ßi erit poſtea pꝛeſens alteri ſt uppoſito.iſtum articulũ
reputo falſum. M

„

Item ꝙ potentie nibil recipiunt ab obiectis ſed pꝛe

3

ſente obiecto ſic.et alijs concurrentibus ad operati-
onẽ potentie aliqua realitas efficitur pꝛeſens anime
que pꝛius nõ erat pñs ⁊ tñ erat alteri ꝑñs nec fit pñs
vt ſic ꝑ reſolutionẽ coꝛpoꝝ athomaliũ vt dicit h ſolũ
per quendã motum ſpiritualem iuxta gratiam. iſtuʒ
articulũ reuoco et aſſero ſalſum in ſe ⁊ in oꝛdine ad
pꝛecedentem hereſim ſapienten.
Item ſicut vilia tendunt ad centrum ⁊ ad terrã p/
pter vnigenitatez. qui nilia. ignis autem
ignẽ ⁊ coꝛpoꝛa alia nobilia ad ſibi ſilia.ita videtuꝛ ꝙ
ad animas nobiles veni
les vilia. ⁊ que ſunt de terra terrea loquunt᷑ vñ talis
aduẽtus exemplaris nobiliũ vel viliñ videt atteſta⸗
ri pfectionẽ vel impfectionẽ animaꝛñ qꝛ talia exem-
plaria vt ſicnõ veniunt niſi ꝓpter vnigenitatẽ. iſtuz
articulum repꝛobo et reputo falſlum.
Itẽ ꝙ ſi nõ ponẽt generationẽ non ponent ſubiectũ
ſed ſolũ oꝛdinẽ ipᷣius cauſe poſt nõ ec.puta.hoc ens
ẽ⁊ pꝛius nõ fuit.vel ſi aliquid motũ intelligeret hoe
eẽt reſpectus fundatus in ente nec ſub alio itellectu
concederet concluſionẽ oppoſitã phoꝛum ex nihilo
nihil fit. Iſtum articulum reputo falſum.
Item quia deſiderium naturale non eſt fruſtra.iæo

quicquid deſideramus aliqñ adipiſcemur. vndequi

a ſu nt ſimilia. ignis autem ad

ãt exẽplaria nobilia. ⁊ ad vi

äktetätt
maade
toſrr
unl getlibiü
nnicſee
nig nancßin
etis Mncunn
htanni
nmmanigetne
evonttatten
luentertnunu
cn anne
iluim ena
uairiichequ
nticotaſgral
uis afeit
minge n
ſunce 1
cccn neiun
gnablededthel
hniſperfinii
ſitcntott ſcn
nindijahnaem
Jeboceinop
iguge tunane
Jigbascein
bnigurfenn
enſofferdlec⸗
lectcenurdiſine
ancaloſun,
Jepocktultu
Chruninemotan
ollunrepeto
Ngrebecnnch
Gaupditing
Nen denepe
tertbebentip
renriſiiöm:
un naoricon
Hutoyeriti
Junſalguis
lunnt gilneſar
dſungierel⸗⸗
ceſutnsct coneen
nonpoſſt v
Actuſtolltonmn
kekimmo merere
imnmoplus
guencoiudci⸗
zanunemn
inpri
ſeinmen
dhſunſun
nicincecle⸗
knchregguilt
mun ſe iſun
dngnugſe⸗

Nde
iaig etaltee

wintonzſint
msgaſennnt
rnges ie
un.
nflliannate
aörintt
wurictuir

n ſlin

wirriran
Coebee
Grhrs nthidket
mnantiaßt
braen ⸗
uned
land venrin
uc ipirin⸗

inurtete⸗
õ
diun nin⸗
nmenſt
oAnsti

ürini hn

ma ꝙ quicunqʒ volueri oliticoꝛũ Z
ſtotelis vna cum quibuſdam queſtionibus in quibꝰ
diſputatur de iuſto et iniuſto. ꝑ quas poterit nouas
leges condere.conditas ſique ſint coꝛrigende coꝛrige

chq; appetit ire ad noſtrâ votninam aliquando ibit.

iſtum articulum reputo falſum erroneũ ⁊ hercticuʒ.

—

Item anno.vxxx.quo fecit iſtũ tractatum fecit pꝛocls

mari ꝙ legeret libꝛũ politice Ariſtotelis ſub bac foꝛ⸗

t audirc libꝛũ politicoꝛũ Ari

re.veniat ad talem locũ et inueniet magiſtruʒ Mico
laum de vltricuria qui docebit omnia iſta in dicta le/
ctura. In quadam queſtione determinaſſe videt᷑ ꝙ

in aliquo caſu furtum ſit licitũ ⁊ exemplificat in caſu
qui ſequitur. Ponat᷑ ꝙ aliquis inuenis bene natus
inueniat aliquẽ qui in bꝛeui valeat eum inſtruere in
omni ſcientia ſpeculatiua que poteſt haberi de rebus
creatis.et non velit ſacere niſi ille iuuenis det cen/

tum libꝛas quas ille iuuenis non poteſt habere ni/

ſi per ſoreurn oiri. g in hoc caſu furtum erit licitum
ſic. QOð eſt amabile deo illud ẽ fa

illi iuueni.qð ꝓbat ſiea ſt amabile d
ciendũ.S ꝙ ille iuuenis acquirat ſcientiã ꝑfectam eſt

amabile deo et non poteſt ꝑ aliũ modũ fieri vt dictũ

eſt niſi per furtũ.igitur furtũ ẽ faciendũ. Iſtũ articu
lũ reputo et aſſero fatuũ quo ad pꝛeconizationẽ.he/
reticũ qͥ ad determinationẽ.falſuʒ quo ad ꝓbationẽ
Itẽ ꝙ boc ẽ pꝛincipiũ pꝛimũ et nõ aliud. ſi aliquid ẽ
aliquid ẽ.iſtum articulum aſſero falſum.

Z ꝙ deus et creatura nõ ſunt aliquid.falſum ⁊ ſcãa

aloſum ẽ ꝓut verba ſonant.
Item ſignificabile complexe per i
us et creatura diſtinguuntur nihil eſt. affero falſum
⁊Zſcandaloſum.
Item eſt tranſitus de contradictoꝛio in contradi/

*

ctoꝛium ſine mutatiõe reali cuiuſcũqʒ intrinſeci.iſtũ

articulum reputo falſum. .
Iteʒ ꝙ quecunq; diſtinguuntur ſumme diſtinguũt᷑

et equalit᷑ diſtinguuntur.iſtũ articuluʒ reputo falſuʒ

Item ꝙ deus poteſt pꝛecipere creature rationabili/
ter vt babeat ipſum odio et ipſa obediens plus me/
retur qᷓ ſi ipᷣm diligeret ex pꝛecepto.qm̃ hoc faceret
cum maioꝛi conatu ⁊ magis contra pꝛopꝛiam incli/
nationem.iſtũ articulũ aſſero falſum.

