Euchariſtie in ſacramento nulla aqua artificialis de⸗
bet apponi li.iiij.di.xj.õo. “?
Euchariſtie ſacramentũ an xpᷣs confecerit in aʒimo
an in fermentato li.itij. diſt.xj.q.j.l.Re.õ7.

Euchariſtiam quare greci conficiunt in pane fermẽé

tato cet latini in aʒimo li.iiij.di.xj. 72.
Euchariiſtia ſi in triduo fuiſſet reſeruata an xpᷣs moꝛ
tuus fuiſſet ſᷣ ſpẽbus ſacfi li.iiij.di.xj. 7 6.

Eucbariſtiam ſi quis cõfeciſſet in triduo an cſiet ib i
coꝛpus viuum an moꝛtuum Ibidaem.
Euchariſtie in ſacramẽto quis ſit modis couuerſio/
nis ſpecieꝝ li.iiij.diſt.xj.a.b.c..,d.
Euchariſtie ſacram̃tuʒ in q̃ ſubſtantia vel ſpecie nũe
debeat conficere eccleſia li.iiij.di.xj..
Euchariſtie ſaccẽ̃m qᷓre dat᷑ ſð alia ſpecie Jbidem.
Euchariſtie ſacrẽ̃m qꝛe dat᷑ ſb duplici ſpẽ li.iiij.di.xj.
Euchatiſtie in ſacram̃to quomodo eſt aqua vino ad
miſcẽda.li.iiij.di.xj.g.
Enchariſtie in ſacramẽto an neceſſaria ſit mixtio aq̃ᷣ
ad vinũ li.iiij.diſt.xj.h. =
Euchariſtie ſacramentum ſic fuit confectum in cena
prima ſicut hodie qᷓtum ad ſpeciem vel ſubſtanti
am et quale coꝛpus tunc dedit diſcipulis.et quale
le nos mõ ſumimus li.iiij.diſt.xj.i.
Euchariſtie in ſacramẽto an poſſibile ſit accidentia
eſſe ſine ſubiecto etiam per miraculuʒ libꝛo.iiij.di.
xij.q.j.a.Re.9.et per totum.ʒ
Euchariſtie in ſacramẽto an conueniat ꝙ ſint ſpẽs ſi
ne ſubiecto li. iiij. diſt. xij. q. ij. b. R. 15.
Euchariſtie ꝑfectio attẽdit᷑penes duo li.iiij.di.xij.i
Euchariſtie in ſacram̃to ſpes eſſe ſine ſubiecto ẽ val⸗
de conueniens li.iiij.di.xij.i⁊2.
euchariſtie in ſacro nulla ẽ falſitas li.iiij.di.xij.iS.
Euchariſtie in ſacramento quomõ nõ fit pᷣiudicium
nature rei.li.iiij.di.xij.. 9. ””
Euchariſtie in ſacramẽto quõ infirmitas intellectus
roboꝛetur libꝛo.iiij.diſt.xij.20.
Euchariſtie in ſacramto accidentia eſſe ſine ſubiecto
an ſit veꝝ libꝛo.iiij.di.xij.q.iij.c.R.eꝛꝛ.
Euchariſtie circa ſacramentũ ſunt oꝑstiones in tri/
Euchariſtie in ſacram̃to quõ extenſio accidentis ſal/
uatur ſine materia li.iiij.di.xij.ꝛ 35.
Euchar iſtie in ſacram̃to quõ manet albedo ſine ſub/
ſtantia. li. iiij. di. xij. 2 4.
Euchariſtie in ſacramẽto an ſpẽs ille ſiue accidentia
poſſint ↄuerti in alimentũ li.iiij.di.xij.q.j.d.R.⁊ 5
Euchariſtiam eſſe cibum ſpũalem quõ intelligitur.li
bꝛo0.iiij.di.xij.26. .
Euchariſie ſumptõ non ſoluit ieiunium.libꝛo.iiij.di
ſtin. xij. 27.
Euchariſtie in ſacramẽto an accidẽtia habeant vim
conuertendi alia in ſaccrm vtpote qñ vino cõſccra
to apponit᷑ aqua li.iiij.di.xij.q.ðij.e.R.a⁊8S.⁊ ꝑ totũ
Euchariſtie in ſacramento vinum non conſecratum

additum conſecrato non ↄſecratur q;uis aqua nõ

benedicta iuncte benedicte fit benedicta libꝛo.iiij.
diſt. xij. 0. ð
Euchariſtie in ſacramẽto an oꝑatões q́s hñt accidẽ/
tia babeant ꝑ naturã an per miraculum libꝛo.iiij.
diſt. xij. q.iij. f. R. 6. et per totum., “
Euchariſtie ſub ſacramẽto an vere frangat᷑ coꝛpꝰxpi
li. iiij. di. xij.q.j.g.Re.1. et b.c. .
chariſtie ſacramẽtuʒ q;uis ſit memoꝛiale paſſiõis
tñ coꝛpus xpᷣi non ſic ibi frangitur et diuiditur ſi-
cut in paſſione li.iiij.gi.xij. ·4. õ
Euchariſtie ĩ ſpẽbꝰan ſit vᷣa fractio li.iiij.di.xij.qij.h
Euchariſtie in ſpeciebus non eſſe verã fractionẽ ſi q
rõnes ꝓbarc videntur quõ ſunt diſſoluende libꝛo
iiij.di. xij. 7. ⁊ per totum. . „
E Han ſie ꝑtes quid ſignificent libꝛo.iiij.di.xij.q.iij
Euchariſtie ſacramẽtum quare iteratur et baptiſinꝰ

o
iii
ich
i

4

tnc
Nseſ
üein
he⸗ kui
k in
ſelüzif
Mi

müni
ianien
un gſötn
caege

l
indaäͤn.

dirgarßit

lüdii

neiheniſt
znia udun
msidten
ckirib
dA.
t
tesi⸗
R
leium
zatn
örlen
u ent in

itw c
A40t

.

e

rätisen

calim

GD;5

wünt,
tnuch,

u,n

eamil
iu

14

tm

Euchariſtia an habeat efcaci

—

E

non cuʒ vtrũq; ſit in memoꝛiq paſſionis xpi. libꝛo
iiij.di.xij.0. ß̃ offert᷑ li. iiij.di. xij. l.et. 2

Euchariſtie ſacro q̃re non ↄficit᷑ in ſexta feria ſancta

Euchariſtia quare ſeruatur in die ꝑaſceues et nõ ſan

guis libꝛo.iiij.di.xij.ʒ.

