ex defectu ſalutis incurrunt angeli damnum non
ſequitur libꝛo.ij. diſtin.xj. 7.
Angelus malus gaudet de damnatione.ergo bonus
ex bac cauſa triſtatur non eſt ſimile li.ij.di.xj.ʒ8.
Angelus an velit illum quem cuſtodit ſaluari cũ ſcit
eum pꝛeſcitum li.ij.diſtin.xj.9. ,
Angelice cuſtodie quadruplex effectus circa animaſ
et angelo cuſtodienti pꝛeſcitum quod pꝛcmiñ red
ditur libꝛo.ij.diſtin.xj. o.

Anuqgeli boni deputantur ad cuſtodiam et mali ad ex

„

ercitium homini libꝛo.ij.diſtin.xj.a.
ngeli ſinguli ſingulis bominibus.an pluribus vnꝰ
deputetur libꝛo.ij. diſtin. xj. b. .
Angeli an pꝛoficiant in meritovel in pꝛemio vſqʒ ad
iudicium libꝛo.ij. diſtin.xj.c.d. .
Angelice nature conditionem quare non opoꝛtet in
ſex diebus explicari ſicut nec lapſum li.ij.di.xiij.
Angeli et dei poſſibile eſt ſimul eſſe vnum opus ſᷣ nõ
vnam et eandem imaginem vel ſimilitudinem li.
I. diſtin. xyj-. D. . .M
Angelus quare nõ determinatur in ſcriptura factus
ad imaginem dei libꝛo.ij.diſtin.xvj.ꝛ3.
Angelica natura quomodo excedit humanam libꝛo.
ij. diſtin. xvxj. o.

„ S

Angelum eſſe deo ſimilioꝛem qᷓ; hominez tmagis pꝛo⸗

pꝛie conceditur q; ꝙ angelus ſit magis imago lib.
jij.diſtin.xvj.o.pꝛope medium.

Angelus quomodo cecidit de ſtatu ſublimioꝛi q; ho

mo libꝛo. ij. diſtin. xxj. 46. SðM
Angelus quomodo erat ſapientioꝛ qᷓ; adam libꝛo.ij.
Angelus ſi poneretur in carnẽ infectam et anima in
nnocens in flammaʒ quare nec ille inficeretur nec
illa puniretur li.ij. diſtin. xxxj.58.

Angelus quomoto dicit᷑ remotioꝛ a deo ⁊ maria ꝓxi

mioꝛ libꝛo.iij.diſtin.ij. õ6.

Angelus annũcians de quo oꝛdince fuit li.iij.di.ij. T.

libꝛo.iij. diſtin.ij. .5. “
Angelus q;ᷓuis ſit altioꝛ natura qᷓ; bomo tamen ma/

Angelus quomodo plus conuent cuʒ deo q́; bome

gis decuit hominem exaltari ꝑ diuinitatis aſſum/

ptionem qᷓ; angelum. li.iij.diſtin.ij.16.

Angelo lapſo quaꝛe non Ezocden et ſi criſtus angelicã
li

natnram aſſumpfſifſet libꝛo.iij.diſtin.ij.i2.
Angelico a ſpiritu quare non decuit inchoari repati
onem generis humani libꝛo.iij.di.ij.I S8. Hic ponit᷑
et quẽadmodũ in pꝛimo adaʒ facta eſt nr̃e redem/
ptiois ↄſũmatio.ponat᷑ ur̃e dãnatiõis inchoatio.

Angeli vtrum iudicabunt cum xpo libꝛo.

HM

Angelus quare non eſt a deo ydoneus ad reperatio⸗

nem ſieut homo libꝛo.iij.diſtin.xx.o.

Angeli qualiter ſunt a nob diligẽdi li.iij. di. xxviij.s.

Angeli quomodo et qualiter ſunt excaritate diligen⸗
di libꝛo.iij.diſtin.xxviij.ꝛ..
Angelus quomodo eſt deo ſimilioꝛ qᷓ bhomo. libꝛo
iij.diſtin.xxxij.?2 2.
Angeli in quo ſtatu diligunt deum magis qᷓ; ipᷣm bo⸗
mines diligant libꝛo.iij.diſtin.xxxij.?2 .

Angeli quare dicuntur mediatoꝛes ad deum libꝛo.iij

Ddiſtin. xxxij. 25.
Angelice nature quare ſimul cõcreata eſt pena et bu
mane non eſt còcreata medicina li.iiij.diſt.ij.8S.
Angelos malos veniam non inueniſſe etiã ſi penitu
iſſent quomodo intelligitur li.iiij.diſt. xiiij.S8.
Angeli quomodo offerunt oꝛationes noſtras deo li⸗
bꝛo.iiij.diſtin.xlv.S.
Angelos omnia videre quia videntem omnia vidẽt
quomodo intelligitur et per quem modum angeli
multa addiſcunt libꝛo.iiij.diſtin.xlv.ro
Angeloꝛum miniſterio damnati ad toꝛmenta dedu⸗/

cuntur ſed angeli non toꝛquent damnatos. libꝛo

liij. diſtin. xlvij.2.

xlvij. q.ij. b. R*. 77. . .
Angeli boni non iudicabuut cum xpᷣo qᷓ;uis ſint ſine
peccato libꝛo.iiij.diſtin.xlvij..d.
Angeli boni iudicabunt malos angelos ſed non bo/
mines malos libꝛo.iiij. diſtin.xlvij..
Angeli an iudicabunt᷑ libꝛo.iiij.di.xlvij.q.iiij.d.Re.ix

Angelos malos non eſſe iudicandos ſi que rationes

pꝛobare videntur quomodo ſunt diſſoluende lib.
iiij. diſtin. xlvij.12. et z.
Angeli boni quo iudicio iudicabuntur libꝛo.iiij. diſt.

Anglici per diſpenſationem contrabunt in gradu ꝓ

hibito li. iiij. diſt. xl. 4. Et ad banc eʒz glis plura. 5.

