꝛo. j. diſt. xl. 56. Jterum eſt duplex li. j. di. xl. 37.
Iterum eſt triplex libꝛo. j. diſt. xl. co.
Electio aliqua fuiſſet ſi hbõ non peccaſſet li.j.di.xl.s.
Electio qua ratione eſt pᷣoptatio.li.j.di.xl.ʒ8.
Electio differt a vocatione lib.j.di.xl.ʒ9.et.ʒ2.
Electio quid ſit li.j.di.xl.q.ij.f. R..co.
Electio pꝛelationis non eſt tantum bonoꝛuʒ neco
nium bonoꝛum lib.j. diſt. xl. A. “
Electio pꝛedeſtinatio pꝛopoſitũ idem ſunt in deo m

rem ſed differunt ſcom rationem intelligendi. lib.

Eleuare

QAeuari ſupꝛa ſe eſt dupliciter liij.diſt.iij.Ss8.

(((Elementum
Elementi ignis et aeris diſtin.quando facta ſit cum
ſcriptura nullam de bis faciat mentionem libꝛo.ij.

Elementoꝛum diſtinctio expꝛimit᷑.li.ij. di. xiiij. 37.

Elementoꝛum dominium penes duos attenditur li.
ij. diſtin. xv. 21.

2 2

lementa quare non ſunt vno die oꝛnata ſicut ſunt
vno diſtincta li. ij. diſt. xv.y. S
Elementa quomodo pꝛedominantur in coꝛpoꝛibus
Elementa conciliãda eſſe in coꝛpoꝛe viuificabili quõ
intelligitur li. ij. diſt. xvij. o. ”
Elementum vnum dominatur in duobus ſenſibus
libꝛo. ij. diſt. xvij. 1ꝛꝛx. . .
Elementa an innouabuntur poſt iudicium libꝛo.iiij
dDiſt. xl viij.q.iij.g. Re.,2.
Elementoꝛum quadruplerx eſt operatio.et que mane
bit in coꝛpꝑe gloꝛificatio et que nõ li.iiij.di.xlix.54.

Elementa an miſceantur in coꝛpe gloꝛioſo equalite

bnrer
ſdſin.
nanto
lslbeo
Cmnnna
ſiglbb
beunte
Rlbu
wnd
ſrck
Enan
Enana
Enanat
ſſſcgo
Bnunsti
iſgp
boſd
Crnns
one
ſdich
Emana
Emaya

Cbire
☚

Sprun
nocdin

ahnttoe
oensi
4.

NiNtin6
nmitti
ſotz.
Napr b

Xmdnnt
iutf

hliai
dinzer

um borezie

identudſ
nidgil

.
tii

izata
roronen o

De litteer

(Elemoſyna
Elemoſyna ſpualis eſt ſeptimẽbꝛis quẽadmodũ coꝛ
palis.li.iiij. diſ.xv.ʒy3. DJðMUDðMDõ
Elemoſynaruʒ que ſit maioꝛ an ſpñalis an coꝛpꝑalis
li. iiij. diſt. xv.y .. —
Elemoſynam qui vult oꝛdinate dare quõ dʒ primũ
a ſeipſo incipere li.iiij.diſt.xvx.ðs.

Elemoſynã dare indigenti poteſt intelligi dupliciter

li.iiij.diſt. xv.ʒ3 0.
Elemoſynas largas facere an ſit vtiliꝰ qᷓ; facere par/
nas et de tribus vtilitatibus large dantis libꝛo.iiij
Elemoſyne dande oꝛdo li.iiij.di.xx.ʒs.
Sanaſen de auidus fieri debeat libꝛo.iiij.diſ.xv.q.
J.l. N. 63. r .V
emoſynã quõ pñt facere monachi li.iiij.di.xv.s.
Elemoſyna an poſſit fieri de male acquiſitis et a ſce/
leꝛatis ꝑſonis li.iiij.diſt.xx.sſp.

Alemoſynam an poſſit facere aleatoꝛ et an poſſit lu/

cratam pecuniam retinere libꝛo.iiij.di.xv.⁊.
Elemoſynaʒ nõ poſſe fieri de iniquo quomõ ĩtelligi/
Elemoſynã ſatiſfactoꝛiã dari debere de ſuperfluo ⁊ de
neceſſario quõ intelligitur li.iiij.di.xv.oↄ.

Emanare
Emanare per modum liberalitatis eſt duplex. libꝛo
ſ. diſtin. x. . 4. .
Emanatio quare non eſt qᷓ;tum ad actum iraſcibi/
lis libꝛo.j. diſt.x. ?2 . .
Emansatio ꝑſone quare ſolum fit per affectum amo
ris libꝛo.j.diſtin.x.22. sä
Emanationum generatõnis ⁊ ꝓceſſionis que ſit pri
oꝛ libꝛo.ſ.diſt.xij.q.iiij.d.Re.i 5.

Emanatio in deo et in bis inferioꝛibus differunt lib.

I. diſt. xiij. 1 5. et.ꝛv». ”
Emanatiões in diuinis cõſiderãtur et qᷓ;tum adeſſe
⁊ qᷓtũ diſtingui vl differre li.j.di.xiij.ĩ9. 24.
Emanatões an diſtinguaut᷑ ſeipᷣis an alijs li.j.d.xiij.
Emanatões differunt nec ſubſtantiali nec accidenta
li ſed oꝛiginali differentia li.j.diſt.xiij.? 55.
Emanationẽ ſpnſſancti cõtingit tripliciter ſignifica/
ri ſcʒ per hec tria nomina ſpũs amoꝛ ⁊ donum.li
bro.j.diſt. xviij.ʒi. ”Mẽ
Emanationem verbi contingit tripliciter ſignificari
ſcʒ per hec tria nomia filius imago et verbũ. libꝛo
ſj. diſt. xviij. y23. MV;NB
Emanatio perſone pſᷣm quid attenditur li.j.di.xix.i9
Emanatio ꝑfectiſſima quid requirat li.j.diſt.xxix.s.
¶ Empirre
Empirreum et vniueriale quomodo ſunt mutabilia
libꝛo.j.diſt.viij. 5.

¶WEnptum

Emptum carius baberi qᷓ

carius baberi ꝙᷓ precium quo emitur quo
modo intelligitur libꝛo.iij.diſt. xxxij.⸗7.
AEnigma
Enigma quid eſt m Auguſti.libꝛo.ij.diſt.xxiij.ð7.
— Uenig
Entis duplex eſt comꝑatio libꝛo.j.diſt.xxiij.X·.
Ens dicitur dupliciter Et quando trahit numerum

—

2
E

aliunde libꝛo.j.diſtin. xxiij.19.
Ens et res differunt libꝛo.j.diſt.xxv.,5.
Ens eternum eſt duplex libꝛo.j.diſt.xxxviij. ꝛ28s
Ens et non ens quare dicuntur ſumme diſtantia.li⸗
bꝛo.j. diſt.xliirruiaii.
Ens completum ſolum eſſe in loco quomodo intelli
gitur libꝛo. ij. diſt. xij.yzz.
Euns completuzʒ non venire ad conſtitutõnem tercij
quomodo intelligitur libꝛo.ij.diſt.xvij. .

