Denae n. 1 . 5 “ 3 vin . Deum eſſe in omibus rebus que neceſſitas eſt.libꝛo uin
Deꝰ quõ diſtinguitur a creaturis li.j.di.viij.Ssã 5. SKvis õä nta
Seus non babʒ ſuperius loycale vniuocũ libꝛo.j.di· De? quõ eſt in rebꝰ li.j.diſt. xxxvijs0. dasan
ſtin. viij. .279Ü9Ä. Densen e Elo aliter in omibus locis li.j.diſt. ſch⸗
Deo attribuere quicqͥd eſt ꝑfectõnis ⁊ bonitatis pp x Exxvij. q. . . &ε idÜjzzzz. Ddetsn
teſt fieri duplicit. Et q facit eſſe in diuerſis gene· ¶ Deo ſoli an coõueniat eſſe vbich lij. diſti xxxvij. a. .c. e
ribus et qð extra om̃e genus li.j. diſt. viij. 68. ancnnengrege l Dang
Deo qͥmodo nibil deficit de bonitate ⁊ entitate libo ſciſt rrſhcgch. “l ſemp ſiue eternalit lib. 1
4 f.diſtin. vih.sũ29729292. o VI.l-o.lſ7nn1r......... daſee
Deus eſt charitas eſſencialit ⁊ cauſalit li.j.di. xvij. S Deumn abicner delmn eſſe ſemper dupliciter po/ gon
Seũ diligere accipitur triplici rõne lib.j.diſt. xvij.. Rtelt accipi libꝛo. zai rNei . èM Deise
Heus q̊modo dicitur magnus libꝛo.j.diſt. xix.. Deus eſt vbiq; g in iſta donio. H iſta vomus nð fuit Nigni
Deus pater genuit filium ſibi equalem qꝛ bõ pateꝛ ſi niſi ex tpe et poſt initiũ tꝑis & et eſſe vbiq;. Solo. “
potuiſſet genuiſſet filium ſibi equalẽ. Inſtantia i.j. di. xxxvij.2 4. 5 aje„ E. ⸗D gilamn
boc argumentũ et Solo. li. j. di. xx. 5. Dens 6 . indre ereb equalikte ſiue vnifoꝛmmit mnrl
eus q;uis ſit in omibus tñ ſpecialit᷑ dꝛ eſte in ſctleis. d. . di xxva. . e à2s .
eer. S de Mein ſcis. W eſſe in rebus dupliciter intelligitur libꝛo.j.di ſun
De⸗, quõ habet ſormnan , de K Peus due aſſo lerr ſe habet vnifoꝛmiter ad om
eus an habet vnum ſolum nomen an plura. lib.. Nes res ioao.) diſt Eve;e6e Derg
õä hanplura “ Seus aulbus ned Se qualiter eſt in rebus libꝛo.j. D n
Dens intelligitur p creaturas non ſolũ per ſimilitu· diſti. xxvij.q.ij.f. Re -sW8s. Delba
Dainem 1Ef.. dixkij.20. perſitnnitn. Dengeſt dhi potentialiter preſentialiter eſſentiali ne
Deus ſicut magnus eſt ea magnitudine qua deus ?. ter libzo-J. otxxvij⸗zo. “ .
De dlenen eſt de bonttarenc ile que ᷣm lõ Deo quõ conuenit longitudo latitudo ſublimitas ⁊ Nu
lantiam dicunk li. j. die xxij. 7. Et eag di profundum libꝛo.j. diſt. xxxvij.. N.
ſtantiam dicunt li. j. di. xxij. 7. Et ead di.d. „ Profunqunibꝛo.J. oE vDei ase
Deus non ſemꝑ noĩatur tranſlatiuelli.j.di. xxij.21. Dereat⸗ mocis cſſendi eſt in rebus libꝛ · . viſ. te
Deos plures an poſſumus dicere catbolice li.j.diſt. VI. deb. DD i e etee , e
. õ olice li. ſediſt Des pon ſolum eſt in ſanctis ſed etiam babitat.li. li
Deitatem plures habere dꝛ catholice. ſ¶ non plures Ldiſt-vvvSIcůc.
dij libꝛ0.j.diſt. xxiij.?2 2. n plures Deus vhl habitat anteq; ſancti eſſent libꝛo.j.diſtin. Mui
Deus boc nomẽ ᷣm quẽ modũ impoſitũ rrteedodd. e
tionelibzo.) diſt rrii⸗2,e. ct ab oga Peus inbabitatoꝛ eſt quoꝛundã non cognoſcentiuz dorn
Deꝰ non dʒ dici multiplex li.j.diſt.xxiij... eum ct non quoꝛundam cognoſcentium. libꝛo.j. Rekd
Seum dicerenon eſe quod eit a ccontra qñ eſt pr ev i . ig
catum libꝛo.j.diſt. xxvij. ꝛo. “ Deus quomopo vbiq; ſit per eſſentiam non poteſt fi

egte
garck n

tmiizrf,
iii

ſin

e inii
S

Sß
Nhrig
brs la⸗

rlbtoſd

ingne.

rschd⸗

8

elul.
ni
Kanlts
wury

wii

fſieſiri

zunlinſ

mane

rcnele

De littera
hbuimano ſenſu intelligi li.j.diſt. xxxvij.g.b.
Deus cum ſit in omnibus rebus eſſentialiter tamen
ſoꝛdibus rerũ non inquinat᷑ li.j.di. xxxvij.i.
Deo conuenit iĩmobilitas et incircũſcriptibilitas lib.
i.diſt. xxxvij. k .Ml
Deꝰan ſit localis intra locũ li.j.di.xxxvij.q.j.g.ſe.ʒ⸗
Deus qua ratione eſt in quolibet loco totus et nõ to
taliter li.j.diſt.xxxvij.41. M

Deus an ſit mutabilis ſcdᷣm locum libꝛo. di. xxxvij.

q.ij. h. R. 42. ,
Deus mouet ſe ſine tempoꝛe et loco quomodo intel/
ligitur li...diſt. xxxvij. 145353.
Deus quare non mouetur ad motũ rerum libꝛo.j. di
SSä
Deus qua ratione determinate eſt in aliquibus lib.j
diſtin. xxxvij. ¶.5.
Deus an ſit ab omni loco ſeꝑabilis vel extra omnes
locum li.j.diſt.xxxvij.q.iij.i.Re. coc.
Deus ſtarim eſt ibi ſi quid intelligatur extra mundũ

libꝛo. ſ.diſt. xxxvij. 8. .B
Deus eſt vbiq; ſine locali motu li.j.di. xxxvij.o. p.
Deum velle.cum dicitur.duo dicuntur libꝛo.j.diſti.
S xxxix. S. .