Anima infinitum bonum finite capit li.j.diſtin. j. 8.
Anima cognoſcitur dupliciter et q harũ cognitionũ
eſt rationis et que fidei.li.j.diſtin.iij.“.
Mama cnare dicitur eſſentia vita et mens libꝛo.j.di
Anima rationalis quomodo eſt ſimilis dco. libꝛo.j.
Anima eſt ſue potentie qualis pꝛedicatio ibi.libꝛo.j.
Anima vtrum ſit ſue potentie et quomoto memoꝛia
intelligentia voluntas dicuntur vna eſſentia lib.
Anime immoꝛtalitas bꝛeui deductione pꝛobatur.li.
Anima pꝛobatur compoſita a poſterioꝛi per aug.p⸗
pter pluralitatem pꝛopꝛietatũ lib.j.diſtin.viij.43.
Anima rationalis an ſit in toto coꝛpoꝛe ita ꝙ in qua
iibet parte libꝛo.j.diſtin.viij.q.iij.g. Rꝰ.SS.
Anima ſcuᷣm aliquoꝛum opinionem eſt per eſſcntiazʒ
in coꝛde.per potentiam in toto coꝛpoꝛe libꝛo.j.di.
Anima ſᷣm verioꝛem opinionem eſt in qualibet par/
te coꝛpoꝛis tota.Et ad boc ponenduʒ mouet expe
rimentum.exemplum et rationale ardumentum.

libꝛo.j.diſtin. viij. 59. Et. 60.

— E fd 2
7

Anima quare non monetur ad motum alicuius par
tis coꝛpoꝛis libꝛo.j.diſtin.viij.õz.
Anima quomodo influit vitaʒ ex vna parte in aliam
libꝛo. . diſtin. viij.s 4. “
Anima quare non mouetur mota manu libꝛo. diſt.
Anima vnita eſt to:morl ex duplici cauſa.li.ij.di.j.5i.
Ainima multis modis vnitur coꝛpoꝛi ꝓpoꝛcionabili
ter libꝛ0.ij. diſtin. j. .et. 61.

Anima rationalis et angelus an differant ſpecie an

tantum numero libꝛo.ij.diſtin.j.q...l.
Anima et angelus qua differentia differant libꝛo.ij.
dliſtin. j. q.ij. m. RE:.7?7 =..
Aunima quomocdo pficit coꝛpus libꝛo.ij.di.ſ.77.
Anima quare vnita eſt coꝛpoꝛi libꝛo.ij.diſt.j.k.l.m.
Animam eſſe omnia quomodo intelligitur libꝛo.ij.
Anima exuta quare non aſſumit coꝛpus aut angelꝰ.
libꝛ20 j. diſtin. viij. 1I 4. “
Anima differenti modo exercet operationes in coꝛpe

que conſequuntur ipſam vel vt perfectionem vel

vävt motoꝛem libꝛo. ij. diſtin. viij. y83.
Anima ſᷣm quoſdam triplicem habʒ operationẽ ani
malem. intellectualem et diuinam libꝛo.ij.di.x. 5.
Animas noſtras a beatis angelis illuminari quantũ
ad inferioꝛem partem rationis poteſt intelligi tri/
pliciter libꝛo.ij.diſtin.x.t9.
Animam cuſtoditi deum requirere a manu cuſtodiẽ
tis quomodo intelligitur libꝛo.ij.diſtin.xj.y 4.

Anime viuentis quid et quare dicatur ibi.pꝛoducãt

qdue reptile anime viuentis li.ij.diſtin.xv..
Anime ſenſibilium vel irrationaliuʒ an pꝛoducte ſint
ex aliquo vel ex nibilo li.ij.di.xv.q.j.a. Reè7.
Anime ſenſibilium et ſi ex aliquo pꝛoducte ſint boc
ipſum tamen non eſt pꝛoductum ax alio libꝛo.ij.
Anime ſenſibilium an pꝛoducte ſint ex materia ſpiri
tuali vel coꝛpoꝛali libꝛo.ij.diſtin.xv.ꝰ.
Animarum ſenlſibilium ſeminariũ.quado et quomõ
erat libꝛo. ij. diſtin. xv.9 0..
Anima quomodo eſt in coꝛpoꝛibus anuloſis diuiſis

libꝛo. ij. diſtin.xv.) T72.
Anime bꝛutoꝛum quomodo deciduntur cum coꝛpo/
re libꝛo. ij. diſtin. xv. 3.
Anime nobiliſſimũ accipit᷑ duplicit᷑ lib.ij.di.xvſ.ʒs.
Anima pꝛimi hominis an fuerit pꝛoducta ex dei ſub/
ſtantia libꝛo.ij.diſtin.xvij.q.j.a.Reꝰ. .et.io.
Anima duplex eſt in vnoquoq; bomie ſᷣm maniche⸗
os libꝛ0. ij. diſtin. xvij910.
Animam ſiue ſpiritum iuxta dictum ſapientis ad de-
um redire quomodo intelligitur.li.ij. di. xvij.12.
Anima ⁊ ſi ſit naturaliter immoꝛtalis tamen non eſt
de natura immoꝛtalis dei pꝛoducta li.ij.di.xvij.i 5.
Anima ade an pꝛoducta fuerit ex materia libꝛo.ij. di⸗

ſtin. xvij. q.ij. b. R'.l 7TÜT.
Anime ſubſtantia quomodo dicitur creata ex nibilo
et non habere materiam li.ij.diſtin. xvij..ꝛx.
Anima rationalis quãuis habeat compoſitõnem ex
materia et foꝛma babet tamen etiam appetitũ ad
perficiendum coꝛpoꝛalem materiam libꝛo.ij.diſti.
xvij. 24.
Anima ade an pꝛoducta fuerit ante coꝛpus vel poſt.
libꝛo. ij. diſtin. xvij. q.iij. c. R. 25. M
Animam ade pꝛius eſſe factam ꝙᷓ coꝛpus non poteſt
pꝛobari per geñ.libꝛo.ij.diſtin.xvij.2ꝛ6.

Animatm ade non opoꝛtuit pꝛoduci cum ſpiritibus

angelicis.pꝛopterea ꝙ coꝛpus ade pꝛoductum fu⸗ 4

it cum bꝛutis libꝛo.ij.diſtin.xvij.27.

Anima ade quomodo habet rationem ei iterni lib.

Anima ade quare p
libꝛo. ij. diſtin. xvij. ꝛ99. Ml
Anima et coꝛpus dependent alterum ab altero non
ſic elementa libꝛo.ij.diſtin. xvij. 0.

„ „

Anima bumana quare poſt omnia pꝛoducta eſt et ᷓ

re pꝛoducta eſt pꝛioꝛ omnium crcatura angelica li
Anime quare datum eſt coꝛpus moꝛtale libꝛo.ij. diſt
xvij. 55.
libꝛo.ij.diſtin.xvij. 3.
Anima an de aliquo facta ſit an non.et quare facta

Anima et coꝛpus quomodo recto oꝛdine ſunt vnita

ſit et quam gratiam habuerit in creatione libꝛo.ij.

diſtin. xvij. a.b.