(E 10

Enunciabilia ſiue complexa q-ꝛ

que deus ſemel cogno⸗
Fnr nc cognoſcat vel ſciat libꝛo.j.diſ.xlj..
ij. d. R. ꝛ2 59. ..
Enunciabile ſemel verum an ſemper ſit verum vide
varias opiniones ibideam.
Enunciabile quare deſinit deus ſcire li.j.diſt.xlj.27.
Enunciatio falſa ᷣm quod bmõi an ſit a deo li. ij. diſ.
xxxvij.q.iij.e.d.ttto.
Enunciatio quelibet duplicem cõplectitur veritateʒ
li. ij. diſt. xxxvij. 41.

——

Enunciabilium quõ quedam mutantur quedã non

libꝛo.iij.di.xxiiij.ꝛ23.
((Epiſcopus
Epiſcopatus q̃re non eſt oꝛdo li.iiij.di.xxiiij.? 5.
Epiſcopus quare ſolennius inungitur qᷓ ſacerdos li
bꝛo. iiij. diſt. xxiiij. 76‧5Wès.
Epiſcopus nõ poteſt aliquis fieri niſi ſit ſacerdos.li⸗
bꝛo.iũij.diſt. xxyv.Cxx5.⁊
Epiſcopus qua ratione benedicit epiſcopũ et archi/
epiſcopum et papam li.iiij.di.xxv.i5.

¶Equalitas

Equalitas trium perſonarum conſiſtit in eternitatè
magnitudine ptãtẽe.li.j.diſt.xix.i.eta«.
Equalitatem an ſit ponere in diuinis li.j.di.xix.q.j.ꝗ
Equale et inequale quid eſt li.j.diſt.xix.ĩiꝛ.
Equalitatem conſequitur diuiſibilitas quõ intelligi⸗
ur li.j.diſt. xix.i,zJzJzzzz
Equalitas eſt alicubi ergo ⁊ qᷓntitas quomodo intel
ligitur libꝛo.j.diſt.xix.. .
Equalitas eſt alicubi ergo et finitas quõ intelligitur
et p̃m quid tranſferatur ad diuina li.j.diſt.xix.⁊5.
Equalitas eſt alicubi ergo et diuerſitas quomodo in
telligitur li.j.viſt.xixl4ñ6.
Equalitas ſumma an ſit in diuinis libꝛo.j.diſt.xix.q.
jj. b. R. 17. et.iii998s.
Equalitas cum conuerſione an ſit in diuinis libꝛo.j.
Equalitas dupliciter cõfideratur.ſ.pꝛout dicit reſpe⸗
ctum equiparantie et pꝛout vltra reſpectum cõcer
nit actum coequationis libꝛo.j.diſt.xix. .
Equalitas cum circũinceſſione an ſit in diuinis libꝛo
I. diſt. xix. q-iiijſ.ddd.
Equalitatem potentie an ſit ponere in diuinis quan
tum ad numerum poſſibilium libꝛo. j. diſt. xx.q.j.
S:e.7. et perx totum.
Equalitas c;dtum ad intenſionem potentie an ſit in
diuinis lib. . diſt. xx. q. ij. b. R. 2.
Equalitas et ſimilitndo eſt duplex li. j.di. xxxſ...
Equalitas patris ⁊ filij quomodo non eſt relatio vel
notio libꝛo.j. diſtin. xxxj.5d.
Equalis et ſimilis an dicant᷑ ſcm poſitionẽ ve pꝛi⸗

uationem in diuinis li. j. diſt. xxxj. q. ..
Equaie diffinitur ab euclide li.j.diſt. xxxj. 4. Et decla
rat᷑ qᷓtuz ad negatõʒ ĩ ea diſfinitõe poſitã. 6.
Eaualitas et ſimilitudo vnde capit᷑ in diuinis.lib.j.
Equaſim 2 ſinilis quã diuerſitateʒ dicunt in diuinis
libꝛo. j.diſtin. xxxj.⁊7·
Equale et ſimile quõ ponunt ↄmenſurationẽ in diui
nis libꝛo.j.diſt.xxxj.S. —S
Equalis et ſimilis an dicantur in diuinis ſᷣm ſubſtã⸗
tiam an m relationẽ li.j.diſt.xxxj.q.ij.b.R. .Et
Equalitatem et ſimilitudinem in diuinis eſſe eſſenti⸗
am quo ſenſu dixerit magr̃ ⁊ hyla.li.j.di.xxxj.ꝛ o.

quale dicitur pᷣm quantitatẽ et ſiſe ſᷣm qualitatem

quomõ intclligitur li.j.diſt.xxxj.ii.

Equalis et ſimilis an dicãt mutuã relationẽ ſᷣm quã

pater Rio filius patri ſit equalis li.j.diſtin.xxxj.
Equalis et ſimilis dupliciter accipiuntur Ibidem.

Equaliter quõ accipitur ibi equaliter eſt ei cura de oi

bus libꝛo.j.diſt.xxxix.iõ.Et li.iij.diſt.xxxij.lõ.

Equalitas et inequalitas in rebus et equalitas ineᷓ

litas in ꝓpoſitionibꝰ diſſimiliter ſe hbabent libꝛo.ij

Equitas

Equitas dicitur maioꝛ dupliciter et quomõ c᷑ magis

equũ diligere amicum qᷓ; inimicũ li.iij.diſt.xxx..

Equiuocum
Equiuoci vniuoci et analogi diuiſio penes nuid acci

pritur li. .diſt.j. . Et de hoc li. .dint. xiiij. 15.