Deus an cognoſcat alia a ſe li. j. di. xxxix.q.j.a. R.7.

Deus an cognoſcat omnia alis a ſe libꝛo.j.diſtinctõe
xxxix.q.ij.b.NR.i2. ⸗— MD
Deus duplicem babet cognitionem ſcʒ.appꝛobatio/
nis et ſimplicis noticie li.j.diſt.xxxix.i..

ſ. diſt. xxxix.q.iij.c. R.xĩ1 i88s.
Deus an cognoſcat ſe et alia vnifoꝛmiter lib.j.diſtin.
xxxixa. ſ.d. K DD77zJ.
Deus an cognoſcat mutabilia immutabiliter libꝛo.j
diſtin. xxxix.q.ij.e.Re.27. ſ
Deus an cognoſcat omnia pꝛeſenter libꝛo.ſ.diſtinct.
Deus quomodo cognoſcit oppoſita vel contradicto
ria li.j.diſtin.xxxix.ʒ2. l
Dei ſcientia an poſſit augerivel minuivel aliquo mo

dao.mutani li.j.diſt.xxxix. a.

Deus an poſſit noniter vel ex tẽꝑe ſcire vel pꝛeſcire

aliauid libꝛo. .diſ. xrrixrb
Deus an curam habeat de vilib? rebus. vel an p ſin
gula momẽta ſciat quot culices naſcantur et moꝛi

Deus deſinit aliqua pꝛeſcire cum fiũt pꝛeſcientia lib.
„Loiſtin.ANſ..A5Aô5A553.
Deus an cognoſcat res per modum complexionis li
bꝛo. .biſtin. lg. c. V.20. MVB
Deo quomõ ſunt omnia pñtia.ſed nõ angelo nec bo
mini libꝛo. j. diſt. xlj. 24. .

Deus an ſemper ſciat vel cognoſcat enũciabilia ſiue

cõplexa que ſił cognouit li.j.di. xlj. q.ij.v. R. ꝛ 5.
Deus an deſinat aliqᷓ ſcire vel pꝛeicire li.j.di.xlj.e.
Deus nihil deſinit ſcire li.j.diſt. xlj.f.

Deus nec moꝛi.nec falli.nec miſer eſſe.nec mẽtiri o

teſt. qui quatuoꝛ defectus ſunt in homine. libꝛo.j.
Deus an poſſit aliqd aliud a ſe li.jdi.xlij.q.j.a.Re.x.
neus an poſſit in om̃e aliud in qð poteſt om̃e agenſ

cegtijm . .ol. lij. q. ij. b. Re. 12. et. 1 .

Deo an ſit poſſibile ofme impoſſibile li.j.di.xlij.9.

Deus an poſſit facere depꝛeterito pñs li.j.di.xlij. 20:

Deus quõ poteſt quicq̃d poteſt dici vel cogitani lib.j
diſtin. xlij.21

Deus an poſſit ſcire vel pꝛeſcire plura qᷓ ſciat. libꝛo

——

Deus poteſt impoſſibilia m naturan libꝛo.ſ. diſti.

Deus quare non poteſt impoſſibile per accidens.li-

b 0 f. diſt. xlij. ꝛ2 “5. k..
Deus quare nõ pot facere oppoſita vt albuʒ et ni⸗
grum ſint ſimul in eodem. li.j.diſt. xlij. ꝛ65.

. r

eus quomodo non poteſt contra dictamen ratio/
nis recte li.j.diſt.xlij.29. l
Deus ſi poteſt facere.ſequitur ꝙ res poteſt fieri ⁊c.
„BSolo li. j. viſt xlij.ꝛ «ꝛ. .
Deum nõ poſſe niſi qd bonũ ⁊ iuſtũ eſt dupliciter in
telligit᷑ et vnde venit illa duplicitas. li. j. di. xliij.I.
Deus quomodo eſt debitoꝛ nobis li.j.diſt. xliij.,J.
Deus poteſt pꝛeſcire plura qᷓ; pꝛeſcit quẽadmodum
poteſt oꝑari plura q opatur li.j.diſt. xliij.X.
Dceus an poſſit ſaluare iudam et damnare petrum li
b0.1. diſt. xlii..ſ.)HyH.
Deus quõ eſt finitus et infinitus li.j.diſt xliij.ĩ9.
Deum nil poſſe niſi qð facit erronen eſt opinari. lib.
j. diſt. xliij. a. b. c. d. e. f.g.bd.
Deus ſi feciſʒ bominẽ qui nec peccare potuiſſet nec
vellet quis dubitarct eum fuiſſe melioꝛeʒ quomo/⸗
do intelligitur li.j.di. xliiij.2. Ad idem. XA.
Deus an potuerit Rcer mundum melioꝛẽ quãtum
ad ſubſtantiam partium integrantium li.j.diſtin.
xkliiij. q.j.a. R. v. etKiWss.
Deus an potuerit facere mundum melioꝛem quãtũ
ad partium integrantiũ pꝛopꝛietates libꝛo.j. diſti.
Deus an potuerit facere mundũ melioꝛẽ quantũ ad
oꝛdinem partium li..di.xliiij.q.iij.c. R. 7.
Deus an facere potuerit mundum antiquioꝛem li.ſ.
diſt. xliiij. q. iiij. d. RE.ꝛꝛꝛꝛTdd.—
Deus an ſemꝑ poſſit quod ſemel poteſt li.j.di.xlijij.
Deus non poteſt facere qdð factum eſt ſed deſtruere:
Ji..diſk. xliin..oo.
Deus an poſſit aliquid facere melius vel alio modo
iꝙᷓ fecit libꝛo.].diſt. xliiij. a. b.

Deus an ſemper poſſit omne quod olim potuit.lib:
ſ. dikin riiihj. cvovovov.
Seum ſire omnia quomodo intelligtur. iibꝛo. di
fſtin. xvdÜdÜ[.õ[.
Deus ſicut ſciendo ſe ſcit alia.ſic nõ volendo ſe vult
Alia li-.diſt.xv.. -„.
Dei voluntas quomodo eſt cauſa omnium. libꝛo.j.
Deus quare facit ſeu ꝑmittit aliqua fieri ↄtra ſolitũ

curſum nature vt ſunt monſtra ⁊c.li.j.diſt.xlv.⁊=:

Dei voluntas quomodo non deſinit velle et incipere
Deus quare dicatur omnipotens et omniſciẽs et nõ
omniuolens li. j. diſt. xlv.06.
Deus qua rati
Dens aliter cognoſcit omne verum aliter diligit om
ne bonum li. j. diſt. xlv. . D T.
Dcna ndrurs differenter pꝛoducunt ſimile libꝛo.j.
—diſt. xv.... ss.
Deus quomodo eſt agens non pꝛeconcipiens.libꝛo

.

one dicitur omniuolens. libꝛo..diſti.