Anima an creata ſit in coꝛpoꝛevł extra coꝛpus libꝛo.

ij. oiſtin. xvic.
Anime omnium bominuʒ an ſint vna numcrovel di
uerſe libꝛo.ij.diſtin.xviij.q.j.d.Re.o.

Animam eſſe eandem in omnibus animꝗ libus ſcili
cet ipſum deum putauerunt quidam phᷣi.ibidem.
Anima humana tres habet partes intellectus qua/

. „

rum vue ſunt eterne. tercia eſt generabilis ⁊ coꝛru
ptibilis libꝛo.ij.diſtin. xviij.i

Anima vna quare non poteſt eſſe perfectio duoꝛum
coꝛpoꝛum ſimilium cum tamen ſit viuificatiua di⸗
uerſoꝛum membꝛoꝛum vnius coꝛpoꝛis libro.ij. di
ſtinctiõe.xviij.54.

Animam recipere foꝛmam vniuerſaleʒ quomodo in

telligitur libꝛo.ij. viſtin. xviij.38.
Anima non eſt pꝛincipaliter facta pꝛopter mouere
coꝛpus libꝛo.ij.diſtin.xviij.S.

Anime omnium hominum an fuerunt ſimul pꝛodu⸗

Anime quare non ſunt ſimul create vt angeli cũ ſint
immoꝛtales vt angeli libꝛo.ij.diſtin.xviij.1I.

Anime duratio quare non eſt ſimilis durationi ange

li a parte ante ſicut a parte poſt li.ij.diſti.xviij. 2.
Anima quomodo dicitur pꝛecedere coꝛpus libꝛo.ij.
diſtin. xviij. 43.

Animam ſiue ſpiritum reperiri qui mõ ſit coꝛpoꝛi iñ

ctus modo ſeperatus.ſicut eſt reperiri ſpiritũ ſen

per coniunctum et ſpiritum ſemper ſeperatum nõ
opoꝛtet li.ij. diſtin. xviij 44. r

Anima rationalis an ſit ex traduce.libꝛo.ij.diſt.xviij.

Anima accipitur pꝛo homine ibi omnes anime que
egreſ.ſunt de fe.ia.libꝛo ij.diſtin.xviij. ¶5.

Anima quare non poteſt aliam animam pꝛoducere.

libꝛo. ij. diſtin. xviij. .8.
Animaʒ bꝛuti quare poteſt pꝛoducere bꝛutũ.et aiaʒ
bhominis homo Paͤucere nõ põt li.ij.di.xviij.Sõo.
Animam quare infundit deus conceptui adulterino
libꝛ0. ij. diſtin. xviij. Si.
Anima rationalis an ſit ꝑ naturã immoꝛtalis libꝛo.
ij. diſtin. xix. q.j. A.
Anima ſex modis conſiderat᷑.et ſ̃mm omnes hos mo⸗
dos pꝛobat᷑ immoꝛtalis libꝛo.ij.diſtin.xix.o.
Anime immoꝛtalitas pꝛobatur ex quadruplici gene
re cauſe libꝛo.ij.diſtin.xix.in ſeꝰ.

duci debuit in coꝛpoꝛe pꝛopꝛio

De littera

Anitma rationalis qᷓ re nõ põt coꝛiũpi. li. i. di. xix. 3.
Anime paſſio vnde.li.ij. di.xxix.ĩo.

Anima quõ bcondoler coꝛpi. li. ij.di. xxix. II.
Anime opẽratõem ledi vel impediri. quomõ 5 intelli⸗

it. li. ij. di. xix. 12.
Anima ꝛutalis an ex prima ſui conditõe fuerit i im/

moꝛtalis quẽadmoduʒ rõnalis.li.ij.di.xix.q.ij.b.

Re. 13
Anime ſennbiles bꝛutoꝝ quaꝛe ſunt coꝛruptibiles 7
non aie ſenſibiles hominũ li.ij.di.xix.il72.
Anime ſenſibilis nobilitas nõ facit ad maioꝛẽ duꝛa⸗
tionẽ creature.li.ij.di.xix.i8.
Animã ſenſibilem non ſeneſcere. quõ intelligitur. li.
ij. diſt. xix. 19.
Anima ade non peccãte an coꝛpus eidpotuiſſet diſ⸗
ſolui.li.ij. di. xix.q.j.c.Rꝰ.21.
Anime ſiue ratõnis ſuperioꝛ⁊ inferioꝛ poꝛtio an ſint
diuerſe potentie li.ij.di.xxiiij.q.ij.d.Rꝰ.ð0.

Animã eſſe ſuperioꝛẽ oim creatura m mentẽ quo⸗

mogo intelligitur li.ij. di. xxiiij. “WütBü» ve-övÄ
Anime affectus moueri coꝛpe moto eo q; radius iñ
ctus aque mouet᷑ aqua mota.nõ eſt ſimile.nec ſe-
quit᷑ ex boc qꝙ et ſi virtꝰ creata poſſit coꝛpus trãſ⸗
mutare ꝙ ꝑ ↄñs poſſit li.ar.ipᷣo nolente opellẽ.li.
ij. diſt. xxv. S9.
Anima drnti modo cõicat coꝛpoꝛi que reſpiciũt po⸗
tentiam vegetatiuam ſenſitiuam et operatões po
tentie intellectine.li.ij.di.xxv.o9.
Anima quõ operat᷑ operatõem intellectiuã in coꝛꝑe
ſiue oꝛgano coꝛpoꝛali.li.ij.di.xxv.75.
Anima ad quas operatõnes interioꝛes reuocat᷑ in
ſomnis.li. ij. di. xxv.74.
Animam in ſomnisvidere f futura aus intelligit. lib.
ij. di. xxv.75. Et quare dñs magis viſitat in ſom⸗
nis qᷓ in vigilia.li.ij.di.xxvx.ꝰ öK.

Anima alio modo aſſimilat᷑ deo alio modo gratia.

li. ij. di. xxvj.ꝛi. H
Anima quo eſt imago quõ gratia. li.ij. di. xxvj. 27.
Anime facies quõ d̃ a deo decoꝛari ⁊ acceptari. ib.

ij. diſt. xxvj. 40.
Animã tunc bre ꝑfectõem in actibus et babitib⸗. qñ

agens reflectitur ſuꝑ ſeipᷣm quõ intelligitur. li.ij.

Ddiſt. xxvij. 36.