Erroꝛ q eſt ꝑpieuloſus et qui nð.li.j.diſt.xxvij.s.
Erroꝛes (vel vt loquar honeſtius) opiniones in qui⸗
bus magiſter cõiter nõ tenetur li.ij.diſt.xliiij. .
Erroꝛem euticetis vide libꝛo.iij.diſt.v.ʒ1.
Erroꝛem neſtoꝛij vide.libꝛo.iij.diſt.v.ʒ2.
Erroꝛes plurimi circa perſonam verbi qᷓ;tum ad na/
turam aſſumptam li.iij.di.vj..
Erroꝛ quõ cõmittit᷑ in fide ct ſciẽtia li.iij.diſt.xxiij.ʒʒ
Erroꝛ vbi eſt cũ periculo ct vbi non et ꝙ nõ om̃is de
ceptio eſt equalis peccati li.iij.diſt.xxxviij.e.
Erroꝛ poteſt eſſe dupliciter in conſenſu matrimonia
li vel circa perſonam vel circa ꝓprietates pſone et
. Ais tollit conſenſum matrimonialem li.iiij.diſti.
xxx. 8. .
Erroꝛ poteſt cõmitti circa nobilitatẽ dupliciter ⁊ q̃s
tollit conſenſum matrimonialẽ lib.iiij.diſt. xxx.13.
Erroꝛ conditionis eſt triplex et quis hoꝛuʒ impediat
matrimonium libꝛo.iiij.diſt.xxxvj.ii.
Erroꝛes plurimoꝛum vide vbi bereſis.
W¶ Erubeſcentia
Erubeſcentia quid libꝛo.iij.diſt. xxxiiij.s4.
„ IEiau

Eſau quõ per iuſticiam repꝛobatus eſt li.j. diſt. xlj..

Eſcam eandem om̃s manducauerunt quomodo in-
teligitur libꝛo.iiij.diſt. xxiij.3ꝛ. a⸗ modo in

entia

.
— —

—

„.

§

Eſſentia diuina quõ dẽ ſimplex li.j.di

Eſrentie due non habent ſimilitudinem cum duabꝰ
per ſonis li...diſt. iij.ð35.
Eſſentiale dicitur quatuoꝛ modis li.j.diſt.iij. 4.
Eſt. Snel ſi diceretur relatiue qdð eſſet incõueniens li.
j. diſt. v. j.
Eſſe aliquid de nibilo tripliciterpoteſt intelligi et q̊⸗
modo filius ⁊ ſpirituſſanctus dicuntur nõ eſſe de
nihilo li. j. diſt. v. .
Eſſentia vł ſubſtãtia an gencret li.j.di.v.q.j.a.Re.ĩo
Eſſentiã in diuinis ſignificant tria genera nominũ li
bꝛo. j.diſt. v. 11.
Eſſentia diuina eſt filij pater bec ꝓpoſitõ duplicẽ bʒ
ſenſum li.j.diſt.v.I 7.
Eſſentia ſie ſubſtantia vtꝝ generetur libꝛo.j.diſtin.
v.q.j.c.Re.23.
Eſtentia ſiue ſubſtantia an ꝑ generationem cõicet᷑ li.
j. diſt. v. q. ij. d. R. 26.

Efſſentia diuina quõ eſt appꝛopriabilis vel appꝛopri

ata li.j.diſt.v.?2 8. S
Eſſentia vtrũ generet vł generet᷑ li.j.diſt.v.a.
Eſſentia diuina nõ generatur a patre.li.j.di.v.b.c.d.
Eſſentia non generat eſſentiam li.j.di.e.fſ.g.
Eſſe aliquid dicitur dupliciter Et eſſe prem non eſſe
aliquid quõ intelligitur li.j.diſt.vij..
Eſſentia et potentia illa duo nomia differenter ſe ba
bent in diuinis libꝛo.j.diſt.vij. S5.

Efſe et poſſe eſt ideʒ in diuinis ̊ tñ non ſequit᷑ eſſen

tia patris dicit quid ergo pari ratione potentia ge

ncrandi li.j.diſt.vij.I3.

Eſſe patrem et eſſe deum non differunt re ſed ratõne
li. ſ. diſt. vij. ꝛ2.

Efſſentia diuina quõ eſt diſtinguibilis li. .di. viij.1.

Eſſe increatum ſufficienter diſtinguitur per tres p:
prietates ab eſſe creato.li.j.diſ.viij.2.

Eſie diuinũ comꝑatur ad nrm duplicit᷑ li.j.di.viij.

Eſſentia et veritas dupliciter conſiderantur libꝛo.j.

Eſſe diuinum an ſit a deo verum ꝙ non poſfit cogita

ri non eſſe libꝛo.j.diſt.viij.q.ij.b.Re.?ꝛ.
Eſſe diuinum eſt euidens et in ſe et in ꝓbando libꝛo
I. diſt. viij. 23 ””
Eſſentie diuine veritatem ꝓbat li.j.diſt.viij.a.b.K
Eſſentie diuie incõmutabilitatẽ ꝓbat li.j.di.viij.c.d.
Eſie aliquid in pluribus eſt dupliciter li.j.di.viij.õ 5
Eſſentia et perſona qᷓ;uis ſint idem tamẽ nõ ſunt ad
idem qꝛ eſſentia cõicatur et pſona diſtinguitur.li⸗
bꝛo.j.diſt.ix.26 .
Eſſentia producit aliam eſſentiã ſᷣ non aliam creatu
ſen ſeßa li.].diſ. ix. ʒ. ”õ
Eſte et factum eſſe in aliquibus idem eſt differũt tñ
fieri et eſſe. Et in aliqͥbus differunt eẽ et factũ eſſe
idem tñ eſt eſſe et fieri.Et in aliquibus idem ẽ fie⸗
ni eſſe ⁊ factũ eſſe libꝛo.j.diſt.ix.T9.
Eſſe in hoc mundo eſt dupliciter libꝛo.j.diſt.xv. s.
Eſſentiam foꝛme eſſe inuariabilẽ quomodo intelligi
tur libꝛo.j.diſt.xvij.ʒᷣs.in fiie.
Eſſe et ſanctum eſſe quomodo bhabemus a ſpũſctõ.
libꝛo.ſ. diſt. xviij. .
Eſſendi modi in creaturis ſunt nouem libꝛo.j.diſti.
Eſſentia nõ poteſt eſſe in effentia q;uis ꝑſona poſit
eſſe in perſona libꝛo.j.diſt. xix.ꝛꝛ6.
Eſſe in patre quid ſignificet libꝛo.j.dil.xix.ꝛ2.Et es/
dem diſt. 28.

blani
diren
(ſontal
Nitr
otu
noni⸗
tienti
bnte
Nſtr
Ghoru
ponin
r
ludn
ou
pw
erehe
ſ
tia
gvel
ſehn
Kſepat
lſeſpp
ſoſt
Cſanta
n
lbſ
Eſeniqn
dwd
Gere
wl
ſean
(and
Keenig
ſune
„6
Gſan
bini⸗
Cſeu;

my.
(ſeara
ſewbig

mnnh

cſetnineg

ſackinte
Sdamn ii

menmti

aertili

=

nlite
1Rreliathe
nliſt
Schian
ſänz
udinwi
iiini
Wnneton

Nnnets

monpt
4.
cn hde

Nerl,fnc3
unl dee
mi ſ̃ ſunt

dt.