Euchariſtiã quare liceat ſacerdoti pluries conficere
⁊ ſumere eodẽ die ⁊ pplo nõ niſi ſemel libꝛo.iiij.di
ſtin. xij.S.Ad idem.e.f. .
Euchariſtie ſacramentũ an habeat efficaciã in q̃libʒ
viro iuſto.li.iiij.diſt.xij.q.j.i.R. ð.

–

Euchariſtie ſacramentũ tria reqͥrit ad boc ꝙ in aliq

babeat efficaciam libꝛo.iiij.di.xij. ð 2.et. 8.

Euchariſtie efficacia quõ bʒ obicèò in viro iuſto libꝛo

Euchariſtiam quãdo manducat vir iuſtus ſpiritua⸗

liter libꝛo.iiij.diſt.xij.o.
ſam in peccatoꝛe exiſtẽ
te ſcʒ in moꝛtali pctõ li.iiij.di.xij.q.ij.k.R.õ.
Euchariſtie effectus in iuſtis li.iiij.di.xij.s
Euchariſtie ſacrm q̃ntaʒ bʒ efficaciã li.iiij.di.xij.ss.
Euchariſtia ſumpta quare non delet moꝛtalẽ culpaʒ
quã inuenit libꝛo.iiij.di.xij.õ 7.
Euchariſtie ſacxamentum re nõ eſt vtile pctõꝛi ſu/
tmenti cũ tñ baptiſmus fiat vtilis ficte accedẽti qñ
fictio recedit libꝛo.iiij.di.xij.õ 7.
Euchariſtie efficacia q̃ ſit li.iiij.di.xij.q.iij.l.N.oꝰ.
Euchariſtie ſacramentũ quõ dꝛ magisvnire⁊ magis
valere ad augmentũ vᷣtutũ li.iiij.di.xij. 700.
Euchariſtia quõ dẽ deleꝛe venialia cñ deleant᷑ in con
tritõne li.ij.di.xij.7i.
Euchariſtie effectus non irritatur per aliq veniale.
li. iiij. di. xij. 72.
Euchariſtie effectum eſſe augmentum virtutũ quo/
mõ intelligit li.iiij.di. xij. 75.

9

Euchariſtie effectus primus ⁊ ꝓprius nec eſt augmẽ

tum virtutum nec remiſſio venialium ſed vnire.
libꝛo.iiij.diſt.xij. ?7ẽ.
Euchariſtie ad ſacramentum an ex neceſſitate tenes
mur accedere li.iiij.diſt.xij.q.j.m.NR.ꝛ .
Euchariſtiaʒ ſemel in anno ſumere quare eccia inſti/
tuit libꝛo.iiij.di.xij.7s.et.? 8.
Euchariſtiã de neceſſitate ſumere ſi alicubi auẽtes ſo
nãt quõ ſunt exponẽde li.iiij.di.xij.⁊ 2.et ꝑ totuʒ.
Euchariſtiam ſumere de neceſſitate an teneat᷑ ſacer/
dos curatus li.iiij.di. xij. 79.
Euchariſtiã freqᷓntare an tarde accedere qð ſit meliꝰ
D aui babet libertatẽ accedẽdi li.iiij.diſt.xij.q/ij.n.
Euchariſtia q̃re in pᷣmitiua eccia q̃tidie ſumebat᷑ de
inde qñ ↄſcia ↄſuluit pꝰ ter in anno ⁊ nũc ſeł ibis.
Euchariſtiam ſemꝑ ſumere quõ nec laudat nec vitu
perat Augẽꝰ. li. iiij. di. xij. 83. .
Euchariſtiam credendo mãducari quo ſenſu dixerit
Augꝰ.li.iiij.di.ij.S t.
Euchariſtiã raro ſacmentalit᷑ mãducare q;uis ſit ſe/
curius tñ frequẽter eſt vtiliꝰ li.iiij.di.xij.SD ʒ.
Euchariſtiã frequẽter⁊ raꝛo ſumere vtrũq; pᷣt eſſe in
gliam dei li. iiij. di. xij. 86. ”
Euchariſtiã ſumẽ an debeat aliqͥs vitare ꝓpt᷑ immũ/
diciã coꝛpalẽ li.iiij. di. xij. q.iij. o. Re.87.

Euchariſtie a ſumptõne an ſemper debeat abſtinere

qui polluit᷑ coꝛpꝑaliter li.iiij.diſt.xij.SDS.
Euchariſtie a ſumptõnc abſtinendũ eſſe ei qͥ pollutõ
nem babuit qꝛ in lege hmõi imundus reputabat
non ſequitur li.iiij.diſt.xij.S9.

,

Euchariſtiam pt ſumere alter coninga poſt actñ̃ con
iugalẽ qñ reddit debitũ vel egit cauſa prolis.libꝛo

iiij.diſt. xij. 90.

Euchariſtiã ſumere quare impedit pollutio li.ij. di⸗/

ſtin. xij. 7. s
Euchariſtiã imundis manibus ↄſecrans an peccet.
li.iiij.di. xij. 9.

Euchariſtiã uali⸗ mãducatio quare nõ requirit tãẽ

toꝑe mundiciã coꝛpalem ſicut ſacmentalis. li.iiij.

diſt. xij. -sM. ſtentia li.iiij. di. xij. a.
Euchariſtie in ſacro an ſint accidẽtia in ſeipᷣis ſubſi-

Euchariſtiam quare fideles frequẽter recipiãt ⁊ que

ſit huins ſacramenti efficacia libꝛo.iiij.di.xij.g.
Euchariſtia an ſit q̃tidie ſumẽda li.iij.di.xij.dbd.
Eunchariſtiã an poſſint om̃s ſacerdos conficere libꝛo
iiij. di. xiij.q.j.a. Re.S.

Euchariſtiã ꝙ non poſſit cõficcre beretici et ab eccci⸗

pciſi ſi alicubi auctes ſonãt quõ ſt᷑ exponẽde ibig.
Euchariſtia quis ſit ſaẽmentũ vnionis tñ ipᷣam cõſi:
cere pñt pᷣciſi.et quõ li.iiij.di.xiij..
Euchariſtia q̃re pñt ↄficere beretici ⁊ tñ non pñt ſol
uere et ligare li.iiij.di.xiij..o.
Enchariſtiam quare poſſunt beretici conficere cum
conceſſa abutantur poteſtate li.iij.diſt.xiij..r1r.
Euchariſtiã qtum ad poteſtatẽ ↄficiendi oẽs ſacer⸗
dotes equalẽ bñt auẽtem li.iiij.diſt.xiij.ĩ.2.

Euchariſtiam an ſoli ſacerdotes poſſint conficere li.

iiij. di. xiij. q.ij. b. Re.15.

Eucbariſtiã quare nõ poſſunt oẽs conficere ſicut ba

ptiſare li.iiij.diſt. xiij.i 4. Ad idem. 16.