Anima ſenſibilis in bomibus an ſit 4 generante. lib.

ij. diſt. xxxj. q.j.a.Reꝰ.S. 4

Animã ſanctã quare permittit deus a ſe ſepari. li. ij.

diſt. xxvſ. yF᷑.
Anime perfecta refoꝛmatio non exigit aliquic qð p p⸗
us ſit in ſba q; i potentia niſi hoc dicatur appꝛo
priatõem. li:ij.di.xxvj.yÜ9...
Anima ſenſibilis nõ dependet a coꝛpe quãuis opa⸗
tio ſenſitiue dependeat a coꝛꝑe li.ij.di.xxxj.ꝰ.

Animã ſenſibilẽ eſſe in potentia materie quõ intelli

git᷑ li. ij. di. xxxj.ii.
Anime ratõe cuiꝰ ꝑtis pᷣmo inſit pctm̃ oꝛiginale. li.
ij. di. xxxj. q.ij. b. K o. 15. et ꝑ totũ. Et deh vide plu⸗

ra vbi agitur de oꝛiginali pctõ.

Anima an ificiatur carne.li.ij.di.xxxj.q. f.d. Be'.24.

Anima quõ fit peccatrix ex vnione carnis.tribus p/
ſuppoſitis et ꝑ exempla ꝓbat.li.ij.di.xxxj.2 5.

Anima quare magis ↄtrahit feditates carnis ꝙᷓ; ra-

dius ſoꝛdes illuminabilis li.ij.di.xxxj. 0.

Anima innocentis ſi poneretur in f lama quare nõ

toꝛqueretur.i.ij.di.xxxj.38.
Animg qualis facta ſit quantũ ad bonitatem et ma⸗

„
—..bPv——

liciam. li. ij di. xxxij. 9.
Anima vna an ſit ſubtilioꝛ alia in 1eſe entia 2 ad intel

ligendũ memoꝛandũq; habilioꝛ.li.ij.di.xxxij.ii.

Anuime an debeat deus imputare maculã illam quã

cõtrabit ex carne.li.ij.eiſt.xxxij.q.j.e.Reꝰ.Py9p.
Anime imputare culpam qua cõtraxit ex carne deũ

non debere ſi que rõnes et auẽtates ſonare viden

tur quõ ſunt intelligẽde.li.ij.di. xxxij. 0. 7 p totũ.
Animã infundere carni infecte an deceat diuinã iu⸗
ſticiam. li.ij. di. xxxij. . ij. f. Re. 45. et. D6.
Vuinze carni infecte deũ nõ decere infundere ſi q̃ rõ
nes pꝓbare vident᷑ quõ ſunt ſoluende liij.di. rxxi
47.· Et per totum.
Animã i innocentem poni in infernuz et coniungere
carni viciate diſſimiliter ſe hñt.li.ij.di.xxxij.9.
Anima non pagat᷑ ex aia. nihil meret᷑ vna alteri
Solo. li.ij.di.xxxij.So.
Anima quõ vnit᷑ iuſte carni viciate. li. ij. di. xxxij. 5r.
Bnunz quã ſcit deus exire ð coꝛpoꝛe anteqᷓ; baptiſet
agn infundit carni viciate.li.ij. di. xxxij.55.
Animam ug⸗ coniũgit deus coꝛꝑi maculato ſciẽs
eaum inde maculari et dãnari.li.ij.di.xxxij.e.
Anima qlis creat᷑ a ſuo autoꝛe.li.ij.di.xxxij.f.
Anime an increatione ſint equales in donis natura
libus ibicemm,.
Animam eſſe cauſam mali ſicut i ignis calefieri quo⸗
mõ intelligit. li. ij. di. xxxiiij..t.
Anima nunq põt tot et tam magnis peccatis deha
bilitari. quin ad buc poſſit in pluribo maioꝛibus.
li. ij. di. xxxvj 40.
Anime paſſiões an ſint pene tm.an pene ſimt. et pec
cata.li.ij.diſt.xxxvj.q.ij.b.Reꝰ.ĩ.
Anung ahuir vſq; ad verticẽ quõ intelligit. iri.

xxxix.4
Anina dubiirik habet pollui. li. ij. di. xlij 54.
Animã vnitam carni ↄſtituere perſonã qus 5 intelli⸗
gitur. li. iij. diſt. v. 5.
Animã ſepatam eſſe pſonã repꝛobat᷑. liiij. di. v.7
repetitur.ys8s.
Anima ſeparata non eſt res diſtincta que cõuenit e⸗
ſone.li. iij. diſt. v.y 9.
Anime vnibilitas ad coꝛpus.non aufert anime gſo⸗
ne ꝗꝓprietatẽ.quõ intelligitur.li.iij. di.v.o.
Anima ſeꝑata differt ſpecie ab angelo gᷓ differt pſo⸗
nalit᷑ ab alia aia. Iteruꝰʒ aia ſeꝑpata differt ab alia
gia numero 5 differt ab ea ꝑſonaliter non ſequit᷑

li. iij. diſt. V. 1.
Anima ⁊ coꝛpus vnita quoö faciunt bominẽ liiij di.

vV. 46.
Anima et caꝛo. diuinitas ?1 pumanitas. nõ but e omni
modã ſimilitudinẽ.li.iij.di.vj..ÿÖ5.
Anima aliter purificat᷑ per xpᷣm aliter per ſi piñſet.
li. iij. di. xij. 11.
Anima quare dicit cognoſci ſeipſa. liiij. diſt. iij. 10.
Anime oculis quõ aptatur vt intelligat videat de

um li. iij. diſt. xiiij. 24.

Animã ßm ratõem nullius paꝛtis coꝛpis eſſe⸗ actum

quomõ intelligit᷑.li.iij.di.xvj.?7.
Anima paſſibilis duplici genere paſſionis patitur ?*

quõ efficitur perfecte impaſſibilis.li.iij. di. xviij..

Animã meã nemo tollit a me ⁊c.quõ intelligitur.li.
iij. diſt. xxj.i.

Animã caro poſuit quando expiranit quomodo in/

telligitur.li.iij.diſt.xxj.ꝛ-X.
Anime ſepaꝛant᷑ a coꝛꝑe duplicit mnõ. 2 quõ ais xpi iſe

perata fuit. li iij. di. xxj.ꝛ ꝛ.
Animas euolare que ſtatim poſt ſeparatõem efficiũ
tur ipaſſibiles quõ intelligitnr. li.iij.di.xxſ.24.·
Anime ex ĩferno liberate quare nõ ſunt ſtatim in ce⸗/
lum ducte li.iiij.di.xxij. X. .
Anime alioꝛũ ſanctoꝛũ quare iam ſtatim euolant.li.
iij. di. xxij. 45.

Anima quomodd ſcit que in ipᷣa funt li.iij.di.xxiij.F.