imonlinds
ginti
gigwbinn

monii
4,%
gunt,
ſoicn

Eſſe preſens alicui eſt dupliciter libꝛo.ij. di

De littera

Eſſentia ſᷣm Auicennã auid li.j.diſt.xxiij.i⁊.Et li.ij.
di. xviij. 22. , „ „
Eſſentia boc nomen an dici debeat in diuinis libꝛo.ſ
diſt. xxiij. q. iij. c. Re. 13. .
Eſſentia ſubſiſtentia ſubſtantia ⁊ ꝑſona bñt quatuoꝛ
nomia greca ſibi coꝛreſpondentia et de eoꝛũ ſuffi/
tientia et differentia Jbidem.
Eſſentia eſt cõis tribus ſed aliter qᷓ; perſona. libꝛo.j.
diſt. xxv.22.
Eſſentia quõ ſeipſa refertur.libꝛo.j.diſt.xxvj.ið.Nic
ponitur eſſentia ſeipſa differt ponatur eſſentia ſe-
ipſa refertur. ð.ùUùẽe
Eſſe ad alterum ſe babere et oꝛiri ſunt idem in diuis
ſed oꝛdinata m rationem intelligendi libꝛo.j.diſ.
xxvj. 21. HW B ,
Eſſe reſpectuʒ quõ dat ſolum eſſe reſpectiuum. libꝛo

enla;.

entia pᷣdicatur vt quid perſona vt quis notio vt
gqÿue libꝛo.j.diſt. xxvj. 32. SðððUBtut
Efſſe Paeren et generare an ſit vna notio li.j.di.xxvij
q.j. a. R. ö6. .— .
Eſſe patrem ⁊ generare differunt li. j. diſt. xxvij. 3.
Eſte ſapientem et eſſe in diuinis quomõ differunt li.
j. diſt. xxxij.I.
Eſſentia quare non oꝛitur ab eſſentia nec ſe habʒ ad
aliam.pſona vero oꝛit᷑ a ꝑſona ct ſe babet ad aliaʒ
lib. j. diſt. xxxiiij.I1. “
Eſſe aliqua in deo vel ꝑ deum poteſt eſſe tripliciter li
bꝛo.j. diſt. xxxvj. 5. —„
Eſſe res eternaliter in deo quare magis dicunt᷑ qᷓ; ex
deo li. j.diſt. xxxvſ. s. ,
Eſſe ex deo.eſſe ꝑ deum.et eſſe in deo. iſte locutiones
dupliciter conſiderant᷑ libꝛo.j.diſt. xxxvj.s.Et ea/
denm di. e. f. .
Eſſe aliquid in aliquo poteſt eſſe tripliciter quomõ
ſunt et res in deo li.j.diſt. xxxvj.io. Et diſt. xxxvij.
29. kt. 30. .
Eſſentia pꝛopꝛietas relatio quomodo dicuntur in di
uinis lib. . diſt. xxxvj.16. ”MU
Eſſe in deo plus dicit ꝙᷓ cognoſci a deo libꝛo.j.diſtin.
xxxvj. 27. ⸗
Eſſe ex deo et de deo differunt li. j. diſt. xxxvj.g.
Eſſe vbiq; an ſit proprium dei vel conueniat ſoli deo
libꝛo.j.diſt.xxxvij.q.j.c.Re.icõ.et per totum. .
Eſſe vbiq; an conueniat deo ſemper ſiue eternaliter
libꝛo.j.diſt. xxxvij.q.ij.d.Re.21.
Eſſe vbiq; dupliciter ꝑoteſt accipi de deo ſicut et eſſe
ſemper Ibidem.
ſe aliquid in aliquo põt eſſe tripliciter ⁊ m om̃es
hos modos eſt deus in rebus libꝛo.j. di.xxxvij. 26.

Eſſe in loco et eſſe locatum rõne cuius conuertunt᷑.

libꝛo.j.diſt.xxxvij. 38.
Eſte a deo quod eſt a li.ar.quõ intelligitur li.j.diſtin.
xxxviij. 9.
Eſt. naꝛdinaemn qnomodo preſupponit eſſe.libꝛo.j.
diſt. xl vj. 31.
Effe qd eſt quando eſt neceſrario eſt ⁊c. quomodo in
telligitur li. j. diſt. xxxviij.19
Eſſe rei duplerx eſt libꝛo.j.diſ.xxxix.ro.

Eſſe ſimul in duratione eſt dupliciter libꝛo.ij. di. ij.

.iij. o91.
ſſe ⁊ poſſe quõ non differunt in ꝑpetuis libꝛo.ij. di

Eſſe ſimpliciter et eſſe ṽm quid quid ſit.li.ij.diſ.ix..

Eſſentia quinta quid ſit libꝛo.ij. di. xiiij. õ.

Eternitas non eſt quanti

Eſſentia quinta vel coꝛpus quintuʒ quomodo cale⸗

facit libꝛo.ij.diſt.xiiij.ii.
Eſſc et conſeruare quõ eſt ab eodẽ.li.ij. diſt. xix. 42.
Eſſe oꝛdinatum preſupponit eſſe quomodo intelligi
tur li.ij.di.xxxiiij.ʒ9.
Eſſe a deo quicqͥq eſt a voluntate naturali quõ intel⸗
ligitur libꝛo.ij.diſt. xxxvij. 72.
ſſe aliquid ↄtra ius nature eſt dupliciter et pm quẽ
modũ pocehas dominandi eſt contra ius nature.
li. ij. diſt. xliiij. 26.
Eſſe ſub lege dꝛ tribus modis li.iij.di.j.s.
Eſſentia et natura in quo differunt li.iij. di. v.29.
Eſſe deum dupliciter dꝛẽ de aliquo li.iij. diſt. xiij. 19.
Eſſe ſᷣm quid eſt duplex libꝛo.iij.diſt.xxxj.4.

Eſſe ex parte dẽ aliquid dupliciter et quomodo chg⸗

ritas dicitur er parte Jbidem.
Eſſe et ineſſe differunt libꝛo.iiij.diſt. xij.i2.
Eſſe rei dicitur dupliciter ⁊ quõ eſſe coꝛꝑis reſurgen
tis eſt vnum et res vna li.iiij. diſt. xliij.26. circa me
ium.
Eſſẽ nobiliue babere eſt duplex et qd eſt magis de in
tegritate vniuerſi libꝛo.iiij.diſt. xlviij. 35.
Eſſe aliquid in potentia eſt duplicit li.ijij. di. xlix.ꝛ

₰☛

Eſt hboc verbum quid dicit quando per ſe dicitur et
quid quando eſt tercium adiacẽs ibꝛo.j.di.vij.⁊ o
Eſt boe veburn poteſt dicere preſens dupliciter lib.
Eſt hoc verbuʒ dupliciter poteſt predicari ſcʒ vt ter
cium adiacens et vt copula li.ij. diſt. xxxiiij.7.