Euchariſtiam quare non eſt dignus bonus laicꝰ cõ/

ſecrare li.iiij.diſt. xiij.· 5.

Euchariſtiã quare non poſſunt ſancti cõficere qᷓuis

dicant᷑ ſacerdotes li.iiij.diſt.xiij.ĩ2.

2

Euchariſtie cõficiende ptãs an magis reſideat circx
bũ an circa ſacerdotem li.iiij. di. xiij.q.iij. c. R. 18.

Euchariſtia q;uis ſit medicina tñ ex cauſa non eſt ſ-

ſumenda liiiij.diſt. xvij. 4.

;,

.
R
1

—

Euũ et euiternũ ſeu eteruũ differũt li.j.di. viij.. et.

Euũ quomodo eſt menſura angeloꝝ ⁊ quomodo tẽ

.

pus li.j.di.xxxvij.⸗dN.

Euũ an pꝛccedat tpᷣe aliquo poꝛitatis genere li.j. di ·
Euũ quõ pᷣcedat tpᷣs li.ij.di.ij.?“ . ..j d.K.3 B

ligit᷑ libꝛo.j.di.v..Et li.ij.di.j.ĩʒ3.

diſtinctõeʒ inter extrema li.j.di.xxv. .

vim li.j.diſt.xxxvj.ꝰ. .. .
Ex nec dicit idẽtitatem nec cauſalitatẽ ſᷣ oꝛdinẽ et

ꝓductio ex nihilo neceſſario ponit incpoationem
li. ij. di. j. ¶n

(Excellentia

Excellentia eſt duplex ſeʒ coꝛꝛumpens et conſeruãss
et que eſt in ſpiritualibus et que in coꝛpoꝛalibus,.

X. cbeſſſuĩus
Exceſſus ẽ duplex et m quẽ mod aia rõnalis eſt ſ
milis deo. li. j. di. iij. 32. .

1

Ex vel de nibilo aliqd et ex nibilo nihil fieri qnð itel⸗

Ex ppoſitio quã habitudinẽ impoꝛtat. et quare dicit

Ex ipſo in ipſo et per ipſum quomodo babẽt eangez

4

4

2 . 4 „☚ „ . 4 7
r èòôòèM =èò
ð . B nnn S. w ☛

*

di dupliciter libꝛo.j.diſt. xliiij..

Excluſiuns

Excluſiua dictio an vere addatur termino ſubſtanti
gli. ſ. huic termino deus a parte ſubiecti libꝛo.j.di⸗
Exduſiua dictio facit excluſionẽ qᷓtuʒ ad genus rei
non qᷓ;tum ad rem generis libꝛo.j.di.xxj.o.Et ibi/⸗
dem quid ſit genus rei et quid res generis.
Ercluſiua dictio an vere poſſit addi termino ſubſtã.
tiali a parte predicati li.j.diſt.xxj.qij.b. Re.s.
Excluſiua dictio an vere addatur termino perſonali
reſpectu predicati ꝓprij libꝛo.j.diſ.xxj.q.j.c.Re.I2,
Excluſiua dictio an vero addatur termino perſona/
epece predicatt coõmunis lib. j.diſt. xxj.q.ij.d.
Excluſiua dictio exdudit dmne aliud vł alium quod
non ſubijcitur nec predicatur ſed aſſociatur. libꝛo
j.diſt. xxj. 20.

Exceſſus bonitatis ſubſtãtialis in rebus poteſt attẽ/

re li.iiij.diſt.xvij.5.
Excõicatoꝛum incõmoda et mala.li.iiij.di.xviiij. 43,
Excõicatõis ſnia di
diſt. xviij. 44. „. . . .
Excõicatõis ſnia nec tenẽda ẽ nec timẽda in duobus

caſibus li.iiij. di. xviij. 5.

₰

Excdicari an poſſit vel debeat aliquis li.iij diſ xviij.

Excõicari debent cõtemptoꝛes et rebelles auẽte dei
exemplo apli et ratione a conſimili ibidẽ in argu/

mentis ad ꝑtem affirmatiuam. S

„ —

Excõicatõnis ſnia a qua cõomunione excludat.li.iiij.

diſtin. xviij. ,3.
Excõicatio maioꝛ quos actus phibet cõicari lib.iiij.
diſt. xviij. 54.
Excõicatione poſſunt aliqui a ſacramẽtis ſeparari.li
b20. iiij. diſt. xviij. 55.
Excõmunicatio an ſit moꝛbus an medicina libꝛo.iiij
diſt. xviij. ,õ. , .
Excõicare quõ eſt tradere ſathane li.iiij. di.xviij. 2.
Excõicari quare et pꝛo quo quis debeat vtrũ pꝛo dã⸗
no vl iniuria illata eccie li.iiij.di. xviij.q.ij. b. Re. 3
Excõicationis ſnia qua ratione ferenda eſt pro dam
no vl iniuria li.iiij. diſt. xviij.s0.
Excõicatus ſeipᷣm dãnificat in bonis ſpũalibus non
eccia libꝛo.iiij.diſt.xviij. õ9r.
Sicrtige re maledicit cccia ſubditũ aliquẽ li.iũij.
dv.s TTCTCÜ+. .—
Excõicatio a q̊ͥ poſſit fieri li.iiij.diſ.xviij.q.iij.i.Re.ʒ.
Excõicare quare poſſunt alique perſone que nec ſa⸗
cerdotes ſunt nec clauem bñt li.iiij. diſt. xviij.s5.
Erxcõicãdi ptãs qñ fuit data petro li:iiij.di. xviij. o&.
Excõicare et ſoluere et ligare habent ſe ſiecut excedẽ
tia et exceſſa et vna ptãs poteſt eſſe ſine alia li.iiij.
Excõicandi poteſtas quare non Etot perſonis cõceſ⸗
ſa quot poteſtas clauiũ.li.iiij.diſt.xviij.s8D.
Excõicare quare poteſt multitudo ita ꝙ nullus ⁊ nõ
excõicari li.iiij.diſt.xviij.s9.

„

q·iiij. RK. R.70.

Excõicari an boſſit aliquis pluries libꝛo.iiij. diſ. xviij

Excõmunicare

Excõmunicatõnis ſniam quõ in ſe dicitur bomo fer⸗

cit᷑ iniuſta triplici ex cauſa li.iiij.

Excõicandi modꝰ ẽ duplex ſcʒ a iure et a iudice ibi.