Anima nõ omnimode ſe habet ad ſuas potentias ſi
cut gratia ad virtutes li.iij.di.xxiij.75.

Anime vita dicuntur diuerſimode charitas ⁊ gratia

li.iij. diſt. xxvij.23. „ “
Anima humana quomodo ſemper habet ſui memo
riam intelligentiam et dilectõem li.iij. diſ. xxviij. 5.
Animã quomodo pꝛo fratribus ponere iubet iobes
li.iij.diſt.xxx.0.

—

Anima quõ poteſt deo vniri per gloꝛiam libꝛo. iij. di

ftin.xxx. 4Aq4744.
Anime vita quomodo deus eſt li.iiij.di.xvij.j.
Anima cũ dicatur viuificari ⁊ ſanari ⁊ reuocari que
ritur que ſit differẽtia inter beœ quare deletio cul

pe vocatur magis iuſtificatio ꝙ; alie virtutes lib.

iiiij. diſt. xvij. †. .
Anime munclificatio non eſt prius qᷓ; gratie infuſio
qᷓuis mundicia et innocentia ſit media inter gra/
tiam et culpam. li.iiij. di.xvij.y4.
Animam ſimul diuerſis motibus non moueri quo/
modo intelligitur li.iiij·diſt.xvij. ędd
Anime macula quid eſt libꝛo.iiij. diff.xviij. 428.
Anima per quid ſufficienter punitur in purgatoꝛio.
li.iiij. diſt. xx. 26.
Anime in purgatoꝛio quis babeant augmentũ certi
tucdinis de gloꝛia tñ illa certitudo eſt cũ aff lictõne

Anima quaꝛe non dubitat in purgatoꝛio ð gloꝛie ceꝛ·

titudine ſicut bic libꝛo.iiij.diſt.xx.?28.

Anime beatoxꝝ hominũ an poſſint euolare i celũ an⸗
te iudicium li.iiij.diſt.xxj.q.ij.f.Reꝰ.ʒ 5.

Animas beatoꝛum ante iudicium non poſſe euola/
re vbicũq; ſonant rationes et autoꝛitates quomo
do ſunt intelligende et ſoluende libꝛo.iiij.diſt.xxj.

36. et per totum.

Anima quare in reſurrectione magis appetit coꝛp?

ꝓrium qᷓ; alienũ lib.iiij.diſt.xliij.y 2.
Anima vt doleat vł crucietur duo concorꝛunt. libꝛo
iij. diſtin. xliiij. 68.

Anime qualiter crucientur ſine coꝛpoꝛibus libꝛo.iiij

diſtin. xliiij. g.
Anime quare dicuntur contineri in abditis recepta/
culis inter bominis moꝛteʒ et reſurrectionem lib.
. iiij. diſt. xlv.2. . .
Angeli an ante aduentum xpᷣi deſcenderunt in infer
num libꝛo. iiij. diſtin. xlv. ꝗq.j.a. R. 11.

Anime an poſt aduentũ xpᷣi habeant receptacula vel

loca determinata li.iiij.diſtin.xlv.q.ij.b.R.i .
Animarum triplex eſt locus m triplicem ſtatum et
quis locus cui ſtatui conueniat ibidem.
Animarum quatuoꝛ receptacula libꝛo.iiij.di.xlv.5.
Animaruʒ receptacula poſſunt reduci ad bimembꝛẽ
diuiſionem lbꝛo.iiij. diſtin. xlv. 16.
Anime an aliquando a ſuis receptaculis exeaut lib.
iiij. diſtin. xlv. q.iij. c. G.ii?-?
Animas bonas et ſpiritus beatos non poſſe aliquã
do exire vel mutare receptacula ſua.ſi que ratiões

vidgentur pꝛobare quomodo ſunt diſſoluende lib.

liij.diſtin. xlv. 18. et totum.

Animabus defunctis mediocriter bonis an pꝛoſint

ſuffragia aviuis facta libꝛo.iiij. diſtin.xlv.q.j.d.Re.
22. et per totum.
Animabus defunctis an pꝛoſint ſuffragia facta ꝑ ma
los libꝛo.iiij.diſtin.xlv.q:ij.e.Rꝰ.28.
Animabus defunctis quãtũ pꝛoſint ſuffragia.et cuʒ
non pꝛoſint equaliter o:nnibꝰ.queritur cui magis

pꝛoſint.an ei qui magis meruit.an ei pꝛo qͥ ſpecia-

liter fiunt libꝛo.iiij.diſtin.xlv.q.iij.f. Rꝰ.ʒt.

De ſuffragijs que fiunt pꝛo animabus defunctis vis

aliqua vbi ſuffragium.

9940

Animarum diueria ſunt receptacula li.iiij.di.xlv.a.

Animabus damnatis an detur mitigatio pene libꝛo.

itij. diſtin. xlvj. a. b.

Anima ſeparata an babeat vſum potentie ſenſitiue.

libꝛo:iiij.diſtin.l.q.j.g. Rea6. . .
Animam leꝑatam babere vſum potẽtie ſenſitiue ſi qᷓ
rationes ⁊ auctoꝛitates pꝛobare videntur.quomo

do ſunt diſſoluende libꝛo.iiij.diſt.l.⁊27.et ꝑ totum.

Anima ſepata an cognoſcat ea que circa nos agunt᷑
libꝛo.iiij.diſtin.l.q.ij.h.Ne.ʒl.et ꝑ totum.
Anime ſepate an mutuo ſe cognołccãt ſcʒ beati dam/
natos et ecõuerſo libꝛo.iiij.vi.l.q.iiji.
Animas ſeꝑatas ſe mutuo non cognoſcere ſi que ra/
tiones videntur pꝛvbare quõ ſunt diſſoluendeli.
iiij. diſtin. l. 58. pPer totum.

Aninnn
Animal eſſe dupliciter intelligitur et quomodo ange

lus dicitur animal li.ij.diſt. viij.9.
Animalium anime que per putrefactionem generã/
tur a quo educantur libꝛo.ij. di. xv.17.
Anim alius coꝛpoꝛa an compoſita ſint ex quatuo: ele
mentis an ex vno li.ij.di.xv.q.ij.b. R.v.
Animalium coꝛpoꝛa eſſe pꝛoducta ex vno elemento
vt dicitur geneſis pꝛimo pꝛoducant aque.pducat
terre cc. quomodo intelligitur libꝛo.ij. di. xv. 15.
Animalia que oꝛnant terras.et animalia que oꝛnant

ꝗqadquas quare nõ ſunt ex ſola terra et aqua ꝓducta
ſircut coꝛpa oꝛnantia celum de materia celeſti libꝛo
. ij. diſtin. xv. 18 . W

Animaliũ coꝛpoꝛa ĩ pꝛimoꝛdio quõ ſunt ex quatueꝛ
clemẽtis ꝓducta ſine violẽtia li.ij.di.xv.19.7.20.
Animaliũ coꝛpa an magis conſtent ex elemẽtis acti/
uis qᷓ; paſſiuis.anlecõuerſo li. ij. di. xv. q.iij.c. Re.21.
Animalium quomodo dicuntur aliqua ex aqua ali⸗
qua ex terra facta libꝛo ij. diſtin.xv.25.