Itein ſi aliquis velit confoꝛmare voluntatẽ ſuã vo/

ſuntati diuine.ſequitur neceſſario altera pars illius

diſiunctiue vel ꝙ deus eum inſtrueret de omnibꝰ ne

ceſſarijs et concernẽtibus ſalutem ſuam ita ꝙ errare

non poſſet.vel ꝙ nõ erraret et ſi erraret in quocũq;
actu ſuo ille erroꝛ.nõ eſſet ſibi imputatus nec pecca

ret immo mereret᷑ in om̃i actu ↄſequẽte talẽ erroꝛẽ.
immo plus vel tm̃ qtũ eliciendo actum oppoſitũ ſe⸗
quendo iudiciũ rõnis.iſtum articulum aſſero falſuʒ
et reputo erroneum pꝛout iacet.

„ 7 7 7

Item ꝙ in pꝛincipio pꝛimo ſuo tenuiſte dicitur ꝙ qͥ

libet tenetur plus diligere melioꝛem ꝓximum ſe q;

ſeipſum.iſtum articulum reputo falſum.
Item qꝙ in eccleſia ſancti ſepulcri Pariſius pꝛedicaſ

ſe dicitur.ꝙ quilibet tenetur plus diligere pꝛoximuʒ

melioꝛem ſe.iſtum articulum reputo falſum.
Item ꝙ magiſter Micolaus de vltricuria pꝛedictus

vicere debeat alte et itelligibiliter ꝙ pꝛopter iſtos ar
ticulos et pꝛopoſitiones per eum reuocatas.ac mul

tos alios articulos falſos et bereticos buius epiſtu/
le et libelli combuſti fuerunt in ſcriptis reuocare de/

beat publite ſolenniter expꝛeſſe pꝛopoſitiones ꝑ euʒ
coꝛam nobis reuocatas.alios articulos a pꝛedictis
aſſerẽdo aliquos falſos aliquos pꝛeſumptuoſos eti-

beata virgine.

ſtum complexũ de

ain ⁊ & vebeat iurarein pꝛeſentia noſtea ad ſancta
dei euangelia ꝙ nunqꝙᷓ tenebit aut to cebit etiam dã
vel palam ⁊ repꝛeſentauit ſe cancell ario Pariſienſi

. 9⁹

ct vniuerſitati magiſtrorum et ſcolarium pariſiꝰ ſtiu

dentium et etiam regentium.

Capitulum. xxvij.
AIſti articuli qui ſequũ

tur ſunt condemnati ab epiſcopo pariſienſi et magi
ſtris theologie regẽtibꝰ pariſius Anno domini.).
ccc.xl.in octaua Epiphanie domini.
Item ꝙ diuina eſſentia in ſe nec ab hbomine nec ab
angelo videbitur. G
Item ꝙ diuina eſſentia licet ſit eadem in patre ⁊ fi
lio et ſpirituſancto vt eſt eſſentia tamen vt eſt foꝛ/
ma ſiue in ratõne forme eſt vna in patre et filio.⁊ nõ
vna in ſpirituſancto.
Item ſpirituſſanctus pꝛout eſt amoꝛ vel nexus non
ꝓcedit a patre et filio.ſᷣ tm̃ a patre.
Item ꝙ multe fuerunt veritates ab eterno que non
erant deuus.
Item qꝙ corpoꝛa Scrkent⸗ non erunt inſcelo empi⸗
reo cum angelis.ſed in celo criſtallino vel aliquo qʒ
eſt ſupꝛa firmamentum quod pꝛeſumebant dicere G
Item qꝙ pꝛimũ nunc et creatura non eſt creatoꝛ nec
creatua.
Item qꝙ angelus in primo inſtanti ſue creationis fu
it malus et nunqꝙ; bonus. M
Item ꝙ angelus in eodem inſtanti poteſt eſſe in di
uerſis lociis
Item ꝙ qui habebit melioꝛa naturalia habebit ð̊ ne
cefſitate maioꝛem gratiam et gloꝛiaam.
Aecgerugon nunq; babuit vnde ſtare poſſet.
Item nec adam in ſtatu innocenie.
¶ Capituluzʒ. xxviij.

Copia cedule reuocati

onis quoꝛundã articutoꝝ fris dionyſij ſoulecbat oꝛ⸗

dis fratrũ minoꝝ facte ꝑ eũdẽ ꝑiſius ⁊ i curia roma/
na. Reuerendi mgi mei ⁊ dñi dixi aliq̃ in pꝛincipio
meo ſententiarũ q in nõnulloꝛũ auribus male ſonue
rũt ⁊ ex cã.Ego veritate coactus.⁊ ex oꝛdiatione re/

uerẽdi pꝛis dñi cãcellarij pariſienp. ac facultatis the

ologieę mgroꝛũ tanqᷓ ecclie et dicte facultatis tbeolo
gie bũilis filius iᷣa dicta ĩ pᷣfato principio meo male

poſita coꝛrigo ſub hac foꝛma. Quia tercia ↄcluſio ar

ticuli q̃rti fuit bec ꝙ bec benedicta immo ſupbenedi
cta lex ⁊ dulciſſima.vicʒ lex amoꝛis de qua loquebar
oẽm aufert ꝓprietatẽ ⁊ dominiũ.ꝓbaui.qꝛ non q̃rit
vidictã qꝛ patiẽs c.j.ad Coꝝ.xiij.nõ groſſiciẽ coꝛdis.
qꝛ patiẽs ẽ doloꝛis ꝓximi. Itẽ nõ ẽ ãbitioſa qᷓtuʒ ad
bonoꝛes. Mõ q̃rit ꝗᷓ ſua ſũt quãtũ ad tꝑalia vñ gloſa
nõ emulat᷑i.nõ iuidet qꝛ nõ eã aliena ↄtriſtat facili/
tas v alteriꝰ bonũ diligit vt ſuũ. Pꝛedictã ↄduſionẽ
reuoco tãqᷓ falſaʒð erroneã ⁊ 9ereticã.qꝛ xpᷣs ⁊ apli il
lã legẽ ꝑfectiſſime tenuerũt.⁊ adhuc multi tenẽt et

dei gꝛaz tenebũt qͥ ꝓpꝛietatẽ ⁊ dñiuʒ bẽbũt. dico ẽt q

autoꝛitas apli ⁊ glo.p q̃̊s Meba nõ ꝓbãt dictaʒ cõ/
duſionẽ.nec ſũt ad ꝓpoſitũ vt apꝑet intuẽti textum 2
gloſas autẽticas ſuꝑ illo.Ex illa cõcluſiõe ituli coꝛre
lariũ pꝛimũ q hec lex diſpẽſat duo ꝓnoĩa poſſeſſiua.
videlicʒ meum ⁊ tuuʒ.ꝓbaui.qꝛ iſta duo vnum facit
immo etiam omnia in vnum congregat ſicut Diony
ſius dicit de celeſti hierarcbia.capitulo.j.in pꝛicipio.