/

Excðicatõis ſnĩam nõlpoffe iterari ſi q̃ rõnes pbare

vident᷑ quomõ ſunt ſoluende li.iiij.di.xviij.7xi
Excõicationis ſnia quare fertur in xpianum malum
et non in infidelem ⁊ paganũ li.iiij.di.xviij. 722.
Excõicatus an ſit qui cõicat cũ excõicato.li.iiij.diſti.
xviij.q.v.l. R. 7 5. . ôM
Excõicatio eſt duplex ſcʒ maioꝛ et minoꝛ et quis vtri
uſc; ẽffectus Ibidem.
Excõicato maioꝛi excõicatione cõmunicans an pec-
cet moꝛtaliter an venialiter li.iiij.diſ.xxiij.? 6.

Excõicandi ⁊ abſoluendi ptãs conſiderat᷑ vel pꝛout

de iure vel ꝓut de facto li.iiij. di.xviij. 29s.
Excõicatur quis ex triplici cauſa et ſm bocẽ triplex
modus abſoluendi.lib.iiij.di. xviij. 82.

Excõicatõis ſnia ꝑ quẽ modũ ligat li.iij.di.xviijfg.

(Exemplum
Exemplatum quõ eſt in exemplante li.j.di.vj.14.
Exemplar quãdo eſt ↄmune trinitati et appꝛopriat
filio et qñ ẽ ꝓpriũ filij.li.j.di.vj.ĩ s. li.j.di.xix.⁊.
Exemplum eſt duplex et quod põt comꝑari diuinis
Exemplaret imago quid dicant li.j.diſt.xxxj.2. .
Exemplar dicit rationẽ ꝓducentis et conuenit trini
tati imago rationẽ ꝓducti et non ↄuenit trinitati
libꝛo. j. diſt. xxxj. 26.
Exemplar hũt res in deo Et ſᷣm quẽ modũ paſſio vł
pena habet exemplar in deo.li.ij. di. xxxvij. 6.
Exemplar eſt duplex et quõ predeſtinatio xpᷣi eſt no
ſtre predeſtinationis exemplar li.iij.diſt. xj.7.

(EKxercere
Exercere põt ſe bomo duplici intentione in exbibitõᷣ
ne alicuius beneficij vel in executione alicuius
actus et quõ intelligitur ꝙ debemꝰ?nos magis er⸗
Eerxrcere in his que ſunt maioꝛis perfectõnis lib.iij.
diſt. xxx. 5. ,
Eercen 1 obſeruantia preceptoꝛũ põt eſſe duplicit᷑
i.iiij. diſt. j.13. SM
Exercitatõnis tria genera libꝛo.iiij. diſt. j.d.
Eroꝛciſmus
Exoꝛciſmus et cateciſmus tripliciter oꝛdinantur. li⸗
iiij.diſt.vj.5. Emendet᷑ bic his verbis aut ratio/
ne eius a quo diſpẽſantur.
Exoꝛciſmꝰ an babeat aliquã efficaciã in paruulo vet
in adulto li.iiij.diſt.vj.q.ij.m.Re.74.
Exoꝛciſare quid li.iiij.diſt.vj.m.

¶Exiſtens

Exiſtentia rerum triplex eſt libꝛo.j.diſt xxxvj.a.

Expectatio ſpei ⁊ cxpectatio longanimitatis differũt

libꝛo.iij. diſt. xxvj. 227.

¶ Extenſio
Ertenſio quomodo eſt a materia li.ij. di.iij.18.
Extenſionis maioꝛis eſſe eſt dupliciter et quomodo
ſcientia eſt maioꝛis extenſionis ꝙᷓ potentia. lib:o

ſij. diſt. xiiij. 83.

Extra et ante dicitur dupliciter ⁊ m quem inodum
deus eſt ante tempus et extra omnem locum lib.
I. diſtin. xxxvij.47. “

ena
ban
en

dina.

oni

n duin⸗
tumemti
Mtnutu
faſ
n6,
oictt
tg.

inatii
riin
migsc⸗
nis lbii
ſedugic̃
d.

inum
aurt alid

nnlad

wj⸗

onm

De littera
Extrema

Extrema quid ſint libꝛo.ij.in prologo..
Extrema ponuntur ergo et medium quõ intelligi᷑.
libꝛo. ii. di. iij. 19.
Extremitatũ duarum vnam eſſe medietateʒ quomo
do intelligitur libꝛo.iij.diſt.xxvj..

CVacere

ſ. N Acere non poteſt deus quod factum ẽ
ſed deſtruere libꝛo.j. di. xliiij.d8o.
f Facere vel vitare poſſe aliquid dupli/
AüdAtter poteſt alicubi attribui li.ij. diſtin.

ij. diſtin. xxviij. 55.

dicitur illud facere li.ij.di.xxxij. ¶8s8.
Faccre dicitur deus tripliciter li.ij.di.xxxvij..

Feaciens allauid quo facto neceſſe eſt alterũ fieri añ

Faciamus hominem ad imaginem et ſimilitudine,

noſtram quomodo intelligitnr libꝛo.ij. diſtin. xxix

Facere et generare differunt libꝛo.iij.di.iiij.õ.
Factus hoc participium tria impoꝛtat libꝛo. iij. diſt.
libꝛo. iij. di. xitij. 66. .
Factus participium quam babet pꝛoprietatem lib.
Facere quõ notat complementum li.iij. di. vij. 19.
Facere bonum quomodo eſt melius ꝙᷓ contcrendo
deteſtari S l
Facilioꝛa quomodo ſunt aliqua ſᷣm iudiciũ mentis
bene diſpoſite libꝛo.iiij.di.x. ¶2. H
CEacies

Facies potentiarum anime duplex eſt. ꝛ. iij. diſt.

(Fallacaas
Fallacia accidentis penes quid attẽditur.libꝛo.j.di/
Fallacia conſeq̃ntis qñ committitur li.ij.diſ.j.ðᷣꝰ.

lere

Faccre excellentioꝛis virtutis eſt qᷓ noſcere vel ſcire

Fallere et decipere differunt li.ij.di. xxxviij. 6

Hr (Valſum
Falſum dictum alicuins conditõnis implicite eſt ve
rum libꝛo.j.diſt.xl.õö.
Falſitas ⁊ malicia quare non habẽt ideã in deo nec
ſunt a deo nec in deo m aliquoꝛum opinionem li.
j. diſt. xxxvj.So0o.
Falſitas quid eſt li.ij.diſt.xxxvij. o.

Falſitatem et veritaem fundari ſuper idem quomo-

o intelligitur li.ij. diſt. xxxvij. 45.
Falſitatem propoſitionis eſſe ab eo qui ſolus poteſt

ſeee prapoll itionem falſam quomodo intelligit᷑.
libꝛo.ij. diſt. xxxvij. 5.