Eſtimare

Eſtimare maliciam ſuam bonitatem dei excedere po
teſt eſſe dupliciter.li.ij.diſt.xliij.4.

Etates mundi deſcnibuntur libꝛo.ijj di.j. x.
Etates mũdi quomodo ⁊ quare ſunt ſex quẽ admo⸗
gũ in homine ⁊ quare dicantur etates libꝛo.iiij. di
8

Eternũ ſeu euiternũ et euũ differunt Et quõ euiter⸗
nũ ſeu eternũ eſt ꝓprium dei li. j. di. viij. 5. et. .

£△D

Eternum eſſe quicqͥ actiue et paſſiue ponitur i deo

quõ intelligitur li.j.di.xv.ĩ. 4.
Eternitas magnitudo potentia quõ remouent in di
uinis oẽm inequalitatem li.j.di.xix.i7. Aq ideʒ. a
Eterternitas magnitudo poteſtas in deo ſunt vnum
licet ponãt᷑ q̃ſ diuerſa.li.j.diſt. xix.b.
Eternus quare dẽ eſſentialiter ĩ maſculino generes
bhoc nomẽ vnus non.li.i.diſt. xxiiij.- .3.
itas li. j. diſt. xxiiij. 16.
Eternũ quõ non ↄnotat tꝑale.li.j.diſt.xxvij.ʒ5.
Eternum põt teneri duplicit᷑ ſcʒ adicctiue et ſubſtan
tiue et m quẽ modũ hec eſt vera omne qð predi⸗
cat᷑ de deo eſt eternũ li.j.diſt.xxx.ꝰ
Eternitas an appꝛopriet᷑ pꝛi ſpẽs imagini ⁊ vſꝰ mu/
neri li.j.di.xxxj.q.iij.f. Re.ʒ. SG
Eternum quid eſt et quomodo et quã pꝛiuatõem di
cit libꝛo.j.di.xxxj.ʒ ʒ. MM
Eternũ dupliciter per nomẽ impoꝛtatur pure ſcʒ cõ/
notando tꝑale.li.j.diſt. xij.9.
Eternũ dicit aliqñ vite diuturnitatẽ non intermina⸗
bilitatem libꝛo.ij.diſt. xix. ꝛ9.ñ

Eterno magis repugnare toale ꝙᷓ etemuʒ eterno qᷣ
mõ intelligitur li. iij. diſt. vij.28. ”MV
Eternum dicitur multipliciter libꝛo.iiij. di.iij. ¶s.

Euangelium
Euangelica lex quare d ꝑfecte libertatis libꝛo.ij.di⸗
Eunangelle⸗ lex qᷓ;uis abſoluat ab onere legis moſay
ce non tñ abſoluit a lege bumana li.ij. diſ. xliiij.38.
Euangelium quarc dẽ lex amoꝛis et libertatis li.iiij.
Euangelica precepta quibus ſunt in ſernitutem 2 qᷓ
bus in libertatem Jbidem. S
Euangelica lex diſtinguitur per tris tꝑa ßm Augꝰ?.li
iiij. diſt. iij. 4.

Euchariſtia

Euchariſtie quedã ꝗꝓprietates libꝛo.piiij.di.ijo.
Euchariſtia poteſt ſumi ante baptiſmũ de facto ſᷣ cõ
firmationis et oꝛdinis ſacr̃a nõ li.iiij.di.vij.S.
Euchariſtie ſacramentuʒ quare oꝛdinat᷑ poſt ſacrm
baptiſmi ct confirmatonis lihꝛo i. vl. vil. .
Euchariſtia quare magis dẽ boc ſacramentũ.ſ.ſacra
mentũ coꝛpis ⁊ ſanguinis xpᷣi ꝙᷓ alia ſacmenta lib.
Euchariſtia ſeptẽ bona ↄfert ſumẽti li.iiij.diſt.viij..
Eucbariſtia dꝛ viaticum triplici ex cã li.iiij.di.viij..
Euchariſtiã et baptiſmũ quare dñs in ꝓpꝛia perſo/
na inſtituit libꝛo.iiij.diſt.viij..
Euchariſtieſacramentum an debuit prefigurari lib.
iiij. di. viij.q.j.a.Re.õ.
Euchariſtia non tm̃ eſt ſignũ ſed etiam veritas.libꝛo
iiij. di. viij. 7.
Euchariſtia ⁊ baptiſmus quare pluribus ⁊ expᷣſſioꝛi
bus figuris ſunt prefigurata qᷓ; alia ſacr̃a li:iiij.diſ.
viij. 9.
Euchariſtia quare non babuit figuram ſanctiſicantẽ
ſicut baptiſmus libꝛo.iiij.diſt.viij.lo. 2”
Euchariſtie ſacramentũ an ꝑ quatuoꝛ ſit ſufficienter
p̃figuratũ ⁊ de illiꝰ pfigurationis numero et ſuffi⸗
cientia li.iiij.di.viij.q.ij.b.Re.li.
Euchariſtie prefiguratio quõ dꝛ facta ĩ hedo et fano
mellis ⁊ quõ ille due figure reducunt᷑ ad agnuʒ et
manna libꝛo.iiij. di.viij.ſ2.
Euchariſtie prefiguratio quõ conuenienter facta eſt
i ſacrificio melchiſedecb ⁊ i mãna li.iiij.di.viij.i.
Euchariſtie prefiguratio quomodo conuenienter fa
cta eſt in agno paſchali li.iiij.di.viij.i 5.
Euchariſtie ꝑre guratio quõ cñuenienter facta ẽ in
ſanguine 5 fluxit de latere xpᷣi li.iiij.di.viij.⁊ĩõ.
Euchariſtie figura que fuit expᷣſſioꝛ an illa ꝗᷓ fuit tpe
legis nature an illa q̃ fuit tꝑe moyſaice ila fu⸗
it tꝑe legis gre li.iiij. di. viij.q.iij. c. Re.7.
Eunchariſtie prefiguratõ q̃re preceſſit expᷣſſioꝛ in lege
nalature q;tum ad ritũ libꝛo.iiij.di.viij.ĩ.ü8.
Euchariſtie ſacramentũ an a pᷣncipio debuerit inſti⸗
tui libꝛo.iiij. diſt. viij.q.j.d.
Euchariſtie ſacramentũ quare non eſt ſtatim poſt la
pfſum inſtitutum libꝛo.iiij. diſt.viij.ĩ.2.
Euchariſtia quomodo eſt ſignum coꝛꝑis myſtici et
veri libꝛo.iiij. di.viij. 20.
Euchariſtie manducatio cui ſtatui et quomodo con
ucniebat li.iiij.di.viij.I.
Euchariſtia non incepit cum peuitentia triplici ratõ
ne libꝛo.iiij.diſt.viij.22.