Otmtẽ datutn bonum ? oimne donutn perfectutm de
ſurſum eſt veſcendens a patre luminum. Sed et cũ.
ctus a patre luminis moti apparitiõis pꝛoceſſus ad
nos bonitatis dono veniens rurſus ſicut vnum faci
ens virtus ſuſcitatione nos adimplet et cõuertit ad
congregantis patris vnitatem et deificã ſimplicitatẽ
amoꝛ enim omnia vnum cet vnius facit.ſ.dei.qꝛ non
quWucrit que ſua ſunt ſed que iheſu chꝛiſii.
Icem intuli ſecundum coꝛrelarium ꝙ non minus fa
cit omnia communia charitas quam extrema neceſ-
ſitas.pꝛobaui.quia et vnum fit ex amoꝛe dei et alteꝝ
ex amoꝛc ſui.ſed affectio iuſti eſt intenſioꝛ et eligibili/
oꝛ.quã cõmodo pꝛo baccalario de ſancto bernardo ĩ
ſccũdo coꝛrelario quarte concluſionis articuli.igitur
Confirmaui per Auguſtinum in pꝛologo contra qui
q; bereſes dicentes. ꝙ plus obligat charitas qᷓᷓ neceſ
ſitas.dico nunc ꝙ iſta duo coꝛrelaria vt ſequuntur ex
concluſione pꝛedicta ſunt falſa.et dico ꝙ autoꝛitates
ille quas adduxi non faciunt ad pꝛopoſitum.
Item ex pꝛedicta concluſione intuli aliud coꝛrelari/
um auockt fuit quartũ.qꝙ legem hanc dedit chꝛiſtus di
ſcipulis ſuis pꝛincipaliter et actualiter exequendum
non ſolum babitualiter.pꝛobaui.quia dixit.Hec maã
dao vobis vt diligatis inuicem ſicut et dilexi vos/ Jo
han. xv. per iſtud coꝛrelariũ intelligendo hanc legem
amoꝛis auferentem omnem pꝛopꝛietatem ⁊ domini
um pꝛout cõcluſio dicit ſic intellectum reputo falſuʒ
erroneum hereticum et contra determinationem ec/
cleſie. dico etiã ꝙ autoꝛitas quaʒ allegaui non eſt ad
ꝛopoſitum. .
tem cõcluſio quarta et finalis mea fuit ꝙ actualis
aãbdicatio coꝛdialis voluntatis ⁊ tempoꝛalis poteſta
tis dominij ſeu autoꝛitatis ſtatuʒ perfectiſſimũ oſtẽ/
dit et efficit.pꝛobaui.quia hoc pꝛo regula perfectiõis
a chꝛiſto datum eſt.Mathei. xix.ſi vis perfectus eſſe
vade et vende omnia que habes et da pauperibus.
Igem Luce.xix. Idem mar.x. vnde nò dixit.pone ĩ
arca aut in ſcrinio.ſed ſi videas pauperes da.quiavt
diryxit chriſtus math.xxvj. Pauperes ſemper habebi⸗
tis vobiſcum. me autem non ſemper habebitis.⁊ di/
cebam ꝙ ideo non dicat homo hanc regulam a deo
eſſe datam ſed animi pꝛeparationem.ſ.ſi opus ſit qꝛ
vbi ſemper opus eſt ſemper debet fieri. Sed quia re
vera paruus coloꝛ ſufficit ad excuſationem agere vo
lenti. Iſti volunt dare intelligere ꝙ auricalcum ẽ au
rum et fel mel.ſed ſi ex Fnozancei crederẽt tamen eſt
qui querat et iudicet.qd pꝛobationes dicunt hãc cõ/
cluſionem eſſe boſitam vniuerſaliter.ideo ipſam vni
uerſaliter intellectam dico falſam erroneam et here/
ticam.quia nec chꝛiſtus nec apoſtoli ſtatuʒ perfectiſ-
ſimũ habuiſſent. et autoꝛitates ad eam pꝛobandam
acdducte non ſunt ad pꝛopoſitum.vt patz per gloſas
oꝛdinarias et doctoꝛes in hoc ſtudio ct alibi appꝛo/
batos.Alias pꝛobationes vt pꝛobant iſtam conclu/
ſionem reputo falſas et erron eas. Et vltima dico fal
ſam iniurioſam et ſcandaloſam. ¶ Ex pꝛedicta ↄclu
ſione quarta infercbam pꝛimum coꝛrelarium ꝙ chꝛi
ſtum non abdicaſſe hmõi poſſeſſionem et ius in tem
poꝛalibus non habetur ex noua lege immo potiꝰ op
poſitum.quia math.viij.Filius hominis non habet
vbi caput reclinet.
Item ſecundum coꝛrelarium eſt iſtud ꝙ banc legem
pꝛo regula perfectionis chbꝛiſtus docuit et exẽplo con
ſirmauit.pꝛobaui per regualam nũc dictam. Vadc et

vende omnia que babes et da ⁊c. Etiatn quia vocati
omnia dimiſerunt.matheus theoloneũ.petrus ⁊ alij
tetia. mat. xix. Ecce nos reliquimꝰ omnia. Iſta duo
coꝛrelaria reuoco tanq; falſa erronea ⁊ beretica ⁊ cõ
tra determinationẽ decretalis domini Jobannis pa