Deus eſt quoꝛũdam tota et ſola cauſa.quoꝛũdã cau
ſa cum alia cauſa particulari li.j.di.xlv. D3.
Deus quomodo facit de malo bonum.libꝛo.j.diſti:

. Deus quomodo Atcnnſateniendh adnon aſelibꝛ-

diſt. xl vj. 6.
Ols velit omnes bomines ſaluos fieri volunta
te beneplaciti li.] .diſti. xlvj. q.j.a. R.ꝰ.Et.ĩ o.et.II.

Deus qua ratione vno modo ſe habet ad omnes li⸗

bꝛo.j.diſt. xlvj.i.

Deus an velit mala fieri. libꝛo.j . diſtinct. xlvj. q. j. b.

SS quomodo non vult quod impoſſibile eſt fieri.
libꝛo.j.diſtin. xlvj. 1 6.

Deus quomodo non dicitur ſua ꝑmiſſio libꝛo. diſt.

xlvij. 5.

Deus permiſit plures eſſe malos ex multiplici cau⸗

ſa libꝛo.. diſtin. xl vij. 22.

Deus poteſt aliquid ſupꝛa omnem legem datam. ſed .

non poteſt iam dataʒ deſtruere libꝛo.j.di. xlvij. 52.
Deus poteſt facere de non eute ens.ſed nõ poteſt fa⸗

cere ꝙ aliquid ſit ens et non ens li. j. di. xlvij. .

Deus quare pꝛecepit omnibus bona facere et mala
vitare. cum nonvelit boc ab omnibus impleri lib.
I. diſtin. xl vij. ö. et. 7. Et ea. di. d.
Deus oſtendit ſe aliqua velle in duplici differentia li
1. diſtin. xlviij. ?2 0.
Deus mutatus eſt ab ocio in actum ſi de non pꝛodu⸗
cente factus eſt pꝛoducens.Solo.li.ij. diſt. j.25.
Dens qualiter agit ſeipſo ⁊ tamen non incipit agere
ibickem.
Deus poteſt in omnia potentia actiua nõ ſic vnitas
eſt omnis numerus libꝛo.ij.diſtin.j. 4.

Deus aliter generat filium aliter creat creaturam li⸗

bꝛo.ij.diſtin.j...
Deus quomodo dat vnicuiq; quod melius eſt libꝛo
ij. diſtin. j. 652.
Deus exponit totam potentiam ad pꝛoductionem
vnius rei ſed non totaliter.libꝛo.ij.diſt.ij.1.

Deus quomodo eſt locus angeli et anime libꝛo. i. di

ſtinctione.ij. 51.

Deus quomodo poteſt facere ꝙ foꝛma accidentalis

ſit ſine materia libꝛo.ij.diſt.iij.“9.
Deus eſt aliter in omnibus vel pluribus Emateria
pꝛima libꝛo.ij.diſtin.iij.26.

Deus momocko poteſt facere rem malam falua ſua

bonitate.libꝛo.ij.diſtin.iij. ꝰ.

Deus eſt pꝛeſens alicui dupliciter. libꝛo. ij. diſt. iij. SI.

Deus quomodo cognoſcitur libꝛo.ij.diſt.iij.õ2.
Deus quomodo oditur libꝛo.ij.diſt.v.2.et.v ».
Deus quare non ſtatim cum creat hominem beatifi
cat hominem libro.ij.diſt.iiij..K2.
Deus cum pꝛeuiderat dyabolum peccaturum. qua⸗

re pꝛcfixit ei tam modicam moꝛam merendi libꝛo.

ij. diſtin. vij. 2.

Deus uomoho contemnitur in omni peccato. lib.

ij. diſtin. vij. 20.

Deum ſolum eſſe maioꝛem mente bumana quomo/

do intelligitur libꝛo.ij. diſt.vij.7.

Deum operari vſq; modo quomodo intelligitur li.

ij. diſtin. vij. 72.

Deus cnbueni⸗ bomini multipliciter li. ij. di. vij. 90.
Deus quomodo ap anne in foꝛmis coꝛpoꝛalibus li

bꝛo.ij. diſt. viij. 1. Et eadem di.b.

Deus quomodo dicit᷑ videri et non videri ab bomi⸗

ne libꝛo.ij. diſt. viij. 2.

Deus in i ſpecie nunqᷓ Evinuee eſt mortalibus 1ie

i viſtinc vii d

Deus quomnodo manikeſtat bonitatem ſuam. lib. ij.
diſtinct. ix. 7.
Deus cum babeat vnum filium quare pꝛoduxit plu
res angelos libꝛo.ij.diſt.ix.i.

Deum nobis eſſe pꝛeſentem quomodo intdligiturl li

bꝛ0. ij. Diſtin. x. 5.
Deum videre dicimur tripliciter li. ij. diſt. x.57.
Deus qua comꝑatione dicitur loqui per angelum li
bꝛo.ij.diſtin.x. XI.
Deum et angeluz aliter et aliter nobis loqui quomo
do intelligitur libꝛo.ij diſtin. x. 42.

Deus in pꝛoductione declarat potentiaʒ in foꝛmati

one ſapientiam libꝛo.ij.diſt.xij.ĩc.
Deus quomodo dicitur eſſe in luce li.i i.diſt. xij. 29.

Deus quomõ in omni operatõne operatur i intime 7

immediate li.ij.diſt.xij.25.
Deus quomodo eſt motoꝛ pꝛimi ioꝛbis libꝛo. ij. diſti.
xij. 26. et. 27.
Deus quomodo ceſſat facere et quomodo facit no⸗
uam creaturam libꝛo.ij.diſt.xv..

Deus an pꝛiuſqᷓ; animalia perduxerit ab omni opere

quicuit libꝛo.ij.diſt.xv.q.iij.f. R.4.
Deus quomodo vicitur operari vſq; moggo libꝛo. i ij.
diſtin. xv. ¶5.

Deus quomodo dicit requieſcere libꝛ0 ij di. xv. 47.

et eodem diſt. g.

Deum quieſcere die ſeptimo non erclundit creationẽ

animarum que fit quottidie li.ij. diſt.xv.S. Mec
generatio ex putrefactionevt vermes.et exſſ⸗ pecie/
rum cõmixtione vt mulus.49.