*„

Eucharniſtie ſacr̃m qñ debuit inſtituivtꝝ as paſfionẽ

an pꝛ li. iiij. di. viij. q. ij. e. Re. 23. H
Euchariſtie ſacramentũ non ẽ eadeʒ hoꝛa conficien⸗
vdũ vłſumendũ q̃ eſt inſtitutũ li.iiij.di.viij.2 4.⁊. 2
Euchariſtie ſaẽmentũ q̃re nõ debuit inſtitui pꝰreſur/⸗
rectõeʒ li. iij. di. viij. 25. ſione li. iiij. di. viij. 26
Euchariſtie ſacrm q̃re non debuit inſtitui in aſcenſi-/
Euchariſtie ſacrm qꝛe nõ debuit inſtitui pꝰoia oꝑa qᷓ
xps fecit pꝰreſurrectõeʒ li.iiij.di.viij.27. 4
Euchariſtie ſacramentũ qͥ mõ et oꝛdine eſt inſtitutuzʒ
vtrũ ſcʒ pᷣus confecerit qꝙᷓ vbum ꝓtulerit li.iiij. di.
vilj. q. iij. f. R. 28.
Euchariſtie ↄſecrationẽ q̃re pᷣceſſit benedictio ⁊ qᷣd
effecerit libꝛo.iiij.di.viij.29. di. viij. 30.
Euchariſtie fractio poteſt eẽ ex duplici cauſa lib.iiij.
Euchariſtie ↄficieude foꝛma qꝗᷓ ſit li.iiij. di.viij.ð.
Euchariſtie in ſacrẽ̃o q̃ foꝛma vᷣboꝝ eſt fuanda ſuper

4

panẽ.li.iiij. di. viij.q.j.g. R.ðʒ.

Euchaꝛiſtie in ſacr̃o qͥ foꝛma vᷣboꝝ eſt ſuanda ſuper

vinũ li. iiij. diſt. viij. q ij. b. Re. 34. Et vba qᷓ pret
foꝛmã addunt᷑ triplicẽ effectũ paſſionis exprimũt.

libꝛo.iiij. di. viij. ðb. H
Euchariſtie in ſacro qͥd ſit res et qᷣd ſacrm. li. iiij· diſt.
viij.q.j. i. R. 3 7.

Euchariſtie ſacr̃m tria ↄplectit᷑ Ibidẽ.
Euchariſtie ſpẽs quõ hʒ ſimilitudinẽ ad coꝛpus chri
ſti veꝝ ⁊ myſticũ libꝛo.iiij.di.viij.ð8. .
Euchariſtia quomodo babet rationem cauſandi vel
efficiendi libꝛo.iiij.di.viij.ʒ2. “H

Euchariſtie ſacr̃m an ſit vnũñ li.iiij
Euchariſtie ſacramentũ eſt vnicũ qᷓuis ibi ſit panis
et vinũ libꝛo. iij. di. viij. ¶3. li.iiij. di. viij. .
Euchariſtie in ſaẽmento panis et vinuʒ ẽ vnũ ſignũ
Euchariſtie in ſacro Fis ſint duo vᷣba et elementa
t̃ ſunt vnũ ſacr̃m li.iiij.di.viij..ðõ.·
Euchariſtie nomẽ vñ et de illius ſacmenti prefigura
tione li.iiij. diſt. viij. a. ”ñ
Euchariſtic inſtitutio tractat᷑ li.iiij.di. viij.b.
Euchariſtie ſacramenti foꝛma li.iiij di.viij.
Euchariſtie ſacramenti foꝛma qualiter ſit vtendutm

vtrũ.i.ſicut inſtituta eſt qᷓtũ ad tps li.iiij.di.vii..d.

Euchariſtie in ſacramento quid ſignum et quid ſig⸗
tum libꝛ0. iiij. di. viij. e. “H
Euchariſtic in ſacramento qua ſimilitudine ſignum
ad ſign atum comparatur li.iiij. di. viij.f.
Euchariſtie ſacramentum accipere et ſibi toꝛment
acquirere qui non manet in chriſto 2 chriſtus i eo
quomogo intelligitur li. iij. diſt. ix.
Euchariſtie ſacramenti res quomodo dicuntur bo/
mines libꝛo.iiij.di.ix. A.
Euchariſtie ſacramentũ indigne manducare qd ſit.
libꝛo.iiij.diſt. ix. . .. . .
Euckhariſtie ſacramentuʒ quomodo dicitur fieri ma
lum li. iij. di. ix.9.
Euchariſtie manducatio an bene diſtinguatur p diu⸗
os modos ſcʒ ſacramentalẽ et ſpiritualez libꝛo.iiij
diſt. ix. q.j.a.Re.⁊.et per totum.

Euchariſtie manducãde eſt duplerx modus cuius di

ſtinctio oꝛitur a triplici principio Jbide⁵m,.
Euchariſtie manducationes ſunt tatũ due ꝗuis ba
ptiſmum recipiatur tribus mociis libꝛo.iiij· diſtin.
Euchariſtie manducatio non eſt m naturam ſed /
ſupponitur libꝛo.iiij.di.ix.li. S

cſhpin
Cucrit
ftine
Cicha
jnsf
Clchari
ſonſ
Crrt
ninl
kachr
eg
Eucht
c(coi
Kucha
diſi
Cucha
ſii⸗
Cochr
in
Cuchn
s
Euch⸗
nö
V
ca
Cichan
cucn
Cichn
eccer!
Lichmi
bn
lii⸗
bhnf
ct
berf

„ch
che
beee
iche

tndi.
nckfutee
nckanhi
Kbgmint

1¹
„

iiins

S
H”

1
sgin
nſt
tifig
we

6½ ,
BieſeNR

iünn
iinß⸗

zir ien

Lrlün

ſntgi
ahuthii
nmi
utiinuti

;⸗

ittrime

De littera

Eunchariſtie manducationes ſᷣm quid diſtinguan᷑ li
bxꝛ0.iiij. diſt.ix.12.
Eucbariſtiam mãducare ſpũaliter pro quãto dicat
ſiue quid ſit mãducare ſpũaliter li.iiij.di.ix.q.ij.b.
Pe.iʒ. Et di.xj.o. .—
Euchariſtie ſpiritualis manducatio duo reqᷣrit libꝛo
iiij.diſt. ix.ĩ 4.
Euchariſtie ad ſpiritualẽ manducationẽ fides infoꝛ
mis non ſufficit li.iiij.di.ix. 5.
Euchbariſtiam ſpũaliter manducare qͥs actus credẽ/
di faciat li.iiij.diſt.ix.ĩ õ.
Euchariſtia vᷣm quã ſimilitudinem dẽ ſpũaliter mã/
ducari li.iiij.diſt.ix.i. 7. l
Euchariſtiam mãducare ſacramentaliter quid ſit.li.
iiij. diſt. ix. q. iij. c. R. s.