pe que iucipit.quia quoꝛundam inter cctera dicentiſ

omnis vir in cuiuſcunqʒ pꝛopꝛietate et in eius vſu.
Que quidem aſſertio continet multa falſa. cum nec
xpᷣin expꝛopꝛiationẽ pꝛedictam..in ſe ſeruaſſe.nec eti⸗
am impoſuiſſe apoſtolis.nec ſub voto ab eis fuiſſe
zluee⸗btu euangelica ſeu apoſtolica doceat hyſto⸗/
ria.ſed contrariũ euidentius manifeſtat hec decreta
lis. Dico etiam ꝙ autoꝛitates non ſunt ad pꝛopoſitũ
vt liquide apparet intuenti textũ et gloſas oꝛdinari⸗/
as et appꝛobatas ¶ Pꝛeterea fuit coꝛrelariũ quartũ
qð intuli ꝙ; abdicatio rerum cempoꝛaliuʒ pᷣm animi
pꝛeparationem nullam aut valde imperfectam ⁊ fra
gilem oſtendit ⁊ efficit perfectionem.pꝛobaui pꝛimo

quia ſemper babent pauperes.ſecundo quia non va

let niſi ratõne actus.igitur actualis eſt ꝑfectioꝛ. Iſtũ
articulũ reuoco tanq; falſum et ſcandaloſum nec p/
bationes ſunt ad pꝛopoſiu.
tem reſpondendo ad quendam baccalarium de do
o beati Bernardi cum ille dixiſſet ꝙ xp̃ᷣs talia non
abdicauit.illud negaui et dixi ꝙ chriſtꝰ nihil ſibi reti
nuit. Iſta duo dicta reuoco tanqꝙᷓ falſa et heretica.qꝛ
xpᷣs loculos habuit pꝛopter infirmos a fidelibus ob
lata conſeruans que et ſuoꝛum neceſſitatibus ⁊ alijs
indigentibus tribuebat. vt et xpᷣi euangeliũ et beatuſ
Aug.ac etiam determinatio romani potificis bec te/
¶ Altimũ coꝛrelariũ qdð poſui fuit ꝙ non plus cu⸗
rauit chriſtus de tempoꝛalibus qᷓ; faciunt diuites de
pauperibus.pꝛobaui.quia ſitiuit et non habuit po/
tum.et pꝛo nobis nudus in cruce pependit.nũc dico
chꝛiſtus de tempoꝛalibus curauit.quia non om̃ia

abdicauit vt ſuperius dictũ eſt.qð aũt innui de diui/

tibus ꝙ non curant de pauperibus.hoc retracto tan
qᷓ; iniurioſum illis diuitibus per quorũ elemoſynas
pauperes ſuſtentant᷑. Hec igit᷑ omnia male ſonan/
tia ſic pꝛius expꝛeſſa in meo dicto ſententiarũ princi
pio male poſita reuoco et retracto vt dictũ eſt ꝓmit/
tendo bona fide ꝙ illa decetcro non tenebo. nec do
matizabo et ita iuro.veniam humiliter imploꝛans
cõmiſſis.hec omnia pꝛedicta dictus frater Dionyſi?
iterum omnino in pꝛeſentia magiſtri guillermi roma
ni lectoꝛis ſacri palatij apoſtolici.et alioꝝ nouẽ ma
giſtroꝝ in theologia pariſius reuocauit. et ad ſancta

dei euangelia iurauit ſe appellationem quam inter/

poſuerat non proſecuturum ac concluſiones predi

ctas et coꝛrelaria tanqᷓ falſa erronea et beretica abiu

rauit ᷣm tenorem reuocationis alias per eum facte

pariſius. modo ⁊ foꝛma ſuperius annotatis.Hec au

tẽ reuocatio facta eſt auininone in domo pᷣfati magi
ſtri guillermi romani Anno.m.ccc.lxv.die vltio me/
ſis Januarij. inditione tertia. pontificatus ſanctiſſi⸗
mi in xpᷣo patris et dñi dñi noſtri vrbani diuina pꝛo
uidẽtia pape ſexti. anno tercio.

* „

Reuocatio articulorum predictorũ facta ꝑ eundem
fratrem Dioniſiũ in deihurarlanſden ſolennibus pu
blice facta in eccleſia p̃di

f pᷣdicatorũ. Pariſius autem an
no dñi. M).ccc.lxix. die Youis.poſt Quaſi modo. de
mandato reucrendiſſimi in xpᷣo patris.et dñi.domi/

ni cardinalis beluacenſis commiſſarij ad hoc perſe.

ſererokal
onaunde
ſatonmnten
ibusnen
eſchuun
ſtlorert
nnancn
temdi
mut
litvenit
aiann .
onolti
Nang
ſipatiamn
en.
Jeentiatn
dnepimo q
gungfuctc
cntitateſi
ſeuobleruan
raturlogpen
Pſumfiton
ferntiopal
dusßinban
achnede
nausctbon
Cerfterauoci
tageten
ſanperuiet

E
En
Mione⸗
Chaerre
Wumſo
ſnhuits
necbaben
ſonarin
len ſoni
lubporen
ſmgnabin
Parfeeroond
Cheſclicta
feſenra
tenqeuis

icufe
ſlnptione

eſt manffen

udaute

ſiiſctafſin
alureriſtn
ler vogen
enguigp
loſtoguct
fsſibfſie

öͤſllisn

gheleſong
iak

Afen

Ammnltit
.Z

SS
heici.
nnoemzien
itnnidne
wmaonde

ri üfer
wrpehzintn
vbeu guenretdr
6se
mooidesa n
lsnintes Oncd
õ
errmmmhn

Arjntutint

Iteim dixi

dilcipuli cuiuſdam almarici nomine ſtudentes pari⸗

dem apoſtolieam deputat.
Item cum debui exponere dicta mea in curia roma/
na coꝛam reuerendiſſimis patribus dominis cardi/
nalibus nemanſenſi et vabꝛenſi addidi ꝓpoſitiones
que ſequuntur videlicet ꝙ chꝛiſtus in moꝛte omnia
ſimpliciter abdicauit.iſtam reputo tanq; falſam er/
roneam et bereticam. H
Item dixi ꝙ quando coꝛpus in ſepulcro manſit ibi

charitas abſtulit ab eo omnem pꝛopꝛietatem et do⸗

iꝙ tũc vacauit ſedes generalis domini vſ-⸗
q; ad diem iſtam vt ſcquitur ex pꝛedictis ſeu ad ſen/
ſũ pꝛedictarum.reuocaui et reuoco tanqꝙᷓ falſuʒ et er/
roneam.
Item quia aliqui dicunt ꝙ dixi in pꝛedicta declarati
one.pꝛimo ꝙ lex amoꝛis.i.charitas que ſtatum perfe
ctum facit eſt inſeparabilis a nobis.⁊ ꝙ loqucbar de
charitate ſiue de lege amoꝛis ex cuius obſeruatione
ſeu obſeruantia vniuſcuiuſq; ſtatus perfectio menſu
ratur loquendo de meritoꝛia perfectione in bomine
vſum rationis babẽte.ſecundo quia cuilibet creatu/
re rationali hec lex naturaliter eſt indita. ct tertio q;
deus ſᷣm banc legem viuit. Iſtas pꝛopoſitiones non
credo me dixiſſe neq; dixi.quia iſtas reputo falſas er
roneas et hercticas.pꝛedictas autem pꝛopoſitiones
per me reuocatas abiuro et pꝛomitto eas deccetero.
nec tenere nec dogmatiʒare publice vel occulte ⁊ ve⸗
niam petiui e⸗ humiliter de commiſſis.