7

Fantaſia dupliciter

Kvih. B5.
Facere quod in ſe eſt poteſt dupliciter intelligi libeo

Falſitas et veritas comparantur adinuicem dupli⸗

.ùẽĩłeB

——— — —,— 5 2*
eiter et quomodo alteruz eſt altero dignius libꝛo
ij. diſt. xxxvij. 6.
Falſus ſermo et ſermo fallax ſiue mendax quis ſit li
li. iij. di. xxxviij.9 9 äl

Fama qnomodo eſt magnum bonum libꝛo. iiij. diſt.

Fantaſia

accipitur et quõ eſt in demonibꝰ
libꝛo. ij. di. vij. ỹ.
antaſtica vis intellectui in actu intehtigendi dupli/
citer obſequitur li.ij.diſt.xxv.oS. MM
Fantaſtica vis quomodo impeditur et viget in ſom
nis libꝛo.ij.diſt.xxv.⁊ 7. MDd
(Vatum
Fatum aliter accipit Augꝰ.aliter boecius libꝛo.ij.di
ſtin. xiiij. 79.
Ficditas quid ſit libꝛo.ij.di.xxxj.d.poſt principium.
Feditas an maioꝛ ſit in carne concupiſcẽtialiter tra⸗
ducta quã in ea ðꝛ qua traducitur li.ij. diſt.xxxj.2.
Feditas carnis alia intenditur alia non libꝛo.ij.diſt.

((Lemina
Femina quare dicitur miraclłoſe de coſta facta.libꝛo
ij. diſt. xviij.I.
Femina quare dẽ vir occaſionatus li.iiij.diſt.xliiij. .
De femina vide plura vbi mlier et vbi vxoꝛ et vbi
matrimonium et vbi nuptie ⁊c̃.

Feſta ſua qre accipiunt iudei pm lunaʒ et xpiani m
ſolem preter duo li.ij. diſt. xiiij. 48.

Fictio eſt duplex et que aufert effectũ baptiſmi et qᷓ
non libꝛo. iiij. diſt. iiij. 9. .
Fictus quis ſit libꝛo.iiij.di.iiij.ꝛ9.in fi.
Fictum quare facit defectus fidei et non defectus cʒ
ritatis libꝛo.iiij.di.iiij.)ʒyy.
Fictio an impediat ſuſceptionẽ ſacramenti li.iiij.di.
vj. 58. De fictione vide aliqua vbi baptiſmus.

Fgen⸗ tria hominũ genera reſpicit in ꝓlogo.li.j.q.ij
Fidei meritum quando per rationem euacuatur. li.
j.in ꝓlogo. 15 . M
Fidẽ coꝛrũpit aliqͥs dupir li.j.in ꝓlogo.ꝛ o.
Figdes et ſpes quare euacuant᷑ in pꝛia et charitas nõ
libꝛ0. j. diſt. xvij. ꝛ1. üR⸗0M
Fides quomodo impetrat iuſtificatõneʒ .libꝛo.ij.di
ſtin. xxvſ. 5. Et di. xxvij.1.
Fidem ꝓpriam vnicuiqʒ plus valere ꝙᷓ alienaʒ quõ

—Z

Fides non eſt ex bomine ſed ex deo tantum libꝛo.ij.
diſt. xxvij. . ,„
Fides diſtinguit plures articłos & intẽſio diſtinguit
plures fines non ſequit᷑ libꝛo.ij.di.xxxviij. .
Fides quõ differt a ſpe.ll. ij. di. xliij. 2.
Fides tria complectitur li.ij. diſt. xliij. 5. „
Fides xpi ante paſſionẽ introducebat in gratiã ergo
pari ratõne in gloꝛiã non eſt ſile li. iij. di. xviij. 6.
Fides multipliciter conſiderat᷑ et diſfinitur libꝛo.iij.
diſt. xxiij. . ”
Fides accipitur decem modis li.iij.di.xxiij.2.
Fidem quomodovidet quiſq; in coꝛde ſuo eſſe libꝛo
Fides quõ pꝛecedit ſpem et charitatẽ li.iij.di. xxiij. S.
Fides qua quis credit in deum an ſit virtus.li.iij.di
ſtin. xxiij. q..a. R.c rñro. .
Fides quare aſſignatur mediũ inter ſcam et opinio
nem libꝛo.iij.diſt.xxiij.ii. V
ides an ſit in parte anime cognitiua vel affectiua.
li.iij. di. xxiij.q.ij. b. Re.! 5. . .
Fides an ſit vᷣtus vna li. iij. di. xxiij. q.iij. c. R. 19.
Fides quõ bʒ multa obiecta et tñ eſt ſpecie vna.lib.

.

lij. di. xxiij.21. V
Fides aliter ſe bʒ ad credibilia ᷓ voluntas ad voli⸗“
ta et ſcia ad ſcibilia li.iij.di.xxiij.2.
Fides non bʒ diuerſificari ſicut donũ ſapie et ſcie. li.
iij. di. xxiij.?ꝛ .
Fides non habet diuerſificari penes bonũ et maluʒ
ſicut timoꝛ et ſpes li.iij.di.xxiij.25.
Figes et ſi dirigat om̃s vᷣtutes tamen nõ eſt vtus ge
neralis libꝛo.iij.di.xxiij.ꝛs.
Fides an ſit certioꝛ qᷓᷓ; ſcia li.iij.di. xxiij.q.iiij.d. Re.27
Fidei certitudo comꝑatur ad ſcie certitudinẽ dupli-
citer et quõ ſcie certitudo pᷣcellat fidei certirudinẽ
Ibidem ⁊. 28. et. 29.
Fide nibil certius eſſe bomini quomodo itelligitur.
libꝛo.iij.diſt.xxiij.ðö0.
Fide et ſcia quõ ↄtingit errare.li.iij.di.xxiij.ʒy.
Fides an conuenienter deſcribat᷑ ab aplo.fides ẽ ſbᷣ/
ſtantia ⁊c.li.iij.diſ.xxiij.q.v.e.Re. 5. Ad idem.e.li.
diſt. xxxj.ꝛ3ʒ. .—
Fides quõ dẽ ſbᷣa libꝛo.iij.diſt.xxiij.ʒs.
Fides quõ dꝛ argumentum li.iij.diſt. xxiij.7.
Fidci diffinitio qua ratione non conuenit ſpei.libꝛd
iij. diſt. xxiij. ;8’‧.
Fides ſiue credulitas ſupplicioꝝ quõ eſt rerũ timen
cdarũ et ſperãdarũ tanqᷓ; obiectoꝛũ li.iij.di. xxiij.ʒ 9
Fidei notificatio per apłin non eſt ꝑ poſteriꝰ ⁊ igno
ta. li.iij.diſt.xxiij. 0o.
Fidem quare diffinit aplus prius per id quod reſpi
cit affectiuam qᷓ; cognitiuã li.iij.di. xxiij. 1.
Fides q̃re nõ diffinitur per amanda ſicut per ſperã
da et ꝑ Prerenita ſut per futura li.iij.diſ.xxiij.42.
Figdes infoꝛmis an ſit in genere vᷣtutis an non. li.iij.

di. xxiij.q.j.f. R.·ʒ.