Deum ſolum eſſe per naturam immoꝛtalem quomo

do intelligitur li.ij.diſt.xviij.i 5. et. diſt. xix.S.

Deus quare ex vno homine omnes bomines pꝛodu

cere voluit li.ij.diſt.xviij.?J.

Deus quãdo operatur ſcm rationes cauſales 2 qñ

ſcᷣm rationes ſeminales li.ij.diſt.xviij..X.
Deum moꝛtem non feciſſe quomodo intelligitur. li.
ij. diſtin. xix.1 6.
Deus an facere debuerit boninem impeccabilem ſi⸗
ue in expugnabilem libꝛo.ij.diſt. xxiiij.q.j.a.N.ꝰ.
Deus an permittere debuerit bominem impugnari
li.ij. diſt. xxiiij.q.ij.b.Re.⁊ Xq

Deus an vidcatur in patria per medium. an ſineme

dio libꝛo.ij.diſt.xxiij. 4.

Deus quare non potuit dare nature quodg deciit gra

tie libꝛo.ij. diſti.xxiij.I1.

Deum non debuiſſe permittere bominem impugna⸗
ri ſi que pꝛobationes vidẽtur cogere quomodo ſüũt

reuellende li.ij.diſt.xciiij.i 5S.et per tolum.

Deus qualemacs in viſitat in ſomnis q; vigilijs li.

ij. diſt. xxv. 7 6.

Deum non perducere nos ad gloꝛiam noſtris meri

tis quomodo intelligitur li.ij.di.xxvij. 8.

Deum poſſe deleꝛe culpam abſq; gratia uomord in

telligitur li.ij.diſt.xxviij. 77.

Deus quomodo acceptat animam libꝛo. ij di xxix. 5

Deus an poſſet talem naturam facere qꝙ eſſet ei acce
pta ſine munere gratie li.ij. diſt. xxix.0.

7 7 7

Deum non punire bis inidipſum quomodo intclligi

tur libꝛo.ij.diſt.xi xvj.⸗.

Deum non punire ſupꝛa condignum quomodo intel

ligitur libꝛo.ij.diſt.xxxvj.o.

D⸗Aa ſi ſtatim punit peccatoꝛem cum peccat an pu⸗
nit ſufficienter vel nou. lii di rrxvj.22.

otbe
ſin
unt
autt
dast
e
cumn
nocot
dunk⸗
ſboo
Dasau
cobuie
Deunhe
dite
fünurt
Darsce⸗
Upen
Deumn
noe
danme
ſeiidi
Deusao
ſis.
Daiiuhe
bobent
Daumbr
Aſtſe⸗
Dooat
moce
Dasn
fidiſ
Dasinn
bi⸗
Dasno
ſochr
te
Dase
iidi
Deuse
honl
Dunspe
liidi
an
ſimarl
Daunss
tane
liii⸗
Dasf
oibe
uid
Qasan
n R⸗
ſons
Muu
idiy.
J Neſfu
Kn
nn
Mibe
Aaue
ſa⸗

ſun he
waͤn
len
itry.
mann

tign
tnſem
ieiktii,
Muurhnne
Poidit,
wnitd⸗
demint
bin
wiane,
anni
ina.
ingern

Nm
Wüest

nllyt

4
mdlg.

De littera

„

Seus ⁊ homo difſimiliter ſe habent in condonando
offenſam li.ij.diſt.xxxvj.23.
Deum malis non infenre penam cum cos punit quo
modo intelligitur.li.ij.di.xxxvj.dzꝛ.
Deus quõ facit⁊ nõ facit ↄtra naturam libꝛo.pij. diſt.

xxxvj.3. .
Deum non facere contra ſuam pꝛobibitionem quo/

*

mogdo intelligitur li. ij. diſt.xxxvi.8.9.
Deum facere omnia pꝛopter ſe quomodo intelligit᷑.
libꝛo.ij.diſtin.xxxvij.ii. — —
Deus cum cooperatur peccatoꝛi in pꝛaua actiõòe lau
dabiliter facit ſed non ſic bomo li.ij.di.xxxvij.29.
Deum poſſe ꝙ vnum agens vnum aſſequatur et ali
ud intendat.ita ꝙ vtrũq; ſit a deo quomodo intel/
ligitur li.ij.diſt.xxxvij.ð9. .
Deus cum dicitur non eſſe autoꝛ mali de peccato nõ
de pena intelligitur. li.ij. diſt.xxxvij. e.
Deum non conſiderare quantuʒz ſed ex quanto offe⸗
ras quomodo intelligit.li.ij.di.xl. x
Deum et ſtudioſum poſſe mala facere quõ intelligit
Deus comꝑatur ad creaturã dupliciter.libꝛo.iij.di.
16.

1 ₰ „ „ * 9 „
Deũ inhabitare in aliquo et vniri alicui different᷑ ſe

babent. li. iij. di. . 20. ,
Daunn bumiliari poteſt intelligi dupliciter libro.iij.
Deus licer eſt bumiliatꝰ in incarnatione.aliter ho/
mo elatus in preuaricatione.li.iij.di.j.õõ0.
Deus quomodo dicit᷑ babere effigiem humanã. lib.
Deus ilenſibllis quare in humana natura factꝰ eſt
viſibilis. li. iij. di. j. 5. MD
Deus non aſſumit quamlibet naturam in vnitatem
perſone q;uis ſit in omnibus naturis eſſentialiter
potentialiter et pꝛeſentialiter.li.iij.di.ij. ¶0.
Deus quomodo equaliter vnitur anime et catni.lib.

„

iij. di. ij. g.
Deus an foꝛmauerit carnem chꝛiſti mediante aia an
non. li.iij.di.ij. 33.
Deus poteſt dici genitoꝛ hominis ſed nõ ẽ cõſuetuʒ
li.iij. di. ij. ¶5.
Deꝰ quõ maxie diſtat a creatura ⁊ quõ maxie appꝛo
ximat.li.iij.di.vj.ʒ9.