minium.iſtam reuoco tanqᷓ falſam erroneam et be-

„ apitulum. xxix. ,
¶ Reubcatio magiſtri Jobannis
caloꝛe.Anno dñi. M. ccc.lxiij.

Antequã deſcendã ad

concluſiones babeo aliqua dicere.quia in pꝛimo arti
culo mearum veſperiarum poſui duas pꝛopoſitiões
vnam ſcʒ ꝙ ſummus legiſlatoꝛ deus ipſe dignus eſt
infinitis perfectionibus quas nec babuit nec babet
nec habere poteſt. Nunc dico ꝙ iſta pꝛopoſitio male
ſonat.immo reputo eam in ſenſu catbegoꝛico falſam

quem ſenſum facit. nec in illo ſenſu intellexi eam. ſed

in bypotetico ſcilitet ꝙ ſi eſſent infinite perfectiones
imaginabiles quas deus nõ habet adbuc cſſet dignꝰ
perfectionibus.Eodem modo de ſecunda pꝛopoſiti
one ſalicet ꝙ infinite perfectiones ſimul in legiſlato
ris eſſentia ſunt dignitas ad infinitas alias.

Item quia ex pꝛedicta intuli vnum coꝛrelarium ſcx

ÿ dictus legiſlatoꝛ dignificauit ſe in carne ad ſuaʒ aſ
ſumptionem bypoſtaticam.intellexi dignificauit.id

eſt manifeſtauit. r
Iſtud autem quod vltra addidi ſcilicet ꝙ ſi als non

fuiſſet aſſumptus ſᷣm bominem dignus eſſet qꝛ frue

retur et iſtud pluries reiteraui dico ꝙ intellexi ⁊ po

tuli tanqᷓ; diſt putabile. nunc dico ꝙ non eſt diſputabi SItem dixi in nono coꝛrelario ꝙ non ſtat intellectuʒ

le et quod eſt falſum.
Item quia pꝛopoſui in mea concluſione tertij articu
li ꝙ ſubducta pꝛerogatiua diſparis acceptionis veri
tatis ſub falſitate ſtaret vt verus cultoꝛ non ampli/
us ꝙᷓ falſus meretur et iſtam pluries reiteraui. dico

ꝙmale ſonat. quia pcedit er ſua ſuppoſitione impoſ
ſibili.aliquibus tamen poſſet apparere poſſibilis.

2

ſius quĩ dixerunt tmoꝛtuo E?o. ꝙ ſllud quod alias eſt
peccatum moꝛtale vt ſtupꝛuʒ factum in charitate nõ
eſt peccatum impunitatem peccatoꝛum pꝛomitten⸗
tes.deum bonum et non iuſtum dicentes.qui ab ec/
cleſia pꝛopter hbuiuſmodi condemnati a rege francie
extra poꝛtas ſunt combuſti. Hereſiarcha vero eoꝛuʒ
almaricus a generali concilio rome condemnatus ẽ
⁊ excõmunicatus ⁊ ex ciuitate expumatus.et cinis ⁊

oſſa per ſterquilinum ſunt diſperſa et merito.

pitulum. xxx. .
leriki Ludo wici reuocati.
nno domini.M. ccc.lxij.

₰

¶ Pꝛimo pꝛobando pꝛi

mam partem pꝛime ſuppoſitionis arguitur ſic. Ad
quodlibet nomenvelle vł nolle reſpectu cuiuſlibet ꝓ
ducibilis ad extra ſequitur neceſſario mutatio in vo
luntate perfecta. Deinde arguitur hypotetice ſic. ſi
deus de nouo aliquid vellet vel nollet ad extra.ſeu
ſi in deo eſſet nou um velle vel nolle ad extra ipſe
intrinſice mutaretur. igitur velle et nolle dicunt de⸗
nominationem intrinſecam. ⁊ hec fuit mens mea p
hoc ꝙ dixi in ſecunda ꝓbatione huius ꝙ tam velle
ꝙᷓ nolle adextra eſt actus vitalis perfectevoluntatis
ipſam immutans vitaliter non intellexi ꝙ per velle
et nolle deus mutaretur intrinſece.ſed ꝙ; ſunt opera
vitalia. Sed quia apud multos iſte modus loquen⸗/
di velle diuinum immutat voluntatem diuinam ſi⸗
gnificat enim ꝙ ipſe intellectus mutatur.et non pla
cet domino cancellario ⁊ facultati ꝙ decetero in di⸗
uinis tali modo quis vtatur.dixi in ſecundo coꝛrela-

rio pꝛime ſuppoſitionis ꝙ licet perfecte voluntatis

ſeu diuine eſſentie quodlibet intrinſecum ſit abſolu⸗
te neceſſarium ſcᷣm ſuum eſſe reale.tamen eſt ali/
quid intrinſecus contingens ⁊ non eſt neceſſariũ ſᷣm
ſuũ eẽ foꝛmale.patet de nolle et velle ductis adextra
Iſtud ſicut ex plano ⁊ dico ꝙ nihil intrinſecum deo
eſt contingens m intellectum quem facit tanqᷓ ca-
tholice fidei diſſonum. Similiter illud qð dixi in ter⸗
tio coꝛrelario ꝙ ſtat deum eẽ intrinſice aliqualem et
ipſum poſſe non eẽ talem. ⁊ tamen ipſum eẽ talẽ ini⸗
mutabiliter. debetſic intelligi id eſt ſtat deum gliqch

velle ad extra et ipſuʒ poſſe hoc nunqᷓ; velle ⁊ tñ im

mutabiliter. Quoq dixi in ꝓbatione buius ꝙ nõ eſt
inconueniens ꝙ aliquid ſit deus ſᷣm ſuum eſſe reale.
⁊ tamen non ſit deus ſᷣm ſuum eſſe foꝛmale.debet ſic
intelligi.id eſt. ꝙ aliquid ſit deus realiter et tamẽ ali
qua foꝛmali denominatione denominat᷑ que ſibi nõ
competit pꝛeciſe quia deus ſed ratione alicuius effe⸗
ctus. vnde ſupꝛadicti damnant banc ꝓpoſitionem
tanq; fidei diſfonam ſᷣm intellectum quem facit ſci⸗
licet ꝙ aliquid eſt deꝰ p̃m ſuum eẽ reale ⁊ tamẽ ipᷣm
non eſt deus m ſuum eẽ foꝛmale.