Fides ſine opibus quomodo dicitur moꝛtua. libꝛO

iij. diſt. xxiij. .
Fides quomodo continetur ſub genere vᷣtutis libꝛo
i). di. xxiij. 5. et. ¶6. —òMẽBĩ .
Fices infoꝛmis que eſt in genere vᷣtutis quas debet
habere conditõnes.li.iij.di.xxiij. ¶ 7. Hic ponitur
ad illos credẽdos ponatur ad alios credẽdos.
Fides infoꝛmis qua qͥs aſſentit prime veritati qua⸗
re ſit vᷣtus. ⁊ fides diſcipuli qua aſſentit mgr̃o in

xxiij. 48. . 2 4 9 a .
Fides infoꝛmis an ſit infuſa an acquiſita li.iij. diſt.
xxiij.q.ij.g. RE.49. cet.50. . ..
Fides quare dicitur infoꝛmis Ibidem.

bis que ſunt ſupra ſuñ intellectẽ non lebꝛo. i. diſt.

Fidem eſſe ex auditu quõ intelligit li.ij.diſxxiij.2.

Et. c. li.di.xxiiij.2.
Figes aliqua eſt per acquiſitõnem et aliqua infuſa.
li. iij. diſt. xxiij. 52.
Fige ſua põt qͥs dupliciter inniti ſacre ſcripture. lib.
iij. diſt. xxiij. )5.
Figdes infoꝛmis quare non babetur per acquiſitõeʒ
ſicut alie vᷣtutes infoꝛmes li.iij. di.xxiij.4.
Fidei habitũ quõ hʒ ꝑpuulus li.iij.diſt.xxiij.5s.
Fides R:m an i in demonibꝰ libꝛo.iij. di. xxiij.
Fides infoꝛmis dicitur duobus modis Ibidem.
Figes infoꝛmis differenter eſt in nominetenus xpᷣia
nis et demonibus li.iij. diſt. xxiij. S88. .
Fides ſiue credulitas qua demones cõfitebant chri
ſtum filin dei quare non erat fides infoꝛmis ᷣm ꝙ
fides infoꝛmis eſt vᷣtus li.iij.diſt. xxiij. 59.
Figdes infoꝛmis an ommino exp Alatur ꝑ& aduecntum
gratie li ii diſt. xxii q iin lck. .
Fides infoꝛmis tria complectitur Jbidem. .
Figei foꝛmate ad gloꝛiã et fidei infoꝛmis ad gratias⸗
compꝑatio li.iij. diſt. xxiij. s2. .—
Fidem infoꝛmem non eſſe niſi in pctõꝛibus ⁊ cũ pec
cato quõ intelligitur li.iij. diſt. xxiij.64.

Figes infoꝛmis an fiat foꝛmata adueniente gratia li

bꝛo.iij.diſt. xxiij.q.v.k. R.öõ 7.
Figdei materia quõ dẽ hitus infoꝛmis ⁊ foꝛma illud
quod ſuperinducit li.iij. di. xxiij. 71.
Fices infoꝛmis quõ tranſmutatur accidentaliter. H
bꝛo.iij.diſt.xxiij.PqCꝰ. .
Fides diffinitur a magiſtro li.iij. di. xxiij. b.
Figdes dẽ tribus modis li.iij.diſt. xxiij.c.

Fides infoꝛmis et foꝛmata comꝑanturad inuicim

li. iij. di. xxiij. d. .
Fian eſt vnica q;uis multipliciter dicatur libꝛo.iij.
Fice gualter credantur que non videntur libꝛo.iij.
Ddiſt. xxiij. f. SS
Figes an gonuenienter ab aplło diffiniatur li.iij. diſ.
Fidei laus quõ eſt credeꝛe nõ viſa li.iijdi xxiiij..
Fides quõ eſt ex auditu li.iij. diſt. xxiiij.2. ,
Fices et intellectus quomodo ſe circa idẽ compati/⸗
untur libꝛo.iij.diſt.xxiiij.ʒ. ðð
Figei obiectum an ſit ita verũ ꝙ ei nõ poſſit ſubeſte
falſum libꝛo.iij.di.xxiiij.q.j.a. „ .
Fides quomodo dictat actum charitatis libꝛo.iij.di
Figes an ſit circa verum creatum et increatũ an cir⸗
c increatum tantum ſicut circa obiectum propꝛi/
um. libꝛo. iij. viſtin. xxiiij.q.ij.b. .xrr.
Figei obiectum dupliciter conſideratur ⁊ quando ẽ
circa verum creatum et quando circa veruʒ incre
atum. hi.iij.diſt.xxiiij.ĩcs. „
Figei articuli ſiue conſiſtant circa bumanitatez ſiue
circa deitatem quomodo reſpiciunt vnuʒ obiectũ
increatum libꝛo.iij.diſt. xxiiij.7.
Fides ant ſit circa complexum an circa incomplerũ
libꝛo.iij.diſt.xxiiij.q.iij.d.Re.?22.

tng
aitgti
R
I.
rdite
ine.
newrle
arabri
nlui
biuis
üni 4
Cca
trzkui

Gcbenne

De littera

ides circa quod enunciabile babet conſiſtere li.iij.
diſtin. xxiiij.? 35. —
Fides quomodo eſt circa verũ increatuʒ circa quod
nulla eſt complexio.li.iij.diſt.xxiiij.?⸗ꝛ .
Figdes et viſio differenter ſunt de eodem libꝛo.iij.diſ.
xiiij. 25. .
Ffiesan ſit de bis de quibus habet᷑ viſio ſenſibilis li
bꝛo.iij. diſt. xxiiij.q.j.d.R.28. H
Fidei eſt neceſſaria latentia diuinitatis nõ humani
tatis li.iij.diſt.xxiiij.29. . . .
Fides quõ dicitur cſſe de non apparentibus et nõ vi
ſis li. iij.diſt.xxiiij.ᷣo.

Figdes an ſit de bis de quibus habetur opinio ꝓbabi

lis li.iij. diſt. xxiiij.q.ij.e.Re.õy5.
Fides eſt argumentũ non apparentiuũ rerũ quã ap
parentiam remouet ibi aplus a credibili. libꝛo.iij.
diſt. xxiiij. 4. säl
Fidem non habere meritum vbi ratio bumana pre
bet experimentũ quõ intelligitur li.iij.diſ.xxiiij.ðð.