Deus et homo q;uis babeant diuerſas diffinitioneſ

tamen poſſunt concurrere in vnum ſuppoſitum.
li.iij.di.vj.?. . .—K
Deus factus eſt homo.deus eſt homo an bis locuti
onibus dicatur deus factus eſſe aliquid.vel eẽ ali
quid vel non eſſe aliquid.li.iij.di.vj.a.⁊ per totuʒ
Da⸗ 8 aſſumpſit humanã naturã.libꝛo.iij.di.v.q
Bene an aſſumpſit humanã ꝑſonam.li.iij.di.v.q.ij.
g. R.30o. Hic ponit᷑ in.ij.argumento non admittit
rationẽ.ponat᷑ nõ adimit.
Deus aſſumpſit hominem an bec ſit concedenda.li.
iij. di. v. q. iij. .
Deuzʒ affumpſiſſe hominẽ ſi alicubi leguntur auẽtes
ſonare quõ ſunt exponende.li.iij.di.v · .
Deun aſſumpſiſſe animam coꝛpoꝛi coniunctaʒ qua
re conceditur ſed iſta non conceditur. deus aſſum

„

plſit bominem. li.iij.di.v. 6.

Deus cſt bomo an illa ꝓpoſitio ſit vera.li.iij.di.vij.

.
Deus et homo qua de cauſa dicant᷑ de ſeinuicem q;ʒ
uis in abſtractione de ſeinuicem non pꝛedicentu⸗
Deus ille terminus partim babz naturam termini
cõmunis partim naturam termini diſcreti.⁊ ſcᷣm
quam naturam reddit illam locutionem verã deꝰ
eſt homo.li.iij.di. vij..ꝛ ?
Deus eſt bomoquãta.li.iij.di.vij.ꝛ
Deus ẽ homo in qua materia.li.iij.di.vij.. .
Deus factus ẽ hõ an bec ꝓpoſitio ſit admittenda.li.
iij.di. vij. q. ij. b. Re. 1 5. ł——
Rens en factus homo ergo deus ẽ factus nõ ſequit
i.iij.di.vij.21.
Deus quõ dicitur factus homo.⁊ hõ factus deus.li:
iij· di. vij. a. 1 per totum. J
Deus in quo templo eſt adoꝛãdꝰ. li.ij.di.ix.ʒʒ.

Deus non debet adoꝛari latria in imagine que eſt ho

mo duplici ratione li.iij.di.ix.ð b6.
Deum coli fide ſpc et charitate quomodo iĩtelligitur
li. iij. diſt. ix. o.
Deus quomõ adoꝛatur fide et charitate libꝛo.iij.diſ.
ix.yp.
Deum dare ſpm̃ non ad mẽſuram dupliciter poteſt
intelligi.li.iij.diſt.xiij.2.
Deum non poſſe aliqͥd plenius dare vel maius face
re contingit ex triplici cauſa li.iij.di.xiij.i 5.
Deum eſſe dupliciter dẽ de aliquo li.iij.di.xiij.i9.
Deum in ſua ſubſtantia nõ poſſe videri ſi alicubi au
toꝛitates dicunt quinq; modis bʒ exponi libꝛo.iij.
diſtin. xiiij.21.
Deum ſubito oꝑando nihil omittere de bis que ſuc/
ceſſiue oꝑat᷑ natura quõ ĩitelligit᷑ li.iij.diſt.xviij.2
Deũ ſolũ delere iniqͥtates quõ itelligit᷑ li.iij.di.xix.2ↄ.
Deus pater qualiter tradidit xpᷣm innocentẽ in moꝛ
tem li.iij.diſt. xx.4.et. S.
Den oliangid facere neceſſitate quomodo intelligitur
i.iij. diſt. xx. .
Deũ et ſi non deceat quicqᷓ facere dtra iuſticiã decet
tñ ipᷣm aliquid facere preter rigoꝛem iuſticie libꝛo
iij. diſt. xx. ĩ. 2. ⸗
Deus qua rõne exigit mandatoꝝ obſeruantiã ⁊ pec
catoꝝ emendam li.iij.di.xx.i2.
Deus quare nõ reꝑauit genus humanus verbo vel
alio mõ cum potuiſſet li.iij.di.xx.iS.et.l⁊9.
Deum non optet nos imitari in oibns li.iij.di.xx.20
Deus quõ delectatur in pena et perditõne alicuius.
li. iij. diſt. xx. ðy 7.
Deus an alio modo qᷓ; moꝛte eßinorueri humanuz
genus ſaluare li.iij.di.xx.q.vj.f.Re.1.
Deum alio modo potuiſſe ſaluare genus humanuʒ
ſi que auẽtes et rõnes ſonare vident᷑ quõ ſunt itel⸗
ligende li.iij.diſtin.xx. 2.et per totum.
Deus quõ põt ſciri li.iij.di.xxiiij..
Deꝰ quõ cognoſcitur in via li.iij.di.xxiiij.S.

Heo ſine pᷣmij intuitu eſſe ſeruiendum quomodo

telligitur libꝛo.iij.diſt.xxvij.¶I.
Deum diligendum eſſe ſine modo quomõ intelligit᷑
libꝛo.iij.diſt.xxvij.ʒ.

Deꝰquõ odit pctõꝛes li.iij.diſt.xxviij.25.

Seus quomodo dẽ alteꝝ altero magis diligere libia
iij. diſt. xxix.27.

DHenon exigit ſemper ab hboĩe totum qð poteſt lib.
S iij. diſt. xxx.. 5§. . „
Seum non recoꝛdari peccatoꝝ poſt penitentiã pec/
E 2

catoꝛis. quofnodo intelligitur li.iij.diſt. xxxj. .7.
SGeus quomodo non diligit malos li.iij.di.xxxij. .
Se dilectione dei quere plura in diligere et deo equa
titeꝛ eſſe curam de omnibus quomodo intelligitur
libꝛo. iij. diſt. xxxijidG7G77.
Deum pꝛonioꝛem eſſe ad miſerandum qᷓ; cõdemnã/
dum quomodo intelligit᷑ li.iiij.di.iiij.?. .
Seus quomodo operatur in ſacramento. libꝛo.iiij.
diſtin. iiij. s/,os. 2Z
Deum non recoꝛdari iniquitatum quomodo intelli/
gitur li. iiij. diſt. xiiij. 62. “
DSeum recidiuantibus dare veniam et gratiam quo
mogo intelligitur li.iiij.diſt. xiiij. s.
SBeum ex caſu alicuius elicere bonum quomodo in-
telligitur li.iiij. diſt. xiiij.5.