perfectum cognoſcere vera contingentia et illoꝛum

ad extra non eẽ ꝓductiuam voluntatem.
Item dixi in decimo ꝙ perfectus intellectus ad efre
peccati vt peccatum eſt non poteſt immediate appli
cari cognoſcitiuo et q ex iſto ſequitur finaliter pecca
tum eẽ vł defoꝛmitatem anime non eſt ꝓpꝛie aliqua

„

veritate verum.pꝛimum eſt maledictum ⁊ falſum qꝛ

ad hoc ſequitur ꝙ deus non cognoſceret peccata aut

voluntatem diuinam hoꝝ eſſe ꝓductiuam quoꝛum

vtrũq; eſt falſum ⁊ ſcᷣm fuit als condemnatum.Et
2 28

glia eoꝛrelaria p eo ꝙ pꝛimo conueniunt falſa ſunt

male ſonant. In ſecundo coꝛrelario ſecunde ſuppoę-

ſitionis dixi ꝙ ſtat aliquid eẽ actu miraculoſum ⁊ tũñ
in illo ꝙ ſic actuat nullã ponere ꝑfectionem ſimplici
ter. magiſtri noſtri iſtũ modũ loquẽdi nõ appꝛobant
ſcʒ ꝙ deus actuetur ſicut nec illũ ꝙ deus immutetur.
Itẽ in quarto et quinto coꝛrelarijs ſecũde ſuppoſiti/
onis dixi.ꝙ ꝑfecta volũtas non in tenſius diligit pꝛe/⸗
deſtinatum qᷓ; diligat pꝛeſcitum.et ꝙ non plus inten
ſiue diligit ſe ꝙᷓ diligat diabolũ in cẽ naturali.non de
bui iſta dicere quia in auribus audientium male ſo/
nant cet falſa ſunt cum ᷣm Auguſtinum aliquid dili/
gere ſit ei velle bonum. ⁊ ideo intenſius diligere eſt ei
maius bonum velle et ita communiter intelligũt ho
Coꝛrelarium octauum fuit tale ꝙ quelibet volitio q̃ᷓ
deus vult a eẽ non minus diſtinguitur foꝛmaliter a
volitiõe qua vult b eẽ qᷓ deus diſtinguitur a materia
pꝛima realiter. ꝓbaui per hoc. quia quelibet volitio
qua deus vult a.eẽ immenſe foꝛmaliter diſtinguitur
a volitione qua vult b.eẽ.coꝛrelariũ hoc eſt falſuʒ.ꝓ
batio erronea quia non eſt admittenduz qualitercũ
q; ⸗ in deo ſint plura immenſa aut plura immẽſa eẽ
dDdiſtincta.
Coꝛrelarium nonum fuit.nullum velle immenſum
perfecte voluntatis continet aliquid ad extra ꝓduci
bile. hoc eſt falſum.quia velle dei eſt cauſa rerum.in
Fꝛabatiote autem coꝛrelarij ſcripſi ꝙ ſi potentie vo/
itiue angeli.volitio domini que ẽ immenſa eẽt actu/
alis volitio quod non reputo impoſſibile.⁊ tamen ꝑ.
buiuſmodi volitionem ⁊c. Pꝛedictum coꝛrelarium
nunqᷓ; putabam poſſibile nec credo dixiſſe cẽ poſſbi
le.⁊ eſt erroneum quia alias fuit repꝛobatum.ac etiã
quicgui ex eo ſequitur inqᷓtum ex hoc ſequitur eſt
oſſibile.
n tercio coꝛrelario tertie ſuppoſitionis dixi ꝙ pec/
catum eẽ perfecta voluntas deus non poteſt imme/
diate nolle. ⁊ in alio ꝙ peccatum non eſt immediate
ogibile a perfecta voluntate.ſ ſta male ſonant et
diſcoꝛdant ſcripture ⁊ dictis ſanctoꝛum.hoc auteʒ in
tuli ex duobus coꝛrelarijs quoꝛum vnum fuit ꝙ per
fecta voluntas quicquid extrinſecus poteſt immedi/
ate velle. pꝛeter immediate nolle ⁊ econuerſo.Aliud
eſt quicquid immediate ipſa poteſt nolle poteſt effi/
ccre.que applicata ad peccatum foꝛmaliter ſumptũ
falſa ſunt ⁊ male ſonant.
Item ſextum coꝛrelarium fuit quolibet extrinſecum
perfecta libertati ſeu voluntati eque ab ipſa eſt odi/
bile ſicut diligibile et econtra. hec ꝓpoſitio eſt erro/
nea ⁊ repugnare videtur voluntati diuine.
Secunda concluſio mea fuit Euidentie ad contradi
ctoꝛia intellectu diuino foꝛmaliter immenſe foꝛmali
ter epugnane Dini in ꝓbatione ꝙ quelibet earuʒ im/
menſa. nunc dico ꝙ illa concluſio cum ſuis coꝛrela/
tkijs ⁊ ſua ꝓbatione male ſonat quantũ ad hoc ꝙ de/
ſignantur in deo eẽ plura ⁊ immenuia diſtincta quod
iam fuit hic et ſuperius repꝛobatum. Quãtuʒ etiam
ad boc quod dicitur ⁊ immenſe repugnant male ſo/
nant quia ad hoc datur intelligi quia repugnãtia ſit