Figes an ſit de his de quibꝰhabetur cognitio ſcienti/

alis li. iij. diſt. xxiiij.q.iij.f.R.ð 0
Fides quomodo eſt de bis que ſunt ſupra rationem
et ſciam et quõ de his que ſunt infra ⁊ quõ idẽ po/
teſt eſſe ſcitum et creditũ li.iij.di.xxiiij. o. .
Fides an ſit de his que ſenſu percipiuntur. libꝛo.iij.
diſt. xxiiij. a. HDððM
Fides dicitur de rebus preſentibus ſᷣ impꝛoprie. li.
iij. diſt. xxiiij..bdb.
Fidem paſſionis an habuerit petrus qñ vidit homi⸗
nei illum pati.libꝛo.iij.diſt.xxiiij.c.
Fides an ſit de his que intellectu cognoſcuntur. lib.
Figdes an ſufficienter contineatur in ſymbolo aplico
libꝛo.iij.diſt.xxiiij.q.j.a.Rx.õ.
Fides habet quedam antedentia quedã conſequen
tia quedã pᷣncipia ſiue obiecta Jbidem.
Fides que ſufficiebat eis qui fuerunt ante aduentuzʒ
xpᷣi.vtꝝ ſcʒ ſuffecerit eis ad ſalutem crede:e eam̃

—

q̃ ſpectant ad diuinitatẽ li.iij.di.xxiiij.q.ij.b.Re.i 9D.

Figes dicitur magna dupliciter ⁊ ᷣm boc articuli di

cuntur alter altero dignioꝛ libꝛo.iij.diſt.xxv.i.
Fides reſpicit ſubiectũ ſᷣm triplicẽ vim et ᷣm boc dẽ
tripliciter eſſe magna libꝛo.iij.diſt.xxv.2⁊.
Fides ꝓuectoꝛũ antixpᷣi aduentũ quare in quattuoꝛ
tiñ articulis fuit cauſa ſalutis li.iij.di.xxv.ʒ.
Fides ſpes charitas oꝑatio reſpectu cuiꝰ ſunt equa/
lia libꝛo.iij. diſt. xxv. S.
Fidei articuli quomõ ſunt per apłos editi li.iij.diſt.
́yyrxv. 7.

Fides mediatoꝛis poteſt baberi duplicit᷑.ſ.explicite

⁊ implicite et quõ erat opoꝛtuna his qui fuerunt
ante aduentũ xpi li.iij.di.xxv.i9.Ad idẽ.25.et.25.
Fides que neceſſaria erat oĩm ſtatui nature libꝛo.iij.
diſt. xxv.ꝛo.

Figes creatoꝛis et remuneratoꝛis que dirigit ad ſpe

randũ et amandũ non ſufficit ad ſalutein in ſtatu
nature lapſe libꝛo.iij.diſt.xxv.21.

9„ —/

Figes que ſufficiebat eis qui xp̃i aduentũ ſunt ſi ubſe

cuti vtrũ ſcʒ om̃es teneantur credere om̃es articu
los explicite poſt aduentuʒ chriſti.libꝛo.iij.diſtin.
xxv.q.iij.c.Re.2 6. M
Fidei ſextarius duplicẽ habet plenitudinẽ.li.iij.diſt.
xxv.29. Hic ponitur ꝓpe fi. dicũt om̃es offerre.po
natur debent om̃es offerre.

Fides aliter ſe habʒ reſpectu credendoꝝ ꝙ obedien,

Figes quõ ẽ ꝑfectio potẽ

F

tia reſpectu p̃ceptoꝛũ et charitas reſpectu diligen

doꝛũ libꝛo. iij. diſt. xxv.ↄõ 0.
Fides vtrum creuerit vł profecerit q;dtum ad credẽ/
doꝛum multitudinẽ li.iij.diſt.xxv.q.j.d.Re.ðʒ.
Figdes non eſt eſſentialiter mutata pꝛopter articulo/
rum multiplicationem libꝛo.iij.diſt.xxv.5.
Fides ⁊ caritas quõ nõ ꝓfecerunt vel creuerunt plꝰ
in nouo q; in vcteri teſtamento.li.iij.diſt.xxv.ʒ⁊2.
Fides an pꝛofecerit qtum ad luminis plenitudincʒ
li.iij.diſt.xxv.q.ij.e.Re.38.

Figdes quomõ in diuerſis tpibus pꝛoficit bm ſtatum

cõmunem li.iij.diſt.xxv.9.

Fides quõ magis confirmatur ꝑ fidem patrum pꝛe

cedentiũ qᷓ; ſequentiũ li.iij.diſt.xxv. .⁊2.
Fides an creuerit qtum ad ſenſus certitudineʒ li.iij
diſt. xxv.q.iij.f. R.43. M
Fidei certitudo dupliciter conſideratur ſᷣm duplicẽ
cõpationẽ ipius fidei et quomodo habet augeri vł

minui Ibidem. .

Fides proficit tripliciter li.iij. diſt.xxv. 4.
Fidei ſufficientia ſub quadã generalitate tractat᷑ et
quid eſt illud de fide ſine quo nunꝙᷓ potuit eſſe ſa-
lus.li.iij.diſt.xxv.a.
Fides que requiritur ante aduentuʒ et ante legem.
li.iij. diſt.xxv.b.c.
Fidei ſufficientia q;tum ad ſpeciales differentias ꝑ⸗
ſonarum credentium tractatur quid ſcʒ vel q;tuʒ
ſuſficiat credere ſimplicibus qui preceſſerunt chri
ſti aduentũ li.iij.diſt.xxv.d.
Fides coꝛnelij explicatur que fuit poſt xpᷣi aduentuʒ
h ante euangelium ꝓmulgatum li.iij.diſt.xxv.f.
Fides cõꝑatur ad alias virtutes li.iij.diſt.xxv.q.

Figes ⁊ ſpes quõ ſunt de inuiſibilibꝰli.iij.diſ.xxvj.ʒ.

Fides quare poteſt fieri infoꝛmis li.iij.di.xxvj.ʒ2.
Figdes differenter ſe habet ad ſpem et timoꝛẽ ⁊ quõ
fides dicitur generare ſpem et timoꝛem libꝛo.iij.
Diſt. xxvj. 6.
Fides qᷓ;uis generet amoꝛẽ infoꝛmẽ tñ ex hoc nõ ſeqͥ
tur ꝙ poſſit generare charitatis amoꝛẽc.li.iij.diſt.
xxvij.29.
Fides quõ meretur operationẽ miraculoꝛũ libꝛo.iij.
diſt. xxvij.ʒ6.
Fides an euacuet᷑ in Dia r le in.r .q· j. ð. Re.21.
ie li. iij. di. xxxj.?2 Z2.
Fidei actus quõ eſt aſſentire pᷣme vᷣitati.et velle cre
dere ſiue credidiſſe li.iij.di.xxxj.ꝛc.