2

Anim alia natatilia et volatilia cum ex eadeʒ ſint ma

teria ſcd bumoꝛe aque ꝓducta quare aliqua babi⸗
tant in aqua aliqua in aere li.ij.di. xxv.?⸗ ..
Animalia ſenſibilia omnia an creata ſint pteꝛ bomi
Animalia aliter oꝛdinantur ad bominẽ ſm ſtatũ in/
nocentie aliter m ſtatum nature lapſe.li.ij. diſti.

Animalia noxia vel non valentia ad eſum et veſtitũ

quare ſunt facta ibidem. . ..
Animalia quare poſſunt offendere bomĩes cũ bomi
datũ ſit dominiũ in ca li. ij. diſt. xv. I. „.
Animalia nociua an debuerunt fieri hoie ſtante.lib.
ijj. diſt. xv.,;z.. “ „
Animalium ꝓductio quo die et oꝛdine facta ſit.lib.
ij. viſt. xv. q. ij. e. R. 95. —.
Animalia oꝛnatia tris elemẽta.ſ. gerẽ aqu terra qre

Niron
Ne
puin
Aitmi
imn
Din
li⸗

Nunn

Ain
hon
iſ⸗
Zhin⸗
te
Nuin
li
Yuin

Ann
1e
Arnn
lum

Amn

l

Zucc

olire
9.

Pma

ttaß
mugss

pecia⸗

isvi

tlya.
elibr.

ſitie.

neſiq
pono
tnn.

gvue

dam/⸗

gery
gel.

dunge
ar̃

15,
ant

lbro
uo:
„20.
acth⸗
Eu.

3,

utte
b

in⸗
diſt.

i⸗
otni
Aib.
tlb.

De littera

non ſunt in tribus diebus ꝓducta li.ij. di.xv.6.
Animalia generata per putrefactõem et comixtione
diuerſarũ ſpecierũ vt mulus ⁊c.quare non ſunt a
primoꝛdio creationis ꝓducta li.ij.i.xv..
Animaliũ ex aquis ꝓductio ponitur li.ij.di.xv..
Animalia ex terra ꝓducuntur li.ij.diſt.xv.b.
Animalia venenoſa quando et qᷓre noxia facta ſunt
li. ij. diſt. xv. c.

Animalia minuta quando creata fuerunt. li.ij. diſti.

xv. d. .
Animalia bꝛuta licet uiant homini ⁊ per hoc do in
homine tñ non debent remunerari iĩmoꝛtalitate.
li.ij. diſt. xix.20. , . ,
Animal non poſſe redigi in ſeruitute põt eſſe dupli
citer li.ij.diſt.xxv.i. è”
Animal eſſe pꝛius qᷓ hominẽ quomodo intelligitur.
li.ij. diſtin.xxxj.o. ʒM
Animalia bꝛuta et plante vtrũ innouabuntur in iu/
dicio.li.iiij.diſt.xlviij.q.iiij.h.R.ꝰR.
DOe animalibus vide aliqua vbi bꝛutũ.
nnunciare
Annunciatio angelica debuit pꝛecedere incarnatõ/
nem triplici rõne li.iij.diſt.ij...

Annunciatio incarnatõnis quare facta eſt per ange/

lum non per boiem li.iij.diſt.ij. .

Annus qua ratione tranſfertur ad diuina. vt ibi ge/
neratõe et generationẽ anni tui.li.j.diſt.xix. .⁊.ꝗ·

¶Anſelmus

Anſelmum ſe velle viſcera ſiccari ꝓpter amoꝛem dei
quo modo intelligitur li.iiij.diſt.xvj.43.

WUnte tẽpus

Ante tempus ⁊ extra omnem locum quomodo dici

tur deus eſſe li.j.diſt. xxxvij. 7.
¶ Antecedens
Ante cedẽs eſt poſfibile.ergo et conſequẽs quõ intel
ligitur. li. . diſt. xlij. 5*e. ,
Untiquitas
Antiquitas quomodo cepit cũ mo.li.j.di.xliiij. 2.
Antiqua conſperſio quid li.iij.diſt.iij. .

¶ Antichriſtus

Antixpᷣm facere ſigna mendacia quomodo intelligi

tur li. ij.diſt. vij. S.

Antichriſtus quomodo carebit angeloꝝ preſidio li.

.„

ij. diſt. xj. 26.

4 greꝛe
Apparere eſt dupliciter li.j.diſt.xvj.ꝛ⁊.
Apparitio filij et ſpũffancti fuerũt reſpectu diuerſo/
rum li.j.diſt.xvj.ꝛꝛo.
Apparitionis nobilitas in filio ⁊ ſprituſancto pencs
quid attenditur li.j.diſt.xvj.2.
Apparitiones quibus deus apparuit in ſubiecta cre
atura et etiã locutõnes an ſemper facte ſint medi
antibus angelis li.ij.diſt.x..
Apparentia eſt duplex ſcʒ ꝓbabilis opinionis et cer
titudinalis apprehenſionis et que remouetur a
credibili ꝑ aplm i diffinitõe fidei li.iij. di.xxiiij.4.