2₰

intrinſece in Ta enkir xxj
¶ Foꝛma et modus reuo

cationis facta pariſius per fratrem Guidoucʒ oꝛdis

beremitaruimn ſancti auguſtini geku legetis Pariſtus

ſententias in ſcolis dicti oꝛdinis.Anno domini mil⸗

leſimo tricenteſimo quinquageſimoquarto. xvj. die

menſis maij. Et boc anno legẽdo ⁊ reſpondẽdo am/
bulaui in magnis et mirabilibus ſuper me. verbum
veritatis non recte tractando.ſed verbis contenden
do ꝓpbanis ⁊ vaniloquis que ad impietatẽ ꝓuocãt
audientium ſubuerſionẽ.ex quibus factus ln oc⸗
caſio ſcanda li in ſanctifſima facultate ⁊ oꝛdine meo
quod mihi diſplicet bono coꝛde. idcirco iuxta piam
⁊ ſanctam oꝛdinationem domini Cãcellarij pariſieñ.
ac ceteroꝝ magiſtroꝝ reuerendoꝝ theologice facul
tatis.quoꝛũ coꝛrectioni et oꝛdinationi me ſubmiſi et
ſubmitto dicta mea ſcriptavolo reuocare ⁊ intentio
nem meã oſtendere bonã nõ obſtantibꝰ dictis ſcri
ptis in foꝛma que ſequitur.Et licet dñi ⁊ magiſtri re-
uerẽdi iſtas concluſiones poſuerim non eſt intentio
nis mee nec vnqᷓ fuit per dei gratiam eas ſuſtinere g
tinaciter. 1.

¶ Reuocatio facta Pariſiꝰ.Anno oñi.M. ccc liij.

dꝛimo diri iſtaz coͤclu

ſionem. Charitas que ſemel labitur vel depditurnũ

ꝙᷓ fuit vera charitas.⁊ iam ꝓbaui contra baccalariũ
beate marie de mõte carmelo.hanc reuoco tanqᷓ fal⸗
ſam ⁊ hereticam.⁊ etiam que eneruat effectum ſacra
mentoꝛum.ſcʒ baptiſmi ⁊ penitentie.⁊ etiam contra
decretũ eccleſie in capitulo fideli.extra de ſumma tri⸗
nitate et fide catholica i cementis.etiã tanq;ᷓ ſeipam
interimentem qð em̃ nullo modo vere eſt. deſeri non
poteſt vt ait gratianus.⁊ pᷣſumptuoſe poſitum eẽ qꝛ
eam dixi valde ꝓbabilẽ ⁊ tñ eſt contra coõcluſionem
⁊ doctoꝛum opinionem.ſ.magiſtri ſniarum gratiani
et plurium alioꝛum.Si que vero autoꝛitates Augu
ſtini vel alioꝝ videantur ad oppoſitũ.intelligẽde ſũt
de charitate finali que manet in patria de qua loqui/
tur apłus.j.ad Coꝛinthe. xiij. charitas nunqᷓ excidit
AVel intelligendũ eſt de charitate ſᷣm efficatia vt ma⸗
giſter met videtur glo0ſſer.
Secundo ex boc intuli ꝙ pᷣſcitus exiſtens in charita
te non poteſt mereri vel elicere actum meritoꝛiuʒ vi
te iuxta ſcalam vite noſtre.reputo falſum et cõtume⸗

lioſum.

Tertio dixi contra baccalariũ pꝛedicatorum conſe
rendo cum ipſo ꝙ homo meretur vitam eternam dłe

condigno. iid eſt.ꝙ ſi non daretur ei fieret ſibi iniu⸗
ria. ⁊ ſcripſi ꝙ deus faceret ſibi iniuriã ⁊ banc ꝓbani
iſtam reuoco tanqꝙᷓ falſam bereticam ⁊ blaſppemam
⁊ mibi contradicentem in condluſione infra recitan/
da.que dicit totum eſt a deo ita ꝙ nibil a voluntate.
Quarto dixi in diſputatione reſpondendo de quoli-
bet ꝙ ſi nullũ eẽt liberum arbitrium adbuc eẽt pecœ

tum. quod ſcripſi in bac foꝛma. pono vnum pꝛobabi

le ſcʒ ſi nullum eẽt intentum vł volitum adbuc eſſet
peccatum tanti mali vlł meriti. ꝓbatio fuit.qꝛ imagi/
nato ꝙ nullum eẽt arbitrium adhuc cẽt in dei contu
tu malum.banc reuoco tanqꝙᷓ falſam manifeſte erro⸗
eam ⁊ bereticã ſcandaloſam ⁊ blaſphemam.
uinto dixi ꝙ bonum meritum eſt a do ita ꝙ nibil
eſt a voluntate.q̃m in bac foꝛma ſcripſi.tanti meriti
eſt ex quanto beneplaciti intenti ⁊ voliti non exqua-
to. banc reuoco tanꝙᷓ falſam ſcandaloſam et in fide
ſuſpectam et mibi contradicentem in tertia ꝓpoſitio

ctononen
Nodtie
ſnmertoct
etalcge;
gliter int⸗
latolumnent
iniau

ſpe
(Onie
Horcenconn
ſoocgettonie
Aecentlten
Pitugturam
uhpüne
ind
K
gderch
(Seande
tionen⸗
poto inſu
clnumn,
uuguon
Oſtnatura
ckpoſſtlie
Uunbunnan
enpolte
lockfalla
bunanan.
hatnbänes
ſtumediche
emnpoſt
finn
hotet deſin.
ſaſiedſti
nhusſubie⸗
ieſis cor

andſee
le un
eggihntſen
mciſim
ondende din

agen
deonitöchin

11 1
ſodir. ſg
gtinel brtd
ein Nat
l
ed inn
olgicenanscian
mus.: ungre
li:ictor in
nnen ngtin
mSgeſer
r hint
aniſen
(adenrie
ni iuntin⸗
etealnt
väuam
Nren worſtn
gneſn
ain an

nan ug⸗

nefuperius reuscazzaess “
Sexto dixi ꝙ deus poteſt aliquẽ neceſſitare pꝛeueni⸗

ſuſpectam.

*

endo voluntatem ad bonum actũ.quẽ erroꝛẽ ſcripſi
in bac foꝛma.deus qũqʒ pᷣuenit ita voluntatẽ puri vi
atoꝛis ꝙ nunqᷓ; poteſt in nõ actũ meritoꝛiũ ꝓbaui ſic
aliter ſequeretur ꝙ hõ poſſet mutare diuinũ ꝓpoſi/
tũ. Secũdo q bomo poſſet facere hominẽ mẽdaceʒ.
alia ſentẽtia ꝓbabilis eſt iſta ꝙ deus poſſet neceſſita⸗
ealiquẽ ad bonũ actũ pꝛeueniẽdo.hec ſuſtineri põt.
Pꝛobationẽ tñ adduxi ad bãc ſcãdaloſam et in fide

Septimo dixi ꝙ eſt dare plures vnitates que nõ fa/
ciunt numerũ.quod reuoco tanqᷓ falſum ſcãdaloſuʒ
et in fide ſuſpectũ qᷓ;tũ ad trinitatẽ in diuinis.