Figei bitus duplir ↄſiderat᷑ ⁊ quõ euacuat᷑ li.iij.diſt.

₰

xxvxj. 25. xxxj. 45.
Fides et ſpes quõ dicuntur cauſa charitatis liti vr.
Fides quomodo per donũ ſciẽtie gignitur nutritur
defenditur roboꝛatur li.iij.diſt.xxxv.d.
Fides infoꝛmis an ſuffecerit ad remediuzʒ oꝛiginalis
libꝛo.iiij.diſt. j.q. j.g. Re.õʒ.

Figdes ꝑentũ quõ erat remediũ ꝑuulo Ibidem.

Fidem infoꝛmẽ non placere deo quomodo intelligit
libꝛo.iiij. diſt. j.. JMẽd
Fides infoꝛmis qᷓ;uis non mereatur iuſtificationes

parentibus tamen mercretur iuſtiſicationem par

uulo libꝛo.iiij.diſt.j.õ 5.

Figes ſola an ſuffecerit ad remiſſionem oꝛiginalis li

Figes een quare ſuffecit magis ad deletionẽ oꝛi⸗
.

ginalis qᷓ; alioꝝ li.iiij. diſt.j.s2.
Ficdes non eſt deterioꝛis conditõnis nunc qᷓ fuit tꝑt
legis nature vł tꝑe legis ſcripte li.iiij.di.j.s8.

Fices ereſſaria eſ no erio ſeh ſ pecialit᷑ ſacra⸗
Filei ioareattmibultur virtus faciendi miracula.li.
Fuo urne eclaltter appꝛopriat᷑ baptiſmo.libꝛo
iiij. diſt. iij. 1 5.

Figdei tres ſunt ſtatus ⁊ m hos attẽditur triplex di⸗

ſtinctio in pplo iſrael libꝛo.iiij. diſt.vj.22. YZ
Fidem ianen credi ſalubꝛiter poſſe inueſtigari ſa⸗
lubꝛiter non poſſe quõ intelligitur li.iiij.di.xj..
Fidem thoꝛi ſeruauerunt antiqui pres lib. iiij. diſtin.
xxxiij.d.
Fidem non infirmare rectuz quomodo intelligitur.
libꝛo. iiij. diſt. xxxix.2. .⸗
(idcliUs
Fidelis et infidelis diſſimiliter ſe bñt in cognitoe ar⸗
ticulos libꝛo.iij.diſt.xxiij.ð 5.

EFieri

Fieri preter voluntatem quid eſt libꝛo.j. diſt. xlvij.ʒ.
Fieri aliquid ex nibilo poteſt intelligi tripliciter lib.
Fieri ꝓpter diuinam bonitatẽ eſt dupliciter li.ij.diſt.
5F9. ”ò”Mñ
Fl aliquid ex tpe ⁊ in tꝑe⁊ cũ tꝑe differunt ſᷣm au
Buſti. lt.ij. vilt. JW..ꝛℳ
Fieri quõ dicunt᷑ aliqua m ratões cauſales aliqua
m rõnes ſeminales li.ij. diſt.xviij. ꝛ.1. .
Fieri dicitur aliquid quãdo innoteſcit et non eſſe qñ
non apparet li.iij. diſt. iij. 10. Ad idem viſ. xxij. 24.
Fieri quõ dicit imperfectionẽ.libꝛo.iij.diſt.vij.i2.
Fieri non debʒ per plura quod poteſt fieri per pauci
oꝛa quõ intelligitur libꝛo.iij.diſt.xiiij. .

UAigere
Figi conſiderari et ↄprebendi differunt. li. .diſt. ij.2
Figure veritatem in omnibus reſpondere non eſt ne
ceſſe libꝛo.iij.diſt.xxij.ꝛ. “
Figuras quaſdam euangelium euacuat quaſdaʒ nõ
Figuralis fuit vnitas ſynagoge.ſacrificiũ.ſacerdos.
reconciliatio ⁊ poſtremo cõfeſſio.li.iiij.di.xvij.7 o
Figura ſiue foꝛma dicitur tripliciter et ſimn quẽ mo/
dum figura buiꝰ mundi tranſibit li.iiij.di. xl viij.ʒ.

¶Filins
Filij generatõnẽ et ſanctiſpiritus ꝓceſſionẽ teſtãtur
ꝓpbete ve.teſtamenti ſpecialiter S diſt. ij. g.
Filius quare non dicitur ꝓduci ꝑ voluntatem ſicut
crature libꝛo.j.diſt.vj.iI.

Filius quõ ꝓcedit m rationẽ exemplaritatis.libꝛo

· diſt. vj. 1 5. õäü
Filij enerntlo quõ cõtinetur ſub oĩpdtentia libꝛo.ſ.
diſt. vij. 2.
Filius bʒ in ſe naturã gignentẽ quõ intelligitur libꝛo
. diſt. vij. 17.

Filius non potuit generare illa negatio non capitur

ibi dupliciter libꝛo.j.diſt.vij..8.
Filio cõicat pater potentiam ſpirandi ſed non gene/
randi.libꝛo.j.diſt.vij..t9.
Filius quomõ eſt expreſſiſſima imago li.j.di.vij.20

Filius eſſe patri coeternus qutuoꝛ ratõnibus ꝓba
tur li. j. diſt. ix. 5. et. 4.et. S.et.õ.et.7.
Filius ſemper gigniturvel ſemper genitus eſt qd bo
rum verius dicatur li.j.diſt.ixe.
Filij generatio tria complectitur⁊ ſᷣm hoc ad tria cõ
patur li.j.diſt. ix.11.

Filius quomodo naſcitur cum ſacro ſcientie patris.

libꝛo. .. diſt. ix. ſ0ʒzʒL. .
Filij natiuitas quõ ex virtute eſt non ex deriuatione.

li. j. di. ix.t 5. Hic ponitur ꝓpe finẽ. genitus eſt vir-

tus ponat᷑ vtute.Et ibidẽ ſub lr̃a o ponitur ſpiri⸗
tuſſanctus ponatur ſpiritumſanctum.
Filius dei m quã naturam naſcendo eſt mutatus li
bꝛo. ſ. diſt. ix..ꝛ8.
Filius dei quõ habet principin li.j.di.ix.4.
Filius ꝓprie dicitur ſapientia li.j.di.x.c.
Filius cum dicatur genitus cur etiam dẽ pcederẽ li
bꝛo.j. diſt. xiij. b. H
Filius m arrium non tantũ dicitur natus ſed etiazx
factus libꝛo.j.di.xiij.s.Ad idem diſt.xv..