4

Deum non delcctari in penis noſtris quomodo intel
ligitur li.iiij. diſt. xx. 5. ;—MD
Deus quomodo diligitur ſuper oia li.iiij.di.xvſ.ʒʒ.
Seum operari virtutem ſine nobis quomodo intel/
ligitur.li.itij.di.xvij.i6“ .
Deus quomodo dicitur trabere ibi. Me.ve.ad me ni
ſi. pa.me.trax.eum H.iiij.diſt.xvij..2·
Deus quare non delet culpam ſe ſolo ſine coogatiõe
inmpij cum ſit agens potentiſſimũ li.iiij.di.xvij.i89.
Dceus qua ratione dicit᷑ iuſtiſſimus li.iiij.di.xlvj.26.
Seum gratis iuſtificare quomodo intelligitur.libꝛo

iiij. diſt. xl vj. 51. ,B õ
Deꝰ an poſſit aliqͥd remittere pure ex iuſticia vel pu
re ex miſericoꝛdia li.iiij.diſt.xlvj.q.iiij..d.
Deum totam culpam remittere quomodo intelligi/
tur libꝛo.iiij.diſt.xlvj. . .
Deus quomð dicitur ſumme iuſtus li.iiij.di.xlvj.ð
Deus an poſſit tãtam penam infligere quanta debet
culpe li.iiij.di.xlvj.ð 5.
Deus poteſt bominem puniꝛe tantum quantum me
ruit et poteſt totum remitterc quia hoc poteſt ho/
mo. So. li.iiij. diſt. xlvj.ðdõ6.
¶Dininus
Dumamrt eſſe. pꝛobatur multipliciter libꝛo
j. diſt. viij. 23. .
Diuinus et deus. ſimiliter diuinitas et deitas differ̃t.
libꝛ0. . diſt. xv. 58.
Diuinam veritatem eſſe pꝛobat ⁊ concludit om̃is ve
rit as et natura creata li.j.diſt.viij.23.
Diuinus hoc nomen eſt quaſi poſſeſſiuũ.ct imponi/
tur a duplici foꝛma libꝛo.j.diſt. xxiij.24.
Diuinas res triplici mõ cognoſcimꝰ li.j.di.xxxiij.æ.
Diuina natura an potuerit vniri cuʒ humana lib.iij.
diſt. j. q. j. a. R. S.
Diuinam naturamvniri humane in vnitatẽ perſone
quid eſt libꝛo.iij.diſt.j.ꝰ.
Diuinitatis nomen quomodo participat xpᷣs in bu/
mana natura libꝛo.iij. diſt. .7. et. 8.
Diuine nature an conueniat actus aſſumendi lib.iij
diſt. v. q. j. a. R. F.
Diuina natuꝛa cum ſit ſimpliciſſima.habet tamen di
ſtinctionem in ypoſtaſibus ergo nõ eſt tota vnita-
⁊c⁊c. libꝛo.iij.diſt.v.S.
Diuina natura vnita tres perſone vniuntur.⁊ diuia
perſona aſſumpſit. ergo quelibet ꝑſona aſſumpſit
nonu ſequitur libꝛo.iij.diſt.v.9.
Diuine nature non conuenit generare ſed aſſumere
libꝛo. iij. diſt. v. 10.

Diuina natura aſſumpſit bumanaz. pꝛo quo ſtat ibi

natura libꝛo.iij. diſt. v.t.
Diuine perſone an conueniat aſſumere libꝛo.iij.diſt.
v. q.ij.b.
Diuine perſone an conueniat aſſumere ratione natu
re an econuerſo li.iij.di.v.q.iij.c.R.⁊t o0.
Diuine nature abſtracta omni perſona an cõueniat
aſſumere li.iij.diſt.v.q.iiij.d.R.iͤ3..
Diuina natura eſt caro facta.an hec ſit concedenda.
libꝛo. iij. diſt. v. q. v. e. R. I 9.
Diuina natura eſt incarnata.ergo diuina natura eſt
caro facta non eſt ſimile lib.iij.diſt.v.⁊ 0. Ad idem
Diuina perſona an aſſumpſit perſonã.an natura na

turam.an perſona naturam. an natura perſonam

aſſumpfſerit libꝛo.iij.diſt.v.a.b.c. J
DSiuina natura an debeat dici caro facta li.iij.di.v.d.
Diuina natura quare non accepit perſonam bomis
cum hominem accepit libꝛo.iij.di.v.e. .
Diuina natura eſt de virgine nata an bec ſit conced
da libꝛo.iij.diſt.viij.q.j.a. “
Diuinam naturam eſſe de virgine natam ſi que ratõ
nes et auctoꝛitates affirmare videntur quomodo
ſunt ꝑimende libꝛo.iij.diſt.viij. .et per totum.
Diuina natura aliter ſignificatur per boc nomen de⸗
us.aliter ꝑ hoc nomen natura li.iij.diſt.viij.s.
Diuina natura quomodo dicitur concipi et naſci.li.
iij. diſtinc. viij. õ.
Diuina natura in xpᷣo non eſt nata.ergo nec hbuma⸗/
na.non ſequitur li.iij.diſt.viij.ĩ1. ðð
Diuina natura eſt homo.ecrgo diuina natura moꝛi
vel naſcitur non ſequitur li.iij.di.viij.t.v6.
Diuina natura eſt bomo qua ratione ſit vera.lib.iij.
diſtin. viij. 18.
diſt. viij. a.d.
Diuinus et dũicus differunt libꝛo.iij.diſt.xſ...
Diuina eſſentia quare eſt in qualibet creatura et nõ
gratia libꝛo.iiij.diſt.j.2.

AAoSexter
Dextrum et ſiniſtrum quomõ cauſantur in nobis li.

Dextrum et ſiniſtrum pᷣſupponere ſurſum et deoꝛſus
gquomodo intelligitur li.ij.diſt.xiiij.21.
Dextrum et ſiniſtrũ nihil babere quod babʒ extra ſe
pꝛincipiñ ſui motus quõ intelligit᷑ li.ij.di.xiiij.⁊2.
Dextram partem ſemper eſſe dextram quomodo in/
telligitur li.ij.diſt.xiiij.2 4.
(Sigbolus
Hiabolus ab initio peccauit quomõ intelligitur.lib.
ij. Ddiſt. iij. Fl. et. S2. —⸗⸗
Diaboli peccatum quomodo eſt iniciatũ conſumma
tum et confirmatum li.ij. diſt. v.. .
Diaboio quid fuit occaſio ruine li.ij.diſtin.v.26. Ad
Diabolus peccando ad ſe conuertebatur non ad deũᷣ
libꝛo. ij. diſt. v. 22.
Diabolus aliter dedit occaſionẽm peccandi homini
aliter angelis malis libꝛo.ij.diſt.v.õF5.
Diabolo qnare pꝛefixa eſt a deo qui euʒ pꝛenidit pec
catuꝛum tam modica moꝛa merendi li.ij.di.vij.ꝛ.
Diabolus quõ locutus eſt ꝑ ſerpentẽ et a quo fuit il
lius locutionis foꝛm atio pꝛincipalrvtrum vata ſit
noua ptãs ſerpenti et vtrum fuerit miraculũ ſicut

Diuine nature an competat naſci de virgine libꝛo. iij.