¶ Vctauo dixi et ſcripſi ꝙ nulla creatura rõnalis ſpeci

aliter eſt in ſe niſi quia deus eſt ſibi eẽ.et ex hoc intuli
in eodem ſcripto.ꝙ in omni eo ꝙ nõ ẽ deus eſſentia/
lius eſt non eẽ ꝙᷓ; eẽ ĩm.has reuoco falſas falſe poſi
8 et erroneas. .
ono dixi et ſcripſi ꝙ aliquid poteſt eſie ſine tẽpoꝛe
in merito et peccato.et ꝓbaui quia poſſibile fuit vel
eſt aliquod eẽ in inſtãti eternitatis in merito.⁊ conſe
quẽter in inſtãti tꝑis i pctõ.⁊ iterato in inſtãti eterni
katis in merito banc reuoco cum ſua ꝓbatione tanqᷓ;
falſiam fatue poſitam et inintelligibilem.
apitulum. xxxij. .
MReuocatio facta Anno dñi.M).ccc.lj.
Quia ego ſimon in re-
ſpondendo in veſpijs exponẽdo vel dedarãdo termi
nos queſtionis.ꝙ hoc nomen ieſus dictuʒ eſt de deo
accidentaliter et ex parte ſignificat filiũ dei qͥ aſſum/

pſit naturam humanam. Ponendo cõcluſiones po/

ſui ꝓ pꝛima concluſione ꝙ hec ꝓpoſitio ẽ poſſibilis.
ieſus non eſt deus.pꝓbaui ex eo ꝙ bumanitate aſſum
ta.per poſſibile depoſita.ieſus non eſt deus.et intu
i ꝙ bec eſt poſſibilis.ieſus poteſt nõ eẽ deus.

¶ Becundo ꝙ Jeſus poteſt cẽ et non eẽ. Jeſus expoſi

tionem et ſignificationem huius nominis Jeſus. re
puto inſufficientem falſificantem cõcluſionem ⁊ cor/
relarium.poſito nanq; ꝙ hoc nomen ieſus ſignificat
illud quod ſignificat bec oꝛatio filius dei qui aſſum/
pſit naturam bumanam bec Jeſus non eſt deus.nõ
eſt poſſibilis.ſicut nec iſta.Filiꝰ dei qͥ aſfũpſit natu

(Ser bumanã non eſt deus.

tem poſito eodem. hec. Jeſus poteſt eẽ et nõ eẽ de
us eſt falſa.ſicut illa filius dei qui aſſumpſit naturax
humanam. poteſt eẽ et nõ eẽ flius dei qui aſſumpſit
nãm bũanã hanc concluſioneʒ reputo ſicut bereticã

ſtante dicta poſitione.

em poſt ſecundã concluſionem intuli pꝛimũ coꝛ/
relarium ꝙ ieſus nõ poteſt eẽ deus.ſᷣm ꝙ ieſus non

poteſt deſinere eẽ deus.coꝛrelaria non fuerũt ponen

da ſine diſtinctionibꝰ.itaq; expono ea et dico ꝙ ſi ter
minus ſubiectus.ieſus ſtat ꝓ ſimplici perſona q̃ dici
tur ieſus.coꝛrelaria ſunt catholice tenenda. Si vero
idem terminus ieſus ꝓ vno cbꝛiſto ex perſona ver⸗/
bi et humanitate conſtituto.videlicet pꝛo implicito
quod ſignificat et pꝛo quo ſtat in dicto pꝛime conclu
ſionis ⁊ in dicto pꝛimi coꝛrelarij ex cõcluſione pꝛima
illati.ipᷣa coꝛrelaria non ſunt catholica ſ falſa nec eti
am ſtant cum concluſione ꝑpꝛima.nec cu ʒ coꝛrelario

„

mo ex concluſione pꝛima illato.

SGten poſui concluſionem ſecundaʒ & nulls res que

piebat eẽ aliquid quod pꝛius non erat.

eſt deus poteſt non eẽ deus.et intuli coelarium fer
ciũ ꝙ nulla res eſt aut poteſt eẽ.que modo nõ ſit deꝰ
et aliquãdo poſſet eẽ deus. Coꝛrelarium quoq; quar
tum ꝙꝙ nulla res eſt aut eẽ poteſt que poſſit incipere
eẽ deus.concluſionem ſic vniuerſaliter intellectã ꝙ
terminusſubiectus diſtribuat᷑ ꝓ re que per cõmuni
cationem idiomatum eſt vel poteſt eẽ deus.reuoco
ſicut falſam et hereticam.coꝛrelaria etiaʒ tali vniuer
ſalitate itellecta. reputo ſicut falſa erronea ⁊ beretica
Item poſui conduſionem tertiam ꝙ deus poteſt ali
qualiter ſe habere qualiter ſe non habet ac etiam eẽ
aliqualis qualis non eſt. ¶ Et ad pꝛobandum boc
induxi p exemplo.qꝙ deus pater põt eẽ bomo et non
eẽ homo.concluſio vt poſita fuit non bene ſonat ĩ eo
ꝙ ratione relatiui recipꝛoci ſonat ꝙ ſubſtantie dei de
nouo poſſit aduenire babitudo aut qualitas realis.
et ideo intellectus quem habui potius fuit expꝛimen
dus in his vᷣbis aliqua creatura ſe poteſt habere ali⸗
qualiter ad deum qualiter ſe non babet. Exemplum
etiam ad cõcluſionem nõ conuenit qm̃ adhbuc poſito
ꝙ deus pater poteſt eſſe bomo et non eẽ homo ꝓpꝛie
ſequitur quod deus poteſt eẽ aliquid quod non eſt ſi
cut ex decretali arguit᷑ extra de hereticis.cum chꝛiſtꝰ
et non ſequitur ꝓpꝛie ꝙ deus pater poſſit eẽ aliqua/
lis q̃lis non eſt.aut aliqualiter ſe babere qualiter nõ
ſe habet. Ex concluſione tertia intuli tertium coꝛre-
larium ꝙ q;uis ieſus fuerit ab eterno ſemꝑ patri coe