Euchariſtie mãducatio ſacramentalis quatuoꝛ reqᷣ/

itt ibidem et. 19.
Euchariſtiam non manducat ſacramentaliter qͥ ſo⸗
lum recipit coꝛpaliter ipᷣm ſacr̃m. li.iiij.diſt.ix.2⁊0.
Enchariſtic in ſacro ſpũalis maſticatio et incoꝛꝑatio
rei facit manducationẽ ſpũalem ſed ſola deguſta/
tio ſiue maſticatio ſpecierum non facit mãduca-
tõem ſpũalem li.iiij.diſt.ix.21. Ad idẽ.22.
Euchariſtie ſpẽs et res quõ ſunt vnita inſeꝑabiliter.
li.iiij. din. ixvr3JÄKC.
Euchariſtiam an xpᷣs mãducaucrit ſacramentaliter
ct ſpũaliter li.iij.diſt. ix. q.iiij.d. Re.24.
Euchariſtiã non mãducauit xpᷣs ſpaliter q;uis fue
rit in eo cognitio ⁊ dilectio li.iiij.diſt.ix.?· 5.

Euchariſtia ſeu viatico xpᷣs vti non debuit ſpũaliter
Ißnis fuerit viatoꝛ libꝛo.iiij. diſt.ix.⁊26.
Euchariſtiã xpᷣus mãducauit ſacramentaliter qᷓuis
non ſub vclamine li. iiij. diſt. ix. 27.
Euchariſtiam ſacramentaliter tiñ recipere vnde ve/
niat libꝛo. iiij. diſt. ix. 28. SS
Encriniam an vere ſumant mali li.iiij.diſt.ix.q.ſ.
EC. Pes 29. „
Euchariſtiam eſſe cibum mentis non ventris qmo/

Qo intelligitur li.iiij. di.ix.?2. „

Euchariſtiam intrare in pctõꝛe nõ eſt indecens li.iiij.
diſt. ix.y.
Euchariſtiã ſumi a pctõꝛe eſt opus miſericoꝛdie xp̃i.
li. iiij. diſt. ix.4.
Euchariſtiã an mãducet peccatoꝛ damnabiliter qui
eſt in pctõ ex certa ſcientia li.iiij. dil. ix. q. ij. f. R. 5.
Euchariſtia quare contingit malc vti et non virtuti/
bus li.iiij. diſt. ix..

Euchariſtia quia eſt medicina eſt ſumenda cum debi

ta pᷣparatõnc libꝛo. iiij. diſt. ix.7.
Euchariſtiã manducãs aliqs peccatoꝛ qua ratione
peccat libꝛo.iiij.diſt.ix.ðD.

Euchariſtiã videria pctõꝛe non eſt peccatũ ſicut mã

ducari li.iiij.diſt.ix.9.

Euchariſtiã ſumens peccatoꝛ an ſemper moꝛtaliter

peccet libꝛo.iiij.diſt. ix.q.iij.g. R. co.
Euchariſtiaʒ digne mãducare quid ſit li.iiij.di.ix.i.
Euchariſtiam ſumpturus qͥmodo debet ſe pꝛepara/
re li.iiij.diſt.ix.ꝗ2. „
Euchariſtiam indigne ſumere qui accedit indeuote

zmo o intelligitur li.iiij. viſt. ix. 45.

Euchariſtiã non recipit quis indigne qꝛ recognoſcit
pctf̃ ſuũ ſed qꝛ de illo non penitet li.iiij.di.ix..

Euchaꝛiſtiam ſumens iuſtus aliq̃s credens ſe eſſe in

peccato moꝛtali auare peccat li.iij. di. ix. 4 5.
Euchariſtiam dãs ei quẽ ſcit pctõꝛeʒ an peccet dam⸗

Euchariſtie in ſacr̃o

E
nabiliter li.iiij.diſt.ix.q.iiij.h.Re.c.
Euchariſtiã non eſſe dandã pctõꝛibus ſi alicubi ſcr⸗
ptura ſonat quomõò eſt intelligẽda li.iiij. di.ix. ·7
Euchariſtia qua ratione danda eſt peccatoꝛi li.iiij.di
ſtin. ix. 49. et. S0. ”JM MM
Euchariſtiam mãducãt mali et ꝙ manducandi ſunt
duo modi.li.iiij.diſt.ix.a.bc. “
Euchariſtie ſacr̃m quõ allicit bominẽ ad bumilitatẽ
libꝛo.iiij.diſt.x.io.
Euchariſtie quõ fit reuerentia ad ipᷣam accedẽdo nõ
ab ipᷣa elongando li.iiij.diſt.x.ꝛvi.
Euchariſtie quidam eſfectus lib.iiij.diſt.x.i2. et.i3.
De eucbariſtie ſacro quere plura vbi coꝛpus chri
ſti et vbi cbriſtus. .
Euchariſtie in ſacr̃o an ſit aliqua conuerſio panis in
coꝛpus xpᷣi li.iiij.diſt.xj.q.j.a.R.ꝰõꝰ.
Euchariſtie in ſacro ſi alique auctes dicant panẽ nõ
Fnnan in coꝛpus xpᷣi quõ debẽt intelligi.li.iiij.di
in. * *△
Euchariſtie ĩ ſacro coꝛpꝰ xpᷣi nec nouũ fit nec maius
li.iiij. diſt. xj. X. rMMM
Euchariſtie in ſacro quare elementũ conuertitur in
id qð ſignat cũ tñ boc non fiat in alijs ſacramẽtis.
li. iiij. diſt. xj. 8. H
Euchariſtie in ſacro quare ponitur eſſe miraculum.
libꝛo. iiij. diſt xj.. M
Euchariſtie in ſacro qmodo panis cõuer titur in coꝛ
pus li. iii.diſt. riOoOo.
Euchariſtie in ſacro an totus panis conuertatur in
coꝛpus xp̃i an aliquid remaneat preter accidẽtia.
libꝛo.iiij.diſt. xj.q/ij.b.R.ꝛ1.
Euchariſtie in ſacrco quo genere motus vel mutatio
nis fiat conuerſio li.iiij.diſt.xj. iT.
Euchariſtie in ſacto qᷣmodo panis ⁊ coꝛpus habent
gliquid cõmunc.li.iiij.diſt.xj.ꝛi5.
Euchariſtie in ſacro an conuerſio ſit adnibilatio.li.
iiij.di. xj.q.iij.c.R.ĩiXX. M
Euchariſtie in ſacramento nihil remanet de pane ex
go adnihilatur non ſequitur li.iiij.di.xj.ĩv».
Euchariſtie in ſacr̃o ſi totus mundus conuerteretuł
in coꝛpus xpᷣi ipᷣm ꝓpterea non adnihilaretur. li.

iiij. diſt. xj. 1 7.