„

a
Dwpol
R
t⸗
Dabol
leli
Dol
Dbel
Dubo
Dubo
d
Apon
lbro.
Dibol
fane
Pbel
fhil
Dabe
cren
Diube
lcbe
Dubol

iybo

Duboia
lbeo
Debol⸗
Debola
Goch

1.1/

Nnl
ſtrn
Diiftn
Rberi
Digi
ſeguie
Diaa
Diaßn
Decere
ſint
Daboe
,
wſd
Naeye
Mgee
Ngeyb
dſfinr
Wreſe
Ncnn
ain
N
Wati
Dugfnn
Diaeg

i,

Ndentteten
Au 4
fnnäne
5

Aktannngg,

annmn
Nu i

nengti
8
tmn
ine
an ſtand

vneniten
n n
iAewtn.
hNere
chennt.

nepiaben⸗
Il.
inmn
tinekr.i⸗

, 0
urnzlvi⸗

emuntn

Urtet

10 4 1
irtncd
ii.
Glhiznt
iiüni.
corot

Delittera

vor aſine ad balaam tib.ij diſt. xxj. r.

Diabolus quare inuidil omini.li.ij.diſtin.xxj.s.
Diabolus quomodo dicit᷑ initium om̃is mali vł pec
cati.li.ij.diſt.xxj.ʒ2.

Diabolus quomodo dicitur temptare ſolum carna⸗

les libꝛo.ij.diſt.xxj.ʒ 5. r
Diabolus quõ di teptare violentijs li.ij. di.xxj.9.
Diabolus quando recte vincitur li.ij rxxiiij.2.
Diabolus ⁊ ſi nõ vincat niſi volentẽ tñ hbomo abſq;
gratia non poteſt reſiſtere libꝛo .olſt rvii z59
Diabolus quõ dicitur hoies quaſi vernaculos poſ-
ſediſſe libꝛo.iij.diſt.xix.ʒ. H
Diabolus dure pamont xpᷣi babuit dupliced manuʒ
libꝛo.iij.diſt.xix.22. ”ä
iabolus quare abboꝛet memoꝛiã paſſiouis ⁊ figu
ram crucis libꝛo.iij.diſt.xix.ꝛ.
Diabolus quõ dicit᷑ nos impugnare poſt paſſioneʒ
xpᷣi libꝛo.iij.diſt.xix.ꝛ.
Diabolus quõ i nouiſſimis tꝑibus vires malicie ſue
exercebit.li.iij.diſt.xix.25.

Diabolus quõ poſt paſſionẽ xpᷣi poteſt excecare mẽ⸗

tes et vex are coꝛꝑa.li.iij.diſt.xix.ꝛ 6.
Diabolus quõ ante⁊ poſt paſſionẽ xpᷣi nihil poterat
in hominem niſi per di ꝑmiſſionẽ li.iij. di.xix.27.
Diabolus quõ dicitur victus iuſticia non potentia.
libꝛ0. iij. diſt. xrixx.
Diabolo ire michael nõ maledixit li.iiij.di.xviij.o2.
Diabolum ſe tranſfigurare in angelum lucis quan/
do eſt cauſa ꝑiculi et qñ non. i. iiij. diſt. xxx. .
¶Dyaconus
Dyaconoꝛum nomen vnde et de officio eoꝛum. libꝛo
iij.diſt. xxiiij. ãũõãônö. S
(Dicere ae me
Dici . ici ẽ modũ.mẽo⸗
ici ad aliquid eſt dupliciter et ̃in quẽ modũ.me
Di intelligẽtia ⁊ volibile dicitur ad aliquid et ̃m
quẽ modũ pater et filius libꝛo.j.diſt.iij.29.
Dicendi modus eſt triplex ſcʒ vniuocus equiuocus
et analogus.li.j.diſt.xiiij.. T.
Dici diuerſimode eſt ſᷣm triplicẽ differentiam. lib.j.
rrri. tig
tici m ſubſtantiã vel m accidens quicqd
Dicibe inſtantiam in diuinis libꝛo.j.diſt.xxij.ꝛP3.
Dicit᷑w᷑ aliquid vt ens per ſe ergo d ᷣm ſubſtantiã nõ
ſequitur libꝛo.j.diſt.xxij.⸗ ».
Dici ad aliud eſt duplr.li.j.diſt. xxiiij.-tꝰ.
Dici ſᷣm ſubſtantiam eſt dupliciter li.j.di.xxv.io. ,
Dicere deum non eſſe quod eſt qñ eſt pctm̃ libꝛo.j.di
ſtin. xxvij. 20. Ad idem. ꝛ21. .
Dici hoc de hoc eſt dupliciter libꝛo.j.diſt.xxvij.2ꝛ 4.
Dicere ᷣm aliquos tripliciter accipitur in diuinis li/
bꝛo. j. di. xxvij.26. ””ẽs
Dicere vel loqui eſt dupliciter libꝛo.j.di.xxvij.27.
Dicere quando dicitur eſſentialiter li.j.di.xxvij. o. .
Dicere vbi non eſt aliud qᷓ; cogitando intueri.libꝛo.j
diſtin. xxvij.ð. .. .
Dicere aliter reflectitur ſupꝛa dicentem aliter ſupꝛa
dictum li. . diſt. xij. y 2. Hl
Dicendi modus ſᷣm ſubſtantiaʒ circa terminũ nega
tum vel infinitum eſt duplex li.j.di. xxviij.
Dici aliquid ex tꝑe eſt dupliciter.li.j.di.xxx.2.
Dici hm accidens eſt tripliciter li.j.diſt.xxx.xo.
Dici ſᷣm relationẽ eſt dupliciter li. j.diſt. xxx.. J.
Dicere aliquid ex ꝑte de deo quõ ſit li.j.di.xxx.c.

vel ßm accidens quicqͥd dicitur

——

Dicuntur aliqua de diuina eſſentia tripliciter. libꝛo
l. diſt. xxxiij.17. OJMM
Dici relatiue eſt dupliciter li.j.diſt.xxxiiij.?ꝛs.
Dicere eſt duplex ſicut et loquili.ij.diſt. x.3.
Dicere boc verbum variam vim babet et quid cõno
tat ibi et quomodo accipitur dixit deus fiat ⁊c. lib.
i.diſtin. xiij.5. H
ictum per participationem reduci ad dictum p eſ-
ſentiam quomodo intelligitur li.ij.diſt. xxxiiij. 28.
Dicere et facere de differunt libꝛo.ij.diſt. xxxvij.16.
Dictum de pꝛeterito verum eſſe neceſſ. arium quomo
do intelligitur libꝛo.j. diſt. xxxviij. 2 5. et libꝛo. iij. di
ſtinct. xxiiiji. MM
Dicere eſt dut lex et quomodo xpᷣus potuit dicere lo
cutionem falſam.libꝛo.iij. diſt. xij.ꝛ9.