Appꝛopꝛiandi et cõicandi rõ

—

Wppetere
Apperitus quid et quomodo differt a dilectiõe lib.
j. diſtin. vij. S. „ „
Appetitus eſt duplex ſcʒ abſolute deliberatõis ⁊ vel
leitatis.Et quis hoꝝ eſt rei vnibilis li.j.di.vij.i2.
Appetitus qui precedit ꝑtum mentis bð ſᷣm ſtatum
dupliciter conſiderari li.j.diſt.xij.. .
Appetitũ diuidere in naturalẽ et deliberatiuũ dupli
eiter poteſt intelligi li.iij.diſt.xxiiij., 7D.
Appetitus pᷣmoꝛũ parentũ qñ incepit eſſe libidino/
ſus li. ij. diſt. xxj.i. , — .
Appetitur aliquid in vniuerſali et contẽnit᷑ in parti
culari li.ij.diſt.xxij.ʒ. ä
Appetitur aliquid tripliciter li.ij.diſt.xxij.
Appetimus tria quoꝝ oppoſita fugimus libꝛo.ij.di.
xxv. 7.
Appetitus põt intendi reſpectu alicuiꝰ deteſtabilis
in alio tripliciter li.ij.diſt.xxxiij.26.
Appetitus ſicut ẽ triplex ſcʒ naturalis.ſenſualis ſeu
animalis et rationalis ſic intentio põt eſſe triplex
li.ij.di.xxxviij.dn.
Appetenda ſunt in duplici genere.quedaʒ in genere
boneſti. quedã in genere comodi.li.ij.di.xxxix.27.
Appetitus duo dicit ſcʒ amoꝛẽ rei alicuius et caren⸗

2222

tiam li.iiij. diſt.xlix.ðʒ.
Apoſtoli
Apoſtoli an iudicabunt cum chriſto libꝛo.iiij.diſtin.
xlvij.q.j.a.Re. S. ôẽſr
Apoſtoli quare magis iudicabunt quã alij et quare
in numero.xij.li.iiij.diſt.xlvij.õ.

opꝛiare
quò dicitur illud quod
facit aliud eſſe in hoc li.j.di.v.28.et.29.
Appꝛopriabilis an ſit perionis in diuinis vnitas eqᷓ
litas ccõoꝛdia li.j.diſ.xxxj.q.iij.ij. J
Appꝛopꝛiare eſt de cõmuni ꝓpriũ facere li.j.diſ.xxxj.
5§I. Ad idem li.j.diſt.v.28.

xxxj.c.d.c.

Appꝛopriationẽ ꝑſonaꝝ notat augꝰ.alijs vᷣbis libꝛo
1. diſt. xxxiiij. q.iij. R.⁊8.
Appꝛopriationem an ſit ponere in diuinis li.j.diſti.
xxxiiij. q.iij.c. Re.28. D
Appꝛopriata dupliciter conſiderant᷑ ibidem.
Appꝛopꝛiatio an ſit ſm rem an ſm intellectum libꝛo
jJ. diſt. xxxiiij. o .
Appꝛopriatum quomodo eſt pꝛius qᷓ; propriũ libꝛo
j. diſt. xxxiiij.?t. . .
Appꝛopriantur perſonis cõmunia que de deo m ſbᷣ
ſtantiam dicuntur.li.j.diſt.xxxiiij.d.

Appꝛopꝛiata ꝑſonaꝝ ſᷣm ſententiã billarij.li.j.diſti.

Appropriationis ratio redditnr li.j.di.xxxiiij.e.

Approbatio connotat bonitatem dupliciter libꝛo.j.
diſt. xxxvj. 8. U
Appropꝛiata non poſſunt attribui eſſentie vel natu
re li.iij.diſt.viij.ꝰ.
WAnn
Adque quõ dicũtur glaciali ſoliditate ſuſpenſe ſuper
celi ſpera m. li.ij. diſt. xiiij..d.
Agque ſupra firmamentũ tres babent proprietates.
b 2

Aqua accipitur tripliciter in primaria rerum co hdi-
tõne libꝛo.ij.diſt.xiiij..
Aque ſupꝛa firmamentũ: cuius nature ſunt et quare
celum illud oicit᷑ aqueũ li.ij.di.xiiij.5.
Aque quomõ dicunt᷑ congregari ibi congregent aq̃ᷓ
li.ij. diſt. xiiij. )ð.
Aquã quare vocat ibi pluraliter et terram ſingulari
ter li.ij. di. xiiij. 9. .
Aque quando et vbi congregate ſunt li. i. ij. di. xiiij. f. g
Aqua quare eſt pꝛincipiũ duplicis generis animaliũ
ſcʒ natatiliũ ⁊ volatilium li.ij.diſt.xx.ꝛ .
Aqua cur admiſceturvino in calice li.iiij.di.xj 5 5.
Aaua quando debet fundi in vinum.libꝛo.iiij.diſti.

xj.34.
auz an connertatur in vinũ in calice libꝛo. iiij. diſt.

91742

ſcitur latinis non li.iiij.diſt.xj.ʒ.
Aqua ſine vino offerri non poteſt et de caſu ſi qs ſo⸗
ſai aquam fuderit in calicem li.iiij.di.xj.?y .
Aquam eſſe de neceſſitate ſacramenti euchariſtievbi
dicit auctoꝛitas quomodo eſt intelligenda lib.iiij.
diſtin. xj. 5Sꝓ.
Zqua ve congruitate apponituriĩ calicis ſacro Fuis
ſit inſipida.li.iiij.di.xj.59.
Aqua naturalis non artificialis debet apponi in ſa⸗
cramento calicis li.iiij.diſt.xj.õbũ.
Agqua non benedicta et oleum non benedictum ſi ꝓp
poꝛtionabiliter miſceatur cum benedicto benedi/
citurvinũ vᷣo iunctuʒz alij liquoꝛi non ↄuertit im
in ſacrmili.iiij. diſt. xij. 29. et. 9b.
Aan modica quõ conuertituri vinum a ſpecievini
in calice.li.iiij.diſt.xij.ʒſ.
Agꝓua ſi in calice in magna quantitute apponeretur
„ totum cunuerteretur in ſuſtantiam aque ſed ſi ita
parũ apponatur ꝙ ſpecies preqñetur non conuer
titur in vnũ ſacr̃m li. iiij. diſt. xij. .

Arbitrium

Arbitrium quid dicat in patre et filio reſpectu ſpiri⸗
tuſſancti li.j.diſt. xj. y.
Arbbitrij libertas dupliciter oſideratur li. i. di. iij. 4.
Arbi. Ai⸗ quomodo diciturviolentari a dyabolo libꝛo
jj. diſt. xj. 7.
Abirrium quid eſt li.ij. diſti. xxv. 8. De arbitrio li.
vige plura vbi in lra.l.vbi li.ar. .

Arboꝛ

Arboꝛem bonam fuctus malos facere non poſſe ⁊c̃
quomodo intelligitur li.ij.di.xxxiiij.S.
Arboꝛem malam fructus bonos facere non poſſe q̊⸗
modo inellisiturlli ij. diſt. xlj. 4.

¶ Archidyaconus

Alchidyaconus ad quid is in oꝛdinatõe ampul
lam ⁊c.li.iiij.diſt.xxiiij.s2.

UWrduum

Arqduum dicitur alunnd onplletker libꝛo. iij. diſtinct.
xxxv. 54.