Euchariſtic in ſacro panis nõ eſt xpᷣs nec ps xp̃i nec

aliquid aliud ergo eſt adnihilatus non ſequitur.
libꝛo. iiij. diſt. xj 998s.
Euchariſtie in ſacro an panis conuertatur in totum
chriſtum li. iiijj. diſt. xj. q.iiij.d. Re.19. H
Euchariſtie in ſacro quõ eſt ſanguis aia et deitas.li/
bꝛo.iiij.diſt. xj. 2 0. W .
Euchariſtie in ſacr̃o q̃ ratõne coꝛpus eſt cibus libꝛo
iiij. diſt. xj. 21. M

uch⸗ fo qmodo coꝛpus eſt in pluribus.
libꝛo.iiij.diſt.xj.22.
Euchariſtic in ſacro an conuerſio panis expectet cõ/
uerſionẽ ſanguinis li.iiij.diſt.xj.23.
Euchariſtie in ſacro an conuerſio ſit ſubita an ſuc/
ceſſiua li.iiij.diſt.xj.q.v.e.Re.24. MMä
Euchariſtie ĩ ſacr̃o an ĩ inſtãti in quo fit mutatio pa⸗
nis ſit panis an coꝛpus li.iiij.diſ.xj. ꝛs6.
Euchaniſtie in ſacio quod eſt panis eſſe vltimũ libꝛo
iiij. diſt. xj. 27.

Euchariſuc in ſacro qbus verbis debeat exprimi iſta

conuerſio li.iiij. diſt. xj.q.vj.f. R.2 8.

Euchariſtie in ſacro panis conuerſio in coꝛpus chri

ſti quibus vᷣhis debeat expᷣmi quatuoꝛ resulis do⸗

cetur li.iiij. diſt. xj.29.
Eucharidiein ſacro quõ panis ad carnẽ et vinuʒ ad
caiam dicitur referri libꝛo.iiij.di.xj.TJ. „
Euchariſtic in ſacro qualis eſt admixtio aque lib.iiij
diſt. xj. 55. et quando debet appom.t. 2ð
Euchariſtie in ſacro quõ poteſt aqua ↄuerti in vinu
*fibzꝛo. iiij. diſt. xj.⸗ y8Sp.
Euchariſtie in ſacro ſi quis aqua no appoſnai quo
ſenſu ciprianns dixerit illi non poſſe ignoſci libꝛo
iij. diſ. xj. 87656.
Euchariſtie in ſacro ſi qs deceptus credens aquam
vinũ boc percipiat tꝑe ſumptionis ſacramenti qᷣd
iſtt illi faciendum li.iiij.di.xſ.õ96.
Euchariſtiã qᷓre dedit dñs iude li.iiij.di.xj.õ8.
Euchariſtie ſacrm an confici debeat in ſpecie panis
⁊ vini.li.iiij. diſt.xj.q.j.g.Re.ðõũũ9.
Euchariſtiaʒ nõ debere confici in pane ⁊ vino ſi que
röoõnes et auctates ſonare vident᷑ quõ ſunt intelli
gende li.iiij.di.xj.. et per totum.
Euchariſtie in ſacro an vtraq;ʒ ſpecies ſit de integrita
te libꝛo.iiij.di.xj.q.ij.b.Re.228s.
Euchariſtia quos reficiat li.iiij.diſt.xj.s.
Cuchariſtiã ſpnñalit᷑ mãducare qͥd ſit li.iiij.di.xj.ðo.
Euchariſtie ſacrm et ſi ĩ vtraq; ſpecie cõtineat᷑ nõ tñ
per alterã ꝑfecte ſignificat᷑ li.iiij.di.xj. S1.
Euchariſtiã qre fideles recipiãt ſb vna ſpecie Ibis.

Euckhariſtie in ſacro quare opoꝛtet ſanguinẽ ſignifi /

cari libꝛo.ilij.di. xj. v7„w⁊ëꝰ:
Euchariſtie ſaccm quare duo ſigna reqᷣrit panis.ſ.et
vini li.qiiij.diſt. xj.so.
Euchariſtie ſacramentuʒ an de integritate requirat
aaquam libꝛo iiij. di.xj.q.iij.i.R.SK.
Enczigie ſacramentũ quatuoꝛ exigit de neceſſita/
te Ibidem. WMW
Euchariſtie in ſacramẽto aquã eſſe de ſacr̃i ſubſtãtia
ſi que rationes probare videntur quomodo ſunt
diſſoluende libꝛo.iiij.diſt. xj.S 5.
Euchariſtie ſacramentũ et ſi non pᷣt fieri in farina ni
ſi ꝑ cõmixtionẽ aque fiat panis tñ põt fieri ſacram̃
tũ ſanguinis ſine cõmixtione aq̃ li.iij.di.xj.c.
Euchariſtie ĩ ſacramẽto an dñs poſuerit aquã libꝛo
iij. di. xj. 57. et. 61.

— —

Euchariſtie ſacrẽ̃m põt cõfici in vino ſine aqua qᷓ;uis

ſanguis qð pervinũ ſignificat᷑ cũ aqᷓ ſimul fluxerit

de latere xpᷣi li.iiij.di.xj.S.
Euchariſtie in ſacram̃to quõ aqua apponatur de cõ/
gruitate li.iiij.di.xj.S. ð
Euchariſtie in ſacram̃to quare pani nihil additur 2
vino addit᷑ aqua li.iiij.di.xj.Soe.G
Euchariſtie ſacramentũ an poſſit confici in om̃i pa/
ne ⁊ vino li.iiij.di.xj.q.iiij.R.Re.õ.
Euchariſtie ſacramentũ quare non poteſt confici in
pane de quolibet blado cocto li.iiij.di.xj.oʒ.
Eunchariſtie in ſacramento que coꝛruptio panis ⁊ vi
ni tollit potentiam conficiẽdi li.iiij.di.xj.õ.
Euchariſtic in ſacramẽto quã mixtionẽ admittit pa/
nis ct quã vinũ libꝛo.iiij.di.xj.õ5.