¶ Dictamen
Dictamen quomodo accipitur vbi agitur de conſciö
tia. libꝛo.ij. diſt. xxxix. 9.

Dies quomodo accipit᷑ ibi Iſte ſunt ge. ce. et ter. ꝛc.

Beneſis ſcdo libꝛo. ij. diſt. xij.28.
Diem ⁊ nocteʒ immediate diuidere tempus quomõ
intelligitur libꝛo. ij. diſt. xij.30. H
Dies dupliciter computatur in ſcriptura li.ij.di.xiij.i
iei computatio in obſeruatione ieiunij ſcdᷣm quid

Dies diſtinguitur quatuoꝛ modis ſᷣm grecos bebꝛe/
os aſtronomos et eccliam li.ij.diſt. xij. .
Dies ſeptimus quare non bʒ veſpam li.ij. diſt. xij. 7.
Diem nõ facit quecũqᷓ illuminatio.lib.ij.diſti. xij. 5.
Dies cum luce ſimul cepit li.ij.diſt.xij.io. „
Dies ſeptimus quare benedictus et ſanctificatus di
catur libꝛo.ij.diſt.xv. .
crum numeratio quare vſq; ad ſeptẽnarium pce
git libꝛo. ij. diſt. xv. S. S
ies ſeptimus an ſit a nouo pꝛoductus et quare nu
meratur cum ſex pꝛioꝛibus li. ij. diſt. xx. ¶6.

(¶ YODifferentia
Differentia triplex eſt ſ ubſtantialis. accidentalis oꝛi
ginalis et que barum eſt in diuinis li.j.di.xiij.2 5.
Differentiam ſcdᷣm numerum an ſit ponere in diuis
libꝛo.j.diſt.xv.q.iiij.b.
Differunt numero que numerantur li.j. dꝛſt. xlij. S1.
Differre ratione eſt triplex li.j.diſt. xxvj. 13.
Difterétia rationis fundat᷑ in duobꝰ. li.di.xxvj.i4.
Differentia triplicem alietatem notat. li.j.di.xxxj.⁊.
Differentia pꝛioꝛ eſt per naturam ꝙᷓ id cuius eſt diffe
rentia libꝛo.ij.diſt.j.?725.
Differẽtia completiua debet eſſẽ pꝛopꝛia eius cuius

Z

eſt differentia li. ij. diſt. j. 76

Differentia ſpecifica debʒ accipi penes id quod in re

eſt optimum li. ij. viſt. .77. ä
Drũtia ↄpletiua quõ eẽntialit᷑ adheret li.ij.di.j.⁊8.
Differentiam ſcdᷣm magis et minus nonvariare ſpe

ciem quomodo intelligitur li.ij. di. xlij. 55.

Differentie d uerſe eſſentiales dant diuerſa eſſe quõ
intelligitur li.iij.diſt.vj.ĩ0.
Diffeꝛentia aliqua ita adheret generi reſpectu ſpeciei
ꝙ eadeʒ ſublata aufertur per ↄſequẽs qdð ad eſſen
tiam generis ſpectat lib.iij.diſt.xxvij.8o.
Differentie quedam ſunt pfectiue ſimpliciter quedã
vere cum diminutione lib.iiij. diſt. x viij. 6.
e 9

¶ Diffinitio
Diffinibile eſt aliquid dupliciter li.j.diſt.xxv.i.
Diffinitio quomodo dicit aggregationem et compo
ſitionem libꝛo. j. diſt. xxv.. 5. .
SDiffinitionis bone conditiones li.iij. diſt. xxiij. 5.
Diffinitum non poſſe a diffinitione ſeperari quõ in/
tellligitur libꝛo.iiij. iſt. xij. 0. Ad idemar.
Diffuſio eſt duplex ſcilicet intra et extra. libꝛo.j7.diſti.
xirx. 20. “M
lmnſio poteſt eſſe dupliciter a bono.li.ij.di.x. s.

Dignitatis eſt aliquig dupliciter li.ij. diſt. xj.ꝛ25.

MDilectio

Diligere ex caritate quid eſt. et ꝙ vupliciter cõtingit

diligere ex caritate libꝛo.j.diſt.j.21.
Dilectio caritas amoꝛ differunt libꝛo.j.diſt.x...
Diligere tenetur tripliciter Et quõ accipit᷑ ibi pater
et filius diligunt nos ſpiritu ſctõ.libꝛo.j.diſt.x.ꝰ.
Dilectio in diuinis accipitur trip liciter ſcʒ.eſſentiali/
cer notionaliter. ⁊ ꝑpſonaliter li.j.diſt.x.25.
Diligere deum per aliquod medium eſt tripliciterii.
1. Diſt. xvij. 11.
Diligens ſi diligi
I. diſt. xvij. ꝛꝛ. H =
Diligere poteſt teneri dupliciter.ſ.eſrentialiter et no/
tionaliter et quõ accipitur ibi pater filius ⁊ diligũt
ſe ſpiritu ſancto libꝛo.j.diſt.xxxij.8.
Diligere ſpiritu ſancto quomodo conuenit tribus li.
Diligere pꝛo qua notione ſtat ibi pater et filius dili/
gunt ſe ſpiritu ſancto.li.j.diſt.xxxij.2.

. Diligere alio a ſe quando facit participationeʒ ſibꝛo 3

1.diſtin. xxxij.ĩ... ,
Dilectio quõ eſt in trinitate.libꝛo.j.diſtin.xxxij.g.
Dilectio eſt duplex ſcdᷣm duplicem voluntatem ſcili

cet antecedentem et conſequentem libꝛo.j.diſt. xl.

35. Iterum eſt duplex. 37.
Dilectio vnifoꝛmiter ſumpta cum conuerſione a tri/
dus oꝛitur libꝛo.ij.diſt.v. ¶c. H
Diligere. pꝛopter ſe et pꝛopter aliud quid ſit. libꝛo.ij.
diſt. iij. 6.

Dilectionis motus aliter eſt gratie aliter nature inſti