Argnn entum dicitur ir dupliciter ſcʒ propꝛie et tranſ⸗
ſumptiue ⁊ quomodo fides dicitur vroͤmmenn

Utno if dal ktif⸗ 57.

—

xj. 55.
Aqua nõ miſcent greci vinum in calice ⁊ his i igno⸗

WUrro. gantia

Arogmnti ſtulta bm m auid in nobio libro. i diſtk.
rxxix. 39.

Ars duo dicit et Gn quem uem modum regulat volunts
tem in vtendo li. j. diſt. j. poſt. 19.
Ars appꝛopꝛiatur filio verbum vero eſt pꝛopꝛiũ fliz
ii. j. diſt. xxxj.. 6.
Ars eſt duplex libꝛo. ij. diſt. xvj. 5.
Artem et virtutem eſſe circa difficile quommodo intel
ligitur li. i iij. di. xl. 54.

¶Artatio

Artatio eſt duplerx et et quomõ articulus artat ad cre⸗
dendum libꝛo.iij.diſt.xxiiij. 6.

¶ Articulus

Articuli decem reprobati ab vniuerſitate pariſienſi

li.ij. diſt. xxiij. ¶7.
Articulꝰ et finis differunt et quare articulus poteſt
plurificari et non fines li.ij. diſt.xxxviij.ʒ.

Articuli alicuius oppoſitum an poſſit eſſe cõtingẽs.

libꝛo. iij. diſt. xxiiij.2.

Articulus an bene diffiniatur a richardo. Articulus

eſt indiuiſibilis veritas de deo artans nos ad cre/
dendũ li.iij. diſt. xxiiij.q.j.g. R..
Articulus quomodo dicitur idiuiſibilis libꝛo. iij. di⸗
ſtin. xxiiij. 42.
Articuli quare ſunt plures cum non ſit niſi vna indi
uiſibilis veritas li.iij. diſt. xxiiij. 45.
Articulus de reſurrectione carnis quomodo ẽ Ede 80
libꝛo. iij. diſt. xxiiij. 44.
Articulus quomodo dicitur artare ratõem cũ ſit ſu⸗
pꝛa eam li.iij.di.xxiiij. 45.
Articulus dicitur non tm̃ quia artat obligando ſed
etiam quia artat diſtinguendo et diſcernendo lib.
lij. diſt. xxiiij. ¶2.

Articulus an bene diffiniatur ab yſidoꝛo. Articulus

ẽ ꝑceptio diuine veritatis tendẽs in ipam li.iij. di.
xxiiij.q.ij.h.R. 8.
Articulus qnomodo non eſt ſua perceptio libꝛo. iij.
diſt. xxiiij. 9.

Articulus aliter eſt perceptio ꝙᷓ fides et viſio gloꝛie.

li.iij.diſt.xxiiij.so.et . Si
Articulus quomodo reſpicit bonitatem et bumanã
veritatem li.iiij.diſt.xxiiij.s2.

Articulus quomodo facit tendere in veritatem diui

na3 cum ipe ſit veritas diuina li.iij. diſti.xxiiij.sʒ.

Articulus diffinitur bic ab yſidoꝛo in compꝑatiõe ad

fidem foꝛmatam li.iij.diſt. xxiiij.4.

Articuli qua ratõne dicuntur alter altero dignioꝛ li.

iij. diſt. xxv. I.
Articuloꝛum fidei quẽ quiſq; apoſtoloʒ cdidit libꝛo

ij. diſt. xxv. 7.
Articuli fidei quare non ſunt ex parte diuinaru pp⸗

etatum et operationũ li.iij.diſt.xxv.ii.

Articulos fidei tenentur oẽs chriſtiani credere poſt

agduentum chriſti. quod quidem poteſt fieri tripli⸗
citer li.iij.diſt. xxv.ꝛ 6.
Articuli quomodo habent ſe equaliter inequaliter
ad fidem li.iij.diſt.xxv. 52.
Brricoloꝛuen mutatio m quã dicitur fides pfeciſfe
quomodo mutat obiectum libꝛo.iij.di. xxv. 55.

Itie

u

Ro
4
N
4
A
4

U

Re⸗
di

Mlontz
nüͤfi

Ghintc

tadae⸗

tiſen

lsotek
Gting5

Mtales

a⸗
wiid
mni
didde

aſti⸗

cid

tals
liidi.

bo i⸗
go.
umnani

tendii
ni;⸗.

öeaed

niol.

itlho

iy⸗

ehoſt
tripli⸗

elte

De littera
¶ Artifer

Artificis creati opus quare põt cõſiſtere ſine ſuo ad
iutoꝛio. artificis vero increati opꝰ.ſ.dei non libꝛo
ij. diſt. xxxvij.127.
AUAſcenſus

Aſcenſus in deuʒ eſt duplex li.j.di.iij.i Sð.Ad idem li⸗/
bꝛo.iij. diſt. xvij. y.
Aſcẽdere qꝙᷓuis non poſſit quis ad bonũ niſi oꝛdina/
te.poteſt tñ inoꝛdinate ſe pꝛecipitare in maluʒ lib.
ij. diſt. xliij. 17.
Aſcendere eſt duplex et quõ intelligitur ill Nemo
aſcendit in celum ni.qui de.de ce.li.iij.di.xxij..

¶ Aſſerens
Aſſerens quod in animo ſentit quanqo non peccat.
li.iiij.diſt. xxxix.i2.
((WUMſſimilare
Aſſimilatio eſt duplex libꝛo.ij.diſt.ij. kc.
Aſſimilari dicitur dupliciter et quomodo hõ magis
aſſimilatur deo qᷓ; totũ vniuerſum li.iij.di.ij.l2.
Aſſimilatio ẽ triplex ⁊ quce ſit in gloꝛia que ĩ gra q̃ in
caractere li.iiij.di.vj.ii. “”G

¶ Mſtrologus
Aſtrologi quibus frequenter vera predicunt libꝛo.ij

diſt. xiiij. 81. .
Aſtrologi circa que poſſunt pꝛedicere vera. libꝛo.ij.

diſt. xiiij. Sʒ. ,
H Uſtronomi
Aſtronomi quomodo dicũt vera libꝛo.ij.di.vij.õs.

ſſumere

Aſſumere an ſit actus cõueniens diuine nature lib.
iij. diſt. v. q.]. a. R. S.
Aſſumere ⁊ vnire differunt ibidem.
Aſſi nmee an conueniat diuine perſone libꝛo iij. diſt.
v. q.ij. b.
